ſentit ĩnocẽ. in.c.qꝛ.v.de iudi.⁊ Abb.poſt eum. per quem vi⸗
de latiſſime quando inſtantis tranſeat de vno ad alium.
¶ Inſtatia iudicij taʒ in foꝛo ciuili qᷓ; canonico nõ perijt lap
ſu triẽnij qñ ſtat ꝑ reũ ⁊ eius cauillationes.quominꝰvt cauſe
deciſio infra triẽnium.p.l.pperandũ in fi.C.de iudi.⁊ ꝑ.c.ve⸗
nerabilis. de iudi. ⁊ generaliter qũ cã tractat᷑ in foꝛo eccleſia⸗
ſtico. maxĩe ſi cã eſt eccleſie nõ perit inſtantia ꝑ triẽnium.ideʒ
ſi cã eccleſie tractat᷑ ĩ foꝛo ſeculari.Abbas iĩ.d.c.venerabilis.
Q Inſtantia cepta contra officia les in loco iudicij perijt lap
ſo termino luris.vide.j.terminus ſi ſit.
¶ Inſtantia pempta lʒ pereat acta iudicij: nõ tñ pereũt acta

cauſe litis ⁊ q̃ ſunt illa.vide glo.in cle.ſepe de vᷣbo. ſig. in ver.

delen ſionibꝰ. ⁊ ſic reſtringit gl. in. c venerabilis. de iudi. qð
no. in. . geſta. C. de re iudi.⁊ ꝑ inno.⁊ alios in.c. camq. de teſti.

2 pR bar. in.l. cũ lite. ff iudi.ſol.⁊ ꝑ ſpecu.ti.de leg.S.reſtat.ᷣ.ſʒ

mulier. eſt ↄcluſio Abb.in alleg. c. venerabilis.iij. colum. 2 vi
de archi.in. c. indẽnitatibus. de elec.lib. vi.⁊ glo.in.c,ſtatutũ.
de here.eo. li.
¶ Inſtantia ꝑ cõpꝛomiſſum nõ põt pꝛorogari.etiã ꝑ partiũ
cõſenſum.no. glo.in ꝓperandũ.C.de iudi.⁊ eſt rõ qꝛ cõpꝛo
miſſum eſt voluntariũ.vt.l. ſi dictũ. ff. de ercep.⁊ iõ nõ debet
ius publicũ ledi per factũ voluntarium partiũ ⁊ etiã pactum
iuratum non valet.no.bar.in allega.:. ꝛoperandum.⁊ eſt cõ
duſio Abb. in. c. venera bilis de iudi.iij.colũ.
¶ Inſtãtia ſi perijt poſt terininũ pꝛefirñ a lege vel ſtatuto an
ſi ſentẽtia poſt feratur an valet.vide.j.ſententia lata.
¶ Inſtãtia Iʒ de iure canõico nõ perijt nec dat᷑ reſtitutio da
tur tñ actio de dolo cõtra partẽ vt.l.arbitro.ff.de dolo.glo.?
bar. in aut. vt ſpõſa. lar.S.hoc quoq;.de iure tñ ciuili inſtan⸗
tia nõ perit ſi facto rei actoꝛ fuit ĩpeditus.no.bart.in.l.ſ cum
ipſe.ff. de excuſa. tuto.ſacit tex.in.l.fi.C.de adulte.de quovide
qð plene no. Ab. in. c.pe.de iudi.vij.colum.
¶ Inſtantia iudicij etiã de iure ciuili nõ perit qũ ex magnitu
dine ipſius cauſe vel ꝓpter multas appellatõ es actoꝛ ĩpedi⸗
tur. qꝛ in talibꝰ cauſis qũq; requirit᷑ maioꝛ dilatio qᷓ ſit termi⸗
nus inſtãtie totiꝰ. ⁊ iõ vltra terminũ põt ferri ex ſnĩa qꝛ nõ po
teſt ĩputari ꝑtibus vti iudici cũ talis terminꝰ dz reciꝑe interpᷣ
tationẽ a iure.ſ.ſi cã ĩfra illũ terminũ expediri põt.vt eſt ſingu
laris tex.in ſimili.in.l.vt gradatis.S.i.ff.de mune.⁊ bono.⁊ in
Lfi. in f C.de adul. ⁊.l.ita aũt.in pꝛin.ff,de admini. tuto. Ab.

no. in allegato.c. penulti. colum.

¶ Si in ſtatie tps labit᷑ ⁊ poſt cõcluſionẽ partiũ nõ reſtat tẽ
pus inſtatie ⁊ ꝓpter bꝛeuitatẽ temꝑis iudex nõ poſſit ſe infoꝛ⸗
mare de meritis cauſe oĩa tñ ſunt in iudiciuʒ deducta poterit
ſic iuder ꝓnunciare abſoluo vel condẽno ꝓut qͥs abſoluendꝰ
vel condẽnãdus eſt vt ex actis pʒ.no. Butri.in.l.iudices.C.
de ſen.⁊ anto.in.c.penul.de iudi.ſatis enĩ eſt ſnia põt certi
ficari ex actis. vt.l. termiato. C. de fru. ⁊ litᷓ expé. ⁊ ĩno. in. c.ij.
de lib. obla. ⁊ certũ eſt illud ꝙ in iudicio recipit certificationẽ
⁊ qð in reꝝ natura eſt certũ eſt. de quo ꝑ gl. ⁊ bar.in.l.certi cõ/⸗
ditio.ff. ſi cer. pe. nã qñ iuder videt inſtantiã perire põt exoffi/
cio ſuo ad ſniam ꝑpuenire.ita no. bart, in. . ſeius augeriꝰ. ff. ad
trebel. ⁊ põt ex officio ſuo ꝑtes citare.eſt concluſio abb. in.c.
penul.de iudi.pe.colum.
¶ Inſtantia perit in cauſis ſummarũs licet in illis obmitta⸗
tur oĩa ſubſtatialia iudicij.⁊ foꝛtius hʒ locuʒ in bis ꝑemptio
inſtantie qᷓᷓ in alijs. qꝛ debent citius term inari. vt eſt cõcluſo
Ab. in. c. venerabilis.de iudi.in fi.
¶ Inſtatia perijt eiiam ſi iudexꝑ inquiſitionẽ ꝓcedat.naʒ in
ciuilibus quãdo ꝓceditur ⁊ imploꝛat᷑ officiuʒ nobile iudicis
babet locum peremptio inſtantie.vt plene no. Bal.in.l. ppe⸗
randum. C. de iudi. Abbas. vt. .
¶ Inſtantia noua an põt inchoari cõtra cõtumacem pꝛima
lite pen.vide.j.li.pen.contra contumacem.

.

