poſt de pꝛincipali.ſed debʒ partes remittere ad iudicem ſecu⸗
larem coꝛam quo fuit cauſa inchoata.ſecus ſi nulla cauſa mo
ta fuiſſet coꝛam ſeculari:qꝛ tunc cognitio pꝛincipaliter de le⸗

gitimatiõe poterit eccleſiaſticus cognoſcere de pꝛincipali.vt

c. pꝛudentiam.de do na.intervirum ⁊ vxo.⁊.c.latoꝛ.qui fi.ſint
legi.⁊ ibi Abbas.
¶ Juriſditio an pꝛoꝛo gatur per actum ſubmiſſonis vel per
pactuʒ ⁊ an pꝛoꝛo gans po ſſit penitere.vide plene per Abb.
in. c.i.de iudi.vij.colum.
¶ Conueniri poteſt quis ratione intereſſe coꝛã illo iudice co
raʒ quo reſpondere pꝛomiſit.vt.c.i.de iud.nec obſtat ꝙ nõ eſt
iudex qꝛ iſta exceptio deſtituta eſt ſuperentereſſe cum cenſeat᷑
ibi contraxiſſe rõne pꝛomiſſionis.vt.c.dilecti.de foꝛo compe.
⁊.l.contraxiſſe.de ac.⁊ oblig.⁊.l.exigere.de iudi.ff.qð firmat
Abb. in alleg. c.i.de iudi.viij.colum.
¶ Juriſditio quãdo vniuerſaliter attribuitur alicui ꝑ legẽ ci⸗
uilem reſpectu certe cauſe compꝛehendit etiam clericos acti⸗
ue ⁊ paſſiue in quibus viget illa qualitas ſuper qua fundatur
iuriſditio etiam in pꝛeiudicium oꝛdinarie iuriſditionis epᷣi: vt
colligitur expꝛeſſe ex.c.ceterum.de iu.vbi no.abb.
¶ Juriſditionem habentes a rege vel a pꝛincipe an poſſunt
eam cõmittere.vide.sẽ.conſilium.
¶ Quando certa qualitas dat iuriſditionem iudici non ſuffi
cit ad fundandam iuriſdi. eam allegare in ubello ſi pꝛobabi⸗
liter negetur ĩmo ꝙ plus eſt non ſufſicit ſola allegatio ſecuta
negatione etiam ſi qualitas veniat poſtea pꝛobanda ⁊ exami
nanda ad merita cauſe vt clare pꝛobatur in.c.ſi dericus laicũ.
de foꝛo compe. qð eſt contra bar.in.l.ij.ff.ſi quis in ius voca.
non ie.vt refert abb.in alleg.c.ſi clericus laicum.ij.colum.
¶ QZicʒ qualitas tribuens iuriſditionẽ non fuit allegata in li
bello:tamen ex quo a pꝛincipio non fuit exceptum ⁊ nunc re⸗
peritur pꝛobata vel patens ſeu notoꝛie valet iudicium ⁊ po⸗/
teſt ſequi ſententiam.vt.l.ij.poſt pꝛinci.ff.de iudi.Anto.⁊ ab
bas in.c.ſi cleAcus laicum.de foꝛo compe.v.colum. vide.j.no
toꝛium ver.ſi iuderx.
Juriſditio ſi fundatur ſuper exiſtentia qualitatis tunc exq̃
qualitas allegata negatur excluditur iuriſditio:vt in caſu.c.ñ
clericus laicum:niſi qui illam allegat offerat ſe pꝛobaturum
ad fundandaʒ iuriſditionem ⁊ tunc iudex ſummarie examina
bit vt videat an ſua ſit iuriſditio.vt.c.ſuper litteris.ð reſcrip.
⁊ bocverum niſi negatio haberet notoꝛietatem:qꝛ tũc pꝛofice

ret negatio.eſt cõcluſo anto.⁊ abb.poſt eum.in alleg.c.ñi cle⸗

ricus laicum.vij.colum.
¶ Quandocunq; conſtat rem eſſe eccleſiaſticam etiam ſi nõ
allegetur alia qualitas vt fraudis vel ſimilis fundatur iuriſ⸗
ditio iudicis eccleſiaſtici:vr vult Inno.in.c.allega. ſi clericus
laicum.quam ibi appꝛobat abb.vij.colum.

¶ Si vere qualitatis exiſtentia non exigitur ad fundandam

luriſdi.ſed ſufficit ſola dubietas vt ſacrilegiuʒ qð eſt crimen ec
deſiaſticum cuius cognitio pꝛincipaliter pertinet ad eccleſiaʒ
tunc ſufficit illam qualitatem allegare lʒ negetur. ⁊ ſic pꝛoce⸗
dit dictum Inno.in.c.ceterum.de iudi.⁊ in.c.cum ſit generale

de foꝛo compe. idem ſi negetur res ſpiritualis. vt.c.ſi iudex lai

cus.de ſen.excom.lib.vi.vel contractum eſſe vſurarium. vt.c.
illo vos.de pigno.Abb. in alle.c. ſi clericus laicum,viij.colũ.
de quo vide ancha.in.c.ea que fiũt.de reg.iur.⁊ in.c.romana
Scontrahentes.de foꝛo compe.lib.vi. Bar.in.l.pꝛeſcriptiõe

Ciſi contra ius vel vti.pu. Inno.in.c.romana,de foꝛo cõpe.

¶Quandocũqʒ; non datur iuriſditio niſ pꝛopoſita veritate
vt ſi dicat delegatum eſſe cõmiſſum in territorio ciuitatis tũc
de hoc ſummarie permittitur diſcuſſio vt videat iudex an ſua
ſit iuriſditio:vt.sS.iij. concluſione Abb.vbi.s.
¶ Si negatur qualitas notoꝛietatis in caſu.c.i.de offi. dele.
li. vi. ſiue ipſa iniuria ⁊ aduerſarius dicit ipſasn notoꝛiam iu⸗
dex poteſt cognoſcere an iniuria ſit notoꝛia pꝛo fundamento
ſue iuriſditionis nec pꝛocedit poſtea in pꝛincipali niſ conſtet

