catio in inficiẽdo iuriſditionẽ iudicis qᷓ;tũ facit appellatio.vt
c.vt noſtꝝ.de appel.⁊ idẽ in alio inferioꝛe citra papã babẽte
poteſtatẽ tale negociũ ad ſe reuocandũ. vt ſi eᷣs reuocat ad
ſe negociũ coꝛã ſuo vicario pendente.nõ.Inno.in.c.romana
co.ti. li. vi. Abb. in allegato.c.vt noſtꝝ.in pꝛinonõ tamen cre⸗
dit Inno.in.c.dilecto.de offi.archi.ꝙ epᷣs poſſit aduocare ad
ſe iuriſditionem inferioꝝ pᷣlatoꝝ.
¶ Pꝛincipes nõ recognoſcentes in tẽpoꝛalibus ſuperioꝛeʒ
poſſunt exercere ea que ſpecialiter ſunt de iure reſeruata impe
ratoꝛi in ſignũ ſpecialis pꝛiuilegij.vt legitimare:fama reſtitue
re:auctoꝛitatẽ interponere in arrogatiõe ⁊c̃.vt.c.ꝑ venerabi⸗
lem. qui fi.ſint legi.⁊ ibi Abb.iij. colũ.
¶ Pꝛinceps cũ filijs ꝓpꝛijs põt diſpẽſare ſicut cũ alijs ſub
ſiectis nõ tanqᷓ; pater cũ filijs:ſed tanq; pꝛinceps cũ ſubditis
nã diuerſe qualitates poſſunt ↄcurrere in eodẽ hoĩe q̃ faciũt
vt ſuſtineat vices plurimoꝝ.facit qð nõ.in.l.iuriſditionẽ. ff.
de iur. om. iud.a.c.ꝑ venerabilẽ.qͥᷣ fi. ſint le.⁊ ibi Abb.iij.col.
¶ Pꝛinceps nõ recognoſcẽs ſuperioꝛẽ põt eſſe iudex in cau
ſa ꝓpꝛia.nõ. Abb. in.c.cũ veniſſent.⁊ in.c.nouit.de iudi.
¶ Eꝛinceps põt ex plenitudine poteſtatis habere ratũ ꝓceſ
ſum nullum ⁊ qñ reuocat ad ſe negociũ an valet ꝓceſſus infe⸗
rioꝛis.vide.j.ꝓceſſus.v.ſi pꝛinceps.cũ ſequẽ.
¶ Pꝛinceps ſupꝛemus poteſt ĩponere vectigal ⁊ nõ alius.
vide.j.vectigal. H
¶ Pꝛinceps ſuꝑioꝛẽ nõ recognoſcens põt tallias collectas
ſeu alias exactiões idicere.vide.j.tributũ.v.ſuꝑ exactiõibꝰ.
¶ Pꝛinceps ſupꝛem̃us põt ꝑ pꝛiuilegiũ ſuũ immunitarẽtal
liaꝝ ⁊ exactionũ ſubditis ſuis ↄcedere ⁊ talia pꝛiuilegia ſicut

ſonãt ſunt obſeruanda dũmodo motu ꝓpꝛio pᷣncipis ſint c?5

ceſſa. C. de vaca.mune.l.vnica.li.x.⁊.ff.de iure ĩmu.l.ſẽꝑʒ.S.ſfi.
et. C. de excu. mune.l. placet.li.x.ſecus ſi ꝑ ambitionẽ velĩpoꝛ⸗
tunitatẽ petentiũ ſint obtenta. ⁊ in bocintelligunt᷑ iura que
vident᷑ ta lia pꝛiuilegia annullare. C.ſ j ius vel vti.pub.l.fi.et
C. de decn. l. vacuatis.li.x.⁊.l.ſi q̃s ſine cã.cũ.l.ſeq.C.de vecti.
et comi.Eſt tũ notandũ ſᷣm Jo.an. ꝙ ſ qs ꝑ pꝛiuilegiũ pᷣnci⸗
pis ꝓpꝛio motu ↄcefſum vniuerſitatẽ aliqua grauiter ledi cõ
tingat eſt ſuꝑ hocipſius pꝛincipis remediũ ĩploꝛãdũ.vt nõ.
de deci.c. ſuggeſtũ. dʒ tñ vniuerſitas eq̃nimiter ferre modicã
leſionẽ.qꝛ nec ꝓ modico reſtitutio ꝑmittit᷑ vt.l.ſcio.ff.ð ĩ inte.

reſti. ⁊ in. c.pe.ð re.ec.nõ ali.Abb.in. c.ij.de ĩmu. ec.v.colũ.vi⸗

de.j. pᷣuilegiũ ĩmunitatis.⁊.j.tributũ. .oẽs tallie.cũ ſeq.
¶ Pꝛinceps ꝓpꝛio motu ⁊ certa ſciẽtia reuo cãdo ad ſe ne⸗

gociũ nõ requirit᷑ vt iudex inferioꝛ certiſicet᷑. x tex.ci. de ↄceſ.
pᷣben. li.vi.fateoꝛ iñũ ꝙ ſi aliqͥd attẽptaret᷑ in piudiciũ ignoꝛã⸗
tis: ꝓba bilis ignoꝛãtia hʒ illũ excuſatũ vt ibi nõ.doc.nec ob.

c.ſi duobus.ð appel.qꝛ ibi poteſtas nõ erat reuocata ꝑ ſuꝑio
rem. Jtẽ qꝛ ibi loquit᷑ de ꝓceſſu cõtumacie punitiuo ⁊ nõ de
ꝓceſſu ſuꝑ pꝛincipali.nõ.Abb. in.c.cũ.m.de ↄſti.vlti.col.
¶ Pꝛincipi ſeculari nõ obediens peccat moꝛtaliter. vide.S.
obedientia.
O¶ Pꝛinceps põt eximere caſtra a ciuitate que eſt ſibi rebel⸗

lis. vide. S. ciuitas ſi efficitk ic.
¶Pꝛinceps ſi ſententiã ferat vel pᷣuilegiũ cõcedat ex neceſſi
tate tꝑis vel ex ſuppᷣſſione partiũ põt ⁊ debet illa neceſſitate

