factum põt dici notoꝛiũ vel apparet inde inſtrumentũ publi
cum tũc exceptio ꝓpꝛietatis notoꝛia lʒ nõ fundet intẽtionem
excipiẽtis obſtat taliter agẽti.naʒ ſatis eſt notoꝛie cõſtare de
defectu ꝓpꝛietatis reſtitutionem petẽtis.vt.c.cõſtitutꝰ.⁊ qð
ibi no. Inno.de filijs pᷣibyteroꝝ.qð credo verũ niſi longo tẽ

poꝛe poſt renũciationẽ ſteterit in poſſeſſione.qꝛ tunc pꝛeſumi

tur ius acquiſiuiſſe de nouo cum nõ erat veriſſimile ſuꝑioꝛeʒ
fuiſſe paſſuʒ eũ ſine titulo tanto tꝑe poſſidere, no. Inno.in.c.

ij. de in integ. reſti. in rebus tamẽ ꝓfanis nõ obſtat agẽti poſ
ſeſſoꝛio exceptio renũciationis qꝛ ꝑ renũciatiouem ius nõ ac
quiritur alteri.no. Bar.in.l.na turaliter.S.nihil.ff.de aquirẽ.

pol.nam nõ obſtat exceptio defectꝰ ꝓpꝛietatis ſinõ fundat

intentionẽ excipiẽtis.no.glo.in.c.ad decimas. de reſti.ſpoli.
lib.vi.niſi renũciatio ſit tali modo facta vt ꝑ eaʒ ſit tranſlatũ
ius in alium.vt quia ceſſit omĩa iura ſua in aduerſarium.tũc
em̃ obſtat defectus pꝛopꝛietatis.no. abb.in allega.c.ij. de re⸗

ſtitu. ſpolia.ij.colum.vide.S.exceꝑtio pꝛopꝛietatis.⁊.j.reſtitu

tionem petenti.
¶ Poſſeſſoꝛio an põt fur velpᷣdo agere.vide.ðS.fur.
¶ Lontra agentem poſſeſſoꝛio poteſt ſe opponere tertius et
agere poſſeſſoꝛio vt tenent domini de rota deciſio.cliiij. quia
illud pꝛiuilegium vt ſileat petitoꝛium fundatur ſuꝑ odio ſpo⸗/
liantis.⁊ ideo nõ extenditur cõtra tertiũ.vt ptʒ ĩ.c.fi.de oꝛdi.
cogni.⁊ cle.vnica. de cauſa poſ.⁊ ꝓpꝛie.⁊ boc verum etiam ſi

ius tertij ſit cõnexum cũ iure ſpoliantis.vt cõcludit ab.in.c.in

litteris.de reſti.ſpo.in fi.
¶ Poſſeſſoꝛio recuperande põt ſpoliatus agere cõtra iudi
cem extraiudicialiter ex offvio ſpoliantem vt ſi allegat᷑ nõ iu
der vel nullitas ꝓceſſus ex oꝛdine non ſeruato.ad hoc.l. me⸗

minerint.C. vnde vi.⁊.l.fi.C.ſi jͥ vim vel ali.mo. ⁊.c.cum cau⸗

ſam. de offi. deleg. ſentit Bar. in. l. iuſte poſſidet.ff. de acqui.
poſ.qui iudex ſi mere extraiudicialiter ꝓceſſit ⁊ legitimitateʒ
ſui facti allegat ei incũbit ꝓbatio.vt no.in.c.cõquerente.ð tłe

ſti. ſpo. ſed ſi iudicialiter index ꝓceſſit licet alleget ſnĩa iniuſta

nõ cõpetit cõtra eum actio nec interdictũ poſſeſſoꝛium cũ ſen
tentia faciat ius inter ꝑtes.⁊ ſic intelligit᷑.c.pᷣſentium. vij.q.i-
ab. in alle. c. cõquerente.i.colum.vide.S.iudex.v.licet quis.⁊
v. iudex qui male.
¶ Poſſeſſoꝛio poteſt age re vir contravxoꝛem quam repulit
a ſe. vide.j.reſtitutionem poteſt petere vir. ⁊.S.pactum factuʒ
inter cõiuges. HM
¶ Poſſeſſoꝛium an datur nõ valenti poſſidere quia ius re⸗
ſiſtit. vide.j.cõcluſones abb.ſuper parte reſtitutio.x.in illis
cum alijs.vᷣ.ſequẽ.
¶ Cõditio.c.ſepe.de reſti.ſpo.in qᷓbus caſibus habeat locuʒ
vide.j.reſtitutio.v.cõditio.cum.v.ſequẽ.

¶ Vliolentiam paſſus nõ ſolũ põt agere cõtra eum qui ſciẽõ⸗
ter ſucceſſit in vicium.vt in.c.ſepe.ſed etiã interdicto vnde vi.

cõtra ſuũ ſpoliatoꝛem adeo ꝙ ſi ſpoliatoꝛ eandeʒ rem doloſe
trãſtulerit nibilominꝰpoterit ↄueniri cũ dolo deſijt poſſidere
vt. l. qui reſtituere.ff. de rei ven. ⁊.l.i.ð ali.mu.iudi.ĩmo q plus
ꝙ ſi nõ doloſe deſijſſet poſſidere nihilominꝰ poterit cõueni⸗
ri ad extimationem rei.vt.l.ſi vbi me deieceris.ff.de vi ⁊ vi ar
ma. ⁊.l.i.S. hoc interdicto.e.ti. Item ſi pꝛius incepit cõuenire
poſſeſſoꝛẽ vicioſum ⁊ ab eo recuperauit poſſeſſionez poterit
nihilominus agi cõtraviolẽtum nõ ad extimationẽ rei ſed cõ
ditione.lſi quis in tantã.C. vnde vi.ſcʒ ad penaʒ.⁊.c.placuit
xvi.q.vi.vt ſcʒ puetur dñio illius rei ſi erat dñs.ſi aũt nõ erat
dñs cõdemnet᷑ ad extimationẽ nec vna actio tollit᷑ ꝑ aliaʒ.qꝛ
vna eſt ciuilis ꝓ intereſſe.alia eſt penalis ꝓ delicto violentie

coherẽdo.vt.C.quãdo ciui.ac.crimi.pᷣiu.l.i.facit qð no.hoſti.

in.c.fi.de pᷣſcrip.ab.in alle.c.ſepe.in fi.
¶ Agenti poſſeſſoꝛio adipiſcẽde in ben?ficialibus obſtat ex
ceptio crimĩs cum infamia nõ obſtante ꝙ babeat titulũ.vt in
c.accedẽs.de accuſa.ita agẽti poſſeſſoꝛio recuꝑande obſtat
exceptio crimĩs notoꝛij:lʒ nõ cõ cludit nullitatẽ ipo iure.ſatis
em̃ eſt vt det facultatẽ puandi.⁊ ſic limitatur.c.item cuʒ quis
de reſti.ſpo.vt ꝓcedat quãdo delictum nõ eſt notoꝛium.⁊ ſic
reſtringit᷑ theoꝛica Innoc.in.c.inter dilectos. ð exce.pᷣla.no,
ab.in.c.ſi cõſtiterit.de accuſa. .

