niat ex defectu nature ſiue exercitio exterioꝛi.vt in agrimeſſo⸗
ribꝰ ⁊ alijs artificijs qͥ ex longo ⁊ diuturno temꝑe debilitãtur
⁊ cõmode ieiunia tolerare nõ poſſunt. licita enim eſt in ipſs
cõmutatio.ar.lxxxij.di.pꝛeſbyter.in fið quo vide latius Ab
batem.ſuper rubꝛica de obſerua:ieiu.
¶ Jeiuniũ vniꝰ diei põt ex diſpẽſatione epᷣi in aliã diẽ pᷣcedẽ
tem tranſferri q ieiuuiũ accidit in feſto pꝛĩcipali alicuiꝰ ciui⸗
tatis ſeu loci ſeu ꝓpter aliã venerationẽ feſti.ar.in.c.ij.de ob
ſerua.ieiu.eſt ↄcluñſo Ab.ſuꝑ dicta rubꝛica de obſerua.ieiu.
¶ Jeiuniũ indictũ ab eccłia ꝑvᷣba cõia non obligat trãſgre⸗
dientẽ ad peccatũ moꝛtale niñ fiat ex contẽptu velex inobedi
entia.ſecus ſi ex negligẽtia.qꝛ tũc tranſgrediẽs ſolũ ob ligat
ad veniale.vt no.collec.in.c.i.de conſti.ſecus ſi ieiuniñ ſit indi
ctũ ꝑ verba pᷣceptiua vel equipollẽtia:qꝛ tũc obligat ad moꝛa
tale lʒ fiat ſine ↄtemptu.xiiij.q.i.qð pᷣcipitur.de qͥ latius per
ab.ĩ.c.nã ↄcupiſcẽti de ↄſti.vt refert ſuꝑ rub.ð obſ.ieiu.t᷑ᷣfi.

¶ NJeiunare nõ valenti in quadrageſima vel alio temꝑe non

iniñ git᷑ vt ieiunet alio temꝑe.no.in.c.ij.de obſer.ieiu.facit qð
no.j.hoꝛas canonicas.v.nõ valet.no.ab.ĩ.c.i.de obſer.ieiu.
¶ Jeiunio detrabit᷑ ⁊ abſtinẽtie ⁊ macerationi carnis ppter
excellentiaʒ diei.vt.c.fi.de o bſer.ieiu.⁊ ſic videt᷑ ꝙ in die feſto
nõ ſolũ ſpũ aliter boĩes gaudere debent ſʒ etia cum honeſtate
poſſunt i cibis aliqu delectationẽ caꝑe.nã ceſſante iactãtia
pñt tũc hoĩes vtiveſtibꝰmag pᷣcioſis.no.ab.ĩ.c.fið obſieiu.

Illegitimus.
¶ Illegitimꝰ ꝓhibet᷑ ꝓmoueri ꝑ viã iuſticie.vt.c.ĩnotuit.de
elecenõ tamen pꝛobibetur per viam gratie.vt ibi no. Abbas

Imperator.

¶ Imperium quare fuit tranſlatũ de grecia in germanos ſeu
theutonicos.doc.in.c.venerabilem.de elec.

Incendiarins.
¶ Incẽdiarij eccleſiarum vel locoꝝ religioſoꝝ ʒ ſint ipſo iu⸗
re excõicati nõ tñ alij incẽdiarij locoꝝ pꝛiuatoꝝ ate denũcia⸗
tionẽ tñ poſſunt oẽs a pᷣlato abſolui:poſtq; vero fueric denũ
ciati ad ſedeʒ apłicam remittũtur.xi.qiij.c.canonica.xij.qij.
cũ deuotiſſimã.xvij.q.iiij. oẽs eccleſie.⁊.c.in lris.de rapto.⁊
c.tua nos.⁊.c.cõqueſti.de ſen.excõ.⁊ hoc ſi ex odio vel vindi
cta incendiũ apponat᷑.vt.c.peſſimã.xxiij.q.fi.⁊ Hoſti.ĩ ſum.

ti,de incẽdiarijs ſub rubꝛica.de rap.S.fi.vᷣ.ſed ſcðm canones

Hoſti.tñ in ſum.ti.de ſen.ex.qͥs poſſit.v.ſi vo ſnĩa lata ſit ab
hoĩe cñ v.tertio fallit.tenet ꝙ etiã poſt denũciationẽ põt epᷣs
incendiariũ pꝛiuataꝝ reꝝ abſoluere cuʒ a ſnĩa ſua põt abſol⸗
uere nõ tñ a ſnia canonis.⁊ hoc videt᷑ appꝛobare. Jo. an. al⸗
leg. in. ctua nos.Henri.tñ tenet ðꝛiũ in.c.oqueſti.ad terroꝛẽ.

nceſtus.

¶ Inceſtus nõ diſſoluit mrimoniũ pꝛius cõtractũ ſʒ pꝛiuet
facultatẽ exigẽdi debitũ ⁊ an põt ſecũ ꝑ eccleſã diſpẽſati.vi

de per abba.in.c.tranſmiſſe.de eo qui cog.cõſang.vxo.ſue.

Incertitudo.

¶ Incertitudo an viciet obligatõeʒ. vide.j.obli.xvᷣ.de eq̃tate.

Incorrigibilis.
¶ Incoꝛrigibilis depᷣ hẽdit᷑ qñ reuertit᷑ ad peioꝛa delicta vł
in illis ꝑſeuerat vel tertio monitꝰ nõ deſiſtit ſiue reddat vł cõ
mittat alia delicta.facit.c.vt fame.de ſen.excõ.ibi ad ſimilia
vel peioꝛa idem ſi minoꝛa qñ nõ deſiſtit vel q pꝛeceſſit moni
tio re ſiſtendo ei de facto ⁊ in ↄtuma ciã perſeuerãdo ↄ hit no

KX .e.⸗—

inn
da⸗
kir
dic

ſien

ſſe
ine
u

iſ dech
na ſein
tmiſre⸗
inobesi
obligrt
fühtint
Nadnon
gtiuspe
ſein if⸗
enpenon
afacited
oblerien.
msppte
oſeſet⸗
hopeſtate
feictita
zchfica⸗

hhontn⸗
,Abbes

atosſen

ſurpſein
donddt
ritdens
ſathan
detehiit
opathi
Hoſtin
omcnons
zlan n
ne⸗ ote
Joanil
Atann

uum delictũ maxime rebellionis.viij.q.iſciendũ.ixxi.diſiq̃s
ſit in pᷣſbytero.ꝓpter qð ſecuta trina monitione debz pꝛiuile⸗

penã delicti ꝑſoluere ⁊ ſi nõ ꝑmittit ſe capi a iudice ſuo ↄdu⸗
dit ergo abbas ꝙ cũ eccleſia non hẽat vltra qͥd faciat ⁊ talis
clericus pnĩa nõ peracta capit fugã ſeu ſe occultat vel aliter ðᷣ

facto iĩpedit ne iudex poſſit eũ artare:qꝛ tunc videt᷑ ꝑſeuerare

⁊ bre pꝛioꝛẽ animũ in interioꝛibꝰ medullis recõ dituʒ ⁊ cõtra⸗
bitur maximũ delictũ inobediẽtie rebellionis poſtqᷓ eſt excõi
catus ⁊ anathematizatꝰ cõpꝛimit᷑ ꝑ iudicez. eſt cõcluſo Ant.
ic:cũ ũ ab hoĩe.ð iudi.circa fi.⁊ við.S.cłicꝰ malefac toꝛ. cũ ſe,
Induſtria.
¶ Induſtria ꝑſone videt᷑ electa ꝑ pᷣncipẽ qñ cõmittit cãm ali

cui cũ aduerbio pſonalit᷑ qðᷣ qualificat ⁊ dat foꝛmã cõmiſſio⸗
ni idẽ ſi dicat᷑ cõfidẽtes de ĩduſtria ⁊ circũſpectõe tua ⁊ in ta

licaſu non põt cõmiſſariꝰcâm alij cõmittere.qð in tellige quã

do negociuʒ non eſt expedibile per alias perſonas quod ſen

tit Inno. ⁊ abbas in. c.fi. de offi. deleg.

