na ecdeſie videturhomicida:quia dicitur necare illos paupe
res qui fuiſſent ex illis bonis ſuſtentandi.vt.c.qui chꝛiſti.⁊.c.
qui abſtulerit.xij.i.papa ergo non poterit hoc facere cũ po
teſtatẽ peccandi a deo non accepit:quia deus poteſtatẽ pec⸗
candi nõ hʒ.de pe.di.ij.S.ſi ergo.nec eius vicarius hoc debzʒ
poſſe.facit.c.nõ liceat pape.xij.q.ij.⁊ ab.vbi.S.
¶ Teſtamentũ facere nequitæligioſus qui ꝓfitetur tria ſub
ſtantialia regule.xij.q.i.non dicatis.ſecus de religioſis large
ſumptis qui iſta tria non pꝛofitẽtur.xij.q.vlti.cqfi.in fi.ab.ſu⸗
per rubꝛica de teſta.
¶ LTeſtari licet poteſt clericus de bonis intuitu perſone ac⸗
quiſitis vtputa ex ſucceſſione cognatoꝝ ſeu donatione ami
coꝛũ ſeu induſtria eoꝝ.vt.c.quia.de teſta.⁊ ſibi nõ eccleſie ex
induſtria lucretur vt ibi.⁊ no. Inno.in.c.cũ in officijs.e.ti.nõ
tamen poteſt de bonis intuitu eccleſie vel de eccleſie faculta
te teſtari vt ibi.⁊ in.c.i.⁊.c.fixũ.xij.q.v fallit ſi rectoꝛ vel pꝛela
tus eccleſie tantũdẽ contulerit de ſuo eccleſie quantũ vult re
linquere de eccleſie facultatibus.xij.q.ieſi quis qualibet.es.
cauſa.⁊.q.c.ſi eᷣs. Itẽ fallit ſi bᷣc habeat conſuetudo qꝙ re⸗
ſtringitur ad bona mobilia ⁊ modica.vt.c.ceteruʒ. de dona.
Itẽ fallit in donatione intuitu elemoſyne quã clericus facere
poteſt in egritudine conſtitutus.vt in.c.ad hoc.⁊ in.c.relatũ.
ij. de teſta. Itẽ fallit cũ clericꝰvult remunerare ᷣuitia recepta
tã a conſanguineis qᷓ; ab extraneis:quia tunc poteſt aliqua
de bonis mobilibus eccleſie in eo s trã ſferre.vt alle,c.relatũ.
to.a b.in alle,.c.cũ in officijs.

Teſtis.

¶ LZeſtes ſingulares regulariter non pꝛobant:vt no.in.c.bo
ne.de elec. ⁊ dicuntur ſin gulares quando deponuntſuꝑ di⸗
uerſis factis ita ꝙ quilibet eſt ſingularis in dicto ſuo.qð in⸗
tellige reſpectu obiecti.nã reſpectu percipiẽdi ſemper ſunt te
ſtes ſin gulares. quia ſenſus meus per quẽ ego percipio non
eſt tuus ſed meus nec econtra.ſed dicuntur conteſtes ⁊ non
ſingulares quando obiectũ ſuper quo deponũt fuit repꝛeſen
tatũ ſenſibus teſtiũ eodẽ tꝑe.no.in.c.in pꝛeſentia.de pꝛoba.
⁊.c.cũ dilecti.de elec.⁊.c.tam lr̃is,ᷣ de teſti.ab.in,d.c.bone.de
electione.
¶ Teſtes ſingulares non pꝛobant.vt.c.cũ dilectus. de elec.
⁊.c.tã litteris.de teſti.qð limita vt no.glo.in.l.ob carmen. ff.
de teſti. ⁊ glo.ᷣix.q.iij.nibilominus.⁊.c.teſtes. Inno.⁊ Joh.
an.in.c.qualiter ⁊ quando.i.de accu.
¶ Teſtes ſunt ad concoꝛdiã reducendi cũ actus pꝛeſumitur
geminatus.vide.s.pꝛeſumitur actus.
¶ Teſtis lʒ deponit de aliquo actu cũ tꝑe lʒ aliter nõ certiſi
cet tpᷣs dictũ vniꝰ teſtis trabitur ad alteriꝰdictũ tpᷣs certifi⸗
cantis.no. Inno.in.c.ſuper his.de accu. Anto.de butrio in
ſuis ↄſilijs.q.que incipit.dña oꝛa bilis.
¶ QLirca teſtiũ ſingularitatẽ ſeu cõtrarietatẽ quando diſcoꝛ⸗
dant in ſummis nota duos caſus. ¶ Pꝛimus quando oẽs
teſtes deponentes diſcoꝛdant in ſummis.¶ Secundꝰ qua⸗
do duo vel plures cohcoꝛdant in vna ſumma tertio diſcoꝛdi
te vel minoꝛe parte deponeſte de maioꝛi vel minoꝛi. Pꝛimo
caſu puto ꝙ ſi ex diuerſitate ſumme ſuper qua deponunt ſur⸗
gat diuerſitas in ſubſtantia eius ſuper quo deponunt teſtes
non pꝛobent quia aut ſunt cõtrarij aut ſingula res.vt ſi ago
ex mutuo vnus teſtis deponit ꝙ mutuauit.v.alteri.x.alteri
xx.iſti neceſſario vel arguunt diuiſa mutua ⁊ ſic ſunt ſingula
res.vel arguunt contraria ſi ſe determinent ad certũ tꝑis mo
mentũ.ſi aũt ex diuerſitate ſumme nõ arguitur diuerſitas in
ſubſtantia ſed in ſola quantitate: vt quando variatur in ex/
timatione rei vel poſſeſſionietꝑe quia per hoc non conclu⸗
duntur teſtes contrarij:ſed non cõſonantes tunc in eo quod
non ſonat reijcitur pꝛobatio in eo vero ꝙ conſonant admit⸗
tuntur in minoꝛi ſumma in qua omnes conſonare videntur.
vt. l. diẽ pꝛoferre. S. ſi plures.ff. de arbitris. ⁊.c.i.de arbi.li.vi.
nec obſtat ſi dicatur ꝙ inter hos ſaltẽ eſt varietas que detra
bit teſtibus.vt.c licet cauſam. de pꝛoba.quia talis varietas
non vitiat cũ teſtificantur non de eo qð capiunt ſenſu:ſed in⸗
tellectu ⁊ peritiajſcʒ de rei extimatione no Ban in.l. ij. (ade

