in.c. vt clericoꝛum. de vita ⁊ boneſta.cleri.
¶ Cõtinẽtlã an ßuet dxoꝛ mr̃imoniñ ᷣbendo ad legatũ fuã⸗
dũ ſi caſte vixerit.vide abb.iĩ alł.c.⁊ in.c.qdð a te.de cle.diug.
¶ Lontinentia perſuaderi:imperari autem non debet. abb.
in.c. cum olim.de cleri.coninga.
¶ Lontinentia nõ eſt de ſubſta ntia oꝛdinis clericalis in cle⸗
ricis ſecularibus nec eſt de iure diuino ſed poñtiuo.eo.c.

Contraria
¶ Duo contraria poſſunt ſimul eſſe vera conſideratis diuer
ſis finibus.vide abbatem in.c.cum tanto.de conſuett.
An poſſit quis pꝛoponere duo remedia contraria ſaltem
diſiunctiue.vide abbatem in.c.auditis de pꝛeſcnp.
¶ An poſſit quis vti pꝛiuilegio ⁊ p ꝛeſcriptione, vide.eo.c.

Lonſul
¶ Conſules alicuius ville an habeant iuriſd ictionem. vide
abbatem in. c. i.de purga. vulga.

Lonuerſus

¶ Eõuerſus ðᷣꝛ ſeruꝰ mon aſterij.vide abb.ĩ.c.cũ cãm. elec.
¶ Conuerſi an dicant᷑ e ẽ religioñ ⁊ an gaudeant pꝛiuilegio
religioſoꝛum.vide per abbate m in.c.nõ dubiuʒ.de ſen. excõ.

CLonuiuium
¶ An inuitatus po ſſit agere cõtra inuitantem nõ complen⸗

tem cõuiuiũ.vide abb.ĩ pꝛobemio.⁊ in.c.cũ inter. lo.ij.ð ele.
¶ Et an inuitans debeat mittere ad inuitatum.e.c. cũ inter.

Correctio

¶ An a coꝛꝛe ctõe poſſit appellari.vide abb.i.c.licʒ.ð offi.oꝛ.
¶ Coꝛrectio an ſit iuſta cauſa a ppellandiſi coꝛꝛigens labo⸗
rat eodem modo vel maioꝛi qᷓ ſi t ille de quo vult coꝛꝛigere.vi
de per abbatem in allegato.c.licet. 1
¶ Coꝛrectionem non poteſt impedire conſuetudo.abb.in.c.
irrefra gabili.de offi.oꝛdi.
¶ Coꝛrectio ñ põt pᷣſcribi ꝑ ſubditũ.vide. eo.c.irerfragabili
¶ Eßps in coꝛꝛectione debet requirere conſiliũ capituli.eo.c.
¶ Per ſubauditiones nõ debemus coꝛrigere iura.glo.in.c
cupientes. de elec.⁊ in.c.cõtingit.de dolo ⁊ contu.
¶De triplici coꝛrectiõe.vide abb.in.c.cũ ex iniũcto ð here.
¶ Acoꝛrectiõe an poſſit appellari ⁊ quałr debeat ↄcedirele
uamẽ.vide ꝑ abb.in.c. ad nr̃am.⁊.c.rephenſibilis. de appel.

Correlatina
¶ An pena appoſita in vno ex coꝛrelatiuis extẽdat᷑ ad aliõ
coꝛrelatiuum.vide per abbatẽ in.c.cum derici.de iurepatro.

56 9

eg
ton

Cnth
einc

bbari

diug.
edd,

dice

ce

ch⸗

de
jinn⸗

ſor
bo /
reyi,

Corpus
¶ Durum eſt coꝛpus perdere ⁊ bona. vide abb. de ſepul.cii,
Criminale
¶ An quãdo a gitur ad pꝛiuationẽ beneficij dicatur agi cri⸗
minaliter vel ciuiliter. vide abb.in.c,ſuper bis.de accu.⁊ in.c
per tuas de ſymonia. , . ,
¶ Juger coꝛaʒ quo agitur criminalit poteſt etiam ex officio
cõpellere parteʒ vt ſatiſfaciat parti leſe.nota abb.de iudeis.
c,po ſtulaſti.

Arnce ſignati

¶ Be cruce ſignatis. vide abba. in. c. ex cõm unicamus de he

reticis.
Amnum

d Damni nec iniurie actio nõ competit ↄtra eum
qui ſuo iure vtit᷑.vide.j.iniuria.
¶ Damna an veniant in expenſis in quibus vi
ctus cõdemnatur.vide.j.expenſe.vᷣ.in expenſis.
¶ Damnũ ſi dat faber doctoꝛi vł ſcolaribꝰ malleado iuxta
ſcolas vel domũ doctoꝛis tenet᷑ cedere doctoꝛi vł ſcolari.no.
in. l. vnica. C. ð ſtu. libe.vr. rome.li.xi. Qð ẽ veꝝ niſi faber pꝛi
mo ↄdnuxit.no, plene bar.in.l.i.ff. ſolu. ma.qð limita verũ niſi
adſit neceſſitas:vt qꝛ alibi nõ pñt comode ſcole ſituari.nam
tũc vtilitas publica q̃ verſat᷑ in doctoꝛibꝰ⁊ ſcolaribꝰ q̃ replẽt
terrã ſapiẽtibꝰ pᷣfer᷑ puate.ſʒ pẽdet ex iudicis officio ↄſide
rata aptitudine loci ⁊ antiq̃ ↄſuetudine.⁊ iſta cã põt diebus
ſferiaij etiã ob reuerẽtiã dei termĩari.no.abb.i.c.fi.de iudi.i fi.
¶ Dãni rõ põt haberi p debitoꝛẽ quãtitatis etiã de iure ca
nonico.vt.c.dilecti.de fo.compe.⁊ boc ẽ indubitatũ capien⸗
do dãnũ ꝓ diminutiõe patrimonij vt capit᷑ in.l.iij.de dam.in
fec.ſed ſi ca pitur damnũ magis late.ſ.ꝓ lucro ceſſante.tunc
etiam tale d amnum poteſt peti.vt.l.curabit.C.de acti.empt.
2 ven.⁊ no ta in.c.cõqueſtus de vſuris.⁊ Barin.l.vnica.C.
de ſen.que pꝛo eo qð in.abb.in allega.c.dilecti.
¶ Damna ſi petantur ratione contractus pꝛobabuntur per
teſtes.no.glo.in.c.dilecti.de fo.cõpe.⁊ glo.inſti.de vᷣbo.obli.
S. nõ ſolũ.⁊ de facili nõ ꝓbat᷑ intereſſe.vt.l.fi.de pꝛeto.ſtipu.

