altari viatico.ſi em̃ b liceret de iure cõi ꝓut ſentit Inno.in.c.

l. de cõſe.eccle.vel alta.fruſtra cõcederet᷑ ibi pꝛiuilegiũ.l.i.C.ð
theſa.li.x.ad idẽ.c.vnicuiq;.⁊.c.ſñi quis.de cõſe.di.i.vbi in oꝛa⸗
toꝛijs pꝛiuatis nõ licet celebꝛari ſine licentia epi.no.abb.ſuꝑ
rubꝛica.de cõſe.eccle.vel alta.
¶ Beneralis ↄſuetudo eccłlie hʒ vt miſſa poſſit oĩbus diebꝰ
dici vſq; ad ſextã hoꝛ:in vigilijs vſq; ad nonã:in quattuoꝛ tẽ
poꝛibus vſq; ad veſperã.no.inno.in.c.i.de celebꝛa.miſ.⁊ ibi
ab. facit qð no.in.c.ſolet.de ↄſe.di.i.⁊ in.c.cũ nõ liceat.xlv.di.
¶ Miſſa m dicẽs pꝛincipaliter ꝓpter intentionẽ lucri tẽpo⸗

ralis cõmittit ſymoniã mentalẽ:tenet᷑ ergo agere penitẽtiã: lʒ

nõ teneat᷑ redd ere lucrũ de quo nõ interuenit pactũ expᷣſſum.
⁊ idem in canonicis qͥ vadunt ad officiũ pꝛincipaliter ꝓpter
diſtributiones.vt no.glo.in.c.vnico.de cleri.nõ reſi.li.vi.⁊ eſt

ter. in. c.fi. de ſymo.⁊ abb.in.c.cõſuluiſti, de cele.miſ.⁊ vide eũ

in.c ſignificatũ.de pꝛeben. .
¶ Sine miſſa celebꝛãda vel audienda nullus ep̃s ſeu magnꝰ
vir debet diem pertranſire.vt.c.fi, de pꝛiui.li.vi.⁊ no.in.c.con
ſuluiſti. de cele. miſſa.⁊ ibi abb.
¶ Qicet ob cauſaʒ neceſſitatis ſacerdos poſſit duas miſſas

vna die celebꝛare ſm exempla glo. .is.c. cõſuluiſti. de cele.miſ.

ſi iñ recepit vinũ purificatiõis nõ poterit ſedam miſſam cele⸗
bꝛare. vt no. doc. in. c. ex parte.eo.ti.vbi no. Hoſtiẽ. ꝙ vidit in
bocma gnos viros errare.vt refert ab.in allł.c.conſuluiſti. Et
an vinũ nõ bibẽs debeat pꝛomoueri.vide.j.vinum.
¶ Miſſta cõmemoꝛatiõis virginis marie cũ dicit᷑ extra pꝛo
pꝛiũ feſtũ nõ debʒ decãtari hymnus an gelicꝰ.ſ. gloꝛia in ex⸗
celſis:nec ſymbolũ.ſ.credo in deũ.lʒ ꝓpꝛia pᷣſatio decantat᷑.
vt.c.cõſiliuʒ.de cele.miſ.quot aũt ſunt pfationes beate marie
virginis. vide.lxx.diſ.ſanctoꝛũ.⁊ de cõ ſe.di.i.inuenimus.
¶ Oiſſaz ſacerdos licet poſt cibũ dicere nõ poſſit.nã ſacra
mentũ ſumẽdo poſt cibũ poſſ9i.XFneficio pꝛiuari.vt.c.ſñi cõſtite
rit.de accu.de ſubſtãtia iñ ſacra mẽti nõ ẽ vt ſacerdos ſit ieiu⸗
nus ſed ad decẽtiã ⁊ reuerentiã ſacramenti hoc lʒ.nam ⁊ ipᷣe
chriſtus inſtituit boc ſacramentũ nõ ieiunus ſed poſt cenaʒ.
2 vide rationẽ quare.de cõſe.diſt.ij.c.cũ ſacerdos. Abb. in.c.

2.

ex parte.de cele.mil.in fi. Itẽ no.qꝙ q;diu durant accidẽtisa pa

nis ⁊ vini debʒz differri cibꝰ. vt ibi no. Abb.

¶ In ſacramẽto euchariſtie lʒ plꝰ debeat poni de vino qᷓ; de
aqua.vt.c.ꝑnitioſus.de cele.miſ.euʒ nõ tñ taʒ modicũ d ebet
de aqua apponi contra aliquos qui vnã guttaà tantũ appo⸗
nunt de agua.nã dictio plus.refert᷑ ad modicã quantitatem
vt. l. hec adlectio.ff. de verb.ñig. alia ratio aſſignat᷑ ꝑ Inno.in
c. cum marthe.eo.ti.⁊ facit qꝛ vinũ denotat criſtũ qð tranſſer⸗
tur in ſanguinezʒ.aqua vero denotat ppłm. vnde ſicut pplus
tranſit in xpᷣm per vnionẽ charitatis:ſic aqua debet apponi
in tanta quãtitate vt tranſeat illius ſapoꝛ cũ vino vt clarius

illuceſcat ſacramẽtum. Itẽ alia ratio:qꝛ aqua ⁊ ſanguis exie

runt de latere xpᷣi.vt in.c.in quadã de cele.miſ.⁊ credendũ eſt

ꝙ plus exiuit de ſanguineqᷓ; de aqua.no.Abb. in alle.c.per⸗

nitioſus.in fi.quare aũt ſacramẽtũ euchariſtie ſit in pane aʒi⸗
mo ⁊ nõ fermentato.vide no. ꝑ Abb. in. c. fi. de cele. miſſa.
¶ Llericus depoſitus vel degradaiꝰ põt cõficere coꝛpꝰ dñi
cum pꝛius fuit oꝛdinatus ⁊ recepit caracterẽ.vt no. Ho.iſ.c.
ij. de cle. excõi. ⁊c. vbi boc tenet glo,⁊ Hoſt. ſcðᷣm theologos
⁊ eſt ratio:qꝛ xpᷣs eſt qui cõficit᷑.xxij.di.S.verum ⁊ pꝛeſoyter ð

gradatus ſolũ miniſteriũ pꝛebet.nã oia que in altari ponunt

nõ ab hoie ſed a deo ſanctificationeʒ accipiũt.i.q.i.nõ nocet.

ſicut eniʒ per depoſñ tioneʒ nõ tollitur caracteris pꝛiuilegium

circa immunitaiẽ ſic nec caracteris poteſtas circa cõfectionẽ

euchariſtie lʒ oꝛdinis executio ſit ſublata que data ẽ ab eccle⸗
ſia:non autem caracter ẽ ſublatꝰ qui dat᷑ a deo.no.de ſacra.

nõ ite.ſuꝑ rubꝛica.⁊.c.i.no. Pe.ð ancha.in.c.ij.de cle.excõi.

