tum adimpleuit in vna re alias poſſeſſiones nõ potuit tranſ⸗
ferre verbo vel oculo.vtputa dicendo pono te in poſſeſſione
illaꝝ reꝝ ⁊c.vt no.doc.ſignant᷑ abb.in.c.ex litteris.de cõſue.
nec ob.l.ꝙ; meo.de acqui.poſ.qꝛ loquit᷑ quãdo ille qui tradit
poſſeſſionem verbo vel oculo erat in poſſeſſiõe. Item intelli⸗
ge ꝙ oculo vel verbo tranſfertur poſſeſſio quãdo alius non
eſt in poſſeſſione.vt Abb.in dicto.c.ex litteris.v.colũ.vide.j.
ver. nõ ſufficit.
¶ Poſſeſſio an videtur tranſlata ex ſolo titulo.vide ibidem
per Abba. ? W
¶ Poſſeſſio tanti tꝑis cuius initij nõ eſt memoꝛia hʒ vim ti
tuli qñ dat᷑ capacitas ĩ exercẽte als ſecꝰ:colligit᷑ ex.c.quãto.
de cõſue.⁊ ibi abb.in pꝛĩ. V
¶ Poſſeſſoꝛ er gratia non acquirit po ſſeſſionem iuris ꝙ ex
ercet vnde ſi poſtea non admittit᷑ ad exercitiuʒ illius iurisnõ
poteſt ſe dicere ſpoliatum quia qui gratiam concedit q'tum/
cunq; poteſt illam reuocare. vt.l. cuʒ pꝛecario.ff.de pꝛecarijs.
2.ci.de poſtu.pꝛela,ð xvi.q.iij.clerici.abb.in.c.bone.ij.de po⸗
ſtula. pꝛela.
¶ Poſſeſſionẽ querens requirit᷑ intẽdat vti iure ſuo.vt.l.
fi.fj. quẽadmodũ ſerui.amitta.⁊.c.cuʒ noſtris.de cõceſ.pᷣbens
Item qꝙ erxercuit poſſeſſioneʒ ſciente ⁊ patiente aduerſario ⁊
ſ plurium intereſt requiritur ſciẽtia ⁊ patientia oĩm. Innoẽ.
⁊ Abb.ã. c. bone.ij. de poſtu. pꝛela.⁊ in.c.cũ eccłia ſutrina de
cauſa poſ.⁊ ꝓpꝛieta.

¶ Poſſeſſio vbicũq; eſt ð ius nõ pᷣſumit᷑ iuſta niſ ex aliqbꝰ
cõiecturis iuſtificet᷑.tex.no.in.c.ad decimas.de reſti.ſpo.lib:
vi.facit.l.quẽaamodũ.C. de agri.⁊ cẽſi.li.xi.ab.ĩ.d.c.bone.ij.

de poſtu.pꝛela.vij.colũ.

¶ Poſſeſſio nõ requirit᷑ ĩ electo ↄfir mato ad hb vt admiſtret

⁊ iuriſditionalia exerceat.vide.j.pꝛelatus.
¶ Si foꝛinſecus de vniuerſitate vult intereſſe in vniuerſitate
poteſt violenter expelli quia turbat ipſam vniuerſitateʒ in q̃ñ
poſſeſſione ſua.facit tertus in.l.ij.S.hoc interdictum.ff.de iti⸗

nere actuq; pꝛiuato.Abbas in.c.cum vintonien.circa finem.

de electio.

¶ Eps qͥ nõ recipit᷑ ab ecclia ſubiecta ad ꝓcurationẽ debitã

pot frangere oſtia domus ⁊ ecckie ⁊ violent᷑intrare.no/abb.
in.c.i.de immu.eccle.

2„.

Pꝛo poſſeſſione antiquioꝛi pꝛeſumit᷑ vide j pꝛeſũptio.
¶ Poſſeſſio q̃ eſt cõtra ius nõ dʒ habere effectũ reſtitutoꝛiũ
cõtra babentẽ ius ꝓpꝛietatis niſi coloꝛet᷑ peſ aliquã cauſam
pꝛobabilẽ. vt.c. ad decimas.de reſti.ſpo.li.vi.abb.no.in.c.cõ
ſtitatis. de electio.⁊ in.c.in litteris.de reſti.ſpo.idẽ ſi poſſeſſio
coloꝛet᷑ er diuturnitate tꝑis.vt Jono.no.in.c.i.de in integrũ
reſti.vide Zapũ allega. xvi.vide.S. executoꝛ pape.⁊. vᷣ.execu
toꝛ.ad cõferendum. r
¶ Poſſeſſio iuris eligẽdinõ acq̃rit᷑ niſ ĩteru eniẽtibꝰ tribus
PWꝛimo ꝙ quis eligatur. Secundo patientia eoꝛuʒ q̃ erant
in poſſeſſione eligendi. Zertio confirmatio electionis per ſu
perioꝛem facta.eſt concluſio Innocen.⁊ ab. in. c.cũ veniſſent
de in integ. reſti. .
¶ Poſſeſſio iuris eligẽdi qualiter perdatur. vide pulchꝛe ꝑ
Innd. in.c.cum veniſſ. ent. de in integ. reſti. ⁊ p er eum in.c:que

relam. de elec.

¶ Poſſeſſionẽ nãciſci impeditus ppter potentiaʒ vel dolũ
aduerſarij habetur pꝛo miſſo.t.c.contingit. de dolo ⁊ cõtu.
ſed ſi ꝑ alium impedit᷑ agitur cõtra euz ad intereſſe. vt. l ſi qs
creditoꝛẽ.ff, ex qui.cau.in poſ.ea.qꝙ ſi nõ põt intereſſe ſoluere
babetur ꝓ miſſo.vt no.glo.⁊ doc.in.c.i.de dolo ⁊ cõtu.ſi autẽ
nõ impeditur dolo aduerſarij vel tertij ſed vicio rei ⁊ habet
pꝛo miſſo. no. ab. in allega.c. i.de dolo ⁊ contu. Ad appꝛebẽ⸗
dendam poſſeſſionem poteſt iudex conſtituere pꝛincipalẽ dũ

modo nõ reperiat reſiſtentem.alias ſecus.no. Bar. in. l. iuſte

poſſidet.ff.de acqui.poſ.ar.in.l.non ex ſin gulis. ff. de re iudi.

ab. in. c. cum dilecti. de dolo ⁊ cõtu.

