¶ Verecũdia eſt in geſtu ⁊ verdo boneſtatem ſeruare.
¶ Abſtinẽtia vero eſt ſtatutũ pꝛandẽdi terminũ nõ pᷣuenire,
¶ Honeſtas eſt nec lautioꝛes cibos querere necin appara⸗
ru operam dare.
¶ Mogerantia eſt nimiũ ciboꝛum appetitum rationis im
perio reuocare.
¶ Parcitas eſt menſuram refectionis non excedere.
¶ Sobꝛietas eſt exceſſum in potu cohibere,

Mu dicitia eſt moderamine rationis petulantiam domare.
De his virtutibꝰ moꝛalibꝰ vide in alle.S.ex bis.xxviij.q.i.
¶ Iumpoſſibile eſt vnũ eundemq; hominẽ ſimul vniuerſis ful
ciri virtutibꝰquas ſi quis voluerit ſimul acceptare in id eũ in

cidere neceſſe eſt vot dum omnes ſequatur nullam integre con

ſequatur vt inquit ab.neſtoꝛius in collationibus patrum. vt
refert Henri.in.licet.de regula.
Zis.
¶ Vlis ſeu violentia non committit᷑ ſi foꝛinſecus ab vni u⸗
ſitate expellatur vel ſi epiſcopꝰ qui non admittit᷑ ad pꝛocur a⸗
tionem ſibi debitaʒ frangat eaſtia eccłie.abb.in.c.i.de immu.
eccle.vide.S.po ſſeſſio.
¶ Vliolenter quando poteſt iudici reſiſti.vide.S.iuder.
¶ Vlis qᷣtuplexẽ.vide doc.ſignãter ab.in.c.ad audientiã.qð
metꝰ cã.⁊ in.c.ſacris.e.ti.⁊ glo.⁊ ab.in.c.dilectꝰ.de oꝛdi.cog.
¶ Vis pciſa nõ ĩputat᷑ qꝛ potiꝰðꝛ qͥs pati qᷓ; agere.nã nulla
volũtas reperit᷑ ĩ agente:vt in eo qui ligatis pedibus⁊ mani
bus compellitur cõmunicare cũ excõmunicato vt.c.ſacris.qꝙ
me.cauſa.ſed metus ſeu vis conditionalis attenuat culpam
non tamen cauſam pꝛoꝛſus excludit.minꝰ em̃ peccat is quiꝑ
metũ peccat qᷓ; qui ſponte.ij.q.i.in pꝛigiis.ᷣ ⁊. c.fi. vij. a. iij mno.
abb. in alleg.c.ſacris.circa pᷣnco
¶ Vlim ſi iudex inferat iuſte non poteſt agi contra euʒ alias
ſic. vide.ð.iudex ſi iuſte. .
¶ BHigoꝛ.l.ſi quis in tantã.babet locũ contra minoꝛes doli
capacem.vt ibi no. Cy. cũ talis delinquat in faciendo. Bar.

ibi fatet᷑ reſtitutionẽ taliminoꝛi negandã quãdo doloſe fa⸗

cit ſecus ſi credens ſibi licere. C.ſi aduerſus delictum.l.i.s ad
uerſus dolũ pꝛeſumptũ reſtituit᷑ minoꝛ cũ verus dolus non
pꝛeſumat᷑ contra minoꝛem.vt no.anto.in.c.i.de dolo ⁊ cõtu.
vnũ tamen tene menti.⁊ ibi no.ab.ꝙ vbi quis ex iudicis de⸗
fectu nõ valet rem ſuã conſequi tũc põt ꝓpꝛia auctoꝛitate il⸗
lam inuadere.no.glo.i.di.iuſgentiuʒ.c.olim.i.de reſti.ſpolia.
facit.l.ait pꝛetoꝛ.ff.de his q̃ in frau.credi.⁊ qð no.in.c.cũ nõ
ab hoĩe.de iudi. Jo.an.⁊ ab.in alł.c.i.de do.⁊ ↄtu.
¶ Vlis ſi inferat᷑ perſone anteq; ꝑcutiat᷑ poteſt incontinenti
aliũ percutrere ad effectũ euadendi percuſſionẽ ſeu iniuriaʒ ⁊
tũc dicit᷑ quis potiꝰ iniuriã repellere qᷓ; inferre.ſic intelligitur
glo. in.l.ſi ex plagis.S.tabernariuſ.ff.ad.l.aqᷣl.⁊ ibi Bar.ſed
ſi iniuria ẽ iam facta perſone nõ eſt licitũ reꝑcutere etiã incõ⸗
tinẽti niſi timeret᷑ geminata ꝑcuſſio.vt Bar.vbi.S.⁊.l.ſciam
5S.qͥ cu aliter. ff. ad.I. aqᷣl.ſed no. ꝙ licet nõ debeat inſeq̃ ꝑcuſ⸗
ſus ſuũ ꝑcuſſoꝛẽ ex quo nõ vult ampliꝰ ꝑcutere tñ ſi de facto
ĩſequit᷑ ꝑcutientẽ ⁊ eũ vulnerauerit nõ dʒ punini vt doloſus
ſed vt culpabilis qꝛ inconſultꝰ caloꝛ calũnie vicio caret.vt.l.
l.ff. ad turpi.ij.q.iij.S. notandũ.⁊.l.ſi adulteriũ.S.imꝑatoꝛes
ff, de adult. ⁊ vide glo. xiiij.q.i.S.i.ab.in.c.olim.i.de reſti.ſpo/
xi.col.⁊ vide.S.defenſio
¶ Pena canonis ſiquis in tantã. C. vnde vi.non habet lo
cñ in bonis iacentis hereditatis ideo legatariꝰ q ante aditã
hereditatẽ occupat legatum nõ punit᷑ in alio niſi qꝛ reſtituit
poſſeſſionẽ.ff. quoꝝ le.l.i.no. C. de legi.non dubium.no.glo.
in. c.fi.de ſycceſ.ab inteſta. .
¶ Vim vi repellere licet an habet lo cñũ in recuperãte ius ſeu
poſſeſſionẽ iuris q hʒ in re aliena. vide.S.poſſeſſionẽ iuriſdi
tionis,cũ quattuoꝛ v. ſes. .
Niſitatio
¶ Viſitatoꝛ an hʒ ptãtem pꝛiuandi clericũ beneficio ſuo.vi
de ab.in.c.dilectꝰ.i.de reſcrip.
¶ Viſitat archiepᷣs pꝛouinciã ſibi decretã.vide.v.archiepᷣs
⁊ de viſitatione vide notabiliter ⁊ plene ꝑ ab.in.c.cũ ex offi⸗
cij. de pſcrip..c.cũ ad qrũdj.ð exceſ.pᷣla.⁊ ibi pe.de ancha.
¶ Viſitatoꝛis ⁊ pſidẽtiũ ptatem vide plene ꝑ abb.in.c.pe.⁊
vlti. de ſtatu mo.⁊ meliꝰ in.a.cũ apłs.de cenſi.
¶ Viſitare poteſt archiepᷣs dyoceſim ſuã ⁊ totã ꝓuinciã nõ
ſolũ eccleſias ſeculares ſed etia monaſteria exempta ⁊ boſpi
talia.vide.S.archiepᷣs.

