¶ Papa nõ põt vt ſuſpect recuſari.qꝛ nõ pᷣſumit᷑ ꝙ velit ð
liuſticiã ꝓcedere.ar.xl.di.c.iix.q.ij.cũcta.⁊.c.x pncipalẽ.ab.

in. c. cũ veniſſet.de iudi.⁊.c.cũ dilecta.de ofir.vti.vel inuti.⁊. .
ꝓxime. ff. de his q in teſta. delẽ.ab.in.c.q̃relã.de elec.iiij. colũ.
¶ Papa diſpenſando cũ illegitime nato vt poſſit ꝓmoueri

ad oꝛdines ⁊ dignitates eccleſiaſticas ta lis diſpẽſatio nõ ex
tendit᷑ ad dignitatẽ epalem. vt. c dilectꝰ. iſũcto. c.ij. de cõceſ.
ben. no. glo. in. c. ij. de Pben. lib. viſed ſi papa legitimauit illũ
ad pmeuũ ſtatuʒ ⁊ pmneuo iuri ⁊ antiquioꝛibꝰ natalibus:ita
q; decernit illũ legitimũ ac ſi fuiſſet legitime nat?:tunc exten⸗

ditur ad dignitatẽ tꝑalem. vt in auẽ.qbus mo.natu.effi.ſui.⁊

vide ꝑ Inno. in.c.fi. detranſla. pla.⁊ Jo. an. in. c. i. ⁊. ij. de fi.
pꝛeſby.lib.vi.⁊ in.c.naturalis.ſi de feu.fuerit cõtro.col.x.ab.

ln. c. cum vintonienſis.de elec.
¶ Papa nõ debet ſuꝑ tẽpoꝛalibus ſine maxima cauſa ſe im

pedire.vt.c. cauſam. qui fi.ſint legi. nec puare põt laicos offi

cio eoꝛũ ſibi competenti.not. J nno.in.c:inquiſitioni.de fen.

excõi.ab.in.c.venerabilem.de elec. .
Pape abſolutio facta ex falſa cã nõ tʒ. vid e.ð. abſolutio.
¶ Vbi ex mãdato pape ſequit᷑ pctm̃ nõ tenet᷑ qꝗs adimplere

vt. c.ſignificauit. de offi.oꝛdi.? ſentit Joh. an. in. c. ſi qñ. de re

ſcrip.cñ papa mãdat ꝓuideri indigno notoꝛie de aliquo bñ⸗
ficio: eſt tanta indignitas ꝙ ſine ꝑiculo ſibi parere nõ poteſt
hocidẽ ſentit Inno.in.cinqͥſtioni.de ſen. ex. vbi notãter di⸗
cit ꝙ pape nõ eſt parendũ ſi ex ſuo mãdato pꝛeſumit᷑ malũ fu
turũ vel aliqð ſcandalũ qð pbat᷑ rõne.nã mãdando id qð in
ſe eſt pctm̃ in quo diſpẽſare non põt excedit fines ſue ptãtis.
qꝛ papa peccãdi nõ recipit ptãtem.xl.di.c.i.⁊ ideo ſibi ĩpune
nõ paret᷑ cũ nõ ſit cenſendus ibi papa ſed pᷣuata ꝑſona.ar.in
l. fi. ff de iuriſdi.om. iudi. ⁊ in. c.ij. de cõſti.li.vi.⁊ idẽ intellige
in lege ipſius pape vel alterius pᷣncipis.nã ſi eſt iniuſta ⁊ cõ
tinet in ſe pctm̃ nõ remiſſibile ꝑ ipᷣin pncipeʒ:talis lex nõ eſt a
ſubditis recipiẽda.iiij. di. erit aũt lex.⁊.l.fi. C.ſ ↄtra ius vł vti.
pu. ⁊ ſentit Bar. in.l.oẽs populi.de iuſti. ? iure, no. ab. in alk.
c. ſignificauit. vide.S. lex poſitius:
¶ Papa ſine cauſa nõ debet tollere vni eccleſie ⁊ dare alte
teri.no. glo. xxij.di.c.i.glo. x. di. c.i. no.xij.q.ij.nõ liceat pape
papa em̃ debet facere ſicut bonus paterfa.qͥ diſpẽſat ſᷣm me
rita ⁊ decẽtiaʒ ꝑſonarũ:aliter eſſe nõ dʒ. ſed tollat᷑ in eccdleſia
militãti:ſic intellige qð no.ſpe.ti.de legato.S.nũc oſtẽdenduʒ
Ffi. lviij. . no. in. c. conſtitutus. de reli.domi.no. ab. in. c,. duo
ſimul. de offi. oꝛdi. ⁊ in.c.a nobis.de deci.
¶ Poõtifices nõ pñ eſſe duo in eccleſia dei.qꝛ eſſet cõtra ar⸗
ticulum fidei.ibi.⁊ vnã ſanctam ⁊c.
Item cõtra dictũ euangelicũ.⁊ fiet vnus paſtoꝛ ⁊ vnũ oui
le:pñt tũñ eſſe in eo.dẽ imꝑio duo imꝑatoꝛes cũ ſint vicarij et
defenſoꝛes eccleſie.vt cle,ne romanide iureiurã.⁊ ibi no.ab.
in. c. qm̃.de o ffi.oꝛdi. —*
¶ Papa ex oꝛdiaria ptãte nã pᷣt cõpellere ꝑtes ad cõponẽ
dum:niſi res ſit in libera diſt poſitione pape. et ſic limitat᷑ no⸗
tabile dictů Inno i. c. cñ ĩter. de elec. vbi dic ꝙ ex plenitudie
ptãtis:põt etiã in piudiciũ ꝑtis tertij alius tñ citra papã non
põt cõpellere ad cõpoſitionẽ. ..c. placuit. xc.di. niſi lis fuiſſet
diuturna ⁊ intricata taliter ꝙ de facili explicari nõ poſſit.no.
ab. in. c. cuz pꝛidẽ de pactis. vide.S. iuder põt exxã legitima.
cum cõcoꝛ. ⁊ vide.S.cõponere . H
apa de oꝛdinata iuſticia nõ põt factũ cõfirmare pte nõ
poſtulãte ex plenitudine tñ ptãtis põt ſnĩam vel quicqd vult
cõfirmare et ſuo officio etiã nõ poſtulato.ar.in. c.ſi motu pꝛo
pꝛio.de pᷣben.lib.vi.⁊ talis cõfirmatio bʒ effectus ſequẽtes.
no. glo. in. c. qꝛ diuerſtatẽ. de cõcel. pᷣben. Pꝛimo facit reʒ cõ
firmatã maioꝛis auctoꝛitatiſ.xi.di. q́s neſ. ciat. Scõðs ſi res eſt
nimis valida facit eã validam. vt in. ci. de traſla. Zertius ꝙ
nullus inferioꝛ põt de validitate illius rei amplius cognoſce
re.vt.c.i.de cõfir. vti.vel inuti.vbi plene ꝑ ab.in.c.ea que.de
re iudi.⁊ intelligo ſupꝛadictavera in dependẽtibus a mera fo
n in

