in.c.irrefra gabili.S.i.de offi.oꝛ.iiij. colũ.
¶ Eligere an pñt laici ↄuerſi platum vł rectoꝛẽ vide ꝑ abb.
in. c. cum olim. de arbi. in fi.
¶ EAigens aun põt habere duplicẽ vocem. vide infra ius dã/⸗
de voc s.in.ij.i.
Que pñt opponi g electũ ⁊ ↄfirmatũ cũ ſolũ petit poſſeſ⸗
ſionẽ.vide notabiłr ꝑ ab.in.c.ↄſtitutus.ij.de app.⁊ in.c.acce
dens.de accu.⁊ in.c.cum olim.de cau.poſ.⁊ ꝓpꝛie.
¶ Electo ad aliqð offm̃ tꝑale nõ valenti officium exercere ẽt
ſine culpa ſua currit tpᷣs.nec põt petere offm̃ ꝓ ſequenti tꝑe:
vt eſt caſus in.c.ſignificauerũt.de iudi.⁊ eſt rõ qꝛ factũ diuer⸗
ſiſicat᷑ ex curſu tꝑis.nam alie ſunt opere huiꝰanni.alie ſequen
tis anni:vt in.l.ſñ nõ ſoꝛtẽ.S.ſi libertus.ff.de ↄdi.inde. HBarĩ
l. ? ideo excitari.ff.de bo.ob.ſecus vbi factum ad qð quis
tenet᷑ nõ diuerſificat᷑ tꝑe ad qð tenet᷑ reitegrare tpᷣs.no. bar.
in alle.l.tenet tũ bis ꝑ quem extitit ad intereſſe:vt in iuribus
S. alleg.abb.in.c.fi.de iudi.ij.colũ.
¶ Eligi an põt accuſatus.vide.s.accuſatꝰ ſeu denunciatus.
¶er electionẽ ⁊ ↄfimnationeʒ querit᷑ ius in bñficio ſicut ꝑ
collationẽ.nã collatio hʒ vim electõis ⁊ ↄfirmatiõis.no. In⸗
no.cñ olim.ð cau.poſ.⁊ ꝓpꝛie.⁊ per collationẽ acquirit᷑ ius ĩ
re:vt.c.fi.de ↄceſ.pᷣben.li.vi.no.ab.in.c.ſ uꝑ his.de accu.i.col.
¶Contra electũ põt opponere pᷣnceps regni ne cõfirmetur
vide infra pᷣnceps regni. L
¶ Punit᷑ quis faciẽdo ſe ꝓmoueri ad dignitatẽ cuius ẽ in⸗
capax ſi nõ pandit defectũ ſuũ.⁊ hoc veꝝ ñi impedimẽtũ erat
detectũ ab alio:vt qꝛ fuit ↄdẽnatus.eſt ↄcluſio bar.in.l.ij. C.
ſi ſeruus vłlber.ad oecuri.lix.idẽ ſi impedimẽtũ erat occultũ
ſi impediebat funditꝰ exercitiũ illius officij vł dignitatis.exẽ
plum de bigamo ⁊ bomicida.de biga.ꝑ totũ.⁊.(.fde tẽpo.
oꝛdi.alłs aũt nõ punit᷑:qꝛ nõ tenet᷑ quis ſe ꝓdere in publico:
vt.c.nõ tibi dico.iij.q.i.abb.in.c.ſciſcitatus.de reſcrip.
¶ Electio ſub tali foꝛma facta valet.ſ.eligo vł poſtulo pꝛout
melius de iure valeat ĩmo ⁊ valet collatio.ↄfero tibi talẽ pꝛe
bendã vł bñficiũ ſi vacat.no. Jo.an.in.c.i.de poſtu.pᷣla.li.vi.
⁊ in.c.ſi tibi abñti.de pᷣben.eo.li.⁊ in.c.ij.de elec.eo.li.vide.S.
collatio bñficij. hoc ꝑ Lapum ſua alleg.vi.
Electio valet ſi dicat᷑.eligo taleʒ ad tale bñficimu vacans
moꝛte talis vł alio quouis mõ.talis enĩ electio nõ inducit in⸗
certitudinẽ cũ de vacatione nulla eſt heſitatio.lʒ ſit dubiũ de
modo vacandi.nam talis pᷣciſe vult eligere lʒ expꝛmat vaca⸗
tionẽ putatiuã neq; boc eſt ð ſubſtãtia expꝛimere modũ vaca
tionis.iſta eſt ↄ cluſio Zapi ſua alle.vi.vide.s.collatio.
¶ Electio vł ꝓuiſio ſcdᷣa quando valeat ↄ pꝛimam vł ecõtra
vide notabiliter ⁊ plene per Bernar.in.cinter dilectoſ.de ex
ceſ.pᷣlato.⁊ ibi Jo.an.
¶ Electio facta ad pᷣlatur regularẽ h nõvaleat de nõ expᷣſſe
ꝓfeſſis:vt.c.nullus.de elec.li.vi.valet tñ ꝓuiſio facta etia de
nõ ꝓfeſſo ꝑ viam collationis vł poſtulatiõis.⁊ eſt rõ qꝛ illð
ius penale loquẽs de elec.nõ debet extendi ad ꝓuiſionem vł
poſtulationẽ:vt no. Ab. in.c.ij. de teſta.

Elemoſina.

¶ Elemoſynam aliquã debet facere incõpenſationeʒ is q ex
neceſſitate ĩtẽdit circa opus ſeruile:vt.c.licet.de ferijs. Itẽ is
cñ quo diſpenſat᷑ circa ieiuniũ debet facere aliquã elemoſynã
vide glo. in.c. pᷣſbiten.lxxxij.di.in vᷣ.denariũ.⁊ facit qð legi.⁊
no.in.c.medicamina.de pe.di.i.Ab.in alleg.e.licet.
¶ Elemoſynam an põt vxoꝛ facere de rebus dotalibus. við
infra vxoꝛ põt facere.
¶ Elemoſynaꝝ queſtoꝛes lʒ nõ admittant᷑ regulariter ad p/
dicandum ſine apoſtolis ⁊ dpoceſaniꝗ litteris:vt in.c.cum ex
eo.de peni. ⁊ remil.ſi tñ lr̃e aplice ſunt ſne ſuſpitõe ⁊ ꝑſona ẽ
notabilis nõ dʒ alia epᷣi licẽtia ſeu lr̃a requiri.ſcut ẽ in pꝛedi⸗
catoꝛibus ⁊ minoꝛibꝰ. no. Hoſti.⁊ Meiin alleg. ccum ex eo.

tſen

tei
niſde

bagee
wabb.
ab.
si

tpoſch
incgece

ercere
ntitpe⸗
diuer,
eſeqnen
Bei
gd qris
no ban
oribus

ſctus,
ſap
. Ins
ſinsi
icol.
ſinnenr

lge in⸗
nera
nlij.
ocalth
sa
ſcye,
Nco⸗

Nont
pe
di.

hcuns
lkim
baͤde
a
üna
,
lectt
oſdees

Haßſe
i de
gello⸗
an r

ſsie
Js
noßni
leget

g fü

4di
um
te
ocl/
ed⸗

VAemoſynam an quis rõpellatur facere.vide infra pauper

2 infra vendere compellitur. .
¶ Alemoſy nã cõpellit᷑ facere clericus bñſiciatus iuxta facul⸗
tatẽ reddituũ ⁊ niſi ſit taliter charitatiuus peccat moꝛtałr cũ
ad opus pietatis ſunt pᷣncipalłr inſtituta bona bũficij. de pꝛe
ben. c. de monachis. Itẽ ⁊ laici pñt in marima neceſſitate cõ⸗

pelli ꝑ excõicationẽ ad ſubueniendũ indigẽtibus. lxxxvi.di.