Anio

¶ Vniri poteſt vnũ mona ſteriũ alteri ſi eſt deſolatũ. vt.c. ij.

de relig: domi debet tamen tale monaſterium vnitum in ſuo

☛●

F

.ſtatu conſeruari: debet ergo babere congregationem mona⸗

choꝝ ⁊ abbateʒ ſolitũ quia non alterant᷑ iura ecdeſie per vni
onẽ. vt allegc.ij.de quo per Inno.in.c.paſtoꝛalis.de pꝛiuił.
Z in.c.in latera ñ.de pꝛeben.ſed ſi pꝛimũ monaſteriũ vnitũ eſt
ita dep auperatum ꝙꝙ non poteſt tenere collegiũ monachoꝝ
vel ſolitum ſtatũ tunc ſufficit ꝙ ecdeſia cui eſt facta vnio faci
at illi deſeruire per clericũ ſeculareʒ.ar.in cle.ne in agro.S.ad
hoc.de ſtatu regu. abb.in alleg.c.ij.de relig. domi.
¶ Vnire poteſt epᷣus ſeu pꝛelatus vnũ beneficiũ alteri etiaʒ
viuente rectoꝛe ⁊ etiam ſi per negligentiã pꝛelati collatio ſit
deuoluta ad papam. vide.S. beneficiuʒ non vacans..S. pꝛe
latus poteſt vnire.
¶ Vniri põt eccłia parochialis pꝛebẽde eccłie cathedralis
ꝓpter pauꝑtatẽ.vide.S.pꝛebenda eccłie cathedralis.
¶ Vniri pñt ꝓpter pauꝑtatẽ due eccłie non valẽtes ſingu⸗
lares babere pꝛeſbyteros ⁊ debẽt inter ſe vniri ⁊ idem in pꝛi
oꝛatibus regularibus.vt in cle.ne in agro.S.ad hoc. de ſtatu
regu.facit.c.vnio.ᷣx.q.iij. fateoꝛ tñ ꝙ ſi nõ fiat vnio poteſt epi
ſcopꝰ diſpenſare vt vnꝰ habeat duas eccłias. vt.c.ſanctoꝛũ
lxx. diſt. vt no. ab. poſt gl.c.expoſuiſti.de pꝛebẽ.⁊ vide.S.pꝛe⸗
bende eccłie cathedralis.
¶ Vnio vnius eccleſie ad alteram fit qnq; modis. vt plene
no.ꝑ Hoſti.poſt gl.in.c.i.ne ſede vacãte.⁊ ibi ab.ij.col.

Aniuerſitas

¶ Vniuerſitas vel collegium qualiter deb eat ad actũ con⸗
gregari ⁊ an ↄſenſys dẽat ĩ cõi pſtari.vide.S.capłi ↄſenſus.
¶ Vniuerſitatem an faciunt ſcholares ſine doctoꝛibus.vie
de.. collegium licituʒ. ⁊ abb.in. c.ex litteris. de conſti.⁊ in.c,
quia in cauſis.de pꝛocura. —⸗
¶ Vniuerſitas cuʒ eſt obligata pecuniariter ? non babet vn
de ſoluat poſſunt ſinguli compelli vt contribuant.no.glo.in
c. cum dilecta. de reſcrip.⁊ ibi abbaiin fi.⁊ clarius glo.in il.i.
ff. ꝙ cuiuſq; vniuerſitatis.
¶ Vniuerſitatis minoꝛ pars ↄtradicens actui an excuſetur
vel puniat᷑ vel an debeat puniri tota cigitas ſine diſcrimine
minoꝛis paſtis que nõ conſenſit. Intn W. grane, de ſentẽ.

excom.⁊ plene per Bar.in.l.aut facta,ff. de penis.abb.in.c.

dilectus. de ſymo.
¶ Vniuerſitas qũ poſſit puniri ⁊ accuſari. Bar.in tractatu
de tyrãno.⁊ notabiliter per abb.⁊ doc.in.c.dilectus.ij.de ſy⸗
monia.⁊ Bar.in.l.aut facta.S.fi.ff.de penis.
¶ Vniuerſitas vel ciuitas non dicit᷑ aliquid facere niſi illud
deliberatũ fuerit collegialiter. glo.notabilis in.l.ſicut.ff.qꝙ cu
iuſq; vniuerſi. Bar. in.d.l.aut facta.gl.in.c.i.de re.eccleſie ñ
alie. li. vi.abb. in.c. gratũ.ð poſtu.pꝛela.hoc etiã ſi vexillo ere⸗
cto ̊ facit niſñ legitime ↄſilio ↄgregato.ab.i.o geñ.deelec.
¶ Vniuerſitas an ⁊ quãdo poteſt remanere in vno ſolo o
nibus alijs moꝛtuis vel pꝛiuati
pꝛela.in glo.pe.in fi.
¶ Vniuerſitas ðꝛ vna nimit᷑ facere qũ nemine diſcrepãte fa
cit.c.ſi.de poſtu.pla.⁊.c.cũ dilecti.de elec.no.ab.in.c.bone.ij.
de poſtu. pla. in pn. ⁊ in.c.in cauſis.eo.ti.v.col.⁊ in.c.i.ð ma.
2 obe.⁊ no.ab.in.c.ad aures.qð metꝰ cã
¶ Vniuerſitatis maioꝛ ꝑs duaꝝ partiũ qð facit videt᷑ vale
fe. vt. l. nulli.⁊.l.plane.ff. ꝙ cuiuſq; vniuerſi.⁊.c.i.de his q̃ fl.a
ma.par. cap.tamen licet valeat geſtũ duarũ partiũ ſi tamẽ a⸗
liquis fuit contemptꝰ poteſt is ꝓſequẽdo contemptũ facere
retractari id qð fuit geſtũ eo abſente.vt.c.bone.de elec.glo.⁊

cabb. in. c. bo ne.ij.de poſtu.pꝛela.⁊ in.c.eccleſia.de elec.? Qa⸗

pus eua alleg. cxxri. —. ..ͤ
¶ Vniuerſitas an peccat conſentiendo in hiſ que illicite tra
ctantur ſi non contradicit.vide.S.capi. .

¶ Vniuerſitas vt congregetur an ſufficit ſonus campane.
vide.ð.citatio.
¶ Vniuerſitatis conuocatione facta per pꝛeſidentem vel ꝑ
minoꝛem partem ad electionem vel ad alei actum per campa
nam vel alias an artet citatos:⁊ ſi non veniant an minoꝛ ꝑs
poteſt actum explicare ⁊ an requirant᷑ due partes.plene per

Inno. ⁊ abb. in. c.i.de maio.⁊ obe.⁊ in.c.ij. de no.ope. nũci.

