ctantia.vt.c.ſi diligenti.⁊ ibi ab.de pꝛeſcrip.i.colũ.vide ab.in
c. cum contingat.de fo.cõpe.
¶ In pꝛeſcriptõibꝰ nõ excuſat iuris erroꝛ.vt.l.nunqᷓ.ff.ð vſu
cap.⁊.c.dudũ.de deci.⁊.c.apłice.de dona.⁊ ab.plene.in.c.ſi

diligẽti. de pꝛeſcrip.ij. colũ.

¶ Licet bona fides pꝛeſumat᷑ in pꝛeſcribentẽ maxiĩe ſi p ꝛeceſ

ſit tiitulꝰ. no. Bar. in. I. celſus. ff. devſuc. ⁊.l.igit.S.põt de libe.

cau.⁊ idem in quolibʒ poſſidente.ſʒ ſi aliꝰ poſſeſſoꝛ antiquioꝛ
appareat bene põt allegare dolo poſſides. qꝛ qð tuum non
erat debebas ſcire ad aliũ pertinere.vt.l.fi.C.vñ vi.ab.vbi.S.
qð eſt verum ſi infra.xxx.annos.hoc allegat antiquio: poſſeſ
ſoꝛ. vt.in.d.l.fi.in fi.nã pꝛeſumptio male fidei ingrediẽtis poſ
ſeſſionẽ ſine nle tollit᷑ ꝑ curſum.xxx.anno.⁊ ex tũc pꝛeſumit
illum retro fui
de in inte.reſti.no.in.c.cũ eccłia ſutrina.de cã poſ.⁊ ꝓpꝛie.eſt
concdluſio ab.in alleg.c.vigilãti de pꝛeſcrip.iij.colũ.
O QLicet de iure canonico ſi eſt pꝛeſumptio ↄtra pꝛeſcribentẽ
non ſufficit bona fides:ſʒ requirit᷑ titulꝰ.vt.c.i.de pꝛeſcrip.li.
vi.limitat tñ abb. in. c. ſi diligenti,. hoc ꝓcedere in pᷣſumptiõe
vꝛgentinõ tñ in qualibʒ pꝛeſumptõe.maxĩe qũcũq; concurrit
modica pꝛeſumptio:vt qꝛ res pꝛeſumit᷑ libera.qꝛ boc faciliter
tollitur ex alijs ↄiecturis.vt ex curſu tẽpoꝛis.ar.l.cuʒ de in reʒ
ver.⁊.l.ſi quis diuturno.
¶ In qᷣbꝰ caſibꝰ pꝛeſumat᷑ mala fides in pꝛeſcribẽte ſeu poſ
ſidente.vide glo.⁊ ab.in.c.ſi diligenti.de pꝛeſcrip. *

¶ An mala fides tradentis nocet accipienti cũ bona fide.vi

de glo.⁊ ab.in.c.ſñi diligenti.v.colũ.⁊ Bar.in.l.vicia.⁊ ibi gl.
C. de acquiren.poſ.
¶ PRꝛeſcribere põt ab.vł aliꝰ pꝛelatꝰ ĩſerioꝛ epᷣo ð epᷣm oĩa q̃
ſunt iuriſditõis ⁊ dignitatis epalis nõ ſolũ in leuioꝛibꝰ ſed
etiam in grauioꝛibꝰ.eſt ↄcluſio ab.in.c.cũ olim de pꝛeſ cript.
vide eũ plene in c.cũ contingat.de foꝛo cõpe.
¶ Alio exercente ⁊ poſſidente vniuerſalẽ iuriſditõem pꝛeſcri
bens ꝓpter hoc nõ acquirit vniuerſalẽ iuriſditõem:ſʒ tm̃ poſ
ſidet ⁊ pꝛeſcribit q̃ntũ exercuit.vt.c.cũ dilectꝰ de capel.mo.⁊
ibi Inn. ſecus ſi nemo ibivniuerſaliter poſſidebat.vt ibi not.

Inno. in.c.i.de reli.do.facit qð no. Bar.in.l.i.S.ſi qͥs interdi⸗

co. ff. de iti. actuq; pua.fa.l.poſſidere.in pꝛin.ff.de acqͥ.poſ.
vbi ad acquirendã poſſeſſionẽ fundi nõ requirit᷑ vt oẽs gle⸗

ne viſitationis videqð not.

e bone fidei poſſeſſoꝛẽ idem not. Inno.in.c,ij.

bas circũambulet ſʒ ſufficit quãlibz ꝑtẽ introire dĩmõ mentẽ
⁊ cogitatõeʒ habeat vt totũ fundũ poſſideat.eſt ↄcluſio ab.
in.c.cum olim.ij.colũ.de pꝛeſcrip.⁊ idem ĩ.c.cũ ↄtigat ð fo.cõ.
¶ Pꝛeſcriptio nõ põt extendi eti ad cãm ſilem.vt.c.cũ ↄtin
gat de deci.⁊.c/cũ contingat de fo.comp. ⁊ ideo pꝛeſcribens
ptãtem excõicandi tm̃ nõ põt interdicere ſuſsẽdere nec abſol
uere.eſt concluſio ab.in.c.cum olim de pꝛeſcrip.
¶ Pꝛeſcriptio nõ ꝓdeſt impetrãti pᷣuilegiũ in contrariũ.vi⸗
de.j.pꝛiuilegij impetratio.
¶ Wꝛeſcriptione ⁊ iure cõi ⁊ puſfegio an põt quis ſimul vti.
vide.j.pᷣuilegio ⁊ iure cõmuni.⁊.S.puilegij impetratio.
¶ Vꝛeſcribi an poteſt actio ꝑſonalis debituʒ ſeu obligatio
per decẽnium vel via ſtatuti.vide plene ꝑ ab.in.c.fi.ð pᷣſcrip.
¶ Pꝛeſcriptio q̃ eſt inducta in odium negligẽtis petere ĩfra
terminum legis vel ſtatuti nõ poteſt pꝛoꝛogari ꝑ pactum.vide
infra pꝛoꝛogari non poteſt.
¶ Pꝛeſcriptõe acquirit᷑vtile ⁊ directũ dñium no. Inno.in.c
ceterum de iudi.nec ob.l.ijff.de aqua plu.arcen.qð limita re⸗
ſpectu vtendi diſponendi de pꝛeſcripta.ſed quo ad directum
dñium qð inheret oſſibusoñi ⁊ eſt de iure naturali non ꝓce⸗
dit pꝛeſcriptio.ar.eo.q̃ no.glo.in.l.iij.ff.ꝓ ſocio.vide Jo.an.
in regula.poſſeſſoꝛ.de reg.iu.ᷣ mercu.tangit ab.in.c.ad au⸗
res.de pᷣſcrip.⁊ in.c.ceterũ.de iudi.pe.colũ.
¶ Pꝛeſcriptio põt cauſari in quocũq; crimine.vt ꝑ.x.annoſ

nõ poſſit delinquens in foꝛo ciuili recuſari.vt.l.adulter.C.de

adul.æ.l.q̃relã. C. ð fal. vide ab.in.c.cũ hẽret.ð eo.q̃ dux.ĩ mat.

¶ Pꝛeſcribere põt inferioꝛ iuriſditionẽ ſuꝑioꝛis ⁊ eã retine

re ſi fuerit vigil ⁊ ſollicitꝰ.vide.S.iuriſditioneʒ videt᷑ acq̃rere.

