poſuit honeſtã famili.vt.·.ij..familie.ff. de ub. vt ĩ nauta
tenet᷑ ex maleficio familie ſue.vt.l.vnica.ff. furti ad.nau.te⸗
net tñ dñs ciuilit᷑ non criminalit.vt.l.ne qͥ.ff de incen. mi.
nau.vbi hoc no.bar.in.l.ſñ poſt.C. de aſſel.liberat᷑ tñ dominꝰ
exbibẽdo malefactoꝛes.vt alle.S.familie.⁊.l.ſi poſt. ⁊.l.ſi cuʒ
exhibuiſſe.ff.de publi.⁊ hoc verũ cũ dñs exercet officiũ pub⸗
licũ ſecus ſi pꝛiuatũ.vt qꝛ regebat hoſpiciũ tunc non ſufficit
exbibere malefactoꝛem ſed eſt in optione dãnũ paſſi an agat
ↄtra famulos an ↄtra dominũ vel boſpitantẽ. vt alleg.l.vni
ca.ff.furti ad.nau.⁊ bar.in alle.S.familie.Abb.in.c.i.de reſti,
ſpo.vide.j.hoſpiciũ.
¶ Diũs agri ſeu territoꝛij tenet᷑ de robaria ibi facta ſi fuit ſci
ens ⁊ potuit ꝓhibere ⁊ nõ ꝓbibuit.nõ enĩ debuit pati vtma
leficiũ cõ mitteret᷑ in territoꝛio.in.l.i.S.is aũt.ff.ñ fa.fur. fe.di.
7 idẽ de villa ſeu caſtro ſi potuit ꝓbibere ⁊ nõ ꝓhibuit male
ficiñ.ſed de hoc vltimo ſentit aliter glo.in auẽ. vt nulli iudis.
qm̃ vero.colla.ix.pꝛimũ tenet bar.in.l.nequit.ff. de incen.rui.
nau.tenet᷑ tamen pᷣdictꝰ dominꝰ ciuiliter nõ criminalłr ⁊ ville
ſeu ca ſtro poterit imponi collecta:vt ibi no.bar.⁊ de mõ im⸗
ponendicollectã vide ipſũ ĩ.l,tertia.ff. de re iudi.Anto,.⁊ ab.
in. c. i.de reſti. ſpo.
¶ Dominus olim pꝛeſumit᷑ hodie dominus.vide S. domi⸗
nium.v.dominus olim.
¶ Bominus nõ pꝛeſumit᷑ poſſidere ſed opoꝛtet ꝙ ꝓbet poſ
ſeſſionem adepta ſuiſſe.facit.l.traditionibꝰ.C. de pꝛoba.⁊.c.

olim.iij. de reſti.ſpo.Anto.⁊ abb.in.c.cũ ad ſedeʒ.e.ti.xij. col.

vide ð.poſſeſſoꝛ nõ pꝛeſumit᷑ dominus.

Donatio

¶ Donatio gratioſa quãdo pᷣſumat᷑.vide.j.gratia.
¶ Donatio nõ pᷣſumit᷑ ſi dico alicui:tolle hãc pecuniã ſg pꝛe
ſumit᷑ potius mutuũ vł depoſitũ qꝛ nemo pᷣſumit᷑ ſuũ iacta⸗
re. vt. c. ſuꝑ B. de renun. ⁊.l.cum de indebito.ff. de pba.Ab.in
c.in cauſis.de elec.x. cok. èM
¶ Donatio actſõis alicui facta ꝓprer ſeruitia ſeu merita eti
am ſi in ea nõ expᷣmat᷑ titulꝰ ↄtractꝰ valet ⁊ nõ pᷣſumit᷑ ſimu⸗
lata nec eſt opus vt ꝓbet᷑ cã cãe.arg.in.l.i. C. de fal. cã adiec.
⁊ſac.l.cñ quis..codicillis.ff de le iij ⁊ qð noii c ſijde ſucceſ.

— —

*

to

bin
1s ſl
ffde

ohie
kzri
nptio
tlſis
Minns
,

um. vi
meſubie

iotns
oez
1pein.

iz vel
in
1Achi⸗

Nois

loff
miorii
ſupee⸗
Koute
Nl
u,
nin⸗
ſici;
pube
uſicſt
gad
GA
deneſt

ſnntſd
inns
nkd
t nae
lich
Nen
e
enöͤn
rot

donmi⸗
det e⸗

ber14
nicc

iſe
An
nn

ldiet.
t.

¶ Honatio ſen ceſſio actiõis que fit a laico clerico an vale⸗
at. vide S. ceſſio actiõis facta a laooo.
¶ Honari an põt eccłia pleno iure per papam vel aliũ pla⸗
tum. vide ab. in.c. cũ inter. de re iudi iij.o.
¶ Honatoꝛ põt in donatiõe quã facit ecclie ↄditiõʒ ſeu mo

dũ apponere etiã ↄtractꝰ reſolutiui:ad B.c.cũ dilecti.ð dona

ti. res ergo ſemel facta eccleſie põt ab ea auocari mõ nõ pſᷣua⸗

to vel ꝑ exiſtentiã ↄditiõis reſolutiue qð veꝝ ſi mod?ꝰ fuit fi⸗
nalis cã ↄtractꝰ. vt.l.i. C. de dona. qᷓ ſub mõ.ſj ſi modꝰ nõ eſt
finalis cã ↄtractꝰ tũc nõ agit᷑ ad reuocationẽ ſed obſeruanti⸗
am modi.⁊ ſic dz intelligi tex. ea ↄditõe.C. de rei ven. in dõa
tionetñ facta ecclie pſumit᷑ mo? nõ ſit c finalis otractꝰ.
vt e tex. no. in. c. veꝝ. de ↄditiõi.appo.⁊ ſic nõ põt agi ad re⸗
nocationẽ ſed ſolũ ad implementuʒ niſi ſit dictũ ꝙ poſſit re⸗
nuocari eſt cõduſio abb.in.c.verũ. ⁊ vide plene per eñ in. c. ve⸗
rum.de ſo. cõpe.viij. colum. vbi vide an modo vel cõditione
nõ ſeruata in traditiõe eccłie poſſit donans vel etiã tradens

Pꝓpꝛia auctoꝛitate manum apponere.

