tatem dñi. Itẽ an põt ꝓcuratoꝛ ↄſtitutus ad adminiſtrandũ ftiand
nouare:locare:ſeu ꝑmutare.⁊ quid de inſtitoꝛe vide late ⁊ difſj (aun
ſuſe per Jo. an. poſt Inno.⁊ ꝑ Abb. in. c. quod quibuſd, de VoſcnonZ
ſideiuſ.⁊ vide.s.pᷣlatus vel capitulũ. nncito
¶ Pꝛocuratoꝛ ad eligendum m foꝛmam.c.quia ppter.non (ppnar
põt cõſtitui niſ ꝑꝑ impedimẽtũ. vt alle.c. qꝛ ꝓpter.. illud. in oltitye
alio aũt negocio põt quis ꝓcuratoꝛẽ cõſtituere vt vice ſua in Mis ſöpo
terſit vniuerſitati licet ipſe cõſtituens poſſit intereſſe per ſe Q t· e(lullfdey
ibi not.Abb.facit.c.i.de appel. — uvuſlrtd
¶ Pꝛocuratoꝛ datus ad agendũ vel ad intentandũ drectã ipote
noĩe dñi dʒ repelli ꝓpter ſuꝑuenientiã excõicatiõis in ꝑſonãä bidi⸗
dñi etiã ſi ꝓcusatoꝛ ſit cõteſtatus litẽ ⁊ dñs litis effectus.naz aosplina
cauſa eſt dñi cũ ad eñ ſpectat cõmodũ vel damnũ vt.5.biduũ (Cbiad
5v.palã.ij.q.vi.not.Hoſti.in.clʒ.de offi dele. ſed ꝓcuratoꝛ da eelaue
tus in rem ſuã impetrando vtilẽ actionẽ ſibi cõpetentẽ nõ re despid
pellit᷑ ꝓpter excõmunicationẽ dñi ſuperuenientẽ. ad boc glo. hfioſuo
et doc.in.c,: vno.de iurepa.li.vi,.⁊ qð not. per Ban in.l.apud is iinot
celſum.ſfede doli excep.Abb. in alle.c. licet. (gaot
¶ Vꝛocuratoꝛẽ ↄſtituẽs ſi ſciebat eũ excõicatũ ſibi eſt impu⸗/ 6opöt
tandũ quitalẽ elegit.vt.c.poſt ceſſionẽ.de ꝓba.ſed ſi ignoꝛa⸗/ Adlſat
bat põt agere cõtra ꝓcuratoꝛẽ ad intereſſe.qꝛ ingeſſitſe offi/ öhzni
cio ſibi interdicto a iure.not.Abb.in. c.cõſulti.de ꝓcur. Ueet:
¶ Vꝛocuratoꝛ ab excõicato cõſtitutus ad deſendendũ vel uinelede
impetrandũ an requirat ſpeciale mandatũ vel ſufficit genera ptnot.
le.vide ꝑ Abb.in.c.intelleximus. de iudi. . (Vea⸗
¶Pꝛocuratoꝛ licet nõ admittat᷑ in cã criminali criminaliter culieig
intẽtata.vt not.in.c.tue.ð ꝓcur.ſocius tñ audit ꝓ ſe ⁊ ꝓ alis lnd
argu.iij.q.vi.hec qppe.⁊.c.cũ dilecti.de dolo ⁊ ↄtu.⁊ eſt glo. (Etan
ſing.in.c.ſtatuit.ij.q.iiij.vinculatus etiã põt ꝓſequi accuſatio ppo
nẽ ſeu appellationẽ ꝑ ꝓcuratoꝛẽ.not.Angelus in.l. ꝑbanc. Ndimpe
C.de tẽp.appel.⁊ Inno.in.c.licʒ de accu. =òð caͤͤboc
¶ Licet ꝓcuratoꝛ nõ admittat᷑ in cauſa criminali ad diſputä Ee
dũ ſuꝑ ipſo crimine tñ admittit᷑ ad ꝓpoẽdas exceptiões cõ. ſtpeni
na accuſatoꝛẽ de ipſius dignitate ⁊ ſic nõ ſolũ admittit᷑ pcu,. tpolt
ratoꝛ ad allegandũ cauſas abſentie que ↄſiſtunt in facto:ſed o t
etiã cauſas abſentie que ↄſiſtũt in iure ⁊ ad ꝓbãdas erceptio ſius t
nes expulſiuas ꝓpter indignitatẽ accuſatoꝛis.ð vt colligit᷑ per ſiiallerin
Abb. in. c. veniẽs.de accu.i.colũ. S (Erug
¶ Pꝛocuratoꝛ in actiõe populari er ꝑte actoꝛis ante litẽ cõ/ blen
teſtatã nõ põt ↄſtitui.vt in.l.lʒ.ff.ð ꝓcur. poſt litẽ ᷣo ↄteſtatã Birrno;
cñ actoꝛ in actiõe populari eſt factus dñs litis: põt ↄſtituere inn
ꝓcuratoꝛẽ ad inſtar tutoꝛis.vt.l.nec tutoꝛes.C. de ꝓcura.not. ößin
Banr.in alle.l.lʒ.⁊ ſic reſtringit᷑ gl.c.veniẽs.de accu.⁊ ibi Ab. Dn
¶ (u agit᷑ de crimine ciuiliter põt interuenire ꝓcuratoꝛ. vt.c. auri
tue.de ꝓcura.⁊.c.lʒ.de accu.in fi.ex quo collige ꝙ qñ agit᷑ vt itna
ſuſpectus tutoꝛ remoueat᷑ a tutela:iſte caſus eſt ciuilis.qꝛ ten⸗ elene
dit ad cõmodũ pꝛiuatũ:põt interuenire ꝓcuratoꝛ:ſed ſi agitk Site
vt puniat᷑ vt ſuſpectus nõ põt ꝓcuratoꝛ interuenire ſicut nec fngg h
in actiõe iniuriaꝝ cñ pena ſit arbitraria. not. Bar. in. l pe. 5. nand
ad crimẽ ff. de pub.iudi. Abb. vbi. . ij.colii. “* ntar
Qn in cã cnimminali tertius cõparet ꝓ intereſſe ſuo nõ täf· D
pncipalis:ſʒ tanqᷓ tertius.vt cũ dñs ꝓ ſſio intereſſe defendit donic⸗
ſeruũ in crimine vel minoꝛ ꝓ tutoꝛe ſuo qui eſt ↄdẽnatus ad Em
moꝛtẽ petẽdo vt differat executio donec reddat admiſtratõs aad
vt not. ꝑ Ci.in.l... . de da. infec. admittit᷑ talis ꝑ ſe vłꝑ ꝓcura neanſt
toꝛẽ.lſeruus. f de pub. iudi. A bb. in alle.c. veniẽs. ij. coli. mſl
¶ Vniuerſitas pot in cauſa cniminali ꝓcuratoꝛẽ ↄſtituereg· in

½R

ndi ed

eſtgi.

fens
penmnn
tentep
lhoegn.
ipleped

ſetina ⸗
ſignoag

eſitſeofqſ
Nenci d
genen

1S
th
idcctim
l .

lipi
goesch.
korei
Rnnn

ligipe

neltich
gteſtoti
Oſimaer
ade
1ſbitehd
lone
G
ſseH
iſqGH
rfatte
lgeN

rtß

sd
ſud⸗
paut
l
wartg

mincditere

NNůS

pter impoſſibilitatẽ facti.not.in.c.dilectus.de ſimo.⁊ in.l.aut
facta.ff.de penis.Abb. vbi. .
¶ Monialis cũ ꝓ nulla cã dʒ egredi monaſterium põt in cã
crimĩali ꝓcuratoꝛẽ ↄſtituere.⁊ Bᷣ̊ ſi iudici nõ dec; ad monaſte

riñ accedere.vt qꝛ epᷣs.vt in ſili ðꝛ in teſtibꝰ.in.c.ij.ð iudi.li.vi.

