ſe nationis.c.qm̃.ð offi.archi.¶ Octauo rõne pꝛedicationiſ
c. inter cetera.de offi.oꝛdi.de ſtatu mõa.c.ꝙ dei.¶ Hono ra⸗
tione ð bilitatis vł infirmitatis.de cleri.egro.per totũ. ¶ De
cimo rõne ꝑegrinatiõis terre ſancte. ð voto.c.fi.⁊ ſic pot itel⸗

ligi ð appel.ꝑuẽit. ¶ Elndecio rõne abſentie ꝓbabilis puta

ſtudij de licentia pꝛelati de cleri.non reſñiden.relatũ. ¶ Ouo

decimo rõne augmẽtatiõis diuini cultus.vij.q.i.illud. 2, c. ni

bil. ⁊ iſte caſus regulã obtinet gñalẽ de quo de offi. vica.c. cle
ricos.⁊ no. Hoſtien. ⁊ Jo.and.poſt eum in alle.c.exitrpande
S.qui vero de pꝛeben.⁊ ibi Abb.in repetitiõe.vi.colum.
¶ An ſi clericus nõ reſdeat requirat᷑ monitio vel ipſo facto
ſit pꝛiuatus.vide.S.pena.vbi apponit᷑ negatiua.
¶ A non reſidentia perſonali in bñficio curato ꝑ ſe pᷣncipa⸗
liter exiſtente etiã nullo hominis miniſterio interueniẽte legi⸗

tima abſentis cauſa quieſcente iuris pꝛiuatio reſultat.nec per

boc iurium antiquoꝛi inducitur coꝛrectio.eſt pꝛima concluſio
abb. in. c. extir pande.S.qui vero.in ſua rep etitiõe, ⁊ eſt contra
om̃eʒ ſnĩam glo.⁊ doc. ibi/
¶Quod requiniio ſeu admonitio a cõditoꝛibus canonũ ex
quiſita tanq; pꝛeambula ad ſpoliationẽ ꝓpter nõ reſidentiã
in eccłijs curatis non eſt pars ſubſtãtifica ipſius pꝛiuationis
ſ ſolum exquiritur vbi cã abſentie nõ eſt nota.⁊ iſte eſt non?
inttllectus ad iura requirentia monitionem.
VQuod cõis Innocencij ceteroꝛũq; theoꝛica d octoꝛũ ĩter
penam negatiue ⁊ affirmatiue cõceptã diſtinguẽs vt in pmo

non in ſecundo caſu ad penã cõmittendã exigatur admonitõ
minime ſit veritate diffulta quo minus ↄſtitutio liget om̃ino

occultum quo ad deum:licet quo ad foꝛum contentioſuʒz nun
q; locum ſibi vendicare q̃at. Alias concluſiões Abb. dicte re
Ppetitionis, S, qui vero. vide.. beneficium. v, non ſolum.

Keſiſtere

¶ Meſiſti an ⁊ quando poteſt iudici iniuſte ꝓcedenti. vide. .

S. iudex.

¶ Heſiſtendo quis iudici iuſte pꝛocedenti debet puniri.naʒ
omnis cõtumacia aduerſus pᷣſidem capite puntienda eſt. ffö.
re milita.l.om̃e delictum.S.i.facit.c. grauez.⁊ qð ibino de ex·

cel. pꝛela .

KRes

¶Bes definit eſſe integra in extraiudicialibus quãdo attiin
guntur ſu bſtãtialia ipᷣius negocij.ſecus ſi ſolũmodo ſunt er
pleta aliqua ꝑtinentia ad ſolẽnitate; actus no. Inn. in. cin

cauſis.de elec.⁊ no.in cle.fi.de pꝛocur.

¶ Mes ſi non ſtat poteſt peti eſtim atio:vide.ů. eſtimatio rei

amiſſe.

¶ Mes amiſſe an ⁊ quãdo ꝓ bent᷑ ꝑ iurameutũ.vide.S.iura⸗

mentum ſuper rebus amiſſis cum ſe.
¶ Nei pꝛecium videtur idem cũ ipᷣa re.vide.ẽ. pꝛecium.

¶ es vel ſnĩa inter alios acta an alijs pꝛeiudicet.vide.jſẽ·

tentia vel res.

Keſtitutionem

¶ Meſtitutionẽ in integruʒ poſſunt petere boſpitalia ⁊ alia
loca religioſa ſicut ⁊ alie eccłie.vt.l.om̃ia puilegia.Cð ſacro⸗
ſanc. eccle.⁊ ibi Bar. Jo. an. in.c. ij. de in integ. reſti. li. vi. ab.

in.c.ex litteris.de conſue.

¶ Beſtitutio in integrũ an põt peti coꝛã delegato pꝛincipis

vide.S.iudedelegatus pꝛincipis.

Q Beſtitutionẽ ſi petat eccleſia vel mino: poteſt quattuoꝛ ꝓ

bare que vide.S. eccleſa petens.

vel villa vel collegium vide.S. ciuitas fungitur.

¶Meſtitutionẽ in integrum an debet petere ciuit as:caſtru,ʒ

¶ Heſtitutõe in in tegrũ eccleſie facta laicus etiã qui ſecũ cõ
traxit pariter cõſequitur reſtitutionẽ.⁊ ſicut reſ redditur eccle

ſie ſic ⁊ pꝛecium debet reddi laico cum ſumptibus et laboꝛibꝰ

q̃ perſonaliter ſuſtinuit:necãte tenetur laicus eccleſie redde⸗

re niſi pꝛius ſatiſfiat ſibi de pꝛeco ⁊ ſumptibus ⁊ laboꝛibus.

vt in.c.i.eo.ti.⁊ ibi inno.facit quod le.⁊ no.in ſi.in.l.in fundo
⁊ in.l.ſumptus.ff. de reiuẽ, ⁊ vide õ.eccleſia que per in ĩtegruʒ

reſtitutionem.

¶ Meſtitutio põt peti contra ſentẽtiam nullam vigore cuius

quis ſpoliatur vide.j.ſpoliatus vigoꝛe.

¶ NMeſtitutionem petẽti obſtat exceptio excõicationis ſi ve

nit vt actoꝛ.no.glo.⁊ doc.in.c.ex inſinuatione.de ꝓcu.idẽ gl.
in.cein nomine dñi.xxiij.diſt.⁊ in.c. dilectus. de reſ crip. ⁊.c.cũ
noſtris. de conceſ.pꝛebẽ.ſed ſi excõicatus venit vt reus:vt qꝛ
poſt miſſionem ex ſecundo decreto.vt qꝛ ꝓpter contumaciaʒ
petit reſtitutionem poſſeſſionis offerẽdo cãm de ſtando iuri
debet audiri.vt.c.quoniã.S.in alijs.vmit.nõ conteſt. Itẽ pe⸗
tenti reſtitutionem ob. pactum de nõ agendo vel de nõ peten
do reſtitutionem.no.inno. in. c. ſuper hoc de renũ. domini ð
rota deci.cccxciij. Itẽ obſtat exceptio rei iudicate ſuper pꝓpꝛi⸗

