Hf124_fol
author: Díaz de Montalvo, Alonso

17
N12511915202 021
UIIIIIIIIIIIIIIII Dr
UBSB Tübinaen

—

1
8
2
-
.
2 — .
2
.
7 .
.
4

—

¶ Bepertoꝛiũ ſiue tabula notabliũ queſtionſ articuloꝛũ di
ctoꝝ.⁊de oĩbus his que ex copioſiſſime dictis doctoꝝ ſignã
ter Heuerendiſſimi in xpᷣo patris ⁊ dñi:dũi MHicolai archi⸗
epᷣi panoꝛ.olij Abbai ſiculi vtilioꝛa ſaltẽ atq; in iuris pꝛacti
ca magl neceſſaria dinoſcunt᷑ a reuerẽdiſſimodũo:dño Al. ð
mõtaluo ſacroꝝ canonum pfeſſoꝛe. Sereniſſuniq; dũi Ferdi
nãdi regis caſtelle auditoꝛe referendario atq; ↄſiliariodigniſ
ſimo edita. Ab eximio quoqʒ viro dño Ludouico de campis
eoꝛũdem Canonũ necnõ ſacratiſſimaꝝ legũ doctoꝛe celeber
rimo diligẽter viſa. curioſe maſticata ſalubꝛitq; digeſta.necnõ
ſuis in locis diligentiſſimis additõibus admoduʒ aucta, deo
optimo maximo duce feliciter incipit.

Euerendiſſimo patri

r ⁊ domino dño Petro gundiſaluo de mendoʒa
digniſſimo ecdleſie ſaguntine epᷣo nobiliſſimi ge⸗
neris magnifico dño meo Al.de montaluo indi
gnus canonũ ꝓfeſſoꝛ ſereniſſimi dñi noſtri regis
ca ſtelle auditoꝛ referendarius ſuiq; cõcilij ſeipſuʒ cũ ꝓmptitu
dine ſeruiẽdi. Zicet Seneca inquit.Dementia eſt ſupuacua
addiſcere in tanta tꝑis egeſtate potius em̃ hoc è onus ⁊ ſar⸗
cina ad beatitudinẽ qᷓ; ſubſidiũ.ad qð facit.xxxvij.diſt.S.hinc
etiã.in fi. Lamẽ vt ſjᷣm Hiero.tarditatẽ ingenij eruditõis dili
gentia poſſim cõpenſare ↄſiderans ꝗꝛ meus vigoꝛ coꝛpoꝛeꝰ
iam ſenectute tabeſcat in regalibus hauigare officijs remq;
publicã gerere ceſſaui⁊ in decrepita ↄſtitutꝰetate ĩ lo co nemo
ris herboſo circa ripam fluminis vndiq; arboꝛibꝰvallato re⸗
creatõis cã diu moꝛã traxi ⁊ cũ ibi ocij iam inceperiʒ cõflictu
emãcipari attendẽs cũ Seneca ad AZucillũ.qꝙ ociuʒ ſine litte
ris moꝛs eſt ⁊ viui hoĩs ſepultura nec eſt viri timere ſudoꝛem
nam generoſuʒ ſpũs laboꝛ nutrit.bhinc ẽt qꝛ virtus recreat᷑ ex
ercicio. Vnde valerius maximꝰ.viij.moꝛaliũ.Hominẽ quip
pe rerũ natura cõtinui laboꝛis patiẽtẽ eſſe nõ patit᷑.⁊ Sene⸗
ca.in remediũ cedunt boneſta ſolatia ⁊ qᷣcquid danũ erexit ẽt
coꝛpoꝛiꝓdeſt.⁊ qꝛ ſcientiã etiam ſenex nõ debʒ dedignari ad
diſcere iuxta iuriſcõſulti doctrinã.ff.de fideicõ.liber.l.apud iu
lianuʒ. ⁊ a puero nõdum anniculo paratꝰſum doceri.xxiiij.q.
iij.c.ſi habes.qᷓ;ᷓuis me tanto ſcio oneridiſparẽvera tamẽ luce
ſaluatoꝛis dñi noſtri ihᷣun xpᷣi ſolita cõfiſus miſericoꝛdia quod
dam copioſuʒ manuale cõpendiũ de his que ex dictis docto
rũ ſignãter elegantiſſime memoꝛie domini Micolai archiepᷣi
panoꝛmi.olim abbatis de ſicilia mee occurreret memoꝛie que
vtilioꝛa atq; in iuris pꝛactica magis neceſſaria ⁊ meũ animũ
mouẽtia mihi viſa ſũt memoꝛiter cõpilare ⁊ ꝑ alphabetũ quã
tũ tenuitas ingenij mei pᷣualet ociũ penitus expellẽdo expedi
re q; bꝛeuius potero vtile exiſtimaui plurima decidẽdo alia p

pter diffuſas atq; lõgas materias ad ſua loca remittẽdo.Et

qꝛ cogito quotidie qͥd dominatõiveſtre vtinã gratũ exhibeaʒ
ſeruitiũ vro feliciſſimo nomini hoc opuſculũ dedicaui excellẽ
tie igit᷑ veſtre illud deditiſſimo animo ſũmoq; obſequẽdi ſtu⸗
dio offero ⁊ ſi qua in eo aut obmiſit occupatio aut minus bñ
tradidit imꝑfectio qnã ĩ me necvolo nec valeo excuſare digne

tur veſtra mire pꝛobitatis induſtria quã nature virtus ⁊ ꝑſpi

catoꝛis ingenij intellectꝰgr̃a munere pᷣdotauit meo nõ inſiſte
re defectui ſʒ meũ imꝑfectũ ſuppleat ⁊ laboꝛi meo det veniaʒ.
Actões igitmeas dñe ihu aſpirãdo pᷣnẽi⁊ adiunãdo ꝓſequẽ
vt cũcta mea oꝑatio a te ſꝑ incipiat ⁊ ꝑ te cepta finiat᷑. Amẽ.

Bbas.

Abbas hʒ dignitatẽ ideo cõtinetappellatione
pᷣlatoꝝ.vt in.c.ij.de iudicijs.⁊ in.c.i.de eta.⁊ q̃⸗
lita. ⁊ in.c.indẽnitatibꝰ.de elec.lib.vi. Jo.ð lig.
in cle.⁊ ſi pᷣncipalis.de reſcrip.⁊ in dle.i.eo.tit.
¶ Abbas põt monachũ coꝛꝛigere ⁊ punire? de monaſterio
expellere ſᷣm regularia inſtituta q̃a exquo papa appꝛobauit
regulam voluit vt deberent obpᷣuari ea que cõtinent᷑ in ea⁊ in
ipa dat᷑ poteſtas abbati puniẽdi ⁊ expellẽdi monachũ ſi opꝰ
eſt.nota.in.c.qto.de offi.oꝛdi.⁊ ibi Ab.vide infra religioſus
vide infra monachoꝝ coꝝectio.
¶ Abbates erẽpti habẽtes capellas qᷓ bñt ppłm tenent᷑ ve⸗
nire ad SS i. c.ex oꝛe.ð pᷣui.⁊ ſic limita:c:nimis.ð exceſ⸗
pla,no.Ab.in/ cqð.ſuꝑ.de ma.⁊ obe,