paſce. xxxiij. di. c.i.. ij. ⁊ in bᷣ caſu elemoſyna ẽ in pᷣcepto:vt.c
fſicut xlvij. di. ⁊ no.in.c.inter oꝑa.de ſpõ.als aũt vbi nõ vꝛget

neceſſitas ceſſat cõpulſio.⁊ elemoſyna nõ ẽ in pᷣcepto.no.ab.

in. c.i.de emp. ⁊ vẽ.iij. col. vide.j..pauꝑ.⁊ vide.j.vendẽ cõ pellit᷑
clericus ſiue laicus potius ↄſanguineis qᷓ alijs etiã de rebuſ
eccłe ſubuenire.⁊ Rcpᷣus ſuis qᷓ; eneis.⁊ pꝛius e?᷑neis notis
qᷓ; ignotis:vt ẽ pulcher tex.in.c.nõ ſaij.lxxxxvi.di.aliud tñ qñ
platus vult ditare ↄſanguineũ maxime ĩmeritũ de bonis ec⸗
cleſie. ⁊ nõ ſubuenire tanqᷓ; alijs indigentibus nã amoꝛe ſan⸗
guinis carnalis eccłam ſpoliat:vt no.ibi.⁊ in.c.o ĩo.xxxij.di.
vbi ꝓpꝛià vxoꝛẽ ⁊ filios clericus dʒ intuitu elemoſyne ſuſtẽta

re de bonis eccke:etiã ſi filij ſunt habiti ex illicito coitu.naʒ Iʒ

clericus male facit tñ exquo genitiſunt nõ ſunt ꝑdendi.ſʒ eis
tanqᷓ; alijs pauꝑibus ſubueniẽdũ eſt.ꝓ hoc.c.cum haberet ⁊

qð ibi no.de eo qui dyx.in ma.⁊ ex his not.ꝙ executoꝛ ad di⸗

ſtribuenduʒ certa bona teſtatoꝛis pauꝑibus põt diſtribuere
inter ſuos ↄſanguineos pauperes.no. Abbas in.c.i.de co⸗
babi. cleri. ⁊ mulie.vide infra pᷣlatus licet.

¶ Elemoſynã pꝛandij faciẽs pauꝑilvis dʒ ſubminiſtrare eMis

Fſᷣm ↄditionẽ ꝑſonarum eoꝛũ ⁊ ideo peccaret venialiter dan⸗
do eis pꝛandia ſumptuoſa. xxv.di.S.diuiniſ:vt refert Barba
tius.in.c.paſtoꝛalis.de dona.ij.no.in fi.
¶ Elemoſyna eſt facienda pauꝑibus domicilij pot us qᷓ ex⸗
traneis.⁊ vide infra epᷣs.v.⁊ circa hoc.

Embphiteota.

¶ Inter Zctum emp biteoticũ ⁊ Zctum cẽſus eſt differẽtia:qꝛ
ꝑ ðctum emphiteoticũ tranſtert᷑ ſolum vtile dñium in emphi⸗
theotã.⁊ remanet directuʒ dñium in dñm. hinc eſt ꝙ ſi ceſſat

per biennium ſolutio canonis redit vtile ad dñm ꝓpꝛietatis

vt. c. potuit. de locato:ſed in Zctu cẽſus tranſfer᷑ dñium vtile

⁊ directũ.hinc eſt ꝙ antiq dño ſolũ ſeruat᷑ ſolutio cenſus:nec
redit res ad ãtiquũ dñm lʒ a ſolutõe cẽſus cenſet᷑ magno tꝑe
⁊ vide de ᷣ glo.in.c.ↄſtitutus.de reli.do.⁊ ibi Inno.⁊ ſpe.ti.
de locato. 5. nũc aliqua. ? Ab. in. c.i. de in integ. reſti.
¶ Emphiteota laici põt irrequiſito dño in heredẽ etiã er̃neũ
illã tranſferre.ꝑ.l.i domus.s.fi.⁊.l.ſi tibi.in fi.ff.de lega.i.⁊.l.
in ↄuentionibꝰ.in fi.de vᷣbo.ſig.qꝛ nec legando nec heredẽ in
ſtituendo ſtricte dicit᷑ alienare.ff. de alie.iudi.mu.cau.fa.l.ex B
edicto.S. alienare.⁊ qð no.in.c.fi.de locato.ſʒ ſi eſt empbiteo
ta eccłe tunc nec legãdo nec heredẽ inſtituẽdo põt reʒ in eẽ̃ne
um tranfferre vt eſt expᷣſſum in aut᷑.de nõ alie.vł ꝑmu.re.ec.S
emphiteoſim.colũ.ij.facit quod no. Joã.an.de ꝓba.in pñtia
eſt ↄcluſio Cal.in ſuis ↄſilijs.ti.de locato.ↄſilio.vi.
¶ Enphiteota ſi nõ inuenit dñm cui canonem ſoluat ſufficit
ſola oblatio cñ ꝓteſtatõne etiã ſi pᷣſes nõ adeat᷑ nec fiat depo
ſitio pecunie ad euitandam penam.nam ſola oblatio debiti
liberat ipᷣm debitoꝛẽ:vt.l.celſus.S.i.ff.de arbi.⁊.l.ſi ↄſtat.C.
de vſuris.qð placʒ Jo.an.in addi.ſpe.ti.ð locato.S.nunc.vᷣ.
aliquã. ſuꝑ.v.xxxiiij. quero oblatio ergo purgat moꝛã cõmiſ
ſam: vt.l.illud,. de peti.⁊ cõmo.rei ven.⁊.l.ſequit᷑S.de illo.ff.
de vᷣbo. ob. operat᷑ etiã liberationẽ debiti ipo iure qñ debitũ
erat in ſpẽ vel ſi in genere ſaltẽ ope exceptionis:vt.l.qui.x.in
pᷣn.ff.de ſolu.ĩpedit etiã curſum vſuraꝝ:vt.l.ꝑ retentionẽ.C.ð
vſu.necob.ꝙ debeat deponi poſt ꝓteſtationeʒ.p.l.ij. F. fi. C.
de iure emphi.⁊ p.l.accepta.C. de vſuris.qꝛ illud fit ex ſuꝑa⸗
bundanti:vł qñ eẽt magna res quã deponi intereſſet aduer⸗
ſarium ⁊ ſᷣm modernos hʒ locum qñ tractat᷑ de act.acqui.vt
in act.pignoꝛaticia que nõ cõpetit dño niſi depoſita pecunia
vt.l.ſi a te. C. de pac.inter emptoꝛẽ ⁊ vẽdi.vł qñ tractat᷑ ð im⸗
pediẽdo curſu vſuraꝝ iam inchoato:vt alle.l.acceptam.eſt cõ
cluſio Pe.de ancha.vt refert Cal.in ſuis cõſilijs.titu.de lo⸗

cato. ↄſilio.iij.⁊ de ha
in. ccõſtitutus. de in integrum reſti.
¶ Inter Zctum emphiteoticũ ⁊ cenſualẽ eſt magna diflerẽtia

¶ In elemoſyna faciẽda eſt dare gradũ.nam pus dʒ ſiue fit

j.? de hac mareria vide nota biliter per hẽricum

Mꝛimo qꝛ ꝑ cenſualẽ Sctum tranffert᷑ dñium in recipienten

tam vtile qᷓ; directũ.ita ꝙ nihil iuris remauet ſuꝑ illa re penes

ↄcedentẽ.ſed in ↄᷣctu emphiteotico tm̃ tranſit vtile dñium:vt

l.i.de agri.⁊ cen ſi. cẽſum enĩ ſoluimus de re noſtra:vt patʒ in
tributo debito imꝑatoꝛi.pẽſionẽ vo de re aliena:vt ibi:⁊ no.

