mittatur ſundus per ceſſ⸗ ationeʒ. de quo vide elegantiſſime ꝑ
Jaſonẽ de mayno ĩ ſolẽni repetitõe.liij. fð iute ephorr⸗ col.
inj

—

¶ An in contractu cenſuali debeat expelli ille quinon ſoluit
cenſum de contractu emphi.vide per eundem in eadem repeti
tione.l.ij. colum.xx. .

Emphiteota.

¶ Qui ſoluit per.x.annos pꝛeſumitur emphiteota ⁊ de con⸗

tractu emphiteo.vide in ſuperioꝛi repetitione.l.ij.per eundeʒ
dominũ Jaſonein colum.cxx.ſecus ſi in vaſallo ibidem.
¶ Emphiteota non eſt repellendus licet alius melioꝛem cen
ſum pꝛeſentet.no.Abb.in.c.ad aures.de re.eccle.non alienã.
¶ Empbitheoſim an poſſit dare epiſcopus ſuo conſangui⸗
neo.no. Abb. in. c. vt ſuper.de re.eccle.non alienan.
Empbiteota an poſſit rem dare legare vel permutare.no.
Ab. in. c. potuit. de locato.
¶ An domin?ꝰ recipiendo penſionem renunciet cõmiſſo.no.
abb. eo.c. potuit.
¶ Siemphiteota non poſſit fundum colere pꝛopter guerrã
an debeatur penſio.eo.c.
¶ Emphbiteota an poſſit renunciare emphiteoſi.not.abb. de
feu.c.i.
¶ An inter emphiteotas habeat locum ius accreſcendi. no.
abba.in. c.ex parte.de feu.
¶ An res emp hiteoticaria eccdleſie nõ ſoluto cenſu incidat in
commiſſum.no.abb.in.c.conſtitutus.de reli.domi.
QAn pꝛelatus non ſoluendo cenſuʒ non pꝛeiudicet eccleſie
no. abb. de feu. c. i.
¶ Emphiteoſis ſi datur alicui ⁊ heredibus ſuis intelligitur
etiam de extraneis.no.per do.abb.in.c.in pᷣſentia.de pꝛoba.
¶ Emphiteoticaria res an poſſit legari domino irrequiſto
no. eo.c.
¶ã Emphiteota qui recipit pꝛo ſe ⁊ heredibus an videat᷑ rece⸗
piſſe pꝛo femellis.vide per do. Geoꝛ, natam in memoꝛata re⸗
petitione capi.qᷓuis col.lxxx.

Equus.
¶ Si aliquis poteſt ducere certos equos ſecuʒ an poſſit du
cere hominẽ pedeſtrẽ.no.ab.in.c.cũ ad monaſteriũ.ð ſta.reg.

¶ Equus ſuus an computetur ſi quis poteſt ducere certos
equos in numero equoꝛum no.abb.eo.c.

Et.

¶ Hec dictio ⁊:copulatiua ponit᷑ inter eque pꝛĩcipalia etiã
ponitnr alternatiue.no.ab,in.c.clerici arma. de vi.⁊ ho.ileri.
¶ Et qua ndo ponitur inter duos quoꝝ vnum eſt ſequela al
terius tunc ponit᷑ pꝛo id eſt. no. per ab.in.c. monaſteria. e.ti.

Euchariſtia.

O An pꝛeſbyter non habens indumẽta ſacerdotalia poſſit
conficere coꝛpus dñi.no.ab.in.c qð ſicut. de elec.

Exemplatio.
¶ Vlide de materia exemplationis per abb.in.c.ſi inſtrumẽ/

ta.de fi.inſtru.⁊ coꝛã quo iudice ⁊ an coꝛã iudice eccle.

Eremplando ſcripturas pars eſt vocãda ſine dubio ⁊ vi
de qualiter v ocet᷑.no.abb.in.c.albericus.de teſti.

¶ Si notarius qui recipit inſtrumentũ exemplat non eſt ꝑs
vocanda.a bb.eo.c.

¶ Et idem ſi ille qui conſenſit in pꝛiuilegium quando exem⸗
plat.no.eo.c. .

¶ Exempla non reſtringunt regulam.no.per Abba. in. c in⸗
quiſitionis.de accu.

¶ Erempla dicta non reſtringũt. no. abb. in. c. in oĩ de teſti.

Expertus
¶ Erxperti an debeant audiri ſine iuramento.no.ab. in. c. fra
ternitatis.de frigi.vide.in.c.ſignificaſti.de homi.

¶ Be materia expertoꝛum vide pleniſſime per ab.in.c.quia
indicante. de pꝛeſcrip.

¶ Expeni ſi deponant an fit eis credenduʒz. ⁊ vide eo.c.

Extrauagans

¶ De extrauagaũñ execrabilis Job cxij, no. abbei
loe ij de elet.· Jobxij no. abbiimc duduz

¶ e conſtitutione exua ganti.no.in eo.c. in ᷣbo ↄſtitutio.
Extenſio
¶ Erxrtenſio non debet fieri vbi agitur de coꝛrectõe legis no.
ab b. in. c. nihil. d e elec.

¶ An caſus exe mptus a regula poſſit extendi ex identitate
rationis.no.ab b.in.c.cum omnes,de conſtitu.

¶ Ertenſio an fiat in materia penali ex identitate rationis.

no.abba.in.c.quia nonnulli.de reſcrip.
¶ An in penalibꝰ fiat extenſio.vide ab.in.c.i.de poſtu. pᷣla.
¶ Erxtenſio an ſiat ad caſus ſimiles ð caſibus exemptis a re
gula.no.per abb.in.c.ſacris.quod me.cau. S
¶ Eremptus caſus extenditur ad alium habent em fimileʒ
equitatem.no.abba.in.c.ex parte.de teſti.

¶ Extendi non debet conſtitutio penalis niſi habeat omni/

modam confo ꝛmitatem.no.abb.in.c.deus.de vi.⁊ ho.qle.vi
de etiam per eundem.in.c.extirpande.S.qui vo.de pꝛeben.
¶ Ertenſionis materiam vide per bar.in.l.ſi ↄſtante.in.vij.
·ff.ſolu.matri.⁊ in aut.quas actiones.C. de ſacroſanct.ec⸗
cle. Yo.an.in regula pꝛo poſſeſſoꝛe.de reg.iur.li.vi.
¶ Erxtenſio non debet fieri niñ ad perſonas inter quas põt
eſſe pꝛopoꝛtio ſeu ↄueniẽtia.not.abb.in.c.ea que.de ſta.reg.
¶ Erxtenſio an babeat lo cum in exemptionibus.no. per ab.
j.ve rbo.exceptio.

