ĩpꝛobato nõ põt naſci aliq̃ obligatio.ſʒ ĩ Z ctu Oditiõ ali ſola
ſpes ẽ in obligatiõe.ĩ cãu tñ iſto nulla nata ẽ obligatio.ideo
opꝰ ẽ ꝙ de nouo ᷣhat᷑ no. ab. in. c.ſuper eo de cõdi.appo.
¶ Cõditio appoſita ᷣ ſubſtãtiã ↄiugij viclat mrfimonium ⁊
nõ viciatur cõ ditio.⁊ bᷣ ſiue ſit ↄditio reſolutiua ſiue ſuſ pẽſi⸗

ua. vide exempla ꝑ glo.⁊ Ab. in. c.fi.de cõdi.appo.

¶ Conditiõ es tacite ĩtelligunt᷑ in reſcriptis.vt le.⁊ no.de re
ſcrip.c.ij.⁊ ẽt ĩ iuramẽtis ĩtelligunt᷑xvi.cõ ditiões de qᷣbꝰ ꝑ
hoſti.in.c.quẽadmodũ.de iureiur.⁊ ꝑ eũ in ſumma de iureiu.
§. q́t ſpecies.nõ intelligo q ꝓpter omne iuramẽtũ ſit cõdi⸗

tiõ ale exquo pᷣdicte ↄditiões ſubĩtelligunt᷑ ſi expꝛeſſe nõ ſint

qꝛ nec ↄditiões que tacite inſunt legatũ ↄ ditionale reddunt
ff. de condi. ⁊ demon.l.conditiões.no. Hoſtien.vbi.S.

Confeſſio.

¶ Cõfeſſio facta caloꝛe iracũdie niſ det᷑ ꝑſeuerãtia põt reuo
cari.eſt glo.ſing.iugcto tex.in.c.lr̃is.de diuor.facit.l.qð ca⸗
loꝛe.de reg.iur.no.Abb.in.c.olim de reſcrip.
¶ Cõſeſſus in iudicio ꝙ non hʒ ius in bñficio qð poſſidet ⁊
actoꝛ nõ ꝓbat ð iure ſuo inferioꝛ a papa nõ põt ꝓcedere ſuꝑ
illa inſtantia cõtra confitẽteʒ:qꝛ nibil põt vltra libellũ.vt.c.
lʒ hely.de ſymo.ſed poſtea poterit inchoare nouã inſtãtiaʒ ꝑ
ĩquiſitionẽ ⁊ ꝓcedere pꝛiuare illũ.per no.in.c.ꝑ inquiſitionẽ
de elec.no.ioan.an.in.c.mãdatũ de reſcrip.vt refert barba.in
c.cum oliʒ.de reruʒz permuta.
¶ Lonfeſſio facta ĩdeliberate ⁊ ĩpꝛopꝛie nõ pᷣiudicat niſ ĩ ea
ꝑſeueret᷑.no.glo.in.c.cũ venerabilis.ð excep.in ſimili dicẽ gl.
notabilis ð ↄfeſſiõe facta caloꝛe iracũdie.ĩ.c.ex litteris.de di⸗
uoꝛ.⁊ vide ab.in.c. cũvenerabil.de exce.ij.colũ.⁊ talis põt illi
co reuocari.vt no. glo.in.c.apud.xxxij.q.i.⁊.c.fi.de iureiur.li.
vi.tñ ſi nõ reuocat᷑ ⁊ dat᷑ ꝑſeuerãtia pᷣindicat vt Ab.vbi.ð.
¶ Cõfeſſionẽ ꝓpꝛiã pᷣtextu erroꝛis factã põt qͥs reuocar añ
ſentẽtiã docto tñ erroꝛe.⁊ ſic ĩtelligit᷑ gl.cũ ibi alł.c cũ cãm.ð
ap.ſʒ ſi icõtinẽti voluerit ↄfeſſiõeʒ reuocare põt ẽt nõ ꝓbato
erroꝛe.vt in.c.i.de teſti.cogen.⁊ glo.in.c.fi.de ↄſue.li.vi.
¶ Cõfeſſionẽ aũt aduocati põt quis reuocare vſq; ad tridu
um vide.notabi.in alle.c.cũ cãm.⁊ ibi Abb.iij. colum ⁊ nota

bilius per Abb. in. c. fi. de cõfel.xij. colum. vſq; ad fi.

¶ Cõfeſſio fcã caloꝛe iracũdie ñ piudicat niſi det᷑ pſeuerãtia
Idẽ ĩ cã crimĩali.vt.l.fi ↄfeſſus.ff. ð cuſto.reo.⁊.c.ij.ð ↄfeſ.⁊ in
cꝑ ĩquiſitiõeʒ.ð ele.⁊ no.q ↄfeſſio añqᷓ ſit ſcripta ĩ actis pᷣt
reuocari.no.gl.in.c.fi.de iureiu.li.vi.⁊ no.in.c.ex lr̃is.ð diuoꝛ.
¶ Cõfeſſio an ⁊ qñ põt reuocari in caſibus in qbus põt pꝛe
textu erroꝛis reuocari ⁊ qualiter ꝓbatur erroꝛ.vide plene ⁊
nota.per Abb. in. c. ex parte.de ↄfeſ.xij.colum.vſq; ad fi.
¶ Zoſfeſſio ꝓcuratoꝛis põt ĩcõtinẽti reuocari per dñʒ aliter
de erroꝛe ↄfeſſiõis.no.doc.idẽ dic in ↄfeſſiõe ꝓpꝛia.vt ẽ glo.
no in.c.fi.de iureiur. lib.vi.⁊ in.c.apud.xxxij.q.i.ex interuallo
añt non põt reuocari ꝓpꝛia ↄfeſſio ꝓcuratoĩ niſ doceat᷑ de
erroꝛe.vt no.i.c.fi.de ↄfeſ.ab.in.c.ſcriptũ eſt de elec.vij.colũ.
¶ Lõſefſio partiũ in iudicio facta remanet firma ⁊ nõ perit
etiã ſi ex aliquo ðfectu ꝓceſſus ſit nullus.vt ſingularit᷑ vult
Inno. in.c.piſanis.de reſti.ſpo.nã cõſeſſio ad ſui validitateʒ
non exigit telaʒz iudicij.ſed ſatis eſt q; habeat caloꝛes ipſius
ſiudicij.i.q fiat in iudicio.vt no.dicit Inno.in.c.qualiter.ij.ð
accu.lib.vi.Abb.in.c.dudũ.ij.de elec.iiij. colum.vide.S.acta
litis. ? Abb. in allega. c. piſanis.v.colum.
¶ Lõfeſſio facta de crimĩe extra iudiciũ nõ ſufficit vt qs pu⸗
niatur de crimine in iudicio poſſʒ tñ puniri extra oꝛdinẽ ſi trã
ſiret in ſpale nomẽ delicti vt ſi quis gloꝛiat᷑ de crimiĩe extra iu
dicium.nã tunc punit᷑ non tanqᷓ reus delicti ↄfeſſati ſʒ tanqᷓ
maledictꝰ ⁊ mali gloꝛiatoꝛ.hᷣ eſt notabile dictũ Inn. i. c. cᷓ ſit
ð exceſ.pꝛela.⁊ ẽ tex.cũ dictis Abb.in.alle.c.olim de reſcrip.
¶ Eõſeſſio facta de crimine extra iudicium ſi bʒ ſua ſubſtan⸗
tialia.vt qꝛ quis ↄfitet᷑ expꝛeſſe ⁊ parte pñte que poſtmoduʒ
gecuſat.vtputa ſi in pñtia mariti qͥs ↄfitet᷑ adulteraſſe vxoꝛeʒ

