tur neceſſitas quo ad hoc vt ſubdelegatũ poſſit ad acceptã⸗
dũ cogere.no.inno.in.c.paſtoꝛalis.eo.ti.⁊ ſic limitatur allega
tum.c.ſi pꝛo debilitate.ſᷣm abb.ibi.
¶ Jugerx delegatus ſi cauſaʒ alij cõmittat reſeruato ſibi cõſi
lio d eſinit eẽ iudex:qꝛ nõ reſeruat ſibi aliquid iuriſditõis.no.
glo. ⁊ doc.in.c.ſi pꝛo debilitate.de o ffi.deleg.
¶ Juger delegatus a pᷣncipe in cauſa quã alij ſubdelegat po
teſt referuare ſuũ cõſiliũ vel tertij.vt.c.ſi ꝓ debilitate.⁊ ibi in
no.de offi. dele. vbi dicit ꝙ ſi ſubdelegatꝰ ꝓcedit non reqͥſto
cõſilio nõ tenet eiꝰſnĩa Aꝛ foꝛmã mãdati.vt.c.cũ dilecta.de
reſcrip.⁊.c.venerabilis.de offi.dele.bar.in.l.i.S.ſi plures:.ff.ð
exerci.ex qbꝰno.qꝙ ðᷣlegatꝰ apncipe põt appõere nouã foꝛmã
ꝓcedẽdi cũ alteri cõmittit cãm ⁊ ꝓceſſus nõ tenet nõ fua⸗
ta foꝛma noua.Abb. in alleg.c.ſi ꝓ debilitate. vbi ipſe no.ꝙ
in tali caſu ſatis eſt ꝙ ſubdelegatus reqͥrat ↄſiliũ ⁊ debito tẽ⸗
poꝛe expectet rũſum.vt.c.cũ olim.de arbi.⁊.c.cum in veteri.ð
elec.⁊ bar.in.d.S.ſi plures.
¶ Jugerx delegatus cui tradita eſt foꝛma in cõ miſſione vt fe⸗

rat ſnĩam pꝛout talis ſapiens dictauerit tenet᷑ ſibi foꝛmã iniũ

ctam ſeruare.vt no. Hoſti.ↄtra Inno.in.c.ſi ꝓ debilitate.de
offl. dele. dum tñ ⁊ cõtra cõſcĩam ſentẽtiam non ferat.⁊ vide
bar. in.l. i..ſi plures.ff. de exerci.intelligo tñ ꝙ debet apponi
nomẽ ſapiẽtis ⁊ locus.vt ſingulariter no.anto.in.c.ex lr̃is.de
fide inſtru.⁊ iõ errare vidẽtur tabelliones qͥ conficiũt inſtr̃a ⁊
apponũt.a viſta dele trado. nam ſi eius nomẽ nõ expꝛimit᷑ ni
bil oꝑat᷑ talis clauſula.no.in alleg.c.ſiꝓ debilitate.
¶ Juger delegatus põt abbꝛeuiare dilatõ es iuris ſi ſibi cõ⸗
mittit᷑ c decidẽda ⁊ infra bꝛeuẽ terminũ pᷣfixũ poſſit illã deci⸗
dere.no.in.c.de cauſis.de offi.deleg.⁊ ibi abb.ij.colum.⁊ In
no.in.c.ſuper eo.de appel.
¶ Juger delegatus a pꝛincipe an poteſt mulctam impone⸗
re.vide.j.mulcta.
¶ Juger delegatus etiã pꝛincipis nõ põt diſpenſare in ĩpo
ſitione pene ſed ſemꝑ debʒ apponere penã a iure ſtatutã.no.
glo. in. c. de caufis.de offi.deleg.oꝛdinarius tñ põt diſpẽſare
in caſñbꝰ a iure ꝑmiſſis.vt.c.at ſi clerici.de iudi.ĩmo iudex effi
citur infamis ſi ſine c apponit grauioꝛẽ vel minoꝛẽ penã qᷓ;
ſit a iure ſtatuta ſᷣm Hoſti.in.d.c. de cauſis.alleg.l.ſeruꝰ.C.ð
vi pu. vel pꝛiua.qð ĩtellige ſᷣm abb.in.d.c.de cauſis.q pervi
am diſpẽſationis non poſſit: ſecus tamen ex cã qꝛ boc etiam
poterit delegatus ſicut delegans ⁊ c.
¶ Jugerx delegatus qui hʒ ptãtem nomĩe ꝓpꝛio ⁊ noĩe col⸗
lege qͥ ei cãm ſubd elegauit nõ põt ferre diuerſas ſnĩas.vt.c.
fi.de re iudi.qꝛ eadẽ conſcia qua putat aliquid iuſtũ noĩe pꝛo
pꝛio debet cẽſeri iuſtũ noie college.ar.c.penul.de elec.lib.vi.
qð eſt valde notabile.⁊ idẽ dicendũ in ſimilibus caſibus.no.
abb. in. c. qᷓuis.de offi.deleg.
¶ Juder delegatus cui ca cõmittit᷑ infra certũ tpᷣs deciden⸗
da ſi infra terminuʒ cam decidat põt poſt terminũ illã exequi:
vel executio ni madare.no.doc.in.c.de cauſis.de offi.deleg.
Hoſti.in.c.cõſuluit.eo.ti.⁊ no.in.c.querẽti.eo.ti.⁊ abb.in.c.
ſignificaſti. eo.ti.ſʒ ſi terminus eſt pꝛefirus iudici ⁊ iuriſditio
ni boc facere non poterit.no. Jo.an.in alleg.c.de cauſis.⁊ vi
de docto.in.c.ex parte.de reſti.ſpo.in fi.
¶ Delegatus ſi cõmittat executionẽ ſue ſnĩe oꝛdina.qꝛ vide
tur ſibi cõmittete tanqᷓ; miniſtro nõ videt᷑ delegatꝰfunctus of

ficio ſuo: et hinceſt ꝙ ſi oꝛdinarius fuerit negligens ipſe dele

gatus poterit reaſſumere cãm ⁊ ſnĩam exeqͥ.vt.c.ſignificaſti.
de offi. dele. ſed ſi executio nes alteri ſubdelegat nil ſibi retinẽ
do functus eſt officio ſuo. vt.c.in litteris.eo.titu.licet reinte⸗
gra poſſit reuocare mandatum.vt.c.q;uis.eo.ti.lib.vi.Abb.
in.c.ſignificaſti.ij.colum.
¶ Jugerx delegatus a pꝛincipe poteſt ꝓ executione ſue ſentẽ
tie inuocare auxiliũ bꝛachij ſecularis etiam ſi in cõ miſſione 6*
non ſit expꝛeſſuʒ.no. Spe.ti.de exe.ſentẽ..ſeqᷣtur.ver.ſed nũ
quid. Itẽ poteſt manu militari ſuã ſentẽtiam exequi.vt.l.qui
miſſus.ff. ne vis fi.ei.⁊.c.quia fruſtra.vij.q.i.⁊ poteſt exeqͥ dã
do verã poſſeſſionẽ:ſed nõ põt indicere belluʒ cõtra reſiſten⸗
tes:qꝛ hoc eſt ſolius pꝛincipis.xxiij.q.ij.c.i.⁊.ij.nec etiã debet
mouere arma nec hj̃e officiales armatos.no. Abb. in. c.ſigni
ficaſti.de officio delega.

