la.vices ſuas.poterit tñ patronus oꝛdinare ꝓut ſibi videtur
⁊ illius oꝛdinationẽ poꝛrigere epᷣo vel pape qͥ cõfirmauit ⁊ in

ſtituit bñficiũ ⁊ apponet illa onera vel modos q licite atq; le⸗

gitime ſibi videbunt᷑.vt alle.c.cũ dilectꝰ.⁊ ab.vbi.e.
¶ Patroni cõſenſus reqᷣrit᷑ in reñgnatiõe bñ ficij.vt no. In
no.in.c.fi.de renũ.⁊ ab.in.c.ſignificatũ.de pᷣben.
¶ Juſpatronatus an põt cõpetere loco religioſo ex donati
one laici vel alias.vide late ꝑ ab.in.c.ð monachis. de pᷣben.
¶ Ad pñ᷑*tationẽ religioſoꝛuʒ in eoꝝ eccleſijs nullus inſtitui
debet ꝑ epiſcopũ niſi pus ei cõgrua poꝛtio reddituũ aſſigne

ũ

tur. vt eſt caſus in.c.de monachis. de pᷣben. qð extendit᷑ etiaʒ
ad religioſos exemptos.vt.c.i.eo.ti.lib.vi.⁊ adde nouaʒ ꝓui
ſionem circa hoc in cle.i.de iurepatro.⁊ cle.quia regulares.de
ſupplen.negli.pꝛela.
¶ In eccleſijs ꝑtinentibus ad religioſos pleno iure nõ fit pᷣ
ſentatio rectoꝛis epo.ſed ipſi religioñ inſtituũt ⁊ deſtituũt qð
intellige q ppłs eſt exemptus.alias rõne cure dʒ recurri ad
epᷣm. de quo in.c.vnico.de capel. mona.lib.vi.⁊ dicunt᷑ eccłie
ſubiecte pleno iure:qñ epᷣs nullum ius epale exrercet: ſed tota
iuriſdictio ꝑtinet ad abbatẽ ſeu gꝛelatũ.vt in.c.qm. de pᷣuile.
no.ab.in.c.in lateranenſi.de pꝛeben.i.colũ.vbi vide an pñta
tus epiſcopo per collatoꝛem beneficij debeat ꝑ epᷣm exami⸗
nari.vide.s.examinari.
¶ Patronus pñ̃tans epᷣo rectoꝛem infra ſex menſes ſᷣm foꝛ
mam. c.vnici.de iurepa.lib.vi.ſi noluerit epᷣs eũ inſtituere de
bet recurrere ad ſuꝑioꝛes:vt pᷣfigat terminũ epᷣo ad inſtituen
dum ⁊ niſi euʒ inſtituat ipſe ſuꝑioꝛ ſupplebit.no.dñi de rota
deciſio. ccl. nec obſtat. c.ij. de ↄceſ.pᷣben.qꝛ illud tẽpus ſex mẽ
ſium loquit᷑ in eo qui habet cõferre non in eo qui habet inſti
tuere.no.ab.in alle.c.ij.vlti.colum.
¶ Patrono nõ pñtante t᷑ctoꝛẽ epo infra terminũ a iure pꝛe
fixum in.c.vnico.de iurepa.lib.vi.deuoluit᷑ ad epᷣm libera be⸗
neficij collatio.vt eſt glo.ſin gularis in cle.vnica.de ſup.neg.
pꝛela.no.ab.in.c.ij.de cõceſ.pꝛeben.in fi.

¶ Patronus q̊ nõ habeat ius pñtandi pᷣlatũſi in ecckłia colle

giata:qꝛ electio dʒ ꝑtinere ad collegiñ.vt in.c.nobis.de iure⸗
pa. habet iñ ius pᷣſentandi ad pꝛebẽdas q̃ ſunt in eadẽ eccle⸗
ſia ex quo eſt patronꝰ eccleſie ⁊ pꝛebendarũ.vt in.cfi.de cõ⸗
cel.pꝛeben.⁊ ibi cõmendat ab.in pᷣn.
¶ Patronus põt dare vni in genere ptãtem pñtandi maxi⸗
me ex cauſa.⁊ no.doc.ſignãter.ab.in.c.fi.de cõceſ.pᷣben.licet
epᷣus ſolum ſuo vicario generali talẽ generalẽ poteſtatẽ cõce⸗
dere põt ⁊ nõ alij.no.in.c.cõſtitutus.eo.ti.rõ neʒ diuerſitatis
vide ꝑ ab.in alleg.c.fi.
¶ Mulier etiã pꝛiuata nõ cõſtituta in dignitate ⁊ pupillus
pũt habere ius pñtandi:⁊ mulier in pñtando pᷣfertur marito:
etiã ſi maritus ſit dñs rei dotalis:⁊ pupillus pꝛefert᷑ tutoꝛiſi
pꝛeſentet idoneioꝛẽ rõnes vꝛgentes in vtroq; iſtoꝝ caſuũ: ali
as vide ꝑ ab.in.c.fi.de cõ ceſ.pꝛeben. .
¶ Habens ius pñtandipõt pũtare clericũ ꝑ lr̃as.vt in.c.ea
noſcit᷑ de his que fi.a pᷣla.nam ꝑ lr̃as conſtituit᷑ ꝓcuratoꝛ.vt

cle.i.de ꝓcur.clericus tũ pꝛeſentãdus dʒ eſſe pñs:qꝛ nõ dicit

pñ̃tari niſñ expibeat ſe ſenſbus coꝛꝑis illius cui fit pñtatio.
no.glo.in cle.dudũ.de ſepul.qð eſt verũ niñ pꝛeſentãdus ſit
notus.nam quẽadmodũ bñficium põt conferri abſenti.vt.c.
accedens.de pꝛebẽ.⁊.c.ſi tibi abſenti.eo.ti.lib.vi.ita pꝛeſenta

ri põt ex quo eſt notus a ſuperioꝛe.qð cõmendat ab:in alleg.

c.ea noſcitur.i.colum.
¶ Juſpatronatus habens in eccleſia põt pꝛeſentare filium
alias ydoneum. vt no.glo.que cõiter tenetur pꝛeter Inno.de
iurepa.c.quia clerici.no.ab.in.ciex oꝛe.de his que fiunta ma
io.parte capi.in pn.

¶ PMauper põt imploꝛare officium eſi ad cõpellendum di⸗

uitem ad faciendã elemoſinam no.glo.in.c.ſicut.xlvij.di.ab.

in.c.cum cauſam.de elec.circa fi.⁊ in.c.ſi quis.de fur.⁊ idem
ab. in. c.i.de emptio.⁊ vendi.⁊ infra vend ere compellitur.⁊.s
elemoſyna.
¶ Pauptas an excuſet a ꝓſecutione appellationis vel a ſen
tentia medicinali.vide.S.appellatio.in fi.

