tio iudicis miniſterio.vt.ſ.qũ eſt obiectũ in ꝓbatiõe.vt.l. puo
inuitũ.S.cũ pᷣtoꝛ.ad trebel. Itẽ fallit qñ exceptio nõ opponi
tur ſnĩe ſʒ actioni pꝛime denuo intentate.no.in.l.duobus. de
excep.rei iudi.no. Bal.in.l.i.C.de iuris ⁊ fac.igno. ⁊ pe.in.c
ij.de pur.vul.in fine. HZ
¶ Si nes ſnie ↄfoꝛmes fuerunt late j aliquẽ an licet tertio
appellare.vide.S. appellare nõ licet tertio.
¶ Snia põt eſſe ꝓ ꝑte cõqẽnatoꝛia ⸗ ꝓ ꝑte abſolutoꝛia. vide
g.libellus vbi continet. . —
¶ Snia ſaluat᷑ ſicut libellus alterna tiue:videlʒ cõdẽno te vt
ſatiſfacias de dote dimittẽdo bona veloluẽd o debita. vt le,
7 no.in.c.ↄſtitutꝰ.de reli.domi.no.ab.in.c. ex litteris. de pig.
ij.col. vide.S.libellus ex Nte mulieris.cũ̃ ver.ſe.
¶Wer ſniam declaratoꝛiam nõ aufert᷑ dominiũ directũ nec
alteri accreſcit ius.vñ ſingulariter dicit Inno. in. c. qꝛ plei iq;

de ĩimu. eccl. ꝙ ſi is ꝓ quo eſt lata ſnia iniuſte etiã poſtq; tran

ſiuit in rẽ iudicatã fatet᷑ eã in iuſti dʒ talis ſniĩa retractan per
ſuꝑioꝛẽ ⁊ põt ꝓcedere ꝑ viã denũci⸗ tiõis euãgelite. nã ↄtra
pᷣſumptionẽ iuris ⁊ de iure admittit᷑ ꝓbatio ꝑ ↄfeſlionẽ eius
in cuiꝰcõmodũ agit᷑.vt in auẽ. ſed iã neceſſe.C. de dona. ante
nup.⁊ no.in.c.is qͥ de ſpo n.no.ab. in. c. i, de oↄcel.pᷣben.in fine
¶ Snia ſi eſt iuris pꝛiuatiua vel mere declaratoꝛia an p eaʒ
acqrat᷑ dominiũ illi p quo lata eſt. vide glo. inſti. de offi. iudi,
in fi.⁊ ꝑ Cy.in.l.i.C. cõia vtriuſq; iudicij.2 Bar.in. l.pompo
nius.ᷣff.de acq poſ.⁊ aliqͥd ꝑ Inno. in. c. cum noſtris, de con
cel.pben.vt refert ab.in.c.ppoſuit.e.ti.circa fi.

Gepulchrum.

¶Sepulture an dʒ pꝛiꝰ tradi cadauer pllati anteq fiat ele⸗

ctio.vide.S.electio.
¶ Decedẽs in pctõ moꝛtalinõ dʒ ſepeliri in cimiterio ecckie.
no. glo. i.c. ij. -.c. cñ ad monaſteriũ.de ſta.mo.facit tex.cũ gld.
lxxxiij.di.c.fi.xiij.q.ij. ꝓ obeũtibꝰ.ab.in rubꝛica de ſepul.
¶ Decedẽs inteſtatꝰſepeliẽdus eſt in ſepulchꝛis maioꝝ:als
ſepelit᷑ in ꝑrochiali eccłia.nã maioꝝ noſtroꝝ actio dʒ eſſe no
ſtra inſtructio. c. ſi gnificaſti. de elec. ⁊.c.is q̃.de ſepul.li.vi.⁊ ſi
teſtatꝰ qs decedat põt ſibi eligere ſepulturaʒ de nouo ⁊ pᷣter
mittere ſepulturã maioꝝ.vt.c.i.de ſepul.⁊ ibi ab.
¶ Peregrini ⁊ traſeũtes tã clerici q; layci ſeu religioſi debẽt
ſepeliri in eccłia ꝑrochiali vbecedũt cũ ibi debeãt recipere
eccłiaſtica ſacra. vt.c.i.de cele.miſſa.xiij.qi.c.ifac.c.paſtoꝛał
de bis qᷓ fi. a pᷣla.ab.in alle.c.i.de ſepul.
¶ Decedẽs ab inteſtato dʒſepeliri ĩ ſepulchꝛo maioꝝ.vt.c.i.
xiij.q.i.ſʒ ſi bʒ patrẽ ſepultuʒ in vna eccłia ⁊ auos ⁊ maioꝛes
in alia eccłia dʒ ſepeliri in ſepulchꝛo patris niſi in ſepulchꝛo
patris ſit impoſſibilitas facti vel iurj.⁊ eſt rõ:qꝛ maioꝛ ẽ cha
ritas patris in filiũ qᷓ; inter ſupioꝛes:cũ illi ſunt in gradu vl⸗
terioꝛi.eſt ↄcluſio ab.in.c.i.de ſepul.
¶ Eanonica poꝛtio an debeatur eccłie parrochiali de oĩbꝰ
relictis alijs eccleſijs q vbi ſepelit᷑.vide.g. canonica poꝛtio.
¶ De iure cõi oẽs eccłie hñt dũtaxat cifniteriũ ⁊ ius funerã/⸗
di qᷓ bñt ppłm. no. Inno. in.c.i.eti. ⁊ glo.in cle. dudũ. de ſe⸗
pul.⁊ archi.in.c.i.e.ti.li.vi.⁊ ꝓbat᷑ in.c.i.xiij.q.i.⁊ iõ monaſte
ria niſi habeãt ppłm vel ex pꝛiuilegio nõ hñt ius funerãdi ni⸗
ſi ꝓ ſuis.vt.c.i.xvi.q.i.ab.in.c.fraternitatẽ.e.ti.
¶ Infidelis non poteſt eligere ſepulchꝛum in loco pꝛiuato
vt.c. fraternitatẽ.e.ti.
¶ Aicet in loco nõ religioſo vel nõ bũte cimiteriũ nõ debeat
fidelis eligere ſepulturã qꝛ eſt ð ſtatuta ſctõꝝ patrũ cũ coꝛ⸗
poꝛa defunctoꝝ debeãt req̃eſcere in cimiterio eccłarũ.xi.q·iij.
aurũ.in loco tñ minꝰreligioſo põt.vt ab.in alle.ofratemitatẽ
¶ Fratres ſeu alij apud quoꝝ ecclłiam qͥs eligit ſepulturam
poſſunt libere cũ crucibꝰ ⁊ alijs funeralibꝰ ire ꝑ parrochiam

ꝓpꝛij curati ad deferendũ funꝰetiã ſi coꝛpꝰ nõ mittat᷑ ĩ eccle

ſia parrochiali.eſt ↄcluſo ab.in.c.cũ liberũ.e.ti.

