minia.vide.Sð.adulterium.
¶ Mulius habet poteſtatem iudicandi in cauſa matrimonia
li niſi epiſcopus quia cum ſit cauſa grauis ad eum eſt perferẽ
da.xxv.diſt.perlectis.⁊.c.i.de offi.archid.⁊ eſt tex.expꝛeſſus
ſm Hoſtien.in.c.accedentibus.de exceſ.pꝛela.no.in:c.i.de cõ
ſangui.⁊ affi.⁊ ibi abbas.
¶ Juerx eccleſiaſticus non ſolum cogno ſcit de cauſa tempo
re incidenti ſeu pꝛeiudiciali.vt.c.tuam.de oꝛdi.cogni.ſed etiã
de cauſa tempoꝛali que venit acceſſoꝛie ad eqauſam eccleſiaſti
cam licet non ſit pꝛeiudicialis:qꝛ vbenõ eſt matrimonium nõ
eſt dos.vt.l.ij.ff.de iure doti.Abb.in.c.de pꝛudẽtia, de dona
inter virum ⁊ vxo.⁊ ibi abb.
¶ Judex ecclſiaſticus habens poteſtatem incarcerandi cle⸗
ricos ⁊ carceres habiles ad detinendum eos non poteſt arta
re ſecularem iudicem ad clericos incarcerandum.ad boc.c.ad
miniſtra toꝛes.⁊.c.pꝛĩceps.xxiij.q.v.⁊.c.ſi imperatoꝛ.⁊.c.duo
ſunt.xcvi.di,colligitur ex.c.cum non ab homine. de iudi.⁊ ibi
abbas circa pꝛin.
O¶ Juderx eccleſiaſticus poteſt pꝛocedere contra laicos adul⸗
teria cõmittentes etiam ad vindictam, vide,c., adulterium. v.
contra laicos.
¶ Judex eccleſiaſticus poteſt repetere ſubditũ ſuum ab alijs
detentum. vide.j.repetitio.
¶ ZJuger eccleſiaſticus in caſu in quo excõicare pote ſt cõclu
ditur eius iuriſditio.vide.j,iuriſditio verñ, iudicem eccleſiaſti
cum cum ſequen.
KR

¶ Juderx eccleſiaſticꝰ an cognoſcit de adulterio. vide.S. adut
terium eſt crimen.
¶ Juger eccdleſiaſticus an cognoſcit de delicto per laicum in
cccleſia commiſſo.vide.j.laicus licet delinquat.
¶ Juder eccleſiaſticus ſe impedit cõtra raptoꝛes inuaſoꝛes
ſeu piratas.vide.S. eccleſia ſe impedit.cuʒ ſeq.
¶ Juder eccleſiaſticus an poteſt ſe impedire de cauſa miſera
bilis perſone ſeu pauperis.vide abb.in.c.licet ex ſuſcepto.de
foꝛo cõpe.⁊ vide.j laicg poteſt coꝛam eccle.impeti.⁊.j.pꝛini
legio eccdleſia quo ad fõꝛum.
¶ Juger eccleſiaſticus etiam in quibus caſibus poteſt ſe im
pedire inter laicos.⁊ vide.j.papa in quibus caſibus.
¶ Juger eccleſiaſticus poteſt penam verberũ ⁊ exilij clericis
inferre.vide.S.eccleſia habet penam.
¶ Juger eccleſiaſticus poteſt imponere penam pecuniariam
ſi magis timetur qᷓ; ſpñalis.vide.j.penam pecuniariam.
Juder ecdeſiaſticus poteſt excõicare adulteros.vide.s.excõ
municare poteſt epiſcopus.
¶ Juder eccdeſiaſticus ⁊ etiam ſecularis debʒ adiri vt deleat
ſtatutum vel conſuetudinem que pꝛeſtat pꝛonitatem peccan⸗
di.vide.j.ſtatutnm.⁊.S.coꝝſuetudo.
¶ Juger ſecularis non poteſt co gnoſcere etiam inter laicos
de lure percipiendi vel retinendi decimas cuʒ ſit queſtio de iu
re ſpirituali.⁊ ſic pꝛocedit glo.xvi.q.i.in.c.peruenit.⁊ de foꝛo
compe.ex tenoꝛe xi.q.i.in ſumma.⁊.c.diſpendioſam.de iudi.ſʒ
ſi eſt queſtio ſimpliciter de fructibus decimarũ ⁊ ſi eſt queſtio
facii tũc cognoſcit index ſecular::qꝛ nõ eſt q̃ſtio ſpiritualis.eſt
conduſio Calde.quã eleganter fundat in ſuis conſilijs.ti.de
iudi. de fo.compe.conſilio.xd.⁊ hanc concluſionem tenet ab.
in.c.litteras.de iura.calum.in pꝛin. vide.S.decima.vᷣ.ius deci
mandi.
¶ Juger ſecularis eſt competens iudex inter laicos vbi agit̃
de dote pꝛincipaliter ⁊ non fuit diſputatio de viribus matri
monij.no.glo.⁊ io.an.in.c.de pꝛudentia.de dona.inter viruʒ
⁊ vxo. Innocen.tamen dicit ꝙ vterq; iudex eſt competens ra
tione connexitatis.vt.c.peruenit eo.ti.nam ratione connexi⸗
tatis ampliatur iuriſditio.vt.c.quanto.de iudi.
¶ Juger eccdeſiaſticus poteſt adiri pꝛo quolibet damno illi⸗
cito vt excõmunicet eũ qui damnũ dedit licet pꝛobari nõ poſ
ſit determinate quis damnum intulerit.nam ratione peccati
moꝛtalis poteſt recurri ad eccleſiam. vt.c.nouit.de iudi.ſpãlit
in furto quãdo neſcitur actoꝛ furti colligitur.ex.c.ſi ſacerdos.
de offi. oꝛdi.⁊ ibi abb.
Q Juerx ſecularis poteſt cognoſcere de iurepatronatus duʒ
tamen cognoſcat de vniuerſitate.vide.j.patronus verſi.de iu
re patronatus.
¶ Juer ſecularis poteſt cognoſcere inter laicos ſi agitur de
impenſa funeris repetenda vel facienda idem ſi agitur devſu
funeris actione perſonali.vt.l.vt ſi quis.S.pleriq;.ff.de relig.
⁊ ſump.fu.ſed nõ poteſt cognoſcere de iure ſepulchri directe
neq; indirecte circa ipſam eccleſiam vel cimiterius:qꝛ laicis ꝑ⸗
mittitur poſſidere ſepulturaʒ: maxime maioꝛũ ſuoꝛum ex qua
dam tolerantia ⁊ permiſſione eccleſie ⁊ ex quadam humani⸗
tate.Abb. in. c.qᷓ;to.de iudi.in fi.
¶ Judici ſeculari an eſt tradẽdus clericus criminoſus.vide
B. crimina. *
¶ Juger ſecularis nompoteſt extendere manum in poſſeſſio
nem rei clerici niſ pꝛius dedlaretur per iudicem eccleſia ſticuʒ
facit tex.no.in.c.cum ᷣ i.de hereti.lib.vi.⁊ quod notat Bar.
in.l.eius qui delatoꝛem.ff.de iure fiſci.no.Abb.in.c.qualiter
de iudi.in fi.

