ciationes.C.quomodo ⁊ qñ iu.⁊ vide glo.in.c.conſtitutionẽ.
de ſen. exc. lib.vi.iudex emi citando ꝑemptoꝛie ↄminat᷑ de nõ
expectando vlterius partẽ non em̃ refert quid ex equipollẽti
bus flat:cilicet ex quadã,de teſti:⁊ in.lł certum.ſf. ſi cer.peta.

— —— —ððẽð

—

b

nt
iut
b.
l,
88
n.
nt

0
li

do⸗
do⸗
/
dis
niis

git.

ybi
al.

31
.

vi

de

Ab. in. c. cam. de reſcrip.iij.coluim. ð?
¶ CLitari dʒ capitulũ collegialiter. vide glo⁊ abb. in. c. bone
de elec.xij. colum.
¶ Litat io per cãpanã ſufficit in negocijs minoꝛibꝰ qui poſ
ſunt expediri per pꝛeſentes no. Innocen.in.c.in cauſis ð ele
ctio.⁊ per glo.in.c.ij.de teſti.lib.vi.dummodo talis ſit cãpa⸗
na ꝙ ipſius ſonus puenire poteſt ad intelligentiam omniuʒ
exiſtentium in loco.ſed in negocijs arduis in quibꝰ abſentes
ſunt vocandi non ſufficit campana ſed debent abſentes vo⸗
cari per nuncium vel litteras.vt.c.cuʒ inter vniuerſas.⁊.c.qꝛ
ꝓpter.de electione, ⁊.l.fi. C.de pꝛedi.cu.lib.x.⁊ Ab. in. d. cin
cauſis.iij.colum.
¶ Litatio per edictum regulariter ꝓbibetur debet em̃ ſpecifi
ce fieri per nuncium ſeu litteras.vt plene no.in cle.ij.de iudi.
ſed ſi neſcitur quis ſit citandus habet locum citatio ꝑ edictuʒ
vt.c.fi.qui ma.accu.poſ.⁊ ibi per Innocen.⁊ abbiin.c.albe⸗
ricus.de teſti.abb.in.c.gratum.de offi.dele.⁊ idem abb.in.c.
q;uis.de re iudi.circa finẽ.⁊ ibi notabilius.
¶ QLitatio domi facta per edicta contra abſentẽ cauſa rei pu
blice vel contra alias legitime impeditũ quid operet᷑ ⁊ an ꝑ
talem citatio nẽ pꝛocedaturad miſſionẽ in poſſeſſionẽ vel ad
cõdẽnationẽ expẽſarũ ⁊ quid ſi talis citatio pꝛecedat abſen⸗

tiam ⁊ an contra abſentem malicioſe vel culpoſe pꝛocedatur

ad ſecundũ decretũ vel ad diffinitiuã viqꝗe pieniſſime per ab⸗
batem in. c. fi.de eo qui mit.in poſ.
¶ QLitatio nõ requiritur ↄtra incoꝛrigibilẽ clericum. vide. ſ.
clericus pꝛopter maleficium.

¶ Litatoꝛiũ edictũ vt liget opoꝛtet ꝙ fiat in cauſa neceſſita

tis.puta quando fit contra incertos.vt. C. ſi ab here.ſe abſti.
auẽ.ſi omnes.⁊ de remiſ.pig.l.eo tẽpoꝛe.ff.vbi pu.edu. de·
fi.⁊ de electio.c.fi.lib.vi.⁊ idem ſi fiat citatio contra certũ nõ

tamẽ inuentum in loco vbi citari valeat.⁊ ſic fit in ſubſidium

ſ. de agno. lib. a paren.l.i.de dam.infec.l.iiij.S.quotiẽs.⁊.ff.
quod vi aut clam.l.aut qui aliter.S.i:de cleri.non reſi.ex tue.

requiritur tamẽ ꝙ citatio per edictum fiat in tali loco ꝙ veri⸗

ſimiliter poſſet ad citati noticiam peruenire.ff. qð vi aut clas
l. ſemper.S.hoc interdictum. Sed ſi citandus eſt in loco qͥ nõ

eſt de iuriſditione citantis ponet᷑ edictũ in loco debito ⁊ noti

ficabitur per litteras vel nuncium edictum ꝓpoſitum eſſe ⁊
potiſſime hoc dz in criminibꝰ obſemari.vt.l.i.S. cu ex edicto
ff. de requi.re.ſi aũt ponatur edictum contra certã perſonam

⁊ ſcitur ꝙ eſt in loco in quo tute per litteras vel nun ciũ valer

citari non artat eum talis citatio ⁊ ſententia virtute talis edi

cti lata eſt nulla.ðeſt concluſo Oldra.ſuo conſi.xliij.
¶ Litatio temeraria vel non legitime facta non artat citatũ

ad ↄparendum vnde paria ſunt quẽ non fuiſſe citatũ vel mi

„

nus legitime citatũ.colli
colum.

¶WMitare non põt aduerſarius ad libitum aduerſariũ ſuum

qꝛ nemo eſt citandus niſi iudexpꝛimo diſcernat. vt.l.fi.C. de

exhi. reis no.in.c.i.de iudi.abb.in.c,dilecti,. de maio.⁊ obedi.

⁊ abb.in.c.pꝛout.de do.⁊ contu.
¶ Litatus in infirmitate impeditus non artatur ad cõparẽ
dum.vt.c,querelam. de pꝛocu.qð intellige de infirmitate ĩpe
diente acceſſum. vnde bꝛeuis febꝛicula vel diuturna quarta⸗
na non excuſat.vt.l.queſitum, ff, de re iudi.⁊ vide tex.iuncta
glo. in.c.placuit.⁊.c.peruenit.xviij.di,⁊ doct.in.c.ex rõne de
appellatio.
¶ Litatio ꝑſonalis an requirat᷑ in receptiõe teſtium oꝛdins
rie faciẽda vład ppetu rei memoꝛià vł vbi timet᷑ de moꝛte vł
abſentia teſtiũ. vide per Gan.in. l.ij. S. pꝛetoꝛ.ff.de dam. fe.
⁊ Jo. an. in mercu. in regula pᷣſumitur. de reg.iur.lib. vi⸗
¶ itare licet poſſit iuder re ⁊ verbo etiã ante ↄtumaciaʒ ⁊
ſentit glo.in.l. conſentaneũ. C. quomodo ⁊ quãdo iu.⁊.l.fi. C.
de exhi. ⁊ intro.re.non tamen tenetur citatus capi per famili
am ad petitionẽ partis niñ poſt ↄtumaciã ſolẽniter iniunctã
per illã legẽ ↄſentaneum.ab.in.c.pꝛout de do.⁊ contuma.
¶ Vbicunq; notoꝛiñ eſt ꝙ citato cõpetit declinatoꝛia non

tenetur cõparere.vt.l.non videtur latitare.ff. de iudi.no. In⸗ Z

no. in. c. ij. de dila. ⁊ glo. in. c. ſuper litteris.de reſcrip.vt ſi ẽ no
toꝛium iudiceʒ vltra vnã dietam citaſſe vt plene per Abb.in
colim. de excep.nec tenet pꝛoceſſus in ↄtrarium factus.vt, c.
ſtatutum in ſine de reſcrip. li/ vi.

