plene per Abb.in.c.quod ad conſultationem.de re iudi.⁊ v
de.S.appellatio..ſi appella.

¶ ¶ Executoꝛ merus qui deputatur ad certum miniſteriũ qui

uon poteſt grauare.⁊ hoc clare conſtat non poteſt tanqᷓ; ſu⸗
ſpectus recuſari ſic intelligitur.c.nouit de appel. Inno.in.c.
ex parte.ð verb.ſig.ſed ſi merus executoꝛ eſt deputatus ad a⸗
ctum in quo poteſt grauare occulte vt ad recipiendum dicta
teſtium poteſt recu ſari.no. Hoſti.⁊ Joh.an.in.c.paſtoꝛalis

HF. pterea. ð offi.deleg. abb.in.d.c.nouit.
¶ Exrecutoꝛ licet regulariter non admittat exceptiones debʒ

tamen illas admittere ſi concernant defectuʒ poteſtatis iudi⸗
cis executionem mandantis.vel ſi euidenter conſtat ab eo ap
pellatum.no.Hoſti.in.c.paſtoꝛalis.ð offi.deleg.facit.c.ex lit⸗
teris.e.ti.⁊ quod ibi no. Inno.⁊ Frede.de ſenis ſuo conſilio
ccxliiij.vbi tenet ꝙ appellatio deuoluit id ſuper quo appella
tur cum contingentibus ⁊ acceſſoꝛijs ⁊ cognitione ⁊ iuriſdi⸗
tione ipſius.⁊ ſuſpẽdit iuriſditionẽ iudicum inferioꝛum,.no.⁊
concludit Lapus ſua alł.ij.við.S.appellatio licʒ iuſte.
¶ Exrecutio teſtamẽti etiaʒ in pijs cauſis ſiue dies commiſſa

rie cedunt ab adita hr̃ditate non a moꝛte teſtatoꝛis. vt.l.i.C.

communia de lega.qui tex.⁊ ibi glo.parua equiparat legata
pia alijs legatis ſimplicibus.C. ð ſacroſanc.eccl.vt.l. inter di
uinũ.vbi equip arat relictum eccleſie ⁊ relictum ciuitati.⁊ quã

do relinquitur ciuitati requiritur aditio bereditatis. vt. ff. ad

treb.l.omnibus ⁊ ſic derigoꝛe iuris etiam ad pias cauſas re
quiritur aditio hr̃ditatis tamẽ ð ſimplicitate equiſſima iuris
canonici ⁊ diuini nõ reqͥritur aditio hr̃ditatis ĩ vere pijs cau
ſis.no.ſpecu.in ti.de inſtru.edi.S.nunc aliqua.v.ſed pone q;
ex eo teſtamento.ſi tamen pietas ſimulatur vbi non eſt:requi
ritur aditio.nam pietas non ſtat in nomine pietatis ſʒ in ſub

ſtãtia veritatis ⁊ caritatiue ſubiectionis:vt.ff. ð tranſac.l.cũ

hi. ?. C.ð mẽ.vali.l.i.no. Lapꝰſua allega.xci.
¶ Erecutoꝛũ teſtamẽti poteſtas eſt vere contractus manda
ti verus.⁊ non deſiderat aditionem hereditatis.eſt enim con
tractus pertinens ad teſtamẽtum ⁊ permiſcetur ei ꝓpter effi⸗
cationẽ ⁊ depoſitionẽ teſtamẽti.⁊ valet vtrunq;. ff. de teſta.l.
heredes palam.S.fi.⁊ ibi glo.⁊ Op.⁊ iſta ꝓcuratio non finit
que eſt locata poſt moꝛtem.ff. manda.l.ſ vero non remunerã
di.S.fi.⁊ no.in.l.cum pater.S.cum nemo..ff. de leg.ij.ſunt er⸗
go ꝓcura.⁊ executoꝛes ⁊ poſſunt experini contra hereditatis
debitoꝛes. ⁊ debita ab eis exigere vigoꝛe madati collati poſt
moꝛtem nec habẽt expectare ꝙ hereditas adeatur: quia fun
dant ſe ſuper contractu mãdati. ⁊ quia ad pias cauſas vt di⸗
xi.S.vᷣ.ꝓxi.ↄcludit Zapus in dicta ſua alle.xci.
¶ Erxecutoꝛ cui commiſſa ẽ receptio teſtiũ an põt alij illud mi
niſteriũ cõmittere.vide.j.teſtis.v.ſi ille.
¶ Per mandatũ pape de ꝓuidendo alicui de canonicatu
⁊ pꝛebẽda an eſt affecta pᷣbẽdavt alteri collata nõ teneat col
latio.vide.j.pᷣbẽda.vᷣ.ꝑ mandatũ
¶ Executioni non debet mãdari ſententiaſi tertius qui nũc
ſe opponit pꝛobat incontinenti ſua intereſſe.⁊ ꝙ fuit abſens
⁊ ignoꝛans tempoꝛe late ſnĩe cũñ per ſentẽtiaʒ non debeat fie
ri pꝛeiudiciuʒ abſenti ⁊ ignoꝛanti.vt.l.etiam.S.fi.ff. de mino.
tequirit᷑ tamẽ ꝙ appellet ab ea:vt.c.cũ ſuꝑ.de re iudi.de quo
Vide doc.in.c.veniẽs.de teſti.
¶ontra executoꝛis pꝛoceſſum obſtat exceptio defectus iu
vis impetrantis oppoſite in vim dilatoꝛie.vide ſupꝛa excep⸗
tio defectus.
¶ Execino: gratie poteſt ſi vult partes iudicis aſſumere dñ⸗
modo cõmittẽs habeat iuriſditionẽ:quia ſi non babet illam ĩ
alium tranſferre non poteſt. vt.c. ꝓpoſuit.de conceſ.pꝛebẽ.⁊

omnia videntur cõceſſa ſine quibꝰ mandatũ explicari nõ po

telt. c. Hterea. de offl. dele. ⁊. l. ij ff. de iuriſdi.om.iu.ſi tñ nudum
miniſteriuʒ executoꝛi cõmittat᷑ nõ põt partes iudicis aſſume
re.vt.c.paſtoꝛalis.S.quia vero.ðᷣ offi. dele. ⁊. c. fi. eo.ti.

