tendit ꝓfiteri etiã per delationẽ habitus annalẽ non inducit
tacita ꝓ feſtio.not.Hoſti. Yo.an.⁊ Abb. in alleg.c.vt clerici.⁊
allega. cle. eos. de regula. idem ſi quis ingredit᷑ monaſterium
et ꝓteſtat᷑ nõ ſemare regulam antiquitus cõſtitutã ſed illam

R

“

atöſtͤf
teuite
li

elcnif

eueigon
clanierdl
ranauit
ſtiepchen
enertn⸗

(Pote
(eprarn
ltoſp

oäs

hertate ptee
bidenegil
ligener⸗
Gttutone.
(Ninid

hhepant

Achebben
Atheisl
Eonop
Mlscppela
ſnantius⸗
(Pofc
fategrlan
nenodd⸗a
ſago de

t A
(Lctat
ilivitiee
ſre Nnde

ſotalis d
etpere

ſat pfeſ

nü vincn
loͤpinaul
Aſumtio
niſa
N
Rcn
löͤcluſ
Le
ingren
doc in.
li coͤt /
(Rei
ſaurioli
caumnac
deregni
(heaig
inicrrat
ſin ote⸗
dſponzen
Ncc
(Bei
wbireken
tegigten
nuiceſe
katoee
malgqe
(Pei
Putatid
eſenen
domni7

ſeli

ric
ſapk
Kſo⸗
fſn
lene

nkaanag

lenng e

7.0 d⸗

norelin⸗

etdeſnita
ligrinciin

tio⸗

deinentn

gdbongeet
ſonedeßbee

lelterkene

dont
onmdi iwan
hims fed.
Hendicatii

feſſnd ,ge

ant d
Kiinginmt

Aleſaſancti

zacaridie
dwrioniui
eſtarnnoln
ſdeſclden
1deſtglle

nigece
as dpogin
e detuktt
ſtrninieifd
Ooafti
nilegi

.

aß.
dd cöſen
chraedi
bffcüühte
kos Ibri
c⸗idddd
nncnidon
oi.
ſtütobecinn
Zhirc
eigoſf .
Pwsnot
ſorinlif
Neit
gonall
tiſeN

Ainli
a Nilichn
ian
ncgidg
busgiel

que ſernatur de pᷣſenti.talis em̃ religioſus nõ eſt:⁊ ſi monaſte
rio nõ ſe cõfirmauerit cõpellit᷑ pfiteri aut exire not. Hoſtiẽ.et
Abb. in alleg.c.vt clerici.⁊ in.c.ex ꝑte.eo.ti.
¶ Meligioſus ſi vult ad ſtrictioꝛẽ religionẽ trãſire ſufficit pe
tere licentiã ſui abbatis.vt.c.licet.de regula.ſi vero vult trãſi⸗
re ad religionẽ parem cũ cauſa vel ſine cauſa requirit᷑ diſpẽſa
tio epi.vt.c.ſtatuimus.xix.q.fi.põt etiã ad laxioꝛẽ tranſire cũ
cauſa.tñ ex diſpenſatiõe epi.ar.c.nõ mediocriter.de ↄſe.diſ.v.
ſine cauſa aũt ad laxioꝛẽ nõ põt tranſire ſine licentia ⁊ diſpẽ⸗
ſatiõe pape ⁊ etiã quo ad deũ nõ ſufficeret licẽtia pape cauſa
ceſſante. vt not. in. c. nõ eſt. ð voto.no. Ab. in. c. nõ eſt. ð regu.
¶ Pꝛofiteri videt᷑ maioꝛ.xiiij.annis ſuſcipiendo babitũ ꝓ⸗
feſſoꝝ quatuoꝛ cõcurrentibus. Dꝛimo ꝙ ſit habitus diſtin⸗
ctus ab habitu nouitioꝝ. Scðõ oꝙ ſciens recepit babitũ illũ.
Tertio ꝙ ſponte ⁊ ꝙ ꝑſeueret triduo.Quarto ꝙ ſit maioꝛ pu
bertate. vt colligit ex not. ꝑ doc.ſignanter ꝑ Ab b. in. c. ad no⸗
ſtrã. de regula. ⁊ talis ꝓfeſſio nõ obligat illi religiõi in ſpecie
ſed in genere.qꝛ põt tranſire etid ad laxioꝛem religionẽ. vt. c.
cõſtitutio nẽ.S.i.eo.ti.li.vi.Abb.vbi.sS.
¶ Ad validitatẽ ꝓfeſſionis requirit᷑ recipiat᷑ ab illo qui
babet poteſtatẽ incoꝛpoꝛandi religioſum ipſi religioni.vtpu
ta ab a bbate ⁊ cõuentu ſimul.vt.c.poꝛrectũ.⁊ ibi Abb. de re
gu. ⁊ latius in.c.ad apoſtolicã.eo.ti.in fi.
¶ Eps nõ põt quem incoꝛꝑare alicui religioni inuitis fratri⸗
bus.appellatiõe aũt religioſoꝝ nõ veniunt hi qui ꝓfeſſi ſunt
in manibus epᷣitm̃.eſt cõcluſo Abb.in.d.c.poꝛrectũ.

¶ Pꝛofeſſio per quecunq; verba facta etiam ne ſeruata foꝛ

ma regulari valet.qꝛ cũ obligatio dirigit in deũ defectus foꝛ
me nõ debet vitiare actũ ſicut dicit᷑ de excõmunicato.not.in
c. ſacro.de ſen. excõ. Abb. in allega.c. poꝛrectũ.in fi. voc idem
not. Zapus ſua alleg. cxxix.

¶ Qicet aſſumptio habitus nouitioꝝ cũ ꝓpoſito nõ mutan⸗

di vitã ⁊ relinquendi ſeculũ obligat quẽ religioni ſaltẽ in ge⸗
nere. vnde nõ põt amplius redire ad ſeculũ.ꝑ.c.cõſulti.cũ ibi
notatis. de regula. nõ tũ talis eſt verus monachus. ideo te⸗
net per eũñ cõtractũ cũ per aſeunptio nẽ habitus nouitioꝝ nõ
fiat ꝓfeſſio tacita vel expᷣſſa.vt.c.i.de voto.li.vi.tollit̃ em̃ pꝛi
mũ vinculũ tanqᷓ; ſimplex ꝑ matrimo niũ ſequens tanq foꝛti⸗

us vinculũ.vt alleg.c.i.nec põt dici votũ ſolenniſatũ per talẽ

aſſumptionẽ ha bitus.ſecus aũt in eo qui recipit habitũ ꝓfeſ
ſoꝝ infra annũ ꝓbatiõis.qꝛ talis videt᷑ ꝓfeſſionẽ tacitã face⸗
re in certa religione.vt no. Jo.an.in.c.cõſtitutionẽ.eo.ti.li.vi.
et in.c. vnico. de voto.e.li.⁊ ſpe.in ti.ð ſtatu regu.vx.xliij.⁊ eſt
cõcluſio Abb.in alleg.c.cõſulti.