–—

reſcin.vendi.vt plene notat ⁊ exemplificat Anto,de butrio ĩ
ſuis conſilijs conſilio quod incipit:tota ergo dubitatio.
¶ Zeſti deponenti de facto ſuo nulla fides eſt adhibenda
quando ex eo laus vel vituperium poteſt atteſtanti attribui.

no. Jo.an.in addi.Spe.iti.de teſt.S.opponitur.ver.itẽ quid

ſit adminiſtratoꝛ.⁊ eſt optima ⁊ regularis doctrina dñoꝝ de
rota ſua concluſione.cxx.⁊ late ⁊ notabiliter per Anto.de bu
trio ſuo ↄſilio qð incipit:q̃ſtio hec vulgaris dubia bʒ.
¶ Si teſtes pꝛoducti a diuerſa parte deponunt diuerſa cir⸗
ca actũ iterabilẽ reducuntur ad ↄcoꝛdiã quaſi pꝛobent actũ
multiplicatũ.⁊ ſic vbi datur diuerſitas inter teſtes in ſpecie
in actu multiplicabili pꝛobant actũ iteratũ:⁊ ſic interpꝛetan
tur potius vt pꝛobent quod eſt poſſibile qᷓ; ꝙ falſum dicant.
vt eſt caſus in.c.cuʒ tu. de teſti.ſecus ſi pꝛoducerentur teſtes
contrarij ab eadẽ parte:quia licet iuuarentur vt euitarent fal
ſum:non tamen iuuarentur vt pꝛobaretur.ita no.per docto.
in.l.ij.S.itẽ mutuum. ff.ſi cer.peta.⁊ ibi butri.naʒ licet interte
ſtes duarũ partiũ fiat interpꝛetatio pꝛo fauoꝛa bilioꝛi ceteris

paribus.vt in.c.ex litteris.de pꝛoba.tamẽ ad finẽ pꝛobandi

non fit inter teſtes eiuſdẽ p artis.⁊ eſt ratio: quia ſemper ver⸗
ba debent interpꝛetari contra pꝛoferentẽ ſimiliter ⁊ contra

teſites pꝛoducentẽ.vt.c.cũ ad ſedẽ.⁊ ibi glo. de reſti.ſpo. ⁊.c.

ex litteris.de ſpon.⁊ in regula contra eũ.de reg.iur.li.vi.⁊ pᷣ⸗
dicta vera quando ſunt pares contradicentes.ſecus ſi diſpa
res:quia tunc ſtatur maioꝛitati numeri.⁊ vide Jo.an.in ad⸗
di.Spe.ti.de teſti.S.&̊ de interrogatoꝛijs.verſi.quid ſi vnus
teſtis.⁊ Fede.de ſenis ſuo conſilio.clxij.vt plene per docto.
in allega. c. cñ tu.
¶ Zeſtibus publicatis ſi admittitur exceptio ⁊ recipitur p⸗
batio directe contraria pꝛime pꝛobationi an valeat.vide.Sᷣ.
exceptio iniuſticie. B =
¶ Zeſtium publicatio non eſt de ſubſtantia oꝛdinis iudicia
rij.vide.g.publicatio.
¶ Atteſtationibus publicatis ſuper eodẽ articulo vel dire
cto contrario non poſſunt teſtes pꝛoduci.vc ſvrnitatis.
de teſti. ⁊ cle.teſtibꝰ.eo.ti.limita verũ niſñ teſtes dicant᷑ coꝛru
pti ⁊ falſa dixiſſe.vt in.c.licet.de pꝛoba.quo caſu audiuntur.
⁊ ita no.glo.in dicta clemen. Itẽ limita ſcðo niſi directe con
traria pꝛobatio veniat ad confirmandã pꝛimã atteſtationẽ.
vt no.in.c.cũ clamoꝛ.de teſti.ᷣm Inno.⁊ in.c:ex tenoꝛe.eo.ti.
no. Anto. ⁊ Pe. de ancha.in alle. c. ly.
¶ LZeſtes poſſunt induci de nouo tã in cauſa pꝛincipali qᷓ; ĩ
cauſa appellationis ſuper nouis tm̃ articulis ex veteribꝰ de⸗
pendentibus.vt.c.cũ iohannes beremita.de fide inſtrumen.
⁊.c.ex tenoꝛe.⁊.c.ſeries.⁊.c.cauſam.de teſti.quod limita veꝝ
ſi articuli noui non compꝛehenduntur ſub pꝛimis.vt no. In
no.in.c.fraternitatis.de teſti.ſuper penitus egiã diuerſis poſ
ſunt teſtes in inſtantia appellationis pꝛoduci dũ tamem tã⸗
gant cauſam de qua agitur.vt.c.tã litteris.⁊.c.cauſam.de te
ſti. exempla vide nota biliter per Inno.Anto.⁊ ab.in alleg.
c.fraternitatis.vbivide exempla de articulo antiquo in inſtã
tia appellationis ⁊ de articulo directo contrario ⁊ de indire
cto contrario.
¶ Excluditur quis a pꝛoductione teſtiũ poſt renunciationẽ
⁊ publicationẽ atteſtationũ.vt.c.fraternitatis.de teſti. Itẽ
per percunctationẽ teſtiũ didicitis teſtificatis.vt.c.vltra ter⸗
tiã.de teſti.⁊ auẽ.de teſti.S.quia vero.⁊ de publicatiõe teſtiũ

facit.c.de teſtibus.de teſti.⁊.c.cauſam.⁊.c.conſtitutus.eo.ti.

e conduſione cauſe habetur in alleg.S.quia vero.⁊ in.c.pa
ſtoꝛali de cauſa poſ.⁊ pꝛopꝛie.⁊.c.cũ iohannes.⁊.c.cũ dile⸗
ctus.de fide inſtru.no.Anto.⁊ ab.in.c. fraternitatis..alle.
vide.S.renũciare in cã. „
¶ VPars que copiã pꝛobationũ aduerſario ſurripere vultte
ſtes coꝛrumpendo vel ab eis iuramentũ extoꝛquendo ꝙ con
tra eñ nil deponant pꝛeſumitur iniquã cauſam fouer e.vt.c.in
tim auit.de teſti.ideo cauſam amittit.vt ibi no. Innocẽ.facit

lij. q.vij.S.tria.⁊.c.peruenit.de teſti.co gẽ.ideoq; hoc pꝛoba

to etiò poſt publicationẽ atteſtationũ poſſunttales teſtes re
cipi per in integrũ reſtitutionẽ ex clauſula generali ſi qua mi
bi iuſta cauſa videbitur.ff. ex qui.cau.ma.l.i.⁊ hoc maxime pᷣ
ſtito iuramento per partẽ ꝙ non malicioſe petit.vt in auc.de
teſti. S.quia vero.vbi etiã poſt concluſionẽ in cauſa in tali ca

