¶ Menũciare nõ põt eccłia bñficio reſti in integ. maxime qñ
pᷣlatus ſolus renũciauit etiã ſi iurauit.ad hoc glo. no. in. c. i. d5

reſti. in integ.li. vi.facit.c, intellecto. ⁊.c.ſicut noſtris de lureiu.
ab. in. c. ſi diligenti. de foꝛo cõpe. v. colum.
¶ Si ptes renũciant ferijs nõ pñt tꝑe feriaruʒ cõpelli teſtes

ad teſtificandũ qꝛ iſta renũciatio nõ operat᷑ reſpectu teſtium

no.ab.in.c.fi.de ferijs.⁊ glo.in.l.omnes dies.C de ferijs.
Nenũciare nõ pñt partes ferijs ſolẽnib⸗ ĩtroductis in ho⸗
noꝛẽ dei.de foꝛo cõpe.ſi diligenti.⁊.l.ſi vnus.S. in ſumma. de
pac.idem cũ partes cõpꝛomittũt in vᷣo arbitro:ſʒ cum cõpꝛo⸗
mittit᷑ in arbitratoꝛẽ qui eſt partim mediatoꝛ pñt partes tali⸗
bus ferijs renũciare.vt.l.fi. C. de ferijs. Spe.Li.de arbi. 5. fi.
v. in foꝛma. Item nequeũt partes renũciare ferijs repẽtinis
que in fauoꝛẽ partiuʒ nõ ſunt introducte.vt.l.omnes dies. pꝛo

pe finẽ. C. de ferijs ⁊ glo. in cle. ſepe de ver.ſig. ferjs tamẽ pu⸗

blicis ſeu ruſticis libeꝝ eſt renũciare.vt.c.fi. de ferijs.⁊ ibi ab.

¶ Henũciare videt᷑ appellatiõi pars litigans coꝛaʒ iudicea

quo.qð limita.vt.S.appellãs.

¶ Henũciatio appellatiõis plus operat᷑ q remotio appella
tionis in reſæipto. vide.S. appellatiõis renunciatio.

¶ã Henũciatio appellatiõis a iudice vel ab arbitris an valet
vide.S. appellatiõis renũciatio. =èWG
¶ Henũciare nõ põt quis pᷣuilegio exemptionis.vide.S.ex⸗
emptiõis.

poteſt quis renũciare.

Nenũciare an põt quis pꝛeſcriptiõi.vide.s pᷣſcriptiõi nõ

¶ NHenũciare videt᷑ iuri ſuo ſponte recipiens minoꝛẽ dilatio⸗

nez i a iure diſponat᷑. vt.l.ad ſolutionem. C. de re iudi. Ab. in
ꝙ ad ↄſultationẽ. de re iudi.vhi vide late ꝑ eum.

O Menũciare an quis põt iuri publico vel pꝛiuato vł iuri ſu
perioꝛis vel iuri dinino ſeu naturali vel iuri poſitiuo. vide ple
niſſime ꝑ ab.in.c.ſi diligenti de foꝛo cõpe.ꝑ ban in.l.ius pubii
cum. ff.de pac.⁊ in.l.ſi quis in cõſcribẽdo.C de pac.⁊ glo.no⸗

tabileʒ in auẽ.vt ſine ꝓbibi. ma.S.qꝛ vero.

¶ Benũciare nõ põt quis iuri qð ſtatuit certã foꝛmã in acti⸗
buſ bominiũ ĩtroducẽdo vt videlʒ teſtamẽtũ fiat cũ certo nũe

ro teſtium:vel ꝙ pacta ⁊ ſtipulatiões certo modo fiant. ff. ðᷣle.
i.l. nemo põt. ⁊. ff.de pac.l. cõtra iuris.fa. c. cum eſſes. de teſta.
⁊. c.qꝛ ꝓpter.de elec. Ab.in.c.ſi diligenti. de fo. cõpe.iij co lũ.
¶ Menüciare quis nõ põt iuri ꝓ ſe introducto in quattuoꝛ
caſibus.¶ Pꝛimus ꝓpter auariciã cuditoꝛis.C. de pac.pig.

l. vlti. ¶ Secũdus ꝓpter fauoꝛẽ alimẽtoꝛũ in vltima volunta

te relictoꝛũ.ff.de tranſac.l.cum hi.¶ Tertius qꝛ non valẽt pa

cta contra naturã cõtractꝰ.ff.de pꝛeca.l. cum pꝛecario.de pᷣca.
cfi. ¶ Quanus in caſu.l. in hociudicio. .ſi cõuenerit. ff. coi
diuidun.ratio qꝛ cõmunio ſolʒ generare diſcoꝛdiã. vt.lcũ par

5§. dulciflimis. ff. de le. ij. ideo nõ valet pactum ne poſſit ſepara

ri ſocietas.nec valet pactũ qð faciũt debitoꝛes creditoꝛibꝰ de

ſolutione nõ ꝓbãda niſi ꝑ inſtrumẽtũ cñũ teſtificãdi vtilitas ſit
cõmunis.in auc.de teſti.in pꝛin.nec dʒ anguſtiari ſed dilatari

C. de iureturꝗ.l. generaliter. nec ad vnã ſpeciẽ artari.ff.de teſti.
l.iij.no. glo. in auc. vt ſine ꝓhi. Ab. in.ciſi diligenti de foꝛo cõ
pe.iiij.colum.

enũciare an ⁊ qñ po ſſit mulier velleiano.vide.ö. mulier

ſi ſe obligat.

¶ Henũciare an põt pꝛelatꝰ pꝛiuilegio Zoncernẽti ecclciam.

vide.S.ↄtractus factꝰ.

¶ Henũciato petitoꝛio an poſſit intẽta ri poſſeſſoꝛium.vide

notata in.c.paſtoꝛalis.de cã poſ.⁊ ꝓpꝛie.⁊ ibi ab.vi.colum.

¶ Menũciare an põt quis puilegio vẽl reſcripto.vide.s. pui

legium ſi emanauit.⁊ vide.j.reſcriptũ ſi impetrat᷑.

¶ Wenũ ciatio pure ⁊ ſimpliciter facta nõ extendit᷑ ad ius qö

põt in futurũ cõpetere niſ hoc cauest᷑ in renũciatiõe.vt.c.cuʒ
inter. de renũ.bar.notabiliterin.l.i.⁊ in.l.qui rome.S.duo fra
tres.ff.de ver. ob.no.gl.in.c.ex multiplici.de deci.⁊ eſt ratio qꝛ

quis nõ põt ab ſe abdicare qð non hʒ naʒ puatio pᷣſupponit

lui
Gßͤfnnii
fnliil
(ilin
(ein
nipotnn
deſ
o n
weeiſthi,
(EKeie
ctkot
eſpen
xprſenti
Veprent
ltpen

(EHmiie
chllist

iilcilet

Spciord

Ekhuciter

Mmsdee
VBN
(ſerun
tteinieg
tanini
deſenüi46
(ihince
(u cenſe
dl te

(Henb

Aakafeyune

.

tctiilbet

“
3

nh

Vce
iſtam
mobi
liti (

leqte de
(loßn,.
(Heni
ld pbe
ſeſerun
ehecd
ſer
(Benn

Adanſi

Gitu
crirne
Ekehetde
ſehii
(Sip
bral
iceser.
ilmitet
inc
funrt
megn

WBE
S=
—
—
=

lentbiſiſ

nſngn
ciato.
birisate

,–

H
“

His iles

⸗

22 4
nonidſti c
inci⸗Da

n.

mäinaci

ncenofſ
fiuntte
ſes,dekn.

