rõna bili nõ ſubſſtente.hoc in effectu Sclhᷣdit Zo. de lig. in. c.
ij. de ſpon. ⁊ in.c.i.de iureiur. de quo vide latiꝰ ab. in.c. dllecto
de pᷣben. pe.? vlti.col. ⁊ idẽ ab.in.c.i.de bis qᷓ fi.a ma.par.ca.
¶Statuta an pñt facere clerici inferioꝛes ſine ↄſenſu epᷣivl
ceriũ numerũ clericoꝝ ſtatuee.vide.. eccłia inferioꝛ.
¶ Statutũ an põt facere capłin ſen vniuerſitas ſine oſenſu
pᷣlati.vide.S.caplm põtſñne pᷣlato.
¶ In oib? caſibꝰ multũ arduis in ↄdẽdo ſtatuto debent ab⸗
ſentes vocari. ⁊ idẽ qñ ſtatutũ ↄcernit pᷣiudiciũ abſentiũ vt
no.glo. in qua ponunt᷑ tres caſus ſpales in. c.ij. de teſti. lib.
vi.⁊ qꝛ illi tres caſus ſunt fauoꝛabiles debẽt extẽdi p idẽtita
tem rõnis.de ↄfir.vti.vel inut i.in.c. cũ dilecta.vbi caſus exce
ptus a rla extendit᷑ ad aliũ caſum ꝓpter idẽtitatẽ rõnis. idẽ
glo. no. in. l.. (. de ↄduinde.a ſic inteiligit᷑ glo. c. i. de bis q̃ fi.
a ma.ꝑ.ca.⁊ ibi ab.iiij.col.vide.S.capłm põt ſine plato.
¶ Per ſecũdũ ſtaſſtũ tolłt᷑ pꝛimuʒ ſi in ſcdᷣo nulla fit men⸗
tio de pꝛimo niſi pꝛimũ hr̃et clauſulã derogatoꝛiã ad ſecũdũ
tũc em̃ opꝰ eſt facere mẽtionẽ de pꝛimo.ar.in.l.ſi qͥs in pn. ff.
de leg. iij. ⁊ in. c. nõ nulli.de reſcrip.ab.in.c. cũ acceſſiſlent. de

¶ Statutũ foꝛi ſeu loci vbi cã agitat᷑ dʒ in pᷣꝑatoꝛijs iudicij
fuari.vide.s.iudiciũ. v.in pᷣꝑpatoꝛijs.
¶Statutũ vł ↄſuetudo nõ põt tollere ↄſtitutionẽ q̃ ẽ indu
cta in fauoꝛẽ aĩaꝝ.peccãt em̃ in talibꝰ traſgreſſoꝛes.de maio.
⁊ obe. c. illud.no. Hoſti.⁊ e.in.c.cũ infirmitas. de pe. ? re.
¶ Statutũ ſeu ↄſuetudo in totũ abſoꝛbẽs ſeu tollẽs legiti⸗
mãà iure nature filijs debitã nõ vʒ ſi filij als nõ hñt vñ vinãt.
nã cũ talis ↄſuetudo ſeu ſta tutũ ſit ius ciuile illũ rigoꝛẽ rollit
eqtas iuris canonici cui eſt ſtandũij.vt. c. cũ bfet. de eo qᷓ du.
in ma.ſi aũt filij hñt vñ als viuãt vʒ ↄſuetudo ſeu ſta tutũ ĩ to
tũ abſoꝛbẽs legitimã:qꝛ ceſſat eqtas naturalis alimẽtoꝝ.eſt
oↄcdluſio ab.in.c.raynutiꝰ.de teſta.v.col.

Gtipulatio.

¶ Stipulatio alteri facta ð iure canonico vʒ ⁊ põt ex ea a gi
qũ veiba ſtipulatiõis dirigunt᷑ in ꝑſonã ſtipulati vtputa p⸗
mittis mibi ꝙ obſeruabis arbitriũ vel ꝙ ſolues talẽ pens g⸗
ti obſeruti.nã cũ hoc caſu naſcit᷑ naturalis obligatio. vt. l. i.
ff. de pac.rõne illiꝰpõt agi de iure cano nico.vt.c.i.ð pac, vbi
no.ab.⁊ in.c.dilecti.de arbi.

Sttilus.
¶ Stilꝰcurie eſt fuandꝰ.vide.s,curia. Itẽ ⁊ ſtilꝰ loci in que
pꝛudentiũ copia hr̃.vide ibidẽ V
¶PMꝛeter ſtilũ curie lr̃e impetrate pᷣumunt ſubꝛepticie.vide
S. le emanätes.
¶ Stil differt ab vſu vel ↄſuetudine. no, Jo. an. in nouella
in. c.fi de ↄſue.qi.circa fi.
Studium.
¶ Vbi pꝛincipłr qͥs ſtudet nõ ꝓpter lucrũ ſʒ ad illumiatiõeʒ
ꝓpꝛij ingenij ⁊ alioꝝ dũmõ debitis hoꝛis inſtet circꝗ diuina
ſtudere in diebꝰ feſtiuis ob reuerentiã deinõ eſt pctm̃ lʒ acceſ
ſoꝛie veniat lucrũ.ar.in.c.fi.de magi.⁊ in.c.cũ de diuerſis. de
pꝛiuile.li.vi.nam ſtudẽdo qͥs videt᷑ laboꝛare in vinea dñi. qd
maxime ꝓcedit in theologia ⁊ in iure canonico ad finẽ iuſti

cie adminiſtrãde. Itẽ in ſtudio bõ efficit ↄtẽplatit ⁊ ſubtra

bitura vanis cogitationibꝰ ⁊ vitat᷑ ociũ.de oſe. di. v. nunq;.
⁊ cauſatiue oꝛit᷑ ex ſtudio bongy: qꝛ a bſtrahit᷑ hõ a terrenis

iõ in diebꝰferiatis etiã ob reurentiã dei lʒ ſtudere.qð maxi

me ſuaden dũ eſt in iuuenibꝰ qͥ relicto ſtudio alijs voluptati⸗

bus ⁊ illecebꝛis intẽdũt qͥnimo ad eccliam vadũt vt videant

dñas poti q; deũ:⁊ ſic nihil eis pdeſt. no. glo.in.c.ð odi. xxiiij.
q. i. vt plene no. ab,. in. c.i.de feri.
¶ Studẽs in ſtudio ꝑticulari nõ vtit pꝛiuilegio ꝙ abſens iĩ

ſtudio frua?pᷣbende ꝑcipia t. vt. c. tue. de cleri. nõ reſ.⁊ ſufficit

ꝙ ſit ſtudiñ pꝛiuilegiatu ↄſtitutiõe ↄſuetudie vel ſpeciali pꝛi
8 ij

nilegio boĩs vel iuris vtin ſtudẽte in tbeologia ꝑ nquẽniſũ
vt. c. ſup ſpecuł.de magi.ſi tñ is qͥ lniam obtinuit ab epo non
in fraudẽ ad aliqð caſtrũ vel ↄferat rõne ſummi doctoꝛis vᷣł
ꝓpter guerrã ſeu peſtẽ qᷓ foꝛte viget in ſtudio generali nõ ba

bebit locũ tũc alleg.c.tue.qð tm̃ fraudibꝰvoluit obuiare.no.