qð eſt verum de intereſſe ſurgente ex cõtractu:ſecus ſi ſurgit

in indicio rõne cõtumacie vel pꝛopter temere vel cauilloſum
litigare qð tunc pꝛocedit᷑ vt in expenſis que fiunt in iudicio
ad hoc.l.ſancimus.C.de iudi.abb.in alle.c.dilecti.circa fi.
¶ Damna que cõtingunt per dolum vel violentiam alteriꝰ
partis pꝛobatur per iuramentũ conſtito tamẽ pꝛius de vio⸗
lentia.vt.c.fi.qð metus cauſa.abb.vbi.õ.vide.j.intereſſe ve⸗
rũ.pꝛobat᷑ enim tale damnũ per iuramentũ pꝛopter culpam
vt notat Hoſti.?⁊ Pe.de ancha.in.c.i.de iureiuran.
¶ Mõ licetponere falcem in meſſem alienam tẽpoꝛe tamen
neceſſitatis licʒ de qͥ dic vt in.c.diſcipulos.de conſe.di.v.nec
licet tranſire per agrum alienũ domino inuito niſi ĩ qbuſdam
caſibus iure expꝛeſſis.de quo vide gl.i.di.omnes leges.⁊ in.l
diuus. ff. de ſeruitu. ruſti.pꝛedi.vbi textus dicit ꝙ nõ licet ve⸗
natoꝛibꝰ ſeu aucupibꝰ tranſire per agrum alienũ cã venadi
ſeu ancupandi.abb.in.c.venerabilem.de elec.ij.colum.
¶ Damnüũ ſi quis dat colligẽdo oliuas maturas tenet᷑ ad
reſtitutionem.l.ſi ſeruus.S.ſñi liberam.ff.ad.l.acquil.pꝛopter
hoc tamẽ nõ tollitur quin pꝛo malo animo teneat᷑ pena funti
qꝛ cõtractauit rem alienã ⁊ malũ puniri debet quis inde ſeqᷓ
tur bonũ vt tex.cũ glo.xxiiij.q.i.religãtes.abb.in.c.nouit de

iudi.
Debitor
¶ Bebitoꝛ poteſt cõuenirinõ ſoluʒ vt ſoluat debitũ ſʒ etia
de intereſſe: eo qꝛ nõ ſoluit in loco ⁊ tꝑe ꝓmiſſo ⁊ babet᷑ in
rõ nõ ſolũ ad damnũ emergẽs ſed etiã ad lucrũ ceſſans vt ẽ
tex. nota.in.l.i.ff. de eo qð cer. lo.? Bar.in.l,. vnica. C.de ſen.
que pꝛo eo ꝙ in.nota. abb. in. c. conqu eſtus. de vſur. ⁊.c. dile
cti.de foꝛo compe.⁊ in.c.pe.⁊ glo.de offi.dele.i.colum.
¶ Debitoꝛi ad ſoluendũ dat tempus quadrimeſtre.ſj an ba
beat locũ in ſpõte cõfeſſovbi nõ requiritur ſentẽtia ⁊ an iſtud
tempus poteſt a iudice artari.vide abb.plene in.c qð ad con

ſultationem. de re iudi.vide.j.tempus quadrimeſtre.
¶ Debitoꝛ cõdẽnatꝰ.vt.j.quadrimeſtre.vłx.dies ſoluat nõ
debet ĩterim aliquã moleſtiã pati:ſed ſi vult vt ĩ illis dilatio⸗
nibꝰ debet ſatiſd are de ſoluendo in termino.vt ẽ tex.ſingula
ris iu.l.ſi debitoꝛ. f. de iudi.⁊ ibi bar fac.l.vniuerſa.C. depꝛe
ci.impera.offe.ibi ſi pꝛinceps cõ cedit alicui reſcriptum ſuper

dilatione debiti nõ valet aliter niſi caueat de ſoluẽdo in ter⸗

mino.⁊ per illũ tex.no.ꝙ ſi dat᷑ alicui ſaluꝰ ↄductꝰ.vt ĩfra cer
tum tẽpus nõ poſſit a creditoꝛibꝰↄueniri debet ĩtelligi dum
modo ſatiſdet de ſoluendo poſt terminũ qð eſt valde notan
dum.abb.in.c.qð ad cõſultationẽ.de re iudi.
¶ Debitoꝛ põt capi ⁊ incarcerari infra tempus fibidatũ ad
ſoluendũ niſi caueat.vt.l.ſi debitoꝛi.ff.ð iudi.⁊ ibino. Bar.
vel niñ bonis cedat vt.li.C.qui bo.ce.poſ.qð veruʒ quando
debitoꝛ laboꝛat inopia ita ꝙ veriſimiliter timet᷑ de fuga.naʒ
ſi babet bona ſufficientia nõ debet capi pꝛo debito.ad hoc
glo.nota.in.l.iij.S.tutoꝛes.ff.de ſuſpec.tu.⁊ ibi Bart.in. l.a
diuo pio.de re iudi.abb.in.c.qð ad cõſultatiõeʒ.de re iudi.
¶ Debitoꝛ cui pᷣcipitur periudicem vt ſub pena exrcommu/
nicationis ſoluat creditoꝛi vſq; ad menſeʒ poteſt creditoꝛ ter
minum pꝛoꝛogare ⁊ debitoꝛ nõ incurrit excõmunicationem.
vide.j.excõmunicatio.vᷣ.ſi excõmunicationem tulit.
¶ Debitoꝛ an pꝛeſcribat actionem perſonalem ſeu debitum
contra debitoꝛem ⁊ an teneat᷑ ire ad domũñ creditoꝛis vł ecõ
tra.vide.j.nõ poteſt iuuare debitoꝛem.
¶¶ Debitoꝛ quãtitatis tenet᷑ ad dãnũ.vide.Sö.damni ratio.
¶ Debitoꝛ contra quẽ fit miſſio in poſſeſſionẽ ꝓpter debitũ
manifeſtum an pꝛeſtando cautionem recuperet poſſeſſioneʒ
ſuam. vide.j.poſſeſſio.v.ſi fit remiſſio.
¶ Aicet regulariter ſi debitoꝛ eſt ſuſpectꝰ de fuga poteſt de⸗
tineri per creditoꝛem vel per eñ cuiꝰ negocia geſſit vt ducat᷑
ad iudicẽ.per.l.ait pꝛetoꝛ.S.ſi debitoꝛem.ff.de his q̃ in frau.
credito.quia eſt periculũ in moꝛa ⁊ poſſet arripere fugam tñ
hoc nõ habet locum in clerico debitoꝛe:qꝛ ad eũ ſpectat cap
tura ad quẽ ſpectat co:rectio.vt in.c.vt ſame.de ſen.excõ.ſed
coꝛrectio nõ ſpectat ad laicum.ergo nec captura.nec alle.S.ſi
debitoꝛem ẽ appꝛobatꝰ a canone.ideo captus clericꝰ nõ poſ
ſet excuſari a pena canonis ſi quis ſuadente.⁊ ↄcludit Bar.
in.c.i.de depo.vij.notabili teʒ nota q; creditoꝛ qui accepit
pignus a debitoꝛe nõ poterit debitoꝛem ſuum etiam fugiti⸗
uum capi facere licet alias pignoꝛe nõ accepto hocpotuiſſet
vt no.l.ait pꝛetoꝛ.S.ſi debitoꝛem.ff.que in fraudeʒ credito.qꝛ
pꝛeſumptio eſt ꝙ pignus eſt idoneum per no.in.l.a diuo pio
5S.pignoꝛa.de re iudi.vt refert Barba.ſuper rubꝛica de pig⸗
no.qð no.qꝛ põt h dictũñ afferre lac ⁊ lanã.ſᷣm euam.
¶ Vꝛopter im potentiam debitoꝛis in nõ ſoluẽdo actio red

