annua penſio licet impetrans beneficiumde annua penſione
enronem faceret.c.ad audientiam.de reſcriptis.⁊ ibi abb.
¶ Bůficioꝝ appellatõe nõ venit canonicatus ſine pᷣbenda
lin.c.in noſtra.de reſcrip.⁊ ibi abb.
¶ Gñficiũ an poteſt cũ bona ↄſciĩa poſſidere exiſtens inpec
cato tempoꝛe ſue ꝓmotõis vł electõis de ſe facte.abb.in.c.in
notuit.de elec.ij.colum.
¶ Büficium eccleſiaſticum nõ debʒ deferri ſucceſſiue pluribꝰ
de eadeʒ domo ne potius vid eatur dignitas delata ex ſucceſ⸗
ſione q; ex canonica inſtitutione vel electione.nã ſi hoc obſer
uatur in dignitatibus ſecularibus foꝛtius in eccleſiaſtic. vt
in.c.ad extirpandas.de filijs preſ by.Ab.in.c.venerabilibus
de elec.x.colum.
¶ Bñficiũ recipiens de manu laici an ſit excõmunicatus:⁊
an celeb:ando efficiat᷑ irregularis.vide quod not. Inn.⁊ ab.
in.c.quiſquis.de elec.

¶ Vñfficia plura detinens minus canonice incidit in multa

vitia. Pꝛimo in tranſgreſſionis notam.i.infamiam.vi.q.i.in
fames.Scðo in cupiditatis vitium quod marimuʒeſt.vt in
§. ixlvij.diſtinc.⁊ in.c.vitium.eiuſdem diſtinc. Lertio commit
tit furtum cũ ſacrilegio ⁊ tenetur pena peculatus tancq furtũ
de republica in.c.quid ergo.xxiiij.q.iij.⁊ in.c.i.vij.q ij. Abb.
in.c.dudum.ij.de elec.
¶ Beneficia duo curata poteſt quis ſimul tenere in cañãbus
ꝛimus ſivna eccleſia dependet ab alia:vt quia alteri ẽ vni
ta. vt in.c.i.ne ſede vacan. Idem quando eſt vnita beneficio
ſimplici.vt in.c.ſuper eo.de pꝛebẽ. Secundus quando quis
babz vnam eccliam in cõmendaʒ aliã in titulo.vt in.c.nemo.
de elec.li.vi.ab.in.c.dudũ,:ij.de elec. v.coł.⁊ glo. ⁊ Inno/i c.
eam te. de eta.⁊ quali.
¶ VBüficiũ curatũ ſeu dignitatẽ habẽs ⁊ ſi ſcðʒ cõſile recipit
⁊q illico nõ dimiſerit pꝛimũ verbo facto in manibuſ oꝛdinarij
eſt pꝛiuatus vtroq; ⁊ efficitur inhabilis ad ſacros oꝛdines ⁊
ad quecunq; eccleſia ſtica beneficla. vt in extrauagã. Jo.xxij.
que incipit execrabilis/Sqꝛ: vo, de qua facit mentionez gbb⸗

in.c dudũ.ij. de elec.xi. colum.
¶ VBñfficia plura etiaʒ ſimp licia quo:ũ altetũvni pſone ſufi

cit tenẽs peccat moꝛtaliter.no.glo.ſingu.in.c.dudum.ij.ð ele

ctio.quod limitat ibi Abbas vt pꝛocedat quando quis vult

ſibi lucriſacere fructus ad vtilitatem pꝛiuaram ⁊? ad augẽduʒ
patrimonium vult illos cõuertere. nam ad iſtum effectuʒ non
valet etiam cõſuetudo in contrarium cum eſt contra ius ⁊ nõ
rationabilis.vt in.c.ratio nulla.⁊ quod ibi nota. de pꝛebẽ.et
contra officiuʒ pietatiſ.xvi.q.i.c.fina.⁊.q.ij.c.epiſcopus.⁊.c.
quid ergo.xxiij.q.iiij.⁊ iura diſponẽtia vt quis poſſit babere

plura ſimplicia beneficia diſponũt circa potentiam retinẽdi
plura beneficia ſecus ſi diſponerẽt vt pꝛo libito volũtatis ta⸗
lis dericus poſſit de fructibus diſponere.vt no. Abb. in. d. c.
dudum.xix.colum.vide.j,diſpẽſatio.⁊ Ab.in.c.cũ eccłiaſtice
de excep.v.colum.
¶ GVñficia plura ſimplicia poteſt quis etiaʒ ſine peccato ob
tinere cum nõ ſit hoc a iure pꝛohibitum.facit de electio.c.du⸗
dum. de pꝛebenð.cumliamdudum glo. in.c. gratia.de reſcrip.
lib.vi.⁊ Jo.an.in.c.pꝛeterea.de eta.⁊ qualita.ideʒ ſiquis ha
beat ſimplex altare in plebe rurali in quo teſtatoꝛ mandauit
ibideʒ diuina celebꝛare:qꝛ nõ tenetur ꝑionaliter deſeruire.no.
Jo. caldri.de pꝛeben.ſuper inoꝛdinata.ſegulare enim eſt y
vbiũñ exigit᷑ de iure perſonalis reñidẽtia ſuſficit deſeru ire ꝑvi
cariũ.no.glo.in.c.ſuꝑ eo.de pᷣbẽ.li.vi.⁊ Jo.an.in nouella.i.c.
ſi eo tꝑe.ð reſcrip.eo.li.plene ꝑ lapũ ſua alle.xxxvi.⁊ melius ĩ
ſua alle.cxvi.vide.j.capellania.
¶- Vlura beneficia curata po teſt quis licite de iure cõmuni
tenere caſualiter tamẽ.vt in.c.ſuper eo.de pꝛebẽ.li.vi.⁊ gemi.
no.in clementi.per litteras.de pꝛeben.qꝙ quis poteſt ha bere
plura boſpitalia ⁊ ſi quodlibet hoſpitale haberet eccłiaʒ cu⸗
ratã annexà:plures curatas eccłias põt de iure poſſidere.vt
refert Lap.ſua alle.xxx vi.in fi.
¶ GBũñ ficiũ curatum nõ poteſt conferri cleꝛico exiſtenti in ſa⸗
cris qui fuit pꝛo motus ante etateʒ legitimam.⁊ etiam multo
foꝛtius vitiaret᷑ ex hoc impetratio.nã paria ſũt vt quis nõ ſit
oꝛdinatus ad oꝛdinẽ requiſitum:vel ꝙ ſit pꝛomotus añ ipᷣm.
vide gl.in.c.ei cui.de pꝛe.li.vi.⁊ hoc caſu ĩtelligit᷑ gl.in cle.ge
neralẽ. de eta.⁊ qua.vt refert ab.in.c.ꝓ illoꝝ.de pꝛebẽ,.við.j.
ver.ius vocis dande.
¶ Anvacat pᷣoꝛa bñficia illiꝰ qui ẽ pmotus ad eccłiaʒ cathe
dralè añ ↄſecrationem.vide:j.epᷣs moꝛtuus. WRW
¶ Bfficium ſcðʒ curatum quis recipiendo ipſo facto vacat
pꝛimuʒ tale ſᷣm foꝛmaʒ.c.de multa.de pꝛeb en.quod fallit niſ
caloꝛe iracundie illud recipiat quia tũc non vacat pꝛimum.vt
in.c.ex litteris.de diuoꝛ.quod eſt veꝝ ſi incontinẽti peniteat:
qꝛ caloꝛ iracũdie eũ excuſat.vt ibi.⁊.ij.qiij.S.notãdũ.no.ab.
in alle.c.de multa.vi.colum. V
¶ Gñficiatus qui in pꝛimo bũficio fecit expẽſas de pꝛopꝛio
pr̃mo nio nõ cogit᷑ dimittere ilud accipiẽdo ſcdᷣm incõpatibi
le niſi ſibi ſatiſfaciat ð expẽſis.ar.xij.qłij.c.qcunq;.ex quo no.
ꝙ retẽtio ꝓ expẽſis habeat locũ in bñficijs.ex quo no.qꝙñ cle
ricus moꝛit᷑ ſine teſtamẽto põt heres eius repetere expenſas
quas clericꝰfecit de prfimonio in bñficio.⁊ foꝛtiuſ hoc ꝓcedit
ſi ſpecifice dericꝰlllas repetẽdas decreuit.no. ab.in.c,de mul
ta.de pꝛebẽ.vi.colum.
¶ Beneficium pꝛimũ nõ vacat ꝑ adep tionem ſecũdiñ ſupe⸗
rioꝛ pꝛimi bñficij nõ vulthabere ratam collationẽ ſecũdi:ſʒ re
petit ipᷣm dericuʒ.⁊ hoc ideo qꝛ nõ poteſt clericus directe⁊ ex
pꝛeſſe renũciare bñficio ſuo ſine licentia ſui ſuperioꝛis:ita nec
recipiẽdo ſcðʒ.de renũ.c.adimonet.⁊ in.c.qð ĩ dubijs.⁊ reqͥri
tur ↄſenſus cuiuſlibet qui neceſſario requiritur in renũciatio⸗
ne expꝛeſſa:vt collatoꝛis ⁊ patronoꝝ.no.abba.in.c.de multa
de pꝛebẽ.vi.colũ.ſi tamẽ ſuperioꝛ acceptauerit iſtius tacitã re⸗
nũciationem tũc valet.vt no.ab.in,.c.ex oꝛe.de his que fi.a ma
io.par.capi.ij.co lum.
¶ Vꝛimũ bñſicium nõ vacat per acceptationẽ ſecũdi incõ⸗
patibilis niñ poſt habitã pacificam po ſſeſſioneʒ ſecundi.nec
ſufficit ꝙ momento habuit illã pacifice:ſed illico mouetur ſi⸗
bi queſtiode iure vł de facto:quia non dicit᷑ fuiſſe in poſſeſſio
ne qui nõ ſtetit in ea.ad hoc tex. cum glo.in.c. cõmiſſa. de elec.
li.vi.⁊ in clemen.gratie.de reſcrip.⁊ ibi pau.no. Abb.in.c.de
multa.vij.colum.vbi vide per eum iura que poſt.c.de multa

