modi ⁊ qualitas perſone iudicis ⁊ quantitas numeri ad hoc
vt iudicetur ſuſpectus vel non.vt.c.⁊ ſi queſtiones.de ſimo.⁊
ſic intelligitur glo.il.de iure.ffad munici.⁊ quod no.in.l. pᷣtoꝛ
ff. de iurifdi.om.iudi.
¶ Si reſcriptum dicitur falſum ⁊ iudex pꝛonunciat eſſe verũ
ſi poſtea detegitur eſſe falſum non tenet ꝓceſſus.qꝛ faber fal
ſi reſcripti nõ potuit dare iuriſditionẽ nec in pꝛincipali nec in
incidenti.etiam ſi falſitas ſit latens.nã quando reſcriptũ non
ema nauit a pꝛincipe iſte poteſt dici intruſus.⁊ ſic non debent
valere geſta:etiã dato cõi erroꝛe.no.inno.in.c.nihil.de elec.⁊
per hoc concludit abb.q ſi reſcriptum eſſet pꝛoꝛſus: nuliluʒ ſi
ta men emanauit a pꝛincipe ⁊ dato dubio iudex pꝛonũciat re⸗
ſcriptum valere tenet pꝛoceſſus ſi non eſt appellatum quod ẽ
ſingulare dictum Zapi.in.c.i.de reſcrip.lib.vi.Abb.in alleg.
c.ſuper litteris.in fi.
¶ Juger poteſt punire iniuriam notoꝛiam que infertur ſue di
gnitati. C. de offi.eius qui vicem alte.ge.i.i.⁊.ij.nam eſt potiꝰ
executoꝛ pene qᷓ; iudex cum iudiciarius oꝛdo in tali caſu nõ eſt
ſeruandus.c.ad noſtram.iij.de iureiuran.non tamẽ ſolus po
terit ius dicere ſm Pe.de bel.perti.ſed ſi eſt delega.recuſabit᷑
⁊ ſi oꝛdinarius peti poterit alius adiungi.C.de iudi.l.apertii
ſimi.facit.l.cõ gruit.ff.de offi.pꝛeſi.c.i.de o ffi.oꝛdi. Pe.de an
cha.in.c.i.de maledi.⁊ vide eum in.c.dilectus.de penis.
¶ Si iniuria infertur perſone iudicis ⁊ eſt occulta nõ poteſt
pꝛocedere ſalua cõſuetudine.vt.c.i.de penis li.vi.ſed ſi eſt no
toꝛia poteſt vt ibi diſtinguitur.quãdo tamen iniuria eſt occul
ta poterit iudex iniuriantẽ retinere reſeruandũ ſucceſſoꝛi vł ſu
perioꝛi puniendũ.vt.l.ſenatus.ff.de offi.pꝛeſi.⁊.l.capite quin
lo.ff. de adulte.⁊.l.ſi adulterium.S.fi.eo.ti. Me.vbi.S.
¶ Siiniuria infertur iuribus eccleſie.⁊ eſt ſotoꝛiũ deberi de
iure cõmuni id ſuper quo fit iniuria ᷣt decime in pꝛopꝛia par⸗
rochia ⁊ fimilia poterit iudex punire non ſoluenteʒ ⁊ pertina
cem alioquin facile eſſet ſubditis denegare ſubtilioꝛibus iu⸗
ra ſua.vt.c.ex parte.i.de verbo.ſig.⁊ ibi docto.ſi tamen nõ eſt
notoꝛium ꝙ de iure cõmuni talia iura debeantur coꝛam ſupe
rioꝛe eſt agendum.vt.c.cũſit generale.de foꝛo compe.no. e.
de ancha. in alle.c.i.de maledi.⁊ in.c.ex parte.i.de verb.ſig.vi
de.j.pꝛelatus verſi.in caſibus.
¶ Juger non debet oſtendere indignationẽ vel maliuolenti
am venientis coꝛam ſe vt in.c.cum. P. de purga.cano.qꝛ nõ
eſt conſtantia ſi recti iudicis animi motus vultus detegit.nec
debet candeſcere aduerſus eos quos bonos putat vt.l.obſer
uandũ.ff.de offi.pꝛeſi.debet ergo ſumere vultuʒ legis que nõ
iraſcitur ſed cõſtituit.vt ait Seneca in tractatu deira.⁊ refert
.e.in alleg.c. cum. P.
OJudici ſoli non creditur circa acta iudicij regulariter.vt.c.
quoniam.de pꝛoba.fallit tamen in talibus caſibus bꝛenioꝛl⸗
iij

bus. ot in aut. niſi bꝛeu oꝛes. C.de ſen.er peri. reci. idem glo. in
aut᷑ vt iudices ſine quoquo ſuffra. S. neceſſitatẽ colum. ij. Itẽ
fallit in ſindicatu officialis. vt alle.S.neceſſitatẽ. Item in cau
ſa vilium perſonaruz. vt in aut. de man da. pꝛin S. ſit tibi. Itẽ
qu ando epiſcopus cognoſcit inter pꝛopꝛios clericos vt aut.
vr cdlerici apud pꝛopꝛi.epiſcopos.S.i.col.ix. Item in arbitra⸗
toꝛe cui data eſt poteſtas cognoſcendi de facto: qꝛ videtur a⸗
ctum vt poſſit ſolus ſeribere acta vel eis atteſtari.no. Bar. ⁊
HBal.in.l.ſi conſul.ff.de dopti.idem ſᷣm eum in omnibus ca⸗
ſibus que aguntur de plano vt.l.iubemus.S. .is vero. C. de ſa⸗
croſanc.eccle.idem in actis voluntarie iuriſditionis non con⸗
tentioſe. vt no. doc. in.c quoniam.de pꝛoba.⁊ ibi bar.ix.colũñ.
in no.in.c.cũ in iure.de offi.d ele.vide.j.ꝓbatio.vᷣ.credi dʒ.