tpis retractare.vt.c.tũ ex litteris.de in inte.reſti.facit.c.nõ de⸗

bet.de cõſang. ⁊ affi. lxiij.diſ. S. veꝝ.
¶ Pꝛinceps põt ex ſola volũtate ð ius poſitiuũ diſpenſare.
nõ. Inno.in.c.cũ ad mõaſteriũ.ð ſtatu re.Abb.in.c tũ ex lr̃is
de in inte. reſti.de quo vide qð ipſe nõ.in.c.ð multa.de pᷣbẽ.
¶ Vꝛinceps nõ cenſet᷑ in dubio cõmittere cauſam ſuſpecto
erx certa ſciẽtia niſi h̊ expᷣſe exponat.ar.c.paſtoꝛalis.S.pᷣterea.
de offi. deleg. not. glo. menti tenenda in c.ij.de reſcrip.plene
per A bb. in. c. cũ inter.de excep.i.coł.vbi vide plene.⁊ tangit
in.c.ex tranſmiſſa.de foꝛo cõpe.
¶ Pꝛinceps quando actũ gerit ex certa ſcientia ꝑinde eſt ac
ſi diceret ſe velle facere ex plenitudine poteſtatis ſi illa opus
eſt in actu quẽ gerit vt eſt glo.menti tenẽda.in.c.ad hoc.de re
ſcrip.Abb.in alleg.c.cũ inter.circa pꝛin.
¶ SPꝛinceps qui bʒ iura ĩperij ⁊ plenitudinẽ poteſtatis põt
queʒ vult ab oneribus eximere ⁊ qñ vult onera imponere.vt
ptʒ. C. de ꝓfeſ.⁊ medi.l.medicos.⁊.ff. deiure imuni.ꝑ totũ.⁊.l.
vnica. C. de ſuꝑindictis.li.xi.⁊.c.i inſtantia.de cenſi.⁊ hoc
etiã põt facere pᷣnceps in pᷣiudiciũ alioꝝ qbus onus incũbit
ſoluẽdi qui tenent᷑ inſolidũ.vniuerſitas tñ vel aliꝰ comes ſeu
baro:licet aliquẽ eximat nõ tenent᷑ alij de vniuerſi tate ad in⸗
tegrã ſolutionẽ ſed tantũ minꝰ q;tũ debeat ſoluere pᷣuilegia
tus.vt nõ.ſpe.in ti.de cẽſñi.S.nũc dicendũ.m.qd ſi vniuerſitas
alicuius loci.⁊ videt᷑ ſentire Bar.in.l.ab oĩbus.ff. de le.i.⁊ eſt
tex.in.l.naturaliter.iũcta glo.C. ð decu.li.xi.? Bar.i n.l.ij.ff.ð
iure ĩmu.nõ. Abb. in. c. accedẽtes.de pᷣſcrip.
¶ Vꝛinceps cãm ſpecialiter inferioꝛi cõmittẽdo tũc videt᷑ iu
riſditionẽ ſuoꝝ inferioꝝ reuocare qñ aliqð negocium ex certa
ſcietia ad ſe aduocat.ſecus qñ oꝛdine iudiciario ꝓcedit.qꝛ tũc
inferioꝛ poterit delegata iuriſditiõe ⁊ etia oꝛdinaria ſi volue⸗
rit vti.nõ. Inno.in.c.cũ.m.de ↄſti.?⁊ Abb.plene in.c.cũ ex offi
cij.de pᷣſcrip.v.colũ.vide.j.ꝓceſſus.v.ſi quis.
¶ Pꝛin ceps põt debitoꝛi indulgere tpᷣs ad ſoluendũ dʒ tñ
debitoꝛ cauere.vide.Sõ.debitoꝛ cõdemnatus.
¶ Pꝛincipes ſeculares ſubſunt pape etiã ſi ſuperioꝛẽ nõ re⸗
cognoſcant in cõcernentibus ſalutẽ anime vel decoꝛẽ xpᷣiane
religiõis.ideo ſtatuere nõ poſſunt vt iudei habeãt ſeruos chꝛi
ſtianos. vt.c. cõſuluit.iij.de appel.⁊ ibi glo. ⁊ RAbb.·

Priuatio.
¶ Pꝛiuari nõ debet a ſuo beneficio neca redditibꝰ eius exu
lãs ſine culpa extra ꝓuinciã.vide.S.bñficio nec redditibus.

¶ Pꝛiuari põt dñs a dño ſerui ꝓpter ſeueritatẽ ⁊ maritus
ab habitatiõe vxoꝛis ⁊c.vide.j.ſeueritas. ́”?́Mẽ
ſSrinuilegium.
¶ Pꝛiuilegiũ qualiter ⁊ quo tẽpoꝛe perdat᷑.gl.⁊ plene poſt
J0. an. Abb. in. c. cũ acceſſiſſent. de cõſti.
¶ WMꝛiuilegiñ pᷣncipis anvitiet᷑ ꝑ ſubꝛeptõʒ. við.j.ſubꝛeptio
¶ Pꝛiuilegiũ ſcõm an ⁊ qñ tollat pꝛimũ pꝛiuilegium vel re⸗
ſcriptũ.Abb. plene in.c.i.de reſcrip. èMDU
¶¶ Vꝛiuilegiuʒ ſpeciale an ⁊ qñ dero get generali vel ecõtra.
Abb. in. c. paſtoꝛalis.S.qm̃ autẽ.de reſctip.⁊ im.c.i.eo.ti.
¶ VOꝛiuilegiũ tollit᷑ ſpacio decem anno ꝝ ſi fuit cõ ceſſum ad
aliquid faciendũ ⁊ infra illud tẽpus pꝛiuilegiatus nõ fuit eo
vſus.vt.l.vnica.ff.de nũdinis.Abb.plene in.c.cũ acceſſiſſent
de cõſti. ⁊ tangit in.c.plerunq;. de reſcrip.
¶ Pꝛiuilegiuʒ nõ traſit ad ſucceſſoꝛẽ ſi moꝛtuus eſt tempoꝛe
date is cui cõcedit᷑vt eſt tex. multũ notabilis in.l.neratius.ff.
Megu.iur. Abb.in.c.ſigniſicauit.de reſcrip.in i..
¶ Vꝛiuilegiũ vbi cõcedit᷑ ð ſtilũ cõem pᷣuilegioꝝvel Z ↄſue
tudinẽ pꝛincipis pᷣſumit᷑ falſum.vnde dʒ expectari ſcᷣa iuſſio
pꝛincipis.ad hoc tex.cũ glo.in.c.cauſam.de teſti.⁊ facit tex.in
c.qdð ſuꝑ.de fi.inſtru.AQbb.in.c.ex parte.ij.de offi.dele.in fi.
¶ POrꝛiuilegium quod pᷣiudicat iuri tertij debet ſtricte interp
tan.vide.ðᷣ.pꝛinceps. , 1
¶ Pꝛiuilegium ſeu indulgentia cõceſſa per legatũ an duret
perpetua.vide.S.indulgentia. DZ
¶ Pꝛiuilegiũ pꝛincipis cũ ꝑ ſcripturã ꝓbat᷑ pñt adduci alie
ꝓ̈batiõ es extrinſecus ad declarandũñ ⁊ certificãdũ aliud pui
P

legiñ ſeu ſcripturã.eſt tex. jm Abb. in. c. audiij.de in inte.reſti.
¶ Pꝛiuilegiũ ſi pꝛinceps cõcedat ex neceſſitate tꝑis põt illa

ceſſante illud reuocare.vide..pꝛinceps ſi ſnĩam ferat.

¶Pꝛiuilegia ↄceſſa ð cõem vſum pꝛiuilegioꝝ pᷣſumunt᷑ fal/

la. vt eſt notabilis tex.cũ glo.in.c.cãm. de teſti.⁊ in.c. ſuꝑ bis.
de ſide inſtru.⁊ in.c.i.vt lite pen.per Abb.

In pꝛiuilegij ĩpetratiõe vel in diſpẽſatiõe reqrit᷑ ſpäle mã

datũ.vid nõ ꝑ Ab.ĩ.c. dilectꝰ. vt lite pẽ. ⁊ in.cãnotuit.ð elec.

V¶Pꝛiuilegiũ nõdum generale ſed etiã ſpale in quo nõ põt
notari aliqua ſubꝛeptio nõ extendit᷑ ad litis pẽdentiã. vt tex.

in. cdilectus.vt lite gendẽ.quod ibi cõmendat Abb.
O Vꝛiuilegiũ ĩpetratũ a cõi dño vel ab alio lite pẽdẽte:an pᷣ

iudicet᷑ litis pẽdentie ⁊ an ſi ſnia fuit lata poſſit ð nouo nouũ

iudiciũ inchoari vᷣtute puilegij.⁊ qñ dicat᷑ lis pẽdere ad nulli

2 „

tatẽ puilegij.vide nõbiliter doc.ſignãter Ab.i.c.fi.vt lite pẽ.

¶ꝛiuilegio ꝓfeſſionis ſeu artis minime gaudere debet is

qui eſt in collegio alicuius artis ſeu ꝓfeſſionis ſi illã nõ exerce
at actu. vt.l.ſemꝑ. ⁊ ibi ꝑ Bar. ff. de iure ĩmuni.⁊.l.i.S.negoci
atiões.eo.ti.Abb.in. c.vigilãti.de pᷣſcrip.in pꝛin.

