re non vocato:qꝛ illi nullũ fit in ſua vita pᷣiudiciũ.⁊ qð.Sõ.di⸗
xi:ꝙ nõ põt eccleſia non vacans cõcedi intellige quãdo aliꝰ
pPoſſidet cũñ titulo ſaltem coloꝛato ſᷣm ea que notant᷑ in.c.cum
noſtris de conceſſio.pꝛebẽ.ſecus ſi poſſeſſio eſſet euidenter
iniuſta tunc nõ ĩpedit collationẽ fingulari perſone fiendã vt
no.in.c.licet epᷣus.de pꝛebẽ.li.vi.no.Abb.in allega.c.cõſulłᷣ⸗
tationibus.
¶ HBñficiũ curatũ ſcõᷣm recipiẽs ſiue ſcdõaʒ dignitatẽ vel ꝑ⸗
ſonatuʒ niſi de facto incontinẽti poſt pacificã poſſeſſionem
dimittat pmũ in pᷣſentia publicarũ ꝑſonarũ eſt pꝛiuatus ipᷣo
facto vtroq; vt cõtinet᷑ in extrauaganti.execrabilis. Jo.xxij.
⁊ etiam ſic retinẽs efficitur irregularis.vt no.in.c.dudũ.ſecñ
do.de elec. no. abb.in.c. quia nònulli. de cleri. non reſi.
¶ Beneficiũ curatũ retinẽs ſi aliud bũficiũ ſimpler ob tĩeat
etiã reſidentiã requirẽs nõ vacat pᷣmũ ipſo facto ꝑ adeptio⸗
neʒ ſecũdi:qꝛ.c.de multa.loquit᷑ in curatis.poteſt tñ qͥs plu⸗

ra beneficia ſimplicia retinere ſi alterũ ꝑ ſe nõ ſufficit.als ſecꝰ

vt in.c.cum teneamur.de pꝛebẽ.qð verũ niſi ſtatuto vel ↄſue
tudine reſidentiã requireret vtrũq;.qꝛ tũc requirit᷑ diſpẽſatõ
vt no.in.c.de multa.no.abb.in alle.c.qꝛ nõ nulli.ij.cold8.
¶ Habẽs ptãtẽ beneficiũ ↄferẽdi nõ hʒ ptãtẽ deſtituendi ẽt
ꝓpter delictũ nõ reſidẽtie.facit.c.vnicũ.de capel.mo.lib. vi.
⁊ plene ꝑ abb.in.c.ſi quis ð clericũ.de fo.ↄpe.niſñi talis confe
rens ſit ſuperioꝛ qui inuitũ poteſt deſtituere.no.abb.in. c.ĩe⸗
latũ.de cle.non reſiden. J
¶ GBñficiatꝰ nõ ſufficit ꝙ petat licentiã a pꝛelato ad abſen⸗
tandũ ſe ad ſtudiũ vel ex alia honeſta cã niſi talis licentia ſit
obtenta.vt no. Jo, an.in.c.relatũ.de cleri.non reſi.ꝙ ſi pꝛela
tus licentiã ex iuſta cã nolit ↄcedere põt ꝑ ſuperioꝛẽ cõpelli.
ar.in.c.nullus.de iurepatro.vide.j.reſidere vᷣ.ꝓpter neceſſita
tem. ⁊ Abb. in, c. tue de cle. nõ renden.

Bigamus.

¶ Bigamꝰ? ideo nõ ꝓmouet᷑ ad oꝛdĩes eccleſiaſticos qꝛ de⸗
ficit in eo ſacramẽtũ vnitatis:ex eo qꝛ cũ muliere coꝛrupta vł
ſucceſſiue cũ duabꝰ matrimoniũñ vxit:vt in.c. debitũ.de biga.
nã vir ſignificat chꝛiſtũ qui ſibi copulauit ſynagogã⁊ poſtea
eccleſiã:ideo nõ nocet ſi vir diuidat carnẽ ſu in plures muli
eres ante matrimoniũ:vxoꝛ autẽ eccleſã ſignificat que ſemꝑ
virgo ꝑmãſit ſaltẽ mẽte:vnde.deſpõdi eĩ vos vni viro ⁊c xx⸗

vij.q.ij.nuptiaꝝ.vnde ſi vxoꝛ carnẽ ſuã in pluribꝰ diuidat de
ficit in ea ſacramẽtũ.hoc cõcludit Inn.in allega, c. debitũ. in

fi. ¶ Aliã rationẽ ponit Job.and. in nouella.in.c.ij.de cleri.
cõiuga.dicẽs ꝙ ĩ mr̃imõio duo requirũtur.ſcʒ cõſenſus ani⸗
moꝝ ꝑ quẽ ſignificat᷑ charitas cõſiſtẽs ĩ ſpiritu int᷑ dũm ⁊ iu
ſtam animã ⁊ cõmixtio coꝛpoꝝ deſignãs cõfoꝛmitatẽ que cõ
ſiſtit in carne ĩter chꝛiſtũ ⁊ ecclenã ⁊ ideo ſi quis cõſentiat in
coꝛruptã et poſt cõſenſum illã cognoſecat pʒ ꝙ; ̊ cõfoꝛmitas
nõ eſt ꝓpꝛia in qua poteſt nomĩari coꝛruptio ⁊ tꝑe cõſenſus
cõmixtionis coꝛpoꝝ:qꝛ charitas ⁊ cõfoꝛmitas vnitatẽ con⸗
plectunt᷑ ⁊ coꝛuptionẽ abhoꝛrẽt.vñ ad hoc vt verũ ſit ſigni/

ficatus oð q; vtroq; tpe conſenſus et conmixtionis ſponlſa re
periat᷑ virgo.lxxvij.diſt.quicũq;.añ fi. Jo.an.vbi.Sõ. ⸗
Blaſphemans.
¶ Blaſphemãs de rege ſeu ei maledicẽs puniẽdus ẽ vt de⸗
inceps alij abſtineãt ⁊ terreãtur.vt in.c.i.ð male.verba nãq;
detractiua honoꝛis ⁊ fame ĩ pñtia multoꝝ ꝓlata aggrauãt
delictũ ⁊ iniuriã.⁊ hec eſt vna via de circũſtantijs delictũ ag
grauãtibꝰ.ð quibꝰ in.c.ſicut dignũ.de homici.depeni.di.i.cõ
ſideret.decet tñpꝛĩcipẽ talia exquirere. Vñ qͥntilianꝰ li.vi.de
oꝛatoꝛia inſtitutiõe inquit. Pꝛinceps q vult oĩa ſcire neceſſe
bʒmultis ignoſcere.⁊ Seneca li.de clemẽtia rex leſus animũ
babeat in ptãte ⁊ penã ſi tute poteſt tẽperet nilq; eĩ glorioſiꝰ
pꝛincipe impune leſo:vt refert Pe.de ancha.in.c.i.de male.

Bona.