¶ Vbiagit᷑ poſſeſſoꝛio ꝓ libertate poſſidẽdi cõpellitur ter⸗
tius relarare rem que nõ eſt agentis.ſed fit relaxatiovt libere

agẽs poſſit rẽ ſuam poſſidere.vt no.in.c.piſanis.de reſti.ſpo
lia.ſicut ergo quis põt interpꝛetari interdictuʒ ad cõſeruatio
nem poſſeſſionis ſue ita põt reſiſtere ⁊ irruere cõtra omĩa ob
ſtacula facta in defenſionẽ iuris ſui.no.ab.in.c.i.de ĩmu.eccł.
in quaſi.in poſſeſſionibus em̃ iuris habet locuʒ id qð dicitur
vim vi repellere licet.vt no. Bar.in.l.i.S.hoc interdicto.ff. de

iti. actuq; pua.⁊ eſt ratio qꝛ quelibet violẽtia coꝛꝑalis eſt ma

ioꝛ qᷓ; realis.vt.l.in ſeruoꝛũ.⁊ qð ibi no.ff. de penis.ſi ergo ꝓ

cõſeruatione iuris noſtri licitum eſt imuere in perſonam.vt ꝓ⸗

0

batur in.c.dilecto.de ſen.ex cõi.lib.vi.ergo foꝛtius debet eſſe
licitũ irruere in loca inanimata nobis in obſtaculuʒ pꝛepara
ta.vt cõ cludit ab.vbi.s.
¶ Poſſeſſoꝛio agenti in bñficialibus nõ obſtat exceptio ꝓ
pꝛietatis a pᷣncipio.obſtat tñ ſi pendente iudicio ꝓbet᷑ ꝓpꝛie
tatis defectus:at ſi cõſtet ex litteris alterius reſeruationẽ fa⸗
ctam vt qꝛ narrat᷑ hoc in ̃is pape.vt in cle.l̃is.de ꝓba.⁊ gl.
de elec.ſi foꝛte.li.vi.ad hoc.c.i,.de reſti.ſpo. Paulus in cle.cõ/⸗
ſtitutionẽ..ſi.de elec.ad hgc qð no. Joh.an.de elec.vt circa.
lib.vi.reſeruatio em̃ nõ ſoſũm afficit petitoꝛiũ:ſʒ eti poſſeſſo
riũ.no. Innoc.in.c.vt noſtrũ.de ap.ne pateat vicioſus ingreſ
ſus.vt.c,i.de eo q mitti.in poſ.vide Spe.in ti.de reſti.ſpoł.S.
nũc videndum..ſed pone.⁊ ibi Jo.an.in ad ditionibꝰ.vide
j.ſpoliatio.vᷣ.ad petitionem.
¶ Intellectum cle. vnice. de cauſa poſ.⁊ ꝓpꝛie.vide notabili
ter ꝑ Lapum ſua allegatõe.xcvij.videlicet ꝙ; intelligat᷑ quã⸗
do ego agebam cõtra aduerſariũ poſſeſſoꝛio ⁊ ipᷣe recõuenit
me petitoꝛio.nã cõuentio ⁊ recõuentio pñt fieri ſuꝑ eadem re
vt.l.ſi inter me.ff. de excep.rei iudi.ſi talis cauſa ꝑ appellatio⸗
nem deuoluat᷑ ad curiã potero ꝓcedere ſolꝰ in poſſeſſoꝛio ⁊ ſu
ſpendere petitoꝛium meũ cõuentõis ⁊ petitoꝛiũ aduerſarij re
cõuentionis.⁊ vide ibi late ꝑ èum.
¶ QAicet ſit actum tantũ coꝛaʒ iudice petitoꝛio ſi tñ in ꝓceſſu
negocij cõſtat iudici reuʒ eſſe in poſſeſſione põt ex officio ſuo
illũ ꝓnũciare tuendũ in ea vſq; ad exitũ cauſe,.hoc colligit ab.
ex no.in.c.cũ veniſſent.de inſti.vij.colũ.
¶ Vlbi agitur ſimul petitoꝛio ⁊ poſſeſſoꝛio ⁊ pꝛius cõſtat de
poſſeſſione põt ꝓnũciare ſuꝑ poſſeſſoꝛio dilato iudicio pꝛo⸗/
pꝛietatis.argu.in.c.cum dilectus.de cõſue.⁊ hoc dictum ſin⸗
gulariter limitat.c.cum dilectus.de cau.poſ.⁊ ꝓpꝛie.vbi dici
tur ꝙ vna ſentẽtia debẽt terminari. nam illud ꝓcedit niſi pꝛi⸗
us cõſtet de poſſeſſione.cõcludit ab.in allega.c.cũ veniſſent.
de inſti. vij. colum.
¶ Sicoõtra agenteʒ poſſeſſoꝛio adipiſcende ſuper beneſicio
excipiatur de defectu poteſtatis in cõferente vel in eligẽte ad⸗
mittitur talis exceptio qꝛ nõ debet alicui dari poſſeſſio quã
nunqᷓ; habuit niſi pꝛius cõſtet de legitimo titulo.vt.l.fi.C. de
edic.diui.adri.tol.⁊.c.accedens.de accuſa.ab.in.c.poſt electi
onem. de cõceſ.pꝛeben.in fi.
¶ Poſſeſſoꝛem ſe cõſtituens nomiĩe alterius titu lo cõſtituti
incontinenti tranſfert poſſeſſionem in illum.vt.l.quid aʒ ſunt
de rei vendi.⁊ tranſfertur vera poſſeſſio ⁊ dominiuʒ adeo ꝙ;
ſi iſte poſtmodum venderet vel donaret alteri ⁊ traderet ſibi
poſſeſſionem nihilominus pꝛimus eſt potioꝛ.ita voluit Jo.
an.in additionibus Specu.in ti.de emp.⁊ vendi.S.i.v.hoc
ſcias.⁊ dicit᷑ tex.in.l.certe.ff.de pꝛecario.vbi pꝛobatur ꝙ vere
tranſfertur poſſeſſio ꝑ titulum cõ ſtituti.ab.in.c.ex litteris.vlt.
colum.de cõ ſue.

