nunciare:vt illo ꝑpetuo nõ vtatur:vt no.anto.poſt Inno.in
c. g. perpetuus.de fi.inſtru.⁊ eſt concluſio lapi de caſtilione.

in ſuis alle.alle.x.vide.j.pꝛobatio,v.ſi contra petitõneʒ.⁊ vi

de.S.cedere. v.ſi quis petit.
¶ Megatio parentum filium non eſſe ſuum facit plenuʒ pꝛe⸗
iudicium niſi ipſe pꝛobet contrarium.vt.c.tranſmiſſe qui filij
ſint le. ⁊ ibi abb.

¶ QAicet per negationẽ res efficiat᷑ dubia.vt.l.iij.C.qui.ad li

ber.pꝛocla. non licet.⁊ qð no.in.c.piſanis.de reſti.ſpobł.⁊.c.ſu
per eo.de teſti.co.intellige verũ qñ pꝛobabilis eſt ignorantia
ſi enim haberẽt notoꝛietatẽ contra ſe nõ pꝛoficeret talis nega
tio.no.anto.in.c.ſi clericus laicum.de fo.compe.ideo ſi paat
poſſeſſio pᷣben.qð nõ poteſt eſſe nõ notoꝛium in loco poſſeſ.
ſiones foꝛe pꝛebendales quin diutius poſſeſſe ſint licet negẽ/⸗
tur pᷣbendales hoc nõ ſufficit.alł.anto.no.per Inno.in.c. ve

nerabilis.de cẽſi.⁊ in.c.tua.de coha.cle.⁊ mulie.⁊ in.c.i.ð of.

vica. abb. in. alle.c.ſi clericus.
Megatione an inducatur litis conteſt.vide.S.lis.ver.licet
litis conteſtatio.
OQ Megans ſe poſſidere cũ in veritate poſſideat perdit poſſeſ
ſion. m.vide.Sð.interrogatus.
¶ Megans totã actionẽ ſeu poſitionẽ in qua aliqͥd ↄtinetur
falſitatis an ſit periurꝰ vide.j.poſitio habens.
Megatio pꝛepoſita fa cit equipollere ſuo cõtradictoꝛio.ff.
de cõditionibꝰ ⁊ demon.l.idem.⁊ de colla.bono.l.nõnunqᷓ
ſed negatio poſt poſita fa cit eqnipollerelſuo ↄtrario.vt.lleg.
timos.S.an ergo.ff.de legi.tu.⁊ de aucto.tu.l.obligari.in pni

niſi Zriũ appareat de mẽte loquẽtis.vt.l.ſi ſeruus.S.ſi pl uriũ
ff. ſi quis cautio.ſed pꝛepoſita negatio ⁊ poſtpoſita eqp ollet
ſuo ſubalterno.vt.l.i.ff.de ca.pu.no.Bar.in extrauagãti q m̃
ſuper rubꝛica qui ſunt rebelles in pꝛinci.
¶ Megatiua qũq; exponitur ꝑ affirmatiuã ⁊ ecõtra.vide
ſingu.in.c.lʒ vniuerſis.de teſti. *
¶ Megẽãs rẽ fuiſſe debitoꝛis vel ſibi eſſe ſolutũ de bituz con⸗
nictus de mẽdacio qualiter cõdẽnet᷑.vide.s.men daciũ.
¶ Megatiua.ſ.ꝙ teſtamentũ mn ſit verũ poteſt pꝛobari per
teſtes hoc deponentes quibꝰ credit᷑ licet nõ ſint rogati: quia
ad pꝛobandũ teſtamentũ non ad repꝛobationem requiritur
rog atus.qñ em̃ teſtis deponit negatiue debet reuocareactũ
a ſenſu:non ſenſum ab actu.hoc eſt dicere talis actus nõ fuit
factus ⁊ ego ſcio ꝑ ſenſum ⁊ pñtiam meam:qꝛ tali loco ⁊ tꝑe
vbi ⁊ qñ dicit᷑ actus fuiſſe celebꝛatus ego ĩterfui ⁊ reuera ille
actus nõ fuit tũc celebꝛatus nec potuiſſet celebꝛari quin ego
vidiſſem ⁊ a udiuiſſem.nã ſicut in facto ꝓpꝛio cadit vera ſcia
ꝓbatiõis negatiue.vt.ff.de acq. beredi.l.põponius.S.rei.ita

in facto alieno fit coartatio tanta ꝙ virtus intuitiua ſenſiti

ua clare ⁊ aperte percepienegatiuã. vt. C. de erro.aduo,l.ij.?
in.l.i S.i.ff. de iti.actuq; pꝛiua.Iteʒ ſi negatiua põt directo ꝓ
bari ꝑ inſtrumentũ.vt.C. de rebus credi.l.fi.ergo ⁊ per teſtes
C.de ſide inſtru.l.in exercendis.ſi aũt teſtes negando remouet
eoꝛũ ſenſum ab actu quod eſt qñ dicũt non recoꝛdari vel non
interfuimus ⁊c̃.tũc nibil pꝛobãt:qꝛ qui neſcit nõ põt ꝓbare.
ff. de fur. l. quidã. in fi.ff. de carbo.in. l.iij. S. due. de quo latius
per Bal.in. l.i. C. de bonoꝛũpoſſeſſione m tabu.

5 1
Hegligentia.
¶ Quãdo quis ꝑdit gr̃am ⁊ an ⁊ qñ negligẽtia dicat᷑ nota⸗
bilis. abb.in.c.capitulũ.de reſcrip.⁊ dominicus in.c.ei qui.de
reſcrip.li.vi.⁊ vide glo.in.c.queſitũ.de peni.⁊ remiſ.
¶ Megligentiã inferioꝛũ in pꝛouidendo de miniſtris poteſt
eps ſ upplere, vide. . eps.
Me⸗ 508.
¶ Mepotis appellatione in materia odioſa nõ venit filius
fratris mero iure inſpecto tñ ꝓpter cõem vſum loquẽdi cõpꝛe
hẽdit᷑ talis nepos qᷓ;tũcũq; materia ſit odioſa.no. Jo.an.iĩ.c.
fundamenta.de elecli.vi.nam in cõmuni diſpoſitiõe etiã reſtrĩ
gibili debemus facere interpꝛetationẽ ſᷣm cõem vſum loquẽ⸗
di.no.glo.in.c.nõnulli.de reſcrip.⁊ doc.in.c.olim.de verb.ſig.
Bar.in.l.oẽs populi.ff.de iuſti.⁊ iu.⁊.c.ex litteris.de ſponſ.l.
labeo.de ſuppellł,legata.abb.in.c.ij.de arbitris.
Hobilitas.
¶ Mobilioꝛes ⁊ antiquioꝛes pᷣferunt᷑ in eccleſia in voce ⁊ in
capitulo ⁊ in bñficijs cõſequẽdis.c.de multa.de pꝛeben.ab.
in.c.cõſtitutus.de appel.⁊ in.c.dudũ.i.de ele.circa pꝛin.in re
ligioſis tñ nõ attendit᷑ nobilitas.vt no.in.c.fi.de ſta.reg.
¶ Mobilitatẽ perdit quis pꝛopter monachatũ.xxvij.q.ij.ſcri
pfit.no.glo.in.c.i.de pur.cano.
¶ Mobilitas cõſideratur non ſolum genere ſed animo ⁊ mo
ribus. Jo.an.in.c.i.de donatio.quis aũt pꝛeferatur in nobili⸗

