nione ſiue ſint acta rõne publici officij ſiue pᷣu ati vel alteriuſ
noĩe:⁊ vide elegàterꝑ Ab.in.c.ad ꝓbandũ.de re iudi.
¶ Excõicatus poteſt petere abſolutionẽ a iudice a quo vt le
gitimet ꝑſonã ſuã ne interim appellatione pendente in excõi
catione decedat nec videt᷑ renunciare appellatõi ſue:⁊ iudex
a quo poterit eũ abſoluere nõ obſtãte ꝙ detulit appe llatiõi.
idem ſi cõ pareat coꝛã eo vt reuocet grauamen.eſt ↄcluſio ab.
in.c.queſtioni.de appel.ij.colũ.
¶ Excõicatus põt cõqueri ⁊ agere ↄtra impediẽtem eñ ↄſti⸗
tuere ꝓcuratoꝛẽ ad ſe defendendũ:vel ſi aliquis vadat romã
ꝓ abſolutõe ⁊ offendat᷑ invia põt ↄqueri:vt.c.fi.ð excep.qð
limita verũ qñ durat impedimẽtũ ⁊ iniuria circa actum ſibiꝑ
miſſum:vt in dictis exẽplis:ſecus ſi impedimentũ vel iniuria
illa ceſſauit:qꝛ tunc ceſſat illa rõ ſuꝑ qua fundat᷑.vnde etiam
ſi excõicatus fuiſſet ſpoliatꝰnõ audit᷑ petens reſtõneʒ niſi cũ

diſtinctione pᷣdicta.no.glo.in.c.ex inſinuatione.de ꝓcur.⁊ in

c. cum noſtris.de ↄceſ.pben.qð verũ qñ petit reſtõnem:vt a⸗
ctoꝛ:ſecus ſi vt reus:vt qꝛ ↄtra eũ fuit facta miſſio:tũc em̃ au⸗

dit᷑ petendo reſtõnem Spe in ti.de ↄtumacia.S.fi.v.ſed põe
qð limita qñ pncipałr venit ad ſe defendendũ ⁊ in ↄſequẽtiã

petit reſtõnẽ poſſeſſionis:vñ bar.in.l.de pupillo.S.fi.ff.ð no
ui ope.nũc.no.ab.in.c.intelleximꝰ.de iudi.iij.colũ.
Excõicatus ſi incipit agere nec a pᷣncipio fuit repulſus pᷣt
reus inſtare vt cõpellat᷑ agere exquo ſemel edidit actionẽ iur
foꝛmã autentice.qui ſemel.C.quõ ⁊ qũ.no. Inno.in.c.excep⸗
tionẽ.de excep.nec in tali cãu debet repelli a iudice cũ bᷣ fit in
eiꝰ pᷣiudiciũ.no.ab.in.c.intelleximꝰ.de iudi.in fi.col.
¶ Erxcõicatus ſi ſpecialiter vocat᷑ ad iudiciũ per electũ:quia
pus ſe opponebat ↄtra eũ nõ repellit᷑: qꝛ venit ſtimulatꝰ ſti⸗
mulo actionis.idẽ ſiſe opponit ſponte ꝓ intereſſe ꝓpꝛio qñ

ſibi ĩminuerit graue pᷣiudiciũ niſi ſe opponeret vt qꝛ executoꝛ

vult ꝓuidere in ſui pᷣiudiciũ:idem ſi venit ꝓ intereſſe eccłe ſue
ad opponẽdũ ↄtra electũ cũ eius interſit bonũ habere pᷣlatũ
vt.viij.q.i.audacter.ſi aũt venit ꝓ intereſſe publico nõ admit

titur:vt.c. exhibita.de iudi.⁊ ibi abbas in.iij.col.

¶ Erxcõicatio vbicũqʒ dat᷑ inbabilitas ſeu incapacitas ĩ a⸗
gẽte ſeu patiente excõicatio eſt ipſo iure nulla.exemplũ pᷣmiĩ
laico excõicatoꝛe.c.bene quidẽ.⁊.c.imꝑatoꝛ.⁊.c.duo.xcvi.di.
2⁊ zin iudice excõicato maioꝛi excõicatiõe.c.audiuimꝰ.xxiiij.q.
i. exemplũ ſecuudi cũ iudex excõicat infantẽ vel furioſum: ad
bᷣ qð no.in.c.romana.S.in vniuerſitatẽ.de ſen.excõ.li.vi.

¶ Secunda ↄcluſio vbi dat᷑ habilitas in agente ⁊ patiente

⁊ ceſſat expᷣſſio erroꝛis excõicatio tenet lʒ ſit iiuſta ex oꝛdine
vel ex cã nõ rõnali vel ex iniquo aĩo excõicantis.ᷣde his iniu⸗
ſtiens habet. xi. q.iij. S. cũ ergo. ꝛ.S.ſi ergo.⁊ gl.xi.q.iijĩ ſũma
¶ Tertia ↄcluſio ꝙ excõicatio eſt iuſta ⁊ tenet qñ ceſſat oĩs
iniuſticia ⁊ incapacitas modis pᷣdictis quas ↄcluſiones no⸗
tabiliter fundat ab.in.c. ab excõicato.de relſ. crip.ij.⁊.iij.col.

¶Excõicatus cũ ꝓclamat ad ſuꝑio:ẽ de iniuſticia excõſca⸗

tionis late ab inferioꝛi quã foꝛmã ſuperioꝛ ſeruab it in abſol⸗
uendo excõicatum vel eũ remittendo.abb.in alleg.c.ab excõi
cato.iiij.col.⁊ abb.in.c.ad repꝛimendã.de offi.oꝛdi.
¶ Excõicatus an põt eligere vel eligi abb.in.c.illa quotidia
na. de eler. =ZDU
¶ Erxcõicatũ an t qñ põt delegatꝰ pape abſoluere.no.in.c.
pꝛudentiã. S. ſexta. de offi.delega.⁊ ibi abb.plene.

¶Excõicationis ſuꝑuenientia in ꝑſonã dñi an repellat eiꝰ pꝓ

curatoꝛẽ datũ ad agendũ.vide.j.pcuratoꝛ datus.
QErcõicato an põt ſacr̃jm euchariſtie miniſtrari.⁊ qũ admit
tat᷑ ad diuina:vide.j.ſacerdos. —
¶ Excõicatio ĩ qͥ differt ab anathemate. vide.S.anathema.
¶ Excõicatus occulte ſeu publice ſi impetret reſcriptũ an va
leat:vide.j.reſcriptũ ĩpetratũ ab excõicato.
Q¶ Excõicatũ ꝓcuratoꝛẽ ↄſtituens ignoꝛanter an habeat a⸗
ctionẽ ̊ ꝓcuratoꝛẽ.vide.j.ꝓcurat oꝛẽ ↄſtituens.
¶ Excõicato cõicans regulariter peccat venialit.ſed fallit in
ſex caſibꝰnotatis per doc.ſignãter ꝑ ab.in.c.ſa cris.qð metuſ
cã.in quibꝰ peccat moꝛtaliter
O Erxcõicationẽ obijciens nõ dʒ illam in genere allegare: ſʒ
debet expꝛimere de maioꝛi que tm̃ repellit ab agẽdo vt.c.pia
ð excep.li.vi.ex quo no.ꝙ nõ ſufficit allegare ĩ genere qñ que
libet ſpecies ↄtenta ſub genere nõ ↄcludit intentionẽ allegã⸗

tis:ſi tñ talis ex ceptio generalis admittat᷑ ⁊ poſtea ꝓbet᷑ ma
ioꝛ excõ icatio nihilominꝰ excipiens obtinebit.facit.l.fi.⁊ q

ibi no.C. de anna.excep.idẽ in qᷓcũq; alia excep.q̃ reqᷣrit ſpalẽ
expᷣſſionem.no.ab.in.cRũ ex is.de in integ.re.