¶ Poſſeſſoꝛem ſe cõſtituens pꝛecario nomĩe emptoꝛis ſolũ

tranſfert ciuilẽ in emptoꝛẽ.vt no. Joh.de JImo.in.c.pᷣcarium
de pᷣcario.⁊.l.habet.S.pe.ff.de pᷣca.ſi autem cõ ſtituit quis ſe
nomĩe emptoꝛis ſimpliciter poſſidere tranſfert in euʒ ciuilẽ ⁊
naturalẽ poſſeſſionẽ.⁊ ſic intelligit᷑.l.quidã.ff.de rei vendi.⁊
l. ꝙ in eo.ff. de acqui, poſ.Si aũt eſt cõtractꝰ pignoꝛis tũc cõ⸗
ſtituendo ſe pᷣcario poſſidere tranſfert in creditoꝛẽ naturalem
poſſeſſionẽ vt no. Jo.de Jmo.vbi. S.
¶ Poſſeſſoꝛ malefidei nullũ cõmodũ põt h abere nec ſuffra
gium ſuũ debet cõputari in numero alioꝛũ.vt no. Inno.in.c.
cumana.de elect.
¶Poſſeſſoꝛ bonefidei an pꝛeſumatur quis ĩ coꝛpoꝛalibus.
no.glo.⁊ Bar. in.l.i.S.ij.de itine.actuqʒ pꝛiua.per Cp. ⁊ ali⸗
os.C. de ſeui.l,i.plene per abb.in.c.ſi diligenti.iiij. colum. de
pꝛeſcriptio.
¶ In interdicto vti poſſidetis debet actoꝛ ↄcludere vt reus
nõ impediat ꝑ ſe velꝑ aliũ quominꝰ actoꝛ libere valeat quie⸗
te poſſidere.de quo vide qð no.in.c.lqʒ.de ꝓba.⁊.c.audita.de
reſti.ſpo.ab.in.c.veniẽs.de pᷣſcrip.in pᷣn.
¶ Conuẽtus interdictovti poſſidetis põt actoꝛẽ recõuenire
interdicto vnde vi ſuꝑ eadẽ re.qð eſt notandũ.vt eſt tex.in.c,
veniẽs.de pᷣſcrip.⁊ ibi ab.in pᷣn.
O O fficio iudicis põt agi cõtra quẽlibet poſſeſſoꝛẽ ex natu⸗
rali equitate.ij.q.i.in pꝛimis.hinc eſt ꝙ ſ res mea venit ad te
quõcunq; poſſuʒ agere officio iudicis vt illã rem mihi reſtitu

as. vt.l. ſi me ⁊ titiũ.ff ſi cer.pe.maxime h̊ ꝓcedit de equitate
canonica ̃m hoſti.in.c.bone.de ap.facit.c.dilecti.ð.iudi.ab.
in alle.c.bone.vi.colũ.vide.S.appellatiõe interpoſita.
¶ Poſſeſſoꝛ qui cõuenit reũ interdicto vti poſſidetis ſi do/
cuit ſe iuſte poſſidere poterit reo imponi ſilentiũ ne decetero
eũ moleſtet.vt.l.circa.ff.de ꝓba. Iteʒ ſi ſuꝑ libello actoꝛis re
us ꝓbat de iure ſuo eſt ꝓ eo ꝓnũciandũ etia ſi hoc expᷣſſe nõ
petierit. de quo vide qð plene no. ab.in.c.ex cõqueſtione.de
reſti.ſpo. ab.in.c. veniẽs.de pᷣſcrip.in fi.⁊ vide notabiliter ꝑ
ab. poſt Hoſti.in alle.c.ex cõqueſtione.
¶ Poſſidere negans cuʒ in veritate poſſidet ꝑdit poſſeſſio⸗/
nem.vide.S.interrogatus an poſſideat.
¶ Si ſimul actum eſt petitoꝛio ⁊ poſſeſſoꝛio debet vtrumq;
vna ſentẽtia terminari.ſed iudex ex officio ſuo vbi hoc vide⸗
rit expedire poterit diſcutere pꝛobationes ſuꝑ poſſeſſoꝛio et
illud pꝛius terminare.⁊ ſic intelligitur notabiliter.c.ij. de cau
ſa poſ.⁊ ꝓpꝛie.⁊ ibi ab.
¶ Vbietiã ius cõmune eſt cõtra reũ poſſidentẽ nibilominꝰ
põt reus ſe defendere aduerſus actoꝛeʒ pꝛetẽdentẽ ſe ſpolia⸗
tum ſuꝑ poſſefſione.no.in.c.olim.i.de reſti.ſpoli.vnde dicunt
dñi de rota deciſio.cliij.ꝙ ſi rectoꝛ ꝑrochialis agat cõtra reli
gioſos ſuꝑ decimis pꝛedioꝛum cõſiſtentium infra limites ſue
parrochie pꝛetẽdens ſe ſpoliatum a decẽ ãnis ⁊ citra admit⸗
tunt᷑ religioſi ſi velint ꝓbare ꝙ a.xxx.ãnis ⁊ citra ſemper fue⸗
runt in poſſeſſione.naʒ ꝑ hoc excludũt ſpoliationẽ ex poſſeſſi
one pᷣtenſam ꝑ rectoem.nec obſtat.c.ad decimas. de reſtitu.
ſpoli.lib.vi.qꝛ ꝓcedit quãdo is contra quem facit ius cõe eſt
actoꝛ pꝛetẽdo reſtitutõeʒ.ſed in iſto caſu ſe defendit dicẽdo ſe
nõ ſpoliaſſe. Item no ꝙ lʒ ius cõmune faciat ꝓ rectoꝛe in pe⸗
titoꝛio nõ tamẽ in poſſeſſoꝛio vt colligit᷑ notabilit in.c.olim.
iij.de reſti.ſpo.⁊ ſic nota duas limitationes ad alle.c.ad deci
mas.ab.in.c.i.de reſti.ſpo.
¶ Poſſeſſio bñficij pot auſerri perepiſcopum ab eo qͥ ſpon
te renũciauit vel ius ſuũ ꝑdit etiaʒ ſine aliqua cognitione.vt
no. Inno. ⁊ Joh.an.in.c.accepta.de reſti.ſpolia.qð intellige
verum Fᷣm ab.ibi vbi eſt notoꝛiũ quẽ eſſe pꝛiuatum bñficio:⁊
nullum ius ſibi cõpetere.vt.c.quoniaʒ. de fil.pꝛeſbi.⁊ allega.
c.accepta.idem ſi eſt lata ſnĩa pꝛiuatiua vł declaratiua ſecus
ſi poſſet ſibi ius cõpetere ⁊ defectꝰſui iuſj nõ ẽ notoꝛiꝰ.nã vbi
cunq; poſſet poſſeſſoꝛi aliqua defenſio cõpetere circa retẽtio⸗
nem poſſeſſionis ſemꝑ ẽ citandus anteq ſpoliet᷑.vt.c.lʒ epᷣs.
de pᷣben. lib. vi. eſt cõcluſio ab.in alle.c.accepta.⁊ vide.g. cita
tio.vᷣ.nõ requiritur.
¶ Ad acquirendam poſſeſſionem illius rei vbi datur capaci
tas ex parte perſone ſufficit animus volentis acquirere ⁊ pa
tientia poſſidentis.vt.c.cum eccleſia ſutrina.de cau.poſ.⁊ ꝓ
pꝛiet.⁊.c.cum olim.de reſti.ſpo.ab.in.c.in littqis.de reſtitu.
ſpo.vij.colum.
¶ Poſſeſſoꝛ bñficij cum bona fide nõ tenet᷑ ad reſtitutionẽ

fructus alias ſecus.vt no.dñi de rota deciſio.xxxij.glo.⁊ doc

cto.in.c.cum ſuꝑ.de cã poſ.⁊ ꝓpꝛie.ab.vbi.s.
¶ Acquiſita poſſeſſione rei coꝛpoꝛalis cõperit exercitium in
coꝛpoꝛalium.arg.eoꝛũ que no.in.c.tranſmiſſam. de elec. licet

ergo requirat᷑ſcientia foꝛte ad iuſticiam poſſeſſionis vel vtnõ

appareat iniuſta:tamẽ quo ad habitum poſſeſſio nis nõ reqͥ
ritur. poteſt tamẽ acquiripoſſeſſio rei:licʒ dominij acquiſitio
interdicat᷑ a iure.tex.eſtnota bilis in.l.i.S.ſi vir.ff.de acquirẽ.

oſ.⁊.l.i.S.deij citur, de vi ⁊ vi arma.ab. in dicto.c. in litteris.

de reſti. ſpo. viij. colum.
¶ Poſſeſſoꝛ bone vł malefidei an ⁊ q faciat fructꝰſuos na
turales ſiue induſtriales.vide no.ꝑ ab.in.c. grauis. ð reſtitu.
ſpo.iij.colum.