¶ Jugdici ſoli licet non credatur regulariter circa acta pꝛoceſ⸗

ſus niſi caſualiter. vt. v. S. pꝛorimo creditur tamen ei de his ꝗᷓ
ſunt extra pꝛoceſſum. vt ſi condẽn auit aliquẽ in centum ⁊ nõ
eſt appellatus non poterit pars dicere poſtea ꝙ ſententia nõ
ſit iuſta nec eſt audienda ſi petat erbibitionem actoꝛum ⁊ eti⸗
am ſi acta pꝛoducta ſint de fa cto ⁊ ex illis non pꝛobetur ſentẽ
tia iuſta non reuocabitur. hoc etiaʒ ſi teſt es in actis deſcrip
ti non pꝛobent qð aſſerituin ſententia nibilominus pꝛeſumi
tur pꝛo ſententia iudicis.de renun.c.in pꝛeſentia. de re iudi.c.
cauſam. ar. ff. de re iudi. cũ pꝛolatis.⁊ no.in.c.cum bertoldus.
de re iudi.eſt concluſio inuo.in.c.qm̃.de pꝛo ba.circa fi.
¶ Juger debet er officio ſuo etiã nullo excipiente indignas
perſonas a teſtimo nio repellere.arg. ff. de poſtu.l.quos.inno
cen. in.c. intimaſti. in fi. de teſti. .
¶ Judicis ſcripture non creditur niſi ſit autentico ſigillo ro⸗
boꝛata.vide.j.ſcripture iudicis.
¶ Juger cui commiſſa eſt receptio teſtium an poteſt alij illaʒ
cõ mittere.vide.j.teſtis.v.ſi ille.
¶ Juger an poteſt eſſe qui fuit aduocatus ĩ cauſa.vide.ð.ad
uocatus..ſi impetres. V
¶ Jugder erx officio ſuo poteſt multa agere que poſſm0 ad inſtã
tiam partis.vide.j.officium.v.iuder ex officio. =
¶ Juder nihil difficile nibil periculoſum debet pꝛecipere par
ti alioquin appellari poteſt hac cauſa expꝛeſſe ſed inter diffi⸗
cile ⁊ indifficile periculum ⁊ periculuʒ arbitrabitur bonus iu
dex.ar.de ſpon.c.de muliere. vt lite non conteſt. accedens.ij.
no. Hoſtien. in. c. accepimus.de fide inſtru.
¶ Judicis poteſtas eſt magna ad hocne lites plus debito ꝓ
rogentur. nedum enim ad pꝛoponendas dilatoꝛias poteſt 2
debet certum terminum peremptoꝛiũ aſſignare. de exceptio.
paſtoꝛalis.quinĩmo ad pꝛobãdas nedum ad pꝛoponendas
peremptoꝛias vt patet in.c.accepimus.de fide inſtru.⁊ de ꝓ⸗
ba.c.licet.i.reſponſo.⁊ ad agẽdum.arg.C.qui accuſa.nõ poſ.
qui ea.qui filij fint legi.latoꝛ.iiij.q.v.c.i.de clandeſti.deſpon.
c. cum inhibitio.⁊ de reſti.ſpo.c.frequens.lib.vi.hoſtien.⁊ io⸗
han.an.in alle.c. a ccepimus.
¶ Juer eccleſiaſticus poteſt adiri inter laicos ſuper reſtitu
tione fructuũ rei pignoꝛate.við.s.eccłia põt adiri ĩter laicos
¶ Judici ſi pars litigans dedit pecuniã extra iudiciuʒ vt ius
ſuum conſeruaret:qꝛ timebat ab eo grauari autvt ſententia re
cte ferat:licet iudex turpiter recipiat pars tamen non turpiter
dedit.⁊ ideo competit ſibi repetitio tanqᷓ; indebite ſolutum.⁊
ſic intelligitur gl in. c. non ſane.xiij.q.vij.⁊.c.qui recte.xi.q.iij.
⁊ glo. in. c. cum ab omntede vi. ⁊ ho. cle.ſi autem dedit pecuni⸗
am iudici ⁊ non conſtat qð ſupꝛa dictum eſt.eſt pꝛeſumptio )
dantem ꝙ voluerit coꝛrumpere iudicem ideo datum repetere
non poteſt.⁊ vide latius per abb.in alle.c.cum ab omni.
V¶ Jugex oꝛdinarius ſiue delegatus pꝛincipis vel alterius in
ferioꝛis an debeat babere expenſas ſeu ſalarium a partibus

maxime cum pꝛoficiſcitur extra locum iudicij. vide notabiliterꝰ

⁊z late per abb.in.c.cum ab omni.de vita ⁊ bon.cler.?⁊ Domi
nicus in.c.ſtatutum de reſcriptis.lib.vi.⁊ bar.in.l.i.ff.de va.⁊
extraoꝛ.cogni.
¶ Juger poteſt repellere erceptionem ſi malicioſe coꝛam eo
op ponatur.⁊ vide.S.exceptionem aduerſe partis.
¶ Juger ſi perpendit ꝙ cauſa eſt deciſibilis certo iudice liq;
illud non allegetur per partem nibilominus poteſt illud alle⸗
gare ⁊ ſententiam ferre:qꝛ boni iudicis eſt litem dirimere ⁊ eã
facere bꝛeuioꝛem quantum poteſt. vr.c.finem litibus.de dolo
⁊ contu.⁊.cicum dilectus.de conſue.no.abb.in,c,. ex parte.de

9%

conceſſio.pꝛeben.iij.coliiun.
¶ Juger ſi tulit ſententiam erpꝛimentem cauſaʒ non concliu
dentem talis ſententia eſt nulla:licet ex cauſa non expꝛeſſa poſ
ſit iuſtificari.no.bar.in.l.ſi is ad quem.ff.de acqui.here.⁊ in.li
ij. ff. de iudi. cautum ergo eſt non expꝛimere cauſam in ſenten⸗
tia.⁊ ſi vis aliquã expꝛimere adijcias maxime ex pluribus ſo
lum er cauſis expꝛeſſis.ſed etiam ex alijs tacitis que non fue⸗
runt expꝛeſſe ⁊ ſuſtinetur talis ſententia ex cauſa vꝛgente:licʒ
alie expꝛeſſe tales non ſint:vt in.c.per tuas.qui fi.ſint legi.fa⸗
cit qð no.inno.in.c.in pꝛeſentia.de renun.vbi tenet ꝙ ſi iudex
erpꝛeſſit duas cauſas vnam contra ius aliam contra ius liti⸗
gatoꝛis tenet ſentẽtia. ratio iſtius vltime cauſe no. Abb. in. c
ex parte.de conceſſio.pꝛebeu.circa fi.
¶ Jugex poteſtin omni cauſa ex officio teſtes inducere ⁊ in⸗
ductos interrogare quandocunq; viſum ſibi fuerit.vt in.c. cũ
Johãnes. de fide inſtru. ⁊. c.in pꝛeſentia.de pꝛoba.⁊ bar.in.l.
liiij.S. boc autem iudicium.ff. de dam.infec.abb.in.c.bone. de