¶Executoꝛi ſi detur poteſtas cñj clanſula que ſonat in moni

tionem que dicitur cognitio intrinſeca vt ſi fuerit ydoneus qͥ
excitat officiũ iudicis quod alias debet impartiri nõ neceſſi⸗
tatur executoꝛ ad partes iudicis aſſu mẽdas ſed ſi clauſula ſo
nat in cognitionẽ extrinſecam vt ſi ſit theologie magiſter vel
de tali vico oꝛiundus:tunc ſi per litteras alicui pᷣiudicat᷑.vt
quia ad aliũ ſpectat pꝛouiſio tunc neceſſitatur ad partes iudi
cis aſſum endas ⁊ cũ cauſe cognitione vocatis his quos ne⸗
gocium tangit niſi conditio eſſet notoꝛia.no.in.c. bone.s.cõ
tra legati.de elec.⁊.c.qm.de fi.pᷣi by.ſi tamen nulli pᷣiudicetur
per tales litteras nõ neceſſitatur executoꝛ ꝑtes iudicis aſſu⸗
mere.eſt ↄcluſio JInno.⁊ Hoſt.⁊ alioꝝ doctoꝝ.in.c.fi.de pꝛe
ſum.eſt tamen notandũ circa hoc ꝙ ſiue verba ſonent in mo⸗/
nitionem ſiue in conditionẽ nulla etiaʒ cognitione pᷣmiſſa te
net ꝓuiſio facta a delegato.quia in hac ꝓuiſione nõ fungit

vice iudicis ſed pꝛouiſoꝛis.de elec.venerabilẽ.S., obiectioni.

⁊ ideʒ ĩ executoꝛe cui mandatur vt citet aliquẽ ſi pꝛopter po⸗
tentiã ſuã nõ põt aduerſarius coꝛam oꝛdin ario iuſticiã habe
re ſi tamẽ monitio vel conditio non eſtvera caſſabitur qͥcquid
fuerit per pꝛouiſionẽ hmõi attentatũ.vt no.de re iudi.cũ oliʒ
S. fi. de quo dic vt late. ⁊ nota.per Inno.⁊ Hoſti.in allegato
c.fi.de pꝛeſump.
¶ Erxecutoꝛ gratie ad pꝛouidendũ licet partes iudicis aſſu⸗
mat non tamẽ ſeruabit plenarie iuris oꝛdinem ſed pꝛocedet
ſummarie partes citando non tamẽ libellus offert᷑ ſed ð pla
no.vt.c.cum in tua.de ſpon.ſᷣm foꝛmã cle.diſpendioſam ð iu⸗
dic⁊ cle.ſepe.de vb.ſigꝰ: ſi non vult partes iudicis aſſumere
ſed ſe ſolummodo extraiudicialiter infoꝛmare de veritate con

ditionis non poterit ex hoc pars appellare.cum habeat ĩfoꝛ

mationẽ facẽ ad ſui inſtructionem nec eſt neceſſaria ſententia

no. doc. in alle.c. fi. de pꝛeſump.de quo vide latius cle.vnicaʒ

de offi. dele. ⁊ qð ibi no.
¶ Executio ſnĩe nõ põt appellatione pendente fieri.vide.ð.
appellatiõe pẽdente.
¶Erecutoꝛes vltimaꝝ volũtatum defunctoꝝ compellit epi⸗
ſcopus vt exequantur etiam ad non pias cauſas. ⁊ vide.õ.
epᷣs vltimaꝝ voluntatũ.

¶ Executoꝛi teſtamẽti tempꝰ ad exequendũ teſtamentũ a in⸗
re pꝛefixum minime currit executoꝛi legitime impedito. eſt cõ

duſio Ab.in.c.cũ eſſes.de teſta.q.vl.pꝛobat᷑ per.c.qꝛ diuerſi
tatem.de cõceſ.pꝛeben.⁊ per.c.imputari.de reg.iur.li.vi.naʒ
non valenti agere nõ currit tempus.vt ibi.hoc idẽ tenet Ho
ſtiẽ. in. c.nos quidem.de teſta.⁊ Frede.ſuo cõſilio.cxxiij. vide
S.epᷣs vltimaꝝ volũtatũ.
¶ Executoꝛem teſtamenti ſeu heredem poteſt tam iuderx ſecu
laris qᷓ; eccłiaſticus compellere per interdictionem rerũ here
ditaria ꝝ cũ fructibꝰ ⁊ emolumẽtis vt vota defuncti executio
ni mandent᷑.vt.c.heredes.de teſta.⁊ ſic iſte caſus eſt mixti foꝛi
etiam in legatis ad pias cauſas:vt autẽ.hoc amplius.C. de
fideicommiſſis.⁊ in auten.de eccle.ti.S.ſi quis edificationi.⁊
ſic eſt locus pꝛeuentioni interhos iudices.iuxta no.in.c.cum
ſit generale.de fo.compe.not.Abbas in allega.c.ſñi heredes
i.colum. S=
¶ Si res legata eſt in patrimonio teſtatoꝛis debet ſoluiſine
moꝛa naʒ ilico tranſit dñium adita hereditate.vt.l.ſi liber ho
mo.⁊ qð ibi no.ff. de leg.i.⁊.l.cum res.eo.ti.⁊ ideʒ in pecunia
legata.vt.l.ſi dona.S.in pecunia.ff. deleg.i.⁊ in his non expe
ctatur anni lapſus ſed ſi debito tempore heres nõ ſoluerit le⸗
gata interdicatur ei omnis res hereditaria vt ſic indirecte ſa
tiſfaciat voluntati defuncti.⁊ ſic intelligitur.c.ſi heredes.ð te
ſta.ᷣm Ab. ibi.ij. colũ.ad hoc vt heres incurrat penã.quia ſi
fuit negligens ſoluere legata ad pias cauſas infra ſex mẽſes
a tempoꝛe inſinuationis teſtamenti cogitur ſoluere intereſſe
cum omni emolumento.vt in auten.de eccle.ti.S.ſi autem lega
tum. Item ſi beres negat legata ad pias cauſas ⁊ perſeuerat
vſq; ad ſniam condẽnatur in duplum. vt.S.ᷣitem mixta inſti.

de ac. ⁊ per Bar.in auten. hoc amplius.C. de fideicommiſſis

⁊ ſi infra annũ a tempoꝛe monitionis ſibi facte per iudicẽ he⸗
res legata nõ ſoluerit pꝛiuaturtota hereditate ⁊ applicatur
ſubſtituto.vt habetur in all.aut.hoc amplius.⁊ ſic condludi⸗
tur ꝙ annus non datur pꝛo executiõe teſtamenti.ſed pꝛefigi⸗
tur ad incurrendam dictam penã grauioꝛem. ⁊ ſic concludit
Abb. in. d. c. ſi heres.⁊ ſic poterit iudex añ lapſum anni alijs
remedijs compellere heredẽ exequi teſtm.vt Abbe vbi.õ.