¶ Vrxoꝛ an debeat ſepeliri in ſepulchꝛo mariti vel ecõtra. vi

de no.ꝑ ab.in.c.de vxoꝛe.e.ti.
¶ Si prochianꝰ inferioꝛis eccłie ꝑrochialis eligit ſepulturã
in cathedrali debet᷑ canonica poꝛtio inferioꝛi:cuʒiſta poꝛtio
dat᷑ rõne laboꝛis.⁊ vt ſint ſocij cõſolationũ ⁊c.vt.c.i.e.ti.no.
Jo.an.poſt Hoſt.in.c.reqͥſſti.de teſta.⁊ ab.in.c.cum ſuper.
deſepul.
¶ Vꝛiuilegi ati ſuꝑ iure funerãdi ſepeliri poſſunt apud eos
q apud eos eligũt ſepulturã: ſoluẽdo tñ canonicã poꝛtionem
ecclie ꝑrochiali ⁊ ſi alios ſepeliunt vt impuberes vel fatuos
ſeu alios q nõ poſſunt eligere ſepulturã. vt eſt tex. cũ ibi no.x
ab. in. c. in noſtra. de ſepul.vbi ſi alios ſep eliũt tenent᷑ reſtitue
re qͥcq̃ͥd occaſiõe funeris receperũt.vt ibi:facit qð no.i.l.i. C.
de condi.inde.
¶ Sepeliẽdi nõ ſunt in eccleſijs ſeu cimiterijs lepꝛoſi cũ ha
beant ſeꝑatã eccłiam ⁊ cimiteriũ.vt.c.cũ dicat.de eccle.edi.⁊
ab. in.c. ſacris.de ſepul,
¶ An aũt lec?cimiterij vel religioſus põt vendip ſepultura
fodiẽda.vide õ e. de ſepul.

¶ Seruitꝰ mſtica vel vꝛbana quo tꝑe ꝑdat᷑.vide no.ꝑ ab.ĩ

cde quarta.in fi.de pᷣſcrip.
¶ Seruitꝰnõ eſt in bonis noſtris certo reſpectu ſed vnifſoꝛ⸗

miter. vt no. in. l. iff. de vſu. lega. nã in bonis eſt exquo ꝓ ea cõ

petit actio ⁊ exceptio.ff. de acqͥ.re.do.l.rem in bonis.gl.anto.
⁊ ab. in. c. in ecclia ſutrina.de cã poſ.⁊ ꝓpꝛie.xi.colũ.
¶ Seruitus an querat᷑ tꝑe.vide.S.pᷣſcriptio.ver.obligatio.

Geruus.

¶ Semuo nõ dʒ iniũgi pnĩa ieiunioꝝ vel alteriꝰ abſtinentie
ꝑ quã poſſit inutilis reddi dño.nã ex delicto ſerui nõ dʒ dñs

pꝛiuari iure ſuo.hinc eſt ꝙ ſi ſeruꝰ ꝑcutit clericũ nõ cõpellitur

ꝓ abſolutiõe ire ad curiã romanã.vt hr in.c.relatũ. de ſen ex.
ab. in. cl de coniu.ſeruo.⁊ ibi Hoſti.
¶ Seruꝰvernaculꝰ.i.natꝰ ex ancilla indei ſi ſit xpᷣianꝰſtatim
eripit᷑ in libertatẽ nullo dato pᷣcio.ldeo nobis. (ð epi. ⁊ cle.

ſʒ ſi eſt ſern? emptitiꝰ erat xpᷣian? tpe emptiõis: ſtatim eſt li ⸗
ber cũ a iudeo emit᷑liiij.di.mã cipia.ſ⸗ ſi nõ erat xpᷣianꝰ⁊ poſt
qᷓ eſt emptꝰa iudeo fit xpianꝰſtatim eripit in libertatẽ nullo
dato pᷣcio.c. fraternitatis.liiij.di.de quo ꝑ ab. in. cal· de iudeis

HGeyueritas.

¶ Appellatiõe ſeueritatis eccłevenit pena extrinſeca ſßm de

licti qualitatẽ.ſʒ appellatiõe cẽſure eccłie nõ venit alia pena
niſi excõicatio ſuſpẽſio ⁊ interdictum.c.querẽti.devb.ſig ab.
in. c. cũ cleri.de pactis.

¶ Sicut dñs ꝓpter nimiã ſe eueritatẽ pꝛiuat᷑ dñio ſerui.vt.l.q

ſeruũ. de vb. obli. ita iuder ꝑ nimiã ſeueritatẽ repellit᷑ ab offi
cio.idẽ de dño ſi ſeueriter ſe babeat erga ſubditos ſuos ꝙ dʒ
pꝛiuari eoꝝ iuriſdictiõe ⁊ dñio.vt.l.i.2 ibi Bar. ff. de his qui
ſunt ſuivel alieni iuris.
¶ Jugdex põt pᷣciꝑe marito ſub certa pena ⁊ iuramẽto ne de
cetero ſeuiciã ſuã in vxoꝛẽ oñdat.C. de bis qͥ ad eccłias cõfu.
l. pñti. S.i.vt lite nõ ↄteſt.c.i.⁊ ſi nõ deſiſtat ex hoc pᷣcepto põt
iuder eũ pꝛiuare vſu vxoꝛis ꝙ ſimul nõ habeãt ſtare.ar.l.i.ff.
de his qui ſunt ſuivel alieni iuris.⁊ ibi Bar.in fi.⁊ vide.cex
tranſmiſſa.⁊.c.lr̃as.ĩ fi.de reſti.ſpo.⁊.c.de bñdicto.xxxij.q.i.
c.accedẽs.ij.vt lit.nõ ↄteſt.

Higillum.

¶ Sigillũ ſi deſtruat᷑ inſtẽo ↄfecto ꝑ manũ publicã non de⸗

ſtruitur inſtr̃i fides.vide.S.ðinſtr̃jm.
¶ Sigillo ſeu ſigno apli vel iudicis an ſit adpibẽda fides.
vide nota.ꝑ ab.in.c.ſignificauit.de appel. ⁊ vide.ð.citare po
teſt iudex ꝑ nũciũ.⁊ plene ꝑ Inno.⁊ Hoſt.in.ciij. de fideiſtr.
⁊ pleniꝰ ꝑ Barba.in.c.ij.de ſouu.
¶ Sigillũ ſuũ põt epᷣs cõmittere fideli ꝑſone ⁊ Fm poteſta⸗
tẽ ſibi datã poterit ſigillare ſcripturas de his ꝗᷓ ꝑtinẽt ad epʒ⸗
vt eſt cõmiſſiões cauſarũ citatiões ⁊ ↄfirmatiões ⁊ generali
ter de oĩbꝰalijs q̃ cõmiſſe ſunt ei etiã ſi platꝰ ſcripturas nõ vi
derit ſicut papa ⁊ pꝛinceps ⁊ alij pᷣlatiſuis cãcellarijs cõmit
tere vident᷑.de cri.fal.o.dura.ſʒ in ↄctibꝰ alioꝝ nõ poterit can
cellarius noĩe epᷣi figillũ te ſtimoniale ppo nere niſ plat? vi⸗
derit.iij.q.ix.teſtes.ſ tñ de ↄſuetudine apꝑet põt etiã teſtimo

niale ſigillũ apponere.no. Inno. ⁊ Hoſt. ⁊ alij doc. in. cij. de
fide inſtru. .
¶ Sigilla ignota non pꝛobant. vide no.in.c ꝙ ſuper bis. ð

