accipiat ſecundum ⁊ videatur renunciare pꝛimo ⁊ etiã con⸗
ſenſus patronoꝛum.vide.S. beneficium pꝛimũ.
¶ CLonſenſus in actu quo tempoꝛe debetinteruenire ad ſo⸗
len nitatem actus.vide.5S.alienatio. vᷣſicu.in ali enatione ſeu

in actu.

Conſilium

¶ Eõ ſilium quãdo eſt necefſariũ in actu an debet requiri ⁊

a quo ⁊ qñ. Abb.in.c.ex parte.de cõſti.⁊ melius in.c.cũ in ve
teri. de elect.vbi tractat de cõſilio ⁊ cõſenſu an ſufficit ꝙ pe⸗
tat᷑ etiã ſi nõ ſequat᷑ ⁊ an male cõſulens teneatur ⁊ de cõſul⸗
toꝛe aſſumpto ex cõſenſu partiũ ⁊ cuius expenſis debet aſſu
mi ibi pereum notabiliter vide plene per abb. in. c. cum olim.
de arbi. ⁊ vide.j.ſtatutum epᷣi ſine cõ ſilio.
¶ Loõſenſum debens pꝛeſtare ex diſpoſitiõe legis ſtatuti vł
boĩs poteſt ad hoc cogi per ſuperioꝛem.Abb. iin all.c. cũ in
veteri.ix.colum. vide.sõ.appellatio.
¶ Conſilium pꝛeſtans delicto an puniatur ſicut faciens.vi
de.s.cõſenſus.
¶ Eõsſilium iudicis cauſam alteri ſubdelegantis an debʒ re
quiriſ hoc apponatur in cõmiſſe ione.i. de cõſilio talis ſapiẽ

tis. ⁊c.vide.jiudex.

¶ Cõ ſiliarius qui ꝑ impꝛudentiã vel perperã dat cõ filium

in pꝛeiudicium alterius partis poteſt conueniri ad intereſſe.

de quo vide per ſpe.ti. de requi.cõſi.S.i.x.cõ ſilianij.
¶ Cõſiliũ ⁊ cõſenſus capituli requiritur per pꝛelatũ in rebꝰ
magni pꝛeiudicij.⁊ vide.S.cõſenſus.⁊c̃.

¶ Aõſilium licet quis teneat᷑ requirere tenet᷑ tñ debito tem⸗
poꝛe expectare reſponſum licet nõ teneatur ſequi.c.cuʒ dile

cti. de elec.⁊.c.cũ olim.de arbi.Ab.in.c.nõ põt de re iudi.i fi.
¶ Cõſiliuʒ ſanũ dicit᷑ ſ quis reuocat qð male fecit nõ ergo
debet notari de incõſtantia ſed potius cõmẽdandus eſt de
ſapientia.vt.c.cum ceſſante.de appel.nam magna ſapientia
eſt reuocare qð quis male locutus eſt.xxiij.q.iuj.magne. ⁊.c.
qualiter de accu.
¶ Cõſilium pꝛebens ad ſpoliandũ vel ad ſupponenduʒ ca
ſtrum vel ciuitatẽ ſpolijs tenet᷑ actione de dolo.vnde licet in⸗
terdictum vnde vi vel vi bonoꝛum raptoꝛum nõ cõpetat cõ⸗
tra confilium dantem per no.in.c.cum ad ſedem.de reſti.ſpo.
cõpetit tamẽ actio de dolo de quo vide qð no. Inno.⁊ abb.
in. c.ſicut dignũ.de homici.vlt.col.⁊ gl.i.c lecte.de renun.
¶ Lõſulens iactum baliſte vel machine vel inſultum alicuiꝰ
caſtri ſi ex tali cõſilio ſecutum eſt bomicidium cõſulens eſt ir⸗
regularis licet directe nõ cõſuluit in moꝛtem alicuiꝰqꝛ nõ fu⸗
it cauſa ꝓpinqua homicidij ⁊ debuerat cogitare ꝙ ex pꝛedi
ctis actibꝰ ſequit᷑ homicidiũ.l.diſtin.ſi quis viduaʒ.?. c.ſicut
dignñ.de bomici. ⁊ hoc intellige qñ cõſulit᷑ res illicita: ſecꝰ ſ·

—.——

licita 'm Inno. ? Abb. in. c. ad audientiam. de homici.
¶ Cõſulens amico ſuo vt interficiat aliũ ſi in illa pugna cõ⸗
ſultus fuit occiſus efficitur conſulens irregularis ſi veriſimi⸗
liter cõſultus poterat interfici ab inuadente.nam debuit co/
gitare qð euenire poterariſec/ autẽ vbi ceſſaret hec veriſimili
tudo vt qꝛ cõſultꝰ erat alio longe foꝛtioꝛ ⁊ potentioꝛ.Jo.an.
tamen tenet cõ trariũ in.c.fi.de homi.li.vi.vbi tenet q in quo
cũq; caſu ſit imegularis.idem cõcludit Abb.in.ciad audien⸗
tiam.de homicidio ĩ fine.
¶ õſulens amico ſuo vt occidat inimicum ſuũ licet incõti⸗
nẽti nõ occidat ſed poſt longo tempoꝛe efficitur irregularis:
quia debuit reuocare cõſilium vel ſi putabat amicũ nõ obtẽ
peraturum in reuocando debuit intimare alij cõtra quẽ con⸗
ſuluit. Inno.⁊ Abb. in alle ga.c.ad audientiã.in ſi.
¶ Qõſilium ſi dedit doctoꝛ imperitus an teneat᷑ ad ſatiſfa⸗
ctio nẽ. vide.j.Ooctoꝛ ſi dedit. .
¶ Velox cõ ſilium ſequit᷑ penitẽtia ſn philoſophũ vt refert
abb. in. c. ad apoſtolicã. de regula.
¶ QLicite poſſunt pꝛelati eſſe in cõſilio regis.vide.j.pꝛelatis

eſt licitũ.

¶ Cõ ſilio pollet cui vim natura negauit.no.gloĩc.ex mul⸗
ta. de voto.
¶ Cõ ſilium ĩ ↄſilio pꝛincipis poteſt dare epiſcopꝰ ſeu pꝛela
tus in criminibꝰ.xxiij.q.fi.c.peſſimã in fi.in genere.ſ.dicendo
fures taliter ſunt puniendi.ar.v.q.vi.delatoꝛi.dum tamẽ po
tius opera cõſulent quã ſuggerentis fungatur argu.ff. de
queſtio.l.i.no.glo.in.c.ex litteris.de exceſ.pꝛela.nec dicat epi
ſcopꝰ iudiciar qui videt furẽ ſuſpendẽdum.eas in noie dñi
⁊ iuſticiam facias quia tũc eſſet irregularis vt eſt expꝛeſſum
in allega.c.ex litteris.⁊ contra talem epᷣm ſuggerenteʒ habẽt
locũ verſiculi ſequẽtes. .
¶ Pꝛeſulis hic motꝰ nõ eſt ſine crimine totus:aut ẽ ignotꝰ
aut ẽ pietate remotꝰ. vt ibi no.doc. ,
¶ Zõſilianij regis aliquãdo nõ ↄſulunt ſed decipiũt ⁊ mul⸗
ti tales reperiunt᷑ qui dant cõſilium pꝛo pecunia extoꝛquen
da.ideo dicit lex ꝙ cõſilianꝰ optimꝰ purꝰ vndiq; ⁊ otentus
bis q a fiſco dant᷑ eligat᷑ ꝙ ſi tranſgreſſus fuerit erpellatur
⁊ aliꝰ idoneꝰ introducat᷑.in auẽ.de man.pꝛin.S.pcipue.coł.

