tate.vt in.l.libꝛoꝛum.S.quod tamẽ caſſius.ff.de lega.iij.not.
plene abba.in,.c.i.de iudi.penul.colum.⁊ in.c.cum ſᷣm apoſto
lum. de pꝛeben.i.colum.
¶ Argumentũ a rubꝛo vʒz. de peni. diſtin. i. hec aũt verba iun
cta glo.⁊ ab oꝛdine rubꝛicarum valet argumẽtum not.in.l.ſi
q̃s ſub conditõe.de teſtamen.milita.⁊.c.ex parte.de appella⸗
tõibus.⁊ in pꝛobemio Gꝛego.ab.ſuper rnbꝛica ð iura.ca.⁊ ĩ
ꝓhemio.C.⁊ ab.ſuꝑ rubrica ne ſe.-a.
¶ Argumentũ a diuiſiõe eſt validũ in iure dũmo do fiat legi
tima ꝑtiũ enumeratio.vt ĩ.c.qꝙᷓto.d e iureiur.cõ coꝛ.l.pr̃e furio
ſo. ff. de his qͥ ſũt ſui vł alie.iuris.
¶ Argumentum a minoꝛi.ſcilicet longe foꝛtius eſt validum.
vtĩ.c.quemadmodum.S.nam ſi poſt. de iureiuran.de ele.c.ciũ
in cunctis. . =D
¶ Argumentũ ꝑ euitatõem abſurditatis eſt validuʒ in iure.
vt in.c.quemadmodum. de iureiur.⁊.l.nã abſurdũ.ff. de ope.
liber.qð verũ ẽt ſi auctoꝛitas nõ alleget᷑.no.ab.in.c.iniuſtum
circa pn.de rerum ꝑmu. èð

Archiepiſcopus

¶ Archieps dr ab archos qð eſt pnceps epoꝛũ. ? dĩ metro⸗

politanus a mẽſura ciuitatum a metros qð ẽ magiſter:q̃ͥa ec⸗
cleſia archiepᷣalis ẽ mater eccłiaꝝ totius ꝓuincie.no.glo.in.c.
cleros.xxi.di.ab.in.c.ſuffraganeis.de elec.
¶ Arcbiepiſcopus non concurrit cũ epiſcopo in dioceſi ſuſ

fraganeoꝛum:nec in ſubditos eoꝛum aliquem habet poteſta⸗

tem.niſi in caſibus exceptis,.de quo plene in.c.paſtoꝛalis.de

offi. oꝛdi.⁊ ibi per abba.

¶ Archiepiſcopus poterit nedum ſuam dioceſim ſed totam
pꝛouinciam ſibi decretam viſitare:ſed pꝛimo ſuam dioceſim.
deinde dioceſim ſuffra ganeoꝛum.debʒ tamen ſeruare oꝛdinẽ
cii.de cenſi.lib.vi.⁊ poteſt tunc tempoꝛis confeſſiones audi⸗
re ⁊ abſolutiones ſaluatoꝛias impendere.vt in.c.fi.de cẽñ.li.
vi.⁊ põt monaſteria ⁊ hoſpitalia ⁊ alia pia loca ſue ꝓuincie
viſitare. vt in. d. c. i.⁊ in. c. cũ ex officij.de pꝛeſcrip.⁊ ibi abb.
¶ Archiepᷣs põt in facto notoꝛio ſe interponere inter ſubdi⸗
tos ſui ſuffraganei.vt in.c.ſollicitudinẽ.de ap..ſj o notoꝛi

uz. ⁊ in.c.romana.S.notoꝛia. de cenſi.li.vi.
¶ Archieps nõ poterit inter ſubditos ſui ſuffra ganei ſe in⸗

tromittere ꝓpter negligentiã ipſius epiſcopi.licet poſſet cõ⸗

pellere epiſcopum ad iuſticiam miniſtrandam.facit. c. nullus

de iurepa.⁊.c.paſtoꝛalis.de offi,.oꝛdi.abb.in.ci.de fo. compe
ten. ⁊ plenius in.c.ſi qs contra clericum.eo.ti. Jo.an.tamẽ te

net cõtrarlum in. c. i. de ſup.neg.pla.lib.vi.glo.penul. Pau.
tamẽ⁊ dominicꝰ ibi cõtra qͥ dicũt ꝙ oppoſitio cõtrania intel
ligitur de iudice mediato.ſecus de ĩmediato.vt archiepᷣs.vi⸗

de tamẽ abba.plenius in alle.c. ſi q̊s clericij.
¶ Archieps ↄſtituit ꝓcuratoꝛẽ ſeu ſindicũ in eccłia ſuffraga
nea ſi eps eſt negligens.vide.j.epᷣs tenet᷑. “”
¶ Archiepᷣs põt ex cõſuetudine acquirere ius pꝛimatus ſeu
patriarchatus in ꝓuincia alterius archiep̃i. vt in. c.fi.de dila.
pꝛimas em̃ ⁊ patriarcha idem ſunt lʒ noĩa ſint diuerſa.vt eſt
tex.in. c.i.xcix.di.⁊ habet patriarcha ſeu pꝛimas iuriſditionẽ
oꝛdinariã in ꝓuincijs archiepᷣoꝝ ſibi ſubiectoꝝ ⁊ in perſonaſ
eoꝝ.vnde de eis appellat᷑ ad patriarcham cuiſubijciuntur:ſi
cut appellat᷑ de epᷣis ꝓuincie ad ipᷣm archiepᷣm.vt in.c.ſi inter
vi.q.iij.⁊.lxxi.diſtin.clericos.⁊ ĩ.c.antiqua.de pꝛiui.no.ab.iĩ.c.
fina.de dila.i.colum.
¶ Arcbieps poteſt cognoſcere ð crimĩe epᷣi ſui ſuffraganei:ñ
crimen nõ expoſcit depoſiti oneʒ. vt in.c.ſacro.de ſen.ex.ſed ſi
expoſcat depoſitioneʒ nõ poteſt audire niſi in ↄcilio epᷣoꝛũ:⁊

tũc nõ poteſt diffinire ſed ſolus papa hoc põt.iij.q.v.accuſas

tus.abb.in.c.ij.de accu.hoc ideʒ no. Jo.an.in nouel.in.c,vt li
tigantes.de offi.oꝛdi.li.xvDi.
¶ Archieps fundat intentioneʒ ſuam ſuꝑ locis ꝓuincie non
cõſtitutis intra certam dioceſim.no.ꝑ doc.ſignãter.ꝑ abb.in
c.i.de reli.domi.circa fi. HM
¶ Arcbieps lłʒ regulariter poteſt compellere epᷣm ad officiuʒ
ſuũ debite exercenduʒ qꝛ ẽ oꝛdinarius epᷣi.vt in.c.paſtoꝛalis.
de offi. oꝛdi. ⁊ in.c.ex l̃is.de iurepatro.⁊ in.c.cum ſimus.ix.q.