¶ Abbas poterit etiaʒ ſine ſolẽnitate monachos ſuos bñũdi
cere atq; alia ad ſuũ beneficiũ ꝑtinẽtia exercere.arg.in.c.i.de
ſup.neg.pꝛela.⁊ cũ hec bñdictio ſit de ſolẽnitate ⁊ nõ de ſub⸗
ſtãtia poterit abbas añ benedictioneʒ vti baculo pa ſtoꝛali ⁊
anulo ⁊ mitra cñ vſus iſtoꝝ põtificaliũ cõcedat᷑ abbatibꝰpo
tiꝰad decoꝛẽ ſuaꝝ eccłiaꝝ qᷓ; ad ſignificationẽ eoꝝ q̃ ĩ eo fue
rũt inſtituta.vt in.c.apoſtolice.de pᷣuile.li.vi.no. Lau.⁊ Jo.
de ligna.in alleg.c.i.de ſupplẽ.ne.pꝛela.⁊ Abb.ĩ.c.inter mo⸗
naſterium.de re iudi.in fi.⁊ in.c.dilecta.de exceſ.pᷣla.vide glo.
c.i.de ſup.neg.pꝛelato.
¶ Abbas ſi cõtulit regularẽ pꝛioratũ ſeu aliã adminiſtratio
nẽ quoad vixerit poſſidendã etiã ſi abbas iuraſſʒ poterit ad
libitũ eũ remouere.vt in.c.poꝛꝛecta.ð cõfir.vti.vł ĩuti.⁊ in.c.
cũ ad monaſteriũ.S.tales.de ſta.mona.ẽ cõcluſio frede.ð ſen.
cõſilio.xxxij.nec valʒ ad hoctpᷣs ↄſuetudinariũ qꝛ ex actibus
mere facultatis nõ inducit᷑ mere cõſuetudo ſeu ex nõ vſu non
babẽte in ſe actũ tacitum iuris diſpoſitõi ↄrium.vt ĩ.c. Joã⸗
nes. de cle. cõiug. ⁊ Ci.in.l.i.C.que ſit long.cõſue.no.Abb.in
c.ſua nobis.de cõfirma.vti.vel inuti.in fin.vide infra religio⸗
ſo.⁊ vide Ab.in.c.fi.de cõdi.appo.
¶ Abbas põt ad nutũ remouere ſicut creare illũ cui ſimplicẽ
cuſtodiã cõmiſit vt ſũt cõmendatoꝛes inſtitutores pᷣceptoꝛes
de q̃bus ĩ.c.cũ deputati.de iud.⁊ ẽ tex.ĩ.c.cũ ad mõaſteriũ..
tales.de ſta.mo.ſecꝰſi ẽ pꝛioꝛ qͥ cõ ſueuit ꝑ electionẽ aſſumivł
ſi eſt ꝑpetuus qꝛ talis nõ põt ad nutũ remoueri ſine iuſta cã⁊
inſtitutõibꝰregule ſᷣuatis.vt ĩ.c.ij.de ſta.mo.S.pꝛioꝛes.
¶ Abbas an ⁊ quan do poteſt agere vł defendere pꝛo domi
bus vł eccleſijs inferioꝛibus ſibi ſubiectis ⁊ an pᷣferat᷑ pꝛioꝛi
ſibi ſubiecto vł an currat cũ eo.vide plene ꝑ Inno.⁊ ꝑ Abb.
in.c.cũ deputati.de iudi. .
Q¶ Abbas quã iuniſditõem exercet circa religioſos ſeu mona
chos ſuos.vide.j.iuriſd i.vᷣ.circa iuriſditionẽ.
¶ Abbas ſeu religioſus nõ põt hr̃e domiciliũ niſi ĩ clauſtro
vbi habz reſidere.no. Inno.in.c.ex oꝛe.de pᷣui.qð limitatveꝝ
abb. in. c. poſtulaſti.de fo. compe.quo ad onera.vñ nõ poterit
cõueniri alibivł munera ſubire ſed quo ad rem ipᷣam ſeu qͥ ad
cõmoda abbas ſeu monachꝰretinet domiciliuʒ vbi natꝰẽ,.ar.
in.l. pe.ff. de ſena.⁊ bar.in.l.i.f.ad muni.
¶ Abbas renũciãsvł depoſitꝰan remaneat monachꝰillius
mõaſterij.vide plene ꝑ abb.iĩ.c.cũ ad monaſteriuʒ.de ſta.mo.
¶ Abbas poteſt eſſe pcuratoꝛ.vnde nõ repellit᷑ſicut ſmplex
religioſus.facit glo.xvi.q.i.c:ex pꝛeſentiũ.⁊ colligit᷑ ex.c.ſopis
te. de cenſi. ⁊ ibi Abbas. B
¶ Abbates aut alij inferioꝛes pꝛelati ab ẽo poſſunt ex ↄſue
tudine acquirere illa que ſunt dignitatis vł oꝛdinis epᷣalis.vi
de.j.epᷣs.vᷣ.epᷣalis dignitatis.
¶ Abbates oꝛdinis ciſtercienſis non ſũt exempti ſed ſᷣm foꝛ
mam ſue pfeſſiõis tenent᷑ reuerentiã ⁊ obedientiã ſuis epiſco
pis exhibere.vt in. c.ne dei eccleſiam.de ſimonia, ⁊ hoc verux
ſeruata regula ſua vt ibi glo.⁊ doc.
¶ Abbas cũ cõuentu pònex cã ſtatuere vt bona cõia mõaſte
rij diuidant᷑ vt certa ſcʒ vt deputata ꝓ menſa conuentus ⁊ cer
ta ꝓ mẽſa abbatis.nam ꝑ bãc diuiſionẽ bona nõ minꝰſũt mo
naſterij qᷓ pꝛius nec adminiſtratio ẽ diuiſa.nã abbas admini
ſtrat ea acſi eẽnt cõia.ad hoc.xij.q.i.S.fi.⁊.c.vlt.̊ idem ſentit
Jo.an.in foꝛtioꝛibꝰterminis in regła nõ ẽ obligatoꝛiũ.ĩ mer
cu.vbi cõ cludit valere ſtatutũ abbatis⁊ cõuentus cãvitande
murmuratõis ⁊ ſcãdali vt ſingulis monachis dent᷑.x. ꝓveſti⸗
mentis ſine cã tamẽ hoc fieri nõ debʒ ne ſit occaſio mali.abb.
in.c.edoceri.de reſcrip.ij.col.vide.j.abbatiſſa.
¶ Abbas nõ põt ſine cõſenſu cõuentus ꝓcurare bona oĩno
diuiſa inter abbatem⁊ cõuentũ.ſʒ ſi bona ſũt oĩno cõia vlłſal
tem quo ad adminiſtrationẽ.vt.S.v.ꝓx.ad abbatẽ ꝑtinet p⸗
curare negocia totius monaſterij.⁊ in tali caſu tʒ reſcriptum
impetratuʒ expꝛeſſo nomine ſolius abbatis.vt in.c.edoceri.
de reſcrip.⁊ ibi abb.iij.colũ.
¶ Abbas põt ſine ↄſenſu cõueniꝰagere ĩ iudicio cũ habeat
legitimã adminiſtratõnem.vt eſt tex.i.l.fi.ff.qð cuiuſq; vni.nã
qͥ̃libet pᷣlatꝰ ſaltem ẽ pcuratoꝛ legitimꝰeccleſie ſue.vt in.c.ij.de
dona. hʒ liberã adminiſtrationẽ a iure.vt ĩ.c.cũ nobis.in ſi.
de ele.⁊ ĩ.c.is cui.eo.ti.lib.vi.⁊ in abbate eſt ſingulare.tex.ĩ.c.
nullã.xviij.q.ij.vbi dr ꝙ tota ptas monaſterij taʒ circa reliqs
vtilitates monaſterij eſt penes ipᷣim abbatẽ:nõ eſt em̃ pᷣlatus
9 ij

