dz ſibi reſtitui.vt colligit᷑ ex.c.ad aures.de pe.faẽc̃ ad no.in.c.
ex litteris.de conſti.⁊ in.l.ñ ſeruus.C.ð penis.⁊ in.c.cõmiſſa.
in fi. de electio.li.vi.
¶ Pensa nõ dʒ executiõi mãdari donec ſnia ſuꝑ eo ſit lata.
T in rẽ trãſeat iudicatã.vt.c.cuʒ ſᷣm leges.de hereti.lib.vi.no.
Inno.in.c.cũ bone.de eta.⁊ quali.
¶ Pena dupli vł q̃drupli appoſita ꝑ legẽ ĩ foꝛo aĩe ſi nõ re⸗
ſtituat᷑ ſufficit ſatiſſacere in pꝛia ſubſtantia rei.vide.s.heres
inſtitutus in re certa.
¶ Pena adiecta a teſtatoꝛe nõ ↄcernit niſñ bõa obueniẽtia
er teſtamẽto ipſius vnde nõ extendit᷑ ad bona ſubiacemtia re
ſtitutioni ex teſtamẽto alterius vt colligitur ex.c.raynaldus.
de teſta. Item no. ꝙ pena appoſita ex cõ uentione cõmittit

ex ſola cõuentione facti quãqᷓ; cõtradictio nõ habuerit iuris
effectum.colligit᷑ ex notatis in.l.ſed cũ teſtatoꝛ.C.ad.l.falci.
⁊ in.l.nuda.C.de cõtraben.⁊ cõmti.ſtipu.vt refert ab. in alle.
c.ra vnaldus.xl.q.ij.vi.colũ.⁊ vide Bar.in.l.id qð pauperi⸗
bus. C. de epi. ⁊ cleri.vbi tʒ ꝙ ſi qͥs ꝓmiſit aliquid haberera⸗
tum nõ cõmittit᷑ pena ſi contrauenerit de fſacto.ſecus ſi ꝓmi
ſit bẽre firmũ id qð factũ eſt.qð cõmendat ab.vbi.õ.
¶ Pena appoſita a teſtatoꝛe onerat heredem ad eius obſer
uantiã ⁊ naturaliter obligat᷑ ongratus defuncti volũtatẽ ob
ſeruare.vt in.c.cũ in officijs.de teſta.lʒ alie pene iuris nõ ſunt
obſeruande in foꝛo cõſcientie.vt no.glo.ſingularis in.c.fra⸗
ternitas.xij.qij.⁊ eſt ratio.qꝛ pene referuntur iudici vt ſatiſfa
ciat reipublice leſe ⁊ fraudate ex delicto:que ratio ceſſat in fo
ro aĩe cum ibi pᷣncipaliter imp onat᷑ pena in fauoꝛẽ dei.⁊ vide
circa boc qð no. Inno.in.c.ſicut dignũ.de homi. Item eſt ra
tio diuerſitatis qꝛ foꝛus cõtentioſus nõ intendit ſaluti aĩa⁊ꝝz
ſed vt plunmũ reſpicit argumentũ delinquẽtis. facit.c.deus
qui.de peni.⁊ re.hoc cõcludit ab.in.c.raynaldus.ij.colum.
¶ Penaʒ põt apponere ambaſiatoꝛ vel adminiſtratoꝛ.licet
ſpãliter ſibi cõmittat᷑ ad obſeruandũ ea que gerit ⁊ obligat
cõ ſtituentes.vide.S.ambaſiatoꝛ. R
¶ Pene appoſitio tollit᷑ vbi cõtractus nõ tʒ.qꝛ eſt ↄtra ius
vt no.glo.in.c.ij.de pꝛecario.ſecus ſi cõtractus ſit pꝛeter ius
qꝛ tũc tenet pene appoſitio etiã ſi ſit nullus.ad boc.c.dilecti.
æ. c.ꝑ tuas.de arbi.⁊ quod no.in regula acceſſoꝛium.de reg.
iur.lib.vi.⁊ accur.in.l.pacta que cõtra.C. de pactis. quod
no.in.c.ſignificantibus.de offi.delega.no.abb.in allega.c.ij.
de pꝛeca.

¶ Vbia iure duo ſunt equiparata pena adiecta in vnovide

tur in alio repetita.ꝓ hoc tex.cum glo.in.c.ſi poſtqᷓ.in fi.ð ele
ctio.lib.vi.facit.lij.ff.ad tertulia. Itẽ ſi in fine alicuius ſtatu⸗
ti penalis fit aliqua additio pena appoſita in pᷣncipio videt
repetita in alia additione.ex quo enim adijcitur videtur ꝙ ſit
pars illius ſtatuti:⁊ intellige cum dicitur adijcientes ⁊c.vel
idem iudiciũ eſſe volumus.no.ab.poſt glo.in.c.de multa.de
pꝛeben.viij.colum.
¶ In materia penali ꝓuiſio cõcepta in veram foꝛmã nõ ex⸗
tendit᷑ ad fictã ⁊ repñtatam.facit tex.in.l.iij.ff.de nego geſt.⁊
qð no.ab.in.c.graue.de pᷣben.ij.colñ.
¶ Pena ſi apponitw᷑ alternatiue per legẽ vel ſtatutuʒ ſi ᷣba
dirigunt᷑ ad iudicẽ iudex debet eligere quã penaʒ velit impo
nere.ad hoc.l.ſi fugitiui.C.de ſer.fugi.no. Bar.in.l.ij.ff. de efe
fracto.ſi aũt verba dirigunt᷑ in reum actiue vtputa qꝛ dicitur
ſoluat centũ vel recedat de ciuitate ⁊ tũc optio datur ſibi.vt

l.quicũ q;. C. de ſer.fugi.

¶ Si vero verba ſunt imꝑſonaliter pꝛolata vel aliter dubia
tũc dat᷑ optio iudici qͥ regulariter tanqᷓ; legis miniſter habet
eligere ⁊ penã imponere ᷣm circũſtantias loci tẽpoꝛis ⁊ ꝑſo⸗
ne.vt in.l.reſpiciẽdum.⁊ in.l.aut facta.in fi.ff.ð penis.⁊ iſtud
verum niſi vna pena eſſet tranſlata in aliam.qꝛ tunc iudex nõ
baberet amplius electionẽ vt ſi dicat᷑ pꝛo tali delicto reus ſol
uat mille:⁊ ſi nõ ſoluerit vſq; ad decẽ dies amputet᷑ ſibi pes
nam tũc termĩo trãſlato iudex nõ poterit exequi penaʒ in mil
le.no. Bar.in.l.cum duobus.ff.ꝓ ſocio.eſt tamẽ notãdnʒ
ſi verba dirigũtur in reũ paſſiue vt pàtiat᷑ iſtam penãvel illã
nõ eſt optio rei ſed iudicis.no.gl.in.c.ſicut.de iude. ⁊ facit.c.
inter ceteras.de reſcrip.⁊ ibi ab.vlti.colũ.
¶ Penã põt apponere in ſtatuto qð facit vniuerſitas non
habẽs iuriſdictionẽ.vide.ſ.vniuerſitas nõ habes.
¶ Pena ex ꝑſona iudicatur parua vel magna.naʒ ex ex ꝑſo
na cõſideratur iniuria atrox.inſti.de iniurijs.S.atrox.⁊.c.i.de
cleri.vena.⁊ ibi glo.⁊ doc. *
¶ Pena lʒ ſit mitigãda vbi eſt multitudo delinquentiuʒ. vt
c.latoꝛes.⁊ ibi glo.nota.de cleri.excõi.vel depo.mi.nõ tñ in
pᷣncipalibꝰ auctoꝛibꝰ delictiq̃ de delicto ſuo ⁊ alioꝝ tenent᷑.

vt.l.qm̃.C.ad.l.iuliã de vi publi.