¶ Vbi pꝛouiſio allegatur ſurreptitia ideſt per falſas litte⸗
ras obtenta nõ pꝛius ꝓuiſus poſſeſſioneʒ nanciſcit i; de va
liditate litterarum pꝛius fuerit diſcuſſum idem vbi allegatur

defectus poteſtatis in pꝛouidente vt pꝛobatur ex bis que
no. in.c.cum olim.de cauſa poſ.⁊ pꝛopꝛie.ſecus autem vbi al⸗

legatur crimen vł alius defectus.no.in.c.accedens.de accu⸗
ſa. ⁊ vide glo.in cle.vnica.ð ſequeſtra.poſ.⁊ Bar.in.l.i.ff.
vi aut clam. ab. in. c item cum quis.de reſti.ſpo.⁊ in.c.cũ olim
de dolo ⁊ contu.
¶ Actoꝛ nõ admiſſus ad poſſeſſionẽ ſibi decretam ꝑ iudiceʒ
cauſa rei ſeruãde vel ab ea expulſus ꝑ lapſuʒ anni verꝰ efficit̃
¶ In poſſeſſionẽ miſſio ratione cõtumaci
do decreto an ⁊ quãdo in ſpũalibus habeat locũ.vide nota
biliter ab. in. c.cõtingit.de dolo ⁊ cõtu.v.colũ.ců ſe.
¶ Poſſid eri ac pꝛeſcribi põt bñficiuʒ ſine legitimo titulo in
piudiciũ cõtumacis.vide.S.beneficiũ licet.
¶ In poſſeſſionẽ miſſio an habeat locũ in ben eficialibꝰ vbi
agit̃᷑ de bñficio obtinẽdo ſeu obtẽto.vide plene ꝑ ab·in.c.cõ/⸗
tingit. de dolo ⁊ cõtu.⁊ in.c.eũ qui.eo.ti.lib.vi.
¶ An minus er pᷣmo decreto ſi deijciat᷑ an poſſit petere reſti
tutionẽ ⁊ an agat interdicto vñ vi:velↄditio.liſi.C. de pto.pi
gno. ab. in alle.c. cõtingit. circa fi. Iä
¶ Poſſeſſionis cauſa cõmiſſa an videtyr cõmiſſa cauſa pꝛo
pactais vel ecõtra.vide plene apba.in. c.i/ de ſequeſtta.poſ.
¶ Poſſidens pꝛeſumitur in dubio bona fide poſſidere.no.

glo. in.c. ſanctoꝛum.⁊ in.c.ſi diligenti.de pꝛeſcri.qualiter au⸗

tem pꝛobatur mala fides.no. Bar.in.l.celſus.ff.de vſuc. ab.
in allega.c.ſi diligenti.⁊.c.ſanctoꝛum. ⁊ vide.j.ꝓbatur mala
fides. Si duo pꝛobant ſe poſſidere eandẽ rem inſolidum cuʒ
boc ſit impoſſibile ſententiandum eſt pꝛo eo qui bbet pᷣſum⸗

prionem iuris pꝛo ſe.vt.c.licet.ver.ex pꝛemiſſis.de pꝛobatio.

Si autẽ duo poſſident ⁊ cõuenerunt in exercitio:ita ꝙ locus

ſit pꝛeuentioni ſentẽtiatur pꝛovtroq; cum vtrumq; ſit poſſibi

le. vt. c. cum tu. de teſti. ab. plene in alle.c.licet. ⁊ in.c. auditis.
de pꝛeſcrip.iiij.colum.

O¶ In qᷣbus caſibus quis pꝛeſumat᷑ malefidei poſſeſſoꝛ vide

j.pᷣſcriptio.v.in qͥbus caſibus.

¶ Poſſeſſionem vniuerſalis iuri

I.pꝛeſcriptio.v.alio exercente. ii
o iij

eer pᷣmo vlex ſecũ

erſalis iuriſdictionis an poteſt qs ac
quirere exercendo partẽ cõtra vniuerſaliter poſſidentẽ. vide

Moſſeſſio an ⁊ quãdo tranſſerat᷑ in pꝛetoꝛio pignoꝛe vel
cõuentionali.vide.S. pignus nõ ſufficit.cum.v.ſe.
¶ Mon ſufficit ad tranſferendã poſ.ꝙ nũcius a longe ſtans
miniſtret poſſeſſionẽ aut verbis tradat ſed opoꝛtʒ ꝙ actuali⸗
ter tranſferat.no.anto.in.c.cum aliquibus.de re iudi.idem ſi
nũcius tradidit ꝓnam rem pꝛo alia.quia nõ tra nſfert poſſeſ⸗
ſionem ad quam acquirendaʒ o poꝛtet ꝙ actualiter intret.vt
l. licet.⁊.l.poſſidere.ff.de acqui.poſ.no.Op.in regula.ſine.ðᷣ
regu.iur.lib.vi.reſpectu tamẽ eiuſdẽ fundi nõ eſt neceſſe ad ac
quirẽ.poſ.totius vt omẽs glebas fundi circiñambulet ſed ſuf
ficit quãlibet eius ꝑtem intrare.dum tñ ea mente ⁊ cogitatio⸗
ne faciat vt totum funduʒ po ſſidere velit.vt.l.iij.ff. de acqui.
poſ.vide.j.pꝛeſcrip.ᷣ.alio exercente.ab.in alle.c.cuʒ aliquibꝰ
vide.S.poſſeſſio data. L
¶ Si inueſtitura beneficij fit in cõſpectu beneficij poſt colla
tionem babitaʒ tranſfertur poſſeſſio.vt.l.ꝙ; meo.S.ſi per ven
ditoꝛem.ff.de acquir.poſ.idem quãdo nũcius habet auctoꝛi⸗
tatem poſſeſſionẽ tradendi:qꝛ tũc ſufficit ꝙ oculo tradat etiã

ſi actualiter nõ intret.no. Jo.an.⁊ cõpoſtel.in.c.tranſmiſſaʒ
de elec.⁊ anto.in.c.ij.de cõſue.⁊ eſt tex.in.l.i.S.nõ em̃.ff.de ac

quirẽ.poſ.vbi dicit᷑ ꝙ nõ ſemꝑ eſt neceſſe ꝙ coꝛpoꝛe ⁊ actu ap
pꝛebendat᷑ poſſeſſio ſed etiannoculis ⁊ affectibus. Item di⸗
cunt Joh. an. ⁊? cõpoſtel.in.d.S.tranſmiſſam. ꝙ etiaʒ ſi alius
ſit in poſſeſſione beneficij ſiue alterius rei tranſferat᷑ poſſeſſio

per inueſtituram in cõſpectu rei habitam ⁊ alius pꝛiuat᷑ poſ⸗

ſeſſio ne ſi cõtra illum poſſeſſoꝛem pꝛiꝰ fuit data ſentẽtia. ar.
in.l.damni.S.nõ ſolum.ff, de dam.infec.hoc cõcludit abbiin
alle. c. cum aliquibus. .
¶ Poſſeſſio tranſſert᷑ quaſi ex titulo cõſtitutiqñ quis pꝛece
dẽti titulo habili ad trãſlationẽ rei ꝑcipit pẽſionẽ de volũta⸗
te dñi. vt. c. cum veniſſent.de reſti.ſpo.de quo plene per ab.in
c.cũ bertoldus.in fi.de re iudi.

¶ Pꝛacticã ꝓnũciandi ſuꝑ poſſeſſoꝛio cũ agit᷑ de ſubiectio

ne vide ꝑ doc.ſignãter ꝑ ab.in.c.ſub oꝛta.de re iudi.

