¶ Poſtulatio nõ ꝓpꝛie ↄfirmat᷑ ſed admittit᷑ vide.abb.e.c,

¶ Poſtulatio que fit poſt appellationem an ſit nulla. vide
abb. in. c. bone. de elect.

¶Noſtulantes regulariter poſſunt recedere a poſtulatione
anteqᷓ; poſtulatio ſit ſuꝑioꝛi pᷣſentata.not.abb.in.c.in cauſis.

de elec. ⁊ vid e ibidẽ ſub qua foꝛma debet fieri reuocatio.

¶Sifiant eodẽ tempoꝛe poſtulatio ⁊ electio que erit potioꝛ
electio vel poſtulatio. vide per abb. eo.c,

¶ Solus papa admittit poſtulationem, not. Abba in. coffi⸗

cij.de electio.

¶ Woſtulatio facta a duplo maioꝛi parte ⁊ fica duab? par⸗/

tibus de tribus pᷣfert᷑ electioni.not.abb.in.c.ſcriptũ.de elect.
et vide ibi tres differentias inter poſtulationẽ ⁊ electionẽ.
¶ Quando poſtulatio dicatur pẽdere ex gratia generali vel
ſpeciali.vidę abb.in.c.ſcriptum.de elett.
¶ Quatuo: regulas videlicet ſi currant poſtulatio ⁊ electio
que erit potioꝛ poſtulatio vel electio.vide per abb.eo.c.
¶ Poſtulatio nunqᷓ cõfirmatur niſi ſit ſacta a maioꝛiparte
cõputando etiam eos qui nõ deliquerunt.abb.eo.c.

¶ An foꝛma capituli.qꝛ ꝓpter. debeat ſeruari in poſtulatiõe

ſicut in electione.vide per abb.in.c.qꝛ ꝓpter.de elec.

¶ An poſtulati poſſunt adminiſtrare anteq; poſtulatio ſit

admiſſa.vide abb.in.c.nihil. de ele.

¶ Inferioꝛes pᷣlati ab epiſcopo dicuntur eligi ad epiſcopa⸗

tum:ſed epiſcopus ad aliã dignitatem dicitur poſtulari. not.

per abb. in. c. eccleſia veſtra. de elect. .
¶ Poſtulantes an poſſint variare publicato ſcrutinio, vide

abba. in,.c.publicato, de elec.

Mrecarium.

¶ Pꝛecarium an tranſferat poſſeſſionem ⁊ an pᷣcario tenẽs

poſſideat.vide per abb.in.c.pᷣcarium.de pᷣcarijs.

¶ De materia pꝛecarij quid ſit ⁊ quottuplexeſt. vide abba.
vbi. S. cii/ c.fli

receptum.
¶ An in pcepto iudiciali detur quachimeſtre tempus ſicut in
ſententia diffinitiua. vide abb.in.c.dudũ.lo.ij.de elec.
¶ Pꝛeceptũ iudiciale an dicat᷑ interlocutoꝛia vel diffinitiua
abb. eo. c.⁊ an de pᷣcepto iudiciali.vide ꝑ ab.in.c.fi.ð ↄfeſſis.
¶ Pꝛeceptũ de ſoluendo factũ ante litem cõteſtatã an babe
at vim ſentẽtie diffinitiue.vide abb.in.c.ex ꝑte. de ᷣbo. ſig.

redeſtinatio.

g De pᷣdeſtinatis ⁊ pᷣſcitis nota in ꝓhemio ꝑ abb.
Preindiciale.

¶ Quot modis dicitur queſtio pꝛeiudicialis.vide per abb.
qnictua m, de oꝛdi, cogni. =ð 1

EPrimicie.
¶ Pꝛimitie ſunt ſub pꝛecepto ſed in eractione ſtatur cõſue⸗
tudini.not, abb.in.c.decimam. de deci. UU

Breſens

¶ Quis dicitur eſſe pꝛeſens.vide per abba.in.c er parte. de
cleri.nõ reſiden.
¶ Si dicatur per notariũ ꝙ omnes fuerũt pᷣſentes. in capło
an credat᷑ nbi.vide a bb.in.c.inter dilectos.de dona.
¶ Vꝛeſentes ĩ capitulo nõ poſtunt allegare periunũ vel cõ⸗

temptiũ abſentiũ.abſeutes aũt ⁊ ↄtẽpti hec oia pñt. abb.ec.

AMept
ſunr
(hind
ſhu
ſe lano,

(hing
. enw.
(Leiuepr⸗
eeſunti
is ricepl
((inoge
Motede
Pimge

(Ornce
litstſevo
(Piachr
blcan
ſgen
Dbhire

–

(oßßnasn
ndlpen,
cveftun.
(oronn
Mivere pi
(popter!
Udeobi
ſ(pPuigade
Rreär
nmin te
(Anau⸗
iig veli

(Dam
leſiepan
a
obls de

(iliten
lcen g
accech
ſunes
(bb
([Peocun
ſhicem

Mils,

ſordene
(Pollcgmmn
ſAnpe
ſebl
Mrotmin
enn
aD⸗
du

bet⸗

ſuenhe

n ſtnli i

ethrkltir
hgiehteni
ſelocnt,

Auf⸗s

NEE
cipti dein
en degſnt⸗
egennglir

ltotith

Abd ee
a maſiore
beoe⸗

eeler

poſtloto

iadehlcn

poſtlatan.

umie 1

zpeati tns

4

enhtsfuin
dec.
vddfäftn

of. d

etotigſme
deibo ſh

.

be.

.

9
terri

etemdin

Ape)

raitel

linpokhirti⸗

Primas.

¶ De ure pꝛimatie ⁊ patriarchatus. vide abba.in. c. venera

bilis. de dolo ⁊ cõtu.
¶ Pꝛimas quis dicit᷑.ð ſo.cõpe.⁊ vide in.c.expoſuit.ð dila.
¶ Patriarcha quid ſit.vide ⁊ dic per abba.in.c.expoſuit.
de dilatio.

Primogenitus.
¶ Pꝛimogeniti an ſuccedant in feudo.vide abba.in. c. dile⸗
cti. de arbi.
¶ De iure pꝛimogeniture inter reges ⁊ pꝛincipes ⁊ no biles
et que ſunt iura pꝛimogeniture ⁊ que ſunt dignitates indiuiñ
biles. vide plene abb.in.c.licet.de voto.

¶ Pꝛimo genitus in anglia ſuccedit.vt not.abb.in.c.ex inſi⸗

nuatione.de iurepatro.

„£

¶ Pꝛimo genitus qͥs ðꝛ.not.abb. in.c. JYoſeph. de vᷣbo. ſig.

Rrioratus.

¶ Oonachoꝝ pꝛioꝛatus an ſint ꝑpetui vel an dicant᷑ ma⸗
nuales ⁊ reuocabiles ad nutũ.vide Ab.ĩ.c. cũ inter. H.ð ele.
¶ Pꝛioꝛ cõuentualis qualem habet iuriſditionem.vide per
Abb.in. c. cum cõtingat.de foꝛo cõpe.
¶ Pꝛioꝛes cõuentuales qui ſunt ⁊ qualiter differunt. vide
per Abb.in. c. monachi.de ſtatu regu.