Indulgentia.
¶ Indulgẽtias an põt cõcedere electus confirmatꝰlicet non
conſecratus etiam ſi non ſit pꝛeſbpter. vide.g. electus.
¶ Indulgęẽtia ſeu pꝛiuilegiũ cõceſſum ꝑ legatũ tpe ſue lega⸗
tionis durat in ꝓꝑpetuũ lʒ bẽat actũ ſucceſſiuũ qð eſt verũ ſi in
dulgẽtia ſeu cõceſſio er ſola ↄceſſione cipit ſuã eſſen tiã nec
pẽdet ex futuro euentu.eſt concluſio.a bb.in.c.fi. de o ffi dele.
¶ Indulgẽtia tacita itate ĩpetrata nõ valet ſicut nec pꝛini⸗
legiũ no.gl.⁊ doc.in.c.dudũ.ð pꝛiuil.⁊vide.j.puilegiñũ qð ab/
ſoꝛbʒ. ð bac materia við.c.qð aũt.de peni:⁊ remiſ.⁊ qð ibi no.

Infamis.
¶ Infamia canonica tollit᷑ ꝑ abſolutionẽ no.in.c.teſtimoni
um. de teſti. in famia vero facti nõ tollit᷑ ꝑ penitẽtiam ſed per
actũ cõtrariũ a mentibus hominũ.infamia aũt iuris non poõt
tolli niñ per pꝛincipem.vt no.in.c.cuʒ te.de re iudi.abbas ibi
⁊ in.c.qꝛ diligentia.de elec.
¶Infamis nõ eſt dãnatus ꝑ arbitrũ in actõe famoſa.quia
nõ per om nia dictum arbitri eſt ſententia. vt.l. quid ergo.5.
ex compꝛomiſſo.ff. de his qui no.infa.
¶ Infamia iuris quandoq; irrogatur er genere delicti ꝑ ſen
tentiam declarati qñq; ex genere pene qñq; ipᷣo fa cto ex gene
re facti qð pꝛoſequere. vt no.iij.q.viij.S.poꝛro.
¶ Inkfa mis efficit danatus actione iniuriaꝝ ſiue agat ciuili
ter ſiue crimin aliter.glo.in.c.multi.ij.q.i.⁊ glo.⁊ bar.in.linfa
mẽ.ff. de publi.iudi.glo.⁊ ab.iĩ.c.cũ te.a.b.de re iudi.i.colũ.
¶ Inkfamiã euitat ↄuentus actione iniuriaꝝ ciuiliter ſi cõſti⸗
tuat ꝓcura toꝛẽ.vt.j.pcuratoꝛ põt ↄſtitui.Itẽ euitat ſi ſoluat
anteqᷓ condemnet.vt.l.ſi q reus.ff. de ꝓcura.⁊ bar.ibi ⁊ ab.
T alle.c.cũ te.a.b.ð re iudi.i.colũ.vide.j.ꝓpcuratoꝛ põt ↄſtitui.
¶ Infamia facti de qua ꝑ bar.in.l.de minoꝛe.S.toꝛmẽta.ff.ð
queſtio.⁊ ꝑ doc.in.c, teſtimoniũ.de teſti. nõ põt ꝑ aliquẽ abo
leri.qꝛ cũ cõſiſtat in facto oꝑtet ꝙ facto ꝓpꝛio tollat᷑ nõ enim
põt facere pꝛinceps vt facta ꝓ infectis hẽantur. vt.l.in dello

S. facta. ff. de capti. nec põt mutare volũtates boĩm ſeu eoꝛuʒ

opiniones.xlij.di.S.neceſſe in ſiſed bene põt pꝛinceps diſt po
nere ꝙ talis infamia facti nõ habeat effectũ cũ videat eã eſſe
iiuſtaʒ maxime ab emulis oꝛtã.vt.c.cũ in iuuẽtute.ð bpᷣſump.
⁊.c.mẽnam.ij.q.v.Ab.in.c.cũ te.a.b.de re iudi.ij.colũ.
¶ Infamẽ laicñũ nõ põt papa fame reſtituere ſi nõ eſt iuriſdi
tioni eccleſie ſuppoſitus nã cũ papa non põt eũ legitimare ꝑ
venerabilẽ.qui fi.ſint legi.nec ñc fame reſtituere cuʒ iſta pari
iure ꝓcedãt.no. Inno.in. c. cũ.p. tabellio. de fi.ĩſtru. ſed ſi pa⸗
pa vult laicũ quo ad ſpũalia legitimare ꝑ ↄſequẽs videt᷑ re⸗
ſtitutus quo ad temꝑalia pᷣſertiʒ cũ nõ tractat᷑ de alteri⸗ piu⸗
dicio.no.i al.c.ꝑvenerabilẽ.no.ab.i.c.cũ te. a.b. ð re iu.iij.col.
¶ Infa mis laicus reſtitutꝰ p ĩperatoꝛẽ põt ꝓmoueri ad cle⸗

ricatũ ſine alia diſpẽſatione dũmodo egerit pnĩam.qꝛ incipit

eſſe qð nõ fuit.vt.c.ferrũ.l.di.⁊ reſtitutio eſt pꝛeteriti ſtatus re
integratio.ij.q.iij.S.notandũ.⁊ imꝑ atoꝛ põt tollere ĩfamiam
quã per legẽ ſua tulit ⁊ ꝑinde ſeruare ac ſi nunqᷓ fuiſſet ille in
famis quo ad iuris effectũ,vt no.glo in ſimili in cle.i. de ĩmu.

gio pꝛiuari.vt.c.contĩgit.⁊.c.ad audienti.de ſen.excõ.incoꝛ⸗
rigibilis enĩ eſt clericus ſi nõ vult agere penitẽtiã ⁊ ſi nõ vult

