a quibus eccłam eximere nõ valet vt eſt cohertio.xvi.q.ij.vi⸗
ſis. Iteʒ viſitatio ⁊ ꝓcuratio rõ ne viſitatiõis:vt.c.cũ venera
bilis. de cenñ. Itẽ cathedraticũ in.c.ſi quicũq;.xvi.q.ij. Joã.
an. in alle. c. cũ venerabiliſ. Itẽ reuerẽtia que ſbi debet᷑ ab ec
cleſia inferioꝛi:vt ibi. Itẽ charitatiuũ ſubſidiũ:vt.c.cũ apkus
de cenſi. Itẽ inſtõ auctoꝛiʒabilis.no.in.c.cñ nõ ſatis.de offi.
archi. Item ca que ſunt oꝛdinis epᷣalis:ſi tñ epᷣs exemit:⁊ pa⸗/
pa ↄfinmauit er cena ſcia cenſet exempta in aliquibꝰ caſibus
idem ſi ſnia fuit lata ð epᷣm ſup plena exèptione ⁊ nõ fuit ap⸗
pellatũ:vt.ccñ inter. de re iudi. Itẽ rõne pᷣſcriptiõis:vt.ci au⸗

ditis. ⁊.c.cñ olim.de pᷣſcrip. Item qñ papa ꝑ ſe eximit: vt.c.i.
de pꝛiuileg.lib.vi.de quo plene per Abbatem in. c. cum vene
ralibis.de cenſtbus.
¶ Eps volẽs viſitare monaſteriũ ſi Ab. dieit ſe exremptum ⁊
appellat ad papã põt epᷣs nõ obſtante appellatõe ſnĩam ex⸗
cõicationis ꝓferre abbatẽ.⁊ tenebit excõicatio qð hʒ veꝝ
ſi eps erat in poſſeſſione viſitandi.⁊ boc ↄſtat.nam in tali ca
ſu in pᷣiudiciũ ſui iuris nec appellationẽ admittere nec ꝓbati

onem reciꝑe tenet᷑:qꝛ ꝓcedit vt pars ꝓ ↄſeruatione ſui iuris

nõ vt iudex:vt no.in.co.interpoſita.de ap. ⁊ in.c.cũ inter cano
nicos.de elec.⁊ ideo ↄſuluit Inno.ꝙ in tali caſu epᷣs ſemꝑ ꝓ

cedat er̃iudicialiter vt ꝑs ad ↄfirmationẽ iuriũ ſuoꝛũ.nã tunc

põt defendere gladio materiali ⁊ ſpũali ius ſuũ:vt.c.dilecto.
de ſen. ex.li.vi.idẽ in alijs iuribus epᷣo cõpetẽtibus vł in con
ſeruatione coꝛpoꝛalis poſſeſſionis.no.Ab in.c.venerabili.
de cenſi.⁊ vide.S.defendere põt.
¶ Eßps an põt ſine cõſenſu pr̃oni aliquid facere ↄ inſtõ nem
eccłe vł bñſicij.vide.j.patronus. .ſine ↄſenſu.
¶ Eßs an põt ponere rectoꝛẽ in hoſpitali vł oꝛdinare ſeu di
ſponere de redditibus.vide.j.hoſpitale.
¶ Eps ſine capło an põt purgare vł minuere numeꝝ cano⸗
nicoꝛum vl pᷣbendaꝝ.vide.S.capitulũ ſine epᷣo.
¶ Eps dici nõ põt electus etiã ↄfirmatus ſi nõ eſt ↄſecratuſ

ſed appellat᷑ electus:qꝛ ↄſecratio ↄfert nomẽ ⁊ dignitatẽ eßa

lem.vt.c.tua.de bis que fi.a pᷣla.ad hec.c.niſi.de vſuca. ⁊ ĩ cle.
ij. de cele. miſ. Ab. in. c. gam te. de reſcri.i. col.

¶ Eßps cũ canõico lʒ pðſſit ex toto ſuppmere dignitatẽ vaca

tem manẽte tñ dignitate qdiu vacat nõ pñ illi pᷣiudiciũ ge⸗

nerare.no.doc.in.c.ij.de excel.pᷣla.⁊ ibi De.de ancha.⁊ vide

no.in.c.dudũ.de rebus ec.nõ alie.⁊ cle.ſñi vna.e.ti.

¶ Eps põt in cõſilio regis pᷣbere cõſilium in crimine, vide ſu

pꝛa cõſilium in cõ ſilio.

¶ Epᷣalis dignitatis ſunt cognitio cauſaꝝ mr̃imonialiũ pu⸗
blicas penitẽtias iniungere.indulgẽtias ↄcedere:vt.c.acce⸗
dentibus.de excel.pᷣla. Item inſtõ ⁊ deſtitutio clericoꝝ:vt.c.
cum ſatis.de offi.archi. cõmendaticias ad oꝛdines dare.de tẽ
po.oꝛd.c.cũ nullus.li.vi.grauioꝛa examinare ⁊ diffinire.c.ad

bec.de offi.arebid.epᷣalia inſignia deferre. Item ⁊ illa q̃ ſunt
oꝛdinis epᷣalis nõ cõpetunt nõ epᷣo que cõnumerant᷑.lxviij.
di. coꝛepᷣi.vt virgines eccłas vł altaria ↄſecrare ſacros oꝛdi⸗
nes cõſferre.iſta aũt nõ epᷣis nec ↄſuetudine nec pꝛiuilegio in
dulgentur. de ↄſe.ec.vł alta.c.aqua.Archi.in.c.felicis.de pe.

li. vi.illa aũt que ſunt dignitatis epᷣalis de quibus ſupꝛa pñt

inferioꝛes pᷣlati ⁊ abbates ↄſuetudine vł pᷣuilegio acquirere
vt alle.c.accedẽtibus.vide.j.ind ulgẽtias.
¶ Eps dʒ recipere iuramentũ ab eccłaꝝ rectoꝛibꝰcũ ab eo ĩ/
ſtituunt᷑ vł cura aĩaꝝ eis cõmittit᷑vt.j.iuramentifoꝛmna.
¶ Eßs nil põt diſpo nere de menſa in pᷣiudicium ſucceſſoꝛis
vide.S.c.ſede vacante. “
¶ Eps tenet᷑ deferre anulũ in quarto digito.vide.s. anulus
¶ Eps vltimaꝝ voluntatũ executoꝛes er officio ſuo ſeu acti⸗
oneꝑ legatarios intentata põt cõpellere vt offm̃ ſuſceptum
ab eis debite exequant᷑ etiam ad nõ pias cãs.anno tñ elapſo
ad epᷣm deuoluit᷑ dicta ptãs.eſt ↄcluſo Ab.in.c.cum eẽs.de
teſta.q.vi.pbatur.in.c.ioãnes.eo.ti.vbi indiſtincte tenet HNo
ſti. ꝙ poſſit.⁊ bocideo qꝛ quelibet vltima voluntas dicit᷑ pia
xiij.q.ij.c.vltima volũtas.nã defendere oꝛphanos ⁊ viduas