¶ Pꝛeſcribere an poteſt inferioꝛ pᷣlatꝰ vel aliꝰ iuriſditõnem

ſeu merum vel mixtum imꝑiñ ſuꝑioꝛis cũ territoꝛio vel ſine eo
vide plene ꝑ ab.in.c.cum contingat.de foꝛo comp.⁊ vide ab.
in.c.litteras de reſti.ſpo.iij.colũ.

¶ Pꝛeſcribere põt ꝓpᷣetatẽ miſſus ĩ poſſ.in reali poſtq poſt

annum efficit᷑ verus poſſeſſoꝛ ſi ꝑ.x.annos inter pñtes ⁊ per
xx.inter abſentes non venit reus ſuper ꝓpꝛietate.vt no.glo.
in.l.ij. C. vbi in rem actio.⁊ ibi Bar.quem appꝛobat ab.poſt

Anto.in.c.fi.vt lite non ↄteſt.S.ꝙ ſi ſuꝑ.põt tñ actoꝛ miſſus

petere a iudice vt loco ſecũdi decreti aſſignet terminũ reo cõ⸗
tumaci ad agendum ſuper ꝓpꝛietate poſtq; amplius non au
dietur.⁊ ſic intelligit᷑.l.a quo fundus.ff.de dãno. infec.vt ibi
ſentit Bar. ⁊ in.l. conſentaneum.C.quo,⁊ qñ iu.no.ab.in al.
S. ꝙ ſi ſuper.

¶ Vꝛeſcribere an poteſt debitoꝛ iura offerendi contra credi

toꝛem.vide plene ꝑ ab.in.c.fi.vt lite non cõte. S.fi,⁊ gl.⁊ bart.
in.l.cum notiſſimi.C.de pᷣſcrip.xxx.vel.xl.an.

¶ Pꝛeſcriptio.x.annoꝝ non ꝓbatur ſi teſtes deponãt ꝙ q̃s

poſſedit.ix.annis ⁊ plus.vide.j.tertum dictum.
¶ Pꝛeſcriptio an ꝓbat᷑ cõtra debitoꝛem allegata cã debiti
⁊ per quot tpᷣs.vide notanter ab.in.c.fi.de cãpoſ.⁊ pꝛopꝛie.
¶ Omnes leges q̃ dicũt ꝙ in actõibus ꝑſon alibꝰ nõ pᷣſcri⸗
bitur mimoꝛi ſpacio.xxx.an.debent intelligi qñ interuenit ſo⸗
la patientia vt caſu.no.in.l.ꝓcula.ff.de pꝛoba.ab.in.c.fi.ð cã
poſ.⁊ pꝛopꝛie.
¶ Pꝛeſcribuntur fructus ꝑ triennium.vide.S.fructus.
¶ Pꝛeſcribit eccłia contra puatũ ſpacis.x.annoꝝ pᷣm veraʒ
opinionem.vt no.Accur.C. de ſasroſan.ec.aut.quas actiões
⁊ in aut᷑.de eccłia.ti.S.tẽpoꝛalibꝰ.qð etiam placet Jo.an.in.c
illud. de pᷣſump.vt refert Calde.in ſuis cõſilijs.ti.de conſti.cõ
ſil.ij.vbi concluditur ꝙ vbi illud quod pꝛeſcribitur non eſt

ptra ius ſed pꝛeter ius ſufficit ſpacium. x.annoꝝ.no. Joh. xij.

di. conſuetudo.⁊ glo.in.c.fi.de conſuetu.li.vi.
¶ Obligatões lʒ nõ querant᷑ tꝑe.vt.l.obligationũ.S.placet
ff. de actio.⁊ obli.ſeruitutes tñ etiam ſi nõ habẽt cam continu
am querũtur tꝑe.no.glo.⁊ Inno.in.c.ꝑuenit de cenſi.
¶ Si tu mihi obligaſti rem alienã ⁊ ego titulo ypothece poſ
ſedi longeuo tꝑe non pᷣſcribo veram ypothecã.ſecus ſi rẽ alie
nã vendidiſti vel donaſti.qꝛ ibi titulus eſt oꝛdinatus ad pᷣſcri
bendum qui fuit oꝛtus ex ꝓmiſſione ⁊ ex contractu inter par
tes celebꝛato.eſt pꝛactica ⁊ concluſio Bald.in.l.vt ſine volũ
tate.C.ad ſenatuſconſul.velle.
¶ Pꝛeſcribens ptãtem conferendi ſeu inſtituend i aliquod
beneficium non videt᷑ pᷣſcribere ptãtem remouendivel deſtitu
endipᷣlatum quem ipſe inſtituit,qꝛ iſta ſunt diuerſa.vñ pᷣſcri⸗

—

ptio in vno non extenditur ad reliquum etiam ſi dent᷑ interea
quedam cõmunia q̃ ſunt inter inſtitutionem ⁊ deſtitutionem:
quod colligit᷑ ex his q̃ no.in.c.cũ ex iniũcto.ð bereticis.⁊ ibi
per ab.cõcoꝛdat qð no.in.c.cũ contingat.de decimis. vide.j.
pꝛiuilegium concedens.
¶ Aimites dignitatum ſeculariuʒ vt ducatus ⁊ comitatus ⁊
ſimiles:non pñt pᷣſcribi. ar.in.l.agros.C.de fundis limi.li.xi.
⁊ qð habet᷑.in.l.ĩ noĩe dñi.circa mediũ.C. de offi.pfec.a ffri.⁊
in li.feu.ti.de ꝓbi.feu.alie.c imꝑialem.S.pᷣterea.licʒ quotidie
pꝛincipes ⁊ dñi ſecłares in Piudiciñ aĩarum ſuarũ occupant
alioꝝ territoꝛia.ab.in.c.ſuꝑ eo.de ꝑꝛochijs in fi.
¶ Pꝛeſcriptõe ꝓbat᷑ dñiuʒ.vide.õ.dñium pꝛobatur.
¶ Donatio iuris ſpiritualis facta a laico in tantuʒ eſt nulla
qnec etiam ſufficientẽ titulũ pᷣſcribendi tribuit.vt.c.dudũ ð
deci.⁊ eſt ratio.qꝛ recipiẽs talẽ titulũ credens eũ valere errat
in iure quiqͥdem erroꝛ nõ ꝓdeſt in vſucapione.vt.l.nunqᷓ.ff.
de vſucapi.lʒ ergo habeat bonam fidẽ cũ tali titulo nõ pᷣſcri⸗

bit. fa cit tex.cũ glo.in.c. apłice de dona.ab.in alleg.c.dudum

circa pꝛin.
¶ Si apparet de inualiditate pꝛisii tituli cõfirmati ↄfirma⸗
tio nõ pꝛeſtat titulũ pᷣſcribẽdi.qꝛ donatio pꝛimo eſt aperte ⁊
euidenter nulla.vt patʒ in.c. Ndũ de deci.ſi vero nõ appa⸗
ret titulus cõfirmatꝰſed ſola cõfirmatio.qꝛ pᷣſumit᷑ ꝙ pᷣceſſit
titulus habilis:tũc talis cõfirmatio pᷣſtat cãm pꝛeſcribendi.
qꝛ bic eſt erroꝛ facti ⁊ nõ iuris.⁊ vide glo.in.c.ij. de his q̃ fi.a
pꝛela.⁊ no.in.c.de quarta.de pᷣſcrip.ſi aũt ꝓbabiliter põt du
bitari de validitate tituli tũc nõ ſolum ex ↄfirmatõe ſʒ etiam
ex titulo inutili põt cauſari pᷣſcriptio.vt in.l.regła.ff.de iur.⁊
facti igno.⁊ eſt tex.in.c.cũ dilectus.de ↄſue.no.ab.in alleg.c.
dudũ de deci.iij. colum.
¶ Pꝛeſcriptio põt ꝓbari per locatõ em rei.vide.s.poſſeſſio
nõ poteſt pꝛobari.