ſen abb. peuraroꝛ fimpler ſʒ bʒ titulũ honoꝛabilioꝛẽ ⁊ dignio

rẽ.vt ꝓ bat᷑ in.c ind ẽnitatibꝰ.de elec.lib.vi.in arduistñ tenet᷑

pᷣlatus br̃e ↄſenſuʒ capłi.ar.ĩ.c.paſtoꝛalis.de dona,no.Ab.

in.c.edo ceri.de reſe crip.iiij. colũ. . .
¶ Abbas ⁊ alius pᷣlatus põt ſolus ↄſtituere ꝓcuratoꝛẽſeu
ꝓconomũ noĩe ſuo ⁊ cõuentus.nã q põt ꝑ ſeagere põt ꝓcura

toꝛẽ cõſtituere.vt in.l.i.ff.de ꝓcu.⁊ Inno. in. c. cſ. J. ⁊.a. ð rfe
iud.⁊.c.petitio.de ꝓcur.nã lʒ tutoꝛ ante lit.cõte.nõ poterit ꝓ

curatoꝛẽ ↄſtituere.vt in.l.nec tutoꝛes.C. de ꝓcu.abbas ſeu pᷣ
latus põt tanqᷓ; habẽs liberã liberioꝛẽ adminiſtrationẽ.not.
abbas in.c.edoceri.de reſcrip.v.colũ.
¶ Abbas ſeu alius pᷣlatus nõ põt ſine ↄſenſu cap li ↄſtitue⸗
re yconomũ ſeu officialẽ generalẽ cñ iu riſditõe vt gerat⁊ ꝓſe
quat᷑ oĩa negocia eccłie tam in iudicio qᷓ; extra.qꝛ h põt cõpu
tari inter ardua nec talis põt eſſe laicꝰ.vt ĩ.c.iudicatũ.lxxix.di
ſtin.⁊ ſic intelligit᷑qð no. Inno.i.c.edoceri.de reſcrip.⁊ in.c.ij.
de iud.⁊ abb.in alle.c.edo ceri.
¶ Abbas ſeu aliꝰ p̃latꝰpõt ratificare geſta ꝑ ſolũ cõuen tũ ſi
bᷣ facit ob vtilitatẽ cõuentꝰ⁊ eccłie ſue.vt ĩ.c.ſi q̃ de rebꝰ.xij.
q.ij.⁊ vide gl.ĩ.c.i.ne ſe.va.⁊ glo.⁊ abb.in alle.c.edoceri.
¶ Abbas põt agere ꝓ capellis ſuis ſi indebitis oneribꝰgra⸗
uent᷑.vt ĩ.c.i.de offi.archi.ſj ſi plati ipſaꝝ capellaꝝ volũt age
re ipi pponunt᷑.vt no.i.c.edoceri.de reſcrip. Inno.in.c.olim
cãm.⁊ abb.pleniꝰĩ.c.cũ deputati.de iudi.viij.colũ. .
¶ Abbas habẽs vſum mitre ⁊ anuloꝝ ⁊ baculi non poterit
eis vti extra ſuũ mõaſteriũ niſi in p ꝛiuilegio aliter cenſeat᷑.vt
in. c.vt apoſtolice.de pꝛiui.li.vi.ſʒ ſi iuitatꝰfuit ad aliud mõa
ſteriũ exem ptũ poterit in põtificalibꝰcelebꝛare.argu.de tem⸗
po.oꝛd.qð trãſeat cuʒ in tali loco epo nulla fiat ĩiuria.no. Jo.
an.i.c.abbates.de pᷣui li.vi.⁊ lap.ſua alleg.xix.
¶ Abbatie an includant᷑ appellatõe beneficioꝝ.vide.j.bene
ficioꝛũ vł dignitatũ.
¶ Abbatibꝰ⁊ minoꝛibꝰpᷣlatis ab epᷣis oĩ cãu diſpenſatio ẽ
pꝛohibita niſi vbi reꝑitur ꝑmiſſa. rõ eſt qm̃ grauioꝛa tenent᷑
epᷣis referre.vt ĩ.c.i.de offi.archid.⁊ ĩ.c.ad h.⁊ ĩ.c.fi.de offi.ar
chi. m Inno. ⁊ hoſt.ĩ.c.ij.de eo qͥ furti.oꝛdi.rece.vt ibi refert
We. de ancharano.
¶ Abbas poterit ꝓpꝛia aucto ꝛitate denegare epᷣo obedien
tiam ᷣ libertatẽ oꝛdinis indultaʒ a papa.in.c.ſane.de exceſ.pᷣ
la.⁊ excõicatio in tali caſu Zð abbatẽ lata ẽ nulla.fac.c.qꝛ co⸗
gnouimꝰ.x.q.iij.⁊.c.cũ ad quoꝛũd aʒ.de exceſ.pᷣla.
¶ Abbas nõ poterit vnionem ſui monaſterij facere irreq̃ſñto
epᷣo.nã ſicut nõ põt res ipſius mona ſterij ſine eiꝰcõ ſenſu alie
nare.xvij.q.iiij.in vẽditõibꝰ.xij.q.ij.abbatibꝰ.multominꝰ po
terit monaſteriũ ſubijcere cũ in talibꝰſubiectio ſit alienatiode
his q̃ fit a pᷣla.c.tua.vt refert berĩ.c.ſicvnire.de exceſſ.pꝛela.
¶ Abbas exemptus delinquẽs in capella non exempta cleri
cos.ſ.dicte capelle vł extraneos verberando ſoꝛtit᷑ ibi foꝛum
rõne delicti cõmiſſi ĩ loco nõ exẽpto.vt ic.i.de pᷣui.li.vi. Pe.
de ancha. in. c. ex oꝛe.eo.ti.
¶ Abbas exemptꝰ? negligẽs in regimine capelle nõ exempte
nõ punit᷑ ꝑ epᷣm nec ipᷣm puare põt ab eccłia nõ exempta q̃a
punitio talis cõ cernit magis iniuriã qᷓ; ꝑſonam.iur̃ no.ꝑ In
no.in.c.poſtulaſti.de fo.cõpe.ex alia tamẽ cã qᷓ delicti.ſ.rõne
cõtractus vł rei dʒ coꝛã epᷣo rñderevt ibi Inno.⁊ no.in alleg.
c.i.eo.ti.li.vi. Pe.de ancha.vbi ſupꝛa.
¶ Abbas eremptꝰrõne domicilij nõ cõuenit᷑ eẽ᷑ monaſteriũ
cũ ibi cenſeat᷑ domiciliũ hr̃e ⁊ nõ alibi lʒ clefici ſeculares di⸗

cant᷑ domiciliũ hr̃e pᷣncipaliter in bñficio vbi reſidere tenent᷑

⁊ ẽt extravbi plura poſſunt domicilia hr̃e.no. Jo.an.ĩ alle.c.
poſtulaſti.de fo.cõpe.⁊ Ree.vbi ſupꝛa.
¶ Abbas exercet iuriſditionẽ in capellis non exemptis ſibi
ſubiectis.de offi.oꝛdi.c.quãto.⁊.c.cũ ab eccleſiarum.⁊ ab eo
appellabit᷑ ad epiſcopum etiazʒ a ſubditis nõ exẽptis.vt le.⁊
no.in.c.ſolite.de maio.⁊ obe.⁊ de donatõi.in.c.paſtoꝛalis.⁊
Pe. de ancha. vbi ſupꝛa.
Ad pᷣſentatõeʒ abbatis inſtituit epᷣs clericũ in eccłijs nõ
exẽptis ſibi ſubiecij.de of.oꝛ.qto.⁊ abbati debẽt ĩ tpalibꝰiñ
dere.vt ĩ.c.cũ ⁊ plãtare.de pᷣui.S.in eccłijs.⁊ de pᷣben.in.c.ĩ la⸗
tera nenſi.⁊ hoc verũ niſi eccłie eſſent monaſterio pleno iure
cõceſſe q advtrãq; legẽ dioceſanã.ſ.⁊ iuriſditõis qꝛ tũc ĩſtitu
tio ꝑtinet ad abbatẽ.xvi:q.ij.c.i.pᷣm Inn.c.ex oꝛe.de pui.⁊ ibi
Pe.de ancharano.