ditur inefficax in effectu ⁊ differt᷑ effectus donec debitoꝛ fue⸗

rit ſoluendo.l.nauis.ff de dolo qð intellige quãdo agit᷑ ciui
liter ad cõmodũ pꝛiuatum ſecꝰ ſ crimialit᷑ad vindictaʒ.nam
tuncſi nõ ẽ reꝰ ſoluẽdo fit cõmntatio in penã coꝛpoꝛalem.vt

lL. fi.ff. de in ius vo.nota in.c, odoardus.de ſoluti.⁊ in.c.olim

ij. de reſti. ſpo. .R
¶ Debita ſi contra bit clericus pꝛo ſua ſuſtẽtatiõe an tenea
tur eccleſia.vide.sð.clericus ſi cõtrabit.
¶ Debitoꝛ obligatus an debet ſoluere id qð nunqᷓ recepit,
vide.j.reſtituere nõ teneturin foꝛo anime.
¶ Debitoꝛ quantitatis ſi nõ poteſt quantitatem dare offe⸗
rendo ſpeciem liberat᷑.nota.in.lij.ff. ſi cer. pe.cum in tali ca⸗
ſu dunn neceſſitas excuſet.vt.c.licet cauſam.de peni.⁊ remiſſi.
⁊ ibipe.
¶ Debitoꝛ quem creditor a pꝛincipio ſciebat labi facultati⸗
bus nõ debet capi.⁊ vide.sõ.cõtrahẽs cum bomine.
¶ Debitoꝛ nõ dʒ expectareqꝙ ab ipo debituz exigat᷑ ſed dzʒ
accedere ad domũ creditoꝛis ⁊ illi offerre qð dʒ ⁊ ſi ibi credi
toꝛ nõ eſt ꝓteſtet᷑ coꝛã iudice loci.⁊ cõſñignet.an in.c.ſignificã
te. de pigno.⁊.C.de vſuris.l.ſi creditrici.⁊.l.acceptã.idẽ eſt di
cendũ ſi pꝛo miſit alicui facere cefſionẽ actiõis vel renũciatio
nẽ iuris ſui.ar.in.c.paſtoꝛalis.de offi.oꝛd.no.abb.poſt inno.
Ho fti. in alle.c. ſignificante.
¶ Debitoꝛ ſi mutuũ mit tat cum fideli nuncio ſi perit an pe⸗
rit ſibi vel creditoꝛi.vide.ðᷣ.caſus.
¶ Debitoꝛ an debet perquirere creditoꝛem ⁊ ire ad domum
creditoꝛis ad ſoluendum ſibi,no.per glo.⁊ Ban in. l. in te, ff.

de cſti peeu. 2 in. l. autem. ff de op. lib. in. l. eum quidi.
C.de condi.inſti.⁊ plene per abb.in.c.ſignificãte de pig.quõ

babeo nimis coꝛruptũ.⁊ vide ibi Barba.
¶ Bebitoꝛ ſiue ſit clericꝰ ſiue eccłia nõ poteſt poſt bienniũ
ꝓponere exceptionẽ nõ numerate pecunie qꝛ leges b̊ d iſpo⸗
nentes nõ ſunt eccleſie damnoſe ſed fauoꝛabiles que dant re
medium tempoꝛe limitatum vt eſt cõ cluſio abba.in.c.fi.de ſo
lu.in fi. cõtra Hoſti.⁊ Jo.an.ibi.
¶ Bebitum aliud naturale im̃ aliud eſt ciuile tm̃ aliud ciui⸗
le ⁊ naturale inſimul.debitũ naturale ẽ illud ꝙ a iure gentiũ
inducit᷑ ſine aliqua appꝛobatiõe iuris poſitiui.vt.l.cũ ampli
us.S.his.ff.de re iudi.⁊ in.l.ſtichum.S.naturales.ff.de ſolu.ð
quo dic vt in.c.i,.de pac.⁊.l.cũ quis.C.de iurl.⁊ fac.igno.⁊ h
obligatio naturalis inducit᷑ ex ſolo ↄ ſenſu ⁊ quandoq; ſine
oſenſu ex quibuſdã motibꝰ nature ad benefaciendũ benefa⸗
cienti.vt.c.cũ in officijs.de teſta.debitũ ciuile tm̃ eſt illud qð
inducit᷑ ad diſpoſitiõem iuris ciuilis ſine aliqua naturali ob
ligatio ne vt in cõtracto mutui facto ſpe future numeratiõis
vt poſt bienniũ nõ cõ petat exceptio nõ numerate pecunie: vt
in cõtractibꝰ.C.de nõ nu.pecu.⁊ ſic poſt bienniũ debitoꝛ ob
ligatur ciuiliter nõ naturaliter naturale ⁊ ciuile debitũ eſtvbi

cõ currit cõſenſus in obligando ⁊ ꝓbat᷑ obligatio a iure po⸗

ſitiuo.de quo late per abb.poſt glo,.⁊ Jo.an.in. c.fi: de ſolu.
⁊ vide.j.ſolutio.ᷣ.indebite.
¶ Debitoꝛ qui ꝓmiſit per cõtractũ certam pecunie quanti⸗
tatem creditoꝛi ſoluere quà cõfeſſus ẽ mutuo recepiſſe ſpe fu
ture numeratiõis cõ petũt quatuoꝛ remedia.pꝛimuʒ añ bien⸗
niũ ⁊ tunc tranſfert᷑ onus ꝓbandi ad creditoꝛem ꝙ pecunia
fuit numerata.vt.l.in cõtractibꝰ.eo.ti. Scðm exceptio doli
⁊ hec nõ tollit᷑ tempoꝛe qꝛ ſemper cõpetit contra creditoꝛẽ qͥ
pecuniã nõ numerauit.ar.ff.de do.excep.ilł.ij.t. vnus tamẽ pꝛo
bandi ꝙ nõ fuit numerata poſt bienniũ cõ petit ipſi debito⸗
ri.l.generaliter. C. de nõ nu pecu.⁊.l.ſi ex cautiõe.C.e.ti.Ter⸗
tium remedium exceptio in factũ ⁊ idem dicendum vt in pꝛe⸗
cedenti.Quartũ cõditio ob cauſam:qꝛ cã nõ fuit ſecuta ⁊ h
cõditio cũ ſit perſonalis durat.xxx.annis.vt.l.ſicut.C.de pꝛe⸗
ſcrip.xxx.anno.ſed opoꝛtet ꝙ etiam in caſu iſto ꝙ ipſe debi⸗
toꝛ pꝛobet pecuniam nõ ſolutam.vt notat Abba.pꝰ Hoſti.
⁊ Jo.an.in, c.fi.de ſolu.

