¶ Stipulatio facta fine cauſa an val eat. vide ab.in.c, ſi cau
tio. de fide inſtru. 2
¶ Stipulari an po ſſit norarius pꝛo abſente.vide perab.ĩ.c.
dudum, de conuer. coniuga. 7 vide ibi de magiſtratu.

Situprum.
¶ Qualiter puniturſtupꝛans virginẽ vide ab.in.c. de adul
teris.⁊ an pꝛeſumaturvirgo ⁊ quis debet pꝛobare.
¶ Stupꝛans virginem an teneatur eam ducere vel dotare ⁊
8 uij

vltra hoc puniatur coꝛpoꝛaliter. vide ad plenũ per ab.in.c.ꝑ
uenit. de adulterijs.
¶ An in pena ſtupꝛi ſeruentur leges vel canones. vide per
ab.in.c.ſi ſeduxer it.de adulte.⁊.c.peruenit.
¶ An in ſponſa cõmittat᷑ raptꝰ.ab.in.c.cuʒ cã.de rapto.
¶ An rapta poſſit nubere raptoꝛi.vide per ab.in.c.accedẽs.
deraptoꝛbus. *
Gubgitus.
¶ An per ſolutionem cenſus pꝛobetur ſubiectio.per ab.iĩ.c.
omnis anima. de cenſi. „
¶ Subditus vnus in pꝛeiudiciũ ſui an poſſit ſe alłteri ſubij⸗
cere.vide ab.in.c.inter dilectos.de dona.
¶ Subditus in pꝛeiudiciũ veri dñi alteri obediendo an do
mino pꝛeiudicet eo inſcio:⁊ an poſſit acquiri dño inſcio ſub⸗/
iectio.vide no.per ab.in.c.cum dilectus.de reli.domi.
¶ An pꝛobetur ſubiectio ex vnico actu.per ab.in.c. dilectus
de capel. mo.
¶ Si dñs alicuius loci vult ſe ſubijcere vel illuʒ locũ alleno
dño ſubiecti poſſunt contradicere:qꝛ xpedit ſubiectoꝛũ nõ
mutare dñm ⁊ non babere plures dños ⁊ habere dñm libeꝝ
plene per ab. in. c. dilecti.de maio. ⁊ obe.ꝰ
¶ An valeat pꝛoceſſus fact? in Quſa ſubiectiõis nõ vocato
dño.no.in.c.cũ veniſſent.de in integ.reſti.⁊ an ſententia lata
in materia ſubiectiõis pꝛeiudicet dño ſi ſit lata contra ſubdi⸗
tum vel econtra, eleganter per ab.in.c. cum ſuper. de re iudi.

Hubſtitutio.
Q¶ ' In ſubſtitutiõe facta ſi moꝛiat᷑ ſine liberis an filij natura
les excludant ſubſtitutum. vide ab.in.c.in pꝛeſentia.de ꝓba.
¶ In ſubſtitutione facta ſi moꝛiatur ſin e herede quid veniat
appellatione heredum.ab. eo.c.
¶ In ſubſtitutiõe facta ſi heres moꝛiat᷑ ſine liberis nõ ſuffi⸗
cit habere liberos niſi veniant tꝑe moꝛtis heredis.ab.eo.c.
¶ De eo qui eſt rogatꝰreſtituere illud quod ſupererit de he⸗
reditate.a b.eo.c.
¶ An rogatꝰ reſtituere an h̊ pẽdente poſſit alienare.ab.e.c.
¶ Hogatus reſtituere hereditateʒ intelligitur ſi moꝛiatur ſi
ne liberis. ab. eo. c.
¶ Subſtitutio an expiret ꝑ ingreſſum religionis facta ſi mo
riatur ſine liberis.ab.eo. c.
¶ De reſtitutione facta ſi beres moꝛiatur ſine liberis ex ſuo
coꝛpoꝛe pꝛo creatis.vide per ab.eo.c.
¶ Subſtitutio facta in perſona duoꝛum cenſetur facta equa
liter ⁊ pater ⁊ filius ſubſtituti veniunt equalius ⁊ non oꝛdi⸗
ne ſucceſſiuo.no.ab.in.c.raynutius. de teſta.

¶ De materia ſubſtitutionũ vide per ab. in.c.raynutius, de

teſta.⁊ maxime de compendioſa.

¶ An videat᷑ moꝛi ſine liberis qͥ bʒ filiã.vide ꝑ dñũm Geoꝛ.

natꝗ.in ſolenni repetitione.c.q;uis.de pac.li.vi.colla.lxiij.
¶ An in dote poſſit dari ſubſtitutus.vide per eundem in ea
dem repetitione.c. q;uis.colla.lxxxvij.
¶ An videatur moꝛi ſine maſculis qui habet religioſos.vi⸗
de per eunden ibidem.colla.c. ððUMWw
¶ Subſtitutus an goſſit petere cautionem ab herede. vide
per eundem Geoꝛ.iſ: eo.c.q; uis.colla.qlxi. L
¶ An poſſit qͥs ſuire ꝑ ſubſtitutũ.vide ab.ĩ.c.fide offi.dele.

Guffragia.
¶ Suffragia q̃ fiũt ꝑ beredes ꝓ defuncto an valeant ad libe
randũ a pena eterna.vide notabiliter per ab. in. c. l. de rapto.

£ OS uUfficit.

¶ De verbo ſufficit vide ad plenum per ab.in.c.cũ dilectus
de ſucceſſi. ab inteſta. S 3

Gucceſſor.

¶ Succeſſoꝛ in bñſicio an teneat᷑ ſoluere debita pꝛedeceſſo
ris.vide per ab.in.c.ex pᷣſentiũ.de pig.⁊.c.per tuas.de dona.
¶ Qualiter differunt beredes ⁊ ſucceſſoꝛ in beneficio ⁊ qua
liter conueniunt.no.ab.in.c.i.de ſolu.
¶ Succeſſoꝛ in bũficio tenet᷑ ſoluere debita Zᷣc a ꝑ pᷣdeceſſo
rem in fauoꝛem eccleſie:no,ab.in.c, cum eſſes. in repetitione⸗

¶ Beneficlato in communi ſuccedit eceleſia.ſed beneficiato
ad partem ⁊ habenti adminiſtrationem ſuccedit ſucceſſoꝛ in
beneficio.no.plene a b.in.c.relatum. de teſta.
¶ An ſucceſſoꝛ in bñficio teneat᷑ ſtare arrendamento vello⸗
cationi pꝛedeceſſoꝛis.vide.Sõ.in additionibꝰad lr̃am. Z. ⁊ ad
litteram. A. in verbo locatio.⁊ in verbo arrendamenta.
¶ Succeſſoꝛ in beneficio an teneatur ſtare contractui pꝛede
ceſſoꝛis.vide per ab.in.c.querimoniam.de iurepatro.
¶ An mala fides pꝛedeceſſoꝛis in beneficio noceat fucceſſo
ri.vide plene per ab.in.c.cura.de iurepatro.
¶ Iniuria fit ſucceſſoꝛi ſ denegat᷑ ſibi pꝛiuilegiũ qð fuit ſuo

conceſſum pᷣdeceſſoꝛi.no.ab.in.c.bone.lo.ij.de poſtul.pꝛela.