Cöpefi.

t naan
depege

napolnnan
lonralian
Cnaeadn
LeneitfdS.
intlciha
vofitſ⅓

dtorb=e

ivtlineſſ.
ſed dlia.
ifde
ſideſori.

es muin
9

iln

Giceo
sg
fade
det hς⅝
ſneg
kſenge
opfni.

=
—-

.

ſs kepeſte
nnesdine
enfstanig
nſstbit
de

P

H

rrrre,

6 *—

en

l iuai.
tvo riſee
Nus ov
1e glo n,

babitũ. in. c. ad diſſoluẽdũ.de deſpon. impu. ſed ſi renunciatio
luris futuri fiat in pñ̃tia iudiq; valʒ no. Bar.in.l.i.C.ð pac.idẽ
ſi fiat parte pᷣſente.no.abb.in alleg.c.ex multiplici.circa fi.
¶ NRenũciare an põt quis vſui putei cõis poꝛtici ſeu fundi
vel clibani vr euitet onus refectiõis.vide.Spe.in ti.de cenſi.
§. ij. ver. item pone. . , .
¶ Nenũciare nõ põt litteris quas qᷣs impetrauit ſine cõſen⸗
ſu rei poſt pꝛeſentationẽ ipſarũ ⁊ citationẽ ſecutã.ar.in.c.ex te
noꝛe. de reſcrip.ſunt em̃ littere per bũc actum effecte cõmuneſ
no. Inno. in. c ex cõ queſtiõe.de reſti.ſpo.Ab.in alleg.c:ex te⸗
noꝛe in pꝛin.

¶ NRenũciãs om̃i iuri qð hʒ vel bẽre ſperat:vel om̃i iuri ſibi

competenti vel cõpetituro põt agere ex iure ſuꝑueniẽti.vt no.

Bar.in.l.poſt emãcipationẽ.de libe.lega.nam dicta verba
babere ſpero. ⁊c. intelligunt᷑ de ſpe que hʒ aliquã ſubſiſtẽtiã
de pꝛeſenti alias nõ dicit᷑ ſpes que nõ eſt fundata in aliqua cã
de pꝛeſenti.facit qdð no.bar.in.l.qui rome.S.duo fratres.de xᷣ.

obli. Pe. de ancha. in. c. cum inter. de renun.

¶ Nenũciãs in iudicio iuri ſibi comperenti non eſt veriſimile
ꝙ cõpulſus renũciauit.vt.l.nõ eſt veriſimile.ff. ꝙ me.cauſa.nã
magna ẽ tuitio pꝛetoꝛis,:ff.ꝙ fal.tu.auct.ge.eſt.l.i.S.peñ.⁊ iuſ⸗
ſus iudiciſ excuſat et purgat vitiũ alias a iure preſumptũ.vt.l.
furti.S.qui iuſſit.ff.de bis qui no.infa.⁊.c.niſi eſſent de pꝛebẽ.

gð verũ credo niſi in caſu quo iudex alias cõ ſueuit iniuſte age

reputa incarcerare ⁊ toꝛquere ⁊ terribilis eſſe.vt no.ĩ.c.ſñi iuſtꝰ
metus.de appel.⁊.l.de pupillo.S.ſi qͥs iuſſit.ð noui ope.nũci.
per Bar. ⁊ vide.S.exceptio.ſ.non veriſimile.
¶ Menuncians ſeu cedẽs bonis in quibus habet dominiuz
põt re integra penitere.vt.l.is qui.ff.de ceſſi.bono.ſi tñ babet
ſolã adminiſtrationeʒ ſoluʒ petita licentia ad renũciandũ ſeu

cedẽdum nõ põt penitere et cõpellitur renũciare vt.c.quideʒ.

de renũ.⁊ eſt rõ quia faciliꝰ põt quis a ſe abdicare adminiſtra
tionẽ quã gerit ĩ bonis alienis qᷓ; in pꝛopijs.c.is qui de ꝓcu.
li.vi. hinc eſt ꝙ ſuus poteſt per penitẽtiã reuocare aſcenſonẽ
quia cenſetur dominus viuo patre.vt.l.iiij.de repu.here.et.lfi
eo.ti. vt refert Pe.in alle. c. quidam.
¶ Nenũcians aliquid libera volũtate eo animo ꝙ dominiũ

illius rei vlterius habere nõ vult etiam abſente illo cui pꝛedi⸗

cta renunciatio ꝓdeſt valet talis renũciatio ⁊ ſibi pꝛeiudicat
⁊ cuilibet parit exceptionẽ.ar.C.de accu.actioneʒ.vij.q.i.qᷓ; pe
riculoſuz.de pꝛeſcrip.c.penul.ff.de acqui.here.is poteſt.nõ tñ
renuncians amittit dominiuʒ rei per reuocationẽ duʒ tenet il⸗
lam.licet amittat poſſeſſionem.ff.de acquitr᷑ poſ.l.ſi quis vi.S.
i.ſi tamẽ renunciat iuri vel ſeruituti quã habet in aliqua re eti
am abñũte dũño rei ſtatim res fit libera et eodem mõ ſi renunci⸗
at liti.C. de pac,l.poſtqᷓ;.eſt not. Innoc.in.c.veniens.de renũ.
¶ Menunciare an poteſt creditoꝛ obligationi perſonali ab⸗

ſente debitoꝛe ita ꝙ ſibequeratur exceptio, vide Bar. in, l. nõ

ſolum. S. ſi liberationis verba. ff. de libe. le.
¶ Menũciare in cauſa pꝛopꝛie dicit᷑ de pꝛobationibus facti
ideo ꝓbatio iuris põt poſt renũciationeʒ ꝓduci concluſio ve⸗
ro refertur ꝙ de iure nec de facto nõ poteſt quicqᷓᷓ in cauſa ꝓ⸗
bare nec dici.no. Inno.iĩ.c.paſtoꝛalis.ĩ pn.de cauſa po ſſ.⁊ ꝓ⸗
pe.⁊ Anto.ĩ.c.fraternitatis.ĩ fi.de teſti.vide.j.teſtj.v.excludit᷑
¶ Nenunciatio ⁊ concluſio facta in cꝗ principali nõ extẽdit
ad cauſã appellatiõis que eſt alia a ꝓma ⁊ hocideo quia nõ
creditur partes de hoc intellexiſſe ſed ſi intelligerẽt vł expꝛeſſe
dicerẽt nos renũciamus.et cõcludimus qꝙ de cetero nec de iu⸗