cultate pncipis vt in bñficialibus:vel in ſupplendo defectuʒ
oꝛdinis po ſitiui.vt.c.hec quippe.iij.q.vi.no.glo.in.c.nullus
ix.q.iij.ſed ſi ſnĩa deficit in iuſticia naturali nõ põt ꝑ pᷣncipeʒ
cõfirmari ſeu defectus ſuppleri.vt tex.in cle.i.de re iudi. vide
S.cõfirmatio.idẽ ab.in.c.in cauſis.de re iudi.
¶ Papa nõ põt diſpẽſare cũ laico infami vt fama ſua reſti⸗
tuatur. vide.S. infameʒ laicum.
¶ Papa nõ põt omni cã ceſſante deponere epᷣm nec matri⸗
moniũ ſpũ ale diſſoluere. qypoteſtas data petro a dño ad pa
ſcendũ oues xpᷣinõ extendit᷑ ad necandũ eos.vt in.c.ĩ nouo.
xxi.di.manet em̃ poteſtas ſeu potẽtia petri dumvere iudicat
⁊ clauis nõ errat.vt in.c.manet.xxiiij.q.iij.no. Jo.an.in regu
la qð ob gram. de reiunli.vi. in mercu. Si tñ cauſa ſubeſt pu
blicã vtilitatẽ cõcernens lʒ epᷣs nõ eſt in culpa põt remoueri
vt ſi eus ꝓſequitur epᷣm ſine cauſa iuſta:⁊ magis indureſcit
coꝛ hominũ cõtra eccleſias:tũc põt papa vt vicarius dei vt
totũ coꝛpus eccleſie ſit ſanũ illud membꝛũ pᷣſcindere.ſj debet
illi dare bonũ cambiũ ex quo ſine culpa ſua fit remotio.vt di
cit Inno.in.c.niſi.de renũ.ab.notabiliter.in.c.fi.de cõfirma⸗
ma.vti.vel inuti. . .
¶ Papa nõ põt tollere oꝛdinẽ iudiciariũ quo ad foꝛũ laico
rũ.no.glo.in cle.diſpẽdioſam.ð iudi.⁊ vbicũq; eſt diuerſitas
inter ius canonieũ ⁊ ciuile ceſſante peccato lex ſeruat᷑ in foꝛo
ſuo ⁊ canon in ſuo.no.c.ij.de arbi.lib. vi.⁊.c.filius.⁊.c.cum eſ
ſes. de teſta. ⁊ glo.in regula.ij.de re.iur.li.vi.Ab.in.c.qð cleri
cis.de foꝛo cõ pe.ij.colũ.
¶Vapa etiã ex nimia humilitate nõ põt ſe ſubijcere iuriſdi
ctioni laicoꝛũ.qꝛ redũdaretin oppꝛobꝛiũñ dei cuiuseſt vicariꝰ
vt no. Jo.an.in.c.eccleſia.de cõ ſti.⁊ archidi.in.c.nos ſi com⸗
petenter.ij.q.vij.⁊ lic Ʒ papa teneatur de neceſſitate confiteri
petã ſua vt ibi:nam cõſtitutio pape fundata ſuꝑ iure diuino
aſtringit papam quo ad mentes:lʒ nõ quo ad verba ⁊ penas
que addunt᷑ vltra ius diuinũ:eſt cõcluſio ab.ᷣin.c.ſign ificaſti
de foꝛo cõpe.vi.colum.
¶ SPapa nõ põt dare pᷣncipi ſeculari ptãtem iudicãdi ⁊ cõ⸗
demnãdi clericos ſue ꝓuincie maxime cũ hoc videat᷑ cõtra le
gem dei. xcvi.di.ſi imꝑatoꝛ.⁊ ibi glo.⁊ Inno.in.c.ij.de maio.
⁊ obe.ab.in.c.litteras.de reſti.ſpoli.vi.colũ.
¶ Papa nõ pt dare ptãteʒ ligãdi ⁊ abſoluẽdi nõ ſacerdoti.
qꝛ iſta ptãs fuit a deo data ipñis pᷣbſbyteris ⁊ nõ alijs.vide
glo.in.c.ꝑuenit.xcv.di.no.ab.in.c.ij.de furtis.in fi.
¶ Papa nõ põt cõmittere nõ ſacerdoti ꝙ coꝛpus xpᷣi conſi
ciat. vide.S. cõmiſſio
¶ Papa nõ põt diſponere de rebus patrimonialibus dleri
coꝛũ ficut nec pᷣnceps ſecularis de bonis ſubiectoꝝ ⁊ in bis
caſibꝰ põt papa in qbus põt imꝑatoꝛ in bonis ſubditoꝛum
qꝛ ita clericis cõpetit dñiuʒ in rebꝰ ꝓpꝛijs de iure naturali ſi
cut ⁊ laicis.no.ꝑ Inno.in.c.q̃ in eccleſiarũ.de cõſti.⁊ in.c.cõ
ſtiturus.de religi.domi.põt tñ papa ꝓut vult de titulis bene
ficioꝛũ diſponere remouẽdo beneficiatũ etiã ſine cauſa de be
neficio ſuo.vt in.cij. de pben.lib.vi.qꝛ videt᷑ habere plenariã
ptãtem de beneficialibꝰ.facit qð no.glo.in.c.ꝑ pᷣncipaleʒ.ix.
q.iij.credit tñ anto.in alle.c.cõſtitutꝰ.q ad deponendũ deri⸗
cum marxime epm requirit᷑ cauſa.no.in.c.fi.de poſtula.pᷣla.⁊
Jo. an.in mercu.in.cjð alicui gratioſe.ð re.iur..li.vi.in alijs
aũt rebus eccleſie põt papa lacũ peccato vni eccleſe dare ẽt
ch pꝛeiudicio alterius eccleſe ſine cã:qꝛ cum papa vt paterfa
milias ſit poſirus ad regendũ vlem eccleſiã nõ debʒ eſſe apð

eũ acceptio ꝑſonarũ.naʒ ſibi eſt data poteſtas paſcẽdi oues

⁊ ſic iuſte adminiſtrãdi ⁊ nõ eſt ſibi data ptãs eccleſias expo
liandi.⁊ vide que ab.no.circa hocin.c.de multa. de pᷣben. idẽ
no.ſingulaiiter archi.in.c.nõ liceat pape.xx.q.ij. vbi ↄcludit
papã peccare moꝛtaliter ſi eccleſiam allenat in caſu nõ licito
dando eã cõſanguineo:vt pꝛe alijs diuitẽ faciatinotat abb/
in allega.c. cõſtitutus.iiij.colũ.
WMapa nõ põt aliquẽ pꝛiuilegiare vt nõ teneat᷑ venire ad
eu vt ꝑ eum nõ poſſet excõicani.vt no. Jo. an.in.c.cum inſtan
tia. decenſi.nam cũ papa teneat locuʒ dei in terris:vt.c.ij. de
tranſia.pla.nõ põ taliquem eximerea ſua poteſtate cũ ꝑ hoc
erimeret᷑ a poteſtate dei.vnde cõtra ſupꝛemã ptãtem nõ valʒ
picriptio. vt no. J nno.in.c.bone.ij.de poſtu.pᷣla.no,a b. in al
lega.c.cũ inſtantia.circa fi.