Jo. an.poſt Hoſti.in alle.c.tue.de hac materia vide ab. in. c.
lʒ nobis. de pᷣben.ꝰ
¶ Exiſtẽtes in ſtudio cã ſcholariũ gaudẽt pꝛiuilegio eoꝛũdẽ
ex quo videt᷑ ꝙ bñficiũ ↄceſſum ſcholaribꝰ extẽdat᷑ ad exiſtẽ
tes ibi cã eoꝝ qͥ largo vocabulo pñt dici ſcholares.de qᷣ vide
qð no.in auẽ bĩta.ne fi.p pa.olligit᷑ jm ab.ex.c.i.de loca.
¶ Vlalet ſtatutũ ſen conſuetudo eccłie vt abſentes cã ſtudij
etiã ſine lnĩa pcipiãt fructꝰbñficioꝝ dũ tñ eccłia patiat᷑ gra⸗
ue detrimẽtũ in diuino cultu qꝛ tũcpoſſet reuocari.no.ab.i.c.

tue. de cleri. nõ reſi. ij. col.

¶ Studẽs canoniſta pᷣfert᷑ ceteris paribꝰtheologo vbi non
ſunt multi beretici eo qꝛ eccłia vniuerſalis nõ põt regi ſine iu
re canonico.vt in.c.i de ↄſang.⁊ affi.vbi hoc no. Hoſt. ⁊ no.
in. c. cũ ex eo.de elec.li.vi.⁊ no.ab.in.c.tue.de cle.nõ reſi.circa
fi.⁊ in.c.lʒ nobis.de pᷣben. „-
¶ Mepetẽtes ſeu diſputãtes in ſtudio debẽt ponere ↄcluſio
nes de dubio nõ de certo:qꝛ de certo nufꝰfructꝰ inde puenit
ſunt em̃ adinuẽte repetitiões ſeu Siſpnrariones vt iura claie
ſcant ꝑ exercitiũ ⁊ multiplicationẽ ingenioꝛũ:q: qð a pluribꝰ
q̃rit᷑:faciliꝰ inuenit᷑ xx.di.c.i.vñ papa ſepe deridet ↄſultatiõi
de certo ſeu indubio.vt in. c.cũ in iure.de elec.⁊.c.cũ ĩ iure.de
offi. dele. no. ab. in. c,de multa. de pᷣben.i.col.vide de hbacma⸗
teria.S.doctoꝛ. ⁊. S. ſcia. .
¶ Studioꝝ pꝛiuilegijs an gaudẽt ſcholares ĩ patria cõmo⸗
rantes. vel ſi gaudèt ſcriptoꝛes ſeu nũcij. vide no.xꝑ Bar. in
pꝛima ↄſtitutiõe.ff. veteris.S.illud vero. L

Gubtilitas.

¶ Subtilitas q̃ tẽdit ad decipiẽdos vel capiẽdos ſimplices

in iudicio ſeu extra repꝛobat᷑.vt.c.dilecti.i.de iud.xvi.q.i.ſi cu

pis. ſ illa q̃ tendit ad interpᷣtatiões iuris q̃ eſt rõnabilis ⁊ iu
ri ↄſentanea eſt neceſſaria. de feri.c. capellanꝰ.ſubtilitas ve⸗
ro q̃ ad veritatẽ eliciendã adhibet᷑ etiã in foꝛo aĩe ꝑmittit᷑ et
cõmẽdat᷑.vt.c.i.de pe.di.vi.ſubtilitas aũt irrõ nabilis q̃ tan⸗

„

tũ vult ſubtilizare ꝙ, non intelligat qͥs ſeipᷣjm ⁊ verũ puertit᷑:

bec repꝛobat.xlix.di.c.i.ab.in.c.dilecti.i.de iudi.iij.col.

¶ Subtilitas de iure canonico cõmẽdat᷑ in doctoꝛe. qð in⸗
tellige de ſubtilitate inueſtigatiua veritatis: nõ aũt deilla qᷓ
ducit ad ꝑniciẽ. iuxta illud Terentij. Sũmũ ius ſumma mali⸗
cia. no. ab.in.c.capellanꝰ.de feri.ij. col.

Gubiectio.

¶ Sup ſubiectõe põt agi nedũ gᷣ poſſidentẽ ipᷣam ſubiectio

nẽ. vt in. c. auditis.de pᷣſcrip.⁊.c.inter quatuoꝛ.de ma.⁊ obe.
ſʒ etiã ↄ ſubditũ cuiꝰ ſubiectio petit᷑.vt.c.fi.de cã poſ.⁊ ꝓpᷣe.
2. c. cũ inter. de re iudi.⁊ ibi Inno.⁊ põt ſubditꝰ vocani ad iu
diciũ pꝛo ſuo intereſſe.intereſt em̃ ſubditi nõ mutare dñm ſeu
aliũ ſuꝑioꝛẽ nõ cognoſcere.vt.c fi.de dilatio.⁊ qð ibi no.ab.
in.c. ſuboꝛta.Se re iudi.ab.in alle.c.fi.de cã poſ.⁊ ꝓpꝛie.
¶ Subiectiõis q̃ſi poſſeſſio ꝓbat᷑ ex pᷣſtatiõe cenſus aliquo
tꝑe certis vicibꝰfactæſi ſoluat᷑ in ſignũ ſubiectiõis.vt.c.fi.de
cã poſ.⁊ ꝓpꝛie.⁊ ſic reſtrin gſ dictũ Bal.in.l. ſolent. in fi. de
offi. ꝓconſul. indeterminata em̃ ſolutio arguit᷑ ⁊ certificat᷑ ex

circũſtãtijs.no.glo.in.l.cũ qͥd.ff.ſi cer pe.facit.c.illð.⁊ qð ibi

no.de pᷣſump.⁊.c.fi.de deſpõ.ĩpu.ſecꝰ aũt vbi ſolũ ꝓbata eſt

cenſus ſolutio:nec ſunt alie ↄiecture ſubiectiõis:qꝛ tũc nõ ꝓ⸗

batur ſubiectio nec poſſeſſio ipᷣius cũ ſolutio cenſus plura ſi
gnificare po ſſit.vt.c.recepimꝰ.de pꝛiui.⁊.c.qto.de cenſi.⁊.c.
i. e. ti. ⁊ alle.c.fi.de cã poſ.⁊ ꝓpꝛie.pbatio etem̃ eqͥuoca nõ rele
uat pbantẽ.vt.c.in pñtia.de ꝓba.ex ſola em̃ ſ olutiõe nõ pᷣſu
mitur ſoluens vaſallꝰ niſi aliq ptẽplatiõe ſoluiſſet.no. Bal.
in.l.cũ de in rẽ ver.ff. devſucap.in fi.⁊ ab.in alle. c.fi. de ca poſ.
⁊ ꝓpꝛie.
¶ Subditꝰan tenetur reuelare delictũ cõmittendũ cõtra ſu⸗
perioꝛem.vide.s.ſententia.
¶ Subditi poſſunt contradicere compoſitionẽ factaʒ a dño
in eoꝛum pꝛeiudicium.vide.s. compoſitio.

