pi.idẽ eſt ſi cã pietatis.vt ibi maioꝛ em̃ pars capituli ficte re⸗
pꝛeſentat totã vniuerſitatẽ. vt in.l.aliud.S.refert᷑.ff.de re. iur.
⁊in.l.qð maioꝛ.ff.ad munici.ſᷣm Abb.vbi.õ.v.colum.
¶ Capituli cõſenſus dʒ pᷣſtari in cõi.vt no.glo.in.c.cuʒ oẽs
de cõſti.quã ſequit᷑ Inn.in.cĩ geneſi.⁊.c.auditis.de elec.⁊
facit gl.in.l.ſcut.ff.qð cuiuſqʒ vniuer.q̃ dicit ꝙ; ſi hboĩes huiꝰ
ciuitatis eẽt in platea ⁊ aliqͥd facerẽt nõ diceret᷑ ille actꝰexpli
catꝰ ab vniuerſitate ſed a ſingulis:ad boc em̃ vt actꝰ attribu

atur collegio opoꝛtet ꝙ mõ ſolito cõgregat᷑ collegiũ.⁊ ibi⸗

dẽ fiat ↄcluſio ex replicatõe actꝰ.idẽ no.bar.ĩ l.oẽſpopuli.po
nẽs duas regulas. MPꝛima ꝙ ĩ factis collegij cõſenſus dʒ pᷣ
ſtari in cõi. Scða ꝙ etiã in ſpectãtibꝰ ad ſingulares pſo nas
ↄſenſus dʒ pᷣſtari ĩ cõi qũ maioꝛ ꝑs pᷣualet minoꝛi ꝑti:vt ĩ l.⁊
ſuũ heredẽ.ff.de pactis.vt refert Abb.in allega.c.cuʒ oẽs.ðᷣ

conſti.vi.colũ.

¶ Capituli maioꝛ pars que dicat᷑ ad actũ validanduʒ et an

due partes contempta tertia ꝑte pñt actum explicare:vide.j.

vniuerſitatis due ꝑtes cũ verũ.ſequentibus.et vide Zapũ
ſua alle.cxxxi.
¶ Capituluʒz ſine epõ vel epᷣs ſine capitulo nõ pñũt minuere
numerũ pᷣbẽdarũ nec ſuppꝛimere dignitatẽ nec ẽt augere nu⸗

merũi canonicoꝝ vlł pᷣbendaꝝ nec creare dignitatẽ in eccleſia

⁊ eſt rõ qꝛ cũ ſint vnũ coꝛpus nõ dʒ mutari ſtatꝰ eccłie ſine cõ
ſenſu vtriuſq;.not. Inno.in.c.cũ ↄſuetudis.de cõſue.⁊ glo.ĩ
c.ij.de vᷣ. ſig. ⁊ Abb. in. c. cuʒ acceſſiſſẽt. de cõſti.iij.colũ.An
põt capłi ſtatutũ iuratũ reuocare.vide j.ſtatutum iuratum
¶ Zapitulũ lʒ nõ poteſt nou dignitatẽ vel iã extĩctã creare
in eccleſa:qꝛ hoc ꝑtinet ad papaʒ dũtaxat:vti.c.i.xxij.di.po
teſt tñ creare vnã de dignitatibꝰpꝛĩo creatis ⁊ viſitatis:vt in
c.cũ acceſſiſſẽt.de cõſti.⁊ ibi Jo.an.⁊ Ab.iij.colũ.
¶ apituli appellatõe liqʒ intelligat᷑ decanꝰ qui eſt ꝑs capi
tuli.non tñ intelligit᷑ eps cũ ius pᷣlature ſit diſtictũ a iure capi
tuli:no. Abb.in.c.poſt electionẽ. de cõceſ.pꝛebẽ.⁊ vide glo.ĩ
cle.vt hi qui.de eta.⁊ quali.
¶ LQAicet regularit᷑ pᷣlatꝰ debeat reqͥrere cõſenſuʒ capituli cir
ca ardua vt circa inſtitutiões ⁊ deſtitutioneſ:ivt plene no.ĩ.c.
eũñ eccła vultana. ð elec.tñ minoꝛa negocia põt pᷣlatꝰ ſine cõ
ſenſu capituli explicare.no. Inn.in.c.fi.de ma.⁊ obe,nã recto
res cuiuſq; collegij ex officio eis iniũcto explicãt minoꝛa.vt
ln.l. ij. C. de iura. cali.facit.cedoceri de reſcri. Itẽ exñte cã rõ⸗

ſtatutum epiſcopi ſine conſilio.

nabili quã bonꝰ vir arbitrabit᷑ nõ renet᷑ pᷣlatꝰ etiã in atdii=
requirere cõſiliũ capi.no.Abb.ĩ.c.nouit de his que fia pᷣla.
¶ Qapituli cõſenſus requirit᷑ in oibus arduis ⁊ grauibꝰ cõ
cernẽtibꝰ pꝛeiudiciũ eccleſie nec ſufficit ſoluʒ cõſiliuʒ.in alijs
autẽ ſufficit ↄſiliũ ca.c.ad b.ð offi.archi. Ab.iĩ.c.nouit. alle.
¶ Capituli cõſiliũ nõ eſt neceſſariũ in notorijs:nã põt pᷣlatꝰ
ſine cõ ſilio capituli reqͥrere bñficiatũ abſentẽ ad faciẽduʒ re⸗
ſidẽciã ⁊ ſpoliare eũ ſi nõ venerit:vt.no. Oldra.conſilio ſuo
ccxxx.quia in hoc caſu nõ requirit᷑ iudiciũ nec fert᷑ ſententia
pꝛiuatiua:ſed potius fit ſpoliatio que ẽ quedã iuris executio
cũ hoc nõ poſſet eſſe nõ notoꝛiuʒ:vt.not.Abb.in.c.ex ꝑte de
cleri.nõ reſidẽ. vt ipſe refert in.c.nouit.ð his que fiũt a pꝛela.
circa fi.vide ſupꝛa.beneficium ſeu ecceſii.
¶ Capituli cõſiliuʒ tenet᷑ reqͥrere eᷣus nõ ſoluʒ in ĩſtitutio⸗
nibꝰ ⁊ deſtitutionibꝰ:vt in.c.nouit.de his que fiũt a pꝛela.ſx
etiã in collationibꝰ:vt in.c.quãto.eo.ti.vbi.no.Abb.vide.j.

¶ An valet ſtatutuʒ ſeu cõſuetudo ca pituli ꝙ oẽs ð capitu⸗
lo debeãt cõcoꝛdare ꝙ als nõ valet actꝰ. et vide.j.ſtatutum
ſeu conſuetudo capituli. “”́MƷMZẽ
¶ Minoꝛ ꝑs capli ↄtradicẽs nõ tenet᷑ coꝛã maioꝛi ꝑte rõeʒ
ↄtradictõis ſue ꝓbare cuʒ nõ ſit iudex iõ dʒ adiri ſuperioꝛip
ſius coꝛpoꝛis vł vniuerſitaij vel eligant᷑ arbitri:vt ĩ.c.ſcdðᷣo re
quiris.de appel.et lʒ Zdicere teneat᷑:nõ tamẽ ẽ neceſſe ꝙ ap

pellʒ.nã cũ capitulũ ꝓcedat extraiudicialit᷑ nõ trãſeũt bmõi
geſta ĩ rẽ iudicatã:⁊ ſic ex ſola dictiõe põt qͥs ꝓſequi.cauſã
ſuã coꝛaʒ ſuperioꝛe vt geſtuʒ minꝰ rationabilitretractet᷑ ar.ĩ.