QPapa n5 põt cõtra ſtatũ generaleʒ eccleſie venire ſine cã

rõnabili ⁊ alijs nota. nam etiã reſpectu laicoꝝ nõ põt ſtatue/
re ex cã graui cõcernente ſtatũ totius xpᷣianitatis.no. Inno.
in.c.q;to.de cõſue.⁊ no.in.c.i.de homi.li.vi.⁊ no. ab. in. c. q̃ in
eccleſiarũ.de cõſti.iiij.colũ.vide.j.pᷣnceps ſecularis.
¶ Papa non dz ſine cã vti plenitudine ptãtis nec eſt papa
tolerãdus ↄtra vłem ſtatũ eccleſie ſine magna cã ⁊ alijs ma⸗
nifeſta. no. Inno.in. c.innotuit.de elec.⁊ in.c.qto. de cõſue.t
de hac plenitudine ptãtis vide glo.in.c.vbi ꝑiculũ.de elect.
lib.vi.⁊ Jo.an.in.c.ex publico.de cõuer.cõiug ab.in.c.ad h.

de reſcrip.in fi.⁊ vide.S. clauſula ex certa ſcientia.

¶ Papa an põt abſoluere a iuramẽto ſuꝑ rebus nõ ſpectã/
tibus ad eum. vide.ð.iuramentũ.
¶ Papa dicit᷑ habere oĩa iura in ſcrinio pectoꝛis ſui. vt.ci.

de cõſti. lib. vi. qð eſt verũ ꝓpter valẽtes viros qͥ debent ſibi

aſſiſtere.no. ab.in. c. tũ ex litteris. de in integ.reſti.
¶ Vape mãdatũ an hʒ vim ſnĩe.vide.sẽ.mand atũ pape.
¶ Papa cõcedendo eccleſiã pleno iure alicui qͥd vid eat᷑ ſi/
bi cõceſſiſſe.⁊ an pᷣtextu generalis cõceſſionis donatariꝰ poſ
ſit fructus in ſuã vtilitatẽ cõuertere plene ꝑ ab.in.c.cum inter
de re iudi.ij.colum.
¶ Vapa an põt religioſo cõferre pꝛioꝛatũ ad vitã qui ſolet
ad nutũ ſupioꝛis remoueri. vide.j.religioſo.
¶ VPapa an põt eſſe iudex in cauſa pꝛopꝛia.vide.S.iudex an
põt eſſe quis in cauſa ꝓpꝛia.
¶ Papa an ex certa ſcientia põt cauſam ſuſpecto cõmittere,
vide.j.pnceps nõ ceſſſet
¶ Papa in qͥbus caſibus põt ſe inter laicos impedire.vide
Jo. cal. in.c. ex tenoꝛe. de foꝛo cõpe.⁊ Inno. in.c.ſignificanti⸗
bus.de offi. dele.⁊ latiſſime ꝑ ab.in.c.licet ex ſuſcepto. de fo⸗
ro cõpe.vbi ponit.xiij.caſus. .
¶ Papa vbi eſt ibi eſt roma.⁊ ſicut rex vbi eſt ibi eſt curia ⁊
cõis patria in qua qlibet põt cõueniri niñ habeat ius reuocã
di domũ.no.in.c.ego. M.de iureiurã.⁊.c.fi.de foꝛo cõpe.⁊ ibi
ab. xxv. colum. .
¶ apa põt diſpẽſare er cã cõtra diſpoſitionem veteris ⁊
noni teſtamẽti.vide.S. diſpẽſare põt papa.
¶ Vapa an poſſit ſtatuere vt oẽs clerici cõtraherent matri⸗
moniũ ſicut greci.vide.j.ſtatuere põt eccleſia.
¶Papa obligat᷑ ex iuramẽto ꝑ ipᷣmp̃ſtito.videjj. pꝛinceps
ſeu imperatoꝛ
¶ Pape motus pꝛopꝛius quid operat᷑.vide.j: pꝛincipis mo
tus pꝛopꝛius.
¶ Pape mandato ſeu litteris iniuſtis an ſit parendũ.vide
S.mandato ſine litteris.
¶ Papa põt accuſari ⁊ cõdemnari ab alijs in crimine bere⸗
ſis.⁊ cõciliũ erit iudex.no.archi.in.c.in fidei fauoꝛẽ.de bereti.
lib.vi.⁊ no.glo.in.c.anaſtaſius.xx.diſ.⁊ alia glo. in. c. ſi duo.
lxxviij.di.idẽ ſ peccatũ pape eſt publicũ.⁊ exinde ſcãdaliʒa⸗
bit᷑ eccleſia.qꝛ in tali caſu tota regula euangelica habet in eo
locum:vt ſi monitꝰ nõ vult emẽdari dicat᷑ toti eccdleſe in cõci⸗
lio: ⁊ ab eo poterit puniri.qꝛ eſt pᷣſumptio hereſis cõtra eum.
ſic no.glo.ſingularis in.c.ſi papa.xl.di.naʒ ſi is qͥ eſt vnctus
peccauerit faciet ppłm delinquere:ſcʒ ꝑ malũ exempluʒ. vt.c.
magne.de voto.no.ab.poſt Ho ſti.in.c.ꝓpoſuit.ð cõceſ.pꝛe⸗
ben. vbi vide in qbus papa nõ põt diſpenſare poſt glo. bꝛe⸗
ab. ⁊ vide.S. diſpenſatio.
¶Wapa an põt ſine cardinalibus legem generalem facere

Eu ardua explicare. vide. 8. cardinales.

Datriarcha.
¶ Patriarchales ſedes quot ſunt ⁊ quales babeãͤt pᷣrogati
uas.⁊ que ſit pꝛioꝛ ⁊ maioꝛ.no.in.c.antiqua.de puile.vbi cõ

cludunt doc.ſignanter pe.de ancha.ꝙ omiſſo medio põt ad

patriarcham appellan.
Hatricidium.
¶ Patricidium cõmittens punitur.vt.S. homicidium.

¶ Patris cõſenſus ſi requirit᷑ in actu pater contrabendo cſ

ſilio videt᷑ ſibi dare ↄſenſuʒ.ad hᷣ no.in.l.cũ pfr.ff de leg.ij.

¶ Pater an cõpellitur dotare filiaʒ que inuito eo nupfſit.vi
de.õ.dotem non poteſt

ð

——— — — --

fane⸗
Pino⸗
ii

in
6 ma
ſie
eclee
ab,

ſci

ent ſc

4pe.
deakſe
tatüet
miner

lſole
hceren
nier,

reſſe
Keantin
deto

curia
fevoci
aibi

genst
atn/
ceps
isnd
iNide

ſeben
heret.
ſduo⸗
lalizz⸗
nc
incö
mneun⸗
Pnans
Na
ſ/
,bie⸗

ſoere

ogt
bich
itc

¶ Pater cõpellit᷑ iudicis o fficio filiũ alere.vide.v. alimẽta.

