ſuꝑioꝛẽ.ẽ cõcluſio abba.in.c.cũ.i.⁊.a.de re iudi.v.coł.
¶Diſpẽſare an põt epᷣs ex cã cõtra legẽ.vide.j.epᷣs ſtatutũ.
¶ Biſpenſare an põt epᷣs cum derico cõtrahẽte in ſacris cõ
ſtituto.vide.j.epᷣs poteſt diſpẽſare.
¶ Diſpenſare cõtra votũ cõtinentie nemo poteſt niſi papa
cum ſit cã ardua epᷣs tamen diſpenſat in caſu.c,veniẽs.qᷣ cle.
vel vouẽtes vt ibi no.abb.
¶ Diſpenſare nõ põt epᷣs ſuꝑ crimine inceſtꝰ niñ rõne inuẽ⸗
tutis quo caſu põt diſpenſare:vt.c.ſi duo.in fi.xxxv.q.ij.ideʒ
ſi crimen inceſtus ẽ cõmiſſum cũ cõſanguinea.vt in. c.i. ð eo
qui cogno.cõſang.ſue vxo.iũcto.c.ij.eo.ti.⁊ ibi abb.
¶Diſpenſatio ↄceſſa a papa motu ꝓpꝛio an excludat ſub
reptionẽ diſpenſationis.videj.papa motu ꝓpꝛio.
¶Diſpenſat quotidie papa inter cõſanguineos ꝓpter bo⸗
nũ pacis futuꝝ ⁊ ſcadalũ vitãdũ ⁊ ẽ ſufficiẽs cã:vt.c.qꝛ circa

de cõſang.⁊ affi.Eſt tũ notandũ ꝙ diſpenſatio eſt nulla nõ

ſolũ ꝓpter ſubreptionẽ falſam cãm expꝛimẽdo ſed etiã in ve⸗
ro tacendo licet deteſta biliꝰ eſt falſum expᷣmereqᷓ; veꝝ tacere

no. glo.in. c. qꝛ circa.de ↄſang.⁊ affi.⁊ eſt tex.in.c.ij.de fil. pꝛe
ſby.⁊ idẽ eſt dicendũ in qualibet gratia ſeu pꝛiuilegio.vt no.

in. c. ad audientid. de reſcrip.⁊ abb.plene in alle.c. quia circa.
vide.j.papa ſi diſpẽſet.
¶ Diſpẽſationẽ an inducit tolerãtia ⁊ ſimulatio pꝛicipis in
actu a iure ꝓhibito.vide per gl.⁊ abba. in.c. quia circa.de cõ
ſang. afi. S
¶äMõỹõ debet papa diſpenſare ſine cã. vide.j. papa diſpenſa⸗
re nõ poteſt. vige.j.papa vbicũqʒ.cum.v.ſe.
¶ Sißlati inferioꝛes quibꝰ cõcedit᷑ facultas diſpenſandiĩ
certis caſibꝰ diſpenſant ſine cãe cognitione talis diſpẽſatio
E nulla vel retractabit᷑ et diſpẽſans puniet᷑.l.diſt. qui in aliq
notabilt ꝑinno.i.c. cũ ad monaſteriũ.de ſta. regu.als nõ põt
dici diſpẽſatio ſʒ diſſipatxio:qꝛ ꝓpꝛie diſpẽſatio ẽ iuris cõis re

—

laxatio ſacta cũ cae cognitiõe ab eo qͥ hʒ ptãtem diſpẽſandi

—

—

tledt
ti

Uthere

ton⸗
llltus

ſiͤrte
llt ro,

ſtoc
lhepo
teclate
ncie
oert
dignun
habetu

detinte
arkſcg

dickkd⸗
n bo⸗

rei ci/
9
incns
ispoß/
tetß⸗
dil,
füloi
naſo
faci
ſſeis

Wni.

agiscc,h

ſhpe
Gac⸗

eiori⸗
ghic
cli
Ldatic⸗

orbo
grainer
llla no
a in e
tac
efbor
o pt
ſachan

hhn
del

att

ci
Nane
alq
pot
t
ſundi

c dcl uſio abb.in.c. at ſi clerici.S.de adul.de iudi.
¶ OQuſpẽſare põt papa ex cã circa diſpenſatiõem vete.⁊ no.
teſta./⁊ etiam cõtra pᷣcepta moꝛalia affirmatiua vt ẽ hoc pᷣce⸗
ptũ ſabbata ſanctifices.vt.c.de ferijs.⁊ veritate inſpecta po
tius papa interpᷣtatur qᷓ relaxet qð ex cã põt.iuxta nota.per
Int o. in.cq in eccłiaꝝ.de cõſti.⁊ in.c.fi.de cõſue, ⁊ bar. in.l.
fi.C.ſi cõtra ius vł vti.publi.fa.qð no.in.c.cum ad monaſteri
um. e ſta. reg. ⁊ inno.in.c.qð ſuꝑ his.de voto. Abb.in alle.
c.li et. ⁊ vide abb.in.c.lr̃as.de reſti.ſpo.vi.col.
In materia diſpenſatiõis licitũ eſt arguerea maioꝛi: vt.c.
P vi nerabilẽ.qui fi ſint legi.⁊ ibi Abb.ij.col.
¶ iſpẽſare põt pᷣnceps cũ filijs.vide.j.pnceps cum filijs.
¶ ¶ An ⁊ in quibꝰ põt diſpenſare epᷣs ⁊ an põt diſpenſare cõ
tra ſuam cõſtitutiõem.vide.j.epᷣs. ðUMU
¶ Diſpẽſat papa ex cã vt matrimoniũ ↄtrabhat᷑ duraturum
vſ;ᷓB filiꝰ maſculus naſcat᷑.vide.j.papa põt diſpenſare ex cã,.
2⁊.j.malrimoniũ nõ cõſũmatum.
OSi eps ꝓcedit ↄtra aliquẽ pᷣlatũ ꝑ viã inqͥſtõis ſuꝑ cnie
pit cũ eo diſpenſare in maioꝛibus criminibꝰ adulterio decli
nado in bumanioꝛẽ ꝑtẽ:vt ꝓbat᷑ ꝑ.c.inq̃ſtiõis.de accu.ĩ pᷣn.
c facit ꝓ hoc qꝛ in ꝓceſſu ꝑ viã inqͥñtiõis venit imponenda
nitioꝛ pena nec inqᷣſitꝰ effici᷑ infamis:ergo nimiꝝ ſi ep̃s põt
in h̊ diſpẽſare ĩ maioꝛibꝰ criminibꝰ adulterio.ſecꝰ ſi ꝓcederet
per viam accuſatiõis.⁊ ſic intelligit᷑ c.at ſi clerici.S.de adul⸗

terijs.de iu di.

ODiſpenſare nõ põt epᷣs cum iudeo vt poſſit nutricẽ c hꝛi⸗
ſtianam habere.vide.j.iudeꝰ nõ põt habre.
¶ Diſpenſatio ẽ iuris cõis facta relaxatio cũ cãe cognitiõe
ab eo qᷣ bz ptãtem diſpenſandi:ẽ glo.no.ĩ.c.niſi rigoꝛ.i.q.vij
ſi ergo nõ pᷣceſſit cognitio cãe nõ põt dici diſpẽſatio arguen
Wo a diffinitiõe vocabuli.ałs eẽt diſſipatio ⁊ nõ diſpẽ ſatio:
vt no.inno.in.c.cũ ad monaſteriũ.de ſta.regu.Sʒ ſi diſpenſa
tio fit per pncipẽ nõ reqͥri᷑ cãe cognitio.qꝛ pᷣnceps nõ a ſtri⸗
gitur ad cauſe cognitionẽ pᷣmittendã ſed ſufficit ſola volun⸗/
tas:iuxta no.ꝑ inno,in alle.c.cum ad monaſterium. Abb. iᷣ
alle.c.fraternitati,de ſciſma.