fide inſtru.
Gignificatio.
¶ Significatio buiꝰverbi tuo arbitrio vel tue pꝛudentie de⸗
notat arbitriũ boni viri rõne ꝓlatũ.vt no.in.c.ij.de coꝛpoꝛe
vitia. ⁊.c. pterea. de teſti.Hoſt. in. c.i.de dila. Inno. in. c. cum
inferior. de ma. ⁊ obe, ſec?ſi talia verba ſonãt volũtatẽ nõ re⸗
gulatam. vt no. in. c.l. de ſequeſtra.poſ.⁊ fruc. de bis verbis ⁊
multis alijs qñ impoꝛtãt arbitriñ boni viri vel nudã volũta
tẽ vide Bar.in extraua.ad repꝛimẽdũ.⁊ in.l.ſi ſic.ff.de legij.
⁊ in.c.i.de ↄſti.vbi no.ab.⁊ vide.j.verbũ.
¶ Appellatiõe bladi ſen tritici venit oẽ qð in tena ſen agro
ↄtinet᷑. vt. l. triticũ.ff. de ᷣbo.ſig. ⁊ glo.?⁊ Bar. in. li. ff. de aqᷣ
phi.ar. appellatiõe aũt frumẽti venit oẽ qð hʒ ariſtã.vt.l.fru
mentũ.ff. de vb.ſig. no. ab. in. c. ex multiplici. de deci.
¶ Si pater facit mentionẽ de beredibꝰ videt᷑ ſenſiſſe de libe⸗
ris.v ff. ad trebel.l.exr facto.S.fi.⁊ ſiłr cũ eccła dat emp biteoſim
vt in auẽ. de nõ alie. vel ꝑmu. re.eccł.S emphiteoñ m. in Zctibꝰ
ſñi cũ fit mẽtio de beredibꝰ etiã de extraneis ſenſiſſe videt᷑. vt
l. in ↄucſitionibꝰ. ff. de Hb. ſig. no. ſpe. ti. de teſta. . l. v. li.
¶ Significatio huiꝰverbiincũctater.i.indubitater. ſtatĩ ſine
moꝛa de be cliquere põt.no. Hoſti.in. c.ex r̃is. doſide inſtmu.
⁊ in.c.vltra tertiã.ſuꝑ vᷣbo ꝑcũctat? de teſti.

Himonia.

¶ Simonia an cõmittat ſi P ingreſſuʒ ſeu rereptũ in canoni⸗
cũ vel bñficiatũ aliqͥd det᷑ eccłie vel capło.ab.in.c cũ.m. fena

rieñ.de oſti.
¶ Simonia committit ſi er pactiõe partiũ q̃s renũciatlĩis
ſuis vt aſſignet᷑ ſibi annua penſio.vt.c.ad audientiam.⁊ ibi

„£ „

glo. ⁊ ab. de reſcrip.ſ ſi q pure renunciat lĩis vel gfa ex offi
cio ſuꝑioꝛis vel interueniẽtibꝰamicis ⁊ poſtea aſſignat ſibi

õ

— .
— ⸗— – ——- —44 J—

——, – — ——

e ——. — — — – — — — „ —ʒ —U

etle⸗
hoſt
ulo

ges

nde
deng
dub.

Nli
dofi
0
i

nede
cöͤfi.
ppöt
liͤ.
ce
ci

nder

ides,
repo⸗
eiſtr,

teſtu⸗
lei⸗
eroli
oͤpi
nit
tean
yi⸗
kino
ſjde

iede⸗
pore
ore⸗
ist
gͤts
dugn
deoi
n

ſibe⸗
ofin
ctid
i

giſte
n

nenn
im

penſio tũc tranſit ſine vitio. vt ab. in alleg.c. ad audientiam.

¶ Simoniacꝰpõt dici ⁊ ambitioſus q pces emittit ꝓ ſua p⸗

motiõe.de quo.i.q.i.ſunt nõnulli.⁊.c. ꝑ inquiſitio nẽ.de elec⸗

V¶ Simonia cõmittit᷑ ꝑ clericũvel monacbũ nõ recipientem

oꝛdinẽ niſi ſibi ꝓmittat᷑ bñficiũ vel dignitas. vide.S. clericꝰ.

¶ Simo nia mẽtalis vbi cõmittit᷑ nõ tenet q̃̊s renũciare ha

bita nec adepta bñficia ſʒ tenet᷑ ſatiſfacere deo ꝑ pniam. vt. c.
penul.de ſimo. vide glo.in.c.niſi cũ pꝛidẽ.de renũ.i.q.iij.ſal⸗

uatoꝛ.vide.S. renũciatiõe.
Simoniã cõmittit epᷣs ſi ꝓpter ↄſanguinitatẽ ↄ cedit ali⸗/

cui bñficiũ ałs nõ ↄceſſurꝰvel ſoꝛdidis pᷣcibꝰ ⁊c̃. vt no.glo.in
c.vt noſtrũ.vt eccłiaſtica bãfi. ⁊ glo.in.c.tuã. de eta. ⁊ q̃lita.
imo pᷣlat? qui bona ſeu fructꝰbñficioꝝ dat ↄſanguineis tene

tur ad reſtitutionẽ:qꝛ ctat rẽ alienã inuito dño.qꝛ qͥcqͥd ha

bent clerici pauperũ eſt. xvi. q·fi. c. vlti. xij. q.ij. ⁊ ſi illi. ⁊ q reci
piñt tenent᷑ ad reſtitutionẽ. ij.q.iij.puenit.xiiij.q.vi.ſ res.qð

ꝓcedit quo ad foꝝ ↄſcie ⁊ eo caſu quo ſupflue dat᷑ ſi in foꝛo

ↄtentioſo nõ tenet᷑.notat᷑ in.c.fi.de pecu.cleri.
¶ Simonia nõ cõmittit᷑ ſi alter litigantiũ ſuꝑ bñficio cedat
liti ? alter det ſibi expẽſas vel certũ qͥd annuatim de manda
to iudicis.vide.S. pactũſuꝑ ſpiritualibꝰ.
¶ Simo niã nõ cõmittit q eſt certꝰpabere ius ĩ bñficio ſi dat

22 „ũ †

pecunia ei qͥ mouet ſibi litẽ ⁊ deſiſtat ab illa veratione.ſecꝰſi
nõ eſt cert? vel dubitat᷑.no. glo.⁊ doc.in. c. cũ pꝛidẽ.de pactis
¶ Simonia non eſt dare ſpũ ale p ſpñali:qꝛ in bis fit adinui
cẽ ꝑmutatio.vt.c.ad queſtiões.de re.pmu.ſʒ ſi litigat᷑ ſuꝑ bũ

ficio reſpectu tituli nõ põt interuenire tranſactiovt det᷑ tꝑale

ꝓ receſſu a lite.vt.c.ſuꝑ eo.de tranſac q ſi petit᷑ bñficiũ iure p
pꝛietatis tũc poterit interuenire tranſactio:qꝛ tũc nõ põt di⸗
ei queſtio ſuꝑ ſpũali.eſt ↄcluſio ab.in.c.ſtatuimꝰ. de tranſac.
¶ Simonia comittit᷑ nõ ſolũ in mere ſpñalibꝰſʒ etiã in one⸗
xis ipᷣis ſpũalibꝰvt in iure pᷣſentandi.vt eſt tex.in.c.pᷣterea.i.
de tranſac. ſuꝑioꝛis tũ auẽtas purgat hoc vitiñ.vt,c, nif, de
¶ Si certũ eſt ꝙ aliqð tꝑale dat᷑ in cõpenſationẽ iuris ſpiri
tualis ab eo cui certũ eſt ius cõpetere als oꝛdinatio ꝓpter vi
tiũ ſimonie nauenet etiã ſi ſit facta ab arbitris.vt.cꝗfi. de rerũ
ꝑmu. ⁊ ſic põt intelligi.c. ex ꝑte.de offi.dele.ſz ſi nõ eſt certum
ſz dubitak de iure ꝑtis renũciantis arbitri pbono pacis poſ
ſunt aliqð tꝑale ꝑti attribuere ⁊ purgabit᷑ pᷣumptio ſimonie
ſi arbitni aliquã iuſtã cãm allegãt in ſua oꝛdinatiõe: nõ tñ oĩ⸗
no credit᷑ arbitris niſi arbitroꝝ ſuꝑioꝛ illã excuſationẽ admit
tat.vt in.c.cũ dilecti.de accu.⁊ in.c.niſi.de pben. põt tñ eſſe tã
ta idoneitas arbitroꝝ q; S eos nõ pᷣſumet᷑ ſimonia nec dol?,
⁊ ſic põt intelligi alle. c.niſ. no. ab. in. c. ij. de arbi.
¶ Simonia eſt crimen eccłiaſticũ de quo iudex ſecularis in
tromittere ſenõ põt cũ dicat hereſis.i.q.iij.c.altare.⁊ babuit
oꝛiginẽ a ꝓhibitiõe ecclie ⁊ Fm eiꝰ inſtitutiões regulatad bᷣ
qð no.i.qi.in Gma.glo.⁊ doc.in.c.cũ ſit genera le. de fo. ope.
¶ Qerici ertranei nõ debẽt ↄuenire vt ꝓ officio diuino dek
eis pᷣciũ:ſʒ poterũt ↄuenire vt aliqͥd habeãt ꝓ laboꝛe ⁊ in re⸗
cõpenſationẽ dãnoꝛũ q̃ ſuſtinẽt tradẽdo ibi moꝛã.ꝓ boc qð
no. Inno.in.c penul.ne p̃la.vi.ſuas.2 glo.in.c.ſuã.de ſimo.
glo. ⁊ ab. in.c. abolẽde. de ſepul. Itẽ debẽt pꝛiꝰ officia impẽ
di ⁊ poſtmodũ dʒ fieri cõpulſio ad obſeruandũ ↄſuetudinem
vt aliq̃ͥd det᷑ ꝓ moꝛtuo.vt.c.ad aplicã.de ſimo.ↄcoꝛ.de iureci
uili.l.pꝛiuilegia. in fi. C. de ſacroſan. eccł vbi ea q̃ ab antiquo