¶ Abbas põt darelmniam monacho vt ad aliud monaſteriſũ

artius tranſeat.xix.q.iij.ſtatuimꝰ.⁊ de regula.c.lʒ.qꝛ ei ſoli fa
cit monachus obedientiã.vt.c.nõ dicatis.xij.q.i.⁊ ẽ tutũ ꝙ ĩ

tali caſu lnia pᷣbeat᷑ cõſenſu cõ uentus.lviij.di.c.ij.nõ tũ debz

abbas taleʒ lInĩam cõcedere niñ pᷣus artiorẽ religionẽ iueniat
⁊ parat ꝰſit eã recipere ⁊ ſi mõ achus aliter recedat fuguiuus
ẽ⁊ apoſtata.no. Inno.i.c.dilecti.de renũ.
¶ Abbas Iʒ ſit potius nomẽ ſollicitudinis qᷓ; oꝛdinis vel ho
noꝛis.vt glo.⁊ Inno.in.c.tuã in fin.de eta ⁊ qualitate.⁊ glo.

fin.in.c.expoſuiſtide coꝛpoꝛe vitiatis nõ tamẽ poterit eligiĩ
abbatẽ niſi ſit ſacerdos.vt.c.i.eo.ti.ſi tamẽ fuerit honeſtate⁊ .
induſtria cõmendatꝰ põt diſpẽſatiue in minoꝛibꝰoꝛdinibꝰ eli

gi. vt in alleg.c.tuã.⁊ vide ibi glo.fi.
¶ Abbas poterit in ſuo monaſterio pᷣmam clericalem tonſu
ram conferre laicis ad ſuuʒ mona ſteriũ cõuolantibꝰ.vt ĩ.c.cũ
cõtingat.de eta.⁊ qualit.
¶ Abbas eremptus ſiita ſit exẽptus ꝙ epᷣs dioceſanus nõ
hʒ in dericos eius oꝛdĩationẽ poterit F̃asdimiſſoꝛias ↄcede
re.no. Inno.in rubꝛica de der.ꝑegri.in fi.
¶ Abbas nõ debz lf̃as abſolutoꝛias ſuo monacho dare ni
ſi pus hẽat aliud monaſteriũ paratũ ad qð vadat ſʒ tũc bñ lʒ
quo fcõ cuʒ pᷣmo monaſterio nihil hẽat cõe.ſic intellige.xix.q.
iij.c.ſtatuimꝰ.lviij.di.c.ij.no.Inno.⁊ hoſt, ⁊ Jo.an.in.c.ſicut

exlſis.de iureiuran.⁊c. L
¶ Abbas habens eccleham pleno. ſure ſubiectam cõſequit᷑
per ↄſequẽs iuriſditionẽ in clericos conſtitutos in illa eccłia.

vnde ſicut exempta eccleſia clerici ꝑ ↄſequẽtiã recip iũt exem⸗

ptioneʒ. vt in.c.ꝑ exemptionẽ.de pui.li.vi.ĩta ſi eccleſa ſit ſub

iecta clerici ſubeunt ſubiectionẽ.eſt concluſio abba.in.c.his q̃
de maio. ⁊ obe.
¶ Abbas vltra lectoꝛatũ oꝛdines nõ cõfert.de eta.⁊ q̃li.c.cũ
cõtingat.ᷣm moderatõnẽ,c.abbates.de pui.li.vi.no.Jo.an.
in. c. JoãneS.de cler. cõiug.
¶ Abbas qui hʒ eccliazʒ pleno iure ſibi ſubiectã pᷣt iterpone
re auctoꝛitatẽ alienatõi rei dicte eccłie ſibi ſubiecte nã cũ illa
põt exercere iura epᷣalia qᷣ ſũt iuriſditõis poterit dictã auctoꝛi
tatẽ intponere.vt glo.no.in cle.i.de re.eccle.nõ alie.alłs autẽ
nullus pᷣlatꝰinferioꝛ epᷣo poterit auctoꝛizare in facto alienatõ
nis.ẽ em̃ hoc ius ſpãle.xij.q.ij.placuit.⁊.c.abbatibꝰ.xvij.q.ii
ij.in vẽditõibus.⁊ abb.in alleg.c.i.
¶ Abbas vl religioſus ſi mutuataʒ pecuniã accipiat nomi⸗
ne mona ſterij an teneatur mon aſterium vel requirat᷑pꝛobare
verſam in ipſius vtilitateʒ perpetuã vel tempoꝛalẽ.vide nota
biliter ⁊ late per Inno.⁊ Jo.an.⁊ Abba.in.c.quod quibuſ
dam.de fid eiuſſo.
¶ Abbate moꝛtuo offf̃ pꝛioris clauſtralis erpirat ſi fuit ab
ipᷣo abbate poſitus quẽadmodũ moꝛte epᷣi expirat officiuʒ vi
carij.vt no.glo.i.c.fi.de pcur.facit cle.ne in agro.S.abbate.de
ſtatu regu.⁊ qð ibi no. Pau.dicens.qꝙ abbate ſuſpẽſo pote
ſtas deuoluit᷑ ad capłm.⁊ Idem Inno.in.c.cum dilectus.ð

cõſue.⁊ latius ꝑ Abb:in.c.fi.de ſta.reg. Si tamẽ pᷣoꝛ fuit ele⸗

ctus a toto cõuentu tũc nõ expirat.ar.in.(.ij.de ſta.reg.no.ab
ba.in.c.i.ne ſe.vacã.i.colũ.
¶ Agd abbatẽ pertinẽt ea que pertinẽt ad cultum deivł vtili⸗
tatẽ monaſterij ⁊ ſic tota poteſtas monaſterij eſt penes abba
tem.vt.c.nullam.xviij.q.ij.creatio ergo monachoꝛuʒ ſpectat
ad abbatẽ⁊ nõ ad collegium.facit quod no. Inno.in.c.poꝛꝛe
ctũ.de regu.c.ſi religioſus.de elec.li.vi:no.Abb.jnec.ea noſci
tur.de bis que fiũt a pᷣlatis.i.colũ.