¶ Jauer ſecularis an ⁊ quando cognoſcit de c rimine v ſura
rum ⁊ ſacrilegij.vide.ã.vſura.ver.de crimine.⁊ vide.j.ſa crile

gium ver. contra ſacrilegium.
¶ Juger ſecularis an cognoſcat de crimine periurij. vide.j.
periurij crimen cum verſi.ſeq.
Juex ſecularis an cognoſcat ð hereſi vel de ſymonia ſeu
de adulterio.vide.j.hereſis.⁊ vide ĩfra fimonia.⁊.sS.adulteriũ
¶ Juex ſecularis quo ad facultatem puniendi punit omẽs
laicos de omni crimine.vide.S.eccleſia.v.ſecularis.
¶ JIuger ſecularis nullomodo poteſt ſe intromittere ð re me
re ſpirituali.vt de q̃ſtione iuris matrimonialis vel decimalis
ſeu beneficialis ⁊ ſimilibꝰ nec pꝛincipaliter nec incidenter vt

c.tnam. de oꝛdi. cogni.:.c.latoꝛ.qui fił.ſint legi.idem qu an⸗
do a gitur de re quaſi ſpirituali vt quando agitur poſſeſſoꝛe
babente cauſam pꝛopꝛietatis ſpiritualis ãnexam qꝛ in ea fiẽ
da eſt pꝛobatio iuris ſpiritualis ⁊ quando agitur ad reſtitu⸗
tioneʒ coniugis.vt.c.ex tranſmiſſa.⁊.c.ex parte.de reſti.ſpo.
que cauſa licet non ſit mere ſpiritualis trabitur tamẽ mere ſpi
ritualis pꝛopter annexionem ſpiritualitatis. vt no. Inno. ⁊
Abb. in. c. litteras.de iura.calum.iiij.colum.
¶ Juerx ſecularis poteſt cognoſcere de cauſa clerici mere tẽ⸗
poꝛali non habente aliquã ſpiritualitatẽ vbi tantum diſpu⸗
tatur de vero facto nec venit diſtinguendnm aliquid iuris.vt
cum agit clericus contra laicum poſſeſſoꝛio retinende qꝛ mo
leſtatur in poſſeſſione ſue eccleſie per laicũ.qꝛ licet agat reſpe
ctu eccleſie non tamen venit diſcutiendum aliquid iuris ſpiri
tualis:ſed quid ſi meri facti an turbet vel poſſideat vel ſi agi⸗
tur interdicto recuperande pꝛo calice cõſecrato ſubtracto vbi
nõ habet docere de pꝛopꝛietate:ſed ſatis eſt pꝛobare deiectio
nem ⁊ poſſeſſionem in bis nihil repugnat laicum iudicem co
gnoſcere contra laicum.pꝛo hoc.c.petimus.xi.q.i.idem de in⸗
iuria facta derico ⁊ idem de iuramento:quiavbi non diſputa
tur de viribus iuramenti:ſed tantuʒ vt cogatur laicus ad ob
ſeruantiam poteſt ſe intromittere ſecularis qꝛ non eſt queſtio
ſpiritualis nec quaſi. vt.c.licet.de iureiur.lib.vi.eſt concluſio
Abba.in.c. litteras.de iura.calum.iiij. colum.⁊ ꝙ iudex laicꝰ
eſt competens ad cognoſcenduʒz de iuramento pꝛincipaliter
⁊ nicidenter. eſt tex.in.c.licet.de iureiuran.lib.vi.idem io.an.
in.c.cũ.C.laicus deſoꝛo comp.li.vi.⁊.c.q;enis.de pactis.e li.
plene per Pe. de ancha. in regula.ea que fiunt.iij.q.
¶ Juex ſecularis cognoſcẽs de cauſa vſurarum non poteſt
cognoſcere ſimpliciter ⁊ de plano.vide.j.vſurarũ cauſa.
¶ Juger poteſt ſupplere ex officio circa concluſionem libelli
⁊ eius vicia nec dicitur ſupplere de facto ſed potius de iure.
debet enim curare vt detur litium finis.vt.l. quidaʒ extimaue
runt.ff. ſi certum pe.⁊ ne ſit iudicium deluſoꝛium.vt.c.cauſam
de iudi.ĩmo ſi ineptitudo libelli depꝛebendatur in libello.ſed
alias non debet iuderx ex officio lacerare libellum no. Inno.
in. c.i.de offi.iudi.fa cit.c.ſacerdotibus.xi.qi.Abbas in.c.di⸗
lecti.i.de iu.circa pꝛin. ⁊ vide.j.libellus ver.in interdicto.
¶ Jugex ſi ex öfectu alicuiꝰſolẽnitaſqvidet iudiciũ dðſicẽꝛ fru
ſtratoꝛiũ eſſe debet ex officio ſupplere qꝛ illud non ſolum ve⸗
nit ad commodum partium ſed publicum ne lites ſint immoꝛ
tales ad quod euitandum debet bonus iudex laboꝛare.vt.c.
finem. de dolo. ⁊.l. quidam extimauerunt. ff. ſi cer. pe. Abb. in
c.cauſamque.de iudi.
¶ Juer poteſt ſupplere etiaʒ parte non petente circa obla
tio nem libelli ⁊ generaliter poteſt ſupplere quando aliter nõ
ꝓvaleret iudicium.intereſt enim ſua ⁊ reipublice ne iudiciuʒ ſit
fruſtratoꝛium ⁊ partes verentur laboꝛibus ⁊ expenſis de iu⸗
di.cauſam q̃.⁊ glo.notabilis in.c.i.de electioſte.lib.vi.⁊ idem
vbi lederetur honoꝛ iudicis.vt.l.i.S.quos pꝛohibet.ff. de po⸗
ſtu. ⁊ de hoc dic vt no. in. c.bone.de poſtu. pꝛela.⁊ Abb.in. c.
i. de libel. obla.⁊ in.c.ij. de reſti.ſpo.i,.colũ.vide.j.libellus.xᷣ.
in interdicto.
¶ Juger ſecularis non exercet officium ſuum contra eccleſia
ſticas perſonas etiam in contingentibus incidenter coꝛam
eo. Abb. ex ter. c. eccleſia ſancte marie.de conſti.
¶ Judicibus pluribus ſi cauſa committitur ſimpliciter qui⸗