Honare ſeu cedere põt pater filijs bereditatẽ retentis ſibi
aliqͥbꝰ bonis.gl.⁊ ab.in.c.trãſmiſſe.q fi.ſint legi.⁊ ibi abb.
¶ Eogit᷑ mulier ex officio iudicis donationẽ a viro ſibi pꝛo
pter nup. p ↄſeruatiõe illiciti matrimonij factã relaxare ſi ta⸗
lis donatio pᷣſtat impedimentũ diſſolutiõi talis matrimo nij
F& caſus.c.⁊ ſi neceſſe.de dona.inter vi.⁊ vxo.ſᷣm.abb.
¶ Donatio inter ↄiuges phibet᷑.vt.gfi.ð donat. inter vi.et
vx. qdᷣ ẽ veꝝ qñ eſt pura ⁊ facta nulla fõne cogente ſed ſola li
beralitas ẽ cã donatiõis: vt.l.i.ff. de dona. ⁊.l.donari.ff. de re
iudi. donatio tñ remuneratiua nõ ꝓhibet᷑. vt. l. qð aũt. 5. fi. ff.
de dona inter vi. ⁊ vxo. iõ bar.in.l,jſi volũtatem. Cde dotis.
pꝓmiſ.inquit ꝙ ſi nobilis nubit plebeio põt ſibi ↄſtituere do/
tem animo donandi: ⁊ talis donatio ẽ remuneratiua ꝓpter
nobilitatem cõpenſandã cũ dote.no.abb.in.c,.fi.de dona. in
ter virũ ⁊ vxoꝛem.⁊ in.c.i.de adul.in fi. .
¶ Honatio facta in nuptijs ꝑ cõſanguineos cõiugum qᷓ di
cit᷑ redona vel ſtrenas. intelligit᷑ data gra mulieris iõ efficit
ſua iuxta doctrinã. Bar. ⁊ Bal. in fili in.l. fi płes.S.ĩ arroga⸗

to. ff. vul. ⁊ pupil. ſubſti. vbi aliter determinat bart.ſ. fcꝗ

donatio a cõſan guineis viri intelligit᷑ eſſe facta cõtemplati/

one viri vl ecõtra.?.vc.
¶ Donata ecclie vident᷑ collata ꝓ remedio aĩe. v lð.j.legata
¶ BDonatio ſi fiat H mõ dono tibi talẽ inſulã qᷓ cõpꝛehendit᷑

inter vias publicas a parte meridiei in ꝗᷓ fũt.x.iugera ſi ſunt
alia duo vłtria iugera intelligunt᷑ donata. p.lſi fundum ſub
oditione S.ſi libertꝰ.ij. ff. dele.i.⁊.l.cñ pater ꝗ filio. ff. de le.ij.
qꝛ cũ donatoꝛ deſignat certũ coꝛpꝰ determinatum adiectio
menſure licet falſa reperiat᷑ falſa demõſtratio nec viciat nec
minuit illuò cui addit᷑vt.ff. de le.i.l.ſi ſeruꝰ legatꝰ.de cõ di.et
demõ. l. demõſtratio. ⁊. C. ð falſa cã adiec.l.i. ⁊ ẽ tex.ff. de act.
emp. ? ven.l.ſi venditoꝛ. in pn. :.l.pe. .vl. Oldra. ſuo ↄſilio.
cxcvij.⁊ ↄſilio.ccxxrij.vide.j.benedictio.ſi venditoꝛ fundi.
2 vide foꝛo legũ.l:.iiij.ti.delas mandas.
¶ Donari an põt cõcubine.vide.j.cõcubina.
¶ Bonatio quã de aliqua eccłia facit laicꝰ mõaſteriovl alij
loco religioſo valet diſpenſatiue in caſu quo laic talẽ eccle
ſiã de facto tenebat ⁊ eratita potẽs ꝙ alias ab eiꝰ manibus
eripi nõ poterat:als aũt laicꝰ ↄferrenõ põt ecclłiaʒ quãtum
cũq; ↄſenſus epᷣi interueniat qꝛ nemo dat qð nõ hʒ ⁊ iſte ẽ in
tellectus, c, cura,. de iure patro. ⁊ ibi no. ab.circa pꝛin.

¶ Donatoꝛ cũ poſſet donatiõeʒ reuocare in caſibꝰ h otẽtis

eſt notãdũ circa pꝛimũ caſũ ꝙ nõ ſolũ ſi per manꝰ pꝛopꝛias
ſed etiã ſi ꝑ alias manꝰ hoc facit poterit reuocari donatio vt

ſingulariterno. Jw.an. in alk.cfi dona. ?7 in. c. ſicut dignuʒ
de homici. ⁊ idẽ ſecũdũ eũ fi quis impie intulit pedẽ ſeu digi⸗

tuim. ar. glo. in. l. tale pactũ.S. fi. ff. de pac.limita iſtũ pꝛimum
caſũ niſi cã iſtius iniectionis fuiſſet ipe donatoꝛ ⁊ donatariꝰ
ſe defendẽdo manꝰ intuliſſet in donatoꝛẽ.vt ibi no. Jo.an.⁊
no. Bal. in. l. reos.S. cũ in talibꝰ.ff. de his qͥ. vt indig.idẽ ſi iu⸗
ſticia mediante donatariꝰ mandaſſet occidere donatoꝛeʒ.qꝛ
rõne officij neceſſitatis id facit. vt.c.nõ ẽ crudelis.xxiij.q.v.ſe
cus fi fuiſſet aduocatꝰ cñ ſit officiũ volũtariũ.vt.l.poſt le ga⸗
tum.S.aduocatũ.ff de his qui.vt indig. Iteʒ limita niſ igno
ranter percuſſiſſet donatoꝛem,. ar.lſi quis ignozas ff. de iure
iur. ⁊.c.ſi vero/ð ſen ex.c,,..

¶ Eirea ſecſdũ caſũ de donatoꝛe qui atroces iniurias intu⸗/
ſit qð intelligit᷑ de iniuria verbali.vt. S. ðꝛ.atrox enim ðꝛ iniu

ria reſpectu perſone loci ⁊ tꝑis ⁊ facti.inſti.de iniur. S. atrox.
idem ſi fugauerit donatoꝛem vel captum coiuerit.vt.c.nuper

de ſen. excõ.

¶ Tertiꝰ caſus ſi graue dãnũ in rebꝰ inferat donatoꝛis ſta⸗
bitur arbitrio iudicantis. facit q no. glo.in.c.ſedes. ð reſcp.
¶ De quarto ⁊ quinto caſibꝰ ſupꝛadictũ ẽ in ſerto cãu in qͥ
tangit᷑ de alimento no. ꝙ ſi donatoꝛ egeat ⁊ donatanio non
pᷣſtant᷑ ei alimeta poterit reuocare donationẽ.qꝛ videt᷑ ingra
tus.per.l.necare.ff.de li.ag.quia maioꝛ offenſio eſt denegare
alimenta pauperi vt ibi q; inferte graue d amnũ in rebꝰ. arg.
in.l. ſancimꝰ. C. de ſacroſan. eccł. ⁊ boc etiam intellige ſi dona
tio ſit remuneratoꝛia.nã licet ſit irreuocabilis ingratitudo fa⸗
cit eam reuocabilem.vt.l.fi.C. de reuo.do.