ſit notoꝛia: quia illa notoꝛietas ?ᷣſt que dat iuriſditionem

conſeruatoꝛi ⁊ non ſola exiſtentia iniurie. ⁊ ſic loquuntur
in ſimili Inno.⁊ archidi.in.c.romana.s.notoꝛia, de cenſi.lib.
vi.a bb. vbi. S.
¶ Juer poteſt cognoſcere an ſua ſit iuriſditio ſi qualiras ex

pꝛeſſe allegatur in libello.ſed ſi nõ allegatur ⁊ tacite poteſt cõ

pꝛehendi vt ſacrilegiuʒ concluditur ex detentatione rei eccle⸗
ſie.⁊ tunc non concluditur iuriſditio quando ſimpliciter dicit
rem eſſe eccleſie ⁊ negatur eſſe eccleſie.⁊ tunc ſola negatio ex⸗
cludit iuriſditio nem vt in caſu.d.c.ſi clericus.⁊ ibi abb.ix.co⸗
lum.concluditur ergo ex pꝛedictis ꝙ tunc demum eccleſiaſticꝰ
iudex cognoſcit ſuper rebus eceeſie quando allegatur pꝛiui⸗
legium expꝛeſſe vel quando concluditur tacite ex notoꝛia de⸗
tentatione rei eccleſiaſtice.
¶ Si laicus conuentus coꝛam eccleſiaſtico negat rem eſſe ee
cleſie:qꝛ videtur negare qualitatem tribuenteʒ iuriſdi.poterit
de hoc iudex ſummarie cognoſcere in viʒ dilatoꝛie ſi actoꝛ cle⸗
ricus hoc petierit euentus ipſius incerte queſtionis declara⸗
bit an poſſit eſſe iudex ſuper pꝛĩcipali ⁊ in tali caſu ius exami⸗
nabitur:idem tamen poſtea hoc venit diſcutiendum ad meri⸗
ta cauſe nec pꝛobationes recepte in ſummario faciunt fideʒ in
plenario.c.veniens.ij.de teſt.⁊ ideo tex.c.ſi clericus laicũ.de⸗
bet intelligi quãdo inſtat clericus actoꝛ vt diſcutiatur queſtio
quo ad merita cauſe.qꝛ tunc debet ad foꝛenſem iudicem reus
trabi.ſecus ſi offert ſe pꝛobaturum hoc ſummarie ⁊ inciden⸗
ter:qꝛ debet audiri ⁊c.
¶ Quandocunq; ad fundandam iuriſdi.ſuam iudex ante li⸗
tem conteſt.ſummarie cognoſcit quo ad ſubſtantiam pꝛoba⸗
tionis plenarie debet qualitas pꝛobari quo ad moduʒ tamẽ
pꝛocedendi iudicium erit ſummarium:qꝛ non requiritur li.cõ
teſt.ſicut nec in alijs dilatoꝛijs.vt no.in.c.pꝛudentiam.S.ſex⸗
ta.de o ffi.delega.nec ſufficit iuramentum. vt.c.veniens.ij.de
teſti. Abb.in alle.c.ſi clericus laicum. circa fi.de ha c materia
vide eundem abba. in.c.cum ſit generale eo. tit.vi.colum. de
intellectu.c.ſi clericus.S.alleg.vide notabi.per LZap.ſua alle.
lix.

¶ CLonuenitur laicus coꝛam eccdleſiaſtico ſi agit dericus con

tra cuʒ conditione.c.reintegranda.vide.s.foꝛus.vᷣ.agens.
¶ Conuenitur laicus coꝛam eccleſia ſuper interdicto vti poſ
ſidetis.vide.Sõ.interdicto vti poſſide.
¶ De crimine vſurarum ⁊ ſacrilegij an cognoſcit eccleſia vel
ſecularis.vide.j.vſurarum.v.de crimine.⁊ vide.j.ſacrilegium.
¶ Eccleſia an cognoſcit de delicto cõmiſſo in eccleſia per lai
cum.vide.j.laicus licet delin quat.
Eccleſia cognoſcit cõtra raptoꝛes ⁊ inuaſoꝛes ⁊ pirrata
⁊ vide.S.eccleſia ſe impedit.
¶ Lonuenitur ſcholaris ſeu mercatoꝛ in loeo in quo egit etiã

de alibi geſtis. vide.ð. domicilium decitur.

¶ Trahens alium in aliena iuriſditione an ⁊ quando perdat
cauſam ⁊ cui applicetur pena. vide per abb.in.c.ſi diligenti.
de foꝛo compe.
Qirca iuriſditionem que per inferioꝛes pꝛelatos epiſcopo
poteſt acquiri conſuetudine vel pꝛeſcriptione.no.conclu. do⸗

. mini Abb. in.c. cum contingat,.de foꝛo compe. quas elegan⸗

ter ipſe fundat que ſequuntur.
Pꝛelati inferioꝛes epiſcopo etiam habentes collegium lʒ
in perſonis illoꝛum de collegio iuriſditionem de iure cõmuni
ſibi vendicent:territoꝛium tamen foꝛi contentioſi non habent
ſed tota dioceſis eſt territoꝛium epiſcopi.
¶ Er qua concluſione infertur ꝙ delinquentes vel contrabẽ
tes in mõaſterio ab batis vel etiã alterius pꝛelati ipſius pꝛela
ti foꝛum non ſoꝛtiuntur. ſed dumtaxat epiſcopi loci etiã ſi ali⸗
cuius ſeruitij ratione eidem pꝛelato ſubeſſe dicantur.

¶ Delinquens in alterius parochiam ſeu territoꝛiu, quoad

—

coꝛuim penitentie ill non ſubijcitur etiam ſi delictum cadat in
notoꝛium.
¶ Abbas ciulliter ? crimin aliter in monachis ſibi ſt ubiectis
etiam in figura iu dicij iuriſditionem exercere poteſt adeo ꝙ lo
ci incommoditate non repugnante eo pꝛetermiſſo coꝛam lo ci
epiſcopo pꝛiusconueniendi non ſunt niſi talia ſint crimina qᷓ
depoſitionem expoſcunt.
¶ Seculares pꝛelati citra epiſcopũ de criminibꝰ ſuoꝛum cle⸗
ricoꝛum etiam ſi depoſi kon em erpoſcunt cognoſcere iudicia
liter non valent:ſed ciuiliter etiaʒ cognitionaliter in eos iuriſ
ditionem erercere poſſunt eis tamen pꝛetermiſſis coꝛam oꝛdi⸗
nario loci conueniri poterunt.
¶ Ex bis duabus cõduſionibus infertur q latioꝛem iuriſdi⸗
tionez vendicãt ſibi abbates in perſonas monachoꝛum qᷓ ſe
culares pꝛelati in eoꝛum ſubditos.
¶ Quam̃ delicti vel contractus rõne ſecularis clericus nõ
ſui iudicis ſoꝛtiaturfoꝛuʒ religioſus tamẽ coꝛã ſuo abbate in/
differenter cõueniendus eſt niſi eoꝛum longa diſtantia aliud
ſuadeat.
¶ JIuriſditioneʒ foꝛi pꝛincis alis dumtaxat obtinentes excõ⸗
municationez in parrochianos etiam indeterminate pꝛoferre
nequeunt:in habentibus vero iuriſdi.etiam ſi epiſcopo infe⸗
rioꝛes exiſtant aliud eſt ſentiendum.
¶ Er qua concluſione infertur excõicationeʒ eſſe foꝛi conten
tioſi ⁊ etiam actiue aliud competere alijs pꝛelatis citra epᷣm.
¶ Inferioꝛes pꝛelati inſtitutiones beneficioꝛum de iure com
muni vel pꝛiuilegio ſpeciali ſimpliciter indulto obtinentes cle
ricos in eiſdem inſtitutis pꝛopter ſimplicem adminiſtrationẽ
ſeu non reſidentiam deſtituere queunt ac eoꝛum reſignationẽ
recipere.ſecus ſi ex pꝛeſcriptione vel cõſuetudine eis inſtituen

di ius competat niſi beneficiuʒ pleno iure eiſdem ſit ſi ubiectẽũ.