ͤffen
qo cey

ſcer
aaeſtg
lit⸗
ſiti,
ſtone
Ibain

läies
lbig.
Gdedi⸗
hoͤtilt
feurli
vegfi
TCind
pbato
N.
dtrit
nt⸗

Uriti
Hrin
cst
ödan
poͤthr
pleuet
fi.
allter
tego⸗
eruall⸗
cea de
nöpen
it tu⸗
idltnt
ſptns
i
dads

ispn
geſiai
unch
cft
eſcip⸗
bſtan’
nodr;
ſtor

talis eõfeſſio plene ꝓbat ſicut in ciuilibꝰ.arg. in. l. generaliter
C. de nõ nu.pe. Inno.in.c. inqͥſtionẽ.de accu,⁊ meliꝰ ꝑ ab.
in alleg.c.oli.de reſcrip.⁊ in.c.at ſi clerici.de iudi.vbi aũt con
feſſio non bʒ ſua ſubſtãtialia poterit cõfitens ſubijci toꝛture
⁊ ſic ĩtellłr gl.⁊ ban.i.l.capite qͥnto.ð adul.⁊ deciſ. rote. clxxij.
¶ Confeſſio facta indirecte in vno iudicio nõvalʒ vt cõſitẽs
puniat᷑ directe de illo crimĩe.vt no.bar.in.l.ſi cõſeſſus.ff.ð cu
ſto.reo..l.ſi filiũ.C. de li.câ.põt tñ illa ↄfeſſio adduci vt ꝓbet
Otra ipſum.nec ob.c.inter dilectos.de fi.inſtru.vbi acta facta
in vno iudicio nõ ꝓbant in alio:qꝛ illud ꝓcedit in ꝓpbatõne qᷓ
lit . teſtes ⁊ inſtra.ſecus aũt in cõfeſſione:qꝛ in ꝓpꝛia ↄfeſſiõe
Rulla cadit excuſatio.vt.ꝑ tuas.de ꝓba.⁊.l.generaliter.C.ð
nõ nu.pe. Inno. ? Abb. in.c.ꝑ inquiſitionẽ.vi.colum.de elec.
T glo. in.l. quis ad ſe funduʒ. C.ad.l.iuliaʒ de vi pub.vel pꝛi.
Tbar.in.l.ij.vi bo.rap.
¶ Qõfeſſio facta in vno iudicio facit fidẽ ĩ alio ð ↄfitentẽ ĩtel
lige in ↄfeſſione ꝓpꝛia.ſecus in ↄfeſſione ꝓcuratoꝛis.naʒ illa
nõ facit fidẽ in alio iudicio ð dñm:qꝛ ꝓcuratoꝛ nõ põt pᷣiudi⸗
care dño niſi in illa lite tm̃ vbi eſt ꝓcuratoꝛ.vt.c.cũ olim.de oſ
fi.dele.no. Cõpoſ.⁊ abb.in.c.per inquiſñitioneʒ.de elec.penul,
colum.vide.S.acta litis.
¶ Confeſſio facta ꝑ mulierẽ ꝑ coꝛꝑis cruciatũvel per metũ pᷣ⸗
cedentem ſeu verbera illicita non valet.vt.c. cauſaʒ mr̃imonij
⁊ ibi glo.⁊ doc.de offi.dele.idẽ ſi maritus inferat verba cõmi
natoꝛia mulieri cõſiderata conditõe maiti ⁊ qualitate mulie
ris:qꝛ ſunt multi hoĩes qui multũ minant᷑ ⁊ parum faciunt qͥ
rum mine nõ inducunt iuſtimn metũ niſi conſueuerint minas
exequi.no. Bar.in.l.metum.⁊.l.ad inuidiam.C.qð metus cã.
⁊ per eñ in.li.S.que onerande.ff. quarum re.actio non datur
Abb. in alleg. c. cauſam matrim onij.vide.j.metus.
¶ Confeſſio clerici facta in vno iudicio an facit fidem in alio
ludicio criminaliter inſtituto.no. Inno.in.q per inquiſtionẽ
de elec. ⁊ ibi abb.⁊ melius in.c.at ſi clerici.de iudi.
¶ Confeſſio ſi eſt facta in ciuili poſt poꝛrectionẽ libelli nõ re
quiritur ſnia:qꝛ cõſeſſus in iure ꝓ ↄdẽnato habet᷑.vt.l.i.C.de
confel.ſi aũt fiat ante poꝛrectionẽ libelli requirit᷑ ſnĩa:qꝛ ałs
talis ꝓceſſus nõ haberet firmamẽtum litis.vt lite nõ conteſt.
totũ.in cã vero crimiali ſemꝑ requirit᷑ ſnĩa.vt.l.ſi confeſſus.
ff. de cuſ.reo.qð verum niſ delictũ eſſet notoꝛiũ:qꝛ tunc nõ re
quiritur ſnĩa ſalteʒ cũ ſolẽnitate.vt.l.ictus fuſtium.ff. de his qͥ
no.infa.no.abb.in.c.querenti.de offi.deleg.
¶ Confeſſus de ſe põt ĩterro gari de alijs per modũ teſtimo⸗
nij in defectum alioꝝ ad aliqualẽ pᷣumptõem.maxime ſi agit᷑
de crimie ciuiliter.vt.c.qm̃.de teſti.⁊ ibi Jnno.in.c.veniẽs.e.
ti.⁊ glo.in.c.de teſti.li.vi.ſj in crimĩbus exceptis talium dicta
qñq; faciũt plenã ꝓbationẽ qñqʒ minus plenã ſᷣm ꝙ crimina
excepta ſunt puilegiata vt.c.in fidei fauoꝛẽ.de hereti.lib.vi.⁊
c.i,.de teſti.eo.li.q̃daʒ tñ ſunt delicta q̃ nõ cõmittunt᷑ pꝛincipa
liter in offenſam vel odiũ alicuiꝰ ſj ppter cõmodũ còmitteniꝭ
vt falſare ſeu fabꝛicare monetã ⁊ latrocinia facere.⁊ in tali ca⸗
ſu cõfeſſus de ſe põt ĩterrogari de ſocijs. vt.l.diuus.de cuſto.
reo.⁊.l.ꝓuinciarum.C.de ferijs.⁊.l.fi.C.de male.⁊ mate.⁊.l.
̊ vlti.de penis.⁊.l.ſi ad exhiben.ſed ſi delicta cõmittuntur in
odiũ vel offenſam alioꝝ ⁊ in iſta cõfeſſus de ſenon debʒ ĩiter⸗
rogari de alijs vel repeti de queſtio.vbi bar.dat hãc theoꝛicã
in.d.l fi. Abb.in.c, cum monaſterium. de confel.
¶ Confeſſus in iure per ſe velꝑ interrogationem iudicis in
caſu in quo non debeat de iure interrogari vel examinarinon
facit indiciũ nec ad cõuincendũ nec ad pꝛeſumendũ.no.bart.
in.l.maritus.ff.de adul.nã quis nõ deber examinari vel inter
rogari aliqũ ꝓpter reuerentiam ꝑſonaꝝ vt libertus.nec ſeruꝰ
ↄtra dñm vt alleg.l.mantus.⁊.l.diuꝰ.ff.de queſti.qñq; ꝓpter
etatẽ.vt qꝛ ĩpubes.vt.l.i S. ĩpubes fr. ad ſił. qũq; ꝓpter ĩfami
am. ar.l.qͥ vltimo.ff. de penis.qñũqʒ nõ debʒ interrogari ꝓpter
inimicitias.vt.l.i.S.pꝛeterea.ff.de queſtio.qũq; rõne oꝛdinis
obmiſſi:qꝛ lite nõ conteſt.vel parte nõ citata tũc enĩ non facit
indiciũ.C. de teſti.l.ſi quãdo in fi.facit.c.veniens de teſtiij.ab
ba.in.c.cum monaſterium.de confeſ.
¶ Si quis cõ fiteatur in iudicio homicidiũ cõmiſiſſe ſʒ ad ſui
defenſio nem etiã hac qualitate nõ pꝛobata nõ debet dãnari
ſaltem capitaliter: qꝛ in tali pena inferenda ꝓbatões debent
eſſe luce clarioꝛes.vt.l.ſciant cũcti.C.de ꝓba.⁊.l.q ſniam.C.ð
penis.mã illa confeſſio nõ emanatur pure ſed qualificatiue et