¶ VBona clericoꝝ an gaudeãt eodẽ pꝛiuilegio cũ bõis eccle
ſiaꝝ:vide glo.in.c.ecłia ſancte Marie.de conſti.⁊ ibi Abb.
⁊ glo.in.c.q;qᷓ;.de cenſi.lib.vi.⁊.c.ex litteris.de pigno.⁊.c. fi.
de vita ⁊ ho.cleri.⁊.c.ſimiliter.xvi.q.i.⁊.c.poſſeſſiões.xvi.q.
iiij. Spe. in ti. de reſti. in integ. S.qliter. ⁊ glo.in cle. vnica.de
in ĩteg.reſti.vt refert ab.i.c.eccłia ſancte marie.de cõſti.Ant.
in.c.ſ diligenti.de pᷣſcrip.tenet ꝙ ſolũ in caſibus in iure expᷣi
ſis bona clericoꝛũ gaudent eodẽ pꝛiuilegio cuʒ bonis eccłia
rũ qð placet abb.in alle.c.eccłia ſancte Oarie.iiij. col. nam
bona patrimonialia clericoꝝ pᷣſcribunt᷑ ſicut bo na laicoꝛuʒ
nõ ſicut bona eccłiarũ.no.glo.xvi.q.iij.c.poſſeſſiões.nõ eſt
ergo vuiuerſaliter verũ ꝙ bona clericoꝝ gaudẽt eodẽ pꝛiuile
gio cũ bonis eccłiarũ no.glo.in alle.c.quaqᷓ; de cenſ.li.vi.idẽ
S pecula.ti.de in ĩteg.reſti.pᷣtextu leſionis ſicut in bonis ec⸗
cleſiarũ.glo.in cle.vnica.de in ĩteg.reſti.⁊ idẽ Spe.ti.de dleri.
cõiug.S.i.quo ad ꝓtectionẽ tam̃ ⁊ defenſõeʒ dʒ gaud ere.vt
in alle.c.ſimilit᷑ vide.j.clericꝰ.vᷣ.nõ ẽ vniuerſaliter.⁊ B̊ͥ idẽ no.

ab. in. c. ex litteris. ð pigno.ĩ fi.idẽ ↄcludit ĩ.c.fi.ð vi.⁊ ho.cle.

¶ Bona clericoꝝ nõ gaudẽt eodẽ pꝛiuilegio cũ bõis eccłia
rũ licet ſit ð gl.in.c.ex lr̃is.de pign.Ant.em̃ firmat ↄriũ.in.c.
ſi diligẽti. de pᷣſcrip.vbi dicit ꝙ ſolũ in caſibus in iure expᷣſſis
gaudẽt eodẽ pꝛiuilegio:fateoꝛ tñ ꝙ collecta nõ põt eis ĩponi
ꝓ rebꝰ pr̃imonialibꝰ dericoꝝ ꝑ.c.fi.de vita ⁊ ho.cle. vbi not.
ab. ⁊ bar.in.l. reſcripto. C. de mune. ⁊ bono.⁊ ab.in.c.i, de cõ
ſue.vide.j.cõſuetudo.⁊ melius ꝑ abba.alibi vide.j.clericus
verſi.non vniuerſaliter.
¶ Bona eccłiaꝝ qͥ ad ꝓpꝛietatẽ ⁊ poſſeſſionẽ pᷣncipalit᷑ ſũt
chꝛiſti:qꝛ oblata eccłie vident᷑ oblata deo.ij.q.i.nulli liceat.⁊
c,videntes.ipſe tñ eccłie ꝑticulaxes poſſident loco dei.nã bo
na eccłiatũ ſunt primomi chꝛiſti.vt in.c.cũ ex eo de elec.lib.
vi. eccłie vero vniuerſales dicunt᷑ quo ad ſuſtentationẽ:quia
q̃libet bonꝰ ⁊ ſidelis dʒ inde ſuſtẽtari.xvi.q.i.c.vidẽtes. Ele
rici vero poſſident bona eccłiarũ noĩe eccłie:ſʒ ipſaʒ dignita
teʒ ſeu eccłliam poſſidet quiſq; noĩe ꝓpꝛio. Ab. in.c.cũ ſuper
de cã poſ.⁊ ꝓpꝛie.circa fi.⁊ ibi ab.cũ ſᷣm apoſtolũ de pᷣben.
¶ Bona eccłiarũ ſunt deputata vſibꝰ publicis eccłiaruʒ ⁊
alimo nie ĩdigẽtiuʒ ſʒ diſcretiõeʒ platoꝝ:vt in.eratio nulla.
de pᷣbẽ xij.q.i.c.vidẽtes.xvi.q.i.c.fi.nõ aũt vſibꝰ publicis lai
coꝛũ.vt in.(.i.⁊ in.c.nõ minus.de ĩmu.eccle.abb.in.d.c.i.
¶ VBona clerici vbi ipſo iure ꝓpter delictũ ſuũ cõfiſcantur
debẽt applicari eccłie in q̃ fuit intitulatus exqͥ aliud nõ exp⸗
mit᷑ in ſnĩa.ſi aũt nõ hẽat eccłiã ſeu bñficiũ epᷣs occupabit ꝓ
camera ſua.facit qð no.inno.in.c.inſinuãte qui clerici vel vo
uẽtes. ⁊ Frede.cõſi.xx ⁊ Jo.an.in.c.cuʒ oliʒ.ij.de puil.⁊ idẽ
diẽ de clerico qͥ moꝛit᷑ ab inteſtato ſine eccłia ⁊ ſine ↄſangui⸗
neis. hᷣ tʒ ab.in. c.qꝛ diuerſitatẽ. ð cõ ceſſio.pᷣben.circa fi.
¶ Bõa ecckie ſi ſunt cõia ſeu diuiſa vel oĩno diſcreta vel ſi
ſũt de mẽſa an põt pꝛelatus ſeu abbas ſine capitulo vł econ
tra adminiſtrare ſeu agere.ab.plene in.c.edoceri de reſcrip.
¶ Bona vroꝛis ſeu filioꝝ an pñt capi pꝛo fallẽtia viri:vide
ab. in. c. ex parte.de cõſue.circa fi. “ðèYMU
¶ Bõöa pꝛelature vacãtis debẽt cuſtodiri ꝑx yconomũ vł per

eũ ad quẽ ð cõſuetudĩe ꝑtinʒ.no ĩ.c.vt pᷣterite.circa fi.ð elec.

¶ Bona eccłiarũ emens amittit pꝛeciũ ⁊ nõ lncratur fructꝰ
vide.j.venditio.verſi.emptoꝛ rei. .
¶ Bona dãͤnatoꝝ deuoluũtur ad heredes niſi in crimine le

ſe maleſta tis ⁊ in crimine hereſis.no.gl, ⁊ doc in.ciin qbuſdã

c ij

1
ÆR

de penis. idẽ in erimĩe ingratitudinis:vt ibi ter. ⁊ in falſante

Ir̃as pꝛincipis:vt in.c.ad falſarioꝝ.de crimine fal.vide bar.
in.l. i.ff. de bo. dam. ⁊ qð no.in.c.nõ dʒ aliq̃s.de reg.iur.li.vi.
¶ Bonoꝝ appellatiõe nõ ſolũ veniũt bõa mo bilia:ſʒ etiam
iura ĩcoꝛꝑalia q̃ faciũt ſcdᷣaʒ ſpẽm:de qͥ plene ꝑ abb.in.c.nul

li.de rebꝰ eccle.nõ alie.⁊ refert ipſe in.c.relatũ.ſcõo.de teſta.

