Spec.ti.de renũ.S.i.ver.itẽ eſt beneficiũ.⁊ Fred.ſuo ↄſi.lviij.

¶ Juramentũ pꝛeſtitũ ſuꝑ cõtractu a iure repꝛobato fauoꝛe

publice vtilitatis ſcᷣario vt in ca ſu.c.cuʒ contingat.e.ti.obli⸗

gat iurãtem ad obſeruantiã vt ibi.eſt tñ circa hoc diſtinguen⸗

dum qꝛ ſi lex loqtur ꝓpibendo aut ꝓhibet alienationẽ aut cõ

tractũ.⁊ tũc ant loquit᷑ ꝑſonaliter aut imꝑſonaliter.ſ ꝑſonali
tervt ꝓhibemꝰ:nec minoꝛ aut mulier alienet ⁊ tũc iuramentũ
nõ firmat cõtractũ ↄtra pꝛobibitionẽ legis:qꝛ ius agit ꝑſonã
inbabilitare ⁊ aſtringere obediẽtie.vt.c.ij.de maio.⁊ obe.⁊ in
tali caſu nõ eſt obligatoꝛiũ: vt in regula nõ eſt o bligatoꝛiũ:ſi
tñ lex inhibet cõtractũ d rigẽdo verba imꝑſonaliter:qꝛ inten⸗
tio legis non fuit inuinculare pſonã:tũc qʒ cõtractus nõ valʒ
tenet iuramentũ ⁊ eſt obſerua bile.vt alleg.c.cũ cõtingat.⁊ ſic
intelligit᷑.c.lʒ.e.ti.li.vi.⁊ autł ſacramẽta.(C.ſi aduer.ven.idem
tenet FTrede.conſi.cclxxi.valet ergo iuramentũ ⁊ non contra
etus ⁊ ex ſolo iuramento obligatur iurans:vt condudit An⸗
to. in allegato.c.cum contingat.
V¶ Juramentũ cũ peeſtatur videt᷑ auctoꝛitas ſupioꝛis excep⸗

ta Oð hʒ verũ cũ pꝛeſtat᷑ ſuꝑ re ſubiecta ſuperioꝛi.i.ſuꝑ iuribꝰ

ptinentibus ad eũ. ſic intelligit᷑.c.veniẽtes.de iureiur.a iura
mẽto ergo pꝛeſtito ſuꝑ rebus nõ ſpectatibus ad ſuꝑioꝛẽ non

põt ſuꝑioꝛ etiã papa a bſoluere ſine rõ nabili cã.vt no.glo.i.c.
quãto de iureiuran.⁊ ĩno.in.c.cum inter de re iudi.ab.no.i c.
cõſtitutꝰ.de reſcrip.pe.colũ.⁊ in.c.ſigniſicaſti de elec.v.colũ.
¶ Juramentũ põt per epᷣm ĩterpꝛetari an ſit licitũ vel ſllicitũ
vt.c.ſigniſicãte.de pig. Inno.⁊ Ab.in.c.debitoꝛes.de iureiu.
ſed in negocio arduo ⁊ iter magnas ꝑſonas vel qñ petit᷑ licẽ⸗
tia contraueniendi ſine iuſta cã vel Niqua cõmutatio in meli
us ad ſolũ papã pertinet cognoſcere.vt eſt ter.in.c.venerabi⸗
lem.de elec.ix.colum.⁊ idẽ tenet barba.in alleg.c.ſignificante
quem vide.
¶ Juramentũ pꝛeſtitũ rõne dignitatis nõ ligat illo depoſito
ab illa dignitate:qꝛ cenſet᷑ moꝛtuꝰ.xvi.q.i.SO.etiã.nec depoſitꝰ
tenet᷑ ex his que geſſit rõne dignitatis qꝛ obligationes nõ ſe
quũtur ꝑſonꝗ.vt.l.poſt moꝛtẽ.ff.qũñ ex facto tuto.vł cura.quẽ
admodũ nec honoꝛes.vt.c.venerabilẽ.ð elec.⁊ ibi abb.rx.col.
¶ Jurans obedire regi vel alteri pꝛincipi intelligit᷑ eo rema⸗
nente ĩ pꝛicipatu vnde iuramentũ non ligat eo pꝛiuato.⁊ no.
Abb. in. c. venerabilem. de elec. ca fi. ð
¶ Jura mentũ nõ eſt ſeruandũ ꝑ euð quipꝛoducitur in teſtem
ſi pꝛius iurauit alicui ꝙ non reuelaret ſecretum ſibi pandituʒ
vide.j.ſacerdos.
¶ Jurare tenẽtur obedientiam ſuo pᷣlato qͥ aliqũ fuerũt cõtu
maces ſeu rebelles in nõ obediẽdo.vide.S.clerici ſeculares.
¶ Juramentũ defertur in ſupplementũ pꝛobationis baben⸗

ti vnum teſteʒ pꝛo ſe ſi cauſa non eſt grauis ⁊ perſona eſt lega

lis.hoc tenet glo.quaʒ appꝛobat ⁊ cõmendat Abb.in.c.ex ĩ⸗
nu atõe.de pꝛocura.
¶ Juramentuz ⁊ ſidei pᷣſtatio habent ſe ſicut genꝰ ⁊ ſpẽs:qꝛ
omnis fidei pᷣſtatio eſt iuramentũ ſed nõ ecõtra.vbicũq; eniʒ

adijcitur vinculũ religionis ſimplici aſſertiõe dr iuramentũ
ad hoc.c.⁊ ſi xpᷣs.de iureiurã.exquo infert᷑ ꝙ veniẽs contra fi

dem pꝛeſtitam eſt infamis ſicut veniẽs contra iura mentuʒ cũ
equiparantur.eſt concluſio Abb.in c.ad aures.qð me.cau.
¶ Jurainentũ ſuꝑ rebus amiſſis:ſeu ſuꝑ expen.non dʒ pᷣſta⸗
ri per partẽ niſi pꝛecedẽte iudicis condẽnatiõe ⁊ taxatiõe: vt
c.fi.qð me.cau.⁊ eſt rõ qꝛ iſtð iuramẽtum fit de veritate ſʒ ſi iu
dex taxaret poſt inramẽtum quantitatẽ redargueret iurantem

de periurio qð eſſe nõ debʒ vt in aut᷑.nouo iure.C. de iudi.ſecꝰ

in iuram̃to affectionis qð iudicis taxationẽ pᷣcedere põt ⁊ ſe

qui.vt.l.videa mꝰin. S.iurare.ff. de in litẽ iurã.⁊ bar.ibi.⁊ alle.