¶ Maupertas an excuſat a litigãdo.vide.S.exceptio inopie

cum. v. ſequenti.
¶ Paupertas excuſat defenſoꝛẽ ſeu ꝓcuratoꝛẽ vel fideiuſſo
rem a ꝓſecutiõe appellatio nis ꝑ.l.ſ ꝓcuratoꝛ.S.ſi ignoꝛãtes
ff. man. dʒ tũ renũciare pᷣncipali vt ipſe ſi vult appellet ſeu ꝓ
ſequet᷑ appellationẽ.pᷣncipalis tñ nõ excuſat᷑ ꝓpter inopiaʒ
vt ibi no.⁊.in.c.olim.ij.de reſti.ſpo.⁊ ibi ab.
¶ Paupes faciũt collegiũ.vide.S.collegiũ faciũt pauꝑes.
¶ PVaupꝑ qui ſi mendicat ſimulãdo ſe debilẽ ⁊ impotentem
accuſans eũ ⁊ ꝓbans ex coꝛꝑis aſpectu acqͥrit illum in ſuo ꝑ⸗
petuo colonatu ſi erat liber qꝛ melius eſt vt ſtet in ꝓꝑpetuo co⸗
lonatu qᷓ; ꝙ debeat ita viliter mendicare, vt eſt tex.in.l.vnica

Hauper.

C.de mendi. vali.lib.xi.cum ibi no.per Bar. ſi aũt erat ßuus
pdit dñs ipᷣm:⁊ acquirit᷑ iſti qui rem deduxit in publicuʒ.nec
ob.auc.de queſtoꝛe.S.ſi vero.qꝛ loquit᷑ de nõ ſimulãtibus.vt
no.ibi Bar.⁊ dicit Hoſti.in.c.indicatũ.de ĩmu.eccle.ꝙ cum
hiſſimulatoꝛes tam grauiter puniũtur:quid putandum eſt de
occupantibꝰ plula beneſicia in pᷣiudiciũ pauperũ clericoꝛum
vt de pꝛeben.c.qꝛ intantũ.⁊ de reſcrip.c.ad aures.ſed tamen
contra iſtos vide.i.q.ij.multos.⁊.c.paſtoꝛalis.xij.qi.illi qui.
no.ab.in alleg.c.indicatum.
¶ Vauperibus laicis no Mlibus licite aſſignantur pꝛeben⸗
de.vide.j.pꝛe bende. D
¶ Pauper excõicatus ꝓ manuũ iniecti one in clericũ nõ co
gitur ire ad ſedẽ apoſtolicã:etiã ſi mendicãdo põt ſibi ꝓſpice
re ſi mendicãdo alimentat pupillos ⁊ vxoꝛẽ pauꝑes vel ſi ex
anificio querit ſibi victũ vel eſt talis ꝑſona licet pauper ꝙ ei
nõ liceat mendicare.no. Joh.an.pe.⁊ ab.in.c.ea noſcitur.de
ſen. excõmuni. ,
¶ Paupertas actioneʒ reddit inanẽ liberat a periculo dat
ſecuritatem latronibus.vnde Juuenalis. Lantabit ⁊c. not.
Jo.an.in. odoardus.de ſolu. .

¶ Par facta inter duos pᷣncipes nõ extendit᷑ ad adheren⸗
tes nec ad bona eoꝝ nec includunt᷑ in capitulis pacis niſi de
eis ſpecialiter caueat᷑.c.ad apoſtolice.de re iudi.lib.vi.ab.in
c.i.de poſtula.pꝛela.viij.colũ
¶ Pacem adinuicẽ duo ꝓmittẽetes ſi vnus pꝛimo offendat
aliũ ⁊ demũ alius offendit pᷣmũ offendẽteʒ nõ tenet᷑ de pace
rupta ſecũdus offendẽs cũ ſecũdꝰ poſſit ſe fundare ſuꝑ pa⸗
ce quã pꝛimꝰ violauerat:qꝛ fruſtra legis auxiliuʒ ⁊c.vt.c.bo⸗
ne.de elec.⁊ ibi ab.⁊ hoc videt᷑ firmaſſe Bar.in.l.cum pater.
§. libertus.ff. de leg.ij.facit quod no.in.l.quero.S.inter loca⸗
toꝛem.ff.locati.
¶ Pacem dʒ hoꝛtari iudex ĩter ꝑtes.vide.s.iudex põt ex le⸗
gitima cauſa.⁊.v.iudex põt cõpellere.
¶ Vacẽ ſi duo fecerũt appoſita pena ⁊ eã fregerũt ſi neſcit
qs pmo eã fregit nõ põt vnus agere cõtra aliũ ad penam. vt

no. Bar. in.l. eũ pater.S.libertus.ff. deleg.ij.ſed ſi conſtat qᷓs

pmo fregit:ſcõs frangẽs põt agere cõtra pmũ ad penã ⁊ nõ
ecõtra.vt.d.S.libertus.⁊.l.quero.S.inter locatoꝛem.ff.loca.
⁊ glo.in.c.dilecti.de arbi.ab.in.c.ij.de treu.⁊ pa.⁊ vide pe.ð
ancha.in.c.ſi vos.de iniurijs.
¶ Pax eſt finis diſcoꝛdie ⁊ dʒ pax eſſe in volũtate treuga in
neceſſitate.nã debet quis pugnare vt paceʒ habeat. xvi.q.i.
nolit. Hoſti.⁊ ab.in.c.ij.de treu.⁊ pa.
¶ Psx inita inter ꝑtes nõ frangit᷑ lʒ aduocatus cõtra ami⸗
cum ꝓ alio patrocinet᷑.vide.õ.aduocationis o fficiũ.
¶ Põt qͥs cõpelli ad faciendũ pacẽ cũ inimico ſi illa cauſa
ſedaret᷑ tumultꝰ q eſt in ciuitate.ff. de ſucce.l.p.⁊ de vſufru.l.
equiſſimuʒ.eſt cõcluſio Gui,de ſuʒa.in ſuo cõſilio quod inci
pit pone ꝙ aliquis.
¶ Pax eſt vinculũ charitatis.charitas autẽ eſt dilectio dei
⁊ ꝓximi ⁊ eſt ſpũalis virtꝰqua ſaluamur.de pe.di.ij.charitas
⁊ vt pax habeat᷑ bellũ dʒ geri.xxiij.qi.noli eſtimare.⁊ epᷣs pᷣt
cõpellere ad cõcoꝛdit pacẽ.xc.di.placuit.⁊ pax ð: ꝑpetua/
treuga ad tpᷣs.ab.in.c.nouit.ge iudi.ij.colũ.
¶ Vax inter homies nõ ſᷣu at᷑ ꝓpter cauſas q̃ ſequũtur.pꝛĩa
q; nõ puniũtur maleficia.eccł.iiij.qꝛ nõ ꝓferunt᷑ cõtra malos
ſnĩe.Scða eſt abũdantia tꝑaliũ.Gene.iij. facta eſt rixa inter
paſtoꝛes abꝛaam ⁊ loth. Ja.v.vñ bella ⁊ lites ⁊c. Tertia qꝛ
nõ occupamur in pugna cõtra demones:ideo nõ pugnamꝰ
vt homies. en. xxviij. ꝓcuſſimꝰ fedus tñ in nocte cũ inferno.
Quanta qꝛ hõ cõſideramꝰ dana guerre in qua aĩam ⁊ coꝛpꝰ
⁊ diuitias ꝑdimꝰ. Jere.vi.foꝛtis incidit in foꝛtẽ. Quinta qᷣa
nõ cõſideramus dubiũ euentũ belli. Sexta qꝛ nõ ſeruamus
deipcepta. Yere.iij. VUtinã attẽdiſſes mãdata mea ⁊c. no.ar
chidia. in. c. noli. xxiij.q.i.⁊ glo. in. c. ad apoſtolice. de re iudi.
lib. vi. ab. in. c fl. de reſti.ſpo.iij.colũ.
¶ Par intermalos ꝓcurãda nõ eſt ſʒ diuiſio ⁊ defenſio.nã
vt ait brũs greg. in moꝛalibꝰſicut noxiñ eſt ſi vnitas deſit bo
nis ſic eſt ꝑnicioſum ſi nõ deſit malis.peruerſos nãq; vnitas
coꝛroboꝛat dũ Cocoꝛdat, ⁊ tantomagis incoꝛrigibiles quãto
vnanimes facit.⁊ ideo paulus dixit ſe phaniſeum ⁊ diuiſio fa