¶ Diſpẽſare pᷣt pa.cũ bomicida de facilitñ diſpẽſare nõ dʒ

põt tñ ſi vult iuxta no.in.c.pp oſuit. de ↄ ceſ.pben.nã paulus
apls fuit bomicida ⁊ tñ poſtea miniſtrauit ⁊ aſſumptꝰ fuit in
apoſtolatũ,no.abb.in.c.ſicut dignũ.de homi.ſuꝑ glo.

¶ Diſpenſatio ↄceſſa a iure epo circa bñficiũ intelligit᷑ ſine

cura:in bñficio aũt cũ cura ſolꝰ papa diſpenſat.ar.in.c.fi.de
fił.pᷣſby.abb.in.c.fi.de cle.pug.in duello.
¶ Diſpenſare an põt papa circa matrimoniũ cõſummatuʒ:
⁊ vide.jimatrimoniũ nõ cõſummatũ.etj.papa põt diſpenſa
re ex cã. B ðWDU
¶ Diſp enſare quis poteſt in voto.vide.j.votũ.v.votuz. v.
licet in vott. ä
¶ Diſpẽſare põt papa circa votũ ↄtinẽtie cũ religioſo:vide
j. votũ.S.papa põt.⁊.j.papa põt dtra voſltſ.
¶ Vbicũq; inferioꝛi pᷣlato citra papã ↄcedit᷑ ptãs diſpẽſan
di intelligit᷑ hoc poſſe facere ex ca:qꝛ boc impoꝛtat vᷣbuʒ dij⸗
ſpenſatio:als aũt cã nõ exiſtente nõ valet diſpẽſatio vel de⸗
bet retractari:nota.inno.⁊ abb.poſt eum in.c.cum ad mona
ſterium. de ſtatu.mona.vi.colum.
¶Diſpẽſatio ad ſecũdũ bñficiũ obtinẽdũ an valeat niñ fiat
mentio de q̃litatibꝰ pᷣmi bñficij.við.j.gtᷣa nõ valet cũ.v.ſe.
¶ Diſpenſatio vbi cõcedit᷑ intelligitur ↄcefſa epᷣo ⁊ nõ infe
rioꝛi pᷣlato niſi aliud expᷣmat᷑:qꝛ iſta ardua ꝑtinent epᷣis.no.
Inno. in. c. ij.de eo qͥ fur.oꝛ.rece.⁊ abb.ic.fi.de pug.ĩ duello
¶ Diſpenſare an põt eps vel legatꝰ cñ clerico excõ. vel de⸗
poſito miniſtrate ſeu cũ irregulani.vide glo.appꝛobatã ⁊ ibi
doc.in. c.clerici.de cle.excõ.⁊c.⁊ gl.ĩ.c.i.de eo q fur.oꝛ.rece.q̃

tenet ꝙ epᷣs nõ põt diſpenſare cũ illis qui excõicati diuinum
officiũ exercere pꝛeſumunt.idem in.c.ij.eo.ti. WDäl

¶ Diſpenſatio eſt debita vbicũq; ſubeſt neceſſitas vel vtili⸗
tas. Ham vbicunq; ꝑſona res locus ⁊ cã exigit debita ẽ di⸗
ſpenſatio.iq.vij.niſi nigoꝛ.adeo ꝙ; peccatpᷣl atꝰ nõ diſpenſa
do.ar.ij.q.vij.c.quato,⁊ tunc eſt ꝓhibita diſpenſatio qñ ſine
decoloꝛatõe ecclie fieri nõ poteſt vt vbi nõ ſubeſt iuſta cã di
ſpenſandi.i.q.vij.⁊ ſi illa.⁊ vide no.ꝑ Hoſti.in.c.pe. ⁊ vl.de
lil. pſbyteroꝛum. ⁊ Jo.an.in.c.de multa.de pᷣben.no. Pe.de
ancha.in.c.niſi cũ pᷣdem.S.ꝓ grauide renh.

¶ Diſpenſatio an ⁊ quãdo eſt neceſſania vt clenicꝰ crimino⸗
ſus publicus vel occultꝰ poſſit celebꝛare.vide no.ꝑ Inno.in
Cex tenoꝛe. de temp.oꝛdi.
¶ Diſpenſare in quibus caſibꝰ põt epᷣs ⁊ in quibꝰ nõ.vide
no. ꝑ inno.i.c.dilectus.de temp.oꝛdi. 8ð
¶ Si eps facit aliquid ↄtra ius cõe ⁊ ẽ tale factũ in q põt di
ſpenſare ꝓ diſpẽſatiõe habet᷑ maxime ſi nullus ex diſpenſati
one ledit᷑.de biga.ſuꝑ eo.de cleri.ↄiug.c.diuerſs.opoꝛtet tñ
; pᷣcedt ea que diſpẽſationẽ pᷣſumi fa ciãt.ſ.cognitio ſũma⸗
ria ſuꝑ cauſis diſpẽſatiõis.puta an ſit neceſſitas vel vtilitas
eccłie vel alia iuſta cã.ff.de in ius vo.libertꝰ.i.q.vij.S.niſi rii
goꝛ.cñ ſe. Itẽ requirit᷑ decretũ diſpẽſantis.ſ.decernimꝰ eum

idoneñ.⁊c. als pᷣſumitur temerariũ factũ epᷣi nec ꝓ diſpenſa⸗

to hoc habet᷑ eſt no.inno.ĩ.c.veniẽs.de fił.pᷣſby.
O¶ Mõ ſufficit ſola patientia pᷣlati vt videatur diſpẽſatio:vt
quia audit miſſam vel recipit ꝓcurationes ab eo qui indiget
diſpenſationem ſed in diſpenſatione exigit᷑ factum ſolẽne vt
eſt in oꝛdinatione vel cõfirmatione.no.inno.in allega.c. ve⸗
niẽs de fil. pᷣſby. R
¶ Diſpen ſare pñt epᷣi cũ illegitime natis in ſimplici benefi⸗
cio.in alijs tamẽ ecclijs a paternis:ſed in paternis non pñt:
vt ẽ ↄcluſio glo.in.c.ad abolẽdã.in fi.de fi.pſby.Ad dignita
tem tñ vel curatã eccłiam nõ pñt ep̃i diſpẽſare niſ papa diſ⸗
penſet. vt.c.ex tuaxꝝ.⁊.c.fi.eo.ti.ſi tũ ille gitimꝰ ingrediat᷑ reli⸗
gionẽ cũ ꝑ talẽ ingreſſũ oĩs tollat᷑ irregularitas.vt in auẽ.de
mona.in pꝛin.lvi.di.c.i.poteſt ſine aliqua diſpenſatiõe ad oꝛ
dines ꝓmoueri nõ tamẽ ad honoꝛes ſine diſpẽſatiõe.vt alł,
c.fi.de fił.pꝛeſbyteroꝛũ.⁊ ibi glo.no. BM
¶ Diſpenſare an poteſt papa vt clericus beneficiatꝰ poſſit
teſta ri.vide.j.teſtamentum..clericꝰ beneficiatus.
¶ Superioꝛ exercẽs actũ cũ ſubdito ↄtra legẽ eo cãu q̃ diſ⸗
ſpenſare poteſt nõ videt᷑ in dubio diſpenſaſſe.no. inno.in.c.
veniẽs.de fi.pᷣſby.licet aliud ẽ in diſpenſatõe pᷣ ncipis cui ex
gratia ꝑmittit᷑ diſpẽſatio.nã in diſpẽſatiõe pncipis nõ reqͥri
tur cãe cognitio ſed ſufficit ſola volũtas.no.inno.iĩ.c.cum ad
mona ſterium.de ſta.mona.ſed in diſpenſatiõe inferioꝛis req̃

