¶ Libellus ex ꝑte mulieris ð poſſidentẽ bona mariti ſibi ꝓ
dote obligata põt foꝛmari alternatiue videlicet petẽdo bona
illa ſibi tradi vel ꝙ poſſeſſoꝛ ſibi ſatiſfaciat ꝓſdote:vt colligit
ex tex.c.ex lf̃is.de pigno.ex quo infert᷑ ꝙ qñ vnũ eſt in obliga
tiõe ⁊ aliud in facultate ſoluẽdi nõ viciat᷑ libellus ſi ambo de
ducunt᷑ in libello alternatiue.no.ab.in alle.c.ex lr̃iA.colum.
¶ QLicet certa actio cõpetat actoꝛi que dare colligit᷑ ex narra
tis in libello non viciatur libellus ſi in concluſione petit ſibi
ſubueniri iudicis officio.qꝛ debet intelligi de iudicis officio
mercennario actioni debite deſeruienti.vt colligitur ſᷣm ab.in
allega. c.ex litteris. de pig.vide..ſnĩa ſaluatur.

Liber.

¶ QAiber decretoꝛũ lʒ ſit appꝛobatus ſicut dicta alterius do⸗
ctoꝛis.vt plene habet᷑ in glo.decreti marime in ſũmis.⁊ idem
dicit io.an.de dictis magiſtri ſnĩarũ:vt no.in.c.debitũ.de bi⸗
ge. nõ tñ liber iſte habet auctoꝛitatẽ ſicut alia iuris canonici
vel ciuilis volumia.ẽ ergo appꝛobatꝰ liber ille quo ad dicta
ſanctoꝝ ⁊ roma noꝛũ pontificũ:nõ tñũ quo ad dicta Gratiani
dicta ergo ibi poſita nõ faciunt indubitatã ſidem ſᷣm Jo.an.
in.c.ij.de reſcrip.in fi.tenet tñ ibi ab.ꝙ ex quo ille liber a mul⸗
tis annis citra fuit lectus in ſcholis ⁊ ipſius dicta cõiter rece
pta ſunt hodie tacite appꝛobata.⁊ ꝑ cõſequẽs recipienda.ſiẽ

in ſimili no.bar.in.l:.i.ff.ſi cer.pe.de dictis hypocratis ariſto⸗

telis ⁊ alioꝛũ medicoꝝ.qð eſt notandum.
¶ Aibꝛis mercatoꝛũ an ſit credendũ.vide..cõfeſſio.
¶ Libꝛo cenſuali antiquo alicuius eccłie credit᷑ dũmodo re⸗
periatur ⁊ cõſeruet᷑ in loco nõ ſuſpecto.no.in.c.ad audientiã
de pᷣſcrip.⁊ ab.in.c.cum cauſam.de ꝓba.quẽ vide.⁊ bar.in.l.

i.ff. i. cer. pe.⁊ aut.ad hoc.de ſide inſtru. ”
¶ ¶ Liber feudoꝛũ eſt appꝛobatus ꝑ rõnes quas elegantiſſi/

me allegat io. an. in. ciij. de feu idem de libꝛo decretoꝛi vt ipſe

5.
l
ſti
tl

t.
Ni

lan

bee
1s.

es
Rt
oct
cſe
hler

tel
ehin

ero
ge
c
i.
ebet
oli⸗

t

vona
lit
e
ode
n.
an
fbi
fiie⸗
be

900
den
e bi⸗
ontic
dicn
gtiti
o
nue
ſet
laſs
itp

ond
nn

ſſi⸗

H

no. in. c. ij. de reſcrip. V , ʒ
¶ Itẽ nota ꝙ qñq; repꝛobatur Gratianus.vt ptzʒij. q. iij. B
colligitur in glo.que dicit ꝙ ibi mentitus fuit Gratianus.
¶ Ziber decretorũ fuit cõpoſitus anno dũi milleſimo. cl. vt

„

no.glo.in.S.in foꝛma.in fi.ij.q.vi.
¶ Qibꝛi decretoꝝ pꝛima rubꝛica fuit facta ꝑ Gratianũ. alie
aũt rubꝛice ſunt ſummaria textuũ ⁊ fuerũt facte ꝑ quẽdã diſci
pulũ Gratiani qui vocabat᷑ quota palea.no.io.an.in addi.
Spe.ti.de diſputatiõibus.⁊ alleg.S.ſi ad finẽ qui quidẽ quo
ta palea fecit paleas in dicto libꝛo cõtẽtas quas Gratian?
non viderat.no.Sali.ſuꝑ rubꝛica de xᷣ.ob.
¶ Ziber feudoꝛũ ex quo legit᷑ cõiter in ſtudijs ⁊ illiꝰ dicta ab
olim fuerũt recepta ficut libꝛi Galieni ⁊ byp ocratis ⁊ ſimilũ
vt no.bar.in.l.i.ff.ſi cer. pe.videt᷑ appꝛobatus ſicut alie leges
imperatoꝝ.hoc cõcludit abb.poſt io.an.in.c.fi.de feudis.
¶ Zibꝛi eccleſe ad diuinũ cultũ deputatilʒ nõ benedicant᷑.
vt ibi no.glo.benedicitur tñ liber miſſalis.vt patet in paſto/⸗
rali.no.ab.in.c.i.de pig.circa pꝛin. B
¶ QZiber pontificalis eſt appꝛobatus in eccleſia. vt no.in.c.
miramur, de ſer. non oꝛdi.not. abb.in.c.clerici officia.de vita
⁊ hone.cle.iiij. colum.

Licentia.

Q¶ LQicentia ſeu indulgẽtia ſemel cõceſſa nõ expirat ꝑ moꝛteʒ
cõcedẽtis.no. Inno.in.c.ꝙ tranſlavonem. in fi.de offi.lega.
qð verũ etiã ſi ſit ↄceſſa ſine cauſe cognitione.vt no.abb.in.c.
pe.decleri.nõ reſi. vbi cõcludit ꝙ pꝛelatus qui ſemel cõceſſit
licentiã eundi ad ſtudiũ nõ põt eam expꝛeſſe reuocare nec etiã
ꝑ moꝛtẽ.no.glo.in.c.cum ex eo.de dila.li.vi.
¶ Aũ licentia pᷣlati põt bñficatus licite trãſire etiãõ moꝛandi
cã ad ali dioceſim lʒ bñficiũ ſuũ exigat reſñdẽtiã vt innuit᷑ a
Zrio ſenſu in.c.fi.de cle.nõ reſi.qð limitat ibi ab.verũ ſi licẽtia
ſit ↄceſſa ex cã.nã ſine cauſa hᷣ epᷣs facere nõ põt.vt ipſe abb.

no. in. c. pe. eo. ti. Ytem qꝙ abſens deſeruiat ꝑ vicariũ.qð ꝓce⸗

dit vbi bñficiũ ha beret ſolũ vnũ rectoꝛẽ nõ em̃ dʒ interim ec⸗

cleſa carere miniſtroꝛũ ſuffragio.vt.c.cum adeo.de elec.li.vi.

no.ab.in alle.c.fi.
¶ QAicentia in ſolẽnitate alicuius actus quo tꝑe debeat inter
uenire,. vide.S.alienatio.v.in alienatione ſeu actu.

Lis.