P

be
e
ſun
ine
li
vti
pel
ſas
ſoſa
tact
ſact
fecip
ſden
oſio
an
lie
ſ
li
ſes
(1
diß
ſ
ech

fl

2
eſeſe
umn
Nei
kre
de
deſ
laſ
pir
fae
exe⸗
line
ſci
lnca
ſcen
lon
r.
le

86
aſ
rd
l,pt
luc
8ne
6
Cur
Aſſu,
epe
nno⸗
ſate
ungi
tioni.
rpor
habe
qui
oliz
ato⸗

aſſu⸗
dedet
öͤpl⸗
ſdi⸗
mmere
econ
Ni
tentie
☛

ttet
ſces

gin/
ſtcõ
erſ
na;
ho
ie

etſenn
ber
cutio
tiſori
Cde
tonit
Cbi
Ndes

iſfne
rbo
unia
expe
ritle⸗
ccleſs
6oe
guf
nmiſs
atſe
neg
aumn
it.
ginis
ihe⸗
a
ct
ſG
udle
is

¶ Sideſunctus pꝛouidit ſibi de excutoꝛe in teſtamento ad
illum ⁊? non ad epm pertinet teſtamenti executio etiam in lega
tis ad pias cauſas. vt.c.tua. de teſta. ⁊ in auten. de eccle.ti. S.
ſi quis. dubiũ tamen eſt ſi teſtatoꝛ facit ſibi conſcientiã de ma
le ablatis ⁊ de illicito lucro ⁊ reliquit centuʒ ad ſatiſfaciendũ
an executio pertineat ad epᷣm vel ad executoꝛem teſtamẽti.vi
de Joh. and. in nouella. in. c,i. de teſta. lib. vi. vt refert Abb. ĩ
c.ſi beredes.e.ti. .
¶ Si teſtatoꝛ non reliquit ſpecifice executoꝛem in teſtamẽto
in legatis pꝛo redemptiõe captiuoꝝ ⁊ pꝛo alimentis paupe⸗
rum ſuccedit epᷣus.S.ſi quis autẽ pꝛo redemptione.in auten⸗
ti. de eccle. ti. .l.nulli. C. de epi.⁊ cle.in alijs vero ſufficit heres
vt alb.c. nos.⁊.c. tua.e.ti.Abb.in all.c.ſi heredes
¶ Si tteſtatoꝛ reliquit executoꝛem teſtamẽti amicum ſuuʒ ſub
no mine dignitatis moꝛtuo executoꝛe officiũ nõ tranſit in ſuc
ceſſoꝛem in dignitate.quia id diſpoſuit teſtatoꝛ ratõe a ffectio
nis pꝛopinquitatis.no.glo.in.c.ij. de teſta.lib.vi.quã cõmen
dat Abb. in. c. requiſiſti. de teſta.
¶ Erecutoꝛ teſtamentarius licet nec de iure canonico nec ci⸗
uili habet actionẽ contra heredem. vt.l.lucius.S.meuia.ff.ad
trebel. poteſt tamen o fficiũ iudicis imploꝛare ↄtra heredẽvel
cõtra detinentes bona defuncti.ar.in.l.hereditas.ff.de peti.
hereditatis. 2.l. qntus. in fin. ff.de annuis legatis.⁊ hoc vult
Dyp. in. d. S. meuia. ⁊ BGar. in.l. ſi quis titio.ff. de leg.ij.poteſt
ergo dyoceſanus compellere executoꝛẽ vt imploꝛet officiũ iu
dicis ↄtra beredem.vt.c. Jo.de teſtatẽ. Item poteſt compel
lere executoꝛem exequi quando bona ſunt in poteſtate execu⸗
toꝛis vel ſi heres eſt paratus bona ſibi tradere vt exequatur
poteſt tamen executoꝛ agere ↄtra heredem ſi ſit deputatus le
gatarius vel fideicommiſſarius per teſtatoꝛem.nã in tali ca⸗
ſu non eſt purus executoꝛ.vt noin alleg.l.ſi quis titio,.⁊ abb.
in all.c. Jo h.iij.colũ.
¶ Erecutio vltime voluntatis licet ſit res fauoꝛabilis ⁊ pia.
vt in.l.i.C. de ſacroſanc.eccle.⁊ inc.tua.de teſta.non tamẽ cõ⸗
pellitur quis acceptare officium executoꝛis etiaʒ ad pias cau
ſas. vt ſentit Jo. an. in.c. Johannes.de teſta. dicitur aũt quiſ
ſuſcipere mandatum aut expꝛeſſe acceptãdo aut implicite vł
ta cite exequendo aliquid de ſpectantibus ad illud officium
facit.l.filiuſfa.S.in teſtamento.ff. de pꝛocurato.ideʒ ſi ſcienter
recipit litteras in quibus officium ſibi deferebatun ar. in de.
i.de pꝛocurato.vel ſibi ipſe ſcripſit quando teſtatoꝛ ad illud

officiũ eum deputabat. fa. l.er ſentẽtia. ff. de teſtamẽ. mili. eps

tamen compellere põt quo ad pias cauſas vt quis acceptet
licet non vt executoꝛ. ſed ſaltem vt delegatus vel fideicommiſ

ſarius ſicut in qualibet alia delegatiõe.C. qui pꝛo ſua iuriſdi.
fi delega. no. Abb. in alleg. c. Johan

l.i. ⁊.c. paſtoꝛalis.de o
nes.iij.colum.
¶ Executoꝛvniuerſalis cui omnia bona defuncticõmittunk

diſtribuenda in xpᷣi pauperes poteſt libere vendere bona te⸗

ſtatoꝛis ad eius voluntatem adimplendã.vt.l.nulli.C. de epi.

⁊ cleri.executoꝛ tamen particularis hoc nõ poteſt niſi teſtatoꝛ
ſibi ↄceſſerit.vt in.l.alio.ff.de ali.⁊ ciba.lega.⁊ vide ibi bart.

⁊ Abb. in. c. Jo. de teſta. in fi.