⁊ plene in.c.in cauſis.de elec.
¶ Vniuerſitatis maio: pars vbicunq; pꝛeualet minoꝛi par⸗

tietiam in actib? ad ſingulos ſpectantibꝰ debent omnes a0

————

õs

8.abb. in. c. Sgratum. de poſt.

ð

ð

quos actus pertinent fimul conuocari.arg.in.l.maioꝛes.ff. ð⸗
pactis. Bar. in. l. omnes populi.ff, de iuſticia ⁊ iure. Ab.in. c
ij. de inrepatro. .
¶ Vniuerſitas nõ legitime cõgęegata vł contemptis abſen
tibus ⁊ non vocatis an poteſt aliquid agere:⁊ an actus debe
at retractari.vide.S.abſentes.
¶ In vniuerſitate ẽt ſecularimaioꝛitas nõ ↄſiſtit in ſolo nu
mero ſed in dignitate ⁊ auctoꝛitate ⁊ merito ꝑſonaꝝ.no.glo.
⁊ bar.in.l.põponius.⁊.l.ſi vim.ff.de reiudi.

¶ Vniuerſitatis actus an põt infirmari rõe inhabiliũ qͥ fue-

rũt admixti cũ habilibus.vide.sõ.actus.
¶ Vniuerſitas poteſt conſtituere ſindicum vel actoꝛeʒ gene
raliter ⁊ pꝛocuratoꝛem ſpãliter, vide nota.in.c.qꝛ in cauſis.ð
pꝛocurato.
¶ Vniuerſitas habet pꝛeñdẽtes qui diuerß nominibus nũ

cupantur ſᷣm locoꝛum conſuetudinem.vt ſunt iurati ideſt con

ſiliarij vel anciani.fi vero pꝛioꝛes qui regunt vniuerſitateʒ.et

dicunt᷑ iurati a iuramento quod pꝛeſtant vt eoꝛum o fficiuʒ fi

deliter exequant᷑ tamen de eſſe ⁊ ſubſtantia vniuerſitatis non
eſt vt ibi ſit rectoꝛ.vnde poteſt eſſe vn iuerſitas abſq; alio ca⸗
pite.no. Inn.in.c.cũ nõ ignoꝛes.de pᷣbẽ:facit.l.i.ff.qð cuiuſ.
vniuer.ab.in.c.cõſulti.deꝓcura.

¶ Invniuerſitate ſi ſũt habiles ⁊ inhabiles an actus geſtus

valeat.vide.S.acta.
¶ Vniuerſitatis nomina ſinguloꝝ ſaltem in ponderoſis de

bent expꝛimi ꝑ notariumvt appareat an due partes interfue

rũt cũ aliter actus nõ valeret.vt.l.nulli.æl.plane.ff.ꝙ cuiuſq;
vniuer.idem quando a gitur de venditione rei ipſius vniuer

ſitatis.vt ſentit barto.in.l.i.ff.de albo ſcriben.⁊ ideʒ ſivniuer
ſitas ad aliquid obligatur. vt no. Oldra. in quodam ſuo con

ſilio.?⁊ Bal.in.l.i.ff.de magiſ.ſed ſi vniuerſitatis ſigillũ circũ⸗/

ſcribatur etiam in ponderoſis nõ requiritur nomina ſingulo

rum expꝛimi.vt.c.t᷑tio loco.de pꝛoba.nã tunc indubitanter ſi
S.llum facit fidem cum fide notarij.no.ał b.plene in.c.i.de ſin
di.eſt tamen notandum ꝙ ſi in inſtrumento notarij cõtinet᷑ ꝙ;
ibi fuerũt due paꝶ eseninerſitatis ſtandum eſt inſtrumento
niſi cõtrarium pꝛohetur. vt no. Frede.conſilio.cxliiij. ccvij.cc⸗
lxvij. Ab. vbi ſupꝛa.
¶ Vniuerſitat em poteſt cõſtituere clerus ciuitatis vel ville
c ſcilicʒ religio nis vt miſſas celebꝛent ꝓ viuis ⁊ defunctis ⁊
ꝓ oneribus eis incũbentibus.vt.c.accedens.de pᷣſcrip.notat
Inno.in.c.dilecta.de excel.pᷣla.circa fi.⁊ pᷣt ↄ ſtituere vniuerſi
tatẽ ſine epᷣo ⁊ põt habere aliũ pᷣſidentẽ.no. Inno.in.c.cũ ab
eccłiaꝝ.de offi.oꝛdi.nam adeſſe collegij nõ requirit᷑ rectoꝛ ſed
ipᷣm collegium tʒ locum rectoꝛis reſpectu ſinguloꝝ.not. Inn.

in.c.cum nõ ignoꝛes.de pꝛeben.poteſt etiaʒ clericus creare ſin

dicum in factis pertinẽtibus ad clerum. no,. Abb. in allega.c.
zaccedens.circꝭpꝛin.
¶ Vniuerſitati an pᷣiudicat ſententia lata inter duos milites
ſuper iuriſditione alicuius caſtri,. vide ſupꝛa ſentẽtia lata inter
duos milites.
¶ Vniuerſitatis maior pars an poteſt in pꝛeiudicium ſingu
loꝛum compꝛomiſſum facere vel pꝛocuratoꝛem conſtituere:⁊
que foꝛma eſt ſeruanda ⁊ an vnus impeditus poteſt alteri cõ
mittere vices ſuas.vide plene per Ab:i.c.conſtitutus.i.q̊ ap
pella.ij.colum.
¶ Vniuerſitas poteſt ſtatuere vt nõ valet actus niſi babea⸗
tur omnium conſenſus:nec hoceſt cõtra ius cõmune exquo
a pꝛincipio omnes voluerũt.vt.c. cõſtitutus.i.de appella.qð
pꝛocedit niſi in actu eſſz a iure ꝓdita certa foꝛma.vt.ſ.vaRat
actus a maioꝛi parte.vt ĩ.c.quia ꝓpter.de elect.vel niñ ꝓpter
iſtam refoꝛmationẽ impediatur vtilitas eccleſie.no.ĩ.c.cũ oẽs
de cõſti. hoteſt etiaʒ ecõtra vniuerſitas ſtatuere vt valeat actꝰ
gerẽdus a pluribꝰde vniuerſitate lʒ nõ faciat maioꝛẽ ꝑtẽ toti
us vniuerſitatis.glo.no.in.c.ſi cui.de elec.li.vi.ab.in,.c,ↄſtitu⸗