¶ MDiſie peculiares ſʒ ex deuotione pñt audiri nõ tamẽ lic,

ꝓpter illas obmittere feriales. de cele. miſſ.c.quidã. Jo.an.in
c.ſignifica tum. de pPben. ibi Rbb. ——ð
¶ Miſſaz completã diebꝰ dominicis ⁊ alijs pᷣcipuis diebꝰ

debent ex pcepto laici audire.vt in.cimiſſas.⁊ ca.ad celebꝛo⸗

ſi in ecclijs cõ
fecratis.qð verũ niſi cõ currat licẽtia epi.no.archi.in.c.miſſa⸗

das. de conſe.di.i.nam nõ miſſa peculiaris vel pꝛiuata eſt in

pꝛecepto:ſʒ miſſa magna ⁊ publica q̃ dicit᷑ cum cantu.⁊ illis
diebus debẽt miſſe peculiares dici in locis ſecretis vt popu⸗
lus nõ abſtrabat᷑ ab audiẽdo miſſam ſolẽnem.de quo vide.c.
ad hec.de cõſe.di.i.an epᷣs vel clericus ad hoc neceſſitet᷑.við
Abb. in. c.i.de vi. ⁊ bo.cle.iiij.col. .
Illicita ẽ inſtitutio beneficij ſi beneficiatꝰ artatur ad cele⸗
bꝛandũ quotidie miſſam:qꝛ ſepe daret᷑ materia peccdi cum
facile nõ cõtingat ſacerd otem guotidie deuotũ exiſtere ad ce⸗
lebꝛatõnem.nã ſatis ẽ felix qui põt quotidie miſſaʒ celebꝛare
Vñ aug.talẽ celeb:ãteʒ nec vituꝑat nec laudat. de cõſe.di.i.
ſufficit.⁊ iõ talis inſtitutio bñficij recipit interpᷣtationẽ vt cele
bꝛet quãto frequentius poteſt ſalua honeſtate ſua ⁊ debita ðᷣ
notiõe.no. Abb. in. c.ſignificatũ.de pꝛeben.i.col

ABiſerabilis.

¶ Miſerabilis ꝑſona quãdo ⁊ in qbꝰ caſibꝰ poteſt laicũ cõ
nenire coꝛã ececleſiaſtico iudice.vide.ð.laicus.⁊v id e.j.pꝛiuile⸗
gio eccleſia ſtico quo ad foꝛum.
¶ Miſerabilis perſona habitu vt ẽ vidua diues põt ager
cõtra laicũ coꝛã iudice eccleſiaſtico nõ ſolũ cũ ipᷣe laicus expo
liauit ſʒ ẽt ſi ſcienter ſucceſſit in viciũ.vt.c.ex ꝑte.b.de foꝛo cõ⸗
pe.⁊ ibi.a bb.ij.col.⁊ facit rõ.c.ſepe de reſti.ſpo.
¶ Moli eſſe miſer ante tẽpꝰ ſatis dolebis cuʒ euenerit interim

tibimelioꝛa pꝛomitte.ſeneca vt refert Joan.an.in.c.ad audi

entiam.qꝙ metus cauſa.

oneta.

¶ Siquis ꝓmiſit ſoluere centũ annuatim tꝑe quo vilis mo⸗
neta currebat ⁊ poſtea mutata eſt moneta ⁊ facta eſt bona ⁊
groſſa maioꝛiſq; valoꝛis dʒ ſolutio fieri de pecunia illa q̃ cur⸗
rebat tꝑe obligationis habito reſpectu ad valoꝛẽ illius valo
ris.ff. de le.iij.l.vxoꝛ.S.teſtamento.agit᷑ em̃ de bonitate intrin
ſeca.ff.ſi cer.pe.l.cũ quis.de cenſi.in.c.cũ canonicis.⁊.c.olim.
Hoſti.in.c.qto.de iureiuran.Oldradus cõſi.ccl.⁊ nota ꝙ re
pꝛobata moneta nõ liberat ſoluẽtẽ.vide c. cum canonicis.de
cenſi.⁊ ibi glo.hocidẽ tenet abb.in alle.c.olim cãm.de cen.vi⸗
de.j.ſolutio.⁊ vide glo.c.olim.de iniurijs.in fi.
¶ Moneta lʒ debeat eſſe tanti valoꝛis in foꝛma qᷓta eſt in
materia ⁊ debeat expenſis cõis fieri.vt not.in.l.paulus.⁊.l.
creditoꝛ.⁊.l.ꝓcuratoꝛ.⁊ in.l.i.ff.de cõtrahẽ.emp.verũtũñ rex ꝓ
pter iuriſditionẽ ⁊ auctoꝛitatẽ quã hbʒ qꝛ eius ꝑſonã characte
rẽ ⁊ auctoꝛitatẽ dicta moneta recipit aliquãtulũ ſed nõ młtũ
minoꝛis valoꝛis qᷓ; ſit metallũ etiam deductis expenſis fa⸗
bꝛoꝛũ ⁊ o fficialiũ d omus monete ipſam monetaʒ fieri faciat
vt modicũ ſed nõ multũ lucrũ inde ſentiat hoc facere põt.ᷣm
Inno. boſt. ⁊ Jo.an.in.c.qto.de iureiuran.
¶ Monetam diminuere vel diminutã expendere non poteſt
pꝛinceps mandare ſine cõſenſu populi:cum eius tñ conſenſu
poreſt. qꝛ quilibet põt renũciare iuri ſuo.vij.q.i.q; periculoſuʒ
2 qꝛ negociũ regis reputat᷑ negociũ vniuerſitatis regni.⁊ iõ
etiã ſu fficit cõſenſus maioꝛis ꝑtis maioꝛũ regni.ar.C.de iura.
cal.l.ij.S.ſinaũt vel dignitas.ff.de condi.⁊ demon.il.ciuibus.
ff. ad muni,/ꝙ maioꝛ.non tũ ſufficit conſenſus populi vnius
regni ꝙ illa moneta expẽdat᷑ cõiter exra regnũ.ar.ff. de iuriſ⸗
di.om.iudi.l.fi.no.J . 7 alij doc. in. c. q;to. de iureiur.
¶ Moneta fraudat᷑ legitimo pondere vt exẽplificant doct.
in.c.quãto.de iureiur. Item fraudat᷑ moneta ꝑ cãpſoꝛes ſin⸗
gulos denarios ponderãtes:⁊ illos qui grauioꝛes ſunt reti⸗
nentes ⁊ conflari facientes alios vero tranſire permittentes.
fraudatur etiâ per eos qui monetã radunt vel tingunt. Item
fraudatur ꝑ illos qui tenẽt dñium terre ⁊ terrã regũt qñ mone
tã minoꝛis valoꝛis faciunt ⁊ cogunt recipi cũ moneta maio⸗
ris ponderis vel qũ bonã equinalẽtẽ monetã repꝛobãt ⁊ aliã
equiualentẽ vel minoꝛis materie appꝛobàt vt de appꝛobata
babeãt bonũ foꝛũ ⁊ poſtea illã cõflari faciũt ⁊ cudi in eodem
pondere vel etiã minoꝛi ſub caractere appꝛobate monete ad
qð accedit.ff.de pig.act.l.elegãter.S.qui repꝛobos.in his aũt
2 fimilibus fraudat᷑ moneta q;'tum ad vtilitatẽ populi quiin
hbis nõ modicũ fꝛiaudat᷑.⁊ ſʒ tales q;tuʒ ad burſas ſuas lucrũ
faciant tñ niſi ſatiſſecerint ⁊ penitentiam egerint aĩas ſuas
dãnant. no.boſti.⁊ alij moderni in.c.qᷓ;to.S.allegato.