¶ Erceptio doli ſeu exceptio criminis an repellat᷑ replicatio
ne alteꝛiꝰ doli vel criminis plene ꝑ bar.in.l.cũ mulier.ff.ſolu.

ma.⁊ ꝑ glo.⁊ abb.pleniſſime in. c. dilecti. de excep. L
¶ Beſta a iudice etiã delegato publice excõicato ſunt ipᷣo iu

re nulla.ſecꝰ ſi eſſet toleratus lʒ publice excõicatus:vt.c.ad ꝓ

bandũ.de re iudi.a grio ſenſu.⁊ ibi abb.in pᷣn.

¶ Excõicatio ſuſpenſio ⁊ interdictũ equiparant᷑ ad hᷣ vt nũ

qᷓ; eſt ferenda ſnĩa niſi canonica monitione pᷣmiſſa.not.in.c.i.
de ſen. excõ.li.vi.qð limita verũ reſpectu monitõis fiende eqͥ
parant᷑ iſte ſnĩe regularit᷑:vt eſt tex.in.c.ſtatutũ.de ſen. exc.li.
vi.ſecus reſpectu ſuſpenſionis quã incurrit dericus in penaʒ
delicti.no.notabilr Inno.in.c.i.de exceſſi.pᷣla.abb.in.c.repᷣ⸗
henſibilis.de appel.circa pᷣn. “
¶ Excõicatus ꝑſeuerans in excõicatione ꝑ annuʒ an debet
baberi ꝓ cõuicto.vel an debeat pᷣuari beneficio.vel reputet᷑
hereticus:⁊ de intellectu.c.rurſus.⁊.c.quicunq;.xi.q.iij.vide
plene ⁊ no.per abbatẽ in.c.i.de iudi.xi.col.⁊ petrꝰ de ancha.
poſt glo.in.c.fi.de penis.
¶ Excõicatus an ⁊ in quibꝰ põt ↄſtituere ꝓcuratoꝛem.vide
no.doc. ſignant᷑ abb.in.c.intelleximꝰ.de iudi.vbi notat an re
qrat᷑ ſpale mãdatũ:⁊ an ſufficit generale:dic vt ibi.
¶ Canon quãdo dicat᷑ late ſnĩe vel ferende.⁊ ꝑ queverba co
gnoſcatur.⁊ vide doc.ſignanter Abb. in. c.ſi diligenti. de fo.
cõpetenti.vij.col. “
¶ Zeſtis ↄtra quẽ in vno iudicio excipit᷑ de excõicatiõe ⁊ ꝓ

bat᷑ an in alio iudicio repellat᷑ ⁊ an ſi crimẽſit ꝓbatũ ð teſtẽ

ꝑ viã exceptionis repellat᷑ a teſtimonio vide plene ꝑ ab.in.c.
dilectꝰ. de oꝛdi.cog.xx.col.
¶ Excõicationis metꝰ an excuſet:vide.j.metũ iuſtũ infert.
¶ Excõicatio facta ↄtra foꝛmã hoĩs eſt nulla.vide.ð.abſolu
tio ab excõicatione. ⸗
¶ JIuſte excõicatõ nis triplex eſt effectus.pᷣmus quia ſeparat
ſ. declarat illuʒ ſeparatũ a deo omnipotẽte.nõ.n.põt quis ſe⸗
parari a deo niſi velit.xij.q.iij.illud.⁊.c.cũ eterni.de re iudi.lłi.
vi. Eſa.lix. Iniquitates veſtre diuiſerũt inter vos ⁊ deũ ve⸗
ſtrũ ⁊c. Scðs effectus eſt:qꝛ ſeparat᷑ a cõione fideliũ.⁊ quo
ad iſtos duos effectus excõicatus ampliꝰ nõ excõicat᷑. Zer⸗
tius effectus qꝛ retinet eũ er cõioneʒ donecfuerit abſolutꝰ ex
cõicatus.ergo nõ ita faciliter recipit nec ſurgit ad gĩam dei ſi
cut ⁊ alius peccatoꝛ:qꝛ ofones ⁊ alia bona ſunt in eo debili⸗
oꝛa qᷓ; in alio.⁊ qꝛ angelus ſibi deputatꝰ ad cuſtodiã nõ ita
oꝑatur in eo ſicut in alio.⁊ angelus malus habet maioꝛẽ po
teſtatem in eo.vnde ſicut ruſticus vtit᷑ aſino ſiue iumento:ita
dyabolꝰ excõicato.ab.in.c.ita quoꝛũdã.de iudeis.
O Erxcõicare põt epᷣs ex officio ſuo adulterũ ⁊ adulterã.⁊ ſic
eſt caſus inquo index eccłiaſticus hʒ iuriſditionẽ in loc. f.

enns.
n

ate

ti
mnetu

Neß

(p

ue
legin
ekine
eg
ſpil

anio
ſln.

on
4e

Kni
inci.
gecq
ali
eneʒ
n⸗

bet
net
dide
ce⸗

vpice
nle

dac

et⸗
teſte
c⸗

ſolu

are
oſ
dili
i

rõne adulterij: vt eſt ter. in. ceintellexim?. de adul.2 eſt rõ gua
rein caſu iſto ⁊ nõ in alijs criminibꝰ ſe impedit eccłiaſticꝰ iu⸗

