cit ꝙ qñ vnũ ⁊ idẽ factũ nõ eſt punibile in qualibet ꝑte locidʒ
expꝛimi ⁊ ꝓbarni illa ꝑs loci in q factũ eſt punibile.⁊ idẽ dicit
in diuerſitate tʒis vt ibi late ꝑ eũ.vide.S.ↄfeſſio.v.ſi q.
¶ Vꝛobat in iudicio relatio peritoꝝ in aliqua arte vel medi
ci circa vulnus an ſit moꝛtale.vide.S.iudex qñ queſtio,
¶ Meus qui ꝓbat ſuꝑ libello actoꝛis obtinebit ⁊ eſt ꝓeo ꝓ⸗/
nunciandũ etiã ſi hoc nõ petierit.vide.e.poſſeſſoꝛ qui ↄuenit.
¶ Pꝛobat mala fides poſſidẽtis ꝑ famã que erat in loco ꝙ
res erat aliena vel ꝙ poſſidens vel pᷣſaibens boc ſuit aliqũ
cõfeſſus extra iudicium.de quo vide Bar.in.l.celſus.ᷣff. ð vſu
cap.Abb. in rubꝛi.de pᷣſcrip.⁊ in.c.fi.eo.ti.vide.s.pꝛeſcriptio
v.licet bona fides.cũ ſeq.
¶ Qualiter ꝓbat᷑ in firmitas.vide.ẽ. ↄtumaciã nõ excuſat.

¶ Licet ad validitatẽ ſentẽtie requirat᷑ ſciptura.vt.c.fi.de re

iudi.li.vi.illud tamẽ qð ad ſui ſubſtantiã exigit ſcripturã põt
ꝓbariꝑ teſtes ſi ſeiptura dicat᷑ ꝑdita ⁊ ſufficiũt duo teſtes.

l

Gdalt⸗
ltmpe
Prrinl
(Pen
ſvptoee
attione
(Sde
nnopb
denne
kirendi.
jerelpen
kutenti⸗
ſerine
hicader
(Obie

iirens

ſtider

Pe

ant quo
ſlltatco
gliuri⸗
Crifd.
E
daiſe
duct
bany!
mis p
batur
effufio
lladet
tonqnn
([NHNI
ſsing
(deſe
opbi
ſtap;
ſacit
liep
Uiorh
ethhe
M
Ulfioſt
Sise
ſenipe
hoeſſ
lnis,

itaften
feer

eglianien

1 ts
Finineſten
nfſiumte
tenagiiee

ſt tffing
teſtis,

tun n

ceiſong

hoſeſſien

ſiiſſcictt
itiuliohne.
ſeſoctene
hnich tel
Apecoli.
aaaus i

6DtcNobn
atpphiſcin
1cidofik

e

Pcuretoint.

lhu

deiſtied.
NeNal.
urawmeĩnn

D

iſinn

reinanen

tetesie⸗

hicötee
ſgna ?
161 31t
pbianid
agr
teleil
eſt
ckpoß
gtihta
riben
ritii
grſean

de ꝓba. 1.c.i. de tranſla. p̃la.

conqueſtus. de fo.compe.

vt.c.ſient nobis.de re iudi.⁊ in.l.teſtiũ.C. de teſti.facit.c. cum
oliz. de pꝛiuile. Abb. in alle. c. icut. ⁊ no.in.c.in pñtia.de pba.
2 Bar.in.l.ſciendũ.de ver.oblig.
¶ Ad ꝓbandũ ſnĩam ꝑ teſtes nõ eſt neceſſe ꝙ teſtes ðponãt
de omnibꝰ verbis per iudicem ꝓlatis ſed ſatis eſt recitare effe

ctũ ⁊ ſubſtantialia ſententie. vt in.c.ſicut ð re iudi.⁊ ibi Abb.

circa pꝛinci.
Pꝛobakt iuſta cauſa abſentie ↄtra ſnĩazʒ.vt.S.abſens.ver.
iuſta cauſa abſentie. cum ver ſe.
¶ Mõ ꝓbat hoc eſſe qð ab b cõtingit abeſſe.l.neq; natales.

„ 2„

¶ Decucèẽs plura capitula in libello nõ videtur ſe obligare

ad quamlibet parem copulatiue pꝛobandã.ſed ſatis eſtpba

reid quod ſufficit ad victoꝛiam. no. Abb.in. c. licet. de pba. ⁊ ĩ
c.ſignificante.de appel.
¶ Pꝛobatio ↄtraria poteſt admitti contra pꝛioꝛem ꝓbatio
nem ſi ſcdᷣa ꝓbatio eſt clarioꝛ.naʒ o bfuſcatur effectus pꝛioꝛis
ꝓbationis:idem cum ꝓbatur infamia contra aliquẽ que ſuffi
ceret ad toꝛturam. nam ſi ꝑ aliam partem ꝓbatur bona fama
tollitur pꝛima pᷣſumptio.vt.c.cum in tua.deſpõ.⁊ ibi Ebb. 7.
Bar. in.l.fi.ff.de queſti.
¶ Pꝛobatio ꝑ confeſſionem partis non admittitur cõtra pᷣ⸗
ſumptioneʒ iuris ⁊ de iure.vide.j.pꝛeſumptio.ver.contra pꝛe
ſumptionem.
¶ Si duo pꝛebant equaliter ſuper eadeʒ re ad iudicatur res
pꝛimo ꝓbanti ⁊ victoꝛ pᷣſtabit cautionẽ reo ð conſeruãdo eũ
indemnẽ reſpectu alterius petitoꝛis.vt.l.is a duo.cũ.l.ſe.ff. ð
rei vendi.quod limita verum niſi ex traditiõe vel adiudicatio
ne rei poſſit ſequi piculum animarum quia tunc eſt deferenda
ſententia ſi res petita non eſt diuiſibilis nec põt inſoliduʒ poſ
ſideri.no. Bar. in. l.ſ duo.ff. vti poſſi. Innoc.⁊ Abb. ſuper ru
bꝛica de ſpon. duoꝛum. J
¶ Vbi actoꝛ plene ꝓbat intentionem ſuam debet obtinere
niſi reus eum clare confundat nec ſufficit ꝙ reddat eamdubiã

vt videtur tex.in. c, in pꝛeſentia. de pꝛoba.facit quod no.glo.ĩ

cle.i.de reſcrip. . .
¶ Pꝛobationes diuerſe differentes in modo licet conueni⸗
ant quo ad intentionem agentis non debent coniungi enʒ re