„

tus.i. de appel.ijj. colum.
¶ Vniuerſitas ciuitas ſeu cõcilium ſinodale an põt recuſari
vt ſuſpectũ.vide no.ꝑ ab.in.c.i.de iudi.iij.colũ.
¶ Vniuerſitatis rectoꝛ qua ptatem habeat in ſcholares.vi⸗
de.S.rectoꝛ vniuerſitatis.
¶ Vniuerſitatis maioꝛ pars pꝛeſens ſi aliquid ſtatuat nõ re
quiſitis alijs de vniuerſitate qui ſunt in loco in quo moꝛabã⸗
tur deſeruiendo officio tũc nõ valet ſtatutuʒ vel pꝛouiſo dua

rum partium alijs ibi pꝛeſentibus ñ vocatis.vt bene pꝛobat
c.fina.de maio.⁊ obe.⁊ optime.C.de lega.il.quotiens,.lib.x.⁊
ſic intelligitur quod no.ff.de regu.iu.l.aliud.S.refert.vt refert
JZes nes caldri.in ſuis conſilijs tit.de conſtitutio, conſilio.iij.
in fine.
¶ Vniuerſitas tenetur ſi in loco non fiat iuſticia.vide ſupꝛa
¶ Vniuerſitas collegium vel capituluʒ que no mina ſũt ſino
nima an poteſt delinquere. Item an poteſt puniri.vide plene
per Bar. in. l. aut facta. ff. de penis.⁊ melius ꝑ Ab. in. c. dile⸗
ctus filius.de ſimo.iij. colum.
¶ Vbi cõueniunt duo coꝛpoe ad aliquid explicandũ nõ ſuf
ficit maioꝛẽ partẽ ꝑſonarum cõuenire ſed requiri kmaioꝛ parſ
cuiuſlibet coꝛpoꝛis.no.Anto.⁊ ab.in c.paſtoꝛalis.S.i.de re⸗
ſcrip.circa fi.facit glo.⁊ Jo.an.in.c.ij.ne ſe.va.li.vi.⁊ qð not.
Ab. in. c. poſtulaſti.de cõ ceſ.pꝛeben.

¶ Vniuerſitatis due partes debẽt adminus cõuenire in acti

bus vniuerſitatis.vt.l.nulli.ff.q; cuiuſq; vniuer,⁊ ex hisdua⸗
bus partibus debet adminus ↄſentire maioꝛ pars.ſic intelli⸗
tur.l.ꝙ maioꝛ.ff.ad munici.⁊ hoc ſentit glo.in.il.aliud.S.refert

ff. de reg. iu. in glo. d. Lnulli. Bar. in.l.omnes populi⁊ Ina⸗

no.in.c.ij.de no.opeũci.ſi tamen plures qᷓ; due partes cõue
nirent requiritut᷑ maioꝛ pa cõuenientium.Ab.in.c.cuʒ oẽs
de conſti.viij. colum.
¶ Vniuerſitatis due partes licet ſufficiãt ad validitatẽ actꝰ
tamẽ ſi tertia pars fuit contempta ideſt nõ vocata poſſunt cõ
temptum pꝛoſequi ⁊ facere actum retractari.vt c.qð ſicut.de
elec.nam plus obeſt contemptus vnius qᷓ; cõtradictio multo⸗
rit.vt.c.bone.ij.de elec. Ab. vbi.S.
¶ Si eſt aliquis ad quem pertinet cõuocatio vniuerſitatis ⁊
ad mãdatum illiusnolunt cõuenire omneſ:poſſũt actum expli
care veniẽtes etiam ſi nõ cõſtituant maioꝛem partem vniuer⸗
ſitatis.hoc vult Inno.in.c.i.de maio.⁊ obeð.⁊ in.c.ij.de no.
ope.nũcia.facit.c.cum no bis.de elec.ſed ſi non eſt aliquis ad

quẽ ſpectet cõuocatio ⁊ inſtat finis termini vniuerſitati pꝛefi

xi ad explicationem actus:et tunc etiã poteſt minoꝛ pars vo⸗
care maioꝛem ⁊ nolẽte venire poteſt ad actum pꝛocedere.no.ĩ
c.in cau ſis.⁊.c.cum nobis.de elec.ſi vero terminus nõ eſt pꝛe⸗
fixus vniuerſitati ad actum explicãduʒ tunc debẽt ſaltem con

uenire due partes ⁊ monere tertiam partẽ:ałs tertia ꝑs poſſʒ

agere de cõtemptu.vt no.in iuri.õ.allega.eſt cõcluſio ab.in.c.
cum oẽs.de cõſti.vl.colum.
¶ Vniuerſitas nõ habens iuriſditionem vtvilla ſeu caſtruʒ
recognoſcens ciuitatem in ſuperioꝛem licet poteſt ſibi facere
legem ſeu ſtatutuʒ ſuper rebus ſuis nõ tamen poteſt appone
re penaʒ:quia pene appoſitio deriuatur a iuriſditione.xxxiij.
q.ij.S.in hoc.⁊.l.fina.ff.de iuriſdi.om.iudi.poteſt tamen talis
vniuerſitas ſe per pactum obligare ad penam. vt vult Bar.
in.l.omnes populi.⁊ Innocentius in.c.cum acceſſiſſent.ð cõ
ſtitutio. ⁊ Jo. an.in c. cum omnes.eo.titu.⁊ Ab.in.c.que in ec
cleſia rum.eo.ti.
¶ Vniuerſitas habens iuriſditionem ⁊ de facto ſuperioꝛem
non recognoſcens poteſt omnia cõſtituere que poteſt pᷣnceps

no. Barto. in. l. infamẽ.in fine. ff. de pub. iudicſfs.⁊ in.li.ff. de

30 ua pir arten. Abbes in alleg. c. que in ecclenarum.de cõ⸗
.iij. colum.
¶ Vniuerſitas ſcholarium d?tozum piſtoꝛum: cerdonum ?
ſimilium poteſt ſtatuere ⁊ apponere penam ad limites pote⸗
ſta tis. vt.c.ex litteris.de conſtitu.condludit Abb. in. c. que in
eccleſiarum.Eeo.ti.
¶ Vniuerſitas nõ habe ns rectoꝛem poteſt ſtatuere.vt not.
in.l. fina. C. de iuriſdi. om. iudi.nam ad eſſe vniuerſitatis nõ re
quiritur ꝙ ibiſit rectoꝛ.vt.l.i.ffꝙ cuiuſq; vniuenita.not. In
nocen.in.c.cum non ignoꝛes,.de pꝛeben, Abb.in.c.ex litteris.
de conſtitutio.
¶ Vniuerſitas poteſt pꝛo Nono pacis generalẽ legẽ faciẽdo
tollere actiones queſtas ſingulis damnũ in guerra ciuitatis
paſſis.vt.l.actio cenſuũ.de pᷣui.credi.⁊.l.vẽditoꝛ.S.ſi ↄſtat cõ
munia pꝛedi.⁊ qð no.in.l..ij. C.que ſit lon.ↄſue.facit.cin nra.
de iniurijs. vbi hoc no. Pe. de ancha.
¶ Vniuerſitas cum coꝛpus ſit fictum ⁊ repꝛeſentatuʒ cõpꝛe
benditur in diſpoſitõe cõtenta per verbum ſi quis vel ſi qua.
vt colligitur ex.c. nouitjde his que ſiunt a pꝛela qð eſt verũ
v*

in nõ odioſis.ſed in his in quibus ſtricta ĩter pꝛetatio ẽ faciẽ
da nõ cõpꝛehẽdit᷑ vniuerſitas qꝛ nõ eſt verum coꝛpus ſʒ fictũ
⁊ diſpoſitõ in cãuvero nõ hʒ locũ in caſu ficto in iſtis odioſis
ꝓ boc.c.graue.ð pꝛebẽ.⁊.liij.S.hec aũt verba.ff.de neg.geſt.
no.ab.in alleg.c.nouit.in pꝛin.