¶Subditoꝝ intereſt ne eoꝝ ſuꝑioꝛ ſeu pꝛinceps danoſumt

piudicialẽ legẽ vel ↄſuetudinẽ introducat.nalʒ oẽs nõ tãgit

actu:tãgit tñ habitu.vt.c.ſi.de pur.vul.⁊ hoc ſR ufficit. ſ. ꝙ no⸗
cere poſſit.vt.l.ab eo.ff.de ſta. li. facit.l.obſeruare.ff. de offi. ꝓ
cõſul.⁊ le.⁊ no. Pe.in alle.c.fi.de pur.vul.

Gubſidium.

¶ Subſidiũ charitatiuũ põt papa ſeu epᷣs ĩ ſua dyoceſ pe⸗
tere ⁊ exigere a ſubditis rõne publicevtilitatis.nã refectio id
circo de cõi fit:qꝛ vſum vtilitatẽq; cõem hʒ.ff.ne qͥd ĩ loco pu
blico.l.i.S.viaꝝ.⁊ ad idẽ qð in cõe oĩbꝰ ꝓfuturũ eſt neminilʒ
aliqᷓ rõne excuſari.C.de colla.in pꝛin.i..i.li.xi.nã ſicut id qð ce
dit in honoꝛẽ vel cõmodũ pꝛiuati dʒ eiꝰ impendijs expedire.
vt. C. de ſta. ⁊ yma gi.l.vt virtute.ff.de adul.ſi poſtulauerit.cir
ca pꝛin.⁊ de ero.mili.an.l.fi.ſic qð cedit in hbonoꝛẽ ⁊ cõmodũ
publicũ de publiqꝗᷓ ſumptibꝰ dʒ ſubleuari.ff.de fideiuſ.l.moꝛ⸗
tuo.ex qͥ. cau.ma.in integ.reſt.ait pᷣtoꝛ.in pꝛin.iũcta.l.ergo..
fi. e.ti. C. nemo ad ſuũ patro.ſuſci.vicos vel ruſti...i.li.xi.põt
quidẽ eſſe publica vtilitas hoſtiũ defenſio vt ſi aliqs potens
ſit grauis ⁊ moleſtꝰeccłie de cuiꝰ potẽtia graue dãnũ ſperat᷑
vt fiat.C. de agri.⁊ mãci.dñicis.l.fiſcalis.S.vlti.ſi ꝑ ſubſidiũ
põt faciliꝰ hoſtibꝰ reſiſti vt expendat᷑ in reficiẽdis valuis ci⸗
uitatis ſeu eccłie.C.de ĩmu.nemi.cõ ce.l.ij.li.xi.de pꝛiui.d omꝰ
au.l. abſit.de ope.pu.l.ad poꝛtus.⁊.l.omẽs. honoꝛ em̃ dñi ho
noꝛ vaſalli.auc.de defen.ci.S.i.⁊ ſi in bocvertit᷑ honoꝛ ergo⁊
cõmodũ ꝙ etiã in honoꝛe extim at᷑.ff.ſi qs ob.cã teſta.l. iulia
nꝰ. Itẽ vertit᷑ publica vtilitas ſi emit᷑ villa vel caſtrũ ꝓ eccłia
vel ciuitate.nã q;to pl&runt tales ſubditi:faciliꝰetiã onera q̃
incũbũt ſuppoꝛtabũt.C.de cõ mer.⁊ mer.l.i.de exac.tri.l.exa⸗
ctiones.ð pꝛiui.domꝰ augu.ł.ij.li.xi.hic eſt caſus.l.dicẽtis cũ
oẽs in cõi ſi neceſſitas exegerit ↄueniat neceſſitatibꝰ publiqꝗ;
obedire ⁊ ſubuentionẽ dignitatis celebꝛare.C. de naui.non
excu.l.i.in fi.li.xi.C. de ſuꝑindi.l..Oldr.ſuo ↄſilio. ciiij.vide
S.:aurxiliũ.⁊ vide.S.epᷣs poteſt ſtante cã.⁊ vide glo.⁊ doc.ĩ.c.
cum apoſtolus.de cenſi.S.pꝛohibemus.

Gubreptio.

¶ Subꝛep tio qᷓ ↄtinet᷑ in reſcripto plula ne Mcia Ztinẽtia ĩ
vno an vitiet reſcriptũ in totũ.vide.S.reſcriptũ ↄtinẽs plura
negocia.
¶ Subꝛeptio vitiat gratiam ⁊ litteras ipſo facto etiam ſi cõ
ſtat in tacendo factum alienũ ꝙ; impetrãs pꝛoba biliter igno
rauit.c.conſtitutus.⁊ ibi ab.de reſcrip.
¶ Subꝛ:eptio doloſa vel temeraria vel ex ignoꝛãtia ꝓcedẽs

an ⁊ qñ vitiet reſcriptũ quo ad foꝛmã ſeu in ꝑtẽ vel in totum.

vide plene ab.in.c.ſuper lr̃is.de reſcrip.⁊ vide.S.reſcriptum.
¶ Subꝛeptio an eo caſu quo vitiat litteras contentioſas vi
tiet ⁊ gratioſas.ibidem per ab.
¶ Subꝛeptio in litteris ad lites vel ad bũficia an vitiet gra
tiam vel pꝛo ceſſum.vide plene ⁊ no.per ab. in. dad audientiã
de reſcrip.⁊ vide.S.littere dicuntur.
¶ Subꝛeptio an ⁊ quando vitiet pꝛiuilegium pꝛincipis. In
no.⁊ ab.in.c.cum dilecta.⁊.c.ſuper litteris.de reſcrip.ab.in.c.
ad audientiam.eo.ti.circa finẽ.
¶ Q fit ꝑ ſub:eptõnẽ nõ ↄualeſcit ẽt ſi aduerſariꝰ ↄſentiat
vt golligit ex glo. ⁊ Inno. in. c. cũ olim. de re iudi. qꝛ ꝑ ſubꝛe⸗
ptionẽ littere ſunt nulle.vt.c.ad audientid.de reſcrip.⁊.cſi eo
tꝑe.eo.ti.li.vi.nã validitas nõ dependet ab adueri ario: ſed a
facto ſuperioꝛis.no.ab.in alle.c.cũ olim.v.col.

. BGubrogatio.

¶ Sub ðgatio qᷓ fit a iure in loco alteriꝰ rei q̃ res haberi nõ

põt ſapit naturã eiꝰin cuiꝰlocũ ſubꝛoga k. ſicut g nõ vz allena
tio rei litigioſe.vt.lfi.C.de litigi.ita nec vʒ alienatie rei equa⸗
lentis q̃ in locũ eiꝰſubꝛogat᷑.vt. c.eccłia.ij.vt lit.pen.⁊ ibiab.

vide.S. inſtantia cauſe appellationis. vide, glo, auc hodie.

C.de appella.

Gubſtitutio.