emanauerijt:igẽ ſi nõ poteſt clericus fructus ſecũdi beneficij

babere qꝛ ex pꝛiuilegio foꝛte debent᷑ alij:qꝛ tũcũvacat pꝛimũ
vt in. c.ſi tibi cõceſſo.de pᷣben.lib.vi.
¶ Item extẽditur boc ad regulares dignitates.vt in.c.cuʒ ſin
gula.de pꝛeben.li.vi.⁊ ad pꝛioꝛatus naturales.vt in clemẽ.i
de ſupplen. neg.pᷣla.nec ad vicariã perpetuã bñficij curati.vt
cle.i.de offi.vica. L
¶ Beneficia plura poſſunt cõferri vni ſoli quãdo nõ reperiũ⸗
tur idonei ⁊ tanta in dignitas eſt in eis ꝙnõ ſine peccato vel

graui alioꝝ ſcan dalo poteſt multis ꝓuideri:qꝛ omnes ſuntĩ

digni.ad boc.xx.q.i.c.i.⁊ ſic intelligitur quedam apoſtilla bo
ſtien. in. c.graue. de pꝛebẽ. ſecus ſi non eſt indignitas:vt quia
patitur d efectũ ſolum in ſcientia ⁊ in alijs eſt bonus clericuſ
quia tũc cõſtruenda domus eſt ex lapidibus qui occurrunt ⁊
melius eſt locũ implere qᷓ; vacantẽ dimittere.vt in. l. generali.
. ſpurios.ff. de decu. 2 qð no. Jo. an. in. c. cũ adeo. de reſcrip.
not.ab.in.c.graue.de pᷣben.in pᷣn. .
¶ Beneficij redditus debent eſſe ſufficiẽtes nedum clerico ſʒ
etiam ſuis.vt in.c.ſtudeat.l.diſtin.⁊ intelligo de ſuis qui qua
ſi neceſſario trabunt moꝛam cũ clerico.nam ſᷣm qualitatẽ per
ſone debʒ hĩ̃e ſeruitoꝛes.nõ enim debʒ ſibi co quinare ſi ẽ do⸗
ctoꝛ vł notabilis perſon a.nam opoꝛtet ꝙ habeat famulos.
nam pauper qui alias eſt nobilis vł lr̃atus nõ indiget tanto