iitur cãe cognitio.ſi ergo inferioꝛ pᷣlatus a papa cui ẽ ↄceſſa

diſpẽſatio nõ adhibuit cognitionẽ nõ põt dici diſpenſatio
ſed diſſipatio. ⁊ ideo debet ꝑ ſuꝑioꝛem reuocari.no.abb.in.c

diuenſis. de clericis oↄiugatis.
¶ Ex quo quis egit actum in quo potuit diſpẽſare licʒ dſ⸗

penſatio nõ tenet quo ad ſuꝑioꝛem:qꝛ nõ ſᷣuauit ſuãda qui

reuocare poſſit factum cõtra legem ab inferioꝛi ipᷣe tamen in

ferioꝛ cõtraire non poterit. quia quantum in ſe eſt actum ap
pꝛobauit.indignũ enim eſt repꝛobare moꝛes illius quos pꝛi

mo appꝛobauit. fa.l.ſi vxoꝛ.ff, de adulter. no. Hoſtiẽ. ⁊ abb.

poſt eum in allega.c.diuerſfſis.
¶ Non diſpẽſat epᷣs cõtra ius niſñ in caſibus ſibi ↄceſſis.vt
no. in. c. at ſi clerici.S, de adul.de iudi.⁊ in materia diſpẽſatio
nis que eſt exoꝛbitãs nõ debet argui de caſñbus ꝑmiſſis ad
nõ pemmiſſos etiam ſi ꝑmiſſi ſint maioꝛes.no.Jo.an.in regu
la que a iure cõmuni.de reg.iur.li.vi.no.abb.in.c.iohannes.
de cle. cõiug.iiij. colum. ðMMY
¶ bi diſpenſat᷑ cum aliquo circa pluralitatem eccłiarum
põt deſernire ꝑ aliũ in altera eaꝝ.no.in.c.nõ põt.li.vi.⁊ in,.c.

extirpãde.eo.txi.abb.in.c.qꝛ nõnulli.de cleri.nõ reſñ.

¶ Dilpenſare põt epᷣs cũ verbaliter depoſñito. vt plene per
abb.in.c.at ſ clerici.S.de adul.de iudi.in maioꝛibꝰ tamẽ cri⸗
minibus nõ poteſt dericũ reſtituere cum diſpẽſare nõ põt in
illis. Si vero depoſitio fuit actualis ⁊ allegat᷑ legitima cau
ſa.vt quia per falſos teſtes fuit depoñitꝰ ⁊ tũc põt eps cleri⸗
cum ad beneficium ſuum reſtituere.vt.c.epᷣs.xi.q.iij.no. abb.
in.c.ex tue.de clericis nõ reſi.in fi. ðèðB
¶ Diſpẽſatio ſuꝑ pluralitate beneſicioꝝ ſine legitima cau⸗
ſa nõ valet.qꝛ nõ inducit ꝑiculũ animaꝝ.nã ſᷣm beatũ berñ.
talis nõ eſt diſpẽſatio.ſed diſſipatio.no.Hoſti.in.c.qꝛ intan
tum.de pᷣben.⁊ Inno.i.c.cum ad monaſterium.de ſtatu mo⸗
nacho.qð ꝓbatur ex vi vocabuli.nã diſpẽſare eſt diuerſa pẽ
ſare.⁊ ſic ꝑſcrutari dʒ iuſta cã tollendi iura q ſi nõ ſubeſt dici
tur diſſipatio ⁊ iuriũ vulneratio.facit qð no.glo.in.c.duduʒ,
ij. de elec. no. abb.ĩ.c.quia in tantum.de pbben.
¶ Diſpẽſatio licet ſit ſtricti iunis ⁊ ſtrictiſſime ſit interpᷣtada
vtic.i.⁊.ij.de fil.pᷣſb y.li vi.nihilomin? tñ extẽdit᷑ ad nete a
L 1)

ria pſequẽda ſen depẽdentia er eo ſup quo? diſpelatuz. no:

glo. in. c. ſi quis in clero.i.qi.nã ex quo diſpenſat᷑ cũ aliqͥ ſuꝑ
pluralitate bñficioꝛum videtur diſpenſatum ſuꝑ reſdentia.
Item ſi diſpenſat᷑ cum minoꝛe vt poſſit habere eccłiam cura

tam videt᷑ diſpenſatũ vt nõ teneat᷑ ſe facere ꝓmoueri ad ſa⸗

cerdotium infra annum, ⁊ cirea bãc materiam vide Hoſti.in
c.cum in cũctis.de elec.
¶ Diſpẽſatus ſuꝑ duobus eccłijs habet optioneʒ interpo
latim vtriq; depuire vel alteri ꝑ vicarium.no.glo.in.c.nõ põt
de p̈ben. li. vi. nam ex quo diſpẽſatum eſt ſuper pꝛin cipali vi⸗

detur etiam diſpenſatum ſuper acceſſoꝛio.vt ibi latius not.

glo. ⁊ cõmendat abb.in.c.qꝛ in tãtum de pᷣben.
¶ Diſpẽſare põt epᷣs vt canonic pᷣbendatꝰ in vna eccleſia
ſit canonicus ſine pᷣbẽda in alia eccłia ſed nõ poteſt diſpẽſa⸗
re vt babeat duplicem pᷣbendam ex quo pᷣma pᷣbenda ſufficit
ſibi ſed reſpectu canonicatus poteſt. quia eſt vtile eccłie ha⸗
bere plures cõſiliarios.no.inno.in.c.fi.de deri.nõ reſi.⁊ abb.
in.c.relatum.de pꝛeben.ij.colum.

¶ Diſpẽſare põt epᷣs vt quis habeat in diuerſis eccłijs be⸗
neficia ſimplicia etiam reſidẽtiã reqͥrẽtia dũ tñ alterũ nõ ſuf⸗