ecdle. abbas in. c. cum te. a. b. de reiud i.iiij. colũ.
Inlamis efficit᷑ dãnatus ciuiliter de crimine qð infamet.
no. gl.ĩ. c. cũ te. de re iudi.⁊ glo.ij.q.i.multi.l.athletas..l.fur
ti. f. de his qui no. infa.ſentitj glo.⁊ bar.in.linfameʒ. ff. de pu
bli.iudi. Ab.in.c.at ſi clerici.ix.columna.
¶ Inkfamis effici᷑ cõfeſſus crimẽ de quo qͥs dãnatus effice⸗
retur infamis quãtũcunq; ſnĩa ĩdenõ ſit ſecuta. bar in alle.lyĩ
fameʒ glo. in.l. ictus fuſtiũ.ff. de his qͥ no.infa. J nno.in.c.ſuꝑ
his.de penis.idẽ de trãſigente ſuꝑ furto.ſed bar.cñ quo con⸗
coꝛ.Ab.vbi.S.tenet ꝙ ↄfeſſus in iſdicio nõ efficit᷑ ifa mis an
te condẽnationẽ ĩ cã crimiĩali in.l.⁊ ſi ↄfeſſus.ff. de cuſto.reo.
⁊ hoc in cã crimĩali.in ciuilivero ↄfeſſus bẽtur ꝓ cõuicto ⁊ cõ
dẽnato. vt.l.i.de ↄfeſ.fallũt tñ pꝛedicta qñ poſt cõ feſſioneʒ.⁊
ante ↄdẽnationẽ fit executio coꝛꝑalis.vt alle.l.ictus fuſtium.
Iteʒ fallit vbi trãſigitur.vt alleg.l.infames.Ab.vbi.õ.
¶ Qonkeſſus ex ficta ↄfeſſione ꝓpter cõtumaciã nõ eſt infa⸗
mis iuxta no.in.l.eius qͥ dilatoꝛẽ ff.de iure fiſci.⁊.l.filiꝰ.dex/
bo. obli. debẽt enĩ verba in hac materia odioſa verificariĩ ca
ſu vero ⁊ non ficto. vt in inribus.S.alle.
¶ Infamat? ſi depẽdeat a volũtate ſua tollere infamiam: vt
qꝛ habʒ cõcubinã eã abijciẽdo tollit infamiã.⁊ tũc reqᷣruntur
tres monitiones ãteq; puetur. no.io.an. in.c.ij. de purga.ca⸗
no.ſed ſi nõ erat in ptãte ſua tollere infamiã vt qꝛ erat ĩfama⸗
tus de furto ⁊ homicidio:⁊ tũc ſtatiʒ debet ſuſpẽdi nulla mo
nitione pꝛemiſſa.no.DOñi.in.c.pꝛeſ byter. ij. q. v. J
¶ Infa mia ſi inducit ſcandalũ vel crimẽ magnũ ĩfamatꝰpõt
ſtatim ſuſpẽdi pẽdẽte ꝓceſſi u. glo.no.in.c.pꝛeſ byter.ij.q.v.io.
an.in.c.i.de accu.lib.vi.Ab.in.c.at ſi clerici x.colũ.
¶ Infamis infamia facti nõ põt eſſe ꝓcuratoꝛvel iconomus
eccleſe vel ipſoꝝ clericoꝝ etiã ꝓ patrimonialibꝰ.de generali
iconomo ꝓbaturin.c.indicatũ.lxxxix.di.de ꝓcuratoꝛe ad iu⸗
dicia tã in negocijs eccleſie q; ꝓpꝛijs patet in.c.qꝛ epᷣm.v.q.
iij.vbi tex.ioq tur indiſtincte ſiue ſit infamia facti ſiue iuris in⸗
ter laicos tũ infamis ꝓcuratoꝛ admittit᷑ ſiue ſit notatus infa
mia iuris ſiue facti.inſti.de excep.S.fi.cũ illud officiuz ſit onus
⁊ nõ honoꝛ.eſt cõcluſio ab.in.c.imperatoꝝ.de iura.calũ.ĩ fi.
¶ Infamis nõ eſt teſtis falſuʒ deponẽs ſi ꝑ viã exceptionis
conuincat᷑.vide ĩfra teſtis.v.ſi cõtra teſtem.
¶ Infamis non efficitur filius clericus ꝓpter crimen leſe ma
ieſtatis cõmiſſum per patrem.vide.S.filius clericus.
¶ Infamiam factilʒ pꝛinceps abolerenon poteſt tamen de
mentibus hominũ põt per bona opera que ſequuntur dele/
ri.vt. c. inter ſollicitudines.de purga.cano.
¶ Infamiaʒ nõ irrogat genꝰ cuiuſqʒ pene etiã ſi delinquens
incarceret᷑ nõ ſecuta ſnĩa.no.gl.⁊ doc.in.c.ſi uꝑ bis. de penis.
⁊ vide no.in.l.ictus fuſtiũ.ff.de his qui no.ĩfa,.⁊.l.fuſtibus ce
ſum.C.eo.ti.⁊ ſpecu,:ti.de ſenten.pꝛola.S.quid de iſtis, ⁊ bar.
in.l.infameʒ.ff.de publi.iudi. J

Infideles.

¶ Infideles ſigãtur canonibꝰſpñalibꝰ c, gaudemꝰ diuoꝛ.
in temꝑalibꝰ vero ſubijciuntur pncipi ſeculari.l.nemo.⁊.l.iu-
dei. C. de iudeis. niſi in caſibꝰ in qbus fideles laici ſubijciunt᷑
ecclie. ⁊ ð biſ pleneꝑ ĩno.tc.qð ſupꝑ hiſ.voto. ab.ĩci,ð oſti.
¶ Infidelis ſi peccat j legẽ nature vel j eoꝝ legẽ ĩ moꝛalibꝰ
põt puniriꝑ papã.ĩno.in.c, qd ſuꝑ his.de voto.⁊ ipſi dicũtur
ꝓrimi noſtri quos debemꝰdiligere ⁊ lucrifacere quãtuʒ poſ⸗

ſumus rõ ne humanitatis cũ ſint noſtre nature ꝑticipes nam

veniũt appellatõe ꝓximi.no.tex.⁊ glo.in.c.pximos,.de peni.
di.ij. ⁊ poſſunt indirecte ꝑ eccleſã cõ pelli licet nõ ꝑ euangeli
cã denunciationẽ.no.abb. in.c.nouit.de iudi.circa pꝛin. vide
j.iudeus.⁊ vide.j.papa poteſt exercere.

.¶ Inlideliũ auxilio eſt licitũxpᷣianis vti in bello iuſto vt con

cludit Oldra.cõcluſione.lxvij.nã legit᷑ q machabei qͥ fuerũt
viri ſancti miſerũt legatũ romanis qͥ tũc erãt gentiles vt mu⸗
tuo ſe adiuuarẽt.vt h machabeox.i.c.qꝛ ĩ bello iuſto licitũ ẽ
parare inſidias ⁊ parare ⁊ ſimulare.xxiij.q.ij.c. l. ergo foꝛtius
eſt licitum vti aurilio infideliũ. Item quia fideles in bello iu⸗
ſto licite adiuuãt dñm infidelẽ. vt.c.iulianꝰ.⁊.c.ſi dñs. xi.q.iij.
¶ Infidelis an poteſt ius patronatus babere. vide.j.patro⸗
nus.ver.ſi ius patro natus.

