vt ĩ.l.cõſenſiſſe.S.oẽs aũt.ff.de iud.nec ẽt in aduetu ãbaſiate.
vt in.l.vtimur.ff, de ſepul.vio.no.bar.ĩ alle.S.oẽs añũt.h̊ eodẽ
pꝛiuilegio gaudẽt fratres familiares ⁊ abaſiatoꝛes qͥ vadunt
⁊ veniunt ad eũ ⁊ ẽt nũcij qui ſibi neceſſario deſtinant᷑.vt no.
bar. in alleg.S.:omnes autem.
¶ Ambaſiatoꝛ ſi ducat certas equitaturas dʒ ducere vnum
famulum pedeſtrem inter duos equitantes.no.in.c.in ſingul.
de ſtatu mona.⁊ ibi abb.i.colum.
¶ Ambaſiatoꝛ ad pacem componẽdaʒ vł adminiſtratoꝛ ſim
pliciter datus licet nõ ha beat expꝛeſſum mandatum ad penã
apponẽdam nihilominus poterit penam apponere⁊ obliga
re oſtituentes ꝓ obſeruatõe eius quod gerit.p quo facit text.
in. l.bene a zenone.C. de quadri.pſcrip.
¶ Atem faeit ꝙ rectoꝛ eccleſſe poteſt cõtractum initũ nomine
ecckie ſi ſit rõna bilis talis cõtractus fulcire pene appoſitiõe.

„.

ꝓ quo facit.c.dilecti.in fide arb. Nam quãdo a iure dat᷑ ſpe

ciſica poteſtas pᷣlatis rõnabiliter cõtrabere in vtilitatẽ eccle⸗

ſie nihilominus poſſũt penam apponere ⁊ obligare ſe ⁊ ſuc⸗
ceſſoꝛes ſuos.facit qð no.in.c.n ulli.de reb.eccle.nõ alie.vbi
rectoꝛ ſine ↄſenſu ſuꝑioꝛis põt generaliter lʒ nõ ſpãliter bona
eccłie obligare.no. abbein. c. ij. de pꝛeca. H

quem mittunt᷑ nam ſi diſplicẽt redibũt ſine effectu. arĩc. gra

uibus. iij.q.vij.ab. ſuꝑ rubꝛica. de vi.⁊ bo.cle.
¶ Mũquid id qð donatũ eſt ambaſiatoꝛibꝰcedat eoꝝ lucro:
an vero mittentiũ ſũt opi.in.c.fi.in fi.xciij.di.⁊ ĩ.l.ſociũ qui..
i.ff.ꝓ ſocio.⁊ in.l.ſñi vero.S.quicqd.ff.ſo.ma.⁊ i.l.qͥ ꝓpꝛie.s.p
curatoꝛ.ff. de ꝓcu. Ab. tamẽ in.c poſtulaſti.de cõceſ.pᷣbẽ. ↄcoꝛ

dãdo opi.tʒ qꝙ in caſu dubij eſt aduertenda qualitas bonoꝝ.
nã quedã pᷣſumptiue magis cõueniũt mittẽti qᷓ; miſſis.vtpu⸗
ta ſi donat᷑ vnꝰ leo quedã cõueniũt potius ipis ambaſiato⸗
ribus per.d.l.ſocium qui.vt ſi donent᷑ veſtes eis congruẽtes

⁊ ſm banc qualitatem fienda eſt interpᷣtatio.arg.in allega.c.

poſtulaſti.⁊ ibi ab b.i.colum.

Ambitio.

Am bitio ſpes ſeu fiducia ad dignitatẽ obtinẽdam non re⸗
pꝛobat᷑.vt in.c.venerabilẽ.de elec.ibi dum dr ceteris fiducia
plectet᷑ licet cõtrariuʒ dicit tex.in.c.qͥ pꝛimatum. xl.di. vbi dicit
ꝙ; qͥ pꝛimatũ deſiderat in terra reꝑiet ↄfuſionẽin ceł.ſʒ dic ßm

ab. iũ cta.glo.ĩ.d.c. venerabilẽ.ꝙ ſpes ad pᷣſidendũ eſtdãnata

nõ aüt ad ꝓficiendũ.nã peccat nolẽs acceptare dignitatẽ ſi ꝑ
aliũ nõ põt ita bñ ↄſuli eccłie.ut no.in .ſñ electionẽ.de ele.li.
vi.⁊ vide ab.in.c.cũ ad nr̃aʒ.e.ti.circa fi.uide.v.acceptãäs.

¶ Ambitiõe pᷣlature videt᷑ inductꝰ qͥ ſtatiz poſt monachatõ

nẽ eligit᷑ in pᷣlatũ.vt in.c.officij.de elec.

¶ Ambitio ẽ ertirpatio ad dignitatẽ ꝓcedẽs ad actũ.c. cum
iamdudũ.de pᷣbẽ.ſic in tꝑalibus lex iulia de ambitu. de ſimo.
ff. ad.l. iul.de ambitu. ꝑ totũ.no. Jo.an.in. c, qꝛ intm̃.de pᷣbẽ.

ubino. ꝙ m philoſ. ophũ ex adipe pꝓcedit iniquitas.
¶ Ambitionis pctm̃ purgatꝑ pniam.vide.S.acceptans.

Anathema.

¶ Anathema differt ab excõicatiõe nõ quo ad ninculũ ſj ex
cedit excõicationẽ quo ad maioꝛẽ ſolẽnitatẽ ⁊ quo ad opinio

2

nem vulgi⁊ ad terroꝛem in difficultate obtinẽdi abſolutioneʒ

no. ab. in. c. cũ ab eccleſaꝝ.de offl.oꝛ.

Anima.

¶ Anima infelicitat ex peccato ⁊ ꝑ peccatum ſeparat᷑a deo
xxxij q.i.cũ renunciat᷑.⁊ dicit᷑ alligata ꝑ peccatum.vt in.c.fl.

de ſue.⁊ ibi ab.circa pꝛin.
¶ Anima lʒ hẽat ſedẽ in ſanguine qꝛ nõ poterit habitare ĩ ſic

co.xxxij.q.ij..moyſes.tñ aĩa ĩtellectiua ẽ tota in toto⁊ tota ĩ 8

q̃libet eiꝰꝑte.ab.in.c.irrefra gabili.S.i.de offi.oꝛd.iij. colũů.

Antiquitas.

¶ Antiquioꝛes ⁊ nobilioꝛes pꝛeferuntur in eccleſa. vide in⸗

fra no bilitas.

Annus.

¶ Qnattuoꝛ ſũt tꝑa ãni.ſ.hyems que incipit in medio non?z

bꝛis ⁊ durat tnibꝰ mẽſibꝰ.finita byeme incipit ver ⁊ durat tã⸗

tũdẽ.ſilłli cõputatõe babita in eſtate que ſiliter cõputat᷑:⁊ au⸗

tunus p oſtea.no.glo.ĩ.l.i. S. eſtate.ff. de aqua quo. ⁊ eſti,

Anulus.