Abbatiſſa

¶ Abbatiſſa ẽ capax iuriſditõis ſpũalis ⁊ in ſuas moniales
poterit iuriſditionẽ exercere nõ tamẽ põt excõicare ſibi ſubdi
tos lʒ põt ad hoc offm̃ ſuꝑioꝛis imploꝛare.vt.c.dilecta.ðſma⸗
lo.⁊ obe.⁊ epᷣs tenet᷑ ſibi impẽdere aurxiliũ ⁊ pᷣt ẽt abbatiſſa
inuocare ad hocauxiliũ brachij ſecularis.vt ĩ.c.abbates.xvi⸗
ij.q.ij.⁊ h in exercẽda iuriſditõe ſibi cõpetẽte. facit.c.i.de offi.
oꝛd.⁊.c.adminiſtratoꝛes.⁊.c.pᷣncipes.xxiij.q.v.Itẽ illa q̃ de⸗
pẽdẽt a ptãte clauiũ nõ cadũt in muliere ẽt alias iuriſditionẽ
babẽte nõ g põt abſoluere moniales a peccatiſ.vt.c.noua.ðᷣ
pe.⁊ remi.lʒ poſſit abbatiſſa ſuſpend ere ab oꝛdine vtputa ne
ſubiecti celebꝛẽt donec ſatiſfa ciãt.nõ tñ ex tali ſuſpẽſõe ↄtra
neniens incurrit irregularitatẽino. Abb. in allega c. dilecta.

— —

— ——

¶ Abbatiſſa põt ꝑmittere monialibus vt victũ quẽ exmani
bus acquirũt poſſint cõuertere in ꝓpꝛiũ.no.hoſt.⁊ Jo.an.?

Abb. in.c. cũ ad mõaſteriũ.de ſta.regu.nec tale ſtatutũ nõ cõ

cernit ſtatutũ eccłie in quo dʒ ĩteruenire auctoꝛitas epi ſʒ cõ⸗
cernit potius modũ viuẽdi.facit qð no.glo.in.c.ij.dev.ſig.li.
vi.no.ab.iĩ.c.edoceri.de reſcrip.vide ſupꝛa abbas cũ conuẽtu

¶ Abbatiſſa moꝛtua an ſuccedat capitulũ in adminiſtratõe
vide infra capitulũ ſuccedit.

¶ Abbatiſſis ⁊ monialibus qͥbus diebus ⁊ qͥbus earum de

turvelum ↄſecratõis ſeu velũ ꝓfeſſiõis vł veſtis religioſa ſeu
velum oꝛdinatõis.vide Inno.in.c.i.de tẽp.oꝛd. N
¶ Abbatiſſa bʒ liberã adminiſtrationeʒ ſui monaſterij ſicnt
abbas ⁊ advaliditatẽ cõceſſionis ſeu alienatõis fiende ꝑ eaʒ
dz interuenire ↄſenſus ſui capłi.vt in.c.ij.de his q̃ fiũt a pᷣla.
exquo collige ſᷣm Ab.ibi ꝙ ꝑ abbatiſſam ⁊ moniales nõ ob
ſtãte ſexu femineo diſponunt᷑ res monaſterij.

Abſentes.

¶ Abſentes regułr nõ ſuntvocãdi ad expedienduʒ actavni
uerſitatis.vt.c.cũ inter.de elec.qdð fallit in actu electõis vbi h
dictat ↄſuetudo.vt no.glo.i.c.ij.de teſti.lib.vi.vbi plus diẽ ꝙ
vocant᷑ abſentes in ceſſatõe a diuinis.vt.c.ſi canonici.de off.
oꝛd.li.vi.⁊ in collatõe pᷣbendaꝝ.vt in.c.cũ in eccłijs.de pᷣbẽ.e.
li.in alijs aũt caſibꝰ nõ ſũt abſentes vocandi ⁊ dicunt᷑ abſen
tes qui nõ faciũt reſidentiã in loco vbi ẽ eccłia.vt.c.h̊ ius poꝛ
rectũ.x.q.ij.exiſtenteſ aũt in caſtris nõ ſunt vocãdi. Vocandi
em̃ ſũt vbi occurrerit caſus põderoſus ſilis illis de q̃bus.S.⁊
bhoc ꝓpter grauitatẽ pᷣiudicij ⁊ põderoſitatẽ facti.caſus em̃ ex
ceptus a regula extendit᷑ ꝓpter identitatẽ rõis.vt ĩ.c.dilecta
de ↄfirma.vti.vł inuti.not.glo.in.l.i.de cõdi.indeb.C.vide in
no.in.c.ij.de no.ope.nũ.Ab.in.c.cum inter.de elec.⁊ idẽ Ab.
in.c.cum oẽs.de ↄſtitu.v.colũ.
¶ Abſentes ſine eoꝝ culpa vt qꝛ ſũt exules vł timẽt potẽtiã
tyrãni vocãdi ſũt vt ſaltẽ ↄſtituãt ꝓcuratoꝛeʒ. Inno.in.c.ij.de
no.ope.nñ. Bar.in.l.oẽs ppłi.de iuſticia ⁊ iur.ff.⁊ gl.i.c.qto
lxiij. diſt. Ab. in. c.cũ inter.de elec.
¶ Abſentes ſi cõtemnũtur ab vniuerſitate ĩ actibꝰin quibus
debent vocari vel legitime nõ vocàtur debent actus retracta
ri ad petitionem cõtemptoꝛũ exquo nõ legitime geſtus eſt. vt
in.c.bone.ij.de elec.⁊ in regula que contra ius fiunt.de regu.
lur.li.vi.facit qð no. Bar.in.l.oẽs populi.ff. de iuſticia ⁊ iur.
⁊ ſentit glo.in.c.cum omnes.de cõſti.⁊ qui ſũt actus in quibuſ
abñtes vocãdi ſũt.no.gl.no.in.c.i.de teſti.li.vi.Ab.in.c.bone
ij. de elec. v. colũ. ⁊ pleniꝰ in.c.i.de his q̃ fi.a ma.par.ca.ꝑ Ab.
¶ Abſentes in actibꝰin quibus neceſſario nõ ſunt vocãdiſi
vniuerſitas nõ fuit legitime ↄgregata ad ſonũ cãpane vt mo
ris eſt ẽt ſi cõueniãt due partes alijs cõtemptis vł nõ vocatrj⸗
actus dʒ retractari ad petitionẽ cõtemptoꝝ.ar.in.c.in cauſ.ð
elec.⁊.l.fi. C.de pᷣdi.decu.ali.li.x.Ab.in.d.c.bone.ij.de ele.vi:
colñ.⁊ in.c.cãm mr̃imonijde offi.d ele.iij.coł. ððDD
¶ Abſentes nõ vocant᷑ ad electionẽ vbi conſuetudo hoc di
ſponit.vide infra ↄſuetudo.
¶ IJIuſta cã abſentie ſufficiẽter ꝓbata dʒ illico ſnĩa retractari
nõ expectato ꝙ alr ꝓbet᷑ ipſius ĩiuſticia ⁊ poſtmodũ ꝓcedat
in cã vt ſi ſnĩa nulla lata fuiſſʒ.vt in.c.cũ bertoldus.de re iu.⁊
c.querelã.de ꝓcur.Sed ſi cã abſentie minus ſufficiẽter ꝓbat
tũc capit᷑ quedã mediavia ne veritas ſupplantet᷑ ꝑ opinionẽ
qꝛ nec debʒ illa ſnĩa retractari nec dʒ ex toto audiẽtia denega
ri ſʒ reſtituit᷑ vt audiat᷑ cõtra ſnĩam.vt in.d.c.cum bertoldus.
⁊ ibi Abb.circa finem. .
¶ Abſentie iuſta cã vel impedimẽtum ꝓbat᷑ inſpecta q̃litate
cãe ⁊ impedimẽti allegati ⁊ ꝑſone allegãtis.qñq; eniʒ ſufficit
iuramentũ allegãtis.qñq; alia ſemiplena ꝓbatio.qñq; plena
vt.c.cum bertoldus.de re iud.⁊.c.ex l̃is.de in integ.reſti.⁊.c.ſi
vo. de ſen. ex. ⁊.c. cupiẽtes.s.qꝙ ſi ꝑ viginti.de elec.li.vi,no.gl.
in.c.vnico.iij.q.v.⁊ Spe.in ti.de app.⁊.c.i.de do,.⁊ cõtu.lib.
vi.⁊ ab.in.c.cũ bertoldus.circa fi.de re iui.
¶ Abſens cõtumaciter ſi veniat an admittat᷑ ad excipiendũ
declinatoꝛie vł ꝑemptoꝛie.vide.j.exceptio dedlinatoꝛia.
¶ Abſentia pᷣlati ⁊ mariti ẽ valde periculoſa eccłie ⁊ vxoꝛi ⁊
iõ pᷣlatus ſine cã ab eccłia ſe abſentare nõ debʒ.vt in.c.ne pꝛo
defectu.de electione. Hecetiam maritus abvxoꝛe cum nõ ba
beat poteſtatem ſui coꝛpoꝛis,no.in.c.ma nitfeſtũ.xxxiij.qv.⁊