¶ Aitis cõteſtatio cũ fit nõ requirunt᷑ illa vᷣba.rñdeo aĩo cõ⸗

teſtandi:qꝛ in dubio dʒ talis animꝰ pᷣſumi ex quo rñdet᷑ ad li⸗

bellũ:niſñi ꝓteſtatio fiat in ↄriũ.vt no.inno.in.c.cũ.m. de ↄſti.
⁊ no.Jo.an.in.c.dudũ.ij.de elec.⁊ ibi.abb.
¶ Aitis ↄteſtatio nõ fit ſi reus cõſitet᷑ poſt citationeʒ ⁊ ante
libelli ob etionẽ qꝛ vbi nõ pᷣceſſit petitio nõ põt dici cõteſta
tio.vt.c.dudũ.ij.de elec.⁊ ibi abb.xiiij.colum.⁊ vide glo.no⸗
tabilẽ ad b in.lſñi reũ.ff.de ꝓcur.⁊ ideo ſi vis euitare ſniaʒ va
de ilico poſt citationẽ ⁊ offeras debitũ ſʒ tũc fit pᷣceptũ vt ſol
nas ad certũ terminũ.vt no.ab.vbi.s.⁊ ĩ.c.ꝑuenit.ij.de app.
¶ Qite nõ cõteſtata an ⁊ q põt ꝓcedi in cã criminali vel ciui
li de iure canonico vel ciuili cõtra abſentem vel cõtumacem

ad teſtiũ receptionẽ vel ad diffinitiuã ſniam.vide no,per ab.

in.c. veritatis.de do.⁊ contu.
¶ Litis cõteſtatio in iudicio facta ꝑ aduocatũ pñte clientulo
nõ cõtradicẽte:valet.vt ẽ tex.in.c.cum cãm.de appella.⁊ no.
abb. in. c. paſtoꝛalis.de iudicijs. .

¶ Licet litis cõteſtatio ſit terminus excluſiuus dilatoꝛiarũ.

vt in.c.inter monaſterium.de re iudi.⁊.l.exceptione,⁊ qð ibi
no.de excep. C. ſed qũ negat᷑ petitũ ſimul ⁊ negat᷑ iuriſdictid:
nõ videt᷑ quis negare animo litẽ cõteſtandi:ſed iudicium de⸗
clinandi.qð eſt notandũ.idem ſi reus negat in iudicio ꝓteſtã
do ꝙ non intendit litẽ cõteſtari.⁊ q;tum valeat iſta ꝓteſtatio
no.in.c.vnico.de litis ↄteſta.⁊ in.c.cuʒ.m.ferrarien.de conſti.
ab. in. c.ſi clericus laicũ.de fo. cõpe.in fl.
¶ LZite non ↄteſtata an ⁊ qñ teſtes recipiantur.vide.jteſtes
vt poſſunt cũ ſe.
¶ Litis ↄteſtatio an ⁊ q requiratur in inquiſitione.vide.S.
inquiſitio an ⁊ qñ.
O Litis cõteſtatio inducit᷑ ꝑ hec verba dubito ꝙ hec res per
tineat ad te. no. Bar in.l. ſ debitoꝛiff, de peti. heredi.⁊ ab.in
civnico,de litis ↄteſta.colum.fi.

⁶

¶ Nitis cõteſtatio debet in appellationis cauſa fieri. lics in
pꝛima inſtantia ſuꝑ ca pꝛincipali ſit facta ſi tũ non fiat in cã
appellationis cõteſtatio non ꝓpterea vitiat᷑ ꝓceſſus.no.gl.
in.c. Raynaldus.de teſta.quã appꝛobant ibi docto.
¶ QZitis exoꝛdiũ fit ꝑ litis cõteſta.alia aũt que pꝛecedunt ſũt
oꝛdinamenta ad inchoandum litem, glæ⁊ docto.in.c,ſuper
queſtionũ.S.i.de o ffi.dele.
¶ Lite pendente ſuꝑ validitate pꝛiuilegij nõ debet interdici
vſus poſſeffionis.vide.j.poſſeffionis vſus.
¶ Qite pẽdẽte attẽtata an reuocẽt᷑.vide.s.attẽtata lite pen.
¶ Qite pendente ſuꝑ cõiugio an poſſit in pꝛima inſtantia vł
ſecunda vel ante ſnĩam interdici carnale cõmerciũ.vide nota
biliter in.c.ij. vt lite penden.
¶ Qitis pendentia an põt per pꝛiuilegiũ nouiter impetratuʒ
pꝛeiudicari.vide.j.pꝛiuilegiũ.vᷣ.per pꝛiuilegium.
¶ Qitis conteſtatio an ⁊ qñ eſt facienda in cauſa appellatio
nis.vide glo.⁊ abb.in.c.ꝑ tuas.de appella.
¶ Lite pendente ð cõtumacẽ põt alia lis coꝛã alio iudice ſuꝑ
eodẽ delicto vel facto õ eũ inchoari.no. Bar.in.l.vbi ceptũ.ff
ð iudicijs.nec põt ĩpedire ↄ tumax ſcðaʒ inſtãtiã ẽt ſi ſit pᷣſto
ſatis dare ⁊ ↄtumaciã purgare.no.bar.in.l.q;uis.ff.de dam.
infec. imo pꝛĩo iudice iuſticiã ad miniſtrare negligente põt lis
coꝛã ſuꝑioꝛe in choari.vt ibi.⁊ qð plus eſt etiã lata ſnia cõtu.
macẽ põt noua lis ĩchoari coꝛã alio iudice.no.bar.in.l.ſepul
cri.ff, de ſepul.vio.⁊ ſi ferant᷑ ſnĩe ↄtrarie:valet pꝛĩa ſnĩa.no.
ab. in. c. cũ.m.de ↄſti.in fi.vide.s.ↄtumax in pꝛimo iudicio.
¶ QLite concluſa an exceptio de nouo admittatur.vide.S,ex⸗
ceptio ſi oꝛiatur. B ⸗
¶ Mon ſufficit quẽ ſcire litẽ motã ad b vt ſibiin iure ſuo fiat
piudiciũ niñ ſciat ius ſibi in illa re ↄpetere.no.ĩno.in.c.ſuboꝛ
ta.de re iudi. fa cit qꝛ ignoꝛãs nõ videt᷑ cõſentire.l.ſñ mulier.ff.
de inoffi. teſta. ab. in.c.q;uis.de re iudi.iij.colum.
¶ Zitis deciſio ꝓꝛogatur ſeu dilatat᷑ ꝑ ſubterfugia ⁊ cauil⸗
latiões ꝑtis aduerſe.natura nãq; cauillatõis ẽ vt ab euidẽter
veris ꝑ bꝛeuiſſimas mutationes diſputatio ad ea que euidẽ⸗
ter falſa ſunt ꝓducatur.vt dicit tex.in.l.ea ẽ natura.ff.de reg.
iuris.⁊,c.venerabilis, de iudi.⁊ ibi ab.in pꝛin. Quo ad litis
deciſi onẽ ſeu oꝛdinationẽ an dʒ ſeruari foꝛus vbi cauſa agi⸗
tatur. vide.e:lex ſeu cõſuetudo.

Limites.
¶ Zimites qualiter ꝓbant᷑vide.S.ᷣfines.⁊.j. pᷣſcriptio.ᷣ.lʒ
limites.cum ſeqdqunn.
Litigioſa.
¶ Litigioſa res lʒ non põt vendi poſt cõuentionẽ in iudicio
vt. l.ij. , ð litigioñs.actio tñ per quã inducit᷑ qſtio poterit ce⸗
di ante litis oteſt. vt. d. l. j. no. Jo.an,. ⁊ ab.in.c:ij.vt lite pen.
iiij. colum.vide.j.vicium.
¶ Litigioſe rei res ſubꝛogata an poteſt alienari vide.jſub⸗
rogatio.