⁊ alias miſerabiles ꝑſonas ſpectat ad eccłiam.c.ſuꝑ quibuſ-

dam.devᷣbo.ſigni.multofoꝛtius defenſio ⁊ excutio defuncto
rum qui penitus ſunt deſtituti defenſionibus:vt no.Ab.vbi
ſupꝛa.vide executoꝛ teſtamẽti.hoc idem ↄdudit Abb. in.c ſi
beredes.e.ti.⁊ vide.j.executoꝛem teſtamenti.
¶ Eßs beneficia conferens nõ põt ſibi retinere redditus:nec
aliquã poꝛtionẽ ex redditibuſ.⁊ ſi facit pactũ de hoc cũ eo cui
oↄfert beneficiũ cõmittit ſimoniã:vt.c.vnico:vt eccłaſtica bñſi
cia.põt tñ epᷣus cum caplło exiuſta ⁊ neceſſaria cã ſtatuere:vt

redditus beneficioꝝ vacantiũ deputẽt᷑ ad certũ ⁊ laudabileʒ

vſum vſqʒ ad certum tpᷣs:vt.ſ.ad reſtaurationẽ fabꝛice eccłie
ad quẽ nõ ſunt potẽtes epᷣs cũ canonicis.nõ tñ põt epᷣs ĩ vti
litatem ꝓpꝛiam tales redditus ↄuertere:nec in facto ſuo au⸗
ctoꝛiʒare.no.Jo.an.in.c.ſi ꝓpter tua debita.de reſcrip.li.vi.

bene facit.c.i.de rebus ec.nõ alie.eo.li.eſt ↄcluſio Ab.poſt

alios doci alle. c: vnico. vt ecclaſtica bñficia. vbi etiã ↄcludit

2„2 ——— — —

— — — — — , — — ——

=ͤ = —

e

et

⸗
n
tin
ſo
de
90
46
uſ⸗
to
pbi
e

ſee
ai
pf
deyt
ſ

9
8

ie

c ad debita eccleſie pſoluẽda. ? p dicta fabꝛica ecckie cathe
drał põt alienatio fieri fructuũ beneficij. ẽt iuriſp aronat lai
coꝝ licʒ de honeſtate debeat requiri patronꝰ 2 ei iuſta Otra

¶ Epũs poteſt laicos ↄpellere vt tpe cariſtie victualia iuſto

pꝛecio vendãtur. vide.j. vẽditio.v.epiſcopus.

¶ Epũs poteſt vnire beneticiũ nõ vacs alteri ecciĩe ẽt recto

re viuente. ⁊ etiã ſi collatio ſit ad papaʒ deuoluta. vide ſupꝛa
beneficium non vacans ⁊.j.pꝛelatus pot vnire.

¶ Epůs põt ecdeſiã parrochialẽ facere collegiataz: ? diſpo⸗

nexre vt dlerici licʒ ſeculares viuãt ĩ ↄmuni.⁊ ſub vno tecto doꝛ

miant:et ſic fuit obtẽtũ ĩ dioceſi claremõteñ.per tex.in.c.qm̃.
de vi. et ho. cle. vt ibi refert. Ab. ”s”
¶ Epũs an tenebit᷑ vti roqueto ĩ publico vel ſuꝑ indumẽtis
et an põt tradere coopertũ ⁊ quibꝰ veſtibus debet vti et quã
do debeat vti põtificalibꝰ velĩſignijs epᷣalibꝰ.⁊ quid de pꝛe

latis ĩferioꝛibꝰ. vide quod late et notabi.no. Ab.in . c.clerici

officia. de vi. ⁊ ho. cleri. . .
¶ Epm non faciunt ercelſoꝛẽ dignioꝛem ſeu vilioꝛem reddi

tus bñficij cõſideranda tñ eſt dignitas. vt.c.legimꝰ. xciij . diſ.

nec eſt cõferẽdus epᷣatus ꝓpter redditus lucrifaciẽdos.ſed ꝓ

pter onus ⁊ curam.⁊ qꝛ pluribꝰ põt ꝓficere.nam qui epatum

2

deſiderat: bonũ opus deſiderat.c. qui. viij.qi.pondera ibix⸗
bũ opus.qꝛ ſonat in laboꝛem ſolicitudinem vel curam.notat

abbas. in. c.i. de cleri. non reſi. inſi. ”
¶ ¶Epiſcopus an poteſt reſtituere dexicũ depoſitũ verbaliter
vel actualiter. ⁊ vide. S. diſpenſare poteſt epᷣs.

¶ Epilſco pꝰ nõ tenet᷑ examinare clericũ pꝛeſentatũ per aliuʒ
P

tamẽ ſi ſciat eum indignũ peccat oꝛdinaudo.qꝛ non debet cõ

mittere rem illicitã ad petitionẽ illius qui diſpenſare nõ põt
no. Ab. poſt Inno. in. c. cñ ſᷣm. de pꝛeben.ij.columna.

¶ Epiſcopꝰtenetur ex generali officio puidere oĩbus indigẽ
P g

2

tibus maxime clericis.xvi.q.i.poſſeſn iões. no. abb.vbi.ð.
¶ Epiſcopus qui cõtulit pꝛeben.alij de iure debità an tenet
iterum aliam conferre.⁊ vide.S.collatoꝛ.

¶ Epiſcopꝰ licet nõ debeat recipere ad oꝛdines ignotuʒ vel
alienũ clericũ ſine litteris cõmendaticijs.vt.c.fraternitati.de

cleri.nõ reſi.⁊.c.pꝛimates.lxx.di.põt tñ eum reciꝑe quo ad bñ

ſicium qð põt ei ↄfene.⁊ rõne bñficij poterit tũc eũ oꝛdinare
facit.cij.de tẽp.oꝛ.no.ab.poſt Hoſt.i.c.cũ iãdudũ de pꝛebẽ.

vigde.j. oꝛdo. v. nullus.

¶ Epiſcopꝰ pꝛomotꝰad eccleſiã cathedralẽ nõ perdit ipᷣo ſa
cto ꝓpꝛia beneficia licet ſit confirmatꝰ⁊ babeat dignitateʒ ⁊

poſſeſſioneʒ epiſcopatꝰ ſed expectatur vt ſit conſecratꝰ vel qꝙ;

labat᷑ tempus pꝛefixũ ad recipiendã cõſecrationẽ.vt.c.cuʒ in
cunctis.de elec.nõ em̃ dicit᷑ epiſcopꝰanteqᷓ; ↄſecratꝰ.vt.c.ad

bonoꝛeʒ. ?.c.niſ de auc.⁊ vſu pa.in alijs aũt dignitatibꝰ infe
rioꝛibꝰ ſeruat᷑ diſpoſitio.e.de multa de pꝛebẽ. vt ibi no. abb.
¶ Epiſcopꝰ an põt diſpẽſare circa pluralitatẽ beneficioꝛum

no.abb.in ſua repetitione.S.qui vero.c.extirpaãde.de pꝛebẽ.⁊

vide.s.bñficiũ.ᷣ.ſi pᷣncipaliter.cũ ſe.ix.⁊.vij.ↄduſiõibꝰ.Ab.
¶ Epiſcopꝰ an põt ſtatuere certum numerũ canonicoꝝ in ec
Alſia cathedrali vel ardua explicare ſeu alia ſine conſenſu ca
nonicoꝝ vel clericoꝝ inferioꝝ. vide infra ſtatuere nõ põt ſolꝰ.
¶ Epiſcopꝰ enm conſenſu capituli ſui põt cõcedere inferio⸗

n diguitati iura pertinentia ad dignitatẽ ſuã. ⁊ talis cõceſſio

nõ põt per ſuperioꝛẽ reuocari.vt colligit᷑ ex.c.cũ veniſſent.de

inſti. qð ibi no. ab.i.columma.