Bar. in. l. i. ff. de publi. Iteʒ in Z ctu emphiteotico res incidit

in cõmiſſum ſi nõ ſoluit᷑ pẽſio infra bienniũ vł trienniũ:vt.c.

potuit.de loca.ſʒ in ↄᷣctu cenſuali ex nõ ſolutõe nõ ꝑditur ſʒ

põt cõpelli cẽſuarius ad ſolutionẽ:vt.c.ↄſtitutus.de reli.do.

cũ gl. Itẽ qꝛ res ẽp biteotica dicit᷑ ↄcedi ſub ↄditõe ſi pẽñſonẽ
ſoluerit. ar. in.l.quero.S. inter locatoꝛẽ.ff. locati.ſed in õctu cẽ

ſuali tranſfent᷑ dñium in totũ.ita ꝙ nõ tenet᷑ cẽſuarius niſi ſol

nere tm̃ tributũ ſeu cenſum de quo latiꝰ ꝑ Ab.in alleg.c.con⸗

„*☚

ſtitutus.de reli.domi.⁊= Jo.an. Barbatiꝰ.in. c. ad qudientiã.
de rebus eccle.nõ alie.

¶ NEmphiteota ſi recipit in emphiteoſim furnũ vł molẽdinũ

boc adiecto vt recipiẽs deberet gratis coquere vel molere ꝓp
dño ⁊ familia ſua.demũ excreuit multũ familia iſtiꝰ dñi lõge
vltra ſolitũ numeꝝ tenet᷑ ipe emphiteota ſᷣm numeꝝ nouũ co
quere ſeu molere cũ obligatio pᷣceſſit ex facto nõ lucratiuo.ſe⸗
cuſ ſi ex mera liberalitate pᷣ ceſſiſſet:qꝛ tũc ſubueniret᷑ ei iudiq
officio. ⁊ ſic determinat Ab. poſt Inno.in.c. quãto.de cenſi.
⁊ vide.j.obligatio ↄcepta.cum v.ſequenti.
¶ Tractatus de rebus eccłe nõ eſt validus ſalteʒ in effectu ſi
eccła potuiſſet ab alijs habere maioꝛẽ vtilitatẽ. debet enĩ pꝛe
latus phere cũ illo a quo maioꝛẽ vtilitatẽ ↄſequi põt:vt.c.ad
aures de rebus ecde. nõ alie. vbi hoc no. Abb.
¶ Emphiteota ad bhoc vt melioꝛatõnes vendere poſſet reqͥ⸗
ritur pmo vt requirat eccłam.ſcðo ꝙ denũciet.tertio ꝙ id qð
denunciat reu era offert᷑.quarto ꝙ eccla nõ reſpõdente lapſi
ſunt duo mẽſes.quinto ꝙ; vendat ſolũ ius cõpetens.ſexto ꝙ;
nõ vendat potẽtioꝛibꝰ vł ꝑſonis ꝓbibitis.ſeptimo ꝙ nõ ceſ
ſant ꝑ bienniũ in canonis ſolutione:vt hec colligunt᷑ ex tex.c.
potuit.de loc.⁊ ibi Jo. an.in pᷣn.⁊ Ab. in. i. col.
¶ Emphiteota lʒ ſine oſenſu dñi rẽ vẽdiderit ſi tñ ñ tradidit
vl ſi tradidit ĩ pᷣmà cãʒz recuꝑauerit nõ cadit a iuñſuo.no.ſpe-⸗
ti.de loc.S.nũc aliqua..xcv.cum ſe.⁊ Jo.an.in alleg.c.potu
it.⁊ boc verũ ſi incõtinẽti rem alienatã recuꝑauerit nõ ꝑ inter
nallũ.no. bar. notabilr. in. c.ſi qͥs pᷣſbyteroꝝ. de re.ec.nõ ali.
¶ In emphiteoſi an moꝛa põt purgari.⁊ vide.j.moꝛa.
¶ Empbiteota ſi nõ eſt de foꝛo dñinõ tenet᷑ ꝓ canone ſoluẽ

do perquirere dñm.ſecus vbi eſſent eiuſdem foꝛi.⁊ ſic intelli⸗

gitur. c. potuit. de loca. ⁊.l.ij. C. de iure emphi.⁊ no. Ab. in.c.
ſignificante.de pig.vide ſupꝛa debitoꝛ an debeat.
¶ Emphiteota ſi expellat᷑ a poſſeſſeſſione:qꝛ canonẽ nõſpſol
uit an põt agi eũ ad pẽſonẽ nõ ſolutã vł ĩ aliq caſu excuſet
Ephiteota ſoluere pẽſionẽ.vide.j.loca.v.ſ dñs cũ ſequẽtibꝰ.

Emptor.

¶ Emptoꝛ rei eccłe malefidei nõ agit ad pᷣcinz etiã pᷣlatum
vt. l. iubemus. C. de ſacroſanc.ec. nã ibi in penã ꝑdit pᷣcium et
oẽm vtilitatẽ ⁊ applicat᷑ eccłe niſi ꝓſpexerit ſibi in Zctu ð em
ptione:qꝛ tũc agit ð male alienantẽ:vt in.l.ſi fundũ.C. ð euic.
ſi Ho fuerit emptoꝛ bonefidei repetit pᷣcium ⁊ male alienãtes
nõ ab eccka.de quo vide Ab.in.c.ſi quis pᷣſbyteroꝝ.de rebuſ/
eccle.nõ alie.⁊ ibi Abbas circa f.· .—Kr
¶ ZEmere põt pᷣlatus rem eccłe palã adinſtar tutoꝛis:vt.l.pu
blius.S.pe.ff.de aucto.tu.cautela tñ eſt ꝙ epᷣs pᷣus generalit᷑
interponat decretũ ꝓnunciando rem eccłe illius poſſe aliena
ri ⁊ dare licentiã alienandi poſtea poterit palã ſicut quilibet
alius emere.no. Abbas in.c.poſſeſſio nes.de rebus eccle,non
alie. ⁊ vide ibi Barbatium.