¶ Poſſeſſio coloꝛata ⁊ incoloꝛata que dicatur.vide a nto.

de butrio no.in.c.cum noſtris.de cõceſ.pꝛeben.⁊ Zapum al
legat. x vi. alias.ciij.
¶ Poſſeſſio filiationis nõ tollit᷑ negatione parentum eum
eſſe filium.vide.S.filius exiſtens.
¶ Poſſeſfio licet perdat᷑ per ſequeſtrationẽ volũtariam iux
ta no.in.c.i.de ſequeſ.poſ.⁊ Cy.in.l.vnica.C.de ꝓhi.ſequeſ.
⁊ Bar. in.l.intereſſe. de acquiren. poſ.nõ tamen perdũtur be⸗
neficia competentia poſſidenti tempoꝛe ſequeſ.puta quia fibi
nõ incumbat onus petendi ſeu pꝛobãdi aduerſario nõ pꝛo⸗
bante quod eſt bene notandum.no.abb.in.c.examin ata de iu
di.v.colum.
¶ Poſſeſſionis ⁊ pꝛopꝛietatis cauſa an debet coꝛam eodeʒ
vel diuerſis iudicibꝰ termĩari.vide.S.iudex cã poſſeſſiõaria.
¶ Poſſeſſio dicitur momẽtanea aptitudine ⁊ nõ actu.quia
poteſt eſſe paꝝ duratura:ſicut.⁊.lex.aquilia.dicitur penalis

aptitudine ⁊ non actu:qꝛ nõ ſemꝑ penalis ſed põt eſſe pena

lis.inſti.de noxa.act.S.is qui autem abb.in.c.i.de cauſa poſ.
⁊ pꝛopꝛie. L

¶ Eoipſo q quis ſciẽte ⁊ patiente eo ad quẽ pertinet exercet
actum qui de facili gatioſe cõcedinõ ſolet.videtur exercuiſſ-

ſe intendẽs vti iure ſuo ⁊ ex hoc acquirit quaſi poſ.exercendi
de cetero illud ius.eſt caſus in.c.cum eccleſia ſutrina.qð not.
pꝛo intellectu.l.fi.ff.quẽadmo.ſer.amit.abb.ibi.i.colum.
¶ Poſſeſſionem ciuilẽ habẽs ſi ingrediatur naturalẽ vacã⸗

tem nõ dicitur de nouo acquirere poſſeſſionẽ ſed potius con⸗

tinuare ſuaʒ poſſeſſionẽ ciuilem:cũ naturalis ſeu coꝛpoꝛalis
poſſeſſio ſitx acceſſoꝛia ad ciuilẽ.facit.l.ſi id qdð.ff. de acqͥ.poſ.
⁊ colligitir ex. c. cum veniſſent de reſti.ſpo. ⁊ ibi abb.
¶ Poſſideri non poteſt homo liber ſine aliquo titulo a iure
appꝛobato:licet de facto traducatur ad domuʒ. vt.c.ex parte
de reſti.ſpo.⁊.l.qui vniuerſas.ff. de acquir.poſ.⁊ ꝑ cõſequẽs
nð poteſt liberi hominis peti reſtitutio.qꝛ vbi nõ fuit poſ.nõ

poteſt accedere ſpoliatio.vt in.c.ad diſſoluenduʒ.de deſpon.

impu.abb. in alle.c,.ex parte.i.colum.

¶ Poſſeſſionem ſi appꝛebẽdat monachns alicuius mona
ſterij appꝛebendit per conſequens poſ.ſine alia appꝛenheſio
ne reali omniuz que habebat ingreſſus.nota glo. in auten, ſi

qua mulier canoniʒata, xix. q· firabbein. c. cum ad ſedeʒ de re

ſtitu. ſpo.vij. colPum. H
¶ In acquirẽda poſſeſſione iuris in ꝑſonis ſeu etiã ſeruituti
bus neceſſaria eſt intentio acquirentis ⁊ illius cõtra quẽ acqͥ
ritur.vt.l.fi.ff.quẽadmo.ſer.amit.⁊ Inno.in.c.bone.ij.ð po
ſtu. pla. ⁊ i.l. ij. C. de ſer. ⁊ Inno.in.c.dilectꝰ.de capel.mo.ab.
in.c.olim.iij.de reſti.ſpo.iij.colum.
¶ Poſſeſſio ꝓbat᷑ cõtinua etiã ſi teſtis nõ deponat de quo
libet mo mẽto.vide.j.teſtis qui in dicto ſuo ”U
¶ Quando licet alicui ſua auctoꝛitate ingredi poſſeſſioneʒs
7 quando in ea ſit defendendus.vide Bal.in.l.fi. C. de edic.
diui adria.tol. “ ⸗
¶ Qui ꝓbat poſſeſſionem in pꝛincipio ⁊ in fine pᷣſumit᷑ me⸗
dio tẽpoꝛe poſſediſſe.nam ꝑ extrema colligitur medium. no.
Bar. in.l. celſus.ff. de vſuca.⁊ glin.c.volumus. xvi.q.iij. ab.
in.c.acced ens.de cõuer.cõiuga. S
¶ Poſſidens ſeu exercens certa iura ſolũ pꝛeſcribit in illis
que exercuit.vt.c. auditis.⁊.c.cum olim.de pꝛeſcripti.⁊ glo.?
Bar. in.l.i.S.ſi quis.ff.de itine.actuq; pua.vbi pꝛetendẽs ha
bere iuriſdictionẽ in loco tantũ obrinet quãtum ꝓbat ſeexer
cuiſſe ⁊ nõ amplius.ex quo infert Bar.ꝙ ſi inferioꝛ a pꝛinci⸗
pe dicit ſe babere poteſtatem exigẽdi vectigalia ex pꝛeſcripti
one ſolum obtinet in illis rebus in qbus pꝛobat ſe exegiſſe.et
optime facit.c.cum contingat.de deci.quod habet locũ quan
do locus in quo quis pꝛetendit iura iſta poſſid ere eſt ſub dio
ceſi ſeu dñio alterius.quia tũc poſſeſſio nõ extenditur ad arti
culos nõ poſſeſſos ſed ſi locus ille non cõſtat ꝙ ſit in dioceſi
vel iuriſdictione alterius tũc ꝑ poſſeſſionem ſeu exercitiũ vni
us actus ꝓbat᷑ poſ.vniuerſalis iuriſdictionis in omibus.vt

no.in.c.i.de reli.domi.⁊ ibi Inno.⁊ ab. ⁊vide nota.ꝑ Inno.

in.c.dilectus.de capel.mona.

¶ Poſſeſſio nõ poteſt pbani per locationem cum poteſtfie⸗ .
ri per eum qui nõ poſſidet.vt.l.nemo.C.loca.nec pꝛobatboc

eſſe ⁊c.C.de ꝓba.l.neq; natales.ſed ſi tanto tẽpoꝛe locauit
quis rem ꝙ ſufficit ad pꝛeſcriptionem ſufficit:qꝛ detinens pᷣ⸗
ſumirur poſſidere.vt no. Inno.in.c cũ olim.de pui.no.ab.in
c.cum venerabilis.de reli.do.

¶ Batione poſſeſſionis iuris quod babeo in aliqua re poſ⸗

ſum vendicare totam rem quãdo non poſſum meo iure vti ni

ſi relaxetur tota res.vt no.per abb.in.c.examinata. de iudi.et

facit quod no.in.l.qui tabernas.ff.de cõtrahen.emp.ab.in.c.
i.de. ĩmu.eccle.

