ſua aucte rẽ inuadere.ff de reg.iu.l.nõ eſt ſingulis.⁊.l.ſi quis
in tantã.C. vñ vi.⁊.c.eũ q. de Pben. li. vi. xvi. q.vi. placuit. ⁊. l.
ſtat. ff. qð me. cã. Si aũt nõ põt ius ſuñũ coꝛͥ iudice ꝓſequi po
terit auẽte ſuꝑioꝛis arma mouere ⁊ bellũ indicere ad ſua recu
perãda.xxiij.qij.dñs.⁊ ſi nõ hʒ ſi uꝑioꝛis copiã põt ꝓpꝛia au⸗
ctoꝛitate ius ſibi dicere ſjm Inno.in.c.olim.ide reſti.ſpo.ar,
in.c.ꝑ venerabilẽ.qͥ fi.ſint legi. ⁊ in regula qð nõeſt licitũ.de
reg.iur,li.vi.glo.piij.di.ius gentiũ.ab.in alle.c. cũ olim.penul.
col. ⁊ vide Inno.in.c.ſicut.ij.de iureiur vide.S. bellũ..lʒ.
¶Spoliatꝰ qͥ rẽ ſuã vi vel furto ſeu ꝑ fraudẽ vel calũniã per
didit põt aucte ſua rẽ ſuã ſili mõ recuꝑare: ⁊ in tali caſu dolꝰ
cũ dolo ⁊ culpa cũ culpa cõpenſat᷑.no. Inno.in.c.olim.i. de

feſti.ſpo. qð intellige dũmõ ex bac recuꝑatõe nõ poſſit alicui
maliũ generari.nã ſi ex inde oꝛiret᷑ ſcandalũ dz rẽ in pꝛiſtinum

ſtatũ reſtituere.ↄcludit ab.poſt Inno.in alleg.c.olim.i.cir. fi.
¶ Spoliatio deducta ſuꝑ eadẽreꝑ viã agẽdi oꝑa? effectuʒ
expulſiuũ ⁊ ↄſecutiuũ.nã repellit aduerſariũ agetẽ petitoꝛio
⁊ ſpoliatiõe ꝓbata ↄſequit᷑ reſtitutionẽ.qdð pbat᷑ in.c.ex con⸗
q̃ſtione.⁊.c.lr̃as.de reſti.ſi po.⁊ v obiq; ab.no. glo.ij. q. ij. ce i
¶ Spoliatꝰ ſi ex iudicis defectu nõ valet rẽ ſu ↄſeqͥ põt ꝓ⸗
pꝛia auẽte illã innadere.vt glo.no.i.di.ius gentiũ.no. Inno⸗/
in.c.olim.i.de reſti.ſpo.⁊ Jo.an.in.c.i.de dolo ⁊ ↄtu.⁊ ibi ab.
iiij.colü.facit.l.ait ptoꝛ.S.ſñi debitoꝛẽ.ff. de bis qᷓ in frau.credi.
⁊il.nullus.C. de iudeis.⁊ qð no.in.c,cũ nõ ab hoiĩe.de iudi.⁊

hoc verũ niſi timeat᷑ ſcandalũ.vt ibino.

¶ Spolian põt de facto ab epo vel iugice is qͥ de kacto ſe ĩ⸗
truſit: vide.s eps põt ſpolier.

C¶ Agd petitionẽ ſpoliantis nõ eſterigèdus titul?aſi poliato
ante reſtitutionẽ nec ipe ſpoliatoꝛ põt hoc refricare ĩ q̃ſtionẽ

ſudex tũ anteqᷓ reſtituat dʒ ex officio ſuo ſe infoꝛmare f!de

titulo ↄſtaret legitime vel ſaltẽ ꝑ ꝓbabiles rõnes dʒ eñ reſti
tuere als ſi ↄſtat nõ br̃e titulũ nõ reſtituat.eſt ↄcluſo Jo.cal.
in. c. er ꝑte. de reſti. ſpo. quã firmat Qapꝰſua alle.xxiiij.circa fi.
vide.. poſſeſſoꝛi agẽti.⁊ notat ipe Lapꝰſua alle.lij circa fi.

Gponſalia.

¶ Spõſe appellatiõe ſolũ ↄtinet᷑ ſpõſa de futuro a ſpõdeo
es.⁊ iõ ſpõſa dr q̃ſ ꝓmiſſa.ſꝰmr̃imo nio ↄcto ꝑ oſenſum ad⸗
impleta eſt ↄditio ⁊ dr vxoꝛ.xxvij.q.ij.ſufficiat.⁊ nota ꝙ qñ
agit᷑ de odio appellatiõe maritate nõ venit ſpõſ a. ſec? ſi age
ret᷑ de fauoꝛe.vt in.l.nõ ſine.C. de bonis q libe.no.glo.inſti.ð
nup.S.ſʒ ſi vxoꝛ.vide.s.mr̃imoniũ.

—

¶ Spoõſalibꝰ gctis ꝑ fratrẽ ſoꝛoꝛ nõ obligat᷑ ex ſola pũtia ſz
oʒ ꝙ ↄſentiat ſaltẽ tacite ꝑ aliq̃ ſigna.ſecꝰ in ſpõſt alibꝰ Zctis
ꝓ parẽtes:qꝛ tũc ſola pñtia br̃p ↄſenſu.vt in. c. vnico. de de⸗
ſpon. ĩpu.li. vi. ⁊ ibi Jo.an.in nouella.idẽ ab.in.c.i de ma. 3.
contra inter.ecde. „»
¶ Spõſalia nõ trãſeũt in mr̃imoniũ receptionẽ munerum
nec ꝑ oſcula ⁊ amplexꝰ.vt.c.adgleſcẽs.⁊.c.is q̃. de ſpõſamo
bis non obſtantibꝰ tʒ matrimoniũ cũ alia ctũ.vt.c.i.de ma.

Zc. inter.eccłie.⁊ ibi ab.

Statutum.

¶ Statuere an põt capłin ſine epo ſuꝑ ſtatu ecclie ⁊ in qbꝰ
vide.S. capłm.
¶ Statutũ iuratũ ꝑ canonicos de nõ augẽdo nec minuẽdo
numerũ canonicoꝝ vel pᷣbendarũ põt per eos augeri vel mi
nui:pꝛiꝰ tñ ſublato ⁊ reuocato ſtatuto.vt.c.dilecto.de pᷣben.
ſecꝰaũt ſi iurauerũt ſuare ↄtẽta in ſtatuto.nã tũc nõ pũt con

Zuenire ſine ꝑiurio ſine auẽte pape.vt alle. c. dilecto.ſi tñ õᷣue
nerint tʒz creatio vel qð fecerint:ſʒ incidũt in ꝑiuriũ.vt no. in