¶ Epiſcop? põt delegare ptãtem conferendi beneficium va⸗

cans vel vacaturũ in generevel in ſpecie. vide ſupꝛa collatio

H. poteſt epiſcopus. F
¶ Epiſcopatꝰ nõ eſt ſimplex dignitas ſed culmen dignitatũ
vt.c.penul.de pꝛeben.iõ conſtitutio diſponens de dignitati⸗
bus ⁊ de miniſtns ecdeſie ſen eccłiaſticis beneficijs nõ exten
ditur ad epatus ⁊ dignitates ſuperioꝛes.vt.c.dilectꝰ.de con
ceſ.pꝛeben.qð intelligit ibi abb. in odioſis.ſecus in fauoꝛabi

libꝰ. vt. c. ij. de iudi.⁊ regula odia. de regu.iur.li.vi exquo no.
ñ diſpenſat᷑ cuʒ aliquo vt poſſit pmoueri ad diguitates ec

deeſiaſticas non extendit᷑ ad epatum cũ diſpenſatio ſit odioſa

¶AEpiſcopus quãdo videt᷑

igdeo reſtrin genda.vt.c. qð dilectio de conſang.⁊ affi. ⁊.c.i.⁊

2.

jj. de filijs pꝛeſby.li.vi.nec diſpenſatio ad epatum extenditur
ad ſuperioꝛes dignitates. .

—–

eſſe in capitulo tanqᷓ eps vel tã

q canonicus:quid hocimpoꝛtat.vide no.per abba.in.c. po⸗
ſtulaſti. de conceſſi.pꝛeben.⁊ in.c.a collatione.de appel.⁊ in
l.ꝑi. S. ſolent.ff. quãdo appel.ſit.

¶ N In materia indifferenti appellatiõe epᷣi nõ intelligit᷑ capi

tulũ.ex quo poteſt argui ꝙ ſi poteſtas doctoꝛandi ex pꝛiuile

gio datur epo non intelligit e babeat cõſenſum vel conſiliũ
capituli.no. ab.in.c.cuʒ apoſtolica.de his q̃ fi.a pꝛela.in fi.

¶ Epiſcopꝰ cum cõſenſu ſui capituli poteſt penſionẽ eccleſe
parochialis habũdantis religioſis viris dare.vide.j.penſio.

* .
Equitas.
¶ Equitas eſt rationabilis modus cõtinens in ſe conueniẽ
tiam ⁊ rigoꝛẽ.differt ergo a iure.qꝛ ius eſt deciſio que ſit ſecũ
dum iuris regulas.equitas vero eſt quedã conuenientia qd⸗
dam tꝑamentũ recedẽs ex cã a cõibus regulis iuris no.bart.

in. l.i. ff. de legibꝰ. ab. in. c. ex pte.ð tranſac.⁊ in.c.ij. de re iudi.

vbi dicit ꝙ eq̃tas eſt oꝛdinata iuſticia temꝑata dulcedine mi
ſericoꝛdie.glo.in.c.vt conſtitueret᷑.l.diſ.iudex tñ nõ dʒ videri
velle clemẽtioꝛ legi.gl.in autf.de iudi.S.opoꝛtet
¶ Edquitas ſi non eſt ſcripta nec ius debʒ iudex ſeruare equi
tatem.vt no. Inno.in.c.i.de ↄſti.⁊ Bar.in.l.i.C. de legi.⁊ ſic
intelligit᷑ tex.in aut᷑.iuſiurã.i.S.⁊ equiꝰ.ſi aũt ius eſt ſcriptũ et
equitas non:tunc ius eſt ſeruandũ arg.iij.q.vi.ſcriptũ.⁊.łp⸗
ſperit. ff. qui ⁊ a quibꝰ.ſi vero equitas ⁊ ius ſunt ſcripta. tẽ
ſi vnũ ſcriptũ in genere ⁊ aliud in ſpẽ debet ſeruari qdð in ſpe⸗
cie reperit᷑ ſcriptũ.vt.c.ij.de reſcrip.li.vi.ſed ſi ambo generalłr

vel ſpecialit᷑ ſunt ſcripta pᷣferẽda eſt equitas.qꝛ ꝑs fauoꝛa bi

lioꝛ.vt.c.odia.de reg.iur.li.vi.ab.in.c.ſi.de tranſac.

Error.

¶ Erroꝛ cõis ſi eſt circa totale fundamẽtũ iuriſditiõis.vt qꝛ

putabat᷑ epiſcopus ſeu ptãs qui nõ eſt tunc tenẽt geſta iuriſ

ditionalia ꝓpter cõmunẽ erroꝛem ⁊ vtilitatem plurimoꝝ. vt
l. barbarius.ff.de offi.pꝛe.aut erroꝛ contingit reſpectu vnius
perſone tm̃.⁊ talis erroꝛ nõ facit valere geſta.vt.l.ñi per erro⸗

rem. de iuriſdi.om.iu.⁊ hoc qꝛ dicto caſu non verſat᷑ vtilitas

plurimoꝝ.de hoc per ab.in.c.cũ dilecta.ð reſcrip.v.col.⁊ við

2 vide no.per ab.in.c.ↄſultatiõ ibꝰ.de iurepatro.

¶ Erroꝛ in nomine vel cognomine nõ viciat ſi ↄſtat de coꝛ⸗
poꝛe inſti.de lega.S.ſi qs.⁊ do.de ro.deci.cxxv.

¶ Erroꝛ intellectualis iñi nõ viciat ſnĩam:niſi ſit expꝛeſſus.ẽ

dictũ ab. in. c. p.⁊· g· de offõ deleg.v.colũna.
¶ Erroꝛ noĩs nõ viciat diſpoſtionẽ ⁊ qñ ↄſtat de intẽtione
no. Inno.in.c,pe.de iura calũ.bar.in.l.i.ff.qð cuiuſq; vni.

¶ Enoꝛ iuris qñ nocet in vſucap.⁊ acqͥſtione fructuũ.⁊ við

abbatẽ. in. c.ſi diligẽti. de pꝛeſctip.v.colũöna.
¶ Erroꝛe pbabili ductꝰ executoꝛ gratie male ꝓuidẽdo an pt
iterũ ꝓuidere.vide.j.executoꝛ gratie.
¶ Enoꝛ an põt ĩpedire mr̃imoniũ.vide infra mrimoniũ.
¶ Eroꝛ ꝓbabilis in ſnĩa re ipſa põt reuocari ſniĩa.vide.j.ſen
tentia poteſt reuocari.
¶ Erroꝛ iuris an ⁊ quãdo impediat pᷣſcrip.ab.in.c.de qnar⸗
ta de pᷣſcrip.ij.columag. —121
¶ Erroꝛ iunis excuſat vbi agitur de pena adulterij vel inceſtꝰ
vt.l.ſi adulterium.ff. de adulte.idem vbi agitur de pena perdi
tionis ſubſtantie.vt aut᷑.inceſtus.C.de inceſtis nup.ſecꝰ ð pe
na perditionis lucri.vt.l.qui otra.ff.de ↄdi.ſ.ca.abb.in.c.⁊ ſi
neceſſe.de do. inter vi.⁊ vxo. D L
¶ Erroꝛ in ↄfeſſione vel in alijs diſpoſitionibꝰ quãdo ⁊ qua

liter poteſt reuocari.vide plene ⁊ notabi.per ab.in.c.fi. ð ↄfeſ

ſis.xij.colũ.vſq; in fi. .