gitur ex.c. boneiij. de elec. ⁊ ibi ab. ij,

¶ Item noͤtach dieta debet conſderar terreſtris nð maria
maxime tempoꝛe hiemali in quo ſolet eſſe periculoſa nauiga
tio. C. de offi.rec.pꝛouincie.l.ciuitas.no.abb.in.d.ooliʒ.
¶ Qitatus non excuſatur cõparere ꝓpter bꝛeuẽ infirmitates
vide.j. ↄtumacem non excuſat. D
¶ Qitandꝰ nemo eſt verbaliter nec perſonaliter niſ pꝛiꝰ ius
der hoc decreuerit.ꝑ.l.fi.de cuſto.⁊ exbi.reo.per queʒ tex.pꝛo
batur ꝙ etiam nuncius generalis deputatus ad citatiões fa
ciendas nequit citare ſine mãdato ſpeciali iudicis.vt ibi bar.
⁊ tangit ab.in.c.cũ ſit romana.pe,colum.de appel.⁊ ab.in,c.
ꝓpoſuiſti.de foꝛo cõpe.in pꝛin.
¶ Qitationẽ realeʒ põt facere pars pꝛopꝛia auctoꝛitate vt ſi
capiat debitoꝛem vel criminoſum fugientẽvr.l.ait pꝛetoꝛ.S.ſi
debitoꝛem.ff.que in frau/credi.⁊.l.nullus.C.de iude.⁊ no.in
c.cum non ab homine de.iudi.Ab.in alle.c. cum ſit romana.
circa fi.et in.c.ꝓpoſuiſti.de foꝛo cõpe.in pꝛin.
¶ Acd citationẽa iure repꝛobatã nõ artatur comparere cita
tus etiam ad allegandũ pꝛiuilegium ſuum,no.gl.fi.in fiin.c⸗.
bone el.qij. de elec.
¶ QLitatio non valet niñ fiat auctoꝛitate iudicis ⁊ ad inſtana
tiam partis,.no.barin.l.ad ꝑemptoꝛium.ff. de iudi.fa.l.quar⸗
ta.S.hoc aũt iudicium.ff.de dam.infec.ſpecu.titu.de citatiõe
G.ſequitur.verſi.illud aũt no. Innoc.in.c.innotuit.de eo qui
fur.oꝛdi.rece.ab.in.cei.de iudi.ij.colum.
¶ QLitari quis nõ dʒ perſõaliter nec realit᷑ſine iudicis auctos
ritate eſt cõcluſio Bar.in.l.neminẽ.de exhiben.⁊ intro.reis
quod fallit in caſibus in quibꝰ a ſure ꝑmittit᷑ vt capere depꝛe
benſum in fraganti crimine. vt in.l.vna de rap.vir. Item in ð
bitoꝛe fu giente.vt.l.ait pꝛetoꝛ.S.ſ debitoꝛem.ff. de bis que in
frau.credi. Item no. ꝙ ſi offenſoꝛem meũ nõ poſſum ad iudis
cem ducere:⁊ ſimpliciter timetur de fuga poſſuʒ ꝓpꝛia aucto
ritate vlciſci.facit qð no.glo.i.diſtin.iuſgentium. nã in defe⸗
ctum iuſticie põt quis pꝛopꝛia auctoꝛitate ſibi ius facere. vt
ibi no. Innocen.in.c,olim.i.de reſtitu.ſpo.eſt no.ab.in.c.i.de
iudi.xiij.colum. *
¶ Qitatus a duobꝰ ex tribus delegatis ſi in citatione expꝛi
mitur aliqua cã pꝛobabilis:puta qꝛ dicũt ꝙ tertius ſe excuſa
uit:tenetuꝛ cõparere qꝛ ex hacaſſertiõe factum redditur dubi
um. ar.in.l.iij. C.qui.ad liber.pꝛocla.nõ li.⁊ hoc caſu pꝛocedit
l. quis ex aliena.de iuriſdi.om.iu.ſed ſi duo citant ſimplicit
nõ tenetur citatus cõparere quia pꝛimo aſpectu citatio apa

paret iniuſta:facit qð no. Inno.in.c.ij.de d ila,.et ab. in. c. pꝛu

dentiam.S.i.de o ffi.d ele.
¶ Litatus ſi die ſtatuta nõ cõparuit qꝛ iudex nõ ſedit ꝓpter
aliquod impedimẽtũ nõ eſt cõtumax nec iudex dʒ alia die ꝓ⸗
ced ere ſine noua citatione.c.cõſuluit de offi.dele.
¶ Qitatus vt cõparerʒ certa die nõ determinata hoꝛa debz
cõparere tali hoꝛa qua congrue poſſit iudex incipere ⁊ finire
actum incumbenteʒ.citatus ergo ad actum iudicialẽ dʒ com
parere quãdocũq; vult infra diem ſtatutã dũmodo cõpareat
ante noctis tenebꝛas vt index poſſit ꝑficere actum in luce no.
Inno. ⁊ ab. in allega.c.cõſuluit,
V¶ Litatus vt cõpareat de nocte nõ tenetur venire etiã ad ſe
excuſandum.qꝛ citatio notoꝛie eſt iniuſta ⁊ temeraria.iõ non
artat citatum,.⁊ de hoc glo.in cle.p aſtoꝛalis.S.piſana.de re
ludi.⁊.c.bone.ij.de electio.ꝑ Inn.⁊ ab.in.c.conſuluit.circa fi⸗
de offi. delega.
¶ In citatiõe ſi expꝛimat᷑ iniuſta cã vel de iniuſticia notoꝛie
conſtet nõ tenetur citatus cõparere.no. Inno.in.c.ij. de dila.
abb. in. c.qðᷣ ſuper de maio.⁊ obe.
¶ CLitatio facta ad diem feriatã cũ dictiõe vſq;.non viciatur
quia tunc talis dictio ponitur excluſiue ⁊ limitatiue.vt.c.cum
dilecti. de do. et cõtu.et ibi Ab. ⁊ no. dominicꝰ in.c.ſi gratio⸗
ſe.de reſcrip.lib.vi.et de iſta dictione vſq;.vide qð no.in.c.i.
de oꝛdi.ab epᷣo qͥ renũ.epi.
¶ Qitatus ad locũ vbi eſt peſtis et moꝛtalitas vel aeris intẽ
peries malus vel coꝛruptus nõ artat᷑ cõparere.no. glo. in.c,
cõmunis filius.xxiij.diſti.no.barto.in.l.de etate.ff.ad trebel.
quod intelligo ſi aeris coꝛruptio eſt vehemẽs et cõplexio cita
tieſt talis: ex acceſſu veriſimilr dubitat᷑ de moꝛte.vt.c.acce
dens.ij.vt lit.nõ cõteſta.⁊.c.ex parte.de appel.⁊ clemẽ paſto
ralis.S.piſana.de re iudi.nam et locum peſtis licite quis fu⸗
git. lxxxviijdiſtinegociatoꝛem.lxxiiij diſtin.quoꝛũdam,nans