pꝛeſũptione licet vebementi nõ debz quis enine daͤnari. vt. e.
litteras.de pꝛeſũp.facit qð no. Inno.in.c.qꝛ veriſimile.de pꝛe
ſũp.vbi dicit notãter ꝙ qñ iudex pꝛocedit ſuꝑ delicto ex pᷣſum
ptiõe deber multũ tꝑare ſnĩam maxime ne condẽnet niſi raro
⁊ modice ad penam coꝛꝑalem vel pecuniariam.vide ad pꝛedi
cta que no.in.c.auditis.de pꝛeſcrip.penul.colũ.vide.j.pꝛoba⸗
tio dubia.
¶ Confeſſio inducit notoꝛium qualiter intelligatur. vide no
toꝛium licet.
¶ Confeſſio ſuꝑ crĩne ſi fiat in iudicio ⁊ in pfñ̃tia ſui iudicis
ꝓlene pꝛeiudicat ẽt nullo pᷣcedente ꝓceſſu.n o. Inno. in. c. qua
liter ⁊ qñ.de accn.⁊ eſt tex.in.c.i.ð accu.li.vi.qð limitat Bar.
in.l.ſi cõfeſſus.ff. de cuſto.re.qð ꝓcedit qñ cõfeſſio fit pꝛĩcipa
liter ⁊ ꝓpter ſe vt in illa.l.ſecus ſi cõfeſſio fiat incidenter per
quãdam ↄñtiam.vt.l.ſi filiũ.C.de li.cã.⁊ no.glo.in.c.ex peni⸗
tentibꝰ.l.di.in fi. IJtẽ opoꝛtet ꝙ iudex ſedeat ꝓ tribunali.vt.l
pe.ff. de iuſti. ⁊ iure.qð verũ eſt qñ cã exigit plenã ꝓbationẽ,
ſi exigit ſemiplenà tũc ſufficit ꝙ; cõfeſſio fiat iudice itinerando
vt.l. voluit.ff. de interro.actio. Ab.in.c.at ſi clerici.de iudi.ij.
colũ.vide.j.confeſſio ad ſui ſubſtãtiam. ⁊ vide abb.in.c,cũ di
lectus.de oꝛdi.cog.vbi plene ⁊ notabilit᷑ꝑ eum.
¶ QConfeſſio facta ꝑ clericũ coꝛã iudice ſeculari ⁊ ſic ĩ iudicio
cõpetenti ꝑ tractũ ⁊ inuitũ nõ artat cõfeſſum ad ꝑſiſtendũ in
ea:nec ex ea inſurgit aliqð indiciũ ſufficiens ad toꝛturã vt eſt
tex.ſᷣm Abb.in.c.at ſi derici.de iudi.nec valet talis confeſſio
tanqᷓ extraiudicialis vt cogat᷑ in ea ꝑſiſtere.vt voluit JInno.
in.c.ꝑ inquiſitiõem.de ele.qꝛ per talẽ cõ feſſionẽ exiudicialem
nõ datur materia vſurpandi iuriſditõem alterius.ſed quãdo
fit ꝑ tractũ in vetito iudicio tribuitur materia violandi eccle⸗/
ſiaſticam iuriſditiõem.eſt concluſio Abb.in.c.at ſi clerici.de
iudi.iiij.colũ.
¶ Erx cõſfeſſione facta coꝛã incõpetenti iudice per volũtarie
litigantẽ inſurgit iudiciũ vt ſupponat᷑ toꝛture:nõ tñ ꝙ in veri
tate valeat cõfeſſio tanqᷓᷓ facta in ſiure.ſed ex quo voluntarie
ibi litigabat ⁊ ſpõte cõfeſſus eſt ſurgit pꝛeſũptio nõ modica
cõtra eũ.ꝓ boc qð no.in.c.qð ĩ dubijs.⁊.c.admonet,.de renũ.
⁊ ſic intelligit᷑ qð no. Inno.in.c.ꝑ inq̃ſtionẽ.de elec. ⁊ hoc ve
rũ niſi cõfeſſio talis fuerit facta caloꝛe iracũdie:qꝛ tunc ad ni⸗
hilũ pᷣiudicat etiã ſi ſit facta coꝛaʒ cõpetenti iudice.no.in.c.ex
lr̃is.de diuoꝛ.⁊ ibi glo. Iteʒ hʒ locũ qñ agit᷑ de crimĩe ſecus ſi
ciuiliter mere.vt no.i.c.oliʒ.de teſti.eſt concluſio abb.in.c.at ſi
clerici.de iudi.iiij.colum.
¶ CLoõfeſſio extraiudicialis non interueniẽtibus requiſitis ad
confeſſionem in ciuili.de quibus in.c.fi.de confeſ.non ſufficit
ad pꝛobationem delicti cõfeſſati.vnde tamẽ ſufficit quatenꝰ
aſſumit ſibi nomẽ ſpecificũ vt dicat᷑ maledictꝰvel de crimĩe ſe
gloꝛiãs. vt. c. ᷓ ſit.ð exceſ.pᷣla.⁊ ſicĩtellige no.in.c.capite qͥnto
ff. de adul.ſi aũt cõfeſſio extraiudicialis hʒ ſua ſubſtãtialia va
lebit vtpbatoꝛia ⁊ dedlaratoꝛia ſicut dicimꝰ in ciuili. vt l. pu⸗
blia meuia.ff.depoſi.⁊ hoc vult Inno.in.c.per inq̃ſitionẽ.de
elec. ⁊ boc veꝝ dũmodo ↄfeſſus ſit cã expᷣſſa.no.in.l.certũ.S.ſi
q̊s abſentẽ.ff. de ↄfeſ.abb.in.c.at ſi clerici.ð iudi.v.colum.
¶ Cõſeſſio facta in iudicio pᷣcedente ꝓceſſu ſ habuit ſua ſub
ſtãtialia:valet ⁊ babet᷑ ꝓ cõuicto nõ aũt ꝓ condẽnato:qꝛ ſnĩa
neceſſaria eſt.l.⁊ ſi ↄfeſſus.ff. de cuſto.re. Bar.in.l.infamẽ.ff.
de pu.iu.no.in.c.ij.de confeſ.abb.vbi.S.vi.colum.
¶ Conſeſſus in crimine an efficiatur infamis. vide.jinfamis
efficitur.cum ver.ſequen.
¶ Cõſeſſio ad ſui ſubſtãtiaʒ nõ reqͥrit telã iudicij.vñ valet cõ
ſeſſio etiã ſi iudiciũ ex aliqua cã ſit nullũ.vt no.in:c.piſanis.de
reſti.ſpo. ? in cle.cõſtitutionẽ. de elec, facit qð no. Inno.in.c.qᷓ
ꝰliter ⁊ qũ.ij.de accu.qð tñ limitat bar.in.l.ſi ↄfeſſus.ff. de cuſt.
reo.qñ quis ↄfitet᷑ pᷣncipaliter.ſecus ſi incidenter p.l.ſi filium
ff. de lib. cã. no. abb.in.c. cuʒ dilectus.de oꝛ.cog.xij.colũ.vide
8.cõfeſſio ſuꝑ erimĩe.idẽ no.abb.in alleg.c.piſanis.v.colum.
⁊ in.c.fi.de cõ feſ.xi.colũ.⁊ hoc limita veꝝ ſᷣm abb.i. c. piſanis
qũ defectꝰ pceſſus nõ ↄcernit parit᷑ ↄfeſſionẽ:qꝛ tũc nõ valerʒ
¶ Qonkfeſſus de crimine contingenti cauſam pꝛincipaleʒ pu⸗
nitur oꝛdinaria pena:etiam ſi directe non agatur contra eum
eſt caſus notabilis in.c.cum ſuper.de confeſ.
¶ Cõfeſſio incidẽter facta nõ ſufficit ad imponendã penã oꝛ⸗
dinariam.põt tñ iudex inchoare nouũ ꝓceſſum ⁊ adducere il⸗
lam ofeſſionẽ ad ꝓbationẽ delicti,no. nno,in.c/ꝑ inqͥſtionẽ