ſolita ſunt eccleſijs vel miniſtris tribui nõ debẽt aliquo mo⸗

do ĩmutari.vbi dicit Bar. ꝙ ſi ciuitas ſolita eſt dare certum

q̃d ecclie nõ põt per ſtatutũ illud tollere. no, ab. in allega. .

abolende.in fi. J d
Simoniã cõmittit dericꝰ dicẽs miſſam ppter pꝛincipalẽ
intẽtionẽ lucri.⁊ idẽ de ca nonicis ꝓpter diſtributiões quoti
dianas.vide . miſſam dicẽs. ⸗
¶ Simoniã cõmittit papa in bis qᷓ ſunt phibita qꝛ ſimonia⸗

a. vide vltimã ↄcluſionẽ ab. in repetitõe. . q vero/c. extirpã⸗

de. de pᷣben. quã vide.e. bñſiciũ. v. ex pecunie.

Simulatio.
¶ Simulatio deceptoꝛia ⁊ doloſa phibetur: cauta ⁊ pmpta
admittit᷑.no. Hoſt.in.c.i.qð me. cã.
¶ Simulatio pᷣſumit᷑ in vẽditiõe ſeu in alijs Zctibꝰex modi
citate pcij:nõ tñ pᷣſumit᷑ in ceſſiõe actionis ſeu in trãſactione

qꝛ min valet actio qᷓ; res ad quã dat. tũ ppter dubiũ euentů

litis. tũ qꝛ debitoꝛ põt effici nõ ſoluẽdo. ⁊ ſiõ min?ꝰ eſt habere

actionẽ qᷓ; rẽ.vt.l.minꝰ.ff. de reg.iur.no. Inno.in. c. in ciuita⸗
te. devſu. ⁊ eſt terx. in.l. luciꝰ. ff. ad trebel.no.doc. in.l. ij. C. de re
ſcinden. ven. Inno. 7 ab. in. c. expte. de alie, mu. iudi cau. fa.
vide.ð.ceſſio.
¶ Simulatio pᷣſumit in ceſſiõe qñ in easõ expꝛimit᷑ titulus
Ictꝰ:vt qꝛ dr in inſtrumẽto.talis ceſſit actionẽ tali ⁊ nõ dr̃ ex
qua cã.no. Inno. in alle. c. er ꝑte.vide.g.donatio.
¶ Simulata pᷣſumit᷑ ceſſio actiõis qñ ꝓ ꝑte fuit vendita ⁊ ꝓ

pte donata. vt. penul.ᷣff, de gie. mu. iudi.⁊ iõ admirtit᷑ ceſſio

natꝰ vſq; ad qtitatẽ quã exburſauit ⁊ĩ reliqua ꝑte ꝑdit᷑ actio
vt.l.penul. C. manda. ⁊ ab. vbi.,
¶ Simulatio pᷣſumit᷑ ſ actio fuit pure vendita 7 de numera
tione nõ ↄſtat.no.glo.in.l.penul.ff.de alie.mu.iu.⁊ in.l.penbł.
C.mãda. Bal.tñ d in.l.ij. C. ne li.potẽ. vbi dicit ꝙ illud intel⸗
ligitur qũ actio ꝓ ꝑte fuitvẽdita ⁊ ꝓ ꝑte donata.ſʒ ſi pure fuit
vẽdita ↄfeſſio receptiõis pᷣcij nõ ꝓbat ſimulationẽ, idẽ tenet
ab. in alle. c. ex parte.
¶ Sũmulatio nõ pᷣſumit᷑ qñ inter coberedes fuit facta ceſſio
vel qñ eſt facta creditoꝛi in ſolutũ vel inter ſocios vel vbi eſt p
ſumptio redẽptiõis litiũ ⁊ in alijs caſibꝰqͥ no.in.d.l.penul.⁊
ꝑ doc.ſignanterꝑ ab.in al&.c.ex ꝑte.
¶Simulatio vtilis bona eſt ⁊ cõmendanda.vt,c.vtile xxij.
q.ij.⁊ idẽ de mẽdacio vt ibi cñ.c.ſeq. .V
Qõtractꝰ pᷣſumit᷑ ficticiꝰ ⁊ ſimulatꝰ ⸗2 ad apparentiã factꝰ
in caſu.l.ſicut..ſuꝑuacuũ.ff qͥ mo.pig. vel hypo.ſol.⁊ ĩ alijs
caſibꝰnotatis ꝑ Bar. in.l. poſt Zctũ.ff de dona. requirit᷑ tñq
ſi qs dicat dᷣctũ ſuũ latũ ſiue agẽdo ſiue excipiẽdo expꝛimat
⁊ declaret ſpeciẽ ſimulatõis vt aduerſariꝰreddat᷑ certꝰ.vt.l.i.
in pꝛin. ff. de edẽ. ⁊.l.i.. labeo. ff. de fal. nã de iure eſt ꝙ ſimu⸗
latio ⁊ fictio nõ pᷣſumant᷑ niſ apꝑeat cã ꝓpter quam fit.ff.re.
amo.l.ſ mulier.in pꝛin.ff.qͥ ⁊ a qbꝰ.l.ñ maritꝰ. S.fi. de renũ. c.
fi. li. vi. Bar. oſilio qðᷣ incipit in noĩe dñi factũ eſt tale.
¶hõ admittit᷑ alienatoꝛ ad allegandũ ſen ꝓban dũ ctum
aliena tõis eſſe ſimulatũ.vt. C.de reuoca. dona.l. cũ fatea ris.
⁊ de ſeruo pi.da.ma.l.creditoꝛibꝰ.beres tñ eiꝰ põt dicere cõ⸗
tractũ ſimulatũ ⁊ ad apparentiã factũ.vt.C. plus vale.quod
agit᷑.ꝑ totũ.ff. de reg.iur.lignoꝛantia. C, de diſtra. pig.l. qui
ſub ymagine.de aqua plu. ar. l. emptoꝛ. Itẽ creditoꝛ ad mitti
tur qꝛ ſua intereſt. vt. l. ſcut. 5. ſupuacuũ. ff. q mo. pig. vel by.
ſol. Bar. vbi. S.
¶ Mõ firmat᷑ iuramẽto qð ſimulate videt᷑ appoſitũ.no.glo.
in.l.ij. C.plus va.qð agit. ab. in. c. ad noſtrã. de emp.⁊ ven.