dex ↄtra laicos:qꝛ per hoc crimen violat᷑ matrimoniũ qð eſt

vnũ de ſacr̃is eccłie.vt in.c.debitũ.de bigamis.ratio qꝛ hoc
ſacramentũ violat᷑ vt in. c. cum ſit generale.de ſo. cõpe.abb.
in alleg. c. intelleximus. . . ,
¶ Erxcõicatio non ꝓfert᷑ ab homine niſiꝓ cõtumacia.ſed a iu
re ꝓfertur qñq; ꝓ delicto.xvij.q/iiij.ſi quis ſuadente.? ſic diẽ
glo. no. xvi. q. iij. c. epi. põt etiã dici ꝙ a iure ꝓfert excõicatio
ꝓ oↄtumacia:quia ↄſtitutio tacite admonet ne quis cõmittat
illud delictũ. æ ideo in ſtatuto ſy nodali põt ferri excõicatio ꝓ
delicto abſq; alia monitiõe.vt.c.ij.de ↄſti. li. l.
¶ Erxcõicatus ꝓ manifeſta offenſa an debet abſolui añ ſatiſ⸗
factionẽ: vide.S. abſolutio..lqʒ excõicatuis.
¶ Cõicans excõicato poſt moꝛtẽ incurrit excõicationẽ mĩo
rem ac ſi cõicaſſet in vita.vide glo.in.c.ad h.de pᷣuil.⁊ abbas
ibi. ⁊ no.ipſe in.c.ſa cris.de ſepul. —èè
¶ Excõicari põt laicus ꝓ manilſeſtis exceſſibus q;uis illa cri
mina nõ ſint eccłiaſtica:vt.c.fi.de ſepul.⁊ ꝓceſſus talis ſi uſti⸗
netur rõne notoꝛietatis. depꝛehẽdit᷑ em̃ aperte negligẽtia iu⸗
dicis ſecularis.ex quo generałr poteſt argui ꝙ de delicto no⸗
toꝛio laici es põt ſe impedire non ſolũ vt compellat eum ad
penitentiã ſed etiã ad ſatiſfaciendũ de delicto. facit qð notat
Inno.in.c.nouit.de iudi.⁊ ibi abbas in allega.c.fi.de ſepul.
circa p̃n. ⁊ vide.S.eccłia põt ſe impedire. .—
¶ Ercõicatꝰ ſi exercet aliquid ſpũale põt abſolui añ ſatiſfa⸗
ctionẽ ne ↄtingat rem ſpũalem impediri ꝓpter excõicationeʒ
idẽ vbi ↄtumacia purgat᷑ ꝓpter exercitiũ actꝰ ſpũalis:vt col

ligit᷑ ex.c. ex publico.de cõuer.cõiuga.⁊ hoc ꝓcedit etiã ſi nõ

annullaret᷑ per exiſtentiã excõicatiõis:vt ꝓbat᷑ ibi iuncto.c
cũ illoꝝ.de ſen.excom.abb.in alł.c.ex publico.iij.col.
¶ Excõicatio nõ ꝓfertur ipᷣo facto ꝑ hec vᷣba.pᷣcipio ſub pe
na anathematis vel excõicationis:nã tunctranſgrediens nõ

eſt excõicatus cũ ſit potius quedam cõminatio de excõican⸗

do inobedientem.no.glo.in.c.ſicut.de ſymo.⁊ in.c.i.de ſagit.
⁊in.c.i.de matri.cõ.cõ.in.eccłe.⁊ in.c.ſalonitane.lxxiij.diſt.⁊
abb.in.c.relatũ.de iurepa.in fi.
¶ Erxcõmunicatus an poteſt eſſe patronus.vide.j.patronus
§. iuſpatronatus.

¶ Excõicatus ab hoĩe vel a iure ratione delicti ↄmiſſipᷣtex⸗

tu officij etiã publici non deſinit eſſe excõicatus finito officio

q̃nĩmo ſicut pꝛiꝰ poterit durante officio compelli ad ſatiſſaci

endũ:ita ⁊ nũc finito officio compellit᷑:vt.c.aduerſus.v.cete⸗
rum.de ĩmuni.eccle.⁊ tex.in.c.romana.S.caueant.de ſen.exc.
li.vi.vbi ꝓ delicto vniuerſitatis puniunt᷑ illi de vniuerſitate
qui fuerunt auctoꝛes delicti.qð intelligo:vt no.bart.in.l.aut
facta.ff. de penis.⁊ idẽ.j.officialis delinquẽs.⁊ vide nota.ꝑ
abba.in allega.c,:aduerſus.
¶ Sententia cenſure lata in aliquo nomine officij nõ trãſit
ipᷣo facto ĩ ſucceſſoꝛẽ.ſʒ tũc demũ ſi latiſſacere voluerit de de
licto cõmiſſo ꝑ pᷣdeceſſoꝛẽ.qð no.ꝓ limitatione,.c.qm̃ abb.ð
officio delega.abb.in alleg.c.aduerſus.i.col.
¶ Excõicationẽ incurrit laicus ꝑturbãs iuriſditionẽ eccłia⸗
ſticã.⁊ vide.j.iuriſditionẽ pᷣlati.
¶ Erxcõicatio an ⁊ qñ põt ferri ſine monitiõe ꝑ pᷣlatũ in ſub/
ditũ.vide ple.ꝑ LZap.ſua allega.lxiij.
¶ Excõicatus ⁊ interdictus celebꝛans:vt pꝛiꝰ eſt deponen⸗

dus.⁊ eſt irregularis ipſo iure in.c.latoꝛes.⁊.c.illud/cũ.c.ſe.

de deri.excõm. ⁊c̃.
¶ Excõicato etiã moꝛtuo nullus dʒ cõicare eum ſepeliendo.
lauãdo ſeu veſtiendo.alłs eſt excõicatꝰ:ſicut ſi cum viuo excõi
cato cõicaſſet.eſt ↄcluſo ꝗJoh.an.⁊ doc.ſignãter Pe. de an
cha.in.c.ad hec.de pꝛiuił.⁊ pau.in cle. eos.de ſen.excõ.⁊ me⸗
lius in de.eos qui.de ſepul.
¶ Excõicatus non eſt ꝑcutiẽs laicuʒ in habitu clericali quẽ
credebat eſſe eẽ clericũ:nã requirit᷑ veritas clericatus:vt talis
excõicationẽ incurrat:vt in canone ſi q̃s.nã ſicut dimiſſio ſim
plex habitus clericał non tollit pᷣuilegiũ:vt.c. ↄotingit. ⁊.c. in
audiẽtia.de ſen.exc.ita falſa aſſumptio habitꝰ clericalis non
tribuit pᷣuilegiũ:vt ↄcludit Fredericꝰ ſuo ↄſilio/xiij. ⁊ pe. de
ancha.in.c.ſi o.ij.de ſen.excom.
¶Ercõicatus pauꝑ an cogat᷑ ire ad ſedem apłicam pꝛo ab/
ſolutione:vide.j.pauꝑ excommunicatꝰ.

¶Excõmunicatꝰmaioꝛi excomimunicatione lʒ non ſit denun
ciatꝰ dʒ a ſciẽtibus vitari ſi tamẽ ſit occultus ⁊ ſolus aliquis
ᷣ ſciat:dʒ etiam eũ vitare:qꝛ deus ligat ⁊ non homo vt. c.cuʒ
non ab homine.de ſen. excom.i.rñſo.
¶ Excõicatus non eſt occidẽs pᷣſbyteruʒ qui ↄtempto habi⸗
tu in ſeuis ⁊ enoꝛmibus ſe ĩmiſcet:vt.c.cũ non ab hoĩe.de ſen.
excom.ij.mũſo.⁊.c.ꝑpendimꝰ.e.ti.⁊.c.i.de apoſta.ſi tñ ſolũ de⸗
ferat arma ⁊ non ĩmiſceat ſe enoꝛmibꝰ ⁊ ſeuibꝰ ſpectatur ad/⸗
monitio:vt.c.in audientia.⁊.c dtingit.de ſen.excom.⁊.c.fi.de
vita ⁊ ho. cle.
¶ Ercõicatus nõ ẽ qui exercẽs ſuũ o fficiuʒ expellit ab eccłia
dlericos turbãtes eũ cum bono ʒelo.⁊ non animo iniuriandi
ſi manꝰ apponat:vt.c.veniẽs.ð ſen.excom.ſola.n. temeritas
⁊ violẽtia notat᷑:vt in canone ſi q ſuadẽte.ex quo no.hoſti.
in alleg.c.veniens.ꝙ lʒ quis ↄmotꝰ ſit. coꝛrectio nis tñ cã põt
clericũ verberare:dũ tñ non ſit vehemẽter iratus.
¶ Excõicatꝰ a canone ꝓ leui iniuria irrogata in clericuʒ põt
ꝑ epᷣm abſoluũ:vt.cpuenit.deſen.excom.vbi ſit dr̃ia ꝑ doc. in
ter iniuriã leuẽ mediocrẽ ⁊ enoꝛmẽ ⁊c̃.
¶Incẽdiarius an eſt excom.ipſo iure.⁊ a quo põt abſolui.
vide.j.incendiarius.
¶ Ercõicari an poteſt ſubditus vł foꝛẽſis ſtatuto epᷣi:ſeu eiꝰ
ſentẽtia generali pꝛo futuris cłpis:vide.j.ſentẽtia generalis.
⁊ vide.j.ſtatuto epᷣi.
¶ Excõicari non dʒ nolẽs ꝓmoneri cũ nemo pᷣciſe cogẽdus
ſit creſcere.lxxiiij.di.c.geſta.⁊.c.queris.vbi no. Inno.ĩ.c.que⸗
ris.de eta.⁊ quali.vbitenet ꝙ nolẽs ꝓmoueri ſi eſt pꝛudẽs ĩ