¶ Qicet malicia ſuppleat etatẽ quo ad matrimoniũ quo ad

ingreſſum tñ religionis requirit᷑.xiiij. annus cõpletus.not.
doc. in. c. ad noſtram. de regula.⁊ ibi Abb.⁊ in.c.poſtulaſti.e.
ti. cõt ra glo.ibi que notenetur.
¶ Meligioſi ꝓpꝛie ⁊ ſtricte dicunt᷑ qui ꝓfitent᷑ illa tria ſub⸗
ſtantialia religionis. paupertatẽ. ſ. obedientiã ⁊ caſtitateʒ. vt
ceum ad monaſteriũ.de ſtatu mona.not.Abb. ſuper rubꝛica
de regu. in. c. ij. de ſtatu mona.
¶ Meligioſi poſſunt ð licẽtia abbatis habere peculiũ ſeu ad
miniſtrationẽ peculij ꝓ vtilitate monaſterij vel ꝓ alendo ſeip
ſum. vt. c. in ſinuãte. qui cle.vel vo.ſecus vo ſi vellet ha bere vt
diſponeret ad libitũ.qꝛ tunc abbas nõ põt hoc ſibi cõcedere.
vt. c. cũ ad monaſteriũ.de ſta. mo.not. Abb.in. c.ij. e. tiaj. colũ.
¶ Beligionũ varia inuentio repꝛobat᷑.vt.c.fi. de reli.domi.
vbi refert Abb. ꝙ ppter nouas inuentiões tot ſunt varieta⸗
tes inter monachos ſancti dñici:⁊ frẽs ſancti franciſci vt xix
inuicẽ ſe recognoſcũt.fac̃ extrauagãs Jo.xxij:que incipit ſãn⸗
cta romana.⁊ boc ꝓpter cõfuſionẽ tantaꝝ religionũ ⁊ ꝓpter
mala q̃ exinde ꝓueniũt. vt not. Abb. in alle. c. fi. ð relig. domi.
¶ Meligioſe ꝑſone ſunt magiſtri militie templi.vt.c.cum de⸗
putati. de iudi.⁊ ibi Abb.in pꝛin. facit qð n ot.in.c.canonica.
de ſen. excõ. ⁊ qui dicant᷑ ꝓpꝛie religioſi.vide glo.cle.i.de reli.
domi. ⁊ in cle.cũ ex eo.de ſen.exceõd.
¶ Meligioſus põt capi largiſſime ⁊ cõpꝛebendit oẽm chꝛiſti
anũ.⁊ ideo dicit᷑ xpᷣiana religio.c.ꝓ bumani.ð bomi.li.vi.qñ⸗
qʒ capit᷑ large ⁊ cõpꝛehendit omnẽ chꝛiſtianũ honeſte vinen⸗
tẽ ⁊ iſto mõ intelligit᷑ tex.c.eccleſia ſancte marie.de cõ ſti.qñq;
capit᷑ ſiricte ⁊ tunc illi dicunt᷑ religioñ qui ꝓmittũt tria ſubſtã
tialia regule, ſunt em̃ deo relegati ꝑ ꝓfeſfionc. ⁊ boc mõ laici

cõnerſi poſſunt dici religio ſi. vt. c non dubium. de ſen. ercõ. et

etiã boc modo laici etiam cõuerſi nõ habent tractare negocia

ſpũ alia nec debent intereſſe electioni pᷣlati vna cuʒ clericis.vt
c. ex eo.de elec li.vi.cõcludit᷑ ergo ꝙ laici q;tumcunq; religioſi
etiam ſi ſint ſtricte religioñ nõ poſſunt diſponere de rebus ec
cleſi aſticis auctoꝛitatiue.not.Abb. in, c. eccleſia ſancte a⸗
rie.de cõ ſti.ij columna.
¶ Si nouitius qui intrauit mona ſteriũ vt efficeret᷑ pfeſſus
interfuit vna cũ ꝓfeſſis electiõi vel alijs actibus capitulari⸗
bus ſciẽter ⁊ ſponte ſe in gerẽdo ⁊ triduo ꝑſeuerauerit cenſet
ꝓfeſſus.vt.c.ex eo.ð elec li.vi.Abb.in.c.vdua.ð regula.
¶ Oblatus dicit̃ qui dedicat ſe ⁊ ſua monaſterio habitu nõ
mutato. cõuerſus dicit᷑ qui obtulit ſe ⁊ ſua mutando babitũ
ſed ad oꝛdines nõ ꝓmouetur. monachus dicitur qui ſe ⁊ ſua
offert ⁊ babitum mutat ⁊ ad oꝛdines ꝓmouetur.notant do⸗
cto. ſignanter Abb. in. c. nõ eſt. de regula.⁊ plene per Zapum
ſua allega. cxxix. .
¶ Habitũ nouitioꝝ quis recipiendo põt infra annũ ad ſecu
ſum libere redire etiam nõ petita licentia.vt. c.ſtatuimus. e.ti.
fallit in quatuoꝛ caſibus. PMꝛimus ſi ꝓfeſſionẽ fecerit infra
annu. vt. c.nõ ſolum.⁊.c.cõſtitutionẽ,e.ti.li.vi. Scðs ſi infra
annũ receperit habitũ ꝓfeſſoꝝ. vt alleg.c.cõſtitutionẽ. Terti
us quãdo poſt annũ eſt facta tacita Meſſio vt ibi. Quartus
quando euidenter apparet eũ abſolute vitam voluiſſe muta⸗
re:vt qꝛ hoc cõ fitet᷑ publice vel ſi pꝛius fecit teſtamentuʒ vel
donatiões ſeu diuiſionẽ de bonis ſuis vt exẽplificat.abb. in
alle.c.ſtatuimus.e.ti.⁊ intelligo vt nõ.ipſe in al.c.ↄſulti.eo.ti.
¶ Meligioſus põt petere reſtitutionẽ ad clauſtꝝ.vt.c.cũ dile
cta.de reſcrip. Itẽ ſi habet adminiſtrationẽ alicuius pꝛioꝛa⸗
tus põt noĩe pꝛioꝛatus reſtitutionẽ reꝝ petere ⁊ ꝓ rebus mo
naſterij agere.vt.c.cũ deputati.de iudi.ſed ſi nõ habet admi⸗
niſtrationẽ ſed cõmendam ville vel alterius poſſeſſionis non
põt agere niſi ſit cõſtitutus ꝓcuratoꝛ.vt not. Inno.in.c.edo⸗
ceri.de reſcript.⁊ hoc veꝝ niſi periculũ ſit in moꝛa.⁊ ſuperioꝛ
eſſet abſens.Spec.in ti.de actoꝛe.vlti.colũ.ꝓ iure tamen in⸗
herente perſone vt ſuꝑ electione de ſe facta vel in ſtudio degẽ
do põt agere.vt cõcludit abb.in.c.cũ dilecta.de reſcript.vlti.
colũ.⁊ in.c.olim.de accuſa.
¶ Neligioſus põt eſſe de licẽtia abbatis ſui vicarius epᷣi cũ
iilud officium ſit cõmendatum.not. Jo.an. in cle.⁊ ſi pꝛinci⸗
palis.ð reſcrip.⁊ archid.in.c.in nona actiõe.xvi.q.vij.abb.in
c.cũ cauſam. in fi.de elect.
¶ Meligioſi alicuius monaſterij ſi dolo inducũt aliquẽ iuue⸗
nem ad religionẽ vt lucrent᷑ bona ſua ſi facit ꝓfeſſionẽ tenet
ꝓfeſſio:ſed bona nõ tranſeunt ad mona ſteriũ.⁊ boc in odiũ
ipſoꝝ qui nõ ꝓpter deum ſed bonoꝝ cupiditate induxerunt
eum ad religionẽ.ideo tenet ꝓfeſſio etiã ſi fuit dolo facta:qꝛ il
le eſt bonus dolus cũ eſt inuitatus ad ſeruitiũ dei.⁊ talis do/