¶ Subſtitutio directa eſt illa ꝑ quã ſubſtitutꝰcapit heredita

tẽ ſine fa cto alteriꝰex diſpoſitioe teſtatoꝛis ita ꝙ nõ oʒ recur⸗
rere ad pꝛimũ heredẽ ſʒ adeũdo hereditatẽ efficit᷑ dñs.vt.l.cũ
beredes.ff.de a cq̃ͥ.poſ.nec ex tali directa ſubſtitutione detra

hitur qrta vt:c ñ pr.de teſta.li.vi,indirecta obliq ſeu pꝛetoꝛia

=,= LDn, lE„C„C„-----sbh

— — —.—

—, .-5- —— —

— — — —

1o,

vo
d
Pu
iß
dee
ire
tcir
oci
noz,
8
pot
ens
rat
Gii
c,
in⸗
ho⸗
or
hlia
clia
ri⸗
ch
ig
ſon
ige
ie

ſi
Ure

S

s
m.
an.
fi

n
tĩ

„JN
n⸗

titt
N
eo
ga

60
s
1
de⸗

i
.

z

4

eſt illa ꝑ quã hereditas eapit p manũ pꝛimi heredis ex eo qꝛ

nõ ſuccedit imediate teſtatoꝛi:iõ pꝛimꝰheres accipit quartã

per trebellianũ pꝛopter onera q̃ ſubijt pꝛimꝰheres ne fruſtra
ſit heres.in.l. pe. C. ad trebel.no. docto.ſignant abb. poſt gl.
in.c.raynutius.de teſta.
¶ Subſtitutiones quot ſunt ⁊ de natura ⁊ diuerſitate earũñ
vide pleneꝑ glo. ⁊ ab.in alle.c.rapnutiꝰ. vbi vide qñ ſubſtitu
tiones directe obligant᷑ ⁊ trabunt᷑ ad fideicõmiſ. ⁊ vide per
Jo.an.⁊ DOñicũ ĩ.c.ſi pr de teſta.li.vi.2 ꝑ bar.ĩ.l pᷣcibꝰ.C. de
ipu.⁊ alijs ſub. ⁊ ꝑ eñ in.l. cẽturio.ff. de vulga.⁊ pupil.ſubſti.

Gucceſſor.

Succeſſoꝛi fit iniuria ſi nõ ↄcedit᷑ ſibi pꝛiuilegiũ etiã ꝑſo

ale pᷣdeceſſo:is.vt no.glo.fi.in.c. bone.ij.de poſtul.pᷣla.ex q̃
colligit ab.ꝙ ſi fundus vel res emphiteoticaria reuertitur ad
eccliam vaſallivel ꝑ moꝛtẽ emphiteote ꝙ pᷣlatꝰ poterit ꝑ ſu⸗
perioꝛẽ cõpelli ad reuocationẽ ſeu ↄceffionẽ quã habuit de
functꝰ.qð ẽveꝝ ſi pᷣlatꝰvelit rẽ illã extraneo oↄcedere.ſʒ ſi vult
retinẽ penes eccliam B poterit.ab.vbi.S. ⁊ ĩ.c.ĩ pñtia.ð ꝓba.

¶Succedit filius naturalis patriĩ duabus vncijs.vide.S.

fillius.vbi dicitur ꝙ filius pꝛeſ byteri in nullo ſt uccedit patri.

¶ Succeſſoꝛ in pꝛelatura an poteſt agere de iniuria facta pᷣ⸗
lato pꝛedeceſſoꝛi.vide.. iniuria.

¶ Succeſſio ſi deſnat in regali ſucceſſione quia non reperi⸗

tur aliquis de domo regali quid ſit faciendum.no.ab.in.c. 13

ex ſuſcepto.de foꝛo competenti. o — —Z
¶ Succeſſoꝛ in dignitate vł offi.an ſuccedit in cõmiſſiõe ſeu

delegatione facta ſub noĩe dignitatis vel ſub noĩe ꝓpꝛio vel

appellatiuo:vel quid de legato vel de vicario. vide nota bi⸗
liter ad plenum in. c. quoniam abbas.de offi. delega. per ab.

¶ Succedit femina in comitatu vel regno ex conſuetudine

⁊ an ſuccedit in feudo vel in pꝛimogenitura. vide.S. femina.
¶ Ercluſa femina a ſucceſſiõe ꝑ legẽ vel ſtatutũ vl ałs exclu
ſi cenſent in gradu ſeqᷓntes tanqᷓ; excluſo ſucceſſiõis pncipio
a quo ee ius ſuccedendi deriuat᷑.nã femina excluſa a
feudi ſucceſſiòẽ excludit᷑ filiꝰ ex ea q;q; maſculus ⁊ potẽs ad
dñm feudi iuuandũ.vt in li. feu. q.feu.da.poſ.c.i.ex quo infer
tur ꝙ ius excludẽdi filias a ſubſtiturione facta filijs ꝑ verbũ
ſine liberis reſtringit᷑ ad maſculos ⁊ ex linea maſculina deſcẽ

dentes non ad maſculos ex femina qᷓ vitiũ oꝛiginisa femina

trahere cenſent᷑. ⁊ hoc de euidẽti liq̃t volũtate defuncti ſe vo
luiſſe ſucceſſionẽ ſuã reſtringere a d lineã a gnatiõis ne ad ex⸗
traneos hẽditas euaget᷑.vt.li.i fi.¶. de di.inſerij.no.anto.

de butrio in ſuis ↄſilijs ↄſilio quod incinit recte deciſum eſt.

¶ Succeſſoꝛ vniuerſalis non pꝛeſcribit ſi defunctus habu⸗
it malam fidem.ſecus de ſin gulari. vide.S.pꝛeſcribere nõ po⸗
teſt de iure cinili.⁊ vide.S.pꝛeſcriptio.ver.heres.
¶Succederène debeat illegitimus cum legitimis: quid ſit
fiendum vide.õ.mat er.
¶Succedere non debet aſcendentibus filius legitimus cuʒ
natus eſt ex patre illegitimo.vide.. filius licet.

¶ Contra ſucceſſoꝛeʒ an poteſt agi interdicto vnde vi. vide

S.reſcnptum. ver.per reſcriptum. cum ſe.
¶ In regno non ſuccedit E electionẽ de ↄſuetudine ſʒ fil re
gũ ſuccedũt patribꝰ⁊ ceſſat hodie electio.no.glo.vij.q.i.c.de
niq;.⁊ qð hr in li. feu.ti.de feu.nõ alie.c.imꝑialẽ.S.pᷣterea.licʒ
de iure antiquo ſuccedebat᷑ ꝑ electionẽ.qð bʒ locũ in imꝑato
re.no.glo.in.c. moyſes.viij.qi.⁊.c:venerabilẽ.de elec. no. ꝗp.
in.c. lʒ.de voto. „„.
¶ In regno ſuccedit flius pꝛimogeniti ⁊ non patrùus. vide
8.regnum. ver. in regno pꝛoueniente.
¶ Succeſoꝛ in dignitate põt reuocare male alienata ꝑ pᷣde⸗
ceſſoꝛẽ. vt eſt tex. in. c. epi. de re. ec. non alie.⁊ pᷣlatũ reuocan
tẽ male alienata nõ põt aliqͥd opponi:qꝛ nõ obſtat exceptio
defectꝰ dñi.nã ſufficit pbare ill rẽ fuiſſ. e in bonis ecclie ⁊ ma
le alienatã ꝑ pᷣlstũ:ałs difficilimũ eẽt dñ iuz pbare. vt. c. ſepe
de reſti. ſpo. z.l.iubemꝰ. C. de ſacroſan.ec.no.ab.in alle.c. epi.
¶ Succeſſoꝛ dʒz reuocare alienationẽ vel ꝑmutationè in caſu
nõ ↄceſſo incõſulte factã ab anteceſſoꝛe.vt tex.c.ij.de reꝝ per
mu.djr em̃ ꝑmutatio incõſulte facta qñ nõ eſt facta in caſu li
cito. qͥ caſus liciti noĩant᷑ xij.qij.in ſumma.⸗ in. c. i. de reꝝ ꝑ⸗
mu. idem ſi non obſeruatur ſolennitas. de qua in.c.ſine exce⸗
piione.xij.q.ij. ⁊ in cr iide re ec. nõ alie. li. vi no. ab. in alle. c.

