lijs clericis cõſtitutis in ſacris.vide glo.in.l.ij.C.de epi.⁊ cle.
⁊ Bar. in.l.ſi gener.de his qui.vt indig.idẽ etiã de filijs alio
r clericoꝝ qui ſunt bũficiati.no. Bart.in.l.in ↄcubinatu.ff.
de concubi. Ab. vbi. S. pe. col.

¶ Filius an põt legitima pꝛiuari ꝑlegẽ municipalem.vide

infra legitima.

¶ Filius ſeu nepos pᷣſ byteri an põt ĩmediate ↄſequi bũficiũ

patris.vide.S.bñ ficiũ patris.
¶ Filius lʒ regułr ſit denoĩandus a patre.vt in.c.ij.de ↄuer⸗
Ro.infi.ſepe tamẽ faſtus ſuperbie recognoſcit cognatos po⸗
tius q; agnatos ſᷣm Hoſtien.⁊ Joh.an,in.c,. Naynucius.de
teſta.ij.colum.
¶ FYilius clericus pꝛopter delictuʒ criminis maieſtatis com
miſſum per patreʒ non efficitur infamis:nec perdit benef iciũ
ẽ concluſio Ab.in.c.cum laici.de iurepatronatus
¶Filiuſfamilias an tenetur reſtituere id quod mutuo acce⸗
pit.⁊ vide.j.reſtituere tenetur filiuſfami.cum verſi.ſequenti.
¶ Fllius põt eſſe legitimꝰ etiã ſi pater ſit in ſacris ↄſtitutus
ſi ante ſacerdotiũ eum genuit ex legitimo mr̃imonio vt conti
git in ꝑſonã Jo.an.cuiꝰ pater fuit magiſter grãmatice ⁊ ge⸗

nuit eũ tꝑe quo erat laicus ⁊ poſtea fuit ꝓmotus in ſacerdotẽ

Igem narrat ipſe Jo.an.in addi.ſpecuł.ti.de fił.pᷣſbyte.ſuꝑ
rubꝛica vbi excuſat ſe contra ali qͥs ſibi impugnantes ꝙꝙ erat
ſpurius filius ſacerdotis.no. Ab.in.c.inter ceteras.de reſcpᷣ.
circa pᷣ n.vide.S.bñficiũ ſeu eccłia.⁊ vᷣ.bñficiũ patris.

¶ Filioꝝ appellatione an cõtinent᷑ nepotes:vide notabilit

per Jo.an.in.c.in quibuſdã.de penis.⁊ per Bar.in.l.libero

mũ.ff.de ver.ſig. Inno.in.c.ad extirpandas.de filijs pᷣſbyte.

tʒ ꝙ cõtinent᷑ nepotes ⁊ alij deſcẽdẽtes noĩe filioꝝ etiã ĩ odio
ſis.vide.c.in pñtia.de ꝓba.⁊ ibi glo.⁊ doc.
¶ Filiꝰ an põt ex qualibet re paterna deducere ſuã legitimã
ꝓ rata ⁊ an cõpellat᷑ vnã rẽ tm̃ accipere.vide notabi.ꝑ Ab.
poſt glo.in.c Naynaldꝰ.de teſta.xiij.col.⁊ ibi hoc ⁊ doc.in.l.
filiũ quẽ habentẽ.alł.in glo.⁊?⁊ Bar.in.l.iiij.ff.ad.l.fal.
¶ Filius an perdat feudũ vel ius patronatus ſeu beneficiũ

ꝓpter delictũ patris.vide.S.feudũ.vᷣ.ſi pater.⁊.j.patronus.

ver.an ius patronatus.

¶ FZilius inuẽtariũ nõ cõficiẽs an tenet᷑ de legitima ſatiſfa⸗

cere creditoꝛibꝰ.vide.j.inuentariũ.

Fines.

Fines pbant᷑ per vᷣba enunciatiua ꝓlata in aliquo ĩſtru⸗
mento etiã ad aliũ effectum ꝓductũ:vt no.in.c.cũ cãm.de ꝓ⸗
ba.⁊ glo.ſing. ⁊ Inno. in. c. cũ olim. de cenſi.⁊ facit qð no.gl.

in.l.optimã.C.de contrabẽ.emp.⁊ eſt rõ:qꝛ in iſtis factis anti
quis nõ põt haberi ꝓbatio de facili neceſſario concludẽs.iõ
admittit᷑ hec pᷣumptiua ꝓbatio.facit.l.ſñ arbiter.ff.de ꝓba.⁊

abb. in. c. ſuper eo. de parochijs.vide,j.pꝛeſcriptio.v.licet li⸗

mites.⁊ vide glo.in.c.ſeries.de teſti.⁊ in.l.optimã.C.de con⸗
trabẽ. cõmit.ſtip.ſed ſi verba enũciatiua ſunt ꝓlata ad aliũ
finẽ ⁊ agitur de magno pᷣiudicio nõ ꝓbãat plene vt in.c.ſi pa
pa.de puile.li.vi.⁊ per ab.in.c.fi.de ſucceſſi.ab inteſta.vt ipſe

abb. no. in all. c. olim. de cenſi. ⁊ við qð no,ponit Inno allb·

c:cum cãmide ꝓbat.⁊ abb.poſt eũ ibi⸗

Forma.

Foꝛtma certa ſi tradit᷑ de mandato ꝓceſſus coꝛruit ſi aliqͥdt

fit ð vel citra foꝛmã.vide.j.ꝓceſſus.
¶ Foꝛma tradita a iure poſitiuo in alienatione rei eccłie ⁊ ſi
obmittat᷑ dũ tñ fiat in caſu licito ⁊ affuit cõſenſus valet in fo⸗
ro cõ ſcientie.vide.j.ſolẽnitas
¶ Foꝛma certa qñcũq; ad ſubſtantiã alicuiꝰ actꝰ exigit᷑ fun⸗
dans ſe ſuꝑ illo actu dʒ ꝓbare pᷣciſe.vt.c.i.de re.eccle.nõ alie.
li.vi.no.ab.in.c,.nouit.de iudi.i.col.
¶ Geſta coꝛruũt ex defectu foꝛme mandati nõ ſolũ qñũ expᷣſſe
fit ð foꝛmã mãdati ſed etiã qñcũq; eſt planũ nõ adimpleri mã
datũ.nã qñ ad actũ dat᷑ certa foꝛma paria ſũt agete ð foꝛmã

⁊citra ſeu pᷣ ter.vide tex.cũ glo.in.c.ſi cui.de elec.li.vi.⁊.c.pꝛus

dentiã.de offi.dele.⁊.l.diligẽter.ff.mãdati.⁊.c.ſi.de reſti.ſpo⸗
lia. ⁊ ibi abb.iiij.col.⁊ vide.j.mandati foꝛma.⁊.j.ꝓceſſus coꝛ
ruit.⁊ vide.v.collatio.vᷣſi.ſi papa.

Fornicatio.