lus nõ vitiat actũ. vt not.in.c.cũ dilecti.qð metus cauſa,.facit

l. . ff. de dolo. glo. ⁊ abb.in.c,pᷣterea.de offi.deleg.
¶ Meligioſus põt de licentia abbatis deputari obſequio
alicuius pꝛincipis vel eſſe cubicularius epᷣi.de quo vide qð
not.in.c.ex reſcripto.de iureiurã.⁊ tex.ij.q.vij.c.cũ paſtoꝛis.et
Inno.in.c.cũ olim.de re iudi,abb.in.c.quãto.de o ffi, oʒdi.et
in.c.cũ.i.⁊.a.in fi.de re iudi.
¶ Meligioſus ſi pecuniã queſiuit ſiue ex ſuccefiõe cognato⸗
rum vel alioꝝ ſiue ex pꝛioꝛatu vel alia domo religioſa nõ ce⸗
dit ipſi religioſo vel pꝛioꝛi: ſed debet cõuerti in vtilitatẽ mo⸗
naſterij.vt.l.deo nobis.C. de epi.⁊ cle.⁊.c.i.xviij.q.i.⁊ licet ſim
plex monachus nõ põt cõtrahere ad vtilitatem ſuã tamen ad
vtilitatẽ monaſterij tenet cõtractus.de quo vide Inno. in.c.
cũ olim.de re iudi.⁊ abb.in.(.qᷓ;to.de offi.oꝛdi.
G Meligioſus an debeat cõueniri ſuꝑ cauſa cinili vel cjmi⸗
nali coꝛã abbate vel coꝛã epo.vide notata ꝑ doct.ſignãter ꝑ
abb. in. c. qᷓto. de offi.oꝛdi.vide.S.monachus.⁊.Sö. abbas.
¶ Meligioñ tenent᷑ ad ſolutionem decimaꝝ que ratione pꝛe⸗
dioꝝ queſta ſunt infra parrochiam alterius eccleſie. de quo
vide qð no.in.c.ex ꝑte.⁊.c.nuper.⁊.c.ſuggeſtũ.de deci.⁊ abb.
in. c. veniens.de tranſac. .
¶ Meligioſus an põt aduocatiõis vel ꝓcurationis officiũ
exercere.vide.S.aduocatus.⁊ vide.s.ꝓcuratoꝛis officiũ.
¶ Meligioſo ſi papa cõferat pꝛioꝛatũ qui ſolet ad nutum pᷣla
tiremoueri vel ſi eum cõfirmet nõ videt᷑ voluiſſe alterare na⸗

q in

OSOSͤͦͤL
4 „.

turam beneficij. not. glo. in cle. qꝛ regulares. de ſupplẽ. negli.

pᷣla.hinc eſt ꝙ pᷣlatus ex cauſa põt illum ad nutũ remouere. ſe

cus ſi er certa ſcientia ad vitam papa cõtulit pꝛioꝛatũ.qꝛ tunc

tenet eius cõceſſio.no.plene Abb.in.c.tua nobis.de ↄfir.vti.
velinuti.vide.Sẽ.abbas ſi cõtulit.talis em̃ qui ad nutũ ſuperi⸗
oꝛis põt remoueri dicit᷑ adminiſtratoꝛ manualis qui habʒ fa⸗
cultatẽ agendi ſuꝑ iuribus illius adminiſtratiõis.vt.c.cũ de⸗
putati.ðe iudi.⁊ clemẽ.i.de reſcrip.
¶Meligioſus habet domicilium in clauſtro.vide.ö̊. Abbas
ſeu religioſus.
¶ Heligioſus an noſſit iurare ſeu teſtificari ſine licentia ſupe
rioꝛis.vide.S.clericus licet debeat.
¶ Heligioſus an debet pᷣdicare.vide.S.pᷣdicandi officiũ.
¶MPubes minoꝛ. xxv.annis licet habeat etatem legitimã ad
ꝓfeſſionem nõ tamen babet eã diſcretionem quã habent ma
ioꝛes.xxv.an.ff.de mino.per totũ.⁊ ideo tex.in.c.ij.de regula.
noluit dare annũ ad reclamandũ:quod põt generaliter addu