ſultat contrarietas reſpectu modi.ar.in. Lrepugnantia.ff. ð re

gu. iur. in. cſollicitudinem. de appel.no. Abb. in. c. tranſmiſſe
Fundans ſe in libello ſuper certa quali tate ſi eam nõ pꝛo⸗

bat ſuccumbit. quia nõ videturpꝛobatum factuʒ in iudicio ðᷣ
ductum. vt no. c.cum ſit. deſoꝛo compe. ⁊ Cy.in.l. ij. C. de pꝛo⸗

ba. vbi dicit ꝙ ſi fit accuſatio vel inquiſitio de inſultu cum ar
mis vel de percuſſione cum ſanguinis effufione ſi poſtea pꝛo
batur inſultus ſed nõ cum armis vel percuſſio ſine ſanguinis

effuſione venit reus à bſoluendus.qꝛ non videtur pꝛobatõ fa

cta deficiente qualitate.facit.c,/fi.de reſti.ſpoli.no. Abb. in. c.
¶ Eredi debet ſimplici relationi iudicum in bꝛeuioribus cau
ſis in quibus ſcriptura non requiritur per aut.niſi bꝛeuioꝛes.
C. de ſenten. ex peri,: reci.nec mirum quia cuʒ alias creditur nũ
cio vbi nõ habetur alia ſcriptura:foꝛtius dʒ credi iudici.qð
nota pꝛo arbitro ⁊ arbitratoꝛe cui ſepe datur poteſtas ꝓce⸗
dendi fine ſcriptura ⁊ tũccredatur ſuo verbo.⁊ idẽ dicit Bar.

in.l iubemus nulli, C, de ſacroſan. eccle. vbi dicit ꝙ in iſtis bꝛe

uioꝛibus põt idem iuderx ſcribere acta vt credat᷑ ſue ſcripture
et libꝛo ſuo.vide.S.ſudic.ſolui.
¶ Mõ ꝓbante actoꝛe abſoluit᷑ reus etiaʒ ſi cõfitetur defectũ
iuris ſui.vide.S.cõfeſſio.vᷣ.ſi reus.
¶ Siduo cõtendant ſuper beneficio ⁊ nullus ꝓbat vel alter
ſemiplene inſtitutionem canonicam cui debet aſſignare iudex
poſſeſſionem vel an vtrũq; vel alterum debet abſoluere ⁊ qᷣd
iuris. vide.S.iudex.vᷣ.duobus.
¶ Pꝛelatus ſeu beueficiatus agẽs ꝓ iuribus eccleſie an te⸗
net᷑ ꝓbare titulũ ſue poteſtatis.vide.S.pᷣlatus ſeu bñficiatus
¶ Pꝛobatio equiuoca nõ releuat ꝓbantẽ.⁊ ꝓbat᷑ ſubiectio
ex pᷣſtatione cenſus.vide.j.ſubiectiõis quaſñ poſſeſſio.
¶ Pꝛobatur ſubiectio ſeu cenſus per diuturnà ſolutionem.

vigde.j.ſolutio diuturna.

¶ Pꝛobatio quando debeat offerri incõtinenti non requi⸗
ritur ꝙ ꝓbans habet ꝓbationes ſecum in ꝓmptu. ſed ſatis

eſtq; nõ petat dilationes longioꝛes. vt eſt ter. optimus in. c.
litteras.de reſti.ſpo.did᷑ enim eas offerre c infra bꝛeue tem
pus eas ſe exrhibitux offert. quod videtur cõtra Jo. an. in. c.

interpoſita. de appella.fa cit.c.exhibita.de iudi.⁊ in moꝛa mo

dici tempoꝛis nõ eſt magnũ periculum.fr,de iudi.l.ſi debitoꝛi
Abb. in alleg.c. litteras.i.colũ.
¶ Mon credit᷑ aſſerenti remiſſum a deo. vide.S. noraculum.
¶ Ad ꝓbandum interdicta que dantur ꝓ rebus ſacris ⁊ reli
gioſis vt fiat reſtitutio requirit᷑ ꝓba tio tituli apparenter iu⸗
ſti. vide.S.interdicta.
¶ Pꝛobatio que fit ꝑ inſtrumentũ di cſ᷑ patẽs.vt.c cũ olim.
de cenſi. vnde Inno.in.c.ex inſinuatiõe.d e appel.⁊ in. c.ij.de
cõfir.vti.dicit eſſe notoꝛium id quod cõſtat per inſtrumentuʒ.
not. Abb. in alleg. c. cñ olim.
¶ Pꝛobare ſe aſtringens in libello duo quoꝝ alterum per ſe
nõ ſufficit tenetur vtrunq; ꝓbare.vt.c.cum dilecta.de reſcrip.
ſed ñi alterum per ſe ſufficit ſatis eſt illud ꝓbare nec in dubio
videtur ſe aſtringere ad vtrunq;. ad boc.c.cum iamdudũ.de pᷣ
ben.⁊ in.c.exhibita.de iudi.licet aliqui cõtra.ſed ꝓpter bas
ambages euitand as cauti aduocati ⁊ ꝓcuratoꝛes ſolent po
nere in fine lihelli ⁊ articuloꝛum nõ aiſtringunt ſe ad ꝓban
dum niñ ea que neceſſanio incumbunt.not. Ab b. poſt glo. in
c.ij.de reſcrip.iiij.colũ. * .
¶ Pꝛobat ſe clericus accuſatum coꝛam iudice ſeculari ꝓdu⸗
cendo litteram in qua papa cõfert ſibi beneficium tanqᷓ; deri⸗
co.vt eſt cõ cluſo Jo.an.in mercur.in.c.nõ licet.de re iudi.lib.
vi.tria enim inducunt ad boc pᷣſumptionem. Pꝛumum littere
auctentice. Secundũ fauoꝛ clericalis oꝛdinis. Lertium quia
nullum vel modicũ fit alteri piudicium. adducit etiem ꝙ ſuf⸗
ficiunt argumenta vbi alteri nõ fu pᷣiudicium.de cleri pereg.
c.ij.de ꝓcura.ex inſinuatione. ⁊ de teſti.cũ a nobis.⁊ ibi Jo.
an. creditur em̃ litteris pape.nam ſi ipſe cõferat beneficiũ ſem

pꝛonij:quod dicit va care in curia facit fidem tam de moꝛte ᷓ

de loco licet poſſit ꝓbari cõtrarium.not. Paulus in cle. litre⸗
ras.de ꝓba.idem quando pape aliquis ſcribit inſinuãdo ſu
am intentionem.vt ibi not.doc.ſecus quãdo papa ſcribit ali⸗
cui ſuo nomine dignitatis.qꝛ tunc ipſum appꝛobare nõ vide
tur necaliquid nouiiuris tribuere. vt cle.ſi ſũmus.de ſenten.

excõ.quia talis nominatio eſt ſimplex nõ aſſertiua. iſta ergo

ſtant ſimul.iſ.ꝙ papa non tribuit ius de nouo.⁊ ꝙpꝛeſumitur
de iure antiquo donec ꝓbetur cõtranum. eſt cõcluſo Zapi
ſua alleg.vi.⁊ vide.S.pꝛin cipis motus ꝓpꝛius. Si cõtia pe⸗
titionem vt declaretur cõtractus vſurarius opponatur exce⸗

ceptio per reum ꝙ non cõtraxit in loco onus ꝓbandi ſpectat

ad citatũ negantem indirecte exhibito inſtramento per acto⸗
rem.nam poteſt ꝓbare ſe eſſe abſentem Fᷣm.l.optimã. C. de cõ
traben.⁊ cõmit.ſtipu.ſed ſi reus habet inſtrumentũ cogitur il
lud exhibere.qꝛ nõ eſt in poteſtate actoꝛis. vt not.in.c.l.de ꝓ⸗

ba.nõ enim tunc reus ꝓducit inſtrumentũ cõtra ſe ſed ꝓ ſe vt

iuuetur in ꝓbatione negatiue.⁊ vt magis coartet᷑ negatiua.

