dicẽs ꝙ cũ matrimoniũ fuit creatũ añ oẽʒ cõſtitutionẽ nõ põt
habere eſſe ab eccłia:ſed ab ipſo deo qui ipſuʒ inſtituit in ſta⸗
tu innocẽtie.vt no.ln.c.vnico.de voto.li.vi.Sola ratificatio

n

Gl
ſin

1
del

ſye
lig
Cot
hit
ſoli
ſi⸗

lde
zult
nie
net

1,

.
is
ti;
cie

der
ci⸗
ohet.
de

ro⸗
de
iß

,1
nſ
gi

tnts
6
ea

huuf
bin

ſta⸗
nio

S

pꝛocedit ex cõſtitutione eccleſie. nã eſt indiſſolubile: vt. c. to
de diuoꝛ. ex quibus cõcludit᷑ ꝙ circa matrimoniũ cõſũmatuʒ
papa nõdiſpenſat inter fideles:qꝛ cũ cõſummatio conſiſtat in
facto nõ poteſt haberi pꝛo infecta.xxxij.q.v.ſi paulus. ⁊.l.in
bello. S. fa cte.ff. de capti.⁊ poſtlimi.reuer.ſed in matrimomio
cõſumma to papa põt diſpenſare de abſoluta poteſtate etiã
nulla exiſtente cã:ſed ex cã poteſt etiã oꝛdinaria poteſtate diſa⸗
penſare. ⁊ cã debet eſſe maxima.vt no.hoſt.⁊ abb.poſt euʒ in
alle.c.ex publico.⁊ vide Jo.an.in merc.in.c.actus legitimi.ð
reg.iur.vbi diſputat an papa ex maxima cauſa poſſit diſpen
ſare cum vnico filio regis religioſo vt contraheret matrimo⸗
niũ ad tẽpus donec filiũ ſuſciperet.⁊ poſt illa abb.in alle.c.
ex publi.circa fi.tenet ꝙ nullomod o poſſit diſpẽſare circa ma
trimoniũ ↄſuimatũ inter fideles:qꝛ cũ petpetuitas ſit in ma
trimonio de iure diuino papa non põt tollere ea que ſunt iu⸗
ris diuini.immo potius cõuinceretur errare qᷓ; legeʒ condere
vt.c.quidã.xxv.q.i.⁊.c.ex parte, de ↄuer.cõlug.vt notabiliter
per abb. in alle.c. ex publico.⁊ vide.j.papa põt diſpenſare ex
cauſa matrimoniũ licet denominet᷑ a matre tñ filius ſequitur
familiã ⁊ agnationẽ patris.vnde filius debet denominari a
patre ⁊ non a matre:qꝛ ſequit᷑ ciuilitatẽ ex perſona patris ⁊
non matris.vt.l.aſſumptio.ff.de mune.⁊ bo.no.labb.in.ciij.
de co nuer. infide.
¶ Si ſtatuto cauetur vt minoꝛ.xxv.annis nõ poſſit maritari
ſine cõſenſu duoꝛũ agnatoꝛũ.⁊ puella eligit ſibi ſponſum cõ⸗
dignũ ⁊ agnati ſine cauſa legitima nolot conſentire poſſunt
compelli per ſuperioꝛẽ ad conſentiendũ:vel ſuperioꝛ ipſe da
bit licentiam.vt no.bar.in.l.ſi cum dotẽ.ff.ſol.ma.⁊ in.l.non
ſolũ.C. de bo.q̃ libe.⁊ abbi.in.c.ꝙ dei timoꝛem.de ſta.mo.in
fi.⁊ ipſe abb.in.c.:nullus.de iurepatro.

Bodus.

C Modus.vide.5. conditio.
Abonaſterium.

¶ Monaſterium pꝛofeſſoꝛũ ingrediẽs ⁊ habituʒ nouitioꝛũ
per annũ tenens cõpellitur eũ recipere.no.plene per docto.ſi
gnant᷑ ꝑ abb.in.c.cũ cãz.de elec.penul.colũ.vide.j.religioſꝰ.
¶ Monaſteria exempta an ſunt ſub lege dioceſana epiſco⸗
pi.vide plene per Abb. in. c. dilectus. de offi,oꝛdi.⁊ meliꝰ per
eum in. c.iide ſta. mona.
¶ Monaſterium põt litigare ꝓ iuribꝰ ⁊ rebus monaſterij ſi
bi ſubiecti.vt.c.ex litteris.de offi.iudi.

¶ Monaſterium vbi regit᷑ ꝑ pꝛioꝛẽ eſt ibi pꝛioꝛ in exercẽda

iuriſditiõe loco abbatis:vt.c.cũ in eccleſijs.ð ma.⁊ obe.⁊ ibi
Abb. ad hoc.c.fi de ſta.reg. H .
¶ Monaſterium an cõpꝛehẽdatur ſub noĩe eccleſie vel ecõ⸗

tra. vide. S. c Ricoꝛum appellatione. .
¶ Monaſteria cũ ſunt exẽpta a dioceſano nõ tenent᷑ cõfer

re ſubſidiũ cuʒ eccleſijs ſubiectis epᷣo qñ ipſe vult ire ad cõſili
um.nec põt compellere monachũ qui nõ habet populũ vt va
dat ad aliquà legationẽ no. ab. poſt nno.in.c.i.de ſta. mo.
⁊ vide.S.epᷣs ſi vult ire.
¶ Monaſteria non tenent᷑ epo ad charitatiuũ ſubſidiũ qꝛ ẽ
de lege dioceſana. vt. no. Inno. in. c.i. de ſta. mo. licet in ſi. ſue

glo. vult ſentire ↄtraniũ.ſed cuʒ pꝛimo dicto tranſeunt io.an.

⁊ archið.in.c.i.de pꝛebẽ.li.vi.paulus appꝛobat ſcðʒ in.c.i.ð
exceſſi.pꝛela.⁊ caſus ẽ dubitabilis ⁊ quotidian us.in. c. qᷓ ſit.
xviij.q/ij.qð facit multũ ꝓ pꝛimo dicto.de materia charitatiu
ſubſidij vide qð not.in.c. cũ apoſtolus.de cenſi. Abb. in. c.
li.de ſta. mona. .
¶ Inmonafſterio an põt intitulari clericꝰ ſecularis.við doc.
ſignanter abb. in. c.fi.de ſta.mona. õü
¶ Monaſterium depauꝑatum ſeu deſolatum debet alteri
vniri.vide.j.vnio.
¶ Monaſteriũ ſi habet parochiã cũ cura aĩaruz nõ ẽ pᷣficiẽ⸗
dus cure illius parochie aliqs monachoꝛũ ſed clericꝰ ſecula⸗
ris ſi reperit᷑ idoneꝰ.ſi tñ nõ reperit᷑ idoneus põt pꝛefici vnus
monachoꝛum vt inſtituatur per epᷣm, vt.c.i.de capel.mo.⁊ ibi
Abb. qui ſic intelligit tex.
¶ Monaſteriũ exẽptum ſi ex defectu mona choꝝ reducit᷑ ad

ſtatũ ſecularẽ ſemꝑ remanebit exẽptuʒ.ſicut pꝛiꝰcolligit᷑ ex no

tatis.in,.c.dilectꝰ de capel.mo.⁊ ibi abb:ij.col.