¶ Erecutoꝛes teſtamenti etiam ad non pias cauſas poſſunt

eſſe religioſi ⁊ etiam clerici ratione pie voluntatis defunctoꝝ
dummõ nõ ſubtrahãtur a diuinis officijs vt ↄmuniter tenẽt
doc. in. c. Johannes. de teſta. ⁊ ibi Abb. in fi. ⁊ de religioñs
eſt tex. in. c. religioſus.eo.ti.li.vi.de fratribꝰ minoꝛibus ẽ tex.ĩ
cle.Exiui de paradiſo.de vb.ſig. .
¶ Erecutoꝛis poteſtas data cum clauſula ↄtradictoꝛes com
peſcendo ſi datur in negocio vbi eſt ferenda ſententia tunc la
ta ſententia ſi eam exequatur ⁊ aliquãdiu pacifice poſſedit ex
pirat etià ante annũ.quia annus nõ datur niſi pꝛo executiõe
facienda.vt.c.querenti.de offi.deleg.ideo ceſſattempus er qᷓ
executio eſt facta.ar. in.c. cũ ceſſante. de appel.ſed ſi eſt in con⸗
tinentimiſſus in poſſeſſioneʒ ⁊ moleſtetur:tũc põt exercere of
ſiciũ ſuũ:quia non poteſt dici omnino fuiſſe executum exquo
incontinenti eſt facta turbatio in.l.diuoꝛtium. ff.de diuoꝛtio.
idem in negocio vbi non eſt ferenda ſententia: vt ſ poſt execu
tionẽ aliquãdiu pacifice ille poſſeditllicʒ poſtea turbetur nõ

poteſt executoꝛ vlterius ſe intromittere, no, Abb. in. c. pꝛo il⸗

loꝝ.de pꝛebẽ.v.col. . ðUMU
¶ Erecutoꝛ deputatus ad ponendum aliquem in poſſeſſio⸗

W

nẽ non poteſt exercere iuriſditionem in contradictoꝛes.ideʒ ſi
deputaretur ad conferendũ niſi apponeretur dicta clauſula

contradictoꝛes.ſi vero apponitur dicta clauſula ponas ĩ poſ

ſeſſionem ⁊ inductum defendas ſi aliquãdiu inductꝰ pacifice
poſſedit expirat eius poteſtas.quod placet Jo. an. ?⁊ Ab. in
c.pꝛo illoꝝ.de pᷣben.niſi pꝛeindicet᷑ iuriſdictioni oꝛdinarie.ar.

in.c.ad hoc.de reſcrip.⁊ Archi.in.c.ſi cni.de pꝛeben.li.v.

¶ Erecutoꝛ pape licet ſentẽtia executionis quaʒ tulit contra

intentionem delegantis teneat non tamen ſi eã tulit vltra cõ

pꝛehenſa in mandato.vide.S. excommunicatio.vᷣſ.ſententia
excõicationis lata a delegato.
¶ Exrecutoꝛe dato ad pꝛouidendum ſi ſcribitur per papam ei
ad quẽ ſpectat collatio eſt affecta pꝛebenda vacans per ſolã
pꝛeſentationẽ.vide.S.collatio.vᷣ.ſi ſcribit᷑.cũ ſe. G
¶ Executoꝛ an poteſt pꝛonuidere ð beneficio alteri iniuſte col
lato non caſſata pꝛima collatiõe.vide ſupꝛa collatio.v.ſi poſ
ſeſſio beneficij. .
¶ Executio ſi petatur a ſententia lata ſuper iudicio vniuerſa
li ſcilicet petitionis hereditatis in qua ſufficit vniuerſaliter pe
tere ⁊ vniuerſaliter condẽnare:etiã ſi in pꝛoceſſu non fuerunt
deſignate res in tali executione poſt ſnĩam fit reſtitutio rerũ
officio iudicis et ſufficit pꝛobare res a te poſſeſſas fuiſſe ĩ bo
nis patris mei: ⁊ in eis mandabitur ſententia executioni eti⸗
am ſi id non pꝛobaui pendente lite. ſed poſt ſententiam pꝛo⸗/
bo quodãmodo extraoꝛdinarie.ſ.petendo ſententiam execu⸗
tioni mandari.notabiliter per Inno.in.c.conquerente.de of.
oꝛdi.et.l.i.ff.de edendo.⁊ idem HBar.in.l.i.ff. de leg.i.?⁊ Abb.
in.c.ij.de libel.obla.vide.j.inſtrumenta publica liq; habeant.
¶ Erecutoꝛes plures ad vnum factũ deputati an poſſunt ſe⸗/
paratim pꝛocedere vel debeant ſimul co nuenire.vide ꝑ abb.ĩ
c.pꝛudentiã.S.i.de offi.deleg.
¶ Erecutoꝛ ⁊ auditoꝛ quis dicatur ⁊ an poteſt ab eo appel⸗
lari. vide Abba.in. c. ſuper queſtionum. de officio delega. S. i.
in colũ.vi. D
¶ Erecutoꝛes vltime voluntatis ſi ſint duo vel plures po⸗
teſt vnus exigere ab alio quod debet ex quo per ſe non ſoluit
nec eſt ibi dominus qui poſſit ſibi pꝛouid ere.ar.l.ſi plures.ff.
de admi.tu. ⁊ ſic intelligiturc.fi.de teſta.li.vi. Abb. in. c. non
iniuſte. de pꝛocura.

¶ Erecutio ſententie coꝛpoꝛalis an differatur poſt decenniũ

vide.j.ſententia coꝛpoꝛalis.
¶ Executio ſi committatur per aliquẽ pꝛopter defectuʒ iuriſ
ditiõis vt ſi is qui ſententiauit erat arbiter vel delegatus in⸗
ferioꝛis a pꝛincipe in quibꝰ caſibus recurrirur ad oꝛ.vel dele.
talis executoꝛ habet etiam omnẽ cognitionem non ſolum in
his que requirunt cognitionem ſed etiam tales tanqᷓ; ſuperio
res poterunt pꝛonunciare ſuper nullitate actuſ. ar.in.c.cũ ab
eccleſiarum.in fi.de offi.oꝛ.idem ſi inferioꝛ tulit ſententiaʒ pu
ta archi.quia ſi pꝛo executione recurritur ad epᷣm habet oẽm
cognitionem.vt firmat Spe.ti.de execu.ſentẽ.S.nunc viden
dũ.⁊ Abb. in.c.ſi quis contra clericũ.ð fo. compe.⁊ poteſt a
lius ſuperioꝛ de retractatione cognoſcere per viam reſtitutio
nis.vt ſpec.vt.S.⁊ facit.c.pe.de in integ.reſti.Abb.in alleg.
c. decetero. — .
¶ Erecutionem in rebus adiudicatis poteſt iudex parti vin

cẽti committere vt pꝛopꝛia auctoꝛitate ingrediat̃ poſ. no.ĩ. c.

dilecti.de do.⁊ contu.⁊ glo.in.l.meminerint.C. vnde vi.dum

modo non reperiat reſiſtentes ne det᷑ materia generãdi ſcan⸗
dalum.ar.in.l.non ſin gulis.de re iudi quoniaʒ in talibus re⸗

bus adiudicatis nulla etiam ſumma cognitio adhibetur. nec

etiam citatio requirit᷑ no. Inno.in.c.ex ratione. de ap.⁊ Ab.
in alł.c.decetero.de re iudi.