poſtu. pꝛela. 1. .
Judicium

¶ JIudicium ibi debet finiri vbi ceptum eſt.l. vbi. ff. de iudi. æ
boc verum ſi per partem excipiatur.alias va let pꝛoceſius ab
vtroq; iudice:ſic limitatur.c.ex tenoꝛe.de reſcriptis. Abb.i. c.
cum. M. ferrarienſis. de cõſtitu. ⁊ vide bart.notabiuin.l.i.ff.
de offi. conſulis.⁊ vide qð ſcripſi foꝛo legum.li.ij..i.
¶ Judicium poſſeſſoꝛium an competit contra iudicem ſpoli⸗
antem. vide. S iudex.
¶ Judicium licet vbi ceptum eſt ibi debet finiri per.l. vbi ce⸗
ptum. ff. de iudi.⁊.c.ex tenoꝛe.de reſcrip.babent locum iſta iu
ra quando totaliter poteſt ibi effectum conſequi. ſecus auteʒ
ſi non poteſt ibi habere executionem etiam pꝛopter impoten
tiam facti qð eſt notandum.vt abb.in.c. poſtulaſti. de homici
dio.in pꝛincipio. J
¶ In pꝛeparatoꝛijs iudicij debet conſeruari conſuetudo ſeu
ſtatutum loci ſeu foꝛi vbi cauſa ventilatur. no.glo.in.c.ꝙ cle⸗
ricis.de foꝛo compe. Mã cauſa regulariter ſm ſtatuta foꝛivbi
cauſa agitur debet oꝛdin ari. vt.l.ijj.ff. de teſti.⁊ qdð no.in.c.il⸗
lud.⁊.c.illa.xij.diſt.ideo cauſa clerici que tractatur coꝛam ſecu
lari iudice recipit peremptionẽ inſtantie. vt.c. pe. de iudi. Itẽ
ſi clericus litigat coꝛam ſeculari non poteſt appellare ãte ſen
tentiam niſi in caſibus in quibus iura ciuilia permittunt ap⸗
pellationem. vt no.in.c.ſuper eo.de appel.ſed ſi laicus litigat
coꝛam eccleſiaſtico poteſt appellare indiſtincte ante ſententi⸗
am vt canones permittũt.vt.c.vt debitus.⁊.c. de appellatio
nibus, de appel.vide.j.vſurarum cauſa.

Juramentum

¶ Juramentum dicitur remedium marſmunulan dirimen

darum. ff. e. ti. l.i. ⁊ eſt finis controuerſie:qꝛ poſſ iuramentũ de
latum ⁊ pꝛeſtitum nibil eſt querendum.ff.eo.łnon erit. S. dela
to.ff. de re iudi.poſt rem. habʒ enim parẽ auctoꝛitatem cũ traſ
actione ⁊ maioꝛem qᷓ res iudicata.ff. eo.ti.l.ij.
¶ Juramentum cum dirigatur in deum lerx ciuilis non poteſt
impedire obligationẽ iuramẽti:vt in.c.debitoꝛes. de iureiur.
facit.c. mouet.xxij.q.i.⁊ ideo licet habito reſpectu ad ius ci⸗
uile er inramento non pꝛoducatur actio reſpectu tamen iuris
diuini ⁊ canonici q iuramentũ qð non contnet peccatum mã
datur obſeruari competit actio.vt.l.i.ff.de condi.ex legeple⸗
ne per abb. in. c. cum veniſſent. de inſti.concludit ergo Ab.in
c.ij.de arbi.qꝙ ius ciuile ſeruandum eſt inquantũ aliquid pꝛo
ducit ſeu affert ſine peccato.⁊ ſic credit ꝙ ſi arbiter fuit inique
arbitratus non facit litem ſuam exquo interuenit iuramentuʒ
vt notant doc.in aut.decernimus.C.de recep.arbi. licet alias
arbiter faciat litem ſuam iniuſte iudicando. vt.l.fi.ff.ſi menſoꝛ
fal.mo.dixe.⁊ per Bart. in. l. fi. de vari. ⁊ extraoꝛdi.crimi. ſed
quatenus ex non obſeruantia iuramenti imminet peccatũ ſue
cedit ius cauonicum qð compellit ad obſeruantiam.vt.c.cum
tem poꝛe.de arbi.⁊ Abb.in.c.ij. eo.ti.
¶ Juramentum calũnie an excuſet a condẽnatione expenſa⸗
rum. ⁊ vide.ð.expenſe.vᷣ.iuramentum.
¶ Jurare debet de calumnia pꝛocuratoꝛ in animam ſuam s
pꝛincipio vt euitetur calumnia per eum de quo in. c. ij. eo. tit.
lib. vimo. Abb. in. c.i. c in. ciin pertractandis:de iuracalum.

ſchtce
leſapot
einl.
ſenten
nbos
fon fe,
Ntelſc
nlgiſu⸗
Gfiute
fglnolei
Rbnre

leeretin
lctincc
dabnitl
holede

Kdenne
zocefused
8, Abbie
ablinlice⸗
1.
lienhol⸗

erl wbice
un iſtrin
ſechs aute
1 Mpoten
dehomii

auuco ſer
ng
Unafairbi
no inl
oun ſeer
udi NRi
eate ſen
nund an!
usliriger
eſenen⸗
appelec⸗

etditen
anenide
eng
gtencänt

vonpor
deiuteilt
Ic Msd
mnen luns
catumm
tlegepte
Dbi
ligtidon
ffutin
aramanh
lliniß
fnaſe
ſonn
puniſi
un

ſcol.
calutt

¶ Jurare tenetur de calũ nia in cauſa crimiali aceuſatoꝛ ⁊ eti⸗
am accuſatus tam in foꝛo ciuiliqᷓ; canonico. vt no.glo. in.c.i.
de iura.calũ.quã ibi appꝛobant Anto.⁊ Ab. per notabiles
rationes quas ibi vide per abb.v.colum.
¶ Jurare tenetur de calũnia yconomus vel ſindicus genera

liter ad cauſas conſtitutus vel vniuerſitatis ſecularis ⁊ alius

quicũq; generalis adminiſtratoꝛ ⁊ tutoꝛ ⁊ curatoꝛ ⁊ ſimiles ꝑ
ſone que habent generalem adminiſtrationẽ ⁊ iurant in ani⸗
mam ſuam pꝛopꝛiam:etiam ſine ſpeciali mandato ad iurany
duʒ.no.glo.⁊ bar.in.l.ij.de iura.calum.⁊ no.in.c.in pertractã
dis.eo.ti.⁊ no.qꝙ ad hoc ꝙ vconomus admittatur ad iurãdũ
debet eſſe talis qui cauſam oĩno non ignoꝛet: vtalle.c.in per⸗
tractandis.in pꝛin.hocidem inno.⁊ abb.in.c.ĩperatoꝝ.eo.ti.
¶ Jurare de calũnia an poſſit in animam dũñi vel pꝛopꝛiã ꝓ
curatoꝛ generaliter cõſtitutus vel ad negocia.⁊ vide.j.pꝛocu
ratoꝛ generaliter conſtitutus.cum ver.ſeq.
¶ An recuſatus iurare generaliter de calumnia debeat ſtatiʒ
condẽnari.vide abb.in.c.fi.de iura.calum.iiij.colum.
¶ Jurare nolens de calumnia ſine cauſa non debʒ condẽna
ri vbi ſola confeſſio non ſufficeret ad condẽnationẽ:vt ſi libel
lus erat taliter foꝛmatus ꝙ debeat ſequi abſolutio: vel ꝙ ipᷣe
actoꝛ pꝛius fuerat confeſſus illũ contractum de quo agebat᷑
fuiſſe geſtum. per metum qui cadit in conſtantes virum: certe
tunc ſequitur abſolutio qꝛ non debet plus operari ficta cõ feſ
ſio:qᷓ; vera.ar.eoꝛuʒ que no.in l.iij.ff. pꝛo ſocio ⁊ hoc vult tex.