¶ Erroꝛ pᷣncipis facius.liij.deſuppel.lega.⁊ ibivide gl.no.
in f. ibibol. e gi.
¶ Erroꝛẽ ſuũ an ⁊ q põt quis reuocare in iudicio vel extra

iudiciũ.plene ꝑ abbatẽ in.c.qualiter.i.de accuſatio

¶ Erroꝛ cõis lzʒ facius ꝑ.l.barba.ff. de offi.pꝛeto.⁊.iij.qvi.
tria.S.verum ſolus tñ erroꝛ cõis abſq; poſſeſſiõe non eſt ſuffi

ciens vt actꝰ geſtus a nõ poſſeſſoꝛe valeat.vt.c.ↄſultatiõibꝰ

de iurepa.⁊ ibi ab.in pᷣn. ⁊ vide.j.patronꝰ.xv.inſtitutꝰ.
¶ Per erroꝛem cõem geſta licet tolerant᷑.vt.l.barbariꝰ phi⸗

lipp ·.ſ de off. co in a vn impedimentu erat patens taci⸗
turnitas partiũñ nõ põt inducere validitatem ꝓceſſus etiã ſi

nõ excipiat᷑ vt. liij. (.ð ſen.iij.q.vij tria F. verũ.fac.c.ad ꝓbã⸗

duz de re iudiẽ ↄcluſio ab. ſ c. ſeiſcltat o reſcrip v. columna.
Erroꝛ iudicis ſiue calculivel falſa cauſa an viciet ſnĩam. vi
de plene per doc.ſignanter.per Pe.de ancha, ⁊ Ab. in. c. ij.

de purga. vulga.
Ethnicus.

¶ Ethnicus.i.gentilis.vel dicit᷑ a riuulo ſulphureo deqͥ cõ⸗
tinuo viget ignis vt Sene.in epła.vi.vel dicit᷑ ppꝛie ab illo
monte eihna qͥ eſtin ſicilia apud ciuitatẽ cathanie.⁊ eſt valde
fructiferꝰ. ⁊ bʒ os latiſſimũ ⁊ ꝓfundiſſimũ.ex quo a tꝑe vite
beate Agatbe ꝓceſſit ingens ignis.⁊ młta mala fecit ⁊ dete
rioꝛa feciſſet niſ ꝑꝑ merita beate Agathe cuʒ cuius reliquijs
⁊ velo deuotiſſimꝰ ppłs ibat obuiã.⁊ fert᷑ ĩ vitis panũ ꝙ eſt
ibi os inferni.no.ab.in.c.nouit.de iudi.vi.col. ⁊ ibi Hoſti.

Euictio.
¶ Vide.S, emptoꝛ per totum. ⁊.j.venditoꝛ.

Etas.

¶ Etas que requ rat᷑ in ep̃o in abbate.in abbatiſſa ĩ mona⸗
cho regulari.in clerico curato ⁊ in ſimplici ĩ canonicis in inqͥ
ſitiõe heretice pꝛauitatis.vide plene per doc.ſignant ꝑ abb.
in.c.oũ in cunctis.S.i.de elec.v.col.⁊ meliꝰeſt ⁊ late.in.c.ſuper
inoꝛdinata.de pꝛeben. .
¶ Etas ad iudicandũ que ſit ſufficiens.vide no.in.c.cũ vice
ſimũ.de o ffi.delega. “L
¶ Etas negata vel allegata ꝑ quẽ debeat ꝓbari. vide ſalic.
in.l.ſi minoꝛẽ.C.dein integ.reſti.mi.

¶ Etas bominis longeul eſt. cannoꝝ. no. glo. in. c. poſſeſſio

nes. xviiq.i. . .
Examinatio.

¶ Examinari nõ debet ꝑ epᷣm pñtatus ꝑ lr̃as cõmẽdaticias
alioꝝ pᷣlatoꝝ vel ꝑ collatoꝛẽ bñficij ſi eſt notoꝛius.qꝛ pᷣſumit᷑
vdoneus niſñi ᷣriũ ꝓbet᷑.vt.c.ſi.de pꝛeſump.ſi tñ eſt ignotus
põt epᷣs eũ examinare cũ alias nõ tenet᷑ eñ admitteie.vt.c.in
lateraneñ.de pꝛebẽ.⁊ Bᷣ verũ circa bonitatẽ intrinſecã.ſ.reſpe
ctu moꝝ qͥ ad bonitatẽ tñ extrinſecã ſeu accidẽtalẽ vt eſt ſcẽa

tũc tenet᷑ ẽs eũ examinare.qꝛ reſpectu cure aĩaruʒ nõ dicit᷑

ydoneꝰniſñ pꝛius ꝓbet᷑.⁊ etiã ꝑiculoſũ eſt cõmittere ſuſpecto

curã alarũ.vt.c.cũ ſit de eta.⁊ quali.⁊ no.in.c.ſi foꝛte.de elec,

li. vi.no.ab.in alb.c.in lateraneñ.ij.col.

Exceptio.

¶Erxceptio dedlinatoꝛia ſi non apponat᷑ in termino pꝛefixo
ad oẽs dilatoꝛias ꝓponẽdas an poſſit poſtea apponi.vide

ſ. termino pꝛefixo per non iudicem.

¶Erceptio dedlinatoꝛia vbicũq; notoꝛiuʒ ẽ c ↄpetit citato
nõ tenet᷑ ↄparere.vide ſupꝛa citatio.vᷣſ.vbicũq; notorium.

¶ Exceptio ꝑ qu negat᷑ iuriſditio ſemꝑ põt ꝓponi.qꝛ tẽdit

ſemꝑ ad iudicẽ declinadũ.⁊ iõ nõ videt᷑ in iudicẽ ↄſentire iu

no.in.c.ſi a indice.de appell.li.vi.ſecꝰ aũt ð alijs declinatoꝛijs
qꝛ illi tẽdũt ad deferẽdũ ad iudicẽ.ſʒ nõ ðᷣ iudicẽ.vñ pᷣſuppo⸗/
nũt iudicẽ hfe iuriſditionẽ.vt plene no.ab.ĩ.c. inter monaſte⸗
rium de re iudi.
¶ ceptio declinatoꝛia vel perẽptoꝛia ſi cõpetit abñti con⸗
tumaciter nõ audit᷑ illã volẽs ꝓponere niñ veniat eo tẽꝑe qᷓ
ſi fuiſſet pñs illaʒ opponere poſſet no. Jo.an.in regula ſciẽti
de reg. iur.li.vi.in.c.ij.de dilatio.⁊ eſt rõ.qꝛ ↄtumacia fecit eũñ
pñ̃rem.vt.(.veritatis.de do.⁊ otu.⁊ hẽt ſi ꝑs pñs ſciat excep
tionẽ ↄpetere abñti ſiue nõ.qꝛ nõ tenet᷑ ius ſui aduerſarij alle
gare. vt.c. ſi duobꝰ.de appella.⁊ ibi ab.iij.colũ.
¶ Exceptio declinatoꝛia nõ obſtat ↄtra iudicẽ coꝛam q quis
ↄuenirnipmiñſit.vide.j.iuriſditio.vᷣ.ↄueniri poteſt
¶ Ereeptio ſpoliationis oppoſita g petentẽ executionẽ ſen
tentie impedit ⁊ retardat dictã exceptionẽ. nã ſpoliatꝰ nõ pᷣt
in iudicio cñ effectu vocari obſtãteſ poliatiõis exceptiõe niſi
pꝛius plene reſtituat᷑.vt.c.nullus.ij.q.vi.⁊. c.ij.iij.q.i. Inno.
in.c.ij.de oꝛdi.cog.ab.in.c.nonit.de appel.in fi.
¶Erceptio ſpoliatiõis ſolũ repellit illũ qui tenet᷑ interdicto
vñ vi. ſecus ſi tenet᷑ alſjs remedijs poſſeſſoꝛijs ⁊ idẽ dico de
alijs quocũq; pᷣuilegio attributo interdicto vñ vi. vt non ad⸗
mittat ſecũ accumulationẽ alteriꝰ cauſe de quo in.c.fuð oꝛdi.