¶ Mon omiĩs poſſeſſio facti inualidat litteras de ea mentio⸗
nẽ nõ fa cientes.vñ ſi clare cõſtat beneficium vacare nõ eſt ne
ceſſe ꝙ de tali poſſeſſione facti fiat mẽtio: nec tex.c.cũ noſtris
de pᷣ̈ben. loquitur de ea poſſeſſione que habet plurimuʒ facti
⁊ minimum iuris ſed ex ea que pꝛetenditur ex cauſa legitima
⁊ potius cõſiſtit in facto vtrum ſit legitima quia ius ſuper ea
aperte nõ diſponit.vt pꝛobat ab.per aliquas Ationes nota

biles in alle.c.cũ noſtris.v.colũ.

¶ An ⁊ quando poteſt quis cogi oſtẽdere titu.ſue poſ. vice

S.collatio.ver.ad petitionem.

d. ſi —
Poſitio.
¶ Poſitioni criminoſe an quis teneat᷑ reſpondere.no.In⸗
no.in.c.dudum.ij.de elec.tex.⁊ glo.in.c.i.⁊.ij.de cõfeſ.lib.vi.

⁊ in.c.ij.de teſti.eo.li.aliquid in cle.ſepe.de ver.ſig.plene per

ab. in. c.pe.de iura.calum.

¶ Poſitioni criminoſe tenetur inquiſitoꝛ reſpõdere ſi pꝛoce
aatur ꝑ inquiſonẽ ex mero iudicis officio ſi id de quo querit

eſt publicũ ſeu famoſum alias ſecus.Scðo no.qꝙ ad inſtanti
am partis neceſſario nõ eſt reſpõdendũ poſitioni criminoſe
niſi id de quo querit᷑ ſit famoſum ⁊ impediat oꝛdinis executi
onez ſeu beneficij retentionẽ de quo agit᷑ nec venit imponen
da pena tẽpoꝛalis. has duas cõcluſiones fundat ab.nota.in
c, cum ſuper.de cõ feſ.in fi.

¶ Poſitionibus cõtumaciter nõ reſpõdens ʒꝛo cõfeſſo nõ

babetur niſi tria cõcurrant. Pꝛimo poſt litis cõteſtationẽ
ſit iuſſus reſpondere.Scðo ꝙ ſit iuſſus a iudice ⁊ ſit in pᷣſen⸗
tem. Tertio ꝙ abſq; rationabili cauſa recuſet.nota. Bart. in
l.ij. S. ꝙ ſi actoꝛ. C. de iura.calum.nec ſufficit iuſſus nũcij miſſi
a iudice.vt in.c.ij. de iura.calum.lib.vi.nam ſola monitio iudi
cis habet vim peremptoꝛij non ſic monitio nũcij licet fiat de
pꝛecepto iudicis.vt tex.cum glo.in.c.venerabilibus.S.ſecus.

.

— . —

—

N
pi.
pe

noce
eni
kant
iwe⸗
Leut
o

luß⸗

e.
tde
o

—ESS ̃

de ſen. excõi. lib. vi.idem intelligo de interro gationibus que
iuſſu iudicis fiunt ad pꝛeparationem iudicij.no.ab.in.c. cum
cauſaʒ.de iura.calñ.ix.colũ.vide Bal.in.l.i.⁊.ij.C.quomodo
2 quando iu.
¶ Et ſi in poſitionibus tõtumar nõ rũdendo ex legis diſpo
ſitione habeat᷑ pꝛo confeſſo nõ tñ incontinenti iudex põt ſuꝑ
pꝛincipalibus ac ſuꝑ eo ſuꝑ quo facte fuerũt poſitiões ꝓnũ⸗
ciare ac ſi iterueniſſet vera cõfeſſio:ſʒ eſt neceſſe ꝙ iudex pᷣus
pꝛonũciet eũ cõtumaceʒ in rũdendo ⁊ nolle rñdere ſine ratio⸗
nabili cauſa.debet em̃ iudex pꝛius ſatiſfacere delictũ ſuũ an⸗

teqᷓ; habeat᷑ pꝛo cõfeſſo.vt eſt notabilis tex.in.l.eius qui dela

toꝛem. C. de iure fiſci.in pꝛin.⁊ boc tenet Barto.in.l.ij. S. ; ſi
actoꝛ.C.de iura.calũ.facit tex.in.c.cũ ↄtumacia.de bere.li.vi.
Et no.qꝙ cũ iſta cõfeſſio cenſet᷑ ex delicto iſtius cõtumacis ſi
ipſe decedat anteqᷓ; ſuꝑ delicto pꝛonunciat᷑ bec pena nõ trã⸗
ſitad heredes. vt alle.l.eius qui.qꝛ requirit᷑ ſnĩa.no. Bar.in

alle. S. ꝙ ſi actoꝛ.ſecus ſi pena eſſet inflicta ipᷣo iure qꝛ tũc etiã

ante declarationẽ tranſit ad heredes ⁊ afficit eos veritate in⸗

ſpecta exquo ſtatim fuit pena cõmiſſa licʒ requirat᷑ ſola decla

ratio.pꝛobat᷑ ꝑ.c.ij.de pꝛeſcripti.li.vi.⁊ alle.c.cũ cõtuma cia.

⁊ Abb. in.c.cũ cauſam.de iura.calũ.x.colũ.idem tñ abb.in.c.

fi.e.ti. tenet ꝙ ſi per hec verba cadat a cauſa vel habeat᷑ p cõ⸗
feſſo nõ requirit᷑ declaratio de qua.S.cñ videat᷑ tex.in ð rium

in.l.ij.S.ſi autẽ reus.C.de iura.calũ.ex quo no. cõcludit cp icõ
tinẽti põt iudex ferre ſnĩaʒ ſuꝑ pꝛĩcipali abſq; alia pnũciatiõe

ſuꝑ delicto cõtumacie in nõ iurando ⁊c.

¶ Poſitio hominis babẽs aliquã partẽ falſitatis ſiue in nun
mero ſiue in qualitate põt tota negari.de pꝛimo glo.in.c.fi.de

conſeſ.li.vi.⁊ in.c.ij.de teſti.e.li.p.l.ſi is qui ducenta.ff.de reb.
du. idem tenet ſpe.in ti.de litis cõteſt.S.nuncvidendũ poſt pn

ci. ⁊ in ti.de poſitiõe.S.vij.ver.xi.de ſecũdo ibi per eũdeʒ ſpe.

⁊ ibidem Jo.an.in alle.S.videndũ nunc in additiõ ibus ſpe.
in actione ſeu petitiõe in qua plus debito petitur. vt in iure.S
alleg. Bar. tamẽ in.l. i.S. ſi ſtipulãti.ff.dever.ob.⁊ in.l.ſ quis

cum totum. ff. de exce. rei iudi. ⁊ in.l.ſ is qui ducẽta.S.vtrũ.ff.

de reb. du. tenet cõtrarium quando petitio ſeu poſitio habet
aliquid falſitatis in quãtitate ſeu in parte ſumme.nam periu

rus eſt qui negat ſimplicſter totũ ſi debet partem. vt no. Pe.