¶ Patris cõfeſſio ꝑ quã abſoꝛbet᷑ totũ ſuũ patrimoniũ an
pᷣiudicat filio in legitima.vide.sS.cõſeſſio patris.
¶ Pater an ten eat᷑ filiã dotare.vide.s.dotare non cogitur
¶ Pater an põt donare bõa invita ſua.vide.s.donare pᷣt.
¶ Pater pꝛiuat᷑ patria ptãte in caſu ſupꝛa homicidium.
¶ Pater nõ hʒ illegitimos filios in ptãte.inſti.de nupti.S.
aliqñ.⁊ no.in.c.cũ haberet.de eo qͥ duxit in matri.
¶ Pater ſi in fraudẽ filioꝛũ alienat bona ſua interdicit᷑ ſbi
adminiſtratio.vide.s.exheredatio.

¶ Pater põt filiũ vendere ꝓpter neceſſitatẽ famis.C. de pa

tri. fi. diſtra.l.ij.no. glo. in. c.ij. de pig. Item quicq̃d acqrit fi
lius acquirit patri quo ad vſumfructũ pᷣterqᷓᷓ in caſtrenſi vel
quaſi.ð quo plene in.l.cũ opoꝛtet.⁊ in auc.excipit᷑.⁊ auc.id ẽ
C. de bonis que libe.⁊ inſti.ꝑ quas ꝑſo.nobis acqui.ꝑ totuʒ.
⁊ ab.in.c.ij.de cõuer.in fide.
¶ Pater cõpellitur ꝓpter eiꝰnequiciã filiſ emancipare.no.
glo. in. c. ij. de cõuer. infide.de quo dic vt latius no.in.l.fi.ff.ſi
quis a parẽ.fuerit manumiſ.⁊ no.inſti,: quibus mo.ius pa⸗
trie pote.ſol.in fine.
¶ Pater põt ex cauſa maledicere filiũ ſicut ⁊ benedicere.nã
magnus effectus viſus eſt plerũq; ex maledictione vel bene⸗
dictione paterna maxime in filijs patriarcharum.no.ab.in. c.
licet.de voto.in pn.
¶ In caſibus in qͥbus iura obligant patrem ꝓ filio: vt in
caſu.c.ij.de delic.puero.an filio ↄdemnato fiat executio in bo
nis patris ſine nouo ꝓceſſu.vide no.in alle.c.ij. Bal. in. l. ſ
filio.ff. ſolu.matri.⁊.l.ſed ſi cõdemnatus.de noxa.⁊ Bar. ple
ne in.l. cum filius.ff.de verb.obli.
¶ Pater an teneat᷑ ad legitimã filio ↄdemnato vt in ea poſ
ſit executio fieri.vide ſpec.in executiõe ſen.S.ſequit᷑.v. qͥd ſi fi
lius.legitima em̃ nõ dʒ ſeꝑari a bonis pf̃is.nec de ipſa dʒ ha
beri rõ pr̃e viuẽte.vt.l.i.S.ſ impuberi.in fi.ff.de colla.bo.fac̃
qð no. Bar.in.l.fi.de libe.agno.q̃nĩmo ſi filius ingrediat᷑ re
ligionẽ nõ põt petere legitimã pf̃e viuẽte.vt auc.ſi qua muli⸗
er.ad fi.C.de ſacroſanc.eccle.⁊ in auẽ.de ſan.epi.S.ſi qua mu
lier. ⁊ hoc cõcludit pe.de ancha.in.c.ij.de delic.pue.
¶ A patria ptãte nõ eximit᷑ filius habẽs inferioꝛẽ pᷣlaturam
epᷣatui nec ſacer oꝛdo eũ eximit:nec liberat in rebꝰpaternis.⁊
etiã in oĩbus ſecularibꝰ cũ in iure cautũ nõ inueniat᷑.vñ ſi cle
ricus velit agere de patrimonio ſeu ↄueniri hboc faciet patris

auctoꝛitate. eſt cõcluſio Inno.in.c.indecoꝝ. de eta.⁊ qua.lʒ

glo. ibi teneat pᷣrium in ſpũalibꝰ tñ acſi maioꝛ eẽt põt in iudi
cio interuenire.vt.c.ſi annũ.de iudi.lib.vi.⁊ Inno.vbi.S.

¶ NParentes magis terrent᷑ in filios qᷓ; in ſeipſos.ff. qð me.

cau.iſti qͥ de;.vñ ⁊ paterna pietas ꝓ filio cõſilium capit.ff. de

adulte.l.nęc in ea lege.ad fi.qꝛ nec eſt affectus qͥ vincat pater

nuʒ.C. de chra.furio.l.fi.no. Hoſti.in.c.ij.de pᷣſump.

NPatronus.

Patronus eccleſie etiã tꝑe fundatiõis nõ põt diſponere

de iuribꝰ ipſius eccleſie in pᷣiudiciũ epᷣi.no.tex.cũ glo.x.q.i.c.

ij. nec põt patronus cũ ſit ꝑſona pᷣuata imutare oꝛdinatio⸗
nem canonũ ⁊ totius eccleſie.vt.c.req̃ſſti.de teſta.ab.in.c.cũ
dilectus. de cõſue. vide.s.epᷣus.

¶ Patroni an debeant ſimul ↄuenire ad actũ electionis.ab

bas in. c.ij. de iurepatro.
¶ Patroni eccleſñie ſi nõ pñt aliquo ĩpedimento eligere poſt
longã expectationẽ põt epᷣs eccleſie ꝓuidere ne careat recto⸗
re ſine ſui culpa.no.ab.in.c.qm̃.⁊.c.cũ ꝓpter.de iurepatro.⁊
in.c.venerabilem.de elec.viij.colũ.
¶ Patronus laicus pñtando ſciẽter indignuʒ eſt pᷣuatꝰ ea
vice ptãte pñtandi.eſt cõcluſo dñoꝝ de rota deci.ccv. ⁊ opi.

Bar.in.l.cũ quidã.dele.ij.cõtra opi.Jo.an.⁊ anto.in.c.cum

vos. de offi. oꝛdi.Ab.ibi appꝛobat dictã deci.rote vbi dicit
ꝙ tũc ius patroni deuoluit᷑ ad habentẽ inſtitutionẽ lʒ de iure
ſpeciali.vt no.glo.in cle.vnica.de ſup.neg.pᷣla.
¶ Patroni pᷣſentatio ſi differat᷑ vel ꝓpter cõtentionẽ duoꝝ
patronoꝝ.vel qꝛ patronꝰ vult expectare finem termini iuris:
põt interim epᷣs yconomũ ponere.vt.c.cum vos. ⁊ ibilateꝑ
ab. de offi. oꝛdi.

¶Patroni laici an admittant᷑ ad electionem pꝛelati ſeu re⸗

ctoꝛis.vide plene per ab.in.c,icum olim.de arbi.