c.ſi abſtines. xxvij.q. i. nif in caſu ſolum cum emittirvotum in

ſubſidiuʒ terre ſancte. de voto.c.ex multa.S.in ta.
¶ Cõtra abſentẽ cõiugem q̃liter ꝓcedat᷑.vide plene ꝑ doc.ſi⸗

gnãter per ab.in.c.fi.vt lit.nõ cõteſt.S.poꝛꝛo.
¶ Abſens a beneficio ſi neſci᷑ vbi ẽ ſeu ſc᷑ ⁊ cõmode citani
ſeu moneri nõ valʒ:dʒ citari in eccłia ſua ꝑ edictũ trine citatõ
nis ⁊ expectatõis ⁊ expectari ꝑ ſex mẽſes ⁊ niſi redeat poterit
ad pꝛiuationẽ ꝓcedi vt colligit᷑ ex.c.ex tue.de cler.nõ reſi.ſive
ro cõmode citari põt.⁊ tũc citandus eſt ꝑſonaliter dʒ aſſigna
ri ſibiterminus cõgruus ad redeũdum determinãdus ꝑ ipſuʒ
iudicem ſᷣm viarũ diſtantiam ⁊ tẽpoꝝ qualitatem.⁊ ſic intelli
gitur.c.inter quattuoꝛ.eo.ti.⁊ niſi redeat poterit ſuperioꝛ ꝓce⸗
derevł ad excõicationẽ vł ſuſpẽñſonem ſi ꝑſona abſens eſtvti
lis eccleſie vł ad pꝛiuationẽ.no.xxi.q.ij.placuit.no.ab.in.c.ex
tue.de cler.nõ reſi.v.colũ. WDl
¶ Abſens a bñficio ſuo etiam reſidẽtiam nõ requirẽte lʒ nõ
teneat᷑ ex natura bñficij ad reſidendũ ſi tamẽ vagat᷑ ſolumva
gationis delictum ẽ ſufficiẽs ad iſtũ pꝛiuãdum.not. Inno.in
c.ex tue.de cler.nõ reſi.allegat.vij.q.i.nõ opoꝛtet.cum ſequẽ.
nec vʒ cõſuetudo vt poſſit ſe abſentare vagãdo nec ẽt licẽtia
pᷣlati.vt no.Ab.in alle.c.ex tue.vi.colll. V
¶ Abſens cauſa ſtudij poteſt ꝑcipere fructꝰ beneficij in abñ⸗
tia.vide.j.ſtudium.
¶ Abſens quia iure pᷣuilegio ſtatuto vł ↄſuetudine habet᷑ ꝓ
pᷣſente dʒ gaudere oĩ beneficio pᷣſentiuz ẽt ſi cõpetit ð iure ſpã
li. exquo infert᷑ ſi er pᷣuilegio qͥs debet br̃i ꝓ pñte ſeu ꝓ ciue
dz gaud ere puilegio pᷣſentiuʒ vel ciuiũ ẽt in bis q̃ cõpetũt de
iure ſpali.ſic cõ cludit Ab.ĩ.c.ex ꝑte tua.de cler.nõ reſi in fin.
¶ Abſentes an⁊ in q̃bus caſibus debeant vocari per pñtes
in capitulovł in vniuerſitate.vide.j.ſtatutum.v.in omnibus
caſibus.⁊ vide.j.capitulũ.ᷣ.ad validitatem.

Abſolutio.

¶ Abſolutionẽ petens nõ ꝑ hoc confitet᷑ ſe eſſe exrcõmunica
tũ ⁊ abſolutio poteſt ꝑ nũciũ peti.glo.⁊ docto.in.c.venerabi
libus.de elec.⁊ ibi ab.rxiij.colũ.

¶ Abſolutio facta ex falſa cauſa nõ tʒ.vt.c.ex ꝑte tua.de off.

oꝛdi.vt gᷓ abſolutio teneat opʒ ꝙ expᷣſſa ſit vera cã abſolutio
nis.idem in abſolutiõe a quolibet peccato.de pe.di.vi.in pᷣn.
no.ab.in alleg.c.ex ꝑte.?⁊ Inno.⁊ boſt.i c.qð ſuꝑ his.in fi.de
fide inſtru.vide.j.excõicatus ex cà falſa.
¶ Abſolutio facta ẽt a papa expᷣſſa falſa cã nõ tʒ ⁊ ea nõ ob
ſtante poterit oꝛdinarius ꝓcedere.vt ĩ.c.ex ꝑte tua.de of.oꝛ.
qꝛ ſi papa aliqͥd mandet qð eſt peccatũ notoꝛium nõdʒ qͥs ei
parẽ qꝛ potius tenet᷑ obedire deo qᷓ; pape.vt in.c.q reſiſtit.ix.
q.iij. ⁊.c.dñs.⁊.c.iulianꝰ.de quo vide latius ⁊ notabilius qð
no.ab.in.c.ſñignificauit.de offi.oꝛdi.vide.j.papa.
¶ Abſoluere nõ põt oꝛdinarius exẽptũ excõicatũ a iure etiã
in caſu non repuato pape qꝛ nullam bʒ in hoc iuriſditionem.
vtĩ. c. graue.de offi.oꝛd.⁊ ibi Ab.
Abſolui nõ dʒ ꝑ ſuperioꝛẽ ꝑcutiens clericũ donec ſatiſfece
rit leſo qͥ debʒ vocari ⁊ audiri ſuper ſatiſfactiõe.vt in.c.paro⸗
chianos.de ſen.ex.Ab.in.c.ꝑuenit in fi.de app.
¶ Abſolutio ab excõicatõe facta nõ pᷣſtito iuramẽto de ſtã⸗
do mãd atis eccłie nõ vʒ.no.hoſt.in.c.queſtiõi.de ap.⁊ pleni

us in. c.cũ deſideres.de ſen.ex.vbitenet ꝙ ſicut nõ tʒ excõica⸗
tio nõ ſᷣuata foꝛma.c.venerabilibꝰ.S.hoc aũt.de ſen.ex.li.vi.