alle. c, dilecto. ⁊ no. Jo. an. in rla qð ſemel.de regu.iu. li. vi. in
mercu.ab. in. c. cũ acceſſiſſent.de ↄſti.iij.colũ.vbi latiꝰvide de
numero ↄfirmato ⁊ iurato vel ↄfirmato tm̃ an põt minuivel
augeri ⁊c.
¶ Statutũ iuratũ ꝑ capłm põt tolli collegiałr:⁊ tũc venien
tes õ ſtatutũ iuratũ nõ incurrũt ꝑiuriũ ꝑ.c. dilecto. de pᷣben.
ſʒ ſi pꝛimo nõ tollit᷑ ſtatutũ Zᷣueniẽs eſt ꝑiurꝰ.vt no.ab.in. c.
pſtitutꝰ.de reſcrip.iij.colũ.
¶ Statutũ ſeu ↄſuetudo capli etiam iurata q oẽs de capko
debeãt ↄcoꝛdare ⁊ alłs non valeat actꝰregularit᷑ nõ valet:qꝛ
eſſet gᷣ vtilitatẽ eccłie cñ hoĩes ſunt faciles ad diſcoꝛdandũ.
vñ ſepe ĩpediret᷑ cã ſi diſpoſitũ a maioꝛi ꝑte nõ hr̃et effectum
Er quo etiã infert᷑ ꝙ in vniuerſitatibꝰ eccłiaſticis non valet
ſtatutũ vel ↄſuetudo vt due ꝑtes ad minꝰdebeãt cõcoꝛdare.
ſʒ ſepe pᷣualere dʒ diſpoſitũ a maioꝛi ꝑte capli dũmõ illa ſit
ſanioꝛ. facit.c.lʒ. de elec.⁊.c.ſi cui.de his q̃ fi.a ma.ꝑ.ca.li.vi.⁊
ibi glo. vt refert ab. in. c.i.de his q̃ fi.a ma.ꝑ.ca.ij.colũ.
¶ Statuta an põt indifferẽter eps facere ſine cõſenſu capli
plene ꝑ ab in. c. c ↄſuetudo. de ↄſue.
¶ Statudte nõ põt epᷣs z ius cõe.vide.s.epᷣs nõ pᷣt ſtatuẽ.
¶ Statutũ epi ve archiepi nõ valet vt cã tractet᷑ citra beni
gnitatẽ ⁊ eqͥtatẽ canonicqͥ ⁊ ſic non valet ſtatutũ vt ex pacto
nudo nõ poſſit agi. de quò ꝑ Jo. an. in. jfi. de offi/ archi. ⁊ in
c.fi. de ap.li.vi.ab.in.c.dilecti.i.de iudi.iij.colũ.
¶ Statuere nõ põt inferioꝛ ↄᷣ ius ſuꝑioꝛis.vt.c.ꝙ ſuꝑ bis.
de ma. ⁊ obe. xxvij. qij. c inſtitutionis.no. glo.in cle. ne romà
ni. de elec. ⁊ plene Jo. an. in. c.fi.de ap.li.vi.⁊ in fi. Fede.cõſi⸗
lio. xvij. glo. in. c.f.de hereti.li. vi.⁊ cle.ſepe.de vᷣb. ſig. in gl.
mãdam, vbi ↄcludit᷑ ꝙ nullꝰcitra papa põt tollere ſolẽnit⸗
tẽ iun lotglttec cãm ſimpłr ⁊ de plano.no.ab.i.c.pe.ð iudi.
vij. colũ. MU
V Statutũ an põt epᷣs cũ dapło facere vt fructꝰbñficioꝝ va
cantiñ applicent᷑ fabꝛice eccłie ad tpᷣs.vide.s.epᷣs beneſicia
conferens. .
¶ Statuta ſeu ↄſtitutiões epoꝝ iuri canonico aduerſantes
nõ obligãt. no. Hoſt. de vb. ſig. . c. ex pte. iij. ⁊ Pipᷣm ⁊ Jo.
an. de of. archi. c. fi. qd ꝓbat᷑ de ma.⁊ obe.ꝙ ſuꝑ his.de loca.
cij.nec em̃ canones p epm euelli vel minui pñ̃t qͥ debẽt ꝑ ipʒ
obſeruari.xix.diſt. nulliix.q. uij. cñ ſcimꝰ.de ↄſti.ciiieſt ↄcluſio

.

Jo.cal.in ſuis ↄſilijs.ti.de oſti. ſilio...
¶ Statuto ſuo an põt epᷣs ligari vel eꝰꝰ ſuꝑioꝛ ſeu ꝑticipaàs.
vide.ð. epᷣs an liget᷑

¶ Statuta nõ pñ̃t facẽ abbas ⁊ ↄuẽtꝰ ꝑ q̃ ligẽt᷑ ſucceſſoꝛes
niſi eps ſeu aliꝰſuꝑioꝛ ſtatuta illa auctoꝛiz auerint.colligitur

ex no.in.c.cum ad monaſteriũ.de ſta.mona.⁊ ibi ab.iij.colũ.

¶ Statutũ põt capłm facere ð ↄſuetudinẽ de nõ reſidendo

dũ tñ ſit abs rõna bile ꝓ vtilitate eccłie vt qꝛ eſt deſtituta ſuſ⸗
fragio canonicoꝝ. no. Hoſt. ⁊ Jo.an.poſt eñ in.c.ad audiẽ⸗
tiã. de cler. nõ reſi. ⁊ eſt tex.in.c. cũ oẽs.de ↄſti.⁊ ibi ab.i. colũ.
¶ Statuere põt pᷣlatꝰvt ſine monitiõe vel citatiõe derici ne
gociantes ꝑdant pꝛiuilegiũ.vide.s.monitio.vᷣ.vbicũq;.
¶ Statuere nõ põt ſolꝰ eps certũ numexꝝ canonicoꝝ ĩ eccła
ſine ↄſenſu vel ſaltẽ ↄſilio canonicoꝝ.vt no. Jo.an.in.c.i.de
oſti. li. vi. facit. xi. q. vij. eps nulliꝰ.no. Inno.in.c.nouit.ð bis
q̃ fi.a pᷣla.vbi tradit regulã mẽti cõmendandã ꝙ ardua non
explicat epᷣs ſine ↄſenſu canonicoꝝ:ſʒ in alijs nõ arduis ſuf /
ficit ↄſiliũ.facit.c.qꝛto.de bis q̃ fi.a pᷣla.⁊.c.paſtoꝛalis.de do
na. cle. 2 ſi vna. de re.eccle.nõ alie.qͥnimo qñ epᷣus ſtatuere
vult ſuꝑ iuribꝰ ꝑtinẽtibꝰ ad dlericos inferioꝛes dʒ ipos cleri⸗
cos ſaue vocare.no. Inno.in.c.veſtra.de loca.no.ab.in.c.ij.

¶ Statutũ epᷣi ſine ↄſilio capki non valet. vt. c. qᷓto. de bis qᷓ

fi. a pla.ex quo infert᷑ ꝙ in ſtatutis ↄdẽdis Iʒ reqrat᷑ ↄſilium:
nõ tñ requirit᷑ ↄſenſus capłi.⁊ ſi capłm diſſentit:valet ſtatu⸗
tũ niſi aliqͥd rõn abile opponat᷑ ꝑ capłm.no.archi.⁊ Jo.an.
in. c.i.de cõſti.li.vi.ↄvidet᷑ ſatiſfactũ ↄſilio ex ſola petitiõe ⁊
expectatiõe rñſ: cñ cõ ſiliũ nõ tenet᷑ ſeqͥ.vt in.c.cũ in veteri.de
elec.⁊ in.c.cũ olim.de arbitris.no.ab.in alle.c.quanto.i.colũ.
¶ Statuto epᷣi ſuꝑ facto a iure dãnato edito hʒ nõ ligantur
ſubditi extra territoꝛiũ delinq̃ntes.vt.c.vt aĩaꝝ.S.ſtatuto.de
oſti. li.vi.ſi tũ ſtatutũ expꝛeſſe diſponat ðᷣ ſubditũ alibi delin
quentẽ ligat᷑.vt.l.fi.de decre.ab oꝛdi.faci.vtẽ etiã ligat᷑ ſub⸗
ditꝰſtatuto ſimpłr edito ſᷣm foꝛmã dicti.S.ſtatuto.ſi ſubditus
delinquat in loco exempto intra territoꝛiũ ſtatuẽtis.nã h lo
ca exẽpta nõ ſint de iuriſdictiõe:ſunt tũ intra territoꝛiũ.vt.c.
cũ epᷣs.de of oꝛd.li.vi.no. Jo. an.incli ppede reſcri.li.vi.

boctʒ Fede.de ſenis.ↄſilio.ij.vt refert Pe.de ancha. in. c.

