feſ.S.nunc videndũ.v.ſed nunquid cõfeſſio.nec cõfeſſio ꝓcu⸗
ratoꝛis tollit facultatẽ appellandi ſicut ꝓpꝛia cõfeſſio.ij.q.
vi.ſunt quoꝝ.⁊.l.ij. Ciquoꝝ appel.nõ recipi.⁊.c.romana.de
appel.li.vi.⁊ plenius per Ab b.in.c.oũ ſpeciali.de appel, nõ.
Abb. vbi. õ. ix. colũ.

Prodigus.

¶ Vꝛodigo intdicit᷑ admiſtratio bonoꝝ.vide.ð.exbĩdatio.
¶ Vꝛodigalitas maxime in alieno repꝛobat᷑. accidit ꝙ cuʒ
quidã clericus ↄquereret᷑ coꝛã quodãa comite de quodã domi
cello ſuo qͥ amputauit virilia cuidã ſacerdoti germano dicti
cõquerẽtis quẽ ceꝑat cũ ſua vxoꝛe.⁊ cũ diceret cõquerẽs.dñe
⁊c̃pellẽ vẽtris amputauit cũ alio nimis late.rñdit comes ſꝑ
audiui ðalieno coꝛio largas coꝛrigias.iur illud.coꝛrigias co⸗
rio largas damus ex alieno.nõ.Ho ſti.in.c.ij.de pᷣſump.
¶ Pꝛoditiõis ciimen tũc quis cõmittit qũ quis aliquid fa⸗
cit pꝛincipẽ vel rẽpublicã vel ꝓſt peritatẽ regni.ff. de re mi
li.l.nõ oẽs.S.exploꝛatoꝛ.⁊.l.ꝓditoꝛis.ff. ð penis.⁊.l.ſi qͥ ali⸗
qd.S.i.ſed qũ cõmittit᷑ ↄtra pꝛiuatũ nõ eſt ꝓditio pᷣncipaliter
et ꝑ ſe ⁊ crimen aliud factũ ꝓditoꝛie.vt.l.aihletas.S.pe. ff᷑.de
bis qͥ no.infa. Bar.plene in extrauagã.qm̃ nuper.
Crimen leſe maieſtatis in currit quicũq; publice vel ocail⸗
te cõtra bonoꝛẽ regis infidelitatis vel rebellionis operam fa
cit ⁊ in regis vel regni ꝓſperitatẽ aliquid machinat᷑. vt alle⸗
ga. extrauagan.quo niã nuper.
¶ PVꝛoditiõis crimen ꝑpetrat qui retinet locũ in quo ſtabat
cõtra pꝛincipẽ ei obedientiã denegando. vocat᷑ ergo de iure
antiquo ille qui deficit.ff.de capi.dimi.l.amiſſione.S.qui defi
ciũt.⁊ perdit ea que ſunt iuris ciuilis.vtibi.de iur̃ vero nouo
vt alleg.extrauagã,.qim̃ nuper. punit᷑ pꝛimo capite dicti cnimi
nis etiã ſi odio perſone pꝛincipis ei nõ obedit.nã dicit᷑ rebel⸗
lis regni etiq ſi oꝑa boſtilia nõ faciat:ſed ſoluʒ nõ obediatvt

not. Bar. in alle. exrtrauag. qm̃ nuper.·
¶ Nꝛoditoꝛ eſt dura tyrànides qui hoſtili animo ruptis to⸗
tius fidelitatis habenis pꝛincipinõ obedit. vt alle. extrauag.
qm̃ nuꝑ.vide.j.rebellis.⁊.j.tyrãnus.
¶ Pꝛoditoꝛ eſt qui reuelat ſecretũ pꝛincipis ⁊ ſacerdos qui
verbo vel ſigno ꝓdit peccatoꝛẽ:iſta em̃ ſunt paria.ff.ſi cer. pe.
l. certũ.talis nãq; ſacerdos dicit᷑ ꝓditoꝛ:ſecretũ cõmiſſum ſue
fidei alij reuelãdo.vt.c.oĩs.S.ſi quis.de pe.⁊ remiſ.alijs etiam
modis dicit᷑ qͥs ꝓditoꝛ.qui not.lxvi.diſ.c.clericus xi.q. iij.no⸗
lite.⁊ hoc veꝝ eſt niſñ ↄfitẽs ꝓducat in teſtẽ cõfeſſoꝛẽ ſuũ.tũc
em̃ põt ipſum ꝓdere:ſed nõ aliũ illius criminis foꝛte ꝑticipẽ.
et ſic intelligit.c.ſignificaſti.ð adul.not. e. de anch. in alle
eiOĩs.vide.S. iurãs nõ reuelare.⁊ vide.j.ſacerdos ſi pducat᷑

Brofeſſio.

¶Nouitius ſtans per annũ in monaſterio poteſt cõpelli p

feſſionem facere ⁊ monaſteriũ cõpellitur eñ recipere. Ab. ple⸗

ne in.c.cũ cauſam. de elec.

¶Pꝛofeſſionẽ põt quis facere in manibus abbatis vel epi

ĩ domo ꝓpꝛia. ⁊ abbas vel eps p̃t ſibi ſtatuere certũ locũ vbi
moꝛet᷑ ⁊ dare ſibi bona ſua in adminiſtrationẽ.not. Inno.in

c.fi.qui cderici vel vouentes.nullus tñ citra papã põt ſe obli⸗

gare vt relinquat ꝑpetuo monachũ in certo loco niñ boc ad⸗
ijciat᷑ in pactum.vt ibi Innoc,de quo vide ibi plenius ⁊ no⸗
tabiliter per Abba.

Promiſſio.
¶ Pꝛomittẽs dare mattũ cũ pedite certo nõ eſt curandũ an
ſit factus regina.qꝛ ↄſtat de coꝛꝑe.⁊ dignitas augmẽtata nõ
mutat ſtatũ pꝛioꝛẽ.vt.l.ij.de ſenato.ad hoc.l.falſa demõſtra⸗
tio.ff.de ↄdi. ⁊ demõ,.ſed ſi ꝓmiſñi ſimpliciter dare mattũ cũ pe
ditenõ poſſuʒ dare cũ pedite effecto regina qꝛ artificiũ ↄfun

dit officiũ.vt not.in.l.legatus uus..ex officio.⁊ ibiꝑ Bar.
ff. de lega.ij.nõ.Ab b.in.c.qm̃ abbas.ðᷣ offi. dele. penul, colũ.

¶ Vꝛomiſſio ſimplex obligat ſicut ⁊ iuramẽtũ: nec inter hec

deus facit differen tiã cũ vterq; cõtraueniẽdo peccat moꝛtali

ter:vt.c.iuramenti.xxij.q.v.ſed in qualitate reatus eſt differẽ⸗

tia. qꝛ grauius peccat veniẽs cõtra iuramentũ.vt nõ.in.c. pe.

de iureiurã. Abb. in. c. qualiter. de pactis.