4

tate. vide ¶ P. in.l. pꝛouidenqum., de poſtu. ⁊. c. nunq; erubel

camus.lvi diſt.
¶ Mobilitatem perdunt exercentes artem ruſticam ſeu vilem
nec debent pꝛomoueri ad regimina ciuitatũ.no.glo.in.c.que
cõtra pacẽ.xxiiij.q.i.⁊ in.l.ne quis.C.de digni.ili.xij.
¶ Mobiles ſeu ſublimes ꝑſone bonoꝛãt᷑ ab eccleſia in colla⸗
tionibus bñficioꝛũ.⁊ dicunt᷑ nobiles ſublimes quaſi pꝛe alijs
eleuati ſeu ſupꝛa limen poſiti ⁊ ꝑſone litterate equiparantur
nobilibus.vt.c. de multa. de pꝛeben.⁊ ibi abb.ij.col.
¶ Mobilitas virtutũ eſt pꝛeponẽda nobilitati generis. Elñ
pulcre inquit Cicero cõtra Saluſtiũ. Sanctius eſt me meis
geſtis floꝛere q; maioꝛũ opinioni niti ⁊ ita viuere vt ſit in po⸗
ſteris meis nobilitatis initiũ ⁊ virtutis exemplũ, Jtem ↄtra
eundem Cicero inquit. Id qð deficit in te incipiat in me:q̃ſi
volebat inferre ꝙ Saluſtius degenerabat genus ſuũ.ſed ipe
Cicero incipiebat ſuis virtutibus initium nobilitatis.vbi tũñ
concurrũt duo vincula:vt qꝛ qui eſt nobilis genere ⁊ virtute
eſt magis honoꝛandus quia duplici decore fulget.ſ.parentuʒ
⁊ ꝓpꝛijs virtutibus ſe dedicauit q; qui ex nobili ꝓgenie oꝛiũ⸗

dus fuit. ⁊ eſt ratio:qꝛ no bilis habuit exẽpla ſuoꝛũ ⁊ occaſio⸗
nẽ maximã vt eſſet virtuoſus:ſed ex pauperibus natus eſt vir

tute ſolius dei mira bilis.vt,c.nunq.lvi.di.no.abb.in.c.vene

rabilis.de pꝛeben.ij.col.
¶ Mobiles inter apoſtolos fuerũt Paulus ⁊ bartholomeꝰ
ceteri aũt fuerũt ignðbiles.ex quo infert᷑ ꝙ oẽs indifferenter
ſunt vocandi ad regimen eccleſie dũ tñ ſint honeſte vite ⁊ ſuf
ficientis ſcientie.no.abb.poſt glo.in.c.venerabilis.de pᷣben.
iij.col.⁊ vide quod no.Hoſtiẽn.c.conſtitutis.ij.de appella.
xxi.di.in nono.xix.di.ita dominus.
¶ NMobilitas ſola eſt animũ que moꝛibus oꝛnat. Itẽ in fine
martiniane poſuit Jo.an.hos verſus. Hobilitas bomiĩs eſt
miens deitatis ima go. Vlirtutũ clara ꝓpago humilẽ releuare
iacentẽ. Oentẽ refrenare furentẽ. Zurpia nulla timere. Ma⸗
ture iura tenere. Vñ ſaul poſt aſinas in regẽ aſſumptus eſt.i.
Hegũ.ix.⁊ dauid depoſt fetãtes.i. Regũ.rx. Vn hieronymꝰ
ad ʒ eleuciã. Sola apud deñ libertas eſt nõ ſeruire peccatis.
Sũma apud deñ nobilitas clarũ eſſe virtutibus. Iteʒ Gre⸗

goꝛius in paſtoꝛali.quis neſcit ꝙ in natura gẽmarũ carbũcu

lus iacincto pꝛefert᷑.⁊ tñ cerulei codłꝛis iacinctus pꝛefertur
pollenti carbunculo.⁊ qꝛ illi qð oꝛdo nature ſubtrahit ſpẽs
coloꝛis adiungit:⁊ hunc quẽ naturalis oꝛdo pꝛetulit coloꝛis
qualitas ferat.in ſecularibus tñ dignitatibꝰ habet᷑ ratio no⸗
bilitatis ⁊ potentie.in aut᷑.de defenſo.ciui.s.i.⁊ de decurio.l.
bonoꝛes.de ſupplen.neg.pꝛela.c.grãdi.li.vi.hoc.no.Fran. ð
za barellis poſt Jo.an.in.c.venerabilis.de pꝛeben.

Nomen.

¶ In materia ꝓpoꝛtiona bili tm̃ dignitati nõ curamus an ſit
expꝛeſſum nomen ꝓpꝛiũ an appellatiuũ.vnde in vtroq; caſu
diſp oſitio eſt realis:ſecus in materia concernẽte im̃ ꝑſonã vt
nõ obſtante diſpoſitione noĩs appellatiui diſpoſitio cenſet

perſonalis.no.in.c.aduerſus.de immu.eccl.⁊ in.e.requiſiſti.ð

teſta.⁊ in.c.qm̃ abb.de offi.dele.a bb.in.c. dilecti. de foꝛo cõ⸗
petẽti.Si per expꝛeſſionẽ nominũ appellatiuoꝛũ ↄſtat ſatis
de pꝛopijs ſufficit ſi ignoꝛatur nomen ꝓpꝛium. vt.l.ſi in rem.
in fi. ff. de reiuen. facit qðᷣ no. Inno.in.c.certificari.de ſepul ad

idem.l.ſi quis nomen. ff. de here.inſti.abb.in.c,.cum dilectus.

7

de oꝛdi.cog.xxij.col.