tꝑalibꝰ.⁊ ſic vtilis eccłie non eſt puãdus eccłia:qꝛ non vymo

uetur infra tpᷣs ſtatutũ a iure qð no.

¶ Excõicatus vel ſuſpẽſus ſi ꝑdurauerit in excõicatione vel

ſuſpẽſione ꝑ annũ an pᷣt bñficijs ſuis ſpoliari.⁊ an eſt neceſſa⸗
ria ſnĩa.no. Inno. in.c.cũ bone.de eta.⁊ quali. J
¶ Excõicandi non babẽt ptãtem pᷣlati qui tm̃ iuriſditionem
babẽt a collegijs vł ab alijs qᷓ; ab epis.qꝛ talis ptãs nõ põt
ab allo qᷓ; ab epo ꝓcedere niſi foꝛte collegiũ eligeret pᷣlatum
de auẽte epi:vł ab eo ↄſirinaret᷑.⁊ de iuribꝰ epᷣalibꝰ aliq̃ hr̃et
eſt ↄcluſio Inno.in.c.archidyaconꝰ.de offi.archið.
¶ Excõicatus ꝓpter ↄtumaciã ab inferioꝛe a papa:qꝛ non
ↄparuit coꝛã eo ſi ꝓbat impedimentũ ↄmoditatis:vt qꝛ com
mode venire non potuit ſine dãno ſuo tꝑali:vt.ff. de iudi.ſi lõ
gius.ꝓbato impedimẽto ſine difficultate eſt abſoluẽdus niſi
iuſta cã eſſet expᷣſſa in citatione ꝓpter quam debuit ꝓpꝛia ne
gocia pᷣtermittere:ałs ſatiſtieri opoꝛtebit.ſʒ ſi ꝓbat inſtr̃m fa
cti abſolutiõe non indiget:qꝛ nec ipᷣm potuit iudex ad impoſ
ſibile obligare.ff.qᷓ ſen.ſine ap.reſcin.l.pau.⁊.c.fi.de pac.⁊ ſi
H excõicans intendebat ſnĩa ↄtinet in ſe erroꝛẽ intolerabilem
⁊ ſic eſt nulla ipſo iure.de offi.deleg.cũ ↄtingat.de ſen. excõ.ꝑ
tuas.⁊ ſufficit ꝙ talis relaxet᷑ nudo verbo.de ſolu. Odoar⸗
dus.⁊ ẽ ratio:qꝛ eti diffinitiua ſentẽtia reuocat᷑ ⁊ ipnꝰ execu
tio impedit᷑ ꝓpter iuſtũ impedimentũ:vt.l.ſi pᷣtoꝛ.S.marcellꝰ
ff.de iudi.⁊.l.ſi ꝑ dolũ.⁊ no.in.c.cum bertoldus.de re iudi.ſic
ↄcludit Hoſti.in.c.ij.de teſti.co.in fi.
¶ Erxcõicatus eſt ipſo facto qui in reſcripto bullato vel etiã
in notam infoꝛmata ꝑ notariũ ⁊ ſignata aliquid.i.ſaltẽ vnaz

figurã ſiue litterãvł etiã dimidiã abꝛaſerit.deleuerit.celauerit

addiderit:diminuerit:compleuerit:vel mutauerit non data li⸗
centia ab illo ad quẽ ſpectat:exceptis officialibus curie inq⸗
tum vnicuiq; rõne officij eſt ↄomiſſum.ar.de crimi.fal.dura. et
c.Iʒ. ⁊ eſt canon late ſmĩe ſuꝑ hᷣ in curia pape pmulgatꝰ:vt re⸗
fert hoſti. in.c. ex l̃is.de fi.inſtrumẽtoꝝ.vbi dicit ꝙ cũ hᷣ pluri

es in ãno in curia publicet᷑ ignoꝛantia nõ excuſat.ff. de inſti.

acti.l.ſed ⁊ pupillus.S.de quo palã.⁊ no.in.c.ita quoꝛũdã.ð
ude g fr. idẽ ſeruat᷑.de lr̃is pnĩarij dñi pape:vt no.Hoſtiẽ,
vbi. ð.
¶ Excõicatus ex falſa cã hʒ ſit excõicatus eo qꝛ iudex intẽdit
eũ excõicare:⁊ ideo tenet excõicatio ex falſa cã lata.xi.q.iij.c.
i. ⁊ no.in.cex ꝑte.de offi.oꝛ.abſolutio tñ falſa ex cã non iʒ iqꝛ
nõ intendit iudex abſoluere.ar. ff.de natalireſti.l.i.no. Inno.
⁊ hoſti.in.c.qð ſuꝑ his.de fi.inſtru.in fi. L
¶ Excõicatio non ſolũñ ꝑcutit aĩas.vt.c. deniq; xiq.iij. nam
dicitur ercõicatus tradi ſathane:qꝛ ꝑ eã bʒ dyabolus maio⸗
rẽ ptãtẽ ſuꝑ excõicato:vt ibi.ſed etiã excõicatio pᷣuat cõione
boĩum ⁊ ſacroꝝ.⁊ per e deus ſeparat aĩiam a gła ⁊ cuſtodia

5

R

ſua no. Inno. in. c.ſiquis pᷣſbyteroꝝ. de rebꝰ eccle.nõ alienã.