Aoluntas.

¶ No.ꝙ vbiꝑ legem punit᷑ volũtas ſeu affectus acſi fuiſſet

actus ↄſummatus iudex põt ex ptãte ſibi a lege conceſſa miti
gare penaʒ ſi vult lʒ ad hoc nõ neceſſitat᷑.ꝓ boc.l.aut facta.S.
euẽtus.ff. de pe.no.bal.⁊ Saly.in.l.is qui.C. ad.l.coꝛ.ð ſica.
vide.s. pena vbi imponit᷑. o
¶ Volũtas teſtatoꝛis pꝛeſumitur ex eius ſca.l. qui babebat
f. de re iudi. .
¶ Volũtas ſuis terminis nõ cõtenta punit᷑.vt in.c.nuꝑ.⁊.(.
fi.de bigamis.⁊ ibi glo. .
¶ Quicquid agãt bomines intentio ſudicat omnes.quid im
poꝛtat boc vulgare.vide Abba.in.c,cuim ab omni.de vita ⁊

honeſta. cleri.
Aotum.

¶ Qicet votum emiſſum nõ obligat vguẽtem ſupemeniente
impedimento omnimo impeditiuo.vt no.in:c.i.de voto.cũ in
voto intelligatur illa cõditio generalis ſi potero.vt not.in.c.
nõ eſt.eo.titu.⁊ Innocẽ.in.c.ſcripture.eo.titu.fallit in voto vl
tramarino vbi quis potuit pꝛo ſubſidio terre ſancte:quia de⸗
bet illud impẽdere melioꝛi modo qᷓ poteſt.vt no. Inno.⁊ ab.
in. c. licet.de voto.nam ſi non poteſt per ſe expedire debet ꝑ he
redem.vt no.in.c.ꝙ ſuper bis.eo.titu. Ideʒ in alijs obligasio
nibus facti quarum executio tranſit ad hered es.vt.l.veteris.
C.de contra.⁊ cõ.ſtipu. Iteʒ excuſatur vouẽs ⁊ ex impedimẽ
to ſuperueniẽte tollitur obligatio vt quãdo vouens pꝛius nõ
fuit in moꝛa in executiõe:alias auteʒ votum eſt cõtinuandum
vel redimẽdum. arg.in.l.ij.ff.ñ quis cau.⁊.c.fi,de iniurijs.ab.
in. d. c. licet. circa fi. .
¶ Er voto meret᷑ magis religioſus obligatus voto q; laicuſ

ſpõte vouẽs.no.glo.in cle.ſi dominus.de reli.⁊ vene.ſan.inx

bo ſeipᷣm.⁊ abb.in.c.magne.de voto.
¶ Votuzʒ peregrinatõis non poteſt epiſcopus emittere ſine
ↄſenſu capituli cum ſit magnũ negociuʒ.vt.c qto.de his que
fiũt a pᷣla.no. Inn.⁊ Ab.in.c.magne.vbi etiaʒ not.ꝙ epᷣs nõ
poteſt emittere votũ lõ ge peregrinatõis ſine licẽtia pape.ſecꝰ
vbi peregrinatio nõ eſſet iõga ſᷣm Inno.ibi ⁊ licet epiſcopuſ
nõ poteſt emitrtere votum ſine licẽtia pape:valʒ tamẽ votũ in
pꝛeiudiciũ ipſius vouẽtis qꝛ cõmutat᷑ per papã.vt in alleg.c.
magne. ſile in.c. ꝙ in dubijs.de renũ.⁊ in.c.cũ temꝑe de arbi.

2 ab.in alle.c. magne.

¶ Votum licet ſit de iure diuino poteſt in melius cõmutari
ceſſante cauſa in vouẽte auctoꝛitate epiſcopi.vt.c.i.e.ti. Jeiu⸗
niũ autem licet ſit indictum ab eccleſia nõ põt cõmutari in me
lius ꝑ epᷣm ceſſante cauſa.vt no. Inno.ſuꝑ rubꝛica.de obſer.
ieiu.⁊ que eſt diuerſitatis ratio cum ius diuinum lõge magis
obliget q; ius poſitiuũ.vt.c.fi.de ↄſue.xvi.q.i.ſũt quidã.⁊ ſole

nit Ab. in. c, magne. eo. ti.circa fi. ꝙ vota emittunt᷑ pure in ſer

uitiũ ⁊ placentiã dei.vnde ſi cõmutat᷑ in melius nõ ſoluit᷑pla
centia deiãmo augetiſt.ieiunia tamẽ indicta ab eccleſia nõ ſo
lum ad carnem macerandaʒ qed ad deuotionẽ certi tempoꝛis
nam ſũt qualificata in tẽpoꝛe vel ob reuerẽtiaʒ dei vel ſancto
rũ ideo nõ ſufficit aliud ſoluere:qꝛ per ſolutionẽ altenius non
ſatiſfacit cauſe inſtitutõis ieiunioꝛum ⁊cinot.abb.in allegat.
c.magne.circa fi.
¶ Votũ vltramarinũ quãdo eſt emiſſuʒ ꝓ ſubſidio terre ſan
cte ſolus papa cõmutat illud:ſʒ ſi quis vouiſſet viſitare ſepul

chrum pꝓ deuotõe vel ire ad ſanstũ Jacobũ:põt vouens cõ

mutationẽ voti obtiner ab epo loci.no.gl.quã appꝛobat ab.
in.c. ex multa.de voto.in pun. ꝰᷣ
¶ Votũ ꝓ ſubſidio terre ſcẽ põt emittere religioſus clauſtrał
ẽt ſine ↄſenſu ſui abbat:j.no.ab.in.c.ex młta.⁊ in.c.fi.devo.⁊ h̊