¶ Juriſditionẽ contentioſam in perſonas dũtaxat clericoꝛũ
alias obtinentes eam in tota dio ceſ etiaʒ extra loca pꝛopꝛia
exercere poſſunt.ſecus ſi habent iuriſditionem territo ꝛio limi
tatam iuriſdi. vero penitentialem etiam extra territoꝛium di⸗/
cere poſſunt.
¶ Quam iuriſdi. habent caſtra quando non ſubijciuntur ci⸗
uitati.⁊ quã iuriſdi.babent ciuitates ſeu earum rectoꝛes ⁊ qͥd
de pꝛouincijs. vide pulchꝛe Bar. in.l.i.ff.ð dam. in fec. in. l.
non dubium. ff. de cap. 1 poſtlimi. re. tangit Abb. in. c. conque
ſtus.de foꝛo compe.in pꝛincipio.
¶ Juriſditio competit eccleſie contra laicos ratione ſa crile⸗
gij non ſolum in vi erpulſua ⁊ ablatiua ſed in turbatiua. po
teſt ergo agi contra laicum in foꝛo eccleſiaſtico interd icto vti
pofſſide. vt.c. conqueſtus.⁊ ibi abb. de ſoꝛo compe. cir ca pꝛin.
vide.j.ſacrilegiuz cõ mittitur in rebus eccleſie.vide.ð.iudex ſe
cularis. ⁊ vide.. foꝛus.v. in foꝛo eccleſiaſtico.
¶ Juriſditio eoꝛum qui pꝛeſunt alicui collegio poteſt pꝛoꝛo/⸗
gari per.l.i.ff. de iudi.nam iuriſditio poteſt pꝛoꝛogari non ſo⸗
lum ſi competat de iure cõmuni ſed etiã er conſuetudine. ⁊ ſic
lure ſpãli.⁊ poc verum dummodo iudex ſit oꝛdinarius.no.ab
ba.in.c.ſignificaſti.circa pꝛin.
¶ Juriſditioni alicuius iudicis ſe ſubmittens ſiue in iudicio
ſiue extra ſi ſit pꝛeſens ⁊ acceptans non poteſt amplius peni⸗
tere ſed ad reſpondendum pꝛeciſe compelli poteſt cum er pꝛe⸗
ſentia ⁊ acceptatione idicis acquiſtum ſit ius ipſi iudici.vt
c.ſignificaſti.de foꝛo compe.nam exquo actus confertur in iu
dicium in erplicandis in iudicio quis compellitur pꝛeciſe ad
factũ:nec ſufficit ſoluere intereſſe.no.glo.in.l.filiuſfa.S.pꝛocu
ratoꝛem.ff. de ꝓcura.not.abb.in.c.ſignificaſti.S.alle.ciꝛca pn.
¶ JIuriſditionem alterius iudicis poteſt quis pꝛoꝛogare nõ
ſolum pure ⁊ de pꝛeſenti. vt.l.i.C.de iuriſdi.om.iudi.⁊.ff.e.l.i.
ſed etiam reſpectu futuri tempoꝛis ⁊ ſub conditione.vt ſi non
ſatiſfecero ſubmitto me ⁊c.vt alleg.c.ſignificaſti.de foꝛo com
pe.⁊ ibi abb.ij.colum.
¶ Juriſditio nõ poteſt pꝛoꝛogari de vna ſpecie iuriſditionis
in aliam.vide.j.laicus poteſt in criminali.
G Juriſditionez an ⁊ quando poteſt exercere iuder delictiin
delinquentem fugientem.vide.S.foꝛus ver. delinquens ſi re⸗
peritur.cum ſequen.
¶ Si inuadunt᷑ bona clerici violentia tamen non infertur ꝑ⸗
ſonelʒ concludatur ex hoc iuriſditio iudicis eccleſiaſtici: non
tamen concluditur ſacrilegiũ.noarchi.poſt HNug.in.c.ſimili⸗

ter. xvi.q.i. Abb. in. c. eum ſit generale. de foꝛo cõpe.ij. colum.
¶ Mobur ⁊ efficacia eoꝛũ que gerũtur a iudice fundantur in
iuriſditione q̃ ſi deficit nihil valet qð agitur nec conſenſu par
tium nec tempoꝛe firmantur.l.pꝛiuatoꝛum.ff.de iuriſ.om.iud.
de offi. dele. c. ſignificãtibus.de crimi.fal. ſuper eo.pꝛeſuppo
ſita ergo vera iuriſditione valet quicquid agitur etiam ſi ini⸗
que cogatur. no. Pe.ð ancha. in regula ea que fiunt.in pꝛin.
¶ Juriſditio ſi datur alicui diſtrictiue vt pꝛeſidivel magiſtra

tui eſt iunder competẽs oĩm ſi nemini alij eſt attributa niſ er pꝓ
rogatione. vt. l. onſulta diualia. C. de teſta. ſi iuriſditio cõ ce⸗

ditur dinumeratiue ⁊ tũc ſpecialis derogat generali. vt aut.
babita. C.ne fi pꝛo pa.⁊ glo.in.l.i.ff.de offi.pꝛefec.vr.quãdo⸗
q; aggregatiue.vt quando in eodez ꝓceſſu iunguntur plures

iudices: ⁊ tunc vnus ſine alio non poteſt expedire.vtin au᷑.