in. l.ij. S. qð ſi actoꝛ. C. ð iura. calũ.⁊ ibi bar.cõcludit ergo ab.

in.c.fi.de iura.calum. ꝙ fertur condẽnałio vbi vera confeſſio
ſufficeret ad condẽnationem.alias ſecus. ⁊ no. idem in ſimili
abbas in. c.i.de inſti.
¶ Juramentum teſtium necnon iuramentum calũnie põta ꝑ
tibus in iudicijs remitti.no.glo.⁊ doc.in.c.tuis de teſti.
¶ Juramentũ de veritate dicenda poteſt iudex ex officio ſuo
a partibus exigere quãtũcũqʒ vid erit expedire vſqʒ ad ſenten
tiam.vt in.c.ex litteris.⁊ in.c.cum Jobãnes. de fide inſtru.S.
pe.ex quo nota ꝙ pꝛobata pignoꝛis o bligatione põt etiam
publicatis atteſtationibꝰ ꝓbari quãtitas ſoꝛtis.vt alleg.c.ex
litteris.ſi tamen non poteſt de quatitate ↄſtare ſeu liquere:qꝛ
creditoꝛ iuratus dicit ꝙ fuerunt centũ libꝛe ⁊ debitoꝛ iuratus
dicit ꝙ. x. libꝛe debet tunc conſiderari verũ pꝛecium rei ⁊ con
ſuetudo creditoꝛis qui foꝛſan conſueuit babere pignus adva
lentiaʒ dupli eius qð mutuabat:⁊ ſic iudex ſubtiliter arbitra
bitur ⁊ decidet cauſam.ar.l.ſeruꝰ.ff. de pig.acti.⁊ in.l.vel vni
uerſoꝛuʒ.ff.de vſur.vel his conſideratis vel fama vtriuſq; ad

quãtitatem de qua ſibi videbitur deferet iuramentũ. vt. c. fi.ð
iureiuran.⁊ no. Hoſſtien.in alle.c.ex litteris.his añũt deficienti

bus opoꝛtebit ipſum abſolui.vt alle.c.fi.eo.ti.hodie aũt cogi
tur vſurarius libꝛũ rõnum edere.vt dle.ex graui.S.ceteruʒ.de
vſuris.no.doꝑin alle.c.ex litteris.
¶ Jurare nõ cogit᷑ ꝓcuratoꝛ nec põt iuramẽtũ deferre niſi ſit
pꝛocuratoꝛ in rem ſuam vel vniuerſoꝛum bonoꝛũ vel manda
tum ſuꝑ hoc ſpãle.vt.ff.de iureiur.l.iuſiurandũ.S.pꝛoc uratoꝛ
⁊. S.defenſoꝛ.no.Hoſti.in.c.fi.de iureiur.
¶Inramentũ qð pars defert parti in iudicio lʒ non poſſit li
cite recuſari ſine cauſa.⁊ ſic intelligitur.l.manifeſte.ff.de iure⸗

ſur. cũ cauſa tamen licite poteſt recuſari quã cãm in ipſa recu⸗

ſatiõe allegare debʒ. ⁊ de ea debet diſcuti.no. bar.in.l. genera
liter. F. omneʒz. ⁊. S.ſinaũt.C. e.ti.vbi vide an poteſt a tali dela

tione iuramenti appellari. ⁊ vide in.l.ab arbitris. ff. qui ſatiſ⸗

da.cogũ.docto.in.c.ſi.de iureiuran.
¶ Ex iuramento litis deciſoꝛio qð pꝛeſtatur in lite in ſupple⸗
mentuʒ pꝛobationis oꝛitur actio ſm vtrũq; ius.vt.l.actoꝛi.C.
de iureiuran. ⁊ in.l.ſñ duo.ff. eo.ti. Abbas in.c, cum veniſſent.

de inſti. viij. colum.
¶ Juramentum confirmatoꝛiuʒ pꝛeſtituʒ ſt uper contractu ali

as permiſſo a iure canonico. lʒ pꝛohibeatur a iure ciuili. vt in
caſu.c.ij.de pac.li.vi.lʒ accumulet foꝛũ foꝛo.vt.c.cũ.C.laicꝰ.ð
foꝛo compe.lib.vi.⁊ non mutat foꝛum vt ibi.tamẽ non poteſt
agi ex iuramento ſed actione ex contractu.no. Abb. vbi 5.
¶ Er iuramento obligationis inductoꝛio vtvidelicet iuro ꝙ
pꝛo te faciam certũ quid nullo tamen pacto pꝛecedente nulla
de iure ciuili competit actio nec oꝛitur obligatio etiam natura
lis. vt. l. ſiquis pꝛo eo.ff.de fideiuſſo.ſecus ſi pꝛeceſſit pactum
etiam nudũ:qꝛ ex eo oꝛitur obli gatio naturalis.vt.ciide pac.

