banc cauſam olim patres abſtinebant ab vſu carnis ⁊ vini.
xxv.di.c. ab exoꝛdio.⁊.c.añ oĩa.eadẽ di.vbi dicit᷑ ꝙ ebꝛietas
ẽfomes oĩm maloꝝ.no. abb.in.c.a capnla.de vi.⁊ bo. cleri.
¶ Zururioſa res eſt vinũ ⁊ cõtumelioſa ebꝛietas.c.luxurio⸗
fa. xxxv.diſtinc. nam venter mero eſtuans cito expumat in li⸗
bidinẽ. ⁊ vbi ebꝛietas ibi libido dominat᷑ ⁊ furoꝛ.c.venter.e.
diſtin. modico tñ vino vti ꝓpter infirmitatẽ ſtomachi ſanum
eſt. c. ſint tibi de cõſe. di. v. ebꝛietas enĩ coꝛpꝰ debilitat aĩam
illaqueat.mẽtis ꝑturbationẽ generat.coꝛdis furoꝛẽ alluget.

flam mã foꝛnicatiõis nutrit.⁊ ita alienat mentes vt bõ neſci⸗

at ſemetipſũ.beat?ꝰ Bemardus in epiſtola ad ſoꝛoꝛem.cxxv.

Eccleſia
¶ Ecdeſia matrix dicitur vt cathedralis. Item dicitur alia
quecunq; eccleſis babens capellas reſpectu capellaruʒ.c. ex

arte de reſcrip. ⁊ ibi ab. . . Z
VEecleſ a vniuerſalis eſt vnica. pꝛelati vero ſunt membꝛa.

nota in. c. ſignificaſti. de elec.

¶ Ecckia ſeu bñficiũ nõ põt hr̃i ꝑ filiũ ex ſucceſſiõe paterna
vide.S. beneficium ſeu eccleſia.⁊.j.filius põt eſſe legitimus.
¶ Eccleſia per omnia vendicat ſibi iura pꝛincipum in terris
ſubiectis eccłie q ad tẽpoꝛalẽ iuriſdictionẽ.vñ camera pape
tenet locũ fiſci.vt.c. vergẽtis de bereticis.faẽ̃ cle.i.eor ti.? Jo.
an.in.c.qꝛ diuerſitatẽ.de cõ ceſ.pᷣben.ab.in alle.c.vergentis.

¶ Eccdeſia parochialis que dicatur ⁊ an tranſferens alibi

Aüd⸗o —-—

=☛ =

—
ee ς ——e

pohe in
henſe,

D⸗

perab⸗
wide pen
lien⸗

fanrop
leg vh
terab.
gid ine
eſanß.
ileec
lai/
c

tine
o,

abb⸗

Kde
natſo⸗
ctvens
Oitn⸗

narc
in
chit
thechi
Nono⸗
nmall
pentnd
Mnun
t aian
allugen
neſt
mn etrn

irii
n0

Mum
ins
4emns
oepe
149
entis,
abi

domiciliñ vel peregrinꝰ dicat᷑ eſſe ecclie ꝑrochialis oꝛiginis
vłkloci vbi degit vłmorit᷑⁊ við plene ꝑ ab.i.c.ĩnr̃a.ð ſepul.
¶ Ecckia ſi de neceſſitate de nouo edificet᷑ infra aliam paro
chiam valde amplam poterit epiſcopus ſtatuere q; eccleſia

nonuiter edificata habeat certam parochiam exilla antiqus

cum omnibus obuentionibus.vt eſt tex.in.c. ad audientiam
de eccle. edifi.de quo vide abba.in.c.nouum gen?. de deci.
¶ Ecchia anteqᷓ; ↄſecret᷑ nõ appellat᷑ ppꝛie eccłia ſʒ baſilica
poſtↄſecrationẽ vero aſſumit nomẽ eccłie ſicut elect? in epi⸗
ſcopum poſt ↄſecratiões aſſumit nomẽ epi.Itẽ ecclia latine
idẽ ẽ cõuocatio.qꝛ vocat oẽs publice.tẽplũ enĩ iudeoꝛum
appellat᷑ ſinagoga qð idẽ eſt ꝙ cõgregatio:qꝛ ibi populus
cõ gregabat᷑ vt aĩalia congregant᷑ ſed homines tantũ cõno
cantur.baſilica dicitur quaſi regũ habitatio a baſilio impe⸗
ratoꝛe:vt no.ab.ſuper rubrica de cõſecra.eccł.vel alta.
¶ Ecdeſia eſt reparanda pereos quos diſponit cõſuetudo
ſi enim cõſuetudo infert onus fabꝛice in populo illa ſeruãda
eſt. ar. c. ad aplicam.de ſimo.idẽ ſi eccłia hʒ redditꝰ certos et
diſtinctos ꝓ fabꝛica.tũc enĩ pᷣlati tenent᷑ dare quartã parteʒ
ſuoꝝ reddituñũ:qꝛ in hoc valet cõſuetudo.vt not. Inno.in.c.
fi.de bis que fiunt a maio.parte ca.nec excuſari põt pꝛelat⸗
a quarta.vt notat Hoſti.in ſumma.tit.de eccle.edi.S.i.ad fi.
Si vero quarta pars nõ ſufficit nec ↄſuetudo aliq̃d diſpoĩt
recurrendũ eſt ad clericos eccłie ⁊ in ea bũficiatos ⁊ tenẽtur
ꝓ rata beneficij.nota Bar.in.l.iiij.ff. dee iudi.nõ tenet᷑ eleri
cus ad fabꝛicaʒ vltra q; poteſt deducto ne egeat.vt.c.de his
de eccleedi.ſi autem clericis nõ ſuperſũt redditus vltimo lo
co compelluntur parrochiani eccleſie:nam ex quo ibi audi⸗

unt diuina tenentur ad refectionem eccleſie.argu.in.c. epiſcoꝛ

pus.de ofrfi.oꝛdi.li.vi.nec excuſatur parrochianus cedendo
vſui eccleſie cum hoc nõ dependeta facultate ſua.vt.c.omĩs
de penitẽ.⁊ remiſ.notat abb.in.c.i.de eccleſi.edi.