iij.nõ ipſe tamẽ archiepᷣs ſuccedit in ꝓercicio:necin iuriſditõ

2

ne epiſcopo ẽt negligentevel officiũ ſuum exercere nolente.vt
in allega.c.paſtoꝛalis.idem tenet Abbas in repetitione.c.ſi
quis contra clericum, de foꝛo competen. ⁊ no.in.c.nullus.de
in repatronatus. V
¶ Archiepᷣs nedũ ſuam dioceſim ſed etiaʒ totã ſuã ꝓuinciaʒ
nedũ eccleſias ſeculares ſed etiaʒ religioſas:⁊ monaſteria po
teſt viſitare ⁊ ab eis exigere ꝓcurationes rõe viſitatõis.⁊ de
modo viſitã di ꝑ archiepᷣm vide tex.in.c:i,e.ti.li.vi.no.abb.in
c.ſopite.de cenſi. DJ
¶ Archieps poteſt viñtare hoſpitalia religioſa auctoꝛitate
epᷣi fundata.vt in.c.i.de cenſi.lib.vi.⁊ ibi glo.idem ſi boſpita⸗
lia habent ſigna religionis ⁊ publicitatis.vt qꝛ habẽt capel⸗
lam ⁊ cum campana ibi celebꝛant᷑ diuina.naʒ pᷣſumptio eſt ꝙ

ſint religioſa.no. archi.in.c.nemo.de ↄſe.diſtin.i.⁊ not.abb.

in.c.patentibus.de pꝛiui.idem quãdo ſũt hoſpitalia pꝛiuata
Zille q̃ edificauit eſt moꝛtuus ſed voluit hoſpitalia in ſuo ſta⸗
tu remanere quia tunc poterũt viſitare.ar.in auc.de eccle.ti.S.
ſiquis edificationem.⁊ quod no.in.c.inter dilectos.de dona.
inuito aũt edificante hoſpitale in vita ſua non poteſt viſitari.
vt no.abb.in.c.ſopite.de cen ſi.
¶ Archieps hʒ iuriſditionẽ etiam in ſubditis ſuffraganeoꝝ
ſuoꝝ in facto cõcernẽte totã ꝓuinciã ⁊ in mala ↄſuetudĩie tol
lenda ⁊ põt eos cõ pellere ad deſſtendũ a mala cõſuetudine
vt in.c.ꝑnitio ſus.de cele.miſ.vbi no.ab.⁊ vide Inno.in.c.ex
frequẽtibus.de inſti. ⁊ glo.ix.q.iij.in ſumma.⁊ Jo.an.in alle.
c.ꝑnitioſus.Item alia rõ qꝛ cõſuetudo nõ põt eſſe non noto
ria ſed in notoꝛijs maleficijs archiepᷣs ſupplet negligentiam
epᷣoꝛũ.vt in.c.i.S. notoꝛia.de cenſi.li.vi.ab.vbi.S.
I¶ Archiep̃s lʒ omniũ epᷣoꝛũ ſue dioceſis eſt oꝛdinarius non
tamẽ ſubditoꝝ epoꝝ.de offi, oꝛd.paſtoꝛalis.no.glo.in.c.ſicut
vnire. de erce ſſ.pᷣla.glo.vl.in fi.põt tamẽ indulgentias conce
dere⁊ remiſſiones facere in dioceſi ſuffraganei.vide.c.penul.
de peni. remiſ. J P
¶ Archießps lʒ poſſit ſuſpendere ⁊ excõicare epᷣos ſibi ſuffra
ganeos.vt in.c.ſacro.de ſen.excom.⁊ no.in.c.vt litigantibus
de offi. oꝛdi.lib.vi.nõ tñ poteſt eos deponere nec a ſuis digni
tatibus pꝛiuare.vt in.c.inter coꝛpoꝛalia.de trãſſa.epiſcopi.ij.
q.vij.accuſatus.nullus enim citra papam poteſt epᷣm pꝛiuare
nec ipſum trãſferre.vt alle.c.inter coꝛpalia.⁊ in.c.quod trãſla
tionem. de offi. lega. J

¶ Archieps poteſt in tota ſua puincia exercendo iuriſditio⸗

nem tollere pꝛauã cõſuetudinẽ ⁊ in ſeruãtes excõicationẽ ful⸗
minare.quod ſentit Inno.in.c.ex frequentibus.de inſti.qdð li⸗
mita.vt no.in.c. paſtoꝛalis.de offi.oꝛdi.vide glo.que hoc ſen⸗
tit. viij. q.iij.in ſumma.ſi ergo epᷣs eſt negligẽs in tollẽdo pꝛa
uã ↄſuetudinẽ põt archiepᷣs ſuam iuriſditionẽ exercere.hoctʒ

ab. in alle.c. ex frequẽ.i.colum. ⁊ vl.
¶ Archiep̃ᷣs põt tanq; metropolitanus notoꝛia crimina ſub

vacante.iij. colum.

ditoꝛum ſuffraganeoꝛũ punire. vtin.c.romana.S.notoꝛia. idẽ
in cõcernẽtibus totam ꝓuinciam poterit archiepᷣs exercere iu
riſditionẽ in ſubditos ſuffraganeoꝝ ſuoꝝ.vt in.c.ex frequẽti

busde inſti. ⁊ ibi abb.iij. colum.

¶ Archiepiſco pus licet regulariter nõ babeat iuriſditiones

in dioceſi ſuffraganei niſi in caſibuſ in iure expꝛeſſis.vt ĩ.c.pa

ſtoꝛalis.de offi.oꝛdi.poteſt tamen compellere epiſcopuʒ negli
genteʒ inſtituere cano nicos ſeu clericos in eccleſia ſm faculta

tem ⁊ antiquam cõſuetudinem eccleſie.argu.in.c.nullns.ð iu

repatro.⁊ epiſcopo nolẽte poteſt archiepᷣs eius negligẽtiam

ſupplere ſi in termino per archiepᷣʒʒ afſignato epᷣs nõ inſtituit
quia terminus hoĩs ſuccedit loco termini iuris.vt no.per Jn
no.i.c.ex ratõe.de appel.ſed ſi ius pꝛefigeret iſtum terminũ de
uolutio fieret ad archiepᷣm.vt in.c.ij.de cõceſ.pꝛebẽ.ergo ĩ ca⸗

ſu ſupꝛadicto.no.abb.in.c.ex parte.de cõceſ.pꝛebẽ.v.colum.⁊
de hac materia vide plene ꝑ abba.in repetitõe.c.ſi quis cõtra
clericum.de fo.compe.
¶ Arcbiepiſcopus nõ poteſt dare viſitatoꝛem eccleſie ſuffra
ganeevacanti niſi quãdo capitulum eſt negligens in admini⸗
ſtratõ e.vt in.c.fi.de ſup.neg.pꝛela.nec poteſt archiepiſcopus
interponere auctoꝛitatem in alienatõe rei epiſcopatus vacan
tis.no.glo.in cle.ij.de rebus eccle.nõ alie.no.abb.in,c.i.ne ſe.