¶ Pꝛiuilegio exemptionis an põt ſubditus renunciare. vi⸗ V

de.S.exceptionis pꝛiuilegio/
¶ Pꝛiuilegiato aliq ab oſeribꝰ ciuitatis an alij ð vniuer ſi
tate teneant᷑ inſolidũ ſoiere.vide.Sẽ.pᷣnceps qͥ hʒ iura ĩperij.
¶ Pꝛiuilegio eccleſaꝝ nõ gaudent bona clericoꝛuʒ. vide.s.
clericus.vᷣ. nõ vniuerſaliter. L
Pꝛiuilegij impetratio cauſat malã fidẽ reſpectu iuris pꝛi⸗
us poſſeſſi.videt em̃ impetrãs fateri ſe ius nõ habere.qꝛ nõ p
ſumit᷑ fruſtra impetraſſe pꝛiuilegiũ.ar.in.l.vnica.C. ð theſau.

li x.ideo ſi pꝛiuilegiũ reperit᷑ ex aliqua cauſa nõ valere nõ po⸗

teſt pᷣſcriptio allegari.quod intelligo qñ pᷣſcriptio nõ eſt ↄfoꝛ
mis pꝛiuilegio.als ſecus.vt.c.cũ perſone. de pꝛiuił. li. vi. ⁊.c.
veniens.de pᷣſcrip.⁊ ibi Abb. ij. col.
¶ Sipꝛiuilegiũ nõ facit mentionẽ de pꝛiuilegio alteri ↄceſſo
vel ipſimet pꝛiuilegiato an valeat.nõ.in.c.i.de reſcrip.⁊ in.c.
cũ oꝛdinẽ.eo.ti.p Abb.plene in.c.veniẽs.de pᷣſcrip.iij.col.
¶ Pꝛiuilegio ⁊ iur̃ cõi põt quis ſimul vti.c.cũ dilectus.ð cõ
ſuetu.ſicut quis põt vti ↄſuetudine ⁊ iure cõi ſimul.c.ſopite.ð
cẽſi.pari ergo rõne põt qͥs vti pᷣſcriptiõe pꝛiuilegij.c.auditis.
de pᷣſcrip.qꝛ licet quis nõ põt ex diuerſs cauſis dñia acquire
re.vt.inter dilectos.de fide inſtru.põt tñ ad cautelã varios
modos applicare nõ ad effectũ multiplicãdi ius ſed vt ex illo
poſſit ſe defendere.vt.c poſt electionẽ.de ↄceſ.pben.ſcõs qñ
mihi pinguius ſuccurni᷑ ꝑ ſcõm.vtibi nõ. Jo. an.ar. in. l. inij.
ff.a d.l.fal.nam pᷣſcriptio ⁊ pꝛiuilegiũ nõ ſunt ↄrie in effectu.
nõ.in regula.nullus pluribus.ð reg.iur.li.vi.qð eſt veꝝ qñ pᷣ
ſcriptio erat cõpleta:alias ꝑ pꝛiuilegiũ renunciaret᷑ pᷣſcriptio
et ecõtrario.vt.c.veniẽs.de pᷣſcrip.⁊ ibi Abb.iiij.col.
¶ Vꝛiuilegium ſi petat᷑ renouari an debeat citari pars.vi⸗
ge.S.citari debet pars.
¶ Pꝛiuilegium ſeu inſtrumentũ quod eſt apud te inutile ⁊ ꝓ
den iuri meo ſeu põt mihi nocere poſſum petere vt laceret᷑ ſeu
mihi det. vide. S. inſtrumentũ. v. poſtc.

— —

¶ Pꝛinilegiũ pape an põt alius qᷓ; papa interpᷣtari vel ð —K
dubio cognoſcere.vide plene ꝑ Abb.in.c.cũ veniſſent.ð iudi.

¶Pꝛiuilegiũ ↄceſſum nõ ſubdito nõ põt amplius reuocari
ipſum ↄcedentẽ.nã bʒ ſuã ꝑfectionẽ incõtinẽti cũ ꝑuenit in
notitiã pꝛiuilegiati ⁊ ſt illiius queſitũ ⁊ cõcedẽs nõ eſt dñs.
vt.c.i.de ↄceſ.pbẽ.li.vi.Inno.in.c.nouit.ð iudi. Jo.ð imo.in

c.fi.ð ſolu.idẽ ſi eſſet pꝛiuilegiũ ↄceſſum ꝑ viã ſtatuti ⁊ tranſi⸗

uiſſet in Zctũ vel ↄuentionem.vt qñ ſtatutũ dicit.qui venerit
ad habitandũ in tali loco ſit imunis ab omni collecta certe ſi
aliqui extranei venerint nõ põt amplius ʒ illos ſtatutũ reuo
cariigꝗꝛ trãſiuit in quaſi ↄctũ quo etiã pꝛinceps obligat᷑.nN
c.i.ð ꝓba. Bar.in.l.hi qui.ff.ð decre.ab oꝛdi.fa.⁊ in.l.oẽs po
puli.ff.ð iuſti.⁊ iure.Abb.in.c.nouit.ð iudi.viij.col.
O Pꝛiuilegiata eſt cauſa dotis ſicut doctoꝛis ⁊ ſcholarium.
vide.S. dotis cauſa.
O¶ Pꝛiuilegio clericali gaudẽt ſeruiẽtes ⁊ ſcholares eccleſie
dũñ iñ ſint obligati ⁊ aſtricti ſeruitio eccleſe.etiã reſpectu ĩmu
nitatis ꝑſone.vt ponderat᷑ glo.in.c.ij. de foꝛo cõpe. ibi depu⸗
tatos ⁊c̃. facit.c.per exẽptionẽ.de pꝛiuil.li.vi.ibi ꝑpetuo obli
gati.no em vident᷑ tales ꝑpſone gaudere pꝛiuilegio maxime fo
ri: niñ ſint eficaciter ⁊ ꝑpetuo obligati:arcle. i/ð reli⁊ vene.

ſanc. in pꝛin.Abb. in alleg.c.ij. de foꝛo cõpe.ij. col.
¶ Pꝛiuilegio eccleſiaſtico an gaudeat vxoꝛ clerici.vide.j. v⸗
rxoꝛ cleriec. .
¶ Pꝛiuilegio eccleſiaſtico quo ad foꝝ gaudent penitẽtes et
alie miſerabiles ꝑſone.nõ. Inno.in.c.ſignificãtibus.ð offi.de
le.vbi dicit ꝙ ſunt ſub ꝓtectõe eccleſie et ſuꝑ iuribus ſuis pñt
adire eccleſiaſticũ ne ab alijs inquietent᷑.lxxxvij.diſ. ꝑ totũ.ſʒ
ſi aliqs voluerit tales cõuenire coꝛã iudice ſeculari nõ poſſunt
eius foꝝ declinare.ſed ſi grauent᷑ coꝛã iudice ſeculari bñ pola⸗
ſunt habere regreſſum ad eccleſiaſticũ.Abb. in. c.ij. de foꝛo cõ
pe.iij.colũ.vide.s.laicus põt coꝛam eccleſiaſtico impeti.cum
v.ſeq.⁊ Abb. in. c.licet ex ſuſcepto. de foꝛo cõpe.
¶ Vꝛiuilegio eccleſaſtico nõ gaudet heremita.qꝛ nõ eſt pſo
na eccleſiaſtica. vt no. Lau.⁊ Jo. -de lig.in cle. ꝑ lr̃as. de pbẽ.
nã ſicut tales ex vtero matris ꝓceſſerũt laici:ita etiã in eodem
ſtatu cenſendi ſunt.ex quo nõ interuenit aliqͥs actus eos eripi
ens a iuriſditiõe ĩperatoꝛis.nã iſti beremite nõ habẽt centã re⸗