Alſitas

¶ Falſa latinitas viciat reſcriptum pape dũ⸗
modo ſit manifeſta ⁊ non dubitabilis.
¶ Item falſa latinitas ſi poteſt ſaluari per figuram non vici
at reſcriptum.ſi falſa latinitas ſurgit ex modico defectu alicu
ius littere vel tituli non viciat reſcriptum.ſunt concluſiones
abba. in. c.ad audientiam.de reſcrip.
¶ Falſa demonſtratio non viciat quando conſtat de coꝛpe.
vt.l. falſa demon ſtratio.ff. de condi.⁊ demon.ab. in.c. ſi gnifi⸗
cante.⁊.c.ſuper litteris.de reſcrip.⁊ vide.j.gratiã non viciat.

¶ ]YJalſans litteras inferioꝛis iudicis ſi eſt clericus debet be⸗

neficio ſuo pꝛiuari.⁊ ſi ageretur crimialiter debet deponi etiã
ab oꝛdine ⁊ pꝛiuari omnibus beneficijs ⁊ in monaſteriũ de
trudi ad agendam penitentiam.vt.c.ſi epiſcopus.li,diſt. ab.
in. c.olim. de reſcrip.
¶ Falſare non debet quis iniuſtas litteras iudicis pena ta
men eſt tunc temperanda. Abb. in. c. olim. de reſcriptis.
¶ Yalſa expꝛeſſio in reſcripto vel gratia ſi non fuit cauſa in⸗
ductiua pꝛincipis.quia pariter ea ſuppꝛeſſa litteras dediſſet

nec fuit appoſita cauſa reſtringendi gratiam non nocet. vt. c.

ſuſceptum.de reſcrip.li.vi.tetigerunt do.de ro. deci.ccclxviij.
Abb. in. c. ſignificauit.de reſcrip.
¶ Falſi pena tenet᷑ qͥ lrfas alterius pꝛiuatas aperit ⁊ eas ad⸗
uerſario mittentis oſtendit.arg.in.l.ij.S.is qui depoſita.ff.
fal.vbi qui inſtrumenta depoſita oſtendit incidit in penã fal⸗
ſi.qð facit ↄtra ꝓcuratoꝛes qui oñdunt iura ꝑtis aduerſario
qꝛ puniunt᷑ pena falſi.vt ibi no.ab.in.c.cũ oli.ij.ð o ffi.deleg.
¶ Falſitatis vicium committens in iudicio regulariter non
perdit cauſam licet aliter puniatur. quia talis pena nullo iu⸗
re cauetur.vt no.glo.in ſimili in.c.fi.de iurepatro.nec obſtat.
l. in fraudem.S.quotiens.ff.de iure fiſci.quia loquitur ſpecia
liter in fiſco. iſta eſt ↄocluſio ab. in.c. cuʒ venerabilis.de excep.
vi. colum.
¶ Ex falſitate pꝛobationis ſeu allegationis lata ſententia
an eſt nulla.vide.j.ſententia lata pꝛetextu falſe pꝛobatiõis.
¶ De falſo poteſt agi multiſ modis. Pꝛimo criminaliter.vt
falſarius puniatur ⁊ dʒ accuſatio inſtitui ĩfra. xx. annos vt
l.querela.C. de fal.Secundo quando agitur actione in factũ
ad intereſſe.⁊ agitur vſq; ad.xxx.an.quia tanto tempoꝛe du⸗
rat quelibet actio perſonalis.vt.l.ſicut.C. de pꝛeſcrip.xxx.an⸗
noꝝ. Tertio quando excipitur de falſitate ⁊ durat hec falſi⸗
tas perpetuo.vt in.l.pure.S.fi.ff.de doli excep.⁊ dicta.l.que
rela. Quarto cum quis vult obtinere contradictiõem ſenten
tie ſi fuit reus vel fuit actoꝛ vult reduci ad pꝛiſtinam actionẽ
per reſtitutionẽ in integ.⁊ petitur.j.quadrienniũ.vt.l.diuus.
Quinto quando deducitur falſitas per viam replicationis
⁊ dic vt plene no.abb.in.c.licet.de pꝛoba.⁊ idem Abb. inc.
cum venerabilis, de excep. x co;

—

— — —

f—— — — —..

— ——,——N

—.

ltio.

ſne
itate
hois,

nn
isgte

nig

toſnei
dderi
ben.
in p⸗
nch e

8 pot
n.ſeg.
persb,

Nedi

on bict
nolicn
fones

corhe.
ſgriin
piaat,
betbe/
nletii
ſü de
tab,

na
.
ſai,
decſer
l

„

sec
iufi
eniſen
eſſorio
hon
lolu⸗
bſtat.
pecis
excep⸗

entu

¶ Falſitas ſi opponatur contra inſtrumentũ compellit pͦ
ducens reſpondere an vult eo vti tanqᷓ vero, vide.j.inſtrumẽ
tum pꝛoducens. 7
¶ Falſitatis crimine puniuntur mendicantes validi qui vt

paſlidi fin gunt ſe fucatis coloꝛibꝰ ⁊ exbibentes ſe vulgo in⸗

firmos cum non ſint vt extoꝛqueant elemoſynas.vt patet de
penis cum ex eo. v. qð autez. de pꝛiuil.ex tuarũ.vt ibi glo. idẽ
de poꝛtate inſignia epivel doctoꝛis cum nõ ſit.ᷣff. de fal.l.eos
⁊ ibi Bar.ſicut de mutante nomen.vt.C.de mu.no.l.vnica.et
ibi glo. ⁊ bar.in.l.cunctis.de mendi.vali.li:x.no. YJoh.an.i.c.
inſinuante.de ſymo.⁊ refert Lapus ſua alleg.xviij.⁊ vide in/⸗
fra pauper qui mendicat. , .
¶ Qericꝰ falſans litteras regis debet degradari:⁊ in ſignũ
maleficij caracter in facie debet imponi ⁊ in exilium mitti.tex.
⁊ glo.in.c.ad audientiam.de cri.fal.
¶ Falſitatis crimen non incurrit qui ignoꝛãter vtitur litteriſ
falſis.de quo vide glo.in.c.dura.de crimine fal.