—–
¶ Foꝛnicans cũ moniali tria crimina videt᷑ perpetrare adul
teriũ videlics:qꝛ ſponſa dei.ſacrilegiũ:qꝛ leſit ſacrum. inceſtũ
quia conſanguinea noſtra eo ꝙ filij dei ſumus ⁊ de quolibʒ
iſtoꝛum poteſt accuſari glo.no.in.c.virginibꝰ.xxvij.q.i.⁊ de
pena iſtoꝛum vide in.c.ſi quis epᷣs.⁊.c.ſi qua monacha.⁊.c.ſi
quis rapuerit.ea.cã.⁊.q.
¶ Juger ſemper in delicto foꝛnicationis debet inclinare ad
mitioꝛẽ partem:quia pauci ſine vicio incõtinentie reperiunt
⁊ melius eſt a deo redargui de miſericoꝛdia qᷓ; de ſeueritate.
xxvi.q.vltima alligant.⸗ .
Q Cum conſuetus peccare difficile a peccato abſtinet.ideo
difficile eſt continẽtiam ſeruare maximevbi ſunt delicie ⁊ epu
le:vt.c.eccleſie pꝛincipes.xxxv.diſtin.⁊.c.a crapula.de vita ⁊
bone. cle, abb.in.c.qð ad te.de cleri.co niuga.

Fortitudo.

¶ Vide.j.virtus.v.foꝛtitudo.

Fortuna.

¶ Foꝛtuna diciẽ᷑ inñidiatrix hoĩs:vt.l.per hãc.C.de tempoꝛi.

app el.vbi no. Bal.qꝙ foꝛtuna eſt inuiſibile bellũ ⁊ ictus qui

pꝛius ſentit᷑ qᷓ ſciat᷑.de verbo.obli.l.inter ſtipulantẽ.S.ſacrã
cum ſimi.vñ alibi dicit᷑ ꝙ eſt difficile iugiter ĩ pace poſſidere
vt.l.coꝛruptione.C. de vſufru.eſt aũt foꝛtuna paſſiua.i.cãus
vel infelicitas ab incerto noĩs actoꝛe ꝓcedẽs ⁊ rerũ humana
rũ infelix mutatio ⁊ tranſmutatio tacita rerũ caducarũ ⁊ vo⸗

cat᷑ vis diuina actiue:vt.l.fluminũ.S.ſerui.ff.de dam.infec.⁊

ideo humana cecitas ⁊ impꝛudẽtia de deo lacrimoſe cõque⸗

ritur ſed perperã qꝛ querulas voces inexoꝛabilis cauſa non

audit ⁊c et hoc no. Bal.in allega.l.per hanc.S.i. Item Se⸗

neca in ꝓn erbijs ponit hos verſus.

¶ Foꝛtuna cũ blandit᷑ venit captũ foꝛtunã citiꝰ reperies qᷓ
retineas.foꝛtuna vñ aliquid fregit cãus eſt.foꝛtuna nimium
quẽ fouet ſtultũ facit.foꝛtuna abeſt nulli cõtenta eſt ſemel.foꝛ
tuna eſt vnica ⁊ cũ ſplendet frangit᷑.foꝛtuna animi pluſqᷓ; cõ
ſiliũ valet homo neſcit ſine doloꝛe foꝛtunã inuenire irritabis
cala mitatẽ cũ te felicẽ vo caueris leuis eſt foꝛtuna cito depo⸗
ſcit qð dedit.leges veret᷑.noſcens foꝛtunã: ignoſcens miſer⸗

rima eſt foꝛtuna que inimico caret. Male gerit᷑ quicq̃d geri⸗

ſoꝛtune fide nulla cã bona ſoꝛtuna de qua nihil poſſis queri
Dyometriꝰ inqͥt nihil infeliciꝰ eo cui nũqᷓ aduenit aduerſio.

Frater

¶ Frater an tenet dotare ſoꝛoꝛẽ inopem.vide.v.dotare

¶ Fratres pᷣdicatoꝛes pᷣferunt᷑ fratribus minoꝛibꝰ:quia eo⸗

rũ oꝛdo fuit antiquioꝛ.vt.c.penul.xviij.di.no.glo.notabilis.
in.c.quoꝛũdã.de elec.li.vi.

¶ Fratres certi oꝛdinis ſeu diſcalciati qui dicũt᷑ ieſuati an
gaudẽt pꝛiuilegio eccleſiaſtico.vide.j.pꝛiuilegio ecdleſiaſtico

cum verſi ſequenti.

Fraus

¶ Qicite fraudatur gabella que iuſte nõ eſt impoſita:vt not.

Bar.in.l.vectigalia.ff.de publica.vbi tʒ ꝙ ſi talis fraudans
eſt foꝛenſis nõ tenetur.ſecus ſi ciuis:quia ciues pñt ſibijpſis
grauamen imponere ⁊ bunſam cõem ſacere: vt, l iin fuff/ g

= - TLHv„- — — =.,. £ ☛ rr ———. — —z.WC4-4

—

. — —

adul
ceſti
volip,
lnde

egd
nunk
ate,

Kde⸗
nepr
ſa

por⸗
gqli
ci
ere
ius
na
90
ſet
cue⸗
1non

o

isc̃
mian
elfn
ſys
tubis
epo/
en
n
nern
nſo.

3
ſucg
bls
nn
ſ

euſuſq; vniuer. no. qdð limſtauerunt per ea que no. Abb. in. c.
olim. i. de reſti. ſpolia. niſi in fraude gabelle vertat᷑ ſcandalus
nam tunc nõ iuſte fraudat᷑ gabella cũ nibil cũ ſcandalo eſt ſa
ciendũ.in.c.nihil.de pᷣſcrip.⁊.c.ij.ð no.oꝑ.nunc.
¶ Fraus an idem eſt qð dolus.vide.S. dolus.
¶ Fraus quot modis cõmittat᷑ de perſona ad perſonã ⁊ de
re ad rẽ ⁊ de gctu ad ᷣctuʒ ⁊ alijs modis.vide per gl.⁊ doc.
in.c.quãto.de pᷣuile.ſignanter ibi Jo.an.⁊ vide glo.ad hoc
xilij. qiij.pleriq;. ⁊.l.fraus.ff.de legi.

Forum.
¶ Foꝝ eccłiaſticũ qñ poſſit miſerabilis perſona ⁊ in quibꝰ
caſñbꝰ adire cõtra laicũ.⁊ vide.j.laicus.
¶ Foꝝ eccłi aſticũ adit clericꝰ ↄtra laicũ intentãdo cõditiõʒ
canonis reintegranda.vide.j.laicum poteſt.
¶ Foꝛum eccdeſiaſticũ poteſt clericus vel eccleſia adire petẽ
do reſtitutionẽ aduerſus cõtractũ initum cum laico. vide.Sẽ.
eccleſia poteſt petere. L
¶ Foꝝ eccleſiaſticũ põt adire eccleſia oppꝛeſſa per laicũ ar⸗
bitrum vigoꝛe compꝛomiſſi.vide.j.laicus ſi pꝛetextu.
¶ Actoꝛ obtinẽs in poſſeſſoꝛio coꝛã iudice non tenet᷑ coꝛaʒ
eodẽ iudicẽ ſuper pꝛopꝛietate reſpõdere ſed eſt ꝓꝛſus alteriꝰ
foꝛi.eſt caſus in.c.fi.de iudi.
¶ Foꝛus ꝓpꝛius qͥs dicat᷑.⁊ vide.j.iudex ꝓpꝛius.