¶ Ad exceptionẽ dilatoꝛiã ꝓponendam cõtra accuſatoꝛem
vel cõtra iudicem põt interuenire ꝓcuratoꝛ cum nõ diſputat
de crimine.vt vult glo.in alleg.c.veniẽs.Inno.in.c.licet.e.ti.
et Abb.in alleg. c. veniẽs.iij.colũ.
¶ Quñ exceptio cõcernit crimen ⁊ opponit᷑v᷑ in vim dilatoꝛie:
qꝛ fuit abſolutus ſi notoꝛie hoc cõſtat põt interuenire ꝓcura/⸗
toꝛ.vt.l.qui cũ maioꝛ.ff.de dolo.ſʒ ſi eſt dubiũ ſecus.vt Bar.
in alleg. S. ad crimen.⁊ Abb. vbi. 89.
¶ Si exceptio eſt talis que ſeparata a crimine diſcutit᷑ ⁊ de⸗
fert᷑ ad deciſñonem criminis non põt interuenire ꝓcuratoꝛ ſi
vero nõ defert᷑ ad deciſonem criminis.vt.l.i.⁊.l.pſes.C.ad
l. fauiam de pla. Abb. vbi. õ3.
¶ Si exceptio eſt peremptoꝛia nõ põt interuenire ꝓcuratoꝛ a
quo remouet᷑ genus ⁊ quelibet ſpecies eius.vt.c. paſtoꝛalis.
S. iltem cũ totum. de offi. deleg.
¶ Pꝛocuratoꝛ ↄſtitutus in cã criminali ad totã cãm in qua
venit imponẽda pena capitalis vt moꝛtis vel amiſſiõis ciui⸗
tatis nõ põt interuenire.vt.l.i.ff.an ꝑ aliũ cauſe appel.⁊. l.ab
ſentẽ.ff.de penis.⁊ alle.S.ad crimen.ſi ᷣo venit imponẽda pe
na relegatõis vł citra põt ꝓcuratoꝛ interuenire ſᷣm cõem opi
nionẽ.not.gl.in alle.c.veniẽs.⁊ in alle.s.ad crimẽ.⁊ ibi Bar.
licet ibi diſputatine fundat rium. ⁊ Abb. etia in alleg. c. veni
ens.pꝛima tũ opinio eſt cõioꝛ ⁊ appꝛobat᷑ pereos.
¶ Vbi abſens põt puniri:nõ põt ꝓcuratoꝛ interuenire.vt al
le.S.ſeruũ quoq;.⁊.l.abſentẽ.põt tñ interuenire excuſatoꝛ.vt
alle. S. publice. ⁊ ibi Bar.ad allegãdũ ẽt ĩnocẽtiã.nã iudex ex
officio ſuo dʒ ſupplere pᷣſentiã abſentis ⁊ inueſtigare etiaʒ de
eius innocẽtia.ad hoc.l.ꝓperandũ.C. ð iudi.⁊ a uc.qui ſemel
Cqũo ⁊ qñ iudex.facit.c.ij. de arbi.li.vi.dʒ ergo iudex cũ ꝑ ſe
B nõ põt facere admittere quẽlibʒ volẽtẽ oſtẽdere inno centiã
accuſati:qꝛ excuſatoꝛ q̃liſcũqʒ ſit põt ꝓdeſſe ſed nõ obeſſe.cũ
nõ hʒ mãdatũ ſed ꝓcuratoꝛ poſiz obeſſe. Abb. vbi.S. v.colũ.
¶ Licet de equitate iuris reus in vinculis detẽtus põt in cri⸗
mine ſe defendere ꝑ ꝓcuratoꝛẽ tñ ð ſubtilitate iuris nõ ad mit
tit̃᷑ vt not. Bar.in.l.i.ff.an ꝑ aliũ cã ap.
¶ Qicet ꝓcuratoꝛ in crimine nõ admittat᷑ ante cõcluñonem
in cauſa:admittit᷑ tamen poſt.qꝛ nihil obeſt. vt.l.q;uis.⁊ qð
ibi not.C. de adulte.
¶ Excuſatoꝛ põt ꝓ abſente accuſato accuſatiões neceſfari⸗
as ꝓponere.vt eſt infirmitas.vel ſi detinet᷑ in vinculis.vel ali
ud impedimentũ.⁊ hoc etiã ſi excuſatoꝛ nõ hab eat mandatũ
ad hoc l.reus.C. de accu. canoniſata.ij.q.iij.
¶ Erceptiões ꝓbabiles nõ tñ neceſſarias.puta ꝙ reus non
põt venire ꝓpt inimistias.excuſatoꝛ nõ põtꝓponere qꝛ igno
rat voluntatẽ rei nec etiã admittit᷑ ad exceptiões oĩno volũta⸗

rias.vt tu nõ es iudex rei:qꝛ reus poſſet ꝓrogare iuriſditionẽ

ſſtius ⁊ talis excuſatoꝛ cũ nõ habeat mãdatũ nõ dʒ interpᷣta⸗
ri alterius voluntatẽ. Abb.in alleg.c.veniẽs.vi.colũ.
¶ Excuſatoꝛ admittit᷑ ad allegandũ cauſas cauſe qñ põt cõ
tra abſentẽ ꝓcedi vt eſt tex.ſingularis in alle.S.publice.⁊ ibi
Bar.naʒ cũ iudex ad hoc ten eat᷑ ex officio.vt..dicit᷑. foꝛtius
dz admittere quẽcunq; ⁊ ſic ptʒ ꝙ excuſatoꝛ admittit᷑ ad alle⸗
gãdũ innocẽtiã.facit optime ĩ ar.l.nõ tm̃.ff.de ap.Ab.vbi. g.
¶ ꝛocuratoꝛ ſi admittit᷑ in cauſa criminali vbi admitten⸗
dqus nõ erat iudiciũ eſt nullũ.vt alleg.S.ad crimen.ibi fruſtra
interuenit ꝓcuratoꝛ ⁊c̃.⁊ hoc cõtra diſtinc. Anto.tenet Ab.
in alleg.c.veniens.penul.colũ.
¶ Si ꝓcurato: fuit ↄſtitutus ad litigandũ cũ certa pſona ſ

reuocet᷑ dʒ hoc intimari aduerſario.arg. in.l.fideiuſſoꝛ. S.i.ff.

mandati.qð ſatis plʒ ne illudat᷑ aduerſarius ꝓpter ignoꝛan⸗
tiã reuocatiõis. ? idẽ in ↄtractibus. vt ſi ↄſtitui ꝓcuratoꝛẽ ad
aliquid agendũ cũ titig ſi eũ poſtea reuocaui debeo ip ſi titio
denũciare. vt plene not. Abb. in. c. er ꝑte decani. de reſcrip. ſi
aũt ꝓcuratoꝛ fuit ↄſtitutus generaliter ⁊ apð acta iudicij:dʒ
apud ipſa acta reuo cari.als nõ tenetreuocatio ĩ piudiciũ ad
uerſanij.vt ibi eſt bonus tex.ſed ſi extra acta iudicij eſt ↄſtitu⸗
tus ⁊ ꝓcuratoꝛ intrauit iudiciũ cũ certa ꝑſona: illa plon a dz