„

ſi ẽ vtilis ad veeclicrggeligiouſt ſimplices hoc nõ poſſũt

ſine lnĩa ſuperioꝛis.vt ibi Ab.
¶ Votũ cõpellit᷑ exequi ad ſubſidiũ tene ſancte:mulier etiã
coniugata ſi tamen ſit ſenex ⁊ nõ iuuenis ⁊ ſit potens ad du⸗
cendum bellatoꝛeſ.argumentum in.ciꝙ ſuper his:. ⁊.c.ex młta

ede voto. vbino. Abb. .
¶ Votum pꝛo ſuccurſu terre ſancte poteſt emittere pꝛelatus
etiam ſine licentia ſuperioꝛis.⁊ idem de religioſo qui põt ad
tempus deſerere monaſteriij ⁊ inſiſtere publice vtilitati eccle⸗
ſie vniuerſalis.facit.c.nos autem.xvi.q.i.⁊.c.licet.de regula.
vbi ſollicitudo laboꝛ ⁊ diſciplina pᷣferuntur ſilẽtio cõtempla⸗
tõi ⁊ quieti.no.abb.in.c.fi.ð voto.⁊ ſupꝛadicta intelligo qũ
lit paſſa gium generale ex diſpoſitione rom̃ani pontificis.vt
Abbas ibi.
¶ Votum efficaciter obligat vouẽtem licet ab aliquo votuʒ⸗
nõ fuerit receptum.⁊ eſt ratio qꝛ votum fit deo quivbiq; ẽ pꝛe
ſens ⁊ ſemper intelligitur recipere votum.vt.c.ex ꝑte.de cẽſi.
⁊ ibi abb.in pꝛin.
¶ Votum impedit feruẽs infirmantis paſſio.eſt tex.in.c.con
aldus. xvij. q.i. 7. c. litteraturã. de voto. de qua vide no.hoſti.
n ſumma.ti.de regula.S.qui aliter obligatur,verſicu.ſed ad
obligationem.
¶ Votũ abſtinẽtie vt ieiuniuʒ nõ o bligat vxoꝛeʒ marito in⸗
uito.quinĩmo eti ſi maritus ðſenſiſſet poteſt poſtea reuocaĩr
licet peccet reuocãdo:qꝛ vxoꝛ de iure diuino ⁊ humano tenet᷑
parere marito.vt.c.manifeſtũ.⁊.c.voluit.xxxiij.q.v.abb.in.c,
cariſſimus.de cõuer.cõiug.
¶ Votũ cõtinẽtie ſi emiſit vxor valet in ſui pꝛeiudiciuʒ.vt in
c.placet.de cõuer.cõiuga.nõ tamẽ in pꝛeiudiciũ mariti:ſed ſi
ſimpliciter vouit ⁊ maritus ↄſenſit ſiue perpetuo ſiue ad tpᷣs
poteſt ipſe exigere debitũ licet peccet.vt.c.cariſſimus.de con⸗
uer.cõiuga.ſed ſi vteq; vouit cõtinẽtiam cõ pellunt᷑ illam ſer
uare nec tũc vxoꝛ debet debitũ reddere.vt.c.qð deo pari.xxxiꝰ
ij.q.v.vnũ eſt menti tenẽduʒ ꝙ poſt votũ cõtinẽtie viri ⁊ vxo⸗
ris ſi pꝛoles naſcat᷑ eſt illegitima.quia quo ad debitũ carnis
nõ erat iam matrimo niũ inter eos.no.gl.in.c.miniſtri.lxxx.di
ſtin.no. Inno.in.c.dudũ.de cõuer.cõiu.ideʒ ⁊ foꝛtius ſi vxoꝛ
vouit cõtinẽtiaʒ marito religionẽ intrante vel ad ſacros oꝛdi
nes ꝓmoro:qꝛ ſi de nouo naſcat᷑ ſoboles eſt illegitima.ẽ ↄclu
ſio ab.in alle.c.cariſſimus.
¶ Votũ emiſſuʒ ingrediendi religionẽ velalium pium actus
faciendi cum mentis turbatione ſeu alientciõe vł cum furoꝛe
ſeu iracũdie caloꝛe nõ obligat apud deuʒ quia deus volũta⸗
riũ nõ coactũ militẽ ſibi eligit.vt.c.nõ eſt.xv.q.i.facit qð in ſi
mili no.in.c.ſicut.de iureiur.nec etiã obligat quo ad eccłiam ſi
poſſet pꝛohari.vt no.glo.in.c.duduʒ.de cõuer.cõiu.⁊ in.c.ex
litteris.ð diuoꝛ.que diſponit q confeſſio facta caloꝛe iracun
die nõ pꝛeiudicat niſi detur perſeuerantia.de quo vide abba.
in.c.dudum.S.alleg.
Q In commutatione voti vel eius redemptione nõ poteſtda
ri certa regula ſed votuʒ dependet ab arbitrio ſuperioꝛis qui
ex diuerſis ſuis cauſis debet animum ſuum infoꝛmare.vt.c.i.
eo.titulo.
¶ Omne impedimentum qð potuit a pꝛincipio impedire vo
tum ſi oꝛitur poſt factum a ffert obligationem voti ſᷣm bea⸗
tum thomam. vt refert Archidiaconus in.c.qui bene agunt.
xvij.q.i.⁊ fit magis tutum ꝙfundamentum ſuꝑueniẽs faciat
mutationẽ in aliã cãm:tamẽ de ſubtilitate pꝛimũ dictũ magl

pꝛocedit dummodo nulla culpa rep eriatur in vouẽte.no.ab.

in. c.i.eo.tcitu.
oti cõmutatio debʒ eſſe magis vtilis eccleſie ⁊ deo acce
pta qñ neceſſitas nõ ſuggerit cõmntationẽ voti.vt.c.ex mul⸗
ta.ꝓpe fi.eo.ti.ergo in calu neceſſitatis nõ requirit᷑ maioꝛ vti
litas.no.ab.in alleg.c.i.eo.ti.
¶ Wicet in voto diſpenſare nõ poſſit pꝛelatus inferioꝛ citra
epiſcopũi ⁊ ſuꝑioꝛes.vt no. Inno.in.c.i.eo.ti.immo idem In⸗
no.in.c.ij.de eo qui fur.oꝛdi.ſuſce.ponit regulã ꝙ in nullo ca
ſu poteſt alius qᷓ; eps ⁊ ſuperioꝛ diſpẽſare niſi in caſibus ĩ iu
re expꝛeſſis.facit cle.i.de pꝛiui.ſi tamẽ inferioꝛ epo habetde iu
re ſpãli ius epiſcopale in perſonis potuiſſet diſpẽſare in voto
ſicut epiſcopꝰ quia talis poteſt exercere iura epiſcopalia.no.
glo. in clemẽ.i.de rebus eccle.nõ aliena. ⁊ Iſin. in. c. ſtatuimꝰ.
de maio.⁊ obedi.⁊ Abb.in.c ſignificaſti.de fo. compe.refert
lpſe in.c.i.de voto.
¶ Diſpenſare põt pa.etiaʒ circa votum cõtin ẽtie cũ religio
ſo:vt ſirex infidelis vult redire ad fidem cum toto ſuo regno
ſi poteſt ha bere in vxoꝛem mo nialem filiam alterius regis qꝛ
iſtud eſt magis deo acceptum ꝙᷓ continentia vnius hoĩs.vt

— — —

S — — , —

tenẽt doctoꝛes in. c. cum ad monaſterium de ſta. monacho. *

vide Yo. an. in mercu.in.c. qð ſemel deo.de regu.iu.lib. vi.no.