PFrinatio.
¶ Sißlatus perſequitur ita ꝙ eccleſia non poteſt pati ſcan
dalum vel periculum talis pᷣlatus poteſt licite pꝛiuari. Abb.
in.c.queſitum. de reꝝ permu. HW
¶ Mon omnis qui põt inſtituere ſen cõferre põt pꝛiuare ſen
deſtituere. vide Abb. in. c. ea que.de ſtatu regu.
¶ Pꝛopter ſcandalũ inbabilitat᷑ qͥs a beneficio obtinẽdo ⁊
quid de obtẽto.vide.j.in ᷣbo ſcandalũ in additiõibus.
¶ Pꝛiuatus beneficio vel officio an poſſit ad euʒ iteꝝ ꝓ mo
ueni vł redire. vide Abb.in. c. àd aures.de pe.⁊ ꝑ dñũm Geoꝛ.
nattã in repetitiõe.c.quis.xxxviij.colũ.
¶ An quando agit᷑ ad pꝛiuationem beneficij agat᷑ crimi na⸗
ſiter vel ciuiliter. not.Abb.in.c.ſuꝑ bis.de accu.

MProceſſio.
¶ An mendicantes poſſint cogi vt veniant ad ꝓceſſionẽ ec⸗
deſie parrochialis.not.Abb.in.c.nimis.de exceſ.pla.

¶ Ag quos debemus venire ꝓceſſionaliter. not. Abb. in. c.
nobis, de iurepatro.

Rrocuratio.

¶ Qui tenent᷑ ad ꝓculationem que debet᷑ legatis ſedis apo
ſtolice ⁊ qui ſe poſſunt excuſare ⁊ ad que extendat᷑.not.Abb.
in.c.accedentes.de pᷣſcrip. .
¶ An eps ꝓ cõſecratiõe eccleſe poſſit exigere pcurationem.
not. Abb. de ſymo. c. cñ ſit. ⁊ vide ibi de materia ꝓcuratiõis.
¶ Pꝛocuratio an poſſit exigi niñ in caſibus expᷣſſis in iure,
vide ibidem per dictũ dñũm Abb.

Prodigus.
¶ De pdigo q̊s ſit ꝓdigus qͥs largus ⁊ qͥs auarus ⁊ quis
parcus.not. glo.?⁊ Abb.poſt eam. in. c.ex ꝑte. de cõſue.

Sroductio. .

¶ An ꝓducẽs inſtrumentũ videat᷑ fateri cõtenta in inſtrumẽ

to foꝛe vera.vide not.Abb.in.c.cũ ſuꝑ.de offi.deleg.

¶ An inſtrumẽta ꝓducta ⁊ inſerta in actis faciant inantea

publicam fidem.not. Abb.in. c.cũ in iure. eo.ti.

¶ An ꝓductiones inſtrumentoꝝ poſſint fieri penes notariũ.

vide Abb.in.c.quoniam. de ꝓba.

¶ Quis nõ debet vti ſuperfiuis ꝓductionibus ſᷣm Abb. in

cin nomine domini. de teſfſitt. L
¶ In cauſa criminali ſunt ꝓductiões vſq; ad ſententiam. v

not. Abb. in. c.cũ dilectus.de fide inſtru.ſed an poſt ſententiã

poſſit reus docere de ſua innocentia,.vide ibidẽ,

¶ An pfeſſio poſſit fieri per ꝓcuratoꝛem.not. Abb. in. c. ac⸗
cedens.de pꝛeben.
¶ Per ꝓfeſſionem patris ſoluitur patria poteſtas.no.abb.
in.c.ſi quis.de regu.
¶ Pꝛofiteri an videat᷑ ſe ingerendo in actibus ꝓfeſſoꝛum:
et que requirant᷑.not.abb.in.c.vidua.deregu.
¶ Cartuſienſes non ꝓfitentur ante annum viceſimian. not,
abb. in. c. quia. de regu.
¶ In ꝓfeſſione expᷣſſa que fit per cõſenſum nõ requirit᷑ ꝑſeue
ratio tridui:ſecus in tacita que fit per ſuſceptionẽ habitus ꝓ⸗
feſſoꝛis.not.abb.in.c.ad noſtram. de regu.
¶ Pꝛofeſſus quis efficit᷑ per ſuſceptionẽ habitus indiſtincti
ſi poꝛtet᷑ per annũ.not.abb.eo.c.ad noſtrã.
¶ Per ſuſceptiõem habitus ꝓfeſſoꝝ efficitur quis ꝓfeſſus
quatuoꝛ cõcurrentibus.abb.eo.c.
¶ Etiam ſi pubes recipiat habitum ꝓfeſſoꝝ poteſt penitere
infra annum.not.abb. eo.c. B
¶ Vꝛofeſſio que fit per ſuſceptionem habitus ꝓfeſſoꝝ non
ligat in ſpecie.vide per abb.eo.c.
¶ Habitus nouitioꝛum non ligat etiam ſi longo tempoꝛe
poꝛtetur.not.abb.eo.c. .
¶ Agd boc ꝙ in ſcdᷣo monaſterio ſit ſtiictioꝛ regula attendit᷑
regula pᷣſens ⁊ nõ antiqua.not.abb.in.c.ſane.de regu.
¶ In pꝓfeſſione requirit᷑ pubertas nec ſufficit ꝙ malicia ſup⸗
pleat etatem.not.abb.in.c.ſigniſicatũ.de regu.
¶ Pꝛofeſſio facta ꝑ ĩpuberẽ nõ ligat niñ pubes factꝰ expᷣſſe
appꝛobet vel tacite ꝑſeuerãdo ꝑ totũ.xv.annũ.nõ.ab.in.e.c.
¶ Quo ad ꝓfeſſionẽ ſu fficit ꝙ babitus ſuſcipiat᷑ ſine cõtra⸗
dictiõe:licet erpᷣſſe nõ petat᷑.not.abb.in.c.cũ viꝝ.eo.ti.
¶ Minoꝛ aduerſus ꝓfeſſionem nõ poteſt petere reſtitutio/
nem. vide per abb. eo.c. J R
¶ Pꝛoſeſſio an poſſit fieri eẽ monaſteriũ ⁊ an ſit de ſubſtãtia
vt aliq̃s ꝓfeſſionẽ ſuſcipiat.not.abb.in.c.poꝛrectũ.eo.ti.

¶ Quis eſt babilis ad recipiendum aliquam ꝓfeſſionem. vi

de abb. eo.c.
¶ Vꝛofeſſio valet per quecunq; verba dum tamen cõſtat de
mente.vide abb.eo.c.
¶ An eßs poſſit aliquẽ reciꝑe ad ꝓfeſſionẽ.vide abba.eo.c.
¶ Et quid ſi votũ emittat᷑ ĩ manibus pꝛiuati.vide ꝑ ab.e.c.
¶ Pꝛofeſſio licet nõ debet fieri infra tempus ꝓbationis fa⸗

cta tamẽ tenet.a bb.in.c.ſicut tenoꝛ.de regu.