ficiat ad ſuſtentatiõem clerici ⁊ in eadẽ eccłia poteſt diſpẽſa
re circa diffoꝛmia bñficia nõ circa cõfoꝛmia:vnde nõ põt di
ſpenſare vt quis babeat in eadẽ eccłia duos canonicatꝰ licʒ
poſſit vt ibi babeat dignitatem cum canonicatu cũ pᷣbenda
iuxta no.in.c.i.de cõſue.li.vi.qꝛ circa diffoꝛmia beneficia nõ
frangitur ius nec etiã tollit᷑ ſuffragiũ canonico in eadẽ eccle⸗
ſia.no.io.a n.in.c. litteris.de cõceſſ.pᷣben.limitat᷑ dictum. Jo.
an.ꝑ abb. in. c. cum iamdudum. de pᷣben. vt poſſit diſpenſare
eps in duabus p̈ben.ſ.quãdo vna per ſe nõ ſu fficit als pꝛo⸗
cedit.c.ſanctoꝛum.lxx.di. =DWVDU
¶ Si diſpenſat᷑ cũ aliquo vt poſſit habere duas dignitates
vel ꝑſonatꝰ intelligit᷑ vt habeat in diuerſis eccłijs nõ ĩ eadẽ
eccłia:nain cum materia diſpenſatiõis ſit odioſa debemꝰ ca
pere intellectũ minus iuri exoſum:vt in.c.i.⁊.ij.de fi.pᷣſby. li.
vi. ⁊ in.c.qð dilectio.de ↄſang.⁊ affi.fa.c.ſtatutũ.de elec.lib
vi. no. abb. in. c. de multa. de pᷣben. ij. colum.
¶ Diſpenſatio nõ dʒ fieri ꝓpter bonũ pꝛiuatuʒ.ĩmo ille qui
diſpenſat debet habere intuitum rõ nis boni vniuerſi ⁊ cau⸗
ſe pꝛopter quã diſpenſatur que quidem eſt triplex vtilitas ne
ceſſitas eccłie ⁊ euidens pᷣꝛo gatiua perſonaꝝ:vnde ſi diſpẽ⸗
ſator habet iſta pꝛe oculis nõ dicit᷑ facere cõtra bonũ publi⸗
cum nec pᷣferre bonũ puatũ ſed relaxate ſtatutũ generale pꝛo
pter bonũ publicũ.vt no.beatꝰ Tho.de aqui.ij.ij.q.lxxxvij,
arti.ix. hac ergo de cà merito diſpẽſatur in eccłia dei cũ perſo
na litterata eo qꝛ nõ ſolũ pꝛodeſt eccłie cui pᷣficitur ſed etiam
toti eccłie vniueiſali ⁊ cũ maximo laboꝛe ſtetit in exercitio ſci
entie merito debet compenſari laboꝛi:ſi autẽ fieret diſpenſa⸗
tio pꝛopter bonũ pꝛiuatũ nõ eẽt diſpẽſatio ſed diſſipatio cuʒ
diſpẽſatio ſit iuris cõmunis relaxatio facta cũ cãe cognitõe
ab eo qui habet ptãtem diſpenſandi.no:abb.in.c.de multa.
de p̈ben.iiij. colum.
¶ LQicet in duabus curatis beneficijs ſolus papa diſpenſat
in duobꝰ tamẽ ſimplicibꝰ vel in ſimplici ⁊ curato diſpenſare
poteſt epᷣs.ſed ſi beneficia ſunt in diuerſis dioceſibus vterq;
eps debet interuenire in diſpẽſatiõe.facit ad hoc in arg.c.cũ
illoꝝ.S.ſi vero clauſtrales.de ſen.excõ.⁊ qð no.in.c.paſtoꝛał
de puile.⁊ põt epᷣs etiã vltra duo bñficia diſpẽſare.no.abb.

Otra Anto.pꝰ gl.in.c.de multa.ð pᷣben.viij.coł.de hac mate⸗

ria diſpenſatiõis circa pluralitatẽ beneficioꝝ plene ꝑ Abb.
in.c. repetitione.⁊.c.extirpande.S.qui vero.ð pᷣben.⁊ circa di
ſpẽſationẽ pluriũ pᷣbendaꝝ ꝑ eũ in.c.cũ iamdudum.eo.ti.
¶ Js cñ quo diſpẽſatur circa pluralitatem beneficioꝝ eſt tu

tus quo ad deum ſi ex cã diſpẽſatio fiat puta ꝓpter neceſſita

tem vel vtilitatẽ eccłie cõem vlł ꝓpter euidẽtem pᷣrogatiuam
meritoꝝ ſi tñ ſine cã legitima ⁊ vera fiat diſpẽſatio nõ ẽ tutꝰ
q ad eccłiam militantẽ.no.pet.ð ancha.in repe.c.i.ð.cõſtitu
tiõibus.vt refert abb.in.c,.de multa.ð pᷣben.ix.cool.

¶ Diſpenſare põt epᷣs in duobꝰ curatis in caſu quãdo vna

eccłia parochialis eſt tantũ curata habitu ⁊ nõ actu vt quia
ołs parochiani ſũt moꝛtui vel receſſerunt de loco.nam talis
eccłia nõ includiturin diſpoſitõe.c.de multa.ð pᷣben. nam in
benalihus debent verba capi in potioꝛi ſignificato vt euite⸗
tur pena:cſtatutũ.ð elec li. vi. Item pꝛincipalis ratio ſtatuti

ceſat cum clericus nõ ſitimpotẽs ad ſerniendum vtriq; ideo
nõ inducit᷑ vacatio ipſo iure per receptionẽ ſecũdi.no.abb.i
c.de multa. ð pꝛeben.ĩ fi.vide glo.c.ſtatutum.õ.alle.⁊ in.c.li⸗
cet canon.eo.ti.li.vDi.
¶ Diſpenſare an põt papa vel ep̃s circa pluralitatem bñſi
cioꝝ.vide cõ cluſiões abb.in repetitiõe.S.qͥ vero.c.extirpãde
de pᷣben. vide.ð.bñficium.vᷣſi.nõ ſolum.cum ſe. SS

¶ Diſpẽſare nõ poteſt papa in caſibus qui no.ꝑ glo. in. c. p
poſuit.ð ↄceſ.pᷣben.⁊ vide Spe.in.ti.de legato in rubꝛica

diſp ẽfatiõe.S.nũc bꝛeuiter.vlt.colum.
¶ Diſpẽſare põt papa cuʒ biga mo vt ꝓmoueat᷑ ad ſacros
oꝛdines.ex cauſa tamẽ hoc facere tenet᷑ licet hoc ſit ↄtra apo
ſtolũ.xxxiiij. di. lectoꝛ.cõmuniter tenet᷑ ꝙ poteſt.in.c.ij.de bi
ga.no.abb.in.c.ꝓpoſuit.ð ↄceſ.pᷣben.iij.colum. P
¶ Diſpenſare licet poſſit papa ↄtra vniuerſalem ſtatũ eccle
ſie.vt in. c.nõ debet. ð cõſang.⁊ affi.nõ tamẽ boc põt ſi deco
loꝛatur ſtatus eccłie ex tali diſpẽſatiõe ſeu limitatiõe.ſic ĩtel⸗
ligit᷑ glo. c. ꝓpoſuit. de ↄcel.pᷣben.⁊.c.lr̃as.de reſti.ſpo. facit
i.q.vij.ſi illa.no.abb.in alle.c.ꝓpoſuit.iiij.colum.
¶ Diſpẽſare nõ poteſt papa in gradu inter aſcendẽtes ⁊ de
ſcendẽtes:põt tamẽ diſpẽſare in collateralibꝰ in linea ineq̃li
nõ aũt in linea equali:vtputa vt patruus poſſit ducere nep⸗

tem qui ſunt in ſecũdo gradu in linea inequali ſed cum filis

duoꝛũ fratrum poteſt diſpenſare qui ſunt in equali.ita no.in
clitteras.de reſti.ſpo.vbi vide rõneð.⁊ i.c. gaudemꝰ.ð diuoꝛ.
¶ Diſpẽſatio factq per papam vt quis poſtit ꝓmoueri ad

eccłiaſticas dignitates nõ extenditur ad epiſcopatũ. vide.j.

epiſcopatus.

Diſpoſitio
¶ Diſponẽtis menteʒ colligimus ex qualitate penſonarun:
nam in diſpoſitõe cuiuſcũqʒ ſcripture ſeu cuiuſq; diſpoſitiõis

tria ſunt attẽdenda.pꝑſona.iſ.loquẽs Tillius cui loquit᷑ ⁊ vis
locutiõis.nota abb.in.c,. ſolite, de maio,⁊ obe.i, colum. vide

S. argumétuim.
¶ Diſpoſitio generalis debet referri ad ſpecies nõ ꝓuiſas.
deilien cimus. ff.ð penis.no.ab.in.c.intimaſti,.de appellat.i.

