latur talis actus vt no.gl.in alle.l.n õ dubiũ.⁊ ĩ.d.c.vides.⁊ ĩ
c.tua.ð ſpõ.duo.itẽ fallit ſi ꝓhibitio bʒ potiꝰviʒ exboꝛtatõis
vt in cãu.c.ad apoſtolicã.de regu.facit.ilij.di.S.h eſt.⁊ facit.l.
ſiqͥs ĩ ↄſcribẽdo.C. ð pac.Itẽ fallit qñ ꝓbibitio pᷣncipałr ſit
in fauoꝛeʒ ꝓbibiti.vt in.c.debitoꝛes de iureiur.qꝛ tũc actꝰ ge⸗
ſtꝰ legẽ nõ annullat᷑ vt ibi no.ab.in alle.c.ad apo.
OZegis extẽſio nõ debet fieri ad caſuʒ ſibem vbi caſus ſimi⸗
lis hʒ legẽ ſpecialẽ in cõtrariũ.qꝛ ex ſiłitudine rõnis nõ debʒ
induci legũ correctio.no. Bar.in auc.q̃s actões.C.de ſacro

ſan. ec.ſy vbi nõ reꝑit᷑ ler ↄria bñ põt lex extendi ſiłitudine rõ
nis.⁊ ſic ĩtelligit᷑.l.nõ pñt.ff.de legi ⁊ idẽ ĩ ſtatutis ⁊ ↄſuetu⸗

dinibꝰ.ꝑ.l.de qͥbus.ff. de legi.no. HBar.in.l.nõ dubiũ.C., de le
gi.no. Ab. in, c. trãſlato.de conſti.in fi.
¶ Zer ſi nõ inuenit᷑ in cãn eminẽti dʒ pꝛĩo recurri ad ſile ſta⸗

tuti vł ↄſuetudinis vt ſentit bar.i.l. de qͥbꝰ.ff. de legi.⁊ Ab.in
c.tranſlato.de conſti.in fi. „.

¶ Si cõſtat de mente legis ꝙ ĩtẽdit pᷣcipere obligat zueniẽ

teʒ ad peccatũ moꝛtale.⁊ de tali dicit᷑ qͥ non obedierit pᷣncipi

⁊c.cij.de ma.⁊ obe.⁊.c.qð pᷣcipit᷑xiiij.qi.naʒ vᷣba pᷣceptiua
legis iõ obligãt ad moꝛtale qꝛ reſiſtendo ſuperioꝛi reſiſtitur

deo. xi. q. iij.q reſſtit. idẽ vbi ex neceſſitate debet mandatuʒ ſu
perioꝛis adipleri. vnde verbum rogo quandoq; ponitur pꝛo
pꝛecipio m ſubiectam materiam.xi.q.iij.rogo.⁊ ibi.glo.⁊ ſic

appꝛopꝛiant᷑ verba.⁊ qũq; pcipio erponitur ꝓ rogo ita ꝙ ſit
verbũ exoꝛtatiuum.a ꝓpꝛio em̃ ſignificato verboꝛũ eſt recedẽ
dum ſi de mente gᷣria diſponẽtis ↄſtat.vt.l.nõ aliter.de le.iij.
no.ab.in.c.nam cõcupiſcẽtiã.de cõſti,iij. colum.,. .
¶ Zex ſi loquit᷑ ꝑ verba equipollentia pᷣceptis.vt inbibemꝰ
obligat cõtrauenientẽ ad peccatũ moꝛtale.nam inhibitio cõ

tinet in ſe pꝛeceptũ.no.archi.vi.di.teſtamẽtũ.⁊ ab.vbi.õ.vbi

vide quid ſi lex loquit᷑ per verba imperatiui modi.

¶ Zegis vᷣba ↄſiliatiua vel exrboꝛtatiua vt obſecramus vel

cõſulimus nõ obligãt ad pctm̃.vt alł.c.qð pꝛecipit᷑.xiiij.q.i.⁊
idẽ ſi ꝑ vᷣba cõia vt decerno ſtatuo vel ſimilia no.beatꝰ tho.

ſcðe.clxxxvi.q.ix.⁊ archi.xxvij.qiic.i,.⁊ in.c.vtinã.lxxxvi.
diſtin. ”M

¶ erx cGilis vbipõt ſe hr̃e ad cõmodũ ⁊ incõmodũ cleri⸗
coꝛũ nõ põt dici pᷣiudicialis.ideo clericus inuẽtariũ nõ cõ fi⸗
ciens tenetur vltra vires hereditatis ſicut laicus.ideʒ ſi agit
cõtra clericũ actiõe cõmodati depoſiti empti ⁊ redibitoꝛia.nã
cñ iſte leges nõ cõtradicũt canõibꝰ ſeruant᷑ quo ad eccleſias
⁊ eccleſiaſticas ꝑſonas ꝓ hoc.c.i.de noui oꝑ.nũ.hoc videtur
de mente hoſti.⁊ Jo.an.in.c.i.vt lit pen.hoc habet locũ in cle
ricis non tñ in eccleſia que eſt pꝛiuilegiata no. bar.in.il.i.C.de
ſacroſan. eccle.⁊ bal.in.l.fi.C.de iure delibe.eſt cõclu. ab.in,c.
eccłia ſancte marie.de cõſti.viij. colum.
¶ EZer ciuilis nõ põt directe vel indirecte diſponere ſuꝑ gia⸗
trim onio.no.glo.in.c.de puellis.xxxvi.q.ij.?⁊ FTrede.de ſenis
cõſi.xxxv.⁊ iõ nõ valet lex que raptã pꝛiuat oĩbus bonis ipᷣiꝰ
raptoꝛis cũ inter eos de iure canonico ꝑmittit᷑ matrimonium
vt.c.cãm.de rapto.nã lex auferẽdo lucrũ videt᷑ intimidare ma
trimoniũ er quo traditur ꝙ oĩs pena legalis ſit ſublata etiaʒ

ſi ſit appoſita fauoꝛe filioꝛũ niſi eſſet appoſita ex facto culpo

ſoipſus matris vt ſi mater cognouit tutelã filij:⁊ non petito
tutoꝛe trãſiuit ad ſcdᷣas nuptias:qꝛ tũcpunit᷑ mat ⁊ hʒ locuʒ
lex ciuilis.ex quo etiã infertur nõ valere ſtatutũ laicoꝛũ puni⸗

ens filiã Zᷣhẽtẽ matrimoniũ ſine cõſenſu pꝛĩs vł agnatoꝝ.vt

cõdudit io.an.in.c.ſtatutũ.de hereti.li.vi.h̊ cõcludit ab.inic.

ecckia ſctẽmarie. de cõſti.x.col.vide.j.ſtatutũ laicoꝝ.cũ ſe.
¶ N Zeges ſunt ancille canonũ nã ⁊ miniſtris ipſarũ imperat

eccle. de ma. ⁊ obe.ſolite. ⁊ no. io. an. in.c.qualiter. de iudicijs
2 intelligo ancillas quo ad illa q̃ cõcernũt cõſciẽtiã ⁊ regimẽ

aĩarum.quo ad tꝑalia vero vbi de pctõ nõ agitur dignioꝛes
puto.ᷣviij.di.quo iure.xcvi.di.cũ ad verũ.ſunt em̃ diuinitus
ꝓmulgate ꝓ cõſeruatiõe rõnalis creature cuius gra dñs oĩa

cooperanit.lein pecudũ.ff. de vſuris ⁊.l.fi.de pᷣſcrip.lon.tem.

