captus in domo fuit vocata vicinia delictũ nõ efficit᷑ notoꝛiũ

iz oꝛitur in famia vt ſentit glo.in.l.capite quĩto de adulte.ſecꝰ

ſi depꝛehẽſo fiat in a ciu delicti aſtate multitudine: qꝛ tũc in⸗

+ — — S

— —

—

— — —

S

dueſt notoꝛiũ ex tali depꝛebenfione. ? ſta pcèdit glo. in. eci
non ab hoĩe.⁊ c.ſi quis dyaconus.l.di.⁊.c.pꝛeſbiter.lxxx.di.

idem ſi depꝛehẽſio fiat in actu ꝓpinquo delicti licet nõ io ð9
licto vt in iuribꝰ.õ.pꝛoxĩe allegatis.⁊ eſt ocluſo Ab.in.d.c.

cum non ab bomine. vij. colum.

¶ Beßpbenſus cleric? in fraganti crimine ſiue capiat᷑ a laicis

ſiue a clericis an dʒ pũiri vt ĩ notoꝛio.vide.j.clericꝰ depᷣhẽſus
¶ Lapere ⁊ incarcerare poteſt oꝛdinarius loci exempti delĩ⸗
quentes.vide.j.incarcerari. .
¶ Lapi nõ dʒ ad petitionẽ creditoꝛis quẽ ſi tẽpoꝛe ↄtractui
ſciebat labi facultatibus.vide.j.ↄtrahens cum hoiĩe.
¶ Betentus in carceribus ſeu vinculis iniurioſe an reſcin⸗
dat ↄtractum factũ cum detẽtoꝛe.vide.S. captus.
¶ Derentus ab hoſtibus vel iuſte an põt cõtrabere vide S.
captus apud hoſtes
¶ Detineni põt clericꝰ in vinculis.vide.j.clericus poteſt.

¶ Incarceratꝰ ſeu vinculatus iniurioſe ſi facit ↄtractuʒ cuu,

detentoꝛe non valet vide. S. captus ⁊. S. detentus.

¶ Incarcerare põt iudex oꝛdin ariꝰ exẽptos delinquẽtes i

maioꝛib criminibꝰ? vbi de eoꝛũ fuga timetur ⁊ ad ſupioꝛẽ re

mittere.ar.in aũt. de defen.ciui.S.audiãt. Inn. in. c. vt fame ð

ſen. excõ.⁊ glo.in.l.nullus.C. de iude.facit.l.ait pꝛetoꝛ.S.ſi de

bitoꝛez. ff. de his que in frau. cre. Ab. in. c fi. de fo. ↄpe.ix. col.
¶ Incarcerãdus non eſt clericꝰ pꝛopter crimẽ niſi de crimi⸗
ne cõſtet. vide.j clericus non eſt incarcerandus.
¶ Incarcerat? ſi fugiat a carcere de iut ciuili eſt pẽa capita

lis. mitius tñ punit᷑ ſ ignoſcẽs fit ⁊ ſine effractione fugit. vt

no. in. li.⁊. i ff. de effracto. ſed iure canõico põt ꝓcedere ad

depoſitionẽ ⁊ data irregularitate ad traditionẽ curie ſecula
rig.no.in.c.cum nõ ab hoiĩe.de iudi.ab.in.c.a nobis,ð apo.
¶ Incarceratur clericus debitoꝛ alicuiꝰ ſi de eius fuga time
tur. idem ſi delinquat. vide.j. clericꝰ malefactoꝛ.cum. vſi ſe.
verſi.clericus ad miuiſtratoꝛ. ðèM
Lacrcer.
¶ Vide ð.captio per totum.

Cardinalatus.

¶ Cardinalatꝰeſt de iure diuino qꝛ per ſacerdotes leuiticos

ĩtelligunt᷑ cardinales. vt.c. ꝑ venerabilẽ.qui fi.ſint legi.⁊ ibi
abb. liij. colum. ⁊ abb. ⁊ hoſtiẽ.in. c. ex geſtis. de cleri. nõ reſt.

Cardinalis an debeat eligi vł poſtulari ⁊ an poſſit retĩer

dignitatem epiſcopatus cum cardinalatu. Abb. plene in. c.

bone.i. de poſtu.pꝛela.ij.colũ.et.iiij. G
¶ Cardinalis põt habere eccleſã vł dignitatẽ aliã in guber
nationẽ ſeu ad miniſtratiõʒ ⁊ debet illã in pꝛioꝛi ſtatu fuſtier
nota.per doc.ſignanter Abbas in.c.querelam.de electione.
in pꝛin. et melius in.c eccleſia. de electione.
¶ Eardina lishabet in titulo ſuo ⁊ in eccleſijs ſubiectis titu.
iuriſditionem epiſcopalem vnde habet coꝛrectionem et pote
ſtatem fulminandi cenſuram eccĩaſticam ⁊ c.que ſunt iuriſdi⸗
tionis epiſcopalis.vt in.c.his q̃.de ma.et obe.et ibi Abb.
¶ Cardinales poſſunt vocare concilium ſuper ſciſmate vel
n cõ tenditur int᷑ duos ſuꝑ papatu iuxta no.in.c.licet.de elec.
et ibi per Abb.et vide.j.electio et. j.papa.
¶ Cardialis dicit̃ a cardĩe.qꝛ ſicut ĩ cardie vertit᷑ oſtiũ.ita ꝑ
cardĩales regit᷑ vlis eccła.ſic. xxiiij.di pꝛeſbiteri.⁊.lxxi.di.fra
ternitatem.no.gl.in.c.ij.de offici.archipꝛeſ by.
¶ Lardiales tãqᷓ; maximi debẽt ſpeciali pꝛero gatiua letari
de of. dele. c. i.li. vi.⁊ ſunt pars coꝛpoꝛis pape qui nõ iudicat᷑
ab alijs.ᷣxi.q.iij. alioꝛũ.⁊ papa cũ eis iudicat oꝛbez qui fi. ſint

legi.ꝑ venerabilẽ. . rõnibus. vſi. ſunt auteʒ. ſatis ergo decet

eos eſſe pꝛĩcipes puilegij ſecularis. Itẽ nec papa ↄſueuit im
mo nec põt aliquẽ de cardĩalibꝰ excõmunicare vł aliqð pꝛe⸗
ceptũ facere ſine cõſilio et cõſenſu fratrũ ſi uoꝝ.ad qð facit de
cre.irrefragabili.de offi.ordi.⁊.c.i.de exceſſi i. pꝛela. Itẽ gau⸗
det cardialis pꝛiuilegio decre.qꝛ ꝑiculoſuʒ.de ſentẽ. excõmu.
li.vi.facit.i.reg.ij.domini ſunt cardines:tũc ⁊ poſuit ſuꝑ eos
oꝛbem.no.Jo.an.in.c.ij. de cleri.non reſide.vide Hen.in.c.ſi
cut vnire.de exceſ.pᷣla.et Ab.i.c.q̃ſuit.ð bis q̃ fi.a ma.p.ca.