⁊ abbas circa pꝛin. . .
¶ Erxcõicatio parũ vł nihil operat᷑ quo ad eccłiaʒ triumphã
tem. xxiiij.q.i.quicũq;.de iudeis.ita quoꝛũdã vbi no. Abb. 4
ipe in.c.ſi quis pᷣſbyteroꝝ.de rebꝰ eccle.nõ alienan. circa pᷣn.
¶ Si iudex pcipit ſub pena excõicatiõis ſubdito vt aliqͥd fa
ciat:ſi ex neceſſitate adimplere mãdatũ non põt:nõ incidit in
ercõi.qꝛ in dubio nõ eſt pᷣſumẽdũ q iudex voluit illũ obliga
re ad impoſſibile.arg.de his que no. per ab.in.c. ſignificante
de pigno.vide.j.pene cõ miſſionẽ.in excõicatione tũ alij alið
dixerũt. vide qð no.ꝑ Inno.⁊ alios doc.in.c.penulł.⁊ gl.de
offi.dele.⁊ glo.⁊ abb.in.c.ij.de teſtibus cogẽ.
¶ Excõicatio ſi eſt nlła notoꝛie:vt qꝛ erroꝛ intolerabitł eſt in
ea expᷣſſus:vł ſit lata poſt appellationẽ nõ pᷣſumit᷑ ꝓ ea.ideo
nõ tenet.vñ nõ apparet rõ quare eccłia velit aliqueʒ iniuſte
ligare cũ apud deũ nõ ſit ligatus:vt in.c.i.de re iudi.li. vi: eſt
ↄcduſio abb.in.c.Odoardus.de ſolutionibꝰ.
¶ Quia nłla eſt maioꝛ pena in eccłia qᷓ; excõicatio.xxiiij..i.
coꝛripiant᷑.ideo iudex dʒ inciꝑe a ſuſpenſione ſeu interdicto
ꝑſone.⁊ demũ venire ad excõicationẽ.qð eſt ↄtra pᷣlatos nĩ̃i
tꝑis qui ĩmediate ꝓ qualibet cã fulminat ſnĩam excõicatiõis
⁊ frequenter eccłia ducitur in ↄtemptũ.no.Ab.in.c.clericos
de coha. cle.⁊ mu.
¶ Excõicatus ꝓ manifeſta offenſa dʒ pꝛius abſolui qᷓᷓ ſatiſ⸗
faciat ſi fuit ↄtumax in nõ exercendo officiũ vł actũ ſpũalem.
⁊ ſic in ſpnñalibꝰ nõ ꝓcedit illa regła.c.ex parte.iij.de vᷣb.ſig.
als ſequeret᷑ abſurdũ.pone ꝙ quis fuit excõicatꝰ qꝛ nõ facie
bat ſe ꝓmoueri ad oꝛdines:eẽt abſurdũ ſi añ oꝛdin aret᷑ q; ab
ſolueret᷑:vt.c.cum illoꝝ.de ſen.excom.⁊ ꝑ.c.ij.de oꝛdi.ab epᷣo.
no. Ab. in. c. ꝓ illoꝝ.de pᷣben.vlti.col.
¶Geſta per excõicatũ iudicẽ delegatũ an valeant nõ tꝑe ꝓ
ceſſus reꝑiat᷑ abſolutꝰ:vide.j.reſcripiũ ad lites.
¶ Snia excõicationis lata a delegato ſine monitiõe etiã cõ

tra intentionem delegantis tenet.no. Inno.in.c.illud.de cle.

excõ.mi.idẽ no. Inno.in.c.ꝓ illoꝝ.de pᷣben.inqͥens ꝙ ſʒ ſnĩa
excõ.ferat᷑ a delegato ſine cauſe cognitõne nibilominꝰ tenet
lIʒ ſit iniuſta.⁊ generalr de ꝓceſſu executoꝛis iniuſto vide per
Inno in.c.ad aures.de reſcriptis.vbitenet illud valere.⁊ vi
de eum in.c.pꝛudentiã.de offi.deleg.vbi dicit ꝙ ſi delegatus
fert ſnĩiam ↄtra clauſulã inſertã in reſcripto ↄcernentẽ inſtru⸗
ctionẽ circa merita cauſe nihilominꝰtenet.ſecus ſi delegatus
excedendo foꝛmã mandati vltra compꝛehẽſa in reſcripto de⸗
legatorio ferat ſnĩam:qꝛ tunc eſtnulla:vt eſt caſus in fi. de pᷣ⸗
ben. vbi de hoc no. Abb.
¶ Mota ꝙ lʒ Anto.de butrio in.c.odoardus.de ſolu.dicat
ꝙ ſi notoꝛiũ eſt debitoꝛẽ nõ poſſe ſoluere ꝙ ſen. excom. ↄtra
eum lata eſt nulla ipſo iure:vt.c.i.⁊.c.inter ceteras.de re iudi.
⁊.c.ꝑ tuas.de ſen.excom.⁊ cle. paſtoꝛalis.S.piſana qq;.de re
iudi.hoc hʒ locũ ſᷣm Barba.in.d.c.odoardus.qñ ſnĩa excõi
cationis eſt notoꝛie iniuſta:qꝛ tunc ipſo iure eſt nulla ꝑ.c.ro⸗
mana.S.in vniuerſitatẽ.de ſen.excõ.li.vi.⁊ mouet᷑:quia paria
ſunt ſnĩiam ↄtinere expᷣſſum erroꝛẽ iuris:vł ↄtinere iniquitatẽ
notoꝛiã per iura.S.allega.ſed ſnĩa excõicationis ↄtinens ex⸗
pꝛeſſum iuris erroꝛẽ eſt nulla:vt in.d.c.ꝑ tuas.ergo idẽ in ſen.
excõicationis iniquitatẽ notoꝛiam ↄtinente.⁊ facit:qꝛ ceſſat
oĩs pᷣſumptio iuris in ſen.notoꝛie iniqua.ſi tñ nõ eſt notoꝛia
iniquitas ſed ałs manifeſta lʒ nõ teneat.dʒ tamẽ excõ.abſol
ui.ita cõ dudit Barba.in alle.c. odoardus penł.colũ,quem

latius vide,
Executor.

¶ Erecutoꝛ deputatus ad executionẽ poſt ſnĩam non poteſt
admittere exceptõnes merita pᷣncipalis cauſe ↄcernentes.vt
l. penul.ff.de ↄfeſ.Ab.in.c.de cetero.de re iudi.
¶ Exrecutoꝛ deputatꝰ ad executionẽ lata ſnĩa poteſt admit/
tere exceptiones que ſolũ reſpiciũt executionem:⁊ nõ infrin⸗
gunt ſnĩam latam vt exceptio ne quis ↄueniat᷑ vltra qᷓ; age⸗
re poteſt ⁊ ſimiles.vt alleg.l.a diuo pio.S.ſi ſuperrebus,.⁊ al⸗
leg.l. pe. ff. de ofeſſ.

