iurans ſi nõ facit qð iurando ꝓmiſit ꝑiurus eſt pᷣterq; ſi pẽdẽ
te appellatõe a cõtradictiõe deſiſtat quia tũc benigna interp
tatione põt dici ꝑiuriuʒ nõ incurriſſe.ar.ffde bo.liberto.l.qui
cum maioꝛ. S.accuſaſſe. ⁊.c.apud.xxxij.q.i.item necappellatõ
ne admittit᷑ que ad defenſionem tendit iniqᷣtas cuʒ ſit ꝓpuiſa
ad remediũ.vt in.c.cũ ſpali.S.poꝛꝛo.de ap.no.doc.ſi gnanter
boſt. in. c. bꝛeui.de iureiur.
¶ Appellatõis iudex nõ ſolũ poterit ꝓnũciare male vł bene
appellatuʒ ſʒ etiam de nouo cõdemnare ſi iudex a quo omiſit
cõdemnatiõeʒ vt colligitur ex tex.c.raynucius.de teſt.ver.qð
auteʒ.exquo infertur ꝙ ſi actoꝛ appellat a ſnĩa abſolutoꝛia iu
dex appellatõis nõ ſolum pꝛonũ ciabit male iudicatum⁊ be
ne appellatum ſed etiam condẽnabit reum actoꝛi ſi de iureve
niat condẽnãdus.vt in.c.cum cauſam.de re iudi.⁊ no.barto.ĩ
l.cum apud.iudica.ſol. ⁊ ſic limitatur tex.ij q.vi.in fine.immo
plus ꝓbat ille tex. ꝙ iudex appellatõis poterit refoꝛmare ſen
tentiam vbi ꝑpenderit eam de iure refoꝛmandã etiam ſi nõ al
leget᷑ ꝑ partem.no.Abb.in allega.c.raynucius.viij.colum.ex
q̃bus ipᷣe infert vnum generale quod vbi aliquod ius ẽ dedu
ctum in iudicium qð competit parti lʒ ꝑs ignoꝛet poterit⁊ de
bet iudex ex offõ ſupplere qñ illud eſt ſibi notuʒ vł notoꝛiũ vt
iudici.vt le.⁊ no.in.l.i.C.vt que deſunt aduo.⁊.o.bone.j.ð po
ſtu. pla.⁊ in.c.cũ dilectus.de ↄſue.
¶ Appellatõis iudex coram quo defert᷑ iudiciũ nullitatis g
ſnĩam ab inferioꝛe latam nõ refoꝛmat ſniam inferioꝛis ſed ſim
plłr.ꝓnũciat eam nullam cõſtito de nullitate. vt eſt tex.ĩ. c.cuʒ

dllecti. de emp. ⁊ ven. quod eſt veꝝ quãdo ꝓceſſus ex toro eſt
nullus ꝓpter ineptitudinẽ libelli.ſecus vbi ꝓceſſus valuiſſet
⁊ ſnĩa tantum fuiſſet nulla vł iniuſta.⁊ ſic intelligit᷑ quod no.

abb. in.c. cum Joã.de fi.inſtru.⁊ Barto.in.l.ſi expꝛeſſim.ff.de

appel.abb.in alleg.c.cum dilecti.

2

¶ Si appellat᷑ ab executoꝛe qui

res mobiles ⁊ fructus rei ĩmobilis in bus erat executio fien⸗

da pẽdente appellatõe debẽt ſequeſtrari.vt in.l.ab executoꝛe

C.quoꝝ ap.nõ recipi.⁊ Barto.vbi dicit ꝙ ſi aliqs capiatur
ꝓpter debitum ⁊ ab ipᷣa captura appellat᷑ nõ dʒ ẽt ſtatiʒ rela
xari ſʒ pẽdente appellatõe dʒ teneri ſcut de re mobili dr.de qᷓ
vide ſpe.in ti.de ſen.ꝓla.S.nũc ſciendũ.vᷣ.ſʒ nũquid.ab.in.c.
qð ad ↄſultationẽ.circa fi.de re iudi.
¶ In appellatõe que fit ab executoꝛe qui modum excedit ap
peilãs dʒ ſeinꝑ expᷣmere cãm.vnde nõ puto valere hãc appel
lationẽ.appelſlo quia excedis modũ in exequẽdo qꝛ grauamẽ
dʒ expꝛimi noĩatim ⁊ nõ in genere.vt in cle.appellãti.ð app.
ab.in.c.qð ad ↄſultatio nẽ.de re iudi, ð

¶ Appellari poteſt quis in cã criminali ⁊ termino appellatõ

nis pendẽte nõ dʒ ſnia executõi mãdari.⁊ an ſi imineat pena
vltimi ſupplicij.vt in.c.cum ſit romana:de appel.ð quo ꝑ bar.
in. l. ꝗͥ vlti.ff.de penis. — .
¶ Appellatio vbicũqʒ eſt ma nifeſte cõtra ius vł generałr in
terdicit᷑ a iure nõ tenet iudex ſuperſedere ĩmo tenetur pꝛocede
re ad executionem niſi aliqua rationa dilis cã alleget᷑ ⁊ expꝛi
mat᷑ iuri cõſonãs.de quo in.c.paſtoꝛalis.S.i.de offi.deleg.⁊ ĩ

c.romana.de ap.lib.vi.vt eſt tex.ĩ.c.cõ ſu luit tertio.de appel.

⁊ ibi ab.circa pꝛincipium. ðð
¶ Appellatõe deßta ꝑ negligentiã appellantis poteſt iudex

a quo ex offõ ꝓcedere in cauſis in qͥbus eiꝰ offm̃ exuberat.vt

in eã electõis ⁊ in ſiłlibus.vł ad vtilitatem reipublice vt eſt ca
ſus no.in.c.conſtitutus.j.de appel. Hr
¶ Appellari poterit ſꝑ a ſnĩa lata ſuꝑ poſſeſſoꝛio ſi appella

tõe pendẽte nõ impedit᷑ executio ſnĩe.⁊ bocvidet᷑ velle.l.vni⸗
ca. C.ſi de mo.poſ.ſiẽin appellatõe q̃ interponit̃ab executoꝛe.
vt ĩ.l.ab executoꝛe.C.qꝝ ap.nõ reci.⁊ vʒ oĩo appellatõ qñ ille

qui agit poſſeſſoꝛio ſuceubuit qꝛ foꝛte non habuit alind reme
diũ ad recuperandã poſſeſſionẽ ⁊ ſic tracat᷑ de ſuo graui pᷣiu

dicio.eſt cõcluſio abba.in.c.cũ ad ſedem.de reſti.ſpo.xxi.colũ.
idem de iure canonico tenet frede.ↄſilio.lxxiiij.? Pau.in cle.

vnica.de ſequeſt.poſ.⁊ fruc.
¶ Appellatione pendẽte executio ſnĩe fieri nõ debet ⁊ ſi fiat

inuito poſſeſſoꝛe reſtitui debet in pꝛiſtinum ſtatum anteq;ap

pellatõis cauſa examinet᷑.vt eſt tex.in.c.veniẽtes.de iureiur.
⁊ ibi glo.fi.ꝑ doc.appꝛobata.
¶ Appellari nõ poterit ab arbitris omnimode volũtatis et
extraiudicialibus.vt ĩ.l.i.C.de arb.⁊ in.l.a iudicibus.ij.q.vij.

licʒ poterit arbitrium ꝑ viam reclamationis retractari ꝑ ĩplo

rationem officij iudicis.vt ibi no.glo.⁊ anto.in.c.cum dilectꝰ

de arbi.quod limitat ibi abbas quando arbitrium euidenter

continet iniquitatem etiam in leſione ſolius patris.⁊ hoc ſen
tit archið.in.d.c.a iudicibus.