gula: ſed ſolã volũtatẽ tantũ.⁊ ſunt ſcut locuſte qui nõ habẽt

regẽ.eſt cõcluſio Abb.in.cij.de foꝛo cõpe.iij.colũ.
¶ Vꝛiuilegio eccleſiaſtico nõ gaudent boſpitalarij qtũcun
qᷓ; habitũ poꝛtẽt cũ cruce.vt not.doc.in cle.ꝑ lr̃as.de pᷣbẽ.niſi
ꝓmiſerint in manibus epᷣi caſte viuere ⁊ vxoꝛe moꝛtua aliam
nõ ducere ⁊ ꝓpꝛijs renũciauerint.not.Hoſti.in ſũma.ti, ð fo.
cõpe.v.quid de ruſticis.Abb.in.c.ij.eo.ti.iiij.coll.
¶ Vꝛiuilegio eccleſaſtico nõ gaudent fratres tertij oꝛdinis
et ſoꝛoꝛes nec milites ſancte marie ſeu fratres gaudentes.qꝛ
nõ ſunt ve religioſi.vt tenet Frede.ð ſenis.oↄſil.clxv.no.ĩ de.
cñ ex eo.de ſen.excõ.in cle.i.de reli.domi.nã iſti nõ ꝓfitent᷑ tria
ſubſtãtialia nec dimittũt vxoꝛes nec ſunt clerici.de quo Spe.

de ſtatu mona.S.i.ᷣ.xxxvi.ſtatus em̃ illoꝝ plus accedit ad ſta

tũ laicalem qᷓ; ad eccleſiaſticũ ⁊ cithara cũ pſalterio male cõ⸗/

coꝛdat:vt.c.diuerſis fallacijs.de cleri.cõiug.idẽ de fratribus

ieſuatis diſcalciatis:⁊ de diſciplinatis.vt cõcludit Abb.no⸗
tabiliter in.c.ij. de foꝛo cõpe. .
¶ VMꝛiuilegio foꝛi an gaudeat familia epiſcopi.vide.. cleri
coꝛum familia. —
¶ PVꝛiuilegiũ põt pꝛinceps ↄcedere etiã cũ grauiſſimo pᷣiudi
cio alterius in depẽdẽtibus a pꝛincipe.vt in ſpũalibꝰ a papa.
licet pꝛinceps hoc nõ videt᷑ velle ↄcedere.vt.c.ſuggeſtũ.ð de

ci.⁊ de offi.dele.ex ꝑte.⁊.l.ij.S.ſi quis a pꝛincipe.ff.ne qͥd in lo

co pub. Abb.in.c.ex tenoꝛe.de foꝛo cõpe.
¶ Vꝛiuilegiñ cõceſſum alicui vt nõ teneat᷑ niſi in certo loco
reſpõdere nõ extendit᷑ ad locũ vbi ex aliqua cã ð iure cõi põt
ↄueniri.vt eſt tex.in.c.dilecti.de foꝛo cõpe.ideoq; pᷣtextu talis
pꝛiuilegij Iʒ in loco domicilij nõ ↄueniat᷑ excuſari tñ nõ põt ra
tiõe delicti ſeu Zᷣctus vel rõne bñficij.vt ibi ↄcludit Abb.
¶ Vꝛiüuilegiũ an ⁊ qñ perdat᷑ ꝓpter delictũ vt nõ obſtante
pꝛiuilegio delinquens puniat᷑ a iudice delicti. vide plene per
Abb. in. c. fi. de foꝛo cõpe.vij.colũ. .. .
¶ Pꝛiuilegiñ lʒ nõ debeat extẽdi:vt.c.ſane.ð pꝛiui.tñ ſi eſtꝰ
uilegiũ coꝛꝑe iuris clauſuin extendit᷑qꝛ eſt cõfoꝛme rõni⁊ di⸗
gnitati indultũ.nec videt᷑ tũc extẽſo ſed potiꝰvẽdicat ſibi locũ
ex volũtate ↄcedẽtis.vt ꝓbat᷑ in ſimili in.c.i.de iura.calũ.⁊ in
oſ qͥs pᷣſbyter.ij.q.v.Abb.in.c fi ð iura.calũi.jij. coluUu.
¶ Aꝛiuilegiatus an cõtrario facto renunciat pꝛiuilegio ſuo.
vide.j.ſtatuto cauetur.

¶ Pꝛiuilegiũ ↄcedens poteſtatẽ inſtituendi nõ ertendit᷑ ad

poteſtatẽ deſtituendi.qð eſt veꝝ vbi pꝛiuilegiũ nõ eſt cõmiſ⸗

ſum ſub eo in cuius pᷣiudiciñũ venit.vt qꝛa papa ↄcedit᷑ alicui

pᷣlato in ferioꝛi poteſtas deſtituẽdi.qꝛ boc pꝛiuilegiũ tanqᷓ tẽ
dens ad pᷣiudiciũ oꝛdinarioꝝ dʒ ſtricte intelligi.vt not.in. c. cũ
dilecti. de dona.ſed vbi pꝛiuilegiũ eſt cõceſſum ab eo cuiꝰ iuri
detrahit᷑ tunc pꝛiuilegiũ recipit largiſſimã interpᷣtationẽ cõ⸗
tra cõcedentem:vt in.c.cũ dilectus.de cõſue.⁊ in.c/olim.de
bo.ſig. Abb. in. c. cũ ex iniuncto.de bere.in fi.
¶ Pꝛiuilegia generalia interpᷣtantur a cõſuetudine loci vi⸗
de.S.interpᷣtantur. * S “
OPꝛiuilegiũ nunqᷓ; refert᷑ ad ſpecialeʒ diſpoſitionẽ initam
inter ꝑtes niſi de ea fiat ſpecialis mentio.vt.c.veniens. de pᷣ⸗

ſcrip.⁊.c.ex multiplici.de deci.⁊ ibi Abb. .
OPꝛiuilegiũ ſimpliciter a pꝛincipe cõceſſum debet interpta

ri vt enoꝛme pᷣiudiciũ tertio nõ inferat᷑tex.in.c.ſuggeſtũ.ð de

ci facit.l.quotiẽs.⁊ qð ibi not.C.ð pᷣci impe,offe. ⁊.l. ex facto

flet

ſoite
ode

ckimen

Cetider
Nehtanf,
ſllge
c ie
(hinte
Gini
piigetr
ſtapn
ſbſia
cilgtin
flosle⸗

intute
ac

Arohel
Pie

unmcika

ſhui⸗

pneli
(Pinl
ondatts
i
(Pinu
e

ſbertatis

([Peini
ltenn
ululeg

etde xb
legitimo
ſe pfeſt
(Peiu
Ki
ſades
Puͤeg
Ntſn
heak
ſäilie
llopꝛ
Pul ot
(P
ullegi
ltecee
ſeauli⸗
nncl
ſnunita
Muleg
kenivi
(Piin

