miſerabilibus ꝑſonis qui ꝓpꝛias cauſas defendere non poſ

ſunt nec adminiſtrare per ſe vt pupilli ⁊ vidue impotẽtes.no.

doc.in. c.cũ ſacerdotis.de poſtulã.

¶ Aduocare poteſt clericus ꝓ coniũctis cõiũctiõe carnali ?
ſanguiniſ.nõ aũt ꝓ cõiũctis amicicia vł coniũctõe ſpũali.no.
Ang.in.c.ex ꝑtedecani.⁊ in.c.nõ nulli.de reſcrip.⁊ eſt rõ qꝛin
ter cõiũctos carnaliter eſt duplex vinculũ.vnum.ſ.ſanguinis
quod eſt indiſſolubile.l.iura ſan guinis.ff.de re.iur.aliud pꝛe⸗
ſumptiue.ſ.dilectõis.vt in.c.poſtremo.de appel. In amicove

ro nõ eſt niñ vnum vinculũ ciuile ⁊ accidẽtale maxime hodier
nis tꝑibus qͥbus non reperit᷑ verus amicꝰ.qꝛ in veris amicis
debz eẽ idemvelle ⁊ idẽ nolle.no.ab.in.c.fi.de poſtulã.iij.coł.
vbi no. in fi. ꝙ ꝓ ſtricte cõiunctis ⁊ ꝓ miſerabilibꝰpꝑſonis po⸗
terit clericus ̊ eccłiam a qua habuit beneficiuð aduocare qa
magis tenet᷑ qͥs adiuuare cõiũctum qᷓ; eũ a quo babuit bñfici
uin.⁊ ſic ꝓpinquitas pᷣfert᷑ bñficio.⁊ ex hoc infert᷑ ꝙ vaſallus
nõ tenet᷑ inuare dũm ̊ ꝓpinquũ.qð no. ,
¶ Aduocatus eſt dandus ꝑ iudicẽ etiã ſi nõ p etat᷑ pupillis
feminis debilibꝰ⁊ bis q̃ͥ ſue mẽtis cõpotes nõ ſũt vel ſi ꝑ po⸗
tẽtiã aduerſarioꝝ nõ pñũt br̃e aduocatũ.vt ĩ.l.illicitas.S.ne po
tentioꝛes.ff. de offi.pᷣñi.⁊ ibi bar.⁊.l.i.ait pᷣtoꝛ.ff.de poſtulã.⁊
l.nec quicqᷓ;.S. aduocatꝰ.ff. de offi.ꝓconſu.ab.ĩ.c.i.de off.iudi.
vbi tʒ ꝙ reliquis ꝑſonis q̃ poſſũt ꝑ pecuniã ĩuenire aduocatũ
iudex nõ ꝓuidet ⁊ eoꝝ induſtria debẽt iſti querere qð no.⁊ vi⸗
de ab.in.c.i.de poſtulã.⁊ vide.j.latius coꝛã eccłiaſtico.
¶ Aduocatus dat᷑ a iudice ꝑti petenti ⁊ põt ad patrocinan
dũ cogi dũ tñ ↄſtituat ſibiſalariũ ſᷣm facũdiaʒ aduocati ⁊c,
vt in.l.i.S.in honararijs.ff.de var.⁊ extraoꝛdi.cog.⁊ hoc ſi ꝑs
ẽ potẽs ad ſoluendũ:ſʒ ſi ẽ impotẽs tũc tenet᷑ aduocatus iudi
ci obedire ẽt ſine ſalario qꝛ eũ ad hoc teneat᷑lege naturali⁊ di
uina.ſ.diligere ꝓximũ ſicut ſeipᷣm. Math. xxij.⁊ de peni.diſt.
ij.c.i.nõ debʒ in tali caſu aduocatus abſcõdere talentũ a deo
ſibi creditũ.⁊ lʒ aduocatus ſine ſumptibus nõ ſtuduerit tam̃
ſca adminiſtrat᷑ a deo cuiꝰamoꝛe dʒ miſerabilibꝰcõicare.við
ad materiã.c.nõ ſane.xiij.q.v.ab.in.ai.de offi.iudi.
¶ Aduocato iniuſto iudex poteſt teſiſtere ⁊ patrociniũ inter
dicer.arg.in.l.moꝛis.ff.de penis.⁊.l.i.ff.de offi.pᷣſi.idem ſi ad
uocatus eſt verſutus ⁊ malicioſus ⁊ nimis impꝛobus.no.ab
ba.in.c.i.de offi.iudi.
¶ Aduocatus alterius ꝑtis põt eẽ teſtis in inſtrumẽto cõpo
ſitionis ⁊ trãſactõis in illa cauſa ⁊ ſic is qͥ eſt teſtisdeſcriptus
in cõtractu poterit eſſe aduocatus ⁊ licʒ valeat vt teſtis in cõ
tractu nõ tamẽ valʒ eius vox viua poſt contractũ tꝑe aduoca
tõis.vt in.c.ex lr̃is.de tranſac.facit qð no. Jo.an.in no.in.c.
cũ quidvna via.de reg.iur.lib.vi.
¶ Aduocatus nõ põt eẽ illitteratꝰqꝛ oʒ ꝙ; ſit iuriſperitus.vñ
dz ſtudere ſaltem ꝑ qͥnquẽniuʒ ⁊ dʒ eẽ iuramẽto doctoꝛũ ap⸗
pꝛobatus.vt ĩ.l.nemini.C.de aduo.diuer.iudi.⁊ no.bar.in.l.
i.ff. de varijs ⁊ extraoꝛ.cog.⁊ hoc nota.qꝙ multi ſe inger̃t huic
aduocatõis offõ.no.ab.ſuꝑ rubꝛica.de poſtulã.
¶ Aduocati offm̃ licʒ ſit odioſum q;'tũ ad opinionẽ illiꝰ con
tra quẽ pᷣſtatur patrociniũ nõ tamẽ videt᷑ fracta parx inita ĩter
ꝑtes lʒ aduocatꝰpatrocinet᷑ ꝓ illo Z amicũ ſuũ quia aduoca⸗
tus non nocet ſʒ defendit ius publicũ ⁊ pꝛiua tũ qꝛ aduocati
dicunt᷑ milites ⁊ pꝛiuilegiant᷑ a iure in multis.vt in.l.aduoca
ti. C. de aduo.diuer.iudi.eſt cõcluſo abb.ð Anto.in.c.cuʒ ſa⸗
cerdotis.de poſtulan.lʒ fit indecẽs vt ↄð amicũ qͥs aſſumat ad
uocatõis vł ꝓcuratiõis offm̃.vt ibi no.ab.
¶ Aduocatꝰdʒ de calũnia iurare ꝑ.l.ij. C de iura.calũ.⁊ per
l.rẽ nõ nouã.C. de iudi.lʒ de ↄſuetudĩe nõ ſeruat᷑ ſʒ tał ↄſuetu
do eſt peccati nutritiua ⁊ pꝛebens materiaʒ peccãdi.vt in.c.i
⁊Z fi.de ↄſue.⁊ optime eẽt ea nõ obſtãte ne exciperetur ab ad⸗
uocato hoc iu ramentuʒ ne per iniuſtas ⁊ falſas allegatiões