—

ſibet bʒ iuriſditionẽ inſoliduʒ. ſed exercitium habent omnes ſi

mul ita ꝙ vnus ſine alio non poteſt pꝛocedere glo.in.c.pꝛu⸗
dentiã. de offi.deleg. Abb. in. c. ſciſcitatus. in pꝛin. de reſcrip.
¶ Juer ſine citatione an poteſt contra abſenteʒ ſuper no⸗
toꝛio pꝛocedere.vide.S.citatio.
¶ Judicibus pluribus creditur quando pꝛoducuntur in te⸗
ſtes ſuper actis que coꝛam eis fiunt.vt.c.cuʒð a nobis.de teſti.
7.c.quoniam.de pꝛoba.ſed quando nõ pꝛoducũtur in teſtes
ſed ſimpliciter referunt negocium pape non creditur eis.not.
abba. in. c.olim. de reſcrip.
¶ Jugex qui non condẽnat in expenſis cum non fuerunt pe⸗
tite aperte non pũitur.nec ob hoc poteſt ab eo appellani.do.
de ro. deci. ccclxi. vide.S.appellatio.
¶ Jugerx an poteſt regulariter per partes pꝛonunciare plene
no. in. c. cñ ex officij. de pꝛeſcrip: ⁊. ccuʒ inter dere iudi.videj·
libellus.

lhe
ſere
Pitad
dede
G
bllis,
G
nond
fidͤck
6G
poꝛ⸗
ſeus.
ſegt.
(F⸗
Nine
gept
ſ
nt⸗
ain
Oſto⸗
den
ſitdi
nüine
C
lo cu
betl⸗
nudo⸗
fusin
bllde
ern
O
ſinee
deine
ſett
hane
(dle
ſ
1 con
G
leſte
G
llet
ſ
ſhi
Ptin
6

ſen

ge
ſeſoe
neafis
teſiue
ſi
nereſpi
Nno/

ngeti⸗
n dp⸗
Cinis
hlecnno
gunhe
nst
tſlſagh
befucnſh⸗
edeeci⸗
uclennc,
ltandeſn
ondſpurn
lcnsatob
ſckqnhn
tooneen
luderlro
ncpallg
lendo N.

Parts el.

nonpoet
Cunſa.
hen lbeli
de iue,
ertimaue
Cauſarn
dclote
no. Juno⸗
1 inod
lico,
ſetfo
M pe⸗
immo:
gle.Nlc
Lboin

cltes
loaliterno
dicinzt
ſs delu⸗
Naiden
eff depn
Dbbne
ſbellos

racuckeig
ℳ

chergr⸗
ommnes
incpu
deſelat⸗
ſuperno/

naritd
RũR

uh

unhe
dnde

Geylene
ri⸗

de.. comiſſio. 7. 8. conſilium.

¶ Juder cui cauſa eſt ommiſſa vt pꝛocedat cum conſilio ali
quoꝛum poreſt cauſaʒ ſubdelegare ⁊ tenetur foꝛmam manda
ti ſeruare.vt.c.cum in veteri.de ele.⁊ ibi Abbas.ijcolum. ⁊ vi
¶ Judex quã penam poteſt imponere pꝛo delictovbi plures
pene reperiuntur in.e.l.vel pluribus.vide.j.pena.
¶ Juderx an poteſt retinere penam pecuniariam a ſtatuto im
poſitam. vide.j.pena. H
¶ Jugex non poteſt ferre ſententiam ſub conditione reſoluti
ua.vt no. Bar. in.l.iudex.ff.de re iudi.Abb.in.c.in litteris.de
offi. delega. S
¶Juger non debet admittere erceptionem in qua vehemẽ⸗
ter pꝛeſumit dolum. vide.v.etceptio.
¶ Judicis requiſitio hʒ vim citationis.vide.jreqͥſtio.
¶ Judex tenet᷑ ad intereſſe ſ grauat partem etiam ſi ab eius
ſententia non appelletur.vide.S. appellationis obmiſſio.
¶ Juer poteſt obmittere diſcuſſionem exceptionum ⁊ advl
teriↄꝛa pꝛocedere.vide.S.exceptionum diſcuſſionem.
O Juder poteſt ſuper iniuria ei notoꝛie irrogata pꝛocedere.
vide.ð.epiſcopus poteſt eſſe iudex.
. Juder poteſt ex officio mulierem que dicitur eſſe coꝛrupta
acere inſpici per matronas. vide.j. muiier ſi eſt contentio.
¶ Juger ĩ caſibꝰ dubijs põt adhibere peritos vt debeãt erti
mare ſumptus factos in aliquo edit᷑cio vł medicos ad perhi
bendum teſtimonium an percuſſio fuerit letalis. ⁊ idem in ſi⸗
milibus ⁊ credere eis cum deponunt ſuper peritia artis eoꝛũ
facit.c.tua ·⁊.c.ſignificaſti.de homi.no.gl.⁊ Abb.in.c.frater⸗
nitatis. de frigi.⁊ tales periti debẽt iurare ð credulitate ⁊ nõ
de veritate.facit.l.hac edictali.C.de ſecun.nup.abb.vbi.S.
¶ Juder poteſt reuocare ſententiam ſi reipſa ſit erroꝛ pꝛoba
bilis.vide ſententia poteſt reuocari.
¶ Juer ſecularis de queſtione ſpirituali incidẽti coꝛam eo
non cognoſcit ſed remittit ad eccleſiaſticuʒ iudicem.vide.j.iu
riſditio..ſi teſtis.
¶ Jugex eccleſiaſticus ideo cognoſcit incidenter de cauſa tẽ
poꝛali qꝛ habet eam in habitu ⁊ eſt capax iuriſditionis qð eſt
ſerns in cauſa ſeculari.eſt cõcluſo Abb.in.c.latoꝛ.qui fi.ſint
egiti.
Juger erx officio ſuo debet repellere accuſatoꝛem etiam ne
mine opponente quando accuſatio tendit in peccatum moꝛ⸗
tale.vt.c.ſignificauit.qui ma.accuſa.poſ.⁊ ibi Abb.
¶ Juderx oꝛdinarius poteſt ad inſtantiaʒ actoꝛis ſtatuere cer
tum terminum domio feudi ſi negligens eſt ĩfra quẽ iuſticiam
adminiſtret alias ipſe faciet.vt.c.irrefragabili.S.exceſſus.de
offi.oꝛdi.⁊ facit in ſi.qð no.in.c.ex parte aſtenſis.de conceſ.pᷣ
ben. Abb. in. c. ceterus.de iudi.ij.colum.qð intelligeverum ni
ſi ſit dũs ſuperioꝛ mediatus qui ſupplebit negligentiaʒ domi
ni ĩmediati.vt.ex tranſmiſſa.de iudi.⁊ abb.vbi.A,Aö«.
¶ Juderx domin? feudi nõ poteſt cognoſcere an ſua ſit iuriſdi
tio cum negatur dñs.no.inno.in,c,ceterum.de iudi.⁊ ſic nõ ha
bet locum in eo.l.ſi quis ex aliena.qꝛ non contenditur ſuper