etate illius rei.vt no.in.c.fi.de oꝛdi.cogni. Item obſtat titulꝰ

vt no.glo.⁊ ab.in allega.c.ex inſinuatione.vide.j.titulus.
¶ Beſtitutionem petens an debet ꝓpare titulum ſue poſſeſ
ſionis vide.j.titulum.
¶Beſtitutionem petere non valenti
non currit pꝛeſcriptio.vide.j.timoꝛ. “
¶ Beſtitutio in integrum an poteſt ſimul intentari cum acti⸗
one reciſoꝛia.vide.S.actio reciſoꝛia. ⸗
Heſtitutionis in integrũ petitio contra ſententiã ſuſpen⸗

dit regulariter executionẽ ſententievſq; in euentum cauſe reſti

tutionis.ſed fallit ſi contra petentẽ reſtituꝑxionem eſt pꝛeſump

ptio malitie ꝙ cã differendi executionem hanc petit quo caſu

fit executio pꝛeſtita tamen cautione de reſtituẽdo rẽ.ſed petẽs
reſtitutionem obtinebit in cauſa. eſt caſus ſingularis in. c.ſu⸗
ſcitata de in integ.reſtitu. quod eſt veñ ſi executio ſententieẽ
reuocabilis:ſecus quando reuocari non poteſt vt ibi not. ab.

¶ Meſtitutionem in integrum ꝓcuratoꝛ non põt petere ſine

ſpeciali mãdato.habens tamẽ legitimã adminiſtrationeʒ po
teſt ſine ſpeciali mãdato reſtitutioneʒz petere no. Inno.⁊ Ab.
in. cſuſcitata.de in inte reſti.vide. S. pcuratoꝛ ſimpler.cuz ſe.
¶ Ad reſtitutionẽ petendã ↄtra interlocutoꝛiã que nõ contin
git pꝛincipale negociũ vt puta ſuꝑ dilatoꝛia exceptiõe requi⸗

quadriennij tempoꝛis

ucn
4 pon
neu
nhſifi⸗
genfe
alenmnin
ſtibonh
Mtongent
Gmiritgi
Puenien

ſutn
.

laadbe
ftliſtian

ſeininteg

inmnnunef,

llreppel

ponids
Midey

ſimiin
Pypelards
elatonith
etatonu
Cclipettti
aͤulercktn

bhlen
(ckitute
Waſisͤc
(Pettui
N ide
(Hetirnd
uncunht
gtio.er
(Beſttu

(A Ncis

tuncdebet

eg.eſti 7
no.ſed ſ
fiutiootr.
itatfd
ilſtumd⸗
Bnial

WKp
cgn. ma⸗
Der
nitrati⸗

(cedini
buitine
Mſian
Ltle cfi

Retin

otiudie
(cotes,7
in
Enozich
fklkic
icans
to tihece
(ettin
datur⸗
Wtädume

gniloe
noc i

mt⸗

ſtg

e

igirn

rin.
Ulſenſitei

m

ſpittli
ia (di
ſeſtilini

olichis

tigaſn

igiſciic
Waltureede
etlabonb!
tceiendde

lboe
0.Lin fudda
iteg.

Precuins

nis ſiyen

Pal ide .
ipesd
Ntſeust g
Oluntdah
ſtupdo ii
et NioN

kuumgg

.

.

deſöen

tdonitd

eſtetn
obkertn
titls.
,vepoM

tendn
gicnide

gjtüſen
wanietft
Eprinp
noe
ſds
isih
Cetelee
tintch
enefne
not

eno o
öen

ritur ſpeciale mandatum poſt lapſum decendij.ſecus ſi inter

locutoꝛia contingit pᷣncipale negocium vt quia fertur ſuꝑ ali

quo ꝑemptoꝛio qꝛ tunc ſufficit generale mandatũ. no.in. c.fi.
de appella.lib.vi.⁊ in cle.cum a repulſione.eo.ti.eſttñ notan
dum ꝙ ſufficit ſpale mandatũ cõpꝛebẽſuʒ ſub generalitate vxᷣ
boꝛum vtputa conſtituo te ꝓcuratoꝛes meuz:⁊ do tibi mãda
tum tranſigendi ⁊ generaliter faciendi om̃ia que requirũt ſpe
ciale mandatũ.no. Har. in. l. filiuſfa. ff. de dona. no. in. l. ſ qs
mibi bona. S. iuſſus.ff. de acquire. beredi.in bis tũ in quibus
vertitur grauiſſimum pᷣiudicium dñi requinit᷑ ꝑ ſe ſpãle mãda
tnim vt ſingulariter per Abb. in. c. coꝛam. de in integ. reſti.
¶ Quadriẽnium pᷣfixum ad petendã reſtitutio nẽ ſi eccłia fu
erit leſa aduerſus ꝓbationẽ obmiſſaʒ in eadẽ inſtãtia añ diſf⸗
finitiuã ſnĩam currit a tẽpoꝛe lapſi pemptoꝛij.no. Inn.in.c.co
rã.de in integ.reſti.ſed ſi ſnia diffinitiua fuit lata ante quadꝛiẽ
nium tunc ſi pbatio obmiſſa in pꝛima inſtãtia non põt fieri in
cauſa appellatiõis:vt quia datus fuit terminus ad dilatoꝛi⸗
as ꝓponẽdas que in cã appellatiõis nõ pñt ꝓponi.vt.l.ita
demũñ. C. de ꝓcur. ⁊ tunc quadrienniñ incipit currere a die la⸗
pſ termini.vt ab.in dicto.c. coꝛã.ſi aũt ꝓbatio põt fieri in cãẽ
appellatiõis:⁊ tunc ſi eccleſia petit reſtitutionẽ aduerſus ap
pellationẽ obmiſſaʒ incipit quadriẽnium currere a die qua ſẽ
tentia tranſiuit in reʒ iudicatã.vt dñi de rota deci.clvi.ſi vero
ecckia petit reſtitutionẽ aduerſus ſententiã ⁊ tunc non pdeſt
cũ talis reſtitutio red dat cãm in ſtatu in quo erat tꝑe ſentẽtie
no.abb.plene in alleg.c.coꝛam.
¶ Meſtitutionẽ põt eccleſia petere coꝛam iudice eccleſi aſtico
aduerſus ᷣctum initum cum laico.vide.ᷣ.eccleſia põt petere.
¶ NMeſtitutionẽ põt petere minoꝛ vel eccłia etiam in lucro ca
ptando.vide.S.minoꝛ.⁊.S.pꝛeſcriptõ ſtatuta.
¶ Meſtitutionẽ põt petere minoꝛ vel eccłia ꝓbãdo leſo neʒ
qituncunq; interuenit decretuʒ vel iuris ſolẽnitas vide.S.alie
natio.ver.q;tuncũcd.
¶ Meſtitutio ſi petatur aduerſus leſionẽ ↄtingenteʒ ex ↄtra

ctu vt quia non expediebat eccleſie vel minoꝛi rem vendere:⁊

tunc debet ↄtractus in totum ra cindi.vt.c.conſtitutꝰ.de in in
teg.reſti.⁊.c.i.de re.eccle.non alie.⁊.l.patri.S.ex diuerſo.ff.de
mino.ſed ſi leo ↄtingit in pꝛecio dumtaxat non debet peti re
ſtitutio ↄtra cõtractum ſed ↄtra ſuppletionẽ pꝛecij.vt.l.ſi res
ertimat.ff.de iure doti.datur tñ optio emptoꝛi an velit ſupple
re iuſtum pꝛecium an in totum recedere a cõtractu.no. Guil.?