¶ Pena pecuniaria ꝓ delicto impoſita pᷣſumit᷑ ex auaricie
fonte leuata ſi imburſet᷑.ſed ſi cauſa coꝛrectionis ⁊ fonte cha
ritaij exigat᷑ qð pꝛeſumit᷑ ſi pauꝑibus eroget᷑ tũc eſt licita.vt
cõcludit Jo.an.poſt Hoſti.in.c.vt clericoꝛum. de vita ⁊ ho⸗
ne. cleri.⁊ ibi ab.in fi.
¶ Si vni ex beredibus clerici auferat᷑ ſua poꝛtio tanqᷓ ex ĩdi
gno nõ applicat᷑ fiſco ſeculari etiam ſi heres ſit ſecularis ſed

potius fiſco eccleſie babito reſpectu ad qualitatẽ delinquen⸗
tis qui fuit dericus.vt colligitur ex.c.ij.de ſucceſſi.ab inteſta⸗
to.⁊ ibi ab. .
Id qð venit applicãdum fiſco de bonis clericoꝝ nõ appli
cat᷑ fiſco pape ſj potius epᷣo loci vt diſpẽſet diligẽter ad vſuʒ
eccleſie.idem ſi clericus diſcedat inteſtatꝰ ſine cõſanguinita⸗
te ⁊ ſine bñficio debẽt eius bona ad manus epʒi deuenire vti
vſum vniuerſalis eccleſie diſtribuat nõ ſibi appꝛopꝛiet.no.
ab. in. c.l. ⁊.ij.de ſucceſ.ab inxeſta. .
¶ Pena appoſita in vno de coꝛrelatiuis nõ extendit᷑ ad ali
ud.pena ergo appoſita cõductoꝛi nõ extẽditur ad locatoꝛem
vt eſt tex. iũcta glo.in.ci.de loca.vbi ab. diſtinguit ꝙ; aut nõ
eſt per omĩa eadẽ ratio in altero ex coꝛrelatiuis ⁊ nõ debet pe
na extẽdi.vt ptʒ ex notatis in.c.ſuꝑ eo.de vſuris.⁊ vult Bar.
in.l.fi.C. ð indi.vidui.tol. aut eſt eadẽ ratio vtputa quãdo ap
ponit᷑ pena vendẽtifrumẽtuʒ foꝛeñ.⁊ tũc licet extẽdat᷑ diſpo⸗
ſitio ſtatuti ad emptoꝛẽ ſed nõ pena.ſicut in ſimili dicit Johᷣ.
an.in.c.diſpẽdia.de reſcrip.lib.vi.vbi tʒ ꝙ ex idẽtitate ratio⸗
nis debet extẽdi cõſtitutio ſed nõ pena cõſtitutionis.⁊ facit
de peni.di.i. S. ſepe. no. ab. in alle.c. ide loca.
¶ Qudado quis cõuenit᷑ de intereſſe nõ põt fieri cõmutatio
in penam coꝛpoꝛalẽ ſiue agatur ex cõtractu ſiue ex quaſ deli
cto ſed differtur donec debitoꝛ ꝑuenerit ad pinguioꝛes foꝛtu
naʒ.vt in.c.odoardus.de ſolu.⁊ in.c.olim.ij.de reſti.ſpo.ſi ta
men conuenitur ad penam ⁊ eſt parti applicandavt in furto
non debet fieri commutatio actoꝛe nõ conſentiẽte.arg. xij.q.
ij fraternitas. Si vero pena venit applicãda fiſco ⁊ agit᷑ ad
vindictaʒ tũc etiã inuito accuſatoꝛe põt fieri cõmutatio pene
pecuniarie in penã coꝛꝑalẽ.facit qð no.gl.i c.fi,de reſcrip.no.
ab. in alle.c.odoardus.
¶ Pene cõmiſſionẽ ſeu iuramẽti trãſgreſſionẽ impedit poſ⸗
ſibilitas vel iuſtũ impedimẽtuʒ.vt eſt expꝛeſſuʒ in.c.ſignificã
te.de pig.nec deus vult quẽ ad impoſſibile obligari et eſt ra⸗
tio qꝛ nõ eſt pctm̃ niſ ſit volũtariũ ſed vbi eſt impoſſibilitas
ceſſat volũtas.vt no.ab.in alle.c.ſignificãte.
¶ In penis alternatiuis dat᷑ optio iudici regulariter ⁊ non
d atur reo. hoc cõcludit Jo.an.poſt glo.in.c.a crapula.de vi.
⁊ ho.cle.⁊ idem tenet ibi ab.in effectu.⁊ idem tenet in.c.ij. de
coha.cleri.⁊ mulie.in fi. .

¶ In penalibus diſpoſitionibꝰ id quod eſt diſpoſituʒ in ca

ſu vero nõ veriſicatur in caſu ficto.vt in.c.in noſtra.de iniur.
⁊.l.iij..hec autẽ verba.ff.de nego.geſt.⁊ in.c. Johãnes,. de
cleri.cõiuga.⁊ ibi ab.ij.colum.
¶ Wenitentia nõ dicit᷑ pctm̃ reuelatuʒ in cõfeſſione ex eo q;
aliquis dicat amico ⁊ hoc tibi dico in ↄfeſſione tanqᷓ; confeſ
ſoꝛi vel fimilia verba.nam opoꝛtet ꝙ dixerit in cõfeſſione ſa⸗
lutis anime ſue.vt Inno.ſimpliciter dicit in.c.omnis.ð peni.
abb. in. c. qualiter.i.de accuſatio,.in fi.vide.j.ſacerdos. et vi⸗
de.j.pꝛodita eſt.
¶Zenitẽtia publica nõ debet imponi niſi pꝛo crimĩe adeo
graui ⁊ notoꝛio qð totã vꝛbem cõmouetvt.c.in capite.l.diſ.
no.ab.in.c.fi.de his qͥ filios occide.
¶ Penitẽtiam reuelad ſacerdos mulieris que ab alio viro
dicit ſe filium habuiſſe ⁊ dat eicentiã vt poſt moꝛtem ſuam
reuelat viro ꝓpꝛio ad exonerãdam cõſcientiam ſuã nõ punit᷑
⁊ creditur ſuꝑ hoc iuramẽto ſuo.nã in materia penali ad eua
dendũ penam ſtatur ſacramento rei rõne materie ⁊ impoſſibi
lis ꝓbationis niſi cõtrarium pꝓbetur,vt in. c. in lectum. ⁊ ibi
glo. notabilis. xxxiiij.q.ij. ? Jo. an. in. c. ij. de teſta. ⁊ in.c.ſigni
ficaſti:ij.de homi.peccatũ em̃ nõ eſt aliquẽ reuelare iuris per
miſſione.vt no.in.c.o fficij.de peni.⁊ remiſ.hoc vult tenere io.
an. poſt Moſtiẽ.in.c.omnis.de peni.⁊ remiſ.⁊ hoc concludit
KZa pus ſua allega. xciiij. que autem penitentia debet tali mu⸗
lieri imponi. vide Pe.de ancha. poſt Ho ſtien. in. c.officij. ð
peni. remiſ.
¶Sub ſpe penitẽtie nemo debet peccare.vide.j.ſpes.
O Sacerdos cui reuelatũ eſt peccatũ in cõfeſſione fungit᷑ le⸗
gatione dei ideo ꝑ ſuũ pᷣlatum nõ põt cogi peccatũ reuelare
⁊ ſi ꝓpter hoc ſnĩam excõicationis ꝓferat cõtra illũ eſt nulla