¶ Falſitas in bulla pape depꝛehẽdit᷑ per modos qui cõpꝛe⸗

bendunt᷑ ex tex.⁊ glo.c.licet.de cri.fal.⁊ ex comparatione ali
arum litterarũ ⁊ ex ſtilo dictandi vel ex inſpectione ad ſolẽ ad
cognoſcendũ raſurã.vt ibi notat glo.⁊ doc.in.c.qᷓ; graui.e.ti.
¶ Falſitas nõ pꝛeſumitur in litteris de iuſticia que de facili
poſſunt baberi ſicut nõ pꝛeſumitur ꝙ in re modica doloſe a⸗
gatur. vt.l. ſi oleuʒ. ff. de dolo. no. gl. in. c. accedens. de cri. fal.
⁊ ſic in his que ſunt modici pꝛeiudicij non pᷣſumitur dolꝰ nec

fraus ⁊ que de facili cõcedunt᷑ ab homine vel a lege exempla

patent in.c.cũ Bertol.de re iudi.⁊ inc.ex litteris.de in integ.
reſti. .l.theſaurus.ff. ad expiben. Petrus de ancha. in alleg.
c.accedens.
¶ Falſi teſtes ſi pꝛoducant᷑ in iudicio ⁊ atteſtationibꝰ publi
catis oppo natur de falſitate eoꝛũ teſtium videat pꝛoducens
quid magis ſibi expedit vel eoꝛũ atteſtatõnibus vti vel abſti
nere ab vſu.no. Bar. in. l.diuus.ff., de fal. vt refert Pe. de an
cha.in.c, accedens.de cri.fal.
¶ Qui in reſcripto bullato vel etiam in nota iam foꝛmata ꝑ
notariũ ⁊ ſignata aliquid addiderit vel deleuerit ⁊c.eſt ex cõ⸗
municatus ipſo facto.vide.S.excõicatus eſt ipᷣo facto.
¶ Si de falſo redarguitur inſtrumentum qualiter debet edi
copia parti.vide.S.editio inſtrumenti. J
¶ Falſans monetam pꝛincipis comburit᷑. C. de fal.mo.l.ij.q
vero nũmos radit vel tingit ſi liber eſt datur beſtijs.ſi ſeruus
vltimo ſupplicio afficitur.ff. de fal.quicũq;.falſans vero mo⸗
netam ciuitatis capite punitur. C. de fal. mo.l.i.⁊ cum capita
lis pena multiplex eſt. ff. de pubii.iu.l.ij.⁊ interpꝛetatiõe legũ
pene ſunt molliende.ff. de pe.interpꝛetatione.imponi põt exi
liũ vel relegatio falſanti monetaʒ ciuitatis quia ſunt pene ca
pitales.ff.de publi.iu.in.lij.no.glo.⁊ Hoſtien.in.ciiiij.de iu⸗
reiuran.vide.j.moneta. . .
Falcidia.
¶ Eccleſia inſtituta heres non poteſt detrahere falcidiaʒ de
legatis alijs eccleſie vel ad pias cauſas.optime facit tex.ĩ ar.
in auten.de ſanc.epiſ.S.ſed hoc pꝛeſenti.⁊ glo.⁊ doct.in.c.in
pᷣſentia.in fi.de pꝛoba.vbi abb.allegat illud vulgare non de
bet vnũ altare diſcooperiti vt aliud cooperiat᷑ nec debemuſ
ſeruire vni amico in pꝛeiudiciũ alterius amici.no. Abb.in. c.
cum cauſam.de pꝛeben.

Fama.

¶ ·ama pꝛobat iuſtã cãm credendi.no.gl.in.c.inquiſtioneʒ

de ſen. excõ.⁊.c.cum cõtingat.de teſt.⁊ Bar.in.l.ij.C.ſi ſeruꝰ
vel liber. ad decuri.aſpi.abb.in.c.de quarta de pꝛeſcrip.
¶ Fama ſi eſt aſperſa ⁊ clamoꝛoſa non requiritur alia ꝓba/
tio ſicut dicimus de notoꝛio facti permanẽtis.vt in.c.euiden
tia.de accu.ij.q.i.de maniſeſta.ſed ſi fama non eſt ita clamo⸗
roſa oꝛpoꝛtet ꝙ pꝛobetur ad minꝰ per duos teſtes ſicut⁊ no
toꝛium no.glo.ij.q.i.O.fi. Bar.in.l.de minoꝛe.S.toꝛmenta.ff.
de queſtionibus no.Abba.in,.c.tertio loco. de pꝛoba.⁊ in.c.
tua nos,.de appel.in pꝛin. ͦͦMUH
¶ Fama eſt quando tota vicinia vel maioꝛ pars clamat vt
no.in.c.inquiſitõis.in fide accu.rumoꝛ aũt eſt quãdo aliqua
pars vicinie clamat vt tertia vel quarta no: in ciſuper eo.de
eo qui co conſang.vxo.ſu.⁊ ibiabb/

¶ Fama facit plenã pꝛobationẽ vbi agitur de modico pᷣiu⸗
dicio maxime ſi ex hoc vertitur periculũ anime. vt. c.ſi uper eo.
de co nſang.⁊ affi.⁊ ibi abb.⁊ in.c.veniẽs.i.de teſti.alias aũt

ſola fama ſine alijs adminiculis nõ ꝓbat.vt gl.no. ⁊ Inno.

⁊ abb.in.c.cum cauſam.de pꝛoba.
¶ Fama pꝛobat in factis antiquis vel vbi pꝛobatio de faci
li non põt haberi.de pꝛimo vt cũ deducit᷑ in pꝛobatiõe moꝛs
alicuiꝰ per famaʒ de ſecundo in pꝛobatione adulterij vbi nõ
cadit vera pꝛobatio.no.doc.in.l.ſi quideʒ.C.de adul.⁊ factũ
antiquũ dicitur per.xl.annos.c.quid per nouale.de verb.ſig.
no.glo.in.c.cauſam.de pꝛoba.in cauſis tamen recentibus vł
de facili pꝛobabilibꝰ fama ſola non pꝛobat:in pᷣiudicialibus
no. Guil.in ſpecu.ti.de notoꝛio.S.fama.vᷣ.quid ſi agentiino.
doc.c. veniens.de teſti. P
¶ Fama ſola quo ad toꝛtutã non ſufficit. no. Spec.ti.de no⸗
toꝛio.S.fama.⁊.l.i.Sci.ff.de queſtionibꝰ.vbi exigunt᷑ plura in
dicia ad toꝛtutam.de hoc per bar.in.l.de min oꝛe.S.toꝛmenta
ff. de queſtio.⁊ doc. vbi. S.
¶ Fama pꝛobat plene in his in quibus lex expᷣſſe diſ poſuit
vt in caſu.l.barba.ff.de offi.pᷣto.
¶ Fama ſi non trabit oꝛiginẽ ex aliqua veriſimili pꝛeſumpti
one ⁊ agitur de effectu pꝛobatoꝛio illa non facit fidẽ ſed poti
us dicit᷑ vana vox populi.vt.C. de penis.l.decuriones.⁊ licʒ
non pꝛobet coadiuuat tñ.vt.l.iij.S.eiuſdem. ff.de teſti.ſi tñ fa
ma traxit oꝛiginem ab aliqua veriſimili pꝛeſumptõe facit ple
nam pꝛobationem.vt.l.vbi adhuc.C.de iure do.no,.doc.in al
leg.c.veniens.de teſti.
¶ Fama habet quandoq; effectũ tranſlatiuũ oneris ꝓban⸗
di in aduerſariũ qꝛ conſtituit quẽ in quaſi poſſeſſione ſtatus
vt.l.ſi mater. C.ne de ſtatu defuncto.de quo plene per bar. in
l.de mino.S.toꝛmẽta.ff.de queſti.⁊ doc.ĩ all.c.veniẽs.ð teſti.
¶ Fama etiam in antiquis factis valet ⁊ virtutem ſuã amit
tit quãdo oꝛitur ab inſtrumento falſo vel repꝛobato.ar.in.c.
licet ex quadam de teſti.S.i.ver.cum ſatis.de pur.ca.c.cum in
iuuentute.S.i.⁊ no.Hoſti.in.c.inter dilectos.de fide inſtru.
§. teſtes quãdoq;. .
¶ Fama que habetur de bomine eſt illeſe dignitatis ſtatus
vita ⁊ moꝛibus appꝛobatus ⁊ in nullo diminutus.ff. de va⸗
rijs ⁊ extraoꝛ.cog.l.cognitionũ.⁊ qui talem famam negligit
crudelis eſt.xij.q.i.volo.vnde apoſ.i.ad Coꝛin.ix.expedit mi
bi magis moꝛi qᷓ; gloꝛiam meaʒ quis euacuet.i.q.i.ſacerdos
debet ergo bomo laboꝛare vt aſſumat nomen honeſti bomi⸗
nis.ff. ad trebel.l.facta.S.ſi danda.maxime in pꝛouincia.de pᷣ
ſump.ex ſtudijs.⁊.c.mandata. Jo.and.in.c. veſtra.de coha.
cleri.⁊ mulie. S
¶ Fama que habetur inter homines eſt publica ſeu famoſa ĩ
ſinuatio vel ꝓclamatio ⁊ cõmunis ex ſola ſuſpitiõe ⁊ ex incer
to actoꝛe perueniens.de conſec̃.diſtin.iiij.ſanctũ.⁊ licet pꝛĩa
inducit pꝛeſumptionẽ iſta tamen non pꝛobat nec de facili eſt
ei credendũ.de pur.cano.cũ in iuuentute.inducit tamen pur
gationem niſi nimis frequẽs ſit ⁊ ſcandalũ inducat.vt.q.tua
nos, de coha.cle.⁊ muli.⁊ no. Jo.an.poſt Hoſti.in.c. veſtra.