certiſficari de reuocatiõe. vt. c. mãdato.de ꝓcura.ſed ſi nõdum

intrauit iudiciũ ſatis eſt q; certificetut ipſe ꝓcurato::qꝛ cum
mandatũ fuit generale nõ eſt cui fiat denunciatio.⁊ hoc caſu
poſſet ſalugri opi. Inno.in. c.ex inſinuatiõe.de ꝓcura. vt ibi
not. Abb. qð veꝝ niſi fuiſſet ↄſtitutus ꝓcuratoꝛ reſpectu certi
officij.vtputa cñ eſt pᷣpoſitus alicuius mercatie ſeu ſtationis:
qꝛ tũc requirit᷑ ꝙ reuocatio intimet᷑ publice ꝙ nemo vᷣhat cũ
illo qꝛ fuit reuocatus per dñm.vt.l.ſed ⁊ ſi pupillug. 5. Pſcri⸗⸗
bere.ff. de inſti.⁊ adde qð not.in alleg.c.ex parte decani.⁊ in
c. mandato. de ꝓcura.
¶ Pꝛocuratoꝛis reuocatio poſt ↄcluſionẽ in cauſa nõ impe
dit quo minus poſſit ꝓcedere ad ſnĩ ans⁊ eſt ratio:qꝛ poſt cõ
cluſionẽ liquet iudici ð meriij.ideo cauſe reuocatio ꝓcuratoꝛi
poſtea facta nõ pᷣſtat ĩpedimentũ quo minus poſſit ꝓcedi.vt
eſt tex.in.c.auditis.ð ꝓcu.nã ex quo eſt in cã ↄcluſum nihil po
terat obijci.qꝛ poſt ↄcluſionẽ nõ adinittunt᷑ aliqua ſiue ↄſtẽt
in facto ſiue in iure:ſed ſolũ reſtat ferre ſnĩam.vt.c.paſtoꝛalis
et qd ibi nõ.Inno.ð cau.poſ.⁊ ꝓpꝛi.Abb. in alle.c.auditis.
Pꝛocuratoꝛ ſi tacite reuocet᷑ ꝑ moꝛtẽ dñi nõ tenet iudiciũ
poſtea cñ eo agitatũ nec ſnĩa:etiam ſi iudex ⁊ aduerſarius nõ
ſint de hoc certiſicati.not. Bar.in.l.ſi ꝓcura toꝛ.ff.de ꝓcur.ad
idẽ tex.in.l.de qua re.S.ij.ff.de iigi.⁊ in.l.ij.ff.que ſen.ſine ap.
reſcin.Abb.in.c.mãdato.de ꝓcura.
¶ Pꝛocuratoꝛ nõ requirit᷑ ad impsrãdũ lr̃as ad beneficia
ꝓ alio.ſecus in lr̃is ad lites.vide.Sð.mandatũ.
SPꝛocuratoꝛiũ expꝛimẽs vnũ negociũ ſub ſecuta clauſula
enerali an cõpꝛehendant᷑ maioꝛes vel grauioꝛa negocia,
bb.plene in.c.ſedes.de reſcrip.iij.colll.
¶ Pꝛocuratoꝛ impetrãs lr̃as ſi in eis narrat᷑ ꝓcuratoꝛ anpᷣ
ſumat᷑ ſeu ꝓbet᷑ talis vł an eſt neceſſe ꝙ ꝓbet᷑ ꝓcuratoꝛ.Ab.
in.c.nõnulli.S.ſunt ⁊ alij.de reſcrip.
Pꝛocuratoꝛ reuocatus quicqͥd agit etiã in fauoꝛẽ dñi añ
certificatõeʒ reuocatiõ is tenet.itaq; aduerſarius nõ põt alle⸗
gare illã reuocatõeʒ in pᷣiudiciũ reuocatis.vt.c.ex ꝑte decani.
de reſcrip.⁊ ibi Abb.ij.colũ.vbi late vide ꝑ eũ ⁊ notabiliter.
¶ Si quis ſcit aliũ ſe gerere ꝓ ꝓcuratoꝛe ſuo in iudicio ⁊ nõ
cõtradicit facit fibi pᷣiudiciũ vnde ex illa taciturnitate videt

rem illã gerere ex volũtate ſua quaſi vellet ꝙ videat᷑ ſibi dare
mandatuũ.not. Inno. ⁊ Abb. in alle. c. ex parte.iij. colũ. ⁊ facit
l. ſepe. ff. de re iudi. Inno.in.c.cũ in iure.de offi.deleg.deci.rote
cccclxiij.⁊ ſe.not.tñ iſtas ↄcluſiones ſequẽtes.
¶ Qui ſe gerit ꝓ ꝓcuratoꝛe ſi tendit ad obligãdũ ꝑſonã dñi

tũc dñs ſciẽs ⁊ patiẽs nõ videt᷑ ↄſentire ſine pcedẽti mãdato
vt. l. filiuſfamilias.S. inuitus.ff.de ꝓcur. Abb. vbi.g.

¶ Qui ſe gerit ꝓ ꝓcuratoꝛe:ſed id qð facit certitudinaliter

tendit in fauoꝛẽ dñi videt᷑ dñs cõſentire ⁊ dare mandatũ.vt
l.qui patit᷑.ffmanda.Abb.vbi..
¶ Si gerens ſe ꝓ alterius ꝓcuratoꝛe tendere põt ſeu tẽdit in
graue piudiciũ dñi ſeu dñs põtꝓhibere ⁊ nõ ꝓbibet:videt᷑ cõ
ſentire ad h̊ qð le.⁊ nõ.in.l.Gayus.ff.ð pig.ac.⁊.l.fideluſſoꝛ.
S.pater.ff. ð pig.⁊ qð not.in.l.tẽ alienã.fj.de jhẽ.emp.⁊ Di.
in regła is qͥ tacet.ð re.iur.li.vi.?⁊ Bar.in.l.q̃ dotis.ff.ſo.ma.
Ab.i. d. c. ex ꝑte decani.iiij.col.⁊ vide Ab.i.c.cũ oliʒ.i.ð of le.
¶ Pꝛocuratoꝛ qliter reuocat᷑.vide ibi plene ꝑ Ab.vij. colũ.
¶ Vꝛocuratoꝛis taciturnitas habet᷑ ꝓ ↄfeſſiõe in pᷣiudiciũ
dñi. nam iura interpᷣtant᷑ ꝙ tacite ↄfiteat᷑.vt.c.ij.de ↄfei.li: vi.
et Abb.in.c.pe.de iura.calũ.⁊ in.c.i.de poſtu.pla.
¶ Pꝛocuratoꝛ maioꝛis ꝑtis capituli ſi litigat ð minoꝛẽ ꝑtẽ
recuꝑabit expen.a capitulo.qꝛ pᷣſumit᷑ moueri bono zelo ⁊ dʒ
ſequi oĩa iura capituli.ar.in regła acceſſoꝛiũ.ð regu.iur.li.vi.
ſed ſi maioꝛ ꝑs capli fouet iniuſtã cãm de ꝓpꝛio tenet᷑ qͥlibet
ſatiſfacere ð dãno ecdeſie.c.ð multa. de pᷣben.⁊.l.nõ eſt igno/
tũ.C.de admi.tu.Abb.in.c.cũ inter canonicos.ð elec.iij.col.
O. Pꝛocuratoꝛẽ extraneũ nõ põt quis cõſtituere in expligan
dis vniuerſitate.vt ſentit Jo.an.in regula ꝙ alicui.de regiiu.
li.vi.Abb. in.S.illud.c.qꝛ ꝓpter. de elec.
¶ Pꝛocuratoꝛis mandatũ an expiret moꝛte mandantis.vi⸗
de.S. mandatum.
¶ Pꝛocuratoꝛ ↄſtitutus ad petendũ ⁊ exigendũ qð dño de⸗/
bet᷑ a quacunq; ꝑſona ⁊ ad faciendũ finẽ ⁊ liberationẽ de rece
ptis ſi ↄfiteat᷑ ſe recepiſie centũ a quodã debitoꝛe ⁊ liberauit
illũ ab obligatiõe qua dño tenebat᷑ nõ ẽ debitoꝛ liberatus
talẽ cõſfeſſionẽ ꝓcuratoꝛis cũ nõ ſuit ↄſtitutus ad cõfitenduʒ
ſed ad faciendũ finẽ de receptis, vnde ex quo nõ apparet de