¶ Monachus an debeat iurare vel teſtificari ſine licẽtia ſu⸗

¶ Monaſteria nõ ſub ſunt eccleſie parochiali ſeculari quo
ad iuriſditionẽ foꝛi cõtẽtioſi.vr patet.in.c.fi.de offi.arch.⁊ ĩ
c. dilectꝰ.de cap.mo.vbi no.Abb.nec etiã ſubſunt quo ad fo
rum penale cũ oẽs monachi ſunt hodie clerici.⁊ habẽt a iure
vt ſibi adinuicem adminiſtrent ſacramenta:vt.c.i.xvi.q.i.no.
abb.in. c.dilectus.de capel. mona.
¶ Monaſteria licet ſint exẽpta a lege diocèſana:vt no.in.c.
dilectus.de offi.oꝛ.tenent᷑ tñ ad ꝓcurationẽ pᷣſtãdã ratiõevi
ſitationis.no.abb.i.c.i.ð ſta.reg.ꝭ ĩ.c.ſopite de cẽſbus.

¶ Monaſteria pñt per archiepᷣm̃ viſitari etiam ſi ſint exem⸗

pta.vide.Sð.archiepiſcopus.
¶ Monaſteria ſubſunt epᷣo quo ad legem iuriſditionis ⁊ ñ
archi. vide.S.archidi.in monaſterijs.
¶ Monaſteria monialiũ vltra vnã vicẽ niſi manifeſta ⁊ rati
onabili cã clericꝰ nec etiã laicꝰ intrare nõ debet:vt.c.monaſte
ria.de vita ⁊ ho.cle.nõ tm̃ ad loquẽdum cũ eis ſed nec domꝰ
ſuas frequẽtare qͥs debet:vt ibi no. Inn.idẽ ſi cã viſtãdi con⸗
ſanguineã vadat.nam ⁊ cognati nomine poterit culpa tegi:.
vt ibi no. Hoſt. Jo. an.?⁊ Abb.
¶ Monaſteriñ dicit grece cenobiũ. ⁊ dicit a ceno grece qð
idẽ ẽ qð cõe latine:qꝛ religioſ cõiter ibi viuunt. vñ ßm ethimo
logiã vocabuli põt dici cenobiũ oĩs locꝰ in qq plures cõiter vi
uũt.ſic etiã appellat᷑ ↄuẽtus qꝛ omẽs ibi ↄueniunt.xv. di.c.i.
no. Abb.i. c.tna nuꝑ.de bis q̃ fiunt a pꝛelatis.i.col.

Bonachus.

¶ Monach? veniẽs ↄtra regulã an peccet moꝛalit plene ꝑ
Abb. in. c.nã concupiſcentiã.de conſtitu. “
¶ Monialis ſeu monachꝰ qñ põt in iudicio agere vel reſti⸗
tutionẽ petere.vide abb.in.c.cum dilecta de reſcrip.pe.⁊ vlti.
col. ⁊ vide.j.religioſus.⁊ vide euʒ in.c.cum..⁊ A.de re iudi.
circa fi.
¶ Monachus ſi eligit᷑ in pꝛelatũ ab extraneo ſui collegij nõ
põt cõſentire electõi ſine licẽtia ſui ſuꝑioꝛis:vt.c.ſi religioſus
de elec. li. vi. ſed ſi eligit᷑ de co llegio pꝛopꝛio eoipſo videt᷑ fibi
data ptãs acceptãdi.⁊ põt ꝓſequi cm etiã in iudicio.vt.c.cũ
dilecta.de reſcrip.abb.in.c.cũ dilectus.de cõ ſue.i.colum.
¶ Monachus nõ põt agere de iure monaſtenij ſine manda⸗
to:licet ſit cõiuncta perſona cõiunctione ciuili.vt.c.coꝛam.de
offi. dele.no.in alle.c.cum dilectus.iij.col.per ab.
¶ Monachus non faciẽs ꝓfeſſionẽ niſi ſibi ꝓmittatur pꝛio
ratus cõmittit ſymoniã.vide.ð.clericus H
¶ Monachus debet coꝛã abbate ſuo ⁊ nõ coꝛã epo conue⸗
niri.c.ſi religio ſus.de elec.li.vi.⁊.c.ij.de teſti.e.li.⁊ boc tam in
ciuili qᷓ; in criminali.vt.c.ea que. ⁊.c.in ſingulis.de ſta.regu.
ſed ſi venit imponenda pena depoſitionis nõ abbas ſʒ eps
cognoſcit.vt.c.viſis.xvi.q.ij.idem ſi abbas eſſet negligens in
coꝛrigẽdo.vt no. Jo.de lig.in cle.ne in agro.de ſta.regu.⁊ ple
ne per ab.in.c.cũ ab eccleſarũ.circa fi:de offi.oꝛdi.vide.j reli⸗
gioſus. ⁊. S. ab.
¶ Monachus ſi contrahit in ſtudio vel alibi coꝛam quo ſit
cõueniendus.no.ab.plene in.c.quanto.de offi.oꝛ.barba.in.c.
ꝙ quibuſdam. bde fideiuſ. WDðWðJUBMU
¶ Monachus vel religioſus ſeu clericus an põt officiũ pꝛo
curationis vel aduocati exercere.vide abb. notabiliter in.c.
cum. J.⁊?. A.de re iudi.cixca fi ide.S. aduocatus.
¶ Monachoꝛũ coꝛrectio pꝛincipaliter ſpectat ad abbatem
excluſo etiã epᷣo.qð non reperitur in alio pꝛelato.iuxta no.per
inno.in.c.cum ab eccleſiarum.⁊.c.qᷓ;to.de offi.oꝛ.ab.in.c.ad
noſtram. de appella.

.¶ Monachi nõ ſoluʒ cõpellunt᷑ ad obſeruantià religionis

⁊2 oꝛdinis ſed etiam tenent᷑ ſeruare ſtatum ſtrictioꝛem in vita
ſtatutũ ab eo qui babuit ptàtem indicendi etiã poſt pꝛofeſ⸗
ſionẽ factã.facit tex.in.c.ad noſtrã.de appel.⁊ ibi ab.? quoed
no. in regula qð omnes tãgit.de reg.iur.li.vi.
¶ Monachi qui dicant᷑ ⁊ qui fratres.⁊ q̃ differẽtia ſit inter
eos.vide pulchre ⁊ notabiliter ꝑ ab.in.c.cãm q̃.de iudi.
¶ Monachus põt oꝛdinari per epᷣm in cuius dioceſi natus
fuit lʒ mona ſteriũ ſit in alia dioceſi ſitum.dictũ notabile ab.
in.c.poſtula ſti.de fo.cõpe.ij.col. K
¶ Monachoꝛũ appellatione an clerici cõtineantur vel ecõ
tra.vide.S.clericoꝛum appellatione.

m

perioꝛis. vide.. clericus licet debeat .
¶ Monachus qͥ bñ defert habitũ monachalẽ ſed cooꝑtum

babitu dericaliẽ apoſtata.ꝑ cle.qm̃ de vi.⁊ bo.cle.in pꝛin.?