⁊ Bar.in alle.l:ſi quis cum totum.no.ab.in.c.vnico.de plus
petitionibus vi.col.

¶ Poſitõem ſimpliciter cõfeſſus an videtur cõfiteri qualita

tes alias.vide.s.confeſſio.ver.ſi quis confitetur.
Populus Plebs

¶ Deceʒ boĩes faciunt populũ ſeu plebem qð facit ad ſtatu

tum quo vetatur cõgregatio populi.ſi tamẽ hoĩes ſunt equi
tes ſu fficiũt paucioꝛes ad faciendũ gentem.no.glo.⁊ doct.ſi⸗

gnanter abd.in.c.i.de elec.

¶ An de populo pᷣſumuntur exiſtere ĩ aliqui nõ habẽtes ſin
ceram fidem ſed potius pꝛecio ⁊ mercede coꝛruptibiles.vt eſt

tex. ⁊ ibi abb.in.c.ij.de elect.

¶ Populus per viã ſupplicatõis põt inſtare epᷣis:vt babe/
ant clericum curatum eis gratũ ⁊ benignũ ar.lxi.di.c.i.no.ab
inec. ꝙ dei timoꝛẽ, de ſta. monacho.

Hoſtulatio

¶ Poſtulãtes ſciẽter indignũ ſunt ipo iure pꝛiuati pꝛia vice
poteſtate poſtulãdi ⁊ eligẽdi. Jo. an.in.c.i.de po.pꝛela.⁊ ibi
—

abb. x. colum. ⁊ vide.c. gratum.eo. ti.
¶ Poſtulatio quottuplerx.vide ibi ab.fi.colum.

¶ Poſtulatio quãdo pᷣferatur electõni vel econtra.abb.p le
ne in. c. ſcriptum eſt. de elec.

Doteſtas

¶ä Poteſtas data pꝛudentie alicuius ad quid extẽdatur. vi⸗
de.S.cõmiſſie

¶ Poteſtas eligẽdi pᷣlatũ an põt laico cõferri. vide.s.elect.
¶ Poteſtas exercẽdi iuriſditõem ſeu eligẽdi quando deuol
natur de capitulo ad epᷣmvel ecõtra.vide notab iliter per ab.

in,. c.irrefra gabili.S.i.de offi.oꝛ.iiij. colum.

RPrebenda

¶ Nzebẽda eſt nomẽè iuris qꝛ nõ tantuʒ er po ſe ſſionibus ?

O—

——

ex redditibus cõſtituitur ſed ex iure cano nicatus cui annectit
⁊ iungitur.ideo nõ valet pluriũ canonicoꝝ electio ad vnam
pꝛebendaʒ.ſ.vt vnus bhabeat dimidiã ⁊ alter aliam dimidiã.
no.in.c.cũ.m.de cõſti.ex vna tamẽ pꝛebẽda poſſunt fieri due.
vt.c. vacante.de pᷣben.qð babet locũ in eccłijs dumtaratvbi

ſunt diſtincte pꝛebende.vt.c.dilecto.eo.tano. Jo.an.in.c. ma

ioꝛibus.eo.ti.de pꝛeben.
¶ Canonicus pꝛebẽdatus nõ dicit᷑ hbabere adminiſtratòeʒ

quia pᷣbenda datur canonico nõ vt ſit quaſi tutoꝛvel pꝛocu.

ſed vt inde viuat.⁊ ideo appellat᷑ beneficiũ ꝑſonale.ſʒ eccłia
confertur alicui vt ſit tutoꝛ vel adminiſtratoꝛ eccleſie.vt.c.fra
ternitatem.de dona.qð facit no.in.c.pꝛeſenti:de o ffi.oꝛ.li.vi.
no.abb.in.c.nonũ genus de deci.iiij.colum. .

¶ Pꝛebenge in eccłijs licite aſſignant᷑ laicis pauperibꝰ no⸗

bilibus pꝛetextu paupꝑtatis vel alicuius ſeruitij tẽpoꝛalis no.
cõpoſtella.in.c.cũ.m.de cõſti.qð placet ibi ab.⁊ allega.c.poſ
ſeſſiones.xvi.q.i.vbi eccleſia poteſt cõcedere pauꝑibꝰ vſum

fructum poſſeſſionis alicuiꝰ.naʒ eccleſia debʒ ſua bona pau⸗-

peribus cõicare.xvi.q.i.generali.
¶ Vꝛebende vacaturepmiſſio põt fieri iaʒ recepto in cano
nicum qñcñqʒ facultas ſe ohtulerit.vt.c.relatũ de pᷣben.alias
autem ſi in canonicuʒ receptus nõ eſſetnõ valeret niſi aucto
ritate pape mãdaretur fieri.vt ibi no. Jo.an.poſt Inno.
In pꝛebenda pꝛefertur receptus in canonicũ per litteras

pape ei qui ante erat receptus ꝑ capitulũ ⁊ pꝛelatũ etiaʒ ſi ei

eſſet ꝓmiſſa pꝛima vacatura quãtumcũq; facultas ſe o fferret
nec põt cõtra litteras pape opponi de ſurreptione per reſcri⸗
ptum ꝑ ca pitulũ.vt voluit Inno.in.c.relatũ de pꝛeben.qꝛ da
retur materia capło illudẽdi pape ⁊ eius poteſtatẽ vſurpãdi
cõtra id quod habet᷑ de ali.mu.iudi.cauſa fac.c.i.de offi.le.q;
tra nſlatõem/ceteris em̃ paribꝰ pꝛeſer᷑ habẽs auctoꝛitatẽ a⸗

poſtolicã de maio.⁊ obe.per tuas.de pᷣben.ſi a ſede.li.vi.no.

Jo.an.in alle.c.relatum.

¶ Pꝛebendã babẽs ꝑ.x. annos ſi modo ſpoliat?eſt ea de fa

cto vel de iure vt foꝛte qꝛ debebat᷑ alij ſi modo ĩiuenit᷑ aliqua

vacãs dãda eſt ſibi⁊ nõ alijs ꝓ qͥbꝰ eſt ſcriptũ.arg.vij.q.i.pa

ſtoꝛalis.c.ſi clericꝰ de pꝛeben.li.vi. YJo. an.i.c.relatũ ð pᷣben.
¶ Vꝛebẽde ſi ſunt diſtincte vel nõ an põt opponi cõtra im

petrantẽ de ſtatu facultatũ eccłie ⁊ cui incůũbat onus pꝛoban
di an excipiẽti ꝙ facultates nõ ſufficiãtvel an ĩpetrãti ꝙ ſuffi

ciant.vide.ab.in.c.qm̃ de vita ⁊ honeſta.cleri.