Hecima

¶ Sup decimis an admittat᷑ compoſitio.vide.Sᷣ.cõpoſitio:
¶ Decimas tenentur ſoluere religioſi ſuper pꝛedijs ſitis in
aliena parrochia.⁊ vide.j.religion tenentur.⁊c̃.
¶ Decime pꝛediales de iure communi debent᷑ eccłie parro⸗

chiali in cuiꝰ parochia pᷣdia ſũt ſita ⁊ eᷣo debet᷑ quana deci

maꝝ.vt.c.dilectus.vt lite pẽdente.⁊.c.cũ cõtingat.de deci.⁊
c.cõquerente.de offi.oꝛdi.⁊.c.de quarta.de pꝛeſcrip.
¶ Decima ſi a clerico parochiano petat᷑ vel aliud ius paro
chiale poteſt parochianꝰ excipere ꝙ non exhibet ſacramẽta
ſicut pꝛius ꝙ eum pꝛiuauit quãtum ad exhibitiõis poſſeſſio⸗

nem. fatit tex.in.c.nullus.ij.q.ij.⁊ vide qð no.lxxxiij.di.quiſ⸗
quis.⁊ tenet lapus in ſua allegatiõe.lxxi.abb.in.c.cũ inter.ð

excep.vi.coł.⁊ in.c.fi.de parochijs.i.coł.
¶Decimaꝝ cã coꝛã qͥ ẽ tractãda.vide.j.iudex ſecularis.
¶ Jus decimand i quod debet᷑ deo ⁊ eiꝰ eccłijs ĩ ſignũ vni⸗
uerſalis dominij.vt.c.tua.de deci.ẽ quid ſpirituale:vt.c.lr̃as
de iura.calum. ⁊.c.cãm.de pᷣſcrip.⁊.c.ſi.de re.ꝑmu.ſecꝰ ſi deci
ma debeakt alio iure vel ſignat᷑ de meris fructibꝰ ⁊ nõ de ipᷣo
iure.vt.c.veſtra.de loca.⁊ con.c.vt ſuꝑ.de rebꝰ eccł.nõ alie.⁊
allegato.c.fi.in glo.⁊ in tali cãu cum ſit queſtio facti ⁊ nõ iu⸗/

ris põt ſecularis cognoſcere:⁊ idem de matri.⁊ vſura no. An

to.in.c.tua.de ordi.cog. Bar.i.l.ticia.ᷣff. ſolu. ma. ⁊ in. l. ij ff. ð
ſuriſdi.om.iu.⁊ in.l.qtiẽs.C. de iudi.vide.j.index ſecularis.
¶Becime nõ ſolũ de fructibꝰ tene vr de frumẽto ⁊ vino de⸗
bent ſolui ſed etiã de omnibꝰ redditibꝰ ꝓuenientibꝰ ex terra:
⁊colligi.ex.c.i.de deci.nam verbũ frugum eſt valde delatum

comprehendens in ſe omnem fructum ex tera ꝓuenientẽ. vt

ln.l. rugẽ.ff. de ver.ſig.no.abb.in.alł c. de deci.circa pꝛin.
¶ Becimas perſonales ſoluit rectoꝛ ſue ecclłie ⁊ ſbijpi taq;
rectoꝛ vt pꝛiuata perſona ſicut tutoꝛ tanquã debitoꝛ pupiili
ſoluit ſibijpᷣi tutori:vt.l.qtiens.ff. ð admi.tuto.⁊ ſentit inno.
in.c:inouũ genꝰ.de deci.facitc. per venerabilem,.quil fuſint le⸗

☚

gi. vbi rer francie legitim auſt filios nõ tanq; pater ſed tanqᷓ
rex.nota abb.in allega.c.nouũ genus.iij.colum. J
¶ lericus etiã parochialis tenet᷑ ſoluere decimas pᷣdiales
ex quo pꝛedia ſunt ĩ aliena parochia etis ſi ſũt aſſignata ĩ do
tem eccłie.no.glo.notabilis in.c.i.de cẽſi.⁊ tranſit decima ad
eccłiam cũ oneꝛe ſuo:vt.c.ex litteris.de pigno.⁊ facit.c.nuper
de cleri. eo.ti.ſi quis laicus.xvi.q.i.no.abb in.c⸗nouum genꝰ
de deci. v. colum.
¶ Si pꝛedia ſunt ſita infra ꝓpꝛiaʒ parochiam clerici ſeu ca
nonici eiuſdem parochie nõ tenent᷑ ſoluere decimas ⁊ ſic in⸗
telligitur.c.nouũ genus,.de deci.⁊ ibi no. Inno.⁊ abb.
¶ Si clerici percipiũt diuina ĩ aliena eccłia vel parochia te⸗
nẽtur ſoluere decimas pſonales de his que lu crãt᷑ tanqᷓ lai⸗
ci ſi boc habet conſuetudo:⁊ ſi recipiũt ſacramẽta ab alia ec⸗
cleſia tenent᷑ etiam ſoluere decimas de acquiſitis eccłie.arg.
ln. c. alia. iuncta glo.ibi.xvi.q.i.Si autẽ nõ percipiunt ſacra⸗
menta ab ecclia nõ tenent᷑ de acquiſitj eccłie ſoluere decimã
qꝛ nõ reperit᷑ aliqua lex ꝙ eccła teneat᷑ ſoluere decimã ꝑſona
lem alteri eccłie.no.abb.in alle.c.nouũ genus.v.colũ.
¶ QZanonicus audiẽs alibi diuina nõ tenet᷑ ſoluere decimas
ex pꝛebenda ſua tanqᷓ ex lucro cũ nõ faciat fructus ſuos:naʒ
datur pꝛebenda ei vt inde viuat ⁊ ſuperfluum cõmunicet in
vſus pios licet hodie ſtandum eſt ↄſuetudini ⁊ ↄcludit abb.
in allega.c.nouũ genus.circa fi.
¶ Aicet dominus pꝛedij poteſt alterare cõditionem terre ſue
ſine cõtradictiõe eccleſie cui debet᷑ decima tamẽ de quibuſcũ
q; ibi colligendis debet ſolui decima.vt.c.cõmiſſu m.de deci.
⁊ de pꝛecio paſcuoꝛum ⁊ domoꝛum.i.penſione ſoluenda ẽ de
cima vt ibi.
¶ Siquis incendit ſegetes:vel cõbuſſit vineas eccleſia po
teſt agere contra taleʒ deſtructoꝛem ꝓ parte decime ſibi con⸗
tingentis etiam ſine ceſſione actiõis illius qui damnum reci⸗
pit per. c.tua nobis.de elec.vbi dñs aſſerit decimas ⁊ pꝛimiti
as eſſe ſuas:ergo ſũt in dominio eccłie.nam ꝓnomẽ ſuuʒ im⸗
poꝛtat dominiũ:vt nota.in.c.poſtulaſti.de poſtula.prela.⁊ in
l.quintus.de aur.⁊ argen.lega.facit.c.moderamẽ.xvi.qi.⁊.l.
in rem.ff.de reiven.⁊ quod no.in.c.examinata.de iudi.⁊ ideo
eccłia tanq; domina decime põt agere cõtra deſtructoꝛeʒ ſiẽ
domin? damnificatus ſi tamẽ ex iuſta cã quis deſtruxit ſege⸗
tes vt per iuſtũ bellũ nõ grauat᷑ conſcientia ſua etiã reſpectu

decime que debebat᷑ eccłie:qꝛ tunc tempoꝛis nõ potuit fieri

cõgrus ſea eparatio.no.abb.poſt Yo.an.in.c. cõmiſſum. ð deci.
circa fi. Item ſupꝛadicta ſunt vera nõ obſtante ꝙ fructus po
tuiſſent aliqua tempeſtate penire ar.in.l.cũ res.in fi.ff.ð leg.