hoc ſi cãm trãſ foꝛmatiõis ſui habitus nõ alleget.qꝛ cũ tali ba
bitu vtit᷑ in clauſtro ⁊ publice dʒ ab alijs diſtingui.ẽ ↄcluſio
Jo. an.in merc.in regula certũ eſt, de reg.iur.li.vi.
¶ Abbas renucians vel depoſitus an remaneat monachus
illius mona ſterij.vide plene per ab.in.c.cum ad monaſteriuʒ
de ſtatu mona. „ 4
¶ Monachus nõ mendicans põt ſuccedere ex teſtamento
vel ab inteſtato.nota biliter per Lapũ ſua alle.ci.⁊ ſcripſi fo⸗
ro legum..li.iij.ti.delas mandas.li.x,
¶ Monachi pᷣdicatoꝛes ⁊ mendicãtes qꝛ ſunt in ſtatu artiſ⸗
ſime pauꝑtatis nõ debẽt ire ad ſynodũ.nec ſubiacent ↄſtitu⸗
tionibus epoꝝ.nec etiaʒ ex leui cà tenent᷑ eos ꝓceſſionaliter
ſociare.vt.c.nimis praua.de exceſ.pꝛela.tamen ex magna cã
tenent᷑ vt in iocundo introitu epᷣi vel legati vel imminente pe⸗
ſte ſeu dei flagello.vel ad generales letanias.vt ibi a ↄtrario
de conſe.di.iij.nouationes.⁊ doc.vbi.S.

¶ ‚ Monachos ⁊ marxime monigales dʒ iudex benignius tra

ctare q; alios ꝓpter fragilitatez ſexus:vt.c.ex ꝑte.i.de pꝛiuił.
cõcoꝛ.C.q.po.in pig.ha.l.aſſiduis.⁊ de adul.l.denuncia ſſe.S.
vlti. ſiłr cũ religioſis.c.ij.de do.⁊ con.ſũt em̃ tales iuris igna
ri.vt.c.ex multa.de voto.⁊.l.regula.C.de iur.⁊ fac.igno.ſub
ueniẽdũ ẽ igit᷑ ſimplicitati ſicut ruſticitati.l.fi.S.fi.ff.de eden.
⁊.l.illicitas.S.ne potẽtioꝛes.ff.ð o ffi.pᷣñi.⁊.l.i.C.qñ ĩpe.in.pu.
⁊ vi.⁊ refert Pe.de ancha. in alle.c.ex ꝑte.i.de pꝛiui.
¶ Monachus vel frater mẽdicãs ad ep̃atum ꝓmotus non
recuperat teſtamẽti factionẽ.nec querit ſibi ſʒ eccłie ſue.⁊ ſic ꝑx
dignitatẽ epᷣalẽ nõ liberat᷑ a nexibꝰ regule monachalis.no.
xvi.q/i.c.de monachis.facit qð no.bar.in tractatu minoꝛicaꝝ
ad fi.lʒ qcquid q̃rit poſt ꝓmotionẽ querit ep̃atui non mona⸗
ſterio pꝛimo.no.xviij.q.i.ſtatutũ.vt refert Pe.de ancha:in.c.
cũ olim.ij.de pꝛiui.vbi vide ꝑ eũ late.⁊ no.ꝑ inno.ibi

¶ Monachus an põt iniuriarũ actione a gere ꝓ iniuria ſi bi

illata.⁊ an põt eã remittere.⁊ quid de clerico vel de filio.vide
S.iniuriaꝝ actio.cum .ſeq.
¶ Monialibus ſeu abbatiſſis a quo ⁊ quibꝰ ⁊ qualiter da
tur velũ oꝛdinationis.ꝓfeſſionis.còſecrationis.pꝛelationis
ſeu veſtis religioſa.vide inno.in.c.i.de tẽpo.oꝛdi.
¶ Moniales ſicut cõuerñ debent hr̃e tonſurã in parte infe⸗
riori.nã pᷣſcindunt᷑ ſibi crines vſq; ad aures.non em̃ poꝛtant
clericã ſʒ t̃ tonſurã.no.glo.in cle.attendentes.de ſta:re.⁊ in
cle.ij.de conu er.cõiu.no.ab.in.c.ſi quis.de vi.⁊ ho.cle.
¶ Monachoʒ inſtitutio eſt antiquioꝛ ⁊ pꝛeſtantioꝛ qᷓ inſti⸗
tutio canonicoꝝ regularium vel alioꝝ religioſoꝝ.vt patet ex
oꝛdine Ire.in.c.deus qui.de vi.⁊ ho.cleri,.facit.c. quoꝛũdã.de
pꝛeben.li.vi.no,ab.in.c.auaricie.eo.ti.

Medicina.

¶ Oedicina que minuit ſan guinẽ xiij.febꝛuarij non põt ali
quo modo nocere febꝛilis diſtẽperãtia.not. Jo.an. poſt vin.
vt refent abb.de deci.in.c.cum ad monaſteriũ.de ſta.mo.⁊ di⸗
cebat vin.ſibi ab angelo reuelatũ.dicit tñ abb.ibi ꝙ hoc non
indigenti nõ facile eſet hoc cõſulendũ:qꝛ diminutio ſa ngui⸗
nis diminnuit vitam ſᷣm tradiꝑi eritoꝝ.
¶ edicina ẽ coꝛpoꝛis exetin.na virtus recreatur exerci
tio. VUñ Valerius.viij.moꝛaliũ.oĩem quippe rerũ natura
Otinui laboꝛis patiẽtẽ eſſe nõ patit᷑. ⁊ Seneca epiſ.lxxxviij.
In remediũ cedũt ſolatia.⁊ qͥcqd aĩum erierit etiã coꝛpoꝛi ꝓᷣ⸗
dgeſt. vt refert. Pe.ð ancha.i.c.i.ð cle. venatoꝛe,⁊ vide.j.ociũ.
¶ Mon imputat᷑ ſemꝑ medico moꝛs in firmi.iuxta illud.õ
eſt ĩ medico ſꝑ releuet᷑ vt eger.qꝛ qñq; ẽ viciũ matene ⁊ nõ ar
tificis.ff. ad.l.a qͥl.l.ſi ſeruus.S.ſi calcem.xvij.diſt.epheſijs.nec
euentus moꝛtalitatis medico qͥ diligens fuit imputari debet
m de offi. pſi. l.illiciras. S.ſicut ſufficit diligentiam apponere
qu hot. xlvij.di. c. vlti.⁊ ſi negociũ nõ habeat effectũ ſuffi⸗
clt ſiñt vtiliter cepti. f. de neg. geſ.l ſed an vltro. 5. . ſecus
ſit in nego. pupilli.ff de neg. geſt.l. i pupilliin pꝛin.n or gli
c.niſi cum pꝛidem.S.quippe.de renũ.

Hedicus.

O Medlcus qquocatus qͥ recipiũt ſalariũ de publico nõ

deb t allqͥd recipe a litigãte vel infirmo.vide.S. aduocatus.
¶ Medico exꝑto ⁊ perito in ſcĩa ſua an credat᷑ in arteſua ſi
dubitat᷑ de vulnere vel infirmitate alicuiꝰ ⁊ an credat᷑ vni vł
requirant᷑ plures.vide no.ꝑ bar.in.i.conſtitutione.ff. veteris
¶ edicina.i.antid otuʒ ad negocia eſt ius poſitiuũ.vide
j.verbum antidotum.
¶Medici ſunt aĩaꝝ:boni iuriſte.vide.s.aduocati boni.