ſteni

Polln
llnii N

ſdeſoe
hnpebn:

ggtict
tn Ne.
etüüftgdin

=

ngerbth

Cbitenin
ulpöhe
rſcin
deſtii
okna in
ſinutihe
enſati
lgene, 4
Pfteniru.
lnoSe .
edſtnd
mnonndeſd
de anſhSe
1bbN

iſtnojad
bAA
GeliöN

4

cendlcen
ale cdi ni7
Prarntls
irödun
AOD
obkene
epenepoee

getone
laatfolhi
racltu
,
lagioſ

wenef4
ockkcnt
codſt dia
gütn=e.
tvetnad
undec
nde,

rl

Mrinntnn
s deß
ineß
eti d
ſunn

lõ

ff. de vul. ⁊ pup.ſubſti.⁊ licet pꝛincipis ſit eſtimare qñ pꝛiuile⸗
giñ dicat enoꝛmiter ledere. vt nõ. glo.in.l.decet. de ĩmu.ec. li.
vi.ſi tñ cã reuocatoꝛia pꝛiuilegij eſt notoꝛia:iudex etiã inferioꝛ
põt ſuꝑ hoc diſcern ere.vt in.d.l.er facto.in dubio tñ pᷣncipis
eſt eſtimatio. vt ibi nõ.in.c.cũ veniſſent.ð iudi.Abb.in.c.ſug⸗
eſtũ. de deci. 2 nõ. ipſe Abb. in. c. cũ ad boc.ð cle. nõ reſi.
O aiunegin quod incipit enoꝛmiter ledere non reducit᷑ ad
debitam moderationẽ.ſed reuocat᷑ in totum.ar.eoꝝ.que le.et
nõ.in.l... . trebatius.ff. de aqua quoti.⁊ eſti.facit.c.deteſtãde
de cõcel. pben. li.vi. ? Abb. in alle. c. ſuggeſtũ.
¶ Pꝛiuilegiũ qð babet perfectionẽ ſuã nec cõtinet actuʒ ſuc
ceſſiuũ nõ reuocat᷑ licet poſtea ceſſet cauſa pꝛiuilegij.ſecus in
pꝛiuilegio habente cauſam ſucceſſiuã.vt.c.ſuggeſtũ. de deci.
facit ad pꝛimũ quod nõ.p legiſtas in.l.ex facto.ff.ð vul.⁊ pu⸗
pil ſubſti. qui ↄcludũt ꝙ ſi babẽs filios naturales eos ꝑ pꝛin
cipẽ legitimari faciat ⁊ tractu ipſoꝝ duxit vxoꝛẽ ex qua babu
ſt filios legitimos ꝙ debeãt pariter ſuccedere cum filijs legiti
me natis.nã in tali caſu ceſſante cauſa pꝛiuilegij nõ ceſſat ip⸗
ſum pꝛiuilegiũ.eo qꝛ pꝛinilegiũ babuit ꝑfectionẽ ſuã ⁊ nõ cõ⸗
tinet actũ ſucceſſiuũ ꝑ regulã fa ctũ legitime.de reg.iur.li.vi.et
Abb. in alleg. c. ſuggeſtu. ⁊ vide.5ẽ. legitimatio.v.ſi pater.
¶ Pꝛiuilegiũ oceſſum religioſis ſuꝑ exemptiõe decimaꝝ an
exrtendat᷑ ad colonos.vide.S.decimas pᷣdioꝝ.cũ x.ſeq.
¶ Pꝛiuilegiũ cõceſſum religioſs ſuꝑ nutrimentis animaliũ
ſuoꝝ qualiter intelligat᷑.vide.S.decima.vᷣ.pꝛiuilegin.

¶ Vꝛiuilegiũ odioſum debet ſtrictiſſime inteligi niñ cõpꝛe⸗

bendat ea que alias venirent in diſpenſatione fauoꝛa bili. vt

eſt tex. in. c. tua.i.de deci.⁊ ibi Abb.

¶ Pꝛiuilegiũ per qð iuri diuino ſeu diſpoſitioni diuine pᷣiu

dicat᷑ eſt ſaniſſime intelligẽdũ.vñ nõ debemus interpᷣtari etiã

vt aliqͥd oꝑet᷑ ſ nõ põt oꝑari ſine derogatiõe iuris diuini ſeu

libertatis ipſus.colligit᷑ ex.c.I. ð reg.iur.vt ibi nõ.Ab.in pᷣn.

¶ Pꝛiuilegiũ ↄceſſum patri rõne dignitatis tranſit in filiog

vt. i. femine. f. ð ſena. ideo ſi pater nobilitat᷑ rõne dignitatis

pꝛiuilegiũ tranſit in filios etiã in vita patris.vt.l.ij. C. de epiſ.
et cde. vbi eſt caſus ꝙ pᷣuilegiũ ↄ ceſſum clericis traſit in filios
legitimos etiã viuẽte patre.ſʒ ſi ↄcedit᷑ pꝛiuilegiũ rõne officij
ſeu pfefſiõis:nõ trãſit in filios.vt.c.lʒ.de cẽſi.⁊ ibi gl.⁊ Abb.
Pꝛiuilegiũ ſi cõcedat᷑ alicui ꝑ papã ſpecialiter ⁊ cũ clauſu
la q nõ intẽdit illud reuocare:niſi ð illo pꝛiuilegio ſeu indulto
fiat de verbo ad v erbũ expᷣſſa mẽtio videt᷑ reuocatũ ſi in ſcõo
puilegio ſeu indulto vel diſpoſitiõe ↄtineant᷑ pleniſſima vᷣba
vt. ſ.nõ obſtantibus quibuſcũ q; pꝛiuilegijs etiã ſi in eis cõti
neat᷑ ꝙ de verbo ad verbũ debeat de illis mẽtio fieri q̃ voluit
in illis lfis baberi ꝓ expᷣſſis ⁊c̃.nã tũc etiã ſi ſpecifica mẽtio ð
illo pꝛiuilegio nõ habeat᷑:videt᷑ reuocatũ.facit cle.dudũ.ð ſe
pul. ꝓpe fi. ⁊ eſt Hcluß⸗ Abb. in. c. cñ inſtãtia. de cẽſi.
¶ Pꝛiuilegiũ extendit᷑ ad caſum nõ expᷣſſum qñ ex mẽte pꝛi⸗
nilegiãtis põt illud pᷣuilegiũ cõpꝛehẽdi.facit qð nõ.gl.de mi
lite celeſti in.l.miles.ff.de re iudi.nã pꝛiuilegia ↄceſſa militibꝰ
ſeculi ↄ gruẽtia clericis extẽdunt᷑ ad cłicos.vt ibi.⁊ nõ. Abb.

in. c.i. ð cle.egr.ex quo ſequit᷑ ꝙ fugiẽs ad coꝛpus xpᷣi gaudet

imunitate ſicut fugiẽs ad eccleſã cũ debeat ↄſiderari intẽtio
pꝛiuilegiãtis.nõ.⁊ ↄcludit Abb. poſt Jo. an.in.c.ſane. de ce⸗
le.miſ. vide.ẽ.eccleſaſtica ĩmunitate.