Infimmitas

.i i

S

¶Infirmitas pꝛobat faciliter mittẽdo medicũ ad infirmum
Itẽ poſtq cõualuit potuit ꝓbari ex aſpectu vt qꝛ babuit fa⸗
liem extinctã. ar. in. l. quarta de mio. 2.l. queſitũ. de re iudi. a b
bas ĩ.c.q̃relã.de ꝓcu.ij.colũ.⁊ vide.S.cõtumacẽ nõ excuſat.
¶ Infirmitates pueniũt quinq; et cãis. Mꝛimavt iuſtis per
patientiã augeat᷑ meritũ.vt iob. Secũda ad cuſtodiam virtu
tũ ne ſugbia ſubin tret vt in PDaulo. Lertia ad coꝛrigendum
peccata.vt.c cũ ifirmitas. de peni.⁊ remiſ. Quarta ad gloꝛiã
vt legit de ceco nato ⁊ delazaro. Quinta ad initiũ pene.vt
in herode.vnde verſus. Vt pꝛobet vt dãnet vt im piet vt me⸗
reatur. Elt pateat rpᷣi gloꝛia pena dat᷑.docto.ſignãter Pe.
de ancha. in allega. c. cum infirmitas.
¶ Infirmitas ercuſat a reſidẽtia infirmus ꝑpcipit pᷣbendaʒ
⁊ diſtributiones:qꝛ ſeruire intelligũtur vide glo.⁊ io.an.in.c.
ad audiẽtiã. de cleri.nõ reſi. ⁊ vide.jreſidere ĩtelligũtur.⁊ v.
a reſidẽtia.⁊ qð no.ab.i.c.i.ð cle.egro.⁊.c.i.de cle.ñ reſi.li.vi.
¶ NLicet temꝑe infirmitatis teneat᷑ dñs paſcere fuos ſuos vt
no.gl.ĩ.c.i. de cleri. egro. nõ tũ tenet᷑ ad magnas ⁊ diuturnas
expen.no. bar.in.l.ſi cũ doteʒ. 9.ſi aũt. ff.l. o. ma. facit in ar.l. in
rebus. ff. cõmo. qð intellige rõne famulatꝰ.ſʒ alia rõe qꝛ ꝓri⸗
mus ſi ille nõ hʒ vñ ſibi ſubueniat tenet᷑ dũs ſi eſt diues.nam
idẽ põt facere pauꝑ ð quẽcunq; diuitẽ. vide. c. ſicut. xl vij. diſt.
facit.c. paſce. lxxxvi.di.⁊ maxie epᷣi tenent᷑ ſubuẽire pauperi
bus ⁊ his qui non poſſunt mãibus laboꝛare lxxxij. di. c.i. xij.
q.i.c.vidẽtes.no.ab.in.c.i.de cle.egro.iij.colũ.
¶ Infirmo famulo nõ debet᷑ ſalariũ. qꝛ caſus cõtingens in
pſonã illiꝰ qͥ locauit oꝑas ſuas liberat cõductoꝛẽ a pᷣſtatione
mercedis qð eſt veꝝ qñ ſalariũ debet᷑ alicui rõe ꝑſone ſue dũ
tarat ſecus ſi debeat᷑ ſibi etiã ↄtẽplatiõe alioꝝ vt qñ dat᷑ ptã⸗
ti qͥ b ſoluere ſuis iudicibꝰ ⁊ officialibꝰ a quoꝝ obligatione
nõ liberat᷑ ꝑ moꝛtẽ. de quo no. in.l.diem functo.ff.de offl. aſ⸗
ſeſ.qͥd aũt in doctoꝛe vel aduocato qͥ deceſſerũt nõ finita cau
ſa nunqd eius heres debeat hr̃e ſalariũ totius temꝑis.vel ꝓ
rata ⁊c.vide glo.⁊ bar:in.l.i.ff.devarijs ⁊ extra.cogni.⁊ bar.
in. d. l. diem functo. vt refert Ab. in.c.i.de cleri.egro.
¶ Si dericus eſt ita claudꝰꝙ ſine baculo ad altare aſcẽdere
non valet non permittitur celebꝛare.no. glo.in.c.ſiquis.lx.di.
ſecus quando aliter eſſet claudus.idem ſi babet diffoꝛmitatẽ
no. Abb. in. c. ij. de cleri. egro.

Ingratitudo.
¶ Ingratitudo eſt ventus vrens ſiccãs fontẽ miĩe roꝛẽ pieta
tis ⁊ fluẽta grevt inqͥt beat?ber.ſermone.ij.hoc peccato labo
rãt recipiẽtes libẽter dona ⁊ bñficia nec tñ habẽt illa grata ⁊
dDonatoꝛes qbus tenẽtur ad antidota interdũ iuxta vulgare
ꝓuincie remunerãt ſcabioſe.ad ides de iudeis.⁊ ſi iudeos.ad
boc qð facit no.xxiij.q.vi.ca.ſex ſunt differẽtie.puenit autem
hoc peccatũ ex ſuꝑbia.ſunt enim qͥ credũt ſibi debita oĩa ſer⸗
uitia q̃ ſibi fiũt. Vñ id ẽ beatꝰ berñ.eſt q̃daʒ pᷣſumptio in deli
ctũ maximũ vti datis q̃ſ in natis als in meritis ⁊ in acceptis
bñficijs gram bñficij vſurpare.no. Jo.an.poſt Hoſti.in.c.fi.

de do. i. colũ. ⁊ ſm Senecã ingratus eſt qͥ diſſimulat ingratiſ

unmus qͥ oĩm obliuiſcitur beneſicioꝛuʒ. vt ibi no. Ab.
Inhibitoria.
¶ Inhibitoꝛiaʒ põt mittere iud ex eccleſiaſticꝰ iudici ſeculari
ne ꝓcedat ſuꝑ cà depẽdẽte ex cã q̃ oꝛit᷑ coꝛaʒ ipſo iudice ecdle
ſiaſtico.vt eſt caſus in.c.tuã.de oꝛdi.cogni.idẽ Zapus alleg.
lriij. vbi ↄcludit bãc inbibitoꝛiã poſſe mitti ſine cãe cognitiõe
quod no.idem ab.in alle.c. tuam circa pꝛincipium.licet enim
ſm eundeʒ Zapũ in alijs inhibitoꝛijs exigat᷑ cãe cognitio. in
aut᷑.in medio li.ſacras iu.nõ fie.S.i.⁊ de appel.non ſolũ.⁊.c.
romana.li.vi.ſecꝰtamẽ in caſu.c.tuã.cũ ſit potiꝰq̃daʒ declara

tio qᷓ; actus diſponens. ⁊ ſic non exigitur cognitio.vt Ab.inꝰ

allega.c.tuam.vide.j.pꝛoceſſus tenet.
¶ Inhibitoꝛiã põt iuderx eccleñaſticus ex officio facere con⸗
tra ſecularẽ ſine aliqua inqͥſitione vbi ĩminet periculũ.vt qꝛ a
gitur an inſtrm ſit vſurariũ ⁊ coꝛã iudice ſeculari petit᷑ execu⸗
no iſtius inſtri.nã in iſtis concernẽtibus periculũ aĩe põt iu⸗
derx ſine reqſitione ꝓcedere.no.iĩno.in.c.ad noſtrã.de iureiur.
ſi aũt inhibitoꝛia nõ mittat᷑ valebit ꝓceſſus.ſed ſnia nõ vale
bit a minus inſtro ⁊ cõtra oꝛdinẽ iudiciariũ.nõ eniʒ ꝓpoſita
exceptione perẽptoꝛia dʒ ferri ſnia ſuꝑ pᷣncipali non diſcuſſa

pelꝰ pettptoꝛia. vtno ĩ c.· ð oꝛ. cog. Ab. no. i.c. tud ð oꝛ cog⸗
¶ Quãdo cã q̃ tractat᷑ coꝛaʒ alio iudice eſt incidens ⁊ de ſui
natura pᷣiudicialis cãe que tractat᷑ ꝑ pꝛimũ iudicẽ im̃ ſtatiʒ ⁊
ſine aliqua cauſe cognitiõe ſecũdus iudex põt pꝛio inbibere
ð oꝛdi. cog. tuã.ꝗ fi.ſint le.latoꝛ.no. Lapꝰſua alle.lxi.circa fi.
¶ Sola inhibitio executoꝛis dati ad ꝓuidendũ ipedit colla⸗
tionẽ oꝛdiarij.vt.c/ſi ſoli.de cõ cel.pben.li.vi.⁊ foꝛtiꝰ hoc oꝑa
tur inhibitio pape.vt in.c. cõ ſtitutꝰ.e.ti.ex quo colligit᷑ cũ ibi
no.ꝑ ab.qꝙ facta ab oꝛdinario ð inhibitioneʒ pape ſunt ipſo
iure nulla. facit qð no. inno.ĩ.c fi.de accu.⁊ in.c. Naynaldꝰ.ð
teſta ⁊ vide no.ĩ.c, dilectꝰ.ij.de pᷣbẽ. vide.S. colũ.v.ſi ſcibit.