Familiaris.
¶ Familiaritas licet parit cõtẽptum per.c.⁊ ſi iudeos de iu⸗
deis.⁊.l.obſeruandum.ff.de offi.pꝛeſi.⁊.c.quãdo.lxxxvi.diſt.
illud pꝛocedit vt no.ibi glo.inter ruſticos.⁊ parũ pꝛudentes
nam inter pꝛudentes non parit contemptum.ĩmo beniuolen⸗/
tiam affectionẽ ⁊ amicitiã ⁊ conſuetudo auget affectionẽ. vt
l. cui.ff. de pecu.no.abb.in alł.c.⁊ ſi iundeos
¶ Familia clerici an gaudet pꝛiuilegio foꝛi.vide ſupꝛa cleri
coꝛum familia.
¶ Familiaris quis dicatur vel domeſticus vt repellatur a te

ſtimonio.vide glo.no.in.c.in litteris.de teſti.
¶ Familiaris pape ⁊ cardinaliũ epoꝝ ⁊ capituloꝝ ⁊ qui ex
pꝛecepto pape in curia moꝛantur gaudẽt pꝛiuilegio vt in ab
ſentia ꝑcipiãt fructꝰ bñſicioꝝ nec ad tutelã vł ad curã teneãt᷑
vt.c. cũ dilectus.de cleri.non reſi.vbi vide glo.⁊ ibi Jo.an.ſe
cus ſi ſunt ibi non ð mandato pape ſed ad lucrandũ in curia
qꝛ tales non gaudent.vt ibino. Ab.
¶ Familiaritatis litteras impetrãtes a cardinalibus vt gau
deant pꝛiuilegio cardinalibus conceſſo ⁊ vere nõ ſunt fami⸗
liares nullo gaudent pꝛiuilegio. vt eſt tex. in, c ex tue. ð cle.nõ
hb iiij

reſi.vt no. Ab b. in. c. cum dilectus eo.ti. circa fi. facit. c. f. de

verbo.ſig. lib. vi.

Femina.

¶ Femina poteſt ſuccedere ex teſtamento vel ab inteſtato in
dignitatibꝰ habẽtibꝰ iuriſditionem in terris ⁊ caſtris que nõ
ſonant aliquã dignitatẽ.no. Inno.⁊ Hoſti.in.c.dilecti.de ar
bi.ſed ſi res eſt feudalis femina nõ ſuccedit maſculis ſtantibꝰ
no.plene in auten.de ſucceſ.feu. collł.x.ſi aũt res nõ eſt feuda
lis ⁊ tũc ſi eſt dignitas regni ſeu comitatus vel ſimilis ex cõ⸗
ſuetudine iure appꝛobata ſuccedit ſolus pᷣmogenitus maſcu
lus ⁊ eo deficiente venit ſecũdo genitꝰ.vt.c.licet de voto.ma
ſculis aũt non ſtantibꝰ ſuccedit femina.no. Inno.vbi.S.⁊ in
c.ſignificauit.de reſcrip.ceſſante aũt ↄſuetudine ſuccedũt pa
riter maſculus ⁊ femina.no.abb.in alleg.c.dilecti.
¶ Femine luxurioſe datur curatoꝛ.vide.j.mulier.

Ferie.

¶ In ferijs introductis etiam in honoꝛem dei poteſt arbitra

toꝛ ꝓcedere.vide.S. arbitratoꝛ poteſt.
¶ Mandatum de exequendo vbi executio requirit cauſe c
gnitionẽ regulariter fieri non poteſt ẽt in diebus feriatis ob