apparatu.de diuite aũt qui nõ eſt ſublimis vkł l̃atꝰ nõ dʒ ba

beri talis reſpectus.no.i.c.de multa.in fi.xxi.qi.c.i.⁊ in ſum⸗
ma.no.a bb.in.c.extirpade.ð pꝛebẽ.S.i.
¶ Bñficiuʒ curatũ babens id eo tenetur perſonaliter deſer⸗
nire ⁊ non ꝑ vicariũ qꝛ videt᷑ electa induſtria ꝑſone:⁊ ſic non
põt cura alteri delegari.in.c.is cui.de offi.delega.li.vi.ð offi.
delega. c. fi· facit.l.inter artifices.ff. de ſolu.⁊ hoc niſ ex cave⸗
lit habere vicariũ.vide no.i.c.cũ ex eo.de elec.li.vi.ab.in.c.ex
tirpãde.S.qᷓ o.de pꝛeben.
¶ Cõcluſiões domini Abb. in repeti.S.qui vero.c.extirpan⸗
de.de pꝛebẽ.vide infra reſidere.verſi.ex non reſidentia.⁊ hec
que ſequuntur.
¶ Mõ ſolum in dignitatibus ⁊ curatis ſed etiam in ſimplici
bus beneficijs iure ſubſtantiali ceſſante pꝛohibetur quis eẽ
pluralis. hanc cõcluſionem fundat ipſe Abb.ꝙ talia plura
beneficia ꝑ ſe ſtantia ⁊ intitulata ð iure cõmuni retinere quis
nõ poteſt per.c.ſanctoꝝ.lxx.di.quod loquit᷑ indiſtincte ⁊ bñ⸗
ſiciuʒ quantumcũq; minimũ de iure cõ muni requirit reſiden
tia ʒ.vt in.c.cõquerẽte.de cleri.nõ reſidẽ. Inno.in.c.ſin.eo.ti.
nec obſtat tenuitas reddituũ:qꝛ tũc debʒ vnum alteri vniri.
xci.di.clericos.aut erat in pꝛincipio tenue:⁊ eſt ſibi imputan
dum qꝛ permiſit ſe in tali bñſicio ĩtitulari.⁊ ſi exiguitas ſuper
uenit poſt collationẽ diſpẽſatiue videt᷑ papa duo bũficia ſim
plicia per vnũ retin eri cũ hoc videat᷑ ꝓbibitũ a iure cõi.vt.c.
dericus ab inſtãti.xxi.q.i.⁊c. 14
O Licetde iure ſcripto ſingula bñficia reſidentiã poſcũt ꝑſo⸗
nalẽ:iure tamẽ ſpãli ꝑmittẽte fructus in abſentia ꝑciꝑe nullo
ẽt vicario ibidẽ ſubſtituto minime ꝓbibet᷑ dũmodo graue pᷣ⸗
iudiciũ ex hoc nõ inferat᷑in curatis iũ nequeũt pᷣdicta locũ ſi
bi vẽdicare.exquo infert᷑ coꝛꝛelariũ.
¶ Cõ ſuetudinẽ nõ valere vt ꝑ ſubſtitutũ poſſit quis in cura
ta deſeruire. Itẽ infert᷑ aliud.
¶ Curatũ pꝛopꝛia auctoꝛitate nequire in cura ſua ad longũ
tempus aliũ ſubſtituere.fundatlipſe abb.quia licet in curatis
nõ deſeruire obtentu conſuetudinis eſſet periculoſum ⁊ one⸗
roſum animabꝰparochianoꝝ.vt no.in.c.de multa.⁊ qꝛ ipſiꝰ
rectoꝛis induſtria ad hoc videt᷑ electa.vt in.c.fi.de offi.deleg.
⁊.c.is cui.eo.ti.lib.vi.in beneficio tamẽ ſimplici non eſt talis
ↄſuetudo oneroſa:qꝛ potuit induci ex cãiſ rõ nabilibꝰad hoc
c.omnes.de ↄſtitu.etiã nullo vicario inſtituto cũ limitatione
tamẽ ſi eccleſia nõ indiget ſeruitoꝛe:quia alij ſunt qui admini
ſtrant diuina⁊c.
¶ Gfſicia ſimplicia iure ſpãli inducẽtia reſidentiã nõ requi
runt ꝑſonalẽ:nequeũt tamẽ de iure cõi regulariter plura ĩ ea
dẽ accumulari ꝑſona ſi ex illoꝝ redditibꝰquilibet clericꝰ com⸗
mode viuere põt alłs ſecus.exquo infert᷑ coꝛꝛelariũ.
¶ Solam reſidentiam cauſam nõ eſſe bñſicioꝛum accumula
tionis pꝛohibende.
¶ Fundat ipſe hanc conduſionẽ ponẽdo cauſas quare qͥs
pꝛobibet᷑ plura bñficia ſimul obtinere ⁊ que mala ex plurali
tate beneſicioꝝ ſequũtur ⁊ ꝑ iura in ſcdᷣa ↄduſione alleg.fun

dat dictaʒ cõcluſionẽ. Si vero vnum beneficiũ per ſe nõ ſuſi
cit ad ſuſtentatio nem clerici poterit aliud obtinere etiaʒ ſine
alia diſpẽſatõe ⁊ in eo intitulari:qꝛ ceſſant rões pꝛohibitõeʒ
inducentes.⁊ ſic intelligitur.c.gratia.de reſcrip.li.vi.⁊ cle.g⸗
tie.eo.ti.que vident᷑ ĩnuere pluralitatẽ taliũ bñficioꝛũ ð iure
cõi foꝛe ↄceſſam.⁊ facit gl.c.dudũ.lo.ij.ð elec.
¶ Beneficioꝛũ ſufficiẽtia pᷣſuppoſita ↄſuetudo minime va⸗