ci ad matrimoniũ carnale ⁊ ad ſimiles actus: vt Abb. in di⸗

cto.c.ij. de regul.
¶ Si pater ſeu mater vult offerre filiũ monaſterio ⁊ vnus eo
rum cõtradicit potioꝛ eſt eius ↄtradictio per regulam in re cõ⸗
muni.de reg.iun.li.vi.nec pater in hoc caſu pᷣfert᷑:qꝛ patria po
teſtas eſt de iure ciuili aui pfert᷑ ius naturale. nam naturaliter
filius eſt ita obligatus obedire matri ſicut patri cũ deus ſine
diſiunctione pᷣcepit patrem ⁊ matrem bonoꝛari.not. Inno. et
Abb. in. cij. de regula. Qicet taciturnitas annalis quo ad ꝓ
feſſionem habeat᷑ ꝓ obligatione expᷣſſa eſt veꝝ poſt puberta⸗
tem. nam ante etiã ſi parentes ſeu tutoꝛ taceat põt poſt puber
tatẽ exire a mona ſterio:nam bonoꝝ abdicatio nõ põt fieri ni
ſi poſt ꝓfeſſionẽ que fieri nõ põt niñ poſt etatẽ perfectã.vt cõ
cludit Inno.⁊ Abb.poſt eũ.in. c.ij. de regu.
¶ Si aliquis qui per fictitiũ religioſum ſe oſtendit vt appa⸗
reat ſanctioꝛ extra monaſteriũ poꝛtat habitũ ꝓbatienis quã⸗
tocunq; tẽpoꝛe extra monaſteriũ habitum poꝛtet nõ obligat᷑
religioni.vt cle.eos.de regu.põt tamen cõpelli vt ꝓſiteat᷑ vel
dimittat babitum. vt. c. vt clerici.de regula.no.Abb. poſt In
no.in alleg.c.vt clericddd.
¶Neligioſus ſi habet adminiſtrationẽ alicnius peculij per⸗
mittente ſuꝑioꝛe ſeu cõcedente nõ dicit᷑ habere ꝓpꝛiũ.vt no.
in. c. Yohes. de regu.idẽ Inno.in.c.inſinuãte. qui cle, vel vo.
et Bar. in auẽ. ingreſſi.C.ð ſacroſan.ec.⁊ Jo.an.in merc.in.c,
nõ eſt obligatoꝛiũ.de reg.iur.li.vi.⁊ Abb.in alle.c. Johes.
¶ Heligioſus ꝓſeſſus nõ mendicans põt ab inteſtato vel ex
teſtamẽto ſuccedere.vide.Sõ.monachus nõ mendicãs.
¶ NSPatre in monaſterio ingreſſo põt filius legitimam petere
eo moꝛtuo naturaliter niſ ante moꝛtẽ diſpoſuiſſet inter libe⸗
ros.qꝛ tũc monaſteriũ babet᷑ loco vnius filij.vt in auc.ſi qua
mulier. C. de ſacroſanc.ec. canoniſata. xix.q.fi.c.ſi qua mulier.
et ſic intelligit de ſubtilitate iuris,c.cũ ſumus. de regu. licʒ de
equitate põt filius ſtatim ingreſſo patre ⁊ ꝓfeſſo legitimã pe
tere ⁊ eo nõ moꝛtuo naturaliter. vt ibi no.gl.Abb.tñ ibi dubi
tat ſʒ videt᷑ reſidere cũ diſpoſitõe dicte auẽ.⁊ cũ opi.Bar.ibi.
¶ Pꝛofeſſus apud mendicantes ante annũ nõ obligat᷑ eoꝝ
religoni in ſpecie ſed in genere tm̃:ita ꝙ põt intrare quã reli⸗
gionem voluerit.ſecus aũt in religioñs nõ mẽdicantibus.vt
c.nõ ſolum.⁊ . ↄſtitutionẽ.de reg.iur.li.vi.requirit᷑ tũ annus
cõtinuus ad hoc ꝙ opbliget᷑ religioni in ſpecie ⁊ nõ interpola⸗
tus.qꝛ ꝓpter intermiſſionẽ tẽpoꝛis diuerſificant᷑ moꝛes ho⸗
minũ.vt.l,ſi nõ ſoꝛtẽ. S.libertus.ff. de cõdi.inde.Abb. notabi⸗
liter in. c. ad apoſtolic. de regu.iij. colji. G
OBeligioſus põt petita licentia a ſuo pᷣlato vel abbate licʒ
nõ obtenta ad altioꝛẽ religionẽ tranſire.vt.c.licʒ. de regu. vbi
vide ꝑ Abb. notabiliter an requirat᷑ expectare rũſum plats
OD. 2 quando cõiuges vel alter eoꝝ poſſint intrare religi⸗
onem vel ꝓmoueri ad ſacros oꝛdines vel aliter viuere. vide
plene per doc.ſignater per Abb. in. cl. de cõuer, cõiu,⁊ pleniſ⸗
ſime per Lapum ſua alleg.cxxix.
¶NMon ſolũ ſponſa põt libere ingredireligionẽ inuito ſpon⸗
ſo ene tñ carnalem copulam ſubſecutã.vt.c.ij.⁊.c.ex publico.
de cõuer. cõiuga.ſed etiã ſi ſponſus violenter cognouit ſpon⸗
ſam põt illa eo inuito religionem ingredi ne delinquens ſit me
lioꝛig cõd itionis q; innocens. ar.c. eũ qui.de pᷣben. li. vi. Itẽ
qꝛ nõ videt᷑ cõmnnicaſſe coꝛpus ſuũ ex quo inuita fuit cogni

ta. facit. xxrũ.q.vi.S.i.⁊ fic ↄcludit Jo.an.in regula que otra
de reg. iur. li.vi.vt refert Abb.in. c.ij. de ↄuer.ↄiu. in fi.

¶Er ſola licentia vxoꝛis nõ debet maritus ad religionẽ pfi⸗
ciſci.vt.c.cũ ſis.de cõuer.cõiug.ſed ſi de facto facit oppoſiuʒ

ꝓfeſſio tenet ſicut dicimus ꝙ vouens cõtinentiam nõ debet
de iure cõtrahere matrimonium tamen ſi cõtrahit tenet. vt. c.
vnico.de voto.li.vi.facit qdð not.in.c.i.de cõuer.cõiug.Abb.
in. c. ex ꝑte.e.ti.plenius QZapus ſua alle.cxxix.

¶Si maritus ingredit᷑ religionẽ vxoꝛe diſſimulãte ſiue igno

ra uerit ſiue nõ ſi maritus nõ fuit reuocatus in vita vxoꝛis nõ
põt poſt eius moꝛtem monaſterium exire ſed incõtinenti poſt
moꝛtẽ vxoꝛis fuit validata ꝓfeſſio ⁊ eſt modo:qꝛ intrans reli
gionẽ ſemꝑ videt᷑ babere ꝓpoſitũ ſeruiẽdi deo ⁊ mutãdi vitã

et iſte eſt verꝰ intellectꝰ.c.oſuluit.de ↄuer.ↄiu.vt ibi no.Abb.

¶ Maritus factus monachus a cõiuge adultera repeti nõ
põt.vt.c.cõſtitutus.de cõuer.cõiu.cũ.c.ſeq.⁊ eſt ratio qꝛ cum
vxoꝛ illa fuit adulterata amiſit ius qdð habebat in maritũ.vt
c.ſignificaſti.ð diuoꝛ.⁊ ꝑdidit ſuitutẽ quẽ in eo habebat. ⁊ ſi
libere poterat agere ſe ꝓmoueri ad oꝛdines.vt ibi not. Abb.
¶ Heligioſus ſi cõuenit᷑ ex eo ꝙ euenit ante ingreſſum põt
mona ſteriũ ſuſcipere defenſionẽ ⁊ illo inuito ꝓponere omnes
exceptiones ſibi cõpetentes.⁊ ſic nõ tm̃ bona ingreſſi trauſe⸗
unt in monaſteriũ ſed omne ius reale ⁊ ꝑſonale ſibi cõpetens
vt vult glo. in. c. veniẽs.de cõuer.cõiu.⁊ ibi Abb.
¶ Keligioſus ſi pᷣſicit᷑ eccleſe ſeculari nõ vt ꝓſit ſed vt pᷣſit
peccat moꝛtaliter cũ veniat cõtra votum.not.glo.in.c.mona⸗
chi negàtes.vvij.q.i.vt refert Abb.in.c.nõ eſt.de voto. in fi.
QAicet regulariter nõ ſtatur cõfeſſioni cõiugis cõtra matri⸗
moniũ.vt.c.ſuꝑ eo.de eo qui cognouit cõſang.vxo.ſue.tamẽ
ſi vxoꝛ repetens viꝝ cõtra quã fuit oppoſitũ de adulterio re⸗
plicet de adulterio viri:⁊ hoc vir cõfiteat piudicabit hec cõfeſ⸗
ſio monaſterio etiam ſi veniat in pᷣiudicium ꝓfeſſionis. vt. c.
penul.de rap.qð intelligit veꝝ abbas in.c. veniens. de ↄuer.
cõiug.quando ingreſſus ſtat ꝓ ingreſſu ⁊ cõtra matrimoniũ
de cõ ſenſu ſuꝑioꝛis.qꝛ tunc nõ eſt veriſimile ꝙ falſum cõfite⸗
atur cõtra ſe alias autẽ ſue cõfeſſioni nõ credit᷑ etiam cũ iura
mento.vt.c.vidua.de regu.valeret etiam cõ feſſio in matrimo
nio carnali in pᷣiudicium monaſtenij quando eſt facta ab eo
qui ſtat ꝓ matrimonio,.vt.c.atteſtatiões.⁊ ibi per Hoſtiẽ.de
deſponſa. impu. Abb. vbi.x.
¶ Meligioſus obligatus voto ma gis meret᷑ q; laicus ſpon⸗
te vouens.vide.j.votũ.v.ex voto. V
¶ Siquis pꝓfitet᷑ ea cõditione vt poſſit retinere bona ſua de⸗
bet intelligi quo ad vſumfructũ.⁊ ſic res intelligat᷑ m ſubie⸗
ctam materiam.vt eſt bonus tex.in ſimili in.l.ſi vnus,ff. loca.
Abb. in. c.ij. de ſtatu mona. M
¶ Megularis an põt ꝓmoueri ad dignitatẽ ſpũalem vel ad
eccleſã curatã ⁊ an ſine ſocio poterit gmoueri.vide plene ꝑ
doc. ſignãter ꝑ Abb.in.c.ꝙ dei timoꝛẽ.de ſtatu mona.
¶ Meligioſus an põt eſſe rectoꝛ hoſpitalis.vide.s.hoſpitale
¶ Meligioſus locus debet refoꝛmari de religioſis dũtaxat
nõ de ſecularibus niſi in defectũ religioſoꝝ.vt in.c inter qua⸗