reu erentiã hoĩm.vt.c.placita.xv.q.iiij.⁊.l.omnes. ⁊.l.fi.C.de

fer̃.⁊.c.decetero.ð re iudicata.nudus actus ⁊ a ctualis execu⸗
tio facti in ciuilibus in dictis ferijs fieri poteſt cum talis exe
cutoꝛ ſit nudus miniſter.vt.c.nouit. de iudi.⁊ ſic executoꝛ co⸗
gnitionẽ requirens licet peccet talẽ executioneʒ faciens valet
tñ cum non ſit actus iudicialis ſicut dicimꝰ in recep tiõe teſtiũ
qð fieri non debet facta tamẽ tenet no.in.c.i.eo.ti.non tamen
peccat ſi ĩmineret periculum dilationis vt in fuga debitoꝛis.
Ab. in. c. fi.de iudi.in ferijs ob reuerentiã dei inductis fieri nõ
poteſt niſi res eſſet ſubito peritura vel ĩmineret animaꝝ peri⸗
culum. vt.c.fi.de ferijs.Ab.in.c.fi.de iudi.pe.colũ.
In ferijs inductis ob reuerentiã hominiuʒ vel repentinis
executio in cauſa crimiĩali fieri poteſt per.c.ſicut.ij.q.i.in alijs
tamen ſolẽnibus ob reuerentiã dei fieri nõ põt.per.c. placita
xv.q.iiij.⁊ per.l.fi.C.e.niſi eſſet pu blicus latro vel nocturnus
depopulatoꝛ agroꝝ.no. Bar.in.l.omnes.C.de ferijs.Abb.
vbi. S. ⁊ vide alios caſus qui poſſunt diebus feriatis explica
riin iudicio per Ab.in. c.finali.de ferijs.
¶ Siinſtantia iudicij perijt poterit in diebus feriatis ob re
uerẽtiã dei ſnĩa ferri tamẽ pꝛo temꝑe periturã.vt.c.fi.de iudi.
7.l.omnes. C. de fer. ⁊. c. licet. ⁊.c.fi.eo.ti.tamen quia verſatur
fauoꝛ publicꝰ vt inſtãtia nõ pereat.no. War. in.l.ſeiꝰ ⁊ auge⸗
rius.in fi.ff.ad trebel.n o.abb.in alł.c.fi.de iudi.in fi.
¶ In diebus feriatis etiã ob reuerentiã dei põt termĩari cau
ſa inter fabꝛũ ⁊ doctoꝛẽ ſiue ſcolares ꝓpter danum qð faber
facit malleãdo iuxta ſcolas.vide.o.damnuʒ ſi dat ⁊ vide.s.
dotis cauſa.

¶ In diebus feriatis ob reuerentiaʒ dei licet ſtudere vide.j.

ſtudium.
V¶ In diebus feriatis an poſſunt teſtes compelli deponere.
vide infra teſtium depoſitio.
¶ Ferijs inductis ob reuerentiam dei ſeu in ſauoꝛẽ hominũ
an poſſunt partes renunciare vide.j.renunciare nõ poſ unt.
¶ QAicet actꝰ iudicialis ſeu iuriſditiõis cõtentioſe in diebns
feriatis ob reuerentiã dei initi ſint nulli per tex.c.fi.de ferijs.ſi
ue ſint publici ſiue pꝛiuati.vt.l.actꝰ. C. de fe.tñ actꝰ volũtarie

iuriſditionis valent vt emãcipare:cõtractꝰ inire:inſtrumenta

facere ⁊ bmõi.no.ſpe.ti.de fer.S.ſequit᷑. v.quid ſi clarius.idẽ
Frede.conſi.xi.xij.xiij.vbi etiã concludit ꝙ valet excõicatio
etiã vbi requirit᷑ cauſe cognitio peccant tñ exercentes talia il
lo tꝑe vt concludit Ab.in.c.fi.de fef. S
An valet citatio facta in die feriata vel ad diẽ feriataʒ. vi
de.s.citatio facta de die feriata.cũ ver.ſe.
In ſerijs obſeruandis quo ad oꝛdinationẽ iudicij debet
attendi locus iudicis ⁊ non rei nec actoꝛis eſt concluſio ab.i
C. fi.de fer̃.circa fi.
Ferie obſeruari debent volentibus eis gaudere etiaʒ vbi
non colligitur vinũ vel frumẽtũ ſed in hibernia que eſt regio
vbi nõ bibit᷑ vinũ nõ habent locũ ferie vindemiaꝝ.eſt cõclu⸗
ſio Ab. in alle. cfi.de fer. circa fi.

OFerijs etia inductis ob reueretiã bominũ gandere debẽt

milites ⁊ burgenſes ⁊ doctoꝛes ⁊ alie ſimiles perſone q̃ non
laboꝛant nec colligũt fructꝰ.no. Spe.e.ti.S.i.circa fi.nã licet
iſti nõ implicent᷑ talibꝰ per ſe implicant᷑ tñ per ꝓcura.⁊ aduo
catos ⁊ teſtes ⁊ ſimiles ꝑſonas qð no.eſt tũ no.ſᷣm ſpec. vbi
5.⁊ Inno.in.c.fi.e.ti.ꝙ ſi aliqui de remotis partibꝰ per ſe vł
per ꝓcur.ſint in curia ⁊ dũ cã eoꝝ agitatur occurrunt ferie q;
ſunt cõp ellẽdi litigare ſecꝰ ſi ꝓcuratoꝛes eẽnt de curia vel lo⸗
co vicino:quia tunc gaudere debent:vt ↄcludit Abb. in alł.

c.fi:de fe rijs.
Feudum.

¶ Siqueſtio vertit᷑ inter dñm ⁊ vaſallũ ſuꝑ petitoꝛio ⁊ poſ
ſeſſoꝛio.vel inter vaſallũ ⁊ tertiũ vel inter dũm ⁊ tertiũ quis
debeat cognoſcere:⁊ an pares curie debeant ſe intromittere
⁊ qñ:vide per Ab.in.c.ceterſi.de iudi.per totũ.
¶ Feudum iudicat᷑ perleges ſpãles non generales. vide.j.
papa licet non concedat.
¶ Feudũ ſi ſit capituli ⁊ epᷣi vel alteriꝰ tantũ an vacante ſe⸗
de eius ꝓuiſio ſeu cognit io ꝑtineat ad capłm vel ecõtra: ⁊ ſi
dñs feudi ſit laicus an poſſit de hoc cognoſcere ⁊ quã iuriſdi
tionẽ babet dũs in vaſallos:vide plene per Inno.in.c.veꝝ

de foꝛo compe.⁊ ibi Ab.no. .
¶ Si dñs a vaſallo recipit feudum in pignꝰ abſtinendo a

eius ſeruitio nõ tenet᷑ cõ putare fructꝰ in ſoꝛtem:eſt caſus ſᷣm
cõ em intellectũ.ĩ.c.i.de feudis.⁊ hoc ꝓcedit ex natura feudi.
nã cũ dñium directuʒ remãſit apud dñm vtile redit ad euʒ ex
volũtate vaſa lli pignantis ⁊ conſolidat᷑ ipᷣm dñium vtile
ſeu vſu fructꝰ cũ ꝓpꝛietate vnde nõ dicit᷑ percipere fructꝰexa
liena re ſʒ ex ꝓpꝛia ⁊c.no.in alł.c.i.de feu.
¶ Si pater cõmiſit delictũ ꝓpter qð directe venit pꝛiuãdus

feudo:vt qꝛ alienauit feudũ:vel qꝛ cõmiſit delictũ ↄtra teno

rem liberamẽti ⁊ tũc nocet filio etiã ſi feuduʒ ꝓcedit a genere
vlterioꝛi.ar.in.l.ij.ff.ſi quis aliquẽ teſta.ꝓ.⁊ in.l.cum ratio.ff.
de bonis ꝓſcrip.ſi aũt nõ eſt tale delictũ ꝓpter qð dñs non

debeat directe ſeudo pꝛiuari ſed ꝑ quãd ↄñtiam: vt quia eſt
daãnatus ð aliquo maleficio ⁊ eius bona ꝓpter id veniũt pu