cõpellitur autem reus in dicto caſu inſtrumentum edere ſᷣm
pꝛacticam Inno. ⁊ Jo.an.in.c.g.perpetuus.defide inſtru.et

ſicut appellans petit exhibere ſententiã quia pᷣſumitur eſſe pe
nes appellatum mandabit᷑ ipſam exhibere. ⁊ ſi neget ꝓnun⸗
cia bit ꝙ; ula perpetuo non teneatur nec comodum ꝓſequat᷑.
ad hoc.l.cum quidam. C. de fide inſtru.⁊ ibi Bar, eſt cõcluſo
Zapi ſua alleg.x.in ſi. UY ä
O¶ Pꝛobatnr adulterium, vt.S. adulteriũ maniſeſtuʒ. ⁊. S. in
adulterio. B l
¶ Lum quis ſe offert ſim pliciter ꝓbaturũ aliquid tale ſim⸗
plex oblatio refert᷑ ad incumbentia nõ ad illa ad que de iure

n co git᷑vt.c.fi.de pur.ca. ⁊ ideo debet ꝓteſtari nõ aſtringe⸗

ſe ad ꝓbandũ niſi que ad victoꝛiã ſue cauſe tantũ ſumaciãt
vt ibi.⁊ de ꝓba.licet cãm.⁊ de offi.deleg.cũ cõtingat.
¶ ꝛobari an ſufficit reliquum ex plunbus copulatiuis.vi⸗
de. S. copulatiua. ððJ
¶ Si terminus ad ꝓbandũ ſit cõmunis vtriq; parti ⁊ pen⸗
dente termino cõpꝛomittant impeditur currere tempus ꝓba
tionis ⁊ eſt in ſuſpenſo.⁊ ſic intelligitur cle.q;ẽdiu.de appella.
et auẽ.ſi tamen.C.de tẽpo.appel.ſi tamen vni parti tantũ eſt
terminus aſſignatus tũc per cõpꝛomiſſum nõ impeditur cur⸗
rere.⁊ ſic intelligit᷑ qð not.in.c.de cauſis.de offi.deleg.⁊ idem

2

Paulus alleg.in.c.qdiu:tenens ꝙ per cõpꝛomiſſum nõ im⸗
L p iij

peditur curſus decem dieꝝ ad appellandum.ideʒ tenent ⁊ cõ
cludunt domini de rota ſua cõcluſione.ccclx. ⁊ Berũ.in.c. li⸗
cet cauſam.de ꝓba.iiij.colũ.
¶ Vꝛobakt filiatio ſi qui nominent aliquẽ in filiũ ⁊ ita cõmu
niter reputet᷑.vt.c.per tuas.de ꝓba.debet ergo articulari ꝙ;
talis eſt natus in domo talis patre ⁊ matre ipſum vt filiũ pu

blice reco Snoſcẽtibus ⁊ filiñ nominantibus.⁊ ſiccõmuniter

ab oĩbus talis vt filius fuit tentus habitus ⁊ reputatus.de

quo vide doc.poſt glo.in.c.micha el.ð fil.pᷣſby.⁊ Ber. in alle.

c.per tuas.vide.S.filiss exiſtens.cũ v ſeq.
¶, Minñ actoꝛ ꝓbet ex cauſa ſibi deberi er qua petijt nõ debet
quis cõdemnari.vide.j.ſentẽtia.ᷣ.nõ debet.
¶ Pꝛobatio impedimenti requirit᷑vt.Sö. impedimentũ.
¶ An ⁊ qñ credat᷑ iudici circa acta iudicij.vide.c.cũ dilecti.ð
accu.⁊.c.cũ dilecti.de elect.⁊.c.cũ a nobis.de teſti.⁊.c.qm̃.de
ꝓba.⁊ ibi docroꝛes.⁊ vide.S.iudici ſoli.

¶ Vꝛobakt plene per ſcripturam antiquoꝝ libꝛoꝝ ⁊ credit᷑

ſcripture ꝓducte ex archiuo publico etiã ſi nõ habeat ſubſcri⸗
ptionẽ teſtiũ.⁊ antiquitati credit᷑.de quo late ꝑ gl.⁊ Inno.et
Abb. in. c. cñ cãm. de ꝓba.⁊ jn.c.ad audientiam.de reſcrip.
¶ Ad ꝓbandũ cõſanguinitatem vel aliud inpedimentũ nõ
ſufficit ꝙ vnus teſtium toſtificet᷑ de vno actu ⁊ alius de alio.
vel ꝙ vnus audiuit ab vno ⁊ alius ab alio:ſed opoꝛtet ꝙ qui
libet teſtis ab eiſdẽ duobus ⁊ eodeʒ tẽpoꝛe audierit.alioquin

cũ in dictis ſuis ſingulares reperiant᷑ ipſoꝝ teſtimonium nõ

valet.vt.c.cũ dilectus..nos vero.de elec.⁊ not.in.c.qualiter
ij.de accu.not. Inno.in.c.licet ex quadã.de teſti.Hoſti.tñ ibi
tenet ꝙ hoc arbitrabit᷑ bonus iudex.⁊ idẽ ibi Jo. an.
¶ Vꝛobatur cõſanguinitas per teſtes qui vtrunq; latus cõ
putẽt:nec ſufficeret cõputatio vnius lateris tantũ vt colligit
ex.c.licet ex quadã.de teſti. ⁊ niſi teſtes ſic clare deponant tole
rabilius eſt aliquos cõtra ſtatuta hoĩm dimittere copulatos
qᷓ; cõiunctos ſeparare.vt ibiterx. .

¶ Pꝛobatio nulla põt fieri poſtqᷓᷓ eſt cõcluſum in cauſa pᷣn⸗

cipali nedũ per teſtes ſed etiam per inſtrumẽta nec ad inſtan⸗
tiam partis iudex põt poſt cõcluſionẽ in cauſa interrogare lʒ
ex officio poſſit: in cauſa tñ appellationis põt ꝓbatio tã per
inſtrumenta iᷓ per teſtes fieri.colligit᷑ er.c.cũ dilectus. cũ ibi

not.per glo. Inno.⁊ Hoſti.de elec.