reali exceptione nõ potuit illũ liberare. vt ꝓbatur per. c. cum

olim.i.de offi.delega.⁊ ibi Abb.facit qð not. Bar.in.l.ij.ff.ſi
certũ peta.vbi dicit ꝙ ꝓcuratoꝛ ↄſtitutus ad mumũ recipien
dũ nõ nocet dño eius ↄfeſſio de mutuo recepto ex quo nõ ap
paret ꝙ pecunia fuit numerata qð eſt notandũ.
OPꝛocuratoꝛ cõſtitutus ad vendendum an põt tranſferre
dominiũ habita fide de pᷣcio ⁊ an eius cõfeſſio ꝙ recepit pᷣciũ
noceat dſlo niſ ſequat᷑ numeratio.not. Cy.in. l.ille. C. de rei
ven.⁊ Bar.in.l.a diuo pio.S.ſed ſi emptoꝛ.ff.de re iudic.not.
per Abb. in.c.cũ olim.i.de offi.deleg.

Pꝛocuratoꝛ oſtes dens aduerſario iura domini punit᷑ pe⸗/

na falſi.vide.S.falũ pena.
¶ Pꝛocuratoꝛ ſine ſpeciali maãdato põt petere reſtitutioneʒ
in integꝝ ↄtra ſnĩam cõtra eũ latam que nõ eſt exe cutioni mã
data.ꝓ boc glo.ſingularis.⁊ Inno.in.c.ſuſcitata.de in integ.
reſti. Abb.in.c.ſtuduiſti.de offi.deleg.
QPꝛocuratoꝛis ſeu aduocatiõis o fficiũ an põt clericus ſeu
monachus vel religioſus exercere.vide.S. aduocatus.
¶ Pꝛocuratoꝛiũ põt ꝓbari ꝑ teſtes ſicut ꝑ inſtrumentũ.qꝛ
parẽ vim obtinent inſtrumẽta ⁊ teſtes.vt.l.in exercẽdis.ff. de
fide inſtru.⁊.c.cũ Jo.eo.ti.ęſt ↄcluſio glo.⁊ Abb.in.c.i.de ꝓ⸗

cura.nec in tali receptiõe teſtiũ requirit᷑ citatio ꝑtis.qꝛ tales

teſtes nõ ꝓducunt᷑ pꝛiipaliter cõtra dñm ſed ad legitiman
dũ ꝑſonã ipſius ꝓcuratoꝛis ſed ĩ caſu dubij põt exigi cautio.
ar. l. vulgo. ff. de admi. tu. Abb. vbi. g.
¶ Pꝛocuratoꝛẽ ſe aſſerens ad recipiẽdũ ſolutionẽ dʒ admit
ti cũ cautiõe ſi dubitat᷑ de mandato.not. Har.in.l.ſed ſine.ff.
rem ra.ha.nã in requirẽtibus ſpeciale mandatũ aqmittit᷑ qͥs
cũ cautione.facit.l.fi.ff.de ꝓcur.qð eſt veꝝ niſi tãta ſit cautio⸗
nis fragilitas ꝙ; ꝑ eã nõ bene cõſulit᷑ nec ſuccurrit᷑. ff. ad treb.
l.qui ita.S.etiã.⁊.l.iuſiurandũ.ff.de iureiur.
¶ Pꝛocur atoꝛeʒ nõ tenet᷑ quis cõ ſtituere in cauſa ardua et
graui ſi ſit impeditus niſi in cauſa electiõis ſeu vacatõis eccle
ſie.de quo vide plene nõ.in.c.querelã.de ꝓcur.⁊ ibi doct.que
dicat᷑ cauſa ardua.vide.S.cauſa.
¶ Pꝛocuratoꝛ an põt repetere expẽſas ⁊ damna a dño. i⸗
de.S.expẽſas factas.⁊.S.mãdati actio.
¶ Pꝛocuratoꝛ ad agendũ cõſtitutus ab actoꝛe põt dũm de⸗
fendere.not.glo.l.inuitus.S.pena.ff.de ꝓcura.qð limita niſi
daret᷑ ex ꝑte rei qꝛ tunc cũ poteſtas defendẽdi debeat eſſe pᷣn⸗
cipalis ſi dat᷑ ad agendũ nõ valet ꝓcuratoꝛiũ.vt.c.oↄſtitutus
de ꝓcura.Si tñ ꝓcuratoꝛ eſt datus cũ dictiõe taxatiua. ſ.ad
agẽdũñ ſolũmodo tm̃ pᷣciſe dũtaxat ⁊c.tũc nõ põt ꝓcuratoꝛiũ
extẽdi:nec eſt ſufficiẽs.vt alle.S.pena. Bar.tñ ibi dicit ꝙ licz
ꝓcuratoꝛ in tali caſu nõ poſſit defendere dñm vi mãdati: põt
tñ tanqᷓ quilibet defenſoꝛ pᷣſtita cautiõe de iudicato ſoluẽdo.
vt not. in. c.i.de ꝓcur. Abb. in. c. accedẽs.de ꝓcur.
¶ Vꝛocuratoꝛ rei q;tumcũq; cõſtet de mãdato dʒ ſemꝑ caue
re deiudicato ſoluẽdo niſ dñs fideiuſſerit ꝓ eo ſub bypothe
ca bonoꝝ ſuoꝝ ⁊ ita ſeruat᷑.vt cle.i.eo.ti.de ꝓcura.⁊ qð ibi
not. ⁊ in.S.ſi vero.inſti.de ſatiſda.⁊ hoc caſu ſufficit ꝙ ꝓcura⸗
toꝛ põt ſoluere id ſuꝑ quo cõuenit᷑:vtputa qꝛ agit᷑ ad qtitatẽ
pecunie:ſed vbi nõ poſſet ſoluere:vt qñ agit᷑ ſuper re poſſeſſa
dño:tũc cõtra illã citationẽ dʒ pᷣſtare cautionẽ de ratibabitio
ne. que eſt rõ dinerſitatis inter ꝓcuratoꝛẽ actoꝛis ⁊ rei.vide
not.ꝑ Abb. iu. c. madato.de ꝓcur. .
¶ Pꝛocuratoꝛis pateſtas nõ expirat per ſententiã: ſed du⸗
rat in cauſa appel.cũᷣ pꝛincpali licet nõ cõpellat᷑ ꝓcuratoꝛ ꝓ
ſequi appellationẽ.ap pellare tũ tenet᷑.vt.c.nõ iniuſte.de ꝓcu
ra.vide.S. appellare tenet᷑.
¶ Pꝛocurato: ꝓ extraneo põt eſſe minoꝛ:nec valet iudiciuʒ
cũ eo agitatũ etia ſi nõ opponat᷑.not.ꝑ glo.⁊ Abb.in.c.nõ in
iuſte de ꝓcuratoꝛi.⁊ allegat theoꝛicã Bar.in.l.filiuſfa.de. p/⸗
cuꝰa. ⁊ ar. in.l. ij. S.i.ff. qui ſatiſda. cog.
¶ Vꝛocuratoꝛes duo ſi ſunt dati inſolidũ ad negocia vnus
põt exigere debitũ ab alio ſiue debitũ fuit ↄctũ ante mãdatũ
eis factũ ſiue poſt. not. Yrede.oↄſilio.xcix.⁊ ↄſilio.cxxv.ð quo
plene ꝑ Bar. in. l. qui ꝓpꝛio.S.fi.ff.de ꝓcur.⁊ ꝑ Abb.in.c.nõ
iniuſte.de ꝓcur.facit.l.ſi plures.ff.de admi.tu.

