¶ Qlericꝰ in ſacris mrfimoniũ de facto ↄtrahẽdo ꝑdit execu⸗
tionẽ officij ſui.⁊ ſic ipſo facto videt᷑ ſuſpẽſus adeo qꝙ niſi ex
diſpẽſatlõe ampliꝰ æequi oꝛdinẽ nõ põt vt colligit᷑ ex.c.ſane
de cle.ↄiu.⁊ ĩtellige ꝙ eſt ſuſpẽſus nõ illa ſuſpẽſiõe q̃ inducit
irregularitatẽ.facit.c.is qui.de ſen.exc.ſed eſt ſuſpenſus ſicut
quilibet notoꝛius criminoſus.vt in.c.fi.de coha.cle.⁊ muet

ſi.de tempo.oꝛdi.quod cõmendat ab.in alleg.c.ſane.
¶ Aericus in ſacris mr̃imoniñ ↄtrabẽdo plus peccat qᷓ; ali

asla dulterãdo eo ꝙ videt᷑ apoſtatare ex maioꝛitate pene.nã
ex acerbatiõe pene colligimꝰ maioꝛitatẽ delicti.xxiiij.q.i.c.ciK
afferamus. ?.l.reſpiciendũ.ff. de penis. nã ⁊ mulier ⁊ filij inð
nati efficiunt᷑ ſui eccłie.ccum multe. xv. qfi.qð nõ contingit
in adulterio.ab.in.c.ſane.de cle.coniuga.

Coadiutor.

¶ Eoadiutoꝛ q daturinfirmo pᷣlato m foꝛmã iuris.vt.c.de
rectoꝛibꝰ.cũ ſe.de dle.egro.nõ eſt pᷣlatꝰ.qꝛ vt ibi pʒ habʒ ſolũ
poꝛtionẽ ex redditibꝰ eccłie.ergo nõ eſt pᷣlatꝰ.qꝛ pᷣlatꝰbʒ libe
rã adminiſtrationẽ oĩum reddituñ eccłie.vt.c.cum nobis.de
ele. bʒ em̃ ſolum exercitiũ cure vt ĩbi.ius em̃ pꝛelature ⁊ cura ĩ
babitu reſdet penes infirmũ.vt ſatis ꝓbat᷑ in.c.vnico.S.i.ð
cle. egro.li.vi.no.ab.in allega.c.de rectoꝛibꝰ.in fi.
¶ Eoadiuroꝛ hʒ adminiſtrationẽ ſpũaliũ ⁊ tẽpoꝛaliũ ſi ifir⸗
mitas pᷣlati eſt talis q̃ ipedit adminiſtrationẽ vtriuſq; vt ſi eſt
factꝰ demẽs vel mẽte captꝰ ſeu incurabilis ⁊ tũc dʒ coadiu⸗
toꝛ ↄgruã poꝛtionẽ infirmo dare ⁊ cõgruam ꝓ ſe reſeruate.?
reliquos redditus in vtilitatem eccłie ↄuertere velut bonus
rectoꝛ diſpenſare.⁊ ſic ĩtelligit.c.tua nos,.de cle.egro.⁊.c.pe.
de cle.nõ reſi.⁊.c.ꝑuenit.de appel.ſʒ ſi infirmita s ſolũ reddit
eũñ ĩpotentẽ in ſpũalibꝰ tunc cñ officiũ coadiutoꝛis ſe nonex⸗
tendit ad ſpñᷣalia pᷣlatus ꝑcipiet omẽs redditus ⁊ dabit con
gruã poꝛtionẽ coadiutoꝛi.⁊ ſic ꝓcedit tex.c.de rectoꝛibus.vt
ibi no.a bb.ij.colum.
¶ Coadiutoꝛ qͥs ſit qualis dʒ eſſe cuiꝰ ſit etatis nũqͥd laicꝰ
põt eẽ coadiutoꝛ. Itẽ ſi femĩa poſſit deputari maſculo vł eꝰ
⁊ an religioſus poſſit deputari coadiutoꝛ ⁊ ꝑ quẽ debeat de

putari coadiutoꝛ: vide no. ꝑ ab.in.c. vlti.de cleri.egꝛo.

¶ Collatio facta ſclenter de indigno an fit ipſo iure nulla.vi
de plene ꝑ ab.in.c.cum in cũctis.S.fi.de elec. =
¶ Lollatoꝛ bñficij cui papa mandat vt libere ↄferat bñficiũ
non eſt neceſſe vt alium requirat nec nocet.vide.j.ver.libere.
¶ Si papa mãdat collatoꝛi vt ↄferat certũ bũficiũ in certa
foꝛma nõ ſʒ alia collatio in Zriũ attentata.nã quẽadmodum
alien atio eſt nulla legẽ moꝛtuã facta:idẽ ſi eſt attẽptata ʒ
mandatũ pape q eſt lex aĩata in terris.no. Inn. in. fl. de ac.
⁊ in.c.ra ynaldus.de teſta.ſi tñ papa mãdat vt ↄferat bñficiũ
ticio ⁊ ille ↄtulit ſempꝛonio ⁊ ↄferẽs nullaʒ aliaʒ bẽat ptãteʒ
ↄferendi non tʒ actus niſi fuet᷑ foꝛma mãdati.c.cum dilectaa
de reſcip. ꝛ l diligenter. ffman, Si vero mandatari bẽbat

ſit
one

noc
hoez
ſſe
ſurſs
Natue

dfuns
ſkad
an
fadb⸗
ronie

otrtbe
cſico
ding,

etz ea
luga.
Lerecn
Pniſer
robne
uci
sſc
1 e
öelt
leni
gici
liind⸗
ſingt⸗

Ntcde⸗
bzſo
lbe
bis de
cursi
K

ificn
tſct
adiu
anet
bons
4 4.
tedtit

oer

itcon

ſic⸗
Nk
eat de

fi
here.
certa
dun
8t1
egt⸗
fiiß
ate;
aas
iu

cliamm vacatiõis bñfici

qꝛ ibi ſoli oꝛdĩario fuit ſcri

als ptaͤtem tũc tenet qð facit ð mandatũ nõ ex ptate delega
ta:ſʒ ex ptãte oꝛdĩaria quà hẽbat vt no.gl.in cle.i.de iurepa.

2 eſt rõ diuerſitatis.qꝛ per mandatũ vt ticio ↄferat nõ intẽdit

pᷣnceps mandatario auferre ptatẽ ↄferẽdi alteri lʒ ſit punien⸗
dus qꝛ non ſeruauit mãdatũ pᷣncipis.ſecus qñ directe ſic pꝛe

2

cipit vt certũ qͥd faciat tunc em̃ non tʒ actus.qꝛ videt᷑ ſibi au

ferre ptãtem exercendiactũ.⁊ vide.c.ſi tibi.de pꝛeben.lib.vi.