cta eſt inter phariſeos ⁊ ſaduceos ⁊ liberationẽ cõſecutus ẽ
Acxt xxiij.vbi glo.dicit vnitas bonoꝝ vtilis eſt.ſic maloꝛum
vnitas ſꝑ bonis ⁊ nociua ẽ ꝓpter ea ſaluatoꝛ noſter. Luce.
xij. ait ꝙ nõ venit dare pacẽ in terra:ſed ſeparationeʒ.⁊ Iſa.
lviij.diſſolue colligationes impietatis ⁊ faſciculos depꝛimẽ
tes ⁊ inter hoſtes diſcoꝛdias ꝓcurare ſapientis eſt ⁊c. vege
tius.de re mili.c.x. Iſið.in.i.de ſummo bono.lxxviij.c.de ma⸗
loꝛum cõcoꝛdia.oldrardus in ſuis cõſilijs cõſilio.lxxi.
¶ Par eſt vnitas multitudinis in qͥ bonũ ⁊ ſalus ppłi cõſi⸗
ſtit dicente caſſiodoꝛo omni qᷓppe regno deſiderabilis debʒ
eſſe tran quillitas in qua ⁊ ppłi ꝓficiunt ⁊ vtilitas gentiũ cu⸗
ſtodiat᷑:bec eſt bonarũ artium mater decoꝛa:hec moꝛtalium
gen? multiplicat ſacultates ꝓtendit moꝛes excolit.⁊ cõgruit
legiſlatoꝛi ⁊ bono ⁊ graui pᷣſdi curare pacẽ atq;ʒ quietã ſuaʒ
habere ꝓuinciã.naʒ pace remota vite perit vtilitas. vt refert
oldrardus ſuo cõſilio.xciiij.vi.colũ. .
¶Marx vt ſeruet᷑ inductũ eſt vt vni regno vnicũ caput pꝛeſit
vt populũ ⁊ multitudinẽ inter ipᷣm cõſiſtentes regat dirigat
⁊ vnitatem ⁊ pacẽ inter ipſos nutriat ⁊ ↄſeruet ⁊ dirigat.vñ

⁊ Salo. Pꝛouer.xi.vbi gubernatoꝛnõ eſt: coꝛruit populus.

nam ſᷣm caſſiodoꝛñ in pluribꝰrequirit᷑ quedã vnio ad hoc qꝙ;
modo debito regi poſſunt:vniri vo dicunt᷑ plura ꝑ applica⸗
tionẽ ad vnũ.nam cum multi ſunt eiuſdem vniuerſitatis re⸗
ctoꝛes vno qð fuerit ſibi delectabile ꝓuidente multitudo ipᷣa
de facili diſperget᷑ ⁊ vnitas ſubſiſtere non poſſet in ea:ſic in
natura videmꝰquã araimitat᷑.vt inſti.de adop.maioꝛem.nã
in mẽbꝛoꝝ pluralitate eſt vnũ caput ꝙ ſi plura in eodem coꝛ
poꝛe reꝑiant᷑ dicit᷑ eſſe monſtrũ.vt.ff.de ſta.homi.l.nõ liberi.
vij.q.i.in apibus.⁊ in toto vniuerſo vnus deus omniũ factoꝛ
⁊ rectoꝛ.vt ait philoſophus in.vij.metaphiſice.ideʒ ha betur
ex diuina ſcriptura in multis locis vbi fſit mentio de vno pa⸗
ſtoꝛe vt refert oldrardus vbi ſupꝛa.

Heccatum.

¶ SPeccatũ nõ cadit ſub potentia ĩmo ſub impotẽtia. vñ di
cunus ꝙ deus peccare non põt.nã peccare potius ꝓcedit ex
defectu qᷓ; ex potentia.facit qð le.⁊ no.xvi.qi.S.i.de pe. diiij.
§. fl. ab.in.c. venerabilẽ.de elec.xi.colũ.
¶ In peccato oꝛigin ali non fuit virgo Maria concepta.⁊
bec opinio eſt pia ⁊ rõnabilis cõtra opinionẽ Spec.ti.de fe⸗
rijs.in pᷣn.idem Jo.an.in.c.fi.de ferijs.⁊ no.in.c.i.de ↄſe. di.
iij.idem dicit Jo.cal.in alle.c.fi.qui refert idẽ tenere beatum
Ber. in epiſtola ad canonicos lugduneñ.dicit tñ ꝙ poſt con
ceptionẽ fuit ſanctificata in vtero.⁊ ideo celebꝛat᷑ eiꝰ natiui⸗
tas.pꝛimã tamẽ opinionẽ tenet.ab.firmiter in alle.c.fi.de fer.
ꝓpter euidentiſſimas rõnes quas ipᷣe allegat ⁊ refert ꝙ illã
appꝛobat eccleſia cũ hodie ſit feſtũ celebꝛe in qualibet eccłia
⁊ hoc eſt tenendũ ⁊ credendũ. .
¶ Peccatum oꝛiginale quid operat᷑ ⁊ quid tollat.vide no⸗
tata.in.c.ij.de cõ ſe.di.iiij.
¶ Pꝛopter cõceſſionẽ iuris ciuilis nõ excuſat᷑ qͥs a pctõ ho
micidij.no.glo.in.c.inter. xxiij.q.ij.qð intelligo niſ cõceſſio
ſit rõnabilis ⁊ iuri diuino cõſonans.pꝛo hoc tex.in.c.ſuſcepi
mus.de homi.vbi dicit᷑ ꝙ potius debetqͥs relinquere ciuita
tem ⁊ pallium ⁊ ſuſtinere iacturam ⁊c q; aliquem interficere.
no.ab.in.c.interfeciſti.de homi.
¶ Peccare nemo debet ſub ſpe venie. vide.j.ſpes.

¶ Peccatũ impedit hoĩem ⁊ eius ꝓgreſſum.vt.ciij. de pur.

vulga.ſimiliter inducit infirmitatẽ ⁊ moꝛtẽ.vt.c.cũ ĩfirmitas
de pe.⁊ remi.⁊ de ap,.qua fronte.vñ no,trituʒ ꝓuerbiũ pecca⸗
tum vetus inducit nouã penã.no.pe.in alle.c.ij.
¶ Seneca in epiſtola ad lucillũ.pijce quecunq; coꝛ tuũ dila
niant q ſ aliter extrabi nequirẽt coꝛ ipſum cũ illis euellend ũ
eſt. no. Jo. an.in.c.vt clericoꝝ.de vi.⁊ ho.cdle.