¶ QAicet quis ꝓbet ſe multo tẽpoꝛe extitiſſe in eccleſia vel cu,

vxoꝛe ⁊ famã vicinie ſic ſe habere ꝙ ecdeſiam tenebat ꝓ ſua
et mulierẽ ꝓ vxoꝛe:nõ tamen valet ſibi intantũ ꝙ ſententia fe
rat᷑ ꝓ actoꝛe ⁊ niſi ꝓbet de iure ſuo reus abſoluet᷑.C. de ꝓba.

actoꝛ.de cõtrario ſequeret᷑ abſurditas.qꝛ eadem ratione ſi ali

quis ꝓbaret ꝙ domũ vel poſſeſſionem aliquã poſſediſſet ali
quanto tẽpoꝛe ꝓ ſua ⁊ ſuꝑ hoc haberet famã vicinie: deberet

obtinere in petitoꝛio.qꝛ cõſtat falſum.qꝛ debet ꝓbare legiti⸗

mũ titulũ atq; dñium.ff. de rei ven.i.in rẽ actio.alioquin reus
abſoluet᷑. C. de rei ven.l. fi.not. Inno.in.c.illud. de pᷣſum.
¶ Pꝛobationẽ ſemiplenam vnus teſtis facit quando talis
teſtis eſt omni exceptione maioꝛ.ſecus ſi eſſet alicuius cõditi
onis ꝓpter quã fides vacillaret.vt qꝛ cõſanguineus vel ami
cus partis.qꝛ tunc licet induceret pᷣumptionem:nõ tamen ſe⸗
mipleſam ꝓbationẽ.vt.l.matris ꝓfeſſio.C. de ꝓba. Item ha
bet verũ quando cauſa eſt talis que per duos teſtes põt ꝓ⸗
bari.nam ſi plures teſtes requirunt᷑ tunc vnus nõ faceret ſe⸗
miplenam ꝓbationẽ,naʒ ſi quatuoꝛ teſtes requiruut᷑:duo fa⸗
ciunt ſemiplenã ꝓbationem.qꝛ ꝓbatio cõponitur ex duabus
partibus ex ſolennitate iuris gentiũ que eſt pꝛioꝛ ⁊ potentioꝛ
et ex ſolennitate poſitiua.⁊ ſic ſimul iuncte faciunt plenam ꝓ⸗
bationem.ꝓ boc facit.l.teſtium.in fi.C.de teſti, no.doct.in.c.
fi.dę iureiuran. ,
¶ Qualiter ꝓbat᷑ caſus foꝛtuitus in depoſito vel cõmodato
vide.S.depoſitarius vel cõmodatarius.
¶ Pꝛobatio que fit per inſtrumentũ dicit᷑ euidens nec am⸗
plius requirunt᷑ teſtes.vt colligit᷑ ex.c.cũ dilectus.de dona.⁊
facit qð not. Inno.in.c.ij.de cõfir.vti.vel inuti.⁊ tex.in.l.licet
ff. deleg.i.vbi ꝓbatio etiã cõiecturalis dicit᷑ euidens.nõ ſolũ
ergo inſtrumentũ aperte loquens inducit euidentẽ ꝓbationẽ
ſed etiam ex cõiecturis tenoꝛe inſtrumenti collecto ⁊ diſponẽ
tis mente.qꝛ in diſpoſitiõibus dubijs ſemper recurrendũ eſt
ad mentẽ intentionẽ ⁊ cõiecturam diſponẽtis, facit.l.ſemper
ff. de reg.iu.⁊.c.inſpicimus.de reg.iur.li.vi.

¶ Pꝛobatio in cfiminibus tam in excipiendo qᷓ in accuſan

do debet cõcludere neceſſario.vt nõ.in.c.in pᷣſentia.de ꝓba.

binc eſt ꝙ ſi verba teſtiũ poſſunt intelligi dupliciter.ſ.paſſiue

et actiue debent aſſt umi ⁊ interpᷣtari ꝙ minus nocet accuſatio
et talis ꝓbatio nõ cõcluderet ad effectũ pene inferende. vt.l.
ij.de ꝓba.nõ. Bar. in.l.nõ ſolum.S.ſed vt ꝓbari.ff. de noui

ope.nunci.vbi notanter dicit ꝙ facilius excludit᷑ accuſatio q;

ciuilis actio.⁊ cõcludit ꝙ ſi accuſatoꝛe ꝓbante intentionẽ ſu
am:reus per ſuã ꝓbatiõem ill obnubilat ſeu dubiam reddit
dʒ accuſatus abſolui.⁊ ſic in accuſatione dʒ fieri benigna in

terpᷣtatio exquo ꝓbatio actoꝛis eſt minus generalis ⁊ in nno

intellectu põt vitari delictũ.facit quod not. Bar. in.l.ſi quis
intentio ne.ff. de iudi.⁊ qð not. Abb. in.c.cũ ad ſedẽ. de reſti.
ſpo.liq; aliter ſenſit Inno.in.c.dudũ.ij.de elec.tñ ibi Abb.cõ
cludit quod.S.dictũ eſt penul.colũ.

¶ Vꝛobakt crimen alicuius per inſtrumentũ directe cõfectũ.
vt ſi aliqui fecerunt inſtrumentũ ſuper cõiuratione vel ſimili.

vt in.c.cũ in poſitionibus.de iureiur.li.vi.ſed ſi agat᷑ de ꝓba⸗
tione directe fienda ⁊ inſtru mentũ fuit cõſectum ſine cõſenſu
illius qui dicit᷑ criminoſus nõ ꝓbat nec pernotariũ qui non
babet ad hoc officiũ.nec per teſtes qui nõ fuerũt citati.nec iu⸗
rauerunt in pᷣſentia partis.vt.c.ij.de teſti.ſed ſi criminoſus cõ

ſenſit in ſtrumento:tũc ꝓbat quo ad penã ad quã põt ſe ſubij

cere.vt.c.cũ dilecti.de elec.⁊.c.penul.de cri.fal.ſa ed quo ad pe⸗
nam moꝛtis ad quã nõ põt ſe obligare nõ credit᷑ inſtrumento

cũ nemo eſt dũg mẽbꝛoꝝ ſuoꝝ.vt.l.liber bomo.ff.ad. l.aquil.

not. Abb. in. c. Cñ in eccleſijs.de maio.⁊ obe.

¶ Vꝛobatur furtum vel maleficiũ aliud per teſtes domeſti/

cos.vide.Sð.furtum.

¶ Vꝛobant res amiſſe per domeſticos ⁊ familiares.qꝛ vide
runt res illas pᷣcedenti die ⁊ de nocte ſenſerũt furẽ:⁊ mane res

illas nõ reperierunt.not. Bar.in.l.ſi quando.in fi.C. vnde vi.
Abb.in. c. fi. qð metus cauſa.
¶ Vꝛobationes facte coꝛam iudice cũ agit᷑ de crimine ciuili

ter faciunt fidẽ in alio iudicio cũ agit᷑ criminaliter.not. Bar.

poſt Jaco.de are.in.l.iij.S.ſi quis dolo.ff.ð tab.exhi.⁊ teſtes

plene examinati in iudicio ſũmario faciũt fidẽ ĩ plenario.no.

Jaco.de are.in.l.ſ ab hoſtibus.s.ſed qð ſimpliciter.ſff.ex qui.
cau.ma.not.Anto.in.c.per inquiſitionẽ.de elec. Abb. tamen

lin.c.at ſi clerici.de iudi.x.colũ.tenet ꝙ licet tales ꝓbatiões fa
ciunt aliquã fidẽ.qꝛ coadiuuant tales ꝓbationes:nõ tamẽ ex

toto ꝓbant.qꝛ aliter ſe defendiſſent ſi fuiſſet actũ crimin aliter

qᷓ ciuiliter, not. Frede.de ſenis cõſilio.xxiij.⁊ idem videtur te

nere Inno. in allega.c.per inquiſitionẽ.de elec.pbatio tamen
facta per cõſfeſſionem operatur vt ſuus iudex fundando ſe ſu
per illa poteſt ꝓcedere ad punitionẽ licet in alio indicio ſit fa

cta quod cõmendat. Abb. vbi.. ⁊ idem Abb. in. c cum dile⸗
ctus,.de oꝛdi.cogni.xij.colum.vide.s.ac&ᷣ litis.⁊ docto.in.c.

veniens. de teſti.

