eo.ti.l. generałr. C. de nõ nu.pe.⁊ Abb.i all.c fi.vide.j. ꝓbat
¶ Cõ feſſio fa cta ꝓpter aliud etiã in pñtia ꝑtis plene nõ ꝓ/
bat colligit ex. ci. de ſuc. ab inteſt. ⁊ ibi Abb. v. colum.
¶ Verba enũciatiua ꝓlata ꝓpter aliud nõ inducũt diſpoſi
tionem. vt in. c.ſi papa,.de pꝛiuile.li.vi.ſi tñ verba enunciati⸗
ua fuerũt pꝛincipaliter ꝓlata ꝓpter ſe ⁊ nõ ꝓpter aliud indu
cunt diſpoſitio nẽ.vt.l. ex hac!. criptura. ff. de dona. in diſpoſi
tiõe tamẽ ad pias cauſas ſufficiũt verba enunciatiua etiam
ꝓpter aliud pꝛolara.qð ſentit Bar. in.l.. C. de ſac. ſan. eccle.
na in his ſufficit ſolennitas iuris gentium.vt ibi no.⁊ firmat
Abb. in. c. fi. de ſucceſ. ab inteſt.iiij.colum.
¶ Vlerba enũciatiua in vltima volũtate ꝓlata ſi emittantur
ꝓpter ſe ꝓbant dũ tamẽ iuramentum ſit appoſituʒ.vt ĩ auẽ.
qð obtinet.C. de ꝓba.ſi tamen ceſſat iuramentũ ⁊ pars ẽ pꝛe

ſens vel notariꝰ recipit cõfeſſionẽ per partẽ in pᷣſentia pbat

plene cõcludit Abb.in.c.fi.de ſucceſ.ab inte.pe.colum.
¶ Cõfeſſio emiſſa ꝑ verba inducentia cõtẽplationẽ alicuiꝰ
nõ inducũt obligationẽ.vide.j.verba generalia.
¶ QLicet regulariter nõ põt quis recipere ꝑtem cõ feſſiõis ꝓ
ſe ⁊ ꝑtem reijcere ex quo ↄfeſſio emanat ſub certa qu alitate⁊
ↄtinet vnũ factũ.vt no.in.c.i.de cõfel.li.vi.⁊.l.aurelius. .itẽ
q̃ ſit ff. de li.leg.⁊.l.ſi quidẽ excep.⁊ no.Abb.in.c.bone.ð po
ſtu. pla.ſi tamen cõfeſſio emanat cũ certa qualitate põt nihil
ominus aduerſariꝰ reciꝑe cõfeſſionẽ q̃tenus facit ꝓ ſe:reijce⸗
re qualitatẽ quatenꝰ facit cõtra ſe.vt ẽ tex.cũ gl.in.c.cũ veniſ
ſent. de inſti. qð exemplificat Bar.in.d.l.aurelius.S.itẽ q̃ ſit.
qꝙ; ſi confiteoꝛ me occidiſſe ſempꝛoniũ ad defenſionẽ meã po

reſt aduerſanus capere cõfeſſionẽ ↄtra me reſpectu ↄfeſſio⸗

nis ⁊ repellere quatenus ẽ pꝛo me.ſ.reſpectu defenſionis:qꝛ
pᷣſumptio eſt contra occidẽtem pꝛima fronte cum ſit actus a
iure damnatus.⁊ ideo mihi incumbit onus ꝓbandi defenſi⸗
onem. Mo.abb.in allł.c.cum veniſſent.ij. colum.

LConfirmatio.

¶ Cõſirmatio licet regulariter in officijs ſecularibus etiã re
quirat᷑.vt no.glo.in.l.pꝛiuatoꝝ.C.de iuriſdi.om.iudi.⁊ no.in

c.cũ in eccłia.de elec.valet tamẽ ↄſuetudo qua in minoꝛibus

beneficijs vel officijs ex ſola electione plenũ ius acquiratur
electo.qð videt᷑ tenere bal.ĩ auc. habita.C.ne fi.ꝓ pa.⁊ Abb.
in.c.cũ in iure.de elec.circa pꝛin.⁊ vide Abb.iĩ.c.nihil eſt. eo.
ti.x.colum.

¶ Cõfirmatio electiõis ſolennit᷑ facta edicto ꝓpoſito an au

diantur oppoſitiões ſeu cõtradictoꝛ.vide plene per Abb.in
c. cum olim.de dolo. ⁊ contu. .—

SSðõ

¶ Kõfirmatio pape opat᷑ effectꝰ qs vide.j.pᷣapa de oꝛdiĩata
¶ Cõſirmatio ſnĩe facta ꝑ inferioꝛẽ a pꝛincipe operat᷑ eoſdẽ
effectus quos oꝑatur ↄfirmatio facta a pꝛincipe.de quibus
vide.j.papa deoꝛdinata.ſed talis cõfirmatio inferioꝛis nihil
oꝑatur niñ fiat ꝑ viã cõtentioſe iuriſdictiõis.ita q; ſumit vim
potius ex pᷣſumptiõe ſnĩe ſue qᷓ; ex ſua ptãte.vt not.in.c.ea q̃.
de re. iurl. ⁊ ideo dicit Inno.in.c.i.de tranſac.ꝙ petẽs hanc
cõfirmationẽ coꝛã inferioꝛe habet docere ꝙ iudex fuit qui tu
lit eã ⁊ oꝛdinẽ ſeruauit:nõ tamen habet neceſſe pꝛobare ꝙ
ſit iuſta.ar.in.c.ĩ pñtia.de renũ.Ab.in alł.c.ea que.vide.j.pa
pa de oꝛdina.tãgit idẽ Abb.i.c.ide ↄfir.vti.vel inuti.
¶ Lõ firmatio validitatis nõ eximit quem a iuriſdictiõe ſui
iudicis inferioꝛis.vide.j.iudex inferioꝛ.⁊c.
¶ Qõſfirmatio facta a pꝛincipe in foꝛma cõ muni vel ex certa
ſcĩa quid operet᷑ ⁊ an ligat manus oꝛdinarij vt nõ poſſet co⸗
gnoſcere de validitate facti vel alia de cã.vide plene ꝑ abb.
in. c. i. ⁊.ij.de cõfir.vti.vel inuti.⁊ in.c.dudum.de deci.
¶ Cõfirmatõʒ nõ poteſt petere electꝰ ex duplici electõe:alia
ſcʒ valida ⁊ alia nulla.vt.c.vt quis duas.de elec.li.vi.poteſt
tamẽ retinere ſeu ↄfirmatiõ eʒ petere poſſeſſiõis beneficij ex
duplici collatiõe vt ibino.⁊ eſt rõ qꝛ ↄfirmatio electionis re
quirit inĩam ſiue decretum qð ſuper incerto interponi nõ po
teſt. vt in.c.i.de concel.pben.li.vi.⁊ ĩ cle.i.eo.ti.petens tñ poſ
ſeſſionẽ vel eã defendens nõ petit decretũ interponi ſed ſim⸗
pliciteꝛ factũ tueri vel exequi:⁊ ſic tituloꝛũ purificatio nõ in⸗
ducit aliquã in cõuenientiã vel iuris impoſſibilitatem vt cõ⸗
cludit LZapus ſua alła.cxxxij. que eſt finalis.
¶ Qõfirmatio electiõis nulle facta a papa ſciẽter validat ele
ctiõem reſpectu eoꝝ que ſunt de iure poſitiuo.ſñi autẽ fiat ab
inferioꝛi vitium nõ purgat᷑ trãſferturtñ onus pꝛobãadli in ex⸗
cipientẽ.de accu.ſuper his.⁊ glo.in.c.i.de poſtu.pᷣla.lib.vi.⁊

