titio.vt in autẽtica alearũ vſus.de iure tñ naturali nõ cõpetit
cum vtriuſq; conſenſus interuenit ⁊ voluerunt ſe ſubmittere
foꝛtune.inſti.de rerũ diui.S.fi.ꝓhibetur tñ ꝓpter multa mala
que inde ꝓueniũt.vt in pᷣalle.aut᷑.qꝛ pꝛeſumit᷑ habuiſſe inten
tionẽ depꝛauatã ſpoliandi ꝓximũ.ſecus ſi ludat᷑ cã ſo lacij in
feſtiuitatibus ꝓ conuiuio faciendo ⁊ modicũ ludat᷑.vide gl.
lin.c.i.xxxv.di.Si alter ludentiũ fuit attrabẽs ⁊ lucrat᷑:tenet᷑
ad reſtitutionẽ ſecus ecõtra.no. Inno.in.c.qꝛ pleriq; de ĩmu.
eccle.abb.in alle.c.clerici officia.vi.colum. .
¶¶ Cõſuetudo nõ põt excuſare hoĩes ludẽtes ad taxillos vel
aleas.nã nõ valet cõſuetudo inducẽs hoĩes vel reddens faci
lioꝛes ad peccandũ.no.in.c.ex ꝑte.de cõſue.ſed eſt certum boc
contingere ex iſtis ludis:vt experiẽtia docet.ergo ⁊c facit qʒ
no.in alle.aut᷑:alearũ vſus.abb.vbi.Sẽ. „
¶ Si cõludẽs mutuat pecuniã cõludẽti ⁊lillã lucfet᷑ nõ cõpe
tit ei repetitio mutuate pecunie.ſecus aũt ſi alter qui nõ ludit
mutuet.ad h.l.i.ff. de alea.⁊ qdð no.in.l.pe.⁊ vlti.eo.ti.
¶ In ludo facta tranſactio non valet.vt.l.in ſumma.ff, de cõ
di.inde no.abb.in alle.c,.clerici.officia.
¶ Sequunt᷑ additiones domini AZu, de campis ad pᷣceden⸗
tem litteram. Z.

Atitare.
¶Quis dr latitare. no. ab. in. c. cõſultatiõib. de off deleg.
Legatio.

¶, Eps põt mittere clericũ inuitũᷣ ad certã legationẽ vel etis

mona chũi, vide abb. in. c.querenti.de cle. non reſi.

¶ In quo cõſiſtit legalitas pſone.vide in.c.fa de iureiur.

Legitima.
¶ An legitima poſſit tolli vel diminui per ſtatutũ.vide abb.⸗
in.c.fi.de conſue.

¶ An pater poſſit bona ſua alienare ⁊ fraudare filiñ legitia:
vide abb.in.c.qᷓ;uis de re iudi.

¶ An pater conſitendo poſſit pꝛeiudicare filio in legitima.

¶An conſuetudo poſſittollere vel diminuere legitimã iure

d
an.

big
nge⸗
pot
ſah⸗
tur
ins
Netr
nin

nein
ſilo⸗
ermit
ot
bus
R
glen
ſciee
1pal⸗
ſinoe

dir
ſona
ni
nlier

ſer/
enſt
fepen
penit
inere
nal⸗
iſten
6
nek
ha⸗

gſaei
nboc
cö

che
ldt

dech

e
giin
na⸗
ſaſ⸗

nature debitã. abb.in.c.rainucius. de tetta.
¶ Zegitima an debeat᷑ filio ſpurio.abb. eo.
¶An filius poſſit repudiare inſtitutionem paterna ⁊ petere
legitimã.vide abb.in.c.rainucius.in ſi.de teſta. ,
¶ LZegitimam nõ petit filius viuente patie etiam patre intrã
te monaſterium.vide abb.eo.c.rainucius.
¶ LZegitima an poſſit detrabi in ſingulis rebus,. abb.in.c. rax
naldus. de teſta. H
¶ LYegitime repletio an poſſit fieri in vna re.abb.in.c.raynal
dus.in fi.de teſta. RH J
¶ Zegitimã an poſſit ſtatim petere filius patre intrante mo
naſteriũ.vide abba.in.c. cum ſumus.nd e regula.⁊ in,c, tranſ⸗
miſſe. qui filij ſint legitimi.

Lenocinium.

¶ An lenociniũ committat vir tenendo in domo ſua vxoꝛez
adulteram. ⁊ qualiter excuſaretur. ⁊ an poſſit eam reconcilia⸗
re,abb.in.c.ſi vir.de a dulte.

Leſe maieſtatis crimen.

¶ An fllius committentis crimen leſe maileſtatis ſicut pꝛiuat᷑
bonis ita etiam beneficio.vide abb.in.c.cũ laici.de iurepa.

Leuca.

¶ Quid continet vna leuca. vide in verbo dieta.

Liber.

Homo liber etiã ſi teneat᷑ ligatꝰ nõ põt poſſideri.l.cñ bere
des.S.fi:ff,de acqui.poſ.⁊ in.c.in lr̃is.per abb.de reſti.ſpoli.

Liberi.

¶ De liberis expoſitis ꝑ parentes ⁊ de pena contra paren
tes.⁊ quid de eis recipientibus an poſſint recuperare ex pen
ſas.no.abba.in rubꝛo ⁊ in nigro.de infantibus ⁊ langui.

Libertas poſſidendi.
¶ Ille videt᷑ eſſe in poſſefnõe libera nõ ſolũ ſi de facto nõ tur
bat᷑ imo requirit᷑ ꝙ defaciliñ poſſit turbari.nã potẽtia redu⸗
cibilis ad actũ ſi umit pp ipſo actu. ab. in.c. piſanis.ð reſti.ſpo.
Licitum.
¶ Illud quod nõ eſt honeſtũ nec decens non eſt licitum ab.
in,c.contingit.de arbitris.

Ligna.

¶ An poſſit induci de conſuetudine vt poſſim inſcidere li⸗
gna.in nemoꝛe alieno ſatiſfacto ⁊c̃.vide ibiin ᷣbo paſcua.

Limes.

¶ De pena cõtra turbantes vel ammouentes limites.vide
abb. in. c. ex litteris.de pꝛobationibus.
¶ Aimites qualiter pꝛobantur antiqui ⁊ de foꝛma ꝓbandi
vide abb.in.c.cum cauſam.de pꝛoba.