¶ Pꝛobatio per violentas pᷣſumptiones dicit᷑ eſſe certa. fa⸗

cit.l.licet.ff.de lega.i.vbi dicit᷑ euidens qð ꝓbat᷑ per cõiectu⸗
ras.ſed cũ agit᷑ de magno pᷣiudicio vt in caſu.c.in pᷣſentia.de
ſpon.requirit᷑ certa ⁊ vera ꝓbatio.ſ.moꝛtis.⁊ nõ ſufficit ꝓba
re per cõiecturas.⁊ ſic intelligit᷑ glo.in.c.fi.vt lite nõ cõteſt.S.
poꝛro.vt ibi not.Abb.vide.õ.dñium..dñs olim.

¶ Quantũcunqʒ plures teneant᷑ ex eodẽ delicto ꝓbatio fa⸗/

cta cõtra vnum:nõ facit fidẽ cõtra alium.qꝛ foꝛte ille fuit cõ⸗
uictus ex falſis ꝓbationibus vel cõdemnatus per iniuriam
iudicis.vt in.l.denunciaſſe.ff.de adulte. Abb. in.c.ſignifica⸗
ſti de adulte.in fi.
¶ Si ꝓbare poteſt reum deliquiſſe eius purgatio ꝙ nõ deli⸗
quit:nõ eſt admittenda.vt eſt tex.in.c.ad noſtram. de ꝓba.et
ſic not.ꝙ ſubſidiaria ꝓbatio nõ admittitur vbi poteſt ꝓbatio
pꝛincipalis baberi.ſi tamen actoꝛ velit ꝓbare affirmariuam
admittitur etiam reus ad ꝓbandũ negatiuam ſi ſit pᷣgnans
vel loco ſeu tempoꝛe coartata.vt ibi nos. Hoſtiẽ.⁊ Pe. poſt
Inno. vide.s.negatiua.
¶ Si actoꝛ ꝓbat intentionẽ ſuã per duos teſtes ⁊ reus per
vnſ teſtẽ:tũc ſi ꝓbatio actoꝛ ⁊ rei nõ ſe referũt circa idẽ.vt qꝛ
directo cõtrariant᷑:tunc ꝓbatio rei per vnũ teſtẽ nõ pᷣiudicat

q:?: plena ꝓbatio cõtra ſemiplenã circa idem illam abſoꝛbet

no. Ci.in.l.ĩ bonefidei.C. de iureiur. ⁊ in.l.i.C. de ꝓcur. ⁊.l.i.C.
de edic.diui adꝛi.tol.⁊ in.c.in noſtra. de teſti. Si aũt ꝓbatio/

annere
Stſontpt

(enuion
lcer⸗

Poee

ecee

pfaletr
incionn
haber⸗

ſderſcie

ciept

lub dean

FPno
parte
(P
fitnohlu
Veeſſun
eren
(pu

ſincc

(Do
en.S
(
nis te
maat
ncpe
li ſpe
(Pe
Mlcctert
lentüͦ

(Pe⸗

leſeſen

tlinte

Ites

Partesr

R

let pic

nacey
(
pice
P
Reſta
1clun
ſpe
Nigo⸗
Se

naat
de Pbr
hlpaſin

tnealſti⸗

er
Clſgie;

torea

nteldt
deiigt

isthtfn

liate

tikti
bictei

cecifei

epel ſinii
Kdebe

eciſean
füaniſen
ſtniſee

ineſead

höͤtſe
lo NM

ſtrunen

dla .

8s dotee

res dni
muurts
Cmepi

fine cdt

n0t. Dr

enarioſo
1fergi
b,lanen
gtöes fa

d tameer

füninelt
hwidetne
Datiolunn
dapdoen

cidoſt

lttolld
odo e

Ntchm
ſifidtN
hocuet

Pdaton

llefuten

—
S=
SS
=. =
S=.
e

nes acton ⁊ rei nõ referunt᷑ circ diuerſa ſ cõnexa. vt qꝛ actoꝛ
pꝓbat debitü per duos teſtes.reus ꝓbat pactũ denõ petẽdo
per vnũ teſtem tüc eſt locus delationi iuramenti. qꝛ er quo ple
na ꝓbatio nõ repugnat ſemiplene.immo ſe cõ patiunt᷑ plena
nõ abſoꝛbet ſemiplenã:⁊ ſic intelligit᷑ quod not.in.l.qui ſe liti
ff. de iudi.not.doc.in.c.fi.de iureiurã.
¶ Qualiter ꝓbat᷑ venditio ꝑ teſtes vbi venditoꝛ negat rem
vendidiſſe.vide.j.venditio.
¶ Pꝛobat plene vnus teſtis de veritate cũ cõfeſſione extra
iudiciũ facta ſuꝑ exiſtentia actus:licet cõfeſſio incidenter fuiſ⸗
ſet facta. ⁊ ideo ſi per vnũ teſteʒ ꝓbo ꝙ tibi mutuaui ⁊ ꝑ aliuʒ
pꝓbo ꝙ fuiſti cõfeſſus mutuũ incidenter iſte due ſemiplene ꝓ⸗
bationes debent cõiungi vt plene ꝓbent mutuũ q;uis actoꝛ
fundauit ſe ſuper mutuo ⁊ nõ ſuper cõfeſſione.colligit᷑ ex. c.fi.
de ſuccel. ab inteſta. ⁊ ibi Ab.ij.colũ.colligit᷑.vide.s.cõ feſſio
declaratoꝛia. Itẽ nota ꝙ vnus teſtis deponens de veritate
actus ⁊ duo deponentes ſuper cõſeſſione illius actus in ab⸗

ſentia partis facta cõiungunt᷑ ad faciendã plenam ꝓbationẽ

not. in. c. cũ cauſam. de ꝓba. ⁊ nõ. Bar.in. l.admonendi.ff. de
iureiur.ex quo infert᷑ cõ feſſio m abſent ia partis facta indu⸗
cit ſemiplenã ꝓbationẽ ⁊ duo ſemiplene tendentes ad eundẽ
effeciũ iungunt᷑ ad faciendã plenã ꝓbationẽ in iudicio. vt al⸗

leg.l. admonendi. ?2 Abb. in alleg. c. ſi.

Proceſſus.