¶ RPPõt eps cũ capitulo deputare ad fabꝛicã neceſſariaʒ ec⸗

cleſie cathedralis.fructꝰbñficioꝝ vacantiũ ſi eᷣs ⁊ canonici
nõ ſufficiũt.no.plene Jo.an.in.c.ſi ꝓpter.de pꝛeben.li.vi. ⁊
idẽ de redditibꝰ capellaꝝ deputãdis ad fabꝛicam plebis.de
q Freð.cõſilio.ccxvij.ab.in.c.i.de eccł edi.
¶ Ecchia vbi de neceſſitate ẽ cõſtruẽda põt cõſtrui ſine dote
ex quo nõ reperit᷑ modꝰ ipſã dotandi ſiclimit at᷑.c. nemo.de
cõſe.di.i.ab.in c.ad noſtram.de eccł.edi.
¶ Ecckia acquirit patronatum in ecclia fundata infra parro
chiam ſuam ſi ſibi cõtulit obnentiones ſen fundum. ⁊ ſic in⸗
telligitur.c. ad audientiam.i.de eccł.edi.
¶ Ecckłia põt ſibi ediſficare aliã eccłiam infra limites ſue pa⸗
rochie ⁊ ibi deſeruire per capellanũ ſuũ.vt no.glo.in.c.eaʒ te
de eta.⁊ quali.no.ab.in.c.ad audientiam.j.de eccł.edi.⁊ við
j.patronus.vſi.licet fundatoꝛes. H
Q¶ Poteſt epiſcopus ex cauſa multum iuſta ⁊ neceſſaria di⸗
uidere parochiam etiam inuito rectoꝛe matricis eccłie.notat
glo.in.c.i.x.di.ar.in.c.i.de rebus eccle.nõ alie.lib.vi.ſed ſi nõ
ſubeſt cauſa hoc nõ poteſt:vt.c.nulli.xix.di.no.abb.in.c.ad
audientiam.de eccł.edi.
¶ Ad reparationem eccleſie ſue nõ tenet᷑ ſacerdos niſi qua⸗
tenus ſibi ſuꝑeſt detractis neceſſarijs.idem de alijs clericis ĩ
ferioꝛa beneficia in illa eccleſia obtinentibꝰ.qꝛ oẽs tenentur
cõtribuere ſᷣm facultatem reddituũ beneficioꝝ.vt in.c.i.de ec
cle.edi.⁊ qð ibi no. ab. ad qð facit.c.paſtoꝛalis.ð his que fi
a pꝛela. de patrim onialibꝰ nil tenent᷑ clerici cõferre.ĩmo ſi qͥd
expendũt de patrimonio ad vtilitatem eccleſie poſſunt illud
rep etere niſi fecerint animo donandi.ij.q.iij.c.quicũq;.not.
ab. in. c. de his. de eccle. edi.
¶ Ecceſia nõ diſtringitur legibꝰ imꝑialibꝰ in iſtis oneribꝰ
ſubeundis qð pꝛocedit etiã ſi ſint realia:⁊ boc ideo:qꝛ eccłie
⁊ ſacerdotes ⁊ bona eoꝝ ſunt ab eis exempta de iure diuino
vt. c.q;qᷓ.de cenſi.li.vi.no. Bal.in auẽ.itẽ nulla cõmunitas.
C.de ſacroſa n.eccł.⁊ ab.in.c.ij.deĩmu.ecck.
6. Eccleſia habet fundatã mentionem ſuã de iure cõi:ſuꝑ oĩ⸗/
u

s8D bonis poſſeſſis a pᷣlato defuncto vnde oĩa pᷣſumunt᷑ eẽ

eccłie niñ pꝛobet᷑ ex aduerſo iſla eſſe patrimonialia.vt colligi
tur ex.c.i.de teſta. Si tamẽ heres pᷣlati ſit in poſſeſſione ⁊ du⸗
bitatur an illa bona habuit pꝛelatus ante pᷣlationẽ vł poſt
eſt defendẽdus in ſua poſſeſſione donec cõtrariũ pꝛobet᷑ per
eecłiam:vt ibi cõcludit abb:⁊ in.c.cum eſſes,.eo.tit.vide:j. te⸗

ſtamẽtum. vſi. ſi clerieus habens patrimonin.
¶ Eccleſie ſeculares quot modis poſſũt ſpectare ad religio⸗
ſos quo ad ius patronatꝰ vel quo ad collationes vel quo ad
inſtitutionem tituli collatiuam auctoꝛiʒa bilem vel quo ad tẽ⸗
poꝛalia ſeu ſpiritualia:vide late ⁊ notabi.per ab.poſt glo.in
c.de monachis. de pꝛeben.
¶ Eccleſia poteſt agere cõtra pꝛelatum qui paſſus eſt pᷣſcri⸗
ptionem vel contra eius heredes.vide.j. pꝛelatus qͥ negligit
¶ Eccleſia põt petere reſtitutionẽ in integrũ coꝛã iudice eco
cleſiaſtico.no.inno.in.c.cũ ſit generale.de fo.cõpe.facit glo.ĩ
c.pe.qð me.cã.no.ab.in.c.i.de in inte.reſti.circa fi.
¶ Ecchlia nõ ſolum vtitur iure minoꝛis ſed etiam iure rei pu⸗
blice:qꝛ ius publicum cõſiſtit in ſacris.vt.i.di.ius publicum
Item poteſt vti iure imperij.⁊ ſic pꝛiuilegia ↄceſſa imperio
extendũt᷑ ad eccłiam cũ eccłia habe at pᷣncipatũ:vt.c.nõ mi⸗
nus.ð ĩmu.ec.de qͥ ab.no.in.c.auditis.de in inte.reſti.
O Eccleſia poteſt petere reſtitutionem in integrum ſi nullas
ꝓbationes ꝓduxit.⁊c.vide.j.reſtitutionem in integrũ.
¶ Eccłia poteſt petere reſtitutõem coꝛã iudice eccłiaſtico ad
uerſus ↄtractũ initũ cũ laico:⁊ boc qꝛ eccłia in hoc eſt pꝛiui⸗
legiata.no.inno.in.c.cum ſit gen erale.de fo.cõ pe.qu aſi velit
ſingulariter innuere ꝙ vbicũq; eccłia gaudet aliquo pꝛiuile⸗
gio ſpeciali põt illud intentare coꝛam iudice eccłiaſtico ad qð
facit in ſimili glo.fi.in.c.pe.de rebꝰ ec.nõ alie.idẽ pꝛob atur in
patrimonialibus clerici.vt.c.ↄſtitutꝰ.⁊ ibi ab. de in integ.re⸗
ſti. no. in. c.fi. de vita ⁊ hone.cle.⁊ glo.in.c.litteris.de pigno/
⁊ ab.in alle.c.cum ſit generale.vi.colum.
¶ Eccłia poteſt inducere legem cum pꝛo ipſa facit ſed eã cõ⸗
tra ſe recipere nõ tenetur.vt tenet inno,.in.c. nouit. de iudi:et
Hoſti.⁊ Jo.de imolł.in.c.fi.de ſolu.
¶ Eccleſia poteſt compellere laicum indirecte ad ſatiſfacien
dum.vide.j papa indirecte. ſ
¶ Eccłie ſeculares quot modis poſſunt pertinere ad religio
ſos ex donatione laici vel er donatiõe epᷣi vel ex pꝛopꝛia fun
datione vel ex tranſlatione iuriſpa.ſeu alijs modis.vide late
per abba. in alle.c. de mona. ð pᷣben.
¶ In eccleſijs collegiatis ⁊ in monaſterijs tot clerici ſũt po⸗
nendi ſeu deputandi quot poſſũt ex redditibus eccłie ſu ſten⸗
tariin.c.i.de inſti.⁊ nõ ſolum hoc debet cõſiderari quot ſint
paſcendi ſed eccleſia reparanda ⁊ hoſpitalitas ſolita tenen⸗
da.vt.c.paſtoꝛalis.de his q̃ fiunt a pꝛela.vt.c.de mona.ð pᷣ⸗/
ben. ⁊ iſta eſt legitima exceptio cõtra impetrantem in eccłijs
nõ numeratis.ſ.ꝙ facultas eccłie non ſufficit ad tot clericos
ſuppoꝛtandos.facit.c.fi.de pꝛeſump.nota abbatem in alleg.
c.i.de inſſii. H
¶ Eccłia inferioꝛ nõ poteſt ſtatuere certum numerũ derico⸗
rum in eccleſia ſine epᷣo.nam cum ſtatuere numerum in eccle⸗
ſia ſit dare nonum ſtatutũ eccłie epᷣi dſenſus requiritur quia
ip ſe eſt pᷣlatus ſaltem mediatus cuiuſlibet eccłie ſue dioceb.
⁊ per eum eccłie ſunt gubernande.x.q.i.regenda.⁊.c.nouerit.
⁊ idem inno.in.c.requiſiſti.de teſtamẽ.⁊.c.cum acceſſiſſent.de
oſti.vbi etiam nota ꝙ eccłie inferioꝛes ſiue clerici nõ poſſunt
facere ſtatuta ſine ↄſenſu epᷣi.qð reſtringit abb.in.c.i.de inſti.
ad ſtatuta ſuper arduis negocijs.nam ſuperparuis ⁊ tãgen
tibus dumtaxat ipſos clericos ⁊ nõ ſtatam ecclie cathedra
lis ſtatuere potuerunt ſine licentia epi.ad hoc glo.in.c.veni⸗
ens.de verbo.ſig.li.vi.⁊ inno.in.c.cum conſuetudinis.de cõ⸗
ſuetu.ab. vbi.ð93.
¶ Eccleſia directe impedit ſe de laicis quando actus ẽ pius
vt no.in.c.cum eſſes.⁊.c.relatuʒ.de teſta.⁊.c.de ʒenodochijs.
de reli.domi.⁊ eſt caſus notabilis in.l.hereditas.ff. de petit.
o here.ab.in.c.nouit.de iudiix. colum.
¶ Eccleſia cognoſcere poteſt nõ ſolum de rapina ſed etiam
de qualibet oppꝛeſſione nõ ſolum clericoꝛum ſed etiam om⸗/
uium pauperum:idem ſi agatur de fraude adhibita in cõtra⸗
ctu eccleſie dum tamen de fraude ſeu oppꝛeſſione fiet mentio
in libello. idem ſi eccleſia iuuat᷑ aliquo iure ſpeciali cõcurren
te ergo aliqua de qualitatibus pꝛedictis. poteſt dici ſacrile⸗
gium.ad hoc.xvij.q.iiij.S.ſacrilegium.eſt ↄcluſo Innocẽ.⁊
ab. in. c. cum ſit generale. de fo. competẽ.iij. colum, ⁊ hoc ideʒ