¶ Moneta tnibus modis ↄſueuit repꝛobari.ſ.ex materia qꝛ

m iij

nð eſt tota argentea vel aurea vt cõſuenit. ex pondere quo ?ẽ
defraudata.⁊ ex curſu:qꝛ nõ recipit᷑ nec currit ſicut ↄſueuit ſu
per quibꝰ ſibi cõſueuerũt ꝓuid ere creditoꝛes qñ ſcitz mutuo
credũt pecuniã ſibi ad certũ terminũ reddẽdã faciũt apponi
in inſtrumẽto ꝙ ſibi reddat᷑ pecunia eiuſdẽ materie ⁊ eiuſdeʒ
valoꝛis ⁊ põderis ⁊in eodẽ curſu.no hoſt.in alle.c.quãto.
¶ Moneta ſi variet᷑ an ſpectet periculũ ad debitoꝛẽ vel cre
ditoꝛeʒ.tangit Cy.in.l.in minoꝛũ.C. in qui.cau.in integ. reſti.
nõ eſt neceſ.⁊ Bar.in.l.paulus.alłs in cipit creditoꝛ.ff.de ſol.
⁊ Hoſti.notabiliter in.c.qᷓ;to.de iureiur.concludẽs diſtinguẽ⸗
do an moneta repꝛobet᷑:qꝛ nimis diminuta eſt:vł cã auaricie
vt dñs lucret᷑.in pꝛimo caſu ſi moneta diminuta eſt in valoꝛe
⁊ ꝓpter hoc impedit᷑ eius curſus:periculũ eſt debitoꝛis ⁊ nõ
creditoꝛis.vt alle.c.qto.nã in ↄctu mutui inſpicit᷑ ipᷣs qͥ ſolui
debet ⁊ petit᷑.vt.l.vinũ.ff.ſi cer.pe.pꝓbat᷑ de cenſi.c.olim cãm
§. cũ igit᷑⁊.c.cũ canonicis.de cenſi.⁊ ſic loquit᷑l.creditoꝛ.ff.ðᷣ

ſolu.ibi dũ dr eroſa.i.ere plena.nã in mutuo nõ lłʒ ex eodẽ ge⸗

nere rem deterioꝛẽ reddere.ff.ſi cer.pe.l.cũ quis mutuũ.ſi aũt
moneta,diminuta nõ eſt ſed cauſa auaricie repꝛobata vt recol
ligat᷑ ⁊ confletur ⁊ poſtea cudat᷑ ſub eo dem pond eere ſicut fre
quenter fit ſi debitoꝛ non fuit conſcius frauòis ſufficit ꝙ red⸗
dat pecuniã in eodẽ genere pondere ⁊ valoꝛe licet ſit diminu⸗

ta quo ad curſum.vt.ff.ſi certũ peta.l.i.ij.⁊.iij.ſecus ſi debitoꝛ

fuit cõſcius fraudis vel in culpa.vt,. ff. ſi certũ pe.l.ꝙ mihi..l.
periculũ.ar.ſi quis caut.l.ij.S.fi
¶ Monetã falſans qualiter punietur. vide. . falſans mone
tã.⁊ nota tria ſpecialia in falſa moneta.Pꝛimum qꝙ quilibet

põt falſariũ accuſare. Scõm qꝙ cõdẽnatus nõ appellat.Zer

tiũ ꝙ is in cuius domo cuditur:⁊ ſi hocignoꝛet punitur.vt.l.
i. C. de fal, mo.no.glo.⁊ doc.in.c.qᷓto.de iureiur. Septuagin
ta ⁊ duo ſolidi auri faciũt libꝛã auri.vt.l.quotiẽs.C. de exact.

li. x.⁊ no.in.l.fi.ff.ſ quis in ius vo.no.abb.in.c.conquerente.

de cle.nõ reſi.in pꝛin.
Monitio.
¶ In mo nitionibus ſeu requiñtionibus extraiudicialibus
ſufficit vna vocatio.vide.j.requiſtio.

¶ Monitio requiritur ꝙ fiat debitoꝛi qñ obligatio eſt facta

ſine die.vide.j.obligatio.
¶ Monitio facta per iudicẽ babet vim trine citationis.vt E
tex.ᷣm cõem intellectum.iuncta glo.in.liij. C. quomodo ⁊ qũ

iud.quẽ intellectũ ſequitur glo.no.in,.c.cõſuluit, de offi.dele.
⁊ vide glo.in.cle.i.de vi.⁊ ho.cle.
¶ Oonitio lʒ regulariter debeat eſſe trina:vt no.glo.in.c er
lris. de cõſti.tñ in actibus extraiudicialibus ſufficit regulari
ter vna monitio:vt eſt tex.in.c.ſi epᷣs.xviij.diſ.⁊ in cle.i.de be⸗

reti.⁊ vide per inuo.in.c.ad petitionem.de accuſationibus.⁊
vide abb.in.c. conſuluit.de offi. dele.⁊ in.c.i.de ſupplen.neg.
pꝛela.⁊ bar.in.l,ſi finita.S.iulianus.ff. de dam.infec.
¶ Monitio facta per indicem alicui vt ſatiſfaciat tanqᷓ; de
notoꝛio vſq; ad diẽ certã nõ habet᷑ ꝓ citatione:qꝛ monitioni
non tenet᷑ parere ſi habet iuſtaʒ excuſationẽ. de pꝛeſump. c.fi.
xiiij.q.i.quiſquis.ſed citatus tenet᷑ venire ⁊ excuſationem ſuã
ꝓponere.ᷣff. de iudi.ſi quis ex aliena.citatus aũt in notoꝛijs ſi

non veniat nec reſponsalem mittat pꝛocedi poteſt cõtra eum

ad ſententiã. ar. de cle. cõiug. c cum duobus. c. ſeq. ⁊
qð no. Hoſti.in. c. coꝛdi.S. poſt hec. de appella.li.vi. vt refert
io.an.in.c.veſtra.de coha.cle.⁊ mu.
¶ Vbicũq; ad perdendũ aliqð pꝛiuilegiũ clericale iura reqͥ
runt trinã monitionẽ faciendã ipſis clericis nõ recte viuenti/
bꝰ opoꝛtet ꝙ ipſa citatio ſeu monitio ſi fieri põt appꝛehẽdat
ipſos clericos ſingulariter qð eſt cõtra quoſdã pꝛelatos qui
faciunt monitionẽ in generali vt quilibet clericus incedat in
babitu ⁊ tõſura:aliter añt non gaudebit pꝛiuilegio clericali.
dicit em̃ abb.ꝙ talis monitio generalis nõ ſufficit ad pꝛiuan
dos clericos aliter incedentes pꝛiuilegio clericali. vt colligit
hm ißm er tex. c. f de vi. ⁊ ho. cleri. ⁊ ꝑ ea que no.in cle.i. de vi.
⁊ ho.cleri.⁊ no.ĩ.c,ſtatutũ.de ſen.excõi.li.vi.⁊ eſt ratio:qꝛ cita