Inobedientia.

¶ Inobediẽtia ſubditoꝝ debz ꝑ pᷣlatũ vlciſe ci. nã peccatum
eſt nõ ſubſiſtẽte cauſa rõna bili parcere inobediẽtibus ⁊ con⸗
tumacibus.c.quãto.ij.q.v.Ab.in.c.i.de poſtu.pᷣla.iij.colũ.
¶ Inobedliẽtes ⁊ rebelles ſubditos ðᷣ ſuũ pncipem dʒ papa
adiuuare eũ ⁊ eoꝝ rebel lio nẽ domare.ar.ĩ.c.cũ ad veꝝ.xcvi.
di. no. Inno. in. c. lz ex ſuſcepto.de fo.cõpe.Abb. in. cmouit.ð
ſudi.in pꝛin.⁊ tan git in.d.c.licet ex ſuſcepto.iij:colũ.

nimicus.

¶ Inimicitie ſolẽt er materia litigij cauſari ad hᷣ qð le.⁊ no⸗
in. cein lr̃is.⁊.citẽ cũ qͥs.de reſti.ſpo.no.in.c.cũ ſuꝑ.de offi.de
le.ad hoc.c.meminimꝰ.⁊.c repellant᷑.de accu.abb.in.c.i.ð iu
di.⁊.c.accedẽs.ij.vt lit.nõ ↄte.⁊ gl.in.c.cũ opoꝛteat.de accu.
¶ Inimicꝰ pſumit᷑ q ſalutat᷑ ab alio ⁊ nõ vult rũñdere.vt no.
glo. lxiij. di.c.adrianꝰ dð ĩtellige qñ ſoliti ert ſe ſalutare inui
cẽ.qð no.gl.in.c.cõſuluit.de offi.dele.abb.i.c.ad h.i.ð appel.
¶ Inimicitia capitalis oꝛit᷑ ꝑ ſpoliationẽvel retẽtionẽ ꝑticu
laris rei.no.glo.in.c.cũ opoꝛteat.de accu.niſi res eſſ̊ modica
⁊ vilis ex qua nõ oꝛi᷑ inimicitia capitalis.no.in.c.itẽ cũ quis.
de reſti. ſpo. Itẽ ꝓbat᷑ inimicitia ſi inimicꝰminatus eſt moꝛtẽ
vel accuſauerit eũ de crimiĩe capitali.no.glo.in.l. qʒ.ff. de albi.
idẽ ſi odit eũ in moꝛtẽ.no.glo.in aut.de teſti.qꝛ ibi cõcluditur
inopia accuſati.ſed hic concluditur inimicitia capitali.n o. ab
bas in.c.accedens.ij.vt lit.nõ cõteſ.ij.colũ.
¶ Inimicus ſuijpſius eſt qͥ agit cõtra ꝓpꝛiam vtilitatẽ ⁊ ho
neſtateʒ. c. qui emẽdat.rxlv.di.fa.qꝛ negligens fama ſuã crude
lis eſt. xij. q.i.c.nolo.Abb.in.c.fude accu.

Ininriag.
¶ Iniuriaꝝ actio cõpetit etiã ꝓ modica iniuria cũ iniuria di
cit᷑ omne id qð nõ iure fit ⁊ vocat᷑ ↄtumelia a ↄtẽnẽdo: qꝛ às
inferẽdo iniuriã contẽnit aliũ.vt.l.i.ff.de iniurijs.hoc enim cõ
petit iniurie etiam modice nã delictũ quantũ cũq; pamñ puni
endũ eſt. vt.l.reſpiciendũ.ff.de penis.⁊.c.nõ afferamꝰ.xxiiij.q.
i.idẽ glo.no.in.c.ſi ĩperatoꝛ.⁊.c.duo qppe.xc.di.q dicit ꝙ om
nis contumacia eſt digna excommunicatione ⁊ tanto eſt ma
ioꝛ quãto de maioꝛi inſurgit ↄtumacia.q: videt᷑ magis iudia
cẽ contẽnere.eſt ↄcluſo. Abb.in.c.cũ te a.b.de re iudi.ij.col.
¶ Quãdo pꝛelatus poteſt punire iniuriam ſuam.vide.j.pꝛe
ſatus.v.in caſibus in quibus.

¶ Iniurie ſatiſfactionem poteſt petereclericus nomine eccle

hRe.vide.S.clericus poteſt petere. .
¶ Iniuria ſeu ↄuiciũ qð in iudicio dĩr ſi ꝓbet᷑ nõ tenet᷑ actio
ne imniuriaꝝ dicẽs.⁊ ſic itelligit᷑l.ſqdem. C. de iniurijs. T.ff. e⸗
l.ſi qs de libertate. C. de lib.cã.l.ſi tibi nõ videt᷑ iniuri facere

q iuri ſuo vtitur ⁊ oꝛdiatione exigit᷑ff.de reg.iur.nõ videt. qꝛ

iurj executio nõ hʒ ĩiuriã. ff.e.l. iuriaꝝ. Oldra.ſuo ↄfilio.liiij
¶ Patefaciẽs vo vel faciẽs extra iudiciũ libellũ ſa moſuz eti
am ſi ſit verum tenetur. C. de famo.li.l.i.vbi no,⁊ in.l.eus qui.
ff. eo. ti. vide.xvi.q.i.c.i.⁊.ij.

¶ Iniuria que dr alicui extra iudiciũ nõ in libello ſʒ ca coꝛre⸗

ctionis etiã in publico nõ eſt punibilis ſuxta illud peccantez
coꝛã oĩbus argue.xl.di.c.illud.vel coꝛã pᷣlato lʒ nõ in iudicio
ea intẽtione vtiſte puniat᷑ ⁊ eiꝰpena ſit alijs in exemplũ:non
tenet᷑.C. ad.l.iulia.repetũ.l.i.⁊.c.qꝛ ꝓpter.ij.q.i.idẽ ſi dicatur
vt a ꝓximis nocumentuʒ coꝛpoꝛale auferat. vt qꝛ vult ꝓdere
ciuitatẽ vł eſt lepꝛoſus vel ſimile etiã ſi ſit occultũ vt ſimplices
poſſit decipere vel aliud crimẽ vt repellatur ab hereditate vl
a pꝛomotõe.qꝛ tũc nõ fit aĩo iniuriãdi nõ tenet᷑ cum dicat ex
cã licita.vt alle.l:eñ qui.cij ſimi:⁊.l.qð reipubliinf de iniur

4
õ

tt
docklde
ciͤi
deacel
Nno,
einui
ppel.
Nea
ocie
iguis,
tnone
degtbl.
Cudttue
od

tethe
gie

tiadi
ncnes
onmnc⸗
müpon
riii⸗
AOſRK
ockmna
bi
dizc⸗
ſteſ

nineace

fäfacen
idi
fnoliel
labge

aͤh
Apeun
oltutt
vnſin

l Nl

lis

=☛ =

=

Get
. 1

¶ Coͤniciũ dicès alicui in rixa cã iniuriãdi.etian ſi ſit eerum
actiõe iniuriaꝝ tenet᷑ ſiue ↄuicium ꝓueniat ſine culpa ſiue cñ
culpa.nã adeſt id qð eſt ſubſtitiale in actiõe iniuriaꝝ.ſ.animꝰ
iniuriã di cũ iniuria ex a ffectu faciẽtis ↄſiſtit.vt.l.illud. 2.l.eũ
qui.S.fi.eo.ti.nã ad hoc ꝙ qͥ excuſet᷑ a pena reqͥrit᷑ abſitli

ciu
tig

bigdo vel volũtas iniuriãdi.fa.ff. quẽadmodũ teſt. ape l.ijj.