in.c.qᷓ ſit.de elec.eo.li.Yo.de lig.⁊ Abb:in.c.cum ſuper ð cã

poſſeſ.⁊ pꝛopꝛi.circa pꝛin.
Qoõfirmatio electiõis inualide facta oꝑatur vt ſi ↄfirmatꝰ
fuit poſſeſſionẽ adeptꝰ ⁊ poſtmodũ ſpoliet᷑ debet reſtitutio⸗

nem ↄſequi.vt alleg.c.cum ſuper.qð verũ vbi nõ ↄſtat de in

ualida electiõe:ſed ſi cõſtat de defectu tituli nõ fiet reſtitutio
no. Inno. in.c. ↄſtitutꝰ.de fi.pᷣſby. Item ↄſirmatio tribuit fa
cultatem adminiſtrandi ⁊ ex quo putabat᷑ legitima valebũt
geſta rõne publici officij.no. Inno.in.c.nihil.de elec. facit.l.
barbarius.ff.de offi.pᷣſi. YIteʒ dat colorem electioni vt nõ va
leat ſecunda pꝛima nõ caſſata.ar.in.c.inter dilectos.ð exceſ.
pᷣla. Abba. iin all.c. cum ſuper.i.colum.
¶ Qõ firmatio ꝓuiſionis facta nõ pᷣcedẽte citatione vbi eſt
collatoꝛ vł oppoſitoꝛ vl nõ pᷣcedente edicto vbi nõ ẽ oppoſi
toꝛ eſt ipſo iure nulla.⁊ admittit᷑ ↄtra eum exceptio nullitatᷣ
vt.c.fi.de elec.li.vi.⁊ no.ꝙ requirit᷑ ꝙ edictũ nõ ſit fraudulẽ:

tum.vt qꝛ minꝰ acceleratũ ⁊ cũ termino breuiſſimo ne ꝑueni

at ad noticiã partis.nam i tali caſu oppoſitoꝛ eẽt nimis ſup⸗

plãtatus ⁊ eẽt pꝛeſumptio ↄtra ↄfirmatiõem.arg.in.c.vt no⸗

ſtrum. vt eccl.bene.abb.in.c.cum olim.de cã poſ.⁊ ꝓpꝛie.ĩ fi.
⁊ vide.j.exceptio nullitatis ↄtra ꝓuiſum. B
¶ Si ↄfirmatio electiõis fit coelecto nõ vocato nomĩatim

cũ fit electio in diſcoꝛdia talis ↄfirmatio eſt nulla.vt.c.fi.de

elec.li.vi.⁊ ſi virtute talis ↄfirmatiõis taliter cõfirmatus ad
miniſtrat incurrit penã.c. auaricie.e.ti. Item cõfirmatio de⸗
bet fieri per oꝛdinariũ de ↄſilio ſui capituli alłs eſt irrita.c.no
uit. de bis q̃ fi a pᷣla.⁊ ſi ꝑs dicat coelectũ eẽ citatũ vł oſiliũ
capituli requiſitum hoc tenet᷑ ipſe ꝓbare.no. Inno.in.c.cuʒ
in iure.de offi.dele. ⁊ eſt deciſio rote ↄcluſone.cccvi.ideʒ ſi P
opponat᷑ aduerſus ſnĩam niſi in inſtrumento ſnĩe dicaturq/
pars cõtra quã eſt lata erat pꝛeſens tꝑe ſnĩe vt ibi.
¶ Si ꝓfirmet᷑ electio que nulla eſt talis ↄfirmatio dat colo⸗
rem ad petendũ reſtitutõeʒ ſi ſpoliatꝰ fuerit ↄfirmatꝰ no. Za
pus ⁊ Oñicus in.c.vnico.de eo qͥ mit.in poſ.li.vi.⁊ Hoſti.i
ſumma ti.de ↄceſ.pben.S.i.an.⁊ mathe.in.c.cum noſtris.nõ
th credo ꝙ h habeat locũ in caſu ↄuerſo qñ.ſ.electio eſt aliq̃
⁊ ↄfirmatio nõ tenet:qꝛ in pᷣmo cãu dat᷑ coloꝛ poſſidẽdiĩ ſe⸗
cñũdo nõ. vt no. an. in. c. ci noſtris.⁊ ẽ rõ diuerſitatis quia ꝑ
ↄfirmationẽ factã ab eo qͥ habet ius ↄferendi ⁊ ẽ aliqua da
tur ptãs adminiſtrandi ⁊ poſſidendi etiã ſi electio ſit nulla.
vt no.doc.in.c.tranſmiſſ.⁊.c.nihil.de elec. ꝑ electiõeʒ tamẽ

quãtũ cũq; canonicã ſi eius nõ ſequatur cõſirmatio iuridica

—

—

nñq; pmittit adminiſtratio nec poſſeſſio.imo ſitalis nõ iuri⸗
dice ↄfirmatus ſe ingerit adminiſtrationi incurnt penam. c.
auaricie.de elec.li.vi.qꝛ ipſo iure cadit a iure ſuo. b no.glo. in
c.fi.de elec.lib.vi.⁊ doc. in allł.c. tranſmiſſam. 7,c. nibhlil.
¶ Perconfirmationẽ an requirat᷑ ius in re.vide.j.electio.ᷣ
per electionen. „.
Eõfirm atio facta per papã in foꝛma cõinullũ pᷣiudicium
infert tertio.maxĩe ſi opponat᷑ clauſula ſi ita Evel ſiẽ luſte poſ
ſidetʒ. vtĩ.c.dudũ.ð decifac qð no.io.an.ĩc.dudũ.de pui.⁊ ĩ
c.int᷑ dilectos.de fi.inſtru.abb.i.d.c.dudũ de deci.circa pꝛin.

¶ Cõfrmatio dignitatum inferioꝝ pertinet ad epᷣm in tota

ſua dioceſi.⁊ vide.inſtitutio collatoꝛia.
Congregatio
Vlide.ð.capitulũ collegium cõſilium. ⁊.j.vniuerſitas.
Coniuratio
¶ Cõiuratio ſeu cõſpiratio dicit᷑ licita qñ clerici iurant⁊ ſta
tuũt ꝙ ten eant ſe ſmul ⁊ nõ ꝑmittat pᷣlatũ dilapidare vel ex⸗
cõmunicatũ nõ admittẽt vel heretico nõ obedient ⁊ ſimilia.
vt eſt bo. ter. cũ glo. in. c. ſane. xvi.q.vij.cauendũ tamẽ eſt ſjm
Hoſtiẽ.in.c.exbibita.de iudi.ne ſub hᷣ pᷣtextu cõiuratio illici⸗
ta nutriat᷑.in dubio aũt dicũt doc.in.c.fi.de teſti.co gen. ſem⸗
per pᷣſumendũ eẽ cõtra cõiuratiões.xi.q.i.ſ qui clericoꝝ.ma
xime ſi fiant in ꝑpetuũ vel generaliter no. Jo. and.in.cij.de
ver.ſig. ⁊ vide Abb. in. c. exbibita. de iudi.ij. colum.