¶ Beneficium licet nõ põt eſſe ipſius clerici niñ pᷣcedat titu⸗

lus legitimꝰ poſſeſſionis tamen põt traſire ſine eo.vt notãter
dicit tex.in.l.i.S.ſi vir.ff.de acqui.poſ.acquiſitio em̃ poſſeſſio
nis eſt quid facti quod nõ impedit᷑ ex phibitiðe iuris. ad idẽ
tex.in.S.patet.iij.q.i.⁊ ibi tenet gratianus ꝙ etiam violenter
poteſt acquiri poſſeſſio beneſicij nec debet inde deijci ſine iu⸗
dicis auctoꝛitate ⁊ ſi deijciat᷑ poteſt petere reſtitutionem poſ
ſeſſionis.vt ibi no.archi.in roſario.ad ideʒ.xiiij.qli.in ſumma
vbi dicitur ꝙ ex quo datur capacitas in poſſidente acquirit
poſſeſſio ex ſolo facto que ſufficit etiam ad partem poſſeſſoꝛij
recupexandã.no.ab.in.ciin litteris,.de reſti.ſpo.viij.colũ. Itẽ

f— — — — — —

— — — — ⸗0⸗ — —

.ũ ãũ⁊ſ — —„ — 4 ——

ab, nec iura antiqna nec nouiſſima fecerũt mentionem de titulo ex ꝓpꝛio delicto.vt no.ab.poſt JInno.⁊ Ho.in.c.ſepe.de re⸗
ſeu coloꝛata poſſeſſione beueficij ad hoc ꝙ habeat locũ inter ſti. ſpol. penul.col.
or dictum vnde vi.in beneficialibus ex quo apertiſſime pᷣſumẽ ¶ Si aliquis timet ne alius ſuam poſſeſſionẽ inuadat ſuffi⸗
en dum eſt hoc nõ eſſe neceſſarium.arg.in.c.ad audientiã.de de cit ad cõſequendũ indicis interdictũ facere fideʒ ð poſſeſſiõe
loſe ci.nec iudex ex officio hoc petere pot.qꝛ omĩa iura volũt an⸗ ſine libello ⁊ ſine oꝛdine iudiciario.vt patʒ in.l. liberis. S. fi. ff
eno te omĩa reſtitutionẽ fieri.vt aꝑte pꝛobat tex.in.c.ex inſinuati de lib. cau. 'm andreã de piſis.tamẽ tũc ſuꝝ poſſeſſione non
de one.de ꝓcur. in bñficialibꝰ naq; põt haberi poſſeſſio per cleri fertur diffinitiua. vt no. Cfi.regũ.l.ſñi quis.ẽ ↄcluſio Bal.in.l
e cum ſine titulo qñq; iuſta qñqʒ iniuſta cũ beneficiũ ſit poſſibi fi. C. de edi.diui a dri.tol.ij. coll.
le ⁊ dericus ſit capax poſſeſſiõis.nõ eſt ergo neceſſe ꝓbareti⸗ ¶ Petenti poſſeſſionẽ bñficij gan ⁊ quãdo ob.exceptio tam
ſ tulum ad ꝓbationẽ poſſefſionis.eſt cõcluſo ab.in alleg.c.in cõtra ꝑſonam qᷓ cõtra foꝛmam.vide nota.in.c.ſuꝑ bis.de ac
litteris. r. colum. vide.j. reſtitutionem bñficij.vide.ð.eo.ti.ver. cuſa. ⁊ in.c.poſt electionẽ.de cõceſ.pben.⁊.c.cõſtitutus.ð ap
ung agens. ⁊ vide.ð. beneficium licet. pel. ⁊ ꝑ Inno.in.c.inter canonicos.de elec.Anto. ⁊ ab:in.c.
ſide ¶ Poſſeſſoꝛ bone vel malefidei quotuplex ſit. vide ab. in al accedens.de accuſa. “́́́UU
iog lega. c. grauis.iiij.colũ.cum ſe. ¶ Poſſidens iure reſiſtente pᷣſumiturin mala fide ꝑ.l.quem
ec ¶ Poſſeſſoꝛ an ad faciendũ fructꝰ ſuos requiratur ꝙ babe/ admodum. C. de agri. ⁊ cen. lib.xi.⁊ in regula qui cõtra. de re
at naturalem poſſeſſionem ⁊ ciuilem vel alteram tantum. ab. gu. iur. lib. vi.⁊ qð no. Inno.in.c.ij.de in integ. reſti.⁊ dñi de
nin⸗ no. in allega. c grauis. de reſti.ſpolia. vbi vide an poſſeſſoꝛ te rota deciſo. cclxij. ⁊ hoc verũ niſi longo tempoꝛe poſſederit
liar neatur de fructibus qui melius percipi potuerunt ⁊ quis di⸗ vel poſſeſſionẽ ex ꝓbabilibus cõiecturis acquiſierit. ſi auteʒ
cunt catur poſſeſſoꝛ bonefidei vel malefidei.vide ibi copioſe per poſſidet iure nõ reſſtentepᷣſumitur in bona fide.de quo latiꝰ
ſael euʒz. vide. S, fructus. ““MZVƷẽ . ꝑ ab. in. c. ſi diligenti. de crip.⁊.c.fiieo.ti.no.ab.in.c.cõſulta
8 ſle ¶ PPoſſidens perſe vel per alium ciuiliter vel naturaliter ſi tionibus. de iure. ẽð
nin expellatur vel veniens non admittatur an ⁊ quãdo poſſit ſu ¶ Poſſeſſoꝛ bonefidei in bſficialibus nõ tenet᷑ ad reſtituti/
Tie am poſſeſſionem recuperare ⁊ verbũ incõtinenti qualiter in/ onem fructuũ quẽadmodum nec in tẽpalibus.vt no.in.c.gra
dſel telligatur ꝙ arbitrio iudicis relinquit᷑ ⁊c. vide no.per ab.in uis. de reſtitu. ſpol. in.l.ex diuerſo. ff. de rei ven. ⁊ dñi de ro⸗
in c.olim.i.de reſti.ſpo.v.colum. . ta deciſio.xxiiij.⁊ boc intelligo verũ qu do bonefidei poſſeſ⸗
. 8 Poſſidens naturaliter nomine alkeno ſ expellitur vel alij ſoꝛi ius nõ reſiſtit.vt no. Bar.in. l.licet. . ſcire. ff. de peti. here.
⸗ tradit poſſeſſionẽ eo expulſo dñs perdit ciuilem q eſt funda ſi autẽ iure reſiſtente poſſideat tenet ad reſtitutioneʒ oĩm fru⸗
ade ta ſuper naturali.vt.l.fi. Cde acqui.poſ.ſecus in poſſidẽte ſi⸗ cctuñ.ar.in.l. quẽadmoduʒ. de agri. ⁊ cen. li.xi. ⁊.l. in bemus. C.
bi naturalem. vt in fructuario ⁊ ſimilibus tunc licet ſpolietur de ſacroſanc.ec. ⁊ facit.c.qͥ cõtra iura de re.iur.li.vi.ẽ cõcluſio
cn. vel alij tradat poſſeſſionem nõ per hoc dominus perdit ſuaʒ ab. in. c. dilecto. de pben. iij. colll.
ei ciuilem quia nõ eſt ſuꝑ illa fundata.cõmendat ab.in allega. ¶ Roſſeſſio vera põt babert in bñficialibus ſine iuſto titu⸗
c.olim.i.de reſti.ſpo. lo. vt eſt expꝛeſſum in.c.cum noſtris.de cõceſ.pᷣben. licet talis
hon ¶ Poſſeſſoꝛ nõ pꝛeſumit᷑ dñs.naʒ ſi dominiũ deducit᷑ pᷣnci poſſeſſio nõ eſt canonica neciuſta.vt in.c.i.de reg.iur.li.vi.ſj
.N paliter in iudicio nõ ſufficit ſola poſſeſſionis ꝓbatio.vt.l.cuʒ quo ad reſtitutionẽ faciẽdã ſufficit ꝓbare ſolã poſſeſſionẽ.vt
dige res. C. de ꝓba.⁊. c.fi.de cau.poſ.⁊ ꝓpꝛie.glo.⁊ Bar.in.l.qͥdã. in.c.in litteris.de reſti.ſpo.⁊ abb.in alle.c.cuʒ noſtris.ij.colũ.
clet in ſuo.ff. de condi.inſti.imo ſi q̃s ꝓbat ꝙ rem poſſedit aliquo vige. S. littera. . nõ valent. cũ ſe. Oͦ”ͦ́ò́G
lgr. tẽpoꝛe ꝓ ſua ⁊ ſuꝑ hoc eſſʒ fama vicinie ꝙ nõ debet obtinere ¶ Que poſſeſſio dicat᷑ hr̃e plurimũ iuris vel plurimum facti
46 ſuper duio niſñi ꝓbet legitimũ titulum.no. Inno.in.c.illud.in vel vtrũq; ⁊ qͥd oꝑet᷑ talis poſſeſſio.vide ꝑ doc.poſt gl.magi
i fi.de pꝛeſump.idẽ do.de rota deciſione.ccexxx.qͥ dicũt ꝙ ſi ꝓ ſtralẽ ſignãter ꝑ ab.in.c.cũ noſtris.de cõceſ.pben.
1G%½ bo ꝑ teſtes ꝙ pater meus poſſideret caſtrũ dum vixit ⁊ habi ¶ Si negas me eſſe in poſſeſſione alicuiꝰ ſundi ⁊ moues mi⸗
v. tus ⁊ reputatus fuit pꝛo domino publice ⁊ cõmuniter ⁊ no⸗ bi queſtionẽ ſuꝑ poſſeſſione.ego aũt lite pendẽte percepi ali
Gaa toꝛie non ſufficit ad obtinẽdum nec in rei vẽdicatione quia ꝑ quos fructus nõ debet iudex lit. pen. mibi pcipere vt reſtituã
boc nõ ꝓbatur dominiũ nec fama eſt ſufficiẽs ꝓbatio.vt no. illos fructus quia hoc pendet in queſtione pꝛincipali.nam ſi
id in.l.iij de teſti. necĩ publiciana de qua vide gl.i.c. abbate.dð re ſum in poſſeſſione poſſum colligere fructus. eſt cõcluſio ab.
1hG ſiudi.li. vi. ab.ĩ.c.cũ ad ſedẽ. ð reſt.ſpo.xiij.colũ.vide.S.dñs rei in. c.cũ veniſſent.de in integ.reſt.facit quod ipſe no.in.c.ſigni
t ¶ Poſſeſſoꝛ pᷣſumit᷑ detẽtatoꝛ.no.Inno.in.oolim. ð pꝛiuił. ficante. de appel. “