BDinuniduum
WDiuiduũ quãdo cognoſcat᷑ ab indiuiduo.vide noæ ple⸗
ne per Bal.in. l. ij. C. de heredita. actiötbbus.

Hiuortium
¶ Diuoꝛtium cũ ſeꝑatur matrimoniũ ꝓpter impotentiaʒ qᷓ
ſoꝛma debet obſeruari.⁊ vide.j.mulier.?cvcc.
¶ Matrimoniũ ſi petitur ſeparari ꝓpter defectũ cõſenſus
que foꝛma debet ſeruari.vide.j.matrimonium.v᷑.vbi eſt. v. ſe.
X vide.j.ſcãdaltſu.
¶ An ſit ſeparãdũ matrimoniũ ꝓpter ſe
de.j.matrimonium nõ eſt ſeparandum.
¶ Separat᷑ matrimoniũ pꝛopter vitium ſodomie.vide.j.ma
trimoniũ ſicut ꝓpter.⁊.v.an ſi ꝓpter hereim.

ocũꝛor
¶ Docto: cũ ad apicẽ doctoratꝰ dignitat ꝓmouet᷑ dʒ apꝓ
bari ab oꝛdine ſeu collegio ⁊ pᷣciſe reqͥrit᷑ numerꝰ ſeptẽ docto
Iũ ad minus.C. de ꝓfeſſ.⁊.medi.l.magiſtros.li.x.⁊ ibi glo.t
Bar. ⁊.l.ſi qs.eo.ti.no.io.an.in cle.i.de cele.miſ.abb.ĩ c.non
poteſt. de re iudi.vlt. co0huMQunnm.
¶ Doctoꝝ copia vbi babet᷑ illius loci vbi ſunt debet ſtilus
ſeruari.vide.S. curia. 1
¶ Doctoꝛãdus eſt ꝓmouẽdus ſine examinatõe ſi ẽ litteratꝰ
bʒ eni teſtimomiũ totiꝰ populi.c,ð nullus.xxiij.di.⁊ ſic ſcolaris
bene peritus tranſit ſne eraminatõe vlł ſaltem modica p foꝛ⸗
b. in. c. cõ ſtitutꝰ.ij.de app)˖el.
¶ Doctoꝝ cõis opio ſi eſt euidẽter falſa vł põt ↄuinci aper
riſimis documentio vkroͤnibꝰ lcite iuder ſequit opionez üin
gularem ſpernẽdo cõem. no. Jo. an. in. c.l. de oſti. Ab.in. cii.
de ſpõſa.⁊ in.c.ſcientes.de cẽibus.
¶ Doctoꝛ ſemel a ppꝛobat? vł medicꝰ ſi poſtea reperiat᷑ in⸗
urilis ⁊ imꝑitus põt repꝛobari.idẽ de alio cuiuſcũq; ꝓfeſſio⸗
nis:vt.l.gramaticos. C,ð ꝓfeſ⁊? meqili x Ab. ijc. delllis de

uitiã mulieris, vi

— — — -·

gla

enſi
uipit⸗
ubed
lens
nadhe

ient
tſden
eſichh
po, kict

tes 19e
ineq̃i
le ep
nn iis
la noie
ödio,
oeni a
1 Hige.

Ootonun
Vſinois

e 1s

hmn ide

puits.
ini

ople

2

otentigi

oalus

ſeigt

eſn

93 P
Nidoch
digo
biR.

ebaths
ilnn
eſoales
unſn

aͤope
nitr

nitin
heſi
lis de

¶Inter cetera inſigni

delp ĩpu. ⁊i ci ð mgris ĩ f..? abic.cũ ſm aplm. ð pꝛeben.

¶ Doctoꝛes decretoꝝ etiã ſi ſint laici debẽt pᷣcedere docto⸗
res legũ. Itẽ doctoꝛ legũ pᷣcedit doctoꝛè artium medicine.
theologia tñ pꝛecedit oẽs alias ſcias qꝛ eiꝰ ſubiectũ ẽ deus:
doctoꝛ aũt vtriuſq; pꝛecedit doctoꝛẽ in vna facultate tm̃.de
quo vide qð pulchꝛe ac elegant no. Ab. in. . clerici. de iudi.
¶ octoꝛis cã ⁊ ſcolarium eſt pꝛiuilegiata ſicut cã dotis. vi
de·j.dotis cã ⁊ doctoꝛum.
¶ Doctoꝛ ſi certo tpe legit ðꝛ illuſtris ⁊ põt ei ſcribi. tali illu⸗
ſtri legũ pfeſſoꝛi.c᷑ no. Ban in ꝓbemio. ff. vete. v. col.
¶ Doctoꝛ nec miles nõ ðꝛ bĩe dignitatẽ. no. bar. in. l. er eo. ff
de mili. teſta. ipſe tñ bar. videt᷑ dicere ↄtrariũ ..l. fi. C. ð iudeis
vbi ↄcludit iudeũ nõ poſſe effici doctoꝛẽ cũ doctoꝛatꝰ ſit dig
nitas de ꝗᷓ in ꝓhemio. ff.v.l.ki. C. de no.co. fa. Doctoꝛ enĩ cuʒ
incipit legere dici᷑ babere dignitatẽ. Abb. in. c. quãto de ma
giſtris. ꝙ ſit dignitas.no. ab. in. c.i. de iudeüis.
¶ Doctoꝛes valde ſũt honoꝛãdi.vnde ipſoꝝ oꝛdo ðꝛ pꝛeci⸗
puus ⁊ multa alia puilegia cõſequũtur doctoꝛes ab imꝑato
ribus.de quibꝰ in.l.i.C. de ꝓfeſ.⁊ medi.li.x.
¶ Doctoꝛ ſi dedit cõ ſiliũ ꝑ erroꝛẽ ⁊ ꝑ imperitiã ſuã ⁊ ſecuta
ſit ſnĩa ꝑ illud ↄſiliũ tenet᷑ ad ſatiſfactionẽ illiꝰ ↄtra quẽ lata
eſt ſnia. vt.c.tua nos.de homi.⁊ in.l.illicitas.S.ſũt.ff.de offi.
pꝛeſi..l.idẽ iuris.S.i.ff.ad.l.aquił.⁊ in regula.nõ eſt ſine cul
pa.de reg.iur.li.vi.facit qð no.glo.in.ci.de cõ feſ.eo.li. Abb.
in alle.c.tua nos. „ .
¶ Doctoꝛ ẽ egregia ꝑſona.no.glo.in.l.ad ꝑſonas.ff.de iure

iuran. facit. l.medicos. C. de ꝓfeſ.⁊ medi.idem dicit gl. illa de

familia doctoꝛis que gaudet eodẽ pꝛiuilegio.no.doct.in.c.ſi
qui teſtium.de teſtibꝰ.
¶ ia qᷓ tradũt᷑ doctoꝛibꝰ etiaʒ cleriqᷓ dat
anulus ad pᷣfigurãdũ mr̃imoniũ ſpũale ↄtractũ inter eũ ⁊ ſci
entiã.vt cle.ij.de magi.⁊ qð ibi no,.vide.S.anulus.
¶ Doctoꝛatꝰ eſt dignitas.vt.c.quãto ð mgf̃is.no. Bar.ĩ.l.
i. de nouo codi.cõpo.⁊ in.l.fi.C. de iude.licet tũ vacillauerit ĩ