W Judice delegato moꝛtuo cui cõmiſſa eſt cauſa ſub nomie

dignitatis non eſt neceſte q;p reſcriptum iterũ pꝛeſentetur ſuen
ceſſoꝛi:qꝛ cenſetur per omnia eodẽ iure cuʒ deſuncto ⁊ debet
cãm in terminis ſuis a ſſumere.vt.l.moꝛtuo.ff.de iudi.nam di
gnitas non mutatur per auctoꝛitatẽ pape:vt.c.ſi gratioſe.de
reſcrip.li.vi.Abb.in.c.qm̃ abbas.de offi.deleg.in pꝛin.
¶ Si cã duobus iudicibꝰ cõmittat᷑ cũ clauſula ꝙ ſi nõ omẽs
tũc durãte ĩpedimento college põt alter ꝓcedere ſʒ eo ceſſana
te pꝛocedere debet cum collega.vt eſt ſingularis intellectus.
c.qm̃ abbas,de offi.de e.⁊ ibi abb.ij.colum.
¶ Judices delegati ad vniuerſitatem cauſarũ ſi ſimul pꝛoce⸗
dant in cauſa nõ valet ſnĩia vnius qð ꝓcedit etiam ſi eſſent oꝛ
diuarij qꝛ cã debet habere finẽ coꝛã illis coꝛã quibus eſt cep
ta vt.l.vnica.ff.de offi.conſu.⁊ ibi bar.nec tales delegati ad
vniuerſitatem cauſarũ poſſunt ſeꝑatim ꝓcedere niſi data ſit
eis poteſtas inſolidũ.no.per abb.in.c.cauſam matrimonij.ð
offi. deleg. ⁊ vide eum in.c.pꝛudẽtiaʒ.eo.ti.S.i.Ateʒ nec vnus
cõiudicũ põt dicere opinionẽ ſuã ⁊ recedit ⁊ non vult eſſe pᷣ⸗
ſens in ſentẽtia ferẽda.qꝛ nec tunc poſſent alij ſine illo ſenten
tiare:cũ pꝛeſentia oĩm exigitur.no.bar.in.l.duo ex tribus.ff.ð
re iudi.⁊.c.cũ ab vno.de re iudiili.vi.abb.in,.d.c.cauſam m a⸗
trimonij.in.c.fi.de re iudi.
OQ Jugder delegatus er quibus cauſis poteſt vt ſuſpectus re
cuſari.vide.j.recuſatio. L
¶ Jugerx delegatus ſubdelegãs facit mediũ gradũ:ideo nõ
debet appellari ad ſuperioꝛem obmiſſo ipſo medio qñ medi
us aliquid ſibi reſeruauit de iuriſditiõe.fallit tamẽ ſi iſtud me
dium fuiſſet inutile.vt qꝛ excõicatus vel aliter impeditꝰ.vt c.
is cui.de offi.dele.liꝙ i.no.abb.in.c.cũ te ↄſulẽte.de of.dele.
¶ Vnus ex pluribus dele.põt cãm ſubdelegare etiam pluri
bus.ſed omẽs iſti ſubdelegati tenent locũ vnius.no. Inno.
in.c.cum te conſulente.de offi.dele.⁊ ibi abb.i.colum.
¶ Juger deleg. an põt cognoſcere an ſua ſit iuriſditio, vide
abb. in. d. c. cum te conſulente.in fl.de offi. deleg.
¶ Judex oꝛdĩarius nõ põt cõpellere delegatũ a pꝛincipe ad
ex equendũ mandatũ pꝛincipis.qꝛ ad eius officiũ nõ ſpectat
lʒ poſſit eũ punire rõne peccati qꝛ contẽpſit exequi mandatũ
ſuperioꝛis.⁊ in tali caſu nõ punit eũ vt delegatũ.ſed vt ꝑſeue

rantẽ in crimĩe ⁊ ceſſat maioꝛitas.eſt cõcluſio ab.in.c.pꝛudẽ⸗

tiaʒ. S.adijcimꝰ. de of.dele.⁊ vide qð ipſe no.in.c.fi.ð reſcrip.
¶ Juger delegatus a papa an ⁊ qñ poteſt abſoluere excõi⸗
catum ab alio.vide no.in.c.pꝛudentiam.S.ſexta.de offi.dele.
⁊ ibi per abb.⁊ per eum.in.S.fi.eiuſdem.c.
¶ Juger delegatus a pꝛincipe hʒ annum ad exequenda ſen
tentiam diffinitiuam. qualiter intelligatur vide in.c. querenti
de offi. deleg. ⁊ ibi abb. plane.
¶ Juger delegatus a pꝛincipe appel.remota an poteſt ſub⸗
delegare cũ dicta clauſula.⁊ vide.Sẽ.appel.
¶ Juder delega.ab inferioꝛe a pꝛincipe põt cõmittere articu

lũ nõ iuriſditionalẽ alij vt receptionẽ teſtiũ duʒ tñ pꝛius ipſe

delegatus examĩauit interrogatoꝛia ⁊ capitula.no.Hoſti.⁊
alij. c. ſuper queſtionũ.S i.de offi.dele.⁊ ibi Abb.v. colum.⁊
no.in cle.vnica.eo.ti.⁊.c.cũ Bertoldus.de re iudi.
¶ Judex delegatus a pꝛincipe licet totam cãm ⁊ eiꝰ partem
poſſit alteri ſubdelegarenõ ta mẽ poteſt poteſtatẽ alteri dare
ſubdelegãdi cũ nõ hẽat hoc ex cõmiſſione.ſʒ a legevt.c.paſto
ralis.de offi.deleg.per qð limitat᷑ glo.c.is cui.eo.ti.li.vi.que
dicit ꝙ delegatus inferioꝛis poteſt ſubdelegare ſi hoc fuit ſi⸗
bi indultũ a delegãte q.ſ.delegatus erat oꝛdinarius.ſecus ſi
delega. no. abb.in.c.ſuper queſtionũ.S.poꝛro.de offi.deleg.⁊
boc no.abb.in.c.cũ bertoldus.de re iudi.⁊ ibi no.per eum.
¶ Juger delegatus pꝛincipis nõ neceſſitatur citare per nun
cios publicos oꝛdinarioꝛũ:ſed poteſt eligere ſibi nun ciũ ⁊ cõ
mittere citationẽ cui voluerit.vt.c.paſtoꝛalis.S.item cum totũ
de offi. deleg. ⁊ ibi abb. in pꝛin.
¶ Delegatus pꝛincipis an habeat merũ ⁊ mixtum imperiuʒ
in cauſa ſibi cõmiſſa plene per abb.in.c.ſi quis contra clericũ
de foꝛo compe.
¶ Juder oꝛdinarius ſi credit ſe delegatũ ⁊ pꝛocedit auctoꝛi⸗
tate delegata non tenet pꝛoceſſus ſi poſtmodum apparet ꝙ