¶ SVꝛebẽda nõ põt cõferri laico niſi pꝛĩo ſe eparet᷑ a iure cano

nie.no.abb.in.c.maioꝛibꝰ de pꝛeben.
¶ VPꝛebẽda vacãs ſi cõferatur ſecũdo recepto ꝑ capitulum
vel papã anvalet collatio.vide.S.collatio.ver.capituluʒ.⁊.
canonicum.ver.pꝛeben. D
¶ Vꝛebẽda diſtincta diſtinguit᷑ in certis redditibꝰ ⁊ poſſeſ
ſionibus poꝛtio vero pᷣuilegiata eſt qñ oẽs redditꝰ ſunt cões
⁊ ꝑcipiuntur ꝑ vnũ loco capituli ⁊ in fine anni fiũt certe poꝛ⸗

tio nes ſm pᷣuilegium ſeu ſtatutuʒ eccłie ⁊ cuilibʒ dat᷑ poꝛtio

ſua.ſecꝰ qñ poꝛtões ſunt incerte ⁊ indefminate.no.abb.in.c.

dilectus.i.de pᷣben.⁊ vide effectũ huiꝰ differentie.S.canonis

cus.ver.receptus in canonicum.

¶ Vꝛebẽda ſi cõſiſtit nõ ſolũ in tꝑalitate:ſed etiã in lure ſpi

rituali vt qꝛ pᷣbende ⁊ canonicatꝰ ſunt tõnexi tũc appellatur
boc ius pᷣbend ale vnicũ ⁊ indiniduũ. ⁊ ſic intelligit᷑c.dilectꝰ
de pꝛeben.ſed vbi pᷣbẽda conſiſtit in mera tꝑalitate qꝛ nõ eſt
annexa iuri canonie tunc nõ videt᷑ repugnãtia ſi pbenda ꝑ ſe
eſt ſufficiens duobꝰ quominꝰ poſſit dari duobꝰ quẽadmodũ
oẽs canonici poſſunt viuere cõiter ex redditibus eccłie ſimul
collectis ſine maxiĩa tñ cã h̊ fieri nõ dʒ.no.abb.i.c.tue.de pᷣbẽ.

¶ In ecckia in qua nõ eſt numerꝰ pᷣbendaꝝ nõ edare vaca⸗

tionem alicuius pꝛebẽde.nã vacatio dicit᷑ reſpectu exiſtentie
⁊ numeri ⁊ idẽ in canonicatibꝰ.vñ in eccłia nõ habẽte nũeruʒ
canonicoꝛũ ſtatim cũ recipit᷑ quis in canonicum creat᷑ quod⸗
daʒ ius de nouo qð extinguit᷑ cũ perſona. vt colligit᷑ ex tex.c.
dilecto. de pᷣben.ſecꝰ eſt in eccłia habẽte numeꝝ.qꝛ tunc moꝛ⸗
tuo vno ex canonicis vacat ius illiꝰ.no.abb.in.alle.c.dilecto.
¶ Ad boc vt ex vna pᷣbẽda cõſtituant᷑ plures opoꝛtetneceſ⸗
ſario ꝙ cõcurrant quatuoꝛ. Pꝛĩo ꝙ diuidẽtes ſeu cõſtituen⸗

tes hoc intendãt.vt colligit᷑ ex.c.dilecto.de pᷣben.S. pꝛeteran.
Secundo vt fiat de cõſenſu capituli nã qũcũq; alterat᷑ ſtatui
tccleſie debet haberi cõſenſus capituli.ar.in cle.ij de reb. ec.

0 iiij

—

nõᷓ alie. t facit qð no. abb.in. c.nouit de his que fiunta pꝛela.
Tertio vt ſubſit cauſa rõabilis illã diuidẽdi puta defect ca⸗
nonicoꝛum⁊ augmẽtatio cultus diuini.Quano vt redditus
cuiuſq; pꝛebende ſufficiãt cõpetẽter cuiq; pꝛebẽdato:vt.c.va
cante de pꝛeben.vbi hoc no. ab.in pꝛin.
¶ Per mandatũ cpoſtolicũ pꝛouidẽdo ſuꝑ canonicatu ⁊ ⸗
benda nõ afficit᷑ pbenda vacãs vel vacatiua.quomin?ꝰ colla
tio alteri facta ꝑ habentẽ alias poteſtatẽ cõferẽdi teneat.licʒ
ſecus ſit in iaʒ recepto in cano cũ auctoꝛitate apoſtolica.nã
ex tali receptione pbenda vacãs efficit᷑ adeo vt nõ teneat col⸗
latio alteri facta.vt.c.ſi poſtq;.de pᷣben.li.vi.no.ab.in.c.dile⸗
ctus.ij.de pꝛebẽ.i.col.idẽ no.ipᷣe in.c.cõſtitutꝰ de pꝛebẽ.⁊ vi⸗
de.S.collatio.ver.ſi ſcribitur.
¶ QLicet recepti in canonicos auctoꝛitate c apitulinõ habeãt
ius affectiuũ ad pᷣbendas vacaturas tñſi capitulũ cõ fert pᷣbẽ
dam v acantẽ ei qui nõ fuit pᷣmo receptꝰ vel extraneo tenent᷑
pꝛimo recepto ꝓuidere de redditibꝰ eccłie. vt. c. dilectus.ij. de
pꝛeben.eo ꝙ contẽpſerũt pᷣceptũ legis canonice q̃ vultvt rece
pto in canonicũ ꝓuideat᷑ de pbenda. vt.c.relatũ de pᷣben.no.