Juſpatronatus an põt vendi locari ſeu pignoꝛi dari cuʒ
vniuerſitate tempoꝛali.no.per ab.in.c.cum bertoldus.de re
iudi.⁊ glo.xvi.q.vij.in ſumma.
¶ Juſpatronatus an põt per laicuʒ poſſideri.vide.S.laicus
non poteſt pꝛeſcribere.
¶ Ex pñtatione patroni nõ acquirit᷑ ius in pñtato:ſʒ ꝑ colla
tionẽ ſeu inſtitutionẽ.ſic ⁊ ſi epᷣs nolit inſtituere legitime per
patronũ pñtatuʒ cõpellit᷑ ꝑ ſuperioꝛẽ.eſt cõcluſio ab.in.c.cũ

bertoldus.de re iudi.⁊ vide de hac materia dños de rota de

ci.ccclvij.⁊ ab.in.c.illud.deiufepatro.
¶ Patronatus ius licet ſit oꝛdinatũ ad finẽ ſpũalium nõ tñ
eſt ſpũale.lʒ ſit quoddã pꝛeambulũ ⁊ incboamentum a remo
tis.⁊ ideo laicus ex gr̃a ⁊ quadã tolerãtia illud poſſidet:⁊ eti

am tra nſit ad eũ cum vniuerſitate.vt.c.ex litteris.⁊.c. cũ ſᷣm.e.

ti.⁊ tranſit ad heredes ſicut alia res ꝓphana,.xvi.q.vij. filijs
ab.in.c.q;to.de iudi.iij.colum.
¶ De iurepatronatus põt iudex laicus co gnoſcere ⁊ iudica
re ſi iudicat de vniuerſitate ſeculari in qua eſt iuſpatronatus
vt.c. ex litteris.⁊.c.cũ ſᷣm.eo.ti.⁊ eſt glo.ſingularis in.c.filijs
xvi.q.vij.⁊ boc intellige ꝓerũ:duʒ tñ nec in libello nec in ſnĩa
fiat mẽtio de iurepatronatꝰ:alias nõ valeret iudiciũ.qꝛ cen⸗

ſeret᷑ venire pᷣncipaliter, no. Yo.an.in.c.illã.de iurepa.lib. vi.

ab.in.c.qto.de iudi.
¶ Patronꝰ:hoſpitalis an põt rectoꝛẽ ĩ eo ponere.vel ſ ð no
uo cõſtruat hoſpitale põt ſibi cẽſuʒ retinere.vide.S.hoſpitale
¶ Patronus laicus nõ põt petere vt reddat᷑ bi rõ de tꝑa⸗
libus.qꝛ ad illũ nõ ꝑtinent tꝑalia niſi quo ad denũcia tioneʒ
male adminiſtrationis:⁊ tuitionẽ ⁊ defenſionem vt ei ſubue⸗
niat᷑ ſi vergat ad inopiã:vt patʒ.xvi.q.vij.filijs.⁊ qdð no.in.(
nobis.⁊.c.pᷣterea.de iurepatro.Hoſti, ⁊ ab.in.c.cum ad ſedẽ
de reſti.ſpo.v.colum.
¶ Patronus qͥ eſt in quaſi poſſeſſione vnius articuli ꝑtinẽ/
tis ad patronũ videt᷑ pꝛeſcribere omĩa iura ad patronatum
ptinentia.vide.j.poſſeſſio.v.laicus exiſtens.
¶ Patronꝰ dicit᷑ qui cõſtruxit eccleſiã ſeu dotauit vel funda
uit ad eã eſſe deducens.⁊ dicit᷑ patronꝰ ad inſtar patris qͥ fi⸗
lium ſuũ ꝓducit in eſſe.no.ab.ſuꝑ rubrica de iurepa.vbino.
quid ſit iupatronatus.⁊ quot modis acquirit᷑ ⁊ qu ot pũt eſ
ſe patroni vnius eccleſie:⁊ an pñt oẽs cõcurrere in pꝛeſenta⸗
tione.⁊ vide ꝑ eum notabiliter.
¶ Vlures beredes vniꝰ patroni efficiunt᷑ fimul patroni.vt
c.i.eo.ti.iũcta cle.fi.eo.ti.nec põt iudex vni eoꝛum adiudicare
iuſpatronatꝰ.vt no. Jo.an.in.c.querimoniã.eo.ti.nec diſtin⸗
guit᷑ inter maſculos ⁊ feminas.qꝛ oẽs ſuccedũt in iurepatro
natus.vt.c.fi.de cõcel.pᷣben.⁊ glo.in.c.qm̃ inueſtitura.xvi.q.
vij.⁊ doc.in dicta cle.fi.item de iure licet vocẽ pinguioꝛeʒ ha
beat maioꝛẽ bhabens partẽ hereditatis: tñ cum iuſpatronatꝰ
eſt indiuiſibile nõ minꝰ habet vnus qᷓ; alius heredum.ſʒ illud
ius patronatus eſt apud quẽlibet heredem inſolidũ. etiam ſi
nõ ſint heredes pꝛo equalibus partibus.vt.c.i.eo.ti.⁊ ibi gl.
⁊ ab.poſt eam
¶ Sine pꝛeſentatione patroni in ſtituit epᷣs rectoꝛem in duo
bᷣus caſibus.pꝛimus qñ ſine ſcand alo patronus inſtitui non
põt.ſecũdus qñ intentio ſuꝑ patronatu nõ decidit᷑ infra tpᷣs
patroni ad pꝛeſentandũ pꝛefirũ,vt.ceqm̃.⁊ ibi ab.in pᷣn.de iu
repatro.⁊.c.ſi vero.eo.ti. ꝗ
¶ Vlt acquirat᷑ iupatronatꝰꝑ edificiũ eccleſie vel reparatio
nem eius requirit᷑ cõſenſus epᷣi.nam ſicut ab initio nõ lſʒ ecde
ſiam edificare ſine cõſenſu epᷣi.de cõſe.di.iiij.c.ne mota.nec ex
poſtfacto iterũ reedificare vt iuſpatronatꝰ acqrat᷑ no. Hoſt.
poſt glo. c. qm̃.eo.ti.⁊ ibi ab.ij.colũ.
¶ Erx noua donatiõe acquirit᷑ iuſpatronatꝰ ſi gccleſia ſit fine
dote. dũ tñ nõ poſſit haberi recurſus cõtra eũ qui pᷣmũ eccle⸗
ſiã cõſtruxit vel cõſecrari fecit.⁊ hoc faciat cuʒ cõſenſu epᷣi.p
hoc qð legi.⁊ no.in.c.qð ſicut.de iurepa. tẽ oꝑtet ꝙ det᷑ rõ
ne dotis.alłs donãs dicet᷑ potius benefactoꝛ.⁊ nõ acquiret
iuſpatronatꝰ.no.ab.in.c.qm̃.de iurepa.
¶ Si ſunt plures patroni qui ex patrimonio habent ius pñ⸗
tandi ſufficit maioꝛ pars eoꝛũ reſpectu alioꝛũ pñtantium
pᷣſentent rectoꝛẽ.⁊ ſic intelligũt doc.c.qm̃.eo.ti.qꝛ plures pa
troni nõ habent poteſtatem vt collegium ſed vt ſinguli.vt ibi
no.ab.nec requiritur in boc caſu ꝙ patroni abſentes vocent᷑
vt no, Fre.de ſenis,.cõſilio. lxxxv.licet ab. in alleg.c. qm̃.tʒ ꝙ
n iiij