¶ Foꝛipꝛiuilegio an gaudet vxoꝛ erici coniugati. vide.j.

vxoꝛ derici. J
¶ Foꝛo ecckłiaſtico an gaudent miſerabiles pſone penitẽtes
fratres tertij oꝛdinis heremite frẽs diſcalciati hoſpitalarij ⁊
ſeruientes eccłie. vide.j.pᷣuilegio clericali.cũ vſi.ſeq.
¶Agens ꝓ rebus ecckie ð laicũ conditiõe.c. reintegranda.

põt laicũ conuenire coꝛã ecckłiaſtico iudice.nam ille canon in

ducit papale pᷣuilegiũ eccłie.vt no. Calde. in.cꝙ ad ſedẽ.de
reſti.ſpolia.facit glo.in.c.cum dilecti.qð metus cau.⁊ abb.in
c.cum ſit generale.de fo.compe.vi.col.
¶ Coꝛam eccleſia ſtico iudice petitur reductio ad arbitriũ bo
ni viri ſuper re eccłiaſtica qũ interuenit fraus vel dolus.⁊ vi⸗
de.S.arbiter.v.reductio.
¶ Conuenit᷑ ſcolaris ſeu mercatoꝛ vbi continue degit etiaʒ
de alibi geſtis. ⁊ vide.S.domiciliũ dicit᷑.
¶ Foꝛ reilicet regulariter debeat ſequi actoꝛ iuxta regulaʒ
vulgatam in. c. cum ſit generale.⁊.c.ſi clericꝰ. de foꝛo compe.
cũ ſimi.hoc habet verũ qñ de aliqua re pᷣncipaliter cõtendit᷑
ſecus ſi reus oꝛiginarius futurꝰ anteqᷓ; cõueniat᷑ regat coꝛaʒ
ſuo iudice ſuꝑ exceptione ſibi cõpetente ſi Zð eum ageret᷑: vtĩ
caſu.l.ſi contendat.ff.de fideiuſſo.⁊ ibi glo.⁊.c.i.de iureiurã.
ſi fideiuſſoꝛ habet exceptionẽ vt non conueniat᷑ in totũ ſʒ vt
fiat diuiſio inter alios fideiuſſoꝛes vt quilibet teneat᷑ ꝓ ꝑte
ſua ſi ſunt oẽs ſoluendo:vt inſti.de ſideiuſ.S.ſ plures.tñvnꝰ
ex fideiuſſoꝛibꝰ ſi vult anteqᷓ; co nueniat᷑ imploꝛare offm̃ iudi
cis:vt fiat illa diuiſio ⁊ ꝓ reliqua ꝑte imponat᷑ filentiũ credi⸗
toꝛi.hoc idẽ clariꝰ no.glo.in.l.aureliꝰ.S.centũ.ff.de libe.lega.
que aꝑte ſentit ꝙ tutus exceptiõe põt agere anteqᷓ; conuenia
tur imploꝛãdo officiũ iudicis vt ſilentiũ imponat᷑ actoꝛi ſicut
in negatiua que dat᷑ poſſeſſoꝛi in.l.⁊ ſi foꝛte.ðff.ſi ſerui.vendi.
⁊ no.in/c.examinata.e iudi.⁊ hoceſt verũ qñ reus futurus
moleſtat᷑ de facto vel timet moleſtari veriſiłr.ar.in.l.diffama
ri.ff.de inge.⁊ ma,.in.c.conquerente.de offi.oꝛdi. Bar.in.l.ſi
linita.S.eleganter.ff.de dam.infec.idem Frede.de ſenis con
ſilio, cxxx.in examinatione teſtiũ ad perpetuã rei memoꝛiam
idem Zapus allega.ccx. ⁊ idem in.c.i.de iureiuran.qð verum
in exceptione ꝓpꝛie dicta que tm̃ cõpetit ſtimulato ſeu ſtimu⸗
lando ſtimulo actionis ſecus in exceptõe que cõpetit contra
electum ne confirmet᷑:vt no.plene per abb.in.c.ſi quis cõtra
clericũ.de fo.compe.
¶ In foꝛo vbicã agitat᷑ an ſernet᷑ quo ad oꝛdinationẽ vł de
ciſonẽ litis cõſuetudo eiuſdẽ foꝛi.vide.j.lex ſeu cõſuetudo.
¶ In foꝛo eccliaſtico conuenitur laicus in caſibus not.per
abba. pꝓlene in. c, licet ex ſuſcepto.de foꝛo compe.⁊ vide.j,lai⸗
cus põt coꝛam eccłiaſtico impeti.cum ver.ſeq.
¶ Trahens alium in vetito examine ſeu foꝛo an ⁊ quando
perdat cãm ⁊ cui applicet᷑ pena.vide plene per abb.in,.c ſi di

ligenti.de foꝛo compe.col. viij. cum ſeq.

¶ Foꝛum licet ꝓpꝛie qͥs ſoꝛtiat᷑ rõne domicilij nõ tñ põt qͥs

dici ꝓpꝛie ſubditus rõne delicti ſeu contractꝰ.no.glo.indle.

vnica.de foꝛo compe,.qð no.pꝛo ſtatutis.no.abb.in.c.pꝛopo

ſuiſti.de foꝛo compe.circa pᷣn.

¶ LQicet ſubditus ratione domicilij deſinit eſſe ſubditus mu

tatione domicilij.xiij.q.ij.item ſi quis.ſecus tñ ſi eſt ſubditus
rõ ne oꝛiginis ꝓpꝛie vel pr̃ne tunclʒ mutet domiciliuʒ non ta

men pꝛo pter boc deſinit eſſe ſubditus ĩ.l.oꝛigine.C.de mu.?