¶ Limites dioceſis qualiter pꝛobantur.vide eo.c.
¶ Qualiter ⁊ quo tempoꝛe ⁊ per quos fuerunt diuiſe dioce⸗

les vide eo.c.
¶ Delimitibus parochiarũ dioceſum ⁊ pꝛouinciarum vide
abb. in. c.graui.⁊.c.extirpande.de pꝛeben.
¶ QAimes pꝛouinciarũ ⁊ epiſcopatuũ pꝛeſcribi nõ põt.vide
abb. in.c.ſuper eo.de parochia.
¶ Qualiter ꝓbantur fines.vide eo.c,⁊ vide ibi qualiter pꝛo
bãtur coherentia limitum.
¶ Parochie ⁊ pꝛouincie diſtin guuntur per montes ⁊ flumi
na.ſed cuius ꝓuincie dicunt᷑ iſte mons ⁊ flumina.ab.in eo.c.
S Rnlees dignitatũ tempoꝛalium an poſſint pꝛeſcribi.vide
abb. eo..
¶ QAimites an pꝛobentur per verba enunciatiua inſtrumenti
abb.in.c. cum olim de cenſi. J

e E
Lites.
¶ Satis lucratur quia litibus recedit.abb.in.c,quintaual⸗
lis. de iureiurädo.
¶ Melius eſt pati modicum diſpendium qᷓ intrare litiũ cer

tamina,. vide ab.in.c.i. de appel.
Litigioſum.
¶ De vicio litigioſi.⁊ qualiter actio realis efficit᷑ litigioſa ⁊
res ⁊ quid in actione perſonali.⁊ qui d in mixta quid in actõe
generali.⁊ quid in vniuerſali.de pena vic ij litigioſi vide la
te per ab.in.c.eccleſia.vt lite p'den.
Et vide ibi quid in iuribus incoꝛpoꝛalibus.⁊ vide etiam
an habeat locum in rebus eccleſie.⁊ vide ibi an ſit ꝓhibitum
locare rem litigioſam,

Loca.

¶ Zoca pia que dicantur eſſe.vide a bb.in.c.officij.de teſta.⁊?
c.de his. eo.titulo.
¶ Zoca pia eodem gaudent pꝛiuilegio quibus gaudet eccle
ſia.abb. eo. c. R
¶ De conſuetudine pꝛiuilegio vel pꝛeſcriptione põt induci
vt in certo loco vendatur ⁊ coquatur panis vel molatur bla⸗
dum ⁊ non alibi.abb.in.c.ſignificante.de appel.
¶ Si quis bʒ iuriſditionẽ in diuerſis locis põt trahere vnũ
de vno loco ad aliũ dum tieno n extra pꝛouinciam. abb.in.c.
nouit. de off. leg.
¶ Poteſt dñs ſtatuere in terra ſu a ne ſubditi accedant ad
certum locum:vel ne diſcedant a certo loco, vide abb.in.c. ve
nientes. de iureiuran.
¶ Zocus iudicij reddendi debet eſſe tutus partibus ⁊ earuʒ
ꝓcuratoꝛibus ⁊ nuncijs.abb.in.c.ex parte.de appel.
¶ Zocus eſt tutus dño ſed nõ pꝛocuratoꝛi.quid erit vel ecõ
tra.vide.S.eo.c.
¶ LZocus an pꝛobatur per verba enunciatiua inſtrumenti.
vide abb.in.c.cum olim.de cenſi.

Locutio
¶ De cõi vſu loquẽdi ⁊ an pꝛeferat᷑ ꝓpꝛio ſignificato voca
buli.vide ꝑ ab. in ꝓbemio.⁊ in.c.ne ꝓ defectu.de electio.
¶ Bebet quis loqui clare vt ſe intelligat ⁊ vt ab alijs intelli
gatur.vide abb.de ſumma trini.⁊ fide catho.

Luctus.

¶ An moꝛtui ſint lugendi.vide abb.in rubꝛica de ſepul.
¶ LQuctus viri an ſit infra annũ poſt moꝛtem hodie remiſſus
vide abb. in. c. ſuper illa. de ſecũ.nup.

Agnificus.
Magnificꝰ quaſi magna pertractãs.⁊ magni
ficentia quaſi magna faciẽs.⁊ ideo boc verbũ
magnificentia conuenit etiam regi ex ethimologia vocabuli.
abb. in. c.nouit.de offl.leg.

ABaioritas.

¶ Maioꝛitas ẽ multiplex.alia oꝛdinis.alia dignitatis.alia
ſenectutis.alia pꝛelatiõis.de quibus abb.in.c.ſtatuimus,.de
maio.⁊ obe.
¶ã Maioꝛitas eſt honoꝛ cui debetur.vide.s.honoꝛ.⁊ vide.j.
regnum. S. in regno.

Aandatum.

¶ Mandatũ pꝛincipis iniuſtuʒ an ẽ adimplendum.vide.j.
pꝛinceps.
¶ Mangdatũ non requirit᷑ ad inpetrandũ beneficia ꝓ alio
ſecus in ̃is impetratis ad lites.glo.⁊ abb.in.c.ad aures.de
reſcrip.⁊ in.c.non nulli.eo.ti.⁊ in.c.innotuit.de electio.⁊ glo.
in.c.ad aures.de reſcrip.
¶ Mandatũ ſpale ſubſecuta clauſula gñali an cõpꝛehẽdat
maioꝛes caſus.plene per abb.in.c.ſedes.de reſcrip.
¶ã Mandati actio nõ oꝛitur ex turpi mãdato.vt.l.ſi vero nõ
remunerandi.S.rei.ff.mandati.⁊ gl.in.l.qui vtiliter.ff.de neg.
gel. abb. in. c. bone.ij.de poſtu.pᷣla.iiij.col.
¶ Mangdatũ ſpale requirit᷑ ad petendũ diſpẽſationẽ lʒ nõ
requirat᷑ ad bñficiũ ĩpetrãdũ.ab.in.c.innotuit.de ele.iiij.col.
¶ In mandato nõ ſolũ veniunt expꝛeſſa in eo ſed etiam ea qᷓ
ſunt coniuncta ad vicinia ipſis expꝛeſſis pꝛeſertim qñ ex non
expꝛeſſo peruenitur ad id qð eſt expꝛeſſuʒ.nã data poteſtate

eligendi venit poteſtas poſtulandi.no. gl.in.c.nullns.lxi.di.
⁊.c.licet.viij.qi.⁊.l.oꝛatio.ff.de ſpon.⁊ res ꝓhibita vendi pi⸗
gnoꝛari nõ poteſt.qꝛ per pignoꝛationem peruenitur de facili
ad diſtractionẽ.vt.l.ij. C.de iure do.impe.⁊ glo.in.l.quoꝛũ.ff.
de piano.⁊ abb.in.c.in cauſis.de elec.viij.colũ.
¶ Mandatũ ad ò pendũ matrimoniũ ſpũale ſufficit ꝙ fiat
in genere.vt.c.in cauſis.de elec.mãdatũ tñ ad ᷣhendũ matri⸗

moniñ carnale req̃rit᷑ in ſpecie.l.gñaliter.ff. de ritu nup.no.gl.

in.c.fi.de ꝓcura.abb.in.c.in cꝗuſis.circa fi.de elec.
¶ Mangdatũ ſi fit pluribus ad conſulendũ conſentiendum
vel ad aliquod o fficiũ etiã extra iudicium exercendũ valet qð
fit a maioꝛi parte:dũ iñ minoꝛ pars cõdemnatur:vt.l.item ſi
vnus.in fi.⁊.l.ſi in tres.ff.de arbi.⁊.l.ſi duo ex tribꝰ.de re iudi.
7. c. fi.eo.ti. ab. in.c.cum in veteri de elec.vi.colum.

¶ Mandatũ ꝓcuratoꝛis finit᷑ re integra moꝛte mandatoꝛis

vt cle.fi.de ꝓcura.qð intellige niſi actus veiat gerẽdus poſt
moꝛtẽ defuncti mãdãtis.vt ẽ tex.in.c.cũ tibi.de teſta.⁊ in exe⸗
cutoꝛe teſta mẽti:vt.c. Johanes.deteſta.⁊ no.in.c.licʒ.de offi.
dele. ⁊ a bb. in. c. relatũ.eo.ti.vide.S. iuriſditio oꝛdinaria.
¶ Mangdatum iuriſditionis delgati finitur ante citationẽ
per moꝛtem mandantis.vide.S.iuriſditio.