Hecunia.

¶ Pecuniam deponẽs apud mercatoꝛẽ poteſt habere par⸗
tem boneſti lucri ſine peccato.vide.j.vſura.

Seculium.

¶ Peculium dicit᷑ a pecunia.⁊ eſt nomen diminutiuũ quaſi
puſilla pecunia dicitur a pecoꝛibus.quia quicquid antiqui
babebant cõſiſtebat in pecoꝛibus eſt em̃ peculium caſtrenſe

ns;
W
e,
l.
Nine
vege
n,

cſ,
cn
ücn
m
guit
iſuq;
teien

peeſt
nigat
Nt, vn
lus.
doeg
dMlen
iste
goi
eaſcin
ln,Ni
n
lber.
ne
abem
Mope

pdi
elte
ediß⸗

Nte,
deſen
ſadi⸗
earum
oKcon
Pnatiui
deſen
gli
ecla

ſeno

obe
ceſſo
api
(iuita
ſcete

rmias
Getcn

üdi
elndl

p

ſu
tiqun
ene

quaſi caſtrenſe ꝓfecticiũ ⁊ aduenticiuʒ.de quo vide late per

Abba. ſuꝑ rubꝛi. de peculio cleri.⁊ ibi Barbatiũ nota.

Sedagium.

¶ Aedagium.vide.j.vectigal.per totum.

Sena.
¶ Pena an debeat apponi ſm ſtatutum qð viget tꝑe ſnĩe
vel tpe delicti. abb. in. c.fi. de cõ ſti. in fi.
¶ Wena oꝛdinaria quando eſt imponẽda debet haberi reſ⸗
pectus ad tẽpus delicti. et.l.i.ff. de penis.vt. c.fi.de ſen. excõ.
ſed ſi iudex ex cauſa addit vel diminuit penã qð poteſt iuxta
not. in.l. quid ergo.S.pena grauioꝛ.ff.de his qui not. infa.⁊
tũc cõſideratur tẽpus ſniĩe et delicti.vt.l.pe.ff.ſ ex noxa.cau
aga.no. Abb. in. c. fi. de conſti.

¶ Pena legalis appoſita cõtra muliereʒ infra annuʒ luctꝰ

nubenteʒ etiã ſi in.ix.menſe pariat ⁊ dubitatur de ꝓle etiaʒ ſi
ſit appoſita in fauoꝛẽ filioꝝ pꝛimi matrimonij eſt ſub lata per
canones niſi eſſet appoſita ex facto culpoſo ipſius matris vt
ſi agnouit filioꝝ tutelã ⁊ nõ petito tutoꝛe trãſiuit ad ſecũẽdas
nuptias.eſt concluſo abb.in.c.eccleſia ſancte marie. eo. ti.x.
colũ.vide.S.lex ciuilis non poteſt directe.⁊ vide.j.ſtatutuʒ la
icoꝛum.cum ſe.
¶ Pena quando dicatur perpetua vel tempoꝛalis. Abb⸗
plene in. c.ex litteris.de conſti. .
¶ Pena talionis vel calumnie nõ punitur accuſans publi⸗
ce diffamatum.vide ſupꝛa accuſatio.
¶ Pena debet tẽperari vbicũq; iuſto doloꝛe quis motꝰ cõ⸗
mittit delictuʒ.vt.l.ñ adulteriuʒ.S.imperatoꝛes.ff. de adul.et
c.ſi vero.de ſen.excõ.nã ſi quis laceſſitꝰ iniuria ꝓmittit iniu⸗
riam contra iniuriantem debet pena mitigari.quia iuſto do⸗
loꝛe motus.abb.in.c.olim.de reſcrip.

¶ Penalis diſpoſitio debet extendi ex identitate rõnis vbi

poteſt apparere de ratione legis.vt.l.liberũ.S.ſenatus.ff.de
ritu nup.eſt concluſio abba.in.c.fi,. de reſcrip.iij.colũ.vide.s.
lex.et vide.j.pꝛebenda.verſi.licet recepti.
¶ Agd penam beneficij perdendi non poteſt clericus ſe obli⸗
gare.vide.S.obligatio.
¶ Pena an inducitur ipo facto per verba futuri tempoꝛis ⁊
an requiratur ſententia vide.j.ſnĩa.
¶ Pena pecuniaria nõ põt ꝓ bomicidio imponi nec valet
ſtatutum in contrarium.vt.not.hoſtien.in.c.ij.de delic.pue.
gl. fi. Jo. an.in.c.de conſue.abb.in.c.cognoſcentes.de con
ſti.dñicus.in.c.non putamus.de conſue.
¶ Pene plures ſi imponunt᷑ ꝓ eodeʒ delicto ex diſpoſitio⸗
ne eiudẽ legis vel ſtatuti om̃s ſunt infligẽde ꝑ.l.i.C. de ſepul.
vio.ſed ſi væie ſunt pene in diuerſis legibus vel ſtatutis:ſi ꝓ
uiſio noue legis vel ſtatuti nõ tollit antiquã legem aliã penã
imponẽtem qᷓ nouam nõ tollitur noua pena ſed cõcurrit cuʒ
antiqua ⁊ ẽ in optione accuſatoꝛis ſᷣm quã velit accuſare: vt
ꝓbatur in.l.quotiẽs.ff.de accuſa.⁊ in.l.i.ff.vi bono.rapto.⁊
Jo.an.in.c.felicis.depenis in nouella.⁊ ideo ſi per ſtatutum
ciuitatis ĩponit᷑ pena centũ aureoꝛũ ꝓ bomicidio nõ videtur
receſſuʒ a pena iuris cõis ſʒ ẽ in optione accuſatoꝛis mnodo
pꝛedicto.⁊ vide Bar.in.d.l.i.hoc per abb.in.c.de cauſis.de
offi.delega. v. colũ.vide.j.pene diuerſe.
¶ Penan am pecuniariã a ſtatuto ĩpoſitã in caſibꝰ ꝑmiſſis
põt iudex retinere vt no.hoſtien.in ſumma.ti.de offi.oꝛdi.Scj
pertinent.⁊ ſic põt intelligi.c.dilectus.de offi.oꝛdi.c.ij.de de
lic.pue.ſed ſi iuder ex arbitrio ſuo in caſibꝰ in quibꝰ põt ipo
ni pena pecuniaria:licet illam poſſit ſibi retinere tamẽ ſi vult

euitare ſuſpitionem cupiditatis debet illã in piaʒ cauſam de

putare.vt no. Jo.an.in.c.licet.de penis.⁊.c.i.de homic.li.vi.
pecuniaria cui applicet᷑ de iure ciuili,no.in.l. iiij.C.de modo
mul. ⁊.l.agraria.ff. de termi.mo.
¶ Pena delicti põt diminui ꝓpter merita pꝛecedentia iux⸗
ta illud pſalmi.ſi ceciderit iuſtus non collidetur:qꝛ dominuſ
ſupponit manũ ſuaʒ ⁊ ſic minus venit puniẽdus regulariter
religioſus vel clericus q; laicꝰ:qꝛ alleuiatur pena ꝑꝑ merita
pᷣcedentia vt latius no. Jo.an,poſt bea.tho.in.c.accuſatꝰ.de
bere.li.vi.ab.in.c.niſ ſpecialis.de offi.dele.circa pꝛin.
¶Penaʒ parti acceptabilẽ põt pꝛinceps remittere.vide.j/
pꝛinceps poteſt penam.