¶ Iniuniã ſi qͥ ꝑ modũ erceptõis dicat ſi eã nõ ꝓbat ĩiuria⸗
rũ actione tenet᷑. qꝛ calũniari videt᷑.C. de aduo.di.iudi.l.iij.
q.iij.q non ꝓbauerit.eſtvlti.cõcluſio Oldra.ſuo ↄſi.liij.
¶ Iniuria quot modis dicit᷑no.inſti.de iniu.in pᷣn.?⁊ & y. in
l.ſi nõ conuicij.q.i. ⁊ vide bar.ff. de vi publica.l.in eadẽ. ⁊ ex⸗
tra de iniurijs ⁊ dam.da.ofi.in glo.ignoꝛantia.
¶ Item non dicatur quis ſuoꝛum facta pꝛoſeqͥ.no. Cad tur.
pil.l. ſi feinina.

¶ Item an ſibi facta teneatur qͥs de iure canonico remittere

no.bar. ff. de liur.l. nõ ſolũ iniuriaꝝ.i.no.er de maledic.c.i.gtl.

ij.⁊.xlij.di.tria ſunt gl.ij. xc.di.ſñ quis ↄtriſtatus. ⁊. xxiij.q.iiij

ſi his.
Item an poſſit quis pꝛopulſare iniuriã. vide.j.cauſa vis.
ver. an licet eam vi repellere.

¶ Iteʒ etiã aliqueʒ in indicio indebite trahi.no.ff. qui ſatiſd.

cogl.ſ non pꝛo condẽnato.glo.fi.
¶ Item facta ẽptoꝛi an noceãtvẽditoꝛi.no.ff. de euic.l. ſ per
iĩpꝛudẽtiaʒ. ⁊ bar ff. de fideiuſ.l.exceptõem. Iteʒ vni facta cui
alij noceat vel nõ. no. ff, de euic. ſi ꝑ ĩpꝛudẽtiaʒ. gl. actoꝛẽ. Cy.
plene.C. loca.ſi defuncto.q.ij.⁊ bar.ff. de fideiuſ.l.exceptionẽ.
¶ Item filio illataʒ quis poteſt remit ere.no.ff. de pac.l.in ꝑ
ſonam. l. quin. ⁊ bar. ff. de iniu.l. ſed ⁊ ſi.S. filio, ⁊ extra de ſen.
excom.c.parochianos.glo.i.⁊.iij.
¶ Itẽ ſi ſit facta monacho fuovel filio quis agit ⁊ cui ſatiſfi⸗
at.⁊ etiam quoꝛuʒ iudicio extimetur.no.extra de ſenten.excõ.
c.parochianos.glo.i.⁊.iij.
¶ Itẽ ſi ſit facta famnulo vel clerico vel ciui an cõpetat actio
dño vel epo vel ciui.no. Bar. ff. de iniur. l. i. S. idez alt. ⁊ extra
de ſenten. excom. c. parochianos.glo.i.
¶ Item an eã po ſſit clericus ſibi factam remittere vel epᷣs fa
ctã eccleſie ſiue capitulo.no.extra de ſenten.excom.c.contin
git. glo.i.⁊.xxiij.q.iiij.ſi his.
Item facit etiam qui vi bonũ facit.no.ff ad.l. aqui.l.ſi ſeruus
§.ſi puerum.glo. ſi iniuriarum.
¶ Item an facit res inanimata.no. inſti.ſi quadru. pauper. fe
ci di. ea.S.i.glo.carent.
¶ Itẽ atrox reputat᷑ ex ꝑſona.no.erxtra de calũ.c.i.glo.ij. vi⸗
de ĩ ſpecu. de leg.S.nũc dicamꝰ.vᷣ.que aũt dicitur arrox.
¶ Iteʒz an fit volenti. no. Cy. C. de epi. cle.l. raptoꝛes.q.pe
nul. Dp. extra de reg.iur.c.ſcienti.
¶ Itẽ eiꝰ materiã plene no.Cy. C. de iniur.l. ſ nõ cõnicXj.
¶ Iniuriaꝝ actõe põt agi ꝑ pᷣlatũ ſucceſſoꝛẽ ꝓ iniuria illata

pᷣlato pᷣdeceſſoꝛi vt pᷣlato lʒ platꝰmoꝛtuꝰ litẽ nõ fuit ↄteſtatus

rõ eſt qꝛ iniuria cẽſet facta plature q̃ nunqᷓ; moꝛit᷑ vt colligit
et no.pꝑ glo.⁊ ibiꝑ ab.in.c,qð ſicut.S.ſuper eo.de elec.
¶ Iniuria nõ videt᷑ facere vtẽs iure ſuo lʒ volũtati ſupioꝛis
reſiſtat.vt.l.nõ videt᷑ ff. de ĩiur.⁊ hoc Iʒ ex tali vſu vicino noce
at vel cõſueta ↄmoda auferat cũ nõ facit aĩo iniuriãdi. vt. d.
l.fi. 2 ſic no. ꝙ habẽſptẽ ĩferioꝛẽ domꝰñ facit ignẽ pvſu ſuo:lʒ

fumus in aſcendẽdo ĩtret ꝑ feneſtras ꝑtis ſuꝑioꝛis ita ; no⸗

ceat dño illi ꝑtis nõ ꝓpter hoc põt ð eũ agere.no. Cy.in.l. fu⸗
mũ.ſff.de aqua plu.arc.⁊ Abb. in. d. c. cũ in eccleſia.iiij. colũ.

¶ Iniuria fit iudici ſi eiꝰlr̃e nõ ꝑmittuntur legi.⁊ põt er boc

agi atra iniuriãtem ad ſatiſfactionẽ iniurie.facit.l.ſñi q̃d.ff. de

ſuriſdi.om.iudi.Abb.in.c.ex litteris de offi. delega.
¶ Iniuria fit ei cuiꝰvbo credi dʒ ſ ab eo exigit᷑ ſcriptura. vt

c. legebat᷑ de maio.⁊ obe.ſicut in ſimili dr ꝙ iniuria fit ei q du

cit᷑ ad carceres ſi nõ admittit᷑ pᷣſtans ydoneos fideiuſſoꝛes:
ſicut eniʒ ĩiuria fit ydoneo fideiuſſoꝛi ſi non admittat᷑ vt vydo⸗
neus. vt. l. ſ bona.ff.qͥ ſatiſda.cog. Ab. in alleg.c. legebatur.