vt diffe. iudi.colla.i.interdum diſtributiue vt cum datur iuriſ⸗
ditio peregrino inter peregrinos: ⁊ vꝛbano ĩter vꝛbanos ⁊c.
⁊ tunc quilibet ſit contentus ſuis terminis.no. Bal.in allega
ta aut᷑.habita.ix.colum.
¶ Juriſditionem pꝛelati eccleſiaſtici ſi ſecularis perturbat ſi
monitꝰnon deſiſtit ipſo facto incurrit excõicationeʒ.vt eſt ter.
in.c.nõ minus.de immu.eccle.⁊ hoc ſentit ibi Hoſtien.⁊ Jo.
an. qui per illum tex.dicunt ꝙ hodie infiniti iudices ſeu recto⸗
res ſeculares ſunt ligati qui non ſolum minuere ſed etiam ſub

trahere iuriſdi.eccleſiaſticam moliuntur.ſimile in.c.ſciant cun

cti.de elec.lib.vi.no.abb.ĩ.c.aduerſus.de immu.eccle.iij.colũ.
¶ Exriſtens extra teritoꝛium licet poſſit delegare iuriſdi.quã
babet in ha bitu ſubdito exiſtenti in territoꝛio.vt no.glo.in.c.
nouit. de offi. lega. non tamen hoc poteſt ſi iuriſditio in habi/⸗
tu adhuc ſibi non competebat:ideo non poteſt archi.deputa
re officialem in dioceſi ſui ſuffraganei ſuper appel.interponẽ
dis:qꝛ etiam in habitu adbuc ſibi non competebat ante inter
poſitionem appel.⁊ ſic non poteſt iuriſditio ante purificatio⸗
nem actus extra territoꝛium cõmitti.vt.c.romana.de appella.
lib. vi. Abb. in.c.paſtoꝛalis.S.quoniam. de reſcrip.penul:co⸗
lum.vide.Sõ.iudex deputatus.
¶ Juriſditionẽ babet epiſcopus bonoñ. relaxandiiuramen
tum bononienſi:ratione contractus vſurarij ⁊ eum poteſt de
clarare nullum. vide.S. foꝛus.vᷣ.epiſcopus bononienſis.

¶ Capitulum ſi clericus laicuz.de fo. cõpe.limitatur per doc.

vt ſequitur.pꝛimo ꝙ intelligatur v bi eccleſia vel clericus intẽ
tat contra laicum reiuen.vel depoſiti vel cõſimiles actiões in
quibus nullo ſpeciali pꝛiuilegio iuuatur eccleſia ſeu clericus
⁊ ita ſummãt illaʒ decre. Jo.an.in nouella.⁊ Jo.cal.c.i.de ra
pto.ſi tamen in libello pꝛoponitur de oppꝛeſſione vel deviolẽ
tia ſeu de fraude dato ꝙ ſit dubium qꝛ negatur in contrariuʒ
eccleſiaſticus tamẽ iudex cognoſcit.xvi.q.i.in canonibꝰ.xxiiij

q.iij.ſi quis de potentibus.xij.q.ij.apoſtolicos.⁊ idem quan

do conſtat rem eſſe eccleſie:qꝛ tunc agitur de aurbatione poſ⸗

ſeſſionis ꝙ ſpectat ad iudicem eccleſiaſticũ.no. Spe.ti.de cõ⸗

pe.iudi.adi.S.i.ver.xxx. Iteʒ limitatur ſᷣm bart.in.lex quacũ⸗
q;.ff. ſi quis in ius vo.non ie.qui dicit de qualitate expꝛeſſa in
qua fundatur iuriſditio iudicis nõ debet queri ante lit. cõteſt.
qꝛ: quantũ ad legitimandũ perſonã iudicis non expeditveriſi
cari ea que ponũtur in libello.vt.l.cum quedaʒ puella.ff.de iu
riſdi.om.iudi.ides ſᷣm bar.contingit de ſeruo volente litigare

de ſtatu ſuo. nam eoipſo ꝙ aſſerit ſe liberum aſſerit perſona,

liberã ſe eſſe ad diſputanduʒ de libertate.⁊ ita eſt in pꝛopoſito
qñ exceptio emergens reſt⸗ piciens perſonã iudicis diſputat de
negocio pꝛincipali differtur cognitio poſt litis conteſt. necan
te excõicatur.boc vult tenere Jo.an.in addi. Spe.in ti.de cõ
pe.iudi.S.i.ver.ſed pone aliquis.⁊ de intellectu dicti.c.ſi cleri
cus. ⁊ vide pleniſſime ⁊ nota. per Lap.in ſua alleg.lix.⁊ alle⸗
gat. lxv.⁊ alleg.lxvi.⁊ alleg.lxxij.
¶ Juriſditio archidia coni potius ex cõ

archi.c.fi.de boc vide no.in.c.cum ſatis.de offi.archi.
¶ In legato rei aliene nõ debetur extimatio de iure canoni⸗
co cũ talis cauſa debeat ꝑ eccdleſiam determinari nõ ſm alle⸗
gata. vide.j.legatum.xv.licet ſᷣm ius ciuile.

Jus

¶ JIus ad bũficiũvłĩ bñficio qñ q̃ſ dicatk hfe. vide. ð. bñficlũ
¶ Jus naturale ſeu diuinũ an eſt mutab ile ꝑ cõſuetudinẽve

iſitie tin ſuetudine qᷓ ex iureiu
uatur. vt. c. ij. de exceſ.pꝛela.⁊ ibi glo.ar.de elec.c.dudũ.de of.

lu
hnnurie
hlihn
id
eſpe
nſin⸗
in Prin
ngſtte
hnſter
tlocden
lene⸗
anice
urplans
inare
aturiute
banost
uualeg

gutbatſ
peſtter,
en Jo.
ſeurecto⸗
etiamſub
ſcantaan
leſiſcoli.
nſciqni
glo n⸗
binhabi
bidepeta
intapon
anreinten
inticatio,
eappella⸗
Penulcof

liuranen
ſpoteſde
fs.
perdoc.
us inte
cdesin
dericus
Acidenn
deriol
coltruni;
utetrii
Cemnqoen
geſepoß
henidech
lercnch
kaprſin
leltcit
palinei
afdein
elitigare

petſone,)