let vt quis in eis poſſit eſſe pluralis nec etiã data inſufficien⸗
tia ſi beneficia ſũt curata.fundat ipſe hanc concluſionem cir⸗
ca beneficia curata nõ eſſe dubium cum talis cõſuetudo eſſet
animabus periculoſa. ⁊ in his conſuetudo non excuſat.vt in
c.fi. de ↄſuetudine.⁊.c.non ſatis.⁊.c.cum in eccleſiarum.de ſi⸗
mo.⁊. c.quia nõnulli.de cler.nõ reſidẽ.ð ſimplicibus probat
quia pluralitas beneficioꝛũ eſt inimica canonuʒ.in allega.c.
ſanctoꝝ.lxx.diſtin.⁊ boc verũ exquo vnũ beneficium ſufficit
cõſuetudo autem in cõtrariũ dicenda eſt potius coꝛꝛuptela.
de ↄſue.cũ venerabilis.nec ẽ rõnabilis qꝛ inducit vagationẽ
ambitionẽ ⁊ diſſolutõis materiam ⁊ cõtinet periculũ aĩarũ.
vt in.c.qꝛ intantũ.de pꝛebẽ.
¶ Si pncipaliterdiſpẽſatio ſuadet bonũ publicũ ſpũale po
teſt circa duo curata ẽt hodie epᷣs diſpẽſare.ſecꝰ ſi pncipalit
ſuadet᷑ pꝛerogatiua ꝑſonaꝝ.
¶ Fundat aũt ipſe hanc cõcluſionem ꝙ licet in gſonalibus
dignitatibus ⁊ curatis ſolus papa diſpenſat.vt no.glo.in.c.
de multa. de pꝛeben. ⁊.c. litteras,de cõceſ.pᷣben.⁊.c.duduʒ.ij.
de electio.⁊ glo.in.c.n& poteſt.de pꝛeben.lib.vi.quod habet
locũ quando diſpenſatio fit ad bonoꝛem ⁊ cõmoduʒ perſone
dũ tamẽ ſecundario redundet in bonũ publicũ ſpirituale.ali
as non eſſz diſpenſatio ſed diſſipatio:quam pape nõ licʒ fa⸗
cere ſi tamẽ diſpenſatio fit ꝓpter magnam vtilitatẽ eccłie nul
la differentia habita an ſit litterata vł potens perſo navel ſit
illitterata vel vilis ſed ſolũ pond erata eccleſie euidenti vtilita
te ⁊ tũc epᷣis ꝑmittitur diſpẽſatio:vt ſi aliqua ꝑſona ſit młtũ
ſollicita ? diues que melius ſciret gubernare?⁊ augmẽtare du
as eccłias qᷓ; duo rectoꝛes vel nõ repetit᷑ volẽs acceptare il⸗
laʒ eccłiaʒ niſi alterius eccleſie rectoꝛ.
¶ Qicet circa duoꝝ ſimpliciũ diffoꝛmiuʒvel fimplicis curai
accumulatio nem poteſt in eadem vel diuerſis eccleſijs epiſco
pus diſpẽſare in eadem tamẽ cõfoꝛmia vel etiam in diuerſis
circa duas pᷣbendasvbi pꝛincipaliter ſuadet pꝛerogatiua ꝑ
ſonaꝝ diſpenſare nõ poteſt.ex quo infert᷑ coꝛꝛelarium ꝙ faci
lius inducitur diſpenſatio circa beneficioꝝ qᷓ; circa pꝛebẽda⸗
rum accumulationem. .
¶ Fundat ipſe hanc ↄduſionẽ ꝙ preſuppoſito ꝙ epiſcopuſ
regulariter p oteſt diſpẽſare circa duo ſimplicia vł vnum ſim⸗
plex ⁊ vnũ curatum.vt no.glo.in.c.litteras.de cõceſ.pꝛebẽ.⁊
c.dudum.ij.deelec.⁊ in.c.ſuꝑ eo.de pꝛebẽ.lib.vi diſtinguit ta
mẽ Ab. ꝙ aut beneficia ſũt diffoꝛmia vt ſuꝑ dignitate ⁊ pꝛe:
benda.⁊ poteſt.no.in.c.i.de ↄſue.lib.vi.⁊ facit.c.cũ noſtris.ð
cõ ceſ.pꝛeben.aut ſunt vniſoꝛmia vt ſuꝑ duabus pᷣbendis vł
canonijs ⁊ ñ poterit ꝑ rões vꝛgẽtes ꝑ eũ allegatas.idem no.
Ab. in.c. litteras.de cõceſ.pꝛebẽ.
¶ IJs cum quo ſuꝑ pluralitate bñficioꝝ vtilitate tiñ pꝛiuata
ſuadente ẽt ꝑ papã diſpẽſat᷑ quo ad deũ tutus minime exiſtit
exquo infert᷑ coꝛꝛelarium.
¶ Quod necis quo ad eccleſiam triumpbantẽ tutus exiſtit
ideo de intuitu eccleſe queſitis ex indulgẽtia eadem cauſa cõ
ceſſa non teſtatur. fundat Abb.diſtinguendo qꝙſi diſpenſatõ
fiat cau ſa cognita erit tutus diſpenſatus quo ad deum ſed ſi
fiat ſine cauſe cog nitione nõ erit tutus quo ad deum ſed quo
ad eccleſiam militantem tantũ que ſepe fallit⁊ fallit᷑.vt in.c.s
nobis. de ſen. excõ.
¶ Per adeptionẽ ſecũdi beneficij reñdẽtiam exigentis non
inducit᷑ ipo iure vacatio pꝛimi ſiłis vel curati lʒ inducittacita