¶ Emptoꝛ tenet᷑ ad b vt venditoꝛ teneat᷑ ſibi de euictione re

euicta denũciare litẽ motã ⁊ ꝙ eñ defendat ꝙ ſi obmittat. Itẽ
ſi ↄtumaciter ſe abſentet. Item ſi ꝑ iniuriã ſnia lata ſit nõ te⸗
netur vẽditoꝛ de euictione:vt eſt tex.j.c.fi.de emp.⁊ vẽdi.⁊.l.
emptoꝛ fundi.C.de euic.ideʒ ſi emptoꝛ cõpꝛomittat ⁊ ꝛiam
ſnĩam repoꝛtet.ff.de euic.ſi dictũ.S.ſi cõpꝛomiſſum.idẽ ſi em
ptoꝛ potuit vſucapere ⁊ nõ vſucepit imputat᷑ ei:vt no.glo.in
alle.c.fi.idẽ ſi quis malafide emit:⁊ ſibi de euicõe nõ cauit.(¶
de euic. ſi fkundũ.idẽ ſi ſua culpa factus eſt de poſſeſſoꝛe peti⸗
toꝛ.ff.de euic.l.ſi rem quã.S.ſi duple.idẽ ſi ſeruũ emptũ manu
mittit. ff de euic,ſi ſeruũ.idẽ ſi ſeruus moꝛtuus ſit ff.de euic.ſi

g ij

ſeruns.idẽ ſi fecerit legem vẽditionis.ðff. de euic.l.mancipiũ
idem ſi rem emptã babuit ꝓ derelicto.eo.ti.l.fi.l.Perẽnius.ſʒ
de boc vltimo vide qð no. Jo.an.in.c.nõ iniuſte.de pcu, hoc
no. Jo. an. in. c.ſ.de emp. ?⁊ ven.
¶ Emptoꝛ ſi denunciat vẽditoꝛi litẽ ſibi motã in cã appella
tionis valet denũciatio.ſʒ oĩa integra ſunt actoꝛi circa teſtes
⁊ circa alia ⁊ ei nihil deperit. ff.de opti.lega.l.iij.no. Joã.an.
in allega.c.fi.eo.ti. .
¶ Iniuna facta ẽptoꝛi ꝑ iudicẽ reputat᷑ quidã caſus foꝛtui⸗
tus qui nõ ĩputat᷑ venditoꝛi:qꝛ poſt factã vẽditionẽ res ven
dita perit emptoꝛi: vt.l.neceſſario.ff. ð peri.⁊ cõmo.rei vẽdite
¶ Qicet ſnia lata emptoꝛẽ ꝑ iniuriã vł impꝛudẽtiã iudic ẽt
ſine culpa emptoꝛiſ noceat ipi emptoꝛi:vt pleneꝑ bar.in.l.em
ptione.ff. de fideiuſ.ſnia tũ lata ↄ fideiuſſoꝛẽ ꝑ iniuriã iudiciſ
ſine culpa fideiuſſoꝛiſ nõ nocet fideiuſſoꝛi:vt no. Bar.in,.d.l.
emptiõe.no.ab.in alleg.c.fi.de emp.⁊ vendi.
¶ In zctuvenditõis apponit notarius ꝙ vẽditoꝛ obligat ſe
ad defendendũ de iure ⁊ de facto intelligit᷑ ſi lis mouet᷑ de fa
cto ⁊ nõ de iure.nõ tñ ſi ꝑ extraiudicialẽ violentiã expellat᷑ qꝛ
illud nõ venit ex natura ctus:vt no.bar.in.l.ſtipulatio iſta.
ff. de vᷣbo. ob. ⁊ Ab. in. c. fi. de emp. ⁊ ven.
¶ QAlericus tenet᷑ coꝛã iudice ſeculari defendere laico rẽ quazʒ
ſibi vendidit:vt no.ꝑ glo.in.c.clericũ nullũ.xi.q.i.qꝛ in hoc ca
ſu clericus nõ litigat:ſʒ̊ ſolũ pᷣſtat auctoꝛitatẽ ⁊ defenſionem
ipᷣi emptoꝛi:vt.l.i.C.vbi in rẽ actio.⁊ in.l.vẽditoꝛ.ff. de iudi.ſe⸗
cus vbi laicus poſſeſſoꝛ noĩat clericũ in iudicio:qꝛ tũc clericꝰ
põt aduocare cãm ad foꝝ ſuũ:vt no.in.c.qm.sS.qð ſi ſuꝑ rebꝰ
vt lite nõ ↄteſtata. no. ab. in.c.fi.de emp.⁊ vẽdi.ij. col.
¶ Etiã ſi venditoꝛ ſit certus de lite mota tenet᷑ emptoꝛ ei de⸗
nunciare:qꝛ talis denũciatio nõ ſolũ fit ad ſimplicẽ ſãam vẽ
ditoꝛis:ſʒ etiã vt veniat ad defendendũ emptoꝛẽ. eſt ↄcluſio
Ab. in. c. fi. de emp.⁊ ven.iij. col. ⁊ ibi Barba.di.qꝙ exquo vẽ
ditoꝛ ꝓmiſit emptoꝛẽ defendere in litẽ eoipᷣo ꝙ denũciat ſibi
litem motam videt᷑ requirere eũ vt defendat in lite per iura
eum allegata.
¶ Nes empta ex pecunia alterius caſualłr efficit᷑ illius cuiuſ
erat pecunia:vt in milite minoꝛe ⁊ etiã eccła.⁊ idẽ in clerico q̃
eſt miles celeſtis. no. gl.⁊ Bar. in. l. miles.ð ff. de re iudi. no. ab.
in. c.i.de cleri.egro.⁊ Cy.in.l.ſi vt ꝓponis.⁊.l.mater. C. de rei
ven. vt refert Ab.in.c. inquirendũ.de pecu.cle. in ii.
¶ Et de hoc no. ꝙ ex pecunia illius pᷣſumit᷑ empta res cuius
nomẽ appoſitũ eſt in inſtr̃o:vt.c.pᷣſbyter.ð pecu.dle.facit.c. fi.
xij.q.v. ⁊ eſt ſingularis tex.in.l.cñ ꝓponas.C. de teſti. vbi di⸗
cilt Bar. ꝙ ſi frater emit funduʒ ꝓ ſe ⁊ ꝓ fratre ſuo qꝙ; pᷣſumit᷑
emiſſe de ſua ppꝛia pecunia. ⁊ iõ partẽ pꝛecij poterit petere a
fratre. ⁊ ið Bar. dat cantelã vt in inſtro dicat᷑ de pecunia
cõi ſoluerit. Item eſt notandũ ꝙ ſi pater emat funduʒ de ſua
pecunia. ⁊ in inſtro fuerit appoſñtũ nomen filij fundus acqui
ritur patri ⁊ nõ filio:vt eſt tex.in.l.cuʒ ꝓpꝛia.⁊ qð ibi no. glo.
Ciſi qͥs alteri vł ſibi.⁊ in.liſ filiꝰ titij. C. ð do.inter vi.⁊vxo.vt
refert Barba. in alle.c. pᷣſbyter.qð no.⁊ vide eũ in.c.ſe.eo. ti.

Epiſcopus.