HBar. in.l.ſi quidẽ. C. de pꝛedijs decurio.li.x.naʒ reſtitutio nõ

debet plus afferre qᷓ; abſtulerit leſo.l.ab hoſtibus ff.ex qui
cau.ma.de quo vide abb.in alleg.c.conſtitutus. .
¶ De reſtitutiõe non poteſt iudex oꝛdinarius nõ hñs admi⸗
niſtratioẽz pᷣncipaliter ↄgnoſcere.vide.s.iudex oꝛdinarius.
¶ NMeſtitutio ſemel denegata minoꝛi vel ecclie non dʒ iteruʒ
cõcedi niſi ex noua cã.vi.fi.de in ĩteg.reſti.tẽ eccleſia q̃ ſuc
cubuit in cã reſtitutiõis nõ dʒ audiri ꝓpter appellatiões.⁊ ſic
ↄtra ſnĩam denegatiõis eccleſia nõ poteſt petere reſtitutiõeʒ
vt alle. c. fi.⁊ ibi plene per abb. 4
¶ NMeſtitutio in integ. dat᷑ ecclłie ſicut minoꝛi nõ ſolũ in ↄcti
bus ⁊ iudicialibus ſʒ ẽt cõtra pᷣſcriptionẽ.no.gl.in auc̃.quas
actiones.⁊ apertius in auẽ.de eccle.titulis.S.pꝛo tẽpoꝛalibuſ
⁊ glo. in. c.ij.xvi.q.iij.? Inno.in.c.i.de in inte.reſti.⁊ eſt ratio
qꝛ minoꝛi currit pᷣſcriptio ⁊ tñ reſtituit᷑.vt.l.vnica.C.ſi aduer.
vſu.⁊.l.fi. Cin qui.cau.in integ.reſti.non eſt neceſſa.idẽ dicen
dũ in eccleſia que ſungit᷑ iure minoꝛis in reſtutiõis materia.vt
c.i.⁊.c.auditis.de in integ.reſti.⁊.c.i.⁊.ij.e.ti.li.vi.⁊ cle.vnica
eo.ti. hec eſt concluño Ab. c.i.de pᷣſcrip.circa i.
¶ Meſtitutio nõ dat minoꝛi nec eccleſe aduenꝰ quadriẽniuꝰ
qð daturad petẽdam reſtitutionẽ ne ꝓceſſus ſit infinitꝰ vt. ci
⁊.ij.de in inte.reſt.li.vi.qð quadriẽniũ incipit currere a tepoꝛe
leſionis.ſ.cõpleta pꝛeſcriptõe qua eccleſia incepit ledi.Eſt tñ

notãdum qꝙ illud tps eſt a pncipio vtile quia non currit ↄtra

ignoꝛãteʒz cñ ignoꝛãs nõ eſt negligẽs.vt.c.qꝛdiuerſtatẽ de cõ
ceſſ. pꝛeben. glo.in.c.qᷓ ſil de elec.lib.vi eſt concluſo Ab. in
c.i.de pꝛeſcrip.in fi. .
¶ Quãdo leſio tãgit eccleſiaʒ bʒ locũ reſtitutio in integ.ſi ꝑ⸗
ſonas eccleſaꝝ ſecus:vel eoꝝ bona.not.glo.in cle.i.de reſt: in
teg eibb iurc iurer monaſterium.,de re iudiiiij.colũ.
¶ Beſtitutio in integ.nõ cõpetit minoꝛi decepto in cõtractu
qñ õᷣtus firmat᷑ ꝑ legẽ municipalẽ vel ↄ ſuetudinariã.eſt gl.no

7

tabik in.l.arbitra ria actio.ff.de eo q̃ cer lo.da.mi.ar.gl.in ſi.
¶ Abi verifmile nõ eſt minoꝛẽ leſuʒ ꝓpter eiꝰ ſagacitatem
⁊ induſtriã in publicis a ctibus appꝛobatã reſtitutio nõ cõce
ditur niſi euid enter de leſõe plene ꝓbet᷑.vt eſt caſus ſʒ veruʒ
intellectuʒ.in.l.i.C.q ⁊ aduer.quos in integ. reſti.qð intellige
in eadeʒ ſpecie geſtiõis nõ in diuerſa.vt ibi no. Pe.⁊ Saly.
ex quibꝰ no.ꝙ ſi doctoꝛ legũ obmiſit aliqͥd ꝓbare in cq ſua lʒ
ſit minoꝛ nõ debet reſtitui.qꝛ fuit aſſumptꝰ ⁊ appꝛobat᷑us ad
doctoꝛatũ ⁊ induſtrioſus in ꝓfeſſione illa ⁊ ꝓfeſſio ⁊ deſideri
um ſuũ inuicẽ diſcrepãt.no.glo.C.de muneri.patri.l. ꝓfeſſio.
li. x. qð dic vt notabiliter ꝑ Saly.ĩ alle.l.i.qͥ ⁊ aduer.quos.
¶ Meſtitutionẽ in integrũ petere poſſunt pia loca ſicut eccle
ſie.vide.sõ.pia loca.
¶ NMeſtitutiõeʒ in ĩtegrũ põt petere mĩoꝛ vł eccłia in caſu in
quo cõpetit ſibi remediũ ð iure cõi.vide.S.mĩoꝛ vel eccłia.
¶ NMeſtitutiõ eʒs in ĩtegruʒ põt iuder ex officio ſuo concedere
mĩoꝛi ⁊ ex o fficio ſibi cõſulere rõe publice vtilitatis no. Bar.
in.l.ij. S.hoc aũt iudiciuz.ff.de dam.infec.⁊ eodẽ modo ſupe
tioꝛ eo officio ſuo põt ↄſulere eccleſijs ſibi ſubiectis maxie qñ
rectoꝛes earũ nõ pñt indulgere reſtitutiõeʒ in ĩteg.eccłia tñ hᷣ
petente ⁊ ſic limita no.ꝑ Inn.in.c.ad noſtrã.ij.de iureiur.⁊.c.
qm̃.vt lite cõteſ.no ab.in.c.cuʒ veniſſent.de inſti.iij.colum,.
¶ Meſtitutionẽ in integ.põt pꝛelatus ꝑetere noĩe eccleſie ẽt

ññ iurauit in cõtractu alienatiõis rei eccłie.vide.S.iuramẽtum

ver.ſi pꝛelatus.
¶ Meſtitutiõeʒan quãdo poteſt mĩoꝛ petere ſi ledatur.vide

3. minozꝛ.

NMeſtitutõ in ĩteg.ex clauſula generali.ſi q̃ mibi iuſta cã ⁊c.
cõceditur ei qui facto aduerſarij nõ potuit ꝓducere teſtes.vi⸗
de.j.teſtis.ver.pars q̃ copiam.
O Meſtitutio ĩ iteg.licet nõ datur cõtra ꝓpꝛiũ ſacramẽtũ ſʒ

abſolutio tm̃: cõtra iuramẽtuʒ tñ ab alio pꝛeſtiiũ bene dakfreꝛ
ſtitutio. ff. de iureiurã.l.nam poſtea.S.ſed ſi minoꝛ.xxv.annis

no. Inno. ⁊ Hoſtiẽ.in.c.pꝑuenit.de iureiur.
O¶ NReſtitutionẽ in ĩteg.põt petere ꝑſona eccłiaſtica contra
obligationẽ quã cõtraxit ꝑſonaliter ſi in oſequẽtiam ledatur
eccleſia.vide.S.pꝛiuilegiuʒ ſi pariter.