Zapus alleg.lxviij.

¶ Eecleſia poteſt compellere laicos vt tempoꝛe cariſtie vi⸗
ctualis que exponunt venalia vendant iuſto pꝛecio. vide.j.

venditio. ver. epiſcopus. Item coinpellit elemoſynam facere
in eaſu neceſſitatis.⁊ vide.ſ.elemoſyna.
¶ Ecckłia poteſt adiri inter laicos quo ad hoc vt fructꝰ ſeu
redditus rei pignoꝛate reſtituantur vel ſaltem computentur.
in ſoꝛtem ⁊ eſt ratio.quia nolle reſtituere fructus vel redditꝰ
pignoꝛis eſt vſura:vti.ci.⁊.ij.de vſurl.⁊ rõe vſure eccla ẽ iu⸗
ex competens.de vſuris per totum.nota.ab.in.c.ſignifican
te.de pigno.i.colum.
¶ Eccleſia petens reſtitutionem contra contractum per eam
celebꝛatum:debet quattuoꝛ pꝛobare que ſunt ad hoc requiſi
ta. Pꝛimum qꝙ eccleſia fuerit leſa occaſione illius cõtractus
vt.c.i.de in inte.reſti.li.vi.Secundum ꝙ manifeſte appareat

de leſione. ſ. per teſtes vel alia legitima documenta. not. glo.

in.c.dilecti.de fo.compe.⁊ inſti.de verbo.obli. circa fi.⁊ in.c.
tum er litteris.de in inte.reſti.
Tertium ꝙ leſio ſit enoꝛmis quia pꝛo modico damno non
datur eccleſie vel minoꝛi reſtitutio.vt.c.penul.de rebus eccle.
nõ alie.⁊.l.ſcio.ff.de in inte.reſti.⁊ no.glo.in.c.i. eo.ti. Quar⸗
tum ꝙ infra quadriennium a tempoꝛe leſionis petat᷑ reſtitu/
tio.⁊.c.i.eo.ti.li.vi.ſed ſi ſubeſt aliqua legitima cauſa ꝑ quaʒ
debet audiri etiam vltra quadriennium puta quia leſio ſuit
enoꝛmiſſima vel ſi pꝛelatus male alienauit.vt ẽ glo.ſingula
ris in.c.fi.eo.ti.li.vi.Abbas in.c.i.de in integ.reſti.vide.j.re⸗
ſtitutio.
¶ Eccleſia que perin integrum reſtitu.conſequitur rem ab
emptoꝛe vel conductoꝛe tenetur ei reſtituere pꝛecium ⁊ ſump⸗
tus ſeu laboꝛem melioꝛationis.per.c.i.de in integ.reſti.non
tamen tenetur ad valoꝛem melioꝛationis ſed ad ſumptus tm̃
vt nota.in.l.in fundo.ff. de rei ven.ſed ſi emptoꝛ expendit cen

tum ⁊ rem nõ fecit melioꝛem niſi in quinquaginta imputetur

ſibi:quia pꝛudenter fecit ſumptus.Item ſi in fructibus per⸗
ceptis eſt ſatiſfſactum emptoꝛi de ſumptibus ⁊ laboꝛibus nõ
debet aliquid cõſequi.ad hoc tex.in.c.pe.de rebꝰ eccł.nõ ali.
⁊ in.c.ſumptꝰ.ff. de rei ven.ab.in alle.c.i.de in inte.reſti.⁊ me⸗
lius in alle.c.pe.de re.eccł.nõ alie.⁊ ibi Barba.
¶ Eccleſia reſtituit᷑ aduerſus contractum qui eſt de iuregen
tium.no.in.c.i.de pꝛeſcrip.ſoꝛtius debet reſtitui aduerſus pꝛe
ſcriptionem que eſt de iure naturali ⁊ odioſa ⁊ fundatur ſuꝑ

negligentia. quia ſatis alienat qui patitur pꝛeſcriptiõem.vt
l. alienationes.ff.de verbo.ſig.ſed eccleſia reſtituitur aduer⸗