⁊ hoc cõmendat ab.in.c.dilectus.pij.de pꝛebẽ.in fi.vide.j.foꝛ⸗
ma. ver. geſa. ́

¶ Yollatio bñficioꝛũ ſuoꝝ facta per electũ anteoi firma tiõ ez
vel poſt an valeat ⁊ ſi infirmat᷑ electio an poſſit bñficia ſua re

petere.doc.ſignanter ab.in.c.qualiter.de elec.
¶ Zollatio dignitatũ ſeu bñficioꝛũ ad quem ꝑtineat de iure
cõi.plene per ab.in c.cum in eccłia.de elce.
¶ Lollatiões plures vnius bñficij põt quis ad cautelã pꝛo
curare vide.õ.beneficij vnius.
¶ Wer collationẽ acquirit᷑ ius in bñficio.vide.j.electio.ver.
per electionen. l
¶ Lollatio bñficij occulta lʒ nõ careat ſuſp itiõe valet tam̃ ⁊
nõ inducit retractationẽ.vt concludit Ab.poſt Jo.an.in.c.
vnico.vt ecde.bñfi.ſecus in electiõe dignitatis.vt in.c.qꝛ ꝓ⸗
pter de elec.⁊ qꝛ illa cõſtitutio eſt penalis nõ extẽdit᷑ ad alioſ
caſus.vt no.glo.in.c.decet.de ĩmu.eccle.li.vi.no.abb. vbi.S.
¶ LZapſo tꝑe pꝛefixo ad ↄferendũ bñficiũ põt is ad queʒ fit
deuolutio ĩmediate ↄferre:nec tenet᷑ requirere pꝛimũ collato⸗
reʒ nec ↄputat᷑ tᷣs a die collatiõis.qꝛ pᷣſnit᷑ illũ hũiſſe noti
j. colligit tex, c. vt noſtruʒ. vt eccle. bñfi.
⁊ ibi cõmendat Abb.
¶ Si capitulũ recipit aliquẽ in canonicũ auctoꝛitate ꝓpꝛia
demũ pᷣbendã vacãtẽ ↄtulit alterũ:tenet collatio.qꝛ capitulũ
nõ potuit dare ius ad pᷣbendã vacaturã.no. Inno.in. c.inter
cetera.de pᷣben.capitulũ tñ ꝓuidẽdo alteri extraneo vł alicui
de collegio poſtea recepto tenet᷑ puiderilli pᷣmo recepto quẽ
eluſit de redditibus cõibꝰ.iuxta formã.c,dilectus.ij.de pᷣbẽ.
vt no. Inno.eleganter in.c.ſtatuimꝰ de maio.⁊ obe.qð com
mendat abb.in alleg.c.inter cetera.ij.colum.vide.S.canõicꝰ
ver.pꝛebenda. MU .
¶ QLollatoꝛ ⁊ is cui fit collatio b ñficij ſi vterq; ſciebat bñfici

um nõ poſſe ↄferri qꝛ alteri erat debitũ non tenet᷑ ſibi pꝛoui⸗

dere de alio bñficio.qꝛ dolus cũ dolo cõpenſat᷑.vt in.c.intel⸗
leximꝰ.de adul.ſecꝰ ſi eps tenebat᷑ bñficiũ ↄferre rõne oꝛdĩs
collati.vt no.ĩ.c.cũ ſʒ apłm.de prebẽ.qʒ ſi vterq; ignoꝛauit nõ
tenet᷑ epᷣs ei ꝓuidere.cum eſſet fraus.de qua in.ceinter cetera
de pꝛeben. aut epus ſciuit ⁊ alter ignoꝛauit ⁊ tũc tenetur epᷣs
ſi tñ epᷣs ignoꝛauit ⁊ alter ſciuit non tenet᷑ epᷣs ſic diſtinguit
Abb. in allega. c. inter cetera.in ffii.
¶ Collatio facta ꝑ oꝛdinariũ vel ꝑ executoꝛem de pꝛebẽda
vacate ↄtra mandatum pape an valeat,. vide j pꝛebenda.v.
ꝑ mandatum.cum ver.ſeq. ðð
¶ Lollatio bñficij facta ab excõicato occulto an valeat.við
j.reſcriptum ad lites. Jð
¶ Lollatio ſeu ꝓuiſio vbi allegat᷑ ſurreptitia.i.ꝑ falſas lr̃as
obtentas nõ pꝛiꝰ nãciſcit᷑ poſſeſſionẽ ꝓuiſus qᷓ; de validita⸗

te lr̃arũ fuerit diſcuſſum. vide.j.poſſeſſio. v.vbi ꝓuiſo.
Eollatio bñſicij facta ꝑ executoꝛẽ ignoꝛãtẽ vacationẽ vel
modũ vacatiõis valet dum tñ in veritate vacʒ.no. Jo. mo.⁊

Jo. an. in.c.i.de poſtu.pꝛela.li.vi.⁊ in.c.ſi tibi abſenti.ð pᷣbẽ.

eo. li.⁊ tenent do.de rota cõcluſiõe clxvi: vide.j:electio ſub ta

lifoꝛma.boc per ZYapum ſua allega.vi.
OIn collatiõe bñſficij nõ eſt neceſſaria expꝛeſſio modi vacã
di dũmõ vacet nec expꝛeſſio modoꝛũ vacatiõis ſub alternati
one nõ viciat electiõis actũ.vt Lapꝰ vbi.S.vide.j.electio vʒ
Siſcribit ad quẽ ſpectat collatio dato executoꝛe ad ꝓui⸗
dendũ affecta eſt pᷣbẽda ꝑ pñ̃tationẽ factã collatoꝛi ita ꝙ col
latio poſtea alteri facta nõ tʒ.eſt caſus in.c. ꝓpoſuit de ↄceſ.
pᷣben.⁊ in.c.ſi capitulũ.eo.ti.li.vi.nec ob.c.dilectꝰ.ij.de pᷣbẽ.
fuit ſeripiũ ꝑ papã.ſʒ in pᷣdicto.c.ꝓpoſuit
luit datꝰ executoꝛ cui ẽt ſiml cũ oꝛdĩario lr̃e pape dirigũt᷑.iõ
ĩpᷣ cau v aluit collatio oꝛdiĩarijĩ ſcðo o nõ qꝛ fuit affecta pᷣ⸗
bẽda ꝑ pñ̃tationẽ ⁊c.no.ab:i alle.c. ppoſuit. vide.j.pꝛebẽ.xᷣ.

per mandatum.

¶ Habẽs ius ↄferẽdi ſi allegat iuſtã ignoꝛãtiã vacatiõis ⁊
no chrrat ei ſemeſtre tpᷣs dʒ oↄſiqerari qlitas b ñficij vsctis

*

—

nã citiꝰ pᷣſumit᷑ ſcientia in magno bñficio i; in paruo ⁊ in eu

rato qᷓ; in ſimplici. Itẽ diſtãtia locoꝛũ.nã faciliꝰ pᷣſumit᷑ ſcien

tia in loco vicino qᷓ; remoto.vt.c.qto de pꝛeſum. Itẽ moduʒ
vacãdi ⁊ famã loci.⁊ vide tex.cũ gl.in cle.vnica.de ↄceſ.pᷣbẽ.
⁊ doc.in cdle.qꝛ regulares.de ſupplen.neg.pᷣla.⁊ ex his infoꝛ⸗
mabit ſuꝑioꝛ motũ animi ſui cũ certa doctrina ad h̊ non põt
dari.no.ab.in.c.quia diuerſitatẽ.de cõceſ.pꝛebẽ.ij.colum.vi
de.j.tpᷣs.ver.ſi patronus.
¶ Lonferri non põt bñficiũ qð vacat de facto ſʒ non de iur̃
vel ſaltem bñficiuʒ eſt non liberũ.qꝛ eſt collatũ abñti nõdum
acceptanti.vt.c.i.⁊.ij. de cõceſ.pᷣben.⁊.c.ſi tibi abñũti.de pᷣbẽ.
li.vi.ab.in.c.cum noſtris.de conceſ.pᷣben.v.colum.
¶ Si bñficium vacat de iure ⁊ nõ de facto.vtẽ ꝓpꝛiꝰ caſus
in.c.cũ nr̃is de ↄce.pᷣbẽ.ſi poſſeſſio nõ eſt coloꝛata aliqͥ ltĩmo

titulo ſy euident iniuſta poterit ꝑ oꝛdĩariũ alteri ↄferri.ẽt nõ
vocato poſſeſſoꝛe.ʒ poſſeſſio nõ dẽat auferri eo ñ vocato vt