¶ CLardiales lʒ debeãt aſſiſtere papeet ſunt coadiutoꝛes in

officio nec ardua explicat papa ſine ↄſenſu cardinaliũ qui fi.
ſint legiti.c.ꝑ venerabilẽ.⁊.cfud amẽtas de electio.li viet qðᷣ

no. Arcbi poſt lau. xxv. q.i. ſunt quidã. vbi põit mirabile di⸗
ctũ ꝙ papa non põt ↄdere legẽ vniuerſaliter ſuꝑ ſtatu oꝛbis

ſine cardialibꝰ nõ tñ in cardĩalibꝰ reſidet iuriſditio:ſʒ tota in

riſditio ẽ penes papã.no. ab..c.ſunt. ð his ꝗᷓ fi.a ma. par. ca.
¶ Zardinalis an poteſt milites creare. vide.j.miles.

CLCLCharita¹¹s
¶ Lbaritas e ſt fons ꝓpꝛius cui non communicat alienus.
vt. c. l. de reg. vbi notabiliter per Abb, qnaliter iſta auctori
tas intelligatur.vide.j.virtus.

Caſus fortuitus.

¶ Caſus foꝛtuitus eſt violentia.no.in.l.i.C.omo.Abb. in. c.
ſacris.de ſepulturis.
¶ Laſus foꝛtuitus imputatur mandãti ſi mandatarius ad
implendo mandatum res perijt caſu. nota biliter per Inn. in.
c.ſicut.ij. deiureiur.vide.j.mandati actio. .
¶ Maſus foꝛtuitus licʒ imputet᷑ debitoꝛi qͥ miſt pecuniã cre
ditoꝛi cum diligẽti nuncio ⁊ anteqᷓ; ſolueretur perijt.vt in ca
ſu.c.ſignificãte. de pigno.⁊ eſt ratio qꝛ ante traditionẽ rema⸗
net in domino debitoꝛis qui eſt obligatus in genere ⁊ genuſ

perire nõ poteſt. vt.l.iij. C. ſi cer. pe.⁊.l.in rõne.ff. ad.l.fal. com

modatũ tñ ſi caſu apud cõmodatariũ perijt ex eo:quia rema
net in dño cõmodantis perijt domino ⁊ nõ cõmodatario.vt
c.vnico.de cõmo.vbi hoc tenet Ab.facit.l.argentũ.ff. cõmo.
viqde.j.cõ modatũ.⁊ Jo.an.in.c.ſignificãte.de pigno.vbi vi
de nota biliter Barbatium.
¶ Laſus foꝛtuitꝰ eſt furtũ ſi ꝑ violẽti res fuit tibi ſubrepta
dũ tñ nõ fuiſſes in culpa trãſeũdo ꝑ loca ꝑiculoſa.ar.l.non ẽ

veriſimile. ff. qð me. cã. ſi añt furtũ ↄmittit᷑ clandeſtine dic vt
in.l.que foꝛtuitis.C.de pigno.no.ab.in.c.vnico de commo.

¶ In otractibꝰ nõ tenet᷑ qͥs ex generali pacto ſʒ oʒ vt caſus
foꝛtuiti ſpãliter enumerent᷑.vt no.in.l.i.C.cõmo.⁊ in.l.ſed ⁊
ſi.S.queſitũ.ff.ſi quis cautio.⁊ Jo.an.in.c.vnico.de cõmo.ẽ
tamẽ tenendũ ſᷣm ab.ibi ꝙ aut in contractu nullus caſus fuit
expꝛeſſus ⁊ non valet generalis obligatio eadẽ rõne que eſt
in iudicio ne quis ſub inuolucro verboꝛũ deciperet ſe.ar. in
c.fi.de offi.vica.lib.vi.idem dico in iudicio qꝛ in iudicio qua
ſi cõtrahit᷑.l.iij.ff.de pecu. Si vero aliqui caſus foꝛtuiti ſpãli
ter fuerint noĩati ⁊ ſecuta fuerit clauſula generalis tenet᷑ ẽt
in non expꝛeſſis.vt.c.qui ad agendũ.de pꝛocura.li.vi.quod
limitat bar.in alle.S.queſitũ.ꝙ ſub clauſula generali veniũt
caſus cõ ſimiles expꝛeſſis nõ aũt maioꝛes.vt cle.non põt de
pꝛocu.vbi vide glo.⁊ Inno.in.c.ſedes.de reſcri.vt refert ab.
in/c.vnico de cõmo.an auteʒ renũciatio generalis firmet᷑ iu⸗
ramẽto.vide.j.renũciatio idẽ ſentit bar.in.c.vnico.de cõmo.
¶ QLaſus foꝛtuitus an tranſit ad recipiẽtẽ rem extimataʒ. vi
de.j.extimatio.
¶ Caſus foꝛtuitus eſt furtũ qñ fit a ꝑſona cõiũcta vel tali ðᷣ
qua diligentiſſimus nõ ſuſpicaret᷑.ff. de furtis.l.eum qͥ emit
S.idem ſcribit Jo.an.in.c.vnico.de commo.
¶ Caſus foꝛtuitus an ĩputat᷑ depoſitario.vide.j.depoſitũ
¶ Laſus ſoꝛtuiti q̃lit᷑ ꝓbãt᷑.við.j.ðpoſitariꝰ vł ↄmodatariꝰ

LCLaſtrum.

¶ Caſtrum an fun gat᷑ iure minoꝛis ſicut ciuitas ſeu villa et

*

an perat reſtitutionẽ in integrum.vide.j.ciuitas fungitur.
¶ Laſtra noua ſicut nõ licet facere cũ alterius iniuria ⁊ emu
latione.vt.ff.de ope.publicis.l.opus.ita nec inhabitare vete
ra caſtra inhabitata.C. de edificijs publicis.l.iij. li.xi. de fiu⸗
mi.l.i.⁊.ij.ff.de his qui no.infa.l.athletas. Inno.in.c. fi.de
reſti.ſpo.qð dictũ ꝓcedit m Ab.ibi in iniuſto ſeu tyrãno poſ

P*ſeſſoꝛe.ar.illius tex. Si aũt poſſeſſoꝛ eſſet iuſtus tũc etiaʒ ad

emulationẽ ⁊ iniuriã alteriꝰ non licet caſtra noua facere nec
ãtiqua reſicere.vt d.lłi.S.deniq;.ᷣff.de aq̃ plu.ar.⁊ qð no.glo.
in.c.cum eccleſia vulterana de elec.ſed ſi hoc facit ſine alteriꝰ
iniuria ⁊ ad cõſeruationẽ ⁊ augmentationẽ ſui prfimonũij ſeu
ꝓ bonoꝛe ſuo:⁊ tũc nõ põt ꝓhiberi etiã ſi alij inferatur timoꝛ
ſeu dànũ ad hoc.l.ñi in eo.ff.de aqua plu.arcen.⁊ alle.c.cũ ec⸗
cleſia vulterana.ab vbi.S.vide.j.pᷣſcriptio etiã longiſſimi.
¶ Antiqua caſtra ſiue ba bitacula ruinã minãtia vel coꝛru⸗
pꝓta liq cõfirmare vt no.in.li.S.edificiũ.ff.de no.ope.nũ.ita
tñ ꝙ noua reparatio non cõmutet pꝛiſtinã foꝛmã vt fiat ediſi