ſus veram alienationem. vt.c.i.de in integ.reſti.ergo foꝛtius
aduerſus alienationem factam ſeu pꝛeſcriptioneʒs no. Abb.
in. c.auditis.de in integ.reſti.
¶ Eccleſiam vel monaſterium in vno loco ſitaʒ an liceat ad
alium locũ trãſferre ⁊ pꝛopter quas cauſas ⁊ cuius auctoꝛi⸗
tate vel licentia hoc debeat ſieri.vide late per Lapum ſua al
lega.lxv ij.
¶ Eccleſia poteſt petere auxilium a pꝛincipibus pꝛo defen
ſione ſua.vide.ð.auxilium poteſt.
¶ Eccleſie turris vel campanile poteſt capi per dominũ ciui
tatis ad tuitionem ciuitatis cõtra hoſtes.eſt cõcluſio Cp.in
l.nullus.C. de ſumma trinitate in fi.
¶ Eccleſiaſtica immunitate gaudet fugiens ad coꝛpꝰ chꝛi⸗
ſti qð pꝛoducitur ad infirmum per vicuʒ ſᷣm Hoſti.in.c.ſane.
de cele.miſ.qui dicit ꝙ tutius ac deuotius eſt dicere q; coꝛpꝰ
chꝛiſti eſt longe dignius qᷓ; eccleſia materialis ⁊ cum eccleſia
materialis habet hoc pꝛiuilegium per ipſum chꝛiſtum etiam
foꝛtius ipſius coꝛpus debet bac ĩmunitate gaudere. Item ſi
per ſtatuta domini tempoꝛalis habent ĩmunitatem ſeu pꝛiui
legiũ.vt no.in.l.ſi pꝛeſente.C.de his qui ad eccł cõfu.foꝛtius
boc habere debet verum coꝛpꝰ chꝛiſti cum longe grauiꝰ ẽ of⸗

fendere perpetuã qᷓ; terrenam maieſtatẽ. vt.c. vergentis.ð be⸗⸗

reticis.uec ob.opi. Elincẽ.⁊ Goffr. dicentium qꝙ ſicut aſſu⸗
mens coꝛpus chꝛiſti qð ẽ cibus aĩe nõ gaudet iĩmunitate ec⸗
cleſiaſtica:ſic nec fugiens ad eum:vt not.glo.xiij.q.ij.c.fi.⁊c.
quia ibi loquitur de aſſumente ⁊ nõ de fugiente:quia diuer⸗

ſa eſt ratio:quia ſumẽs reꝑit᷑ captꝰ:⁊ captus nõ dimittit᷑ ſed

fugiẽs ẽ in libertate in qua debet cõſeruari.iſta ẽ cõcluſio io.
an. ⁊ Abb. in alle. c. ſane. de cele. miſ. ⁊ vide.j. pꝛiuile gium ex⸗
tenditur. B
¶ Ecclie poſſũt incaſtellari vt defendant᷑ chꝛiſtiani ⁊ boni
vini a malis vt tenent cõiter doc.in.c.cũ eccłia.de iĩmu. eccle.
? ille tex. facit in fiſui fa citic. nullixlij di. vbi te neceſſitatis

licite quis hoſpitatur in eccłia.qð no.ꝓ cõſuetudine tuſticoꝝ
qui tẽpoꝛe hoſtilitatis babent refugiũ cũ bonis ſuis ad ec⸗
cleſam ⁊ ibi foꝛtificant᷑.Abb.in alle.c.cũ eccłia.
¶ In eccłia põt iudex ſecularis expedire actus qui fiũt per
viam voluntarie iuriſdictionis nõ cõtentioſe nec annullant᷑
tales actꝰ vigoꝛe.c.decet.de ĩmu.eccle.li.vi.qꝛ loquitur ð ſtre
pitu iudicioꝛũ.idẽ tenet Bar.in.l.actus.C. de ferijs.vbi ptʒ

wꝙ actꝰ qui ſpectant ad voluntariã iuriſdictionẽ poſſũt cele⸗

bꝛari diebus feriatis quaſi valeat de tempoꝛe feriato ad lo⸗
cum ſacrũ.⁊ facit qð no. Bar.in.l.dignus.ff.de ferijs.maxie
ſi tales actꝰ cõcernũt pietatem.ar.ĩ c.i.de ferijs.tutoꝛis ergo
⁊ curatoꝛis datio cum ſint actus pietatis poſſũt in ecclłia fie⸗
ri:vt no. Bal.in.l.nemo.C.de ſacroſan.ec.no. vRet.ð ancha.
ꝓut refert abb.in.c.cũ eccłia.de ĩmunitate eccle.
O Ecclia petit reſtitutionẽ ꝓbãdo ſe leſam quãtũcũqʒ pᷣcel⸗
ſerit decretũ vł iuij ſolẽnitas.vide.S.alienatio.vᷣ.quãtũcũq;
¶ Ecckia dʒ adiuuare ⁊ auxiliũ pᷣſtare imꝑatoꝛi ſi ſui ſubditi
ſunt rebelles ei ⁊ dʒ domare rebelliones ſubditoꝝ.xcvi.diſ.
cum ad verũ. Inno.in.c.ex ſuſcepto.de fo.compe.Abb.in.c.
at ſi clerici.iij.colum.de iudi. . =
¶ Ecckłia nõ cognoſcit de delicto in eccleſia cõmiſſo ꝑ laicũ
vide.j.laicus licet delinquat.
¶ Ecckia eſt recõcilianda anteqᷓ; diuina ĩ ea celebrant᷑ poſt⸗
qᷓᷓ bomicidium violentum ſeu iniurioſum nõ caſuale in ea cõ
mittatur nec homiqdiuʒ requirit ſanguinis effuſionem:quia
ſufficit ꝙ laqueo ſit quis ſuſpenſus: vt.c.pꝛopoſuiſti.cum ibi
not.per Innoc. ⁊ Abb. de conſe.eccle. vel alta. ⁊ nota.in.c.
vnico.eo.ti.li.vi.
¶ Ecckia nõ polluit᷑ per modicam ſanguinis effuſionẽ.pol⸗
luit᷑ tamẽ per multam ſanguinis effuſionẽ iniurioſam. arg.c.
pꝛo illoꝝ.de ſen.excom.iõ requirit᷑ recõciliatio:vt alle.c.pꝛo⸗
poſuiſti.eo.ti.⁊ ihi ꝑ abb.
¶ Eccłia licʒ nõ polluit᷑ etiã per iniuriã coꝛpoꝛalẽ in ea com
miſſã citra ſanguinis effuſonẽ:iõ nõ indiget recõciliatõe.no
ta io.an.in.c.aqua.ð cõſe.eccł.vel alta.⁊ ab.vbi.õ.
¶ Ecckia licʒ in ſe nõ polluit᷑ induciturtamẽ recõciliatio ad
terroꝛẽ bominum.ex quo infert᷑ ꝙ quando iſta fiũt occulte nõ
ẽ opus recõciliatiõe:qꝛ ð hoc ceſſat cã inductiua.⁊ de hᷣ̊ no.
in.c.vnico.eo.ti.li.vi.⁊ ab.in alle.c.ppoſuiſti.
¶ Ecclia ẽ reconcilianda cum aqua benedicta mixta cum vi
no ⁊ cinere per epᷣm.nam per aquam deſignatuꝛ populꝰ per
vinum mixtum cum cinere deſignat᷑ mixtio deitatis.no.doc.
vt refert abb. in alle.c.ꝓpoſuiſti.
¶ Ecckia cum recõciliatuꝛ debet venire epᷣus expenſis illiꝰ q
eccłiam polluit ſi ſcet᷑ qͥs ẽ ⁊ ẽ ſoluẽdo:ſed ſi ignoꝛat᷑ qͥs vio⸗