tuoꝛ.de reli.domi.⁊ eſt ratio:qꝛ ambulanduʒ eſt in ecdeſia de

virtute in virtutẽ:vt ſic fiat potius aſcenſus iᷓ; deſcenſus. vt
c.licet.de tranſſa.pᷣla.⁊.c.legimus,.xciij.diſ.not. Abb. in alle.

c.inter quatuoꝛ.de maio.⁊ obe.

O MNeligioſus ſimplex põt eſſe ꝓcuratoꝛ epᷣi.xvi.q..c.qui ve
re.facit qð not.ij.q.vij.paſtoꝛis.Abb.in.c. ſopite. de cẽſi.
¶ Beligioſus veniens cõtra regulam nõ ſemꝑ peccat moꝛ⸗

tliter. qꝛ ſunt attẽdẽda vᷣba regule an fiãt ꝑ verba pᷣceptiua
vdexhoꝛtatiua vel cõſultatiua. vt. S. lex. S. ſi cõſtat ci. v. ſe. vt

vult beatus Lbomas ſcdᷣa ſcðe.clxxxvi.qix.⁊ archidi.xxvij.
q.i.c.i.nam ſi diceremus cõtrariũ ſequeret᷑ abſurdũ:nam vita
religioſoꝝ eſſet periculoſioꝛ q; laicoꝝ.cõ tra.c.nos nouimus.
xvij.q.ij.qꝛ cũ multa cõtineant᷑ in regula de facili religioſi inci
derent in moꝛtali.nec ob. ꝙ veniens cõtra regulã venit cõtra

votũ cũ religioſus ſolẽniter ꝓminit ſerſtare regulã:qꝛ vt dicit
beatus Chomas ⁊ Archidia. vbi. S. pfeſſio religioſa nõ re⸗

fert᷑ ad oĩa cõtenta in regula.ſed ad tria ſubſtan tialia regule
ſup quibus eſſentia liter eſt fundata oĩs regula religioſoꝝ. de
quibus.c.cũ ad mona ſteriũ.de ſtatu mona. oĩa alia ↄtenta in

regula tendũt ad finem illaꝝ trin. bec vera niñ religioſus pec
caret ex cõtẽptu.qꝛ tũc veniale efficit᷑ moꝛtale.vt not. archidi.

Aer
Gtbſiin
(aone
frordl⸗
ſealcht

gago
ſinrua
ſetot
titegee
(agof
Piindii
ſpimen
ingdo⸗
(Raigo
itridi
Higo
(ſeloo
ſihüna
(ago
aviepten
Faigoe
Nekendarte
(ſalgci
ſoneitgfi
(lininoli
Odeid
ſeistitn⸗
tölieis
offdee
Haige
Auperat
ſitrrabbii⸗
(Heigi
jepftptin
abdincd
(Haig
poſſeſſö
ſelvo ⸗
Joan. in
laſtatut
is1
N
AIpn
sca
Doett
nogi
eeter
gis vi
ſoꝛe fn
Moltad

4
.
4

e ſon.

(er
Ntacen
ücng
eraſink
noͤabt
Nyelß
(her
iuude 5
([Ber
Nptli
Nperd
ſchen
üͤftder
lanr⸗
in
ſoegzi