autf.nouo iure.⁊ vide de bociuramẽto affectiõis qð no.in.i.
in actionibus.ff. de in litẽ iuran.Abb.in.c.fi.qð me.cau.
¶ Juramẽto conquerẽtis ſtatur duobꝰ concurrẽtibus.ſ.diſ
ficultas pꝛobãdi res amiſſas ⁊ odiũviolẽti.nõ ergo ſuff ceret
difficultas ꝓbãdi abſqʒ; delicto cõiũctiʒ.no.gl.in.c.fi.qð me.
cã.⁊ vide qð no. Spec.in ti.de furtis.ᷣ.qð ſi ꝑegrinꝰ.⁊ bar.
in.l. ſi qñ. C. vnde vi. ⁊ abb.in alleg.c. fi. qd metus cauſa
¶ Juramentũ nõ ſemp eſt ſufficiẽs ꝓbatio ad accuſandũ cõ
tumaciã ſeu ad ꝓbandũ impedimẽtũ ad cõtumaciã excuſana
dã.vt eſt ter.in.c.ex litteris de in integ.reſti.qð eſt verũ qñ tra
ctatur de graui pᷣiudicio vel allegat᷑ impedimentũ nõ manife
ſtũ. vt no. Jo. mo.archi.⁊ Jo.an.i.c.i.de dolo ⁊ contu. li.vi.ſʒ
ſi tractat᷑ de modico pᷣiudicio vt ſi det᷑ aliqaa bꝛeuis dilatio
vłſiłe ⁊ tũc iuramentũ eẽt ſufficiẽs.v no.Abb.ĩ alle.c.ex lr̃is.
¶ Juramentũ appoſitũ in cõpꝛomiſſo an hʒ vim clauſule ra
to manẽte pacto vide.S.cõpꝛomiſſuzʒ.v.ex cõpꝛomiſſo.
¶ Jura mẽtuʒ vbi interuẽit in obligatõe cõpellit᷑ qͥs pᷣciſe ad
factũ.vide.j.obligatio.v.in obligationibus.
¶ Juratoꝛiã cautionẽ ſemel cõtumax etiã clericus tenet᷑ pᷣſta

o Te. vide.S. clerici.⁊. S.cõtumax.v.ſemel ↄtumax.
¶ Juramentũ ſi eo temꝑe quo nibi detuli in iudicio nõ inraſti

Iʒ poſtea ſis paratuæ iurare nõ ꝓficiet tibi tale iuramentũ ᷣm
Jo. an. ⁊ do minicũ.in.c.lʒde pꝛocura.lib. vi.
¶ Juramẽto creditoꝝ ſi debitoꝛ ꝓmittat ſtare nõ valebit cõ⸗
uentio.no. Spec.ti.de ꝓba.S.fi.ver.quid ſi eo.qꝛ ꝑs videt᷑ in⸗
uitari ad delinquendũ et iõ talia pacta nõ valẽt vt.l.cõuenire
ff. de pac.do. Dp in.l.fi.de pᷣto.ſtip.vbi cõ cludit ꝙ ſi ꝓmittit
ſtari ſimplici v bo vel iuramẽto ſuꝑ expenſis vel dãnis ꝑ hoc
nõ obligat quin ꝓmittẽs poſſit hoc reuocare anteq; declare⸗
tur ſeu iuret᷑ C de iureiurã.l:ſiquis iuſiurandũ:.⁊ vide ſuꝑ hoc

—

RN—

Abb. in. c. einẽ litibus. de dolo ⁊ cõtu. circa finem. .
¶ Jurans nõ reuelare ſecretũ ſi poſtea in teſtẽ ꝓducatur põt
illud reuelare ſine metu periurij.no. Inno.in.c.qualiter ⁊ qñ

i.de accu.no.ab.in.c.ſignificauerũt.de excep.v.colum,vide.j.

ſacerdos ſi pꝛoducatur. .
¶ Juram entũ non ĩpedit validitatẽ actus licet attẽptatoꝛ ſit
ꝑpiurus de quq per Inno.⁊ alios in.c.dilecto.de pꝛeben.⁊ io.
an. in regula.qð ſemel.de reg.iur.li.vi.
¶ Juramentũ pᷣſtitũ per debitoꝛeʒ põt creditoꝛ ꝓrogare ſeu
remittere.vide.S.excõitio.ver.ſi excõicationẽ tulit. ..
¶ Pꝛomittẽs periuramẽtuʒ factũ alienũ dʒ interpᷣtari qð ꝓ
miſit ſe curaturũ quãtuʒ in eo erit qð obſeruat᷑ in materia ca⸗
nonica.c.dilecti. de iudi.nã iuramentuʒ hʒ vim clauſule: ſi nõ
valet vt ago valeat cũ valere põt.vt.c.quãto.⁊.c.ad noſtram
de iureiur.abb. in.c.ex litteris.ij.de ſponſa.
¶ JIuramentũ põt exigi a reo licet actoꝛ nibil ꝓbaueritvbicũ
qᷓ; vertit᷑ periculũ aĩe.no.in.c.cõtinebat᷑.de deſpõ.impu.nã ſa
tis in boc exuberat iudicis officiũ.vt.c.ſicut.in fi.de ſpon,.ab.
in alleg.c. continebatur.
¶ Juramẽtuʒ cõtra votũ eſt temerariũ:⁊ iõ non eſt ſeruandũ
vt.c.rurſus.⁊ ibi plene per goc.qui clerici vel vouen.
¶ Quãdocũq; pꝛo foꝛmà iuramẽti diſpoſitio exigit tactum

euã gelioꝝ non eſt iuri ſatiſſactũ ſi iuret᷑ ſine tactu.vt.c.lauda
bilem. ⁊ ibi abb.de frigi.⁊ male.⁊ vide glo.ſingulareʒ in.c.vt

circa.ð elec.li.vi.⁊ aliã ĩ cle.i.de hereti.abb.ĩ alle.c.laudabilẽ.
¶ Jurare debent piti de credulitate i arte ſua nõ de veritate.
vide.S.iudex in caſibus. B
¶ Juramentũ an ſit ſeruandũ vł ne ſpectat hoc decernere ad
iudiciũ apoſtolicũ.vt.c. venera bilẽ. de elec.qð ꝓcedit in nego
cio arduo ⁊ inter magnas ꝑſonas vel qñ vult dari licentiam
cõtraueniendi ſine cõmutatione ⁊ melius alias aũt etiã epᷣus
põt interpᷣtari iuramentũ.vt no.Spe.ti.de leg.S.nũc oſtendẽ
dum. ver.xxiiij.tangit abb.in.c.cum veniſſent.de iudi.
¶ Juramentũ ⁊ eius obſeruatio an ſpectat ad eccleſiaʒ. vide
j.periurij crimen.⁊ ver.rõne iuramenti.
¶ Juramentũ an firmat renũciationẽ quã mulier facit advel
leianũ.⁊ iuramẽtum an habet vim clauſule ſi nõ valet qð ago
vt ago ⁊c.vide.j.mulier ſi ſe obligat.
¶ Jura mento libellantis ſtatur ſuper ignoꝛantia. vide.j.li⸗
bellantis iuramento.