Archidiaconus.
¶ Archidiaconus an poteſt excõicare ⁊ que ꝑtineant ad eiꝰ
iuriſditiõeð de iure cõi.no.gl.in.c.dudũ.ij.de elec.⁊ no.in.c.at

chidiaconus.⁊.c.ad hec.⁊ ibi ꝑ Jo.an.S.in quadam.de offi.

archið.⁊ vide abba.in.c.cũ cõtin gat.de fo.cõpe.⁊ melius ibi

anto.de butrio.⁊ vide.j.cura. M
¶ Archidiaconus nõ eſt de capitulo mero iure cõmuni inſpe
cto ſed ſolum habẽtes ius canonie ſũt de capitulo.vt in.c.ij.ð
inſti.epᷣs em̃ cuʒ canonicis faciũt vnũ coꝛpus.in.c.nouit.⁊ in
c.quãto.de his que fiunt a pꝛela.no.abba.in.c.dilecti.dema⸗
io.⁊ obedien.
¶ Archidiaconus in monaſterijs nõ poteſt exercere iuriſdi⸗
tionem:qꝛ monaſteria quo ad legem iuriſditõis ſubſunt epᷣo.
xviij.q.ij.hoc iure.⁊.c.cognouimus.nõ tamẽ ſubſũt archidia
cono niſi ex ↄſuetudine hoc ſibi cõpetat.q̃ dat iuriſditionẽ.C.

de man ci.l.iij.⁊.c.cũ cõtingat.ð fo.cõp.no.nn.in.c.dilecto

de offi. archidia.
¶ Archidiaconus ſi in certa parochia alicuiꝰdioceſis a tem
poꝛe ĩmemoꝛiali exercuit oꝛdinariam iuriſditionem cauſas q̃ſ
cunq; audiendo ⁊ diffiniẽdo in illa parte nõ poterit epiſcopꝰ

nec eius officialis generalis exercere iuriſditionẽ:qꝛ generał

ꝓuiſio nõ ſe extẽdit ad loca quibꝰ de iudice ſpaliter eſt ꝓuiſuʒ
C.de pac.cõuen.i.fi.quod eſt veꝝ cum epᷣi de pꝛiuilegio vł cõ⸗
ſuetudine archidiaconatus nõ poſſet ĩmediate adiri ałs ſecꝰ

ꝗad boc de offi. archidi.c.ad bec.in fi.⁊ de offi.lega.c.volẽtes.

⁊ hoc cõcludit Jo. an. in nouella.in.c.cum epᷣs.de offi.oꝛdi.li.

vi.⁊ ibi dominicus,
Arm.
¶ Arma poꝛtare an liceat officialbꝰepi ad executioneʒ iuſti
cie.vide.j.epᷣo nõ lict.

¶ Arma depingens aliena pᷣncipis vel alioꝝ dñoꝝ in parie

tibus domus ſue ꝑdit domuʒ ⁊ domus efficit᷑ publiciiur:.idẽ
de eo qui titulo pncipis rei ſue iponit.vt ẽtex.in.l.i.C ivt nẽo
pꝛiuatus.⁊ ibi ꝑ doc.ſignãter ꝑ Salyce.

¶ Arma ⁊ alias merces deferens ſarracenis qualiter punia

vide.j.merces.⁊ vide infra pena.
¶ Arma baliſtarum permittuntur in bello iuſto.vide infra ðᷣ
tendere licet. H

„

¶ Armoꝝ vſus etiaʒ laicis eſt interdictus. C. vt armo. vſus.

in rubꝛo ⁊ in nigro.li.xi.ſolet tamẽ pᷣnceps ob iuſtam cauſam

concedere alicui vt ſine offenſiõe alterius armis poſſit vti.vt

C. de pꝛepoſi.ſacri cu.l.fi li.xij.no. Yo. an.in.c.clerici arma.de

vita ⁊ honeſta. cle.
¶ Arma mouere g̊ aliquẽ lʒ nulli liceat ſine auctoꝛitate pᷣn⸗
cipis.xiiij.q.ij.c.itamẽ ſi ſuperioꝛem nõ habʒ ſeu per aliũ ius
ſuũ vel rẽ ſuã nõ põt ꝓſequi licitum eſt ei arma mouere ⁊ bels⸗
lum indicere ad recuperandũ ſua vel etiã furtiue accipere.xiij.

qij:cij. C.de iude. nullus,ꝙ ſi furto vel violentia rapta habe

renõ pt:nihilominus põt accipere equalia auctoꝛitate ſupe

rioꝛis.᷑xiij.q.iij. dñs.dum tamen ſcãdalum ex hoc nõ generet

no. Inn. in. c. oliz. i. de reſti.ſpo.vide infra bellum.
¶ Arma poteſt licite mouere pꝛelatus ba bens iuriſditionem
cõtra ſubditos inobedientes.xv.q.vij.c.cum auctoꝛitate.⁊.c.
nos ſanctoꝝ.quia in his caſibus nõ dr̃ ꝓpꝛie fieri bellum ſed
melius executio iuriſditõis vel iuſticie.ff. de rei ven.qͥ rem.no.
Inno.in alle.c.olim.vide infra defenſio.ver.ſi dericus. LZicet
ex delatiõe armoꝛũ clerici ſeculares nõ ſint excõmunicati ipo
facto:ſed ſi moniti nõ deſiſtunt ꝑdunt pꝛiuilegiũ clericale.iux
no.in.c.cõtingit.⁊ in.c.ad audientiam.de ſen.ex.religioſi tain
tenẽtes arma intra ſepta monaſterij ſine licentia ſui ſuperioꝛiſ
ipſo facto ſũt excõicati.vt in cle.ne in agro.no.abb.in.c.clerici
de vita ⁊ boneſtate cle.

Aſieſſor.
¶ Aſſeſſoꝛ ſi eſt purus legiſta ⁊ cauſa eſt mere canõica ſeu ſpi

ſitualis poteſt recuſari.eſt mirabile dictum quod ponit dñi⸗
cus in.c.ſtatutum.poſt pꝛin.de reſcrip.li.vi.

Aſſenſus.

¶ Aſſenſus vbicunq; exigit᷑ a ſuꝑioꝛe in actu ꝑtinẽte ad ſub
ditos aſſumitur aſſenſus pꝛo auctoꝛitate que quidem auctoꝛi
tas poteſt dici aſſenſus auctoꝛizʒabilis competens olim rõne
officij publici.not. Inno.⁊ glo.in.c.i.de rebus eccle.non alie.
no. -de ↄſuetudine.c, cum conſuetudinis.no.abb.in.c.quotiẽs

de pactis. „. .
Agini.
¶ Aſini dicunt᷑ qui cõtinne ſeruiũt in eccleſia ⁊ dicunt᷑ q̃ſi aſi
ni quia quotidie poꝛtant pondus diei ⁊ eſtus.de decim̃.c.i.
vel dicunt᷑ quaſi aſini.ſicut eniʒ illi qͥ exponunt ſe moꝛti ꝓ do
minis obediendo etiaʒ in malo.vt in. c. ꝓ bumani.de homi.li.
vi. ſic etiaʒ iſti ducendo mulierculas dominis ſuis canonicis
qð qᷓ; peſtiferũ ſit legitur in auten.de lenonibus.col.ij.⁊ ſicut
illi coꝛpoꝛum ita iſti animarum aſinidicunt᷑.no.hoſt.⁊ io.an.
in.c.cum ad hoc.de cler.nõ reſi.