renũ ciatio gratie ſuꝑ tali bñficio ↄſequẽdo.exquo colligit᷑ ve

rus intellectus ad cle.gratie.de reſcrip. L
¶ Erx pecunie datione ꝓpter beneficij ſpiritualis inſtitutio
nẽ ſimoniacum crimẽ oꝛi᷑ adeo etiaʒ papa tali crimine in⸗
uoluit᷑ ſi talis bñficij adminiſtratio ⁊ executio clauiuʒ ptatem
ſeu altaris adminiſtrationẽ cõ cernit als ſecus lʒ illo crimie
inuoluat᷑ dans eamvtroq; caſu quo ad deũ ⁊ quo ad eccłiaʒ
militantẽ rutus minime exiſtit.

¶ Fundat ipſe quia per titulum beneficij conferatur execu⸗

tio oꝛdinis ⁊ clauiũ nõ tñ bona tẽpoꝛalia.nam in oꝛdinatio
ne datur ptãs clauiũ in habitu ſed non in actu.in inſtitutiõe
vero ſeu collatione beneficij datur executio illius poteſtatis
vt in.S.nos ſufficienter.cum.c.ſequẽti.xvi.q.i.que quideʒ ex
ecutio eſt annexa ipſi oꝛdini ſeu ſacramẽto oꝛdinis ergo ven⸗
dendo oꝛdinis executionẽ videt᷑ vendere ipſum oꝛdinẽ ⁊ do⸗
nũ dei.i.q.iij.ſiquis obiecerit.⁊.c.ſaluatoꝛ.⁊ eſt glo. fi.in.c.li
cet de pe⁊ cum h̊ pꝛouenit ex dono dei non a papa ſunt pꝛo
bibita qꝛ ſimoniaca.⁊ appellat᷑ ſimo niaca hereſis.i.q.i.c.pᷣſj
biter quod in vtroqʒ teſtamẽto ꝓhibet᷑.i.q.i.qui ſtudet.⁊ ſic
non eſt dubiũ e in his que a deo ſũt inſtituta inuoluit᷑ papa
ſi cõtra faciet.qð habet locũ quãdo executio officij vel bene
ficij cõcernit diuina.vtputa altaris adminiſtrationeʒ.ſecꝰ ſi
tẽpoꝛalia vt eſt videre in hoſpitali ⁊ in ſimilibꝰ que ſupꝛadẽa
non cõcernũt.⁊ ſic intelligunt᷑ no.in.c. de ſimo.⁊ in.l.i.ff.ad
legẽ iuliã de ambi.
¶ Bůficiũ obtinẽs ſi ex redditibꝰ nõ põt ſuſtẽtari an debe⸗
at ꝑ parrochia nos ꝓuideri.vide ĩfra eccłia ſi ſit iĩpotens.
¶ Valde honeſtũ ⁊ fructuoſuʒ eſt vt qͥſq; in patia ſua bene
ficiaret᷑ vt ſic extraneꝰ nõ occuparet ſtipẽdia indigene ne da
retur materia depauperãdi bñficia ⁊ inducunt᷑ facilius ad re
ſidentiã indigene qᷓ; extranei.facit.c.nullus.lxi.di.no.Ab.in
c.ad decoꝛẽ.de inſti.in fi.
¶ Beneficiũ ſi vacat de iure ⁊ nõ ð facx vł ecõtra vł ſ poſ
ſeſſio eſt coloꝛata an põt alteri ↄferri,vide.j.collatio.v.oferꝰ
ri non poteſt. cum ſeqduen. L
¶ Sug eodẽ bñficio põt quis diuerſos titulos cõſe equi ⁊ rõ
ne illoꝝ ſe defendere.vt colligit᷑ ex.c.poſt electionẽ.de cõceſ⸗
ſio.pᷣben.nec obſtat.c.vt quis duas de electio.li.vi.⁊.l.cũ he⸗
redẽ. S.eligere.ff. de tributo.qꝛintelligunt᷑ qũ agendo ⁊ petẽ
do ↄfirmationẽ vult quis fundare ſeſt uꝑ duobꝰtitulis poteſt
tñ defendẽdo.vt in allega.c. poſt electionẽ vbi no. Ab.i.colũ.
facit qð no.in regula nullus pluribꝰ.de reg.iur.lib.vi.⁊ vide
qð no.Jo.an.in.c.cũ ꝑſone.de pꝛiuile.lib.vi ſuꝑ glo.⁊ vide
Ipoſſeſſio põt ex pluribus.
¶ Beneficiũ dicit᷑ curatũ ſiue babeat curã foꝛi penitẽtialis
ſiue foꝛi ↄtẽtioſi.in.c.dudum.ij.de elec.⁊ qð ibi ↄmẽdat Ab.
vbiponit quotuplex eſt cura. ⁊ ibi Ab.in.c. de multa de pꝛe⸗
ben. penul.colum. .
¶ Beneficioꝝ vlł dignitatũ appellatiõe in gratijs cõceſſis
ꝑ papã.vł in beneficijs ꝑ eũ reſeruatis nõ veniũt abbatie.nã
ea q̃ ſunt ſpãliter nõ digna ſi non expꝛimant᷑ nõ veniũt ad ̊
dð no. glo. in epiſcopatibꝰ. in. c. licet. de pben. lib. vi. Itez qꝛ
bmõi monaſteria plures diuerſitates hñt cuʒ alijs ecckijs tã
in tẽpoꝛe refoꝛmatiõis.de electio.ne ꝓ defectu ⁊.c.cum in cũ⸗
ctis.qᷓ in alijs.no. Jo.mona.in.c.in generali.de reg.iur.li.vi.
nam in cõſiſtoꝛio pape de abbatijs:ſñcut de epiſcopatibꝰ ex⸗
pedit᷑cõcludit Zapus ſua allega.lxxxDiß.
¶ Beneficia eccłiarum ꝓpter officia diuina ↄſtituta fuerũt
xij.q.ij.cõceſſio.xvi.q.i.generalit.notat glo.in.c.fi.de of.vic.
¶ GBeneficium ſufficiẽs cõſiderat᷑ ſecũdum nobilitatẽ ⁊ ſcis
entiã quia tales ꝑſone maioꝛibꝰ redditibꝰ ſunt bonorãde vt
in.c. decetero,de cleri.nõ reñden.⁊.c. de multa. de pꝛebẽ. in fi.
Itẽ cõſiderat᷑ dignitas.ff.de vſufruc.l.ſed ⁊ ſi quid.S.i.ita q;
poſſit ſufficere ſibi ⁊ ſuis ⁊ hoſpitalitatẽ ↄſeruare et iura epii
copalia ſo luere.vt in allega.c.decetero ⁊.c.de monacbis.eo.
ti. no. glo. in. c. conquerente.de cleri.non reñ. J
¶ Beneficiũ cum ſit beniuola actio gaudiũ tribuẽs caplẽti
vt in.li.feudo.ti.quibꝰ modis feuð.amit.ci.nõ poteſt cõferri
iuito reſpectu volũtatis vł dũ conſulit᷑ volũtati ſed reſpectu
vtilitatis poteſt beneficiũ cõferri iũcto.c.qui emẽdat.lxv.di⸗
ſtin.no. Abbas.in.c.clericis.de vita et honeſtate clerico.
¶, Benelicio ſeu eccleſia põtquis pꝛiuari ꝓpter d uo. Pꝛi⸗
mũ eſt ſi filius eſt ſacerdotis ⁊ in ſacerdotio genitꝰ:non enim
ſufficeret ꝙ eſſet filius ſacerdotis niſi in ſacerdotio eſſer geni
tus.quia poſſet eſſe legitimꝰ modo pᷣdicto tñ reſpec tu eccłie
ſufficit ꝙ ſit filius ſacerdotis.qꝛ ſuceſſio re pbat᷑ etiã ĩ filio le⸗
gitio.vt in.c.ad extirpandas.de filiis pᷣſbiteroꝛũ.⁊ in.c.i.e.ti.
Secũduʒ eſt ſi quis occupauit eccłiaʒ.vt in.c.inter ceteras.
de reſcrip.⁊ ibi.Abbas ad hoc.c.ex frequẽtibꝰ.de inſtitu.vi
deę ſupꝛa verſi.beneficiũ patris.et vide.j.filius poterit eſſe le⸗
gitimus. ¶ Ofm̃e bñficiũ pꝛo titulo aſſignatũ etiã ſi ſit vica
ris requirit reſdẽtiã:.lxx.diſtin ſanctoꝝ.de offl. vicac. expar⸗