de alto em̃ ſtilo ⁊ legũ elegãtia nõ eſtrectus iudex qui in eis
uõ ſtuduit.no. Bernardus.i.c.i.de no.ꝑ.nũ.clerico agẽtiõꝰ

laicũ in foꝛo ſeculari nõ obſtat lex vel ſtatutũ quo cauetur

poſt decẽ annos nullus audiat᷑ ſuꝑ debito:qꝛ talis lex vel ſta
tutũ qð tedit ad litis deciſiononõ ligat dlericos.no.ſpecu.ti.
de diſpu. adu ocatoꝛum.S.poꝛro.ver.ſed nunquid.⁊ Barto.

in.l.omnes populi.de iuſti.et iu.? Joban. an. de ſolut.c.ſi.

ancha.in regula ea q fiſt de regulis iuris li.vi.⁊ in ſua repeti
tione.c.canonũ.de cõſti.⁊ in.ci.de no.ope.nũcia.in fi.

¶ NZegi municipali nunqᷓ; derogat᷑ ꝑ nõ vſum qꝛ foꝛte nunqᷓ

fuit in pꝛactica ꝑ mille annos nec caſus occumit.ſecus aũt ſi
caſus occurrit ⁊ Zᷣriũ pꝛacticatũ ẽ no.io.an.de clericis cõiug.
c.io.⁊ doc.ſignãter Pe de ancha.in.c.vt pꝛiuilegia.de pꝛiui⸗
legijs.ſimile de his que competũt ꝑ modũ facultatis nõ per

modũ irnris debiti que nunqᷓ; pꝛeſctibunt᷑.vt no.ꝑ doc.in.l.cũ

notiſſi.in pꝛinci.C. de pꝛeſcip.xxx.vł.xl.annoꝝ.⁊ Pe.vbi.ð.

Item lex ſemꝑ loquit᷑ ⁊ cõtinue eſt in viridi obſernãtia.C. de

bereticis.l.arriani.nõ g tollit᷑ ſimpliditer ꝑ non vſum ſed per

cõ trariũ vſum no.in.l.de qͥbus.ff.de legi.no.Anto.in.alle.c.

io.⁊ archi.xvi.q.iij.S.ij.⁊.iiij.di.ca.fi.ex qͥbus ↄclude q; non

vſus hʒ non implicitũ actũ cõtrariũ diſpoſitioni iuris nec in
ſubſtãtia nec in foꝛma.vt quia nõ accidit caſus vel accidit ſʒ
bomin es nõ ſunt vſi lege pꝛo illo caſu nec tñ ſecerũt cõtrariũ

tunc non vſus non tollit legẽ.vt exẽplificat notabiliter.io.an.

in. alle.c:iohãnes.de cleri.ↄin.idẽ no.ibi ab.circa finẽ.

95 =—

¶ Xerx cõtinentie indicta clericis exqͥ nõ erat de neceſſi itate ſa

lutis nec fuit recepta a grecis ꝑ longa tꝑa papa ſciente ⁊ tranſ

gredientes nõ puniẽte illa lex eos nõ ligauit.no.xij.di.de libel
lis.ex quo notat᷑ ꝙ vbicũq; lex generalis recipit᷑ invſu a certo
genere ꝑſonarũ ab alio vero genere nõ recipit᷑ nõ recipiẽtes ñ
peccant ſaltẽ poſt longa tẽpoꝛa ad hoc.iiij.di.c.leges.⁊. c.erit

aũt lex.ex quo ẽt infert᷑ꝙ lex pᷣceptiua tollit᷑ ſi moꝛibꝰvtẽtiũ nõ

recipiat᷑ iʒ aliud ſentit boſt.in.c.i.de tꝛeu.⁊ pace.ſʒ illud dictuʒ

boſt. intellige qnãdo ẽ lex pᷣcepti inducẽs ex natura ſui peccatũ
ex cõtrauẽtione.vt qꝛ cõcurrit cũ lege diuina.no.ab.iĩ alle.c.cuʒ

olim. ij. col.vide.j.ſtatuere poteſt eccleſfſfſauaua.
¶ Nerx ſuꝑioꝛis vbi habʒ cõſuetudinẽ ↄmunẽ in cõtrario a pᷣn
cipio vel expoſt facto tollit᷑ lex ſuꝑioꝛis maxiĩe ſuperioꝛe ſcien⸗
te ⁊ nõ ↄtradicẽte.qð ĩtellige ſi cõſuetudo ẽ alias rationabilis.

vt. c. fi.de cõſuetudine. ⁊.iiij. di c. leges ⁊ quod ibi no.ſed vbi

cõ ſuetudo eẽt irratõabilis poteſt. vel nõ ẽ cõmnnis.qꝛ aliqui

ſeruãt legè aliqui nõ tũc reſpectu nõ ſeruãtium poteſt ꝓcedere
ca. cum iamdnudum. de pꝛeben.ſcʒ quando plures ſũt ſeruan⸗
tes legẽ qᷓ; ñ ſeuãtes.no.Ab.in.alle.e cũ iãdudũ.de pᷣbẽ.

Vibeilnes.

Zibellus ſi plures cõtinet articulos ſeparatos ſi pus con⸗

ſtat de vno qᷓ de alio poteſt iuder pus ꝓnũciare ſuꝑ illo ⁊ ſuꝑ

alio ꝓcedere.vt colligit᷑ ex.c.cñ dileciꝰ.ð cõſue.⁊ ibi ab.iij col.
vide.S. iudex. ⁊ vide Ab.plene in. c.cuʒ inter de re iudi.

¶ Aibellus ⁊ iuris oꝛdo vbi de necèſſitate nõ requirit᷑ nõ vi

tiat᷑ ꝓceſſus ꝓp ter libelli in titudinẽ vel iuris oꝛdinem non
ſcmatum.vt colligitur ex no.in.c.bone,.de elec.⁊ ibi:abb.⁊ no.
in.l.vinuʒ. ff. ſi cer poe.
¶ QAibellus dz iuſtificariꝑ actoꝛem ſi petitio fuerit facta ↄtra
iuris diſpoſitionem.vide.S. actoꝛ. ð
¶ Abellãatis intentio dʒ late intelligi etiã ſi cõſuetudo nõ ſit

peꝛeſcripta. vide. S. cõſuetudo.

¶ Qibellũ nõ eſt neceſſe offerri vbi impetrat᷑ reſcriptũ a pᷣnci
pe ſuꝑ facto ſʒ ſufficit q; offeratreſ. criptũ ꝓ libello cũ ĩ ipo ↄti
net᷑ tota intẽtio actoꝛis fac.c.ij.de dila.vt not. Inno.in.c.du⸗

dũ.ij.de elec.⁊ ibi ab.in fi.dicit tñ ꝙ det᷑ aliq̃tis petitio ⁊ ſuffi⸗

cit ꝙ in actis faciat ſcribi ego talis peto mibi iuſticiã miſtrari

Put in tali reſq ſpto qð vobis pᷣſento ↄtinet᷑ ⁊c idẽ ab.in.c pᷣ
ter ea.de dila.ij.colũ.quẽ vide.