non erat delegatus licet potuiſſet pꝛocedere vt oꝛdinarius et

boc ex defectu voluntatis ꝓ boc.c.ex parte.de cõceſ.pꝛeben.
⁊ plene per Inno.in.c.cum ex officij.de pꝛeſcrip.no.abb.in.c
ex litteris.de offiidele⁊ in alleg:c cũ ex officj.

Uſ
deber
amndi
Nede
n.
onis
ſeſſini
ſens

locer
ſentar
eſteen
Gtial
aſt
norii
kernns
teſeß
oſenten
s i
un mnn

ecllstt

ldeond
nei
ilkudne
e
Nocte
plut
en,
.
tio i

ipead
pectat
andati
Nhere
epeucit
rctuol
Koele

di ſen
ngenti

Nekſ⸗

necta
ſusſple
Hi⸗

Pommen
ltenda
tepan
ſinigoe
fuitſit
ſecusſ
weunt.
epernm
cüte⸗
aunn

inpoi⸗
ucendt

mdo
pnag
gtus
rhe⸗
h

Juicis delegati poteſtas an ⁊ quandò expirat᷑ꝑ moꝛtẽ
vel excòicationem ſeu ſuſpenſioneʒ delegantis.vide no.doc.
ſignanter per abb.in.c. licet.de offi.dele.
OJugdicis delegàtis ⁊ delegati conſiſtoꝛiũ non eſt idem.qꝛ
ſi hoc eſſet veruʒ nunq; poſſet appellari ad delegantẽ. vt.c.ij.
de cõſue. lib. vi. YIrem ꝑ moꝛteʒ delegãtis expirat iuriſditio ðᷣ
legati.etiaʒ re nõ integra ſicut cõtingit in vicario epᷣi. vt.c.ro
mana.de offi.dele.li.vi.no.abb.in.c.licet.de offi.dele.
QZuger delegatus mandans oꝛdinario vt exequat᷑ mãda⸗
tum ſuum ſi nõ vuilt ei facere fidem de mandato iuxta.c.cuʒ in
lure. de o ffi. dele.⁊ excõicat eum nolentẽ parere nõ tenet excõ
municatio:qꝛ delegatus nõ habet iuriſditionẽ ſuper oꝛdina⸗
rium niñ quãdo eſt ſibi rebellis.ſed petendo fidem de manda
co facit qð a iure ſibi ꝑmittitur ergo nõ põt dici rebellis ⁊ ex
deſectu iuriſditionis non tenet excõicatio.no.abb.in alle.c.cũ
in iure.i.colum.
¶ Juder dele. a pꝛincipe etiam pꝛopꝛio motu datus põt re⸗/
cuſa ri.vide.j.recuſatio.
QJuer delega.vel oꝛdiarius de qua etate põt deputari in⸗
dex a pꝛincipe vel alio ⁊ an cogitur acceptare.vide di.doc.ſi⸗
gnanter.abb.in.c.cumviceſimũ.de off. dele.
¶ Juer delegatus pꝛincipis poſtqᷓ tulit ſniam non poteſt
contra eam reſti.in integ. dare no.bar.⁊ bal.in.l.aduerſus.C.
ſi aduerſus reʒ iu.qdð eſt verum ſi eiꝰ iuriſditio expirauit. ſed ſi
executio ſupereſt poteſt delegatus incidenter ex officio nobi⸗
li reſtitu, in integ. indulgere.pꝛo hoc glo.ſingularis.⁊ Inno.
in.c.ſuſcitata.de in integ.reſti.⁊ ſi viderixdeieg.reſtitutĩonẽ in
integrum indulgendaʒ poterit ſuꝑſedere executioni ⁊ cãm ad
pꝛincipem remittere.arg.in his que no.in.c.de cetero.de re iu
di.⁊.l.vnica.C. de in integ.reſti.po.fa.in ar.ij.q.vi.biduum.
no.abb.in.c.ſtuduiſti.de off.leg.
¶ Jugdicis delegati poteſtas in queʒ cõpꝛomittitur cauſa ſi⸗
bi cõmiſſa non expirat pꝛopter cõpꝛomiſj um. vide. S. arbiter.
v. delegatus poteſt. ⁊ vide. S. cõpꝛomiſſum ver.ſñ cõpꝛomitti
tur in delegatum.
¶ Ʒuger cui plures articuli cõmittũtur expꝛeſſe vel tacite po
teſt pꝛius vnũ articulũ expedire.⁊ poſtea reliquũ.non eniʒ vi
detur de ſubſtantia vt vna ſentẽtia oẽs expediat.vt.c.i.de ſe⸗
queſtra.poſ.⁊ idẽ in arbitris.vt.l.quid ta men.ff. de arbi,⁊ vi
de Inno.in.c.cum inter.de re iudi.abb.in.d.c.i.
¶Juger cui cauſa a pꝛincipe delegatur poteſt ſi vult oꝛdina
ria iuriſditione vti. ⁊ vide.j.pꝛinceps cauſam.
¶ Jugex delegatus ad vniuerſitatẽ cauſaꝝ vel in quiſitoꝛ ge
neralis poteſt coꝛrigere ſentẽtiam ſuq etiã diffinitiuaʒ ſi errat
in iudicando ſecus in delegato ad vnã cam tantũ no.gl.in.c.
qualiter.i.de accuſa.⁊ eſt ratio diuerſitatis: qꝛ delegatus ad
vniuerſitatẽ cauſaꝝ cõſequit᷑ quaſñi poteſtatẽ ſeu iuriſditionẽ
oꝛdinariam:ideo de eo ſicut de oꝛdinario dicendũ eſt pꝛo hᷣ.l.
cum pꝛetoꝛ.ff d iudi.⁊ vide glo.in.c.cũ cauſam.de appel.He
legatus aũt advnaʒ cãm ꝓnunciando functus eſt officio ſuo
in.c.in litteris.de offi.delega.dñi de rota deciſio.cccxv.abb/
in.c.qualiter.S.alleg.i.colum.
¶ZJuger delegatus qui non ſeruat foꝛmaʒ cõmiſſionis in ꝓ
nunciando an poteſt iterum pꝛonuuciare. vide.S. arbitratoꝛ
qui non ſeru auit.
¶Judicis delegati ad vniuerſitatẽ cauſaꝝ vel oꝛdinarij ſen⸗
tentia ſi tenet licet ſit iniqua nõ poteſt iterum ꝓnunciare.l.cuʒ
querebatur.ff. de re iudi.⁊. C. ſentẽ. reſcin.non po.l..ij.ſed ſi ſen
tentia fuit nulla ⁊ nullitas non ſurrexit turpitudine iuris ſed
aliunde ipſemet poteſt coꝛrigere ⁊ aliter ſentẽtiare.vt.l.ſñ pꝛe⸗
ſes. C. quomodo ⁊ quãdo iu.no. Op.in regula qð ſemel.de re
gu.iur.li.vi.⁊ bar.in.il.iuder.ff.de re iudi.⁊ doc.in.c.in litteris
de offi. dele. ſi añt nullitas ſurrexit ex turpitudine iudicis non
poteſt ipſemet coꝛrigere nec aliterpꝛonunciare vt.l.abſenteʒ
C. de accuſa ⁊ Abb. in allega.c. qualiter. de accuſa.i.
¶ Jugder delegatus poteſt cõmutare penã crimin alem in pe
cuniariam vide.j.penam vltimi ſupplicij.
¶ Juger delegatus ſi impetretur in curia ⁊ vtraq; pars eſt pᷣ
ſens non debʒ iudex dari ad petitionẽ vnius partis.vt eſt tex.
in.l.obſeruandum.ff.de iudi.ſed ſi vna pars eſt abſens ⁊ alia
pꝛeſens de ſtilo curie eſt vt detur iudex ad petitionem vnius
partis ſalua facultate alteri parti recuſandi illu m ex cauſa ra
tionabili c inſinuante de offi deleg. ſi tamen pars pꝛeſens pe