¶ Anulus ↄſueuit dariin doctoꝛatu nouello doctoꝛiĩ ſignũ

ĩueſtiture ſciẽtie qð ſolʒ allegariin ſmonibns.vt no.abi.c er

oꝛe.de his que fi.a ma.ꝑte ca.i.colum.

¶ Anulũ deferre dz eps in quanto digito vt ſciat ſe ßuientem

eccłie coꝛde ⁊ aĩo:naʒ fert᷑ in ipſo digito venã eſſe que a coꝛde
ꝓcedit.xxx.q.v.femine.no. Jo.an.i.c.pe.de vita ⁊ honeſt.cle.
vbi no. hoſt. ꝙ anulus in digito epi eſt ignumdignitatis ſiue
matrimonij ſpiritualis vtibi. In digito autẽ femine eſt ſignũ
matrimonij vel panis venditricis.de pꝛeſumption.c.illud.in

digito vero clerici beneficium recipientis eſt ſignum tradite
poſſeſſionis.de cõceſ.pᷣbẽ.c.expoſuit..i.ſz in digito cłici poſ

ſidentis ẽ ſignum vanitatis pᷣſumptõis atq; laſciuie.vt hoſt.
vbi ſupꝛa.vide no.ꝑ ab.in alle.c.pe.⁊ vide.j.doctoꝛ.

¶ Ambaſia toꝛes debẽt eligi qͥ ſunt beniuoli c acceptiilli ad

Appellatio.
¶ Appellatio. appellat᷑ ad ſupioꝛem omiſſo medio qũmedi
um eſt inutile. vide.j. iudex delegatus ſubdelegatus.
¶ Appellatõis effectus pᷣncipales ⁊ notabiles ſũt duo.pꝛi/
mus qꝛ ſuſpẽdit ⁊ extinguit iudicatũ.ut i.c.ad repꝛimẽdaz.de
offi.oꝛ. Scðs qꝙ deuoluit cãm ad ſuꝑioꝛẽ.vt ĩ.c.nõ ſolũ.⁊.c.ſi
a iudice.de appel.li.vi.In ſnĩa tñ cẽſure appellatio nõ opera
tur pꝛimũ effectũ qꝛ nõ ſuſpẽdit vinculũ ſʒ operat᷑ ſm effectuʒ
deuolutiuũ.vt ĩ.c.ꝑ tuas.de ſen.ex.ab.in alle.c.ad repꝛimẽdã

¶ Appellatio fuit inuẽta ut eẽt pſidium innocentie ⁊ graua

minis releuatio:nõ autem vt defenderet appellantẽ in ſua ma
licia. vt in.c.ſuggeſtum.⁊.c.ad noſtram.de ap.ab.ĩ.c.inter mo
naſterium.de re iudi.iiij.colum.

¶ Appellatõis foꝛmalitas ẽ de iure poſitiuo.vt ĩ.l.unica. C.

de ſen. pfec.pᷣto.ſʒ ſubſtantia appellatõis eſt de iure naturali:
qꝛ ẽ quoddã pᷣſidiũ ſeu defenſio.no. Inn.iĩ.c.cũ ſpãli.S.poꝛro
⁊.c.ſuggeſtum.de appel.ab.ſuꝑ rubꝛica.de app.ij.colũ.
¶ Appellatio generalis reſpectu iudicuʒ utputa appellatio

ad iudicẽ competentẽ vʒ de iure ciuili.vt ĩ.l.i.ffj.de appel.⁊ ibi

bar.naʒ genus qð nõ põt uerificari niſ in vna ſpẽ nõ inducit
aliquam incertitudinẽ qꝛ de iure ciuili nõ appellat᷑ omiſſo me
dio.vt ĩ.l.imꝑatoꝛes.ff.eo.ti.de iure aũt canonico talis appel
latio nõ vʒ qꝛ põt appellari omiſſo medio ad papam.ij.q.vi.
ad romanã.no.iĩ.c.antiq̃.de pᷣui.talis nãq; appellatio inducit
incertitudinẽ iõ nõ vʒ ſʒ ſi euitat᷑ incertitudo valʒ dicta appel

latio vt qꝛ appellat᷑ a delegato papevł a ſubdelegato.no.i..

ſuꝑ queſtionũ.S.ſivero.de offi.deł.idẽ de appellatõe alterna
tiua.vt plene no.ab.in.c.ij.de appel. J

¶ Appellari debet in pᷣſentia iudicis ſi eius copia poteſtha

beri niſi iuſtus metus excuſet appellantẽ.no.glo.in.c.appella

tio.eo.titu.li.vi.?.c.ſi iuſtus metus.eo.titu.ij.q.vi.q.biduũ.an

aũt appellatio facta in abſentia iudicis eximat appellanteʒ a

iuriſditione ipſius iudicis.⁊ an ante ipſius intimationemvel
partis ſciẽtiam ꝓceſſus iudicis a quo valeat.vide per Abba.

in.c.ſuggeſtum.de appella.

¶ Ad inſtatiaʒ appellationis nõ eſt neceſſe expꝛimere verbũ

appello ſed ſatis eſt facerevł dicere aliquid equipollens: non
enim refert qͥd ex equipollẽtibus fiat.vt in.c,lʒ ex q̃dã.de teſti.

ab. in. c. dilecti filij. de appella.

¶ Appellaãs a ſnĩa vł grauamine ſufficit q; ſimpłr dicat ap⸗
pello ẽt ſi nõ expmat ad quẽ qꝛ dʒ intelligi de ꝓximo ſuꝑioꝛe.

vt not. Jo.an.ĩ.c.vt debitꝰde ap.in fi.qð eſt verũ de iure ciuili

fm ꝙ non poterit appellari omiſſo medio.vt ĩ.limperatoꝛes

ff. eo.ti.ſʒ de iure canonico ſec?:qꝛ cũ poterit appellari ad pae
pã omiſſo medio talis generalitas parit obſcutitatẽ.no.abb.

in alle.c.ut debitꝰ. in fi. ⁊ ĩ.c.ſuꝑ.ij.eo.ti.

¶ Appellans a grauamine ſi expꝛeſſit vnum grauamen ſub⸗
ijciendo clauſulam generalem uidelicet ⁊ ab omni alio graua⸗

mine quod colligi poterit ex actis.vł ſi nullã cãm expſſit ſj ge
neraliter. vt.S.dixi nõ poterit iuſtificare appellationem ex can
ſa expꝛeſſe nõ deducta.vt tenent domini de rota ðciſione oc
taua quia nõ licet vagari cum iactura aduerſarij.vt in.l.ptoꝛ

edirit.ff. de iureiur.hoc idem tʒ ab.in cle. appellãti.de app,⁊ ẽ

c.cum cauſam.de appel.circa fi.