te. de cleri. non reſiden.c.cõquerẽte.qui eniʒ nõ feruit non de⸗
bet viuere de altari.no. Innocen.in.c.cũ ſecũduʒ.de pꝛeben.
quiem̃ male accipit bene diſpẽſet.vt ibi no. Hoſtiẽ qð ſecuſ
eſt in pẽſionibꝰ vł ſtipendijs aſſignatis aliquibꝰ q̃ñ beneme
ritis.xvi.q.i.poſſeſſiões.⁊.q.vi.illud vel cauſa pietatis vł ele
moſine xxij.di.ſi quis.nõ em̃ de talibꝰ habʒ cõqueri eccleſia
cum qð habeat deputatũ ſit pietati.liij. diſtin multos. xij.q.
ij.aurũ.in alijs autẽ beneficijs eccłiaſticis omne beneficium
quãtũcunq; exiguũ requirit reſidentiã niſi in ↄtrariũ ꝓbetur
ſcõᷣm Inno.Hoſtiẽ.⁊ io.an.in.c.fi.de cleri.nõ reſiden.
¶ Beneficiũ ſecundũ recipiẽs qð requirit cõtinuã reſidẽtiã
ſimiliter ſicut pᷣmũ licet ꝑ receptionẽ ſcdðᷣi videatur renũciare
pᷣmo ꝑ iura vulgaria.⁊ no.in.c.ſi.de cleri.non reñdẽ.non tñ
videt᷑ renũciare pꝛimo ſi pᷣmũ vel ſecundũ requirat reſidenti⸗
am tẽpoꝛaleʒ.ſ.quatuoꝛ vel ſex menſiũ cum vtrãq; facere poſ
ſit.facit.ff.ad municipa.l.aſſumptio.S.viris pꝛudẽtibꝰ.de re
ſcrip.c.dilectus.ij.notat Jo.an.poſt Inn.in.c.fi.de cleri.nõ
reſiden.vide.j.reſi. V
¶ Duo bñficia nõ põt quis ſimul tenere ſine peccato moꝛta
li qñ alterũ ꝑ ſe ſufficit.no.glo.notabi.in.c.dudũ.ij.de ele.qð
limita niſi ſint ſibi collata:non rõne ꝑſone ſʒ ꝓpter vtilita teʒ
eccłiarũ vel beneficioꝛũ.vt qꝛ eſt homo induſtrioſus ⁊ bõe cõ
ſcientie nec excuſat᷑ talis ꝓpter diſpenſationẽ quo ad deum
ſi fructus qui ſuperſunt nõ ↄuertat in pias cãs.no. Ab.in.c.
cõquerẽte.de cleri.nõ reſidẽ.iccolum.
¶Cõtra clericũ detinẽtẽ fructus beneficij põt ex ꝑte eccleſie
excipi ꝙ nõ facit in ea reſidẽtiã.tercius tñ hoc nõ poterit op⸗
ponere.qꝛ exquo nõ eſt pꝛiuatus clericꝰ quo ad iſtũ terciũ li⸗
beras edes hʒ.in.l.loci.S. competit.ff. ñ ſer.vẽ. facit.l.ita tñ.ff.
ſi ager.vect.no.Ab.in.c.conquerente de cle.nõ reſiden.
¶ Beneficiũ ſeu eccłia habet᷑ pꝛo derelicta pᷣmo cũ beneficᷣ
atus efficitur miles.de quo vide qð no. Inno.in.c.i.de apo.
⁊ Abb. in. c. fi. de cleri.ↄiuga. Secũdo qñ bñficiatus cõtras
bit matriõium carnale.vt no.in.c.ide cleri.ↄiuga.Tertio qũ
clericus monitus nõ vult reſidere qꝛ in his caſibus põt bene
ſicio ſpoliari.Et nota qꝙ ſpoliatio bec vltimo caſu fundatur
duplici cã. MPꝛima qꝛ eccleſia habetur pꝛo derelicta.vt dicit
glo.in.c.qualiter.de cle.nõ reñdẽ. Scða rõne moꝝ:qꝛ cũ cri
men nõ reſidẽtie ſit notoꝛium poteſt pᷣlatꝰ illum ſpoliare ſine
ſnĩa.facit.c.ex tue.eo.ti.no.ab.in allega.c.qualiter in fſi.
¶ Beneficia ſimplicia an requirũt reſidẽtiã. vide infra reſi⸗
dẽtiam requirũt. H
¶Bñficiũ pᷣmũ ſi requirit reſidentiã ꝑpetuã ⁊ eſt curatuʒ ꝑ
adeptionẽ ſcði bñficij ipſo facto inducitur vacatio pᷣmi.ſic ĩi⸗
telligit glo. in.c.fi.de cleri.nõ reſidẽ. Si vᷣo fuerit bñficiũ ſim
plex nõ inducitur in pena puatiõis ipſo iure ꝑ adeptiõeʒ ſcõi
ideo pᷣciſe altero nõ pꝛiuatur.ſʒ datur ſibi optio retinẽdi qð
velit.ar.in.c.referẽte.⁊.c.pᷣterea.de pꝛeben.no.a b. in. allega.
c.fi.de cleri.nõ reſi.⁊ in alle.c.referente.
¶ Bñficiũ ſi requirit redẽtiam ad tpᷣs nõ ꝑpetuo ꝑ adepti
onẽ ſecũdinõ ĩducitur vacatio pᷣmi cum vtriq; poſſit bñficia
tus deſeruire ſi tamẽ beneficiũ reqͥrit reſdẽtiã nõ fimpliciter
ſz cauſatiue vt qꝛ dicẽ ſtatutũ ꝙ niſi reſideat careat fructibus
tũc nõ vacat pᷣmũ per adeption eʒ ſcði.ſed ſatis eſt ꝙ careat
fructibus vt ſtatutũ vel ↄſuetudo diſponit.ita ↄcludit ab.in
alle.c.fi.de cleri.nõ reñdẽ.
¶ Beneficiatꝰ hñs ius ad rem ꝑ adeptionẽ ſcõi bñficij reqͥ
rẽtis reſidentiã ipſo facto inducit renũciatõeʒ illius iuris ad
rem exquo bñficiũ ad qð ſibi ius cõpetebat eſt incõpatibile
cũ ſcðo de iure.⁊ ſic loquit᷑ cle.gre.de reſcrip.⁊ ita ſaluat᷑ gl.
llius cle.qꝛ facilius ꝑdit᷑ ius ad rem qᷓ in re.vt in.c pe.de pꝛe
ben.lib.vi.⁊ qð no. Jo.an.in regula odia.de reg.lib.vi.abb.
¶ Beneficiatus hũs ius in reſi.accipiat bñficiũ requirens
reſidẽtiã extra dioceſim vt ibi cõmoꝛatur tunc tacite inducit
renũciatio pꝛimi niſi aliud appareat expꝛeſſe de mente illius
⁊ ſic intelli ge glo.in.c.ex parte.de cle.non reſidẽ.⁊ Inno.in
c.ex tue.eo.ti.abb.vbi ſupꝛa.
¶ Beneficiatꝰ habẽs ius in reſ.acceptat ſcõᷣm bñficiũ ſini
plex ĩ eadẽ dioceſi vbi eſt pᷣmũ.tũcqᷓ;tũcũq; reſidentiã requi⸗
rat nõ ĩducitur puatio pꝛimi ipſo facto.qꝛ boc iure nõ cauet
naʒ pena nõ eſt ipſo iure ĩponẽda niſi ſpecifice cautũ ſit in iu
re./vt no.glo.in.c:fude iurepatro.nec ob,.c.de multa.qꝛ non
c