¶ urare debʒ de calũnia aduocatus.vide.S. aduocatus de

bet de calũnia.
¶ Juramentũ nunq eſt exigendũ qñ veriñmiliter dubitat᷑ de
illiꝰtrãſgreſſione. vt.c.illi. xxij.q.v.vide.S. ↄſuetudo q̃ eſt bona
¶ Jurare an poteſt clericus vel religioſus ſine licẽtia ſuperio
ris.vide.sõ.clericus licʒ debeat.
¶ Jurare an debeat mioꝛ ⁊ qñ. vide.j.mĩoꝛ nõ iurat cũ.v.ſe.
¶ Qicet in caſibꝰ expꝛeſſis ⁊ in oĩbꝰarduis vel vbi eps eſt dil
famatus cũ iurat teneat᷑ ſacra tãgere in leuibꝰvero caſibꝰ ne⸗
dum epi ſed etiã oẽs pꝛiuilegiati vt ſacra nõ tãgãt ſed debent
interrogari ꝑ ſuam cõſecrationẽ.vt eſt caſus ſingularis.in.c.ſi
quis pᷣſbyter.ij.q.v.⁊ boc ne manꝰ qͥbus cõficit᷑ coꝛpus xpᷣivi
deant᷑ pollute quo ad vulgi opinionẽ.⁊ de modo ⁊ foꝛma iu
randi vide gl.no.in cle,i.de hereti.ab.i.c.fi.de iura.calũ.ij.col.
¶ Jurare recuſans admittit᷑ ad purgandũ cõtumaciã ſuam
nolẽs iurare vſqʒ ad ſnĩaʒ.no.doc.in.l.ij. C.de iura.calũ.⁊ idẽ

Jo.an.in addi.ſpe.e.ti..fi.v.ſednunqd.ar.C.de appel.ſ q̃s

ij. q.vi.ſi qs. poſt ſniam àt condẽnatoꝛiã ſeu declaratoꝛiã nõ
poterit pẽitere.nã cũ ſit iſta pena iuris opoꝛtet ꝙ inſtetvſq; ad
ſentẽtiã in.l.qͥ cũ maioꝛ.S.accuſa ſſe.ff.de bonis lib.⁊ in.l.ſi ſer

uitutẽ. S.pꝛeciſe.ff.e.ti.⁊ qd no.bar.in.l.in crĩali.C. de iu. om.
iudi.eſt concluſio abb.in.c.ſi diligenti.de foꝛo cõpe. ⁊ in.c.fi.

de iura.calum.vi.colum.

¶ Quiiurare recuſat obſtinatõe dãnabili pᷣſumit᷑ hereticꝰ.vtꝰ

c. excõicamus de here.no.abb.in.c.i.de ferjs.penul.colum.
¶ Juramentum factũ ꝑ ſpoliatũ de nõ moleſtãdo poſſeſſoꝛẽ
an valeat.vide.j.pactum factum ſpoliatoꝛi.
¶ Juramento põt ſe qͥs obligare ad nõ petendũ ſeu nõ mo
uendũ q̃ſtionẽ ſuꝑ bñficio.vide.j.renũciare lʒ quis.
¶ Juramentũ de nõ petẽdo reductionẽ laudi ad arbitriũ bo
ni viri nõ valet.vide.j.pactũ de nõ reducendo. .
¶ um de conſe cĩa alicuiꝰ q̃ritur ſtatur ipſꝰ iuram ẽto.deſen.
ex.ciſi vero.de teſti.pꝛeſentiũ.de excep.paſtoꝛalis.qui ma.ac⸗

eu.poſ.cũ in tua.xxxi.q.ij.ſi verũ eſt.⁊.l.nõ oẽs.S.a barbaris
ff. de re mi. glo. in. c. ſignificaſti.i.de homi.⁊ ibi abb.qð eſt ve⸗
rum.ſed ſi certa pᷣſumptio extrinſeca cõiecturarũ animi eſt ſta
tur iuramẽto in ↄtrariũ.vt in.c.vidua de regularibꝰ.⁊ ibi ab.
¶ Juramentũ delatũ dño nõ põt ꝑ pꝛocuratoꝛẽ pꝛeſtari etiã
ſi babeat ſpeciale mãdatum.vt,.l.generaliter.S.his de pꝛeſen
tibus.C. de rebe.credi.⁊ iureiuran. Bal.
¶ Juramentũ eſt ꝑſonale hinc ẽ ꝙꝙ nõ afficit heredẽ quo ad
vinculũ ſpũalevt ſic ſoꝛtiat᷑ foꝝ epᷣi ſicut ipᷣe iurãs ⁊ iſto reſpe

ctu dicit᷑ perſonale.vt no. JYo.an.in nouella in.c.fi,de fo. com

pe.li.vi.⁊ ſic intelligitur dictũ Inno.in.c.veritatis.de iureiur.
ſed cẽſetur reale: ⁊ afficit heredes q;tũ ad vinculũ temꝑale ita
vt validitas ⁊ efficacia contractus ⁊ obligatõis ad heredem
trãſit ⁊ eũ afficit vt plene per Sali.in aut᷑.ſacramenta.C.ſi ad
uer. vẽ.colũ.ãtepenul.⁊ ꝑ eũ i.l.pactũ qð dotali.ĩ fi. C.de pac.
¶ Si qs negat feciſſe ꝓfeſſionẽ ⁊ abbas eã aſſerit ꝓbat ſemi

plene defertur iuramentũ reo vt iuret ſe nõ ꝓfeſſum vt ſie pur

get illã pᷣſumptionẽ que in ſurrexit cõtra eũ ex ſemiplena ꝓba
tione.⁊ ſic intelligitur.c.atteſtationes de deſpõ ſa.ipu.ipſi enĩ
abbati nõ dʒ deferri iuramentũ.qꝛ reſpectu alterius cauſe eſt

grauiſſima qꝛ agit᷑ de ſtatu boĩs.⁊ ſic intellige glo.de iureiur.

c.mulieri.no.a bb.in.c.cum cauſam de rapto.in fi.
¶ Juramentuʒ ſimpliciter pꝛeſtituʒ de non alienãdis rebꝰ ec
cleſie reſtringitur ad alienationẽ illicitã non aũt ad neceſſariã
idẽ de alienatiõe que fit ad vtilitateʒ eccleſie. nam neceſſitas
⁊ vtilitas in hoc equiparãtur in iure.xij.q.ij.ſine exceptiõe.et
qð no. Inno.in.c.cooẽs.de conſti.ad hoc.c.fi.⁊ ibi glo.⁊ ab.
de eccle.edi.⁊ ſic iura mentũ recipit limitationes ⁊ reſtrictiões
ſuris.vt.l.fi.C.de cõdi.indebi.⁊.l.fi.ff.qui ſatiſda.cog.⁊ inno.
in.c.ꝑ tuas de arbi.fa.tex.in.c.ex parte tua.de cleri.nõ reſi.vbi
liurans reſidere in eccleſia põt iuramẽto nõ obſtante ſe abſen
tare ꝓ neceſſitate vel vtilitate eccleſie. aliud eſt ſ ĩferioꝛ platꝰ
iuret de non alienando romano pontifice inconſulto.nã etiaʒ
ſiue vtilis ſiue neceſſaria ſit alienatio reqͥritur ꝙ pᷣcedat licen/
tia qð eſt verum ceſſante ſumma alienãdi neceſſitate vt ſi tan
tam celeritatem requiretꝙ ſuperioꝛẽconſuli nõ pateretur tũc
putat ab. alien ationẽ poſſe fieri irreqͥ ſto papa vel alio cui eſt
pꝛeſtitum iuramentũ.ar.in.l.tutoꝛ qui repertoꝛiũ.ff. de admi⸗

ni.tu. ⁊ hoc maxime ſi ſuꝑioꝛ eſt in remotiſſimis locis. vt.c.ni⸗

bil. de elec.⁊.l.ſi longius.ff. de iudi. Itẽ dictũ iuramentũ non
extenditur ad alienationẽ modice rei.ar.xij.q.ij.terrulas.⁊ qð
no.in.c.vt ſuꝑ.de re.eccle.nõ alie.