cium pꝛecio ſi? vel amplius vbicũch mutat᷑ pꝛiſtina foꝛma n5
videt᷑ nouũ edificiũ ⁊ cadit ſub ꝓhibitione noui edificij ſi iñ
fũditus coꝛruit edificiũ videtur tunc oĩno nouũ ediſiciuð ex
quo funditus ex toto antiquũ reſtituitur. ad hoc qð legit᷑ in
Linter ſtipulantẽ.S.ſacram.ff.de vb. obli. facit glo. in ſimili in
c.iiij. de iurepatro. ⁊ qðᷣ no.in.c.ↄſuluit.de iudeis. ⁊ ibi abb.
¶ Caſtrum ꝓpꝛie eſt foꝛtalicium ⁊ dicitur caſtrũ quaſi caſa
arta. qꝛ foꝛtalicium nõ dʒ eſſe ſp acioſum vt indigeat paucis
ad cuſto dia.villa aũt ꝓpꝛie eſt pluralitas domoꝝ ſine muris
dicitur villa q̃ſ vallis vallata caſtellũ dicit̃ quãdo ſunt ibi
menia ⁊ de his no. Jo.an.in.c.ſi ciuitas.de ſen. erc. lib. vi. vt
refert abb.in.c.tue de cleri.non reſiden.circa pꝛin.

CLaſtitas.

¶ Maſtitas eſt clericis ĩdicta a iure ꝓpter cauſas que ſecun
tur. ¶ Pꝛima qꝛ clericus deum placare dʒ qð nõ poſſet niñ
cõplaceat nec placeret ſi carnaliter viuat. ¶ Secũda qꝛ cum
deus ſit ſpiritus eiꝰ miniſter ſpiritualiter non camaliter viue
re debet. ¶ Lertia qꝛ dericꝰ ſodalis eſt angeloꝝ ſeruiẽdo cui
illi ſeruiũt ergo puritatẽ angelicã hẽre debet ¶Quarta qꝛ
clerici intẽdũt ſpirituali generatiõi que eſt munda ceſſare er
go debent a carnali immũdicia.¶ Quinta q cõtractãt ſan⸗
cta ⁊ ſic ſancti eſſe debent ſaltem quo ad carnis mundiciam.
¶ Sexta quia cũ alios mundẽt debẽt ipſi eſſe mundi.
¶ Septima quia nobiliſſimà ſponſam hũt. ſcʒ ſapiẽtiam
¶ Octaua debẽteſſe pꝛopꝛij dei cui ſeruiũt non alteriꝰ vel
diuiſi. no. JYo. an. in. c. qð a te de cle. cõiu. ⁊ ibi Hen.
¶ De caſtitate loquit᷑ Jo.an.ſecundũ Hiero.xxvij. q.i.c. ij.
⁊ ipſe Hiero.ad matrẽ ⁊ filiam inquit ferreas mentes libido
domat que maioꝛẽ in virgiuibus patitur famẽ dum dulcius
putant eſſe qð neſciũt. Item in epiſtola ad paulã ⁊ euſto. di
cit nõ inferio: virtuſ ẽ a ↄingio qð alij delectauerũtabſtĩer
q̃ᷓ ↄiugij ðᷣlectamẽta neſcire no.io.an.ĩ.c. qð a te ð cle, oiu.
¶ QLaſtitas eſt cum pꝛopꝛia vxoꝛe coire.xxxi.diſtin.nicena.iõ
vxoꝛ nõ ꝑdit relictũ ſibi factũ ſi caſte vixerit tranſeũdo ad ſe⸗
cunda vota niſi aliud ſenſerit teſtatoꝛ vł aliud hẽat cõis vſuſ
loquẽdi.vt determĩat Bar.in.l.młier. S.qꝛ ꝓponebat᷑.ff. ad
turpil. ⁊ idem no. Bar. in. l. v. C.de ſecũdis nup:no.abb. in.c.
quod a te de cleri. cõiu.

CLautionem.

¶ Cautionẽ põt recipere iudex ad vtilitatẽ part iſ.vt.c.ad re
pꝛimendã de offi.oꝛdi.⁊ ſic no.q iudex põt ſtipulari ꝓ pꝛius
to. de quo per Inno. ⁊ abbatẽ in.c. dudum.de conuer.cõiug.
Abbas in dicto. c. ad repꝛimẽdam.
¶ CLautionẽ recipit iudex a pꝛiuato ne aliũ offendat vide.j.
iudicis officium.
¶ Cautio dʒ pꝛeſtari a pꝛocuratoꝛe rei etiãſi oñdat pꝛocura
toꝛium.vide.j.pꝛocuratoꝛ rei.
¶ Cautionẽ iuratoꝛiam an ſemel ↄtumax debet pꝛeſtare. vi
de.j.cautionẽ iuratoꝛiam.
¶ Cautionẽ quã actoꝛ vel reus cõtumax debeat in iudicio pᷣ
ſtare.vide.j.cõtumax. ⁊..qualiter.
¶ Lautionẽ quã dʒ pꝛeſtare paſſus miſſionẽ in poſſeſſiones
vt recuperet poſſefſionẽ.vide late ꝑ abbatẽ in.c.i.ð eo qͥ mit.
in poſſeſſi.viij.colum.⁊ in.c.i.de ſequeſtra.po.
¶ Cautionẽ offerre ſufficit ad euitandũ cunſum annalem ſi
offerat᷑ coꝛam iudicibus vel eis negligentibꝰ coꝛaʒ publicis
ꝓſonis no.abb.in allega.c.i.de ſequeſtra.po.
¶ Cautionẽ quã debet pꝛeſtare volens euitare ſequeſtratio
nem vide.j.ſequeſtratio.v.ſequeſtratio.que fit cuʒ vᷣ.ſe.
. Cautionẽ quã debʒ pꝛeſtare debitoꝛ oↄodẽnatꝰ vt ifra certũ
rerminum ſoluat.vide debitoꝛ ↄdẽnatus. .
¶ Quado duo eodẽ tẽpoꝛe agunt cõtra vnũ ⁊ alter pꝛiꝰ ob
iinuit ſnĩam pꝛo ſe cõtra reum tunc em̃ mandat᷑ ſnia executio
ni in fauoꝛẽ vincentis pꝛeſtita cautiõe ipſi reo de cõſeruãdo
eũ indẽnem ſi alter actoꝛ obtinuerit ↄtra eum.vt.l.ſi is a quo
ff. vt in poſ.le.no.Abb.in.c.cum ſuper.de re iudi.
¶ Per cautionẽ euitatur ſequeſtratio.vide.j foꝛum rõne rei
⁊ vide.j.ſequeſtratio euitatur.
¶ Vir repellitur ⁊ non auditur petendo cõiugis reſtitutio⸗/
nẽ ſi mulier eius ſeuiciam timenti non caueat.vt in.c.i.vt lite
non conteſ.⁊ eſt pʒeſtãda cautio etiã ſi mulier timeat viri ſeui

claſn eulpa ipfius mulieris vt qꝛ cõmiſit adulteriũ vt eſt ter.