eſt eadem rõ in fimplicibus liez reſidẽtiã requirat ſicut in en⸗
ratis ꝓpter periculũ aĩarũ ſicut cõ cludit abb.in allega.c.fi.ð
cleri.nõ reſiden.
¶ Aluralitas in bñficijs ſeu eccleſijs ꝓhibet᷑ ꝓpter delictũ
ambitiõis. Item ĩpotentiã pluribꝰ deſeruiẽdi. Item ꝓpter
materiã diſſolutiõis tam in veſtibꝰ qᷓ; in moꝛibus iurxta illud
pſalmiſte. pꝓcedit ex adipe iniquitas. Iteʒ qꝛ inducit vagat
onẽ.nã quãto magis exuberat tanto facilius efficitur vagus
Item qꝛ cõtinet periculũ aĩarũ exquo infert Hoſtiẽ.in.c.qꝛ
intantũ.de pꝛeben.ꝙ peccatũ eſt petere plures eccłias qð in
telligit ab.ibi quãdo nõ ſubeſt iuſta cã tenẽdi.
¶ EZõſuetudo nõ valʒ vt quis ſit pluralis in bñficijs nõ ſub
ſiſtente cã legitima:nam cõſuetudo talis induceret periculuʒ
aĩaruʒ ⁊ pᷣberet cãm tãtoꝛũ maloꝛũ.vt in.c.ex parte.⁊.c.fi.de
cõſue.nec etiã diſpẽſatio valeret circa hoc ſine cã.no.ab.in.c.
qꝛ intantũ.de pᷣben.vide.j.diſpenſatio ſuꝑ pluralitate.
¶ Beneficij inſtitutio nõ valet artãs bñficiatũ ad nõ dimit⸗
tẽdum vnqᷓ illud bñficiũ.ſed dʒ intelligi non dimittat cã
voluptatis vł cã trãſferẽdi ſe ad aliã eccłiam.nam talis inſti
tutio ĩpediret ꝓpoſitũ religiõis ⁊ dʒ poſſe ſe abſentare cã ne
ceſſitati vel vtilitatſ eccłie ſue ꝓpꝛie.vt in.c.ex parte.de cleri.
nõ reſi.no.abb.in.c.ſig: ſficatũ.de pꝛebẽ.
¶ Bfficia plura ſiue requirãt reſidentiã ſiue ĩſpecto iur̃ cõi
ſiue ſpãli ſtatuto vel cõſuetudine ⁊ in dubio nõ eſt licitũ ð iuĩ
ſimul obrinere.ſunt em̃ ĩcõpatibilia ꝓpter onꝰ reſidentie pꝛo
B.c.pe.de cleri.non reſi.⁊hᷣ eſt ſm mẽtẽ iuris.nã quodlibʒ be
neficiũ creat᷑ ꝓpter o fficiũ.vt in.c.fi.de reſcrip.lib.vi.ſic con
cludit ab.in.c.cum iamdudũ.de pꝛebẽ.x.colũ.
¶ Si plura benelicia nõ requirũt reſidentiã.vt qꝛ ↄſuetudo
eſt in oppoſitũ que ſatis valet in ſimplicipibꝰ.vt in.c.cũ oẽs
de cõſti.ſi vnũ ſufficit ad cõgrue ſuſtentãdũ clericũ non licet
plura tenere ꝓpter vtilitatẽ ꝓpꝛiam ĩmo eſt peccatũ moꝛta⸗
le cum ſit viciũ ambitiõis ⁊ auaricie ⁊ occupat ſtipẽdia pau
perũ.vt no.glo.in.c.dudũ.ij.de elec,⁊ ſic põt ĩtelligi.c:ſancto
rũ.lxx.di.abb.vbi.S.
¶ Si vnum bfficiñ ꝑ ſe non ſufficit licʒ tenere plura bũficia
vſq; ad ſuſtẽtationẽ clerici.⁊ ſic põt intelligi.c.gr̃a.de reſcri.
li. vi.⁊ cle. gre.eo.ti.⁊.c.cum teneamur.de pꝛebẽa vrio ſenſu
no.ab.in allega.c.cuʒ iamdudũ.iiij.colũñ. .
¶ Mabẽ s duo beneficia reqͥrẽtia reſidentiã er diſpenſatiõe
tenetur deſeruire ꝑſonalit᷑in maioꝛi ⁊ alteri ꝑ vicariũ vt ſenti
unt docto.in.S.qͥ vero.c.extirpãde.de pꝛebẽ.lib.vi.qui dicit
qꝙ hñs duo beneficia incõpatibilia ex diſpẽſat iõe põt ſeruir
cui vult ꝑ ſe vel ꝑ vicariũ.nam dʒ reſtringi qñ beneficia ſunt
equalia.ſecus ſi vnũ eſt digniꝰ reliquo vt in allega.S.qͥ vero
no.ab.ibi.ij. colum. 3
¶ Beneficiñ curatũ ſi eſt dignitati vel pꝛebẽde annexũ põt
ei rectoꝛ ꝑ vicariũ deſeruire.vt in alleg.S.qͥ vero.qð intellige
verũ ſᷣm ab.ibi vt.ð.ꝓxi.
¶ Beneficiũ cuʒ cura qð nõ eſt annerũ alteri requirit reſdẽ
tiã ꝑſonalẽ nõ per vicariũ.niſi ↄſuetudo rõnabilis vel inſtitu
tio beneficij habeat vt poſſit deſuire ꝑ vicariũ.⁊ põt eſſe rõ⸗
nabilis ↄſuetudo qñ canonicꝰ eccłie cathedralis hʒ eccłiam
curatã in titulũ ⁊ eſt neceſſariꝰ eccłie cathedrali pꝛo cõſilijs
nec ſuſtentari poteſt er ſola pᷣbenda.h̊ em̃ cauſa eſt ratiõabił
vt cõcurrẽte ↄſuetudine vel ſtatuto poſſit vtrunq; ten ere ⁊ illi
ꝑ vicariũ deſeruire.ſecus vbi nulla ratio ↄcurrit vt qꝛ clericꝰ
vult vagari.nam tunc ↄſuetudo nõ valeret.in.c.fi.de conſue.
no.ab.in allega.S.q vero.iiij.colum.
¶ Beneficiũ ſimplex ſi indigeat ſeruitoꝛe non valʒ conſuetu
do vt nõ deſeruiat ſaltem ꝑ vicariũ.qꝛ eſſet oneroſa eccłie er.
ſic intelligit᷑.c. cũ oẽs de conſti.ſʒ ſi eccłia non patit᷑ defectuʒ
in miniſtris ⁊ tunc valeret cõſuetudo ꝙ nõ reſideat nec vica⸗/
riũ loco ſui ponat.ab.in allega.S.q vero.
¶ In bñficio nõ deß uiẽs an ſit puatꝰ ipo iure vel reqͥrat᷑ mo
nitio.vide.j.pena vbi apponit᷑ negatiue.
¶ Jus ad beneficiũ ↄfert᷑ ex receptiõe in canonicũ:qdð tunc
hʒ ius a ffectũ ad pꝛebendã vacaturã.vt in.c.ſ poſtqᷓ; de pꝛe⸗
ben. li. vi. ⁊ in.c.fi.de conceſ.pꝛebẽ.eo.lib.ꝑ collationẽ vero ac
quiritur ius in bñficio.vnde poterit dicere beneficiũ eſſe ſuũ
vt in.c.ſi tibi abſenti.⁊.c.pe.de pꝛebẽ. lib. vi.ab.in.c.litteris.
de reſcrip.circa finem.