ſ.⁊ habebitur reſpectus ad id quod cõmuniter ſolet ibi acci⸗

di.vt Jo.an.vbi..
¶ Sicolonꝰ pꝛopter pꝛoteruiã ſeu perfidiam ſuam non ſol⸗
uit decimas ecclłie de fructibꝰ fundi in quo erat colonꝰ ⁊ con
tin git ꝙ tẽpeſtas deſtruxit omnes fructus ſuos ĩ tali caſu nõ
debet fieri remiſſio penſionis ſecundñ foꝛmã.c. ꝓpter.deloca
to.⁊ eſt ratio qꝛ ipſe fuit cã illius tẽpeſtatis nõ ſoluendo de⸗
cimas deo ⁊ eccleſie ⁊ accidit ꝓpter peccata ſua.no. Hoſti.i
ſũma de deci.S.qualiter.? Barba.in alle.c. ꝓpter. vbi ponit
miraculũ cuiuſda magiſtri nauis qui in die dñica nõ exigen⸗
te neceſſitate nauigauit ⁊ venit tempeſtas ꝓpter qð pꝛoiecit
oẽs mercãtias in mari ꝙ teneat᷑ ad ſatiffactionẽ.⁊c.
¶ Peccat moꝛtaliter pꝛelatꝰ niñ ſubditos moneat vt deci⸗
mas cum integritate ſoluant:qꝛ faciũt cõtra preceptũ,c per⸗
uenit.de decimis.⁊ ibi abb.in pꝛin.
¶Decime perſonales nõ debent᷑ ante lapſum anni qꝛ par⸗
ticularis ſolutio multa habet incõmoda.l.plane.ff fa. perciſ.
⁊ ſic intelligitur.c.reuertimini.xvi.qu.pꝛediales vero debent

ſolui anteq frumentũ ſeꝑetur a palea qꝛ palee ſũt in frumẽto

l. a deo. ff. de acqͥ reꝝ domi.ij.q.i.multi.Cõſuetudo tamẽ ba⸗
bet cõtrariũ ꝙ ſi ſtatim cũ frumentuʒ ſepetura palea dʒ feni

vſq; ad domũ ecclie expenſis villici ſeu dñi vt no. gl. i alle. c.

reuertimini. ⁊ doc. in c.cx ꝑte.ij.e deci.nec requirit᷑ monitio
plati.ſ. ſpõtanea ⁊ ſceleris ſ. olutio.no.glo.in.c.ij.e.ti.li.vi.fa⸗
cit Exodi.xxi.decimas ⁊ pꝛimitias nõ tardabis offerre. no.
abb. in alle. c. peruenit de decimis.

ODecime ſoluẽde ſũt etiã tam de pꝓuẽtibꝰ? molendinoꝝ pi⸗

icariaꝝ feno ⁊ lana ⁊ de oĩ fructu apiũñ ſiue de aĩalibꝰ ſiue de

intuitu pᷣdioꝝ ſiue intuitu aĩaliũ de militia ⁊ venatõe ⁊ nego

do
d
per

e

ie⸗
10
ang
r
ini
ona

as
na;
din
o⸗

eſue
lſi
cci.
ide

o
bn
iti
n
tin
44

/

l.
NW
s⸗
eh

0
0n
goes
der
bſi
nit
en⸗
cit
ech
penn

bn
M

lep⸗
bel

1o
in⸗
ſor

de

cſatide vt. c puenit.cũ.c. ſe. ⁊ ibi glo. de decil. ⁊.c.nõ ẽ eo. ti.
¶ Compoſitio ſuper decimis an valeat.vide.s.cõpoſitio⸗
¶ Decime integraliter ſũt a quocũq; ſoluende ⁊ ſi ſũme nõ
colligat niſ tiñ quãtum ſufficiebat ſibi ⁊ familie ſueꝑ gene⸗
rale pᷣceptum legis.nam pꝛopter inopiã nõ eſt iniuſticia cõ/
mittenda. vt.c. adbibeat. xij. q.i.⁊ decime ſũt ecclie ex reſerua
tiõe dñi.vt.c.tua nobis.de deci.⁊ ſoluũt᷑ vt debitũ.vt.c.par⸗
rochianos.eo.ti.ſed licet teneat᷑ ſoluere decimas ecclia tamẽ
debet ſibi remittere vnde poſſit viuere cũ eccłia teneat᷑ ſibið
ſuo ꝓuid ere.argu.c.licet.de cenſi.⁊ qð no.glo.in.c.quicunq;
xvi.q.vij.vbi dicitur ꝙ ſi quis tanto teinpoꝛe nõ ſoluit deci⸗

mas vt ſi vellet integre ſatiſfacere opoꝛteret vendere oĩa bo⸗

na ſua.eccłia tamẽ debʒ ſibi remittere vnde poſſit viuere.idẽ
etiã vbi eẽt tanta inopia y fame periret ſi decimã ſolueret q;
nõ teneat᷑ ad ſolutionẽ:quia in tali neceſſitate oĩa ſũtcõmu⸗
nia.no.in.c.ſficut.xlvij.diſtinct.⁊ in.c.ſi quis per neceſſitatem
de furtis.no.abb.in.c.cũ bomines.de deci.
¶ Si quis vendit pꝛedium ex quo nũqᷓ ſoluit decimã eſt in
optione eccleſie quẽ velit cõöuenire antiquatum poſſeſſoꝛem
vel nouũ cum decima ſit onus reale ⁊ cenſet᷑ tributũ:vt.c.tua
nobis.de decimis. ſicut dicimꝰ in tributo qð debet᷑ pꝛincipi:
vt in.l.impatoꝛes.ff.de publi.idẽ Frede,de ſenis ↄſił.lxxiiij.
Jo. an. ⁊ Abb. in. c. cũ homines.eo. ti.
¶ Decimas pᷣdioꝛum ſuoꝝ quas pꝛopꝛijs manibꝰ ⁊ ſumpti
bus excolunt ciſtercieñ.⁊ tem plarij ⁊ oſpitalarij nõ tenent᷑
ſoluere.alij vero religioſi nõ ſoluũ: d ecimas de oꝛtis nec de
nutrimentis animaliũ nec de noualibus que ꝓpꝛijs manibꝰ
⁊ ſumptib?ꝰ excolunt vt eſt caſus in.c.ex parte cuʒ ſe.de deci.
Et nota qꝙ tunc dicunt᷑ colere pꝛopꝛijs ſumptibꝰ quãdo ſol
uitur certum pꝛecium pꝛo illoꝛum cultura ⁊ in omnem euentũ
colonꝰ debet habere certas menſuras vini ⁊ frumenti:nã tũc
ille nõ dicitur partiarius ſed ſumptibꝰ domini colere agrum
⁊ dicitur pꝛopꝛie ſocius:vt nota. Bar.in.l.ſi merces.ff.loca.
ſed ſi tradunt᷑ pꝛedia colonis partiarijs vel cenſualibꝰ ſoluẽ
tibus certum cenſum nõ habẽt pꝛiuilegium:vt.c.licet.de de⸗
ci. ⁊ glo.in cle.i.eo.ti.a quo nota.q; colonus partiariꝰ nõ di⸗
citur pꝛopꝛie colere agrũ ſumptibꝰ domini.ratio qꝛ pars par
tiarij coloni ſubmittit᷑ foꝛtune ⁊ dei miſericoꝛdie:⁊c. idem di⸗
co de oꝛtis fratrum minoꝛum:quia pꝛiuilegium intelligitur
concefſum ad vſum pꝛopꝛium dumtaxat nõ tamen vt de ole⸗