¶ QLicet qñ quis eſt abſolutus ab inſtatia iudicij pereant oĩs

tſet
gf.
hieiſ
nen

logen
Karti
cace.
neny⸗
n.
1eten
eece
funits
erabts,
denſtl⸗

reütaen
ſgine
luditc
ſdetek.
ſtnt ,
lunn t
dſtanni.

ioponii
ero
ödebe
icu
mackad

ſgntoen
1
nunods
logo

hl iota

nlKan
eguopict

tagnitu
oipedle
ſttermin
Gheinnen
Retſingt
hono i

ſart
bſtſenfen
anpant
bſoan
ivdles
upot al
ſon⸗
ifkation⸗
lcenii
örtkeſ
Get

ſschnn
hisgenat
tckiiht
Nirtfn

obie cs

mempn
rmii

aeta er ipſo iudicio oꝛiètia ſiue p̃cedentia vt cltatõnes ſatiſ

datõnes ⁊ cõſimilia. vt.l. ꝓperandum.S.i.C. de iudi.⁊.l.pe.
ff. iudi.ſol. ↄfeſſiões tñ ⁊ atteſtatiões ⁊ oĩa factũ reſpiciẽtia q̃
ſunt acta litis ꝑpetuo valẽt inter eaſdẽ ꝑſonas ⁊ coꝛã eiſdeʒ
iudicibus.C.de arbi.cũ ãte.sS.fi.⁊ hoc ſi ad idẽ agit᷑ vel etiam
ad aliud qdð tũ ex illo pẽdeat quale eſt ſi atteſtatiões ſunt ſuꝑ
matrimonio. nã valẽt ꝓ filijs legitimãdis.ar.in.c. albericus
de teſti. no. doc. poſt Innocẽ. in.cam que.i.de teſti. ·
¶Acta iudicij ſ factũ reſpiciãt ppetua ſunt ⁊ valentyt in ci
tatiõe q̃ perpetuo valet ad interrũpend pᷣſcriptionẽ.C.de pᷣ
ſcrip.xxx.an.no.l:.cũ notiſſimi.i.rñ.⁊.l.vl.⁊ viciũ litigioſi quot
durat.no. Inno. in alle. c. camque. vide.. acta ꝑ oĩa acta.
¶ Inſtantia ꝑpempta ꝓpter ineptitudinẽ petitionis valent atx
teſtationes recepte ſuper inepta petitione,. ad hoc c.ſepe.ð re

ſti.ſpo. no. Hoſti. in. c. camque.i.de teſti.

Inſtitutio.
õcü 5 . ,
¶ Inſtitutio licet de iure cõi ꝑtineat ad epᷣm.vt.c.oẽs baſili⸗
ce.xvi.q.vij.tñ inſtitutio auctoꝛiʒabilis quo ad curã aĩarum
põt pꝛeſcribi ꝑ inferioꝛẽ epᷣo vł ad inferioꝛẽ põt ꝑtinere ex cõ

ſuetudine vel cõmiſſione ſpali epᷣi.qð dic vt no.in.c.cũ ſatis

de offi. archi.⁊ in.c.cũ venerabilis.de reli.domi.no.a bb.in.c.
ſuper eo.circa fi.de offi. deleg. . ,
¶ Inſtitutio auctoꝛiʒabilis ad curam populipoteſt pꝛeſcri⸗

bi contra epiſco pum.vt.c.auditis.de in integ.reſti.no.abba.

in. cum venerabilis.de cenſi.
¶ Inſtitutio heredis ſʒ nõ poſſit nutu fieriꝑ teſtatoꝛẽ obmu
teſcentẽ ex accidẽti.vt.l.heredes palã.in pᷣn.ff.ð teſta.⁊.l.bhac

oplſultiſſima.in pᷣn. ff. qui teſta. fa. poſ.⁊.l.diſcretis.⁊.l.iubemꝰ

e.ti. vbi no. valet tũ fideicõmiſſum ⁊ alia legata nutu relicta
maxime ad pias cãs.no.in.l.ſi qs ad declinandaʒ. C. de epi. =
eſt concluſio Jo.cal.in ſuis cõſilijs ti.de teſti.oↄſilio.xl.

¶ Duobꝰ ↄtẽdentibꝰ ſuꝑ inſtitutiõe canonica bñficij ⁊vter

qʒ nõ ꝓbat:qð facturꝰeſt iudex.videj.iudex.x.duobus.
¶ Inſtitui põt br̃s ꝑ annũ nepos legitimꝰ ⁊ naturalis ex fi⸗
lio ſpurio.naʒ ꝑſona filij nõ nocet nepoti.qꝛ ipſe ex ſua ꝑſona
ba bʒ q̃relaʒ. vt.l.iij.S.ſi em ãcipatus, ff. de bo.poſ.õ tab.⁊ qð
no. C. de inoffi. teſta.l.ñ qͥs filiũ.ꝛ. C. de bere.ĩſti.l. cognouimꝰ
hec eſt ↄcluſio bar.in ſuis cõſi.cõſilio qdð incipit. oducius.
¶ Inſtitutionẽ heredis inducit verbũ relinquo addituʒ vni
ner ſali.ſ.certa mes bona. vt.c. Naynutiꝰ. de teſta. qð ĩtellige
vt no.bal. in. l. quotiẽs.C. de bere. inſti.na verba ſunt ĩtelligẽ
da ſm qualitates ꝑſonaꝝ ĩter quas pſequũtur in.c magne ðᷣ

voto.nꝗ pond erandũ eſt cui relictũ fiat an ad pſonaʒ q̃ de iu

re debet inſtitui an ad aliuz.no.abb.in alle.c. Naynutius.ij.
colum.⁊ no.ipſe in.c. Naynutius.e.ti.iij.colum.
¶ Inſtitutio in bñficijs quotupler eſt. ⁊ q̃ dr̃ia ĩter ĩſtitutio⸗
nẽ ⁊ collationẽ ⁊ ĩueſtiturã ⁊ q̃ dicat᷑ iſtitutio auctoꝛiʒabilis
⁊ an ꝑ inſtitutionẽ ſeu inueſtiturã traſferat᷑ poſſeſſio.vide no.

ꝑ ab.i.c.auctoꝛitatẽ.ð ĩſti.⁊ xꝑ Dp.in regła pꝛĩa.ð re.iur.li.vi.

¶ Inſtitutio collatoꝛia tituli lʒ de iure cõi ꝑtineat ad epᷣm in
tota ſua dioce.vt in.c.cum ex iniũcto.de bere.⁊ idẽ ĩtelligo de
confirmatõe electõis facte ad dignitatẽ ĩferioꝛẽ etiã ſi electio
ſit de abbate.vt in.c.i.xviij.q.ij.inſtitutio tñ coꝛpalis quatenꝰ
eſt inſtitutõnis facte executio ꝑtinet ad archiepʒʒ.⁊ ſic loquun

uunr iura alleg.in gl. c. cũ veniſſent. de inſti.⁊ abb.ibi.iiij. colũ.

Inſtitutio.

¶ Inſtrumentũ ſiue pꝛiuilegiũ cõfectũ manu publica ſi hẽat

ſigillũ appẽſum lʒ ꝑdat᷑ ſigillũ vel deſtruat᷑ nõ ꝓpter hoc coꝛ⸗

rit fides ĩſtri.qꝛ ſu fficit auctoꝛitas notarij vt ſinglariter no.
Inno. c.ĩter dilectos.de fide ĩſtru.qdð ĩtelligit Ab.in.c.ĩnotu
it. de elec. ſuꝑ glo.ij.qñ ſcriptura bʒ oĩa ſigna publicitatis.iõ

cautũ eſt vt collatões bñſicioꝝ ⁊ ſimi.fiant per manuʒ publi

cã ne deſtructo ſigillo pᷣlati coꝛruat fides inſtf̃i. vt ibi abb.

¶ Inſtrumẽtuʒ vellibꝛũ rationũ ſi aliqs ẽ viſus viciare nõ ẽ

audiẽ dus ſi velit illð repꝛobare.vide.j.teſtis.v.ſi atteſtatões

¶ Inſtfm an pbet crimẽ alicuiꝰ.vide.j.pbatur crimen.

¶ Inſtrumẽto debiti reddito pᷣſumit᷑ lberatio ſeu remiſſio dᷣ
hiti fetã. no.gl. in fi. ⁊ iura ibi alleg.in. c. eccła. ij. vt lit. pẽdẽte.
¶ Inſtm debiti vẽditõnis ſeu alteriꝰ cõtractꝰſi ſit traditum
vel redditum debitoꝛi emptoꝛi ſeu alteri an pᷣſumatur libera

tio. vide no. ⁊ copioſe ꝑ abb. inc. eccleſia: ij. vt lit. pen.ix col.