in tali loco ſtafe eſt deum temptare. bomo em̃ debet laboꝛaĩ
inquãtũ in ſe eſt vt moꝛtẽ fugiat ⁊ demũ ſe miſericoꝛdie dei cõ
mittere. xxxiiij. q. viij. capi.ſimilia. Si vero aer non eſt ita coꝛ⸗
ruptus nec complexio citati eſt talis ⁊ tunc ſi ins reddſtur in
loco non excuſatur citatus a comparitione.no.in dle.qẽdiu ð
appella.no. ab.in.c.cum dilecti.de dolo ⁊ contu.⁊ no.in.c.ſi
vero.de iurein/nran.. S
¶ Qitatus ſi reſpõdetin iudicio ſe nolle venireqꝛ ſua contu⸗
macia eſt notoꝛia non eſt opus vt fiant alie citationes. vt.c.
gquoniam.S.poꝛro.vt lit.non conteſt.no. Inno.in.c.ad petiti
onem de accu.nec tunc eſt neceſſe expectare finem terminiſed
proteſt incõtinẽti cõtra eum pꝛocedi tanqᷓ; cõtra cõtumacem
vt allega. c. quoniam.S.ſecus.nec requirit᷑ alia ꝓbatio contu
macie et pꝛobatur per.c.i.de indi.idem in ſimili no. Inno.ĩ.c.
cumana. de electio. vbi dicit ꝙ iudex incontinenti põt dicere
⁊ ego ex nuncte reputo cõtumaceʒ ⁊ eum poteſt cõdemnare
ſed ſi nuncio extra iudicium dicit citatus ſe nolle venire: ſecꝰ
no. abb. notabiliter in.c.fi.de do.⁊ contu. in fi.
¶ CLitatio ad domũ regulariter nõ valet niſi in caſbus ſpe⸗
cialibus in iure expꝛeſſis.ꝓ boc.c.cãm.de do.⁊ contu.⁊.l.iiij.
G. ait pꝛetoꝛ.ff.de dam. infec.no. Inno.c.ſignificauerũt.de te
ſti. ⁊ abb. in. c. fi.de eo qui mit.in poſſeſ.in fi.
¶ Citatus nõ tenet᷑ cõparere ad allegandum pꝛiuilegiũ ſu⸗
um ſi notoꝛium eſt iudicem nõ habere iuriſditiõem vel haber
elidibilẽ in cauſa no.glo.ĩ.c.ſi duobus.de appella.⁊ in clem̃.
paſtoꝛalis.S.piſana.de re iudi.⁊.c.veniens.de accu:⁊.iij.qij.
ſi epiſcopus.abb.in allega.c.ſi duobus.
¶ Muncius citans aliquẽ iudicis mãdato dʒ referre iudici
ꝙ eum perquiſiuit ꝑ ciuitatem ⁊ eo non reperto citauit eũ ad
domum. ar. in. l. i. C. de vſu. ⁊.l. ſciendum. de ver.obli.no.glo.ĩ
c.ſicut.de re iudi.⁊ Abb.in.c.cãm.de do.⁊ contu. .
¶ QLitanti nuncio creditur non ſolum ſuper nuda citatiõe:ſʒ
etiam ſuper his que ſunt vicina ⁊ pꝛoxtiĩa citatiõi.vt.c.cũ pa
rati. de appella. ⁊ vide ibi quãdo credatur ſibi plus qᷓᷓ parti
ſen notaꝛio ⁊ in quibus late ⁊ no tabiliter ꝑ abb.
¶ Qͥ Citare põ t iudex per nuncium pꝛinatum ſine litteris dan
do ſibi aliquod ſignum vt ãnulum vel cultellũ ſeu ſimile: qð
verum cum nũcius eſt notus vel ſit talis iudex qui conſueuit
talia ſigna mittere idem ſi aliquis pꝛiuatus mittat nuncium
ad debitoꝛem vel amicum cum ſigno aliquo ſuo vt ſibi aliqͥd
tradat tũc excuſat᷑ qͥ vigoꝛe talis ſigni aliquid tradidit nũcio
niſi perſona que poꝛtat ſignum veriſimiliter potuit ſubtrabe
re illud.arg.eoꝛum que no.in.l.vnica.C.de lati.liber tol.⁊ in
c.eccleſia.ij.vt lit.pen.quod dic vt eleganter per abb.in.c.ſi⸗
gnificauit.de appella.vbi vide alias limitationes,. et vide.j.
ſigillum. ——
¶ Citare põt clericꝰ laicum ſuper re pꝛopꝛia.vide.j.clericus.
¶ QLitari faciẽs aduerſarium coꝛa diuerſis iudicibus nonꝑ⸗
dit cauſam ſed cõdemnet᷑ in expenſis.glo.⁊ abb.in.c.ex teno
re.circa fi.de reſcrip. .
¶ Litatus coꝛam ſecundo iudice an poteſt indifferenter ex⸗
cipere de cõuentione pꝛimo facta coꝛam alio iudice. Ab.vbi
S. circa iſſ.
O Sari an debet iudex ad defendendaʒ ſententiã ſuam við
¶ QLitari an põt quis coꝛam delegato vltra duas dietas ⁊
qualiter computant᷑.ſunt concluſiones quas notabiliter ab.
fundat in.c.dilectus.ſecundo.de reſcrip.¶ Pꝛima concluſio
ꝙ in eo loco vbi quis poteſt conueniri coꝛam oꝛdinario ſiue
ratione domicilij ſue ratione contractus vel delicti in eo lo⸗
co poteſt conueniri coꝛam delegato pꝛincipis neceſt curan
dum ꝙ mahatur vltra domicilium per duas dietas:quia nu
lum granamen per impetrationem ſibi infertur. ¶ Secũda
cõcluſio ꝙ vbi ĩpetratio fit extra locum rei ſite ſiue cõtractus
vel delicti computatio debet fieri pꝛincipaliter a loco domi
cilij pꝛincipalioꝛis ⁊ non a loco vbi res eſt. ¶ Tertia cõ clu⸗
ſio ꝙ vbi quis hʒ plura domicilia quoꝛum vnũ eſt pꝛincipa⸗
liꝰ ⁊ res eſt ſita in domicilio vnius pꝛincipali ꝙ computatio
dietarum debet fieri ab iſto inferioꝛi domicilio qꝛ res ſita ibi
concurrit:quod vide per abb.vbi.ðõ.
¶ itare an põt quis alium ſuper pluribus actionibus co⸗