ribꝰ poſſunt aliquid vend ere vt cõcludit Abbas in.c.ex par

te.in pᷣmo de decimis.⁊ no.ipſe in.c.ij. de eccle, edificoan.
¶ Si pꝛiuilegium conceſſum religioſis concedatur terre vt
alia pꝛedia nõ ſubia ceant oneri decimarum coloni nõ tenen
tur ſoluere decimas:quia fructus capiunt᷑ ex terra pꝛiuilegia

ta ſed ſi pꝛiuilegiũ concedatur perſonis vt ipſis religioſis o
loni eoꝛum tenent᷑ ſoluere decimas de parte eoꝛum cum in ta

li caſu eximantur perſone ⁊ nõ pꝛedia:vt nota.glo.in cle.i.e.
ti.⁊ facit qð no. Barba.in.l.a titio.S.mercatoꝛes.ff.de pub⸗
li. Abb.in.c.ex parte pꝛimo.de deci.
¶ Pꝛiuilegium conceſſum religioſis de nutrimentis anima
lium vt nõ ſoluant decimas intelligitur etiaʒ ſi dant alijs nu
trienda eoꝛum ſumptibus ſicut dicit᷑ de poſſeſſionibus als
inua num foꝛet conceſſum tale pꝛiuilegium:vt nota. Abb. in
alle. c. ex parte pꝛimo in fi.

¶ Decime noualium que nouiter fuerũt oꝛte nec vnq ex ilk

terris fuit ſolutio facta eccłie parochiali ⁊ tamen ꝙ oꝛiuntur
infra limites parochie pertinent ecclie parochiali:vt.c, quo⸗
niã de deci.⁊ facit.c.paſtoꝛał.de his que fiunt a pꝛela.
¶ Si vero redditus ſpirituales pꝛoueniũt infra dyoce. epi⸗
ſcopi ſi nõ oꝛiunt᷑ in parochia alicuiꝰ eccłie pertinent epiſco/

po ex quo infertur ꝙ decime omnium nemoꝛũ ⁊ alioꝛũ loco⸗

rum que nõ ſunt infra certam parochiam ſpectat ad epiſco⸗
pum loci.idem ſi parochie nõ ſunt limitate:nam decima pꝛe/

dialis pertinet indiſtincte ad epiſcopum:quia tota dyoceſis

eſt ſibi parochia.vt.c.fi.de ſepul.⁊.c.apoſtolice.de dona.ſed
ſi noualia ſunt infra limites duarum parochiarum vicinarũ
⁊ ignoꝛatur infia quã decimetunc nõ debentur epiſcopo ſed
debent diuidi inter parochis s.argu.c.ij.de ſepult.li.vi: abb.
in all.c.quoniam.⁊c.

¶ Mullus citra papam poteſt ius decimandi ad magnũ tẽ/

pus laico cõcedere.vt.(q;uis.de decimis.⁊ eſt ratio.qꝛ nul⸗

lus citra papam poteſt laicum capacẽ reddereiuris ſpinitus ·

ad boc.c ij.de iudi. ? qð notat glo.xxxij. diſt. S. veri. ? Abb.
in.c.ad bec.de deci. Ml S

¶ Decima nõ poteſt cõcedilaico per contractum per quem

tranſferat᷑ dominium directum vel vtile.quia videt᷑ tunc fa⸗
cta quodãmodo alienatio:vt cle.i.de reb.eccł.nõ alie.ſed per
conceſſionem ad modicum tempus laico nõ tranſfertur do⸗
minium directum nec vtile:quod intellige quando cõcedunt᷑
laico fructus decimarũ.ius autem decimandi cuʒ ſit ſpiritua
le laico cõcedi nõ poteſt etiam ad modicuʒ tempus.vt glo.in
alł.c.q;uis.eo.ti.ex cauſa tamen poſſunt fructꝰ concedi laico
in tempus vite ſue.vt alł.c.qᷓ;uis ⁊ ibi glo.⁊ abb.in alł.ad
bec.
¶ Onus decimarũ eſt annexrum ipᷣis pꝛedijs vñ licet tranſ⸗
ferant᷑ ad eos qui ad decimas nõ tenent᷑ debent nihilomin?
inde ſolui:vt.c.de terris.de deci.⁊ eſt tex.in.l.imperatoꝛes.ff.
de pub. vbi poſſeſſoꝛ etiam tenet᷑ ad tributũ etiam ꝓ tempo
ribus pꝛeteritis in quibus poſſeſſio fuit apud alium. abb.in
all.c. de terris. ⁊ poteſt eccłia cõuenire quẽ voluerit poſſeſſo
rẽ vł vẽditoꝛẽ.vt ibi no.abb.⁊ meliꝰ in.c.paſtoꝛa ł.eo.ti.

¶ NEtiã de pꝛedijs que ſunt apud ſaracenos de quibꝰ nõ eſt

memoꝛia ꝙ decima fuiſſet eccłie ſoluta debet decima ſolui:
vt cõ ſuluit.Oldra.conſilio.xcv.motus hac rõne:quia deus
vniuerſaliter reſeruauit ſibi decimas omniũ rerũ:vt.c.tua no
bis de deci.qð cõfirmat Abb.pꝑ alias rõnes.i.c,de terris. de
deci. V
¶ Jugei licet nõ teneàtur ad ſoluendũ perſonales decimas
cum ſint de iure poſitiuo.⁊ de his que foꝛis ſũt nibil ad nos
vt.c. gaudemus. de diuoꝛ. cõſtringunt᷑ tamẽ ad ſatiſfactionẽ
eius ꝙ eccłia fuiſſet perceptura ab ipo chꝛiſtiano qui habi⸗
taſſet in eius parochia.per.c.quanto.de vſuris.⁊ gl.in.c.tua
nobis. de deci.que dicit ꝙ iudeus pꝛeſtare tenet᷑ perſonales
decimas quaſdam ſed nõ omnes.ſ.qꝛ obligat᷑ ratione ſatiſ⸗
factionis damni ⁊ intereſſe quod ſuſtinet eccłia ex quo iude⸗
us habitat ĩ domo chꝛiſtiani ⁊ cũ hac tẽperie põt ĩtelligi gl.
in.c.decime.xvi.q.i.⁊ gl.in.c.ð terris de deci.vt ibi no. Aode
¶ Decima ſeu eccłia poteſt cõcedi laico nõ remanenti in ſe⸗
culo vt colligit᷑ ex.c.q;uis.de deci.a cõtrario ſenſu vt puta ſt
eſt laicus cõuerſus ⁊ religioſus qð no.pꝛo fratribus bieroſo
limitanis quibꝰ cõcedunt᷑ decime qᷓ;uis fiat potiꝰ oꝛdini eo⸗
rum qᷓ; perſonis. Item quia ſunt quaſ religioſñi licet debeãt
eccłias regere per clericos ⁊ non per ſeipᷣos.ad hoc.c.ij.⁊ qd
ibi no.de eta.⁊ quał.⁊ glo.in.c.ex eo.de elec.li.vi.ex quo no.
ꝙ laicus cõuerſus ẽ caparx iuris ſpirituał.idem Inno. ⁊ alij