¶ In petenda reſtitutiõe aduerſus ꝓbationẽ obmiſſaʒ non

eſt neceſſariuʒ ꝓbare aliter leſionẽ.nã eoipſo apparʒ de leſiõe
qꝛ eccłia vel mĩoꝛ obmiſit ꝓbationẽ neceſſariã.vt.c.auditis.
de reſti. in integ.ſecus qñ allegatur leſio in ↄtractu vł aliter ex
tra iudicium.qꝛ tũc opoꝛtet ꝙ ꝓbetur leſio anteqᷓ; det᷑ reſtitu
tio vt no.in.c.tum ex litteris.de in inte. reſti.⁊.l.in cauſe.ff.de
mino.abb.in alle.c. auditis.⁊ vide eum in.c.tum ex litteris.
¶ Meſtituit᷑ eccłia aduerſus ↄtractũ ⁊ aduerſus pᷣſcriptionẽ
vide.sS.eccłia reſtituitur.
¶ In materia reſtitutiõis iura loquẽtia de minoꝛibꝰ debent
trabi ad eccłias.no.glo.⁊ ab.in.c.auditis.de in inte.reſti.
¶ Meſctitui nõ dʒ mĩoꝛ vel eccleſia aduerſus verã cõtumaciã
cuʒ ſit delictũ graue.vt.c.ij.de ma.⁊ obe.⁊.l.nõ pᷣt.ff.ð re iudi.
ſecꝰ em̃ qñ ↄtũ acia eſt ſine dolo.no.ab.ĩ.c.auditis ð ĩ ĩte.reſti.
¶ Neſtitutiõeʒ in inte.põt indifferenter eccłia petere qñ vult
ꝓbare illud ſuper quo nullas ꝓbatiões induxerat.vt.c.audiiꝭ
⁊.c.coꝛã de in inte.reſti.ſed ſi eccłia petit reſtitutionẽ ſuꝑ anti
quis articulis in quibꝰ facta fuit publicatio atteſtationũ tũc
nõ dʒ audiri qꝛ timetur de ſuboꝛnatiõe teſtiũ.ar.iᷣ.c.fraterni⸗
tatis.de teſti.⁊.c.conſtituij.eo.ti.⁊ cle.ij.e.si.eſt em̃ in tali caſu
pᷣſumptio doli cõtra eccłiam.vt alle.c.auditis.qð limita verũ
niſi iudex diligẽti inquiſitiõe pᷣmiſſa reperiat ꝙ eccłia obmiſit

pꝓbatõnẽ ſui facilitate vt excludat᷑ pᷣumptio ſuboꝛnatiõis.ꝓ

boc.l.minoꝛ.xx.annis.ff. de mino.no.abb.in alle.c.auditis.
O Neſtitui nõ debz aduerſus pᷣſcriptiões iudiciales eccleſia
nec minoꝛ vbi nõ ↄſequitur damnũ pecuniariũ ſeu nõ perdit
lucrum ab.in.c.auditis.de in ĩteg.reſti.circa fi.
¶ Meſtituitur in ĩteg.pꝛiuatus litigãs cum eccłia vel minoꝛe
ſicut reſtituit᷑ eccłia vel minoꝛ aduerſus leſionẽ tã ĩ iudiciali⸗
bus qᷓ in extraiudicialibꝰ.qð eſt verũ qñ eccłia vel minoꝛ pe⸗
tit reſtitutionẽ ſuꝑ facto annexo ⁊ cõiũcto cum facto pꝛiuati ⁊
B per quãdã ↄſequẽtiã.vt.c.i.de in integ.reſti.⁊.l.ꝙ ſi minoꝛ.
de mino.ſed ſi factum eſt diuerſum tũc nõ reſtituitur pꝛiuatus
vt.l.cuʒ minoꝛ.⁊.l.etiaʒ.ff.de mino:no.ab.in.c.auditis.in fi.ð

in ĩteg. reſti. . RM
¶ Beſtitutio datur aduerſus interlocutoꝛiã que cõtinet gra

uem leſionẽ ſeu graue piudiciñũ non tũ otra interlocutoꝛiam le
uis pᷣiudicij.no. JYo.an.? Oominicꝰ in.c.i.de in ĩte.reſti.li.vi.

¶ NMeſtitutionẽ cõmunionispõt petere iniuſtsexcõicatꝰ viõ

S.excõicatus iniuſte.
¶ Heſtitutiõeʒ exhibitiõis ſacramẽtoꝛũ põt petere ꝑpꝛochia
nus a clerico decimas petente.vide.ẽ. decima ſi a clerico.
¶Ag reſtitutiõeʒ poſſeſſiõis cõſequẽdã ſufficit pꝛobare poſ
ſeſſion de pꝛeterito vide.j.ſpoliatio ver. apparet.
¶ Meſtituere an põt papa laicũ infamẽ ſue fame.vide.5. infa
mẽ laicum.

¶ Meſtitutꝰ laicug infamis ꝑ imperatoꝛẽ põt ꝓmoueri ſine

alia diſpenſatione ad clericatum. vide.S. in famis laicus.
QHeſtituere põt fame ſubditũ ſuũ ciuitas nõ recognoſeẽs
lſuperioꝛẽ.ↄcludit ab.in.c.cum te a.b.de re iudi.v.colum.
¶ ¶Zonditio.l.querebat᷑.C.vnde vi cõpetit raptoꝛi ↄtra occu
pantẽ dolo malo rẽ raptaʒ ob eo vacantẽ tũ.no. Innoc.in al⸗
lega.c.ſepe.⁊ ibi abb.
OQVbi cõſtiterit pꝛioꝛẽ poſſeſſoꝛẽ iniuſte amiſiſſe poſſeſſionẽ

dabit citatio ð ſcõʒ poſſeſſoꝛeʒ ⁊ fiet ſibi reſtitutõ ẽt nõ ꝓbata

ſpoliatiõe.no.inno.ĩ alle.c.ſepe.alle.in ar. C. de agri.⁊ cẽſ.l.ſi
coloni.lib.xi.in aut᷑.de mãda.pn.S.ꝙ ſi delinquẽtes.⁊.S.non
ꝑmittas.⁊. S.ſʒ ẽt ſuſi cipiẽtes. lla.iij.⁊.iij.q.i.reĩtegrãda.idẽ
no. Inn. ð ↄcel.pbẽ. pselectionẽ vide ab.ĩ alle.c. ſepe. pe. col.
¶ Eccleſia etiq ſi per negligentiã ꝑdidit poſſeſſionẽ põt eã re
cuperare ꝑ officium iudicis ſᷣm lecturã notabilem Hoſti.in.c.
accedens.i.vt lite non cõteſta.⁊ ibi abb.in alle.c.ſepe.
¶ Violentiam paſſus an põt gerere ſimul ↄtra ſcientẽ ſucce⸗
dẽtẽ ĩ viciũ ⁊ 3 ſpoliatoꝛẽ.vide.S.poſſeſſio.v.violẽtiã paſſus
¶Meſtituere reʒ raptã an ꝓdeſt raptoꝛi ad penã euitandam
vide.S.pena.ver.ad penam.
¶ Heſtituer pᷣt qͥs ſeipʒ ⁊ ꝓpꝛia auctoꝛitate rẽ iuaſaʒ recuꝑa
re ex iudiqᷓ defectu.vide.j.ſpoliatꝰ ſi iudicis defectu.⁊c.