cum gl. in. c. ð benedicto. xxrij. q.i.⁊ facit.l.nec timoꝛc.ff. qð
me. cauſa. Abb. in allega. c.i. vt lite nõ conte.i.colum.⁊ idem

Abb. in. c. ex tranſmil. de reſti. ſpo. —
¶ Cautionẽ idoneã de nõ offendendo offendentẽ cõpellit
offenſus dare ad petitionẽ offendentis ſi timet ab illo offen

di.⁊ ſuper hoc põt officiũ iudicis imploꝛare.nam iura in boc

generaliter loquũtur in.l.illicitas.S.nec potentioꝛibus. ff. de
offi.pꝛeſi.⁊.l.d enunciamus.C.de his qui ad eccłiam confu.
alij tamen cõtra qꝛ de ſua ĩpꝛobitate offendens non dʒ boc
ius conſequi.ar.in. l.itaq; fullo.ſff. de furtis. Bar tamẽ in. lq

bona.S.ſi quis iuxta.ff. de dam. infec.tenʒ pꝛimũ idẽ Jo. an.

in addi.ſpe.ti.de pigno.s.ſequit᷑.v.ſed quid timeo.qꝛ cõclu⸗
dit ꝙ ſi offendens fuit iudicialiter punitus poteſt petere cau
tionẽ alias iudex puidebit pᷣcipiendo ſub pena ne offedatur
vel aliter Abb. in. c. i.de litis conteſ.i.⁊.ij.colum.
¶ Zautionẽ de pꝛoſequẽda lite ⁊ ſatiſfactione expenſarũ in
caſu in quo ſuccubuerit tenetur actoꝛ de iure cõmuni antiqᷣ
pꝛeſtare iuxta regulã auẽ. generaliter. C. de epiſ.⁊ cle.nec ta⸗
le ius antiquũ inuenitur immutatũ ſiue actoꝛ ſit laicꝰ ſiue cle
ricus etiam ſi poſſideat immobilia ſed hodie talis cautio nõ
pꝛeſtatur de conſuetudine.no.glo.inſti.de ſatiſda.S.ſed ho
die. abb.in.c.fi.vt lite non conteſ.sS.in alijs circa pꝛin.⁊ vide
j. poſſeſſio.verſi.ſi ſit miſſio.
¶ Cautionẽ ſufficientẽ pignoꝛa.ſ.vel fideiuſſoꝛes dʒ pꝛeſta⸗
re verus contumax anteqᷓ abſoluat᷑ ſi de eius cõtumacia liq̃t
⁊ conſtat vt no.glo.in.c.fi.de reſti.ſpo.ſed ſi cõtumax allegat
aliquã pꝛobabilẽ cãs ad excuſationẽ cõtumacie tũc ſufficit cõ
munis foꝛma eccłie ſcilicet iuramẽti pꝛeſtatio vt.c.venerabi⸗
libus. S. idem cum ſequẽ. de ſen.exc.lib: vi.⁊ eſt concdluſio ab.
in alle.c.fi.de reſti.ſpo.vi.colum.
¶ Eautio eius cui nũciat᷑ nouum opus quãdo habet locuʒ
⁊ debeat pꝛeſtari vel poſſit ſperni.vide.j.nunciatio.
¶ Cautionẽ tenetur pꝛeſtare is qui obtinuit in ſniĩa añqᷓ fiat
executio victo ſi tertius ſe opponat.vide.j.executiõi manda
¶ Cautioneʒ dʒ vſufructuarius pꝛeſtare quà ſi non pꝛeſtat
an perdit fructus vide.j.fructuariꝰ.⁊c
Cauſa.
¶ Cauſa ceſſãte an ceſſʒ diſpoſitõ ab.in.c.poſtulaſti ð reſcri.
¶ Lauſa infert ſuũ cauſatum.occaſio vero non.item cã conſi
ſtit in iure ⁊ eſt rõnabilis.occaſio in facto ⁊ eſt irrationabilis
vnde pꝛouer.xvij.occaſionẽ querit qui vult recedere ab ami⸗
co.eſt ergo occaſio quedã illicita excuſatio.abb.in.c.ſolite ðᷣ
malio.⁊ obe.circa pꝛin.
¶ Cauſa conclula an põt exceptio de nouo admitti. vide.j.
exceptio ſi oꝛiatur
¶ Cauſa ceſſante an ceſſat effectus ſeu alia c ſeu diſpoſitõ
ſiue ſit finalis ſiue ĩpulſiua vide notabi.ꝑ abb.in.c.cum ceſſã
te de appel.i.col.vide glo.no.in.c.poſt trãſlationẽ.de renun.
¶ Lauſa grauis ⁊ ardua eſt mrimonialis.c.i.de ↄſan.⁊ affi.
vel cum agitur de oĩbus bonis vel maioꝛi ꝑte bonoꝛũ.vt.c.i.
de do. ⁊ contu.lib.vi.vel ſi eſt caſus qui infamat vt.l.infamia
C. de decu. li x. vel ſi cauſa eſt intricata vel reuoluta no. Inn.
⁊ abb.in.c.querelam.de pꝛocura.
¶ Cauſa an ⁊ quando debeat expꝛimi in ſententia. vide.jſẽ
tentia.verſi.quo ad ſnĩe validitatem.
¶ Cauſa minima que dicitur vide ſupꝛa appellari a minima
¶ LCauſarũ ciuiliñ ⁊ criminaliũ qt ſũt genera.⁊ an ⁊ quado
licʒ deſiſtere a lite incepta vide glo.⁊ doc.in.c.i.de colluſio.
¶ Cauſa an debeat in actiõe expꝛimi. vide ſupꝛa actio an ſit
¶ An cãe deciſio pᷣt ꝓꝛogari ꝑ cauillatiões partiũ við.j.lis.
¶ Lauſa petẽdi licʒ in actione ꝑſonali ſit expꝛimẽèda per.c.fi.

de lib. obla. tamẽ ſi non expꝛimat᷑ opus eſt exceptione.⁊ ſi nõ

admittat᷑ opus eſt appel atio ne alias aũt ꝓcedit iudiciũ vt
eſt tex. notabilis in.c.abbate ſane.S.ſecus.de re iudi.li.vi.qð
cõmendat abb.in.c.fi.de lib.obla.in pꝛin.
¶ CLauſa poteſt eſſe ſummaria quo ad dilatiões bꝛeuioꝛes
⁊ iudicij oꝛdĩatoria.vt cle.ſepe de verbo.ſignifica.
¶ Item põt dici ſummaria quo ad deciſoꝛia vt qꝛ admittun
tur leuioꝛes pꝛobationes ſicut iuramentũ ⁊ quandoq; vnus
teſtis de quib us in ſpe.de offici.i udicis.S.i.C.de bis qui ad
ecclei cõfu.l.pꝛeſenti. ⁊ ltheſaums.ffiad exhi:⁊ Barin. l.lfl.