blicãda:tũc ꝓcedit diſtinctio Op.in.c.nõ dʒ.de reg.iur.li.vi.
ĩfi.ſ.ꝙ aut feudũ eſt paternũ ⁊ nocet filio ſecus ſi a genere vl
terioꝛi:vt.l.iij.ff.de inter.⁊ rele.vbi no.Bar.⁊ in.l.iuriſiur.S.
liberti.ff.de oper.liber.⁊ abb.in.c.ij. de feudis.iij.col. vide.j.
patronus. . an ius patronatus.
¶ Si vaſallus alienauit feudum irrequiſito dño ⁊ appoſuit
clauſulam ſaluo iure dñi nihilominꝰ ꝑdit feudũ qꝛ factũ ſub⸗
ſequẽs eſt ↄriũ ꝓteſtationi.ad hoc.c.eam te.de iureiuran.ſic
cõcludit Balqd.x.colla.ti.que ſit cã benefi.ami.c.i.ſ tñ vaſal⸗
lus adieciſſet hec verba ⁊ aliter ⁊ alio mõ alienare nõ intẽdo
tũc nõ ꝑdit feudũ.nã operant᷑ bec vᷣba ꝙ dño ↄᷣdicentenon
videat᷑ facta alienatio.no.Ab.in.c.fi.de feudis.circa fi.
¶ QAiber feudoꝝ an eſt appꝛobatꝰſicut alie legeſ imperatoꝝ
vide.j.liber feudoꝛuʒ. l
¶ Si eps vel eccłiaſticꝰ ſuccedat patri in feudo vide elegan
tiſſime per Barba.ſuꝑ mubꝛica de feudis.
. . „ . 1
Fideicommiſſarius.
¶ Fideicõmifſfſariꝰſi eſt oneratꝰreſtituere hereditatẽ ad pias
cãs nullã debet detrabere falcidiã nec trebellianicam.hec eſt
cõis opi.doc.no.Spe.ti.de inſtru.edi.S.cõpendioſe.v. ſʒ cũ
deductio.⁊ Bar.in.l.marcellus.ad trebel.qð appꝛobat ab.
in.c. Raynald. de teſta. vi. col.
¶ Fideicõmiſſariꝰ ſi decedat ante diẽ fideicõmiſſi tranſmit/
tit in ſuos beredes.vt in.l.vnica. C. de cadu.tol.no.glo.⁊ bar.

in.l.i.de his q ante ap.ta.pars tñ defuncti acereſcit alteri fi⸗

deicõmiſſario ſi ſint cõiũcti re ⁊verbis.vtin cãu.c. Napynal⸗
dus.de teſta.ſi aũt fuiſſent diſiuncti vtputa volo ꝙ reſtituas
medietatẽ patrono tuo tali ⁊ alterã medietatẽ alij patrono.
tunc poꝛtio deficientis nõ accreſcit alteri ſʒ heredi.vt in. d.l.
vnica.⁊ ↄcludit abb.in alł.c. Haynaldꝰ.ix.colſ.
Fideicõmiſſi vniuerſalis dñium nõ tranſit in fideicõmiſſa
riũ ſine reſtõ ne.vt.l.marcellus..res.ff.ad treb, ⁊ ꝓbat᷑ iml.
ſancimꝰ. C. ad trebel. abb.in.c. ſaynaldꝰ. xij. col.

Fideiuſſor.

¶ Fideiuſſo: pro dotereſtituẽ da licet de iure interuenire nõ

. „

—

*1Ü
—

+= ⏑ – - ———— r —— —

of
gus
ltcte

ſef

ſe⸗
Veſ
uriſsi
her

loab
ofn
rudt.
Fer
btile

idos
lno
nore
f.
ſon
k
tpe
leni.
er!

„
e.

it
ude
ſe
ſah⸗
lii⸗
ſon

or

egnn

6
ins
eſt
ĩ
ab⸗

ſnic/
bar.
ifi
l
us
oſo⸗

4

poſſit. vt. Cne fideiuſ.dotiũ den. per totũ.⁊ ᷣ ne notet᷑ ꝑſidia
inter virũ ⁊ vxo.vtibi no.qð intellige verũ niſi maritus ver⸗
gat ad inopiam tunc em̃ licet poteſt interuenire fideiuſſoꝛ ꝓ
dote ſoluenda ⁊ reſtituen da.vt eſt tex.ſingularis in.c.per ve⸗
ſtras de dona.inter virũ ⁊ vxo.⁊ vide Bar.in.l.ſi conſtante
f-. ſolu. matrimonio. ,
¶ JFigeiuſſoꝛ poteſt agere añqᷓ; cõueniat᷑:vt diuidat᷑ actio ĩ⸗/
ter alios fideiuſſoꝛes ⁊ imponatur ſilentium creditoꝛi.vide
j.foꝛum rei.
¶ Fideiuſſio nõ tʒ ſi vctꝰcui adijcit᷑ nõ tʒ.C. ð legi.nõ dubiũ
⁊. C. ð ſa.ſan.eccl.l.ſancimꝰ.ff.de ↄdi.ſine cau.a vinculo.gl.⁊
Inno.in.c.grauis.de cenſi. Itẽ ſi fideiuſſoꝛ interced it ꝓ ma
ioꝛi ſumma quã pᷣncipalis debitoꝛ oĩno non obligat᷑.ff. de li
deiuſ.l.grege.S.illud.notat glo.in.c.⁊ ſi xpᷣs.de iureiurã.
¶ Yideiuſſoꝛ debet darilocupler non ſolũ facultate ſed etiã
facilitate cõueniendi. vt.l.ij. ff. qui ſatiſda.cogũ.ideoq;ʒ capi⸗
taneus ſeu ſeruꝰ eccleſie vel potentes nõ ſunt ydonei fideiuſ⸗
ſoꝛes.no.glo.in.c.potuit.de locato.⁊ ibi Jo.an.
¶ FJideiuſſoꝛ poteſt accedere in crimine vbi nõ eſt imponen⸗
da pena coꝛpoꝛalia.als ſecus.ſic intelligitur.c.ſi clericos.de
ſen. excõ.lib. vi.⁊.c.cum bõ.xxiiij.q.v.ſi tñ de facto fideiuſſoꝛ
in crimine recipiat᷑ ⁊ reus fugiat ſi fideiuſſoꝛ nõ fuit in dolo
licet arbitrarie pecuniaria pena afficiat᷑ non tñ coꝛpoꝛalẽ pe
nã patietur. no. Cy. in.l.ad cõmentariẽſem.ff. de cuſto.⁊ exhi.
reo.⁊ eſt rõ:qꝛ nõ põt qͥs ſe ex ↄctu obligare ad penã capita⸗
lẽcũ nõ ſit dñs mẽbꝛoꝝ ſuoꝝ.xxiij.q.ij.ſ nõ licʒ.⁊.l.liber bõ
ff. ad. l. aqui.no.abb.ſuꝑ rubꝛica.derideiuſ.
¶ FYFideiubere põt clericꝰ ꝓ laico in magna neceſſitate ducto
eo qꝛ eſt magnũ pietatis opus ſubuenire ꝓximo indigẽti qð
maxime ꝑtinet ad clericos.xvi.q.i.vidẽtes.iura em̃ dicentia
clericũ nõ poſſe ſuſciꝑe ꝓcurationes aduocatões vł fideiuſſi
ones debẽt intelligi qñ clerici volunt generaliter negocia ex
ercere.notãter ꝑ Innoc.in.c.vnico.de obli.ad rõ.⁊ archi.i.c.
pemenit.xxxvi.diſtin.⁊ Abb.in.c.i.de fideiuſ.vide..clericuſ
qui non contraxit. L
¶ Obligatus ad dandũ fideiuſſoꝛẽ ex cõtractu vel ſtatuto
non ſatiſſfacit pꝛoducendo clericuʒ ſi aduerſarius vult eũ re⸗
cuſare:qꝛ nõ eſt ydoneus iudicio ſiſti nec eſt eiuſdem foꝛi.no.
Ban in.l.ij.f.de fideiuſ.vt refert abb.in.c.i.e.ti.
¶ Fideiuſſoꝛ anvidet᷑ condemnatus condemnato pᷣncipali,
⁊ vide glo.no.in.c.i.de iureiurã. ivi. .
¶ Fideiuſſoꝛ qui ſoluit ꝓ debitoꝛe pᷣncipali põt agere con⸗
tra pncipalem ſine conceſſiõe actõnis fienda a creditoꝛe:vt ſi
bi ſatiſfaciat de pecunia ſoluta ⁊ de oĩbus dãnis ⁊ intereſſe
que ratione fideiuſſionis pertulit.colligitur ex.c.peruenit.de
ſideiuſ.vt ibi per abba.vij.colũ.
¶ Fideiuſſoꝛ ſimpliciter ⁊ pure obligatus in oẽm caſum te⸗
net᷑ etiã poſt tpᷣs in quo ſolutio fieri debeat etiam ſi debitoꝛ
terminũ ſolutionis ꝓꝛo gauit fideiuſſoꝛe ignoꝛãte ſecus ſi ex⸗
pꝛeſſit ꝙ vſq; ad certũ tempꝰ tm̃ obligari volebat. ⁊ ſic intel⸗