Gindicus.

¶ Sindicꝰ cũ ab vniuerſitate ↄſtituit᷑ non requirit᷑ ſuꝑioꝛis

auctas. vide.s. auẽtas. ⁊ vide.c.ide ſindico. ⁊ qð ibino. ab.
vide.j.vniuerñtatẽ.

Sinodus.

¶ Synodꝰ an poſſit recuſari vide no.ab.i c.i de ſudi.ſijcol.
¶ Synodũ facit es ad quã omẽs abbates ⁊ ſacerdotes te
nentur ire.vide.sõ.,epᷣs pot facere.⁊.S.abbates exẽpti.

Bimplicitas.

¶Simplicitas q̃ eſt Zia diſcreoiõi repꝛobat᷑.cſi cupis.xvi.

.i. qda etiã ſuntnimis curiales inſſtentes lĩe 5 mentẽ. Z. c.
Pterea.de vb. ſig. ⁊. c, in telligẽtia. e.ti, qdã ſimplicitas eſt cõ
traria doloſitati: ⁊ de illa intelligit᷑ illud euãgelicũ.eſtote ſim
plices ⁊c. vt alle.c.ſi cupis.ab.in.c. dilectii. de iudxi.
¶ Sinmplicitas eſt amica veritati.vt. c. veritatis, de iureiur.
⁊ eſt amica legibꝰ inſti. de legi.agna.ſucce.S.ſ fimplicitatẽ,
fides em̃ veritatis verboꝝ adminicula nõ reqrit. Cſi vt ſeab
bere. abſti. mi.li. ncut cõmendat᷑ fimplicitas.vt.c.i, de ſt um.
tn. in pꝛin.iij.. ix. pura, q inteeigo de ſimplicitate colũbina
micxta cñ pꝛudẽtia ſerpẽtina. xvi.q.i,ſi cupis.nõ de oĩno ſim⸗
plici fatua ⁊ indiſcreta.xij.qiiij.innocẽs·i fatuꝰ? nimis ſim⸗
plex.de iudi.paſtoꝛalis.nãq hec repꝛobat᷑.xxxi.di.petrꝰ.xlvij.
di de petro.no. Hoſt. in alle. c. veritatis.

Gocius.

¶Socivn oepluribꝰ hñtib nimul iuriſdictionẽ nõ põt iu⸗

4

8
J

1

fiſdictionẽ exercere ſine alijs.vñ non põ trelarare mulcta ſen
ↄdẽnationẽ ad incõmodũ alioꝝ.arg.in.l.heredes mei.S.pe⸗

to. ⁊ qð ibi no.ff. ad trebel.ab.in.c.pꝛudẽtiã.S.i.de offi. dele.

¶ Socij dicunt᷑ qͥ bñt materiã ſepe ↄueniẽdi in vnũ.vt can o

nici eiuſdẽ eccłie et ſcholares in eadẽ domo ſtantes.⁊ iõ bo
nus ſociꝰ recuſat᷑ in cã alteriꝰvt ſuſpectꝰ.vt.c.cũ.r.de of.dele.
nã ſocietas bʒ quoddã ius fraternitaſj.vt.d.l.verũ.ff.ꝓ ſocio

¶ Sociꝰcriminig audit᷑ ꝓ ſocio.vide.s.pcuratoꝛlʒ.
¶ Soci repetit erpẽſas ⁊ dãna q̃ paſſus fuit occaſiõe ſo cie
tatis.vt.l.cũ duobꝰ.S.q dẽ.ff.ꝓ ſocio.ab.in.c.cñ ꝓ cã.de ꝓcu.
vide.S.lucrũ.⁊.S.pactũ qð fit.
¶ Soci criminis an admitt?t in teſtẽ ð ſociũ in cã crimina⸗

ſi vel ciuili ſeu denũciãdo vel excipiẽdo.vide no.ꝑ doc.p oſt

Inno.in.c.qm̃ aliqua. de teſti.

GSogdomita.

¶ Sodomita patit penã ſi clericꝰ eſt ꝑpetue detruſiõis ĩ mo
naſteriñ ⁊ depoſitiõis:⁊ laycꝰ excõicat᷑.vt.c.clerici.de exceſ.
pᷣla.ᷣm.ll.laycꝰ vltio ſupplicio punit᷑.vtĩ auc.vt non luxuri.
3 natu. eſt aũt glo.dicti.c.clerici.cũ diciꝭ doc.ibi no.ꝙ ex pec
cato ſubditoꝝ deꝰ iraſcit᷑ vt vniuerſitss puniat᷑ nõ ꝓut ira ẽ
paſſio animi ſʒ iraſci dr deꝰ vt mediãte ſuſticia penã iniũgat
ꝓ pctõ nec iraſcit᷑ hoĩbꝰ ſʒ pctig. lxxxvi.di.odio.Itẽ ꝓ pctõ
aliquoꝝ puniunt᷑ etiã innocẽtes vt ibi.⁊ q̃nq; ciuitates fuer̃t
igne ↄſumpte:⁊ due ꝓptervicinitatẽ. Geñ.xix.ex quo no.illð

vulgare. qͥ hʒ malũ vicinũ bʒ malũ matutinũ.ira tñ dei de qᷓ
ſupꝛa menſuras bʒ.ſ.qto tꝑe ob q̃s cãs ⁊ qbꝰ inſerat᷑.dicm

Hiero.ſuꝑ Abacuch.li.vi.vt refert pe.de ãcha.ĩ alle,c. clerici.

Golennitas.

¶ Solẽnitas alien atõis rei eccłiaſtice ⁊ ſi non ſernet᷑ dũ tũ
fuerit facta in caſu licito ⁊ interuenit ↄſenſus eoꝝ qͥ bñt ↄſen
tire quo ad foꝝ ↄſde valet ⁊ Zctꝰtenet ſᷣm limites iuris natu
ralis ſeu gentiũ vbi ſufficit ſolus ↄſenſus. nã foꝛma inducta
a iure poſitiuo eſt tradita ꝓpter ſcãdala euitãda ⁊ diſſenſio⸗
nes. ex quo infert᷑ ꝙ in foꝛo ↄſcĩe eqͥtas naturalis pᷣfert᷑ equi
tati iuris poſitiui.qdð no.eſt ↄcluſio anto.de butrio in.c.quia
pleriq;.de ĩmu.eccł. ⁊ ab.in.c.i.in fi.de in integ.reſti.
¶ Solenitas iunis in diſtractõe rerũ minoꝝ dz ſeruari etſã
in minoꝛibꝰ clericis.eſt tex.in.c.ↄſtitutꝰ.de in in teg.re.ibi ab.
¶ Solen nitas intrinſeca vel extrinſeca an pᷣſumat in inſtr̃o
vel in teſtibꝰad hibita niſi ꝓbet᷑.no.ꝑ ab.in.c.ſic.de re iudica.
¶ Solẽnitas niſi fuerit obſeruata in ↄctu an valeat obliga⸗
tio.vide.j.ſtatutũ ſeu Oſuetudo. .
¶ Solẽnitas reqͥſita in actu ſi nõ obſeruet᷑ coꝛruit ipᷣe actus
nec põt valere etiã in fauoꝛez aduerſarij:qꝛ foꝛma dat eſſe rei
vt le. ⁊ no. in. c. qꝛ ꝓpter. de elecxij.q.ij.ſine exceptiõe.ſʒ quã⸗
do ſolẽnitas reqᷣrit᷑ poſt actũ actꝰtenet:ſʒ ex poſtfacto annul
latur vel ꝑ ſnĩam vel eſt opꝰexceptiõe.vt no.ꝓbat᷑ in.l.vniuer
ſa. iñcta glo. C. de pci. imꝑa. offe. ?¶ Barĩ.l. liff. de teſta. anto.
⁊ abiin.c.fi.vt lite nõ ↄteſta.S.i.