¶ Vꝛomittens ſoluere aliquid annuatim an teneat᷑ ſoluere

in pꝛincipio vel in fine anni.vide per Bar.in.l.qui bocanno
C.de vᷣbo. oblig. ⁊ in.l.i.ff. de varijs ⁊ extraoꝛ.cog. ⁊ Innoc.
in.c.potuit.de loca. .
¶ꝛomittẽs ſtare iuramẽto vel dicto alterius an valet ta⸗
lis ↄuentio ⁊ an poſſit reuocari.vide.S. iuramẽtũ creditoꝛis.
V¶ Pꝛomittẽs dare vel ſoluere aliqͥd vſq; kalendas maij nõ
addito de pꝛimis vel ſcõᷣis ſeu vlterioꝛibus: nec aphet de qui
bus ageret᷑ intelligit᷑ de pꝛimis. vt.c.S· de dolo ⁊ cõtu. ⁊ eſt
tex.in.l.eũ qui kalendis.ff.de vᷣbo.obli.⁊ vide in ſili dñicum
in. c.ſi ꝓpter tua debita. de reſcrip.li.vi. =è
¶ Vꝛomiſſio idẽ eſt ꝙ fides.vide.sõ.pactũ.vᷣ.oĩs pactio.
¶ Pꝛomiſſio facta ꝑ maritũ tpe matrimonij vt ſemꝑ moꝛet᷑
cñ vxoꝛe in certo loco an valet.vide.s.pactũ appoſit̊.
¶ VPꝛomittens ſolu ere in certo loco ſpecificato videt᷑ ibi cõ⸗
traxiſſe ⁊ nõ eſt locus pnĩe.vt.l:cõtraxiſſe.de ac.⁊ obli.⁊.(.di⸗
lecti.de iudi.⁊ ideo ↄuenit᷑ ibi qð eſt veꝝ ſi ibi inueniat᷑. vtin
c.romana.S.ↄhbẽtes.qð limitat veꝝ Abb.in.c.i.ð iud.x.colũ.
ꝑ glo.que reputat᷑ ſingularis in.l.i.ff.ſi quis in ius voc.nõ ie.

quando ſimpliciter ꝓmiſit ſoluere ſecus ſi vniuerſaliter renũ⸗

ciauit ꝓmiſſoꝛ foꝛo ſuo.qꝛ tunc etiã ſi ibi nõ inueniat᷑ habʒ lo
cum remiſſio ad locũ vbi deſtinauit ſolutionẽ,hic em̃ videt᷑ re
nunciare foꝛo ſuo.qð ſingulariter nota.
¶Pꝛomittẽs ſoluere in pluribus locis ſpeciſice noĩatis ⁊ co
pulatiue ↄiunctis.vt ꝓmitto ſoluere bononie ⁊ floꝛẽtie diui⸗
dit᷑ obligatio. ⁊ tenetur partem in quolibet illoꝛum locoꝛum
ſoluere.not. Ban. in. l.ij.S.ſi quis ita. de eo qð ceno loco.
¶ Pꝛomittens ſoluere expꝛeſſis aliquibus locis ſecuta clau
ſula generali:vt cõmuniter fit:põt cõueniri vbicũq; fuerit in⸗
uentus.idẽ vbi ꝓmiſit ſoluere vbicunq; voluerit creditoꝛ.de
quo vide latius Ab.in.c.i.de iudi.x.colij.X Bar. in.l. ſi cõue⸗
nerit. ff. de iu. om. iu.⁊ in.l.ſi q ad declindã. C. de epi.⁊ cleri.
¶ Pꝛomittẽs per metũ vel turpẽ cauſam aliqͥd ſoluere ſ ſol

Rð

4

Peo

kneft

porn
eri
ſstern
ſaiurnie
ncſohe
ſeihhe
veſal

(Ananst
ſtencepo
—
p
a
dignid
Antci
ſpclosccun
gnſivcis d
ppi

Peorog
alnfracen
ftentterm
(Podoe
durartey⸗
iſcitio⸗
phocter.
ſihobe
tcignotun
(Pone
gorekende
N
hotfien.
labiliter

heſui pp
Ciereran
lcꝛeſtr
guirik oe
herialeg
denonio
he coli.
Peor
honj nie,
Pop⸗
hutſ dic
Mueanii

uarkhe

quadi
Avecu
t ſacit

10

us pen
leblere

Mon

Pbiizfih
eceniſi.

hapoͤtſe
oniſeed
iplenitn

Ktemmndin
Augneteſ
liaderätn
nenaniie
Grtiicĩf
tlbi Be⸗
bepenulcoli⸗
neciorae
etcat nod
vbeſtdiftd
rhoce
ent ſollere
aibocane

ar taln
i dii,
Msnej
phetded
tcönn t
fldfiann

dopech⸗
ſtgtet
voſttſ,;.
titetbin
robll:h
neniat i
dindrai
1s Neie
eſalterens
iftirt

0NeittN
ſtdie dq9
urlocgn
nbet

inni
gfitin
adior A
liſc
h
cenh

☛ =
☛ == —

uat an poſſit agere. vide.. pmittẽs.

Pronomen.

¶ P:ꝛonomẽ ſuñ verificat in caſu ficto:vt ſi ſic ſcribat᷑ archi⸗

epᷣo ꝙ ꝓuideat alicui in aliqua eccleſiaꝝ ſuaꝝ.nã vigoꝛe iſti⸗

us mandati poterit ꝓuidere in eccleſia ſuffraganei ſui que in
veritate nõ eſt ſua lʒ in ea habeat iuriſditionẽ. vt eſt caſus in
c. p illoꝝ. de pᷣben. ex quo not.ſm Abb. bi ꝙ iſtud ꝓnomẽ ſu
um qñq; ꝓfert᷑ in materia in qua nõ eſt dare veꝝ dñiuʒ:⁊ tũc

late cõpꝛebendit eũ qui bʒ iuriſditionẽ ſeu aliqdð ius in illa re

de qua ſcribit᷑. vt. c. ſi tibi abſenti. de pᷣben. li. vi. ⁊æ.l. cõtuber⸗
nijs. de Zhen. emp. :.c. examinata.de iudi.idẽ de patrono qui
iinpꝛopꝛie põt dicere eccleſiã ſuã.⁊ de his ꝓnoĩbus meus tu⸗
us ſuus.vide.c.quo iure.viij.diſ.⁊ glo.in.c,i.ð poſtu.pᷣla.not.
Abb.in alleg.c. ꝓ illoꝝ.i.colũ.