obtineat ſententiam.vide glo.in.c.i.de confeſ.lib.vi.? quod

no. Inno.in.c.ſicut dignum.⁊ in.c.ad audientiam, de homi.
Ab. in. c. i.de iura.calum.
¶ Aduocatus qui hʒ bonã cãm in veritate poteſt mentiri:⁊
falſa allegare.glo.in.c.cupiẽtes.de elec.lib.vi.in pꝛinci.⁊ per
Inno. in.c.olim.de reſti.ſpo. B
¶ Aduocati confeſſio pꝛeiudicat clientulo.vide infra confeſ
ſio aduocati.
¶ Aduocatꝰqui p certo ãno ſalario cõuẽuit patrocinari mo
naſterio ſancti Anto.in omni ſua cã.⁊ ideʒ pmiſit monaſterio
ſancti aug.ſi iſta duo monaſteria litigãt adinuicẽ tenet᷑ iurare
⁊ patrocinareꝓ mõaſterio cui pᷣ patrociniũ ꝓmiſit õᷣ ſcᷣm.de
iureiur.c.tua.⁊.c.veniẽs.⁊.c.intellecto.dicit tñ hoſt. babẽs
duo bñficia in duabꝰecclijs qbus equaliter tenet᷑ nõ dʒ aſſu⸗
mere ꝑtes aduocati ſʒ mediatoꝛis.eſt cõcluſo. Jo.an.in mer.
in. c. cõtractus.i.q.de reg.iur.li.vi.
¶ Aduocatꝰqui cõueuit patrocinari in certa cã ꝓ certo ſala⸗
nio nõ tenet᷑ in cã appellatõis patrociniñ pᷣſtare qꝛ lʒ ſit eadẽ
cã ⁊ idẽ negociũ nõ tamẽ ẽ idem iudiciũ cñ alij ſũt iudices.de

reſcript.nonulli.⁊ glo.ij.q.vi.S.poſt ſnĩam.ſʒ ſi appellet᷑ ante
ſniam vł in integꝝ reſtitutio petat᷑ tenet᷑ ſi in eo dẽ loco c tra
ctet᷑. Inn. hoſt. ⁊ Jo. an.in.c.nõ iniuſte.de ꝓcur.Eſt tũ notã
dum ꝙ ſi aduocatꝰvel ꝓcuratoꝛ ꝑgit ad locũ aliũ ꝓpter cãm
habebit expẽſas a cliẽtulo ad inſtar delegati ⁊ teſtis.de reſcri
ptis.c.ſtatutũ.sS.pe.li.vi.ẽ cõcluño Jo.an.in mer.in regula cõ
tractus.ij.q.de reg.iu.li.vi.
¶ Aduocatus cui pꝛomiſſum eſt ſalarium a clientulo ſi in cã
vincat ſi clientulus tranſactione liteʒ finiuit cum aduerſa rio
licet cõſentiat vł nõ cõſentiat aduocatus totum ſalarium ba
bebit quia nõ ſtetit per eum ſʒ per clientulum.ff.locati.l.q ope
ras.⁊ ille dr̃viciſſe cuius deſiderium eſt impletum.ar.ff.qui ſa
tiſda.cog.l.i.⁊ cõcludit Jo.an.in allega.regula contractus.i
mercu.circa finem.
¶ Salariũ hodie receptũ ꝑ aduocatos a partibꝰ ſuccedit lo⸗
co ſalarij qð ꝑcipiebant olim a republica.iõ debʒ eodeʒ iure
cenſeri.⁊ ẽ peculiuʒ quaſi caſtrenſe.vt no.in.l:foꝛi.C.de aduo.
diuer.iu.no.ab.in.c.qꝛ nõnulli.de magiſtris.
¶ Aduocatꝰvel medicus ſi vltra debituʒ aliqͥd recepit a cliẽ
tulo vł infirmo nõ tenet᷑ ad reſtitutionẽ.vide.j.reſtituere nõ te
net᷑ etiã in foꝛo aie is qui ĩimoderate ⁊c.
¶ Si impetres illũ in iudicẽ qui volebat eẽ aduocatꝰmeus ĩ
cã nõ remouet᷑ cũ poſſum aliũ aduocatũ habere niſ hoc dolo
feceris vt mihi ſubtrahes copiã aduocati periti.ar.in.c.ↄſtitu
tis.de teſti. ⁊.iij.q.vij.S.ſi qͥs aũt.idem ſi reuelaui ſecreta mee
cãe quia nõ ſufficit ad remouendũ eum cũ nõ debeat iudicare
ſm ↄſcĩaʒ ſʒ ſᷣm allegata ⁊ ꝓbata.vt in.c.iudicet.iij.q.vij.no.
glo.⁊ doc.in.c.dilecto.de te ſti.
¶ VPatrociniuʒ tenetur rectoꝛ eccleſie pᷣſtare eccleſie ſue.vide
j.clericus parochialis.
¶ Aduocãdo papa ad ſe cãʒ coꝛã inferioꝛe pendente:pceſſꝰ
poſtea factus ẽ nullus.vide.j.pᷣnceps aduocãdo.

Adulterium.

¶ Adulteꝛiũ nõ eſt crimẽ mere eccłiaſticũ ſʒ mixtũ.vt plene ex
aminat abb.in.c.cũ ſit generale,.de fo.cõpe.⁊ tangiti.c.i.ð of.
oꝛdi.vide.j.iuderx eccleſiaſticus.
¶ Cõtra laicos adulteria cõmittentes põt iuderx eccleſaſticꝰ
ꝓcedere licet non a gat᷑ pꝛincipaliter ad ſeparationem thoꝛi:
ſʒ etiam quo ad vindictam ⁊ hoc qꝛ adulteri dicunt᷑ ſacrilegi
C.de adul.l.q;ẽuis.in fi.cũ matrimoniũ ſit magnum ſacramen⸗
tum in eccłia in.c.debitũ.de biga.facit.c.de bñdicto.xxxij.q.i.
⁊ qð not.abb.in.ocũ ſit generale.de fo.cõpe.eſt concluſio ipi
us Ab.in. c.ↄſuluit.i.de appel.
¶ Adulteros poterit eccłia in foꝛo cõtentioſo punire pãnis
⁊ capillis abſciſis vt ſic deboneſtatos tonſuratos in ignomi
niam ante ⁊ retro puniat.vt eſt tex.in.c.de ben edicto.xxxij.q.
i.ſicut poterit eccleſia publicaʒ ignominiã irrogare auguribꝰ
⁊ diuĩatoꝛibꝰ vteſt tex.in.c.epᷣi.xxvi.q.v.no.ab.in.c.cũ habe
ret.de eo qui duxit in matrimo niũ.
¶ Adulteriuz eſt crimè eccłiaſticum ſi agit᷑ ad ſeparation em
thoꝛi matrimonialis.vt in.c.tue.de ꝓcur.ſʒ ſi agat᷑ ad penam
ſanguinis ſecularis eſt iudex.vt in.c.ſententiam.ne clerici vel
mo.⁊.l.quis.C. de adul.⁊ in allega.c.tue.⁊ ſic intelligit᷑c.rex
dz. xxiij.q.v:idem ſi agit᷑ ad penã detruſionis in monaſterium
qꝛ ſecularis eſt iudex cõpetens.vt in auc.ſj hodie.C.ð adul.lʒ
executio ſpectat ad eccłiam.ar.ij.q.vi.debitũ.S.ſi qs.eccłiaſti
cus etiaʒ eſt iudex citra penã ſanguinis qꝛ ꝑ adulteriũ peccat
cõtra matrimoniuʒ qð eſt vnũ de ſeptẽ ſacramẽtis eccłie ⁊ ſic
peccat᷑ cõtra eccłiam.nam adulter appellat᷑ ſacrilegus.vt in
alleg.l.qᷓuis.⁊ etiaʒ ĩponit ignominioſam penaʒ.xxxij.q.i.de
bñdicto.⁊ ibi gl.⁊.xxvi.q.v.c.epi.in pᷣn.ab.in.c.cũ ſit genera⸗
le.ð foꝛo compe,x.colũ.⁊ vide Abba.notabiliter in,c. gaude
mus.de cõuer.coniuga.
¶ Agdulteriñ poterit eẽ notoꝛiũ ꝑ cõfeſſionem mulieris vłq;
peperit filiũ lʒ maritus nõ cohabitauit ſibi ꝑ annũ.in.c.igni
ficaſti. de diuoꝛ. ⁊ ibi Abb.
¶ Adulteriũ manifeſtũ ꝓbat᷑ ſi mulier receſſit a marito z ad⸗
heſit publice cuidã cõcubinario ⁊ bʒ alienũ virũ in domo⁊ in
mẽſa ⁊ in lecto.vt in.c.tua.⁊.c.fi.de coha.cle.⁊ mu. Item pꝛo
bat᷑ manifeſtum ſi paſſim admittebat viros cã adulterãdi ad
eã venire.facit.l.palam.ff.de ritu nup.⁊ qð no.in.c.cum ĩ dio⸗
ce.de vſuris. Item ſi habet filium ex alieno viro qð cõſtat qñ