¶ Succeſſoꝛ debet recipere cauſam in ſtatu.vt no.abb.in.c.
quoniam a bbas.de offi.delega.
¶ Canonicus non habet ſucceſſoꝛem niñ capitulum. ſecꝰ in
glijs dignitatibus vel beneficijs.no.ab.eo.c.
¶ An ſuccceſſoꝛ iudic ex honeſtate debeat ceſſare ꝑvnã diẽ
añ aduẽtũ pᷣdeceſſoꝛis.vide per ab.in.c.ↄſuluit.de offi.dele.

¶ An rectoꝛ poſſit ſibi eligere ſucceſſoꝛem in bñficijs ⁊ quid

in papa.vide ab.in.c.accepimus.de pac.

Gummarie.
¶ In omni cauſa ꝓcedendũ eſt plenarie. ⁊ vide caſus in qui
bus põt pꝛocedi ſummarie.no.per ab.in.c.dudũ.lo.ij.ð elec.

Guperficies.
¶ An ſuperficies p elit eſſe vnius ⁊ ſolũ poſſit eſſe alterius
vide pleniſſime per dũĩm Jaſonẽ maynũ. in ſolen ni repetitio
ne. l. l. C. de iure emphi. colla. xviij.

En uppletio. T
¶ Megulariter maioꝛ ſupplet negligentiaʒ inferioꝛis niſ in
caſibꝰa iure erpꝛeſſis.no.ab.in.c.cum in cunctis.de elec.S.fi.

¶ Suppletio ad quid refertur quam ponit papa in reſcript.

ſupple.⁊c̃.vide per ab.in.c.illa.de elec.
¶ Suppletio de quo oꝑat᷑ qᷓ apponit᷑ ĩ reſginil c clauſula
ſupplẽdo defectus iuris vel facti.vide ꝑ ab. mn. cl, de accuſa.
¶ Supplere an poſſit pꝛinceps defectum contractus: ⁊ an
alius pꝛeter pꝛincipem poſſit.ab.eo.cC.

¶ Per ſuppletionẽ non debemꝰ inducere legũ coꝛrectioneʒ

nec per rõnis ſimilitudinẽ. no.ab.in.c.vt debuꝰ. de appella.
¶ Per ſu ppletionemvel ſubauditionẽ non debemꝰrecedere
a verbis legis.no.ab.in.c.cum eſſes.de teſta.in repetitione.

Buppreſſio
¶ An moꝛtuo aliquo pꝛelato in eccleſia po ſſit epus cum ca⸗
pitulo ſuppꝛimere illam inferioꝛem dignitatẽ vel iura ſibi de
bita diminuere. vide plene per ab.in. cad he de exceſ. pꝛela.
¶ Quis poteſt ſuppꝛimere vel augmẽtare dłgnitates vel p⸗
bendas.ab.in.c.cum acceſſiſſent.de conſti.

Guſpectus

¶ An pnceps ex certa ſciĩa poſſit cãm cõmittere iudici ſuſpe⸗
cto. vide.s.in additionibꝰad litterã. C. in verbo certa ſciẽtia.

Buſpẽſus patibulo
¶ Mõ imputat᷑ executoꝛi ſuſpendenti hoĩem ſi ex mãdato fa
ciat ſuꝑioꝛis:lʒ iniuſte.no.ab.in.c.cum olim. de re iudicata.

BHGuſpenſus.
¶ Suſpenſus an poſſit iuriſdictionẽ exercere:⁊ an poſſit bñ
ficia cõferre ⁊ de ſuſpenſis ab officio ⁊ bñficio vel de ſuſpen
ſis ab oꝛdine.vide plene per ab.in.c.cuʒ dilectu: de conſue.
¶ Suſpenſus celebꝛans fit irregularis.no.ab.in.c. ſi quoꝛũ
dam. de ſolu.

¶ An acta geſta ꝑ ſuſpẽſos valeãt. ab. in. c i. de ſciſmaticis.

¶ Qlericus ſuſpenſus celebꝛans ſine alia ſto nitiõe eſt depo
nendus.no.ab.in.c.latoꝛes.de cleri.excõ.

¶ An ſuſpenſus ab officio dicatur eſſe ſuſpẽſus a beneficio⸗.

ab. eodem.c. Sl
¶ An ſuſpẽſus ab officio videatur eſſe ſuſpẽſus a iuriſdictio
ne. vide ab.in.cſi celebꝛat.eo.ti.
¶ Amlſuſpenſus poſſit abſolui ad cautelam ſicut excòmund⸗

——

— ——

— — — — — 1 — — ,— — — ..——

6
4

10.
.
C

die
e,
ic

u
ec.

,

ls
lſa,
an

nſpo
litle⸗

0

oft

catus: ⁊ an debeat iurare de parendo mandatis ⁊c. vide ple⸗
ne per ab. in. c. venerabilibus.de ſen. excõ.

Abellio

t N Zabelliones poſſunt creare pꝛincipes non
cognoſcẽtes imperiũ.vt no.in.c.cũ.p.de fide in⸗.
ſtrumẽ. ⁊.c.cũ te.de re iudi.⁊ Bar.in.linfamẽ
ff.de pu. iudi. ⁊ in.l.hoſtes.ff de capti.⁊ poſtli.reuer.ab.in.c.
ꝙ tranſlationẽ.de offi.lega.in pꝛin.
¶ Pꝛeſumit᷑ ꝓ tabellione ꝙ fidełr exercuit officiũ ſuũ ĩ aci

nec pᷣſumit᷑ alit ſcripſiſſe depoſitiões teſtium qᷓᷓ ipi dixerunt
lIʒ ſine teſtiũ pñtia eoꝝ dicta recipiat.vt.c.ad audientiã. dep

ſcrip.⁊ ibi Inno.⁊ in.e.poſt ceſſionẽ.de ꝓba.⁊ ꝑ ab.in.c.qm̃
ʒ. de ꝓba.facit tex.in.l.donationibꝰ.C. de dona. qð facit ad

qſtionẽ dñicalẽ quã ꝓſeqͥ Spec.ti.de inſtru.edi.S.reſtat.vᷣ.

q̃d ſi dũ atteſtatiões.q publicatis atteſtationibꝰin cã ciuili
ſi teſtis dicat ſe nũqᷓ; illud depoſuiſſe nõ credit᷑ ei ſi tabellio
eſt ſuſpectꝰ ⁊ teſtis ſit multũ nobilis ꝑſona ſᷣm glo. ⁊ Cp.i.l.
ſi ͥs decurio.C. de fal.⁊ Jo. an.in.c.cũ pati.de app.ſi tñ te⸗
ſtem agitur criminalłr de falſo ⁊ pꝛoducat᷑ dictũ ſuũ ⁊ ipᷣe ne
gat illud dixiſſe non creditur notario.no.ab.in.c,. ad audien⸗

tiam. de pꝛeſcrip. i. colñ.