de eleet. Jo. an. « abb. in. e. mandatumm. de reſcrip. ? vide glo⸗
in.i.ſi quis ad ſe fundũ.ff. ad.liul.de vi pub. ⁊ bar.in.l. ſi ofel
ſus. ff. de euſto. reo.⁊ gl.in.c.ex penitentibus.l. di. Abb.in.c.
cum ſuper.de confeſ.iiij.colum.
¶ Eonteſſio facta per poſitum ad toꝛmẽta vel ductũ ad ea nõ
valet. no. bar. in.l.i. F. diuus.ff. de queſti.idẽ ſi eſſet in carcere ĩ
quo multum frigoꝛe ⁊ fame affligeret᷑.nã⁊ tunc foꝛmidine toꝛ
mentoꝛũ videt᷑ facta cõfeſſio.vt ibi.no.bart.ar.ff. de iniur.l.a⸗
pud labeonẽ.S.queſtionẽ.ff.de vi ⁊ vi ar.l. iij.S.ſi aũt.vbi vide
tur ſufficere terroꝛ armoꝝ. nã timo? moꝛtis ⁊ coꝛꝑis cruciatꝰ
excuſat confitentẽ. vt.c. lotharius.xxxi.q.ij.ideʒ de cõ feſſione
facta caloꝛe iracũdie que non pꝛeiudicat niſñ detur perſeuerã⸗
tia ſicut in toꝛmẽtis.vt.c.ex litteris.de diuoꝛ.⁊ ibi glo.no.ab
ba.in.c.ex parte.de confeſ.vi.colum.
¶ Cõſfitens in toꝛmẽtis videt᷑ in ↄfeſſione ꝑſeuerare qñ redu
citur in locũ publicũ iudicij ⁊ ibi coꝛa ꝑſonis publicis ⁊ nota
rio confitetur. vt.l. ij. de cuſto. re. ⁊ bar.in.l.i.S. diuus.ff.ð que
ſtio. in confeſſione tamẽ facta aliqua violentia ſufficit ꝙ ceſſa
uerit violentia vel caloꝛ ira cundie.tunc enim ſufficit ꝑſeueran
tia tacite vel expᷣſſe.no.abb. alle.c.ex ꝑte.vi.colum.
¶ Eonfeſſio in cã ciuili in toꝛmẽtis facta licet ratificet᷑ ꝑ per⸗
ſeuera ntiã ꝑ.l.ij. cũ ibi no. C. qð me.cau.ſecus in criminalivbi
nõ ſolũ requiritur ꝙ ꝑſeueret in illa ſʒ ꝙ etiã legitima in dicia
pꝛecedant ad toꝛturaʒ. vt.l.i.S. diuus.ff. de queſtio.ſi aũt pꝛe/
ceſſerant indicia nõ nocebit cõfeſſio in crimiali facta ꝑ toꝛtu
rã etiam ſi ꝑſeueret in illa.vt.l.pe.ff.de queſtio.ſᷣm vnam lectu
ram:lʒ bal.contradicat in.l.vnica. C. de confeſ.⁊ non bene ſᷣm
Jo. de imo.in alleg.c. ex parte.de confeſ.
¶ Confeſſio ſi emanat in criminali requiritur ſentẽtia. vt. l. ſi
confeſſus.ff. de cuſto.reo.no.bart.in.l.i.ff.de confeſ.qð limita
verum niſi crimen ſit notoꝛiũ:qꝛ tunc poteſt pꝛocedi ad execu
tioneʒ pene abſq; alia ſentẽtia. vt eſt tex. iuncta glo.in.l.ictus
fuſtium. ff. de his qui no.infa.ſentit Inno.in.c.ex parte.i.de
bo. ſig. vel ſaltem non requiritur ſententia cum ſolennitate de
bita in alijs ſententijs.vt.c. veſtra.de coha.cle. ⁊ mu,. Abb.in

c. ex parte.de confeſſ.xi. colum.

¶ CLõ feſſio ficta ꝓcuratoꝛis nõ nocet dño nec cõfeſſio ficta
alicuius nocet ſuo beredi nec vltra confeſſio filij nocet patri.
bar. in.l. cum filius. ff. de verb. obli. ⁊ in.l.eius qui delatoꝛeʒ.ff.
de iure fiſ. Abb. in. c. per inquiſitionem.de elec.pe.colum.
¶ QZõfeſſio ꝓcuratoꝛis conſtituti ad petendũ ⁊ exigendum ⁊
ad deliberandũ ſeu vendenduʒ an ſi cõfitetur ꝙ recepit pᷣciuʒ
vłl debitum an valeat.vide.j.pꝛocuratoꝛ conſtitutus.
¶ Confeſſioni pꝛelatiquando ⁊ in quibus ſtatur.vide plene
per abb.in. c.fi.de pꝛeſũ p.circa fi.
¶ Cõſeſſio ꝓcuratoꝛis cõſtituti a pᷣlato ⁊ a capitulo nocʒ ec
cleſie etiaʒ ſi agatur de ſtatu ipſius.vt.c.ſuboꝛta.de re iudi.fa
cit.c.dilectus.de capel.mo.⁊ no.plene in.c.i.vt lite non cõteſ.
ſed ſi eſt cõſtitutus a pᷣlato tantũ nõ nocet eccdlſie.vt no.in.c.
ij. de conſti. lib.vi.Abb.in alleg.c.ſuboꝛta.in pꝛin.