¶ Itẽ nota ꝙ nõ tenet pactũ de nõ reuocãdo donatiõeʒz p⸗

pter in gratitudinẽ etiã ſi iuramentũ interueniat.no.ſpe.ti de
dona. §. i. v. qd ſi pactũ.qð intellige de iuramento de ingrati
tudine futura qð nõ firmat tale pactũ ſi in gratitudo reſultat
ex delicto:⁊ qꝛ tale iuramentũ patit᷑ vitiũ foꝛmale.vt notat
HBal.in. c.l.ð iureiu.⁊ ſic ↄcludit Barb.i all.c.fi.ð do.ix.col.
¶ Itemno. ꝙ licet donatoꝛ nõ poſſit agere cõtra heredẽ do
natarij ingrati ad reuocãdũ donatiõeʒ. vt no.glo.in all.c. fi.
de dona. poterit tamẽ excipere cõtra eũ ſi adpuc res erat pe⸗
nes donatoꝛẽ. vt.l.fi. C. de adul. no. Bal.i.l.fi. C.de reuo. do.
Itẽ nota ꝙ; dicta reuocatio etiã hʒ locũ in bñficiato ingrato
eccłie in qua ẽ beneficiatꝰ ⁊ etia collatoꝛ bñficij.vt tenet bar
ba.in all.c.fi.nõ tñ poterit reuocare ſi donatio fuit facta pᷣce
dente obligatiõe naturali ad antidota.vt.l. ſed ſi lege..ↄſu⸗
luit. eo,i. Item habet locũ reuocatio ſi ſit ingratꝰ in ꝑiculuʒ
honoꝛis ſeu fame donatoꝛis qꝛ maioꝛ ẽ honoꝛ ꝑſone qᷓ ſint
bona.facit qð no.gl.in.l,.eadem.ff.ex qui.cau.manu.⁊.l.vt vi
ff. de iuſti. ⁊ iure. J
¶ Itẽ nota ꝙ etiã reuocat᷑ donatio ex pᷣſumpta volũtate do
natoris ſcʒ ꝑ natiuitatẽ filioꝝ ſuꝑuenientiũ ⁊ reuo cat᷑ etiam
qꝛ inofficioſe facta reſp ectu filioꝝ tꝑe donationis vt qꝛ effu⸗
dit patrimoniũ nibil vel parũ relinquẽdo filijs. de qᷓ við io.
an. bic ⁊ barin.l. titia.S. imꝑatoꝛ. de le.ij. ⁊ abb.in albk.c. fi. itez
ↄcludit Bar.ibi poſt multa.ꝙ ſi quis dõauit bona ſua eccle

ſie vel monaſterio vel alij pio loco ꝙ poſtea filij natiuitate re

uocat᷑ in totũ donatio qꝛ carioꝛ eſt filiꝰ qᷓ; pia cã ergo ex pꝛe⸗
ſumpta volũtate pr̃is excludit᷑ ĩ totũ eccłia.fac.c.qcũq;.xvi.
q.vij.⁊.l.nihil. S. facilioꝛ.de bo.li.⁊ vide etiã alia notabi.per
Barba. vbi.S. 6”VNUB MUD
¶ Donare an põt p̃ᷣlatus vel clericꝰ de bonis ecclłie ſuis cõ
ſanguineis.vide.j.elemoſinã.⁊.j pꝛelatus licet.

.

¶ Si dono alicui certã villam ⁊ oĩa q̃ habeo in ea nõ veni⸗
unt iura ſpñalia qꝛ nõ fũt eq̃lia expꝛeſus ſed illa generalitas
debet reſtringi ad tẽpoꝛalia ꝓpter ſpem tẽpoꝛalitatis pꝛece⸗
dentẽ. no. per Inno. in. c erx Iris.de iurepatronatꝰ. facit. c. ſe⸗
des. de reſcrip.vbi cõmendat Abb. circa pin.
¶ Donare non videt᷑ qui neceſſarijs oneribꝰ ſuccurrit.ff. de
do. inter vi.⁊ vxo.l.ſi quis ꝓ vxoꝛe.nec quis habet liberalita
tem neceſſarie electionis.l.vnum ex ſamilia.ſf.de le.ij. not. gl.
⁊ Jo.an.in.c.relatum.de pꝛeben. ä
¶ Honatio ſeu venditio bonoꝛum facta per patrem vltra le
gitimam filio debitam reuocatur tanqᷓ; inofficioſa.vide.j.in
officioſum teſtamentunum.
¶ Si donatur villa vel vniuerſitas an vident᷑ donata ſpũs
lia.vide.j.venditio.v.licet in venditidbe. DMM
¶ Donatio q fit cã renñciatiõis nõ eſt niſ q̃dam pmutatio
ſeu cõpenſatio ſeruitij qð ꝓbat᷑ ꝑ.l.i.pꝰ pꝛin.ff.de dona.vbi

dicit᷑ ꝙ illa ẽ ꝓpꝛie donatio ad quã mouetur donatoꝛ nulla

alia pᷣcedente cã niſi vt exerceat liberalitatẽ.qui eni remune⸗
rat nõ donat ſed ſoluit debitũ illi qui ei ſeruiuit. ꝓ ᷣ bo. tert.
in. l.a ꝗbus.ff.de do.vbi ſi qs donat mgfo ſuo illa nõ ẽ me⸗
ra donatio qꝛ p oti voluit remunerare officiũ ſiue obſequiũ
magiſtri. er quo infert ꝙ licet donatio ſit pꝛohibita inter cõ⸗
iuges ſʒ ſi ante ↄiugiñ pceſſit aliq obligatio naturalis inter
eos videt᷑ tenere donatio.ẽ ↄcluſio abb.ſuꝑ rubꝛica ð dona.
¶ Sunt i poſcẽte nouẽ.ſex in donãte notãda.cã modꝰ.fides
locus.⁊ penuria. tẽpus.etas.debilitas cũ cõditiõe donãtis.
mens hylaris, feſtina manꝰ.aſſitq; facultas.dulcioꝛ affectꝰ,
fiiij

diſctetio dantis ? oꝛdo.no. Jo.an. in. c.(. ð̊ dona. in fi. 2 9tra
auarus mendicantẽ. vide no.glo.ibi.item ſene.memoꝛ eſto re
cepti beneficij dati nũqᷓ; vt ibi no. Jo.an. B
¶ Donare licet poſſit pꝛelatus in vita ſua aliquã de rebus
eccleſie.iuxta not.in.c.ceterum.de dona.nõ tñ h̊ in teſtamẽto
facere põt.ẽ ↄcluſio abb.in.c.apoſtolice.de dona.iiij. colum.
¶ Donare an põt pᷣlatus quinquageſimã vel centeſimã lo
co pio ⁊ religioſo de poſſeſſionibꝰſeu bonis vel redditibus
ſue eccleſie cathedralis cũ cõſenſu vel ſine cõſenſu capitu li.
⁊ vide late ⁊ pleniſſime ꝑ ab.ĩ.c.apłice.de dona.iiij. colum.
¶ onatiõis ingratitudo quid ſit.vide.j.ingratitudo.
¶ Donatio reuocat᷑ per donatoꝛem in caſibꝰ.c.fi.de dona.
vt ibi intelligit ⁊ limitat Abb. pꝛimus cũ donatarius violẽ
tas manus iniecit in donatoꝛem. S=
Secũdus cum atroces iniurias ſibi inferre pᷣſumit qð intel⸗
lige de iniuria vꝓᷣbali alias ſuꝑfiuus eẽt iſte caſus ꝓpter cãm
pᷣcedentẽ ⁊ ſequentem vel ſi donatoꝛem fuganerit vel captũ
tenuerit.Tertius cũ graue dãnũ in rebus donatoris intu lit
qð intellige circa maioꝛẽ ꝑtem ſubſtantie.vt no.in.c.ap łice.
de do. qð eſt arbitrariuʒ. Quartus qñ pᷣſumpfit ſeu attẽta⸗
uit inferre vite periculũ:licet effectꝰ nõ fuit ſecutꝰ. vtputa qꝛ
parauit venenũ vt donatoꝛẽ ꝑderet vel aliter parauit ſibi in⸗
ſidias.ſimile in.c.ꝓ humani.de homici.li.vi. Quintꝰ caſus
extra tex.eſt ſi nõ fuit adimpletus modus in donatiõe adie⸗/
ctus.vt.l.fi.C.de reuo,/dona.Sextꝰ ſi donatarius neglexerit
alere donatoꝛẽ inopem ⁊ hoc quãdo donatio ↄſiſtit in ma⸗
gna quãtita te.ſecus ſi in ꝑua.vt no.Cp.in alle.l.fi.qð not.ꝓ