¶ Eps nouã eccłam in alteriꝰparochiã nõ põt ↄſtituere:qꝛ
eẽt in pᷣiudiciũ antique ſaltem de facto reſpectu oblationum
que in noua eccleſia fiũt.facit.c.i.de no.ope.nun. Abbas. in
c. cum olim. de cõſue.
¶ Eßps nõ põt in pᷣiudicium aliaꝝ dignitatũ ſeu eccłaꝝ ſen
in pᷣiudicium reddituũ earum cõſtituere ꝓ libito ſine iuſta cã
nouã dignitatẽ. glo. ⁊ Ab. in alleg. c. cum olim. =
¶ Eßs nõ põt ſtatuere j ius cõe.no.glo.in.cicñũ dilectus.de
ↄſue.facit.c.qð ſuꝑ his.de maio.⁊ obe. Jo.an.in.c.fi.de of. pᷣſ
bp. ⁊ in.c.fi.archi.de ap.li.vi.⁊ hoc veꝝ qñ ius cõe eſt ꝓductũ
in eſſe: ⁊ ꝑ illud eſt alteri ius queſitũ:vt exẽplificatAb. in alle.
c.cũ dilectus.põt tñ epᷣs ſtatuere adiuuando ius cõe.ſ.appo
nendo penam vbi nõ eſt appoſita vłaggrauando appoſitã
vt ibi nota. Abbas. SS
¶ Epo nõ ſʒ habere officiales armatos ꝓ executiõe iuſticie:
niſi haberet tpaleziuriſditõeʒ in loco.pbat᷑ ꝑ Inno.qui dicit
epm in executõe iuſticie debere imploꝛare auxiliũ bꝛachij ſe⸗

cularis vt. c. adminiſtratoꝛes. .c. pᷣnceps. xxiij:q.i. Itez ſicut

pꝓ ſpũalibus debẽt pᷣncipes recunere ad ecckaʒ:ita ꝓ tpalibꝰ
debẽt p̃lati recurrere ad pncipes:vt,.c.cũ ad veꝝ,⁊.ciſi ĩpꝑatoꝛ

nÿõ eſt ĩtelligendũ vt iuras adi

xcvi.di.nec ꝓmiſcuis actibus ſunt reꝝ officia ꝑturbanda: vt
Il.ↄſulta diualia. C. de teſta. Iteʒ eccłe fuit interdicta executio
gladij tꝑalis dicente dño P. etro. Cõuerte gladiũ tuũ ⁊c. de
boc per doc.in.c.nouit.de iudi. Item qꝛ arma clericoꝛũ ſunt
lacrime ⁊ oꝛationes:vt.c.ↄuenioꝛ.xxiij.q.viij.no. Abbas.in
c. ſignificaſti. in fi. de offi. deleg.
¶ Ep̃s z poſſit in multis diſpẽſare:vt in.c.dilectus.de tẽp.
oꝛdi.⁊ in.c.at ſi clerici.S.de adul.de iudi.⁊ põt abſoluere a iu
ramentis ⁊ votis ⁊ fidelitatibꝰ:vt.c.i.de voto.⁊.c.quẽadmo
dum. de iureiur. ⁊ no.in.c. debitoꝛes.eę.ti.xv.q.vi.auctoꝛitatẽ
nõ tñ põt in integiũ reſtituere quo ad bonoꝛes nec quo ad ſi
milia:nec in famiã remittere:qꝛ nullo iure hoc cauet᷑.no. Ho.
in. c. cũ te a.b. de re iudi.ſed lʒ epᷣs nõ poſſit diſpẽſare ſuꝑ ĩfa
mia pncip aliter põt iñ acceſſoꝛie ad caſum ſibi ꝑmiſſum:vt
ſuꝑ adulterio ⁊ alijs minoꝛibus criminibuſ:vt no. Ab. in. di.
5§. de adulte.no. glo. in. citem hi qui.xv.q.viij. Abb. in alle. c.
cum te a.b.de re iudi.iiij.colũ. S
¶ Eps põt tran ſferre ius ↄfirmandi pñtatos in aliũ pᷣlatum
ad petitionẽ patroni etiã ſine cauſa:dũ tamẽ ante fundatio⸗
nem ſʒ nõ poſt niſi ſubſit cã:facit quod no.in.c. cõſtitutus.ð de
elec.vide infra patrornus.
¶ Eßs põt in eccla vacante cuiꝰ puiſio iure reſeruatiõis ſen
deuolutõis pectat ad papã deputare adminiſtratoꝛẽ idone
um ⁊ illi adminiſtratõeʒ cõmendare donec ꝑ papã fuerit ꝓui⸗
ſum:vt.c.vnico ne ſede vacã.li.vi.ar.x.q.i.regẽda.⁊ no.c, cuʒ
vos.de o ffi.oꝛdi.Ab.cC.cũ nobis.de elec.iij.col.
¶ Eps põt ſupplere ſegligentiã inferioꝛũ etiaʒ ſi de iure ad
eum erxpſſe nõ ſit deuoluta ptãs.aſſignãdo terminũ canoni⸗
cis infra quẽ debeãt eccłe ꝓuidere de miniſtris qð ſi nõ fece⸗
rint poterit epᷣs lapſo termino ꝓuidere.ar.in.c.irrefragabili.

S.exceſſus. de offi.oꝛ.iuncto.c.quãto.⁊.c ad repꝛimendã,:eti.
Ab. in.c.cũ in eccła.de elec.iij.col.
¶ Eps põt ꝓuidere eccłe de rectoꝛe vbipoſt longã expecta⸗
tionẽ patroni pñt eligere.vide.j.patronus.
V¶ Eps põt interpᷣtani iuramẽtum ⁊ cognoſcere an ſit lictum
vh non. vide.j. iuramentum.
V¶ Epiſcopus abſoluit excõicatum ab inferioꝛi pꝛelato. vide
infra pꝛelati inferioees.
¶ Eßs põt de ↄſuetudine generali ꝓuidere in oĩbus eccłijs
ſue dioceſis etid collegiatis. vide.S.ↄſuetudine generali.
¶ Es pðõt eſſe iudex ſuꝑ iniuria notoꝛie ei illata no. Inno.
in. c. ex parte.de vᷣbo.ſig. ⁊ plene ꝑ Ab. in.c.cũ veniſſent. de
iudi.als aũt criminałr ↄꝛium ſubditũ ſuꝑ iniuria ei irrogata
occulte nõ ꝓcedit. vide ab.in. c. irrefragabili. 5. ceteꝝ. de of. oꝛ.
¶ Eps põt ſtante cã rõna bili ⁊ manifeſta imponere collectã
eccłijs ⁊ charitatiuũ ſubſidiũ petere:vt.c.ↄquerente de offi.
oꝛdi.⁊.c.cũ apłs.de cenſi.als nõ põt:vt no.Ab.in alle.c. con

querente. ⁊ ca rõnabilis ⁊ maniteſta eſt ſi eus eſt grauatus

onere debitoꝝ: vl epᷣatꝰ eſttenuis:⁊ nõ ſufficit ei ad ꝓcurãdũ

vttilitatẽ eccłe: vł vult ire ad ↄſilium vł ad papã vel regem ꝓ

cõibus negocijs ⁊ ad hoc charitatiuũ ſubſidiñ nõ ſolũ tenẽ?
tur eccke ſʒ etiã capelle ſubiecte monaſterijs:ſi tñ ſunt capelle
regulareſ.in quibus habitant tm̃ monachi nõ tenent᷑ ad boc
no. cle.i.de exceſ.plla.⁊ Inno.in.c.i.de ſtatu reg.⁊ Ab. vbi. S.
⁊ in. c.dilectus.de offi.oꝛ.vide.j.ſubſidsum.
¶ Eps põt facere ſynodũ ad quẽ oẽs abbates ⁊ ſacerdotes
eius dioceſis tenent᷑ venire.⁊ ad hoc cõpellunt᷑ ꝑ cẽſu. eccła
ſticam. vt. c. qð ſuꝑ.de maio.⁊ obe.nõ tñ põt aliquid õʒ cano⸗
nes ſtatuere:vt ibi.⁊.c.inſtõnis.xxv.q.ij.laici tũ pñt ſtatuere
ʒ legem impꝑatoꝛis:vt legi.⁊ no.in.l.oẽs ppłi.ff. de iuſti.⁊. iu.
Ab. plene in alle.c.qðᷣ ſuꝑ.vide.S.abbates exempti.
¶ Eps põt ab inferioꝛi plato iudicari vł puniri ſi deliquitin
territoꝛio ipᷣius inferioꝛis:vt.l.iij.ff.de off.pᷣi.eſt ↄcluſo ab.
in. c. cñ inferioꝛ. de maio.⁊ obe.ſʒ archiepᷣus nõ põta ſuffra⸗
ganeo in cuius territoꝛio delinquit puniri.no. doc. in. c,jij. de
oſti.li. vi. quere rõnem ꝑ Ab. vbi. S.
¶ Eps põt abſoluere iuranẽ ꝑ metũ:vt.c.vexꝝ. ⁊.c.ſi o. de
iureiur. ? idẽ eſt vbicunq; iuramentũ ↄtinet turpitudinẽ er g⸗
te recipiẽtis ⁊ in odiũ ipius.no. Inno.in.c.ad aures.qð me⸗
tus cã.qð bene faciet epᷣs abſoluẽdo talem etiã ſi ſibi cõpetit
aliud remediũ:vt Inno.vbi ſupꝛa. exquo ſingułr no.m ab.
ibi q vbi iuramentſ otinet turpitudinẽ ex parte recipientis