ram diuerſis iudicibus oꝛdinarijs vel delegatis Ab. in cſi.
de reſcrip:iiij.colum. 1

¶ Etatio vna ſufficit in tequiſtiõibus vel monitionib ex⸗
traiudicialibus.vide.j.requiſtio.
¶ Qitari an licet omnes ad quos actus pertinet in electione
ad plures pertinẽte.vide.j.vniuerſitas. G
¶ Citatus coꝛam iudice ſi pꝛoteſtetur ꝙ non intendit cõſen
tire in eũ tanqᷓ; in iudicem ⁊ negat ipſum iudicem eſſe ⁊ pꝛeſuꝑ
poſita ꝓteſtatione petit copiam iuriſditiõis ſue ⁊ libelli ex ?
facit ſe con tumacẽ ⁊ poterit iudex ſi vult eum contumacẽ re⸗
putare ⁊ cõdẽnare eum de contumacia.ar.xi.q.iij.certus.⁊.c.
i.de iudi.ſed ſi vult pꝛoteſtationẽ iuſtificare debet addere ꝙ
non intendit in eum conſentire niſ inquãtum de iure teneat
vt notabiliter per JInno.⁊ alios doc.in.c.cummana de elec.
Anto.tamẽ ibi tenet ↄtrarium:quia ex quo pars litigat licet
fuerit ꝓteſtatus non põt dici contumax ⁊c̃. Abb.vero con⸗
coꝛdat dictas opiniones.⁊ dicit Inno.⁊ alios qui eũ ſequũ
tur bene dicere:quia rõne contemptus iuriſditiõis talis pꝛo
teſtans poterit de contumacia cõdemnari.ar.in.l.vnica.ff.ſt
quis ius di.non obtemp.ſed rõne ĩtereſſe partis poterit boc
luder permittere exquo nibilominus litigat ⁊ iudex poterit
pꝛocedere et valebit ꝓceſſus ⁊ ſic poteſt intelligi opinio an
to.⁊ Abb. vbi. .
¶ Litatio eſt actus per quem iuriſditio delegata perpetuat᷑
v ide.j.iuriſditio.
¶ CQitatiõis vim bʒ requiſtio indicis.vide.j.requiſitio.

¶ QLitatio non põſſieri de pari ad paꝛẽ:qꝛ citatio pꝛeſuppo

nit iuriſditionem ⁊ ſuperioꝛitatem in citante.no.per glo.iet

Abb. in. c. cum cãm. de offi. dele.

„ „

¶ Trina citatio aut vna pꝑemptoꝛia requiritur aſiq; ꝓcedat

ad ſententiam pꝛoferendam in abſentia partis.alias non va

let ſnĩa ſimplex ergo citatio non ſufficit.no.glo.in.c. cõſuluit

de offi. dele. ⁊ glo. iuncto tex. in cle. ſepe de verb. ſig. abb. in. d.
c.conſuluit.vide.j.terminus.

2„

¶ Litationis ſolẽnitas requiritur ad ſententiam pꝛoferendã
vel cum iuder vult dare veram poſſeſſionem vt ſi interponat
ſecundum decretum ſᷣm foꝛmam.c.pꝛout.de do.⁊ contu.ideʒ
ſi eſt pꝛoceſſurus ad ea que ſunt magni pꝛeiudicij.vt no. In⸗
nocen. et Abbas poſt eum in.c. conſuluit.de offi.dele. penł.
colum.
¶ Litare poteſt iudex delegatus per ſuum nuncium.vide.j.
ludex delegatus.
¶ Mitari quomodo debet collegium. vide.l.collegium cuʒ
eſt opus.
¶ Qitant᷑ omnes pꝛelati pꝛouincie in factis concernentibus
totam ꝓuiuciã ⁊ citantur ad conciliũ generale omnes pꝛela
ti repꝛeſentantes eccleſiam vniuerſalem ⁊ ſic de ſimilibꝰ.no.
Abb. in. c. fi de ma. ⁊ obe.
¶ LZitatus non cõparens in pꝛimo termino citationis debʒ
in expenſis condẽnari nec debet expectari vt ſit contumax in
ſechda vel tertia citatione.no.glo.in.c.querelam.de pꝛocur.
⁊ idem no.x.q.v.c.quiſquis.et boc etiam habet locum ſi tres
termini in vna citatione ponantur.vt.c.ij.de teſti.cogen.ab.
in.c.querelam de pꝛocur.et Specu.ti.de cita.S.viſo.verſicu.
quid ſi tres. L
¶ Qitatus cõparens et illicenciatus recedens habetur pꝛo
contumace ⁊ poteſt vt contumax condemnari.xi.q.iij.certum
no.glo.⁊ dominicus in.c.cupientes.S.quod ſi per viginti.ð
elec.lib.vi.et Ang.in.c.i.de iudi.Abb.in.c.conſtitutus de ꝓ
curato.
¶ Litatus dominnus ſi mittit pꝛocuratoꝛem ſine mandato ⁊
ille cõparens in termino petit inducias ad facienduʒ fideʒ ðᷣ
pꝛocuratoꝛio debet dominꝰ condẽnari tanqᷓ; cõtumax.quia
non cõparuit in termino legitime ad hoc.l.i.in. fi.ff.qð cuiuſ⸗
q; vni.⁊ Bar. ⁊ ab.in.l.conſtitutis.de pꝛocura.
¶ Litatus vt certo termino compareat ſi compareat eiꝰ ꝓ⸗
curatoꝛ ⁊ petit dilationẽ ad faciendum fidem de mãdato nõ
debet ſibi dari dilatio ſed habet᷑ vt cõtumax ⁊ cõdẽnabitur
quia cũ habuerit dilationẽ ad cõparendũ debebat legitime
cõparere Bar. in. l.fl. C. de dila. ⁊ abb.in.c. coꝛam.de in inte.
reſti.?⁊ dominicus in.c.is qui.de pꝛocura.lib.vi.
¶ Litari non debet pꝛocuratoꝛ pꝛima vice domino exiſtente
pñte vt eſt tex. iuncta glo.in.c.cãm.de dolo ⁊ contu ⁊ Cy.in
l.iij. Cde pꝛocura.quod eſt verum vbi tractat᷑ demaximo p⸗
iudicio:vt de miſſione ex ſecundo decreto.ſecus ſi tractat᷑ de