ſij. rectũ dʒ enĩ eſſe ↄſilium nõ deuiũ nec curuũ.xi.q.iij.nõ li⸗

cet. ⁊ tale eſt ſequendũ.vt.c.quanto.de iureiurã.vbi no.Ho⸗
ſtieñ. in pꝛin.⁊ iunge qð no.de arbi:c.cum olim.

Conſortes

¶ Cõſoꝛtes eiuſdem litis pꝛeſtita cautione de rato ſicut cõ/⸗
iuncta perſona admittit᷑ pꝛo cõſoꝛte qð cõſortiuʒ cõtrabitur
ex cõmunitate cauſe⁊ litis.vt.l.ſi petitoꝛ.ff.de iudi.⁊ conſoꝛs
nõ admittitur pꝛo cõſoꝛte niñ poſt liij cõteſt. vt.l.i. . de con⸗
ſoꝛ. eiuſdem litis. Abb.in.c.cum.m. de cõ ſti.iij.coo.
¶ Cõ ſoꝛs eiuſdẽ litis ad mittit᷑ etiã ſi als repellat᷑vt cle.re:
ligioſis.de ꝓcura.⁊.c.cũ.i.⁊.a.de re iudi.⁊.c.olim.⁊.c.ex ꝑte
de accu.⁊.c.ſopite.de cenſi.vide.c.cum dilecti.de do.⁊ cõtu.
deeiratio iudi.ſi petitoꝛ
Conſpiratio .
1
¶ Vigde ſupꝛa en ——ʒ”
Conſtitutio

¶ Conſtitutio vel ſtatutum ſi ſit contra certã petſonã ſi pꝛe⸗
tendit ex ea leſonem poteſt appellariarg.l.i.S.ſolent.ff. qũñ
appellandum ſit. Ban in.l.omnes populi.ff de iuſti. ? iure.
qui notabilius dicit qꝙ qqꝙᷓ cõſtitutio loquat᷑ per verba ge⸗
neralia ſi tamen ex cõiectunis poteſt cõpꝛebendi ꝙ ſit condi⸗
ta in odiũ certe perſone poteſt a tali cõſtitutiõe appellari.ar.
in.l.l.ff. de doli excep.in fi.vbi ſuccurritur ꝓpter doluʒ admiſ
ſum in lege cõdenda.no.abb.de ſici.ſuꝑ rubꝛica.de ↄſti.⁊ al⸗
legat tex.ĩ. cccũ omnes.eo.ti.vbi ipſe Abb.plene no.
¶ Qõ ſtitutio qͥᷣ tge liget.vide plene.c.ij.de cõſti.per Abb.
¶ Coſtitutio fundata ſuper aliqua qualitate extenditur ad
omncs intenter K nne qualitate licet habeant ex aliquo
ccidenti nomina diuerſa vt colligi⸗ de
poſtu. ? ibi Abb. olligitur extext, cex pane, de
¶ Conſtitutio penalis debet extendi ⁊ largo modo interp⸗
tari quando emanat vt euitentur animarum pericula. nota

c
int⸗
tcof
fnti
dan,
guo
l

cti
is:
obte
n

gtit
tekat
elatis

1pe
ſcen
miyo
uffde
ti
ſedi
leſun
habet

not?

fal⸗
anen
ur
ol,
li⸗
Ho

ncͦ
ien
ſons
cone

Ene
e
co.

ſpe⸗
Kc
1 ie
baſ

nce

.

ld.
1e

J

14
io⸗
ede

eß⸗
la

c.i.de ↄſuetudine.ij. colum.

glo. in ſimili in. cſciant ecuncti. 1 in. cfi de elec. lib. vi. Yo. an.

⁊ abb. in. c. ex tenoꝛe.qͥ fi ſint le. Abb.i.c. ij de diuoꝛ. in fi.
¶ Lõſtitutio ſinodalis ſeu epiſcopi vbi mandatur omnib

vt reſideant ⁊ pꝛiuat nõ. reſidentes valet:⁊ tũc ad actũ pꝛi⸗
uationis nõ requiritur alia monitio niñ tantuʒ cũ iudex vult
declarareillos eſſe pꝛiuatos.vt.c.cum ſecũdum.de bere. lib.
vi.⁊ Frede.conſilio.ciiij.nam conſtitutio epiſcopi coadiuuat
ius cõmune vt imponat penam ipᷣo iure vbi inpoſita nõ eſt.
de cõſti. c ij.li. vi.⁊ qð no. archi.in.c.fi.de offi.archi.no.abb.

in. c. fi.S. poꝛro.vt li.nõ cõteſt.

¶ Conſtitutio ſi dirigit verba pꝛohibitoꝛia in perſonam et
cõcernit pꝛincipalem fauoꝛem pꝛobibiti tantũ tenet actus ge

ſtus in cõtrarium quatenꝰ obligatio acquinitur deo.vt.c. ad
apoſtolicam de regubł.⁊ ibi abb.circa pꝛin.
¶ Eonſtitutio concilij generalis nõ ſemper ligat tranſgre⸗
dientem ad moꝛtale. nam quemadmodum tranſgreſſio legis

ciuilis nõ ſemper inducit decapitationem coꝛpoꝛaleʒ ita nec

tranſgreſſio iuris canonici inducit ſemper moꝛtale cum ex il⸗
la ſequat᷑ decapitatio ſpiritualis ⁊ perpetua damnatio.ẽ en⸗

go attendendum an cõſtitutio in ſe habeat materiam pꝛece⸗
ptiuam ⁊ veriſimiliter multum ponderatam ⁊ tũc nõ eſt curã
duʒ de verbis.an loquatur per verba pꝛeceptiua vel exhoꝛti

ua.ſed verba debent ad aptari matcrie.vt eſt tex. cum glo. xi.