¶ Appellans dz iuſtificare ſuam ꝓbationem ꝓbando eius

— —

foꝛmalitatẽ.nõ ergo obtinebit in cauſa appellationis pꝛsobõ

do ſolum nullitatem.no. Jo.an.in.c.dilecto. de appella.facir
c.exhibita.⁊ quod ibi no.abb.de iudi.exquo ſemꝑ notabis ꝓ
appellãs a ſnĩa nulla nõ obtinet in cauſa appellationis pꝛo⸗

bando nullitatem ſentẽtie niſi iuſtiſicauerit appellationem ꝓ
bando eam legitime fuiſſe interpoſitam.poterit tñ poſtq; ſuc

. cubuerit coꝛã iudice ꝓſequi nullitatẽ.vti.c.lʒ.de ſen.ex.li.vi.⁊

ibi glo.ab.in alle.c.dilecto.ij.colum.
¶ Appellari dzʒ regulariter gradatim non omiſſo medio tam
de iure canonico.vt in.c.dilecti.de appel.de iure ciuili.ij.q.vi.
anterioꝛum.fallit in octo caſibus notatis eleganter per Ab.
in allega. c. dilecti. ”UMMB
¶ Appellari poterit ad papã omiſſo medio.vt ĩ.c.dilectꝰ.de
ap.fallit ĩ delegato pape ſubdelegãte nõ in totum vices ſuas.

ut in.c.ſuper queſtionuʒ.S.poꝛꝛo.de offi.delega.quia tunc nõ

ad papam ſed ad ipſum delegantem appellatur cum in eo re⸗

pᷣſentetꝑſona pape.qꝛ ſecus in alijs delegantibus.eſt cõclu⸗

ſio Abba. in. c. dilecti. de appel. in ſfnien.
¶ Illato grauamine de pꝛeſenti ꝓpter timoꝛem grauaminis
de futuro põt appellari de quo veriſiliter timetur:debet tam̃

aliqͥd expᷣmi ꝑ quod appareat grauamẽ de pᷣ̃ſenti. vt eſt tex. in

c.i.de dila. ⁊ ibi abb.in pn.ſi aũt in pᷣſenti nõ fuit illatum gra⸗
namen tũc a futuro grauamine nõ admittit᷑appellatio.vt i.c.
vt debitus.de ap.⁊.c.mandata.de pᷣuump.
¶ Abppellari lʒ poſſit ab iterlocutoꝛia que fert᷑ in iudicio poſ
ſeſſoꝛio.vt in.c, dilectus.de elec.nõ tñ appellat᷑ in poſſeſſoꝛio
ſiue retinẽde ſiue recuperande ſiue adipiſcẽde poſſeſſiõis.C.ſi
de mo. po ſſe.l.vnica.⁊.ij.q.vi.ſ de poſſeſſiõe.no. Inno.i.c,ſi
gnificauerũt. de teſti. vide.jteſtis.v.q̃rte ꝓductĩäꝗs.
¶ Appellans bhoc modo.appello ſi denegaueris mihi dilatõ
nem ⁊c. talis appellatio nõ impedit qͥn valeat qͥcquid fit poſt
talẽ appellatõnẽ ẽt ſi iudex poſtea deneget dilationẽ ꝑ ſniaʒ
niſi poſt denegationeʒ appellet᷑ quia nulla cauſa ſuberat tꝑe
pꝛime appellationis. ð appel.vt debitus.⁊.c.dilecti filij.quia
talis appellatio nõ eſt a futuro grauamine.de quo plene ꝑ in⸗
no. ⁊ doc.in.c.ſignificauerũt.de teſtibus. M
¶ Appellãs a grauamie illato ꝑ iudicẽ ſi petit iudici ad quẽ
vt eum remittat reuocato grauamine ad iudicem a quo excuſa
tura condẽnatione expenſarum.vt colligit᷑ a cõtranio ſenſu ex
c.dilectus.iij.de pᷣben.vbi hoc no.Abb.circa fi.quod not.ad
limitationeʒ.c.interpoſita.de appel.
¶ Appellatio lʒ poſſit ꝑ pꝛincipis reſcriptum tolli non tamẽ

vt per viam querele nõ audiatur quis uolens iuſticiam ſuam

pꝛoſequi.vide.j.pꝛinceps.
¶ Appellatiõis remotio in reſcripto vel ſtatuto quid opera⸗
tur. vide.j.clauſula.
¶ Ap pellatione remota nõ poterit etiã delegatus a pᷣncipe
ſubdelegare ẽt ſi ipᷣe ſit delegatꝰappellatiõe remota qꝛ nemo
citra pᷣncipẽ poterit cõmittere cãm appellatõe remota.vt ĩ.l.i.

4

ff.a q. ap.ũ ly. ⁊ eſt rõ qꝛ nullus aliꝰpotenit tollere iurisdiſpoſ
tionẽ maxime fundatam ſuꝑ iure naturali cũ appellatio ſit q̃⸗

dã defenſio.vt in.c.ſuggeſtũ.de appel.no.ĩ.c.ſuꝑ queſtionum.
S.i. de offi. dele. ⁊ ibi ab.ij.colũ.⁊.S.ſi o.eiuſdem.c.
¶ Appellatõe remota clauſula appoſita in reſcripto tollit et
fectũ appellatõis vt nõ habeat impedire executionem ſenten

tie nec deuoluere cãm ad ſuꝑioꝛem niſi a tꝑe quo ſuꝑioꝛ ex cer⸗

ta ſcia admiſit appellationẽ. ⁊ ẽ tex.ᷣm ab.in.c.paſtoꝛalis..pᷣ
terea., de offi.deleg. vide.j. clauſula. .
¶ Appellatõe remota ꝑ ſtatutũ oĩs effectꝰappellatõis vr re

motus.idẽ ſi reſcriptũ remoueat᷑.vt in.c.paſtoꝛalis. pᷣn.ð ap

pel.ab.in.c.ad repꝛimendã.de offi.oꝛ.iiij.colũ.
¶ Appellatõis remotio facta in reſcripto opaturvires ſy na
turã cãe cui adijcit᷑:nam ſi appellatio remouet᷑ in cã coꝛꝛectio
nis intelligit᷑ niſ ſuꝑioꝛ excedat moduʒ in coꝛꝛigẽdo.vt ĩ.c.lʒ.
de off.oꝛ.⁊ ibi ab.c.de pꝛioꝛe.⁊.c.repᷣhẽſibilis.de appel.
¶ lauſula appellatione remota nõ impedit appellationeʒ

ex notoꝛio grauamine interpoſitam.glo.no.in.c.ex cõqueſti⸗

one.de reſtit.ſpo.nam ſicut admittitur appellatio in caſibus
a iure expꝛeſſis ꝓpter notoꝛiam ⁊ iuſtam cauſaʒ appellãdi.vt
in. c. paſtoꝛalis.de appelł.ita vbi ſubeſt notoꝛia iniuſticia:ea
dem eĩ eſt ratio vtriuſq;.i.ꝙilla clauſula non tollat remedium
nullitatis vt penitus ſeparatã.no. Inno.in.c.lʒ de ſen. exc. li.
vi.abbas in.c.inter ceteras.de re iudi.