2— 2%

¶ Penã que imponit᷑ ipo iure põt iudex cũ cauſe cognitiõe
remittere.no.bar.in.l.i.ff. ad turpil.ſed pena arbitraria põt ꝑ
iudicẽ a pꝛincipio moderari.ẽt ſi ſit a ſtatuto impoſita. vt le,
⁊ no.in.S.pena grauioꝛ.⁊ tenet remiſſio etiaʒ ſi nõ ſubſit iuſta
cã licet iudex male faciat:⁊ faciat litem ſuaʒ.vt ibi no. bar.pꝰ
ſnĩam vero iudex nõ poteſt remittere penãaec diminuere:eti

am ſi ſimpliciter cõdemnauit.vt.d.li.ad turpil.niſi talis ſit iu

dex qui poſſit diſpenſare.iuxta no.in.c.at ſi clerici.S.de adula
terijs.de iu.ab.in.c.niñ ſpecialiq de offi,leg.vide.S.mulctam
poteſt iudcx. .
¶ An punitus per iudicẽ eccleſiaſticum poſſit ꝓ eodeʒ deli⸗
cto per ſecularem puniri ſi eſt de ſuo foꝛo.tãgit ab.in.ci.de oſ

ficio oꝛdinarij. in fi.

¶ An puniãtur ſepius delicta ſepius cõmiſſa circa eandẽ ꝑ⸗
ſonã vel circa plures:vel in rebꝰ:vide late ⁊ no.per doc:ſignã
ter per petrũ de ancha.in.c.i.de penis.

¶ Pena indirecte dirigit homineʒ ad virtutẽ.xxiij.q.viij.S.

ex bis.nã per appoſitionẽ pene qͥs cõpꝛimitura ſua malicia:
⁊ timoꝛe pene quis defiſtit a malo ⁊ aſſumit bonũ ex cõſuetu
dine humani moꝛis.ab.ĩad repꝛimẽdã de offi.arch.in pᷣn.
¶ Penã pecuniariã non dʒ de facili iudex vel pᷣlatus impo
nere ꝓ coꝛrectione exceſſuũ.nã contra eum oꝛit᷑ pᷣſumptio ꝙ;
coꝛrectionẽ faciat nõ ꝑꝑ deũ:ſed ꝓpter queſtum pecunie.vtĩ
c.irrefragabili.S.ceterũ.de offi.oꝛdi.in caſu in quo pᷣlatus po
teſt penã pecuniariã imponere nõ põt in ꝓpꝛiam vtilitatẽ cõ
uertere ſed in pios vſus niſi euidẽter indigeat.⁊ ſic intelligit
c.dilectus de offi,oꝛdi.⁊ fa.l.iiij.C. demodo mulctã.vbi penã
debet iudex deputare ad opera publica,. boſt, ⁊ ab. in.d.S.ce⸗
terum.vide.ð.mulctare poteſt iudex.

¶ enã conuẽtionalẽ non incurrit frãgens pacẽ ſi eius ad

uerſarius pꝛimo eam fregit.vide.Sð.pacẽ ſi duo.
¶ Pene diuerſe ſi ꝓ eodẽ delicto imponuntur omĩmodo ſe⸗
parate impoſitio vniuſ nõ tollit aliaʒ. vt.l.que ſepulcra.C, de
ſepul.vio.ꝛ.l.iij. C. de liberis pᷣte.⁊ exbe.⁊ eſt tex.no.in.c.feliq
de penis.lib.vi.ſed ſ pene non ſunt omnimodo diuerſe vt qꝛ
vna lex ĩponit penã.c.aureoꝝ cẽtũ:⁊ alia mille tũc ꝓcedit qꝛ
aut pene ſunt ſimiles.⁊ tũc nõ refert que pena imponet᷑ cũ ſit
eadẽ.no.ab.in.c.tue.de ꝓcura.de hoc vide.õ.pene plures.et
vide Bar. in repetitione.l.placet.C.de ſacroſan.eccle.⁊.c.pla
cet.xvi.q.i.⁊ ab.in.c.i.de offi.oꝛdi.
¶ Penã⁊ eius executionẽ poteſt iudex minuere ex cauſa ba
bendo reſpectum ad metũ vel in alio caſu vbi in delinquente
reperitur aliqua qualitas ꝑ quãdebet mitius puniri. Bar.in
l.ij. ff. de receptato. abb.in.c.ſacris.qð metus cauſa.
¶ Pena in foꝛo penitentiali ſiue contentioſo quãdo poteſt

licite ⁊ cũ bona conſciẽtia exigi a clericis ſeu religioñs vel a

laicis ſiue ſit pena legis ſiue conuẽtionalis vł conſuetudina
ria vel contumacie vel ſi ſit iudicialis ſeu cõpꝛomiſſoꝛia vel ĩ
fraudem appoſita.vide plene per. abba.i.c.dilecti.de arbitrꝭ
Pene pecuniarie cõmutatõnẽ ad coꝛporalem põt index
facere etiã ſi talis pena nõ ſit applicanda fiſco.vt eſt tex.in.c
finẽ litibus.de dolo ⁊ cõtu.qð habet locum non ſolum cum
pena debetur ab vtroq; actoꝛe.ſ.⁊ reo.ſed etiam qũ pecunia⸗
ria eſt pena ex parte rei ⁊ intereſſe ex parte actoꝛis.ſed ſi non
eſt pena ex parte reinõ habet locũ talis cõmutatio.⁊ ſic intel
ligit᷑c.odoardus.de ſolu.hoc fentit ab.in.d.c.finem litibus.
Jo. de imol.in alle.c. odoardus.penul.colũ.tʒ ꝙ vbiqͥs con⸗
uenit᷑ actione iniuriarũ criminaliter que dat᷑ ad vindictã.vt.l.
q ſenatus.ff. de iniurijs.⁊.l.i.eo.ti.tũc põt iudex etiaʒ inuito
actoꝛe cõmutare penam pecuniariã in coꝛpoꝛalẽ ſi ↄuentus
nõ ſit ſoluendo ꝑ iura ſupꝛa alle.ſed ſi ciuiliter agitur de iniu
ria etiã ad vindictam ⁊ pena venit parti applicenda nõ põt
iudex parte inuita illã in coꝛpalem cõmutare.qꝛ intereſt acto⸗
ris ne ſubroget᷑ pena ſue iniurie in coꝛpoꝛalem ꝑ quã liberet
reus ab intereſſe actoꝛis.facit.l.defunctus.(.arbi.tute.⁊ no⸗
ta. in. c. ſicut dignũ.de hbomi.Jo.de imol.in.d.c.odoardus.vi
de.ð.exceptio peremptoꝛia.
¶ Pena vbi imponiẽ ipſo iure nõ habet locũ niſi delictũ pfi
ciatur nec ſufficit ꝙ qͥs ꝑueniat ad actum niſi illud adimple⸗
at li cet pꝛo attentatione arbitrio iudicis ſit puniẽdus.no.in
c.cum in cũctis.de elec.iũcto.c.ꝑpetuo.eo.ti.lib.vi.⁊ ibiꝑ do⸗
minicũ ⁊ Jo.an.in regula odia.⁊ in regula in penis.⁊ Bar.
in. li. Sdineff de ſica. Hen.in,.c ſi quã.diſ.fi. de ſen.exc. vide