Ab. In. c.i.de voto.⁊ in allega.c.cum ad monaſteriũ.vide..

papa poteſt cõtra votum. „
¶ Ac obligatõnem voti tria ſunt neceſſaria ſm beatum tho
mã.ij.ij.q.lxxxvij.articulo.i.pꝛimo ðᷣliberatio.ſecundo pꝛopo
ſitum. tertio pꝛomiſſio.de quo vide Abba.in.c. litteraturam:
de voto.
¶ Siquis voueat ſub conditione vt ſi filius liberetur ab in⸗
firmitate vel aliud ſimile tollituripſius voti obligatio ex de⸗
fectu conditionis.nam ſi deficit conditio non obligatur quii
ad executionem.ar.xxxij.q.fina.c.i.Abbas in.c.ſ. cripture. de
¶ Filiuſfamilias maioꝛ obligat᷑ ad votum quod exequipo/
teſt ſine pꝛeiudicio patrie poteſtatis ſed cuʒ pꝛeindicio patrie
poteſtatis niſi pater expꝛeſſe conſentiat non obligatur.ẽ ter.
in. l. ij. f de pollicita. ⁊ etiaʒ ſoluta patria poteſtate filius nõ
tenetur ad illud votum per.c.quidam.⁊ per.c.placet.deouer.
coniugato.quia emiſit votum tempoꝛe inhabili.vt ibi. facit
quod in ſimili no.in.l.ſ nõ ſoꝛtem.S.libertus.de condi.inde⸗
biti. ⁊ hoc tenet Abbas in.c.ſcripture.de voto.ðᷣ Innocẽ ibi
cuius opinionem dicit eſſe tutioꝛem.
¶ Licet vxoꝛ nullum votum abſtinẽtie põt emittere ſine viri
oↄſenſu maritus tamẽ poteſt dum tñ ſit tale votũ qð nõ pꝛeiu
dicet᷑ iuri vxoꝛis.vt no.in.c.ſcripture.de voto.⁊ licʒ maritus
oↄſentiat voto vxoꝛis poterit poſtea cõtradicere ⁊ nõ ecõtra.
nota.in.c. voluit.⁊ ĩ.c.manifeſtuʒ.xxxiij.qvv.⁊ dic vtibi.⁊ no.

Abb. in alleg. c. ſcripture.

Aſucapbio.
¶ Vlucapio an ꝓcedat cõtra minoꝛem eccleſam ciuitatem
ſeu rempublicã,.vide.S.pᷣſcriptio tꝑalis.

Aſuſfructus.

¶ Vſufructuarius poteſt ius ſuum alij concedere in vita ſua.
vt. cſuper eo. de dona inter viꝝ ⁊ vxo.vide tamẽ inſti.de vſu
fru.S. item finitur.⁊? ibi glo. 1
¶Vlſuſfructus non extinguitur per ingreſſum religionis:
ſed monaſterium habebit vſumfructum in vita ingredientis.
no.glo.xix.q.vl.c.ſi qua mulier. ⁊ quod no.in.l.deo nobis.C.
de epi.⁊ cler,.⁊ in auten.ingreſſi C.de ſacroſa nc,.eccle.Ab.in
c. fi.de pigno.in pᷣn.
¶ Vſufructuarius tenetur dupliciter cauere.vt no.glo.⁊ do
cto.poſt tex.in.c.fin. de pigno.⁊ regułr ſiue ſit qͥs vſufructua⸗
rius mo biliuʒ ſiue immobilium cum naturaliter poſſideat dã
num inde contingens ſine culpa ſua cedit pꝛopꝛietario ⁊ nõ

ſibi vt concludit poſt multa Abbas in allegato. c. fina.de pi

gnoꝛibus.
¶ Qlerici an ſuſt vſnfructuarij.vide.S. clerici bũficiati.
¶ Vlſuſtructuarius ſi nõ pᷣt ydoneã cautioneʒ pꝛeſtare ⁊ eſt
perſona ſuſpecta nõ ſufficit iuratoꝛia cautio:⁊ tunc nõ habe
bit vumfructũ.ff. de vſufru lega.l.vxori.ſi tamẽ nõ eſt ſuſpe⸗
ctus admittet᷑. vt no. bar. in..vſufru. C. de vſufru.que quides
diſtinctio cõtinet maximã equitatẽ.ar.l.ſi fideiuſſoꝛ.ff.ſ quis
cau.⁊ in.c.ꝑ vr̃as.de dote poſt diuoꝛ.reſti.
¶ Vſufructuarius ſi a pꝛincipio cautioneʒ nõ pꝛeſtitit quiᷣ
non fuit ab eo exacta nec malicioſe diſtulit eam pꝛeſtare nõ
perdit pꝛopter hoc fructus receptos bona fide:nec tenet᷑ eos
pꝛopꝛietario reſtituere:ſi tamen exactus non pꝛeſtitit cautio⸗
nem vel fuit in mala fide quia malicioſe diſtulit cum ſciret ſs
obligatũ tunc nõ fecit fructus ſuos ⁊ tenetur ad reſtitationẽ
tanqᷓ;ᷓ indebite perceptos.not.glo.in.l.ſi cuius. ff. de vſufruc,
vt refert abain.c.fi.de pig.vbi hoc ipſe cõcludit.

¶ Vſuſfructu arius vſufructu foꝛmali licet debeat cauer̃ ßᷣm

foꝛmam.c.fina.de pigno.nõ tamẽ tenet᷑ ad hoc in vſufructu
cauſali.vt ĩſti.de vſufru.S.i.nam vſumfructũcauſalẽ hʒ qͥs ĩ re
bus pꝛopꝛijs.ff. doexcep.rei iudi.l.ſi cum argentũ.S.penul.de
pactis.l.ſi vnus.⁊ dicit᷑ cauſalis quia habʒ cauſ aʒ dominij:
⁊ nõ dicit᷑ ſeruitus. Yoꝛmalis vero eſt qui a ppꝛietate ſepara
tur.inſti. de vſufruc.S.i.⁊ ante ſeparationẽ nõ dicit᷑vſuſfructꝰ
foꝛmalis ſed cauſalis.no.franciſ.de ʒaba.poſt Jo.an.in alle
ga.c.fi.de piun.
¶ Vluſfructus ſi relinquat᷑ mulieri ſviqualẽ vitam fuauerit

⁊ ipſa nupſerit cũ clerico in ſacris ita matrimonuiũ non tene
at pdit vſumfructũ.in autenc. de reſti.⁊ ea que parit.S. nunqͥd
qꝛ n dʒ eſſe melioꝛis cõditiõis ea que foꝛnicat᷑ qᷓ ea q̃ nubit

infra tẽpus luctuſ.ar. de pꝛebẽ eum qui.li.vi.no. fran. ð zaba,

in.c.fi,de pigno.
Aſurarius.

¶ EVlſurarius nõ eſt qui ex pecuniadepoſita apud mercatoꝛẽ
capit partem honeſti lucri quia ex pecunia cum miniſterio al

terius poteſt pꝛouenire honeſtum lucrum. vt.c.x veſtras. de

dote poſt diuor. reſti. cuius littera facit in argumentũ qſolit⸗?

mercantias facere er pecunia pᷣteſt agere contra debitoꝛem
moꝛoſũ ad ſolutioneʒ loco intereſſe.vt ibi no.ab.⁊ no.in.c.cõ
queſtus.de vſuris .—
¶ Vſura nõ eſt ſi pecunia dotis deponat᷑ apud mercatoꝛeʒ

⁊ inde ꝑcipiat᷑ lucrũ.vide.s.lucrũ.