Golutio.

¶ Solutũ indebitũ ꝑ ſnĩaʒ diffinitiuã q iã trãſiuit in rẽ indi
catã etiã pᷣtextu inſtroꝝ de nouo reꝑtoꝝ nullo mõ põt repe⸗
ti ſi directe venit᷑ ð ſuam.ar.in.l.ne diu.C.de penis.⁊.l.i.S.fi.
ff. de qõnibꝰ. ſʒ ſi eſſet aliqua actio q̃ ſnĩam nõ impugnat ſed
aſſerit eã eſſe verã:tũc dat᷑ repetitio.vt.l.in cõmodato.S.fi.ff.
cõmoda.ad idẽ.l.fullo.C. de ↄdi.ſine cã.qð verũ niſi de noto
rietate facti nũc ↄſtaret ſnĩam eſſe iniuſtà: qꝛ ex tali cã ſuꝑue⸗
niente poterit ſnĩa retractari.⁊ ſic põt intelligi.c.ij.de purga.
vul,⁊ ſic limitant᷑ notata ibi ꝑ Hoſti.ab.no.in.c.ſuboꝛta.de
re iudi.in fi.⁊ in.c.inter ceteras.e.ti.vide.v.ſnĩa.vᷣ.ſnĩa eſt la⸗
ta contra tus.
¶ Soluere vbi qͥs ꝓmittit ibi ↄuenit᷑ ⁊ remittit᷑.vide.v.pꝛo⸗
mittens ſoluere.cũ ver.ſeq.
¶ Solutionẽ nõ cõpellitur creditoꝛ de nocte reciꝑe.vide.S.
creditoꝛ nõ cõpellit᷑.

¶ Solutio cenſus an denotet ſeu ꝓbet ſubiectionez. vide j.

ſubiectiõis quaſi poſſeſſio.

¶ Solutio diutina cenſus ꝑ tantũ tps de cuiꝰinitio non eſt

memoꝛia ꝓbat debitũ ⁊ cenſum.nã ex ↄtinuatiõe tanti tpis
pᷣſumit᷑ debitũ ⁊ hʒ vim tituli. vi.lhoc iure Scduct? aque. ftð

aqua quoti.⁊ eſti.⁊.c.i.de pᷣſcrip.li.vi.⁊ Jo.an.in.c.puenit.
de cenſi. Bar. in. l. cñ de in rẽ ver. ff. de vſuca. ſ ſi allegat cur
ſus minoꝛis tꝑis nõ ſufficit ſi agit᷑ de inducẽdo obligatiõeʒ.

vt.l.ſi certis annis. C. de pacij,nã in tali caſu dʒ allegare cãm
Oſtituti ⁊ adducere tpᷣs ad ꝓbandũ ſeu pᷣſumendũ cam. vt al
lega.l.cũ de in rẽ ver.ſolutio em̃ infirmis nõ infert neceſſario
cãm nõ expꝛeſſam. vt colligit᷑ ex.c.recepimꝰ. de pꝛiuile.facit

ad no.ff. de vſu.l. cũ de in rẽ ver.ſi aũt agit᷑ de Eberatõe indu
cenda ⁊ tũc ſi reſiſtit ius cõe non ſu fficit,vt.l.cõpit.de pᷣſcrip.
xxx.anno.⁊.c.i.de pᷣſcrip.li.vi.ſi aũt ius cõe nõ reſiſtit ⁊ tune

Hm varias naturas actiões acqrant᷑ tꝑe vt in titulo de pꝛe
ſcrip.ꝑ totũ.ab.in.c.fi.de cã poſ.⁊ ꝓpꝛie.vide.s.obligatiõeʒ

licet non inducit.

¶ Solutio debiti dz fieri creditoꝛi reſpectu valoꝛis monete

tpe obligatiõis.vide.S.moneta.
¶ Solutio facta ꝑ debitoꝛem creditoꝛi ſui creditoꝛis qui fuit
in moꝛa ſoluẽdi etiã pꝛimo creditoꝛi inuito liberat debitoꝛeʒ
a debito. vt.l. fi liber hõ.ff.de neg.geſt.⁊.l.ſoluẽdo.⁊.l.cũ pe
cuniã.e.ti.ff. de pig.ac.l.ſolutũ.S.ſolutã.no. Hoſti.in.c.eã te.
de iureiuran.
¶ Solutio debiti ſi fiat vni ex ſocijs vel ex duobꝰreis deben
di hoc impꝛouide nõ fieret.ff. de pac.l.ſi vnꝰ.ff.de duobus re.

deben. l. iij. in fi.idẽ ſi ſoluat᷑ adiecto in ſtipulatiõe.ff.de ſtip.

l.ꝙ ſi ſtipulatꝰ.vel ꝓcuratoꝛi etiã reuocato ſi tũñ hoc ſoluens
ignoꝛet.ff. ſi cer.pe.l.eius qui.no.doc.in.c.eã te.de iureiuran.
vide.S. depoſitariꝰ.

¶ Soluere ſeu ſatiſfacere an tenet᷑ clericꝰ ſuis creditoꝛibus

de fructib? ſui bñficij. dide.S.clericꝰ etiã ſi ſit.
¶ Debitoꝛ an teneat᷑ pqᷣrere creditoꝛẽ ⁊ ire ad domũ ſuã ad
ſoluẽdũ debitũ.vide.S.debitoꝛ ſi ſoluere.

¶ Soluẽ an teneat᷑ ſucceſſoꝛ pᷣlatꝰdebita ᷣcta ꝑ pᷣdeceſſoꝛẽ

vide.ð.platꝰ eccłie ſuccedit.
¶ Ingebite ſolutũ an dʒ repeti.vide glo.no.⁊ ꝑ oẽs doc.ap

pꝛobatã in.c.fi.de ſolu.⁊ vide ad hoc pambulũ qð ab. ibipo

nit ſupꝛa debitũ aliud eſt ⁊c. Et pꝛimo põt ↄcdludi ſᷣm eũ in
debite ſolutũ põt repeti in cã qñ debitũ eſt naturale tm̃.ſʒ ci⸗
uiliter in debitũ ſi erroꝛe facti fuit factaolutist in caſu.l.cũ

4.

qͥs.C. ad.l.fal.nã erroꝛ facti ꝓbabilis excuſat vbi pᷣceſſit de⸗

bitũ naturale tm̃.