c.cõcertatõi.de appel.li.vi.debet ergo is qui nõ vult cõſenti
re cõtradicere.alłs inuoluit᷑ pena ⁊ pctõ alioꝝ. vt. no. Inn.
Abb.ppoſt eũ in.c.i.de bis que fiũt a maioꝛe parte capituli

¶ In malis geſtis ꝑ capituluʒ vł vniuerſitatẽ tacẽs habet᷑ ꝓ

ↄſentiẽte cũ ex officio ſuo teneat᷑ dicere.vt in.l.de etate.S.q̃

tacuit.ff.de introga.actio.põt tñ minoꝛ ꝑs appellare ſi vult
⁊ appellatõ oꝑabit᷑ multos effectꝰ de qͥbꝰ p Abb. in.c.bone.
de app.ẽ tñ notãdũ qꝙ qñ aliqͥs eligit᷑ ab vniuerſitate ad offi

ciũ publicuʒ vtilitate ⁊ auctoꝛitate habet᷑ ꝓ ↄſentiẽte ſi non

appellauit etiã ſi expᷣſſe Zdixerit.vt in.l.hi qui ad ciuilia.C.de

appell.vbi vide rõnẽ diuerſitaij per Cy.not. Abb. in. alleg.

c.i.de his que fiunt a ma.parte capituli,:iij.colũ. l
¶ Capitulũ põt ſine pꝛelatofacere ſtatutũ tale nõ mutet᷑

ſtatus eccłie ſed cõcernat dũtaxat factũ ipſius capituli.aliaſ
non valet ſtatutũ ſine ↄſenſu pᷣlati.vt in.c.cũ cõſuetudis de
cõſue.⁊ ibi inno.⁊ glo.in.c.ij.de ver.ſig.li.vi.⁊ etiã vniuerñ⸗

tas inferioꝛ non põt facere ſtatutũ in arduis ſine ↄſenſu epi

ꝓpter ↄiũctionẽ q̃ eſt inter epᷣm ⁊ eccleſiã no. Inno.de teſta.

reqͥſiſti in fi.⁊ de cõſti,.cũ acceſſiſſent.no.ab.in alle,ð c.i.de hbis

q̃ fiũt a ma.pte capi.iij.colũ.vide.j.ſtatutũ,v.in oĩbꝰ caſbꝰ.
¶ Ad validitatẽ actꝰ gerẽdi in capitulo vel vniuerſitate ad
minus due ꝑtes vocãdoꝛũ debẽt eſſe pñtes.ſic ĩtelligit᷑l.nul

li.⁊.l.plane.ff.qð cuiuſq; vniuer. ⁊ exillis dnabꝰ ꝑtibꝰopoꝛtʒ
neceſſario maioꝛẽ ꝑtẽ ↄſentire.ita intelligit᷑l.qð maioꝛ.ff.ad

munici.⁊.c.i.de his que fi.a ma.ꝑte capi.vbi no.ab.⁊ ſic nõ

eſt neceſſariũ ad vtilitatẽ actus ꝙꝙ maioꝛ ꝑs oĩuʒ de vniuerſtũ
tate ↄſentiãt ſʒ ſuſficit maioꝛ ꝑs eoꝝ q̃ ſũt in vniuerſitate pꝛe
ſentes dũmodo pñ̃tes ↄſtituãt ꝑtes qꝛ due ꝑtes pñtant torẽ
vniuerſitatẽ vt in iuribꝰ.S.alle.⁊ ĩ.l.iij.C.de ðcre.ab oꝛdi.fac.

ſi tñ aliqͥs de vniuerſitate fuit cõtẽptus põt ꝓſequẽdo ↄtem

tũ facere actũ tractari qꝛ plus obeſt ↄtẽptꝰ vniꝰ qᷓ; ödictio

multoꝛũ de elec.ꝙ ſicut.⁊.c.bone.no.abb.vbi.s.in fi.
¶ Capitulũ ſine epᷣo an poſſit eccleſaʒ interdicere ⁊ an hẽat
iuriſditiõeʒ.vide.j.interdicere.vᷣ.capitulũ ſine eo.
¶ Lapitulũ cuʒ epᷣo an poſſunt agere vel minuere numerum

pꝛebendarũ ſeu dignitatum in eccleſia vel nouã creare plene

per abb.in.c.cum acceſſiſſent.de cõoſiitt.
¶ Maio: ꝑs capitulilʒ ᷣdicente minoꝛi ꝑte nõ põt facete
gram alicui de redditibꝰ que ꝓueniũt ad ſingulos lʒ iure col
legij per.c.in re cõi.de reg.iur.lib.vi.cũ ſuis ↄcoꝛ.⁊ regula q
oẽs tangit eo.ti.põt tñ maioꝛ ꝑs etiã ↄtradicẽte minoꝛi talẽ

gram facere in cã pia ⁊ neceſſaria vt ꝓ fabꝛica neceſſaria ec⸗

cleſie cũ deſũt fabꝛice redditus.⁊ ſic intelligit᷑c fi.de bis que
fi.a ma.pte.ca.⁊ ibi abb.ij.colum. ððMðð
¶ aioꝛ ꝑs ca. ſen vniuerſitatis non põt obligare bona
ſpeciatia ad minoꝛẽ ꝑtẽ etiã ꝓ opere pio ⁊ neceſſario exquo
c üiij

Hla bona ptinẽt ad illos iure ꝓpꝛio ⁊ nõ iure collegij nec in
poc maioꝛ ꝑs hʒ ptatẽ in minoꝛẽ iõ nõ põtꝑ ſtatutũ ſuũ pa⸗
trimo niũ obligare minoꝛis ꝑtis h̊ tenet Inno.in.c. ex parte