¶ QLicet cdlauſula appellatione remota nõ ſuſpẽdat iuriſditõ

nem iudicis a quo:qͥ minus poſſit ſuam appellationẽ ꝑ ſnĩaʒ

exequi appellatione nõ obſtãte.vt in.c.paſtoꝛalis.S.pꝛeteraa

de offi. delega. nõ tamen tollit᷑ appellatio reſpectu iudiqᷓ ad
quẽ ex grauamine ſeu iniuſticia poterit appellationẽ reciper
⁊ ſnĩam retractare.vt ꝓbatur in.d.c.pa ſtoꝛalis.de ap. ⁊ ĩ alle
ga. S.pᷣterea.ab.in.c.inter ceteras.de re iudi.
¶ Appellationis remotio in certa cauſa nõ tollit facultates
recuſandi iudicem ex iuſta cauſa. vt in.c.poſtremo.de appel.⁊
ibi Jo. an.⁊ a bb.in pꝛinci.
¶ Appellationeʒ nemo poterit remouere niſi papa in ſpũali
bꝰ qꝛ inferioꝛ nõ poterit tollere ius alteriꝰ.vt in.c.it uꝑ qõnum
de of. dele. Itẽ porerit pᷣnceps ⁊ aliꝰ inferioꝛ nõ recognoſcẽs
ſuꝑioꝛẽ appellationẽ remouere.idẽ oe ciuitatibꝰque vtuntiu

ribus.pncipis.not.bar.ilii.ffa qͥ appella.nõ lʒ. Abbas in, c.

paſtoralis.eo.titu.

¶Qudocunq; remouet᷑ appellatio ꝑ pᷣncipẽ ſ appellatõ

ꝓbabllis lʒ iudex nõ teneat᷑ deferre poteſt tñ ſi vult vt ſingka⸗
riter no.ab.in.c.paſtoꝛalis.ij.coluV[n.

¶ Quandocũq; ꝑ ſtatutũ remouet᷑ appellatio alicuiꝰ ptãtis

vł officialis intelligit᷑ ſolũ appellatio a diffinitiua nõ aũt ab
interlocutoꝛia qꝛ appellatõe ſnie intelligit᷑ de diffinitiua. no.
glo. in. c. cum olim.de teſti.ſtatutũ em̃dʒ intelligi ſtricto mõ.in

c.in noſtra.de iureiur.ab.in.c.paſtoꝛalis.e.ti.ij. colũ. ſimpłr

caueat᷑ vta poteſtate nõ poſſit appellani tũc intelligit᷑ a qua⸗
libet ſnĩa ſeu pᷣcepto.ar.i.l.i.ff.de offi.pᷣfec.pᷣto.ab.vbi.s.

¶ Vbi ꝓcedit᷑ appellatõe remota non tenet᷑ iudex a quo ap
pellatõi deferre:poterit tñ añqᷓ; appellatio recipiat᷑ a ſuꝑioꝛe
ſuam ſnĩam madare executõi vt colligitex.c.paſtoꝛalis.S.pᷣte
rea.de offi.dele.⁊ ſic no.caſum in quo iudex datꝰcum clauſula
appellatõe remota poterit excõicare pꝓbabiliter appellante,ʒ
ab eo ⁊ iſte eſt pᷣmus effectus clauſule appellatiõe remota ſm

abb. in.c. paſtoꝛalis.de ap.iiij.colum.

¶ Scõs effectus de appellatõe remota ꝙ iudex nõ deferẽs

appellationi quantumcũq; ꝓbabiliter nõ punitur exquo a iu
re non indulgetur expꝛeſſe quia facit iuris auctoꝛitate.xxiij.q
iiij.qui peccat.abb.vbi.S.
¶ Tertius effectus qattẽptata poſt talẽ appellationẽ nõ re

uocant᷑ ꝑ viam attẽptati vł nullitatis cum non erat ſuſpenſa
iuriſditio per talem appellationem tenuerunt geſta licet ꝑ ſu
perioꝛẽ nõ poſſint reuocari potiꝰꝑ viã q̃rele qᷓ; nullitatis.ab.
vbi.S.⁊vide deceʒ effectus iſtius clauſule appellatõe remota

ꝑ Abba. in. c. vt debits. v. colum.

VAppellatõe iudiciali legitime iuterpoſita omnia geſta pꝰ
appellationem licet de directo nõ ſint cõtra appellationeʒ ve

niũt ꝑ iudicẽ irritãda.vt in.c.ñ a iudice.de ap.lib.vi.facit.c.ſi⸗

ghificte.⁊.c.radulfus.de reſcrip.in appellatione tamẽ extra

iudiciali ſolũ veniũt irritanda ea que fiunt poſt ⁊ cõtra appel
lationẽ.vnde nõ ſufficit ꝙ aliqͥd ſit factum poſt appellationẽ

niſi etiam ſit contra appellationẽ. diuerſitatis rationeʒ ponit
Inno.in.c.quia ꝓpter.de elec.circa finem.ꝑ Abb. plene in. c.

cum nobis olim. de elec.iiij. colum.
¶ Apopellatio tũc inducit nullitatem actus qñ cã ꝑꝑ quã ap⸗

pellat᷑ ẽ ſufficiẽs ad inducenduʒ nullitatem puta qꝛ appellat
ne ſuſpenſus vł excõicatus eligatvł ne electio fiat a mioꝛi ꝑte
ca.No.anto.⁊ ab.i.c.cũ nobis.de elec.iiij.colum.
¶ Appellationis vim babet ꝓteſtatio ſeu pꝛeceptum inferi
oꝛis ne fiat ſibi iniuria vel ne moleſtetur ⁊ iter arripiat. vide

infra pꝛoteſtatio.

¶ Appellari poterit ab eo qui nõ vult pᷣſtare conſiliũv con
ſenſum ſi ad illud pᷣtandũ tenet᷑ de ſtatu vł diſpoſitiõe legis
vl hoĩs ⁊ ce git᷑ ꝑ ſuꝑioꝛem illud pᷣſtare.ab.plene in.c.cũ inve

teri. de elec.ix.colũ.vide.j.ↄſilium.
¶ Appellatio iudicialis ſuſpendit factũ de pᷣterito ⁊ ẽt de fu

turo cum ſuſpendat ꝓnũciatũ ⁊ iuriſditionẽ.vt ĩ.c.nõ ſoluʒ.?—

c.ſi a iudice.de ap.li.vi.⁊.l.i.ad turpilianũ.ſʒ appellatio extra
iudicialis nõ ſuſpẽdit qdð geſtũ ẽ ſʒ ſubmittit in futuꝝ ꝓtectõ
ni ſupioꝛis ne indehite moleſtet᷑.vt i.c.cũ ſit romana.ð ap.ab
bas in. c. dilecti de maio.⁊ obe. =
¶ Appellatione extraiudiciali legitime interpoſita a ꝑte ge⸗
ſta poſt talẽ appellationẽ nõ ſũt ipo iure nulla ſʒ retractanda
vt in.c.ↄſiderauimꝰ.de elec.ſʒ ſi interponat᷑ a iudice lʒ e iudi
cium appellet᷑ꝑ geſta poſt talẽ appellationeʒ ſũt nulla.vt ĩ.c.
dilecti. ⁊.c.dilectuſ.de appel.⁊ a b.i.c.i.⁊.c.cõſuluit.de ap.⁊ in
d. c. conſideranimus.in pᷣn. .
¶ Appellatio extratudicialis deuoluit cãm ad ſuꝑioꝛẽ ita q;
ſuꝑioꝛ offõ ſuo reuocabit oĩa attemptata.vt in.c,.bone.de ap.