¶ Appellari nõ poterit ab arbitratoꝛe qͥ taq; bonus vir pce⸗

dit.no.bar.iĩ.l.ij. C.vbi ⁊ apud quẽ.⁊ ĩ.l.i.C.de arbi.vbidĩ ꝙ;

a ſnĩa arbitratoꝛis iõ nõ appellat᷑ qꝛ nõ agit᷑ ex ſnĩa ſʒ ex cõ⸗.

pꝛomiſſo ⁊ cõtractu ꝓpꝛio.no. Inno.in.c.ſtatutũ.de reſcrip.

li.vi.⁊ idẽ ſentit bar.in.l.i.ff.de leg.ij.ſʒ pᷣtextu iniquitatis po⸗

terit peti reductio ad arbitriũ boni viri.vt ĩ.l.ſi ſocieta teʒ.S.ar
bitratoꝝ.ff.ꝓ ſocio.ab.in alle.c.cũ dilectꝰ.de ar.

¶ Appellari nõ poteritvictoꝛ ex ſola omiſſiõe condẽnatõis

expẽſarum ſi ꝑs victa ſimpłr appellauit qꝛ ꝑ appellationẽ ad
uerſarij poterit expenſas cõſequi ne iudicem appellãdodeho
neſtet. vt in.l.omneʒ honoꝛem.C.quãdo pꝛouoca.nõ eſt neceſ
ſe.quod ꝓcedit etiam ſi pars victa appellans appellationem
nõ pꝛoſequitur cum eſt ius queſitum appellato vt poſſit illaʒ
inuito appellante pꝛoſequi.vt in.c.ſignificauerũt.de excepti.
⁊ ibi abb.notabiliter.⁊ eſt caſus in.d.l.omnem honoꝛem:ſi ta
mẽ ꝑs victa appellauit a ſnĩa quatenus faceret cõtra eaʒ tũe
requiritur ꝙ victor appellet.eſt conduſio An.⁊ ab.in alleg.c.
ſignificauerũt.i.colum. WM
¶ Appellari non poterit a ſnĩa pᷣncipis nec ꝑ ſe ſᷣ nõvult ad

inittet ſupplicationẽ qꝛ lʒ pᷣnceps nõ poſſit de directo tollere

moduʒ excedit ſi expꝛimitur
iuſta cauſa de qua dubitat᷑ an ſit vera ſuſpenditur executõ ?⁊?

dekenſionẽ tñ ꝓ pᷣncipe pᷣſumit᷑ cũ ꝓceſſu cã cogn ita.facit qð
no.bar.in.l.fi.C.de legi.⁊.c.cũcta ꝑ mundũ.ix.qiij.idẽ cũ pᷣn⸗
ceps cõmiſit alicui cãm appellatõe remota.naʒ poterit ſivult
appellatõ nẽ nõ admittere.⁊ hoc concludit Abb no.ſuper ru
bꝛica de appellatõibus.ij.colum.
¶ Appellari nõ poterit a ſtatuto generali loci.no. barto.ĩ.l.
oẽs populi.ff.de iuſti.⁊ iur.⁊ in repetitõe.⁊.l.fina.de appelł.
recip.quod eſt veruʒ niſi cõtineat aliquam iniquitatem quia
tũc poterit appellari ⁊ vnus ſolus poterit reſiſtere oĩbus ſta⸗
tutarijs.vt in.c.de his que fi.a ma.ꝑte ca.vbi uide pulcbhrum
dem̃ Inno.ĩmo ſi eſt officialis tenet᷑ dimittere offm̃ ſi nõ po⸗
terit alr obuiare ſtatuto iniquo.no.doc.in.c.aduerſisde ĩmu.
ec.⁊ ab.in.c.ↄſuluit.tercio.de ap.in fi.
¶ Appellare nõ poterit incõtinẽti citatus ad locum nõ tutũ
quãdo nõ cõſtat iudici vł eſt dubiñũ an locus nõ ſit tutus niſi
pus ꝓponat᷑ coꝛã iudice qꝛ non poterit iuſtificari appellatio
niſi ꝓponat᷑ coꝛam iudice exceptio ſi tute ꝓponi poterit:ſed ſit
locus ſit adeo periculoſus vt nec ꝑ ſe nec peralium poſſit tůte
ire ad exceptionem ꝓponẽdam tũc nõ tenet᷑ pꝛoponere⁊ ha
bet locum appellatio.vt no. Inno.i.c.ex parte.j.de ap.Sive
ro notoꝛium eſt locum nõ eſſe tutum tũc uedum poteſt incõti⸗
nenti appellare ſed etiam poterit paꝛs citata citationeʒ omit⸗
tere ⁊ de citatõe nihil curare vt pꝛobatur in cle.paſtoꝛalis.S.
piſana.de re iudica.facit quod elegãter no. Inno.in.c.ij.ð di
la.eſt cõcluſio ab.in alleg.c.ex ꝑte.
¶ Appellari non dʒ a pꝛimo decreto niſi ius ꝑtis abſoꝛbea
tur nõ reparabile ꝑ ſniam a ſecũdo decreto bñ poterit appel⸗
lari quando fuit interpoſitum cõtra nõ latitãtem.eſt cõcluſio
abb.i.c.cũ ad ſedem.de reſti.ſpo.circa fi.
¶ Mõ appellat᷑ a pena legis qñ eſt lex generalis ſecus ſi eſt
ſpecialis ⁊ ſpãlitet cõtra ipᷣm facta eſt lex vł ſtatutũ vł ſi redar
guitw᷑ de iniquitate vt quia lexr imponit magnà penã:nã a iudi
ce declarãte ipᷣm ĩ eam incidiſſe optime poterit appellari.no.
glo. i. c. cupiẽtes.de ele.lib.vi.facit.c.ꝑuenit,de ap.Abb.in.c.
ſuꝑ bis.de accu.vi.colum. L
¶ Appellari nõ poterit in his que relinquũtur ↄſcĩie ſudicis
no.glo.in cle.vnica.de iurep.⁊ no:ĩ.c.ſtatutũ.S.aſſeſſoꝛem.ð
reſcrip.li.vi.tamẽ iniuſte grauatꝰ poteſt appellare ad ſuꝑioꝛẽ
nõ ad hoc ꝙ iudex teneat᷑ appellatõi deferre:ſed quo ad hoc
vt ſuꝑioꝛ poſſit examinare appellatõnẽ ⁊ reuocare grauamẽ
quod notabis.abb.vbi ſupꝛa.
¶ Appellatio interpoſita ante ſnĩam nõ vʒ niſi expᷣſſa cã rõ⸗
nabili que ſi eſſet ꝓbata deberet legitima reputari ⁊ boc ẽt ſi
cã ſit notoꝛia:nã lʒ notoꝛietas releuet ab onere ꝓbãdi non tñ
ab onere ꝓponẽdi.vt in.c.vt debitꝰ.de appel.⁊ ibi Ab.i pn.
⁊ eſt terx.in cle.appellãti.eo.titu.
¶ Appellatio nõ admittit᷑ in cauſa criminali tribus cõcurrz
tibꝰ.ſcilʒ ꝙ delinquẽs fuerit ꝓpꝛia voce ↄfeſſus nec ꝑ coactõ
nem neq; foꝛmidine toꝛmẽtoꝛum.item teſtibus conuictus itẽ
argumẽtis ſuperatus:neciudex ad quẽ tenet᷑ taleʒ appellatõ
nem admittere qꝛvidet᷑ interpoſñita cauſa ſubterfugij.vt ĩ.l.ij.