ſu poſſunt teſtes pꝛoduci.facit.liñ quis ex argentarijs. Fe fi⸗

— — ——

— w⏑ 2—

t⸗

—ꝰ
—

de
ui.
nid

bun

irr
ei
ecie
tan
ant,
ſtes
tfal
cto.
ete
is
ndi
pen⸗
ra
c.
p
40,
nns

nen.

ti⸗
e
leg
aſti
ͤre

ſe
Ni
ter/
ſti
0. .
60.
dig
N

tte
on
.in

⁊ locus non fuerunt appoſita in pꝛimo arti
e.ti.quod verũ niſñ pꝛimo fuerit pꝛoteſtatũ.vt.c,cũ in tua. de
teſti. no. docto.in alle.c. extenoꝛe. o
¶ Quarte pꝛoductionis petitio eſt de iure quãdo fit cũ ſo⸗
lennitate legali eius denegatio eſt cõtra ius:ergo niſi iudex
aſſignet cauſam ſue denegationis grauat partẽ⁊ poteſt legi
time appellari.vt in.c.cũ ĩ eccleſia. ⁊.c.vt debitus. de appel. ⁊
etiã ſi iudex cauſam iuſtã aſſignat ſi eẽ non examinatvidetur
grauare: quia hec quarta pꝛo ductio cũ cauſe cognitione dʒ
dari vel denegari. vt no. in. c. in cauſis de teſti.no. Inno. in
c.ſignifica uerunt. de teſti. vide. . appellari Iʒ poſſit.
¶ Zeſteg nẽ poſſunt didicitis teſtificatis ſi uper antiquis ca
pitulis ?ickvt imc. fraternitatis. de teſti. quod eſt veruʒ
qua ndo atteſtatio eſt ſufficiens ⁊ valida ⁊ in plenario iudi⸗
cio facta:ita ꝙ non variatur modus agendi in ſummario iu⸗
dicio.qð intelligit᷑ ex. c. veniens.de teſti.⁊ ibi docto.
¶ Teſtiũ receptio ſi eſt nulla requiritur vtriuſqʒ partis con

— —

ff. de eden. no. doc in alle.c. intimaſti. vide. , renunciatio, f⸗
ſi poſt renunciationẽ. . —
¶ Woſt publicatas atteſtationes ⁊ poſt ap erturam teſtiuz

poteſt obijci ⁊ pꝛobari exceptio peremptoꝛia. C. de excep.l.ſi

quidẽ. C. de pꝛoba.exceptioni.vt ſi obijciatur pꝛeſcriptio vel
pactũ de non petendo vel res iudicata. ideʒ ſi volo pꝛobare

teſtes falſum dixiſſe: quia talis exceptio peremptoꝛia eſt no⸗

uus articulus ⁊ poteſt pꝛobari apertis atteſtatiõſibus pꝛin⸗
cipalis cauſe ⁊ in cauſa appellationis vt.c.ex tenoꝛe.de teſti.

c. de teſtibꝰ. de teſti. —Kr —RKr .
¶ Atteſtationes ſi ſunt depoſite apud partẽ ante publica⸗

⁊. c.finẽ. de dolo.?, c.fraternitatis. de teſti.no. glo.notabił in

tionẽ teſtiũ pꝛeſumitur ꝙ ipſa pars didicit teſtificata:iõ non
poteſt vlterius teſtes pꝛoducere etiã in cauſa appellationis

vt eſt tex. in. c. conſtitutus.de teſti.quod limita veruz niñ ſint

depoſite apud aliũ:vel niñ pars eas perdiderit caſi u:qꝛ tunc

excuſatur pꝛobando caſum. vt in.l.quando.C. de hereti. Itẽ

limita niſi atteſtationes eſſent depoſte apud parteʒ clauſe ⁊
ſigillate ⁊ ſic reſtitute vt no.docto.in alle.c. conſtitutus.
¶ Zeſtes publicatis atteſtationibus non admittuntur etiã
indirecte quando pꝛimus articulus ſuper quo indirecte pe
ducti fuerunt fuit talis ꝙ teſtes potuerunt infoꝛmari.⁊ ſic in
telligitur. c fraternitatis. de teſti.cũ ibi notatis.ſecꝰſi non po
tuerunt infoꝛmari.vt in caſu.c.ex tenoꝛe.e.ti.vt quia tempus

„

culo. vt. c, ſeries.

ſenſus ad ipſas atteſtationes validandas.idẽ ſi eſt plena nõ

tamen eſt ſufficiens pꝛopter iudicis examinantis defectũ: qꝛ
tunc requiritur conſenſus eius partis contra quã pꝛoducun

tur. vt in. c. pꝛeſ. entata. de teſti. ſñ vero non eſt plena tunc non
valet niſi de conſenſu eius pꝛo quo pꝛoducitur. ita tex.in. c.
veniens.e.ti.vbi no.doc.

¶ Zeſtes iã publicati ſi iterũ pꝛoducantur inter diuerſas p⸗

ſonas ⁊ de eiſꝑe rebus fit conſimilis queſtio ficut ſi vnus co⸗
beres pꝛo parte ſui debiti egit vel contra eũ actũ eſt nibilo⸗
minus coheres agit ⁊ contra eñ agetur ⁊ teſtes ſuper eodẽ
capło inducti in cauſa vnius inducẽtur in cauſa alterius.idẽ
ſi inter eaſdẽ perſonas vtro biq; agebatur ſed ad aliud. vt.C.
ad.l.iul.de vi pꝛiua.l.ſi qͥs.de elec.cũ dilecti. nã ſi in his ſnĩa
non obſtat inter alios lata vł cũ aliud agitur etiã inter eoldẽ
de re iudicata.c.cũ ſuper.multofoꝛtius nec teſtiũ receptio.eſt
condluſio Inno.⁊ doc.modermnoꝝ in.c. veniens. de teſti. fate
turiñ ibi Inno.qꝙ ſi Zꝛiũ dixerit pꝛioꝛi teſtimonio nõ valebit
ſecũdũ niñi excuſare poſſit legitime.vide late ibi ꝑ eũ.
¶ Teſtiũ publicatio qui recipiuntur ad perpetuã rei meme⸗
nia vt in caſu. c.ſignificauit. ⁊. ca lbericꝰ. de teſti. dʒ ri par⸗
te cuius intereſt vocata vel ea contumaciter abſente.vt in di
ctis iuribus.⁊.c.qm̃.vt lite nõ ↄteſta.⁊ pꝛeſumitur pꝛo publi
catione diu facta ꝙſolenniter fuit facta ſi in publicatione cõ
tin eatur partevocata. vt. l.i. 2.l. optimã. C. de ↄtra. ſti. ⁊. C. de
re iudi.l.i.⁊.C. de appe.hi qͥ ad ciuilia.⸗ que ſolennitas ⁊ foꝛ
ma debeat in diga publicatione ſeruari.vide notabiliter per
Inno. in alle.c. albericꝰ. vbi idẽ de publicatiõe inſtrumẽti. ⁊
vide.s.publicatio.⁊.S.inſtr̃i publicatio.cũ ver. ſe.
¶ Zeſtes poſſunt poſt publicatas atteſtationes in alio iu⸗
dicio ꝓduci cũ variat᷑ modꝰ agendi.nã mutata ꝑſona vel mo
do agendi non põt opponi de dictis pꝛioꝛis iudidjj.vt in.c,
ch in tua de teſti ⁊ ibi Hoſti ⁊ Jo. an.