¶ Alittentata lite pendẽte reuocant᷑ vbi notat᷑ ꝑfidia in attẽ/
tante lʒ eſſent alia iuris remedia.ab.in.c.cum.O. de oſti. pe.
coł.⁊ in.c.i.vt lit.pen.cũ ibi alle.in fi.ꝑ ab.
¶ Attentata per iudicem inferioꝛem vbi ſuperioꝛ reuocat ex
certa ſciẽtia?⁊ ꝓpꝛio motu non valent etiam ſi de hoc inferioꝛ
nõ ſit certificatus ꝑ tex.in.c.i.de cõceſſ.pꝛebẽ.li.vi.ab.in alle.
c.cum. M. vl. colum.
¶ Attẽtata poſt appellationẽ poſſũt peti reuocari iudiqᷓ offi
cio ẽt ſi remediũ oꝛdinariũ nõ intentet᷑.plen e ꝑab.in.c.ex ꝑte
de reſcrip.iiij.colũñ.⁊ in.c.dilecte.de excep.
¶ Alttentata ius cõe regułr ſũt ipſo iure nulla.vt.c.vides
x.di.⁊.c.que cõtra ius fiũt.de regu.iu.lib.vi.nam communia
iura cõcernũt cõmodum publicum nec pñt ꝓbabiliter igno⸗
rari ĩmo eſt late culpe ignoꝛare iura cõia.vt no.bar.ĩ.l.qð ner
ua.ff. d epoſiti.ab.in.c.ↄſiderauimus.de elec. 3
¶ Attentata poſt appellationẽ extraiudicialem an ſũt inita
da.vide.S.appellatio.
¶ Attentata poſtappellationem ab interlocutoꝛia ſunt ipᷣo
iure irrita ⁊ inania:⁊ boc ſi appellatio fuit legitima cũ per eã
ſuſpendatur iuriſditio iudicis a quo.vt in.c,ſi a iudice.de ap/
pel.lib. vi. declarant᷑ ergo nulla ⁊ reuocant᷑ per viam attẽta⸗
ti.de hoc per abb.in.c.ſuper queſtionuʒ.S.fi.de offi.dele.not.
ſdẽ ab.in.c.cũ olim.i.de offi.deleg.⁊ in.c.dilecte.de excep.⁊ ð
boc ⁊ de attẽtatis poſt appellationem extraiudicialẽ an ſint
nulla vel irritãda vide abb.in.c. ↄſuluit.ij.de appella.pleniuſ
in.c. bone. eo. ti.
¶ Que differentie ſũt quãdo agit᷑ ꝑ viam attentati vel inter
dicto. vnde vi cõtra ſpoliantem vel innouantem aliquid poſt
appellationem vel ea pẽdente.vide no, per abb.in.c.bone. de
appella. vij. colum.
¶ Qicet attẽtata medio temꝑe ante appellationẽ veniunt re
uocanda ꝑ viam attẽtatiꝑ.c.nõ ſolum.de appelł.livi.tñ hoc
nõ bʒ loc in ſnia excõicatiõis medio tempoꝛe añ appellatio
nẽlatam:qꝛ ab ea ſemꝑ requirit᷑ abſ⸗ olutio.not.,doc.in.c: vene

R—

ſ.iminoꝛ qui caret.
¶ Auctoꝛitas ali
eiljeſt ſtandum potius qᷓ; auctoꝛitate pa pe. no.glo.ſingularis
in. c.i.xx.diſtinc. huius tamen declaratio ſpectat ad eccleſam

rabilibꝰ. S.poꝛꝛo.de ſen.excð.⁊ eſt deciſio rote cõcluſiõe.ece
lxxxv.⁊ no.ꝑ doc.in.c.ꝓ illoꝝ.de pᷣben.
¶ Siappellatio infra annũ nõ finit᷑ nõ ſolum tranſit in rem
iudicatam ſed etiam attentata appellatione pendente ⁊ ante
deſertionem reuiuiſcunt.no.in cle.ſicut appellationeʒ.de app.
⁊ eſt deciſio rote ↄcluſione.i. L
¶ Attẽtata nõ ſolũ poſt litẽ cõteſt.ſed etias ea que poſt cita
tionẽ attentant᷑ ſine libello ex puro ⁊ mero offõ iudicis reuo⸗
cant᷑ in pꝛiſtinũ ſtatũ.vt no.glo.in cle.i.vt lit.pen.

Auaricia.
¶ Auaricia cũ ſit idoloꝝ ſeruitus debẽt ipſius radicẽ ſtudio

ſis extirpare qui ſeculi vanitatibus renũciantes eleger̃t do
mino in religiõis habitu militare.ad col.iij.⁊ in cantico canti

ca. ⁊.c.auaricie.de pꝛebẽ.auarus em̃ nummis quaſi deo reue

rẽtiã exhibet.i.q.i.cum omẽs.⁊ Salu.auaricia pecunie ſtudi

uim bʒ quãcd nemo ſapiẽs cõcupiſcit.⁊ Seneca.turpe lucrũ

vt diſpendium fugito.⁊ Ecckł.xiij. Bona eſt illa ſubſtãtia vbi
peccatũ nõ eſt in ↄſda.Lullius li.ij.de offi. Nullũ vitiũ dete
rius au aritia pᷣſertim in pᷣncipibus ⁊ rempublicã gubernanti
bus. Item valerius li.ix.c.iiij.in fi.de auaritia ſenũ.quid ab⸗
ſurdius qᷓ; quominus reſtat vie eo plus viatici querere. Iteʒ
Seneca de moꝛibus mõſtro ſimilis eſt auaricia ſenilis.qͥd ho
mini ſtultius qᷓ; via deficiente viaticũ augere.no.Jo,an.in.c.
auancie. de pꝛebẽ. ⁊ ilj ab.

Auctoritas.
¶ Auctoꝛitas pape ſeu alterius ſuꝑioꝛis an videt᷑ in iuramẽ
to excepta.vide.ſ.iura mentum.
¶ Auctoꝛitatẽ pᷣſtans ſeu defenſionẽ delicto an puniatur ſi⸗
cut fa ciens.vide.j.ↄſenſus. =
¶ Auctoꝛitas iudicis male interpoſita nõ excuſat a ꝑceptõe
fructuũ.vide.j.iudicis auctoꝛitas.
¶ Auctoꝛitas idẽ eſt qð aſſenſus qñ ↄſenſus a ſuꝑioꝛe reqͥri
tur. vide.S.aſſenſus.
¶ Auctoꝛitas vbicunq; interuenit ſi nõ eſt legitime pꝛeſtita

coꝛ:uit actus.vt inſtit. de auc.tuto.S.tutoꝛ.facit.xij.q.ij.ſ q̃de

rebus. Item ſi in actu in quo nõ requiritur auctoꝛitas ſit po⸗
ſtulata non valet actus qui geritur.no. abb.quẽ vide in.c.cõ⸗
ſulti.de pꝛocurato.
¶ Auctoꝛitas ſuperioꝛis nõ requirit᷑ in ↄſtitutõe ſindici vłp