*

„ -

ij. de rex permu. ⁊ vide ibi glo.
C Ut Pltio.
¶ Suſpecto de dilapidatiõe dʒ in pꝛincipio interdici oẽ ge⸗
nus alienatiõis ꝑ.c.fi.de accu.no.archi.in.c.vulterane.xij. q.

ij.?⁊ doc.in.c. ʒʒ bely. de ſimo.qdð q̃liter inkelligat qliter dʒ ꝓ
cedi vide plene ꝑ ab.in.c. venerabilis. de offi. dele.

¶ Suſpecto non cenſetur pꝛinceps ex certa ſcientia ca uſam

committere. vide.S. pꝛinceps non cenſetur.
¶ Suſpitio qñ ẽ factũ notoꝝũ nõ bʒ locũ.vide.&. recuſatio.
¶ Suſpitio in ſurgit contra aliquem ꝙ ſit impudicus 2 ma⸗
lus.vt. S. ſuſpitio. L
Gupplicatio.
¶ Supplicatõ eſt qᷓdã benignitas ſuꝑioꝛis ꝑ quã detractat
oĩa q credit male acta ⁊ eqᷣpollet appellatiõi.vt. c.ex lr̃is de
in integ. reſti. vel ſic ſupplicatio eſt quedã pᷣcis poꝛrectio fa⸗
cta pꝛincipi ꝑ quẽ ex quadã benignitate ſi uꝑioꝛ reſtituit ſup
plicantẽ aduerſus ſauĩam ) quã nõ cõpetit remediũ oꝛdĩariñũ
vt ꝓbat᷑ ꝑ no.ĩ auqq ſupplicatio. C. de pci. ĩpa. offe. ⁊ in.l. vni
ca. C. deſoffi. pfec. Pꝛe. ⁊ aꝑ in alle.c. ex lr̃is.

¶ Supplican põt a ſnĩa qtũcũq; in reſcripto appellatõ ſiit
remota. nã iſta ſunt duo remedia ſeꝑata quoꝝ vnũ eſt oꝛdia

riũ:aliud extraoꝛdinariũ.iõ ad remotionẽ vni⸗ nõ ſequit᷑ re⸗

motio alteriꝰ. vt.c.ij.de tranila.pᷣla.eſt tñ notandũ ꝙ ſoliꝰ pn
ſoli?p

—

cipis eſt ad mittere ſupplicationẽ g ſnĩa m:qꝛ ſi ꝑ ſupplicatio
nẽ retractat᷑ ſnĩa pᷣiudicat᷑ iuri alteriꝰ qð inferioꝛ a pᷣncipe fa
cere nõ põt.vt.l.ij. C. q̃ ſen.ſine ap.reſ cin. nõ po. ⁊ in.l. moꝛis
ff. de penis.⁊.c.ĩ l̃is.⁊ qð ibi no. de offi. dele. no. Inno. ⁊ ab
in.c.ex lr̃is.de in integ.reſti.⁊ in.c.tum ex lr̃is.e.ti. 5
¶ Supplicatio ad pꝛincipẽ nõ ĩpedit executionẽ ſnĩe cũ ſup
plicatio non ſit remediũ iuſticie ſʒ fundat᷑ ex mera gra pꝛinci
pis. dʒ tñ dari cautio de reſtituẽdo rẽ ſ ſupplicãs obtine bit
in cã.vt.c ex Iris.de in integ.reſti. auc.q̃ ſupplicatio.C. de pᷣ
ci. Pa. offe. ab. in. c. ſuſcitata. in fi. de in integ. reſti.ſis g cautꝰ
vt ibi no.ab.ꝙ ſnĩam pꝛincipis potiꝰintẽdas Ein in teg. reſt.
i; ꝑ ſupplicationẽ. MVã
Guſpenſus.
¶ Suſpenſus an 2 qñ poſſit exercere ea q̃ ſunt inriſdictiõis
vide plene ꝑ ab.in.c,cũ dilectꝰ.de ↄſue.vi.col. cũ ſe.
¶ Suſpenſus ab officio ⁊ bñficio vł ab altero im̃ an poteſt
agere iure ppo ꝓ ſpũalibꝰvel tꝑalibꝰz an repellat᷑ ab electio
ne vel ab alijs actibꝰ. plene ꝑ ab. in. c. aplłice.de exceptiõibꝰ
¶ Suſpenſo an eſt ſubuenienduʒ ne cogatur mendicare.vi⸗
de.S. excõicatio non eſt ꝛc᷑. l
¶ Suſpẽſo petitoꝛio an ⁊ qñ põt actoꝛ vel reꝰtrãſire ad poſ
ſeſſoꝛiũ.vide late ꝑ ab.i. c.paſtoꝛa l.de cã poſ.⁊ ꝓpe. xiij. col.
¶ Suſpẽſus ad tpᷣs ſtatim finito tꝑe redit ad eccłiam⁊ finit̃
ſuſpẽſio.vt.l.puto.ff.d e poſtu.ſecꝰñ ſit ſuſpenſus quouſq; ſa⸗
tiffaciat:qꝛ tũc neceſſaria eſt ſpãlis abſolutio etia poſt ſatiffa
ctionẽ.ij.q.i.c.pꝛeſ byter. rõnẽ diuerſitatis videꝑ Inno. in. c.
cũ bone.de eta.⁊ q̃li ⁊ meliꝰ per eũ ⁊ ꝑ Hoſt. i. c. ſic, de coha.
cle. ⁊ mulie. àà .
¶ Suſpenſus vel excõicatꝰ ꝑdyrãs ꝑ annüũ in fu ſpẽſiõe vel
excõicatiõe dʒ ſpoliari ꝑ ſnĩam oĩbꝰ bñſicijs ⁊ foꝛte ſine ſnĩa
admonitiõis dʒ ſpoliari.vt.c rurſus.:.c, quicũq; xi.q iij. no.
Inno. in. c. cũ bone. de eta. ⁊ quali.
¶ Suſpenſio ſi eſt facta Pꝛopter contumaciam poteſt tolli ꝑ

inferioꝛem a papa exquo papa non reſeruauit ſibi abſolutio

nem.ſicut dicimus in excommunicatione a canone lata.vt in

chuper. de ſen. ercõ. nam eadem eſt ratio in vtrac. arg. in. c.

exlitteris. de conſti.⁊ quod no. J nno.in.c.i.de exceſ.pꝛela.ſʒ
ſi ſuſpenſio eſt lata pꝛopter deſctum non poteſt inferio illa
tollere niſi in caſjbus in quibus poſſet diſpenſare.⁊ eſt ratio
quia pena appoſita pꝛopt er delictum intelligitur perpetua.
vt in.l.ſeruus.C. de penis.⁊ ſic intelligitur quod no. glo. in. c.
cupientes.S. ceterum.de elec, li, vi.⁊ in clemen,i, de heteti.no.
ab. in. c.ij. de ſolutionibus.