debent vocari. alias poſſent agere de contemptu.vr. c. ſicut.
7.c.bone.de electio. ..
¶ Licet ius pᷣſentandi rectoꝛẽ cõpetat patrono laico nõ tñ
cõpetit ei ius inſtituẽdi nec deſtituẽdi.nec bona eceleſie admi
niſtrãdi.vt.c.pterea. vbi no.ab.⁊ in.c.vnico.e.ti.lib.vi.⁊.xvi.
q.v.c.i. Iſta em̃ pereinẽt ad epᷣm loci.etiã ſi p atron? ſit dericꝰ
vt ibi.⁊ no.in.c.cum dilectus.de cõſue.⁊ qð no. Innoc,in.c.
qm̃.ne pᷣla.vi.ſuas.x.q.i.c.nouerit.
¶ Si patroni ꝓcuratoꝛ pñtauerit infra quattuoꝛ menſes ⁊
ipſe infra illos quattuoꝛ mẽſes fidẽ nõ fecerit de mãdato nõ
videt᷑ pñtaſſe.qꝛ paria ſunt nõ pᷣſentaſſe velminꝰ bene pñtaſ
ſe infra tempus.no.glo.de electi.ſi quis iuſto.lib.vi.vt refert
Zapus ſua allega.xxij.⁊ vide Bar.in.l.ſi quis.ff.depoſiti.vi
de.j.ꝓcuratoꝛ nõ faciat. — —RGRW
¶ Pꝛeſentatus ꝑ patronũ ex ſola inſtitutione cõſequit᷑ ius
plenũ in bñficio ſeu eccleſia.vt.c.ſi tibi abſenti.de pᷣben.ili.vi.
etiã ſine traditione poſſeſſionis.vt ibi no.lics aliud ſit in rebꝰ
vt.l. quotiẽs.C. de rei ven.ab.in.c.ꝙ aũt.eo.ti.
¶ Juſpatronatꝰ an ⁊ qñ tranſeat cũ vniuerſitate ad empto
rem ſeu creditoꝛẽ vel cõductoꝛẽ.⁊ au ⁊ quãdo ꝑ tales põt fie
ri pñtatio rectoꝛis ante motã cõtrouerſiam vel poſt.plene ꝑ
ab. in. c. ex litteris.de iurepa. .
¶ Beneficiũ patronatũ nõ põt epᷣs cõferre ſine pꝛeſentatio
ne patroni.⁊ talis cõceſſio eſt de rigoꝛe iuris irritanda.vt.c.
illud. de iurepa. ⁊ ſentit Jo.an.in.cij. de offi.vica.lib. vi. fallit
ſi patronus fuit negligẽs in pñtando.vt.c.ij.de ſup.neg.pᷣla.
⁊ in cle.i.eo.ti. Itẽ fallit i patronus pᷣſentauit indignũ. vt al
leg.c.ij.et examinat plene ab.in.c.cũ vos.de o ffi.oꝛdi. Item
fallit cũ cõceſſio fit ꝑ papam vel ꝑ legatuʒ de latere.vt.c.dile⸗
ctus.de iurepa.⁊ hoc ſi ſit patronatꝰ eccleſiaſtice ꝑſone.nam
ſi eſt laici ad ſolũ papam ꝑtinet.vt allega.c.cuʒ dilectus.no.
ab. in. c. illud. de iurepa.
¶ An poteſt laicus cõcedere ecdeſiam vel iuſpatronatus lo
co religioſo vel eccleſie ſine cõſenſu epiſcopi.vide pleneꝑ ab.
in.c.illud.de iurepa.

¶ Patronũ laicũ põt iudex ſecularis pᷣuare a iurepatrona⸗

tus ꝓpter delictũ nõ ꝑ ſe ſolum cũ iuſpatronatꝰ teneat ab ec⸗
cleſia ⁊ nõ a pᷣncipe ſeculari.ſed cũ vniuerſitate bonoꝝ pote/
rit:vt ſi patronꝰ cõmiſit crimẽ leſe maieſtatis:⁊ oĩa bona ſua
cõfiſcant᷑ tranſit iuſpatronatꝰ ad fiſcum ⁊ nõ ad filios.⁊ ſic ĩ
telligit glo. c.filijs.xvi.q.vij.⁊ glo.in cle.paſtoꝛalis.ð re iudi.
no.ab.in.c.cum laici.eo.ti.
¶ Juſpatronatꝰ ſi legat᷑ clerico vel laico in teſtõ noĩe ꝓpꝛio
requirit᷑ ꝙ interueniat cõſenſus epᷣi tꝑe teſtamẽti vel añ moꝛ
tem teſtatoꝛis.no. Jo.an.⁊ ab.in.c.cũ ſᷣm. de iurepa.idem tʒ
ibi Cal.nã ante cõſenſum epᷣi iuſpatronatꝰ cõſiſtit apud bere
dem.nec ex oꝛdinatiõe laici põt in aliuʒ tranſferri iure legati.
⁊ boc pł ab.in alle.c.cum pᷣm.in ſi.
¶ Patronus põt ſiliũ ſuũ in rectoꝛẽ epᷣo pñ̃tare.nã lʒ pater
⁊ filius ꝓ vna ꝑſona reputent᷑:illud eſt verũ iuris fictiõe.ſed
in veritate ſunt diuerſe.⁊ in ſpũalibus potius dʒ attendi veri
tas qᷓ fictio. no.ab.in.c.cõſuluit.de iurepa.
¶ Inſtitutus ad pñtationẽ illius qͥ eſt in poſſeſſione iuriſpa
tronatus nõ dʒ remoueri.etiã ſi illud ius poſtea ab illo euin⸗
cat᷑:vt eſt caſus in.c.cõfultationibꝰ.de iurepa.ideʒ de eo qui
eſt inſtitutus ad pñtationẽ illivs qui eſt vere patronꝰ.licʒ nõ
ſit in poſſeſſione:vt colligit᷑ ex fi.illius.c.⁊ vide.s.erroꝛ cõis.
ſed pᷣmà partẽ intelligo de eo qͥ eſt poſſeſſoꝛ bone fidei.ſecus
ſi ſit male fidei poſſeſſoꝛ:vt qꝛ habet cõſcientiã rei aliene.dici
tur autẽ eſſe in bona fide qui poſſidet cogitatione dñi.qꝛ pu⸗
tar ſe eẽ patronũ.vt.c.ſi ꝓᷣgo.xxxiiij.q.ij.ab.poſt Inno.,in al
lega.c.cõſulistionibus.vide.j poſſeſſio.S.miſſus.
¶ Patronus an põt eccleſiã patronatã cõferre ſeu alteri ec
cleſie ſubijcere ſine conſenſu epᷣiſeu epᷣs ſine cõſenſu patroni.
vide plene ꝑ ab.in.c.ſuggeſtum. de iurepa.
¶ Patronus clericus q babet patronatuʒ noie eccleſie niſi
pñtet rectoꝛẽ epᷣo infra ſex menſes a tꝑe vacationis põt epᷣs
ꝓuidere.ſʒ ſi ſit patro nus laicus vel etiã clericus:ſ habet pa
tronatum ex patrimonio habet quattuoꝛ mẽſes. vt.c.eam te.
de iurepa.⁊ ſic intelligit ibi ab.illum tex.
¶atronus ſine ſit clericus ſiue laicus an põt variare in pᷣ
ſentatione plurium rectoꝛum. ⁊ quem debeat epᷣus inſtituere
vide per ab.in.e.cum autem,de iurepa.