— — — —

= f

nun
i⸗
ni⸗
zmni
Jun

N

ſina
id⸗
ſo.
iſt
s⸗
60
es

tun
us

ſ⸗

ack erhi. et Barto. in. Li.f de pꝛeto. ſti et plenius in extrang/
gan. ad repꝛimendum aliquid in. c. nuper,. de teſti.
¶ Cauſa remota nõ imputat᷑ ſed ꝓpinqua tatũ.et ideo ſi fe⸗
ci feneſtra in domo ⁊ aliqͥs pcipitauit ſe ex ea nõ teneoꝛ erx ta⸗
li cauſa qꝛ eſt remota idẽ in imilibꝰvbi nõ affuit aim? nocẽdi
no.glo.⁊. doc.in.c.de cetero.de homi.et in.c. ſicut. de. teſt. et. ĩ
regula imputari.de reg.iur.li.vi. M
¶ Caulſa ibi debet finiri vbi eſt cepta, et vide ..iudicium.

Ledula.

¶ Qedula vacua in qua figillũ ẽ appoſitũ ſi poſtea ſcribatur
an faciat fidẽ ⁊in quibꝰ vide notabilit ꝑ Innoc.⁊ Hoſtien.
et Jo. an,ĩ.c.i.ð fide ĩſtru.⁊ vide Jo. an. et, Ab. in. c. ij. ð ſolu,

Lenſus.

¶ Lenſus põt peti in libello ⁊ petẽs cenſuʒ põt fundari ſuꝑ
tẽpoꝛe.ſ.ab ãtiquo talis cenſus ſibi ðbet᷑ facit.c.ad apoſtoli
cã.de ſymo.et eſt tex.in.c. dilectus.de off.oꝛdi.et ibi Ab.⸗ vi⸗
de Jo.an.in.c.puenit ð cenſi.⁊ vide.j.ſolutio diuturna.
¶BDiſferentiam inter cenſum et emphiteoſim. vide,/j.emphi⸗
teota.vᷣ. inter contractum.
¶ Ceſus an debeat᷑ vlpoſſit peti ſoliꝰↄſuetudis auctoꝛitate
við Jo. an.ĩ.c. dilectꝰ.de of.oꝛ.⁊ no.ic. puẽit.ð cẽſi.⁊ ꝑ bar.
ĩ.l. cũ de ĩ rem vᷣſo. ff. ð ule⸗Bb r audiẽtiã de pᷣſcrip.
¶ ¶CRNpᷣſtatõe ã ꝓbet᷑ ſubiectõ við.j.ſubiectõis q̃ſ poſſeſſio
¶ QLenſus ex qua cauſa poteſt augeri vel minni.vide.c.phi⸗
bemus de cenñ.et quod ibino.
¶ Mon põt agi poſſeſſoꝛio ꝓ ãnua pᷣſtatione mere pſona li
quia cũ nõ ſit dare petitoꝛiũ ergo nec poſſefoꝛiũ.vt.:.ij.ff.de
acqui.po.cũ perſona libera nõ põt poſſideri ideo fruſtra age
retur poſſeſſoꝛia.no.Ci.⁊ alij moderni.in.l.ſi certis ãn is.C ð
pac. ⁊ Bar. in.l.fi.ff. qꝗʒꝝ bono.Abb. in.c. peruenit. decenſt.
¶Si cẽſus eſt realis vt qꝛ ſoluit᷑ rõe certe reiſ̊ nõ cõſtet p
debeat᷑ ſed ſolum ꝓbat᷑ annua ſſtatõ lõgo tẽpoꝛe facta põt
agi poſſeſſoꝛio.vt.c.ꝑuenit de cenſi.nã quilibet eſt defenden⸗
dus in poſſeſſione ſua.ar.in.c.querelã.de elec.et in.c.cum ec⸗
cleſia ſutrina de cauſa poſſeſſionis et ꝓpꝛie.⁊ in.c.fi.e. ti.põt
ergo is qui ſolitus erat recipere cenſum vel aliud ſeruiriũ ſi ſi
bi ſubtrabat᷑ agere poſſeſſoꝛio vt reſtituat᷑ ad pꝛimuʒ ſtatum
⁊ poſſeſſionẽ vt in ea defẽdat᷑.vt no. Ab. in. alle,c. peruenit. ⁊
ſic intelligitur quod ibinot. Inno.
¶ Si agẽs petitoꝛio ſuper ãnuo cenſu allegat titulũ minus
legitimũ quẽ dicit cõfirmari ⁊ validari ꝑ curſuʒ tẽpoꝛis ĩme⸗
moꝛialishoc ꝓbãdo obtinebit.quia eſt pᷣſumptio ꝓ eo ex cur
ſu tãti tẽpoꝛis.qꝛ ex cauſa legitima cẽſus fuit ĩpoſitus vnðõ
ꝓpter diuturnitatẽ tẽpoꝛis excuſat᷑ iſte ab expᷣſſione cauſe.

naã tẽpus immemoꝛiale habʒ vim tituli vt. c.i. de pᷣſcriptio.li.

vi.⁊ in.l.hoc iure.S.aqueductus.ff. ð aqua quoti.⁊ eſti.fa cir
c.ſuꝑ qͥbuſdã.de vᷣbo.ſig.ſufficit ergo in iſto caſu dicere pe⸗
to talẽ cenſuʒ ex iuſta cauſa ab initio ĩpoſitũ et hoc cõ cludit
Jo.an.in.c.peruenit de cenſi.? Bar.in.l.cũ de in rẽ verſo.ff
de vſuris.⁊ in.c.ſeruitiũ.xviij.q.ij. Abb.in.d.c.peruenit.
¶ Siquis agit petitoꝛio ꝓ ãnua pẽſione ⁊ allegat minus tẽ⸗
pus qᷓ; imemoꝛiale nõ pꝛodeſt ei curſus ſolius tẽpoꝛis ſine ti
tulo.⁊ ſic intelligit᷑.c.puenit.vt ibino.abb.facit.l.creditoꝛ.(
de pac.et ſic nõ inducitur obligatio ſine ri.no.abb.vbi ſupꝛa
¶ Siquis agit pꝛo ſolutione ⁊ liberatiõe cẽſus non facta ſi
ius comune nõ reſiſtit ĩducit᷑liberatõ ſecũdũ naturã actionũ
nam ſi per agẽteʒ diceret᷑ peto talẽ cẽſum qui fuit impoſitus
in fũdatione eccleſie vel per papaʒ. vel debet᷑ er cõpoſñitiõe ⁊
ad hoc ꝓhàduʒ ĩducit tẽpus longuʒz in quo reus ſemꝑ ſoluit
licet titulꝰ allegatꝰ nõ ꝓbet᷑ vere tñ ꝓbat᷑ pᷣſumptiue⁊ cõtra
ſoluẽteʒ pꝛeſumit᷑ titulus allegatus ñi ſoluitſ patio deceʒz ano
rum.vt ꝓbatur in.l.cũ de in rẽ verſo.ff. de vſuris.ſed ſi ius cõ
mune reſiſtit non ſufficit allegare titulum niſi pꝛobet᷑. vt no.
doc. in. c.i.de pᷣſcrip.li.vi.⁊.l.cõꝑit.C.de pꝛeſcrip.xxx.anno.et
Abb. in. allec. c. puenit.de cenſi,
¶ẽèſuʒ nouum nullus pꝛelatꝰ citra papã ſiue ſit eccleſiaſti
cus ſiue ſecularis põt imponere nec antiquuzʒ augere ĩ eccłia
ſibi ſubiecta quod intelligo quãdo pᷣlatus vult imponere ad
vtilitatẽ ſuaz.nam nõ debʒ auctoꝛiʒare ĩ facto ꝓpꝛio vt cle.
ij. ð re. ec.nõ ali ſʒ ad vtilitatẽ alteriꝰeccleſie cã ſ ubſiſtẽte põt
vt not. Inno. et Abb, poteſt eum in c. pꝛo bibemus. de cenſ.