¶ Coõſeſſio patris ꝑ quã cõ fitetur debitũ qð abſoꝛbet totuʒ

patrimoniũ nõ nocet filio quo ad ſuã legitimã. no. Cy.in.l.i.
C. de confeſ. ⁊ Spe.e.ti.S.nunc videndũ.v.ſed nunqͥd.⁊ eſt ra
tio qꝛ filiꝰ in legitima eſt quaſi creditoꝛ in.l.qm in pꝛioꝛibꝰ.C.
de inoffi. teſta.nã ex magna quãtitate pꝛeſumitur fraus. vt.l.
lucius.S.omẽs.ff.que in frau.cred.dicit tñ anto.in.c.q;ẽuis.de
re iudi.circa fi.ponderandam qualitatcẽ ꝑſone ⁊ veriſimilitu⸗
dinem debiti ⁊ tractum filij ad fraudẽ coniecturandã.⁊ idem
de alienatione quã pater facit titulo nõ lucratiuo.no.in.c.ray
nucius. de teſta.⁊ Bar.in.l.ij.ff.ſi quis a parẽ.fue.ma. Abb.
in.d.c.qᷓ;uis circa fi.
¶ Confeſſio pꝛocuratoꝛis ſeu adminiſtratoꝛis an ⁊ quande
pᷣiudicet dño.vide per bar.in.l.certũ.S.ſed iam ipſos.ff.de cõ
feſ.⁊ per Cy.in.l.vnica.C.eo.ti.?⁊ Cõpoſt.in.c.per inquiſitio⸗
nem. de elec. ⁊ Spec.ti. de cõfeſ.S. poſtremo.v.ſi vero.⁊ Ho
ſti.in ſumma de pꝛocur.S.i.v.ſed nunquid confeſſio.Anto.⁊
Abb. plene in.c.i.vt lite non conteſt.vide.j.pꝛocurantis alie⸗
na negocia.cum verſi.ſequen.

¶ Conkfeſſio tutoꝛis vel curatoꝛis ſi eſtvoluntaria non piudi

cat pupillo:ſecus ſi contẽtioſa.⁊ hoc intellige qudo iudiciũ
eſt agitatũ per tutoꝛẽ ſeu curatoꝛẽ.ſi aũt agitatũ foꝛet per pu
pillũ cũ auctoꝛitate tutoꝛis non pꝛeiudicat cõfeſſio ſolius tu⸗
toꝛis.no.bar.inil.potuit.S.ꝗſed an ipſos de iure delib.⁊.liij. S.

quod obſeruare. C. de iura. cal. ? no. in.l. i. C.de fid eiuſſo. vi⸗
de.j.e.pꝛocuratoꝛ qui confitetur.
¶ Confeſſio pꝛocuratoꝛis non eſt tante efficacie ſicut eſt pꝛo
pꝛia qꝛ per pꝛopꝛiã cõfeſſionẽ mihi pꝛeiudicatur in alio iudi⸗
cio eo qꝛ nõ poſſuʒ ire cõtra id qð dilucida voce ꝓteſtatus ſuʒ
etiaʒ ſi agatur ad aliũ effectũ.ad hoc qð no.in.c.ij.de oꝛ.cog.
⁊ in.c.ꝑ inqͥ ſtio nẽ. de elec.⁊.l.generaliter.C. de nõ nu.pecu.c.
per tuas.de ꝓba.qð tamẽ nõ ꝓcedit in cõfeſſione ꝓcuratoꝛis
vt no. dicit cõpoſte. in alleg.c.per inqͥſitionem. ⁊ Spec.ti. de
confeſ.S.nunc videndum.v.ſed nunquid confeſſio. Abb. in.c.
i.vt lite non conteſt.xiij.colum.
¶ Co nfeſſio ꝓcuratoꝛis nõ tollit facultateʒ appellandi ſʒ tã
tum cõ feſſio ꝓpꝛia.vt pʒ.ij.q.vi.ſunt quoꝛum.⁊.C.quoꝛuʒ ap
pel.non reci.l.ij.⁊ vide qð no.in.c.cuʒ ſpeciali.de appel.abb.
vbi.ð.vide.S.appellare poteſt dñs.
¶ An ⁊ quãdo ꝓ cõ feſſo debʒ haberi nõ reſpõ dẽs poſitiõi⸗
bus vel interrogationibus a iudice factis.vide.j.poſtiõibꝰ.
¶ Cõ feſſus qꝛ nõ rñdit poſitionibus an dʒ ſtatim ꝑ iudicem
condẽnari:⁊ ante cõdẽnationẽ ſi moꝛiatur an talis pena trã
ſit ad heredes.vide.j.poſitio.vᷣ.⁊ ſi in poſitio nibus.
¶ Si ass cõfitetur ſimpliciter petitõ eʒ vel poſitiõ eʒ lʒ ↄ fitea
tur factũ pᷣncipale:nõ tñ videt᷑ cõfiteri alias qualitates.ſecus
ſi ↄfiteatur oĩa in libello ſeu in poſitiõe ↄtenta:qꝛ tunc refert
rñſio ad ea que veniũt pꝛĩcipaliter ⁊ acceſſoꝛie ꝑ modũ quali

tatis. ar. in. l.fi.ff. defideiuſ.l.i. ⁊ bar. in.l. ſi cui.S. a filio. ff, de le.

i.Abb. in. c. vnico.de plus peti.vlti.colum.
¶ Confeſſio facta in iudicio ponẽdo lʒ valeat. vt no.in.l.ij.S.
qð obſeruari.C.de iura.calũ.⁊ bar.ibi.nõ tñ interrogando ar
ticulaudo vel capitulando:qꝛ nihil pᷣciſe ponit.no.abb.in al⸗
lega.c.ex parte.de confeſ.ix.colum.
¶ Tõffeſſio ficta nõ plus oꝑat᷑ q; vera.iõ vbi vᷣa cõfeſſio nõ
ſufficeret ad ↄdẽnationem nec ficta.vide.j.iurare nolens.
¶ Qõ feſſio ſi ſit ſub eodẽ cõſtructo põt aduerſariꝰcapere ꝑtẽ
ↄfeſſionis quatenus facit ꝓ ſe ⁊ aliã ꝑtem ↄfutare ſeu repelle
re ꝑ rões ꝓbabiles.facit qð le.⁊ no.in.c.i.de ↄfeſ.lib.vi.⁊ bar.
in.il.aurelius.S.item que ſit.de lib.lega.Abb.in.c.i.de poſtu.
pla.i.⁊.ij. colũ. Si tñ confeſſio continet duo facta ſeꝑpata põt
aduerſarius recipere qð facitꝓ ſe ⁊ aliud reſpuere per iura.S.
alleg. ſed ſi ſt vnum factum qualificatum vel totum debes
recipere vel totũ refutare.vt no.bar.in.d.l.aurelius.⁊ hoc veꝝ
ſi confeſſio fit viua voce vel per ſcripturam pꝛiuatã. ſecus ſi ꝑx
publicam ſcripturam cum talis ſcriptura ſit quid indiuiſbile
vt no. glo.in.l.publia.ff. depo.⁊ bal.in.l.vnica.C. de confeſſ.
Item limitatur qð dictũ eſt in libꝛis mercatoꝛum:qꝛ ſi quan
titas eſt parua creditur eis pꝛo aduerſario ⁊ contra euʒ. facit
qð no.in.l.ſi quis ex argentarijs.ff.ð eden. ſed in magna quã
titate habet locũ ſᷣm opi.Abb. in.c.bone.ij.de poſtu.pꝛela.cir
ca fi. Itẽ limitatur qð.S.dictum eſt ſi ſit vnũ factuʒ qualifica
tum qð in totũ debʒ appꝛobari vel refutari confeſſio:habʒ ve
rum niſi contra illam parteʒ que facit pꝛo confitẽte ſit vꝛgẽs
pꝛeſumptio.vt.c.cum veniſſent.⁊ ibi glo.de inſti.⁊ bar.in.d.

