res.no.abb.in.c.in aliqͥbus,.ð deci.⁊ vide oð ipſe no.in.c.ad
noſtrã.de emp.⁊ ven.glo.in.c.cũ cãm.de teſti.vbi vide q̃liter
ꝓbat᷑ ꝙ res fuit vẽdita dimidia iuſti pᷣcij.vide.s.pᷣciũ.
¶ Venditoꝛ cõpellit᷑ pᷣciſe rem trad ere emptoꝛi ſi hʒ faculta
tẽ rei tradende ꝙ ſi facultatẽ nõ hʒ liberat᷑ intereſſe ſoluẽdo.
qꝛ in obligatiõibus facti ſuccedit obligatio ad intereſſe poſt

moꝛã.vt in.l.ſtipulatiões nõ diuidunt᷑.ff.de vᷣ.ob.hoc tenet

* Jo.an.in addi.ſpe.ſuꝑ rubꝛica.de emp.⁊ ven.S.in anterioꝛi⸗
bus. in pꝛin. ⁊ Bar. in alle.l.ſtipulatiões nõ diuiduift. ⁊ in.l.
ex empto.ff.de vᷣbo.ob.⁊ appꝛobat᷑ de iure canonico per ca⸗
ſum.c.ꝑ tuas.de arbi:idẽ ſi d oloel culpa nõ põt rem trade⸗
re.vt not.glo.inſti.de emp.⁊ ven.in pꝛin.⁊ hanc firmat Ci in
l.ſi traditio.ff. ð ac.emp.⁊ poſt e.⁊ doc.in.c inter dilectos
de fide inſtru. vide.S.libellus.ᷣ.qñ agit᷑.
¶ Vendere nõ dʒ eccleſia rem ſuã carius qᷓ; valet cõi extima
tione.vt.c.i.de emp.⁊ ven. ⁊ ſi aliquis ignoꝛãter plus offert
nõ tenet᷑ eccleſia recipere.vt not.in glo.x.q.ij. boc ius.ſi tñ ſci
ens veꝝ pciij aliquid offerat vltra:nulla interuenit deceptio.

argu. in. c. lclenti. de reg. iur. li. vi peccat em̃ qui aliũ declpit iiin

pcio licet citra dimidiã iuſti pcij. vt not. Jo cal.in.c. nauiga⸗
ti.de vſur.difficile em̃ eſt inter vendentẽ ⁊ ementẽ nõ interue

nire peccatũ.de pe.dil.i.c.qualitas.lxxxviij.diſ.eijciẽs.abb.⸗

in.c.i.de emp. ⁊ vendi. ,
¶ Vlengere cõpellit᷑ ꝓ iuſto pᷣcio exponens victualia vena
lia.facit.l.i.E.de epiſ.au.⁊.l.i.S.cura carnis.ſf.de offi.pᷣfec.vꝛ.
nam in bis que ſunt neceſſaria ad vitã boĩs põt ſuperioꝛ ſta
tuere iuſtũ pᷣciũ qꝛ in tali caſu ꝓuidet vtilitatibus ſubditoꝝ
et reipublice.ex quo infert Bar.in dicta.l.i. cum vita hoĩs
nõ poſſit ſine victu ⁊ veſtitu ⁊ hoſpitio ſuſtẽtari ꝙ etiã in lo⸗
catione domoꝝ ⁊ in panmis lane ⁊ alijs põt certũ pᷣ ciũ ꝑ iu⸗
ra. S.all.ↄſtitui in his tñ que nõ ſunt neceſſaria ad vitaʒ hoĩs
nemo cõpellit᷑ certo pᷣcio vendere res ſuas.⁊ ſic intelligit᷑.l.
mutuũñ.⁊.i.dudũ.C.de cõtraben. emp.qð facit ꝙ tempoꝛe ne
ceſſitatis famis vel cariſtie tẽpoꝛe exuberates cõpellunt᷑ vẽ⸗
dere iuſto pᷣcio.quod ꝓbat᷑ rõne.nam tẽpoꝛe neceſſitatis oĩa
victualia debent eſſe cõia.vnde excuſat᷑ quis a furto ſt immi
nente maxima neceſſitate capit alien a.vt.c.ſi quis ꝑ neceſſi⸗
tatẽ.de fur.⁊.c.diſcipulos.de cõſec.diſ.v.⁊.c.ſicut.xlvij.diſt.
vbi cõcludit᷑ ꝙ licet indigentibunõ cõpetit actio ad victu⸗
alia cõtra diuites cõicanda:poſſugt tñ imploꝛare officiũ ſu⸗
perioꝛis vt eos cõpellat:qꝛson largiendo foꝛtius peccat qᷓ
vendere nolendo.not.abb.in.c.i.de emp.⁊ vendi.ij.colũ.vi⸗
de.sS.p auper.⁊ vide.S.elemoſina.
¶ Eps põt cõpellere illos qui exponunt victualia venalia
vt nõ vendant vltra iuſtũ pᷣcium ⁊ fraudatoꝛes põt cõpeſce
re.vt in.c.i.de emp.⁊ vendi.vbi not.doct.qꝙ epᷣs põt punire
illos qui immiſcent farinã fabaꝝ cere venali vel aliã tiuſtã
menſurã exercent nõ ſolũ ratione illius.c.i.ſed etiã de quoli⸗
bet crimine notoꝛio eccleſiaſticus habet iuriſditionẽ in laicũ
maxime.qꝛ in tali crimine notoꝛio depᷣhendit᷑ negligentia iu
dicis ſecularis.vt not.in.c.venit.de iu.⁊ nedũ reſpectu trãſe⸗
untiũ ⁊ peregrinoꝝ babet epiſcopus hanc iuriſditionẽ:ſed
etiam ratione habitantiũ in loco.nã verſat᷑ in boc cauſa pia
ne pauperes vexent᷑.not. Bar.in.l.i.C.de epiſ.aud,.⁊ abb.in
c.i.de emp.⁊ ven.adde qlo.c.hoc ius.x.q.ij.
¶ QAicet quiſq; pᷣſumat᷑ ſcire valoꝛẽ rei ſue.vt.l.q̃ſquis.C. de
hen.emp.⁊ ideo vendẽdo ꝓ minoꝛi pᷣcio rem ſuã videt᷑ vo⸗/
luiſſe donare qð erat plus:vt not.in.c.fi.de ſolu.ergo talis
ctus nõ dʒ reſcindi pᷣtextu deceptiõis.vt in.l.ſi donatõis.ff.
de Zhẽ. emp.veritas tũ eſt qꝙ etiã ſi venditoꝛ in ctu dicat ſe
donare qð plus valebat ꝙ ſemꝑ põt pᷣtextu deceptiõis age⸗
re cõtra cõtractũ ⁊ eius petere reſciſſionẽ.vt not.Bar.in.l..ſi
quis cũ aliter.ff. de ꝓᷣbo.ob.⁊ in.l.ij. C.de ð hen.emp.qꝛ illa
verba generalia debẽt referri ad modicã qᷓ;ẽtitatẽ ꝑ.l.hec ad⸗
iectio.ff.de vᷣbo.ſig.⁊ hoc veꝝ niſi quis ſciẽter vẽdidit ꝓ mi
noꝛi pᷣcio.in dubio tñ nõ eſt pᷣumenda donatio nec ꝙ ſuum
videat᷑ ia ctare.⁊ ideo pᷣſumit᷑ ꝙ ignoꝛanter fecit ⁊ foꝛtioꝛ pᷣ⸗/
ſumptio elidet minus foꝛtẽ.vt.c.l̃as.de pᷣſump.ſi tamen fuit
dictũ ꝙ donabat id qð plus valebat ſiue in parua ſiue in ma
na q'titate tunc nõ põt venditoꝛ cõtra cõtractũ venire. vt
cõcludit.abb.in.c.cũ cauſã.de emp.⁊ ven.
¶ Conttra venditionẽ factã per ꝓcuratoꝛẽ: an põt dñs ve⸗
nire ſi fuit deceptus.vide.S.ꝓcura.genera.
¶ QAicet ſi in Zᷣcto venditiõis interuenit d ecretũ iudicis nõ
audit᷑ ꝑs pᷣtextu leſionisqꝛ decretũ iudicis excludit oẽm ex⸗
ceptionẽ fraudis.vt ſingulariter not. Bar.ſn.l.i C. de pᷣdijs
curi.li.x.abb.tñ in.c.cũ cauſam.de emp.⁊ ven.nõ putat illud
veꝝ qꝛ licet ſit pſumptio ꝙ nõ interuenit deceptio: nõ tñ ta⸗
lis pᷣſumptio eſt ſufficiẽs ad repellendũ ꝓbationẽ in cõtrari⸗
um.nã videmus in minoꝛe qui vẽdit cũ decreto iudicis ⁊ au⸗
ctoꝛitate tutoꝛis ꝙ audit᷑ petens beneficiñ reſtitutiõis.vt in
l.i..ij. &l.magis puto.S.penul.ff. de re. eo. ⁊ in.c.i.de re.eccl.
nõ alie.li.vi.not.a bb.in.c.cũ cauſam.ð emp.⁊ ven.ij.colũ.vi
de.S.pꝓcuratoꝛ generalis. ⸗
¶ Venditoꝛ tenet᷑ regulariter de euic.re euicta ab emptoꝛe
vt.c.fi.de emp.⁊ ven.qð fallit in caſibus in tex.⁊ in glo nota
tis. 2 ibi elegãterꝑ Yo. an. vide. ö̊. emptoꝛ tenet᷑.
¶ Coͤtra vẽdentes anulos ſeu alias res patiẽtes defectũ la⸗
tentẽ cõpetũt emptoꝛi due actiões:vna que appellat᷑ redibi
toꝛia.de qua in glo.c.iniuſtũ.de re.pmu.⁊ illa cõpetit qñ em
ptoꝛ nõ fuiſſet empturus ſ̃ illud vitin ſciuiſlet:: ꝑbanc actio