¶ Si loco libelli.tradat᷑ reſcripiũ oꝛiginale q nil petit᷑ lʒ oĩa

iibi clare expꝛimant᷑ nõ ſufficit ad ſniam q̃ nõ eſt ferẽda niñ lite

ↄteſta. de elec. dudũ.ij.de litis ↄteſta.c.i.qð hʒ veꝝ in ſudicijs
plenarijs:ſʒ in ſimanijs vbi ſufficit aliqlis petitio. vt cle. ſepe.
lüj

de ver, ſig in actis de ſcribẽda vt ſatis eſt ꝙ; petat᷑ a ſudice ꝓ
ut in reſcripto ↄtinet᷑.vñ facta hac implicita petitõe ſufficit re
ſcriptũ ꝓ libello dũ tñ ꝓducatoꝛiginale ⁊ copia ſolẽniter au⸗
tentica in iudicio pᷣſente ꝑte.⁊ h notabiłr vult inno.i alle.c.du
dũ ⁊c̃.ab.in.c.pᷣterea.de dila.iij.col.⁊ archi.iij.q.iij.offerat᷑.⁊
Spe. ti. de pben. 5. ne, vide. S.libellũ nõ eſt neceſſe.
¶ Qibellus eſt latiſſimi iuris ⁊ ſꝑ dʒ interpᷣtari inquantũ fieri
pt vt ↄueniat libellatis intentõi.no.in.l.ſiq̃s.ff.ð iudi.⁊ in.c.
cũ eccłia ſutrina.de cã poſ.⁊ e.⁊ vide glo.in.c.oↄſtitutus.de
reli.domi.ab.in.c.cũ veniſſent de in inte.reſti.⁊ idẽ abba.in.c.
auditis.de pᷣſcrip.vide.S.actio ſi fit.
¶ Qibellus pt eſſe generalis in acceſſoꝛijs vt peto fundũ cum
poſſeſſiõibus ⁊ pertinẽtijs ſuis.de boc plene per Inno. in.c.
tanta, de excel.pᷣla.ab.in.c.cũ venerabilis.de excep.in pn.⁊ in
c.cũ ad ſedẽ.de reſti.ſpo.
¶ QAibelli oblatio vel litis cõteſtatio eſt de ſubſtãtia oꝛdinis
iudicij.vt.c.vnico.de lit. ↄteſta.ab.ĩ.c.cũ.i.⁊.a.de re iud.⁊ ĩ.c.
examinata de indicijs. .
¶ LQibellus licz ſitvnicus tñ ſi põt dpꝛehendere multos agẽ
di modos quoꝛum aliqui ſunt inexti pars inepta non ha bet
vitiare modum actum. idem in reſcripto apoſtolico continen
te plures gratias vt ſubꝛeptio in vna non vitiet aliam. de pꝛi
mo.c.ad diſſoluẽdum.de deſpon.impu.⁊ ibi ab. de ſecũdo.c.
ſi eo tempoꝛe.de reſcrip.li.vi.
¶ In libello cõcepto ſuꝑ rei vẽdicatõe nõ ſolũ venit directũ
ſed vtile.no.ĩno.in.c.ceterũ.de iudi.in gl.⁊ bar.in.l.ſi minoꝛ.
G.i. ff. de euic. ⁊ hoc qꝛ libellus ẽ late interpꝛetãdus in fauoꝛeʒ
libellãtis.l.ſi quis intẽtione.ff.de iudi.⁊ in cle.i.de dila.verba
em̃ debẽt ſumi in potioꝛi ſignificato.no.ab.ĩ.c.ceteꝝ.de iudi.
pe. col. vbi cõ cludit ꝙ libellus gñalis non reſtringitur ſed dʒ
late intelligi vt cõgruit iuri actoꝛis qð no. Zibellũ gñalẽ iu⸗
dex recipere nõ dʒ ex quo varij modi agẽdi pñt cõpetere.no.
in.c.ij. de oꝛdi.cog.dʒ ergo iudex in tali caſu cõpellere libellã
tẽ ad expꝛimendã in tali caſu actioneʒ ſeu cãm agendi ex qua
poſſit colligi modus agendi ſed ſi gñaliter ſit receptus valet
ar.l. fi. C. de anna.exce.⁊ lʒ cõdẽnatio ſm illã que minoꝛẽ ꝓba
tionẽ requirit.ff. de re.iu.l.ſemꝑ cõcludit ergo ab.in.c.dilecti.
de iudi.ꝙ ſi libellus eſt admiſſus ſine omni expꝛeſſione cauſe
⁊ nõ fuit oppoſituʒ valet ꝓceſſus ſed oʒ ꝙ poſtea clare ꝓbet
intentionẽ ſuã ałs ſuccũbit.vt ab.S.circa fi.⁊ no.in.c.littere.
de dila. ⁊ in. c.cũ dilectus.de oꝛdi.cog.ij.col.
¶ LQibellus incertus circa res que nõ pñt certificari vt circa
vtẽſilia admittit᷑.vt arg.in.l.i.S.qui aũt.ff.quoꝛũ lega.⁊.l.q̃ ð
tota.S.incerte.ff.de rei ven.⁊ eorũ que no.in.c.cõſtitutus.de
in inte. reſti. Libellus nõ viciat᷑ lʒ nõ cõcludat de iure cõi vel
municipali.ſed tñ cõcludit aliquo ſpãli etiã nõ allegato dum
tñ de eo fiat fides in ꝓceſſu cãe.vt no.in.c.ex ꝑte.b.de fo.ↄpe.
nec valet theoꝛica inno.in.c.i.de offi.vi.qꝛ de pꝛincipio põt
obijci cõtra talẽ libellũ ⁊ reijci vt ibi.ſed ſi nõ obijciat᷑ talis ẽ
ꝙ poſtea iuſtificet᷑ in meritis cauſe ar.in.l.fi.C.de anna.excep.
⁊ abb.in. alle.c.ex ꝑte.ij.col.Aibellus dʒ eſſe clarꝰ⁊ nõ ↄtinẽs
aliquã obſcuritat ẽ in quo cauendũ eſta nimia generalitate.
vt. c. ij. de lib. obla. Itẽ ꝙꝙ nõ ſit alternatinus.vt.l.pᷣtoꝛ edirxit
Sq aũt pᷣtoꝛ.ff.de iudi. Item ne ſit cõditionalis.inſti.de b.
obli.S.ex cõditionali. Iem nec hʒ verbũ duplex ſeu pꝛegnãs
de reſcrip.c.fi.de rebus du.l.ſi is qui ducẽta.facit.o.oſtitutus
de in integ.reſti.ab.in.c.i.de lib.obla.circa p ꝛin.
¶ QAibellus erigitur neceſſario in cauſis plenarijs.no.pau.
de leazar. in cle. ſepe. de ver.ſig.⁊ anth.in.c.i.de lib.obla.hinc
E ꝙ ꝑtes nõ pñt cõi cõſenſu ꝓꝛogare inſtantiã cauſe pꝛincipa
lis.vt.l.pꝓperãdũ.C.de iudi.in ſũmarijs iñ eſt ſpeciale vt ſuffi
ciat dare petitionẽ apud acta no.ab.in alle.c.ij. eo.ti.
¶ In libello res petita dʒ ſpecificari vt euitet᷑ obſcuritas ⁊
equiuocatio nec tenet᷑ reus aliter rñũdere libello vt.c.ij. de lib.
ob. item ſufficit petere in genere ſi ſic genus eſſet reſtrictum ꝙ
equiuocatio euitaret᷑.⁊ h iõ qꝛ ſatiſfactũ eſt mẽti iuris. arg.l.
cenũ.ff. ſi cer. pe.⁊ qð no.inno.in.c.certificari.de ſepul.ałs ſi
nõ declaref eẽt legitima cã appellãdi.vt alb.c.ij.⁊ ibi ab.ĩ.pn.
¶ Libellãtis iuramẽto eſt ſtandũ ſuꝑ ignoꝛãtia eoꝛũ que in
libello nõ declarãtur ff. de cõtrabẽ.emptio.l.in venditionibꝰ
⁊ duabus legibꝰ ſequẽtibus,. ⁊ autẽtica generaliter. C. de epi.
⁊ cleꝛicis.ab.in.c.ij. de lib.ob.ij.col.