hone.lib.x.⁊.l.aſſumptio.⁊.l.incola.ad munici.vnde tenetur
ſubire onera perſonalia ⁊ vbi habet domiciliũ ⁊ vbi eſt ciuis
ratione oꝛiginis ꝓpꝛie vel paterne licʒ inde receſſerit ⁊ hoc ſi
ibi reperiat᷑.no. Bar.in.d.l.aſſumptio.ab.in.e.pꝛopoſuiſti.ð
foꝛo compe.ij.colũ.
¶ Qicet rõne ↄtractꝰ põt quis cõueniri vbi domiciliũ habet
et vbi cõtraxit nõ tñ cum tranſfert domiciliũ põt in pᷣmo do⸗
micilio conueniri quia eſſʒ cõtra tex.c.ꝓpoſuiſti.de foꝛo com
pe.vbi concludit ab.ꝙ ſi qͥ negociũ geſſit tanqᷓ ſcolaris vł
tanqᷓ; mercatoꝛ vel miles licet deſinat eſſe talis nõ debet rũ⸗
dere coꝛaʒ poꝛe iudice qð eſt notandũ. ,
¶ Foꝛꝝ ſoꝛtitur pꝛelatus rectoꝛ ſen monachus foꝛenſis in lo
co in quo efficitur pꝛelatus rectoꝛ ſeu monachus.vide.ð.ciui
tas.v.foꝛenſis.
¶ Delin quens ſi reperit᷑ in loco delicti tunc quo ad om̃s ef⸗
fectus tam reſpectu perſone qᷓ; reſpectu bonoꝝ eſt de iuriſdi⸗
tione iudicis delicti quo ad foꝛũ contẽtioſuʒ:vt.c.poſtulaſti.
ð foꝛo compe.⁊.l.i.⁊ aut᷑.qua in ꝓuincia.C.vbi de cri.agi oʒ
ab. in. c. fi.eo.ti.v.colum.
¶ Si delinquẽs non reperit᷑ in loco delicti ⁊ fuit citatione pᷣ
uentus põt excõicari ⁊ oĩs ꝓceſſus ↄtra ꝑſonã fieri inquan
tũ patitur ſtatus ⁊ qualitas cauſe ⁊ poteſt extra territoꝛium
verbaliter citari:quia iam fuit cõtumax ⁊ pꝛeuentus:vt.c.ꝓ⸗
poſuiſti.eo.ti.cum ſi.ab.vbi.S.
¶ Delinquẽs ſi citatõne nõ fnit pꝛeuentus põt citari verba
liter quo ad effectũ diſtringendi bona:vt.S.oↄtrabentes. Itẽ
poteſt requiri iudex vbi degit vt eũ citet vel remittat: ⁊ ille H
tenet᷑ facere:vt cle.paſtoꝛalis.⁊ in aut᷑.vt nulli iudi.S.ſi quis
vero compᷣhbenſoꝝ.⁊ ſi citatus per iudicẽ vbi degit non vult
comparere coꝛã iudice delicti poterit tũc iudex delicti ꝓceſſũ
etiã ↄtra eius perſonã facere.arg.alł.S.ↄtrabentes.⁊ cle.pa
ſtoꝛalis.v.innuit᷑facit.l.i.ff.de re.reis.ab.vbi.S.

¶ Delinquens ſi neſcit᷑ vbi eſt poterit citari per edicta ſed ſi

non cõparet non poteſt diſtringi ꝑſona ſed tantuʒ ꝓceditur

reſpectu bonoꝝ:vt.l.i.ff.de requi.re.nam quãdo delinquẽs ẽ

extra diſtrictũ iudex delicti nõ habʒ iuriſditionẽ in ꝑſonã vt
alk. cle.paſtoꝛalis.⁊ ſic ꝓceſſus reperiret᷑ factus ab eo qͥ nullã
habet iuriſditionẽ vel qui nõ eſt certus de ſua iuriſditione ⁊
eam ignoꝛat ⁊ ſic non valeret ꝓceſſus.arg.l.ſi is ad quẽ. ⁊.l.
ſi qs in aliena.ff.de acqui.here.Bar.in.l.ij.ff.de iudi.ab. vbi
S.⁊ eſt ratio ſᷣm eum:quia foꝛus delicti eſt foꝛus accidentalis
⁊ non debet extendi ad conſtitutũ alibi niñ inquãtum reperi
tur a iure permiſſum per viam recurſus ad alium iudiceʒ ⁊ ꝑ
remiſſionẽ fiendam.ab.vbi.S.
¶ Vbi põt vagabundus cõueniri.⁊ vide.j.vagabũdus.
¶ Lonueniri põt bannitus vel expulſus a cinitate vbi poſt

erpulſionẽ elegit domiciliũ ſed ſi nullũ elegit ⁊ nõ eſt ſpes q;

cito reuertatur poterit vbilibet tanqꝙ; vagabũdus ↄueniri vt
eſt ↄcluſio An.⁊. ab.in.c.fi.de foꝛo compe.
¶ Exiſtens in loco exempto ⁊ percutiẽs aliũ exiſtentẽ in alio
territoꝛio ſoꝛtit᷑ foꝝ rõne delicti in vtroq; loco ⁊ eſt locus pꝛe
uentioni quia in vtroq; loco deliquit.not.in.ci.de pᷣſump.⁊
Johb.an.in regula in obſcuris.in mercurialibꝰ.⁊ cp.in.lii.C.
vbi de cri.agi opoꝛtet.⁊ idem de delinquẽte in confinibꝰ.no.
in.l.i.⁊ aut᷑.qua in ꝓuincia.C.vbi de cri.agi opoꝛtet ab.in.c.
fi.de foꝛo compe.xiiij.colum.
¶ Mangdans in vno loco cõmitti delictuʒ in alio territoꝛio
punit᷑ per iudicẽ vbi delictũ cõmiſſum eſt ſeu ſubſecutũ:quia
deſtinatus eſt effectus delicti ⁊ nõ punit᷑ vbi mandanit.facit
cle.paſtoꝛalis.de re iudi.vſi.nec,no abb.in.cfi.de foꝛocõpe.
xiiij.colum.
¶ Si ciuitas miſit exercitũ delinquẽs in exercitu poteſt ibi
puniri.no. Bar.in.l.ſi pꝛius.S.terriroꝛiũ.qð dicit᷑ a terrendo
vt ibi abb. in. c, ſi. de foꝛo compe. xv. colũ. H
¶ LTeſtis examinatꝰ per iudicẽ ꝓpꝛiũ ad inſtantiã alteriꝰ ius⸗

icis coꝛã quo cã vertebat᷑ ſi dixit falſũ teſtimoniñ ⁊ ſciebat

eius dictũ mitti debere: alibi põt de boc delicto puniri per iu

dicè ad quẽ tranſmiſſa fuit eius atteſtatio ⁊ vbi eius dictum

fuit publicatũ. Spec.ti.de teſti. S.i.ver. quid ſi quis.nã effe⸗
ctus eius delicti eſt collatus ad illũ locũ:vt.l.expᷣſſe.ff. ð acti.

⁊ obliga.⁊.ff. ð bis qui.vt indig.l.poſt legatũ.⁊ Anto.in.c.