ẽ caus ĩ.c.lʒ epᷣs.ð pᷣbẽ.li.vi.⁊ fac.c.ð młta.ð pᷣbẽ.⁊ab.vbi.ẽ.
¶ Si poſſeſſio bñficij ẽ coloꝛata ſi papa bñficiuʒ ↄfert pꝛo
pꝛio motu tʒ collatio ſʒ Jo.cal.⁊ anto.in alle.c.cũ noſtris.qꝛ
motꝰ ꝓpꝛius excludit oẽm ſubꝛeptionẽ.c.ſi motu ꝓpꝛio.de
pbẽ.li.vi.ab.tñ ĩ allł.c.cũ nr̃iſ.vij.col.tʒ ꝙ ñ valeat tal collatõ
nõ eo ca ſu ꝙ ꝓcedat nullitas ex defectu ptãtis.ſʒ ex defectu

pſumpte voluntatis pape qͥ nõ intẽdit tollere poſſeſſionẽ co

loꝛatã alicui eo nõ vocato.vt alle.c.cũ nr̃is.nã motꝰ ꝓpꝛius

ſolũ excludit ſubꝛeptionẽ.nõ añt ↄfirmat gram õ pᷣſũptã vo

lũtateʒ ↄcedẽtis.vt no.dicit Ant.in alle.c.ſi motu ꝓpꝛio.fac̃
qð no.glo.in cle.ſ romanus.de pꝛebẽ.ab.vbi.s.95.
¶ Si bñficiũ ꝑ alterũ poſſeſſuʒ coloꝛate lʒ nõ iuſte ꝑ oꝛdina

riũ inferioꝛẽ a papa alteri ↄferat᷑ collatio eſt nulla ex defectu

ptãij qꝛ ius nõ vult vttale bñſiciũ alteri ↄferat᷑ niſ ↄſtet pᷣus
ð nullitate iuris poſſeſſoꝛis ne videat᷑ bñficiũ viuẽtis alteri

collatũ.⁊ ſic ĩtelligit᷑ alle.c.cũ nr̃is.no.ab.vbi.s.vi.colum.
¶ Si poſſeſſio bñficij nõ ẽ coloꝛata ſʒ euidẽter iniuſta pote⸗

rit ꝑ executoꝛẽ tale bñficiũ ↄferri nõ obſtãte iniuſta poſſeſſiõe
bñ ficiũ detinẽtis.vt vult Inno.in.c.ꝓpoſuit de ↄceſ.pᷣbẽ.⁊

coõpoſ.in.c.capitulũ.de reſcrip.vbi plus dicit ꝙ ſi ſcs execu
toꝛ ↄtulit tibi bñficiũ pᷣ ĩpetrati ðbitũ põt executoꝛ meꝰ illud

bñficiũ mihi ↄferre ẽt nõ caſſata pma collatiõe tua qꝛ tua col
latio recẽs videt᷑ facta in fraudè mei iuris.ſʒ ſi poſſeſſio eſſet
coloꝛata puta antiq̃ta ẽt añ ipetrationẽ meaꝝ lr̃arũ gñaliuʒ
tũc executoꝛ meꝰ dʒ pꝛius caſſare tuã collatiõeʒ vo cato tam̃

poſſeſſoꝛe ⁊ admittendo ꝓbatiões ſuꝑ defectu ſui iuris po⸗

terit tũc executoꝛ meꝰ illud ↄferre.ab.vbi.S.viij.colum.
¶ Silfe ſũt ſpales puta ad certũ bñficiũ valent ſi dicũt bñfi

ciũ vacare de iure nõ ob.poſſeſſiõe facti alteriꝰ.ſi tñ ſimplicit

lr̃e diſponũt bñficiũ vacare appoſita clauſula.ſ.amoto quo⸗
libet illicito detẽtoꝛe q̃ ha bent᷑ ic, ꝓppoſuit, de cõceſ.pᷣbẽ.tũc
poſſeſſio facti nõ ĩualidat lr̃as qꝛ ſatis faciũt mentionẽ ð poſ

ſeſſiõe facti per illã clauſulã qð ꝓcedit qũ clauſula apponit
in Ir̃is gratioſis.ſecꝰ in ̃is executoꝛijs vł in executiõe gratie
qꝛ ea que apponũt᷑ in executiõe gratie nõ viciant graʒ aduer
ſus vicium ſubꝛeptiõis.facit tex.in cle.i.de pꝛebẽ.ſi vero dẽa

dlauſula nõ eſt appoſita tũc lre ſunt ſubꝛepticie ꝑ.c.cuʒ nr̃is.
vt ibi no. Abb.ij. colum.

¶ Abicũq; nõ eſt defectꝰ ĩ ↄferẽte nec ĩducit᷑ puatio ipo iure

ꝑ ſnĩaz iuris vł hõis talis poſſeſſio eſt coloꝛata ꝓ Gᷣ texin al
lẽ.c. cũ nr̃is.idẽ vbi defectus fuit in ↄferente.qꝛ nõ hẽbatptã
tẽ:ſʒ ĩteruẽit ↄfirmatio ſuꝑioꝛis.vt.c.q diuerſitatẽ.⁊ h̊ eſt p⸗

ma regula quã tradidit abb.in.c.cñ noſtris.vlti.colum.

¶ Vbicũq; ↄferẽs ñ hẽbatptatẽ ↄferẽdi ſen puatõ ẽiducta
ipo fõ a iur vł ab hoĩe:tal poſſeſſio ðꝛ incoloꝛata. ꝓbat᷑
.lIʒy eps. de pꝛebẽ. li. vi. ⁊ in.c.de multa. de pᷣbẽ. ab. vbi.S.
¶Ad petitionẽ partis nõ tenet᷑ poſſeſſoꝛ ꝓbare coloꝛẽ ſue
poſſeſſiõis. qꝛ in tali caſu nemo cõpellit᷑ oñd ere titulũ ſue poſ
ſeſſiõis.vt.l.cogi.de peti.here.ſʒ ad iudicis iſtantiã tenet᷑ poſ
ſeſſoꝛ ̊ ꝓbare.qꝛ in bis exuberat officiuʒ iudicis.ar.ij.q.i.le
gũů.⁊ i.c.cũ dilecti.de elec.⁊ qð no.in reg.i.ð re.iur.li.vi.pᷣt tñ

ſuꝑioꝛ in hᷣͥ cãu aſſumere ĩſe onꝰ ꝓbãdi defectũ tituli ne ſlle te

neat bñficiũ cũ peccato.fac qð no.glo.in.c.de ↄcel.pᷣben.⁊

vbi bñficia eẽnt ĩcõ patibilia:põt ſuꝑioꝛ ex officio ſemꝑ exige

re ꝓbationẽ tituli.vt in.c.oꝛdiĩarij.de offi.oꝛdi.li.vi.no.ab.in

alle. c. cum noſtris.in fi.⁊.j.titulum ſue poſſeſſiõis.

¶ EXollatiois beneficij eſſecti impedire nõ poteſt exceptiore

int liiff. de col illi. Ab. in alle, ciij.

nuncilatiõts. vide.j. exceptio fenunclationis.