dohoft⸗
diſpuenrde
getnen
eintided

. net
eien
llirt⸗

ſchi
Gtant

jiſnii

biftl
—

ins poſitiuũ.vide doc.ſignãter.abb.i.e..cñj tãto.de ↄſue.ij.col.
¶ JIus vocis dade ĩ electõe vłĩ caplło ſeqͥtur magis poſſeſſio
nẽ q; ꝓpꝛietatẽ. vt in.c.cõſultatõibꝰ.de iurepatro.⁊ ic.q̃relaʒ
de elect. ⁊ in. c.cũ olim.de cã poſ.⁊ ꝓpꝛie. Inno.in.c.cumana.
de elec.abb.in.c.ij.de poſtula.pꝛela.iij.colum.in pꝛin.
¶ Juris oꝛdo vbi non requiritur non viciatur pꝛoceſſus pꝛo
pter libelli ineptitudinem.vide.j.libellus.
¶ Jus pꝛeſentandian cõpetat laico ⁊ an poteſt pꝛeſcribere,
doc. ſignanter Abb. in. c. querelam. de elec. .
¶ JIus patronatus an põt ꝑ laicũ pᷣſcribi.vide.j.laicus:
¶ JIuris oꝛdo debʒ in poſſeſſoꝛio ſeruari.vide.j.oꝛdo.
¶ Jus pfonatus eſt merũ ius annexũ ſpũalibus.vt.c.quan⸗
to.de iudi.ſed hoc ius competit patronis de gratia.vt.c.ij.de
iurepatro.no. Inno.in.c.cum inter.r.⁊.c.qð ſicut de elec.abb.
in.c. ſuper eo.de offi.dele.i.colum.
¶ JIus inſtituẽdi an poteſt pertinere ex conſuetudine inferio
ri epiſcopo.vide.S.inſtitutio.
¶ Juriũñ coꝛrectio eſt vitada.vt.c.cũ expediat. de elec.li.vi.iõ
cũ vident᷑ ↄꝛia dʒ ſtudioſus reducere ad cõcoꝛdias exponẽdo
ſeu ſupplẽdo.ad hoc facit qð no.põit bar.in extraua.ad repꝛi
mendũ in vS.nõ ob.no.abb.in.c.ſuꝑ q̃ſtionũ.ð offi.dele.i.col.
¶ Jura epalia ſunt illa de qͥbꝰ in.c.cõquerẽte.de offi.oꝛ.⁊ ibi
p abb.nõbilit᷑ ⁊ plene vbi tenet ꝙ ius ſubrogatũ loco iuris ðᷣ
biti de iure cõi cõpꝛebendit᷑ ſub illo qð eſt notandum.
¶ Juris appellatõne cõpꝛehenditur cõſuetudo.no.abb.ſub
rubꝛica de conſue.⁊ hoc tenet Jo.an.in.c.quintauallis.de iu
reiurã.ad fi.⁊ iõ ſi mandat᷑ cauſa decidi ſjmn ius debet attendi
etiã cõſuetudo.ad hoc.l.ſi fundus.ff.de euic.⁊ abb.in.c.cũ ve
niſſent. de eo qͥ mit.in poſ.⁊ in.c.i.vt lit.pen.⁊ in.c.lqʒ.de pꝛob.
⁊ in.c.ex parte.b.de foꝛo compe.
¶ Jus tertij qñ pꝛoꝛſus excludit ius agẽtis ⁊ an põtopponi
in iudicio de iure tertij.no.bar.i.l.i.in fi.ff.vti poſſi.⁊ in.l.ſᷣuũ.
C.de ſeruis fugitiuis.⁊ vide plene ꝑ Jo.an.in.c.mandatũ.de
reſcrip.⁊ per abb.in.c.veniens.de pꝛeſcrip.v.colum.
¶ Jus vocis dãde ſi concurrat ex duplici officio ſeu dignita
te in eadem ꝑſona talis ꝑſona habʒ duas voces.arg.c. ex lit⸗
teris.de ꝓba.⁊.l.ſi conſul.ff. de adop.non enim eſt iuri cõtrari
um vnũ coꝛpus diuerſo iure ⁊ diuerſis vti ſuffragijs maxime
in realibus.vt.c.paſtoꝛalis.de deci.⁊ cle.i.de cenſi.ideʒ de di
ſtributionibus quotidianis.vide plene per abb.in.c.cũ olim.
de re iudi.vide.sS.electio.v.habens duplicem vocem.
¶ Ius patronatus an poteſt cum vniuerſitate tempoꝛalium
alienare.vide.j.patronus..qui patrona.
¶ JIus ex ſolo titulo tranſfertur in oĩbus ſpũalibꝰ.vt.c.ſi tibi
abſenti. de pᷣbẽ. li.vi.⁊ xꝑ. Inno.in.cãter cetera.ð pᷣben.ita eĩm
ta nqᷓ inuiſibilia ⁊ ſine aliqᷓ executõe exterioꝛi trãſferũtur ⁊ ſo⸗
lo cõſenſu acqͥrunt᷑.no.abb.in.c.tuas.de ſpon.duo.in fi.
¶ Leſſante peccato ius ciuile ſeruat᷑ in foꝛo ſeculari ⁊ canon
in ſuo foꝛo.vidè.j.papa nõ poteſt tollere.
¶ Ius lociĩ quo cauſa agitatur vł vbi initus eſt cõtractꝰvel
vbi delictũ eſt cõmiſſum vel res ſita eſt debʒ ſeruari quo ad oꝛ
dinationem vel deciſionem litis.vide.j.lex ſeu conſuetudo.
¶ JIus reuocandi domuʒ quando ⁊ cui competat.vide,.fo
rus.v.ius reuocandi.
¶ Juri offerẽdi qð ↄpetit ð debitoꝛẽ vel ꝑ moduʒ facultatis
an põt debitoꝛ pᷣſcribere õ creditoꝛẽ.vide bar.ĩ.l.cũ notiſſimi
C. de pᷣſcrip.xxx.vel.xl.ãnoꝝ.abb.iĩ.c.fi..fi.vt lit.nõ conteſt.

V¶ Jus poſitiuum eſt quaſi anthidotum ad negocia. vide.j,

verbum anthidotum.
¶De iuribus ad iura an fiat extenſio. vide Inno.in.c. dile⸗
cto.de o ffi.archi.in fi.
¶ JIus retentionis an habet clericus pꝛo expẽſs factis in be

neficio de patrimonio ſuo. vide. ᷓ. beneficiatus.

¶ Jus canonicũ pꝛefertur diſpoſitioni legali in concernenti
bus periculuʒ anime.vide.j.lex.vᷣ.diſpoſitioni.
¶ Jure ſuo nunq qͥs dʒ dimittere vti ꝑ negatõem vk ꝓbibi⸗
tionẽ ſeu ꝑ appellatõeʒ alicuiꝰ.C. de reiuẽ.l.ſñ fundũ.no.ðᷣ ma.
⁊ obe.dilecti.no.ino.ĩ.c.venerabili.ð cẽfi.⁊ vide.ð.appellatio
er̃iudicialis q;tũcũq;.⁊.s.excõicatio nõ fert᷑.⁊.. defendere.
¶ Jura cõmunia ⁊ pꝛiuilegia interpꝛetantur a conſuetudine
loci.vide.̊.interpꝛetantur.
¶ Jurium diuerſitas in ideʒ concurrentiũ augmentant ⁊ mul
tiplicant vinculum pꝛopter diuerſitatem: vt colligitur ex.c. cñ