fi. de foꝛo compe.ſed ſi teſtis ignoꝛabat eiꝰ dictuʒ alibi mitti
tũc punit᷑ pena falſi in loco vbi fuit examinatꝰ ſi tñ agitur ð

pena vacillationis tũc attendit᷑ locus examinationis.C. de
teſti.nullũ.ab.in alł.c.fi.de foꝛo compe.xv.col.⁊ idem de no⸗
tario falſante inſtrm ꝓducendũ ad aliũ locũ:vt ibi ab.
¶ Lontrabẽs an ſoꝛtiat᷑ foꝛũ vbi contract? eſt initus vł vbi
eſt deſtina ta ſolutio quo ad facultatẽ cõueniendi vel ad ſub

ijciendũ ſe legibus loci vbi verba obligatoꝛia ꝓferunt᷑.⁊ qͥd

de mercatoꝛe qui habebat in loco ſtationeʒ vel officinas ſeu
pergula vel armariũ.⁊ quid de viatoꝛe ⁊ limitatione dictoꝛũ
aliquoꝝ doctoꝛũ ⁊ quem effectũ ⁊ quaʒ iuriſditionẽ inducat

bmõi foꝝ ſoꝛtiri rõne contractꝰ.vide pleniſſime ⁊ notabiliter

per abb.in.c.fi.de foꝛo compe.
¶ Foꝛũ ratione rei ſite tũc ſoꝛtitur quis quãdo agit᷑ actione
reali ⁊ res eſt imobilis.vt.l.fin. C. vbi in rem actio.no.glo.ĩ.c.
quia intantũ de pꝛeben.idem ſi agat᷑ actione mixta id eſt in
rem ſcriptam.vt.l.i.vbi de poſſeſſ.agi opoꝛtet ſecꝰ ſi agat᷑ a⸗
ctione mere perſonali.quia tũc non poteſt cõueniri quis vbi
res eſt. vt no.in.l.foꝛma.ff.de cenſi.? Gar.in.l.fi.C.vbi in reʒ
ac.⁊ idem de re mobili ſi eſt permanſura in loco.no.gl.in. c.fi.
de fſo. compe.⁊ in.c.ex parte.B,eo.ti.ſi aũt eſt tranſitoꝛia ſe⸗
cus.ar.in cle.ne romani.S.ſane.de elec.ſi tamen res mobilis ẽ
tranſitoꝛia poteſt ſequeſtrari.vt no. Bal.in alł.l.fi. C.vbi in
rem act.que ſequeſtratio euitat᷑ per cautionẽ.l.ſñ fideiuſ. ff. q
ſatiſda.co gũ.vł ſi als non eſt ſuſpectꝰ.l.ſcienduʒ.ff. qui ſatiſ.

cogũ.⁊ no.qꝙ licet talis poſſit conueniri in loco per queʒ trã

ſit tenet᷑ tamen ſatiſdare de re non baratanda v łalio modo
tranſpoꝛtanda ſed ea exbibenda quãdo opꝰ fuerit no. Spe.
ti.de compe.iudi.adit.S.i.verſi:ſi quis perlocũ. Abb.in.c .ſi.
de foꝛo compe.xxiiij.colum.

¶ JIus reuocandi domũ an competat ei qui venit ad curiam

ex cã neceſſaria vł qua ſi ex cauſa pꝛobabili vł volũtaria ⁊ ca
ſus in quibꝰ non competit pꝛiuilegiũ reuocandi domũ. vide
per Ab. in. c. ſi. de foꝛo compe.in fi.
¶ Joꝛũ ſeculare an teneat᷑ clericus ſubire nominatꝰ in iudi⸗
cio per ſuũ colonũ vł emptoꝛẽ.vide.j.noĩatꝰ clericꝰ.
¶ In foꝛo ecckiaſti?o poteſt agi ↄtra laicos interdicto vnde
vi. ꝓ rebus eccłiaſticis etiã in re dubia:quia pꝛeſuppo nit᷑ ſa⸗
crilegiũ ⁊ non ſolũ quãdo agit᷑ pꝛo re ſubtracta rei eccłie ſed
etiam libertatis poſſidẽde quia etiam ex hoc ledit᷑ eccłia.uo.
Inno.in.c.fi.de reſti.ſpolia.⁊ ibi abb.iij.colũ.
¶ Ep̃us bononieñ.poteſt relaxare iuramentũ bono nieñ. de
ſoluendo vſuras mutineñ.qui vſurarium contractũ bononie
cõtraxit:eo quia eſt ſuppoſitus ſue iuriſditioni ⁊ agit᷑ tantuʒ
de tollendo ligamine ſibi ſubiecti ⁊ de liberanda anima eius

nec aliquid diſponit circa perſonã abſentis de quo eſt cãaus

ſm verum intellectũ in.c.poſtulaſti.de fo.compe.vt refert ZYa
pus ſua alł.x.vbi etiam cõcludit ꝙ poteſt ꝓcedere ad decla⸗
ratio nem nullitatis contractus vſurarij contra talem abſen
tem.nam in tali caſu cũ ſit cã ſũmaria non eſt neceſſaria litis
conteſta.vt cle.diſpendioſam.de iudi.iũcta cle.ſepe.de vᷣbo.
ſigni. ⁊ quia in tali caſu non eſt pꝛouiſum de remedio miſſio
nis:vt Zapus vbi.S.
¶ Siper minoꝛem iurantem agat᷑ coꝛam ſeculari iudice con
tra aliũ ⁊ reꝰnon opponat de iuramento minoꝛis ⁊ ſit ſenten
tia lata contra reũ an poteſt poſtea victꝰ agere coꝛam iudice
eccliaſtico contra minoꝛem vt ſeruet iuramentũ:vide.j. minoꝛ
ver.ñ coꝛam iudice ſeculaxri.

¶ Mulier delinquens cũ derico ſoꝛtitur fſoꝝ eccłiaſticũ:vn

de per iudiceʒ eccłiaſticũ puniri poteſt qꝛ cõmittit ſacrilegiñ
vt tex.cñ glo.in.c, eos.xxxij.di.⁊ in.c.virginibꝰ.xxvij/q i.

Fructus.

¶ Fructus beneficoꝝ vacantiũ debent conuerti in vtilitatẽ
eccklie vel conſ⸗ eruari pꝛo futuris rectoꝛibꝰ:occupantes auteʒ
tales fructꝰ incunũt penam de qua in.c.fi de offi, oꝛdi.li. vi.
no. abb.in.c.cũ vos.de offi.oꝛdi.

¶ Fructꝰ qui dicant᷑ induſtriales vel naturales ⁊ quãdo poſ

ſeſſoꝛ bone vel male fidei faciat eos ſuos:vide no. per abba.
in. c. grauis. de reſti.ſpo.ij.col.

¶ Fructꝰ an vſucapiant᷑ ſeu pᷣſea cribent ꝑ triẽn iũ. no. in. l.ſeq̃
tur. S.i.ff.ð vſuca.⁊ ab.in.c.grauis.de reſti.ſp o.vij.colũ.