¶ Zabellio dz tria exẽplaria facere.nã vnũ oꝛiginale dʒ re
tinere ꝓ ſe ⁊ dʒ facere vnã copiã actoꝛi ⁊ aliã dʒ fa cere reo.⁊
ſi dubitet᷑ de aliquo exẽplari dzrecurri ad oꝛiginale cui mag
credit᷑vt.l.verũ.ix.diſt.⁊.c.ieiuniũ.lxxx.di.⁊ auẽ.ſi q̃s in ali⸗
quo. C. de edẽ.qð eſt verũ niſ oꝛigimale repꝛobet᷑ ꝑ teſtes qͥ
fuerunt pꝛeſentes.vt.c.ſacro.de ſen.excom. ſᷣm doctrinã do⸗
cto.in.c.quoniam.de pꝛoba.
¶ Tabelliões nullꝰpõt creare niſ papa ⁊ imꝑatoꝛ qᷓ tabel⸗
lionũ vſuʒ adinuenit. Itẽ ⁊ ↄſuetudo ⁊ pꝛiuilegiñ pape ſine
imꝑatoꝛis h̊ pñt.ar.in.l.i.in fi.C. de emã.libe.⁊ in.c.accedẽti
bus. in fi. de exceſ.pla.⁊ ẽ rõ:qꝛ officiũ tabellionatꝰ eſt ius
qꝛ ſine adminiculo viue vocis credit᷑ ſcripture cõpꝛebenſe in
pelle moꝛtui alalis.vt no.ĩ.c.ij.de fi.inſtru. ᷣ em̃ ⁊ alia q̃pᷣn
ceps h ie plãtis agit ſunt miraculoſa⁊ naturam.
no. Inno. Hoſt. ⁊æ Jo. an. ⁊ alij moderni in.c. cñ.p.de fi.ĩſtru.
¶ LZabelliones poſſunt creare reges qui non recognoſcunt
ſuperioꝛem ⁊ habent ſupꝛemum imperium.no. Jo.an.in. c.
per venera bilem.qui fi.ſint legi.⁊ docto.vbi.ã.

¶ Tabellionis ex ↄſuetudie creati ſcriptura facit fidẽ etiam

extra lo cũ ↄfecti inſtrumẽti.no. Bar in.l.i.C. de ſum.tri.⁊ dñi
de rota cluſiõe.cclxxxvi.dũmõ talia inſtr̃a ſint intra territo
riũ ↄſtituẽtiũ ↄfecta:ałs nõ ꝓbarẽt.no.do c. ĩ. c. cũ.p.ð fi.ãſtr.

¶ Tabellio qualiter tenet᷑ in publicã foꝛmã inſtrm tabellio⸗

nis moꝛtui publicare.vide.S. inſtri publicatio. cũ ver⸗ ſequẽ.

Tacitumitas.

¶ Zaciturnii̊s pꝛocuratoꝛis an nocet domino.vide.S.pꝛo
curatoꝛ.⁊.S. interro gatio.
¶ Me nimium taceas nec verba ſuperflua dicas. xliiij. diſt.
ſit rectoꝛ Hoſti.in.c.penul. de vita ⁊ hone.cleri. J
¶ Zaciturmitas nõ ꝓdeſt vbi expꝛeſſus ↄſenſus nihil oꝑpat
no.glo.in.li.vbi de crimine agi oʒ.⁊ vide Jo.and.in mercu.
in regula ſciẽti.de reg.iur.li.vi.vbi ↄcludit ꝙ exẽptꝰcitat co
rã epo nõ excipiẽs ⁊ tacẽs ſibi nõ pᷣiudicat cũ etiaʒ expᷣſſẽ nõ
põt eius iuriſdictionẽ ꝓꝛogare ſine lnĩa pape.vt.c.cñ tꝑe.de
arbitris.no.ab.in.c.dilecto.de pᷣben.iiij. colũ

Taxare. .

¶ Zaxare non debz iuder res amiſſas ſeu erpenſad poſt iu⸗
ramentum partis ſed ante.vide.o, iuramentum ſuper rebus

LTemperantia.

¶ Zemperantia vide.j.virtus.ver.temperantia.

„Tempus.

¶ Zempus quadriennij ad petẽdum in integrum reſtitutio
nem non cunit non valenti ſed negligenti.vide.j. timoꝛ.
¶ LZempus quadriennij adu erſus pꝛobationem omiſſam a
quo tꝑe incipiat currere.vide.S.ᷣreſtitutio.ver. quadrienniũñ.
¶ Tps qdrimeſtre qð dat᷑ ↄdẽnatis debitoꝛibꝰad ſoluẽdũ
nõ hʒ locũ in eo qͥ a pꝛincipio ↄfitet᷑ deb itũ cñ tũc non ferat

ſnia ſʒ fiat pᷣceptũ de ſoluẽdo.iuxta no.in.c.dudũ.ij. de elec.

⁊.ij.q.i.nos in quenqᷓ;.⁊.l.vnica.C. de ofe. ſʒ dat᷑ termin? de⸗
Eẽ dierũ.no.glo.? Bal.inſti.de vᷣb. obli. 5. oĩs. ⁊ boc verum
ſi hoc dicat ↄſuetudo:ałs ſtat᷑.l.certũ.S.fi.ff.de ↄfeſſis.ab.in
c.qꝙ ad ↄſultationẽ.de re iudi.
¶ Zps bꝛeue qð dicat᷑. vide glo. cp̃terea. de eta. = qualita.
¶ In reſcriptis impetratis ad bñficia vel ad lites an dz attẽ
di ſeu ↄſiderari tpᷣs date vel tpᷣs pᷣſentatiõis vel receptiõis.
vide late ⁊ notabiłr ꝗ b. in. c. dilect?. el. ij. de p ben. iij. iij. ⁊. ve
colũ.⁊ vide.S. reſcriptũ ad lites.
¶ Zps pᷣfixũ in odio negligitis nõ currit ĩpedito ĩpedimẽto
iuris vel facti.de ĩpedimẽto iuris exẽp lifica in ſi uſpẽſõe. de i⸗
pedimento facti exẽplifica de tꝑe quo qͥs eſt abſens ex iuſta
⁊ ꝓbabili cã.vt qꝛ ſtetit in curia vt in caſu.c.qꝛ diuerſitatẽ.de
oↄcel.pᷣbẽ.ſecꝰqñ tpᷣs nõ eſt pᷣfixũ in odiñũ negligẽr:iſʒ in odiũ
alteriꝰ. nã tunc currit ĩpedito ⁊ etiã ignoꝛãti.vt in.l. gra ue. ff.
de bis qͥ no. infa. vbi tpᷣs ãni currit mulieri etiã ignoꝛãti moꝛ⸗
tẽmariti.⁊ vide glo.in.c.ſtatutũ.de pᷣben.li.vi.⁊ ſin gulariter
no. Spe. in ti. de inſtru. edi, S. nũc vero aliq̃. v. itẽ q̃d ſi execu
toꝛ. vbi ſi executoꝛ teſtamẽti nõ potuit exeq infra annũ nibi⸗/
lominꝰ deuoluit᷑ ptâs ad epᷣm.qð cõmẽdat ab.in alle. c. quia
diuerſit atẽ.i.colũ, pide.S. collatio.. bñs ius oↄferendi.
¶ Si patronꝰ negligit ſfentare infra tps ſibi pfixrũ ⁊ ſic po
teſtas libera ↄferẽdi deuoluit᷑ ad eñ qͥ bʒ ius inſtitutiõis. vt
no. in.c.ij.de ↄceſ.pᷣben.dabit᷑ iſti hñti ius libere ↄferẽdi inte
grũ ſemeſtre vt tenẽt dñi de rota ſua deciſõe. cclv. facit alle.
c.ij.⁊.c.H̊.de ſup.neg.pᷣla.⁊.c.ſi electio.de elec.li.vi.idẽ in quo
libet ſuꝑioꝛe ad quẽ gradatim deuo luit᷑ ptãs cõferẽdi.n cũ
boc tps ſit pᷣfixũ in odiũ negligẽtis nõ dʒ currere ꝓbabiliter
ignoꝛanti.vt tʒ ab.in.c.qꝛ diuerſitatẽ.de oↄceſ.pᷣben.iij.colũ.
vide.S.collatio.v.hñs ius ↄferẽdi.
¶ Zps ſemeſtre an cumat j ius ↄferendi bñtẽ ſi allega nit iu
ſtã ignoꝛãtid va catiõis.⁊ vide.S. collatio..hũs ius oↄferẽdi