tio generalis nunqy hʒ locñ qñ certũ eſt qui ſunt citãdi vel mo

nendi.no.in cle.i.de iudi.⁊ in.c.i.qui ma.accu.poſ.⁊ in.c.ſi.de
teſti. ſed ꝑ vi ſtatuti hoc poterit fieri ppter vim ſtatutoꝛuz ⁊
pꝛelatus ſtatuendo põt augere penà iuris z infligere penã
ſine monitione vel citatione vbi aliter requirebat᷑ monitio:vt

pꝛobat in. c.i de dſti.li. vi. ⁊ no. in. c.a nobis. de ſen. excõi. q
cõmendat abb.in.c.fi.de vita.⁊ ho.cleri.ix.col.

Pora.
¶ Moꝛa põt purgari etiã in diſpoſitõe penali. no.in regła
moꝛa.de reg.iur.li.vi.⁊ ꝑ legiſtas.l.ſ inſulaʒ.ff.de ̊.ob.⁊ in
c.potuit.de loca.ſed in caſu illius.c.pena non cõmittitur ipſo
facto:ſed cõmittitur voluntati dñi vtrũ ex hoc velit expellere
emphiteotaʒ:non tñ ex nõ ſolutione diſſoluitur emphiteoſis
ipſo facto vt ſentit ibi. Inno.nam vbi quis incideret in penã
ipſo facto nõ poſſet regulariter ſibi conſulere etiam celeriter.
pꝛo hoc facit notabiliter. c.licer.de ſupplen.ne.pᷣla, no. abb.in
alle. c, potuit.ij. colum.

Hors.
¶ Moꝛtuus ſi reſuſcitat᷑ an recuperat vxoꝛẽ ⁊ bona:⁊ quid
de ingreſſo religionẽ vł de captiuo poſtliminiũ reuerſo.vide
abb. in. c. fraternitatis.de frigi.vlti.colum.
¶ Moꝛs qualiter pꝛobatur vbi agitur de magno pꝛeiudi⸗
cio.vide.j.ꝓbatio per violentas.
¶Debitũ nature ſoluere oĩbus ẽ cõe. Vñ.ij.regũ.c.xiij.oẽs
moꝛimur ⁊ quaſi aqua dilabimur. Item Seneca moꝛieris.re
ſponſio.hac conditione intraui vt exirem. Item ſtultũ eſt ti⸗
mere qð vitari nõ põt.iſtud non effugit qui diſtulit:oẽs ante⸗
ceſſerũt te:oẽs ſequentur te.no. Hoſt.⁊ Jo.an.in:c.rainuciꝰ.

de teſta. iij. col. *

¶ Moꝛs ciuilis an equiparat᷑ naturali.vide plene per abb.
in.c.cum ſis.de conuerſio.coniug.⁊ in.l.deo nobis.C. de epiſ.
⁊ cle.⁊ glo.in cle.ne romani de elect.⁊ gl.xvi.qi.placuit ⁊ doc.
in.l. er ea.S.inſulam.ff. de ver.obli.
¶ Moꝛs ideo minus timetur qꝛ circa oẽs infallibiliter ob⸗
ſeruatur ⁊ equanimiter toleratur ꝙ oĩbus eſt cõmunis. Vñ
Seneca ideo mihi videt᷑ rerum naturã ꝙ grauiſſimum fece⸗
rat cõe feciſſe vt crudelitatẽ pati cõſolaret᷑ eqᷣlitas.no.doct.
ſignanter. Pe.in.c.cũ infirmitas.de pe.⁊ re.
¶ Moꝛtuus viuit per gloꝛiã. inſti.de excuſa.tuto.S.Filij aũt
7.ff. ad.l. aquił.l.qua actione.S.ſi quis in colluctatione.⁊ ecõ
tra quis fingitur eſſe moꝛtuus qui viuit per vituperiũ.no.gł.

Motus.

¶ Motus ꝓpꝛius pꝛincipis q̃d operat᷑ ⁊ an inducit diſpen
ſationẽ vel tollit ſubꝛeptionẽ.vide.j.pꝛincipis motus.
¶ Si ꝓpꝛio motu papa ꝓuidit alicui de beneficio qui nõ ha
bebat etatẽ tꝑe date:ſed eam habet tꝑe vacationis beneficij
nihilominus debetur ſibi beneficiuz:qꝛ motus ꝓpꝛius exclu
dit ſubꝛeptionẽ.vt.c.ſi motu ꝓpꝛio.de pꝛeben. li. gj. ⁊ cle. ſi ro
mani.eo.ti.nam ſatis eſt ꝙ habeat etatẽ tempoꝛe vacationis
vt. c. ſi eo tꝑe.de reſcrip:.li.vi.no.abb.poſt Jo, an in.c. dilectꝰ
ij.de pꝛeben.iij.colum.

Hulier.

¶ Mulieris cõfeſſio facta marito pꝛecedentibus minis ſeu
verberibus an valet.vide.s.cõfeſſio.⁊ vide, Sö.metus.
¶ Mulier vidua an ⁊ qñ põt laicũ coꝛam indice eccleſiaſti⸗
co conuenire.vide.sõ.laicus.
¶ Qulier licet ſit capax iuriſditiõis ſecularis ⁊ etiã ſpiritua
lig:non tamen hʒ ptatem clauiũ.vide.Sõ.abbatiſſa. L
Mulier põt efſe arbitratrix.vide. ö̊. cõpꝛomiſſum põt fieri
¶ Mulier põt de conſuetudine babere iuriſditionẽ ſi ſit p⸗
cellẽs ⁊ habeat dignitatem.vt regnũ:baroniaʒ vel comitatũ
vel ſuccedat in iuriſditione:vt colligit᷑ ex tex.c.dilecti.de arbi
tris.⁊ ibi plene per abb.
¶ ODulier dicitur meretrir ſi cã queſtus admittit in boneſte
duos.vt.l.meretrix palam. ff. de ritu nup.
¶ Mulier ſi eſt cõtentio inter ipſam ⁊ virũ q; ẽ coꝛrupta vel

in alleg. 5. filij.

non iudex ex officio allegato impedimẽto dʒ matronas peri⸗

tas honeſtas ⁊ pꝛouidas ⁊ de parochia ipſius mulieris pꝛe⸗
cipere vt illã inſpiciant.⁊ cõſulit hoſti.vt pꝛius lauani faciãt ĩ

aqu a calida ⁊ diu dʒ ibi moꝛari:nã ꝑ medicinas qũq; reddũt

ſe artas quibus pꝛedicto mõ obuiandum eſt: vt no.ipſe hoft.
⁊ abb.in.c.fraternitatis.de fri.⁊ malefi.in pꝛin.