in. c.ij. de inſti.no. abb. in alł.c.q;uis.⁊ in.c. dudum.in pn.eo.

ti.⁊ poſſũt eas pꝛeſcribere dum tamen cum ti.vt ibi.
¶ Lolonꝰ? tenet᷑ ſoluere decimas eccłie vbi ſita ſunt pꝛedia
⁊ nõ eccłie vbi audit diuina qð pꝛobat᷑ in.c.ad decimas.de
reſti.ſpo.li.vi. Otem ꝓbat᷑.l.foꝛma.ff. de cenſi. vbi in oneribꝰ
realibꝰ nõ inſpicimꝰ cultoꝛem ſeu poſſeſſoꝛem ſed locum vbi
ſunt ſubiecte res idem in eo qui cauſa lucri cõducit pᷣdia alie
na ⁊ hoc de iure cõmuni:ſtatur tamen ſuper his cõ ſuetudini
vt.c.cũ ſint hoĩes.de deci.q̃ pꝛeſcrnibit᷑ penx.annos cũ nõ ſit
ↄtra ius ſʒ pᷣter ius.ẽ opi.abb.in alłc.cũ ſint bomines.
¶ Decime animaliũ inter pᷣdiales cõputat᷑ vbi ergo paſcũ⸗
tur cõtinue ibi decime ſoluant᷑.de quo vide glo. notabileʒ in
c. ad apoſtolice.de deci. H
¶ Decimas tenet᷑ ruſticꝰ deferre vſq; ad eccłiam ſuis expen
ſis.no.gl.no.iĩ.c.i.xvi.q.vij.⁊ abb.in.c,ex ꝑte.ij.de deci.
¶ Mectoꝛ eccłie põt interdicere colono ne fructꝰcolligat ſeu
ex fundo remaneat niſi eo vł eius nuncio pñte.no.ſpe.tit.de
deci. ad fi.⁊ Gui.naʒo.⁊ abb.in.c.ex ꝑte.ij.de deci.facit.l.ſi
ſuſpecta.ff.de inoffi.teſta.⁊.l.ij. C.qui.q̃rta pars de.li.x.⁊ gl.
in.c.moderamẽ.xvi.q.i.⁊ abb.in alł.c.ex parte.
¶ Si animalia ſũt indluſa in certo loco vt anes ĩ colũbario
piſces in ſtagno:animalis ĩ aliqua foꝛeſta iſtoꝝ decima cen⸗
ſet᷑ pᷣdialis ⁊ debet᷑ eccłie vbi locꝰ ſitꝰ eſt ſi ñ animalia ſunt
in libertate ⁊ induſtria hoĩs capiunt᷑ decima hoꝝ cenſet᷑ ꝑ⸗
ſonalis.vt no.abb.poſt inno.in.c.nõ eſt. de deci.
¶ Decima iõ debet᷑ de redditibꝰ molendini ſine ad aquam
ſiue ad ventũ.qꝛ mare ⁊ ventꝰ obediunt deo.Datth. viij.c.
itẽ qꝛ terra in q ẽ molendinũ ↄſtructũ ſubiacet oneri decima
rũ.ꝓ hoc.c.cõmiſſũ.de deci.no.abb.i.c.extrãmiſſa.c.eo.ti.

ODecima nõ eſt re cipienda de illicite acqͥſtis qũ turpitu⸗

do fmpedit tranſactionẽ dominij. vt in fure ? vſurario. ſed ſi

dominiũ tranſferatur ⁊ repetitio nõ cõpetit vt in meretrice
in hiſtrione licite recipit᷑ ab bis decima ⁊ elemoſyna ſi ege
rint penitentiã. quia nõ debet in eis inſpici qð fuit. l. di. ferfũ
ſi autẽ penitentiã nõ egerint eccłia nõ tenet᷑ recipere:quiavi
detur appꝛobare pꝛauitatem illoꝛũ iuxta illud: uõ recipias
mercedem ꝓſtibuli.nec eccłia debet recipere oblationẽ a no⸗
toꝛio ercõmunicato.nota Abb. poſt inno. ⁊ poſt glo. in. c.ex
tranſmiſſa.de deci. , ⸗
¶ Decimas an poteſt papa remittere vel ſuper eis diſpen⸗
ſare.vide.j. papa diſpenſare nõ poteſt cõtra pꝛecepta: ⁊c.
¶ Decima⁊ tributum in quo differunt.vide gl. abba. poſt

eam in.c.tua nobis.ij.de deci.vbi vide qua actiõe petant᷑ de
cime.⁊ vide glo.c.moderamine.xvi.q.i.

¶ Siqͥs vendat fructꝰ nõ decimãs ⁊ de illa pecunia nõ de⸗

cimata quis emat pꝛediũ ſicut decima pecunia erat ecckie ita
⁊ decima pꝛedij empti ex illa pecunia.ar.i.c.pe.de pecu.cleri.
⁊ docto.in.c.paſtoꝛał.de deci.vt refert abb.in. c. tua nobis.
ij.eo.ti.iiij.colum. =
¶ Si dominus cõtrarit ſocietatem cum colono pꝛiuato ꝙ
quiſq; haberet medietatem fructuum :tunec quilibet tenet᷑ ꝓ