¶ Aibellũ ſeu petitionẽ acto:is nõ põt alterare omino quali

tatũ rei petite cñ oſtat de coꝛꝑe iuſticie legatis.S.ſi qͥs ĩ noie
⁊ qð no.in.c.ſignificante.de reſcript.cũ ad certifſicationẽ reqͥ⸗
rant᷑ tm̃ iſte expſſiones.vt no.inno.in.c.certificari.de ſepul.⁊
no.ꝙ tũc debent expꝛimi qualitates rei qñ res debita ẽ certa
ſecus ſi incerta:vt qꝛ debetur in genere vel ſub alternatione.
qꝛ tũc ſufficit generaliter petere vel alternatiue.vt.l.vbi aũt.

ff. de ver. ob. ab. in alle. c. ij. de libe. o bla.iij.colũ.

¶ Siin libello nõ expꝛimũt᷑ qlitates rei nec fuit a pꝛincipio
obiectũ generalitatẽ libelli põt ex ꝓbatiõibꝰ certificari res

⁊ ſi nõ certificat᷑ infert᷑ ſententia actoꝛẽ.qꝛ nõ apparet in qͥ

ſit fienda condẽnatio cũ ſnĩa debeat eſſe certa.inſti.de actio⸗
nibus.S.curare.ab.in alle.c.iij.de libel.obla.iij.colũ.

Silibellus ex alijs demõſtratiõibus qᷓ; expᷣſſis in eo põt

certificari.vt qꝛ nomẽ rei petite eſt notiſſimũ ⁊ ſpeciale fruſtra
addit᷑ alia demõſtratio.vt.l.i.in fi.ff.de pꝛiui.doti.ſentit bar.
in.l. libelloꝝ.ff.de accuſa.ab.vbi.S.
Libelli incertitudo quotiẽſcũq; cauſatur ex facto aduerſa⸗
rij nõ poteſt imputari actoꝛi ſed reo qui eũñ certificare nõ vult
no.inno.in.c.conſtitutus.de in inte.reſti:⁊ Hoſti.⁊ ab.in.c.ij,
de libel. oblatio.iij.colũ. G
¶ Siin libello actoꝛ petat fructus rei debet expꝛimi certa
q;titas fructuũ perceptoꝛũ niſi aliud veniat er natura actõis
vt in interdicto vnde vi.no.inno.in.c.tãta.de exceſ.pꝛela.ſed ſi
ignoꝛatq;titatẽ fructuũ ſufficit eos gñaliter petereſʒ poſtea
in pꝛoceſſu dʒ pꝛobare certã q;titatẽ.als nõ poſſet ſequi cer⸗
ta ſnĩa.ad hoc qð no.in&. ex litteris.de iureiur.ab.in.c.ij.de
lib.obla.iiij.colũ.
¶LQibellũ an poſſit actoꝛ emendare vel an poſſit eum muta⸗
re vel aliã actionẽ accumulare ⁊ an ex tali variatione vbi fieri
põt ſit actoꝛ condẽnandus in erpen.vide notabiliter ⁊ plene
per ab.in.c.ij.de libel.obla.x.colũ.cum ſe.
¶ QAibellus dʒ attẽdi tam circa ſubſtãtiã ⁊ effectũ qᷓ; circa ge⸗

neralitatẽ ꝓcedẽdi in modo ↄcludẽdi.⁊ nõ in mõ narrãdi.ſu⸗

perflua em̃ vel generaliter narrata nõ habẽt alterare ↄcluſio
nẽ libelli vel ipſius naturaʒ.ſatis em̃ eſt ꝙ libellus ſit clarus
circa modũ ↄcludẽdi nec ſuꝑflue narrata ſubiacẽt ꝓbationi.
vt in. c. ex ꝑte.b.de fo.cõpe.eſt tex.in.c.littere.de dila.⁊ ibino⸗
ab.circa pꝛin.idem notàt dñi de rota.deci.lxxxi.
¶ In libello generalis cõcluſio nõ dʒ admitti ſed cñ a pꝛinci
pio reus debeat petere declarationẽ ipſius ſi nõ fuerit petitũ
ꝓcedit libellus ar.in.l.fi.C.de anna.excep.⁊ fiet ↄdẽnatio ſʒ

actionẽ q̃ minoꝛẽ cõdẽnationẽ requirit ar.ff.de reg.iur.l.ſemꝑ

⁊.c.inter dilectos.de fide inſtru.niſi in medio litis ex ꝓbatio⸗
nibus vel qꝛ dixit expꝛeſſe a ppareat qualiter agere velit.ff. ð
iudicijs.l.ſi quis intentione.inno.⁊ ab.in.c.cum dilectus. de
oꝛdi.cogni.xxij.columna. —=ð
¶ Qibellus eſt largiſtimi iuris ſeu largiſſime int gp̃tandus
quo ad vim cõpꝛehẽſiuã.cõpꝛehẽdit em̃ oĩa q̃ pñt adaptari
materie deducte in iudiciũ:niſi expᷣſſe fuerit exceptũ:⁊ ſic intel
ligitur tex.in.c.cũ eccleſia ſutrina.de cã poſ.⁊ ꝓpꝛie.⁊ ibi no.

Ab. ij. col. cũ tamen ſnia debeat eſſe cõfoꝛmis petitioni.vt.c.q̃

liter. de accu. ⁊ fatuus eſt iudex qui ꝓnunciat ſuꝑ nõ petitis

vt. l.fi. C. de fidecõ.liber. non dʒ libellus recipi generalis. vt.·.