Momen pꝛopꝛiuʒ delegati ſi pꝛemittatur in cõmiſſionibus
intelligit᷑ cã cõmiſſa perſone non dignitati:ſecus ſi pᷣmittatur
nomen dignitatis.no.doc.in.c.mandata.de pꝛeſump.
¶k Momen appellatiuũ facit diſpoſitionẽ realẽ:nomen tñ ꝓ

pꝛiũ facit ꝑſonalẽ.vt.c.qm̃ abb.de offi.dele.⁊.l.⁊ qꝛ.ff.de iuriſ

di.om.iudi.⁊.l.cẽteſimũ.de vᷣ.obl.iõ cõmiſſio ſub noĩe appel⸗
latiuo trãſit ad ſucceſſoꝛẽ.ſecus ſub noĩe ꝓpꝛio,.de quo ſatis
late ⁊ no ta biliter per abb.in.d.c.qm̃ abb.
¶ In no minibus verbalibus nun quid poſitio ſolo actus ex
ercitio ponat᷑ etiam nomen:⁊ qu id fignificãt noĩa verbalia
vide nota biliter perabb.in.c.i.de iudi.vlti.col.
¶ Er noiĩe hoꝛrido hoĩes ſepe ſuſpicant᷑ ſiniſtrũ putantes a
pꝛauo euẽtu illud fuiſſe impoſitũ.fa cit tex.cũ glo.in.l.factũ.S.
ſi mandata.ff.ad turpil.vnde deteſtandi ſunt qui hbabẽt noĩa
ad libitum ⁊ recipiunt hoꝛrida.⁊ hec eſt vna de cauſis quare
mutatun nomen pape in coꝛonatiõe.vt no.in pꝛohemio ſexti.
no.abb.in. c. cum m apoſtolũ.i pde pꝛeben. 2 melius
per barbatiũ in.c.i.de depoſi.

Nominatio.

¶ Mominatio quotuplex eſt. ⁊ an per eã acquirat᷑ ius nomi⸗
nato.no.plene abb.in.c,ꝙ ſicut.S.ſuper eo.de elec.
¶ Mominarian ⁊ qñ debeat dñs in iudicio ꝑ cit atum ſeu cõ
uentuz. vide.S. citatus ſeu cõuentus.
Moiĩatus clericus in indicio ſeculari per ſuũ colonũ ſi veĩt
tanq noĩatus ⁊ ius ha bes ⁊ ſicut neceſſariꝰ defenſoꝛ ⁊ pꝛin
cip alis aduocat cauſam ad foꝛũ ſuũ ⁊ ẽ ſibi dandus libellus
de nouo.vt innuit. S. in alijs.cfi.vt lite non cõteſta. aut cleri⸗
cus venit volũtarie ad defendẽdũ emptoꝛẽ ſuñ:⁊ tũc tenetur
ſbi defen dere iudiciñ ſuſcipere:qꝛ nõ eſt reus pꝛincipalis. vt.l.
i.?⁊ q ibi no. C. vbi in rem actio.⁊ glo.in.c.clericũ nullius. xi.
.i.qbb.ln, alle. 5. in alijs. xv. colum. .

MNotarius.

¶ Motarius pꝛincipis dicit᷑ habere dignitatẽ. vt. l. vnica, de
man.pꝛin.no.bar.in.l.iiij.ff.ad.l.iuł.repe.
¶ Notarius põt eſſe in actu electiõis laicus ⁊ in alijs ſpñali
bus nõ. Jo.an.in.c.i.de ꝓcura.li.vi.?⁊ Specu.in ti.de inſtru.
edi.S.reſtat v.quid ergo ſi tabellio.⁊ abb.in.c.quia ꝓpter.de
elec.vi.col.⁊ ipſe abb.in.c.ſicut te.ne cle.vel mona.vbi tractat
an clericus poteſt exercere officiũ tabellionatus.
¶ Motarius cõſiciẽs cõtractũ de nocte cui diei debeat attri⸗
buere cõtractũ an pꝛecedenti vel ſubſequẽti.vide.ẽ. dies.

¶ Motario põt cõmitti receptio ⁊ examinatio teſtium, vide

j. teſti. vᷣ.poteſt iudex.⁊ vide.S.cõmiſſio.
¶ Motario ſi cõmittat᷑ ꝑ indicẽ aliqͥd in cã non dʒ ipſe nota⸗
rius ſcribere:qꝛ nõ adhibet᷑ ſibi fides in attribuẽdo ſibi offi⸗
cia. no.d oc.in.c.qm.de ꝓbatio.facit ad boc ꝙ pꝛocuratoꝛ ad

negocia nõ põt eſſe teſtis qñ aliquid eſſet inde aſfecutus.no.

in. c. inſuꝑ.de teſti.⁊ in.l.oĩbus.C.de teſti.no.abb.in.c. frater⸗
nitatis.de cleri.nõ reſñden.in.fi.vide.j.teſtis.ver.poteſt iudex
⁊ vide.S.cõmiſſio.vᷣ.cum alicui.
¶ Motarius falſum inſtrumentum conficiens qð ſciebat ad
alium iudicem deſtinari per quem iudicẽ punietur.vide.S. fo
rus.ver.teſtis examinatus.
¶ Motarius debet ſcribere notas ſuas in nota legibiliter ⁊
apparẽter vel ꝓbabiliter pꝛeſumpta:⁊ hoc dicit᷑ ꝓ eo q: qñq;
tabellio ponit in nota tot cetera ꝙ; nõ intelligit quid loquat᷑
habet em̃ notulariũ ſiue lipꝛũ ſuũ in quo ponit bas notas.2⸗
dicit ſic: eodẽ anno ⁊ eodẽ menſe ⁊ die petrus vẽdidit fundũ
ſempꝛonio ſi cñ ⁊ c pꝛecio.x.libꝛarũ renũciãdo ⁊c ⁊ ſic ponit
plura ⁊ cetera.qͥd ergo fiet illo moꝛtuo ſi cõtractus celebꝛat᷑ ĩ
ſcriptis.dicit Hoſt.qꝙ nullũ eſt remediũ.vt patet.C. de fide in
ſtru.l. cõtractus,. alioquin conſuetudo ſua ⁊ abbꝛeuiaturep̃ᷣ⸗
cedentes ⁊ ſequentes attendi debent:⁊ ſi ex his põt intentio
ſua elici:habebit locum qð dicit᷑ in.c.cum.p.de fi.inſtru. ar.ff.
de le.l. i ſeruus pluriũ.s.ſi numerus.ff. de fundo inſtru.l.cñ de
lanionis.S.aſinã.poteſt etiam perpendiex cõparatione alio⸗
rum inſtrumentoꝛũ que ipſe tabellio perficit inter eaſdem per
ſonas vel alias ſuper conſimili contractu. in aut᷑ eo.ti.S.ſed
⁊ ſi.colla.vi.cetera em̃ que ibi deficiunt er quo de ipſis appa

ret ꝓbabiliter anctoꝛitate iudicis ſupplebuntur.ff. ꝙ cuz fal.
tuto.l.ij. ? vide quod no.in.c.ij. de libel.obl.no.doc,in aliega.

c.cum.p.de fide inſtru.