ſideres que vult cõtrarium. er
¶ Abſolui nõ dʒ ab excõmunicatõe excõicatus niſ parte ci
tata.vide.j.citari nõ dʒ ad actum.
¶ Abſolutio ab excõmunicatõe ↄ foꝛmã hoĩs pꝛeſtita ẽ nul⸗
la.idem in excõicatõe cũ iudicent᷑ a pari.de pe.diſtin.i.vere.⁊
facit.c.fi.⁊ quod ibi no.de pᷣben. Secus in excõicatõe vel ab
ſolutõe fcã ð foꝛmã iuris.vt no.i.c.i.de iudi.diuerſitatis ratõ
poteſt eẽ quia obmittit᷑ foꝛma data ab hoiĩe nulla cõpetit iu⸗
riſditio:ideo deficiẽte poteſtate eẽt ĩualiditas actus.ſʒ in foꝛ⸗
ma iuris ſecꝰ.nam excõicatio ſeu abſolutio nõ ſubijcit᷑ foꝛme
ſpãliter.vt no.in iuribus pꝛealleg.exquo infert᷑ ꝙ in babente

Ab. in alle.c.qõni.in pn.vbi repꝛobat glo.in alleg.c.cum de⸗

ptãtem excõicandivł abſoluẽdi ſi mandet᷑ a ſuꝑioꝛe vt ercõi⸗

cet vł abſoluat certa foima data ꝙ ea nõ ſuata tenebit excõi
catio vłabſolutio quia ceſſat ratio pꝛedicta.de hoc vide glo.
in cle.i de iurepa.Ab.in:c.ſi.de reſti,ſpo.iiij.colul.
a iij

l

¶ Abſolutionẽ petẽs in iudicio cuʒ ſolẽnitate videt᷑ ſe fateri
excõicatũ.⁊ ſic intelligit᷑.c.venera bilẽ.de elec.nam abſolutio

pᷣſupponit vinculũ.ar.i.c.ad diſſoluendũ.de deſpõ.impu.⁊ ĩ

l.decẽ.ff.de vᷣ.obli. Item ⁊ venia pᷣſupponit culpã.viij.di.ve⸗
rũ.Si aũt extra iudiciũ nõ ſolẽniter petat᷑ ſeu ad cautelã vel

ſi petat᷑ venia cũ ꝓteſtatõe vel ad cautelã ad mitigandũ do⸗

loꝛẽ ꝑtis vel ex quadã humilitate nõ pᷣſupponit culpam.no.

ab. in.c.exhibita.de homi.ij.colũ.

Q¶ Zicet excõicatus ꝓ manifeſta offenſa non debeat abſolui

ante ſatiſfactio nẽ per.c.ex parte.i.de ver.ſig.illud habet verũ

quãdo q̃ͥs abſoluit᷑ in vita:ſʒ quãdo in moꝛte ſufficit ꝓmiſſio

de ſatiſfaciẽdo qꝛ timet᷑ ne cito moꝛiat᷑ in pctõ ſicut dicimꝰ in
ſimili ꝙ pnĩa ĩ moꝛte nõ ẽ ponẽda ſʒ inoteſcẽda.vt in.c.i.xxvi.
q.vij.Ab.in.c.in lr̃is.de rap.in fi.
¶ Abſoluere nõ pᷣt pᷣlatus inferioꝛ a ſnĩa excõicatõiſ ↄfirma
ta ꝑ papã.vt in.c.i.⁊.ij.de ↄfir.vti.vł inuti.⁊ no.glo.fi.in.c.ex
frequẽtibꝰ.de inſti.qð intelligevt ibi no. Ab.quãdo papa tu
liſſet ſniam qꝛ tunc nemo põt ab ipſa abſoluere.ſi tñ ſnĩa fuit
lata ꝑ ſtatutũ ab inferioꝛi pᷣlato tũc ↄfirmatio pape non tollit
ptatẽ oꝛdĩarioꝝ abſoluẽdi excõicatos a ſe vt ibi latiꝰ no.ab.
¶ Abſoluere põt ab excõicatõe hoĩs dũtaxat qui excõicauit
vł eius ſuperioꝛ ſeu ſucceſſoꝛ in dignitate.vt in.c.paſtoꝛalis.
S§. pᷣterea.de offi.oꝛdi.ſed ſi excõicatio eſt lata a lege ↄſtitutõe
vl ſtatuto qͥlibet ſuꝑioꝛ excõicati põt abſoluere ſi abſolutio ñ

eſt reuata ſtatuẽti vt ibi.⁊ ſic intelligit᷑.c.nuꝑ.de ſen.ex.Ab.

in alleg.S.pᷣterea.i.colũ. .
¶ Abſoluere põt iudex excõicatũ ad cautelã ex offõ ſuo quã
docunq; er dilatõe iudicis retardat᷑ ꝓuiſio ſeu vtilitas eccłie.
vt in.c.a poſtolice.de excep.ad cõmodum tamen pꝛiuatuʒ pn
cip aliter nõ dʒ iuder officium ſuum nõ petitum interponere.
vt.l.ad pemptoꝛiũ.ff. de iudi.⁊.l.iiij.S.hoc aũt iudicium.ff. de
dam infec.facit ad ſupꝛadicta.c.veniẽs.ij.in fi.de teſti.⁊.c.ſi⸗

gnificaſti.de eo quiduxit in matri.Ab.in allega.c.a poſtolice.

vide.jiappellatio ver.vbicũq;.
¶ Abſoluere enim poteſt ab ercõmunicatõe iudex ad quem

excõicatum ꝓ dubia vłl manifeſta offenſa nõ obſtãte cõtradi
ctõe vł opinione excõmunicãtis vel parti s aduerſe.vide ple⸗

ne ab.in.c.qua fronte.de appel.
¶ Abſolutio facta a iudice ſuo ẽt ſi de fcõ fiat tʒ ẽt ꝑte nõ vo
cata lʒ fiẽda nõ eſſʒ quãdo q̃s eſt ercõicatus ad petitioneʒ ꝑ⸗
tis.no.ĩ.c.i.de iudi.⁊ gl.in.c.venerabilibꝰ.in.S.vbi aũt.ð ſen.
ex. li.vi.Ab.in.c.qua frõte.de appel.v.colũ.

¶ Abſoluere põt epᷣs a iuramento pᷣſtito ſuper aliquo con⸗

tractu quãdocũq; eſt certũ iuramẽtũ eſſe illicitũ ex ꝑte recipiẽ
tis.vt no.in.c.debitoꝛes.de iureiur.ſed vbi cõtractus ſuper qͥ

iuramentũ fuit pᷣſtitam aꝑte nullam habʒ iniquitateʒ tũc nec

epᷣs nec etiam papa ꝑte non vocata põt abſoluere a tali iura

mento.no.glo.⁊ Abb.poſt eam in.c.qᷓ;to.de iureiuran.idem

ſi eſt dubiũ an ſit licitũ qꝛ exquo nõ cõſtat iudici ⁊ ignoꝛat fũ
damentũ ſue iuriſ. ditiõig non valuit abſolutio, vide barto.in

l. multum intereſt. ff. de cõdi.⁊ demõſtra.⁊ in.l.ſi finita.S.iulia

nus.ff. de dam.infec.⁊ eſt cõcluſio ab.in.c.qua frõte.de app.
vi colũ.vide.j.iuramentũ ſi qͥs peccat.cñ .ſe.
¶ Abſolui dʒ ab excõ icatiõe is qui eſt excõicatꝰ a iudice do
nec ſoluerit vł ſatiſfecerit ẽt ſi ſoluit vł ſatiſſecit.no.gl.⁊ Jo.
an.in.c.fi.de maio.cõtra.ð inter.eccle.⁊ eſt rõ qꝛ in abſolutõe
ab excõicatõe requirit᷑ certa foꝛma nec ſufficit ſolũ ſatiſfſactio
vt in.c.cũ deſideres.⁊.c.nobis.de ſen.ex.ſecꝰem̃ in abſolutõe
a ſuſpẽſione vel relaxatõe interdicti in qͥbus ſatis ẽ ꝙ conſtet
de mẽte iudicis.vt ĩ cle.i.⁊ ibi glo.de deci.⁊ Inn.in.c.cũ bone
de eta.⁊ qua.Ab.in alle.c. fi. .
¶ Abſolutio ab inſtãtia iudicij vł ab excõicatõe valʒ ẽt ſi ñ