nudo erercitio iuriſditionis: ĩmo de pꝛopꝛietate ⁊ comodo ip

ſius iudicis.ad hoc glo.in.il.fi.ff.ad munici.inno.in.c. venera⸗
bili.de cenſi. Abbas in.c. ſuperlitteris.de reſcrip.⁊ tangit in
c.ceterum.de iudi.pe.colum.

¶ Juer poteſt iudicare ſᷣm id qð eſt ſbi notum ⁊ notoꝛium

ſine alia pꝛobatõne fienda in iudicio.no. Inno.in.c.dilecti.i.
de iudi.⁊ facit tex.cuʒ glo.in.l.i.C.qui ⁊ aduerſus quos.ſecus
ſi eſt notum non vt iudici ſed vt pꝛiuato qꝛ tunc requiritur ꝓ⸗
batio.vt no.in dicta,l,. ⁊ facit.ij.q.i.S.ſciendum. Abb. in alle.
c.dilecti.i.colum. H
¶ Jugex deber er officio ſuo partem pꝛoducere quando nul⸗
la competit actio.vide.õ.actione nulla.
¶ Juer an poteſt deputari a ſede apoſtolica canonicus ec
cleſie cathedralis regalaris.vide.S. canonicus.
¶ Juger an poteſt quis eſſe in ſua cauſa pꝛopꝛia ſeu eccleſie
ſue.vide qð no.in.c.ſi quis ab epiſcopo.⁊.c.ſi quis erga.ij.q.
vij.⁊ in.c.romana.de pe.lib.vi.⁊.c.ex parte.de verbo.ſig.ple⸗
niſſime ⁊ no.per abb.in.c.cum veniſſent.de iudi.vide.j papa
qdiu viuit.⁊ vide.j.pꝛelatus inferioꝛ.cum ver.ſequẽ.⁊ vide.j.
ſpoliatus ſi ex iudicis defectu.
¶ Juger poteſt eſſe in cauſa pꝛopꝛia pꝛinceps non recogno
ſcens ſuperioꝛem.vide.j.pꝛiuceps non recognoſcens.

¶An iudex poterit pꝛocedere er officio in denunciattone ai·
diciali quando timet fieri per metum domini vel potentioꝛis⸗

vide.Sð.denunciatio.v.ſi quis timet.

¶ Judex poteſt ex cauſa penam minuere.vide.j.penaʒ t eius

executio nem.

¶ Juder ſi abſoluerit aliquem ab inſtantia iudicij vel ab et⸗
pen.non expꝛimendo cauſam an valet talis abſolutio.⁊ vide

B.abſolutio ab inſtantia iudicij.

O Juder an ſuper ineptitudine libelſ debet pnunclare in ter

locutoꝛie vel diffinitiue.vide.j.l bellus etiam ſi ſit.
¶ Jugex qñ debet ſeruare equitatem vel ius.vide.S.eqͥtas.
V¶ Jucerx ſeu arbiter an poreſt eſſe teſtis de geſtis coꝛam eo.
vide.j.teſtis poteſt eſſe ſuper geſtis.
¶Jugexpoteſt ſuꝑ expen.futuris contra reum malicioſe exci
pientem ſententiam incertam ferre.videj.ſententia incerta.
¶ Juder recurrit ad arbitrium bonoꝛum viroꝛum vbi agitur
de eſtimatione alicuius rei.vide.ẽ.extimatio.

¶ Judex an ⁊ quando poteſt pꝛonunciare pꝛo parte. no. ple

ne Abb. in. c. cum inter.de re iudi. J
Judices oꝛdinarios ſi quis p.lures babeat valet ꝓceſſus
ſuper eadem re ab vtroq; diuiſim agitatus.vide.j,pꝛoceſſus.
verſi.ſi quis.
¶ Judex quia pꝛincipio carebatiuriſditiõe ⁊ pꝛoceſſit:ſi po

ſtea eam eſt adeptus an valet pꝛoceſſus.vide.j/iuriſditio ver.

ſi in pꝛinc.
¶ Jugerx non debet videri clementioꝛ lege.vide.S. equitas.

¶ Juger an poteſt pꝛo parte pꝛonunciare ſententiaʒ ⁊ pꝛo pꝑpo⸗

le non.⁊ an tunc videtur abſoluere vel condẽnare.vide.j.ſen⸗
lentia verſi.an ſi libellus.
¶ Juder poteſt notario ↄmittere exceptioneʒ ⁊ examinatio
nem teſtium. vide.j.teſtis verñi.poteſt iudex.⁊ vide.s.commiſ⸗
ſo verſi.cum alicui.
¶ Juger a quo an poteſt dilationes datas a iure appellanti
minuere.vide j.terminos. —
¶ Juer cui cõmittitur vt ĩfra certum tempus decidat cãm
vel ipſam inſtruat an teneatur dilationes amputare rvel vna
partiuʒ contradicente ⁊ non pꝛobante tenetur in termino ſen
tentiam ferre vel cauſam ad ſuperioꝛeʒ remittere vide plene ꝑ
Abba. in. c. ſuper eo.ij. de appel.
¶ Judex poteſt expectare contumaceʒ in ſequentem dieʒ dũ
modo non ſit ius queſitum parti.vide.sẽ.contuma.

¶ Juderx delegatus ad vniuerſitatem cauſarum vt officialis

foꝛaneus epiſcopi qui conſtituitur in certa parte dyoceſis qui

babet delegatam.no.sglo.in cle.⁊ ſi pꝛincipalis.ð reſcrip.⁊ in
c.romana.eo.titu.lib.vi.poteſt alij cauſam ſu bdelegare.no.in

c.cum cauſam.de appel.⁊ ibi abb.pe.colum.