¶ Seruꝰruſticus cõputatur int᷑ bõa ĩmobilia videt᷑ em̃ inbe
rere pᷣdio:qꝛ cũ ſit res imobilis ↄmutat naturã ſuã qꝛ ẽ depu⸗
tatꝰ ad eiꝰ culturã ꝓ ̊ qð hẽtur in ..ij.ff.ðᷣ diuer.⁊ tꝑalibus
pᷣſcrip.no.ab.ĩ.c.nulli liceat.de rebꝰ ec.nõ alie.circa pᷣnci.
¶ Bo noꝝ appellatiõe ĩcludũtur actiões ſeu noĩa debitoꝝ
faciũt tñ tertiã ſpẽʒ bonoꝛũ:qꝛ nec ſũt mobilia nec ĩmobilia
q̃ cadũt in his q certo loco ↄcludunt᷑: actiões aũt certo loco
oↄcludi ñ pñt cũ ĩcoꝛpoꝛalia ſint fac.l.a diuo pio.S.vniõe.ff.ð
re iudi.ideo ſi pᷣnceps mãdauit vt diſtribuerẽtur bõa ſua mo
bilia in pios vſus nõ veniũt pene.adhuc nõ exacte ſi tñ ap⸗

pareat neceſſario ꝙ exactiões trabant᷑ ad bõa mobilia vł i⸗

mobilia.vt ĩ diſpõne q̃ ↄpꝛehẽdit totũ pr̃imoniũ vniꝰ hoĩs
tũc illa tertia ſpẽs aſſũit naturã alteriꝰextremoꝝ.vt vult bar.
i.l.ᷣt pupillꝰ.ᷣff. ð ad.tu.qͥd ð pecũia.við.S.aliẽatio..pᷣlatꝰ.
¶ Bona que dicãtur de mẽla eccleſie vel pꝛelati vide notabi
liter p er Abb.in.c.ſuper.de rebus eccle.nõ alie.
¶ Bona mariti ſunt obligata vxoꝛi pꝛo dote vide.j. dos.vᷣ
mulier pꝛefertur.
¶ Bona pꝛelati an ſint obligata eccleſie pꝛo mala admini⸗/
ſtratione vide.j.pꝛelati bona. .
¶ VBona laicoꝝ ſi hñt aliqð onꝰ ꝑpetuo ãnexuʒ ⁊ ĩuariabi⸗
le trãſeũt ad clericos cũ oneribꝰ ſuis.ad qð facit qð no.in.c.
i.de cenſi.ſʒ ſi talia bõa hũt onꝰ tẽpoꝛale vt ſũt hodieiſte de⸗
ſcriptiões:qꝛ extimãt᷑ bõa cuiuſcũq; ⁊ ſoluũt plus vł minus
ſᷣm ĩpoſitionein collecte ⁊ ad iſta onera nõ tenet᷑ eccleſia nec
clericꝰ:qꝛ nõ põt dici ꝙ ſit onus annexũ poſſeſſiõibꝰ cũ non
ſit ꝑpetuũ nec inuariabile ⁊ qñqʒ ĩponit᷑ ꝑſone ꝓ rebꝰ ꝓue⸗
niẽdo.ergo dicta bõa ad eccleſiã debent cẽſeri iure eccleſaſti
co.vt eſt tex.in.c.vnico.de iurepa.li.vi.vide.j.gabellas.
¶ HBona ſi ſũt cõia pluribꝰ vt vniuerſis nemo põt dicere B
eſt meũ:nec diſponere tanqᷓ; de re ꝓpꝛia.xij.q.ij.qͥ manumit⸗
titur.ſi tñ ſũt cõia vt ſingulis quo ad diſpoſitiõeʒ ꝑtis poteſt
q̊s diſponere vt de ꝓpꝛio ⁊ dicere hoc ẽ meũ.C.de cõmuniũ
rerũ alie.l.falſo:ſicut ad pᷣiudicium ꝑtis tertij nibil põt:licet
hoc fallit in pꝛincipe.vt in.l.ij.eo.ti.põt tamẽ vnꝰ vti quo ad
vſum deſtinatũ re cõi etiã inuitis ſocijs.vt in.l.ſabinus.C(.
cõi diui.nõ tũ ad vſum non deſtinatum, qꝛ in tali caſu melioꝛ
eſt conditio ꝓhibentis:vt in regula in re cõi.de reg.iur.li.vi.
no. Ab. in. c. ratio. de pꝛe ben.
¶ Bona laici ſi cõferant᷑ eccłie afſumũt naturã aliarũ reruʒ
eccłiarũ ⁊ gaudere debẽt pᷣnilegijs rebꝰ eccłie cõceſſis vt col
ligit ex. c. dilectꝰ.tertio.de pᷣbẽ.qð facit in argumẽtũ ꝙ res
tradita eccłie ꝑ laicũ nõ dʒ ãpliꝰ ſubijci gabellis ⁊ alijs one⸗
ribꝰq̃ ad libitũ dñi tꝑalis ĩpõebant᷑.fac ẽt ꝙ ꝑueniẽs ad ma
nus exẽpti dʒ gaudet᷑ puilegio exẽptoꝝ:vide ad hᷣ ter.cũ gl.
in.c. vnico.ð iurepa.li.vi.qð nõ hʒ locũ in feudo.vt ĩ.c.ex trãſ
miſſa.⁊.c.verũ.de foꝛo cõpe.Abb.in lalle.c.dilectꝰ.iij.

Bonus

¶ Bonus Ilʒ quilibet pᷣſumat᷑ tam̃ in populo pꝛeſumunt eri

ſtere mali non bñũtes ſincer fidẽ.vide.j.populus.

¶ Sequũt᷑ additiões dñi Lu.de cãpis ad pᷣcedẽtẽ lr̃aʒ. B.

b Annitus.

Bãnitꝰ pꝓ cẽtũ libꝛis ſi poſſit ĩpune offendi q̃d ſi

ſit bãnitꝰ ex vno debito ꝓ q̃nquagĩta ex alio pꝛo⸗

alijs qnquagĩta vide dñʒ Ab.in. c.ad apoſtolicã de regula.
¶ Bãůnitio ſeu arreſta tio ſi iudex interdicat debitoꝛi ne ſol⸗
uat creditoꝛi qͥd operet᷑.vide Abb.in eodem.c.
¶ Bãnũ factũ ꝑ iudicẽ tẽpoꝛalẽ an habeat locũ coꝛã iudice
eccleſiaſtico. vide Abb. in. c. q;uis.

Banca.

¶ De delicto de banca fallita quod vocat᷑ delicti fallenti
jfallentie.
vide no.abb.in.c.ex parte de conſue.

Bartolus.

¶ Abbas elegantiſlime cõmendat Bartolũ in. c. c nobis

Baſtardus

¶ Baſtardi an dicãt᷑ eſſe de domo nobiliũ. vide ab.in. c.ĩ pᷣ⸗
ſentia.de ꝓba.⁊ baſtardi an veniãt appellatiõe filioꝝ ĩ eo.c.
¶ Baſtardi an veniant appellatiõe liberoꝝ.vide abb.in.c.
rainaldus de teſta.

Biſextus.

¶ De anno biſertili ⁊ de feſto ſancti mathie vide no abba.
in.c.queſiuit. de verbo.ſigni.

HBona fides.

¶ An ſola denũicatio in hereditatis petitiõe cõſtituat queʒ
bil. de pꝛeſcri.vide per eundẽ de bona

de pꝛelſcrip.

in mala fide.ab.in.c.ni
fide ⁊ mala in.c.ſi diligenti.⁊.c.fi.eo.ti.
¶ Bona fides ⁊ mala qualiter pꝛobatur.vide abb.in. c. cõ⸗
ſultationibus de iurepatro. B

Bona.

¶ Vona dãnatoꝝ applicata fiſco ĩfra qð tꝑs peti debẽt ne
fiſcus excludatur ⁊ de quacũq; cõfiſcatiõe.vide abb.in.c.cũ
nobis de pᷣſcriptio.
¶ An aliquis cõpęlli poſſit ad bonũ faciendũ.vide abb.in
c.clericus.de vita ⁊ hone.clerico.
¶ An bona ſequãtur ꝑſonam ab.in.c.epᷣs.de pꝛeben.
¶ An actiões cõputent᷑ inter bona mobilia vel immo bilia
⁊ quid de ſeruitutibꝰ ⁊ alijs iuribus ⁊ quid de pecunia.vide
abb. in. c. nulli de rebus eccle.nõ alie. .
¶ Sipoſt moꝛtẽ pꝛelati eſt queſtio inter eccłiam ⁊ beredes
ipſiꝰ pᷣlati moꝛtui in dubioquid pꝛeſumẽdũ eſt de bõis vide
plene ab.in.c.vt vnuſquiſq;.de pecu.cleri.
¶ An adminiſtratoꝛes rerũ ſeculariũ pꝛeſumant᷑ ꝙ habue⸗
rint bõa ex adminiſtratiõe vel aliunde a ꝓſpera foꝛtuna.við
abb. eo. c.e. alle.⁊ ibidẽ vide.qꝛ in dubio heres pᷣlati tuendꝰ
eſt in poſſeſſiõe bonoꝛũ pꝛelati.an in dubio clericꝰ pꝛeſumat᷑
babere bona ab eccleſia vel aliunde.vide abb.in repetitione
c.cuʒ eſſes.de teſta.