¶ Fructꝰ qualiter petẽt᷑ in iudicio ⁊ an deb eat expꝛi miquã

titas fructuum vel extimatio ⁊ de ſoꝛma petitionis plene per
ab. in alł.c. grauis.viij.col.cũ ſeq.vide.j.poſſeſſoꝛ ad faciẽdũ
¶ In fructuuʒ acquiſitione ſufficit malam fidem abeſſe ex qͥ
poſſidens putat ſe dñm licet erret in iure.⁊ no.Ab.quã come
mendat in.c.grauis.de reſti.ſpoxij:col.⁊ meliꝰ per Barba.
in. c. pe. de re, ec. non alie.
Fuga. H
¶ Fugiens clericus delinquẽs poteſt capi per iudicẽ ſecula⸗
rem:vide.S.clericꝰ.malefactoꝛ.cũ.v.ſeq.
¶ Fuga ſi ſumit᷑ pꝛo delicto pꝛobata fuga ꝓbatũ eſt delictũ
vt.l.quid ſit fugitiuꝰ.ff. de edili.edi.⁊.l.deſertoꝛẽ.ff.de re mili.
ſi tamen fuga ꝓducit᷑ ad ꝓbationem pꝛeſumptionis vbi ſuf
ficit ſola ſuſpicio tunc fuga ꝓbat ſuſpitionem.vt.l.puberibꝰ.
ff. de ſuſpec.tu.ſi aũt nõ ſufficit ſuſpitio ſed plena ꝓbatio tũc
per fugam non inducitur plena nec etiam ſemiplena ꝓbatio
ſed tm̃ ſuſpitio.vt.l.lex coꝛne.ff.ad ſille.doc.in.c.fi.ð iureiurã.
¶ Fuga facit quẽ ſuſpectũ quãdo nõ apparet ꝙ alia cauſa
ſe abſentauit ſeu affugit vt ſi ſcolar delicto cõmiſſo fugit ad
partes credendum eſt qu uit alia cã ꝙ ꝓpter delictũ vt vide⸗
licet cã viſitandi parentes vel bona ſua.vt.l.ſi rem.ff.de acq̃.
poſ.⁊.l.quid ſi fugitiuꝰ.S.apð labeoneʒ.ff. de edili.edi.ałs ſi
non ſubeſſet alia cã reddit᷑ ſuſpectꝰ non tamen infert᷑ ſemiple
na ꝓbatio.no.doc.in.c.fi.de iureiurando.
¶ Fuga facit quẽ ſuſpectũ ſi abeſt a loco vbi debet reſñdere
ex iuris diſpoſitione vt ſi iudicio cepto ſuper delicto ſe abſen
tauit.qꝛ tũc reddit᷑ ſuſpectus.no. Inno.in:c:ex parte.de reſti.
ſpo.docto. vt.S.
¶ Fuglens poſtq ei ẽ indicta purgatio ſi cõtumaciter ſe ab
ſentat habet᷑ pꝛo conſeſſo.vt.c.decernimꝰ.iij.q/ix.⁊ no.in.c.

veritatis.de do.⁊ cõtu.⁊ in.c.nullꝰ.de pᷣſump.⁊ per Barĩ.l.

lex coꝛne,ff.ad ſille. ⁊ doc.in alł.c.fi.de iureiurando.

Furtum.

¶ Mon excuſatur fur rem contractans alienam etiam ſi di⸗
cat dñm ꝑmiſſurũ vt.S.placuit.inſti.de obli.que ex delic.na⸗
ſcũ.⁊.l.i.ff.ð furtis.niſi appareant veriſimiles coniecture ad
pꝛeſumendũ tacitam dñi volũtatem ꝙ bonꝰ iudex arbitrabi
tur ex coniũctio ne perſonarũ ⁊ qualitate facti ⁊ ex alijs circũ
ſtantijs:immo etiã ſi dñs rei diceret ꝙ de cõſenſu ſuo res fuit
capta hoc ſolũ non ſufficit ad excuſandiũj furem. vtno. Bar.
in.l.inter omnes.S.ratione.ff.de furtis.conſulit᷑ ergo recipien
ti rem alienam ſi vult euitare ſuſpitioneʒ furti vt faciat pꝛeco
niʒari ⁊ intimari inuentionem furti.vt.l.falſus.S.qui alienũ.
ff. de furtis. ⁊ no. glo.in.c. quia fruſtra.de vſuris.⁊ ſi qͥd expẽ
dit recuperat. vt ibi no.⁊ etiam no.ibi Hoſtien.ꝙ non eſt ini⸗
quũ dicere vt aliq̃d det᷑ inuentoꝛi.arg.in.l.quarta.in fi.de cõ
di.ob cauſam.quod dictũ commendat Abbas in.c.dudũ:ij
de electio.viij.colũ.
¶ Furtũ vel aliud maleficiũ pꝛopter difficultatem pꝛobatio
nis pꝛobat᷑ per teſtes qui alias nõ admitterent᷑ſ.per ſocios
⁊ familiares ꝙ fur intrauit domũ. Item boſtiũ videt᷑ fractuʒ
vel qd ſimile qꝛ cũ in die maxime in nocte non ſunt in domo

niſi ſocij vel domeſtici familiares opoꝛtet neceſſario ꝙ admit

tantur in teſtes per hoc tex.in ſimili in.l.conſenſu. C. de repu⸗
di.⁊.c. veniens.ij. de teſtibꝰ.ab.in.l.fi.qð me.cau.
¶ Furti tenet᷑ colligens oliuas immaturas etiam ſi eas reſti
tuat ⁊ perdat expeñ.vide.S.damnũ.
¶ Fur licet non poſſit agere furti ne ex impꝛobitate ſua cõ⸗
ſequat᷑ actionem per.l.itaq; fullo.ff.de furtis.nec ipſe nec pᷣ⸗
do agit ad exhibendũ nec remedio illiꝰtex.ne vis fiat ei.ff. ad
exbi.l.in hac actione.S.ſi metũ.⁊.l.i.O.bec verba.ff.nevis fiat
ei.qꝛ iſta ſunt fundata ſuꝑ intereſſe ꝙ ipſe fur vel pꝛedo non
poteſt pꝛetendere expꝛimendo delictũ ⁊ impꝛobitatem ſuam
poteſt agere tamen interdicto vnde vi.quia fundat intentio
nem ſuam ſuper poſſeſſione qð licʒ penc:litteris.de reſti.ſpo.
⁊ ibi Abb. iij. col.
¶ Si aliqua res ex naufragijs erat habita pꝛo derelicta eaz

— — – —

cle

elici
enili.
biſuf
nbe,
tie
gtio
uri⸗
auſa
tad
ſcen
e.
lsſi
ile

dere
bſen
tcki⸗

ſesd
ine.
nil.

gecipiens non cõmittit furtũ immo efficit occupantis: quin
qð in nulliꝰ bonis eſt naturali ratione occupanti concedit᷑.
inſti. de re. di. S. ij. .l. falſus. ff. defurtis. ſi vero res erat babi⸗
ta pꝛo derelicta ſed fuit piecta vt euitaret maius periculuʒ ⁊
tunc cũ pꝛoijciens remaneat dñs eam occupas animo retinẽ
di cõmittit furtum. ⁊ no.in.c.cum dilecti.de accuſa.⁊ ibi glo.
an aũt ſit pᷣſumendũ an deijciẽs ba buerat eazʒ ꝓ derelicta vł
ne recurrendũ eſt ad cõiecturas ſi em̃ pꝛoijcit libꝛum apertuʒ
in mari pꝛeſumendũ eſt ꝙ animo derelinquendiſecus ſi po⸗
nit clauſum ⁊ inuolutuʒ ⁊ ſic de ſimilibꝰ.Ab.in allega.c.cum
dilecti.ij. colum. . ⸗ZG
W¶ Inueniens rem alterius quã putauit pꝛo derelicta: lʒ nõ
eſſet poteſt eam remvſucapere.no. Bar. in.l.falſus.S.qui alie
num. ff. de furtis. 2. ff. pꝛo derelic.per totũ.ſi aute hoc nõ pu
tauit ⁊ tunc ſi non reperit dũm facta pꝛoclamatione debz eã
erogare pauperibus ar.in aut.omnes peregrini.C.cõmunia
de ſuccel.facit. c.ſi quid inneniſti.xiiij.q.v.⁊ qð no.iu.c.quia
fruſtra de vſu. Ab.in alleg.c.cum dilecti.iij. colum ⁊ melius
in.c.ex litteris.de furtis.
¶ Furtum cũ ſit contractio reialiene frauduloſa inuito dño
vt.l. i. ff. de furtis.⁊ glo.in.c.dudũ ſecũdo.de elec.ſi tñ cõtra⸗