¶ Jurans ſtare mãdato dñi vel alteriꝰ intelligit᷑ de iuſto mã

dato.vide.c.ex tenoꝛe.cũ ibino.de ſen.excom.
¶ Pꝛelatus iurans non repetere res eccleſie ſi per alium nõ
poſſunt cõmode repeti niſi per eũ licẽtia ſibi ab eccleſa data
poterit repetere. alias vel abſoluetur a iuramẽto. vel dabitur
curatoꝛ bonis.vt colligitur ex.c.peruenit.i.de iureiuran.Ere
do tamẽ vt ibi no. Hoſtien. ꝙ pꝛelatus etiã ſiſe abſolutõe:po
terit cõtrauenire qꝛ talia nõ ſunt iuramenta:ſʒ periuria in.c.ſi

cut noſtris.de iureiuran.idẽ de tutoꝛe iurãte res pupilli nõ re

petere.⁊ idẽ dicunt doc.in regẽ iurantẽ res regni non repete⸗
re.vt no.in.c.ꝑuenitꝓ quo facit in.c.ad audientiã.qð metꝰ cã.
¶ JIurans ſeruire alicui ꝓ certo ſalario quolibet mẽſe ſoluen
do ſi ceſſatũ eſt in ſolutiõe poterit ſine metu periurij iuris aſ
uitio deſiſtere vt exemplificat Hoſti.in.c.peruenit.ij.de iureiu
ran.⁊ ſic eſt no.ꝙ vbi iuramentuʒ reſpectiue pᷣſtatur alicui ad
aliquid per ipſum implendum recipit tacitam conditionẽ ſi il
lud qð eſt implendũ impleat᷑.⁊ fic pꝛeciſe nõ neceſſitat anteqᷓ
ab alio impleat᷑.vt ibi no. Anto.
¶ Qicet inter ſimplicẽ loquelam ⁊ iuramentũ deus differenti
am non faciat.vt.c.iuramenti.xxij.q.v.eccleſia tñ militans fa⸗
cit differẽtiã. Pꝛimo in neceſſitate implendi. vt.c. debitoꝛes.
de iureiur. Scðo in cqtitate pene trãſgreſſoꝛis.vt.c.nõ affera
mus.xxij.q.v.⁊.c.rurſus.qui cle. vel vouẽ. ⁊ ſic eſt cõparatio

in genere:ſed non in determinata quãtitate reatus. Zertio in

obligatõe foꝛmali implẽda quãtũcũq; nuda.naʒ ſtante hone
ſtate obligatõis ex parte vtriuſqʒ eccleſia nõ facit differentiaʒ
quo ad neceſſitatẽ implendi lʒ poſſiteſſe differẽtia quo ad rea
tus quãtitatẽ ꝓpter vinculũ iuramẽti.doc.in alle.c.debitoꝛes
¶ Juramenti foꝛma qð pᷣſtant rectoꝛes eccleſiarũ epo q ab
eo inſtituũtur vel aĩarum cura eis cõmittit᷑ eſt hec.ꝙ.ſ.fidelis
erit epo ⁊ obediens.vt.c.nullus,.de iureiur.⁊ c.qᷓ q xxiij. diſt.

n⁰ü

— -- — —. —ð

— — – —

D .

ſit

lplenge
ipbipſei
luscalſe
todeinin

1

licorchte
deatfri

nereſtte
ctapnoee
bigoteb,
eſnicides
og tinne,
ſhͤſeſ c⸗
ſeſe ablſen
knmpzus
onietie;
dgtlicen⸗
teſitan
Gtereurtie
lalioaiet
Fdeacdni
. ptoni
enti non
sac⸗

einſto nni

erelunt
Cleſn dens
lloobſur
luran Cre
Hohrdede
Fiotninc
hlplinit
nont tepe
döme
Meſoluen
finnis 4
deiorein
jalicnisd
iioniff
tatantiß

gdiffnti
gllturet/
dehiors
n mi
eöheniß
gan
unrpone
Difeenmi
ehinn⸗
,50004
Gü

T masdata ſua ſaneta ⁊ honeſta adiplebit.de ma. ⁊ obe. qð ſu
per his. ?.c.fi.de offi. archi.nibil alienabit ſine conſcia ſua.xij.
q.ij.abbatibus.xvij.q.iiij.in venditionibus noĩe eccleſe mu⸗
tuũ contrahet.de fideiuſ.qð quibuſdã ꝙ eccleſiaʒ nõ reliquet
nec ad aliam ſe trã ſferet ſine epᷣi licẽtia de renũ.adm onet.iura
eccleſie iurta poſſe petet ⁊ defendet vtilia eiuſdeʒ pꝓcurabit ⁊
nociua vitabit. ar. C. de epa. audi.l.de creatõ nibus.etiã poſt
poſitis negocijs ſui patrimonij.ar.vij.q.i.pñtiuʒ.xvi.q.i.ſi ve
re. nibil dabit nec dedit nec aliud pactũ fecit vel aliud illicitũ
cõ miſit ꝑ ſe nec ꝑ aliuʒ ipſo ſciente ꝓ eccleſia que ſibi cõ mitti⸗