de cõſue.⁊ glo.in.l.ij.ff.que ſit lon.conſue.aliud ẽ quãdo ma

ioꝛ ꝑs repñtat totã ipſaʒ vniuerſitatẽ qꝛ põt diſponere de bo
nis ꝓpꝛijs collegij cũ bona collegij ſunt ꝓpꝛia ipſius coꝛpo
ris ficti ⁊ non ſinguloꝛũ.xij.q.ij.qui manumittit᷑.ſi tñ vniuer⸗
ſitas ſit obligata ex cã pia ⁊ neceſſaria ⁊ nõ habʒ vñ ſatiſfaci
at de rebus cõibus poſſunt cogi ꝑ ſuꝑioꝛeʒ ſi bñt vnde alias
ſoluant ſic intelligitur glo.in.l.ijff. qðᷣ cuiuſqʒ vniuer.no.abb.
in allega. c.fi.ij. colum.
¶ apitulũ moꝛtuo epo nõ ſuccedit in adminiſtratõe bono
rũ ptinẽtiũ ad epᷣm.ſed moꝛtno abbate ↄuẽtus bʒ adminiſtra
tionẽ oĩuz rerũ ⁊ pᷣt ↄſtituere ſindicũ ⁊ ꝑ eũ agere.Inn.⁊ ab.
in. c.cũ dilectus.de cõ ſu e.iij.col.⁊ ĩ.c.cũ bone.de appel. iiij.
colum. cum ſequen.
¶ Capitulũ nõ ſuccedit ſede vacante ĩ bis qᷓ ↄpetũt pꝛelato
rõne ↄſuetudinis maxime g ius inducte.ſecꝰ in his qᷓ oↄpetũt
de iure cõi. idẽ de bis que cõpetebàt pꝛelato alio iure ſpecia
li vel ex gra.no.glo.in.c.ſcriptũ eſt.de elec.⁊ ibi ab.⁊ in.c.vei⸗
rũ de fo.compe.ij.col.⁊ abb.in.c.his que.de ma.⁊ obe.
¶ XZapitulũ lʒ nõ bẽat ptãtẽ ſede vacãte conferendi bñficia
põt tam̃ ponere yconomũ vide.j.yconomus.
¶ Poteſtas ↄfirmãdi ⁊ inſtituẽdi ſede vacãte ſpectat ad ca
pi. vt.c.i.de inſti.lib.vi.ſʒ nõ deuoluitur ptãs libere ↄferendi
nec donãdi.vt.c.vnico.ne ſede vacãte.lib.vi.nam iura volue
rũt ꝙ iſte liberalitates nõ trãſirent in capitulũ.vt.c.quia ſe⸗
pe de elec. li. vi. ab b. in.c. cum olim.de ma.⁊ obe. .
¶ apitulũ ſuccedit ĩ iuriſditiõe tã ſpũaliũ q; tẽpoꝛaliũ epᷣo
moꝛtuo naturalit᷑ vel ciuiliter. eſt cõcluſio ab.in.c. cum oliʒ ð
maio. ⁊ obe.vbi vide late quã ptãtẽ ⁊ in quibꝰ capłʒ habeat
ſege vacante.⁊ vide abb.in.c.cũ veniſſent.de in integ.reſti.⁊
notabilius in. c. verum. de fo. cpe. ð)
¶ Lapitulũ ſe.va.nõ põt agere ſuꝑ iuribꝰ ⁊ rebꝰ cõibꝰ.qꝛ pᷣ
ſatꝰeſt caput.vt c.nouit.⁊.c.quãto.ð bis q̃ fi.a pᷣla.vñ ſine ca
pite nõ dʒ licere mẽbꝛis iura cõia in iudiciũ deducere ſʒ ĩ illis
de qͥbꝰ nõ timet᷑ magnũ pᷣiudiciũ põt admitti vt capitulũ ſe.
va.e xerceat iura pariter ſpectãtia ad vtrũqʒ ſic intelligit᷑.c.fi.
ðͤ re iudi.li.vi.⁊.c.vnico.ne ſe.va.eę.ti.ab.in.c.i.de pᷣſcri. Licʒ
ptãs ↄfirmãdi electos ⁊ inſtituẽdi pñtatos a pronis deuol⸗
uat᷑ ſede va.ad capłm.vt.c.cũ olim. de ma.⁊ obe.⁊.c.i.de ĩſti.
lib. vi.nõ tam̃ deuoluit᷑ ad capitulũ ptãs libere ↄferendi.vt
c.ij. ne ſe. va.⁊.c.vnico.e.ti.lib.vi.⁊ eſt rõ qꝛ collatio bñficioꝝ
cõputat᷑ inter fꝛuctꝰ dignitatis q̃ ſucceſſoꝛi reſeruãtur.vt no.
glo. in alle. c. cũ oliʒ. ⁊ collatio eſt q̃dã donatio.vt.c.fi.de offi.
vic.li.vi.iſta ergo liberalitas nõ tranſit in capłm quẽadmo⸗
dũ nec liberalitas donãdi fructꝰ ꝓuenientes.vt.c.qꝛ ſepe.de
elec.lib. vi.cõfirmatio aũt ſeu inſtitutio eſt debita nec ibi exer
cetur aliqua liberalitas.trãſit ergo ad capitulũ ſicut alij actꝰ
iuriſditiõales no.Abb. in alle.c. cum olim.iij.colum.
¶ Capitulũ ſuccedit in iuriſditiõe tã ſpiritualiũ q; tꝑalium
epᷣo moꝛtuo naturalit᷑ ſeu ciuiliter:vt qꝛ captꝰ ab hoſtibꝰ.tra
ditur hoc ꝓ regula ꝑ Jo.an.⁊ Ab.in.c.cũ oliʒ.dema.⁊ obe.
vobi tenz Jo.an.qꝙ licʒ capłm ſede va.nõ poſſit ↄferre benefi
cia quoꝝ collatio ꝑtinet ad ep̃ iure ꝓpꝛio põt tñ ea q̃ ꝑtinẽt
iure deuoluto cum talis poteſtas competit rõne iuris epᷣalis
q̃ iura tranſeũt in capitulũ.vt ibi.hoſti.vero ibi ⁊ ab.poſt eũ
tenent ↄtrarium licet plus placet opi.Jo.an.
¶ Caphm ſede va.põt dare licẽtiã electo in pᷣlatũ ecc e alte
rius eccłie cũ iſta nõ ſit alienatio ⁊ cõpetit rõne iuris epᷣalis
no. Jo.an.in.c.ſi abbatẽ.de elec.lib.vi.⁊ dñi de rota deci.x⸗
rxxi.⁊ Abb.in alleg.c.cum olim.de ma.⁊ obe.iiij.colum.
¶ Eapitulũ ſede va.lʒ nõ põt res ſeu fructꝰ eccłie alienare pᷣtꝰ
tñ interponere auctoꝛitatẽ eccłie inferioꝛi vt ex cã legitĩa poſ
ſit alienare cũ talis auctoꝛitas eſt iuriſditiõis vt ſentit Fred.
deſe. cõſi. xxviij.⁊ põt capitulũ ĩterponere auctoꝛitatẽ ꝑmu⸗
tatiõi beneficioꝝ qð intellige.vt no.glo.in cle.vnica,.de re.ꝑ
mu. Abb. in alle. c. cum olim.
¶ Eapitulũ lIʒ ſe.va.ẽ admĩſtratoꝛ neceſſariꝰ nõ volũtarius
põt viſitare etiã generaliter cum viſitatio fit ex neceſſitate iu⸗
ris.vt.c.ſopite.de cenſi.⁊.c.inter ceteras.de offi.oꝛdi.⁊ maxi⸗
me b hʒ locũ vbi nõ ſperatur vt ðᷣ ꝓxiĩo ꝓuideat᷑ eccłie ð epᷣo
vt q: eſt captꝰ ab hboſtibꝰ abbein.d. c. cum oliz. v.colum.

¶ Eapitulũ ſe. va. nõ ſuccedit in iuriſditiõe ölegata epo ſed

Tiuriſditõe tm̃ q̃ eo ↄpetebat iur̃ ꝓpꝛio ⁊ ↄcludit.ab.vbi.S.
¶ Lapitulũ lʒ ſede vacãte poſſit recipere reſñgnatiões bene

ficioꝛũ et poſſit pꝛiuare quẽ de bñficio ſuo ex cã qꝛ eſt iuriſ⸗
ditiõis nõ tũ põt pᷣtendere pᷣſcriptiõeʒ in his in quibꝰ ſucce⸗
dit de iure ſede va.vt illa exerceat.abb.vbi.s.vi.colum.
¶ Capitulũ ſede vacãte põt ſtatuta facere diſtringẽtia totã
dioceſiʒ cũ ſtatuere ſit iuriſditiõis.vt.c.fi.de cõſti.li.vi.nec ta
lia ſtatuta põt epᷣs reuocare dũ tñ nõ ſint facta in pᷣiudicium

futuri epᷣi. ar. in. c. innotuit. de elec.⁊ ab.in.d.c.cũ oliʒ.vi.col.

¶ Caphlm ſede va.põt diſpẽſare vbicunq; ſubeſt legitĩa cã
diſpẽſandi ⁊ diſpẽſatio depẽdet a iuriſditiõe.ab.vbi..
¶ Capitulũ ſede va.ſuccedit in ptãte quã hʒ epᷣs ex cõſuetu⸗
die.vtputa intereſſẽdi electiõi alicuiꝰcũ eadẽ rõ dʒ eẽ in addi
tamento que in pᷣncipali:qꝛ illa ptãs cõpetit epiſcopo vt epi

ſcopo.abb.in. d. c. cum olim.