„ %

¶ Pot eps delegare ptatẽ oferẽdi cenũ bñſiclum vacans

non tñ vacaturũ ne fiat in fraudẽ ↄcilij laterañ.vt ſentit Jo.
an. in. c. cõſtitutꝰ. de cõceſ. pbẽ. ⁊ glo.ᷣin.c.ꝓuida.S.ꝓhibemꝰ
de offi.le. li. vi. in genere wo põt ptãtẽ oĩmodã cõmittere dũ⸗
mõ b̊ deleget ſuo vicario gñali dũtaxat.nã alteri nõ põt.vt
alleg.S. ꝓbibemꝰ.dñi de rota deciſ.ccclxxxiiij.ex quo reſtrin⸗
gitur. c.li. de offi. vica. li. vi. ⁊ no. ab. in allega. c. cõſtitutꝰ.
¶ Er negligẽtia capłi vel pꝛelati iferioꝛis in bñſicijs cõ ferẽ
dis nõ deuoluitur ptãs ad ſuꝑioꝛẽ qñ ſuperioꝛ ꝓcurauit do

loſe illam negligentiã.qꝛ talis dolus nõ dʒ ei ꝓdeſſe.ſac.c. ſe⸗

des de reſcrip. ⁊.c.poſtulaſti.de cõcel.pꝛebẽ.vbihoc no.ab.
ij. colum.vide.j.dolus.xvᷣ.ſi pꝛopter.
¶ Lollatio bñficij facta per nõ hũtem ptãtẽ ↄferendi nõ im
pꝛimit iuſtũ coloꝛẽ poſſidendi etiã ſi fuerit confirmatio pape
ſubſecuta in foꝛma cõi.vt eſt tex.in.c.ij.ne ſe.vacan.⁊ vide.S.
e.v. vbicunq; ↄferens.⁊ no.ab.in alle.c.ij.in pꝛin.

CLollegium.

Collegij maioꝛ pars an ⁊ quando requirat᷑ in actu ⁊ quo

modo abſẽtes ſũt vocãdi.ab.plene in.c.cũ omnes de cõſti.

¶ Yollegiũ qñ cognoſcatur an ſit eccłiaſticum vel ſeculare.

¶ Qollegio deſtructo an oĩa iura collegij ſũt deſtructa vł re

maneãt in vno. Ab.in.c. gratum. de poſtu.pꝛela.iij. colum.
¶ EZollegiũ an⁊ quãdo habet ius pᷣlatiõis.vide doc.⁊ abb.
in.c.i.de elec.
¶ Zollegiũ ſeculare põt ſibi eligere rectoꝛẽ ſi exercet aliquã
ꝓfeſſionẽ vłnegociatiõeʒ licitã vel bõeſtã qͥ bbit iuriſdictio
nẽ in ciuilibꝰ in bis tm̃ q̃ oꝛiunt᷑ rõne illiꝰ ꝓfeſſiõis.vt.l.fi.de
iuriſdi.om.iu. Inno.in.c.cũ ab eccleſiarũ.de offi.oꝛdi.⁊ bar.
in.l. fi. de colle. illi. Ab. in. c.i. de elec. in fi. ⁊ in. c. cum ab eccleſi
arum de offi. oꝛdi.vbi tenet ꝙ ſi aliqͥs de collegio pᷣueniatur
in iuriſ.ab oꝛdĩario nõ põt eius iuriſdictionẽ declinare.
¶ Lollegiũ inferioꝝ rectoꝛes an bẽant iuriſdictionẽ pꝛiuati
ue vel accunmlatiue.vide.j.iuriſdictionẽ non habent.
¶ Zollegium cũ eſt opꝰ cõ gregare poterit oꝛdinariꝰ vel dele
gatus in ca cõpellere illũ ad quẽ ſpectat cõgregatio collegij
vt illud ↄgreget.⁊ ſic poterit collegium ſᷣm hãc pꝛacticã cita
ri.eſt glo. no.in.c.ſi capitulũ.de cõceſ.pꝛeben.li.vi.

¶ Collegij vnus ſolꝰ põt ĩpedire cõpoſitiõeʒ fiẽdã rõne col

legij qñ actus cõ poſitiõis ẽ volũtarꝰ.vt no.in.c.cum oẽs de
oↄſt.ſʒ ſi cõpoſitio cõ cern at vtilitatẽ collegij ñ ipediret illã ð
dictio vniꝰ. vt c.i.ðᷣ bis.q̃ f.a ma.ꝑte.ca.ab.iĩ.c.fi.ð ma.⁊ ob.
¶ Collegiñ clericoꝝ pᷣt ↄſtituere ſindicũ.vide.j.vniuerſitatẽ.
¶ EZollegiũ ẽ ſubiectũ oꝛdiarijs ⁊ maioꝛibꝰ ptãtibꝰ.⁊ ab eo
appellat᷑ ad ipſos maioꝛes.vide.S.appel.dʒ a collegijs.

¶ Actus collegij debẽt expediri ꝑ ↄſenſuʒ pᷣſtitũ ĩ cõi.vnde

nõ ſufficit ꝙ ſingularit᷑ conſentiat ſʒ collegialiter.vt.c.ĩ gene
ſi de elec. ⁊.l.ij. C. de decuri.li.x.doc.in.c.cum oẽs de conſti.⁊
ibi ab.in. c. cum eccłia ſutrina.de cã poſ.⁊ ꝓpꝛi.ij.colum.
¶ ollegiũ qͥd dicat᷑ facere ↄcoꝛditer.vide.ſ.cõcoꝛditer.
¶ Collegio diſſoluto qͥd faciẽdũ ſit de bonis collegij. Bar.
in.l.fi.ff. de col.illici.⁊ ab.in.c.recolẽtes.de ſta.mona.dicunt
ꝙ quedã ſunt collegia q̃ nõ pñt poſſidere in ꝑticulari.vt col
legia religioſoꝛũ.⁊ inbis bona remanẽt ad ſuꝑioꝛẽ collegij.
qui de illis diſponit tanq; de vacãtibꝰ.aꝛ.in.l.fi.ff.de cur.bo.
dan. ⁊ ſic fuit ſuatũ in diſſolutiõe collegij tẽplarioꝝ.q̃dã ſunt
collegia clericoꝛũ ſecularium:⁊ diſſoluto tali collegio poterit
q̃ſq; bẽre qð ↄtulit.ar. in.lii.ff. de col.il.⁊ in.c.qð a te.de cle.cõ
iuga.ſʒ alia bona collegij remanẽt apud ſuꝑioꝛeʒ exq illa bo
na crãt attributa collegio ꝓpter officiũ diuinũ.nã ſublato la
boꝛe tollit᷑ ⁊ pᷣmiũ in.l.ſcio.ff.de ãnuis leg.qũq; iſta collegid
bñt bona ad vtilitatẽ publicã vt eſt hoſpitale deputatuʒ ad
vſum pietatis ⁊ tũc bõa nõ diuidũt᷑ ĩter collegiatos.vt.s.di
xi qñqʒ hñt bona ad vſum ſinguloꝛũ vt qͥſquis ↄtulit ꝓ vita
cõi.⁊ tũc collegio diſſoluto diuidunt᷑ bona inter collegiatos
vt.l. i..f. de colle.illi. ⁊ de hoc vide qð no. Inno.in.c:dilecta
de erceſ. pᷣla.no.Ab.in.alle.c.recolentes. 4
¶ Collegiũ licitũ ⁊ appꝛobatũ faciũt lepꝛoſi.nã exq bñt ma
teriã licitam ↄueniendi in vnũ.vt in.c.ij.de eccle.ediłi.ſaciũt
collegiũ.vt no. IJnno.in.c.cũ ab eccliarũ.de offiioꝛdi.fac tex.