tur adipiſcẽda.i.q.ij.q;pio. de pac.c.fi.⁊ ſi ad aures eius boc

viciñ puenerit ſtatim epᷣo ſignificabit de electõibus. c. i. oꝛdi⸗
nes recipiet tempibus ſuis qñ nõ eſtoꝛdinatus.ð eta. 7 qua.
c.queris.in eccleſia perſonaliter reſidebit ⁊ deſeruiet in oꝛdĩe
quem cura ipſius requiret. de cleri.non reſi. qꝛ nonnulli.⁊ q;
nibil ſoluet alicui noĩe cenſus eccleſie vltra ſolitã penſionẽ.vt
c.tua nos.i.de iureiuran.vbi hoc no. Hoſtiẽ,.vide.S.cleri cus
parrochialis. „ „
¶ Jurans incaute vel illicite ſeu falſe an contraueniẽdo pec⸗
cat moꝛtaliter.vide j.periurus eſt
¶ Juramentũ quod pꝛeſtat vaſallus dño ſuo vel clericꝰ ſuo
pꝛelato an extendatur ad ſucceſſoꝛes inrantis vel illius cui pᷣ⸗
ſtatur iuramentũ.⁊ quãdo ſit reale vel perſonale vide plene ꝑ
doccto.in.c.veritatis de iureiuran.
¶ Juramentũ ca nonicoꝛũ de ſeruandis ſtatutis nõ obligat
ſucceſſoꝛes:vt concludit Frede. de ſenig cõſilio.cclviij.⁊ idezʒ
de canonico qui iurauit in ſua pꝛima receptiõe ꝙ ſi renunciat
⁊ poſtea iterato recipiatur nõ eſt obligatus ex pꝛimo iuramẽ⸗
to.pꝛo hoc.c.venera bilẽ. de elec.c.ij.ð no.ope.nunci.c.ij.de ſy⸗
mo.no.doc.in.c.veritatis.de iureiur.
¶ Jurans ſtare mandatis alterius intelligitur de honeſtis ⁊
poſſibilibus.vt.c.veniẽs.⁊.c.quintauallis.de iureiur.⁊ ſi cõ⸗
trarium fiat mandatũ non valebit.xxij.q.iiij.in malis.cuʒ ſeqʒ
⁊ no.de pac.c.fi.⁊ no.Hoſtien.in allegationibus.e.veniens.
¶ Jurans nõ exire ciuitatẽ donec ſoluerit ſi exiuerit credens
debituz nõ ſolutũ cũ iam eſſet ſolutũ eſt ꝑiurus in foꝛo cõſciẽ
tie.vt tenet Jo.cal.diſputãdo.⁊ no.doc.in.c.q;to de iureiur.
¶ Juramẽtũ pꝛeſtitũ ꝑ aliquẽ:vt nõ eſſet cõtra aliquẽ refert
ad queſtionẽ nõ iuridicã nõ aũt iuridicã ⁊ iuxta cãm motã.vt
c.petitio. de iureiur. facit.l.ñ ſeruũ. de verb. obli..l.quero..ĩ⸗
ter locatoꝛẽ.ff.locati.ideoq; talis iurãs põt eſſe contra illũ cui
iurauit pꝛo ſe vel pꝛo eccleſia vel cõitate ſua: vt alle.c.petitio.
⁊ pꝛo ſuis rebus ⁊ pꝛo cõiũctis perſonis ſᷣm Pe.ibi.facit.l.
bumanitatis. C. de execu. tu.

¶ Juramentum eſt benigne nõ amare interpꝛetandũ taliter

vt ceſſet omnis fraus.vide glo.appꝛo.per doc.in.c.ex parte.
ij.de cle.nõ reſi.⁊ ibi per Jo.an.
¶ Juramentimrendẽs contra vtilita tẽ eccleſaſticã nullo mo⸗
do ligat ĩmo potiꝰeſt periuriũ q; iuramentũ.etid ſi ꝑ aliuʒ poſ

ſit eccleſie indẽnitati conſuli.vt eſt ter. de bis que fi.a ma. par.

—

ca.c.i.nã iuramentũ nõ vinculat iurantẽ ad iniquitatẽ.vt.c.qᷓ
to.de iureiur. nec ligat adminiſtratoꝛẽ eccleſe quominus pe⸗
tere poſſit in integ.reſti.pꝛo re eccle.male ꝑ ipſuʒ alienata.no.
glo. in. c. i. de in integ.reſti.lib.vi.Abb.in.c.ñi qͥs pꝛeſbyteroꝝ
de re. eccle.nõ alie.ij.colũ.⁊ etiã parrochianꝰ eccle.põt repete
re male alienata.vide.j.parrochianus.
¶ Juramẽtum qð faciũt pꝛelati de nõ alienãdo bona menſe
ſue vel capituli an extendat᷑ ad bona que fuerũt in emphiteo
ſim tradita vel infeudata ⁊ ꝓpter aliquo cãm redeunt ad ma
nus pᷣlati.⁊ an eoipſo ꝙ redeũt ad eccleſiã efficiãtur de men⸗
ſa. no. diffuſe ⁊ notabi.Abb.in.c.vt ſuꝑ.de re.eccle.nõ alie.⁊
reſpõdet ꝙ poterit alienare ea que redeũt ad ecdeſiã ab Ephi
teota vel feudatario.vt.c.fi.de fen.⁊ ibi no. Abbas.

¶ Juramentuz an obligat in renũciatione generali.vide.j.re

nunciatio generalis.
¶ Juramẽto non firmatur contractus ſimulatus.vide.j.ſimu
latio ver.non firmatur.
¶ Juramẽtum verificatur in caſu ficto qñ eius contrauentio
nõ tẽdit in alterius leñonẽ:vt in caſu.c.ex parte.ij. de cleri nõ
reſ...vbi quis iurat reſidere in eccdleſia.nã talis ſi ſe abſentat ꝓ
ſeruitio eccleñe dicit᷑ ſeruare inramẽtum.ſi tñ luramenti obſer
uantia tendit in fauoꝛẽ alterius non verificat᷑ in caſu ficto ſed
dʒ verlficari in foꝛma ſpecifica.vt.c,.ad noſtrã.i,de iureiur. fa⸗

cit. llucius.C. de condi.? de. vbi patet ꝙ cõditio debet adim⸗
pleri in foꝛma ſpecifica. vt in.l.qui reſtituere.e.ti.facit dictum

Juno. in. c. per tuas.de arbi. vbi ſingulariter dicit ꝙ iura mẽ⸗
tum ſimpliciter pꝛeſtitũ in materia ſui natura alternatiua des
bet intelligi altern atiue. no. Abb. in allega. c. ex parte tua. de
cleri.non reſi. J 2-
¶ Sipꝛelatus in cõtractu alienationis qu facit de re.eccle⸗
iurat non conitrauenire nec petere reſti. in integr. nibilomin?

põt noie eccleſie iuramẽto nõ ob. petere in integ. reſti.no. glo.

in. c.i.de in integ.reſti.li.vi.ꝓ hoc facit.c.peruenit.de iureiur.2

facit terx.in li.feu.ti.de capi.conra.c.i.vbi pꝛelatꝰ babebat feu

dum pertinentẽ ad menſaʒ ſuam ⁊ cõmiſit felonia cõtra dñm
tũc aufert᷑ ſibi fundus in vita ſua ſed pꝛeiudiciñ non fit digni
tati qꝛ poſt moꝛtẽ ſuà redibit ad eccleſiã. idẽ no.in.c. veniens.
de trãſac.⁊ ibi Hoſti.exquo infertur ꝙ vbicũq; pꝛeiudiciũ p⸗
lati eſt ſeparabile ab eccleſia iuramẽtũ per eũ pꝛeſtitũ ſibi no
cebit ⁊ nõ eccleſie.ſed ſi non eſt ſeparabile ⁊ tunc nullo modo
valet eius iuramentũ:vt alleg.c.peruenit.⁊ in cle.i.de in integ.
reſti.que tra ctat ſi capitulũ debeat reſtitui in integ.ſi leditur ⁊
quid in perſonis ipſius capituli. Abb. in. c. cum veniſſent. de
inſti. vi. colum.
¶ Ex iuramẽto pꝛeſtito vbi nulla pꝛeceſſit obligatio natura⸗
lis lʒ non detur actio de iure ciuili:põt tamẽ de iure cano. agi
multis modis ex eo. Pꝛimo per viã denũciationis:qꝛ peccat
iurans nõ ſeruando iuramentũ.vt.c.nouit.de iudi. Scðo vt
manu regia petaf̃ obſeruãtia iuramẽti.vt no.in.c.que in ecdle
ſiaꝝ.de conſti.Tertio põt agi perviam cuiuſdã intimationis
vt intimetur iudici eccleſiaſtico illuʒ ſtare in peccato.⁊ in bac

intimatòe nõ eſt neceſſaria denũciatio iuxta ea que no. Abb.