⁊.il. abſtinẽdum.C.quoꝛum app.nõ reci.⁊ glo.in.l.creditoꝛ.S.

iuſſus.ff.de appella.ij.q.vi.ſũt quoꝛum.idem intelligo quana
do ſolum fuit cõfeſſus ⁊ nullam cauſaʒ expꝛimit in appellatio
ne ad ſubſtantiam cõfeſſionis iam facte quia cõfeſſio aliter ñ
excuſata inducit notoꝛium vt dixi⁊ in notorijs nõ admittituꝛ
appellatio.ut in.d.S.poꝛꝛo.⁊ licet in appellatione a diffiniti⸗
ua nõ eſt neceſſe expꝛimere cauſam.vt in.c.quod ad conſulta
tionem.de re iudicata.illud pꝛocedit quando appellatio non
eſt contra ius quia tũc nõ admittitur niſi expꝛimatur cauſa rõ
nabilis.no. Inno.i.c.paſtoꝛalis.S.pꝛeterea.de offi.dele.abb.
in alleg.S.poꝛꝛo.ij.colum.
¶ Appellari nõ poterit heres ſi ſit actũ ð eum ex ↄfeſſiõe de
functi ⁊ ſicut ð defunctum poterat ꝓcedi ex confeſſiõe ſua tã⸗
qᷓ; ſuꝑ notoꝛio.⁊ ſic ðᷣ eiꝰheredem niſñi pᷣtẽdat iuſtã cãm grauas
minis ſicut ipᷣe defunctꝰ.no. Jo.an.poſtvin.ĩti.de ap.in.S.in
qbus..ſed nũquid. ⁊ fre.ↄſi.ſuo.ci.⁊ eſt cõcluſio abb.i.c.cuʒ
ſpali.S. poꝛꝛo.de appel.iij. colum.
¶ Appellare non łʒ ftio ſuꝑ eadẽ cauſa ⁊ ab eadem parteſi
bis fuerit ſnĩa cõfirmata.tum vt euitet᷑ infinitas tuʒ ꝓpter pᷣ⸗
ſumptõnẽ iiuſticie que oꝛta ẽ ð appellantẽ exqͥ totiens ſuccu
buit.vt in.c.tua nobis.qð ꝓcedit ẽt in ſententijs que nõ tran
ſeüt in rem iudicatã lʒ in illis poſſit de nouo cã inchoan ꝑ viã
11