—

„

Kollegiũ facfütt paupetes ? poſſunt ſimul ↄuenirepꝛo ſn

ſtentatiõe vite ipſoꝛũ.nõ tũ pñt cõuenire in ſingulis mẽibꝰ

„

vt no. Bar. ff. de col.illi. in. l. i. T abb. in. c. ij. de eccl. ediſfi.
¶ Eollegiũ licitũ faciũt doctoꝛes legẽtes ⁊ ẽt ſcolares.nam
i doctoꝛes ſint illi qui exercẽt ꝓfeſſiões:ſcolates aũt ſunt di
ſcipuli exercẽtiũ.vt no.glo.in.l.fi.C.de iuriſd.om.iu.tũ exquo
ſcolares bũt materiã licitã ↄueniẽdi in vnũ faciũt licitũ colle
giũ ⁊ etiã vniuerſitatẽ.vt in.c.qꝛ in cauſis.de ꝓcu. ⁊ Inn. in. c.
cũ ab eccłiarũ.de offi.oꝛdi.in cõ cernẽtibꝰ g ſtudiũ nec docto
res ſine colaribꝰ:nec ecõtra pñt aliqd ſtatuer ꝑ regulã quod
oẽs tangit. de reg. iur. li. vi. ab. in. c. ex litteris. de cõſti.
¶ Lollegiũñ co gnoſcitur eccłiaſticũ ſi plures ſut clerici qᷓ; lai
ci.ſʒ ſi plures ſunt laici cenſet᷑ ſeculare.data aũt paritate cen
ſenduʒ eſt eccłiaſticũ tanq; magis dignuʒ.c.qð in dubijs.de

oↄſe.eccle.vel alta.a bb.in alle.c.ex litteris.de conſti.

¶ LZollegiũ vnũ ſiue vnũ coꝛpus qt modis dicat᷑ ⁊ an ⁊ qñ
põt quis intrare ⁊ exire collegiũ ad volũtatẽ.⁊ an vnus põt,
eſſe in pluribꝰ collegijs.⁊ alia.de hac materia vide notabilit᷑
per glo.⁊ Inno.⁊ doc.in.c.dilecta. de exceſ.pꝛela.vbi etiam

tractat᷑ qͥs põt collegia creare ⁊ cuius auctoꝛitate.

¶ Eollegiuʒ faciẽtes nõ tenent᷑ de neceſſitate ſibi eligere te

ctoꝛẽ: ſed ipĩum coꝛpus bẽbit omnẽ ptãtẽ quã ſolitꝰ eſt here
rectoꝛ.⁊ põt cõmittere iuriſditionẽ ↄtẽtioſã vł penitẽtialẽ ali
cui de collegio ad tpᷣs vł ad vitã ⁊ eo caſu ꝙ ↄmittit᷑ ad libi⸗
tũ nõ cẽſet᷑ cõmiſſariꝰ hẽre curã aĩarũ.no.ab.in.c.cũ nõ igno
res de pꝛeben.⁊ dbacmateria vide..c.⁊ við.j.vniuerſtas

CLollectas.

¶ Vligde.j.tributum.per totum.

LColonus.
¶ Coloni aſcripticij dicunt᷑ hi qui ꝑ ſcripturã ſolo ſiue tera⸗
re ſiue glebe ſunt aſcripti.no.Hoſtiẽ in ſumma ti.de natis ex
lib. vẽ. S.i.de h aũt genere dʒ fieri fides nõ ſolum ꝑ ſcripturã
ſolẽnẽ.vt no.bar.in.l.cũ ſcimus.C.de agri.⁊ cenſi.ſed etiã ꝑ
ↄfeſſionẽ vł ꝑ aliã ſcripturã in q̃ pfiteant᷑ ſe eſſe aſcriptitios
⁊ nunqᷓ a ſolo diſcederẽt:ↄſtet de eoꝛũ ꝑſeuerãtia.⁊ hᷣ ne ho
miĩes de facili trahant᷑ ad deterioꝛẽ ↄditionẽ.vtibi tex.⁊ no.
glo. in. l. ne diutiꝰ. C. de agri. ⁊ cenſi.⁊ hãc opi.appꝛobat ab.
in. c. indicatũ.de ĩmu.eccl.eſt em̃ aſcriptitiꝰ de re incerta in ꝑ
petuum obligatus: vt videlicet mediam vel tertiam parteʒ
fructus.vt Hoſtien.vbi.S. S
¶ Coloni cẽſiti dicunt᷑ bi qͥ ceibus ꝑſoluẽdis ſũt aſcripti.vt
in.l.coloni. C. in qͥ.cau.co.li.xi.q ↄſtituunt᷑ ꝓmittẽdo ſe nõ re
ceſfuros a ſolo.⁊ ſoluere ꝓ terra certũ cẽſũ ⁊ ðtermĩatũ ⁊ rei
affixũ. vt. l. ij. C.in qui. cau. co. cẽi. li. xi. aſcriptitiꝰvo ẽ de re in
certa obligatꝰ.vt.S.ver.ꝓxĩo.ab.in alle.c.indicatum.
¶ Eoloni ↄditiõales dicũt᷑ qͥ ꝑ.xxx.ãnos ſteterũt aſcripticij
ſolo.lʒ nulla ꝓceſſit obligatio nec ſcriptura.qꝛ tũc ex curſu tã
ti ꝑis pꝛeſumit᷑ pcedẽs obligatio.ar.in.l.cũ in rẽ verſo.fſ.de
vſur.⁊ ſic intelligit᷑l.cũ ſatis.C.de agri.⁊ cenñ.coloni tũ nri
tꝑis cũ nõ gerãt ſe ꝓ aſcriptitijs ẽt ſi ꝑ.xxx.ãnos ſtent:nulla
acqͥrit᷑ obligatio.arin.l.fi.ff.quẽ ad.Fui.amit.no.abb.vbi..
¶ EZolonꝰ oꝛiginanꝰ eſt qͥ er colono cõditiõali naſcit᷑ ex mu
ſiere colona.ẽt ſi nõ naſcat᷑ in ſolo.no.in.d.lcũ ſcimus ⁊ alle.
lL.non ſatis.⁊ ab.in.d.c.indicatum.
¶ Eolonꝰ ſimplex eſt qui ſub certa ãnua mercede ⁊ pecunia
numerata pᷣdia colẽda accepit.ałs em̃ ſine pecunia nõ enet
locatio.vt.l.ſi merces.ff.locati.no.ab.in alle.c.indicatus.
¶ Colonꝰ partiariꝰ qͥ dicit᷑ mediariꝰ eſt quaſi ſociꝰ.vñ lucrũ
⁊ dãnum ſũt ſibi ⁊ dño cõia.vt in.l.ſi merces.S.vis maioꝛ.ff.
loca.vñ iura loquẽtia de ſocietate diſſoluẽda hũñt lo cũ in iſto
ot no.dicit bar.in.d.S.viſ maioꝛ.⁊ ſic ꝑ moꝛtẽ alteriꝰoiſſolui
tur h ſocietas.nec trãſit in heredẽ.l.iijj.⁊.l.nemo põt.ff. ꝓ ſo/⸗
cio.de quo pleniꝰ ꝑ ab.in.c.ꝑꝑ ſterilitatẽ.de loca.iiij. colum.
¶ Coloni fundoꝛũ qͥ ſua ſollicitudine fecerũt ſteriles fũdos
bonos ⁊ fertiles nõ pñt ꝓmoueri de cultura nec augeri pen⸗
ſio.no. Bar. in.l.quicunq;. C de om. agro, def. li.xi. facit tex.ĩ
Li.C.de pꝛedijs naui.eo.li.facit.l.fi.C.de allu.vbi coloni non
debẽt deploꝛare ſuas operas, ⁊ vide de hoc latius ꝑ Bar⸗
batium. in.ciad aures.de re.eccle.nõ alie.