ſne

ſen
eſup
ed
e
e.
eg
negt
cke.
tlia
ſli
lspn
eſ
t hoe
otert
o en

eust

0.
ſppo
loier

pcedgt
n
ſulet
id
ends
t
1
u
en.

den⸗

line

ſte

o
lde

R
—

modico pᷣiudicio vt de mimõe ex pᷣmo decreto. vt no. bar l.

Guis.ff. de dam.infec.abb.in.c.cauſam.de dolo ⁊ contu.

¶ Citandus an ſit reus vel actoꝛ ad faciendã condemnatio⸗
nem expenſarum ꝓpter contumaciam vel alias ⁊ ad taxan⸗
das expenſas.vide plene per Abb. in.c. finem litibus, de do
lo et contu.xi. colum. ——

VXitatus non cõparens in termino an teneatur comparere

poſt terminum. vide no.per Abb.in. c. cum dilecti de dolo et
contu. l
¶ Litatus vt veniat ad ſe purgandum in caſibus in quibꝰ
purgatio indicitur vel pꝛopter infamiam vel ſcandalum vel
vehementem ſuſpitionem.vt in.c.inter.de pur.canoni.ſi non
veniat non habetur pꝛo conuicto ſed debet excõicari.vt.c.ve
ritatis.⁊ ibi glo.⁊ abb.de dolo ⁊ contu.ſed ſi indicta eſt pur⸗
gatio abſenti ⁊ contumaci ſibi termino ad ſe purganduʒ ela
pſo babetur pꝛo conuicto.vt.c.tua.de cohabita.cleri.⁊ muli.
⁊: in.c.fi.de purga.cano.⁊ Abb.vbi.s.
¶ Litatus non comparens vbi iudex fuit impeditus an cõ⸗
dẽnet᷑ in expenſis.vide.j.cõtumax actoꝛ.⁊c.

¶ Mon pꝛeſumitur pars citata ad ſententiã nec fuit pꝛeſens

niſi per acta pꝛobetur.vt.c.qm̃ contra.⁊ quod ibi no.de pꝛo
ba.⁊.c.in pñtia.de renun.nec valet ſnĩa niñ pꝛobetur hoc idẽ
Jo. cal. in allega.c.quoniã.ſaltem in facto multo ãtiquo.idẽ
Jo. an.in addi.ſpe.verſi.⁊ no.abb.in.c.tenoꝛ.de re iudi,. circa
medium.vꝓbi vide notabiliter per eum an ⁊ quom odo pꝛoba
tur in perſentia partis ſeu eius citatio ad litem vel audiendã
ſententiam ⁊ an ſufficit monitio iudicis in pñtia partium ⁊c.
¶ Qitatione obmiſſa an põt pꝛocedi contra abſentẽ ad difᷣ⸗
finitiuam ſententiam maxime in notoꝛijs.vide.j.ſentẽtia po⸗
teſt fer. äl
¶ Juger poteſt cõmitteꝛe parti ꝙ citet aduerſarium ſuuʒ. vt
l. eum qui.ff.de furtis.⁊.l.iuſte.de acquiren.poſſeſſio.⁊ no.in

c.cum dilecti.de do.⁊ contu.non tamen ſibi creditur quod eſt

cõmiſſum.vt no.ſpecu.ti.de citatione.S.ſequitur. poſt pꝛinci.
ab. in.c. cuʒ ſit romana.pe.colum. ⁊ Ab.in.c.pꝛopoſuiſti.de
foꝛo compe.in pꝛin.
¶ QLitari debet a iudice a quo appellans qui infra annũ nõ
eſt pꝛoſecutus appellationẽ anteqᷓ; fiat contra eum executio

per iudicem a quo no. Barto. in.l.i. f. nil innouan. appel. pẽ.

¶ QLitari poteſt ſubditus per oꝛdinarium vbicunq; ſit etiam
in curia ſi ibi latitat ne ſubditoꝛum exceſſus occultetur nota.
Jo.an.in.c.romana.S.contrahentes de foꝛo compe. lib. vi.
⁊ Ab. in. c. meminimus. de apl.
QLitare tenetur iudex eccleſaſticus percuſſoꝛeʒ clerici quã
do pꝛoceſſus non eſt notoꝛius ⁊ pꝛeſente eo tenetur recipere
pꝛobationes ſuper facto ⁊ poſtea conſtito de facto pꝛonũ/
ciare eum incidiſſe in ſentẽtiam excõicationis iuris.pꝛobatur
notabiliter in.c. cum ſecundum.de here.lib.vi.⁊.l.eius qui de
latoꝛem.ff.de iure fiſ.⁊ ibi per bar.⁊ q; debeat vocari reꝰad
materiam executionis vide tex.⁊ glo.in cle.pꝛeſenti.de cenſi.
⁊ clemen.i.de pꝛeben.⁊ cle.ij.de ſen. excom. Abb.in.c.peruẽit
de appella. r S
¶ Qitatio ſine termino valet ⁊ debet cõparere citatus qᷓ ci⸗
tius poteſt cum quodam tamen temperamẽto vt non tenea,
tur ilico currere pꝛo hoc.l.quod dicimus..l.ratum.ſf. de ſo
lu. ⁊ vide Inno.in.c.fi.qui ma.accu.poſſ.vbi idem dicit in ci⸗
tatione generali ꝙ valet ſine termino modo pꝛedicto. facit
c.cum dilectus.de dolo ⁊ contu.idem Spe.in ti.de cita.S.ſe⸗
quitur.ver.quid ſi non pꝛefixit.ab.in.c.cum parati.de appel.
i.coluaum. L .
¶ Qericus citatus a papa vel a rege ſeu a pꝛelato cui tenet
obedire.vide plene per docto.ſignanter per Abb. in.c.cũ pa
rati.de appel. ð
¶ Qitari debet ad actum abſolutionis ab excõicatiõe pars
aduerſa quãdo iudex excõicauit ex ſuo mero officio ꝛquia ſiẽ
excõmunicatio ſine citatione lata tenet.vt in.c.ſacro.de ſen.
excõ.ita abſolutio tenet ⁊ foꝛtius cum ſit actꝰ foꝛmalis.vt.c.
venerabilibus.S.vbi auteʒ.de ſen.excõ.lib. vi.Ab. in.c.qua
fronte.de appella.v.columm.