¶ Pꝛeſcribere nõ põt eccłiaſtica ꝑſona eccłiam reſpectu ti⸗

tuli vt eam habeat tanqᷓ pᷣlatus ſeu rectoꝛ.vt.c.ex frequenti⸗
bus.de inſti.li.vi.qð limita ꝓut no.glo.ſing.in.c.ↄtingit de

do. ⁊ cõtu.⁊ ibi ꝑ ab.iure tñ ꝓpꝛietatis põt pᷣſcribi eccłia vt

eam qͥs babeat tanqᷓ; ſubiectam vel vnitã.vt.c.cura.de iure
pa.vbi hoc no.ab.in.c.epᷣi de rebꝰ eccle.nõ alie.⁊ glo.in cle.
i.de exceſ.pꝛela. B
¶ Pꝛeſcribere nõ valent hi qͥ eccleſiam receperũt a laicis.vt
in.c.cura.de iurepa.pñt tñ ſucceſſoꝛes pꝛeſcribere.qꝛ ꝓbabi
liter potuerũt ignoꝛare qualitatem facti.nã ſucceſſoꝛes vidẽ
tur potius errare in facto qᷓᷓ in iure.vt no.glo.⁊ ab.in.c.cura.
de iurepa.⁊ habes glo.fi.in.c.de quarta.de pᷣſcript.⁊ in.c.in
pꝛimis.ij.q.i.⁊ in.c.ſi ſacerdotes.xvi.q.iij.
¶Vicium pꝛelati pꝛedeceſſoꝛis nõ nocet ſucceſſoꝛi in pᷣſcri⸗
ptione:lʒ cõtrariũ ſit in herede.qꝛ mala fides defuncti nocet
beredi vniuerſali.vt.l.cum heres.ff.de diuer.⁊ temp.pᷣſcript.
⁊ in.l.vicia.C.de acqͥ.poſ.⁊ eſt ratio diuerſitatis.qꝛ br̃s cen⸗
ſetur eadẽ ꝑſona cũ defuncto.in aut.de iureiur.a mo.pꝛeſ.S.i.
ſy ſucceſſoꝛ in dignitate nõ eſt eadẽ ꝑſona cũ pꝛedeceſſoꝛe.rõ
rationis eſt:qꝛ heres oẽ ius cauſat a defuncto.ſʒ ſucceſſoꝛ in
dignitate cauſat a ſuꝑioꝛe qͥ ꝓmouit eñ ⁊ nõ a defuncto.ad
hoc quod no. Inno.in.c.eam te.de r̃ſcrip.⁊ dñi de rota deci.

cccxxiiij.⁊ hoc ſequis Dy.in regula poſſeſſoꝛ. de re.iu.liivi.⁊

ab. in. c. cura.de iurepa. o
¶ Pꝛeſcribendi cãm pꝛeſtat erroꝛ ꝓbabilis in titulo.nam ſi
q̃ͥs audiuit a fide dignis vel fuerunt ei oſtenſe littere falſe er⸗
rat in facto ⁊ poteſt pᷣſcribere.vt.l.qð vulgo.ff. ꝓ emptoꝛe.et
plenius no. Bar.in.i.celſus.ff. de vſuca.⁊ ſic patet ꝙ in pꝛe⸗
ſcriptõnevbi requirit᷑ titulus ſufficit ꝙ qͥs credat titulũ ſpalẽ
interuenige ꝓbabili credulitate ductus.vt qꝛ audiuit a fide⸗
dignis vłeſt fama vicinie.⁊ vide qð no.ab.in.c.ij.de his q̃ fi.
a pꝛela.no.idem ab.in.c.cura.de iurepat. .
¶ ₰Otꝛeſcriptõeʒ impedit erroꝛ iuris nõ facti.vt.c.dudũ.ð de
ci.⁊.l.nunq.ff.de vſuca.⁊ qð no.in.c.ij.de his q̃ fiũt a pꝛela.

⁊ in.c.dł quarta.de pꝛeſcrip.no.ab.in.c.ſignificauit.de cenſi.

¶ Pꝛelcribens rem eñ bona fide an tenet᷑ reſtituere in foꝛo
aie, vide.j. reſtituere nõ tenet etiam in foꝛo aĩe⁊c.
¶ Pꝛeſcribi nõ põt contra legem municipaleʒ q̃ nunqᷓᷓ fuit

in pꝛactica nec contra ea que cõpetũt ꝑ moduʒ facultatis.vi⸗

de.s.lege municipali.
¶Pꝛeſcriptio an põt cõpleri cum titulo putatiuo vel colo

rato.vide.j.titulus coloꝛatꝰ.
¶ PHꝛeſcribere põt laicꝰcõuerſus iura ſpũalia.vide.õ.laicus
licet nõ poteſt.
¶ Pꝛelcribere põt etiam pᷣlatus regularis ↄtra capłm ſuũ
vt iße exerceat ꝑtinentia ad collegiũ ſic ⁊ capłm qñq; pᷣſcri⸗
bit ð pᷣlatũ.vt in.c.irrefragabili.de offi.oꝛ.S.exceſſus.no.ab.
in. c. ea noſcit᷑ de his q̃ fi.a pᷣla.ij.col.

Pꝛeſqribi nõ põt ptãs interdicendi eccłas nec etiaʒ ercöõi

candi ſine iuriſditiõe.habẽs tñ pᷣꝛo gatiuã in alios:vt capłm
archidyaconus vel pᷣpoſitꝰ bene poſſunt pᷣſcribere excõican
di ptãtem.no. Jo.an.in.c.auaricie de elec.li.vi.ĩ nouella.vt re
fert ab.in.c.queſiuit.de bis q̃ fi.a maio.par.ca.iij.colum.
¶ Immemoꝛiale tps in pᷣſcriptiõe eſt ita vetuſtuʒ ꝙ obtinet
vim puilegij ⁊ toliit iuris reſſtentiaʒ.l.hoc iure.S.aqueductꝰ
ſr de aqua plu. arcen. ⁊. c.ſuper qbuſdam. S. pᷣterea. de v.ſig.
¶ Vꝛeſcribendi cãm pᷣſtat minus iuſtꝰ titulꝰ qñ talis titulus
cauſatur ab erroꝛe facti ſecꝰ ab erroꝛe iuris.no.glo.in.c.apłi⸗

ca de dona.⁊ facit.l.meuius.S.i.ff.de le.iivt refert GBarba. ꝰ

anto.in.c.paſtoꝛalis.de dona.

Breſentia.

¶ Pꝛeſentia alicuiꝰ vbicũq; requirit᷑ ad aliquem actũ gerẽ
dum in fauoꝛem reipublice vel ſ̃m foꝛmã mãdati nõ valet qð

geritur in ipiꝰ abñtia.ſecꝰ ſi in fauoꝛẽ puatum.no.gl.⁊ anto,

⁊ ab.in.c.cãm matrimonij.de offi.dele.iij. col.