querele. vt eſt gl. in. c. fratemitatis.de fri.⁊ malefi.⁊ in.c.ad re
pꝛimẽdã.de offi.oꝛ.⁊ plene ꝑ ab.in alle.c.tua nobis.iij. coł.⁊
vide circa hoc qð ſcripſi fo.legũ.li.xij.ti.iij.l.i.
¶ Appellare nõ poterit miſabilis pſona a iudice ſeculari ad
eccłiaſticũ cũ gradatiʒ ſit appellandũ.vt ĩ.c.anterioꝝ.ij.q.vi.
Eʒz poſſit miſerabiliſ ꝑſona a iudice ordĩario negligẽte ĩmedia
te adire eccłiaſticũ ꝑ.c.ex tenoꝛe.de fo.cõpe.abb.i.c.lʒ ex ſuſce
pto.e.ti.vi.coł.⁊ no. Inno.in.c.ſignificantibꝰ.de offi.delega.
¶ Appellari non poterit a ſnĩa iudicis qͥ vt bonus vir aliqͥd
arbitrat᷑.no. Inno.in.c.pᷣſentiũ.de teſti.⁊ bar.i.l.i.ff.de leg.ij.
in fi. ⁊ vide bar.ĩ.l.arbiter.ff.qui ſatiſda.cogũ.
¶ Appellat᷑ a cõſtitutõe vł ſtatuto que fit cõtra certã ꝑſonã
vere vł ꝑ cõiecturas.vide.j.cõſtitutio.
¶ Appellatus ſi recipit appellationẽ vel als intereſt ſua ne
appellatio deſerat᷑ nõ poterit appellãs illi renũciare.ar.iĩ.l.ne
mo.ff.de reg.iu.ſed vbi iſtud ceſſat dʒ appellãs appellatõi ſue
renũciare.ab.in.c.ex ꝑte.de reſcrip.ij.colũ.
¶ Appellatõi videt᷑ renũciare qui poſt appellationẽ ſuã ſpo
liauit aduerſariũ.vt in.c.an ſit.de appel.⁊ Inno.i.c.ex ꝑte.de
reſcrip.qð ẽ veruʒ ſi talis renũciatio ñ eſt damnoſa appellato
vt ibi tangũt docto.aliter tamen intelligũt alij.i.ꝙ lʒ poſt ap
pellationem appellans ſpol iet aduerſariũ q non ꝓprer boc
renũciat appellatiõi ſue ſj ꝙ nõ audiat᷑ do nec reſtituat᷑.vt in
c.ſuꝑ ſpoliatõe.de reſti.ſpo.abb.tamen tenet pꝛimum in alle.
c.ex parte.ij.colum.
¶ Appellari poteſt etiam de iure ciuili a ſententia qua quis
ꝓnunciat ſe eſſe iudicem quia licet ſit interlocutoꝛia habet ta
mẽ vim diffinitiue.vt eſt glo.no.in auẽ.habita.C.ne fi.ꝓ patre
cõmendat.ab.in.c.ex parte.de reſcrip.
¶ Si quis appellat pꝛo me pꝛeſente ⁊ nõ cõtradicente valʒ
appellatio⁊ pꝛoceſſus inde factus.no. Inn.⁊ Abb in alleg.
c.ex parte.iij.colum.
¶ Appellari poterit a mero executoꝛe etiam ſi ad nudum ar⸗
ticulũ ſit deputatus ſi modũ excedat in exequẽdo.vt in.c.cuʒ
te.iũcto.c.ſuꝑ queſtionũ.S.i.de offi.dele.
¶ Appellari poterit a ſuſpecto iudice ſi grauet duntaxat nõ
alias licet poſſit recuſari.glo.⁊ docto.in.c.ſuper queſtionum.
H.l. de offi. delega.
¶ Appellatõis renũciatio fcã ꝑ ꝑres operat᷑ magis qᷓ; remo
tio appellatõis que fit in reſcripto pᷣncipis qꝛ qñ ꝑtes renun⸗
tiãt nulla appellatio dʒ admitti.vt ĩ.l.fi.C.de temp.ap.ſed qñ
pᷣnceps eâ remouet in reſcripto admittit᷑ appellatio.no.hoſti.
⁊ ab.in.c.paſtoꝛalis.5.fi.de offi.dele.in fi.
¶ Appellare põt tertius ſi ptendit pᷣiudicium ſibi fieri de iur
puta ne ſnĩa tranſeat in rem iudicatã ſʒ ẽt vt euitet᷑ pᷣiudiciuʒ
ſacti ne moleſtet᷑ de facto.legit᷑ ⁊ nota.in.c.ꝑuenit.ð arbi.ab.
in.c.dilecti.de maio.⁊ obe.
¶ Appellari poterit ab arbitro dato in iudicio ſuꝑ aliquo ar
ticulo puta ad diſcernẽdum an fideiuſſoꝛ ſit idoneus vel non
vel ad menſuràdum agrũ vł ad videnduʒ ſi vulnus ſit moꝛta
le de qͥbus notabis tex.in.l.arbi troꝛum.ff.qui ſatiſ.cogun.⁊
boc ſiue ſit deputatus arbiter in iudicio de ↄſenſu partiũ.vel
ex offõ iudicis.bar.tamẽ ibi dicit ꝙ ab illo ꝓpꝛie nõ appellat
ſed inploꝛat᷑ iudicis offm̃ ꝑ viam cuiuſdam reclam atõis.qð
appꝛobat abb.in.c.dilectus.de arbi.
¶ Appellari poteſt ab arbitris iuris qui nõ aſſumunt᷑ ex vo
luntate partium ſed ex diſpoſitõe iuris.vt in.c.ab arbitris.de
offi. dele. li.vi.idem de arbitris ꝑ viam ſtatuti aſſumptis ex ne
ceſſitate.vt no.ꝑ ab.in.c.dilectus.de arbi.
¶ Appellatõis renũciatio ĩterponẽda ab arbitris a iure vel
iudice datis valet in caſibus in quibꝰ caſibus poterit ab eis
appellari quẽadmodum poterit ab alijs iudicibus remitti ap
pellatio.vt in.l.fi.C.de temp.app.ſed in caſibus in quibꝰnon
poterit appellari nõ cadit renũciatio appellatõis nec ẽt pote
rit emologari laudũ añqᷓ; ſit latũ.nã renũciatio facultatis im
pugnãdi arbitriũ nõ remittit᷑.vt in.l.pe.C.de arbi.ab.in alle
c.cñ dilectus.circa fi.vide.j.cõpꝛomiſſũ penale.
¶ Appellari dʒ ad ſuꝑioꝛem arbitri qui tulit ſnĩam in caſibꝰ
in qbus ab arbitro poterit appellari.vtĩi.l.i.C. vbi ⁊ apð quẽ
no.abb.in.c.cñ dilectus.iam alleg.in fi.
¶ Appellat᷑ a iudice cuius iuriſditio fuit ꝑtium cõſenſu pꝛo
gata. Bar. in. l.er ↄſenſu. de appella. fallit in epiſcopo ꝓpter
dignita tem epᷣalem.vt in.lepiſcopale.de epi: audi,.⁊ hoc duʒ