Terminus

¶ Terminꝰ?ꝰ excluſiuꝰ dr pᷣſcriptio iudicialis ⁊ currit ↄ ecde⸗
ſià ſicut pꝛiuatũ.vide.sS.pᷣſcriptio iudicialis.
¶ Zerminꝰ ꝑẽptoꝛiꝰpõt ꝓ pꝛima vice apponiĩ citatiõe ma⸗
xime ꝓpter viarũ longã diſtantiã dũmõ pemptoꝛiũ babeat

terminũ cõpetentẽ cñ interuallis terminoꝝ.vide glo.in.c.cõ

ſtitutionẽ. de ſen. excõ.li.vi.docto.in.c.i.de dila. nã pẽptoꝛiũ
⁊ tres citatiões regulariter eqͥparant᷑ a pari.vt in.c.de illici⸗
ta.xxiij.q.iiij.⁊ in.l.ↄtumacia.de re iudi.⁊ vide qð no.in.c.ex
tue.de cle.nõ reſi.⁊ glo.in clemẽ.ij.de vi.⁊ bo. de.no.ab. in.c.
tum ex l̃is.de in integ.reſti.vide.S.citatio trina.
¶ Termio pᷣfixo ad exceptões ꝓponẽdas elapſo an poſſunt
de nouo exceptiones opponi ſi de nouo veniãt ad noticiã ꝓ⸗
ponentis vel nouiter ſint oꝛte vel ſi de nouo ſciat vel ſupue⸗
niat ſacultas ꝓbãdi:⁊ an tũc ſtet᷑ iuramẽto ptis.vide plene⁊
notabiliter ꝑ ab.in.c.paſtoꝛalis.de excep.
¶ Terminꝰſi eſt pfixꝰ ad dilatoꝛias ꝓponẽdas ⁊ eſt elapſus
nũqͥd poterũt opponi exceptiões mixte q̃ opponi pũt ad me
rita ⁊ ad ꝓceſſum.de qbꝰin.ci.de litis ↄteſta.li. vi, Bar.i
l.cñ qᷓrebat᷑.ff. iudi.ſol.vide ibidẽ ꝑ ab. *
¶ Terminꝰ?: pfix ad aliqͥd faciẽdũ nõ pcludit viã ad fa ciẽdũ
ſeu ꝓponẽdũ illud ex cuiꝰ omiſſiõ e inder ꝑiculũ.eſt tex.in.c.
exceptionẽ. de excep.⁊ ibi ab.in hꝛin.
¶ Terminũ ad appellationẽ ꝓſequẽdã põt iuder ſtatuere q
lapſo rata manet ſnĩa. vide.s. appellatio.v.ſi ꝑ lapſum.
¶ Terminos ad dilationes datas a lege pt iuder indiſtin
cte ca cognita augere vel minuere ſiue ſint data a lege cñ ali
quo miniſterio vel ine miniſterio hoĩs.eſt ↄcluſo Bar.in.l.
ij. ff de re iudi.qð verũ in ꝑtinẽtibꝰad iuriſdictio ẽ ipius iu⸗
dicis.vt ibi no.Ange.de ꝑuſio.nõ tñ in ꝑtinẽtibꝰ ad iuriſe di⸗
ctionẽſuꝑioꝛis.ideoq; terminꝰ decẽ dierũ ad appellãdũ nec
terminꝰ anni ad finiẽdũ cĩm appellatiõis nõ põt minui ꝑ iu⸗
dicẽ a quo:qꝛ hoc tãgit iuriſdictionẽ ⁊ poteſtatẽ ſuꝑio⸗j.no.
glo. in auc. offerat᷑. (. de lit. conteſta. ⁊ qð no.in.c.indultũ.de
reg.iur.li:vi.ab.tñ aliter ↄcludit ꝙ ſi in biudiaũñ ꝑtis ⁊ in ꝑti⸗
nentibꝰ ad poteſtatẽ ſuaʒ iudex abbꝛeuiat vel auget hoc põt
vt in. c.ex inſinuatiõe,de appel.⁊.c. veniẽs.de iureiur.ex quo
dicit ꝙ exñte magna cã puta ſcãdali vł alia vtilitate ſuad ẽte
poterit iudexa quo minuere terminũ decẽ dierũ pᷣfixũ ad ap⸗

. —

„ 5

pellandũ:qꝛ ꝑ hoc non p̃figit ler ſupioꝛiĩmo ipi ꝑti qᷓ bʒ ap⸗
pellare.nã ſicut põt terminꝰreſtringi reſpectu ꝓſecutõis vt.q
cũ ſit romana.de appel.ſic reſpectu appellatiõis interponẽ⸗
de.nec eſt in hoc aliqua rõ diuerſitatis eñ nõ pᷣiudicat᷑ pote⸗
ſtati ſuꝑioꝛis.eſt ↄcluſio ab. in alleg.c.cũ ſitromana.iij.colũ.
¶ Dies dati termini an computetur in termino. ab.plene in
c.ſuper eo.ij.de appella.
¶ Terminꝰreſcripti cõ miſſiõis an currat a tꝑe pᷣſentationis
⁊ qn.vide ab.in.c.ſuꝑ eo.ij.de appel.
¶ Zerminꝰ datꝰ iudici ꝑ ſupioꝛẽ ad diffiniendũ cõm ſi fuit pᷣ⸗
fixus de ↄſenſuvtriuſq; ꝑtis eſt eputãdus pemptoꝛiꝰ? infra
illũ iudex ſnĩam dʒ ferre nõ obſtãte gdictiõe ꝑtis niſi nouum
⁊ incogitatũ impedimentũ interueniat q̃re nequit ꝓbatiões
ſuas inducere. Inno.⁊ ab.in.c.ſuꝑ eo.ij.de appel.
¶ Terminꝰ pfix? a iure vel ab hoĩe qñ habeat vim pempto⸗
rij. vide plene ꝑ ab.in.c.ſepe cõtingit.de appel.⁊ vide.S.ap⸗
pellans nõ põt lr̃as.cũ ver.ſequẽtibꝰ.
¶ Terminꝰpfir? a iure cũ iudiũ miniſterio vel ſine eo an põt
abbꝛeuiari ⁊ tunc an requirat᷑ appellatio vel ſufficit pdictio
vide.S. dilatiões datas a iure.
¶ Zermin?ꝰ ſi apponat᷑ ad ſollicitandũ inpedimentũobliga
tionis tunc lapſus termini nõ libgrat ab obligatiõe. vt.l. cel
ſus.ſʒ ſi ponit᷑ ad finiendã ſeu limitandã obligationẽ lapſus
termini liberat ab obligatiõe exquo nõ defic in ꝓmiſſiõe quo
minus ſatiſfaceret in termino.ſi em̃ obligaui me ad dandũ cẽ
tum vſq; ad paſcha nec erã aliter ꝑ pꝛiꝰ obligatꝰ nec deficit ꝑ