re nec de facto in cã pꝛincip ali vel appellationis aliqͥd dĩcemꝰ

h renũciatõ ſemꝑ pᷣindicaret.⁊ ẽno. Inn.i.c.cũ veniſſẽt ð teſtj.
¶ Si poſt renũ ciationeʒ teſtiũ factã in generali iteruʒ admit
tatur aliqua exceptlo et iterũ ſuꝑ illa exceptione admitterẽtur
teſtes ex quo em̃ quis admittit᷑ ad excipiendum et ꝑ cõſequẽs

admittet᷑ ad exceptionẽ ꝓbandam ſiue ꝑ teſtes vł alio modo⸗

ar. in.c.cuʒ veniſſent.⁊.c.cauſam.ij.de teſti.ſi vero ſuper aliqᷓ
ſpeciali articulo fuit renſiciatũ ſuper illo v lrerius cõmuni iure
nõ ſunt recipiẽdi teſtes.c.de teſti.⁊.c.intimauit.ð teſti.ſuꝑ illo
tamẽ articulo ſi aliqua iuſta cauſa mouerit iudicem maxſme pᷣ
ſtito a parte petente iuramẽto ꝙ hoc malicioſe nõ petit iteꝝ ſu
per eodeʒ articulo poterit teſtes ꝓducere per beneficiũ reſtitu
tionis ex clau ſula generali.vt auc.de teſti.S.quia vero multi.
vbi etiã admittit᷑ poſt cõcluſionẽ q̃ magis ĩpediret qᷓ; renũcia
tio.ẽ no. Inn. ic. cũ vẽiſſent.ð teſti.vide.j.ð teſt.v.ꝑs q̃ copiã.

¶ MRenũciare põt quis exceptiõi nõ numerate pecunie.C. de
nõ numera.pecu.l.gña liter.⁊.l.ĩ ↄtractibꝰ.qð hʒ locũ nõ ſolũ
inter laicos ſ tᷣt ĩter clericos noĩe ꝓpꝛio cõtrahẽtes.ſecꝰ vbipᷣ
latus nomine eccłie vel ꝓ ipſius eccłie negocijs expediendis
cõ fitetur ſe mutuũ recepiſſe qꝛ tunc nõ ſolũ in fra biẽniñ ſed ẽt
in ꝑpetuũ cõpetit contra creditoꝛẽ exceptio niſi ⁊ ipſe ꝓbet in
vtilitatẽ eccłie pecuni foꝛe verſam.x.q.ij.boc ius.⁊ ꝑlene no.
in.c.fi.de ſolu.hoc no. Hoſti.in.c.ſ cautio.de fide inſtru.
¶ NMenũciare an poteſt filius hereditatẽ paternã legitima ſi⸗
bi reſeruata.vide.S.hereditas.
¶ Menũciatio generalis nõ firmat᷑ iuramẽto ꝓpter defectũ
conſenſus.qꝛ nõ apparet ꝙ renũciãs expꝛeſſe cõſenſerit de ca
fibus nõ nomĩatis.ſed iuramẽtũ nõ obligat vltra conſenſuʒ
ergo.⁊c.facit.c.pe.⁊.c.qntauallis.⁊.c.veniẽs.de iureiur.in fo
ro tamẽ penitentiali obligabitur ſᷣm cõſenſuʒ quẽ pꝛeſtitit.ar.
eo.que no.in.c.tua.de ſponſa.

Replicatio.

¶ Meplicatio qͥd ſit ⁊ an operet᷑ tantum ſicut exceptio ⁊ alia
notabiliter circa replicationẽ per Abb.in.c.ij.de excep.

Repetitio.

¶ NMepetere põt iuder eccłiaſticus ſiditũ ſuũ ab illis iniu⸗
ſte detentũ. intereſt em̃ ſua ne violet᷑ eius iuriſditio. Itẽ ptas
repetit ſubditum ſuũ vt poſſit munera ꝑſonalia ſubire.l.de iu
re.ff.ad munici.⁊ vide glo.in.l.i.S.per hãc.ſf.de rei ven.⁊ dñs
repetit aſcriptitiũ ſuũ.c.ij.de iude.creditoꝛ tñ non repetit ðbi⸗
toꝛẽ ſuum ab alio detentũ.qꝛ nõ hʒ ius in pſonã. de quo vide
glo. no. in. c. auctoꝛitate. de pꝛiuile.lib.vi. Ab b. in. c. dilecti. de
appel.circa pꝛin.

Repreſalie
¶ Nepꝛeſalie an cõcedant᷑ cõtra vniuerſitateð denegãtẽ iu⸗
ſticisz. vide.ð.bellum .

Requiſitio
¶ In requiſitiõibꝰ vel monitionibꝰ extraiudicia libꝰ ſufficit
vna vocatio no.glo.in.c.ſi epiſcopus.xviij.di.Abb.in.c.cum
nobis.de elec.circa fi.vide,S.monitio.⁊ vide Ab.in.c.cuʒ cãʒ
que. de offi. dele.
¶ Nequiñitio iudicis hʒ viʒ citatiõis.vt.l.ij. C.quõ ⁊ quãdo
iudex no.glo.in.c.conſuluit.de offi.dele.nã exquo datur peni
tentia nõ requiritur neceffario citatio.vt no. Jo.and.in.c.fi.de
elec.lib.vi.no.Ab.in.c.i.de iudi.⁊ in.c.cum cãm q̃ de offi, ðᷣle.
i colũ.⁊ in allega.c.conſuluit.penul.colum.

Reſcriptum

¶ Meſcriptũ ſcðm ad lites ſi per ĩpetrantẽ fuit anteqᷓ; pꝛimũ
reſcriptũ coꝛã iudice pñtatũ citatiõe ſecuta ꝓpter pᷣuentionẽ
valet ſcõm reſcriptũ ⁊ nõ pꝛimũ:⁊ hoc ſi pᷣmo impetrans fuit
negligẽs.ſi aũt copiã iudiciſ hẽre nequiuit vt hic fuit ꝓteſtatꝰ
expectat᷑ vſq; ad annũ.cõcluſio doc.in.c.vt debitꝰ. de appel.
⁊.c.ſi aũt.⁊.c.plerũq;.de reſcrip.ab.in c.i.de reſcrip.
¶ NMeſcriptũ ad lites nõ ꝑdit᷑ ꝑ lapſũ tẽpoꝛis:ĩmo durae quã
tñ durat actio ſuꝑ quo ĩpetrat᷑ niſi ĩpetret᷑ ſcõʒ ręſcriptũ cõtra
riũ:⁊ pꝛimus ĩpetrans ꝑ dolũ nõ vſus fuit illo qͥꝛ ta cuit ꝑ an⸗
nũ. plene per Ab. in. c. ſi aũt. de reſcrip. *
¶ Meſcripta ad lites ſunt odioſa cum ſint in pꝛeiudiciũ oꝛdi
narie iuriſditiõis.⁊ ideo reſcriptũ ꝑ qð om̃ia vnius hominis
negocia tam pᷣſentia qᷓᷓ futura cõmittunt᷑ eſt nullũ ideʒ ſi depu
tatur incertus iudex.doc.⁊ ab.in.c.ad hec.de reſcrip.
¶ Meſcriptũ ĩpetrãs pmũ nõ vtens eo infra annũ data ĩpe⸗
tratiõe ſecũdi perdit iliud ſi aũt ſecũdũ nõ impetrat᷑ valemꝛi
mũ ꝑpetuo.vt in.l.falſo, C.de diuer.reſcrip.no.per ab.in.c.ple
rũq;.de reſcrip.
¶ Reſcriptum ad lites requirit ſpãle mãdatũ.ſecus ad bene⸗
ficia co niuncta tam̃ perſona poteſt ſine mandato reſcriptũ ad
lites impetrare dũ tñ caueat derato:⁊ caſus nõrequirat ſpale
mandatũ vt in ſpiritualibꝰ.Spe.in ti.de coniuncta ꝑſona.S.
vnico.⁊ dñi de rota deci.cxxxv.vt refert ab.in.c.nõnulli.S.ſũt
⁊ alij de reſcrip.i.colum.
¶Beſcriptũ nullũ ſumit vigoꝛẽ ſi oꝛta contentiõe ſuꝑ nulli⸗
tate ſudex pꝛonũciat validũ ⁊ nõ appellat᷑ vt no.ꝑ Zapuʒ in