Hreſumptio.
¶ Si contra pᷣſumptionem iuris ⁊ de iure ⁊ de facto admit
titur ꝓbatio in ↄtrarium an iudex põt a tali pᷣſumptione rece
dere vide.S.exceptio iniuſticie.
¶ Zoõtra pᷣſumptõʒ iuris ⁊ ð iure admittit᷑ ꝓbatio in ðꝛiũ ꝑ
cõfeſſionẽ partis.no.Cy.in aut.ſʒ iam neceſſe.C.de dona.an
te nup.idem glo.in coꝛpoꝛe vbi ſumit᷑.vt in aut.de equali do.
S.idem Inno.in.c.qꝛ pleriq; de ĩmu.eccle.vbi dicit ꝙ lʒ ſnĩa
tranſit in rem iudicatam:tñ ſi pars ꝓ qua lata eſt fatet᷑ illam
iniuſtam dʒ ſnĩa retractari:no.ſin. ab.in.c.is qͥ.de ſpon.vide
glo. in cle.vnica.de pꝛoba.
¶ Vꝛeſumptio iuris eſt q̃ iuris oꝛiginẽ bʒ appella.qꝛ ius tã
tum figit pedes ꝙ ſtatuit ſuꝑ ea ⁊ nõ admittit ꝓbantẽ ↄꝛiũ.
de pſumptõe homĩs nõ eſt dare certam doctrinam. vide ta⸗
men notabiliter ab.in.c.is qͥ de ſpon.circa fi.? Inno.⁊ Ho.
in.c.qꝛ veriſimile.de pᷣſump.⁊ vide.s.confeſſio.vᷣ ſi qͥs.
¶ Vꝛeſumptuoſi qͥ efficiuntur aliqualiter elati ex ꝓſperita⸗
te foꝛtune dicunt ſocijs pauꝑibus:nõ noui vos.ð quẽ argu
it glo.in.c.ꝓphetauit.i.q.i.gl.⁊ ab.in.c.ĩnotuit.ð elec.pe.col.
¶ Vꝛeſumunt᷑ exiſtere in ppło aliqͥ nõ habentes ſinceram fi
dem. vide.S. populus. YM
¶ Pꝛeſumitur minus ꝓ toto populo qᷓ; ꝓ aſſquibꝰ pꝛuden
tibus de ppło.qꝛ in toto ppło reꝑiunt᷑ multi viles nõ haben⸗
tes certum iudiciũ rõis ſʒ coꝛruptibłes.no.ꝑ ab.in.c.ij.ð ele.
¶ Pꝛeſumitur cõtra criminoſum vel moꝛboſum q ſemel fuit
criminoſus ⁊ onus ꝓbandi ↄtrarium trãſfert᷑ in eũ ꝓpter pꝛe
ſumptionem contra eum facientem.glo,⁊ doc.in.c.cũ inter ca
nonicos.de elec.⁊ ibi ab.iiij.colum.
¶ Pꝛeſumit᷑ pꝛo ꝓceſſu iudicis qñ eſt ſnĩa lata ⁊ traſiuit in
rem iudicatam.no. Inno.in.c.dudũ.de elec.⁊ ibi ab.⁊ pleniꝰ
in.c.quoniam ↄtra falſam.de ꝓba.vbi vide pe.⁊ doc.
¶ Vꝛeſumptio inſurgit contra eccleſiam ex mala vita pᷣlati:
AN eum tolerauit.pꝛo hoc.c.qualiter.ij.de accu.nam debent

canonici reſiſtere pᷣlato male adminiſtranti.vt eſt tex. iuncta

glo. in. c.quoniam de appel.ab.in.oꝑ inquiſitionem de elect.

¶ Pꝛeſumendum eſt pꝛo eo qͥ ꝓbat antiquioꝛeʒ poſſeſſiõe,

Inno.in.c.lʒ de ꝓba. Ban.in.l.conquerebat᷑.C. vnde vijab.
in.c. cum in eccleſia de elec.
¶ Vꝛeſumi nõ debent ea q̃ accidentaliter ꝓueniunt ⁊ nõ in
ſunt hominia natura niſi ꝓbent᷑in.c.ſi foꝛtee elect.li.vi.⁊
ibi glo. Iteʒ cuʒ agit᷑ de pᷣiudicio alteriꝰ nõ ſufficit pᷣſumptio
ſed debet fieri plena ꝓbatio.ad hoc.c.cum a nobis.de teſti.⁊
gl. in. c. ſicut. de ſen. excõi.ab.in.c.lʒ.de offi.dele.

¶ Pꝛeſumitur actus geminatus ſi ꝓbatõ nes ſunt equales

vtriuſq; part:j.vt ſi dicat᷑ appellatum ante ſnĩam vel poſt pᷣſu

mitur ꝙ ante ⁊ poſt fuit geminata ap p ellatio.docto.late.in

cicum tui.de teſti. Inno. ⁊ ab.inc.cũ contingat de off. dele.

=,õs—–☛ — — — — Se QA4–Lr-.

— — – – —

t
ſee

zip
1r
do,
is
lan
nite

li
g/
.
itan
ngr
l
nſ

ben
dce
Afit
ept

tis
m⸗

lott
bent
ſas
deu
ſig
6

„

iuris ꝓbatur dñi

¶ Pꝛeſumi nõ debet pꝛo ſententia a qua fuit appellatũ etiã
ſi ſit ſnia ercõicationis.no. Inno.in.c.i.de elec.ab.in.c.ad re
pꝛimendam. de offi.oꝛdi.anto.in.c.qm̃ contra. de ꝓba.ĩmo ꝓ
ſentẽtia excõicatõis nõ pᷣſumit᷑ poſt decẽdium niñ ꝓbet᷑ mo⸗
nitionem ⁊ citatiõem pᷣceſſiſſe. vt.c.ſacro.de ſen.excõ.⁊ frede.
conſil. clxvi.ab. vbi.ð.
¶ Licet ex pᷣumptione facili iudex poſſit nõ admittere exce⸗
ptionem dilatoꝛiam nõ tñ dʒ excludere ꝑemptoꝛiã niſi ex pꝛe
ſumptione vꝛgente:qꝛ tractat᷑ demagno pᷣiudicio.ideo reqͥ⸗
ritur foꝛtioꝛ pᷣumptio.eſt no.J nno.in.c.poſt electõem in fi. ð
conceſ.pben.ab.in.oſciſcitata.de in integ.reſtitu.

¶ Pꝛeſumptio omiĩs ceſſat in ꝓbatione ꝗᷓ offert incontinen

ti. vt. c. litteras.de reſti.ſpo.no.glo.in.l.i.ff.de tabu.exhi.abb.
in. c. ex ꝑte.ij. de offi·dele.⁊ in.c.ſciſcitata.de in inte. reſti.
¶ Pꝛeſumit᷑ ceſſio ſimulata.vt videre potes.j.ſimulatio.
¶ VPꝛeſumitur pꝛo tabellione ꝙ in actis verũ ſcripſit.vide.j.
tabellio.v er.pꝛeſumitur.
¶ Expꝛeſumptione nõ debet quis in delicto puniri.vide.ð.
confeſſio.ver.ſ quis.⁊.j.pꝛobatio dubia.