tãto tꝑe ſtetit ſeparata a marito vt nõ potuiſſʒ cõcipere ama

rito.vt ĩ.l.filiũ.ff.oe his qui ſũt ſuivel alie.iur.ſi tamẽ in domo
mariti ſecũ habitãtis peperit filiũ pᷣſumit᷑ filius mariti.vt ĩ.l.
qꝛ ſemꝑ.ff. de in ius vo.⁊.l.miles.S.defuncto.ff.eo.ti.no.abb.
in.c.intelleximus.de adul.⁊ vide quod ſcripſi.li.vi.de adulte.
foꝛo legum. lib. iij. ⸗
¶ In adulterio ꝓbatões ſũt impoſſibiles iõ iura recipiũt ꝓ⸗
batões veriſimiles viſus ſolꝰcũ ſola ⁊ nudus cũ nuda ĩ lecto
vt in. c.i.de teſti.⁊ ſi iſta ꝓbatio fieri nõ põt recurrit᷑ ad aliã ꝓ

batio nẽ.ſ.ꝓpꝛij auditꝰ cũ fama.i.ꝙ teſtes audierũt eos cõmii

centes iuxta coꝛtinã in obſcuritate noctis ⁊ audiebant voces
eoꝝ ſibi notas anbelitus iocũdos ⁊ venerea oſcula verba ap
ta ad rem ipᷣam ⁊ plauſus reſoluẽtes eoſdem ⁊ iudicãtes ex li
bidinis exitũ quibus ſi fama adminiculet᷑ ſufficit ad oẽm effe
ctum⁊ habet᷑ ꝓ plena ꝓbatione.vt habet᷑ in.c.tua.⁊.c.fin.de
coba.cler.⁊ mulie.in defloꝛacione tamẽ ſeu adulterio monia⸗
liũ nõ requirit᷑ tam grauis ꝓbatio.vt plene no. Zap.ſua alle⸗
ga.lx.⁊ vide quod ſcripſi fo.legum.li.iiij.ti.de las arras.il.fin.
⁊.· li.iiij. de adulter.lib.vWl. .JG
¶ Licet opus carnale de facilivideri nõ poteſt etiã ſi agitan
tes videant᷑.vt no.in.c.iij.de pᷣſump.cõuincunt᷑ tamẽ adulte⸗
ri ex ſolitudine ⁊ nuditate ⁊ loco ⁊ ſexuũ diuerſitate.vt ĩ.c.lr̃is
de pᷣſump.⁊ no.in.c.pᷣterea.de teſti.nam loca ſecreta ſuſpectis
pſonis interdicunt᷑.xxxi.diſt. clericus.xxxv.q.vi.ab iſto die.⁊
ſi poſt trinã admonitionẽ ĩueniant᷑ cõfabulan excõicant᷑.no.
in.c.ſi quiſqᷓ;.de coha.cle.⁊ mulie.q em̃ male agit odit luceʒ.c.
cõſuluit.de offi.de.⁊ iõ ſpàlitas loci pᷣſũptionẽ coꝛoboꝛat qꝛ
oculus adulteri q̃rit caliginẽ.xxiiij.di.ad idẽ.xviij.q.ij.diffini
mꝰ.no.hoſt.i.cll̃is vbi ↄcludũt doc.vbicũq; ẽ talis materia
ꝙ ñ poterit habeti extremũ certitudinis in teſte ſʒ ſola pꝛeſum
ptio credulitatis:tũc ꝓbat teſtis deponẽs de credulitate licʒ
nõ expꝛimat de viſu.vt ibiin.c.pterea.de teſti.⁊ ſic vbi actus
eſt ĩmediate perpendibilis ſenſui teſtis ſufficit teſtem reddere
cauſain per facta ⁊ circunſtantias ꝓximas actũ cõcludentes
no.docto.in allega.c.litteris. „
¶ Adulterio ſi maritꝰdedit cãm an vxoꝛ teneat᷑.vide ꝑ ab.in
c.diſcretõis.de eo qͥ cog.cõſan.vxo.ſue.
¶ Si vir inducit vxoꝛẽ ad cõmittendũ adulteriũ nõ põt ſibi
obijcere adulteriũ nõ tamẽ ꝓpterea excuſat᷑ mulier a pena le
gis ĩmo vterq; puniet᷑ vt in.l.ij.S.ſi publico.ff. de adulte.ſed ſi
pꝛeſtititicauſam mediatam ſeu remotã vt quia eam dereliquit
vłl in neceſſarijs nõ ꝓuidit:⁊ tũc nõ pot ſibi obijcere.vt in.c.
ſignificaſti.cum.c.ſeq.de diuo.
OSi virgo coꝛꝛũpat᷑ ah aliquo ẽt ſi ſpõte illa acquieuit ſem