¶ Erecutio teſtamenti etiam inter puros lapcos ſpectat ad

eccłiam.no.de teſta. tua nobis.no.plene in.c. Johannes de
teſta.abb.in.c.ex tenoꝛe de fo.compe.
¶ Juger vnius territoꝛij an ⁊ quando poſſit ⁊ debeat erxeqͥ
ſententiam iudicis alterius territoꝛij:⁊ an requiratur qp ſit re
quiſitus.vel an poteſt ex offi.vide no.per Bar.i.l.a diuo pio
§. ſententiã vero.de re iudi.⁊ eleganter per Ab. in. c. poſtula⸗
ſti. de fo. com pe.circa fi.vbi concludit ꝙ ad requiſitioneʒ iudi
cis ſententiantis poteſt ſine dubio ſententia mandari execu⸗
tioni.⁊ idem ſine aliqua requiſtiõe in criminibus ⁊ beneficia
libus nam ex officio ſuo in talibus debet iudex ſupplere.ar.
1

in. c. cõſtitutꝰ.ðᷣ ap.⁊ in.c.dilecti.ð elec.? Bar. vbi. ĩ8.
¶ Executionẽ ſententie non poteſt tertius impedire:licet di⸗
cat ſua intereſſe.vt.c.veniens.ij.de te.vide Inno.in.(.i.de of
fi.oꝛdi.⁊ in.c.cum in iure.de offi.deleg.Ab.in.c.fude fo.cõpe.
x.colũ.⁊ idem Inno.in alł.c.veniens
¶Sentẽtia lata ſuper poſſeſſoꝛio ⁊ petitoꝛio ĩ modo exquẽ
di que illarum debet pꝛeualere vide per Ab.plene ⁊ no.in.c.
cũ dilectus.de cã poſ.⁊ ꝓpꝛie.iij. col.
¶ Executio ſententie non impeditur pꝛetextu ĩſtrumẽti ſolu⸗

tionis nouiter reperti poſt ſentẽtiam niſ quando pꝛopterdo

lum creditoꝛis debitoꝛ inſtru mentũ non pꝛoduxit.quia tunc
ſubuenitur ei aduerſus o bmiſſam per reſtitutionem in integ.
vt. l. ij.pꝛetoꝛ.S.marcellus.ff. ð iudi.⁊ hboc maxime eſt verũ qñ

fuiſſet facta ſolutio creditoꝛi iterum repetenti in iudicio.quia

tunc po teſt conueniri de dolo crimine ſtellionatus ⁊ cõditio
ne ſine cauſa.ſi autem creditoꝛ nullum cõmiſit dolũ habet lo⸗
cum quod ſupꝛa dictum eſt. vt.c.inter monaſteriũ.⁊.c.cum in
ter vos.de re iudi.⁊.l.ſub ſpecie.C.de re iudi.⁊ Cy.no.i.l.i.C.

de condi.inde.ſubuenitur tamen debitoꝛi per remediuʒ denũ

ciationis euangelice. vt firmat Pe. ⁊ Abbas in.c liber. de

pur. vul.
Exemptus.

¶ Exempti continentur ſub generali mandato pape etiam ſi

de eis ſpecialis mẽtio in reſcripto non fiat niſi oꝛdinario ſcri

batur excitando ſuam oꝛdinari am iuriſditionẽ. Abb.plene ⁊
no.in.c.graue.de offi.oꝛdi.
¶ Eremptionis pꝛiuilegiũ non poteſt ſubiectus renunciare
in pꝛeiudiciuʒ ſuperioꝛis qui eũ exemit ſubijciendo ſe iuriſdi⸗
tio ni epᷣi vel etiam ab eo petendo abſolutionẽ excõ.iuris col⸗
ligitur ex tex.c.cũ tꝑe de arbi.⁊ ibi abb.ex quo infert᷑ ꝙ ſubie
ctus non põt ſuꝑ exẽptio ne compꝛomittere.vt ibi no.
Erxẽpto aliquo ab oneribꝰciuitatis a pꝛincipe vel ab alio
inferioꝛi an alij ð vniuerſitate teneãtur inſolidum ſoluere pꝛo
pꝛiuilegiato.við.j.pꝛinceps qͥ bʒ iura imperij.
¶ Exempt?ꝰ non poteſt regulariter ſe ſubmittere iuriſditioni
epiſcopi loci ſine licẽtia pape ẽt reſpectu abſolutionis fiende

2 2 —

nec in foꝛo contẽtioſo nec in foꝛo penitẽtiali:ẽ concluſio Jo.
an.⁊ abb.cõtra Fred.ð ſenis conſilio.xiiij.⁊ contra Jo.ð lig.
in.c.ſignificaſti.ð fo.compe.vbi late ⁊ no.ꝑ abb.
¶ Erxremptus ratione delicti perdit pꝛiuilegiũ niñ delinquat
in loco exempto.vt.c.i.de pꝛiuilł.li.vi.in pꝛin.no.Ab. in.c.fi.
de fo. compe.ix.col.⁊ vide eũ in.c.ex tuarũ.de pꝛiui.⁊ dñicum
in.c.placuit.vi.q.iij.ant.vero alit᷑ in.d.c,fi.vide.sẽ.abb.in..
exemptus.cũ.vᷣ.ſeq.
¶ Exempti non ſunt ab bates nec religioſi ciſterciẽ.oꝛdinis
ſeu etiam tẽplarij vel hoſpitalarij.de pꝛiuil.c.ne dei.de fimo.
de alijs.c.i.de ver.ſig.lib.vi.niſi habeant pꝛiuilegia cum clau
ſula ꝙ pertinent ad roma naʒ eccleſiam ad iudicium percepte
libertatis.ſecus ſi dicatur ad iudiciuʒ percepte petitionis.c.
recepimus.de pꝛiuileg.⁊.c.ſi papa.e.ti.lib.vi.⁊.c.ex parte.ij.
eo.ti.
¶ Exemptus publice delinquẽs punitura dyoceſano quia
ratione delicti perditur pꝛiuilegiũ.vt.c.tuarum.de pꝛiuileg.
xi.q.iij.pꝛiuilegium ⁊ reatus omnem honoꝛem tollit. C. vbi
ſena.vel.cla.l.i.nec pꝛetextu pꝛinilegioꝛum fla gicioꝛũ creſcat
auctoꝛitas.C. de pꝛiuile.ſcola.l.ij.li.xij. quod intelligo verum
ſi exemptus delinquat circa rem non exemptam vt in contra
ctu vel homicidio ſeu adulterando nam tale delictum poteſt
punire epiſcopus loci quia licet perſona ſit exempta ⁊ ita ra
tione rei in quã deliquit ſoꝛtitur foꝛum.c.fi. de foꝛo compe.ſi
vero deliquit circa rem exemptaʒ puta male gerendo ſein of
ficio vel res eccleſe alienando tũc a ſolo papa puniturvbi er
go factum exempti pꝛeiudiciũ affert non exemptis punit epi
ſcopus.alias ſecus.vt.c.cum capella.de pꝛiuile.⁊ not.per gl.
⁊ doc.in alł.c.tuaꝝ.⁊ vide.v.abb.exẽptꝰ.
Exemptus poteſt quis eſſe a iuriſdictione oꝛdinarij certo
reſpectu ⁊ ſubiectus eidem alia conſideratione ⁊ ſic fungitur
duplici ꝑpſona ⁊ diuerſis reſpectibus eſt exemptus ⁊ non exẽ
htus.vt in all.c. cñ capella. de pꝛiui.facit ad no. in.c, chj olim.
de re iudi.⁊ qdð no.in.c.ſolite de maio.⁊ obe.