¶ Teſtis ſi in ſecundo iudicio dicat contrariũ ei quod dixit
in pꝛimo non valet eius dictũ,.vt colligitur ex.c. cũ in tua. de
teſti. ? ibi glo. ⁊ doc æ. cper tuas. de pꝛoba.
¶ Zeſtes recepti in ſummario iudicio licet ſuccum bant etiã
paucitati teſtiũ in ſecundo iudicio plenario receptoꝝ. vtĩ. c.
cuʒ in tua. de teſti. tamen ſi teſtes pꝛimo recepti in ſummario
pꝛoducantur in ſecũdo iudicio ⁊ repetamur ſuper pꝛi mis ar
ticulis poſſunt bis veibis vti dico 7 gtteſtoꝛ omn ia que di⸗
rxi in tali articulo vera eſſe:⁊ ſic cõ firmatur pꝛimũ teſtimoniũ
vt no. Banin. l. eos. ff de falſis. iudex tamen ſi vult nõ admit
tit tale teſtimoniũ velut denoſitũ⸗ per ſcripta.vt in.c.per ſcri
pta.iij.q.ix. conſuluit ergo Nar. vbi. . ꝙ teſtis petat ſibi ex⸗
hiberi atteſtationes pꝛimas vt infoꝛmetur qualiter debeat te
ſtificari ⁊ infoꝛmari ⁊ rememoꝛari veritatem. vt.. cũ exhibui
ſent. ff. de pub. ⁊ no. in. c. cũ cauſaʒ. de teſti. tunc debent el ex
biberi dicta teſtimonia etiã ſi non ſint publica cum teſtis ha
beat ea nota,. vt no.in.c.cũ clamoꝛ.de teſti. q; ſi atteſtãtes nõ
poſſunt haberi:conſuluit Ban. ꝙ teſtis deponat pꝛout ſibi
modo videtur ⁊ recoꝛdatur. ſed ſi appareat eũ aliter dixiſſe
in alia cauſa ex nunc coꝛrigit dictũ ſuũ ⁊ reducit ſe ad pꝛimũ
dictſi cũ pꝛimo temp dꝛe melius eſſet infoꝛmatus q; nunc no⸗
doc.in. c. cũ in tua.oe teſti. ⁊ HBar. vbi.z.
¶ LTeſtẽ poteſt iudex offido ſuo etiã poſt aperturã teſtiũ ite⸗
rũ repetere cũ obſcure depoſuit. vt. c. cñ clamoꝛ. de teſti. ⁊ ar.
ſf. de interro.ac.l.vbicũq;. ⁊.ff. de queſti.l.repeti.no. Inno. ⁊
glo. in. c. per tuas. de teſti. idẽ ſi in terro gando iuderx fuit ma⸗
licioſus vel negligens. vt alle. c.pꝛeterea. de teſti. ⁊ poteſt cir
ca hoc iudicis officiũ imploꝛari.vtibi no. Hoſt. ⁊? alij docto.
¶ LZeſtes ſuꝑ eodẽ negocio etiã publicatione facta poſſunt
caſualiter coꝛã eodẽ iudice iterũ pꝛoduci, ¶ Pꝛimo vbi ſe⸗
cundo alio modo agitur qᷓ; pꝛimo.vt.c.ven lens.i.de teſti.⁊.c.
cũ in tua.e.ti.⁊ de ſpon.c.ſicut. ¶ Secundo vbiin terrogatio
nes neceſſarie ſunt omiſſe parte etiã in ſtãte. vt. c. per tuas.de
teſti. ¶ Lertio vbi obſcure ſeu confuſe teſtificati ſunt: quia
tunc iudex non ad inſtatiã partis ſed ex officio poteſt repete⸗
re teſtes.vt.c.cũ clamoꝛ.e.ti.ff.de queſti.repeti.xxxv. q. vi. de
parentela.quod em̃ obſcure dicitur vel ſcribitur pꝛo non diʒ
cto vel ſcripto habetur.ff de in terro.ac.l.de etate.s.nihil in⸗
tereſt.⁊ ideo iudex debet ſubuenire pꝛobationibus vtlitenõ
coneſta.qm.non ad inſta ntiã partis ſed ex puro officio.vt al
lega.c.per tuas.⁊ idẽ videtur ſi minus clare teſtes deponent
vt quia dicit tabellio petrus iuratus idẽ deponit vt martinꝰ
vt no.in.c.cũ cauſam q̃.de teſti.¶ Quarto vbicunq; rei iudi
cate exceptio non obſtarer.vt.c.fraternita tis.e.ti.¶ Quinto
vbi iudex ex officio pꝛocedit.vt alle.c.cũ clamoꝛ.in fi. ¶ Se⸗
xto publicatione non facta etiã nõ mutato modo agendi. vt
c.ↄſtitutꝰ.ij.deteſti.vt no. Hoſti.in alle.c. cũ clamoꝛ.
¶ Quarta pꝛoductio teſtiũ deneganda eſtparti que teſtifi

8

cata diligen tervidit ⁊ teſtibus renunciauit.nã bec duo ſimul
iũcta neceſſaria ſunt ad boc vt pars impediatur amplius te⸗
ſtes pꝛoducere.vt no. Inno.in.c. vltra terti.de teſti. Idem
Fm Hoſti.ibi quado pars malicioſe petit ⁊ cũ diligẽtia acta
vidit:ita ꝙ plene deliberare potuit non quando ſimplicit ate

vel caſu foꝛtuito hoc accidit.idẽ quando atteſtstiões ſubtra

xit licet non conſtet ꝙ teſtificata vid erit diligenter cũ pꝛeſu⸗

matur contra eũ pꝛopter furtũ.vt. C.depꝛoba. ſi de poſſeſſio

ne. ⁊ Inno. ⁊ Hoſt. in alle.c. vltfa. ⁊ idẽ quando atteſtatões

aperte ſunt per iudicem.vt auẽ de teſti.S. quia vero.colla.vi.