Proprietas.
¶ An quis ipſo petitoꝛio renunciato põt in beneficialibus
intentare po ſſeſſoꝛiũ vel ecõtra vide not. in. c.paſtoꝛalis. de
cauſa poſ.⁊ ꝓpꝛi.et ibi Abb.vi. colũ.
¶ Vꝛopꝛietas eſt nobilioꝛ qᷓ poſſeſſio.hinc eſt ꝙ ſnĩa lata
ſuper ꝓpꝛietate abſoꝛbet effectũ ſnĩe ſuꝑ poſſefſiõe.vt.c.cũ di
lectus.de cauſa poſ.⁊?⁊ ꝓpꝛi.⁊ ſic maius dignũ trahit ad ſe mi
nus dignũ de oſe.eccle. vel alta.c. ꝙ in dubijs. .
¶ An ⁊ qñ petitoꝛiũ ⁊ poſſeſſoꝛiũ pñt ſimul ab eodẽ ⁊ ĩ eodẽ
libello accumulari.⁊ an petitoꝛiũ põt ſimul cũ iyterdicto vti
poſſidetis ↄcurrere.vide plene ꝑ Ab.in.c.cũ dilectꝰ ð cà poſ.
et ꝓpꝛi. ⁊ Bar.in. l.naturaliter. S. nihil.ff. de acquir, poſ.
Prorogatio.
¶ Pꝛoꝛogatio iuriſditõis delegati cui cõmiſſa eſt cã decidẽ
da infra certũ tpᷣs põt fieri ꝑ ꝑtes.qꝛ ad vtilitatẽ ꝑtiũ papa pᷣ
fixerat terminũ.vt.c.de cauſis.de o ffi.dele.ij.rñ.
¶ Pꝛoꝛogatio iuriſditiõis delegati cõi cõſenſu ꝑtiũ dʒ fieri
durante pꝛimo termino.nã poſt terminũ finitũ expirata eſt iu⸗
riſditio.⁊ nõ põt dici ꝓrogatio.qꝛ qð nõ eſt: ꝓrogari nõ põt.
ꝓ boc tex.in.l.ſed ſi manente.ff.de pᷣcar.facit.l.bonoꝝ.ff.rem
ra.babe.Abb. in.c.de cauſis.de offi.deleg.ij.colũ.⁊ vide eum
in. c. innotuit. de arbitris.
¶ Pꝛoꝛogare põt laicus iuriſditionẽ alieni iudicis quo ad
poteſtatẽ excõicandi.vide.s.laicus põt ſe.
¶ Pꝛoꝛogatio iuriſditiõis delegate ſeu oꝛdinarie in quibus

ptfieri.⁊ ꝑ quas ꝑſonas ⁊ q̃ requirunt᷑ in ea:vide plene ⁊ no

tabiliter ꝑ Abb. in.c.p.⁊.g.de offi.dele.
¶ Pꝛoꝛogare põt libere alterius iudicis iuriſditio nẽ etiã ſi⸗
ne ſui ꝓpꝛij iudicis ↄſenſu qui eſt ſubiectus alicui reſpectu nu

di exercitij iuriſditõis.ſecus ſi eſſet ſubiectus alio reſpectu pu

ta qꝛ eſt vaſallus vel cłricus alterius.qꝛ tũc ꝓpꝛij iudicis re⸗
quirit ↄſenſus.nõ.glo.⁊ Bal.ð ꝓhibi.feu. alie.ꝑ Frede.c.im

perialẽ. S. i. coll. x. ? doc. in. c. ceteꝝ. de iudi. Bar.in.l. i. S. ſ pꝰ

de noui ope.nũci.⁊ in.l.ide iudi.Abb.in.c.p.⁊.g.de offi.dele.
pe.colũ.vide Abb.in.c. nouit.de offi.le.
¶ Pꝛoꝛogatio nõ babet locũ in his q̃ ſunt meri vel mixti im
perij.vide Abb.in.c.cauſa. de in integ. reſti.
¶ Pꝛoꝛogari nõ põt ꝑ pactũ beneficiũ legis vel ſtatuti.vt ſi
ſtatutũ dicit ꝙ inſtrumẽta cõfeſſionata mandent᷑ executiõi ſi
ꝓducant᷑ infra decẽ annos ałs nõ valet pactũ.vt qñcunq; ꝓ⸗
ducant᷑ habeant executionẽ paratã.⁊ eſt rõ.qꝛ iſta pᷣſcriptio
eſt inducta in odiũ negligẽtis:⁊ iuri inducto in odiũ nõ põt re
nũciari.nec ob.l.ꝙ ſi nolit.S.ſi qͥd ita.ff.de edil.edic.qꝛ loquit
in qua dã pᷣſcriptiõe oꝛdinaria ſua natura currẽte nõ cõiter in
ea que currit odio nõ petẽtis vt nõ. Bal.in.l.fi.ð eo ꝑ quẽ fac.
erit.facit qð tãgit gl.in auẽ.quas actiões.C.ð ſacroſan.ec.
¶ Pꝛoꝛogatiõis materiã ⁊ an iuriſditione ꝓrogata poſſit
quis penitere ⁊ q̃d oꝑat᷑ pactũ de reſpõdendo coꝛã iudice vi⸗
de plene ꝑ Abb.in.c.ide iudi.vij.⁊.viij.col.
¶ Pꝛoꝛagari nõ põt inſtantia etiã per partiũ cõſenſum. vi⸗
de.S.inſtantia percõpꝛomiſſum.

¶ RPꝛoꝛogare alterius iuriſditionẽ qͥd eſt. ⁊ an laicus põt al⸗

terius iudicis ꝓrogare iuriſditionẽ in cauſa ciuili vel crimina
li. vide.S. laicus põt.cũ v.ſeq.
O Pꝛoꝛogari põt iuriſditio nõ ſolũ que cõpetit de iure cõi:
ſed etiã de iure ſpãli, vide.S.iuriſditio eoozũ.

¶ Pꝛoꝛogare idẽ eſt ꝙ; extẽdere.ex quo infert ꝙ ſi qs nõ bʒ
alias iuriſditionẽ illã exten dere nõ valet:vt.c.ad diſſoluendũ.
de deſpõ. impu.⁊.l.decẽ.ð ver.ob.qð etiã ꝓcedit quo ad foꝝ
pnĩale.nõ. Abb. in. c. ſignificaſti. de foꝛo cõpe.i.colũ.
¶ Pꝛoꝛogare an põt exemptus iuriſditiõem epᷣi dyoce. vi/
de.S. exemptus nõ põt. . „
¶ Vꝛoꝛogatio nõ babet locũ de vna ſpecie iuriſdictõis ad
aliã penitus ſeparatã.vide.õ.laicus põt in cã criminali.
¶ Nꝛoꝛogatio pᷣdt tacite fieri alienũ iudicẽ adeũdo ⁊ coꝛã eo
litigãdo.nec requirit᷑ expᷣſſusoſenſus.vtʒõ. Har.in.l.ij.ff.ð
iudi.⁊ ab.iĩ.c.ſignificaſti.ð fo.cõ.⁊ ĩ.c.ad petitõ eʒ.ð ac.ij.col.
¶ Sola patiẽtia in ſuſtinẽdo aliũ iudicẽ ꝓcedere nõ ꝓrogat
luriſditionẽ iudicis ſʒ oʒ interueniat ex ꝑte ipſiꝰ aliqᷣd facti.
faẽ qð nõ. Inno.in.c.olim.iij.ð reſti.ſpo.Ab.ĩ al.c.ad petitõʒ
¶ Eroꝛ iuris vitiat ꝓrogationẽ qñ fit ꝓrogatio aliene iuriſ⸗
ditiõis.ſecus autẽ qñ ꝓcedit ꝓpꝛius iudex qui tñ poterat ali⸗
qua legitima exceptiõe repelli.nam ſi nõ repellit etiã ex erroꝛe
iuris nõ põt amplius repelli.vt le.⁊ not.in.l.ſi quis per erro⸗
rẽ.ff. de iur. om.iudi.⁊ in.l.ſiꝰ uenerit.e.ti.⁊ in.c.i.de iudi. Ab.
in dicto.c, ad petitionẽ.ij. colũꝗ,.