ſi.⁊ qð ibi no. C. de anna.excep.qð intelligo in actiõibꝰ ſtricti
iuris qꝛ in illis nõ veniũt niſ illa tm̃ de quibꝰ noĩatim actum
eſt vt venirẽt. vt. kele gater. ff.de dolo.in iudicijs tñ bo nefidei
ſpecialibus:vt in rei vendicatiõe ⁊ fimilibus veniũt oĩa duʒ
tñ poſſent in libello cõpꝛehendi:ita ꝙ ſint ꝓpoꝛtionabilia na
ture actionis in iudiciũ deducte vt fructus expẽſe ⁊ vſure ⁊c̃.
eſt em̃ in hoc libellus latiſſimi iuris vt dixit ideʒ in iudicibus
generalibus ⁊ vniu erſalibꝰ.veniũt em in bis oĩa que cõpꝛe⸗
bendunt᷑ ſub vniuerſo niſi ſpecialiter excipiant᷑.vt alle.c. cum
eccłia ſutrina.⁊ ibi ab.ix.colũ.vbi ex generalitate libelli pñt
elici plures modi agẽdipoteſt ⁊ dʒ iudex in pꝛincipio interro
gare actoꝛẽ quã actionem velit intẽtare.vt.c.paſtoꝛalis de cã
poſ.⁊ pꝛopꝛie:ſed ſi non interrogat ⁊ admittit᷑ libellus gene⸗
ralis que actio interpꝛeta bitur. vide no.ꝑ abb.in. c.ij. deoꝛdi.

cogni.⁊ in.c.dilecti.de iudicijs.⁊ in.c.ij. de libel.obl.⁊.5.libel

lus eſt largiſſimi.⁊.S.in alijs ver.
¶ QAibellus non vitiat᷑ ſi ↄcluſio pꝛecedit narrationẽ licet ad
rectũ oꝛdinẽ obſeruãdũ debet pꝛius factum narrari ⁊ poſtea
cõcludi.vt.c.litteras.de reſti.ſpo.pꝛima coln.
Qibellus ĩ iudicio vniuerſali vt cñ petit᷑ ecckia cũ ꝑtinẽtijs

Re,
et
ne.
B

dio
ſes
n
ctie

dde
ſtr
tbar.

erſan⸗
vult
neij,

ens
öis
ſed
oſtes
lcen
ſide

nuta,
dfien
Nlene

1ge
diſu⸗
udh
lums
toni
ino,

ſncl
tin
ofz
ſeng
Daro
rfö
lode

92, 5—

ſuis admittit᷑ gñalis.idẽ in petitiõe bereditatis veniũt oĩa qᷓ
ſunt in hereditate no.inno.in.c.eam te.de reſcrip.⁊ no.in.c.qꝛ
v. de iudicijs.⁊ inno.in.c.conquerente.de off.oꝛ.⁊ in.c.tanta.
de exceſſi.pꝛelato.⁊ non ſolum in bac generalitate venit id

quod erat apud reum tempoꝛe petitionis:ſed etiam tempoꝛe
ſententie. ff. de petitione bereditatis.l.ſi quo tempoꝛe.idem

ſi poſt ſniam reperiat᷑ poſſidere:nã poterit peti executio ſuꝑ
illis nouiter poſſeſſis:qꝛ nunc ꝓbant᷑ ad illã rem ꝑtinere ⁊ fi
et ſine litis cõteſtatione.ſummarie no. Inno.in alle.c.cõque⸗
rente ⁊ no.in.l.iiij.de peti.here.ff.⁊.l.ſi a te.de re iudi.ab.in.c.
cũ ad ſedẽ.de reſti.ſpo.ij.col.⁊ veniũt etiã ea que bereditati
accedũt etiã ſi nõ fuerũt teſtatoꝛis.ff.de peti.here.l.itẽ veniũt
Libellus ĩcertꝰ ſuꝑ ꝑtinẽtijs rei petite admittit᷑cũ ꝑtinẽtie ſe
quant᷑ rem tanqᷓ acceſſoria.vt no.de oꝛdi.cog.cũ dilectus.⁊
ſic libellꝰ pᷣt eſſe incertꝰ in acceſſoꝛijs:qð limitauerũt q talis
eſt q̃ pᷣncipaliter petit᷑ q babet acceſſorium:vt ẽ eccłia vel ho⸗
ſpitale q̃ habẽt dotes ſuas.idem qñ ſũt acceſſoꝛia actioni in
iudicio deducte vt ĩterdicto vnde vi.ex cuiꝰ natura oĩa mobi
lia⁊ ĩmobilia ibi exiſtẽtia ⁊ omĩa dãna ⁊ intereſſe veniũt.l.i.
§. rectiſſime.ff. de vi ⁊ vi ar.⁊ vide Inno.in.c.tanta.de exceſ.
pꝛela.⁊ in.c.certificari de ſepul.⁊ in.c.conquerẽte de offi.oꝛdi.
Abb. in. c. cum ad ſedem. de reſti.ſpolia.iij.colum. —

¶ Libellus generalis an ⁊ quãdo admittatur qñ petũtur iu

ra epiſcopalia vł cũ ꝑtinentijs ſuis vł quãdo petit᷑ eccłia cuʒ
ptinentijs:vł quãdo patronꝰpetit ronem de tẽpoꝛalibꝰ.við
plene ⁊ notabilit᷑ ꝑ ab.in.c.cñ ad ſedẽ de reſti.ſpoli. L
¶ LQibelluz nõ cõpellit᷑ actoꝛ declarare in vniuerſalibꝰ iudi⸗
cijs ſed ſecuta cõdẽnatiõe generali ſatis erit tꝑe executionis
ꝓbare illud eẽ de ꝑtinẽtijs vł de hereditate.vt.c,int᷑ dilectos
in fi.de dona.⁊.c.cũ venerabilis.de reli.domi.no.ab.iĩ alle.c.
cum ad ſedem.viij.colum.
¶ QAibellꝰ ſeu ſnĩa ñ vitiat᷑ ʒ vᷣba ꝓpꝛia ad ſubſtatiã materie
nõ inſerãt᷑.nã lʒ ĩcoꝛpalia nõ poſſideant᷑:ſʒ q̃ñ poſſid eãt᷑:ſitñ
alleget᷑ poſſeſſio in iſtis incoꝛpoꝛalibus nõ ꝓpterea cõcludi
tur vitium.vt in.colim.iij.de reſti.ſpo.idem in dictis teſtium
qui quãdoq; impꝛopꝛie loquũt᷑ ⁊ in alijs diſpoſitionibꝰ⁊ cõ
tractibꝰ.nã verba impꝛopꝛia ſᷣm ſubſtãtificã materiã in telligi
debent. vt.l. ſi vino.⁊ quod ibi no.ffloca, ab.nota.in allega.
c.olim.ij.colum.
¶ Snufficit in libello narratõe facta cõcludere generaliter vt
peto mihi de pᷣdictis iuſticiã fieri. Inno.in.c.ij.de oꝛdi.cog.
⁊ etiã poſt cõcluſioneʒ libelli debet poni illa cõcluſio genera
lis ⁊ adijciat᷑ alia clauſula que ẽ in vſu ⁊ peto pᷣdicta ome⸗
ni foꝛma ⁊ modo ⁊ iure qbus meliꝰ poſſuʒ ⁊ debeo.vt ibi no.
Inno,. ⁊ ab.in.c.v nico,. de litis conteſta. xv. colum.
¶ QAibellũ nõ vitiat pᷣpoſteratio vt ſi actoꝛ petat reuʒ cogi ⁊
cõpelli acpdicta ⁊ cõdemnari: ⁊ idẽ ſi pꝛimo cõcluſit ⁊ po⸗
ſtea narrauit.no.in.c.cũ venerabilis.de excep.ab.in.c.vnico.
de litis conteſt. xvij. colum.
¶ In libello gñaliter cõcepto ſolũ cõpꝛehendunt᷑ in iure ex⸗
pꝛeſſa.no.glo.in.c.cõquerẽte.de o ffi.oꝛdi.niſi ſint ſubꝛo gata
in loco iunũ debitoꝛũ de iure cõi.vt ibi no.⁊ per Jo.an.in.c.
cõ ſtitutus.de reli.domi.qñq; nõ ſunt ſubꝛogata ſed veniunt
accumulatiue ⁊ illa nõ cõpꝛehendunt᷑: et ꝓcedit qð no.glo.⁊
doct. in alle.c.cõ ſtitutus.idem ſi ſunt ſeparata.vt no.in.c.cum
dilectus. de arbi.no.abb.in alle.c.cõſtitutus.
¶ QAibellus ſufficit ꝙ ſit certus in pꝛincipali lʒ ſit ĩicertꝰ in ac⸗
ceſſoꝛijs.vt notãter dic inno.in.c.tãta.de exceſſi.pᷣla.⁊ abein
c.ij.de libel.ob la.⁊ in.c.cũ venerabilis de reli.domi.
¶ QZibellus ꝓcedit.ſcʒ peto tale ius ⁊ tale ⁊c̃.aliquibꝰ ſpeci
ficatis ſubſecuta clauſula generali ⁊ ſimilia.nam compꝛehẽ⸗
dit hec clauſula omnia alia acceſſoꝛia ⁊ ſimilia expꝛeſſis.vt in
c. dilectus. de capel. mo, ⁊ ibi ab.⁊ vide latius inno.in.c.fi.de
offi. archi.
¶ Abellus iſte in actione ꝑſonali ꝓcedit.ſ.peto talẽ cõpelli
ad ſolutionẽ talis q;titatis mihi debite.vt.c.olim cãm.ð cẽſi.
ð theoꝛicã bar.in.l.i.C. de execu.rei iudi.qui dicit ꝙ dʒ petere
eũ cõdẽnari ⁊ poſtea petere vt cõpellat᷑ ad ſoluendũ:ſed licʒ
dicta opinio eſt magis tuta tñ libellus ille nõ vitiat᷑:qꝛ tacite
petitur cond ẽnatio:nam qui vult cõſequẽs videt᷑ velle ante
cedens.vt no.in.c.cũ.m.de ↄſti.⁊ a bb.in alle.c.olim cauſam
¶ In eodẽ libello põt quis petere damnũ ⁊ extimationẽ in