¶ Sipars petat a iudice ꝙ non aperiantur teſtes vel ꝙ nõ

feratur ſententia quouſq; tales teſtes qui ſunt in captiuitate

vel in peregrinatione vel alijs cõſimilibus cauſis ſint abſen

tes ſen moꝛbo vel furoꝛe tenentur reuertantur quia ipi ſciunt
veritatẽ vel habent inſtrumenta ſue cauſe licet noꝑ ſit audiẽ
dus vltra temp oꝛa.S.ſpaciũ.iij.q. iij. per beneficiũ tamen re⸗

ſtitutionis in integrũ ſibi poterit ſubueniri etiã poſt apertio⸗

nem teſtium ⁊ poſt ſententiampꝛemiſſa ſummaria cognitio⸗
ne. vt. c. ij. ⁊.iij. de in integ.reſti.vbi no.⁊ plenius per Jnno.
⁊2 Hoſt. in allega.c. vltra tertiam.
¶ Pꝛobabilis credulitas cauſatur ab illis cum quibus qͥs
conuerſatus eſt ſi ſunt boni viri quibus credendqũ eſt. de pꝛo⸗
cura.in noſtra.⁊ pꝛeſumitur ſcientia eoꝛum de bis que gerun
tur apud ipſos.de pꝛeſum.quãto.de elec. poſtq. no. e. de
anchgeln c vnico, de cleri. per ſaltum pꝛomoto.

¶ Zeſtis poteſt de credulitate deponere. nam b abemus ſciẽ
tiam ⁊ neſcientiã que ſunt duo extrema:⁊ inter iſta eſt quod⸗
„

dam medium:vt.j.pꝛoximo.

¶ redulitas fides ⁊ ſcientia habe kdupliciter. Mꝛĩo in his
que ſunt alicuius artis:⁊ tunc ſᷣm philoſophum ſeire eſt rem
per cauſam cognoſcere.de quo in.:ſcire.ff de legi. Secundo
in his que ſunt facai vt in depoſitione teſtiũ:⁊ tunc lllud dici
mur ſcire ad quod mouemur per ſenſuzʒ. ⁊ bec ſcientia requiri
tur in teſte. vt. l. teſtiñ. C. de teſti. neſcientia eſt de eo quod ho⸗
mo neſcit ita ꝙ non habet aliquã credulitatẽ ſeu fidẽ. creduli
tas ergo que eſt media ex conieguris ⁊varijs articulis cauſa
tur. no. Bar.in. l. admonendi. de iureiuran. ⁊ ideo laudabilis
eſt conſuetudo qua iurat teſtis dicere veritatem quam ſcitvl

„

credit licet illud intelligatur tacite ex larga ſi gniſicatiõe.no.

ab. in. c. litteris.de iura.calum.vi.colũ.
¶ Teſtis dictũ debet concludere neceſſario: ideo ſi teſtis de/
ponat ſuper pꝛeſcriptione.x. annoꝛum pꝛobãdo ꝙ ticius poſ
ſedit per.ix.annos ⁊ plus:non ꝓbat.peer.c. littere.⁊ ibi glo.⁊
ab. de dila. nam vbi aliquid eſt determinate pꝛobandum di⸗
ctio plus ſimiles ⁊ generales ⁊ incerte pictiones nihil operã
tur idem de terminat Bar. in. l. cum fuſti. ff. de in litem mran.
2 glo. in. l. ab hoſtibus. S. ſed quid ſimpliviter.ff.ex quibꝰ cau.
ma. 2 Barba. elegantiſſime in. cum cauſam. de emp. ⁊ ven.
¶ Teſtis poteſt eſſe in cõtractu mediatoꝛ ſeu pꝛoſeneta e uſ⸗
dem contractus: non tamen poteſt teſtificari viua voce. vt
no. in.c.i.de teſti.ab.vbi.S.
¶ Zeſtemvnum habenti pꝛo ſe defertur iuramentum in ſup
plementum pꝛobationis.vide.S. iu ramentum defertur.
¶ Alſſertiõi viri magni ſeu religioſo lʒ pſumptionẽ faciat in
cã:mõ tñ creditur ſibi in pꝛeiudiciũ alioꝝ ſine iuramento.no.
glo. in. c. ſicut. de ſen. excõ.no.in.c.cuʒ olim. de dolo ⁊ contu.
¶ Vbi deeſt facultas ꝓbandi admittit᷑ etiã vilis ꝑſona in te
ſtem lʒ eiꝰ ꝓbatio nõ eſt integra.eſt tex.cñ glo.in.c.cũ dilecti.
de elec. ⁊ in. c p̃terea. de teſti.⁊.c.cuʒ in tua.de ſpon.⁊ ibiab.

¶ Zeſtis varians dicit᷑ qui pꝛimo dirit aliqd ⁊ poſtea eius
contrariũ nullã cauſam variationis aſſignans:contradicens
ſibi eſt qui pꝛimo dixit duo impoſſibilia: vt qui dixit ſe ſciuiſte

contractum celebꝛatum in tali loco ⁊ tali die:poſtea interro⸗
gatus vbi ſtetit illa die:d icit ſe alibi foꝛe.vacillans dicitur q̃
dubitando ⁊ timẽdo loquitur. Item ⁊ qui varie loquitur. ff.
de fal. eos qui.ff. de teſti.l.ij. ⁊.l. qui falſo.hoꝝ añt teſtimo niũ
non valet ⁊ punitur. C. de teſti. nullũ.no. Inno.in.c.pꝛeterea
de teſtibus cogen. in fi. ⁊ vide ibi notabiliter Hoſtien.
¶ Teſtis quando admittatur ad reuocandũ erroꝛem ſuum
boc reſidet in arbitrio iudicantis conſiderata qualitate per⸗
ſone ⁊ quantitate ⁊ in teruallo colloquio partium ⁊ reliquis
circunſtantijs. vt concludit Hoſt. in. c,. pꝛeterea. de teſti. cogẽ.
vbi dicit Inno. ꝙ ſi teſij locutus eſt partibus vel vni partiũ
eſt pꝛeſumptio contra teſtem ideo non valet eius coꝛrectio ſʒ
ſtabitur pꝛimo dicto. vt. c. icut. de teſti. ſ tamẽ dicit fm dicth
contrarium debilitatur pꝛimum dictuz. ſi tamen anteqᷓᷓ exeat
iudicis conſpectum ſe coꝛrigat non pꝛeſumitur comra eum:
licet ſemper reſideat hoc in arbitrio iudicis.vt do cto. notabi
liter in alle. &pꝛeterea. ibi vide Hoſt. de hac materia videar
chi. xxx.q.ix.S.i.⁊.c.graue.⁊ dños ð rota oↄcluſiõe.cclxxxviij
⁊ Spe. in ti.de teſte v. i.ver. itẽ ꝙ teſtes ſunt varij.
¶ Zeſtis ſi vacillat re ⁊ Nrbis nocet. vt.c. cum eccleſia ſutri