a nobis. de teſti. ?. ei. de no. ope.nun.
¶ Jus ſuꝑueniẽs actoꝛi poſt ceptũ iudiciũ habẽs vetuſtioꝛẽ
cãm iudicio ſufficit vt in eadẽ inſtãtia ꝓficiat ad condẽnatio⸗
nẽ aduerſarij obtinẽdaʒ.vt colligit᷑ ex.c.cũ io, hberemita..i.ðᷣ
ſi.inſtru.⁊ ibi doc. cõcoꝛ.l.ſi rẽ. S. omnis.C. de pigno.act.
¶ Jus plerũq; ſtatuit᷑ vtvia pᷣcludat᷑ figmẽtis.vtĩ.c.cũ otin⸗
gat. §. ne tñ. ð iureiu. ⁊ ibi Hoſti.⁊ ĩ.c.quãto.Sepe.de diuoꝛ.
¶ Jus canonicũ eſt diuinum:qꝛ a diuinis ſcripturis extractũ
eſt vt patʒ.de accu.qualiter.ij.in pꝛin.⁊ quicquid in eis papa
ꝓmulgat deus cuius vicarius eſt vicet ꝓmulgare.de tranſla.
epiſ.c.ij.⁊ potiꝰeſt ſtãdũ interpᷣtationi pape qᷓ;magiſtroꝝ.ð B
no.in.c.i.de iura.calum.no.Hoſti.in.c.nimis.de iureiuran.
¶ Jus accreſcendi non habet ille qui admittitur ad legatum
de iure ſpeciali cõtra voluntatẽ teſtatoꝝ. vt.l.młier.cũ ibi no.
ꝑ Dp.⁊ per Bar.ff. de cõdi.⁊ demon. ⁊ eſt ratio:qꝛ ius accre
ſcendi requirit tacitam vel pꝛeſumptam voluntatem teſtato⸗
ris, vt.l.apud iulia.S.ideʒ iulia.ff.ad trebel.⁊.l.ſi titio ⁊ meuio
ff. de lega. ij. conſtat aũt ꝙ ille qui venit pꝛeter voluntateʒ de
functi nõ habʒ tacitam volũtatem ipſius.vt no,.doc.vbi.õ.

Juſticia.
¶ Sipꝛelatus negligẽter vel ſub diſſimulatione nõ exequit
iuſticiam debet pꝛiuari dignitate ſua.⁊ vide.j.pꝛelatus.
¶ Juſticiam ſi non poſſum habere coꝛam vno iudice poſſum
recurrere ad alium.⁊ vide.õ. citatio.v. ſi feci.
¶ Cõtra iuſticiã denegãtes ĩdicit᷑ iuſte bellũ.vide.ẽ.bellum.
¶ Iuſticia ſuffocat᷑ ꝑ duodeciʒ abuſiones quas no. Cypꝛia
nus in li.xij.abuſionũ ſeculi que ſunt be ſapiens ſine operibꝰ
ſenex ſine religione:adoleſcens ſine obedientia:diues ſine ele
moſyna:femina ſine pudicitia:dũs ſine virtute xpᷣianus con⸗
tentioſus.pauꝑ ſuperbus.rex iniquus:epᷣs negligẽs plebs ſi
ne diſciplina.populꝰ ſine lege.no.gl.in cle.S.i.qꝛ vero,. de ſta.
mo.de hac materia vide.j.virtus.vx.iuſticia.
¶ Sequuntur additiones dñi QAudo,. de campis ad pꝛece⸗
dentem litteram. J.

Abperitia.
An teneatur quis de damno dato per imperiti
am.no, Abba.in. c. fi.de iureiuran.

Impetratio.

¶ Inpetrare poſſum pꝛo alio beneſicium ⁊ etiam pꝛiuilegi⸗
um ſine mandato. no. Abb. in. c. dilectus. vtlite pen.
¶ Impetrare poteſt ſuperioꝛ pꝛo ſubditis litteras ſine man⸗
dato.no. Abba. in eo. c.

¶ Impetrare an poſſit pꝛocuratoꝛ litteras ſine mandato,no,
Abba in. c.fi. d E excep.

Incõpatibile
¶ An quis pò ſſit tenere vicem duoꝛum ſeu locum ⁊ que ſunt
officia incomp atibilia.

Indebitum

¶ e multiplici indebito vide Abb. in.c. clericus. de fid eiuſ⸗
ſo.⁊ an poſſit repeti ſoluuum.
¶ Vlide de indebito naturali ⁊ indebito ciulli ⁊ quãdo eſt in
debitum per expoſitionem.vide in.c tci.de ſolu.

Ingictio
¶ Indictio domini vide qualiter computetur in.c.inter dile⸗
ctos.de fide inſtrumen.

¶ Ingictio an reddat inſtrumentũ ſuſpectum ſi in eo non ap⸗
pPo natur, vide eo.c

Indignus
¶Indignus nii magis nocet eccleſie iqᷓ indignitas electiſen
pꝛomoti.no.in.c.nihil. de elec.

Indiniduum

¶ De indiuiquo in.c.quoniam abbas.de offi. deleg⸗

Informationes

V¶ Infozmationes an faciunt fidem, in ver inquiſtio,

Ingreſſus

¶ Ingrfeſſus an poſſit aliquid exigi a canon ico vel religioſo

P ingreſſu citra ſymoniã.no.abb.in.c.cũ m artinꝰ.de conſti.

ngenium

¶ Facilius inſtruitur vn us qᷓᷓ alius: quia ingenium ſupplet
etatem. in. co ficij. de elec. ,
¶ Ingenium ſupplet tempus.no. Abb. in. c. ſuper ſpecula.ð

magiſtris. —
Inhabilis

¶ An actus factus per habiles ãnulletur per adiunctiones
inhabilium.no.abb.in.c.cum ſuper.de offi.deleg.

¶ Inhabilitas vel habilitas inſpicitur eo tempoꝛe quo actꝰ

geritur.no.abb.in.c.conſulti.de pꝛocura.

Innocentia

¶ Innocentia nocens pꝛopter innocentem multotiens tole⸗
ratur.no.abb.in.c.cum inter.de excep.

Innouatum

¶ Siftiat alienatio rei cõtentioſe lite pendente an reuocetur
vt innouatum.

Inſtallatio

¶ Inſtallatio debet fieriin loco ſolit o ⁊ conſueto alias non
acquiritur poſſeſſio.no.abb.in.c.tranſmiſſam.de elec.
¶ An inſtallatus videatur recipere poſſeſſionem.in.c.ne dei.

de ſymo. . .
Inſignia

¶ An quis poſſit vti inſgnijs dignitatis extra pꝛopꝛiam ꝓ
uinciam.no.in.c.i.vt lit.pẽden. ,
¶ An quis poſſit ſumere arma vel inſig nia alterius ⁊ quear
ma ⁊ inſignia poteſt quis poꝛtare.no.in.c. dilectus.de exceſ.

pꝛelato. . .
Interſignia.

¶ An debeaz iradere ⁊ reſtituere rem tuam ei qui poꝛtat tus
interſignia.⁊ an ſim liberatus.in.c.ex litteris.de furtis.