¶ Juder an poteſt reuocare dilatiões quas dedit.vide.j.re

uocare an poteſt.
¶ Juderx datus cum clauſula vocatis vocandis tenetur ſer⸗
uare oꝛdinem iudiciariũ.idem de executoꝛe dato cuʒ iſta clau
ſula.nam talis eſt mixtus non merus.vt tenent Do. de rota.

deciſio.lxxxiij.⁊ eſt tex.in.c.exhibita.de iudi.⁊ talis teneiur af

ſumere partem iudicis.no.glo.ſingularis.in cle.vnica,.de offi.
deleg. Abb. in alleg. c. exbibita.i.colum.
¶ Judici ſi ſtatuatur terminus infra quẽ canſaʒ decidat ſub
certa pena tunc cõ mittitur pena ſi pars inſtat petendo infra
tempus inſtantie:qꝛ non tenetur iudex impedire officium ſu⸗
um non poſtulatum ad vtilitatem pꝛiuataʒ. vt.l.iiij.S. hoc au
tem iudicium.ff.de d am.infec, ⁊ ibi bar. Abb.in.c.venerabi⸗
lis.de iudi.viij.colum.
¶ Juger poteſt pꝛonunciare incertam ſententiã pꝛopter bꝛe
ouitatem tempoꝛis.vide,S.inſtantie tempus.
¶ Caulſe poſſeſſoꝛie an debeant coꝛam eodeʒ vel diuerſis in
dicibus tractari.vide plene per abb.in.c.fi.de iudi.v.colum.
¶ Jugex pꝛopꝛius eſt iudex domicilij.foꝛus eniʒ domicilij eſt
generalis ⁊ vniuerſalioꝛ omnibus alijs.no.in.c.fi.de foꝛo cõ⸗
pe.Item dicitur pꝛopꝛius ratione beneficij qð requirit reſidẽ
tiam.nam ibi contrahit domicilium iuxta no.per inno.in.c.ex
oꝛe.de pꝛiuil.nam etiaʒ de alibi geſtis poteſt ratione talis be
neficij conueniri.ratione autem contractus rei vel delicti non

dicitur quis pꝛopꝛie ſubditus licet ſoꝛtiatur foꝛum vt ibi poſ

ſit conueniri vt dicit gl.nota bilis in cle.i.ver. ſubditos. de fo
ro compe.⁊ glo.in.c,nuper,.de ſen,.excõ.Abbas in.c.i:de foꝛo
K ij

=

competen. in fi. ,⸗ ⸗ .
¶ Juer inferioꝛ a papa nõ poteſt extra dioceſim cauſam cõ
mittere inuitis partibus.vide.S.cõmittere ſeu delegare.
¶ Juger non dicitur inferre violentiam ſeu oppꝛimere qua⸗
do pꝛocedit iudicialiter.no.inno.in.c.cõ querẽte.de reſti.ſpo.
tan git Abb. in. c. licet ex ſuſcep.de fo.cõpe.v.colum.
¶ Jugeriʒ poſſit cognoſcere an ſua ſit iuriſditio ⁊ etià mul⸗
ctare contumacem. vt.l.ſi quis ex aliena.ff. de iudi.limita ve⸗
rum qua ndo poteſt eſis iuder licet in veritate non ſit.ſecus au
tem vbi non eſt iudex nec eſſe poteſt.nã tunc etiam ſi pꝛonun
ciaret ſe eſſe iudicem talis ſententia non facere t eum iudicem
qꝛ nibil poteſt contra impoſſibile.ff.que ſen.ſi ne appel.reſci.
l. fi. ⁊ no.in.c.ſi ſententiam de ſen.ex.lib.vi.no.Abb.in.c. ſi di⸗
ligẽti. de foꝛo compe.circa fi. ,.
¶ Jugerx domicilij poteſt pꝛocedere contra ſubditum alibicõ
trabentem ⁊ ſuper re alibi ſita ⁊ etiam alibi delinquentem vt
c. cum contingat.de foꝛo compe.non impꝛoperando ibi litte⸗
ram.⁊.c.vt animarum.ode conſti.lib.vi.⁊ idem no.in cle.paſto
ralis.de re iudi.naʒ foꝛus domicilij eſt generalioꝛ alijs vt pa
tet ex ſuperioꝛibus.poteſt enim iudex domicilij contra ſubdi⸗
tum alibi delinquentẽ pꝛecedere vt ita dixerim ſiue pꝛocedat
per viam accuſationis ſiue per viam inquiſitionis:qꝛ vbicun
q; delinquat ſubditus eſt iudicis domicilij.⁊ ſicut intereſt iu⸗
dicis delicti purgare pꝛouiciaʒ malis bominibus:vt.l.cõ gru

ſt. ff. de offi. pꝛeſi.item intereſt iudicis domicilij caſtigare ſub⸗

ditos ⁊ ꝓuinciam ſuam purgare talibus homĩbus:licet alibi
delin quãt.vt.d.l.congruit.facit.l.pꝛeſes.ff.e.⁊ hoc tenet bar.
poſt Cy.in.l.cunctos populo.C. de ſum.tri.no. Abb. in,. c. cuʒ
co ntin gat.S.allega.ij.colum.
¶ Juger vbi notoꝛie conſtat de defectu iuris agendi non dʒ
pati cauſam venire ad iudicium.vt.c.quoniam.de fi.pꝛeſby.

⁊ euita ndi ſunt circuitus.vt cle.a uditoꝛ.de reſcrip.⁊ iudex ex

officio ſuo debet ſupplere quando iudiciuʒ in futurum eſt fru
ſtratoꝛium.no.glo.in.c.i.de elec.lib.vi.facit.l.quidam eſtima⸗
uerunt.ff. ſi certuʒ pe.Abb.in.c.ex parte.b.de fo.compe.circa
fi.⁊ idem abb.in.c.ij.de reſti.ſpo.i.colũ. IJItem poteſt iudex ex
officio compellere pꝛocuratoꝛem ad oſtendendum mandatũ
etiam ſi apte non petatur.doc.⁊ abb.in.c.nulli.de accu.
¶ Juger oꝛdinarius poteſt incarcerare exemptos delinquẽ
tes.vide.s.incarcerare.
¶ Juderx delicti poteſt punire delinquentem ſecũduʒ ſtatuta
ipſius iudicis.no.Cal.in.c.i.de raptoꝛi.⁊ b arto.in.l.cunctos
populos.C. de ſum.trini.abbas in.c.fi.de fo.cõpe.xiij. colũ.
¶ JIuicis relationi creditur in cauſis bꝛeuioꝛibus. vide.j.ꝓ

batio.ᷣſi.credi debet.