cognoſcit inter laicos ꝑ ſllam.l.als ſi inter clericos bñ cogno
ſcit appellat᷑ a ſnĩa epᷣi.vt in.c.paſtoꝛalis.de o ffi.oꝛ.⁊ in.c.ro⸗
mana.S.dʒ.de app.li.vi.⁊ ſic no.ꝙ appellat᷑ a ſnĩa lata fʒ cõ
ſiim̃ ſapiẽtis ꝑtiuʒ ↄſenſu aſſumpti.bar.i.l.i.O.queſtũ.de ap.
ab. in.c.cãm q̃.circa pᷣncipiũ.de re iudi.
¶ Appellare poſſũt ab eadẽ ſnĩa oẽs quoꝛũ intereſt lʒ in iu⸗
dicio nõ interuenerit.vt in.c.cũ ſuꝑ.de ap.⁊.l.a ſnĩa.ff.de app.
debẽt tñ taliter appellantes ẽt adiffinitiua expꝛimere cãm ap
pellandi nec ſufficit dicere appello ab iniqua ſnĩa.vt ibi not.
bar. vide.j.v.pxi.cũ ſe.⁊ vide.j.pꝓceſſus q ſit.
¶ Appellari nõ poterit regulariter a ſnĩa inter alios lata. vt
in.l.a ſnĩa.ff. de ap.fallit vbi ex ſnia inter alios dicta infertur
alteri pᷣiudiciũ.vt in.l.ſeq.⁊ pe.ff.eo.ti.ſ.cum ſnĩa ẽ lata cõtra
beredẽ in pᷣiudiciũ teſtamẽti qꝛ tũc legatarij poſſũt appellare
vł ſi eſt lata ð vnuʒ ex hberedibꝰ:alij poſſũt appellare.vt.d.l.a
ſnĩa.ſed quando nullum vł modicum intereſſe pꝛetendere po
terit tertius nõ audit᷑.vt in.c.nõ ſolet.ij.q.vi.⁊ ĩ.c.cuʒ inter.de
elec.ab.in.c.cum ſuꝑ.de re iudi.
¶Appellare an poterit tertius a qualibet ſnĩa lata cõtra pᷣn
cipalem a qua victus nõ poterat appellare.vide abb.in.c.cũ
ſuꝑ.de re iu.qui cõcludit ꝙ poterit tertius appellare a pꝛima
⁊ a ſecũda ſnĩa ⁊ etiam a tertia ſi ignoꝛauerit cauſam ſuã agi
aut ſententiam ꝑ allegatum.c.cum ſuper.nõ tamẽ talis appel
latio ꝓderit reo victo.vt ibi poteſt et ipᷣe tertius licet nõ appel
let ꝓſequi ꝓ intereſſe ſuo appellationem a victo pꝛincipaliin
terpoſitam. etiam ſi pᷣlt appellationem ipſe pꝛincipalis tran
ſigerit cum actoꝛe.vt l.a ſnĩa. S.vel reſcripſerunt.cum ſequen.
ff. de appel.eo.ti.l.ſ perluſoꝛio.poſt pꝛin.⁊.l.ſi ſuſpecta.ff.de
inoffi.teſta. vide.j.pꝓceſſus qͥ ſit.
¶ Appellat᷑ ad papam vbi deficit ſuꝑioꝛ.no.boſtiẽ in. c. cum
Jo. de fi. inſtr. nam vbi nõ reꝑitur ſuperioꝛ de iure vł de facto
papa poterit adiri.no. Inno.in.c.licet ex ſuſcepto.de fo.com⸗
pe.quia penes eum eſt poteſtas tꝑalium babitu.vt no.i.c.no
uit. de iu. deficiente ſuꝑioꝛe illum habitum poteſt papa dedu⸗
cere in actum ſicut illum exercet in cau ſis arduis etiam nõ de
ficiente ſuꝑioꝛe.vt in.c.ꝓ bumani.de homi.lib.vi.qð limita in
grauibus ⁊ arduis articulis.no.in.c.ꝑ venerabilẽ.qͥ f..ſint le.
abb. in. c. ſi duobus. de appel.
¶ Appellãs uidet᷑ appeilatõi renũciare litigando coꝛam iu
dice. vt in.c.ſollicitudinem. de ap.quod intellige in appellatõ
ne intpoſita ⁊ nõ in appellatione interponẽda.vt ibi no. In
noc.quod limita niſi actus qui poſtea geritur coꝛam iudice a
quo veniat ad augmentàdum deſideriũ appellãtis.vt no.gl.
nota.in.c.ſi a iudice.de appella.li.vi.quãvide.¶ Iteʒ limita
ſi actus geſtus poſt appellationem coꝛam iudice a quo ñ fuit
appꝛobatus in ipᷣo iudicio quia ꝑ illum actum nõ uidet᷑ renũ
ciare appellationi ut colligitur in.c.cum veniſſent.de eo qui
mit.in poſ.cauſa rei ſeruande.⁊ eſt ratio quia nõ poteſt iudex
vel pars ſe fundare ſuꝑ eo quod impugnauit.vt in regła ex eo
de reg. iur. ⁊.c.cum olim.de cenſi.facit tex.in.c.mulieri.de iure
iuran.abbas.in.c gratum.de offi.delega.¶ Item limita niſi
actus ſit actiue factus ꝑ parteʒ coꝛam iudice a quo.ſecus ſi ꝑ
iudicem.⁊ paſſus ꝑ ꝑtem vt quia poſt appellationem iuder ꝑ
tem excommunicauit.⁊ pars ſuſtulit excõmunicationeʒ vt eſt
ſingulare dictuʒ Inn.in.c.olim.iij.de reſti.ſpo.⁊ vide płe ð ̊
ꝑ abba.in allega.c.cum veniſſent.⁊ in.c.queſtioni.de appelł.
⁊ in.c.gratuin.de o ffi.delega. L
¶Appellari a minima cã poterit vtputa ſuꝑ gallina.⁊ eſt ra
rio quia appellatio non fundat᷑ ſuꝑ quantitate grauaminis
ſed ſuper iniuſticia ſnie ⁊ iniquitate iu dicis.vt in.c.de appelł.
⁊ in.c.coꝛdi.eo.ti.cõcoꝛ.l.i.ff.eo.titu.no.glo. Zauren xiiij.q.fi
na.⁊ no.qꝙ; minima cauſa eſt quando ſumptus litis iudicialis
excedũt valoꝛem cauſe.no.bar.in.l.mediterranee.ff.de ãno.⁊
tri.lib.x.⁊ iõ excuſat᷑ pᷣlatus vel tutoꝛ ſi nõ mouet cauſam in qᷓ
maioꝛ erat ſumptus iudicialis qᷓᷓ vtilitas.ab.in.d.c.de appel.
¶ Appellan poterit a ſententia iudicis declarantis quaʒ in
cidiſſe in ſententiam iuris quia declaratio eſt ſnia bominis ⁊
⁊ nõ iuris licet alias a ſententia iuris nõ poterit appellari.ð
quo no.glo.in.c.cupientes.S.ꝙ ſi ꝑ viginti.de elec. lib.vi.vbi
abb. in. c. puenit. de appel.
¶ Appellare poterit ſubditꝰẽt religioſus ſi eſt iniuſte afflictꝰ
⁊ conectus a ſuo pᷣlato ad ſuꝑioꝛem ⁊ tenet᷑ appellatõi defer
reałls punit᷑ vt in.c de pꝛioꝛe.de appel.⁊ videibi abb.

R
H

¶ Appellari poterit a ſnĩa ĩterdicti cũ ſuſpendit᷑⁊ appellatõ
tenebit eam in ſuſpẽſo.vide.j.interdicti ſnia.

¶Si appellatione pendente appellans fuerit ſpoliatus nõ
videt᷑ appellationi ſue renunciare ſi coꝛam iudice a quo com
pareat ad reſtitutionẽ petendam.vt in.c.cum teneamur. de ap

pellationibus.
¶Appellan poteri
am peccati ꝓpteriuſticiaʒ denegatam adiret᷑ pa. imꝑatoꝛẽ
ar.ĩ.c.nouit, de iu.nã in cõ cernẽtibꝰaĩam imꝑatoꝛ ſubij cit᷑ ca

nonibus ⁊ aſtringit᷑ eis.xcviij.diſt.c.ſi duo.c.imꝑatoꝛ.⁊ ð ma

io. ⁊? obe.c.oẽs.ab.in.c.i.de ↄſti.iij.colũ.

¶ Appellatiõe ab interlocutoꝛia ſi per iudicem aliquis actꝰ
ſñſit factus:vład illam interlocutoriam pꝛoceſſum pendente fa
tali ſi poſtea deſerat᷑ vel renuncietur appellationi tales actus
non valent.⁊ poteruntꝑ viam nullitatis retractari. Zapus

in ſuis allegatõibus alleg.i.

¶ Si iudex appellatiõe interpoſita ab interlocutoꝛia ex cau
ſa legitima pꝛoceſſit vſq; ad ſententiam excluſiue.⁊ ante ſentẽ

tiam ſit deſerta appellatio ſi aliqui actus pꝛeceſſerũt ſubſtan

tiales ad ſententiam non tenebit ſententia niſi illi actus irritẽ
tur ſed ſi pceſſerint actus non ſubſtantiales tenebit ſnĩa. La⸗
pus in dicta allega.i.in fi.
¶ Si ſententia feratur ſub conditi

in de eſt acſ appellaſſet ſicut excõmunicatio ſub cõditione la
ta ſuſpenditur ꝑ appellationem.de app.pᷣterea.ij.eſt gl.ſing.
in. c. dilecti. de exceſ. pla. J
¶ Appellatõi nò vident᷑ ꝑtes renũciare ſi ea pendẽte vadũt
ad arbitros ĩmo poſſũt poſtea ꝓſequi appellationẽ.nec currit

tẽpus interim. C.de temp.ap.auẽ.ſi tñ.no.glo.in.c.veniẽs.de

renũ.⁊ cle.qᷓ;ẽdiu.de appel.