ſeio.ff. de mili.teſta. ⁊ dubitatio eſt qꝛ doctoꝛ nõ hʒ admini

ſtrationem. ⁊ ideo dimittit ſub dubio. Abb.i.c.clerici officia.
de vita ⁊ hone.cle.iiij.colum. D
¶ Siqͥs fuerit in doctoꝛẽ vł medicũ tanqᷓᷓ ſufficiẽs ꝓmotus
ſ tũ poſtea reperit᷑ inſufficiens dʒ repꝛobari ⁊ inſgnijs do⸗
etoꝛatꝰ pᷣuari.ꝓ hoctex.in.l.grãmaticos.C. de ꝓfeſ.⁊ medi.
li.x. ⁊ no.ff.de mune.⁊ ho.l.vt gradatim.S.repꝛobari.itẽ exa⸗
minatꝰ? ⁊ appꝛobatꝰ põt in examinatõe doctoꝛatꝰ repꝛoba⸗
ri cũ ex noua cã potuit ſe inutilẽ reddere vt ſi fuit interuallum

ma gnũ inter liceniiã ⁊ doctoꝛatũ ⁊ etiaʒ nõ dato interuallo

põt repꝛobariin examinatõ e publica. nã anteq; adipiſcatur
gradũ doctoꝛat? dʒ ter examinari.pᷣmo a doctoꝛibꝰ pñtanti
bus.vt in.l.nemini.C. de aduo.di.iudi.ſcdᷣo a doctoꝛibꝰ ĩ pꝛi
uato examine.tertio in publico.vt alł.l.magr̃os.C.de ꝓfeſ.⁊
me. ⁊ cle.ij. demgris. ⁊ ꝓbat᷑ ĩ.l.vnica.C. de athle. vbi dz re⸗
poꝛtare trinã victoꝛi in bello anteq;; ad militiã qs pꝓmouea
tur.⁊ ſic no. Bar.ĩ.d.l.vnica.⁊ archi.in.c.de qͥbuſdã.xxxviij.
di. ⁊ abb.in.c.cũ ſm apłm.de pᷣben.iiij.colum.

—

¶ Doctoꝛ plebei? ſi ẽ ſcientioꝛ pᷣfert doctoꝛi nobilimin?ꝰ do

cto.ſecꝰ ſi ſũt eqͥualẽtes.qꝛ tũc duo vĩcula potẽtioꝛa ſũt vno
no. Bal.in. l. nemini, C. de aduo.di.iudi, vt refert Barba. in
c.i.de dona. ƷMM .
¶ Perſone litterate equipant᷑ nobilibus ⁊ ſic dʒ eccłia ho⸗
norare ꝑſonas litteras nõ ſolũ vbo ſed etiã facto vt ſubue⸗
niendo eis pin guiꝰ de redditibꝰ eccłie pꝛe alijs minꝰ littera⸗
tis.vt colligit᷑ ex.c.ð multa.ð pᷣbẽ.in fi.⁊ hoc iõ qꝛ ſcia ꝓdeſt
nedũ babenti ſed etiã toti vniuerſali eccłie.nã oꝛbis ſine lr̃is
reginõ põt.vt in auc. habita.C.ne filiꝰ ꝓ patre.⁊ alibi dicit᷑:
ꝙ eccłia vniuerſalis valde ad ſui regimẽ indiget viris litte⸗
ratis.vt.c:cũ ex eo.de elec.li.vi.no.Ab.in alł.c.de multa.de
pᷣben.iij. coł.vide.j.religioſus de licẽtia.ꝑ ſcĩam nãq; iuris il⸗
luminat᷑ mũdus ⁊ ad obediendũ deo ⁊ miniſtris vita ſubie⸗
ctoꝝ infoꝛmat᷑.vt no.in.c.ſuꝑ ſpecula.de ma giſtris.⁊ in alle.
c.cũ ex eo.ab.in.c.licet no bis.de pᷣben.
¶ Hoctoꝛatus apicẽ pauciſſimi recte attingũt. Cp.? Bar.
in pma cõſtitutione.ff. veteris.S.i.

Holus

— 1*

Dolus nõ excuſat niſ ſit talis qui vimũ conſtantẽ et peri/

tum decepiſſet. no. ab.in.c, eum dilectus.qð met? cã. vide in⸗
fra metus ſicut.

¶ Bolus licet det cãm cõpꝛomiſſo nõ tamẽ per hoc cõpꝛo⸗
miſſum eſt nullũ ipo iure ſed cõpetit exceptio doli.vt not.ĩ.c.
cũ dilecti.de emp.⁊ ven.Ab.in.c.ij.de arbi. .
¶ Bolum adhibẽs in ꝓmiſſiõe dotis tenet᷑ in ſolidũ.videj.
dotem ſcienter. Z
¶ Dolo ſi qs ſit indactꝰ ad eligẽdũ ſepulturã alibi qᷓ; in ec⸗
cleſia parochiali nullũ cõmoduʒ dʒ habere doloſus ex B. vt
c.in noſtra.de ſepul.idem qñ religioſi cupiditate patrimonij
alicuiꝰ inducunt eũ ad religionẽ.nã licet teneat ingreſſus pᷣ⸗
uant᷑ tamẽ patrimonio illiꝰ.vt.c. cõſtituit.xx.q.iij.⁊ ab.in alł.
c.in no ſtra.iiij.coł. —
¶ Dolus ⁊ fraus ſũt diuerſa.vt no.glo.in.l.iuriſgẽtiũ.S.ſed

ſi fraudãadi.ff. de pac.licet Barba.ibi aliud teneat. glo.tñ.⁊
ab.ĩ. c. ex tenoꝛe.de reſcrip.no.ꝙ dolꝰ põt eẽ ſine fraude ſʒ nõ

fraus ſine dolo.vñ fraus ẽ dolus adhibit? ad cõmodũ ꝓpꝛi
um ⁊ ad deceptionem alteriꝰ.facit.l.fraudis.ff. de reg.iur.
¶ Dolꝰ? im punitꝰ reman ere nõ dʒ ne malicia ſua ſit doloſo

lucroſa. ff. ð dolo.l.i.in pꝛin.⁊.l.ne ex dolo.nec eſt equũ quẽqᷓ;

dolũ releuare.ff. ꝓ ſocio.l. veꝝ.S.tempꝰ.⁊.ff.de reg.iur.l.non

fraudat᷑.⁊ ex eo ꝙ doloſus delinquit nõ debet eſſe melioꝛis

cõditiõ is.c.audiuimꝰ.⁊ ibi gl.de colluñ»ñſde.
¶ Si qs d olo cã lucri ↄſiliũ adbibeat fraudulentũ obligat᷑

ff. de re. iufj.oſilij.⁊ ẽ expᷣſſum ĩ.c.ſane.de renũ.⁊ no.in.c.ne⸗

mo ex ↄſilio. de reg.iur.li.vi.decepto nãq; ꝓmiſſiõibꝰ ſubue
nit᷑. vt. c. ſuꝑ b.de renun.deceptis enĩ ⁊ nõ decipientibꝰ iura
ſubueniũt. ff. ad velle.l.ij.S.i.⁊ ĩ cãu in qͥ deficit actõ decepto
officiũ iudicis ẽ imploꝛãdũ de offi.iudi.c.iudiq officiũ.ff.de
mino.il.in cãe.de pacij.c.cum pᷣdeʒ.⁊ gl.no.ĩ alle.c ſane.
¶ Dolus an equiparet᷑ cum culpa.vide.S. cualp..
¶ Dolꝰ dans cãm ↄtractui bone fidei licet annullat Zctum

ex defectu ↄſenſus ipᷣo iure.no. Jo.an,poſt gl.in.c.cũ dilecti

de emp.⁊ ven.⁊ gl.in.l.ij. C.de reſcin.ven.⁊ barĩ.l.eleganter

ff. de dolo. ſecꝰ ſi dolꝰ dedit cãm ↄtractui ſtricti iuris qꝛ iudi⸗

cat᷑ ſtricte.de hac dr̃ia ↄᷣctuũ.við gl.no.ĩ.c.cũ dilecti.iij.coł.