¶ Jugerx non poteſt diffinitiuam ſe ntentiam ferre libello ob
miſſo etiaʒz ex conſenſu partium.vide.j.libellus põt remitti.
¶ Judici poteſt dari poteſtas per partem inquirendi ⁊ arbi⸗
trandi non ſeruato oꝛdine iudiciario.de quo plene no.in.c.i.
de libel. obla. ⁊ in.c.de cauſis.de offi.dele.⁊ in.c.fi.de re iudi,
li.vi. Abbas in.c.i.de litis conteſta.vi.columna.
¶ Jugex compellere poteſt offenſum ad pꝛeſtandum cautio
nem offen denti.⁊ vide.õ.ca utionem ydoneam.⁊c.
¶ Juer poteſt ſtatuere terminũ reo contra quẽ eſt facta mii
ſio vt agat ſuper ꝓpꝛietate.vide.j.pꝛeſcribere põt ꝓpꝛietatẽ.
¶ Juerx poteſt poſt concluſionem in cauſa recuſari. vide.j.
recuſatio.vᷣ.poſt conckſionem.
¶ Jugex eccleſiaſticꝰ poteſt mittere inbibitoꝛiam iudici ſecu
lari in cauſa vertente coꝛa eo.vide.s.inhibitoꝛiam.g
¶Buobus contendentibus ſuper beneficio vtroq; petente
pꝛonunciari ſuam inſtitutionem canonicam ſi conſtiterit iu⸗
dici de nullitate vtriuſq; inſtitutionis non debet iudex vtrun
qʒ abſoluẽ ab impetitiõe ⁊ dimittẽ poſſeſſoꝛẽ ĩ poſſeſſiõe.ĩmoꝰ
dzʒ vtranq; inſtitution eʒ ꝓnunciare inualidam ⁊ vtrũq; exclu
dere a beneficio.ſecus ſi fuiſſet facta ſemiplena pꝛobatio per
alteram vel vtrunq;.qꝛ tunc ſufficit abſoluere vtrũq; ab inſtã
tia alterius ſeu reum ab inſtãtia actoꝛis ſi vnus erat actoꝛ al
ter reus nec tenetur remouere poſſeſſoꝛem a beneficio de quo
per dominos de rota deciſi.xx.⁊ hoc quando alter poſſidet.ſi
vero neuter ⁊ tunc nulli dabit poſſeſſion em etiaʒ ſi ſemiplene
pꝛobauit nec eſt locus delationi iuramenti cuz agitur de ti.be
neficij de quo in.c.mulieri.⁊.c.fi.de iureiur. ⁊ de pꝛoba.in pꝛe
ſentia.⁊ io:an.in.cieum quide eo qui mit.in poſ.lib.vi. Abh

Lc.cum ſuper.de cauſa poſ.? pꝛopꝛie.qj.colunf.
¶ Jugerx pꝛocedendo iniuſte extraiudicialiter nõ poteſt am⸗
plius in illa cauſa pꝛocedere iudicialiter:qꝛ ſatis redditur ſu⸗
ſpectus parti. ⁊ videtur ſe aduerſarium conſtituere.no.glo. ?
doc.in. c. conquerente,.de reſti.ſpo.ſimile no.glo.in.c.ſtatutuʒ
de reſcrip.lib.vi.ſuper partis copia que dicit ꝙ ſi iudex aſſu⸗

mat defenſionem ſua iuriſditione.⁊ ſic conſtituit ſe partem nõ

poterit cognoſcere an ſua ſit iuniſditio.eſt conduſio abba.in

allega. c. conquerente.ij. colum. . .
¶ Jugex debet appꝛobare pꝛonunciationem in quã partes
conſentiunt ⁊ conueniunt. Inno,⁊ abbas in.c.ex cõqueſtio⸗
ne. de reſtitu. ſpo.
¶ Juger põt expꝛimere cauſaʒ in ſententia retractatoꝛia ad
honoꝛem ſuuʒ conſeruandũ ne dicatur retractaſſe iniuſte ſen
tentiam. Item poreſt expꝛimere cauſam ad honoꝛem iudicis
q quo conſeruandum quando recitat ſententiam ex nouis a⸗
ctis.vt.c.cum iohãnes.de fide inſtru.⁊.c.cum ad ſedem,de re⸗
ſti.ſpo.⁊ ibi abbas.ij. colum.
O¶ Juger ſi ex arrupto ⁊ non vocata parte pꝛoceſſit eodẽ mo
do non vocata parte poteſt ⁊ debet reuocare qð fecit per re⸗
gulam.oinnis res de reg.iur.no.inno.in.c.querelam,de elec.
⁊ Bar. in. l.qð iuſſit.de re iudi.⁊ doc.in.c.cum ceſſante.de ap
pel.contrariuʒ tenet Floꝛia nus in.l.i.ff. ad.l.aquil.allegat in
no.in.c.veniens.de fi.pꝛeſby.⁊.c.ĩter quattuoꝛ.de ma.⁊ obe.
¶ Si pꝛoceſſus eſt nullus pꝛopter iuris oꝛdinem non ſerua
tum poteſt per iudicem dedarari nullus etiam parte non cita
ta.vt ſicut de facto pꝛoceſſit ſic de facto reuocetur. ff. de euict.
l.minoꝛ.vbi no.glo.que non eſt alibi ⁊ in.c.tua nos.de o ffi.vi
ca.⁊ Jo.Cal.de re iudi.c.cum olim.
O Jugerx debet ex officio declarare pꝛoceſſum nullum etiam
partibus non opponentibus.vide.j.officium verñ.ex o fficio
cum ſequenti.
¶ Jugicis officiũ in his in quibus exuberat ſufficit ſola nar
ratio.vide.j.officium.vᷣ.in bis.