¶Medicus qͥ cõuenit cũ infirmo de eo ſanãdo ꝓ certo pꝛe

cio ſi ſanatꝰ illico recidiuauit tenet᷑ iteꝝ eũ curare:qꝛ nõ videt

ſanitatẽ adeptus q ill retinere nõ potuit.ff. de reg.iur.l.non

videtur.ſi aũt longe poſt recidiuauit non tenet᷑.vt.l.diuus.ff.
de reſti. in integ. vt cõcludit Jo.an.ſᷣm pileũ in regula tus.
in mercu.de reg.iur.li.vi.
O Aromatici qͥ ex cupiditate q̃dã ↄficiũt ex ſpẽbus nõ recẽ⸗
uibus qᷓ potiꝰ danant q; ꝓſũt grauit᷑ peccãt. við de hᷣ ⁊ ð alijs
queſ.medicoꝝ.inno.⁊ ab.in.c.tua nos.S.ij.de bomici.

Mediator.

¶ Oediatoꝛ trãſa ctionis licet illicite nõ põt eam purgate
quia allegaret turpitudinẽ ſuã.ar.in.c,.i.de teſti.li.vi,⁊ not.in

c.ex litteris.de trãſactio.

¶ ediatoꝛ ſymoniace pꝛauitatis patit᷑ penas oꝛdiarias

ſymoniacoꝝ.vt.c.cũ ſuꝑ.de cõfeſ.⁊ ibi.ab.circa pꝛinci.

endacium.

O Mendaciũ non debet quis dicere.not.in.c.ne quis.xxij.
q.ij.⁊ vide glo.in.c.cupiẽtes.in pꝛin.de elec.li vi.⁊ gl. in. c. l.ð

iura.cal.⁊ inno.ĩ.c. olim. de reſti.ſpobł. 3
¶ Oẽdaciũ ð mendacẽ eſt de facili pᷣumendũ nã cõuictus
de mẽdacio:qꝛ negat ſolutionẽ ſibi factã tenet᷑ po ſtea ꝓbare

„

pecuniã debitã ſi allegat eã debitã. vt.c.fi.ð ſol.⁊ no.q in tali

caſu creditoꝛ pꝛioꝛ tꝑe alijs nõ pᷣfertur. C.qui po.in pig.ha.ſf

poſſeſſoꝛ. Alius caſus qñ de pecunia ſcðõᷣi cõꝑatũ eſt pꝛediũ.
C.q po.in pig.ha.l.lʒ. Alius qñ ſcõs creditoꝛ credidit in refe⸗
ctionẽ rei.eo.ti.l.interdũ.⁊ Jo.an.in.c.fi.de ſolu.circa pꝛin.
¶ Megãs pecuniã numeratã cõuictus de mẽdacio nõ pote⸗

rit dicere ſe ſoluiſſe.aut.ð qui ꝓpꝛiã.C.de ñ nu.pecu. Itẽ ne⸗

gans rẽ fuiſſe debitoꝛis ↄuictus de mẽdacio poſſeſ ionẽ ꝑdit
nec aliquo alio iure vti p oterit.vt in aut.de trien.⁊ ſemii.s.illðᷣ

quoq;.⁊ de his vide qð no.in.c. nullus pluribus.de regu:iur.
li.vi.not. YJo. an.in.c.fi de ſolutionibus.

APenſura.

¶ Menſura debet eſſe equalis ⁊ in dubijs ſtatur menſure

vicino:ũ locoꝛũ.no.in.c.ex parte.de cenſibus.

Hetus.

¶ Metus tyranni an viciet qð fit. vide.j. tyraſſtus.
Metũ iuſtũ nõ inducũt pᷣces inſtãtiſſime pꝛincipis ad re⸗
ſcindẽdũ actũ qð intellige niſ eſſet talis pꝛincipis qͥ ſolebat
male tractare ſuis pᷣcibꝰ nõ acquieſcẽtes.qꝛ tũctales pꝛeces
excuſant ⁊ habẽt vim iuſti metꝰ.vt.l.iS.q onerãde.ff. quaruʒ
rerũ actio nõ dat᷑.abb.in.c.cũ inteꝛ. N.iij.col,de electio.
¶ Metũ iuſtũ inducũt mine ⁊ terroꝛes potẽtiñ.⁊ ᷣ ſi taleg
potẽtes ſolẽt ſeruire po ſt minas.alłs mine nõ excuſarẽt.ad hᷣ
qð no.ꝑ bart.in.l.metũ.ff/qð metꝰcã.⁊ inno.in.c.cãm mr̃imo

nij. de offi. dele. tex. ⁊ ab. in.c.i.de offi. dele.i.col.⁊ idẽ ĩtelligas

deminis ⁊ terroꝛibus mariti vł pᷣlati.⁊ ſic limitat᷑ qð no.in.l.
es. q on erãde.ff quaꝝ reiactio nõ dat᷑.⁊ abb. vbi.S. vide.õ.
confeſſio.
¶ Metüũ non inducit reuerẽtia marita lis nec illa ſufficit ad
excuſandũ mulierẽ no. Jo.in.c.cãm matrimonij.de offi.dele.
⁊ ideo ſi mulier fuit ꝓteſtata in abſentia mariti ꝙ non intẽdit
conſentire alienationi rei ſue ꝓpter metum ⁊ reuerentiam ma
riti non ſibi ꝓdeſt niñ alias pbetur metus.no.glo.⁊ doct.in
c.allega.cauſam matrimonij.⁊ ibi ab.
¶Metus iuſtus ꝓbat᷑ ſi in loco ſolitario euaginato gladio
qs minatus eſt moꝛteʒ ⁊ metus moꝛtis dicitur imminere non
ſolum durante vibꝛatione gladij ſed etiã poſt moduʒz ſitanta
eſt minantis potentia vt veriſimtliter timeatur moꝛs ex vibꝛa
tioe, tex, in. c.i. ꝙ metus cã.⁊ ibi abb.in notabilibus.
¶ Oetũ iuſtũ infert ꝑditio oĩm bonoꝝ.vt.c.abbas ꝙ met?
cõ.⁊ idẽ de maioꝛi parte bono:ũ.pꝛo quo facitc frequens,de

—— — —

porgen
1 hotit

Rdiriss

.

nt

gͤnf
incis⸗

cöiens
1 pbane
Giuul
obe.
Nedii,
kinteke
Apen
noͤpoten
hel
epdit
ö
guiur⸗

nalſne

ane⸗
ſehn
s piees
guan
lio
inale
adb
mimo
Gigas
nonnl
ldes⸗

futn

oflot.
hnitiit

tũ decepiſſet.no.ab.in alle.c.cuu dilectus.