iune vt colligit᷑ ex c olim. de iniur.nã lʒ vnũ ↄpetat ad rẽ fa

miliarẽ alterũ ad vindict.vt.l.pᷣtoꝛ.S.ſi dicat᷑.ff. de iniur.tñ
vterq; dr ciuiliter intẽtari:ciuilis tũ ⁊ criminalis cumulari nõ
pñt.vt.l.interdũ.de pub.iudi.no.pe.in alle.c.olim.de iniur.
¶ Libellus vbi cõtinet plures articulos ſnĩa põt eſſe ꝓ ꝑte
abſolutoꝛia ⁊ ꝓꝑte cõdẽnatoꝛia:vt colligit᷑ ex.c. Naynaldꝰ
de teſta. ex quo infert᷑ ꝙ põt quis appꝛobare ſniam reſpectu
articuli faciẽtis ꝓ ſe ⁊ repꝛobare in articulo faciẽte d ſe:⁊ ſic
põt quis appellare aſſnĩa ĩ eo facit ̊ ſe ⁊ appꝛobare quate
nus facit ꝓ ſe.nam tot videntur ſentẽtie quot ſunt articuli.vt
l. etiã.ff. de mi.no.ab.in.c. Na p.iij.colum.
¶ QAibelli verba impꝛopꝛiantur vt cõcludant intentionem li
bellantis.vt eſt tex.iuncta glo.in.c.conſtitutus.de reli.domt.
vbi cenſus ponitur ꝓ emphiteoſi.facit qð no.in.l.ſi quis in⸗
tentione.ff.de iudi.ab.in.c.rap.x.colum. D
¶ Qibellus alternatiuus admittit᷑ qũ in vtraq; ꝑte alternati
ue admittit᷑ intentio libellantis nec ꝑ ̊ reddit᷑ incertus ipſe

reus.facit.c.ex ꝑte.de reſcrip.⁊ de elec.dudũ.⁊ qð no.inno.in

c.cõſtitutus.de in integ.reſti.⁊ ab.in.c.ex ꝑte.b.de foꝛo cõpe.
circa pꝛin.⁊ in.c.cum cauſa,de emp.⁊ ven.in pꝛtin.
¶ Libellus alternatiuus nRon viciat᷑ qñ talis eſt alternatiua
que non inducit obſcuritatẽ:⁊ in qualibet ꝑte ipſius includi
tur intentus libellantis lʒ nõ oꝛiat᷑ eadẽ ſpecies agendi: ſed
diuerſa eſt cõcluſio ab.in.c.ex parte.b.de foꝛo cõpe.

¶ Si in libello actoꝛ narrauit reſpicientia petitoꝛiũ ⁊ p oſſeſ

ſoꝛiũ ⁊ cõcludit expꝛeſſe in poſſeſſoꝛio ⁊ poſtea addit illã clau
ſulã.⁊ peto mihi de pꝛedictis iuſticiaʒ fieri ⁊c.poterit poſtea
ſuper petitoꝛio ꝓbationes inducere:qꝛ iſta clauſula gñalis
põt c omplecti vtrũq; de quo in narratione fuit facta mentio.
de elec, in geneñ. ⁊ vt verba aliqͥd operẽtur.de pꝛiui.ſi papa.

li.vi.nam talia ſunt ſubiecta qualia pꝛedicata ꝑmittũt.(.inter
dilectos.S.ceteꝝ.de fi.inſtru.a b.in.c.cũ dilectus.de oꝛdi.cog.

xxij.colum.
¶ Siin libello ex narratione facti poſſunt elici plures actio
nes quarũ quedã ſunt apte:alie vero inepte:⁊ concluditur in
epta ſubiecta illa clauſula generali:de pꝛedictis peto mihi iu
ſticiã fieri ⁊c̃ ꝙ libellus nõ poteſt reijci tanq; ineptus.⁊ põt
pꝛobatio induci ſuꝑ acta actione ne bis idem repeti videatur
⁊, vt faueamus actoꝛi in pꝛin.iuxta no.in.c.cũ ad ſedem.de re
ſti.ſpo.ab.in alle.c.cum dilectus.xxiij.colum.

¶ In interdicto vnde vi nõ eſt neceſſaria cõcluſio ſed ſatis ẽ

narrare ſpoliationẽ.ꝓ hoc.i.q.iiij.qꝛ pᷣſulatus.qð eſt verũ in

bis in quibus iudex ſupplet ex officio.nam vtilitatẽ pꝛiuatas

iudex regulariter nõ ſupplet.no. Inno.in.c.ad noſtrũ.de iure
lurã.⁊ in.l.iiij.O.hoc aũt iudiciũ.ff.de dam.infec.⁊ qð no.in.c.
bone.i.de poſtu.pᷣla.⁊.c.oblate.de ap.⁊.c.i.de cõuer ↄiuga.
ſi em̃ videt iudex quẽ ſpoliatũ beneficio ſuo:⁊ aliũ ibidẽ intru
ſuʒ ſatis põt ⁊ dʒ ꝓpter ꝑiculũ aĩaruʒ ſup plere ex o fficio ſuo
de offi. oꝛdi.c.oꝛdinarij.li.vi.vtile tñ ẽ vt ſꝑ fiat cõcluſio.no.

ab. in. c. lis.de reſti.ſpoli.in p ꝛin.vide.S.iudex põt ſupplere.