Mroteſtatio.
¶ Qñ iuuet ꝓteſtantẽ.vide cõpẽdioſe ꝑ Anto.⁊ Ab.in.c.cũ
m.ferra.de ↄſti.⁊ ꝑ Jo.an.in regula in gñali.ð reg.iur.li.vi.in
marcu.⁊ Bar.in.l.nõ ſolũ.S.moꝛte eins.ff.ð no.ope.nũ.
¶ Pꝛoteſtatio nõ ꝓdeſt qñ tollit᷑ ꝑ cõtrariũ factũ, vt eſt tex.
iuncta glo.in.c.cũ. O. ferrariẽſis. de cõſti.
¶ Pꝛoteſtatio tendens ad tollendũ ius qð venit coõſecutiue
ad factũ ex iuris diſpoſitiõe nõ valet ⁊ tollit᷑ ꝑ explicationem
actus.vt eſt caſus in alle.c.cũ.m.facit.c.relatũ.de pᷣben.
¶ Pꝛoteſtatio ſi fit ſuꝑ dependẽtibus a mera facultate ꝓte⸗
ſtantis valet ꝓteſtatio.vt.l.ꝑ ſeruũ.ff. de vſu ⁊ habi.
¶ Vꝛoteſtatio ſi fit ſuꝑ dependẽtibus a cõ ſenſu ⁊ poteſtate
duoꝝ.ſ.ꝓteſtantis:⁊ alt᷑ius ſi fit ſine ↄſenſu ꝑtis tollit᷑ pteſta
tio ꝑ explicationẽ actus:qꝛ nõ poſſum ꝓteſtari in pᷣiudiciũ al
terius ſine eius cõſenſu.ad hoc qð not.in.c.fi.de cõdi.ap.ſed
ſi cõſenſus ꝑtis interuenit valet ꝓteſtatio.vt not.archi.xxv⸗
inj.diſ.c.d yaconi.⁊ facit.c.cumana.de elect.⁊ qð not. Inno.in
c.pᷣſentium.de teſti.
¶ Pꝛoteſtatio ſi fit ſuꝑ nõ dependẽtibus a poteſtate ꝑtium
ſed ex iuris diſpoſitiõe nõ valet ꝓteſtatio vt colligit᷑ ex ter.c.
cũ.m.ferra.S.alle.⁊ ꝑ Inno.in alle.c.pᷣſentiũ.
¶ VPꝛoteſtatio nõ extendit᷑ ad futura veriñmiliternõ cogita
ta.ar. in.c.cũ inter.de renunci.
¶ Si factũ ſubſequens eſt cõtrariñũ ꝓteſtatiõi.⁊ fit ꝓteſtatio
in dependẽtibus a mera poteſtate ꝓteſtãtis valet ꝓteſtatio.
vt ſi aliquis ꝓteſtat᷑ ꝙ nõ intendit dicere aliqͥd cõtra fidẽ lics
dicat iuuat ꝓteſtatio.ad hoc.xxiiij.q.i.hec eſt fides.ſed ſi actꝰ
pendet a volũtate ꝓteſtãtis ⁊ alterius nõ valet ꝓteſtatio niſi
alter ↄſentiat.vt.S.dictũ eſt.qð veꝝ niſi talis ꝓteſtatio fijeret
ꝑ vnũ ex cauſa ꝓbabili:qꝛ tũc valet ꝓteſtatio.vt nõ. Bar. in
dicto. S.moꝛte eius.l.nõ ſolũ.de noui ope.nũci.

¶ Pꝛoteſtatio ſi fit ſuꝑ actu in quo ius facit pᷣſumptionẽ iu⸗

ris ⁊ de iure.vt in caſu.c.is qui.de ſpon.ſi ſponſus ꝓteſtet᷑ ꝙᷓ
nõ intẽdit ſpõſam de futuro cognoſcere aĩo cõnabẽdi matri
moniũ.lʒ mulier ↄſentiat.ex quo tñ verſaj turpitudo in ꝓteſta
tione nõ valet ꝓteſtatio vt eſt dictũ notabile Inno. in.c.veni
ens.de ſpõ.ſed vbi nõ verſat᷑ turpitudo ⁊ ꝑs in cuius fauoꝛẽ
ius pᷣſumit ↄſentit ꝓteſtatiõi valet ꝓteſtatio.ar.eoꝝ que not.
in auẽ.ſed iã neceſſe.C.ð do.ante nup.vbi not.Ci.⁊ alij doct.
ꝙ cõtra pᷣſumptionẽ iuris ⁊ de iure admittit᷑ ꝓbatio ꝑ cõfeſſi
onẽ illius in cuius fauoꝛẽ ius pᷣſumit᷑.ſi ergo ex poſtfacto tol⸗
lit᷑ ꝓteſtatio ꝑ cõfeſſionẽ ꝑtis: multoſoꝛtius vbi apparet de
mẽte ante factũ facit qð nõ. Inno.in.c.qꝛ pleriq;.de ĩmu.ec.

¶Q¶ Pꝛoteſtatio ſi venit ad dandũ certũ intellectũ facto multi

pliciter intelligibili nõ tollit᷑ ꝑ fa ctũ ſubſequẽs.lʒ pꝛima fron
te videat᷑ cõtrariũ.nam dʒ intelligi fᷣm mentẽ ꝓteſtãtis ⁊ hoc
qñ ꝓteſtatio fit in pᷣſentia illius cuius intereſſe vertit᷑. vt ptʒ
in eo qui ꝓteſtat᷑ ꝙ nõ intendit litẽ cõteſtari.valet em̃ talis ꝓ
teſtatio.vt vult Inno.in alle.c.cũ.m.⁊ Ban.in alleg.S.moꝛte
eius.ptʒ etiã ꝑ nõ.ꝑ Inno.in.c.cumana.de elec.vbi ſi q ꝓte⸗/
ſtat᷑ in pᷣſentia iudicis ꝙ nõ intendit ↄſentire in eũ tanqᷓ iudi⸗
cem cõpetentẽ, ⁊ hac ꝓteſtatiõe ſalua dico ſic ⁊ ſic ⁊c valet ta

lis pteſtatio nec tollit᷑ ꝑ verba ſequẽtia. vnde iudex põt ſtatixs
illum cõdemnare vt ↄtumacem.qꝛ nõ dicitur cõparere ex quo

ꝓteſtatr ꝙ nõ intendit in eum cõſentire.ideo cõſulit Inno. et

Abb.ꝙ dz addere iſta verba in ꝓteſtationẽ niũ quatenus de

iure teneoꝛ tunc defendit᷑ a cõtumacia.