nobis.i.de ſen. excõ.⁊ vide.s.ſnĩa generalis.
¶ Statutũ laycoꝝ generale eti pctm̃ nõ nutritiuũ ⁊ rõnem
ↄtinẽs nõ ſeruat᷑ in aliquo foꝛo ↄ clericos etiã ſi ſpecifice nõ
diſponat de clericis vel eccliaſticis ꝑſonis ne ſit libertateʒ
ecckiaſticã. c.eccłia ſctẽ marie.⁊ ibi ab.de ↄſti. ↄ dictũ Bar. ĩ
l. cctos ppłos.C.de ſum.tri. .
¶ Statutũ laycoꝝ puniens Ʒhentẽ matrimoniñ ſine oſenſu
patris vel agnatoꝝ nõ valet in aliquo foꝛo. Jo.an.in.c.ſtatu
tũ. de here. li. vi. eſt ↄcluſio ab. in. c. eccłia ſctẽ marie. de oſti. x.
col.vide.S.lex ciuilis.⁊.sõ.pena legalis.
¶ Statutũ laycoꝝ ꝑ qð ex cerij diecturis pbat᷑vſurariꝰ
valet niſ lex vel ſtatutũ pꝛincipalłr pᷣſumeret circa actũ ſpũa
lẽ.⁊ iõ valet ſtatutũ laycoꝝ ſi certo caſu pᷣſumit actũ ſimulatũ
lʒ iuramentũ ſit appoſituʒ in ↄctu. qdð intelligo qñ pᷣſumit ex
rõnabili cã ałs poſſit in fraudẽ iuramẽti lex pſumere ſimula⸗
tionẽ. anto.in. c.cũ ↄtingat.de iureiur. Bar.in.l.omẽs ppli.
ab. plene in alle.c.eccłia ſctẽ marie.xij. colũ.

¶ Statuta ꝑmittẽtia ↄſanguineis vindicare moꝛtẽ ſeu inin
niã ↄſan guineoꝝ ſunt illicita:qꝛ qð fieri dʒ ꝑ viã iuſticie non

dʒz exerceri cũ rancoꝛe animi: maxime qꝛ talia ſtatuta pꝛebent
materiã rixis ⁊ ſcandalis.ar.in.l..nõ eſt ſilis.ff.de reg.iur.⁊.l.

cõnenire.ff. de pac. do. Jo. an. in addi.ſpe.ti. de ↄſti. videt᷑ B

limit Re qñ ſtatutũ dat hãc facultates vt ex rãcoꝛe animi fiat
bec vindicta.ſecꝰ ſi dat᷑ vt miniſtro legis ſeu iuſticie:qꝛ ſtatu
tũ facit illos ↄſanguineos miniſtros iuſticie.xxitj.q.vi.nõ eſt
crudelis.⁊ ab.in alle. c. fi. de ſue.iiij. coll.
¶ Statuere nõ pñt ciues remanẽtes in ciuitate in pᷣiudiciuʒ
eoꝝqͥ ſunt a ciuitate expulſi.vide.S. ciuitas.

¶ Statutũ an ⁊ qñ pñjt legati vel epi facete:⁊ an ſunt perpe

2

tua ⁊ actio ex tali ſtatuto depẽdens an ſitannalis.vide.s.le⸗

gati an poſſunt.
¶ Statutũ vel cõſuetudo laycoꝝ an extendat᷑ ad dericos ſ
non eſt pꝛiuilegiatũ. vide.s.clerici pñt vti. 4

—„ .

¶ Statutũ quo cauet᷑ vicini ſub certa pena teneant᷑ cape

malefactoꝛẽ p maleſicio cõmiſſo in vicinia nõ extendit᷑ ad vi

— —-— —

— —— — — — — — — —

=. =
=S. S. £–n u

gl
le⸗

Nes
Ptur
lolſ.
ndo
ſußß
li⸗
G.
ſeine
5
ſecchi
cſde
öhes
non
is ſuf/
dedo
tuere
dleri⸗
hecij,

bisĩ
Ulurm
tarng
oan.
iöe
gide,
coli.
Antur
node
delin
ſab
fus
hlo
M..
lii.
0

en
n
ne;
Raͤ

ſenſe
Konn
Nſit

Nd⸗
lnc
irer
nna
n

Uinis
enon
eben
ſord
icei
inifu
Gtn
ſick

pee
oſ

cape
AA

cinos qͥ fecerũt qꝛtũ potuerũt ſz ppter potẽtià ſeu velocita teʒ

malefactoꝛis nõ voluerũt illũ caꝑe.ſfacit glo.in.c.cũ ſicut. d e
eo qͥ mit.in poſ.fac.l.i. S. occiſoꝛ.ffad fil.⁊ ibi Bar.⁊ vide q8