qꝛ ſacerdos eſt maioꝛ ĩ boc caſu pᷣlato ſuo. eſt gl. ſingularis ĩ
c. dilectus, de exceſ.pꝛela.

¶ Penitentiã veram qua reparat᷑ pomo lapſus ? incipit eſ⸗

ſe nouus homo.l.di.ferrũ.pauci agũt.vnde Ambꝛoſius ait.
plures inueniſſe pniam ſimulãtes q; cõgruam penitentiam
agẽtes.de peni.di.i.c.ſunt qui arbitrant᷑. neſcit igitur bomo
an ſua penitẽtia ſit accepta vel nõ.vt ĩ.c.fi.ð purg.cano.in.vᷣ.
cum beatus Job. Eccleſiaſtes in pᷣn. neſcit homo an amoꝛe
vel odio dignus ſit.⁊ apoſtolus.nihil mibi cõſcius ſum non
in hoc iuſtificatꝰ ſuʒ.de peni.diſ.i.adhuc.põt tñ qͥs ſcire ſe ha
bere charitatem.ij.q.i.paulus.⁊ colligit᷑ ex notatis ꝑ doc,. in
alle.c.fi.de purga.cano.

Denſio.

¶ VPenſio ſi fuit impoſita iure cõuentionis ſuꝑioꝛitatis vel

in ſignũ ꝓtectionis vel qꝛ patronus hoc obtinuit ab epo t⸗

poꝛe fund ationis vel ex pꝛeſcriptione nõ debet augeri pẽſio
eccleſie.licet ſint augmentate eius facultates.qꝛ nõ ſubeſt iu

ſta cauſa.ad hoc quod legit᷑ ⁊ no.in.c.ppter ſterilitatẽ.de loꝛ

ca.⁊.c.qto.de cenſi.ſed ſi penſio fuit ab initio impoſita habi
to reſpeciu ad facultates eccleſie:⁊ tũc ſuperioꝛis auctoꝛitate
debet augeri vel minui penſio.ad hoc quod legi.⁊ no.in de.

i.de iurepa.⁊.c.auaricie.de pᷣben.ab.in.c.cũ clericis de pac.

vide.S.locatio.v.rei locate.

¶SPenſio debet imponi edificio nouiter in publico facto et

non dʒ deſtrui. vt. l. ij.S. ſi quis a pꝛincipe.ff, ne quid in lo. pu
bli. ⁊ ibi Bar.
¶Penſio vna impoſtta pluribꝰrebus videt᷑ tacite diſtribu
ta in ſingulis rebus.⁊ ſic q̃libet res tenet᷑ ꝓ rata ad penſionẽ
cõſtitutã. ar. in.l.res. S. cũ hi.ff. ðᷣ duo.reis.colligit᷑ ex notatis
in.c.cõſtitutus.de reli.domi.⁊ ibi ab.ij.colũ.

¶ Penſio beneficio imponenda non eſt via tranſactionis,
vide.S.colluſio.

¶ Penſio an ⁊ quando debeat ſolui quando non eſt cõuen

tum inter partes.vide Ab.in.c.pꝛopter ſterilitatem. de loca.
penulti.colum. ð
¶ Sieccleſia abundat in redd itibus ⁊ careat ſuffragio mi⸗
niſtri põt ſtatui auctoꝛitate ſuperioꝛis vt ibi ſit vnũ beneficiũ
pꝛo clerico ⁊ põt penſio in certam ſummã aſſignari nõ tamen
põt penſio nomie beneficij in fraudem aſſignari ſine iuſta et
vera cauſa vt ſi eᷣus habens nepotem cui non poterat pꝛo

uidere de eccleſia curata pꝛopter repugnantiam etatis ipſa,
eccleſiaʒ cõtulit alteri ſ- acerdoti ⁊ fere omẽs fructus decreuit
aſſignandos nepoti nomie ſimplicis beneficij quod fieri ne

quit.vt.c.extirpande.de pᷣben.no.ab.in.c.cõquerente.de cle.
nõ reſiden. V
¶ Poteſt epiſcopus cũ cõſenſu capituli ſui minuere penſio
nem eccleſie abundantis ſoluendam ad ſuſtentationem viro
rum religioſoꝛuʒ.vt in.c.paſtoꝛalis.de his que ſoa pꝛela.qð

verum quãdo detracta penſione rectoꝛ eccleſie põt ↄgrue vi
uere als nõ pᷣt diſcooperiri vnũ altarevt cooperiat᷑ aliud.vt ĩ

cicñ cãm.de pᷣben.no.ab.in alle.c. paſtoꝛalis.ij. coljꝗ,

HBeriurus.