¶ Mãdatũ per moꝛtẽ mãdatoꝛis erpirat qñ ꝑ dationẽ maã⸗

dati datur noua ptãs actus ita ꝙ ꝑ exercitiũ actus mãdata⸗
rius gerit vices mãdatoꝛis.ſecus in pᷣcepto qð fit ab habẽte
poteſtatẽ.qꝛ tũc non datur noua ptàs ſed potius ercitat᷑ an⸗
tiqua.vt.c.Iʒ.⁊.c.pe.de of.oꝛ.⁊ ideo recipiens mandatũ etiaʒ
poſt moꝛtem mandatoꝛis põt illud implere:vt eſt tex.⁊ glo in
auf.vt nulli iudicũ.S.⁊ hoc vero iubemus.no.Hoſti.in.c.qm̃
abb. de offi. delega. ideo ſi iudex mãdauit nuncio vt mitteret
aliquẽ in poſſeſſionẽ:lʒ iudex moꝛiatur re integra nihilominꝰ
põt index exequi.qð no.arg.in.(.eã te.de reſcrip.nota biliter.
per abb.in.c.relatum.in fi.de offi.delega.
¶ Mandatum vbicunq; babet certam foꝛmam pꝓceſſus eſt
nulius ſi aliquid fit cõtra vel citra foꝛmã.vide.j. ꝓceſſus.

¶ Manqdatum delegationis. pcuratoꝛis. tutoꝛis. vel alte⸗

rius quis qualiter ⁊ qũñ debeat pꝛobari,⁊ an credatur man⸗

datũ pꝛeceſſiſſe per conſenſum partium ⁊c̃.vide plene ⁊ nota

biliter per abb.in.c.cum in iure.de offi.delega.
¶ Mandatũ ꝓcuratoꝛis qñ pꝛeſumat᷑ etiã ſi non oſtendat᷑

⁊ an talis dubius ꝓcuratoꝛ admittat᷑ cũ cautione.vide plene

per abb.in.c.coꝛam.de offi.delega.
¶ Qum alicui datur poteſtas libera ꝓcedẽdi in aliquo caſu
non intelligit᷑ ꝙ faciat ð iuslſed ſolũ ꝙ abſq; alicuius inpe
dimento vellicẽtia hoc faciat nã boc verbũ libera hocimpoꝛ
tat.ad hoc qð no.abb.in.c.de multa.de pᷣben. ⁊.c.ſi epᷣs.de
o ffi.oꝛ.li.vi.no.abb.in.c.i.de offi,.oꝛdi.circa pꝛinci.
¶ Mãdatũ gñale factũ oꝛdinario extẽdit᷑ ad cãs exẽptas.
no.io.an.poſt cõp oſt.in.c.abb.de reſcrip.⁊ ĩ.c.ſi ꝑꝑ.e.ti.li.vi.
⁊ gl.ĩ.c.ex frequẽtibꝰ.de exceſ.pᷣlla.⁊ ĩ.cle.ſi ð bñficio.de pᷣbẽ.
nullũ em̃ bñficiũ ẽ exẽptũ a iuriſditiõe pape.ix.q.iij.cñcta per
mundũ.no.abb.in.c.graue.de offi.oꝛdi.vide.õ.exemptus.
¶ã Mandatũ ſpãle requirit᷑ in ſpnalibus:etiã ſi agat cõiun⸗
cius ꝓ ↄiuncto.nec ſufficit ĩ caſibus ſpecialibus cautio de ra
to:vt.l.patri.ff.de mino.no.in.c.nõnulli.⁊.c.ex ꝑte decani.de
reſcrip.⁊ eſt ratio.qꝛ iniſtis ſpũalibus nõ põt ſufficienter ꝓ⸗
uideriꝑ cautionẽ:q; ſpñalia nꝗ recipiũt cõgruã extimationẽ
vt no.gl.in.c.coꝛã.cõtrarium tñ tenent dñi de rota.deciñone
cxxxvi ⁊ Spe.in ti.de cõiuncta perſona.S.i.⁊ collectarius in
dicto. c.nonnulli.⁊ Archið.in. c. ſtatutũ.de reſcrip.li.vi.⁊ gl.
in.c.cum pꝛidem.de pactis.⁊ ibi.abb.
¶ MODandatum pꝛocuratoꝛis non ampliatur per clauſulaʒ
pꝛomitto habere ratũ ⁊c̃.vide.j.ꝓcuratoꝛis generalis.
¶ Mandatũ pbatur cñ vno teſte cũ iuramento. videj. pꝛo
batur mandath.⁊.j.pꝛocuratoꝛiũ.
¶ ãdati actio ↄpetit mihi g te ſ geſſi negocia tus te pũte
⁊ tacente.nã tacẽdo dũ res vtiliter agit᷑ videris dare mãdatũ
vt. l. ſi remunerãdi.S.ſi paſſus.⁊.l.ſi ꝓ te.ff.mãd ati.ſed cũ dñs
eignoꝛãs ⁊ res ſua vtiliter gerit᷑ in abſentia tũc cõpetit actio
negocio.geſto.⁊ in tali vtilitate reſpicit᷑ initiũ.nã ſi vtiliter in⸗
cepi gerere negocia tua lʒ nõ habui bonuʒ exitum ſine culpa
mea repeto ſumptus.l.ſʒ an vltro.ff. de nego.geſt ſed ĩ dubio

ex quo qͥs ſuccubuit non pꝛeſumit᷑ vtiliter geſſiſſe. no. abb. in

c.cũ ꝓ cã,de ꝓcura:vide,/ expenſas factas.