i. de reſcrip. li. v⁊ hoc verũ niñ reſcriptũ fuiſſet falſum. ab. in

c.ſuper litteris.⁊ in.c.ex parte.de reſcrip.vi.colum.

¶Meſcripti foꝛma niſi ſeruet᷑ ꝓceſſus eſt nulluſ.limitatnr.v t

S.ꝓceſſus contra foꝛmã.

O Neſcriptũ ſi ipetret᷑ ad lites ⁊ ꝑtes nõ concoꝛdãt de iudi⸗
ce.vel ſi vna ꝑs eſt pñũs altera abſens qualiter puideat᷑. vide

S. ludex delegatus ſi impetret᷑ ,
¶Sec dũ reſcriptũ ad lites nõ faciens mentionẽ de pꝛimo

nõ eſt ipſo iure nullũ ſed annullandũ ope exceptiõis vt eſt tex.

in.c.vt debitus.de appel.no.a b.in.c.ceterũ.de reſcrip.ij.colũ.

¶ Melſcriptũ ad lies impetratum ad iudicẽ qui tẽpoꝛe date

erat excõicatus nołoꝛie nõ valet:liq; tẽpoꝛe receptiõis ſit ab
ſ. olutus. no. glo. in. c. dilectus. ij. de pꝛeben.⁊ ar.c.ad pꝛobãdũ
de re iudi.⁊ eſtrõ qꝛ a tẽpoꝛe date impꝛimit᷑ iuriſditio ⁊ reſcri

ptũ nõ reperit ſubiectũ habile ad recipiẽdũ iuriſ ditiõ eʒ.ſi aut

erat occulte excõicatus ⁊ impetrans illũ ſcienter ĩpetrauit nõ
valet reſcriptum.no Jo.and.in alleg.c. dilectus.qð cõmẽdat
ibi Ab.⁊ facit qdð no. Jo.cal.in.c.ad ꝓbandũ.de re iudi.vbi
tenet ꝙ geſta per iudicẽ excõicatũ toleratũ nõ tenẽt in fauoꝛẽ

partis ſcienter litigãtis coꝛã occulto excõicato.ex quo infer

ꝙ ſi occultus excõicatus cõ ulit ſcienti beneficiũ nõ tenet col

latio vel retractat᷑ ex quo limitat᷑.l.Barbarius.ff. de offi.pꝛe⸗

to.⁊ alle.c.ad ꝓbandũ i vero impetrans ignoꝛabat valet re⸗

ſcriptum ex quo reperit᷑ abſolutus tꝑe pꝛoceſſus.ſic cõcludit

Ab. in alleg.c.dilectus.v.colum.
¶ In reſcriptis ĩpetratis ad lites ſubꝛeptio nõ viciat ipſo fa⸗
cto:ſed opus eſt exceptiõe.niſi in eodẽ reſcripto fiat gratia ⁊
acceſſoꝛie detur iuriſditio ad executiõeʒ gratie eſt oↄcluſio.ab.
in alleg.c.ceteruʒ.
¶ In reſcriptis ĩpetratis ad beneficia ſubꝛeptio viciat reſcri
ptum ⁊ gram ipſo facto.eſt concluſio.ab.vbi.S.

¶ Beſcriptũ ↄtinẽs plura negocia an per ſurreptionẽ cõmiſ

ſam in vno viclet reſcriptũ in totum. ab. in. c. ſedes de reſcrip.
ij.colũ.⁊ ibi no.ab.an reſcrpitũ ↄtinẽs ſpecies ſubſecuta clau

ſula generali cõpꝛehendat alias ſpecies maioꝛes ⁊ cuiꝰ quali

tatis.⁊c̃.

¶ Heſcriptuʒ ſubꝛepticium an ⁊ quõdo põtin totum vel in
partem viciari.vide.j.ſubreptio.

¶ In reſcriptis ad bñficia an eſt ſtanduʒ date vel pñtationi

abb.in.c.capitulũ.de reſcrip.ij.colum.
¶ Meſcriptũ impetratũ ſuper cã iam inchoata coꝛã oꝛdĩario
eſt ſubꝛepticiũ niſ de eo fiat mentio ideʒ de pꝛoceſſu ĩchoato
coꝛã alio delegato.no.in.c.vt debitus, de appel. ⁊ glo.⁊ Ab.
in.c.pꝛudentiam.S.ſexta.de offi.dele.