expꝛimat᷑ cã abſolutiõis vt in ſnĩa.vt in.c.ſcut.de re iudi.qð

eſt ð̊ opi.Anto.in.c.examinata.de iudi.lʒ malefacit iudex nõ
expꝛimẽdo cãm ne videat᷑ abſoluiſſe diffinitiue.vt eſt tex.iun⸗
cta glo.in.l.ꝓperandum.S.illo ꝓculdubio.C. de iu.ſʒ lʒ nõ ex⸗
primat tʒ ſnĩa.vt dcm̃ eſtvt dicit gl.in.l.i.ff.ſi men.fal.mo.dix.
eſt cõ cluſio ab.in.c.examinata.de iudi.iiij.colũ.
¶ Abſoluit᷑ reus quã docũqʒ conſtat de ineptitudine libelli.

vide.j.reus ſuſcipiens.

¶ Abſoluit᷑ reus ſi actoꝛ nihil ꝓbat etiã ſi reus cõfeſſus fuit

delectum iuris ſui.vide.j.oↄfeſſio.v.ſi reus.
¶ Abſolutum ſe dicens ab excõmunicatõe Z eum lata debʒ

fra papa vbicunq;.cum.c.ſeq.

1
—

boc ꝓbare p legitima O phatões. vt in.c. ppoſt uit. de cler. exc.

mi.⁊.c.ad audientiã dereſcrip.Ab.ibi in pᷣn.
¶ Abſoluere põt epᷣs excõicatum ꝓ manus iniectõe ſi excõi⸗
catus ſine periculo nõ poteſt papam adire.vt in.c.decetero.
de ſen. excõi.ex quo nota ꝙ ꝓpter difficilem acceſſum ad ſuꝑi

oꝛem potelt inferioꝛ expedirequod maioꝛ ꝑs facere tenebaß.

vt.l.de pupillo.S.ſiquis ipſi pᷣtoꝛi.ff.de no.ope.nũc.Ceſſante
tamẽ impedimẽto dʒ qͥs implere ⁊ exequi qð ante impedimẽ

tũ exequi tenebat᷑.vt in alle.c.decetero.facit.c.ex rõe.de ap.

c.cu piẽtes.de elec.li.vi.⁊.l.ſenatꝰ.de offi.pᷣſi.

2£

¶Abſoluere põt epᷣs minoꝛẽ⁊ maioꝛeʒ iurantem a iuramẽto
qð pᷣſtitit ſi enoꝛmiter ſit leſus.no.in.c.cũ cõtingat de iureiur.
⁊in.c.ij.ð pac.li.vi.⁊ boc ẽt ſiĩ iuramẽto interueniãt vᷣba mul

tum ſpeciſica ſi iurans dixerit ꝙ vult donare ẽt ĩ magna quã
titate qꝛ maxime in minoꝛe pᷣſumit᷑ deceptio.in.l.ſñi qs.ff.pꝛo

— — —

empto. Juramentũ em̃ pᷣſumit᷑ illicitũ ex ꝑte recipiẽtis cũ ĩter

nenerit ex ꝑte ſua dolus ex ꝓpoſito vł reipſa quo caſu cõpetit
abſolutio a iuramẽto.iuxta no.in.o.debitoꝛes.de iureiur.ab.

in.c/cũ cauſa.de emp.⁊ vẽ.in fi.

Si fiat ſtatutũ ab epᷣo cõcheñ.ꝑ quod fulminat excõicatio

nem cõtra intrãtes monaſteriũ monialiũ ſancte clare ſi foꝛen
ſis incidit in illaʒ excõicationẽ poterit ab epᷣo ſuo abſolui qꝛ
illam ſtatuens ſibi nõ reuauit.vt in.c.nuꝑ.de ſen.ex.nõ tam̃
hoc ꝓcedit in ſnĩa lata ꝑ viam ſnĩe nõ ſtatuti.nam tũc nemo
pᷣter ferentem vł ſuperioꝛẽ a bſoluere põt ſic excõicatũ.vt in.c.

paſtoꝛalis. S. pꝛeterea. ðe ffi. oꝛdi.not. Ab.ĩ.c.graue.de pᷣbẽ.

vl.colũ.⁊ latiꝰin.c.ex frequẽtibꝰ.de inſti.

¶ Abſolui an quis poteſt ꝑ lr̃as ab excõicatðe. vide. c. quã⸗

to.ij.q.v.⁊ ibi glo.

¶ Abſoluere excõicatũ an ⁊ qñ põt delegatꝰa papa.not.ic.

pꝛudentiã.S.ſexta.de offi.dele.⁊ ibi ab.in.ij.colũ.

¶ Abſolui an debeat ab excõicatione conquerens de ĩiuſta

vł nullitate ipᷣius.vide.j.de excõmunicatõe.

¶ Abſoluere an poteſt epᷣs exiſtens extra territoꝛius. vide.j.

iuriſditio.vᷣ.exiſtẽs er territoꝛiunm.

¶ Abſoluere poteſt eps excõmunicatum a pꝛelato inferioꝛi

vide.jepiſcopus poteſt abſoluere.

¶ Abſolui dz re? actoꝛe nõ ꝓbãte.vide j. actoꝛe nõ pꝛobãte.

¶ Abſolutio ad cautelã dr q̃ fit ad maioꝛẽ ſecuritatẽ ⁊ res
potius ſit in tuto q;in ꝑiculo:nã habundãs cautela nõ nocet
vt.l. teſtm̃. C. de teſta.⁊ habʒ locũ dũtaxat cũ qͥs pᷣtendit excõi
cationẽ nullam.vt in.c.ſolet.⁊ in.c.venerabilibꝰ.de ſen.ex.lib.
vi.fit eiñ ad caut elã illius qui eã petit vt tute ⁊ cũ bona ↄſcĩia
⁊ ſine aliquo ſcrupulo poſſit ſe immiſcerediuinis ⁊ hʒ locũ qñ
cunq; pꝛetendit᷑ nullitas ↄ excõicationeʒ.vt plene ꝑ Abein.c.

apoſtolice.ĩ fi.de excep.

¶ Abſolutio debet ſequi quando quis accuſat᷑ de percuſſio

ne cum ſanguinis effuſione ⁊ non pꝛobatur niſi ſoluʒ de per⸗
cuſſione.vide infra accuſatio.

¶ Abſolui nõ poteſt exemptus ab epiſcopo dioceſano.vide

J.exemptus non poteſt.

¶ Abſoluitur excõicatus ſi in ercõmunicatione indureſcit ⁊

nõ ꝓdeſt.við.j.excõicatus ſi ĩdureſcit. P
¶ Abſoluit᷑ excõicatus añ ſatiſfactionẽ ſi exercet aliqð ſpũa
le.vide.j.excõicatus ſi exercet.
¶ Abſoluere an poteſt papa a iuramento ſine cauſa.vide in

Abnuſiones.

¶ Abuſiones quot ſunt.vide.j.iuſticia ſuffocatur.

Acceptatio.

O Acceptatio beneficij facta ſub hac foꝛma accepto ſi mihi

de iureſdebetur talis accepta tio eſt certa ⁊ valʒ pʒ doctrinam