¶ Qenſus põt augeri augmnẽtatis facultatibꝰ eccleſte cente

quod limita quãdo pꝛocedit reſpectu ꝓcuratiõis nõ autẽ re⸗
ſpectu quãtitatis cẽius ⁊ rõem diuerſitatis vide ꝑ Abb.i. c.
pꝛohibemus.de cenſi.et ibi tangit glo.
¶ Cẽſuʒ nounʒ põt epiſcopus eccleſie imponere ex iuſta cã
vt no.glo.in.c.cũ clerici.de cenſi.facit.c.cõſtitutis.de reli.do.
⁊.c: cum venerabilis.de cenſi.⁊ pꝛeſumitur iuſta cã ⸗ non
interuenit colluſo quãdo auctoꝛitate epi interponit᷑ cenſus

vt no.abb. in allega.c. cum clerici.

Q¶ Tria tñ requirunt᷑ vt cenſus poſſit nouiter eccłie imponi.
ꝛimo auctoꝛitas epi.vt.c.ſigniſicauit.de cenñ. Secundo
ꝙ ſubſit iuſta cã. vt alle.c. cum clerici.Lertio ꝙ capitulũ con
ſentiat. ar. in. c. tua. ?. c. paſtoꝛalis. de bis que fi. a pꝛela, Ab.
in allega.c.ſignificauit.
¶ Solutio cenſus vel penſõis non ꝓbat neceſſario ſubie⸗
ctionẽ.qꝛ non ꝓbat hoc eſſe qd ab hoc cõtingit abeſſe. vt. c.
ij.de tranſac. ⁊.l nec natales. C. de pꝛoba.⁊ no.in.c.ij. de cen⸗
ſi. ⁊ A bb. in. c. quanto.eo.ti,in pꝛin.⁊ in c fide cauſa poſſeſ.
⁊ pꝛopꝛie.

Lenſura.
¶ Sentẽtia cenſure appellat᷑ neruꝰ eccłiaſtice diſcipline nã
quẽadmodũ vires hoĩs cõſiſtunt in neruis ita vires eccleſie
conſiſtunt in ſnĩa cenſure ⁊ in eccleſia dei non reperit᷑ maioꝛ
pena.xxiiij.q.iij. coꝛripiant᷑. Item poteſt dici neruus.qꝛ ſicut
neruus extendit᷑ ſed non rumpit᷑ ita ⁊ſnĩa cenſure, abb. in.c.
cum inter.de conſue.i.colum.

Leſſio.
¶ Leſſio litis vel cauſe qualiter debeat fieri ⁊ an cedens liti
videat᷑ cedere inſtantie vel ecõtra við no.per abb.in.c,dudũ
ij.de elec.ij.colum.
V Ceſſioni bonoꝛũ an põt debitoꝛ ꝑ pa ctuʒ renũciare.vide

j.pactum qð facit debitoꝛ.

¶ Leſno actionis que fit in vltĩa volũtate tenʒ. vt in.l.nomẽ
de le. ij. ſed ſi actio eſt in iudiciũ deducta nõ dʒ agere lega⸗
tarius ſed heres.vt auẽ nũc ſi heres.C.de litigi.no. in. c. ex ꝑ⸗
te.de alie.iu.mu.cauſa fac.
¶ Eeſſio que fit inter viuos potentioꝛi rõne officij vel digni
tatis pꝛecipue non valet ⁊ cedens dʒ ꝑdere omne ius qð ha⸗
bet. vt. l. ij. C. vt lit penden.qð ꝓcedit quãdo fit potẽtioꝛima
licioſe cã oppꝛimẽdi aduerſariũ.ſecus aũt ſi fieret bona fide
ar. in.l.ſtipendia. C. de pꝛocura. no. Spe.ti.de ceſſio.acti. F.l.
vſi.qð autẽ.dixit abb.in alle.c.ex parte.
¶Eeſſio que fit potentioꝛi non malicioſe ſed eo reſpectu
eſt nobilioꝛ vł ditioꝛ ſi fit cĩ mutãdi iudiciũ poteſt excludi ceſ
ſionarius ꝑ exceptionem.vr.l.penul.⁊ qð ibi notat.ff.de alie.

mu. iu. in illo tamẽ caſu non ꝑditur actio:ſed ipſe qui ceſſit dz

agere ſed non põt amplius üilã actionẽ alteri cedere nec põt
in ea ſtatuere ꝓcuratoꝛẽ ſed tenet᷑ ꝑſonaliter ꝓſequi vt ẽ tex.
in. d.l.pe.⁊ ibi no. bar abb.in alle.cex parte, ⁊ vide auẽ nunc
ſi heres.C.de litigi.
¶ Ceſſio que fit nõ potẽtioꝛiſi actio eſt dubi tata vt qꝛ eſt in
litigiũ deducta qꝛ dubius eſt euentus litis non põt regulari
ter alteri cedi ⁊ cedens incidit in viciuʒ litigioſi ⁊ punit᷑ vt. l.
fi. C. de litigi. ⁊ tex cum glo.in.c.eccleña.ne lite pendẽ.qð fal⸗
lit in caſibus ibi notatis. Abbas in alle.c. ex parte.
¶ECeſſio actiõis nõ dubitate vt qꝛ in iudiciũ non fuit dedu⸗
cta põt regulariter fieri legitime.(. de heredi.vel acti. vẽ.l.no
minis venditio.in.l.nomina. ff. eo.a.l pe. C. man. qð eſt veruʒ
niſi ceſſio ſimulata ꝓbetur qð pꝛeſumit᷑ ex certis cqis.vt no.
Inno. ⁊ abb.in alle.c.ex parte vide.j.ſimulatio pꝛeſumit᷑.
¶ Leſſio actiõis que fit a laico clerico vł eccleſe ſi fiat ĩ frau
dẽ cã mutàdi iundiciũ qð pꝛeſumit᷑ ⁊ ex cõiecturis põt appare
re non valet no.glo. Inno.⁊ Abb. in. c. ex parte. de alie mu.
iu.ſi tamẽ fiat ceſſio vel donatio clerico bona fide ⁊ ceſſante
fraude tenet vt no. Spe.ti.de ceſſi.acti.S.i.v.iij pꝛeſumitur
ſi ñ fiat ceſſio ĩ vltia voluntate indiſtincte valet no.Abb. in
allega. c. ex parte.
¶ Qedere põt pateriin vita ſua bona fillijs retentis ſibi aliqͥ⸗
bus bonis vide.j.donare poteſt.
¶ Zedens alteri ſeu renũcians bonis ꝓpꝛijs an põt reint e⸗
gra penitere ⁊ videjmenunciare ſeu cedere.