¶ Mandatũ pape ſine cauſe cognitione in cauſa que requi/
rit ſniam ⁊ cauſe cognitionẽ nõ habet vim ſentẽtie.⁊ ſic non
valet niſi aliter appareat de certa ſcĩa pꝛincipis:no. Inno.
vt refert abb.in.c.tũ ex litteris.de in integ.reſti. 2ðWDNM
¶ Mandatũ iuriſditionale ampliat iuriſditionẽ rõe incidẽ
tie:vt eſt reſtitutio q̃ incidit ĩ cã cõmiſſa.vt.c.cã.de ĩ inte.reſti.
⁊Zidẽ in mãd ato ꝓcuratoꝛis qð rõe ĩcidẽtie extẽdit᷑ ad ſpãlit
nõ cõmiſſa.vt no.in.c.ſciſcitatus.de reſcript.rõne g incidẽtie
ampliat᷑ iuriſditio nõ ſolũ oꝛdinarij.vt.l.quotiẽs.C.de iudi.⁊
no.in.c.tuã.de oꝛ.cog.ſed etiã delegati in alle.c.cã.vbi no.ab.
¶ Mandatuʒ ſpãle requirſt᷑ in impetratione pꝛiuilegij ſeu
diſpenſationis.vide.j.pꝛiuilegiũ.v.in pꝛiuilegij impetratiõe
¶ Mangdati foꝛma vbi certa eſt ⁊ de ſubſtãtia ſi fiat ð vel p
ter foꝛmã mãdati ꝓceſſus ẽ nullus.⁊ ſic intelligit᷑.c.cũ dilecta
de reſcrip.⁊.l.diligenter.ff. mandati.ſed ſi quis facit aliquid
qð eſt cõiunctũ mandato nõ videtur facere pꝛeter.nec contra
abb. in. c. cauſam q̃.de re iudi.⁊ in.c.fi.de reſti.ſpoli.iiij.colũ.
vide.S.foꝛma. .geſta.⁊.S.collatio.ver.ſi papa.
¶ Mandatũ non requirit᷑ in marito agente pꝛo vxoꝛe.vide
j.maritus poteſt agere.
¶ Oãdatũ nõ ꝓbat᷑ per ſedẽ vłaſſertionẽ notarij niſi illud
⁊ eius foꝛma oſtẽdat᷑.no.Antho.in.c.cũ in iure.de offi.dele.
doc. in. c.qm̃ j.de ꝓba.bar.in.l.argẽtarius.ff.de eden.
¶ Mandatũ factũ per pꝛincipalẽ alicuius vices gerentẽ an
adimpleatur per pꝛincipalem.vide.j. vices.
¶ Mãdata diuerſe foꝛue ſi emanãt a ſuꝑioꝛe valet qð agit᷑
ſm pꝛimũ mãdatũ ante receptionẽ ſcõi mãdati:lʒ ſcõʒ emana
uerit añqᷓ actꝰ expediret᷑.ſũt em̃ iſti excuſãdi exqͥ nõdũ recepe
rãt ſcdʒ mãdatũ.vt colligit᷑ ex.c.bone.ij.de poſt.pᷣla.⁊ ibi ab.
iij.col.⁊ eſt tex.in.c.audita.de reſti.ſpo.⁊ ibi plene per abb.
¶ Mangdans delictũ vel aliqð aliud fieri an dicat᷑ vere vel

interpꝛetatiue agere.vide gl, ⁊ doc.ſignanter Pe.de ancha.

⁊ abb.in.c.mulieres.de ſen.excõi.
¶ Mandati defectus nõ põt opponi nec ad finẽ vt pꝛocu⸗
ratoꝛ caueat nec ad finẽ:vt ꝓbet poſt litis cõteſta.quo ad pᷣ⸗

iudiciũ litigãtis ⁊ ꝓcuratoris eo qꝛ iam ꝑſona ſua fuit legiti

ma per litis cõteſt.quo ad eũ qui ẽ paſſus litẽ cõteſtari anteq
opponeret.nec ob.ꝙ iudiciũ eſt nullũ:qꝛ hoc eſt verũ quo ad
dñm qui põt opponere.vt in.l.lʒ.C.de ꝓcura.ſed q;tũ ad pꝛo
curatoꝛẽ iudiciũ ẽ aliqð:vt.l.iiij.ff.de re iudi.⁊.l.plaucius.ff.ð
ꝓcura.de quo vide glo.c.i.de elec.li.vi.? Bar.in.d.il.licet.⁊
l.inter quos.ff. de dam.infec.dñs tñ ſemꝑ poteſt opponere de
nullitate.qꝛ quo ad ipſum iudiciũ eſt nullũ.vt.d.l.lʒ.vt refe rt
Ve. ⁊ Ber. in. c. quoniã. de pꝛoba.

¶ Mangdati actionẽ nõ habẽt vocati ad iniuſtuʒ bellũ ne

aliã actionẽ vocantẽ ad impẽdia vel dãna ↄtingẽtia occa⸗
ſione vocatiõis vel mãdati.qꝛ in re turpi obligatio nõ ↄᷣhitur
inſti.mãda.S.illud quoq;.ff.man.l.ſi remunerãdi.reiturpis

vocati tñ ad iuſtũ bellũ actionẽ mandãti habẽt ðↄ vocantem

niſi ex debito teneat᷑ vel niſi cã pietatis hñanitatis vel parẽte
le faciãt.xxiij.q.iij nõ inferẽda.xi.q.iij.c.iulian ꝰ.ᷣ⁊.c,ſi dũs.no.
Inno.in.c.ſicut.ij.de iureiur.vide.s.belluʒ.vᷣ.ad bellum.
¶ Mãdatoꝛiqͥ vocauerit alios ad exercitũ qͥ amiſerũt eds
⁊ arma nõ cõpetit actio vi bo.rap.ð raptoꝛes ꝓ rebus abla⸗
tis: vocatis. cñ tales res nõ ert in bonis mãdãtis.nec de bo⸗
nis eius ꝓceſſerũt.ff. vi.bo.rap.l.ij.S.in hac actione boĩes g
ſpoliati ſinguli a gere debẽt etiã ſi mandatoꝛ ꝓmiſit eos ſerua
re indẽnes.ff.loca.l.quero.ſed ſi in tali caſu eſt ↄſiliũ expediẽs
vionandatoꝛ ſatiſfaciat ſpoliatis:ſᷣ ante ſatiſfactionẽ ſibi fa⸗
ciat cedi actiões.⁊ ſic agere poterit ↄtra ſpoliatoꝛes.C. man.
l.pe.⁊ fi.poſt ſolutionẽ aũt nõ pꝛodeſſet facta ceſſio niſi ⁊ de
ipſa facieda antea cõueniſſet.ff. de ſolu.modeſtinus.no.inno.
in.c.ſicut.ij.de iureiur.vide.s.bellũ.v.licet.
¶ã Mandatũ ꝓcuratoꝛis nõ extendit᷑ vltra cõpꝛebẽſa in eo
no. plene ⁊ nota biliter ꝑſabb.in.c.cũ olim.i.de offi.deleg.i

¶ Mandati actionẽ habet mandatarſus cõtra mãdantem

ſi adimplẽdo eius mandatũ res caſu perijt foꝛtuito.vide ple⸗
ne per inno.in.c.ſicut.ij.de iureiuran.
¶ andatũ ſuperioꝛis non ẽ neceſie adimplendũ vbiratio
nõ adimplendi põt reddi.arg.de reſcrip.ſi qñ.⁊.c.cum tenea⸗
mur.de pꝛeben.⁊ ibi gl. fi. =
¶ Mangdato ſine litteris pape nõ eſt obtẽperandum ſi ſine
ſcandalo non põt pareri:qꝛ nõ ẽ de mente pꝛincipis velle vni

— ——. — ͤſvrrrö, —..