¶ Pꝛeſumitur contra ſnĩiam lataʒ contra contumaceʒ ꝙ ex

odio contumacie nõ ex iuſta cã fuerit lata. vide.j.ſentẽtia lata
contra contumaceʒ.
¶ Diſferentiam inter pᷣumptionẽ ⁊ fictõem vide ꝑ ab. in. c.
is qui.de ſpon.
¶ Vꝛeſumitur dñs hodie qui olim fuit dñs.⁊ ſic pᷣſumptiõe
ium. vide. S. dñium. ves. dñs olim. ⁊ vide. S.
poſſeſſoꝛ nõ pᷣſumitur dñs.
¶ Vꝛeſumptio vna qñq; elidit aliam.no.glo, ⁊ doc.in.c.ac
cedentes.de crimi.fal.
¶ Pꝛeſumitur ꝓ eo qͥ ꝓbatur poſſediſſe in pꝛincipio ⁊ in fi
ne Ran ſi non ꝓbet de medio temꝑe.vide.S. poſſeſſoꝛ. ver.q
pꝛobat.
¶ Pꝛeſumitur pꝛo pꝛincipe ꝙ iuſta cã facit quicquid facit
nec admittit᷑ pbatio in contrariũ.vt no.Cp.in.l.ſ. cripta. C. de
pꝛeci.impera.offe.limitat᷑ tñ hoc vt non ꝓcedat qñ pꝛinceps

eſt obligatus ex ſuo contractu. alias de facili poſſet pᷣnceps

euacuare contractuʒ cũ eo firmatũ.no.in.c.i.de ꝓba.ideo pᷣn
ceps nõ poteſt a ſuo vaſallo feudũ auferre ſine cãe cognitio⸗
ne cum feudum ſit cõtractus vltro citroqʒ obligatoꝛiꝰ.c.ð foꝛ
ma. xxij. q. v.⁊.l.labeo.ij.de ver.obl. Item limitat vt pᷣſt umatr
pꝛo pꝛincipe reſpectu ſubditoꝛñ ſuoꝛũ dũtaxat non reſpectu
alioꝝ.vt notabiliter ꝑ Inno.in.c.inquiſitioni.de ſen.excom.
⁊ lacit cle.paſtoꝛalis.ð re iudi.idẽ vbi ex mãdato pꝛincipis ti

meretur ſcandalum futuꝝ ſeu turbatio xpᷣianitatis vel ſi ĩmi⸗

net peccatũ tũc nõ eſt pꝛincipi obediendum.nec pᷣſumit᷑ ltima

cã. vt no. Inno.in alle.c. inquiſitõis. ⁊ ab.in.c.que in eccleſa

rum de conſtisvi.colũ.vide.j princeps nõ põt ſine cã.cũ..ſe.
¶ VPꝛeſumit᷑ ſcientia in facto alieno vbi qs debet pꝛius de
veritate inquirere.vt.c.ad falſarioꝛuʒ de fal.c.innotuit.de ele.
⁊. l.cum ita.S.ſpecies.de le.i.doc.in alle.c.ad falſarioꝛũ
¶ Pꝛeſumitur ſcientia eoꝝ q̃ geruntur apud eos cũ quibus
quis couneriat᷑vide.jteſtes.v.ꝓbabilis credulitas.
¶ Pꝛeſumit᷑ ꝙ religioſi ſeu monachi iuſtam cãm foueant vi
de.j religioſñ ſeu monachi. B
¶ Pꝛeſumptio maioꝛ eſt bonitatis inviro nobili ⁊ ingenuo
i inviro vilioꝛis natõis.colligit᷑ ex.ci.de purga.ca.vnde mã
cipia quedaʒ pᷣſumunt᷑ bona:qꝛ de bono genere nata ſuut ⁊
econtra. vt.l. ꝙ; ſi nolit. S.qꝛ afſidua.ff. de edi.edic.⁊ not.inj c
venerabileʒ. de elect. Pe. in. c.i.de purga.ca.
¶ VPꝛeſumptio ⁊ ſuſpicio inſurgit ↄtra aliquem de oculo im
pudico.de habitu incompoſito. de cito inceſſu.iſta em̃ ſunt in
dicia male cõpoſite mentis binc eſt ꝙ animus per exterioꝛa
ꝓbatur.l.nõ codicillũ.C. de codicil.⁊.c.nec ſolo tactu.xxxij.q.
v.no.pe.in.c.ij.de pur.cano.
¶ Pꝛeſumitur pꝛo iudice in his q̃ fit in iudicio.vide.j. renũ
cians in iudicło.⁊ vide..exceptio.ſ.nõ veriſimiliter.
¶ Vꝛeſumitur in deterioꝛem ꝑtem vbi periculũ aĩe vert itur
de ſpon. c.iuuenis.circa iudicia tũ potius pᷣſumitur iuſtũ vel
bonum.no.glo.fi.in.c.vnico.de ſcru.in oꝛ.fa.
¶ Pꝛeſumitur malũ ⁊ dãnum fieri aio malo niſi cõtraria pᷣ⸗
ſumptio pꝛeualeat,ff. ad.l.acqui.ſi obſtetrix.S.fi.⁊ ludus no⸗
xius eſt in culpa.l.nã ludꝰ.ff.ad.l.acquil, ⁊ oẽ maleficiũ pꝛaue

pꝛeſumitur actũ.no.gl. inno.in.c.ii.de pᷣſum. quis em̃ ludos
appellat ex qbꝰ cria oꝛiunt᷑.vt in ꝓhemio.ff. S.antepe.de bo
mici. continebat᷑.de vi.⁊ hone.cle.cũ decoꝛem.qð no.ↄtra il⸗
los q ludis faciũt libellos famoſos qͥ nõ excuſant᷑ a pena.C.
de famo. li.l. vnica. vi.q.i.ex merito.cũ ſequentibꝰ.pꝛeſumitur
ergo ſemꝑ ↄtra malefactoꝛẽ niſ habeat vel inueniat circũſtã
tiam excuſabilẽ enidenter.no. Hoſti.in alleg.c.i.de pꝛeſump.
vbi vin. ponit.v.ſi videoꝛ ludo ſinaũt furta recludo.
¶ Pꝛeſumptiones cõtrarie ſi ſunt par potentie aut pꝛima
pᷣpõderat ſecũde:⁊ tũc eã elidit.aæt ecõtra.⁊ tũc elidit ſecũda
pꝛimã.no.doc.in.c.i.de crimi.fal.⁊ in.c.litteras de pꝛeſumpt.
¶ Qicet ſolavehemẽs.i.pbabilis pꝛeſumptio nõ ꝓbat plene
vt in. clitteras de pꝛeſump.violenta tñ pꝛeſumptio ꝓbat.ſed
recipit ꝓbationem in contrariũ.vt patet. xxvij.q.i.nec aliqua

.c.cãm.⁊.c.ꝓ poſuiſti.ð ꝓba.⁊.c.extraoꝛdinaria.xxxv.qiij.