¶ Morarius ſi poſt confectum inſtrumentum dicat ſe falſum

ſcripſiſſe nõ pꝛeiudicat ei in cuius fauoꝛem eſt factum. vide.S,
falſitas..ſi teſtis.
¶ Si vniuerſitas vel capitulũ inſtituit ſindicũ ad agendũ te
netur notarius noĩa ſinguloꝛũ expꝛimere.vt not.bar.in.l.i.ff.

de albo ſcriben.ſi aũt cõſtituit᷑ ad alia negocia tunc ſi eſt ma⸗

gna vniuerſitas vel cõciliũ totius populi nõ eſt neeſſe expꝛi
mere ſinguloꝛũ noĩa.ar.in.c fi.de ꝓcu.ſi añt collegiñ ẽparuũ

debẽt noĩa ſcribi.ar.in.c.qẽto.de his que fi.a pꝛela.ſed bal.in

l.bff. de magi. cõue. dicit ꝙ tutius eſt ꝙ expꝛimant᷑ noĩa fingu
loꝛũ.cõcludit tamen abb,:in alle.c.quãto.ꝙ exceptis caſibus
in iure expꝛeſſis nõ eſt neceſſe expꝛimere nomina ſinguloꝛum
licet ſit vtile.quod nota.

Motorium.

¶ An ſuper notoꝛio põt iudex ſine citatione cõtra abſenteʒ

pꝛocedere.vide.S.citatio.

¶ N Zeacem in notoꝛio facti tranſeuntis qñ hʒ permanentiã cer

to tẽpoꝛe taliter ꝙ tergiuerſari nõ põt.no.ab.in.c.euidentia.
de accu.vide.s.iudex ex officio ſuo.

¶ Motoꝛium facti permanentis poteſt poſt concluſionem in

cauſa allegari ⁊ iudex poteſt de notoꝛio iudicare:quia tale no
toꝛium non indiget pꝛobatione ⁊ releuat ab onere pꝛobandi
vt colligitur ex tex.c.dudum.i:ide elec.⁊ ibi abb.iiij. colum. ſe
cus in notoꝛio iuris vel actus tranſeuntis:que quidem noto
ria requirunt pꝛobationes.no.ij.q.i.de manifeſta.⁊.c.ſicut.de
re iudi.⁊ in.c.veſtra.de coha. cler.⁊ mu.ideo non poſſunt alle
gari poſt concluſionẽ in cã cum non debeant tunc none pꝛo⸗
bationes admitti.vt.c.cũ dilectus.de fi.inſtru.ab.vbi.S.
¶ QAicet in notoꝛio de neceſſitate non ſit recipienda pꝛoba⸗
tio.vt.c.ad noſtrã.iij.de iureiu.põt tñ iudex ad cautelam pꝛo⸗
bationẽ ⁊ reliquũ oꝛdinẽ iudiciariuʒ ſeruare.ſed pars ꝓ qua
facit notoꝛium põt reſiſtere ne pꝛobationẽ cogatur adducere

——. ͤ „

ſal⸗
kn.
nde
ctgt

nri⸗

e

not
lof⸗
Rad
8 1o.
gten⸗
ger

tad
,fo

int
aſi
glot
o
neſ⸗
nſt
Ki
cele
rp
ntio
rf.
de
glio⸗
per
ſed
pps
fal.

ge.

unm
des,

cite
ik.
ina,
al
ni
dalſe

ſugr
bes

0

nte;

i
entis

ene⸗
glep⸗

.

quia non debet ſuperflua pꝛobatione onerari.ar.in.c.ſicut. ð
pꝛoba.⁊ alle.c.ad noſtrã.ſi tamen pars non reſiſtit non vicia

tur pꝛoceſſus.abb.in.c. bone de elec. v.col.
¶ In notoꝛio licet regulariter requiratur citatio. vt.c.ad no⸗

ſtra. iij. de iureiu. ⁊.c.poꝛro.de diuoꝛ.tñ ſi adeo factñ eſt noto⸗

riũ q; nulla defenſio poteſt parti abſenti cõpetere tũc nõ reqͥ⸗

ritur citatio:vt plene no.ab.in.c.cum olim.de re iudi.⁊ in dicto

c. ad noſtrã. ⁊ in.c.veſtra. de coha.cle.⁊ mu.⁊ ſic intelligit᷑ tex.
c. bone, de elec. vt ibi.no.a b. =.c.venerabilẽ eo.ti.ꝓ boc tex. in
l.ij. Ec ſi de frumentaria.ff. de admi. re. ad ciui. pertinen. ibi
per bar. ⁊ boc caſu intelligitur Inno.in.c.quãto.de tranſla.
pꝛela.ſed vbi factum nõ eſt ita notoꝛium: vt dixi:tunc requiri⸗
tur citatio.alias ſententia ſiue pꝛoceſſus habitus eſt nullus.
ſic intellige Inno. in. c. tua.de coba.cleri.⁊ mulie.⁊ alia iura
que requirunt citationem.ab.in dicto.c.bone.de elec.vi.colũ.
⁊ ab.in.c.venerabilis.eo.ti.iij. colũ.⁊ vide circa hoc gl.⁊ bal.
in.l. fi. C. de legi.⁊ cle.paſtoꝛalis.de re iudi.⁊ glo.in.c.fi.de he
reti.li. vi. ⁊ qdð no. abb.in.ci.de cauſa poſ.⁊ ꝓpꝛietatis:⁊ ideʒ
abb. in. c. cauſam. de reſcrip.⁊ vide glo.⁊ hoſtiẽ.in.c.ſuper eo.
de teſti. cogen. .
¶ Notoꝛiuʒ ſi eſt delictum ſʒ ignoꝛatur quis eũ commiſit an
luder ſine citatõe poteſt generaliter inquirere:vide.S.inqͥſitio.
¶ In notoꝛijs an poteſt ꝓcedi contra abſentem ſine citatiõe
vide.j.ſententia poteſt ferri.
¶ Motoꝛia multa dicuntur que non ſunt:ldeo de facili non ẽ
pꝛocedendum ſuper aliquo tanqᷓ ſuper notoꝛio. vt.c. conſu⸗
luit. i.de appel.ex quo infertur notabile dictum ꝙ ſ teſtis di⸗
cit fimpliciter factum eſſe notoꝛium ⁊ aliam cauſam non red⸗
dit etiam non interrogatus a iudice qꝙ non pꝛobat: quia no⸗
toꝛium de facili non cõpꝛehenditur ſenſu coꝛpoꝛis ſed iudicio

boni intelle ctus adeo ꝙ multi etiam periti titubant an ⁊ qñ

factum dicatur notoꝛium.vt.c.de manitfeſta.ij.q.i.abb.in.c/cõ
ſuluit. de appel. .
¶ Motoꝛium inducũt atteſtationes ſi contra eas nõ oppo⸗/
nitur. vt.c. cum olim. de verbo.ſigni.⁊ ibi.no.abb.⁊ tangit in
dicto. S.poꝛro. ðð
¶ Motoꝛium eſt id qð conſtat ex tenoꝛe litterarum pꝛincipis.