¶ Qicet cõtractus rõne doli ſit nullus põttñ deceptꝰſi vult

ſtare illi ↄtractui:nec dolꝰ ꝓſit doloſo.nã nullitas cauſat᷑ in
fauoꝛem dolum paſſi cuiiura ſubueniũt nõ decipientis. in.c,
cũ vniuerſoꝝ.ð re.ꝑmu.⁊ hoc veꝝ niſi ↄtractꝰ ſit a lege ꝓbi⸗

bitꝰ. vt no. glo.in.l.a diuo.⁊ ab.in. c.cñ dilectiide emp.⁊ ven.

liij.col. s
¶ Si pꝓpter delictũ ꝑ aliquẽ cõmiſſũ bona del inquẽtis de⸗
bent ad certã ꝑſonã ꝑuenire ſi illa perſona doloſe pꝛocurauit
delictũ cõmitti nõ debet cõſequi bona.ar.in.c.poſtulaſti.de
ↄceſ.pᷣben.idẽ ſi ex ſtatuto põt occidi impune bãnitꝰ.nã dolo
ſe ꝓcurãs bãnũ alteriꝰ cũ ipſũ poſſit occidere nõ gaudebit
puilegio impunitatis:⁊ idẽ in ſiłibꝰ q̃ſtiõibꝰ ꝑ illũ tex,. vt ibi
no. ab.ij. coł.vide.S.collatio.vᷣ.ex negligentia,

Dominium
¶ Dominio rei ſue põt qͥs puari ꝓpter vtilitatẽ publicam.
no. in. c.q̃ in eccłiaꝝ.de cõſti. Gar.in.l. fi. C. ſi cõtra ius vłvti.
¶ Dominiũ rei ſine traditiõe poſſeſſiõis acqrit᷑ eccłie pꝛop
ter inſigne eiꝰ pᷣuile giũ.l.fi. Cde ſacroſan.eccł.⁊.l.traditioni
bus.C.de pac.⁊.l.quotiẽs.C.de rei ven. Inno,⁊ abb.in.c.ex
litteris.de cõſue.ſuꝑ.ij.glo. S
¶ Dominiũ an ⁊ qñ acqrat᷑ ex ſolo titło.við ibi ꝑ ab.vl.coł
¶ Dominiũ an denotet genitiuꝰ.vide.j. genitiuuus.
¶ Dis olim bodie pᷣſumit᷑ dñs ⁊ ſic pᷣũptione iuris ſufficit
ↄcludere ꝓbatiõem.no.inno.in.c.nouit.de iudi.ppe finẽ:de⸗
ſertio nanq; animi nõ pᷣſumit᷑ niſi pbet᷑ maxime qꝛnõ pᷣſumi
tur ꝙ qs de facili rem ſu iactet.lcũ de indebito.ff. de ꝓbat.
negãs tñ ſe dñm vl poſſeſſoꝛẽ pᷣſumitur nõ dñs:vt.l.ſi qs.S.
differentia. ff. de acqui.poſ.idẽ in beneficialibꝰ qͥ ad pᷣiudici⸗
um negantis ſed nõ ſuperioꝛis.no.ab.in.c.cũ ad ſedem.dere
ſti. ſpo. xij. cool. L
¶ Dominiũ an ꝓbat᷑ ꝑ poſſeſſionẽ diuturnã ⁊ ꝑ famã.vide
j.poſſeſſoꝛ nõ pᷣſumit᷑ dominꝰ ⁊ an ꝓbat᷑ ꝑ indicia. vide doc.
ſignanter Bal. in. l. indicia. C. de rei vendi.
¶ Diñs rei nõ pᷣſumit᷑ poſſidere nec obtinebit in poſſeſſoꝛio
niſi ꝓbet poſſeſſionẽ 2 deſectlons vt ocly abac cſ ad ſeds
Fiij

dereſtt ſpo. Tin. colim i ce.tl.l. col. vide.j.poſſeſſoꝛ nõ pꝛeſu

mitur dominus.

¶ ODñium ẽ difficile ꝓb are. vt. c. ſepe. de eſti. ſpo, 2 modos

ꝓbandi dñium:vide in.l.cũ res.C.ð ꝓba.⁊ ꝑ gl.⁊ Cy. ⁊ bar.
in.l.rẽ q̃ nobis.ff. de acqͥ poſ.⁊ in Spec.ti.de actio.ſeu petiti⸗
onibꝰ. S.ſequit᷑.v.ſententia.⁊.vᷣ.ſi autem velis.

¶ Dominus nõ poteſt cõponere in pꝛeiudiciũ ſubditoꝛum

vide.S.compoſitio.
¶ Dominiũ ꝓbat᷑ ſi quis ꝓbat ſe ꝑcepiſſe fructus tãto tꝑe
ꝙ ſufficit ad pᷣſcriptionẽ.vt.c.cũ ↄtingat de deci.⁊ ibi Abb.
in pꝛin.⁊ facit qð no.⁊ le.in.c.cum cã.ð cã poſ, ⁊ ꝓpꝛie.⁊ qð
no. Bar.in.l.ad locationem.C.locatii.
¶ Dominium an ex pluribꝰ cauſis põt queri.vide.j.poſſeſ/⸗
ſio poteſt ex pluribus. L
¶Dominiũ ſiue canonica inſtitutio nõ ꝓbat᷑ ꝑ diuturnam
poſſeſ.ſine titulo.vide.j /ꝓbatio.v.licet quis pꝛobet.
¶Dominiũ reꝝ eccłiaſticaꝝ eſt pen es deũ.no.inno.in.c.cuʒ
ſuꝑ.de cã poſ.⁊ ꝓpꝛie.⁊ eſt tex.in.c.cũ ex eo.de elec.li.vi.ho⸗
mines enĩ offerentes bona ſua eccłie babẽt reſpectũ ad deũ:
vt.c.nulli liceat.xij.q.ij.⁊.c.res eccłie.xij.q.i.hoc ↄcludit ab.
in. c.cum eſſes.de teſta.v.coł.
¶ Dominium fideicõmiſſi vniuerſalis an tranſit ſine tradi⸗
tione.vide.j.fideicõmiſſum.

¶ Dñium tranſſert᷑ titulo ↄſtituti:vtputa ſi venditoꝛ conſti

tuit ſe noĩe emptoꝛis poſſidere.vt.l.q̃dã mulier.ff.de rei ven.
⁊.l.certe.ff.de acqͥ.poſ.ↄmẽdat ab.in.ũ.fi.de pᷣcarijs.ij.col.