Coniunctus
¶ Coniũcta perſona licet poſſit petere vt ſoluat᷑ nõ tamẽ po
teſt agere vt ſoluatur ſibi Abb. in. c.cuz. m. de conſti. ⁊.c. que
relam.de elec.ix.colum.
¶ Cõiuncta perſona poteſt agere ſeu ĩpetrare ꝓ diũcta vſq;
ad quartũ gradũ in linea tranſuerſali pin Guil.de cu.albłe.l.
petitionẽ.C.de aduo.diuer.iudi.abb.tamẽ in.c.nõ nulli.de re
ſcrip.S.ſũt ⁊ alij.dicit hoc eẽ arbitrariũ.⁊ ibi dicit ꝙ ↄiuncta
perſona dicit᷑ naturalis ⁊ etiã ſpunꝰ.⁊ vide qð notant᷑ dicit
abb. in. c,. coꝛam.de offi.dele.

¶ Cõiuncta ꝑſona admittit᷑ ſine ſpeciali mãdato eti in caſi

bus requirentibꝰ ſpeciale mãdatũ v bicũqʒ caſus qui requiꝛit
ſpeciale mãd atũ ẽ modici pᷣiudicij.no.abb.in.c.ↄſtitutus.de
in integ. reſti. vide.Sö.canonicꝰ nõ admitti᷑.
¶ Zerx permittens aliqͥd ↄiũctis perſonis intelligit᷑ de ↄiun
ctis rõne ſanguinis.nõ autẽ de ↄiunctis ↄiunctõe accidenta
li vel ficta.no.doc.in.c.nõ nulli.de reſcrip.vt refert abb.in.c,
cuz eſſes, de teſta. xij. colum.
Cõpenſatio
¶ CZompẽſationẽ põt excõmunicatꝰ opponere ↄtra actoꝛẽ
debitũ petẽtem.vide.j excõmunicatus poteſt in iudicio.
¶ QAicet mutua crimina mutua cõpẽſatione tollant᷑ ꝑ.c. in/⸗
tellerimꝰ de adul.nõ tamẽ habet locũ qñ criminalit᷑ agit̃ nec
babet locũ quãdo cõmittunt᷑ circa diuerſa.vt qꝛ tu dixiſti mi
bi cõuiciũ ⁊ ego tibi.vel furatus es mihi aliquam rem ⁊ ego
aliã tibi.quia nõ fit cõpenſatio ſed quilibet agit ꝓ ſua iniu⸗
ria. no. Inno. ⁊ ab.i.c.intelleximꝰ. de adul.vide.j.fides.⁊ me
lius per Inno.in.c.ſicut.ij.de iureiur.
¶ Compsſatio licet admittat᷑ de pecunia ad fructꝰ iã cõſum
ptos.i.ad eoꝝ pᷣciñ nõ tñ admittit᷑ de pecunia ad fructꝰ extã
tes de liquido ad dubiñ.no. Inno. Hoſti.⁊ Jo.an. in.c.ad
noſtram.i de iureiur.vide Cp.in.l.i.C.de pig.ac.

¶ Cõpenſatio admittit in depoſito de ↄſenſu deponentis.

vide.j.exceptio.ᷣ.cui dat᷑.
¶ Compẽſatio ceſſat ꝓpter odiũ ꝑfidie vt in depoſito.vt.c.
bona fides de depo. Item ceſſat ꝓpter dubiũ.vt qꝛ nõ ẽ liqͥ
dum vt ibi in fi.item ꝓpter fauoꝛem vt in tributis q̃ debẽtur

fiſco.ff. de iure fiſci.l.aufert᷑.S.qui cõpẽſationem.no. Jo.a n.

in alleg. c. bona files.
¶ Siſtat de debito actoꝛis ꝑ cõfeſſionẽ rei volẽtis cõpẽ/
ſare admittit᷑ exceptio cõpenſatiõis:licet ita de facili nõ poſ

ſit liquidari debitũ cõpẽſandũ.nã cũ actoꝛ releuat᷑ in vno.ſ.

per ↄfeſſionẽ rei patient ſerat ſi reus releuat᷑ in alio.ad boc
l. fi. .l. eum qui.ff.de iureiurↄcludit abb.in.c:bona fides,.de
depoſi.iij. colum.