iit apponi aliquam clauſulam in pꝛeiudiciũ abſentis de ſtilo
curie eſt vt ſi aduerſariꝰ dicatur eſſe in curia fiat citatio ſaltem
per edictũ generale.vt no.doc.in.c.cum olim.de re iudi. ſi aũ̃t

vxraq; pars eſt pꝛeſens ⁊ nõ concoꝛdant de iudice: cõmunis

ſtilus eſt vt quelibʒ pars eligat vnũ ⁊ curia deputet tertium.
no.glo.in.d.l.obſeruandũ.no.abb.in.c.ceteruʒ.de reſcrip.ĩ fi.
¶ Jugex datus per litteras nullas poteſt ſe pꝛonunciare nõ
iudicem qꝛ ſaltem in illo articulo eſt iudex.⁊ poteſt etiam con⸗
dẽnare impetrantẽ in expenſis.⁊ eſt r. in ce.i. de reſcrip. idez
in quolibet iundice incõpetenti vel in caſu dubij cuʒ diſcutitur
an ſit iudex vel non.⁊ bec iuriſditio potius eſt oꝛdiaria qᷓ; de
legata.vide glo.in cle.fi.de reſcrip.no.abb.in.c.dilectus.iij.Rᷣ
pꝛeben.i.colum.
¶ Judex delegatus a papa licet pꝛocedẽdo vltra cõpꝛehen
ſa in mandato vel ſentẽtiam excõicationis pꝛoferat eſt nulla
tamẽ pꝛocedẽdo cõtra intentionẽ delegãtis valet pꝛoceſſus
vide.S.excõicatio ver.ſententia excõicationis lata a legato.
¶ Judices duo nõ habẽtes ſe vt ſuperioꝛ ⁊ inferioꝛ ſi cogno
ſcunt pariter de eadẽ cauſa tenet pꝛoceſſus coꝛã vtroq; factꝰ
cum ambo habent iuriſditionẽ in cauſa illa niñ excipiatur ꝑ
partem ⁊ ſi pꝛoferant diuerſas ſententias nõ valetvltima cõ
tra pꝛimam. abb.in.c.cum.m.ferrarienſis de cõſtitutionibus
circa finem.
¶ In iudicis perſonam ſuꝑueniens impedimentũ pendente
iudicio nunquid habet inficere iuriſditionẽ ⁊ nunqͥd ſublato
ĩpedimẽto reaſſumatur iuriſditio ⁊ ſi poſt ſententiam detegi⸗
tur impedimentum an retractetur ſententia.a bb.in.c. ſciſcita
tus.de reſcrip.vide.s.impedimentum.
¶Juger etiam ſi opponatur ꝙ eſt criminoſus ſeu bomicida
bene poteſt iudicare qꝛ ex vite merito non poteſt criminoſum
alium iudicare ſed ex poteſtate officij ſic. abb.in alle.c.ſciſcita
tus.iij.colum.
¶ Juder ſi eſt furio ſus non valet eius indicium licet nõ ſit ex
ceptuʒ:qꝛ naturalia ſunt immutabilia. Abb. vbi. S. iiij. colñ.
Item ſi impedimentũ iudicis a pꝛincipio eſt patens vt qꝛ ſer
nus vel infamis qui ſunt impotentes ad iudicandum. Abb.
in alleg.c.ſciſcitatus.v.colum.
¶Judex an ⁊ quando ⁊ in quibus caſibus poteſt cognoſce⸗
re an ſua ſit iuriſditio vide plene ⁊ no.per abb.melius qᷓ; om̃s
alij in. c. ſuper litteris.de reſcrip.⁊ no.bene qð ipſe no.
¶Judexan ⁊ quando ⁊ in quibug caſibus poreſt ſupplere
de lure vel de facto vide plene per Abb. in. c. bõe.i. de poſt.
la.ſuper glo.ma.in fi. Inno.in.c.ad noſtram.de iureiur.⁊ glo.
xxviij.di.pꝛiuſq. xxx.q.v.iudicantẽ.Spe.in ti.de diſpu.⁊ al⸗
le. S. fi. Bar. 7 Bal, in. l. . C. vt q̃ deſunt aduo. ⁊? bar.in.l. liij..
hoc autem iudicium.ff.de dam.infec.⁊ vide.S.appellationis
iudex non ſolum.
¶ Judices plures habentes aliquã poteſtatem an poſſunt
illam exercere inſoliduʒ an vero debeant omnes cõuenire. vi
de plene per Abb.in.c.pꝛudentiã.de offi.deleg. S. i, vide. j. ſo⸗
cius.⁊ vide.j.pꝛoceſſus.ver.ſiquis.
¶ Juer poteſt recuſari per tertiuz comparentem pꝛo ſuo in
tereſſe.v ide.j.recuſatio. W
¶ Judicem fauoꝛabilem multũ pꝛodeſt haberi in arbitrarijs
vt.c.cõ ſuluit.de offi.dele.⁊ ideo quintilianus ait n aturale eſt
vt iudices his quos libenter audiunt faciliuᷣ credant.no.ab
ba.in.d.c.conſuluit circa pꝛin. *
¶ Juger in caſu in quo poteſt pꝛocedere contra abſentem cõ
tumacem non poteſt obmittere condẽnationẽ expenſarum in
ꝛeiudicium pꝛeſentis quia eſſet auferre ius partis. Abb.ibf.
¶ Judex pꝛopꝛius nõ poteſt inhibere ſubdito ne litiget ſub
alieno iudice ſi eſt ſolum ſibi ſubiectus reſpectu nude iuriſdi⸗
cionis.eſt concluſio Abbas in. c. P. z. GO. de offl, delega. pe
nulti. colum.
QJuger poteſt remittere mulctam pꝛopter pauꝑtatẽ condẽ
nati.vide.j.mulctam poteſt iudex.
¶ Judex quando poteſt remittere penam, vide infra pena qᷓ
imponitur. H
¶ Juer oꝛdinarius ſupplet maliciam vel deſdiam delega
ti vbi periculum anime vertitur.eſt caſus in. c. ſignificauit, de
offi.oꝛdi.vbi no.Abb.qꝙ tunc etiam oꝛdinarius poteſt pꝛoce
gere contra partes eas excõicando niſi cãm pꝛoſequantur co
raim delegato ne remaneant in peccato qð eſtnotandum.