Ex inſtr̃is pductis ꝑ aduerſariñ etiã ſi ſit reꝰ põt actoꝛ fun
dare intentionẽ ſuã ⁊ qð plus eſt eti ſi ſint pducta ad ꝓban⸗
dũ exceptionẽ ſuꝑ qua actoꝛ ſe fundare nõ põt.⁊ eſt rõ qꝛ vtẽ
do ĩſtrumẽtis etiã fiũt illa cõia. vt.lł.i.C. de edẽdo.⁊.c.g.ppe⸗
tuus.de fide inſtr. ⁊.c.cũ oli. de cẽſi.abb.c.ĩ cũ venerabilis.de
excep.ij.colũ.⁊ in.(.ex litteris.de fide inſtru.
¶ Inſtrumẽtuʒ in iudicio ꝓducẽs videt᷑ cõfiteri tacite oĩa in
eo cõtenta.ino.in.c.cũ oliʒ.de cẽſi.⁊ ba r.in.l.poſt legatũ.ff.ð
his qui.vt indig.⁊ fa.tex.in.c.cũ venerabilis.de excep.arguẽ⸗
do ꝑ locũ a ſpali.vt ibi late ꝑx abba c.vij.colũ.vide.S.cõ fiteri
videt᷑.vbiꝑ quinq; caſus ſeu cõcluſiones.⁊ notabiliter expe
dit totam materiam.
O¶ Inſtrumẽti ſolẽnitas intrinſeca vel extrinſeca:an pꝛeſuma
tur in inſtrumento niſ pꝛobetur ⁊ an idẽ in teſtibus deponẽ/
tibus vide late ⁊ nota bili.per abb.in.c.ſicut de re iudi.
¶ Inſtrumentum ſeu pꝛiuilegium ſi petitur reuocari an debe
at pars citari.vide S.citari debet pars.
¶ Poſtq quis ſuccubuit in cã debẽt oĩa pᷣuilegia ſeu inſtru⸗
mẽta deciſioni ↄꝛia lacerari ⁊ coꝛrũpine in futuꝝ poſſint pᷣſta
re materiã diſcoꝛdie.colligit᷑ ex tex.c.cũ dilecti.de cõfir.vti.ex
quo infert᷑ ſjin abb.ibi ꝙ ſi penes te ſunt aliqua inſtra tibi in⸗
utilia ⁊ iuri meo gria poſſuʒ petere vt coꝛrũpant᷑ ⁊ lacerent᷑.
fa.c. accedẽs.pꝛĩo. vt lit.non cõteſt.⁊.l.ſicut.C.de li.cã.Abb.
vbi. S. ⁊ vide.j.ſententia nulla caſſata.
¶ Inſtrumentum vel ſententiam negans eſſe penes ſe com⸗
pellitur exbibere.vt vide.j.negans inſtrumentum.
¶ Inſtrumentum in iudicio ꝓducẽs ſi opponat p aduerſa⸗
riũ de falſitate ⁊ cõpellat᷑ ꝑ iudicẽ rũdere an velit eo tanqᷓ
vero vti nõ ſatiſfacit dicẽdo ꝙ eſt verarx.ſed ſi apparuerit eſſe
falſum qꝙ nõ vult eo vſus eſſe.⁊ ꝑinde eſſe vult ac ſ vſus non
fuiſſet ꝑ glo.in.c pñtiũ.de teſti.in fi.⁊ ꝑ ſpe.de inſtru.edi.sS.vi
dendũ reſtat v.qͥd ſi velis.⁊ no.iĩ.c.ad falſarioꝝ de crimi. fal.
ſed cogit᷑ ꝑ iudicẽ vt pure certificet ſi velit eo ſine aliqua cõdi
tiõe vti.vt eſt cõcluſio LZap.in ſuis allegatiõibꝰ alle.crir. nec
obſtãt iura in cõtrariũ alle.qꝛ loquũtur in excipiẽte ⁊ aliud ĩ
excipiẽte ⁊ aliud in pꝛobãte.Bart. in.l.diuus.ff ad.l.coꝛnel.
de fal.idẽ no. Pe. de ancha.in. c.ad falſarioꝝ.de crimi.fal.
¶ Inſtrumentũ ſi eſt nullũ an põt agi ad eũ cancellãdũ.vide
glo.no.in.l.ex ẽpto.S.ſi is quivita.ff.de act.emp.⁊ ſi inſtrumẽ
tum nõ reꝑit᷑ qͥs modus ſit tenẽdus.vide glo:in.l.huius.S.ſi
cui.ff. de leg. i. rH
¶ Inſtfa ↄfecta poſt falſtatẽ cõmiſſaʒ ꝑ notariñ vel etiã ãte
cũ tolerãtur in officio valẽt lʒ poſtea ſeqͥtur ↄdẽnatio cuʒ ſint
geſta publici officij.vt.i.barbarius.ff. de offi.pꝛet.
¶ Si reperit᷑ vnũ inſtrm cõfectũ ꝑ notariũ qͥ ẽ dãnatus ð fal
ſitate: ⁊ in illo inſtr̃o cõtineãtur plura capitula ⁊ in vno eſt cõ
miſſa falſtas ſi falũtas ꝓcedit ex vicio notarij ⁊ falſitas ẽ cir
ca ſubſtãtialia negocij:vel eiꝰcircũſtãtias:vt qꝛ debuerat ſcri
bere de. x. ⁊ ſcripſt de.rxx.vel debuerat ſcribere de aſno ⁊ ſcri
pfit de boue.⁊ tũc inſtrjm coꝛruit in totũ.⁊ ſic ĩrelligit᷑ qdð not.
ino.in.c.fra ternitatis.de here.⁊ bar.in.l.ſi ex fal. C. de trãſac.
ſed ſñi falſitas eſt extrinſeca tunc nõ pꝛobaret᷑ inſtrumentũ:vt
plenius per abb.in alle.c.fraternitatis.quem vide.
¶ Inſtr̃a cõfecta ꝑ notariũ dãnatũ ſunt nulla qñ fuit dãnatꝰ
ꝓbpter falſitatẽ cõmiſſaʒ in o fficio tabellionatꝰ.ſecꝰ ſi ałs fuiſ
ſet dãnatꝰ de falſoↄmiſſo.tñ ex officiũ vł effectꝰ ifamis er alia

cã qð eſt notandũ.no.a bb.in.c.fraternitatis.in fi.de hereti.

¶ QAicet ĩter ↄtrabẽtes multa vba hĩcinde pᷣceſſerũt:tñ ſi tem
poꝛe inſtf̃i illa vᷣba ꝑ oĩa nõ fuerũt replicata illð br̃e fuiſſet a⸗
ctũ pᷣſumit᷑ qð repit᷑ criptũ.vt.l.cñ plures..locatio hoꝛreoꝝ
f.locati.⁊ qð no.in.c.cũ.m. de ↄſti.qð veꝝ niſ aduerſa pars
velit ꝓbare qð aliter fuit cõtractũ q; ſcriptũ.vt eſt tex.in.c.cũ
Jo. de fide inſtru.no.abb.in.c.dudũ.de cõuer.cõiuga.
¶ Inſtrumẽtuʒ ſi cõtinet plura capitula ſepatim.q̃dam in fa
uoꝛẽ ꝓducẽtis alia in fauoꝛẽ impugnãtis iudicabit᷑ p ꝓd ucẽ
te ⁊ nõ quatenꝰfiat ꝓ impugnãate:qꝛ impugnãs videt᷑ renun⸗
ciare beneficio ſuo ibidem contento.⁊ ſic intelligitur tex.c.cũ
olim. de cenſi. hm Abb. ibi.