¶ Beſtitutio denegat᷑ ſpoliato ſi ex illa ſequit᷑ maximũ ſcan

dalũ in eccłia dei.no.in.c.hᷣ qppe.iij.q.vi.⁊ doc in.c.ad petiti
onẽ de accu. Itẽ denegat᷑ qñ iudici videtur talis caſus iĩmine
re ꝙ ſi fieret reſtitutio ĩpediret᷑ iudiciũ.⁊ ita iuſticia deperiret
ne veritas poſſet detegi.iij.q.ij.quia Jo. gundiſaldꝰ hiſpalẽ
ſis in tractatu de ſciſmate.circa fi.
O¶ Meſtitutionẽ bñficij petẽs dʒ ad minus coloꝛatuʒ titulum

oſtẽdere.vt no.d oc.in.c.ĩ lr̃is.⁊ ĩ.c.ex parte.de reſt. ſpo. ⁊ Jo.

de imol.in cle.i.de cã poſ.⁊ ꝓpꝛie.ſi tñ titulꝰ eſt nullꝰ caſſatio
ne vl irritatiõe iuris vel deficit ptãs in cõferẽte non ſufficit ta
lis titulus ad coloꝛandũ poſſeſſionẽ in bñficialibꝰ.no.doc.ſi⸗
gnanter Mathe. ⁊ anto. ⁊ Jo. cal.in. c,. cum noſtris. de cõce.
pꝛeben. ⁊ vide.S.executoꝛ pape.
¶ Cõtra agẽtẽ vlł petentẽ reſtitutionẽ lʒ obſtet exceptio no⸗
toꝛie ꝓpꝛietatis.ꝑ.o.ſignificaſti.⁊.c.poꝛro.de diuoꝛ.⁊.c.ↄſti⸗
tutꝰ de fil.pſ.⁊ ꝑ alia iura ⁊ ẽ ðci.rote ðci.xix.xxi.lxi.bʒ veꝝ tũc
demũ qñ de notoꝛio defectu ꝓpꝛietatis ↄſtat ꝑ ↄfeſſionẽ par
tis vel ꝑ iuris diſpoſitionẽ exactis vl ĩſtrumẽtis ꝓductis in
cã.vł ꝑ euidẽtiã facti cõſtat ð nõ ſuo iure.no.ĩno.jn alleg.(.ſi
gnificaſti.⁊ an.in.c.in l̃is.de reſti.ſpo.⁊ Jo.de imołĩ cle.i.ð
cã poſ.⁊ ꝓpꝛie.dẽno.Inno.in alle.c.cõſtitutꝰ.de fil.pᷣſby.
¶ Si aduerſus petẽtẽ reſtitutionẽ opponat᷑ defectꝰ notoꝛiꝰ
pꝓpetatis que fundaf ex facto tranſeũdi qð eſt notoꝛiũ alijs
⁊ nõ iudici:uaderx dʒ ſuꝑ tali notoꝛio ꝓbationes recipere no.
nno.in.c.ſigniſicaſti.de diuoꝛ.⁊ Anto.in alle.c.in litteris, ⁊
Zon imobł.in cle.i.de cã poſ.⁊ pꝛopꝛie.
¶ Stcõtra petẽtẽ reſtitutiõeʒ bñficj faciat ius cõmune:⁊ fa
ciat ꝓ opponẽte ſiue agat᷑ de beneficio reſpectu tituli ſiue re⸗
ſpectu ꝓpꝛietatis ſemper opoꝛtet agenti ꝓbaretitu.no. Za⸗
pus ⁊ Oominicus in.c.eum qui de eo qͥ mitti.in poſſeſ.lib. vi.
¶ Cniminoſus nõ audit᷑ petẽs reſtitutionẽ bñficij ſi eius æri⸗
men notoꝛie conſtat nõ ſolum notoꝛietate iuris vt ꝓbatiões
ↄtra quas nihil obijci põt iʒ etiam notoꝛietate facti.no.plene
ab. in.c.ſi con ſtiterit.⁊ in.c.ad petitionẽ de accu.
¶ Beſtitutio q̃ dat ꝑ ĩterdicta q̃ dãtur ꝓ rebꝰſacris ⁊ religio
ſis an hʒ locũ niſi ꝓbato ti.apparente iuſto.vide.õ.ĩterdicta.
¶Beſtitutio male ablatoꝛũ dʒ fieri ꝑ eum qui tenet᷑ reſtitue
re ſm ↄſiliũ ⁊ ꝓuidentiã epᷣi.vide no.ꝑ ab.in.c.cũ ſit de inde.
¶ Qõtra petẽteʒ reſtitutionẽ cõiugis nõ põt obijci de adul⸗
terio niñ notoꝛio vł euidẽtia rei vł ꝑ ↄfeſſionẽ partis vñ per
teſtes non põt ꝓbari ad impediendũ reſtitutionẽſ polia ti. et

7 .

EE

hoc ideo quia ſpoliatio pᷣuilegiata eſt. vt. cfi de oꝛdi.cog ab.
in.c.intelleximꝰ.de adulterijs. “

¶ Meſtituentes reʒ depoſitã defeꝛenti aliqð ſignũ dñi culut

eſt an ſatiſfaciat.vide.oõ.depoſitum. .
¶ Meſtitutionẽ põt quis petere in ſtatu in quo pꝛius erat in
caſu in quo non põt cauſari poſſeſſio ⁊ ſic nõ ſolũ cuʒ qͥs ſpo
liat᷑ poſſeſſione vel quaſ põt agere ad reſtitutionẽ ſed etiã cuʒz
mutat᷑ ſtatus violenter ⁊ iniuſte põt agere vt reſtituat᷑ ad pſti

nũ ſtatũ.no.ab.in.c.querelã.de elec.facit.c.fi.de reſti.ſpoliato.

O Neſtitutio nẽ petenti ob.exceptio notoꝛietatis ꝓpꝛietatiſ

vt. c. ad decimas. de reſti.ſpo.lib. vi.⁊.c.poꝛro ⁊.c.fig niſicaſti

de diuoꝛ. ⁊ ibi abb.vide.j.ver.reſtitutionẽ bñticij.
O¶ Beſtitutionẽ ↄiugis petẽs an cõpellatur pᷣſtare ca utionẽ
ſi mulier de eiꝰ ſeuicia timeat.vide.S.cautio.v.vir repellit᷑.cuʒ
ſe.⁊ an põt peti talis reſtitutio coꝛã eccłiaſtico iudice. vide .c.

ex cõq̃ſtione de reſti.ſpo.vide.s.mr̃imõialis.vide.j.ſentẽtia.
¶ Ad reſtitutionẽ ↄſequendã an ſufficit ſpoliato a pꝛincipio

poſſediſſe.vide.j.ſpoliatio.ver.ad conſequẽd am.
¶ Vꝛedo ⁊ poſſeſſoꝛ malefid ei ſpoliatꝰ eſt reſtituẽdꝰ:niſi cõ
ſtet in iudicio eum eſſe pꝛedonẽ qð eſt notabile ꝓ limitatione

c.in litteris.de reſti.ſpo.facit.c.ad decimas de reſti.ſi po. li. vi. ?

qð no.Inn.in.c.cõſtituiꝰ.de fil.pᷣſby.no.ab.in alle.c in litteris

⁊ in. c.cum eccłia ſutrina.de cauſa poſſeſ.⁊ pꝛopꝛie.v.colum.
¶ Heſtitutionẽ petenti non obſtat ius cõmune in ↄtrariũ ꝓ
bando tamẽ aliqua ex quibꝰ tollatur pᷣumptio vſurpationis

vide.s.poſſeſſio.ver.vbi pꝛobatur.