curatoꝛis alicuiꝰ vniuerſitatis.no. Inn.in. c.ↄſulti.de ꝓcur.⁊

glo.in. l. actoꝛ.ff. rem ra. br̃i.rectoꝛ tñ ipſius v niuerſitatis dʒ ĩ⸗
tereẽ ⁊ ↄſentire cũ ſit de ipᷣavniuerſitate⁊ caput ipſiꝰ.no.inn.
vbi.ð.⁊ facit.liij. C.de decuri.l.x.Spe.in ti.de ſindi.S.i.ab.in
d.c.conſulti. ”M
¶ Auctoꝛitas vbi requirit᷑ nõ ſufficit pᷣſentia patris.vide in
fra conſenſus ſeu anctoꝛitas.
¶ Auctoꝛitas epᷣi licet nõ requiratur in cõſtitutione ſyndici
ſeu pꝛocuratoꝛis ad certam cauſam cũ ſit res modici pᷣiudicij
vt no.glo.in.c.imperatoꝛũ.de iura.calũ.tamen ſi ſit talis ſyn
dicus ſeu ꝓcuratoꝛ generaliter cõſtitutus⁊ ſic habet legitimã

adminiſtrationẽ totius eccleſie cum ſit quaſi qͥdam titulus in

ecdleſia requiritur auctoꝛitas epᷣi.⁊ in hac vniuerſitate eccłia⸗

ſtica cum eps ſit ſponſus oĩum eccłiaꝝ ⁊ eius ↄſilio ⁊ auctoꝛi
tate regit᷑ omnis eccłia.x.q.i.regenda.⁊.c.fi.de ſuc.ab inteſt.
ſecus in vniuerſitate ſeculari vbi ſuperioꝛis auctoꝛitas nõ re

quiritur.vt in.l.i.ff.quod cuiuſq; vniuer.abb.in.c.imperatoꝝ
de iuramen. calum.
¶ Auctoꝛitatem an pꝛeſtare tenet᷑ tutoꝛ qñ minoꝛ iurat.vide

2„

cuius facti ſi iuuat᷑ auctoꝛitate iuris diuini

vniuerſalem.ſ.ad concilium generale.no.abb.in.c.tua.i.ð de
cimis condude ergo ꝙ in expoſitione ſcripturarum ſtanduʒ ẽ
dictis ſanctoꝝ.in deciſio nibus tamen cauſaꝝ ſtanduʒ ẽ ſum⸗
mis pontificibus quia iſtis ⁊ nõ illis data fuit poteſtas leg:
condende niñ dictum ſancti iuuaret᷑ auctoꝛitate noui velvete
ris teſtamenti vel alicuius concilij. ꝑ id qð no.i.c.fin.xxxvi.q.
vl.ab.i.c.nę innitaris.de ↄſti. L

O Auctoꝛitate ꝓpꝛia nõ dʒ quis poſſeſſionẽ occupare, vide
j poſſeſſionem nõ debet,

Auxilium.
¶ Aurilium pᷣſtans delicto an puniat᷑ tanqᷓ faciẽs.vide in⸗
fra ↄſenſus.⁊.j.opem pꝛeſtans. H
¶ Auxiliũ ſicut ſecularis inderdebʒ impendere eccleſiaſtico
quãdo eius bꝛachium inuocat᷑ ſic debet eccleſiaſticus iuuare
iudicem ſecularẽ cõtra ſibi rebelles.no.glo.⁊ doc.in. c. i.ð of.
oꝛdi.compellit᷑tamẽ ad hoc ſecularis ꝑ eccłiaſticnʒ nõ tamẽ
ecõtra.vt ibi no.abb. Itẽ dʒ fieri fides de pꝛoceſſu ſecularis
eccłiaſtico.nõ tñ ecõtra niſñ iniuſte petatauxiliũ a ſeculari:qꝛ
nõ dʒ eum iuuare in malo,de quo vide latius ⁊ not.per abb.
in alle. c. de offi. oꝛdi. —G
¶ Auriliũ põt eccłia petere non ſolum ↄ hoſtesa pᷣlatis ſʒ ẽt
a pᷣncipibus.xxiij.q.iij.maximianus.⁊ ĩ.c.imꝑatoꝛes.⁊ eos ñ
pꝛebẽteſ excõicare ea.cã.⁊.q.v.adminiſtratoꝛes.⁊ põt ẽt eos
eccłia acrius punire maxime imperatoꝛẽ.ar.c.venerabilibus
de elec. 2. c. aliꝰ.xv.q.vi.⁊, c.ad abolẽdã. S.ſtaruimꝰ. ⁊ſe.de he
re.⁊ lʒ papa vł alius pᷣlatus pugnare nõ debeat pᷣncipaliter
ꝓ ſue ecdeſie defenſione põt tñ alios ad pugnã incitare.xxiij.
q.vij.igitur hoꝛtatu.⁊.c.omni timoꝛe.⁊ gl.i.c.ſciſcitaſ.vij.q.
i.⁊.c.dilecto.de ſen.exc.lib.vi.⁊ abb.in.c.fi.de dila.ij.colum.
vide.j.ſubſidium. .
¶ Sequũtur additiones domini Zu.ð campis ad pꝛecedẽ
tem litteram.

Blatum.

3 De male ablatisan confeſſoꝛ ſolus ſine epiſco⸗
po poſſit facere reſtitutionem. vide abb.in.c.cũ
ſit.de iud eis.
¶ Qũ male ablata ſunt incerta an circa talia debeat epᷣs pꝛo
uidere ⁊ qũo.abb.in alle.c.cum ſit.

¶ An ſoli executoꝛes teſtamẽti poſſint de ablatis reſtituere
vide abb.in alle.c.cuʒ ſit.

Abiuratio.
¶ An agenti interdicto vti poſ.obſtet exceptio abiuratõis.
vige abb.in.c.cuʒ ven iſſent.de inſti.
¶An agenti interdicto adipiſcẽde poſſeſ.obſtet exceptio ab
iuratõis.vide abb.in.c.poſt electionẽ.de cõceſ.pᷣb

Accreſcendi ius.

¶ An tus accreſcẽdi habeat locũ inter cõiunctos re ⁊ ᷣbis
⁊ inter diſiũctos.vide ꝑ abb.in.c.raynaldus.de teſta,

Addiſcere.

¶[o Nemo dʒ ↄfidere vt ꝑ ſe addiſcat ſed dʒ alioꝝ doctrinam
accipere.ab.in:c.nõ minus.ne cdler.vel mo.

Adiectiunum.

¶ De mater ia adiectiui ⁊ ſu bſtantini vide ꝑ abba. de ſum.

trini.S.fina.
Adeps.

¶ Er adipe ꝓcedit iniquitas,ab.in.c.ſcriptum.de elec.

Aduocatio.