¶ Seaquuntur additiones domini Audouici de campis ad
pꝛecedentem litteram. S. KR B

8 iij

Acerdos. .

ſH De poteſtate ſacerdotũ ⁊ q̃liter ſũt ſucceſſoꝛes
apoſtoloꝛum.no.plene ab.de ſumma trinitate.

¶ Sacerdos eſt nomen dignitatis bonoꝛis.

ab. in. c.ſi ſacerdos.de offi.oꝛdi. S
¶ Sacerdotium eſt maius q; imperium.⸗ buius rationem
vide per ab.in.c.ſolitc.de maio.⁊ obe.

2„

¶ Hulla dignitas ſecularis eſt imilis ſacerdotio.no.ab.in
c. ſtatuimus.eo dem titulo.

„ —

¶ Sacerdotes qͥ ſunt ĩ pctõ moꝛtali an poſſint alios abſol

uere: æ an eoꝝ ofones pſint. ⁊ q̃liter mali ſacerdotes pꝓpbeta 5

runt. vide elegant᷑ ꝑ ab. in. c.i. ⁊ in ru bꝛica de vita ⁊ ho. cleri.
¶ Sacerdos non cogitur habere clericuʒ ſi bona eccleſie nõ
fufficiun tꝛals ſic.notabiłr ab. in. c. quiſq;. eodem titulo.
¶ Sacerdotes quomo do committunt adulterum. ab. eodẽ
titulo.in.c.vt clericoꝛum.
¶ Sacerdotes an emittant expꝛeſſum vel tacitumvotum cõ
tinentie. no. ab. in. c. cum olim. de clericis coniugatis.
¶ Sacerdotes an de fructibꝰ bñficij poſſnt alere filios ille⸗
gitimos ⁊ vxoꝛẽ.no.ab.in.c.cõiusatus.de conuer. coniuga.
¶ Sacerdos an poſſit deponi ex inſ ufficientia. vide ab.in. c.
fina.de celebꝛatione miſſarum.
¶ Sacerdos an liberetur a patria poteſtate. no. ab. de ſen.
excõi.c.cum voluntate.
¶ Tria ſcandala veniunt ex publico crimine ſacerdotis.no.
ab. in. c.ſignificaſti.de adulte.

Galina.

¶ Que dicat᷑ eſſe ſalinaria. vide ab.in.c.nouimꝰ. de vb. ſig.

Galuuſconductus.

¶ Qui hʒ ſaluũcõductũ bʒ eñ nõ ſolũ veniendo ſed ſtando
⁊ redeundo.no.ab.in.c.quia diuerſitateʒ.de conceſ. pꝛeben.

Gaccus.

¶ De hoc vide.S.in additionibꝰ ad lr̃am. M.in vx. pmiſſio.

GSiciſma.

¶ An ſciſmaticus poſſit eligi ⁊ an incidẽs ſit hereticus. no.
ab. in.c.quia diligentia.de electione.
¶ Aſciſmatico non debent recipi aliqui oꝛdines nec aliqð
ſacramentum.no.ab.eodem.c.
¶ Qui dicantur eſſe ſciſmatici ⁊ an valeant geſta per eos ſi

2

ue ſint tempoꝛalia ſiue ſpiritualia.no.ab.in.c.i.de ſciſma.

Gcientia.

¶ De ſcientia certa vide.s.in additionibus ad litteram. C. ĩ
ver.certa ſcientia.

OScholaris.

¶ An ſcholaris qͥ diuertit ſe a ſtudio gaudeat pᷣuilegio ſcho
larium.no.ab.in pꝛohbemio. =
¶ Scholaris ſtansen ſtudio an contrabat ibi domicilium.
no. per ab. in pꝛsohemio. o
¶ Schholaris pꝛo cõtractibus alibi contractis an poſſit cõ
ueniri in loco ſtudij.no.ab.in pꝛohemio.
¶ Scholares an faciant vniuerſitatẽ appꝛobatã ita ꝙ poſ
ſint ſibi eligere rectoꝛẽ.no.ab.in.c.quia in cauſis. de pꝛo cur.
¶ Si tres vel quattuoꝛ ſcholares conueniant in vna domo
an poſſinꝭ facere collegium.ab.eo.c.
¶ Parenies debent mittere ſcholares ad ſtudia liberos do
ciles mente aptos quibus natura non repugnet ne ſe vexent
inaniter.no.ab.in.c.ſuper ſpeaula.de magiſtris.
¶ Scholaris infra quinquenniuʒz bene ſtudendo debet eſſe
pꝛouectus.no.eo.c.per ab.
¶ Be rectoꝛe ſcholariñ ⁊ an faciãt vniuerſtatẽ: ⁊ an rectoꝛi
eis bẽat iuriſdictionẽ ⁊ qñ cogſcet᷑ an vniuerſitas clericoꝛũ
ſit eccłiaſtica vel ſecłarl.no.ab.in.c.cũ ab eccłiaꝝ.de of. oꝛdi.

BcCriptnura.
¶ Sqriptura in qᷣbꝰ ca ſibꝰrequinit᷑.vide ab.i.c.ſicut.de ꝓba.
¶ Scriptura vbi requiritur ⁊ non interuenit ad pꝛobandũ

actum requiruntur quinq; teſtes.no.eo.c. .
¶ Scriptura an requiratur in actibus iudicialibus crimina
ſibus vel ciuilibus.no.ab.in.c.quoniam.de pꝛoba.
¶ Quãdo actus celebꝛatus ſine ſcriptura redigitur ad eter-
nam rei memoꝛiam in ſcriptis an tunc ſit pars citanda.vide
ab. in. c. albericus.de teſtibus. .
¶Sqiptura qũ eſt ꝑdita ⁊ teſtes ſunt q̃ nõ fuerunt in actu
Hi bñ viderũt ſcriptura:qualiter fiet publicatio ad eternaʒ rei

memoꝛiã ⁊ qui ſunt vocandi.vide per eundem dñim ab. eo. c.

¶ Scriptura que dicatur eſſe autentica ⁊ que ſaciũt ſcriptu
ram autenticam ⁊ qualis dicatur ⁊ de materia ſcripture pꝛi
uate.no.ab.in. c.i. .ij.de fide inſtrumentoꝛum.
GNuid iuris de pꝛoducente ſcripturas cõtrarias. vide ab.
iu.c.imputari.de fide inſtrumentoꝛum.

Gedes unacans.