j.volũtas.no.ab.in.c.i.de eo q̃ mit.in poſ.vij.colũ.
¶ Zicet regulariter in pena imponẽda ſufficiat ſolus affectꝰ
animi ſi ꝑueniat ad actum ꝓpinquũ.vt.l.ſi quis cũ telo.C.ð
ſicarijs canoniʒata.de peni.di.i.hoc tamen nõ habet locum
in penis impoſitxis ꝑ ſtatutũ cũ verba ſtatuti exigũt actum ꝑ
fectũ.vt no. Baf.in.l.ſi qͥ cum telo. C, deſicarijs.no.ab.in
c.i.de eo qui mit.in poſ.vij.colũ. .
¶ Pena ſtatuti puniẽdus nõ eſt is ꝑ quẽ nõ ſtat qð ꝑ eum
fuerat faciendũ.vide.j.ſtatꝛũ quo cauet᷑ cñ.v.ſe. .
¶ Pena appoſita in quaſi cõtractu nõ extendit᷑ ad verũ cõ⸗
tractũ.idem vbi retractatio actus inducit᷑ a lege in penaʒ cõ
tra facientem tũc diſpoſitio dicit᷑ odioſa ⁊ penalis: ⁊ ideo re
ſtringenda.no.late.ab.in.c.cognoſcẽtes.de cõſti.⁊ exemplifi
cat vtiliter in.c.qua fronte.de ap.i.colũ.
¶ Pena vbi apponit᷑ inter cõtrabentes vel inter parentes
ipſoꝛũ vel inter cõ iũctos ad matrimoniũ cõtrahendum nõ te
net indiſtincte ꝑ notata ꝑ Bar.in.l.ticia.ff.de ver.obli.ſed ſi
extraneus ꝓmittat ſub pena ꝙ ticia mulier cõtraheret matri⸗
moniũ cum ſempꝛonio etiã ſi luret nõ incurrit penã ſi facit q;⸗
tum in eo eſt.qꝛ difficultas ex quoactũ eſt in obligatione im
pedit cõmiſſionẽ pene.vt eſt tex.in.l.ſi vebenda.ad.l.rodi.de
iac.⁊ in.l.ij. in fi.ff.ſi qs cautio.⁊ no.in.c.ex litteris.de ſpõ.ple
ne per ab.in.c.gẽma.eo.ti.vide,.o.matrimoniũ.v.pꝛo contra
bendo.cum. . ſe.
¶ Pena quddo agitur ciuiliter vel crimĩaliter an ſit applicã
da parti vel fiſco.vide.S.actio.vᷣ.agitur.
¶ Vena moꝛtis qñcũq; in iure eccleſiaſtico reperit᷑ exponit
ꝓ ſnĩa excõicationis.vt.c.ꝑ venerabilẽ.in fi.qͥ fi.ſint legi.
¶ Pena cõfiſcationis bonoꝝ vel alia appoſita inter cõtra⸗
bentes matrimoniũ illicitũ ſcienter vel ignoꝛanter an poteſt
peti ſeu exigi.vide per ab.in.c.⁊ ſi neceſſe.de donatio.inter vi
rum ⁊ vxoꝛem.
¶ Penas aliqu. õ incurrit mulier nubẽdo ſecũdo infra
ãnuʒ ne impediret᷑ matrimoniũ.vt plene no.in.c.fi.ð ſe.nup.
niſi ſint inducte in fauoꝛẽ filioꝝ pᷣmi matrimonij. vt ibi no.cõ
muniter ꝑ doc.ab.tñ dicit ibi ꝙ ſi audacia concederet᷑ teneret
ipſe cõtrarià opinionẽ ꝙ etiã penas inflictas fa uoꝛe filioꝛuʒ
mulier nõ incurrit qꝛ eſſet cauſa impediendi matrimonium a
deo cõceſſum. Item ex defectu poteſtatis qꝛ imperatoꝛ nõ hʒ
poteſtatem interdicẽdi matrimoniũ ad tẽpus nec imponẽdi
penas ꝑ quam tollit᷑ indirecte libera facultas ↄtrahẽdi.fa cit
qð no.Jo.an.in.c.ſtatutũ.de here.lib.vi.⁊ ꝑ alias rõnes q̃s
ipſe ab.allegat.dicit tñ finaliter ꝙ in iudicãdo vel cõſulendo
graue eſſet recedere a cõiopinione doctoꝛum qm̃ nõ reperit
bãc per aliquẽ violatã. Itẽ no.ꝙ lʒ ſᷣm legẽ nõ liceat infra tẽ
pus luctus mulieri nubere:põt tñ ſine aliqua pena infra boc
tẽpus ſpõſalia facere cum ceſſat rõ ꝓhibitionis turbationis
ſanguiĩs ſeu cõmixtionis.vt.l.ſolet.ff.de his no.infa.ab.in.c.
capellanus.de feriss.
¶ Vena debet imponi cderico irregulari vt ſtatim moꝛiatur
vide.s.cõtumarx clericus.
¶ Pena cõmittit᷑ ſi pars inſtat petendo iudici vt nõ decida
tur ca infra terminũ pᷣfixũ.vide.s.iudici ſi ſtatuat᷑.
¶unitus per iudicẽ eccleſiaſticũ an põt iterũ puniri ꝑ ſe⸗
cularẽ.vide.j.ſacrilegiũ eſt.cũ ſequẽtibus.
¶ In penis legalibus licitũ?ſt deſiſtere vſq; ad ſententiam
Rue illa ſit diffinitiua ſiue habeat vim diffinitiue:vt qꝛ ꝓnun
ciat ſe iudicẽ.no.glo.⁊ Bar.in.l.in crimĩali.ff.de libe.⁊ ꝑ.l.in