O Inſtrumentũ cõfectũ ꝑ publicã pſonã q̃ fui t pꝛincipalis a

ctoꝛ ⁊ fuit rogatꝰ ſcibere facit plenã fidẽ ⁊ ei ẽ ſtädũ qũocun⸗
q; edideritꝓpꝛia manu tenoꝛẽ ipſiꝰ do cumenti ſiue ꝑ modum
exẽpli pꝛime ſcriptureſiue ꝑ modũ oꝛiginalis ſcripture:qꝛ cre
dit᷑ ſibi de ſciptura ſua ⁊ de tenoꝛe ipſiꝰ.C. de fal.l. ſiqᷣs decu.
i iiij

—

en kfi. in coꝛpe. de fi inſtru. v. is vero. 11z ſit neceſſaria auctoꝛi
tas ſeu licẽtia ſudicis ad exẽplandũ ꝓpꝛiã ſcripturã ex oꝛigĩia
li nõ tũ eſt neceſſaria cognitio iudicis ⁊ ꝑ cõſequẽs nec cita⸗
tio ꝑtis qñ tabellio ſumit ex oꝛigin alippꝛio qꝛ nõ eſt iure cau
tů.ſec? aũt ſi faceret mentionẽ ſcripture alteriꝰſcribẽtis.ff. de fi
de inſtru.l. ij. -.ff .de bono. poſ. ſm tab. l. i. . in duobꝰ. ⁊ aut. ſi
qͥs in aliquo documẽto.C.de edẽdo.ĩ quo caſu reqͥrit᷑ ꝑtis vo
catio ⁊ indicis cognitio ⁊ alia ſolẽnitas de qua ibi eſt conclu
ſio doc. ſignaͤter Frã. de gretio. ⁊ NHichardi de ſalice. Put re⸗
fert Yapus notabi.ſua Alega. lurvij. licet cõtra ſupꝛadicta te
net Hoſtien. in. c. i. de fi. inſtru.
¶ Inſtrumẽta debẽt in actis ſcribi de vᷣbo ad verbũ vt nul⸗
la poſſit oꝛiri dubitatio ⁊ pbãt ac ſi oꝛiginale oſtenderet᷑ hoc
mõ. p. pduxit inſtẽm cuiꝰ pꝛĩcipiũ tale eſt ⁊ finis talis eſt ⁊ ex
tũ cĩter acta cõputat᷑.vt no.Hoſti.poſt e. ⁊ ĩno.in.c.qm̃ ð
falſaʒ. de ꝓba:.& ſecuriꝰeſt ꝙ totꝰcenoꝛ vł vera relatio ſ. criba
tur in actis vtibilatius no. Hoſti.poſt ĩno.per eum in.c.cum
in iure. de offi. dele. ? in capi.i.de fide inſtru.
¶ Circa inſtf̃i amiſſiõem no.ꝙ qñq; amittitur facto aduerſa
rij qũq; facto ſuo qñq; caſu foꝛtuito.in pꝛĩo caſu ſufficit ꝓba⸗
re amiſſionẽ ſiue tenoꝛẽ.vt.l.ſi de poſſeſſione.C. de ꝓba.ſecũ⸗
do caſu.ſ.facto ſuo:qꝛ foꝛte tradidit ðbitoꝛivł qꝛ dilacerauit.
2 tũc nõ ſufficit. Lertio caſu.ſ.qñ caſu foꝛtuito ⁊ tũc ſi inſtr̃m
erat de ſubſtãtia et natura diſpoſitõis.⁊ tũc dʒ ꝓbare tria.ſ.
factũ pꝛincipale. Itẽ niſi tu meritũ inde cõ fectuʒ.⁊ illud caſu
ꝑditũ ⁊ ſi qð iſtoꝝ deficit ꝓbatio nõ eſt ſufficiẽs. vt no. ꝑ Cy.
In. .teſtiũ. C.de teſti. ⁊ notabi. PMe. de ancha. in. c. cuz olim. i.
de pꝛiuilegijs. .
¶ Inſtriverba enũciatiua plata in pᷣteritũ nõ pᷣncipaliter at
teſtãtia poſſibilia interueniſſe ĩter ꝑtes ᷣm tpᷣs cõditi inſtri be
ne ꝓbant. als ſecꝰ.vt.l.ij. C. de fide inſtru. Bar. in. l. ſcien duʒ.
ff. de Hb. ob. bar in. l. optimã. C. de cõtrahẽ. ⁊ cõmit. ſti. eſt cõ⸗
cluſio doc. in.c. qm.de ꝓba.idẽ ſi verba inſtri pferunt᷑ pᷣncipa
ſiter atteſtãtia in pᷣteritũ ⁊ dubitat᷑.vt qꝛ dr̃ in inſtro talis de⸗
dit ⁊ vẽdidit ⁊c.q̃ poſſunt ad aptari in pᷣteritũ vel in pũs tpᷣs
attentato momẽto facti ⁊ temꝑis.no.in.c.qð aũt.de iurepa.
⁊ Jo.an.in.c. abbate.de vᷣb.ſig. ⁊ doc.ibi.S. vbi dicũt ꝙ nõ
ſufficit teſtes eſſe pñtes ſoli ſcripture niſi ſint pñtes facto con
fecto inſtrumẽto de quo pꝛincipaliter atteſtetur qð nota.

¶ Inſtrm ſeu teſtamẽtuz vel ſcriptura qᷓ nõ iuenit᷑ publicata

qualiter debet publicari.vide.j.publicatio ſcripture.
¶ Inſtrm ꝓcuratoꝛiũ põt exẽplariꝑ ꝓcuratoꝛeʒ coꝛã iudice
etiã nõ vocato dño.⁊ pła inſtr̃a exiĩde cõfici ⁊ ſumi:qꝛ hboc a
iure nõ ꝓhibet᷑ ĩmo cõcedit᷑ff.de edẽdo.l.ſi qs ex argẽtarijs
i. rñſo.⁊.l.veluti.⁊ inſti,de teſt. S.pe.vt no. Inno.Hoſti.⁊ ab⸗
bas in. c. albericus.de teſti. “
¶ Inſtta qᷓ dicãtur publica vel pꝛiuata in iudicio vel ertra et
quibus inſir̃is credat᷑ ⁊ an exẽplarie ſcripture ſit ſtandũ ⁊ an
inſtrz põt ↄfici occulte ⁊an requirat᷑ ꝙ tabellio ſit rogatꝰ vel
talis pᷣſumat᷑ ⁊ an lr̃is vel ſigillo epᷣi vel alteriꝰ ĩferioꝛis ſit cre
dendũ.vide diffuſe ⁊ plene ꝑ Inno. Hoſti.⁊ Jo.an.⁊ alios
modernos in.c.i.de fi.inſtru.⁊ vide.j.littera.⁊.j.ſcriptura.
¶ Inſtrm licet debeat ꝑ tabellionẽ cõfici in publico: qꝛ offi⸗
ciũ publicũ ⁊ cõe gerit.vt aut᷑.de tabel.S.nos aũt.ſi tñ occulte
ſit notariꝰ rogatꝰ valet inſtrjm lIʒ ſit ſuſpitio cõtra ipᷣm:⁊ ex B
notariꝰ ſit puniẽdꝰ.vt.c.vnico.S.poꝛro.vt eccłiaſtica bñficia
⁊ iõ alijs adminiculis debʒ ꝓducẽs adiuuari.vt.l.iubemꝰ.C.
de ꝓba. lʒ ibi loq̃tur q ſcriptura eſt viciata intriſecꝰ reſt pectu
foꝛme vel alicuiꝰ raſure.l.ij. C.de edic.di.adri.tol.⁊ in.c.erx litte
ris.⁊ in.c.ĩter dilectos.de fide ĩſtr.ſecꝰ ſi er alio extrinſeco ha
beat᷑ ſuſpecta:qꝛꝑ boc nõ caſſat᷑ imo valet niſ ↄtra ipᷣam ali
ud ꝓbet᷑ ij.q.i.in pꝛimis.ſim ino.in.c.i.de fide inſtru.ſi tñ ex iu
ſta cã occulte fuiſſet rogatꝰvt ppter iuſtũ timoꝛẽ iudicis vel ꝑ