in. c.i.de iureiur. Quarto videtur etiã ꝙ poſſit actõne cindi ſ
conditione ex.l.per.l.legitima cõuentio.ff.de pac.⁊ hoc ideo:
qꝛ iuramentũ licitũ eſt appꝛobatũ nedũ a lege canõica ſʒ eti
a diuina.ergo ex illo põt agi.facit.l.ſtatuas ff. de acq̃.re. do.
no.glo.in.c.ſi canonici.de offi.oꝛ.lib.vi.⁊ de iure ciuili etiam
põt agi ex tali iuramẽto:qꝛ imꝑatoꝛ ſubmittit ſe canonibus in
cõcernentibus aĩam.in aut᷑de eccle.ti.⁊ in aut.vt de termi. ſit
nu. cle.ſed de iure cano.põt.vt.S. ergo de iure ciuili.⁊ eſt no. q;
lʒ pꝛimaria obligatio ex iuramẽto acqͥrat᷑ de eo tamẽ vbi iura
mentũ nõ eſt turpe ſecũdaria obligatio acqͥrit᷑ parti:qꝛ pars
poteſt remittere tale iuramentũ.vt.c.ij. de ſpõ.⁊.c.i.de iureiu.
qꝛ nẽo põt remittere qð nõ hʒ.i.q.vij.daibertum.hoc cõcludit
bb.in alleg. c. cum veniſſent. de inſti. in fi⸗

Jurati

¶ Jurati ſunt bi qui regunt vniuerſitatez vide.j.vniuerſitas
babet pꝛeſidentes. iſ .—
uriſditio
¶ Juriſditionẽ recipiẽs in habitu per litteras generales an
poſſit eam alteri delegare. Item an talis põt citare ante expᷣſ
ſionẽ perſonarũ ⁊ rerũ. Iteʒ an perpetua iuriſditõ ne quo ad
expᷣſſa in reſcripto an ſiat ꝑpetuatio quo ad cõpꝛebenſa ſub
clauſula generali.Abb.in,c.paſtoꝛalis.S.quoniã. de reſcrip.
penul.colum.
¶ Qualiter perpetuetur iuriſditio perlr̃as generales.ibidẽ.
¶ Juriſditionem delegati impediegtes an poſſunt per eun⸗
dem iudicem puniri.vide.S.iudex.
¶ Juriſditionis delegati pꝛoꝛogatio an ⁊ quando poteſt fie
ri de cõmuni conſenſu partium.⁊ vide.j.progatio.
¶ Juriſditio oꝛdinaria non expirat per moꝛtem concedentis
etiam re integra.no Hoſtien.in.c.quoniam ab.de offi. deleg.
⁊ eſt tex.pm comunẽ intellectum in.l.⁊ qꝛ de iur.om.iud.⁊ per

abb. in. c. relatum.de offi.deleg.

¶ Juriſditio oꝛdinaria cognoſcitur quãdo pꝛinceps ler vel
cõſuetudo tribuit ſimpliciter iuriſditionẽ ſupervna pꝛouincia
ciuitate vel caſtro ſeu concedit iuriſditioneʒ ſimpliciter ſi uper
vniuerſitate cauſsꝝ niſi exrpꝛimat verbũ delegamus.vel faci⸗
98 auctoꝛitate nr̃a ⁊c.nà iũc faciet eũ delegatũ.ad hoc tex.cũ
glo.in.c.i.de cle.egꝛo.lib.vi.⁊.c.cũ aliquibus.de reſcnip.e.lib.
qð firmat Hoſti.in.c.quoniaʒ ab. de offi dele.⁊ bar. inl.⁊ qꝛ
de iu. om. iu.abb.in.c.relatuʒ.de offi.dele. ⁊ Jnno.in.c.cuʒ ab
eccleſiarũ.de offi.oꝛ.⁊ in dictis iunbus no.qꝙ nemo niſi pꝛin⸗
ceps lex vel conſuetudo poteſt oꝛdinariam iuriſditionem tri⸗

puere vel vninerſitas eligendo rectoꝛem ꝛ.
¶ Juriſditio delegata ꝑpetuatur ꝑ citationẽ etiã ſi nõ perue
nit ad partẽ no.glo.in cle.ij.vt li.pen.per tex.o.gratum. ⁊. c.fi.
de offi. dele. facit de fo. cõpe. c. ppoſuiſti. ⁊.l.ſi quis poſtea.ff.
de iudi.⁊ eſt ratio qꝛ citatio eſt pꝛincipiũ ⁊ fundamentũ iuriſ⸗
ditionis contẽtioſe. vt.c. qm cõtra. de ꝓba.⁊ eſt pꝛimus actꝰ
ſubſtantificus dꝛdinis iudiciarij.no. Archi.ij. q. ij. nõ ita. no.
Ab.i. c relatũ.de o ffi.dele.⁊ vide abb.ĩ.c.fi.de of.dele.vl.col.
¶Juriſditio delegata gtiam ad vniuerſitatem cauſarum ex⸗
pirat moꝛte delegantis te integra.no. Abb. in alleg. c.relatuz
de offi. deleg.
¶ Juriſcditio delegata an perpetuatur per ſubdelegationem
anoꝛ.in.c.relatũ.⁊ in.c.gratũ.⁊ ibi ꝑ Abb.de offt. deleg.
¶ Juriſditio delegata poteſt de re ad rẽ conſenſu partiũ pꝛo
rogari quẽadmodũ de tꝑe ad tpᷣs.vt.c.ð cauſis.de offi. dele.
ſecus eſt in ꝓrogatõe que fit de ꝑſona ad ꝑſonam. vt.c.p.⁊ g.
e.ti. ⁊ vide qð ibi no. Abb.⁊ in.c.cum olim. e.ti. .
¶ Juriſditio delegati an ? quomõ reſtringit᷑ ad erpꝛeſſa ĩ re⸗
ſcripto. vide no ta biliter abb. in. c. cum olim.i.de offi. dele.
¶ Siin pꝛincipio delegationis iuderx carebat iuriſditione ⁊
ꝓceſſit ſi po ſtea eã eſt adepeus an teneat pꝛoceſſus ꝑ ſuꝑueni
entiam ptãtis. vide late ⁊ notabi.ꝑ abb.in.c.cum ex officij.de
pꝛeſcrip.penul.colum.
¶ Juriſditio delegata poteſt pꝛeueniri per oꝛdinariã dũmo⸗
do littere delegatoꝛie nondũ ſint pᷣſentate.vt.c.vt debitus.de
appel. ⁊ ſic no.qꝙ citatus coꝛam oꝛdinario nõ põt allegare ꝙ;