no. in.l.ne qᷣd.ff. de in integ. reſti. a b. in alle. c. cũ ſicut. circa fi.
¶ Statutũ laycoꝝ quo cauet᷑ ꝙ ſi qͥs impetret inhibition eʒ
fieri iudici ſeculari ꝑ eccłiaſticũ tenet᷑ cãm expedire infra decẽ
dies in foꝛo eccłia ſtico ſub certa pena ſi ꝑ aduerſariũ ſtetit qꝛ
malicioſe petit dilatiões lõgioꝛes etiã poſita validitate ſta⸗
tuti nõ ĩputat᷑ ĩpetrãti ꝑ iura.S.ðin ꝓximo ver.alle.⁊ ab.in. c.
cũ ſicut.de eo qͥ mit.in poſ.in fi.facit.l.ſi cũ rõne.ff. de excuſa.
tu. ⁊ qð no.in.c.ex inſinuatiõe. de ap.
¶ Statuta etiã infamiã irrogãtia põt ciuitas facere.vide.ẽ.
ciuitas nõ libera.
¶ Statutũ laycoꝝ in terris ſubiectis tꝑali iuriſdictiõi eccle
ſie nõ valet.vide.S. eccłia..in terris.
¶ Statutũ nõ pñt facere pꝛincipes ſeculares in ocernẽtibꝰ
ſalutẽ aĩe vl decoꝛẽ xpᷣiane religiõis.vide.ð.pᷣncipes ſcłares
¶ Statutũ laycoꝝ ꝑ qð intimidat᷑ matrimoniũ qð dz eſſe li
berũ ſiue apponat penã auferẽdo lucrũ ſeu inferẽdo dãnum
nõ tʒ.no. Fede.in ſuo ↄſilio.xxxv. Jo.an.in.c.ſtatutũ.de bere
ti.li.vi.ſʒ ↄ ſuetudo patrie circa ſolẽnitatẽ matrimonij ⁊ circa
alia qᷓ in ea interuenit ↄſenſus ep̃i ⁊ totiꝰcleri vz ⁊ nõ ſeruan
tes peccãt moꝛtałr.eſt ↄcluſo ab.in.c.i,de ſpon.vide.s.pena
legalis. æ vide. S. l. ciuilis nõ põt directe.
¶ Statutũ vt q;diu heres diſtulerit reſtituere dotẽ ſoluat cer
tũ q̃ͥd ꝓ cẽtenario mulierinõ vʒ. vt no. Jo.delig.in cle. vnica
de vſuris.ab. in.c.de pꝛudẽtia. de do inter vi. vxro.
¶ Statuta ciuitatis ↄcedẽtia ĩmunitatẽ vel pꝛiuilegiũ foꝛẽ
ſibꝰ vel alijs an poſſint reuocari.vide no.ꝑ ab. in.c.nouit.de
iudi.viij. colũ.⁊ vide.s.pꝛiuilegiũ ↄceſſum nõ ſubdito.
V¶ Sieſt qſtio inter clericũ ⁊ lay cũ eo caſu quo ſtatutũ nõ vʒ
Ʒʒ dericũ nõ vʒ etiã in eiꝰ fauoꝛẽ:cũ ſtatutũ fuit editũ vt eſſet
lex cõis.iiij.di.erit aũt lex.⁊ hoc verũ niſ ler eſſet mere pꝛiuile
giatiua.facit qð no.in.l.cũctos ppłos.⁊ in.c q̃ in eccłiarũ.⁊
Inno. in.c.fi.vt lite pen.ab.in alle.c.ꝙ clericis.ix. coliI.
¶ Statutũ laycoꝝ ſi inijcitvinculũ añ clericatũ ſeu poſt cleri
catũ ſeu lig ðnẽ ama fficit clericũ ſeu religioſum ad ſeruan⸗
dũ eũ.vide ſubtiliter ⁊ no.ꝑ ab. in. ciꝙ cleriꝗ. de fo.cõ pe.vbi
vide an vʒ ſtatutũ ꝙ femina excdluſa maſculi ſuccedant ⁊ an
bẽat locũ ĩ religioſa ⁊c vide.õ.ſtatutũ laicoꝝ diſponẽs.cũ ſe.
¶ Statuta põt ſibi facere q̃libet ciuitas vbi ius ciuile vł ca
non expꝛeſſe nõ reſiſtit ⁊ in nõ reſeruatis pꝛincipi ⁊ vbi non
agit᷑ ð bonos moꝛes vt ſentit Jo. and.in addi.ſpe.ti.de ↄſti.
iij. col. facit.i.di.ius ciuile.p hoc facit tex.in.c.veniẽtes.de iu⸗
reiur. nõ tñ põt ciuitas facere ſtatuta canones ꝑqᷓ ledunt
clericix in ↄcernẽtibꝰſtatũ clericalẽ. de ma.⁊ obe.c.ꝙ ſuꝑ bis
xxv.q.iij.inſtitutiões.no.ab.in.c.q; clericis. de fo. cõpe. in fi.
Statuta municipalia reducẽda ſunt ſeinꝑ ad intellectum
iuris cõis.ff. Qe mune.⁊ bono.il.vt gradatim.S.ſʒ ſi lege.
¶ Statutũ ciuitatis ꝙꝙ illegitimi ſuccedãt patribꝰdeficienti
bus aſcendẽtibꝰ⁊ deſcendẽtibꝰſeruari dz in foꝛo ſeculari qð
nõ eſt de tꝑali iuriſdictiõe eccłie.eſt em̃ tale ſtatutũ validum
exꝑte cãe efficiẽtis.inſti.de iure na.gen.⁊ ciuili..i.⁊. ff. de iu⸗
ſti. ⁊ iure.l.oẽs.sS.i.⁊.c.ius ciuile.i.di.ij.di.c.i.⁊ er ꝑte cãe ma⸗
terialis.ſ.in cauſis laycoꝝ. viij.di.quo iure. xcvi.di.bñ qͥdem
Itẽ ex ꝑte cãe finalis vt.ſ.diſpoſitio ſit libera in quocũq; te⸗
ſtante ⁊ filij bonis gaudeant parentũ.C.man.l.in re manda
ta. de ſepul.c. de his. Ciuitas nãqʒ bʒ ptãtẽ vt ſtatuta poſſit
facere ð ius ciuile qtũ ad ſubditos.vt no.in.l.nec ex pᷣterito
ff. de re iudi.⁊.eti.l.neq; pig. 5.i.ſucceſſiones nãq; ⁊ garũ mdð/
dus nõ eſt dubiũ ꝙ ꝓcedũt a iure ciuili:qꝛ naturali ilri nemo
põt ſibi ꝓpũ dicere.viij.di. quo iure.xij.q.i.c.ij. ⁊ no.i.di.ius
naturale.facit ad pᷣdicta qð no. Dy. de ſtatuto municipali ꝑ
1ð diminuit᷑ legitima. in. c. indultũ.de regu.iur.li.vi.nec tale
tatutũ appꝛobat nec ꝑmittit directe nec indirecte adulteriũ
lʒ ſpuriꝰad ſucceſſionẽ pris admittat᷑ ſi eiꝰ vitiũ nõ ſectetur
cũ nõ ſit culpa gẽitiſʒ generatj.c. vñcũq;.cũ alijs.c.ſe.lvi.di.
eſt ↄcluſiol Jo.cal.in ſuis oſilijs ti.de ↄſti.ↄſilio.iiij.
¶ Statutũ municipale ⁊ ↄſuetudo poſſunt extendi ad ali⸗
os caſus ex idẽtitate rõnis dũmõ illi caſus non habeant le⸗
gem Zꝛiaz. ⁊ ſic intelligit᷑ qð no.in.cin noſtra, de iniur. ab. in
c.trãſlato.de ↄſti.in fi.

¶ Statutũ lʒ nõ poſſunt lapci facere ſuꝑ moꝛtuarijs:qꝛ il⸗

—,ℳ

la ſunt annexa iuri ſpũali.nã de annexis idẽ eſt iudiciñũ. c.quã
to.de iudi.nec circa ↄtingentia cultũ diuinũ vel refrigerium
aĩe defunctoꝝ laycoꝝ ſtatutũ nõ valet. vt.c. fi.de re. ecch non
alie. vbi hoc no.ab.facit.c.qᷓ pᷣpoſterũ.xiij.q.ij.circa ↄcernẽ⸗
tia tñ põpas mũdanas vʒ ſtatutũ laycoꝝ etiã ſpecifice fa ctũ
vt de pãnis nigris in moꝛtuarijs nõ vtẽdis.⁊ de ſilibꝰ qꝛ de
moꝛtuis nõ eſt multũ dolendũ ſm fidẽ pter ſpem future vite
vt alle.c.q; ppoſterũ.no.ab.in alle.cfi.
¶ Statuta vel ↄſuetudines patrie vel locoꝝ nõ ligant cleri⸗
cos in eoꝝ pᷣiudiciũ etiã ſi exerceãt negociatiões. vt colligit
ex. c. fi. de vi. ⁊ ho.cle.vt ↄcliglit anto.ibi opi.Bar.in.l. cun⸗
ctos pplos.de ſum.tri.de hocꝑ ab.in. c. eccłia ſctẽ marie. de
oſti.vbi late ꝑ eũ:⁊ aliqͥd ꝑ eũ in alle.c.fii.colũ.
¶ Statutũ ſeu ↄſuetudo ſi ſunt fauoꝛabilia eccleſijs nõ tol
lunturꝑ vnicã ↄtrauentionẽ:ĩmo vnꝰ ſol⸗ꝰ põt reſiſtere oĩbꝰ
⁊ facere actũ retractari. vt no.dicit Inno. in.c. accedẽtibꝰ. de
pꝛiui.no.ab.in.c.ꝓ illoꝝ.de pᷣben.ij.col.
¶ Statutũ ſeu ↄſuetudo ſi ſunt fauoꝛabilia ꝑſonis collegia
liter illi q fecerũt ſtatutũ poſſunt illud rũpere ⁊ Zuenire⁊ ime
diate tollit᷑ ſtatutũ ſaltẽ vt illud allegare nõ poſſint in pᷣiudi
ciũ alteriꝰ.ar.in.c. ꝓtloꝝ.de pᷣben.⁊ ſic intelligit qð no. Jo.
an.in.c.ad audiemiã.de cleri.nõ reſi.ab. vbi.8.
¶ Si aliqs de vniuerſit gie fecit ð ſiatutũ alijs ſciẽtibꝰ⁊ nõ
vdicentibꝰ qꝛ nõ ↄſtat clare de intẽtione vniuerſita tis eo qꝛ
foꝛtiꝰdepꝛehendit᷑ animꝰ ex actu poſitiuo qᷓ; ex actu neglecto
vt no. in.c. cum eccłia.de cau.poſ.⁊ ꝓpꝛie.nõ tollit ꝑ hoc ſta⸗
tutũ.no. ab. in alle.c,. ꝓ illoꝝ. de pben. .