¶ Juderx poteſt recipere cautionem ad vtilitatem partis. vi⸗
de.S. cautio. . .
¶ Juder babens merum ⁊ mirtum imperium quis dicatur ⁊
quĩd poteſt exercere.vide.j.iuriſditio ⁊c.
¶ Judicis officiuʒ quotupler eſt. vide.j.officiuʒ iudicis ⁊ an
requiratur litis conteſtatio.ibidem.
¶ Juger an poteſt eſſe qui fuit aduocatus in cauſa. vide. .
aduocatus in cauſa.
¶ Juder ſuſpectus ſʒ poſit recuſari non ab eo poteſt appel⸗
lani niſi grauet non admittendo recuſationem.glo.⁊ doc. in. c.
ſuper queſtionum.S.i.de offi.deleg.
¶ Juder nõ habens adminiſtrationẽ vt eſt comes palatinꝰ
quĩ non eſt pꝛopꝛie comes poteſt de delicto etiam durante of
ficio conueniri.no. Bal.in. l. i. quis dicat᷑ dux ſeu comes col⸗
la. x. fa.c.ſignificauit.de reſcrip. Judex vero babens admini⸗
ſtrationẽ cñ dignitate delinquens in officio etiam poteſt con
neniri durante officio ⁊ poſt ſi delinquat in officio vt.l. iube⸗
mus. C. ad.l. iuł.repe. ſi añũt delinquat extra o fficiũ ⁊ eſt iudex
inferioꝛ habens ſimplicem iuriſditionẽ poteſt conueniri etiaʒ
durante officio. vt. l. nec ma giſtratibus. ff.de iniurijs.in fi.ſed
ſi ſunt iudices maioꝛes ſi ſint perpetui poſſunt conueniri quã
tũ cuncq;. vt.c.ſi clericus.xi.q.i.⁊.c.ſacro.de ſen. excom. Si aũt
eſt iuder temꝑalis regulariter durante officio de delicto com
miſſo in officio non cõuenitur.ij.q.i.pꝛohibentur ⁊ in allega.
l.nec magiſtratus.compellitur tamẽ pꝛeſtare cautioneʒ de reſ
pondẽdo depoſito officio. vt.l. ſ adulteriũ.in fi. ff.ð adul.no.
glo. in. d. c. pꝛobibẽtur. ſi tamen eſt actio tempoꝛe peritura cõ⸗

„

pellitur ſuſcipere iudicium vſq; ad litem cõtelſ.vt.l.ſenatus.in
fi.ff. de offi. pꝛeſi. eſt no. Abb. c.legebat᷑. de maio.⁊ obe.
¶ Juger poteſt compellere ſubditos ad pacem faciendaʒ vt
c.ſi quis contriſtatus. ⁊.c.placuit.xc.di.ad papam enim perti
net refoꝛmare pacem qui eſt charitatis vinculum.vt.c. nouit.
de iudi.⁊.c.i.de treuga ⁊ pa.ſi enim diſcoꝛdia eſt inter ciuita⸗
tem: ⁊ ciuitatem ſuperioꝛ debet interponere auctoꝛitatem ſuã
vt in aut.de man.pꝛinci.S.deinde colla.iij.ſi eſt ĩter pꝛiuatos
⁊ eſt cauſa criminalis tunc poteſt iuder cõpellere ad pacẽ ra
tione publice vtilitatis.nam ratione contẽtionis ſepe res pu⸗
blica leditur.vt.l.ſñ quis ingenuas.S.fi.ff.de cau.⁊ ſi eſt cauſa
ciuilis tuncpro ſcandalo vitando iudex debʒ ãmoneread cõ
coꝛdiam licet non debeat. vt.l.i.ff. de no. ope. nunc. no. Bart.