¶ Inimiarum actõe damnatus an efficitur infamis.vide.öõ.

ifa mis efficitur.
¶ Iniuriaꝝ actõe ↄuentus an põt ↄſtituere pcuratoꝛẽ. vide
j.pcuratoꝛ põt cõſtitui.⁊.sõ.infamiam euitat.
¶ Iniuriax actio ſiue agat᷑ ciuiliter ſiue criminaliter ſiue fue⸗
rit modica ſiue magna infamat.no.bar.in.l.infamẽ. ppe fi.ff.
de publi. iudi,na iura in boc nullaʒ faciũt differentiã. vt. lei.

l. athletas. in eo. ti ergo indiſtincte ſunt intelligẽda. hec eſt c
cluſio Abb.in.c. cum te a.b. de re iudi.ij. colũ. H

¶An ſi quis dicat alij iniuriam ⁊ conuiciuʒ verũ qð põtpꝛo
bari teneatur actione iniuriarum.⁊ vide no.per abbatẽ ĩ.c. cũᷣ

re a. b. de re iu. vlti. colũ. ⁊ latius per Oldra.ſuo ↄ ſi.liij.

7 ⸗2 „

¶ Sieego diri tibi iniuriã potiꝰ animo ꝓuidendi me ab iniu⸗

ria quã mihi inferebas nõ teneoꝛ actione iniuriaꝝ vt ſi diriſti

ego cõmiſi aliqdð crimẽ ⁊ dico tu mẽtiris.nã lʒ innocentiaʒ

meã defendere.vt tʒ bart.in.l.qͥ cũ maioꝛ.S.liberiꝰ.ff, de ope.

li. ſed ſi cõuiciũ cõ cernit aliud factũ ta ꝙ; nõ venit ad inno cẽ
tiã meã defendendaʒ:⁊ tũc qͥlibet põt agere de ĩiuria ſua. ar.
optimũ.in.c.veniẽs de iureiur.⁊ eſt rõ. qꝛ ſicut nõ eſt licitũ p⸗
cutere qͥ me ꝑcuſſit niſ fiat ad defenſioneʒ nõ ad vindictã. vt
l.ſi ex plagis. S. tabernarius.ff. ad.l.aquil.⁊ no. Ab. in. c. oliz
dereſti. ſpo. ita nõ lic iniuriã inferre inferẽti.verũtamẽ is qui
ꝓuocatus iniuriã intulit eſt mitius puniẽdus.qꝛ doloꝛẽ iniu⸗
rie nemo de facili cõpeſcere poteſt. vt in.l.adulterium.S.imꝑa
toꝛes.ff.de adul.̊ ↄcludit ab.i.c.cñ te a.b.ð re iudi.v.colũ.
¶ Iniuria ꝑſonalis contingẽs ſine vulneratiõe in ꝑſonã cle
rici reputat᷑ atrox.⁊ iõ ill inferẽs nõ niſi a papa põt abſolui
vt. c. puenit.de ſen.ex.qũ aũt iniuria dicat᷑ leuis vel atrox depᷣ
benditur de circunſtantijs ⁊ qualitate ꝑſo narum.inſti.de in⸗
lur.S.atrox.Abb.in. d. c. peruenit.
¶ De iniuria cognoſcens crimĩaliter põt ex officio ſuo com⸗
pellere iniurià inferentẽ ad ſatiſfaciendũ leſo.vt in.c.poſtula⸗
ſti. de iudeis.⁊ facit optime ꝓ no.in.l.interdũ.S.qui furẽ.ff.de
fur.vbi licet ſimul agi nõ poſſit crimialiter ⁊ ciuiliter.vt.l.vna
C.qũ ciui.ac.cri.pꝛe.iñ pᷣncipaliter agit᷑ crimin aliter:⁊ poſtea
ad ſatiſfaciendũ leſo punit᷑ ciuilit no.ab.in alle.c, poſtulaſti.
Iniuriã ſuã qñ pᷣt iudex ſeu pᷣlatꝰ pñire.⁊ vide.j.iuder põt
punire iniuriã ſuã cũ ſequẽtibꝰ.⁊ vide.j.pᷣlatꝰ.x.in caſibus.

¶ Iniuria pᷣlato vel clerico irrogata põt tolli tacite ⁊ expᷣſſe

ſed q;tum ad eccleſia nullo modo.⁊ ſic intelligit᷑ c.ſalonitane
lxiij.di.rancoꝛẽ aũt animi qlibet tenet᷑ remittere.xc.di.ſi quis
cõtriſtatus.xxiiij.q.iij.c.ſ illeilv.di.⁊ qͥ emẽdat.odiñũ aũt uul
lus tenet᷑ in aĩo retinere.xxiij.q.iiij. cum ĩ lege.lxiij.di.adria
nus.no. PBe.in.c.olim.de iniu. M
¶ Iniuriaꝝ actio an põt mõachꝰ intentare ꝓſeqͥ vel remitte
re ⁊ an hocↄpetat mõaſterio.⁊ qͥd de ĩiuria facta clerico ſecu
lari.vide glo.appꝛobatã ꝑ doc.in.c.parochianos.de ſen.ex.
¶ Iniuriã ſuã lʒ filiꝰremittat pater nihilominꝰpõt agere p in
iuria filio irrogata.ff.de pac.l.in ꝑſona.ĩmo ⁊ ſi iniuria fieret
filio volenti pater agerepoteſt.ff. de iniur.l.i S. vſq; no.glo.in
alle.c. parochianos.de ſen. excom. Mã

Initium.
¶ Initium an eſt expectandum ſeu mediuʒ vel finis. vide cõ
coꝛ.:in glo.c.ſciẽtes.de cenſi.⁊.c.dudũ.de elec.in:ij.

Immunitas.

¶ Immunitas eccleſiaſtica.⁊ vide..eccłiaſtica ĩmunitate.

¶ Immunitatẽ ſubditis vel nõ ſubditis qͥs põt cõcedere ⁊

qͥd de ciuitate ĩmunitatẽ concedẽte ⁊ qᷣd debeat cõtinere imu
nitas ⁊ que immunitas valeat,vide.j.pᷣuilegium poteſt pꝛin

ceps cum verſi.ſequentibus.

*
Impedimẽtum.
¶Impedimentum ſuperueniens in perſonaz iudicis an ba
bet inficere iuriſditionem. vide.jiudex.
¶ Impedimẽtuʒ ſi reddit quẽ incapacẽ ad dignitateʒ punit
ſi patiat᷑ ſeꝓmoueri ad dignitatẽ cuiꝰẽ ĩcapax ſi nõ pãdit de
fectũ ſuũ.⁊ hoc ſi ab alio erat detectũ.ſecꝰ ſi erat occultũ.ab.
ĩ. c. ſciſcitatꝰ. de reſcri,. vi.colũ.vide.s.electio.vᷣ.punitur.

¶ Impedimentũ nõ ſufficit ꝙ alleget᷑ niſ ꝓbet᷑ ꝙ; ĩpedimen

tũ fuit cã ĩmediata quare qͥs nõ egit ⁊ ꝓbat᷑ hocꝑ ꝓteſtatio⸗
nẽ vel pdando indulgẽtiam tpe ĩpedimẽti. Inno.in.c.ex trãſ
miſſa. de pᷣſcrip.bar.in.l.de pupillo.S.,ſi qͥs.ff.de no.ope.nun,
Abbas in. c. plerũq;. de reſcrip. H
¶ Impedlientesiuriſditionem delegati an poſſunt per eun⸗
dem iudicem puniri.vide.j.iuderx. W
¶ Impedliens aliquam poſſeſſionẽ n

4 ſionẽ nãciſci tenetur ad inter
eſſe. vide.j.poſſeſſionem nãciſci.