¶ Indicis o fficium exuberat moꝛtuo accuſatoꝛe.vide.j.offi⸗

cium iudicis exuberat.
¶ Juger poteſt deputare arbitrum vel arbitros qui ratões
ſeu calculationes que vertuntur inter partes diſcutiant ⁊ refe
rant.C. de vſufru.l.ij. ⁊.ff.ſi cui pluſq; per.l.fal.l.i.⁊ de inſtitu.l.
illud quoq;.in prin.⁊ de diſtrac.pigno.il.ſi reſiduum.bar.in ſu
is conſilijs.cõſi.ix.qð incipit litteras ma gnificentie.ij.colũ.
¶ Judex pꝛopter ſeueritateʒ remouet᷑ ab officio.vide.j.ſeue.
¶ Juger poteſt pꝛiuare maritum ab vſu vxoꝛis pꝛopter ſeue
ritatem.vide.j.ſeueritas.
¶ Jugerx non ad mittit exceptionẽ de qua cognoſcere nõ ra⸗
let.inno.in.c.venerabili.de cenſi.
¶ Juer ex officio ſuo poteſt iudicare de notoꝛio facti tran⸗
ſeuntis qð babet permanentiaʒ certo tempe.ita ꝙ non po
tuit tergiuerſari nec iudici nec alijs.⁊ ſic ĩtelligitur glo.ſingu
laris in.l.i.C.qui ⁊ aduerſus quos.vt refert abb.i.c.euidẽtia.
de accu.vide.j.notoꝛium facti permanentis.
¶ Juderx an ⁊ quando poteſt ſententiam ſeu erroꝛem ſuuʒ re
uocare vide plene per abb.in.c.qualiter ⁊ quando.i.de accu.
¶ Juicis arbitriuʒ in impoſitione pene conſtringitur ex cõ
ſuetudine vel ex equitate non ergo imponere debet oꝛdinari
am nec excedere penam conſuetam.vide glo.in.l.odia.ff.de pe
nis.⁊ in.l.quid ergo.S.pena grauioꝛ.ff.dð his qui no.infa.no.
abbas in.c.inquiſitionis.S.i.de accu.v.colum.
¶ Juger do micilij non poteſt punire ſubditũ alibi delinquẽ
tem ſᷣm ſtatuta ſua quãdo ſtatutuʒ loci domicilij imponit pe
nam ipſo facto.vt eſt tex.in.c.vt anim arũ.de con ſti.lib.vi.ſed
ſi imponit penam per ſententiam poterit puniri ſm illud ſtatu
tum oummodo ſtatutum non cauſet delictuʒ de nouo.no. ab
ba.in.c.i.de raptoꝛ bus.ij.colum.
¶ Jucer an poteſt perquirere domum alterius in qua dicit᷑
res ſubtracta.vide.S.furtum. ver.licet poſſit.
¶ Judicis ignominia eſt non ſeruare debitum oꝛdineʒ in ꝓ⸗
ceſiu. vide.j.pꝛoceſſus.x.ignominia.
¶ Juerx ex officio ſuo poteſt ſupplere vt non obſtante iura⸗

mento vſure non ſoluantur. vide.j. vſura. . non obſtante.

¶ Juex non poteſt pꝛonunciare ſuper futino quando obli⸗
gatio nõ eſt oꝛta ð pñti reſpectu futuri temꝑis:qꝛ tũc deficit a
ctio.vt eſt tex.in.liiide vſuris.ſed ſi obligatio eſt oꝛta de pꝛe⸗

eini
ooe
Kanng
leraſin
Atenrnd
abbgi

niheng
Gleto

utgigel
ehitetn
ennics
ertorieg
ſtenden

ſſtocti
ſaitpetn
landet
ſunnden
lalegre
einatche
nonſen
netonce
1foeenic

e eofi

Uometine
ſerofich⸗

tſolamar
Hiceſoſi

quirates

iantt e

deiſtüul.
ſbar inſu
ei coß.
diceſſen⸗
pzoptetre

olchenͦe
hfucltran

acwape

ceniteaan.

orentugt
o deuc.
gtturer
t ordinan
lia fk deß⸗
4oankun

bideini
jinpontg
ſlonit
niueken

=

btuurinn
Dptunte, .
nehli
de

fenti etlam ratione futuri tempoꝛis iudex poterit pſpicere in
fururuʒ.vt.c.in noſtra.de ſepul.facit qð no.inno.in.c.auditis
de pꝛocura.⁊ tex.⁊ glo.in.c.romana.S.caueant.de ſen.excom.

lib. vi. vt no.abb.in alle.c.in noſtra.iij.colum. .
¶ Juderx tam eccleſiaſticus qᷓ; ſecularis poteſt compellere cõ

iugem ad exhibenduʒ alteri coniugalem affectum. vide.j.ma

trimonium ver.iudex eccleſiaſticus.
¶ Juger poteſt de facto expoliare eum qui de facto ſe intru⸗
ſit.vide.j.epiſcopus poteſt ſpoliare.
¶ Juderx ſecularis an poteſt patronum laicum pꝛiuarea iure
patronatus pꝛopter delictum ſuum.vide.j.patronum laicuʒ.
¶ Juer in cuius foꝛo cauſa agitatur debet in pᷣparatoꝛijs

conſuetudinem ſeu ſtatutum foꝛi ſui ſeruare. vide.j, iudicium.

ver. in pꝛeparatoꝛijs.
¶ Juder oꝛdinarius nõ poteſt repelli ab officio per exceptio
nem impedimenti contra eum oppoſitam niſi ſit exceptio excõ

municatõis pꝛopter cõionis periculuʒ.no.inno.in.c.nihil.de

elec.qð no.glo.in.c.cum non liceat.de pꝛeſcrip.⁊ licet regula
riter per exceptionem non debet quis ex officio ſuo repelli.vt
no.in.c.inter dilectos.de exceſ.pꝛela.⁊ pꝛobatur in.c.ſuꝑ bis