¶ Siagitur de ſubꝛeptiõe vnius reſcripti ita q; nullus aliud

reſcriptum apparet impetratũ nõ ſufficit excipere niñ appel⸗
letur ab exceptiõe reiecta per iudicẽ tacite vel expꝛeſſe.naʒ pa
ria ſũt nõ excipere vł excipere ⁊ a reiectiõe nõ appellare.vt. c.
cum dilecti.de elec.⁊.c.ex parte.de appella.no.glo. in cle.vni⸗
ca. de dolo ⁊ cõtu.ſed ſi agitur de pᷣualiditate pluriũ reſcripto
ruʒ:⁊ tunc ſufficit ꝙ pꝛimus ĩpetrãs cõpareat coꝛã ſecũdis iu
dicibus ⁊ excipiat de pꝛimo reſcripto:vnde tutus eſt excipiẽs
R ꝓteſtet᷑ / nõ intendit cõparere coꝛã eo vt no. in.c.paſtoꝛał.
de reſcrip. iſta eſt diſtinctio Ab. in. c. ceterũ.de reſcrip.iij.colũ.
¶ Bſcrniptũ ↄtinẽs plura negocia tunc viciat᷑ in totũ ex ſur⸗
reptione vnius negocij quado ex negocio ex quo ſurgit ſurre
ptio dependẽt alia negocia.vt in.c.ſedes.de reſcrip.ſecus qñ
negocia ſunt pꝛoꝛſus ſeparata.vt.c.ſi eo tẽpoꝛe.de reſcrip.lib.
vi. Iem eſt alia limitatio inter ſubꝛeptionẽ que cõmittit᷑ in fal
ſum dicendo ⁊ in verũ tacẽdo.qꝛ in pmo caſu coꝛruit reſcriptũ
in totuʒ in penã mentiẽtis.vt alle.c.ſedes.fa.c.deteſtanda in
pꝛin.de cõceſ.pꝛeben.li.vi.ſecũdo caſu habet locum allega.c.
ſuper eo.limita tertio: aut ſurreptio cõmiſſa in vno negocio
ſuit kauſa obtinẽdi reſcriptũ ſuper om̃ibus ⁊ coꝛruit in totum
vt.c.ſuper lr̃is.de reſcrip.ſed ſi fuit cã dumtaxat obtinẽdi gra⸗
tiã in illo negocio ꝓcedat alle.c.ſi eo tꝑe.no.ab.in alle.c.ſedes
ij.colum.⁊ in.c.ſuꝑ litteris.eo.ti.i.colum. ,
¶ Subꝛeptio doloſa viciat om̃ia contenta in reſcripto licʒ re
ſcriptũ ↄtineat plura ſeparata:etiã ſi ſurreptio nõ fuit cã obti
nẽdi oĩa. vt.c.ſuꝑ lr̃is ð reſcri.nã ſi h hʒlocũ ĩ l̃is gratioſis cũ
ſubꝛeptio magl viciet lr̃as gratioſ⸗ a8.vt.c.ceteꝝ.e.ti.a foꝛtioꝛi
ĩlr̃is ad lites.ex qͥ collige limitatiõeʒ ad.c.ſi eo te. e.ti. li. vi.vt
ꝓcedat qñ ſub:eptio nõ fuit doloſa,⁊ tunc ſolum viciat illam

—

partem cuius fuit c ⁊ non reliqua contenta in reſcripto.⁊ vi

de circa hoc.S.ver.pꝛoxi.no.ab.in alle.c.ſi uper litteris.i.colũ.

¶ Subꝛeptio nõ doloſa ſed ex ſimplicitate vel ignoꝛãtia pꝛo

cedens eatenus viciat reſcriptũ ſeu cõtenta in eo quatenꝰfutt
cauſa inductiua cõceſſionis.vnde ſi ſubꝛeptio fuit cauſa indqdu
ctiua ſolius foꝛme reſcripti viciat ſolum ipſaʒ foꝛmã ⁊ nõ ſub
ſtantiã reſcripti.vt exẽplificat ab.in alleg. c. ſuꝑ lr̃is.de reſcri.

ij.colum.

¶ QAum plures cauſe narrant᷑ in reſcripto quarũ alique ſunt

ſurrepticie alique non ponderandũ eſt uꝑ quibus ſe fũdet pa
pa.⁊ ſi ille ſunt falſe reſcriptũ eſt ſubꝛepticiuʒ.ſi ſunt vere non

attendit᷑ falſitas circa alias.no.in.c.ij. de reſcrip.⁊ in.l.ſepe.ðö

„

ver. ſig. vt refert Lapus ſua alle.xxiiij.in fine. .
¶ Acet reſcriptũ ſubꝛepticium ĩpetratũ ad bñficia ipſo iure

ſit nullum nec pꝛoceſſus executoꝛñ valet. vt in. c. cum noſtris.
de conceſ.pꝛeben. ⁊.c.ad audienti.ij.de reſcrip.ſi tamè reſcri

ptum datur ad lites nõ eſt nullũ ſed ãnullandũ ope exceptio/⸗

nis. de quo plene no. in. c. dilecti. 2.c. ceterũ.. cAſuper litteris.

de reſcrip.no.ab.in alle.c.cum noſtris.iij.colũ.vide.5. littere.

¶ Heſcriptum qualiter ⁊ quo tẽpoꝛe ꝑdat᷑.ab.in.c.cuʒ accel

ſiſſent de conſti
¶Beſcriptũ ſcõm faciens expꝛeſſazʒ mentioneʒ de pꝛimo an
tollat pmũ ipſo facto ſine ope cxceptiõis.abb.plene in.c cete
rum. de reſcrip.

¶ Heſcriptũ impetratũ contra pꝛiuilegiatuʒ an debeat face
re mentionẽ de pꝛiuilegio.Abb. in.c.cum oꝛdinẽ, de reſcrip.?

vide.sS.pꝛiuiſsgium tenent᷑ facere.

¶ Beſcriptum impetratum ad vices gerenteʒ alicuius erten
ditur ad pꝛincipalem cum fuerit pꝛeſens. Ab. in. c. eam te, de

reſcrip.

¶ Meſcriptũ vbi eſt falſa latinitas an viciet. vide.ẽ. falſtas.

Neſcriptũ pꝛincipis debet in dubio ad ius cõ mune refer⸗

ri etiã ſi oꝑteat per ĩpꝛopꝛiationẽ verboꝛũ ſuꝑ trãſpoſitionem
clauſularũ.gl.in.c.i.de cõſti. Cy.in.l.reſcripta. C. de pꝛeci iꝑa.

offe. Abb. in. c. cãm. de reſcrip.

¶ Neſcriptum ſi eſt pꝛoꝛſus nullum ſi tam̃ emanauit a pꝛinci

pe dato dubio iudex ꝓnũcianit reſcriptum valere tenet pceſ⸗
ſus ſi non eſt appellatũ.eſt dictum ſingulare Zapi. in.c.i.ð re
ſcrip.li.vi.vt refert abb.in.c.ſuper litteris.de reſcrip.in fi.vide
8.iudex.ver.ſi reſcriptũ dicitur falſum.
¶ Beſciptũ in quo noua foꝛma expꝛimit᷑ ſi expꝛeſſio inhere

at de lure vel de neceſſitate ſeu de volũtate vel boneſtate an il

lud debet per delegatũ obſeruari ⁊ ſ obmittat᷑ an valet ꝓceſ⸗/
ſus.ab.plene in.c.cum dilecta.de reſcrip.vij.colum.

¶ Beſcriptum impetratũ cõtra ius an valeat nõ faciẽdo mẽ

tionẽ de iure generaliter vel ſpecialiter vel ſ requini᷑ certa ſci
entia pᷣncipis vel clauſula derogatoꝛia iuris.plene per ab.in
c nõnulli de reſqip.iij. colun. „
¶ NMeſcriptũ qð emanat contra ius in fauoꝛeʒ reipu blice va

let licet de iure nõ faciat mẽtionẽ qꝛ tunc videt pꝛinceps con⸗/

tra ius diſpenſare.ar.lquidã conſulebat.in fi.de re iudi.ſecus

ſi emanat in fauoꝛẽ puate perſone. hoc eſt no. Barto. in exrra
uag.ad repꝛimendũ vt refert Ab.in.c.nonnulli de reſcrip. v..

colum. L

¶ Heſcriptuʒ impetratum a falſo ꝓcuratoꝛe an poteſt ratifſi

cari per dñm.vide.õ.littere, ⁊.5õ.ratihabitio.