¶ Caphm ſede va.põt facere ↄmẽdas eccłiarũ donec fuerit
eccłie ꝓuiſuʒ ꝑ hñtẽ ptãtẽ.no. Jo.an.in.c.i.ne ſe.va.lih.vi.
¶ Capitulũ ſede vacãte lʒ nõ ſuccedit in pᷣuilegijs indultis
dignitati epᷣali põt tñ indulgẽtias ↄcedere cũ ſit iuriſditiõis

lʒ volũtarie ⁊ iura non diſtiguũt in bᷣ inter iuriſditionẽ volũ⸗

tariam vel contẽtioſaʒ. dz ergo intelligi de vtraq; cũ genꝰ ve
rificetur de qualibet ſpẽ:vt in.l.filiuſfamilias.ff.de dona.⁊ in
c.auditis.de pᷣſcrip.no.ab.in alle.c.cũ olim.vlti.colum.
¶ Capitulũ ſede vacãte põt dare cõfeſſoꝛeʒ ſeu penitẽtiariũ
qui abſoluatin caſbꝰ reſeruatis epᷣo.vt no.ab.in.c his q̃.de

maa. 1 obe.⁊ bʒ ptãteʒ doctoꝛãdi vbi h epᷣo ↄpetebat de iure

cõi ſecꝰ ſi ex iure ſpãli.no.ab.in alle.c.cũ oliʒ.ð ma.⁊ ob.in fi.
¶ Lapitulũ in caſibus in qͥbꝰ nõ pᷣt eẽiĩ iudicio ſine auctoꝛi⸗
tate ⁊ ↄſenſu ſui pᷣlati.ergo nec ſede va.cũ eccłia tũc vacaret
legitio defẽſoꝛe.vide glo.in.c.fi.de ꝓcu.⁊ qð no.i.c.fi.ne ſede
va.no.ab.in.c.cũ veniſſent.de in integ.reſti.v.colum.
¶ QLapitulũ lʒ ſede vacãte ſuccedat gñaliter in iuriſditiõe nõ
iñ ĩ cã feudali q̃ eſt mẽſa epᷣi ne ep̃ᷣs vaſallũ hẽat quẽ hẽre no
lit ſicut nec in bñficioꝛũ collatiõe.vt.c.ij.ne ſe.va.ſʒ ſi feuduʒ
eẽt cõmune epᷣi ⁊ capłipoſiʒ tũc capłʒ ſede va.cognoſcere.vt
c.vnico.ne ſe.va.li.vi.no.ab.in.c.verũ.de fo.cõpe.ij.colum.
¶ Caphlm lʒ ſede vacã.ſuccedat in iuriſditiõe pꝛocedit tũ in

his qͥ cõpetũt epo de iure cõi nõ deiure ſpãli.no.doc.iĩn. c. ve
rũ.de foꝛo cõpe.⁊ ibi abbas.⁊ facit qð no.inno.in.c.cum in

ciũctis. de elec.⁊ Anto.de butrio in.c.q;qᷓ. de elec.li. vi.⁊ qð
no.glo.in cle.i.de here.⁊ archi.in.ce.i.ne ſede vacan.li.vi.

¶ Lapitulũ ſuccedit ſede vacã.in his etià q̃ cõpetũt de iune
ſpali quãdo illa ſpectãt parit᷑ ad epᷣʒ ⁊ capłm.vt alle.c.veruʒ
de foꝛo cõpe.⁊ ſic no.ꝙ lʒ in bñficioꝝ collatiõe non ſuccedat
capitulũ ſʒ ſi pariter ſpectat ad epʒ ⁊ capłm põt capitulũ ta⸗
lia bñficia cõferre.vt cõcludit abb.in alle.c.verũ.iij.colum.
¶ QLapitulũ lʒ ſuccedat in iuriſditiõalibꝰ ſede vacãte tñ ſi x/
titur aliqua queſtio ſuper iure certo erq poſſet pᷣiudiciũ gene

gari epo futuro vel eccleſe non ſuccedit capitulũ vt ſi ↄtẽda⸗

tur ſuper ꝓpꝛietate an talis ſit ſubditꝰ vł exẽptus vł an locꝰ
ſit de dioceſi vłl nõ talis cã nõ dʒ vacante ecckia agitari.ar.c.
verũ de fo.cõpe.⁊.c.fi.ne ſe.vacã.ſecus ſi agat᷑ de nudo exer
citio iuriſditiõis.vtputa an talis deliquerit in dioce.vel an
Ixerit vłnon qꝛ tũc ſũmarie capitulũ cognoſceret videat an
ſua ſit iuriſditio.qꝛ ꝑ ̊ nullũ pᷣiudiciũ fit eccłie.vt no. Inno.
in.c.ſuꝑ lr̃is.de reſcrip.⁊ abb.in.alle.c.verum.iij.colũ.
¶ Capitulũ ſuccedit ĩ adminiſtratiõe moꝛtua abbatiſſa.vt
cle.ne in agro.S.abbate de ſtatu regu.ſed ſi vacãte eccłia ſcan
dalũ naſcit᷑ inter illos de collegio ita ꝙ ſuſpecta eſt eoꝛũ ad⸗

miniſtratio tũc ꝑ ſuꝑioꝛẽ dðdʒ dari monaſterio adminiſtratoꝛ

idoneus ⁊ ſic intelligit᷑.c cum dilecta.de reſcrip.⁊ ibi abb.cir⸗
ca pᷣn.facit in ar.c.fi.de ſtatu reg.
¶ Lspitulũ ſede vacãte nibil põt diſponere in pᷣiudiciũ epᷣa⸗
lis menſe.xi.q.ij.ſi qua de rebꝰ.nec redditꝰ minuere qð ſi attẽ
ptare pᷣſumpſerit epᷣs inſtitutꝰ hoc põt ⁊ dʒ in ſtatum pꝛiſti⸗
num reuocare.no.in.c.ſicut nr̃is.de iureiur.⁊ ibi hoſt.circa ſi.
¶ Item nec donatio quã facit epᷣs de mẽſa ſua pᷣiudicat ſue
ceſſoꝛi qꝛ nibil põt facere ĩ pᷣiudiciuʒ iuris epᷣalis vt alle.c.ſic
noſtris.nec põt auctoꝛiʒare in facto pꝛopꝛio no.glo.in cle.ſi
vna.de rebꝰ ecc.nõ alie.xvij.q.iiij.queſti.not. Jo.an.⁊ Vlin.
⁊2 Pet. in allega. c. ſicut noſtris.
¶ Capitulũ ſede va,nedũ ſuccedit in eccłia cathedrali.vt. c.