hein ex toto tecedit᷑ a cõtractu vnde fit redibitio.i. redditio
qꝛ res ⁊ pᷣciũ redeunt in pꝛioꝛẽ ſtatũ.vt.l.redibere.ff. de edił.
edic.⁊.l.ſi is.de excep.rei iudi.Alia actio appellat᷑ quãto mi
noꝛis.⁊ iſta cõpetit emp ꝛi:etiã ſi ſciuiſſet vitiũ ſed dat᷑ vt fi
at reſtitutio ꝑtis pᷣcij q;tominꝰ fuiſſet empturus. ⁊ iſta actio
not. in. l.ij. C. de edi.edic.not.abb.in alleg.c.iniuſtũ.
¶ Venditoꝛ equi dixit ꝙ vẽdebat equũñ cũ ſuis ſupꝛaoſſibꝰ
et natiuis ⁊ cũ oĩbus ſuis vitijs ⁊ tachis interioꝛibus ⁊ exte
rioꝛibus:nec volebat de aliquo teneri.poſt venditionẽ autẽ
reperit᷑ꝙ equus dolebat in ſpatula quẽ doloꝛẽ nõ oñdebat
tꝑe venditiõis:qꝛ erat calefactus nunqͥd cõpetat emptoꝛi a⸗
ctio redibitoꝛia vel actio q; tominoꝛis.de qbus.S. v. ꝓxi.et
abb. in. c. iniuſtũ.tenet ⁊ cõcludit cũ Spec.⁊ clarius Jo.an.
in addi.ſpe.in ti.de emp.⁊ vẽ.S.nũc videndũ.xvᷣ.qͥd ſi vẽditoꝛ
q; teneat᷑ vẽditoꝛ. allega.l.iure.⁊.l.quero.ff.de act.empt.⁊ eſt
ratio:qꝛ vẽditoꝛ videt᷑ fuiſſe in dolo nõ expꝛimẽdo illð vitiũ
ſingulariter.nã in generali ſermone nõ videt᷑ renũciaſſe iuri
cui in ſpecie nõ renũciaſſet.ar.ĩ.l.ſed ⁊ ſi.S.q̃ſitũ.ðff.ſi qͥs caut.
et. c.in generali.de reg.iur.li.vi.ſimiliter not. Jo.an.in alle.vᷣ.
quid ſi venditoꝛ.qꝙ etiã ſi venditoꝛ expᷣſſit vitiũ latens erpꝛi⸗
mẽdo alia vitia que equus nõ patiebat᷑:vel ſubmiſit dauſu⸗
lã ꝙ dolebat in ſpatula qñ nõ erat calefactus dicẽdo vendo
tibi equũ ꝓ claudo vitio ⁊ patiẽte doloꝛẽ in ſpatula ⁊c̃ q ni⸗
bilominus cõ petũt cõtra eñ pᷣdicte actiões: qꝛ pᷣſumptio eſt
ꝙ malicioſe immiſcuit dictũ vitiũ cum alijs defectibus quos
equus nõ patiebat᷑.nã debebat venditoꝛ ſine inuolucro ver
boꝝ patefacere vitiũ emptoꝛi ⁊ ſic cõcludit abb.in alleg. c.it
iuſtũ.ij. colũ.idẽ Barba.in.c.cũ dilecti.eo. ti.
¶ Siqs vẽdat equũ ⁊ moꝛit᷑ infra triduũ et reperit᷑ habere

coꝛ marcidũ pᷣſumendũ eſt illud vitiũ ſeu defectũ habere tẽ⸗

poꝛe venditiõis qð pᷣſumit᷑ ex bꝛeuitate tꝑis qð ↄcludit Jo.
an.in addi.ſpe.ti.de emp.⁊ ven.S.ſciendũ.v.⁊ nota.ex qbus
not.qꝙ actio redibitoꝛia cõpetit etiã poſt interitũ rei in mani⸗
bus emptoꝛis ex qͥ vitiũ latẽs venerat pᷣſumptiue.⁊ idẽ not.
dicit Ci.in.l.i.C.ð edil.edic.qñ moꝛbus naſcit᷑ poſt emptiõeʒ
et bꝛeui tꝑe.nã ꝓpter bꝛeuitatẽ tẽpo:is ᷣſumit᷑ moꝛbus an⸗

tiquus.ſecus eſt vbi moꝛbus eſt oĩno nouus.vt in.liij. C. eo.