reſti.ſpobł.li.vi.⁊ eſt rõ:qꝛ ſi in materia odioſa equiparant᷑ oĩa

bona ⁊ maioꝛ ꝑs bonoꝛũ.vt ibi.idẽ videt᷑ in caſu fauoꝛa bili

no.abb.in alleg.c.abb.qð bʒ locuʒ in illis rebus ſine quibus
vita coꝛpoꝛalis adimit᷑.nã vita noſtra tꝑalis nõ põt ſuſtẽtari
ſine adiunamento tꝑaliũ ⁊ ecõtra.i.q/i.ñ quis obiecerit.facit
glo.in.l.aduocati.C.de aduo.diuer.iudi.vbi dicit ꝙ bona tẽ⸗
poꝛalia nõ ſunt aliud qᷓ; vita coꝛpoꝛalis vñ ſicut metus moꝛ⸗
tis excuſat.vt.c.cũ dilectus.ꝙ metus cauſa.ita ⁊ metus per⸗
dendi bona tempoꝛalia. abb.vbi.ð. B
Ea que fiũt ꝑ metũ regularit᷑ nõ tenẽt dũmodo ſine culpa
ſua qͥ incidat in metũ.qꝛ tũc põt peti reſciſſio eoꝛũ q̃ acta ſũt
per acti.ꝙ inetus cã.ꝑ.c.abb.eo.ti.ſed ſi culpa ſua qͥs ĩcidat ĩ
metũ tenent geſta vt nõ cõpetat aliqð remedium metu paſſo.
tex.eſt ſingula ris in.l.ſi mulier.ff.ꝙ me.cã. Fallit hecregula ĩ
ſex caſibus no.ꝑ gl.in alle.c.abb.⁊ in alijs caſibus ibi no.per
doc. ſignanter perabba.
¶ MWetꝰ ſicut nõ excuſat niſi ſit talis qui põt cadere in cõſtã
tẽ vitũ.vt.c.cũ dilectus.q; metus cã.ita ergo nec dolus.nong
ſubuenit᷑ dolũ pa ſſo niſ ſit talis dolus qͥ virũ cõſtantẽ ⁊ peri
¶ Metus oiĩs ceſſatĩ pñtia epi ſeu ſuꝑioꝛis.vt.l.nõ veriſiłe
ff.ꝙ metꝰcã.⁊ i.l.trãſac.C.ð trãaſac.nec ob.l.i.S.q̃ onerande,ff.
quarũ reꝝ actio nõ dat᷑.vbi no.ꝙ ſi ob reuerẽtiã epi qͥ renũ⸗
ciat pᷣbende ſue põt illã poſt ea repetere qð intelligit ibi bar.

qñ interuenerũt aliq̃ mine vel verbexa:qꝛ ſola dignitas ſupe

rioꝛis nõ excuſat.vt.l.ad inuidiã.⁊ ibi bar.C.e.ti.⁊ idẽ in vxo⸗
re qñ dicit ſe aliqͥd feciſſe ob reuerentiã mariti:qꝛ ſola ipſa re⸗
uerentia non excuſat vbi non pᷣceſſerunt mine vel verbera. vt
no.bar.vbi.S.⁊ ſentit JInno.i.c.cãm matrimonij. de offi. dele.
no.abb.in.c.cũ dilectus.ꝙ metus cauſa. H
¶ Zimoꝛẽ inſtũ inducũt verba minatoꝛia vel ſola potẽtia ty

ranni q ſolebat male tractare hoĩes nõ acquieſcẽtes pᷣcibus
ſuis:na tunc ſole pꝛeces inducũt iuſtũ timoꝛc.no.glo.⁊ doc:in

c. cñ dilectus.ꝙ metus cã. dʒ em̃ iuderx cõſiderare ꝑſonã minã

tis:nã ſunt aliqui homĩes qui minant᷑ ⁊ ſtatim exequuntur.⁊

alij multa minant᷑ ⁊ nihil faciunt.vt no.bar.in.l.metũ. C.e.ti.

2 in tractatu de tyꝛanno. ⁊ Inno. ⁊ Hoſti. ⁊ abb.in alle.c.cũ

dilectus. Itẽ debet iuder cõſiderare ſexuʒ:qꝛ minoꝛ metus ex
cuſat mulierẽ qᷓ; virũ.vt in.c.cũ locũ.de ſponſa.concoꝛdat qð
no.abb.in.c.fi.de condi.appo.in fi.

¶ Oeiñ ſi liuſte iudex inferat agit᷑ ð eũ.vide.s.iudex ſi iuſte

¶ Si ꝑs inducit aliquẽ ex dñis ſeu ancianis vel aliũ officia⸗
lẽ babentẽ merũ vel mixtũ imperiũ ad intercedẽdũ ꝓ eo apud
iudicẽ cauſe debet puniri in amiſſiõe cauſe.vt.oex ꝑte.de alie.
mutan.iudi.caula.ſac.⁊.l:i.C de litis pen.⁊ boc firmat barin
l. pe.ff. de alie.iudi.⁊ in.l.ij. C.ne liceat poten.
¶ Metuoexcuſat ab appellãdo ſi ſit iuſtus ⁊ nõ vanus ſed
ꝓbabilis.vt.c.fi.de appel.no.in.c.pe.de in integ.reſti.⁊.l.i.ff.
ꝙ metus cã.⁊ hoc etiã ſi ꝑs nõ dedit cãm metui:ſed ſi cã metꝰ
facit.l.nec timoꝛe.ff.e.ti.⁊.c.veniens.de ſpon.pteſtatio tñ eſt
neeeſſaria ad declarãdũ aĩm ipſius appellantis.vt alle.c.fi.
⁊ requirit᷑ ꝙ fiat in pñtia boni viri ⁊ teſtiũ.facit qð no.in.c.vt
circa.de elec.li.vi.⁊ hoc etiã ſi pteſtatio nõ cõtineat foꝛmaliter
appellationẽ.no.Abb.in alle.c.fi.de appel.vbi limitat ꝙ eſt
verũ ſi qͥs timet appellari ⁊ ꝓteſtari coꝛã iudice ⁊ ſit talis iu⸗
dex qui cõſueuit adminus per vnuʒ actum ſuas minas cõtra
appellantes exequi.qð vide ibi late pereum.
¶ Mine parentũ inducunt iuſtum metũ maxime in muliere
conſiderata tamẽ qualitate parentum ⁊ minarũ vt.c.ex lr̃is.
de deſpon. impu. ⁊ ibi Abb.
¶ MWetus excuſar a denũciatione iudiciali:vt vbi timet᷑ de
dũo vel potente põt iudex ex officio ꝓcedere,vide.õ. denunci
atio.v.ſñ quis timet J
¶ Si ꝓmittẽs per metũ vel ob turpẽ cãʒ poſtea ſpõte ſoluſt
videt᷑ purgaſſe viciũ pꝛecedẽsvt amplius agere nõ poſſit.vt
l.ij. c me. ca. 7.l. K ob turpẽ cãm. ff. de con. ob turpẽ cãm.
¶ Metum iuſtũ infert ercõicatio qñ iniuſte pmulgat᷑ per ty
rannum minateʒ executionẽ ⁊ defacili nõ põt haberi remedi
um cõtra metum executionis:qꝛ nõ audet appellare.a łs ſecꝰ
eſt cõcluſio Abb.in. c.oliʒ.iij. de reſti. ſpo. v. col.
¶ QAicet coacta voluntas ſit voluntas:nõ tñ abſoluta vo
luntas vt in matrimonio requiritur oĩno libertas.vt. c. cum
locum. de ſpon.coacta ergovoluntas nõ ſufficit:qꝛ nõ eſt ab

ſoluta voluntas.no. Abb. in alleg. ce cum locum. 2 in. c. maio
res.in ſi.de baptiiſ.