¶ Erecutoꝛ late ſentẽtie nõ admittit exceptiões que directe

veniũt ↄtra ſnĩam ⁊ eam impugnãt vt exceptio nullitatis et

falſoꝝ inſtrumentoꝝ.⁊ lſʒ poſſit de bis cognoſcere ad finẽ vt

ſuꝑſedeat ⁊ remittat ad ſuꝑioꝛẽ nõ tamen vt ſuꝑ bis ꝓpnun⸗

„

ciet. vt Bar. in. di. l. a diuo plio.⁊ tex.in.l.ñi pᷣtoꝛ.S.marcellus
ff. de iudi.⁊ Hoſti.⁊ Ab. in.c.de cetero

¶ Si exceptio opponat᷑ coꝛã executoꝛe ↄcernens iniuſtam

ſniam ⁊ non nullitatẽ nõ debet ſuꝑſedere etiã ſi ſciat eam in⸗
iuſtam.qꝛ ex quo tranſiuitin rem iudicatã fecit ius inter ꝑtes
vt.cpaſtoꝛalis.S.qꝛ vero.de offi.dele.licʒ Jnno.ibi dicat q;
executoꝛ criminaliũ cauſarũ non tenetur in ꝓꝑſonà ↄdẽnati eã
exequiſi cognoſcat illũ iniuſte ↄdẽnatũ. lʒ refert alios ↄtradi
cere per.c.cum miniſter.xxiij.q.v.opi.tamẽ Inno.ſequit᷑ An
dre.de ꝑuſio in.d.l.a diuo pio.
¶ Executoꝛ verus cui executio ſnĩe ↄmittit᷑ poſt ſnĩiam ⁊ ha⸗
bitã cognitionẽ qui dicit᷑ nunciꝰ ⁊ vocat᷑ nudꝰ executoꝛ nul⸗
lam penitus hʒ cognitionẽ.vt.l.ſi vt ꝓponis.⁊.l.executoꝛem
C. de re iudi.nam oĩs cognitio pᷣceſſit ⁊ videt᷑ ſibi mera execu
tio ↄmiſſa.⁊ talis nullã exceptionẽ admittit.vt Bal.in.l.⁊ ſi
nõ cognitio. Ab. tñ in alle.c. de cetero. tenet ꝙ qtũcũq; erecu
tio ſit mera tñ ſi euidens eſt eam eſſe nullã vt per falſa inſtru⸗
menta latam executoꝛ nõ tenet᷑ eam exequi.vt vult glo.in.d.
l.⁊ ſi non cognitio.leg.⁊ no.in.lłiuſte poſſidet.ff.de acq̃.poſ.
nam vbi ſnia eſt nulla nõ excuſat᷑ quis auctoꝛitate iudicis,.et
hoc qñ euidens eſt eã eſſe nullã.nã enidentia facti debet pᷣua
lere.ar.xiij.di.c.veritate.⁊.c.euidẽtia.de accu.⁊ hoc verũ niſi
pñtibus partibus ſuper executiõe ſnĩe fuit lata aliqua ſnĩa.
quia tunc cũ tranſiuit in rem iudicatã nõ dʒ amplius excipið
nullitate.ar.de leg.i.ff.que ſnĩe ſine appel.reſcindant᷑ ⁊ abſti
nebit executoꝛ in caſibus ſupꝛa poſñitis ab executiõe nõ defe⸗
ctu iuriſditionis ſed q; nõ meret᷑ dici ſnĩa exquo eſt nłla. vt
l.iiij.S.ↄ dẽnatũ.ſff.de re iudi. IJnno.in.c.ſi qñ.de offl.delega⸗
ti.⁊ ibi Ab.in.c.decetero.de re iudicata.
¶ Merus executoꝛ deputatꝰ? ad actũ executiõis expellẽduʒ
nłla ſnĩa lata cũ eius poteſtas ſit mera ⁊ modica nõ põt infer
re violentiã violenter reſiſtenti.no. Inno.in.c.decetero.alł.c
cum olim.de pꝛiuił.ſed ſi ↄmittat᷑ ſibi executio mera ſnĩa lata
pñtibus partibꝰↄtra poſſeſſoꝛem talis viatoꝛ ſeu nunciꝰpõt
dare poſſeſſionẽ rei quã alius poſſidet ⁊ inferre violentiaz re
ſiſtenti. facit optime.i.qui reſtituere.ff.de rei ven.⁊.l.pꝓhibitũ.
de iure fiſci. C. lx.⁊ qð no.in.c.ex litteris.⁊.c.fi.de offi.deleg.

Ab. in. c. decetero. de re iudi.

¶ Executoꝛ ſi percipit ꝙ malicioſe opponitur exceptio falſi⸗
tatis cã differende executionis nõ tenet᷑ ceſſare executionẽ fa
cere:ſalua tñ manente queſtione falſi.vt.l.ij. C de fal.no. in.c.
ad diſſoluendum.de deſpon.impu.⁊ in.c.poſt electionem. de
ↄceſ.pben.vbi dicit Inno.iudicẽ nõ debere admittere excep

tionẽ etiam ꝑemptoꝛiã ſi vehemẽter pᷣſumit illã calũnioſe op

poni.facit.c.ſuꝑ His.⁊.c.cũ ↄtingat.de reſcrip.Abb.in.di.c,
decetero.de h̊ vide glo.⁊ doc.in.c.ij.de crimi.fal.
¶ Exrecutioni mandat᷑ inia nõ obſtante ꝙ allus tertiꝰ dicat
ſe babere ius in re vł ſuã eẽ pᷣſtita tũ cautione ab illo qͥ ſniam
obtinuit illi ↄtra quẽ lata eſt ꝙ ſeruet᷑ indẽnis ↄtra aliũ peti
toꝛẽ.ff.de rei ven.l.is a quo.⁊.l.ſe.ff.de re iudi.l.ſepe in fi.⁊ q̃
e iailo. vige notabi. Inno.in.c.veniens.de teſti.quem oĩno
vide.
¶ Executionẽ ſnĩe an poteſt delegatus alteri cõmittere vel

illam facere poſt terminũ ſibi aſſignatũ ad decidendum cam

cõmiſſam.vide.j.iudex.
¶ Executionẽ iuſticie an poteſt pᷣlatus agere cum hoĩbus ar
matr.vide.S.epᷣs.
¶ Erecutio ſnĩe nõ põt impediri per tertiũ opponentẽ ð iu⸗
re ſuo.⁊ vide.j.iudex ſi pᷣſumit.
¶ Erecutoꝛ cui mandatur vt ſnĩam in cauſa criminali coꝛpis
afflictiuam exequat᷑ ſi eam ſciat eſſe iniuſtam exequi nõ tenet

no. Inno.in.c.paſtoꝛalis.S.quia vero.ð offi.dele.⁊ eſt ratio

quia tacitus conſenſus partis nõ poteſt purgare vicium ſnie
cum nemo eſt dominꝰ membꝛoꝝ ſuoꝛum.vt.:.liber bomo. ff.
ad.il.aquili.⁊.c.contingit.ij.de ſenten.excom. hinc eſt ꝙ con⸗

dẽnato inuito poteſt tertius appellare.vt.l.non tantuʒ.ff. de
appella. Abbas in allega.S.quia vero.⁊ in.c.decetero.de re

iudica.
¶ Executoꝛ cui ſententia exequenda committitur poteſt oẽs
exceptiones ipſam executionem concernẽtes admittere tex.
ln.l.penl.ff.de confeſ.⁊ ibi Bar.quia iſte talis ſuccedit quo

ad executionem loco pꝛimi iudicis.vt.la diuo pio..ſi fuper
rebus:dere iudica:⁊ ibi Banexceptiones tamen merita can