W

cog. moucoꝛ.qꝛ omĩa hec pꝛiuilegia tributoꝛia loquunt᷑ de

ſpoliante q eſt valde exoſus iuribꝰ 2 boĩbus.ar.in.l.qm̃ mui⸗
taCad.l.iul.de vi.⁊ ꝓ hoc cle.vnica.de cã poſ.⁊ ꝓpꝛie.ẽ cõ
clu.Ab. ð oẽs. doc.in.c.cũ dilectꝰ.de oꝛdi.cogni.iij.columna

¶ Exceptio ſpoliationis põt in iudiciũ deduci dupliciter. vi

de.j.ſpoliatio poteſt in indicium.

¶ Exceptio ſpoliatiõis nõ admittit᷑ vbi factũ eſt notoꝛiũ.qꝛ

eſt dilatoꝛia ⁊ pᷣcludit᷑ ꝑ cõteſtationẽ ſed plus eſt factũ eẽ no
toꝛiũ qᷓ; cõteſtationem litis eſſe.ergo ⁊c.hoc eſt nota.dictum

Vin cẽ.in.c.ꝓpoſuiſti.de appel.⁊ ibi Jo.an.⁊ in.c.frequẽs.

de reſti.ſpo.li.vi.⁊ ſpec.ti.de pe.⁊ poſ.S.ij.p oſt pn. 2 eſt rõ qꝛ
de illiquido ad liquidũ nõ eſt bona openſatio.vt.l.f.ð com⸗
pen. ⁊.ljij. de depo.no. Ab.in.c.cũ dilectus.ð oꝛ.cog.viij.col.

¶ Erxceptio ſpoliatiõis nõ admittit᷑ qũ ſpoliatꝰ co nuenit᷑ ex

obligatiõe firmata iuramẽto.nõ em̃ dʒ opponere exceptionẽ

ne in cidat in ꝑiuriũ nõ ſatiſfaciendo fideiuſſoꝛ põt tñ eã obij
cere creditoꝛẽ ſiue cõueniat ex ſua fiue ex debitoꝛis pſona.
qꝛ cõpenſat debitũ tam ſibi q; pᷣncipali debitoꝛi.vt.l.ſi qͥd a
ſideiuſſoꝛe.ff. de cõ pen.qð intelligit verũ Anto.in.c.cũ dile⸗

ctus.de oꝛ.cog.qũñ ab initio erat ſpoliatus ⁊ ſciens pᷣſtitit iu⸗
ramentũ.ſecus ſi expoſtfacto fuerat ſpoliatꝰ.qꝛ in iuramẽto
ineſt cõditio niſi iuſta cã ſuꝑuenerit ſicut ⁊ alie multe de qᷣbꝰ
in.c.quẽadmodũ.ᷣde iureiurã.⁊ ᷣ idẽ tenet ab.in.c.cñ dilectꝰ
tutiꝰ tñ reputat vt ſoluat.qꝛ iuramẽtũ pᷣncipałr dirigit᷑ ĩ deũ

qui nullũ pᷣſtitit impedimẽtũ niñ oĩno iſte ꝓpter ſpoliationẽ

efficeret inops ad ſoluendũ.ar.in.c.ſignificante, de pigno et
c.bꝛeui.de iureiurã.qð eſt notandũ.

¶ Erxceptio ſpoliatiõis nõ admittit᷑ cũ quis impedit᷑ ne filiãũ
ſuũ faciat baptis arivel defunctũ ſepeliat vel parietẽ ruentez

reficiat.arg.v. di. baptiʒa ri.viij.q.iiij.nõne.ff.de no.ope.nũ.
l. de pupillo.S.ſi quis riuos.idẽ vbicũq; agit᷑ de re nõ capiẽ⸗

te dilationẽ ſine pericło.arg.iuriũ pᷣalle.ᷣ nã in pᷣdictis caſbꝰ

nõ ſubeſt alia rõ niſ qꝛ periculũ eſt in moꝛa idem & in ↄſimi
libꝰ.ar.eoꝝ que no.in.l.i.C. de cõdi.inde.ſecus tñ cſᷣ quis q̃ri⸗
tur de iniuris iam irrogata poſtqᷓ ceſſat iam ꝑiculũ in moꝛa.ẽ

ↄcluſio ab.ĩ alleg.c.cũ dilectꝰ.de oꝛdi.co gni.i colũ.⁊ vide ibi
alios caſus per eundẽ notabiliter. .=

¶ Exceptio ſpoliatiõis põt opponi g ſpoliatoꝛem in perp
tuum de eo qð puenit ad ipᷣm qui deiecit:de eo aũt qð ad ipᷣim
nõ ꝑuenit excipi põt infra annũ tm̃ ſicut dicit᷑ ĩ interdicto vñ
vi.vt in.l.ij. C. vñ vi.⁊ in.l.i.in pᷣncipio.ff. eodẽ.nã ⁊ infra illud
tpᷣs ꝓponi põt excep tio infra qð agi dʒ. ff.ex quibꝰ cau. ma.
l.necnõ.S.fi.ſecus vo qñ excipit᷑ ðᷣ nõ ſpoliatoꝛẽ.qꝛ tũc q̃ an
nalia ſunt ad agendũ ſunt ꝑpetua ad excipiendũ.vt.l.pure in

fi.ff. de doli excep. Inno. ⁊ Abb. in. c. cum dilectus. circa finẽ

de oꝛdine cogni.
¶ Exceptio ſpoliatiõis nõ cõpetit ↄ heredẽ ſpoliatoꝛis niſ
de eo qð ad eũ peruenit vł dolo eiꝰ factũ eſt quo min? pueni⸗
ret.vt.ff. vnde vi.l.i.S. hoc interdictũ.⁊.S.vlti.⁊ eſt rõ qꝛ ipſuʒ
interdictũ nõ cõpetit ð heredẽ niſi in pᷣdictis caſibꝰ.vt.l.ijj.C.
eo.ti.ergo nec exceptio idẽ ſ lis eſſet cũ defuncto.vt allegata
l.ij. ic heres tenet᷑ etiã ſi nil ꝑueniſſet ad eum.vt ibi.⁊.C.ſi ex
delic. defunc.l. i.⁊ hoc inq;tũ ſuppetũt vires facultatis.deſe
pul.c.fi.de qͥ latiꝰ ꝑ abb.in.c.cñ dilectꝰ.de oꝛ.cog.in fi.
¶ Exceptio dilatoꝛia nõ põt oppõi ĩ cã appellatõis.vt.l.ita
demũ. C. de pcu. ⁊ ibi Bar.ſʒ ſi ignoꝛanter fuit emiſſa põt in
cã appellatiõis opponi.ar.in.c.paſtoꝛalis.de excep.abb.ple
ne in.c.ad audientid.de reſcrip.iij.col.in fi.
¶ Exceptio dilatoꝛia lʒ regulariter debeat añ litẽ ↄt. ꝓponi
vt.c.inter monaſteriũ.de re iudi.⁊ ĩ.l.fi.C.de excep.tñ ſi de no
uo incipiat cõpetere põt poſt litẽ ↄteſt. ꝓponi.vt.l.ij. C. de cõ
ſoꝛ.e iuſ.li.⁊.c.paſtoꝛalis.de except.idẽ qũ de nouo peruenit
ad noticid no.gl.iij.q.vi.exceptio.⁊.c.ſtatutũ.S.cũ aũt.de re⸗
ſcrip.li.vi.vide no.per Abb.in.c,inſinuante.de offi. deleg. ⁊ ĩ
c.i.de oꝛdi.cogni.
¶ Exceptionẽ dilatoꝛiam licʒ iuderx er fa cili pꝛeſi mptione
admittat ñ tñ ꝑemptoꝛiã. vide.j.pᷣſumptio.v.ʒ ex pſumptiõe
¶ Exceptio dilatoꝛia nõ põt opponi in cã appeliatiõis con
tra ꝑſo nã ꝓcuratoꝛis ex quo nõ fuit oppoſita in oͤma inſtan
tia añ litẽ ↄte.vt eſt tex.in.l.ita demñ.(.de ꝓcur.ex quo infer⸗
tur ꝙ ſnĩa diffinitiua nõ tollit effectũ ꝓductũ litem cõte. vt

c.per tuas. de appel.⁊ ibi Ab. in pᷣn.
¶ Exceptio nullitai an ĩpediat executionẽ ſnie. vide Inno.