ꝑ pᷣſumit᷑ ſeducta ⁊ decepta.nam ſi non eẽnt inſidie hoĩs tmſñ̃

facinus virgo nõ ꝑpetraſſʒ.vt ĩ.l.vnica.C.de rap.virg. Item
virgo ſemꝑ pᷣſumit᷑ virgo rõne huiꝰdelicti ꝓbatio tranſſfert᷑ ĩ
eundẽ.ꝓ hoc tex.ĩ.c.vnico.vt eccle.bñfi.⁊.c.cõtinebat᷑.ð ſpõ.
Abb. in. c.i.de adul.
Q Si ꝓpter adulteriũ ſeparet᷑ matrimoniuzʒ quo ad thoꝛu
nõ tenet᷑ maritus eam alimẽtare nec ſecuð cohabitare ⁊ lucra
tur dotem. vt in.c.plerũq;.de dote poſt diuoꝛ.reſt.idem cõtra
ſi maritus fuit adulteratus põt vxoꝛ petere ſep arationeʒ ma
trimonij quo ad thoꝛũ⁊ lucrat᷑ donationẽ ꝓpter nuptias.vt
in.c.i.⁊.ij.vt lit.nõ cõte.⁊ no.in.c.tua fraternitas. M
¶ Naptus lʒ cõmittat᷑ etiam cũ ſponſa de futuro ꝑ.l.vnicã.
C.de rap.virg.⁊ glo.in.c.cũ ſᷣm legeſ.ð here.lib.vi.tamẽ vbi pᷣ
ceſſit tractatus matrimonij raptus ſubſecutus non videt᷑ pe
nalis.vt in.c.cum cauſam.de rapto.⁊ in hoc ſtãdũ eſt potius
iuri canonico qᷓ; ciuili.ar.in.c.vl.⁊ pe.de ſecũ.nup.⁊ quod no.
in regula poſſeſſoꝛ.de re.iur.li.vi Abbas in allega.c.cum cau
ſam.vbi concludit ꝙ vbi tractatus de nuptijs non pꝛeceſſit
raptus ſemper dicit᷑ cõmitti ſiue puella conſenſerit ſiue ñ.vt
aperte vult.l.vnica.alle.
¶ Maritus poterit alijs inuitis vxoꝛẽ ſuam adulteram re⸗
cõ ciliare.vt no.in.c.ſi vir.de adul.vł tanqᷓ; ſoꝛoꝛẽ eã tenere.de

frigi.c.ↄſultatõi.d oc.in.c.lf̃is.de pꝛeſũp.
¶ Grauius punitur coniugatus alterius thoꝛuʒ violans q
clericus adulterans.not. Jo.an.in.c.vt clericoꝛum.in fine.de

vita ⁊ honeſta.cleri.

Agricola.

¶ Vlide infra colonus.

¶Vide infra ludus. ——
Alienatio.
¶ Alienatio rei eccłiaſtice non valet niſi ſeruata foꝛma tradi
ta a iure⁊ ĩ cãu a iure conceſſo nec ſufficit foꝛmaʒ eẽ ſᷣuatã niſi
in cãu licito:als ↄſenſus nõ pᷣt dici legitimꝰ.ab.i.c.q in eccle
ſiaꝝ.de ↄſti.⁊ opti.Ab.in.c.i.de in integ.reſti.circa fi.

¶ In alienatione rei eccleſiaſtice ⁊ ſi foꝛma obmittat᷑ duʒ ta

mẽ fiant in caſu licito interueniẽte cõ ſenſu ſufficit quo ad foꝝ
anime. vide.j.ſolennitas ⁊c.
¶ Quãtũcunq;ʒ in alienatõe rei eccłiaſtice vł minoꝛis interue
nit d ecretũ ſuꝑioꝛis ⁊ oĩs iuris ſolẽnitas tamẽ ſi minoꝛ vel ee
cłia poterit ꝓbare ſe leſum ex illo cõtractu.de pᷣdi.mi.decretũ
em̃ ſuꝑioꝛis inducit pᷣumptionẽ ꝙ oĩa ſũt legitime fcã.vt ĩ.l.
i. ⁊ qð no.ibi bar.C. depᷣdijs mi.ſine decre.nõ alie.li.x.non tñ
inducit᷑ pᷣſumptio iuris⁊ de iure vnde poterit ꝓbare ᷣriuʒ.vt
in. d. l. ſ quidem.⁊ abb.in allega.c.ð ↄſti.
¶ Alienare ficut non poteſt pꝛelatus rem eccleſie ſic nec eam
ſpecialiter obligare:in genere tamẽ poteſt rectoꝛ eccleſie ſine
licentia epᷣi res eccleſie ex cauſa obligare.vt arg.a cõtrario ſen
ſu in. c. nulli liceat.ð re.eccle.non alienã.quod ibi commendat
Abb. circa pꝛincibKium.
In alienatiõe rei eccłie ↄſuetudo nõ valʒ ð ſolẽnitatẽ.c.ſi⸗
ne exceptõe.xij.qij.facite.cũ cãʒ.de re iudi.⁊ qꝛ.c.ſine exceptõ
ne loquit᷑ indiſtincte poterit inferri ꝙ ſubſcriptio eoꝝ qui ſũt
de col legio nõ poterit tolli ꝑ cõſuetudinẽ.ponit᷑v᷑ in alle.c.ſine
exceptõe.talis em̃ ↄſuetudo eſſʒ grauoſa eccłie iõ nõvʒ. vt in
c.i.de ↄſue.debet g pᷣcedere tractatꝰ. Itẽ auctoꝛitas ſuꝑioꝛis
Itẽ ↄſenſus capłi ⁊ ſubſcriptio clericoꝝ.vt latiꝰ in.c.i.de his
que fiũt a pᷣlaſj..tẽ ſufficit ꝙ ſubſit cã alienãdi ⁊ ꝙ ſemꝑ pᷣce⸗
dat ſũmaria cognitio ⁊ niſi dicta foꝛma fuerit ſuata alienatio

erit nulla exdefectu foꝛme q̃ dat eſſe rei.vt in.c.tua,de his q̃ fi.

a pꝛelatis.nõ tamẽè in tali alienatõe requirit᷑ſolennitas auctẽ
tice hoc ius poꝛꝛectum.nec eſt neceſſaria ↄſuetudo ad illã tol⸗
lendam qꝛ ius ciuile nõ potuit introducere ſolẽnitatem in alie
na tione rei eccleſiaſtice cũ ꝑ canones ſit ꝓuiſum qð pꝛoſeque
re.vt plene ꝑ Abb.in.c.nulliliceat.de re.ec.nõ alie.⁊ in.c.i.de
bis que fi.a pᷣla.⁊ in.c.tua nuꝑ.eo.ti.
¶ Solus pſ̃latus lʒ poſſit alienare bona mobilia eccłie que
Fᷣuãdo ſeruari nõ pñt.vt ſũt veſtes trite que ſemꝑ ſeneſcũt:nõ
tamẽ põt ea que cõmode ſeruari pñt ſine ſolẽnitate.c.ſine exce
ceptõe.nã res ĩmobilis ⁊ mobilis pᷣcioſa equiparant᷑ quo ad
difficultatẽ alienãdi.vt in.l.lex q̃ tutoꝛes.C.de admi.tuto.no.
glo.in.c.tua.de his q̃ fi.a pᷣla.Et ab.poſt gl.in.c.nulli liceat.ð
re.ec.nõ alie.iij.col.vide.j.bona cũ duo bꝰ.x.ſe.⁊ ab.in alle.c.
tua nuꝑ.de his que fiũta pᷣla.
¶ Pꝛelatus poteſt diſponere de pecunia eccleſie quẽadmo
dum de fructibus.vt in cle.i.de re.ec.nõ alie.abb.in.c.nulli li⸗
ceat.de rebꝰ eccle.non alie.
¶ In ſolẽnitate obſeruãda in alienatõe equiparant᷑eccłievł
alia loca pia.nã quẽadmodũ ecckłia reſtituit᷑ in integꝝ rõnele
ſionis ita ⁊ loca pia.vt no. Jo.an.in.c.ij.de in inte.reſti.li.vi.
iure em̃ illa reperiũt᷑ eqͥparata.vt ĩ.c.reqͥſſti.de teſta.no.ab.
pꝰhoſti.in.c.nulli liceat.de re.ecc.nõ alie.vide.j.pia loca.
¶ Alienari poſſunt res eccłie per pꝛelatum pꝛo alijs vtilioꝛi
bus.vt in.c.vt ſuꝑ.de rebus eccle.nõ alie.exquo infert᷑ ſm Ab
ba.ibi ꝙ ſi pᷣlatus nõ reꝑit vnum cambiuʒ poterit vendere et
pciũ in res vtilioꝛes cõ uertere.nã pꝛeciũ ſuccedit in locum rei
ecclie.et vide.c.i.de his que fiũt a pᷣla.
¶ Alienare nõ poterit pᷣlatus res menſe ſue vł eccdleſie cõtra
iuramentũ qð fecit de nõ alienãdo ⁊c.vide.j.iuramentũ qð fa
ciunt.⁊.j.platus poterit cõtra heredem.
¶ Alien are ſeu infeudatr᷑ poterit pꝛelatꝰbona eccłie ꝑꝑ remu
nerationẽ ſeruitioꝝ impẽſoꝝ nedũ eccłie ſʒ pᷣlato ipſiꝰeccleſie
intelligo cõtẽplatiõe eccłie.vt ẽ tex.in.c.ꝑ tuas.de dona.vbi
h cõmẽdat abi.c.ex pñtinʒ.de pig.vide.j.platꝰecclie ſuccedit
¶ Alien are ñ põt eps res eccłie ſibi ſubiecte vacãtis niſi pꝛi⸗
us deputetur ipſi eccleſe vacanti adminiſtratoꝛ quod limita.
vt not.in clemen.ij.de rebus eccle.non alie.no.Abb,.in. c.i.de
his que fiunt a pꝛela. S
¶ In alienatõe rei eccleſie cathedralis ſufficit ↄſenſus epi ⁊