Exheredatio.

¶ Exheredare poteſt pater filiam ſi vitam luxurioſam elege⸗

rit tanqᷓ; ingrata:vt auten.vt cum appel.cog.S.cauſas colũ.
viij.ar.in.c.penul.⁊ fi.de ſecun.nup.Abbas in.c.i.de deſpo.
impube. .
¶ Sipater in fraudem filioꝛum vendat ſeu donet bona ſua

reuocatur alienatio vſq; ad poꝛtionem filijs debitã vt no.in

c.raynucius. de teſta. Item iudex poteſt pꝛouidere pꝛodiga⸗
litati ſtius interdicendo ſibi adminiſtrationem bonoꝛũ.vt. l.

is cui bonis.ff.deverbo.obli.nam intereſt reipublice ne quis
re ſua male vtatur: vt Inſtitu. de his qui ſunt ſui vel alie.iu⸗

ris,.S. ſed hodie.no. Abbas in. c. de his. de ſepul.

Expenſe.

¶ Expenſe que fiunt pꝛo electionis negocio ⁊ expenſe cõ cer

nentes remedium anime defuncti debent fieri ex bonis pꝛela

ture quantũcunq; pꝛelatus habuerit pꝛopꝛiũ.arg. in.c.ad a⸗

poſtolice,. de dona.xij.q.ij. bone rei.ſed ſi expenſe fiunt ad põ

pam viuoꝛu m.vt ma gnus apparatus funeris in veſtibus et
tales non debent deduci.vt no. abb.in. c.vt pꝛeterite.de elec,
iiij. colum.
¶ Expẽſaꝝ condẽnationẽ non põtiudex o bmittere j cõtu⸗
macẽ in pᷣiudiciũ pñtis.vide.j.iudex.

¶ Expenſas factas pꝛovtilitate capi.poteſt repeterenedum

extraneus ſed quilibet de ecdeſia a capitulo.⁊ idem de expẽ

ſis factis pꝛo vtilitate eccleſie.vt.c.cum pꝛo cauſa.⁊ ibi abb.

de pꝛocura. .
¶ Item ſuſcipiens ſponte negocium ſi abſentat ſe de certo
loco pꝛincipaliter pꝛo negocijs ſuis licet in conſequentiã tra
ctet negocia domini non poteſt repetere expenſas itineris ni

K quas fecerit dũtaxat pꝛo negocio ſibi iniuncto.vt alł.c. cñ

pꝛo cã.de ꝓcura.

¶ Erxppenſas factas per pꝛocuratoꝛeʒ qui incidit in latrones

duʒ iret in facto domini vel ſi ab eis fuit derobatus:vel infir
mitate depꝛeſſus nõ poteſt pꝛocu.repetere per.l.inter cauſas
S.non oĩa.C. manda.⁊ eſt ratio quia bec ſunt extrĩſeca a man
dato ⁊ ſunt foꝛtius imputanda caſui foꝛtuito.ſecus in duo⸗
bus ſocijs quia vnus imputat alteri damna que fuit paſſus
ratione ſocietatis.vt.l.cum duobus.S.quidem.ff.pꝛo focio.
no.abbas in.c.cum pꝛo cauſa.de pꝛo.vide.j.mandati actio.
¶ Expenſas factas ⁊ fiendas eſt vtile vt pars petat in libel⸗
lo.quia licet iudex poſſit condẽnare ex officio ſine petitione:
vt.jj.l.ediles.S.idem ſciendum.ff. de edili.edi.no.in.c.finẽ. de
do. ⁊ contu.tamen ſi iudex non condẽnauit vbi non fuerunt

expenſe petite non tenetur reſartire de ſuo.vt.l.iiij.S. hoc aũt

iudicium.ff.de dam.infect.⁊ quod ibi no.glo.abb.in.c.audi⸗
tis.de pꝛocuratoꝛi. F
¶ Expenſarum tarxatio debet pꝛecedere iuramentuʒ partis
vide.j.iuramentum ſuper rebus. 3
¶ In expenſis futuris poteſt pars malicioſe excipiẽs condẽ
nari.vide.j.ſnĩa incerta.
¶ Expenſarum condẽnatio an habet locum in pꝛoponente
dilatoꝛias ⁊ an excu ſetur per iura.calum.⁊ an habeat locuʒ
in ca criminali ⁊ an pꝛocedat in cã appellatiõis ⁊ qualiter ex
penſe petantur ⁊ quo iure petantur ⁊ vſq; ad quod tempus
peti poſſunt ⁊ qu aliter pꝛobentur.vide late ⁊ no.per abb.in
c.ſinẽ litibus.de do.⁊ contu.ix.colum.cum ſequẽ.⁊ vide eum
in.c.calũniam,de penis.

N¶ ¶ In erpenſis que fiunt ratione contumacie non ſolumveni

unt expenſe facte in lite ſed etiam veniunt dãna illata in rebꝰ

que dimin uũt dominiũ vel patrimoniũ ⁊ damna lucri ceſſan

tis vt quia pꝛopter litis aſſiſtentiã opoꝛtuit dimittere terraſ
incultas.vel erat artifex perdidit lucrum artis per.l.ſancimꝰ
C.de iudic.vbi hoc no.Cy.idem dicunt Pau.⁊ anto.in.( fi⸗
nẽ litibus.de do.⁊ contu.xij.colũ.in expenſis ratiõe retarda
tipꝛoceſſus.vt quia pꝛopter doluʒ partis lis eſt vltra modũ
pertractata per.l.non ignoꝛat ð fructibꝰ ⁊ litiũ expen.⁊ bar.
in.l.i.ff. de alie.iu.mu.cau.fa.⁊ in.d.l.ſancimꝰ.in expenſis aũt
que fiunt ratione victoꝛie que pꝛeſtantur in fine litis non ve
niunt damna.vt glo.⁊ bar.in.d.l.i.niſi fint dãna perſonalia
vt quia pꝛopter aſſiſtentiam litis non poteſt exercere artem
ſuam.nam iſta damna non ſunt extranea a lite.no. Specul.
ti.de expenſis.S.quid ſi victoꝛ.abb. in.cjfineʒ litibus.de do.
contu. colum/ xij.