¶ Pꝛocuratoꝛ vniuerſita tis cũ cõſtituit᷑ nõ requiri᷑ aucto⸗

ritas ſupioꝛis.vide.S.auctoꝛitas.
¶ Mꝛocuratoꝛ ſimplex qñ cõtrahit nõ dʒ cõcipere verba in
ꝑſonã dñi ſed ꝓpꝛiã:qꝛ regularuer nõ acquirit dño.not.gl.in

c. qᷓ;. de vſuris.li.vi. Item ⁊ꝛ in iudicio debẽt verba ſententie
et alioꝝ actoꝝ deferri in ꝓſonã ꝓcuratoꝛis ⁊ nõ dñi.vt in.li.
C. de ſen. ⁊ inter.om.iudi.ſecus eſt in admiſtratoꝛe.vt eſt tutoꝛ
pᷣlatus vel ſindicus.qꝛ iſti tanq; habẽtes legitimã admiſtrati
onẽ poſſunt vᷣba ↄcipere in ꝑſonã dñi.vt in.l.eñ qͥ.S.ſi actoꝛi
ff. de cõ pecu.idẽ in iudicio cũ in eo quaſi Z bit᷑.vt.l, etiã. ff. de
pecul.not.Abb. iin.c.ſuſcitata.de in integꝝ reſti.
Vꝛocuratoꝛ nõ põt ſine ſpeciali mãdato reſtitutionẽ in in
tegꝝ petere.vt.l.illud.S.talis.ff.de mino.⁊.c.coꝛã. ð in inte.re
ſti. qð eſt veꝝ qñ pꝛincipaliter petit᷑.ſecus ſi incidẽter. vt not.
Inno.in.c.ſuſcitata.de in integ.reſti.⁊ doct.in.l.i.C. de ſe. et
inter.om.iudi.⁊ in.l.⁊ qꝛ.ff.de iuriſdi.om. iudi.⁊ dicit᷑ venire
incidẽter reſtitutio petita poſt ſententiã ante lapſum decẽdij.
vt plene not.Abb. in alle. c. ſuſcitata.
¶ Vꝛocuratoꝛ ad petendũ reſtitutionẽ ᷣ interlocutionẽ an
requirat ſpeclale mandatũ ⁊ an ſufficit ſpale ſub generalitate
verboꝝ.vide.j.reſtitutionẽ cõtra.
¶ Pꝛocuratoꝛ de cuius ſpeciali mandato ꝓbabiliter dubi⸗
ta t᷑ admittit᷑ cũ cautione de rato.vt eſt tex.in.l.ꝙ ſi de ſpeciali
ff.de mino.Abb.in.c.coꝛã.de in integ.reſti.

¶ Vꝛocuratoꝛ qui cõpꝛomiſit ſine mãdato tenet᷑ ſatiſfacere

de ſuo.vnde quẽadmodũ ageret᷑ Zð dñm ſi poteſtatẽ dediſſet
ita agit᷑ ð ꝓcuratoꝛẽ ſi ſine mãdato cõpꝛomiſit:vt.l.plautius
ff. de ꝓcur. ⁊. cꝑ tuas.de arbitris. vbi not. Abb.
¶ Vꝛocuratoꝛ põt cõſtitui ad opponendũ crimina cõtra ele
ctum qñ agit᷑ ciuiliter de crimine:vt.c.ſuꝑ his.de accuſa.dʒ tñ
ad hoc haber ſpale mandatũ nec ſufficit clauſula generalis.
vt cle.nõ põt.ðe ꝓcura.⁊.c.ꝓcuratoꝛ.de elec.li.vi.⁊.ci cũ dile⸗
cti.de dolo ⁊ cõtu.⁊ ibi Abb.

¶ Pꝛocuratoꝛẽ põt cõſtituere iudex.ſ.ꝑtẽ pꝛincipalẽ ad app

bẽdendũ poſſeſſionẽ.vide.s.poſſeſſio.v.ad appᷣpendendũ.
¶ Vꝛocuratoꝛẽ an ⁊ qñ actoꝛ ſeu reus cõſtituere cõpellat᷑.
vide not.in.c.querelã.de ꝓcur.⁊ notabiliter ꝑ Abb.in.c.cũ di
lecti.de dolo ⁊ ↄtu.vbi vide per eũ quid ſi diues vel pauꝑ nõ
inuenit ꝓcuratoꝛẽ an excuſet᷑.
¶ Vꝛocuratoꝛis officiũ an põt religioſus vel monachus ex
ercere noĩe ꝓpꝛio vel ꝓ vtilitate mõ aſterij.vel ꝓ negocijs ab
batis vel alterius religioſi ſeu amici monaſterij.vide nor.per
Abb. in. c.cũ.i.⁊.a.de re iudi.circa.fi.

¶ Pꝛocuratoꝛ: põt cõſtitui a ↄuentu actiõe iniuriaꝝ qũñ cini⸗

liter agit᷑ nõ tñ qñ criminaliter agit᷑.vt.l.furti.S.ſi quis alieno
ff. de bis qui no.infa.⁊ eſt rõ diuerſitatis:qꝛ cũ agitur crimi⸗/

naliter de iniuria pena eſt arbi.⁊ iudex põt ĩponere penã coꝛ⸗

poꝛis a fflictiuã ⁊ etiã moꝛtis.inſti.de iniurijs.S.in ſũma.qꝛcñ
ſit exequibilis in abſentẽ nõ dʒ interuenire ꝓcuratoꝛ ne ſnĩa
ſit fruſtratoꝛia.vt not. Bar.in.l.fi.ff.de pub.iudi. Abb. in. c.
cũ te.a.b.de re iudicata.
¶ Pꝛocuratoꝛ nõ põt ↄſtituiꝑ dñm ad agendũ inutiliter fa⸗
cta dñiqꝛ eque poſſʒ ꝓdeſſe ⁊ nocere ⁊ btĩere ⁊ ſuccũbere in
cã.vt not.in.c.expoſuit.ð dila.no.Lapꝰ in ſuis alle.alle.cxix.
¶ Pꝛocuratoꝛis dolus delictũ ↄtumacia ſeu factũ vel ofeſ⸗
ſio faciẽdo vel in nõ faciẽdo an ⁊ qũ noceat dño.vide notabi
liter ⁊ pleniſſime ꝑ Abb. in. c.i.vt lite nõ ↄteſ.⁊ vide.S.ofeſſio
ꝓcuratoꝛis cũ vᷣ.ſequẽtibus. S
¶ Pꝛocuratoꝛ ſi noĩe dñi agit calũnioſam litẽ:⁊ ſuccubuit:⁊
ſic cõſtat ꝙ eſt delictũ:ipſe ꝓcuratoꝛ eſt in expẽſis ↄdemnan
dus nõ dñis:niſi ad hoc babuit ſpale mãdatũ.vt in.l.ſi ꝓcura
toꝛ.in fi.ff.de Odi.inde.⁊ eſt caſus.in.l.nõ eſt nouũ.C.ð admi.
tu. ⁊ ſpe.in ti.ð excu.ſen.S.ij. Abb.in.c.i.vt lite nõ ↄteſ.x.colũ.
¶ Pꝛocuratoꝛ nõ põt renunciare exceptiõi ꝑemptoꝛie ex ge
nerali mãdato:qꝛ talis renũciatio eſt donatio quã ꝓcuratoꝛ
ſine ſpãli mandato facere nõ põt.vt.l.filiuſfa.ff. de dona. ⁊.l.
cõtra iuris regulas.ff.de pactis.⁊.l.ſi q legauerit.ff.ð noua.
idem de exceptiõe dilatoꝛia tꝑis.vt.l.oẽs..fi.ff.que in frau.
cre.⁊ in.l.ed ibus.i.rñ. ff.de noua.põt tñ ꝓcuratoꝛ generalis
remittere exceptio nẽ dilatoꝛiã foꝛi.qꝛ talis nõ eſt donatio.vt
l. fideiuſſoꝛ.S.quedã ff. de noua.idem iꝝ exceptiõe oꝛdinis:qꝛ
nõ eſt donatio.not. HBar.in.l.fi.ff.de his que in frau.cre. Iteʒ
id qð eſt ſolitũ fieri in aliquo actu venit in generali mandato
ad illũ actũ.vt ibi Bar. ⁊ not.in.l.nemo.⁊ de du.re.Abb. in
c.i.vt lite nõ cõteſta.xij.colũ.
¶ Pꝛocuratoꝛ tenet᷑ iurare de calũ nia etiaʒ ſi dñs iurauit a
pꝛincipio.vide.S.iurare debet de calũnia.