¶ Scõo ꝙ vbi debitũ eſt naturale tm̃ ⁊ ciuiliter indebitũ ſi

— —

in ſolutõe interuenit erroꝛ iuris nõ cõpetit repetitio:qꝛ erroꝛ
iuris neminẽ excuſat ꝑ iura vulgaria.qð ꝓcedit in ꝑſonis nõ
pꝛiuilegiatis.nã minoꝛ:mulier:miles:⁊ ſiles ꝑſone q̃ excuſan
tur ab ignoꝛãtia iuris ꝑ eroꝛẽ ſolutũ poſſunt repeterevt.l.cũ
de indebito.ff. de ꝓba.
¶ Tertio ꝙ vbi obligatio naturalis eſt redacta ad neceſſita
tẽ pꝛeſtatiõis ꝑ ius ciuile nõ cõpetit repetitio.vt in caſu.l.ſt

non ſoꝛtẽ.S.libertus,.ff.de ↄdi.inde.plene ꝑ Bar.in.l.ſi teſta

mento.ff.de fideiuſ.⁊ vide glo.l.ex hoc.ff.de isſti.⁊ iure.
¶ Quarto indebitũ ſolutũ vtroq; iure tã naturali q ciuili qᷓ
cñq; ignoꝛãtia ſoluat᷑ ſiue facti ſiue iuris põt indiſtincte repe
ti. vt no.ꝑ glo.in alle.c.fi.de ſolu.q̃ diſtinguit inter exceptio⸗

nẽ ꝑſonalẽ ſeu ꝑpetuã.ſecꝰ ſi ſciẽter qs ſoluiſſet indebitũ:qꝛ

tũc videt᷑ donaſſe.lʒ hoc fallit in ſolutõe vſurarũ.ꝑ.c.debito

res.de iureiur.qð ꝓſeqre vt latiꝰꝑ Jo.an.⁊ ꝑ abiin alleg.c.fi⸗

¶ Soꝛs lʒ diuina inſpiratiöe fuit pmiſſa in Oathia ⁊ Jo
na ꝓpheta:non tñ eſt ꝑmiſſa in electionibꝰ pᷣlatoꝝ.vt.c.fi. de
ſoꝛtilegijs.admittit᷑ tñ ſoꝛs ad lites ⁊ diſſenſões dirimẽdas
vt ibi na.glo.⁊ doc.vide.s.interdictũ.v.interdicto vti poſſi.

Gpecies.

Species ⁊ genꝰ qualiter accipiant᷑ m iuriſtas. abb. in. c.
g

paſtoꝛalis.S.qm̃.de reſcrip.

¶ Species que ⁊ quales ↄtineant᷑ ſub genere,.ab. plene . c.
ſedes.de reſcrip. .

¶ Sub ſpe venie delinqre nemo dʒ. vt. c. lll. de clerico ercõi
cato vel depo.ini.vñ Hiero. Nõ blandiant᷑ nobis pnĩe fub

ſidia q̃ ſunt infeliciũ remedia. Iteʒ Seneca.Et ſi ſcrẽ deos

ignoſcituros:hoĩes aũt igno:aturos:tũ dedignarer peccare

h
cher
6.
an
Ngl
ri⸗
hick
le
tin.
uunc
ede
nie

Ohee
fnit

one
ſipe
ite

eden
hse.
fti⸗
unn/
us d
d

ſo

deap
bipo
igin
Sã
lich
tde

it̃
0:

eſits
leſt⸗

Af Gq
he
lo
ſiicg
ebit

gef⸗

.*
fide
idas
poſt

id

t
b
eos
e

no.xv.q.i.merito.? Seneca ad Zacillu.epła.xliij.ſ honeſta

q ſacis boĩes ſciũt ſi turpia qͥq refert hoĩem ſcire cũ tu ſcias.
Et in moꝛalibꝰ. Mullũ pctõꝝ tuoꝝ ↄſciũ magis timuerisqᷓ
teipᷣm. aliũ em̃ fugere poteris ſʒ te nũqᷓ. ⁊ Zulliꝰ libꝛo. iij. de
officijs. Si deos hoiĩeſq; celare poſſemꝰ nil tñ auare iniuſte
libidinoſeq; agẽdũ eſt.no. pe. de ancha.ĩ alle.c. illö. de cle. erc.
¶ Spes ſeu fiducia ad dignitatẽ obtinẽdã an eſt licita. vide
S.ambitio.
¶ Spes eſt certa expectatio future beatitudis:qꝛ de f utura
beatitudie nõ põt eſſe certitudo ſciẽtie ſed credulitas tm̃ ſᷣm
Aug'.vt refert Inno.in.c.ex lr̃is.de iu reiurã.

Gpiritualia.

¶ In ſpũalibus ex ſolo titulo trãffert᷑ plenũ ius.vide. S ius

ex ſolo. ä
Spoliatio.

¶ Spoliat?q ex gra poſſedit nõ dʒ reſtitui.vide.̊.poſſeſſio

¶ Sopoliatꝰ pᷣtextu ſnĩe nulle põt petere reſtitutionẽ.vt.c. cũ
cã.de offi.dele.glo.⁊ ab.in.c.cãm matrimonij.in fi.eti. quod

eſt glo. c. pᷣſentiũ. vij. q.i.

¶ Spoliat? non ſolũ dʒ pꝛiꝰ reſtitui anteqᷓ; impetrat᷑ p̃m foꝛ
mã.c.freq̃ns.de reſti.ſpo.li.vi.ſʒ etiã dz ſtare tanto tꝑe in pa

ifica poſſeſſiõe cyto tpe ſtetit ſpoliatẽ vt videt᷑ pbari.iij q.
ij.c. i. ⁊.c. qᷓdiu.no.ab.poſt VUVin. in.c. venerabil. deof. deleg.

Spoliatꝰ vigoꝛe ſnie nulle põt intẽtare poſſeſſionẽ peten

do reſtitutionẽ.no.in.c.ex in ſinuatione de pꝓcu.qð credit ibi

verũ ab. cũ iuder ſciebat ſniam nullã vel cũ errauit in iure: qꝛ
tũc auctas iudicis nõ excuſat cũ j eũ poſſit reſtitutio peti.vt
no.in.c.cõ querẽte.de reſti.ſpo.⁊ in.c.cũ cãm.de offi. dele. ſʒ ſi
iudex putabat ſnĩam aliquã vt qꝛ ignoꝛabat pcuratoꝛẽ reuo
catũ ⁊ tũc nõ põt agi interdicto vñ vi:qꝛ tũc iudex non videt
inferre vim. vt eſt tex. iũcta glo. fi. in. c.pꝛeſentiũ.jij.q.i.ſed tũc
põt agi ꝑ viã nullitat᷑j ⁊ peti reſtitutio officio iudicis.vt no.
Inno. in allega.c.ex inſinuatiõe. “”
¶ Spoliatꝰ Retinqͥetare ſpoliantẽ ſuũ qñcũq; nec tenet᷑ int
dicto vti poſſidetis:ſʒ repellere nõ lʒ niſ incõtinenti.vt.l. iij.
§. cum igit. ff. de vi ⁊ vi ar. c.c. olim. de reſti.ſpo. ita tenet gl.
in. l. vnica. C. vti poſ. ab. in. c. veniẽs. de pſ. crip.vi. colũ.
¶ Spoliato ↄuento ab actoꝛe vti poſſidetis cõpetit triplex
remediũ. Pꝛimo vt eũ repellat ab agendo excipiẽdo de ſua
ſpoliatiõe ante litis ↄteſtationẽ in vim dilatoꝛie.⁊ boc oꝑa
tur effectũ repulſuũ.vt.c.fi.de oꝛdi.cog.⁊.c.i.ij.q.ij.Secũdũ
remediũ eſt vt de ſpoliatiõe excipiat᷑ ꝑemptoꝛie poſt litis cõ
teſta. ⁊ vſq; ad ſnĩiam donec ↄcluſum fuerit R.l.i.in pꝛin.⁊ in
fi.ff. vti poſſi.qua ꝓbata dʒ actoꝛ ſuccũbere ſʒ nõ fiet reſtitu⸗

tio cũ nõ fuit petitũ:qꝛ oꝛdinata ad finẽ repellẽdi nõ ↄſeqͥt᷑

effectũ ↄſequenꝗi.vt.cij. de oꝛdi.cog. Tertiũ remediũ eſt vt
ſpoliatꝰ deducat ſpoliationẽ ſuã directe:⁊ tũc ꝓbata ſpolia⸗
tio ne reſtituet᷑.vt late no. ab. in. c. veniẽs.de pᷣſcrip.penł. col.
¶ã Appet ſpoliatio eoipo ꝙ ſubditꝰreſiſtit obedire dño: ⁊ iõ
cõpetit ſuꝑioꝛi vel interdictũ vel officiũ iudic vel ↄditio ex.l.
no. Inno.i.c.ſuboꝛta.de re iud.⁊⸗ no.i.c.q̃relã.de elec.⁊ de re
ſti. ſpo. ſepe. limita tñ vt no. Inno.⁊ ab.i.c.olim. de reſti.ſpo.
ex quo collige ꝙ ad ↄſeq̃ndã reſtitutionẽ poſſeſſiõis ſufficit
ꝓbare poſſeſſionẽ de pᷣterito ⁊ indetermin ate. vt alle.c.ſuboꝛ
ta.⁊.c.olim.vbi no.ab.