Inn. in. c. ſtatuimꝰ.de ma.⁊ obe.⁊ qꝙ h oc dictũ pꝛĩa fronte

vigetur durũ ab. in alle. c, dilectꝰ gꝛ fit extenſio diſt poſitionis
penalis foꝛte ad caſum nõ habentẽ ꝑ oĩa idẽtitatem rõis cuʒ
grauiꝰ ſit ſaltem quo ad penã inferendã contẽnere pᷣceptuʒ le⸗
gis viue qᷓ; moꝛtue.vt in.lł.celſus.ff.de arbi.⁊ no.bar.in.l.am⸗
plius.ff. rem ra. baberi.tñ illud cõmendat ab.ꝓpter auctoꝛi⸗
tatem Inno.⁊ qꝛ videtur ſatis equuʒ. =è
¶ Pꝛebẽde eccłie cathedralis ſi efficiũtur tenues ſeu paupe
res põt eis annectere ſeu vnire epᷣs capellas ſeu eccleſias par
rochiales:reſeruata tñ ipᷣoꝛum pꝛeſbyteris cõ grua poꝛtiõevt
eſt tex. in. c. expoſuiſti.de pᷣben.iſta em̃ videt᷑ euidẽs neceſſitaſ
eccleſie:idẽ ꝓpter eius vtilitatẽ nõ tñ dʒ ↄſiderari pᷣꝛogatiua
perſonarũ in tali vnione ſeu annexiõe:licet in diſpẽſatiõe pa
pe circa plurima beneficia poſſit cõſiderari.vt.c.de multa.eo.
ti. in fi.necꝑ talẽ vnionẽ dʒ alterari ſtatꝰ eccleſie q̃ vnit᷑ qꝛ mo
re ſolito tenet᷑ clericꝰ in ea deſeruire.qð intelligo verũ ſi reddi
tus ſufficiũt canonico ⁊ pᷣſbytero eccleſie alias aũt tenet᷑ eᷣs
ſubuenire de redditibꝰ ſuis.facit.xij.qij.c.ↄ ceſſio.⁊.c.quatu
oꝛ.no.ab.in.alle.c.expoſuiſti.ij.colũ.vbi dat aliud remediũ vl
tra viam vnionis vt ſtatuat᷑ pẽſio de redditibꝰ eccłie vł capel
le ſoluẽda canonico.nã licite põt epᷣs ↄſentiente ſuo capitulo
cõſtruere pẽſionem ex redditibꝰ ecdeſie babũdantis ꝑſoluen
dam ſingłari canonico. facit.S.qͥ vo.c.extirpade de pᷣben.a
contrario. facit.c.i.de re.eccle.nõ alie.li.vi.qð cõmendat ab.
in alle.c.expoſuiſti.iij.colũ.vide.j.vniri poteſt.
¶ Pꝛebenda nõ iuſte diuiſa nõ põt qͥs petere partẽ alij aſſi⸗
gnatam ſ ↄtra diuidentẽ agit ad integritatẽ tenet ergo diui⸗
ſio licet fieri nõ debeat. vt colligit᷑ ex. c.cũ cãm.de pꝛebẽ.⁊ ibi
per ab.⁊ per eũ in.c.maioꝛibꝰ.eo.ti.
¶ Pꝛebende integratio põt fieri ex bonis cõibꝰ ſi ſint.vt in
c.c.m.de cõſti. Itẽ ex redditibꝰ ſuꝑcreſcẽtibꝰ vt ibi. Itẽ ex p
benda vacãte.dñmodo ſufficiat canonico ibi inſtituẽdo:vt.c
vacante.de pꝛebẽ.nota.ab.in.c.cũ cauſam de pꝛeben.
¶ Pꝛebende quedã ſunt ſacerdotales.qꝛ foꝛte ᷣm cõſuetu⸗
dinem ſacerdotes tantũ ad illas ꝓmoueri debẽt vel habent
onus ſacerdotale ann?xũ vt aſſumpti ad illas teneãtur ꝓmo
ueri ad ſacerdotiũ annexũ.vtcolligit᷑ ex.c.ↄſtitutꝰ.de cõcelſ.p̃ᷣ
ben. ⁊ ibi ab.in pꝛin.⁊ vide de hac materia in.c.ide inſti.⁊ qð
le.⁊ no.in cle.vt hi qͥ de eta.⁊ quali.⁊/c.cui de nõ ſacerdotali.

de pᷣben. li vi.
receptum

¶ Pꝛecepoa moꝛalia miſtica ſeu figuralia vel cerimonialia

an poſſunt tolli ſeu derogari ꝑ cõſuetudinẽ vel ꝑ ius poſiti⸗

uum vide piene per doc.⁊ ꝑ ab.in.c.fi.de ↄſue.iij.colum.
¶ Pꝛeceptũ de ſoluẽdo vſq; ad certũ tenminũ fit per indiceʒ
cõtra reum cõfitentem debitũ ante petitionem.vide..lis.
¶Pꝛeceptum põt fieri ſine cãe cognitõe in his q̃ ſpectat ad
officiũ ſuperioꝛis. vt no.in.c.ad aures de temp.oꝛdi.eſt tamẽ
notandum ꝙ licet nõ exigat᷑ cae cognitio pᷣceptũ tũ factuʒ ex
traiudicialiter ſine cauſe cognitõe nõ trãſit in rem iudicatam.
vt eſt tex. cũ glo. in. c. ex parte de v.ſig.? Bar.in.l.nõ fatet᷑.ff.
de confeſ.facit.c.cõ centationi de appel.li.vi.ex quo infert᷑ ſm
Inno. ⁊ ab. in.c.cum veniſſent.de in integri.reſti.ꝙ qñ iudex

ercedendo iniuſte metas ſue poteſtatis aliquid pᷣcipit parti

ſine cãe cognitõe tale pᷣceptũ nõ aſtringit partem quãtũ cũq;

taceat⁊ nõ appellat qꝛ tale pᷣceptũ eſt nullũ.vt regula ea q̃fi·
de reg. iur. li. vi. vide.j.pꝛinceps in expectãtibꝰ.

¶ Wꝛecepta negatiua licet obligt ſemꝑ ⁊ ad ſemꝑ qꝛ pꝛobi
bentur actus peccatoꝝ qͥ in omni tẽpoꝛe ſunt mali.de iureiur.

2 ſi chꝛiſtꝰ.tñ pᷣcepta affirmatiua q̃ inducũt actꝰ virtutũ non
quolibet tꝑe de neceſſitate fieri debent ſed debitis tẽpoꝛibꝰ⁊

ſeruatis debitis circũſtantijs qᷓ ſemꝑ debent interuenire ad hᷣ

vt actꝰ ſit virtuoſus.eſt no.ab.in.c.nouit.de iudi.x.colũ.⁊ vi⸗

de doc.ſignanter Ie.de ancha.in.c.ꝙ qͥdazʒ.de peni.⁊remiſ.
¶ Pꝛecipe ſicut poteſt epᷣs clerico in virtute obediẽtie ſic do
minus vaſallo ſub debito fidelitatis quo ad ea que ſpectant
ad feudum. de foꝛma fidelitatis vide.c.ego. M.de iureiu.xxij.
q.v.c.de foꝛma.no.in.c.ex tranſmiſſa.de foꝛo compe.
¶ Pꝛeceptum põt per iudicem fieri ſine cãe cognitiõe iuſtiſi
catum.tñ vt videas ſi ſenſeris te grauatũ compareas ⁊c.not.
glo. in.l. de pupillo.S. meminiſſe.ff.de no. ope.nun. ⁊. c.ex par⸗
te. i.de ver. ſig. vide Bar. in. l. i. C. de exccu. rei iudi.Ang.in. d.
S. meminiſſe ⁊ ſpecu.in.ti.de citatione..iam de citatione.ᷣ.
ſi ergo.⁊ ab.in.c.i.de cã poſ.⁊ ꝓpꝛi.vide.s.requiſitio.
¶ Pꝛecepta figuratiua veteris teſta mẽti ſeu continentia ce
rimonias nõ ſunt hodie ſeruanda.ſecus de pᷣceptis inſtruen⸗
tibus moꝛes.vt eſt illud bonoꝛa patrẽ ⁊c.de qbꝰ vide tex.cuʒ
glo. vi. di. F. ex his. ⁊ ꝑ ab.in.c.fiide conſue.vt ipᷣe ab.refert in
c.vnico.de purifi.poſt partum.
¶ Pꝛeceptum factum per pꝛincip alẽ alicuiꝰ vices gerẽti an
vid etur ei ſcribere tanqᷓᷓ alterius poteſtatẽ gerenti vel põt ad
impleri per pꝛincipalẽ.vide.j.vices.