¶ NPoſſeſſionis vſus interdicinõ debet pendẽte lite ſuꝑ va
iditate pꝛiuilegij etiã ſi poſſeſſio ſit cõtra ius.vt.c.i.vt lit.pẽ⸗
den.⁊.c.cum ꝑſone.de puile.li.vi.

nn ⁊ Mau.in.vin literis.ð reſti.ſp o. qð ꝓcedit eti ĩ dicto teſtis
ſi deponat ꝙ talẽ vidit rem detinere.naʒ officiũ teſtis ẽ depo

ſore nere ſuper facto ⁊ ex facto oꝛit᷑ iuris pᷣumptio no.bar.in.l.ſti ne. de p vi.
zdee pulatio iſta.ff. de v. ob. ⁊ Mau. in alle. c. in litteris.ab.i c. cu,ʒ ¶ An ꝑ miſſio nẽ in poſſeſſionẽ ex pᷣmo vel ex ſecũdo decreto
G ad ſedem.de reſti.ſpo.ix.colum. JMUDö tranſferat᷑ vera poſſeſſio.no.ab.in.c.cõtingit.de dolo ⁊ cõtu.
nſe Cõtra poſte eſſoꝛẽ qui nõ ſpoliauit põt agiꝑ eñ q poſſeſſio vbi⸗ concludit ꝙ in iſtis ſpũalibus ſiue beneficialibus habet
liet nẽ perdidit officio iudidad ↄſequẽdã poſſefſionẽ.no. Ho,in locũ miſſio in poſſeſſionẽ duʒ tñ nõ ſit exercẽda iuriſdictio in
rz c.accedẽs.j.vt lit.non.cõteſt.⁊ Inno. in. c.po ſt electionẽ ð cõ foꝛo penitentiali vel cõtentioſo
ceſ.pbẽ. circa finẽ. ⁊ ab.ĩ.c.cũ ad ſedẽ. de reſti.ſpo.xiiij.colum. ¶ An miſſus er pᷣmo decreto vtat᷑ fruttibꝰ ⁊ in bus caſibꝰ.
io⸗ ¶ Poſſeſſionẽ rei ꝑdite põt qs recuꝑareꝑ cõditionẽ.c.reĩte⸗ vide ibidẽ ꝑ eũ pe.colũ.⁊ in.c. Rlectus.de ſeque.poſ.in pn.⁊ ĩ
ſi gräda. qð qualiter ĩtelligat᷑. vide.j.v. reſtitutio.cereintegrãda c.qm̃.s.in alijs.vt lit.nõ cõte.
une⸗ ¶ Pofſſeſſionẽ non videt᷑ ꝓbare epᷣs oim eccleſiarũ ſue dyo ¶ Quãdo agit᷑ reali dz iudex ꝓcedere ad miſſionẽ in poſſeſ⸗
leng ceſis de iure cõmuni niſi illam ſingularit᷑ pꝛobet.ſecus de pꝛo ſionẽ nõ ad excõicationẽ qꝛ ꝑmiſſionẽ ꝓuidet᷑ nedũ ð delictũ
pꝛietate.vide.S.epiſcopus licet fundet. cõtumacie ſʒ etiã actoꝛi qͥ mitut᷑ in poſſeſſionẽ cũ elapſo ãno
voft ¶ Poſſeſſio an ⁊ qũ ꝑdat᷑ in iuriſdictione vel alijs iuribus efficiat᷑ verus poſſeſſoꝛ.vt.c.fi. S. in alijs.vt li.nõ cõteſt.⁊ ſi iu
Kin in coꝛꝑalibꝰ.plene.⁊ no.ꝑ ab.ĩ.c.olim.iij.de reſti.ſpo.viij.collꝗ. x* er denegaret miſſionẽ ⁊ ꝓcederet ad excõicatienẽ poſſet a⸗
¶ Poſſeſſionẽ excõicandi ⁊ iuriſdictionẽ acquirit archidia⸗ ctoꝛ appellare. vt no. ab.in.c.tue.vt lit.nõ cõteſt.
Im conꝰ? ſi noĩe dignitatis ſue excõicauit aliquos in qbus de iu ¶ Vbi nõ eſt ꝓuiſum de remedio miſſionis non põt ꝓcedi
ti re nõ habebat ptãteʒ ⁊ hoc fecit bõa fide ⁊ titulo coloꝛato ⁊ ad diffinitiu lit.nõ cõte.no.ſpec.in ti.de cõtu.S.ſequit᷑.v.ſed
ſ⸗ illi ſciẽte eᷣo t᷑ non cõtradicẽte ſerua uerũt ſentẽtiam nõ obe⸗ pone in ti. de.i. . ij. decreto. S. reſtat.v.ſʒ põe.alijs ergo reme
e diẽti.eſt concluſio ab.in.c.olim.iij.de.reſtit.ſpo.in fine. dijs cõpulſiuis eſt vtendũ vel ad alia remedia aggrauãtia ẽ
en ¶ Poſſeſſio eſt effectꝰdñij ⁊ eius cõm odũ amittẽs poſſeſſio recurrendũ vt excõicatio mulcta ⁊ alia.vt.l.vnica.ff. ſi qs ius
riu nem vid etur in effectu dominiuʒ amiſiſſe.vt vult lr̃a in.c.ſepe di. ab. in. c. tue. vt lit. nõ cõteſt. M B *
ol de reſti.ſpo.et ibi ab.in pꝛin. ¶ Si ſit miſſio in poſſeſſioneʒ qꝛ reus nolebat actoꝛi ſoluere
ns ¶ Omnẽ poſſeſſionẽ ſequit᷑ viciñ reale.per.l.vicia.C.ð acqr. ſeu nolebat ſnĩam mãdare executioni vel ob aliam cãm mani
iil poſ.ex quo ſequi t᷑ꝙ ſecũdus poſſeſſoꝛ in viciuʒ ſuccedẽs non feſtam nõ audit᷑ reus volens poſſeſſionẽ recuꝑare pᷣſtita cau