Bononia.
¶ Bononia q̃ſ bõa ſuꝑ oĩa.Et cepit oꝛiginẽ ſtudiũ b ſolen
ne ab ĩperatoꝛe theodoſñio currẽtibꝰ annis chꝛiſti ccclxi exq;ᷓ
clarũ eſt ipʒʒ eẽ lõge veteriꝰ ſtudio romão qð ĩcepit tpe Inn.
rti.bĩc ⁊ merito mr̃ ſtudioꝝ Bonõia vſq; ĩ hodiernũ diẽ ap
pellata ẽ.vide ab.ĩ de.i.de magiſtris.ſuꝑ verbo bononia.

Brocardum.

¶ De hoc bꝛocardo an initium alicuius rei ſit ſpectandum
vide abb.in.c.dudum.de elec.

. = 7
Alumnia.
Qalũniatoꝛ nõ punitꝰ tẽpoꝛe qͥ fuit abſolu⸗
tus reus poſtea põt puniriex nobili officio iu⸗
dicis.vt ĩ.c.i.de calũnia.⁊ facit ad boc.l.i.C.ad turpbill.
¶ De calũnia punitur quis tribꝰ modis. Pꝛimo er offõ
iudicis mercẽnario ⁊ tunc pena dʒ inſeri in ipſa ſnĩa.⁊ ſic in
telligit᷑.l.i. C. de calũnia.vel ſalteʒ ꝑ totã illã diẽ de quo lata
ẽ ſnĩa abſolutoꝛia:qꝛ tãto tꝑe durat iudicis offm̃ in acceſſo⸗
rijs.in.cum appellationibꝰ. de appel.lib.vi.⁊ in.l.paulus.
ff. de re iudi. ¶ Scðo ex nobili officio iudicis ⁊ põt iuder nõ
ꝓcedere eti longe poſt ſnĩaʒ:nã exqͥ cõmiſt delictũ in pñtia
ſudicis põt iudex ex officio inquirere ⁊ punire ar.in.l.nullum
C.de teſti. ⁊ no.bar.in.l.ij.S.ſi publico.ff.de adul. ¶ Zertio ꝑ
viã accuſatiõis vt ſi nõ fuit punitꝰ in ipᷣa fnia abſolutoꝛia pᷣt
de nouo accuſani ſicut de quolibet delicto.vt gl. in. c.i. de ca⸗
lumnia.⁊ ibi Abb.

¶ Caſus in quibus poteſt quis ſine metu accuſare.vide ple
ne per ab.in.c.ij.de calum.

Canõica portio.
¶ Lanonica poꝛtio ʒ debeat᷑ ecclłie parrochiali ipſius defũ
cii de omnib? relictis ecclie rõne ſepulture ab eccleſia vbi ſe⸗

—*

O

6
8

bln

—

pelit᷑:nõ tñ ð relictis alijſ eccłijs vbi defunct? nõ ſepelitur. vt
no.glo.in.c.i.de ſepul.quã ibi appꝛobat ab.⁊ glo.in.c.cũ ſuꝑ

⁊.c.certificari.eo.ti.Yo.an.in glo.cle.dudũ.de ſepul.⁊ archi.

in. c.i.eo.ti.lib.vi. .
¶ Lanonica poꝛtio debet᷑ parrocbiali eccleſe nõ ſolũ de re
lictis ſure lega toꝝ:ſʒ etiã de relictis iure inſtõnis:vt in.c.cuʒ
ſuꝑ.de ſepul.⁊ in alleg.cle.duduʒ.⁊ Jo.an.in.c.i.de ſepul. ⁊
boc verũ niſi ſit donatũ inter viuos:nam de hoc non ðbetur
quarta.vt no. Hoſtien.in alle.c.i.de ſepuł. .
¶ Lanonica poꝛtio debet᷑ eᷣo de poꝛtiõe quã capit eccłia
ꝑꝛochialis ab eccła ſepulture ſᷣm Frede,.de ſenis.fac.c.conq̃
rẽte.ð offi.oꝛdi. Itẽ valʒ ↄſuetudo ꝙ poꝛtio ðbita ꝑrochiali
eccłie debeat᷑ epᷣo.eſt cõcluſio ab.in.c.relatũ.de ſepul.
¶ Canonica poꝛtio debet᷑ eccleſie ꝑꝛochiali ꝓ cõ feſſiõibꝰ ⁊
alijs ſacramẽtis.eſt no. Inno.⁊ doc.in.c.ij.de ſepult.cnm di⸗
gnus eſt operarius mercede ſua ⁊c̃.vt ibi abb.
¶ Qicet de bõis egrediẽtis mõ aſteriũ in egritudine debeat᷑
canõica poꝛtio pꝛochiali eccłie:nõ tam̃ de ingrediẽte in ſani
tate idẽ de ingrediẽte mõaſteriũ ⁊ relinquẽte aliquid ꝓ ſuſtẽ⸗
tatione ſua ꝙ nil debeatur.eſt cõcluſio doc.in.c.de his.de ſe
pul.vt refert ab.in.c.ij. eo.ti.⁊ tex.in.c.de his.eo.ti.
¶ Mulla poꝛtio debet᷑ eccłie ꝑrochiali de relicto facto pan⸗

peribꝰ certi loci:qꝛ tũc relictũ videt᷑ factũ loco pio:vt ibi no.
facit. l. nulli. .l.ſ quis ad declinãdã. C. de epi.⁊ cle.vbi no. ꝓ

etiã ſi es exequit᷑ relictũ factũ pauperibꝰ nibil põt ſibi retie
re.⁊ rõnẽ collige ex his que no.abb.int.o fficij.de teſft.
¶ Si prochianꝰ? eligit alibi ſepulturã qᷓ; in ꝑrochia ſua ⁊ ali
quid reliq̃t eccleſie ꝑꝛochiali renet᷑ talis eccłia illud relictum
ſibi cõputare in canonicã poꝛtionẽ ſicut dicimꝰ in filio q̃ cõ⸗
putat ſibiĩ legitia qcqͥd a pr̃e ẽ ſibi relictũ.vtĩ.l.oẽ.⁊.l.ſcimꝰ
Cde ĩoffi. teſt. no. ab.in.c.ð his.ð ſepul.⁊ in.c.officij.de teſta.
¶ Quis detrahet pᷣmo quartã eccłie vel clericus parrochia
nus.vide plene ꝑ abb.in.c.certificari.de ſepul,
¶ Lirca quãtitatẽ canonice poꝛtiõis ecc łie ꝑrochiali ðbite
ab eccleſia ſepulture attẽdit᷑ cõſuetudo dioceſñis ⁊ ſi cõſuetu⸗

do nõ apparet poterit pᷣciſe peti quarta poꝛtio.no.gl.⁊ doc.

in.c.certificari de ſepul.que quideʒ cõſuetudo valet etiã vltra
dimidiã vel minus quarta.vt no. Hoſti.in ſumma.e.ti.S.cui
liceat.circa fi.vt refert Abb.in allegato.c.certificari.i.colũ.