Littera.

¶ QLittere ad diuerſos iudices impetate an pꝛeferunt᷑ pꝛime
vel ſecunde.vide.j.reſcripta 2⁰ lites
¶ LQittere ad litẽ ſunt odioſe⁊ ſũt nulle ſi vnius hõis oĩa ne⸗
gocia cõmittũtur vel iudex incerius iĩpetrat᷑.vide.j.reſcriptũ.
¶Littere in quibus falſa latinitas continetur an vitientur.
vide.S.falſitas.
¶ QAittere ſpeciales an derogent generalibus.doc.in.c paſto
ralis.S.qm̃.de reſcrip.
ZLittere ſecũde non facientes mentioneʒ de pꝛimis an ſint
nulle:vel elidibiles exceptione.abb.in.c.ex tenoꝛe.de reſcrip.
⁊ notabilius per eũ in.c.ex litteris.de do.⁊ cõtu.tʒ ab.qꝙ ſi lr̃e
pꝛime ſint elidibiles ꝑ exceptionẽ nõ eſt neceſſe facere mentio
nẽ in ſecũdis.vt.c.ex ꝑte.de reſcrip.i.colum.
¶ Xre iuſticie ⁊ lr̃e in ſoꝛma cõi ⁊ groſa ⁊ in foꝛma pauperũ
que dicant᷑.vide abb.in.opoſtulaſti.de reſcript.ij. colum.

¶ ELre gratie ſeu iuſticie an debeant facere mentionẽ de pa⸗

trimonio impetrantis.ab.vbi.S.iij.colum.
¶ Littere a pꝛincipe ꝑ falſum ꝓcuratoꝛẽ impetrate nõ pñt a
dño ratificari.glo.⁊ doc.in.c.nõnulli.S.ſunt ⁊ alij.de reſcri,⁊
Inno.in, ciex parte.eo/ti:.⁊ Bal.in:l.falſum.C.de furtis.vt re

fert abb. in alle. S. ſunt ⁊ alij. ,.
¶ In litteris ad beneficia an eſt ſtandum pñtationi vel date.
abba.in.c.capitulũ.de reſcrip.ij.colum.
¶ LQittere ad bñficia ſi a d iuerſis ĩpetrent᷑ qͥs pᷣferat᷑ alteri ⁊
an pꝛimꝰ ꝑ negligẽtiã ꝑdat gr̃am ⁊ qñũ.ab.plene ĩ alle.c.capłʒ
OQ Zittere plures ſi inpetrant᷑ ab eodẽ vel a pluribus ſi quis
vtatur pꝛimis an videatur renũciare ſecũdis vel ecõtra ⁊ an
ſecũde debeant facere mentionem de pꝛimis inualidis, plene
Abb. in. c. in noſtra. de reſcrip j.⁊.iij.colum.
¶ Xr̃as plures ĩpetrãs ſub diuerſa data ſi vtit᷑ ſcõis ⁊ qũq;
pꝛimis nõ põt aliqͥd ↄſequi vigoꝛe pꝛimarũ lr̃aꝝ in qͥ bus ta⸗
cite renũciauit vtẽdo ſcõis:nec aliqͥd poterit ↄſequi ex ſcðis
cñ ſint ſubꝛepticie.Hoſti.⁊ ab.in alle.c.in noſtra.iij.colum.
¶ XZras ad bñficia impetrãs tenet᷑ facere mentionẽ de bene⸗
ficio de quo eſt ſpoliatus iuxta no.in.c.cum teneamur,.⁊.c.de
multa.de pꝛeben.ab.in alle.c.in noſtra.iiij.colum.
¶ XEfe ſcðe debẽt facere mẽtionẽ ſpãleʒ de pꝛioꝛibꝰ.vt.c.ij.de
do. ⁊ ↄtu.⁊ de qualibet cła appoſita in pꝛioꝛibus.vt.c.cũ di⸗
lecta.⁊.c.ceterũ.de reſcrip.notabilit᷑ ꝑ abb.in.c.ex lr̃is.de off.
dele. vide eiꝰ limitationẽ in.c.ij.deo.⁊ ↄtu.⁊ ꝑ eundẽ ab.ĩ.c.
inter monaſteriũ.de re iudi.⁊ in.c.vt debitꝰ.de appel.vi.col.
¶ Xr̃as pꝛiuatas aperiẽs ⁊ eas aduerſario mittentis oſten⸗
dens punit᷑ pena falſi.vide.S.falſi pena.
¶ XLfe ſubꝛeptitie ad lites tribuũt iuriſdictionẽ Iʒ elid ibilẽ ꝑ
exceptionẽ.vt plene no.ab.in.c.ceterũ.de reſcrip.tñ ſi delega⸗
tus exceptiõe oppoſita ꝓnũciat ſe non iudicẽ ilico lr̃e reſtrin⸗
gunt᷑.ita ꝙ iuriſdictio q̃ erat elidibilis nũc remanet eliſa ⁊ ex
tincta.vñ ꝓceſſus poſtea agitatus eſt nullus.no.gl.⁊ ab.in.c.
ſignificãtibus.de offi.dele.vide.S.iudex licet habeat.
¶ XZtris autẽticis pᷣlatoꝝ credit᷑ vbi agit᷑ ð modico pᷣiudicio.

ſed ſi agit᷑ de magno pᷣiudicio faciũt aliqualẽ pbationeʒ: ſed

nõ faciũt plenã ꝓbationẽ in pᷣiudiciũ alteriꝰ.vt no.in.c.poſt
ceſſionẽ.de ꝓba.vide glo.in.c.ſicut.de ſen.excõ.ꝑ Inno.⁊ in
c.in pñtia.de renun.ab.in.c.cũ in eccleſijs.de maio.⁊ obe.
¶ QLittera vbi dicit᷑ ſubꝛepticia ꝓuiſus nõ adipiſcitur poſſeſ
ſionẽ.vide.j.poſſeſſio.v.vbi ꝓuiſio.
¶ XLfje per ſubꝛeptionẽ obtẽte non validant᷑ ex conſenſu ad/
uerſarij.vide.j.ſubꝛeptio.m.ꝙ ſit.
¶ In ſcõis lr̃is nõ eſt neceſſe facere mentionẽ de pꝛimis lr̃is
ſubꝛep titijs.vt colligit᷑ ex.c.oblate.de appel.no.gl.in.c.ex te
noꝛe.de reſcrip.Abb.in.c.oblate.ij.colum.
¶ Xjre emanãtes a curia pᷣter ſolitũ curſuʒ ⁊ ſtilũ curie pᷣſumũ
tur ſubꝛeptitie ⁊ qñq; falſe qñ.ſ.nihil ſuppᷣmit᷑ ſʒ fit ↄceſſio de
uiãs ab oĩ honeſtate ⁊ ſtilo curie.vt.c.ad noſtraʒ.cum.c.ſe.de
ↄfir. vti.vel inuti.⁊ ibi abb.⁊ ipſe no.in.c.pꝛeterea.eo.ti.