¶ Qitatio an requiratur contra non reſidentẽ in bñficio. við

j. reſidere. 5
¶ Zocus iudicij exercendi debet eſe ſecurus ⁊ tutus oĩbus
qui ſunt vocati ad iudicium in fanoꝛem partium, vt c: ex ꝑte,

„

ſ.de appel.⁊ non ſufficit eſſe tutus pꝛocutatoꝛi ſed etiam dilo
⁊ econtra.vt eſt concluſo Ab.ibi.i.coltun.
V¶ QAitatus ad locum non tutũ an poteſt incõtinenti appella
re vel debeatp exceptioneʒ coꝛaʒ iudice ꝓponere.vide.S.ap
pellare non poteſt incõtinenti. SZ

¶ XEitari debet iudex ad defendẽdam ſentẽtiam ſuaʒ per iu⸗

dicem ad quem vide.j.iudex.qui male iudicauit.
¶ Litari debet pars ad reuocationẽ pꝛiuilegij vel inſtrumẽ
ti ſi eſt pꝛeſens vel in loco pꝛopinquo vel eius aduentus ſpe

ratur in bꝛeni non tamen eſt citanda ſi in curia reuocetur eſt
concluſio Abbatis in.c.cum dilecta.de confirmatio. vti. vel

2

inuti.

¶ Mitari an debet cõtumax ad mulctam ſibi imponẽdã.vide
j.contumax.verſi. vbicunq;J. 1

¶ Litatio nona non requirit᷑ ad cõdẽnationẽ expenſaruʒ ſi
citatio fuit pꝑemptoꝛia vel comminatõ fuiſſet facta per iudicẽ
de pꝛocedendo ad vlterioꝛa.no.glo.in.c.conſtitutus.de pꝛo
cura.⁊ Inno.in.c.querelam.eo.ti. Jo and.in.c.finem. de do⸗
lo ⁊ contu.ſecus ſi pꝛima citatio fuit ſimplex no.ab.in:c.i.de
iudi.xij. colum. D
¶ Litatus coꝛam iudice delicti vel domicilij ſi non compa⸗

ruit ⁊ diſceſſit tranſferendo inde domicilium in alium locũ in

q dũ conuenit᷑ excipit ꝙ de boc fuit alibi cõuentꝰ.⁊ ſic debet

ibi cauſa finem iochellnaincinne ceptum.ff. de iudi.talis ex

ceptio ſibi non pꝛodeſt.nam cum pꝛius cõtempſit citationes

non poteſt erx illa ſe fundare.no. Bar. in. l. q; uis. de dam infe.

in.l.ſepulchꝛa.de ſepul.vio.⁊ Jo.an.in additi.Spe.de com
pe.iudi.⁊ adi.S.i.ver:ſed pone abb.in.c.pꝛopoſuiſti.de foꝛo⸗
compe. ðJèðYMD
¶ Si feci aduerſarium meum citare coꝛaʒ vno iudice a quo
non potui habere ius poſſum recurrere ad alium non obſtã⸗
te.l.vbi ceptum.no. Bar.in.l.q;ẽuis.ff.de dam.inſec.⁊ Inno.
in.c.ex conqueſtione,de reſti.ſpo.⁊ ab.in.c.pꝛopoſuiſti.de ſo.
compe.circa fi.
¶ Litatus impediens ne citatio poſſit ad eum ꝑuenire babe
tur pꝛo citato.vt.c.fi.S.poꝛro.vt lit.non conte.⁊ ſatis videt᷑
pꝛobari ꝙ impediat ſi aliquis amicus ſuus vel cõſanguineꝰ
impediat vt ꝓbatur in ſimili in.c.conſtitutꝰ de teſti.? Barto.
in.l.i.S.fi.ff. qð vi aut clam.ſed qꝛ bec impedimẽta nõ poſſũt
de facili ꝓbari ſatis eſt vtile ⁊ cautũ vt ſerueturquod dicitur
in glo.cle.cãm.de electi.Ab.in alle.S.poꝛro.
¶ Zitatus ſeu conuẽtus in iudicio an ⁊ quãdo debeat domi
num in iudicio nominare.vide ꝑ glo.⁊ doc.ſignanter ꝑ abb.
in.c.fi.S.in alijs.vt li.nõ conteſt.xi.colum,. 4
¶ Litatus non tenet᷑ comparere coꝛam iudice delegato ci⸗
tante a ſſerente ſe delegatum quantũcũq; ſit perſona auctoꝛi
ʒabilis quãdo agitur de grauiſſimo pꝛeiudicio niſ pꝛius cõ

ſtet de mandato plene nec ſufficit ſimplex copia reſcripti ⁊ ſic

intelligitur tex.c.cum in iure de offi. dele.⁊.l.vnica.de mã,.pn.
⁊.l.pꝛohibitum.de iure fiſ.li.x.⁊ qð notat Archid.in.c.nobi
liſſimus.xcvij.diſtin. ⁊ in.c.ſi eps.iij.q.vij. Abbas in.c.pꝛe⸗
terea.de dilatio. ðð
¶ QLitatꝰtenetur cõpareꝛe coꝛã delegato ſi in citatoꝛio mitta
tur copia reſcripti vbi agitur de graui pꝛeiudicio non tamen
grauiſſimo nec ſufficit in hoc caſu aſſetere ſe delegatum ⁊ ſic
ꝓcedit tex.c.pꝛeterea.de dila.⁊ quod ibi no.
¶ Litatus coꝛam delegato artatur cõparere vbi agitur de
leui pꝛeiudicio ſi talis citatus eſt in loco ciuitatis vł modicũ
diſtat nec tunc eſt neceſſe mittere copiam ſed ſufficit delega⸗
tum aſſerere ſi perſona nõ eſt vilis ⁊ ex tali dubio tenet᷑ com⸗

oparere.ar.ff. de iudi.lſi quis ex aliena.