ligit.l. Itẽ querit᷑.S.qui impleto.ff. locati.⁊.l.fi.eo.ti.⁊.l.vale
rianꝰ.ff.de pᷣto.ᷣſtip.⁊ no.in.c.pterea.ij.de appel.not. Jo. an.
⁊ a bb.in.c. conſtitutꝰ.de ſideiuſ.
¶ Fideiuſſoꝛ ſimpłr acceptus an põt agere ↄtra debitoꝛem
anteqᷓ; debitũ ſoluat vt a fideiuſſione liberet᷑: ⁊ vide gl. vltra
tex.⁊ abba.in.c.fi.de fideiuſ.

¶ YFideiuſſoꝝ tria ſunt beneficia ſeu pꝛiuilegia.pꝛimũ eſt bñ

liciũ diuiſonis quia ſi plures fideiuſſerũt inſolidum iudex di

uidit debitum inter eos ſi omnes ſunt pꝛeſentes ⁊ ſoluẽdo ⁊
boc poſtulat añ litis ↄteſta.ᷣff. de fideiuſ.l.inter fideiuſſoꝛes.⁊
illud eſt bñficiũ diui adri.que eſt. C. de cõſti.pe. diui adriani.
⁊ babent in effectu.inſti.e.ti.S.ſi plures.ſcõm bñficiũ eſt vt pᷣ
ſente debitoꝛe pᷣncipali ⁊ indiſcuſſo nõ ↄueniat᷑ fideiuſſoꝛ vt
in aut. pᷣſenti. C. de fideiuſſo. ⁊ glo.in coꝛpe vñ ſumit᷑ que vult
c etia fideiuſſoꝛ ſi fideiubendo ↄſtituit ſe Pncipalẽ debitoꝛez
nipilominꝰ ſuccedit bñficiũ illius aut᷑.niſi illi renũciauerit. ter
tiũ bñficiũ eſt cedẽdarũ actionũ:nã põt petere vnꝰ fideiuſſoꝝ
a creditoꝛe vt cedat ſibi actões aliter poteſt ſolutũ debitũ de
negare.vt.l.fideiuſſionibꝰ.ff. de fideiuſ no.abb.in. c. peruenit
de ſideiuſſoꝛibꝰ.quẽ latius vide,

Fides.

Sifrangit ab altero paciſcentium an licite ſibi frangat᷑ ?

an delictũ cum delicto vel pena cunm pena cõpenſet vide qðᷣ

no.in.c.ↄſtitutꝰ.de pe.⁊ in.c.fruſtra.de reg.iun lib.vi.in mer⸗
cu.⁊.l.qui fidẽ.ff.de tranſac,vid e.j.pactio.ᷣ:omnis pactio ⁊
vide.s.compenſatio. .
Filius.
¶ Filius contrahendo cum patre videtur ſibi datus cõſen⸗
ſus a patre vt contrahat.vide.j.pater.
¶ Filius natus ex ſoluto ⁊ ſoluta liq; ex foꝛtuito acceſſu ⁊ ſi
mater non fuerit concubina legitimat᷑ per ſequens matrimo⸗
niũ fauoꝛe legitimatiõis mr̃imonij:vt ſentit gl.in.c.innotuit.
de elec.c.qualis.xxx.q.v.per.c.tãta.qui fił.ſint legi.ſed ad hᷣ
ꝙ filius naturalis ſuccedat patri ab inteſtato ĩ duabꝰ vncijs
non ſtantibꝰ filijs:vt in aut᷑.licet.C.ð natu.libe.requirit᷑ ꝙ ſit
natus ex cõcubina retenta in domo indubitato affectu loco
vxoꝛis:vt in aut᷑.qui.mo.na.effi.legi.S.ſ quis aũt defunctꝰ.⁊
c.liberi.xxxiij.q.iiij.ab.no.in.c.innotuit.de elec.ſuꝑ gl.vi.col.
¶ Filij pꝛeſbyteroꝝ nõ ſuccedũt ĩ aliquo patri quia ſunt ſpu
rij.vñ dicunt᷑ committere nõ ſimplicẽ foꝛnicationẽ ſed adulte
riũ:vt no.glo.in.c.per venerabilẽ.glo.adulterinꝰ.⁊ glo.in.l.ij
C. de epi. ⁊ cderi.qꝛ pꝛeſbyteri dicunt᷑ öᷣxiſſe matrimo niũ cum

ecckia:vt ibi nota.⁊ per bar.in.l.ſi gener.ff.de his q̃ͥ.vt indig.