mulieribꝰ ſenibꝰ q̃ donãt fere oĩa bona ſua ⁊ negligunt do⸗

natarij eas alimentare ꝙ poſſunt reuocare donationeʒ.not.
abb. in. alle.c.fi.de dona.i.⁊.ij. colum.vide.j.ingratitudo.
¶ Donatiõeʒ factã a defuncto heres reuocare nõ põt. vt in
c.fi. de dona.⁊ rõ eſt qꝛ donatio fit ex mera liberalitate dona
toꝛis ⁊ cõtemplatiõe donatarij nõ heredis.⁊ idẽ eſt ĩ reuoca
tiõe que fit poſt moꝛtẽ donatoꝛis ob ingratitudinẽ ĩ ipſius
perſonã.nã merita ⁊ demerita ſũt perſonalia.ideo nõ trãſeũt
ad beredes.no.abb.in alle.c.fi.ij. colum.
¶ Donatio facta a patre vni ex liberis nõ reuo cat᷑ ꝑ alios
liberos niſi vſq; ad debitũ ſubſidiũ etiã ſi donatio fuit inoffi
cioſa re ⁊ cõſilio.vt.l.querat.C.de inoffi.dona.ſ tamẽ dona

tio fuit. facta alteri extraneo:⁊ tũc ſ liber fuit aliquid relictũ

nõ reuocat᷑ niſi ad debituʒ iure nature.ad hoc.l.oĩs.ff. de in⸗

offi. teſt. ſed ſi nibil relinquit donatio eſt inofficioſa re ⁊ cõſi⸗

lio ⁊ reuocabit᷑ in totũ.ar.in.l.ñi libertꝰ.ff.de oper. liber.ſi ve
ro fuit inofficioſa re non reuocat᷑ niſi vſq; ad debitũ iure na⸗
ture.vt.l.i.ij.⁊.iij. C.de inof.do.⁊ ſic intell igit᷑ gl.c fi.ð dona.
⁊ ibi abb,.⁊ vide no.ĩ auc.ex teſta. C. de do.⁊ in auẽ ex cauſa.
C. de libe. pꝛete.

¶ Donatio cum reuocat᷑ qua actione agat᷑. vide Abbiĩ c,

fi.de dona.iiij.colum.

¶ Donatoꝛ ſi in vita donatarij ignoꝛauit ingratitudinẽ cõ

miſſam vel ſciuit ⁊ nõ habuit tempus cõpetẽs ad agendum
pot agere ↄtra donatarij heredẽ.ar.in.c.cũ in veteri.ð elect.
⁊ in. c.fi.ð dila.nã nõ dicit᷑ tacuiſſeqͥ ignoꝛauit.⁊ idẽ dicẽdũ
in herede donatoꝛis vt poſſit agere coͤtra donatariũ.ſicut in
ſili dicit gl.in.l. ſideicõmiſñ. C. de fideicõ.⁊ gl.in.l.ſi ſoꝛtem.
Cde his qui.vt indig.vbi ſi donatarius carnaliter cognouit
vxoꝛẽ donatoꝛis in vita ſua eo ignoꝛãte poterit heres agere
ad reuocãdũ donatiõeʒ.ↄcludit abb.in alle.c.fi.v.colum.
¶ Donatio facta eccłie nũquid ob ingratitudinẽ pᷣlati ⁊ ca
pituli venit reuocãda.no.abb.i.c.fi.de do.vl.coł qð depen⸗
det ab alia ꝓlixa q̃ſtione nũquid delictũ pᷣlati ⁊ capituli no⸗
cæt eccłie.no.in.c.i.ð do.⁊ ↄtu. ⁊ ĩc.dilectꝰ.ð furtis.
¶ Bonatoꝛ an ⁊ qñ tenet᷑ de euictiõe.no.i.l ij.C. de euic ⁊ ĩ
l ariſto.ff.ðᷣ dõa.⁊ aliquid ꝑ gl.c.inter cetera.ð bb.
¶ Quemadmodũ nõ valet dõatio facta cõ cubine ꝑ militeʒ
ſeculi. vt in.l.ij. C. de do. inter vi.⁊ vxo.nec donatio facta con
cubine per clericum cum ſit m les celeſtis militie⁊ nobilio: qỹ

miles ſeculi.xi.q.i.xpianus.xxiij.qlviij.rephenſibile.idẽ tenʒ

Bar. in.l. affectiõis.ff, ð do. qð no.Jo.an.in.c.de his.ð ſe
pul.facit gl. in. l. miles. ff. de re iudi. qᷓ vult ꝙ ſicut ꝓpter debi
ta nõ tenet᷑ miles ſeculi cedere bonis nec põt ↄuenini vltra q;
facere poſſit:ita nec miles dei.de qᷓ in. c.odoardus.deſo. per
Ab: ⁊ in.c ij.ð pigno.ex q collige ꝙ pꝛiuilegia attributa mi⸗

litibꝰ ſeculi debẽt obſeruari qͥ ad milites dei in caſibꝰ in qbꝰ
ſubeſt eadẽ ratio.ar.in.c.generali.xvi.q.i.no.abb.in.c.i.ð cle⸗
TI.e⸗ 0. . =
¶ Bonare põt epᷣs cũ ↄſenſu capituli ſui iura dignitatis ſue
inferioꝛi dignitati.vide.jepᷣs cum ↄſenſu.
¶ Hõatio facta pᷣſenti de bereditate futura nõ valet.vt.l.ſti
pulatio hoc mõ.ð vᷣbo.obli.⁊ ibi no.ꝑ Bal.nec etiam valet
dõ atio omniũ bonoꝝ pꝛeſentiũ ⁊ futuroꝛum.quia tollit libe
ralitatem faciendi teſtamẽtũ licet eccłie poſſit talis donatio
fieri.vt no. Bar.vbi.5S.⁊ in.l.fi.C.ð pac.ſi tũ donãtur bona

pᷣſentia valet donatio ſᷣm oẽs.vt no.in alle.l.fi.vt refert Ab.

in. c. ij. ð cõ ceſ.pꝛeben.qð vide.