ti. not.abb.in.c.iniuſtũ.de re.ꝑmu.cuius di.latius vide.⁊ ſus
pꝛadicta cõcludit idẽ GBarba.in.c.cũ dilecti.eo.ti.circa finẽ.
¶ Qicet in venditiõe ville ſeu vniuerſitatis tꝑalis tranſeat
iuſpatronatus qð non eſt mere ſpũñale.vt not. Inno. in.c. ex
His.de iurepatro.⁊ glo.in.c.pie mentis.xvi.q.vij.ius tñ mere
ſpũale vt ius decimandinõ tranſit cñ villa etiã ſi dicat᷑ ven⸗
do tibi villã ⁊ oĩa iura que habeo in ea qꝛ generalitas debʒ
referri ad cõſimilia.nam ſpũalia tanq; dignioꝛa nõ accedũt
tempoꝛalibus.vt not. Inno,.vbi.S.⁊ Abb.poſt glo. in. c. ad
qõnes.de reꝝ permu. ⸗
¶ Vlendere põt ecdleſia bona ſua ꝓ redimiendis captiuis
etiam ſacra qudo alio modo redimi nõ poſſunt.xij.q.ij.aux

habet. nam veriſimile eſt x-pᷣm velle pᷣcium reꝝ ſuaꝝ fundi ꝓ

redemptione animaꝝ cũ ꝓ illis fuderit ſanguinẽ ꝓpꝛiũ not.
Jo. an. ⁊ Abb. in. c.i. de pigno.
¶ Venditoꝛ fundi ſi vtat᷑ bis verbis vendo tibi terrã qua⸗
tuoꝛ modioꝝ cñ talibus cõfinibus nõ cedit emptoꝛi id qð re
Sarckn maioꝛi quãtitate.argu.in.c.per tuas.de dona.ſecus
i vendat certã ſpẽm qꝛ tunc etiã ſi expꝛimat minoꝛeʒ numeꝝ
id qð magis repenit᷑ cedit emptoꝛi qꝛ falſa demonſtratio nõ
vitiat.vt.l.falſa demõſtratio.ff.de ↄdi.⁊ demõ.no.abb. iin.c.
ꝑ tuas,. de dona.ſupꝛa alleg.vide.S. donatio ſi fiat.⁊ vide ibi
oꝑ Barba. vſq; ad q;rũ tpᷣs dʒ fieri menſuratio iugeꝝ.

HBenia.

¶ Vleniã petẽs an cõfitet᷑ culpã.vide.ð.abſolimiõeʒ petẽs.
¶ Sub ſpe venle nemo peccare debet. vide. S.ſpes.

Berbum.

¶ Ver ba ꝓ ſue voluntatis libito an impdꝛtant arbitriũ bo
ni viri.vide.S.ſtatutũ.⁊ vide.S.ſignificatio.
¶ Verbũ ꝓ ſuo libito voluntatis appoſitũ in cõpꝛomiſſo
vel ſtatuto vel in alia quacũq; diſpoſitiõe impoꝛtat liberam
voluntatẽ nõ autem arbitriũ boni viri.plene per Bar, in. l.
alie. ff. de ali. ⁊ clba. leg. ? Abb. in c. dilectus. circa pꝛin de ſe

queſtra, poſſeſſionis.

⸗
ni
f
tio⸗

tte
e
let

ſo
ec⸗
ti
ut
nt.
H.
Nir
u,
do
nin

10

.

1.
5
⸗

¶ Vlerbum ꝓlatũ in cõmiſſione pape ſcʒ relinquo benepla
cito ⁊c.nõ impoꝛtat liberã voluntatẽ ⁊ refert᷑ ad arbitriũ bo
ni viri. ad hoc qð not. Bar.in extrauaganti ad repꝛimendũ.
nam vᷣbũ placet impoꝛtat arbitriũ boni viri.vt.l.thais.S.ſo⸗
roꝛẽ.ff. ð fideicõmiſ.liber. maxime vbi apponit᷑ aduerbiñ be
ne. cõponit᷑ em̃ hoc ex verbo bene ⁊ placito:vt.c.veꝝ.de ſoꝛo
cõpe.⁊ ibi Abb.⁊ vide.S..ꝓ ſuo libito. .
¶ Vlerba cõmitto peudentie tue.impoꝛtãt volũtatẽ ſubmiſ⸗
ſam freno rõnis nõ em̃ eſt pꝛudentia ſed fatuitas vbi deficit
ratio.iuxta illud. Fatuus fatua lo quit᷑xciij diſ.legimus.fa⸗
cit.l.quidã in ſuo.ff. de cõdi.⁊ inſti.nam ſiverbũ placʒ impoꝛ
tat arbitriũ boni viri.l.thais.S.ſoꝛoꝛẽ.ff.de fideicõmiſ.liber.
foꝛtius iſta verba tue pꝛudẽtie.⁊ ideo intellige ꝙꝙ videt᷑ da⸗
ta poteſtas tanqᷓ; viro pꝛudenti.⁊ ideo ſi non facit vt vir pꝛu
dens poſſet peti reductio ad arbitriũ boni viri. l.fideicom⸗
miſſum.S.qᷓ;qᷓ.ff.de leg.iij.⁊ eoꝝ que notant᷑ in.c.quintaual⸗
lis.de iureiurã.⁊ Bar.in extrauagati ad repꝛimendũ. Abb.
in.c.ne innitaris.de cõſti.idẽ not. Lapus ſua alleg.cxxviij.
¶ Verba iſta ſubijcio me tue miſericoꝛdie ⁊c.nõ denotantli
berã voluntatẽ nec merã liberalitatẽ ſed arbitriũ boni viri ſi
cut verbũ tibi videbit᷑ vel ſicut placuerit.vt.l. fideicõmiſſum
S. q;qᷓ;.ff. de leg.iij.⁊ eſt expᷣſſum in.c.ſane.ð renũ.illa em̃ ſunt
verba reuerẽtie.illa aũt que fiunt ꝓpter reuerentiã ſeu pudo
rem nõ obligant.vt not.in.l.i.S.que honoꝛãde.ff.quaꝝ rerũ
actio nõ dat᷑⁊.l.pe.de fur.not. PDe.de ancha.in alle.c.ſane.
¶ Verba in quacunq; diſpoſitione interpᷣtant᷑ jm cõmunẽ
vſum loquendi.vide.S.nepos.
¶ Verbum volo vel nõ volo an denotat Zciſam reſiſtentiã
cõtra cõtumacem. vide Abb.in. c.finem litibus.de dolo ⁊ cõ
tumacia.iij. colum.
¶ Verbum ſufficit impoꝛtat vt nihil aliud requirat᷑ ſen im⸗
ponat᷑ not.glo.in.c,ſtatutũ.in pꝛin.de reſcrip.li.vi.⁊ Abb.in
c.i.de excep.⁊ in.c.ij.de oꝛdi.cog.
¶ Verbum cõcedo ſimpliciter poſitũ idem impoꝛtat ꝙ; do⸗
no.vt.l.fi.de dona.⁊.c.paſtoꝛalis.eo.ti.not.glo.⁊ Bar.in.l.
vxoꝛi.S.fi.ff. de leg.iij. qð eſt veꝝ niſi ex circũſtantijs cõtrari⸗
um eliciat᷑.facit qð not.gd.in.l.cũ quid.ff. ſi certũ pet.Abb.
in.c.cũ venera bilis.de excep.ij.colũ. H
¶ Vlerbum quiete poſſidet ſignificat ſi nõ ſtimulatur poſſi⸗
dens in iudicio. verbũ ſincere qui habet bona fidem.glo.et
Abb. iin. c. ſanctoꝝ.de pᷣſcrip.
¶ Verbum rogo ponit᷑ ꝓ pᷣcipio ſᷣm ſubiectam matefiam.
vt not.in. c.rogo.xi.q.iij.⁊ in.c,.quia indicante.⁊ ibi Abba.
de pᷣſcript. .
¶ Verbũ volumus inducit diſpoſitionem nouam nõ aut
eſt verbũ pure declaratiuũ.vide ad hoc glo.not.in cle.vnica.
de offi.iudi.ſuꝑ verbo volumus.⁊ cle.vnica.de reꝝ permu.⁊x
c.ex rõne.de appel.⁊ ibi Abb.in pꝛin. Uð
¶ Vlerbũñ debet ounq impoꝛtat neceſſitatẽ niſi ſubiecta ma
teria aliud ſuadeat.vt eſt glo.notabilis in clemẽ.accedẽs.de
ſtatu regu.not. Bar.in.l.ijj. C. de pig.ab.in.c.ꝓpoſuit.de ap
pel.i.colũ.Abb.in.c.i.de dolo ⁊ cõtu.iij.colũ.
¶ Vlerba cuiuſcunq; diſpoſitiõis ſunt amplianda ⁊ reſtrin
genda ſm mentẽ diſponentis.que quidem mens colligit᷑ ex
ratione expᷣſſa in diſpoſitione.not.in regula.fi.ff.ð regu.iur.
lib.vi.idem ſi mens nõ eſſet expᷣſa dummodo rationabiliter.