— —

— =

— — — — - —

— —

1,
.

ℳ

G
o

,
6
n

Nn
bj
ng,
de
dle,
tin
ſi⸗
i
ec⸗
dei
one
et

ſin
ſte;
ni.

ni
di⸗
ni
bi

ve

d
4.
an
ein
ſn

1s

.c. cſ ĩ iure de offi. dele. ⁊ plene per Jo. de lig. ĩ cle. i. ð re indi.
¶ Erceptio nullitatis obſtat petenti executionẽ ſnĩe ſi incõti
nenti põt ꝓbari ⁊ tũc defert᷑ exccutio.l.iudicas.C.ſi ex fal.in⸗
ſtru. ſed ſi nõ põt incontinẽti pbari ⁊ ad liqᷣdationẽ ſui exigit
longioꝛẽ indaginẽ tũc nõ ob.no. YJo.ð lig. in dle.i. de re iudi.
eſt cõcluſio abb.in.c. nouit. de appel. in fi. HSZ
¶ Exceptio nullitatis ð ꝓuiſum petentẽ p oſſeſſionẽ benefi⸗
cij de quo eſt ꝓuiſus nõ admittit᷑ ſi oñdatur titulus apparẽ⸗
ter iuſtus niſi exceptio aliquã pᷣſumptionẽ apparẽtẽ habeat
Ʒtitulũ vel niſñ afferant᷑ ꝓbationes incõtinenti ꝑ.lꝝᷣtertiã.S.
ibideʒ. ff. ad exhi.a.l.ſi is a quo.vt in poſ.leg.⁊ glo.in.c.i.⁊.c.
lfas de reſti.ſpo.ſi ᷣo nõ eſt titulus apꝑenter iuſtus.vt qꝛ ba
bitus ab eo quide iure cõi donare nõ põt ⁊ tũc dʒ pꝛiꝰ diſcu
ti bec exceptio taq;ᷓ fundamẽtalis petitoꝛij ⁊ poſſeſſoꝛij.⁊ ſic
intelligit᷑.c.cũ olim. de cã poſſ.⁊ ꝓpꝛieta.⁊ ibi Ab. circa finẽ
⁊ vide ſupꝛa cõfirmatio ꝓuiſonis
¶ Erceptio notoꝛietatis ꝓpꝛietat an ⁊ qñ obſtet agẽti poſ
ſeſſoꝛio.vide.j.de poſſeſſoꝛio a gẽti.⁊.j.reſtõnẽ petẽti cñ v.ſe.
¶ Exceptio ꝓpꝛietatis ſeu exceptio dolo petis ⁊c̃nõ bʒ lo⸗
cñ vbi ↄſtat de iuſta poſſeſſiõe actoꝛis etiã ſi reus illaʒ incõ⸗
tinenti velit ꝓbare.qꝛ alias ſequeret᷑ abſurduʒ ꝙ liceret dño
ꝓpꝛietatis impune moleſtare poſſeſſoꝛem.qꝛ eſt ↄ⁊ mentem.l.
ſi quis intant.C.vñ vi.⁊ de pꝛebẽ.eũ qui.lib.vi.xv.q.vi.pla⸗
cuit. ⁊ daret᷑ materia delinquẽdi ⁊ veniendi ad arma õ.l.con
uenire.ff. de pac. do. ⁊.l.nõ eſt ſingulis.ff. de re iudi.nõ em̃ dʒ
pars ꝓpꝛia auẽte attentare qð per iudiciũ ſequi dʒ no.in pᷣdi
ctis iuribꝰ.⁊ per Inno.in.c.cũ noſtris.de cõceſ.pꝛeben.ſed ſi
ꝓbationes ſuꝑ poſſeſſiõe hincinde pares eſſent vincerent ꝓ⸗

batiões ſuꝑ ꝓpꝛietate ⁊ obſtabit tũc exceptio ꝓpꝛietatis. vt
Pꝓbatur in. c. licet.de ꝓba. Cp. ⁊ bar.in iuri.S. alle. Abb. in,. c

litteris de reſti.ſpo.iij.col.⁊ vide in poſſeſſoꝛio agenti.
¶ Erceptio defectꝰ ꝓpꝛietatis admittit᷑ in poſſeſſoꝛio adipi
ſcẽde in beneficialibꝰ ſi pbatõ es offerunt᷑ incõtinẽti. vt.l.iij.
5S.idẽ.ff.ad exhi.no.glo.in.c.i.⁊.c.lr̃as.de reſti.ſpo. Ho ſti.in
c.ad vltimũ.de cau.poſ.⁊ ꝓpꝛi.non tñ obſtat ſi agit᷑ poſſeſſo
rio retinẽde.vt.õ.vᷣ.exceptio ꝓpꝛietatis.ſed ſi agi᷑ poſſeſſo⸗
rio recuperãde ſi exceptio parit᷑ concernit defectũ ꝓpꝛietatis
⁊ poſſeſſiõis ⁊ tũc debet admitti.qꝛ cenſet᷑ ꝓpꝛie defenſio ſu
per poſſeſſiõe,.no.viij.di.quo iure:⁊ ideo dicũt do.de ro.deci.
xxi.ꝙ agenti poſſeſſoꝛio recuperãde obſtat exceptio reſerua⸗
tionis papalis.qꝛ reſeruatio inficit etiã poſſeſſionẽ. Abb.in
alleg.c.in litteris.ᷣxij. col. ⁊ vide.j.poſſeſſoꝛio agenti.⁊.j.reſti⸗
tutionẽ petenti ⁊c.
¶ Exceptio iniuſticie oppoſita ð ſnĩam q̃ trãſiuerat in reʒ iu⸗
dicatã ſi de facto admittat᷑ ⁊ ꝓbet᷑ lʒ nõ debuit admitti.vt.c.
cũ inten de re iudi.iudex dʒ ꝓnunciare ſuꝑ dicta exceptiõe.ð
quo cognouit ⁊ voluit Inno.in.c.cuʒ dilecta.de reſcrip.⁊.c.
cũ bertoldꝰ.de re iudi.ſiłe no. Inno.in.c,qꝛ pleriq;.de ĩmuni.
eccle.vbi ſi ꝑ ↄfeſſionẽ ꝑtis victricis ↄſtat ſnĩam eſſe iniuſtaʒ
dz eã iuder retractare etiã ſi trãſiuit in rem iudicatã.ex quibꝰ
no.theoꝛicã ꝙ ſi ð pꝛeſumptionẽ iuris ⁊ de iure ⁊ de facto ad
mittat᷑ ꝓbatio in Zriũ patiente eo cuiꝰintereſt dʒ a tali pſũp⸗
tione ꝑ ꝓbationẽ Zriã recedi.idẽ qñ de ↄtrario cõſtat ꝑ ofeſ⸗
ſiõeʒ eiꝰ cuiꝰ ĩtereſt qð foꝛmãt legiſte in ant.ſʒ iã neceſſe.C.de

dona. añ nupt.idẽ cũ poſt publicatas atteſtatiões admittit᷑

exceptio ⁊ recipit᷑ ꝓbatio directe ria pᷣme pꝓbationi: nã licʒ
a pncipio nõ debuiſſet admitti ꝓpter ꝑiculũ ſuboꝛnatiõis te
ſtiũ: vt cle.ij. de teſti.⁊.c.fraternitatis.e.ti.tñ ex quo fuit admiſ