Lolluſio

, —

4

f —— —0 LE — — — —1à⸗U5 „

Noſ
eib
W
i NI.
rgno⸗
ſcole
nin
doco
dnol

iͤi
ecen
Dise

negi
18 pt
abllit
eanm

geere
ſthr
tialel
Aln
höſe⸗
aitas

veten
nis er
Pturi
ig
nios

eho
140.

nab.
ing
ante;

iprie
ſenoͤe
ltni
hefeit

ſgr
Gfati
ſode
iiͤi
nult
pbi⸗
ex mu
1alle,

cuni
d eid
tuz.
luod
oik
itite
Cotui
p
ln.
ſcos
hen,
tler!
fton

Bn

¶ Colluſio in beneficijs vt aliqua pẽſo annuatis det᷑ non
admittituret colludentes puniunt᷑ et:c.audiuimus, de col/⸗
lu.⁊ de pactis.c.cum clericis.

LCommenda.
¶ õmenda ecckie cũ ſit titulꝰ ltĩmꝰ nõ põt ad libitũ tolli.⁊
B veꝝ cũ ẽ facta ad tps ex cã.nã tũc niſi eſſet cã nõ põt reuo⸗
cari.⁊ ſic intelligit᷑ gl.c.ſi cõſtiterit ð accu.⁊ ibi ab.circa fi.
Hũs eccłiaʒ ↄmẽdatã ſeu ſibi traditã vt ꝑcipiat tꝑalia ad
ſuſtẽtationẽ ſuã nõ põt ↄmutare ſtatũ eccłie ĩmo ten et᷑ facer
ei deſeruire ꝑ nũerũ ↄſuetũ clericoꝝ ⁊ hoſpitalitatẽ moꝛe ſoli
to ibi tenere ⁊ ↄſimilia onera ibi explicare vt late ꝑ Inno.in
c.ĩ laterañ.de pꝛebẽ.⁊.c.paſtoꝛalis.de pꝛiuile.quod facit cõ⸗

tra dños cardinales ⁊ alios cõmendatas eccłias hũtes no.

Abb. in. c de monachis. de pꝛeben.
Lommiſſio.
¶ Cõmiſſio facta pꝛudentie alicuius an impoꝛtet nudã vo⸗
luntatem.vide abb.in.c.ne innitaris,.de conſti. DZ

¶ Cõmiſſio ab inferioꝛe a pꝛincipe nõ põt fieri ſimplicit᷑ ⁊ 8

plano.glo.no.in cle.fi.de here.ab.in.c.i.ð reſcrip.circa pꝛin.
¶ QCõmiſſio facta a papa contra iuris oꝛdinẽ inter nõ ſub⸗
ditos vel inter laicos.vel foꝛte ↄtra laicos in pr̃imonialibꝰ
nõ valet.no. Jo.de imola.in cle.paſtoꝛalis.de re iudi.
¶ Cõmiſſiõe facta vices gerẽti alterius põt pꝛincipalis cuiꝰ
vices gerunt᷑ cognoſcere.vide ab.in.c.eam te.de reſcrip.
¶ Cõmiſſio facta alicui ſuper omĩbꝰ negotijs pñtibus ⁊ fu⸗/
turis alicuiꝰ perſone nõ valet vide.j.reſcriptum.
¶ Cõmiſſione facta iudici vt de iun
conſuetudinẽ.⁊ vide.j.iudex.
¶ Cõmiſſiõe facta alicui vt ꝓcedat ↄſilio alicuiꝰ nõ videt᷑ ſi
biadẽpta ptãs ſubdelegãdi.tenet᷑ t ſubdelegatꝰ foꝛmã mã
dati uare.ideʒ ſi papa in cõmiſſiõe apponat clauſulã ſuꝑ q̃
tuã ↄſciẽtiã oneramꝰ.vt.c.cũ in veteri.de elec.⁊ ibi ab.ij.colũ.
¶ Cõmiſſiõe facta pluribꝰ an poteſt maioꝛ pars ꝓcedere.vi
de.j.mandatum. ä
¶ Cõmiſſio facta ſub noĩe dignitatis vł ſub noĩe appellati⸗

uo vel ꝓpꝛio an tranſeat ad ſucceſſoꝛẽ.vide.j ſucceſſoꝛ.
¶ Cõ miſſiõe facta per pꝛincipẽ alicui an videat᷑ induſtriam
perſone elegiſſe.vide.j.induſtrtaa.
¶ Qõmiſſide facta iudici cauſe poſſe ſſiõis vel ſimpliciter an
videt᷑ cõ miſſa cã pꝛopꝛietatis vel ecõtra, vide no. Abb. in. c.
i.de ſequel.poſſ. WM
¶ Aũ alicui cõmittit᷑ nudũ miniſteriũ induſtriale nõ põt cõ⸗
miſſari aliũ ſubſtituere.vt.c.fi.S.ceterũ.de offi.ðle.ex qͥ no.q
ſi tahellio ſit electꝰ ad ſcribẽdũ ꝑꝑ eiꝰ fidẽ ⁊ legalitatẽ nõ pᷣt
alij ̊ ſubdelegare.młtũ em̃ valet fides bõi ſcriptoij.vt.c.qm̃
ʒZ.⁊.c.cũ dilectꝰ.de fi.inſtru.ab.in.c.cũ Bertoldꝰ.ð re iudi.v.
colũ.⁊ vide.j.teſtis.vᷣ.põt index.vide.j.notario ſi cõmittat᷑.
¶ Pꝛinceps cãʒ cõmittẽdo delegato ad hoc vtilla abdicet᷑
a manibꝰ oꝛdinarij opoꝛtet ꝙ in cõmiſſione fiat mẽtio ð ꝓceſ
ſu habito coꝛaʒ oꝛdinario.alłs lr̃e cõmiſſiõis ſunt ſubreptitie.
vt.c.int᷑ monaſteriũ.de re iudi.⁊.l.vbi ceptũ.ff.de iudi.⁊ no.in
c.pꝛudẽtiã.v.aliã.de offi.deleg. Abb.in alleg.c.ĩter monaſte
rium.circa pꝛin. . —
¶ Lõmiſſioneʒ an honeſte poteſt recige pꝛelatus a pꝛincipe
vide.j.pꝛelati non poſſunt.
¶Si ↄmittat᷑ cã alicui iudici ĩter partes ⁊ addit᷑ vᷣbũ iqͥras

nõ ĩducit nouũ modũ ꝓcedẽdi nec facit iudicẽ cui cã ↄmitti᷑

—2 —

inq̃ſtoꝛẽ ſʒ ſimplicẽ iudicẽ.vñ ĩ oĩbus debet ſᷣuare oꝛdinẽ iu
diciariũ.intelligũt᷑ ergo vᷣba ſm ſubiectã materiã.᷑xi.q.i.rogo
nã iudex largo modo põt diciinqͥſitoꝛ cũ in cã ſibi cõmiſſa in
quirere debeat ⁊ cũcta rimari⁊c.xxx.q.v.iudicãteʒ.⁊.ff.de ĩter
ro.actio.l.vbicumq; Abb.in.c.exhibita.de iudicij s.in pꝛinci.
¶ Cõmittere ſeu delegare nõ pᷣt iudex inferioꝛa papa ĩuitis
partibus cauſam inter ſubditos· extra ſuaʒ dyo.nota.in.c. vt
litigantes.de offi.oꝛ.lib.vi.tangit Abb.in.c.ſane.de fo.cõpe.
¶ Cõmittere an poteſt papa cauſam ſuſpecto ex certa ſcien⸗
tia.vide.j.pꝛinceps non cenſetur. RR
¶ Cõmiſſio facta ꝑ papã ad petitionẽ miſer̃ ꝑſone ñ oppᷣſſe
nec pauꝑis ð laicũ ñ hʒ incõtinẽti effectũ ſʒ tũc demũ data ne
gligẽtia iudicis ſecularis.nec reqrit᷑ neceſſario negligẽtia
pᷣcedat ſʒ ſufficit ꝙ ſequat᷑ nec eſt neeeſſe ꝙ recurrat᷑ qq ſugio

vt de iure ꝓcedat põt ꝓcedere ſʒ

rem ipſius iudicis.ſʒ ſnedsꝛiate pot ipſe delegatꝰ pcedere ſecꝰ
in delegatiõe facta ad petitionẽ nõ mifabilis ꝑſone.illa em
incontinenti eſt nulla ſi non pꝛeceſſit negligẽtia.vt.c.ex teno
re.ð fo.cõpe.m ĩtellectũ ab.ibi.et in.c.licet ex ſuſcepto.eo.ti.
¶ Cõmitti nõ pñftilla q̃ ſunt oꝛdĩs niſi ha bẽti illũ oꝛdinẽ.pa

pa ergo nõ põt dare ptãteʒ nõ ſacerdoti cõficiẽdi coꝛpꝰ xpi.