q.iij.rogo.⁊ in cle.exiui de paradiſo.de verbo. ſig. MMDWU
¶ Sed ſi de materia nõ cõſtat ⁊ cõſtitutio vtatur verbis pᷣ

ceptiuis illaqueat cõtraueniẽtem ad moꝛtale. xxiiij.q.i.quod

pꝛecipitur. ⁊ in.c.i.de maio.⁊ obe.ſi alſtem vtat᷑ verbis impe⸗
ratiuis vel ſimilibꝰ ⁊ tunc ſi eſt materia põ deroſa traſgreſſio

inducit etiam moꝛtale als autem nõ vt notabiliter diſtiĩguit

Abb. in. c. clerici officia.de vi.⁊ hone.cleri.
¶ Cõſtitutio diſponẽs regulariter id quod ius cõmune de⸗

bet intelligiſ m omnes limitationes ⁊ interpꝛetatiões iuris:
ſecus vbi cõ ſtitutio vel ſtatutum eſſet cõtra vel pꝛeter ius et
ogioſum tũc nõ verificatur in caſu ficto ſed verba debent in⸗

telligi in ſuo ꝓpꝛio ſignificato.⁊ ſic intelligitur.l.iij.S.h̊ ver⸗

ba.ff. de nego.geſt. ⁊ in.c.noſtra.de iureiuran.facit quod no.
Bar.in.l.omnes populi.ff. de iuſti. ⁊ iure.vbi tractat an ſta⸗

tutum recipiat interpꝛetationeʒ reſtrictiuã vł extenſiuã: ⁊ fa⸗

cit. l. ij. C. de nora, vt refert abb.in.c.cũ dilectus.de cle.nõ re⸗

ſi. vide.j.ſtatutum diſponẽs cũ.v.ſe.

Conſnuetndo

¶ Kõſuetudo duplicẽ habet virtutem ⁊ vim:habet enĩ vim
interpꝛetatiuam. nam dero gat legi vbi eſt cõtra legem. vt. c.
fi. de cõſue. Itez habet vim imitatiuã quia imitatur legẽvbi
Deflicit lex.vt.i.di.ↄſuetudo.no.glo.inſti.de iure naturali.S.

ex nõ ſcripto.abb.in.c.cñ dilectꝰ.de ↄſue.iij.colum.
¶ Cõſuetudo que eſt bona ⁊ noua rõne fulcita pᷣiudicat om

nibus legibus de hac materia loquẽtibus. arg.in. c.nõ debʒ
de conſangui. ⁊ affi.⁊ in.c.fi.de conſue.⁊ glo.in.c.ſtatutum.

de elec. lib, vi. nam ſi experimento compertũ eſt vt cõmuniter
omnes ex cupiditate obtinendi in cauſa falſuʒ iurent hac ra⸗

tione eſſet lauda bilis conſuetudo vt nõ iurent qꝛ lexr nõ de⸗
bet eſſe cã periurij imo ꝓhiberi debet iuramẽtũ vbi timet᷑ de

ↄtrauentiõoe.vt in.c.clericos.de coha.cle.⁊ mu.fa.l.ij.C.deiu
di.ẽ ↄcluſio abb. ĩ. c. ceteꝝ. de iura.ca.vide.j. iuramẽtũ nũc.
¶ CLõ ſuetudo vl ſtatuta laicoꝛum habent᷑ pꝛo iure cõmuni

quo ad arbitros qui ſũt electi a partibus.⁊ vt ſecũdum iura

pꝛocedant.⁊ vide.S. arbiter. ⁊c̃. .
Q QAicet cõſuetudo inferens grauamen ecclijs debeat iudi⸗

cis officio tolli. vt.c.i.de conſue.debet intelligi quãdo affert

magnum grauamen. ad hoc c. cum dilectus. eo.ti. ⁊?.c. cũ oẽs
de cõ ſti. a bb.in allł.c.i.de cõ ſue.in.fi.
¶ Cõſuetudo poteſt inferre grauamen bonis patrimoniali
bus clericoꝛum.quia eoꝛum bona nõ gaudent eodem pꝛiui⸗
legio cum eccłijs nec quo ad pꝛeſcriptionem.vt auẽ.quas ac
tiones. Cde ſacroſanc.eccł.quia contra bona patrimonia⸗
lia clericoꝛum currit pꝛeſcriptio ſicut cõtra bõa laicoꝝ. vt eſt
glo.ſingularis in.c.poſſeſſiones.xvi.q.iiij. Yo.an.in mercu.
in. c. qui ad agendum.⁊.c.nemo poteſt.de re iudi.li.vi, abbĩ

. „

¶ LCLõſuetudo valet vt canonicus poſſit teſtari de fructibus

pꝛebende percipiſendis per aunnum poſt moꝛtem. ⁊ Jotan. in

all. regulã nemo poteſt. ? abb. vbi.s. vide. 5. bona.

¶Q EZõòſuetudo generalis pꝛouincie extenditur ad loca parti

cularia quando nõ eſt cõtra ius nec aliter oneroſa als ſecꝰ.
nota.per docto.in.c.ſuper eo.de cenſi.⁊ i.c.fi.ð offi.oꝛdi.ab.

in. c.cum in ecclia. de elec.iij. col.
¶ Eõſuetudo valet vt quis erx ſola electione etiam ſine con⸗
firmatione plenũ ius cõſequatur.vide.S.cõfirmatio.

¶ Cõſuetudinis appellatiõe intelligitur de pꝛeſcripta vnð

nõõ ſufficit pꝛobare cõſuetudi nem legitime pꝛeſcribendã. vt

c.cumana.de elec.⁊ ibi abb.iij. obl.
¶ Cõſuetudo etiam nõ pꝛeſcripta fundat intentionem libel
lantis qꝛ in dubio debemꝰ verba libellantis in eiꝰ fauoꝛẽ la⸗
te intelligere.ꝓ hoc tex.i.l.q intẽtiõe.de iudi.⁊.c.cõſtitutꝰ.et
ibi glo. de reli.domi.abb.in.c.cumana.de elec.iiij.coł.
¶ Lonſuetudine immemoꝛiali poſſunt acquiri illa que ſunt

pꝛincipi reuata vt legitimare ⁊ tabelliones creare ⁊ ſimilia
⁊ acquiruntut etiam per pꝛiuilegium.vt in.c.ſuper quibuſdã

de verbo. ſig. ⁊.l.ñ publicanus.S.vectigalibꝰ.ff.de publi.ſu⸗
pꝛema tamen poteſtas pꝛincipis pꝛeſcribi nõ valet.vt notat
abb. in. c. per venerabilem.qui fił.ſint legi.⁊ in.c.quod tranſ⸗
lationem. de offi. dele. in pꝛin. ⁊ vide.j.tributũi.v.qui dicit.
¶ Conſuetudo coꝛrectiõis impeditiua licet nõ valeat valet
tamen inquantũ eſt poteſtatis tranſlatiua.⁊ ſic intelligitur

c.irrefraga bili.de offi.oꝛdi.⁊ abb.ibi circa pꝛin.