¶ Meſtituvonẽ petens in bñficialibꝰ an debeat oſtẽdere ſu⸗ —
ani canonicã inſtituti onẽ.vt.S.poſſeſſio.vᷣ.agens poſſeſſoꝛio
¶Beſtituere debet iudex ſpoliatũ ex officio ſuo ſi ĩmineatpe

riculum animarũ.vide.j.ſpoliatus licet.
O Neſtitutionẽ beneficij petẽtis ſatis eſt pbare ad reſtitutõ
neʒ ↄſequẽdã ipſaʒ ſpoliationẽ nec artatur ad ꝓbãdũ aliqᷣd

de titulo. vt eſt caſus in.c.accepta. de reſti.ſpo.⁊ ibi Abb.in

pn. ⁊ vide.S.poſſi eſſionem. ver. beneficium licet.
¶ Heſtitutio rei licet non debeat fieri cuʒ peccato tñ pꝛedo

ſpoliatus reſtituen dus eſt ſi nan conſtat eũ eſſe pꝛedonẽ.⁊ ſic

„

intelligitur.c.in litteris,.de reſti.ſpo.vnde poteſt dicere quo ad

te liberas edes habeo.vt.lloci.S. cõpetit.ff.ſi ſer.ven. no ab.

in alle.c.in litteris.iij. colum.

¶ Beſtitutionẽ petenti in alijs q; bñficialibus non obſtat ex

ceptio defectus ꝓpꝛietatis notoꝛia ex quo non fundat inten⸗

tionẽ opponẽtis.nam quo ad iſtum liberas edes babet. vt. S.
v. ꝓxi.⁊.c.ad decimas.de reſti.ſpo.⁊.c.i.de pᷣſcrip.li.vi.ſecus

ſi conſtaret ſpoliatuʒ eſſe pꝛedonẽ qꝛ tũc nec in bñficialibꝰ dʒ
reſtitui.no.ĩ.oqm̃.⁊.c.cõſtitutꝰ de fil.pᷣſb.ne det᷑ vicioſus i grel

ſus.c.eñ qui.de eo qui mit.in poſſ.li.vi.põt tamẽ iuder exoffõ

ſuo illud beneficium rectoꝛi reſtituere vt celeriter obuiet peri⸗
culo aĩarum.vt.c.conſtitutus ⁊. c. oblagte. de appel. ab. in. c. in
litteris.de reſti.ſpo.iiij. colm.⁊.xij.colum.
¶ Neſtitutionẽ ↄiugis petẽs debet fidẽ facere de titulo ma⸗
trimoniali.vt.c.ex parte.⁊.c.ex tranſmiſſa.de reſti.ſpo.⁊ idem
in interdicto de libero hoĩe expibendo:bʒ em̃ annexam cm p
pꝛietatis. vt dicit tex.in.l.ij. S. quedã.ff. de inter. interdicta ⁊
locis ſacris vel religioſs babent annexam cãm ꝓpꝛietatis.hᷣ
aũt nõ ↄtingũt ex alio niſi quia iſta non pñt poſſideri ſine titu
lo ideo ad iuſtificandũ poſſeſſionẽ opoꝛtet ꝓbare tituluʒ no.

anto. in c. in litteris.de reſti.ſpo idem Jo,de imo. in cle i de ca

poſ.⁊ pꝛopꝛie. .
¶ Beſtitutionẽ beneficij petenti etiã ſi ius cõmũe reſſtat. vt

„ —

quia petebat duo bñficia ĩcõpatibilia vel patiebatur defectũ

ch etate reſpectu illius beneficij nõ denegatur reſtitutio etiam

nõ docto de titulo. vt eſt rex. in.c.ex inſinuatiõe.de ꝓcun⁊ fa.
c:referente.de pꝛeben.nec ob.c.ad decimꝗs.qꝛ loquit᷑ quãdo
ius cõmune fundat intentionẽ poſſidentis.nã ſicut non debʒ
iudex ſpoliare iuris oꝛdine non ſeruato illum cõtra quẽ facit
ius cõmune.vt.c.licet eps.de pꝛeben.li.viita ⁊ foꝛtius non dʒ
hoc poſſe cõpetere puate perſone:⁊ Hoc ne detur materia ſpo
liandi po ſſeſſoꝛẽ.eſt cõcluño ab.i.c.ĩ lris.᷑ð reſti.ſpo.x.colum.
¶ Meſtitui põt quis auctoꝛitate pꝛopꝛia in re vi vel furto ab
eo ſu btracta.vide.j.ſpoliatus qui rem ſuã.cum ver.ſe.

¶ Meſtituẽda nõ eſt vxoꝛ marito ſi nõ põt ſecũ moꝛari abſ;

periculo perſone nec remedio cautiõis põt ſufficienter ꝓuide

ri quinimo hec eſt ſufficiens cq remouẽdi eã ab eo ⁊ ſeparadi

.

nenen⸗

igitn

.

4

cnetoa

Elbin

eteno
ſeſoion⸗
Neela⸗

ſünfnndi⸗
Fgutetht
minmoe
Cnnfactun
(ſcku

ſiutischn

(Baki
Grthon
lb⸗
akprete
Pchogente
Cirlcanbe
Eümoe
igpenie
(Sniun
uncſotis
ſlenetp
forecpe
(utſoolir
Hblö.
ſiüſpfe
yoßefſio
toinc
(Weetins
fendivtn
ſpeterer
(ocaut
Lietin

Wntame

hoſekozi⸗

cdtew

.J

Nacdl
(Di
loinqy
rebeß
negt ſe
(Re⸗

le pide⸗

mii col
(Lay

iißz irce

ſo feme
ſcſze
J iuſta i
ſglin
Plunm,
le

—

tſeedi
pol in.l

.