—
—

ge
ali⸗

i
D
ge/
Es
li⸗

e
pic
aAdet
idpi
uget
eekee

cotnn

edun
ehe
b⸗

eno
füns
eist
ac

ones
liuit
auſas
Aman
1duo⸗
oſſs
ocio.
clio,
beh⸗
one:
.de
unt
oeait
aud

ntis
Cndi

hent

az)

cer
ſhis
wdin
ean

myen
neh⸗
ceſon
elan
nin
ru
ſe⸗

Gtit
e
el
Aſten
ul
00⸗

¶ Juramentum calumnie non excuſata condẽnatione expẽ?

ſarum.quia licet non pꝛeſumatur calumnia pꝛeſumitur tamẽ

temeritas litigandi contra victuz. ⁊ ideo regula victus victo
rni ⁊c. habet locum regulariter niſi in caſbus ĩ quibus victoꝛ
habuerit iuſtã cauſam litigandi quod exemplificatur. vt no.
per abb.in. c. finẽ litibus.de do.⁊ contu.cum ſeq. L

¶ Expenſarum condemnatio an debeat fieri a tempoꝛe cita
tionis vel a tempoꝛe contumacie.vide no.per abb.in.c. cum

*

dilecti. circa fi.de do.?⁊ contuma.

¶ Erpenſarum condẽnatio facta contra ſolituʒ oꝛdinem iu
dicioꝛũ.vt qꝛ iuramento ſeu taxatione non pꝛemiſſa non trã⸗
ſit in rem iudicatã.⁊ quia eſt lata ſine medijs ⁊ ſic non inſtru
cto iudice no.in.l.pꝛolatam.C. de ſen. ⁊ inter.c.cuʒ bertoldus
de re iudi.abb.in.c.cũ veniſſent.de eo qui mit.in poſ.ij.col ũ.

¶ NNPaſſus miſſionem in poſ.non ſolum condẽnandus eſt in

expen.factis in litem que ſunt neceſſarie ſed etiam miſſus cre
debat illas expedire per.l.pꝛetoꝛ.ait.ff. de bo.auc.iu.po.no.

in.l.ſed an vltio.ff. de neg. geſt.qð placet abb.in. c. cum veniſ

ſent. de eo qui mit.in poſ. . —.
¶ Expenſarum condẽnatio tam pꝛeteritarũ qᷓ futurarũ põt
eſſe generalis abſq; alia taxatione.de do.⁊ contu.cuʒ dilecti

⁊ de pꝛocura.auditis.⁊ ideo valet condẽnatio.condẽnamus

talem tali ad expẽſas quas fecit vel quas pꝛobauerit ſe feciſ
ſe. l. terminato. C. de fructi. lit. expẽ. Inno. in. c.i. de ſequeſt.

poſ.⁊ ibi Abb. .
¶ Juger non cõdẽnando in expen. ſaltem generaliter modo

pꝛedicto ſed reſeruando parti victrici petitionem erpenſaruʒ

nil agit ratione pᷣdicta.Ab. in alł.c.i.?⁊ Cy.in alł l.terminato

¶ Licet iuder in interlocutoꝛia poſſit ſibi vſqʒ ad diffinitiuã

reſeruare condẽnationem expenſarum ſecus eſt in ipſa diffi⸗
nitiua per Inno. ⁊ alios.in.c.ſepe.de appel.eſt ↄcluſio abb.

in all.c. i. de ſequeſt. po. .
¶ Aicet iudex non poſſit ſibi reſeruare condẽnationem expẽ

ſarũ in diffinitiua tamen condẽnando generaliter poteſt ſibi

reſeruare taxationem per.5. alleg. eſt concluſio Abb. in alleg.
.de ſequeſt.pol.vide.j.ſnĩa incerta.vide Inno.in.c.tanta.ð

exceſ.pꝛela. Bar.in.l.ij.de eden.⁊ in.l.ij. C. de ſen. que ſine cer
ta quanti. pꝛofe.
¶ Expenſaruʒ condẽnationẽ non artatur iudex facere ſ nõ
fuerunt petite.⁊ vide.S.appellatio.v.vbicunq;.
¶ Juder ad quẽ poteſt condẽnare in expen. etiam factis añ
appellationẽ.vide.S.appellationis iudex.cum. x.ſe.
V¶Juger ſi non condẽnat in expen, die pꝛolatõis ſnĩe an po
teſt alia die condẽnare.vide.j.iudex lʒ poſt ſniam.
¶ Vbi ꝓcedit᷑ abñteʒ ↄtumacẽ nõ ẽ ↄtumax ↄdẽnandꝰin
expen.ſed debet expectari finis iudicij. notat Cal.in.c.nico⸗
lao.de appel.⁊ ibi Abb.in ſi.⁊ vide Jobᷣ.and.in.c.i.de elec.
lib. vi. in nouella.
¶ Acet a pꝛincipio litigij quis fuit in bo na fide ſi tamẽ in ꝓ⸗
ceſſu cauſe inſtruitur de iniuſticia ſua ⁊ cauſam nõ deſerit tũe
venit condemnandus in expen.⁊ pꝛo hocter.in.l.ſi quis infi⸗
Gamua. depoſt ibi Bald. ⁊ Abb.in. c. dominus. de ſecũ.
nup.in fi.
¶ Erpenſe alimentoꝝ vidue ⁊ filioꝛum viduitate durante fi
unt de fructibus bonoꝛuʒ vtriuſq; coniugum ſeu communiũ
C.de rei vxo.act.l.vnica.S.exactio.⁊ in.l.ſ cum dotẽ.S.ſinaũt
in ſeuiſſimo.ff.ſolu.ma.
¶ Expenſe facte in litẽ pꝛobantur per ĩuramentũ taxatione
pꝛemiſſa.no.glo.in.c.dilecti.de fo.compe.facte tamen ante li
tem petuntur vt intereſſe.vt.c.peruenit.⁊.c.conſtitutus.de fi.

inſtru. ⁊ pꝛobantur aliter q per iuramentuz. vt no. glo. in alb.

c.dilecti.⁊ abb.ibi.
¶Si iuraui ſtare iuramento tuo ſuper erpenſas nibilominꝰ
poſſuʒ reuocare anteqᷓ iures.ar.l.ſi quis ius. C. de iureiuran.
⁊ ſi iuraueris anteqᷓ peniteã ſeu reuocem poſſum petere redu

ctionem ad arbitrium boni viri in.l. ſi libertus.ff, de ope.li. et

Bar.in.l.fi.de pꝛeto.ſtipula.abb.in.d.c.dilecti.