2 no.in alle.c.litteras.ꝑ Hoſti.
¶ Jugex ꝓcedens ex pꝛeſumptione dʒ multũ temperare ſen⸗
tentiam ſuã:vt modice vel raro penã inferat.ar.cafferte.ð pᷣ⸗
ſumptioni. ⁊.l.ſciant cuncti.C.de pꝛoba.canoniʒata.ij.q:ũiij.
no,ab. in. c.ij. de coha, cle mulie.
EPrimitia
¶ Pꝛimitia eſt in pꝛecepto ſicut deci.no.glo.⁊ inno. in. c. i.ð
deci. quantitas tũ pᷣmitie nõ expꝛimit᷑ in iure ſʒ recurrit᷑ ad cõ
munem conſuetudinem q̃ eſt optima legũ interpꝛes.vt.c.cum
dilectus de conſue. 2 ꝙ fit de pꝛecepto infert hieronimus in
c.reuertimini.xvi.q.i.⁊ alle.c.i.de deci.⁊ ab.ibi.

Primipilarins
¶ Pꝛimipllarius qͥs dicat᷑ ⁊ an vxoꝛ ⁊ filij tenent᷑ pꝛo eo ſi
pꝛaue ſe geſſit in officio.ab.in.c, ex ꝑte.de conſue.circa finem.

Primogenitus
¶ Filij regis an excludant patruũ in ſucceſſione regni.vide.j
regnum.ver.in regno.

Nrinceps.
¶ Pꝛinceps.ↄtra iuris oꝛdinẽnõ poteſt inter ſubditos cãm
cõ mittere.vide.ð.cõmiſſio.
¶ Pꝛinceps nõ poteſt ita remouere appellatõ em vt etiã per
viã querele nõ audiat᷑ q̊s volens ſuã iuſticiã ꝓſequi no.ab.in
c.paſtoꝛalis.d e appel.⁊ in rub. de appel.vide.s.appellari nõ
poteſt a ſententia pꝛincipis.

¶ Pꝛinceps ſi aliquid iniuſtũ mandat de quo timet᷑ ſcãd al̃

vel aliter dubitat᷑ de mente eiꝰ:licite põt mandatꝰ nõ parere
⁊ pꝛincipi reſcribere.qꝛ hboc facit auctoꝛitate legis.vt.c.ſ q.
de reſcrip.⁊ aut vt nulli iud.inno.in.c.inquiſitõeʒ deſen.excõ
ab. in alle.c.ſi qn. L
¶ Pꝛincipis certa ſcientia nõ pᷣſumit᷑ maxĩe contra ius niſi
poſſit colligi ex verbis reſcripti.vt ſentit ab.in.c.nõnulli.ð re
ſcrip.iij.colũ.⁊ boc ſentit inno.in.c.ſtatutũ de reſcript.li.vi.de
hac clauſula vide ab.in.c.paſtoꝛalis.S.pᷣterea.deoſffi.deleg.
¶ Pꝛinceps an põt per ſuuz reſcriptum exceptiones tollere
ſeu defenſiones parti cõpetentes.no.ab.plene in.c.ex parte.
ij. de offi. dele. vbi ↄcludit ꝙ lʒ pꝛincepꝝ nõ poſſit tollere de
fenſiões q̃ ſunt de iure naturalia ducte.vt cle, paſtoꝛalis de re
iudi.⁊ ſic tollẽdo ꝑ ſuũ reſcriptũ exceptõnes ĩtelligit᷑ ð excep⸗
tõibꝰ minꝰ rõabilibꝰ vt ſic reſcpᷣtũ recipiat ĩterpᷣtatõʒ ſᷣm po
teſtatem mandãtis.vt.c.a nobis.de ſen.excõ.c.ij. de conſti.li.
vi. poteſt tũ pꝛinceps tollere exceptões q̃ ſunt a iure poſitiuo

inducte.vt exceptio pᷣſcriptõis rei iudicate:⁊ ſimiles ꝑ tex.di⸗

cti.c. ex parte.⁊ per.l.i.ff.qð vi aut clam.qð verum niſi talis

diſpoſitio fundet ſe ſuꝑ aliqua qualitate. vt ibi exemplificat
ab. ⁊2 Bar. in. d. li. quam vide:⁊ bec q̃ dicta ſunt hbabent lo⸗

cum cũ per reſcriptũ vel als conſtat de volũtate pꝛincipis.a⸗
lias pꝛima fronte pᷣſumit᷑ falſum ⁊ contra voluntatem pꝛinci
pis conceſſum.vt.d.c.ex parte in fi.⁊.l.quotiẽs.de pᷣci.impa.
offe. vide.j.pꝛiuilegium/
¶ Pꝛinceps non pᷣſumitur pᷣiudicare iuri tertij in cõmiſſiõe
quam facit de quo non fecit mentõ em. vt.c.ſuꝑ eo.de offi.de⸗
leg.⁊ ↄcoꝛ.l.ij.ff.ne quid in loco pub.⁊ vbi puilegiñ pᷣiudicat
iuri tertij debet interpꝛetari vt minus pᷣiudicet iuri tertij qᷓ fie

ri poteſt facit.c.paſtoꝛalis.de pꝛiuile.no.ab.in alle.c.ſuꝑ eo.
Pꝛinceps ꝑ ſe nõ põt cõponere de dânis datis populo
occaſione guerre colligit᷑ ßm Hoſti.ex.c.quãto.de iureiur.qð
dic vt iße no. in ſumma de peni.S.fi.v.ſʒ pone ꝙ guerra fuit.
¶ Pꝛinceps ſeu imꝑatoꝛ ligat᷑ iure naturali.vñ ligat᷑ ex con
tra ctu cum ſubdito.qꝛ nõ põt pꝛinceps tollere ea q̃ ſunt iuris
naturalis.vt cle.paſtoꝛalis.de re iudi.inſti.de legi.tut.in fi.⁊
ideʒ de papa maxie reſpectu iuris dinini vñ ſi papa iurat obli
gatur ex iuramẽto nec ſine qᷓ põt ſeipſum abſoluere vel abſol
ni facere cũ aliũ ſine cã abſdluere nõ poſſit.vt no.gl.in.c.quã
to.de iureiur.⁊ Inno.in.c.cũñ inter.ð renũ.ab in.c.i.de conſti.
¶ Pꝛinceps nõ poteſt ſine cã tollere dñium rei mee lʒ cũ iu⸗
ſta cã poſſet.vt.l.idem ſi verberatũ.ff.de rei ven.not.ab.poſt
Inno.in.c.q̃ in eccleſ aꝝ.de cõſti.de quo Cy.in.l.reſcripta.C
de pᷣci. imꝑa.offe.⁊ Bar. in.l.fi.C.ſi contra ius vel vti.pub.⁊
plenius in pꝛima conſti.ff. veteris.
¶ Pꝛinceps lʒ poſſit mihi tollere actioneʒ q̃ eſt de iure ciui⸗
li vel per.l.ij.ff.de oꝛig.iur.vt no.in.l.ex hoc iure.ff.ð iuſt.⁊ iu.
nõ tamen põt facere quin iuſticia mihi reddat᷑.no.inno.⁊ ab.
vbi.ð.ex quo babes ꝙ in tali caſuine actione foꝛmali qͥs po
teſt agere exſola obligatione iuriſgentiũ.vt no.ab.poſt inno.
vbi.S.vide.S.pꝛo pꝛincipe. ꝰ 4
¶ Pꝛinceps lIʒ poſſit libere contra ius ciuile ſcribere ſeu ſta
tuere.vt.c.ꝓpoſuit.de conceſ.pꝛeben.⁊ no.in.d.l.reſcripta.re

quiritur tñ ꝙ ſubſit ltima cã:alias pꝛinceps ius poſitiuũ vio
lando nõ facit vt bonus paterfamilias.data eſt em̃ ſibi ptãs