poſſent cõiecturari ⁊ indubitanter que potius mouẽt diſpo

nentẽ. vt.c.ſcðᷣo requiris.de appel.⁊ ibi Abb.in pꝛin.facit.c.
intelligẽtia.de vb. ſig. ⁊ Bar. ff. de reb. du. l. qui babebat. et
glo. ⁊ doc.in.c.qᷓ;ẽto.de pꝛiuił.

¶ Vbicũq; diſpoſitio eſſet ꝓꝛſus inutilis intelligend yer⸗ꝰ

ba vt iacẽt debẽt vᷣba impꝛopꝛiari vt diſpoſitio teneat etiaʒ
ſi ſit odioſa ꝗ penalis.vt ſingulariter not.ter.in.c.ſi ſententiã
in fl. de ſen.excõ.li.vi.not.abb.in.c.paſtoꝛalis.ð ap.circa pᷣn.
¶ Vlerba legis reſtringunt᷑ per ratiõem naturalem.vide.S.
legis verba.
¶Vlerba dubie Aata debent intelligi ß̃m cõmunem opini⸗
onem nõ ſᷣm ſingularem.not. Bar.in.l.labeo.ff. de ſupel.le⸗
ga.⁊ ideo errat iudex qui in deciſione cauſarũ ſequitur ſin gu
larem opinionẽ doctoꝝ ⁊ nõ cõmun em.tangit Abb. in. c. vt

debitus. de appel. Item verba nõ debent intelligi ſophiſti⸗

ce etiã ſi cõ muniter ſic intelligerent ſed ſunt referenda ad ſen
ſum boĩs ben e ſenſati colligitur ex tex.cex litteris de ſpon.

8

et ibi Abb. circa pꝛin. ,
¶ Verba ſophiſtica interpᷣtant᷑ in foꝛo iudiciali fm ius cus
ſit recunendũ ad rectũ ſenſum verboꝝ.ſed in foꝛo anime etiã
ſi quis inret interpᷣtant᷑ ſᷣm intentiõem iurantis. eſt cõcluſio
Abb. in. c. ex litteris, de ſpon. circa finẽ. DU
¶ Verba in cõtractu qũ ꝓferunt᷑ de pᷣſenti vel ſonãt in futu
rum vel denotãt extremitatẽ tẽpoꝛis velñ ꝑ verba pᷣcedẽtia
reſtringant᷑ ſequẽtia.vide ꝑ Abb.in.c.ex ꝑte.dſpon.
¶ Verba ꝓcedas ſimpliciter ⁊ pure nõ tollunt oꝛdinẽ iudi
ciariũ ſed tantũ ſubtilitatẽ ꝑnicioſam ⁊ ꝓcedat᷑ ſine plica
et inuolutiõe ⁊ malicia.colligit᷑ ex.c.dilecti.i.ð iudi.⁊ ad hoc
glo. in clemẽ.ſepe.vᷣ.ſimpliciter. not.Abb.in alle. c.dilecti.ij.
colũ.vbi vide per eũſi apponant᷑ erba ꝓcedas ſine iuris ſo
lennitate ſeu ꝓcedas ꝓut volueris vel ꝓcedas ſine figura iu
dicij.⁊ plene de hoc alleg. cle.ſepe. s
¶ Vlerba imponentia penã vbicunq; nõ reſpiciunt actũ iu⸗
dicialem vt videlicet cadat a iure ſuo nõ requirit᷑ aliqua ſen⸗
tentia.not.Bal.in.l.ij. C.de iure emphi. Abb. in. c ſi diligẽti.
de foꝛo cõ pe.viij.colũ. H.
¶ Verbũ maluerit dat optionem ſᷣm eius ꝓpꝛiam ſignifica
tionẽ a qua nõ eſt recedendũ niſi aliud appareat de mẽte le⸗
gis. vt. l. nõ aliter.ff. de legiij. ⁊ ð deci.ad audientiâ. Abb.in
c.ſi diligenti.de foꝛo cõp.x. colũ.

—

¶ Verba pleno iure quid cõtinent in cõceſſione luriſditõis

leu eccleſie. vide Abb.in.c.cõqueſtus.ð ſo. cõpe.⁊ vide Me.

de ancha.in.c.paſtoꝛalis.de pꝛiuił.⁊ ibi Inno.

¶ Vlerbũ opoꝛtet regulariter impoꝛtat neceſſitatẽ.vt.c.i.de

libel.obla.⁊ glo.in.c.i.de pᷣſcrip.li.vi.ꝓ quo facit illud euãge
licũ dictũ. Opoꝛtet vos naſci denuo.aliquãdo tamẽ impoꝛ
tat honeſtatẽ ⁊ hoc ſᷣm ſubiectã materiã.not.glo.in.c.i.xxv.
q.i.not.Abb.in alleg.c.i.de libel, obla.circa pꝛin.

20

¶ Verbũ generaliter plus impoꝛtat qᷓ; verbũ regulariterg

tex.in.c.venerabilẽ. vbi iſta duo ponunt᷑ quaſi diſtincta ⁊ ſe
parata.⁊ hoc ſentit ibi Jo.an.in nouella.eſt ergo differẽtia
inter genus ⁊ regulã.nã genus cõpꝛehẽdit oĩa ſuppoſita ſie

ne aliqua exceptiõe.vnde generaliter quaſi vniuerſaliter ſi⸗

ne exceptiõe.not.Abb.in.c.fi.vt lite nõ cõteſta.ij. col7lI,
Verbũ antidotũ ides eſt qð medicina.vnde ius poſitiuũ
eſt quaſi antidotũ ad negocia.vt.c.ceteꝝ. de iura.calũ.⁊ di⸗
cit᷑ antidotũ ſᷣm papiã idem datuʒ ex cõtrario, medicina em̃
ſemꝑ eſt cõtraria moꝛbo cũ cõtraria cõtrarijs curant᷑.de pe.
dil. ij. c.i.quandoq; antidotũ ſumit᷑ ꝓ obligatione naturali
qua bene facienti obligamur.vt.l.ſed ⁊ ſi.S.cõſuluit.ff.de pe⸗
ti.here.⁊ dicit᷑ antidotũ quaſi cõtraria donatio.vt ibi not.
glo. ⁊ Abb. in allega. c. ceteꝝ. in pꝛin. ”ä
¶ Verba legis intelliguntur ᷣm vulgarem vſum loquendi.
vide.S. legis verba. 4säs
¶ Verbũ vnanimiter iaẽ eſt ꝙ nemine diſcrepãte:vt. c.bo⸗
ne.ij. de poſtu.pᷣla.⁊.c.⁊ ſi vnanimiter.eo.ti.not.in.c.cũ eccle⸗
ſia ſutrina.de cauſa poſ.⁊ ꝓpꝛi.in pꝛin.
¶ Verba ꝓpꝛia licet ad ſubſtantificã materiam nõ inſeran