¶ ũ Erpenſas tenet᷑ ſoluere is qui petit ſe remitti ad ſuperio⸗

rem.vt no.in.l.qð tamen ſepe.ff.ð erro.mił.an.⁊ ideo ſi quis
appellat ad regem ⁊ petit ſe remitti ad curiã regis opoꝛtet q;
remittatur cum cuſtodibus ipᷣe petens tenetur cuſtodibus ex
penſas facere.no. Bal. in. l. generaliter. S. bis de pꝛeſentibus
de rebus cre. ⁊ iureiur.

¶ Ab erpenſarum odẽnatione ercuſatur pꝛo ſe babens opi.
vnius doc.vt in cle.ne romani.de elec.⁊ hacratõne motus di
cit Petrus qꝙ cũ ĩ aliqua cauſa eſt diuerſitas opinionũ con⸗

ſueuit cõſulere partibus:vt cõſiliũ peritoꝛũ in pꝛin.cauſe fa⸗

cerent publicari vt excuſari poſſint ab erpenſis quia vident
ex boc iuſtam habere cauſam litigãdi in.l.qui ſolidum.S.etiã
ff. de lega. ij. no. pe. de ſu. in. c. vt debit?, de appel. ? pe, de an⸗
cha.in alleg.cle.ne romani.
¶ Litigans bona fide ſi ex inſtrumentis vel atteſtationibus
aduerſe partis poſt publicationem cognouit nõ fouere iuſtã
cauſam ⁊ abſtinet excuſatur ab expẽſs alias cõdemnatur in

eis ſi perſiſtat tanqᷓ; temere litigans.no. HBar.in.l.ſi quis infi

ciatus.ff.depoſiti.⁊ in.l.rem non nouã.C.de iudi.⁊ pe.de an
cha.in.c.accedens.de cri.fal.
¶ Expenſarũ ratio in facultatibꝰ extimãdis habẽda eſt.C.ð
fructi.⁊ liti.expẽ.l.i.ff.de col.bo.cum emãcipa.S.i.nam vulga
riter dicitur pluſq lucret᷑ expẽdens pauper habet᷑ vt in.c.qm̃
de vi. ⁊ bo. cle.⁊ glo.⁊ Moſti.⁊ Ab.
¶ Erpenſas ſeu ſalariũ an poteſt petere iudex oꝛdinarius vł
delegatus pꝛo ſe ⁊ pꝛo aſſeſſoꝛe ſeu etato vide remiſſiõe
I iudex oꝛdinaniꝰſeu delegatus? -c. .
¶ Erpenſat factas in beneficio de patrimonio clerici poteſt
ipſe dericꝰ vel eius heres repetere.⁊ etiaʒ habet ius retentio
nis ad hoc vide.Sð.beneficiatus qui in pꝛimo.

Extimatio

¶ Ertimatio rei amiſſe nõ debet in iudicio peti vbires amiſ

ſa poteſt reſtitui:ſed debet peti ipſa res que eſt in eſtimatiõe

vt in.lin re furtiua.⁊ ſi non poſſet reſtituitẽpoꝛe ſententie iu⸗
dex cõdemnabit in executiõe licet fuerit res petita quia in de⸗
fectũ rei ſuccedit eſtimatio in obligatione.vt in.l.iulianus.ff.
de confel. ſed ſi certum eſt a pꝛin.rem non ſtare vel reſtitui nõ
poſſe tunc poteſt peti eſtimatio ⁊c̃ in eſtimatiõe debet fleri cõ
demnatio.vt.c.fi.qð me.cau.l.ſi quãdo.C. vnde vi.ſed ſi dubi
tatur an res ſtet tunc poteſt fieri petitio alternatiua.no. bart.

in alle.l.ſ quando.⁊ plenius in.i.ſtipulationes non diuidũt᷑

ff. de verb. obli. Abb.in.d.c.fi.quod me. cau. vide Abb. in. c.
per tuas.de arbi.
¶ Vbi agitur de extimanda aliqua re iudex recurrit ad arbi
trium bonoꝛũ viroꝛũ.⁊ ſm ipſoꝛum relaxationẽ pꝛocedit.vt
c.eccleſia.ij.vt lit.pen.an autem tales boni viri debent iurare

⁊ qualiter.vide Bar.in pꝛohe.ff. ⁊ no.Ab.in.c.pꝛopoſuit.ðᷣ

pꝛoba.⁊ vide YFloꝛianum.in.l.ſi ſeruum. ff. ad.l.aquil. ⁊ vide
j.pꝛecium.
¶ Erxtimatio rei aliene legate an debeatur legatario. vide.j.
legatario rei aliene.
¶ Vbi de natura contractus poteſt res eſtimari illa eſtima⸗
tione que facit emptionem vt in dote periculũ caſus foꝛtuitꝰ
tranſit ad maritum.in.l.ſi rem.⁊.l.quotiens.ff.de iure do.ſecꝰ
vbi natura contractus hoc non patitur vt in commodato vt
l.non ſolent.ff. lo. no. Joh.and.in.c.vnico.de commo.

Exulans

¶ Erulans ſine culpa a ſuo beneficio non pꝛiuatur eo nec e⸗
ius redditibus.vide.S. beneficia nec redditibus.

¶ Erilium eſt pena contemnentis excommunicationeʒ. vt. c.
ij. de cle. ex.

¶ Sequuntur additiones Do. Zu. de campis.ad pꝛeceden
tem litteram. E.

Brietas

e Ebꝛietas an pᷣuet quem beneficio ſuo.no. Ab.
in.c.ſi conſtiterit.de accu.

¶ Ebꝛietas an ſit peccatum moꝛtale ⁊ quid de

homicidio commiſſo perebꝛiũ.vide in eo.c.

Edificium.
¶ An qui ꝓhibet᷑ ediſicare poſſit antiquũ bñficiũ repare ?
reſtituere ad pᷣmi foꝛmã. no.plene ab.ĩ.c, cõſultauit. ð̊ iudeis
¶ Siteſtatoꝛ legauit penſionem ſuper fundo annua an com