ſa dʒ valere, no. Jo. an. in. d. c, fraternitatis. no. ab. in dicto,. c,

cñ ↄtingat. de offõ delega. ⁊ ibi elegãter per eũ.
¶ Erxceptio doli cõpetit ↄ petentẽ executionẽ arbitrij doloſt
vel j ſniam arbitri recuſati.vide.S.arbitrij doloſi.cũ v.ſe.
¶ Erxceptio ꝑemptoꝛia ſi fundata intentõe actoꝛis ꝑ reũ op⸗
ponat᷑ qñ incõtinẽti nõ ꝓbat ſed petit inducias ſi defecerit ĩ
ꝓbando condẽnat᷑ incõtinẽti in expenſis diffinitiua non ex
pectata:⁊ ſi nõ eſt ſoluẽdo puniet᷑ coꝛpoꝛałr ſᷣm arbitriũ iudi
cis. iſte eſt caſus ſm verũ intellectũ ab. in. c. finẽ litibꝰ de do.
ↄtu.⁊ vide.j.pene pecuniarie.⁊ vide.j.ſnia incerta.
¶ Erceptionẽ perẽptoꝛiã ſi ꝑs malicioſe cã vexandi aduenſa
riũ diſtulit opponere in pᷣma iuſticia nõ audit᷑ in cã appella⸗
tionis.ita no.ſentit Hoſti.⁊ Jo.an.in.c.inter monaſteriũ.de
excep.⁊ idẽ põt dici in qualibet exceptiõe q malicioſe tꝑe de⸗
terminato nõ fuit ꝓpoñta vt poſtillud tpᷣus nõ admittat᷑ ar.

per locũ a ſpaàli.in.c.exceptionẽ.de excep.abb.in.cii eo.ti. við
j. excep.peremptoꝛia.
¶ Erceptio ſi oꝛiat᷑ poſt ↄcluſionẽ in cã nunqᷓ; debet admit⸗
ti poſt terminũ nec tũc admittunt᷑ ꝓbatiões nec allegatiões
ſiue ↄſtẽt in facto ſiue in iure.vt.c.cñ dilectꝰ.de fi.inſtr. Inno.
in.c.paſtoꝛalis.de cã poſ.⁊ ꝓpꝛie.⁊ hoc niſi euidens rõ iudi⸗
cem moueat vt alle.c.paſtoꝛalis.⁊ do.de ro.deci.xx.abb.in.c.
paſtoꝛalis.de excep.iiij.col.no.glo.in.c.qm̃.de pꝛoba.
¶ Exceptio perẽptoꝛia pᷣt in appellatiõis cã opponi q̃ ſciẽ⸗
ter ⁊ doloſe fuit omiſſa in c pᷣncipaliqð cõmẽdat ab.in.c.in⸗
ter monaſteriũ.de re iudi.iij.col.⁊ ſicno.qꝙ eſt generale ꝙ is qͥ
nõ oppoſuit exceptionẽ ſibi cõpetentẽ debitotꝑe ⁊ hoc fecit
malicioſe cã fatigandi aduerſariũ poſtea volẽs opponerenõ
debet audiri.facit de pᷣben.pᷣſenti.s.loca.li.vi.vt ibi no.⁊ fa.
glo. in. c. ad audientiã.de reſcrip. ⁊ Abb.vbi.S. vide, S. excep⸗
tionem pemptoꝛiam.
¶ In exceptiõe criminis ſicut in accuſatiõe dʒ poni ſpecifi⸗
catio loci ⁊ tpis.ij.q.viij.libelloꝝ.⁊ ibi Archi.no.in.c.tue de
ꝓcu.⁊ in.c.pſentiũ.de teſti.nec põt tali expꝛeſſioni renunciari
no. Archi.⁊ Jo.an.in.c.ab eo.ð elec.lib.vi.illud em̃ qð eſt de
ſubſtantia exceptiõis vel articulatõis ĩ excipiendo vł articu⸗
lando eſt etiã de ſubſtãtia ꝓbatiõis in ꝓbando aliter ſuccum
beret excipiẽs ⁊ articulãs.vi.q.v.actoꝛ.de ꝓba.ex lr̃is.⁊ licet
in exceptiõe nõ expᷣmant᷑ requirit᷑ tũ ꝙ ſpecificent᷑ in pꝛoba⸗
tiõe:vt ↄcludit Jo.calde.ĩ ſuis ↄſilijs.ti.de excep.ↄſilio.i.
¶ Erxceptio rei iudicate an ⁊ qñ obſtet agenti ſub alternatio
ne vel diſiũctiue reali ſeu ꝑſonali actiõe ſi ĩ vna ꝑre ſuccubuit
vide no.ꝑ ab.in.c.ij.de libe.obla.vij.col.⁊ late ꝑ barba. in.c.
inter dilectos.de dona.pᷣ nota.
¶ Exceptio ꝑemptoꝛia qñ ẽ notoꝛia nõ expectat᷑ neceffario
litis ↄteſt.ſed põt opponi ante:vt.c.fi.de libe.obla.⁊ ſic limi⸗
tat᷑.c.i.de li.cõteſt.li.vi.nã ex quo ius ↄpetens ꝑti eſt notoꝛiũ
nõ dʒ iudex pati cam venire in iudiciũ.c.qm.de ſilijs pᷣſ byte⸗
roꝝ:ĩmo dʒ iudex tũc lacerare libellũ.qꝛ apꝑet de iniuſta cau⸗
ſa petẽdi.no. Inno.in.c.ij. ð offi.iudi.facit.li.ff.ſi menſoꝛ fal.
mo.Ab. in alle.c. li.de libe.obl. circa finẽ.
¶ Erceptio ꝑemptoꝛia non pᷣt añ litẽ ↄteſta.pꝛoponi niſi ſit
exceptio litis finite:vt.c.i.⁊.ij.de lit.ↄteſt.li.vi.vel niſñi ſit noto
ria:vt.c.q̃.de fi.pᷣſby.idem ſi exceptio ↄtinet᷑ in inſtrumẽto
vel excipẽs ſe offerat illã incõtinẽti pꝛobaturũ:vt no.in.c.ſu⸗
per lr̃is.de reſcrip.⁊ vide ab.in alle.c.i.de oꝛdi.cogni.