¶ Litatio in cauſa criminali ſi fit de longinquo licet non ſi
neceſſe inſerere in citatoꝛio copiam libelli debet tũ expꝛimi
quid obijcitur reo vt deliberatus veniat.⁊ ſic loquitur.c.ſi pᷣ
mates.v.qij.facit.c.pꝛeterea.de dilatio.⁊ ibi ahauab.
¶ Sicita tio in cã cniminali fit de pꝛopinquo non eſt opus
inſeri copiam libelli.vt nota.in auten.offeratur.C. de lit.con⸗
teſt.⁊ ſufficit citetur vt veniat reſponſurus accuſatiõi ſeu
denunciationi.eſt cõcluno Ban in.l.inter accuſatoꝛem. ff de
pu.iu.⁊ abb.vbi.ã8. .
QLitato non nocet laciturnitas ſi iudex eſt talis vt citatus
ſua voluntate non poteſt eum iudiceʒ conſtituere not.glo.C.
de cri: agi,iopoꝛ.inil.i:faquod no,. Inno,de pꝛeben,c. dilecto
d

exquo infertur ꝙ pꝛoceſſus factus cötta dericũ per iudicem
laicum non valet.C.ſi a nõ cõpe.iu.pet totum.⁊.c.at ſi clerici
de iudi.abb. vbi.S.
¶ Litans ſi conſtat notoꝛie non eſſe indicem citati licet poſ
ſit eſſe non artat citatum coꝛã eo comparere nec valʒ ꝓceſſus
ſuꝑ pꝛincipali necetiã ↄtumacie punitiuus.no.gl.in. ſi es
lij. q.ij.⁊.c.veniens.de accu.⁊.c.ſi duobus.de ap.⁊.c.ſ a iudi
ce.eo.ti.li.vi. .
¶ LCitans ſi fimpliciter citat non erpꝛimendo ſe iudicem oꝛ
dinarium vel delegatum non tenetur citatus cõparere quan
do dubitatur de ſua iuriſditione. vt vult Inno.in allega.c.pᷣ
terea.⁊ ſi in veritate non erat iudex non valet pꝛoceſſus ↄtra
eum factus.abb.vbiS.
¶ Sireſcriptum delegatiõis emanauerit a ſuperioꝛe ſʒ erat
nullum vt impetratum ab excõmunicato:tenetur tamen cita⸗
tus comparere alias valebit pꝛoceſſus contumacie punitiuꝰ
licet non in pꝛincipali.vt.c.ſuper litteris.de reſcrip.ſed ſi p 21
ꝓnunciauit ſe iudicem competentem valebit pꝛoceſſ us etiaz
ſuper pꝛincipali qꝙᷓ reſcriptum ſuper pꝛincipali eſſet nullus
vt eſt notabile dictum Lapi in.c.i.de reſcrip.li.vi.facit quod
no. Innocẽ. in. c.i.⁊.ij.de confirma.vti.vel inuti.abb.vbi.g.
¶ Si reſcriptum non erat nullum ſed ſurrepticium exceptiõe
elidibile artatur citatus comparere ⁊ valet pꝛoceſſus etiã ſu
per pꝛincipali no.in allega.c.ſuper litteris.abb.vbi ſupꝛa.
¶ Si citatus qui non eſt iudex oꝛdinarius citati ſʒ alias bʒ
iuriſditioneʒ in alios rõne ſui territoꝛij ſ expꝛimit cãm in cita
toꝛio que ſi eſſet vera competeret iuriſdictio vt quia citat vbi
contrarit vel deliquit ⁊ ſi non expꝛeſſit erroꝛem in citatiõe te
netur citatus comparere ad allegandum ſaltem pꝛiuilegium
ſuum vt.l.ſi quis ex aliena.de iuriſdi.om.iudi.⁊ ſi compareat
valebit pꝛoceſſus contumacie punitiuus.non tamẽ valebit
ſuper pꝛincipali ſi in veritate non erat iudex niſi pꝛius ꝓnun
ciet ſe iudicem competentem ⁊ ſic intelligitur.c.ex parte.ſecũ⸗
do.de appel.⁊ quod ibi no.
¶ Si citans qui alias hʒ iuriſdictionẽ expꝛimit erroꝛem in
citatione vt ꝙ veniat reſponſurus ſeruo vel excõmunicato vł
ſpoliatoꝛi ſuo vel pupillo vł ſi eſt notoꝛium citationẽ iniuſtã
vt quia citat ad locum notoꝛie non tutum non tenetur citatꝰ
comparere no. Inno.in allega.c.pꝛeterea.⁊ hoc verum niſi
iudex adijciat cãm excuſationis illius iniuſticie.de hoc clem̃.
paſtoꝛalis.S.piſana.
¶ Si citatio in ſe non eſt ĩiuſta ſed conſtat de notoꝛio impe⸗
dimento ex parte citati vt quia infirmus.vt.l.queſitum.ff.de
re iudi.vel notoꝛie conſtat de iniuſticia citationis non artat
comparere citatus.Abb. vbi ſupꝛa.
¶ Litatio generalis ad totam cãm non poteſt fieri in pñtẽ
cum ad ſingulos actus debeant fieri citationes.vt no.iĩ.c.cõ
ſuluit de offi.dele.⁊ ꝑ Inn.in.c.ad petitioneʒ de accuſa.ſi ali
ter fiat pꝛeſtat iuſtam cãm appellandi.eſt concluſio ab.in.c.
fi.de dila.iiij.colum.
¶ Citatio generalis facta contra abſentem marime de lon⸗
ginquo artat eum a lite ꝙ ſi non comparet poteſt pꝛocedi ad
vlterioꝛa ꝓut qualitas cauſe patitur ſine noua citatiõe cum
videatur contumax in tota cã ⁊ permaxime ſi dicit nolle com
parere.ar.in.c.ij.de do.⁊ contu.li.vi.⁊.c.i.de iudi.
¶ Litatio generalis artat abſentem comparentem vt non re
cedat de loco iudicij niſ ſaltem dimittat ꝓcuratoꝛem cum fa
cile non poſſint citationes de longinquo geminari:⁊ ſic lo⸗
quitur.c.fi.viij.q.ij.⁊.c.certum.xi.q.iij.non tamen tenet᷑ poſt⸗
ea comparere in iudicio ad ſingulos actus ſine citatione.vt
no.bar.in.l.qui ante lꝛalendas.de ver.obliga.
¶ Qitatio ſi fit ad particulares actus contra abſentem a iu⸗
riſditione vel a ciuitate poteſt iudex compellere reũ vt ſeligat
ſibi locum in cinitate vbi poſſit ad ſingulos actus citari cuʒ
durum ſit ſemꝑ mittere ad villam.ita nota.Ange.de peruſio
in.l.qui ante lꝛalendas.de verbo.oblig.allegat dictum In⸗
no.in.c.auditis.et.c.conſtitutus.de pꝛocura.ab.in allega.c.
fi. de dila.
¶ Litatio facta de die feriata ob reueꝛentiam dei ad diẽ nõ
feriatam nonvalʒ ſiue quo ad pꝛeceptũ de citãdo ſiue quo ad
executio nem ipſius pꝛecepti:ſiue quo ad pꝛoceſſum per.l.di⸗
es feſtos. C. de ferijs. vbi etiam ſilere debet hoꝛrida vox pꝛe⸗
conis ⁊ omnis pꝛoceſſus irritatun. vt.c,ſid e feꝛijs.⁊ cõ cludit