lauit vel nõ ẽ ſoluẽdo recurrit᷑ ad ↄſuetudinẽ quibꝰ deficien⸗/

tibꝰ rectoꝛ ⁊ parrochiani debẽt ꝓcurare epᷣm.in defectuʒ ve⸗
ro omniũ dʒ epᷣs ſuis expẽſis hoc facere.ar.x.q.iij.cauendum
no.ab.in alle.c.ꝓpoſuiſti.in fi. .
¶ Ecclie ⁊ clerici an debẽt cõtribuere cum laicis in neceſſita
tibꝰ publicis ⁊ cõibus.⁊ vide.ẽ.derici ⁊ eccłie.
¶ Ecchkie ⁊ clerici ad q̃ munera ⁊ onera teneant᷑.vide late per
inno.⁊ ab,.poſt eum.in.c.nõ minus.de ĩmu.eccł.

¶ Ecckia tenet᷑ ad munꝰ mere patrimoniale:qꝛ quando polſ⸗

ſeſſio ſeu fundus ꝓueniẽdus ad eccłiam babet certũ onus ex
pꝛiuata diſpoſitiõe.ar.in.c dilecti.de dona.⁊.c.quãto.ð cẽſ.

vel etiã ex diſpoſitõe publica ſiue pꝛincipis anteqᷓ; ꝑueniret

ad eccleſiã vt poſſeſſione onerata ſolueret tributum impera⸗
toꝛi:vt.l. imꝑatoꝛes.ff. de publi.⁊.l.placet. C. de ſacroſan.ec.

2.c.fi de cenſibꝰ.nam tunc tranſiuit res ad eccleſã cum one⸗/

re ſuo.in.c.i.de ceuſi.ab.in.c.nõ minꝰ.de iĩmuni.eccł.vide.ẽ.
clerici ⁊ eccleſie. O
¶ Eccleſia tenet᷑ ad onera q̃ rõne naturali incumbunt rebus
ipis vt reficere iter ante domuʒ.no.bar.in.l.ad inſt uctiones.
C. de ſacroſan.ec.vel in purgatione putei neceſſarij toti vici⸗
nie in quo eſt eccleſia.no. Spe.ti.de cenſ.S.nũc dicẽdum.x.
itẽ pono ꝙ vicinia.ad alia autẽ munera ſeu onera q̃ imponũ
tur rebus m neceſſitatem accidentẽ non tenet᷑ eccleſa.nam
etiam ſi res ſint ad illa onerate ex quo pemenerunt ad eccle⸗
ſiam eximunt᷑ ab omni exactiõe.⁊ boc vult inno.in.c.nõ mi⸗
nus.⁊ ibi abb.poſt eum.vide.s.clerici ⁊ eccleie.
¶ Eccleſie ſeu clerici nõ tenẽt᷑ ad gabellas:q̃ imponũt᷑ in vi
no ⁊ ſimilibꝰ ꝑ auẽ,itẽ nulla cõitas.C.ð ſacroſan:ec⁊ ẽ ↄclu⸗

2-

— — — — r - ————

— — —S ☛ — — r=-==r--——

— — c —

dſrfle
is 1

giffine
hnnnlart
imrö ſte
pbipt
oſit
oatle
ſſ arie
nigengd
lecclaſee
öanch,

cſqg hen
uuͤtüche
uiſubet
rrid
Abbine

hogledd

fank ot
leinad
emmvi
lcum bi
Orainc⸗

ſonipol

n g

guonn
ldene⸗

liatio 4
aaultenh
e bno⸗

cunn ri
leper
ddo

sil/
ks o
Neſcen
eanz e
gnendn

ereſc
elneper

anlon
onns
o ci
Lueni
ninpen
roſane
cun o

ertus
Gnig
nifon
CunN.
hnponn
n ho
daln
hon

kinti
zoc

ſio Bal.in. l.licet. C. eo.ti.niſ gabella fuiſſet impoſita p one⸗
ribus ad que tenet᷑ eccleſa:qꝛ tũc ſuccedit loco oneꝝ. vt voe
luit Butri.in. l. ad inſtructiões.⁊ Ab.i.c.fi.devi.⁊ ho.cler.⁊
idẽ ab.in.c.nõ minꝰ.de ĩmu.ec.in l.
¶ Eccleſia nõ tenet᷑ ad expenſas muroꝝ ciuitatis vel loci ſi⸗
nefiant pꝛopter neceſſitatẽ guerre ſiue ad oꝛnatũ nec ad alia
q̃ ↄcernũt vtilitatẽ publicã tã clericoꝝ qᷓ laicoꝛum:niſi epᷣs ⁊
clerus tantã neceſſitatẽ inſpexerint vt voluntate ducti abſ;
vlla coactione ad releuãdas cões vtilitates ſen neceſſitates
vbi laicoꝝ nõ ſuppetũt facultates ꝑ eccłias extimẽt cõferen
da:vt ẽ tex.in.c.nõ minꝰ.de ĩmu.ec.⁊ in.c aduerſus.eo.ti.vbi
etiã requirit᷑ ͥ romanus põtifex cõſulat᷑ coꝛroboꝛat᷑ hec cõ⸗
cluſio cõtra opi. Pe.in alle.c.nõ minꝰ ꝑ auc.itẽ nulla cõmu
nitas. C. de epi. ⁊ cle.⁊ per.c.ide ĩmu.eccł.li.vi.⁊.c. c. ð cen
ſi. eo. li hãc opi.tenet Hoſti. ⁊ Jo. an.⁊ Ab. in alle.c. nõ min?
⁊ finaliter ab. cõcludit diſtinguendo ꝙ aut neceſſitas vł vti
litas eminẽs cõcernit vtilitatẽ eccłiaꝝ a remotis ⁊ ꝑ quãdã
ↄſequẽtiã ⁊ tũc tex.eſt apertus in alle.c.nõ minꝰ. ꝙ eccłie nõ
tenentur per ratõ nes quas ipſe abb.notanter allegat ibſ:aut
neceſſitas vel vtilitas eminẽs ↄcernit de directo:⁊ pᷣncipalit᷑
vtilitatẽ eccłhiarum ⁊ laicoꝛum:vtputa qꝛ pꝛaua ſocietas ter⸗/
ritoꝛiũ ciuitatis inuadit ⁊ deuaſtat ⁊ cõſumit in quo eccleſia
babet multas poſſeſſiões ⁊ tũc tenẽt᷑ eccłie ↄtribuere nõ ta⸗
mẽ ad ſolã deliberationẽ laicoꝝ:ſed ſi ẽ imponenda collecta
pſonis ↄtẽplatiõe reꝝ opoꝛtet ꝙ; clerꝰ ⁊ populꝰ pᷣncipaliter
ↄueniat ⁊ deliberẽt ſuꝑ bac verxationegedimẽda nec totius
populi deliberatio poterit obligare cleꝝ nec ecõtra.fac.c.qð
oẽs.de reg.iu.li.vi.fatet᷑ tũ abb.ꝙ ſi clerꝰ nollet ſine legitima
cã ↄſentire ꝙ poterit populꝰ imploꝛare officiũ ſuꝑioꝛis eccle
ſie ad ↄſentiẽdũ ⁊ ↄtribuendũ.ar.c.nullꝰ.de iurepa.puto eti⸗
am ꝙꝙ in hoc caſu nõ habebit locũ diſpoſitio.c.aduerſus. vt
ſcʒ romanꝰ põtifex cõſulat᷑ qꝛ hec impenſa ẽ fienda nõ ſoluʒ
ꝓpter vtilitatẽ publicã ⁊ cõem:ſed etiã ꝓpter vtilitatem pꝛi⸗
uatam bonoꝝ eccłie.⁊ ſic ſumꝰ extra caſum.q.c.a duerſus, fa
cit cle.i.⁊.ij.de cenſi.⁊ vide,S.clerici ⁊ eccłie.
¶ Eccleſia põt ſe impedire de qᷣlibet pctõ qñ indirecte agit᷑
rõne peccati ad penitentiã aut ꝑ viã denũciatiõis.iuxta no.
in.c.nouit.de iudi.⁊ hoc ẽ de mẽte glo.in.c.cũ ſit generale.de
fo. compe.vt patet ĩ.c, ex tenoꝛe.eo.ti.glo.ij.⁊ Ab.in.alle.c.cũ