¶ Spoliat? poſt appellationẽ dʒ ante omĩa reſtitui etiam ſi
ali teneat rẽ ð volũtatẽ ſi ud. vide. S. appellatiõe interpoſita,
⁊ vide.ð.poſſeſſio.v.officio iudicis. „
¶ Nemediũ canonis reintegranda.⁊.c.ſepe.nõ bʒ locũ ĩre
bus pꝛiuatis qñ qͥs eſt expulſus a poſſeſſiõe ꝑ negligentiam
ſuã.vt.c,ij.vklit. pen. ⁊ ibi anto.vñ tutiꝰ eſt pt accumulet᷑ reſti
tutio vel ꝙ agat᷑ gñali iudiqꝗ officio.⁊ idẽtʒ Anto.in.c,ſepe.
de reſti. ſpo.⁊ Zapꝰalle.liij.⁊ intentãs boc remediũ nõ debʒ
narrare ſe fuiſſe ſpoliatũ:ałs ſuccũberet cũ tũc cõpeteret oꝛ⸗
dinariũ remediũ.dt.l.in cãe.de mi.⁊ remediũ extra oꝛdinariũ
nõ cõcurrit cũ alijs remedijs poſſeſſiõis.idẽ Inno.in.c.poſt
electi.de oceſ.pᷣben. vbi dicit ꝙ ꝑ officiũ iudicis põt qͥs pete⸗
re poſſeſſionẽ ſibi reſtitui de qua apparet ꝙ bona fide eã ha
buerat etiã nõ ꝓbata ſpoliatiõe.ar. (. de agri.⁊ cenſi.l.ſi colo
nipꝛimũ tñ appꝛobat ab.in. c. ij. vt lite pen. S. alle.

¶Spoliatio põt in iudiciũ deduci dupłrꝑ viã exceptionis

⁊ ea pbata repellit᷑ actoꝛ ſʒ reꝰ nõ reſtituit:qꝛ finis exceptõis

eſt repellere nõ ↄſequi. Itẽ ꝑ viã actiõis ⁊ ea pbata ↄſequit

reſtitutionẽ:nõ aũt repetit agentẽ. ⁊ boc qꝛ finis actiõis eſt
ↄſequi nõ repellere.dʒ ergo attẽdi modꝰagẽdi:⁊ ſic iudex ꝓ/
cedere ⁊ ſuã ſnĩam reſtringere lʒ notoꝛie apꝑeat ꝑ ꝓbationes
liaʒ factas.⁊ hoc colligit᷑ notabiłr ex.c. dilect?.de oꝛdi.cogni.
vbi vide ab.
¶Sopoliatõis erceptio repellit eũ ſolũ qͥ tenet᷑ interdicto vñ
vi.vide.S.exceptio ſpoliatiõis.
¶ Spoliatiõis exceptio anẽ petua.vide.. exceptio ſpoli.
¶Ad conſequendã reſtitutiiẽ ſufficit pbare ꝙ aliquo tꝑpe
poſſederit:qꝛ tũc pᷣſumit tꝑe ſpoliatiõis poſſediſſe. vt ꝓbat᷑
in.c.olim.iij.de reſti.ſpo.de neceſſitate em̃ ad ꝓbandã pꝛeſcri
ptionẽ ſatis eſt ꝓbare pꝛin cipiũ poſſeſſiõis ⁊ allegare poſſeſ
ſionẽ de pñti.no. Bar.in.l.celſus.ff. de vſuca. nec eſt neceſſe
ꝓbare ↄtinuationẽ poſſeſſiõis niſi pᷣſumptiue niſi ꝑ partem
aduerſam pꝓbet᷑ ꝛiũ.no.ab.in.c.cũ eccłia ſutrina. de cau. poſ.
⁊ ꝓpꝛie.iij.colũ.
¶ Spoliatꝰ pꝛedo eſt reſtituẽdus niſi in ludicio ↄſtet eũ eſſe
pdonẽ.vide.s.reſtitutio.ver.pᷣdo.
Spoliat⸗ poſt ſnjam in petitoꝛio lata lʒ non poſffit agere
interdicto vñ vi ſeu poſſeſſoʒo obſtante defectu notoꝛietatis
ꝓpꝛietatis ꝑ ſnĩam ↄ eũ lat põt tñ a gere ꝑ titulũ vt lite pen
dente ꝑ vid attẽptati cũ iſta via videt᷑ pꝛiuilegiata cũ ledat
nõ ſolũ ꝑs ſʒ etiã iudex.nec põt tũc ſpoliatꝰſe iuuare ſnĩa cui
nõ detulit: ⁊ eſt puiſum ſpoliato de alijs remedijs large ⁊ lõ
ge melioꝛibꝰ. nã põt agere ↄditi.l.ſi qͥs in tantã. C. vñ vi. ⁊. c.
eũ q de pᷣben. li.vi.?. c placuit. xvi.q. vij. interdictũ em̃ vñ vi ſo
lũ dat᷑ nõ notoꝛie iniuſte rem tenẽti.no. Inno.in.c.cũ eccła.

de cau, poſ.⁊ ꝓpꝛie.ab.in.c.cũ dilectꝰ.e.ti.circa fi.vbi ↄcludit

ab.ꝙ ſi poſt ſnĩam in petitoꝛio latã victoꝛ ſpoliet poſſidentẽ
ſine iudicis auẽte põt ſpoliatꝰagere oditiõe.l.fi q in tantam
¶ Spoliatꝰ lʒ poſſit renũciare pꝛiuilegio ſuo vt ante oĩa re
ſtituat. de quo in. c. fi. de oꝛdi.cogni.tñ iud ex põt ex officio re⸗
ſtituere ſpoliatũ etiã eo nõ petente vbi ĩminet ꝑiculũ aĩarum
vt.c.i.de reſti.ſpo.vbi no.ab.in pꝛincip.vide gio.i.q.iiij, quia
pꝛeſulatus. B
¶ Spoliatꝰ põt facere pactũ vel iuramentũ de nõ moleſtan
do ſpoliatoꝛẽ. vide.õ̊. pactũ factũ ſpoliatoꝛi.

¶ Si ſpolia ſti me re coꝛꝑali ⁊ nõ poſtmoduʒ intentas g̊ me

ↄditionẽ.l.diffamari.C.de inge. ⁊ ma.⁊.c.ↄ querẽte.de of. oꝛ.
certe potero petere reſtitutionẽ illiꝰrei ſi pꝛimo me ſpoliaſti ⁊

ante oĩa dʒ fieri reſtitutio.⁊ ſicvno mõ intelligit᷑ tex. in.c,ex cõ

queſtione.de reſti.ſpo.⁊ ibi ab.iiij.col.
Spoliatꝰqͥ rẽ ſuã incõtinẽti recuꝑare nõ põt qꝛ eſt penes
aliũ ſine violẽtia vel clandeſtinitate dʒ iudicẽ adire ⁊ nõ dʒ