Itẽ ſi appello ex cò veriſłiter timeo ⁊ ſequat᷑ actꝰ j appel.

lationẽ lʒ nõ ꝓbem illã cãm ſuiſſe verã.no. Inno.in.c.cuʒ no⸗
bis.de ele.alios effectus appellatõis extraiudicialis.no.ab
bas.in.c.bone.de ap.vt refert ab.in alle.c.cũ nobis.v.colũ.⁊
vide eum in.c.dilecte.de excep.
¶ Appellationis extraiudicialis pᷣtextu nõ teneturaduerſa
rius comparere niſi citet᷑ ꝑ iudicem no.glo.in.c.cũ ſit romana

de ap. nſſi aliter reperiatur diſpoſitum a iure.vt in caſu.c.i.de

elec. ab. in.c. dilecti.de maio.⁊ obe.
¶ Appellatlonis extraiudicialis que interponit᷑ ex iuſta et
rõnabili cᷓ quis poteſt petere imploꝛãdo officium iudicis vt

reducat᷑ ad ſtatum quo erat tẽpoꝛe appellatõis cõtra quẽcũ⸗

q; pᷣidentẽ licet ipſe non ſpoliauerit nec a deiectoꝛe receperit.

no. doc. ſignãter abb. in. c. dilecti. de maio.? obe.
¶ Appellare an potenit extraiudicialiter ercõicatuſ.ab.in.c.
dilecti. de maio. ⁊ obe.⁊ in.c.intelleximus.de iudi.
¶ Appellatio er̃iudicialis deſerit᷑ qũ appellãs nõ fuit ꝓſecu
tus appellationẽ a die illati grauaminis infra terminũ iuris
vł hoĩs.ſʒ nibilominus deſerta appellatõe audit᷑a iure ſuo ꝑ

viã querele nõ ꝑ viã appellatõis qꝛ facta extraiudicialia etiãẽs

nũqᷓᷓ tranſeũt in rem iudicatã. vt in.c.cõcertatiõi.de appel.li.
vi.⁊.c.cũ ſi tromana.e.ti.⁊ ibi ab.iij.colũ.circa mediXã.
¶ Appellatõi ſue nõ renunciat comparẽs coꝛã iudice a quo

⁊ ſi petat ab eo abſolui vt legitimet ꝑſonam ſuam vel reuocet

grauamẽ.vide.j.excõicatus poterit petere.
¶ Appellatio extraiudicialis quãtumcunq; fiat ex legitimis
cauſis:⁊ quãtumcunq; appellãs offerat ſe eas ꝓbaturũ nũqᷓ
eſt cenſenda iuſta niſi appellãs ꝓbauerit eam eẽ verã.vt no.
in.c.cum inter.de appel.⁊ de his que fi.a ma,.par.ca.c.i.no.in⸗
no.in.c.venerabili.de cenſi.ij.colũ.
¶ Item ſug talibus exceptõibus nõ eſt oꝛdo iuris obſuãdꝰ
vt ibiꝑ eñ.nec ꝓptertalẽ appellationẽ debʒ qͥs dimittere vti
iure.vide.j.excõicatio nõ fertur.
¶ QLicʒ ĩ apellatõe iudiciali a futuro grauamĩe requiratur ali
quod grauamen pꝛeceſſiſſe illatũ vł cõminatũ de pᷣſenti.ꝑ.c.i
de dila. ſi tamen extraiudiciałr appellet᷑ a futuro grauamine.

ſecus.no. Inno.in.c.ex parte.de verb.ſig. abbas in allega.c.i

de dila. docto.in.c.cum ceſſante.facit.c.vt debitus.de appel.
⁊.c.mandata.de pꝛeſumptio.⁊.c.bonede appella.⁊.c.dilecti.
eo.ti.⁊ cle.ſicut.de appella.

¶ Appellatio extraiudicialis fcã ab eo q̃ timet iiuſte excõica
ri ĩpedit excõicationẽ poſtea latã ⁊ eam ãnullat.vt.c.dilectis
de ap. ⁊.c.cũ dilectus.de reli.do.⁊ ibi abb.
¶Appellãs extra iudiciũ ⁊ appellatꝰ ſi hʒ diuerſos iudices
poterit appellãs ſe ſubijcere ꝓtectõi ſui iudicis.⁊ tal appella

tio tnuetur ipᷣm appellantem ne turbet᷑ in iure ſuo. vt.in.c.dile
ctis.de appel.⁊ ibiabb.i.colum. .R½
¶ Appellatio extraiudicialis vbi interpo nitur ex pꝛobabili
⁊ veriſiłi cauſa iure appꝛobata reuocant᷑ oĩa in õriuʒ poſt at
tẽptata lʒ ałls nõ ꝓbetur veritas ce.vt ĩ.c.dilectis.de appel.
⁊ ibi Inno.⁊ abb,iiij. colum.
¶ Terminus ãni ad apellationẽ ꝓſequẽdam ⁊ finiendã dat᷑
pncipaliter appellãti? nõ appellato.vt in auc.ei qͥ. C.de tem
po.ap.⁊.ij.q.i.appellatoꝛe.hinc eſt pappellãs nõ poterit ap

pellationẽ ꝓſequi niſ ꝓpe finez anni.⁊ ſic appellatꝰ ꝓſequit

appellatõnẽ poſt annũ.qð itelligo qũ appellatꝰ pᷣncipiauit
anre terminũ ⁊ ꝓſecutꝰeſt ⁊ finiuit poſt terminũ:ſi ſi pncipia⸗

uit ⁊ finiuit poſt ter minũ nõ admittit᷑ nec vʒ ꝓceſſus ẽt ſipſe

quat᷑ cũ appellatoꝛe.⁊ ſic intellige tex.no.in cle.ſicut appella
tionẽ.de ap.vt refert plene ab.in.c.ex ꝑte.de reſcrip. Iteʒ qð
ſupꝛa dr appellatũ poſt terminũ poſſe appellationẽ ꝓſequiĩ
telligit ibi abb.qũ nõ ẽ qͥd imputet᷑ appellatro:qꝛ appellatio⸗

nem nõ finiuit in termino foꝛte qꝛ erat remotus a curia? non

potuit impetrare niſi ꝓpe finẽ termini:⁊ añqᷓ rediret cum litte

ris ad patriã ⁊ pᷣpararet neceſſaria terminus eſt extinctꝰ.ſecꝰ

ſi eẽt iudex appellatõisin loco ꝓprio ꝓpe finẽ termini⁊ ñ ad
hibuit diligentiã quã potuit.vt ab.ibi plene.
¶Iter amipiẽs ꝓ appellatiõe ꝓſequẽda drĩ appellationem

pꝓſequi ergo ſufficit terminus ad appellationẽ pſequendaʒ pᷣ

fixus.vt in,. c.cũ cã.de re iu.⁊ no.de appellatõi.ex inſinuatiõe
iudex em̃ pᷣfigendo terminũ nõ dr̃ appellatiõi deferre.vt in.c.
oblate.de appel.⁊ no.glo.in.c.cum appellatõ nibus.eo.ti.li.

vi. abb. in alleg. c. cum cã. in pꝛin.
¶ Kauſa appellatiõis deuoluit totam cauſam ad ſuꝑioꝛem
vt poſſit ſnĩam refoꝛmare etiã ex noua cauſa.vt ĩ.l.ꝑ hãc.cum

ſi. C. de tempo.ap.⁊ idem in cã nullitatis vt deuoluat toram
cãm ad ſuꝑioꝛẽ vt poſſit totã cãʒ pᷣmã refoꝛmar.vt eſt tex.ĩ.c.