ſit generale. pe. col. de hac denũciatiõe vide latiſſime Bart,

in extrauagã.ad repᷣmẽdũ.col.xi.
¶ Ecckia ſe impedit cõtra raptoꝛes qui ꝑ modũ ſo cietatũ ſe
cõgregãt ad capiendũ ruſticos ⁊ diruendas ciuitates:qꝛ eo⸗
rũ delicta ſunt nota.⁊ qꝛ per eos turbat᷑ pax ⁊ quies chꝛiſtia

noꝝ ⁊ multi pauperes ⁊ alie miſerabiles ꝑſone oppꝛimunt᷑:

quaꝝ cauſe ſpectant ad eccłiaʒ ↄtra quos ⁊ ↄtra piratas pa
pa in cenis ſolẽnitatibꝰ ꝓmulgat ſentẽtias cẽſure:vt no.ho⸗
ſtieñ.in.c. cum ſit generale,de fo. compe.ↄtra inuaſoꝛes tamẽ
⁊ malefactoꝛes certaꝝ perſonaꝝ eccłia ſe nõ impedit niſi ſint
perſone pꝛiuilegiate.xxiiij.q.iij.(.ſi quis de potẽtibꝰ.niñ ſint
raptoꝛes ⁊ inuaſoꝛes genera liter ⁊ indiſticte:qꝛ illud cõ cer⸗
nit ſtatum totius chꝛiſtianitatis. Abb. in alle. c. cum ſit gene⸗
rale.pe.colum. H “
¶ Ecckia põt ſe impedire de criminibꝰ laicoꝝ qñ crimĩa ſunt
adinuenta de iure canonico ſeu habẽt oꝛiginariã ꝓhibitõem

a canonibꝰ ſed nõ a legibꝰ vel vbi reperit᷑ a canonibꝰ impo/

ſita pẽa ẽt ſecularibꝰ.vt.c.cõtra idoloꝝ.xxvi.q.v.vł vbi certa
qualitas ineſt tribuens iuriſdictõeʒ eccłie:vt.c.cũ ſit genera
le.vel qñ directe rõne peccati ad penitẽtiã põt eccłia ſe impe⸗
dir e ↄtra laicũ de omni crĩe.no.inno.in.c.nouit.ẽ regula ab.
in alle.c.cũ ſit generale.in fi.⁊ vide.j.excõicari põt laicus.
¶ Eccleſa in quibꝰ caſibꝰ põt ſe impedire inter laicos.vide
I.laicus poteſt coꝛam eccłia ſtico impeti.cũ.vᷣ.ſe.⁊ vide.j.pa⸗
pa in quibus caſibꝰ.
¶ Ecckia ſe impedit ĩ cauſis moꝛtuarioꝝ a defunctis relicto
rum.in auc. de eccł.ti.S.ſi autem pꝛo redem.colłix. do ct.in.c.

licet ex ſuſcepto de fo. compe.

¶ Ecckia habet iuriſdictionẽ in laicos publice delinquẽtes
⁊ maxime cõtra nauigãtes ⁊ cõtra itinerãtes ⁊ cõtra patien⸗
tes naufragiũ cũ ſint quaſi miſerabiles ꝑſone.facit qð nota.
Inno.i.c.ſignificãtibꝰ.de offi.dele.itẽ nota ꝙ vbicũq; eccłia
excõmunicat habet etiam eo caſu iuriſdictionẽ ⁊ põt illã pe

nam imponere.nota abb: in alle ccum ſit generale. de fo. cõ/

pe. 2 in. c. excõmunicamꝰ.de rap.virgi.

¶ Eccleſia habet iuriſdictiõem in laicos furãtes bomines x
vẽdẽtes ſeu aliter exponẽtes:quia detrabit multum religio⸗
ni chꝛiſtiane.argu.opti.ĩ eo.ti.de homicidio.li.vi.no.ab.in.c.
i. de furtis in fi. MU
Eccleſia noua an poteſt cõſtrui ĩ pꝛeiudiciuʒ antique pat
rochialis.vide.j.epᷣs. .
¶ Ecckia regularis que dicat᷑ vide abb.in.c.ne pꝛo defectu
de elec. v. colum. V
¶ Eccleſias du as curatas põt quis ſimul tenere in caſibꝰ
quos vide.sð.bñficium.
O¶ Eccleſia quãdo poteſt de criminibus ſe impedire. vide.j.
ludex eccłiaſticꝰ nõ poteſt. L
7 Eccleſie vacantis cuſtodiam quis habeat.vide.S̊.cuſto⸗
19. .
¶ Ecckia an põt agere cõtra pꝛelatum eã damnificatem vel
rem vẽdicare.vide.S. admĩſtratoꝛ neceſſarius.
¶ Eccleſiaſtica immunitate nõ gaudet publicus latro qui
palam ⁊ publice furatur vt ſũt pirate vel qui publice ſtant in
ſtratis. vel qui habent arcem ſeu caſtrum ⁊ derobãt oẽs trãſ⸗
euntes nec nocturnꝰ depopulatoꝛ agroꝛum.qui ſcʒ obſidet
ſtratam publicam derobàdo tranſeũtes ⁊ differt a publico
latrone:quia iſte clandeſtine furat᷑ ⁊ moꝛat᷑ in loco occulto ⁊
ideo dicit᷑ nocturnus depopulatoꝛ agroꝛũ:quia in nocte ſe⸗
getes deſtruit ⁊ die latet ⁊ ſic declaratur tex,in.c.inter alia.ðᷣ
immu.eccle.per abb.poſt inno.
¶ Eccleſiaſtica imunitate nõ gaudet iudeꝰ fugiẽs ad eccleſ
am. vt. l. i. C. de bis qui ad eccłiam ↄfugiũt. vbi no.glo.indu⸗
cit enĩ ibi ter. pᷣſumptiõem.quia exquo ibi iudeꝰ reatu aliquo
vel debitis fatigatus fugit ad eccleſiã ⁊ dicit ſe velle eẽ chꝛi⸗
ſtianũ pᷣſumitur violẽter ꝙ boc facit in fraudem nec dʒ recipi
ꝓbatio incõtrariũ:quia.l.illa pꝛeſumẽdo fraudẽ ſtatuit ꝙ nõ
antea debeat ſuſcipi qᷓ; debita vniuerſa reddid erit ⁊ innocẽ⸗