na.de cauſa poſ.⁊ pꝛopꝛie.⁊ in.c.licet.de pꝛobati.ſed ſi teſtis

variat verbis ⁊ non re:⁊ tunc non nocet.vt no. in.c. nihil. de
verb.ſig. no. ab. in allega.c.cum eccleſia.vi.colũ. .
¶ Quando teſtes vtriuſq; partis ſunt contrarij ſtandum ẽ

dicto eoꝛuʒ qui deponunt pꝛo reo licet alij ſin t ydonei:2 boc

quia illi ponunt veriſimilia. ⁊ ſc limita tur glo.in.ci in no⸗
ſtra. de teſti.ab.in.c.cum.p.de accuſa.
¶ LTeſtes ſi vacillauerũt an credat᷑ iudici vel tabellioni ſuꝑ
boc:⁊ q̃liter tabellio de hoc eaciet fidẽ:⁊ an debeat eſſe ꝑs p
ſens.vide no.ꝑ Inno.Anto.⁊ ab.in.c.qm̃.de pꝛoba.
Be oↄtrarietate teſtiũ ab eadẽ vel ab vtraq; ꝑte ꝓductoꝝ
vide glo. m agiſtralẽ ⁊ qð ibi no.ab.in.c.pñtata.de teſti.
O VElni teſti creditur quo ad pꝛeſumptionẽ:⁊ etiã creditur ei
quando non fit pꝛeiudiciũ alicui:videlicet vtrum aliquis ſit
bapriʒatus:vel an eccleſia ſit conſecrata.⁊ vbi quis vult pꝛo

hare ſe egiſſe penitentiã quia creditur ſoli confeſſoꝛi:no, glo.
1

—

2 docto.in.c. uper. de teſti.quandoq; etiam creditur vni ꝓ⸗
pter excellentiam dignitatis. xcvij.di.nobiliſſimus.viij.q.iij.
talia. ⁊ ratione officij. C. de falſis.ſi quis decurio.⁊ in aucẽ.de
inſtru. cau. S. ſi vero moꝛiantur.colla. vi. ⁊ in alijs caſibus no
tatis in.c.licet vniuerſis.de teſtibus.
¶ Zeſtes in teſtamento non pꝛobant niſi teſtes viderint te⸗
ſtatoꝛem lo quentem.vt eſt tex.in.l.ſi non ſpecjali.C. de teſta⸗
mentis.⁊ hoc ideo quia vox teſtatoꝛis pꝛopter infirmitatem
ſolet mutari.Et ideo dictum teſtis qui teſtatoꝛem au diuit et
non vidit non eſt integrum:quia de facili poteſt quis decipi
in voce.Abbas in. c.ex litteris, de conſuetudine, ⁊ in.c.cũ cau
ſam. de teſtibus.
¶ Teſies co guntur regnlariter teſtiſicari etiam ſi fint pꝛiui⸗
legiati tam in cauſa crimĩali ꝙᷓ; in ciuili:vbi per alios veritas
non poteſt haberi. bec eſt concluſio Inno.⁊ Hoſtiẽ.in.c.i.de
teſti. cogen. compellitur eniz teſtis nominatus quiſe excuſat
pꝛobare q; per alios poteſt veritas baberi.nam eo ſe ſub
trabit eſt pꝛeſumptio contra eum.vt concludit Berũ.in. c. ſu
per eo.in fine.de teſti. co gen. de quo dubio vide quod notat
glo. in.c.fi.eodẽ titulo.⁊ ibi docto.
¶ TZeſtificari poſſunt ſin guli de vniuerſitate ſi in futurũ ba
beatur contentio de geſtis in vniuerſitate.⁊ hoc verum ſi ta
les teſtificantes non pꝛetendunt commodũ.vt.c.veniens.ij.
de teſti. ⁊. c. tertio loco. ðe pꝛoba.ſed non poſſunt inſcribi in
inſtrumento ne in eodem momento videantur auctoꝛizare ⁊
teſtificari.ab. in. c.i.de pꝛocu.
¶ Teſtis debet reddere rationem ſm ſenſum de quo depo⸗
nit. vnde teſtis qui deponit de actu viſibili non eſt neceſſe ꝙ
dicat qꝙ; audiuit.⁊ ſic de alijs ſenſibus coꝛpoꝛeis.de quo in
c. cum cauſam. de teſti. Hoſti.⁊ ab.in.c.ex litteris.de conſue.
vbi ponit queſtionem de notario ⁊ teſtibus qui poſt parie⸗
tẽ audierunt quendã ↄfitentẽ ſe abſtrariſſe vas al gẽteũ ⁊c.
¶ LTeſtis an poteſt ex officio iudicis repelli.vide.S.iudex.
¶ Teſtis ſi in inquiſitione generaliter foꝛmata aliquid fuit
confeſſus contra ſe an puniatur pena oꝛdinaria vel extraoꝛ

dinaria. no.glo.⁊ docto.in.c.per inquiſitionẽ.de elec.⁊ plene

per ab. in. c. l. de exceptio.⁊.c.ij.de oꝛdicogff:.
¶ Teſtes ſingulares an pꝛobant vt.c.cum dilectus. de elec.
7. c.tam litteris.ð de teſti.quod limita vt no.glo.in,l.ob carmẽ
ff de teſti. ⁊ glo. ix. qiij. nibilominus.⁊.c. teſtes. Inno. ⁊ Jo.
an.in.c.qualiter ⁊ quando.i,de accu.
¶ Teſtis non debet iudicari ydoneus ſi ex eius dicto poteſt
ſibi aſcribilaus vel vituperium. iuxta notata in. c.inter dile⸗
ctos. de exceſ.pꝛela.⁊ in.c.cum nobis.de teſti.⁊ ibi plene per
ab. ĩ. c. cu dilectus. de elec.
¶ Standum eſt teſtimonio duoꝛuʒ officialium de plunibus
qui elegerunt ticium in poteſtatem: nec conſtat de quo ticio
ſen ſerunt cum plures reperiuntur eiuſdem nominis ⁊ cogno
minis. Bar. in. l. quidam relegatus.ff, de re. . ab. in. c. cum
dilectus. de elec. penul. colũ.
¶ LZeſtes in cauſa graui ⁊ ponderoſa debent examinari co⸗
ram duobus teſtibus vt poſſint conuinci de falſo ſi pꝛobat᷑
poſtea veritas in contrarium ⁊ ipſi negarent.no.in.c. vt offi
cium. de bereti.li. vi. Inno.⁊ Hoſt.in. c.albericus. de teſti.?