me ſz te:non teneoꝛ poſt feſtũ. vt. c. ſicut. de ſpõ. quod dicvt

no. ibi ab.
¶ Zerminus ſi fuit pᷣfixꝰa lege cõi vel municipali poſt termi
nũ nõ dʒ qͥs audiri niſi ꝓbato legitimo impedimẽto.vt.l.cõ⸗
miſſa. C. de adul. ⁊.l.fi.de decre.ab oꝛ.fa.ſi aũt terminꝰeſt pᷣfi
xus ab hoĩe ⁊ iudex tulit ſnĩiam imp onẽdo ſilentiũ nõ dʒ qͥs
audiri etiã reĩtegra niſi ꝑ appellationẽ.vt.l.ticia.⁊ qð ibino.
ff. de accu. 2.l. diffamari. C. de inge.⁊ manu.⁊.c.cõ querẽte.de
offi. oꝛ. ſed ſi ſnĩa nõ fuit lata ⁊ iudex ſimpłr pᷣfixit terminũ:⁊
tũc aut res eſt integra vel non.vt no.ab.in.c.fi.q matri.accu.
poſ.ybi vide an valeat termini pᷣfixio ſine cãe cognitiõe in fi.
¶ Zerminꝰſi ſit pfixꝰ a iure vtputa vt officiales reſideãt per
certũ terminũ in officio finit᷑ inſtãtia niſi infra illud tpᷣs oẽs
cãe g officiales ſunt termin ate:ałs bñ poterũt termĩari poſt
illud tpᷣs in ꝓpꝛia patria.vt no. Bar. in.l. ij. fl. ad.l. iul. re. qð
intelligit cardinalis in.c. venerabilis.de iudi.veruʒ ſi in loco
iudicij nõ emanauerũt ꝓclamata ꝙ qͥ vellent petere cõpare
rent infra tot dies.tũc em̃ ſi poſt terminũ ſit ꝓnũciatũ neminẽ
audiendũ ampliꝰnõ audiet᷑ etiã in patria, vt.C. de re mili.l.ſi
er eo tꝑe.⁊.c.fi.q ma.accu.poſ.eſt ↄcluſo ab.in.c.venerabibł.
de iudi.ij.colũ.
¶ Zerminũ põt iudex ſtatuere reo ð quẽ eſt facta miſſio ĩ rea
li vt veniat ſuꝑ ꝓpꝛietate.vide.õ.pᷣſcribere põt ꝓpꝛietatem.
¶ Tei mĩos pximi q̃liter qͥs trãſgredit᷑.vide gl.ĩ.c.i.de ſepul.
¶ Zerminꝰ ad ꝓducendũ iura partiũ ⁊ ad acta ꝓceſſus ⁊ ad
audiendã ſnĩam ⁊ ſic ad diuerſos effectꝰ põt ꝑ iudicẽ annul⸗
lari ⁊ ſtatui.vt.c.cũ olim.ij.de pꝛiuile.ex quo nota ꝙ dies in⸗
certus põt pligi ad audiendã ſnĩiam ⁊ hoc ꝓpter difficilẽ ci⸗
tationẽ ad ſingulos gctꝰ fiendã in curia ad remotas ꝑtes.vt
c.tũ ex lris.de in integ. reſt.in fi. als aũt citatio dʒ eſſe certa re
gulariter. vt. l. aut qͥ aliter. S. qnimo.ffꝙ vi aut clã no. Pe. ð
ancha. in alle. c. cũ olim. in pꝛin.

Teſtamentum.

¶ TZeſtatoꝛ ſi mandat diſtribui certa bona ſua ad pias cau⸗
ſas ſᷣm ꝙꝙ videbit᷑ executoꝛibꝰſuis ſi iſti executoꝛes elegerunt
negociũ peiuilegiatũ vtputa fabꝛicã eccłie:epᷣs locinon põt
petere quartã bonoꝝ.vt in.c.fi.de teſta. ⁊.c.ij.de ſepul.nã illo
qð fit executoꝛes teſta mẽti vjdet᷑ factũ ꝑ ipᷣm teſtatoꝛeʒ.vñ
perinde eſt ac ſi ipᷣe teſtatoꝛ elgiſſet fabꝛica.no.in.c.ĩ cauſs.
de elec. ⁊ ibi ꝑ ab.alleg.l.vnũ ex familia..i.ff. de lega.i.⁊ ibi
Bar. ⁊ an põt exercere legata ad aliquã piã cãm ĩ alios vſus
ↄuertere.⁊ ſi executoꝛ nõ adimpleat an põt epᷣs illud exequi.
vide notabiliter Zapũ ſua allegatione.lxxxvij.
¶ er repᷣſentat parẽtes teſtatos decedere cũ liberos relin⸗
quunt. naʒ legalis pena ceſſat cũ lex repᷣſentat fa cũ qð erat
ab hoĩe faciendũ.vt in auc, de here,⁊ fal.Sibis igit᷑ colla. i. ⁊

lbi Ja. de bel. nã lex imitat᷑ volũtatẽ defuncti ? diecturã ca⸗
pit:qꝛ quos teſtatoꝛ dilexit ⁊ lex pᷣdiligit.ea.auẽ. S.ſi q; aũt.
⁊ Ja. ibi. ⁊ eſt veriſile ꝙ moꝛiẽs liberos nõ alios velit here⸗
des facere.iuxta Augu. ↄſiliũ. Itẽ liberoꝝ ſucceſſio er inſtin
ctu nature et humano hois ingenio debet᷑.i.di.ius naturale.
⁊ boc ius extali natura ꝓueniens appellat᷑ eqͥtas naturalis.
binc eſt ꝙ hac rõne filiꝰ nõ põt ſine legitima cã a parentibus

ſucceſſio ne pꝛiuari: qꝛ eſſet ↄ ius naturale ⁊ eſſet ↄ ius ciuile

quod addlit in hoc iuri naturali.in auẽ.de trien.⁊ ſemiſ.S.i.⁊
Ja. vbi. S.cũ ergo naturalia iura ſunt incõmutabilia ⁊ ciui⸗

ſia iura nec pꝛiuilegia naturalia iura tollere nõ poſſunt.inſti.