¶ Erceptionẽ ꝑemptoꝛiã põt reus opponere poſt litẽ ↄteſt.

anteqᷓ;ᷓ actoꝛ fundet intentionẽ ſuã ſi ipᷣe actoꝛ ↄſentit:vt.l.cir
ca.ff.ð pꝛoba. ſi aũt actoꝛ nõ conſentit.við qð plene no. Ab.
in allegato.c.i.de oꝛdi.cog. P
¶ Erceptio ꝑemptoꝛia ſi eſt cõpaſſibilis cum facto pᷣncipali
pꝛobatio admittit᷑ etiã publicatis atteſtatiõibꝰ:vtputa pꝛo⸗
batũ eſt matrimoniũ volo ego reus pꝛobare ↄſanguinitateʒ
nã vtrũq; eſſe põt nec tũc eſt timoꝛ ſuboꝛnatiõis.vt.c.i.ð oꝛ.
cog.⁊.c.i.de teſti.ſ ſi exceptio nõ eſt cõpaſſibilis cũ facto pᷣn
cipali nõadinittit᷑:vt cle.ij.ð teſti.de quo vide plene Ab.in al
lega.c.i.ð oꝛdi.cog.

¶ Exceptio ſi eſt talis ſuꝑ qua ꝓnũciatiõe nõ facta tacite vł

expᷣſſe poſſʒ impediri negociũ pᷣncipale ſuꝑ ea eſt pꝛonunciã
dũ: ⁊ nõ curat᷑ an expᷣſſe vel tacite pꝛocedẽdo ad vltenoꝛa:vt
nota.in.c.ex parte.iij.de appellationibꝰ.⁊ ꝑ Bart.in.l.a pꝛo
cedente.C. ð dila.⁊ ſub iſto mẽbꝛo compᷣhendit᷑ oĩs exceptio
ↄcernẽs pꝛoceſſum ſine natura ſui ſit dilatoꝛia:ſiue ꝑempto⸗
ria.ſed pꝛopter pᷣuilegiũ exceptiõis litis finite obſeruat᷑.ci.ð
litis ↄteſt.li.vi.idem ſi exceptio cõcernit pꝛoceſſum accidẽta⸗
liter ſed naturalłr ↄcernit negociũ pᷣncipale:vt qꝛ op ponitur
exceptio defectꝰ nataliũ q̃ ʒ piudicet ꝓceſſu iudicis ſecularis

dʒ ſuꝑſedere donec h̊ incidẽs qõ expediat᷑ ꝑ eccłiazʒ:vt.c. tuã

ðᷣ oꝛ. cog.de qͥ vide Ab. latiꝰ in.c.ide oꝛdi.cog.
¶ Sieexcipiat᷑ de crimĩe qð nõ ↄtingit cãm de qua agit põt

babere ſuũ effectũ repulſiuũ ⁊ ſi is còtra quẽ oppõit᷑ aſſ ump

ſit defenſionẽ pᷣncipałr ſuꝑ tali exceptõe diſputando ⁊ cõuin
cat᷑ punit᷑ cũ ſit effectũ iam crimen notoꝛiũ ſed punit᷑ extraoꝛ
din aria pena.arg.a cõtrario in.c.cuʒ dilectus.de oꝛdi.cog.⁊
l.nullũ. C.de teſti.idẽ ſi nõ aſſumpſit defenfſoneʒ:vt in iuri. S.
allega. Si vero crimen cõtingit cãm de qua agit᷑ aut crimen
cõſtat ꝑ cõfeſſionẽ ⁊ punit᷑ pena oꝛdinaria:qꝛ rõne ↄtingen
tie videt᷑ pᷣncipali dequctũ in iud:cio:ar in. cij de iudi/ꝛ qð

no. in. c. p in qſtionẽ de elec. ſed ſi cõſtat ꝑ pꝛobatiões ⁊ is g

quẽ ag t nõ erat pᷣſens:vt qꝛ erat teſtis:tũc nulla pena venit
puniendꝰ: vt nota. ꝑ Ab i.c. c dilectꝰ. de oꝛdi.cog. xvi.col.
¶ Erceptio ꝑemptoꝛia quãdo venit examinãda ex natura
ſua coꝛam alio iudice a iudice pᷣncipalis cauſe operat᷑ effectũ
dilatoꝛiarũ:differt em̃ pꝛoceſſum pᷣncipaleʒ ⁊ ſuſpendit iuriſ
ditionẽ iudicis pᷣncipalis cauſe donec fuerit ꝑ alium iudicem
pꝛonunciatũ ne inſurgat intricatio pꝛoceſſus:vt eſt caus no⸗
tabilis in. c.tuã. ð oꝛdi.cog.ex quo no.aliã ſpecialitatẽ ꝙ ſuꝑ
in cidẽti ſeu ꝑemptoꝛia de neceſſitate eſt pꝛonunciandũ quã⸗
do venit examinãda coꝛã alio iudice:⁊ ſic limita no.in.c.fi.de
oꝛ.cog. vt no. Ab. in alle.c.tuã.circa pᷣn.
¶ Erxceptio rei iudicate ſuꝑ pꝛopᷣetate an obſtet agere volen
ii ſuꝑ poſſeſſoꝛio vide notabiliter ꝑ Abb.in.c.pa ſtoꝛalis.de
cauſa poſſ.⁊ pꝛopeta.x.colũü.
¶ Erceptio pemptoꝛia põt opponi ⁊ pꝛobari poſt fundatã
intentionẽ actoꝛis ſi nõ eſt directe ↄria:quia tũc admitteret᷑:
vt. c. fraternitatis. ð teſti. ⁊ cle.ij.eo.ti.de quo in.c.de teſtibus
⁊ quod no.in.c.i.de oꝛdi.cog.⁊ in.c.accepta.dereſti.ſpo.⁊ ibi
Abb. in pn.
¶ Erceptio criminis an ⁊ quãdo obſtet cõtra petentẽ reſtitu
tionẽ vel cõtra agentẽ. alias vide notabiliter ꝑ Anto.⁊ Ab.
in.c.item cum quis.de reſti.ſpoli.
¶ Exceptio criminis que nõ inducit puationem ipſo iure nõ
admit titur ↄ petentẽ reſtõnem in bñ ficialibus q;tũcunq; de⸗
ricus ſit criminoſus:qꝛ iuſte tenet bñficiũ anteq; puet᷑ ꝑ ſnĩaʒ
no. Inno. in. c. cũ noſtris. de pꝛebẽ. naʒ exceptio vt admittat᷑
debet eſſe talis vt excludat actionẽ:vt.l.i.ff.de excep.⁊ in.c.ij.
de oꝛdi. cog.ſed iſta exceptio nõ excludit actionẽ:qꝛ pᷣſuppoſi
to ꝙ crimen oppo ſitũ ſit verũ:nihilominꝰ clericus remanet ĩ
iure ſuo nec põt dici ꝙ debeat pᷣuari exceptiõe pꝛobata:qꝛ ex
ceptio nõ põtoperari bũc effectũ puatũ:ſolũ em̃ de ſui natu⸗
ra oꝑatur erpulſiuum: vt ꝓbat᷑ in.c.ij.de oꝛdi.cog.no. Ant.⁊
Ab. in. c. item cñ quis.de reſti.ſpo.x.colũ.
¶ Erceptio v teſtes licet debeat opponi ante aperturã teſti/
um:vt no.in.c.pᷣſentiũ.de teſti.an ꝓbatiões pñt induci añqᷓ;
teſtes recipiant᷑.no.Ab.in.c.ex ꝑte ade.de teſti.⁊ vide eũ ĩ.c.
cñ.i.⁊.a.ð re iudi.ſerua tñ diſpoſitionẽ allega.c.pñtiũ.ð teſti.
¶ Exceptio q̃ opponit᷑ cõtra ꝑſonas teſtiũ eſt quaſi peremp
toꝛia:qꝛ ſi non directe tũ ꝑ obliquũ ꝑimit:nã ſublata ꝓbatio
ne remanet ius ꝑtis ĩutile. Ab.ĩ.c.i.ð excep.vt.c.ſepe.ð reſti.