¶ Sede vacante capłim nõ ſuccedit pᷣlato in his q̃ ſibi cõpe

tunt rõne ↄſuetudinis introducte gᷣ ius cõe:nec in his q̃ fue⸗/
unt gratioſe pᷣlato ↄceſſa.vide ab.in.c.ſcriptum.de electiõe.
¶ Sede vacãate põt papa dare ecclłie gũalem viſitatoꝛẽ. põt
etiã dare caplm in eccleſijs ꝑtinẽtibꝰ ad collationẽ epi.⁊ idẽ
põt epᷣs ĩ bñficijs reßuatj pape.vide ab..c.cũ nobis de elec.
¶ An remoto pꝛelato pꝛopter malam ad miniſtrationẽ ſuc⸗

cedat capłm vel conuentus vel an detur adminiſtratoꝛ.vide

ab. in. c. per inquiſitionem.de electione.
¶ Sede vacãte quis poteſt facere capłim. vide.S. in additio
mibus ad litteram. Z. in ver. capłm.
¶ Vlacante eccłia cathedrali vel cõuentnali ſuccedit capłm
vel conuentus.vide ab.in.c.de his.de maio.⁊ obe.

¶ Sege vacante non debent agitari in iudicio cauſe eccłie.

vide ab.in.c. cum veniſſent. de in integ. reſit.
¶ Sede vacante non curiit pꝛeſcriptio cõtra ipſam eccleſiã.
no.ab.in.c.auditis.eo.ti.

¶ Sede vacãte lʒ capłm nõ poſſit ↄferre bãficia:tñ illa põt

cõmẽdare vſq; ad aduentũ ſucceſſor viqe ibida es bbatẽ.
¶ Sede vacãte in quibus caſibus capłm ſuccedit.videab.
in.c ad abolendam. de hereti.

BGigillum
¶ De ſigillo furtiuo vel adulterino vide ab. in. c. iij. de pba.
¶ An credatur litteris ep̃i ſigillatis vel alteriꝰoꝛdinarijvel
an plus credatur inſtrumento. vide abb. in. c. poſt. de pꝛoba.
¶ An credatur r̃is iudicis delegati ſigillatis. vide ab. eo. c.

¶Sigillum quale debet eſſe ad hoc vt fideʒ faciat.vide ab.

in. ceij. de fide inſtru. .
¶ An ſufficiat ſigillum appoſitum in carta an vero ſigillãs
debeat expꝛimere qualiter ſuum ſigillum duxit apponenduʒ
vide per ab.eo.c.fi.

¶ Sigillare an poſſit quis cum ſigillo alieno ⁊ an tunc de⸗

beat erpꝛimere.vide per ab.eo.c.ij.
¶ Sigillare an poſſit eps cũ ſigillo capituli.vide ab.in.e.c
I¶ Degillo appoſito in cedula vacua vide per ab. eodẽ. c.
hj. de fide inſtrumen.
¶An in contractibꝰ aliarũ perſonaꝝ poſſit apponi ſigilluʒ
epᷣi ad maioꝛem cautelam.vide ab.in.c. ij. de fide inſtrumen.
¶Sigillum quando dicatur ſuſpectum ⁊ que faciunt ſigillũ
ſuſpectũ.no.ab.in.c.inter dilectos.de fide inſtrumen.
¶ Sigilla cardinaliũñ ſunt ſigilla autentica. vide ab.in. c.
ſuper. d fide inſtrumen.
¶ Quid ſi ſigilluz ex quo littere ſunt ſigillate negatur eſſe ſi
gillum. vide per ab.eo.cc ſuper. , 2ð
¶ Sigillum capituli an dicatur eſſe autenticum. dide ab. in
c.ſignificante. de appella.
¶ Sigilla ſi ſunt duo deſtinata ad diuerſos actus non po⸗
teſt ſigillari cũ ſigillo vno ad actũ non deſtinatũ niſi expꝛeſſe
dicatur ꝙ in defectu ⁊c. vide no.per ab. e.c. ſegnificante.
Sigilla que dicantur eſſe autentica. vide ab.in.c. cum dile
cus. de fide inſtrumen.
¶ An per ſigillum pꝛobetur ꝓcuratoꝛiũ.vide ab.in.c.ſ quo
rundam.de ſolutio.
¶ De ſigillo impꝛeſſo in cana va cua.vide eo.c.⁊ quid ſitra
ditur ſigillum vt ſigillet quando voluerit.vide plene ab. in. c.
ij. de fide inſtrumen.

— .,– — — — — —

—.— r – -– — —

— –

— —

—.

— r— —

pe
le/
de,
öt
de
ee.
c,
ide

ſo

che.
ſi.

hoͦt
te.
ab.

n
n

Sindicus.

te.vide ab.in.c.fi.de pꝛocura.⁊.(.i.de ſindico.
¶ AÄn ſindicum conſtitutum perabbatem 2 capitulum poſ⸗
ſit ſolus abb as reuocare.no.ab.in.c.vnico.de ſindico.
¶ Supꝑioꝛ ex officio dʒ puidẽ eccłe⁊ pijs loc.ð findi.ab.e.c,
¶ Sindicus ecdeſie poteſt eſſe laycus.ab.e.c.

¶An ſolus epiſcopus poteſt conſtituere ſindicũ vel an de⸗

beat facere cũ conſenſu capituli. vide ab. plene.e.c.
¶ An capitulũ conſtituat ſindicũ ſine epiſcopo.vide per ab.

„

in.ciin pertractandis.de iura.calum. de iudi.c.clerici.

Gimbolum

¶De habentibus ſymbolum vide per ab.in.c.pꝛeſentata.

de teſti. ⁊ in. c. cum iohannes. de deci.

Himile
¶ Mullum ſimile eſt idem. vt in.lꝙ nerua.ᷣff depon.
¶ Similia q dicãt.vide ab.in.c.cũ venerabilis.de excep tio.
¶ An ſit bonum argumentum a ſimili ⁊ in quo debet eſſe ſi⸗
militudo: vide no.per ab.in. cquemadmodum. de iureiuran.

Golidus.

¶ De ſolidis ⁊ aureis qualiter accipianturin iure? quanti
ſolidi faciunt libꝛã auri.vide ab.in.c.ↄquerente. de offi oꝛdi,

SGinodus.
¶ An clericiteneant᷑ venire ad ſynodũ ⁊ qualiter. vide ab.in
ciꝙ ſuꝑ bis de maio.⁊ obe.⁊ no.de ſynodo ĩ.c.oſius.de elec.
⁊ an abbates ⁊ religioſi teneanturvenire ad ſinodum.ibidẽ.
Subgiti Ntenentur venire ad finodũ qñ notoꝛium eſt
ꝙ ob iniũſtam cauſam̃ fit congregatio.ab.eo.c.ꝙ ſuper his.
¶ Synodus quid ſit.vide ab.in. c fi. de pꝛeſ. crip.⁊ vnde di⸗
catur.vide.c.i.de cleri.non reñ.
¶ Synodus debet teneri ſingulis annis.vide.. in additio
nibus ad litteram. C. in verbo conſilium.
¶ De ſynodatico iure ⁊ quid exigi poteſt ꝓ ſinodo.vide ab.
in. c cum olim. de cenſi.
¶ Abbas exept? an teneat᷑ vẽire ad ſynodũ ⁊ qͥd ſi habet ibi
certã ſedẽ ⁊ turbet᷑.vide plene ꝑ ab..c. cũ capella. de pꝛiuile.