¶ XAfe dicunt᷑ ſubꝛeptitie ſi in earũ impetratione pars ſubti⸗

cuit exceptiones dilatoꝛias cõtra iudicẽ cõp etẽtes alteri ꝑti.
vt.c.ij.vt lite non cõteſt.⁊ hoc verũ ꝙ dicat talis ſubꝛeptio ſi
ab altera parte opponat᷑.als non.vt no.in.c.ceterũ.⁊.c.ſuꝑ
litteris. ⁊.c.dilectus,de reſcrip.
¶ XLre nõ faciẽtes mẽtionẽ de pꝛioꝛibus ſunt valide ſi pꝛime
ſunt nulle vel pñt elidi ꝑ exceptionẽ.vt eſt glo.notabilis in.c.
ſuggeſtũ.de iurepa.⁊ in.c.ex tenoꝛe.de reſcrip.⁊ ĩ.c.cũ noſtris
de cõceſ. pᷣben. ⁊ ab. in ꝗlleg.c.ſuggeſtum.
¶ Zfas ad bñficia põt᷑ quis ĩpetrare ꝓ alio ſine mãdato.ſe⸗

cus in lr̃is ĩpetratis ad lites.ngl.i.c.ad aures.de reſcrip. ?

in.c.nõnulli.eo.ti.qð cõmẽdat ab.in alle.c.ad aures. in fi.
¶ LAitteris ſeu mandato pape iniuſto an debeat pareri.vide
j.mandato ſine litteris.
¶ XZfe tũc dicunt᷑ ſubꝛeptitie qñ falſo expᷣſſo ⁊ veritate ſuppᷣſ
ſa fuerũt ĩpetrate.obꝛeptitie mo dicũt᷑ qũ ꝑ inuolucrũ vboꝝ
puta yꝛonice aut callide loq̃ndo ſr̃e effugiũt ðᷣliberatã ↄſciẽti
aʒ pncipl.nã tales Ĩe dolo ſunt obtẽte.iõ ꝓceſſus ẽ nullꝰcitra
oẽʒ exceptionẽ ſiẽ ſnĩa lata dolo pñtis ↄᷣ abñteʒ.vt.l.ſi pᷣtoꝛ.S
marcellus.ff. de iudicijs.bãc dr̃iam ponit abb.poſt ĩno.in.c.
(ññ dilecta. de reſcri.iij. colũ. við.j. ꝓceſſus factꝰ.⁊ vide.S.erroꝛ.
O Littere cõmendatitie vel dimiſſoꝛie que ſunt ⁊ ꝑ quos pᷣla
tos pñit cõcedi.vide.lxxi.di.ꝑ totũ.⁊.ix.q.ij.due ſunt.⁊ Inno.
in rubꝛica d e cle.peregri.
¶ Afis epi quiin ↄſecratiõe ſua tã ſolẽniter ꝓfitetur ſe cano
nes ſeruaturũ:credi dʒ etiã in iudicio.nã ⁊ ſua auctoritas bñ
equipollet auctoꝛitati tabellionis ⁊ plus.vt patet in eo quod
no. in,cpe.⁊ fi.de fi.inſtru:⁊ ſigillo ſuo credit potius qᷓ; inſtru

; α

mento ꝑ manũ tabelliõis qũq; pauperis ⁊ abiecti ⁊ bumilis

coõſfectio.nec cõtra hoc occurrit ratio diuerſitatis ſiue cõtradi
cendi.⁊ eſt concluſio Hoſt.in.c.i.de fide inſtru.

¶ Qittere que dicunt᷑ cedule vacue ſi poſtea ſcribant᷑:an fa⸗
ciant fidem.vide plene per Inno.⁊ hoſtiẽ.in.c.ij. de fi.inſtru.⁊
plenius ꝑ Jo.an.in.c.ij.de ſolu.
¶ Qui in littera vł reſcripto bullato vel etiã in nota iam foꝛ
mata per notariũ ⁊ ſignata aliquid addiderit vel deleuerit eſt
excõicatus.vide.sð.excõicatus eſt ipſo facto. .
¶Zrje pꝛincipũ faciũt fidẽ.vt.c.fi.de vi.⁊ hone.cle. Itẽ lr̃ema
giſtroꝝ. de ↄſti.c.ex Fis.⁊ littere capituloꝝ.ð elec.cũ inter. I⸗
ſenioꝛẽ.de pᷣben.cũ ᷣm.S.fi.de ꝓba.poſt ceſſionem.no. Hoſt.
⁊ Jo.an.in alleg.c.fi.de vi.⁊ hone.cleri. .
¶ Qittere cõmẽdatitie dimiſſoꝛie qͥbus clericus dimittit᷑ ſeu
abſoluit᷑ a ptãte ſui epᷣi in quibus ꝑhibet᷑ teſtimoniũ de vita
⁊ oꝛdine illius a ſolo epᷣo dant᷑.⁊ vacante ſede eas nõ dat ca
pitulũ:qꝛ eſt quedã alienatio.lxxi.di.fraternitatẽ.contrarium
tenet Abb. in alleg. c. fraternitati, de cle. non reſi.vbi tenet ꝙ
capitulũ ſede vacante põt bhas dimiſſoꝛias dare cõmendati⸗
tie tũ ad oꝛdines dant᷑ per ſolũ epᷣm.⁊ ſede vacante dantur ꝑ
capitulũ vel aliũ ad quẽ ſpectat admiſtratio ſpũaliũ.de tẽp.
oꝛdi.cũ nullus.S.ij.li.vi.cõmendatitie vero pacifice dant᷑ etiã
ab inferioꝛibus pꝛelatis.no. Jo.an.poſt glo.in.cifraternitati
de cle.non reſi.
¶ QAittera de credẽtia ſi dicit ꝙ oĩbus ferẽdis ꝑ talẽ pñtiũ la⸗
toꝛẽ ad hibeat᷑ plena fides nõ põt fides iſte aliqͥd attẽptare ĩ
piudiciũ ſcribentis:⁊ ſi aliqͥd attẽptat nõ põt agi S ſcribentẽ
actione man.no.bar.in.l.lucius.ff.de fideiuſ.⁊ in.l.fi.C.ꝙ cuzʒ
eo.ſenſus em̃ taliũ lr̃arũ eſt q ille nuncius eſt hõ bone condi
tionis:⁊ ſic potius pñt appellariſr̃e cõmendatitie qð verũ ẽ
niſi in lr̃is dicat᷑.credatis ei ſub periculo meo.vt alle.l.fi.vel a
liud pᷣſumat᷑ ex qualitate deferẽtis.vel qꝛ eſt factoꝛ vel ꝓcura
toꝛ ſcribentis.ad hoc.l.cuiq.ff.de exerci.idẽ ſi ſcriptoꝛ doloſe
det ſibi lr̃as ⁊ iſte fuit paſſus damnũ credendo ꝙ poterit agi
actione de dolo d ſcribentẽ.vt.l.ꝙ venditoꝛ.ff.de dolo.ab. in
c.fra ternitati.de cle.non reſi.
¶ XAje de credẽtia ſi ſunt ſpãles vt qꝛ dr in eis tali de intẽtiõe
mea plene infoꝛmato adhibeatis plenã fidẽ.nam tũc ſi aliqð
dãnum paſſus eſt iſte illi credẽdo põtagið ſcriptoꝛẽ actione
mãadati exqͥ cõmiſit ſibi officiũ ⁊ aliqdð intulit cõmodum.ałs
daret᷑ via malignãdi.ꝓ hoc.l.ſi o nõ remunerandi.ff. man.
abb. in alle. c.fraternitati.vbi nota ꝙ huic latoꝛi lr̃aꝝ eſt credẽ
dũ ſine iuramẽto qꝛ appꝛobata ẽ fides eius a ſcribẽte.vt no.
bar..l.luciꝰ.ff. de fideiuſ.⁊ fac.l theopõpus.ff ð dote pᷣlega.
¶ Mon valent lr̃e ad bñficiũ impetrate que de alterius colo
rata poſſeſſione non faciunt mentioneʒ:vt eſt caſus in.c.cum
noſtris.de cõceſ.pꝛeben.ex quo no.qꝙ lr̃e ſubꝛeptii impetra
te ad beneficiũ nõ ſolum ſunt ipſo iure nulle ſed etiam pꝛoceſ
ſus executoꝛũ eſt nullus ⁊ non diſtinguit᷑ an executoꝛes ꝓceſ⸗
ſerint in figura iudicij vel nõ.fa cit.c.ad audientiã.de reſcrip.
no.abb.in alle.c.cũ noſtris.i.col.vide.j.poſſeſſio vera.
¶ Inllr̃is bñficialibus nõ ſufficit facere mẽtionem ſimplrq;
bñficiũ vacat ſi alius eſt in coloꝛata poſſeſſione facti:qꝛ vᷣbũ
vacare põt verificari tam in iure qᷓ; in facto:⁊ qꝛ littere bene⸗
ficiales ſunt ambicioſe opoꝛtet ꝙ verificent᷑ oĩno tam in iure
qᷓ;ᷓ in facto.vt colligitur ex.c.cum noſtris.de conceſ,pꝛeben, ⁊
ibi abb.ij. col.⁊ vide.s.collatio.v.ſi littere.
. Locatio.
¶ Zocatio nõ ẽ ꝓpꝛie id qð dat᷑ mẽſoꝛi:qꝛ mẽſuranit fines
agri vel füdi nec his qͥ exhibẽt oꝑas ſuas cõſiſtentes in aliq
artificio vel arte aliq̃ liberali ſj potius dr̃ pᷣberi oꝑa bñficij ꝓ
pter nota bile exercitiũ.⁊ ideo inter aduocatũ ⁊ clientulũ do⸗
ctoꝛes ⁊ ſcholaꝛes phiſicũ ⁊ infirmũ nõ eſt ꝓpꝛie locatio:ſed
id qð ad remunerãdũ dat᷑ honerariũ appellat᷑.vt.l.i.ff.ſi men
ſoꝛ fal.mo.di.vbi no,bar.in.:.i.ff.de varijs ⁊ extraoꝛdi.cog. .
illud quoq;.ab.in.c.qꝛ indicãte.de pᷣſcrip.vide.j.ſalarium.
¶ Zocatio ꝓbat poſſeſſionẽ. vide.j.poſſeſſio..locatio.
¶ Siin locatione apponat᷑ ſi acciderit caſus ꝓpter guerraʒ
ꝙ dãnũ debeat detrahi a locatione virtute talis pa cti omnia
dãna contingentia cã guerre debent detrabi.nam quicquid ẽ
cã cauſe eſt cã cauſati.nam ſi ex percuſſione quis cecidit ⁊ ex
caſu interijt imputat᷑ caſus ei qui ꝑ cuſſit,leũ q. C ad.l.coen.