Havnaldus.⁊.c. rapnucius.ᷣ de teſta. ⁊ in.c.cũ ioãnes.ð fide
inſtru.no. Bar .in. l. ſ expꝛeſſim.ff.de appel.fi.colum.no. In⸗
no. in. c. cum contingat.de offi. delega. Abb. in. c. cum cauſa.

de re iudi.circa medium.
QAiceta iure det᷑ appellanti ãnus ad ſequendam⁊ finiẽdaʒ

appellationẽ.vt in cle.ſicut.de appel.poteſt tũ appellãs ſibi
piudicand o reſtringere terminũ iuris reſpectu pſecutionis.⁊
ſtatuere ſibi terminũ bꝛeuioꝛẽ.vt in.c.pſonas.cũ.c.ſequen.de
appella.nõ tamen tenetur iudex hoc facere licet poſſit. vt in.c.

ad hoc.i.eo.ti.⁊ quod ibi no.abb.
¶ Per lapſum termini hoĩs etiam nõ expectato termino iu
ris remanet rata ſnĩa.facit.c.lʒ. de ſen.ex.li.vi.⁊ boc tʒ Fre.ð
ſe. ↄſilio.xxvi.⁊ do.de ro.deci.cxx.eſt tũ veꝝ ꝙ ẽt poſt lapſum
vtriuſq; termini ſi ẽ cã bñficialis vł alia fauoꝛabilis pᷣt iudex
ex offõ ſupplere⁊ inqrere.vt le.⁊ no.i.c.ↄſtitutus.de ap.ex qui
bus.no.q; iudex põt appellãti taʒ ab interlocutoꝛia qᷓ; adiffi
nitiua terminũ ſtatuere.abb.in.c.ꝑſonas.de ap.circa hpn.
¶ Appellãti ſi ſtatuat᷑ terminus ꝑ iudicẽ a quo ad ſe pᷣſentã⸗
dum coꝛam iudice ad quẽ nõ ſufficit iter arriꝑe ſed opoꝛtet
ſe exhibeat cõſpectui iudicis ſuꝑioꝛis ⁊ ſi eũ habere nõ potuit
ꝓteſtet᷑ in valuis aule ꝓut moꝛis eſt.hoctenẽt do.de ro.deci.
cxlviij.quałr aũt dʒ ſe pᷣſentare.no. Jo.an.in.c.q;uis.de elec,
li.vi.no.abb.in.c ꝓſonas.de ap.ij.colũ.
¶ Appellans nõ cõpellit̃᷑ ꝑ appellatum nec ꝑ iudicẽ appel⸗
lationẽ infra aunũ ꝓſequi cum uülud ſit beneficiuʒ iuris.vtĩ.c.
cũ ſit.⁊.c.ex rõe.eo.ti.niſi ſit talis cã ex cuius dilatòe poſſʒ pe
riculũ ĩminere.no.in.c.oblate.eo.ti.ſj appellato ꝓſequẽte pᷣt
indirecte appellãs compelli appellationẽ ꝓſequi.no.abb.in
c.perſonas.eo.ti.ij. colum.
¶ Aopellanti ſi ꝑ iudicem a quo fuerit ſtatutus terminus vt
eidem fidẽ faciat de pᷣſentatõe ſeu ꝓſecutõe appellatõis.⁊ ſi
appellãs a pᷣncipio dixit pteſtando ſe nõ teneri ad faciẽdũ
talem fidem iudici a quo nõ tenet᷑.ad hoc ꝑ.c.ſi a iudice.ð ap.
lib.vi.ſed ſi nõ cõtradixit tranſacto termino poterit iudex irre
pꝛehenſibiliter ſnĩiam executõimãdare nõ tamẽ ꝑꝑ hoc erit ð
ſerta appellatio ſi in veritate fuerit eã ꝓſecutꝰ in termino.ſed
executio interim nõ reuocabit᷑ añ finẽ cãe appellatõis.no.dñi
de ro. deci. cxlviij.⁊ frede.ↄſi.xxvi.⁊ anto.ĩ.c.ex inſinuatõe.de
appel.ab.in.c.pſonas.de appel.pe.colũ.
¶ Inder ad quẽ nõ põt abbꝛeuiare dilationeʒ datã a iudice
a quo appellanti ad ſe pᷣſentandũ vł ad ꝓſequẽdam appella
tionẽ qꝛ pendẽte appellatõe nõ eſt iuõx.vt no.ſpe.eo,.ti.S.nũc
videt᷑.ver.itẽ pono.ſed ſi ſubeſt cã reſtringendivt quia ex dila
tõe ĩminet periculũ aĩaꝝ:⁊ tunc poterit.vt no.in.c.oblate.eo/
ti.abb.in.c.ꝑſonas.eo.ti.vl.colũ.
¶ Juger a quo poteſt ſine alia citatione poſt lapſum termini
ad finiendam appellationem valide pꝛocedere ad executio⸗
nem ſnĩe cum iam ſit deſerta.vt in.c.perſonas.cum.c.ſequen.
de appel.⁊ abbas ibi in fine.
¶ Appellanti ad hoc vt detur biennium oʒ duo cõcurere.pꝛi
mo ꝙ ex cauſa neceſſaria nõ potuit appellationẽ pſequi⁊ fini
reinfra annũ.Secũdo ꝙ illa ratio ſit euidẽs ñ ergo ſtat᷑ aſſer
tioni ſue ſed oʒ ; ꝓbetur an ſit notoꝛia,ut in.c.cũ ſit romana
de appella.⁊ ibi ab.no.in pᷣn.
¶ Appellans impeditus ꝓſequi ⁊ finire appellationẽ infra
annũ an debeat bre indifferẽter ſcõm annũ.Itẽ ſi ſit impedi⸗
tus in ſcðᷣo ãno an debeat hr̃e tertiũ vł an pᷣuet᷑ illeſus vttpᷣs
ei nõ currat vł ſubueniat᷑ ei ꝑ reſti.in integꝝ.⁊ alia circa hane
materid vtiliſſima.vide ꝑ ab.no.⁊ plene ĩ.c.ex rõe.de ap.viõ
jim peditus.⁊ xᷣ.impedimentũ.
¶ Appellans nõ ꝓſequẽs appellationẽ infra annũ dʒ citari
añqᷓ; fiat ð eũ executio.nuide.j.executio ꝑ iudicc᷑. ,B
O¶ A qualibet ſnĩa q;tumcũq;ʒ cõditionali currit tẽpus decẽ
dierũ ad appellandum a tꝑe ꝓmulgatõis⁊ nõ a tꝑe cõditio
nis.⁊ eſt rõ qꝛ ind ex incõtinẽti cũ ꝓfert talẽ ſniam conditõna
lem me grauat ſi nõ teneoꝛ ſoluere vł nõ debeo erxcõicari.⁊ ſic
ego debeo incontinenti appellare.eſt concluſio abb.in.c.pte
rea.de appel.v.colum.
¶ Si poſt appellationem tuã ſpoliauite ⁊ interpono appel
lationẽ ne aliqͥd ĩnouet᷑ nõ obſtãte tali appellatõe poterit iu
dex ꝓcedere õ iſtum ſuꝑ hmõi innouatõe.⁊ ſic intelligit᷑.c.an
ſit de appel.qð.c.ꝓcedit qũ due appellatões reflectunt᷑ circa
idem.ſecus circa diuerſa.no.ab.in alle.c.an ſit.
¶ Appellatio iudicialis ⁊ er̃iudicislis in qͥbus differũt ⁊ in
qbus cõueniũt.vide plene ꝑ ab.in.c.bone.de ap.
¶ Appellatõe interpoſita ne qͥs moleſtet᷑ in poſſeſſione non
ſolũ cõtra appellatoꝛeʒ qui ſpoliat ſʒ etiam quicũq; tʒ rẽ con
tra voluntatem appellãtis.vtin.c.bone.de ap.iõ innouata ap
pellatiõe pendente ꝑtinet ad offm̃ iudicis vt reducant᷑ ad ſta
tum pꝛiſtinum.ff. nil inno.opoꝛtet appellatõe pendẽte ꝑ totũ
Abb. in. c. allega. bone.vi.colum.vide.j.poſſeſſio.ver. o ffi.iu
dicis. hinc eſt ꝙ ſicut de facto ꝓceſſit innouatio ita d6 facto iu