¶ Pꝛiuilegiñ eſt ſtricte intelligendũ quatenus tã git pᷣiudi⸗

ciñ tertij licet ſit ↄceſſum ex cauſa pietatis.facit qð nõ. Inno.
in. c. cñ dilecti. de dona.⁊ qð nõ. Bar. in.l.beneficiũ. ff. de cõ⸗
ſti. pꝛin.⁊ Abb. in. c. ij. de eccle. edi.
¶ Pꝛiuilegiũ põt pᷣnceps nõ recognoſcẽs ſuꝑioꝛẽ cõcedere
ſubditis vt tallias collectas ſeu exactiões nõ ſoluat.vide.S.
ſupꝛemus pꝛinceps põt ꝑ pꝛiuilegiũ ſuũ ⁊c̃.
¶ Pꝛiuilegiũ ĩmunitatis talliaꝝ ⁊ exactionũ poſſunt dñiin
ferioꝛes ſubditis ſuis cõ cedere:nõ iñ pᷣiudicat tale pꝛiuilegiũ
vniuerſitati.ſed ↄcedẽti tatũ.nã ſi locus ille ↄſueuit d are dño
centũ libꝛas debet derahi deilla ſũma pars que puilegiatũ
otingeret ſi imunitatẽ nõ habuerat.qð aũt reſtat ꝓpoꝛtiona
biliter ſingulis alijs imponat᷑.nõ.Spe.in ti.de ↄceſ.s.nũc di
cẽdũ.nõ. Abb.in.c.ij.ð ĩmu.eccle.vide.j.tributũ.v.oẽs tallie.
cũ ſeq.⁊ vide.S.pꝛinceps ſupᷣmus põt ꝑ puilegiũ ſuũ ⁊ c.
¶ Pꝛiuilegiũ cõcedẽs ĩmunitatẽ nõ valet niñ ſit ꝓpꝛio mo
tu cõceſſum ⁊ in pꝛiuilegio ſit appo ſita illa clauſula.nõ obſtã
te tali lege ⁊c.qꝛ cũ ſit cõtra legẽ nõ valet niſ de ea fiat expᷣſſa

mẽtio.no. Bar.in.l.euacuatis. C. ð decu.li.x.⁊ in.lfi.C.ſ ↄtra
ius vel vti.Rub.⁊ facit.c.ex parte.de capel.mo.⁊ qð no. Abb.
in.c.nõ nulli.de reſcrip.
¶ Pꝛiuilegiũ ĩmunitatis põt doctoꝛibus ⁊ medicis ↄcedi ꝑ
decuriões ciuitatis ⁊ nõ alijs.vt no.in.l.i.C. de decu.⁊ Bar.
in. l.ij. ff. de iure ĩmu.⁊ in.l.euacuatis.de decurioo.
¶ Qiuitas licet nõ poſſit cõcedere pꝛiuilegiũ imunitatis in pᷣ⸗
iudiciũ ſuperioꝛis:vt no.glo.in alle.l.euacuatis.⁊ no.in.c.ve⸗
niens.ð iureiur.nec etiã in ciuitatis pᷣin diciũ iam ſubditis.vt
l. ij. ff.ð iure imu. niſi ob nimiã paupertat aliquoꝝ ſubditoꝝ.
vt not.ꝑ glo.⁊ Bar.in.l.oẽs.C. de decu.põt tñ ciuitas ↄcede
re ĩmunitatẽ nõ ſubditis veniẽtibus ad habitandũ de nouo
in ciuitate.vt alle.l.ij.ff.de iure ĩmuni.⁊ qð not.in.l.penul.ff.ð
decre.ab oꝛdi.fa.⁊ pᷣdicta intellige de ciuitate nõ babẽte iura

pꝛincipis. alias omnia põt ſicut imperatoꝛ. vt not.c. ſuꝑ qui⸗

buſdã.de vᷣbo.ſign. Abb.in alleg.c.ij.de ĩmuni.eccle.vide.S.

ciuitas nõ poteſt.

¶ Pꝛiuilegiatus qui vult plenã immunitatẽ cõſequi dʒ eaʒ
babere ſpecialiter ⁊ diſtincte vt.ſ.fiat mẽtio de muneribus ꝑ⸗
ſonalibus ⁊ realibus oꝛdinanijs ꝓel extraoꝛdinarijs.nã ſi qͥs

ſub gñalitate obmitteret ĩimunitatẽ a muneribꝰ ſimpliciternõ

baberet ĩmunitatẽ a primonialibus:vt.l.ĩmunitatẽ.⁊ ibi gl.et
doc. ⁊.l.bis.ð excuſa.mu.nec intelligeret᷑ tale pꝛiuilegiũ ð mu
neribus oꝛdinarijs ſʒ ẽoꝛdinarijs tantũ.vt.l.bi qui.⁊.l.ſunt

munera. ff. eo.ti.nec poꝛrigeret᷑ ad honoꝛes.vt.l.cui muneris.

ff. de mu. ⁊ bono.no. Abb. in. c. ij. de ĩmu. eccle. circa fi.
¶ Ciuis pꝛiuilegiatus ꝑ ciuitatẽ.qꝛ factus fuit ð nouo ciuis
eo pacto vt collectas ⁊ munera nõ ſubiret dʒ in ſuo puilegio
tueri.vt.l.i.C.de his qui ſpon.mu.ſub.⁊ ibi gl.⁊ Bar.nã boc
pꝛiuilegiũ eſt rõna bile cũ tranſiuit ad cõtractũ vel quaſi.⁊ vi⸗
de qð not. Bar.in.l.qui ſemel. ff. de decre.ab oꝛdi.fa.⁊ ꝑ Jo.
an. in addi. Spe.ti.de cenſi.S.nũc dicendũ.iij.⁊.iiij.col.Et cir
ca ſupꝛadicta no.ꝙ habens ĩmunitatẽ nõ ſoluẽdi renũciat il⸗
li ſoluẽdo iuxta not.ꝑ Ci.in.l.volũtas.C. de excu.tu.⁊ ꝑ doct.

„

in. c.cũ veniſſent.de cõſti.⁊ ꝑx Inno.in.c.accedẽtibus.de pᷣui.

not. Abb. in. c. ij. de ĩmu. eccle. circa fi. .
¶ Pꝛiuilegiũ ↄ ceſſum ſuꝑ decimis nõ ſoluẽdis vł alijs one
ribus ſuppoꝛtãdis nõ extẽdit᷑ ad bona poſtea q̃ſita.vt.c.nuꝑ
de deci. ⁊.c.cũ capella.de pꝛiui.⁊ no.in.c.poꝛro.ð pꝛiuil.et ibi
Pe.ð anch.vide tñ qð no.i.c.qꝛ circa.eo.ti.⁊ ibi plene ꝑ doc.
¶ Pꝛiuilegij innouatio debet fieri parte citata de cuius pᷣiu

dicio tractat᷑ ſicut cũ dicta teſtium publicant᷑ ad perpetu rei
memoꝛiã. de cõfir. vti.cũ dilecta.de teſti.c,ſignificauit.⁊.c.al⸗

bericus.⁊ de pꝛiuile.c.cũ olimii.
¶ Pꝛiuilegia eccleſiaꝝ vel monaſterioꝝ que pertinẽt ad im
munita tẽ ſeu libertatẽ eccleſiaꝝ.vel cõtinent generalia ſtatu⸗
ta quibus eccleſia regit᷑ ꝑpetuis tꝑibus intemerata debẽt ſer
uari nec ꝑ aliquos ↄrios actus perdunt᷑ nec pꝛeſcribunt᷑.xxv.
q.ij.c.i.⁊.ij.glo.not.in.c.accedẽtibus. de pꝛiuile.
¶ Zicʒ pꝛiuilegij innouatio nouũ ius nõ creat nec vetus tol
lit. vt.c.cũ dilecta.de cõfir.vti.⁊.c.ex parte abbatiſſe.iũcto.c.
qꝛ intentionis.de pꝛiuile. eſt veꝝ niſi ipſum pꝛiuilegiũ eſſet
a bolitũ ꝓpter abuſum vel ingratitudinẽ.nam tũc innouatio
facta er certa ſcientia reuiuiſcit. xxiiij.q.i.acutius.⁊ de feud.c.
ex parte.nõ enim iſta innouatio facit illud cenſeri nouũ pꝛiui⸗
legium ſed antiquum.ad boc quod noi.de cõſti.cũ acceſiiſſẽt.
not. Pe. in al eg.c.qꝛ intentiõis.
¶ Wꝛiuilegiñ qð abſoꝛbet ius alterius vel qð impetrat᷑ lite
pen.vel tacita veritate de poſſeſſiõe quã bona fide tertius bʒ
nõ valet. vt. c. dudũ.de pꝛiuile.⁊ ibi gi.penul.·
¶ Vꝛiuilegiatoꝝ cõfratres ſi in ꝓpꝛijs domibus remanent

euad pꝛiuilegiatos ſein totũ nõ traſtulerini:nõ gaudẽt gꝛiui
legio cõfratribus indulto.vt.c.quidã.de pꝛiuił.opoꝛtet ergo

q babitũ mutent.vt.c.vt pꝛiuilegia.eo.ti.nec pꝛiuilegio gau⸗
dent religioſ. oꝝ ſeu pꝛiuilegiatoꝝ qui quotidie vt mercẽnanij
cõducunt᷑ a pꝛiuilegiatis ꝓ annua mercede ad cuſtodienduʒ

armenta vel ſeruiendũ eis.vt notat Jo.an.in alleg.c.quida,

imo tenent᷑ ad ſoluendas decimas de oĩ lucro ⁊ ð ꝑte gregis
ſui nif aliud in eoꝝ pꝛiuillegijs expꝛimat. vt. c.poꝛro. de pui.
et Jo. an. ⁊ MPe. in allega.c.quida.