tis ꝑ hoc nõ notat᷑ inſtrjm aliqua ſuſpitõe in occulta rogatõe

vt.c.ſi iuſtus metus.de appel.⁊ in.c.pa ſtoꝛalis.ð offi.oꝛ.no.
Hoſti.⁊ Jo.and.⁊ Abbas in allega.c.i.de fide inſtru.
¶ Inſtrumẽtum ſi de falſo redarguatur qualiter debʒ edi co
pia parti.vide.S.editio inſtrumenti.
¶ Inſtrumenta an poſſunt pꝛoduci poſt concluſionem in cã
vide.j.pꝛobatio nulla.
Inſtfo quãtũcũq; publice cõfecto ⁊ quãtũ cũq; teſtes ĩſcri
ptos hẽat derogat᷑ ꝑ duos teſtes vel ad plus ꝑ tres qͥ ꝓbent
Zꝛiũ de quo inſtrm loqᷣtur nõ fuiſſe Zᷣctum illo temꝑe vel illo

loco vel indirecte ꝓbando ſm foꝛmã.i:.optimã.de ↄben. ſtix.

2.c ex tenoꝛe.de teſti.⁊ eſt rõ:qꝛ tota vis inſtr̃i dependetano
tario ⁊ ab eiꝰ auctoꝛitate ⁊ officio qᷓquidẽ auctoꝛitas tollitur
ex ꝓbatõe duoꝝ vel triũ teſtiũ cũ in oꝛe duoꝝ ⁊c.vt.c.in omni
negocio.de teſti.qð intelligo veꝝ niſi ꝑ teſtes inſcriptos vela
lios ſcriptura coadiuuet᷑ in aut.de fide ĩſtru. S.ſi vero qſq. p⸗
bata.n.qualitercũq; falſitate inſtri ꝑ duos teſtes tollit᷑ pſum⸗
ptio auctoꝛitatis ta bellionis.ar.ix.di.ſi ad ſacras.niſi in caſi⸗
bus ꝑ teſtes inſtri falſuʒ repꝛobari nõ põt:qꝛ pᷣſumptio iuris
⁊ deilure eſt ꝙ ita fuit ſicut cõ tinet inſtr̃m. C.a d vellei.l.antiq̃.
C.ar.tu.l.fi.ĩn o.Hoſti.⁊ Abb.in alleg.c.cũ iohãnes.vbi ple⸗
niꝰ vide ibi ꝑ Hoſti.⁊ io.an.vide bar.in.l.fi.S. dubitabak. ff.
quẽadmodũ teſta.ape.iõ dicit io.an.qꝙ ꝓbatio inſtri eſt pſum
ptiua nõ vera vt ipſe no.ſuꝑ rubꝛica de ↄfeſſis.⁊ cõpoſtel.in
c. bone. de elect. 2. Cy. in. l. actoꝛ qð aſſeuerat. C. de ꝓba.ſʒ cõ
ſtat q; duo teſtes faciũt ꝓbationẽ ergo vincunt inſtrm qð eſt
ꝓbatio pᷣſumptiua.no.doc.in.c. cum io hãnes.de fide inſtru.
¶ Inſtrumenta qᷣbus teſtibus pponderare debeãt. vide gl.
magiſtralem.iiij.q.iij.S.ſi teſtes. qua appꝛobare vident᷑ In⸗
no. ⁊ Hoſti.in.c.cum io.de fi.inſtr.
¶ Inſtrumentũ publicũ in quo cõtinet᷑ ꝙ.a. recipit a.b. cen⸗
tum. vel ea ſibi debere cũ indeterminate loquat᷑ nõ ꝓbat niſ
aduerſarius ꝓbet debitũ ⁊ eiꝰcãm.vt.c.ſi cautio.de fide iſtru.
ſi tñ illa ꝓmittat ſoluere tũc obligat᷑ etià ſi de c nõ liqat.naʒ
ꝑ talẽ ſimplicẽ ꝓmiſſionẽ ſubintelligit᷑ c ſaltẽ pᷣumpte dõa
tõnis.vt in.l.campanꝰ.ff.de ope.li.no.in.l.ij.ff.de doli excep.
. idcirco. ? doc.ĩ alle ſi cautio.? aut qͥ ppᷣaʒ.C.ð ñ nu.pe.
¶ Inſtrumẽtũ dotis vel mutui lʒ hẽat cãm ãnexã ⁊ in ea exp
mat᷑ nõ ſufficit oppoſita exceptõe.C.de nõ nu.pec.l.ſi ex cau
tiõe.⁊.l.gñalit᷑.⁊ aut.de temꝑe nõ ſolu,.pec.colum,.vij. Inno.
⁊ Hoſtien.in.c.ſi cautio. de fide inſtru. =
¶ Inſtfm obligatoꝛiũ qð hʒ ãnexã.ſ.donatõnis vẽditionis
vel alteriꝰ ꝓbat ⁊ obligat ⁊ tali ↄfeſſiõi cãʒ ẽ ſtãdũ niñ ipᷣe cõ
ficiẽs ꝑ apertiſſima reꝝ argumẽta ſcriptis inſerta poſſit ꝓba
re ꝙ in aliũ modũ ⁊ nõ in eũ quẽ inſtrjm ꝓhibet fuerit negoci⸗
um ſubſecutũ.vt.l.generaliter.C.de nõ nu.pe.no.ino.⁊ Ho⸗
ſtien.in.c.ſi cautio.de fide inſtru.de ꝓba.per tuas.
¶ Scriptura trino teſte notata habetur vt publice cõfecta ⁊
gaudet oĩbus pꝛiuilegijs quibus gaudet publica ſcriptura.
vt.l.ſcripturas.S.i.quipo.in pig.ha.
¶ Inſtfi publicatio ad hoc vt valeat ſex reqͥrũtur ꝑ oꝛdinem
ꝛimũ vt flat ad petitõem iloꝝ quoꝝ intereſt. Secũdum ꝙ;
fiat iudicis auctoꝛitate. Lertiuʒ ꝙ fiat ꝑ tabellionẽ. Quartũ
c fidelit᷑ fiat. Quintuʒ ꝙ ad foꝛmã publicã redigat᷑:iſta col⸗
ligũtur ex.c.cũ.p.de fide ĩſtru.adhuc etiã reqrit᷑ ſextum.ſ.vo/⸗

cent᷑ bi quos tãgit ⁊ cõſilium eſt ꝙ de hacvocatõe fiat publi

cũ inſtr̃m. vt pʒ de teſti.ſignificauit.iij.q/ix. carte.de cõfir.vti.

vel inuti.c.cũ dilecta.⁊ no.de teſti.albericus.⁊ de verb.ſigni.