V¶ Sialiqᷣs de ppło facit ↄ ↄſuetudinẽ alijs ſcientibꝰ ⁊ non

odicentibꝰ non tollit᷑ ↄſuetudo ſʒ requirit᷑ tantũ tpᷣs qᷓ;tũ fuit
requiſitũ ad introducendã ↄſuetudinẽ.ar.in.c.i.de reg.iur.ſʒ

pꝓbi ppls collegiałr de directo facit actũ ↄſuetudine idem

dicenũ eſt ſicut in ſtatuto.no.ꝑ glo. in.l.nemo.S.tꝑalis.ff. de

reg.iur.⁊ Jo.an.in.c.fi. de ↄſue.no.a b.ĩ alle. c. ꝓ illoꝝ.iij. col.

V¶ Statutũ laicoꝝ diſponẽs ſuꝑ patrimonialibꝰclericoꝝ nõ

võ:cũ talia patrimonialia non ſubijciunt᷑ foꝛo ⁊ diſpoſitioni

laycoꝝ.ar.in.c.ſi clericꝰ.de fo.cõpe.⁊ in.c.fi.de vi.⁊ ho.cleri.
⁊ in.c.i.de ĩmu.ec.li.vi.⁊ iõ nõ vʒ ſtatutũ la ycoꝛũ qð dicit ꝙ
ↄductoꝛes poſſefſionũ pñt certo caſu dimittere poſſeſſiones
etiã clericoꝝ:eo qꝛ tale ſta tutũ eſt in pᷣiudiciũ clericoꝝ.a b. in
cecclia ſctẽ marie.de ↄſtixiij.col. D
¶ Si ſtatutũ laycoꝛũ generale nõ diſponẽs de clerid iniecit
vinculũ ante clericatũ vt ſi diſponat ꝙ pꝛimo genit?ꝰ ſuccedat
tũc ſecũdo genitꝰ etiã ſi fiat clericꝰ nõ ſuccedit⁊ ligat᷑ illo ſta⸗
tuto.no. Jo.an.in rła ſine culpa.de reg.iur..li.vi.in mercu. ſʒ
ſi ſtatutũ iniecitvinculũ poſt clericatũ ⁊ eſt pᷣiudiciale nõ poꝛ
rigitur ad clericos.⁊ iõ ſi tꝑe ſtatuti ſecũdo genitꝰ?erat clericꝰ
non dʒ pꝛiuari hereditate paterna.vt no. Jo.an.in dicta rła
ſi tñ ſtatutũ poꝛrigit᷑ ad cõmodũ clericoꝝ põt clericꝰeo vti fʒ
Jo. de lig. ? Zapꝰ ⁊ Anto. in. c q clericj.de fo. cõpe, ⁊ Bal.
in.l.cũctos ppłos.(.de ſum.tri.
¶ Statutũ generale laycoꝛũ cõpꝛehẽdit clericos in cluſõe
fauoꝛabili vt ñi ſtatutũ dicat q ſtantibꝰ maſculis femine non
ſuccedãt ſi maſculꝰ eſt clericꝰpoterit vti ſtatuto excludendo fe
minas.ᷣfacit. c ilecti. de fo. cöpe. no. Bal. in alſe. .. cũctos po
pulos.nõ ob.alle.c.eccłia ſctẽ marie:qʒ loquit᷑ qñ ſtatutũ diſ
ponit ſpecifice ſuꝑ bonis eccliaũ pidecbeng nullo mõ ſta⸗
tutũ cõpꝛebhẽdit clericos qñ ꝓcedit pᷣcipiẽdo vel ꝓhibẽdo ſen
vitando vel certa foꝛmã in agẽdis Eꝑ clericos imponẽdo ſᷣm
Js6.de lig.in quodã ↄſilio ſi uo: Q: tũc notaret᷑ ſuꝑioꝛitas ſta⸗
tuentiũ in clericos.ſecꝰvbi ſtatutũ ſimplr ꝓcedit poꝛrigendo
cõmodũ vt.s.dictũ eſt.
¶ Statutũ laycoꝝ mere pꝛiuilegiatiuũ eccłiarũ vel derico/
rũ etiã ſi ſpecifice faciat mentionẽ de clericis dũ i nõ pᷣcipiẽ
do vt.S.dictũ eſtvʒ.vt ſi dicat ꝙ cleric? pꝛimogenitꝰſuccedat

vel ꝙ de bonis defuncti cleric; habeant certã partẽ.nã layc?ꝰ

põt pꝛiuilegiare eccłiam. vt. c. nouit. de iudi.ab.in alle.c. eccle
ſia ſancte marie,. in fi.
¶ Statutũ an põt facere cõitas vel vniuerſitas vt remittã
tur dãna data in guerra,.vide.õ.bellũ. .ſedata.
¶ Statutũ loq̃ns ꝑ vᷣba pbteriti vel pñus tꝑis non extẽditur
ad futura ſi ex eo datmateria delinqndi.vt.l.cũ lex.ff. ð legi.
ꝑ quã.l.no.qꝙ ſi ſtatuto cauet᷑ ꝙ qᷣlibet exbãnitꝰ ſoluens.x.ex
irahat a bano nõ hʒ locñ in his q in futurũ exbaniren kquia
S