— ——

r— — —, 09ͥ-

gti⸗
noe
nde

ſece
eſti.
palit
ſitie
dler
dab,
te
fatide
na;
dlecr
iqtid
ofitye
coll,

Ride

illns
idele,

ten

agt
nans
reepe
bb.
r nd

che,

oct
adß
legit
htecy
0ℳ
eo
f
NNe
teſen

line
ccu/
biar
nls
nen
nſi
o,o⸗
. 90
s
bla⸗
5of
86
erns

ſbiful
nan⸗
1de
inno⸗

in
e
en
t⸗
henn

pꝛouidere cñ ſcandalo plurimoꝛũ.ad hoc.c.nibil ꝓdeſt. de p
ſcrip.⁊ in.c.ij.de noui ope.nun.⁊ glo.in.c.qui ſcand aliʒauerit

dereg. iujj. ? boc verũ niſñ appareat de cõtraria intẽtiõe pa⸗
pe.ſed tũc etiã ſi nõ põt eius mandatũ ſine pctõ explicari tũc

nõ eſt parendũ.qð ꝓbaturꝑ Inno.in.c.inqͥſtioni:de ſen.ex⸗
cõica.vbi dicit ꝙ nõ eſt parendũ mandato pape iniuſto exq̊
multa mala ſeu ſcandala veriſimiliter fint futura.ad idẽ Jo.
an.in.c.cuʒ adeo.de reſcrip.dicẽs ꝙ ſi papaſ cribit ꝓ indigno
tacita indignitate taliter ꝙ ſalua coſciẽtia illi ꝓuideri nõ põt
nõ eſt ei parendũ.idem no.hoſti.in.c.ſignificauit.de offi.oꝛ.⁊
eſt ratio.qꝛ papa nõ recipit a deo ptãtem peccãdi:ſed iuſte ſol
uendi ⁊ ligandi.vt.c.i.xl. di.ſed deus qui eſt ſuperioꝛ pꝛecepit
malũ vitandũ ergo potius parendũ eſt deo qᷓ pape qui non
põt contra legẽ facere. xxv.q.i.ſunt quidã.xi.qłiij.qui reñſtit.
no.abb. in.c.cum teneamur.de pꝛeben.

Aaledicens.

¶ Maledicens pꝛincipi punitur. vt. S. bl aſppemans,

ABamfeſtum.

Manifeſtũ dicit ic qð colligit᷑ ex cõiecturis ⁊ veriñmili⸗

bus pꝛeſumptionibus.ꝓ boc tex in.l.lʒ.ff. de le. i. vbi dicirur

euidens voluntas teſta toꝛis que cõiecturis elicitur.cõ cludit
abb. in. cel.de cle. non reſ. i. colum.

Albaritus

¶ Maritus in bonis dotalibus agit in iudicio noĩe ſuo: qiꝛ

dñium rerũ dotaliũ retinet.vt.l.dote.C. de rei ven. vñ vroꝛ nõ

valet de illis ẽt elemoſinã facere.vtino.iĩ.c.qð deo pari.xxxiij,j.

·v. in bonis aũt parafernalibus cenſet᷑ maritus ꝓcuratoꝛ.⁊
in eis põt tanq; ꝓcuratoꝛ agere.nec tenet᷑ cauere de rato.vt

no. bar, in.l.maritus. C. de ꝓcura.ꝑ.l.fi. Cde pac. cõuẽtis.ĩ bo

nis aũt q̃ vxoꝛ retinet penes ſe vltra dotalia pafernalia põt

maritus ꝓ illis agere tanqᷓ; cõiuncta ꝑpſona.⁊ tenet᷑ cauere de

rato.vt alle.l.maritus.abb.in.c.cõ ſtitutis.de pꝛocura.
¶ Maritus cõpellit᷑ ꝑ eccliam nõ ſolũ per cenſurã ecclefa⸗
ſticã:ſed etiã pꝛeciſe vt redeat ad vxoꝛem ſuã nã cum iſta obli
gatio deſcendit a lege diuina ⁊ humana poteſt qͥs cõpelli pᷣ⸗
ciſe ad factũ.no. Bar. in.l.ſtipulationes ñ diuidunt᷑ ff ð vet.
ob. Abb. in. ci. de ſponſa.

¶ Maritus tenet᷑ ſeqvxoꝛẽ ſi ex iuſta cã ſe abſentet. ⁊ eiegro

tanti tenet᷑ ſeruitia neceſſaria impẽdere.vide.j,vxoꝛ, ⁊ vide ðᷣ
bac materia.j.pactum appoſitnuuz.
¶ Maritꝰ põt pꝛopꝛia auctoꝛitate abijcere a ſe vxoꝛẽ adul⸗
tera:adulterio tamẽ exiſtente notoꝛio.vt not.in.c.fi.de adult.
⁊ ſic nota ꝙ gd dotem lucrandam paria ſunt matrimoniũ ſe⸗
parani iudicio eccleſe vel ꝓpꝛia auctoꝛitate mariti vł vxoꝛis
ob cauſaʒ foꝛnicatiõis.vtc.plerũq;.de dona.iter viũ ⁊ vxo,
⁊ ibi abb.circa.pꝛin.
¶ Maritus põt expellere vroꝛẽ ſi dos ſibi ꝓmiſſa nõ ſoluit=
⁊ eſt ratio.qꝛ ex dote tenet᷑ vir onera matrimonij ſuſtentare.vt
c. ſalubꝛiter. de vſuris.⁊.l.ſi cũ dotẽ.S.ſi aũ t.ff. ſolu. ma. 2, c. p
veſtras ð dona.ĩter viꝝ ⁊ vxo.⁊ ibiabb.vide.S.dos ꝓmiſſa
¶ Marttus poteſt leuiter vroꝛẽ caſtigare lic dederit canti⸗
onẽe ꝓpter ſeuiciã de qua ti:nebat᷑.no.in.c.quẽa modũ de iure
iuran. ⁊ ĩ. cex tranſmiſſa. de reſti.ſpoł.vbi ẽ materia.

¶ Manttꝰ põt agere noiĩe vxoꝛis ſine mãdato exquo nõ ape
pareat de vxoꝛis cõtraria voluntate.vt.c.cõſtitutus ðᷣ ꝓcufũ.

⁊ diſtingue vt no.in.l.maritus.C. de ꝓcuf.⁊ in.l.fi.C. ð pacxꝭ
Ouen. ? in. c.ex ꝑte de cõ fe.⁊ ibi abb.circa pꝛinci.
¶ Maritus poteſt pꝛiuari ab vſu vxoꝛis pꝛopter ſeueritatẽ
vide.j.ſeueritas.

¶ Mater an teneatur lactare filium ſuis expenſis. vide,8,
alimenta.
¶ Mater que ſcit aliquem er filijs ab alio qᷓ; a marito ſuſce
pilſſe 03 ſeruare cautelã vt inducat eũ ad intrandum mona ſte
riũ mẽdicantiũ vt ſic excludat᷑ a ſucceſſione qð ſi fieri nõ põt

relinquat ei modicaʒ quatitatẽ idem de alijs illegitimis dz

fierine ſuccedant cum ipſis legitimis. doct. ſignanter ab. in. c.
veniens.de eo qui duxit in matrimoniũ.
¶ Oater eſt añ ꝑtũ oneroſa ⁊ in ꝑtuſ doloꝛoſa ac poſt ꝑtuz

laboꝛioſa. ⁊ er boc legitima cõiunctio maris ⁊ femine magis
mt̃imoniũ q; patrimoniũ nuncupat᷑.c.ij.de ↄuer. infi.plura ꝙ
onera ſubijt mater in nutritione ⁊ creatiõe filij.iõq; appellat᷑
matrimoniũ q̃ſ matris muniũñ.qꝛ magis verſat᷑ officiũ mater
nũ qᷓ; paternũ.⁊ ex bᷣ in fer᷑ ꝙᷓ vocabula debẽt eſſe cõſona ver
bis. c. cum ſᷣm aplłm. de pᷣben.no.ab.in alle.c.ij. de ↄuer. infi.