¶ Bõatio facta ambaſiatoꝛibus an cedat eoꝝ lucro vel mit

tẽtium.vide.S.am baſiatoꝛ.vᷣ.nunquid id.

Dos

¶ Dotis cã eſt mixti foꝛi ⁊ cũ pꝛicip aliter interatur eſt locuſ
pᷣuentioni ſicut in ſacrilegio.eſt cõ cluſio abb.in.c.eccłia ſan⸗
cte marie.ð cõſti.xi.coł.tamẽ Jo.de imol.in.c.ex litteris. de
pigno.tʒ ꝙ cã dotis etiam pꝛĩcipaliter per ſe intẽtata ſpec⸗

tat ad eccłiam.⁊ facit ibi caſum.⁊ hoc tenet idem abb. in.c.ðᷣ

pꝛudentia.ð dõa.inter vi.⁊ vxo.idem Barba.notabili.ĩ alł.
c.ex litteris.iij. coł.⁊ idem in dotibꝰcõſtituendis qꝛ fauet᷑ do
tibus tam ante matrimoniũ qᷓ; poſt matrimoniũ ⁊ etiã ↄſtã⸗
te matrimonio.vt no.in.l.i.ff.ſo.ma.⁊ Barba.vbi.ð. 8
¶ Dos ꝓmiſſa ſi no ſoluit᷑ viro põt vir repellere vxoꝛem:qꝛ
cum dote tenet᷑ ſuſtinere onera matrimonij.vt.c. ſalubꝛiter.ðᷣ
vſur.⁊.l.ſi cum dotẽ.S.ſi autem.ff.ſoł.mat.⁊ ex quo nõ bʒ vir
vnde ſumat emolumentũ põt hec onera recuſare.vt.c.per ve
ſtras.ð do. poſt diuoꝛ.vbi nota.ꝓbatur ibi ꝙ etiam vxoꝛe ex

cã abiecta poteſt agere maritus ad dotem ſibi ꝓmiſſaz er q̊

ſe reddit paratum dote ſoluta vxoꝛem reaſſum ere. vt ibi no.
Abb. vide.j.maritus põt repellere.
¶ Dotem nõ põt petere filia a patre ſi eo inuito matrimoni
um còtraxit ſimpliciter nubendo nulla ꝓmiſſa dote. vt not.
in auẽ,que res.C.cõia de lega.⁊ per Bar.in.l.obligantur.ðᷣ
act.⁊ obli.nec in tali caſu paterobligaturad dotãdã filiam:
ſed iudicis offi. cõpellitur vt filia poſſit nubere ñ ſbi idoneũ
elegit.vt.l.qui liberos.ff.de ritu.nup.⁊.l.fi.C.de dotis ꝓmil.
ſed quãdo filia iam nupta eſt ſine dote ceſſat rõ compellendi
patrẽ.no.ab.in.c.accedens.de ꝓcur.Si vo filia nupſit cum
idoneo ꝓmiſſa dote põt agere cõtra patrẽ ad ipſã dotaãdam
⁊ de hoc habes duas gl. notabiles ſᷣm Abb. vbi. S. vna eſt.
xxxij.q.ij.cfi.alia eſt in.c.fi.xxxv.qi.quãdo aũt filia iam nup
ta eſtſine dote tenetur maritus eã de ſuo alere honoꝛilſice. vt
in auẽ.qui.mo.na.effi.le.S.pe.Inno.in.c.ꝑ litteras.ð dona.
inter vi.⁊ vx.nec per bocexdludit᷑ a bonis paternis pꝰ moꝛtẽ
patris.vt.l.maximũ vitiũ.C. de libe.pꝛete.⁊ credo ꝙ ſi cauea
tur ꝙ filia dotata nõ ſuccedat cũ maſculis nõ habet locum
in muliere que nupſit ſine dote inuito patre.no. Abb. in all⸗
c.accedens in fi.
¶ Dos dz eẽ libera flẽ matrimoniũ.vide.j.mf̃imonium.
¶ Botare tenetur frater etiam clericus ſoꝛoꝛem ſuã ſi nõ ba
bet vnde ſe dotet.no.in.l.cum plures.ff. de admi.tu.⁊ in.l.nõ
omni.ð arbi.vbi dicit Cy.ꝙ cã dotis fauoꝛabilioꝛ ẽ q cã ali⸗
mentoꝛum.vnde ſicut frater tenetur in cã neceſſitatis alimen
tare ſoꝛores ita ⁊ dotare ⁊ boc foꝛtius eſt in cerico qui mag
tenetur exercere actum bumanitatis ⁊ caritatis qᷓ; laicus.vt
c.i.de emp.⁊ ven.⁊ credo ꝙ cum bona cõſcientia ſi clericꝰ nõ
babet p atrimonialia debet dotare ſoꝛoꝛem ſeu aliam cõſan⸗
guineam inopem de redditibꝰ eccleſe. qð ꝓbatur per.c.i de
coha. cle. ⁊ muli.⁊.c.oinnimodo.xxx.di.⁊.c.nõ ſatis.xliiij. di⸗
Abb. in. c. guenit. de arbi.
¶ Dos etiam metu cõſtituta valet cum ius fingat ſtipulati
onem dotis ſemper in matrimonio interueniſſe. vt.l.ſi mulier
§.ſi dos.ff. qdð metus cau.⁊.l.vnica.C. de rei vx. act. Abbeic.
cum locum.de ſpon.in fi.
¶ Dotare nõ cogitur pater filiam que cõtraxit matrnimoni⸗
um ſi ne ſuo cõſenſu.no.gl.ᷣxxxij.qli.c fi xxxvi.qi.c.de raptu.

eſt verum ſi filia elegit manitum moꝛibus ſuis indignum:

ſed ſi filia nupſit poſt. xxv.annum nõ eſt ſibi imponẽda cul⸗
pa.vt in auc.vt cum de appella.cogno.S.ſi alicui.ñi tũ nupſit
filia ſine ꝓmiſſione ootis nõ cogit᷑ pater eam dotarequia ex

nid⸗
lͤde

lutgte

entlſi
n eie
thlltibe
donat
n bon
rä

ant

eſtloaf
cha ſan
teris de
ta ſpec
b. in.c
Ddi ial⸗
fauek do
tii oſti

emq:
tdeier
nohz

epee

mnore
ſizari
tbbino.