de iure natu.S. ⁊ naturalia. ⁊ de legi.ag.ſucce.S. fi.ſequitur
ꝙꝙ nec ꝑlegẽ nec ꝑ hoĩem illud põt mutari eo qꝛ talis ſucceſ⸗
ſio educatiõis loco ſuccedit ⁊ alimentoꝝ iure debet᷑ vt de ſe
pʒ. vt.d. c. ius naturale.⁊ Ja. vbi. S. pꝛiuilegiñ ergo de redẽ⸗
ptione captiuoꝝ ſtãtibꝰ liberis nõ extendit᷑ ad eos quos lex
repᷣſentat teſtatos deceſſiſſe.vt.S.no.
¶ Zeſtatoꝛ an põt nutu heredẽ inſtituere vel alia legata re/
linquere.vide.S.inſtitutio heredis.
¶ Zeſtatoꝛis voluntas ↄiecturat᷑
habebat. ff. de reb?ꝰ dubijs.
¶ Zeſtamẽtũ qð nõ eſt publicatũ vel autenticatũ q̃li᷑ dẽat
publicari.vide.S.publicatio ſcpture.⁊ vide.j.teſtiũ publicatõ
¶ Zeſtamẽti publicatio dʒ peti coꝛã cõpetẽti iudice.vt.l.i.⁊
ij.C. quẽadmodũ teſta.ape.⁊ petẽs tenet᷑ iurare ꝙ hoc non
petit cã calũnie.vt.l.iij.C.quẽad mo.teſta.ape.⁊ arg.ff.ad ex
bi.thezaurꝰ. Itẽ vocasunt᷑ oẽs hi quos res tangit. vt no.in
c.ſignificauit.⁊.c.albericꝰ.de teſti.⁊ ſic partibꝰ pᷣſentibꝰvel ꝑ
ↄtumaciã abſentibꝰ fiet publicatio.ar.de ↄfir.vti.cũ dilecta.
⁊ de pꝛiuile.ex ꝑte.no. Inno.⁊ Hoſt. in.c fi.de fi.inſtru.alio⸗
q̃n nõ pᷣiudicat᷑ abſentibꝰ ſʒ pñt ðᷣ tale teſtm̃ obijcere ſᷣm foꝛ
mã traditã.C. de fi. inſtru.l.fi.vt no.Hoſti.ĩ alle.c.fi.de fi.ĩſtr.
¶ Itẽ vocabunkt teſtes in teſtamento inſcripti fm foꝛmã tra
ditã in.l.i.S.fi.⁊.l.cũ ab initio.ff.quẽadmo.teſta.ap.⁊ Inno.
⁊ Hoſti.in alle.c.fi.
¶ Zeſtamẽti publicatio fit ⁊ ſi ꝑx tabellionẽ ſcisecuõ ſit. C.
de teſta. cũ antiq̃tas..fi.qnimo ⁊ ſi nõ appeat teſtm̃ qꝛ non
fuit exinde facta ſcriptura: ⁊ ſi facta fuit erhauſta vel ſubtra
cta.ff. quẽadmo.teſta.ape.l.ſi in duobꝰ.S.fi.qð dicvt plenevt
ꝑ Inn. Hoſt. ? Jo. an. ⁊ ab.i. c.fi. de fi.ĩſtr. vide.S. pu blicatõ
¶ Leſtatoꝛ nõ ſemꝑ pꝛeſumit᷑ in teſtamẽto dicere.vide.s. he⸗
res licet teneatur. .
¶ Zeſtamentũ qð ꝓpꝛiꝰ parrochianꝰ facit cñ duobꝰ? teſtibꝰ
etiã inter laycos vʒ:⁊ in vtroq; foꝛo dʒ ſᷣuari etiã in terris im
perij ↄſuetudine ↄtraria non obſtante.bec eſt ↄduſio ab.de
ſicilia in. c. cñ eſſes.de teſta.⁊ eſt rõ ſᷣm eũ qꝛ ꝓpꝛiꝰ ſacerdos ẽ
pater ſpũalis ⁊ non ita de facili cõmittit᷑ falſitas coꝛã patre
ſpũali ſicut coꝛã extraneo ſacerdote.⁊ ꝑ hoc tnperat᷑ rigoꝛ
iuris ciuilis ſeptẽ teſtes reqrentis non ſtricte.ar.c.ſtatutũ.de
elec.li.vi.⁊ ſic ↄ cludit q.c.cũ eſſes nõ ſolũ loquit᷑ in relicij ad
pias cãs:ſʒ etiã ꝑ illud derogat᷑ legibꝰ.vt ten ent Ala. Gof.
Yau.Hoſti.?⁊ Bar. bꝛixi.qꝛ leges maioꝛẽ numerũ reqͥrentes
ſunt ↄtrarie iuri diuino.qð diſponit ꝙ in oꝛe duoꝝ vel triuʒz
ſtat oẽ verbũ.moꝛtale em̃ pctm̃ eſſet nõ exequi vltimã volun
tauẽ defuncti.xiij.qij.c.vltima volũtas.⁊ iõ nõ vʒ lex in boc
tanqᷓ; irrõnabilis ⁊ pctĩ nutritiua.c.fi. de pᷣſcri. cũ hoc pᷣceptũ
in oꝛe duoꝝ vel triũ ⁊c.ſit moꝛale ꝙ nõ recipit limitationem
vt. c. fi. de ↄſue. vi. di. S. ita. ⁊ ibi glo. leges naq; ſeptẽ teſtes re
iirentes ſunt 5 ſctõòꝝ patrũ inſtituta. vt alle.c.cũ eſſes. ⁊ cõ
tra gengale ſtatutũ ecclie 5 q5 etiã pape non lʒ venire. vt. c.
ſi illa.i. . iij. .clr̃as.de reſti.ſpo.⁊ generalis traditio eccklie
ita obligat ſicut pceptũ.vt. c in his. ⁊.c ecclłiarũ.xi.di.⁊ ꝑ hoc
dicit ab. ꝙ iudices ſeculares poſſunt cõpelli ad obſeruantia
dicte decretal cũ eſſes.p.c.ʒ. de iureiur.li.vi. d cludit ergo ab.
cũ opinione Spec in ti.de inſtru.edi.S.cõpendio ſe. ver. item

⁊ pᷣſumit᷑ ex eiꝰ ſclẽtia.l.q

ꝑ ius canonicũ.qꝙ; teſtm̃ factũ in pñtia ꝓpꝛij ſacerdotis coꝛa,

duobteſtibꝰ vel coꝛã quattuoꝛ teſtibꝰ ſine bytero etiaʒ ad

nõ pias cãs ſiue in foꝛo canonico ſiue in ciuili obtinet robo⸗
ris firmitatẽ. ⁊ ; hodie iura ciuilia ſeptẽ vel qnq; teſtes req/

rentia de neceſſitate locũ ſibi nõ vendicent.tẽ ꝙ vʒ teſtamẽ

tũ ad pias cas cũ duobꝰteſtibꝰfactũ.

—

¶ Zeſtamentũ nutu factũ quo ad pias cãs lʒ valeat: nõ tſ

in alijs niñ oſtet de volujtate teſtatoꝛis ꝑ ſigna vꝛgẽtia: quis

— —— —— — .

—eeeee ..Mäl

DND SE — — — 4 —”MU

ſa
int
ſe
a

len

.
tes
;

fi

1

d⸗

tũc vz de benignitate cano nica. ar.in.c.cũ tibi.de teſta. vbiß

no.ab. facit.c. cũ apud. de ſpon.