2„

inpleat pᷣus iuramentũ ßm foꝛ⸗

.

n

10
leti
z

1s

mam c. debltoꝛes de lureiu ſ poͤt direete petere abſolutionẽ
ab epo: vt abb. in. c. ad aures. ſupꝛa alleg.⁊ in.c.i.de iureiurã.

vide.j. eps bononieñ. Item epi pñt abſoluere iure ſuo ab eiſ⸗
dem iuramẽtis.no. Inno. in. c. debitoꝛes.de iureiuran. Ho
ſtiẽ. in. . vernm. eo.ti. ad funPiem. SS
Q Eps ſeſe olus põt deponere dericos in minoꝛibꝰ ↄſtitu⸗
tos. tex. gl. in. c. iij. de oſue. li. vi. vide.. depoſitio.
¶ Eps pòt reuocare ad ſe cãm coꝛam ſuo vicario pendenteʒ

vige infra pnceps reuocando. . .
¶ Eßs ſtatutũ ſeu diſpenſationez põt facere õ legem ex tali

ca: exqua talis caſus ſubeſt quẽ legiſt atoꝛ ↄſideraſſet:aut le⸗
gem illã nõ odidiſſet. aut facultatẽ Zziam diſponẽdi pᷣbuiſſet
quod ꝓbat᷑ ꝑ tex.no.l.ſi hoĩem.ff.man.facit qð no. Bal.in.l.

oẽs ppli.ff. de iuſti.⁊ iure.ꝑ quod limitatur.c.at ſi clerici.S.de
adul.de iudi.⁊ vide dños de ro. deci. xciiij. Abb. in. c. dilecti.

ij. de appel. ij. col.

¶ Eps bonoñ.põt relaxare iuramentũ ciui bononieñ.qui iu

rauit ſoluere vſuras mutineñ.qui ↄctus fuit bononie celebꝛa

tus abſentia illius mutineñ.nõ obſtaãte.eſt ↄcluſio Zapiiĩ ſi u⸗
is alleg. allegatiõe. x. ⁊ eſt rõ ſm eũ:qꝛ obligatus ad vſuras ẽ
ſuppoſitus eidẽ epᷣo.⁊ agit᷑ tm̃ de tollendo ligamine ſibi ſub
iecti ⁊ de liberãda eius aĩa nec aliqͥd diſponit circa ꝑſonã ab
ſentis.de quo eſt caſus ſᷣm eũ.in.c.poſtulaſti.de fo.cõpe.Itẽ

qꝛ in reſolutiõe ↄᷣctus qui ſoꝛtit᷑ foꝝ.no.ff.de ↄdi.inde.lł.qui
certo loco. Bar.in.l.i.C.vbi ⁊ apud quẽ.ſicut ⁊ põt abſolue

re reũ vbicũq; abſentẽ ab impetitõe actoꝛis.ff.de iudi.pꝓperã
dum. 5. ſi at reus. ? vide ſupꝛa ꝙ põ? pꝓcedere eps ad decla⸗
rationẽ nullitatis Zctus vſurarij etiã abſentẽ.ſicut põt ꝓ⸗
cedi ad miſſionẽ in poſſeſſionẽ ð abſenteʒ qð fundat ꝑ plura
iura ⁊ rõnes quas ibi vide per eum. ͥ́UM
¶ Ep̃s põt diſpenſare cũ clerico qui in ſacris ↄrit mr̃imoniũ
no. glo. Inno.⁊ Ho.in.c.ex litteris.qui clerici vł vouẽ.quod
limitat ibi veꝝ Ab. ſi clericus zrit in ſacris de facto cum vni⸗
ca ſola virgine.ſed ſi Zrit bigamiam nõ diſpenſat epᷣus:vt.c.
nuper. de biga. abb. vbi ſupꝛa.
¶ Eps põt delegaxre cãs ciuiles clericoꝝ laico ſʒ nõ ſpũales
nec criminales.⁊ vide.j.laico poteſt. B
¶ Eps nõ põt ſtatuere ðᷣ ius ſuꝑioꝛiſ:vide.j.ſtatuere nõ põt
¶ Eps ſolus põt ſtatuere ꝓcuratoꝛẽ in inferioꝛibꝰ eccłijs ſi
iminet dãnum eccłijs ex nõ ↄſtõne:vt.c.imꝑatoꝛũ.de iura.ca.
nam ſicut adoleſcẽti inuito dat᷑ per iudicẽ curatoꝛ ne ĩcurrat
dãnum. C.qui pe.tu.l.i.inſti.de cura.in fi.ita in caſu ſupꝛa p⸗
ximo.facit.c.cũ ſimus.ix.q.iij.ꝙ ſi periculũ nõ ĩminet nõ põt:
vt no. Inno. in alleg.c.imꝑatoꝝ.⁊ abb. ibi.
¶ Eps põt diſpenſare in crimine inceſtus.vide..diſpẽſare.
¶ Eps põt diſpẽſare ð ꝓpꝛiam ↄſtõ nem etiã ſine ca.no.In
no.in.c.dilectus.de tẽpo.oꝛ.⁊ in.c.cũ ad monaſteriũ.de ſtatu
regu.qð limita ſᷣm Anto,niſi tranſiuerit ↄſtõ in ↄctu vł pui⸗
legio.⁊ ſic põt intelligi opi.Archi.in.c.licet canõ.ð elec.li.vi.
vl niſi epᷣs iuraſſet ſuã ↄſtitutionẽ cum nõ põt ſeipᷣm a iura⸗

mento abſoluere.eſt cõcluſio Ab.in.c.at ſi clerici.S.de adulłte

ris.de iudi.iiij. colũ.
¶ In quibus aũt caſibus epᷣs põt diſpẽſare ⁊ in quibꝰ non
vide plene ⁊ copioſe ꝑ Inno.in.c.dilectus.de tẽpo.oꝛdi.
¶ Ep̃s an põt interpᷣtari iuramentũ ⁊ qn.vide.j.iuramentũ.
Epᷣs ꝓpꝛius quis dicat᷑.vide.j.iudex ꝓpꝛius. H
¶Eps põt aliquẽ de ſanctis canonizatis ꝑ eccłam ꝑ ſtatutũ
ſuñ cum clero ⁊ ppło decernere venerandũ.in.c.fi.de ferijs.⁊
ibi Inno. ⁊ Jo.an.⁊ gl. in.c.vnico.de reli.⁊ ve ſan.li.vi.nec
hoc põt ſolus epᷣs ſine ppło qui ad minus debet eẽ pñs.no.
Pnno ine nehta de loca.⁊.c.fi.de offi.leg.?⁊ Tede.de ſe.ↄſi⸗
io.xvij.ſed ſi ppłs nõ habet legitimã càm cõtradicendi non
obſtat eius cõtradictio.no.Archi.in.c.vt aĩarum.de cõſti.li.
vi. Abbas.in. c. fi. de ferüüs.
¶ Eps cum capitulo an põt augere vl minuere numeꝝ pꝛe⸗