o

Ni

poteſt dñiuʒ ſeu pᷣmũ poſſeſſoꝛẽ in iudicio noĩare cuʒ teneat

tione ⁊ ſolutis expenſis ſᷣm foꝛmam.c fi.vt lit.nõ cõteſt.S.in

o ij

alijs. niñ pᷣus ipe reus vel debitoꝛ ſatiſfecerit Matpleuerit
id ꝓpter qð facta fuit miſſio.vt.c.ex parte.i.de verb.ſig. ⁊.l.ſi

pecunie.vt in poſſeſſione lega.⁊.l.ſi finita.S.iulianus.de dã.

infec.no.ab.in alle.S.in alijs.ij.colũ.
¶ Miſſus in poſſeſſionẽ ob cõtumaci rei licet infra annuʒ
nõ faciat fructuæſuos ⁊ teneat᷑ ad reſtitutionẽ ſᷣm foꝛmaʒ.c.
fi. S. in alijs.vt lit.nõ cõteſt.tñ ſi ex nimia cõtumacia ipſiꝰ rei
iudex nõ decreuerit in ipſa miſſione qð põt. vt.l.fulcinius.S.
fi.ff.ex qui.cau.in poſ.ea.⁊ isi Bar.facit fructus ſuos taliter
miſſus.vt nota.ab.in allega.S.in alijs.ij.colum,⁊ vide.ð.mul
ctare poteſt iudex.
¶ Miſſio in poſſeſſionẽ qualiter ⁊ cõtra queʒ fit in actio ne
reali ſen perſonali vł mixta vel ypothecaria ⁊ q̃ differẽtia ſit
inter eaſdem actiones quo ad hoc vide plene ꝑ ab.in.c. fi.S.ĩ
alijs.vt lit.nõ cõteſt.v.colum. 2 .
¶ Miſſus in poſſeſſionẽ in ꝑſon ali actione vt incõ mutabi
ſiter fiat verus poſſeſſoꝛ vel is cõtra quẽ fit miſſio non poſſit
rem recuperare an requiritur ſecũdũ decretuʒ ⁊ an ⁊ quomo⸗
do audiat᷑.vide no.ꝑ ab.in.c.fi.vt lit.nõ cõteſt..ſfi. .
¶ QZicet nõ inueniant᷑ bona in qu dus fiat miſſio in poſſeſſi
onẽ:ſi tñ iudex decreuit aduerſariũ mittendũ ꝓdeſt ei quo ad
bona que de nouo accedũt debitoꝛi.eſt cõcluſio ab.in.c.i.de
do. ⁊ cõtu.iij.colum.
¶ Miſſus in poſſeſſione iudicis auctoꝛitate pᷣſumit᷑ in bo⸗
na fide dũmodo iudex iuris oꝛdine ſᷣuato hoc fecerit alias ſe⸗
cus ꝓ boc qð legi.⁊ no.i.l.iuſte poſſidet.ff. de acqu i.poſ.⁊ in
l. fi. C. ſi ꝑ vim vel alio modo.⁊ in.c.cõ querente.de reſti.ſpoł.
⁊ eſt notandum boc dictuʒ ꝙ auctoꝛitas iudicis nõ excuſat ſi
iuris oꝛdinem non ſeruauit ⁊ tenetur miſſus reſtituere omẽs
fructus ac ſi ꝓpꝛia auctoꝛitate occupaſſet.vide.s.patronus.
H. inſtitutus.
¶ Ad ꝓbandam quaſi poſſeſſioneʒ ſufficit vnicus actus in
his que nõ ſolent ↄcedi de facili rõne amicitie vel facultatis
vt ꝙ det vocẽ in electiõe vel ꝙ babeat officiuʒ in vniuerſitate
vel quid ſimile.requiſitis tũ his que no.in.c.cum eccleſia ſutri
na.⁊ ibi ab.iiij. colum, facit.l.i.SO.queſitum.ff. de aqua quoti.
et eſtiua.
¶ Ad ꝓbandam quaſi poſſeſſionẽ nõ ſufficit vnicus actus
ſed requirunt᷑ plures in bis q̃ ſolent cõcedi rõne amicitie ⁊ cu
iuſdã facultatis ⁊ etiã in pluribus actibꝰ requirit᷑ ꝙ vtẽs in⸗
tend at vti iure ſuo ⁊ dñm ita fuiſſe paſſum.vt.l.i.S.hoc inter⸗
dictũ.ff.de itine.actuq; pᷣua. Inno.⁊ glo.vbi.S.
¶ Quidã ſunt actus qui etiam pluries ⁊ ſepenumero ſolẽt
de gratia cõcedi vt hoſpitari in domo alterius ⁊c̃.⁊ tũc non
ſufficit ꝓbare exercitium actuũ.vt exemplificat Innoc̃. in.c.
bone.ij.de poſtula.pᷣla.⁊ in alle.c.cũ eccleſia ſutrina.⁊ ibi ab.
niſi expꝛeſſe vtens ꝓbaret tanqᷓ de debito poſſidere vt epᷣus
pꝛandere viſitando vel ſimilia. hec tamẽ materia eſt multum
arbitraria.vt ibi no.ab. L
¶ Vbi ꝓbatur poſſeſſio diuturna vel longa tollitur pᷣſum
ptio iniuſticie ⁊ obfuſcat᷑ notoꝛietas iin ↄtrariũ deducta.no.
Inno. in.c.ij.de in integ.reſti.pꝛeſumptio em̃ eſt ꝓ facto anti
quato.vt no.in.c.illud.de pᷣſum.qð no. intellectu.c.ad deci⸗
mas.de reſti.ſpo.lib.vi.vt is cõtra quẽ eſt ius cõe audiat᷑ pe⸗
tens reſtitutionẽ ꝓbaͤndo aliqua ex quibꝰ tollat᷑ pꝛeſumptio
vſurpationis ſeu iniuſticie.eſe cõ cluſio ab.in.c.cuʒ eccleſia ſu
trina.de cau.poſ.⁊ ꝓpꝛie.xiij.colũ.
¶ Quaſi poſſeſſio ſubiectionis an ꝓbat᷑ ꝑ pꝛeſtationeʒ cei.
ſus.vide.j.ſubiectionis.
¶ Zocatio ꝓbat poſſeſſionẽ vbi alius nõ poſſidet. Item ꝓ
bat in pᷣiudicium ſoluẽtis ⁊ pꝛeſtantis auctoꝛitatem ⁊ cõſen
ſum ſolutiemi.no.in.c.inter dilectos.de fide inſtru.⁊ in.c.cum
venerabilis.de relig.domi.ab.in.c.cum veniſſent.de reſti.ſpo
lia.vbi vide an ꝑ penſionẽ tranſferat᷑ poſſeſſio. .
¶ Ad ꝓbandũ poſſeſſionẽ ſufficit ꝙ ꝓbent᷑ ſaltem extrema
olim poſſedinʒ qͥs ⁊ nũc poſſidet.ar.i.l.pe.C.ð apochis.li.
Ex.⁊.l.ſi ſeruus plurium. ff. de le.i.⁊ glo.in.c.accedẽs.de cõuer.
coiuga.⁊ glo.in.c.nolumus.xvi.qiiij.anto.in.c.olim.i.de re⸗
ſti. ſpo. vbi vide ab.ix.colũ.
Satis ꝓbat ſe poſſediſſe tꝑe ſpoliatõis petẽs reſtitutõeʒ
ſi ꝓbat de antiqua poſſeſſione.⁊ nũc allegat poſſeſſioneʒ tẽ
poꝛe ſeu die ſpoliationis.no. Bar.in.l.celſus.ff. ð vſuc.⁊ ab.
poſt Inno.in.c.cum ad ſedem.de reſtitu.ſpolixi colum,⁊ ibi