¶ De ꝓfeſſiõe mendicantiũ qũo debẽt ꝓfiteri.vide abb.e.c.
¶ Pꝛofeſſionis quale eſt tempus ⁊ q;tum durat.not.abb./
in.c.ad apoſtolicam.de regu.
¶ Pꝛofeſſionem nõ impedit infirmitas q;tumcunq; grauis.
¶ Pꝛofeſſio an debeat retractari que fuit facta timoꝛe moꝛ⸗
tis.not.eo.c.per abb.
¶ Si recepi habitũ ꝓfeſſiõis infra annũ ꝓbatiõis an impe⸗
diat᷑ matrimoniũ cõtrah endũ.vide abb.in.c.ↄſulti. de regu.
¶ Vige de diſtinctiõe habitus ⁊ de induitiõe latenti vel pa⸗
tenti.per abb.in.c.ex parte.de reaug.

¶ Eñ babitus pfeſſiõis eſt diſtinctus ⁊ afſumit᷑ infra annũ

ꝓbatõis:ð quo ⁊ ad qͥd aſtringit.vide ꝑ ab.in.c.ex ꝑte.ðeg.

¶ Veſtes ꝓfeſſoꝛis debẽt bñdici.not.ab.in.c.exꝑte.ð regu.

¶ Pꝛofeſſio facta ab excõmunicato valęt.not. abba inc.ex
publico.de cõuerſi. cõiuga.
¶ Pꝛofeſſus vniꝰmonaſterij ſi trãſferat᷑ in aliud monaſteriũ
an debeat ibi de nouo ꝓfiteri.vide abb.in.c.abbas.de v.ſig.
¶ Scriptura non eſt de ſubſtantia ꝓfeſſionis.not, abba. in
c.nuper. de teſt. . G

¶ Nꝛofeſſio nõ pᷣſumitur niſ cõſtet ⁊ põt ꝓbari per illos de

cõuentu.vide per abba. eo.c.

ldrohemium
¶ Ex verbis ꝓbemij colligiturmens diſponentis.not.abb.
in.c.aduerſus,de immu.eccle.

ropoſitio.
¶ An enumerando ꝓpoſitiones ſingulares videat᷑ elici ⁊ in
ferri ꝓpoſitio vniuerſalis.not.abb.in.c.in geneñ.de elec:.·

R£ rothonotarius.

J

¶ Bignitas ꝓthonotarioꝝ ⁊ referendarioꝝ bodie vileſcit
ꝓpter numeꝝ exceſſiuum.vide per dñm abb.in.c.i.de pꝛiuił.

ronincia

¶ Quelibet ꝓuincia debet habere vnuʒ archiepᷣm ⁊ decem
epᷣos.vide abba.in.c.ſicut olim. de accuſa.

Prouiſio.
¶ An inferioꝛis ꝓuiſione ca ſſata per ſuperioꝛẽ poſſit ſuperi⸗
ꝛ ꝓuidere.not.ꝑ abb.in.c.clerici.de exceſ.pla.
¶ VPꝛouiſio apoſelica habet vim electionis ⁊ ↄfirmatiõis.
vide per dñm abba.in.c.dudũ.de pᷣſump.

Dublicatio bonoꝝ.

¶ Publicatio bonoꝝ non extenditur ad bona futura niſi di⸗/
catur.not.abb.de iureiuran.c.clericus.

¶ In bonoꝛum publicatione ſolum veniunt pꝛeſentia. abb.

in.c,.cum aliquibus. de re iudi.

q ¶ Quafra poꝛtio eccleſie parrochiali an
debeat an eccleſie ſepulture. de quibus et
quaſdo.vide.õ. canonica poꝛtio.
¶ Sequuntur additiões domini Ludo.de Campis ad pꝛe
cedentem litteram, Q.

Aalitas.

¶ Qualitas nõ poteſt eſſe ſine ſubiecto.acci⸗
dentis enim quod eſt qualitas nõ eſt eſſe ſed in⸗
eſſe.vt vult ariſto.vij.methaphi.ergo opoꝛtet

tempoꝛe dati reſcripti ſit res ſuper qua fundetur reſcriptum.
not, Abb. in. c.ſi ꝓponente.de reſcrip.

Quarta.

¶ equarta debita epiſcopo an capitulum aliquid petere

poſſit in ea.Abb.in.e.de quarta.de pᷣſcrip.

¶ Be canonica poꝛtione debita epᷣo.vide Abb. in.c.officij.

de teſta.⁊ vide eundẽ latius in.c.requiſiſti.eo.ti.
¶ Nota caſus in quibus nõ debet᷑ canonica poꝛtio epᷣo.vi⸗
de per abb.in.c.de his.de teſtamẽ.⁊ vide ibi de qbus relictis
recipit epᷣs ⁊ parrochialis eccleſia ca no nicã poꝛtione.
¶ An de quarta quã recipit eccleſia parrochialis debeat᷑ ca
nonica poꝛtio epᷣo.vide abb.in eo.c.de bis. in fi. de teſta. .
¶Hogie valet cõſuetudo:vt de relictis epiſcopus nihil ꝑci/
piat.ſᷣm abb. in. c.i. de ſtatu regu. . . .ẽ
¶ Quarta decimaꝝ ⁊ funeralium debet᷑ epo niſi er cõſuetu⸗
dine vel pᷣſcriptione aliud ſeruet᷑.no.abb.in.c.cũ olim. de cẽſi.
Quarta nature vel trebellianica que cõputatur in quar⸗
ta.vide abb.in.c.raynutius.de teſta. 1.
V¶ An fructus cõputentur in quartam.not.abba.in.d.c.ra y⸗
nutius.⁊.c.ra inaldus. eo.ti. S
¶ An filius rogatus reſtituere hereditatẽ poſſit retinere du
asD quartas.not.a bb.eo.c.raynutius.
¶ MQuomogo diuidit᷑ bereditas qñ filius retin et duas quar
tas. vide abh.in. c. raynaldus.de tefſaa.
QAn ntebellia nica detrabat᷑ de pijs relictis.v ide plene per
abb. in. c.ra ynaldusꝰ de teta. ..
¶ Zeſtatoꝛ an poſſit ꝓhibere detractionem fa lcidie ⁊ trebel
lia nice.nota plene per abb.eo.c. .
¶ An trebellianica poſſit detrahi in vna re.vi de abba. in. c.
raynaldus. de teſta.

. QOuerela. .

¶ Hec dictio querela cõuenit materie c iu.nota abba. in.c,
querelam. de iureiuran.

Oms uel qui.

¶ Quis vel qui relatiuum reſtringit pꝛecedentia, nota abb.
in. c.ex frequ entibus.de inſtitu.

r ¶ ¶ Hatio an eſt reddẽda ð omnibus. abb.
in.c.ſi quando.circa fii de reſcriptis.