5§S.item que ſit. ⁊ abb.vbi.S. ⁊ abb.in.c.pꝛeterea de tranſac.⁊

idem abb.in.c.ex parte.de confeſ.vij.colum.
¶ Lonfeſſus an in alio iudicio poterit interpꝛetari confeſſio
nem ſuam ad eius excuſationem. Inno.⁊ abb.in.c.per inqui
ſitionem.de elec.circa fi.
¶ Confiteri videt᷑ tacite pducens inſtrumentũ ⁊ omnia con
tenta in ĩſtrumento.no. Inno.in.c.cuʒ olim.de cenſi.⁊.c.cũve

nerabilis. de excep. abb. in. c. cum ſuper.de offi. deleg. vide.j.
inſtrumentum. x. ex inſtrumentis pꝛoductis.

¶ CLonfiteri poteſt laico inſtante neceſſitate iuſti belli vel traãſ
fretationis ſeu expugnationis caſtrivel mulieris pꝛegnantis
in partu:lʒ talis laicus non poteſt abſoluere nec ligare:quia
non bhabet claues eccleſie.abſoluit tamen deus. no.glo. in.c.
paſtoꝛalis.S.pꝛeterea.de offi. oꝛdi. ibi abb.v. colum.,facit.c.
quem penitet.de peni.di.i. .
¶ Q(õſiteri an videt᷑ intentionẽ aduerſarij:exceptioneʒ obijci
ens.vide plene per abb.in.c.cũvenerabilis. de excep.v.colũ.
¶ CLõfeſſio nõ pᷣiudicat cõ fitenti niſi reſpectu interrogãtis vt
eſt tex.no.ff. ð inter. ac.in.l.fi.?⁊ vide Inno.in.c. qualiter ⁊ qñ
ij.de accu.⁊ qdð no.abb.in.c.fi.de conceſ.pꝛeben.⁊ in.c.quis.
de re iudi.i.colum.nec confeſſio vnius pꝛeiudicat alteri.vt ibi
gbb.penulticolum⸗

d

Ro
udi⸗
aſi;
cog.
lc
ors
fide
in⸗

ihti
zan
abd.,

ſtüö⸗
töͤb⸗⸗
gicen
na trä

ofiten
8 ſecns
teſeſf
I
fel.

lalijs.
andoet
b inal

eſionö
ns,
cepti
ſepele
tban⸗
vol.
pot
la
ebes
eden
usnn
bie
coled.
ſcen
a ſt
gugti
luc
ſlfa
ſhch
ſt s
harinte
runſat

onfeſͤ
er inqui

nia
cſe

iucri
uns
Negi⸗
o id⸗

gobic
ci
Gii
t
cus
ſiptibi

¶ Eõfeſſio cõiugũ in ca matrimoniali an? qñ valeat. vide
plene ⁊ notabiliter per Abb. in. c. ſuper. de eo qui cog.cõſan
vxo. ſue. ⁊ vide.j.religioſus. v. licet regulariter.
¶ An cõfeſſio facta in iudicio ſũmario facit plenꝭ ꝓbatio⸗
nem in plenario. vide.j. ꝓbatiões fate
¶ Cõſiteri qͥs videt᷑ cõtenta in libello. vt in. l. cĩ pᷣcum. C. de
lib. cau. adeo ꝙ tenet᷑ actione iniuriaꝝ ſi aliqð deliceũ aduer
ſarij interſeruit in libello.vt in.l.itẽ apud labeonẽ. F. ſi qs li⸗
bellos. ff. de iniur. ſicut etiam cõtenta in reſcripto videt᷑ quis

cõ fiteri. ⁊ hoc etiã ſi reſcriptũ repꝛobet᷑ tanqᷓ tacita veritate

impetratũ.vt no. Jo.an.in.c.cũ ĩpoſitõibꝰ.⁊ de li.cõ.lib.vi.
Abb. in. ceraminata.de iudi.ij.c olum. ⁊ idem Abb. in. c. ex
parte.de cõfeſ.viij. colum.
¶ Cõfeſſio facta in libello ꝓdeſt aduerſario ⁊ põt ex ea intẽ
ſionẽ ſuã fundare:licet tꝑe libelli oblati non ſit pñs.⁊ boc qꝛ
ſcriptura ſemper loquit᷑no. Bar.in.l.certum. ff de confel. fa
cit.l.cum pꝛecum.C. de li.cau.⁊ per epiſtolam quis conſitetur
2 valet vt. l. publia meuia. no. Abb. in. c. vnico. de lit. cõteſt. v.
colum. abb. in. c. ex parte. de confe. viij. colum.
¶ ELonfeſſus ficte qꝛ nõ cõteſtat? eſt litẽ vel noluit iurare li⸗
cet videat᷑ ↄfiteri erceptiões ꝑemptoꝛias nõ tñ dilatoꝛias qᷓ
inhabilitant perſonã ad agendũ.vt qꝛ bannit? vel excõmu⸗
nicatꝰ q̃ etiã poſt rem iudicatã poſſet opponi.vt.c.pia.de ex⸗
cep.li.vi.abb.in.c.fi.de iura.calum.v.colum.
¶ Ficte cõfeſſus poteſt poſt cõdemnationẽ appellare. nã lʒ
ſit cõtumax in nõ parendo nõ tamen eſt cõtumax in non ve/⸗
niendo. ⁊ iõ appellat. vt.l. creditoꝛ. S. iuſſus.ff. de appel.gl.in
l.ij. S. qð ſi actoꝛ. C. de iura. calum. 2.l.i. C. quoꝝ a pp.nõ reci,
qð intellige verum ſi tꝑe recuſatiõis nõ reſpõdendi vel non
iurandi expꝛeſſit aliquã cãm licet dubiã.vt.c.vt debitꝰ.ð ap.
ſed ſi nullam cãm expᷣſſit vel ſi xxpᷣſſit notoꝛie friuolã nõ ad⸗
mittitur ad appellandum ꝓpter nimiũ cõtemptũ iudicl. ides
ꝙ admittat᷑ ſi cãm expᷣſſit tꝑe appellationis a ſnĩa tñ decla
ratoꝛia iudicis.vt qꝛ ꝓnũciauit ꝙ nõ legitime recuſauit iura
mentũ põt appellari cũ talis ſit ſnia boĩs declarantis q po⸗/
tuit extare. ad quod no.in.c.cupientes.S.qꝙ ſi per viginti. de
elec.li.vi.abb.in.c.fi.de iura.calum.vi.colum.
¶ Ficte cõfeſſus an põt purgare ſuã cõtumaciã.vide.j.iura
rerecuſans.
¶ LConfeſſio ficta pᷣlati an ⁊ quãdo pᷣiudicet eccleſie.við no⸗

tabiliter per abbein. c. fi.de iura. calum.