¶ Pꝛoteſtatio iuuat qũ cõcurrit cũ facto.vnde niſi repetat
in quolibet facto tollit᷑ ꝓteſtatio per factũ ſubſecutũ pure ge⸗
ſtum.vt ptʒ.nam ſi ꝓteſtoꝛ coꝛam iudice ꝙ nõ intendo in euy,
cõ ſentire ũñ poſtmodũ facio alios actus coꝛaʒ eo ⁊ nõ repeto

ꝓteſtationèe:tollit᷑ ꝓteſtatio per cõtrariũ factũ.vt eſt tex.in.l.

cũ in plures.S.locałꝛ.ff. loca. ? Bar.in dicto. S. moꝛte. ? JO.
an. in alle. c.cũ.m.qð intelligit ibi Ab.qñ pars babuit liberã

facultatẽ ꝓteſtandi.ſed ſi ꝓpter iuſtũ iudicis metũ nõ fuit au⸗

ſus replicare ꝓteſtationẽ credit ꝙ; pᷣma ꝓteſtatio ſufficiat ad
totã cauſam:oonec ceſſauerit metus.arg.in.o.i.qð metus cau
ſa.⁊.c.ſi iuſtus.de appel.bec ꝑ Abb.in alleg.c.cũ.m.ferra.iiij.

v. vi. vij. viij. colum.

¶ Si quis inferioꝛ cñ timet moleſtari ꝓteſtando pᷣcipit ex ꝑ⸗
teregis vel poteſtatis ne fiat ei iniuria:licet a rege nõ habue⸗
rit poteſtatem valet talis ꝓteſtatio ⁊ pᷣceptũ.vt colligit᷑ ex no

tatis in.c.in cauſis.de elec.? ibi Jo.an.⁊ Abb.facit.l.de pu
pillo.S.ſi quis.ff.de no oper.nunci.

¶ Si quis pꝓteſtat᷑ alicui ne reedificet opus nouum ⁊ arripit
iter eundi ad ſuperioꝛem talis ꝓteſtatio cum arreptione iti⸗

neris babet vim denunciationis:cum talis itineris arreptio

ponit eum ſub ꝓtectione ſuperioꝛis.arg.in.c.dilecti.ð appel.

et quod not. Innoc.⁊ Jo.an.in.c.vt debitus.eo.ti.per quod

iufertur ꝙ ſi pcipiat ſibi nõ fleri iniuriam ⁊ iter arripiat ad ſu
perioꝛem tale pᷣceptum cũ itineris arreptione habet vim ap⸗

pellationis extraiudicialis.hinc eſt ꝙ inferẽs iniuriam cõtem

nit nedum ius: ſed etiam eũñ ſub cuius ꝓtectione iſte ſe ſuppo⸗

nit.vt not.Abb.in dicto.c.in cauñs.iiij.colũ.

¶ Pꝛoteſtatio ſi venit ad detrabendũ iuri alterius an requi
rit᷑ ꝙ aduerſanus expᷣſſe ↄſentiat ꝓteſtationi:vel ſufficit euus

taciturnitas. Abb. plene in. c. cumana. de elect. v. colũ.
¶ Pꝛoteſtans citatus ꝙ non intendit in iudicem cõſentire

de.S.citatio.

et petat copiam libelli an poteſt vt cõtumax condemnari. vi⸗

¶ Pꝛoteſtatio mulieris q quicquid faciet cõtrabendo vel
alias faciet per metum ⁊ reuerentiam mariti an ſibi ꝓdeſt. vi⸗

de.S. metus.

¶ Pꝛoteſtari tenetur nõ audens per metum a iudice appel,

lare.vide.S.metus excuſat.

¶ Vꝛoteſtatio nõ interrumpit pᷣſcriptionem niſi in caſbus.
de offi.oꝛdi.c.paſtoꝛalis.in fi.C.de anna .excep.l.hoc amplius

et. c. olim. de cenſi. ⁊ ibi Inno.

¶ Pꝛoteſtatio nõ debito tempoꝛe facta nõ ꝓdeſt: vt ſi quis

cla mat ſubmiſſa voce poſt caſum cõtingentem nõ ꝓdeſt ei.et
in hoc peccant plurimi ruſtici ducentes molam. nã poſt per⸗

cuſſionem dicũt ⁊ debuerant pᷣmonere ita tempeſtiue ⁊ ita foꝛ
titer clamare.vt illi quibus imminet periculſj poſſint pᷣuidere

et fugere.vt.c.fi.de ho mi.⁊ ibi Abb.
¶ ꝛoteſtatio que fit per reum ꝙ cõteſtando litem nõ inten
du rœedere a dilatoꝛijs ⁊ alijs iuribus ſibi cõpetentibus va
let. Abb. in. cer cõ queſtione.de reſti.ſpoli. iij. coli.

rouerbia.

¶ Pꝛouer bia vulgaria poſſunt loco iurinx allegari.vt in.c.
etſi iudeos. de iude.⁊. ff.de offi. ꝓcõſu.ſolent.S.fi.⁊.ff. de leg.
lij.ſi choꝛus.de cõſe.dil.v.ne tales.de iureiurã.quẽadmodũ.
vnde Tulius.ij.retho.inquit.ꝓuerbiũ eſt ſententia generalis

cui cõſuetudo fidem attribuit opinio cõmunis en z

cõmodat incoꝛrupte veritatis integritas acquieſcit nõt. Jo.

an,in alleg.c.⁊ ſi iudeos.

Hrouiſio.

¶ Vlbi allegatur jubꝛeptitia nõ pꝛius ꝓuiſus poſſeſtionem

nanciſcitur niſi pꝛius ꝓbetur de validitate litteraꝝ. vide. S,
poſſeſſio.vᷣ.vbi ꝓuiſio. =

Prouincia.

¶ Pꝛouincia que appellatur vſualis. i. ſᷣm vſum. vide per

doc in. ccoꝛam. de elec. ⁊ ibi Abb.

O Pꝛudentia. vide.j.virtus.v.pꝛudentia.

¶ Publicatio atteſtationum eſt de iuſticia nõ antem de ſub “

ſtantia ⁊ parii non petenti imputandum eſt. debuit enim im⸗

petere ⁊ a denegatione appellare.vt.c.cum.i.⁊.a.de re iudi.ſi

ergo teſtibus nõ ſcriptis vel nõ publicatis feratur ſententia
eſt cõtra ius litigatoꝛis:non autem cõtra ſubſtanrialem oꝛdi

nem iudicioꝛum.cõ cludit A bb. in alleg. c. cum.i.⁊.a.ij. colum.
adde ad boc ſingularem ter.in.c.fi.de bereti.lib. vi.vbi dici⸗

tur ꝙ ꝓpter ſcandalum teſtium euitandum poſſunt ſubticeri
nomina teſtium.

¶ Et etiam ad tempus poſſunt dicta teſtium occultart. vtſi·
pars non audeat cõuenire aduerſarium ꝓpter eius potenti⸗/

am ⁊ interim timet᷑ de teſtium abſentia vel moꝛte. vt nota. in

.quoniam.vt lite non cõteſtata.⁊ Jo.an.in.c/i.de homi. lib.