¶ IJmpediens ꝓſequi ius ſuñ ly phet nücimpedimentũ ſ tGñ5

iij

Pbat i tempe impedimenti volnerit agere non excuſatno.
Inno. in.c.ex tranſiniſſa.depᷣſ⸗ crip. ⁊ Ab. in. c. ſciſcitatus. dere
ſcxip.ij.colum.

¶ Impoſſibilẽ dr id qð per pꝛincipem tantus poteſt explica

ri.no.glo.in.l.continuus.S.cum quis.ff de verb.obli.⁊ Ab.
in. c. cum eſſes.de teſta.xi.colum.

Inquilinus.
¶ Vide.j.locatio. . .
Inquiſitio.
¶ Inauirere põt iuderx ex officio ſuo etiã ſine cltatõe vbi de
liciũ eſt notoꝛiñ ſi ignoꝛat᷑ ꝑſona delinquẽs nõ tũñ cõtra certã
ꝑſonam ſed generaliter. 2 ſi in inqſitione generali aliqᷓ nomi
nant᷑ debz ſpaͤliter ꝓcedere cõtra eos:qꝛ ꝓceſſus fa ctꝰ in ge⸗
nerali inqſitione nõ facit fidem in ſpãli:qꝛ ꝑs non vocata fuit
nec vidit iurare teſtes. ⁊ banc pꝛacticam videt᷑ ſeruare totus
mſidus.vt firmat bart.in.l.fi.ff.de queſti. Abb:in. c. bone. de
elec.vi.colũ.vide.j.notoꝛium.
¶ Inͤſitoꝛ nõ eſt iudex dat/ inter ꝑtes cñ Hbo inqras.ſʒ eſt
ſimplex iuderx.vide.S.cõmiſſio.vᷣ.ſi cõmittitur.
¶ Inquirere põt iuder domicilij ſuper delicto per ſubditum
alibi cõmiſſo.⁊ vide.j.iudex domicilij.
¶ Inquiſitio an ⁊ quãdo reqᷣrit litis coute.ſiue ſit generalis
ſeu ſpãlis aliquo inſtigãte vel pꝛoſequẽte eam vel telam eius
aſſumente. vide no.per glo.⁊ doc.ſignanter per abb. in. c. li.
ſunt ⁊ alij. vt lit. non conteſt.
¶ In inquiſitõe generali ſi aliqͥs nominet᷑ ſpaliter ille ꝓbati
ones nõ ſufficiũt ad illũ ↄdẽnandũ cũ pars debeat cirari qũ
teſtes iurãt ⁊ dz dari facultas ſibi defendẽdi ſe. vt.c.ij. de te⸗
ſti. 2. c. qualiter ⁊ qñ. S. dz de accu. Inno.in.c.bone.i de elect.
Abbas. in. c. cum dilectus,. de oꝛdi.cog.xvi.colũ.

O¶ Inſitione pꝛius non facta de fama an valeat ꝓceſſus ſu

P veritate criminis.vide abb.in.c.cñũ opoꝛtet.de accu.
¶ Inquirere an poteſt iudex domum alterius ꝓ re ſubtracta
vide.s.furt um..licet poſſit.
¶ Inquirere põt epᷣs cõtra aliquẽ quẽ ſuſpectũ bʒ de vſura
ſicut de alijs crimibus ad imponẽdam ei pnĩam canonicã ⁊
nõ ad vtilitatẽ vel alicuiꝰ pꝛiuate pſone intereſſe ↄ ſequendũ
7 de ↄſanguinitate põt inqͥrere inter ↄiuges.de diuoꝛ.poꝛro
xxxv. q.vi.ſi duo.idẽ dicendũ eſt ſi de alio canonico ĩpedimen
to inqrere vellet.de illo aũt dubiñ nõ eſt ꝙ de iuribus pꝛinci⸗
pis inqͥri põt. C. de bonis va.l.i.x.l. penul. ⁊ vlti.lib. x. no. in⸗
nocen.in.c.ad noſtram.ij.de iureiuran.

¶ Inquiſitio fit ex mero ⁊ puro officio nullo ↄ querente:nul⸗

la enim infamia pᷣcedente vbicũq; agitur de coꝛrectiõe pecca

toꝝ vel ĩminet periculũ aĩaꝝ.vt in caſu. . S. ꝓxi.ſile de cle. pe
gri.c fi.ð ſup. neg. pla.c.ij. S.vl. Ho.i.c.ad nrᷣa ʒ.ð lureiuni fi.

AInſignis.
¶ Inſignia maioꝛitatis vel pᷣſidẽtie ſeu inſignia põtificalia
an poſſunt in alieno territoꝛio tradivel vti.an poſiunt oↄſuetu
dine vel pꝛiuilegio ꝑ inferioꝛem acquiri.vide no.per abbatẽ
in.c.i.vt lit. penden. .

Inſinuatio.

¶ Inſinuatio eſt deſcriptio donationis in publico coꝛaʒ iu⸗

dice.⁊ fuit hoc adinuentũ vt ex clandeſtina donatione boĩes
nõ defraudarent᷑.ð qua inſinuatõevide bar.in.l.modeſtinus
ff.de dona.⁊ in.l.donatoꝛes.C.eo.tiin o.ln.c.fi. de dona. iter
vi, ⁊ vxo.⁊ vide.j.publicatio.

Inſtantin.

¶ Inſtãtia cãe appellatõis ſuccedit loco inſtãtie cãe pᷣncipa
lis.vnde ſicut lite pendẽ.in pma inſtãtia nihil eſt innouandũ
etiã ꝑ ptem. vt in cle.ij. vt lite pẽden. ita nec pẽdente inſtãtia
cãe appellatõis qꝛ ſubrogatũ dʒ ſapere naturã illiꝰ in cuiꝰlo
cũñ ſubro gatur.vt.c.eccleſia vt lit.pen.⁊ hoc etiã ſi inſtãtia ſit
diuerſa. de quo vide plene Ab. in. c.dilecte. de excep.
¶ Inſtantia cauſe nõ traſit niſ in ſucceſſoꝛẽ vniuerſalẽ ſin gu
larem niſi fuiſſet actũ noie eccleſi e cñ pꝛedeceſſoꝛe:qꝛ tunc be⸗

ſe traſit inſtaͤtla T actões ĩ ſucceſfoꝛẽ.⁊ iſte eſt ꝓpꝛius eaſus ᷣ
c.dilecti.de fo.cõpe:no.ĩno.⁊ abb. poſt eũ in.c.qꝛ.v.de iudi.
¶ Inſtatia inchoata cũ defuncto traſit ad ſucceſſoꝛẽ in viciũ
ſcut reſcriptũ.⁊ bic lʒ aꝑte de iure nõ ꝓbatur equitas tamen
hoc ſuggerit. vt eſt conclu. Abb. in. c. qꝛ. v. de iudi.
¶ Inſtantia incho ata cñ accuſatoꝛe ſuꝑ crimie moꝛtuo accu
ſatoꝛe ꝑ cõfeſſionẽ accuſ. ati põt iudex ꝓſequẽdo illã inſtantiã
rõne publice intereſſe illum punire.no. in. l. ᷓuis. C. de adul.