— — 4,— „C7 —— — — — — ⸗

— — —

,,— —. —,

une
ſ

r

de ſica. ⁊ boc ſiue cã ſit pꝛopinqua ſiue remota.facit.c.fl.de

inureiu. cauſa eniz oꝛiginalis dãni eſt guerra ergo illud debet

deduci.vt regula dãnuʒ.de reg.iur.li.vi.facit qð no.de loca.c
ꝓpter ſteriliratẽ. ⁊.c.fi,.de do.eſt cõcluſio Cal.in ſuis cõſilijs
ti.de loca.ↄſi.iiij.⁊ ↄſi.v.vide gl.⁊ doc.in.c.q̃nto.ð cẽſi.
¶ Conductoꝛ eccleſie qͥ ꝓ toto tꝑe locationis ſ. nunflero de
cuniaʒ ⁊ poſt moꝛitur pᷣlatus talis ſolutio nõ poteſt nocer̃ ſuc

ceſſoꝛi quin poſſit ꝓ ſuo tꝑe exigere locationẽ.facit ð peculio

cleri.c.fi.⁊ videt᷑ caſus.ff.locati.ſi qs domũ.S.i.⁊ Jo.an.in.c.
fi.ne pꝛela.vi.ſuas.Hoſt.⁊ Jo.an.in.c.ſuꝑ ſpecula.de magi⸗
ſtris.conductoꝛi enĩ eſt imputãdũ q; non ꝓſpexit qð poterat
euenire vt no. ff. de ꝓbo. obli.linter ſtipulãtem.S.ſacrã,ẽ con⸗
cluſio cal.ti.de loca.con ſi.vij.
O Zocare poteſt rectoꝛ eccleſie fructꝰ beneficij ſui ꝓ toto tꝑe
vite ſue.no.glo.in.c.fi.ne pꝛela.vi.ſuas.⁊ Frede.de ſenis con

ſi.ij. ⁊ Hoſti.in ſumma de bis que fi.a pꝛela.S.fi.ſ eſt notãdũ

ꝙ nec ipſe locatoꝛ nec eius ſucceſſoꝛ tenet᷑ ſtare locationi per
petue niſi facta fuerit in caſu licito ⁊ in aliquo illoꝛũ caſuum
qui no.xij.q.ij.in ſumma.⁊ fuata ſit ſolẽnitas que debet in ꝑ⸗
petuis alienationibꝰ interuenire.ad boc cle.i.de re.eccle.non
alie.x.q/ij. hoc ius poꝛꝛectũ.⁊ ibi glo.⁊ tali locatiõi tenet᷑ ſta⸗
re ſucceſſoꝛ:tñ ſi eccleſa eſt leſa potes petere reſtitutionẽ in in
tegrum aduerſus contractũ.vt in.c.i.de in integ. reſti.⁊.c.ad
noſtrã.de rebꝰ eccl.nõ alie. Abb.in. c.fi.ne pᷣla.vi.ſuas.⁊ abb.
in.c.ad audiẽtiam.de re.ecc.non ali.
¶ Poteſt rectoꝛ eccleſie etiã ſine ſofẽnitate fructꝰ ecdeſie ſue
vſq; ad decenniuʒlocare.vt no.gl.in cle.i.de rebꝰecc.nõ alie.ſĩ
tũ excedat decen niũ cũ ex tali cõtra ctu videt᷑ alienari verum
dñiuʒz debet interuenire ſolẽnitas cõſueta in ꝑpetuis aliena⸗
tionibꝰ:vt in iure pᷣallegato.facit.c.nulli,.de rebus eccle.non
¶ Zocatio beneficij ſi ſit ſacta ad longũ tpᷣs interueniẽte au⸗
ctoꝛitate epᷣi ſucceſſoꝛ tenetur ei ſtare ſi ſit facta a nõ habente
adminiſtrationem.ab b.vbi.S.
¶ Zocatio ad longũ tpᷣs ꝑ plebanũ vel aliũ rectoꝛẽ curatum
ſi ſit facta noĩe ꝓpꝛio nõ tenet᷑ ei ſucceſſoꝛ ſtare.vt.c, relatũ de
teſta.⁊.c.pñti.de offi.oꝛdi.li.vi.