tur nõ ꝓpterea vitiat᷑ actus ſeu diſpoſitio. vide.S, libellus

ſen ſententia.
¶ Ver bũ cõtinue vel cõtinuũ intelligit᷑ ſane nõ ꝓ quolibet
momẽto.⁊ ideo teſtis qui deponit ꝙ cõtinue vidis aliquem

poſſidere ꝑ decẽ annos nõ requirit᷑ ꝙ quolibet momento vi

derit.not. Bar.in.l.ſi quis ita.ff.de cõdi. demon.
¶ Verbo poſteritatis an includans baſtardi vel ſpurij ſe
femine in penalibus.vide Bar.in.l.i.de accu.⁊ glo. in de.i⸗
de bap.⁊ quod not. Inno.in.c fi, de reſcript.⁊ doctoiin. c.in
quibuſdã.de penis.

¶ Verbũ venditionis cõpꝛehẽdit oẽm alienationẽ vbi nõ

fit cõmemoꝛatio pᷣcij.vt.l.ſtatuliberoꝝ.circa pꝛin. ff.de ſtatu
li.ſed vbifit cõmemoꝛatio pᷣcij: vt qꝛ dixit nõ ꝓ exigto pᷣcio
et ſimilia verba tunc verbũ venditiõis nõ cõpꝛehẽdit alias
alienatiõis ſpecies.ad hoc,/l.venditiõis.⁊.l.ij. C. de re.decu.
ſine decre.nõ alie.li.x.⁊ vide Bat.in.l.filius.S.dũj.ff. de le. i.
etꝑ Ci.C.de vſuca.ꝓ emp.lł.i.⁊ Abb.in.c.fi.de accu.⁊ meli⸗
us in.c.i. de bis que fiunt a pᷣla.
¶ Verba dubia accipiunt intellectũ a pᷣcedentibus ⁊ ſequẽ
tibus.vt.l.ſi ſeruus pluriũ.ff.de leg.i.⁊.l.qui filiabus. de le⸗
ga.i.cõſideranda eſt ergo pᷣfatio ſeu exoꝛdium cuiuſq; diſpo
ſitiõis.not. Abb.in cex multa de volo.

—

c

¶ Verba ſequentia debent intelligi Em qualitatẽ verboꝝ
pᷣcedentiũ.arg c.ſedes.de reſcrip.⁊ in.l.fi.S.cui dulcia. ff. de
vino tri. ⁊ oleo leg.⁊ Abb.in.c.qꝛ clerici.de iurepatro.? tem
ex verbis ꝓhemij colligit᷑ mens diſponentis.vt.l.fl.ff. de be⸗
re.inſti.⁊ ꝑ Bar.in.l.ambitioſam. ff.de decre.ab oꝛdi.faciẽ.
Abb. in. c. aduerſus.de immuni.eccle.
¶ Verboꝝ ſignificatio ſi ſit multiplex ⁊ incerta qualiter de
beat interari.vide.S.interpᷣtatio.v.ſi ſignificatio.

¶ Verba diſpoſitiua in pꝛiuilegijs vel in alijs diſpoſitioni

bus a lege vel ab homine an extendunt᷑ ad futuꝝ.vide not.

per doc.⁊ ſignanter ꝑ Pe.de ancha.diffuſe ⁊ nota biliter in
ꝛ circa. de pꝛiuileg.
Q¶ Ver ba iſta appoſita in cõtractu ⁊ de rebus alijs ad enʒ
rõne hereditatis ſpectatibus ⁊c̃.cõpꝛebendũt maioꝛa ⁊ ma⸗
ioꝛibus qᷓ; expᷣſſa ſunt in Zᷣctu agere põtqͥs dũmodo ad here
ditatẽ ptineãt.not. Inno.in.c.dile cto.de offi.archi.circa pn.
¶ Verbũ rectiſſime ꝓcedas ſignificat rectitudinẽ naturalẽ.
vide.S.cõpꝛom iſſum.v.ſi cõpꝛomittat᷑. .
¶ Pꝛonomen ſuus ſua ſuũ licet ſit poſſeſſiuum ⁊ in ſtricta
ſignificatiõe denotat dominiũ:ſed in larga ſignificatiõe de⸗
notat ius adminiſtratiõis in re ci adiungit᷑.quod not.ꝓ te⸗
ſtibus dicẽtibus res ſunt ſue vel res ſunt eccleſie cuius eſt pᷣ⸗
latus.⁊ ꝑ hoc nõ ſe cõtradicũt in lorga ſignificatiõe.colligit
ex notatis in.c.ꝑnenit.i.de fareiur.⁊ ibi doc.

¶ Vlerba iſta iſteron ꝓteron.quid ſonant.vide Hoſti.in.c.

decernimus.de iudi.⁊ in.c.ego. H. de iureiuran.⁊ glo.in l⸗
iuriſgentiũ.S.pactoꝝ.ff. de pact.
¶ Verba generaliter ꝓlata licet generaliter debeant intel⸗
ligi.vt.c.ſi romanoꝝ.xix.diſtinc.xxxi.q.i.ſi doꝛmierit.de pꝛi⸗
uileg.qꝛ circa.nõ tamen debent generaliter intelligi ffappa⸗
reat de intentione ꝓferentis.not.in.c.fi.de cõ iu.lepꝛoſo.ideʒ
ſi verba generalia obuiant iuri cõmuni:vt in caſu.c.ad no⸗
ſtram.iij.de iureiuran. vbihoc not.doc.

¶ Ver bũ relinquo an ⁊ quando operet᷑ inſtitutionem.videe

S.inſtitutionẽ heredis.
¶ Ver bũ reſidere nõ eſt ita amare intelligẽdũ vt quis nun⸗
qᷓ a loco diſcedat.ff. de edił.edic.l.ſicut venditoꝛ. fa.ᷣff.de ſer⸗
ui.l. ſi cui.not.xxxviij.diſ.de quibuſdã.in fi. ideo clericus ab/
ſens ꝓ negocijs eccleſie etiã ſi iurauerit reſidere:intelligit᷑ re⸗