erquo tamen de iure eiuilt nom agitut. vtl. uriſgentium. C. de
pactis.ſed veritas eſt ꝙ vbi pꝛeceſſito bligatio naturalis eti⸗
am de iure ciuili datur actio.vt.l.iuriſiurã di.ff.de ope⸗ lib. 2. c⸗

cum in officijs. de teſta. facit.l.i. ff.de conſti. pꝛinci. qð no. in

c.per tuas.de arbi.hoc cõcludit Anto. de butrio ⁊ abb.poſt
eum in alle.c. cum veniſſent. de inſti.ix. colum.
¶ Juramentüũ in litem eſt de affectione rei itiq; pl erũq; erces
dit verum pꝛecium rei ⁊ pꝛeſtatur quãdo quis poteſt reſtitue⸗
re rem ⁊ doloſe ⁊ contumaciter reſiit vel dolo fa cit quominꝰ
reſtituere non poteſt vt.l.qui reſtituere.ff de rei ven.non tamẽ
babet locum contra temere litigantem qui non tantum deli⸗
quit necvenit ita acriter puniendus.vt.c.nõ afferamus.xxiiij.
q.i.abbas in c.fi.S.in alijs.vt lite non conteſta.xiij colum.
¶ Juramentum litis deciſiuũ qð tendit ad iuris deciſonem
pꝛodu cit actionẽ ſicut ſententia.vt in.l.actoꝛi. C. de iureiuran.
⁊ in.l.non erit.S.dato.ff.e.ti.⁊ tale iuramentũ ſi expꝛimit cau⸗
ſam eſt pꝛobatoꝛiũ talis ꝓbationis que nõ admittit ꝓbatio
nem in cõtrariũ. ⁊ agitur ex cauſa ſuper qua eſt iuratũ. vt.l.ſi
duo patroni.ꝭS.ſi quis iurauerit.ffe.ti.doc.in alle.c. cum con⸗
tingat. de iureiurã. .-N.
¶ JIura mentũ inductoꝛiũ ex qi agitur non declarari ſʒ no
ua obligatio induci nõ inducit obligationẽ ciuilẽ neq; natu⸗
ralem neqʒ habet ſoꝛmã ad credendam obligationẽ parti ſʒ
ſoli deo.⁊ ideo parti non pꝛoducit obligationẽ cum non pꝛe⸗
ceſſit pactum nec contractus nec aliqua foꝛma obligationis
inducẽde cui etid non accedit fideiuſ.no.bar.in.l.ſi quis ꝓ eo
ff. de fideiuſ.naʒ vt deturobligatio ⁊ vinculũ neceſſe eſt ꝙ vin
culũ ſit alligatum in agentem ⁊ patientẽ neqʒ ba bet tale iura
mentũ radices ſuper quibus firmetur. no, doc.ſignãter An.
in.c.cum contin gat de iureiur. .
¶ Siimpubes doli capax contrahit ⁊ iurat fuare cõtractũ
cogitur illud ſeruare.no.glo.in.c.erx litteris.ij. de ſpon. ex quo
no.ꝙ autentica ſacramenta puberũ.extenditur etiam ad ĩpu⸗
berem doli capacem.no. Hoſtien.in.c. cum contingat.de iu⸗
reiuran.⁊ abbas in.c.ex litteris.ij.de ſpon. H
¶ Licet ſᷣm opinio.bar.in.l.ſi quis pꝛo eo.ff.de fideiuſſoꝛibꝰ
Si minoꝛ ꝓhibetur contrahere ſine certa ſolẽnitate:etiã ſi in⸗
terueniat iuramentũ non valet.⁊ mouet᷑:qꝛ peccat tranſgredi
endo pꝛobibitionẽ ſuperioꝛis ⁊ ſic nulla debet obligatio oꝛiri
⁊ c. cõtrariũ tamen tenet abb.in.c.ad apoſtolicam.de regula.
vbi tenet factum contra pꝛohibitionem ſuperioꝛis.vt ibi tex.
¶ Si minoꝛ iurans contractum agat coꝛã ſeculari contra re
um:⁊ reus nõ oppoſita exceptiõe iuramenti fuit condẽnatus
per ſecularem an poterit victus ad eccleſaſticũ iudicẽ recurre
re ꝓpter iuramentũ.vide.j.minoꝛ.vᷣ.ſi coꝛã iudice ſeculari.·
¶Mulier iurans in contractu perdit beneficiũ velleyanum
na aſtringitur pꝛopter pꝛeſtitum iuramentuʒ.etiã ſi non fenun
ciet velleyano.no. Hoſtien. ⁊ Jo.a n.in.c.ex reſerip.de iureiu
ran. vide.j.mulier ſi ſe obliga. ”ÿMẽ

¶ Si mino: vel mulier iurent ꝙ nibil alienabit nec alienatio⸗

ni conſentiet niñ ex cauſa rationabili ꝓbata coꝛaʒx iudice ⁊ ip
ſo auctoꝛizsante ⁊ ſi hoc fecerit reuocabit iuxta poſſe.demũ cõ
ſentit alienationi ⁊ iurat nõ venire cõtra,ſtandum eſt pꝛimo
iura mento.vt patet in.c.intellecto.⁊ in.c.veniens.in fi.de iure
iuran.no.Hoſtien.in,c.cum contingat.eo.ti ððMMU
¶ Juramentü licet repꝛeſentet minoꝛem eſſe maioꝛem noſj ta
men per illud excluditur ius cõmun ar. C. de trãſac.l.ſi ex fal⸗
ſis.cum nec de illo cogitatum doceatur.vt.c.ad noſtram.i.de
iureiur.niſi iuraſſet q iſta rõne nec alia non contraueniret idẽ
ſi donauit ⁊ iurauit non reuocare.no. Hoſti.⁊ alij docto.in.c.
cum contingat.de iureiur.
¶ Qicet minoꝛ excludatur per iuramentuʒ a beneficio etatis

hinc eſt ꝙ reſtitutionẽ in integrũ rõe minoꝛis etatis petere nõ

poteſt: non tamen excluditur a beneficio iuris cõmunis:ideo

ſi decipiatur in contractu venditionis põt agere vel ad ſup⸗
plendũ pꝛecium vel ad reciſionẽ contractus.⁊ hoc veꝝ niſi iu

raret non petere rẽ ex eo ꝙ deceptus eſſet ⁊cqꝛ tũc vtraq; via
eſt ſibi pꝛecluſa no. glo. appꝛobata p docto. in.c.cũ caula.de
emp.⁊ ven. in fi.hanc opi.tenet hoſtiẽ.in.c.cum contingat de

iureiuran.circa qð not.ꝙ licet io.an.ſᷣm Dp. in alleg. ccñ cau

ſa.teneat ꝙ ad hoc vt iuramentum pꝛeiudicet minoꝛi etiam qᷣ

ad etatem requiratur ꝙ ſit certificatus de iure ſuo cum mino:

pꝛeſumatur ignoꝛare ius ſuum. vt.l cũ de indebito, ff. de ꝓba.