—

¶ Teſtatoꝛ nõ põt gʒ̊ ius cõe diſponere.colligit᷑ ex.c.reqᷣſñſti

de teſta. fa cit.c. tua.eo.ti.⁊.ff.de lega.i.l.nemo põt. 2
¶ Teſtatoꝛ qͥ diſponit bñficiũ fund andũ po ſt moꝛtẽ ſuã nõ
põt ſtatuere vt cofirma tio inſtitutio ſeu ſu biectio ſpectet ad
aliũ qᷓ; ad epᷣm:qꝛ nõ põt mutare generalẽ canonis ↄſtitutio
nẽ. vt eſt ter. cñ ibi no. in. c. cũ dilectꝰ.de ↄſue.ſʒ qñ teſtatoꝛ re
linquit beneficiũ ad tpᷣs videtur contemplata perſona ⁊ nõ
dignitas.no.ab.poſt Inno.in.c.requiſſti.de teſta.
¶ Teſtamentũ inofficioſum in quo filius fuit pꝛeteritus licʒ
reuocetur per querelaʒ inofficio ſi.vt in.l.filio pꝛeterito.ff.de
inoffi.teſta.tñ ino fficioſa dona tio nõ reuocaturin totũ:ſed
ſolũ reſpectu legitime que debetur iure nature.ſecus in ven
ditione que fit de omuibus bonis in fraudẽ liberoꝛũ: vel ſi ẽ
ſimulata qꝛ tũc reuocat᷑ in totũ.⁊ de hac materia vide Bar.
in.l. bereditatẽ. C. de bo nis.auc.iudi.poſſi.vt refert ab. in.c.
raynutius.de teſta.xij.colũ.
¶ Teſtatoꝛ ſi mandauit certũ diſtribui ꝓ male ablatis ⁊ p⸗
bibuit ad aliũ vſum dictã quantitatẽ expendi ⁊ male ablata
reperta non aſcendunt ad tantã ſummã cedũt lucro heredis
vt.l.fi.de au.⁊ argen.lega. ſi tñ ſimpliciter teſtatoꝛ diſpoſuit
debet iuter pauperes diſtribui.no. Bal. in. l. ſi quis ad decli
nandã. C. de epi.⁊ cle. ⁊ eſt rõ:qꝛ exquo teſtatoꝛ expꝛeſſit cer⸗
tam quantitatẽ credendũ eſt ꝙ illa debeatur. vt no.ab.in.c,
tua.de teſta. in fi.
¶ Teſtamentũ licet regulariter non va let niſ ſit perfectũ.vt
colligitur ex.c.i.de ſucceſ.ab inteſta.cũ ibi no.⁊ eſt ter.in.l.ſi
de bis. de teſta. ff. qð in dubitanter babet verũ in diſpoſitio⸗
ne non fauoꝛabili:in diſpo ſitione tñ fauoꝛabili puta inter li⸗
beros vel ad pias cauſas valet tale teſta mentũ imperfectũ.
vt ſi teſtatoꝛ incipit facere teſtamentũ ⁊ ante perfectionẽ ſuꝑ
uenit moꝛs:⁊ legauerat aliqua eccleſie vel aliter diſpoſuerat
inter liberos licet non perfecerat valet.no. Bar. in.l. fideicõ
miſſaria. tan ſegueng. ff. de lega. iij.⁊ vide eñ in.l.fi. C. fami.
berci. ⁊ in.l.bac cõ ſultiſſima. S.ex imperfecto. C. de teſta. 2 q
dictũ eſt tenet ab.in.c.i.de ſucceſ.ab inteſta.
¶ Teſta mentũ illoꝝ qui vendunt merces ſeu res ſuas vena
les carius pꝛopter ſolutionẽ pꝛecij dilatatã eſt ipo iure nullũ
per diſpoſitionẽ capituli qꝙᷓ de vſuris.li.vi.pꝛeſumpto ꝙ B

ſit publicũ ⁊ indubitatũ.ſ.quia minoꝛi pꝛecio vendit merces

ſi pꝛeciũ ſtatim ſoluatur.ſed cũ vendidit ad credentiã pꝛo ma
ioꝛi pꝛecio vendidit:⁊ hoc ideo quia ſunt tales vſurarij vtẽ
tex.ſingularis in.c.nauiganti.devſuris.⁊ publici ſunt exquo
publice hoc exercent.vt patet in li.eoꝝ quod commendat ab.
in.cad noſtrã.de emp.⁊ ven.

¶ Si quis vo leb at ecdleſie in ſuo teſtamento relinquere cen

tũ ⁊ pꝛelatus blando ſermone indurit teſt atoꝛẽ vt ſibi relinq̃

ret non pꝛopter hoc tenetur eccleſe ad in tereſſe. no. Cy. in.l.

quicquid.C.arbi.tute.quod appꝛobat ab.in.c.ij.de pecu.cde.
dũ tamen ceſſet dolus ipᷣius pꝛelati.
¶ Teſtatoꝛ ſi relinquit vxoꝛi ſue vſumfructũ bonoꝝ ſuoꝛum
ſi caſte vixerit:demũ vxoꝛ moꝛtuo marito tranſit ad ſecunda
vota:nihilominus debet vſumfructũ habere: qꝛ caſte dicitur
viuere ⁊ in matrimonio eſt caſtitas.xxi.diſt.nicena.⁊.c.aliter
no.ab.in.c.vt clericoꝝ.de vi.⁊ ho.cle.ij.colũ.
¶ Teſtamentũ conditũ ſm conſuetudinẽ patrie cũ tribus te
ſtibus an fa ciat fidẽ vbicunq;.vide.S.legitimus.
¶ Teſtari poteſt excõica tus ᷣm verã opinionẽ Jo.an.in iid
uella in. decernimus.de ſen.excõ.li.vi.?⁊ Inno.in.c vñ volũ
ta te.eo.ti.ab.ſuper rubꝛica de teſta.vbivide de perſonis que
non poſſunt teſtari.
¶ Zeſtari non poteſt conficiens libellũ famoſum in iniuriã
alterius ⁊ etiã efficitur infamis. vt.l.is cui. ff. eo. ti. S.qui hoc
crimen.ab.ſuper rubꝛica de teſta.
¶ Vꝛohibiti a iure teſtari vt ſurdus:mutus:ſeu no n valẽs
articulate loqui poſſunt diſponere in pias cauſas dũmodo
ſaltẽ nutu poſſint expꝛimere voluntatẽ ſuã:quia tales habẽt
intellectũ naturalẽ.⁊ in talibus diſpoſitionibus ſufficit ſola
facultas iuris gentiũ ſeu naturalis: nec curamus de ſolenni
tate iuris ciuilis.vt.c relatũ.ide teſti.impubes a it pꝛodigꝰ
ſeu furioſus vel publicus vſurarius etiaʒ ad pias cauſas nil