¶ Meſcriptum an ⁊ quãdo ertendat᷑ ad ſucceſſoꝛẽ. vide Jo.

an.in mercu.in.c.is qui in ius.de reg.iunli.vi.⁊ Ab.in.c figni
ficauit de reſcrip.
¶ Meſcriptũ qñq; pᷣſentat᷑ ꝓ libello.vide.s.libellus.
¶Meſcriptũ impetratum ab excõicato eſt ipſo iure nulluʒ vt
cii.de reſcrip.li.vi.nec eſt fienda differentia in hoc caſu int᷑ pu
blicam ⁊ occultam executionem. quia illa dᷣfferentia fit in bis
que querunt᷑ rõne publici officij.ita loquitur.c.ad ꝓbãdũ.de
re iudi.ſed in his que gerunt᷑ iure pꝛiua toꝛũ non eſt differen⸗
tia inter occultam ⁊ publicam excòicationẽ quo ad actus va⸗
liditatemn.vt no. Inno. in.c.cum dilectiſ. de cõſue. Abb. in. c.
conſulti.de pꝛocura. .
¶ Neſcriptum impetratum contra rẽ poſſidentẽ extendit᷑ ad
ſingularem ſucceſſoꝛeʒ quãdo alienatio fuit facta fraudulent
2 mutandi iudieij.vt.c.i.de aliena.mu.iudi.cau.⁊ við ibi

* . —
¶ Per reſcriptũ impetratũ contra violentum poſſeſfoꝛeʒ co

ivcldeh

(hin
cictu
(Leanal
musl
Aſflioit
lunsfint
ot n
bſantg
(heflire
foiptüt
ulttep;
tenoin
sliboni
ublicuzep
nrblicoh
hͤſßriofe
potpced
lepſegyi
gaolce
uuſtode
iUlfo Ab
uiglegi⸗
(En
Mpeti
recon

bdeh

balis
(Hecr
ſedede
(Cpem
ſcri faci
c(dem an
p defe
leo c
hectarep
(he
Cluſala
hoticiar
ſtnull
Uullaba
um con
Etſiſpo
ſpcelf
uufn no⸗
nade
leeſcri

älü —

1g; degnn

zandeheten
nni erite

1.

.

3alcuiisnn
ceann kde.

pieiͤflſ
cöͤnuneretn
Nipofitoten
(depreiia.

nauſtspine
cetenet d
Gpl in clö
noeKni

eſſi inete
nekatean
ndaer ech
hn.
ſöͤſucid i
uintan D
nepereb.4

ninteps
reſtilſene
Dandite
delelchen

potetrui

e gileſh

nu.
ileſiN
bi
uititbe
dobicig
etdifean
dacleft
Arine⸗
ſutli
utni

ſeſnt

nenitur is qui ſcienter ſuccedit in vicium. tex. in. c. quia. v. de lu
di.ſed licet cõtra ipᷣm ſpoliatoꝛẽ agat᷑ interdicto vnde vi. vt.c.

cuim ad ſedem. de reſti.ſpo. contra eum tamẽ qͥ ſcienter ſuccedit

in vicium agitur conditione.c.ſepe.e.ti.⁊ ſi ſine vicio ipᷣ e ſuc⸗
ceſſoꝛ poſſeſſionẽ fuit ingreſſus cõpeteret contra ipſum cõdi⸗
ti.c.reintegra nda.iij.qi.abb.in alleg.c.quia.v.
¶ Meſcriptũ ĩpetratũ contra defunctum extenditurre ſtegra
ad vniuerſaleʒ ſucceſſoꝛeʒ.no.in.c.ſignificauit.de reſcrip.⁊ in
regula is qui in ius.de reg.iur.lib.vi.⁊ hoc operatur fida idẽ
ptitas perſo narum que eſt inter defunctũ ⁊ heredem vniuer⸗
ſalem ratione ſucce fſionis quia repꝛeſentat perſonam defun
cti vt in vniuerſum ius defuncti ſuccedit ⁊ ideo cõpetit cõtra
eum interdictum vnde vi.vnde glo.notabilis dicit in.c.ſigni/
ficauerunt de teſti.ꝙ id qð dicitur poſſeſſoꝛem ↄueniri interdi
cto vnde vi.habet locum in ſucceſſoꝛe vniuerſali ⁊ herede iu⸗
ris non aũt in ſucce ſſoꝛe rei ſubtracte.vt.l.i.S.boc interdictuʒ
ff. de vi ⁊ vi ar.eſt concluſio abb.contra cõmunẽ opi.doct. in
c.quia.v.de iudi.
¶ Meſcriptũ pape impetratũ a miſerabili perſona nõ data
negligẽtia ſecularis an valeat.vide.S. cõmiſſio fcã a papa
¶ De qualibet notabili clauſula ẽ faciẽda mẽtio in reſcripto
pꝛincipis ſi talis ẽ clauſala ꝙ ea expꝛeſſa reddid iſſet pꝛincipẽ
difficilioꝛẽ ad concedendũ: binc eſt ꝙ iura volunt de pꝛioꝛibꝰ
litteris fiendã mentionẽ ſpecialẽ in ſecundis.c.ex litteriſ.ð do
lo ⁊ contu.⁊ in.c.in noſtra.de reſcri.⁊ hoc requirit᷑ iudicis ar
bitrio ſicnt generaliter dicimus in qualibʒ ſubꝛeptiõe.vt no.ĩ
c. ſuper litteris. de reſcrip.Ab.in.c.ex cõqueſtiõee reſti.ſpo.
in pꝛin.
Neſcriptũ ſi impetratur ad inſtantiam alicuius pꝛo pꝛiuata
vtilitate põt impetrans eo nõ vti nec cõpellit᷑ ad exrbibenduʒ
qꝛ nemo inuitus agere cõpellit᷑.C. vt nemo inui.nã ð litteris

ſuis laboꝛibus ⁊ expenſis impetratis nõ dʒ cogi facere bonũ

publicuʒ. vt. c. pꝛecarie.᷑x.q ij.ſ aũt teſcriptũ emanat ꝓ bono
publico ſzaliq inſtante ⁊ pꝛincipalit impetrante vt ſi mãdat᷑
lnq̃ſñtio fieri de eccleſijs vel ꝑſonis.de accu.c.i.⁊.ij.tũc iudex
põt ꝓcedere ex quo litteras ræepit nõ ſolũ impetrãte deſiſtẽ⸗
te ꝓſequi negociũ ſed etiã eo inuito ⁊ renũciante ⁊ q;tũcunq;