daretk materia delinqndi.ſecꝰ vbi ceſſat H̊ rõ. ab.ĩ.c.ij. de oſti.
¶ Statutũ ↄtinens iniqtatẽ eſt ipo iure nullũ:nec eſt neceſſe
ꝙ reuocet᷑.ab.in.c.cũ oẽs.de ↄſit.
¶ Statutũ nouũ põt ↄ antiquã ↄſuetudinẽ eccłie fieri.ab. ĩ
c.cũ.m. de ↄſti.
¶ Statutũ an⁊ qñ dz i
reſcrip.vide.S.intespᷣtari dʒ ſtatutũ.
¶ Statutũ vbi in aliquo inualidat actũ ⁊ dubitat᷑ an ſtatu⸗
tũ pᷣceſſerit actũ vel ecõtra dicẽti ſtatutũ pᷣceſſiſſe incũbit onꝰ
ꝓbãdi.glo.no.in.c.fi,de reſcrip.in cle.⁊.c.in pñ̃tia.de ꝓba.ſa
cit qꝛ actꝰpᷣſumit᷑factꝰlegitim qype niſi Zꝛiũ ꝓbet᷑.vt.d.c. in pᷣ
ſentia.ab.in.c.ↄſtitutꝰ.de reſcrip.ij.col.
¶ Statutũ ⁊ cõſuetudo eſt ius cõe quo ad atbitros a ptibꝰ
eęlectos vt ſᷣm iura ꝓcedãt.vide.S.arbiter.
¶ Statuta ſunt ſtricte interpᷣtanda qñ ꝑillã ſtrictã interpꝛe⸗
tationẽ minꝰrecedit᷑ a iure cõi.ſʒ qñ ſtatuta ſunt iuri cõi ↄſo⸗
na largiſſime ſunt interpᷣtanda.vt colligit᷑ ex tex.cuʒ ibi no.ꝑ
ab. in. c. cũ dilect?.de ↄſue.ij. col.
¶ Statutũ diſponẽs qꝙ qͥs faciatp ſue volũtatis libito non
ĩpoꝛtat arbitriũ boni viri:ſj inducitvolũtatẽ liberã freno rõ⸗
nis nõ ſubmiſſam.no.in.c.ex ꝑte.⁊ ibi Rb.de ↄſue.circa pᷣnci.
¶ Statutũ vel ↄſuetudo ſi nutrit pctm̃ el pᷣſtat ꝓnitatẽ pec
candi põt adiri iudex eccłiaſticꝰ Setiã ſecularis vt deleat ta⸗
lia ſtatuta vel ↄſuetudines nõ tenere ꝑtinet etià ad ſeculareʒ
iudicẽ obuiare pctõ.vt.l.ſenatꝰ.ff.deo ffi.pᷣſi.⁊.c.rex dʒ.xxiij.
q.v.⁊ cõpellit ad obſeruantiã iuramenti.vt.clʒ. de iureiur. li.
vi.⁊ fic locꝰ? erit inter iſtos pᷣuentiõi.fateoꝛ tñ ꝙ in caſu dubij
pᷣferẽdus eſt eccłiaſticꝰ.c.venerabilẽ. de elec. facit qð no.bar.
in.l.ticia.ff. ſo.ma.ab.in.c.ex ꝑte.de ↄſue.ij.col.
¶ Statutũ ſeu ↄſuetudo q̃ dictat homicidavel ſilis crimi
noſus puniat᷑ pecuniałr cũ inducit ꝓnitatẽ peccãdi nõ vʒ.in
auẽ. de mã.pᷣn. S.oʒ.ab.in.c.cũ tanto.de ↄſue.iiij.col.
¶ Statuto ſi cauet᷑ ꝙ muliernõ poſſit ðᷣhere ſine ↄſenſu du⸗
oꝛũ ꝓpin quoꝝ videt᷑ ſatiffieri ſtatuto ſi vni illoꝝ ppinquoꝝ
rẽ vẽdidit cũ ↄſenſu alteriꝰ:qꝛ emẽdo videt᷑ ipᷣe ↄſentire.facit
optime.l. pluribꝰ.ff. de admi. tu. nec ob.cle.i.de re.ecc.nõ alie.
qꝛ in caſu ſupꝛapoſito ↄſenſus ꝓpin qͥꝝ nõ exigit᷑ vt auẽtas
ſʒ vt quedã ſolẽnitas.idẽ ſi ſtatutũ dicit ꝙ filiꝰnon poſſit liti⸗
gare ſine ↄſenſu patris:qꝛ litigãdo inſimul videt᷑ pater dare
ↄſenſum.idẽ ſi ſtatuto cauet᷑ ꝙ nulla locatio fiat fine cõſenſu
epᷣi:qꝛ ſi locatio fit epo videt᷑ ei ↄſentire.ab.no.in.c.cũ in vete
ri.de elec. vi. col.
¶ Statutũ an põt imponere penã pecuniariã ꝓ homicidio.
vide.S.penã.
¶ Statutũ vbi tulit exceptionẽ in aliquo caſu dʒ intelligi ni
ſñ ꝑs velit incõtinẽti ꝓbare qð eſt cõmendandũ. facit qð no.
Bal.in. l. data opa. C.q accu.nõ poſ.?⁊ Oldra. ↄſilio. xlv. ⁊
Inno. in.c/interpoſita.de ap.ab.in.c.ſuꝑ eo.in fi.de offi.dele.
¶ Statutũ loq̃ns de materia iuris recipit oẽs limitationes
⁊ interpᷣtatões iuſj.no.in.c.cũ dilectꝰ.de cleri.nõ reſi.qꝛ ſtatu
tũ dʒ intelligi m ius cõe.no. Inno.iĩ.c.cũ cãm.de reſcrip.nõ
tñ dʒ ſtatutũ ſeu eiꝰ ᷣba ĩpꝛopꝛiarivt trabant᷑ ad diſpoſitõeʒ
iuris cõis.no. BGar. in. l.ſtipulatio iſta. S. bi quoq;. ff. de ᷣbo.
ſig.no. ab. in c. cãm. de do. ⁊ ↄtu.
¶ Starutũ vtqͥs nꝗᷓ poſſit ſe defendere cũ eſt ius natura⸗
le nõ vʒ. vide.S. defenſio.
¶ Statutũ vt poſſit pᷣſcrib? debitũ vel accuſatio ꝑſonalis ꝑ
deceniũ an valeat ĩ foꝛo aĩe.vide ad plenũ ab.i.c.fi.de pᷣſcrip.
⁊ ſcripſi foꝛo legũ ti.de pᷣſcri.l.i.⁊ vide.sS.lex.ᷣ.clerico agenti.
¶ Statutũ iniquũ ſi fiat põt ab eo appellari:⁊ vnꝰſolꝰõdi
cere.vide.S. appeilari põt a ſtatuto.
¶ Statuere põt vniuerſitas vt non valeat actꝰ niſ habeat᷑
oĩm ↄſenſos vel ecõtra.vide.j. vniuerſitas põt ſtatuere.
¶ Statutũ municipale late intelligedo ſi nil opat᷑ nõ dʒ aſſu
mi late:ſʒ ita dʒ intelligi nõ violãdo vᷣba vt aliqͥd oꝑet᷑ vltra
terminos iuris cõis.arg.c.paſtoꝛalis.in pꝛin.de ap.⁊ ibi no.
ab. fac qð no. Bar. in. l. iiijj. S. ptoꝛ ait.ff. de dã.infec.⁊ no.ab.
in.c.cam. de do. ⁊ ↄtu.
¶ Statutũ ſi diſponit vt infra certũ tpᷣus cã finiat᷑ an ſi poſt
tps fimat᷑ valeat ſnia. vide.S.ſnĩa lata.
¶ Statutũ ↄſuetudo vel lex circa oꝛdinationẽ vel deciſõeʒ
litis an dʒ puari in ſoꝛo canonico vel ciuili cũ agit clericus õ
laycũ vel ecõtia,. vide: Slex ſeu ↄſuetudo.cñ mdſe, ⁊ vide. S. iu

nterpᷣtari ſm ius cõe.ab.in.c.cãm.de

diciũ.v.in pᷣꝑatoꝛijs.

¶ Statutũ leu ↄſuetudo ſi ↄ cernit ſolẽnitatẽ actꝰadhibẽdã

tpꝑe ↄctꝰ tũc ſiue ſit ſtatutũ layci ſiue ſit clerici nõ valebit cõ
tractꝰ niſi illa ſolennitas fuerit obſernata ⁊ nulla fuerit ðcta
obligatio cñ lex ſbi reſiſtat ⁊ inhabilitet ↄſenſum ſuũ/l.cũ le⸗
ge. ff. de fideiuſ.⁊ qð no.in.c.ſi diligẽti.de fo.cõpe.⁊ in.c.cuʒ
ↄtingat.de iureiur.ideoq; ſi in do natõne reqͥrit᷑ inſnuatio ſi
excedit certã q;titatẽ a lege pᷣfixã ̊ fiat do natio clerico ⁊ nõ
ſubdito ſi nõ eſt facta inſinuatio nõ vʒ.vt in.l.ſancimꝰ.C.de
dona. ab. in. c. ꝙ clericis.de fo.cõpe.vij.col.

¶ Statuto ſi cauet᷑ nobilẽ nõ poſſe reciꝑe ceſſionẽ acionũ
3 ppłarẽ nõ valebit ceſſio facta nobili etiaʒ ꝑ eccłiam:⁊ hoc
qꝛ ſtatutũ diſponit in caſu licito ⁊ inter ſubditos ⁊ nõ ĩ frau⸗/

dẽ nec aĩo reſtringẽdi libertatẽ eccłiaſticã.vt ↄcludit Fede.
de ſenis ↄſilio.lxxvij.ꝑ qð infert᷑ ꝙ laycꝰ teſtãdo dʒ adhibe⸗
re oẽs ſolẽnitates legis ſue:ałs teſtm̃ nõ vʒ qᷓ;tũcũq; inſtitue
rit cericũ niñ hoc fecerit ꝓ aĩa ſua.nã in diſpoſitionibꝰ ad pi