n
6
ei
d

er
l⸗
en
el
n
Nan
m
,
u

84
i

H
imt
fnts
nſie
not
N
zfN
vdeſe

ſos
ler⸗

er

fe concernentes ſnĩam nullas ſgfetes admittit. quia pꝛins
etiam admiſiſſet:non tamen ſuper his poteſt ꝓnunciare vt ir
fitet ſuperioꝛis ſententiã.ſed debet cognoſcere ad effectuʒ ſi u⸗
perſedendi ⁊ ad ſuperioꝛes remittendi:vt.c.decetero.de re iu
di.⁊.l.penul.ff. de confeſ.Abb.in.c.paſtoꝛalis.S.quia vero.
de offi.deleg. ⁊ vide ſpe.ti.de execu. ſen. S. ij. Abb. in alleg.
c.decetero.
¶ Jugerx deputatus ſuper executione ſententie admittere te⸗
netur exceptionem fraudis ſeu nullitatis ſententie non ad ef
fectum vt ſuper ea pꝛonunciet ſed vt negocium ad ſuperioꝛẽ
qui iudicauit tranſmittat ſi cãm ꝓbabilem reperiat, eſt caſus
ſm abb.in.c.decetero.de re iudi.
¶ Executio ſnĩe vſq; adqð tempus ſtat per delegatum pᷣnci
pis vide.c.querenti.⁊ qð ibi no.abb.de offi.deleg.
O¶ Exrecutio ſentẽtie diffinitiue ſeu interlocutoꝛie in cã crimi⸗
nali aut ciuili ad quẽ pertineat ſi fuit appellatum an ad pᷣmũ
iudicem a quo vel ad ſecundũ ad ques.vide late ⁊ notabiliter
per docto. ſignanter per Abb.in.c.paſtoꝛalis.S.pꝛeterea.de
offi. delega.
¶ Erecutioni an poſſunt demandare ſententias ſuas inferi
oꝛes pꝛelati vel an debeant recurrere ad ſuperioꝛem.vide ple
ne per ab.in.(.ſi quis ↄtra clericũ.de fo.compe. ⁊ tangit in.c.
cum ab eccłiarum.de offi.oꝛdi.
¶ Erecutio ſnĩe non impedit᷑ ſi ſit pᷣſumptio ↄtra petentẽ re⸗
ſtitutionẽ in integrũ.vide.j.reſtitutionis in integrum.
¶ Exrecutio ſnĩe non impedit᷑ per ſupplicationẽ. vide.j.ſup⸗
plicatio ad pncipem.
¶ Executioni an dʒ tradi ſnĩa lata ↄtra alienantẽvel ceden⸗
tem ↄtra tertiũ poſſidentẽ.vide.j.ſnĩa lata.
¶ Erecutio ſententie licet requirat maioꝛem ſuriſditionẽ ta⸗
men inferioꝛes iudices tam de iure canonico qᷓ ciuili poſſunt
illam delegare.plene no.ab.in.c.qð ſedes.de offi.oꝛdi.⁊ no.
in cle.i.de hereti.⁊ in.c.licet.de offi.vica.li.vi ⁊ in.c.ſ quis õ
clericũ.de fo.compe.facit.c.in lr̃is.⁊.c.querẽti.⁊.c.ſigniſicaſti
ð offi.oꝛdi.abb.in.c.decetero.de rei udi.

¶ Erecutionẽ ſententie petẽs a iudice ſi conſtat de ſententia
nõ requirit᷑ in executione libellus:nec alind iudiciũ intentare
ſed ſufficit petere per officiũ iudicis executionem.⁊ hoc ſi pe/

tatur coꝛam eodem iudice vel ſuperioꝛe.no. Barin.l.a diuo
pio.s.ſententia.de re iudi.ſʒ ſi petatur executio coꝛam alio iu
dice tunc ceſſat equitas.⁊ tenetur neceſſe libellum offerre.qꝛ
agit tunc actione in factum,non autem poteſt imploꝛare offi⸗
cium iudicis cum ipſe ſententiam non tulerit.no.plene ꝑ abb.
i. cfi.de iudi.⁊ in.c.i.de li.ob.⁊.c.cũ aliquibus.in fi.de re iudi.
¶ Erxrecutio per iudicem a quo non debet fieri ↄtra appellã⸗
tem etiaʒ poſt lapſum anni niſi pꝛius citato appellato.⁊ hoc
ſiue executio fiat in tfebus adiudicatis ſiue ĩ ſpecie.⁊ eſt ratio
quia appellanti potuit competere defenſio.vt quia impeditꝰ
in pꝛimo anno.eſt concluſio abb.in.c.ex ratione.in fi.de app.
vbi concludit ꝙ ſi de facto fieret talis executio debet ð facto
incontinenti reuocari.ar.in.c,cum cãm.ð offi,.dele.⁊.c.conque
rente, de offi.oꝛdi.
¶ Erxrecutio ſententie cõfirmate per iudicem ad quẽ an debet
fieri a iudice a quo.⁊ vide.j.iudex a quo exequitur.

¶ Vicarius epiſcopi an poteſt ſententiã ſuaʒ executioni mã

dare.vide.j.vicarius pꝛincipalis.
¶ Exequi an poteſt ſententiã ſuam actualitervel indirecte oꝛ
dinarius ſimplicem habens iuriſdictioneʒ vel delegatus pᷣn⸗
cipis ſeu alterius inferioꝛis.vide plene ⁊ no.ꝑ Ab.in.c.ſi q̃s
contra dlericum.de foꝛo competenti.xiiij.colum.cuʒ ſequenti.
¶ Erecutio ſentẽtie ſine mãdato iudicis debet fieri in bonis
debitoꝛis ſm oꝛdineʒ.l.a diuo pio.de re iudica.⁊.c.fi.S.ſinau
tem. vt lite non conte.p.ſ.in mobilibus:que ſi non reperiãtur
in ĩmobilibus.⁊ P referat executoꝛ iudici:vt ibi no. Bar,in.S
in venditõibus:⁊ facit executõem pꝛo mẽſura debiti.vt alle.
ſinautẽ:ſed ſi res in qua ſit executio exigat expẽſas:vt bosvł
equus tunc longe plus debẽt valere.no. Bar. vbi. S. Abb. in
alleg.S.ſinautẽ.

¶ Erecutõnem ſnie impedit exceptio inopie.vide.S.exceptio
inopie cum.ver.ſequen. .
¶ Executio ſnie licet differatur ꝓpter pᷣiudiciũ tertij in re va
cante.ſecus in re nõ vacãte.qꝛ nõ tractatur ibidem de pꝛeiu⸗