Inno.⁊ ab.in.c.i,⁊.ij.de confir.vti.vel inuti.de eo qð eſt no⸗

toꝛium iudici vt iudici poteſt ferri ſententia ſine teſtibus etiã
ſi ſit notoꝛium facti tranſeuntis:vt no.in.c.de illo.de eo qui
cog.conſang.vxo.ſue.⁊ ibi abb.in fi.
¶ Si iuderx ꝓceſſit in aliqua cã tanqᷓ ſuꝑ notoꝛio ſi in verita
te factum erat notoꝛiũ nõ tamen iudici conſtabat a pꝛincipio
valet pꝛoceſſus:qꝛ ſatis eſt ꝙ iudex nõ ignoꝛet fundamentũ
iuriſditionis ſue licet ignoꝛet qualitatem iuriſditionis.vt no.
Bar.in.l.multũ intereſt.ff.de condi.⁊ demonſtra. Inno.in.c.
tua, de cohꝗ.cle. ⁊ mulie.Abb.in.c.ſi clericus laicum, de foꝛo
compe. vi. l. vide. s. iuriſditio. , licet qualitas.
¶ Vbi delictuʒ eſt notoꝛiũ ſi ignoratur perſona delinquẽs
vt quia reperitur homo moꝛtuus in ſtrata vel furtum factum
in apotheca poteſt iuder ſine citatione ex officio ſuo inquire
re non tamen contra certam perſonam ſed generaliter:⁊ ſi ali
qui nominant᷑ in tali inquiſitione generali debet poſtea pꝛo⸗
cedere ſpecialiter cõtra illos:quia pꝛoceſſus ſactus in gene⸗
rali inquiñtione non facit fidem in ſpeciali eo quia pars non
fuit vocata nec vidit iurare teſtes ⁊ ſimilia.⁊ hanc practicam
ſeruat totus mundus.⁊ hoc ideʒ firmat Bar. in.l.fl.ff.de que
ſtio. ⁊ abb. in. c. bone de elec.v.col.
O In notoꝛio non requiritur pꝛonunciari eo modo quo pꝛo⸗
nunciatur ſuper non notoꝛio ſed per viam pꝛecepti poteſt fer
ri talis ſententia. no. Inno.de verbo.ſig.ex parte.⁊ Petrus
in.c.cũ dilectus.de purga.cano.
¶ Si aliquid ſit notoꝛium in pꝛouincia non tamen iudici:qꝛ
ipſe neſcit vel ſit notoꝛium in alia pꝛouincia nõ tamen in iſta
poteſt iudex duobus modis pꝛocedere.ſcʒ oꝛdine iudiciario
ac ſi eſſet occultum.arg.in.c.bone.i.de elec.xxiiij.q.i.pudẽda
ij.q.i.deus.vel poteſt cognoſcere an ſit notorium ⁊ facta ſibi
fiqe ſuper hoc pꝛocedit contra eum quaſi crimen eſſet notoꝛiũ
no.glo.⁊ doc.in.c.ad noſtram.iij.de iureiuran.
¶ In notoꝛijs oꝛdo iudiciarius eſt ipſum oꝛdinem non ob⸗
ſeruare vt eſt expꝛeſſum in.c.ad noſtram.iij.de iu reiuran.⁊ eſt
ſimilis modus loquẽdi qñ dicit imperatoꝛ in donatione que
fit ecclene optima menſura eſt immenſitatisin autent,de non

alie. re. eccle. S. ſi nimis.colla.ij.⁊ illud eſt in amoꝛe modus nõ
babuiſſe modum.ex quibus no.ꝙ diſpoſttio loquens de oꝛdi
ne refertur ad illius oꝛdinis caſus capaces,vt not, antho.in
alle.c.ad noſtram.
¶ Si in notoꝛijs in quibus oꝛdo iuris per omĩa nõ eſt ſeruã⸗
dus ſeruarent᷑ ſolẽnia iuris eſſet detrimentum reipublice ⁊ pꝛi
uate leſionis:qꝛ ⁊ ſi ſeruaretur multotienðᷣ tranſiret delictum
inultũ.qð eſſet cõtra rempublicã ⁊ iuſticie leſiones.de ſen.ex.
vt fame.S.i.cum ſuis cõ coꝛ.⁊ pęr cõſequens in detrimentum
ſalutis.ar.xij.qij.cum denotiſſhna ſec ⁊ multũ dãnificaretur
actoꝛ ſiue accuſatoꝛ ſi ei incũberet onus pꝛobandi.iudex nã⸗
q; tenet᷑ lites abbꝛeuiare ⁊ occurrere partiũ laboꝛibus ⁊ exa⸗
penſis.de dolo ⁊ cõtu.c.finẽ.de o ffi.dele, ſuper queſtionuʒ..
poꝛro.in fi.vt no.hoſti.in.c.ad noſtra.iij.de iureturan.
¶ Motoꝛium licet inducat ſola confeſſio.vt.c.fi.de cohabi.
cle.⁊ mulie.eſt verum niſi pꝛoba biliter excuſetur confeſſus.vt
no.in.c.cum dilecti.de accu.⁊.l.cum fidecõmiſſum.ff.de cõfeſ.
abb. in.c.cum ſpeciali.S.poꝛro de appel.
¶ Motoꝛiũ iuris eſt ſpontanea cõfeſſio clara ꝓbatio iuſta et
irretractabilis diffinitio. Pꝛimũ de confeſſis.c.i.ſecundũ in
l. geſta. C. de re iudi.de ver.ſig.cum olim.tertium de regu.iur.l.
res iudicata:ſed q;ꝛ confeſſio ⁊ ſententia poteſt habere aliqͥd
falſitatis.ꝓpꝛie notoꝛium eſt illud qð cõſiſtit euidentia: alias
po ſſer dici notoꝛiuz quod non eſt. no. Jo.an.poſt Hoſt. in.c.
veſtra.de coha bi.cle.⁊ mulie.⁊ in tali notoꝛio iuris per rei eui
dentiam non admittit᷑ appellatio.vt.c.cum ſit romana.⁊.c.
uenit ad nos.⁊.c.conſuluit.⁊.c.reprehenſibilis.de appella.⁊
c.ex litteris.de ſpon.⁊.c.quia pernicioſum.de vſuris.⁊.C.de
appella.conſtitutiones.⁊.C.quoꝛũ appel.non reci.lij.ſi tamẽ
aliquid eſt notoꝛium per famam publicam admittitur appel⸗
latio.vt alle.c.cũ ſit roma na.in.fi.ſed ſi eſt notoꝛium iuris per