¶ Conſuetudo poteſt eſſe diuerſa in eadem ciuitate in diui⸗
nis officijs ⁊ ſa cramentis miniſtrandis vt ſi ſunt in eadem

ciuitate greci ⁊ latini:vt in ciuitate cõſtantinopolitana. ⁊ la
tini ⁊ mocarabes vt in ciuitate letana ⁊ in ſimilibꝰ.vtĩ.c.qm̃

de offl. oꝛdi.⁊ ibi abb. Z S
¶ Lonſuetudine generali poteſt induci vt in omnibꝰ eccle⸗/
ſijs etiam collegiatis epiſcopus locthabeat pꝛouiſionem p/⸗

latoꝛum:vt eſt glo.nota.in. c. qᷓqᷓ. de elec.li.vi.rationem buiꝰ
vige per abb.in.cũ veniſſent.de in integ. reſti.

¶ Conſuetudo circa vnum actum qui quodãmodo per ſimi
litudinem videt᷑ includi ſub pꝛimo vł incl uditur tanq; pars

ſub toto valet. facit qð no. Cy. in.l.iij. C. que ſit lon.conſue,⁊
nota.in. c. dilecti. de arbi. ðè

¶ Cõſuetudo poteſt inducere vt homines alicuiꝰ caſtri p oſ
ſint ſcindere ligna vł animalia paſcere inſra limites alterius
fundi vł caſtri dñũmodo cõſuetudo nõ ſit inducta per violen

tiam. ad hoc facit.c. ſuper quibuſdam. de verbo.ſig. ⁊.l.ſi qs
diuturno. ff. ſi ſerui.ven.nam quẽadmodũ pꝛeſcribi ſeu acqͥri

poteſt tota res ⁊ ita vſus rei.ad idem.l.venditoꝛ.ff. cõmunia
pꝛedio.vbi pꝛobatur ꝙ valet cõ ſuetudo vt quis oblato pꝛe

cio poſſit ſcindere ligna in fundo alterius.dicũt tamẽ nota.

docto.in.c.dilecti.de arbi.ꝙ vbi ligna ſeu paſcua nõ poſſũt
ſufficere domino nõ habet locũ conſuetudo quia tunc domi
nus eſt pꝛeferendus.argu.c.ſuggeſtũ.de deci.⁊.c.qͥd ꝑ noua
le. de verbo. ſig. abb. in alb.c. dilecti. ⁊ ibi Hoſti.⁊ Jo.an.
Lonſuetudo ſi diſponit ſuper ſolennitate atrabentis ma
trimonium debet ſeruari conſuetudo patrie vbi matrimoniũ
contrabitur. vt.l.ij. Cquemadmodũ teſta.ape. ſed ſi conſue⸗
tudo eſt ſuper executione vl ſuper alios contractus vł poſt
contractum debet attendi conſuetudo domidlij ipſius.l.fi.
S.idem reſcripſerunt. ff. ad municip. Bart. in.l.exiſtere. ff. de
iudi.⁊ in.l.cunctos populos.C.de ſum.trini.ſed ſi maritꝰ mu
tat domiciliũ poſt contractum tũc attenditur cõſuetudo do/
micilij tempoꝛe cõtractꝰ cum debeat attendi locus vbi fuit
oꝛta obligatio.facit tex.⁊ qð ibi no. Bar.in.l.ſi vxoꝛ.ff.ð iu⸗
di.eſt cõcluſo anto.⁊ abb.in.c.i.de ſponſa.in fii.
¶ Siin aliquo loco eſſet cõſuetudo vt in quinto gradu nõ
poſſit cõtrabi matrimonium ⁊ ex cõ tractu matrimonij gene
ratur ſcandalum nõ valet matrimonium licet.c.nõ debet. de
cõſangui.⁊ affi.hoc permittat.vide notabilem glo.⁊ abb.in
c.ſuper eo.de cognatiõe ſpirituali.
¶ Conſuetudo liceenõ valeat ꝙ appellet᷑ de maioꝛi ad mi⸗
noꝛem vłl ab eodem ad ſeipſum.vt.c.ij.de cõ ſue.lib.vi.poteſt
tamẽ induci conſuetudo vt appelletur ad parem.qꝛ conſue⸗
tudo facit eum maioꝛem qð eſt contra glo.dicti.c.ij.no. abb.
in. c. li.de dila.ij. col. r
¶ Conſuetudo ſi in iudicio allegatur non eſt neceſſarius ti⸗
tulus quia ex vſu tantum inducitur cõſuetudo.vt inſtitu.de
iure natu.S.ex nõ ſcripto.⁊.cjfi.de cõſue.i.diſtin: cõſuetudo/
e uij

¶ Cõſuetudo que ⁊ qualis poteſt eſſe rationabi

2.l. venditoꝛ. S i. ff. coia pdio.ſed quando inducitur conſuetu
do vt pꝛeſcriptio neceſſarius eſt ti.vt eſt tex iuncta glo.in.c.
lij. de Oſue. li. vi.vbi vide Jo.an.in nouella.eſt cõcluſio abb.
in.c.cũ eccłia ſutrina.de cã poſſeſſ.⁊ pꝛopꝛie.xij. col.
¶ Gerens actum contra ius pꝛetextu pꝛaue cõſuetudinis ſi
pꝛauitas nõ erat declarata per ius nõ debet puniri tanqᷓ; le
gis tranſgreſſoꝛ ſed debet tolerari pꝛetextu cõſuetudinis.gl.
in.c.cum venerabilis.de conſue.iiij.di.deniq;.ſed quãdo ig⸗
noꝛantia pꝛaue ↄſuetudinis eſſet craſſa ⁊ ſupina vtputa cõ
tra ius naturale tunc nec etiam quo ad deuʒ excuſat.vt.c.fla⸗
gicia. xxxij.q.v.Abb.in.d.c.cum venerabilis.
¶ Cõſuetudo vel ſtatutũ qð pꝛeſtat peccatũ vł pꝛeſtat pꝛo⸗
nitatem peccandi eſt delendũ per iudicem eccłiaſticuʒ ⁊ etiã
ſecularem.⁊ vide.j.ſtatutũ.
¶ Lonſuetudine nõ poteſt induci vt laicus etiam patronꝰ
vendicare poſſit ius intereſſendi in electiõe pᷣlati.vt.c.adria
nus.⁊.c.quanto.lxiij.di.Abb.in.c.qð ſicut.S.ſuꝑ eo.de elec.
⁊.abb.in.c.ſacroſanc.eo.ti. —
¶ Eõſuetudo nõ põt reddere laicos capaces iuris ſpiritua
ſis etiam ſi ſit immemoꝛialis.vt no. Jo.and.in.c.ij.de pᷣben.
lib.vi.nota.abb.plene.in.c.cãm.de reſcrip.
¶ Pꝛaua enim conſuetudo amittit nomen conſuetudinis
⁊ appellatur coꝛruptela.coꝛrũpit enim moꝛes ſub vela mine
conſuetudinis.nam aſſumitur ab imp ijs vt pꝛiuilegiũ.viij.
di. mala cõſuetudo.iiij.di.deniq; ⁊ vid e abb.in.c.maſſana.ð
elec.ij. col.
¶ Conſuetudo non poteſt induci etiam ſi ſit immemoꝛialis
in bis que ſunt mere facultatis:nec in his que gratia cõcedũ
tur.nota. Inno.in.c.cum eccłia ſutrina.de cauſa poſſeſ.⁊ ꝓ⸗
pꝛie.⁊ nota.in.l.ij. C. que ſit longa cõſuetudo.⁊ Bar.in.l.cuʒ
de in rem verſo.ff.de vſuris.Abb.in.c.peruenit.de cenſi.⁊ in
c. ꝙ tranſlationẽ.de offi.leg.⁊ nota in.c. Johãnes.de cle.con