¶ An cõfeſtim ꝙ iuder ſuperioꝛ incipit cognoſcere de cauſa
videat᷑ ad ſe aduocare:vel an ſit opus expꝛeſſa aduocatione.
abb. in. c. cum martinus. de oſti.
¶ An debʒ intimari iudici aduocatio ad hoc vt valeat.vide
ab. in alle. c. cum martinus.
¶ An eps poſſit aduocare cauſaʒ pẽdentem coꝛam officlali
vel vicario.vide abb.in.c.dilecto.de teſti.

¶ e materia aduocatõis cauſe vide pleniſſime ꝑ abb.in.c,
vt noſtrum. de appel.

Aduerſarius.
¶ Aguerſarius non tenet᷑ in iudicio allegare ius aduerſarij,
abb. in. c. ſi duobus. de appel.

¶ Aduerſarius dicit eſſe omnis ille qui mecũ cõtendit in in⸗
didio,. vide per abb.in.c.i.de iudi.

Adminiſtratio.

¶Au bona pꝛelati ſint tacite obligata ꝓ mala adminiſtratõ
ne eius.vide abb.in.c.ex Fis.de pigno.
¶ Adminiſtrationem quis dicatur habere in eccleſa. vide ꝑ
abb. in. crequiſſti.de teſta.
¶ Adminiſtratoꝛes qͥ remouent᷑ ꝑꝑ dolũ ſũt infameſ c carẽt
futura dignitate. vide ꝑ ab. in. c. lʒ heli.de ſimo.

Agrimeſſor.

¶ Agrimeſſoꝝ ⁊ expertoꝝ in arte aliqua materiaʒ videꝑ ab
ba. in.c. qꝛ indicante.de pꝛeſqip.

Allegare. L
¶ An poſſit allegare quis ſuam turpitudinẽ. vide ꝑ ab. in.c.
cum martinus.de conſti.
¶ Allegans ſuã turpitudinẽ an ſit audiendꝰ.vide abb.i.c. la
toꝛ.de re iudi.⁊ ꝑ eundeʒ ab.in.c.ex tenoꝛe.de teſti. .
¶ An ſacre ſeipture poſſint allegari in deciſione cauſaꝝ.vi⸗
de abb.in.c.i.de offi.deleg.
¶ An ſufficiat allegare iura generaliter ⁊ an iura ſint allegã
da in conſilijs ⁊ quid inſententia.vide per abb.in.c.veſtra.ð
coha.cler. ⁊ mulie.
¶ Allegatõ es antiquoꝛum patrum an poſſint in iure allega

ri.⁊ an pꝛeferant᷑ cõſtitutionibus pape.vide per abb.in.c.cet

tificari.de ſepulturis.

Altare.

¶ Altare vnum nõ debʒ diſcooperiri cauſa cooperiẽdi aliud
vt in.c.cum cãm.de pꝛeben.per abb.
¶ An in loco nõ ↄſecrato poſſit celebꝛari cum altari viatico
no. ab.in rubꝛica de cõſe. eccle.vel alle.
¶ Altare quomodo⁊ qualiter conſecret᷑.vide abb.vbi.ã.c.i.
¶ De cericis qui nõ habent alia beneficia qaltaria.við ab
ba.in.c.i.de ſuc.ab inteſt.
¶ Altaria qñq; ſũt dotata ⁊ ſunt ſimplicia beneſicia.not.ab.
in.c.recolẽtes.de ſta.regu.

¶ Altare viaticum quid ſit ⁊ quis poſſit ipᷣm cõcedere.vide
ab.in.c.in his.de pꝛiuile.

Ambiguum.

¶ Intentio ambigua qualiter ⁊ cõtra quem interpᷣtet᷑. ab.in
c.ex litteris.de ſponſa.

Amicus.
¶ Amicus ſi faciat aliquod delictum vel maluʒ cõtra aliquẽ
mei cõtemplatõe an pꝛeſumat᷑ feciſſe me mandãte.vide ꝑ ab.
in.c.cum cam.de teſti.⁊.c.ↄſtitutus.eo.ti,

Amplexus.

¶ Amplerus an pꝛeſumat᷑in malã ꝑtem qñ clericus amplexa
tur mulierem.vide ab.in.c.eſtote.de reg.iur.

Animal.

¶ Animal alteriꝰ ſi reꝑiat᷑in agro meo qualiter me debeo ha
bere in cuſtodia ⁊ captiõe.vde abb.d e iniur.ñ leſerit.

Antecedens

¶ An ad poſitionem conſequẽtis ſequatur poſitio antecedẽ
tis ⁊ ecõtra.vide ꝑ ab.iĩ.c.i.de li.cõteſ.⁊ in.c.cũ opʒ.de accu.
¶ Qui vult ↄſequens pᷣſupponit antecedẽs.abb.in.c. ex ꝑte
de ſpon. ⁊ in c.ꝓ illoꝛum.de pꝛebẽ.

Approbare

¶ Si aliquẽ appꝛobaui ad certum actũ vel officium nõ poſ⸗
ſum eñ amplius repꝛobare niſi ex cauſa noua.vide ab:in.c.cũ
venerabilis. de excep. L
¶ An qð ſemel apoꝛobaui poſſuʒ repꝛobare.ab.in.c.diuerb
de cler. coniuga.⁊ in.c.cum nõ ignoꝛes.de pꝛeben,
¶ Quod recipio ꝓ me etiam d ebeo recipere contra me.vide
abb. in. c. diuerſis.de cler. coniug.

Ariſtoteles

D

¶ QAiber ethicoꝛum ariſtotelisdiuidit᷑ in monaſticam econo

micam ⁊ potilicam,vide abbiin pemio⸗

Articnli⸗

¶ Quãdo eſt dubiũ an articuli ſũt admittendi debẽt admit⸗
ti ſaluo iure imꝑtinẽtie.vide ab.in.c.cũ cõtingat.de offi.dek.
⁊ qͥd ſi iudex dicat ꝑtem rñdere ſaluo iure imꝑtinẽtie an ꝑs de
beat rũdere articulis.vide ab.eo.c.
¶ Cautela eſt apponere in fine articuloꝝ ꝙ de hoc ẽ publica
vor atq; fama.vide ꝑ ab.in.c,cõtingit.de fi.inſtru.

Archimia.
¶ An ſcientia archimie ſit p ermiſſ a.vide ꝑ abb.in.c.ad audi
entiam. de reſcrip.

Archiuns.
¶ An credat᷑ inſtrumento extracto de archiuis. vide in.c.ad
audientiam.de preſcrip. —S

Arrendare.
¶ An perſone eccleſiaſtice poſſint arrendare eoꝛuʒ beneficia
vltra eoꝛum tempus,.vide abba.in.c.ad au dientiam.de rebuſ
eccle.non alienã.
¶ Arrendamenta pꝛelatoꝛum finiuntur moꝛte.notat Abb.
vbi ſupꝛa.

Aſtrologia.

¶ An ſciẽtia aſtrologie ſit ꝓhibita.vide abba.in.c.ex tenoꝛe

de ſoꝛtilegijs.
Auctor.