WG

— —

4.

bito dum tamẽ pꝛius cõfiteat᷑ debirũ ſeu cõdẽnet᷑ pſtita cau⸗
tione ſaltem iuratoꝛia ꝙ ſanſfiat ꝑueniẽdo ad pin guioꝛẽ foꝛ
tunã vt eſt caſus cum ibi nota in.c.odoardus de ſolutio.non
tamẽ imponit᷑ neceſſitas clerico cedendi bonis cum ſit miles
celeſtis licet redditus ſui bñficij ſint aſſignãdi d ebitoꝛibꝰ. vt
in. c. puenit. de fideiuſ. boc concludit. Ab. in alle.c. odoardus
vbi vide Barbatlum q tenet ↄtrarium.⁊ vide.j. clericus.

¶ Litatio nõ requirit᷑ vbi pars eſt pᷣſens in iudicio vide ab⸗

datẽ in.c. eccleſa ſancte marie de conſti.iiij. colum. in ,fi.
¶ QLitatio cõminatoꝛia cũ ꝑemptoꝛio vł ſine eo quid impoꝛ
tet abb. vbi. ð.

¶ Xitatione obmiſſa põt iudex cõtra abſentẽ pcedere ſi con

ſtat notoꝛie abſenti nullã defenſionẽ cõpetere 2 ſic intelligit
c. cum olim de re iudi.⁊ ibi abb.⁊ vid ek tex.in.l. ij S. ꝙ ſi ð fru
mentaria. ff. de admi. rerum ad ciui.ꝑtin. abb.in.c.cam. de re/

ſcrip.vide.j.notoꝛium:idem no.abb.in.c. venerabilẽ.de elec.

viij. colum.⁊ vide.j.pꝛinceps non debet:⸗ SS
¶ LCitatio an reqͥrat᷑ ſuꝑ notoꝛio.við.j.notoꝛiũ.⁊.j.inqͥſtio.
¶ Citatio eſt de ſubſtantia oꝛdinis iudicij circa abſentez.iij.

q ir. caueant.⁊.c.omnia.ſed erga pꝛeſentem nõ eſt de ſubſtã⸗

tia. vt notat Jo. and.in.c.fi. de elec.li.vi.?⁊ Gar. in.l.pꝛolataʒ
C. de ſen.⁊ Bal.in auẽ.ſi oẽs.C. vt ſi minoꝛ ſe ab heredi.abb.
in.c.cum.i.⁊ a.de re iudi.
¶ Hon requint᷑ citatio ſi factũ eſt notoꝛiũ ita ꝙ certũ eſt ab
ſenti defenſionẽ nõ cõpetere.ſic intelligit᷑.c.cum olim.de re iu
di.⁊.c.bone.i.de elec.⁊.l.ij.S.ſi de frumentaria.ff.de admi.re.
ad ci.pti. ⁊.l.ictus fuſtium.ff. de his qui no.infa.⁊ vtrobiq; ꝑ
HBar.ſfacit tex.⁊ ibi per Inno.in.c.quãto.de tranſla.pꝛela.ſʒ
ſi eſt dubiñ an abſenti põt defenſio cõpetere tunc requiritur

ciratio alias non noceret ſententia, ſic intelligit᷑.c.fi. de offi. ð

le.lib.vi.⁊ Inno.in.c.tua.de cobabi.cle.⁊ muli.abb.in.c.cuʒ
ſit romana.in fi.de appella.vide.j.ſententia põt ferri.⁊.j.ver.
pꝛinceps.⁊ vide.j.poſſeſſio beneficij.

¶ Litari dʒz pars etiã vbi ẽ iuris queſtio.⁊ eſt rõ qꝛ foꝛte ab

ſenti cõpetit aliqua defenſio tendens ad effuſcationẽ illiꝰiu⸗
ris vt cõſuetudo vel quid ſimile no.tex.⁊ glo.in.c.ſepe cõtin⸗
git. de appel. ⁊ ibi ab.ij. colum.
¶ Pꝛinceps non põt ↄtra partẽ inauditã ſeu non citatam
diffinire. quia eſſet tollere defenſionẽ que eſt de inre naturali
vt cle.paſtoꝛalis.de te iudi.Frã.⁊ Lan.in.c.i.de cauſa poſ.
⁊ pꝛopꝛie. Bar.in.l.filiuſfami.ff.de dona.vbi dicit citationẽ
eſſe de iure gentiũ.ſed ſi certũ eſt abſenti exceptionẽ non cõ⸗
petere non requirit᷑ citatio etiã ꝑ inferioꝛes iudices.pꝛo hoc.
c.cum olim.de re iudi.⁊.l.ij.?⁊ qð ibi no. Bar.ff. ð admi.re.ad

ci.perti.ſi aũt põt defenſio abſenti competere ⁊ tunc inferioꝛ

non ꝓcedit ſine citatione ad actum pꝛeiudicialeʒ. vt.l.fi. C. ſi
per vim vel alio mõ.iij.q/ix.c.omnia.pꝛinceps vero regulari
ter citare dʒ ſed ſi non citat ⁊ ꝓcedit ex certa ſcientia vel dat
facultatem ꝓcedendi ſine citatione valet qð agitur qꝛ in eo
pꝛeſumitur cauſa.⁊ licet non poſſit tollere ea que ſunt de iure
entiũ ſine cauſa tñ ſi facit pꝛeſumit᷑ in eo cauſa vt no.doct.

In. l.fi. C. ſi contra ius vel vti.pu.⁊ cle.vnica. de pꝛoba. Inn.

in. c. inquiſitiõi de ſen.excõ.ab.i.c.i.de cã poſ.⁊ pꝛopꝛie circa
pꝛin. vide.j.ſnĩa põt ſerri.ab.tamẽ tenʒ pꝛimũ in alle.c.i.de cã
poſ.⁊ pꝛopꝛie.
¶ An monitio iudicis ſedẽtis pꝛo tribunali facta in pñtem
bʒ vim trine citatiõis.glo.in.c.cõſuluit.de offi.dele.⁊.l.ij.C

quõ ⁊ quãdo iu.Ab.in.d.ceccłia ſancte marie,. ⁊ idem abb.

in.c.i.de mutuis peti.i.colum.
¶ Litatus dʒ cõparere ea hoꝛa qua cõgruepoteſt erpedire
actus ad quẽ citatur vt videlicʒ ad electionẽ que debʒ fieri ð

mane dicta miſia ſancti ſpiritus ſi aũt actus põt congrue er
pediri de mane ⁊ de ſero tunc qualibʒ diei boꝛa ſufficit ꝙ cõ

pareat. vt. c. oſt uluit. de offi. dele, doc, ſignant᷑ ab.in.c. cuʒ no
bis de elec.circa fi.