=

cñ olim. de ma. ? obe.ſʒ etiã in eeckia inferloꝛi vt patz in. c bii

que.de ma.⁊ obe.ſ.in titulo cardinalatꝰ.qð patʒ ꝑ gl.ibi dũ
dicit ꝙ ſi papa ꝓ bono pacis nõ reſeruaſſet iſta nibilominus
in capitulũ tranſiuiſſent. boc idem ſentit Inn.in.c.cũ dilectꝰ
de cõſue. in pn. vbi dicit ꝙ moꝛtuo pᷣlato abbate adminiſtra
tio tranſit in capłʒ hoc latius ↄcludit abbas in alle.c.his q̃.
¶ Qapitulũ lʒ ſede vacã,.ſuccedit pᷣlato in his que ſũt iuriſdi
tiõis ⁊ oꝛdinis:illa tũ que ſunt iuriſditiõis põt exercere ꝑ ſe
⁊ ꝑ aliũ eti nõ epᷣm ſ̊ ea que ſũt oꝛdinis epᷣalis debz exerce
re ꝑ aliũ epᷣm cũ ꝓteſtatiõe tñ vt iſti eo nihil iuris attribuat᷑
notat abbas in.c.his q̃ de ma.⁊ obe.⁊ ibi glo.
¶ Capitulũ ſede vacãte põt ↄpellere executoꝛes teſtamẽto⸗
rũ vt volũtates exequãtur teſtatoꝝ ⁊ etiã põt ca pitulũ ſicut

eßps ſi viueret exeqͥ ꝑ negligentiã executoꝛis:qꝛ boc eſt iuriſdi
tiõis epᷣalis ⁊ eſt plus oneris q; bonoꝛis ⁊ eſt officiũ neceſſa

riũ ꝓ boc qð no.glo.in cle.i.ð hereticis.⁊ in hoc ceſſat rõ qᷓẽ
in ꝓbibitiõe collatiõis bñficioꝛũ:nã illa ꝓhibet᷑ qꝛ ẽ quedã
bonoꝛificentia ⁊ cõputat᷑ inter fructus.vt no.in.c.cũ oliʒ.de

mnaio.⁊ o be.ſed dicta executio eſt oneris dũtaxat ⁊ nulla cõ⸗

moditas remanet apud capitulũ vel ẽᷣm exequẽtẽ. vt.l.non⸗
nulli. C. de epi. ⁊ cleri.no. abb.in.c. Jobãnes.de teſta.ij.colũ.

¶ aapitulũ nõ ſuccedit plato ſuſpẽſo a collatione ꝓ boc.c.
i.de ſupplen.negli.pꝛela.li.vi.⁊.c.qꝛ diuerftatẽ,de cõceſ.pꝛe

ben. Itẽ pᷣlato ſuſpẽſo a toto officio ꝓpter delictũ ꝓpꝛiũ diu

coõtinuatũ nõ ſuccedit capitulum. vt eſt tex, notabi in. c. fi. de
ſtatu. regu.no. abbas. in.c. graue. de Reben.ij. colum.
¶Qapitulũ ſede vacãte licʒ nõ ſuccedat in libera collatiõe
byñficioꝛũ trãſit tñ in eñ ius inſtituẽdi pñtatos ꝑ patronos q̃

eſt collatio neceſſitatis ⁊ nõ libera nã exquo pñtatus eſt ido
neus dʒ inſtitui ꝑ ſuꝑioꝛẽ.de iure pr̃onatꝰ.c.nobis.libera em̃
collatio dicit᷑ quedã dõatio que nõ tranſit in capłem nec etiaʒ
in vicariũ epᷣi ſine ſpali mãdato.vt.c.fi.de offi.vica.q aũt iuſ

inſtituendi tranſeat ad capem Iʒ nõ ius ↄferendi ſede vacan

te facit.c.cum olim.de maio.et obe,xet.c. vnico.ne ſede vacan

te lib. vi. vide not.bar.in.l. oẽs populi.ff, de iuſticia ⁊ iure.⁊

Jo. cal.in.c.fi. de cleri.non reſiden. no.abb.in.c.ex frequẽti⸗
bus.de inſti.ij.col.melius in.c.auctoꝛitate.e.ti.vb i concludit
ꝙ lʒ collatio bñficij que ẽ libera ñ trãſeat ad capłʒ ſede vacã.
manſinliieueͤi ⁊ cõfirmãdi bñ trãſit ꝑ iura,.S.alle,facit.c.i.ð
in ſti. li. vi.
¶ Caplm ſede vacãte lʒ ſucedat ĩ iuriſditionalibꝰ :vt.c.cuʒ
olið.⁊.c.pis que de maio.⁊ ob.nõ tñ ſuccedit ĩ ptãte deducẽ
di iura epiĩ iudiciũ ẽt defẽdẽdo vt colligit᷑ ex.c.i.ne ſede vac.
et ibi Ab.i. col.
¶ QLapliſede vacãte licʒ nõ põt alienare res ep̃atus imobi
les vł ẽt mobiles que ſeruari pũt ſine expᷣſſa licẽtia pape:vt ẽ
ar.in.c.i.ne ſede vacã.⁊.c.i.de re.eccl.nõ alie.poteſt tñ capłm

alien are res epᷣatꝰ que ſeruãdo ſeruari nõ pñt ⁊ boc poterit

capitulũ facere ẽt ſine alteriꝰ auctoꝛitate ſicut dicimꝰ ĩ tutore:
vt.l. lex qᷓ tutoꝛes.C.ð admi.tuto.⁊ ĩ.l.tutor qͥ reptoꝛiũ.ðff.e.ti.
¶ Capl ſede vac.nõ põt facere ᷣctũ maxime ĩ dãnũ eccłie ĩ
caſibꝰ capło de iurenõ pmiſſis.nã ex defectu ptãtis coꝛruit
ↄctꝰ ipſo facto ſi tũ ctꝰeſt vtilis tũcĩ fauoꝛẽ ecdeñe ẽ ĩtrodu
ctũvt epᷣs nouit᷑ creatꝰpoſſit illũ hr̃e ratũ ẽt ſi ſit aliẽatõis:vt
c.ſi qua de rebꝰ. xij.q.ij.notat Cal.i.c.ſi qͥs pᷣſby.de re.ec.nõ
alie. ⁊ Abb. . c.i. ne ſede vacã.
¶ Lapitulum ſede vacante licet non poſſit conferre bene
ficia vacantia ſpectantia ad collationeʒ epiſcopi ſuo iure in
beneſicijs tam̃ deuolutis ad epʒʒ iure deuoluto ꝑ delictũ vel
negligẽti ĩferioꝝ ſuccedit capitulũ.no Jo.an.i.c.qqᷓ. ð elec
li.vi.eſt rõ qꝛ deuoluta ꝑtinẽt ad iuriſdictionẽ epaleʒ cuiꝰ rõe
deferũt᷑ ad capłm. Itẽ ẽ alia rõ qꝛ iſta deuolutò nõ fit ad epi
ſcopũ fauoꝛe ſui ſʒ ſauoꝛe bñficioꝝ.ergo nõ dʒ expectari no⸗
uꝰ ſucceſſoꝛ.fac̃.c.ſtatutũ.de pᷣbẽ.li.vi.no.Abb.ĩ.c.ij. ne ſede
vacante.ij.colũ.
¶ Qapitulũ ſede vacãte licʒ nõ ſuccedat ĩ collatõe bñficioꝝ
que ſpectat ad epᷣm ſuo iure põt tñ talia bñficia cõmendare
do nec alit fuerit ꝓuiſuʒ ꝑ ſuꝑioꝛẽ.no. Jo an.iĩ.c.vnico.ne ſeð
vacã.li vi.qð ẽ veꝝ qñ bñficiuʒ babet onꝰ ãnerũ:vt.c. ſignifi
catũ.ð pᷣbẽ.veritastñ ẽ ſjm.Abb.i.c.ij.ne ſede vacã.qꝙ qͥcũqʒ
hʒ cuſtodiã eccleſie vacãtis põt ibi põere adminiſtratoꝛẽ nõ
ſolũ reſpectu oneris ſed ẽt reſpectu rerũ gubernãdaruz.facit.

c.bone. de appella. ?.c,fide ſtatu regu. ⁊ igeo ĩ cañbꝰ ĩ qbus

pituluz põere yconomũ ſeu eccłaʒ dare alicui gubernãdã do
nec ſibi ꝓuiſuʒ fuerit de paſtoꝛe.nã capłʒ reglarit᷑ ſuccedit ĩ oĩ
bus q ſunt iuriſditiõiſ eccłe iuxta no.ꝑ gl.i.cle.i.de hereticis
et in.c.vnico.de ma.⁊ obe.li.vi.no.Abb.vbi.S.