cõfeſſionẽ vel ꝓbationem in iudicio factaʒ admittit᷑ appella

tio niſi cõuincatur ⁊ cõfiteat᷑.C.quoꝛũ appel.non reci.l. obſer
uare. glo. in.c. romana.de appella.li.vi.⁊ docto.ſignanter
Hen.in.c.tua nos.de cohabi.cle.⁊ mulie.nec in tali notoꝛio
requiritur citatio nec iuris oꝛdo.vt.c.ad noſtrã.iij.de iureiur.
nam vbi non eſt locus in ficiationi poteſt iudex ſine oꝛdine ꝓ
cedere ne maleficia remaneant impunita maxime cũ nimis fre
quentantur quia multis craſſantibus exemplo opus eſt.ſf. de
penis.l.aut facta.S.fi.de maledi.c.i.?⁊ ꝑmaxime vbi ſcandalũ
vel ma gnũ periculum reipublice eſt in moꝛa.⁊ ſic poteſt intel⸗
ligi.c.bone.i.⁊.c.venerabilem.de electi.no.io.an.⁊ alij.doct.
in.c.veſtra.de cohabi.cle.⁊ mulie.ibi tamen Joã.an.finaliter
tenet ꝙ; omni caſu requiritur citatio ⁊ ꝙ venienti expo natux
factum pꝛo quo citatus eſtvt audiatur eius defenſio.qð ſi nõ
fiat ſententia ſuper notoꝛio non teneret.de accuſa.qualiter.S
debet.ſicut em̃ in alijs cauñis que requirunt oꝛdinẽ iudiciariũ
non va let ſententia que fertur nõ cognito de cauſa.C.de ſen.
⁊ inter.omnium iudi.l.pꝛolatam,idem videtur in notoꝛio vbi
ſi non omnis:aliquis tamen oꝛdo ſeruandus eſt.vt alle.c.ad
noſtram.iij.de iureiuran.quod crederetur verum niſi ex moꝛa
poſſet ſcandalum generari.vt.ð.dictum eſt.
¶ Notoꝛium facti eſt publica ſeu famoſa inſinuatio vel pꝛo
clamatio ⁊ vox cõmunis ex euidentia rei pꝛoueniens que nul
la põt tergiuerſatione celari qð ſi eſtaiotoꝛium continuum.ſ.
actus permanentis zdo vel pꝛobatio requiritur. de
appella,.c.dilectus.dè c. venerabilem.de exceſ.pᷣla.grauem
⁊ fine accuſatoꝛe ⁊ teſte põt pꝛocedi nec citatio requiritur.vt
c.ad noſtram.iij.de iureiuran.⁊ hoc vult Jo.an.⁊ alij moder
ni.in. c. veſtra.
O In notoꝛio actu tranſeuntis ſi iudex ꝓcedit de expedienti
poteſt ad cautelam recipere teſtes vt ipſe in foꝛmetur an factũ
ſit notoꝛium etiam ſi delinquens ſit pꝛeſens ſeu abſens ⁊ reli⸗
quo oꝛdine non ſeruato.vt.c.tua nos.de cohabi.cle.⁊ mulie.
vbi boc no. Hen.xi.qiij.c.eoꝛuʒ qui accuſant᷑.c.de manifeſta.
ij. q.i.⁊.c.ad noſtram.iij.de iureiuran.non tamen non requiri
tur talis infoꝛmatio facti ſi factũ eſt notoꝛiũ iudici vt iudici.
quia qui certus eſt ⁊c.ff.de actio.emp.⁊ ven.l.i.ſi autẽ iudex ꝓ
ceſſitde neceſſitate ad petitionẽ partis requiruntur duo.ſcʒl;
fecerit delictum. Item ꝙ publice factũ ſit ſecus ſi ex officio in
quirit an crimen ſit notoꝛium.de boc per Spec.ti.de crimi.in
modum excep.⁊c. S.iam de notoꝛio.v.teſtes.⁊ in tali notoꝛio
non auditur quis appellans,de appella.pꝛopoſuit.⁊ licet in

tali notoꝛio actus tranſeuntis non fit neceſſaria cltatio nec ꝓ

batio.vt.c.bone.i.⁊.c.vꝰenerabilem.de elec.⁊.e.de manifeſta.
2.c.ſcelus.ij.qi.quod poteſt intelligi quando in conſpectu iu
dicis delictum contingit vel in notoꝛio cõtinuo.tutius tamẽ
eſt vt fiat citatio niſi foꝛte ſcandalum vel magnum periculum
reipublice ſit in moʒa.vt.S.in verbo.notoꝛium iuꝛis.in fi. Jo.
an. in. c. veſtra. „
¶ NMotoꝛiũ pꝛeſumptionis per qð pꝛeſumitur quis filius q̃
natus eſt ex nuptijs.ff. de in ius vo.l.qꝛ.non eſt neceſſarius oꝛ
do iuris ſed ſufficit ꝓbare circiſtantias ⁊ pᷣſumptiones etiaʒ
ſi non ꝓbetur factum.ar.in.c.iij.de pꝛoba.xxxij.qi.c.i. Inno.
⁊ Hoſti.⁊ hen.in.c.tua nos.de cohabi.cle.⁊ mulie.

¶ In notoꝛio actus tranſeuntis interpolati in quo requiri⸗

tur ſemiplena pꝛobatio.vt.c.cum in dioceſi.de vſuris.poteſt
indirecte pꝛocedi:ſcʒ inquirẽdo ⁊ admittitur appellatio:⁊ ſic
poteſt intelligi auc. vt iudi.ſi.quo.ſuf.S.quis aũt.⁊.S. neceſſi⸗
tatem.colla.ij.⁊.l.ea quidem.C.de accuſationibus.vbi vide
ſalicetum. .
¶ Qicet iudici non ſit factum notoꝛium ſi vere eſt notoꝛium li
cet index peccat ferendo ſententiã Miuſq; pꝛobetur ſibi factũ
notoꝛiñũ tamen eius ſententia irreuoca biliter tenet.no.iohan.
an.poſt inno.in.c.veſtra.circa finẽ.de cohabi.cleri.⁊ mulie.⁊
inno.⁊ Hoſti.in.c. tua nos eo.ti.⁊ idem dicendum eſt ſi iudex
gquditis excuſationibus rei condemnat reum ta nqᷓᷓ in noto⸗
rio ⁊ ipſe appellat nihilominus ſententia ſi in veritate factuʒ
eſt notoꝛium ⁊ boc pꝛobetur coꝛam iudice a quo petitur nulla
pꝛonũciari.no.io.an.poſt inno.in alle,c.veſtra.circa fi.⁊ inno.
in.c.tua nos.eo.ti.nota biliter.
¶ In notoꝛio an requiratur ſententia vide.j.ſententia non re
quiritur.
¶In notoꝛijs monitio an hab et vim citationis.vide.Sᷣ.mo
nitio facta.

¶ Motoꝛia licet ſint poſſeſſio ⁊ cõtractus poſſeſſionis:tamẽ
in eis raro pꝛoceditur ſ̃m foꝛmam notoꝛij nec in foꝛma inqui⸗
ſitionis tenet inno.in.c. tua nos. circa fi.de coha. cle.⁊ mulie.