parte ſua ad ſolutionem decimarum: vt.c cum ſint bomines

eo.ti.abb.in.c.tua nobis ·ij.de deci. L
¶ Si dñs ↄ duxit colonũ ⁊ ꝓmiſit ſibi certas menſuras ſiue
naſcat᷑ fructꝰ ſiue nõ dñs tenet᷑ integras decimas ſoluere ec⸗
cleſie qꝛ oẽs fructꝰ ꝑtinẽt ad eñ nec põt habere rõnem eoꝝ q̃
debet reddere colono: vt. c nõ ẽ. c.c cũ ſit. e. ti. Abb. vbi. S3.
¶ Si dñs locauit pᷣdiũ colono ꝓ certis menſuris ſeu ꝓ cer⸗
ta pecunia ita ꝙ oẽs fructꝰ ſpectãt ad ↄductoꝛẽ dñs nõ tene
tur ſoluere decimã ex ſua pẽſiõe:vt no.inno.i.c.cũ nõ ſit. e. ti.
quẽ ſequit᷑ bar.in.l.interdũ.S.qtiẽs.de public. vbi tenei ꝙ ſi
dñs locat pᷣdiũ ꝓ centũ ⁊ gabella venit ſoluenda ex redditi⸗
bus totũ onus ſolutiõ is incũbit ↄductoꝛi ⁊ nõ dño. nã vide
tur ꝙ dũs onus gabelle ſeu decime locauit ꝓ minoꝛi pẽſiõ .
qð placet abb.in.d.c.tua nobis.nã tranſferendo oẽs fruct
in cõductoꝛẽ videt᷑ tranſtuliſſe cũ onere ſuo:vt.c.paſtoꝛalis.
de deci. nec eſt verũ dicere ꝙꝙ dñs nõ ſoluit decimã de penſio
ne pᷣdioꝝ:qꝛ locauit rõne oneris annexi.⁊ abb. vbi. ð. .
¶ Si rõne tributi vł cenſus dat᷑ dño ꝓpꝛio aliqua quanti⸗
tas tenet᷑ dominꝰ huiꝰ penfiõis decimã ſoluere eccłie parro
chiali qꝛ bãc cõſequit᷑ rõne perſone.abb.vbi.9.
¶ Si colonꝰ ẽ partianꝰ debet ſoluere ꝑtem ſuã eccłiepᷣdiali
vt alł.c.cum ſint boĩes.⁊.c.tua nobis.eo.ti.
¶ Si colonꝰ colit pꝛediũ ꝓ certis nũmis ſeu ꝓ cerij menſur
dz ſoluere decimas er tali lucro eccłie ſue parochiali deduc⸗
tis tñ ſumptibus.vt. c.queſti.xvi.q.i.aut ↄduxit totũ pᷣdium

⁊ tenet᷑ ſoluere integrã decimã eccłie pᷣdiali.vt.c.paſtoꝛał.ð

deci. hec abb.in alł.c.tua nobis.ij.eo.ti.

¶ Si decima debetur ex lucro vel negociatiõe vl milicia ſeu

alias:an expenſe ſunt pꝛiꝰ deducẽde late.⁊ no.per abb.in.c.
paſtoꝛal.de deci.

¶ Siqͥs recepit ſacramenta ĩ eccłia parochiali⁊ baptiſmũ

in ecclia matrici debẽt interſe diuidere decimas ꝑſonales fa
cit qð no.inno.ĩ.c.de bis.de ſepul.⁊ qð no.in.c.nouũ genus
de deci. in hoctamẽ eſt ſtandũ cõſuetudini.no.abb.in.c.cum
cõtin gat eo.ti. „ “
¶ Si pꝛedia nõ ſunt infra parochiam alicuius que ſũt diſti⸗
cta ⁊ nõ indlnſa infra alicuiꝰ parochiã decime taliũ pᷣdioꝛuʒ
ptinẽt ad epᷣm. vt.c.quoniã.de deci.idẽ vbi parochie nõ ſunt
indiſtincte:qꝛ tunc pᷣdiales decime ꝑtinẽt ad epᷣm ad quẽ ꝑti
net diſpẽſare inter clericos ſᷣm eoꝝ merita. vt. decimas. xvi⸗
q.vij.⁊ nõ poteſt ſibi decimas epᷣs retinere vt ibi.ſi vero deci⸗
me ſunt infra parochiã capelle q eſt in plebanatu cui ꝑtinent
vide plene per abba.in.c.cũ cõtingat.ð deci. èð
¶ Decimas pft pᷣſcribere monaſteria vł ↄuẽtuales ecclie in
alteris eccłie ꝑrochia. vt. cĩ tua. ð deci. cũ ti.tñ vl ꝑ tiñ tempꝰ
cuiꝰ cõtrarij memoꝛia nõ eriſtit.vt.c.i.ð pꝛeſcrip.li.vi. ,
¶ Decime tam pdiales qᷓ; ꝑſonales ſũt hodie in pᷣcepto eti⸗
am er diſpoſitõe legis diuine.no.glo.in.c.in aliquibꝰ.ð deci.
nec valet ↄtraria ↄſuetudo etiã ſi eẽt a papa appꝛobata.vt

ibi no. inno. nec patientia pape inducit diſpenſatiõeʒ ſi ĩ ali⸗

quibꝰ locis integra decima nõ ſoluat᷑:qꝛ multa ꝑ patientiaʒ

tolerant᷑ vt. c.cũ iidudũ de pꝛeben nõ ergo ob.opi:quoꝛun⸗/

dam qui nõ deſiſtunt ab bereſ dicẽdo ꝙ; bodſie in nouo teſta
mento ſolutio decimarũ eſt in libertate ſpiritꝰ ↄſtituta vt ſic
nõ teneat᷑ quis ſoluere ſi nõ velit: que qͥdẽ opinio damnatur
per ſanctiſſimos ⁊ doctiſſimos viros Gregoꝛiũ Auguſtinũ
Hieronymũ Ambꝛoſium:vt babet᷑.xvij.q.vij.quicũqʒ. ⁊.c.
maioꝛes.ſᷣm Lho.ð aqui.pꝛeceptũ decime nõ ẽ totũ cerimo
niale pᷣ ceptum ſed ꝑtim moꝛale ⁊ partim cenm oniale qui te-
net etiam ꝙ vbi de cõſuetudine nõ ſoluũtur decime nõ pec⸗
cant nõ ſoluentes niñ pꝓpter obſtinationẽ animi vt ſi habe⸗
ret animũ obſtinatũ ad nõ ſoluẽdũ etiã ſi pᷣciperet ecc ia tũc
tales peccarent moꝛtalit᷑.⁊ ̊ opi.beati Lbome placet mul⸗
tũ abb.in alł.c.in aliqͥ bꝰ.ne tanta multitudo pereat.
¶ Decima ẽ ſoluẽda anteqᷓ tributũ ſoluat᷑ ⁊ an colonꝰdebe
at ſoluere decimã ex parte domini vł ipᷣam retinere domino
inuito plene per abb.in.c.cũ nõ ſit de deci.
¶ Decima eſt ſoluenda etiam de pꝛedijs dot alibꝰ eccłie et
debet ſolui illis eccłijs quibꝰ ante ſoluebat᷑ ſiue talia pꝛedia
pia deuotiõe fid elium ſint collata ſiue empta ꝓ monaſterijs
fuudandis quod pꝛobatur in.c.nuper.de deci.⁊ in.cii.de cen

ſi.⁊ ibi glo.⁊ abb.poſt eum.

¶ Neligioſ pñt decimas poſſidere ⁊ eas pᷣſcribere. vt in.c.
cũ in tua.⁊.c.dudũ,de deci.nã licet religioñ de iure nõ habẽt
ius decim andi nulla tñ eſt differentia qᷓ ad pᷣſcriptiõeʒ deci⸗
maꝝ inter religioſos ⁊ clericos:qꝛ ſi religioſ habẽt parochi