„

in. l. congruit. ff. de offi. pꝛeſi. ⁊ hoc verum niſi lis ſit multũ in⸗
tricata ⁊ diu durauerit: qꝛ tũc iudex poteſt compellere ad cõ⸗
coꝛdiam licet ſit cauſa ciuilis vt alleg.c.placuit. Abb.in alle⸗
ga. c.i.de treuga ⁊ pace.vide.S.iudex poteſt ex legitima cau⸗
ſa.⁊ vide.j.officium iudicis conſiſtit.
¶ Judicis officium poteſt imploꝛari vt compellat ad pꝛeſtà
dum cautionem eum a quo timetur offendi per aduerſarium
de non offendendo ſe neq; ſua ⁊ iudex tenetur in hoc officium
ſuum impartiri.no. bar.in.l.illicitas.S.ne potẽtioꝛes.ff.de of
fi. pꝛeſi.⁊ eſt tex.in.l.denunciamus.C.de his qui ad eccle.con
fu. fa cit tex.in.c.lr̃as.ð reſti.ſpo.⁊.c.fi.⁊.c. de benedicto.rxxxij.
q·i.per Inno. in. c. graue.de ſen. ercom. Abb. in. c.i. de treug.
⁊ pace.
¶ Juger ex officio poteſt pꝛonidere vt alter litigantium ce⸗
dat liti ſuper bęneficio ⁊ alius det expenſas vel certum quid
annuatim. 1 vide.j. pactum ſuper ſpũalibus.
¶ Juger poteſt ⁊ debet in penis imponẽdis interduʒ detra
here ſeueritati recedendo a penis in iure ſtatutis ſi cauſa ſub⸗
eſt vt quia multitudo delinquentium eſt in cauſa.vt.c.ex par⸗
te. de tranſac. 7.l.quid ergo.S.pena grauioꝛ.ff.de bis qui no.
infa. vbi bar.dicit ꝙ penam ſtatuti poteſt iudex moderare ex
cauſa Abb. in alleg. c. ex parte.
¶ Juger debet in caſibus in iure non erpꝛeſſis inclinare ſene
per in partem bumanioꝛẽ ⁊ habere eqnitatẽ pꝛe oculis ⁊ pe⸗
nas imponere habito reſpectu ad perſonas cauſas loca ⁊ tẽ
poꝛa.no.glo.fi.in.c.ex parte.de tranſac.⁊ ibi Abb.
¶ Juger cum bona conſcientia poteſt partes ad concoꝛdiã
reducere ſi eſt dubium an iura partium ſunt ignota vel clara.
no. Spec.ti.de pꝛepa.iudi.S.excipitur.facit.c.niſi eſſent.de pᷣ
ben. ⁊ ex circunſtantijs poteſt hoc facere.vide abb.in.c.ex ꝑ⸗
te.de tranſac.
¶ Juger non debet ſe impedire pꝛo futuro tempoꝛe. vt.c.ro⸗
mana.S.caueant.de ſen.excom.:lib.vi.ſed ſi eſt obligatio oꝛta

depꝛeſenthtune debet iuder pꝛoſpicere in futurui. vt. c.auckt

tis de pꝛocur. nã data cõtumacia obligatur contumax ad ex
penſas reſarciendas. ⁊ ideo poteſt iudex dicere condẽno talẽ
abſentes ad omnes expenſas quas fecerit donec legitime cõ
paruerit. vt alle.c.auditis. ⁊ vide.j.ſnia interlocutoꝛia valet.
¶ Judices ſi ſunt duo ſeu arbitri quoꝛũ vnus eſt habilis ali

us inbabilis: ex toto coꝛruit quicquid agunt.vt.c. cum ſuper

.

de offi. delega. .l. per vim. ff. de arbi. Abbas in. c conſulti. ð
pꝛocuratoꝛi.
¶ Juger debet ex officio in co ncernentibus publicam vtili
tatem pꝛouidere.vt.c.coꝛdi.de appel.lib.vi.⁊.l.iiij..hoc aũt
iudicium,ff. de dam.infec.
¶ Jugerx ſi iuſte cominatur nullam facit vim. vt. c tum er lit⸗
teris.de in integ.reſti.⁊ glo. no. vij. q.i.pꝛeſentiũ.ſecus vbiiu
dex iniuſte intulit metum vel vim.qꝛ tunc poteſt contra eum a
gi ſicut contra pꝛiuatum.vt.c.conquerente.de reſti.ſpo. ⁊.l.ſi
per impꝛeſſionem. cum ſequen. C. quod me. cauſa. Abb.in. c.
cum dilectus quod me.cauſa.
¶ Juderx non debet taxare res amiſſas ſeu expenſas poſt iu
ramentum partis ſed ante.vide iuramentum ſuper rebus.
¶ Juger poteſt non admutere exceptioneʒ dilatoꝛiam er fa
cili pꝛeſumptione non tamen peremptoꝛiam.vide.j.pꝛeſump
tio.ver.licet ex pꝛeſumptione.
¶ Juger oꝛdinarius non habens adminiſtrationeʒs etiam ſi
partes conſentiant non poteſt cognoſcere pꝛincipaliter de re
ſtitutione cuʒ ſit meri ſeu mixti imperij.no.glo.in.l.fi.C. vbi ⁊
apud quem.no. Invo. in. c. ca. de in integ. reſti. poteſt tamen
de conſenſu partium pꝛoro gare eius iuriſditionem ſi reſtitu⸗
tio incidenter tradetur. no. Abb.in alleg.c.cauſa.
¶ Jugex ad quem pertinet ſententiam arbitri exequi poterit
dubia ſententie declarare.arg eoꝛum que leguntur ⁊ no.in.l.
ab erecutoꝛe. ff. de appel. ⁊ ĩ.c. ex parte.iij.de ver.ſig. facit qðᷣ

in ſimili no. bal.in.l.terminato. C. de fructi.⁊ litis expen.eſt cõ

cluſio Abb.in. c. cum olim. de arbi.
¶ Juger poteſt ſupplere in ferendo ſententiaz ſuꝑ delicto ſu