¶ Be crimine vſuraꝝ tunc iudex eccleſiaſticus cognoſcit qñ
dubitatur de ſubſtantia cõtractus an ſit vſur arius vel nõ:qꝛ
eſt determinatio peccati ⁊ pꝛobibitio habuit oꝛtum a iuredi
uino vcanonico.de vſuis.c.ſuper eo.⁊.c. cum tu.ſed ſi nõ du
bitatur ꝙ cõtractus ſit vſurarius ſed ta men imminet queſtio
facti:vt quia repętunar vſure ſolute:⁊ ſic ſolum agitur de ſo⸗
luto vel nõ ſoluto vel an intefuenit cõtractus vt quia allegat

ꝙ ſimulate fuit facta venditio cũ eẽt cõtractus pignoꝛaticiꝰ.

⁊ vult hoc pꝛobare per teſtes ita ꝙ nõ dubitatur de vſura.⁊
tũc vterq; iudex poteſt cognoſcere. vt tenet ᷓPau.ð leaʒa.in
clemẽ.i.de vſuris.⁊ Barto.in.l.ticia.ðff.ſo.matri.⁊ in.l.ij.ð iu
riſdi.om. iudi.? Butri.in.l. cum allegas.C. de vſuris. Archi.

in.?᷑.quid dicam. xiiij.q.iij. Cal.⁊ Anto.de butrio.in.c.cuʒ ſit

generale.de fo.cõpe.nam curia ſecularis aditur ꝓ turpiter ꝗ̃⸗
ſitis etiam vbi nutrit᷑ peccatũ ſeu datur cõcurſus peccati dũ⸗
modo nõ diſputet᷑ pꝛincipaliter de peccato.vt. ff. ⁊. C. de con
di.inde.per totum.⁊ de cõdi.ob turp.cau.⁊ ꝙ me.cauſa.⁊ de

furtis. ⁊ vi bon. rap.cũ ſimilibus.alias em̃ ſi in quolibet tꝑa

li acquiſito in quo verteret᷑ peccatũ adiret᷑ eccleſiaſticus iam
pene ex toto euacuaret᷑ foꝛus ſecularis d.c.nouit.de iudi.hãc
opi. appꝛobat ab. in allega.c.cuʒ ſit generale.vij.colũ.per no
tabiles ⁊ euidentiſſimas rões ꝑ eũ alle.⁊ vide de hoc noꝑ la
pũ ſua alle.lxx.⁊ ſua alle.xciij.
¶ Vlſura non eſt ſi aliquid percipit quis ex mutuo vbi illud
erat alias ſuũ vel ſibi debitũ nec poterat aliter illud cõſequi.
no.glo.in.c.i.de vſur. Itemvbicunq; percipitur aliquid vltra

ſoꝛtem loco intereſſe non eſt vſura ⁊ ſi mutuaui tibi centũ ⁊2 cũ

indigerem hac pecunia ⁊ tu nõ valeres reſtituere recepitãtaʒ
pecuniam ad vſuras cum potero exigere a te nõ ſolũ debituʒ
ſed ẽtvſurã quã ſolui quia nõ capio vt vſuraʒ ſed vt intereſſe
ad hoc quod no.in.c.dilecti.de fo.cõ pe.⁊ in.c.peruenit.de fi
deiuſſo.idez in fideiuſſore qui neceſſitate habuit ſoluere credi
toꝛi ⁊ recipit ſub vſuris.⁊ hoc vltimũ tenet Jo.an.in mer.ĩ re
gula damnũ.de regu.iur.li.vi.no.abb.in.c.de vſu.in fi.⁊ vide
HBal. in.l.ij. C. de vſu.qui tenet ꝙ vſure que petunt᷑ loco inter

eſſe nõ habent locũ in cõtractu ſtricti iuris.⁊ vide alios cãus

in quibꝰvſura nõ cõmittit᷑ vltra ſoꝛtẽ recipiẽdo ꝑ glo. xiiij.q.
iij.in ſũma.videde hoc intereſſe alia exempla perAbba.in. c.
cõqueſtus.eo.titu.vbi habet᷑ ratõ nõ ſolũ dam ni cõtingẽtis
ſed etiam lucri ceſſantis. Bona vſurario um vel res empte ex
pecunia fenebꝛi vł res date in dołeʒ filie ex pecunia vſuraria
an ſint obligata ꝓ vſuris reſtituẽdis.vide plene ꝑ doc.in.c.cũ
tu.de vſur.⁊ ibi Abb.iij. colũ.
¶ Vbier cõiecturis poteſt apparere de dolo er ppo ſito. vt ĩ
cãu.c.in ciuitate.de vſu.põt laicus cõpelli ẽt in foꝛo cõtentio
ſo ad reſtituendũ id qð ha buit vltra verũ pꝛeciñũ.vt cõcludit
Anto. ⁊ a bb.in alle.c. in ciuitate.ij. colũ. äl
¶ Qicet foꝛma dat eſſe rei. vt iu. c.in ciuitate.⁊ ibi glo. de vſu
ris.tamen non ſꝑ eſt attendenda foꝛma quo ad iudicandum
qualitates cõtractus niſi pꝛobe depꝛauatam intentionẽ cõ⸗
trahentis. nam plus valet quod agit᷑ ꝛc. C. plus valere quod
agit᷑ in rubꝛo⁊ nigro.⁊ in.c.ꝑ tuas.qui fi ſint leg.facit qd no,
Bar. in.l.dotẽ ferro.ff.de pub.⁊.l.ſi vna.ff. loca.⁊ ab.in alle.
c.in ciuitate.ij. colum. ð

¶ ¶Vlſura nõ eſi ſi quis det alicui centũ vt ſibi ſingulis annii

imperpetuũ ſeu ad vitã ſuaʒ ⁊ heredũ ſuoꝝ det ſibi certuʒ q̃d
annuatim red dituũ ſiue iſte redditus nuus cõſtituat in red/
v ij

ditibus alicuius fundi ſiue alterius rei.nam cũ hie nõ interue
nit mutuñ nõ poteſt dici vſura nec aliqua fraus.facit ad hoc
l. ea lege. C. de re. pmu. idem in actõe empti.nam ſi habebactõ
nem cõtra ticiũ ad mille nõ eſt peccatum ꝙ ego emam actio⸗
nez tuam ꝓ quingentis qꝛ eſt vera venditio ⁊ expono me pe
riculo'cũ dubius ſit euẽtus litis.doc.in.c.in ciuitate.de vſu.⁊
ibi Abb.iij. colum.
¶ Mo.ſex caſus in qͥbus aliqd vltra ſoꝛtẽ recipiẽdo nõ cõmit