¶ Nationem reddere quis tenetur ſi bot ſibi ex officio incſ/
bit vt in teſte.vt not.plene in.c.cum cauſam. de teſt. ſed ſi ex
officio hocſibi non imminet non tenetur vltra ꝙ velit. glo et
abb. in. c.ſi quando. de reſcrip.
¶ Vatio legis an debet cõiecturari cuʒ lege etiaʒ ſi in ea nõ
ſit expᷣſſa.vide.S.lex.
¶ Si caſus ꝑmiſſus habet rõnem ꝑmiſſionis expᷣſſam exten
dit᷑ vbi reperit᷑ eadẽ ratio:⁊ põt diciĩ ꝙ etiã tunc nõ ſit extẽſio
ſed potius includit᷑ er tacita mẽte ꝑmittentis.ar.er notatis .

glo.in.c.i.de tẽpo.oꝛdi.li.vi.⁊.c.qeuis.ð elec.eodẽ li.⁊ cle.i.de

elec.abb.in.c.at ſi clerici.S.de adul.iij.co ł.de iudi.
¶ Hatio licet nõ ſit reddẽda de ſecretis diuini iudicij vtintel
ligit glo.in.c.ſi qñ.de reſcript.ſed ſi ↄſiſtãt in ingenio ⁊ rõne
naturali põt ratio reddi vt ibinõ.de his tñ que cõſiſtũt in vo
lũtate pꝛincipis nõ põt ratio reddi.vt.l.nõ oĩm.ff. de legi.no/

abb. in alleg.c.ſ qñ.vide.õ.pꝛinceps in expectantibus.

Raptor.

¶Qoõtra raptoꝛes ⁊ inuaſoꝛes generales ⁊ Ztra pirratas:ec
cleſis ſe põt impedire.vide.s. ecclefia ſe impedit. S

Ratificatio.

¶ Hatibficari nõ poſſunt omnia acta nomine meo. nam lfe
impetrate a pꝛincipe nomine meo ꝑ falſuʒ ꝓcuratoꝛẽ nõ poſ⸗
ſunt ꝑ me ratificari.vide.sS.lr̃a a pꝛincipe. Item ſi iudex noĩe
alterius iudicauit inter nõ ſubditos.qꝛ tunc ꝓpꝛius iudex il⸗
lud nõ põt rtũ babere.qꝛ iudiciũ coꝛruit er defectu ptãtis et
ſolẽnitatis.abb.in.c.nõnulli.S.ſunt ⁊ alij.de reſcrip.iij.colũ.
¶ Natificani an põt ſententia lata vel ꝓceſſus ꝑ duos iudi⸗

ces delegatos ſimpliciter deputatos per abſentẽ,not.abb.in

c.pꝛudentiam.S.i.de officio delega. =
¶ Batihabitio an põt operaniĩ falſo ꝓcuratoꝛe.vide Bar.
et Bal.in.l. licet. ff. de iudi.
¶ Hatibabitio domini nõ ꝓdeſt niſi fiat intra tẽpusquo ꝓ

curatoꝛ poterat appellare.not.glo.in.c.vt circa. ⁊.c.qᷓẽuis.et

c,cupientes. de elect. lib. vi. æ inſsa tẽpus quo actus pꝛincipa
lis fleri põt. vt. ff. rem ra. hab.l.pe, de quo vide not.per abb.in
cii.de cõuerſi, infide.

Rebellio.

¶ Differentiã inter rebellem ⁊ cõtumacem vide.sv.cõtumax.

¶ Mebelles ſubditos pꝛincipis poteſt papa domare. vide

s. inobedientes.
¶ Hebellis quando dicit᷑. vide, S. ciuitas,

¶ Mebellis pena eſt vt ꝑdat ipſo iure que ſunt iuris ciuilis—.

vt.l. amiſſione.ff. de capi.dimi.⁊ põt a quolibʒ impune occidi

ff. ad.l. coꝛ. de ſic.l.iij.. fi. ð re mili.l. pditoꝛis. Itẽ põt captus
tanq ſeruus detineri.ff. de acqui. re.de.l.tranſfuga.⁊ capite

punit ꝑ iudicẽ.ff.de pe.l.ſi quis aliqð.S.tranſt fuge. põt etiã vt
rebellis pᷣconiſari.vt not. Bar.plene in extrauagan.quoniã
nuper.colũna.xi.⁊ vide.S. ꝓditoꝛ.vide.j.tyrannus,.

Reclamari.

¶Heclamari an ⁊ quando põta ſententia arbitri vide. .
arbiter. vᷣis ſententia. cũ ſeq.

Reconuentio

¶ Neconuentio nõ habet locñ coꝛam arbitro neccoꝛam ar⸗
bitratoꝛe.vt.c.cũ dilectus.ð arbi.ſed coꝛ aſbitro iuris habʒ
locũ recõuẽtio.⁊ rõnem ponit abb.plene in alle.c.cũ dilectus.
¶ Beconueniri poteſt interdicto vnde vi:cõuentus vti poſ/
ſi.vide.sõ.poſſeſſio.vᷣ.cõuentus.
¶ Meconueniri nõ põt clericus in cauſa criminali criminali⸗
ter ſeu ciuiliter intẽtata.qꝛ iura indiſtincte vident᷑ ꝓhibere ne
clericus a laico vllo mõ iudicari valeat.vt.c.vnico.de cleri.cõ
iuga.li.vi.xi.q.iij.per totũ.nec etiã in cuſa ciuili põt clericus
coꝛam laico recõueniri cũ regula tradita de recõuentiõe in ge
nere nõ poſſit referri ad ſpeciẽ ſpecialiter ꝓuiſam.vt.l.ſanctio
legũ.ff. de pe.ex qua offenderet᷑ vniuerſalis iuriſditio eccleſia
ſtica:nã illa que a legibus ⁊ canonibus ſpeciali nota ſunt di⸗
gna niſi ſpecialiter expꝛimant᷑ vident᷑ neglecta ⁊ nõ cõpꝛebẽ⸗
ſa ſub diſpoſitiõe generali.c.q;uis.de pᷣben.lib.vi.eſt cõ cluſio
abb. multũ plene per eum fundata in.c.at ſi clerici: de iudi.ix.

loehin⸗
uen
Mno
Ppclatdis
Du⸗
pacpiene
octee

iſ vbit

epei

(Rei
chn
(Golen

(cpatuts

Nrcee d

Wecitf

bbitecu

(ſerſn

fiügenn
iorneſie

(Maſat
oſuea
eanirid
(hlöͤu

ſncſuperc

(Hecuſa

(Baolg

Abitni te

(Wein

lamade
ieſe pt
ſta etcoc

(gopo

Be
opoſtr
Abb.̃
Ree
beantel
naterii⸗
Nelrine
(Reaau
ftpotin.
ſeb tin
cnknöfe
feroc
fiſemore
Etmnelius
her
Allatoli
lbotſei
ſoſtren
füfueni
hlttioin
Bea
lröͦt
an⸗
cdes.