—

– —

—

capituli cuʒ ſubſcriptõe ipſoꝛũ dericoꝝ ⁊ cũ tractatu pᷣcedẽte

eſt concluſio Abba.in.c.i.de his que fiunt a pᷣla.⁊ de tracta⸗

tu no.in.c.tua.de re.ec.non alie.
¶ LAQicer quãdo epᷣs eſt actoꝛ alienatõis rei ecclie inferioꝛis re
quirat᷑oſenſus capli.vt in.c.i.de re.ecc.nõ alie.iũcta glo.⁊ ſic
intelligit᷑.c.i.de his que fiũt a pᷣla.ſi tamẽ epᷣs nõ eſt auctoꝛ ſʒ

rectoꝛ eccłie inferioꝛis ſi eccłia nõ hʒ collegiũ ſufficit ꝙ rectoꝛ
alienet cũ auctoritate epᷣi nec requirit᷑ decretũ ſi aũt hʒ collegi

um requirit᷑ ↄſenſus ⁊ ſubſcriptio collegij cũ auctoꝛitate ſoli⸗
us epᷣi.vt ꝓbat᷑.xij.q.ij. abbatibꝰ.⁊.c.placuit.xiij.q.iij.in ven
ditõibus.⁊ cle.i.de re.ec.nõ alie.hoc cõcludit Ab.in.c.ið bis
que fiũt a pꝛela.ij.colum.
¶ Alienatio rei eccłie facta ꝑ ſolũ epᷣm ſi ẽ vtilitas eccłie ſiue

ſit alienatio ꝑpetua ſiue tꝑalis poterit appꝛobari ꝑ capłm fa

uoꝛe ecckłie.⁊ ſic videt᷑ cõtractus claudicare ſicut in eo qͥ emit
a pupillo ſine auctoꝛitate tutoꝛis.naʒ ipᷣe obligat᷑ pupillo ſed
pupillus ei nõ obligat᷑.vt in.l.iulianus.S.ſiqͥ a pupillo.ff.ð
actio.emp.⁊ ven.ita ſicut poterit epᷣs ratã hr̃e alienationeʒ fa
ctam ꝑ capituluʒ. ſic ⁊ econtra.hoc concludit: Abb. in, c. i. de
bis que fi.a prela.iij.colum.
¶ In alienatõe ſeu cõceſſiõe rei modice facta ꝑ pᷣlatũ advitã
ſuſcipiẽtis nõ requirit᷑ ſolẽnitas requiſita in alienatõe perpe
tua.vt in.c.ij.de his que fiunt a pᷣla.qð eſt j.c.ꝑpetua.ij.q.ij.⁊
c.nulli.de reb.ec.nõ ali.hoc tʒ fre.ↄſilio.li.ſecus aũt ſi res eẽt

magna qꝛ tũc requirunt᷑ iuris ſolẽnitates.no. Jo.an.ĩ addi.

ſpe.ti.de reb.ec.nõ alie.ſuꝑ rubꝛica iii.⁊ abb.in allega.c.ij.
de his que fiũt a pꝛela.iij.colũ.
¶ Vbicũqʒ bona pᷣlati ⁊ capli ſunt diſtincta vʒ cõceſſio ſeu
alienatio fcã ꝑ pꝛelatũ ⁊ vſq; ad vitã ipſiꝰ qꝛ ſolũ agit᷑ ð pᷣiu⸗
dicio ſuo.hoc tʒ fre.ſuo ↄſi.⁊ li.⁊ docto.in.c.veniẽs.ð traſac.
⁊ abb.in.c.ij.de his que fi.a pꝛela,
¶ SVPoteſt ſolus pᷣlatus ſine cõſenſu capłi cã pietatis cõ cede
fe alicui indigẽti vnã poſſeſſionẽ ad vitã ſuã.vt ĩ.c.poſſeſſiõeſ
xvi.q.i.no.archi.in.c.i.de re.eccle.nõ alie.lib.vi.Abbas in al
legato.c.i.de his que fiunt a pꝛelatis.

¶ In alienatõe rei eccleſiaſtice qualiter dʒ interuenire tracta

tus.no.glo.in.c.tua nuꝑ.de his que fi.a pᷣla.⁊ no.ꝙ tractatuſ

nõ requirit deliberatũ ↄſenſum ſed quãdam diſcuſſionẽ ⁊ ins

dagationẽ circa rẽ diſponẽdam in futurũ.vnde tex.vbi.S.po⸗
nit tractatũ ⁊ ↄſenſumvt diuerſa.nam pᷣmo fit diſcuſſio vtrũ
magis impediat alienar̃ vnã rem qᷓᷓ aliã vł vtrũ poſſit ſubue
nire eccłie ſue ſine alienatõe ⁊ pꝰ tractatũ venire ad ipᷣaʒ alie⸗
nationẽ in qua pᷣſtat᷑ ↄſenſus qð no.ꝓ ſtatutis puniẽtibus fa

cientes tractatus ſuꝑ aliqua re dicunt᷑ em̃ tractaſſe lʒ delictũ

nõ ꝑfecerint.no.ab.in alleg.c.tua nuꝑ.ij.colũ.

¶ Alienare ſeu donare an poterit epᷣs ſine ↄſenſu capłi cẽteſi

mãſſeu qͥnquageſimã loq religioſs vł pijs.vide płe ꝑ ab.i.c.
paſtoꝛalis.de bis que fi.a pꝛela.