¶ QAibellus non extẽditur ad iudiciũ pꝛopꝛietatis eriaʒ ſi in
poſſeſſoꝛio fiat narratio pꝛopꝛietatis.⁊ lʒ verba concernẽtia

Pꝓpꝛietatẽ non verificent᷑ ſufficit ꝓbare poſſeſſionem.dum tñ

cõcludat ad reſtitutionẽ.vt.c.ex ꝑte.de foꝛo cõpe.vbilate per
ab. ⁊ in.c.ex parte.de reſcrip.i.colum
¶ Vbiin libello vti poſſidetig narrat᷑ ꝓpꝛietas nõ põt ꝓnũ
ciari ſuꝑ ꝓpꝛietate niſi modus cõcludendi hᷣ babeat:qꝛ in ſen

tentiando cõcludẽdi modus: nõ narrandi dʒ attẽdi.vt in.c.

lʒ cãm.v.nos cognoſcẽtes.de ꝓba.⁊ ibi dott.
¶ LZibellus nõ reqͥrit᷑ ſuꝑ exceptiõe dilatoꝛia nec litis ↄteſta
tio ſeu iuramẽtũ calũnie.no.inc.pꝛudẽtiã.S.ſexta, de offi.deł.
¶ QAibellus alternatiuꝰ tũc ad mittit᷑ qñ quis nõ poteſt certi
ficari:qꝛ depẽdet certificatio ex parte alterius.⁊ hoc pꝛobat
in.c.cõſtitutus.de in ĩteg.reſti.⁊ ibi ꝑ ĩno.⁊.l.ꝙ aũt ff. de legi.
no.ab.in.c.cum contingat.de offi.deleg.circa fi, ⁊ in allega.c.
conſtitutus.per ab.
Q Qibellũ põt ⁊ dʒ iudex ex officio ſuo lacerare ꝓpter eiꝰ in⸗
epiitudinẽ.við.S.iud ex dʒ ex officio.⁊..iudex põt ex officio
ſuo libellũ ⁊c.⁊.c.i.de offi.iudi.⁊.l.i.ff.de offi.aſſeſſoꝛis.
OLibelli oblatio ⁊ litis cõteſtatio:an requirat᷑ in cauſa ap⸗
pellationis.vide no.per ab.in.c.pet tuas.de appel.
¶ Fundans ſe in libello ſuꝑ certa qualitate illã opoꝛtet pꝛo⸗
bare.vide.j.ꝓbatio.v.ſundans ſe.
¶ On contenta in libello videatur quis confiteri.vide.S. con
Liiij

fiteri quis videtr.
Se ineptitudie libelli põt oppo ni ꝑ reũ:ẽt ſi libellũ ſuſce⸗
pit in q̃cũq; ꝑte litis etiã poſt ſnĩiam.vide.j.reus ſuſcipiens.
¶ LQibellus etiã ſi ſit ineptus ſi liquet iudici de meritis cauſe
ꝓnũciabit diffinitiixe:ſed ſi nõ liquet ⁊ apparet libellũ eſſe in⸗

eptũ aut actio ſeu intẽtio ꝓnũciabit interlocutoꝛie abſoluẽ⸗

do ab inſtãtia iudicij:⁊ iterũ poterit de nouo indiciũ inchoa⸗

ri eti delegati.no.gl.in.l.ppeãdũ.S.⁊ ſi quidẽ.C. ð iudi.no.

bar.in.l.ticia.ff.de accu.ab.in.c.examinata.de iudi.in fi.
¶ Marratio ꝓpꝛietatis in libello ſuꝑ poſſeſſoꝛio nõ ampliat
vires libelli nec grauat libellantẽ ad ꝓbandũ ꝓpꝛietatẽ:etiã
ſi hoc expᷣſſit in reſcripto delegatoꝛio.nec admittit ꝑtẽ aduer⸗

ſam ad ꝓponendũ aliqͥd cõcernẽs ꝓpꝛietatẽ.vt ẽ tex.in.c.ex

pte. de fo. cõpe.⁊ ibi ab.circa pꝛin.ↄ coꝛ.o.cõqueſtus.eo.ti.c.

ʒ. de ꝓba. dʒ ergo libellus attẽdi circa modũ cõcludẽdi non
circa modũ narrandi:⁊ idẽ in reſcripto.vt allega.c.ex parte.⁊

Frede.conſilio.xxiij.
¶ Qibellus nec ſcriptura non requirit᷑ in modicis ⁊ vilibus
cauſis.c.ſi qͥs cũ clerico.xi.q.i.⁊ auc.niñ bꝛeuioꝛes.C.de ſen.
ex peri.⁊ q̃ dicat᷑ cã vilis relinquitur arbitrio iudicãtis ↄſide
ratis q̃litatibꝰ ꝑſonaꝝ.vt no.gl.in.c.fi.de re iudi.li.vi.⁊ bar.ĩ
allega. auẽ. niſi bꝛeuioꝛes.vel ðꝛ vilis cã ſi plus expenderet᷑ in
litigãdo qᷓ eſſet id qðpetitur.no.bar.in. lI.mediterranee.C. de
anno.⁊ tribu.ab.in.c.i.de libel.obla.vij.colum.
¶ QLibellus non debet dari ſi petit᷑ ſenteutia executioni man

dari manu militari.alias nõ eſſet litiũ finis:⁊ finis vnius litis

eſſet alterius pꝛincipiũ.C. de re.cre.l.ſi quis.⁊ de fruc.⁊ li.ex⸗
pen.l. terminato. Inno.⁊ ab.in.c.i.de libel.obla.
¶ Libellus nõ ẽ neceſſarius ĩ notoꝛijs.de iureiur.ad noſtraʒ
⁊.c.qm̃.de fi.pᷣſ byte.inno,⁊ ab.in allega.c.i.eo.ti.
¶ QAibellus põt remitti a ꝑtibꝰ:nã pñt inter ſe ↄuenire qꝙ iu⸗
derx nõ in figura iudicij ſed de plano ex officio veritatẽ audiat
⁊ inqͥrat ⁊ ᷣm ꝙ inuenerit iudicet.⁊ ſic ĩtelligit᷑. C.de pꝛiuile.
ſco.l.quotiẽs.in fi.li.xij.?⁊ auc.vt differen.iudi.S.ſi vero conti⸗
gerit.col.ix.⁊ qð no.de arbi.cũ tꝑe.nõ em̃ poſſet fieri ex cõuẽ
tione ꝑtiũ ꝙ libello omiſſo ſnĩaʒ daret nõ erit ſnĩa dictũ taliũ
ſed dabit tũc iudex quoddã mãdatum ſᷣm ꝙ ſibi videbit᷑.no.
glo. in. c. fi. de re iudi.li.vi.ab.in.c.i.de libel.ob.pe.colũ.⁊ in fi.
¶ LQibelli materã in reali ſeu ꝑſonali ⁊ in vniuerſali iudicio
vł gñ ali ⁊ ſi actũ fuerit ad vnã ſpeciẽ tm̃ ⁊ agẽs ſuccubuit vł