„

¶ Appellare poterit notoꝛie granatꝰ etiã ſi in reſcripto ſit re
mota appellatio.eſt tex.iũcta glo.in.c.ex cõqueſtiõe.de reſtit.
ſpo.nã oĩs appꝛobatio a iure appꝛobata videt᷑ ꝑmiſſa licʒ iu

ra nõ loquant᷑ quãdo appellatio eſt remota.vt in.c.ſignifican
te.⁊.c, radulphus.de reſcrip.hoc tʒ boſti.⁊ appꝛobat abb.i.c.
paſtoꝛalis.circa fi.S.i.de app.vbi concludit ꝙ ſuꝑioꝛ examiĩa
nit vtrũ iſte appellauerit ĩ caſu a iure cõceſſo vł nõ:⁊ an fuerit
grauatus vłne qöno. ”YUM
¶ Appellare poteꝛit ſuꝑioꝛ non ſolũ ꝓ ſe ſed ꝓ ſubditis ſuis
quando poterit in hoc pᷣtendere aliquod intereſſe ſubditoꝛuʒ
vt eſt expᷣſſum in. c. dilectis.de appella.⁊ ibi Abbas circa pᷣn.
vide.j. ꝓceſſus quiit.
¶ Appellari poterit in iudicio nõ ſolum a grauamine iam in⸗
flicto ſʒ ẽt a cõminatõe facta ꝑ iudicẽ iniuſte lʒ cõminãdo ð pᷣ
ſenti nõ ĩtulerit grauamẽ ſed timet᷑ in executõe:⁊ ſic a verbali
grauamine de pᷣſenti ⁊ a reali de futuro põt appellari in iudi
cio vt colligit᷑ ex.c.cũ ceſſante.de app.⁊ ibi ab.i.coli.
¶ Appellari poteſt a ſnĩa lata ꝑ iudicem ſᷣm conſilium ſapiẽ⸗
tis in quem ꝑtes a pᷣncipio cõſenſerunt qꝛ nõ conſenſerũtĩ iu⸗
riſperitũ tanqᷓ in arbitratoꝛeʒ ſedvt in viꝝ ſciẽtificũ.eſt cõclu
ſio abb.in.c.intimaſti.d e ap —
¶ Appellari poterit licite a indice qͥ ante litẽ cõteſtataʒ circa
pncipale negociũ aliqͥd ĩnouat:vel diem aſſignatã ſine ca pꝛe
uenit. eſt tex. in. c. ſignificante.ð ap. ðZGð
¶ Appellans an⁊ quãdo poterit appellatõi renũciare? ad
poꝛem iudiceʒ red ire.vide plene ꝑ abb.in.c,interpoſita.S.ille
idemq;. de appella. . „—
¶ Appellare poterit domin? ẽt ſi ꝓcuratoꝛ ſit vere cõtumax
qꝛ conſtat ab initio contumaciam eſſe delictũ.⁊ eſt res magni
piudicij niſ dominus fuerit ſciẽs ⁊ negligẽs.C.de fal.mo.l.i.⁊
l.nõ ſolum. in pn.ff. de ꝓcu.⁊.c.i.vt lite nõ cõteſt.⁊ ibi ab.v.co
lum.iura em̃ excludẽtia a facultate appellandi loquũtur in cõ
tumace ſtudioſe.vt ſatis colligit᷑S.de app.l.conſenſu.S.fin.⁊
in.l.i.quãdo ꝓuo,nõ eſt neceſſe.ij.q.vi.ſũt quoꝛum.⁊ eſt ↄclu
ſio abba. vbi ſupꝛa.viij.colũ.vide.j.pꝓcuratoꝛ.ver.ſi dñs. hoc
idem not.bar.in.l.nec infant es.ᷣff. de fideicom.liber.⁊ in.li.ff.
de in integrum reſti. JMVMU
¶ GBꝛauatus ꝑ iudicem poterit hoc expᷣſſo incõtinẽti appel
lare:nec eſt opus ꝙ petat᷑ a iudice reuocatio grauamin is qð
eſt contra no.ꝑ YJo.an.in.c.ex parte.i.de appellatõibus.abb.

. . *

in.c.i.de dila.in pn. G

¶ Appellari poterit legitime a denegatione anarte paͤuctio

tab imperatoꝛe ad papgmquando ꝑ vi⸗

one a qua non eſt appella
tum ⁊ pendente concluſione grauatus recurrit ad papam ꝑ⸗

minus pueniri poterit ab ali

nis teſtium. vide. .teſtes. . quarte pductõſs.

¶ Appellari porerit a iudice qui aliqͥd difficile vlpericulo⸗
ſum pᷣcepit.vide.j.iudex nihil. òW

¶ Appellari nõ poterit a iudiceſi non faciat id quod ex ſuo

officio facere potuit.imputari enimdebʒ nõ poſtulanti,. Ideʒ

ſi iudex nõ condẽnatvictum in expeſis ſi ab eo nõ fuit petituʒ

appellari nõ poterit. Abb. in. c. fin. de reſcrip.circa fi.⁊ in.c.ſi⸗
gnificanit.de teſtibus.
¶ Vbicũq; poterit iudex aliqͥd facere ex offõ ſi non facit non
poterit ex hoc appellarevt eſt dictum notabile Speiin tit. de
offi.vica..expedit.⁊ hoc tenẽt Jo.an.⁊ alij doc.in.c.pe.de pᷣ
ſcrip.⁊ ẽ rõ qꝛ iudex non tenet᷑imp ẽdere offm̃ ſuũ ad commo
dũ pꝛiuatũ ſi nõ poſtulet᷑.vt in.l.inj.S.hoc aũt iudicium.ff.de
dam. infec.no. Inno.in.c.ad noſtram.ſcdo.de iureiuran.exqͥ
condudit᷑ ꝙ ſi iudex obmittit condẽnatõnem expenſarũ quia
nõ fuerũt petite nõ habʒ locũ:nec tenet᷑ de ſuo reſarcire.ſecus
ſi fuerũt petite.no.glo.in.c.fin.de reſcrip.⁊ GBar.in.l.ꝓperan
dũ.põt tamẽ iudex appellationis victũ in expenſis cõdẽnare
lʒ in pᷣma inſtantia nõ fuerũt petite.no.domini de ro.deciſiõe
ccclv.de quo latius ꝑ abba.in.c.ſignificauerũt.de excep.ij.co
lũ.vide.j.abſoluere poterit.
¶ Appellatõe interpoſita a grauamine ſeu ab ĩterlocutoꝛia
ab inferioꝛi ſi pᷣnceps appellationeʒ recipit ⁊ ex certa ſcĩa:⁊ B
ↄſtat exverbis reſeripti eius delegatus poterit illico inhibito
riam mittere qꝛ ex tali receptõe ſtatim fuit ſuſpẽſa iuriſditio pᷣ
mi iudicis.vt in.c.dilectus de reſcri.⁊ ibi ꝑ docto.Iteʒ papa
ſic cõmittendovidet᷑ appꝛobare grauamẽ:⁊ ſic nõ eſt opusq;
delegatus pᷣmittat cognitionem ſuꝑ ꝓba bilitate cauſe ſed ſo
lum ſuꝑ veritate.⁊ hanc opinio.ſentit abb.in.S.qð ſi obijcia
tur.c.romana.de ap.lib.vi.idem videt᷑ in diffinitiua ſiue cau⸗
ſa expꝛimat᷑ ſiue nõ:quia pᷣnceps in reſcribendo videt᷑appel⸗
latio nem recepiſſe.ſi antem appellationem ab interlocutoꝛia
pnceps cõmiſit nõ expᷣſſo grauamine nec ex certa ſcientia tũc
babet locum.alias.sS.quod ſi obijciat᷑.⁊ ibi doctoꝛes.de quo
vide abb.in alleg.c.dilectus.de reſcrip. HD
¶ Appellatio ſi recipit᷑ a iudice vel appꝛobat᷑ a pante termi⸗
nus ad eam ꝓſequendaʒ pᷣfixus obtinet vicem ꝑemptoꝛij vt
in abſentem ꝓcedat᷑ ac ſi ꝑemptoꝛie fuiſſz citatus.nec talis ter
iqua partium. eſt caſus no,in.c. ſe⸗
pe cõtingit.de appella.