¶ Mon põt quis ꝓbare ſe non fuiſſe citatum qꝛ non eſt ſtan

dum aſſertiõi negantis citationẽ exquo de citatione conſtat

vere vel pꝛeſumptiue.qð intellige vt in.c.cum parati de ap⸗

pella.per abba.⁊ per Ci:in.l:ſñ quis decurio,Ci de fal. ⁊ gb.
inic bone.de ele⁰¹

¶ CLedere bonſs põt llbere laicus in careerẽ detẽtus pꝛo des

¶ Atatus ſi miſt nunciũ ad indicẽ pꝛeſumit᷑ qy fuit citatꝰ et

ſi neget non fuiſſe citatũ colligit᷑ ex.c. bone.de elec. iñcta glo.
7 ibi abb. immo ſi cõparens coꝛã iudice negat ſe citatũ ⁊ pe⸗
tat ꝙ ante omnia aduerſarius ꝓbet citationẽ nõ debet audi
rier quo cõparet pᷣſumitur cſtatus. Ho. Archi. in. c. ppoſui⸗

¶ Æitatus ſi nõ cõpareat in termino ⁊ citatꝰ petat ſe abſol⸗
ui a termino non requirit᷑ alia citatio nec pereũt alia acta liij
ſed ſolum tolliturille terminus pꝛef xus.ſed vbi abſoluit᷑ ab
inſtantia requirit᷑ citatio.debet em̃ abũs iterum citari ⁊ req/
ritur trina citatio qꝛ agitur de nouo ⁊ magno pᷣiudicio ꝑtis
abſentis ⁊ per hoc pereũt omnia acta litis vt.l.pꝛoperandũ
C. de iudi.non tamẽ pereũt acta cauſe vt cõfeſſio ⁊ atteſtatio
nes etiam. vt no. in. c. cam. de teſti. ⁊ bar.in.l moꝛtuo.ff. iudi.
ſol.no. Inno.in.c.ad petitionẽ.de accu.⁊ etiam in pꝛima ab⸗

lentia poteſt ꝑs petere ſe abſolui ab inſtantia iudicij no. In⸗

no.i.alle.c.conſuluit.⁊ ibi a bb.iiij.colum. —
¶ Litans pꝛima vice ſi reſpõdeat ſe nolle venire non tenetur
iudex eum amplius citare licet actus de ſui natura requirat
trinam citationẽ. no. domini de rota deciſi. cccxxir. no. Abb.
in.c.cum parati.de appel.⁊ in.c.conſuluit.de offi.ðle.pe.col.
¶ Litari dʒ pars ad audientiã interlocutoꝛiazʒ que ledit ius
abſentis vt quàdo iudex vult ꝓlongare terminũ.vt.l diẽ ꝓ⸗
ferre.ff. de arbi.⁊ ſic intelligit᷑ dictum Inno.in.c.querelam.
de pꝛocurs.⁊ Abb. bi in fi. alias ſnĩa interlocutoꝛia poteſt
ꝓferri contra abſentem etiã parte non citata,. vide infra ſen⸗
tentia interlocutoꝛia non requirit. .
¶ Litari põt qͥs ad totã cãm ſaltem de longinqͥ.no. Inno.
in.c.auditis de pꝛocu.plene per abb.in.c.fi.de dilatio.
¶ Litatio ad totam cãm non tollit᷑ per cõparitiones ad cer⸗
tos articulos ſaltem quo ad hoc vt non debeat pars a loco
iudicij recedere ſeu ꝓcuratoꝛẽ reuocare ⁊ neminẽ in loco iudi
cij pꝛo ſe dimittere.no. Inno.⁊ ab.in.c.auditis.de pꝛocura.
2 plene per eum in.c.finali de dila. è
¶ Citatio põt pᷣncipiari in perſonam ꝓcuratoꝛis quado do
minꝰ eſt abſens ⁊ non põt cõmode citari ⁊ ſic in defectuð do
mini eſt recurrẽdũ ad pꝛocuratoꝛes.no. Bar.in.l.iij. C. de ꝓ⸗
cura.⁊ in.l.q;ẽuis.ff. de dam.infec.⁊ glo.⁊ doc.in.c.cauſamq̃.
de dolo ⁊ contu.ſed ſi dominꝰ põt cõmode hẽri dʒ pꝛincipia
ri citatio in perſona domini. binc eſt ꝙ tunc ſi ꝓcuratoꝛ citet
2 nõ ↄpareat eius ↄtumacia non nocet domino, vt Bart. in
d.l. q;uis abb.in.c.dilectus.de pꝛocura.
¶ Qitari põt quis ad domũ ſi non reperiat᷑ in iudicio in cã
que celeritatẽ requirit.no.bar.in.l.iiij.S.pꝛetoꝛ.iuncta .l.i. ff.
de dam. infec. ſed in caſibus qui celeritatẽ non requirũt ſi nũ
qᷓ; pars fuit in iudicio ⁊ eſt pꝛima citatio tunc requirit᷑ abſen⸗
tia a ciuitate ⁊ illa ſufficit ad hoc vt poſſit citari ad domuʒ.lł.
vt pꝛefectius. C. de ãna.excep.no.ab.in.c.cãmq.de dolo ⁊ cõ
tuma.ſi vero pars fuit ſemel in iudicio ⁊ tũc ſufficit citatõ ad
domuz ſi in iudicio non reperit᷑ vt no. Bar.in allega.l pᷣtoꝛ.
⁊ no.in.l.⁊ poſt edictũ.ff. de iudi.⁊ in aucẽ.qui ſemel.C.quõ ⁊
quãdo.iu.⁊ Abb.vbi.S. .
Eitatio non ſufficit ꝙ fiat ad ſtationẽ ſeu ad apothecaʒ ſi
citandus bʒ alibi domũ pꝛiuatã.no.bar.in.l.iiij.S.pꝛetoꝛ ait.
ſf. de dã. infec. ſed ſ habitat familiarit᷑ ĩ młtis lociſ citat᷑ vbi
bʒ maioꝛẽ ꝑtẽ familie vł vbi magis continue habitat vt bar.
vbi.5.abb.in.c.cãm.de do.⁊ contuma.
¶ Litatio põt fieri delonginquo ad totã cãm ⁊ in pꝛima vi⸗
ce põt mitti ꝑemptoꝛium.vt.c.cum dilecti.de do.⁊ ↄtu.no.in
c, finali de dila.⁊ in.c. de illicita.xxiiij.q.iij.⁊ glo.in.c.tum ex
litteris.de in integ.reſti.⁊ vide glo.in.c.ↄſtitutõ nẽ.de ſen.ex.
¶ Qlauſula cõminatoꝛia iudicis in ſimplici citatione vt quã
do cõminatur ſe ꝓceſſurũ quãtũ de iure poterit vł per verba
ſimilia non bʒ vicẽ ꝑemptoꝛij.vt.l.in ꝑemptoꝛio.ff.de iudi.ſʒ
ſi cõ min atur ſe ꝓceſſurum ad cognitionẽ ſeu deciſionẽ nego
cij tunc h vim ꝑemptoꝛij.no.bar.in.l.ſi finita.S.iulianꝰ.ff.de
dam. infec. ⁊ domini de rota deci.cexxxvij.idem quãdo expꝛi
mitur ꝑemptoꝛius qui bʒ vicẽ trine citationis.vt.l.tres denũ