3

C Damnato auctoꝛe d amnantur eius opera.no.ab.de here.

c.fraternita tis

ptiſmus.
b De foꝛma ſubſtãtiali baptiſmi ⁊ an poterit ali
us qᷓ; ſacerdos baptiʒzare.vide.c.i.de baptiſ.ꝑ
. abb. ⁊ an in bapriſmo debʒ ſeruari cõſuetudo
in verbis ibidem.
¶ An ꝑ baptiſmũ tollat᷑ oꝛigĩale peccatũ.⁊ qð dicat᷑ oꝛigĩa⸗
le petm̃.vide plene ꝑ ab.in.c.maioꝛes.eo.ti.
¶ Mõ debz qs admitti ad leuandũ aliquem ð ſacro fontevt
ſit pater eius ſpiritualis niſi ſit maioꝛ plena pubertate.ſcilicʒ
xviij.annoꝝ.nam abſurdũ videt᷑ eum fieri patrẽ ſpũalem qui
nõ poteſt eſſe carnalis.inſti.de adop.S.minoꝛẽ.not.abb.in.c.
debitum. de baptiſmo.
¶ Ad bapriſmũ nõ debet indiſtincte aſſumi iudeus niſi pꝛiꝰ
reſtituat que extoꝛſit ꝑ vſurariam pꝛauitatem vel alias illicite
vt in. c.iudei.⁊ ibi glo.de ↄſe.diſtin.iiij. Ites dʒ adminus per
quadraginta dies inſtrui vt fiat cathecuminus ⁊ inſtruaturĩ
fide. vt in.c.ne quod abſit.iiij. diſtin.⁊ abb.in allega.c.debitũ
de baptiſmo.
¶ Ad baptiſmi ſubſtãtiam requirunt᷑vᷣbũ ⁊ elementuʒ aque
alias vbi iſta deſunt nõ eſt ſacramentũ.vt in.c.penulti.de ba⸗
ptiſmo.vbi notãt docto.ꝙ requirit᷑ ꝙ aqua ſit elementata eti
am ſi ſit mixta cum lixiuio vel cuʒ luto:qꝛ xpᷣs in elemẽto puro
aque ioꝛdanis fuit baptisatus nõ põt ergo qͥs baptiʒare in
aqua roſata de aſabar:nec ſufficeret alius liquoꝛ.plene ꝑ do⸗
cto.ſignãter ꝑ ab.in.c.pe.de baptiſ.
¶ Si aliquis vidẽs puerũ in ſigno moꝛtis:nec potuit habe⸗
relaquam pꝛoiecit in puteum dicẽdo verba inſtituta ad bapti
ʒanduʒ videt᷑ baptiʒatꝰ ſi conſtat ꝙ acceſſit viuus ad aquam
ſi autem deceſſit in via anteqᷓ; ad aquam accederet nonęeſt ba
ptis atus.cõcludit abb.in.c.penul.de bapti.⁊ notabiliter per
Zapũ ſua allega.ciiij.
¶ Baptizari voluit xpᷣs a Joãnelʒ nullo peccato tenebat
cũ fuerit conceptus ſine viri ſemine ⁊ nullũ pctm̃ ẽt oꝛigin ale
bẽbat duplicirõne. Pꝛima vt a dimpleret oẽz gradũ bumi⸗
litatis.de q bus gradibꝰvide ꝑ glo.in cle.i.de reli.domi.⁊ vl⸗
timus gradus ẽ vt ſuppõat quis ſe minoꝛibꝰ. Scða rõ vt ſã⸗
ctificaret nobis aquã.vt de ↄſe.diſt.iiij.c.nũq.⁊.c.ꝑ aquam.
eadẽ di.no.ab.in.c.fi.de ba ptiſ.
¶ Baptiſmi ſacramentũ ci ſit ianua oĩuʒ alioꝝ ſacramètoꝝ
eiusdefectus ĩpedit impſſionẽ caracteris alioꝝ ſacramentoꝝ
vt in.cii.⁊ fin.de pᷣſbynon bapti.

r.

¶ Baptiſmus eſt triplex.ſ.fluminis flaminis ⁊ ſanguinis.vt
in.c.apoſtolicà.de pꝛeſbytero nõ baptiʒato.vbi glo.no.vide
ibi ꝑ docto.
¶ Baptiſmus habuit ſuam foꝛmã ab euãgelio cũ.ſ.chriſtus
dixit apoſtolis. Baptizate omnes gẽtes in noĩe patris ⁊ fi⸗
lij ⁊ ſpirituſſancti.vt in.c.penul.de baptiſ.alia vero quedicũ
tur ⁊ fiunt in baptiſmo fuerũt inſtituta ab eccłia⁊ nõ ſunt de
ſubſtãtia baptiſmi ſed de ſolẽnitate.vt in.c.i.⁊ qð ibi not.de
bap.ab.in.c.fi.de pᷣſby.nõ bap.
¶ Baptiʒzare põt tꝑe neceſſitatis laicꝰ⁊ ẽt hereticus.no.glł.
in.c.i.de cler.nõ oꝛdi.mini.⁊ ibi ꝑ doc.

Bellum.

¶ Bellum cẽſet᷑ iuſtũquod infert᷑ a ſubditis ðð dominũ ſupe
rioꝛeʒ nõ recognoſcentẽ ſi requiſitus nolit iuſticiam ad mini
ſtrare:⁊ põt in tali caſu ſubditus ab eo ſe defendere ⁊ violen
ter reſiſtere.ar.ff.de vi⁊ vi ar.l.vt viʒ.⁊ eſt expᷣſſum in li.feudo.
de mili.vaſal.qui cõtu.eſt.c.vno.in fin.vbi tex.inquit: ſi do
minus militi vaſallo iuſticiam fſacere noluerit poterit vaſaliꝰ
derobare quia tũc dñs nõ cenſet᷑ iudex ſed pꝛiuatus.ſicut di
cimus de ſpoliato a iudice iuris oꝛd ine nõ ſeruato qꝛ reſtitui
tur tanq; pꝛiuatus.not.iiij.q.i.in ſumma.vij.q.i.pꝛeſentium.⁊
ibi archidia.⁊.c.cõ querẽte.de reſti.ſpo.tũc enim bellum dicit
neceſſitail:ideo bellamus vt pacẽ habeamus.xxiij.q.i.milita
re. Itẽ no.ꝙ nedũ cõtrꝗ magiſtratus ⁊ officiales denegàtes
iuſticiã repꝛeſalie cõcedunt᷑.vt in.c.romana.de ſen.ex.li.vi.et
ff.qð quiſq; iuris.l.i.in fi.⁊.ff.de dolo.ſi ex dolo.S.i.ſed etiam
cõtra vniuerſitatẽ iuſticiã denegãtẽ.in.l.metus.S.animaduer
tendũ.ff. qð me.cã.⁊ etiã cõtra dominũ ⁊ eius ſubditos ⁊ ſibi
auriliũ pꝛeſtanteſ ad iuſticiã denegandã.de ſen.ex.c.ſi ſnĩa.li.
vi.⁊ late ꝑ Gaſpar de calde.in ſuis ↄſilijs.ti.de treu.⁊ pace.
Q In bello iuſto licitum eſt auxilium infideliũ requirere.vide
infra ifideliuʒ auxilio. .
¶ In bello debem? ad ſciaʒ que in hoium natura ↄſiſtit nos

referre nõ ad naturã naturantẽ.vt in.l.cũ ad pᷣſenſ.ff.ſi cer.pe.