k iiij

Lidem tenet Fredert. de lenis ſuo coõnlio. cxcvi bar tamen in

l. ij. C. de ctraben emp. 1 melius in. l. ciendũ.ff. de ᷣbo. o bli.
tener eꝙ non reqratur aliqua certioꝛatio. idè ar. in. c.ij. de pac.
lvt rbor veꝝ niſi conſtaret minoꝛè nõ in tellexiſſe q; iurauit
qꝛ ignoꝛans nõ conſentit. ? hanc opi. appꝛobat abbas in al
leg. c. cũ cauſa.cigca fi. vide.ð. abſoluere põt epᷣs minoꝛẽ ⁊ c.
¶ Juramentũ ſi eſt licitum eſt oino ſeruanduʒ. de iureiur. per
rotrũ.ſed ſi eſt illicitũ ⁊ conſtat poterit quis pꝛopꝛia auctoꝛita
te cõtra uenire.xxiij.q.iiij Quaſi per totũ.ſed ſi dubitatur recut
ritur ad ſuperioꝛẽ. no. glo.⁊ inno.in.c. venerabilem.de elect.⁊
ibi abb. penui. colum. ? vide glo. ⁊ doc. ſignanter. Hoſtien. in
c. fi. de teſti. co gen. in ſi.
¶ VUbi certum eſt iuramentuʒ foꝛe illicitũ is qui iurauit ſine
abſolutiõe aliqua poteſt ⁊ debet venire cõtra.vt pꝛobat᷑.xxij.
q·iiij. in malis.⁊.c.ſi aliquid. ⁊.c.diffinitio. in dubio autez ad
ipſum recurrendũ eſt. vt.c.venerabilẽ. de elec.vbi vide inno.
¶ Juramentum non eſt indicendũ ei de quo ſuſpicat᷑ ꝙg deie
rabit ⁊ qui bocſcit ⁊ cogit eũ iurare bomicida eſt. fa cit.de co⸗
ba.cle. ⁊ muli.c.dericos.no.boſtien.in.c.⁊ ſi xpᷣs.de iureiurã.
¶ Mon eſt iniungendũ alicui per iuramentũ ꝙ veriſimile ſit
ꝙ non debeat ſeruari: vt colſigitur ex.c. clericos. de coha. cle.
2 mu.⁊ ibi glo.cum ſuis concoꝛ.⁊ ibi hoſtien.
¶ Juramentũ non eſt deferendum illi contra quem veriſimi
liter pꝛeſumitur de tranſgreſſione vt colligitur ex.c.clericos.ð
coha. de. ⁊ muli.ĩmo deferens iuramentũ peccat qꝛ eſt cauſa
in teritus anime illius.xxij.q.v.ille. qð eſt contra eos qui in i
dicio dicunt iuret aduerſarius ⁊ bibat ſibi hoc ſacramentũ et
vebemẽter pꝛelumitur de tranſgreſſione.not. Abb. in alleg. c.
clericos. t ipſe Abb. in.c.ex parte.ij.de cler.non reſiden.vide
5.conſuetudo que eſt bona.
¶ Juramentũ ſi pot ſeruari ſine ĩteritu ſalutis eterne:lʒ teme
rarium ⁊ pernicioſuʒ ex eo debet ſuperioꝛ pꝛius adiri.vt. c. cũ
quidam. de iureiuran. 7.c. allega. venerabilem. ſed ſi eſt teme⸗
rarium ⁊ nõ pernicioſum ex toto debʒ ſeruari.vt.c.debitoꝛes
de iureiuran. Abb. in. d. c. venerabilem. vlti. colũ. vbi ipſe not.
qꝙ nedum in temerarijs iuramẽtis:ſed etiam ex licitis ⁊ hone
ſtis põt quis cõtrauenire pꝛopꝛia auctoꝛitate inſtaãte neceſſi⸗
tate ſi ſuperioꝛ nõ põt adiri.ix.q.iij.anteceſſoꝛ.id ẽ putat ibi in
no. ſi imminet publica vtilitas ſpiritualis quod appꝛobat ibi
Abb. vlti. colum.
¶ A iuramẽto pꝛeſtito ꝑ metũ vel turpiter poteſt epiſcopus
abſoluere iurantem in abſentia partis.vide.S.epiſcopus po
teſt abſoluere.⁊.S.epiſcopus bonoñ.
¶ Juramẽtũ pꝛeſtitũ per metũ põt relaxari dũ tñ talis ſit me
tus qͥ potuit cadere in conſtãtem.vt.c.cũ dilectus ꝙ metus cã
facit.c.ſi vero.de iureiuran.⁊ abb.in alle.c.cum dilectus.
¶ Juramento cõquerentis ſtatur vbi ꝑ metũ aliquid perdit᷑
idẽ ſi per vim ſiue ſit ablatiua ſiue expulſiua vel cõ pulſiua tur
batiua vel in quietatiua. no.glo.in.c.ad audientiã qð metus
cauſa. ⁊ abb.in.c.fi.e.ti.idẽ ſi ſuꝑ rebus furatis:qꝛ eadem eſt
ratio.vt ibi no.⁊ vide.c.ſicut noxius.de pꝛeſumptio.⁊.c.item
cum quis.de reſti.ſpo.⁊.S.furtiue quoq; res.inſti.de vſucapi.
⁊ idem ſi conuẽtus arguatur de dold:qꝛ tunc in odium doloſi
pꝛopter difficultatẽ pꝛobationis ſtatur iuramento partis.vt

„

erempliſicat innꝓ.⁊ boſtien. ⁊ abb. in allega.cfi.qð me.cau.
¶ A iuramento pꝛeſtito in cõtractu an põt epᷣs abſoluere nõ
vocata parte. vide.S. a ſoluere poteſt epiſcopus.
¶ Juramentum qð concernit cõmodum homĩs põt ab ho⸗
mine remitti.vt.c.i.de iureiuran.ſed ſi quis in intuitu dei iura⸗
uerit ducere aliquẽ mulierem in vxoꝛem non poteſt illa remit⸗
tere iuramentum. vt.c.ij. de ſpon. eſt concluſio Abb. in alleg.
c.ij.de ſpon.in fi.
¶ Juramentum metu pꝛeſtitum non eſt obligatoꝛium matri/
monium qꝛin eo non tribuit libertatem conſenſus. vt.c.ſigni
ficante.de eo qui duxit in matrimonium.⁊ ibi abb.
¶ Jurans ſolu ere vſuras poteſt agere anteqᷓᷓ cõueniatur.vi
de.õs.foꝛum rei. G
¶ JIuramentum ſi petat᷑ relaxari ſuper dſurario contractu:et
per hoc obligatio que contracta erat ex ioto tollatur requiri⸗
tur tunc partis vocatio ſolennis examinatio ⁊ compulſio cre
ditoꝛis ad relaxandũ iuramentuʒ cum conſtiterit de veritate
vſurarij contractus. ſed ſi petatur relaxatio non ad debitum
tollendum ſed ad habilitandum perſonam vt nõ obſtante ſa