ni N in alleg. c. Abb in. c. nam Zcupiſcentiã. de cöſti. v ide Abb. ap.li.vi.ſco limitat᷑ ꝙ vbi extraoꝛdiariuz pinguiꝰ ꝓuidet qᷓ; *
iſgonee notabiliter in. c. deus qui. de vita ⁊ hone.cleri. , oꝛdinariũ nõ hʒ locũ illa regula vt colligit ex mente Inno. in
ticin N NReligionem ingreſſus per metũ an põt libere egredi a mo alle. c. ex ꝑte. ⁊ ger. cũ glo. in. c.ij. de in teg. reſti. l. vl. tertio limi
in naſterio ⁊ alia circa ingreſſum religiõis.vide plene ꝑ Zapuʒ, ta cũ dubitat᷑ an cõpetat remediñ oꝛdĩariij.q; tũc põt vtrũq;
rnage ſfſua allega. xlvij. . ððMM intétari ſimul altematiue. vt. c. cõſtitutꝰ. de in integ. reſti. quar
o ¶Weligiõis ingteſſus nõ tollit irregularitatẽ ex delicto ꝓ⸗ to limita ꝙ oꝛdiariũ ⁊ exoꝛdinariũ pũt c curere qñ cõpetunt
ſnck ueniẽtez. vt. c. pe. vlt. de eo qui furtiue oꝛdi.ſuſce.inducit tam̃ cõtra diuerſas ꝑſõ as.vt no.in.l.vnica.C.de alie.iu.mu. cauſa
llie fiei diſpẽſatiõeʒ ꝓPpter fauoꝛẽ religiõis vt ibi no. Pe. de ancha. fac no.ab,in alleg.c.ex parte.iiij.colum.
ſunin qd aũt operetur ingreſſus religiõ is. vide no.in. c.ij. de apoſta. KRemiſſi 10
hatſin ¶ Heligioſ ſeu monachi pᷣſumũt ſemꝑ iuſtã litẽ mouere cuz NR 1 ein sCe
girt ipſi ſua dimiſerũt ꝓpter deũ.c.nimis iniqua de excel. pla. nec ¶ Memittẽs negociñ ad ſuꝑioꝛẽ põt cuil bet parti dare atte
demntiſg eſt pꝛel⸗ umendũ qꝙ appetãt aliena. xij. ·i. expedit.in fi. facit.ix. ſtatiões ſuas ipſi ſuꝑioꝛi referẽdas.vt.c.clim bertoldus.de re
nr q.ij.lugdunen. ? glo. in. cij. de noui op.nune. iudi.⁊.c.dud u. de elec. pot ſtatuere vtriq; parti terminum ꝑ⸗
Ainmi, Heligioſ exẽpti ſi bñt eccłias ſibi ſubiectas qᷓ iura eis cõ⸗ emptoꝛiñ ad cõparendũ coꝛam ſuꝑioꝛe. vt.c. fi. de accu. Abb.
atni⸗ . petaͤt. við diffuſe 2 plene ꝑ doc. in. c. cñ ? plantare. de puile. in alleg. c. cum bertoldus.circa pꝛꝛuen. “
1t itni Heligioſi ciſtercieñ. oꝛdĩs nõ ſũt exẽpti. vide.S.ab ciſtercieñ. Licet nõ valeat cõſt uetudo vetans remiſſ. ionẽ delin quẽtis
bebcte Neligioſus factus epᷣs an querit ſibi vel eccłie ſeu mona⸗ qꝛ eſſet irratiõ abilis ⁊ grauoſa.ꝑ.c.i.⁊ fi. de ↄſue. valet tñ con
tbite ſterio pmo.vide.s. monachus vel frater. . ſuetudo ꝑ quã iudex domicilij no remitterer ad iudicẽ delicti
4* grin Neligioſus ſi egreditur monaſteriũ an ⁊ qñ recuperat bõa vel ecõtra dũ tñ alter pᷣdictoꝛũ in cuiꝰ territoꝛio degit velit de
* ſua vide plene ꝑ Jo. an.⁊ Hen.in.c.qð a te.de cle. duug. linquẽtẽ punire.vt eſt cõcluſio ab. in. c.fi. de foꝛo cõpe.xiij. col.
ce ¶ Heligioſus an põt ſe armis defendere d̊ ſuperioꝛẽ.vidð.ð. ⁊ ſic limitat dictũ Bar. in.l.ſepulchꝛa.de ſepul. viola.
fm defend ere ſe poteſt. ” ¶ Memiſſio nõ hʒ locñ regulari? in cõtractibꝰ ꝙ fallit quan
bicihe ¶ Meligioſus licite põt aſſũere offm̃ docẽdi dũ ad illud pꝛo do in ipſo cõtractu cõtrabẽs renũciał ſoꝛo ſuo.vt.lij ff. ſi s
d. . mouet᷑ legitĩe vt ↄcludũt doc.in.c.qꝛ nõnulli.de magfis.nam in ius vo.non ierit.tunc em̃ videt᷑ voluiſſe vt ibi tantũ cã deci⸗
pſtſaitze quẽadmodũ ꝓpter officiũ cure põt a mõaſterio extrabi vtno. deret᷑. Bar.in.l.beres abſens.ff. de iudi.item fallit in reddẽda
ainemnn in. c. ꝙ dei. de ſtatu reg. ⁊ põt eſſe cubiculariꝰ epᷣi.ij.q.vi.cũ pa rõne adminiſtratiõis vt debeat remitti ad locũ vbi geſſit. vt
deſotninfi. ſtoꝛis. ⁊ ita ⁊ foꝛtius officiũ do cẽdi cũ ibi magislõ ge ꝓficiat li. (vbi de cri. agi opoꝛtz. Iteʒ fallit in cã ſtat? vt ibi. Cy. ⁊
cötrt tn k qiᷓ in pᷣdictis caſibꝰ cũ ad pꝛedicta multi repiant᷑ idonei:⁊ nõ abb. in. c.fi.de fo.cõpe.xx.colum. L
ielanme ad offm̃ docẽdi.no. ab. in. c. clerici officia. de vi. ⁊ ho.cle. v. col. ¶ Memiſſio delin quẽtis neceſſario nõ ẽ ffẽda per iudicẽ vbi
daclünh ¶ Meligioſus monaſteriũ ĩgrediẽs ſi añ ꝓfeſſionẽ recedit an delinquẽs degit qñ ꝑ iudicẽ delicti nõ petit᷑ fieri ⁊ tunc licite
ubſbetdic recuperat bona que ſecum duxit ad monaſteriũ.vide notabi⸗ põt delĩquẽs ꝑ iudicẽ domicilij pũiri.vt ĩ.lii. C. vbi de cri.a gi
eſionaſte liter. abb.in.c. ꝙ a te.de cle.ↄiug.⁊ ibi late per euʒ. opoꝛtet. et ibi Bar. Ab. in. c.fi. de foꝛo cõpe.x.colum.
ens deone ¶ Meligioſis qᷣt modis pñt ſpectare eccłe ſeculares ⁊ quo iu ¶ NMemiſſio in leuioꝛibꝰ criminibꝰ regulant ñ fit nec ẽt ĩ atro
arinoni re pñt ꝑtinere ad ipſos religioſos.vide late ⁊ notabiliter per cioꝛibꝰ vbi ciuilit᷑ agit᷑ no. Cal.in.c.i.de rap.Abb.vbi.s.
eltuncöfte abb. in. c. de monachis. de pꝛeben. ¶ Memiſſio delinquẽtis ex neceſſitate dʒ fleri vbi delictũ eſt
eiann cia ¶ Meligioſo monacho põt gõcedi vt bẽat vſufructũ alicuiuſ atrox ⁊ petit᷑ fieri ꝑ iudicẽ delicti.uo, Cy.in auẽqua in ꝓuĩcia
bin naien poſſeſſiõis ꝓ neceſſitatibꝰ ſuis no. Inno. in. c. inſinuãte. q cle. ⁊ bar.ĩ.l.ſi cui.ff.ð accu.⁊ gl.ĩcle.paſtoꝛal.ð re iu.⁊ ab. vbi. S.
ncn bn vel vo. idez tenet bar.in auẽ.ingreſſi.C.de ſacroſan.ecc.⁊ no. ¶ Si criminoſus degit ſub iudice domicilij non tenet᷑ ipſe de
Doliide Jo.an.in mercu.in regula nõ eſt obligatoꝛiũ.ↄcludẽs qꝙ; va neceſſitate ſz de vꝛbanitate delinquẽtẽ ad iudicẽ delicti eñ req̃
ſet ſtatutũ editũ a mõaſterio vt vnuſqͥſq; bẽat.x.in ãno ꝓ ĩdu rentẽ remittere.nec ꝑ hoc poterit eũ punire ſʒ ſuꝰ ſuꝑioꝛ ⁊ H ve
icus ſpon mẽtis ⁊ við ꝑ eũ rõneſ efficaceſ.vt reſert ab.i.c.niſi eẽnt ð pbẽ. rum ſi iudex domicilij intendit eñ punire.no. Jo.cal.in.c.i.de

¶ Weligioſus de licẽtia ſui plati põt ꝓmoueni ad offm̃ docẽ

rap.Abb. vbl. S.

donaſtne di xvi.q·i. monachꝰ. ⁊ B ſentit granꝰ ea.cã ⁊.q.S.ſuꝑ eo.qꝛ pſi ¶ Si iudex delicti nõ intendit punire criminoſuʒ ẽt ex vꝛba⸗
ai fniteag. dẽs cathedre nõ ſolũ mõaſterio ſuo ſʒ ẽt toti ecckie vniuerſali nitate ad eũ nõ eſt fiẽda remiſſio.vt Jo.cal.vbi.S.facit.c.ꝑ tu
ppusfnan ꝓdeſt.iõ hieronym? ad ruſticũ mõ achũ lõgo tpe diſce q̃ poſt⸗ as de ſen. exc. ſic ex vꝛbanitate poſſʒ iudex delicti remittere ad
modũ doceaſ.⁊ alibi mihi placʒ vt ſctõꝝ hẽas ↄtubernia.nec iudicẽ domicilij:ſẽ̃ p ylatꝰ remiſit xpᷣm ad herodẽ.ab.vbi.S.
ſtlnnrel ipſe te doceas.vt. c.ſic viue.?. c. ſi clericatus.xvi.q.i.ius em̃ ma ¶ Hemittere põt delinquẽtẽ ad iudicẽ delicti nõ ſolũ iudex

ſſtepete)

gong⸗

ehopee
ofs di
cinetn

gis videt᷑ cõmẽdare uilegiare docentẽ q addiſcẽtẽ.qꝛ ma
ioꝛeʒ fructuʒ facit in ecchia dei. vt.c.i. de magiſ. no. ab. in. c. de
multa de pꝛeben.iij. colũ.vide.s.doc.v.perſone licẽtiate.