ſidere.vt.c.ex ꝑte.ij.de cle.nõ reſi. Eõtinuũ em̃ dicit᷑ qd inter

polationẽ hʒ.⁊ ſicintelligit᷑ copabitatio ꝑ ↄtinuũ triẽniñ cũ
ĩpotẽte.vt.c.fi.ð frigi.⁊ male.no. Jo.an.in alle.c.ex ꝑte.
¶ Verbñ libere cõferas ⁊c.impoꝛtat ꝙ nõ dʒ aliquis vo ca
ri nec requiri ad collationẽ faciendã.nã nõ eſſet liber talis ſi
aliũ deberet requirere.not.doct.in.c.de multa.de pᷣben.⁊ ibi
Abb. ij. colñ. ⁊ vide qð not.in.c.licet epᷣs.e.ti.li.vi.poſſeſſio⸗
nẽ tñ nõ dʒ quis tradere poſſeſſoꝛe nõ vocato. vt in.dec. licʒ
epᷣs.qð limita.vt not.in.c.oꝛdinarij.de offi.oꝛ.li.vi.
¶ Verba generalia ꝓlata ad cõtemplationẽ alicuius vt ſi
q́s dicat ſuo ſuꝑioꝛi de oĩbus redditibꝰmeis faciatis ad pla
citũ veſtꝝ nõ inducũt obligationẽ ſeu diſpoſitõeʒ:vt.c.cũ ve
niſſent. ð inſti.nã verbũ placet impoꝛtat arbitriũ boni viri.vt

l.thais.s.ſoꝛoꝛẽ.ff. ð fideicõ.liber.licitũ eſt ad redimendũ ve

xationẽ vti verbis gñalibus ad cõtẽplationẽ illius de cuiꝰ
vexatiõotim et᷑.vt alle.c.cñ venifſent.vbi h̊ not.Abb.i.colũ.
¶ Ver bũ tractatus an eſt idẽ qð cõſenſus.vide.s.alienata
Hiin alienatiõe ti eccle.

Aerita 8.

¶ Amicus plato ſed magis amica vᷣitas. Abb. in. c.i de po
ſtu. ᷣla.⁊ in.c.oẽs. de maio.⁊ obedi. .

¶ Veritas de terra oꝛta eſt qualiter intelligat᷑.vide.S.quecũ

q;.v.veritas.de peni. diſ.i.
viij.dij.⁊.c.quicũq;.lxxxi.diſ.2.C. plus valere qð agit᷑ ꝑ to/
tũ.ᷣtñ caſualiter qũqʒ opinio pᷣfert᷑ veritati.not, glo.⁊ doc, in
c.Nuper,de bigamis. ⁊ ibꝰᷣynno.
Ze esS.
¶ Veſtes dericales quales debẽt eſſe. vide. e. dericus.
Aeſtes ⁊ alia vtẽſilia eccłie deputata ad diuinũ cultũ nõ
debe⸗ ad bũanos vſus redire.vt.c.nuptiaꝝ.ð oſe.di.i.vbi ve
es comoqate aq osnati nuptiaꝝ pident᷑ pollui:⁊ ſunt indi

itas licet regulariter pᷣferat᷑ opinioni.vt.c.veritatemꝰ
1.

gne ad cultũ religtõis.vbi etiã no.gl. c; ð veſte alicuiꝰ dñe nõ
dzʒ fieri caſula ſeu alið veſtimẽtũ. not.abb.in.c.ad h.ð re.do.

LZicarius.

¶ Vicarius quis dicasꝑpetuus vel tpalis ⁊ an cõpꝛeben⸗
dat᷑ ſub diſpoſitione.c.poſtulaſti.de reſcrip.vel.c.de multa.
de pᷣben. Abb. in alle.c.poſtulaſti.⁊ melius ⁊ latius in ſua re
petiõe.c.extirpande.S.qui vero.de pᷣben.iij.colũ.
¶ Vicarius ſeu vicẽ alterius gerẽs ſic debet honoꝛari in lo
co ⁊ in ſeſſiõe ⁊ in alijs ſicut is cuius vices gerit.not.Hoſti.
in ꝓhemio ſumme ſue ⁊ eſt caſus vnicus in.c.pᷣcipimus.lxiij.
dil. Abb. in. c. ſane. ⁊.c.cũ olim.de o ffi.deleg.
Vlicarius pꝛincipalis epᷣi põt ſententiã ſuã executiõi mã
dare:qꝛ hʒ oꝛdinariã iuriſditionẽ.not.ꝑ Inno.in.c.ſuã.ð of.
vica.⁊ in.c.licet.e.ti.li.vi.⁊.c.romana.de offi.oꝛ.eo. li.⁊ ſi fue⸗
rit vicarius archiepi põt nedũ ſubditos ſed etiã ipſos ſuffra
ganeos excõicare licet ꝓpter honeſtatẽ ſit ſibi interdicta po
teſtas reſpectu ſuffraganeoꝝ.vt ibi not.hoc idem tenet Jo.
an. ⁊ Abb.in. c.ſi quis cõtra clericũ.de foꝛo cõpe.xiiij.colũ.
Vicarius tũ foꝛaneus nõ habet oꝛdinariã ſed delegatã:nec
facit idem cõ ſiſtoꝛiũ cũ epo.not.in cle.⁊ ſi pꝛincſpalis.de re⸗
ſcriptis.põt tñ dici ꝙ cũ ſit deputatus ad vniuerſitatẽ cauſa⸗
rũ cenſeat᷑ oꝛdinarius.vt.l.cũ pᷣtoꝛ.ff.de iudi.no.glo.in.c.cũ
cauſam.de appel.⁊ Abb.vbi.g. 2
¶ Vicarius epᷣi an põt cõſtituere vel beneficia cõferre vide
Sicapitulũ ſede vacante:licet nõ ſuccedat.

.„Licinus.

¶ Vicinus melius pᷣſumit᷑ ſcire vitam ꝓximi ⁊ que agunturꝰ
in patria qᷓ; remoti ⁊ extranei.de electio.c.poſtqᷓ.⁊.c.ſcriptũ.
xvi.diſtinc.qð dicitis.de poſtu.pᷣla.c.i.⁊.c.quoſdam. de pꝛe⸗
ſump. ⁊ ibi Hoſtien.

Alicium.
¶ Vitiũ litigioſt in re vel actione qñ cõmittat᷑ in re actione
qũñ agit᷑ de dñio vel ð hypothecaria cõfeſſiõe ſeu negatoꝛia
vel de actiõe ꝑſonali vel mixta ſeu vniuorſali legato ſeu fidei
cõmiſſo vel actiõe pignoꝛatitia.⁊ quid oꝑat᷑ vitiũ litigioſi et
que eſt eius pena ⁊ an ↄtra eccleſiã põt agi vitio litigioñ.ple
neꝑ Abb.in.c.iij.vt lite pẽ.vide.õ. litigioſa.
Aices.
¶ Vicem alterius gerens eſt honoꝛandus ſicut is cuius vi
ces gerit.vide.S.vicarius.
¶ VUices alterius gerẽti ſi reſcribit papa videt᷑ ſcribere tan
i gerenti vices illius:licet quo ad illud nõ gereret vices illi⸗
us quod põt extendi ad pᷣcepta que fiunt gerẽti vices alioꝝ.
vt.c. eam te.de reſcrip.vbi not.Abb.x.colũna.ex quo tradit
in argumentũ per docto.ꝙ ſi pꝛinceps alsuius vices geren
ti ꝓpter abſentiam vel aliã cauſam aliquid mandet ⁊ nõ ad
impleto mãdato is cuius vices gerit reuerſus ſuit ꝙ iſte pꝛin
cipalis tenet᷑ adimplere.

Nidua.

¶ Vidua qñ ⁊ in quibus poſſit tanqᷓ; miſera bilis perſona

o laicum ad iudiciũ eccleſiaſticũ trahere.vide.S.laicus.