dem. ab.in. c. olim.iij.eo.ti.ij. colum.
¶ Qualit᷑ ꝓbetur ↄtinuari poſſeſſio.vide Cy.C. de pꝛeſcri.
lon.temp.l.pe.⁊ Bar.in.l.celſus.ſf.de vſuca. 1
¶ Quaſi poſſeſſio iuriſdictionis ſeu excõicãdi qualiter acq̃
ratur ⁊ qualiter perdatur ibidem. .
¶ Qaicus exiſtẽs in quaſi poſſeſſione longiſſimo tꝑe eligẽdi
rectoꝛẽ in certa eccleſia taniᷓ patronus etiã ſi nõ ꝓbet ſe eſſe
verum patronum cum ſit difficilimum pꝛobare patronatuʒ
antiquũ tñ ꝑ exercitiũ iuris pñtandi tm̃ ꝓbatur q̃ſi poſſeſſio

totius iuris p atronatus.vt ſentit Jo.an.in mercu.in regula.

qð alicui.de re.iur.li.vi.qꝛ ex quo nõ cõſtat ꝙ ius patronatꝰ
ꝑtinet ad alium pᷣſumendũ eſt ꝙ ꝑtinet ad iſtum qui exercuit
vnũ ius cõpetẽs patrono tantũ.vt ſingulariter no.in.c.i.ð re
ligi.domi.⁊ ibi ab. “
¶ Poſſeſſionẽ vel quaſi iuriũ ſacroꝝ põt epᷣs vt ꝑs defen
dere lʒ nõ iudex.vide.s.epᷣs volẽs.⁊.o.defendere.
¶ Poſſeſſionẽ iuriſdictiõis hñs in loco vel ius pᷣlature cuʒ
poſſeſſiõe licite põt ad remouẽdũ obſtaculũ ſibi paratũ irru
ere tam in ꝑſonã impedientẽ qᷓ in oſtia ⁊ muros loci ita rũpẽ
do vt libere valeat vti iure ſuo.qð ꝓbatur ꝑ.c.olim.ij.de re⸗
ſti. ſpo. ⁊.c.dilecto.ð ſen.ex.li.vi.poc ↄcludit JInno.no.⁊ poſt
eum boſti.⁊ Jo.an.in.c.i.de ĩmu.ec.
¶ Poſſeſſionẽ vel quaſi iuriñ incoꝛpoꝛaliũ habẽs in re alie
na ⁊ ſic ha bet ius in re ſi expellat᷑ vel impediat᷑ vti iure ſuo nõ
ſolum põt reſtitui ad poſſeſſionẽ.vt in.c.cũ eccleſia ſutrina.ð

cau.poſ.ꝓpꝛie.⁊.c.qłerelã.de elec.⁊ de vſufru.l.habemꝰ.⁊.l.

iij. C.vnde vi.ſed etiã incõtinẽti vim vi repellere murũ ⁊ oſtia
rũpendo ⁊ ius ſeu poſſeſſionẽ ſua ꝓpꝛia auctoꝛitate recupe⸗
rare.vt.c.olim.ij.de reſtitu.ſpoliato.⁊.l.aquilius regulus.ff.
de dona. hoc cõcludit petrus de ancha.notabiliter ĩ.c.i.de im
mu. eccle.dicens qꝙ nõ eſſet malũ dicere ꝙ ille qͥ hbabet ius ho
ſpitandi in domo alicuius vel ius vſufructꝰ ſi reperit domuʒ
clauſam vel ſepẽ factam vel aliud impedimentũ poſſit ꝓpꝛia
auctoꝛitate illud remouere ꝓteſtando ꝙ ꝑ talem remotionem
nõ intendit pꝛeiudicare dño.vt no.in ſimili.in.l.ſi quis in ta⸗
tam. C. vnde vi. idem tenet ⁊ appꝛobat dictam cõcluſionem
ab. de ſicilia in allega.c.i.licet YInno.⁊ Hoſtiẽ.⁊ Joh.an.ibi