⁊ ſufficit cõſuetudo.x.annoꝝ.⁊ ſi ſit pᷣſcripta requirit᷑ xl.ãno⸗

rum. vt ibi no.
¶ Oblati ⁊ cõuerſi qͥ ſe ⁊ ſua tradid erũt debẽt ſepeliri apð
eccłiaʒ vbi ſunt oblati nec dʒ ſolui poꝛtio eccłie ꝑrochiali.vt
in.c.in noſtra.de ſepultu.vbi no.Abb.facit qð no.in cle.du⸗
duʒ. de ſepul.⁊ ĩ.c.vt pꝛiuilegia.de pꝛiuile.
¶ Canonica poꝛtio nõ ſolũ debet᷑ de relictis:ſed etiã de ob⸗
latiõibꝰ ⁊ de alijs q̃ poꝛtant᷑ ad funus:vt de cereis ⁊ ſimili⸗
bus ⁊ de cãdelis q̃ dant᷑ ad manus.de ⁊ equis ⁊ armis ⁊ qͥ
buſcunq; bonis.vt no.ꝑ glo.⁊ Pau.in dle.dudum eo.ti.⁊ fa
cit.c.cũ inter.de ver.ſig.vt no.abb.in.c.in noſtra.eo.ti.
¶ Si teſtatoꝛ electa ſepultura in vna ecckia eligit aliã videt
ademiſſe relicta pᷣme eclłie.vt in.ili.S.ſcðᷣaʒ.⁊ in.l.filie.ff.ð adi
men.lega.ſecꝰ vbi teſtatoꝛ qui elegit ſepulturã nõ potuit ibi
ſepeliri ſine culpa eccłie:vt qꝛ fuit interfectus in bello vł ſub⸗
merſus in mari:qꝛ tũc relictũ eccłie apud quã ſepulturã eligit
non videt᷑ ei adẽptũ legatum.no. Inno.in.c.in.nra.e.ti.⁊ ibi
Abb.ij. colũ.
¶ Lanõica poꝛtio debet᷑ ex his que dãt᷑ ꝓ miſſis dicendis
ſi reliquẽs vel donãs habuit reſpectũ ad eccleſã:vt qꝛ relin⸗
quit cẽtũ ſuo pᷣſbytero parochiali ꝓ.miſſis dicẽdis.qꝛ tũc vr
habuiſſe reſpectũ ad eccłiã:ſecꝰ vbi nulla qualitas finxerit ec
cleſiã non fuiſſe cõtemplatã ſʒ ꝑſonã dũtaxat,.ar.in. c.requiſi
ſti. de teſta.⁊ qd ſi eſt dubiũ.an bona acqͥſta ꝑ clericuʒ dicãt᷑
q̃ſita ex facultati bꝰ eccłe vel ex ꝑſona.not.in.c.inqͥrenduʒ de
peculio cle.et vide.j.teſtamentum.
¶ Si boſpitale edificat᷑ auctoꝛitate teſtatoꝛis iã defũcti epi
ſcopus hʒ quartã:vt ĩ auij.ð eccle.ti.s.ſiqͥs edificatũ.qꝛ poſt
qᷓ; fetm̃ eſt hoſpitale ñ põt ad hũanos vſus reduci.ſi tñ ille q
edificauit adhuc viuit nulla quarta debet᷑ ꝑ no.p. Inn. in. c.
int᷑ dilectos de dona.vñ ille locꝰ tanq; oĩinopuatꝰ non dicit᷑
caparx relicti vñ potiꝰ vr relictũ faciũ pauperibꝰ:qᷓ; loco. Itẽ
qꝛ epᷣs nõ viſitat hec loca.idẽ no.Frede.cõſi.ccxxv.vbi tenet
no. Abb/ꝙ hoſpitalib?nõ religioſs eps nõ põt exigere iurs

epᷣalia.⁊no.Abb. in. c. officij. de teſta.
¶ Ca nonica poꝛtio debetur epo nõ ſolũ de relictis factis ee
cleſijs.ſj etiã monaſterijs ⁊ alijs pijs locis:vt puta hoſpita
libꝰ vt colligit er tex.c. reqͥñſti.de teſta. vbi ↄmendat hoc ab.
¶ Ca nonica poꝛtio nõ debet᷑ epo de bis q̃ q ſanꝰ coꝛꝑe et
mẽte donauit int᷑ viuos eccleſijs:vt i c.i.xx q.iij.xij.q.i viden
tes.⁊ ꝑ alia iura que late alleg. Abb.in.c.reqͥ ſti.de teſta.
¶ Quarta moꝛtuarioꝝ ſeu relictoꝝ nõ ſolũ põt ↄſuetudine
minui:ſʒ etià in totũ tolli.Hoſti.in ſumma.de ſepul.S.an lici
tũ.ver.quid ſi ↄſuetudo.⁊ hãc tenet.Abb.i.c:reqͥſti.de teſt.
alleg. glo. in. c.i. de ſtatu regu. et tex.ĩ. c.de quarta. de pᷣſcrip.
¶ Canonica poꝛtio nõ ſoluit᷑ nec debet᷑ caſualit᷑ ĩ caſbꝰ qͥ
ſequũt᷑.¶ Pꝛimo quãdo aliqͥd fuit relictum ꝓ oꝛnamentis
puta in calicibus capis vel alijs indumentis eccleſiaſticis.
Secũdꝰ quando fuit relictuʒ ꝓ oꝛnamẽtis recuperãdis vel
reficiẽdiſ.¶ Tertius in relicto facto eccłie ꝓ fabꝛica ſeu repa
ratõe edificij.¶ Quartus quãdo reliquit᷑ ꝓ luminaribꝰ.pu

ta pꝛo cereis lãpadibꝰ ⁊ ſimilibꝰ.¶ Quĩtus qñ ꝓ ↄmemo

ratione aĩe ꝓ gniuerſario ſingulis ãnis faciẽdo.¶ Sextꝰ in

relicto ꝓ officijs pꝛo defũcto in nouenariovł ĩ ãno vł alijs di

ebus ⁊ de his dieb? vide in.c.qð alij.xiij.qij. ¶ Vltimꝰ ca⸗
ſus qñ aliquid eſt relictũ ad ꝑpetuũ cultũ diuinũ: puta vtqͥ
libet die celebꝛetur in certo altari miſſa.no.Abb. in. c.fi.de te
ſta.i.colũ.
¶ Canonicã portionẽ habet epᷣus ex relicto facto eccleſijjs
⁊ pijs locis ſibi ſubiectis dũtaxat ꝑ quãcũq; ſint relicta.naʒ
bec poꝛtio debetur epiſcopo nõ ab hoĩe dioceſano:ſed ab ec
cleſia cui factũ eſt relictũ vt ĩ.c.requiſſti.de teſtamẽtis.eccłie
Ho prochiali debet᷑ canonica poꝛtio ⁊ relicto facto eccłie ſes⸗
pulture ꝑ ſuũ ꝑrochianũ.vt in.c.ij.ð ſepul. ab.in.c.fi.ð ſepul.
¶ Pot cõtingere ꝙ de eodẽ relicto detrahant᷑ due poꝛtio⸗
nes: vt puta ſi prochianꝰ vniꝰ eccłie eligit alibi ſepulturã ei⸗
dẽ aliq legãdo.nã eccłia ſepulture dʒ dare canonicã epᷣo pꝛo
pter honoꝛẽ epᷣales. Itẽ canonicã poꝛtionẽ ecclłie ꝑrochiali
in ſatiſfactiõe ſeu laboꝛe quẽ ſubijt eccłia ꝑrochialis in ꝑſo⸗
nã defunctã. Quãdoq; debet ſolui vna poꝛtio puta q par⸗
rochianꝰ alicuiꝰ eccleſie eſt ſepultꝰ in eccleſia exepta tunc ſo
lum debet᷑ poꝛtio eccleſie parrochiali.vt no.in.c.officij.ð te⸗

ſtamẽ. Quãdoq; nulla poꝛtio ðtrabit᷑ vt ſ grochianꝰeccłlie
exẽpte eligit ibi ſepulturã.no.ab.in.c.fi.de teſta.circa finem.