Si reus etiã in bñficialibꝰ cõfitet᷑ defectũ iurj ſui ⁊ actoꝛ
etiã deficit in pbando abſoluet᷑ reus dũtaxat ab impetitiõe
ſua ⁊ cõtra reum nõ ꝓnũcia bit᷑ qui nihil petijt.qꝛ inferioꝛ ci⸗
L tra papã nõ habet ptãtem vltra vires libelli licet poſtea poſ
ſet ꝓcedere ex officio inquiſtionis virtute cõfeſſionis.no.do
cto.ln.c.m andatũ.de reſcrip.⁊ abbein.c.cũ ſuper.de cã poſ.et
ꝓpꝛie.videj libellum ſi aco. H
¶ Cõfeſſio facta in iudicio ſine cã valet.qꝛ in iudicio q̃ſi cõ⸗
trahitur vt. l. iij. ff. de pecu.extraiudicialis tñ cõſeſſio ſine cã
nõ valet. no. Ey. in.l. generaliter. C. de non nu. pecu. Confeſ⸗

ſio eni in iudicio facta videt᷑ deliberate ⁊ nõ ꝑ erroꝛẽ facta. ff

dDe cõfeſ.l.qui ſtichũ.anto.⁊ abb. in. c. ex parte.de cõ feſ.i.co⸗
lum. ? vide plene ꝑ Hoſt. ⁊ Jo. an.i.c.ſ cautio, de fide inſtru.
vide.j. inſtrumentũ publicũ.cũ ſe.
¶ ELoͤfeſſio minoꝛis an ⁊ quãdo pᷣiudicet.vide plene ꝑ boſt.
in iſma.ti.de cõfel.S.i..ſi maioꝛ. Jo.an.in addi.ſpe.e.tit.S.
ſequit᷑ poſt pꝛin.⁊ pleniꝰ ꝑ Cy. . Mico.de mata.in.l.vnica
C.eo.ti.⁊ per Bar.in.l.certũ.S.in pupillo.ff.de confeſ. abb.
in.c. ex parte.de cõfeſ.ex quo colligo ſe.cõcluſiones.
¶ Eõſeſſio emanans ab infante minoꝛi ſeptennio nil valet.
etiã cum auctoꝛitate tutoꝛis qꝛ illa etas ignoꝛat quid videat
binc eſt ꝙ ad iudiciũ vocari nõ põt.vt.l.iiij. ff.de in ius vo. ⁊
l.iſde admi. tu. a.l.i. C. de fal.mo, qð ꝓcedit etiam in cauſis ſpi
ritualibus.vt.c.ſi annũ.de iudi.li.vi.
¶ Võfeſſio mioꝛis maioꝛis ſeptẽnio ante pubertatẽ emiſſa
valet quãdo agit᷑ de momentanea poſſeſſiõe.vt.l. momenta
nee. C.qͥ legi.p. ſtan. in iudi.C.ſi ꝑ vim vel alio mõ.l.i.⁊ ĩ alijs
caſibꝰ in quibꝰ nõ habet legitimã ꝑſonã ſtãdi in iudicio re⸗
gulariter nõ valet ei cõfeſſio.vt.l. claruʒ. d e aucto.pᷣſ.⁊ in, c.ſi
annü.de iudi.li.vi.ſiue cõ fiteat᷑ in iudicio ſiue extra.vt ibi no
ta. ſed ſi babet adminiſtratoꝛem ⁊ cũ auctoꝛitate ſua cõfitea

tuur piudicat ei licet reſtituatur ſ enoꝛmiter ledat᷑. vtl: certũ.

ff. manda. C.de eden.l.is apud quẽ. L

in pupillo. ff de O fel. ..l. ſ cutatoꝛc ĩ f. C in inte. reſti petẽ.
¶ ͤõfeſſio adulti ſeu puberis curatoꝛẽ nõ habẽtis valet ꝑ

viã iuriſdictionis volũtarie.nã etiã ex ↄtractu ſuo obligatur

licet poſſit petere reſtõnem ſi enoꝛmiter ledat᷑.vt alle.l.ſi cura
toꝛẽ habẽs. ſed ꝑ viã cõtentioſe iuriſdictiõis vtiĩ iudicio va⸗/
lebit in caſibꝰ in qbꝰ hʒ legitimã ꝑſonã ſtandi in iudicio.vtĩ

ſpũalibus.idem ſi agit᷑ de nuda poſſeſſiõe.vt allł.l.momen⸗/
tanee in alijs vero nõ valet.vt allegat.l.clarum.

¶ Lõfeſſio adulti curatoꝛẽ hñtis cuʒ eiꝰ auctoꝛitate emiſſa

valet ind iſtin cte ſed reſtituit᷑ rõne leſiõis.vt alł.l.ſi curatoꝛes
pñs.ſed ſi fiat ſine ei auctoꝛitate in bis q̃ tendũt ad oꝛdinã⸗
duũ iudiciũ nõ valet.qꝛ in his ↄcernẽtibꝰ ſolennitatẽ iudicij

inſpici debet ſolẽnitas perſonax.vt all.l.clarũ.in concernẽti

bus tñ indaginẽ veritatis valet ex quo agit᷑ ad veritatẽ inue

niendã nõ eſt ð ſolẽnitate ꝑſone curãdũ.l.ſi fideiuſſoꝛ.S.q̃dã

„

¶ Cõfeſſio adulti ſine auctoꝛitate curatoꝛis facta ꝑ iuramẽ

tũ calũnie nõ valet cũ nõ habeat ſufficiẽs iudiciũ diſ. cernẽ⸗

diꝑ verbũ credit vel nõ credit.vt.l.ij.S. qð obſeruare. C. ð iu⸗

ra. calum. ſ de vitate dicẽda licite interrogat᷑.vt not.in. d. S.
qð obſeruari facl.iS. ipuberes. ad ſilł.fert etiam a dult⸗ te⸗
ſtimoniũ in q iurat de veritate dicẽda.vt.S teſtes. iiij.q.iij.

¶ Cõ feſſio minoꝛis facta in toꝛmẽtis abſq; auctoꝛitate cura

toꝛis valet duũ tñ ratificet eã. vt.l. lff. de qſtio.xiiij.q.iij ſi res
requirit᷑ tamẽ ꝙ pᷣcedat aliqua ca uſe cognitio.an ſi mĩoꝛ ſit

interrogandus vel ne.⁊ in hoc debet eẽ auctoꝛitas curato⸗

ris. ar.ff. de pub.iudi.l. cuſtodia. qð ibi no. ⁊. ff. de adul.l.po
ſtulauerit. S. q̃ſtionẽ. ⁊ ſic ſufficit curatorẽ eſſe pᷣſentem ⁊ au⸗

ctoꝛiz antem qñ iudex pᷣcipit minoꝛi vt rĩdeat ſeu qñ iurat re

ſpõdere vᷣitatez ad inſtar iuramenti teſtis:vt eo tꝑe ſufficiat
ptem eſſe pꝛeſentem. vt. l. ſ quãdo.C. de teſflit. .
¶ Cõfeſſio tutoꝛis vel curatoꝛis ſi emanat ſpõte nõ per viã

ↄtentioſe iuriſdictiõis nõ pᷣiudicat minoꝛi.ca ſus ẽ in.l.certũ

C. de ↄfeſ.nã ex quo ſponte ↄſitet᷑ videt᷑ donare qð nõ põt.ł

ↄtra iuris regulas.ff. de pactis.ſi aũt ↄſitet᷑ ꝑ viã cõtentioſe

iuriſdictiõis vocatꝰ ad iudiciũ valet.arg.l.iiij.ff. de re iudi.⁊

idem in cõfeſſiõe pᷣlati vel alteriꝰ adminiſtratoꝛis.vt.c.ex ꝑte

de ↄfel. ⁊.c. ſuboꝛta. de re iudi.⁊.c.dilectꝰ.de cape.mo.⁊ glo.
fi. in. c.ſl. de reſcrip.⁊ vide qð no.in. c.ij.de teſti.li.vi.