¶ Merces ꝓhibitas nõ ẽ licitũ ðſerre iudeis ẽt p redẽp tõe
captiuoꝝ nec excuſat᷑ deferẽs etiã ex pohfacto.qꝛ cũ veniũt
poſtea infideles ad pugnandũ cũ illis armis cõtra xpᷣianos
nõ debẽt impendere cõſiliũ aq malũ cõmittẽdũ ꝓpter bonũ

—

qð inde ſequit᷑talis em̃ recõpdſatio repꝛobat᷑ a iure in.o.ſup

eo.de vſuris.⁊ in.c.nõ magno.⁊ ibi glo.ne cle.vł mo.pꝛo hoc
tex.in.c.ita.de iudeis.vbi deferẽtes dicunt᷑ pares aut ſuꝑio⸗
res in malicia illis qͥ poſtea impugnãt.⁊ hoc ꝓcedit tempoꝛe
guerre vel treuge:ſed tꝑe pacis licitũ eſt pꝛo redẽptionis arti⸗
culo merces ẽt ꝓbibitas deferre.ar.l.ſancimꝰ. C. de ſacroſan.
ecc.⁊.c.i,.de pig:ab.in.c.ſignificauit.de iudeis vide.j.pena.

¶ les anmatus a maoꝛi eſt dignioꝛ q recſpiens militiã
a minori.vt.c.per tuas.de ma.⁊ obe.⁊ ibi abb.in pꝛin.

¶ Milites noſtti tꝑis nn gaudent pꝛiuilegijs militaribus

vt no. Spe.ti.de ꝓcuratoꝛe.S.i.ᷣ.itẽ quid eſt miles.⁊ Jo.an.
in.c.cũ deſideres.de ſen.excõi.⁊ eſt ratio qꝛ milites olim ha⸗
bebant pꝛiuilegia plurima:qꝛ inter cetera iura bant ſe nõ eui⸗
taturos mortẽ ꝓ re publica:qꝛ ad hoc fuit pꝛincipaliter mili⸗
tia inducta vt milites eſſent reipublice defenſoꝛes ꝑ ꝓcurato
res ⁊ recipiebant a republica ſtipendia.ad hoc vide glo.ſin⸗
gula rẽ.in.l.pe.ff.ex qui.cau.manu,que ponit ſex que debet qͥs
iurare tꝑe aſſumende militie.⁊ vide Cy.in.l.i.ff.de iurl.⁊ fac.
igno.abb.in.c.in noſtra.de ꝓcura.

¶ MBiles ſecularis põt effici clericus lʒ eſt miles celeſtis ⁊

ecõtra.vide.sõ.clericus qui eſt miles.
¶ MWiles pᷣfertur monacho in honoꝛibus nõ tñ pᷣfert᷑ cleri⸗
co:qꝛ eſt miles celeſtis.ar.ex oꝛdine littere.in.c.nicolao.de ap
pel.⁊ ibi abb.in pꝛin.
¶ Miles celeſtis cuʒ ſit clericus nec põt donare concubine
nec compellit᷑ bonis cedere ⁊ gaudet pꝛiuilegijs militũ ſeculi
vide.S. donatio.ᷣ quẽadmodum.
Bine.
¶ Mine ⁊ terroꝛes an inducãt iuſtum metum.vide.s.metus
⁊ vide.S.confeſſio.

inor.

¶ Minoꝛ pupillus qñ dicat᷑ miſerabilis perſona vt poſſit
laicũ coꝛã eccleſia ſtico iudice trahere.vide.S.laicus. .
¶ Minoꝛ filius regis an põt iuriſditionẽ regni exercere.vi⸗
de.j regis filius. ð
¶ Minoꝛ.xxv.an.non põt eſſe de conſilio nec habere aliud
officiũ qð verſat᷑ in adminiſtratione reipublice.ſufficit tamen
qꝙ annus ſit inceptus lʒ non cõpletus.vt eſt notabilis tex.in
l.ad rẽpublicã.ff. de mu.⁊ ho.ex neceſſitate tñ vel vigoꝛe con⸗
ſuetudinis pñt admitti minoꝛes.tex.eſt nota. in.l,.non im̃.ff.
de decuf̃. no. abb. in. c. cũ viceſimũ.de offi.dele.
Rmoꝛis officiũ quãdo ceſſat in meſentia maioꝛis.vide
j.officium minoꝛis.
¶ Minoꝛ nõ põt eme Per ſio: pꝛo extraneo.vide.j.pꝛocu⸗
ratoꝛ pꝛo extraneo. .
¶ Minoꝛ an põt agere cõtra tuto.vel cura. male gerentem
vel in integrũ reſti petere.vide.s.ad miniſtratoꝛ neceſſarius.

¶ Mino: equiparat᷑ eccleſie in reſtitutione in inte, videj.re

ſtitutio.per totũ.⁊..eccleſia reſtituitur.
¶ Oinoꝛ etiam clericus poteſt petere reſtitutionem ratiõe
leſionis.vide.S.clericus minoꝛ.
¶ Minoꝛibus ſubuenitur per reſtitutiõis beneſiciũ etiã in
lucro captando.vt.c.ↄſtitutus.de in integ.reſti.vbicũq; ergo
minoꝛ vel eccleſia potuit aliqð lucrũ conſequi ⁊ ex ſui facilita
te vel incunia neglexenit poterit petere reſtitutionẽ in integ.ð
obſtaculũ cõſequẽdi.vt ibi eſt tex.⁊ in.l.ait pꝛetoꝛ.ff.de mino.
in fi. abb.in alle.c.conſtitutus.vide.j pꝛeſcriptio ſtatutaꝛia.
¶ Minoꝛ vel eccleſia poteſt petere reſtitutionẽ ſi ꝓbat ſe le⸗
ſum quantũcunq; interuenit decretũ vel iuris ſolẽnitas.vide
8.alienatio..qtũcunq;. D
¶ Oinoꝛ maxime muliercula que vendidit omia bona ſua
m ij