¶ Vidua ſecundo nubendo nõ incunit aliquam penam.vi
de.s.penas aliquas.
¶ Vliidua licet ſit ſub ꝓtectione eccleſie.lxxxvij.diſ.per totũ.
de verbo. ſig. ſuper quibuſdã.nõ tamen põt alium cõuenire
petgoꝛio coꝛam iudice eccleſia ſtico aliter nõ data negligẽtia
iudicis ſecularis.vt.oex tenoꝛe.de foꝛo cõpe.quod intellige
qñ eſt tantũ vidua.ſecus ſi vidua ⁊ pauper ⁊ oꝑppᷣſſa.⁊ ſic in⸗
telligit᷑ allega.c.ſuper quibuſdã.⁊.c.ſgnificantibus.de offi.
deleg. Abb. in alleg. c. ex tenoꝛe.
¶ Vidua eſt cuius maritus moꝛtuus eſt. xxxiij.diſ.vidua.ſed
ſm ethimologiã vocabuli vidua põt dicq quelibet mulier ſi⸗
ne viro etiam ſi nunqᷓ; maritum amiſiſſet quaſi ſine duitate.
et dicit᷑ a vi quod eſt ſine ſicut dicit᷑ vecoꝛs ſine coꝛde.⁊ veſa
nus ſine ſanitate.vt.l.malũ.S.vidua.ff. de vᷣbo.ſig.ſed ex cõ⸗
muni vſu lo quendi dicit᷑ vidua cuius moꝛtuus eſt maritus.
et intellige ſi ab eo fuit cognita.als ſecus.vt allega.c. vidus.

Abbꝛimcex tenoꝛeide foꝛo cõpe. in ſi⸗

.

ter
4

——— —. ——

—

— v . ———————

didit tutelã ſiẽ ſi ad ſcdᷣas nuptias trãſierit. de q eſt gl.nota⸗
bilis quã ſequit᷑ Bar.ĩ aut.matri ⁊ auie.. qð põt inferri ꝙ
eaſdẽ penas q̃s patit᷑ vidua triſẽs ad ſcõᷣas nup.ĩfra tpᷣus
luctꝰ eaſdẽ pati dʒ ſi incõtinẽter viuat.qꝛ rõ nuptiam̃ ꝓhibi
tina ĩfra tale tpᷣs foꝛtiꝰ vẽdicat ſibi locũ qñ eſt incõtinẽs ne
plꝰ ſe bẽat luxuria ꝙ caſtitas.facit qð no.ꝑ gl.⁊ Bar.in.l. fi
deicõmiſſuʒ.ff. de fideic.vbi no.ꝙ ſi vidua incõtinent᷑ viuat
ꝑdit legatũ ſibi a marito relictũ:⁊ aufert᷑ ſibi tãq; ab idigna
⁊ ex pᷣſumpta volũtate teſtatoꝛis reuocat᷑ legatũ qð maxiep
cedit ſi incõtinẽter vixit tꝑe vite mariti ipo marito ignoꝛãate.
no. glo.in.l.ſoꝛoꝛeʒ.C.de his qꝗͥ.vt indig.⁊ abb.in.c, vxoꝛatꝰ.
de oↄuer.coniug.

Ailla. tas fungitur.

¶ Vlilla an fungatur iure minoꝛis ſeu cluitatis.vide.S.ciui⸗

ZAmnum.

¶ Vinũ nõ bibẽs nõ dʒ ad ſacerdotiũ ꝓmoueri qꝛ exqͥ ab/
boꝛret naturaliter bibere vinum poſſz emittere ſeu euomere
ſacr̃m. arg.c.ñ qͥs ꝑ negligẽtiam.cũ.ciſequẽti.ð ↄſec. di.i.ab.
in.c.ex parte.de cele.miſ. .
¶ Vinũ dʒ vt venenũ infirmꝰ fugere. xxxv. di. vinolẽtũ. lʒ ta
lis põt eẽ infirmitas ꝙ modicũ vinũ ꝓdeſſʒ.ð ↄſec.diſti.v.c.
ſint tibi.doc.in.c.⁊ ſi xpᷣs.de iureiuran.
¶ Vlinũ bibẽs ſine aqua nõ ex iuſta cã peccat moꝛtalit᷑ cum

.faciat )ᷣ ↄ ſiliũ.c.a crapula.de vi.⁊ ho.clex tñ bibẽdo qͥs tem
perat ſe vino vitãdo ebꝛietateʒ euitat pctm̃ moꝛtale cũ talis

ebꝛietas nõ ſit moꝛtalis niſi ſit aſſidua.xxv.diſt.S.nũc autẽ
no. Hoſti.⁊ Joh.an.in alleg.c.a crapula.
¶ In vino eſt luxuria ⁊voluptas ĩ voluptate impudicicia ẽ
vt inqᷣt Hiero.ad occeanũ.refert Jo.an.i.dicto.c.a crapula.
¶ Pꝛopf crapulã multi obierũt.qͥ aũt abſtinẽs eſt adijciet
vitã.eccłia ſtici.xxvij.in fi.multe nãqʒ ex deliciarũ epulis mo
leſtie generant᷑. modicꝰ tñ ⁊ tẽperatꝰ cibꝰ coꝛꝑi ⁊ aĩe vtilis ẽ
vt Jero.ad ruſticũ tẽ Hiero.ad titũ.Scio mihi abſtinẽtiã
no cuiſſe ĩtermiſſaʒ ⁊ ꝓfuiſſe repetitã.no. Jo.aniin alleg.c.a
crapula.vide,.ð.ebꝛietas.
Airtus.
¶ Virtꝰ eſt habitꝰ mẽtis bñ ↄſtituta.c.de pudicicia.⁊ ibi gl.
xxxij.q.v.virturꝭ em̃ ꝓpꝛiũ eſt vt hñtẽ ꝑficiat ⁊ opꝰ eiꝰ bonũ
reddat.ſᷣm phᷣm.no. Joh.mo.ſuꝑ rubꝛica.de accu.li.vi.
¶ Virtꝰ cũ humilitate docet᷑:cũ laboꝛe querit᷑:cũ amoꝛe ha
bet᷑. xlvi.di.c.i.p Jo.⁊ Guil.Culpã ĩcidiſſe nature eſt: diluiſ
ſe virtutis.de pe.diſ.iij.c.ille tantꝰ.⁊ vide.c.illa aĩa.⁊.c.ſapiẽ
tem.de pe.di.ij.vñ Sene.inqͥt adeo em̃ groſa eſt virtꝰ vt inſi⸗
tũ ſit ⁊ malis ꝓhare melioꝛa.q̃s eſt em̃ qͥ inter ſcelera opinio