¶ Zocatio fructuũ eccleſie ſi ſit facta ꝑ rectoꝛẽ noĩe eccleſie ⁊

apparẽter cõtractus fuit initꝰ in dãnũ eccleſie nõ tenet᷑ ei ſtat
ſucceſſoꝛ:iqꝛ nõ habuit poteſtatẽ deterioꝛãdi cõditionẽ eccłie.
vt.c.ij.de dona.ſi vero apparent᷑ ẽ initum in vtilitatẽ eccleſie
tenet cõtractus:ſʒ pᷣtextu leſonis poterit peti reſtitutio in in⸗
te.ar.in.c.i.de reſti.in integ.nec ob.l.ẽptoꝛeʒ.C.locati.qꝛloqui
tur in ſucceſſoꝛe ſingulari:ſed ſupꝛa dicta loquunt᷑ in ſucceſ⸗
ſoꝛe vniuerſali.⁊ in eo qui nõ habuit adminiſtratio neʒ reſpe
ctu ſucceſſoꝛis: cum locatio ſit nomine eccleſe ⁊ ecclena nũqᷓ;
moꝛit᷑.vt.c gracioſe.dereſcrip.li.vi.
¶ Zocationi facte per pꝛedeceſſoꝛem tenet᷑ ſtare vniuerſalis
ſucceſſoꝛ vt heres.l.vi veritatis.C.loca.idẽ de ſucceſſoꝛe ſin
gulari nõ habente plenũ ius in re vt miſſus in poſſenionem.
vt.l.in venditione.S.i.ff,.de bo.aucto.iudi poſ.
¶ Succeſſoꝛſingularis hñs plenũ ſus in re nõ tenet᷑ ſtare lo
cationi pꝛedeceſſoꝛis.pꝑ.l.i.⁊.ij.ff.ſi ager vectiga.vł emphite.
peta.ſed ſi colonus creditoꝛ ꝓ obſeruãtia ctus recipiat obli
gationẽ oĩm bonoꝛũ ipſius locatoꝛis tũc cũ hẽat ius in re lo
cata ꝓ obſeruantia ↄctus nõ põt repelli ꝑ ſucceſſoꝛem fingu
larem. no. abb. vbi. .
¶ Silocatoꝛ bẽat plenã adminiſtrationẽ in re etiã reſpegu
ſucceſſoꝛis vt maritus in pᷣdio dotali ⁊ tutoꝛ in re pupilli tũc
moꝛtuo marito locatoꝛe vxoꝛ tenetur ſtare locationi ipſius ⁊
pupillus locationi tutoꝛis,. de pꝛio in.l.h vir.S.ſi filio.ff, ſolu.
ma.de ſcðo.l.ſi tutele.ff.de admi.tu.
¶ Poſſunt locari oĩa pꝛedia eccleſie ⁊ etiaʒ obuentiones ⁊
oblationes eccleſie non tñ laico. vt.c.i.⁊.ij.ne cle.vel mona.?⁊
hoſt. in ſumma ti.nepᷣla.vi.ſuas.niſi ipſe laicus ponat clericñ
loco ſui ꝓ collectione obuentionũ eccleñarũ.ab,in alle.c.fine
pꝛela.vi.ſnas.in i.
¶ Zocare põt ſeu vendere fructus rei ꝓhibitꝰ vẽdere dũmõ
nõ faciat ad magnũ tpᷣs.vt eſt tex.iuncta glo:in cle.i,de re. ec⸗
cle.non ali.no.ab.in.c.fi.de eccle.edi.
Zocatio rerũ eccłie ad longũ tpᷣs eſt. vt.c, nulli.de re.eccł,
non alie.⁊.c,ſine exceptione.xij.q.i.⁊ ſine iuris ſolẽnitate fieri

nequit,c:boc ius.x.q.ij.longũ aũt tpᷣs ðʒ quinquẽniũ,vt reci

tat gl. in. cle.i. de re.eccle.nõ alie. Jo.cal.tñ in.c.querelã tʒ eſſe
arbitrariũ ⁊ ſolet limitari ꝑ cõſtitutiões oꝛdinarioꝛum vltra
illud ipᷣs facta locatio ẽ alienatio.vt in dictis iuribus hᷣ̊ aũt pᷣ
ſuppoſito ſi rectoꝛ eccłie vltra id tpᷣs locauit rẽ eccłie an talis
locatio ſit nulla ꝓ toto tꝑe locatiõis an vero ꝓ tꝑe exceſſiuo
⁊ lʒ aliq̃ tenuerũt eſſe nullã ꝓ tꝑe exceſſiuo tm̃ ꝑ argumẽta ⁊
iura alł.ꝑ LZapũ ſua alle.lxxxi.ibi tñũ ipᷣe ↄcludit ſᷣm doc.dictã
locationẽ fore ꝓ omĩ tꝑe nullã ꝓpter cõnexitatẽ tꝑis ⁊ incer⸗
titudinẽ fructuũ per iura ⁊ rationes per eum allegatas.
¶ QLicet locare põt conductoꝛ rẽ ſibi cõductã.vt.ff.loca.l.qui

in ſolũ.⁊.C.eo.ti.l.nemo.ſcholaris tñ recedẽs a domo nõ põt

inuitis ſocijs aliũ ponere loco ſui.no.Spe.in.ti.de iudi.S.itẽ
ſuo. v.itẽ q̃rit᷑.⁊ no.ꝑ doc.in.c.inter dilectos.de fi.inſtru.ĩ.fi.
¶ Zocans arma ⁊ equũ ad bellũ ſi ſibi ꝑdant᷑ an conductoꝛ
teneatur, vide.S.bellũ.v.locans.
¶ Zocatio in perpetuũ largo mõ ðꝛ alienatio.vnde ꝓbibitꝰ
alienare nõ põt in perpetuñ locare.no.glo.in.cle.i.de re.eccł.
nõ alie.⁊ facit glo.in.c.nulli.eo.ti.ex quo infert᷑ ꝙ lʒ canoni⸗
cus poſſit vſq; ad tẽpus vite ſue locare fructus pꝛebende ſue
nõ tamen in perpetuũ niſmauctoꝛitas ſuꝑioris interueniret.
vt no.in.c.fi.ne pꝛela.vi.ſuas.⁊ eſt tex.cũ ibi notatis ꝑ abb.
in.c.ad audientiã.de re.eccle.non alie.
¶ Zocatoꝛ an tenet᷑ ad intereſſe ſi locauit vaſa vitioſa.vide

—

S. commodans vaſa,

¶ Poteſt ante tpᷣs ↄductionis finitũ inqͥlinꝰa domo cõdu⸗
cta expelli in caſibus noratis in.c.ꝓpter ſterilitatem, de loca.