Keliquie.

¶ NMeliquie ſanctoꝛũ an poſſunt vendi vel populo oſtẽd i.vi

do micilij ſ alius qui nõ eſt iudex delinquentis vbiipſe degit
vt. F. ſ qͥs vo cõpꝛebenſo:ũ.⁊ Cal.in. c.i.de rap.⁊ abb.vbi.S.
¶ Memiſſio criminof fieri nõ dʒ donec ꝑ iudicẽ delicti ſũma
ria fiat cãe cognitio ne ille diffamet᷑ ſ ligatꝰremittat᷑ vt no.gl.
ĩcle. paſtoꝛalis.de re iud.ſʒ ſi allegat᷑ cotumacia in loco ðᷣlicti
ꝑ fugã ꝓbat᷑ pᷣſũptiue delictũ. ar.in.c.nullus.de pᷣſump.⁊ qðᷣ

auen A. Nancius. . Bo⸗Kona inben Cde nelurer barin.. einana Ee.
, L i. 1 in. lex coꝛ. ff. ad ſil. ſi aũt nõ cõſtat de fuga reqrit᷑ ſùmma
Pbinae KRem edium. ria cognitio niſi factũ ſit notoꝛiũ vriamoſuz. Abb,vbi.. ns
giecin ¶ Nemediũ eroꝛdinariũ vbi eſt pĩguiꝰq; oꝛcinariũ põt quiſ ¶ Memittẽa eſt vagabũaꝰ ad locũ in quo deliquit vt ſcãda
is vt ſuccurraf intẽtare remediũ extraoꝛdia:iũ lʒ cõpetat oꝛdina lũ tollat de loco delicti vt ſatiſfiat reipuͤblice qua leſt ⁊ ceteri
. e riñ.vt ꝓbat᷑ in.c.ex lr̃is de in ĩteg.reſti.⁊ no.i.c.ex ꝑte dereſcri. metũ hẽant.ſʒ ſi in pluribꝰ locis deliquat dʒ fieri pꝛiꝰ remiſſio
Neere ex infert ꝙ in ſentẽtijs q̃ trãſre ñ pñt ĩrẽ iudicatã vt cã mr̃i ad iudicẽ in cuiꝰ territoꝛio pꝛiꝰ deliquit cuʒ ibi pꝛiꝰ ſe obliga⸗
uſche möial bʒ ꝑs dupler remediũ vt petat reſtitutiõeʒ Z ſnĩaʒ del uit ex delicto.ff. de actio.⁊ obli.l.obligamur.ſimile no. Inno.
5 appellʒ ſeu ſupplicet. no. ab.ĩ alle. c. ex lf̃is, ⁊ m eliꝰ ab.in.c.tuʒ in.ci cum iamdudiũi.de pᷣbẽ.vide.j.vagabundus.Ab.vbi/ð.
Hinm er lis eo. ti. . K ae
nmg ¶ Nemediũ oꝛdinariũ vbi cõpetit an ceſſat extraoꝛdinariuʒ enunciatio. °
ncet vide.S.actio in factum. ¶ Nenũ ciãs liti videt᷑ renũciare omni iuri ſibi cõpetenti in
ſcgee ¶ Nemedia q̃ cõpetũt ðᷣ actoꝛẽ vł reũ ↄtumacẽ añ litis cõt. illa cã.nam licet verbũ litis ſtricte ſumptũ referat᷑ ad inſtãtiaʒ
aii vl pꝰ litis ↄtel.vł qᷓſ dteſta.vł qñ liquet vł nõ de cã.vide ple iudicialẽ dũtaxat vt no.in.c.ij.de pꝛocu.lib.vi.tamẽ largo mõ
enie ne per doc. fignanter per ant. 2 ab. in.c. put ð dolo ⁊ ↄtuma. cõpꝛehẽdit in ſeius qð qͥs hʒ in cã ſuꝑ qua lis eſt mota. vt in
te 4 ¶ Hemediñ oꝛdinariũ vbi cõpetit ceſſat eroꝛdinariũ.vt ĩ.:. c.foꝛus.de ver.ſig.⁊.l.litis noĩe.de vᷣ.ſig.⁊ eſt tex.in.l.poſtq li
ſnnd 1 cã. ff.de mino.quã regulã limitat ab.i.cer ꝑte de reſcri.ꝙ ꝓce ti.ij. ff. ð pac. eſt tñ notãdũ ꝙ litigãs ſuꝑ bñficio ſi renciat liti
ſgoe⸗ . dat in remedio extraoꝛdĩario ſeu o fficio iudicis ↄ ius vt eſt re ⁊ cãe ius qð hẽbat in illo bñficio nõ amittit ſi renunciauit in
Gone ſtitutio in ĩteg. ſecꝰin officio eẽ̃oꝛdiario ſʒ ius vt cũ petunt᷑ re manibus illius qui nõ poterat renũciationẽ illiꝰbeneficij acci
nngl uocari attentata p?ꝰ appellationẽ vt no. J o. an.i. c. nõ ſolũ. ð pere. vt no. dñi de rota deci.ccxcvi.ſicut em̃ nõ põt clericꝰ dire
q iiij

*

cte renũciare bñ ficiũ niſ in manibꝰ illius qui illi deſtituere pt
no.in.c,qð in dubijs.de renũ.ita nec indirecte põt renũciãdo

liti ⁊ cae talis tñ renũciatio hʒ vim taciti pacti ne vlterius poſ
ſit bũficiũ petere no.in ſimili.in.c.ſuper hoc de renũcia.no.ab.
in.c cum pꝛidem de pac.
¶ Menũciare liti ⁊ cãe nõ inducit renũciatiõeʒ tituli de quo
nõ agitur qꝛ renũciatiões ſunt ſtricti iuris:⁊ in eis nõ veniũt
non ex ſeſia. ff. de pactis.l.tres fratres. de pꝛiuile. quia circa
Jo.cal.ĩ ſuis ↄſilijs ti.de pꝛeben.ↄſilio.v.de hac materia vide
Anto.in.c.veniens.de renuncia.
¶ Benũciãs bñſiqo ſuo nõ dʒ deducere in pactũ vt cõferat
certe ꝑſone:ſʒ dʒ pure ⁊ ſimpliciter in manibꝰ ſupioꝛis renũcia
re alias nõ valerʒ renũciatio nec collatio alteri facta. vt no.gl.
in.c(ex parte.i.de offi.dele.⁊ in.c.oꝛdinatiõ eſ.i.q.i.ſj nec ↄmit
tit᷑ ſimõia ſi in aĩo gerat vt ↄferat᷑ certe ꝑſonevt no.gl.in.d.c.
oꝛdinatiões. peccat tam̃ qui ex affectu carnalitatis inducitur
ad renũcianduz.no. Ab.in dicto.c.ex parte.i.vide.].ſymonia.
¶ Benũciare nõ põt pᷣlatꝰiuriĩ quo nõ bʒ liberã adminiſtra
tionẽ ſicut nõ põt reʒ in iudiciũ deductã alienare.ſecꝰ ſi agere