ſuga. ⁊.l.latius.C. de ſeruitu. tangit abb.in.c.cum ſit genera⸗
le.de fo. compe. vi. colum.

¶ Conſuetudo in vno nõ debet extendi ad alia licet ſint eiuſ

dem nature ex quo cõſuetudo eſt oneroſa ⁊ contra ius ẽ text.

in.c.ꝙ tranſlationeʒ.de offi.oꝛdi.notat Inno.in.c.fi.de offi.

archi. ⁊ Bar. in. l. i. ff. de itine. actuq; pꝛiua.⁊ Inno.in.c, dile

ctus. de capel. mo. Abb. in alk.c. ꝙ traſlationem.
¶ Conſuetudine põt induci vt vacante ecclłia canonici non
pꝛocedant ad electionem niſi pꝛius moꝛtuo pᷣlato regi nũcia
to ⁊ poſtulato ↄſenſu regis de pꝛocedẽdo ad nouã electiõeʒ
Inno.in.c.qð ſicut.de elec:.Abb.in.c.i.de ↄſue.in fi.⁊ in.c.i.
de elec.iiij. colum.⁊ Abb.in.c.cum terra.de elec.⁊.c.cum ĩter.
eo.ti.⁊ idem abb.notabiliter in.c.qð ſicut.S.ſuꝑ eo.de elect.
als electio eſt nulla.et vide infra pꝛincipes regni.
¶ Cõſuetudine poteſt induci vt poſſeſſio ſine actu coꝛpoꝛa
li trãſferatur.vide.j.poſſeſſio.
¶ Conſuetudine ſpeciali loci deficiente an ſit recurrendum
ad ↄſuetudinem vicinarum eccłiarum vłl ad ius cõmune.vi⸗
de glo.⁊ abb.in.c.cum olim de ↄſuetudine.
¶ LCõſuetudo an poteſt tollere ius diuinum vł naturale vel
pꝛecepta moꝛal ia.⁊c.⁊ vide.j.pᷣcepta. L
. ilis ſi ſit con
tra ius an dicatur rõnabilis.Abb.in.c.fi.de cõ ſue.vi.coł.
¶ Cõſuetudo ad hocq inducatur q̃ reqͥrunt᷑ ⁊ quãtũ tẽpus
requiritur ad illã inducendam.vide plene per abb.in.c.fi.de
conſue.ix.colum.⁊ que diuerſitas ſit inter pꝛeſcriptionẽ ⁊ cõ
ſuetudinem ⁊ quis ſit effectus cõſuetudinis ⁊ an poteſt tolli
per actum contrarium. ibidem plene per Abba.
¶ Lõſuetudo compꝛehenditur iuris appellatiõe.vide.j.iu⸗
nis appellatione.
¶ QLõſuetudine an debeatur cenſus.vide.. cenſus.
Coõſuetudo valet vt abſentes nõ vocentur ad electionem
ſed reſdeat ius eligendi integrum penes pꝛeſẽtes. nota p er
abb.in.c.coꝛam.⁊.c.cumana.de elec.
¶ Cõſuetudo nec etiam pꝛeſcriptio nõ creatur ex ſolo tem/
poꝛe:⁊ vide.j.pꝛeſcriptio.in vᷣ ſi.creatur.
¶Cõſuetudo tribuit muieri iuriſdictioneʒ.vide.j.mulier po
teſt. de ↄſue.

¶ Eõſuetndine ⁊ iure cõmuni an poteſt quis ſimul vti. vide

jipꝛinilegio ⁊ iure cõmuni.

QCoſuetudo cõmunis clericoꝝ ⁊ laicoꝛum valet etiam con

tra ecckias.? vide.S. clerici oł beneficlati.
¶ Cõ ſuetudo an poteſt diminnere ſolennitatem indnctaʒ in
alienationibus rerum eccłiarum,vide per abb.in.c.cum cau
ſa de re iudicata.vl.cok.
¶ Cõ ſuetudo vel lex foꝛi in qua cauſa agitatur an debet ſer⸗
uari quo ad oꝛdinationem vel deciſionem.vide.j.lex ſeu con/⸗
ſuetudo cum vᷣſi.ſeq.
¶ Cõ ſuetudo ſeu ſtatutum an ⁊ quado liget clericum ſeu ex⸗/
traneos.vide.j.ſtatutum ſeu ↄſuetudo. J
¶ Cõſuetudo an ⁊ quando tribuat iuriſdictionẽ.vide plene
per abb.ĩ.c.cum cõtingat.de fo.compe.⁊ vide.j.iuriſdictio.
¶ Cõſuetudo interpꝛetatur iura cõmunia ⁊ pꝛiuilegia gene
ralia.vide.j.interpꝛetatur.cum vᷣſi.ſe.
¶ Eõſuetudo vt criminoſus nõ remittatur ad iudicem deli⸗
cti an valeat.vide.j.remiſſio.vᷣ.licet nõ valeat.
¶ Qðõ pars maioꝛ hominũ ſeruat oẽs debẽt ſeruare.c.di.
moꝛẽ.de capel.mo.cũ dilectus.⁊ in dubijs ſeruat᷑ cõſuetudo
vicinoꝝ.de cõſue.cum olim.ff. de le.ij.l.ñ ſeruꝰ pluriũ.S.vlt.⁊
c.ex parte.⁊ ibi glo.⁊ Inno.de cenſi.⁊ cõſuetudo vicinaruʒ
eccleſiaꝝ regulariter eſt ſeruanda.vt.c.ſupereo.de cenſi.
¶ õſuetudo ſi eſt pꝛeter ius pꝛeſcribitur ſpacio.x.annoꝛuʒ.
ſi vero eſt cõtra ius requiritur ſpacium.xl. annoꝛum.no.glo.
in.c.i.de cõſue.li.vi.⁊ ab.in.c.certificari.de ſepul.
¶ QLõſuetudo ⁊ ſtatutũ municipale poſſunt extẽdi ad alios
caſus ex identitate rõnis.vide.s.ſtatutũ municip ale.
¶ Cõſuetudo foꝛi ſen loci vbi cauſa agitat᷑ debet in pꝛepa⸗
ratoꝛijs ſeruari.vide .iudiciũ.v.in pꝛeparatoꝛijs.
¶ Cõſnetudo anglicana nõ extendit effectum ſuuʒ extra ter
ritoꝛium anglicanũ.per.l.vulgares.de iuriſdic.om.iu. ⁊.l.fi.
C. de ſum. tri.⁊.l.i.per Cy.⁊ per doc.in.c.vt animaꝝ. de cõſti.
li.vi.qð pꝛobatur.nam virtus ⁊ potentia cãe efficiẽtis inſpi
cienda eſt vt poſſit in paſſum ⁊ ſuſcipientẽ materiam nec po
teſt cauſa finita pꝛoducere effectuʒinfinitum:ſed ſicut limita
tur potentia cauſe ſic effectus etiam debet limitari.ff.ð dam.
l.ſi arrogatur.de tu.⁊ cur.da.ab his.l.pupillo.ſed potentia
⁊ auctoꝛitas cõſuetudinis anglicane nõ ſe extendit vltra ꝓ⸗
pꝛios falces.vt.õ.nec ergo effectus eius vltra pꝛotrabit᷑ hoc
cõcludit Zapus ſua allegatõe.xci.