as cãs ſufficit fuare ſolẽnitatẽ iuris gentiũ.vt.c.relatũ.de te

ſta.⁊ qð no.in.l.i.C.de ſacroſan.ec.ab.vbi.S.
¶ Statutũ qñ ↄcernit rẽ vt ſi res dotalis nõ poſſit aliena⸗
ri ⁊ tũc etiã ſi clericꝰ emit nõ vʒ alienatio: qꝛ mulier inha bili⸗
tatur ad alienãdũ.vñ etiã naturalis obligatio non oꝛit᷑vt. l.
cũ lege.ff. de fideiuſ.⁊.l.nõ dubiũ.C.de legi.ab.vbi.S.
¶ Statutũ ſi ↄcernit ꝑſonã vt qꝛ aliqͥd debẽt facere poſt cõ⸗
tractũ ꝑfectũ vt depᷣbẽdere poſſeſſionẽ rei empte infra certũ
tpᷣs vel ꝓbare ꝑ tot teſtes ⁊ nõ ligabit᷑ clericꝰ tũc etiã in foꝛo
ſeculari.idẽ in layco rgſpectu ſtatuti epᷣalis.nõ em̃ põt ſtatu⸗
tum extraneos artare ad aliqͥd explicandũ extra iudiciũ, ab.
vbi.ð.
¶ Statutũ ſi artat ꝑtẽ ad aliqͥd explicãdum in iudicio nõ ar
tatur tũc iudex eccłaſticꝰiudicare ſᷣm illã legẽ quia nõ potuit
ſtatutũ date modũ ꝓbãdi ⁊ ꝓcedẽdiin iudicio eccłiaſtico:iõ
ſi ſtatuto laycoꝝ cauet᷑ ꝙ ꝓbatio mutui nõ poſſit fieri per te
ſtes ſi laycꝰlitigat clericũ in foꝛo eccłiaſtico nõ aſtringitur
laycꝰ illo ſtatuto.ad hoc qð le, ⁊ no.in.c.ij. de arbi.li.vi.⁊ per
regulã poſſeſſoꝛ.de reg.iur.li.vi.ab.vbi.S.
¶ Statutũ ↄcernẽs ꝑſonã nõ extẽditᷣr ad Gleſes etiã ſi ba
beant bona in loco ſtatuti: ⁊ hoc etiã ſi ſtatutũ indirecte tan⸗
gat illa bona.ideoq; ſi dicit ꝙ pꝛimogenitꝰ ſuccedat nõ extẽ

ditur ad foꝛẽſes lʒ habeãt ibi bõa.ſecꝰſi pꝛincipalr ↄcerneret

bona:vt qꝛ dicit ſtatutũ ꝙ bona deferant᷑ ad pꝛimo genitũ.
ad hoc facit.l.i.ff.de tu.⁊ cu.da.ab his.ab.vbi.S.
¶ Statuto ſi cauet᷑ vt nõ teneat᷑ vſuaniꝰ reſtituere pignus
eiq ꝓbauerit ſe dñm rei pignoꝛate niſi pꝛiꝰ reſtituto debito
pꝓ quo res fuit pignoꝛata nõ extendit᷑ ad clericũ nec ad extra
neũ: qꝛ tale ſtatutũ nõ potuit fieri in pᷣiudiciũ nõ ſubditoꝛũ.
ↄcdudit ab.in alle.c.ꝙ cdlericis.de fo.cõpe.viij.col.
¶ Statutũ vite ↄtẽplatiue retractiuũ ſeu ĩpeditiuũ nõ valʒ
vt in auẽ de ſan.epi.S.ſed hoc in pñti.⁊ qð in ſibi no. Bar. in
auẽ.niſi rogati.C.ad trebel.⁊ no.in.c.in pñtia.de ꝓba.
¶ Statutũ diſponẽs generałr non ꝓcedit pᷣcipiẽdo vetãdo
vel ꝓhibẽdo ſeu in agẽdis cleriqᷓ foꝛmã dãdo nõ vʒ.vt.c. cuʒ
dilecti. de fo. cõpe.idẽ ſi ſpecifice diſponit de clericis ſen eccle
ſijs. vt ẽ ↄcluſio ab.in.c.ꝙ clericꝗ.e.ti.pe.col.vide.S.tributũ.
¶ Statutũ diſponẽs ꝙ debitoꝛ pᷣſcribat debitũ infra certũ
ips an valeat.vide.sS.pſcriptio nõ põt.
¶Statutũ ſi bʒ iuſtã cãm pſumẽdi ſimulationẽ ſiue fraudẽ
in Zꝛiũ poſt tipᷣs certũ vʒ.ſecꝰſi iuſtã cãm nõ hʒ.idẽ in ↄſiłibꝰ
ſtatutis pᷣſumentibꝰ ſimulationẽ vel fraudẽ in pᷣiudiciũ iura
iſenti. vt no.in.c.cũ ↄtingoat.de iureiurã.⁊ ſic limitat᷑ qð no.
Bar. ift.l.oẽs pp łi.ff.de iuſti.⁊ iure.no.ab.in.c.q clericis.ð
fo.cõ pe.cir.fi.

¶ Statutũ loci domicilij an põt appᷣbẽdere delinqntẽ extra

domiciliũ qñ pena ĩponit᷑ ipſo facta.vide plene ꝑ ab.in.c.i.
de fo. cõ pe.xv. col.
¶ Statutũ ſi diſponit ꝙ dñi poſſeſſionũ poſſint qͥd certũ fa
cere dʒ intelligi nõ ſolũ de dño poſſidẽte:ſj de dño rei.qꝛ ipᷣe
eſt dñs poſſeſſiõis.⁊ etiã ſi nõ ſit dñs in poſſeſſiõe dʒ de eo i⸗
telligi in potioꝛi ſigniſicato.no. HBar. in.l.i.ff. ſi ager vecti. fa
cit. l. cũ ſatis. C. de agri.⁊ cenſi.li. xi.de quo late ꝑ ab.in.c.fi
§. f. in fi. vt lite nõ ↄteſta. “
¶ Statuiũ ſi dicat ꝙ nulle exceptõnes admitta nt᷑ õ inſtrm
vel ſniam an admittant᷑ vide..exceptiões vbicũ q;. cñ vſe.

ᷓ— — — — ——ʒ—

id
ſteh
ete
le,
,c;
toſt
tno
de

ionſ⸗
thoe
ftam
Fede.
bibe,
ſtitue
adpi
dete

ena⸗
lbili/
pt.k.

ſtcoᷣ⸗
ceri
nforo
ſann,
lab.

nor
otuit
ſco
perte
Gitur
tper

ſh⸗
lann/
li
rr

–

ll

s
W
ertta
toid.

ſah
in

gic
lcC
necce
cenii

aude
ſleb⸗
ſluns
don
cis

im
1

üͤk
of⸗
elt

ſi

¶ Statutũ loquẽs in materia iuria introducit ſaltẽ acecuſa⸗
tionẽ de non o. no. Ban. in. l. i. ff. ad. l. fal. ab. in. c. cũ ad ſedem
de reſti. ſpo. xiiij. col.
QStatuta generaliter edira reſtr ingunt᷑ ne ad caſum illici⸗
tũ ⁊ ꝑiculoſum tra hant᷑.de cleri. nõ reſi.cñ dilectꝰ. ⁊. c. ſe. ſicut

7 in iuramento. de iureiur. ꝗ ntauallis.⁊.c.veniẽtes.⁊.e.ti.c.i.
li.vi. YJo. cal.vbi.g. *.