APatrunonin.
¶ Sequens matrimoniũ legitimat pꝛolem vide., filius
¶ Matrimoniñ vhitur ſi mulier ↄſenſit hbodie demũ lapſis
aliquibꝰ diebus cõſenſit vir.idẽ de alijs ↄᷣhentibus alioꝛum
cõtractuũ ⁊ in alijs actibus geſtis vel gerẽdis ſi öhẽtes in eo
dẽ cõſenſu ꝑſeuerant.gl.nota bilis in.l.oſenſu.ff. de act.⁊ obl.
⁊ in.l.i de öhẽda emp.hoſti.⁊ Jo.an.in.c.dilecrus.⁊ in.c.ex
lr̃is.ij.de ſponſa.tex.⁊ ab.in.c.cũinter canonicos.de elec.
¶ Matrimoniũñ ſpũ ale vt cõtrahat᷑ ſufficit gñale mandatũ
ſecus in carnali.vide.S.mandatum.
¶ Matrimoniũ cõtrabit᷑ inter pꝛelatũ ⁊ eccłiam ⁊ gñaliter
cõtrahit᷑ etiã matrimoniũ imter clericũ inferioꝛẽ ⁊ eccleſiq ſuã.
vt.c.ſicut in vna.xxi.q.ij.⁊ ſic quilibet clericus põt dici maritꝰ
eccleſie ſue.no.abb.in.c.dudũ.ij.de elec.xvij.col.
¶ Matrimoniũ quẽadmodũ debet eſſe liberuʒ ita ⁊ dos:⁊
acceſſoꝛia ad matrimoniũ.no.gl.in.l.ñ mulier.S.ſi dos,:ff. qð
metus cauſa.abb.in.c.abbas.qð metus cauſa.
¶ Matrimoniñ pᷣſumit᷑ Zctũ ꝑ verba de pñti ꝑ immiſſiones
anuli in digito mulieris niñ ᷣriũ ꝓbet᷑.ar.eoꝝ que no.in.c,/ex

litteris. de ſpon. ⁊.l.ſi ſeruus pluriũ.⁊.l.qui filiabus.de lega.

i. abb.in.c.tenoꝛ.circa pꝛin.de re iudi.vide plene per Lapum
ſua allegatione. lvij.
¶ Opinio pꝛo matrimonio eſt ſequenda.vide j.opinio.
¶ Matrimonij appellatione cõpꝛehendit᷑ ſpõſa de pꝛeſen
ti que nõ dicit᷑ ꝓpꝛie ſponſa:ſed maritus ⁊ vxoꝛ etiã ante co⸗
pulꝗ carnalẽ.xxvij.q.ij.ſufficiat.abb.ſuꝑ rubꝛica.de ſpon.
¶Vbi eeſt indagandus animꝰ puelle ſuꝑ Zctu mr̃imonij ſi ti
met᷑ de violentia ⁊ metu parentũ dʒ iudex ad petitionẽ ſi põ ſi
puellã ſubꝛipere a ptãte parentũ ⁊ eã collocare in aliqua ho⸗
neſta domo:vt puta in mõaſterio monialiũ.vt.c.pe.de ꝓba.
vel apud boneſtos conſanguineos ipſius puelle. no. doc, in
cicũ locũ.de ſpon.⁊ ibi ab.⁊ ipſe abbas.in.c.maioꝛes.in.fi.de
baptiſmo.⁊ vide.j.metus.S.licet. H

¶ Marrimoniũ em̃ debet eſſe liberũ.⁊ ideo matrimoniũ cõ

tractũ per metũ vel violentiã eſt nullũ.vide notãter ꝑ abb.in

c.cum locũ.de ſpon.⁊ vide per eũ in.c.ſignificante.de eo qui

duxit in matrimoniũ . H
¶ Si maritus eſt abſens lõgo tꝑe ⁊ eſt in longinquo ⁊ dicit

moꝛtuus ſufficit ſola fama cũ aliquibus cõiecturis ad hoc vt
eius vxoꝛ poſſit cũ alio cõtrahere matrimoniũ ſi tñ dicit moꝛ⸗
tuns in vicinis pantibus tunc requiritur certus nũcius.vt cõ

cludit Antiho.in.c.in pñtia, de ſpon.abb.tñ ibi hoc relinquit
arbitiio iudicis vt diligenter oibus cõſideratis attẽdat an 85
moꝛte ſit facta certificatio. Itẽ no.q; mulier non debet zbere
ſcðo niſi eccleſia det ſibi licentiã cõtrahendi.⁊ ſi ↄtrahat lege
pꝛohibẽte ⁊ pꝛius vir reuertatur:põt e de adulterio accuſa⸗
re.vt.l.pe.de adul.⁊ eſt tex.in alls. c. in pñtia.
¶ atrimoniñ põt in Per iudicẽ vt euitet᷑ ſcandaluʒ
inter parentes.vide.j.ſcandalũ. .

¶ Matrimonij pꝛopꝛietas pꝛobatur per poſſeſſioneʒ ſaltez MD

longiſſima.qð ſecus eſt regulariter in ꝓp hanis niſ in illis
betur pꝛeſcriptio.vt.c.illud.de pᷣſump.vbi vide Inno. ⁊ hoſt.
in.c.conſultationi.de ſpon.⁊ ibiabb.
¶ Pꝛo cõtrahendo matrimonio põt interuenire arra dum
tñ ana non ſit in magna q;titate niſñ cõſiderata perſona vbi
ſunt magne perſone.ban in.l.mulier. C. de ſpon. ⁊. liubemus
C.de repudijs.vide.S.arra.⁊ pena non tenet. vt. c. gemma. de
ſpon.⁊ eſt ratio diuerſitatis ſᷣm Jo. an.ibi.quia arre ſolẽt tra
di in parua quãtitate.pena vero in magna. Item arre tradũ⸗
iur de pꝛeſenti ⁊ pena pꝛomittitur in futurũ.2 facilioꝛ eſt quis

ꝗad pꝛomittendum q; ad exburſandum.ab. in.c gẽma. de ſpõ.

⁊ in. cex parte.de conuer.cõiug.

¶ Si inter extraneos fiat pꝛomiſſio.vt puta do vel lego tibi

centũ ſi matrimoniñ cõtrarenis cũ ſempꝛonia valet. vt.l. titia.
ff. de cõdi.⁊ demon, ſed inter ipſos cõtrahẽtes nõ valet. vnde
ſi dico ꝓmitto tibi ceniũ ſi mecũ Zxeris nõ valet. vtil. ſtipula