„

bendarum ſeu dignitatem ſuppꝛimere vł de nouo creare.ab.
in.c. cum acceſſiſſent.de cõſtt.
¶ Eßs an ſine ↄſenſu capłi põt indifferẽter ſtatuta facẽ.við
ene ꝑ Ab. in. c. cũ ↄſuetudinis. de ↄſue.ij. ⁊.ijj.col.
¶ In epo multa requirunt᷑ que no. Ab.in.c.cum in cunctis.
S.i.iij. colũ.de elec. JJM
¶Eps an a iure ꝓpꝛio vł deuoluto bẽat cõionem cũ capło
in cõferẽdis bñficijs. ab. plene in.c: cũ in cunctis. .fide elec.

vt in.c.ĩ nona actiõe.xvi.q.vij.⁊.c.cum ſimus.ix.q.ij.⁊.c.qm̃.

¶ Eßs ſi iure ppꝛio babet ptãtem eligẽdiſen puidendi ⁊ cõ
firmandi põt vnico actu ſe expedire.ſecus ſi bʒ iure pꝛopᷣo ꝓ
uiſionẽ:⁊ iure deuoluto ↄfirmationẽ qꝛ tũc requirunt᷑ plures
actus.no.ab.plene in.c.cãm.de elec.⁊ no. Jo.an.in.c.neꝓ de
fectu.eo.titu.⁊ Abbas in.c.cum inter canonicos.eo.ti.⁊.c.n
pꝛo defectu.circa fi.
¶ Epßs an põt diſpẽſare ſuꝑ defectu etatis:vt patiẽs in eta
te defectũ poſſit ꝓmoueri ad dignitates:vł ad eccłas paro⸗
chiales vł ad oꝛdines.ab.in.c.cũ dilectus.de elec.v.col.⁊ ſ. eq.
¶ Ep̃s an poſſit diſpẽſare cũ eo qui beneficiũ eſt adeptus ꝑ
ſimoniam.vide nota.in.c.penulti.de elec.⁊ ꝑ abba.in.c.de ſi⸗
monia, de ſino.
¶ Epiſcopus an põt donare cõſanguineis de fructibus be⸗
neficij. vide infra ſimo.
¶ Ep̃s habʒ ĩmediatã iuriſditionẽ ĩ tota ſua dioceſi.lʒ ſit ibi
aliquis pᷣlatus ſpãlis.⁊ ſic ↄcurrit cũ quolibet pᷣlato inferio⸗
ri in iuriſditioniſ exercitio.⁊ ſic nõ eſt gradus inter epᷣm ⁊ pꝛe
latos inferioꝛes ſibiſubditos:⁊ ſic eſt locus pᷣuentioni:vt.c.
paſtoꝛalis.de o ffi.oꝛdi.⁊ ibi ab.⁊ Barbatius in.c,. apo ſtoli⸗
ce.de dona.pmo notabiili.
¶ Eßs tenet᷑ oſtituere vicariũ ſeu officialẽ generalẽ loco ſui
lxxxix.di.notat ab.in.c.qm̃.de offi.oꝛdi.
¶ Epiſcopalia iura vide plene ⁊ notabi.per abba.in.c.con⸗
querente.de offi.oꝛdi.
¶ Eßs agit ꝓ ecckła ſibi ſubiecta:vt.c.cuʒ dilectus.de ſucceſ.
ab inteſta. ⁊.l.ſancimus.C. de ſacroſanc.ec.abb.in.c.i.de offi.
iudi.vide.j.pꝛelatus etiam.
¶ Qui numerus epoꝛum requirat᷑ ad depoſitionẽ epiſcopi.
vide ſupꝛa depoſitio.
¶ Eps vjl archiepᷣs an ⁊ cui põt eccłam ſibi ſubiectã conce⸗
dere ⁊ quid veniat in tali cõceſſione.vide abba. in.c.cum in⸗
ter. de re iudi.iij.colũ.
¶ Eps an põt abſoluere a iuramẽto in pᷣctu facto nõ vocata
parte.vide ſupꝛa abſoluere põt epᷣs.
¶ Epiſcopi familia an gaudeat pꝛiuilegio foꝛi:vide ſupꝛa
clericoꝛum familia.
¶ Epiſcopus an poteſt extra dioceſim cãm delegare. vide ſu
pꝛa cõmittere ſeu delegare.
¶ Epi auctoꝛitas requirit᷑ in ↄſtõne ꝓcuratoꝛis ſeu ſindici
generalis in eccła.vide.sã.auctoꝛitas epiſcop i.
¶ Eßs tenet in eccka ſua ↄſtituere yconomũ indiſtincte.ałs
archiepᷣs ſuppleret:vt.c.cum ſimus.ix.q.iij.ſecus in inferioꝛi⸗
bus qui tantis nõ occupautur negocijs.no.in.c.fi.de officio
Archidia. Abbas. vbi ſupꝛa.
¶ Eps an põt remittere votuʒ peregrinationis ſine licentia
pape vl caplłi ↄſenſu.vide.j.votum ꝑegrinationis.
¶ Es põt agere p eccłijs ſibi ſubiectis.vide.s.vᷣ.agere.
¶ Eßs an poteſt milites creare.vide.j.miles.
¶ Eßs ſine ↄſenſu capituli an põt excõicare ſuſpendere veł
interdicere.vide glo.⁊ Hoſtiẽ.⁊ Innoc.⁊ Pe.de ancha.in
c.i.de exceſſibus pᷣlatoꝛum.
¶ Eps in quibus caſibus põt diſpẽſare ⁊ in quibuſnõ põt
vide.ð.diſpenſare quibꝰ ⁊c̃.cum ſequẽtibus. Y
¶ Eps an ⁊ in quibus criminibus ⁊ cũiquibus clenicis deli⸗
quentibus ⁊ qũo valeat diſpẽſare.vide plene per doc. ſignã
ter per Anto.melius ꝑ abba.in.c.at ſi clerici.S.de adul.de ius
di.⁊ vide ſupꝛa diſpenſare.vij.ſi es.
¶ Eßps an ⁊ qñ poteſt cõcedere eccłam religioſo loco inuito
rectoꝛe.no.doc.ſignanter.ab.in.c.cum veniſſent.de reſti.ſpo.
⁊ Barbatius.⁊ in.c.ap oſtolice.de dona.
¶ Eps lz fundet intentionẽ ſuã de iure cõi quo ad pꝓpꝛietateʒ
ſuꝑ oĩbus eccłijs ſue dioceſis adeo ꝙ ſi nõ ꝓbat᷑ ↄꝛium ob⸗
tinebit iuxta ea que habent᷑. ⁊ no.in.c.venerabilis.⁊.c.cũ di⸗
lectus.de reli.do.⁊.c.auditis.de pᷣſcrip.xvi.q.vij.oẽs baſilice
ſecus tñ q ad poſſeſſionẽ.vnde nõ pᷣſumit᷑ poſſidere niſ hoc
ꝓbet ſingulr cñ poſſeſſio ↄſiſtat in facto.de ↄceſ.pᷣben.c.cum
oẽs.⁊.c.cũ olim.iij.de reſti.ſpo.⁊ ibi ab.i.col.
¶ Eps an liget᷑ ſuo ſtatuto vl liget archiepᷣm ſi ð ſtatutũ fa⸗
ciat ⁊ ſi liget᷑ participãs cum eo ↄ ſuum ſtatutũ.no. ꝑ Jo. an.