SSðñůðñõ

¶ Juſpatronatus licet mulier põt habereſi eſt fidelis: nõ ta

men iudeus nec alius infidelis.vt.c.frigentius.⁊.c.pie men⸗
tis.xvi.q.vij.nec hereticus.qꝛ bona ſua ſunt confiſcata.vt.c.
cñ ſᷣm de hereti.lib.vi.nec excõicatus dʒ admitti ad iuſpatro

natus.tñ ſi admittat᷑ acqͥrit iuſpatronatꝰ ſed nõ exercitiũ.fa

cit qð no.in.c.veritatis.de do.⁊ cõtu.⁊ in.c.decernimus,. de
ſen. excõi.lib.vi.ab.in.c.nobis.de iurepa.
¶ Mon valet diſpoſitio in vltima volũtate ꝑ teſtatoꝛẽ facta
ſi mandet eccleſiam cõ ſtrui ſeu edificari:⁊ ꝙ inſtitutio ꝑtineat
ad pᷣlatum inferioꝛem epᷣo.vnde illa particula habet᷑ pꝛo nõ
adiecta.ſed ſi hoc vult obtinere debet hoc ſupplicare epᷣo:vt
ipſe hoc ſtatuat.ꝓ hoc.odilectus,de cõſue.no.ab.in.c.nobis
de iurepatro.
¶ Patrono egenti alimenta pᷣſtant᷑ ab ecdleſia.pᷣmo tñ ſub
ueniendo ſeruitoꝛibꝰ ⁊ cultui diuino ⁊ reꝑationiipſius eccle⸗
ſie.⁊ de his que ſuꝑfluũt ſubueniendũ eſt patrono ſicut obſer

„½

uat in liberto. vt.l.ñi qͥs a libertis.S.de alimẽtis.ff. de lib.ag.
⁊.c.qcũq;.xvi.q.vij.ab.in.c.nobis.de iurepa.
¶ Inter patronũ laicũ ⁊ patronũ ciericũ ſunt nouẽ differen
tie quas vide copioſe ꝑ ab.in.c.cũ ꝓpter.de iurepa.
¶ Pꝛeſentatꝰ ꝑ patronos ⁊ cõfirmatꝰſi ſecũdus pᷣſentet᷑ ꝑx
dicentẽ habere ſe poteſtatẽ pñtandia patronis ⁊ petit ſe con
firmari ad cautel:etia pteſtando ꝙ nõ intendit recedere a p
ma pñfᷣtatione cõpellit᷑ ad petitionem tertij pñtati eligere alte
ram ex pñtationibꝰ.vt.c.vt quis duas.de elec.lib.vi.nã pꝛe
ſentatio ðꝛ electio.de elec.q̃relã.de iurepa.c.ij.⁊.iij.⁊ no.in.c.
fi.de elec.lib.vi.ex pñtatione em̃ ius acquirit᷑ pꝛeſentato intã
tum ꝙ caſſat᷑ inſtitutio ꝑ epᷣm de alio facta.xvi.q.fi.decerni⸗
mus.de re iudi.cũ bertoldus.qð ergo meum eſt ex vna cauſa
⁊c̃.de fide inſtru.inter dilectos.res em̃ eſt indiuidua.no.glo.
de trãſla.pᷣla.c.ſi.cõcludit Lapus ſua alle.viij. .
¶ Patrono ignoꝛanti vacationẽ eccleſie nõ currit tᷣs ad pᷣ
ſentandũ.ſicut nec currit tpᷣs ignoꝛãti ad eligendũ vel cõferẽ
du m.vt.c.qꝛ diuerſitatẽ.in fi.de cõcel.pᷣben.nec obſtat.c.cum
ꝓpter.de iurepa.qꝛ ibi nõ cõſtabat illũ eſſe verũ patronũ do

nec lis eſſet diffinita. ⁊ ex quo ↄſtat de vero patrono epᷣs nõ

dʒ eccleſiã oꝛdinare ſine patroni pñtatione.xvi.q.vij.diſfini
mus.requirẽdus ergo eſt patronus qui nũ qᷓ fuit negligens

ꝙ pñ̃tet rectoꝛẽ:vt cõcludit ab.in.c.cũ ꝓpter.eo.ti.

¶Vatron ꝰeccleſiaſticus habẽs patronatũ ab eccleſia non
ſubeſt iuriſdictioni legati quo ad reſeruationẽ ⁊ collationeʒ
patrono etiã inuito.vt.c.cũ dilectus.de iurepa.ſecus ſi patro

nus clericus ſeu laicus habeat patronatũ in patrimonialibꝰ

qꝛ tũc clericꝰ cenſet᷑ vt laicꝰ:qͥ ſuo patronatu ſiẽ prfimonio pᷣt
puari ſine cã.vt no. Inno.in.c.q in eccleſiarũ.de cõſti.l.fi.C.ſi
cõtra ius vel vti.pu.ita nec clericus poteſt puaripatrimonio
ſuo ꝑ papam.vt no.per ab.in.c.cõſtitutus.de religi.domi.⁊
idem ab.in.c.cum dilectus.de iurepa.⁊ vide.s.papa non po⸗
teſt diſponere. L
¶ Patronus põt libere pᷣſentare rectoꝛẽ cum eccleſia vaca⸗

uerit.⁊ nõ neceſſitat᷑ pñtare oꝛdinatũ ad pñtationẽ rectoꝛis

ad titulũ eccleſie:nec patrono generat᷑ pᷣiudiciuʒ niſi expꝛeſſe
cõſenſiſſet pñtationi facte ꝑ rectoꝛẽ ad titulũ eccleſie.vt.c.po
ſtulaſti.de iurepa.⁊ ibi docto.
¶ Pfoni ſñi ſint vnꝰ clericus ⁊ aliꝰ laicus eiuſdeʒ eccłie an le
gatus ꝓpter mixturã clerici põt pᷣiudicare laico ꝓpt᷑ reſerua
tionẽ eccleſie ⁊ Fre.de ſenis.cõſilio.lxiij.tenet.ꝙ nulluʒ põt
pᷣiudiciũ generari laico ex mirxtura clerici cõpatroni ſui.fatet᷑
tiłq legatꝰ poterit vti iure clerici:⁊ cõferre cũ cõſenſu ſolius
laici.hoc idẽ no.ab.in.c.fi.de iurepa.in fi.
¶ Patronus eccleſie ſi dat eccłie dotẽ neceſſariaʒ ſine quo
eccleſia in ſtatu debito cõmode ſuſtentari nõ põt:nõ põt ſibi
ex tali dote retinere aliquã penſionẽ.nec aliqð ſeruitium. nec
ad hoc ꝓdeſt auctoꝛitas epᷣi cũ eſt contra ius.vt.c.i.de inſti.⁊
c.vides.x.di.põt tñ reſeruare patronus aliquã penſionem au
ctoꝛitate epᷣi extra dotẽ neceſſariam.vt.c.pꝛeterea.de iurepa.
no.ab.i.c.i.de ↄſti.in pᷣn.nec pᷣt patronꝰretinere aliqͥd ð fundo
quẽ dedit ad cõſtruendã eccleſiã.nec de cimiterio nec de agro
ad euchariſtiã cõficiendã. vide.S.eccleſia.v.fundus.
¶ Patronus licet tꝑe fundationis eccleſie poſſit epᷣi auctoꝛi
tate cenſuʒ ſeu penſionè imponere.vt in.c.pꝛeterea.de iurepa
tro.⁊ in.c.ſopite.de cenſi.nõ tamen poſt fundationem hoc fie
ri põt.vt.c.grauis.de cenõ.⁊ ibi ab.