Abbate.S. ad hec aũt.no.Hoſti.⁊ iohã.an.in alle.c.cũ.p.
¶ Inſtra ſic in publica foꝛma redacta vt in ver.S.pximo.ta⸗
bellio debʒ ipᷣa inſtr̃a ꝑficere ⁊ in fine dicere ⁊ ego talis tabel
lio ſupꝛadictũ inſtrm deverbo ad vᷣbũ extraxi.⁊ ð nota talis
tabellionis moꝛtui qͥ ipſam manu ꝓpꝛia quã bene noui ſcrip⸗
ſerat ⁊ de mãdato ⁊ auctoꝛitate talis iudicis quo ad ſubſtan

tiã nullo detracto vel addito vel mutato vel trãſpoꝛtato ĩ pu

blica foꝛmã redegi ⁊ ſignũ meũ appoſui.⁊ no.qꝙ iuderx ãteqᷓ
auctoꝛitatẽ ſuã interponat debʒ diligẽter ipᷣm inſtrm inſpice⸗
re ⁊ tabellionez cautũ reddere ne quouſqʒ; ipſuʒ abſoluerit ð
auctoꝛitate ſua aliquã faciat mentionẽ. vt in.c.fi. de fi.inſtru.
eſt doctrina doc poſt hoſti. in.c. cuʒ. p.de fi. inſtru. in fi.
¶ Inſtrumẽta publica Iz bẽant executionẽ paratã ſicut ſnĩa
diffinitia tñ ſi eſt aliqͥd in inſtr̃o qð nõ eſt liqduʒ vel eſt obſcu
rũ.vt qꝛ mihi ꝓmiſiſti indẽnitatẽ vel intereſſe ſimpliciter põt
executio peti.tñ in executiõe petã meũ intereſſe vel dãnuʒ. vt
no. in. l. ij. C. de ſen. que ſine certa quã.pꝛo.no. Bar, in.l.i.ff. de
edẽ.ij. col. ⁊ in.l.i.ff. de le.ij. ix. col.⁊ in.l.defenſonis facultas.
C. de iur.fiſci.vide.s.executio ſi petat᷑ a ſnĩa lata.

Intereſſe.

¶ Intereſſe contra pꝛocuratoꝛem qualiter extimabitur vide
Abb. in. c. per tuas.de arbi.

214 ₰

¶ Quddo a lege aliqd indulget᷑ qð tẽdere põt in alteri? pꝛe

iudiciũ intelligit᷑ ſaluo intereẽ ꝑtis aduerlſe:eſt dictũ bal.in i.·

ſas
ſton
han
eos
R
geft
6
chini
linen
ſet
6
tione⸗
n
vener
mane
C
fegu
63
po.
ſſort⸗
ſere
gin⸗
giag
it
ſder
eg

ſi
1no
ltur
Mnt
N
un
caſi/
lnis
tig,
if
Pfun
ſdin
ac⸗
geg
inſtn,
ſcegt
e

beeen
batnig
eiſten
ir n
edo
ereen.
nupe,
caerd
rcan

Zuno⸗

onis
hec
lpbe
gci

e

ſeetae
tyre,

inemn
n
gantii
acol
Nl
npubl
ryt
ſoni
nodn
ssludi
tatuis
niſtpt
uubſtin
oipn
taey
ſpice⸗
nerid
infn.

atſii
ſahin
erpot
inh
aluu⸗

,

e
ili

„ 9 %

feu ti.ð pace tenẽ.S.ad h.col.x.⁊ refert ab.· i c. .ð iudi. viij. col.
¶ Intereſſe ven ꝓbat᷑ ꝑ teſtes.no.in.c. dilecti.de fo.cõpe.ſe⸗
eus de intereſſe affectõis:vt circa rẽ vbi cadit affectio tũc pꝛe
ſtatur in litẽ.vt no. Inno.in.c.ſacro.de ſen.ex.?⁊ Dp. in regla
moꝛa.de reg.iur.⁊ doct.in.l.vnica.C.de ſen.que ꝓ eo ⁊c.vide
S. damna. . ⸗
¶ Intereſſe qð nõ eſt certũ in ſtipulatõe deductũ vt plurimũ
ſolet ad minima in ſummã deducitur. ff. de pꝛeto.l.fi.?⁊ boc ꝓ⸗
pter difficultatẽ ꝓbatõis ipſi vt ibipbat᷑ no. Ang.de peru⸗
ſio vt refert Jo.cal.in ſuis cõſilijs.ti.de pactis.cõ ſilio.ij.
¶ Intereſſe in actõne legis aquilie conſideratur ratione n5
affectione ⁊ pꝛecia rerum non inducuntur exactione vel vtili⸗
Cate ſingulari.l.ſi ſeruum.ff.ad.l.aquil.
¶ Intereſſe qualiter extimabitur ſi valoꝛ rei eſt variatꝰ in tẽ⸗
poꝛe.vide qð no. Jo.an.in.c.vnico.de cõmo,⁊ pleniꝰꝑ bart.
in.l.ſed mihi.S.in hac actione.ff, cõmo.

Interdictum.

¶ Interdictũ extẽdit᷑ ad exẽptos intra locũ interdicentis exi
ſtẽtes vt illud teneat᷑ obſeruare ⁊ nõ ex ſnĩa hoĩs.ſʒ ex diſpo⸗
ſitione iuris.vt cle.ex frequẽtibꝰ.de ſen.ex.ex pulſatõe eniʒ cã⸗
panaꝝ ⁊ vocũ ꝓlatiõe ledũtur audiẽtes extra locũ exẽptũ.⁊
qꝛ ſonus ꝓtenditur extra locũ exẽptum rõne delicti põt oꝛdi.
eos punire.no.ꝑ io.an.in mer.in.c.in obſcuris.de reg.iur.li.vi.
Ab. in.c.de pꝛeſump.⁊.c.cũ inter.de ↄſue.de hac materia vi
de no.per Ber. poſt Hoſtien.in.c.tanta.de exceſ.pꝛela.
¶ Interdicto nõ põt ſubijci ciuitas cuipᷣeſt eps ꝓpt᷑ delictũ
epi niſi talis ciuitas ſit ð temꝑali iuriſditõe epᷣi vel ſue mẽſe ꝑ
tineat.facit tex.in.c.ſane.de offi.dele.ibi dũ dr̃ trina illiꝰ⁊c.?
tex.⁊ glo.in.c.i.de poſtu.pꝛela.no.Abb.in.d.c.ſane.
¶ Interdictũ excõicatio ſuſpẽſo equiparãtur quo ad moni
tio nem.vide.S.excõicatio ſuſpenſio.
¶ Interdictum põt relaxari ad cautelã ſicut excõicatio.vt.c.
venerabilibus.de ſen.excõ.iuramento tñ recepto de parẽdo
man. eccleſie.vt ibi.?⁊ Abb.in.c.ad hec.v. de appel.
¶ QLelebꝛans a tempoꝛe ſuſpẽſionis a diuinis an efficitur ir⸗
regularis.vide.j.irregularis.
¶ Interdicti ſnĩa lata ab epᷣo in locuʒ põt ꝑ ipᷣm ſuſpẽdi ad
tpᷣs:qꝛ ſicut põt ĩ totũ tollere.vt.l.iudicatũ ſol.ff. iudic.ſol.ita
⁊ foꝛti põt illã ſuſpẽdere. Itẽ appellatio facta poſt ſuſpẽfo⸗
nẽ tenebit ipſaʒ ſnĩam in ſuſpẽſo ſicut ſi a pᷣncipio fuiſſz facta.
arg.in. c. pᷣterea.de appel.iſta eſt cõcluſo Jo.an.in.c.ad bec.
quã appꝛobat ibi Abb.alleg.c.dilectis.de appel.⁊ eſt rõ ſᷣm