„ —

¶ Pꝛecepto pꝛelati an ⁊ qũ debeat ſubditꝰ obedire ſi ẽ ma
lum pꝛeceptum vel dubitat. vide glo.no.in.c.ad aures.de tẽ.
oꝛ. ⁊ ibi. Inno.notabiliter. ”M

Precium

¶ Pꝛecium rei cenſet᷑ eodẽ iure cũ ipſa re in vniuerſalibꝰ.vt

in petitione hereditatis ⁊ ſuccedit in locũ rei.vt. l.ſed ſi rem ⁊
pciũñ.ff. de peti. bere.⁊.l.imꝑij.S.fi.cũ.l.ſe.ff.dele.ij.ſecꝰ in par

ticularibus.vt.l.q̃ vas in fi.ff.de fur.no.in.c.inquirendũ.ð pe
cu.cle.a b.in.c.ij.vt lit.pen.iij.colũ.
¶ Vꝛecium rei vendite vel mutuate ſeu eius extimatiovel in
tereſſe qualiter pꝛobatur. vide plene per Flo.in.l.ſi ſeruuʒ.ff.
ad.l.acquiliam.
¶ VPꝛecium rei ꝓbatur ex qualitate rei ⁊ qutitate red dituũ
vide no.glo.per doc.appꝛobatamin.c.cum cãm de teſti.vbi
no. Jo. cal. ⁊ Micolaus de manie.ꝙ extimatio rei poteſt per
teſtes per inſtrumẽta per confeſſionem per delationem iura⸗

menti per inſpectionem o culoꝛum per coniecturas ⁊ per acci

dentia pꝛobari:ſicut eſt rei qualitas quantitas võmunis ven
ditio rerum ⁊ ſimilium que debent conſiderari.no. Jo.an.in
c.cum cauſam.de emp.⁊ ven.?⁊ GBar.dl:ſi ſeruus:ff/ de con. fur.
Dredicatio
¶ Pꝛedica tio nedum eſt vtilis ſed neceſſaria populo.eſt em̃
officium qð pꝛincipaliter pertinet ad epᷣm.vt.c.i.de cenſi.lib.
vi.xij.q.iij.c.placuit.⁊.c.epiſcopũ.⁊ quilibet rectoꝛ eccleſe ꝑ⸗
rochialis habet officium pꝛedicandi in eccleſia ſua nec poteſt
pꝛedicare qui curam animarũ nõ habet.not.in.c.i.de re.iur.⁊
Ge.i. de ſepul. fratres vero mendicantes babent ex pꝛiuilegio

pape.ab. in. c, inter cetera de offi. oꝛli. .
¶ Vꝛedicatoꝛ magis debetvitam habere qᷓ ſcientiam quia

longe plus pꝛoficit pꝛedicatoꝛ ex boni operis pꝛedicatiõe qᷓ

doctrine. vñ Seneca longum iter ꝑ pꝛecepta bꝛeue⁊ efficax ꝑ
exempla.nõ tamẽ ſufficit vita ſine ſcientia ꝓpter multos erro
res qui quandoqʒ oꝛiuntur ex defectu ſcientie.not. in.ciinter
cetera de offi.oꝛdi.⁊ ibi.ab. *

¶ Pꝛedicare nõ poſſunt religioſi infidelibus niſi babet li⸗

centiam ſuperioꝛis ⁊ auctoꝛitatem ſedis apoſtolice.vt.cqᷓ ſit
de iude.⁊ ibi ab. S=
¶ Pꝛedicandi officium eſt officiuʒ cure ideo nõ poſſunt con
temn ere illi qui hbabẽt curam animarũ.vt no.glo.in.cle.i.de re
gu.vnde fratres mẽdicantes de iure cõmuni nõ poſſuut pꝛe⸗/
dicare quia nõ habent curam animarũ licet eis competat ex

õ A

e
en
;
tin

4

e,

ℳ
nt
e

in

teä
lpbi
khe
Uu
Ne

nis
fut⸗

leß
lb.
eg
Ret
ut
g⸗

iu
Gec⸗
e

rrinrrri

rrrrrrrr

rrene

B Te

errriarrrrrree

pꝛiuilegio audire cõſeſſiones.vt cle, dudum de ſe epul. ab. in. c.

i ſit. de iudeis.
Precentores

¶ Pꝛecentoꝛes a quibus debeant inſtitui ⁊ qð ſit eoꝛũ offi

cium ⁊ cui comparãtur ⁊ an poſſunt agere vel defendere pꝛo
domibus ſibi deputatis.vide plene per Inno.⁊ per ab.poſt
eum in.c.cum deputati.de iudicijs.

Sredo

¶ Pꝛedo. vide.S.ftur.
¶ Mon babet euentus ſoꝛdida pᷣda bonos. Hoſti. Jo,⸗an.
poſt ouidium in.c.pꝛocuratiões.de cenſi.

Brelatus.

¶ Pꝛelatus confirmatus ſi alius eſt in poſ.pꝛelature licet in
iuſte non poteſt adminiſtrare nec iuriſditioneʒ exercere niſi in
ducatur in poſſeſſionẽ.quia ſecus faciẽdo eſſet expoliare poſ
ſeſſionem pꝛopꝛia auctoꝛitate.quod nõ licet.vt.c.eum qui.de
pꝛeben. xvi.q.vi.placuit.doc.in. c. per venerabilẽ. qui fi.ſint
legit. ſi autem pꝛelatura vacat⁊ nemo eſt in poſſeſſione illius
⁊ tunc poſt confirmationeʒ eſt ei licitũ ad miſtrare nec ad boc

requirit᷑ inueſtitura nec inſtallatio.ad hoc.c.qu anto.lxiij.di.

que notanter dicit ꝙ per electionẽ datur poteſtas in habitu.
per confirmationem vero datur in actu.dñi de rota deciſi.iiij
ab. in. c. tranſmiſſam de elec.iiij. colũ.⁊ id em ab.in.c.cum ſuꝑ.
de cauſa poſ.⁊ ꝓpꝛie.ilij. colũ. vide.j.pla? poſt cõfirmatõeʒ.
¶ Pꝛelatus cõfirmatꝰ nõ poteſt adininiſtrare anteqᷓ; habe
atſitteras apoſtolicas ſuꝑ ſua ꝓmotione.vide.S.electꝰ.
¶ Pꝛelatꝰ poſt cõfirmationem etiam anteq; coꝛpoꝛalẽ poſ⸗
ſeſſionem appꝛehendat poteſt petere reſtitutionem rerũ ipſiꝰ
beneficij ⁊ alias actiones intentare.qꝛ tunc agit nomine be⸗
neficij ⁊ nõ noĩe ſuo.ideo ſatis eſt beneficiũ fuiſſe in poſſeſſio
ne illarũ rerũ.no.doc.in.c.cũ ſuper.de cã poſſeſ.⁊ ꝓpꝛie.⁊ ibi

ab.iiij.col.⁊ dũi de rota.deciſio.iiij.qð ipſi limittverũ ſi nul

lus alius ſit in poſſeſſione beneficij.non tame n poteſt pꝛela⸗
tus ante appꝛehẽſam poſſeſſio nem coꝛpoꝛal em reſtitutionẽ
ſuo nomine petere.vt.ab.vbi.S.vide.s.pꝛelatus confirmatꝰ.
¶ Pꝛelatus cõfirm atꝰ poteſt adminiſtrare ante inſtallatõeʒ
ſeu inductionem in poſſeſſionẽ coꝛpoꝛalẽ.vt.c.tranſmiſſaʒ de