Geb
Cato⸗

ſt

NMen
epenguin
Umagemn
tanephi
nalic
ltoon,

htiodle

poanmn
ſnt

nuniypi
Phonntt

(odnotin
Pocuri
e riles⸗
Pranmmt

fudnininre

lioedit

(Poonat

mig tuck

(Proant

eſiceſt
(Pvarit
iegrid
noneis

—

leödominn
(Poaret
lugſonal
ctenane
i bidicl
laeditoꝛ.
it Barin

arato:

Pocn

apela

MWarae

e ri 0,

ccota de
aaliäche
A Dbdi

(Hoa

ds 7 gr

Curn quan
cñ dilea
Giagi
höͤtintenn
veſtiono
pluet ben
Nicti pn,

agere⸗

nijnna
ioincpt

obfficſi

(Phar⸗
Meſeeri
aligt
ldo d
lotſitcd⸗
Poeſtaog

atzatoi
s Tnot

4

ſepicez

ſkſetke
tnideife

Nlpleri

hinschntte

gellſa
genni
6tcNe

llif

henenti.

rcöpelet.
lpouo ft⸗5

nnchisen
egocſsh
Genot e

vgicni,
isalieno
tur ciini
enäen
ſümad

or ſei⸗

hunlint„
cübeteln

eAeat

ie
tettt
ies⸗ſth

Geeubn
deinm
iee

(dKN
Pteſren
otoleg
hi ann
dennttl
fünun
ehfin
ung
N
g
NNntla

S=

ußt

E

G

¶ Pꝛocuratoꝛ debet cõſtltui notitiã cauſe babens.⁊ ideʒ ſi
pꝓcuratoꝛ ſeu ſindicus interrogatus diẽ ſe velle cõſulere dñũm
nõ babebit inducias nec terminũ:niſi iuſta eã ſubſit.ar.l.fi.C.
de ꝓcu.quinimmo:ſi pꝛocuratoꝛ dicit ſe neſcire ea de quibus
interrogatur ⁊ ꝑtinet ad pᷣncipale negociũ ↄdemnabitur ĩ ex
pen. que ꝓpter boc fierent. ſm Inn.in.c.in ꝑtractandis.ð iu
ra.calũ.qð verũ niſi foꝛte emerſerit aliquis articulus de nouo
de quo non poſſet domino imputari ſi ꝓcuratoꝛẽ non inſtru⸗
rit. ⁊ ibi Bar. ⁊ in.l.non ſolũ.ff.e.ti. Inn.in.c.dilectꝰ.e.ti.⁊ ibi
ab. ⁊ in. c.alleg.c.in ꝑtractandis.i.colũ. l
¶ Pꝛocuratoꝛe bñte mandatũ ſpeciale ad iurãdũ de calum⸗
nia:non poteſt dñs tanqᷓ iuſtioꝛ vocari cum ipſe iuret per ali⸗
um tanqᷓ; pica ⁊ oꝛganũ:ſed ĩ reſponſione ad poſitiões:et ad
alia poterit vocarũſi eſt iuſtioꝛ.⁊ ſic ꝓcedit.l.cfi. C.ð pꝛocura.⁊
quod not.in.c.i.de iudi.li.vi.abb.iĩ alleg.c.ĩ pertractãdis.
¶ Pꝛocuratoꝛem in ecdeſia an poſſit ſolus epiſcopus cõ ſti⸗
tuere. vide.S.epiſcopus ſolu.. B
¶ Pꝛocuratoꝛ ad negocia ſi agit pꝛo negocio quod ipſe geſ
ſit admittitur etiam ſine mandato ad iuranduʒ de calũnia.eſt
oↄcluſio.ab in alle.c.in ꝑtra ctandis.de iur.calũ.in fi.
¶ Pꝛocuratoꝛ an poteſt cõſtitui infamis.vide.s.infamis in⸗
famia facti.
¶ Pꝛocuratoꝛem nõ poteſt tutoꝛ ante litem cõteſta.cõ ſtitue
re.vide.j.tutoꝛ ſeu curatoꝛ.
¶ Pꝛocuratoꝛ an poteſt cõſtitui cũ clauſula.ꝓmitto babere
ratũ quicquid legitime feceris vel cñ clauſulis ſaluis exceptio
nibus meis. vide docto.ſignanter Abb. in. c.fi. de dila. ⁊ vi⸗

de.s. dominus.v.ſi dñs.

¶ Pꝛocuratoꝛ cõſtitutus:vt faciat oĩa que ipſe cõſtituẽs in
ꝓpꝛia ꝑſona facere poſſet habʒ poteſtatẽ explicandi exigẽtia
ſpeciale mandatũ.not. Bar.in.l.ꝓcuratoꝛ cum libera.ſff.de ꝓ⸗
cura.vbi dicit ꝙ tali ꝓcuratoꝛi videt᷑ cõ ceſſa libera. vt eſt terx.
in.l.creditoꝛ.S.lutius.ff.mandati.⁊ archi.in.c.i.de reſcrip.lib.
vi.⁊ Bar. in.l.i.de offi. ꝓcõſu.⁊ Abb.in.c.fi.de dila.in fi.vide
j.ꝓcuratoꝛ datus.
¶ Pꝛocuratoꝛ ⁊ ſi ſit vere cõtumax põt dñs appellare.vide
5. appellare põt dominus. B
¶ Qlericus põt defendere cauſam ſuã ſine mãdato ⁊ ſine cau
tione.xij.q.ij.nõ liceat.de rebus eccle.nõ alie.ſi quis.⁊ gl.no.
in. c. coꝛã.de offi.delega.⁊.c.cũ olim.de teſti. Itẽ põt quemli⸗
bet aliũ cũ cautione defendere.vt.l.qui ꝓpꝛio.ff.de ꝓcur.Jo.
et Abb. iin. c. i. de reſti. ſpo. in fi.
¶ Pꝛocuratoꝛem licet nõ cogat᷑ quis cõſtituere in cauſa ar/⸗
dua ⁊ graui.vt.c.querelã.de ꝓcura.illud tamen nõ habet lo⸗
cum quando res celeritatẽ deñd erat.⁊ periculũ eſt in moꝛa.vt
c.cũ dilectus.de dolo ⁊ cõtu. .
¶ Siagit᷑ cõtra clericũ ſolũ vt pꝛiuet᷑ beneficio ꝓpter crimẽ
põt interuenire ꝓcur.iat. Frede.de ſenis cõſilio.xxij.nã talis
queſtio nõ eſt criminalis cum nõ tendat ad punitiõem:niſi vt
pꝛiuet᷑ beneficio qð eſt inhabilitare ꝑſonã ipſius clerici nõ vt
delictũ puniat᷑.hinc eſt ꝙ parrochianus vel patronus põt h

mõ agere cõtra clericũ vt pꝛiuet᷑ beneficio.vt Frede.not.ↄſłb.
xcviij:⁊ not.in.c.illa ð accu.⁊ in.c.ex ꝑte.de teſt.⁊ eſt tex.expᷣſ⸗