perueniente poſt inchoatam inſtantiaz licet de illo non fuerit

pꝛius pꝛincipaliter actũ.⁊ ſic poteſt mulctare contumacem li
cet ad vlterioꝛa pꝛoceſſiſſet.vt colligitur ex no.in.c.veritatis.
de do. ⁊ ibi per abb.facit.c.cum olim.de reſcrip.⁊.c.cuʒ in po
ſitionibus.de iureiur.lib.vi.⁊ vide.j.mulctare põt iudex.
¶ Jugerx pt ſine noua ĩſtãtia ex officio ſuo punire delictũ cõ
tingens poſt executionem ab eo inſtitutam ſi tale delictũ con
tingat negocium pꝛincipale.de quo agitur. ſecus ſi negociuz
de quo agitur non contingat:qꝛ tunc requiritur noua tela iu⸗
dicij. eſt concluſio Abb. in. c. veritatis. de do. ⁊ cõtu. xij. colũ.
⁊ vide no.in.cii.de excep.⁊.c.ij.de confel.
¶ Juder debet pꝛocedere ex officio ne iudicium ſit ſaltem de
facto fruſtratoꝛiũ vt ſic res de qua agitur nõ baratetur ne ac
toꝛe obtinẽte fruſtratoꝛia ſit rei adiudicatio ſeu reſtitutio.idẽ
⁊ foꝛtius dicendum ſi timetur iudicium futurum de iure nullũ
ex defectu alicuius ſolẽnitatis vel poteſtatis.vt.c.cãm. de iu
di. ⁊ glo.in.c.i.de pꝛoba.lib. vi.⁊.ciij. vt lit.pen.vbino. abb.
ij. colum.
¶ Jugerx ex officio ſuo etiam nemine opponente poteſt indi
gnas ꝑſonas a teſtimonio repellere. vt.l.quos pꝛohibet. ff. ð
poſtul.no. Inno. in. c. intimauit. de teſti. ⁊ idem dicit Abb. in
alijs actibus iudicialibus.vt.c.exceptionẽ.de excep. ⁊ eſt no
tabi.tex. in. c. querenduʒ. ⁊ in.c.ſi qui ſunt.ij.q.vij.hoc no.ab.
in. c.dilecti.de excep.vbi ↄcludit q poteſt iudex ex officio ſuo
repellere perſonas inbabiles:etiaʒ ſi aduerſarius pꝛopter ſu
um delictum ſit pꝛiuatus facultate excipiendi. vt vult gl. in
no. in. c. nulli. de accuſa.⁊ glo.in.c.alieni.ij.q.vij.⁊ Abb. vbi
ʒ.et idem Abb. in. c. exceptionem.de excep.circa pꝛin.
¶ Juderx non debet regulariter officium ſuum nemine peten
te impartiri.vide.s.ſoluere poteſt.vide.S.appel.vᷣ.vbicũq;.
¶ Juger ſupplet er officio ĩ rebus publice notis.⁊ poteſt ius
dicare de eo qð eſt ſibi notuʒ ad hoc.l.i.C.qui ⁊ aduerſus qs
2.c. exceptionem.de excep.⁊ ibi no. Abb.in pꝛin.
¶ Juderx quãdo queſtio coꝛã eo mota ⁊ allegationibꝰ⁊ ꝓba
tionib decidi non põt.vtputa qꝛ opus eſt iduſtriavł artificio
peritoꝛum debet ire vel ſaltem mittere vna cum peritis in illa
arte. ⁊ ad illoꝛum relationem queſtionem decidere.vt.c.qꝛ in
dicante de pꝛeſcrip: ⁊ facit ꝙ quando allegatur vulnus infu

*

Ai
ader
ta S
mec
dle
lise
lſoer
un

npdͤt
hoegi

merlte
bii
neun
dotln
bbine

8poſtin
febus.

anerſu
elump

eiant
llterdete
C vbie
teknunen
güſekiu⸗

glipotet
rthoinl
gfucki
pchetcs

Nibſn
nonfet
umacenl
penitats⸗
cy ine⸗
dr⸗
deliai co
icch n⸗
inegocii
ouaſchi
ntioi⸗

ſedlonde
teurteat
Knioike
Neinerilß
ccin del

epoſtkhl

0 ibetfi
on
. 1eckne
docnot
koffcnn
spot
1pungen

hin

mi eſſe moꝛtale iudex mittatur vna cum perfitis medicis ? de
iudicio iſtoꝛum peritoꝛum vide per bar.in pꝛohemio.ff.⁊ per
Abb. in. c. pꝛopoſuiſti.de pꝛoba.⁊ in alleg.c.qꝛ indicante.
QJugerx non debet reum in iudicio ſuꝑ crimine ex pꝛeſump⸗
tiõe condẽnare nec ex dubia pꝛobatione ſeu confeſſione nin
raro ⁊ modice.⁊ vide.S.confeſſio.x.ſi quis.
¶ Juger inferioꝛ licet non poſſit cognoſcere de validitate cõ
firmationis ſeu rei a ſuperioꝛe confirmate poteſt tamen ſuper
crimie cõmiſſo per confirmationẽ obtinentẽ cognoſcere ⁊ eũ
punire.qꝛ hoc non tangit vires confirmationis nec per con⸗
firmationẽ eximitur a poteſtaie ſui iudicis.vt.c. niſi eſſent. de
pꝛeben. Abb. in. c. decetero. in fi. de re iudi.
¶ Juger in receptione teſtium ſi perpendat teſtes variare ⁊
vacillare debet hoc in actis deſcribi tempoꝛe depoſitionis te
ſtium ⁊ non poſtea.no. Innocẽ.in.c.quoniam contra falſam.
de pꝛoba.abb.in.c.cauſam que. de re iudi. .
¶ Judices plures ſiue habeant iuriſditionẽ oꝛdinariam ſeu
delegatam ſiue ſint arbitri ſiue arbitratoꝛes vel vnus delega
tus ⁊ alius oꝛdinarius vel etiam ſi ſint delegati ad vniuerſi⸗
tatem cauſarum ſi diuerſas ſententias ꝓferant que illarũ va⸗
let vel ſi neutra valet. vide plene ⁊ no. ꝑ abb.in.c.fi.de re iudi.
O¶ Juger non tenetur ad mittere exceptionẽ malicioſam.⁊ vi
de.S. exceptionem non tenetur ad mittere.
¶ Judex non poteſt in dubio cognoſcere an ſua ſit iuriſditio
quando aliquod cõmodũ magnũ venit ſibi applicandũ.no.
anto.in.c.ad audientiam.de appel.⁊ vide inno.in.c.venerabi
li.de cenſi.⁊ in.c.ex ꝑte.de verb.ſig.⁊ in.aſuꝑ lr̃is.de reſcrip.
¶ Conclude ergo ꝙ ſʒ quantitatẽ mũeris ſeu cõmodi ⁊ quã
titatem perſo.iudicatur iudex ſuſpectus vel non in co gnoſcẽ
do an ſua ſit iuriſditio.eſt conduſio Abb.in alleg.c.ad audiẽ
tiam. vl.colum.⁊ vide eum nota bi.in.c.ſolicitudinem.eo.ti.
¶ Juger a quo appellat᷑ poteſt cognoſcere ð iuſticia a ppella
tionis ad inſtructionẽ ſuam vt ſciat an debeat deferre appel⸗
lationi vel non.no. Inno.in.c.paſtoꝛalis.S.i.de offi.deleg.nõ
tamen poteſt cognition aliter hoc facere in pꝛeiudiciuʒ appel
lationis.no.abb.in.c.ad audientiam. de appel.in fi.
¶ Juder a quo exequitur ſentẽtiam ſuã ſi nibil fuit dictuʒ in
caulſa appellationis.ſed pure ex pꝛioꝛibus actis fuit confir⸗
mata ſentẽtia.vt.c.cum in eccleſña.de appel.⁊ ibi abb.in fi.
¶ Jugex ad quem poteſt in expenſis condẽnare non ſolũ in
factis per appellationẽ ſed etiã ante appellationẽ ⁊ ante ſen
tentiam.⁊ poteſt eã refoꝛmare addere vel minuere.vide.S.ap
pellationis iudex cum ver.ſequen.
¶ Juder licet poſt ſentẽtiam diffinitiuã non poſſit in expen⸗
ſis condẽnare niſi per illã diẽ.vt.l.termĩato.ff.de fructi.⁊ litiũ
expen.ſecus in interlocutoꝛia.qꝛ tunc poteſt vſq; ad fineʒ cau
ſe.⁊ ratio diuerſitatis eſt.qꝛ per diffinitiuã expirat officium iu
dicis ⁊ non per interlocutoꝛiam. Abb.in, c. ſepe contingit. in
fi.de appella.ꝰ
¶ Juger in cauſa in qua eius officiũ non exuberat.vt.ſ.quã⸗
do cõcernit merum cõmodum pꝛiuatum non debet ſe impedi
re actoꝛe vel reo cefſante iuxta no.in.c.ad noſtrã.ij.de iureiur.
¶ Judex qui aſſumit diſputationem ⁊ defenſioneʒ cum par⸗