¶ Cõſuetudo excuſat in bis que ſũt cõtra ius poſitiuũ dum

tamen ſit rõnabilis ⁊ pꝛeſcripta.vt in.c.fi.de ↄſue.in his ve⸗
ro que ſũt cõtra ius naturale nullo modo nec vlla ↄſuetudo
excuſat.vt ibi notat glo.i.c.ij.de temp.oꝛ.in fi.
¶ Item ↄſuetudo reddit quãdoq; que ſũt licita illicita.ð cle
ri.cõiu.cum olim.de cogna.ſpi.ſuper eo.no.glo.in.c.de eo.de
temp.oꝛdi.in fi.ex quibus no.qꝙ licet cõſuetudo excuſat a pe⸗
na.iiij.di.deniq;.de ſimo.nõ ſatis.a culpa tũ vel pena eterna
nõ excuſat. vt no. Inno.in alle.c.ij.de tempo.oꝛdi.
¶ Cõſuetudo vel ſtatutũ an põt ĩ totũ abſoꝛbere legitimam
filijs a iure nature debitã.við.j.ſtatutũ vł ↄſuetudo in totũ.
¶ Cõſuetudo q̃ eſt cõtra ius vel oneroſa licet nõ extẽdenda
vt no.de deci.c.tua.⁊.c.cũ cõtingat.nec extendit᷑ ad alia iura
vt.c.ij.de capel.mo.⁊.c.auditis.ð pꝛeſcnp.nec ad alias eccle
ſias vel perſon as.xi.di.catholica.xij.diſt.omnia.tñ ſi ↄſuetu
do eſt laud abilis ⁊ que innititur rationi ⁊ ſit ſuperre cõceſſi⸗
bili vel contra quã nihil ſit ſtatutũ eſt extendẽda.de quo við
latius Inno.in.c.dilecto.de offi.archi.
¶ Qõſuetudo artat ⁊ ampliat iuriſdictioneʒ.de offi.lega.q;
tranſlationẽ.⁊ qð vi aut clam.l.iij.S.nõ tantũ.⁊ ↄſuetudo in
electionibꝰ pꝛecipue cõſiderat᷑.de cã poſſeſ.cũ ecclłia ſutrina
⁊ de cõſuetudine cũ dilecti.Item ⁊ cõſuetudo facit ineligibi
lem qui als eligibilis eſt ⁊ qui legitimus eſt ad matrimoniũ
per conſuetudinem fit illegitimꝰ.de cogna.ſpiri.c.ſuper eo.⁊
c.cũ olim.de cle.cõiuga.vbi hoc no.glo.⁊ docto.
¶ (õſuetudine poteſt in totũ tolli quarta moꝛtuarioꝝ ⁊ reli
ctoꝛũ vide.õ.canonica poꝛtio.v.iiij. 3
¶ õſuetudo nõ valet contra ſolẽnitatem. c. ſine exceptõne
in alienatione rerum eccłie.vide.ð.alienatio in vᷣſicu. in alie⸗
natione.cum vſi. ſe.
¶ Conſuetudo cõtra naturam actus nõ valet ſicut nec pa⸗
ctum. vt.c.ij.de cõ ſuetu.lib.vi.quod limita niſ pactũ appoſi
tum poſſit tranſire in naturam altenius contractꝰ. vt.l.vbiff.
de dona.cau.moꝛ.ał.l.ita donat᷑.

¶Cõſuetudo ſuper pluralitate beneficioꝛum nõ valet. vide

zſe
ag

tſen
con

1

ſene
tio.
gene

dal

di
etude
hplter
naro;

bunz
g.

Alios
epe

ter
lii
cſt.
pi
cpo
ies
Nr
na
bor

um
ne⸗
do

de
de

ae
ſene

ſen
ſic.
end
giuns

1.
oin
in
igb

ſ
6.

S. beneficium. H. eõſuernddo.
¶ Eõſuetudo ⁊ ſtatutũ an tollant᷑ per cõtrauentionẽ. vide.j
ſtatutũ ſeu ↄſuetudo cum tribus vᷣſ.ſe.
¶ Cõſuetudo an valet vt quis in beneficijs poſſit eſſe plura

lis. vide repetitionem abb.in. S. qͥ vero.c.extirpan de. de pꝛe⸗

ben. . S. bencficiũ.v.ↄcluſio.v.beneficioꝝ ſufficientia.

Contractus

¶ Contractꝰ bonefidei ⁊ ſiricti iuris qui ſũt⁊ an in eis veni

at intereſſe.⁊c̃.vide.Sõ.actio.ᷣ.an in actionibꝰ.

¶ Eontractus ſi ali egetur ſimulatus debet expꝛimi ſpecies

ſimulationis.⁊ vide.j.ſimulatio.v.contractus. 4
¶ Lõtractꝰ factus per pꝛedeceſſoꝛem tranſit in ſi ucceſſoꝛem

cum ſuis qu alitatibus vnde nõ ſolum tranſit ↄtractus quo

ad eius ſubſtantiam ſed etiam reſpectu renũciationis pꝛiui⸗
legij vt.c.dilecti.de foꝛo compe.exquo infert ibi Abb. pꝛela⸗
tum poſſe renunciare pꝛiuilegio concernenti eccleſie in con⸗

tractu qu facit nomine eccleſie ⁊ pꝛeiudicat etiam reſpectu
ſucceſſoꝛis qð intellige in bis que ſunt leuis pꝛeiudicij.vt eſt

cõcluſio abb.in alł.c.dilecti.circa pꝛin.