ſi egit alternatiue vel ſub diſiũctiõe poterit iteruʒ agere.vide

no. per ab.in.c.ij.de libel.obla.
¶ In libello lʒ cã petẽdi ſit apponẽda tñ ſi omittat᷑ nõ vitiat
libellus niſi apponat᷑.vide.sõ.cã petendi.
¶ Statur narratis in libello cõtra libellantẽ.vt.l.cuʒ pꝛecñ.
C. de lib. cã.⁊.c.examinata.de iudi. Inno.in.c.i.de offi.vica.
ab. in. c. fi. de libel. obl.
¶ Libellus eſt lacerãdus ꝑ iudicẽ qũ exceptio peremptoꝛia
eſt notoꝛia.vide.õ.exceptio pemptoꝛia que eſt notoꝛia.
¶ LQibellus in die feriata in qlibet cã etiã ciuili põt offerri.vt
eſt tex. in. l.miles.S.ſexagĩta.ff.de accu.⁊ ibi bar.qͥ indiſtincte
Hᷣ tʒ ⁊ ab.in.c.pᷣterea.de dila.iiij.colũ.⁊ in.c.fi.de iudi.
¶ Inferioꝛ citra papã non habet poteſtatem vltra vires li⸗
belli. vide.Sð.confeſſio.vᷣ.ſi reus.
¶ V—Vbi oſtat de defectu iuris sgẽdi dʒ iudex lacerare libellũ
no.ĩno.iĩ.c.i.de off.vica.⁊ no.in.c.paſtoꝛal.de cã poſ.⁊ ꝓpᷣe.
Q¶ Libellũ ſi actoꝛ in iudicio ꝓponat petendo rem aliquã vel
iura aliqua vel aliquẽ ſibi obligatũ ſed nõ ꝓbauit:ſi tñ ſuper
eodẽ libello reus ꝓbauit de iure ſuo ſolũ abſoluit᷑ ab inſtãtia
actoꝛis ſed nõ ꝓnũciat᷑ ꝓ eo ac ſi egiſſet:nã ſuꝑ eadẽ inſtãtia
alius index citra papã nõ põt ꝓnũciare vltra ↄtẽta in libello
etiã in cã bñ ficiali.vt notãter ſentit Cõpoſtellanus.⁊ io.an.
in.c.mandatũ.de reſcrip.inferioꝛ tñ a papa in eadem inſtãtia
dʒ iudicare ᷣm vires libelli ſʒ poſtmodũ põt ex officio ꝓcede
re in his in quibus vertit᷑ periculũ a nime.eſt cõcluſio. Hoſti.
⁊ ab.in.c.ex conqueſtiõe.de reſti.ſpo.cõtra inno.⁊ io.de lig.⁊
antho.vide.S. cõfeſſio.v.ſi reus.
O Zibellus põt in iudicio ↄcipi ſic peto talẽ rẽ ⁊ ſi Zd ixeris
mihi peto talẽ penã.ar. C. locati.l.ↄductoꝛes.⁊ ̊ ꝑꝑ lites di⸗
minuẽdas. vt.c. Napnaldus. deteſta. vbi boc tener glo.
GO In libello pꝛepoſtera petitio non admittit᷑ ⁊ qui ſe in alle⸗
gatione cõtrarioꝝ implicat repellit᷑ ab vtroq;:nam fru ſtrato
no iudicio nõ debemus vti ne inuanũ litiget᷑ qʒ exemplificat

vt in. l. vt debitũ. C. de actionibus bereditarjs. ,
¶ Qibellus ꝓcedit ſic. dico ſnĩam nullã ſed ſi apꝑeat aliqua
peto eccłiam reſtitui tanqᷓ; leſam.vt.c.cũ olim.ij.de pꝛiuile..

tandẽ.ↄꝛia g remedia reciſſoꝛia ponũtur ſub cõditiõe cũ nul⸗

la.ſ.nullitas ⁊ reſtitutio ↄ coꝛdat.c.ↄſtitutus.deĩ integ.reſti.
Itẽ nullitas ⁊ appellatio.de appel.dilecto.tẽ dñiuʒ vel qñ
c.abbate ſane.sde re iudi.li.vi.⁊ vide in ſpeculo.de ſen.plati.
S. iuxta.v.ſed nũquid talis libellus.vt refert Pe,. de ancha.

in alleg. c. cũ olim.

¶ QAibellus põt offerri iudici etiam abſente ꝑte.vt no.in.c.i.
de libel. obla. ⁊ in.l.miles.S.ſexaginta.ff. de adulte.⁊ iõ non ẽ
de acij iudicij.vt no.doct.in.c.qm̃.de ꝓba.
¶ In libello verba illa ſaluo iure addẽdi ⁊c̃.nihil oꝑant᷑:qꝛ

nihilominus poterit actoꝛ addere vel minuere in libello vſq;

ad litis cõteſtationẽ. C. de eden. edita actio. ponuntur tñ hec
verba ad cautelã qñq;.argu.inſti.de actionibus.S.ſi minus.
⁊ in.c.inter dilectos.de fi.inſtru.⁊ ibi glo.inno.⁊ Hoſti.
¶ Qñ agit᷑ ex vẽdito libellus ⁊ ſnĩia debent ↄcludere vt res
vacua ⁊ libera tradat᷑ ⁊ expedita a qbuſcũq; creditoꝛibꝰ.vt
colligit᷑ ex.c. cũ Johãnes heremita.de fi.iuſtru.S.i.⁊ ibi doct.
ꝓ hᷣ terx.in.l.ij. S.i.ff.de acti.emp.⁊ ven.lʒ nõ põt cõpelli pᷣciſe
ad rẽ tradendã qñ non bʒ facultatẽ rem reſtituendi.vt in.l.ex
vendito.S.i.ff.de acti.emp.vide.j.vend itoꝛ compellitur.
¶ Libellum famoſum faciens pꝛeſumitur pꝛauo animo fe⸗/
ciſſe ⁊ punitur.vide.j.pꝛeſumitur malum. —
¶ QAibellus ſi cõtinet plura capitula an valet ſnĩa ꝓ parte la
ta.vide.j.ſnĩa..an ſi libellus.
¶ Sententia lata ſuper libello inepto eſt nulla ipſo iure.vi⸗
de.j.ſententia lata. 3
¶ QLibellũ poteris ſaluare a grietate dico pᷣctũ nullũ ⁊ peto
illũ caſſari:nã lʒ qð nullum ẽ nõ põt ampliꝰ caſſari: intelligit
tñ inqtũ de facto ꝓceſſit.fac̃ qð no.ĩ.c.accedẽs.i.vt lite nõ cõ
teſta.no.ab.in.c.ſi qs pᷣſbyteroꝛũ.de re.eccle.nõ alie.ij.colũ.
¶ Libellum vbi neceſſario nõ concludit contra reum debet
immediate ꝑ iudicẽ reijci.no. Inno.in.c.i.de offi.vica.⁊ colli⸗
gitur ex.c.i.de depoſi. vbi no.ab.i.colum.
¶ QAibelli ineptitudo põt opponi poſt ſnĩam qð intelligo qũñ

eſt talis ineptitudo que nõ cõcludit ius agẽdi:nec ſuꝑ eo põt
certa ſentẽtia foꝛmari:ſecus qñ libellus eſſet ineptus ex nimia

generalitate. vt legit᷑ ⁊ no.in.c.abbate ſane.ð re iudi.li.vi.no.
ab. in. c. cũ dilecti.de einp.⁊ ven.i.colum.