te ſub iuriſditione reddit ſe ſuſpectum.no.glo.in.c.ſtatutuʒ. de
reſcrip.lib.vi.arg.l.que omnia.ff.de pꝛocura.⁊ hoc habʒ locũ

quando iudex audit partes ſed ſi pꝛocedat per inquiſitionem

cũ tunc ſit loco partis poteſt. vt eſt tex.in.c.cum perſone.de pꝛi

uile. lib. vi. Abb. in. c. ſollicitudinem.de appel.iiij. colum. vide
j. ver. iudex non poteſt cognoſcere.
¶ Juder oꝛdinarius poteſt pꝛeueuire delegatuʒ ante pꝛeſen
tationem litterarum.⁊ vide.j.iuriſditione delegata.
¶ Juderx poteſt ſuam interlocutoꝛiam reuocare.vide infra re
uocare.

¶ Juger qui ignoꝛat fundamentuʒ ſue poteſtatis quicquid

agit non valet cum non intendat vtiilla poteſtate.vt.c.ex par

te.de conceſ.pꝛeben.no.in.l.qui aliena.ff. de condi.⁊ demon.
Abb. in. c. conſulti.de pꝛocura.

¶ JZuerx quinon ẽ bene inſtructꝰ de meritis pꝛoceſſus ſi ſen

tentiam ferat an eſt nulla. vide.j.ſententia quã.
¶ Juger debet er officio libelluʒ lacerare ſi vider ius non cõ
petere actoꝛi maxime in ſpũ alibus in quibus regulariter ſup
plet ex officio.c.cum nobis.⁊.c.cum dilecti.de elec.⁊.c.cum ve
niſſent. in fi de ĩſti no. Inno. in. cil. de offi. vica. xi, q/i: ſacerdo

tibus.abbas in.c.cum eccleſaſtice.de exceptionlbus.

¶ Juger poteſt er officio ſuo libellũ lacerare vbi apparerde

ineptitudine libelli licet non contineatur in libello ſed eſt no⸗
toꝛium de ineptitudine vel de impotentia agendi.no. Inno.
in. c.i.de offi. vica. facit,. c. ſacer. xi. q.i.eſt cõcluſio abb. in. c. ad
aures.de pꝛeſcrip.⁊ in.c.examĩata.de iudi.viti.columna:no.
idem abb.in.c.ſi dericus laicum.de foꝛo compe.circa pꝛin.
¶ Jugex eccleſiaſticus quando eſt iudex competens ⁊ in qui
bus caſibus contra laicum ad petitionem miſerabilis perſo⸗
ne. vide.j. laicus. ⸗
¶ Jugerx oꝛdinarius deſinit eſſe iudex cum cauſam aliquã re⸗/
mittit ad ſuperioꝛẽ ⁊ poſtqᷓ; cauſa pꝛincipi pꝛeſentatur nõ po
teſt etiam de conſenſu partium ea reaſſumere.vt.c.licet.de ol/⸗
fi.deleg. ⁊ abb.ibi in fi.
¶ Judici ſi datur poteſtas in pluribus ciuitatibus poteſt ex
ercere iuriſditioneʒ in quolibet loco:ita ꝙ; facta vnius loci po
teſt in alio explicare.vt.c.nouit.de officio delegati.⁊ ibi ab.
¶ Juderx eccleſiaſticus non poteſt ſe impedire de criminibus
que non ſunt mere eccleſiaſtica ſeu mixta niſi indirecte quo ad
penitentiam imponendam:⁊ ad delictum pꝛobibẽdum. vvt.c.
nouit.de iudi.niñ delictum ſit notoꝛiuʒ.nam tunc cũ depꝛehẽ
datur in negligentia iudex ſecularis poteſt eccleſiaſticus pꝛo
cedere.vt no.inno.in.c.i.de offi.oꝛdi.⁊ ibi abbas.⁊ in.d.c.no
uit. facit.c.i.S.notoꝛia.de cẽſibus.lib.vi. L
¶ Juder eccleſiaſticus poteſt compellere ſecularem vt ſibi pᷣ⸗
ſtet auxilium:non econuerſo.vide.S.auxilium.
¶ Judex eccleſiaſticus poteſt ſe intromittere contra laicũ de
tinentem vxoꝛem alterius:quanqᷓ; non diſputetur de validita
te ⁊ ſubſtantia matrimonii.eſt tex.iũcta glo.in.c.nõ eſt.deſpõ.
⁊ ſic eſt in electione adire tam iudicem eccleſaſticum qᷓ; ſecula
rem ex quo non contẽditur de ſubſtantia matrimonij.no. Jo.
an.in addi.ſpec.ti.qui fi.ſint legi.S.i.abb.in alleg.c.nõ eſt.cir
ca pꝛincipium.
¶ Jugerx eccleſiaſticus poteſt adiri nedum vbi contenditur
de ſubſtantia vinculi matrimonialis ſed etiam vbi agitur de
conſecutiuis ad ipſum matrimonium vtputa ſuper extoꝛſõe
pene.⁊ ſi agitur de dote.vt.c.gemma.de ſpon.⁊ ibi abbas.c.
i.circa pꝛincipium. 1
¶ Juder eccleſiaſticus poteſt compellere adulteruʒ vt dimit
tat adulteram ⁊ ad cõiugem redeat cum iuramẽto de ea vlte
rius non adimttenda.vt.c.cuzʒ haberet.de eo qui duxit in ma
trimoniuʒ.⁊ ſic no.ꝙ non ſolum eccleſia ſticus iuder poteſt ſe
intro mittere cum agit ad ſeparationem matrimonij ſed etiaʒ
ad reintegrandum matrimonium vt deſiſtatur a thoꝛo adul⸗
terij ⁊ in hoc caſu adulterium dicitur mixti foꝛi.vt ibitex,.⁊ in
c.i.de offi.oꝛdi.abb.in alle.c.cũ haberet.circa pꝛin.
¶ Juderx eccleſiaſticus põt adulteros publice punire in igno