¶ Alienatio facta cõtra ꝓhibitõnem papeñ tʒ.not.ho.in.c.

veritatis.de dolo ⁊ cõtu.qꝛ ſicut alienatio fcã ð legẽ moꝛtuã

nõ valʒ. vt. l.nõ dubium. C.de legi. ⁊.c.vides.tx.di.ita qð ↄtra
legẽviuã ⁊ animatã qui eſt pᷣnceps.vt no.ĩno.ĩ. c.fi.de ac.ſecꝰ

in alienatõe fcã ð pᷣceptũ iudiqᷓ vł cõuentiõe ꝑtiũ.de qͥ plene
ꝑ Inn.iĩ.c.raynaldus.de teſta.abb.iĩ.c.eccłia.pᷣ.vt li.pen.in fi.
¶ Alienare an põtpᷣlatus ſeu renũciare iura eccleſie.vide in
fra pꝛelatus nõ poteſt.
¶ Alienare põt pᷣlatꝰ citra epᷣm rẽ eccłie que ſuando fuariñ
poteſt vl modicam rem ſine ſolennitate.c.ſine exceptõe.licʒ.c.

terrulas.xij.q.ij.loquat᷑ in epiſcopo.⁊ q; poſſit eſt tex.ĩ.c.cete

rũ de dona.⁊.c.ad h.⁊.c.relatũñ.ij.ð teſta.⁊ ab.i.c.fi.de ec.edi.
¶ Alienare an poteſt pᷣlatus bona eccleſie ex cauſa neceſſita
tis vł vtilitatis eccleſie nõ obſtante iuramẽto quod fecit de ñ
alienãdo.vide.j.iuramẽtum pᷣſtituʒ ſimpliciter.vide.oõ. Abb.
qui habʒ eccleſiam.
¶ In alienatõe rerum ecdeſie nõ ſolũ requiritauctoꝛitas epᷣi
domicilij alienatis ſʒ ẽt ei vbi ſta ẽ res.no. Inno.⁊ Jo.an.
⁊ Pe.de ancha.in.c.paſtoꝛalis.de pui.vbiĩatiꝰvide opi.do
cto.vbi ↄdudit Pe.qin alienatõe rerũ eccłie cũ pᷣncipalłr q̃ri
tur de auctoꝛitate intponẽda actui cõcernẽti ꝑſonã alienãtis
iudex ꝑſone cenſet᷑ cõpetens pluſqᷓ iudex loci vbi ꝑſona ſita
eſt ſicut iudex qui dat tutoꝛeʒ pupillo extendit᷑ eius datio ad
ãminiſtrationẽ bonoꝝ que extra territoꝛũ ſita ſũt.l.nõ ſolũ.S.

⁊ q in teſtatõe.ffde excu.tu:idẽ de iudice interdicẽte bonis p⸗

digo.vt in.l.relegatoꝝ.S.interdicere.ff.de interdi.⁊ rele.facit

populos.C. de ſum.tri.⁊ fi.catho.
¶ Alienatõe fcã a iudice ſine cã ſi res alienet᷑ tʒ alienatõ.no.
in.l.is cui bonis.ff. dev.ob.de teſta.l.is cui.an autẽ ꝓhibitio
alienatõis fcã ꝑ teſtatoꝛẽ reddit alienationẽ nullã poſt factuʒ
vide pleneꝑ doc.in.l.ſi filiꝰS.diui.ff. de leg.i.⁊ ĩ.l.cuʒ pater.S.
fundo.ff.de leg.ij.⁊ in.l.ij. C.devſu.ꝓ emp.
¶ Alienari nõ pñt regułr bona eccleſie.quod fallit in caſbuſ
no.elegãter ꝑ glo.xij.q.ij.in ſũma.ſignãter in quattuoꝛ caſibꝰ
pncipalibus.ad quos oẽs alij ſũt reducibiles.vt no.ab.in.c.
nulli liceat.de re.ec.nõ alie. Pꝛimus caſus in cã neceſſitatis.

vt ſi debita vꝛgẽt ⁊ eccłia nõ poterit ſatiſfacere de fructibus.

Scðs cã vtilitatis.nã põt alienare res eccłie vt hẽat aliã me
lioꝛẽ.vt in.c.vt ſuꝑ eo.ti.⁊ auc. hoc ius poꝛꝛectũ.Tertius ẽ cã
pietaij.ſ.ꝓ redimẽdis captiuis.xij.q.ij.aurũ.⁊.c.ſicut.Quar
tus eſt cã incõ moditai qꝛ res alienada ẽ magis dãnoſa eccle
ſie qᷓ; vtilis.xij.q.ij.c.terrulas.no.ab.vbi.S.

¶ Alienatio rei de qua litigat᷑ vbiphibet᷑ nõ ẽ obtẽperãduʒ

pcepto iudicis.vt in.c.eccleſia.vt lit pen.
¶ Alienatio facta in fraudẽ legis ẽ ipſo iure nulla.ſʒ ĩ fraudẽ
boĩs venit reuocàda.vt eſt tex.in.l.ſi libertus.ff.de iurep.idẽ
Inno.in.c.raynaldus.de teſta.vbi hoc indiſtincte tʒ ab.in.c.
cũ olim.de arbi.vide.õ.actus geſtus.

¶ Alienationi donatõis ꝓpter nuptias an ⁊ quomodo mu

lier p oterit conſentire.vide no.in.c.peruenit.de emp.⁊ vendi.
⁊ vbi Abb. poſt glo.
¶ Alienare ꝓhibitus nõ poterit rẽ locare.vt eſt tex. cũ glo.in
cle.i.de reb.eccle.nõ alie.
Q¶ Alienare quinõ poterit nõ etiaʒ põt in perpetuum locare:
vide.j.locare põt.cum oĩbusver.ſeq.
¶ Sii alienatõe ĩterueniat decretũ iudicis an excludat᷑ exce
ptio fraudis.vide.j.vẽditio.v.licet.
¶ Alienare ſi qͥs ꝓbibet᷑ nõ poterit regułr nec pignoꝛare.vt
in.l.fi.C. de re.alie.nõ alie.⁊ plene ꝑ bar.in.l.ĩ qᷓꝝ.ff.oe pig.qͥa
de facili ꝑueniret᷑ ad diſtractionẽ rei.vt in.lij. C. de iu.domi ĩ⸗
pe.iõ ꝓhibita alienatõe ꝓhibet᷑ pignuſ ſicut ꝓbibito mrimo
nio pꝛohibentur ſpõſalia per que peruenit᷑ad illud.⁊ in.l.ora
tio.ff.de ſpõſa.no.Abb.in.c.fi.de fendis.ij.colum.in fin.vide
infra pignus.ver.an poſſit.

¶ Si pater alienat feudum an noceat filio.vide infra feudnʒ

verſi. ſi pater.
¶ In alienatõe ſeu in actu qñqʒ requirit᷑ iuſſus alicuiꝰ⁊ tunc

dʒᷣ pᷣcedere actũ.vt.l.ſi q́s mibi bona.S.iuſſu.ff.de acqͥ.be.qũ

qᷓ; requirit᷑ auctoꝛitas.i.ↄſenſus auctoꝛiʒabilis ⁊ tũc dʒ ĩterue
nire in ipᷣo actu ſᷣm qð verbũ ſonat.vł modicũ ante vł imedia
te poſt.vt in alleg.S.iuſſum.qũq; requirit᷑ lnĩa ⁊ illa dʒ pᷣcede
re.vt in.c.lʒ.de regula.qñqʒ cõſiliũ ⁊ dʒ requiri ⁊ expectari añ

rñſum.vt in.c.cũ inveteri.ð elec.qñq; requirit᷑ ↄſenſus.⁊ tũc ſi

de ſolẽnitate actꝰrequirit᷑ vt interueniat certo tꝑe nõ poteſt ĩ⸗
teruenire poſt.vt ĩ.c.auditis.⁊.c.qꝛ ꝓpter.de elec.ſi aũt nõ reqͥ
rit᷑ ꝓ ſolẽnitate certo tꝑe tũc põt ex poſtfacto ↄſentire.no. In
no.⁊ glo.in.c.dudũ.de re.ec.nõ alie.li.vi.ab.i.c.cũ nos.ð his
que fi.a pᷣla.vide.j. ſenſus.ver.vbi in actu.