cõtradicẽte. de offi. dele. qm.S.is aũt. Item põt cogi is qͥ ĩpe

trauit ad exbibendũ reſcriptũ etiã ante eiꝰpñtationem.eſt cõ
cluſio Abba. in. c. ex cõqueſtione.de reſti, ſpo.v.colũ, vide,ð.
pꝛiuilegiũ ſi emanauit.
¶ Meſcriptũ emanans cõtrã ius aut pꝛeſumit᷑ falſum aut ꝑ
occupationeʒ nimiã emanaſſe niſi in reſcripto fiat mentio de
ure cõtrario ſaltem in genere.vt.c.ex ꝑte.de capel.mõa.⁊ ibi
Ab. de hac tñ materia vide qð no.in.c.nonnulli.de reſcrip.⁊
in. c. i.de exceſ.pꝛela.⁊ ibi Jo.an.
¶ Melſcriptũ impetratũ cõtra cõuentũ expꝛeſſo noĩe ſolius
abbatis an tenet. vide . abbas nõ põt.
¶ Meſcriptũ pꝛincipis ſi deuiat ab ommi rõe ⁊ cõi ſtilo cu⸗
rie debet impetrãs tanqᷓ de falſitate ſuſpectus remitti ad pꝛĩ
cipem vna cũ illo reſcripto.vt Abb. cũ glo. in. c. ex pte.i. de re⸗
ſcri.facit.c.ĩ memoꝛiã.xix.di.⁊ idẽ in puilegio emanante ↄtra
cõem curſuʒ pꝛiuilegioꝝ.no.glo.in.c.cãm.ij.de teſti.facit.c.
ſuꝑ.de fide inſtru.⁊ qðᷣ no. Cy.in.l. fi. C. ſ Z ius vel vtili. pu. ⁊
ideo cõmiſſarius nõ tenet᷑ illð exeqͥ ſj ſᷣm iuſſionẽ pꝛĩcipis ex⸗
pectare.vt.c.ſi qñ.de reſt crip.no.ab.in.c.ij.de reſcrip.i.colũ.
¶ Meſcriptũ ſi reuocet᷑a pꝛincipe ⁊ in reuocatiõe apponitur
clauſula decreti ꝓbibitiui vel irritãs ꝓceſſum tũc nõ requirit
noticia reuocatiõis quĩ ꝓceſſus factus a iudice etiã ignoꝛãte
ſit nullus.⁊ hoc vult Inno.in.c.i.de cõceſ.pꝛeben.li.vi.⁊ in.c.
cũ cõtingat.de reſcrip.ſed ſi reuocatio eſt facta ſimpliciter:⁊
nulla habet᷑ noticig reuocatiõ is:tenet ꝓceſſus pꝛimi iudicis
tam contra partem ꝙᷓ cõtra tertiũ turbantem.vt.c.audita.de
reſti.ſpo.ſi tamẽ eſt ambiguitas inter pꝛimuʒ ⁊ ſcðm iudicem

qͥ pꝛoceſſus valeat ⁊ debet ponderari validitas reuocatiõis

nam nõ tenebit ꝓceſſus ſi reuocatio valet.eſt caſus in.c.ex lit⸗
teris. de offi. dele.ð quð vide Inno. in alle.c. i, 7,ab. i c. ceteꝝ.
de reſcrip.iiij.colũ. P
¶ Qicet reſcriptuʒ pꝛiuilegiatiuum cõceſſum in pꝛeiudicium
alterius pꝛinilegij de quo in reſcripto nulla fit mentio eſt ſub⸗
repticium ⁊ nõ valʒ.vt in.c.conſtitutus.de reſcrip.ſed ſi eſt re
ſcriptum pꝛiuilegiatiuũ ⁊ concernit merita cauſe etiaʒ ſi non
fiat mentio de pꝛiuilegio valet:quia nullum pꝛeiudiciũ fit pꝛi

uilegiato cum poſſit de ſuo pꝛiuilegio exciꝑe ad merita cauſe.
arg.in.c.i.de litis cõ teſta.ſi tñ reſcriptũ concernit exceptiõ em
dilatoꝛiam vei dat ſoꝛmã reſcriptis impetrandis non valʒ re
ſcriptum quia alias pꝛiuilegiũ eſſet inutile ſi nõ poſſit excipi
cõtra eum in vim dilatoꝛie. Inno. Compoſt.⁊ Ab.in.c. cum
oꝛdinem.de reſcrip.
¶ NMeſcriptuʒ impetratũ vices alicuius gerenti an exrendat᷑
ad pꝛincip alem.vide.j.vices.
¶ NReſcriptum ſi eſt ſuſpectuʒ de falſitate conſulat᷑ pꝛinceps
⁊ vtens retineat᷑ ⁊ caute cuſtodiat᷑ ⁊ mittat᷑ pncipi ſi boc man
det.de cri.fal.ſuper eo.de reſcrip.c.ij.in fi.e teſti.cauſa m.ij.
in fi.ſi tamẽ de falſtate nulla ſit ſuſpitio ſed de tenoꝛe.vt quia
om̃ino eſt contra ius ſcriptũ ſtatiʒ abij ciendũ eſt.xxv.q.ij.re⸗
ſcripta.C. de pꝛeci.impera.o ffe.l.reſcripta ⁊ de manu tenẽtis
euellendum. C. de ſacri.paga.l.iij.niſi dicat᷑ in reſcipto non
obſtante tali iure.de reicrip.c.nõnulli.de eta.⁊ quali.eam te.ſi
tamẽ non eſt expꝛeſſe ↄtra ius ſed pꝛeter ius expectãda eſt ſe⸗
cunda iuſſio.vt.c.ſ quãdo.de reſcrip.ſinaũt reſcriptũ ſit ↄtra
conſuetudinẽ debet ↄſuetudo ſeruari niſi pꝛinceps expꝛimat
ꝙ ↄſuetudine non obſtãte valeat reſcriptũ.vt hoc notabilit
per Hoſtien.in.c.paſtoꝛalis.de finſtru.
¶ Ver reſcriptũ apoſtolicũ de ꝓuidendo alicui de canonica
tu ⁊ pꝛebenda an eſt affecta pꝛebẽda acãs.vide.oõ.pꝛebẽda
ver.mandatum.

Reſeruatio.

¶ Meſeruatio an ſufficiat ſine decreto.vide glo.⁊ doct.in.c.
ñ eo tpe.de reſcrip.li.vi.Ab.in.c.eccleſia.ij.vt lite pendẽ.vbi
no.qꝙ negocio aduocato ad curiã nõ valet quicquid fit ꝑ inſe
rioꝛeʒ.⁊ vide circa boc no.ꝑ Inno.in.c.cum. ¶O. de conſti⸗

Keſigdere.