¶ Si debſtñ ↄſtat ꝑ pbatiões actoꝛis nõ admittit᷑ exceptõ⸗
compẽſationis ex quo incõtinenti liq̃re nõ poteſt ⁊ hoc vbi
cõpetit actio ꝓ illo debito.vt no. Ban. in. l.aufert᷑. S.qui cõ⸗
penſationem. ff. de iure fiſ. Si autẽ cõpẽſatio petit᷑ in ea re in
qua adhuc nõ competit actio ꝓ illo debito iũc admittit᷑ cõ/
pẽſatio ne res pereat:nam multa ſunt ſpecialia quãdo timet
de interitu rei.vt.l.i. ff. de fer. ⁊.c.licet.⁊.c.fi.eo.ti.abb. vbi.S.
in.c.bona fides.iij.colum.
¶ Cõpenſationis exceptio vbi opponit᷑ per reũ debito p⸗
bato ꝑ ꝓbatões actoꝛis dʒ liquidari infra tpᷣs.j.qð dʒ ſnĩa
executioni mãd ari.ſ.infra duos mẽſes in debito fiſci.vt.l.in
fraudẽ.ff. de iure fiſci.⁊ infra q̃drimeſtre qð dat᷑ in rebꝰ pᷣua⸗
tis in actiõe ꝑ ſonali.vt.c.qð ad cõſultationẽ.de re iudi.⁊ in
l. ij. . iij.ff. e. ti. quia ille qui cõpenſat dicit᷑ ſoluere.vt.lampli
us. ff. rẽ ra. ba.ſi tamẽ debitũ ↄſtat ꝑ ſol cõſeſſionẽ rei: tunc
qꝛ nõ dant᷑ niſi.x.dies ad ſoluendũ.vt no.in.l.ſi debitoꝛ.ff.ð
iudi.⁊ in.c.dudum.ij.de elec.tunc infra.x.dies dʒ reꝰ ↄfeſſus
cõpẽſationis debitũ liq̃dare.no.abb.i.bona fides.iiij.coł.
¶ Si emphiteota nõ ſoluit canonẽ ꝑ bienniũ ⁊ dñs diẽ ipᷣm
cecidiſſe a iure ſuo ille alle.ꝙ dñs ſibi in tanta vel in maioꝛi
quãtitate tenebat᷑ tunc nõ incidit in penã:qꝛ nõ fit compen/⸗
ſatio ab ipſo iure ſed ab homine tantũ niſi ad euitandũ auſũ
vſurariñ.vt eſt tex.no.iuncta glo.in.l.ſi cõſtat.C.de compen.
vbi no.doc.⁊ abb.in.c.bona fides.iiij.colum.hoc tenet nota
¶ Qõpenſatio admittit᷑ in bis q̃ in ſuo genere recipiũt fun⸗
ctionem vt in his que pondere mẽſura vel numero cotinent᷑
de quo vide no.ꝑ Jo.fabꝛi.inſti.de acti.S.bone ſidei.⁊ glo.⁊
doc.in.c.bona fides.de depo.⁊ ibi abb.
Compromiſſum
¶ Cõpꝛomiſſũ in actu electiõis nõ valet ſi fiat ab vno noĩe
oĩm alijs pñ̃tibꝰ ⁊ nõ ↄtradicẽtibꝰ:qꝛ cũ iſta res nõ ſit leuis
iĩmo magne ĩpoꝛtãtie debẽt ſigillatim oẽs indri ⁊ expᷣſſe con⸗
ſentire. vt in.c.in cauß.de ele.ex qͥ no.ꝙ ĩ arduis explicãdis ĩ
vniuerſitate debẽt oẽs expᷣſſe ↄſentire nec ſufficit ꝙ actus ex⸗
plicet᷑ per aliquos noĩe alioꝝ licet ille taceãt ⁊ nõ ↄtradicãt
quia in re oneroſa ⁊ graui debet interuenire cõſenſus expꝛeſ
ſus ⁊ taciturnitas nõ babet᷑ ꝓ conſenſu.facit qð no. Inno.
in. cĩ geneſi. de ele. ⁊ regula is qui tacet.de reg.iu.li.vi:ab b.ĩ
alle.c. in cauſis.de elec.
¶ Cõpꝛomiſſarij ad eligẽdũ poſſũt ex ſeipᷣis vnũ eligere.vt
c.cũ in iure.de elec.⁊ ibi doc.ſgnãt er abb.in glo.in.l.plane.
ff. qð cuiuſq; vniuer. archi.in.c.qui epᷣ atum.viij.q.i.vnde nõ
poteſt dici ꝙ electus oꝛiat᷑ a ſe ſed potiꝰ a deo ⁊ a ſocijs.vt
no. in ſili.in.l.cũ ipſe.C.de cõtrahen.emp.⁊ abb.vbi.S.idem
no.abb.in.c.cõſuluit.de iurepa.
¶ Cõpꝛomiſſarioꝝ ad eligendũ ptãs denoluit᷑ ad ↄſocios
⁊ nõ ad capitulũ ſi aliqui eoꝝ eligũt ſeienter indignuʒ.quia
pars cõpꝛomiſſarioꝝ que nõ delĩquit cenſet᷑ maioꝛ pars vt
babet in ſimili.in.c.cõ gregato,.de elec.no ta.abb.in.c.cuʒ in
iure eo.ti.in fi.
¶ Cõpꝛomitti põt ſuꝑ cã criminali ciuiliter mota ĩ arbitros
no.io.an.in.c.irrefragabili.S.ceterũ.de offi.oꝛdi.⁊ eſt text.ĩ.c,
quintauallis.⁊.c.veniens.de iureiur. DW
¶ Cõpꝛomitti põt in laicum in cauſa vſuraria ſuꝑ vſurj pꝛe
teritis nõ futuris,. nec ex laudo det᷑ materia fenerãdi.vt no.in
c.ↄtingit.de arbit.ſed ſi per fraudẽ vſuraꝝ pars fuit inducta
ad compꝛomittẽdum.vel ſi compꝛomiſſum nõ fuit ſponte fa⸗
ctum nõ valet.no.in.c.ex lr̃is.de iureiur.⁊ cle.diſpendioſam
de iudi.io.an.in addi.ſpe.in ti.de vſur.iij.coł.abb.in.c.cõtin/⸗
git de arbi.
¶ Compꝛomittere nõ po teſt pꝛelatus ſuper re immobili ec/
cleſie ad inferendum perpetuum iudicium eccłe ſine auctoꝛi⸗
tate ſup erioꝛis ⁊ cõſenſu capituli.no.io.an.poſt Hoſti.in, c.
ꝑuenit.de arbi.⁊ lapus in alle.c.ij.de bis que fiũt a pꝛela.vbi
dicit ꝙ pᷣlatus compꝛomittẽdo ſuper re eccleſie in cãu in quo
põt:nõ põt dare poteſtatem arbitro vt ꝓcedat de ſure ⁊ de
facto. Hota abb.in.c.cõtingit.de trãſac.in fi,vide.j.tranſige
re poteſt pꝛelatus.vide ⁊ lapum ſua allega.cij.hoc idẽ not.
abb.in. c. cum tẽpoꝛe.de arbi.⁊ in.c.ex parte.eo.ti.vide.j.pꝛe
latus nõ poteſt cedere liti.

7
——— — „ „ —

¶ Cõpꝛomitti nõ põt in aliũ cã ſpũalis ꝑ laicũ q;; x papam
e ij

vt. c. ij. de iudi.ita nec vllus citra papã põt auctoꝛisare vt in
ſolũ laicũ poſſit cõ pꝛomitti de iure ſpũali.no.inno.⁊ abb.in
c.dtingit.de arbi.facit cle.ne romani.de elec.epᷣs tñ põt com
pꝛomittere cãm ſpũalem in clericũ ⁊ laicũ iunctum:nõ tamẽ
poteſt cãm ſpũalẽ dlerico ⁊ laico delegare neq; arbitrari de
re ſpũ ali nõ eſt actꝰ ſpũalis merito in clericũ ⁊ laicũ auctoꝛi⸗
tate ſuꝑioꝛis põt cõpꝛomitti:ſed iudicare de re ſpũali ẽ pꝛo⸗
bibitũ.vt.c.quanto.de indi.laicus tñ põt eſſe aſſeſſoꝛ iudiqᷣ
eccleſiaſtici vt doc.in alle.c.ↄtingit.⁊ abb.in.c.per tuas.eo.
ti.circa pꝛin.
¶ Lõpꝛomiſſũ lʒ poſſit fieri in laicũ ⁊ clericũ ſuꝑ re ſpũali:
quia ipſũ arbitrare nõ ẽ qͥd ſpũale.cognoſcere tñ de re ſpũa⸗
li vel annexa eſt qͥd ſpũale:ideo ꝑ laicũ etiã cũ clerico diffini
ri nõ põt.vt eſt expꝛeſſũ in.c.ñ iudex laicus.ðe ſen.excõ.li.vi.
⁊. c. tuam.de oꝛ.cog.eſt cõcluſo Abbat in. c. ſignificaſti. de
foꝛo compe,.viij.colum. .
¶ Cõpꝛomittere poſſũt partes in arbitratoꝛem ſuꝑ cã reſti⸗
tutionis.no.bar.in.l.pompo.ff. de re iudi.qð eſt veꝝnõ vt re
ſtituat ſed vt cõ ponat inter partes ſuper cã reſtitutionis.vt
no.abb.in.c.cauſam.de in integ.reſti.
¶ Quando fuit compꝛomiſſum in duos vt ipſi eligerẽt par
tibꝰ arbitros qͥ determinãt q̃ſtionẽ valet tale cõpꝛomiſſũ:nã
ptes ↄfitentes de aliquibꝰ amic pñt ſibi dare ptãtem eligen
di eis arbitros.ar.l.nõ diſtinguemꝰ.S.q̃ſitũ.ff.de arbi.⁊.c.cũ
a nobis de arbi.⁊.c.innotuit.e.ti.vbi nota Abb.
Poteſt dari ptãs arbitro eligẽdi ab initio aliũ arbitrum:
qͥ ꝓcedat ſecũ vel ſine eo. Jo.an.⁊ Abb. in alleg. c. innotuit
circa fi.vbi nota.qꝙ arbitratoꝛi licet nõ arbitro põt dari ptãs
vt etiã in caſu diſcoꝛdie poſſit eligere tertiũ.⁊c.
¶ Cõpꝛomiſſũ erpirat ꝑ moꝛtẽ alteriꝰ.cõpꝛomittẽtiũ etiam
ſi añ moꝛtẽ fuerat ĩ cã ↄcluſũ itaq; nõ reſtabat niñ ferre ſnĩaʒ
vt. c. ex ꝑte.de arbi.⁊ ibi Abb.⁊ Bar.in.l.diẽ ꝓferre. e.ti.
¶ Sicõpꝛomittit᷑ in delegatũ cã ſibi ↄmiſſa nõ ꝓpter bex⸗
pirat ptãs delegata quãtũcũq; ſpecifice nõ fuerit reſeruata
ptãs delega.no.gl.in.c.ſi aũt.de reſcri.ſecꝰ ſi de cã alteri com
pꝛomiſſa ꝑtes faciũt cõpꝛomiſſũ:qꝛ tũc vident᷑ recederea cõ