minol
yrot
r.,5
liam
ſoneü
Pmni
llendi
t un
We
wack.
famn nrp
Nlſfe
ödonr.
noli
ſcau
lo
bic

un,
lno
kilnd
Scidh
alimen
nimag
ſcus
cricd ſ̃
ncoen
er c

lijdn

tputi
bie

jnoti⸗
.
Hu
Gpſit
1ag

quo fllia rep etit maritum ſine dote ceſſat c copulſ onis.idẽ
ſi cõtraxiſſet ſine pꝛomiſſione dotis. no. bar in.l.obligante. ð
act.⁊ obli.no.abb.in.c.i.de de ſpon.impu. .
¶ Dotem tenetur reddere vir heredibꝰ vxoꝛis ſoluto matri
mo nio nõ putatiuo ſed vero deducto tamẽ ne egeat marit?ꝰ
⁊ debet cõſiderari qtum facere poteſt maritus habito reſpe
ctu ad tempus cõdemnatiõis.vt.o.i.de donat.inter vi.⁊ vx.
⁊.l.maritum.⁊.l.rei.ff.ſo.ma.nec iſtud pꝛiuilegium tranſit ad
beredes extraneos.vt no. Abb. in alle.c. i.
¶ Vbi cõſtat matrimoniũ eſſe nullum nõ agitur acceſſorie
ad reſtitutionem dotis ſed cõditione ſine cauſa.pꝛo hoc.l.fi.
ff de cõditõe ſine cã.hec eniʒ cõditio eſt pꝛiuilegiata.quo ad
ipſam mulierem ſicut actio de dote.vt.l.ij.ff.de pꝛiuil.cre.ab.
in. c de pꝛudẽtia.de dona.inter vi.⁊.vro. S
¶ Dotẽ licite cõſtituit maritus vxoꝛi ex ꝓpꝛia ſubſtã tia qñ
fit ante cõtractum matrimonij.pꝰ cõtractũ tamẽ nõ valet.vt
no. in. c. ⁊ ſi neceſſe.de dõa.inter vi.⁊ vx.ſed vbi plebeius re⸗
cepit nobilem in vxoꝛem tũc videt᷑ donare cauſa recompen⸗
ſandi cum nobilitate,. no. Ban..l. ſ donatio.ff, ſolu. mat.ab.
in alle.c.⁊ ſi neceſſe.
¶ Dotes viduarum tenetur eccleſia defendere nõ tamẽ cõ⸗
tra iuſticiam. nam ratiõe fauoꝛabilis ⁊ pie cauſe nõ eſt alicui
inferenda iniuſticia.no.in.c.ſuper eo.de dona.inter vi.⁊ vxo.
⁊ facit illud vulgare vnũ altare nõ eſt cooperiendũ vt diſco⸗
operiatur aliud.cõcoꝛ.c.cãm.de pᷣbẽ.b.ĩ alł.c.ſuper eo.

¶Pꝛo dote debet maritus ſatidare ſi vergat ad inopiam.

vide.j.ſatiſd atio.
¶ Quddo pater cõ ſtituit dotem ꝓ filia aut fuit ſtipulatꝰ do
tem ſibi reddiſi redibit ad patrem aut nõ ſtipulatur:⁊ tũc ſi
emancipat filiam efficitur filie. ſ autem moꝛitur mulier act io
cõpetit patri.vt.l.ij.ff.ſoł ma.⁊ in.l.vnica.C.de rei vx.act.no.
Ab. in. c. ſi.de dõa.inter vi.⁊ vx.vbi dicit.⁊ debes ſcire vt ibi
refert abb.ꝙ dos hoc caſu redibit ad patrem quãdo filia pꝛe
deceſſit etiã ſi extant liberi exipſa filia.per.l, dos a p atre.ff. ſo
lu.ma.⁊ notabis hoc vltimũ.nã canoniſte cõmuniter tranſe⸗
unt cum boc dicto.⁊ idem videt᷑ tenere glo.in.d.l.dos a pa⸗
tre.vbiplene no.ban alle.l.ñ poſt dotẽ. ff. ſolu.ma.ex hoc ha⸗
bes calum in quo dos matnis nõ venit ad filios.ſ.quãdo fu⸗
it pꝛofecta a patre ⁊ filia eſt moꝛtua nõ emancipata viuẽte pa
tre ⁊ ceſſat hoc caſu regula illius auẽ.in ſucceſſiõe.C.de ſuis
⁊ le.here.no.abb.in alle.c.fi.ð dõa.inter virum ⁊ vxoꝛem.

¶ Dotem ſi cõſtituit extraneus ⁊ fuit ſtipulatus dotem ſibi

reddi ſoluto matrimonio reuertitur dos nõ ad mulierem ſed
ad illum extraneũ.vt.l.vnica.S.accidit.C. de rei vx.ac.ð qͥ vi⸗
de qð no.abb.in allega.c.fi.de dona.inter virum ⁊ vxr.
¶Dotis cauſa ⁊ doctoꝛum ⁊ ſcolarium cõcurrit in pꝛiuilegi
is.nota Bar. in.l.i.ff. ſoln.ma. tamen potioꝛ videt᷑ cauſa do⸗
ctoꝛum ⁊ ſcolarium qꝛ in eis fauoꝛ publicus verſatur in com
muni:qꝛ replent terram ſapientibus ⁊ etiã in particulari cuʒ
quibus põt eos audire ⁊ addiſcere quod nõ eſt in dote.abb.
in.c.fi.de iudi.in fi.
¶ Dotem ſcienter nõ poſſe ſoluere pꝛomittens licet ałs tene
atur ⁊ cõueniatur inquantũ facere poteſt tenetur tamen inſo
lidum.l.ꝓpter dolũ ⁊.l.pe.ff.de iure.do.nam pᷣſumit᷑ qͥs ſcire
vires ſui patrimonij.vt.l.quiſquis.C. de reſcin.ven.
¶ Dos aſſignari debet hoſpitali ſicut eccleſie. nota Inno.
in.c.cum ad ſedem.de reſti.ſpo.⁊ vide glo.in.c.cum ſicut.ð cõ
ſe. eccł.vel alta.⁊ ab.in alł.c, cum ad ſedem.in pꝛin.
¶ Si pater eſt debitoꝛ filie aam dotando in dubio nõ vide⸗
tur habere animũ donandi ſed magis animũ cõpenſandi cũ
ea ꝙ ſibi debet. eſt tex. in. l. vxroꝛem. S. pater naturalis.idem ſi
legitimus pꝛomittit dotem pꝛo filia ⁊ eſt eius adminiſtratoꝛ
quia tunc vtiliter gerit negociuʒ filie.ideo de pꝛopꝛio filie vi⸗
detur eam dotare.vt ibi nota. Bar. ⁊ vide eum in.l.nenſenni
us. C. de nego. geſt. 2.l. cum poſt. de iure doſj.
¶ Dotare nõ tenetur pater filiam virginem que cl am cõtra
rit matrimonium cum laico:quia mulier ſine conſenſu patris
etiam de iure diuino nõ debet matrimoniũ cõtrabere. xxvij.
qij. ſufficit.⁊ hboc verum ſi puella nupſit nõ cõſtituta aliq do⸗
te, quia ceſſat ratio quare pater tenet᷑ ex quo repetijt ſine do⸗
te virum ⁊ in tali cauſa maritus tenet᷑ ſubire ð ſuo onera ma⸗
trimonij.vt tenet Bar.in.l.obligationum. ff. de act. ⁊ obli.qðᷣ
appꝛobat Abb.inc,i,.de adul,dicens ꝙ imputan dũ eſt viro