¶ Beneliciuʒ ſi ipetratura foꝛeſj non facta mentiõe de loco

ſuioꝛiginis an videat᷑ gra ſurtepticia. vide.j.gratla.
¶ Beneficia ꝓuiſi ſeu ꝓmoti in epᷣm ꝑ papã non vacat do⸗
nec ꝓuiſus ↄſequat᷑ adminiſtrationẽ ð̊ poſſeſſionẽ maioꝛis
ꝑtis bonoꝛũ.no.in.c.cum in cſictis.S.cũ vero.⁊ ibi ab. de ele.
⁊ plenius no.in.c.ſi tibi conceſ.de pꝛeben.lib.vi.in.c.cõmiſſa
eo. li. de elec. .
¶ Bůficioꝝ deuolutio in collatiõibꝰ ſeu electiõibꝰ ad ques
ſpectat. vide plene ꝑ Inno.⁊ ab.in.c.cũ in cũciis in fi.de ele.

¶ Beneficij collatio facta ſciẽter de indigno an ſit ipſo iure

nulla.ab.plene in alle.c.cũ in cũctis.s.fi.de electio.
¶ Beneficiũ curatũ vł dignitas ſi alicui cõferat᷑ an ſu fficit
ꝙ; in tempoꝛe ꝓmotiõis ſit in minoꝛibꝰ oꝛdinibꝰ conſtitutus
ab. plene in. c. dudũ pᷣmo.de electi.vi colũ.cum ſe.
¶ Beneficioꝝ ſeu dignitatũ collatio vel ꝓuiſio pñtatio ſeu
inſtitutio ad quẽ ꝑtinet de iure cõi an ad epʒʒ ⁊ capitulũ ſimul
an ad alterũ tantũ ⁊ ad quẽ:vide plene ⁊ notabiliter ꝑ abb.
in.c.cum eccłia.de electio.iiij.colum.
¶ Beneficij vacãtis fructus debẽtin vtilitatẽ eccłie conuer
ti.vide.j.fructus.
¶ Beneficij vnius plures collatiões ſeu inſtitutiões poteſt
ꝗ̊s ad cautelã ꝓcurare.⁊ ̊ᷣ eſt tutũ qñ quis dubitat de vali⸗
ditate pᷣme collatiõis.vt in.c.non ſine.de arbi.⁊ in.c.poſt ele⸗
ctionẽ.de cõceſſio.pᷣben.no.abb.in alle.c.non ſine. .
¶, Beneficio nec reg ditibꝰ bñficij non dʒ puari exulãs ſine
vculpa extra locum bñficij vt in.c.quãto lxxiij.di.no.in.c.bõe.
ij.de poſtu.pᷣla. Inno.in.c.ij.de no.ope.nun.bar.in.l.oẽs po
puli.ff.de iuſticia ⁊ iure.ab.in.c.ij.de arbi.
¶ Büficiũſine legitĩo titulo lʒ nõ põt hẽri vt in regula.i.de
re.iur.lib.vi.ꝓpter cõtumaciã tñ abñtis actoꝛ miſſus in poſ⸗
ſeſſionẽ ex ſcðᷣo decreto acquirit poſſeſſionẽ ⁊ põt beneficiuʒ
pᷣſcribere ꝑ decẽ aunnos inter pñtes ⁊ ꝑ.xx.inter abñtes dum
tam̃ titulũ habeat coloꝛatũ ſaltẽ. colligit᷑ ex notatis per glo.⁊
doc. in. c.ↄtĩgit. de do.⁊ ↄtu.⁊ ꝑ ab.ẽi.c.in litteris.de reſti.ſpo.
Jo. an.in.c.ſine poſſeſſiõe.de re.iur.li.vi.in mercu.nam talis
videt᷑ hẽre beneficiũ ꝓ derelicto ꝑ tm̃ tpᷣs in pᷣiudiciuʒ ſui.ad
Hᷣ qð le ⁊ no.in.l.ſi ideo.sS.i.⁊.ff.de acqui.poſ.⁊ no.in.c.cũ ve
niſſent.de reſti.ſpo.nõ m̃ ꝑ hoc taliter poſſidẽs acquirit ius
pꝛelature nec beneficij dominiũ pᷣſcribit.qꝛ in iſtis bñficiali⸗
bus ſnĩa regulariter non tranſit in rem iudicatã reſpectu ſuꝑi
oꝛis:licʒ trãſeat in reʒ iudicatã in odiuʒ illius ↄð quẽ lata fuit
qꝛ ſibi nullũ ius reſpectu tituli de nouo tribuit no.glo.in.ci.
de cõceſ.pᷣben.⁊ no.in.c.cũ olim.de do.⁊ cõtu.⁊ in.c.cum di⸗
lecti.de elec.no.Ab.in allega.c.cõtingit.vi.colũ.vide.j.poſ⸗
ſeſſio. verſi. agens.⁊.vᷣ.beneficiũ licʒ.j.reſtitutionẽ beneficij.
¶ Beneficij ꝑmutatio cũ non habẽte ius an teneat,. vide in⸗
fra ꝑmutatio.
¶ Ouobꝰ contendẽtibꝰ ſuper bñficio ⁊ nemine ꝓbante ſuã
inſtitutionẽ canonicã vel altero ſemiplene ꝓbãte quid factus
rus eſt iudex.vide infra iudex.ver.duobus.
¶ Beneficiũ põt quis arbitrare lʒ illi nõ poſſit renũciare ſi⸗
ne licentia ſuperioꝛis:vide.j.renũciare licʒ quis.
¶ Beneficiũ patris lʒ non põt cõſequi ĩmediate filius cleri
ci etiã legitimus põt tamẽ illud cõſequi nepos vel alij tranſ⸗
uerſales qꝛ titulus de filijs pᷣſbiteroꝝ nõ extendit᷑ ad trãſuer
ſales ĩmo nec ad deſcendẽtes vltra filios.vt no.in.c.ad extir⸗
pãdas.-de filijs pᷣſbiteroꝝ.⁊ ab.in.c. accedẽtes.ð accu.i.col.
¶ Beneficij ſui titulũ an quis cõpellat᷑ oſtendere:vide.j.ti⸗
tulum ſui beneficij.
¶ Inſtitutꝰ ꝑ epᷣm etiã ſine traditiõe cõſequit᷑ plenuʒ ius in
beneficio.vide.j.patronꝰ.vᷣ.pᷣſentatus.
¶ Beneficiũ põt cõferre epᷣs filio ſuo.vide.j.epᷣs cõferre.
¶ Beneficiũ ſcðõᷣm ĩpetrans an debeat facere mẽtionẽ de q̃li
tatibꝰ pꝛimi beneficij:vide.j.gratia.v.ĩpetrans ſimpliciter.
¶ Benefſicia aliqua ſi ſint reſeruata ꝑ papaʒ ad collationeʒ
ꝛdinarij an extendat᷑ talis gr̃a ad bũficia vacantia in curia
vel ad bñficia q̃ ꝑtinẽt ad pñtationẽ patronoꝛũ laicoꝛũ.við
j.gratia ſi cõ cedatur.
¶ In bñficijs colluſo/damnat᷑ vt penſio annuatiʒ ſoluatur
vide.j.colluſio.
¶ Beneficia ſimplicia pñt conferri pueris maioꝛibꝰ ſeptem
annoꝝ.lxxvij.di.in ſingulis.⁊ no.in.c.ſuper inoꝛdinata depᷣ
ben.no.glo.⁊ Inno.in.c.ex rõne de eta.⁊ quali.
¶Beneficinin ſimplex põt clericꝰ coõingat? diſpenſatiue ob

5
4
4
0,

.s
gli/
pi
uit
ti.
di⸗
ſ⸗
ii⸗

i

3
eſ.
.
id⸗

in
ep

tinere vide. j. clericus coniugatus potet.
¶ Beneficiũ eccłiaſticũ quot modis perdatur per dericum
Zhentem mr̃imoniũ de facto:vel alias vide io. an.notabiliter
in. c. Johannes. de cleri. cõiug.⁊ vide.j.clericꝰ bũficiatus.
¶ WBeneficiũ ſimplex non põt fieri curatũ niſ auctoꝛitate di
oceſani ⁊ tenẽs duo curata ſine diſpenſatione eſt ineligibilis
vt in.c.duidũ.ſcᷣo.ð elec. Jo.an.in.c.qꝛ nõnulli.ð cle.nõ reſi.
¶ Beneficiũ qð eſt in eccleſia ꝑrochiali q̃ nullos parrochia
nos habuit nõ eſt inter bñficia curata ↄputandũ: vide.j.ec⸗
cleſia.verſi.ſi vnus eccleſie cũ ſequen.
¶ Beneficium acceptãs non intendẽs reſidere peccat.vide
j. eccleſiam recipiens. =ðð
¶ Beneficij collatio occulta an retractet᷑.vide.j.collatio.
¶ Beneficiũ ſi ↄferat is ad quẽ eſt ðuoluta eiꝰ collatio an
debeat requirere pᷣmũ collatoꝛẽ.vide.j.collatio. 8
¶ Epᷣus ſi bñficia cõferat an põt retinere aliqͥd de fructibus
⁊ an ſuper redditibꝰ poſſit ſtatuere cum capitulo ad fempus
vide.j.epᷣus beneficia conferens. 2
¶ Beneficiũ non vacãs nõ põt ↄcedi ſingulari ꝑſone:ſed al
teri eccłie põt ↄferri ſine pᷣiudicio rectoꝛis viuẽtis.vt in.c.cõ⸗
ſultationibꝰ.de dona.⁊ eſt tex.in cle.ij.de rebus eccle.nõ ali.

vbi pꝛelatꝰ põt vnaʒ eccłiaʒ etiã nõ vacãtẽ alteri vnire recto