ſus in.c. ꝑ tuas.S.tales.de ſimo.ſi tñ pena delicti eſſet tm̃ pᷣua
tio bñficij:ſecꝰ videt᷑.no.Anto.⁊ Ab.i.c.ſuꝑ bis.ð ac.ij.colũ.
¶ Pꝛocuratoꝛ datus cũ clauſula ⁊ quic quid aliud etiaʒ ſuꝑ
boc fecerit ratũ habebit põt tranſũgere ſeu cõponere. ⁊ ſic in⸗
telligit᷑.ff.de ꝓcur.l. mandato.vt not.glo.in.c.cũ dilectus.de

reli.do. Idẽ ſi apponat᷑ illa clauſula q ꝓcuratoꝛ poſſit agere

totũ id qð dñs ipſe ꝑſonaliter agere poſſit.nã tũc videt᷑ tota
poteſtas agẽdi ea que requirũt ſpãle mandatũ.⁊ ſic ampliat
ꝓcuratoꝛiũ per illã clauſulã.vt not.Abbas in alleg.c.cũ dile
ctus.⁊ not.archi.in.c.i.de ꝓcur.li.vi.⁊ Bar.in.l,ꝓcur.cũ libe
ra.ff.e.ti.⁊ Abb.in.c.fi.ð dila.⁊ vide glo,.in.c.ↄtingit. de traſ⸗
ac.vide.S.ꝓcuratoꝛ cõſtitutus.

¶ Pꝛocuratoꝛ ſi nõ faciat fidem de ſuo mãdato:perinde eſt
ac ſi nõ cõ paruiſſet.vnde põt dñs puniri tanqᷓ; cõtumax:vt in

li.ſ. qð cuiuſq; vni.⁊ ibi Bar. ⁊ Ab. in.c.f.. de pſby. nõ bap.
et vide, S.patronus.v.ſi patroni.

¶ Pꝛocuratoꝛ an debeat cõſtitui ſpecialiter in cauſa vſuraꝝ
vel an ſufficiat mandatũ generale ad cauſas eccleſiaſticas.vi

de notabiliter Zapum ſua alleg.lxx.
¶ Pꝛ:ocuratoꝛ ſimpliciter ↄſtitutus ad petendũ nõ põt ſolu

tio nẽ recpere:qꝛ vnũ nõ includit aliud ſicut mandatũ ad erxi⸗
gendũ nõ includit ꝙ poſſit reciꝑe ſolutõeʒ a ſpõte ſoluẽte. qðᷣ
dic vt nõ.per: Bar.in.l.nõ ſolũ.ſf.ſolu.ma.vt reſert Pe. in.c.
in noſtra.de iniurijs.
¶ Pꝛocuratoꝛis mand atũ ſi ſit nullũ nõ põt poſt litẽ ↄteſt.
opponi niſi ꝑ dñm qui eũ ↄſtituit.vide.S.mãdati defectus.
¶ Vꝛocuratoꝛ an põt adire hereditatẽ.vide.S.aditiꝰ.
I¶ Vꝛocuratoꝛ ad negocia an põt teſtiſicari in cauſa domini.
vide.S.notario ſi cõmittat᷑.
¶ Si aliquid fuit iniunctñ vel pᷣceptũ dño ⁊ ipſe mittit ꝓcu⸗
ratoꝛẽ qui illud nõ adimplet nocet dño:qꝛtalis ↄtumacia eſt
dñi ⁊ nõ ꝓcuratoꝛis.⁊ ſic intelligit᷑.l.nõ diſtinguemus.S.pe.
ff. de arbi.⁊ qð ibi nõ.tñ ſi ꝓcuratoꝛ h̊ nõ faciat ꝓpter caſum
excuſat᷑ dũs ſicut ſi in perſonã illius ille caſus ↄtigiſſet.vt.C.
qui petant tuto.l.cũ a matribus. ⁊ de pig.c.ſignificante.not.
Bar.in.l.ijff.ſi quis ius di.nõ obtem.S.ſi ꝓcuratoꝛ.⁊ Ab.in
c.i.vt lite nõ cõteſta.vi.colũ.
¶ Si aliquid iniungit᷑ ſeu pᷣcipit᷑ ꝓcuratoꝛinõ dño ⁊ ꝓcura
toꝛ nõ eſt obediẽs ſi talis inobediẽtia cadit in delictũ tunc in
bis q̃ ſunt parui pᷣiudicij:vt circa miſſionẽ ex pᷣmo decreto cõ⸗
tumacia ꝓcuratoꝛis nocet dño.vt eum qui res.C.de ꝓcura.
et. C. de digni. l. quotiẽs.ſi tũ ſunt magni piudicij:vt circa mul
cte impoſitõeʒ nõ pᷣiudicat dño:vt allg. ſ ꝓcurato ꝛ.nec etiã
circa miſſionẽ ex ſcdᷣo decreto.ff.ſi ex noxa.cauſa aga.l.cñ vſu
fruc.⁊ de d am.infec.l.hoc amplius.S.fi.cũ.l.ſe.pᷣdicta vera ni
ſi dñs fuerit ſciẽs ⁊ negligens in purgando cõtumaciã illã.vt
alleg.c.i.vt lite nõ cõteſt.ex quo nõ.ꝙ ſi fuerit tumax ꝓcura

toꝛ in reſpõdendo tenet᷑ ipſe ⁊ nõ dñs.vt.l.nõ ſolũ.ff.de ꝓcu.

niſi fuerit ſciẽs ⁊ nõ negligẽs.nõ.Abb.in alle.c.i.vi.colũ.
¶ Si ꝓcuratoꝛ cõſtitutus a dño nunq fuit in iudicio ⁊ dñs
fuit citatus ⁊ ↄtumax dʒ dñs in expenñs cõdẽnari ⁊ nõ ꝓcu⸗
ratoꝛ.qꝛ ex quo nõ fuit in iudicio nõ videt᷑ iudicẽ babere po⸗
teſtatẽ ipſum cõdemnandi.qꝛ ꝓcuratoꝛi nibil incũbit põt tñ
dñs agere actiõe mandati ðↄ ꝓcuratoꝛẽ ad intereſſe.⁊ ab eo il⸗