¶ Periurij crimen ſpectat ad eccleſiam reſpectu foꝛi peniten
tialis.de peni.⁊ remiſ.c.omnis.⁊.c.noua.idem quãdo agitur
de remiſſione vinculi iuramentalis.nam nõ põt laicus remit
tere iuramentũ niſi pᷣncipaliter ↄ cernat vtilitatẽ ſuã.vt.c.i.de
iureiurã. ⁊.c.ij. de ſpon. ĩmo dubitat᷑ an papa poſſit.qð dic
vtin.c.quãto.⁊ in.c.debitoꝛes.de liureiurã.⁊ ꝑ Inno.in.c.cũ
inter.de renũ.⁊ glo.xv.q.vi.auctoꝛitatem.idẽ ſi dubitatur an
iuramentũ ſit licitum vel illicitũ.vt.c.venerabilem. de elec. ſʒ
ſi cõſtat ꝙ iuramẽtum eſt licitũ ſed agit᷑ ad penam traſgreſſi
onis ⁊ vterq; eſt iuder de eccleſia.patet in.c.nouit.de iudi.de
laico patet.xxiij.q.v.lex debet.idem ſi agirur vt iuramentũ ſer
uetur quia tũc accumulatur foꝛus foꝛo.vt.c.cum.C. laicus.⁊
quod ibi no.de foꝛo cõpe.lib.vi.Si tamẽ iuramentũ de quo
agitur nõ pꝛoducit actionem vt in caſibus nota.per Bar.in
l.ſi quis pꝛo eo.de fideiuſſo.⁊ tũc eccleſaſticus eſt iudex cum
agatur ex ſola naturali obligatiõe.no.in.c.i.de pactis.? In⸗
no.in allega.c.nouit.⁊ iudex ſecularis põt ad hoc compelli ꝑ
ludicem eccleſiaſticum.vt.c.licet.de iureiurã.lib.vi.⁊ eſt cõclu
ſio Ab. in. cum ſit generale, de fo. cõpe.ix. colũ. ⁊ qð not. in
c.qᷓntauallis.de iureiuran.
¶ Batione iuramenti pꝛeſtiti defuncto in cõtractu nõ cõue

0
e
1

ſel
le

Kkin

elo

dabi
tare
de.
de,

et
D

bu
ni
is

i,

l

ni

12

li

ne⸗
de.

ſ
ſ

i
ii

1

1

e
ie
49
65

nlrur eius heres coꝛam eccleſiaſtico.vt no. JYoh.an.in.c. fl.ð
fur.quem ſequitur Antonius de butrio in. c. cum ſit genera⸗
le. de foꝛo cõpe.nam licet obligatio tranſeat in beredes:non
tamẽ põt cõueniri ratione iuramẽti qꝛ iuramentũ defunctivt
mere perſonale nõ aſtringit heredem ad peccatum.vt.c. veri
tatis. de iureiuran. põt tamen eccleſa cõpellere heredem ad
ſatiſfaciendum ⁊ exonerandũ animaʒ deſuncti ex officio ma⸗
xime interueniẽtibus his que no.in.c.ſi.de ſepul.⁊ faciũt no.
in. c. cũ cõtingat. de iureiurã.eſt cõcluſio ab.in.c.cum ſit gene⸗
rale.de foꝛo cõpe.ix.colum.
¶ Periurium quãdo timetur iuder iuramentũ nõ exigat.vi
de.S.cõſuetudo ſi eſt bona.⁊.S.iuramentũ nunqᷓ.
¶ Periuriuʒ tanto magis eſt penale quãto ſanctiꝰ eſt illud
ſuꝑ quo pꝛeſtitum eſt iuramentũ.ᷣxxij.q.i.monet te.no.Inno.
in.c.⁊ ſi chꝛiſtus.de iureiuran.ab.in.c.cum in eccleſia.de iura
men.calum.in pꝛin.
¶ Periurus non eſt veniens contra ſtatutum iuratum per
capitulum ſi pꝛimo tollitur ſtatutum per capituluʒ.vide.j.ſta⸗
tutum iuratum.
¶ Periurus punit᷑.vt no.in.c.querelam.de iureiuran.
¶ Periurus eſt qui ſcienter tranſgreditur iuramẽtum quod
contra iura ex certa ſcientia fecit.vt.c.tua nos.i.de iureiuran/
ſi tamen aliquis ſalſum iurat ignoꝛanter nullum eſt peccatũ.

xxrij.q.ij.homines.ſi tamen licitum eſt id quod iuratur venien

do contra peccat moꝛtaliter. vt.c.ſi vero.⁊.c.querelaʒ.eo.ti.ſi
autem illicitum ſit ⁊ eius obſeruatio vergat in diſpendiuʒ ſa
lutis vel coꝛpoꝛis interitum nõ peccat cõtraueniendo:lʒ pec
cet iurando.xxij.q.iiij.c.i.⁊.ij.⁊.iij.ſ tamen iuramentuʒ eſt in⸗
diſcretum tunc ſi ex pꝛopoſito ⁊ deliberatione fiat moꝛtale ẽ
xxij.q.iiij.qui ſacramento.ſed ſi iurat incaute vel iocoſa leui⸗
tate eſt veniale.xxv.di.S.alias.no.Hoſti.in alle.c.tua nos.
¶ A periurio excuſat difficultas vel iuſtum impedimentum
vt. c.bꝛeui.⁊.c.ego.de iureiuran.negligẽs autem nullo modo
excuſatur.vt.c.ſicut.eo.ti. Item ⁊ neceſſitas excuſat a periu⸗
rio.vt.c.querelam.eo.ti.ff.qui ſatiſda.cogũ.l.fi.⁊ argu.ff. de
operis liber.ſi libertus.ff.quarum re.actio non. da.l.i.S.que
onerande.licet neceſſitas nõ excuſat a pena cõuentionali.ff.
de verbo. obliga.l.continuꝰ.S.inſpiciendum eſt. de quo vide
quod no.in.c.ſgnificante.de pigno.notat glo. Hoſtiẽ.⁊ Jo
han.an.in alliegato.c.bꝛeui.an appellatio excuſat a periurio
vide.s.appellatio nõ impedit. Item nota ꝙ illa impo ſſibili
tas excuſat a periuriovel a pena que occurrit caſu.ſecus ſi fa
cto hominis.vt.l.pꝛoinde.S.ſi ſeruũ.in pꝛinci.ff.ad.l.aquiliã
de quo vide quod plene no.in.c.gẽma. deſponſa.no.docto.
in allegato.c.bꝛeui.

BSermutatio.
¶ Permutatlo an poſſit fieri cum non domino ⁊ an cõpute
tur inter contractus bone fidei.vide plene abba.in.c.cum ve
Rerabilis.de exceptio.iiij.colum.vbi cõcludit ꝙ ſi duo ꝑmu⸗
tant beneficia ⁊ alter nullum ius habebat in beneficio quod
poſſidebat ꝙ nulla contrahitur permutatio cum non haben
te ius nec ſuꝑioꝛ intendit conferre ius niſñi loco beneficij ſui.⁊
ita cõcludit Fredericꝰ ĩ tractatu ſuo ꝑmutationũ cõcluſio.x.
nõ tamẽ debet ꝓpꝛia auctoꝛitate redire ad beneficiũ:ſed cuʒ
ſuperioꝛis auctoꝛitate.vt ipſe YFrede in dicto tractatu cõclu⸗
Ko. v. ⁊ Jo. an.c.vnico.de reꝝ ꝑmu.lib. vi.⁊ in.c.ſi beneſicia.
de pꝛeben. li. vi.
¶ Permutare põt pꝛinceps ſuperioꝛem non recognoſcensꝰ
rem immobilem cũ eccleſia etiã ceſſante vtilitate vel neceſſita
te eccleſe dum tamẽ eccleſia non deterioꝛetur.qð colligit᷑ ex
tex.c.i.de reꝝ ꝑmuta.qꝙ ſipꝛelatus nõ vult cõſentire buic per
mutationi põt cõpelliꝑ ſuperioꝛem.ar.in.c.nullus.ð iurepa.
nã hoc pꝛiuilegiũ habet rectoꝛ cuiuſlibet eccleſe vt poſſit ꝑ⸗

mutare cũ ecclena data re equiualente.vt eſt caſus notabilis

in. c. ſi qs. xij. q. no. Abba. in. c.i. de re. pmu. hoc vltimuʒz re⸗
pꝛobat ibi Barba.in.c.cũ ſuꝑ.de cã poſ.⁊ ꝓpꝛie.
¶ Permutatio dere eccleſie facta ꝑ pꝛedeceſſoꝛem reuocat
a ſucceſſoꝛe.vide.j.ſucceſſoꝛ debet. J