ſaʒ cõmiſit papa illã cãm alteri niſi cõſtet de pñtatione cõmiſ

ſionis.qð vide.vt no. Abb.in alle.c.vt debitus.ij. colum.
¶ Delegan poſſunt de iure canonico cãe criminales. vt.c.in
archiepᷣatu.de rap.no.in.c.cũ te a.b.de re iudi.⁊ in.c.per vene
rabilem.qui fi.ſint le. Abb.in.c.qð ſedes.de offi.oꝛ.
¶ Delegatus pꝛincipis põt ſubdelegare iuriſditionẽ neduʒ
quã habʒ in habitu ⁊ actu ſed etiã quã bʒ in habitu tantũ.vt
c.paſtoꝛalis.de reſcrip.S.quoniã.nõ obſtat.l.obſeruari.ff.de
offi. pcõſu. qꝛ ibi volebat cõmittere reſpectu exercitij qð non
habebat. Abb. in alleg. S. quoniam pe. colum.
¶ Juriſditio oꝛdinaria cõpetit ex tribꝰ.ſ.ex lege:ex conſuetu
dine.ex pꝛiuilegio pᷣncipis.no.in.c.duo ſimul.de offi.oꝛ.
¶ JIuriſditio oꝛdinaria inferioꝝ a papa videtur excitata non
deſegata qñ de iure cõi inferioꝛi pᷣlato cognitio ſeu ꝓuiſio rei
vel cauſe in l̃is pape expᷣſſe ꝑtinet.eſt tex.in.c.lʒ.iuncto.c.gra
ue. de offi. oꝛdi. ⁊ cle.i.de eta.⁊ quali.ſed ſi inferioꝛi pꝛelato cã
nõ pertinet via oꝛdinarie ptãtis tũc ſiue ptãs cõcedat᷑ ſp ãlit
a iure ſiue per litteras pape videt᷑ ſibi iuriſditio delegata cõ⸗
ceſſa.vt.c.irrefragabili.S.ceteꝝ.de offi.oꝛdi.⁊.c.ad abolendã
S.fi.de here.⁊ ibi Hen. diſtin.fi.⁊ cle.i.de ſupp.neg.pꝛela.ſua
auctoꝛitate.⁊.c.i.de cle.egro.li.vi.⁊ cle.attendẽtes.de ſta.mo.
⁊ cle.qꝛ contingit.S.in quo.de relig.do.⁊ vide gl.c.bi qui.de pᷣ
ben.li.vi.⁊.c.cũ aliquibus.de reſcrip.e.li.ſed ſi dicatur aucto⸗
ritate apo.tunc etiam ſi de nouo nil videt᷑ delegata iuriſditio
tribui. vt. d. c. cũ aliquibꝰ. ⁊ in iuri.S.alleg.ſignanter Inno.in
alleg. c. licet.

¶ Juriſditionẽ bʒ eccleſia in laicos rõne dãni dati vel furrti

qũñ naſcitur actio furti.vide.S.iudex eccleſiaſticus põt adiri.
¶ Juderx eccleſiaſticus cognoſcit de oppᷣſſione vel de fraude
adhbibita in cõtractu eccleſie.vide.õ.eccleſia cognoſcere põt.
¶ Judicẽ eccleſiaſticũe bi reperit᷑ poſſe excõicare concludit
ex hoc iuriſditio ſua in illo caſu qꝛ excõicatio non põt fieri niſi
a iu dice.xxxiij.q.ij.S.in hoc.neq; fert᷑ ſine cauſe cognitione.ij.
q.i.nemo.de ſen.excõ.c.i.lib.vi.cõmendat Abb.in.c. cũ ſit ge
nerale. de foꝛo cõpe.iiij.colũ.qð intellige veruʒ qñ excõicatio
cõpetit alicui vt iudici ⁊ non vt parti:vt in cauſa pꝛopꝛia pꝛo

defenſione iuris ſui:vt.c.dilecto.de ſen.excõ.li.vi. Inno.in.co

venerabili. de cẽſ. ⁊ Abbas vbi,S. ⁊ vide abba.in.c,olim.iij.
de reſti. ſpo.
¶ Juriſditio eccleſie contra laicum concluditur ex inuaſione
rei ecdle.ita ⁊ ex mala ⁊ frauduloſa detẽtatione.⁊ poteſt eſſe
ratio qꝛ qñ allegatur nullitas contractus cõuenitur laicus co
ram eccleſiaſtico.naʒ ex hac detentatõe ſiue titulo exiſtẽte nul
lo cõcluditur leſio eccleſie.vi.qij.c.nulli liceat.⁊.c.quicũq; mi⸗/
litũ. de deci.dudum. .c. apoſtolicos.xij.q.ij. Abb. in. c. cuz ſit
generale. de fo. ↄpe.v.colũ.vide. S.foꝛꝰ.v.in foꝛo eccłiaſtico.
Juriiditio que eſt apud collegiñ vel cap itulũ ſeu vniu erſi

55

tatẽ non eſt apud ſingulos nec exercitiũ.ſed apud coꝛpus col
legij fictũ ⁊ repꝛeſentatũ per ſingulos ſimul collectum. vt.c.ir
refra gabili.S.exceſſus.⁊ qð ibino.de offi.oꝛ.vide.S.c.no.ab.
plene in. c. pꝛudentiam.S.i:de offi. deleg.
¶ Ad pꝛoꝛogandum iuriſditionẽ etiã delegati ſufficit tacitꝰ
ↄſenſus partiũ.ſentit JInno.in.c.cũ oli.i.ð of.dele.⁊ clarius in
c.ad petitionẽ. de accu.? Bar.ĩ.l.i. in fi.ff. de iudi. ⁊ eſt rõ:qꝛ
regulariter expᷣſſus cõſenſus ⁊ tacitus equiparant᷑ vt no.ĩc.
dilecti. de fo.cõpe.facit.c.ſit rectoꝛ.xliij.di.no.ab.in alle.c.ol.
¶ Juriſditionẽ in aliqua cã habẽs ſi ꝓnũciat ſe nõ iudicẽ ꝑ⸗
dit illã. vide.S.iudex lʒ hẽat.⁊ vide.j.littere ſurrepticc.
¶ Juriſditionis pꝛorogatio qualiter ⁊ in quibus fit.vide.j.
pꝛorogatio.
Juriſditio regni per quem debeat exerceri cuʒ rex minoꝛ re
manſit.vide.j.regis filius. .⸗
¶ Si alicui detur ptãs in diuerſis pꝛouĩcijs ſeu ciuitatibꝰpo
teſt exercere iuriſditionẽ ſeu ptãtem in quolibet lo coꝛũ.ita ꝙ;
facta vnius loci põt in alio explicare,eſt tex.in.c.nouit.de off.
deleg. ⁊ vide ibi Abb. .
¶ Eriſtens extra territoꝛiũ ſuũ nõ poteſt excõicare nec abſol