2—

¶ Vꝛiuilegiũ tenet᷑ facere mentionẽ ſententie que pceſſit. vt
c.inter dilectos.S.inſtrumentũ.de fide inſtru.⁊ etiã cõpoſitio

nis. vt. ciex multiplici:de deci. ⁊ in reſcriptis faciẽda eſt mẽtio
p ij

de pꝛiuſlegijs. de reſcrip.cũ oꝛdinem.⁊ vnũ reſcriptũ tenet᷑ fa
cere mentionẽ de alio reſcripto ad hoc vt ipſum tollat ð dolo
et ↄtu.c.ex lr̃is.Ytẽ ⁊ vnũ puilegiũ de alio.ð reſcrip.c.veniẽs
not. gl. in alle.c. inter dilectos.vbi nõ. Hoſti.qꝙ pꝛiuilegiũ dz
facere mẽtionẽ ð facto notabili pcedẽte.ar.in.c.inrer monaſte
riũ.de re iudi.⁊ ð articulo pncipali.de reſcrip.cñ dilecra.·
¶Quad pꝛiuilegiũ retentiõis decimaꝝ terra illa dicit no⸗
ualis de qua nõ extat memoꝛia aliqñ fuenit culta. vr.c.qͥd ꝑ
nouale. de v. ſig. .c. fi. de pꝛiui.⁊ dicit᷑ nõ extare memoꝛia qũ
nõ eſt qui viderit næ audiuerit nec eſt cõis opinio ꝙ culta fue
rit.vt ibi nõ.ſi tũ apparẽt indicia ꝙ locus fuerit cultus vt an⸗
tiqua edificia vlł eſt locus ꝓpinquus caſtro depopulato tũc
ba bet᷑ ꝓ culto.ð quo ſpe.ð ꝓba.S.i.m.circa nouale,. ⁊ Jo.an.
in. c.i.ð v. ſig. ⁊ in alle.c.fi.de pꝛiui.⁊ ibi Pe.de ancha⸗

¶ Pꝛiuilegiũ nõ põt ſecularis pꝛinceps cõcedere in cauſs

que coꝛã eccleſiaſtico iudice mouent᷑,vt le.⁊ nõ.de deci.c.tua.
ne cleri.vel mona.ſicut.de re.eccle.nõ alie.cũ laicis.⁊ nõ.In⸗
no. Hoſti.⁊ Jo.an.in.c.nuper. de teſti. S=
¶ Pꝛiuilegiũ ↄceſſum ꝑſone ſeu collegio lʒ vnica Zↄuentiõe
ipõtanea perdat᷑.vt.c.ꝓ illoꝝ.de pᷣbẽ.ſi tñ ſit ↄceſſum eccleſie
ſeu loco pio tũc requirit᷑ ſpaciũ.xl.an.quẽadmodũ in pᷣſcripti
one cuiuſq; rei ſpũalis Eu eccłiaſtice. Ita ſinglariter vult In
no. in. c. acced ẽtibus. de pᷣuile.⁊ de hac materia vide.c.cũ ac⸗
ceſſiſſent.de ↄſti.Abb.in alle.c.ꝓ illoꝝ.ij.colũ.
¶VPꝛiuilegiũ ſi pariter cõcernit perſonã ⁊ ecclefã ꝑ Zᷣuentio
nẽ perdit᷑ pꝛiuilegiũ quatenus tan git perſonã.ſed nõ perdit
quatenus tangit eccleſiã niſi ſpacio.xl.annoꝝ.nõ. Inno. in. c.
accedẽtibus.ð pꝛiuile.vnde ſi pꝛiuilegiũ cõcernit fauoꝛẽ ꝑſo⸗
naꝝ:⁊ eſſet illud pꝛiuilegiũ vtile eccleſe poſſunt canonici illð
allegare noĩe eccleſie nõ noĩe ꝓpꝛio.licet cano nici illud perdi
derint per cõtrauentionẽ quo ad ꝑſonas ſuas. vt vult Abb.
et cõmendat in.c.ꝓ illoꝝ.de pᷣben. ij. colũ.qui tradit in ſimili
qð nõ.Jo.an.in.c.veniens.de trãſac.dicens ꝙ ſi ꝑſona eccle⸗
ſiaſtica cõtraxit ⁊ ſit obligatio ꝑſonalis.vtputa ſuper fructi⸗
bus.ſi iñ in cõſequentiam ledit᷑ eccleſia poterit petere reſtitu⸗
tionẽ in integ.quod eſt notandi.
¶ Vꝛuilegiatus ſi delinquat ⁊ nõ ſatiſfaciat ſubdito alicu⸗
ius iudicis quẽ deliquit põt ſibi denegari iuſticia ſi de alio
ſubdito vel de eodẽ cõquerat᷑ niſ pꝛius ſatiſfaciat leſo.⁊ boc
eſt veꝝ qñ delictũ ipſius pꝛiuilegiati eſt liquidũ.nõ. Hoſti.et
Abb. in. c. qua fronte. de appel. pe. col.
¶ Vꝛiuilegiatus lſʒ regulariter nõ vtat᷑ pꝛiuilegio ſuo cõtra
aliũ pariter pꝛiuilegiatũ.vt in auc. de ſanc.epiſ.S.ſed hec pᷣſen
ti.⁊ glo.fi.in.c.in pᷣſentia.de ꝓba.illud ꝓcedit qñ vtriuſq; pꝛi
uilegiũ ↄcurrit ſuꝑ eodẽ.ſed ſi fauoꝛ pꝛiuilegij cõ currit ſolũ in
fauoꝛẽ leſe eccleſe vel minoꝛis cui dat᷑ reſtitutio: alia eccleſia
vel minoꝛ que nõ eſt leſa in illo articulo nõ habet in eo pꝛiui⸗
legiñ.nõ. Bar.in auc.quas actiões.C. de ſacroſanc.eccle.et
Abb. iin alleg. c. in pᷣſentia.ex quo infert᷑ ꝙ ſi eccleſia cõtraxit
cũ eccleſia ⁊ fuit leſa in ↄᷣctu põt petere reſtitutionẽ ſicut mi⸗
noꝛ ð minoꝛẽ.vt.l.veꝝ.in fið mino.nõ.Abb.in.c.auditis.de
in integ.reſti.⁊ vide Abb.in.c.ad aures:ð pᷣſcrip.⁊ in.c.fi.de
oꝛdi.cog.circa pꝛin.⁊ in.c.cũ cãm.de pᷣben. —
Vꝛiuilegiũ ſi emanauerit motu ꝓpꝛio pꝛincipis vbi cõti⸗
net᷑ fauoꝛ duoꝝ vel pluriũ quilibet põt renunciare quatenus
tangit fauoꝛẽ ſuũ:⁊ iõ quatenus tangit tertiũ.l.id qð noſtrũ
ff. de re iudi.ſed ſi pꝛiuilegiũ nõ emanauerit ad inſta ntiã: ille
qui impetrauit põt illi renunciare in pᷣiudiciũ ſuũ.ar.de regu.
ad apoſtolicã.ſed in pᷣiudiciñ tertij nõ põt ſi apparet ↄceden⸗
tẽ voluiſſe ius tertio acquiri a tꝑe date.ar.dicte.l.id qð noſtꝝ
de quo vide plene ꝑ Abb.in.c.ex cõqueſtione.de reſti.ſpo.vi.
colii.vide.j.reſcriptũ ſi impetrat᷑. „
¶ Pꝛiuilegiũ cõ ceſſum in fauoꝛẽ alicuius motu ꝓpꝛio pꝛin⸗
cipis lʒ nõ debeat retoꝛqueri in dãnũ pᷣuilegiati ſi tũ ad eius
inſtãtiã ↄcedat᷑ põt in eius d amnũ retoꝛqueri.vt in caſu.c.ij.
de mutuis peti.⁊ ibi gl.facit in ſimili qð not.glo.in auc̃.quas
actiões.C.de ſacroſanc.eccle. Jo.an.in reg.qui ad agendũ.ð
reg.iur.li.vi.in mercu.Abb.in alle.c.ij.ð mu. peti.ij.colũ.
V¶ Vbi duo ſunt piter pꝛiuilegiati reuocatio puilegij quo ad
vnũ no extendit᷑ quo ad aliũ niſi pꝛinceps expᷣſſe extendat.vt
eſt tex. cñj glo. in. c. oſtitutionẽ. de regulari.li. vl.