⁊ Archi.i.c.eos.xxij.di.abb.in.c.innotuit de elec.pe.col.⁊ vi⸗
de ab.in.c.cũ haberet.de eo qui duxit in matrimoniũ.in fine.
¶ FYilius clerici in minoꝛibus ↄſti.non legitimat᷑ per ſequẽs
matrimoniũ.no.bar,in.l.⁊ ſi contra.C.denup.quod ego cre⸗
dereʒ ſi clericꝰ eſſʒ beneficiatꝰ per no.per Jo.an.in.c.ſine cul
pa.de reg.iur.li.vi.in mercu,⁊ per abb.per venerabilẽ qui fi⸗
lij ſint legi. antepe.col. .
¶ Filius punit᷑ ꝓpter crimen leſe maieſtatis a patre cõmiſ⸗
ſum.nam efficitur infamis ⁊ excludit᷑ ab omni ſucceſſione pa
rentis ⁊ vita ex ſola miſericoꝛdia ſibi cõſeruat᷑:vt in.l.qͥſquis
C.ad.l.iuli.ma.vi.q.i.S.verũ.m.Item ſi quis cuʒ militibus.⁊
eſt ratio:quia ſepe ſolet filius eſſe ſimilis patri.not,abb. in.c.
venerabilem. de elec.ix.col.
¶ Filius regis cũ impubes remãſit per quẽ debeat iuriſditio
exerceri vel regnũ adminiſtrari.vide.j.regis filius.
¶ Olim erat honoꝛabile deſcẽdere ex ꝓſapia ſacerdotuʒ bo
die reputat᷑ ignominioſum.⁊ hoc quia ꝓpter ꝓhibitionẽ ec⸗
cleſie coitus ſacerdotalis eſt danatus.lxxxi.di.⁊ li.di.per totũ
de fi. pꝛeſ byte.ꝑ totũ.⁊ ab.in.c.ſolite.de maio,⁊ obe.iij.colũ.
¶ FYilius ſpuriꝰ non admittit᷑ ad ſucceſſionẽ paternã in bis
maxime que delata ſunt in ſignũ dignitatis ⁊ nobilitatis. eo
qꝛ non meretur inter nobiles nominari.C. de inceſt.nup.l.hu
milem.⁊ tales ſpurij nõ capiũt nomina appellatiua aſcendẽ
tium ſuoꝝ.vt.l.fi.C. de natura.libe.nec familie habent agna⸗
tionẽ.inſti.ð cogna.ſucceſ.S.vulgo.ff.vñ cog.l.hacꝑte.⁊.l.p
nunciatio.S.familie.dever.ſig.vñ dicit Bal.in.l.cum nuptie
ff.de ſta. hbomi.⁊ non capiũt nobilitatem ſuoꝝ hinc eſt ꝙ nõ
pñt poꝛtare arma nobiliũ:vt ait Bal.in.l.filiũ.ff. de his qui
ſunt ſui vel alie.iuris.Anto.de butrio in conſilijs ſuis cõſilio
ð incipit videt᷑ pᷣmo.
uins mino: an debeat lactari ſeu ali expen. prf̃is vel ma⸗
tris.vide.s.alimenta.
¶ Filius exiſtens in poſſeſſione filiationis non debet exclu⸗
di ab hereditate nec a iure filiationis ex ſola negatione pa⸗
rentũ:vt.c.trauſmiſſe.qui fi.ſint leg.ꝓ hoctext.cũ glo.in.l.i.S.
ij. ff. de libe. ⁊ poſthu.⁊ ſacit ꝓ opi.legiſtaꝝ.in.l.fff. de bis qͥ
ſunt ſui vel alie.iuris.abb.in alł.c.tranſmiſſe.vide.j.pbat᷑ fi⸗
liatio.⁊ idem in.c.michael.de filijs pꝛeſby.
¶ FYilius pᷣſumit᷑ illiꝰ patris de cuius vxoꝛe eſt natus.nam fi
liatio ex parte patriſ nõ põt ꝓbari quia mater eſt certa pater
aũt pᷣſumit᷑ ille quẽ nuptie demonſtrant:vt.l.qð ſemꝑ.ff. deĩ
ius vocan.qð limitauerũt ſi maritus erat pᷣſens ſecus ſi fuiſſ
abſens tanto tꝑe ꝙ non potuiſſet eũ generare:vt.l filia.ff. de
bis qui ſunt ſui vel alie.iuris.ſed ſi maritus eſt pꝛeſens etiaʒ
ſi eo tꝑe vxoꝛ cõmiſiſſet adulteriũ fauoꝛe filiationis pᷣſumitur
ꝙ ſit potius mariti qᷓ; adulteri.ſile in.l.miles S.defuncto.ff.
de adulte.⁊ vide glo ſingularem in.c michael. de filijs pᷣby.
no.ab.in.c.trãſmiſiſſe.qui filij ſint legi. .
¶ Filius licet ſit legitimꝰ ex quo pater fuit illegitimꝰ non dʒ
adimitti ad hereditatẽ aſcendentiũ cñ ꝑueniat ex radice infe⸗
cta:vt in:cicqm qᷓ.qui filij ſint legi⁊ ibi abb.

¶ Filius natus ex cõcubina retenta in domo appellat᷑ ſolũ

naturalis ſumpłkr. omnes alij vero licet ex ſoluto ⁊ ſoluta nati

pñt appellari ſpurij.no. Vin.in.c.tãta.qͥ fi.ſint legi.? Bar. ĩ

l. ſi gener. ff. de his qui.vt indi.⁊ vide glo.in.c.niſi cũ pꝛidem.
de renũci.abb.in alł.c.tanta.om̃s tñ geniti ex ſoluto ⁊ ſoluta
ſił q;uis ceſſet ↄcubinatꝰſunt legitimi ꝑ ſequẽs mr̃imonium.
¶ Differẽtia filioꝝ qui dicũt᷑ adoptiui vel arrogati legitimi
7 naturales ſpũales ⁊ naturales tm̃ ⁊ ſpurij vulgo queſiti ⁊
qñ ⁊ quibꝰ ⁊ inquãtũ ſuccedãt.vide plene per Ab.in.c.tanta
qui filij ſint legi.
¶ Filij ad hoc vt dicant᷑ naturales requirit᷑ pᷣmo ꝙ ſint nati
ex ſoluto ⁊ ſoluta inter quos potuiſſet eſſe matrimoniũ. Se⸗
cundo ꝙ ex ↄcubina retenta in domo.Tertio ꝙ ſit cõcubina
vnica.nam ſi quis hñs cõcubinas ſuſcepit ex eis filios nõ me
rent᷑ dici naturales ꝓpter effrenatam multitudinẽ libidinuʒ.
vt in aut.qui.mo.na.effi.ſui.S.ſi qui aũt.⁊ vide.xxxij.q. iiij.c.
fi.ab.in.c.per venerabilẽ.qui filij ſint legi.penlł.col.
¶ Filij pꝛeſbyteroꝝ ſunt adulterini idem de alijs natis exa⸗