uere nec alia que exigunt cauſe cognitionẽ facere.ſed põt cõ⸗

ferre beneficia ⁊ cauſas delegare ⁊ reliqua que ſunt iuriſditio
nis voluntarie exercere.vt.l.ij.de offi.ꝓcõ ſul.⁊.l.fi.ff. de offi.
pꝛe.vt no.glo.in.c.nouit.de offi.leg.vbi abb.de ſicilia dat bo
nam doctrinã qñ ea que expediũtur ſine cauſe cognitõe ⁊ nõ
pꝛo tribunali poſſunt exerceri extra territoꝛiuʒ per dicta iura
vnde tenet excõicaſto lata ab epᷣo exiſtente extra territoꝛium
ſi ſine cauſe cognitiõe eam pꝛoferat etiaʒ ſi ſit iniuſta.ſed ſi cõ
tentioſe ⁊ pꝛo tribũ ali excõicet non tenet pꝛoceſſus:qꝛ iuriſdi⸗
tio inberet territoꝛio.⁊ extra territoꝛium nõ eſt iudex.vt.c.ij.ð
cõſti.lib.vi.Hal.in.l.ſi quis ex cõſenſu.C.de epiſco.audien.
¶ Poteſtas collata alicui in certo loco ex pꝛiuilegio nõ põt
exerceri in ſubſidio in alio loco licet cõſentiat dñs territoꝛij:ſe

cus in iuriſditõe cõpetẽti de iure cõi.ad hoc.c.ſane.de pꝛiuil.

eſt concuſio abb.in.c.excõicatis.de offi.le.
¶ Juriſditionẽ habet rectoꝛ collegij in his que pertinent ad
pꝛofeſſio nem illam.⁊ vide.S.collegium ⁊c.
¶ Jurlſditio alicuius poteſt pꝛeueniri peroꝛdinarium. vide
5. collegium.

¶ Juriſditio qualiter diffinit ⁊ qualiter ſit merũ ⁊ mixtũ im⸗
perium ⁊ an poteſt delegari ſeu cõmitti ⁊ quot modis diſtin⸗

guatur merũ ⁊ mixtũ imperiũ ⁊ qui ſunt iudices habẽtes me
rum ⁊ mixtum imperiũ.⁊ de hoc noĩe magnatus vide per ab
batem in.c.qð ſedem.de offi.oꝛ.
¶ Juriſditionẽ nõ habẽtpꝛiuatiue ad oꝛdinariũ generalem
loci ſed accumulatiue rectoꝛes collegioꝛũ inferioꝝ.vñ exercẽs
lane officiũ põt cõueniri tã coꝛaʒ rectoꝛe artis lane qᷓ; coꝛam
ptãte.vt.l.fi.ff.de iur.om.iudi.ad idẽ in aut.de defen. ciui.ab.
in.c.paſtoꝛalis.S.i.de offi.oꝛ.iij.colũ.vide.j.pati infenioꝛes.
¶ JIuriſditionẽ epiſcopalẽ põt quis citra epᷣm pꝛeſcribere in
aliqua ꝑte dioceſis ex aliqua conſuetudine.glo.ſing.in.c.pa⸗
ſtoꝛalis.S.i.de offi.oꝛ.ar.in.c.auditis.⁊.c.cuʒ olim.de pᷣſcrip.
⁊ Jo.an.poſt archi.in.c.cum epᷣs.de offi.oꝛ.li.vi.⁊ poteſt eam
pꝛeſcribere ercluſiue nõ accumulatiue ⁊ boc verũ cum epᷣs eẽt
pꝛohibitus ſimul exercere iuriſditionẽ. ⁊ poſtea abſtinuiſſet ⁊
nunqᷓ contradixit.no. abb.in alle.c. paſtoꝛalis.S.i:iij.colũ.⁊
vide.c. irrefra gabili.e.ti.ij. colum.
¶ Juriſditionẽ videt᷑ acquirere inferioꝛ pꝛeſcribẽdo eaʒ con
tra epm inqᷓtuʒ eſt ſolicitus ⁊ vigil in ea exercẽda.ſed data ne
gligẽtia ipſius põt eps iuriſditionẽ ſuã generalẽ exercere:idẽ
vbi lex dat in ſpẽ iuriſditionẽ alicui adimendo eã ab oꝛdina⸗
rio generali. nã videt᷑ eã cõferre inq; tum eſt vigil ⁊ ſolicitꝰ in
exercẽdo alias oꝛdiarius põt illam exercere.tex.eſt no.in.c.ce
terum. de iudi.no. Abb. in. c. irrefragabili. S. i. de o ffi. oꝛ. ij. co⸗
lum.hocidem no.abb.in.c.licet ex ſuſcepto.de foꝛo ↄpe.
¶ Juriſditionis exercitium non competit contra bonos. vi⸗
de.j.lex non eſt.
¶ Juriſditõeʒ an poteſt abbatiſſa exercere. vide.S.abbatiſſa
¶ Juriſditionale mandatum ampliatur ratiõe incidentie, vi
de.j.mandatum iuriſditionale. .
O¶ Juniſditionẽ poteſt de conſuetudine mulier habere, v ide.j
mulier poteſt de conſuetudine.

¶ Juniſditionem vniuerſalem an poteſt quis acqjrere vel p:s

o
(6

poder

dktarſ⸗
lnintn
troge
t ſo ie,
leco.
lici,
1
ſſtel

tinanee

kutbtn
uſ itnch
itdeoft
necgbeol
pöͤtci
iuriſcditi⸗
fdeoft
ladarbe
nitöetto
dicnior⸗
mitoriu
nſeiſics
Gioriſci
tc
Aucien.
onoͤpoͤt
tioriete
deplul.

finentad
lum pide

ſttü in/

8 diſtine

es me
Geperab

genareen
haeneis
ccn
1liab.
ſenons⸗
eſaldeneis
1gince
deßſch⸗
holeten
mesl
kmuiſett

10 cazeo
eddattn⸗
ereit
7 clur
tmoitet
ſi Ni
109ℳℳ,
Hotos

bbiſi
cetie

ſcribere partẽ poſſidẽdo.vide.j.pꝛeſcribere.v.alio exercente.
¶ Juriſditio tempoꝛalis eccleſie an ſubiacet legibus.vide.ẽ.
eccleſia.ver.interius.
Juriſditionẽ ſi iudex ſciat vel ignoꝛat non babere anvalʒ
pꝛoceſſus ſuꝑ pꝛincipali vel cõtumacie punitiuus.vide.j.pꝛo
ceſſus non valet nec ſuꝑ pꝛincipali ⁊c.cum ſeq.
¶ Juriſditio iudicis a quo nõ eſt ſuſpenſa per appellationẽ
in tendentibus in facilioꝛes exitum cauſe.vide.sð.appellatio.
ver.per appel.⁊ c.
¶ Si queſtio ſpiritualis incidit coꝛam iudice ſeculari debet
remitti ad iudicem ecdeſiaſticum ⁊ ſuperſederi in queſtione
pꝛincipali donec queſtio incidens terminetur.vt.c. latoꝛ.qui
fi.ſint legi.⁊.c.tua.de oꝛdi.cogni.⁊ no.ꝙ in tali caſu iudex ec⸗
cleſiaſticus qui cognoſcit de incidenti non poteſt cognoſcere