V¶ ller nubẽdo ſcðo infra annũ luctꝰ an incurrat aliquas

iin
S
lere
s
dni
in.
dhin

guid
pide

uchi⸗

0s
is e
ſtti
anten
c⸗

bb.
epl.
docs

oh
ee
oct

aſ
crõ
ℳ.

ſen
zſti⸗
ſtus

fui

ſthy
Hul

e

/
,
i
i
.

penas. vide. ſ. penas aliquas. äl
¶ Mulier dr lururioſa duplicit. . reſpectu libidinis ꝓpꝛie ⁊
reſpectu luxurio ſitatis ꝓdigalitatis impꝛopꝛie.vt not,.in.l.⁊
mulieri.ff. de cura.fu.? aliquo modo ſatis põt dici indiſcreta
cñ ſit ꝓdiga fame ⁊ ꝑſoneſue ⁊ bonoꝝ ſuoꝛuʒ ⁊ tali debet da
ri curatoꝛ.vt ibi.nõ tñ ſic in viro luxurioſo qꝛ in muliere magiſ
ardet ſtimulus carnis ⁊ magis oppꝛobꝛioſuʒ eſt amicis ⁊ ge⸗
neri ſi mulier polluat᷑ q; maſculus. Iteʒ qꝛ ſexus mulieris ma
gis fragilis ẽ ⁊ debilioꝛ q; maſculinus.no. Spe.in ti.de acto
re.S.itẽ opponit᷑ ↄ actoꝛẽ.⁊ abb.i.c.paſtoꝛalis.de iudi,
¶ Mulier ſi ſe obligat ꝓ marito ipſo iure nõ tenet᷑.vt in aut.
ſi qua mulier. C. ad velle.⁊ renũtiatio velleyani nihil op eratur
vt ibi. Itẽ ſi mulier intercedit ꝓ alio ſine ſcriptis ⁊ ſine trium
teſtiuʒ ſubſcriptiõe ipſo iure nõ tenet᷑ nec renũciatio velleiani
valet. vt. l. antique. S. fi. ff. ad velleia. ſi añt intercedit in ſcriptꝭ
I cum ſolennitate.de qua in dicta.l.antique.tunc obligatur ⁊

valet renũciatio ſi talis ẽ cã in qua neceſſario obligatur.aut᷑.

vt li.ma.⁊? auie.Cquando mu.tu.offi.Si vero mulier renũci:
at in cauſa nõ pꝛiuilegiata:⁊ talis renũciatio fit in iudicio:va
let. vt.l. fi. S. pe. ff. ad velleya. idẽ ſi ſit extra iudiciũ ⁊ poſt biẽni
um valet. vt.l. ſi mulier. C. eo.ti.ſed intra benniũ nõ valet:qꝛ ea

dem fra gilitate qua obligat᷑:eadem renũciat velleyano:vtal

leg.l.ſi mulier. ⁊ iſta intellige qñ mulier fuit certioꝛata de pꝛiui
legio ſibi cõpetẽte.alias renũciatio nõ valet:qꝛ nõ intelligit
quis renunciare ei quod ignorat:vto.per glo.⁊ bar.in.l.ſ clẽ
dum. de ver. ob. :.l. tres fratres.ff. de pactis.nec pᷣſumit᷑ certio
rata:qꝛ iſta ſolẽnitas extrinſeca nõ pᷣſumit᷑no.per. Inno.in.c
innotuit. de eo qui furt. oꝛdi.ad bas tamè opiniones vitãdas
que ſunt ſuꝑ validitate renunciationis conſulũt.Jo.an.⁊ an
to.in.c.ſi diligẽti de foꝛo cõpe.qꝙ mulier indncaturad iurãduʒ
de iureiurã. cũ cõtin gat.⁊ ſic vigoꝛe iuramẽti valebit renũcia
tio ſiue fid eiuſſio.⁊ iuramẽtũ facit pᷣſumptionẽ ꝙ mulier ve⸗
nit deliberata ⁊ certioꝛata ad renũciationis actũ:vt no.bar.

in alleg.l.ſciẽdum.⁊ archidiaconus ⁊ An.in.c.ij.de pact is

li.vi.⁊ ẽ ratio:qꝛ iuramẽtum habet viʒ clauſule ſi nõ valet qð
a go vt ago ⁊c.vt.l.cũ pater.S.filius mr̃em.ff.de le.ij.⁊ de iure

iuran. venientes. 2. c. ad noſtam. Cp. in. l. ij. C. de reſcin. ven. ?

Jo. an.in.c.pe.de emp.⁊ vendi.no.abb.in.c.ſi diligẽti.ð foꝛo
compe.v. colum. de hac materia vide plenius ⁊ notabilius
per Bal.in.l.i.C. ad ſenatuſconſul.velle.vide.S.iuramentum.
ver. mulier. DUM
¶ Mulier meretrix palam vel occulte an tenetur reſtituere
id qð lucrata eſt per queſtum. vide.j.reſtituere nõ tenetur etiã
in foꝛo anime ⁊ c.

¶ Mulieribꝰ virile officiũ nõ permittit᷑.ſ.cõfeſſionẽ audi
re benedicere predicare etiã inter moniales.de quo vide tex.

⁊ glo. ⁊ d &.in. c. noua de peni,. ⁊ re.

¶ Mulier foꝛnicaria dicit᷑ quaſi carens foꝛma nitida cõcu⸗

bina aũt dicit᷑ ſimul cubans, meretrix vero quaſi mere.i.vere

tritans.vel qꝛ meret᷑ ſi nõ tritat.i.decipit.ſm Ho.⁊.o.an.in.
c.ſi aũt. de coha. cle. ⁊ mulie.vbi Hoſt.ponit vᷣſus. Nec mere

trix᷑ munda nec coꝛnix alba fit vnda.
¶ Mulier an pᷣfert᷑ in dote vel in donatione ꝓprer nuptiaſ
ſeu parafernalibus in bonis mariti creditoꝛibꝰ anterioꝛibus
vide.5. dos. . mulier pꝛefertur.

Bulcta.

¶ Mulcta eſt ſpecies pene iudicialis Sſiſtẽs in pecunia ⁊

imponit᷑ extraoꝛdinarie ad cõtuma ciã cohercẽdã.de quo per

Spe. ti.de ſen. ꝓla.S.i.poſt pꝛin.⁊ de legatus pꝛincipis põt

mulctare:vt in.c.de cauſis.de offi.dele.cum.c.ſe.⁊.c.i.eo.ti.⁊

poteſt imponere tantam mulctãꝗ ſicut oꝛdinarius:qꝛ delegatꝰ
pꝛincipis eſt de maioꝛibus iudicibus.vt nota. Spe.in ti. de
iuriſdi.om.iudi.S.i.ᷣ.ſunt ⁊ alij.not.a bb. in.c.alle, de cauſis

iiij.colũ.vide.j.pena pecuniaria.