¶ Pꝛoceſſus cõᷣtumacie punitiuus factus ab eo quiiguoꝛa
bat defectũ ſue iuriſditionis dũ tamen ignoꝛantia ſit ꝓbabi⸗
lis valet. vt.l.ij. ff.ſi quis in ius voca.⁊.l.ſi qui ex aliena. de

iuriſdi.om. iudi.ſed ſuper pꝛincipali nõ valebit ex quo cõſtat

nõ habere iuriſditionẽ niſ pꝛius ꝓnunciauit ſe iudicẽ.ſi tamẽ

iuder ſciebat nõ habere iuriſditionẽ nõ valet ꝓceſſus cõtu⸗
macie punitiuus nec ſuꝑ pꝛincipali. Abb. plene in. c. ſi duo⸗

bus.de appel.quẽ vide.⁊ in.c.cũ oꝛdinẽ. de reſcnip.
¶ Pꝛoceſſus factus a diuerſis iudicibus valet niñ excipiat᷑
per partem. vide.õ.iudicium.
¶ Pꝛoceſſus factus ꝑ lr̃as ſubꝛeptitias vel obꝛeptitias an

ñt nullus vel irritãdus. ⁊ an ſuperioꝛ ex officio ſuo poſſit illũ

ꝓceſſum annullare. vide plene ꝑ Ab. in.c.cũ dilectꝰ.ð reſcrip.
¶ Pꝛoceſſus factus per iudicẽ qui cõmuni erroꝛe putabat᷑
iudex an valet.vide.S.erroꝛ. H
¶ Pꝛoceſſus an valet nõ ſeruata foꝛma reſcripti.Abb. ple
ne in. c.cũ dilecta.de reſcrip.vij.colũ.
¶ Pꝛoceſſus executoꝛis deputati ꝑ lr̃as ſubꝛeptitias an va
ſeat.Abb.in.c.ad audientiã.de reſcrip.iiij.colũ.
¶ Pꝛocedere iudicialiter nõ eſt neceſſe ſuꝑ criminibus noto
rijs.tex.in.c.venerabilẽ.de elec.vide.S.notoꝛiũ.
¶ Pꝛoceſſus coꝛruit ſi aliquid attentat᷑ nõ ſolũ cõtra foꝛmã
mãdati ſed etiã citra foꝛmã.not.in.c.ſi cui.de elec.li.vi.Abb.
in.c.pꝛudentiã.de oſe.dele.ij. colũ.⁊ vide eũ in.c.ſuꝑ queſtio⸗
nũ. S. veꝝ. eo. ti.vide.S.foꝛma.vᷣ.geſta.
¶ Pꝛoceſſus an valet ſi fiat ꝑ duos ex tribus iudicibus ſim
pliciter deputatis ſi ratificet᷑ per tertiũ.vide Abb. in. c. pꝛu⸗
dentiã.S.i.de offi.delega.

¶ Pꝛoceſſus cõtra foꝛmã reſcnipti eſt nullus.vt.c.cũ dilecta

de reſcrip. qð ꝓcedit quando foꝛma reſcripti eſt fundata ſuꝑ
vtilitate publica que nõ eſt remiſſibilis per ꝑtes vel quando
partes cõtradicerent.ſecus autẽ vbi conſentirent.qꝛ poſſunt
partes renunciare introductis in fauoꝛẽ eaꝝ.vt.c.apłice.de re
gu. not. Abb. in. c.fi. his autẽ.de offi. dele.
¶ Pꝛoceſſus factus ꝑ iudicẽ exiſtentẽ extra territoꝛiũ an va
let. vide.S.iuriſditio.vᷣ.exiſtens extra territoꝛiũ.
¶ Pꝛoceſſus qualiter fieri debeat cõtra actoꝛẽ vel reũ cõtu⸗
macẽ.vide.5õ.cõtumax.vᷣ.qualiter.
¶ Pꝛoceſſus g̊ᷣ abſentẽ in cauſa criminali qualiter debeat fi
eri. vide not. Abb. in. c. vitatis. de dolo ⁊ ↄtu. vi.colũ.
O¶ Pꝛoceſſus qualiter fiat in cauſa criminali vel ciuili lite nõ
cõteſta. vide plene per Abb. in. c. veritatis. de dolo ⁊ contu.
x.colum. cũ ſequẽ.
¶ Pꝛocedere põt iudex ſine noua inſtantia ex officio ſuper
delicto cõtingente negocium de quo agitur.vide.sS.iudex po⸗
teſt ſine noua inſtantia. H
¶ Si quis habet plures oꝛdinarios valet ꝓceſſus ſuꝑ eadẽ

re ab vtroq; diuiſim agitatus ſi nõ fuit coꝛam ſecũdo exceptũ

de pendentia cauſe coꝛam alio.not. Inno.in.c.cũ.m. de cõſti.
not.Abb.in.c.cũ ex officij.de pᷣſcrip.vi.colũ.vide.S.pꝛinceps
cauſam.⁊ vide.S.iudices plures.
¶ Pꝛoceſſis coꝛruit ſnĩa coꝛruẽte.vide.j.ſnĩa coꝛruẽte.
¶ Pꝛoceſſuʒ fuit cũ aliquo an põt tertius ꝓſequi vel ĩpedire
ſeu cauſe aſſiſtere ſi ſua intereſt ſen appellare.vide no. Inno.
in.c.cũ ſuꝑ.ð re iudi.⁊ vide.S.appellare pñt ab eadẽ ſnĩa ⁊c̃.
¶ Pꝛoceſſus nõ valet nec ſuper pꝛincipali nec ſuꝑ sõtuma⸗
cia ſi iudex ſciat ſe iuriſditionẽ nõ habere.vt.c.ñ duobus. de
appel.a cõtrario ſenſu.vt.l.ij.in fi.ff.ñi quis in ius voca.nõ ie⸗
rit.⁊.l.ſi pꝛetoꝛ.S.marcellus. ff.de re iudi. Abb. in allega.c.ſi
duo bus.iij.colum. *
¶ Pꝛoceſſus cõtumacie punitiuus valet ſi index ignoꝛat de
fectũ ſue iuriſditiõis.etiã ſi pars pᷣſens ſciat.vt.l.i.ff.ſi quis in
ius voca.nõ ie.⁊.l.i.ff.ſi quis ius di.nõ obtẽ.ſed ſuꝑ pꝛin cipa
li nõ valet ꝓceſſus ex quo in veritate nõ habet iuriſditioneʒ
niſ pꝛius ꝓnunciaſſet ſe cõpetentẽ iudicẽ.nõ.in.c.ij. de dila.
et ad id qð dixi ꝙ valet ꝓceſſus cõtumacie punitiuus ſi ꝑs ſci
at eſſe veꝝ quatenus nõ ↄ cernit cõmodũ pꝑtis.vt in dictis iu⸗