dex ſacit renocationẽ.abb.in alle.c.bone.
¶ Appellanti congruo locoꝛ temꝑe ⁊ inſtãter apoſtolos pe
tenti ſi iudex nil reſpõdit a ppellatõi detuliſſe videt᷑ ita ꝙ inui
tis ꝑtibus non p̃ᷣt in cauſa ꝓcedere nec grauamẽ reuocare nec

apoſtolos erhibere quod ꝓbat᷑ ꝑ cle.quis.de ap.vbiſi iuðx
requiſitus reſpondet ſe daturum nullo termino ſtatuto dene

gaſſe intelligit᷑:plus ergo eſt reſpondere ſe daturum lʒ ſine ter
mino qᷓ; nil reſpondere.⁊ ita ſentitglo.in alł.cle.qᷓ;ẽuis.eſt con
cluſio Lapi ſua allega.cxxiiij.
¶ Anno elapſo cñ conſtat de deſertõe appellatõis iudexa qͥ
pᷣt ſuã ſnĩiam exequi:⁊ ſi appellãs dicat appellationeʒ nõ eſſe
deßtam ꝓpter impedimentũ vlł aliã cãm illud ꝓbare tenet᷑ vł
als nõ audit᷑ no.dominicuſ in.c.poſt appellationẽ.S.appella
tionẽ.ij.q.vi.⁊ doc.in.c.ex rõne.de appel.
¶ Appellatio interiecta in abſentia iudicis etiam ex cauſa.
vt in.c.appellatio.eo.titu.lib.vi.non ꝓtegit appellantem nec
euʒ defendit donec veniat in noticiam iudicis vł ei intimetur
nam ſi ꝓcederer iudex a quo ignoꝛanter valeret pꝛoceſſus.vt
no. Jo.an.in.c.ſi duobus.de appella.⁊ Paulus in cle.cãm.
de elec.ſi tamẽ fiat intimatio appellatõis ꝑti debito temꝑe
⁊ foꝛma hʒ vim citationis ſᷣm doctrinam pau.in cle.de ap.⁊
Zapꝰſua allega.xxxix.
¶ Mõ ſolum veniẽtes ꝑſonaliter ad papã ſũt ſub ꝓtectione
pape ſj ẽt nũcij veniẽtes ꝓ alijs gaudẽt hac ĩmunitate binc ẽ
ꝙ excõicatio ſiue alia ſnĩa lata ↄ itinerãtes etiam ex iuſta cau
ſa ad papam eſt nulla.no. Inn.in.c.dilecti filij.⁊ in.c.vt debi
tus.de ap.ab.in.d.c.dilecti.circa fi.
¶ Itineris arreptio ad ſuꝑioꝛẽ qͥ poterat adiri ꝑ viã ſimpliciſ
querele hʒ vim appellatõis.ſecus ſi nõ poterit adiri ꝑ viaʒ q̃
rele vt ẽ archiepᷣs inter ſubditos ſuffraganei.de offi.oꝛd.c.pa