¶ Permutationis beneficio ꝝ vel pꝛebendaruʒ contractus

qualiter fiat.vide eius foꝛmã ꝑ Jo.an,in.c.queſitum.de reꝝ
permuta. .
¶ Epiſcopus põt beneſiciatos etiã inu itos cogere ꝑmutare

ex cauſa neceſſitatis vel vtilitatis eccleſie.vt videlicet ꝓpter
euitandum ſcandalum ⁊ perſecutionẽ alterius eti ſi ipſe nõ
ſit in culpa ipſius ſcandali vel perſecutiõis vt notabilit᷑ per
Inno. in.c.niſi cũ pꝛidem.de rennuncia.nam ꝓpter bonum
publicum toleranda eſt talis ꝑmutatio pꝛiuato.dato tamen
illi bono cambio.vt ibi no. Jo. an.⁊ hoc maxime ꝓcedit ſi nõ
põt alit eccleſie conſuli ſaltem ꝑ dationem cogdiutoꝛis.vt cõ
cludit abb.in.c.queſitũ.de reꝝ ꝑmu,ꝑ quẽ vide qͥd ſi collatio
beneficioꝝ ꝑmutandoꝝ ſpectat ad alium ⁊ ille nõ vult renũ⸗
ciationem recipere nec permutationi conſentire:vide ibi re⸗
medium.
¶ Beneficiati pñt libere tractare int ſe de ꝑmutatiõe fiẽda
nõ tñ debẽt illã cõcludere ſʒ ſupponere ſe diſpoſiõi ſuꝑioꝛis.
no. Jo. an. in.c. vnico. de reꝝ ꝑmu.li.vi.⁊ glo.ĩ cle.vnica.e.ti.
no. abb. in. c. queſitũ.de reꝝ ꝑmu.in fi.
¶ Si duo faciunt permutationem vnius ſpeciei pꝛo alia et
ad compenſationeʒ valoꝛis alterius rei interuenit pecunia.

quia intendunt pꝛincipaliter permutare:interuentio pecunie

que acceſſoꝛie venit non alterat naturam permutationis. et
ſic intelligunt tex.ciad queſtiones.de re.permuta.facit.l.ſem
per.ff. de re iudica. ? Bartéèin. l. ariſto. ff. de dona. ſi vero nõ
apparet de animo contrahentium recurritur ad cõiecturas.
nam ſi pꝛecium eſt maius qᷓ; ſpecies data pꝛeſumitur emptio
⁊ ſi ſpecies eſt maioꝛis valoꝛis erit permutatio. vt in regula
inſpicimus.de reg.iur.li.vi.quod no.pꝛo ſtatutis que exigũt
gabellam pꝛo cõtractu emptio nis.no.ab.in alleg.c.ad que⸗
ſtiones.ij. colũ.
¶ Qicet permutari poſſunt adinuicem omnes dignitates ⁊
beneficia minoꝛa dum tamẽ ſuꝑioꝛis interueniat cõſenſus.
vt. c. queſitum. ⁊.c. cũ olim. de re.ꝑmu.⁊ cle.vnica.eo.ti. ⁊.c.i.
eo.ti. lib.vi.beneficiũ tamẽ cõmendatũ permutari nõ poteſt
cum ſit alienũ.vt.l.vnica.ff.de re.permu.interueniente tamen
auctoꝛitate illius qͥ cõmendauit poterit fieri ꝑmutatio. vt cõ
cludit ab.in.c.cum olim.eo.ti.i.colũ.in fi.
¶ Permutare nõ poſſunt expectantes auctoꝛitate apoſtoli
ca.quia gratie ſue ſunt perſonales ⁊ nõ excedunt caſum con
ceſſum ⁊ per conſequens nec perſonam cui concedunt᷑. vt.c.
cui de non ſacerdotali.de pꝛeben.lib.vi.no.ab.in:c.cuʒ olim
de re.permutas.
¶ Si pmueatio beneficioꝛũ cõpleta eſt ex vna parte ⁊ per al
teram ſtat quominus compleat᷑ reſtituitur pꝛimus ad ſuũ be
neficium. colligitur ſm abba.ex.c.cum vniuerſoꝛum. de reruʒ
permutatio.
¶ ꝛebenda vacans ex cauſa ꝑmutatõis nõ debʒ alteri cõ

ferri qᷓ ꝑmutare volẽti.vt.c.inter cetera.de pꝛeben. ⁊ talis col

latio eſt ipſo iure nulla.vt cle.i.e.ti.nec expectãs apłicus põt
tale beneficium acceptare.vt in.cii.de re. ꝑmu.lib.vi.ab.ĩ alle
ga.c. inter cetera.
¶ Permutare volẽtibns acquirit᷑ ius in rebꝰ ꝑmutatis abſ
q́; alia traditiõe interueniẽte ſuꝑioꝛũ auctoꝛitate.facit.c.ſi ti⸗
bi abſenti. de pᷣben. lib. vi.⁊ colligit᷑ ex.c.inter certera.de pᷣbẽ.
vbi boc cõmendat ab.ex quo ptʒ ꝙ in ſpũalibus ex ſolo titu
lo abſqʒ alia traditione acquirit᷑ ius in re ⁊c̃.

Narrochianus
¶ Parrochianus peccat ſi ex cõtemptu in parrochia nõ au
dit diuina quia venit contra pꝛeceptum iuris.c.ij.de maio.et
obe.⁊.c.qui reſiſtit.xi.q.iij.⁊ ſacerdoſ qui admittit parrochia
num alienũ in tali caſu cõmittit quodamodo furtum vel rapi
nam.arg.c.dudũ.ij.de electione.⁊ tenet᷑ reſtituere omnes ob
lationes receptas ab eo.arg.c.cũ liberum,de ſepul,no.ab.in
c.i.de parrochijs.
¶ Parrochianus qui er cauſa legitima cõtemn:t pꝛopꝛiuʒ
ſacerdotẽ vt qꝛ eſt notoꝛius foꝛnicatoꝛ ⁊ab eccleſia pꝛeciſus
nõ peccat quia iuris auctoꝛitate cõtemnit.vt.c.pie mẽtis.⁊.c.
nullus.xxxij.di.⁊ in.c.ij.de coha.cle.⁊ mulie.⁊.c.cuʒ nõ liceat.
de pꝛeſcrip.⁊ ab.vbi.S.
¶ Parrochianus qui nõ deſerit ſacerdotẽ ſuũ ex cõtemptu
vt qꝛ ꝓpꝛia eccleſia eſt a longe vel pꝛopter ſermonem audien
dum cõfluit ad monaſteriũ mendicantiuʒ vbi frequentius et
deuotius celebꝛant᷑ diuina non peccat ſacramenta tamẽ ali⸗
bi nõ debet recipere ſine licentia ſacerdotis.vt.c.omĩs.de pe
ni⁊ remil.⁊ clei:de pꝛiuile,niſi ſit ſacramentũ penitentie qð