¶ Contraxiſſe licet quis dicat᷑ vbi ſoluere pꝛomiſit. per.l.cõ

traxiſſe de acti.⁊ o bli.⁊ per.S.contra hentes.intellige verum
quo ad facultatem cõueniendi ſed quo ad ſubijciendũ ipſuʒ
cõtractum ſtatutus attendit᷑ locus vbi negocium geſtum eſt
ff. de euic. l. fundus.nota Bar. in.l.i. C. de ſum.trini.abb.in. c.
dilecti. de fo. com pe.⁊ vide eum in.c.fi.eo.ti. H“
¶ Lontractus reicindit᷑ ſi pactũ nõ ſeruatur ⁊ boc cum non
ſeruat᷑ ſubſtantiale qð dat cãm cõtractui:nam cauſa finalis
impoꝛtat duos ſenſus.ſ.fientem ſi exiſtit ⁊ reſoluentem ſi de⸗

ficit tex. Bal.i.l.cũ te.C. de pacij inter emptoꝛẽ ⁊ venditoꝛeʒ.

Contrahere
¶ Contrabentes an poſſſt conſentire in actibus gerendis
diuerſo tempoꝛe.ſ.vnus hodie ⁊ alter poſt aliquos dies.við
I matrimonium. ðèðͤ
Contrahens an ⁊ quãdo ratione cõtractus ſortiat᷑ foꝛũ.
vide.j.foꝛus.ver.cõtrabens.
¶ Cõtrahens cum eccłia an habet actionem cõ
lde.j.eccłia.ver.cõtrabes.
¶ Lontrahens cum bomine quilabitur facultatibus vł ma
le vtitur ſubſtantia ſua nõ poteſt poſtmodum cũ ſacere capi
tanqᷓ ſuſpectum de fuga cum cõditio illius erat ſibi ſatis no
ta tempoꝛe contractus.ad hoc.l.ait pꝛetoꝛ.S.qui debitoꝛem.
⁊ qð ibi no.ff.que in frau.cre.l.creditoꝛ.ff.de pꝛiuile.credi.fa
cit.c.pꝛopt ſterilitatẽ.de loca.⁊ qð ibi no.abb.ij.coł.

AVotrauenire

tra eam. vi⸗

¶ Contrauenire an quis poteſt in facto pꝛopꝛio.plene ꝑ ab⸗

batem. in.c.noſti.de electione.

¶ LZontradictio vnius de collegio an poteſt impedire com⸗

poſitionein.vide.õ.collegij vnus ſolus.⁊c̃.
¶ Contrauenire an poteſt rectoꝛ ecccleſie cõtra contractum
perſon alem per ſe celebꝛatum.vide.j.rectoꝛ eccleſie.

Cuſtodia

¶ CQuſtodiã eccleſie vacãtis quis habeat deiure.no. abb.in

c.bone de ap.⁊ ta ngit in.c.cum vos.de offi.oꝛdi.vbi tenet q
ſpectat ad eum qui ius habet inſtituendi ſeu conferendi licet
nõ ſit epiſcopus:vt ibi glo.⁊ Jo.an.

D Sequunt᷑ additiões domini Zu. de cam is ad ecedẽ
. U ed
tem litteram. E. pis ad pꝛecedè/

Anon
¶ CLanon late ſeutentie vel ferende quando di⸗

catur eſſe.vide abb.c.quiſquis.de elec.

¶ Eanoniſta ceteris paribus pꝛefertur theolo/
ge in pꝛelatura. vide Abbatem in.c. fraternitatis.de cle,non
reſiden.

Canoniſta non poteſt elle bonus niſ ꝛius fuerit legi
vide a bbatem.in.c.fi.ne cleri.vel mona. dains fuerſt egiſte,

Laput

a

¶ Epiſcopus eſt caput ſue dioceſis.vide abba.in.c.cum nõ
liceat.de pꝛeſcipt. 4ðð
¶ Mon poteſt quis eſſe ſine capite alias diceret᷑ acephalus
vide eo.c. Rr
¶ Laput eſt pꝛincipalius mem bꝛum, vide eo,c.cũ nõ liceat.

¶ Capax in materia beneſiciali requiritur nõ ſolum in tem⸗
poꝛe collationis ſed etiam tem poꝛe aſſumptionis. vide not.
abba. in. c. poſſeſſionem.de probat. 4

KCauaurxrx
¶ QLalix legatus in genere intelligitur de argento.vide abb.

de cenſ. c. ex parte. rü
¶ Lalix de quo dʒ eſſe ⁊ fieri.vide a bb.in.c.fi.de cele.miſſa.

Cartuſienſes

¶ Cartuſienſes cognoſcũt d e homicidio pereoꝛum fratres
commiſſo.vide abba.in.c.cum cõtingat.de foꝛo comp.

Cannalis copula

¶ Carnalis copula quomodo ⁊ per quot teſtes poteſt pꝛo⸗

bari.vide a bba.in.c.p ꝛeterea de teſtibus.

Cammen YDU

Carmen famoſum faciens ſeu dictans qua pena punltur. vi

de abba.in.c.i.de pꝛeſumpt.

Laracter

¶ Caꝛacter quid ſit ⁊ qualiter impꝛimitur. vide in mbꝛica de

baptiſmo.

Caro

¶ Quo tẽpoꝛe liciũ eſt comedere cames ⁊ ꝗᷓ no. vlde abb.

Lelebrare

¶Kelebꝛarean poſſit vel debeat quis celebꝛare nõ facta di
geſtione, vid e abba.in.c.ſi conſtiterit.de accu,

Leptum

¶ Leptum iudicium quando dicatur eſſe. vide in. c.relatum.

in.c.cõſiliũ.de obſeruatõe ieiunioꝛum.⁊.c.explicari.eo.ti.

de officio delegati.

Lerta ſcientia
¶ De certa ſcientia pꝛincipis.vide per abba.in.c. paſtoꝛał,
de offi. delegs.
¶ QLerta ſcientia pꝛincipis tollit ſurreptionem nõ autem in⸗/
qucit diſpenſationem.nota,. abb.in.c.inter.de except.
¶ Certa ſcientia pꝛincipis de quo operatur ⁊ an pꝛeſumatu:
in dubio. vide eo. c.
¶ An pꝛincep s poſſit cauſam committere excerta ſcientia
iudici ſuſpecto.vide nota.per abba, in eo. c.
¶ Quãdo papa facit aliqd ex certa ſcia an videat᷑ facere ex
plenitudine ptãtis. vide abb. in.c.nõ poteſt, de regkain.