las expẽſas recuperabit.vt.l.ſi ꝓcuratoꝛ.S.ſi tutoꝛes.ff.mada

ti. eſt ↄcluſo Bar.in alleg.l.i.S.ſi ꝓcuratoꝛ.ff. ſi q ius di.nõ
obtẽ.⁊ Ab.in alle.c.i.vt lite nõ ↄteſ.v.colũ.
¶ Si dñs citatus miſit ꝓcuratoꝛẽ qui viſlłiter putat᷑ bonus
et diligẽs hoc oſtito nõ debet dñs mulctari ꝓpter ↄtumaciã
qꝛ fecit dñs id qð a lege eſt ſibi ꝑmiſſum.ſ.pꝓcuratoꝛẽ ↄſtituere
et ſi ſnia mulcte dñm fuerit lata reuocabit᷑ cũ nõ videt᷑ ĩ ali⸗
qua ↄtumacia eſſe ex quo in nulla culpa fuit ↄſtituẽdo ſufficiẽ
tẽ ꝓcuratoꝛẽ.ar.op.in.c.cũi Bertoldus.de re iudi.⁊ eoꝝ q̃ no.
in.c.querelã.de ꝓcura.nõ em̃ meret᷑ penaʒ ex quo fecit qð lex
ꝑmiſit.l. graccus.C. ð adulte.nec ob.l.ſi ꝓcuratoꝛ.S.ſi tutoꝛẽ.
ff. mã.qꝛ loquit᷑ in caſu quo qͥs tenet᷑ facere ꝑ ſe vt in tutoꝛe:ſi⸗
bi em̃ imputat᷑ ſi cõmiſit alteri:⁊ ille nõ fecit. nec ob. caſus..
ſuꝑ ꝓxi.qꝛ cõdẽnatio expenſaꝝ nõ eſt mera pena.ſecus in mul
cta q̃ eſt mera pena. Abb.in alle.c.i.vt lite nõ ↄteſ.vi.colũ.
¶ Si dñ̃s citatus minit ꝓcuratoꝛẽ qui fuit ↄtumax: licet pꝛi⸗
ma fronte dñs repell at᷑ ab appellãdo qꝛ ↄtumacia iudicat᷑ in
ꝑſonã ipſius dñi citati.vt ↄcludit Bar. in pncipio ſue diſtin⸗
ctiõis dicti.S.ſ ꝓcuratoꝛ.⁊ hoc ideo:qꝛ ↄſtat de nõ veniẽdo.
et de nõ cõtrario:ſi tñ dñs vult docere ſe ↄſtituiſſe ꝓcuratoꝛẽ
qui cõi opinioni reputabat᷑ diligẽs dʒ eius appellatio admit
ti:qꝛ fecit ſibi ꝑmiſſum a lege.⁊ ideo ſi aliter accidit ex quo nõ
fuit in culpa nõ dʒ ſibi imputari ad penam.ar.c.de occidẽdis
xxiij.q.v.nã iura excludẽtia a facultate appellãdi loquunt᷑ in
cõtumace ſtudioſo.vt colligit᷑.ff.de appel.i.oſenſu.S.fi.⁊ meli
us. in. l.i. C.qñ ꝓuocare nõ eſt neceſſe, dũs em̃ ẽ extra oẽz noxã
ſaltez punibilẽ tanta pena cũ cõſtituerit idoneũ ſaltẽ apparẽ/⸗
tẽ ꝓcuratoꝛẽ:licet ille infideliter egerit.ar.in.c.ſignificante.de
pig ⁊.c.cũ Bertoldus.dere iudi.concludit Abb. vbi.S. Wij.
colũ.⁊ vide.S.appellare põt dũs.
¶ Si ꝓcuratoꝛ noĩe dñi eligit calũnioſam litẽ ⁊ ſuccubuit et

ſic ↄſtat ꝙ eſt delictũ ipſe ꝓcuratoꝛ dʒ ↄ denari in expẽſis nõ

dñs niſi ad hoc habuiſſet ſpale mãdatũ:qꝛ nõ videt᷑ hoc dñs

mãdaſſe.vt.l.ñi ꝓcuratoꝛ.in fi.ff.ð ↄditiõe indebiti.⁊ eſt caſus

in.l.nõ eſt nouũ.C.ð admi.tu.⁊ nõ.ſpe.in ti.de exe.ſen.S.ij.
¶ Pꝛocuratoꝛ generalis licet nõ põt renunciare exceptioni
ꝑemptoꝛie dño cõpetentuqꝛ eſſet donare qð ꝓcuratoꝛ facere
nõ põt.vt.l.filiuſfa.⁊.l.ſi quis legauerit.ff.d dona.⁊ idẽ in di⸗

ſn.i.feſponſo.ff. de dona.pðt tũ dilatoꝛie foꝛi ꝓcuratoꝛ renũ⸗
ciare:qꝛ nõ eſt donatio.vt.l.⁊ ſi fideiuſſoꝛ.S.quedã puella.ff.ð
dona.põt ergo ꝓcuratoꝛ datus ad fideiubendũ reuũciare in
cõtractu fideiuſſiõis beneficio oꝛdinis.vt.ſ.poſſit ↄueniri an
teqᷓ; dñs:qꝛ iſta nõ eſt donatio ex quo nihil acquirit creditoꝛi.
vt.l.i.S.ſi fideiuſſoꝛ.in fi.ff.ſi in frau.patro. Ab.in alb.c.i.vt li
O¶ Pꝛocurãtis aliena negocia ↄfeſſio vt defenſoꝛis ſine mã⸗
dato v łInegocioꝝ geſtor nõ pᷣiudicat dño niſi ſequat᷑ ratiha
bitio.vt.l.ſi fideiuſſoꝛ.S.i.ff.ð inter.ac.ſi tñ hʒ mandatũ ſpãle
ad ↄfitendũ pᷣiudi&t dũo.vt.l.pinde.⁊ ibi glo.ff.ad.l.aquił.
ff. de cõdi.inde.l.ſi ꝓcuratoꝛ.Abb. vbi.ð.xiij. colũ.
¶Pꝛocuratoꝛ generalis lʒ ſi cõfitet᷑ dño pᷣſente ⁊ nõ ↄtradi
cẽte pᷣiudicet dño vt recitat Ci.in.l.i.C.de ↄfeſ.q.xxiiij. Si tñ
dñs nõ eſt in pᷣſentia ſed abſens ⁊ volũtarie cõfitet᷑:vt qꝛ va⸗

dit ad iudiciũ volũtarius nulla facta citatiõ e:ſed ſtatiʒ ꝙ poꝛ

rigit᷑ libellus ↄfitet᷑ talis ↄfeſſio nõ pᷣiudicat dño.vt.l.certe.
ſed an ipſos.ff. de ↄfeſ.nã talis actus bʒ inſtar donatõis que
ꝓbibet᷑ ꝓcuratoꝛi.vt.S.dictũ eſt nõ.Abb.vbi.S. ij.colũ.

¶ Pꝛocuratoꝛ qui cõfitet᷑ inuitus ꝑ viam cõtentioſe iuriſdi
tionis:vt reſpõdendo poſasiõibus pᷣiudicat dño ſicut ⁊ pᷣiudi

caret ſnĩa.ff.de ꝓcur.l.plautius.⁊.l.nõ ſolũ.S.i.e.ti.⁊ idẽ in cõ
feſſione ꝓcuratoꝛis qvᷣe ſurgit ex ↄtumacia in nõ reſpõdẽdo
poſitiõibꝰ.vt ẽ tex.in.c.ij.de cõfeſ.li.vi.⁊ pᷣiudicat talis cõfeſ⸗
ſio vera ſen ficta ꝓcuratoꝛis:⁊ nõ babet inſtar donatõis ius
cũ fiat in inuitũ ad ſubeundũ iudiciũ in his quibus bʒ man⸗
datũ.⁊ idẽ in tutoꝛe vel curatoꝛe vt diſtinguat᷑ an cõ fiteant
voluntarie vel cõtentioſe.ſecus in cõ feſſiõe facta ꝑ pupilluʒ
cũ auctoꝛitate tutoꝛis.nã etiã voluntaria valet.not. Bar. in
l.certũ.S.ſed an ipſos:ff. de cõfeſſis.Abb.vbi.se.xiiij.colũna.
vide.S.cõfeſſio tutoꝛis.

¶ Vꝛocuratoꝛis cõfeſſionẽ põt dñs reuocare ſicut ꝓpꝛiã ꝓ

bando erroꝛẽ.vt.c.fi.de cõfeſ.⁊.l.erroꝛ.C.de iur.⁊ fac.igno.et
Ci.in.lii.de cõfeſ.pcuratoꝛis tñ cõfeſſio nõ eſt tante efficacie
qᷓ;te ꝓpꝛia eſt.qꝛ per ꝓpꝛiam cõſeſſionem mihi pᷣiudicat᷑ in
alio.qꝛ nõ poſſum venire cõtra id qð dilucida voce ꝓteſtatꝰ
ſum:etiã ſi agat᷑ ad aliũ effectũ.nõ. Inno.in.c.ij.de oꝛ.cog.et
in.c.per inquiſñtionẽ.de elec.qð nõ ꝓcedit in cõ feſſione ꝓcu⸗

ratoꝛis que nõ debet extendi ad alia cãm.not.ſpe.in ti.de cõ⸗