¶ XaZapitulũ ſede vacã.an poteſt reciꝑe reſgnatiõeʒ bñficioꝝ

ſpectãtiũ ad collatiõʒ epᷣi vide plene ꝑ dñũos de rotadeci.ccci.

vt refert Abb. in. c. ij. ne ſede vacã.

¶ Qaplʒ ſede vacã.ſuccedit ĩ cõfirmatiõe⁊ ĩſtõne:qꝛ ſunt iu

riſditiõis neceſſarie:vt.c.i.de ĩſti.li.vi.nã cõfirmat electos ⁊ ĩ⸗

ſtituit pñtatos:vt ibi ⁊ abſoluit capitulũ excõicatos ab epõ

moꝛtuo.vt.c. vnico.de ma.⁊ obe,li.vi.no.Abb.in.c.cuʒ olim
de maio. ⁊ obe.vt ipſe refert in.c.ij.ne ſede vacã.

¶ Laplʒ ſede vacãte an põt iudiciũ de nouo ĩſtituere ꝓ rebꝰ
epᷣi vl cõibꝰ ſiue ꝓ rebꝰeccłe. vide no.ꝑ ab.i.c.fi.ne ſede vac.
¶ Lapitulũ ſede vac.iõ nõ põt ↄferre bũficia ſpectãtia ad
collationẽ epᷣi qꝛ collatio nõ eſt ꝓpꝛie de iuriſditione epᷣali.

Qoõſfirmare aũt electos vel inſtituere pñtatos ſũt ꝓpꝛie epᷣa⸗

lis iuriſditiõis:⁊ ideo bene trãſeũt in capitulũ ſede vac.ð ma.
⁊ obe.cũ oliʒ.de inſtitutiõibꝰ.c.i.li.vi.in collatõe tñ beneficij
deuoluti ad epᷣm ꝑ negligẽtiã inferioꝛis ſuccedit capłlm ſede
vac.⁊ eſt rõ:qꝛ ꝑ hanc deuolutionẽ nõ attribuit᷑ epᷣo aliq̃ no⸗
ua iuriſditio ſed ex antiqua ⁊ generali hec ei ſpectat.ſ autẽ ꝑ
denolutionẽ attribuat᷑ aliq iuriſditio de nouo.vt ĩ feudo tũc

nõ ſuccedit capitulũ.vt,c. verũ de fo. cõpe.B ſic cõcludit Do

minicꝰ de ſancto gemi.in.c.qᷓqᷓ;.de elec.li.vi.lʒ ibi Jo. and.

indiſtincte teneat ꝙ oĩa bñficia deuoluta poſſit cap łm ſede

vac.ↄferre ꝑ no.in cle.ſi de beneficio.glo.antepe.de pꝛeben.

⁊ qð no.inno.in.c.cum in cunctis.de elec.in fi. H
¶ JIus intereſſendi in capło ⁊ dandi ibi vocẽ nõ cauſat᷑ ex

collatiõe pꝛebẽde ſʒ ex iure canonie. canonicꝰ ergo ſine pᷣbẽ

da licite dat vocẽ in capło ⁊ alia facit tanq; canonicꝰ ⁊ hoc
in dubio ꝓcedit vbi non eſt certus numerꝰ canonicoꝛũ de ſu
pernumeratis añ an hẽant vocẽ in capło dic vt no.in.c. cum
m. de cõſti.⁊.c.dilectus de pꝛebẽ.no.abb.in.c.relatũ eo.ti.
¶ Capitulũ lʒ auctoꝛitate ꝓpꝛia recipit aliquẽ in canonicũ
⁊ ſi poſtea vacãtẽ pꝛebendã alij cõtulit tʒ collatio ſed tenetur
pᷣ ꝓuidere de cõibꝰ redditibꝰ.vide.j.collatio.ᷣ.ſi capitulum
¶Jus voq dàde in capło ſpectat ad cãonicatũ ⁊ nõ ad pᷣbẽ
dam vt clare ꝓ bat.c.ꝓ illoꝛũ.de pꝛebẽ in fi.exquo no.qꝙ ca⸗

nonicꝰ ꝓmotus ad ſacros oꝛdines ante etatẽ legitimã dʒ ba

bere vocẽ in cap ło qꝛ pᷣncipaliter iſta ptãs deſcen dit ex cão⸗
nia lʒ accidentaliter repellat᷑ canonicꝰſñi nõ ẽ in ſacris.vt.c.hi
qui de eta.⁊ quali.no.pau.in.cle.generalẽ de eta.⁊ quali.no.
abb. in alle.c.ꝓ illoꝝ.ij.colũ.vide.s.beneficiũ curatũ vide.j.
ius vocis däde.
¶ Lapitulũ ſuſtinʒ onera cõia de mẽſa ipſiꝰ ab.ĩ.c,.cũ.m.e.ti.
¶ Qapitulũ qualiter citat᷑.vide.j.citatio.
¶ Si in capitulo tractat᷑ aliqͥd illicitũ ⁊ dãnabile tenent᷑ illi
de caplo dicere alias habent᷑ ꝓ ↄſentiẽtibꝰ ⁊ iuoluũt᷑ pec
cato ⁊ pena peccati cñ alijs no. Inno.in.c.iſde his que fiunt
a pꝛela.⁊ abb.in.c.in cauſis.de elec. .
¶ Qñ capitulũ ↄuocet᷑ ꝑ pꝛeſñidẽteʒ vel cãpanã an requiri
tur ꝙ in actu explicãdo ↄcurrat maioꝛ ꝑs.vide.j.vninerſitaſ.
¶ Qapitulũ nõ tenet᷑ ex ꝓpꝛijs redditibꝰfacere expẽſas pꝛo
electiõis negocio ⁊ illas põt capitulũ repetere a pᷣlato noui
ter creato.c.vtpꝛeterite,.de elec.
¶ Laphlm nõ põt eſſe iudex ſuꝑ dubio qð oꝛit᷑ inter maioꝛes
partẽ capituli ⁊ aliquos ſingulares de capitulo:nec valʒ cõ
ſtitutio capłi ĩ cõtrariuʒ.no.ab.in.c.in geneſi.de elec.ij.colũ.
¶ Qapitulũ põt pꝛelato iuito obuiare pᷣiudicio eccłie.⁊ iõ ſi
ex facto vel ex negligẽtia epᷣi põt generari pꝛeiudiciuʒ eccłie
poterit capitulũ Sdicere ⁊ appellare.no.glo. appꝛobata per
Abb. in. c. dilecti. de maio. ⁊ obe. W
¶ (apitulũ põt agere ð pᷣlatũ ⁊ contra aliũ quẽcũq; ſine cu

ratoꝛe exquo hʒᷣ legitimã adminiſtrationẽ. vt.c.cũ eccleſia ſu
trina. de cau.poſ⁊ ꝓpꝛi.c.cũ veniſſent.de in integ. reſti.facit

l.i.ff.ꝙ cuiuſq; vniuer.⁊.c.ex parte.⁊.c.olim.de accu.⁊ qð no.
in.c.ſignificauit.de appel.abb.in.c.edoceri.de reſcri.pe.col.
¶ LCapitulũ facere põt ſtatutũ ↄtra ↄſuetudinẽ eccłe vide.j.
ſtatutũ põt capitulũ facere. RKML
¶ Qapituli bona ſingularia poſſunt annecti pꝛebẽdis cano
nicoꝛũ ſi fructus pꝛebendaiũ ſunt minus ſufficiẽtes.vt.cicum

e

oẽs. de conſti. ⁊ nimirũ qꝛ ob haccam poſſunt vt. c erpoſuiſti

de pꝛebẽ. capellelannecti pꝛebendis ⁊.c extirpãde.5.q o.e.
ti.ab.ĩ alle.c.cũ oẽs.i.col. ,
¶ Ca pituli canonici abſentes an ſunt vocãdi ad actum per
capitulum faciendum vide.S. abſentes regulariter.
¶ Caphli ſeu epᷣs nõ põt ſine auctoꝛitate fũdatoꝛis vl bere⸗
dis diminuere pᷣbendã eccłie.við.j.patronꝰ.v.ſine cõſenſu.
¶ An capitulũ ſine pꝛelato vel ecõtra poſſitagere vel vnuſ
ſine alio ↄueniri vide plene ⁊ no.ꝑ LZapũ ſua alleg.xlix.