ab. in. c. ſcut.⁊.c.cum cauſam.e.ti.ab.in.c.quia pꝛopter.de

eflec. in pꝛin.x. colũ.
¶ TZeſtes in caſu criminali pꝛoducti debent neceſſario con⸗
cludere.vide.sẽ.pꝛobatio.
¶ Si atteſtationes pars legit inſcio iudice non debet am/

plius audiri contra illas. idem ſi aliquod inſtrumentum vel

„

libꝛunx ationum niſus eſt pars vitiare. vnde non debet reci⸗/
pi pꝛobatio ſi vult poſtmodum illam ſcripturam repꝛobare:
vt ſic puniatur in quo deliquit. facit.c.conſtitutus. de teſtib?
no.ab.in. c. cum olim.ij.de offi. dele.
¶ Zeſtis poteſt eſſe canonicus in cauſa con canonici:⁊ frat
pꝛo fratre.vt no.in.c.litteras.de pꝛeſump.creditur tamẽ iſtis
plus vel minus m quantitatem affectiõieeno. glo. Inno.
in. c. in litteris. de teſti. ab. in. c. cum. M. de offi. dele.
¶ TZeſtiſicari poteſt ſacerdos ĩ iudicio de his que ſunt ſibi re
uelata in penitentia non tanq; deo. vide. S. ſacerdos.
Teſtes nõ ſunt admittendi de fa milia iudicis quando iu⸗
dex babet aliquam affectionem ad cauſam:vt quia pꝛocedit
ex officio ſaltem vt faciant plenam pꝛobationem: als iudex

SS

ur.....—

— —

— ,

=

D — =

— —
— —

de
t
ub

e⸗

ec.
ni
6

de⸗

no
n

1
det
toft
eſin
„de

nti
fec⸗
bee
ſb⸗

ſat
ſtis
gno.
E
i⸗
al
ger

co

poſſet condemnare quemeunq;. ſed ſi non babet affectionem
ad cauſam teſtes de familia iudicis ſunt admittendi. Hoſti.
⁊ ab.in.c.i.de officio iudicis.
¶ Leſtis poteſt eſſe aduocatus alterius partis in compoſi⸗
tionevel tranſactione que pꝛeceſſit.vide.sᷣ.aduocatus alteriꝰ
partis. B

¶ N eſtis licet non debeat examinari pꝛopter ſuſpitioneʒ:ta

men ſi fuit exan inatus facit indicium. vt no. Barto.in.l.ma
ritus.ff.de queſti.ab.in.c.ex litteris.de tranſactio.
¶ Teſtis inſcriptus in inſtru mento an poteſt allegare inna
liditatem inſtrumenti ſi ex eo ſequatur ſibi pꝛeiudicium. vide
diſt. ab. in. c. ex litteris.de tranſactionibus.
¶ Zeſtes admittunt᷑ domeſtici ⁊ familiares ſuper furto vel
alio maleficio pꝛopter difficultatem pꝛobationis.vide..fur
tum. ⁊.S.pꝛobantur res amiſſe.
¶ Teſtis poteſt eſſe ſuper geſtis cauſe iudex ſeu arbiter de⸗
ficiente aliqua pꝛobatione: ⁊ ſic in defectum pꝛobationũ ad⸗
mittuntur teſtes non omnino ydonei.no.glo.in.c.ij. de arbi.

facit.l.finalis.C. de here.⁊.c. veniens.ij.de teſti.⁊ glo.ſingu⸗

laris in.c.cum dilecti.de elec.⁊ Jo.an.in.c.romana. de teſti.

li. vi. ⁊ ſic poteſt intelligi.c.ſciendũ.ij.q.vij.docto.plene in.c.

eum a nobis. de teſti.quod intelligit verũ ab.in.c.ij.de arbi.
quando iudex deponendo non allegat turpitudinẽ pꝛopꝛiã
ſed vbi iudex vel arbiter confitetur turpitudinẽ pꝛopꝛiã etiã
ſi contra ſe confiteatur nõ valet eius dictũ in pꝛeiudiciũ par
tis ſtantis pꝛo pꝛeſentia.vt no.in.c.i.de confeſſis.⁊ no.in.c.

ſicut. de teſti. ⁊ ab. vbi. g.

*

„ „ 9 — 2 5 9*
eſtis non examinatur ⁊ examinatus non facit indicius
in caſibus.de quibus vide.S.confeſſus in iure.

¶ Teſtibus depo nentibus de facto pꝛopꝛio creditur in pꝛe

iudiciũ partiũ inter quas teſtificantur.vt.c.cũ olim.de dolo
⁊ contu.⁊.c.veniens.ij.de teſti.⁊.c.cũ dilecti.de elec.quod li⸗
mita vt no.in.c,.ij. de arbi.⁊.c.cũ a nobis.de teſti.⁊.c.inter di⸗
lecto s.de exceſ.pꝛela.
¶ Teſtis an repellatur a teſtimonio vel puniatur oꝛdinarie
vel extraoꝛdinarie ſi crimen obiectũ contra eũ ſit cõfeſſus vł
pꝛobetuſe dDe peene her ab.in.c.i.de'excep.
¶ Teſtis ſi negat dictũ ſuũ an credatur notario.vide.ð.ta⸗
bellio. ver. pꝛeſumitur.
¶ LZeſtis ſi vacillat vel variat debet boc ludex in actis face
re deſcribi. vide.S.iudex in repetitione. .
¶ Teſtes layci an admittantur contra clericos vel in ſpiri⸗
tualibus.vide.S.layci licet.
¶ Per teſtes pꝛobatur ſententia ſi ſcriptura ſit deperdita.
vide.S.pꝛobatio.ver.licet ad validitatẽ.
¶ eſtis dictũ debet concludere de neceſſario. vt.c. in pſen⸗
tia. de pꝛoba.nõ autẽ pꝛeſumptiue niſ pꝛeſumptione iuris.
no. Bar. in.l. ſciendũ. ff, ſi cer. pe. no. notabiliter ab.in. c. ſicut
de re iudi.vbi actat an in teſtibus vel inſtrumẽto pꝛeſuma
tur ſolennitas intrinſeca vel extrinſeca.
¶ VPoteſt iudex in ciuilibus committere receptionem ⁊ exa⸗
minationẽ teſtiũ notario.vt in.l.iudices.cuʒ auc.ibi ſignata
C.de fide inſtrumentoꝛũ.⁊ cle. vnica.de o ffi.dele. Spe.in ti.
de teſti.S.nunc tractandũ.ver.ad officium.plene per ab. in. c.
cum cauſam. de teſtibus.⁊ tangit in.c.cum bertoldus. de re
iudicata.⁊ vide.oõ.commiſſo, verſi.cum alicui.vide.5õ.notaſio
ſicommittatur.
¶ Teſtes conſpiratoꝛes in bono vel in malo in cauſa inqui
ſitionis vel in alia an ⁊ quando admittantur ⁊ eis credatur.