¶ Mublicatio teſtium qui recipiunt᷑ ad perpetuã rei memo

riam debet fieri.vt.j.teſtiũ publicatio.

¶ Mublicatio ſcripture que facta nõ fuit per tabellioneʒ de
tunctũ ſi publicari petatur fiet per iudicem vocatis bis quoz

intereſt ⁊ vocatis teſtibus qui inſtrumento vel iuramẽto ſen

ſeripture interſuerũt ⁊ ꝑ publicam ꝑſonam redigi faciet in pu⸗
blicam ⁊ autenticam foꝛmã:quod pꝛius erat in mente teſtium
tm̃ vel etiaʒ i carta nõ publicata vel nõ autenticata. de quo
vide notabiliter Inno.⁊ Abb. in. c. albericus. de teſ. vbinot.

ꝙ ſi hi quos tangit vocati nõ veniant põt fieri publicatio.ar.

auẽ.vt ſpon.lar.S.ad hoc.Item idẽ in pꝛiuilegio vel indulgẽe

tia generali.vt ibi per Inno.⁊ doc.

¶ Publicari vel explicani an poſſit inſtrumentũ pcuratoꝛiti,⸗

um dño nõ vocato.vide.S.inſtrumentũ ꝓcuratoꝛiũ.

¶ ublicatio inſtrumẽti qñ redigit᷑ in publicam foꝛmã qua
liter debeat fieri.vide.s.inſtrumenti publicatio. v. ſeeg.
¶ Publicatio ꝓpꝛie loquendo fit quando pꝛiuata ⁊ nõ aux
tenticata publicantur. auctentica vero ⁊ publica exemplant᷑.
not. Inno.⁊ Hoſti.in.c. fi.de fide inſtru. vbi nõ. ipñ ꝙ baber
locum publicatio nõ ſolum in inſtrumentis. vt ibi.ſed etiim

in abbꝛeuiaturis.vt.c.cum.p.e.ti.⁊ in pꝛiua.de cõfir. vti.cum

dilecta. ⁊ in dictis teſtium.vt lite nõ cõteſta.quoniã.S.in alisſis
et in ſententijs. ⁊ generaliter in omnibus alijs de quibus nõ
babetur ſufficiens documentũ ⁊ timetur ne ꝓbandi fa cultas
in poſteꝝ valeat depenire.vt ibi.⁊ in.c.ſignificauit. ⁊.c, albe⸗
ricus.de teſt.⁊ maxime babet locum publicatio in teſtamẽtis
nõ per manum pub.cõfectis.nam ſi tabellio cũ numero teſti⸗
um ea ſcripſit nõ requirit᷑ publicatio ſᷣm canones niñ ſiat ad

maio:c cautelam. Item ⁊ publicatio evneceſſaria in donati⸗

onibꝰq exced t qngẽtos ſ⸗ oli. C. de dona.l. ſancimꝰ. ⁊.l.ſi quis
argentu.niſi ſint donatiões ĩperiales. vt ibi not.⁊ plene per
Inno. ⁊ Hoſtic.⁊ alios docto.in allega.c.fi/de fide inſtru. v·

de.cteſtamentum.

Oubliciana.

¶ Publiciana an cõpetit ecdeſie ſine traditione poſſeſſtõtis
ex ſolo titulo babili ad tranſlatõnẽ dominij.vide notata in. .
abbate ſane.de re iudi.li.vi.⁊ per Abb.notabiliter in.c. exlii

teris.de cõſuetudine.iij.colũ.

Purgatio.

per doc.ſignanter ꝑ Abb.in.c. accedẽs. de acuu.
¶ Purgationẽ infamati qui paratus eſt ſe purgare:iudex re

apere nõ dʒ ſi in veritate ſcit eũ reum. vt colligit᷑ ex notatis p

MHoſti.⁊ Jo.an.in.c.clericos.de coha.deri.⁊ muli.ſi tñ ſit ca⸗

ſus iudici diſpenſabilis poſt ſenten ti diſpenlet. de cleri. diu.
c.ſane. ij.alias eũ ſuſtineat licet in uitũ.de ſymo. ex tue. in fi.

nec ꝓdeat eum:nec dicat ſibi ꝙ ſe ꝓdeat, de pe. diſi.nõ tibi
de quo vide Jo.an.in alle.c. dlericos.

¶ PWurgatio que cõtra aliquem debet indici debet eſſe oꝛta
ex tali ſuſpitiõe que generet ſcandalũ.vt colligit᷑ ex c, iua nos

¶ Purgatio ſi indicat᷑ citato abſenti ⁊ ſe nõ purgetan ba /
bet᷑ ꝓ cõuicto.vide.S.citatus ſi nõ venit ad ſe purgandu.
Q Ain deficiens in purgatiõe puniat᷑ vt cõuictus.vide plene

nulsdeoff
(Mrunt
unddine
crmesdede
(Ditert
b talcze

(Moſtin
fFfnmntoe
be ine.
initatori
tned
(Mndian:
(cſiuts ri.

(Monekyp
tro dn

(didio⸗
eſſeper

(Pechia

Ann⸗
lc de p
Monon
(panten
Unonaſte

4

(Aegen
aifnouon
(hahegi
m Dod⸗
s. den
(nrege
(Peie⸗
here,ab
([iece
sſon
n pert
(niura
Wereh
D lbrllgg

([
Aen

.
5

n
–
uderiii
tiu ſetert
ſaniinei
nidaien
wſintiin

naat,
ereliser
rte

tabelinne
ansdee
iurania
igiknigng
hhentetffn
ſteata Nen
detei inn
lpubliate
Norelce

iganm⸗
nii⸗
niomin.
ann 1rdn
etenplait.
pfbabe
Aeae
fitncn
Fin die
gaihus
NCiftcne
uit 46ς
intekenila
unero dd
6iſate
uitdonet
alicts
eſet
eſceiſtni

epoſſa
enotatae
terine

de coba. cleri. ⁊ mulie. vt ibi not. Abb. ⁊ plene de boc per eum

in. c.qualiter ⁊ quãdo.ij.de accuſa.

¶ Quemadmodũ deficiens in purgatione punit᷑ vt ↄuictus

ita ⁊ cõtumax in purgatione aſſumenda. vt ptʒ er.c.tua nos.

de coba. cleri. ⁊ mulie. vbi boc not. Abb. ⁊ plenius per eũ in

c. veritatis.de dolo ⁊ cõtu. .— . .
¶ Sequunt᷑ additiones domini Lupi de campis ad pꝛece⸗
dentem litteram. *.

Arentes.

p CLollaterales vocantur parentes impꝛopꝛie
Abb. in. c. fraternitatis.de ſepultu.

¶ Momine partis venit dimidia niſi addat᷑ dictio aliqua qᷓ
reſtringat. vide Abb.in.c.ſuper eo.de eo qui cogno.cõſang.

vxo. ſue.⁊ quid ſi dicat᷑ aliqua pars.vide plene Abb.in.c.pa⸗

ſtoꝛalis.de o ffi.delega.
¶ Si petam duas partes alicuius rei an intelligat᷑ de duo⸗
decim vel intelligãtur due de tribus.vide Abb.in. c. cum io⸗
bannes. de deci. B
¶ An valeat argumentum de toto quo ad partem. vide per

Abb. in alleg. c. paſtoꝛalis.