⁊ eſt ratio quia illa que conſenſu litteris verbo contra buntur
non poſſunt ſic eſſe notoꝛia.ff. de actio.⁊ obli.li.⁊.ij.nam ⁊ in
tempoꝛe contractus ante ⁊ poſt multa quãdoq; inueniunt q̃
etiam pꝛeſentes non attendunt vel non plene de fi, inſtru. cũ
iohãnes.no.io.an.in.c.veſtra.de coha.cle.⁊ mu.

¶ Motoꝛium cauſat᷑ er boĩm ſcientia ⁊ loci ⁊ tempoꝛis quali
tate.nã opoꝛtet ꝙ nõ fiat de nocte nec in loco ſecreto nec pau

cis ſcientibus:ſed ꝙ publice ⁊ patenter fiat. Item fiat de die
ne homines de facili decipiant᷑. Item in pꝛeſentia plurimoꝝ
ad minus.rx.hominũ.vt in.c.cũ dilectꝰ.de pur.ca.iudex tamẽ
diſcretus habebit omnia diligenter perſcrutari:nam etiaʒ de
nocte poſſunt haberilumina vt habeatur indubitata ſcientia
no.abb.in.c.veſtra.de coha.cle.⁊ mulie.
¶ Motoꝛium pꝛobatur per duos teſtes:nã licet duo non ſuk⸗
ficiunt ad cauſandum notoꝛium ſufficiunt tamen ad ipſum ꝓ
bandum:quia in oꝛe duoꝛum ⁊c̃.vide quod no.glo.in.l.iij.ff.
de teſti. abb. vbi. ů. .
¶ In notoꝛio pꝛeſumptõis licet requirat᷑ oꝛdo ſuris:quia in
tali notoꝛio ex pluribus cõiecturis non pꝛobatur factũ:in no
toꝛio tamen facti nõ reuirit᷑ vſq;quaq; oꝛdo iuris ſed requi⸗
ritur citatio ⁊ ſententia.vt no.i ſtrã.iij. de iureiuran.
⁊. c.de manifeſta.ij.q.i.eſt tamen ſotandum q vbi certum eſt
abſenti nullam defenſionẽ cõpetere non eſt neceſſaria citatio
⁊ ſic intelligitur terx.in.c. cum olim.de re iudi.⁊.l.ij.ff.de admi.
re. ad ciui.parti.?.c.venerabilem. de elec.ſi vero aliqua defen
ſio põt cõpetere:⁊ tũc requiritur citatio.alias non valet ſnĩa
Tᷣita intelligitur tex.in.c.i.⁊ fi.de o ffi.dele.li.vi.⁊ licet in noto
rio requiritur ſententia nõ tamen cũ ſolita ſolẽnitate.⸗ ſic in⸗
telligitur qð no.inno.in. c.ex parte.de ver. ñg. ⁊ vide.l.ſi con⸗
feſſus.ff.de cuſto.2⸗ exhi.re.⁊.c.nos in quenqᷓ;.ij.q.i.⁊ cle.pa⸗
ſtoꝛalis. de re iudi.ab.in alle.c. veſtra.
¶ In notoꝛio facti permanentis licet nõ reqniratur ꝓbatio
vt. c. tua nos. de coha. cle. ⁊ mulie.in notoꝛio tñ iuris requiri⸗
tur pꝛobatio ſi negaretur. vt.c ſicut de re ſiudi.⁊ idem in noto
rio pꝛeſumptionis in.c.per tuas.de ꝓba.idẽ in notoꝛio facti
interpolati vel ſacti tranſeuntis requiritur ꝓbatio ſi negatur
vt.c.cñ in dio ceſi.de vſuris.⁊ cõſulitur iudici ꝙ in pꝛincipio
declaret factum eſſe notoꝛiñ. de quo vide quod no.in alle: cle.

baſtoꝛalis. abb. in allee.veltra clrca i.
MHonum.

¶ Mouñ opus an dicatur quando antiquũ caſtrum vel ba⸗
bitaculum reparatur,.vide.S.caſtrũ.v.antiqua caſtra. ⁊ vide
glo. magnam in. c. ij. de noui ope.nuncia. vide.j.nunciatio. .

nouumopus.
¶ Munciatio noui operis põt ſperni quãdo euidẽter cõſtat
nũciantem nullũ ius habere.vt.l.ij. ff.ne quis eum qui in ius

voca. fu. vi eximi. ⁊ ita no. Bar.in.liin pꝛin.ff. de no. ope.nũ⸗
cia.vbi no.quomodo poteſt eſſe certum ſeu euidens.vt refert

pe. de ancha. in. c. i. eo. ti.

¶ Mouñ opus non facit ſi quis reficit edificiũ antiquũ.fl.de
noui ope.nũ.l.i.S.ſi quis edificiũ.⁊.c.conſuluit. deiude.⁊ glo.
in. c. ij.de no.ope.nũ.⁊ vide.sS.caſtrũ. v.antiqua.
Mãucians nouũ opus per iactũ lapilli nõ conſtituit eſ qui
edificat poſſeſſoꝛem.ſecus ſi ſimplici verbo nunciat.ff. eo.ti.l.
l. S. in operis.⁊.l.de pupillo.S.⁊ ideo meminiſſe, ⁊ gl.in dicto
c.ij eo.ti.⁊ gl.in.c.ex parte.el.ij.de ver.ſig.
¶ Nñciatio noui operis nõ ſolũ cõpetit domino rei ſed etiã
emp biteote ⁊ creditoꝛi.ff. eo.l.in pꝛouinciali.S.ſi ego. 2. l. cre⸗
ditoꝛi.et ſi edificetur in publico quilibet de populo admittit᷑
ad nunciandum.vt allega.l.in pꝛouinciali.S.fi:⁊ no:in alleg.
c.ij.⁊ ſequenti. *
¶ ¶ Nuncians nonũ opus ſi ſtatim vult docere de iure ſuo
non tenetur cautionẽ ab aduerſario recipere.vt.c.pe.⁊ fi.eo.
ti.idem ſi infra tres menſes velit ꝓbare.vt.c.fieo.ti.nã ſicut ex
ceptio incõtinenti ꝓbanda impedit executionem ſententie.vt
l.iij S. cõdẽnatum.ff. de re iudi.ita impedit edificare volentes
in executione operis.vt alleg.c.pe.⁊ fi.eo.ti.põt ergo qui nũ⸗
ciat dicere volenti ſatiſdare hodie conſtat:hodie agatur quo
caſu licet ille cui fit nũciatio ſit paratus ſatiſdare:debet tamẽ
expectare ⁊ opus differre per tres mẽſes per iura ſupꝛa alle.
⁊. C. de edi.pꝛiua.l.fi.vt refert Pe.de ancha.in.c penul.eo.ti.
¶ Si is cui nouum opus nunciat᷑ dicat ſum paratus ſatiſda
re nõ ſufficit niſi ſecum ducat fideiuſſoꝛes.ꝑ.l.ſeruus beredi.
de ſta. libe. ⁊.l.ſex.S.ita reſpõdit.de ſolu.no.bar.in.l.pꝛetoꝛ.S
ſi paratus.ff. de noui ope.nuncia.⁊ Pe.de ancha.in. c. ij. e. ti.
¶ Munciationis dilatio vbicũq; eſt periculum illatura põt
ſperni.vt.l:de pupillo.S.ſi quis riuos.ff.eo.ti,⁊ ibi bar.noiin

cii. eo.ti/
Nuncius.