HBHoocletas.
¶ In dubio qñ vnꝰ ponit pecuniã ⁊ alt operã videt᷑ ↄuẽtũ
vt lucm ſit cõe vide ab.in.cꝑ vr̃as.de dona.inter vir. ⁊ vxo.
¶ An poſſim tradẽdo pecuniã ↄtrabẽ ſocietatẽ vt pecunia
ſalua remaneat ⁊ lucrũ diuidat᷑.vide ab. c. nauigãti. de vſu.
¶ Pꝛopter bonũ ſociũ conſeruat᷑ malꝰ. vide in teſte in no⸗
tario in minoꝛe.⁊ plura exempla vide per dñũm Geoꝛ.nattã.
in ſolenni repetitione.c,q;uis.de pac,li.vi.colla. cxvij.
¶ Societas tũc ẽ equa qñ lacra ⁊ dãna ſũt eq̃lia.vide ibigẽ.
An domus cõis pꝛopter delictum ſocij debeat tota confi
ſcari.vide per ab.no.in,.c.quia ſuper.de pꝛiuile.

¶ e ſoꝛte qualiter ſoꝛs põt eſſe bona ⁊ mala.nã nlura ſoͤ⸗
te dirimuntur nõ tñ dʒ fieri cñ diuinatiõe ⁊ cũ mala arte.nã
lllud eſt ꝓhibitũ.vide optime ab.in.c.i.de ſoꝛtile.⁊ ibi vide ꝙ
etiam iudet ſecularis poteſt cognoſcere contra ſ. oꝛtilegos. 2
eſt locus pꝛeuentioni.

¶ Mes furtiua non debet inquiri ſoꝛtilegio,no. ab. in, c. ex te
noꝛe. de ſoꝛtilegijs.

Speculator.

¶ Auctoꝛitas ſpeculatoꝛis eſt magna.vide ab. in.c. ſuſpitio
nis. de offi, delega.

Spectare.

¶ Fruſtra ſpectatur euentus cuius effectus nullus eſt, abe in

¶ Si ndicus iurat de calumnia non pꝛocuratoꝛniſi babeat
ſpeciale mandatum. vide ab.in.c. quia in cauſis.de pꝛocura.
¶ An in ↄſtitutõe iudicij reqͥrat᷑ decretũ vel auẽtas ſuꝑio⸗
vide ab.in.c.fi.de pꝛocura.in.c.vnico.de ſindico.⁊ ibi latius.
¶ An in ſindicatu debeant nominari omnes de vniuerſita⸗

c, cum contingat.deoffi. dele.

„ OHSoponſalig.

¶ Sponſalibus etiã iuratis poſſunt partes impune renũ cia
re.ab.in.c.pꝛeterea.de ſpon. ⁊ an poſſint ſe quitare ex quadã
tolerantia. vide per ab. eo. c.
¶ Spõlalia an poſſint eſſe cũ infante.vide per ab.in.c.iuue
nis.eo.ti.⁊ an ꝓxima ſeptennio poſſit ↄtrahere ſponſalia.vi
de per eundẽ in.c. gemma.eo.ti.⁊.c.i.de deſ pon. impube.
¶ Sponſa poteſt diſcederea ſponſo ſi ſponſus alibi mutat
domicllium. no. ab.in.c.deilli. de ſpon.
¶ Spõſa ꝑ qntũ tps tenet᷑ expectare ſpõſuz abſentẽ. ab.e.c,
¶ An iudex ſecularis poſſit compellere partes ad complen⸗
dum matrimonium. vide plene per ab.in.c.ex litteris.eo.titu.
¶ Si pater pꝛomittit ſponſalia pꝛo filia videtur pꝛomittere
ſe fa cturum curaturum.ab. eo.c.
¶An ſponſi poſſunt compelli ad conſumma nduʒ matrimo⸗
nium.no.per.ab.in.c.ex litteris.de ſpon.
¶ Qñ ſpõſa venit ſeq̃ſtranda.vide ꝑ ab.i.c.cñ locũ.de ſpõ.
¶ Sipoſt ſponſalia ſequatur copula eſt matrimonium pꝛe
ſumptum.a b.in.c.veiflens.⁊.c.is qui.de ſpon.
¶ Vlerbum de ſpoaſo poteſt congruere etiã de matrimonio
futuro vel pꝛeſenti.ab.eo.c⸗
¶ Sponſalia an diſſoluantur per ingreſſum religionis etiã
iurata.no.per ab.in.c.commiſſum.de ſpon.
¶An ↄtrahentes ſponſalia per verba de futuro poſſint co
gi vt matrimoniũ cõtrabant.vide ab.in.c.requiſiuit.de ſpõ.
¶ Si ſponſa de futuro recipit iocalia a ſponſo ⁊ oſculat᷑ am
p lexando eum:an dicatur matrimoniuʒ pꝛeſu mptũ.vide no.
per ab.in.c.fi.de ſpon.
¶ An per tranſductionem ſponſe ad domuz ſponſi dicatur
matrimonium pꝛeſumptum.no.ab.e.c,ſi. MU
¶ Sponſalia contrahit pater pꝛo impubere:pꝛo pubere nõ
niſi conſentiat.no. ab. in. c.i.de deſpon. impuberum. B
¶ Puella in vndecimo anno poteſt cognoſci⁊ cõcipere vt
no. a b.in.c continebatur. de deſpon. impube.
¶ Sponſalia de futuro quattuoꝛ modis dicuntur. ab. in. c.
duobus,. de deſpon. impube.
¶ Sponte cognita licet inuita deſponſata non auditur. no.
ab.in.c.ſuper.qui matri.accu.poſ.

GSportule.
¶Quid ſint ſpoꝛtule ⁊ quid exigitur pꝛo ſpoꝛtulis an indi⸗
ces oꝛdinarij vel delegati curie ſpiritualis eas exiga nt. vide
per ab:in.c.cum ab omni.de vita ⁊ bone. cleri,

.— Statim. H
¶ Quando aliquid debet fieri ſtatim intelligitur ſummarie
⁊ ſine oꝛdinario pꝛoceſſu.ab.in.oiquia pꝛopter. de elec.

Stipulatio.
¶ An per pꝛocuratoꝛem acquiratur actio dño ſine cefſiõe ex
ſua ſtipulatione.vide ab.in pꝛohemio.⁊ quid de nuncio.
VStipulatio an acquiratur nobis per notaniſi. vide ab. vbi
v.in pꝛohemio. L
¶ Stipulari an poſſit arbiter ⁊ an nodls acquiratur ⁊ quid
de rectoꝛe parrochiali.no.ab.ineo.pꝛopemio.
¶ Stipulari an poſſit iudex pꝛo pꝛiuato.vide ab.in.c. ad re
pꝛimendam. de offi.oꝛdi. “
¶ Stipulari an poſſum alteri:⁊ quid de iure canonico: ⁊ an
ſaltem vt negocioꝛum geſtoꝛ poſſim capere obligationem al
terius.vide ab.in.c.conſtitutus.de pꝛocura.
¶ De ſtipulatio ne rem tradi rem dan velfieri deacto. vide
ab.in.c.cum iohannes.de fide inſtru.