qꝛ ex diſpoſitione diuina illud eſt attributũ oꝛdini ſacerdota
li. vt in.c.i.de ſum.tri.Abb.in.c.aqua de conſe.eccle.vel alta.
¶ Comimniſſio facta per pꝛincipem alicuius vices gerenti an
poteſt per pꝛincipalem expediri.et vide.j.vices.
¶ Committere an poteſt epiſcopus collationeʒ beneficij va
cãtis vł vacaturi ĩ gñe vł ĩ ſpecie.vide.ẽ.collatio.vᷣ.põt epᷣs

Lommodatum.

¶ Cõmodatariꝰ reſtituẽs rẽ cõmodatam deferenti aliquod
ſignum domini cuius eſt res an ſatiſfaciat.vide.j.depoſituʒ.
¶ CLommodans equuʒ et arma ad bellum ſi ibi perdãtur an
commodatarius teneatur.vide.s.bellum. ver. commodans.
¶ In cõmodato vſus dʒ eẽ certꝰ⁊ tpᷣs ſalteʒ dʒ eſſe tatite cer
tũ nec eſt cõmodatũ vbi alt᷑ iſtoꝝ defiẽ ſʒ eſſet pᷣcariũ.nã ſi ro
gaſti me ſimplicit᷑ vt pᷣſtarẽ tibi libꝛuʒ vł equũ nõ eſt cõmoda
iũ ſʒ pᷣcariũ.ſi tñ rogaſti me vt pᷣſtarẽ tibi libꝛũ ad coꝛrigẽdũ
meũ vel ad ſcribẽduʒ illũ eſt cõ modatũ ad certũ vſuʒ ⁊ tpᷣs lʒ
tacite appoſitũ.qꝛ ĩtelligit᷑ infra tantũ tpᷣs quãtuʒ põt cõmo
de ſcribi vel coꝛrigi.ar.in.l.interdũ.⁊.l.cõtinuus.ff.de vᷣ.obli.
ante vſum ergo completum non poteſt commodatum reuos⸗
cari pꝛecarium vero ſic.vt not.per Abb.in.c.fi.de pꝛecarijs.
¶ QQõmodatarius lʒ nõ põt ꝓpter caſuʒ ſine culpa ſua re cõ⸗
modata ĩfra pᷣfixũ tpᷣs vti non tñ põt ĩuito dño alio tꝑe re illa
vti vt no. Bar.ĩ.l.in cõmod ato.S.ſiłr.ff.cõmo.nã cuʒ dñs cer

tat de dãno vitãdo vt nõ careat re ſua tãto tꝑe:cõmo datariꝰ

vero de lucro captãdo dʒ caſus potiꝰ ſibi ĩputari qᷓ; dño. ad
boc.l.ñ vero.S.iteʒ cũ quis.ff.locati.vide.S.caſus.
¶ CLõmodatũ põt reuocari ante vſuʒ expletũ ex cã.vt ſi mo
daui tibi libꝛũ ⁊ volo recedere nõ ẽ equũ vt tibi dimittã libꝛũ
meũ.vt exẽplificat.Ab.in.c.vnico.de cõmo.iij.colum.
¶ Cõmodãs vaſa vicioſa lʒ tenet᷑ Zꝛia actiõe ꝓ vino effnſo
ignoꝛãs vᷣo excuſat᷑.ff. cõmo.l.in rebus.S.itẽ qͥ ſciẽter.⁊.l.ge.
⁊ no.gl.i.c.vnico.e.ti.in locato tñ tenet᷑ locatoꝛ ad ĩtereſſet
ſi ignoꝛãter locauit vas vicioſuʒ nõ ſolũ reſpectu pᷣcij ſʒ ẽt rõ
ne dãni.vt.l.iij.S.ſj ſi vas.ff. act.emp.lʒ Bat.tenet ↄtrarium
in.l.iubemus.ff.cõmo.vide tñ qð plene no.in.l.bene a ʒeno⸗
ne.no.ab.in.c.vnico.de cõmo.
¶ In cõmodato qualiter ꝓbat᷑ caſus foꝛtuitꝰ.vide.j.depo
ſitarius vel cõmodatarius·
¶ Cõmodatum remittens cum fideli nuncio ſi pereat an pe
rit cõmodatario.vide.S.caſus. .
Concilium.
Q¶ Cõciliũ gñale nõ tenet᷑ papaʒ requirere in cã fidei.vide gl.
in.c.anaſtaſiꝰ.xix.di.⁊ late ꝑ ab.in.c.maioꝛes.de bap.⁊ ipſe
refert in.c.ꝙ trãſlationem.de offi.deleg.
¶ Si materia oꝛiginat᷑ a toto ↄcilio vbi ẽ papa fit ſtatutuʒ
ſub noĩe totiꝰ ↄcilij.vt.c.oſiꝰ de ele,⁊.c.ↄueniẽtibꝰ.i.q.vij.no.
An.ĩ.c.i.de pactis.ſed ſi materia oꝛiginat᷑ a ſolo papa cũ cõ

ſilio cõcilij.⁊ tũc ſtatutũ fit ſub noĩe pape.vt.c.lʒ de elec. no.

glo.in.c.ad apłice.de re iudi.lib.vi.ab.in.c.i.de ſpõſa.
¶ Cõcilia quattuoꝛ pncipalia ſunt nicenũ ↄſtatinopolita⸗
nũ epbeſinũ pᷣmũ ⁊ calcedoñ.xv.di.c.ſic.q̃ ſiẽ qᷓttuoꝛ euãgelia
catholica eccłia venerat᷑.c.pꝰ tranſlationẽ.S.ij.de renuncia.

¶ Cõciliũ ꝓuinciale põt legatꝰ ↄgregare.no.ab.in.d.c.qð

tranſlationem. D
¶ Cõciliũ ꝓuĩciale lʒ nõ poſſit depõere epᷣos illiꝰ ꝓuĩcie.vt
lij.q.vi.c.quis.⁊.c.accuſatꝰ.põt tñ eos excõicare ex qͥ bʒ iu⸗
riſdictionẽ.vt.c.ſtatuto.iij.q.vi.ad h.c.cũ ab eccłiaꝝ.ð of.oꝛ.
ab.i.c.i.de iud.ij.colũ.itẽ ↄciliñ ꝓuĩciale ⁊ ſinodale dũt fieri
ãnuati.vt.c.ſic oliʒ.ð accu.ab.ĩ.c.graue.de pᷣbẽ.ij.colum.
¶ Doctoꝛes ↄcilij gñalis ſiue ↄcilij regis in cã appellatio⸗
nis poterũt vnam cam ſeu plures cõmittere aliquibus ex eis
cñ hẽant iuriſdictionẽ a lege vel a pꝛincipe vniuerſaliter con
ceſfam.doc.in.c.ſuꝑ queſtionũ.de offi.dele. .R
OCõciliũ an põt variari poſt electionẽ factaʒ alicuiꝰ officij

K4 .—

RN r

¶ Eõclliũ põtↄgregari ⁊ habet ptaͤtenn ludicandi ſuper di⸗
fcoꝛdia duoꝝ electoꝛũ in papã.ð vt colligit᷑ ex no.per Anto,?

abb. in. c. licet. de elec.
¶ Loncilium vt cõgreget
pane.vide v.citatio.
¶ Zoncilij officialibus data ptãs nõ videt᷑ tolli ptãs ſpecia
liter attributa alij vide.S.arbitrium.
¶ Cõciliũ generale nõ põt recuſari maxiĩe qñ papa tali con
cilio pᷣeſt.eſt concluſio abb.in.c.i.de iudi.iiij.colum.
¶ In cõcilio generali ſeu etiã pꝛouinciali pñt inuitari ⁊ inter
eſſe laici in caſibus no.ꝑ gl.in.c.fi.de bis que fi.a pꝛela.nõ vt
iudicẽt nec diſponãt.ſʒ vt cõſulẽt.⁊ vide ibi plene abb.