tia demõ ſtrata purgari.ex quo eni lex ſuꝑ pꝛeſumptiõe certũ

quid ſtatuit nõ admittit᷑ pꝛobatio in cõtrariũ no.glo.in.c.fer
rum.l.di.fa cit qð no.in.c.is qui fidem.de ſpon.⁊ qð no.in.c.
vnico.de obli.ad rõci.ẽ ↄcluſio abba,.ↄtra glo.ĩ.c.inter alia.
de immu. eccle.
¶ Eccleſiaſtica ĩmunitate gaudet fidelis laicus fugiens ad
eccłiam nec poteſt per iudicem eccleſiaſticũ vel dominũ eccle
ſiaſticũ etiã ſi ſit vel ſubditꝰ vel ſeruus eius ab eccłia violen⸗
ter extrabi:vt.l.ij. C. de bis qui ad eccle.cõ fu.xvij.q.iiij.c.reñ.
7.c.diffiniuit.vbi ponit᷑ vniuerſale verbũ negatiuũ nullꝰ au
deat.⁊c.qð verbũ etiã eccłiaſticos includit.acit.c.nullꝰ.xvij
q.iiij.⁊ ſic ↄcludit Jo.an.⁊ ab.poſt eñ in alle.c.inter alia.⁊c̃.
¶ Ab eccleſia extrahi põt impune per eccłiaſticum iudicem
clericꝰ vel religioſus fugiens ad eccłiam ſ c diſcipline ⁊ nõ
odij vult eos ab eccleſia extrahere arcere ⁊ punire vel vt du⸗
catur ad carcerem eccłie.ſentit glo.in.c.nullus.xxvij.q.iiij.nã
ſi dlerici gauderẽt hac ĩmunitate eccłiaſtica tenderet ad mari
mũ dedecꝰ eccłie cum videretur iudicem eccłiaſticum velle de
fend ere facinꝰ clerici qui deberet eſſe ſanctꝰ⁊ in ſuis actibus
relu cere.vt.c.oportet ſacerdos.lxxxi.di.qð relinquit᷑ ↄſuetu⸗
dini.no.abb.in alleg.c.inter alia.vbi re fert ſᷣm Hoſti. ↄtra
illã ↄſtitutiõem delinquũt pꝛincipes ⁊ pꝛelati.pꝛincipes:qꝛ
ſi fugiens ad eccłiam nõ vult ab ea exire tenẽt eum obſeſſum
⁊ denegãt victualia.⁊ cõtra illum faciũt quicquid male poſ⸗
ſunt cõtra quos facit.l.pᷣſenti. C de his qui ad eccle.ↄfu.⁊.c.
diffiniuit. ⁊.c.id cõſtituimꝰ.xvñij.q.iiij.pꝛelati vero delinquũt
qꝙ quãtumcũq; fugiens grauia cõ miſerit ipſum tamẽ intãtũ
ſeruare nituntur ꝙ nullam penam carceris nec etiam pecuni
ariam patiatur contra iuſticiam que eſt ſummum bonũ in vi
ta.xij.q.ij.cum deuotiſſimam.ideo optabat Hoſtieñ.⁊ bene
in hoc ⁊ in alijs vtenq; eſſet ſuis terminis contentꝰ. Abb⸗
VYbi. S.
¶ Eccleſiaſtica immunitate gaudet quicũq; crimĩoſus quã⸗
tumcunq; grauia cõ mittat fugiens ad eccdleſiam:exceptis ca
ſibus ſpecialibꝰ expꝛeſſis in.c.inter alia.nõ obſtante ꝙ ĩ auc.
de man. pꝛin.S.q ſi delinquẽtes.excipiunt᷑ adulteri ⁊ homi⸗
cide ⁊ raptoꝛes virginũ:quia text.dicti.c,ð inter alia.nõ debet
ſuppleri per dictam auẽ.eo ꝙ papa voluit pinguiꝰ pꝛiuilegi

2

are eccłias q; imperato:vt ↄcludit abbiin alle.c, inter alis.

ↄtra Moſti, otra Pe, de ancha.

¶Eccleſiaſtica immunſtate gaudet bomicida inſidioſus eti
am ex pꝛopoſito per alleg.c.inter alia.cuʒ illum caſum nõ ex
cipit.⁊ per.c.fi.de immunita.eccle.qð loquitur de homicida
er pꝛopo ſito ſi in eccdleſia p erpetrauit homicidiũ:ergo econ

tra ſi ex pꝛopoſito homicidium cõmittat᷑ gaudet dicta ĩmu⸗

nitate.ad boc.c.ſicut antiqtus.xvij.q.iiij.nõ ob.c.i.de homi.
quia vt ibi no.ibi eſt tex.veteris legis ⁊ babet multos intel⸗
lectus.ſed in terminis noſtris reſpõdet᷑ ꝙ ꝓcedebat ſᷣm anti
qua tempoꝛa:quia altare veteris teſtamenti nõ gaudebat il⸗

la immunitate qua gaudet hodie noſtrum altare. Item po⸗
teſt intelligi ⁊ reduci ad terminos.c.fi.de ĩmuni.eccle.ſq;ʒ cum
bomicidiũ fuit in eccleſia cõmiſſum.eſt cõcluſio abba. in.c.in
ter alia.vel poteſt intelligi m Inno.in alle.c.ide homi.ſi oc
cid at aliquem inſidijs aggreſſiõis reducẽdo ad vnũ de caſi⸗
bus alle. in. c. inter alia. . .
V¶ Eccłiaſtica imunitate gaudet debitoꝛ ad eccłiam fugiẽs
per generalem iurnis ꝓhibitionem.in.c. miroꝛ.⁊ ĩ.c.ſi quis cõ
tumax.xvij.q.iiij.⁊ in.l.pꝛeſenti.C. de his qui ad eccle. ↄfugi.
ſi tamen haberet ſtatutũ vt debitoꝛ poſſet cõpelli ad ſeruien⸗
dũ ꝓ debito:tũc poteſt extrabi.qꝛ nõ videt᷑ oceſſ. a imunitas
cum pꝛeiudicio iſtius qui eſt quaſi dominꝰ eius:⁊ boc placet
Antho. ⁊ abb.in alle.c. inter alia. .
¶ Eccliaſtica ĩmunitate gaudet quo ad perſonã fugiẽs ad

eccłiam pꝛopter debitũ tributoꝝ pꝛincipis:hinc eſt ꝙ nõ ex⸗

trabitur ab eccłia ſed ibi citabit᷑:⁊ niſi defendat ſe ꝓcedetur
ad miſſionẽ in poſſeſſionẽ bonoꝝ:tamẽ in dubijs fauẽdum
eſt eccleſie.nec ob. auc.de man.pꝛin.S.publicoꝝ vero tributo

rum:quia nõ potuit imꝑatoꝛ ꝑ ius ſuũ nouiſſimũ pꝛeiudica⸗

re ĩmunitati eccłie ꝑ leges ⁊ canones ↄceſſe:vt.lpñti.S.alle.