rnibus:ſed quatenus cõcernit cõmodum ptis. puta in miſſiõe

ex pᷣmo vel ſcðo decre.nõ valet.nõ. Inno.in.c.ij.ð dila. ⁊ Jo.
an. in. c. dilectus.ij.de pᷣbẽ. Abb. i alleg.c. ſi duobus.
¶ Pꝛoceſſus nõ valet ſi iudex ſciebat habere iuriſditõeʒ ſed
elidibilẽ ꝑ exceptiõis cõflictũ.ar.in clpaſtoꝛalis.S.piſana.ðᷣ
re iudi.facit.l.nõ videt᷑ latitare.ff.ð iudi.ſed ſi iudex ſciebat iu
riſditionẽ babere ⁊ ignoꝛabat ĩpedimentũ valet ꝓceſſus tam
ſuꝑ pꝛincipali qᷓ; ſuꝑ cõtumacia.vt alle.c.ſ duobus.ſed ſi ꝑs
pᷣſens doloſe celauit ſeu ſubticuit iura abſ. eni nõ tenet peeſ⸗
ſus ad ſui cõmodum.not. Inno.in.c.fi.de accu.Abb. vbi.ð.
quod dic vt ibi latius per eũ.
¶ ꝛoceſſus va lʒ ſi coꝛã iudice agitant᷑ due cauſe ſimul qua
rũ vna eſt pᷣiudicialis ad alterã ſi nõ opponat᷑ vł niſ appellet
nõ. Ban.in.l.ſed ſi aũt. ff de excep. facit. c.i. de reſti. ſpoli. ⁊ qðᷣ
not.in.c.fi.de oꝛ.cog.⁊ eſt ratio qꝛ quidã oꝛdo eſt de ſubſtãtia
quidã de iuſticia ꝑuerſio oꝛdinis inſticie nõ bʒ vitiare ipſo fa
cto.not.glo.ij.q.i.in ſũ ma.xvij.q.iiij.vxoꝛ.nec alicubi erpᷣſſep
bat᷑ vt iſte oꝛdo ſit ſubſtãtificus citra exceptionẽ ⁊ appellatio
nẽ.eſt ↄ cluſio Abb.in.c.exbibita.de iudi.iiij.colũ.
¶ Pꝛoceſſus tenet vbi ſolũ ꝑuertit᷑ oꝛdo cauſe ad cãm. nam
cũ ſecularis iudex cognoſcit de hereditate ſi opponat᷑ qõ ille⸗
gitimitatis q dʒ coꝛã ecdeſiaſtico tractari ⁊ ipſe ſecularis ꝓce
dat ad vlterioꝛa: valet ꝓceſſus niſi pᷣcedat inhibitoꝛia vel ap
pellatio interponat᷑.vt.i.i.C. de ap.⁊ qð ibinot. ⁊.l.ꝓlatam.
C. de ſen. ⁊ hoc aꝑte tenet Bar. iin iſtis pᷣiudicialibus.in.l.ſʒ ſi
añt.de excep.in fi.⁊ optime facit tex.in.c.tuã.de oꝛ.cog.ibi fue
ris requiſitus.ſecus em̃ vbi ꝑuertit᷑ oꝛdo cauſe ad ſeipſam. et
ita lo quit᷑.c.exhibita.de iudi.⁊ alle..ł ꝓlatã.⁊ hoc caſu põt mit
ti inhibitoꝛia iuſtificata:tñ expꝛimẽdo cãm inhibitiõis.hʒ em̃
vim cuiuſdã citatiõis iudicialis:in qua fiẽda nõ requirit᷑ cau
ſe cognitio. nõ. Inno.in. c.qm̃ cõtra. de ꝓba.de quo plene ꝑp
Abb. in alle.c. ruã.de oꝛ.cog.⁊ de hac peruerſiõe oꝛdinis cau
ſe ad cãm:vel cauſe ad ſeipſam not.idẽ Abb.in.c.cũ dilectus
de cauſa poſ.⁊ ꝓpꝛi.iij.colũ. W
¶ Vbicũq; ſentẽtia lata tribuit ius finale nec põt reꝑari per
aliud iudiciũ niñ ꝑ appellationẽ vl aliud remediũ tũc reguirit
plena cauſe cognitio. als ꝓceſſus necſnĩa nõ valet. vt in. l lu⸗
dices. C. de iudi. fallit in caſibus cle. diſpẽdioſm. ð iudi. ⁊ eſt
pꝛima regula Jpo. de lig. in cle. ſepe, dee bo. nig.
¶ Scda regula eiuſdẽ JYo. de lig. vbi. S. ꝙ vbi agit de cauſa
ſuꝑ qua ſentẽtia lata nõ parat magnũ piudiciũ.⁊ põt reꝑari
abſq; appellatiõe vel reſtitutione vel ſimili remedio tunc põt
ꝓcedere ſummarie.hec regula ꝓbat᷑ in caſibus enumeratis
in. J.ſciendũ.ꝑ ff. ad exhiben. quas regulas cõmendat Abb. in
cS de libel.obla.circa finem.
¶ Vꝛoceſſus qui dʒ fieri cõtra pᷣlatos ſeu clericos abſentes
in cauſa criminali ſeu ciuili vel qꝛ nõ reſidẽt ⁊ an requirat᷑ ci⸗
tatio monitio ſeu ſnĩa.vide ad plenũ ꝑ glo.⁊ doc.ſignãter ꝑ

Abb. in. c. fi. S. poꝛro.vt lite nõ ↄte.vide.s.ↄſtitutio ſinodalis
¶ Pꝛo ceſſum cõtra cõiugẽ ſeu culpoſe ſeu malicioſe vel vo⸗
ſuntarie ſe abſentantẽ vide plene ꝑ doc.ſignater ꝑ Abb.in.c.
fi. S.poꝛro.vt lite nõ ↄteſta. Si pꝛinceps excerta ſcientia ad

ſe reuocauit negociũ ⁊ ꝓ pꝛio motu alij cõmittit nõ valet ꝓ⸗
ceſſus ꝑ inferioꝛẽ q;tũcunq; ꝑ partẽ nõ fuerit exceptũ.vt not.
p uij

õ —

ſee inſtructã quo ad

in. c. vt noſty. de appel. ſecus ſ ad petitionẽ partis bocpꝛin

ceps faciat.qꝛ tunc pars ſciendo inferioꝛem ꝓcedere videt᷑ re

ſcripto per eum impetrato renũciare.ad hoc.c.vt debitus. et

quod ibi not.de appel.⁊.c.ex cõqueſtione.de reſti.ſpo.Abb.
in.c.ad petitionem.de accuſa.iij.colũ.
¶ Solus pꝛinceps ex plenitudine poteſtatis põt babere ra
tũ ꝓceſſum nullũ ex defectu oꝛdinis nõ ſeruati lʒ ↄſtet cãm eſ⸗
ipſius merita. idẽ eſt in quolibʒ ſuꝑioꝛe
hñte poteſtatẽ deſtituẽdi.no.Ab.ĩ alle.c.ad petitõeʒ. iſij.col.
¶ Pꝛoceſſu reuocato ꝑ viã nullitatis iudex de meritis cau⸗
ſe põt denuo cognoſcere ⁊ vt iuſtũ fuerit iudicare.vt.c.olim.
de iniur. ⁊ in e.dem pceſſu põt boc peti.ſ.ſententiã tanqᷓ; nul⸗/
lam reuocari ⁊ qð iuſtũ fuerit decerni. vt not. Pe. de ancha.
in.c.olim.de iniun.
¶ Pꝛoceſſus factus ꝑ iudicẽ delegatũ nõ ſeruata foꝛma re⸗
ſcripti eſt ipſo iure nullus.vt.c.cũ dilecta.de reſcrip.⁊ ſi plura
cõtinent᷑ in reſcripto videt᷑ data foꝛma.vt ſ̃m foꝛmam narra⸗
tionis factoꝝ debeat iuder ꝓcedere ex quo pꝛimo loco narra
ta vident᷑ ſtudioſius pᷣtermiſſa.vt ibi no. Abb.ij.colũ.vide.s.
littere tunc dicuntur.
¶ Ignominia iudicis eſt nõ ſeruare in ꝓceſſu debitũ oꝛdinẽ
iudiciariũ.vt.c.vnico.vt ec. bñfi.ex quo infert᷑ ar. ꝙ iuder nõ

poſſit eſſe teſtis coꝛã iudice ad quẽ ſi dubitat᷑ ð rectitudine ꝓ⸗

ceſſus.qꝛ ſemꝑ deponet ꝓ oꝛdine obſeruato vt euitaret vᷣe⸗
cundiã ſuã.not.Abb.in alle.c.vnico.i.colil.
¶ Vꝛoceſſus factus vel ſentẽtia lata a delegato vel executo

re pape ↄ intentionẽ delegãtis an ſint nulla. vide.s. excõica⸗

tio.vᷣ.ſnĩa excõicationis lata a delegato. . L
O Pꝛoceſſus iuris oꝛdine nõ ſeruato factus põt non citata
Ete reuocari.vide.õ.iudex ſi ex arrupto.cũ vᷣ.ſeq.