Ald iuſtificandum appellationem ꝓpter timoꝛem impffio⸗

nis interpoſitam nõ eſt neceſſe ꝙ impᷣſſio fuerit ſecuta ſed ſa⸗
tis eſt ꝓbare ꝙ veriſmiliter de ea timebat᷑.vt in clemen.ſicut.

de appella. ⁊ In no. in. c. cum nobis, de elec. ⁊ abb.in. c. bone.
de elec. ſuper glo.ij.

¶ Appellatio extinguit pꝛonũciatum.vt in.l.i.ad turpił ali⸗
quando ſuſpendit᷑.de quo vide quod no.abb.ſingulariter in
c.fi.de ſequeſtra.poſ. r
¶ Appellationis obmiſſio nõ purgat vitium ſnĩe quominuf

pars poſſu habere regreſſum cõtra iudicem:idem ſi pars fecit

qᷓ;tum potuit:vt quia biſa ppellauit ⁊ ſꝑ fuit grauata.no.glo.
in.c.paſtoꝛalis.S.quia vero.de offi, delega.⁊ idem no.jn.c.ſes
pe.de appella.⁊ ĩ.c.ſacro.de ſen.excõ.alias tolleret᷑ obligatõ
naturalis que tamen per ſniam non tollit᷑.vt no.in.l.iulianus
ff. de condi.⁊ demõſtra. necob.c.quod ad conſultationem.de

re iudi.vbi nõ appelladovidet᷑ pars cõſentire ſnĩe quia ꝓce⸗
dit in conſenſu interpᷣtatoꝛio ⁊ nonvero.ideo cõtra iudicẽ nõ

obſtat exceptio rei iudicate.no.abbas in allega.c.quia vero.

¶ Appellare tenet᷑ pcuratoꝛ ad certã litẽ datus licʒ nõ tenea

tur appellatõ nem finire quia eſt aliud iudicium.ſed ſiẽdatus
ꝓcuratoꝛ generalis ad omnes cauſas vlł lites tũc tenetur ap
pellare ⁊ appellatõnem ꝓſequi.not.in.c.non iniuſte.⁊.c.dile⸗
ctus.de ꝓcura.idem in negocioꝛũ geſtoꝛe qui vniuerſaliter p⸗
curat negocia.no.abb.in alle.c.nõ iniuſte ⁊ no.ꝙ etiaʒ ꝓcura
toꝛ ad certam litẽ licʒ nõ teneatur finire appellationem a diffi
nitiua tenetur tamẽ pꝛoſequi appellationẽ ab interlo cutoꝛia
cum eſt idẽ iudiciñũ.no. Inn.⁊ abb. in.d. c. nõ iniuſte.lʒ in curia
romana aliter obſeruet᷑.vt ibi no.in fi. ð
¶ Appellans ſuccumbeus an debeat in erpenſis cõdemna
ri.vide notabiliter per abba.i.c.finem litibus, de dolo ⁊ cõtu
macia.colum.xiiiiiiij. er
¶ Appellatio vbicũq; ſuſpẽditaaũ gerendum ſ oĩno ille
iij

actus eſt acceſſoꝛius ad actũ iam geſtuʒ vł ei cõſecutiuns non

ſuſpẽdit᷑ ꝑ appellationẽ.⁊ eſt rõ qꝛ rõne cõnexitatis attribui
tur potius pᷣteritis q; futuris.vt eſt tex.ĩ.c.pa ſtoꝛalis.S.verũ.
de ap.⁊ ibi abb.in pᷣn.vide.ſ.l.noua.
¶ Zʒ indicis ad quem appellat᷑ officium ſit in cauſa appella

tionis pꝛonũciare bene vł male appellatum ⁊ hoc debʒz ſuffi

cere in omni caſu.vt eſt tex.in.l.eos.C.de appella.⁊.ij.q.vi.in
fin. Bar.tamẽ in.l. cum apud.ff.iud ica.ſoi.dicit ꝙ reo abſolu
to in pᷣma inſtantia ſi actoꝛ appellat ⁊ fouet iuſtam cauſaʒ de⸗
bet iudex appellationis eum condẽnare.nec ſufficit ſimplicit
ꝓnũciare bene appellatum vł male iudicatũ ſᷣm foꝛmam.d.l.
eos.⁊ no.in.l.offidius.ff.de leg.iij.pꝛimuʒ tamẽ eſt verũ ꝑ.l.ſi
pᷣſes.C. de ſentẽ.⁊ ibi glo.dicens ꝙ iudex appellationis infir
mando ſnĩam qua reus fuerat abſolutus videt᷑ ta cite illũ cõ⸗
dẽnare ita ꝙ nõ ẽ opus alia condẽnatione.idem Calde.iĩ.c.ſii
gnificauerũt.de excep.⁊ melius in.c.raynaldus.de teſta.pote
rit tamen ſi vult iudex appellatõis addere in ſententia.⁊ ideo
condemno vlł abſoluo.⁊ ſic intelligitur.d.l.cum apud.⁊.l.cre⸗
ditoꝛ.ff. de ſolu.nõ tamen eſt neceſſe.notat abbas in.c.cũ cau⸗
ſa.de re iudicata. .
¶ Appellatio ſi eſt deſerta er defectu pꝛoſecutõis poterit iu
dex a quo ꝓcedere ad executionem ſententie etiam ſine noua
citatione ꝑ.c.eum qui.de dolo ⁊ cõtuma.abbas in.c.cum cau
ſa.de re iudi.iij.colum.
¶ Mon appellãs videtur aquieuiſſe ſententie.vide infra ſen
tentia tran ſit. =
¶ Appellari an poterit ab executoꝛe.við płe ⁊ no.ꝑ ab.in.c.
qð ad ↄſultationem.de re iudi.
¶ Appellatõi an videt᷑ renũciare petens vł ſuſcipiẽs dilatõ
nẽ ſeu terminũ a indice.vide.j.renũciare videt᷑. .
¶ Appellãs friuole manifeſte ab interlocutoꝛia nõ auditur
volens poſtea a diffinitiua appellare.vt in clemẽ.vnica.ðdo
lo ⁊ contuma.quod dic vt no.abb.in.cinter monaſterium.de
re iudi.iiij. colum.
¶ Sigrauamẽ a quo nõ fuit a ppellatũ contingit negocium