d id colum. licet ppter dubitabilem tantoꝝ opinionem doctoꝝ di boc erpꝛimat in ſententia tenet ꝓceſſus ⁊ recuſatio nõ opera
N cit cõſuetudinem attendendam. tur effectũ ſuſpenſiuũ nec deuolutionẽ.arg.c.ad noſtrã.de iu
4 ¶ Mecõuentio licet tollat pꝛiuilegiũ perſone ⁊ aufert ſibi fa⸗/ reiuran. Pᷓair in cle.ei quẽ. de ↄceſ.pᷣben.arg. in ſimili qð nõ.
kaizte , cultatem cõtradicendi:qꝛ in pſona id velle cõtra ſe quod ele⸗ Inno. in.c.ſignificauerũt.de teſt. Paulus vbi.S.
git ꝓ ſe nõ tamen tollit pꝛiuilegiũ cauſe de quo iuder ꝑtibus ¶ Mecuſatione ex cauſa legitima coꝛã iudice ꝓpoſita ⁊ ꝑ eñ
bazſine cõſentientibus cognoſcere nõ potuiſſet, recõuentio ergo ꝓ⸗ expſſe reiecta ſi ex hoc fuerit appellatũ:’licet poſt remaneat ap
neiͤſfei ro gat iuriſditionẽ ſed nõ tranſmittit ad aliam ſpeciem. eſt cõ pellatio deſerta ꝓceſſus tũ ſubſecutus eſt nullus. 7 Ararle.
erotni cduſio.ab. in.c.i.de mu. pe. xx. colum. qꝛ appellatio iuſta tranſfert iuriſditionẽ ad iudicẽ ad queʒ et
iſrcein ¶ Hecõuentio an ⁊ qñ in cauſa criminali ſen ciuili ha beat ſic nõ remanet penes iudicem a quo.qꝛ indiuiſibilis ⁊ penes
Rü locũ coꝛam oꝛdinario vel delegato:⁊ an habeat locñ in cauſa duos inſolidũ eodem modo eſſe nõ põt.xx.q.i.loquitur.de iu⸗
iiiiir appellatiõis.vide plene ⁊ nõ.ꝑ abb.in.c.i.⸗de mu.pe. repatro. c.i.f· de ſerui.l.via. actus ergo nulatas nõ ſuſcitat᷑ er
nlcnir, ¶ Mutua petltio coꝛã eodem iudice ab actoꝛe petendo ⁊ a deſertione appellatiõis. not. glo. æ docto. de offi. delega. pꝛu⸗
Dl reo excipiendo põt ſuper eadẽ re fierie etiã ſi ſit petitio pᷣiudicio dentiã. Zapus in dicta ſua. i. allega.
infeti. alis ad exceptionem vel ecõtra. eſt cõcluſio Lapi in ſua alle⸗ ¶ Necuſari an poteſt vniuerſitas ciuitas ſeu ſinodus. vide
auuin ga.iij. vbi tractat an pendẽte petitiõe ſummaria admittatur not..ꝓ Abb. in. c. i.de iudi.iij. colũ.
4

directe petitio plenaria ⁊c. ¶ Mecu ſari põt aſſeſſoꝛ ſi fuerit parti ſuſpectus.vt.c.ſtatutũ

Recuſatio.

¶ Mecuſari poteſt affeſſoꝛ legiſta ſi cauſa eſt ſpiritualis. viy/

de.. aſſeſſor.
¶ Mecuſari an põt iudex delegatus vt ſuſpectus ſi dñs eſt

ſmpet rantis ⁊ ſi vnus de vniuerſitate recuſi at᷑ an alij poſſunt

pcedere. Item ſi ſcolaris põt recuſare vnũ ex doctoꝛibus vt
ſuſpectũ. ? ſi iudex ſuccedit litigatoꝛi ⁊c. vide per doct. ⁊ per
Abb. in. c. cauſam que.de offi.dele.

¶ Necuſari licet poſſit iudex ſuſpectus ab eo tamẽ nõ appel-

lat᷑ niñ grauet recuſatiõem nõ admittendo.glo.s doct.in.c⸗
ſuper queſtionũ.S.i.de o ffi.deleg.
¶ Mecuſatio que fit cõtra auditoꝛem ſeu ſubdelegatũ pꝛinci
pis ſuſpectũ nõ coꝛam arbitris: ſed coꝛam cõmittente debet
ventilari.idẽ ſi recuſat᷑ delegatus oꝛdinarij vel vicarius epi⸗
ſcopi.ð quo in.cſi cõtra vnũ.ᷣð offi. dele.li.vi.⁊ plene ꝑ Abb.
in. c. ſuper queſtionũ.S.qꝛ vero.de offi.dele.

¶ Hecuſat᷑ vt ſuſpectus ſocius in cauſa ſocij vide.j. ſocius.

¶ Necuſatio arbitri nõ facit eius ſentẽtiam nullam. vide.v.

arbitri recuſaitt. „
¶ De iure canonico nõ ſufficit ꝓbare appellationis penden

5§. aſſeſſoꝛẽ. de reſcrip.li.vi.nõ tñ iudex recuſat᷑ ꝓpter aſſeſſoꝛẽ
ſuſpectũ niſi quando nõ admittit exceptionem recuſationis.
not. Abb. in. c.i.de iudi.iiij. colũ.
¶ Juger recuſatus an ante recuſationẽ ꝓpoſitã vel poſt ſeu
recuſatiõe ꝓbata vel ſuꝑ ea ꝓnunciato poſſit inuitis ꝑtibus
cãm cõmittere.vide plene ꝑ Ab.in.c.ſi q ð clericũ.ð fo.cõpe.
¶ Si recuſat᷑ iuder qui eſt caput ꝓuintie ⁊ immediate ſubeſt
imperatoꝛi tũc adit᷑ eccleſiaſticus iudex.auc.vt dif.iudi.S.ſi ve
ro ↄtigerit.xi.q.i.in ſumma.ſecus ſi in eadẽ ꝓuincia eſt ſuꝑioꝛ.

qꝛ tũc ille adiri debet.not.Hoſti.in.c.nouit. de iudi. Anto. et

Abb. in. c. licet ex ſuſcepto.de foꝛo cõpe.⁊ ibi Abb. vin fi.
¶ In terris eccleſie ꝓcedit᷑ ad recuſationẽ oꝛdinarij ſecularis
ſ̃m canones ⁊ nõ ſᷣm leges.facit.c.ſi duobus.de appel.⁊.c.li⸗
cet ex ſuſcepto.de foꝛo cõpe.⁊ ibi Abb.in fi.
¶ An ſola ppoſitio recuſatiõis cũ cauſa legitima ſuſpendat
iuriſditionẽ iudicis adeo q; ꝓceſſus ſit ipſo iure nullus poſtea
ſubſecutus etiam ſi nõ appellet᷑. Zapus not.in ſuis queſtio/
nibus allega.i.vbi cõcludit ꝙ ad finem ſuſpendendinõ eſt ne
ceſfaria appellatio.ſed ſic eſt neceſſaria ad finẽ deuoluendi.vt

not. de appel. dilectus. Bar. in. l. ſi expᷣſſim. ff. de appel.