¶ De relictis pꝛiuilegiatis vt ſunt fratres minoꝛes ⁊ pᷣdica⸗
toꝛes d ebet᷑ quarta eccłie ꝑrochiali.vt in cle.dudũ de ſepul.
⁊ hodie illa cle.eſt ꝓꝛogata ad fratres ſancti auguſtini ⁊ car
melitas ⁊ fuit illud inductũ in cõpẽſationẽ dãnoꝝ que ſuſti⸗
nent eccłie ꝑrochiales ꝓpter pᷣuilegia attributa ipſis fratri⸗
bus ꝙ poſſunt audire cõfeſſiões ⁊ pᷣdicare ⁊ recipere ꝑrochi
anos ad ſepulturã vt in.c.fi.de teſta.in fi.
¶ Canõicã poꝛtionẽ tenet᷑ dare eccłia ꝑrochialis epo ð poꝛ
tiõe ſua quã hũit ab eccłia de ſepulchꝛo ſiue ð relictis pᷣnile⸗
giar ſiue nõ hᷣ tʒ Fred.ð ſenis ↄſilio.vi.ꝑ.c.ↄquerẽte.vbiðꝛ
qᷓ; ð oibꝰ funeribꝰ ðbet᷑ qrta epᷣo.no.ab,i alle.c,fi ð teſt. in fi.

Canonicus.

¶ Canõicꝰ dicit᷑ a canone ⁊ canõ idẽ ẽ ꝙ regula ſen q̃dã noꝛ
ma viuẽdi.iij.di.canõ.vñ canõicꝰ q̃ſ a canõe ĩſtitutꝰ vñ quili
bet beneficiatꝰ legitie largo modo põt dici canonicꝰ no. Jo.
an.in.c.i.de elec.lib.vi.tangit ab.ſuper rubꝛica.de vi.⁊ hon.
clerico.⁊ idẽ abbas in.c.cauſam q̃.de iudi.ij.colũ.
¶ Canonicſeu aliꝰ in dignitate cõſtitntus non cõtinet᷑ ap⸗
pellatiõe clericoꝝ ⁊ hᷣ in materia reſtringibili ſeu odioſa nec
appellatiõe eccłie ꝑꝛochialis venit eccłia collegiata vt in.c.
ſtatutũ.ð ele.li.vi.idẽ no.ĩno.in.c.ſedes ð reſcri.ꝙ ꝑ reſcriptũ
ĩpetratũ d. PM.clericũ ⁊ qͥſdaʒ alios nõ veniũt canõici quia
ſũt dignioꝛes:ſecꝰin materia fauoꝛabili vł indifferẽti vt ſen⸗
tit Fꝛede.cõſi.lxxi.ab.in.c.bõe.pᷣ.de poſtula.pᷣla.ij.colum.
¶ Canonici eccłie cathedralis tenentur de redditibus pᷣbẽ
daruʒ ꝓcuratiões ſoluere legatoꝝ nuncioꝛũ apoſtolicoꝛuʒ ⁊
idẽ in alijs oneribꝰ toti dero incũbentibus.vt in.c.accedens
⁊ ibi abb.in pꝛin.de reſcrip.⁊ vide eũñ ibi.
¶ anõicꝰ ecclłie cathedralis regulaſj põt eẽ ðlegatꝰ pape
ſiẽ aliꝰ religioſus obtinẽs dignitatẽ ꝑ cle.⁊ ſi pᷣncipalis.ð re
ſcnp.hᷣ ↄcludit ab.in.c.cãmq;.de iudi.oriũtʒ archid.⁊ Pe.
de ancha.?⁊ Dominic in cſtatutii. de reſcrip. lib. i.
c ui⸗

¶ Canðdicꝰ pbẽdatꝰ nõ ðꝛ hère admiſtratiõez við pbẽda.
¶ CLanonicꝰ nõ admittit᷑ ad agendũ ſine mandato pꝛo con
cano nico ly ſpũalit᷑ ſit ↄiũcta ꝑſona:vt colligit᷑ in.c.cũ.m.de
cõſti.ius ergo ciuile ĩtelligit̃ de cõiũctis cõiũctiõe ſãguinis
fac.c.i.de ꝓcu.⁊.c.cũ dilectꝰ.ð offi.dele.ab.in.c.cũ.m iij.colũ.
¶ Canonicꝰ an reqͥrat ꝑſonalẽ reſidentiã.vide. j. reſidentiã
¶ Acquiſita ꝑ canonicũ intuitu eccłie ſeu pꝛebẽdenõ cadũt
ſucceſſoꝛi in pꝛebenda:ſed capitulo ipſius eccłie vbi habʒ pᷣ⸗
bendã.ſecus de alio beneficiato qꝛ fructus bñficij cedũt ſuc⸗
ceſſoꝛi.eſt concluſio abbin.c.relatũ.ij.de teſfſ.
¶ Canonicꝰ ſine pᷣbẽda an hẽat vocẽ in capitulo.vide.ð.ca
pitulũ.v.ius intereſſendi.
¶ Canonicꝰ receptꝰ auctoꝛitate pape h̊ hẽat ius affectinuʒ
ad pᷣbẽdã vacaturã nõ iñ bʒ ius affectiuũ ad pᷣbendã vacatu
rã receptꝰ auctoꝛitate legati vł epᷣi qꝛ nullus inferioꝛ alius a
papa põt dare ius maxĩe affectiuũ ad bñficiũ vacaturuʒ:vt
colligitur ex.c.relatũ.de pꝛebẽ.⁊ ibi ab.ij.colũ.⁊ vid e.c.hi qͥ
eo.ti.lib.vi.vide.j.collatio.vᷣ.ſi capitulum.

¶ Neceptꝰ in canonicũ auctoꝛitate capituli nõ põt excipert

„ 20 — „.

ↄtra ĩpetrãtẽ a papa de ſurreptiõe gr̃e in q̃ nõ fit mẽtio de re
ceptiõe facta ꝑ capitulũ qꝛ in lr̃is apłicis nõ eſt neceſſe facer
mẽtionẽ de receptis auctoꝛitate capituli.alias ð facili poſſẽt
cano nici illudere papã ⁊ vacuare eius ptãtẽ ⁊ hᷣ verũ niſi pa
pa pꝛius mãdaret ꝓuidere pꝛiꝰrecepto auctoꝛitate caplłi.hoc
cõcludit abb.con. Inno.in.c.relatũ.de pᷣben.in fi.
¶ Pꝛebẽda vacatura adeo eſt affecta ꝓ recepto auctoꝛita⸗