¶ Pꝛelatus an põt repudiare legatuʒ factum eccleſie maxie

de re ĩmo bili.vide.j.pᷣlatus poterit repudiare.
¶ Alienatio fcã cõtra pactũ denõ alienando an teneat.vide
Ab. in. c. verum.de condi.appo.
¶ An pꝛohibitus alienare ſi alienat trãſferat dominium. vi⸗
de docto.in.l.pater.S.iulianus.ff.de lega.iij.⁊ ab.in.c.cuʒ nõ
liceat.de pꝛeſcriptioni. · H
¶ Alienatio rei litigioſe ſicut nõ vʒ ita nec valet alienatio rei
ſubrogate ĩ eius locũ.vide.j.ſubrogatõ.
¶ Alienare non põt pater ti.lucratiuo ſuũ pr̃imonium in pᷣ⸗
iudicium filij.vide.j.confeſſio.
¶ Alienari põt pᷣdiũ minoꝛis interueniẽte decreto ex cã eris
alieni.ſz ſi pᷣtoꝛ decernit pᷣdiũ alienãdum pᷣtendẽs ſubeſſe alie
nũ:qð tamẽ vere nõ ſuberat talis alienatio nõ tʒ ⁊ pᷣdiũ ð bo
nis minoꝝ nõ erit.vt.ff.de rebꝰ eoꝝ qͥ ſub tute.ſũt.l.magis pu
to.S.pe.Oldra.in ſuis qõnibus.q.clx.
¶ Verbum vẽditionis an contineat omnẽ alienationeʒ.vide

j. verbumvenditioniss
¶ Alien atio facta cõtra cõuentionẽ partiũ in cõtractu lʒ va

l. magis puto.S.illud. de rebus eoꝝ.⁊ qð not.bar.in.l.cũctos

7

leat ꝓ eo tranſferat᷑ dominiũ cõpetit tamẽ cõtra eũ quireʒ in
aliũ tranſtulit cõ dictio ob cãm ad extim ationẽ rei.vt no.in.il.i.
C. de cõdi.ob cãm.⁊ vide Inn.i.c.raynaldus.de teſta.

¶ Vbti quis retinet aliqð ius in re ⁊ ꝓbibet alienatſonẽ non

tʒ alienatio in ↄᷣrium facta.arg.in.l.fin.C.de iure emphi.⁊ ĩ.c.
potuit.de loca.⁊ meliꝰin.l.cõditio.in fi.ff.de diſtra.pig.⁊ no.
Bar.ĩ.l.ſi ita.S.ea lege.ff.ð vᷣ.ob.⁊ iõ ad impediendũ aliena
tionẽ rei ĩ cõuẽtionẽ deducte cautela ẽ vt obliget᷑ illa res trãſ
lata.vt not.bar.in alleg.S.ea lege.⁊ vide no.in.l.fi.C.de re.ali.
nõ alie.ab.in.c.raynaldus.de teſt.
¶ Alienatõis ꝓhibitio vbicũq; fit a le ge ſeu a pᷣncipe nõ vʒ
alienatio.qꝛ geſta ðᷣ legẽ ſiue viu ſiue moꝛtuã nõvalent.vt in
regula ea que d.de reg.iu.li.vi.⁊ in.l.nõ dubiũ.C.de legi.quã
limitat barto.in.S.ea lege.l.ſi ita.ff.de ver.ob.qñ lex aliquã ſo
lẽnitatẽ requirit añ alien ationem vel ſimpliciter ꝓhibet.ſecus
ſi aliquid eſſʒ obſᷣ uandum poſt alienationẽ, vt in.l.vniuerſa.
C. de pꝛeci.impe.offe. Inno.in.c.fi.de accu.Abb.in.c.raynal
dus.viij.colum.
¶ Alienatõis ꝓhibitio ſi fiat ad miniſtratoꝛi eccleſie per ſupe
rioꝛem impedit᷑ alienatio quia pꝛelatus nõ habet ita pingue
ius ſicut dominus.ar.in.c.veritail.de dolo ⁊ cõtu.Inno.⁊ ab
bas poſt eum.,in.c.raynaldus.ix.colum.

Alimenta.

¶ Alimẽta tenet᷑ pꝛeſtare pater filio ⁊ ad hoc poterit iudicis
offõ cõpelli.vt ĩ.l.ſi qͥ a liberis.ff.de lib.agno.ſi tũ filius aliũ
de poterit ſibi querere alimẽta ceſſat cõpulũo paterna.vtĩ al
leg.l.ſñi qͥs.a b.in.c.accedẽs.de ꝓcur.in fi.

¶Alimẽta debent᷑ a parẽtibus filijs ẽt ſpurijs natis ex dam

nato coitu ⁊ hoc ex quadaʒ equitate naturali ⁊ ne filij alimen

tis pꝛiuati pereant.vt.c.cũ haberet.de eo qui duxit in matri.in
fi.bar.ẽt ſentit hoc in auẽ.ex cõplexu.de inceſt.nup.vbitʒ pa⸗

rentes poſſe legare filijs ſpurijs rõne alimẽtoꝝ:⁊ ð his alimẽ
tis fulioꝝ vel parentũ.vide in Spe.ti.i.qͥ fi.ſint leg.⁊ in tracta
tu bart.de ali.abb.in alleg.c.cum haberet.

¶ Ali dʒ filius anniculus apud matrẽ. vt no.glo.in alle.c. cuʒ

baberet.quod intellige verum niſi mater ſit magna pᷣncipiſſa

vl poſt diuoꝛtiuʒ eſt ꝓfeſſa vl ſi eſt infirma vł aliter impedita
qꝛ tũc lactabit᷑ filius expenſis patris.arg.d.l.ſi quis a liberis

ff. de lib.agno.ceſſante aũt cauſa mater dʒ lactare filiũ ꝓpꝛijs
vberibꝰ. vt in.c.ad eius.v.diſtin.⁊ ſi mater noluerit ⁊ ceſſat le⸗
gitima cã recuſandi cõpellit᷑ exoluere expẽſas lactãtis vel ab
lactãtis.Et no.ꝙ filij legitimi debẽt triẽnio apud matreʒ ali.
maioꝛ vero expẽſis patris ꝑ iura alleg.in glo.dicto.c.cũ hẽret

ſpurij vero ſolũ tꝑe ablactatõis debẽt ali a matre qꝛ tũc indi

gent auxilio materno:poſt ablactioneʒ aũt parentes non ha
bita diſtinctione etatis tenentur alere filios ſpurios ex inſtin
tu nature ⁊ pater ⁊ mater contribuũt in eis,:not. abba.in alle.
c.cum bhaberet.ij.colum.
¶ Alere nõ cogit᷑ pater filiũ ſi pater ẽ inops.idẽ ſi filiꝰcõmi⸗
ſit ingratitudinẽ ð patrẽ. C.de adi.lib.ſi pr̃em:idẽ ſi filiꝰpabʒ
artẽ vnde viuat.ff.de lib.agno.l.ſi q̃s a liberis.S.ſi filiꝰ.qð li
mitat bar.in tractatu alimẽtoꝝ niſ filiꝰſit nobilis ita ꝙ nõ de

cet honeſtatẽ ſuã artẽ exercere ⁊ generaliter oẽs caſus ſufficiẽ

tes ad exheredãduʒ filiũ ſufficiũt ad pꝛiuãdũ eũ alimẽtis.ð qͥ
bus caſibꝰ vide glo.in.c.qntauallis.de iureiur.⁊ vide ab.i.cii
de cõuerſi.infi.ab.in alleg.c.cum baberet.