cotrabẽtimatrimoniñ ſine dote.ad hoc qð no.in.l.ſi cñ dotẽ
fr. ſolu.ma.iõq; ſeruet᷑ cautela in iſtis clandeſtinis ſpõſalibꝰ
vt puella cõ ſtituat certã dotẽ viro.⁊ hocetiã babet verum ſi
puella elegit ſibi virum ſuo genere ⁊ moꝛibꝰ dignũ vt Bar.
Tabb. vbi.õ.⁊ ipſe ab.in.c.cum cauſam.de rapto.
Dos recipit augmentum.quia eſt quoddam vniuerſal e.·
qui ante nup.ff.ſolu.ma. ⁊ pactum interpoſitũ ſuper dote ha
bet locum etiam in augmẽto dotis poſtea facto.vt.ff.ð pac.
do. l. inter ſocium. S. cum inter patrem.
¶ Dotem extenuant fructus percepti per mulierem er rebus
viri obligatis ꝓ dote nõ tamen compenſatur cum quantita⸗
te niſi ſint cõſumpti.vt.l.diuoꝛtio.O.ob donatiões.ff.ſo.- ma.
¶ Dotis lucrum nõ eſt merum lucruʒ nec cõfunditur quia ẽ
aduenticium. Bal.ff.de condi, ob cauſam.l.ſi donatarius.S.
ſi quis indebitum.
¶ otis fructus cum percipiuntur ex re pꝛopꝛia reſtitutio⸗

ni ſubiecte nõ cõpenſantur cum expeñ.factis ad perpetuã rei
vtilitatem. nam debentur expenſe vltra fructus.ff. ſolu. mat.

l.inſulam.S.fructus.vbi nota. HBal.⁊ vide.l.fructꝰ.eo.ti.
¶ Dotis fructus percepti ante matrimoniũ augent dotem.
ff. ſolu.ma.ſi ante nup.ideo peti poſſunt iure actiõis de dote
C. de ſen. que ſine cer.quanti.:.fi:⁊ ibi Bal.de hoc vide glo.
nota bi.in.c.ſalubꝛiter.de vſuris.

¶ Matrimonio cõſtante nullam habet actioneʒ vxoꝛ ſuper

dote ſed maritꝰtm̃.C.de rei ven.l.doce ancillã.niſi in cãu.C.ð
lure do.l.i.vbi no. Hoſti.in.c.cuʒ cõtingat.de iureiur
¶ Dotare poſſunt filios dementes vel furioſi eius tutoꝛes.
vide.j tutoꝛes poſſunt.
¶ Mulier pꝛefertur in dote nõ ſolum pꝛioꝛibus habentibꝰ
actionem perſonalem ⁊ tacitam ppotecam in bonis mariti.
vt in.l.aſſiduis.C.qui po.in ꝑig.ba.⁊ Dp.in.S.actionum.in
ſtit. de act. ſed etiam vbi eſt cõſuetudo pꝛefertur pꝛioꝛibꝰ ba⸗
bentibus expꝛeſſam.nam in bis cõſuetudo multum operat᷑.
vt.l. ſi de interpꝛetatione.ff. de legi.⁊.c.dilectus.de conſuetu⸗
dine.ceſſante autem cõſuetudine debemus interpꝛetari.l.afſij
duis in fauoꝛem mulieris quia in facto dubio potioꝛ eſt cau⸗
ſa dotis. vt, c. fi.de re iudi.nota abb.in.c.ex litteris.de pig.iij
colum.⁊ nota.in.c.ex litteris.de pꝛobat.in donatione tamen
pꝛopter nuptias quã mulier ex pacto lucratur nõ pꝛefert᷑ mu
lier anterioꝛibus creditoꝛibus cum hoc nõ eſt iure cautuʒ de
parafernalibus bonis mulieris non ꝙ ſi vir babet admiſtra⸗
tionem illoꝛum bonoꝛum eius bona ſunt hypothecata tacite
vt in dote. vt vult glo. in allega.c.ex litteris. Si vero vxoꝛ re⸗
tinet illa bona penes ſe ceſſat dicta obligatio, vt Ab.vbi.ẽ,
vide.j.pꝛelati bona.
¶Sequuntur additiones domini Zudo.de campis ad pꝛe
cedentem litteram. D.

Ecanus

d ¶Decanus an ſit de capitulo.vide ab. ð elec.
c.cum inter vniuer.

Degradatio

¶De degradatione verbali ⁊ actuali.vide Ab b. in. c qliter
lo. ij. deaccuſa.
¶ In degradatione pꝛeſbyteri vel alioꝛum inferioꝛum quot
epiſcopi requiruntur,vide per abbatem in.c.ſi quis de cleri,
excom.miniſtran.
¶ Et an illa ſolennitas requiratur in degradatione actuali
⁊ quid in degradatione verbali.vide abb.e.c,⁊ vide in.c.tue
de penis.⁊.c nouimus.de vᷣ bo.ſig.quo ad degradationem,

DHeuolutio

¶ An ſuperioꝛ ad quem ẽ deuoluta ptãs eligendi teneat᷑ eli
gere de gremio eccleſie.vide ab.in.c.ne pꝛo defectu.de elect.
¶ Quãdo ſuperioꝛ ad quẽ eſt facta deuoluitio ẽ negligẽs in
fra tres menſes in quẽ fiet deuolutio.vide.e.c.per ab.
¶ In bis que ꝑtinẽt ad pᷣlatum iure deuoluto pꝛelatus non
tenetur habere cõſenſũ ſui capituli.no.ab.i.e.c.ne ꝓ defectu.
¶ Deuolutio fit in eccleſia cathedrali ad immediate ſuperi⸗
oꝛem in caſu negligentie.in alijs autem caſibus fit denolutõ
ad papam.nota.ab.in allega.c.ne pꝛo defectu. .
¶ Superioꝛ ad queʒ fit deuolutio habet tres menſes vł ſex