te apoſtolica ꝙ non valet collatio alteri facta.vt in.c.ſi ꝓoſt

qᷓ; de pꝛebẽ.lib.vi.ab.in.c.inter cetera de pꝛeben.iij.colũ,.við
j.collatio.vᷣſi capitulum.
¶ MNeceptꝰ in canonicũ ſine auctoꝛitate pape ſiue a capitu⸗
lo interim ꝙ dat᷑ ſibi pᷣbenda dʒ habere interiʒ diſtributiões
quotidianas qꝛ nõ eſt cõgruũ nec licitũ vt careat pᷣbenda ⁊
nõ heat ſubuẽtionẽ que exhiberi põt ſalua integritate pꝛebẽ
darũ:vt vult tex in.c.dilectꝰ, pᷣmo.de pꝛeben. ⁊ ibi no.abb.⁊
latius in.c.cum.m.de conſti.
¶ QAicet receptꝰ in canonicũ ſine pᷣbẽda nil debeat ꝑcipere ð
pᷣbẽdis diſtinctis nec de poꝛtiõibꝰ pᷣuilegiatis q̃ ſuccedũt lo
co pᷣbendaꝝ ad certũ numerũ canonicoꝝ ſi tñ fiunt poꝛtiões
ſ̃m numerũ canonicoꝝ:⁊ ita ꝙ poꝛtiões ſunt ĩdeterminate ⁊
ſic poꝛtiões ſunt acceſſoꝛie ad canonicatũ qꝛ diuidunt᷑ ſʒ nu
merũ canõicoꝝ.vñ ſi ſunt plures minꝰ hñt ſi ſunt paucioꝛes
hẽbũt poꝛtiõ es ãplioꝛes ⁊ fecũdioꝛes ⁊ tũc talis receptꝰ in
canõicũ hẽbit poꝛtionẽ ſuã qꝛ ꝑ ̊ nõ frangit᷑ nũerꝰ pᷣbẽdaꝝ
als aũt talis canõicꝰ nõ hʒ vocẽ in capło nec aliquã cõmo⸗
ditatẽ eccłia.ſʒ hẽret ius vẽtoſuʒ.no.ab.pꝰ inno.in.c.dilectꝰ
p. de pben. penul.col. QOue autem dicat᷑ pꝛebenda diſtincta.
i poꝛtio pꝛiuilegiata:ibi tangit Abb.⁊ vide.j.pᷣbenda di⸗
incta.
¶ Duobus canonicis an põt vna pᷣbenda dari ſi vtriqʒ ſuf⸗
ficiat.vide.j.pꝛebenda ſi conſiſtit.
¶ CLanonia eſt lõge honoꝛabilioꝛ qᷓ; aliud beneficiũ ſimplex
vnde canonici dicunt᷑ clerici pꝛimi gradꝰ ⁊ alij clerici ſimpli⸗
citer bñficiati dicunt᷑ ſecãdi gradꝰ.vt no.inno.in.c.ſedes.de
reſcrip.ideo cũ in reſcriptis ſit fienda ſtricta interpꝛetatio ap
pellatiõe beneficij nõ venit canonia nec beneficiũ curatuʒ in

c.fi.de pꝛebẽ. vbi no. ab. hoc ⁊ in.c.ij. de fil.pꝛeſby.lib.vi.

¶ Heceptꝰ in canonicũ põt agere ↄ capitulũ vt ꝓuideat ſi⸗
bicũ facultas ſe obtulerit.no.hoſti.in.c.cũ ſuꝑ.de cõceſſ.pꝛe
bẽ. ⁊ eſt rõ qꝛ eoĩpſo ꝙ qͥs recipit᷑ in canõicũ ẽ oꝛta obligatõ

3 capitulũ vt teneat᷑ ſibi ꝓuidere.vt in.c.cũ.m.ð ↄſti.⁊ in.c.re

latũ.de pꝛebẽ.⁊ ideo poterit canonicꝰ agere de pñũti añqᷓ; pᷣ⸗
bẽ. vacʒ:⁊ſic in ſimili voluit Inno.in.c.in noſtra.de ſepul.fac

quod no.glo. in.c.romana.S.caueãt,de ſen.exc.lib.vi.no.ab.

in alle.c.cum ſuper.ij.colum.
¶ Vbinõ eſt dare numerũ canonicoꝝin ecckia nõ tenent᷑ ca
nõici recipere ẽt ad litteras pape vltra q; facultates eccleſie
ſuppetũt.vt coſligit᷑ in.c.ex parte.de cõceſpꝛebẽ ĩmo vnꝰ ſo⸗
lus ex canonicis põt ſe opponere hoc caſu ⁊ ĩpedire receptio
nẽ fiẽdã.nã talis ᷣdicrio hʒ iuſſfometũ.vt ĩ.c.i.ð ĩſti.⁊ tẽdit iĩ
vtilitatẽ ſeu bonoꝛẽ eccłie:qꝛ ðdecꝰẽ eccłie ꝙ canõici mẽdicẽt
xxciij.di.diacõi.ð bis q̃ fi.a pᷣla.c.i. ſecꝰ vbi facultates ſuppe⸗
tũt qꝛ tũc valʒ qð ſit a ma.pte ad h.ᷣc.qm̃.de vi.⁊ ho.cle.no.
ab.in alle. c. ex ꝑte i colij. vbi etiã tʒ q dz gttẽgi oſuetudo⸗

Canoniſatio.

¶ Canonilſatio q̃liter debeat fieri ⁊ an reliquie ſanctoꝝ poſ

ſunt vendi vel populo oſtendi.vide.j.ſanctus.

Campana.

¶ Capane ſonus an ſufficiat ad citandũ vel vocandũ ſingu

lares de vniuerſitate vel capitulo.vide.j.citatio.

¶ Cãpane licite tenent᷑ in eccłia etiã ſi ſint plures ſʒ in oꝛa⸗
toꝛio lʒ ſit licitũ tenere cãpanellam:nõ tñ cãpanãa.vt in.c. Jo⸗
hãnes de homici. ⁊. c. patentibꝰ.de pꝛiui.
¶ Caãpanas pulſare lʒ nõ ſpectet ad ſacerdotis officiũ ſʒ ad
inferioꝛẽ clericũ.vt in.c.ꝑlectis.xx.diſtin.ſed ſi ſacerdos vult
eas pulſare põt qꝛ per ſuſceptioneʒ maioꝛis officij non ꝑdit
quis executionẽ minoꝛis.lxxiiij.di.geſta.⁊.c.latius.⁊ vide in
c.i.de offi.cuſto.Ab.in.c. Johannes.de homici.

Lantare.

¶ Cantare:magis coꝛde qᷓ; voce deo canẽdũ ẽ ⁊ eaueat can⸗
toꝛ ne deñ moꝛibꝰ ſtimulet dũ populũ vocibꝰ delectat.xci.di.
c.i.⁊.ij.⁊ Hoſti.⁊ Jo.an.in.c.vt quiſq;.de vi.⁊ ho.cle.⁊ alibi
dicit᷑ cantare qui metrice deſcribit.lxxxviij.c.ij.⁊ ab.in alleg.
c.vt quiſq;.in pꝛin.
¶ Cãtare ⁊ legere ad libꝛũ accedere non erubeſcat etiã filius
regis er quo aſcriptꝰ eſt militie clericali ⁊ ſi perſe neſcit ſequa
tur ſcientes.qꝛ oẽ ſtu iũ ꝑ frequẽs exercitiũ ſuſcipit incremẽ
tum.ar.ff.de legatis ſeruis.S.oꝛnatricibꝰ.no.ho ſti c.pe.de
vi. ⁊ bone.cle.⁊ Inno.in.c.dolentes.de cele.miſſ.