MD

bis

ſib
de⸗
bſer
.

con
5
le
pe
nti
mi⸗
uſa
gl.

e
uun

n
ſni
hs

n
65

WNO

ib⸗
oße
6
Nio
64

gc
ns
neſe

nle
na
pot
ntes
uns

glo
fbi
ſ
ℳ
c⸗

vi
1
ſe

¶ Zicet fundatoꝛes eccleſie equaliternõ cõtribuerũt ad do⸗
tationẽ ipſius tñ oẽs efficiunt᷑ patroni.⁊ ita eſt patronus il⸗
le qͥ dedit modicũ ſicut ille qui dedit multũ.no.glo.lxiij.diſ.in
ſumma.qð limitauerũt ſi ex dotatiõe oĩm eccleſa baberet cõ
petentẽ dotem. ſ ſi nõ cõſequit᷑ dotẽ integram vel ſufficientẽ
nõ adipiſcit᷑ qͥs iuſpatronatꝰ.ad boc gl.ſingularis in.c. qᷣcũ⸗
q;.ij.xvi.q.vij.ab.in.c.ad audientiã.i.de ec.edi.
¶ Fundatoꝛ eccleſie ſi ſufficiẽter nõ dotauit eccleſiã cõpellit᷑
cauſatiuead dandã ſufficientẽ dotẽ.ſcʒ vt nõ admittat᷑ volẽs
exercere iura patronatꝰ.vt.c.quicũq;. xvi.q.vij.eſt ⁊ aliud re⸗
mediũ vt recta via cõpellat᷑ ad ſufficiẽter dotandaʒ q cõſtru
xit ecdeſã vel capellã:qꝛ ex cõſtructione tacite ſe aſtrinxit.ad
boc c.cum ſint.de conſecra.eccle.vel alta, ⁊ ab.in.c.ad audiẽ
tiam.i.de eccle.edi.
¶ Qicet eccleſa acquirit iuſpatronatꝰ in eccleſia que cõſtrui
tur infra parrochiã ſuã.ꝑ no.in.c.ad audientiã.de eccle.edi.⁊
illud bʒ verũ ſi ei cõtulit dotẽ.vt no.in.c.pie mẽtis.xvi.q.vij.
tñ ſi rectoꝛ alicuiꝰ capelle cõſtruxit capellã de redditibꝰ eccle
ſie patronatꝰnõ acquirit᷑ ſibi ſed eccleſñe.nã ſi attribuant ſibi
ſeu cõſanguineis tale ius patronatꝰ vſurpare vident᷑ bona
eccleſie.no.in.c.apoſtolicos.⁊ ibi glo.xij.q.ij.⁊ ab.in.c.ad au
dientiam.pᷣmo.de eccle.edi.
¶ Sine cõſenſu patroni ſeu eius beredis nõ põt capitulum
nec epᷣus minuere pꝛebendã eccleſie.ar.in.c.mona ſteriũ.xvi.
g.vij.nec põt epᷣus diſpẽſare cõtra inſtitutionẽ bñficij vel ip⸗

ſum mutare ſine cõſenſu patroni.no. Hoſti.in.c. cum acceſſiſ

ſent. de cõſti. facit qð no.pau.in cle.ne in agro.S.ad hec.ð ſta
tu regu.vbi dicit eᷣm nõ poſſe vnire bñficium patronatuʒ ſi
ne cõſenſu patroni.vt alle.c.monaſteriũ.ſi ergo ex inſtitutiõe

bñficij collatio eſt fienda pᷣſbytero nõ põt epᷣs diſpẽſare ſine

conſenſu patroni vt ↄferat᷑ pᷣſbro.facit qð no. Inno.in.c.fi.
de cdleri.nõ reſi.qð limitat ab.in.c.cũ acceſſiſſent.de cõſti.niſi
diſpenſatio eſſet fienda ex neceſſitate eccleſie ⁊ patronus nol
let cõſentire.vt no.dñi de rota deciſio.ccxcvij.vbicõcludũt ꝙ;
ſi patronꝰ ſine cauſa nõ vult cõſentire ꝑmutationi bñficij po
teſt epᷣs illam facere neceſſitate vꝛgente qꝛ cõtradictio patro
ni nõ dʒ impedire magnã eccleſie vtilitatẽ.facit.c.i.de his q̃
fiunt a maio.ꝑte ca.no.ab.vbi.õ.
¶ Patroni pñtatio rectoꝛis an poſſit fieri in abſentia pꝛe⸗
lati ⁊ an talẽ debeat pᷣlatus inſtituere ſeu cõfirmare.vide no⸗
tabiliter ꝑ Zapũ ſua alleg.lxxv.
¶ Patronoꝛũ laicoꝝ beneficia q̃ ad eoꝝ ꝑtinẽt pñtationeʒ
nõ includunt᷑ in gratia cõceſſa oꝛdinario:vt auctoꝛitate apo
ſtolica reſeruet certa bñficia vacatiua q;tumcũq; late ſcribat
papa de aliquo bñficiando.no.Hoſti.in.c.cũ dilectus.de iu
repa.⁊ ibi Jo.an.cuius dictũ iuſtificat᷑ ſᷣm eũ in.c.dilectꝰ.iij.
de pᷣben.eſt cõcluſio LZapi ſua allega.lxxxiiij.⁊ vide.S.gratia
ſi cõcedat᷑.⁊ vide eũdeʒ Lapũ alle.xcvi.
¶ An ius patronat? ꝑdit filius qð deſcẽdit a ſuis antiquio
ribus ſi ꝓpter delictũ patris debeãt patris bona publicari.
vide glo.no.in.c.filijs vel nepotibus.xvi.q.vij.vbi tractat᷑:
nũquid iudex ſecularis põt pᷣuare laicuʒ iurepatronatꝰ eccle
ſie:⁊ nũquid veniat in vniuerſali publicatiõe bonoꝝ.⁊ vide
glo. in.c. ſatis ꝑuerſum.lvi.di.que cõcludit ꝙ lʒ pater cõmiſe⸗
rit crimẽ leſe maieſtatis ex quo filij efficiunt᷑ infames.vt.l.qͥſ⸗
quis.C.ad.l.iuliã ma.⁊. vi.q.i.ſi qͥ cũ militibus. filij tũ nõ in
cidũt ĩ infamiã:⁊ ꝑ ↄñs nõ debẽt ꝑdere bñficia:qð cõmẽdat
ab.in.c.fi.de feudis.iij.colũ.vide.S.ſeudũ.vᷣ.ſi pater.
¶ Patronꝰetiã eceleſiaſticus nõ põt in inſtitutõe bñficij q
ponere certũ modũ celebꝛandi diuina nec etiã reſtringere ali
ter inſtituendũ in ülo bñficio.nam hoc explicare ⁊ ſtatuere ꝑ
tinet ad ſuꝑioꝛẽ vt colligit᷑ ex.c.ſignifica tũ.de pᷣuile.⁊ ibi ab.
in pn.facit.c.cũ dilectus.de cõſue.⁊ qð no. Inno.in.ciij.ne pᷣ