ſtoꝛalis.⁊ ſecẽt ſi iter arripit᷑ a iudice pcedẽte iudiciałr.⁊ ẽ cõ

clu ſio ab.in.c.dilecti filij.de ap.in fi.
¶ Appellãs poterit quãdocũq; appellationẽ ꝓſequiẽt lr̃as
impetrando.appellatꝰvero nõ poterit nimiũ pᷣcurrẽdo.vt in
c. oblate.de ap.DOicit᷑ em̃ appellatꝰ nimiũ pᷣcurrere reſpectu
ꝓſecutõis ſi vſq; ad vltimũ menſem ãni l̃as impetret.ſed re⸗
ſpectu impetrationis lr̃aꝝ eſt arbitrariuʒ.vt eſt cõcluſio abb.
in alleg.c.o blate.iiij.colum.
¶ Sicutappellatõis cã deuoluit totam cãm ad ſuꝑioꝛem vt
poſſit eã refoꝛmare.vt in.c.ray nucius.de teſta.ita ⁊ cã nullita
tis deuoluitad eum.no. Inn.i.c. cum contin gat. de offi. dele.
abb. in. c. dilecto. eo.ti.ij. colum.
¶Appellans ad curiã regis in cã que de ſui natura nõ ẽ tra⸗
ctan da in curia ſi iurat ſe nõ credere ꝙin ꝑtibus habebit iuſti
cie cõplementũ ex aliqua iuſta cã tũc tractabit᷑ in curia etiã in
uito appellato.vt tenẽt dñi de ro.deciſi.xxxviij.arg.in.c.ſtatu
tũ.in ver.vł ſaltem.de reſcrip.⁊ facit.c.vt circa.de ele.li.vi.ab.
in.c.nicolao.de ap.iij.colum.
¶Appellãs nõ ſolũ dʒ petere a iudice ad quem vt eiꝰappel⸗
latio ꝓnũciet᷑ legitima ſʒ ẽt ad maioꝛẽ expᷣſſionem tenet᷑ pete
re ꝙ denũ ciet᷑ irritũ q cquid geſtũ fuerit poſt ⁊ Z appellatõeʒs
⁊ eſt bona pꝛactica ⁊ euitat cõflictũ opinionũ vt ſic nõ reſtrin
gat ſe libellãs ad aliqͥd ſpãliter ſʒ etiam generaliter ad oĩa pꝰ
modum attẽptata.ẽ doctrina ab.ĩ.c. dilecti.de ap.ij. colũ.
¶ Ad iuſtiſicandũ appellationẽ ex c legitima interpoſita p
barioʒ cãe veritatẽ coꝛã iudice ad quẽ niſ fuerit coꝛã iudice a
quo incõtinenti oblata ꝓbatio ⁊ reiecta.vt eſt tex.in.c.int᷑po
ſita. S.i.de ap.vbi ponit Jo. an.caſus in qͥbus ꝓbatõis obla
tio nõ iuſtificat appellationẽ quos vide p eum.
¶ Appellatoꝛe abſente poterit appellatꝰ ĩ vltimo mẽſe aͤni
ꝓſequi appellatio neʒ iuxta id qð habet᷑ij..vi.appellatoꝛe.
necẽ neceſſe ꝙ appellatoꝛ citet᷑ in ꝑtibus ſʒ ſatis ẽ ꝙ requira
tur in curia. iuxta no.in auc.ei qui.C.de temp.ap.no.ab.in.c.ĩ⸗
terpoſita.s.fi.de appel.
¶ Quando iuriſditio defertur a iudice ſeculari ad ecdeſaſti
cum ex co nſuetudine vel ex negligentiavłin alijs caſbus ſpe
cialibus ſi appellatur a ſeculari an debeat appellari ad eccle
ſia ſticuʒ poſſit appellari omiſſo medio.⁊ in tali appellatõe
an fuat᷑ lex canonica vł ciuilis. vide no.ꝑ ab.in.c.licet ex ſuſce
p fo de foꝛe compe.circa finẽ.
¶ Si appellat᷑ a ſnĩa diffinitiua in qua lis fuit cõteſtata⁊ ſic

ſtatutus terminus a iudice vł appellante ad appellationẽ ꝓ
ſequẽdam.⁊ ꝑs appellaãs ſeu appella ta fuit cõtumax ⁊ appel

lationẽ nõ fuerit ꝓſecuta debʒ contumar reputari ⁊ iuder ap
pellatõis altera parte abſente poterit ꝓcedere ad caſſandam
vłcõfirmãdã ſnĩam.C. de temp.app.l.vltima.S.illð.ij.q.vij.S.
appellatoꝛe.de appellationi ꝑ tuas.no.glo.in.c.veniens.de
renũ.nec requiriturqꝙ pars fuerit cirata quia cõſtitutus termi
nus ab appellante vel a iudice vicem obtinet peremptoꝛij vt
eo lapſo ꝑ iudicem ꝓcedatur acſi peremptoꝛie ſit citatus.vt
in.c.ſepe contingit.de apppellationi.ſi tamen nõ appelletur
a diffinitiua non poterit altera parte abſente a diffinitiua p⸗
cedi ſed in expenſis condemnatur.vt in.c. NMicolao.de app.?
no.alle.glo.ꝑ docto.appꝛobata.
¶ Appellãs nõ poterit impetrare ſas pendente termino ꝑ
iudicẽ a quo aſſignato ad ſe pᷣſentandũ coꝛã iudice ad quem
vł ad iter arripiendũ cũ talis terminus nõ poterit pᷣueniri.vt
in.c.oblate.⁊ in.c.ſepe.de ap.terminus tñ datus a lege vt eſt
anus vlł ex iuſta cã biẽnium.vt in.c.cũ ſit romana.e.ti poterit
pueniri.no.glo.in.c.veniẽs.de renũ.
¶ Appellatio quo ad finẽ exceptõis ↄſequẽdum nõ iuſtifica
tur ſolo exceptõis obiectu vłꝓbatõis oblatione ſʒ iuſtificat
quo ad finẽ deuoluendi ⁊ attẽptata retractandi.vt eſt caſus
in. c.ex ꝑte.de teſti.⁊ no.in.c.nõ ſolũ.de appel.lib.vi.⁊ ideo ad
iuſtiſicandũ appellationem a grauamine nõ ſufficit ſola ꝓpo
ſitio ⁊ oblatio niſi incõtinenti offerat ſe pꝛobaturum. vt colli
gitur ex tex.d. c.ex ꝑte ade.⁊ ibi doctoꝛes ⁊ Spe.in titu.de te
ſti.S. qualiter. ver.ſũt quoq;.⁊ no.in.c.interpoſita.de appelł.
ſi tamẽ qͥs ꝓſequit᷑ apxellationẽ ex iuſticie defectu ⁊ ex graua
mine illoꝝ alteꝝ ſufficit ad retractationẽ attẽptatoꝝ ⁊ ad de⸗
uolutionẽ.ar.no.in.c.ij.de reſcrip.⁊ in.c.exhibita.de iudi.⁊ in
c. I.de ꝓba.⁊ de iſto in alle.c.ex parte.
¶ Illud quod vulgariter dicit᷑ in appellatõis inſtantia non
ꝓbata ꝓbabo ⁊c.vt in.l.ꝑ hanc.C.de temp.ap.eſt verum ſiſit
renũciatum ſuꝑ certo articulo qꝛ nũc renũciatio ad articulum
determinatum refert᷑ſed nõ ad alium in cauſa appellatio nis
nouiter deductum ⁊ non ſit ſuꝑ pᷣmo articulo compꝛehenſus.
vt in.c. cum veniſſent.de teſti.⁊ ibi oocto.vide.j.renũciatõ.ᷣ.
ſi poſt renunciatio nem. .
¶Appellat᷑ ad papam a pᷣncipevłiudice ſupioꝛem nõ reco⸗
gnoſcẽte in tꝑalibus.vt no.in.c.ꝑ venerabileʒ.5.rõibus.q fi.
ſint legi.⁊ in.c.lʒ.de fo.cõpe.⁊ in auẽ.vt diffe.iu.s.ſi tamẽ con
tigerit.S.in ciuilibus.col.ix.ij.q.vi.ad romanam.eſt concluſio
Inno. ⁊ hoſt.in.c.inter dilectos.de fi.inſtru.
¶Appellatio non impedit quominus fiat id quod edicto ꝑ
petuo cõtinet᷑.ff.de appelł.nõ reſcin.l.fi.C. quoꝝ ap.nõ reſci.
l.fi.ij. q.vi.ad diffinitiuã.ver. ab executoꝛe.appellatõ ergo nõ
excuſat a ꝑiurio cum edicto ꝑpetuo ꝓhibetur ne nomẽdei aſſu
mat᷑ inuanũ.xxij.q.v.quacũq;.item appellatio ⁊ ſi quandoq;
eximat appellantẽ a iuriſditõe nũq; tamẽ ab obligatiõe ideo