¶ Ad faciendũ reſidentiam in beneficio nõ requiritur neceſ⸗
ſario citatio generalis iudicialis.nec etiã requiritur ſnĩa pᷣua
ta ↄtra no lenteʒ reſi dere.ſed ſu fficit ſpoliatio facti.facit tex.ĩ
c.ex tue.de cle.non reñ.Abb.in.c.peruenit.ij.de appel.
¶ Lontra clericos nõ reſidentes qualiter ꝓcedat᷑.vide plene
per doc.ſignanter per abb.in.c.fi.S.poꝛro.vt lite non cõteſta.
¶ Ad reſid entiã ꝑſonalem non artatur clericus in beneficio
ſimplici ſed poteſt vicarium in diuinis ⁊ alijs ↄſtituere vtno.
Jo Cal.de pꝛeben.ſuper inoꝛdinata ſi tamẽ ecclia eſt curata
reqͥritur pſonalis reſidentia in oꝛdine ſeu in diuiniſ que ꝑtinẽt
ad oꝛdinẽ ſacerdotalẽ.in alijs tamẽ que ſunt iuriſditiõis vel
regiminis que nõ ꝓpꝛie ſpectãt ad oꝛdinẽ põt clericꝰcurã par
rochialeʒ babẽs per vicariũ tꝑalẽ deſeruire.vt no.in.c.qꝛ nõ
nulli.de cleri.nõ reſi.vicarium aũt ꝑpetuum non niſi epᷣs vel
etiam aliꝰ inferioꝛ:caſualiter tũ non põt ↄſtituere.plene ꝑ La
püuũ ſua alle.v.vt ibi Ant. vide.S. rectoꝛ.⁊ vide.S.bñſiciũ ſcðʒ.
¶ MR eſidentiã ꝑſonalẽ vel pꝛeciſam an requirat canonicatꝰ
vide anto.de butrio.in.c.cum noſtris.de conceſ.pꝛeben.ad fi.
⁊ Lapum ſua alle.xxxvi.⁊ vide.S.clericus non reſidens.
¶ Verbum reſidere non eſt amare aſſumenduʒ ſed benigne.
vide.j.verbumreſidere.
¶ Familiares pape ſeu cardinalis vel ep̃i ſeu capituli an di⸗
cantur reſñid ere.vide.s.familiares pape.
¶ Beſidere ĩtelligunt᷑ in beneficio hi qui alias dxrãt reſidẽtes
⁊ per infirmitatẽ impediuntur reſidere ad ꝑcipiendã pꝛeben⸗
dam. Item ⁊ bi qui alias erant deſeruientes: per infirmitatẽ
impediuntur ſeruire quo ad ꝑcipiendũ diſtributiõ es.ſic intel
ligitur.c.vnicum.de cleri.non reſiden.li.vi.vt refert Jo.and,
in.c.ad audientiam.de cle.non reſi.in fi.
¶ Si diſpenſatur cum aliquo circa pluralitatẽ bñficioꝛuʒ pᷣt
in alio eoꝛũ ꝑ alium deſeruire.vide.S.diſpenſatio.ver. vbidi⸗
ſpenſatur.
¶ Cõſerẽs bñficium ei qui non valet in eo reſidere alias tñ eſt
ſufficiens ꝑſona debet pꝛiuari ea vice ptãte ↄferendi illud bñ⸗
ficium.eſt concluſio ab. ↄtra anto.in.c.qꝛ nõnulli.ð cle.nõ reſi.
¶ Mon reſidens a quo pꝛelato põt deſtitui.Itẽ ſi pꝛelatꝰ nõ
vult dare licentiã clerico ad ſtudium vel ex alia honeſta cauſa
qð erit remedium.vide.S.beneficium.xv.habẽs ptãteʒ.cum ſe.
¶ Pꝛopter neceſſitatẽ ſubito concurrenteʒ põt clericꝰ ſe ab⸗
ſentare a bñficio etiã ſine ſuꝑioꝛis licentia nam plerunq; tpᷣs
ſeu locus nõ patitur licẽtiã petere.vt.l.ijff. de exerci.⁊.l. tutoꝛ.

l

qui reptoꝛiutn. f de admi. tu. no. abb. in. c relatumn. de cleri nöð

reſidẽ.vide.S.beneficium, ver.beneficiatus.

¶ Lontra clericũ petentem fructus beneficij an põt opponi

ꝙ non reſi det in eo.vide.S.beneficium.ver.cõtra clericum.

¶ Quot modis habeat᷑ eccłia ꝓ derelicta exnõ reſidentia.

vide.S.beneficinm ſeu eccleſia.

¶ Areſidenti in eccłia vel beneficio licʒ excuſet infirmus vt ĩ
c.ad audientiam.,de cle.non reſdẽ habet verum in eo qui ſoli

tus erat reñdere ⁊ impeditur rõne infirmitatis dũtaxat. fed ſi
alias non reſidebat nec erat ſolitus intereſſe diuinis lʒ nunc
infirmetur nõ habeit fructus in abſentia qꝛ infirmitas non

pᷣſtat ei cãm non reſidendi.arg.ſf. de ſtatu libe.l.iiij S. ſtichus.
⁊ quod no.inno.in.c.ex tranſmiſſa.de pꝛeſcrip.no.ab.in alle.

c ad audientiam.ij.colum.⁊ in.c.i.de cleri.egro.ij.colum.

¶Meſidentiã requirũt bñficia etiam ſimplicia de iure cõmu/
ni:nec ſufficit deſeruire per alium. vt apertiſſime pꝛobat tex.c

pe.de cleri.nõ reſi.qð verum niſi legitima cã excuſet.vt.c. ꝑ ue
nit de appel.vide.S.bñficium curatum habẽs.cum ver.ſe.

¶ Mon reſidere põt licite beneficiatus cum licentia pꝛelati.

vide.S licẽtia. .
¶ Neſidẽtiam requirũt deure cõmuni omnia bñficia q̃ dã/
tur in titulum ſiue ſint vicarie etiam modice eſtimatiõis vr.xx.
ſolidoꝛum.ſi tamẽ tali bñficia non dantur in titulum ſed in

ſtipẽdium.vt ſi alicui pauꝑi datur poſſeſſio eccleſie ad vitam

vł pꝛecario.xvi.q.i.poſſeſſiões.iſti non tenentur ad reſidentiã
facit.c.ↄquerẽte.de cle.nõ reſidẽ.⁊.c.ex parte.de offi. vic.⁊.c.

ꝑuenit de appel.no. Abb.in. c.fi.de deri.non reſiden.i,. colum.

vide.S.beneficium.ver. omne bñficiuz.

¶ Meſidere nõ compellitur clericus in beneficio in caſbus
ſequentibus. ¶ Mꝛimo quãdo bñficium eſt annexum digni⸗

tati vel pᷣbende.vt.c.extirpande.S.qui vero de pꝛeben.¶ Se
cundo ratione occupatiõis officij eccliaſtici, ideo epᷣs babet
vicarios de offi.archi.c.i. ¶ Lertio rõne conſuetudinis vłcõ
ſtitutiõis bũficij vt quia canonici ſũt pauꝑes ⁊ non pñt de p

bẽdis ſuſtẽtari.de ↄſti.cum om̃es.ð deri.non reſidẽ.cum dile⸗
ctus.⁊.c.ad audientiam.⁊.c.pe.¶ Quarto rõne diſpẽſatio⸗
nis de fil.pꝛeſby.pꝛopoſuit de cleri.non reſidẽ.cum ad hoc.ex
cauſa tamẽ neceſſitatis vel vtilitatis eccleſie cõceſſa.vt.c. er⸗

poſuiſti.de pꝛeben.¶ Quinto ratione loci remotioꝛis.de ec.
edifi.c.ad audiẽtiam. ¶ Sexto rõne religionis.c.ð monachil
ð pᷣbe⁊.c.conſultationibus de dona.¶ Septio rõne diuer⸗