tus.s ſi tibi nup ſero.⁊ ibi bat.ff. de ver.obl.⁊ ẽ fatio.qꝛ intui
tu libidinis videt᷑ eam adduceread matrimoniũ.q̃ rõ cepit in
ter extraneos öhentes.qð limita verũ ſingulariter niſi is cui
facta eſt ꝓmiſſio ſit nobilioꝛ:qꝛ tũc videt᷑ potius dare aĩo cõ
penſandirõne nobilitatis.vt no.bar.in.l.ſi diuoꝛtij.ff.de ver.
obl. vide.j.pena..pena.vbi apponitur.
¶ In matrimonio malicia ſupplet etatis defectũ.vt.c.ð illis
ij.de deſpõ ĩpu. qꝙ malicia.i.vigoꝛ naturalis ſen potẽtia co⸗
eñũdi.ſ.ꝙ potuit carnaliter cõmiſceri.no.abb.in alle.c.de illis
¶ Minoꝛ pubertate maioꝛ tñ ſeptẽnio cõtrabẽs ſponſalia
vel matrimoniũ põt adueniente legitima etate ſine cauſa reſi
lire lʒ mulierẽ niſus ſit ſepe coꝛrũpere.vt.c.de illis.de deſpõ⸗.
impu.no.abb.in.c.,atteſtationes.eo.ti.in pꝛin. .
¶ Vbi ceſſat pᷣſumptio fraudis ſtabit᷑ cõfeſſioni vnius cõiu
gñ mfimoniũ exquo cõfitens ſtat ꝓ matrimonio: vt.(.atte⸗
ſtationes. de ſpon.impu.⁊ ibi ab.qð multũ limitat c.ſuꝑ eo.ðᷣ
eo qui cog.conſang.vxo.ſue.ſed ſi fraus pᷣſumat᷑ ̊ relinquit᷑
arbitrio iudicantis.no.boſt.in alle.c.cõtinebatur.
¶ Si cõſenſus ẽ pꝛeſtitus de pñtierquo tũ interuenit cõdi⸗
tio ſuſpẽſua:vt ↄbo tecũ ſi mibi centũ dederis nõ tenet matri
moniũ niſi exiſtat cõditio.qꝛ ↄſenſus a quo ſubſtãtiat᷑ matri
moniũ nõ ẽ purus ⁊ abſolutus.ſentit glo. Inno.⁊ Jo.an.in
c.de illis.de cõdi.appo.⁊ ibi ab.⁊ antho.in.c.ſuꝑ eo.eo.ti.
¶ Matrimoniũñ põt cõ ferri in alterius arbitriũ nõ ſolũ parẽ
tis in cuius ptãte ẽ cõditionẽ apponere: ſed etiã alterius.vt
ſi dicat mulier ᷣho tecñ ſi patruo meo placuerit.vt.c.ſuꝑ eo.⁊
c.per tuas.de condi.app.⁊ lʒ cõſenſus expꝛimat᷑ ꝑ verba de
pñti.tñ ex quo ponit᷑ cõditio nõ efficiunt᷑ de pñti:ſed ſuſpen⸗
ditur in aduẽtu cõditiõis.no.abb.in.c.de illis.eo.ti.nã matri

mo niũ cõditionale hʒ vim ſponſalioꝛũ de futuro.⁊ ſicut illa

tollunt᷑ ꝑ ſequẽs matrimoniũ purũ.in.c.i, de ſpõ.duo,ita ma⸗
trimo niũ cõditionale.abb.in alle.c.ſuper eo.
¶ Conditio appoſita in matrimonio inter eos qui nõ poſſũt
cõtrahere in aduentũ conditionis ſi requirit᷑ de nouo cõtra⸗
hant.vide.S.conditio appoſita.
¶ Spõſus de futuro nõ põt cognoſcere carnalit᷑ ſpõſaʒ q̃n
ſpon ſalia trãſeant in matrimoniũ qᷓ;tũcunq; ꝓteſtet᷑ in Zriuʒ
vt in.c.ti.de ſpon.vñ nõ eſt niſi vnũ remediũ vt renunciẽt ſpõ
ſalibus.nã tũc copula ſuꝑueniẽs nõ põt inducere matrimo/
niñ.nec rep erit extremũ ad qð poſſit retrotrahi.vt.c.veniens.
⁊.c.tua.de ſpon.abb.in.c.per tuas.de condi.appo.
¶ Matrimoniñ ſi intimidat᷑ ꝑ penam appoſitã ꝑ legem nõ
valet lex.vide.S.lex põt directe ⁊c̃.⁊ vide.j.pena legalis,.⁊.j.
ſtatutum laicoꝛum.
¶ Matrimonialis cã ſolũ ſpectat ad epᷣm cognoſcẽdũ:niſi
de cõſuetudiĩe vel ſpeciali pꝛiuilegio inferioꝛ pᷣlatus ſe po ſſit
tueri.vt in.c.accedẽtibus.de exceſ.pꝛela.⁊ ibi gl.nota bilis.
¶ Datrimonio nõ põt vti apud latĩos oꝛdinatus ab epᷣo
greco.vide.S.clericus oꝛdinatus ab epᷣo greco ⁊c̃.
¶ Si apponat᷑ cõditio cõtra ſubſtãtiã matrimonij an viciek
conditio vel matrimoniũ.vide.S.cõditio appoſita.ij.
¶ Matrimoniũ nõ põt ↄᷣhere clericus degradatus ab epᷣo
greco. vide.S.clericus actualiter.
¶ atrimoniũ nõ inſpedit ſolũ adulteriũ tpe pꝛime vroꝛis
cõ miſſuz nõ interueniẽte matriteanõt gᷣ poſt moꝛtẽ pꝛĩe
vxoꝛis eã ducere qu polluit ꝑ adulteriũ:vt.c.ſignificaſti. de
eo qui dux.in ma.quã pol.per adul.abb.in.c.i.eo.ti.
¶ Si quis cõtraxit cũñ muliere ſuꝑſtite pꝛima vxoꝛe.nec fuit
ꝓceſſum aò carnalem copulã moꝛtua pꝛima nõ impedit᷑ ma⸗
trimouiũ cum ea:vt.c.ſi. eo.ti.⁊ abb.vbi.ẽ.
¶ Si pꝛima vxoꝛe ſuꝑſtite qͥs ↄtraxit matrimoniñ cſi alia.⁊=
fuit mirtũ adulteriũ cũ ignoꝛante:dũ tñ ignoꝛauerit toto tʒe
pꝛime vxoꝛis põt eſie inter eos matrimoniũ poſt moꝛtẽ vxo⸗
ris: vt.o.i,de eo ꝗͥ duxit in matrimoniuʒ. ſecus ſi certioꝛata de
vita pꝛime ↄiugis ꝑmiſit cognoſci ſe ab alio viro.qꝛ tũc non
pot ampiius illũ habere in maritũ:vt.c.fi.e. ti.ab. in. d. c. i.
Matrimoniũ an põt ĩpedire erroꝛ ↄditõis foꝛtune ſeu q̃/
litatig. vide plene pꝑ abb. in. c. ꝓpoſuit, de ↄiugio ſernoꝛum.
O Matrimonij excellẽtie ſunt hec. Pꝛima ꝙ de? fuit auctoꝛ
⁊ inſtitutoꝛ matrimonij. Scða rõne ſtatus:qꝛ fuit inſtitutũ in
ſtatu innocentie in paradiſo.vt.ci.de voto.li.vi.Alia vero ſa
cramenta fuerunt inſtituta poſt peccatũ.Tertio rõe tẽpoꝛis
qꝛ ab initio mundi fuit inſtitutũ. Iteʒ rõe loci:qꝛ in paradiſo.

Item rone cõitatis:qꝛ oẽs gentes fere vtũtur eo.no.abb.in
c.fi.de frigidis.⁊ vide ibi Hoſti.