¶ Srarutũ ſi dicat ꝙ qlibʒ vadat ad guerrã ſub certa pena

nõ obſtãte aliquo pꝛiuilegio intelligit᷑ in coꝛꝑe iuris nõ clau
ſo.no. glo. ⁊ Banr. in. l.oſenſſte. S. oẽs añt. ff. de iudi.
¶ Statuto ſi cauet᷑ ꝙ doctoꝛes legẽtes ſen diſputãtes q̃ſtio
nes diſputatas infra certã diẽ in ſciptis ſtationario tradãt
doctoꝛ pꝛiuilegia tꝰ q diſputare nõ tenet᷑ diſputanit: ſʒ q̃ſtio
nẽ diſputatã ſtatiõario nõ tradidit q̃rit᷑ an ĩciderit ĩ ſtatutũ.
diſputat Jo. an. in rła acceſſoꝛiũ.de reg.iur.li.vi.in mercu.⁊
fina lłr ↄcludit ꝙ incidit in ſtatutũ.
¶ Statutũ ſi ocernit pꝛincipałr fauoꝛẽ ſtatuẽtiũ etiã ſi ſit cõ
firmatum a ſede aplica pñt ſtatuẽtes ab eo recedere ⁊ ad ius
cõe redire nõ obtenta alia lnĩa a ſi uꝑioꝛe. vt. c. cũ acceſſiſſent.
deoſtl. ? Bar. in. loẽs ppli.ff de iuſti. iure.facit.c.ꝓ illoꝝ.
de pben. ſz ſi ſtatutũ ↄcernit fauoꝛẽ alioꝝ vel locũ publicum
ita ꝙ nõ ↄcernit mere.ipſos ſtatuẽtes tũc exquo ꝑ ſuꝑioꝛẽ eſt
ↄfirmatũ ñ pñjt ſtatuẽtes ab eo recedẽ:qꝛ oĩa nra facimꝰ qᷣbꝰ
auẽtem imꝑtimur.c. ſi apłlice. de pᷣben. li. vi.⁊.l.i. (. de vete. iu.
enu.⁊ qð no. Inno.in.c. accedẽtibꝰ. de pꝛiui.no.ab.in.c.cum
acceſſiſſent.de ↄſti.
¶ Statutũ loqᷓns de honeſtate nõ ligat ð faciẽtes ad pctm̃
dũmõ nõ fiet ex ↄtẽptu.nã ↄtẽnens exhoꝛtationẽ ſuperioꝛis
peccat.c.ſi q añ decẽ dies. Itẽ intelligit̃ in ↄoſlio pfectiõis
ſeciin ↄſilio reuerẽtie. vt no.in.c. ad aures.de eta.⁊ q̃lita.⁊ gl.
in cle.i. de teſti. no. ab. in. ci,de vi. bo. cle.iij. col.
¶ Statuere põt eccłia vt dlerici poſſint Zhere matrimoniuʒ
quẽadmodũ faciũt greci ⁊ hboc reſpectu poſterioꝝ:qꝛ nõ ſũt
obligati ex voto ↄtinẽtie tacite nec expᷣſſe. ⁊ ſic intelligit᷑ gl.
c.qᷓ ad ꝑpetuã. xxx.q.i.pꝛobat᷑ rõne. nãꝗ otinentia nõ eſt in cle
ricis ſeculꝗrihꝰde ſi uhſtatia oꝛdĩs. vt no. Inno. in. c placʒ. de
Ouer.ↄiu.neceſt de iure diuino.als em̃ greci peccarẽt nec ex⸗
cuſaret eos ↄſuetudo:qꝛ illa nõ vʒ j ius diuinũ. vt. c. fi. de cõ
ſue.⁊ nõ ſolũ ptãs eccłie ad boc ſe extẽdit:ſʒ ꝓ ſalute aĩarum
credit᷑ ſalubꝛe eſſe ſtatutũ in volẽtes ↄtinere ⁊ magis mereri
ſi relinq̃ret᷑ volũtati eoꝝ ⁊ nõ valẽtes ↄtinere poſſent ð bẽ
⁊ vtinã idẽ eẽt ĩ oĩibꝰ ↄſtitutiõibꝰ poſitis vt ſaltẽ obligarẽt qᷓ
ad penã ⁊ nõ qͥ ad culpã.ſʒ ita creuerũt ſtatuta poſitiavtvix
reꝑiat aliqs qͥ nõ coꝛrũ pit viã ſuã circa iã oꝛdiatos.tũ papa
nini ex magna cã nõ põt diſpẽſare j̊ votũ ↄtinẽtie.no.ab.ele⸗
ganter in. c. cũ olim. de cle. ↄiu.iij.colũ.vide.S.lex. cõtinentie.
¶Ststutũ ſeu ↄſuetudo vt ſtudẽtes poſſint ꝑciꝑe fructꝰ bñ
ſicioꝝ ſuoꝝ vʒ. vide.j.ſtudiũ..vʒ ſtatutũ. ́”́ÿMGV—.
¶ Statutũ ſqh oſtitutio diſponens id qð ius cõe dʒlimitari
⁊ interpᷣtari vt ius cõe.vide.s.ↄ ſtitutio diſponẽs.
¶ Statutũ diſponẽs in mareria iuris excipiẽs certos caſus
nõ videt᷑ includere alios ↄſiłes a iure exceptos vt colligitur
ex tex.c.ad audiẽtiam. de cle.nõ reñ.qð eſt ̊ rkam q erceptio
firmat rłam in caſibꝰnõ exceptis.xxxij.q.i.dñs.qð facit ĩ ar.
ꝙ ſicit caſus exceptꝰa iure extendit᷑ ad cãm ↄñilem ꝓpter idẽ
titatẽ rõnis.vt.c.dilecta.de ↄfir. vti.vel inuti.no.glo.in.l.i.C.
de ↄdi.inde.ita caſus exceptꝰa ſtatuto diſponẽte in materia
iuris ſi aũt ſtatutũ diſponeret j vel pᷣter ius tũc caſus expꝛeſ

ſus nõ ꝓuiſus in ſtatuto dz relinqᷓ diſpoſitiöi iuris cõis. ar. in

l. cõmodiſſime.ff. de lib. ⁊ pꝰ.no.ab.ĩalle.c.ad audiẽtiã.ic
¶ Statutũ diſponẽs in materia iuris verificat᷑ eti in caſu fi
cto qñ caſus fictꝰ? verꝰals eqͥparant᷑ a iure.qð colligit᷑ opti
me ex.c. adnudientiam.de cle. nõ reſ.vbi boc cõmendat ab.
¶ Statutũ ſi eſt ↄfirmatũ ꝑ papã cũ clauſula decreti decer⸗
nentis in irritũ ⁊c.nõ põt tolli ꝑ capłin ſeu collegiũ qð illud
ſtatuit:qꝛ ꝑ appoſitionẽ illiꝰclauſule videt papa aĩaduertiſ
ſead fauoꝛẽ ecche exquo ligauit ſtatuẽtiũ fauo:ẽ. Itẽ exquo
pꝛinceps decernit irruũ nõ eſt phas inferioꝛẽ ↄtrauenire. ha
buit em̃ ofirmans foꝛte reſpectũ ꝙ ꝑ illicitas pᷣces vel minas
alicuiꝰ pᷣſtantis fieret ſtatutũ.ar.de bis q̃ no. in.c.cũ ↄtin⸗
gat. de iureiur.no. ab.in.c.dilecto.de pᷣben.iij. col. G
¶ Statutũ iuratũ ꝑ ſingłares de collegio qͥ iurãt ſᷣuareſta
tuta ſingłr ita ꝙ bĩto reſpectu ad foꝛmã ⁊ ſubſtantiã iuramẽ

ti potiꝰligat eos ſingłr vt ſi ſtatutũ eſt vt nullꝰdet vocẽ in ca

pitulo niſi matricnlatꝰ ⁊ iurauerũt oẽs fuare ſtatutũ pot tol

l ſtatuẽtes nec peccãt ſinguli poſtmodũ Zuenictes. ſj tñ iu

ramẽtũ aſtringit eos collegiałr vt ſi iurauit nõ reciꝑe aliquẽ
vltra nũeꝝ ſeu ſtatutũ iuramẽtũ videt᷑ hr̃e reſpectũ vt etiã col
legialiter nõ recipiãt:⁊ tũc ſine metu ꝑiurij nõ pũt Zuenire cã