Procurator.
¶ Vꝛocuratoꝛ generalis nõ põt ſine ſpeciali mandato lrf̃as
ad lites impetrare in ꝑſonã dñi.vt not.gl.⁊ doc.in.c.nõnulli.

S.. ſunt ⁊ alij.ð reſcrip.⁊ Spe.in ti.ð reſcri.pſen.S.rõne quoq;

ĩpetrantis.ſed ſi ꝓcuratoꝛ generalis vult ĩpetrare in pſonã ꝓ
pꝛiã tanqᷓ; ꝓpꝛia in cã quã põt ꝓſequi ex generali maãdato.et
tũc põt.qꝛ ſicut ex generali mãdato põt agere.vt in.c.qͥ gñali⸗
ter.de ꝓcur.li.vi.ita ⁊ ĩpetrari.Abb.in alle.S.ſunt ⁊ alij.
¶ Vꝛocuratoꝛis generalis vires nõ ampliant᷑ ꝑ clauſulam
appoſitã in ꝓcuratoꝛio.ꝓmitto hr̃e ratum quicqͥd feceris ⁊c̃.
nec ꝑ boc dat᷑ poteſtas tranſigẽdi:nec ad faciendũ ea que re⸗
quirũt ſpaãle mandatũ cõtra no.ꝑ glo.in.c.cõtingit.de trãſac.
et ꝑ Bar.in.l.cũ libera.de ꝓcur.ſed idẽ Bar. cõdudit qð.ẽ.
dictũ eſt in.l. i.ff.de offi. pcur.ceſa.qui dicit ꝙ illa clauſula ſo⸗
let ad cautelã apponi.not.Abb.in alleg.c.cõtingit.ij.colũ.et
idẽ Abb.not.inc. petitio.ð ꝓcura.vbi no.perque verba dat̃
libera poteſtas ⁊ quid operat᷑
¶ Pꝛocuratoꝛ nõ põt er generali mãdato cõpꝛomittere nec
tranſigere.vt.c.qui ad agendũ.de ꝓcura.
¶ Pꝛocuratoꝛ generalis põt ex cã vᷣiſiłi nõ cogitata ꝑ dñm
inbibere ſpeciali ꝓcuratoꝛi negociũ ne acceptet.ſecus vbi ta⸗
lis cauſa nõ ſubeſt. vt eſt tex.no.in.l.ñ hoĩem.ff.mã.facit.c.ſtu
duiſti.de offi.dele.Abb.in.c.dilecti.de appel.ij.colij.
¶ Vꝛocuratoꝛ babẽs generale mandatũ cñ libera vel ſpeci⸗
ale ad vnũ negociũñ ſi doloſe contraxit ſciente dño vel poſtea
ratũ habente eius factum nocet dño.vt.l.ſ ꝓcuratoꝛ.ã.ꝓxi.
H. alleg. Jo.cal.? Ahb. vbi. z.
ꝛocuratoꝛ generaliter cõſtitutus adiecta clanſula ꝑ quã
dat᷑ ſibi poteſtas iurandi de calũnia ⁊c̃.nõ admittit᷑ ad iurã⸗
dũi.qꝛ cũ fuit generaliter deputatus nõ potuit ſpãliter inſtrui
in qualibet cauſa. ⁊ ꝓcuratoꝛ taliter deputatus iurãdo male

in aiam dñi nõ obligat dñm ad periuriũ.qꝛ in generali mãda.

to nõ venit delictñ. vt.l.ſi ꝓcuratoꝛ.ff, de ↄdi.inde.2= ar. in. d
de iufeiur.li.vi.dʒ ergo ꝓcuratoꝛ habere mandatũ iurãdi de

calũnia in tali cauſa.vt colligit᷑ ex.c.fi.eo.ti.li.vi.⁊. fa cit.l. qjs

mihi bo na...iuſſus.ff.ð acqui.bere.⁊ not.qꝙ lʒ talis ꝓcuratoꝛ
ſurandi cõcipiat verba in ꝑſonã dñi:ipſe etiã dʒ in aĩiam ſuaʒ

ſurare ſiue ipſe dñs iurauerit ꝑ ſe ſiue ipſe ꝓcuratoꝛ noĩe dñi.
q’: poſſet ipſe calũniari in ꝑſecutiõe iudicij.vt not. in.l. ij. C. eo.

ti. eſt ↄcluſo Abb. in. c. in Eꝑtractãdis.de iura.calii.iij.col.
Pꝛocuratoꝛ generalis etiã nõ babens ſpeciale mandatuzʒ
ad iurandũ admittit᷑ ad iurandũ de calumnia ſi dũñs eſt longe

abſens ita ꝙ in bꝛeui haberi nõ poteſt. ar. in.l. fi longius. ff de int
iudi.not.in.c. ceteꝝ.de iura.calũ.tangit Abb. in.c. in pertra⸗

ſtet fe

ctandis. eo.ti.ſecus ſi eſt cõſtitutus ſpecialiter ad cãm poſt ci⸗ “ Sn
tationẽ.qꝛ tunc cõdemnat᷑ dominus in expẽſñis.vt not. Abb. ni/ ger
in alleg.c.ceteꝝ.quem vide. ſie
¶ PVꝛocuratoꝛ ſeu ſindicus generalis in eccleſia dʒ cõſtiti Ee
epᷣi auctoꝛitate.vide.s.auctoꝛitas eßbi. WöN
¶ Pꝛocuratoꝛ generale habẽs mandatũ ad vendendũ ſfu zane⸗
lt deceptus ĩ pcio citra dimidiã iuſti pcij nõ audit᷑ dũs volẽs oli .
Zuenire etiã ſi ꝓcuratoꝛ nõ ſit ſoluẽdo ĩputet em̃ ſibi qui talẽ (Ciau
elegerit. facit. lecñ mãdato. in fi.f. ð mino, na ibi eſt ſpale in mi , (Aultdſ
noꝛe vt audiat᷑ ꝑ beneficiũ reſtõnis ex negligẽtia ⁊ deceptiõe uutlo
Pꝓcuratoꝛis:ſi nõ eſſet ſoluẽdo.ſecus in maioꝛe.no. Abb.inc. ltohe
cũ cãm. de emp. ⁊ vẽ.ij.col. vide.j.vẽditio. v. ſʒ ſi in ÿctu. eue
¶ Nꝛocuratoꝛ liberã habẽs an recipiendo mutuũ nomine ſiade
dñi ob ligat dñm. ⁊ an tenet᷑ pbare mutuũ cõuerſum in vtili⸗ (oſſd