¶ Matrimo niũ ſeu cõiugiũ ꝓbat᷑ ſi diu cobabitanerunt ſi⸗

mul vir ⁊ mulier tanqᷓ; ↄiuges.tñ ꝓpter diuturnitatẽ tꝑis diſ

ficile eſſet als ꝓbare ↄctuʒ matrimonij.no.hoſti.in c.illud.de

pᷣſump.⁊ in.c.latoꝛ.qui filij ſint legitimi.⁊ ibi abb.
¶ Matrimoniũ cõ trahentes inter ſe ſ ſciebant impedimen
tũ eoꝝ ꝓles eſt illegitima:nec ſuccedunt in bonis parentũ:vt
c.referente.qui filij ſint legitimi.⁊ ibi abb.
¶ Matrimoniũ nõ ẽ ſeparandũ lʒ mulier contra maritũ ſit

ſeua. ⁊ inſidietur vite eius.ſeparatur tũ quo ad mutuã coha⸗

bitationẽ.tñ ſemꝑ remanebunt vir ⁊ vxoꝛ:vt.c.lr̃as.de reſtitu.
ſpobł.. c.i.⁊.ij.de dona.ibi.abb.
¶ Matnimoniũ an eſt ſeparanduʒ ꝓpter crimen ſodomiticũ
vide Inno. abb.in.c.i.de adul.
¶ Matrimoniũ reintegrat᷑ officio iudicis ſi alter cõiugũ q̃

erant ſeparati quo ad thoꝛũ adulteretur.tenet Inno.in.c.de

illa. de diuoꝛ. ⁊ abb.in.c.ex litteris.eo.ti.circa fi.
¶ Matrimo niũñ põt eſſe inter xpᷣianũ ⁊ iudeã alias infidelẽ
nã cõuerſus ad fidẽ licite ha bitat cũ vxoꝛe infideli exquo vult

ſecũ coha bitare ſine pctõ:vt.c.qᷓ;to.de diuoꝛ.⁊ ẽ rõ qꝛ tennit

matrimoniũ ↄtractũ a pꝛincipio in infidelitate.als nõ tenet

matrimoniũ ſi cõtraberetur inter xpᷣianã ⁊ infidelẽ. xxviij.qi.

c.i.abb.in alle.c.qᷓ;to.

¶ Matrimoniñ ſcðõm põt vidua libere ðᷣhere ſine metu ali⸗
cuius pene.vide.j.penas aliquas.

¶ Matrimonialis cã ſpectat ad iudiciũ eccleſe nõ ſolum cũ
tractat᷑ de ſubſtantia vinculi:ſed etiã cũ agiturpetitoꝛio:vt.c.
ex cõqueſtiõ e.de reſti.ſpoli.facit.c.i.de cõiug.lepꝛo.⁊.c.ex ꝑte
⁊.c.ex litteris.de ſpon. Jo.an.in addi.ſpe.ti.qui fi.ſint legi.?
in.c.cum.C.laicus.de foꝛo cõpe.li.vi.ab.in.c.nõne.de ſpon.⁊

in alleg.c.ex conqueſtione.in pꝛin.

¶ Apꝛincipio deus pꝓhibuit cõiugiñ inter patrẽꝛ filiã ⁊ int
matrẽ ⁊ filiũ dũtaxat ꝑ os Ade.⁊ ꝑꝑ b̊ relinquat hõ patrẽ ?

matrẽ ⁊ adherebit vxoꝛi ſue.Debet em̃ exponi.relinquet pa⸗
trẽ ⁊ matrẽ.i.thoꝝ patris ⁊ matris:qꝛ nec cũ patre nec cũ ma
tre dʒ filius ðhere.nõ tñ debẽt illa vba intelligi ad lr̃aʒ:qꝛ nõ
tenet᷑ qͥs relinquere habitationẽ patris nec matris ꝑꝑ vxoꝛẽ

vt no.ĩno.iĩ.c.debitũ.de biga.⁊ ab.i.c.lr̃as.de reſti.ſpo.vi.col.

¶ Er ſpõſalibꝰ ctis per parẽtes obligãtur filij ſi expᷣſſe ſeu
tacite cõſentiãt.⁊ ſic taciturnitas filioꝝ in parẽtibꝰ oꝑat᷑ cõ⸗
ſenſum.in alijs vero attinẽtibꝰ nõ ſufficit patiẽtia:niñ cõſen⸗
ſus expᷣſſe ꝓbet᷑.vt ẽ ↄduſio. Jo.an.⁊ antho.ĩ.c.vnico.de deſ
ponſa.ĩpu.li.vi.⁊ abb.in.c.ex ꝑte.de reſti.ſpołi.col.
Matrimoniũ ſicut ꝑ adulteriũ põt ſeparari quo ad tboꝝ

ita etiã ꝓpter viciũ ſodomie.qꝛ noĩe adulterij ſeu fanicatõis

cõpꝛehẽdunt᷑ oẽs illiciti ↄcubitꝰ.xxxij.q.vij.nõ ſolũ.inficit᷑ eĩ

matrimo niũ ex crimie illo nephãdo naturã mag qᷓ; ex crie

naturaliter cõmiſſo.ↄcludit abb.in.c.maritis.de adul.
¶ Mõ ſolum iuder eccleſiaſticus põt cõpellere cõiugẽ ad ex

bibendũ alteri ↄiugalẽ a ffectũ:ſʒ etiã iudex ſecularis bocpõt

ex quo ↄſtat de matrimonio.no.abb.in.c.ex publico.de ↄuer.
cõiug.circa pꝛin.⁊ vide no,in.c.nõ eſt.de ſpon.⁊ in.c.illud, de
pꝛeſump.
¶ Cbꝛiſti a uctoꝛitas q̃ diſponit in euãgelio ꝙ.ſ.nulli lʒ vxo⸗

rẽ dimittere niſ ob cãm foꝛnicationis:vt.c.de infidelibus.de

cõſang.⁊ affi.vẽdicat ſibi locũ nedũ in foꝛnicatiõe carnali ſʒ
etia ĩ ſpirituali.qð limita.vt legit᷑ ⁊ no.iĩ.c.qto.de dinoꝛ.Eſt
tñ notandũ ꝙ ſic ꝑdit maritus do nationeʒ ꝓpter nuptias.⁊
mulier dotẽ ſi alter eoꝝ in hereñſm labat᷑ ſicut perderet᷑ in foꝛ⸗
nicatione eadẽ rõe.pꝛo B.l.cõſenſu. C. de repu.no, doc, ſignã⸗
ter abb. in. c. fi.de cõuer.coniug.
¶ An ſi pꝛopter hereſim mariti mulier fuerit ab eo ſeparata
æccleſie iudicio:⁊ ipſa poſtea foꝛnicatur an marito reuerſo ad
fidem cõpenſetur foꝛnicatio ſpiritualis cum foꝛnicatione car
nali. vide hoſti.⁊ abb.in.c.fi.de conuer.coniug.
¶ Matrimoniũñ nõ cõſummatũ ſoꝛtit᷑ naturã ſuã ex cõſtitu⸗
tione eccleſie.⁊ ideo circa illud late patet pape ptãs cũ papa
ſit ſupꝛa ius poſitiuũ.in.c.ꝓpoſuit.de conceſ.pᷣben.no.glo.in
c. ex publico.de cõuer. cõiug.vrium tũ tenet hoſti.⁊ abb.ibi