cctat quis rem alienam putans pꝛobabiliter eſſe ſuam vel do

minũ rei ꝑmiſſurũ non committit furtũ.vt ĩ.l.inter omnes.S.
recte.ff.de furtis.indiſtincte tamen non creditur domino ſi di
cat de eius conſenſu factũ:quia hoc poſſet dicere in fraudeʒ
yt no. Bar. in all.S. recte.⁊ ab. ſuꝑ rubꝛica.de furtis.
¶ Fur dicit᷑ quia furat᷑ clam ſine aggreſſura.latro vero cum
aggreſſura vel cũ armis.no. Bar. in auten. ſed nouo iure. C.
de fur. capiunt᷑ tamen iſta verba in diuerſis locis equiuoce.
vt no.in.c.i.de homi.⁊ in.c.tua.e.ti.⁊ in.c.ij.de fur.
¶ä Subtrahens aliquid tempoꝛe neceſſitatis tenet᷑ illud re⸗
ſtituere quãdo poteſt nam cum ſubtractio permittitur ꝓpter
neceſſitatem illa ceſſante debet ceſſare effectus ſicut dicimus
de eo qui pꝛebet alimenta tempoꝛe neceſſitatis ⁊ pꝛoteſtatur
de repetendo.vt.l.nenſeniꝰ.⁊.l.alimenta.Cde nego,geſt.no.
abb. in. c. ſi quis.de furtis
¶ Aicet poſſit qͥs petere a iudice ꝙ faciat ſcrutari ⁊ querere
domũ alicuiꝰ in qua ſuſpicatur ſeruũ vel ancillam furto ſub⸗

tractam ſeu etiam vxoꝛem fugiſſe per.l.inquirendi.C. de fur⸗

tis.non tamẽ hoc habet locum in alijs rebus:qꝛ periculoſuʒ
eſt vt paterfami. debeat alijs ſuũ patrimoniũ pandere.ar. C.

de alimen. pꝛeſtan. niſ eſſet vehemẽs ſuſpitio ꝙ; tales res eſ⸗
ſent in domo alicuiꝰ:vtin.l.i:ff. de queſtio.no. abba.in. c.qui

cum fure. de furtis. in li.
¶ Pꝛo vno furto poteſt quis furca ſuſpẽdi quãdo fit circa

rem magnam:quia equiualet pluribꝰ furtis ſucceſſiue cõmiſ
ſis.no. Bal. in aut. ſed nouo iure. C. de ſer. fugi. Ab. in. c int

alia.vlti.colũ.de immuni.eccle.
¶ Furtũ an ſit caſus foꝛtuitꝰ.vide.S.caſus.
¶ Furtum cõmittit vtens depoſito contra volũtateʒ depo⸗
nentis ſiue depoſitũ negans:vt.c.i.de depoſito. ⁊ condẽna⸗
tus efficitur infamis:vt.l.qui depoſitũ.C.depoſi.idem de pi⸗
gnoꝛe.nam vtens eo contra volũtatem dñi committit furtũ
niſi er voluntate domini pacto pꝛecedente ratione mutui eo
vtitur quia tunc non cõmittit furtũ ſed vſuram ſi commodũ
qð percipit ex vſu pignoꝛis eſt extimabile:idem de ſimilibus
ſic intelligitur glo.ciui.in.l.ij.ff, de calũ.⁊ in.lii.ff. de offi.pᷣſec.
vt no. Abbas in,c.i.de depoſito.i.colũ.

¶ Sequũtur additiones domini Zudouici de Campis ad
pꝛecedentem litteram. YF.

Abrica.
1 ¶Quis tenetur ad fabꝛicas ecdleſie epᷣus

canonici vel bñficiati ſeu parrochiani.no.
abb. in. c. i. de eccleſi. edifi.

Factum.

¶ An quis poſſit venire contra factum pꝛopꝛium.no, Ab.
c.noſti. de elec.

¶ In obligation ibus facti ſuccedit obligatio ad intereſſe,

no. per abb.in.cper tuas, de arbi.

¶ Quando quis obligatur ad factum ex diſpoſitione iuris
cõmunis vel in iudicio non liberatur ſoluendo intereſſe.⁊ vis
de per abb.in.c.litteras.de reſti.ſpolia.
¶ Factũ alienũ ꝓmittens an obligetur ⁊ ad quid.not.abb.
in.c.ex reſcripto.de iureiuran.⁊ an ligetur iuramento
¶ Si ego ꝓmiſi factũ an tenear pꝛeciſe ad factum de iure di
uino ⁊ quid de iure ciuili vel canonico.vide per eundem.e.c.
¶ Et q̃ͥd ſi obligatio facti deſcendit a lege.⁊ vide eo.c.
¶ Quid ſi aliquis tenetur ad aliquod factũ ⁊ reperit᷑ opus
factum an pꝛeſumat᷑ factũ ab eodem qui tenebat᷑:⁊ vide ple⸗
ne per abb.in.c.cum virum.de regula.
¶ Qui tenetur ad factũ licet non poſſit eñ adimplere per ſe
ſed per aliũ debet per aliũ eũ factũ adimplere.no. abbas ĩ.c.
licet de voto.
¶ An obligat?ꝰ ad factũ pꝛeciſe teneat᷑ ad illud.vide in.l. ſti⸗
pulationes non diuidũtur.ff, de ver.obli.
¶ Quando ſit licttũ pꝛocedere via facti ⁊ quãdo iudices ex
equendo vel dñi vtendo iuriſditione pñt pꝛocedere via facti
rũpere poꝛtas vł alias.⁊ quid in pꝛelato ñi fibi reſiſtat᷑:⁊ q̃d
in canonico ſi non recipiat᷑:⁊ quid ſi impediar vti iure meo
vel ſeruitute an poſſim de facto rũpere im pedimentũ.no.ab.
in.c. vt in domibꝰ. de immuni. eccle.

Fauor.

¶ Illud quod recipio pꝛo me debeo recipere ↄtra me.no. ab.
in.c.fi.de vita ⁊ hone.qdłe.

¶ Contractũ in fauoꝛem eccleſie non poteſt dicere nullũ ille
q̃ reʒ habet ab eccleſia ſed eccłia tantũ ſi velit.no,ab.eodẽ,c.

Febris.
¶ Ille qui diminuit ſanguinem in menſe febꝛuarij de anno

non habet febꝛes.not.abbas in.c.cum ad monaſterium. de
ſta.regula.