¶ Mulcta modica dr vſq; ad ſex ſolidos aureos.⁊ infra illã

ſummã poſſunt minoꝛes iudices mulctare.vt.l.ij. C. de ſpoꝛ. ⁊
l. eos.C. de modo mulctãdi.abb. vbi.S. v. col.

¶ Mulctare põt iudex oꝛdinarius eccłiaſticus vt. c. dilectꝰ.

de offi. oꝛdi.⁊.c.ſtatuimus.xvi.q.i.⁊ poteſt penã pecuniariã

ꝓ delicto imponere. vt plene no. abb.in. c. l. de penis: ſed vt
ceſſet auaricie ſuſpicio conſulitur vt cõuertat in piam cãm. vt

no.abb.in. alle.c.de cauſis.v.col.⁊ iudex põt imponere penã

qñqʒ minoꝛẽ. vt eſt notabilis tex.in.l.hodie.ff.de penis.
¶ MOulctã põt iuder remittere ex iuſta cã.ſ.ppter pauperta
iẽ condẽnati.vt eſt tex.no.in.lillicitas.in fi.de offi.pꝛeſi.⁊ ibi
bar.ex quo tex.eſt ſingulariter notandũ ꝙ ꝓpter inopiam ſol
nendi mulctã nõ fit cõmutatio in aliã penã coꝛpoꝛis a fflicti⸗
uam pꝛopter delictum.vt not.in.l.i.ff.de penis.⁊ ſic intelligit
xiiij.q.vi.c.ſi res.et.c.odoardꝰ.de ſolu.no.Ab.in.c.niñ ſpalis
de offl. leg.
¶ Mulctare poteſt iudex ſu Mitos et mulctam ſeu cõdẽna⸗
tionem cõuertere in vtilitatem eccleſie.vt no.plene Abb.i. c.
licet.de penis.⁊ facit.xvi.q.i.c.ſtatuimus.⁊ ꝑ Ho.iĩ.c.i.de ho
mi.li.vi.⁊ vide.j.penam pecuniariam
¶ Mulctari poteſt ⁊ pena extraordinaria puniri de rigore
iuris ille qui iudicis iuſſioni nõ paret.marxime vbi iuſticia pe
riclitatur ⁊ ius deperit parti.ad hoc,c.de cauſis.de o ffi.deleg
7.c.quoniã.in fi.vt lit.nõ conteſ.⁊.l.vnica.ff.ſi qs ĩ ſus vo.nõ
lerit. Abb. in. ca.i.de do. ⁊ contu.⁊ vide.ð.cõtumax ſemel.qð
intelligit ibi abb.qñ vehemens eſt partis contumacia:vtc.
qm̃ frequẽter.in fi.vt lite non cõteſta.
¶ Mulctari põt rationpꝛeterite contumacie veniens poſt
ea ad iudiciũ etiã ſnĩa nõ lata nec miſſione facta.vt.c.i.de po

ſtula. pꝛela.⁊.l.qui ea mente.ff.de fur.⁊.l.non pꝛodeſt.ſff.vi bo

noꝛũ rap.⁊ abb.vbi.S.
¶ Mulctare põt iudex cõtumacẽ ꝓpter inobedientiã etiam
ſi ad vlterioꝛa pꝛoceſſit inq;tum ſtatus cauſe patitur.vt.c.ve⸗
ritatis. de dolo,.⁊ ibi abb.⁊.c.accedens,.i.vt lit.nõ cõteſ.vide
S.iudex poteſt ſupplere. ð
¶ Mulcta nõ imponit᷑ ꝑ iudicẽ cõtra contumacẽ vltra tres

vices qñ delictũ cõmittitur circa idem ⁊ non ad iniuriã alte⸗

rius:vt.l.fi.C.de modo mulctandi.exemplũ vt ſi quis citatus
ſub certa pena vt reſpondeat poſitionibus nõ venit iterũ ci⸗
tatus ſub alia pena ⁊ non amplius.vt in.d.l.ſed ſi delictũ nõ

cõcurrit circa idem:vel venit ad iniuriam alterius tunc quo⸗

tiens quis delinquit totiens puniendus eſt:vt. l. nunq.ff. de
pꝛiuatis delictis.⁊ ibi bar.no.⁊ no.in.c.i.de penis.abb.in.c.
i.de iudi.xiij.col.

¶ Oulctare põt iudex cõtumacẽ ⁊ ſimul cõtra eũ miſſionẽ

facere vbi magna eſt cõtumacia ipſius:vtputa ſi verbis obꝓ
bꝛioſis dicit ſe nõ vẽturũ:nã ſicut ex poſtfacto data ipſius ꝓ

teruitate põt ad aliã penã ꝓced ere.vt.c.fi.S.in alijs.vt lit.nõ

conteſ.ita ⁊ pari rõne a pꝛincipio vbi hoc meretur ꝓteruitas

ipſius.arg.opti.xvi.qli.c.ſtatuimus.no.a bb.in alle.S.in alijs

colũ. vide.j.poſſeſſio.vᷣ.miſſus in poſſeſſionẽ.⁊ vide abb.in
c.cum cauſam,de iura.calũ.alle.in fi.colul.

¶ Quãuis mulcte quas qͥs incurrit veniendo ↄtra pꝛeceptũ

iudicis acquira nt᷑ fiſco tũ he que imponũtur in facinoꝛibus
iam cõ miſſis ſũt publicis oꝑibus deputãde ſicut in refectiõe
viarũ vel pontiũ vel ſimiliũ.vt.l.eo.⁊ no. C. de modo mulctan
di.l.v.vide Hoſti.in.c.irrefragabili.de offi.oꝛdi:in fi.

¶ Munera oꝛdinaria ſunt illa que ĩponunt᷑ a lege vła pꝛin

cipe.vt plene per bar.in.l.hi qui.ff.de iure immuni.not. Abb.

in. c.licet. de cenſi. de quo vide late pꝙ eundem abbin.c.non
minus de immu. eccle.
¶ Sequuntur adiectBomini. Au. de Campis ad p⸗
cedentem litteram. αα. —

WMagiſtratus an per aduentũ maioꝛis in
. dignitate vl officio ceſſet ptãs inferioꝛis vł
interim ſuſpendat᷑.abb.in.c.uolentes.de offi.lega.

Haior pars.

¶ An regulariter valeat actus a maioꝛiparte in vniuerfitate
no.abb.in.c.cum omnes.de conſti.
¶ Quando cõueniunt plura officia ad aliquẽ actũ:an ſtetur
reſpectu vnius officij vel coꝛpoꝛis an debeat attendi maioꝛ
pars reſpectu omniũ perſonarũ ⁊ officioꝛũ.no.a bb.in,c,.pa⸗
ſtoꝛalis.de reſcriptis.
¶ aioꝛiparti qñ ⁊ in quibus caſibꝰ ſtet᷑ in.c. cũ vintoniẽ.
de elec per. abb.
¶Muñ actus fit per plures ⁊ ſingulares tunc attenditur ⁊ cõ
m üij

Agiſtratus.