relinquere poſſuntiidẽ de ſeruo religioſo ⁊ heretico⁊ reo leſe

maieſtatis. de quibus plene ⁊ notabiliter per ab. ſuper rubꝛi
ca. de teſta.
¶ QOmne relictũ pꝛo anima dicitur ad pias cauſas.ar. in. r.
requiſiſti. deteſta.no.glo.?⁊ Bar.in.l.ſ quis ticio.ff de lega.
ij. ? Bal. in. l. i. C. de ſacroſan.ec.vbi concludit ꝙ relictũ factũ
ↄſanguineo pauperi dicitur ad pias cauſæs. ſecus ſi conſan
guineo diuiti lʒ dicat ꝙ pꝛo anima facit. Ex quo Bar infert
ibiqꝙ nõ detrahit᷑ falcidia ſicut de alijs legatis ad pias cãs.
vt no.in.c.i.de teſta.ab.ſuper rubꝛica de teſta.
¶ Zeſtatoꝛ ſi ma ndat eccleſoconſtrui ⁊ non dicitur ꝑ queʒ
heredes tenentur exequi.ſecus videtur in relictis pauperibꝰ
velpꝛo redemptione captiuoꝝ.nã ſi teſtatoꝛ ſpecifice non ꝓ
uidet de executoꝛe debet epᷣs tanqᷓ; pater paupeꝝ exequi.qð
pꝛobatur in auc.de eccle.ti.S.ſi quis edificationẽ. iuncto.S.ſi
quis pꝛo redemptione.⁊ in.l.nulli.C. de epi.⁊ cle.ab.in.c.nos
quidẽ.de teſta.per quẽ vide vſqʒ ad quod tpᷣs debeat volun
tas ſeu legata teſtatoꝛis adimpleri.
¶ Aericus poteſt libere teſtari de bis que acquiſuit ratiõe
dignitatis clericalis.ut ſi eſt lucratus multa in miſſis dicen⸗
dis vel ſi fuit capellanus alicuius pncipis:nã de bis poteſt
teſtari:qꝛ intuitu petone ſunt acquiſita.no.ab.in.c,.cũ in of⸗
ficijs.de teſta.vide.S̊. canoſſica poꝛtio.
¶ Teſtamentũ clerici non infirmatur ex parte parentũ vel ſi
lioꝛũ q;qᷓ; debita poꝛtio de bonis patrimonialibus eis debe
atur ſm ꝙ iura diſponunt.nã ſicut miles habet illud pꝛiuile⸗
giũ vt ex poꝛtione illarũ perſonarũ non rumpaturteſtamen
tũ:foꝛtius debet hoc habere miles dei.ad hoc glo.in.l.miles
ff. de re iud. ⁊ aperte ſentit Bar.in auẽ.ſi qua mulier. C. de ſa
croſan.eccele.no.ab.in.c.qꝛ nos.de teſta.vide.ð.cdlericus be⸗
neficiatus.
¶ Zeſtari poſſunt libere clerici cuiuſcũq; oꝛdinis ſint in pote
ſtate parentũ cõſtituti de bonis aduenticijs:quia vſuſtructꝰ
illoꝝ bonoꝝ non acquiritur parentibus. nã peculiũ aduenti
ciũ laycoꝛũ reputatur caſtrenſe in clericis.vt tenet Inno.⁊ ẽ
caſus in au pꝛeſbyteros.C.de epi.⁊ cle.no.ab.ĩ c. quia nos.
de teſta. vide.S.clericus bñficiatus. ”M
LZeſtari licet poſſit de rebus pꝛopꝛijs clericus bñficiatus
etiã ſi careat adminiſtratione ex fructibus tamen de ſuo bñ
ficio perceptis teſtamentũ condere nequit.eſt concluño ab.ĩ
repetitione.c.cũ eſſes.de teſta.xvi.colũ.de bonis ꝓpꝛijs non
eſt dubiũ per.c i.de teſta.xij.q.i.c.i.de fructibus ben eficij licʒ
ſint varie opiniones in glo.c.duo ſunt.xij.q.i.⁊ in. c. pꝛelenti.
de offi. oꝛ.li.vi.que faciunt differentiã in ter clericũ babentez
adminiſtrationẽ vel non habentẽ. ⁊ dubitant an clericus eqͥ⸗
paratur vſuario vel vſufructuario:⁊ cõcludit ꝙ ſit vſuarius.
no.glo.in.c.fi.de pigno.⁊ in.c.quia nos.de teſta.⁊ in.c.ſi qᷓs
depecu.cle. ⁊ in.c.cũ olim.de re.ꝑmu.victu ergo ⁊ veſtitu cõ⸗
tentus eſſe debet.facit.xliiij.diſt.in pꝛin.⁊.c. eps.xij.qłi.⁊ qð
no. Jo. delig. in cle. gratie. de reſcrip. dicens ꝙ ſi clericus vl⸗
tra debitũ aliquid expendit de bonis eccleſie tenetur ad reſti
tutionẽ. ⁊ quod no.in.c.inquirẽdũ.de pecu.cle. quod ipe ab.

fundat nota biliter in alle. c. cũ eſſes. nullã faciens differentiã

inter habentẽ vel non babentẽ adminiſtratio᷑.
Sicdericus habens patrimoniũ ⁊ beneficiũ aliquid acqͥ⸗
rit pꝛeſumitur in dubio acquiſiuiſſe tã d bonis patrimonij
qᷓᷓ de bonis eccleſie. vnde in dub o debent diuidi m quanti⸗
tatẽ ſui patrimonij ⁊ reddituuʒ eccleſie:⁊ hoc reſpectu poteſt
clericus deillis teſtari.no. glo. in. c.i.xij.q.iiij.? Inno. in. c. cũ
in officijs.de teſta.ſi tũ dubitatur an bona clerico decedente
dimiſſa fuerint acquiſita anteqᷓ; ad beneficiũ pꝛomoueret᷑ vl
poſt heres clerici debet in earũ poſſeſſione defendi quouſqʒ
de eccleſe iure conſtiterit.facit.xij.q.i.c.i.ſic cõcludet ab. in. c.
cũ eſſes.de teſta.q.iij.vide.S.clericꝰetiã ſi ſit. ⁊ vide.S.eccleſia
bʒ fundatã.vide.S.clericꝰ.v.ſi derici patrimoniñ.
¶ Qericus bñſiciatus de rebis intuitu eccleſe acquiſrj te⸗
ſtamentũ condere non poteſt:⁊ etiã papa ſine cauſa indulge
re nõ poteſt vt clericus de rebus ſue eccleſie teſtetur ſine recõ
penſatione.ſi tñ tantũdẽ de pꝛopꝛijs bonis ecdeſie cõtulerit
teſtari licebit. eſt ↄcluſio ab. in. c. cñ eſſes. de teſta. v. q. v. vide
8.dominiñ.ꝙ em̃ papa hoc non poſſit fundat ab. ibi per ali⸗
quas vegentes rõnes ſignanter ꝙ licet papa ſit vicariꝰ dei:
dʒ iñ legitime adminiſtrare ⁊ potius conſeruare qᷓᷓ bona dei
diſſipare.nã ex poteſtate ſuſcepta non aſſumpſit papa lnĩaʒ

2

„

peccandi:ſed neceſſitatẽ bene viuendi conſecutus eſt. in. SF. i⸗
xl. di. Itẽ qꝛ bona eccleſie ſunt conſeruata vt ex eoꝛũ fructẽ bꝰ
ſubueniatur egenis.vt.c.videntes.xij.q.ij.nã q ſubtrahit bo