tur de re in qua pꝛelatus põt diſponere no.Abb. in. c. cum pꝛi

dem de pac.vide.õ.pꝛelatus non põt.
¶ Menunciãs titulo ꝑmutatiõis ſi nõ põt cõſequi bñficium
alteriꝰ poteſt reaſſume bñficiũ ſuũ ⁊ redire ſine noua collati
one no. Ab.in fine tractatꝰ ꝑmutatiõis ⁊ tangit in.c.cum pꝛi⸗
dem infi.de pac.
¶ Henũciatio bñficij facta ꝑ metũ ĩterueniẽte ſupioꝛis ↄſen
ſu valet.doc.ſignanter Ab.in.c.ad aures.ꝙ metus cauſa.
¶ Benũciãti bñficiũ ꝑ metũ ↄpetũt duo remedia ſcilicʒ actõ
ꝙ me.cã per qð remediũ reſtituũtur ſibi oĩa q̃ tradidit ꝑ metũ

cũ ĩtegritate.vt.c.abbas in fi.ꝙ me. cã. teʒ cõpetit remediuʒ

qð directe petit bñficiũ intentãdo vtilem actionẽ.no.Abb.in
c.ad audientiam.qꝙ me.cã.
¶ Menũciare põt electus ante ↄfirmationẽ iuri ſuo in mani⸗
bus eligentiũ.vide.S.electus ante cõfirmationẽ.
¶ Benũciatio bñficij facta in manu ſupioꝛis etiã poſt ſpolia
tionẽ pᷣſumit᷑ ſpõtanea.ar.in.l.nõ eſt veriſimile.ff q me. cauſa
⁊ eoꝝ q̃ no.gl.in.l.trãſactionẽ.C.de tranſac.ſi vero nõ fit renũ
ciatio in manibꝰ ſuꝑioꝛis nõ ꝑditur ius qð renũcians hẽbat
in bñficio immo talis renũciatio nõ tenet.iuxta no.ꝑ doc.in.c.
ꝙ in dubijs de renũ.Abb. in. c. ij. de reſti.ſpo.iiij.colum.
¶ Menũciare volẽs bñficio ſi anteqᷓ; ſpoliet᷑ cõſtituit ꝓcura
toꝛẽ ad renũciãdũ qui renunciauit poſt ſpoliationẽ in manibꝰ
pᷣlati valet talis renũciatio:nec põt amplius agere poſſeſſoꝛio
qꝛ videt᷑ volũtarie renũciaſſe.eſt dictũ notabile Zapi.alle.xx⸗
iiij.vt refert Ab.in.c.ij.de reſti.ſpo.v.colum.vide.s. exceptio
ſpontanee.
¶ Menũciare bñficio licʒ qͥs nõ poſit ſine licentia ſuꝑioꝛis.
vt.c.ad monet.⁊.c.ꝙ in dubijs de renũ.poteſt tam̃ ſe obligare
iuramẽto ad nõ petendũ ſeu mouẽdũ q̃ſtionẽ ſuꝑ illo.vt.c.au⸗
dita.de reſti.ſpo.qð ꝓcedit inquãtũ cõ cernit fauoꝛẽ renũcian
tis.ſecus aũt inquãtũ petitio fundatur ſuper vtilitate eccłie ⁊
parrochianoꝛũ quia in illoꝛũ pᷣiudiciuʒ nõ potuit ſe obligare
ſine licentia ſuꝑioꝛis vt ibi no. Ab.i.colum.
¶ Henũciatio bñficij facta ſine cõſenſu ſuꝑioꝛis nõ valʒetiã
in pᷣiudiciũ renũciantis.vt in.c.ꝙ in dubijs.de renũ.⁊ Jo.an.
in.c.quanto.de tranſla.nam e tiã officiũ publicũ ſeculare non
põt quis a ſe abdicax ex pꝛiuata renũciatiõ e.vt.l.legatꝰ.ff.ð
offi.pꝛeſi.no.ab.in.c.ꝙ dei timoꝛẽ de ſtatu mona.
¶ Meſignare põt quis bñficiũ ſuum ex talibus verbis vt al⸗
teri ꝓuideat᷑.vt.c.dilecto.de pꝛeben.circa pꝛin.qð ĩtelligo ſᷣm
Ab.ibi dũmodo in renũciatiõis actu hoc nõ deducat᷑ pactũ
ſʒz ipſaz renũciatiõ eʒ liberaliter ⁊ pure faciat no.glo.i.q.i.oꝛ⸗
dinatiões.nã ſi hoc deduceret᷑ in pactũ in actu renunciatiõss
eſſe?ſymoniacũ.vt vult glo. in alle. c. dilecto. ? ibi Ab. in pn.
¶ Benũciare videt᷑ qͥs iuri ſuo tradẽdo litteras ſui bñficij
vt. c. ſane.de renũ.⁊.c.cum pꝛidẽ.de pactis.⁊ traditis inſtrum̃
tis mancipioꝛũ mãcipia ipſa donata intelligunt᷑. vt. l. i. C de
dona. ⁊ cirographũ legauit ⁊ actiões que ibi cõtinent᷑ legare
videt᷑ff. dele.iij.qui cyrographũ ⁊ qui obligauit inſtrumẽta
agroꝝ ſuoꝛũ de agris ſuis cogitaſſe intelligit᷑. C. que res pig.
obl. po.l.ij.⁊ ſi reſtitui tibi cautionẽ pignoꝛis ius pignoꝛis re
miſiſſe videoꝛ. C. ð remi.pig.l.creditoꝛẽ. ⁊.ff. ð pac.l. ij.ſecus ſi
reſtituo tibipignus.de quovide glo. notabilez in alle, cilane.

¶Mino: nõ põt renũciare in integrũ reſtitutõis bñficio qꝛ
boc eſt introductũ ꝓpter ĩbecillitatẽ ipſius minoꝛis ideo non
poteſt renũciare qꝛ eadẽ ĩbecillitate inducit᷑ ad renũciandũ q̃
ad ↄtrabendũ.facit qð no.Cp.in.l.ſi quis in cõſe cribẽdo. C. de
epi.⁊ cle.⁊ dic vt no.in.l.ſi itra.C.ð ĩ ĩte.reſti.⁊.· ĩ.l. cõuẽtio. ff. de
mĩo.⁊ Spe.ti.de in inte.reſti.S qualiter. .ſed nũqͥ d.factus tñ
maioꝛ põt. Jo.an.⁊ ab.in.c.ſi d iligen.de foꝛo cõpe.vi,colum.