ſiderat᷑ numerus. vide per abb. in. c. ecckia veſtra. de elec.
¶ Maioꝛi parti ſtatur ⁊ non minoꝛi niſi maioꝛ eſſet pꝛiuata
ꝓPpter delictũ.abb’in.c.idde bis qui fiũt a ma.par.ca.⁊ maioꝛ
pars an ſufficiat vel an debeat eſſe ſanioꝛ. eo.c.
¶ In actu vniuerſitatis debent eſſe adminus due partes vo
candoꝛũ.⁊ de illis ſiatur maioꝛi parti.abb.in.c.i.de his que

füt a maio.par. ca.

¶ Maioꝛi parti vniuerſitatis vel de ſingularibus an ſtetur
⁊ vide in.c.ex parte.de bis queti.a ma.ꝑte.oꝑ abb.

2Bala.

¶ Quedã ſunt bona que nõ poſſunt eſſe mala ⁊ quedã ſunt
mala que non pñt eſſe bona.quedã indifferentia ad bonum ⁊
malum.vide abb:in.c.cum ab oiĩ.de vi.⁊ ho.cle.

emoria.

¶ Qualiter ꝓbatur memoꝛiã non ſtare.abb.in.c.con ſultatio
ni.in fi. de pꝛiuile.

embrum.

¶ Quid dicitur ꝓpꝛie membꝛũ coꝛp oꝛis.vide no.abb.in.c.

ſignifica ſti.de elec.in fi.⁊ in.c.ego.de iureiu.

APendicantes.

¶An ⁊ qui ſunt mẽdicãtes ⁊ de eoꝛũ oꝛdine.vide no.ꝑ abb.
in. c. nimis.de exceſſ.pᷣla.⁊ an ſint fubditi epo.vide abb.in e.c.
¶ De fratribus tertij oꝛdinis ſancti Franciſci.vide abb.in.
c.cum ⁊ plantare de pꝛiuile.

Menſa epiſcopi.

¶ Que ecckie dicant᷑ eſſe de mẽſa epi.ab.ĩ.cicũ venerabilis

de excep. .
ABeretrix.

¶ Meretrix poteſt dici que ſe duobus expoſuit. ab.in:c. in⸗
ter opera.de ſpon.

Albeus mea.

¶ Deiſtis pnoibus meus mea meũ:ſuus ſua ſuũ.vide abb.
in. illoꝝ. de pᷣben.⁊ idẽ abb.in.c.cõmiſſum.de dec.
¶ Meum an dicat᷑ qð mibi debetunvt in. c. tua.ij. de deci.

Abiſericordia.

¶ Mon eſt vni parcendum cum diſpendio multoꝛum.abb.in
c.inter alia.de immu.ecccle.
¶ Melius eſt ꝙ quis repꝛehendat᷑ de nimia miſericoꝛdia qᷓ;
de nimia ſeueritate.ab.ĩ.c.eſtote.de reg.iur.dʒ tñ ſeruare me⸗
diñ eo.c.in quo qͥs difficilime attingit virtus cõſiſtit.

2Biniſterium.

¶ Difſferentia eſt inter myſterium ⁊ miniſteriũ,no. abb. in.c,
cum in cunctis.sS.inferioꝛa.de elec.

AHodicum.

¶ An de modico ſit curãdũ.vide ꝑ abb.in.c.de appelðᷣ ap.

onũuſis.

¶ An epi poſſint viſitare moniales ⁊ qs dʒ intrare eaꝝ mo⸗
naſteria ⁊ qᷓ pena ⁊ quale pctm̃ ẽ cognoſcere monialẽ ⁊ qᷓta
crĩa cõmittit eẽ cognoſcẽs.ab.ĩ.c.monaſteria. de vi.⁊ ho. cle.
¶ An vidua poſſit ĩtrare monaſteriũ ⁊ an ſibi poſſit imponi
velũ. ⁊ de młtiplici velo monialiũ no.ab.ĩ.c.vidua.de regła.
¶ Monialis an po ſſit intrare religionẽ artioꝛẽ ſicut mona⸗
chus.abb.in. c. ea que.de ſta.reg. ⁊ an ſtatuta in monachis ex
tendantur ad moniales. vide eo.c,.ea que.
¶ã Monialiñ receptio ad quẽ ſpectet. vide ab. ĩ. c. qm. ð ſy.
¶ In moniali cũ carn aliter cognoſcitur tria delicta cõmittũ
le aaulteriu: ſacnllegiut ſtupꝛum.no.abb.in.c.cum dilecti
E Cg.
¶ Moniales ⁊ 9uerſe gaudẽt.cſi qͥs ſuadẽte. vide abb. de
ſen. excõ cde monialibus.⁊ an cõuerſe ſint moniales. eo.c.

¶ An duo dicantẽ multi. vide abb. in. c. ad nos. de re. ecd. nõ
alie.⁊ multi qui dicantur ⁊ qui pauci.vide ꝑ eundem in.c.la⸗
toꝛes.de cleri.excõi.miniſtrante.
¶ Multitudo licet peccauerit ex cã tũ puta cauſa euitandi
ſcandalũ vel ex alia parcendũ eſt ſibi ſed pꝛincipales qui fue⸗
runt in cauſa tenent᷑.vide abb.in eo.c.5.alle.

Munera.

¶ Vbi tenet᷑ quis ſubire numera vel in loco oꝛiginis vel in
loco domicilij. vide.S.in verbo domicilium
Munera que dican tur eſſe extra oꝛdinaria. abb. in c. ex
parte.de deci.
¶ Qlerici beneficiati vel canonici tempoꝛe neceſſitatis a cu⸗
ſtodia ciuitatis non liberantur. abb.in.c.peruenit.de immu.
eccl.qua pꝛopter licet clerici non cogantur exire ciuitateʒ ad
bellandum:debẽt tũ eam cuſtodire:nã ꝓpter cuſtodiam ciui⸗
tatis pꝛoteguntur oꝛphani vidue ⁊ miſerabiles pſone eo.c.
n pꝛinceps vel alius dñs inferioꝛ poſſit dare immunita
tẽ alicui ex ſubditis ne ſoluãt tallias ſeu collectas.vide abb.
in eo. c.⁊ vide de iure an collecte ſint pꝛohibite vel damnate
eo.c. ⁊ ibidem no.caſus in quibus coll ecte ſint per miſſe
¶ Inferioꝛ pꝛincipe non põt imponere collectam niſ bocp̃ᷣ⸗
ſcripſerit.vide eo.c.
¶ Si conſuetudo ſit ꝙ foꝛenſes teneantur ad munera perſo
nalia valet cõſuetudo.vjide. S. eo. c,

¶ Eccleſia non aſtrin gitur ſuper muneribus ⁊ collectis ⁊ cõ
ſtitutionibus pꝛincipum.vide eo.c.
¶ Mon valet tranſactio in materia munerum in pꝛeiudiciuʒ
regis ⁊ pꝛincipis.vide eo..
¶ Bemediñ ſubditoꝛũ eſt vt ſi in materia collectaꝝ nimiũ p
grauent᷑ vt remediũ pꝛĩcipis miſericoꝛditer ĩplorẽt. vide.e c.
¶ An decuriones po ſſint cõced ere pꝛiuilegiuz nõ ſoluendi
collectas.vide eo.c.