tenent cõtrarium quoꝛum opinio repꝛobatur ꝑ Petrum de

ancha. ⁊ ab. ibi.
¶ Poſſeſſionẽ naturalem rei dicit᷑ habere habens ius habi
tationis in re ſicut habet vſuarius. vt.l.naturaliter.ff.de ac⸗
quir.poſ.⁊.ff.ſi vſufru.pe.l.vti frui.S.i.ſtat ergo regula cuicũ⸗
qᷓ; eſt licitum defendere poſſeſſionẽ ſuam vel incõtinenti recu⸗
perare cum moderamiĩe inculpate tutele.vt.c.olim. de reſtitu.
ſpo.⁊.c.ſignificaſti.de homici.poteſt ergo vſuarius vel ius
babens habitationis poſſeſſionẽ ſuam recuperare oſtia fran
gendo ⁊c.vt eſt cõcluſio an.vt refert ab.in allegg.c.i.de ĩmu.
eccle.⁊ hanc appꝛobat ibi ab.per rationes vꝛgentes contra
Inno. et alios ibi.
¶ Poſſeſſionẽ nõ debet appꝛehendere pꝛopꝛia auctoꝛitate
etiam habens tituluʒ in aliqua re ſed auctoꝛitate illius a quo
habet cauſam ſiue cõceſſio fiat a papa in.c.paſtoꝛalis.de pꝛi
uile.aut ab epo.de reſti ſpo.cum veniſſent.idem de illo cui cõ
ceditur eccleſia in titulũ qui nõ põt auctoꝛitate ſua poſſeſſio
nem appꝛebendere.de pꝛeben.eum qui.lib.vi.niſi pꝛeceſſerit
inueſtitura.no. Joh.an.de cõſue.ex litteris.de elec.tranſmiſ⸗
ſam.idem de eo pꝛo quo lata eſt ſentẽtia vt appꝛebẽdat poſ⸗
ſeſſionem ſine auctoꝛitate iudicis.vt.l.miles.S.iudicati.de re
iſtdica. de hocin. c. cum noſtris. de conceſ.pꝛeben.et ca. cum
veniſſent.de in integrũ reſtitu.ſimiliter nec emptoꝛ poteſt ap⸗
pꝛehendere pꝛopꝛia auctoꝛitate poſſeſſionem rei vendite.l.ſi
ex ſtipulatione.ff.de acquirẽ.poſſeſ.⁊ per Bar.in.l.pꝛedia.
⁊.l.fundi emptoꝛ.eo.ti.alias punitur penis.de quibus in di⸗
ctis iuribus notat Pe. de ancha. in allega.c. paſtoꝛalis. de

pꝛiuilegijs

¶ Poſſeſſionem appꝛehendendi auctoꝛitateppꝛia poteſt
licentiam dare ille qui confert titulum.vt.c.pa ſtoꝛalis.de pꝛi
uileg.idem in venditoꝛe.vt.l.pꝛedia.ff.de acquiren.poſ.⁊ idẽ
in iudice.vt.l.iuſte.ff.de a cquir.poſ.⁊ vide notabiliter ꝑ In⸗
nocẽ.in.c.qua liter.ij.de accuſatio.⁊ quod nota.in.c.cum no⸗
ſtris. de conceſ.pꝛebẽ.nam licet quandoq; tranſferatur domi
niuʒ ex ſolo titulo non tamen tranſſertur poſſeſſio.⁊ hocſideo
quia habet plus facti qᷓ iuris.cicum noſtris.de cõceſpꝛebẽ.

ſ

eins
9ho
nz
nia
ſem
nti⸗
ſen
lbi
de

bi
Ae
ich
ech
ſtitn
lius
ſun
ſn

ſtu
go
epꝛi
lc
ſio
ait
ni
po⸗
delt
cun
l
oi
6 1

4
enl
o
oni
ſe⸗
be⸗

M

facit quod nota in.l.vt inter diuinũ.C. de ſacroſanc.ec.⁊.l.ſi
mandauero.S.is cuius.ff. ma nda ti.docto.in.c.paſtoꝛals, ſu
pꝛa allegao. DKr
¶ Poſſeſſio põt ex pluribꝰ cauſis haberi.ff.de acquir.poſ.
lpoſſideri.S.ex pluribus.licet em̃ ſit vnũ genus poſſeſſionis
multe tamẽ ſunt eius ſpecies.vt.d.l.poſſidere.S.fi.⁊ ſic licʒ ex
pluribꝰ cauſis põt fieri traditio rei.ar.ff. de ſolu.l. cũ qbus. S.
de peculio.ex vna tñ cauſa dominiũ acquirit᷑.arg.ff.ad.l.fal.
fundo.⁊.l.ſi a me.⁊.C.locati.l.ad ꝓbationem.ex quo videt᷑ ꝙ
ſi aliquis plures titulos ſui dominij aſſignet tamen hoc nõ
poteſt. ideo ſuccumbit.ar. de cõceſ.pꝛeben.poſt electionẽ. ⁊.
de Zhen. empti.l.iij.⁊.l.ſi ancillam.tñ licet rõne vnius tituli
ſit dũs effectus rõne alterius tituli cõpetit ei exceptio licʒ ille
titulus nullus eſſe videat᷑.vt.c.int᷑ dilectos.S.ceteꝝ.ð fiſtru.
⁊ ibi glo.⁊ doc.vide.S.bñficiũ.v.ſuꝑ eodem. WU

¶ Aicet regulariter ſola poſſeſſio nõ pꝛodeſt cõtra ꝓpꝛieta⸗
iem in iudicio ꝓpꝛietatis.vt in.c. cũ eccleſia ſutrina.de cauſa
poſ.⁊ ꝓpꝛie.tamẽ ſi poſſeſſio eſt cõtra ius iuuata ex cõtinua
⁊ longeua poſſeſſione ⁊ pꝛeſũptione alicuius tituli lic clare
nõ conſtet de qualitate tituli ſufficit ad repellendũ ꝓpꝛietatẽ
illius iuris niſi clare pꝛobet defectũ tituli pꝛeſumpti.vt eſt ca⸗

ſus in. c.cuʒ veniſſent. de inſti.ꝑ qð limitat᷑ multũ.c.cũ ꝑſone.

de pꝛiuilegijs lib. vi. vt no. Abbas in alleg.c. cum veniſſent.

ij. colnm.
¶ Poſſeſſio bãficij ſi eſt coloꝛata an põt alteri cõferri ꝑ pa⸗
pa ſeu executoꝛẽ vł oꝛdinariũ.vide.S.llatio.v.ſi poſſeſſio
beneficij. cñ. H. ſe.
¶ Poſſeſſio poteſt acquiri etiam ſine actu coꝛpoꝛali per cõ⸗
ſuetudinem que põt inducere actũ per quẽ artificioſe tranſſe⸗
rat᷑ poſſeſſio ſne appꝛehenſiõe coꝛpoꝛali.c.ex litteris.de con
ſuetudi.⁊ ibi abb.
¶ Poſſeſſio non tranſfertur in eccleſiam ex titulo humiliad
tranſferendum dominiũſine appꝛehenſione poſſeſſionis niſi
boc ex conſuetudine inducat᷑.Abbas in allega.c.ex litteris.
ſuꝑ glo.ij.
¶ Poſſeſſio data in vna re videt᷑ etiã tranſlata oculo vł ver
bo in alias res:boc tñ nõ habet locũ quãdo iuderx mittit nun
cium vt mittet aliquẽ in poſſeſſioneʒ pluriũ rex qꝛ ſi manda⸗