Intitulatus

¶ Intitulatus in titulum ſui patrimonij an poſſit alienare ſi
ne iuris ſolennitate.in.c.tuis.de pꝛebẽ.
¶ Intitulare an poſſit rectoꝛ eccleſie aliquem ad ſuum bene⸗
ficium.in.c.poſtulaſti.de iurepatrona.

Juramentum.

¶ Juram entũ fidelitatis an etiã ſit pſtandũ ſucceſſoꝛi ꝑ ſuc⸗
ceffoꝛẽ ⁊ qͥd ſi iuraui tibi ⁊ pꝛo ſucceſſoꝛibꝰ tuis an tenear am
plius iurare ſucceſſoꝛi.no.abba.in.c.veritatis.de iureiur.
¶ Si iuraui alicui exiſtẽti in dignitatevel officio ⁊ poſtea de⸗
ponitur:liberoꝛ a iuramento. .H⸗H
¶ Quid de ſubdito qui pꝛeſtat iuramentum alteri in pꝛeiudi
cium veri domini.in.c.eam te.de iureiuran.
¶ Juramentũ fidelitaus in quo differt ab alio iuramento.in
c.nimis.de iureiu ran.

Juriſperitus.

¶ JIuriſperitus redarguendus eſt ſi dubitat vbi dubitanduzʒ
non eſt. in. c. cũ in iure peritus.de elec.per abb. , .
¶ Sequuntur additiones domini Qudo,. de campis ad lit⸗
teram. R. =ð=èòòG

Aritas.

K An monaſteria teneantur pꝛo karitatiuo ſub⸗
ſidio ſicut eccdleſie ſeculares. vide in.c,i.de ſta⸗
. tu regula.
Karitatiuum ſubſidium poteſt exigi per epiſcopum totiens
quotiens ſubeſt neceſſitas.in.c.cum apoſtolus.de cenſi.
¶ karitatiuum ſubſidium petẽdi qᷓ ſunt iuſte cauſe.no.eo.c.
karitatiuuʒ ſubſidiuʒ an poſſint exigere pꝛelati inferioꝛes.

vlde eo. e.

¶ Et quis cognoſcet cauſam quate apponitur karitatiunm

ſubſidium ſit iuſta cauſa vel ne.eo.c.

¶ Et an poſſint ad dictum karitatiuũ ſubſidium ſubditi eiꝰ

epiſcopi cogi per ipſum epiſcopum.eo.c.

Kathedra.

¶ Quid poteſt exigere pꝛo cathedratico ⁊ an poſſit pꝛeſcri⸗
bi modus ſoluẽdi ⁊ vt nihil ſoluatur.c.conq̃rente.de offi.oꝛd.
¶ kathedraticum:de iure cathedratico.vide.c.paſtoꝛalis.de
donationibns.

¶ kathedra non facit magiſtruʒ ſed magiſter kathedraʒ. xli.

di.non loca.c.fraternitatis.de cle.non reſiden.

Aicus

1 Quantũcũq; religioſus non poteſt auctoꝛitati

ue diſponere de rebus eccleſiaſticis.abb.in.cec
cleſia ſancte marie.de conſti.

¶ Zaici an poſſunt ſtatuere ſuper rebus eccleſiaſticis. abb.

ln.c.eccleſia ſancte marie.de conſti.vide.j.ſtatutum.
¶ Qaicus an ⁊ quando poſſit ſacramenta miniſtrare.late ꝑ
abb.in.c.quanto.de conſti.v.colum.,.

¶ Laicus poteſt eſſe notarius ⁊ fidem facere in cauſis eccle

ſiaſticis ⁊ in actis ſpiritualibus.no.in.c.qꝛ pꝛopter,de elec.et
in.c.ſicut.ne cle.vel mona.vide.j.notarius. =
¶ Zaicus non poteſt pꝛeſcribere iuſpatronatus quando fu
dat ſe ſolum ſuꝑ poſſeſſione.nam habilitatio certarum perſo
narum ex cauſa ſubiecta non debet extẽdi ad alias perſonas
in quibus non concurrit cauſa ſuper qua fundatur illa habili
tatio.ar.xvi.q.i.generaliter.⁊.c.cum ceſſante.de appel.abb.
plene in.c.querelam.de elec.v.colum.
¶ Laicus non poteſt ex conſuetudine vendicare ius intereſ⸗
ſendi in electio ne pꝛelati.vide.Sõ.conſuetudo.
¶ Laicinon ſunt capaces iuris ſpiritualis pꝛetextu conſue⸗
tudinis etiam immemoꝛialis.vide.s.conſue.
¶ LZaicus poteſt coꝛaʒ iudice eccleſiaſtico conueniri ſi in pꝛo
uincia vel ciuitate nõ eſt iudex ſecularis nec alius ſuperioꝛ iu
dex laicus vel negligit iuſticiam adminiſtrare in cuius defe⸗

ctum eccleſiaſticꝰ poteſt adiri.eſt concluſio doc,ſignãter abb.

in.c.licet ex tenoꝛe.de foꝛo compe,⁊.c.ſignificantibus.de ofſ⸗
fi.deleg. =
¶ Laicus poteſt coꝛam ecdeſiaſtico impeti ſi de eo cõquera⸗
tur miſerabilis perſona actu ⁊ habitu.vt vidua:pupillꝰ:pau⸗

peres vel diuturno moꝛbo fatigatus ſuꝑ quibus natura mo

uetur ad miſerandum.vt.l.vnica.C.qñ imꝑa.inter pu.⁊ vidu.
vbi dicitur ꝙ miſerabilis ꝑſona eſt que per ſe non poteſt cau⸗

ſam pꝛomouere.puta pꝛopter defectum ſubſtantie vel alteriꝰ

impotentie.eſt concluſio Abb. in alleg.c.ſignificantibus.de
boc vide etiam abb.in.c.licet ex ſuſcepto.deꝛo compe.
¶ LZaicus nõ põt coꝛam eccleſiaſtico iudice trabi per miſers
bilem perſonam non tamen actu ⁊ habitu.vt qꝛ maſculus eſt
potens vel femina coniugata ⁊ diues niſi cauſa ſit de foꝛo ec
cleſie aut ratione cauſe aut perſone.vt.c.licet.de foꝛo compe.
Abb.in alleg.c.ſignificantibus.vide.j.pꝛiuilegio eccleſiaſti⸗
co quo ad foꝛum.
¶ LZaicus coꝛam eccleſiaſtico impetit᷑ ꝑ miſerabilẽ ꝑſonã ha
bitu lʒ nõ actu.vt eſt vidua ⁊ pupillus diues:tũc demum cuʒ
oppꝛimit᷑ ꝑ malefactoꝛes ſuos.vt eſt tex.in.c.ſuper quibuſdã.