pꝛomiſſo.vt.l.ſʒ ſi ĩ Fuũ.sS.fi.ff.ð arb.Abb.i.c.ĩnotuit ð arbi.

¶ Cõpꝛomiſſũ añ ſnĩam latã finit᷑ moꝛte alteriꝰ cõpꝛomittẽ
tiũ:vnde nõ tranſit in heredes cõpꝛomittentiũ niſi de eis ſit

cautũ in cõpꝛomiſſo ẽ caſus ſᷣm mentẽ.c.fi.de arbi.lʒ regula⸗

riter ois obligatio tranſit in heredẽ lʒ de herede nõ ſit facta
mentio in tractatu.vt.l.veteribꝰ.C. ð ↄtrabẽ.⁊ cõmit.ſti.hoc
tñ fallit qũ pactũ factũ cũ defuncto coheret ꝑſone ipᷣiꝰdefun
cti.itaq; ex natura ipᷣiꝰ actꝰ nõ põt ipᷣa obligatio ↄcemere he
redẽ.vt no. Bar.ĩ.l.eadẽ.ff.de vᷣb.obli.⁊ l.qui diſceſſerit. ff.
qui ſatiſda.cog.⁊.l.poſtulauit.ff.ad treb.no. Abb.in.d.c.fi.
de arbi. ⁊ rõnem djrie vide ibi plene per eum.
¶ Zõpꝛomiſſũ lʒ moꝛte alterius cõpꝛomittẽtiũ expiret.vt.c
fi.de arbi.nõ tñ expirat effectꝰ iã ꝓductꝰ de pᷣterito.vñ ſi fuit
coꝛã arbitris interrupta pᷣſcriptio ꝑ liqᷓ ↄteſta.vł alio modo
legitimo nõ expirat ille effectꝰ.vt.i.pe.C.de arbi.⁊ ibi firmat
Bal. ⁊ Abb. in. c. fi.de arbi.vide.S.acta cauſe.

¶ Cõpꝛomiſſarijs ptãs data an põt reuocari reintegra.ple

neꝑ Ainto.⁊ Abb.i.cĩ cauſis.de elec.ix.colum.
¶ Cõpꝛomiſſum eſt ſtricti iunis nec per dolum qui ei dedit
cãm inducit᷑ nullitas.vide.j.dolus.
O Cõpꝛomiſſi ũ qñ eſt factũ ſimpłr ⁊ nudo pacto nulla inter
ueniente ſtipulatõe nec pena nec eti iuramẽto tũc de iure ci⸗
uili ex tali arbitrio nõ oꝛit᷑ actio nec exceptio.vt.l.diẽ ꝓferre.
ff. de arbi. Abb.in.c.ꝑ tuas.de arbi.ſed ſi ꝑtes expᷣſſe hᷣ ege⸗
rũt ꝓducit᷑ exceptio.vt.lł.litiga toꝛes.ff.eo.ti.
¶ Arbitnũ ſecutũ ex cõpꝛomiſſo fcõ ex nudo pacto de iure
canonico oꝛit᷑ actio ad intereſſe.vt.c.i.de pactj.p Abb.vbi..
Arbitriũ emologatũ tacite vel expᷣſſe ꝑ ꝑtes iʒ nudo pa/⸗
cto factũ fuit ex tali ſnĩa oꝛit᷑ actio ⁊ exceptio ⁊ ꝓ ipᷣiꝰ execu⸗
tione põt agi ac ſi pena fuiſſet appoſita etiã ſi ꝑtes nõ ſe ſub
ſcribãt.vt l.ne in arbitris.⁊.l.cũ antea.C.ð arbi.abb. vbi.S.

¶ Arbitnũ ſecutũ ex ſtipulatiõe etiã ſi pena nõ ſit appoſita

põt emologare tacite vel expᷣſſe.ↄcludit Bar.in.l.cuð antea.
Cde arbi. ⁊ abb. in. alle.c. pertuas.

1. . „ 2 5 Sog j. .
4 rGpꝛommi. o in q interuenit iuramẽtũ circa pene appo⸗/
itionẽ ſi ſequat᷑ arbitriũ pciſe põt peti ⁊ executio ſnie nec re⸗