vncipale vt eſt exceptioindignitatis cõtra ꝑſonas teſtiũ que

tangit negocium pᷣncipale:⁊ ſi non pᷣncipaliter ſaltem ꝑ obli⸗

quuʒ tũc in appellationea diffinitiua admittit᷑ eius diſcuſſio
glias iudex iterum grauaret ſequẽdo illoꝛũ dicta ĩ ſnĩe ꝓlatio

ne.ad quod facit.c.fi.de ap.li.vi.⁊ clemẽ.fi.eo.ti.⁊ glo.in.c.i.ð
excep.⁊ in.c.ex ꝑte ade.⁊.c.de teſtibns.⁊ no.ꝑ abba.in,c.cuʒ.i.
2.a.de re iudi.iiij.colum.
¶ Appellatio a ſnĩa nulla nõ ſuſpẽdit ꝓnũciatũ cũviribꝰnõ
ſubſiſtat ſed operat᷑ effectũ deuolutiuũdũtaxat ad ſuꝑioꝛeʒ.et

hoc reſpectu appellari non põt s ſnĩa nulla.vt in.c.dilecto.de

ap.⁊ bar.in.l.ſi expᷣſſim.ff.de appel.ab.ſuꝑ rubꝛica.de app.ij.
colũ.⁊ vide eum in.c.dilecto.eo.ti.

¶ Appellani debet a collegijs inferioꝛibus que ſunt ſubdita

maioꝛibus ⁊ oꝛdinarijs poteſtatibꝰ ad ipos maioꝛes ſiue ſint
collegia eccleſiaſtica ſiue ſecularia.vt latius no.abb.ſuper ru
bꝛica.de appel. Po ſt appellatio nẽ extraiudicialem geſta an

quãdo valeantvel veniũt irritanda.vide abb.in.c,.Oſuluit.

⁊ in.c. bone. de appella.
¶ Ap pellans temere vł impoꝛtune ſeu calumnioſe an punia
tur pena extrinſeca.⁊ qua pena de iure ciuili vł canonico.við
plene ꝑ abb.in.c.ij.de appel.
¶ Appellatio cum ſit a coꝛectione abbatis vel pꝛelati ſiue p
cedat᷑ ad coꝛꝛectionem extra iudicium ſiue in iudicio.ſiue ap⸗
pellet᷑ ante ſniam ſiue poſt neceſſe eſt vt ſemꝑ expꝛimat᷑ in ap⸗
pellatõe cauſa appellandi vtputa quia excedit modũ.⁊ ĩ im⸗
petratione litteraꝝ opoꝛtet ꝙ etiam expꝛimat᷑ cauſa condẽna
tõis.no. nno.in.c.ad noſtram.pꝛimo.de ap.⁊ ibi ab.in fin.⁊
in. c. repꝛehenſibilis.⁊ in.c. cum ſpeciali.eo.titu. ⁊.c.de pꝛioꝛe.

„

qð de eadem materia loquif.

¶ Appellatus ſi impetrat iudices ad ꝓſequẽdam appellatö

nem nõ ꝓdeſt appellanti negligẽti.nec ipᷣe appellans coꝛam
eiſdem iudicibus poterit appellatio nem ꝓſeqͥ niñ ꝓbet infra

terminũ eſſe legitime impeditũ.vt tenẽt dñi de ro.deci.cclxx. ?X

ẽt ſi impedimentũ ꝓbet ⁊ reſiſtat appellatꝰnõ poterit qꝛ qtuʒ
ad eum deſerta eſt appellatio.vt in.c.ꝑſonas.de appella.ab⸗
bas ibi circa finem. .

¶ Dilationes datas a iure ad appellandum 7 ad appellatõ

nem pꝛoſequendam ⁊ finiendam an iudex poteſt abbꝛeuiare.

vide infra terminos. 2
¶ Appellans ad curiam pᷣncipis ſi pꝓpter inopiã nõ põt illq
ꝓſequi eſt iuſta cauſa hñdi bienniũ.facit.c.qð de his.ð ſen.ex
cõ.abb.in alleg.c.ex rõne.
¶ Itinerans ad papam ex iuſta cauſa ſiue in eius fauoꝛem ſi
ue alterius eſt ſub ꝓtectõe apłica vt interiʒ eũ nõ ꝓcedat᷑ ĩ
ꝑtibus ⁊ defendit᷑ talis nõ virtute appellatõis ſed ꝑ titulũde
peregrinantibus.no.ꝑ Inno.in.c.vt debitus.de ap.⁊ ẽ ↄclu
ſio abb.in.c.meminimus.de appel.
¶ Appellans a grauamine illato ꝑ iudicem nõ tenet᷑ ampli⸗
us coꝛam iudice ad citationeʒ ſuam cõparere in illa cauſa niſi
eũ citet ad audiendaʒ reuocationez grauaminis.in.c.ſi a iudi
ce,de ap pella.lib.vi.abb.in.c.ſuper eo.i.de appella.⁊ licet ar⸗
ticulus a quo appellat᷑ ſit ſeparatus a cauſa pᷣncipali:nibilo⸗
minus iuriſdictio in tota cauſa deuoluitur ad ſuperioꝛem. fa⸗
cit.l.ſi quis ꝓuocatione.C.de appella.per rationes allegatas
per abba. vbi. S. .* J
¶ Appellatõi interpoſite ex falſa cauſa nõ tenet᷑ iudex defer
re nec de te tali appellatõe debʒ curare nec reuocat᷑ attẽptatũ
niſi veritas cãe ꝓbet᷑.vt in.c.interpoſita.de appel.ab.in.c.ſu
per eo.i.de appel.in fin.
¶ Vbicũq; ius ꝓbibet appellationem nũqᷓ; iudex tenetur ð
ferre appellatõi niſi cauſa legitima in ea expꝛimat᷑.⁊ ideo ĩfa⸗
cto notoꝛio nõ audit᷑ appellans a diffinitiua cauſa legitima
oblſuſcante notoꝛium i expᷣſſa.vt in.c.romana.S.ſi aũt poſt
ſnĩam.eo.ti.lib.vi.⁊ ſic limitant᷑ iura que dicunt ꝙ in appella
tõe a diffinitiua nõ eſt neceſſe expᷣmere cauſam.eſt cõcluſio ab
ba.in.c.conſuluit.i.de appel.
Q Per appellationẽ ſuſpenſa eſt ſuriſditio iudicis oꝛdinarñj
a quo niſi in tendẽtibus in faciliorẽ exitũ cãe appellatiõis dũ
modo abſtineat a cognitõe cãe pᷣncipalis.vñ ſi appellãs tur