¶ An poſſit induci de cõſuetudine vtliceat depaſcere anima⸗
lia in territoꝛio alieno:vel ſcindere ligna in nemo alieno.vi⸗
de Abba.in.c.dilecti.de arbitris.⁊ ſi ſic intellige oblato pᷣcio
ſed limitationẽ recipit quando ligna ⁊ paſcua ſufficiunt dñõo
et extraneo.ałls pᷣfertur dñs.vt eo.c.
¶ An viatoꝛ tranſeundo habeat ius depaſcendi tempoꝛe ne

ceſſitatis. vide abb.in.c.ſi leſerit. de iniurijs.

Paſtor.

¶ Mon eſt p aſtoꝛis bona excuſatio ſi lupus comedat ouem.

eſt nõ. Abb. in c. innotuit. de elec.

Decunia.
¶ Si dico alicui tolle iſtam pecuniã an videar ſibi eaʒ dona
re. vide per Abb.in. c. eccleſa.lo.ij.vt lite pen. .
ADeeunian an liceat donare ꝓ ſententia obtinenda. vide
bb. in. c. cñ ab omni. de vita ⁊ bo.
¶ Pecuniam an liceat dare cauſa redimendi vexationem.

Abb. eo. c.

¶ An tradens iudici pecuniam tanqᷓ indebite poſſit eam re⸗
petere.vide per Abb. ibidem.
¶ An res empta ex pecunia eccleſie ſit eccleſie. vide per Abb/
in. c.i.de peculio clerico⸗
¶ Mon omnis pecunid religioſi cũ eo ſepelienda eſt. ſufficit

em̃ partem ponere in ſignum perditionis.vt not. Abb. in. c cñ

ad monaſterium, de ſta. regu.

Nedagium.
¶ Ad reges ⁊ ĩperatoꝛes ſpectat ĩponere pedagia.not.Ab.
in.c.innonamus.de cen.⁊ in.c.ſuꝑ quibuſdã.de vᷣbo.ſig.
¶ Pedagium quid ſit cenſus: quid vectigal: ⁊ quid tribu⸗
tum. Abb. eo. c.
¶ An dericus teneatur ad pedagium.not. Abb. in.c. innoua
mus. de cenſi.
¶ An reges moderi poſſint exigere pedagia vel vectigalis
cñ ſoli imperatoꝛi cõueniat.vide plene per abb. eo.. ⸗
¶ Peda gia vel vectigalia an poſſint inferioꝛes a pꝛincipe
exigere. abb. eo. c.
¶ Si eccleſia habet ſalinas ⁊ locat vel arrendat an condu⸗
ctoꝛes ſoluant pedagia, vide. j.in additionibus ad litteram
V.in verbo vectigali.
¶ An iura pedagioꝝ pdſſint acquini per inferioꝛẽ a pꝛincipe
vide per sbb.in alleg.c. innouamus.de cenſi.
¶ Buidagiũ an poſſit exigi ⁊ qualiter.not.per abb.eo.c.

Wenſio annua.

. à 2„ „ 2 „ 2*
¶ An penſio annua dicat eſſe beneficium. vide per abb. in.c,
ad audientiam. de reſcrip.

¶ PWenſionis ↄſtitutio an ſit repꝛobata de iure.vide perab.

pleniſſime ibidem.
¶ An ſtans ſoluere penſionem per biennium ſit pꝛiuatus.vi⸗
de per abb.c.querelam. de iureiuran.
¶ An epiſcopus in aliquo beneticio põt cõſtituere penſio/
nem in fauoꝛem alterius beneficij cum cõſenſu capituli.vide
per abb.in.c.paſtoꝛalis.de bis que fiunt a pᷣlatis.
¶ Penſio an debeat augeri auctis facultat ibus.abb.in.c.
ꝓbibemus.⁊.c.qᷓ;to.de cenſi.
¶ Monachus nõ poteſt pꝛiuari penſione ſibi cõſtituta per
papam ⁊ an poſſit ſibi conſtitui perpetua ponſio. vide abb. in
c.niſi. de pꝛeben.
¶ An pa pa poſſit imponere pẽſionẽ ſuꝑ beneficia in fauoꝛẽ

cardinalis vel alterius. vide ꝑ abb.in.c.cũ nõ ſatis.de ſymo.

¶ Penſio an poſſit cõſtitui que hab eat᷑ loco beneficij in red
ditibus alicuiꝰ beneficij.per abb.c.ex diligenti.de ſymo.

MDerditio ſcripture.

¶ Perditio ſcripture debet ꝓbari per teſtes.debet tũ pꝛius

cõſtare de perditione.⁊ ſic ſententia perdita põt ꝓbari per te⸗
ſtes. eſt cõcluſio abb.in.c.ſicut nobis. de re iudi.

¶ Pergditio ſcripture ꝓbatur per dᷣlo s teſtes.not.abb.in.c.

ſicut.de pꝛoba.

eritia.

¶ Peritis in arte qualiter credit᷑ ⁊ an requirantur plures pe

riti: vel an ſufficiat vnus.vide late per abb.in.c.ꝓpoſuiſti.de
ꝓba.⁊.c.cauſam. eo.ti,

¶¶ Et quid ſi poſtea veniant peritioꝛes ⁊ qui eligẽt iſtos peri

tos ⁊ an eis credat᷑ ſine iuramento.vide per abb.eo.c.

¶ In peritis in arte requiritur cum peritia etiam boneſtas

vult. abb.in.c. cauſam. de ꝓba. .
¶ Et in iudicio peritoꝛum non attenditur multitudo: ſed qui
ſunt peritioꝛes.vide eo.c.

erfectum.

OQ An duo imperfecta faciant vnum perfectũ.vide per abba.

in.c.peruenit.de emp.⁊ vendi.

DSeriurium.

¶Periurium pꝛiuat quem abeneficio ſuo.not.abb.c. expar
te. de reſcrip.

Permiſſum.
¶ In genere permiſſoꝛum omnia ſunt permiſſa niñ pꝛohibe⸗
antur ꝓhibita,. abb.in.c. de iura. calũ.

Deſtis.

¶ An ſi tẽpoꝛe peſtis aliquis nõ cõparet an excuſetur a cõtu

macia.vide per abb.in.c.cũ dilecti.de dolo ⁊ cõtu.

¶ An pꝓpter peſtem ſuperuenientem poſſit inquilinus dimit
tere domũ.late abb.in.c.ꝓpter.de loca.

Glacet.

¶ Hoc verbum placet ſeu ad placitũ intelligitur arbitriebo
ni viri,:not,.abb.in.c.cũ veniſſent.de inſiii. o .—Hr

Mleno iure.
¶ Vide quando eccleſia dicitur ad aliquem pertinere pleno
iure.vide abb.in.c.querelam. de elec.