ne videamur deũ temptare.vt ĩ.c.fi.de pur.vulga.⁊ ibi e.
¶ Sedata quada ciuili diſcoꝛdia ⁊ guerra que viguerat ĩter
ciues in ciuitate toletana fuit facta refoꝛmatio ꝑ commune:⁊
milites ciuitatis ꝙ de criminibus retro cõmiſſis temꝑe guer⸗
re uõ poſſent officiales cognoſcere que refoꝛmatio fuit ꝑ do⸗
minũ regem ↄfirmata repetijt quidam ciuis animalia ſua ra⸗
pta tꝑe guerre penes alium qui repetit ſed obijcitur ſibidicta
refoꝛmatio ⁊ regis ↄfirmatio.circa hoctʒ ⁊ cõcludit pe.de an
cha.in.c.in noſtra.de iniur.ꝙ h̊ nõ poſſit cognoſci crialiter ð
de rebus raptis:ciuiliter tamẽ poteſt qꝛ in dubio rex ſiue com
mune videt᷑ remittere ius ſuũ nõ tamen ius queſitũ ſingulis.
ad boc facit quod no.bar.poſt glo.in.l.venia.C. de in ius vo.
⁊ quod ipᷣe no.in.l.qui rome.S.vꝛanius.de verb.ob.⁊ facit.l.
ab aurelio.de lib.lega.nec etiã dũs rex potuit ſinguloꝛũ iura
ſeu bona tollere.vt no. Innocentius in.c.que in eccleſarum.
de dſti. bar.in.l.reſcripta.C.de pᷣci.impe.o ffe.in foꝛo tamẽ cõ⸗
ſcientie is qui intulit dãna incendia ⁊ depꝛedationes in guer
ra ſeu in bello iniuſto non eſt tutus niſi ſatiſfaciat.de quo per

et. de ancha⸗ late ⁊ notabilit᷑ in regula poſſeſſoꝛ maleſidei

de reg.iu.lib. vi.
¶ Bellũ iuſtũ quid ſit ⁊ q liceat alicui ĩiuſte aliũ ĩpugnare
vide Inno.in. c.olim.de reſti.ſpo.
¶ Ad bellum non tenent᷑ ire vaſalli milites nec aduocati nec
alia ſeruitia dominis exbiber̃ niñ ex pacto ad hocteneant᷑cũ
ad munera ꝑſonalia nõ teneant᷑ cum ſumptu vel ſine ſumptu
no.de ĩmu.ecc.nõ minus.vł niſi in caſibus not.in vſibus feu
doꝛũ vel niſi ex cõ ſuetudine vel alio iure ſpali.no. Inno.in.c.
ſicut.ij.de iureiur.vide.j.mãdati actionẽ. P
¶ Cõmodans equũ vel arma ad bellũ ſi ibi amittanturnon
cõpetit actio ad ea repetẽda.ff. cõmo.il.ſi vt certo.S.ſʒ interdũ
⁊ boc ideo qꝛ cõmodatarius nõ exceſſit fines cõtractus cum
vſus eſt re ad eum vſuʒ ad quẽ cõmodata eſt ideo in nulla cul
pa eſt imo quãdo mandatũ melius adimplet bʒ actionẽ man⸗
dati ad impẽdia ⁊ dana dũmodo abſit dolus ⁊ culpa.no.in⸗

no.in.c.ſicut.ij.de iureiurã.

¶ Zocãs equũ⁊ anma ad bellũ ſi ſibi capiãt᷑ cõductoꝛ non te
netur ad emendã qꝛ ſicut locauit ea. ff. loca.l.ſi quis domũ.de
bet g locatoꝛ eſſe contentus mercede ſua: uec tenet᷑ conductoꝛ

dummodo dolum ⁊ culpam nõ cõmilſerit.no. Inno.in. cſñcut
ij.de iureiuran. .
¶ LQAicet in bello iuſto quod edicto ſeu auctoꝛitate pᷣncipis ẽ
indictum res occupate ſũt capientiũ ⁊ liberi hbomines capti fi
unt ſerui.vt.ff. de cap.⁊ poſtli.reuenl.hoſtes.⁊.ff.de vb.ñg.l.
hoſtes.nõ tamen boc locum habet ſi alius qᷓ; pꝛinceps etiaʒ
iuriſditionẽ habẽs ꝓ defenſiõe reꝝ ſuaꝝ vel ſui iuris executõ
ne bellũ indicat.poteſt tñ ſi iuriſditionẽ bʒ ſtatuere licite ꝙ q̃̊e
cunq; inuaſerit aliquẽ liceat inuaſo bona inuaſoꝛũ capere ⁊
ſua facere:⁊ inua ſoꝛẽ detinere.vt no.de ſen.ex.a nobis.poteſt
etiã eũ cõdemnare de inuaſiõe facta infra limites ſue iuriſdi⸗
tõis.C. vbi de cri.agi opoꝛtet.auctẽ.qua in puincia.ſi autẽ in
dicẽs iuſtum bellũ iuriſditionẽ nõ habeat. vide quod no.per
Inno.in.c.ſicut.ij.de iureiurã.⁊ vide.j.ſpoliatus qui reʒ ſuszʒ
vide.j.mandatum. L
¶ Bellum ſine iuſſu pꝛincipis ingerens tenet᷑l.iulia maieſ.
ff. a d.l. iul., maie.l.iij. ⁊ in aucten. de armis.colla. vi.⁊ de man
da.pꝛin.colla.iij.de neceſſitate tamen imminẽte ſuffiẽ licentia
magiſtri officioꝛum. C. de fabꝛi.l.fin.lib.x.not. Jo. an. in.c.cle⸗
rici arma.de vita ⁊ honeſta. clericoꝛum.⁊ quod ipſe not.in.c.
olim. de reſti. ſpolia.
¶Bellũ an ⁊ qñ poterit indici ꝓ defenſiõe ꝑſone vł rerũvel
ꝓ recuperatiõe rerũ.vide nota.⁊ plene per JInno.⁊ Ab.in.c.
olim.i.de reſti.ſpo.⁊ vide, .arma. HZ

Benedisere.

¶ Bũñũcdicere põt abbas monachos ſuos:⁊ illa benedictio ẽ
de ſolẽnitate.vide.s.abbas poterit.

Beneficium.

¶ Beneficij appellatione omne beneficium com pꝛeb endit᷑
vt in.c.i.de reg.iun. lib.vi.⁊ hoc largo ſumpto voca bulo.vbi
tamẽ materia eſt ſtricta.vt ĩ caſu.c.poſtulaſti.de reſcrip.appel
latione beneficij nõ venit beneficiũ curatum:nec pꝛebenda ſo⸗
lita conferri canonico.vt in.c.cum in illis,de pꝛeben. li.vi ab⸗.
in alleg.c.poſtulaſti.
¶ Beneficij eccleſiaſtici appellatione non compꝛebenditur