paſcendi oues nõ aũt turbandi ſeu moleſtãdi ⁊ ꝓcedere dʒ ex
rectitudine iuſticie ⁊ equitatis:non aũt ex affectione ſpãli.vt
no.ab.poſt beatũ tho.in.c.ð multa.ð pᷣbẽ.et refert ipſe ab.in
c.que in eccleſiaꝝ.de conſti.vi.colũ.lʒ ↄtrarium ſentit Inno.
⁊ Anto.in.c.ꝑ venerabilem.qͥᷣ fil.ſint legi.⁊ ancha.in,.c.pe.ðᷣ
conceſ.pꝛeben.vide.Sõ.mãdato ſine litteris.
¶ Pꝛinceps nõ poteſt de plenitudine poteſtatis cõmittere
cãm ſuſpecto ſine facultate recuſandi.vt colligit᷑ ex glo.c.ad
bec de reſcrip.⁊ ibi ab.in fi.facit tex.in cle.paſtoralis.ð re iud.
¶Pꝛincipis motus pꝓpꝛius non ꝓbat nec inducit diſpẽſa⸗
tionem nec tollit defectũ ꝑſone ſʒ ſoliꝰſubꝛeptiõis.vt.c.ſi mo
tu ꝓpꝛio.de pᷣben.li.vi.oꝑatur tñ qꝛ facit gratiaʒ extẽdere id
qð alias nõ cõpꝛehend eretur ꝑ reſcriptũ.vt.c.ſi plures de pᷣ⸗
ben. li. vi. IOtem qꝛ magis pᷣſumit᷑ pꝛinceps inſtructus ſuper
pis q̃ narrat motu ꝓpꝛio qᷓ; alias in facto pꝛo aliũ narrato.
no.in alle.cle.litteꝛas. Sed dñicus de ſancto gemi.vt refert
Lapus ſua all e.viij.tenet ꝙ ſiue pꝛinceps ſcribat motu pꝛo⸗
pꝛio ſiue aliter non eſt ma gna vis.ſic em̃ põt in facto alieno

ꝓpꝛio motu narran do errare ſicut ſi ad alterius ĩſtantiã.vñ

in eccleſia numerata ſi nõ facit de numero mentõem ꝛ⁊ ſcribit
motu ꝓpꝛio lʒ nõ poſſit opponi de defectu intentõis.vt not.
Jo. an.alle.cle.litteras.⁊ Lapus vbi.S.⁊ vide.j.ꝓbat ſe cle⸗
ricum.vide.ð.motus. L
¶ Vꝛinceps etiam ſupꝛemus nõ põt tollere ↄuentõnem ini
tam inter partes ſuꝑ iure pꝛiuato cũ ex tali cõuentione oꝛitur
obligatio q̃ eſt de iure naturali.vt cle.paſtoꝛalis.de re iudic.
no. Inno.in.c.q̃ in eccleſ arum.de conſti.papa tñ hoc poteſt
ſuper iuribus eccleſiaꝝ.qꝛ in eccleſiaſticis habʒ plenitudinẽ
poteſtatis.⁊ ſua autoꝛitas in omnibꝰ intelligitur excepta.
ad hoc in cle.duduʒ.de ſepus.nos.no.ab.in.c.ex multiplici
de decim.

¶ Vꝛinceps nõ poteſt tollere obligatõem q̃ eſt de iure gen⸗

tium.cle.paſtoꝛalis de re iudi. Inno.in.c.q̃ in eccleſiarum de
conſti.doc.in.l.fi.C. ſi contra ius vel vti.pub.idem no.inno.
in.c.inquiſitioni.de ſen.excõ.qui dicit ꝙ ſi papa vult laico
auferre liberos ſuos vel aliud ſimile nõ tenetur ſibi obedire
laicus cum nõ ſit ſibi ſubiectus in tempoꝛalibus.nec haber
papa ſeu pꝛinceps ptãtem etiam abſolutã circa ea que ſunt
iuris naturalis ſeu gentium ſine cauſa.ſi tamẽ obligatio ve⸗
nit acceſſoꝛie ad votum ſpirituale.no.ab.in.c.ij. de voto.
¶ Pꝛinceps nõ debet ꝓcedere contra abſentem non citatũ
de oꝛdinata iuſticia.vt.c.i.de cau.poſ.⁊⸗. ꝓpꝛie.⁊.c.nos ĩ quẽ⸗
p.ij. i.⁊.l.meminerint. C. vnde vi.de abſoluta tamẽ poteſta
te tunc poteſt ꝓcedere ſine citatõe in his in quibꝰ pꝛinceps
non habet plenam poteſtatem vel diſpoſitionẽ. qꝛ tollere de
fenſionem que eſt de iure naturali pꝛinceps de iure nõ poteſt
vt ꝓbaturin cle.paſto:alis.de re indi,⁊ facit quod no. Bar.

in. l.cum mulier.ff.ſolu.ma.ab.in.c.inter cetera ð maio.⁊ obe.
⁊ plenius in.c.cum olim.de re.iudi.vide.j.ſententia non põt,
vide.S.citatio.ver.pꝛinceps.
¶ Vꝛinceps lʒ nõ poſſit de directo defenſionem tollere po⸗
teſt tamen per obliquum. qꝛ ab eius ſententia non appella⸗
tur. vide.S. appellari non poteſt a ſententia pꝛincipis.
¶ Pꝛinceps regni admittitur ad excipiendum de crimine
contra electum.nã etiam ſi pꝛinceps eſſet ſuſpectus ſi excipit
contra electum ꝙ timet de coniuratione ſeu de ꝓditione pa⸗
trie vel de reu elatione ſecretoꝛũ ſuoꝛũ:⁊ hoc rõne patrievnde
pꝛinceps eſt oꝛiundꝰ:vel ꝓpter parentes ſuos qui fuerũt ſi⸗
biinfeſti:audiendꝰ eſt enim in talibꝰ pꝛinceps.qꝛ ſatis ꝓſeqͥ/

tur intereſſe ſuũ ⁊ publicũ.no.ab.in.c.ſuper his,.de accu.iiij.

colum.vide.S.conſuetudo.
¶ Vꝛincipis certa ſcientia vel plenitudo poteſtatis qͥd ĩdu
cat.ab.in.c.ad hec.de reſcrip.vbi dicit abb.in fi.ꝙ pꝛinceps
etiam de plenitudine poteſtatis etiam non poteſt cõmittere
cauſam de ſuſpecto ſine facultate recuſandi.vtibi per eũ.

¶ Pꝛincipis beneficiũ continens gratiã nõ odioſam debʒ
large interpꝛetari.ſed ſi continet aliquid contra ius cõmune
vel veniret in pᷣiudiciũ tertij debet fieri ſtricta interpꝛetatio.
vt.l.ij. S.ſi quis a pꝛincipe.ff.ne qͥd in loco publi.d oc.in.c.olĩ
de ver. ſig. ⁊ Bar. in.l.fi.ff.de cõſti.pꝛin.⁊ refert ab.in.c.non⸗
nulli.de reſcrip.⁊.S.ſunt ⁊ alij.ij.colũ.