R]N]M

eſt indultum mendicantibus ex pꝛiuilegio.vt in cle.dudũ.de
ſepul.ab. vbi. S.
¶ Honeſtum eſt ⁊ quaſ neceſſariũ qꝙ in pꝛecipuis feſtiuita⸗
tibus vt in paſchate parrochianus audiat dinina in pꝛopꝛia
parrochia.ad eccleſiam tamẽ cathedralẽ poteſt po pulus cõ
uenire ad audiendum diuina quia epiſcopus eſt curatus om⸗
niũ de dyoceſi. dt.c.fi.de ſepul.⁊ facit glo.in.c.ij.de peni.⁊ re⸗
milſ.lib.vi.ab.in allega.c.i.de parrochijs.
¶ Parrochiani etiaʒ laici poſſunt repetere male alienata a
pꝛelato vel rectoꝛe:qꝛ intaeſt parrochianis ne ecdleſie ducã
tur ad inopiã.tenent᷑ em̃ ĩ defectũ bonoꝛũ eccleſie ad refectio
nem ipſarũ de ꝓpꝛio patrimonio.vt no.in.c.i.⁊.c.de his.ð ec
cle.edi.negligẽtibꝰ ergo clericis eccleſie parrochiani boc poſ
ſunt qꝛ verſatur in tali alienatione ius publicum.no.ab.in.c.
ſi quis pꝛeſbyteroꝛũ.de re.eccle.nõ alie.ij.colum,vid e.S.iura⸗
mentum tendens.

¶ Parrochia epiſcopi dicit᷑ tota dioceſis ſua.vt.c.apoſto⸗

lice.de dona.ad idẽ.c.i.de rapto.qð pꝛobat᷑ ab ethimologia
vocabuli.nam parrochia grece latine eſt partitio. vnde to⸗
ta d poceſis eſt ſbi deputata partita ⁊ diuiſa ab alijs dioceſi
bus ⁊ pꝛopter hoc eccleſie parr cbiales dicunt᷑ qꝛ habẽt cu⸗
ram partitam ⁊ diuiſam ⁊ ab alijs cõſfinibus eccleſie limita⸗
tam.⁊ ex hoc dicimus ꝙ quilibet de dioceſi eſt parrocbianꝰ
epiccopi.ad hoc.c.ij.de peni.⁊ remiſ.li.vi.no.ab.in.c.apoſto⸗
lice.S.ᷣ alle.i.colũ.⁊ in.c.de multa.de pꝛeben.circa finem.⁊ per
eũdem ab.notabiliter in repetitione.S.qui vero.c.extirpan⸗
de.de pꝛeben.iiij.colũ.vbi vide quis dicat᷑ parrochianus ec⸗
cleſie ⁊ ſcholaris cuius parrochianus dicat᷑.
¶ Parrochiani an tenentur pꝛouidere ſuo pꝛeſbytero indi/
genti. vid e. S.eccleſia ſi ſit impotens.

Dia loca.

¶ Pia loca ⁊ eccleſia gaudent eiſdem pꝛiuilegijs.vt.l.fi. C. ð
ſacroſanc.eccle.no. Joh.an.in.c.i.⁊.ij.de in integ.reſti.lib.vi.
vbi notanter vult ꝙ pia loca poſſunt petere reſtitutio nem in

integ.ſicut eccleſie.no.abb.in.c.fi.de teſtamen.vide.Sõ. aliena

tio.v. in ſolennitate.
¶ Pia loca tenentur ad canonicam poꝛtionem. et dicuntur
pia loca in quibus exercetur officium pietatis.no. Jo.an.in
c. Johãnes.de teſta.Specu.ti.de inſtru, edi.S. nũc videndũ
aliqua.v.ſcias.⁊ ab.in.c.fi.de teſta.

Dignus.
¶ In pignus põt ſcriptoꝛ retinere ſerternos quos ſcribit do
nec ſibi fuerit de pꝛecio ſcripture ſatiſractũ.vt no.in.l.ſi nõ ſoꝛ
tem.ff. de condi.inde.
¶ Mon ſufficit ad pꝛetoꝛium pignus vt verbaliter detur niſ
actualiter fiat miſſio.tex.in.c.cum aliquibus.de re iudi.⁊ ſic
in pꝛetoꝛio pignoꝛe nõ ſufficit ſolus iuſſus iudicis niſ coꝛpo
raliter creditoꝛ mittat᷑ in poſſeſſioneʒ. vt ibi.⁊ in.l.nõ eſt mirũ
ff. de pig. actio.⁊ eſt ratio qꝛ poſſeſſio regulariter nõ acquiri⸗

tur niſi coꝛpoꝛe ⁊ animo.vt.l.ij.ff.de acqui.poſ.⁊.l.licet.C.eo.

ti.nec ius reale conſtituit᷑ ſine traditione.vt.l.traditionibus.
C.de pac.ff.de vſufruc.l.iij.S.i.ab.in allega.c.cum aliquibus
circa pꝛinci. .
¶ In pignoꝛe cõ uentionalj ſolo decreto iudicis tranſfertur
poſſeſſio ⁊ nuda cõuentio ne ſine alia traditione cõſtituit᷑ pi⸗
gnus ſeu ypotheca bonoꝝ.vt.l.pignus.de pig.acti,.⁊.l.cõtra
bitur. ff. de pig.ab.in.c.cum aliquibus.de re iudi.
In pignoꝛe cõuentionali nõ ppꝛie tranſfert᷑ poſſeſſio ſine
actuali traditione nec ꝓpꝛie cõſtituitur pignꝰ:ſed potius ob
ligatio pignoꝛis.vt no.glo.in.l.i.ff.de pigno.act.nã ꝓpꝛie pi
gnus eſt cůᷣ poſſeſſio ſeu detentatio tranſit in creditoꝛẽ cũ di⸗
catur pignꝰ a pugno.vpotheca vero dicit᷑ cũ nõ tranſit. vt.l.
ſi rem alienã.S.ppꝛio.ſf.de pigno.act.vbi dicit Bar. ꝙ qtũ
ad actionẽ ypothecariã nulla eſt differentia inter pignꝰꝛypo