¶ Eapitulũ ſede vacãte nõ põt litteras cõmẽdaticias dimiſ

ſoꝛias clerico dare.vide.j.litteras cõmẽdaticias.⁊c̃.
¶ Capitulũ quãtũcũq; moneat pꝛelatũ vel ſociũ abſenteʒ ⁊
veniat ad reſidendũ in eccłia iuxta foꝛmam.c ſequen.de cle.⸗
nõ reſi.nõ tamen põt caplm ꝓcedere ad eligendũ ſine illius
gauctoꝛitate in cuius manibꝰpõt renũciare:qꝛ inferioꝛ in ſuꝑi
oꝛem ptãteʒ nõ hʒ.xxi.diſtin.inferioꝛ.de trãſla.inter coꝛpoꝛa⸗

„ 2 2„

lia.nec etiã par in parẽ de elec.innotuit. Immo etiã requirit

ꝙ monitꝰ per ſuũ iudicẽ pꝛiuetur pꝛius anteq alius eligatur

no. Hoſtien. ? Jo. an. in alleg. c. qualiter. . .
¶ Capitulũ ta cendo ⁊ nõ dicẽdo facto pꝛelati vel allenati
oni ſeu cõceſſiõi eius an videat᷑ ↄſentire ⁊ vſq; ad qð tpᷣs dʒ
Zdicere.vide no.ꝑ abb in.c.ij.de bis que fiunt a pꝛela.

¶ QLapitulũ ſi bʒ ĩponere collectã ĩ cã pia ⁊ neceſſaria ſinguk

de capitulo an debeat ĩponi ſecũdũ quãtitatẽ patrimonij an
ꝑ capita vt quiſqʒ equaliter ↄtribuat nõ habito reſpectu ad
vires pr̃imonij.vide qð no. Inn.in.c. graue.de ſen. exc.⁊ bar.
in.l.iij. ff. de re iudi.vt refert abb.in alleg:c.fi.de his que fiunt
a ma.parte capituli.
¶ Si canonici vltra cõmoditatẽ ipſoꝝ no poſſunt ↄferre ad
fabꝛicã eccłie niſi parce viuẽdo nõ tenẽt᷑ ad hoc.ſʒ ſi aliquid
ſupereſt vltꝛa cõmoditatẽ ſolus epᷣs põt eos ↄpellere ad de⸗
putãdũ ſuperflua ad fabꝛicã neceſſaria.per.c.de bis.de eccle.

edi.⁊ qð ibi no.per doc.in.c.i.eo.ti.⁊ Jo.an.in.c.ſi ꝓpter tua

debita. de reſcrip.li.vi.hoc concludit abb.in.ofi.de his que
fiunt.a maio.parte.c.fi.
LCLaptio.
¶ Captio:carcer clericoꝛũ nõ dʒ eſſe ſic artus vt clericꝰ ĩcoꝛ
rigibilis illico in eo moꝛiat᷑.vide.j.cõtumax cleric.
¶ Capi põt cõtumax realiter ⁊ ad iudiciũ duci.vide.j.cõtu⸗
mar in nõ ſoluẽdo.
¶ Carceratꝰ apoſtata lʒ miſerã dʒ hẽre vitã nõ tñ dz attenn
ari vt veriſimilit᷑ moꝛiat᷑.vide.j.epiſcopus non debet.

¶ Mõ põt debitoꝛ ſe obligare ad carcerẽ renũciãdo bñficiũ
ceſſionis vt no. Spe.ti.de renũ.S.i.vᷣ.itẽ eſt beneficiũ.⁊ bar.

in.l. alia.S.eleganter.ff ſolu.ma.nam b̊ pactũ videt᷑ ↄtra bo⸗/
nos moꝛes ⁊ inducere quãdã ſeruitutẽ exquo põt inferri ꝙ ẽt
iuramẽtũ nõ obligaret hoc caſu.vt.c.nõ eſt obligatoꝛium.de
reg.iur.lib.vi.⁊ boc tenet Abb.in.c.ij.de pig.remittit tamen
ad no.in.c.cuʒ contingat.de iureiuran.
¶ Scriptoꝛ:quis obligauit ſe ad ſcribẽdũ certũ libꝛũ ſi non
faciat põt capi ⁊ in cõpedibꝰ recludi vt cogat᷑ ꝑficere qð pꝛo
miſit etiã ſi nõ renũciauit bñficio ceſſionis.q̃ſi videat᷑ electa
induſtria ꝑſone.naʒ tũc nõ ſuccedit obligatio ad intereſſe no.
Spe.ii.de renun.S.i.x.item eſt beneficiũ.ideʒ tenet Cy.in.l.
i.C.qui bo.ce.poſ.⁊ glo.iuris ciuilis dicit boc tenendũ f auo⸗
re publice vtilitatis in.l.ſtipulatio.ff. de no.ope.nunci.bar.
tamẽ aliud ſentit in.d.l.ſtipulatio ꝙ in tali obligatione facti
nõ ſuccedit obligatio ad intereſſe cũ eſſʒ quedã ſpẽs ſeruituij
vt bomo liber pꝛeciſe compellat᷑ ad factuʒ.l.ſi qͥs ab alio ff.
de re iudi.⁊ ibi plene ꝑ doc.in l.ſtipulatiões nõ diuidũt᷑. ff.ð
verbo.obli.⁊ hanc ꝑtem videt᷑ tenere.Abb.in.cij.de pigno.
¶ Capipõt debitoꝛ a pꝛiuato ſi fugiat ⁊ nõ bʒ in loco vnde
poſſit ſibi ſatiſfieri.arg.in.l.ait pꝛetoꝛ.S.ſi debitoꝛi.ff.de his
que in frau.cre.⁊ idẽ in debitoꝛe derico vt poſſit capi ſine me
tu excõicatiõis no. abb.in.c.cum nõ ab homine. de iudicijs.
⁊ no. Jo.an.Anto.⁊ abb.in.c.ij.de pigno.
¶ Capi põt pꝛiuata ꝑpſona de pꝛehẽſus in cimine non vt ð
tineat᷑ ꝑ ſpaciũ a lege diſfinitum ſed ad iudicẽ ducatur.l.nul⸗
lus. C. de iudeis. .l.vnica.C. de rap.vir.⁊.l.ſi quis in ſeruitu
te.ff. de furtis.qdð reſtringit᷑ ad crimina in quibꝰ venit pena ĩ/
ponẽda coꝛpoꝛalis.no.abb.in.c.ij.de pigno.
OCapi põt iudicis mãdato criminoſus etiã ſi ſit clericus vt