Pꝛimus qñ domus indiget refectione. Scõs qñ ipſe dñs
vult eã inhabitare ex neceſſitate ſuꝑueniente.qð intellige qñ

ſue neceſſitati nõ põt dñs aliter ꝓuidere.vt no.in.l.edẽ.C. los

ca.nõ em̃ diceret᷑ dñs neceſſitatus ſi aliter ſibi pꝛouidere põt
cõmode.nã neceſſitas nõ ſubijcit legi.vt.c.qto.de ↄſue.⁊ ex
hoc ſingulariter eſt norandũ cõtractũ diſſolui ꝓpter neceſſi⸗
tatẽ vel caſum ſuꝑuenientẽ altero contrahentiũ inuito qð eſt
cõtra regulã traditã in.l.ſcut.C.de exactionibus ⁊ obligatio
nibus.vbi ðꝛ ꝙ ↄctus ab initio ſũt volũtatis ⁊ ex poſt facto
neceſſtatis.no.abb.in alle.c.ꝓpter.ij.colum.
¶ Poteſt inquilinus ex cã dimittere domũ etiã dño inuito.
facit.l.i.ff.de migran.⁊ qð no.in.l.fi.ff.de loca.vt refert abb.
in alle.c. ꝓpter.eo.ti.ij. col.ex quo no.ſᷣm eum ꝙ ꝓpter peſtem
ſuꝑuenientẽ põt inquilinus dimittere domũ cõ ductã:⁊ eſt rõ
qꝛ ſi ꝓpter neceſſitatẽ ſuꝑuenientẽ põt dñs expellere inquili⸗
nũ ita ⁊ inquilinus domũ dimittere.nã magna videt᷑ neceſſi⸗
tas timoꝛ moꝛtis.ad hoc.l.de etate.ff.ad trebel.vt voluit bar.
ꝙ peſtis eſt licita cauſa nõ cõparendi in iudicio ⁊ per conſe⸗
quens ſe abſentandi.facit te x.in.l:.habitatoꝛes.ff. loca.⁊ ab.
vbi.ð. .
¶ Cõductoꝛ vel inq̃linꝰ nõ ſoluẽs pẽſionẽ tẽpoꝛe debito an
põt a dño expelli ꝓpꝛia auctoꝛitate ⁊ expulſus an ſoluet pꝛo
rata.vide no.ꝑ ab.in.c,ꝓpter ſterilitatẽ.de loca.iij. colum.
¶ Si ꝓpter iꝑis ſterilitatẽ ſit leſus cõductoꝛ vltra dimidiaʒ
iuſti pᷣcij fit remiſſio ꝓ rata.vt concludit bar.in.l.lʒ. C. de loca,
nã cñ ſit cõtractꝰ bonefidei nõ patit᷑ bona fides vt cõductoꝛ

debeat tm̃ damnũ ſuſtinere.⁊ hanc opi.fouet Jo,.an.in.c. pꝛe

ter.eo.ti.⁊ illã tenet ibi ab.iij.colum.
¶ Colonus partiarius an dicat᷑ cõ Ouctoꝛ vel ſocius,.vides.
colonus partiarius. *
¶ Inqlinus ſi peruerſe verſat᷑ dãnũ dãdo vt ſi tʒ poꝛcos in
ſolario vel aliter dãnificat domũ dũñs agit ad danũ ſine pᷣſis
dio tẽpoꝛis.ſj ſi peruerſe ſe hʒ in domo nõ tũ damnũ dando
puta tenẽdo pꝛeſtigiũ vel ludũ vel exercẽdo vſurã põt repelli
non remiſſa penſione pꝛo rata.qð intellige qñ tꝑe contractus

d ñs ignoꝛabat conditionẽ inquilini, aliss ſecus.no.abb, in

c.pꝛopter.de loca.pe.col.
¶ Bei locate vbertas nõ augmentatur in penſione ſi talis
vbertas contingit ꝓpter induſtriã coloni ne ſua diligentia ſit
ſibi damnoſa.ar.in.l.fi.C.de alluui.nec dʒ augmentari ꝓpter
bonitatẽ rei:ſed eſt augmentãda penſio rei locate ſi caſu foꝛs
tuito contingat:puta ſi locaui molendinũ ex quo conductoꝛ
ſolebat percipere.xl.nunc qꝛ alia molendina ſunt deſtructa ꝑ⸗
cipit centũ eſtfacienda augmentatio penſionis ꝓ rata:nam
ſicut ꝑ caſum foꝛtuitũ contingentẽ ſterilitate fit remiſſio.vt in
c.pꝛo pter.de loca.ita debet fieri augmentatio ꝓpter vbertatẽ

contingentẽ caſu foꝛtuito:qꝛ cõtrarioꝝ eadem eſt ratio in.c.

poſpitiolumm. xxxij. di. -.l.l.ff. de his qui ſunt ſui vel alie iur.no.
abba. in. alle. c. pꝛopter.in fi vide.j.penſo.idẽ ibi Barbatiꝰ.
in.iij.notabili.
O Zocarepõt rectoꝛ eccleſie rem eccleſie ſue ſine auctoꝛitate
ſuperioꝛis:qꝛ tantã ptãtẽ habet rectoꝛ capelle ſolus quãtam
habet pꝛelatus eccloſie collegiate cũ capitulo.no.glo.iij.quã
cõmendat abb.in.c.potuit.de loca.
¶ Si dũñs erpulit emphiteotã:qꝛ canonẽ ꝑ bienniũ nõ ſoluit
nihilominus põt poſt expulſe nẽ petere penfonẽ pꝛeteriti tẽ
poꝛis.vt no.in.c.potuit.⁊ ibi Jo.an.idem ſi recipiat dñs pẽ⸗
ſionẽ ꝓ pꝛeterito tẽpoꝛe cũ ꝓteſtatione vt ſaluũ maneat ius
ſuũ põt nihilominus poſtea eũ expellere:qꝛ in hoc nulla reſul
tat cõtrarietas.vt doct.vbi.sẽ.ſi vero dñs recepit penſionem
ſine pteſtatiõe:lʒ aliquitenuerũt ꝙ nõ poſſet expellere emphi
teotã quaſi dicat renũciari iuri ſuo.abb.tñ in allega.c.potuit
v.colũ.tʒ q; etiã dñs poterit emphiteotã expellere.qꝛ nõ fuit
ille actus ↄꝛius intẽtioni ſue:vt in dubio vr̃ ꝓpter ̊ renũcia
re iuri ſuo.vt.c.ſuꝑ .de renũ.⁊ fac.l.cũ de indebito.ff.de ꝓ⸗
ba.⁊ facit.l.cũ qd.ff.ſi cert.pe.⁊ ibi glo.notabilis.
¶ Pꝛopter daͤnũ emphiteoticarisnõ liberat᷑ empbiteofa a
penñõe nec a ꝑte eius niſi tota res perierit.arg.ĩ.l.i. C. e.ti. Itẽ
ꝓpter ſterilitatẽ cõtingẽteʒ in fructibus qᷓ;tũcũq; maxima nõ
fit remiſſio emp hiteote ꝓ ꝑte dñi lʒ aliud ſit in colono.iſte ſũt
cõcluſio nes dñi abb.in alle.c.potuit vlti.colum.
¶ Emphiteota nõ excuſat᷑ ſoluere pẽſonẽ etiã ſi tꝑe guene
nõ potuit fundũ colere cũ tota ſubſtãtia ipᷣius fundi penitus
nõ tollit. vt requirit.l.i.C.de iure emphi.qð verũ niñ vbi non
eſſet ſpes de recuꝑatiõe fũdi.ẽ cõcluſo abb.in.c.potuit. in fi.

¶ Zocũ alterius tenẽs ſic eſt onerandus ſicut is cuius vices
gerit.vide.j.vicarius.

Lucrum.