thecam. vt.l. res ypothece.S. pe. ff. de pig.inſti.de actio.S.ᷣiteʒ

ſeruiana.ſed qtum ad pignoꝛaticiã directã eſt differentia. qꝛ
illa cõ trabitur re.inſti.qui.mo.re cõtrahi. obli.in fi. ideo niſi
ad creditoꝛẽ tranſeat poſſeſſio vel detentatio nõ haberet lo⸗
cum talis pignoꝛaticia.vt ab. vbi..
¶Juſſus iudicis in mittendo creditoꝛem in poſſeſſionem in
pꝛetoʒlo pignoꝛe durat vſq; ad bienniũ ſi ipſe creditoꝛ nõ cu

rauit actualiter ingredi in poſſeſſionem poſtea vero ſecus.vt

l. fi.de bo.aucto.iudi.poſſi.HBar.in.l.pꝛetoꝛ ait.sS.eſt em̃.ff.e.
titu.quod intelligo ſi pꝛo creditoꝛe ſtetit quominꝰin poſſeſſio
nem intraret.ſed ſi deficit ꝓpter potentiaʒ debitoꝛis.vt quia
fundus in quẽ debebat fieri miſſio erat inũdatus habet᷑ pꝛo
poſſeſſoꝛe.vt.c.cõtingit.de dolo ⁊ cõtu.⁊.l.ſi cum vnus.in fi.
cũ.l.ſe.ff.de bo.aucto.iudi.poſ.⁊ ab.vbi.S. .
¶ An poſſit impignoꝛari pꝛohibitus vendere.vide Bar. in
l.in quoꝛum.ff. de pig.⁊ in.l.qui habebat.ff. deleg.ij.⁊ in.l.fi.
C. de re. eccle.nõ alie.vt refert ab.in.c.fi.de eccle.edificã.⁊vide
Bʒ.alienare ſi quis.
¶ SPignoꝛe vtens an committit furtum.vide.S.ſurtum co m
mittit.
¶ Pignoꝛare nõ poteſt ſacerdos rem mobilem pꝛecioſaʒ ec
cleſie ſicut nec ĩmobileʒ ſine ſolennitate requiſñta in alienatio
ne.no.in.l.i.C.que res pig.obli.poſ.⁊ ratio quia de facili per⸗
uenitur ad eius diſtracti onem debitoꝛe nõ ſoluente.no. abb.
in.c.ij.de pigno.
QPignoꝛanipoſſunt res eccleſie pꝛo alendis pauperibus
quando aliter ſuſtentari non poſſunt ita ꝙ fame perirent niſi
eccleſia tali modo ſubueniret ſicut ſepe cõtingit tẽpoꝛe guer⸗
re.ſi vero non eſt tanta neceſſitas nõ tenetur eccleſña nec etiã
boſpitale ſubuenire vltra qᷓ; facere poteſt de redditibus pꝛo
pꝛijs.facit cle.quia contingit.de religi.domi.xij.q.i,.c.vidẽtes
no. abb.in.ci.de pigno.vt em̃ inquit hyeronimus ſuꝑ amos
nil fame grauius. ex refert Jo.an.in.c.ij.de pigno.
¶ Jus pignoꝛis nò pote ſt in libero boĩe cõſtitui:vt ſi q̃s de
facto recipiat hoĩem in pignꝰ perdit debitũ ⁊ ali tantã quã
titatem tenet᷑ ſoluere ⁊ relegat᷑.vt in aut.vt nulli iudi.S.quia
no.ab.in.c.ij.de pig.in pᷣn.
¶ Si res pꝛiuati eo ignoꝛante pignoꝛaret᷑ põt repetere rem
ſuam a creditoꝛe etiaʒ nõ oblato pꝛecio.qꝛ ius pignoꝛis non
poteſt cõſtitui in aliena re.C.ſi alie.res pigno.da.:.ſi rem alie⸗
nam.no.glo.in.c.nõne.de pꝛeſump.
¶ Si creditoꝛ vel alius qui ab eo babet cauſam tot fructus
percipit ex pignoꝛe ꝙ ſatiſfactum eſt ſoꝛti debet pignus reſti
tui debitoꝛi.vt eſt caſus in.c.cuʒ contra.de pigno.ex quo no⸗
ta ꝙ reſoluto iure actoꝛis reſoluit᷑ ipſo fctõ ius ſucceſſoꝛis.cõ
coꝛ.l.vectigal.ff.de pigno.concluditur ergo ꝙ ſi fructus per⸗
cepti a pᷣmo creditoꝛe extĩguit debitũ pᷣncipale vna cũ fructi
bus ꝑceptis a ſecũdo creditoꝛe tenet᷑ ſecundus creditoꝛ reſti
tuere rem pignoꝛatã:lʒ ſuũ debitũ integrũ nõ percepit.vt de
clarat ab.in alle.c.cũ cõtra.
¶ VPignus licet poſſit creditoꝛ ſecũdo pignoꝛare creditoꝛi:

⁊ ſecũdus etiam tertio.vt no. Specu.ti.de pigno.S.i vᷣ.ſed cũ

pignus.nõ tamen vltra tertiaʒ vicẽ poteſt pignoꝛari vt infini
tas euitetur.vt.c.cum in multis.de reſcrip.li.vi.⁊ ſic limita to
tum titulũ.C.ſi pignus pig.da.ſit.vt no.ab.inx.cuʒ cõtra.de
pigno.ij.colum.
¶ Si debitoꝛ pignoꝛauit tibi rem ſuam ⁊ tu pignoꝛaſti eam
petro.⁊ ipſe tertia vice pignoꝛauit vel vendidit alij qui ſe ab
ſentauit ⁊ rem ſecum aſpoꝛtauit ⁊ ſic res nõ poteſt haberi de

bitoꝛ ipſe poteſt agere contra pꝛimuʒ creditoꝛem.liberaturta

men pꝛimus ſibi cedẽdo actionẽ cõtra ſcõᷣm. qꝛ cum legitime
pignoꝛauit rem alij ſine dolo deſñnit poſſidere. ⁊ idem dic in
ſecũdo reſpectu tertij.no. Specu.ti.de pigno.S.i.vᷣ.ſed cũ pi
gnus.cum verſñiculo ſequẽti.vt refert ab.in.c.cum contra.de
pigno.ij. colum.
.Pignus ſi mittat᷑ debitoꝛi cũ fideli nũcio ſi pereat an pe⸗
rit creditoꝛi vel debitoꝛi.vide.ð.caſus.
¶ In pignoꝛibus an valet pactuʒ legis cõmiſſoꝛie.vide,.
pactum legis cõmiſſoꝛie.

Doſſeſſio.