¶ Muncio iudicis vel alij an credatur cum ſigno vel ſine eo.
vide.ð.citare poteſt iudex per nũciũ.⁊ vide.j.ãgillum.
¶ Mãcij miſſio ad curiam quid hodie operat᷑ ⁊ qdos effectꝰ
babet:⁊ an habet vim appellationis.vide glo,in.c.vt debitꝰ.
de appel.⁊ ibi perabb.no.
¶ Sequuntur adqitiones domini Zu. de campis ad pꝛece⸗
gentem litteram. H.

8 Atus

Matus nõ dicitur qui cõfeſtim moꝛtuus ẽ
not.Abb. in. c. nam ⁊ ego.de verb. ſig.

NHaufragium.
¶ Be pena contra occupantes bona pꝛocedentia ex naufra
gio. vide abb.in:.c.excõicari.de rapto.

Negligentia
¶ An ſemper inferioꝛe iudice negligẽte ſuccedat ſuperioꝛ in
iuriſdictione.vide abb.in.c.quod ſedes.de offi.oꝛdi.
¶ Qualiter inferioꝛ perdat iuriſdictionem per negligentiam
vide a b.in.c.irrefra gabili.eo ti.
¶ An iuder ſecularis poſſit ſupplere negligentiam iudicis
eccleſiaſtici.vide abb.in.c.qualiter.de iudi.
¶ NMNegligentia in pꝛelato eſt peccatum moꝛtale,no. Abb. in
c.nibil, de reſcrip.
¶ An per negligẽtiam pꝛinetur quis beneficio ſuo. vide abb.
ſn.c. cum ad monaſteriũ.de ſta. regu.⁊.c.ea que.eo.ti.
¶ Quãdo tempus nõ eſt expꝛeſſum ad ſupplendum negligẽ

ſte
0),

Stee
nins
eni,
leien

de
egho,

ſaet
dal,
dico

eleii
ulae⸗
nini⸗
As

eſio
ſieo,
ſcnret
teſe
ſntq;
ni⸗,
fqno
und
Ae.
eoti.
nide
Nicl.
15
eti⸗
hot
i

neee,

Eec⸗
dintd,

een

tam inkerioꝛis:tunc inferioꝛ ante omnis venit monẽdus, no⸗
Ab. in. c. pꝛohibeas. de magiſtris. D
¶ An ſi llle cui eſt facta collatio ſit negligens recipere poſſeſ
ſionem ⁊ interim alter teneat poſſeſſionem perciannos. vide
abb. in.c. capitulũ.de reſcrip.

Negociatio.
¶ An clericis liceat negociani emere vel contrahere. vide ab.

in. c.i.ne cle.vel mo. .— R
¶ Megociatio que de ſeẽ licita poteſt eſſe illicita pꝛopter cu

piditatem ꝓpter diem ⁊ locum perſonam ⁊ rem.no.ab.eo.c.

¶ Megociatio an ſit pꝛohibita clericis in minoꝛibus.vide
abb. eo. c. L “
¶ An clerici poſſint eſſe pꝛocuratoꝛes vel aduocati in curia
ſeculari. vide Abb.in. c. ſacerdotibus,. ne cleri. vel mo.? quid
econtra de laico.
¶ Llericus licet non poſſit eſſe pꝛocuratoꝛ generalis: tamen
bene poteſt eſſe ad vnum actum. no.ab.in. eo. c. .
¶ An clericus poſſit eſſe pꝛocuratoꝛ laici vel econtra.vide ꝑ
Abb. eo. .
¶ Pꝛocuratoꝛ poteſt eſſe religioſus pꝛo amicis pꝛo conuen
tu cum licentia abbatis.no.abb.eo. c. ⸗
¶ Siclericus gerit adminiſtrationem ſecularem an poſſit cõ
nueniri coꝛam indice laico. vide ab.eo.c.
¶ An iudicia ſecularia poſſint cõmitti clericis. vide pe rabb.
in.c.ſed nec.ne cle.vel mo. !läl
¶ An clerici poſſunt eſſe locum tenentes regis vel pꝛincipis
vel conſiliarij.vide ab.eo.c. .
¶ An clericus poſſit cognoſcere de cauſa criminali auctoꝛi⸗
tate epiſcopi ⁊ quid an poſſit in curia ſeculari.vide abb. in. c.
clericis.eo.titu.
¶ Qualiter ſe debet habere pꝛelatus qui babert iuriſditionẽ
7 qualiter committet abb.eo.c. B

Polle.

¶ Differentia eſt inter nolle ⁊ nõ poſſe, abb.in.c. pꝛuden tiã
S. adijcimus.de offi.dele. .
¶ Diffetẽtia ẽ inter nolo ⁊ nõ volo.vide ꝑ Ab.eo.c. . ſexta.
¶ Diſferentia eſtinter nolle ⁊ velle.vide per abb.in.c.finẽ de

dolo contu. —
Noticia.

222

¶ An oꝛdinarius pᷣſumat᷑ habere noticiã vacationis benefi
cij. vide plene per ab.in.c.qꝛ diuerſitatẽ.de cõceſ.pᷣben.
¶ Semeſtre tẽpus non currit niſi a tẽpoꝛe noticie ſiue compe
tat iure oꝛdinario ſiue deuoluto ſiue deuolutio ſit pꝛimo gra⸗
du ſiue vltegjoꝛi.no.ab.eo.c.

¶ Moticiã an in dubio pꝛeſumatur babere epiſ. cop us a tge

vacationis beneficij.vide per.abb.eo.c.

Nouale.
¶ De nouali.vide ab.in.c.cõſultatiõi.de puileg. ⁊ de ipo die
vt in.cii.⁊.c.quid ꝑ nouale.de verb.ſig.

Nox.

¶ An valeat actus factus de nocte ſicut de die ⁊ qñ incipit
nox ⁊ de die naturali ⁊ artificiali ꝑ ab.in.c.oſuluit.de o ffi.de
leg.⁊ in.c.quoniam. de ferijs.

Nullitas

¶ Juderx ſupioꝛ qui cognoſcit de nullitate põt etiam foꝛma
re ſnĩam ſicut eti faceret ſi cognoſceret de cauſa appe.no.ab.
in. c.ĩ liiteris.de o ffi.dele.

¶ Quanto tempoꝛe durat nullitas pꝛoceſſus. abb.in,/c: 2

nobis.de exceptio. ð