ſeut babebantelectoꝛes. abbas eo. e,? idem in deuolutione
que ſit a collatoꝛibus oꝛdinars. ,
¶ Ille ad quem fit deuolutio debet pꝛocedere ſicut ſe ciſſent
electoꝛes.nota ab.vbi.õ. . . .
¶ An ille ad quem fit deuolutio videatur eligere ⁊ cõſirm a⸗
re.vide ab.eo.c.
¶ Quando nõ eſt certus numerus pꝛebendarum ⁊ quãdo
pꝛebende nõ ſunt diſtincte an tunc fiat deuolutio ad epiſco⸗
pum vel qualiter habeat tunc epiſcopus pꝛouidere capitu⸗
lo negligente.vide plene per ab.in.c.cum eccleña.de elect.
¶ Ille ad quem fit deuolutio debet pꝛouidere ſub illa qua⸗
litate ⁊ illis quibus ille a quo debebat pꝛouid ere eſt conclu⸗
ſio abbatis in.ccum in magiſtrum. .
¶ De deuolutione fienda de epiſcopo ad capitulum ⁊ ecõ⸗
tra tam in materia collationis beneficioꝛum coꝛrectionis qᷓ;
alias. vide plene abb.in.c.irrefragabili.de offi.oꝛdi.
¶ De capitulo deuoluitur poteſtas ad epiſcopũ de epᷣo ad
archiepiſcopum:de archiepiſcopo ad patriarcham:⁊ alias
aſcendendo.vt nota.ab.in.c.nulla.de cõcel.pꝛeben. .
¶ Deuolutio qualiter fit de epiſcopo ad capitulum ⁊ deq̃/
bus.vide eo.c.per eundem ab.
¶ Deuolutio qualiter fit ſi ius inſtituendi ſpectat ad inferio
rem pꝛelatum ⁊ patronus nõ pᷣſentat infra tempus iuris an
ad epᷣm vł an ad illũ qͥ dʒ inſtituere.vide plene ꝑ ab.eo.c.
¶Deuolutio ſi fit de patrono ad ſuperioꝛem an habeat eti⸗
am ſex menſes.ab.eo.c.
¶ Deuolutio ſi fit ad ſuperioꝛem quilibet ſuperioꝛ habʒ ſex
menſes.no.ab.in.c.cum noſtris.de conceſ.pꝛeben.
¶ Deuolutio qũñ fit in materia electiõis q̃liter ſe dʒ br̃e ſupe
rioꝛ in ꝓuidẽdo.vide ab.in.c.dilectus.de conceſ.pꝛeben.
¶ De materia deuolutionis.vid e ab.in:ciinter dilectos. de
exceſ.pꝛelatoꝛum.
Difficile
Mec dictio difficile qualiter ſumitur vide per abbatem in
c.cum ſint de decimis.
¶ An difficultas pꝛeſtandi vel ſoluendi excuſet a pena vel
periurio.vide per ab.notabiliter in.c.bꝛeui.de iureiur.
¶ Difficultas excuſat ab excommunicatione.ab,eo.c.

Dilapidator

¶ Anteq inquiratur contra aliquem de dilapidatione de⸗
bet pꝛimitus inquiri an ſit ſuſpectus de ea.eſt concluſio ab.
in. c. venerabili.de offi. dele. .
¶ SPꝛelato ſuſpecto de dilapid atiõe debet dari coadiuto
⁊ non poteſt dari niſi a papa.vt nota.ab.eo.c.⁊ vide ibidem
quantum duret eius officium.
¶Dilapidatoꝛ ⁊ eiꝰ coadiutoꝛ ꝓhibent᷑ alienare.ab.eo.c.
¶ Vide qualiter hbodie pꝛoceditur contra ſuſpectum de di⸗
lapidatione ⁊ an detur ſibi coadiutoꝛ.e.c.per ab.
¶ Dilapid atoꝛ an debeat cõfeſtim remoueri ab adminiſtra
tione.vide per ab.eo.c.
¶ Et vide quid poteſt tunc co adiutoꝛ ⁊ vide caſus in quibꝰ
datur coadiutoꝛ ibidem.
¶ An ſatiſd atio releuer dilapidatoꝛem ⁊ remoueatura dila
pidatione.nota per ab.in.c.licet hely.de ſymo. L

Dilectio

¶ Vꝛopter vnum delictum nõ debet quis deñſtere a dilecti
one dum tamen in delinquente ſint alie virtutes. eſt conclu⸗
ſio abbatis.in.c.niſi.de offi.leg.

DHiminutio

¶ Illud quod impoꝛtat diminutionem nõ poteſt impoꝛta⸗
re augmentum nec ecõtra.ab.in.c.tranſmiſſe.de electio.

Diſputatio
¶ Diſputatio vocabulorum eſt pertinacibus relinquenda.
eſt mens ab. in. c. quanto. de pꝛeſump.

¶ Aliquando etiam pꝛudẽtes nõ poſſunt reſpõdere ſine di/
ſtinctione.nota ab.in.c.ſacris, quod metus cauſa geſtij eſt.

BDBiſtributio
¶ Diſtributiones quotidianas nõ babet quis tempoꝛe in⸗
ſirmitatis quando ſanus nõ conſueuit ad eccleſiam venir
eſt concluſio Di in.c. plerũq;.de reſcrip.
luitie
¶ Diultie an ſunt bone ⁊ appꝛobentur.vide per abbateʒ in
c.ſuper.de teſti.
¶Diuitie an faciant hbominem legalioꝛem.vide per Abba
tem in.c.ſi.de iureiuran. 8
¶Diuitie de quo pꝛo ſint.vide in ſolenni repetitiõe.c.quis.
de pac. col.liiij.li. v ·perdominum Matam.
Hiniſio .
¶ An maioꝛ pars debeat diuidere ⁊ minoꝛ eligere.per ab.
in.c.i.de parochia.
¶¶Diuidere an poſſit papa epiſcopatuʒ ſine cauſa.vide per
abbatem in. c. ad audientiam.de eccle.edifi.
¶ Diuidere an poſſit epiſcopus cuʒ conſenſu capituli recto
fiam inuito rectoꝛe.⁊ vide per ab.eo.c.

Domus
¶ Sipꝛopter delicrum debet deſtrui domus ex ſtatuto vel
conſuetudine an domus communis fratrum er delicto vni⸗
us deſtruatur. vide in. c.in litteris.de reſti.ſpo.plene per ab.
¶ An appellatiõe domus veniat poꝛticus.vide per ab.in.c
decimam.⁊ vide eundẽ in.c.eccleſie. de immuni.eccleſiarũ.
¶ An appellatione domꝰ veniat oꝛtus cõtiguus.vide.e.c.
¶ In domibus eccleſie nõ debentur hoſpitari legati laico⸗
rum pꝛincipum.vt vult ab.in.c.in domibus,.de ĩmu. eccle.

Dubitatio
¶ Mon eſt recipiendus qui dubitat in minimis marxime iu⸗
niſperitus.eſt concluſio ab.in.c.⁊ ſ queſtiones,.de ſymo.

uellum

¶ De pugnantibus in duello ⁊ quid ſit duellum. vide abb.
tam in rubꝛo qᷓ in nigro,.de cleri.pug.in duello.

Brietas

¶ Ebꝛietas aſidua ẽ peccatũ moꝛtale.S.ea de
mum. xxv. diſtinc. idem ſi quis frequenter ⁊ vo⸗
luntarie ſcienter in ebꝛietatem incidat.nam id quod eſtvenia
le efficitur moꝛtale ſi in conſuetudinem ducatur. xxv. diſtin.

diuinis. abb. in. c.i. de reli.⁊ vene.ſan.vide.j.vinum.

¶ Ebꝛietas inducit mentis exiliũ ⁊ pꝛouocat libidineʒ ⁊ ob