Coitus

¶ã Omnis coitus eſt hodie pꝛohibitus etiam cõcubinatus
vide plene per abb.in,c.vt clericoꝛum.de vita ⁊ hone.cle,

Limiterinmm
¶ Qimiterium cuius latitudinis debet eſſe ⁊ quis poteſt da⸗
re pꝛiuilegium inferioꝛibus eccleſijs vt babeant cimiterium
vide nota.per abba,de ſepui.c.certificari,
¶ De cimiterio vide per eundem in.c.cũ eccłia.de ĩmu.eccle,
¶ Cimiterium quomodo benedicitur. vide Abba. in. c. abo⸗
lende.de ſepul.

¶ An appellatio ne ciuium veniant comitales. vide abb.in
pꝛohe.in fi.⁊ late.in.oradulpbus.de reſcipt.
¶ Ciues an dicãtur nati ex aliquibus parentibus in ciuita

te qui nõ cõ ſtituerunt ibi domicilium ſed erant ibi tr
equino . B ibi tranſenn
tes, vide ab ba. in alle,c. roqulphus. i

—

¶Ann natl er ctuibus in commitatn dicantuf eiues vel comi/
tatini.vide abba.in ſupꝛa allega.c. radulphus .
Clam
¶ An matrimonium clam factum valeat. vide abba. in. c.l
de dandeſt. deſpon.

¶An valeat electio clam facta ⁊ quid de collatione clam fa
cta.vide.eo.c.

Collecta

¶ De collecta vide.j.i vᷣbo munꝰ ĩ additõibꝰ ad lt̃am.O
¶ Er quibus canſis vxoꝛ cõtrabit cõpaternitatem etiam ef/
ficitur vir. vide abba.in.c.cõſtitutus.de cõuerſa.ↄiugatoꝛũ.
¶ Lompaternitas an contrahatur per catheciſmũ.vide ab⸗/
batẽ in.c.cõtracto de cognatiõe ſpirituali.

¶ Compaternitas an contrabatur per pꝛocuratoꝛem. vide
nota,.per abba.eodẽ.c.⁊.c.veniens.eo.titulo.

Communi

¶ Aun pater poſſit oꝛdinare vt filij moꝛentur commu niten vi
de.c.q;uis.coł.xlvi.de pac.lib.vi. “
¶ An maioꝛ pars religioſoꝛuʒ poſſit ſtatuere ceteris inuitis
vt viuant in communi ⁊ vt omnia ſint communia, vide abb.

in.c. quoniã.de vita ⁊ boneſta.cleni.

CLomparatiuus
¶ Eompara tiuus pꝛeſupponit postiu um. vide abbaiin. c.
peruenit.de iureiuran.

Confeſſio penitentialis

¶ GBi conlitendo obmiſi vn um peccatum an tenear iterum
conſiteri omnia peccata mea vel tantum peccatum omiſſum
vide plene per abbatem in.c.ex parte de offi.oꝛdi.
¶ Eõ ſiteri licitũ ẽ laico tꝑe neceſſitatis:ſʒ an tũc laicꝰ poſſit
abſoluere. vide abb.j.c.paſtoꝛał.de off. oꝛ.i.S.pterea.⁊ ibidẽ
vide caſus in qͥbꝰ è licitũ ↄfiteri ĩ neceſſitate cuilibʒ ẽt laico.
¶ An mulier pꝛegnans dicatur in neceſſitate conſtituta: ita
ᷓ poſſit cuilibet confiteri.vide in allega.c.paſtoralis.
¶ Conleſſiones ⁊ abſolutiones poſſunt delegari per recto⸗
ſem parrochialem.vide abba.in.c.fi. de offi. oꝛdi.
¶ An papa teneatur confiteri. vide nota. abba. in albl.c. ſt.
¶ Lonfiteri qualiter debeat quis ⁊ cui.vide abbatem in:c.
omnis.de peni.⁊ remiſſi. .
¶ Confiteri an ſufficiat ſemel in anno.vide eodem,c.⁊ vide
ibi de reuelante confeſſionem. ⁊ quo iure fuit inuenta confeſ
ſio an iure diuino vel humano. .
¶ Confeſſoꝛ an debeat reuelare ea que audiuit in confeſſio⸗

ne. vide in.c.matbeus.de ſymo.

Concordia

¶ An iuder poſſit compellere partes ad concoꝛdiam. vide
abbatem in. c. cum inferioꝛ. de maio.⁊ obe.⁊ in rubꝛi.de treu

ga ⁊ pace.⁊ in.c.cum pꝛidem.depc. .
¶ Concoꝛditer quando actus dicantur fieni vel in diſcoꝛdia

vide abbarem in. c.nõ poteſt. de re iudi.

Conceptio

¶ An in conceptione emittatur ſemen ex parte mulieris. vi
de abba.in.c.fraternitatis.de eo quicogno conſang.

„ „ 7„ .

¶ Aln ſit credendum mulieri dicenti a tali concepiſſe.vide

abbatem in. c. ſcut. de bomi ci.
¶ Concipere poteſt puella in. xi.anno.no.per abb.in.c.cõ ti
nebatur.de deſpon.impu.

Confiſcatio
¶ Bonoꝛum cõfiſcatio an extendatur ad bona alterius ter
ritoꝛij.vide in.c.q;uis.colum.cxxxij.de pac.lib. vi.

—

Comparatio litterarum

¶ Zitteratum cõparatio an pꝛobet ⁊ qualiter debet fieri cõ⸗
paratio ⁊ ex quibꝰ ſcripturis.vide abba.in. c,ij. de fi. inſtru.

Kmomparatio litterarum eſt fallax pꝛobatio, vide abba.
L.ex litteris, de fide inſtru. vice abbech

Connexa
¶ An ſit eadẽ rõ ↄnexoꝝ. vide abb. ,c. pterea. de offl. deleg.
¶ An in connexis confeſſio vel cõ poſitio ſeu tranſactio vni
us noceat alteri.vide in.c.qᷓ;ẽuis.de re iudi.

V In cõneris an ſententia vnius noceat alteri.vide eodẽ c.
¶ Infra qð tẽpꝰ debet agi de contemptu in actu collatiõis
⁊q in actu electionis ⁊ quid in alio actu.vide abba.in.c.conti⸗
nebatur.de his que fiunt a maio.parte capi.

¶ Lontemptus an poſſit annullare actum factuʒs.vide abb:
in. c.i.de hbis que fiunt a maio.pante capi.

Lontinue
¶ Vide qͥd dicit᷑ fieri cõtinue per abb.in.c.cauſam.de elect.

Contritio

¶ An ſola contritio ſine penitentia ſen ſatiffactiõe poſſit de⸗
lere peccatum. vide abba. in. c, qui pꝛeſ byteroꝛum. de penis.

Continentia

¶ Lontin entia eſt de iure poſitiuo in clericis.vt per abbatẽ