ſemitutẽ.S.petijſie.eo.ti.ſecus ꝑ verba ꝓlata ab homĩe ⁊ nõ

alege.vt no.plene.ꝑ ab.in.l.amplius.ff.rem ra. ha.ab.in.c.ſi
diligenti. de foꝛo cõpe.vij.colũ.
¶Pena ſide ↄfeſſi an traſeat adheredes.vide.j. poſitio.ᷣ.
⁊ ſi in poſitionibus. .
¶ Vena appoſita a iure cõtra plus petẽtẽ nõ babet locũ ni
ſi pleueret vſqʒ ad ſniam.qð ꝓbat᷑ ꝑ.l.qui cuʒ maioꝛ.S.accu⸗
ſaſſe. ⁊.l. in puitute.S.petijſſe.ff. de bo.que lib. vbi etiaʒ pena
appoſita a iure etiã ꝓ accuſare vel petere nõ habet locũ niſi
detur pſeuerẽtia vſq; ad ſnĩam.idem Bar. in.l.in criminali⸗
C.de iuriſ.om.iudi.vbi dat theoꝛicam ꝙ in pena legali locus
eſt penitẽtie vſq; ad ſnĩam.ab. in.c.i.de plus petitio.
¶Ad penaà euitand reſtituere nõ ꝓdeſt rem captã ſeu aliter
penitere de pcto.no.in. c.i.de poſtul.pᷣla.⁊.l.ea q mente.ſf. de
fur. ⁊.l.nõ ꝓdeſt.ff vi bono.rap.ab.in.ciſide dolo ⁊ cõtu⸗

¶ Penam oꝛdinari põt iudex ſi vult moderare vbi pcedit
Eꝑ viã inquiſitionis imponẽdo minoꝛem penã.licʒ ad hocnõ
aſtringat᷑.vñ ſi vult põt imponere oꝛdinariam. vt.c.inqᷣſitio
nis.de accuſa.⁊.l.nõ quicqd.ff. de iudi.⁊.c.conſuluit.de of
fi.dele.de quo vide ab.in.c.cũ ſuꝑ.de cõfe.iij.coll.
¶ SPenam oꝛdinariã põt iudex imponere rõne cõtingentie
qñ de crimie cõſtat ꝑ cõſeſſionẽ.ſecus ſi ꝑ alias ꝓbatiões ⁊
boc licet directe nõ fuerit actũ cõtra cõfitentẽ.qꝛ rõne cõtin⸗

gentie videt᷑ in iudiciũ deductũ ſicut ipᷣm de qͥ pncipalit agi⸗

tur vt no. Inno.⁊ fere oẽs doc.in.c.cũ ſuꝑ.de cõfeſ. ⁊ ibi ab.
v. colñ. ⁊ vide eũ.in.c.ij.de oꝛdi.cogni.⁊ in.c.i.de excep.
¶ Penga nõ cõmittit᷑ ſi ꝑ emphiteotã canon offerat licʒ nõ
deponat᷑.vide.Sð.emphiteota ſi nõ inuenit.

¶ Pena veuientiñ ↄtra canones eſt multiplex. vt no. de ele

ctio.nibil eſt. de offi.oꝛdi ad repꝛimendã. ?.c. granis. de cẽſi.
O Penam legatarij occupãtis legatũ ante aditaʒ heredita
tem.vid e.j.vis.v.pena.
¶Pena vbi imponit᷑ a lege vel ſtatuto negatiue vt ſi qͥs nõ
reſideat velꝑ alia verba equipollẽtia negatiue tunc requirit
monitio ad hoc ꝙ incurrat᷑.ſed ſi apponit᷑ affirmatiue vt vi⸗
delicet ſi qͥs ꝑcuſſerit clericũ ⁊c.tũc ſine vlla monitõe ſtatim
ip ſo facto incurrit᷑ pena. C. de cõtrahen.ſtipula.l. magnã. de
cõceſ. pᷣben.c.ij.de.elec.cũ in cũctis.vij.q.i.pᷣſentiũ.eſt cõclu⸗
ſio Inno. in. c. extirpande.de pᷣben.
¶ Quãdo actoꝛ eſt huandus actiõe ſua iudex nõ põt eũ pꝛi
uare niſ ꝑte ſtãte ⁊ petẽte ⁊ nõ ex mero officio ⁊ eſt rõ. qꝛ ꝑti
eſt applicanda talis pena. vt no. C. de his qui potentio.l.i.et
ideo penã arbitraria imponendaʒ patrocinantibꝰ.de qua in
li. (.ne liceat potetio,.que parti nõ applicat᷑ põt iudex ex me⸗
ro officio imponere ⁊ ꝑ inqͥſtionẽ pcedere vt ꝓbat tex.⁊ no.
glo. ⁊ Salicetus in alle.l.i.C. ne li. po.
¶ Pena cõuentionalis ſiue ſuccedat loco rei ſiue loco totiꝰ
intereſſe actoꝛ alterũ debʒ eligere ⁊ illo dʒ eſſe cõtentus.vt re
gula bona ſides.⁊ ibi cõcludit Jo.an.in mercu. de regu. iur.
lib.vi.ſed ſi apponat᷑ loco ꝑticularis intereſſe qꝛ illud ꝑticu⸗
lare ſtipulatus ſum ſi mutuũ nõ reddas certa die tũc vtrũq;
petere põt.ff.de act.⁊ obli.l.traiecticie.in pᷣn.ſi autẽ dubitat᷑
an loco intereſſe an ꝓpter puniendã cõtumaciã vel ad ↄtem
ptum pᷣſumendũ eſt ꝙ loco intereſſe.lſi duo.ff.ſi qs cautio.ſi
vero apparet de cõtumacia vel cõtemptu nõ eſt locus regu⸗
le bona ſides.cum tuncnõ idem ſed diuerſum ſit quod petit᷑
vt ibi cõclugit Jo. an. =
¶ Minoꝛipena punit᷑ ſponte cõfeſſus qᷓ; cõuictus.c.nõ di
catis.xij.q.i.ſed ſi cõfeſſio eſt facta timoꝛe ꝓbationis nõ de⸗
bet agi mitius.ad hoc gl.notabilis in.c.de hoc. de ſimo. Itez
ſi facta eſt cõfeſſio incidẽter mitius etiã agit᷑.no. Bar. in.l. ſi
cõfeſſus.ff. de cuſto.reo.ꝑ.l.ñi filiũ.C. de libe.cã.o. glo. in. c.
ex penitẽtibus.l.di.ab.in.c.qualiter ⁊ q ij.de accu.vi.colũ.
¶ Si cõſtat de crimĩe attẽto modo ꝓcedẽdi imponit᷑ pena

oꝛdinaria q;tumcũq; ſit grauis.l.pinde. ff.ad.l.aquił.⁊.c.ij.

de cõfel. lib. vi. ⁊.c.fi.de cele.miſſa.idẽ ſi crimen eſt notoꝛium.
vt.l.ſi q̃ͥs.C.qui accu.nõ poſ.par ergo pena ẽ inqͥſiti ⁊ accuſa
ti vbi crimẽ eſt notoꝛium.vt no.in.c. cum nõ ab homie, de iu⸗
di.ab.in alle.c.qualiter.ij.ij.colum.