ẽ ↄcluſio abb. ⁊ Antho.in alle.c.inter alia.

¶ Eccleſia poteſt cõ pellere per excõmunicationẽ extrah en⸗
tem aliquem ab eccłia vtillum ſtatim reſtituat.vt.c.frat no⸗/
ſter. xvij.q.iiij.⁊ poſtea etiã interdiceꝛe ne a tota domo ſua re

cipiant᷑ oblatiões.vt.c.miroꝛ.xvij.q.iiij.debet enĩ iniurie ec⸗

cleſie ſatiſfacere.vt notat abb.in alle.c. inter alia.⁊ ſm leges
extrahens violenter aliquem ab eccłia indebite cõmittit cri⸗
men leſe maieſtatis.vt.l.fideli.C. de his qui ad eccle.cõfugi.⁊

capitali pena feriet᷑.⁊.l.pᷣſenti.eo.ti.ides de facientibꝰ ſeditio

nem vel cõuentſcula ſeu tumultum ⁊ gentiũ cõgregatiõeʒ cũ
armis ⁊ irruunt in eccleſiam ad extrabendũ delinquentem:
vt.l. denunciamus.eo.titu.⁊ talis cõmittit ſacrilegium quia

immunitatẽ ecclete violabat:vt.c.nullus.⁊.c.quii quis. xvij
q.iiij.⁊ ſi ſuperbe ⁊ cõtumaciter eccłiam dei irreuerẽter cõtẽ

nẽdo extraxerit ſoluet epiſcopo.xc.ſolidos ꝓ emũitate ⁊ pu

blica penitẽtia iuſto epᷣi iudicio eſt mulctandus.c.ſi qͥs con⸗
¶ Ecchiaſtica ĩmunitate cum nõ gaudeat delinquens in ec⸗

cleſia pꝛopter ſacrilegiũ tamẽ qð cõmiſit dicitur violare im⸗/
munitatem ecclie:nam ſicut nõ licet aliquem violenter inde
extrabere:vt.c. cum pꝛo cauſa.de ſen.excõmu.iudex ergo ec⸗

cleſiaſticus de ſacrilegio eum puniet nõ tamẽ poteſt eum di⸗
recte punire de crimine ſeculari ibi cõmiſſo:quia eccleſia nõ
babet territoꝛium niſi reſpectu eoꝝ que ſunt ſeu pertinẽt ad
ſoꝛũ eccliaſticũ:facit qð no.in.c.poſtulaſti.de fo.compe.⁊.c.
rex debet. xxiij.q.v.abb.in alle.c.inter alia.circa finẽ.
¶ Ecchliaſticã iuriſdictioneʒ ꝑturbãs pu nit᷑:vt infra iuriſdi⸗
ctionẽ pꝛelati.
¶ Ecckia nõ tenet᷑ ex dolo pꝛeceptoꝛum ſeu cõmendatoꝛum
in cõtractibus admiſſo niſi ex hoc eſſet facta eccleſia locuple

tioꝛ.quãdo er facto tu.l.dolus.⁊. C. eo. ti.ſi vero.ff. de tribu.l.

ſed ⁊ ſi.S.i.nota.in.c.grauis.de depoſi.ð culpa autem iſtoꝝ

pꝛeceptoꝛũ tenetur locus inſolidum ſi poteſt ſeruari indem/

nis a pꝛeceptoꝛe.als nõ:ſed ſi bona fide cõtraxit pꝛeceptoꝛ
tenetur locus inſolidum etiam ſi fit inde pauperioꝛ. de pᷣca.
c.ij.ff.de mino.l.ſi pater.sS.ſi ſepe.poteſt tamẽ in integruʒ re⸗
ſtitui.no. abb. in. c. cum deputati. de iudi.circa fi. B
¶ Eccleſie parrochiales fuerũt limitate a tempoꝛe dponiſij.
nota.in.paſtoꝛalis.in pꝛin.de his que fiũt a pꝛela.⁊ quiſq;
rectoꝛ ſuis terminis debet eſſe cõtentus.de ſepul.c.i.de par
roch.c.ij.nota. Yo. an. de cle.nõ reſi.c.quia nõ nulli.
. Eecleſia parrochialis ruralis que a pꝛincipio fuit parro⸗
hialis ſi in ea nullus inhabitat ſed nuncð nouo inbabitãt

ibi alique familie incipit habere curam. x.q.ijj. vnio.⁊ boc ve

rum niſi fuerint per dy oceſanum limites extincti. als quaſi
iure poſtliminij reincipit curam habere.argu.de elec quia di
ligentia.ſi vero nunqᷓ fuit limitata vł ſi fuit ⁊ d poceſanus li
mites ſubtraxit tunc curam nõ habet niſi ꝑ dyoceſanum ad

ſtatum pꝛiſtinũ reducatur:vt.c.inter quatuoꝛ de maio,.⁊ obe

di.no. Jo.an.ĩ.c.quia nõnulli.de cleri.nõ refſñ.
¶ Si vnius eccleſie parrochiani ad aliam tranſferatur:ita
q alterius ſint parrochiani licet incipiat eſſe ſine cura qͥ ad
actum quia nõ habet quem curet.arg.l.fi.ff.ſi quis cau.non
tamen quo ad habitum:quia iura parrochialia remanẽt q̃
ſunt multa:vt patet in ſumma de parro.S.in quibus conſiſtit
ius parrochiale:⁊ ſic videtur parrochia nulloꝛũ parrochia⸗
noꝛum ſicut epiſcopus nulliꝰ eccleſie.de tranſla.inter.exquo
infertur ꝙ tale beneficium nõ videtur circa beneficia curata
computanduʒ:quia vbi nullꝰ eſt parrochianus nulla poteſt
parrochiani anima pericdlitari.nota.Hoſti.? Jo.an.in.c.qꝛ
nõ nulli.de cleri.nõ reſi.
¶ Duas eccleſias parrochiales nõ poteſt vnus rectoꝛ ð cõ

ſuetudine ſimul tenere cum talis conſuetudo ſit animabꝰ ꝑi⸗