nẽ bonitat ñ affectat.neminẽ reꝑies qͥ neqͥcie pᷣmijs ſine nejq

cia frui nõ malit.
¶ Facilius eſt ad virtutes erigere nouos iᷓ reuocare vete⸗
res.de pe.diſt.i.ſunt qui arbitrantur.
¶ Virtutis nobilitas ſine nobilitate generis tanto ampliꝰ
laudat᷑ quãto ꝑ ꝓpꝛiã naturã ⁊ q̃litatẽ mẽs laudabiłr oꝑat᷑
nã meliꝰ eſt meũ qð acdund me oꝑante q; qð habeo ex ali
Jo.mo.in.c.nullꝰ.de elec.li.vi.vide.s.nobilitas.
¶ Fac vt verus ſit ſermo q audit᷑ de virtutibꝰ ⁊ ſapĩa tua ⁊
vt vincas famã de virtutibus tuis.ij.paralip.ix.c.nemo tñ in
virtute ſua ↄfidere dʒ ſicut amalech ↄfidit Judith.iiij.
¶ Virtutes alie theolo gales.vt fides ſpes charitaſ.alie mꝙ
rales.vt iuſticia:foꝛtitudo:tẽperantia:⁊ pꝛudẽtia.de qʒꝰ.xx⸗
viij.q.i.S.ex his.no.gl.vnica.de ſũma tri.⁊ dicunt᷑ virtutes
q̃ᷓi virũ tuẽtes ⁊ a vitijs ſuãtes.ð pe.di.ij.c.illa mĩa. ⁊.c.ſe.
¶ Pꝛudẽtia ſm tulliũ eſt reꝝʒ bonaꝝ ⁊ malaꝝ ⁊ vtrarũq; di⸗
ſcretio.h em̃ virtꝰ reliqͥs tres virtutes pcedit q̃ſ ferens lucer
nã ⁊ alijs monſtrãs viã.eiꝰ em̃ ↄſulere aliaꝝ triũ agere.buiꝰ
partes ſunt ꝓuidẽlla.circũſpectio.cautio.docilitas.
¶ VPꝛouidẽtia eſt pũñs notio futuꝝ pertractãs euentũ.huiꝰ

officia ſunt ex pñtibꝰ futura perpẽdere aduerſus venientẽ ca
lamitatem conſilio pꝛemuniri.

¶ Lircũſpectio eſt vrioꝝ vicioꝝ cautela.huiꝰoffm̃ eſt fruga
litatẽ ſic ſeruare vt auaritie fuga diſſipationẽ nõ incurat ſic
a temerita te recedere vt in timo:ẽ non caqdat.

¶ Vlidua ſi poſtq; affumpft tutelã filioꝝ ĩcõtinent viuatp⸗

¶ Cautio eſt diſcernere a virtutibus vicia virtutum ſpeciem
pꝛeferentia.exemplum.xli.diſt. c. ſepe.
¶ Vocilitas eſt pꝛudentia erudiendi imperitos.
¶ JIuſticia eſt cõſeruatrix humane ſocietatis ⁊ vite cõitatis

ſm tulliũ.⁊ diuidit᷑ in ſeueritatẽ ⁊ liberalitatem.

¶ Seueritas eſt virtꝰ debito ſupplicio coercẽs iniuriã cuiꝰ

pmũ offm̃ eſt:ne cui quis no ceat niſ laceſſitꝰ miuriã.ſcõm of⸗

ſiciũ vt cõibꝰ vtat᷑ ꝓ cõibꝰ pꝛiuatis.tertiũ offm̃ exterminare

ex bumana ſocietate peſtiferũ genꝰ hominũ
¶ QAiberalitas eſt virtꝰbñficioꝝ erogatrix quã eandẽ ꝓ affe
ctu benignitatẽ:ꝓ effectu beneficientiã dicimꝰ. hec virtus in
tribuendo ⁊ retribuendo tota cenſiſtit.
¶ Benignitas em̃ reddit ius ſuũ deo religio pietas parenti
bus innocentia minoꝛibꝰ.amicitia equalibꝰ.reuerentia maio
ribus.ↄcoꝛdantia ciuibꝰ. miſericoꝛdia egenis.
¶ Heligio eſt virtus diuinitatis curam cerimoniamq; affe⸗
rẽs cuiꝰ pꝛimũ officiũ eſt perpetrati ſceleris penitere.ſᷣm offi
ciũ tempoꝛaliũ mutabilitatem paruipendere:ſᷣm Oꝛatium.
tertiũ o fficiũ vitaʒ noſtram ex toto deo committere. vt inquit
Juuenalis.Quartum officiũ veritatem ſeruare.
¶ Vietas vt Seneca viit eſt per quam ſanguine iũctis ⁊ pa⸗
trie beniuolis officiũ s diligens tribuit᷑ cultꝰ.
¶ Innocentia eſt puritas aſtimi omnem iniurie vltioneʒ ab⸗
hoꝛrens.
¶ Amicitia vt Saluſtius inquit eſt volũtas bona erga ali⸗
quem cauſa illiꝰ.huiꝰ officiũ idem velle ⁊ idem nolle amicum
ſecreto admonere palam laudare.hec quidem lex eſt in amici
tia.vt Seneca ait.vt ne rogemus res turpes nec faciamꝰ ro⸗
gatt Alia lex eſt vt cum amico cuncta deliberes ſed pꝛius de
ipſo. Lertio pᷣm Tullium ne ſtudeas noſſe ꝙ ille vult latere.
Quarta ſᷣm Aucanũ. He aſperitas amicitiaʒ dirimat.ſi em̃
vis amari ama.facit quod no.abba.de ſicił.in.c.repellantur
de accuſa.vt refert ſm Valeriũ qð quidam impꝛoperabata⸗
micũ ſuuʒ. quia nolebat facere qð ro gabat cui reſpondit. q̃d
mihi pꝛodeſt amicitia tua ſi aliquid inhoneſtũ facturꝰ ſum.
¶ Meuerentia vt Seneca ait eſt virtus perſonis grauibus
vel aliqua pꝛelatõne ſublimatis debite honoꝛificationis cul
tum exbibens.eligendus eſt enim vir bonꝰ⁊ ſem per ante ocu
los habendus vt ſic tanqᷓ; eo ſp ectante viuamꝰ ⁊ omnia tan⸗

ÿꝙ̃ illo vidente faciamꝰ.

¶ Concoꝛdia eſt virtꝰ conciues ⁊ compatriotas eodem iure
⁊ cohabitatione ſpontanee vinciens.
¶ Qiſericoꝛdia eſt virtꝰper quã humanꝰ animꝰ ſuper cala⸗
mitate afflictoꝝꝛ mouek.
¶ Foꝛtitudo ſm Tulliñ eſt vitus retũdens impetꝰ aduerſi
tatis.partes eius ſunt magnanimitas.ſiducia.ſecuritas. ma⸗
gnificentia.conſtantia.patientia.
¶ Magnanimitas eſt difficiliuz ſpontanea ⁊ rationabilis
aggreſſio.
¶ Fiducia eſt certa ſpes animi perducendi ad finem rem in⸗
choatam.
¶ Securitas eſt incommoditates imminentes ⁊ rei inchoa⸗
te fines non foꝛmidare.
¶ Magnificentia eſt difficiliũ ⁊ pꝛeclaroꝛũ conſummatio/
¶ Coõſtatia eſt ſtabilitas animi firma ⁊ in ꝓpoſito ꝑpſeuerãs.
¶ Patientia eſt virtꝰcontumeliarũ ⁊ oninb aduerſitatis im
petꝰ equanimiter poꝛtans.ad hoec. foꝛtitudo.xxiij.q. iij.
¶ Temperantia ſm Tulliũ eſt dominiũ ratõnis in libidines
⁊ in alios motus impoꝛtunos.hec quidem virtꝰ totius vite
humane oꝛnatꝰ eſt omniũq; perturbationũ ſedatio.huiꝰ vir⸗

tutis partes ſunt queĩ ſedãdis motibuſdominant᷑ modeſtia

verecũdia.abſtinentia. honeſtas.moderantia.paritas.ſobꝛie
tas.pudicicia. , V
¶ Mogeſtia eſt virtus que facit cultũ motũ ⁊ omnẽ noſtrã
occupationẽ vltra defectũ ⁊ intra exceſſum ſiſtere.