per inſtrumentũ publicũ p certo pꝛecio õſumit᷑ ſubducta etiKõs
ſi iurauit qꝛiactatiões nõ pᷣſumuntur a iure ſuã oꝛiginẽ trabe
re ſed a mala intentiõe.de renũ.ſuꝑ hoc:tũ qꝛ liberalitas ĩmẽ
ſa repngnat nature mulierũ quas leges auariſſimum genus
appellant. ff. ad vell ſi ego.⁊ de iure dor.ſi ſtipulata.in fi. nã
circa talia ĩmoderate geſta.l.de facili pᷣſumit᷑.vt.l.oẽs.S.luciꝰ
fr. que in frau.cre.l.pnun.⁊.l.qui teſtiuʒ.de ꝓba.no.bart.in.l.
ſocietatẽ.S.arbitroꝛũ.ff. ꝓ ſoc.igem in eo qui cũ cõſũptiuo ma
la fide ↄtrabit.vt.l.ij.ff. quarũ rerũ actio nõ datur.factis nãq;
iſtis minoꝛ oſtẽdit ſe incapacẽ ⁊ nõ pleni intellectus iactãdo
bona oĩa:iuramento ergo non obligat᷑ cũ iudicis officio vel
actione de dolo talis Zctus reſcindat᷑.vt.c.debitoꝛes.de iure
iurã. Itẽ qꝛ in tali alienatiõe non interceſſit cauſe cognitio.
nec ex cauſa alienata ſunt immobilia deficit cõtractus in ſolẽ
nitate quẽ defectũ inramentũ nõ ſupplet lʒ obliget ad nõ cõ⸗
tra neniendũ qꝛ nõ põt quis facere ꝙ iura de ſolẽnitatibus lo
quẽtia nõ ha beãt locum in ↄctibus ſuis.de le.i.l.nemo põt.⁊
qð ibino.bar.ff. de fideiuſ.ſi qͥs ꝓ eo.eſt concluſio antho. de
butrio.in ſuis cõſilijs.q.que incipi:pomina oꝛabilis.
¶ Minoꝛ nõ põt cum tuto:e ſeu adminiſtratoꝛe ſuo contra
here nec valet cõtractus:qꝛ etiã ſi palã contrabat nõ tñ bona
fide que duo exigunt᷑ copulatiue ad validitatem cõtractus.l.
non exiſtimo.ff. de admi.tu.l.cũ ipſe.de ↄᷣhen.emp.⁊.l.in ven⸗
ditione.S.fi.ff.eo.l.cum in plures.S.iij.de admi.tuto.ff.de fur.
l.tutoꝛ.⁊.l.interdũ.S.qui tutelã.C.de pactis.l.pactum curato
ris.l.fundũ.S.ſi tutoꝛ.ff.ꝓ empto.antho.vbi.S.
¶ Minoꝛ an põt renunciare beneficio reſtitutiõis in integ.
vide.j.renunciatio.ᷣ.minoꝛ.
¶ Minoꝛ nõ iurat de calũ.ſg eius tutoꝛ vel cu.idẽ de patre.
qui debet hoc iuramentũ pᷣſtare in rebus filij in q bus bʒ vſũ⸗
fructũ.vt.l.ij. C.de iura.cal.⁊ ibi bar.in.S.ꝙ obſeruari:in cauſ
tñ in quibus hʒ minoꝛ legitimã ꝑſonã ſtandi in iudicio ſicut
ipſe ſolus põt agere ita ⁊ iurare.no. Jo.an.in.c.cãm de iura.
cal. ⁊ Guil.⁊ glo.in.d.l.ij.⁊ ſic ꝓcedit glo.in.c.paruuli.xxij.q
v.⁊ abb.in alleg.c.cum cauſam.iij.colum.
¶ Minoꝛ qui caret oĩ intellectu vt infſans demens ⁊ furio⸗
ſus nullum iuramentũ preſtant.vt.c.paruuli.xxij.q.v.⁊.l.i.C.
de fal. mo.ſed ſi pupillus ſit doli ca pax ⁊ ſcit veritatẽ cãe põt
ſibi deferri iuramentũ veritatis.no.in auf᷑.ſacr̃a puberũ.C.ſi
aduer.ven. Itẽ impubes põt examinari vt teſtis nõ ad plenã
ꝓbatõeʒ ſʒ ad indiciũ.vt.:.ij.S.iĩpnbes.ff.ad ſille.⁊ ſi reſpõ dit
cñ auctoꝛitate tu.eius defectꝰ ſupplet᷑.vt.l.clarũ.ff.de aucto.
pᷣſtan.dʒ em̃ tutoꝛ vel curatoꝛ auctoꝛari vt minoꝛ iuret ⁊ reſ⸗
pondeat:nõ tñ vt ſic rñdeat.ſ.cõfitendo vel negãdo:qꝛ iſtud
ſolũ cadit in cõſcientia minoꝛis nõ curatoꝛis.ar.l.videamus
ff. de in litem iurã. ⁊.l.marcellus.ff.reꝝ amo.eſt cõcluſo abb.
in.c.cum cauſam.de iura.calum.iiij.colum.
¶ Minoꝛ ſi ledat᷑ in cauſis ſpñalibus in quibus reputatur
maioꝛ an poſfit petere reſtitutionẽ in inte.vide nota biliter ꝑ
abba. poſt glo. in.c.ex parte.de reſti.ſpol.vi.col.
¶ Minoꝛ renuncians beneficio an audiat᷑ petens reſtitutio
nẽ.vide abb.in alle.c.ex parte.vij.col.
¶ Minoꝛ etiã ſi certat de lucro reſtituitur. vt.l.ꝙ ſi minoꝛ.S.
ſceuola.ff. de mino.⁊.lefi.de repu.heredi.ſʒ in ᷣ eſt differentia
qꝛ ſi certat de dãno vitando fiꝑxeſtitutio etiam re nõ integra
etiã aduerſus tertiũ ad quẽ res peruènit.vt.l.cauſe.S.interdũ
ff. de mino.ſi tñ certat de lucro non fit reſtitutio rebus iam di⸗
ſtractis.vt.d.S.ſceuola.not.glo.⁊.A.bb.in.oex parte.de reſti.
ſpo.xi.colum.
¶ Minoꝛ.i.doli capar ſi delinquit in faciendo nõ reſtituit᷑
vt.l.ex cã.S.nunc.videndũ.ff.de mino.⁊.l.auxilium.e.ti.idem
Cy.in.l.ſi quis in tantã. C.vnde vi.bar.tñ ibi fatetur reſtitutio
nẽ negandã qñ doloſe facit ſecus ſi credens ſibi licere.vt.l.i.
Cſi aduer.delic.nã licet pꝛeſumat᷑ hoccaſu dolus cõtra mino
rẽ tamen contra dolum pꝛeſumptũ reſtituit᷑ minoꝛ:ex quo nõ
? verus dolus.no.in.l.i.O.nunciatio.ff.de noope.nun.anto.
2 abb. in. c. i. de dolo ⁊ contu.iiij.col.
¶ Minoꝛis bona ſi vendant᷑ ꝓ debito ſeu iudicis mã dato
ſeu ꝓ collectione nõ requirit᷑ auctoꝛitas tutoꝛis vel curatoꝛis
in ipſa vẽditiõe ſed ſolũ in cauſe cognitione citãdus eſt.ff.de
ver. obli.l.ſi er legati.⁊ vt in poſſeſſionẽ lega.l.is cui.s.ceffa⸗