c. vt fatte de len. excõ. in. c.ſ clericos.eo.ti lib. vi.nota in.l.
pleriq;.ff. de ĩ ius voca.⁊ abb. vbiſupa. . .
¶ Capi põt a iudice debitoꝛ fiſcalis ð biti nõ vt detineat᷑ in
carcere niſi pſeueret in cõtumacia. vt.l.nemo. C. de exactoꝛi.
tri. lib.xi.⁊ abb.vbi ſupꝛa.
¶ Capi nõ põt regularit᷑ debitoꝛ ꝓ debito ciuili niſi pꝛius
ↄdẽnet᷑ ⁊ noluit cedere bonis.vt in.l.i.C.qui bo.ce.poſ.⁊ ẽt
ſi ſit ↄdẽnatus ꝓ debito nõ dʒ iudex eũ incõtinẽti inuincula
re ſed pꝛimo executionẽ in bonis facere.ar.in.l.a diuo pio.de
reiudi.qð fallit ſi eſt ſuſpectꝰ de fuga.⁊ dubitat᷑ an bona ſua
ſint ſufficientia.vt no.in.l.iij.S.tutoꝛes.ff.ð ſuſpectiſ tuto.idẽ
ſi nõdũ venit dies ſolutiõis ⁊ debitoꝛ eſt ſuſpectus de fuga.
quia tuncin carceratur donec det pignoꝛa vel fideiuſſoꝛes fa
cit.l.fideiuiſſoꝛ.ff.qui ſatiſ.cogun.quod intelligo quando ſu
ſpitio fuge accidit poſt ↄtractũ debiti. Secꝰ ſi erat ſuſpectꝰ
tẽpoꝛe ↄtractꝰ.no.in.l.ait pᷣtoꝛ.S.ſi debitoꝛẽ.ſf.de bis que in
frau.cre.⁊ ab.in.c.ꝑꝑ ð loca.⁊i.c.ij.ð pig.in fi.vide.j.ðbitoꝛ.
¶ Captꝰ iniurioſe ſeu detentus ſi aliq̃ͥd agit cũ ipſo detẽto⸗
re poſtmodũ põt metũ allegar̃ ⁊ reſdere factũ ꝑ actiõeʒ qð
metꝰ cã vt.c.accedẽs.de ꝓcur.⁊.l.qui in carcerẽ.ff.quod me.
cã.nec dicit᷑ liberatꝰ qui relaxat᷑ a vĩculo ſi cuſtodit᷑ in publi⸗
co vt videlicet ſi detentus in carcerẽ vult aliquẽ gctũ facere
⁊ ſi extrahit᷑ de carcere ⁊ cuſtodit᷑ ibi ꝑ familiã nõ dicit᷑ libe⸗
ratus.vt.l.liberatiõis.cum.l.ſequẽ.ff.de ver.ſig. Bar. in. d. l.
qui in carcerem. Abb. in.c.accedẽs.de ꝓcura.
¶ Laptus apud hoſteſ cũ ꝑdidit libertatẽ nec põt ꝓcurato

rxeʒz cõſtituere nec teſtari nec aliquẽ actũ vt liber facere.l.eius

ff. de teſti. ⁊.l. diuus.ff. de iure fiſci.ſed ſi eſt detentus iniuris
oſe in carcere pꝛiuato vel ab aliquo tyrãno põt allegare me⸗
tũ ⁊ facere actũ reſcĩdi.vt.l.qui ĩ carcerẽ.ff.qð me.cã.⁊ in.c.ac
cedens.de pꝛocu.ſʒ cuʒ alio ab iſto detẽtoꝛe poteſt ↄtrahere
vt ibi ⁊ põt in carcerẽ teſtamẽtũ facere.vt.l.metũ.sS.ſed licʒ.ff.
qð me.cã.⁊ no.in.d.l.qui in carcerẽ ſi añt quis detinet᷑ in car
cere publico iuſte ſi talis eſt dãnatꝰ pena capitali non poteſt
aliq̃d tanqᷓᷓ liber agere:qꝛ eſt effectus ſeruꝰ pene ⁊ bona ſua
veniũt ad ſuccedẽtes ab inteſtato vt auẽ.bõa dãnatoꝛũ.C.ðᷣ
bo.dam.⁊ no.in.l.qui vltio ſupp licio.ff.de penis.nec ad pi⸗
as cãs põt diſponere no. Jo.an.in.c.ij.de vſuris.lib.vi.ſʒ ſi
nõ eſt aliter dãnatus põt ↄtrahere ⁊ alios actus gerer̃ vtno.
in.d.l. qui in carcereʒ vbi tenet Bar.ꝙ etiã cũ illo ad cuiꝰ pe⸗
titionẽ retinet᷑ põt ↄtra here qꝛ nõ põt all egare metũ exquo
iuſte tenet᷑.ar.in.l.ſi mulier.ff.quod me.cã.ſi vᷣo detinet᷑ vt ob
ſes vt qꝛ eſt datus ab hoſtibꝰ pꝛo aliqua ſecuritate ⁊ talis i⸗
terim ꝑdit libertatẽ.vt.l.obſides.ff. de teſta.no.glo. in.l.ij.ff.
de pac.⁊.c.ex reſcripto.de ſureiurã.Ab.in alle.c.accedens.
¶ LCapi ſeu incarcerari q dʒ ꝓ debito ipᷣe debitoꝛ ↄdẽnatꝰ
vide.j.debitoꝛ põt capi.⁊c̃.
¶ Laptꝰ nemine citato relaxãdus eſt nemine citato. ar.no.
ff. de euic.l.minoꝛ.in pᷣnci.⁊ ꝑ Ja.de are.de no.ope.nun.il.i.G.
item nũciatio.nã qð de facto fit de facto reuocãdũ eſt.vt no.
in.l.i.ff.de ferijs.eſt cõcluſio Calde.in ſuis cõſilijs.ti.de dila
tionibꝰ ⁊ citatiõibꝰ.conſilio.i.⁊ eſt dictum Inno.in.c.quere⸗

lam de electio.

¶ Capi põt clericꝰ delinquẽs ꝑ iudicẽ ſecularẽ.vide.j.cleri⸗
cus m alefactoꝛ.cum verſicu.ſe.
¶ De pꝛehẽſus in maleficio paucis aſtàtibꝰqui fuerũt adhbi
biti poſt depꝛehẽſionẽ ſeu cõſũmationẽ delicti non eſt puni⸗
endus acſi ꝓbatũ fuiſſet crimẽ.ſed talis depꝛebẽſio facit indi
cium.eſt cõcluſio Ant.in.c.cum non ab bomine de iudi.⁊ vi
de glo.in.c.ex litterarum de eo qui duxit in matrimõium.⁊.c.
ſciſcitantibꝰ.xv.q.fi.Ab.in alle.c.cum nõ ab hoie.iiij.colum.
¶ Depꝛehenſus in ipſo delicto vel actui ꝓpinquo punit᷑ qꝛ
talis depꝛehẽſio inducit ꝓbationẽ vt ſi capiat᷑ in actu venes
reo.vt.l.capite quĩto.de adul.⁊ ibi glo.⁊ Bar.⁊ idẽ Bar.in
l. furem. ff.de fur.iuncta.l.ſi quis in ᷣuitute.e.ti.⁊ no.in.c.iij. ?
c. litteris.de pꝛoba.nam ſi quis capiat᷑ in domo pulchꝛe mu
lieris eſt adulteriũ manifeſtum. vt no. Bar.in. d.l. ſiquis in F
uitutẽ. ab. in alleg. c. cum non ab hoĩe.iiij.colum.
¶ Siquis capiat᷑ in domo alicuiꝰ ⁊ multitudo fuit admiſſa
in actu depꝛehẽſiõis ⁊ non in ipſo delicto vt poſtqᷓ; quis fuit