qri᷑ alia emologatio. vt. cij,.de arbi. ⁊ B ppter reuerentiã iu⸗

ramenti.vt.c.cñ tꝑe.eo.ti.iſta eſt opi. Hoſti.quam appꝛobat
abb. ↄtra Inno.⁊ anto.in.c.per tuas.de arbi.idẽ Cy.ĩ.l.neĩ
arbitris.C.eo.nã iuramẽtũ dʒ in ſua ſpecifica foꝛma obſerus
ri.vt.l.ſi q̃s maioꝛ.C. de tranſac.⁊ iuramentũ hʒ vim illiꝰ clau
ſule ꝙ ſoluat᷑ pena rato manẽte pacto ⁊ ſic cõtraueniẽs tene
tur ſoluere penã ⁊ cõpellit᷑ ſeruare ſnĩam.⁊ no.in.l.cum põt.
§.filiꝰ matrẽ. de lega.ij.abbĩ all c.per tuas.⁊.c. cum ↄtingat
de iureiurã. .
¶ Cõpꝛomiſſũ põt fieri in mulierẽ tanq; cõem amicã ⁊ ami⸗
cabilẽ ↄpoſitricẽ ⁊ tale cõ pꝛomiſſũ põt mulier acceptare:vt
eſt tex.in.c.quintauallis.de iureiur.⁊ facit a cõtrario ſenſu.c.
dilecti. de arbi. ⁊ ibi abb.
¶ Cõpꝛomittere pñt derici in laicũ ſuꝑ rebꝰ tẽpoꝛalibꝰ ſine
auctoꝛitate ſuperioꝛis.vt in.c.ↄtingit.⁊ in.c.expoſita.ð arbi.
ſuꝑ ſpũalibus aũt nõ poſſunt vt alle.c.ↄtingit.
¶ Compꝛomiſſũ penale an põt emologari tacitu rnitate.x.
dieꝝ ⁊ quid tunc opet᷑ clauſula vt pena ſoluta.⁊c.vide no.in
c.dilecti.⁊.c.ꝑ tuas.de arbi.vide.Sõ.appellatiõis.
¶ Cõpꝛomiſſũ factũ ſuꝑ pluribꝰ quoꝝ aliqua nõ depende⸗/
bant a ptãte cõpꝛomittentiũ nõ inficit᷑ ꝑ expꝛeſſionẽ inutiliũ
ſed remanet cõpꝛomiſſũ validũ ſuꝑ alijs q̃ dependẽt a pote⸗
ſtate cõ pꝛomittentiũ:qꝛ tot vident᷑ cõpꝛomiſſa quot ſũt res
ſuper quibꝰ factum fuit cõpꝛomiſſum.ar.l.ſcire debemus.ff.
de verbo. ob. 2.l. etiã. ff.de minoꝛibus. vbi tot vident᷑ ſentẽtie
quot ſunt articuli in ęa cõtenti:⁊ tot vident᷑ ſtipulationes qᷣt
res in ſtipulationẽ dᷣducte colligit᷑ ex tex.c. cum tempoꝛe, de
arbi.⁊ ibi per abb.
¶ Cõpꝛomitti põt in iudicem oꝛdinarium tanqᷓ;ᷓ in arbitra⸗
toꝛem nõ tanqᷓᷓ in arbitrũ. vide glo.in.c.cũ tempoꝛe de arb.
2 in.S.tria.iij.q.vij.⁊ auẽ.ſi vero cõtigerit.C.de iudi.⁊ i.c. cau
ſam. de elec.⁊ idem in delegato.vt in.c.niſi.de pᷣben,no.abb.
in alle.c. cum tempoꝛe.
¶ Cõpꝛomiſſũ nõ poteſt fieri in arbitrum ſuper ſniam que
tranſiuit in rem iudicatam ⁊ babet executionem paratã nec
ſuper deciſis ꝑ ſnĩam.no.in.c.expoſita,de arbi.⁊ bar.in pꝛo⸗
hemio. C. ⁊ in.l.poſt rem.ff. de tranſac.⁊ in.l.pᷣſenti.ff.de con⸗
di.indebi.⁊ in.l.ſi quis in cõſcribendo,.C.de pactis.ĩ arbitra
toꝛem tamẽ poteſt ſuper deciſis cõpꝛomiſſum fieri cũ tale ar⸗
bitramentum dicatur quedam tranſactio.vt no.in.c.quinta⸗
uallis.abb.in alle.c.expoſita. .
¶ Compꝛomitti nõ poteſt in duos vt data inter eos diſcon/
dia ipſi eligant ſibi tertium.vt.c.innotuit.de arbi.⁊.l.item ſi
vnus.S. ſi in duos.ff. de arbi.⁊ ſi in tali cãu contingat diſcoꝛ⸗
dia debet eos oꝛdinariꝰ cõpellere ad eligenduʒ tertiũ.qꝛ bac
ptãtẽ hʒ oꝛdĩarius a lege.vt.c. ſuſpitiõis.de offi. dele. 7. c. cuʒ
ſpeciali.de appel.⁊ alle.S.ſi in duos.abb.in.d.ᷣc.innotuit.vbi
notat ꝙ nõ valet cõpꝛomiſſum factuʒ ſuꝑ eligenda perſona
incerta arbitri. vide ſupꝛa arbiter. vſi. delegat? poteſt. ð quo
vide latiꝰ ⁊ notabiliter abbatẽ in.d.c.innotuit. .
¶ Delegatus in quem cauſa compꝛomittit᷑ perpartes lic
poſſit vtraq; poteſtate vti ſuꝑ diuerſis articulis cãe nõ tamè
poteſt quãdo eſt vnus articulus indiuiſibilis.quia tunc po/⸗
teſtas arbitraria nõ conueniret cum delegata. anto. ⁊ abb.
in alle. c. innotuit. ð
¶ Compꝛomiſſũ licet ſit generale ſi ꝓſecutio fit reſpectu cer/
te cauſe nõ obſtat exceptio in ꝓſecutiõe alterius niſi malicio
ſe pars deſtiterit. ad boc.l.de rebus.ff. de arbi.no. abb. in.c,
ij. de libel. obla. v. colum. .
¶ Si cõpꝛomiſſum eſt in arbitratoꝛem ſine termino ⁊ ter eſt
ei denunciatum ꝑ partes ꝙ arbitret᷑ ex tunc licite põt ſpemi
2 poſtqᷓ; itum eſt ad iudiceʒ nõ poteſt rea ſſumere ius arbitrã⸗
di.vt.l.ſi litigatoꝛes.ff. de arbi.⁊.l.item ſi vnus.S.i.vt refert
bal.in auẽ.hoc ampliꝰ.C.de fideicõmiſ. —
¶ Compꝛomiſſo pendente ſi fiat ſecundum non facta men
tione de pꝛimo an videtur receſſum a pꝛimo.vide.l.litigato⸗
rum. ff.de arbi.⁊.l.ſed ſi in ſeruum.S.fi.⁊ glo.in.l.item ſi vnus
S. i.in fi.magne glo.iſta enim ſunt cõtraria ⁊ repugnantia q
duo ſimul ⁊ inſolidum ſint arbitri.vt.l.i.ff.de offi.cõſulis vo
luntas nanq; contrarioꝛum ſine repugnãtia nõ eſt rata.vt.l.
i. C. de furtis.⁊.l.vbi repugnantia.de regu.iur.vide tamẽ ad
hoc.l.ſi quis.S.fi.ff.de pꝛocura.⁊ quod no.in.il.ſi diuerſa.C.ð
tranſac.nil tamen aſſerit circa hoc Lapns ſua alle.cviij.
¶ Si compꝛomittat᷑ in aliquem vt recte pꝛocedat ⁊ ꝓnun⸗

nget

laſni⸗
erpt
nſue.

Pfte
dabi

tuter
no,in

ende⸗
utiliu
pote⸗
it tes
us .
entete
nest

bin⸗
eatb,
cA
abb,

qe
ee
po/
ℳMℳℳRπ
4,/

l

an

lco⸗
hi
;
bi
Ona
o

lg
tote
e
ſo,

/
ſcio
nc,

4
den
ni
ſn

ciet intelligitur de rectitudine naturali dato ꝙ; nõ aſſit recti⸗

tudo iuris poſitiui.vt colligitur per doc.excin omni.ð teſti.
facit.l.bona fides.ff.depoſi.
¶ Cõpꝛomiſſũ factum in aduerſarium tenet nõ vt pꝛocedat
ſicut arbiter. vt. l. ſi de re. ff. de arbi. ſed tanq; vt arbitratoꝛ ꝓ⸗

cedat ⁊ niſi bene arbitret᷑ ad arbitrium boni viri reducit᷑.vt

c. veniẽs.de iureiurã.⁊.l.ſi libertus.ff.de ope.li.no. Inno.in
allega. c. veniens. . —
¶ Si compꝛomittat᷑ in iudicem etiam tanq in amicabilem
compoſitoꝛem poteſtipᷣe iudex in eodem facto ꝓcedere tan⸗
qᷓ; iudex ⁊ tanqᷓ; arbitratoꝛ vt colligitur ex.c.niſi eſſent.de pꝛe

ben. ſic limitatur quod habet᷑ in auẽ vt diffe.iudi.⁊ ĩ auc.