Abb. lbi contra Jo. an. idem dicit in ferjs repẽtinis qð inſo
lennibus cum debeant eadem veneratione celebꝛaꝛi ⁊ cum le
ticia ſeruari.vt.l.omnes dies.de ferijs in diebus tũ feriatis
ob reuerentiam hoĩum valet citatio.ab.vbi.s.
¶ Litatio facta de die non feriata ad diem feriatã eſt temera
ria ⁊ contra ius:ergo n on debet afficere citatum.vt.c.bõe ſe⸗
cundo.de electi.⁊.l.non dubium.C.de legi.⁊.l.aut qui aliter
ff. quod vi aut clam. per quẽ tex.tʒ ibi Bart. ꝙ ſi citatio fit in
eo tempoꝛe quo citatus venire non poteſt non valet citatio
Iteʒ qꝛ mãdatũ eſt a pꝛincipio nullũ ⁊ ideo viciat᷑.inſtitu.de
ver. obl. S. loca.⁊ allega.c.bone.eſt concluſio abb.in allega.
c.fi.de ferijs.
¶ Qitatio poteſt fieri ſub conditione puta vt citatus compa
reat ſi ſua putauerit intereſſe.no.ange.in.l.de pupillo.S.me⸗
miniſſe.ff.de no.ope.nunci.⁊ glo.ſingularis.in.l.ea quidẽ.C.
ſi manci.ita fuer.alie.⁊ ab.in.c.i.de cauſa poſ.⁊ pꝛopꝛie.vide
ſ.pꝛeceptum.
¶ Litatio qualiter fiat ↄtra abſentẽ a beneficio ſuo: vide.j.
abſens a beneficio.
¶ Citandus eſt coelectuſad confirmationem electionis nec
creditur eſſe citatum niñ hoc pꝛobet confirmandꝰ:idẽ in ſnĩa
vide.ſ.cõfirmatio.v.ſi confirmatio. .
¶ Vbiquis citatur ad locum p ericuloſum non ſufficit pꝛe⸗
ſtari ſaluum cõductũ.c.accedens.vt lit.cõteſ.no.glo.in.c.ex
parte.i.de appel. ⸗ .
¶ Si quis citatur in cauſa criminali de longinquo non eſt
opus ꝙ inſeratur tenoꝛ libelli.vt.c.licet de accuſa.no.bar.in
l. inter accuſatoꝛeʒ.de publi.indi.requiritur tamẽ ꝙ expꝛima
tur in citatione ꝙ contra reum opponitur ꝙ compareat. vt. c.
ſi pꝛimates.v.q.ij.vbi dicit neminem debere citari in crimĩa
li niſi in citatione expꝛimatur cauſa citationis ⁊ nuncius tũc
dicat ei.⁊ idem glo.in.c.ij.de dila.ſed ſi citatio fit de pꝛopinqͥ
maxĩe in eodem loco ꝓcedit dictum Bar.vbi.õ.no.ab.in.c.
licet.de accuſa.circa pꝛin.
¶ Litatione facta ꝑ pꝛedeceſſoꝛem ſi terminus citationis fu
it completus per pꝛedeceſſoꝛem tunc ſucceſſoꝛ debet citare ſo
lum ſemel maxime ſi mutat tribunal.no.in.l.edictum.ff.de iu
di.facit.l.oꝛatione.in fi.ff.de iudi.nec ob.cle.ne romãi.de ele.
nam pꝛocedit ĩ curia romana vbi cuʒ citans ſit de longiquo
non poteſt de facili citare.no.abb.in.c.licet.de accuſa.in fi.
¶ CLitatio poteſt eſſe incerta ⁊ ad diuerſos actꝰ.vide.jtermi
nus ad ꝓcedendum.
¶ Litatio pꝛima facta per iudicem ad partis petitionem eſt
actus iudicialis quia per illam firmatur iudiciũ ⁊ perpetua
tur iuriſditio.vt nota Hoſtien.in.c.quoniaʒ de pꝛoba.⁊ poſt
litem conteſt. opoꝛtet partes citari:quia etiam tales actiões
ſunt iudiciales licet in eis ſufficiat littera citatoꝛia cuʒ ſigillo
iudicis vel relatio nuncij publici ⁊ iurati.vt no.docto in al⸗
lega.c.quoniam.
¶ QLitatio ſeu monitio generalis an ſufficiat ad pꝛiuandos
clericos.vide.j.ãmonitio.verſi.vbicunq;.
¶ Qitatio ſi in ſe continet aliquid contra legem eſt nulla licet
poſſit iuſtificari in aliquo caſu ſpeciali:nam debemus intelli
gere ᷣm naturam ⁊ eſſentiam ⁊ non ſᷣm accidentalia: nam ſi
iuderx citauit ſempꝛonium vt veniret reſpondere titio ſeruo
non artat citatum:quia ſeruus regulariter non poteſt ſtare in
iudicio ſed in aliquibus caſibus ſpecialibus habet perſonã
legitimam ſtandi in iudicio.nota.in.l.vix certis.ff.de iudi.et
l.i. C.ſi per vim vel alio modo.nota.A bbas in.c.de cleri.non
reſiden.
¶ Citandus non eſt amplius qui ſe occultat vel impedit ne
citetur. nam cum citatio fit vt conſtet de contumacia ſua non
opoꝛtet ergo geminare citationem vbi certum eſt de cõtuma
cia ſua:quia in certis non eſt opus coniecturis.vt in regula
eſtote. de reg.iur.no. Innocẽ.in.c.ad petitionem de accu.qð
commendat Abb. in. c. er tue.de cleri.non reñden.v.colum.
O Citatiõis vim hñt pꝛecepta iuſtificata vt videlicʒ ſi ſenſe⸗
ris te grauatum ⁊c̃ vide.j.pꝛeceptum poteſt.