ſnüfty
aadeti
algö
lge

ſͤeſtnee

(peeſun

ſobarie

ono

nlggln
Cgti
nlin
lige⸗
ſonne

bſhi

ſagigete
clgie
htoniſtcit
eeſiuiite
dekfihoig
gansphite
1cſfgtii
hiſc,
ußteatie⸗
WNS
⸗ lleſie
W
oliamapgn
eden N
heſtihni
ſepſring
eneſti ſoli
Nolecitlia
uneinonni,

no pupetne

bereſteeſg
enspoſeſoi
boßininene

bafeadſettue
dt kütſeiif
obiRo
⸗
eecoſſſpee
ſepzeconeſte
koicerelod
r pen ho ⅓

ſonobſtater
ndar itenn
8dadertö
ſii diſen se
dböficilb=g
kpicoſtsſgal
ſiincergofſ
ierobuitpad
ppel dbinen

nedetfinlete
eſiſpotſen
gunetandit.
pintercicgti
ptentii
ſien Anetn
teticuinhN
oindeie

neeſtrt
ealioinn
feſtlucoent
eatſn
k nin
ſeltnoſd
innli
ſocus

matrimoniũ quo ad thoꝛũ.⁊ ides in marito ſi vxoꝛ inſidiauit
eius vite.vt.c.litteras de reſti.ſpo. Jo.and.in.c.i.de diuoꝛ.iu
dex tamẽ arbitrabitur an eſt tanta ſeuitia vt non poſſit ꝓuide
ri remedio cautiõis.vt.c.de cauſis.de offi.deleg.⁊.l.i.ff.de iu
re deli. Ab. in alleg. c. litteras.ij. colum.
¶ Heſtitutionẽ põt petere vir qui repulit vxoꝛẽ a ſe agendo
poſſeſſoꝛio.nam eoipſo ꝙ repetit eam ⁊ non vult redire videt
viruʒ ſpoliare.no.glo.in.c.litteras.de reſti.ſpo.qꝛ talis poſſeſ
ſio in mr̃imõiali eſt ↄiuncta ꝓpꝛietati nõ abdicabili nuda vo
luntate ſapit ergo potius naturã ꝓpꝛietatis vt non ꝑdat᷑ ſal⸗
tem irrenoca biliter. vt ibi no.Ant.⁊ ab.iiij. colum.vide.S.pa
ctum factum inter cõuges. .
¶ Meſtitui an debeãt ablata in guerra non obſtãte ſtatuto
ciuitatis ꝙꝙ non reſtituãtur.vide.S.bellum.v.ſedata.
¶ Meſtitutio hoĩs liberi peti non poteſt.vide.S.poſſideri nõ
poteſt hbomo liber.
¶ In illis que cõiter poſſideri non pfĩtvt ſi certa ⁊ ſpecifica
cauſa pꝛecedente non hʒ locũ reſtitutio niſi eoꝛũ exiſtentia ſal
teʒ apparenter pꝛobet᷑ vt in libero boĩe qui poſſideri non põt
vt in.l.cum beredes.S.qᷓeuis. ff.de acqui.poſ.ideo ſi petit᷑ illiꝰ
reſtitutio opoꝛtet ꝙ ꝓbet᷑ titulus cuius vigoꝛe poſſidere põt
ſaltẽ apparẽter.eſt ↄcluſio ab.in.c.ex parte.de reſt.ſpo.rij.col.
¶ Sĩi aliqua ſint impoſſibilia in ſe ſed ius reſiſtit in quibuſ⸗
dam perſonis facultateʒ babendi ⁊ poſſidendi.vt in beretico
poſſidente tꝑalia ⁊ in laico quo ad ſpũñalia:iſtis nõ datur re⸗
ſtitutio nec poſſeſſoꝛium qꝛ ex quo poſſidere non pũt non po⸗
un ſpoliari.no.glo.in alle.c.ex parte.⁊ glo.viij.di.quo iure
ab. vbi. z.
¶ Zaicus non auditur petens reſtitutionẽ decimarũ vel alio
rũ iuriũ ſpũalium non dicto de titulo ſalteʒ coloꝛato:eſt em̃ ta
lis poſſeſſio euidenter iniuſta que nõ cauſat poſſeſſioneʒ.not.
Inno.in.c.bone.ij.de poſtu.pꝛela.Abb. vbi.s.xiij.colum.
¶ QAicet ius reſiſtat aliquibꝰ ꝑſonis ptãteʒ habẽdi nõ tñ poſ

ſidendi vt in muliere que non põt habere res ſibi donatas a

viro.vt.c.fi.de dona.inter vi.⁊ vxo.põt tamẽ mulier reſtitutio
nẽ petere.vt.l.i.S.deijcitur.exqid no.ꝙ non ſolum ciuilis poſ
ſeſſio cauſat poſſeſſionẽ ſed ẽt naturalis.a b.vbi.v.xiij.colum.
¶ QAicet ius reſiſtat aliquibꝰ ptãtem habendi nomĩe ꝓpꝛio
non tamẽ alieno:vt in ſᷣuo ſpoliato poteſt reſtitutõeʒ petere ⁊
poſſeſſoꝛio agere ſi ſpoliat᷑ abſente dño.idẽ in religioſo poſſi
dente noĩe A bbatis.vt.c.cum dilecta.de reſcrip.⁊.c.ex parte
de accu.et.l.ſi longius.de iudi.ab.vbi.ð.xiiij.colum.
¶ Si ius reſiſtit poteſtatẽ habẽti reuocabiliter dat᷑ ei reſtitu

tio inquãtuʒ vult cõſequi poſſeſſionẽ reuo cabilẽ vt in.c.referẽ

tede pᷣben. vbi reſtituit᷑ beneficiũ habẽti ↄſiłe nõ vt ꝑpetuo te
neat ſed vt eligat vnuʒ ex illis.abb.vbi.s.xiiij.colum.
¶ Meſtitutionẽ petẽs cõiugis ſen ſpõſe quid debeat pꝛoba

re.vide not et plene per Abb.in alleg.c.ex parte.de reſti.ſpo.

xviij.colum.vſq; in fi.
¶ Canõ reintegrãda.induẽ nouũ generale ⁊ ſpecificum reme
diuʒ circa recuperationẽ poſſeſſiõis ſeparatuʒ ⁊ diſtĩctuʒ ab
alijs remedijs poſſeſſoꝛijs cõtra quẽlibet poſſidẽteʒ etiã non
vicioſuʒ et etiã ignoꝛãtes.⁊ vpetit ei qui ꝑdidit poſſeſſiõeʒ ex
iniuſta cã.iſte eſt intellectus cõis gl.in.c.cuʒ ad ſedeʒ.de reſti.
ſpo.⁊ gl.in.c.ſepe.eo.ti.⁊ ibi IOnno.⁊ in.c.qrelã de elec. Goff.
in ſumma.e.ti.S.ſciẽdũ.Arcb.in alle.cãone reĩtegrãda. Hoſt.
in alle.c.ꝙ ad ſedeʒ. Jo.de cal.Anto.de butrio. Jo.de ligna.
et fere oẽs ibi Bar.in.l.fi.C.de furtis.⁊.l.relinque.ff.ð acqui.
poſ.⁊in.l.coloni.C. de agrico.⁊ cenſi.li.xi.⁊ eſt rõ.nã cñ diffici
limũ ſit ꝓbare dominiũ.vt no.in.l.cũ res.C.de ꝓba.durũeſſx
ꝙ cadẽti a poſſeſſiõe ſua maxime eccleſie vel clerico nõcõpete
ret aliqð remediũ poſſeſſoꝛiũ cũ foꝛte traſiuerit res ꝑ multas
ma nus.eſt cõcluſio abb.in.alle.c.cũ ad ſedẽ.xvij.colũ.⁊no.q
nõ eſt neceſſe ꝙ perdẽs poſſeſſiõeʒ ꝓbet iniuſtã cãʒ amiſſiõis
qꝛ pꝛeſumit᷑ ex eo quilibʒ pᷣſumit᷑ diligẽs in facto ſuo.c.ſuꝑ
boc.de renũci.⁊ nõ ꝓbaicõtrariuʒ.⁊ no.iĩ.l.cũ de in rẽ vᷣſo.ff.