cũ:qꝛ bec ſnĩa cẽſure durat ⁊ ligat ad placitũ ꝓferẽtis merito

cũ depẽdeat ab eiꝰ ptate vt eſt ↄclu.Abb.ũ alle.c.ad hec,.⁊ vi
de qð no.ꝑ Pe.de ancha.in.c.vt pꝛiuilegia.de pꝛiuil.
¶ I nterdicti temꝑe infirmis nõ tñ ſanis dʒ coꝛpus rpᷣi dari
no. Jo.an.in.c.fi.de ſen.excõ.⁊ Jo. cal.in tractatu ð eccleſia
ſtico interdicto.⁊ no.in.c.qdð in te.de peni.⁊ remiſ.
¶ Interdictũ ſuſpẽſuʒ caſualiter iuris auctoꝛitate in eccleſia
interdicta. vt in caſu.c.vt pꝛiuilegia.de pꝛiuil.nõ ſuſpẽdit᷑ per
appellationẽ:qꝛ ſuſpẽſio recipit actũ manẽte habitu.ar.ð of⸗
fi.dele.l.pꝛudẽtiã.S.ſexta.⁊.l.illa cõſtitutio.S.i.de here.iſti.ibi
oĩa iura in ſuſpẽſo retinẽtur ⁊c.in futuro ergo tꝑe nõ cẽſet᷑ no
uũ interdictũ.facit.c.ad bec.de appel.ſecꝰ de interdicto facto
ſub cõditõne.iõ appellatio interim interpoſita ſuſpẽdit eius
effectũ.vt.c.dilectis.de appel.⁊.c.pᷣterea.eo.ti.⁊ ſic colligitur
er pᷣdictis ꝙ ſi interdicit᷑ locꝰpõt auctoꝛitate ĩterdicẽtis ibidẽ
celebꝛari ad tpᷣs.ſʒ ſi interdicit᷑ ſeu ſuſpẽdit᷑ homo ꝓ ſuo deli⸗
cto non ſuſpenditur niſi ſatiſfaciat ⁊ in totum tollatur.conclu
dit Pe.de ancha. in alleg. c. vt pꝛiuilegia.
¶ Interdicti tꝑelʒ nõ debeãt pulſari cãpane. vt. c. qð in te.ðᷣ
peni.⁊ remiſ.⁊.c.qð nõnullis. de pꝛiuile.⁊ de cõſue.cũ inter.
ſi tñ coꝛpꝰxpᷣi deferat᷑ ad infirmũ tꝑe interdicti debʒ cq panel
la deferri. ⁊ eſt rõ qꝛ cõceſſo ſignato videt᷑ cõ ceſſum ſignũ.nã
reuerẽtia q debet᷑ tãto ſacramẽto inducta in ipſꝰ honoꝛẽ non
debz minui. ⁊ qꝛ boc nõ eſt ꝓhibitũ debʒ ſeruari.c.ſane. de ce
le. miſ. no. Fre. de ſenis ↄſil. lxviij. ? Pe. ð ach. ĩ alle. c. qð ĩ te.
¶ Capitulũ ſine epo nõ põt eccleſq interdicere nec etiã indu
cere ceſſationẽ a diuinis niſ hoc hẽat cõſuetudo reſpectu ca⸗
pituli.vt.c.ſi canonici.de offi. oꝛdi. li. vi.ꝛ.c irrefra gabili. 5. ex
ceſſus.eo.ti.nã capitulũ eo qꝛ capitulũ nõ bʒ iuriſditionẽ etiã
in ſingulares canonicos lʒ poſſit illam pᷣſcribere. vt alleg. S.ex