¶ Mecuſare põt iudicem tertius cõparens ꝓ ſuo intereſſe ſi

tiam ad effectũ recuſandi iudicem a quo in alia cauſa ſed eſt
neceſſe ꝓbare grauamen nõ ſolũ re ipſa ſed etiam ex ꝓpoſito
iſta eſt cõcluſo. Abb.in. c. ad hecj. de appꝛ˖ll.
5,danat ¶ Hecuſari an poteſt iudex ſine legitima cauſa ⁊ an eo caſu

ſotperebti
babet legitimã cauſam eũ recuſandi:qꝛ ex quo admittit᷑ ꝓ ſuo

intereſſe. vt.c. veniens.ij.de teſt. ⁊.c.cũ ſuꝑ.de re iudi.ergo de⸗
bent audiri oẽs ſue defenſiones.vt.c.cũ inter.de excep. Ant.
et Abb.in.c.cũ ſuper.circa pꝛincipiũ.de offi.delega.

nateſt quo poteſt ab eo appellari poterit recuſari.vide not.ꝑ Abb. Hecuſari põt vicarius epiſcopi ſi ipſe epᷣs eſt ſuſpectus re
in.c. ſuper eo.jij. de appel. cuſanti.maxime ſi vicarius eſt affectus ⁊ obediens ipſ epᷣo.fa
¶ Mecuſandi iuſte iudicem vide multas cauſas per abb. in cit.c.accedens.vt lite nõ cõteſta. Item licet pᷣlatus põt eſſe iu
tiurisais cpoſtremo. de appel.per Jo.an.in.c,ꝛ legitima.eo.ti.li.vi.⁊ per dex in cauſa eccleſe ſue recuſat tamen vt ſuſpectus.idẽ de cõ
— Abb. in. c cũ ſpeciali. eo.ei. . ſanguineo pᷣlati.not. Ci.in. l.vnica. C. ne quis in ſua cauſa ⁊c.
ike ¶ Necuſandi modũ iudicem oꝛdinariũ vel delegatũ ⁊ an de Abb. in. c. inſinuante. deo ffi. deleg.
Niin u beant eligi arbitri vel quſa per recuſatũ cõmitti ⁊ alia hanc ¶ Mecuſari põt epᷣs in cauſa familiariũ ſuoꝝ etiam in ſua iu
ſen materiã tangentia. vide per Ab.no:in.c. ſcðᷣo requiris.de ap riſditione oꝛdinaria.vt alleg.c.inſinuãte.⁊ melius in.l. qui iu⸗
ſgepe . pel. in. c. cũ ſpeciali. eo. ti. riſditioni pᷣeſt. de iur. om.iudi.Abb.vbi.S.
uuginlae ¶ Mecuſare iudicẽ in foꝛo ciuili nõ eſt neceſſe canſam ꝓbare. ¶ Mecuſari põt tota familia dñi qui eſt mibi ſuſpectus.facit
nns⸗ vt not.in.l.apertiſſimi.C. ð iudicijs.⁊ glo.in.l.qꝛ poterat.ff.ad ar gu.c.accedens.ij.vt lite nõ cõteſta.⁊.c.repellant᷑.de accu.

treb. ⁊ in.l.item ſi ſuſpectus.ff.de ꝓcura. Itẽ ꝑ talẽ recuſatio⸗
, (60, nem nõ remouet᷑ ex toto index ſed dat᷑ ſibi adiunctus.vt auc.
tininii ſi vero cõtingit. Cð iudi. Bar.in.l. vnica.ffapud eñ a quo ap
pel. ð iure cano.ſecus.qꝛ requirit ꝓbatio cauſe ⁊ ꝓbata in to
tũ remouet᷑ iudex.vt.c.cũ ſpeciali.ð appel.⁊ ibi Abb. in pꝛin.
et melius in. c.ſi quis cõtra clericũ.de foꝛo cõpe.

¶ Mecuſari põt delegatus pꝛincipis etiam motu ꝓpꝛio da⸗
tus qꝛ pꝛinceps in dubio nõ videtur cauſam cõmittere ſiſpe⸗/
cto.vt.c.cũ inter.de excep.⁊.c.poſtremo.de appel.Abb. in.c.
cum olim.ij.de offi.delega. 8
¶ Mecuſatiõis exceptio ſi eſt patens pesingreſſum liti renũ⸗
ciat᷑:ſed ſi eſt occulta tunc põt etiam poſt litem cõteſta.oppo⸗

eteount ¶ Mecuſatoꝛ ſi poſt recuſationem nõ cõparuit coꝛã iudice re ni.not.glo.iij.q.vi.in ſumma.idem ſi oꝛit᷑ poſt litem cõteſta.vt
oinnshiß cuſato licet fuerit citatus ꝓceſſus poſtea ſubſecutus eſt nul⸗ c. inſinuante. de offi. delega. Abb. in. c. inter monaſterium. de
CRlee lus ⁊ ſic intelligit᷑ opi. Doſti.in.c.cũ ſpeciali.de a ppel. ſech re iudicata.in pꝛincipio.
elueſtgme poſt recuſationẽ cõparuit ⁊ fuit pᷣſens in ꝓceſſu ten et ꝓceſſus ¶ Mecuſari põt pᷣlatus in cauſa eccleſie ſue licet poſſit eſſe iu
niſi fuerit appellatũ.⁊ ſic intelligit᷑ opinio Inno.⁊ Anto. de devin cauſa eccleſie ſue.ij.q.vij.S.ſi quis ergo.not.in.c.cũ o
loindl butrio. in. d. c. cũ ſpeciali.penul.colũ. . ne. de pꝛiuil.li.vi.⁊ eſt ratio.qꝛ bonoꝛ ſeu emolumentũ ſue Tc⸗
ſtan ¶ Mecuſationis cauſa ſi eſt fruſtratoꝛia euidẽter nõ tenet᷑ iu⸗ clene cõſecutiue ipſum ↄtingit. vt plene ꝑ Abb. in. c. cñ venil⸗
ideind dex eam admittere:ſed debet eã ſpernere.ar. de offi.iudi.in.c.i. ſent. de iudi.⁊ in allega.c.poſtremo.
ittnm ſic ecõtrario qñ cauſa trõnabilis ⁊ in ius expſſa ⁊ iuſta ⁊ no ¶ Necuſari põt eps vel pᷣlatus ſeu alius clericus ne ſit index
unne toꝛia nõ eſt neceſſe arbitros eligere de iure canonico. ar. in. c. in cã eccleſie ſue vel ſua. vide Abb. plene in. c.i.de iudi.i.colũ.
nſtlſnn accedẽs. vt lite nõ ↄteſ. Abb. in. c.cũ ſpãli.de appel.in fi. ¶ Hecuſari põt vniuerſitas iudicũ.vt not.glo.in.c in ſingu⸗ L
io Nh NMecuſationis pꝓpoſitio licet ſuſpendat iunſditionẽ nõ tñ lis. de ſta. re. facit dle. paſtoꝛalis.S.piſana.ð re iudi. Sinodus L .
otz ſlt deuoluit niſt appellet. not. de appel. dilectus. nõ. Bar. in. l. ſi tamen generalis recuſari nõ põt.vt.oi.de iudi. Abb. in. c. lic
. te expᷣſſim. de appel. cõcluſio Zapi de caſti. ſua alleg.i. in fi.ſed ſi ex ſuſcepto.de foꝛo cõpe.circa pꝛineii.
ai ingerx reijciat expᷣſſe recuſationẽ tanqᷓ notoꝛie falſlam dum iñ ¶ Mecuſat᷑ legitime iudex ſi pars in iudicio accedẽs ad aurẽ
deiid a i

iudicis loquitur ei in ſecreto.not.ſpe.in ti.de depoſito.S.viij.
5.quid ſi deponens.qð appꝛobat Anto.⁊ Abba.in. c.acce⸗
dens.ij.vt lite nõ cõteſta.
¶ Mecuſari põt iudex vt ſuſpectus ſi aſſumat defenſionẽ ſu⸗
per ſua iuriſditiõe.vide.sõ.iudex ꝓcedendo.