DHomicilium

¶ Domiciliũ babẽtes in ciuitate dicunt᷑ de p p ło illiꝰciuita
tis licet ſint diuerſaꝝ linguaꝝ ſeu foꝛte alibi nati.vt.c.qm̃.ð
offi.oꝛdi.⁊ in auẽ.de q̃ſto.ĩ pꝛin.⁊.l.puinciales.ff.de vᷣb.ſig.
⁊ ſic no.qꝙ ceſſante cauſa legitima non poſſũt ciues expellere

babentes domicilium in ciuitate,no, abba. ſm Bal. in all.c.

qm̃.circa pꝛin.
¶ Donmiciliũ dicit᷑ hr̃e ſcolaris in ſtudio poſt moꝛã.x.anno⸗
rũ.C.de incolis.i,ij.li.xi. Inno.in.c.qð clericis.de fo.compe.
itẽ ſcolaris ⁊ mercatoꝛ vbi cõtinue degit ⁊ cõmoꝛat᷑ põt ↄue
niri etiã de alibi geſtis.no. Bar.in.l.ij. C.vbi ſena.vł cla.idẽ
Inno.in.c.ex ꝑte.b.de fo.cõpe.⁊ tex.optimus.in.l.qͥſqͥs.C.ſi
cer.pe.Ab.in.c.qð clericis.ð.alł.
¶ Domicilia plura hʒ clericꝰ habẽs plura bñficia reſidẽtiã
reqͥrentia:qꝛ in qlibet bñficioꝝ bʒ domiciliũ:no.glo.in.c.pꝛi
uatus.lxxi.di.⁊.c.qꝛ intantũ.de pᷣben.qð limita t abb.late in
c.poſtulaſti.de fo.ↄpe.qñ clericꝰ eq̃liter reſidet in vtroq; bũſfi⸗
cio.ar.l.aſſũptio.S.viris pꝛudẽtibꝰ.ff.ad munici.ſʒ ſi ſᷣuit alte
riꝑ ſe ⁊ alteri ꝑ vicariũ tũc videt᷑ br̃e domiciliũ vbi reñſdʒ tm̃
⁊ nõ in alio qꝛ reſidẽtia ẽ illa q̃ facit ſoꝛtiri domiciliuʒ ſeu ne⸗
ceſſitas reſidẽdi:vt ſentit inno.in.c.ex oꝛe.de pᷣui.⁊ ab.vbi.o.
⁊ipᷣe notabilit᷑ in.c.qꝛ intantũ.de pᷣben.circa fi.

¶ Bomiciliñ babet clericꝰ vbi habet bñficiũ reſidentiã req̃ʒ

rens.vt.c.poſtulaſti.de fo.cõpe.no.in.c.ex oꝛe de pꝛiuił.item
rõne oꝛiginis.vt.c.cũ nullus.de temp.oꝛdi.li.vi.itẽvbi habet
patrimoniũ ſuũ ſeu maioꝛem ꝑtem:vt ibi no.⁊ ĩ.l.ij.vbi ſena.
vł cla.item vbi fuit oꝛdinatꝰ:no.glo.in.l.heres abſens.de iu
di.ſentit inno.in alł.c.ex oꝛe.item vbi habet larem ſeu habita
tionẽ per decenniũ licet habeat beneficiũ alibi.no.ab.in alł.
c.poſtulaſti.de fo.cõpe.
¶ Domiciliũ habet abbas ſeu religioſus in clauſtro. vide
v. abbas ſeu religioſus.
¶ Domiciliũ licet nõↄtrabit᷑ ex aſſiduo ↄuerſari põt tñ ibi
ↄueniri qꝛ ↄtrabit ibi quaſi domiciliũ.vt no.in.c.qð clerici.
de fo. cõpe. niſi eq̃liter ſe collocet ĩ diuerſis locis. vt.il.aſſum⸗
ptio.ff. ad munici.ſʒ ſi nõ eq̃liter ſe collocet qũqʒ tñ ↄuerſãdo
videt᷑ h̃e animũ redeũdi ⁊ abeñdi.ar.in.c.bis q.de ſepult.li.
vi.ð q vide late abb.in.c.ex ꝑte.ð fo.cõpe.iij.coł. .
¶ Subiect? rõne oꝛiginis licet tr ſferat domiciliũ alibi nõ
p bᷣ eximit᷑ a iuriſdictiõe tꝑalis dñi nec q ad tꝑalia nec q ad

ſpũalia:de ſpũalibꝰ eſt tex.in.c.iij.de tem.oꝛ.idẽ ſi reperiatur

qs in loco oꝛiginis qͥ ad ius ↄueniendi.vt no. Bar.i.l.aſſũ⸗
ptio.ff. ad municipales. remanet etiã ſubiectꝰ quo ad onera
pſonalia:vnde tenet᷑ ſubire officinʒ ad qð eligit᷑ ⁊ licet alibi
babitet cũ incola ſit aſtrictꝰ tam in muneribꝰ q; in bonoꝛibꝰ
tai in loco domicilij qᷓ in loco oꝛiginis.vt nota, Bal in. d.l.

ab inteſ. vide. .ſimulatio.

—

aſſumptio.⁊ idem in pꝛelatis ſeu cleriq vel monacbis. vtno
ta. ab. in. c.fi.de paroch. —
FYiliꝰ ↄſeqͥ tur ciuilitatẽ ex oꝛigĩe patris licet ipſe alibi na⸗
tus ſit:vt.l.aſſumptio.s.filius ad muni.niſi ſit baſtardus ſeu
vulgo q̃ſtꝰ qui ſequit᷑ matrẽ ⁊ nõ patrẽ.vt.l.cum nuꝑ. ff. de
ſta. bo. ⁊ ab.in.c.fi.de paroch.

¶ Zunc videt᷑ ciuis mutare domiciliũ ſuũ cum vendit omia

bona ſua ⁊ in alio loco emit poſſeſſiões.tũc illico videt᷑ pᷣmũ
domiciliũ deſeruiſſe ⁊ ſcðᷣʒ ↄſtituiſſe.no. Bar.in.l.aſſumptio
§. filius. ff. ad muni.idem ſentit inno.in.c.ex tranſmiſſa. de re⸗
nunc.idẽ cum cõſtat de animo mutantis domiciliũ.vt.l.ſi qͥs
inſtructus.ad muni.idẽ quãdo ꝑ decẽniũ babitat nã animus
depᷣhenditur ex cõiecturis. vt.c.ij.de fenun.li.vi ⁊ l.doluʒ. C.
de dolo. no. abb. in. c.fi. de parochi.

Dominus

Dominꝰ? nõ põt cõponere in pᷣiudicium ſubditoꝛum.við
.(õ poſitio.

¶Dominus ſicut ⁊ vaſalli poſſũt cõueniri ſuper iure ſubie

ctiõis.vide.j.reus.v.cõueniri poſſunt. L
¶ Si ſũt duo dũñi alicuiꝰ caſtri vł ciuitatis ꝓ indiuiſo ⁊ nõ
ↄueniũt in illiꝰ diſpoſitõe dʒ haberi recurſus ad ſuꝑioꝛeʒ vt
ꝓuideat:no.gl.in.c licet.xvi.q.iij.ab.in.c.fi.de iudi.in pꝛin.
¶ Bominus poteſt repetere ſubditum ſuum ab alio deten⸗
tum. vide.j.repetitio. .
¶ Düs an põt agere ꝓ iniuria vł furto facto Z ſubdituʒz vel
colonũ ⁊ an põt intentare aliã actionẽ ſibi ↄpetẽtẽ.not.gl.in
auctoꝛitate.de pꝛiui.li.vi.⁊ inno.in.c.dilectis.ð ap.⁊ archi.
ij. q.i.in pmis.⁊.c.licet.ð ꝓba.⁊ dñi de rota ↄclu.lxxx.
V¶ Bominus rei petite an ⁊ quãdo debeat in iudicio nomĩa
ri.vide.s.citatus ſeu cõuentus.
¶ Diñs tenet᷑ ex facto familie qñ familia delinq̃t in illo offi
ldo ſeu miniſterio in ꝗẽ pᷣpoſitꝰ dñs ⁊ ipſe i illo miniſterio vti
tur familie ope.ẽ eni tũc qd imputet᷑ dño ſi nõ elegit ſeu pꝛo⸗