de accu.⁊ in.c.ij.de oꝛdi.cog.ſi tamen excipitur de crimine vł

alio impedimẽto qð inducit pꝛiuationẽ poteſtatis ipſo facto
vt eſt tex. cuʒ glo.in.l.ij.S.miles.ff.ex qui.cau.irro.infa. Abb.
in.c.ſciſcitatus.de reſcrip.ij.colum.
¶ Juger non poteſt co gnoſcere an ſua ſit iuriſditio vbi noto
nium eſt reſcriptum eſſe ſu brepticiũ vel iudicem oꝛdinariũ nõ
babere alias iuriſditioneʒ in citatum. vt᷑.c.ſuper litteris.de re
ſcrip.nam ex quo iuderx eſt certus de defectu iuriſditõnis non
poteſt pꝛo cedere in cauſa.ad boc.c.ſi duobus.de appel.ſi ve⸗
ro reuocatur in dubio an ſua ſit iuriſditio vide per doc.in al⸗
le.c.ſuper litteris.⁊ ibi per inno.⁊ io.an.in regula ſciẽti.de re⸗
gu.iur. lib.vi.in mercu.⁊ inno.in.c.venerabilis.de cẽſi.⁊ in.c.
ex parte.de verbo.ſig.⁊ per bar.in.l.pꝛeſcriptione.C. ſi cõtra
ius vel vti.pu.⁊ in.l.ij.ff.ſi quis in ius vo.non ie.in.l.quidam
conſulebat.ff.de re iudi.⁊ in.l.a ſententia.ff.de teſta.tu.vt ab⸗
bas refert in alle.c.ſuper litteris.x.colum.vide.j.ſcriptas con⸗
cluſiones.⁊ vide Abb.in.c.cum te.in fi.de offi.dele.
¶ Si exceptio oppoſita contra iudicem ſigillat ſeu notat in⸗
famiã ĩ perſonaʒ ipſius iudicis ſeu de deſectu vel alio crimine
non poteſt cognoſcere an ſua ſit iuriſditio quia eſt ſuſpectus:
vt quia opponitur ꝙ eſt ercõicatus ſeruꝰ vel infamis no.bar.

in.l.quidam conſulebat, ff. de re iudi. ⁊ io. an.in.c.pia.de ex⸗

cep.li.vi.⁊ ant.in.c.cũ in iure.de offi.dele.ab.in.d.c.ſuper litte
ris.x.colum. .
¶ Si exceptio defectus iuriſdi tionis pariter concludit in in⸗
cidenti ſicut in pꝛincipali vt ſi o pponitur ꝙ iudex eſt minoꝛ fu
rioſus mulier vel alium nature defectũ habẽs nam iſte excep
tiones ſicut eludunt iudicem a pꝛincipali cognitione cauſe
ita excludunt euʒ ne poſſit cog noſcere an ſit iudex ⁊ iſta eſt ra
tio quare iudex recuſatus non poteſt cognoſcere de exceptio
ne ſuſpitionis ſed eliguntur arbitri.no.inno.in.c.pꝛud entiam
de offi. deleg. ⁊ bar.in.d.l.quidam conſulebat. ⁊ ab b. vbi.õ.
¶ Si opponitur contra iudicem de totali fundamento defe
ctus iuriſditionis.vt qꝛ non eſt poteſtas vel epᷣs non eſt ydo⸗
neus in hac cognitiõe:qꝛ eſſet cauſa pꝛopꝛia vt vult bar.in.l.
aſenentis . de teſta. tu. ⁊ inn o. in.c, ceterum.de iudi.⁊ abb.
vbi.z.
¶ Si agitur coꝛam iudice non ſoluʒ de nudo exercitio iuriſdi
tionis ſed etiam de pꝛopꝛietaie iuriſditionis. vt qꝛ citatus di
cit ſe exemptum ⁊ iudex negat eſt ſuſpectus in hac cognitione
vt no inno.⁊ abbas in.c.venerabili.de cenſi.⁊ ſic limitatur.c.
cum perſone.de pꝛiuile.lib.vi.vt no.glo.in.c.ad audientia.de
appel.⁊ abb.vbi.S.penulti.colum.
¶ Quando notoꝛium eſt iudicem non eſſe iudicem vel ſalteʒ
ipſe ſcit non poteſt in cauſa pꝛocedere:ſecus ſi iudex ignoꝛat
⁊ pars ſciuit.vt.c.ſ duobus.de appel.⁊ abb.vbi.g. P
¶ Juger ſi ſe ingerit ita contendat pꝛo iuriſditione ac ſi eſ
ſet pars qꝛ redditur ſuſpectus nõ poteſt cognoſcere an ſua ſit
iuriſditio.ar.in.l.que omnia.ff. de pꝛocur.⁊ eſt glo.ſin gularis
in.c.ſtatutũ.in pꝛin.in verbo copia. de reſcrip.li vi.⁊ abb.in
d. c. ſuper litteris.penul.colum.
¶ Juder pꝛocedens ex officio ſuo ad inquirendum vel puni
endum aliqueʒ.etiam ſi dubitetur an ſua ſit iuriſditio poteſt ðᷣ

boc cognoſcere. qꝛ pꝛocedendo ex officio non tenet locuz par
tis.nec videtur ſe ingerere volũtarie cũ teneatur ex officio ſuo
pꝛocedere.vt.l.ij.ff.de in ius vo.⁊ per glo.in alleg.c.cum per⸗
ſone.ſecus quando eſt queſtio inter partes ⁊ ipſe aſſumit de⸗

fenſionem partis inſtantis pꝛo iuriſditione.abb.vbi.g.

¶Juger regulariter põt cognoſcere an ſua ſit iuriſditio cum
dubitatur pꝛobabiliter de competentia iuriſditionis ⁊ ercep
tio non ſigillat perſonam ſuaʒ ſed ſumus omnes extra caſus
pꝛedictos.vt.l.munerum.S.iudicami neceſſitas.ff. de mune.
⁊ hono.⁊.c.paſtoꝛalis.de offi.delega.nec iudicatur in facto ꝓ
pꝛio qꝛ cauſa non dicitur ꝓpꝛia exeo ꝙ cõmodum vel incom
modum ad euʒ non pertinet.vt allega.c.ſuper litteris.⁊.c.pa

ſtoꝛalis.de reſcrip.⁊ alleg.c.cum perſone.Abb. vbi. z.
¶ Judex cognoſcit an ſua ſit iuriſditio ſi excipitur ꝙ locꝰ con

tractus vł delicti nõ eſt de iuriſditione ciuitatis.quinĩmo iſta

exceptio nõ poteſt opponi ad pꝛoceſſuʒ ſed ad merita tantũ.

ſatis enim eſt in libello aliquid expꝛimi qð fundet iuriſditionẽ
iudicis licet illud nõ ſit verum:qꝛ nõ debet inſpici qð petitur
led qð debetur quo ad fundandam iuriſditionẽ iudicis ꝑ tex.

in. l.pe.ff. de iuriſdi.om.iudi.Anto.tamen tenet cõtrarium.⁊
Abb. in alleg.c.ſuper litteris.vltecolum.qui dicũt ꝙ illa.l.nõ

pꝛocedit quando er negatione petiti negatur pꝛincipaliter iu

riſditio vt in caſu iſto.nã poteſt recuſari iudex vt ſuſpectus ꝓ
pter affectionẽ quã hʒ ad cauſazʒ. vt.c.inſinuãte. de offi.dele.
¶Juer ſi eſt babiturus commoduʒ ſpoꝛtularum an poteſt
cognoſcere an ſua ſit iuriſditio debet attendi quantitas com