¶ Mecuſari poſſunt ex cauſa legitima oẽs ð capitulo vel de

cõſiliq not.glo.⁊ Abb.in.c.in ſingulis.de ſta.monacho.
¶ Mecuſari nõ põt merus executoꝛ ad nudum ⁊ meꝝ articu⸗

lũ deputatus.vt.c.nouit.de appel.ſed ſi eſt deputatus ad me⸗

rum articulũ ⁊ põt occulte grauare.vt in examinatione teſtiũ
in qua executoꝛ ſesreceptoꝛ in ſcribẽdo ⁊ callide interrogan⸗
do põt grauare partẽ:põt nihilominus vt ſuſpectus recuſari
not.in.c.ſuꝑ queſtionũ.de offi.dele.⁊ ibi Abb.ij.colũ.⁊ vide
eum in.c.ſi quis cõtra clericũ.de foꝛo cõpe.
¶ Necuſari nõ põt iudex ſi ꝓcedat in grauibus notoꝛijs qñ
pena eſt ĩpo ſita ⁊ determinata a lege.ſi aũt pena venit impo
nenda arbitrio iudicis q;'tumcũq; crimen ſit notoꝛiũ admittit
recuſatio:qꝛ poſſet nocere iudex in arbitrãdo penã. eſt cõclu⸗
ſio Abb. in. c. ꝓpoſuit.de ap.ij.coł.⁊ ſic limitat᷑ dictũ Inno⸗.
in ſi ki.in.c.ex ꝑte.de vᷣ.ſg.⁊ Bar.in.l.ſi qͥs foꝛte.ff. de penis.
¶ Hecuſatio nõ habet læcum quando factũ eſt notoꝛiũ.ĩmo
ea nõ obſtante põt iudex ꝓcedere.vt.c.ꝙ ad cõſultationẽ.de
re iudi.not. Abb.in.eñ quis cõtra clericũ.de foꝛo cõpe. viij.
colũ. Poſt cõcluſionẽ in cauſa nõ põt impediri ſentẽtia vᷣtu
te recuſatiõis cũ nibil poſſit opponi poſt ↄduſionẽ nec in fa⸗
cto nec in iure.vt not.ꝑ Jo.an.in.c.auditis.de ꝓcur,.⁊ in.c.pa

ſtoꝛalis.de cauſa poſ.⁊ ꝓpꝛi.⁊ de reſti.ſpo.c.audita.⁊ ex hboc

limitant᷑ iura dicentia recuſationẽ ⁊ exceptionẽ dilatoꝛiã poſ
ſe ꝓponi qñcunq; ius opponẽdi ſuperuenerit.vt.c.inſinuãte.
de offi. deleg. ⁊ in.l.ij. C. de cõſoꝛ.eiuſ.litis.⁊ not.iij.q.vi.exce
ptio.vt intelligant᷑ ante cõcluſionẽ in cauſa ⁊ nõ poſt qð eſt
mẽti cõmendandũ.⁊ ꝓ hoc facit:qꝛ ex quo cõcluſum eſt paꝝ
põt iudex nocere cũ tunc remaneat remediũ appellatiõis.eſt
cõcluſio Abb. in. c.cũ dilectus.de oꝛdi.cog. vi.colũ.
¶ Mecuſationem non poteſt pꝛinceps tollere.vide.S.pꝛin⸗
ceps non poteſt.

Rector.

¶ Nectoꝛ ecdleſie põt cõtrabere ſuꝑ rebus eccleſie ſine ſuꝑio
ris auctoꝛitate vt cõtractus duret toto tꝑe quo eſt functurus
rectoꝛ als quo ad inferendũ perpetuũ pᷣiudiciũ eccleſie nõ po
teſt rectoꝛ ſine ſuꝑioꝛis auctoꝛitate tranſigere.vt.c.veniẽs.de
tranſact. ⁊ vide.j.tranſigere põt.
¶ Nectoꝛ eccleſie obligatus in vita ſua ad obſeruantiã ↄtra
ctus ꝑſonalis nõ põt ↄtrauenire niſi ecdeſia inueniat᷑ leſa qꝛ
tunc petit reſtitutionẽ in integꝝ cõpellet᷑ tñ talis rectoꝛ ſi ba⸗
bet ꝓpꝛiũ ſatiſfacere cõtrahenti ſecũ ꝓ intereſſe.ar.c.ð multa.
H. etſi. de pbẽ. ⁊.c.repᷣhenſibilis.S.ſi aũt.de appel.nõ tñ cõpel
letur vltra qᷓ; facere poterit:qꝛ babenda eſt ratio ne egeat.vt
l. miles. ff. de re iudi.⁊.c.ſtudeat.l.diſ.de quo plenius ꝑ Abb.
in.c.veniens.de trãſact.circa fi.
¶ Bectoꝛ vniuerſitatis ſtudij ſi ſit clericus aut laicus an poſ
ſit cognoſcere ð cauſis ſcolariũ ſiue ſint clerici ſiue ſint laici in
piugiciũ iuriſditiõis ſuoꝝ epᷣoꝝ.vide plene ⁊ notabiliter per
Abb. in.c. ſi diligenti. de foꝛo cõpe. xi.colũñ.
¶ Nectoꝛ ecleſie collegiate põt licet nõ ſit pᷣſbyter dare licẽ
tiã alicui pᷣſbyteroaniniſtrandi ſacramẽta ſuo parrochiano,
not. glo.in cle.i.de pꝛiuil.de quo late per Lapũ ſua allega.v.
vide.j.reſidere.vᷣ.ad reſidentiã.
¶ ectoꝛ eccleſie parrochialis qñ inſtituit᷑ vel animaꝝ cura
ſibi cõmittit᷑ tenet᷑ iurare ſuo epᷣo.vt.s.iuramẽti foꝛma.
¶ Mectoꝛ eccleſie an teneat᷑ ſi ex negligentia ſua pᷣſcnbit᷑ res
eccleſie.vide.S.eccleſie rectoꝛ. 8
Nectoꝛ cuius eccleſia eſt impotẽs an põt vendere vel pi⸗
gnoꝛare bona eccleſie vel ↄtrahere debita ꝓ ſua ſuſtentatiõe.
vide.s.eccleſia ſi eſt impotẽs.cũ x.ſe.
¶ Bectoꝛ eccleſie põt ex cauſa ceſſare a diuinis in parrochia
ſua.puts ſi parrochia ni nolũt ſibi ſoluere decimas ſeu obla⸗
tiões alias debitas.vide qð not.ð cõſe.diſ.i.oĩs chꝛiſtianus.
et de reſti. ſpol.c. ex ꝑte. Itẽ babet iuriſditionẽ rectoꝛ eccdleñe
in foꝛo penitentiali nõ tamen cõtentioſo.not.in.c.ſi ſacerdos
de offl. oꝛdi. Abba. in. c. queſuit, de his que fiſt a maioꝛi ꝑte
capi.ij. columna. . “