¶ Quando ad aliquem dicatur pertinere collatio pleno iun⸗

re.vide ꝑ abb.in.c.in laterañ.de pᷣben.

Plena cauſe cognitio..

¶ Que requirunt᷑ ad plenam cauſe co gnitionem.not.ꝑ abb.

in.c.tum ex litteris. de in integ.reſti. „.

Plenitudo ptãtis.

¶ An poſſit papa indifferenter vti plenitudine poteſtatis.et

qñ ea vti debeat.vide ꝑ abb.in.c.illa quotidiana,de elec.

Plus.

¶ An rõne pluralis petitionis ille qui debet p artem poſſit

totum negare vlde abb. in. c vnico deplus peti. Mec dictio

plus quid impoꝛtet. vide abb. de dila. c. littere.

¶ Si canonicꝰ nõ eſt receptus ꝑ alios canonicos an poſſit

de facto frangere poꝛtas.vide abb.de elec,c.cũ vintoñ.

¶ Ea que ſunt honeſta poſſumus aliter nõ.not. abb. in.c. vt

iuxta.de off.oꝛdi.in margine.

HSoſtulatio. S
Differentia eſt inter poſtulare et eligere.abba.in rubꝛica.
de poſtula. pꝛela.

¶ Foꝛmam petendi poſtulationem. vide per abba. in. c. i. de

poſtula. pꝛela.
¶ Poſtulatio nõ valet facta in loco interdicto.abb.e.c. in fi.
¶ Be quo operat᷑ admiſſio poſtulationis. vide eo.c.

Dan ens admiſſa poſtulatione cenſetur electus ⁊ cõ⸗

rmatus.abb.eo. c.

¶ BDe duplici poſtulatioꝝe:videlicet ſolenni ⁊ minus ſolen⸗

ni.vide Abb. eo.c. .

¶ De duplici mod oodmittendi poſtulationem. vide ꝑ abb.

in.c.gratum.de poſtu.pla.
ollulaures qualiter ſe debent habere in pᷣſentando po⸗
tulationem ſuperioꝛi.vide per abb.eo.c. .
¶ Poſtulari vel eligi an dʒ epᷣs.not.abb.in.c.bone.ð poſtu.
pla. Et quid de cardinali ibidẽ. ⁊ in.c.⁊ ſi vna.eo.ti.⁊ ibi vide
ratiõem quare nõ debet eligi epᷣs ſed poſtulari.
¶ Poſtulatio debet eſſe cõcoꝛs.abb. eo.c.
¶ Poſtulantes nõ poſſunt reſilire pᷣſentata poſtulatiõe ſu⸗
perioꝛi.vide per Abb.in.c.i.de poſtu.pᷣla.⁊.c.bone.lo.ij.e.ti.
¶ Si poſtulãtes vel nominantes ⁊ ſuꝑioꝛ cõueniunt poſſunt
reſilire a poſtulatiõe inuito poſtulato vel nominato, vide per
Abb. eo. c. ⁊.c.bone.lo.ij.eodem ti.

¶ Poſtulatio fit de vno:nominatio Ho de pluribus. vt ba⸗/

betur per Abb. in eo. c.
¶ Quando cõcurrũt poſtulatio ⁊ electio ad b oc ꝙ poſtula⸗

tio vincat electionẽ requirit᷑ ꝙ poſtulatio ſit duplo maioꝛ nu⸗

mero.vide ꝑ abb.in.c.bone.de poſtu.pla.

¶ Poſtulato an fiat iniuria ſi per ſuperioꝛem ſine cauſa nõ

admittatur.vide abb.eo.c.

¶ Poteſt ſuperioꝛ per alium ſuperioꝛem cõpelli vt admit⸗

tat poſtulationem ſi ſubeſt iuſta cauſa.vide per abb. eo/c. et

que dicatur eſſe iuſta cauſa ibidem,

¶ Qui nõ poteſt diſpenſare ſuper defectu poſtulati non põt
ad mittere poſtulationem.abb.eo.c.
¶ An vbi ſubeſt iuſta cauſa poſtulati poſſit cõpelli ſuperioꝛ
ad eamadmittendã ⁊ per quem.vide ꝑ Abb. eotc.
¶ Poſt publicationẽ ſcrutinij etiã poſtulantes poſſunt reſi
lire.ſecus in electiõe.abb.in.c.bone.lo.ij.de poſtu.pᷣla.
¶ Sufficit ꝙ reuocatio poſtulationis facta ꝑ poſtulãtes ve
niat ad notitiã nuncij deputati ad eã pᷣſentandã.Abb.eo.c.
¶ An poſtulatus poſſit recuperare expẽſas quas fecit ſi po⸗
ſtulãtes variant ⁊ recedãt a poſtulatiõe.vide abb.eo.c c.
¶De expenſis poſtulati factis.vide abb.eo.
¶ Poſtulatio an poſſit appꝛobari ex cõſenſibus ſingulari⸗
ter ſuperuenientibus.vide ab. eo.
¶ Poſtulantes poſſunt variare vſq; ad pᷣſentationem fa⸗
ctam ſuperioꝛi.vide abb.eo.c.
¶ Poſtulatio an poſſit repelli ꝑ ſuperioꝛẽ ſine iniuria poſtu
lati ⁊ an oẽs indigni poſſint poſtulari.vide per abb.eo.c.
Poſtulaiio q quo ſuperioꝛe eſt poſtulanda conſirmasi,vi
eabb. eo. c.

¶ Poſtulatio an dependeat a gratia generali vel ſpeciali.

abb.in.c.poſtulationem.de poſtu.pla. .
¶ Ain eps qui renunciat epiſcopatui debeat ſeu poſſit de no
uo eligi.⁊ an dʒ poſtulani.abb.in.c.⁊ ſi vna.de poſtu.pᷣla.
¶ An eßs electus nõ dum tñ cõſecratus debeat eligi vel po
ſinlari ⁊ quid ſ eſt cõfirmatus.vide per abb. eoc.
¶An cardinales debeãt eligi ſeu poſtulani ad epatum ibidẽ
er de eadẽ ecdeſia. vide abb. in.c. eccleſia veſtra. de elec.
mnes clerici ⁊ plati inferioꝛes epo poſſunt eligi ⁊ nõ eſt

opus poſtulatione etiã ſi ſint feligioſi.vide ibidẽ per abb

¶ ¶Patientes defectum ꝓpter quem nõ poſſunt exercereoffi
cium ad quod ꝓmouent᷑ vel nõ ſunt habiles de iure non poſ⸗
ſunt eligi ſed poſtulari. vide per abb.eo.c. ⸗
In poſtulatione debent erpꝛimi omnes defectus poſtu⸗/

lati.abb. eo.c.

¶ An el igendus poſſit poſtulari videlicet an ille quipõt clij .

gi poſſit poſtulari.vide abb.in.c.fi.de poſtu.pᷣla.

¶ Poſtulatus an debeat cõſentire ſue poſtulationi ſicut ele

ctus electioni vel quid debet facere.vide per abb.e.c.
¶An non ꝓfeſſus poſſit poſtulari in abba. vide abba. in c.
cum mon aſterium. de elect. l