eeſſus.facit qð no. Inno.in.c.ið ma.? obe.qꝙ lʒ atiquioꝛ ca⸗
nonicus hẽat ↄgregare capitulũ nõ tñ põt mulctare nõ veni
entes lʒ reddat eos cõtumaces reſpectu vocis dãde.no. Ab
ba. in. c. queſiuit. de bis quefi.a ma.par.ca.
¶ Interdicto vnde vi poteſt agi contra ſucceſſoꝛem. vide..
reſcriptum.v.per reſcriptum.cum ſe.
¶ Interdictũ vñ vi vel vtipoſſidetis nõ cõpetit ꝓ iuribꝰ in⸗
coꝛꝑalibꝰ.ſed quaſi vñ vi ⁊ quañ vti poſſidetis.ff. ſñi ſerui.vẽ.
l.ij.F. põponiꝰ.vel cõpetit actio ex canone reintegrãda.iij.q.
i.ſed ſʒ nõ apponat᷑ dictio quaſi nõeñ ꝓpter hoc viciat᷑ libel⸗
lus. vt. c. oliz. ij. dereſti.ſpo.⁊.c.lʒ.de ꝓba.⁊ expꝛeſſius in.c.ac
cedens.vt lit.nõ ↄteſ.vbi colligit᷑ ꝙ nec ſnĩa ſic lata ex hoc ca
pite viciaretur.vide glo.in,c, qð quis.lxxxiiij.di.Abb. in. c. cõ
queſtus.de fo.compe. =ð
¶ Interdictũ vnde vi cõpetit in coꝛpoꝛalibus vtile non di⸗
rectum.vide Abb. in.c.cũ eccleſia. de cã poſ.⁊ pꝛopꝛie.
¶ In interdicto recuperãde nõ audit᷑ volẽs reꝰ pbare dñiuʒ
etiã incõtinẽti ſecꝰ in ĩterdicto adipiſcẽde vel erbibitoꝛio.no.
gl. in. c.i. de reſti.ſpo.⁊ in.c.lr̃as.eo.ti.⁊ in.c.ſuꝑ cã.ij.q.v.cau⸗
ſas diuerſitatis reddit Abb.in alleg.c.i.citra pꝛinci.
¶ In interdicto vnde vi non eſt neceſſaria cõcluſio.vide.j. li⸗
bellus.v.in interdicto. ᷣͦðWð
¶ Interdicto vti poſſidetis agit clericus ſeu eccleſia g laicſ
coꝛã iudice eccleſiaſtico.qꝛ ex hoc iudicat᷑ iiuriaviolẽtia ⁊ mo
leſtia ꝓ quibꝰ qualitatibꝰ põt agi coꝛã eccleſaſtico. vt no.in
c.cũ ſit generale.de fo.compe. hoc tenet Lapus alle.li.pꝛo Rᷣ
tex.in.clicet.de pꝛoba.⁊.(.conqueſtus.de fo.compe.Abb.in
alle.c. cum ſit generale.vij.colum.
¶ Vꝛactica cõcludẽdi in interdicto vti poſſidetis eſt vt ad⸗
uerſariꝰceſſet a turbatõne ⁊ vt ſatiſfaciat de pᷣteritis dãnis ⁊
iniurijs.vt no.in.c.lqʒ.de pꝛoba.⁊ in.c.conqueſtus.de fo.com⸗
pe.⁊ ibi Ab.i.colum.
¶ Interdicto vti poſſidetis põt agi ꝑ eccleſã õ laicũ coꝛam
iudice eccleſiaſtico etiã ſi turbatio nullaʒ hẽat violentiã in ſe.
qꝛ ſacrilegiũ cõmittit᷑ qualitercũqʒ ledẽdo ⁊ dãnificãdo eccle
ſia. ar.in.c.cõqueſtus.de fo.cõ pe.in.c.fi.? Abb. ibi Zᷣ Anto.
¶ Interdictũ retinẽde an põt ↄcurrere cũ petitoꝛio.⁊ an peti
toꝛiũ ⁊ poſſeſſoꝛiũ pñt accumulari.vide plene abb.in.c.cũ di⸗
lectꝰ.ð cã poſ.⁊ ꝓpꝛie.⁊ bari.l.naturałr.S.nihil.ff. ð acq poſ.
¶ Interdictum vtipoſſidetis non datur pꝛo moleſtatione iu
ris.vide.s.clauſula quicquid.
¶ Interdictũ vti poſſidetis hʒ effectum reſtitutoꝛiũ qñ poſſi⸗
dẽs turbat᷑ in ſua ciuili poſſeffiõe ⁊ turbat᷑ ꝑ babẽteʒ natura
lẽ:qꝛ nõ põt alit᷑ qͥeſcere turbatio niſi ille dimittat naturalem:
vt plene no.in.l.cl poſſidere.S.qͥ ad nũdinas.ff. de acq̃.poſ.
no. in. c. item cum quis.de reſti.ſpo.circa pꝛin.
¶ Duobus inuicẽ certãtibꝰſuꝑ poſſeſſoꝛio retinẽde quadru
plici cã vnꝰeſt potioꝛ altero.pꝛĩa qñ ſui teſtes in ꝓbatõ e exce
dũt in numero reſtes altenꝰ ꝑtis. Secũda qñ teſtes alteriꝰ p⸗
tis excedũt antiquioꝛẽ poſſeſſionẽ pbando.Tertia qñ depo⸗
nũt apertioꝛa negocio de quo agit᷑ in iudicio. Quarta qñ ce
teris paribꝰ alt᷑ depõit ð titulo alter nõ.colligũtur iſta er ter.
c.lj cãm.ver.ex ꝓmiſſo.de ꝓba.vtibi no. Ber. ⁊ in eo ꝙ dicit
de ãtiquioꝛi poſſeſſione.no.qꝙ eo ꝙ cõſtat de ãtiquioꝛi poſſeiſ
ſione nouus poſſeſſoꝛ niſi doceat de iuſto titulo pᷣſumit᷑ iniu⸗
ſtus ⁊ clãdeſtinꝰ.vt ĩ.l.fi.C. vñ vi.qꝛ ſi nõ doceat qũo poſſeſ⸗
ſio exiuit manꝰãtiqͥ poſſeſſoꝛis pꝛeſumitur pꝛo poſſeſſio ne an
tiquioꝛi.vt ibi no. Ber.
¶ In ĩterdicto vti poſſidetis ſi actoꝛ ⁊ reꝰ equaliter pbẽt nõ
dz iudex ꝓnũciarevtrũq; ꝓ indiuiſo poſſidere do nec de ꝓpꝛie
tate cõſtiterit:vt tenuit bar.in.l.i.ff.vti poſſi.dicẽs qp ꝑ cõcur
ſum faciũt ſibi ꝑtẽ ſicut in duobꝰre cõiũctis.vt.l.re cõiũcti.ff.
de le. iij ber. tñ in. clʒ cim. de pba. ij. colũ. tenet m inno. ꝙ nõ
eſt ſic ꝓnũciandũ:qꝛ nõ fuit ſic petitũ:vt in.c.ij.de oꝛdi.cogni.
¶ Jugex tñ in oĩ ca vim fieri phibebit.⁊ occupata ꝑ vim p⸗
bibebit ꝑ aliũ occupari.vt no.in.c.romana.de elec.necin hoc
caſu habet locum iudicium ſoꝛtis.vt no.glo.in.:.i.C. vti poſſi,
qꝛ iudicium ſoꝛtis non habet locum in facto incerto:vt in.c.fi.
de ſoꝛtile. idem in beneficialibus:vt no.in.c. eum qui.de eo q̃ͥ
mit. in poſſ.lib.vi.ſᷣm ber.vbi.õ. H
¶ Interdicta quot ſunt ⁊ qualia ſunt ⁊ qñ opetunt ⁊ vñ ha
buerũt originẽ.vide gl.ma.c.paſtoꝛalis.de cã poſ. ⁊ ꝓpꝛie.et
ibi Abb. ple, ⁊ nota bi, ⁊ de.ix. publi interdictis, 2 de. xxix.pᷣ⸗

naſ ĩterdicèᷣ. vide Spe.e.ti. J. qꝛo ⁊ ſe. ⁊ ti. de act. ⁊ pe. 5. ſi.
¶ Queiterdicta ⁊ q̃ nõ poſſunt ꝓponi pꝛiꝰ ꝓpoſito petito⸗
rio ⁊ an interdictũ pꝛoponatur accumulatiue cũ petitoꝛio an
erxtictie. við plene ꝑ Ab. pꝰ gl.ĩ.c paſtoꝛalis.ð cã poſ. ⁊ ꝓpᷣe.
¶ Interdictũ vtile nõ directũ cõpetit ð dñm cuiꝰfamilia reʒ
violẽter ſubtratit ⁊ ex facto familie puenit ad dũm.no. inno.
n. c. cũ ad ſedem.de reſti.ſpo.⁊ ibi Abb.xi.colum.
¶ Interdicta qᷓ dãtur ꝓ rebus ſacris ⁊ religioſis ha bẽt cãm
mixtã.i.cam ꝓpꝛietatis ãnexã.vt in. l. ij. S. qdã.ff.de interdi.ſa
tis tñ eſt ꝓbare tali poſſesoꝛi titulũ apparenter iuſtũ nec ad⸗
mitti debẽt exceptões cõcernẽtes intrinſecũ defectũ qð debz
reſeruari in cã ꝓpꝛietatis:vt ꝓbatur in.(.ex ꝑte.⁊.c.ex tra nſmiſ
ſa. ⁊.c. l̃as.de reſti.ſpo.vbi licet ad reſtitutionẽ cõiugis debe
at titulus cõiugij ꝓbari nõ tñ exceptio ↄſanguĩtatis.⁊ ſic cõ⸗
cludit᷑ ꝙ in talibꝰ interdictis ſufficit pꝛobare titulũ iuſtũ. P
boc. c. in litteris.de reſti.ſpo.⁊.c.i.de cã poſ.⁊ ꝓpꝛie.
¶ De condictone.c.reintegranda.vide.j. treſtitutio ver. rein
tegranda.
¶ Interdictũ vñ vi dat᷑ heredi ⁊ bonoꝝ poſſeſſoꝛi.ff. de vi ⁊
viar.l.i.S. boc interdictũ.⁊ dat᷑ in heredẽ ⁊ dat᷑ ſucceſſoꝛi ſpo
liato ⁊ in ſucceſſoꝛẽ de eo qð ad eũ ꝑuenit.no.in.c.cũ ad ſedẽ.
de reſti. ſpo. no. Inno. in. c. ſignificauerũt.in pꝛin.de teſti.
¶ Interdicere licet non poteſt actoꝛ eccleſie põt tñ ex cã ceſſa
re a diuinis.⁊ vide.j.rectoꝛ eccleſie. L SS
¶ Interdicto põt ſubijci eccłia ꝓ graui delicto ꝓ quo nõ po
teſt deberi debita ſatiſfactio vt ſuꝑioꝛ inducat᷑ ad iuſticia fa⸗
ciendã.ad hoc.c.ex ꝑte.i.de verb.ſñg.⁊ de appel. dilect?. ⁊. c. ſi
canõici,.de offi.oꝛdi.lib.vi.honeſtius tñ eſſet ceſſare a diuinis
q ponere interdictũ ſʒ ꝓ parua cã vel qñ põt alia via ſatiſfa⸗