*

ſi Ho cõtigerit. C. de iudi.per compꝛomiſſum enim in iudicio
nõ receditura poteſtate oꝛdinaria ſed ſimul ⁊ ſemel ex vtraq;
poteſtate poteſt iudex ꝓcedere ex quo eſt notandum ꝙ ſi iſte
iudex compꝛomiſſarius excedit metas iuris in ꝓnũciando qͥ
tenus fit a iure receſſus debemꝰ boc attribuere poteſtati ar⸗
bitrarie:quatenus autem iuridice ꝓcedit attribuendũ eſt po
teſtati oꝛdinarie ex quo infertur ꝙ actus geſtus ab habente

duplicem poteſtatẽ in dubio pᷣſumit᷑ geſtus ea poteſtate pm

quã actus tolerari põt.facit qð no.in.liiij.ff.de teſta.mili.no
ta abbatẽ in alle.c.niſi eẽnt.i.coł.⁊ melius per And re. Ban

in. c.fi,de reꝝ permu.

Compoſitio

¶ Vide.j..tranſactio.⁊ vide.j.iudex poꝛeſt ex cauſa legitima
⁊ vide.j.papa ex oꝛdinaria. L .
¶ EZõponere nõ poteſt iudex ſuꝑ iure ſuperioꝛitatis in pꝛeiu
dicium ſubditoꝛum niſi ſubditi cõſentiant.nam intereſt ſub/
ditoꝛum nõ habere plures dominos nec dominũ mutare.vt
l. imperialem. S. pꝛeterea ducatus.de pꝛohi.feu. alie.ꝑ Freð.

⁊ de.l.cõradi.S.ex eadem.l.no. Innoc.in.c.auditis.de pᷣſcri.
2 Hoſti.⁊ abb.in.c.dileeti.de maio.⁊ obe.⁊ in.c.fi.eo.ti.⁊ iõ

vbicũq; poſſũt ſubditi pᷣtendere intereſſe nõ valet pᷣſcriptio
facta per ſolũ dominũ ipᷣis ſubditis nõ cõſentiẽtibus vt ibi
cõcludit abbas:hinc eſt ꝙ inuiij vaſallis nõ poteſt rex ipos
donare. quod no.
¶ Eõp oſitio admittit᷑ ſuꝑ decimis perſonalibꝰ.vt no.doe.

ſuꝑ rubꝛica de decimis:ſed in pᷣdialibus aut partes volũt cõ

ponere ſuꝑ decimis pᷣteritis ⁊ tunc admittit᷑ quia potius fit
ſuꝑ fructibꝰ qᷓ; ſuꝑ iure ſpñ ali.vt.c.fi.de reꝝ ꝑmu.aut volunt

cõponere ſuꝑ fructꝰ futuros ad tempꝰ? ⁊ põt fieri cum aucto⸗

ritate epᷣi.ar.in.c.ij.⁊.iij.de his que fi.a pᷣla.aut imꝑpetiuuʒ ⁊

tunc aut ius eccleſie ẽ clarum.⁊ tunc citra auctoꝛitatez pape

nõ põt fieri.qꝛ nemo citra eum poteſt eximere laicũ a ſolutõe

d ecimaꝝ. vt. c. nobis.de decimis.ſed ſi ius eccłie eſt dubium
vt quia laicus allegat nimiã paupertatẽ ⁊ tũc admittit᷑ com

poſitio ſed nõ fit ſine cã qꝛ nõ debet ius eccleſie remitti ſine
cã.at.in.l.pactũ curatoꝛis.C.de pac.xij.q.ij.ſine exceptione.

ſʒ ecc kie inter ſe liberiꝰ pñt cõ ponere.qꝛ oẽs ecclłie ſũt vna ec.

cleſia.vi.qli.nouicianꝰ.no.abb.in.c.ſtatuimꝰ.de tranſac.
¶ Cõpoſitionem ſeu diſpenſationẽ nõ admittũt iura in cri⸗
minibus publicis.vt.c.i.de colluño.niſi ſubſit aliqua legiti⸗
ma cã diſpenſandi.vt.c.at ſi clerici.S.de adulterijs.de iudi.⁊
l. quid ergo.S.pena grauioꝛ. ff. de his qͥ no.infa.idẽ in ciuili⸗
bus ⁊ criminalibꝰ vbi ex diſpenſationevel cõpoſitione quis
cõmittit peccatũ moꝛtale vel in eo remanet:⁊ idem in iure po
ſitiuo pꝛeceptiuo quia ipſiꝰ trangreſſio inducit peccatũ moꝛ
tale:vt no.Hoſti.c.i.de treu.⁊ pace.idem in his que deuiant
a iure naturali vel diuino.no.Hoſti.⁊ abb.in.c.fi.de trãſac.
¶ Eompoſitio põt fieri inter clericos nomine ſuamʒ eccle⸗
ſiarũ ſuper decimis in futurum ſoluendis etiam citra ſuꝑio⸗
ris auctoꝛitatem.vt.c.ex multiplici de decimis.ſed tũc cõpo⸗
ſitio nõ excedit vitam tranſigentiũ.vt.c.veniens.de t ranſac.
⁊ abb.in allega.c.ex multiplici.in pꝛin.vbi nota ꝙ compoſi⸗
tio fimplici ter facta extendit᷑ ad pꝛedia in futurum acquiren
da cum laicis autem nõ poteſt cõponi ſuper decimis ppᷣteriij.
vt.c.vt ſuper.de re.eccle.nõ alie.⁊ no.in.c.fi.de re.ꝑmu.nec ſu

per decimis poteſt cõponi cũ laicis ſine ſuperioꝛis auctoꝛixꝰ

tate. de quo dic vt plene no.in.c.ij.de tranſac.⁊ in.d.c.l.⁊ eſt
ratio diuerſitaij..quia laici nõ poſſũt poſſidere decimas nec

pꝛeſcribere.vt.c.pꝛohibemus de deci,⁊ notat abb:in:c/cum

boiĩes. de decimis.

Conſcientia

¶ Judex an poteſt ſen debet contra cõſcientia m iudicare ſe

cundum acta ⁊ pꝛobata coꝛam eo.vide.j.iudex ſi babet con⸗/
ſcientiam. V
¶ Lõſcientie puritati nõ dʒ deeſſe iudicium rõnis vnde pec
cat ille qui ſequit᷑ cõſcientiam ſuam nõ infoꝛmatam ſm deuʒ
⁊ rõnem licet credat benefacere.vt.c.nõ ſolũ.de regulari.li.vi
ab b. in. c. cõſtitutus.ij.de appel.in pᷣn.
¶ De cõſcientia alicuiꝰ dum dubitatur ſtatur ſuo iuramen⸗/
to.vide.j.iuramentum.v.cũ de cõſcientia.
¶ Cõſcientiam valde ſubtilem habẽs nõ excuſat᷑ a dolo.vt
eſt tex.in.l.cũ quidã.vbi no. Bal.C. de fide inſtm.
¶ CLõſcientia ſuijpſiꝰ eſt teſtis ⁊ iudex ⁊ dicit᷑ cõſcientia ſta⸗
tus mentis in ſuo eſſe ⁊ dicitur a conſcio cõſcis.id eſt cogni⸗
tio ſuijpſiꝰ coꝛdis.⁊ eſt dictamen rõnis ⁊ ſi recta nõ eſt ratio
eſſe nõ poteſt.facit.l.vnica.S.ſane.de fo.compe.in fi.⁊ de re⸗
nunc.c.niſi cum pꝛidem.in fi.de voto.c.i.de reſcrip.c.ſtatutũ
S. aſſeſſoꝛem.li.vi.no. Bal,ſuper rubrica.C, ſi quis aliquem
teſta. ꝓbibu.
¶Q In teſtimonio cõſcientie cuilibet credit᷑ de ſeipᷣo.vt alleg.
§. aſſeſſoꝛem. ⁊.ff.de dote.pᷣle.l.theo pompꝰ.