Kegula.
¶ Megule nõ debẽt reſtringere illa que ponunt᷑ cauſa exem/
pli.vt not.in.c.i.ne cleri.vel mona.⁊.l.ita vulneratus. F. illud
ff. ad.l.aquił. Itẽ caſus exceptiuia regula extendunt᷑ ad oẽs
ſimiles caſus.not.glo.in.l.i.ff.de cõdi.inde. ⁊.c.cũ dilecta.de
cõfir.vti.vel inuti.Abb.in.c.fi.de re iudi.iij.colũ.idẽ Abb.in
fi.vt lite nõ cõteſta.iiij.colũ.

¶ Begulam ſi religioſus nõ ſeruet an peccat moꝛtaliter. vi⸗

de.j.religioſus veniens.

Relatinum.

¶ NMelatiuũ qui:de ſui natura reſtringit pᷣcedẽtia:vt.l.ſtichuʒ

qui.de leg.i.⁊ in.l.cũctos ppłos.C.de ſum.tri.⁊ in.l.oes ppłi
ſf. de iuſti. æ iur. ? vtrobiq; ꝑ Bar. ⁊ ꝑ Abb. in. c. qm̃ abbas.
de offi. dele.v. colũ. ⁊ vide glo.in.c.in electiõibus.de elec li vi.

Relatio.

¶ Melatio cauſe ſeu ꝓceſſus in quibus debet deferri ad pᷣn⸗

cipẽ per iudicẽ inferioꝛẽ.vide plene ⁊ notabiliter in.c, intima⸗
ſti. de appel.⁊ ibi Abb. not.

¶ Helationi iudicis creditur in bꝛeuioꝛibus.vide.õꝓbatio

„. credi debet.

Reiuendicatio.

¶ Heiuendicatio cõpetit ſolũ ei qui eſt dñs de iuregentium
vel ciuili.vta.in rem.ff. de reiuẽ.ex quo ſequit᷑ ꝙ cũ bona ecde

ſiaſtica nõ ſint ꝓpꝛie in dñio alicuius.vt.c.de rõne.de pᷣbẽ,et

inſti. de reꝝ di.S.in nullius.qꝙ nõ cõpetit ꝓ eis reiuendicatio.

not. Inno. ⁊ Abb. in. c. cũ venerabilis. de reli. domi.

¶ NReiuendicatio poſſeſſionẽ aduocat ſed nõ nudã. imo cuʒ

dñij declaratõe.ff. de reiuen.l.ex diuerſo.ff. ſi ſeruitus vendi.

ſicuti.S.ſed ſi queni᷑ ⁊ ideo alibi dicit᷑ dñium vendicari.i.res

rõne dñij. C. vbi in rem actio.l.i.cũ autẽ ſolo poſſeſſoꝛio a git
ſola poſſeſſio aduocat᷑ ⁊ ſufficit duo ꝓbare.vt.c.ex parte.ð re

ſti. ſpo. ⁊.c. cõ ſultatiõihus.ð offj.dele.not. Hoſti.in: c. inter di

lectos.de fide inſtru.ij.colũ.

Religioſus.

Meligioſus quot modis dicatur. Abb.in c. eccleſia ſancte

Marie. de cõſti.

¶ MHeligio que ſit ſtrictioꝛ nõ dʒ ſimpliciter cõſiderari diſpo
ſitio oꝛiginalis regule ſʒ etiã ſtatus oꝛdinis que durioꝛẽ viuẽ

di modũ inducunt.c.ad noſtrã.de appel.⁊.c.i.de ſtatu mo.lib.
vi.⁊ Abb.notabiliter in.d.c.ad noſtrã. .
¶ Heligioſi ꝓpꝛie qui dicant᷑vide glo.in cle.i de reli domi.
et in cle.cũ ex eo.de ſen.excõ.Jo.an.ſuꝑ rubꝛica de regula. et
in. c. eccleſia ſancte Marie. de cõſti
¶, Heligioſi pceptoꝛes ſeu cõmendatoꝛes ſi creant᷑ ꝑ electio
nẽ vel babent curam debet interuenire auctoꝛitas dyoceſani
vt.c.ij.S.pꝛioꝛes.de ſtatu mo.⁊.c.cũ ⁊ plantare.de pꝛiuił.ſed
ſi gerant ſimplicẽ cuſtodiã vel manualẽ adminiſtrationẽ ſuffi⸗
cit ꝙ a ſuo pꝛioꝛe ſimpliciter deputent᷑.vt.c.cũ ad monaſteriũ
S. tales.de ſta.mo.⁊ hoc de cõſenſu collegij niñ pꝛiuilegiũ vel
antiqua cõſuetudo aliud obtineat.not. Abb.in.c. cũ deputa⸗
ti. de iudi.ij.colũ.⁊ vide.c.ea noſcit᷑.de his que fi.a pᷣla.
¶ Meligioſi pceptoꝛes cõparant᷑ cuſtodibus vel cõmenda⸗
tarijs vel viſitatoꝛibus ſeu vicarijs qꝛ viſitare ⁊ curare debẽt
loca ſibi ꝑ maioꝛẽ magiſtꝝ cõmendata: quoꝝ officiũ habent
lxiij.di.ſi in plebibus.ixx.di.ſanctoꝝ.⁊ remouent᷑ ad arbitriũ
ꝑioꝛis:vt dictũ eſt. Abb.in.c.cũ deputati.ij.colũ.ð iudi.

¶ Beligioſus an poſſit fa cere ꝓfeſſionẽ habitando in domo

et retinẽdo bona ſua.vide.S.pactũ illius.⁊.j.ꝓfeſſionẽ.
¶ Meligioſe ꝑſone ſunt boſpitalarij hieroſolimitani largo
mõ:·qꝛ nõ poſſunt cõtrahere matrimonia ⁊ ꝓmittũt obedien/
tiã ſuꝑioꝛi ⁊ nõ poſſunt retrocedere ab illo ſtatu.vnde iſtis vł
oꝛdini eoꝝ cõferunt᷑ eccleſie vel decime.vt not. Ab.in.c.q;uis
de deci. ⁊ in rubꝛica. ð regula.vide.S.decima. v.religionñ.
¶ Si quis ꝓteſtat᷑ expᷣſſe ꝙ ꝓpter delationẽ babitus nõ in⸗