¶ Zucrũ honeſtũ põt peruenire ex pecunia alterius ſine mini
ſterio alicuius.⁊ deponit᷑ apud mercatoꝛem.vt.c.per veſtras.
de dona. inter vi.⁊ vxo.ex quo no,.ꝙ ſolitus mercari ex pecue
nia põt agere debitoꝛẽ moꝛoſuʒ ad ſolutionẽ loco intereſſe
ad qð veriſimiliter fuiſſet lucrũ exactũ ex pecunia credita. no.
in. c.per vr̃as.de dona.inter vir ũ ⁊ vxo.⁊ ibi abb.⁊ latius in
c.cõqueſtus.de vſuris.vide.j.pactũ quod fit.
¶ Zucrũ refert᷑ ad oĩa ꝓuenientia ex ꝓpꝛietate foꝛtune qua
liacũq; ſint.queſtus tñ cõpꝛebẽdit ſolũ lucrũ pꝓueniens ex in
duſtria ꝑſone.vt tex.cũ glo.in.l.⁊ ſi adiecerit.ff.pꝛo ſocio.no.
abb. in. c. ſenes. de reſcrip.vltima col.q̃ aũt ſunt lucra honeſta
vide Spe.ti.de cle, cõiug. v.ſed quã dices.

Ludus.

Q Zudus aʒardi ⁊ludus etiã aleaꝝ multos depanperare cõ
ſueuerũt.vt in.l,ꝗgreca aleaꝝ ludus.no. Jo.an.c.odoardus
de ſolu. in ptin. .
¶ Zudẽs ad ſcacos ⁊ ꝓmittẽs dare mattũ cñ pedite an ſa⸗
tiſfacit dãdo mattũ cũ pedite facta regina.vide.j.ꝓmiſſio.
¶ Exiſtẽs in ludo ſi aliquid vendit an valet cõtractus.vide
ſ. pꝛeſcrip. exiſtens in ludo.
¶ Zudus ſcacoꝛũ ẽ clericis ꝑmiſſus.no.i.c latoꝛ.de homict.
¶ Agd ludũ taxilloꝛũ lucrans an teneat᷑ reſtituere.vide.j reſti
tuere tenet᷑ in vtroq; foꝛo ⁊c̃.
¶ Quſoꝛ alearũ publicus repellit᷑ ab obtinẽdo bñficio.vide
glo. notabilẽ.⁊ doc.in.c.inter dilectos.de exceſ.pꝛela.
¶ Aleatoꝛ publicus ⁊ vſuꝛarius ſunt viles ⁊ indigne pſone
vt in. c. inter dilectos.de excel.pᷣla.iõ dicũt ibi docto.ſignãter
Ber. ꝙ ſi frater meus inſtitueret tales me pᷣterito poſſẽ per B
rũpere teſtamentũ ſuũ.C. de inoffi.teſta.l.ñ fratris.
¶ Kudus noxius eſt in culpa.vide.j.pꝛeſumit᷑ malũ.
¶Zudus thea tralis ſiue laruarũ Iʒ ꝓhibeat᷑ in ecclia non tñ
ꝓhbibent repꝛeſentatiões ſctõꝝ q̃ fiſt potius ad cõpũctionẽ
fideliũ.no.hoſti.?⁊ Jo.an.in.c.cũ decoꝛẽ. de vi.⁊ ho. cleri. ludi⸗
bꝛia g irriſoꝛia ⁊ inboneſta phibent᷑ in eccłia ⁊ deꝛicis.vt ibi
ſuxta illud Quicdij ſpectatũ veniũt:veniũt ſpectentur ⁊ ipſe,
Ille locus caſti dãna pudoꝛis bʒ. doc.vbi.ẽ.
Qui ludi ſunt ꝓhibiti ⁊ qui cõceſſi.vide pleneꝑ boſt. in ſum.
ti. de exceſ.pꝛela.S.qliter excedãt. iclericus ẽt ad ludum.

¶QZudus hiſtrio num fuit pꝛimo inuẽtus apud romanos ad
eos placandos ꝑ quendã vocatũ hiſtrio.hiſtrio em̃ dicit᷑ ab
inſtruo is.quaſi male inſtruetus vel male inſtruens.no.io.an.
in. c. pe. de vi. ⁊ hone.cleri.
¶ QAudus ſcacoꝝ qꝛ ex ingenio eſt ⁊ nõ ſubmittitur viribus
foꝛtune non ꝓbibet᷑.ſic nec ꝓhibet᷑ alearũ ludus qui ex inge⸗
nio eſt. licet partim ex foꝛtuna.qꝛ eſt de conſuetudine que põt
rõne mirxture qð alias nõ poſſet.de ſepul.ſacris.dũ tñ cũ fal⸗
ſis taxillis nec ałls ꝑ fraudẽ ludat᷑.⁊ ceſſent blaſphemie ⁊ tur

pia que ex his euenire pñt.⁊ ſic non videt᷑ vincens obligatus

nec confeſſoꝛes faciunt conſciẽtiã.de quo bhoſti.in ſum. de ex
ceſ.pla.S.i.⁊ hoſt.in.c.quia pleriq;.de immu.eccle.⁊ Jo.an.in
c.pe.de vi.⁊ hone.cle.⁊ vide ibi glo.
¶ Zudꝰ ſcacoꝛũ nec pꝓhibet᷑ laicis nec ẽt clericis.glo.in.c.in
terdicimus.C. de epiſ.⁊ cle.⁊ inno.in.c.latoꝛ.de bomi.ẽ em̃ lu⸗
dus ex ingenio ꝓcedente ⁊ gr̃avirtutis experiẽde.ideo permiſ
ſus.vt.l.pe.⁊ vlti.ff.de alea.ideoq; qð ibi vincitur ſeu lucrat
nõ ſubiaceat reſtitutioni cũ nõ ſubmittãt ſe bomines viribus
foꝛtune.ĩmo bonũ inde ꝓuẽit vt exerceat ſe ingenio nõ tñ dʒ
ludi maxima qᷓ;titas.ad hoc qð habetur in.l.v nica.C.vt alea,.
vſus.pꝛincipał aũt cauſe dʒ eẽ exercitatio ingenij.naʒ ſi cã ex
poliandi pꝛoximũ exercet᷑ locus eſſet reſtitutioni ſaltem pau⸗
peribus ꝓpter depꝛauatã intentionem ſpoliandi ꝓximũ.no.
abb. in. c.clerici officia.de vi.⁊ hone.cle.vi.col.
¶ Perdens pecuniã ad ludũ taxilloꝛũ vel alearũ ſi nõ hẽat
liberã adminiſtrationẽ pecunie:vt ẽ ſeruus filiuſfa.vel mona
chus dat᷑ repetitio patri ⁊ dño ⁊ ſuꝑioꝛi.vt.l.fi.ff.de alea.nã
cũ iſti nõ habeãt dñiuʒ pecunie nõ potuerũt in alios tranſfer
re.vt.c.nuper.de dote poſt diuoꝛ.re.abb.vbi.S.
¶ Si ludẽs adminiſtrationẽ hʒ pecunie:⁊ ex ꝑte lucrãtis in⸗
teruenit fraus cõ petit repetitio.qꝛ turpitudo ex ꝑte illius ĩter⸗
uenit. ff, de ↄdi.ob tur.cãm.ꝑ totũ.ſi tñ nulla fraus interuenit
⁊ nullus fuit attrabẽs aliũ ad ludendũ:lʒ ſemꝑ cõpetat repe⸗