in mercu. in regula cui licet.de reg.iur.li. vi.
¶ Eßps põt eſſe iuder in cã eccłe ſue in his que ſpectant ad eũ
de lure coi ꝓpter noto:ietatẽ iuris:vt qũ excõicat ſubditũ ꝓ⸗
g iij

pter denegatã ꝓcurationẽ viſitationis vłoceupantẽ eccłam
in ſua dioceſi.nõ tñ in bis in quibus ius cõe nõ fundat intẽ⸗
tionẽ ſuã. Item ſᷣm aliquos poſſit defendere id qð iuſte poſſi
det ſuꝑ quo inquietat᷑ ⁊ moleſtat᷑ ⁊ punire impedientẽ vłmo
leſtantẽ.ſecus tñ eſt ſi nõ poſſidet etiaʒ ſi in veritate ipᷣius rei
ab aliquo poſſeſſoꝛe ſpectaret ꝓpꝛietas ad ipᷣm epᷣm.colligũ
tur hec ex no.ꝑ Inno.in.c.venerabili.de cenſi.⁊ ꝑ loſtiẽ.e.
ti.ꝓcuratões.vbi dicit ꝙ in cã epᷣalis menſe epᷣs põt eẽ iudex
de ↄſenſu aduerſarij.als poterit in tali cã vt ſuſpectus recuſa
ri.eſt ↄſilium Jo.cal.in ti.de foꝛo cõpe,cõſilio.vi.de hoc vide
Inno. in. c. ex ꝑte.de vᷣbo.ſiSin. .—
Eps an põt accuſari coꝛã archiepᷣo.vide.S.archiepᷣs põt.
¶ Eps nõ põt diſpenſare cũ iudeo vt poſſit nutricẽ xpᷣianaʒ⸗
babere.vide.j iudeus nõ põt habere.
¶ Eps nõ debet intantũ attenuare vitã incarcerati ꝙ ꝓpter
attenuitatẽ vite vł aſperitatẽ carceris veriſiłr moꝛiat᷑ abs nõ
euaderet penam irregularitatis.nã vita carcerati debet reſer
uari:lʒ ſit miſera:vt in.c.nouimus.de vᷣ bo ſigni.⁊.c.a nobis.
de apoſta. ⁊ ibi Abbas. .
¶Eps põt excõicare adulteruʒ ⁊ adulteram ex officio ſuo.⁊
⁊ vide infra excõmunicare põt epᷣs. L
¶ Ep̃us põt excõicare laicum notoꝛie delinquentẽ.vide in
fra excõmunicari põt laicus.
¶ Zaicus nõ ẽ de facili in eᷣm aſſumẽdus.vnde ſine magna
cã nõ dʒ fieri:qꝛ pᷣiudiciũ nõ modicũ ⁊ ſcandalũ irrogat᷑ toti
clero:vt.c.quid ꝓderit.lij.di.Ab.in.c.ſane.de cleri.diug.
¶ Eps ſi vult ire ad ↄcilium vł ad papã vł ad regẽ ꝓ cõi vti
litate totius dioceſis põt petere ab eccłijs ſubiectis vt confe
rant expẽſas cũ ibi ꝓcuret cõis vtilitas oĩm:vt no. Inno.in
c.i.de ſta.mo.monaſteria tñ ad h̊ͥ onera nõ tenent᷑:vt ipᷣe no.
ibi.⁊ ab.poſt eũ.ad quod facit.c.quã ſit.xviij.q.ij.vide.j.mo⸗
naſterium.idẽ no.Ab.in.c.cum apłs.de cenſi.
¶ Eßs põt oſulere vni eccłe cũ pᷣiudicio alterius eccłe tribꝰ
ↄcurrentibꝰ.ſ.ꝙ ſubſit cã rõna bilis. Itẽ q interueniat ↄſen⸗
ſus capłi.Tertio ꝙ nõ ĩferat᷑ enoꝛme pᷣiudiciũ colligit᷑ex no.
ↄſtitutus.de reli.do.⁊ ibi Ab.iij.col.
Eßps licet fundet intẽtionem ſuã de iure cõi quo ad eccłas

ſuas in ſua dioceſi quo ad ſpũalia nõ tũ fundat intentionem

ſuã quo ad tꝑalia:vt.ſ.de rebus tꝑalibus vł redditibus ⁊ p⸗
uentibus poſſit diſponere ad libitũ ſeu in vſus ſuos cõuerte
re.vt in.c.cũ venerabilis.de reli.do.niſi aliter ꝓbet epᷣs hͥ ius
ſibi cõpetere:nec etiã fundat intentionẽ ſuã quo ad poſſeſſio

nem: vt.c.cñ olim.de reſti.ſpo.quo ad: ꝓpꝛietateʒ vxo ſic:vt.c.

ad decimas.de reſti.ſpo.⁊.c.i.de pᷣſcrip.li.vi.Abbas in alle.
c.cum venerabilis.circa pᷣncipium.
¶ Epus concurnrit in iuriſditione exercenda cum alijs pᷣlatiſ
ſecularibꝰ hñtibus ſubditos ita ꝙ locus eſt puentioni:vt no.
ꝑ doc.ſignater ꝑ Inno.in.c.cũ ab eccłaxꝝ.de offi.oꝛdi.⁊ in.c.
paſtoꝛalis.e.ti.⁊ Ab.in.c.fi.de capel.mo. “l
¶ Ep̃s põt ſpoliare qui notoꝛie tenet eccłam iniuſte:nec ẽ ne
ceſſe ꝙ eum vocet in iudicio.ſʒ põt euʒ ſpoliare de facto ſicut
de facto ſe intruſit.facit.c.quoniã.de fi.pᷣſ by.no.Ab. in.c.qꝛ
clerici.de iurepatro.
¶ Eps põt oferre bñficiñ filio als legitimo vłnepoti.dũmõ
ſit dignus.ꝓ boc facit qð colligit᷑ ex gl.c.qꝛ clerici.de iurepa.
⁊ibi ab.facit.l.ſi ↄſul.ff.de adop.⁊.c.nõ ſatis. lxxxvi.di. ⁊. c.
oĩs.xxxi.di.ſentit Archi.in.c.epᷣs.x.q.ij.⁊ vide qð no.i.c.gra
uem. de pᷣbẽ.⁊ qð no. Ab.in.c.fi.de inſti.
¶ Eßs ſi malicioſe nõ vult pñtatum idoneũ inſtituere: vt qꝛ
notoꝛie erat bonus eccłaſt icus ⁊ bone fame nec ipᷣm epᷣs vo
luit examinare tenet᷑ ad ꝓuidendũ eidẽ de cõpetẽti bñficio:
vt eſt tex. cñ ibi no.ꝑ Ab.in.c.paſtoꝛalis.de iurepa.
¶ Epᷣus qtũcunq; eximat eccłam ſibi ſubiectã retinet tñ aliq̃ᷓ