de verb. ſig. ⁊.c. ex par.b.de fo.cõpe.⁊ ſub iſtis compꝛebendit

Inno.pꝑegrinos quo ad res quas ſecũ deferunt:⁊ quo ad in/
iurias eis illatas.vt.c.ſi quis romipetas.xxiiij.q.iij.idem in li
bertis eccleſie ⁊ officialibus ſuis ⁊ ruſticis ⁊ ſimilibꝰ.lxxxvij.
di. quaſi per totũ.⁊ lʒ tales poſſunt trahere alios ad iudiciuʒ
eccleſiaſticũ tñ ſi ipſi trahunt᷑ coꝛã iudice ſeculari nõ poſſunt il
lius foꝝ declinare.ad boc.d.l.vnica.C.qñ ĩpe.ĩter pupil.⁊ vi
du.facit.c.regũ.xxiij.q.v.ẽ ↄcluſio ĩno.⁊ abb.ĩ.d.c.ſignificãti
bus.⁊ vide abb.in.c.i.de poſtu.⁊ vide.õ.aduocatus datur.
¶ Zaicus trahitur coꝛã eccleſiaſtico ꝑ miſerabilẽ ꝑſonã ha⸗
bitu tantũ data negligentia ſecularis iudicis.nec talis miſe⸗
rabilis ꝑſona in tali caſu querelare tenet᷑ coꝛaʒ ſuꝑioꝛe negli⸗

genti:ſed ĩmediate põt adire eccleſiaſticum.ar. in..c.ex teno⸗

re. de loꝛo compe. Abb. in alleg. cſignificantibus. ? in alleg
ciex tenoꝛe. pide.j.vidua.

ſtpnet
Rofion
ſonls)

theitz

kanapi
abbitee

Kicis, adOe

.
hate lar,

auſis ecce

er de elece

guandofut
ftorumperd
18Perſonas

urilabebat.

eppelath
eus teren
kun conſac⸗

mninäipe⸗
ſoperioti
cuius de
gniterabe
bus oeo⸗

cöabern/
apc pen
naturs t
epotrin
Ppotekean
endlahnid
unebus de
.onhe
hpernin
nlalutf
t deſnot
ſowcon.
eudlefitl

igonib

dennmh
gpubudi
npthen
lonti
ziſignil
gilbelmn
6 46
nöͤn
riin
eſnn
nsill
ihnitn
nli
Mrn
e

nelch

¶ Zaicus põt ſe ſpecifice obligare ad ſnĩaʒ cẽſure apud alie
nũ iudicẽ eccleſia ſticũ.ẽ ↄcluſio abb.in.c.p.⁊ g. de offi.dele.
iiij. colũ. vbi ↄcludit ꝙ laicus põt ꝓꝛogare iuriſditionẽ alte⸗
rius iudicis quo ad ptãtẽ excõicandi qð eſtnotandum.
¶ Zaicus lʒ poſſit eſſe admĩſtratoꝛ eccłie reꝝ ĩ tꝑalibꝰ vt no.
gl. in. c.l.de ſindico.nõ tñ laicꝰ põt eſſe adminiſtratoꝛ gñalis
ſpũaliũ ⁊ tꝑaliũ eccłie.nã ꝓpter mixturã ſpũa liũ illud o fficiũ
nõ cadit ĩ laicũ.vt.c.ĩ nõ actiõe.xvi.q.vij.⁊ ſi ſoluʒ tẽpoꝛalia
eccleſie laicus adminiſtrat:põt dici caſtaldus,. vt.c,indicatuʒ
lxxxix.di.abb.in.c.i.de ſindico. .
¶ Zaicus poteſt eſſe ꝓcuratoꝛ ſeu ſindicus ad ꝓmonendas
cauſas etiã ſpũales in iudicio.qꝛ ibi non exercet aliquã ſpiri
tualitatẽ.vt.c.i.de ꝓcur.li.vi.abb.in.c.i.de ſindico.
¶ Zaicũ põt trahere clericus ad iudiciũ eccłiaſticũ intẽtãdo
cõditionẽ canonis.reintegrãda.glo.in.c.cũ dilectus.qð me.
cã.abb.plenius in.c.cum ſit generale,.de fo.cõpe.
Zaicus qui cõtra xit cũ ecclia cõſequit᷑ reſtitutionẽ in inte⸗
grũ ſicut eccleſia.vide.j.reſtitutionẽ ſi petat eccleſia.
Laici conuerſi ꝑ ſe vel cñ religioñs an pñt eligere pᷣlatum
vel rectoꝛẽ.vide plene ꝑ abb.in.c.cum olim.de arbi.in fi.
¶ Zaicus ꝑ viam cõpꝛomiſſi nec delegationis nõ põt de cã
ſpũalicognoſcere.ſed in clericũ ⁊ laicum bene põt cã ſpñalis
cũ auctoꝛitate ſuꝑioꝛis cõpꝛomitti.⁊ põt laicus eſſe aſſeſſoꝛ
eccleſaſtici iudicis.vide. õ.cõpꝛomittinõ põt in laicum.
¶ Qaicus ſi ptextu cõpꝛomiſſi oppꝛĩqʒ eccłiaʒ vel iura eccłie
põt adiri iudex eccłiaſticꝰ g eũ qñ notoꝛie ↄſtat de iniuſticia
ſeu oppᷣſſiõe.vt.c.expoſita.de arbi.ſecꝰ vbilaicꝰ de ptãte ſibi
inherẽte bona fide ꝓceſſit ad aliquã ſnĩaʒ qꝛ licet ſit nulla vel

iniqua debet recurri ad ſuũ ſuperioꝛẽ ⁊ non ad iudicẽ eccleſia

ſticũ.vt no.in.c.fi.de iudi.⁊ in.c.ſi duobus.de appel.⁊.c.ſigni
ficaſti.de offi.del.abb.in.d.c.expoſita.
¶ Qaicilʒ ñ ſint capaceſiuris eligẽdi nec alioꝛũ ſpñaliũ.vt.c
maſſa na.⁊.c.ſacroſancta.de elect.⁊.c.cãm.de pꝛeſcrip.nec in
caſu criminali pñt ferre teſtimoniũ ð clericũ.vt.c.decetero.de
teſti.pñt tũ ſuꝑiuribus ſpũalibus ferre teſtimoniũ in pꝛeiudi
ciũ clericoꝛũ.vt.c.cũ olim.de dolo ⁊ cõtu.⁊.c.tam litteris.d e
teſti.⁊ etiã admittunt᷑ in teſtimonium de his que in capitulo
aguntur.vt alleg.c.cũ olim.⁊ ibiabb.i.colum.
¶ Zaico põt epᷣs cõmittere cãs ciuiles inter clericos ſʒ non