cramento poſfit detegere kraudem contraetus tuncnõ reqͥrſt
citatio qꝛ iuri partis in nullo detrahitur. eſt cõcluſo Olara.
conſilio.cxx.vide tamen.S.abſoluere poteſt epiſcopus. 4
¶ Licet de iure creditoꝛ tenetur relarare iuramẽtum in frau⸗
dem vſurarũ extoꝛtũ.vt.c.i.de iureiuran.ſi tamen creditoꝛ eſt
abſens vel ad illud relarandũ induci nõ põt: iudex poteſt hoc
ex officio ſuo facere.de iureiuran.c.cũ quidaʒ.S.vlti.de teſti.c.
conſtitutis. xv.q. vi.c. auctoꝛitate.ar.ff. de fideicom.li.l.ſi eum
ſeruum. in. S. ſi quis ſeruum. ⁊ etiaʒ vbi talis relaxatio de iure
dubia videtur poſſe ex mero officio inquirere.not.de iureiur.
c.ad noſtram.ij.eſt concluſio oldra. conſi.clxxxvi.
¶ Juramenti relaxatio poteſt fieri per epᷣm ꝓpter pauperta
tem petentis abſolutionem a iuramento qð pꝛeſtitit de ſoluẽ
do creditoꝛi ⁊ de renũ.ceſſionis bono.ſi bonis cedere vult eti
am creditoꝛe nõ vocato eũ per talem relaxatõem non fiat eipᷣ

iudiciuʒ conſtate paupertate ſeu inopia debitoꝛis eius actio

eſt pꝛo temꝑe inefficax.ff.de dolo.nã his.de ſolutio.c.odoar/
dus.de reſti.ſpo.olim.ij.⁊ tale iuramentũ obligat ad impoſſi
bilẽ ſolutionẽ. poteſt ergo iurans etiaꝰ ꝓpꝛia auctoꝛitate con
trauenire.c.ſi aliquid.xxij.q.iiij.⁊.c.iter cetera.citatio ergo fa⸗
cta hoc caſu cauiſſet effectu.abſurdum enim eſt dicere id fieri
debere cuius nullus eſt effectus.de cõ ſue.quãto.de elec.c.cõ⸗
miſſa. S. poꝛro.lib. vi.eſt cõcluſio Jo.cal.in ti. de iureiurã.cõ⸗
filio. vij. ⁊ẽ banc appꝛobat Barba. in. c. ſignificante. de pig.
¶ Cõtra iuramentũ pꝛeſtitũ de ſoluẽdis vſuris põt iud ex er
officio ſuo ꝓuidere ne exigatur. vide.j.vſura.v.non obſtante
¶ Mon valet iuran ẽtum eius qui iurat non denũciare eccle
ſie vel iudici eccleſiaſtico nec petere relaxationẽ illiciti iuramẽ
ti ſuper vſuris:qꝛ non põt ſe obligare cõtra bonũ charitatis
⁊ contra diſpoſitionẽ euangelicaʒ ſi peccauerit in te.⁊c.qꝛ de
nuncians fundat ſe ſuper peccato creditoꝛis ⁊ ſalutem anime
illius ⁊ nõ ſuper ꝓpꝛio ſuo comodovt no. Abb.in.c.tuas du
dum. de vſuris. ⁊ vide qð no.in.c.ad noſtraʒ.ij.de iureiur, idẽ
tenet Barba. in.c.lieet cauſam penul, colum.
¶ Juramentũ põt relarare epus bonoñ. ſuo ſubdito cũ alio
extraneo contrahente ſuper contractu vſurario ⁊ eum nullum
declarare. vide.S.foꝛus.vᷣ.epᷣs bonoñ.
¶ Aicet iuramentũ licitũ ex parte iurantis ⁊ illius cui pꝛeſta⸗
tur debeat inuiola biliter obſeruari:ſi tamẽ eſt illicitum ex par
te vtriuſq; obſeruandũ non eſt.vt.c.non eſt obligatoꝛium de
reg.iuris lib.vi.ſi tamẽ eſt licitum ex parte iurantis illicitũ ta
men erx parte ſuſcipientis eſt obligatoꝛiñ qꝛ habʒ radices exꝑ
ſona iurantis cõ pellit᷑ tamẽ is in cuius fauoꝛẽ fit illud remit⸗
tere.vt.c.i.de iureiur.⁊ ibi doc.⁊ etiam a veratione deſiſtere:
vt. c. peruenit.i.eo.ti.
¶ Si ad relaxandũ iuramentũ nullo modo poteſt induci cre

ditoꝛ vſurarius iudex illud relaxabit.ar. in.c.cum quidã.S.vl⸗

ti.de iureiuran.de teſti.conſtitutis.xv.q.vi.auctoꝛitateʒ. In⸗
no. Hoſti. ⁊ Bol. inec dedfrores oenmeinran⸗
¶ Jurans nõ petere vſuras poteſt eccleſie denũciare ⁊ eccle
ña poteſt cõpellere creditoꝛem ad penitentiã quã non põt fa

cere niſi ſoluat vł reddat vſuras vbł etiã iudex ſine alicuius de

nunciatiõe pꝛecipiet ſub pena excõicationis ꝙ quicũqʒ ſcitve
ritatem dicat.⁊ ſic coget vſurariũ ad reſtituendum.vt.c.ad no
ſtram ij. de iureiur. ſi tamen iurauit nõ denunciare non eſt ta⸗
le iuramentum obſeruandũ:qꝛ eſt contra regulam euangelij
c.quem admodũ.e.ti.epᷣs tamen in talibus diſpẽſare põt.no.
Inno. Hoſtien.⁊ Anto.in.c.debitoꝛes. de iureiuran.glo.⁊
docto. in alleg.c.ad noſtram. .
¶ Debitoꝛ iurans ſoluere vſuras debʒ cogiillas ſoluere. vt
c. debitoꝛes qð inrelligit ibi Hoſtien. verum debitoꝛe nõ agẽ

te contra creditoꝛem vt relaxet ſibi iuramentum vel non exci⸗

piente ⁊ agente termino ⁊ termino ſolutionis inſtante agen⸗

te. ergo debitoꝛe termino ſolutionis pendente cogitur credi⸗

toꝛ iuramentum relaxare per excõicationem: vt late ꝑ Hoſti.
in allegato.c.debitoꝛes.⁊ ſic ĩtelligit᷑ gl.ibi in.c. peruẽit.i.e.ti.
¶ Juramentũ metu cõditiona li extoꝛtũ licet obliget non ta⸗
men obligat iuramentum coactione abſoluta extoꝛtuʒ.c.pꝛeſ
byterũ.l. diſ. Item in iuramẽto verbali cadit coactio pꝛeciſa
ſi manuʒ tua capio ⁊ te inuito facio te ſcribere:vt no. Jo.an.
in. c. verum.de iureiuran.allegat dictuʒ philoſophi qui voca
tur ſcðᷣs qui ꝓpter caſum moꝛtis mris nolebat loqui ⁊ ſcripſit
in tabulis vocis mee pꝛoferende nulla eſt poteſtas.