ð ꝓbati.et ab.vbi.S. Itẽ cõpetit hoc remediũ ſolũ eccleſie vł

clerico non laico.vt not.Abb.vbi.S.et in.c.ſepe.eo,ti.iij. colñ.
et.vi.colum.nota bi.per Zapum ſua alle.lij.
¶ Cõditio.c.ſepe.de reſti.ſpo.cõpetit ð omnẽ ſucceſſoꝛẽ ſin
gularẽ qui ſcienter rẽ vicioſaʒ ⁊ inua ſaʒ recipit.⁊ ibi cõcoꝛ.de
iudi.qꝛ.v.ſi aũt ignoꝛãter receperit tũc cõuenit᷑ cõditiõe cano
nis reintegrãda.doc,in alle.c/ſepe, Itẽ diſpo ſitio illiꝰ.chabzʒ

locũ ſi tenẽs reʒ vicioſaʒ tꝑe quo cõtra eñ agit᷑ ſcit eam eſſe vi
cioſaʒ. vt ibi no.ab.ſciẽtia em̃ ꝓbat᷑ ꝑ ↄiecturas vt ſi inuaſio
notoꝛie fuit facta.de poſtulatio.pꝛela.c.i.vłis qͥ ſucceſſit erat
ↄſanguineus ſeu vicinꝰinuaſoꝛis.⁊ idẽ in ſiłhibus.idẽ ſi quis
inuenit poſſeſſionẽ v acãteʒ et eaʒ occupat.vt ↄcludit ab.in al
le.c.ſepe.vij.colũ. Itẽ locũ habet etiaʒ ſi ꝑ multas manus res
rapta ãbulauerit.vt ibi no. Inno. Itẽ raptoꝛi ſpoliat de reĩ
uaſa non cõpetit cõditio huiꝰ.c.que ſoluʒ cõpetit pᷣmo ſpoli⸗
ata ⁊ in eius fauoꝛẽ pꝛĩcipaliter fuit inductuʒ ⁊ ꝓpter ꝑiculuʒ
aĩaꝝ vitãdũ vt ibi ↄcludit ab.viij.colũ. Itẽ cõpetit hec ↄditõ
male fidei poſſeſſoꝛi non tamen violento. 4 not. in.l.i. C. vnde

vi. et Inno. in alle. c. ſepe.

¶ NReſtituere tenet᷑ quis id qð habuitex furto rapina oppᷣſſi⸗
one dolo vel calũnia.xiiij.q.v.c.ij.⁊ idẽ ĩ om̃ibꝰcaſibꝰin quibꝰ
cõpetit repetitio.⁊ hoc etia habet locũ in foꝛo anĩe nã vbicũq;
ius poſitiuũ habẽs cõcurſuʒ legis ſeu equitatis naturalis diſ
ponit ſuꝑ retẽtiõe ſeu reſtitutiõe faci ẽda fᷣuãda eſt talis lex in
foꝛo cõſciẽtie.no.abb.in.c.qꝛ pleriq; de immu.eccle.iij.colum.
¶ Meſtituere nõ tenet᷑ etia ĩ foꝛo anĩe meretrix ſeu matbema
ticus id qð aquiſierũt dolo fraude vel ꝑſuaſouibꝰnec ꝓ bis

cõpetit repetitio.qꝛ bincinde vęrſat᷑ turpitudo ⁊ potioꝛ eſt cõ

ditio recipientis,ðff.de cõdi.ob tur.cau.hvbi autem. boc t enet
Inn. ⁊ Jo.an.in.c.qꝛ pleriq;.ð immu.eccleſia.⁊ ſentit gl.xiiij
q.v.in ſumma.⁊ no.in.c.trãſmiſſa.de deci.et tales pñt elemo⸗
ſinã ex tali queſtu facere ex quo fuit tranſlatũ dominiuʒ.vt ibi
no.ſi tũ nõ ẽ meretrix palã tenet᷑ ad reſtitutõnẽ qꝛ licʒ dominiũ
rerũ donatarũ trãſfert᷑ in illã tñ fiſcus tanqᷓ; ablatoꝛ iniuſte q̃⸗
ſiti illð poteſt auferre.ꝑ.l.lucius.ff.de iure fiſci.no.Cy.in.l.cuʒ
te.C. de cõdi.ob tur.,cau.cõcludit ergo abb.ĩ all.c.qꝛ pleriq;.q;
meretrix turpiter nõ recipit donata vł ꝓmiſſa:⁊ ꝙ ð illis põt
ad libitũ diſponere.ſecus in alijs mulieribꝰ nõ in meretricibꝰ
que n ec reciꝑe pñt pꝛomiſſa et tenentur reſtituere recepta,cõ/⸗
ſulitur tameʒ meretrici publice vt eroget dando pauperibus.
O NMeſtituere tenet᷑ legatarius heredi qð ſibi ex beneficio le⸗/
gis falcidie cõpetebat ſi heres ignoꝛãter ſoluẽdo totuʒ lega⸗
tũ errauit in facto niſi heres errauit in iure.vel ſi teſtatoꝛ ꝓhi
buit falcidiã.vel ſi heres ſciẽter ſoluit integrũ legatũ.nã in his
caſibꝰ nõ ↄpetit repetitio.alias aũt etiã in fſoꝛo aie tenet᷑ lega
tarius reſtituere ius ſuũ heredi cũ ſibi debeat᷑de iure canõico
ꝑ.c.raynucius ⁊ raynaldꝰ.de teſta.⁊ ius canonicũ quatenus.
diſponit in foꝛo contẽtioſo nũquã diſponit cum peccato.vt.c
fi.de pᷣſcript.hoc tenetBal.in.l.cuʒ qͥs.ff.de iuris ⁊ fac.igno.
eſt concluſo Anto.⁊ abb.in alle.c.quia pleriq;.vi.colum.
¶ Meſtitu ere nõ tenet᷑ in foꝛo anime o bligatꝰ ciuiliter tatuʒ
⁊ nõ naturaliter vt is qui ſcripſit ſe debere cẽtũ ſpe future nu⸗
meratiõis cũ in veritate nibil accepit.nã licet ius ciuile poſt bi
ẽniũ diſponat artari ad ſoluẽdũ.vt in.l.in ↄtractibꝰ.C.de nõ
nume.pe.⁊ no.in.c.ſi cautio.de fi.inſtru.in foꝛo tñ aĩe cũ con⸗
ſtat de veritate ceſſat lex poſitiua fũdata ſuꝑ fictiõe ſeu pᷣum
ptiõe qꝛ pᷣſumptio cedit veritati.viij.di.veritate.cõcludit Ju
no.⁊ abb.poſt eũ in alle.c.quia pleriq;.ix.colum.
¶ Meſtituere tenet᷑ in foꝛo anĩe obtinẽs iniuſtã ſniaʒ ⁊ qͥcqͥd
inde fuerit cõſecutꝰ nec iuſte cõdẽnatꝰ tenet᷑ ad ipſius cõgem
nationẽ cũ non inducat naturalẽ obligationẽ nec extinguĩtur