LCLoncorditer.

¶ Cõcoꝛditer fit a collegio id qð fit nemine diſcrepãte ad B
tex.in. c.de cauſis.de elec. vbi factũ a maioꝛe ꝑte capituli ⁊ cõ
coꝛditer factũ ponunt᷑ inter diuerſa ꝑ.c.quoꝛũdaʒ.de ele.lib.
vi. ⁊ glo.in.c/cupientes.in ver.cõcoꝛditer.eo. ti. lib. vi. ⁊ in de.
ne romani.⁊ ideo ſi aliquis ↄtradicit:nõ dicitur concoꝛditer

an ſufficit vocatio per ſonuʒ cam

actũ no. Ab. in. c. nõpõt.iiij. colum. de re iudi.⁊ Jo.an. ⁊ ab.

in.c.in ſingulis.de ſta.mon a.iij.colum.

Concluſio.

¶ oncuſiõe facta in cauſa an poſſunt exceptiões de nouo
admitti.vide.j.exceptio ſi oꝛiat᷑.
¶ Eõcluſio ſeu renũciatio nõ eſt de oꝛdie ſubſtãtiali.no.glo.
in ce. ſepe de ver. ſig. ? Jo. an. in addi. Spe.ti.de renũ.in pᷣn.
lʒ ſit de ſolẽnitate.vt.c.cũ dilectꝰ.de fi.inſtru.⁊.c.paſtoꝛalis.
de cã poſ.⁊ pꝛopꝛie.Inno.in.c.cũ veniſſent.de teſt. ergo eius
obmiſſio nõ viciat ꝓceſſum. Ab.in.c.cum.i.⁊ a.de re iudi.
¶ Cõcluſiõe facta ꝑ partes an põt iudex recuſ are. vide.j. re⸗
cuſatio.ver.poſt concluſionem.
¶ Si concluſuʒ eſt in petitoꝛio non põt pars trãſire ad poſ
ſeſſoꝛium.ſed tũc iudex ſi vult vtrunq; determia bit.vt.c.ſigni
ficauerunt de teſti.⁊ Inno.ibi in fi.
¶ EZoncluſiõe facta in pꝛincipali an poſſunt ꝓduci inſtrumẽ
ta vel teſtes interrogari:vide.j.pꝛobatio nulla.

Concubina

¶ Cõcubine põt legari ⁊ dõari ʒ.laffectiõis.ff.de dõa. ff. ð
le. iij.l. ſi cubinã. ff. de his q̃. vt indig.l.cũ miles.⁊.l.ij. C. de
dona. inter vi.⁊ vxo.ꝑ locũ a ſpãli.ff.e.ti.l.h̊ oꝛatio.s.i.nõ ob.
ꝙ coitꝰ ſit dãnatꝰ.⁊ ſiẽ filij nati oĩo ſũt ĩcapaces ſic ⁊ ↄcubĩa
velut turpis ꝑſõa a turpiqſtu ẽ repellẽda.xxxi.q.i.c.i.qꝛ ſi pꝛo
coitu extoꝛquẽdo qͥs donaſſet ſeu legaſſet ꝓcederet obiectio
ſʒ potuit alia pietate moueri foꝛte vt illa nuberʒ ⁊ ne malã vi
tã ↄſeq̃ret᷑.adbᷣ qð no.ff.de re iudi.l.miles.ẽ cõcluſio ant.de
butrio in ſuis vſilijs ↄſilio qð incipit.an valeat legatũ dona
tio vł vẽditio facta ↄ cubine.vide.j.donare non põt clericus.

¶ Cõditio ponit rẽ ĩdubitatiue ⁊ ſuſpenſiue.vt.l.cũ ad pñs

ff. ſi cer. pe. Bar.in.l.demõſtratio.in fi.ff.de cõ di.⁊ de.⁊ cum
quis dubitat non dicit᷑ ſcire.C. de condi.⁊ demon..i.fi.
¶ Siteſtatoꝛ reliqͥt vxori ſue habitatiõeʒ domꝰſi caſte ⁊ ho
neſte vixerit ⁊ vitã vidualẽ uauerit. Iteʒ reliqͥt oẽs pãnos
lini ⁊ lane in h̊ ſcõo legato nõ videt᷑ repetita illa conditio ſi
caſte ⁊c.qꝛ nõ ↄgruit pꝛimo legato. vt.l.cũ põt.S.imꝑfecta.
ff. de le.ij. ⁊ de ver. ob.l.ticia.S. ideʒ rñdit.nã pᷣmũ legatũ fuit
legatũ habitatiõis qð cãm hʒ ſucceſſiuã.⁊ heres nunq libe
ratur durãte legato qꝛ ſemꝑ eſt obligatꝰ ad patientiaʒ.vt no.
C. de vſuca.l.interruptionẽ.Scðm vero legatum.ſ.pannoꝝ
ẽlegatũ momẽtaneũ.qꝛ ſtatiʒ ſolutio ẽ facta:⁊ ſic trãſlato do
minio liberat᷑ heres.vt no.fundat ⁊ ↄcludit bar.in ſuis cõſi⸗
lijs conſilio quod incipit teſtatoꝛ reliqͥt ⁊c̃.
¶ Mepetitio ↄditiõis inducit᷑ ꝑ dictionẽ itẽ:qũ legata ſũt
eidem perſone.vt in.l.repetendis.ff.de leg.iij.
¶ Conditio ſubintellecta nõ facit ðctũ conditiõ aleʒ.vt in. l.
que extrinſecus.ff de condi.⁊ demon.⁊ in.c.ſignificaſti.de
elec.cum ibi no.Ab. in. c.ij. de ſpon.
¶ Cõditio ſuſpẽſiua appoſita in ſpõſalibꝰ etiã de pꝛeſenti
valet.vide.j.matrimonium.ver.ſi conſenſus.
¶ Cõditio appoſita ſeu modus in donatioe facta fiue eccle

ſiue alijs an debeat ſeruari. ⁊ niſ ſeruetur an poffit reuocan
vide.j.donatio.ver.donatoꝛ. .
¶ Zõditio appoſita in ↄtractu mrimonij de pñti fingit ſpõ
ſalia de futuro vide.j. matrimoniũ poteſt cõferri.
¶ Kõditio appoſita inter duos ↄſanguineos vł alios q̃ nõ
pñt ↄᷣbere mr̃imoniñ ſi papa diſpẽſet:łʒ valeat in euẽtũ ↄditi
onis reqͥrit᷑ tñ ꝙ diſpẽſatiõe facta iteꝝ ᷣhãt.qꝛ ex facto a iur