dicio tertij cum ita ius ſuñ poſſit ꝓſequi cõtra iſtum nonum

poſſeſſoꝛem ſicut cõtra pꝛimũ.vt.l.is a quo.ff. de rei ven.no.
Inno.in.c.veniens.ij.de teſti.⁊ pꝛocedit hoc dictum niſñ pe⸗
tens executõʒ eſſet lõge durioꝛ aduerſarius qᷓ; poſſeſſoꝛ quia
tunc intereſt ſuane ſnĩa mãdet᷑ executioni introducẽdo nouũ
pol arg in...c.ij.vt lit pen.lvi. Abb. in. .f de reſti.ſpo.pe.
colum.
¶ Erxecutoꝛ legatoꝝ ad pias cãs an reputet᷑ eadẽ ꝑſona cuʒ
teſtatoꝛe.⁊ vide.j.teſtamẽtum.
¶ Executoꝛes plures deputati ad diſtrabẽdum certa bona
in pias cauſas poſſunt illa diſtribuere in aliquẽ ex ſeipſs dũ
modo alias egeat.colligit᷑ ex notatis in.c.cum in iure de offi.
dele. ⁊ Ab. ibi. ⁊ no.ipᷣe.in.c.i.de coha.cleri.⁊ mulie.
¶ Erecutoꝛ ad cõferendum nõ põt ꝓcedeꝛe etiã ad collatio⸗
neʒ faciẽdam nõ citata parte quãdo gratia madatur fieri ſub
conditõe ſi tibi ↄſtiterit.no. JYJo.an.in addi.Spe.de pe.⁊ po.
S.quoniã.nã nõ poteſt plene conſtare niſi parte citata:vt no.
in cle. pᷣſenti.de cõceſ.pᷣben.eſt cõcluſio Ab.in.c.conquerente
de reſti. ſpo.ij.colũ.vide de hoc ⁊ de inſinuatõe. Lapũ ſua al
lega.lxxix.⁊.j.ver.executoꝛ pape, L
¶ Erxecutoꝛ pape datus ad ꝓuidendũ de bñficio de iure va⸗
cans poteſt nõ vocato poſſeſſoꝛe bñ ficiũ cõferre qð videtur
placere Jo.cal.in.c.cũ noſtris.de cõceſ.pᷣben.qꝛ nõ fit finale
pꝛeiudiciuʒ poſſeſſoꝛi per ſolã coll atõneʒ.vt ibi no. Pe.⁊ vi
detur caſus ne ſe. va.c.illa.⁊ glo.in.c.licet epᷣs.ð pᷣben.li.vi.⁊
ibi. Jo. an. ⁊ Inno. iin.c.de multa de pꝛebẽ.⁊ Jo.an.in.c.p⸗
poſuit.ð cõceſ.pᷣben.qð babet veꝝ quãdo poſſeſſio nõ eſt co
loꝛata:vt qꝛ poſſidẽs nõ eſt inſtitutus ab eo qui non habuit
poteſtatẽ cõferẽdi vel ad euʒ nõ ſpectat.vt quia cõferẽs erat
excom.vel qꝛ eius manus erãt ligate per inbibitõeʒ vel reſer
uationem.talis eniʒ poſſeſſio nõ eſt coloꝛata ſi tñ eſt aliquis

poſſeſſoꝛ qui bʒ poſſeſſioneʒ coloꝛataʒ:vt qꝛ fuit poteſtas in

confeꝛente:licet eſſet defectus in recipiente:tũc executoꝛ debʒ
eum vocare anteqᷓ; cõferat.alias nõ valeret collatio eo nõvo
cato.vt examinat Jo.an.in.c.qꝛ diuerſitatẽ de cõceſ.pᷣben.⁊
in alle.c.cum noſtris.eo.ti.⁊ in.c.litteras.eo.ti.⁊ ibi Inno.⁊
alij modernioꝛes ⁊ no.per Lapũ.ſua alł.ciij.⁊ vide.S.ver.ex

ecutoꝛ ad cõferenduʒ. ⁊ vide.j.poſſeſſio que eſt cõtra ius.⁊ vi

de infra reſtitutionem beneficij petẽs.
¶ Erecutoꝛ deputatus per litteras ſubrepticias ad lites vel
ad beneficia an poſſit ꝓcedere in cauſa ⁊ an eius ꝓceſſus ſeu
ſentẽtia trãſeat in rem iudi.Ab.in.c.ad audientiã.de reſcrip.
iiij.colum.⁊.v.
¶ Erecutoꝛ gratie ſi erroꝛe pꝛobabili ductus errauerit ſiue in
iure ſiue in facto poteſt ſemꝑ iterum ꝓuidere ſi pꝛima pꝛouiſio
fuit nulla quia pꝛinceps videt᷑ mandaſſe ꝓuiſionẽ effectualẽ
⁊ beneficia pꝛincipum debẽt benigne interpꝛetari.c.olim.de
ver.ſig.⁊.l.fi.ff.de cõſti.pꝛinci.ar.in.c.ſi ſuꝑ gratia de offi. de⸗
le.li. vi.eſt cõcluſo Inno.⁊ Ant.⁊ Ab.in.c.i.de re iu.pe.co.
¶ Erecutoꝛi deputato cũ clauſula ſi ita eſt videt᷑ mãdata iu⸗
riſditio.vt.l.ad rẽ mobileʒ.⁊.l.ad legatum. ff.de pꝛoc.⁊.c.pꝛe
terea.⁊.c.pꝛudẽtiã de offi.dele.⁊ ſic põt intelligi.l.⁊ ſi nõ cog
nitio.C.ſi cõtra ius vel vtilitatẽ publicã.canoniʒata.xxv.q.ij
¶ Executoꝛ cui mandatur ꝙ pꝛouideat alicui de aliqua pꝛe⸗
benda ſi vacat admittit exceptões ꝓpoſitas cõtra beneficiuʒ
contra executoꝛẽ cõtra reſcriptuʒ repꝛeſentatũ.vt eſt cõ cluſio
Hoſti.in.c.de cetero.de re iudi.alle.c.ad aures.c.cuʒ adeo.c.
poſtulaſti.c. ꝓponente.de reſcrip.⁊.c.paſtoꝛalis.S.quia vero
ð offi. deleg. a bb.in alleg.c.decetero.cui placet dic. opinio di
cens ꝙ deputatus ad ꝓuidẽdum ſimpliciterð beneficio non
eſt merus executoꝛ ſʒ mixtus.vt no.in cle.i.ð offi.dele.no.idẽ
abb. in.c.fi.ð pᷣbẽ. . ,
¶ Erecutio an debeat ſieri in bonis reddituum bñficij clerici
pꝛopt᷑ eius inopiã.við.s.clericꝰ non hñs.
¶ Erxecutio ſnĩe in cauſa bñficiali non fit pꝛopt᷑ ſpoliationeʒ
pꝛobatam niſi pꝛobetur titulus.við.j.poſſeſſio.v.agẽs.⁊ vi
de.j.ſnĩa in cauſa bñficiali.
¶ Erecutioni põt mandari ſnĩa arbitri ʒ ipſe non dicat᷑ hfe
iuriſdi.við.S.arbit᷑.lʒ nullam ⁊c.
¶ Erecutionẽ arbitri doloſi ſi pars petat repellitur exceptio
ne doli. við.ð.arbitri dolo ſi.
¶ Erecutio ſnĩe arbitriꝑ quẽ dʒ fieri.vide.ð.arbiter no n po⸗
teſt ſnĩam.
¶Erecutoꝛ cui mandat᷑ vt daret poſſeſſionem alicui amoto

b

quolibet illicito detentoꝛe ſi data eſt ſibi poteſtas ante ſentẽ⸗
tiam recipit cognitio nem ⁊ iuriſditionem:vt.c.paſtoꝛalis.S.
quia vero.de offi.delega.ſed ſi ſentẽtia lata ⁊ cognitione pꝛe

cedente datur executoꝛ tunc eſt merus ⁊ nudus ⁊ nullam ha

bet inriſditionem.⁊ vide abb.in alle.c.decetero.
¶ Executoꝛ quot modis dicitur modũ excedere vt ab eo poſ
ſit appellari.⁊ an in appellatione ſit cauſa expꝛimenda.vide