¶ Cõſcientia dupliciter accipitur.quãdoq; dicit᷑ ↄſciẽtia de

licti.quãdoq; dicitur moꝛſus peccati. Vnde Oꝛatius. Mil
cõſcire ſibi nulla palleſcere culpa.no.glo.in.c.ille tantus rex
de peni.di.iij.xi.q.iij.quid obeſt.quẽ enim conſcientia defen⸗
dit inter accuſa tiones liber eſt ⁊c̃.c.in cunctis.xi.q.iij.de de⸗
tractoꝛibus itaq; curare nõ debemꝰ ſi cõſcientia noſtra libe
ros nos demonſtrat.nam głia noſtra bec eſt teſtimoniũ con⸗
ſcientie noſtre.xi.q.iij.inter verba. B
¶ Due res ſunt in nobis cõſcientia ⁊ fama:cõſcientia ẽ no⸗

bis neceſſaria fama ꝓximis noſtris.qui cõfidens in conſciẽ/

tia negligit fſamam ſuam crudelis eſt.vt.c.volo.xi:q.i.

Conſecratio

¶ CLoͤſecratio fit ſin intentionem cõſecrantis ⁊ vltra eiꝰ in⸗
tentionẽ nõ extendit᷑ etiam ad res cõnexas.vide per abbiin
c.ſi ſacerdos.de offi.oꝛdi.in fſi.

Conſequentia

Multe permittunt᷑ per cõſequentiam que pꝛincipaliter

nõ admitterent facit.l:i.ff de auctoꝛita.tu:abb.in.c.fi. de fo.
compe.xxij.colum.

Lonmnſenſus

¶ Eonſentiẽs an dʒ punini tanqᷓ faciens.vide magiſtralem
glo. in. c.i. de offi. dele. ⁊ ibi abb.plene ⁊ notabilit.vbi vide ð

cõſenſu negligentie ⁊ ↄſilij ⁊ cooꝑationis ⁊ auctoꝛitaij ſeu

defenſionis. vide.j. opem pᷣſftans.

¶ Conſenſũ nedum ↄſilium dʒ habere prelatus cum capi⸗

tulo ſuo in rebꝰ magni pꝛeiudicij.no. Inno.⁊ Jo.an.in.c.fi.

de maio.⁊ obe.quod no.ꝓ limitatione,.c,v.de his que fiunt

a pꝛela. HS
¶ Cõſentire videoꝛ ſi recepi litteras alicuius ſcient᷑ in qui⸗

bus dicebat ꝙ ego eraʒ debitoꝛ tuus nec illud reclamauiad

boc bon?tex in.l.filiuſtami.ff.ad macedo. vbi per Bar.⁊ no
ta ꝙ vbi tractat᷑ de pꝛeiudicio alicuiꝰ ſi vltra taciturnitatem

facit aliquẽ actum qui videtur tendere ad appꝛobationeʒ ac
tus videt᷑ tunc cõſentire.⁊ ita no. Bar.in.l.qð nõ.ff rem ra.

ha.a bb.in.c.nõ iniuſte.de ꝓcu.

¶ Lonſenſus ſeu auctoꝛitas vbi requirit᷑ nõ ſufficit ſ. olaſp⸗
ſentia.vt no. Bar.in.l.qui doi..ff.ſolu.ma.nam per ſolã pꝛe⸗

ſentiam nõ fuat᷑ iuris ſolẽnitas nec auctoꝛitas impedit᷑. in⸗

ſti.de au.tu.S.tutoꝛ.no.abb.in.c.dilecti.de arbi.

¶ Cõſenſus idem eſt quod ſimul ſenſus quaſi babens ali/

quid agere conſenſu tuo ego debeo ſentire tecum ⁊ tu mecũ
alias nõ eſt cõſenſus.xix.qiS.i/vbi ergo requiritur ↄſenſus
nõ valet actus ſi nõ habeo cõſenſum tuum:ꝓ hoc tex. iũcta

glo. in.c. vnico.ne ſede vacan.li.vi.abb.in.c.cum olim.de ar/

bi. vbi plene ꝑ eum de materia ↄſenſus ⁊ ↄſilij.

¶ Abiin actu requint᷑ alicuius cõſenſus ſufficit ꝙ interue/

niat etiam poſt factum nullum.vt no.glo.i.c,. cura. de iurepa

tro, quod eſt cõtra no, Inno.imc: cum cõſuetudinis, de con⸗

e iij

S

☚

ſuetu. ſed intelligo ꝙ actus valebit vt ex nune nõ vt er tuͤnc.

facit quod no. glo.ð in regula ratum. ⁊ in regula nõ firmatur.

de reg. iur. li. vi. ⁊ abb.in.d.c.cura.no.abb.in.c.cũ nos dð bis
que fiunt a pꝛela.
¶ Qicet ex curſu longi tempoꝛis tacite interuenit cõſenſus
patientis.iuxta no.per glo.⁊ doc.in.c.cura.de iurepatrona⸗
tamen in cõtractu odioſo nõ pᷣſumitur cõ ſenſus ex taciturni
tate.vt no.in regula qui tacet.de regu.iur.li.vi.⁊ facit.c.cum
iamdudũ. in fi.de pꝛeben. pꝛeſumit᷑ tamen cõſenſus ex lõga

taciturnitate. ꝓ quo facit glo.in.c. puenit.de emp.⁊ vendi.

¶ Conſenſus abſentium an ⁊ quado requiratur ⁊ an debe
at in cõ muni pꝛeſtari.vide.S.c.cõſenſus.⁊ vide.S. alienatio.
v. in alienatione ſeu in actu.
¶ Cõſenſiſſe videt᷑ is quitacuit ⁊ nõ contradixit actui ſi nõ
recdlamauit ⁊ a pꝛincipio ſciuit ⁊ nõ cõtradixit.no.in.c.ij. de
bis que fiunta pᷣlatis.no.abb.in.c.ea noſcit᷑.eo.ti.ij. colum.
¶ Konſenſus quando pꝛeſumitur ⁊ cui incumbit onus pꝛo
bandi conſenſuim vide abb.in alle.c.ea noſcit᷑.iij.colum.
¶ Conſenſus omnium de vniuerſitate an requirit᷑ in cã ar⸗
dua ⁊ graui.vide.s.cõpꝛomiſſum.vide.j.cõſilium.
¶ Cõſenſus partium an poteſt validare ſnĩam ſeu laudum
nullum.vide.S.arbitrium nullum.
¶ Cõſentienti in pactum vel in compoſitionem ⁊ ipᷣiꝰ teno⸗
rem ignoꝛanti an pᷣiudicet᷑.vide Hen.in.c humilis.ð maio.
obe.di.ij.⁊ vide glo.⁊ doc.in.c.quanto.de his q̃ fi.a pᷣla.
¶ Cõ ſenſus epiſcopi pꝛimi beneficij requirit᷑ ad hoc vt q̃s