— — — —

— — — —

— —

rͤff
e,

fmn
Reſ
thoe
eſtic⸗
ſeun
ire
neiut,

Hpenn
deſdei
epllter
finiß
usagt
olenn
npoß
tatecen
agotn
keigfiei
lecccy⸗
eiurici
depg
kinceder
Obltune
ſeecce
liurni
hunts
neede
mopine
as d
lun ide

ſchat⸗
nnollun

ipieſa

nerpor

lufn de
lictita
lceserg
haremt
deſtar

ſchaat
di1l
ee n

etui

vrprſ
cnivsde

ſn
c.0

hnekta⸗
vangeii

An. Got

ſoluget
rſic
Anon
ntnen
Cnt
hene
Merick
Nlzh⸗

¶Juramentum non ertenditur niſi ad ea de quibus cogita

tuʒ eſt vel debuit merito cogitari. vt.c.quitauallis.de iureiur.

2.c. ex multiplici de deci. ⁊ de reſti.ſpo.audita. xxij.q.ij.ne qs.
arg. ff de tranſac.l. cum acquiliana. non enim videtur cogita
tum per iurantem vt pena excedat enipà vel contra ius aliqd
determinetur.vt alleg.c.quintauallis.vel ↄtrariũ pꝛimo iura
mento.vt.c.veniẽs de iureiuran.vel contra pꝛeſumptõem cõ⸗
muneʒ: vt ſi crederet boc mãdari nunqᷓ iura ſſet.arg.c.petitio
eo.ti.no. Inno.⁊ Hoſti.in alleg.c.veniens.
¶ Juramentum in foꝛo anime recipit interpꝛetationẽ fm in⸗
tentionẽ iurantis. vt c.quanto.⁊.c.ad noſtram.ij.de iureiurã.

ſed in iudicio recipit interpꝛetationeʒ ſm ius.vt.c. venientes

eo.ti.no. Inno.in.c.veniens.eo.ti.in fi.

¶ Jurans nõ repetere vſuras poteſt er noua cauſa eas pete/

re ſcʒ iure legati ſi teſtatoꝛ vſurarius eas legauit debitoꝛibus
arg. de renũ. cñ inter.p.ff.de ſucceſ.edi.l.i.S.cũ dicimus.nã nõ
põtpacto perimi id de quo cogitatũ non doceat᷑.ff.de trã ſac.
l. cñ aqͥliana.⁊.l.qͥ cum tutoꝛibus.⁊ vbi pecunia nõ eſt ſoluta
teſtatoꝛvidetur legaſſe liberationẽ ff. de libe.lega.i..iij.ſed vbi
iam ſoluta erat videtur legaſſe remiſſionẽ cõperentem excep⸗
tionis ex iuramẽto.ff.de liber.leg.ſi creditoꝛ.poterit ergo age⸗
re debitoꝛ ex teſtamẽto ⁊ officio iudicis vt a ſacramẽto abſol
uatur. vt. c.i. e. ti. ⁊ etiãõ denũciando.vt.c.quẽadmodũ.e.ti.ĩ fi.
no.Hoſti.in.c.ad noſtram.ij.de iureiuran.
¶ Jurans vſuras nõ repetere ſi velit iuramẽtum ſuũ ſeruare
non pꝛo pter hoc creditoꝛ pecuniã illã lucrifaciet ſed fiet inde
elemoſyna. vt.c.cũ tu. de vſu.no.doc.i.cd nr̃aʒ.ij.de iureiu.
¶ Juramẽtum licitũ etiã per vim extoꝛtũ:ſi alias eſt in pꝛece
pto dʒ obſeruari ex vi pcepti nõ ex vi iuramẽti qᷓ;uis ab ipſiꝰ
obſeruatõe põt iurans abſolui.vt no.in.c.i.⁊.c.creditoꝛes.de
iureiur. alias aũt ſi iuramentũ licitũ etiã ꝑ vim extoꝛtũ non in
eſt pᷣcepto ſi nõ ſuatur iurãs nõ incurrit ꝑiuriuʒ fuata tamen

diſtinctionede qua in.c.ad aures.qð me.cau.no. Inno.⁊ hbo

ſtien. in.c.ad noſtram.iij.de iureiur.
¶ Juramentũ pꝛeſtitũ ſuꝑ bis que habẽt cãm ꝓhibitionis ꝑ
petuã vtĩ caſu.c.cũ ↄtĩgat ð iureiur.nõ valʒ.nã ⁊ ſi mulier ſecu
do conſenſerit alienationi rei dotalis ⁊ renũciauit decetero ẽ
excluſa.vt aut᷑.ſiue a me.C. ad vellei.⁊ no.i.c.ꝑuenit.de emp.⁊
vend.nimirũ qꝛ etiã iuramẽtuʒ firmat pactuʒ legis cõmiſſoꝛie
c.ſignificãte.de pig.q;uis a iure ſit alias repꝛobatũ.C. ð pac.
pig.l.i.in fi.facit aut᷑.ſacramẽta puberum.C.ſi aduer.ven.que
ſumitur ex.l.frederici in li.feu.poſt titu.qui debeat ſuccedere ĩ
feu.bac edictali.S.fi.no.Hoſti.in alleg.c.cum contingat.
¶ Juramentũ qð vergit in pᷣiudicium creditoꝝ ſiue in pꝛeiu⸗
diciũ eccleſie vel regni vel cuiuſcũqʒ alterius nõ tenet nec eſt ſ
uandum.no. Inno.in.c.cũ contingat de iureiur.idẽ ſi illud ſu

per quo iuratur habʒ perpetuã cãm pꝛohibitiõis vel ex ſuina

tura eſt turpe ſeu ſit pꝛeſtitũvi vel dolo vt ibi tex.⁊ glo.
¶ Juramentſ ſi apponitur in cõtractu repꝛobato a iure fauo
re publice vtilitatis pᷣncipaliter non obligat luranteʒ vt in ca
ſu.c.ſi diligenti.de foꝛo compe,⁊.liij.⁊.l.quẽadmodum.C.de
agricol.⁊ cenſi.lib.xi.
¶ Juramentũ appoſitũ ſup pacto de nõ cedẽdo bõis nõ va
let.no.bar.in.l.alia.S.eleganter.ff. ſo. ma.allega.l.nſimo.C.de
act. ⁊ obli. Cy.ibi.⁊ in.il.i.C.qui bo.cede poſ.tenet contrariuʒ