¶ Pꝛincipi debet niciaꝛi moꝛs pᷣlati anteqᷓᷓ ad electionem

ꝓcedatur.vide.S.conſuetudo.
¶ Vꝛincipis pꝛeces an inducunt iuſtum metum.vide.S.me
¶ Vꝛincipis mine ſeu terroꝛes an inducunt iuſtum metum
vide.ð.metus.
¶ YVꝛincipis delegatus poteſt vt ſuſpectus recuſari.vide.j.
recuſatio. MW JèM
¶ Vꝛinceps cõmittendo cãm minoꝛi.xviij.annis videtur il
lum habilitare ad iudicandum.vt.l.qdam cõſulebat. ff. de re
iudi.ſed requirit᷑ ꝙ cõ mittat ex certa ſcientia.nam ſi pꝛincepi
ignoꝛat etatem minoꝛis ceſſat ratio diſpenſatiõis ⁊ habilita
tionis.vt dicta.l.quidam.not.Abb.in.c.cum viceſimum.de
offi.delega.
¶ Pꝛinceps videt᷑ eligere induſtriam ꝑſone cũ cauſam per⸗
ſon aliter cõmittit.vide.s.induſtria.
¶ Pꝛinceps põt penam etiam parti applicabilem remitte⸗
re.qꝛ ſolus motꝰ pꝛincipis habet᷑ pꝛo iuſta cã.no.Cp.⁊ bal.
in.l.reſcripta.C. de pᷣci.imꝑa.offe.no.ab.in.c.que in e ccleſiaꝝ
de conſti.⁊ in.c.niſi ſpãlis de offi. leg.
¶ Vꝛincipes poſſunt eſſe duo in eodem pꝛincipatu.nõ tam̃
duo pontifices in eccleſia dei.vide.S.papa.vᷣ gontifices.
¶ Vꝛinceps qui indignis dignitatẽ vel nobilitates tribuit
peccat moꝛtaliter.no.beatus tho.in ſcdᷣa ſecũde.di.lxxiij.⁊ a⸗
riſtoteles.in.i.de regimine pꝛincipũ.

¶ Pꝛinceps qui ignoꝛãter donat rem alienam licet donatio

eſt fima poteſt tñ contra eius fiſcũ agi ad extimatõem rei.vt
l. bene a zʒenone.C.de quadri.pᷣſcrip.idem ſi habet rem cõmu⸗
nem cũ pᷣuato quia licet poſſit de illa in totum diſponere⁊ ſa⸗
tiſfacere pᷣuato de extimatione.vt not.glo.in.l.ij, C.de cõmu.
re.alie.non tamẽ põt ſcienter rem alienam donare cũ nõ poſ/
ſit ſine cauſa aliquem ſua re pꝛiuare.vt dle.paſtoꝛalis de re iu.
.·l.fi. C. ſi contra ius vel vtili publi.abba.in.cij.de re. eccleſie
non alie.
¶ VPꝛin ceps ſecularis poteſt contra legem diuinã ſuꝑ arti⸗
culo qui reꝑitur limitatꝰ vt nõ occides diſtinguere interpᷣta
ni adiuuare ⁊ diminuere. ẽ ei ille articulꝰlimitatꝰ vt ſi qͥ occi
derit occidatur.põt ergo pꝛĩceps ſtatuere diſtinguendo qui
ſunt illi qͥ debeant occidi.ꝓ hoc.C.ſi quis ſine iu.ſevindi.per
totum.⁊ ad l.coꝛ.de ſic.ꝑ totũ.qð intelligo in caſibꝰ in qͥbus
ipſe pꝛinceps ſecularis habet iuriſditiõem. v? in pꝛophanis
ſecus in concernentibus animaʒ. vt.c.per venerabilem.qui
fil.ſint leg. ideoq; ſt atutum laicoꝛum conuincens vſurarium
ex certis coniecturis cum non ha beant laici in hoc iuriſditio
nem non poſſunt ſtatuere nec limitare.fa cit.c.tuã.de oꝛdi.co.
⁊ quod no. Bar.in.l.titia.ff.ſolu.ma.no.Abb.in.c.que in ec⸗
cleſiarum.de conſtiiiiij. colum. vide.S. papa,non poteſt con/⸗
tra ſtatutum,

(Nin⸗
nu
N ißl
ſopebone
mmidel
lenete
pnerte
tttctt
ovenn
inee
ſrn
gortla
fintotce

ocn
ip dece

¶ine

üsliatt

ntſuie
fſone,
oncl
(pinen

Notrth
toirint

(ytrolts

Nttuti
ſnegcii

ctilini,
tnnoi
innichte
(Fine
foßunten

toriif

auctori

m qvifi.
(Pin

ſctis nd⸗
hädiner!
ntſultine
deiuton.
Piia
ypria.cn
(Piince

Gnpon

(Du⸗

vide ⸗

Pri

ualoliag

Piin

lun ter

Hnt ſul
(ſla. C
Cdee
umnltote
enk te

(dedeen

ccni

H

Noppin
lgateg
dedece
lione
letiein
leſßͤe
Piin
Gociind
ſbenln
lupbab
doob
R
chuſe
S

de.
or

lu

ſine
hit
in
e
ſtſi
pſ

ien
ins

i
N
e
us
i⸗
N
io
.

¶ Pꝛinceps põt ex cauſa ſtatu ere cõtra illa que ſunt de iure
gentiũ vel naturali.vt per pᷣſcriptionẽ inductã a iut̃ poſitiuo
per quã pꝛiuat᷑ quis dñio rei ſue vel ꝑ vſucapionẽ vel cõfiſca
tionẽ bonoꝝ ꝓpter delictũ vel indicẽdo fᷣuitutẽ.vt.c.ita quo
rundã. de iude.ſi aũt nõ ſubeſt cauſa nõ põt pꝛinceps alicui
auferre rem ſuã.nam licet habeat iuriſditionẽ in vniuerſo nõ
tamen babet dominiñ reꝝ pꝛiuataꝝ.ſed cauſa ſubſiſtente po⸗
teſt vt eſt fauoꝛ publicus.vt.l.itẽ ſi liberatũ.ff.de rei ven.Ab.
in. c.que in eccleſiaꝝ.de cõſti.v.colũ.
¶ VPꝛinceps põt modicã leſonẽ ſubdito inferre.vt dãdo de
bitoꝛi dilationẽ vt nõ poſſit interiin cõueniri a ſuis creditoꝛi⸗
bus. vt. l.quotiẽs.C.de pci.ĩpera.offe.ſecus em̃ ſi pꝛinceps ve
lit in totũ cõcedere vt nõ poſſit ab aliquo ↄueniri.qꝛ ſine cau
ſa boc nõ põt.vtibi not.gl.⁊ Inno.⁊ Abb. in. c.que in eccle⸗
ſiaꝝ.de cõſti.v.colũ.vide.j.xᷣ.ꝓxi.
¶ Pꝛinceps in ſpeetantibus ad officiũ ſuũ põt pᷣcipere ſub⸗
ditis licet nõ expꝛimat cãm pᷣcepti.nã vani ca pitis eſſe exiſti⸗

mat᷑ ſupioꝛẽ nõ poſſe pᷣcipere ſine omni cognitõe ⁊ ſine cauſe

expᷣſſione.vt nõ.Inno.in.c.ad aures ð tẽp.oꝛdi.qð cõmẽdat
Abb. in. c. ſi qñ. de reſcrip.in fi.vide.S.pᷣceptũ põt fieir.·
¶ Pꝛiceps reuocando ad ſe negociũ ligant᷑ manus inferi⸗
oꝛis vt nibil in eo attẽptare poſſit ⁊ tantũ operat᷑ talis reuo/