Lapellani.
¶ Lapellani collegiataꝝ vł parrochialiũ eccłiarũcũ eoꝝ be
neficia ſint a teſtatoꝛibꝰ relicta ſine aliqᷓ cura ⁊ nõ tenent᷑ ad
aliud qᷓ; ad miſſã vel ad aliq̃ diuina celebꝛãda lʒ teneant᷑ ſol⸗
uere legatiões ⁊ alia ĩpoſita ꝑ cleꝝ ad ſoluẽdũ ꝓcurationes
rõne viſitatiõis nõ tenent᷑ ſi euidẽs pauꝑtas eos excuſet.vt
no. Jo.an.in.c.romana.ð cẽſi.li.vi.ſʒ ſi ſũt ſoluẽdo ⁊ bñficia
ſũt ſufficiẽtia tenent᷑ qꝛ ſunt eccłiaſtice ꝑſone ⁊ bñficia ſunt ec
cleſi aſtica.vt ibi no. Jo.an.Lapus ſua alle.xxx.
¶ CLapella nia an requirat reñidẽtiã ꝑſonaleʒ.vide ſupꝛa be⸗
neficia plura.
¶ Capellaniã ꝑ teſtatoꝛẽ inſtitutã ⁊ fundatã in parrochiali
eccłia põt rectoꝛ ipſius eccłie ſimul cũ ſuo bñficio curato ſi⸗
ne diſpẽſatiõe pape obtinere ar.eoꝝ q̃ no.glo.in.c.gratie.ð
reſcrip.li.vi.⁊ ꝙ pᷣdicta capellania nõ ſit curata patet ꝙ nec
plebẽ nec ꝑrochiã nec iuriſditiõeʒ ſeu ptãtẽ ligãdi ⁊ ſoluẽdi
bʒ.de ele.dudũ.nec ẽt reqͥrit ꝑſonalẽ reſidẽtiã ð iure ↄſuetudi
ne vłl ſtatuto pẽa em̃.c.de multa ð pbẽ.⁊ extrauagãs execra
bilis. Jo.xxij.loquũtur in duobꝰ curatis dignitatibus vł ꝑ⸗
ſonatibꝰ.ſufficit & ꝙ ĩ tali capellania diuĩa officia ꝑ aliũ ido⸗
neũ celebꝛent᷑ ⁊ ſufficit epᷣi diſpẽſatõ ĩſtituẽdo ſeu ↄferẽdo be
neficiũ.vt lapꝰ alle.xvij.no. Jo.cal.de pᷣbẽ.c.ſuꝑ inoꝛdinata
⁊ hoc notabi.cõcludit Lapꝰ ſua alle.xcvi.cũ alle.ſequẽ.
¶ CLapellanie pꝑetue poſſunt in eccłia cõſtitui ita ꝙ capel⸗
lani ibidẽ inſtituti nequeũt ad ſolã volũtatem pᷣlati amoueri
qꝛ bñficia eccleſaſtica ſũt ꝑpetua nõ tñ exiſtẽte cã legitĩa pꝛi
uationis.vt in.c.ad h.de offi.vica.lvi.di.ſatis ꝑuerſum.ſecꝰ
autẽ vbi ad tẽpus inſtitueretur quis capellanus nã talis ap
pellari dʒ vicarius tẽpoꝛalis nec dʒ habere titulum in eccle⸗
ſia no. Abb.in.c.ij.de arbi.in pꝛin.
¶ LCapellani ⁊ alij beneficiati in eccleſijs nõ ſunt de coꝛpoꝛe
collegij canonicoꝝ:vt.ſ.de ꝑ ſe poſſunt facere capitulũ vlł col
legiũ de hᷣ in.c.dilecta de exceſ.pᷣla.⁊ qð no.in.c.ij.ð inſtiino.
Abb. iin. c. pe.de de.nõ reſiden.

Lapitulum.

¶ Capitulũ quot modis dicat᷑ ⁊ an iſtud verbũ capitulũ pᷣt
iungi verbo pluralis numeri.plene ꝑ Abb.in.c.capituluʒ de
reſcrip.in pꝛin.
¶ Capituli maioꝛ ꝑs an põt vel reqͥrit᷑ in actu cõi vel ſingu
lari.abb.in.c.cum oẽs.de cõſti.⁊ vide.j.vniuerſitas.? Abb.
in. c. cum inter de elec. .
¶ Capituli maioꝛ ꝑs an põt reſtringere terminuʒ a iure pfi⸗
xum aq eligendij ⁊ an poſſit vocare minoꝛẽ gtẽ ⁊ qͥs põt cõ⸗

—äl

— — — — —

gnocare capituli ? an maioꝛ ꝑs poſſit ↄſtituere minoꝛẽ iin con
tumaciã ⁊ an ſufficit vna vocatio.⁊ ſi aliqui veniẽtes recedũt

ſi pñtes pñt actũ explicare plene ꝑ Inn.⁊ ab.in.c:cũ nobis.
de elec.

O Capituli maioꝛ ps ↄgregata qð facit valet dõ ec minoꝛ ꝑſ

oñderit cãm legitimã ↄtra maioꝛẽ ꝑtẽ. vt in.c.i.de bis q̃ fiunt
a maio.pte capi ⁊.l.qð maioꝛ.ff.ad mũici.nec ob.ſi dicat᷑ col
legiũ cõſiſter̃ penes ꝑtes.vt in.l.nulli.⁊.l.plane.ff.ꝙ cuiuſq;
vniuer.qm̃ illud ꝓcedit in ↄgregãdo ↄſiliũ ſʒ poſtqᷓ; eſt con⸗
gregatũ ⁊ diſceptatio eſt inter eos dicit᷑ cõſñſtere penes maio

reʒ ꝑptẽpñtiũ.Ab.in.c.cũ nobis.de elec.⁊ in.c.cũ ĩter canõicoſ

e.ti. ij. colũ. ⁊ vide ab.in.c.pꝛudẽtiã de offi.dele.S.il.
¶ Capituli maioꝛ ꝑs cõſiſtit in numero. Sanioꝛ vero conſi

ſtit in zelo:elus aũt in tribus.in idoneitate electi ⁊ eligẽtium

in auctoꝛitate que conſiderat᷑ reſpectu dignitatis ⁊ oꝛdinis
⁊ in tẽpoꝛe inſtitutiõis ⁊ in ſpũali intẽtione. hec ꝓbant᷑ in. c⸗
dudum.i.de elect.⁊ in.c.eccleſia.eo.ti.
¶ Capitulũ ſuꝑ ſtatu eccłie nõ põt ſine cõſenſu epi ſtatuere

idem ſi ſtatutũ tãgat epᷣm vel eiꝰ iuriſditioneʒ ſeu iura.iuxta

no.ꝑ Inno in.c.cũ ↄſuetudinis.de cõſue.põt tñ capitulũ ſta
tuere ſuꝑ bis que tangũt ſua ſingularia negocia.notat glo.
in. c.ij. de ver.ſig.li.vi.⁊ Ab.in.c.cũ oẽs:de conſti.
¶ Capituli maioꝛ ꝑs nõ põt ſtatuere nec facere in bis que

ſũt cõia vt ſingulis vel ſuꝑ iure ſingulari ſʒ opoꝛtʒ ꝙ oẽs cõ⸗

ſentiãt qbus fit pᷣiudiciũ.vt no.glo.⁊ abb.pꝰ eũ in.c.cũ oẽs.ð
cõſti.qð ꝓcedit vt ibi notat abb.in re ↄpetẽti pluribꝰiure ſin
gulari.ſecus tũ ſi cõpetat iure eccłie licet cõpetat ſingularibꝰ
vt ibi plene exemplificat Abb.iiij.colum.

¶ In rebꝰ collegij ſeu capituli valet q̃cquid agit maioꝛ parſ

dũmodo diſpoſitio fiat ex neceſſitate ſecus ſi ex mera volũta⸗
te:tunc em̃ vnus ſolꝰ põt oĩbus reſiſtere.eſt concluſio Abb.
poſt glo. in alle.c. cũ oẽs.⁊ qð ibi dicit᷑idẽ intelligo ſm abb.
ibi in caſu vtilitatis.vt in.c.i.de bis que fiũt a maioꝛi ꝑte ca⸗