¶Datur legatis lac ad bibenduʒ ne rubentibus buccis pꝛe

gicent leiunioꝛũ doctrinam. xxxv.di.ſexto die. ⁊. c. eccleſie.nec
bibent vltra tertiam vicem. xliij. diſtin. in illa p alea. gl. in.c. cũ
inſtantia.de cenſibus.

¶ Alimentũ dʒ añ dari fratri carnali heretico ⁊ etiam paga

no qᷓ; extraneo catholico.eſt tex.in.c.ſi quis.de hereticis.glo.
xxx.diſtin.no.xlij.diſt.quieſcamus.lxxxvi.diſt.nõ ſatis.ab.in
alle. c. qͥs. eum ſeq.c. de here.
¶Subuenire tenet᷑ clericꝰ potiꝰparentibꝰcatholicis qᷓ alijſ
de fructibꝰeccłie dũ mũ eos nõ faciat diuites.no.ĩ.c.in eos.de
bere.⁊ ibiꝑ ab.in.c.de coha.cler.⁊ mu.
¶ Pater vl dominꝰ denegãdo alimẽta filijs vł ſᷣuis lãgni⸗

dis pꝛiuatur patria poteſtate vł dominica.ſecꝰ ſi ſanis dene

gant᷑ niſi ſ inſãs minoꝛ ſeptẽnio ſit expoſitꝰ.⁊ ſic intelligit᷑ ʒ
ab. i.c.i. de infantibꝰ 2 langui.expo.⁊ in iure eſt puiſuʒ ð parẽ
tes impie denegãtes alimẽta filijs.vt in.l.ſi q̃s a liberis.ff de

lib. agno.⁊ in.c.cũ haberet.ð eo quiduxit in mruno niũ.
¶ Alimenta ſi ſũt pᷣſtita cõiuncto ꝑ aliquẽ qui nõ tenebatur
pᷣſtare pᷣſumptio iuris ẽ ꝙ voluit donare niſi fuerit ꝓteſtatꝰ:
⁊ ſic loquit᷑.l.nẽſennius.ff.de nego.geſt.ſi aũt ceſſat rõ coniũ
ctiõis ⁊ nutriẽs fuit ꝓteſtatꝰꝙ intẽdebat repetere ⁊ in dubio
repetit oẽs expẽſas.vt in alleg.l.nẽſennins.Si o nõ fuit ꝓ⸗
teſtatꝰ ⁊ ↄſtat ex cõiecturis ꝙ fecit cã pietatis vt qꝛ erat hõ ſi
ne liberis ⁊ nõ repetit.vt in caſu.l.patroni.aut non conſtat ꝙ;
cauſa pietatis fecit ⁊ tũc repetit.⁊ ſic intelligit᷑ glo.d.c.i.de in
fantibus ⁊ langui.⁊ ibi abb.
¶Alumenta an tenetur dlericus impendere vroꝛi vel filijs il⸗
legirimis de redditibus eccleñe.vide infra clericus coniugatꝰ
ſi in aliquo
¶Alimẽtari nõ dʒ pupillus moꝛtuo pf̃e apud illas ꝑſonas
que poſſũt ipᷣius pudicicie inſidiari.ff.vbi pupil.educari de.l.
pe.nam pᷣtoꝛ decernere oʒ vt ſine vlla ſuſpitõe alat᷑ partus ẽt
voluntatẽ patris.vt.ff.eo.l.i.⁊ extimabit ex effectu ſinguloʒ
qͥs magis ad ſuſpitionem ⁊ ſpem ſucceſſoꝛi ſit ꝓximioꝛ.C.eo.
l.i.niſi mater ſit ralis cui nõ deceat lactare. vt no.aʒo in ſũma
de patria poteſtate quẽ ſequitur Bar.in tractatu alimentoꝝ
nam in hoc caſu debʒ lactari expẽſis patris.ſʒ ſi pater eſt in⸗
digens ⁊ mater locuplex tenet᷑ mater alere filios etiam maio⸗
res.vt in.l.mulier.S.i.ff.de lib.ag.⁊ intm̃ aſimẽta ſũt debita a
patre ꝙ põt cõpelli ꝑ iudicè ad alimẽtandũ filiũĩmo ſi prĩ de
negat fulio alimẽta iniuſte ꝑdit patriã poteſtatem.⁊ alibidicit
lex ꝙ necare eſt fulijs alineta denegare.vt in.l.denegare. ff. de
lib.agno.vbi tʒ glo.ꝙ ſi fuiꝰmoꝛiret᷑ ꝓpter defectũ alimẽtoꝝ
põt pater puniri ac ſi ppꝛijs manibꝰoccidiſſet.⁊ ĩtellige ꝙ dzʒ
pater filiũ alere ⁊ filiꝰpr̃em niſi aliũde poſſʒ filiꝰ vitã querere
niſi ſit ꝑſona cui eſſet dedecꝰlaboꝛare.vt.l.ſi q a liberis.⁊ qd
ibi no.ſff.de lib.ag.no.ab.poſt gl.in.c.ij.de cõuerſ.inſfi.
¶ Qirca alimenta ſic redditus ſunt erpendendivt ſemper ali
quid in fine anni ſuperſit iuxta conſilium iuriſconſulti.vtĩ.l.
ius alimentoꝛum.ff. vbi pupil.educare debeat. Abbas in.c.
cumapoſtolus.de cenſi.

D 5
Allternatiua.
¶ An ad veritatẽ alternatiue ſeu diſiũctiue ſufficit alterã ꝑtẽ
eſſe verã.no.ab.in.c.inter ceteras.de reſcrip. .
¶ An cum duo alternatiue mandant᷑ ſufficit alterum adim
pleri.abbas ibidem.
¶ Que ſunt dictiones que ĩpoꝛtant ꝓpꝛie alternatiuaʒ.vide
infra dictio.
¶ Alternatiua petitio admittit᷑ cuʒ certificatio dependet ab
alio.vide.j.libellus alternatiuus.

Ambaſiator.

¶ Ambaſiatoꝛ.i.legatus multis modis dĩ.vt plene.C. dele⸗
gatõibꝰ ꝑ totũ.li.x.ppꝛie tamẽ nũcupat᷑ legatꝰqͥ a ſimo pon
tifice vł a pᷣncipe agere vł cũ maxima ptãte ad ꝓuinciã ciuita
tem vł ꝑſonam aliquam deſtinat᷑.vt.ff. de offi.aſſeſ.l.diẽ. S.vl
ti.maximaꝝ em̃ poteſtatũ legati pᷣncipis ꝑ excellentiã noĩant᷑
Ceteroꝝ vo ⁊ ſi nobiliũ nũcij a generaliñ recedẽtes voca bu
lo miſſivł nũcij appellant᷑.C.de leg.l.i.li.x.
¶ Ambaſiatoꝛes ſeu legati nõ poſſunt rõe repꝛeſaliarũ capi
nõ ſolũ in terrã ad quã deſtinant᷑ ſʒ ẽt in terra ꝑ quã trãſeunt.