Feſtiuitas.

¶ An in feſtiuitatibꝰ licitum ſit gaudere ⁊ ſtare lete:⁊ poteſt

quis recipere delectationem in cibis ⁊ veſtibꝰ not.abb. inec.
explicari.de obſer.ieiunio.

Fiſcus.

¶ An fiſcus poſſit vendere rem pꝛiuati:⁊ an emptoꝛ ſit ſeci
rus.vide infra in additionibꝰ ad litteram. O. in vᷣbo lex.
¶ Quo tempoꝛe pꝛeſcribit᷑ in bonis confiſcatis. vide.ð. in

additionibꝰ ad lrf̃am. B. in bo bona.

¶ An pꝛelatus habeat ſiſcũ ⁊ poſſit imponere penam pecu⸗
niariã.no.abb.in.c.vt clericoꝝ.de vita ⁊ hone. cle.
¶ Quando bona clericoꝝ confiſcant᷑ an applicent᷑ fiſco ec⸗

cleſie vel fiſco pꝛelati.no.abb.in.c.quia diuerñtatem.de con⸗

ceſſi.pꝛeben.
¶ Fiſcus qualiter poteſt alienare rem pꝛiuati vel rem com⸗
munẽ ⁊ de intellectu legis bene a ʒenone.no.abb. in.c.q̃ͥ res
de re eccle.non alie. L

Fortalicium.
¶ An religioſi poſſint babere villas caſtravel tpalitatẽ no.
abb. in.c.dilectus,.de offi.oꝛdi. de

Fouea
¶De eo qui fecit ſoueaʒ ⁊ alius paſſus eſt damnũ: vide per
abb. in.c.ſi quis.de iniur.

Fundus.

¶ An eccleſia ſit libera pꝛo fundis ſeu pꝛedijs ruralibꝰ a pie

ſtandis tributis.no.ab.in.c.i.de cenſi.⁊ intellige tam de tri⸗
butis dominoꝝ qᷓ; pꝛincipis.

Frater.

¶ De fratre vterino.no.abb.in.c.nam ego.de ver. ãng.
¶ Fratris appellatione an veniat vterinus.no,per abb.ĩc.
qᷓ;uis.colum.cxij.
¶ Vrẽs pñft dici religioſi.no.abb.in.c.cam.de elec.
¶ Fratres etiam p oſſunt dici chꝛiſtiani:quia habent vnum
patrem:quia chꝛiſtum.vt no abb. eo c,

1.

. „ —

Inror.
¶ Qualiter ꝓbet᷑ no.ab.ĩ.c.cũ dilectꝰ.ð ſucceſ.ab inteſta.
¶ Quid ſi vna ꝑs ꝓbat ſuroꝛẽ ⁊ alia ſanã mentẽ.no. eo.c.

Futurum.
¶ An in beneficijs verbum indiffinite ꝓlatum extendat᷑ ad

futura.vide plene per ab.in.c,quia circa. de pꝛiuile.
Et no.ñ diſpoſitio extendit᷑ ad futura.eo.c.quia circa.

Furnus.
¶ Si pꝛomiſi certo pꝛecio decoquere panẽ domꝰ tue in fur⸗
no meo cum certa mercede an debeat augeri vel diminui aug
mentata vel diminuta familia.no.abb.in.c.quanto.de cenſi.
Et idem queritur in molendino.eo.c.
¶ Et querit᷑ ibidem ſi tenear pꝛeſtare aliquibꝰ aliquã ꝓcura
tionem annuã ſub nomine collectiuo an debeat augeri vł di
minui ſi augent᷑ vel diminuũtur illi qbꝰ eſt fienda pᷣſtatio.e.c.

Abella.

¶ Gabellas volentes euitare loci vbi de⸗
g gũt ſi exeant diſtrictũ loci illiꝰ ⁊ vadunt ad

ↄtrahendũ alibi euitant eas:quia ſoꝛtiun᷑

foꝛũ ibi rõne ↄtractꝰ.facit.l.ſi fundus.ff.de
euic. ⁊.l.ij. C. quẽad.teſta.aper. abb. in.c.fi.
de foꝛo compe.xix.colum.
¶ Babella ſeu collecte generales non poſſunt imponi ſine
permiſſu pꝛĩcipis.vt.C.de exac.tribu.l.i.li.x.⁊ de excuſa.mu.
l. placet collectam ſeu gabellam tamen ſpecialem vnaqueq;
ciuitas vel vniuerſitas poteſt imponere pꝛo neceſſitate ſibiĩ
cumbente.C. de no.oꝑ.nũci.l.omnes.no.glo.ff. ꝙ cuiuſ.vni⸗
uerſ.l.i.S.quod ſi nemo. Bar.in ſuis conſilijs conſilio quod
incipit.ſi aliqua poſſeſſio.
¶ Gabellam ſeu collectas non artant᷑ clerici ſoluere ꝓ poſ⸗
ſeſſionibꝰ quas a laicis acquiſierũt niſi in fraudem collecta⸗
rũ facerent poſſeſſiones in eo tranſferri:quia nullũ munꝰ ex⸗/
traoꝛdinariũ derico p oteſt imponi.C.de epiſ.⁊ cdleri.l.i.⁊ cuʒ
collecta eſt munus extra oꝛdinariũ:qꝛ non imponit᷑ a legevel
ſenatuſconſul.ff. de vaca.mu.l.in oneribꝰ.S.qui muneris. er⸗
go ⁊c̃. Item licet de iure cõmuni clerici teneant᷑ ad oꝛdinaria
tributa per poſſeſſiones quas poſſident:vt.C.de epi.⁊ cle.l.
de his.tñ hodie per conſtõnem Fred.ad nulla tenent᷑ ꝑ auf᷑.
Itẽ cõitas eo.ti.marime quia collecta eſt munꝰ qð imponit᷑
ꝑſonis pꝛo patrimonio qð non põt imponi niſi ſubiectis ci⸗
uibꝰ ſeu incolis tantũ.ff.de mu.⁊ ho.l.reſcripto.⁊ onꝰ ſoluẽ⸗
darũ collectarũ non inheret rei ratiõe perſone clerici:vt alł.l.
reſcripto.iſta eſt concluſio Bar.in ſuis conſilijs cõſilio qð ĩ
cipit.ſi aliqua poſſeſſio.vide.s.eccleſie ⁊ clerici.⁊ vide.j.tribu
tum. ⁊ vide.s.bona laicoꝝ. L

¶ Gabella q iuſte nõ eſt ĩpoſita licite fraudat᷑: vide.S.fraus

¶ Gabella an ſoluat᷑ de ꝑmutatione ſi pecunia det᷑ in com⸗
penſatiõe valoꝛis vniꝰ rei:vide.j.ꝑmutatio.vᷣ.ſi duo⸗

Benus.

¶ Genus ⁊ ſpẽs qualiter accipiantur ᷣm iuriſtas: plene per

abb.in.c.paſtoꝛalis.S.qm̃.de reſcrip. .„=èð