tũ.alias diceret᷑ vbicũq; cõdẽnat᷑ minoꝛ ⁊ res capit᷑ in cim

ſudicati ⁊ poſſeſſio vendit᷑ ꝙ opus ſit tutoꝛẽ auctoꝛari qð eſt

cõtra cõem obſeruãtiã ſᷣm Cy.⁊ Jac.de are.in.l. fl. C. ſi ꝓpter
pu.pen. vbi no. Bal.qꝙ tunc tutoꝛ vel curatoꝛ debet auctoꝛa
ri qñ aliqs actꝰ celebꝛat᷑ a minoꝛe.ſecus ſi celebꝛet᷑ a creditoꝛe
minoꝛis.vt bal.vbi.S.ꝑ quẽ vide foꝛmã citatiõis minoꝛis.
¶ Mino: induſtrioſus ⁊ ſagax an reſtituat᷑ in integ.vide.je
reſtitutio.vᷣ.vbi veriſimile.
¶ f Dinoꝛ an põt accuſare.vide.ðᷣ.accuſare nõ poteſt.
¶ Licet pubertas regulariter in viro ſit vſq; ad.xiiij.ann. tũ
plena pubertas durat vſq; ad.xviij.ann.vt in.l.mella.ff. de a⸗
limen. ⁊ ciba.lega.vbi ſi alicui relinquãt᷑ alimenta vſq; ad pu
bertatẽ intelligit᷑ de plena pubertate.idem in adoptione.nã
debet adoptans excedere adoptatũ in plena pubertate.inſti.
de adop.S.minoꝛem.
¶ã Minoꝛ ſi plures habeat tutoꝛes vel curatoꝛes non debet
fieri miſſio in poſſeſſionẽ ꝓpter cõtumaciam vnius niſi oẽs
vocentur.vide.S.contumarx.iᷣ.vbicunq;
¶ Si coꝛã iudice ſeculari agat᷑ per minoꝛẽ doli capacẽ iuran
tẽ nõ venire ↄtra ctũ rõne minoꝛis etatis nec etiã ꝓpter de⸗
ceptionẽ dimidie iuſti pꝛecij ⁊ per reũ nõ fuit facta mentio de
iuramento ⁊ iudex ꝓferat ſnĩam ↄ reũ q̃ trãſiuit in rem iudica
tã nõ poterit v ictus currere ad eccleſiaſticũ iudicem ⁊ petere
vt cogatur minoꝛ ſeruare iuramentũ.nam talis ſentẽtia pꝛe⸗
iudicat ei cum pꝛoceſſus eſt validus non obſtãte ꝙ minoꝛ ſit
periurus ex quo nõ fuit oppoſitũ de iuramẽto ſicut in ꝓceſſu
qui fit cũ excõicato.vt.c.gia.de ſen.excõi.li.vi.qꝛ videt᷑ tacite
renunciaſſe illi exceptioni eã non opponendo.de re iudi.inter
monaſteriũ.⁊ talis ſnĩa facit ius ⁊ licite põt minoꝛ venire cõ
tra iuramentũ:qꝛ id facit auctoꝛitate ſentẽtie.ar.de notatis.
per Inno.in.c.mulieri.de iureiur.⁊ facit.c.ſi foꝛte.de elec.li.vi.
⁊ qð ibi no.glo.eſt cõcluſio Lapi.ſua alle.xxv.

¶ inoꝛ pubertate doli capar lʒ liget᷑ ſnĩa canonis vel ſta

tuti qñ delinquit furtũ adulteriũ vel mẽdaciũ cõmittẽdo.vtĩ
c.i.de delic.pue.nõ tñ põt puniri vt ↄtumarx ſi citat᷑ ⁊ non cõ
pareat cũ nõ põt agere nec defẽdere ꝑ ſe ſine tutoꝛe.nã citatio
⁊ pemptoꝛiũ ↄ pupillũ indefenſuʒ ſunt nulla ip ſo iure.vt.ff. ð
re iudi.l.cõtra pupillũ.eſt cõcluſo Lapi ſua alle.cxv.
¶ Minoꝛ vel eccłia põt reſtitutionẽ in integ.petere etiaʒ in
caſu vbi cõpetit ſibi remediũ de iure cõſ:vt qñ interuenit dece
ptio vltra dimidiã iuſti pꝛecij.vt colligitur ex.c.cuʒ dilecti.de
emp.⁊ ven.nec ob.ſi dicat᷑ ꝙ vbi cõpetit oꝛdinariũ remediuʒ
ceſſat extra oꝛdinariũ.vt in.l.in cauſe.ff.de mino.qꝛ illud ꝓce⸗
dit vbi pinguiꝰ ſuccurrit᷑ ꝑ oꝛdinariũ.vt in.c.ex ꝑte.de reſcri.
⁊.c.i.de in integ.reſti.li.vi.in ᷣ̊ aũt caſu pinguius ſuccurrit᷑ ꝑ
remediũ reſtitutiõis:qꝛ reſcindit᷑ ſimpliciter ↄᷣctus.nã ſatis ẽ
ꝓbare enoꝛmẽ leſionẽ abſq; eo ꝙ ꝓbetur deceptio vltra di⸗
midiã iuſti pꝛecij.no.abb.in alle.c.cũ dilecti.ij.col.
¶ Minoꝛ poteſt abſolui a iuramento in quo eſigrauiter le⸗
ſus.vide.S.abſoluere poteſt ef5s.
¶ Minoꝛ licet per iuramentũ exdudatur a beneficio etatis
non tamen excluditur a bñſficio iuris cõls, vide.s.iuramentũ
H. lʒ minoꝛ.2 vide, S. eps poteſt.

Miraculum.

¶ Miraculũ nõ eſt credendũ aſſerenti ſe miſſuʒ vł inſpiratũ
a deo niſi oſtẽdat.aut ꝑ operationẽ miraculi:aut ꝑ ſcriptu⸗
re teſtimoniũ ſpãle.vt.c.cũ ex iniũcto.de here.⁊ ibi.ab.ĩ pꝛin.

„,„, Aliſio.
¶ Miſſio in poſſeſſ.vide.j.poſſeſſio.
¶ Miſſio in poſſeſ.in ecclefijs vel ĩ iuribus incoꝛpoꝛalibus
ſeu imperſonalibus vbi non reperiuntur bona:vel in actiõe
perſonali in rem ſcriptam qualiter fiat.vide plene p er abb.in
cii, de eo qui mit.in poſſeſ.

Biſſa.

¶ Miſſa non eſt de ſubſtantia cõſecrationis ſeu collationis
oꝛdinũ vel criſmatis ſed ꝓpter reueretiã ſacramentoꝛũ ⁊ oꝛdi
nationẽ eccleſie nõ poteſt conferri nec explicari ſine miſſa.gl.
⁊ abb.in.c.ꝙ ſicut.S.ſuper eo.de elec.
¶ Oiſſa an eſt de pꝛecepto vt audiatur in ꝓpꝛia parochia
vide.j.parochianus.
¶ Qbꝛiſtianus incurrit in peccatũ moꝛtale niſ miſſam inte⸗
gram audiat diebus dñicis.vt,cemiſſas.⁊.c.ad celebꝛandas

R

le

i
u

eni

ſt

ebet
dis

ntan
rder
de
dics
eere
pee,
or ſt
peeſt
ſheſe
Crer
nech
gaiss.
liti.

c
yti
latid
dtſfö

dece
lde
i;
Pee
ſeſci.
mitg
ſiise
n

terle

eunts
menns

ſatü
ſptue
Pn⸗

albis
getſde

hib

1

toti
ſl

abe⸗

nnel
Nts

de cöſe. di l. c. l de parochi. ibi. abb. in. fi

₰

¶ Minfla non eſt celebꝛada cũ altari viatico ni

rum. de conſe.di.i.facit tex.in.c.fi.de pꝛiui.li.vi.vbi de gratia

concedit᷑ eis vt poſſint facere coꝛã ſe celebꝛariin itinere ſuꝑ