¶ Cõ feſſio fcã in cã ciuili libello nõ oblato ante litis ↄteſta

tionẽ nõ requirit ſnĩam ſed fit pᷣceptum de ſoluẽdo qð pᷣcep⸗

tũ nõ ẽ ſnĩa:ſed potiꝰ ad executionẽ tẽdit.vide gl.ij.qi.nos
in quẽqᷓ;.⁊ in.c.dudũ.ij.de ele. Bar.in.l.i.ff.de cõfeſ.ſʒ ſi fiat

ↄfeſſio ad libellũ vel poſt litis cõteſt. requirit᷑ ſnĩa.⁊ no.in.d.

iuribꝰ.nõ ob.id qðᷣ dici ꝙ cõ feſſus in lure ꝓ condẽnato ha⸗
bet᷑:intellige impꝛopꝛie qꝛ eſt ferẽda ſnĩa:vt cõcludit abb.in
alk.c.ex ꝑte.xij.colum. .

¶ ¶õſeſſio extraiudicialis vna cũ alijs indicijs nõ reddũt

delictum notoꝛiũ.no. Bar.in.l.ictus fuſtiũ.ð bis qͥ no, infa.
⁊ vide Inno.in.c.at ſi clerici.de iudi.abb.vbi.S.
¶ Lõſeſſio de credulitate eq̃ piudicat ſicut de vᷣitate.no.gl.
in. c.ex l̃is.ð iureiu.abb.ĩ.c.cũ ad ſedẽ.de reſti.ſpo.pe.colum.
¶ QCõ feſſio aduocati ſicut ꝓpꝛia cõfeſſio pᷣiudicat niſi fuerit
reuocata.vt.c.cũ cãm q̃.de app.ff.ad.l.acquil.l’. inde neratiꝰ
. vlt. ff. de cõ fel. l. nõ fatetur. d tamẽ eadẽ die vel incõtinen
ti reuocetur.no.glo.in.c.olim dẽ cenſi.
¶ Lõſeſſio facta ꝑ teſtatoꝛẽ ꝑ quã cõfitet᷑ ſibia debitoꝛe ſa⸗
tiſfactũ põt reuocari ipᷣo cõualeſcente.niſi iuraſſet in teſta⸗
mento. inducit tñ talis ↄfeſſio indiciũ ⁊ cũ alia pᷣſumptiõe ꝓ
baret debitoꝛ piene oclunio balii l creattofl,.E,deftheic.
¶ Confeſſus ſponte mitioꝛi pena punit᷑ qᷓ cõuictꝰ.vide.j.pe
na.vᷣ.mitioꝛi pena.cũ vᷣ.ſequen.
¶ CLõfeſſio facta in vno iudicio valet in alio inter eaſdẽ per
ſonas, nã inſtantia ꝑempta nõ perit ↄfeſſio.no. Inno.in.c.
cum cauſam. de teſti. ⁊ bar.in.l.cuʒ lite.ff. iudi.ſol. ↄfeſſio enĩ
ad ſui eẽntiam nõ exigit validitatem ꝓceſſus.vnde licet pꝛo
ceſſus ſit nullus remanet tamẽ cõfeſſio.vt ꝓbat᷑ in.c.fi.de re
ſti. ſpo. vbi no. Inno.⁊ facit cle.cõſtitutionem.de elec.nã va
let ↄfeſſio facta in indicio ſine alia tela iudicij.vt no.ꝑ inno.
in.c.quałr.ij.de accu.idem bar.in.l.ſ cõfeſſus.ff.de cuſt.reo.
2 ↄfeſſio facta in ſũmario iudicio valet in plenario.no.inno.
in.c.ij.de oꝛdi.cog.abb.in.c.dilectus.de capel.mo.

Cõſfeſſio extraiudicialis cadens in delictũ nocet cõfitẽti ad

E

penà oꝛdinarià imponendas l. ſancimꝰ. C. depenis. ⁊. c. ᷓ; ſit
graue. de ercel. pꝛela.vbi qꝛ apparet clerich gloꝛiantem de
ðelicto eẽ maleficũ detractoꝛẽ ⁊ leuem punit᷑ vt ibino.inno.
nõ tamẽ ꝓpter talem ↄfeſſionẽ punit᷑ ex delicto.vt ibi hoſti.
de q vide qð no.in.c.at ſi clerici.de iudi.⁊ in.c.per inqᷣſitiõeʒ
de elee. ⁊ in.l.capite quinto.C. de adul. ⸗
¶ Zõſeſſus ſe debere Johanni centũ ꝓ domo vẽdita ſi mo
do ꝓbat ꝙ eandem domũ babet ex alia cã qꝛ aliã rem ꝑmu⸗
tauit ⁊ tradidit pꝛo ea nõ tenet᷑ ex cõfeſſione.C.de re.ꝑmu.lł.
ex placito.⁊.l.cuʒ pᷣcibꝰ.idẽ ſi ꝓbat alibifuiſſe tꝑe quo ſonat
cõ feſſum fuiſſe.vt.c.ex tenoꝛe.de teſti.vel cã fuit fraudulenter
adiecta cũ nulla vera ⁊ iuſta cã ſubeſſet:vel qꝛ errãdo hoc fe⸗
cit.vt not. Inno.in.c.ſi cautio.de fide inſtru. erx quo euident
ꝓbatur ſᷣm Hoſti.ibi ꝙ ſi quis cõfiteat᷑ ſe debere ſpe future

numeratiõis ⁊ creditoꝛ ei nõ numerauerit pecunia vt ꝓmiſit

ꝙ; ⁊ ſibi elapſo termino creditoꝛi nõ poſſt it opponere excep
tionẽ nõ nume.pecu.q̃ biennio claudit᷑.C. ð nõ nu.pe.l.in cõ
tractibꝰ.poterit tamẽ de tali dolo exciꝑe.C.de nõ nu.pecu.l.
ſi ex cautiõe.⁊ no plene in.c.fi.de ſolu. .
¶ Si quis cõfiteatur ex antiqua cã aliq̃d ſe debere põt pꝛo
bare ↄtrariũ perſcripturam.ff.de pꝛoba.cũ de indebito.S.fi.
Hoſti.⁊ Jo.a n.in.c.ſi cautio.de fi.inſtru.circa fi.
¶ Zõ feſſio eſt q̃druplex.alia eſt oꝛis.xv.q.viij.c.i.⁊.ij. de cõ
fel.c.fi.alia ẽ ↄtumacie ſiue fuge.vx.c.nullꝰ.de pᷣſũp.⁊.c.rurſ 27
xi.q.iij.rei euidẽtia ð accu. euidẽtia.negatiõis alteriꝰ illatoꝝ
vt. c. nõne. de pᷣſũ.no.Hoſti.in alle.c.nullus..
¶ Cõſeſſio declaratoꝛia actus pꝛincipalis requirit pᷣſentiax
partis licet ſit facta extra iudiciũ.colligit᷑ ex.c.fi.de ſuc.ab in
teſt. ⁊ facit ad no.in.c.fi.de cõfeſ.⁊ in.l.certũ.S.ſ qͥs abñte. ff.