vigde plene per abbatem in. c. cum. J. 2. A. de re iudicata. inj.
—

colũ.cum ſequen.
¶ Zeſtis deponẽs ſuꝑ notoꝛio dz reddere cãm ſui dicti etiã
nõ interragatꝰa iudice. vide.S. notoꝛia multa.
¶ Si actoꝛ timet cõuenire reum coꝛam iudice pꝛopter ipſius
potentiam poſſunt teſtes de quoꝛum moꝛte timetur recipiin
pꝛiuato ⁊ faciũt fides ĩ tempoꝛe in quo lis poteſt tute inchoa
ri.cõmendatur ner Hoſt. Jo. an.in.c/qm. in fi.vt lite non
conteſta.ab.in.c.pꝛeterea.in fi.de ſpon.
Zeſtis dictũ nõ inficiat᷑ ʒ nõ fuerit citatꝰ ſed per partem
vincentẽ iudici oblatꝰ.nec er hoc videt᷑ ſe ingerere:ſed potiꝰ
videtur ſtimnulatꝰ a parte pꝛoducente.no.Hoſtiẽ.in.c.conſti⸗
tutus. de teſti. als ſi teſtis ſe ingereret tanqᷓ ſuſpectꝰ eẽt repel
lendus.vtil. vxoꝛi. Sti.ff de fal. ⁊ ibi Gar inil, que oĩa: ff de p

5.
—

cura, ab. in. c. cñ in tua. de ſpon.in pꝛin.
¶ Teſtis non dʒ deponereꝑ ſcripturã ſʒ viua voce iudex ex
trępidatione ⁊ titubatione facilius poſſet veritatẽ compꝛe⸗
bẽdere.iij.q.ix.c.teſtes.⁊ q ma.accu.poſ.c.a nobis.⁊.l.theo⸗
pompus.ff. de dotepᷣle.ab.in.c.a nobis.S.allega.
¶ TZeſtes ydonei ſunt parentes ⁊ cõſanguinei vtriuſq; ſerꝰ
in cauſa matrimoniali ſiue agatur de matrimonio coniungẽ
do ſeu ſeparando eo quia pꝛeſumũtur habere plenariaʒ noti
ciã conſanguinitatis ſue.vt.c.videt᷑.qui ma.accu.poſ.⁊ boc
verũ niſi quo ad vitã coniugũ matrimoniũ ſit ſuſpectũ qð ar
bitrio iudicis relinquitur. vt ibi no.ab.
¶ Teſtes recepti in iudicio ſemmario an faciant fidẽ in ple
nario.vide.S.pꝛobationes facte.⁊ vide.õ. acta litis.
¶ Teſtes oĩ erceptione maioꝛes dicunt᷑ q nulla exceptione
legitima poſſunt repelli.no.glo.in.c.i.de conſangui.⁊ affi.⁊
glo. inſti. de inuti. ſtipu. S. itẽ verboꝝ. que dicit illũ eẽ ydoneũ
q nulla exceptiõe põt repelli.ab.in.c.at ſi clerici.x. colũ.
¶ Teſtes deponentes de auditu ſuper conſan guinitate o⸗
poꝛtet ꝙ audierunt ab eiſdem.vide.S.pꝛobatio.verſi.ad pꝛo
bandum.
¶ Leſtes ſunt compellendi ferre teſtimonium nedum in ci⸗
uilibus. vt. C. de teſtobus.l.ſ quando.ff. de tabu. exbiben. l.lo
cum. S. exbibere.in auẽ. deseſti.S.⁊ quoniã colla.vij.xiiij.q.
ij.c.q;qᷓ;.ſed etiam compellũtur in criminalibus.ff. de teſti.li.
⁊.l.ilij.⁊ de teſti.cogen.c.cũ cõtra.⁊.c.ſuper his.⁊.c.pꝛeterea.
7.c.ceterũ. ⁊ de iureiuran.ad noſtram.ij.de ſymoni.licet hely.
vbi tamen agitur ad penà ſanguinis coꝛã tempoꝛali vicario
epᷣi vtrũq; gladiũ habente non ſunt teſtes per eccleſiã com⸗
pellendi: quia non ſpectat hoc ad officiũ viri ecdeſaſtici. vt
no.in.c.clericis.⁊.c.ſententiã ſan guinis.ne clerici vel mo.opi
nio aũt ꝙ in criminalibus non cõpelluntur teſtes eſt abijciẽ
da tanqᷓ illa per quã deus offenditur:reſpublica leditur:pꝛo
ximus coꝛrumpitur. materia delinquendi ⁊ coꝛrumpendi te⸗
ſtes miniſtratur:mens vtriuſq; iuris peruertitur:obediens qͥ
remunerandus eſſet oppꝛimitur ⁊ punitur:inobediens ⁊ re⸗
bellis de ſua malicia gloꝛiatur:nocens abſoluitur:⁊ innocẽs
condemnatur. vnde ad euitandã tantã abſurditatẽ dicendũ
eſt ꝙ tales etiã in criminali compellantur.eſt concluſio Ho⸗
ſtieñ.quã credoveriſſimã in.c. dilecroꝛum. de teſti.cogen.⁊ ſic
fuit diffinitũ per Vrbanũ quartũ in cauſa electõnis eccleſie
toletane:vt ibi refert Hoſti. in fi.
¶ TZeſtis vnus an ⁊ quando detrahat fidei duoꝛum.vide,
pꝛobationẽ ſemiplenã.
¶ LZeſtes ſi ſunt extra pꝛouinciã artari non debent ad com⸗
parendũ ꝑſonaliter:ſed iuder cauſe dʒ ſcribere indici vbi te⸗
ſtes degunt vt eos examinet ⁊ atteſtatõ nes clauſas remittat