¶ Penam exilij ⁊ verberum põt eccleſia imponere.vide.ẽ.

eccleſia ha bet penam.
¶ Siiudex alicui pᷣcipiat vt aliquid faciat ſub pena mille li⸗
larũ nõ incidit incõtinenti in penã cũ illa fuerit quedã com
minatio de pena infligẽda.vt no. Specu.ti.de exe.ſentẽtie.
§. i. poſt pᷣn. ⁊ habes glo.S.de hoc in.c.ij.de ma.cõtrac. ↄtra.
inter eccleſie.⁊.c.ſalonitane.lxiij.di.⁊ in.cii.de ſagitta.⁊ ibi ꝑ
ab. ⁊ in.c,ſicut tuis.de ſimo.i.colũ.
¶ Pena vbi imponit᷑ alternatiue dat᷑ o ptio iudici quaʒ pe
nam illarũ imponat.no.glo.in.c.ſicut.de iude.⁊ in.c.a crapu
la. de vi. ⁊ hone. cle. ⁊ b intellige verũ cũ verba referunt᷑ ad iu
dicẽ vel imperſonaliter.ſecus ſi referant᷑ ad reũ qꝛ tũc eius ẽ
electio.vt.l.quicũq;. C. de ſer.fugi.ab.in alle.c.ſicut.
¶ Vena eoꝛũ qui ſamacenis deferunt merces ꝓbibitas ar⸗
ma.ſ.ſerrum ⁊ ligamina eſt triplex. nam pꝛimo ſunt ercõmuni
cati.ſecũdo debent pꝛiuari oibus bonis. tertio efficiunt᷑ ſer⸗
ui capientium ⁊ de iure ciuili capite puniunt᷑ cum cõſfiſcatio⸗
ne bonox. vt. l. ij. C. que res expoꝛtari nõ debent.c.ita quoꝛũ
dam:de iude: vidę.S.c merces.⁊ vide.c ꝙ olim. eo.ti de iude.

?

ide ⸗

nllel⸗
li
ntine
Nn
1e

Pn
cu

eui
st

S
nu
ien
Itio⸗
voii
de

¶ Penam pecuniariã põt eccleſiaſticus iudex impon ere ſi
magis timet᷑ qᷓ; alia ſpũalis ceſſante tñ cupiditate.argu.in.c.
dilectus. de offi. oꝛdi.⁊ quod not. Jo.an. in.c.i.de homi. lib.
vi.⁊ vide no.in.c.licet.de penis.no.abb.in.c.poſtulaſti,de in
deis.in fi.
¶ Pena heretici. vide.ð.hereticus eſt capitali ⁊c.
¶ Pena ipſo iure impoſita afficit delinquentem q;tũcunq;
occultum.not.glo.in clemẽ.i.de hereti. Abbas in.c.fi.de be⸗
reticis.
¶ Pena vbicunq; apponitur negatiue ipſo ſure ſine appo⸗
ſitione tꝑis non intelligit᷑ inflicta quo ad eccleſiã militanteʒ
niſi pꝛecedat monitio.ſecus tamẽ quãdo apponitur affirma
tiue tunc nõ requiritur monitio.nam licet negata latent acta
patẽt:vt cõcludit Hoſti.⁊ Jo.an.ĩ.c.excõicationi.de rapto.
quo ad deũ tñ cui nihillatet nõ requirit᷑ monitio etiã ĩpena
negatiue appoſita vt ibi no.abbas.
¶ Pena vltimi ſupplicij põt indeterminate cõmutari in pe
nam pecuniariam vel aliam tꝑalem. vt no.in.c.licet.ð pe.nõ
tamẽ hoc põt ſi ex cõmutatione ſperatur ſcandalum vel vbi
nonha bet cauſam cõmutandi vel vbi agit᷑ ad penam legalẽ
per accuſatoꝛem.facit.l.iij.in fi.C.ne ſacrum baptiſma reite.
⁊ ſic debʒ intelligi.l.quid ergo.S.pena grauioꝛ.ff,.de his qui
no.infa.⁊.l.hodie.ff.de penis.
¶ Pena appoſita in vno ex coꝛꝛelatiuis videt᷑ appoſita ĩ al
tero cõcurrente eadem ratione:vt eſt cõis theoꝛica legiſtaruʒ
in.l.fi. ff. de accep.⁊ in.l.fi.C.de indi.vllu.tol.⁊ qð no.abbas
in.c.i.de loca.⁊ in.c.qꝛ clerici.de iurepa.
¶ Pena vbi apponit᷑ negatiue nõ cõmittitur niſ pꝛecedat
monitio.vt ſi clericus nõ reſideat in beneficio reſidentiã reqͥ⸗
rente ⁊ dubitat᷑ vtꝝ ex aliqua iuſta cauſa nõ fecit reſidentiã
tũc requirit᷑ monitio quo ad certificationẽ eccleſie militantis
ſi tamẽ poſſet pꝛobari ex cõiecturis qꝙꝙ babuit facultatem reſi
dendi erit pꝛiuatus ſine alia monitione.⁊ ſic intelligit᷑ theo⸗
rica Inno, in.c.extirpande.S.qui vero.de pꝛebẽ.ad qð facit
qð no.glo.in.l.i.C.de his qui.vt indig.quã cõmendat Bar.
in.l.in cõditione.ad ſillania.vbi ↄcludit ꝙ pena appoſita nõ
vindicandi moꝛtem defuncti ipſo facto intelligit᷑ ſ habuit fa⸗
cultatem vindicandi ⁊ non vindicauit.pena tamez appoſita
affirmatiue ipſo facto nõ requirit monitionẽ vt in caſu in.c.ſiĩ
quis ſuadente.xvij.q.iiij.⁊ in alleg.c.extirpande.s.q̃ vᷣo.fa⸗
cit.c.cupientes.poſt pꝛinci.de electi.lib.vi.no.abb.in. alle.S.
qui vero.vlti.colũ. .
¶ Penam pecuniariaʒ non põt iudex pꝛo crimĩie imponere
nec illaʒ cõmutare niſi ſit talis iudex qui poſſit ſuꝑ illo crimĩe
diſpenſa re.vt.c.licet.de penis.in quibus aũt caſibus poteſt
pena a iure ſtatuta cõmutari.no.in.l.qͥd ergo.S.pena guioꝛ.
ff. de bis qus no.infa.⁊.l.⁊ ſi ſeuerioꝛ.C.eo.ti.⁊ ð bhac materia
vide.xxviij.q.v.ſi vos.⁊.xxiiij.di.c.fi.⁊ xꝑ Hoſti.in ſumma,.de
offi oꝛdi.S.qͥd ꝑtinet.⁊ de homi.c.ꝓ humani.lib.vi.
¶ Pena cũ pena an põt cõpenſari.vide.S.fides.
¶ Pena an cõmittat᷑ in totũ vel ꝓ parte quando obligatꝰ
ad dandũ vel faciendũ ſoluit debitum ꝓ parte ⁊ nõ in totũ
⁊ qualit plures pꝛincipales vel eoꝝ ſucceſſoꝛes teneant᷑ de⸗
bitum vel penã ſoluere inſolidũ vel ꝓ parte.vide Bar.in.l.
ſtipulationes non diuiduut᷑.de verbo.obli.⁊ ĩ.l.ñ ſeruus..

ſi pluriũ.ſi qs cautio.⁊.l.reos.S.cũ in tabulis.de duobꝰ reis.

2.f. ð cõdi.⁊ demõ.l.cui fundus.⁊ optie in.l.eandẽ catho.ff.
de ver. obli. 2.l. in erecutione. 5. pe. eo. ti.?⁊ Pe. de anch. paſt
glo.in.c.ſuam.de penis.
¶ Punitus ſeu pꝛiuatus aliqua re rõe delicti res illa nũqᷓ