¶ An leuatoꝛ talliarũ poſſit dare immunitatẽ pꝛopter pauꝑ
tatem.vide eo.c. =
¶ An ciuitas poſſit imponere collectas. vide eo.c.

¶ Si factus ſum ciuis cum pacto vt non ſoluam tallias an
valeat.vide eo.c.

¶ De quo operatur conceſſio pꝛincipis vt ſim immunis ab

oibus munenibus:⁊ ſic in foꝛma generali.vide.S. e.c.
¶ Quãdo collecta imponit᷑ viris eccleſaſticis requiruntur.
ꝛimo conſenſus epᷣi cũ clero. Secũdo ꝙ petatur imminẽ/⸗
te ſumma neceſſitate.Tertio ꝙ laicoꝛũ facultates non ſi uppe
tant. Quarto vt accedat romani pontificis voluntas. vide
plene per abb.in.c.non minus de immu.eccl.
¶ Munera quedã ſunt perſonalia ⁊ quedã habent bonoꝛẽ
annexũ ⁊ vocantur honoꝛes.ab.S.eo.c. „
¶ Munera quedam ſunt angaria quedam perangaria que
dam ſoꝛdida.vide eo.c.
¶ An clerici teneant᷑ ſeu eoꝝ familia ad iſta ſoꝛdida.vid.e.c.
¶ Munera quedã ſunt mere perſonalia quenon habent ho
noꝛeʒ annexum.vt tutela ⁊ cura.vide eo.c.
¶Que dicant᷑ munera oꝛdinaria ⁊ que extraoꝛdi:de indicto
⁊ ſuperindicto.vide ibidem.
¶ Quoddã eſt munus patrimoniale vbi vertitur ſumptus.
qñq; imponitur patrimonio nõ habita mentione patrimonij
quãdoq; perſone ꝓ rebus.vide.S.eo.c.
¶ Et an clerici teneant᷑ ad iſta munera.vide eo.c.
¶ Et maxime an teneãtur ad munera mere pr̃imonialia vide
ibidem.
¶Et quid in muneribus que imponuntur perſonis pꝛo re/⸗
bus. vide eo.c. ,
¶ Ad munera que imponũtur perſone nõ facta mentione re
rum quod vocatur capitale non tenentur foꝛanei etiam ſi ibi
habeant poſſeſſiones.vide eo.c. L P
¶ An eccleſia teneatur ad inſtructiones pontium viarumad
reparationes muroꝛum ⁊ foſſatoꝛum.vide abb.in.c.nõ minꝰ
de immu. eccle.
¶ Petrus de ancha. tenuit ꝙ vbicunq; tractatur de cõmuni
vtilitate clericoꝛum ⁊ laicoꝛũ ſimul ⁊ mixtim clerici tenentur
contribuere.vide eo.c. 6
¶ An bodie eccleſa teneatur ad gabellas que hodie impo/
nuutur pꝛo vino ⁊ ſimilibus.vide eo.c. “

i
munn.
54
ciui⸗
c.
nits
abb.
nate

eß
benſ⸗
105
iciiz

ec⸗
endt

ang

8 0
ab

nror.
nine⸗
ſuppe
pide

nore
nqte

e.
ntho⸗

7

o

ne
n

ẽ

errrrrErrene

—

utilatio.

¶ Differentia eſt inter membꝛi mutilationem ⁊ truncationez
abb. in.c. cum illoꝛum.de ſen. excõ.

Butuum.

¶ Si religioſus habet adminiſtrationẽ vel peculiũ ⁊ mutuũ

recipiat tenet᷑ quatenus patit᷑ adminiſtrationẽ vel peculium
vide abb.in.c. ꝙ quibuſdam.de fideiu.
¶ Zraditio pecunie ſimpliciter facta in dubio pꝛeſupponit
mutuũ vel depoſitum. abb. in. c. odoardus. de ſolu.
¶ Mutuũ non debet ſtatim repeti ſed debet expectari inter
uallum arbitrio iudicis.abb.in.c.pꝛecariũ.de preca.
¶ An mutuans pecuniã eccleſie debeat pꝛobare verſum in
vtilitatez eccłie. vide no. abb.in.c.ꝙ quibuſdã. de fideiuſ.
¶ Si mutuũ eſt factũ pñte concilio populi non eſt neceſſe ꝓ⸗
bare verſum. abb.eo.c.⁊ quid ſi factum eſt pꝛeſente pꝛelato ⁊
capitulo.vide ibidem.
¶ Satis eſt ꝓbare tpe mutui imminere neceſſitat em licet nõ
ꝓbetur verſum. abb. eo. c.
¶ Mutuũ an ſit ſi dicatur tolle banc pecuniam vel donatio
vide abb.in.c.⁊ ſi qneſti ones.de ſymo.

Eceſſitas.

Vbi aliquid conegdit᷑ ꝓpter neceſſitatem

durat cõceſſio qu atenus vꝛget neceſſitas

⁊ nõ aliter,facit.c.generaliter.xvi.qi.abb.
in. c. cum ve nerabilis.de conſue.circa fi.
¶ Meceſſitas officij excuſat a dolo pꝛeſumpto.vt.c.ſi vero.i.
de ſen.excõ.⁊.l.tutoꝛ.ff.de his qui.vt indig.
¶ Meceſſitas excuſat a periurio ⁊ a funto cũ non babeant le
gẽ maxime ſi paupertas eſt nota.de cõſue.c.qᷓ;to.⁊.c.bꝛeui.ð
iureiuran.. c. cõſilium. de obſerua.ieiu.ad idem. xxiij.q.viij.
ſi nullũ.l.di.pꝛeſbyteros.de pig.ſignificante.de conſe.di.v.

diſcipulos. de furtis.ſi quis per neceſſitatẽ.⁊.c.odoardus.de

ſolutio.⁊ iura ſubueniũt neceſſitate impendente.ff.ex qui.cau.
ma.no.ff. loca.cum in plures.S.veſtimenta.ff.ſi quis cau.il.ij.
S.ij. nec dicit᷑ deierare qui ex iuſta cã deſerit iuramẽtũ.ff.qui ſa
tiſda.cog.l.fi. Hoſti.in.c. querelã. de iureiuran.

Negatiua.
¶ Megatiua an ⁊ quando ⁊ quomodo poteſt pꝛobari.p lene

T not.per.abb.in.c.bone.de elec.x.⁊.xi.col.vide.j. pꝛobatio.
ver.ſi pꝛobari.

¶ Megans inſtrumentuz vel ſ⸗ ententiã eſſe penes ſe ⁊ ad mã

datum iudicis non vult illud exhibere:poteſt tunc iudex pꝛo