¶ Poſſeſſoꝛium iudiciũ an competit cõtra iudicem ſpolian
tem.vide.ð.iudex pꝛocedendo. .
¶ Poſſeſſoꝛio iudicio poteſt agi pꝛo penſione nouiter ſub/
tracta annuatim ſolita pꝛeſtari licet nibil de ꝓpꝛietate docea
tur tex.in.c.querelam.de electio.circa pꝛin.quod intellige qũ
penſio fuit petita ⁊ debitoꝛ recuſauit ſoluere nõ pꝛopter im⸗
potentiam ſed pꝛopter volũtatem. no. Inno. in. c. ſuboꝛta. de
re iudica.no.ab.in allega.c,querelam.ij.colum.⁊ no.ipe in.c.
ſicut nobis.de re iudica.

i

e

ſe⸗
eſi⸗
guin
Rp⸗
nf.

in
nl.
hide

neon

ſge
ennin
lihen
gabh⸗

ibis
ſenid
ego
lecgi
1spno
gas
atos

isde
igti
ſhi⸗

feen
fon
nalie⸗

Ucus
feſti
ono⸗
6
en/
lcti

Ne

Utor:
ſedch
tinſi
ſian
W

tieun
iſet⸗
ende
curta
ſiine
ſcin
pi
gde

npe

„

des

ſ
t
der
e

¶ Ad obtinenduʒ in poſſeſſoꝛio iudicio ſuper pᷣſtatione cen
ſus vł penſionis ſubtracte nõ eſt neceſſe allegare cauſaʒ qu a
re debeat᷑.ſed ſatis eſt dicere ꝙ erat in poſſeſſione percipien⸗
di ⁊ nouiter fuit ſibi ſubtracta.vt tex.in allega.c.querelam.et
idem no. Inno.in.c.peruenit.de cenſi.⁊ Bar.in.l.fi.ff.quoꝛũ
bono. licet em̃ nõ ſit dare poſſeſſioneʒ vel quaſi ex annua pꝛe/
ſtatione perſonali tamẽ impꝛimit᷑ quidam ſtatus ꝑ quem po/⸗
teſt peti reſtitutio.hoc tenet ab.in.d.c.querelam.⁊ allegat gl.
no. in. c. nullus.ij.q.ij.vide ab.in.c. bone.ð appel.v. colũ.qui
boc cõcdudit licet ꝑ alia verba.
¶ Poſſeſſoꝛio iudicio ad reſtitutionẽ.ſ.rei põt agi etiam ſu
per re ſpũali coꝛam iudice laico.vt vult glo.in.c.cũ dilectꝰ. de
elec.⁊ an boc ſit veꝝ.vide ab.notabiliter.in.c.fi.de iudi.⁊ ple
nius in. c. litteras.de iura.calũ.

¶ Poſſeſſoꝛio iudicio agit vxoꝛ ad recupandã rẽ ſibi dona
tam a marito lʒ donatio nõ valuit.vide.j.vxoꝛ.

¶ An in poſſeſſoꝛio iudicio debet iuris oꝛdo ſeruari.vide ſu⸗
pꝛa oꝛdo.
¶ Cum agitur petitoꝛio ⁊ poſſeſſoꝛio ſimul ſi pꝛius cõſtat de
poſſeſſoꝛio debet iuderx ſuper illo ſtatim pꝛonunciare dilata
queſtione ſuper ꝓpꝛietate.vt colligitur ex.c.ſuboꝛta.de re iu
dica.facit optime.c.cum veniſſent.de inſti.⁊ hoc ſiue cõſtet de
poſſeſſione per cõfeſſionem ſiue alias.vt no. Inno.in allega
to.c.ſuboꝛta.
¶ Poſſeſſoꝛio poteſt agi ꝓ iuribus incoꝛpoꝛalibꝰ vt ſi ſub
iecti nõ admittant dominũ videntur expoliare eũ qu aſi poſ⸗
ſeſſione ſubiectionis:agitur ergo cõtra eos poſſeſſoꝛio.colli⸗
gitur ex.c.fi.de iudi.quod no.pꝛo his que no.in.c.olim.tertio
de reſti.ſpolia.⁊ in.c.querelam.de elec.⁊ in.l.ſi certis annis.
C. de pactis. H
¶ Poſſeſſoꝛio recuperande qñ agit᷑ debet obſeruari oꝛdo
iudiciarius alias ꝓceſſus coꝛruit.no. in.c. conſultationibus
de offi. dele. ⁊ ſentit Bar. in. l. vnica. C. ſi de mo. poſſeſſio.et
ab. in. c.ij. vt lite pendente.
¶ Poſſeſſoꝛiuʒ etiã petitoꝛij ſuſpenſiuũ põt accumulariſeu

ſntentari in cauſa appellationis. vt legit᷑ ⁊ no. in cle.vna.de

cauſa poſ.⁊ ꝓpꝛie.⁊.c.ex cõqueſtione.de reſti.ſpolia.ab.in.c.
accedens.ij.vt lite nõ cõteſta.
¶ Agens poſſeſſoꝛio in beneficialibus nõ compellitur oſtẽ⸗
dere canonicam inſtitutioneʒ.ſatis em̃ eſt coloꝛare poſſeſſio⸗
nem. vt.c.cũ ſuꝑ.de cau.poſ.⁊ ꝓpꝛie.Archi.in.c.eũ qui.de eo
q̃ mitti.in poſ.lib.vi.⁊ hoc verũ niſi cõſtaret de defectu tituli:
qꝛ tunc nõ fiet reſtitutio ne detur vicioſus ingreſſus.vt alleg.
c.eum qui.ab.in allega.c.cum ſuper.circa pꝛin.⁊ in.c. in litte⸗
ris.eo.ti.⁊ vide.j.ſententia in cauſa beneficiali.vide.j.ver.be
neficium licet.
¶ Poſſeſſoꝛis renũciato an poteſt intentari petitoꝛiuʒ vel
econtra.vide nota.in.c.paſtoꝛalis.ð cauſa poſ.⁊ ꝓpꝛie.⁊ ibi
ab. vi. colum.
¶ Poſſeſſoꝛio agere volenti an obſtet ſentẽtia lata ſuꝑ peti
toꝛio.vide notabiliter ab.in.c.paſtoꝛalis.de cauſa poſ.⁊ pꝛo
pꝛie.x.colum. .
¶ Petitoꝛio ſuſpenſo in pꝛima inſtantia vel in cauſa appel
lationis an poſſit poſſeſſoꝛium intentari per actoꝛem vel reũ
ibidem per ab.xij.colum.
¶ Poſſeſſoꝛiũ an ⁊ qñ põt cõcurrere cũ interdicto retinẽde
⁊ an poſſunt ſimul petitoꝛium cũ poſſeſſoꝛio accumulare.vi⸗
de plene per ab.in.c.cũ dilectus.de cau.poſ.⁊ ꝓpꝛie.⁊ Bar.
in.l.naturaliter.S.nihil.ff.de acqui.poſ.
¶ Poſſeſſoꝛio nõ põt agere ſpoliatus poſt ſnĩam ↄtra euʒ
latam in petitoꝛio.vide.j.ſpoliatus poſt ſnĩam.
¶ Poſſeſſoꝛio agenti obſtat defectus notoꝛius ꝓpꝛietatis
vel poſſeſſiõis.no. Inno.⁊ Jo.an.in.c.ij.de reſti.ſpo.⁊ no.in
c.ſuꝑ hoc.de renũcia.nam in beneficialibus ex quo renuncia
tio fuit facta in iudicio velextra iudiciũ in pᷣſentia tantoꝝ.qꝙ