–—

V¶ MMꝛobare ſe aſtringens duo quoꝝ vnũ ſufficit an teneatur

vtrũq; ꝓbare. Abb. plene in. c. ex parte. de reſcnip.
¶ Pꝛobandi onus incum bit illi qui dicit ſtatutum pceſſiſſt
actum vel ecõtra.vide.j.ſtatutnun.
¶ SPꝛobatio fit per plures iudices ſi ꝓducunt᷑ in teſtes als
non. vide.S.iudex.
¶ Vꝛobatio fit ꝑ teſtes extantes poſt parietẽ qui audierũt
cõfeſſionẽ illius ꝗͥ dixit abſtraxiſſe vas argenteũ lʒ ipſum nõ
viderit. Hoſti.?⁊ Abb.in.c.ex lr̃is.de ↄſue.vide.j.teſtis.
¶ Pꝛobãdi onus tranſſert᷑ in eñ qͥ ſemel fuit criminoſus vel
moꝛboſus ꝓpt᷑ pᷣſumptionẽ q̃ facit õ eũ.vide.S.pᷣſumptio.
¶ Pꝛobatione facta ꝑ duos qui ꝓbant eundem actũ inſoli
dũ exercuiſſe ſi actus ille pertinebat ad vtrũqʒ debet ꝓ vtro⸗
q; ſentẽtiari.not. Inno.in.c.auditis.de pᷣſcrip.⁊ Abb.in.clʒ
de ꝓba.⁊ in.c.cũ in eccleſia.de elec.circa fi. B
¶ Pꝛobat᷑ ꝑ duos officiales pluriũ qui elegerũt titiũ in po⸗
teſtatẽ nec apparet de quo titio ſenſerũt.vide.j.teſtis. B
¶ ₰Vꝛobatio nõ admittit᷑ poſt iuramentũ pᷣſtitum ꝑ ꝓcura⸗
toꝛem ꝙ dñs eũ cõſtituẽs erat impeditus in caſu in quo eius
pᷣſentia requirit᷑.ſed ex officio iudex põt ſuꝑhoc ſe infoꝛmare.
not. Abb. in. c. qꝛ ꝓpter.S.illud.de elec.· G
¶ SYꝛobãdi onus incũ bit pᷣlato qui nõ eſt in poſſeſſiõe pᷣla⸗
ture ⁊ tenet᷑ oſtẽdere titulũ.not.do.de rota deci.iiij.ſed ſi eſt in
poſſeſſiõe ⁊ talis poſſeſſio eſt recens:tenet᷑ etiã titulũ ꝓbare.
Hoſti.⁊ Jo.an.in.c.i.de ↄceſ.pᷣbẽ.li.vi.ſed ſi poſſeſſio eſt an⸗
tiqua nõ obſtat exceptio defectus tituli.no.in.c.vnico.vt ec.
bñ.⁊ ibi ꝑ Jo.an.Abb.plene in.c.nihil eſt ð elec.pe.col’õↄ.
¶ Vꝛobatio pᷣſumit᷑ ad facta ab vtraq; pante cũ actus pᷣſu⸗
mit᷑ geminatus.vide.S.pᷣſumit᷑ actus. ðð
¶ Qicet credat᷑ cardinali aſſerẽti ſe foꝛe lega tũ.vt.c.nobiliſſi⸗
mus.iuncta glo.xcvij.diſ.nõ tñ ſibi credit᷑ ſ dicat papã ſibi re
ſeruata cõ ceſſiſſe ſed opoꝛtet eũ ꝓbare,.vt not.in.c.i.ð offi.le⸗
ga. li.vi.⁊ Abb.in.c.qð tranſlationẽ.eo.ti.in fi.
¶ Vꝛobani an põt per litteras auctenticas pᷣlatoꝝ. vide.&.
litteris auctenticis. L
¶ Vꝛobatur ꝓcuratoꝛium perteſtes.vide.S.ꝓcuratoꝛium
poteſt pbari.

¶ Pꝛobat᷑ per iuramentũ babentis vnũ teſtem „ ſe ſi cauſa

nõ eſt grauis.vide.s.iuramentũ defert.

¶ Vꝛobare an qͥs teneat᷑ titulũ ſue poſſeſſiõis.vide.j.titulũ.
¶ Vꝛobat᷑ mandatũ ꝑ vnũ teſtẽ cũñ ꝓpꝛio iuramẽto.ar. in.c.

ex inſinuatiõe.ð ꝓcura.no.Abb.in.c.cũ ꝓ cauſa.de ꝓcu..
¶ Pꝛobankt᷑ res amiſſe per iuramentũ.vide.ð.iuramentum
ſuper rebus.cum ſeq.
¶ Vꝛobari debet leſio quando petit᷑ reſtitutio. vide.j.reſti⸗
tutio.vᷣ.in petenda.
¶ Pꝛobatio que offert᷑ incõtinenti exgudit omnẽ pᷣſumptio
nẽunalicie.vide.sð.pᷣſumptio omnis.

¶ Pꝛobari nõ põt in cauſa aſſertio magni viriſine iuramen

to.vide.j.teſtes.v.aſſertio. .
Pꝛobatio cõtra teſtes an poſſit fieri anteqᷓ teſtes recipi⸗
ant᷑. vide plene Abb.in.c.ex parte ade.de teſti. 6
¶ Pꝛobat᷑ ꝑ libʒꝝ antiquũ alicuius eccleſie.vide.S.libꝛo.

¶ Vꝛobatio dubia nõ iuuat:vt ſi ꝓbes equũ tibi cõmodatũ

naturaliter moꝛtuũ ⁊ nõ ꝓbas de quo equo nec ſigna eius.
vt not. Jo.an.in.c.auditis.ð pᷣſcrip.⁊ idẽ in ſibibus ⁊ alijs ex
emplis poſitis ꝑ Abb.in.d.c.auditis.penul.colũ.vbi etiã di⸗
