criales nec ſpũales.xcvi.di.c. bene q̃dẽ.no.gl.in.c.ij.de iudi.
⁊ boc põt facere ipſe epᷣs indiſticte ⁊ etiã ſi alij clerici inueniã
tur idonei ad b.vt concludit abb.in alleg.c.ij.de iudi.artat᷑ tñ
epᷣs delegare cauſas criminales q̃ tendũt ad ſi anguinis effu⸗
ſionẽ vbi hʒ iuriſditionẽ tẽpoꝛalẽ in loco.vt.c.ſnĩa vel. c,fi. ne
der. vel mona.li.vi.de quo plene per abb.in alleg.c.fi
¶ Zaicus lʒ nõ põt eſſe adminiſtratoꝛ vniuenſalis vt ycono
mus in ſpũaiib ⁊ tꝑalibꝰ bonoꝛũ eccłie vł ꝑſonarũ ecckłiaſti
caꝝ.vt.lxxxix.di.c.indicatũ.xvi.q.vij.in nona.põt tñ eſſe ſndi
cus vel ꝓcuratoꝛ ad vnã vel ad plures cãs.nõ tũ gñaliter cũ
hoc nõ dicat᷑ officiũ in eccłia.ſed potiꝰ quedã ſollicitudo.no.
archi.in alle.c. in nona.⁊ ſic gũalis admiſtratio nõ põt laico
cõmitti vt ſuꝑ oẽs dñet᷑.no.in.c.ij.de eta.⁊ quali.ſpũalis tũ
admiſtratio põt ei cõmitti vt ſuꝑioꝛi rũdeat.vt no.gl.in. alle.
c.indicatũ.⁊ oẽs redditus eccłie poſſunt laicis cõmitti.vt.c.
querelã.ne pᷣlati vices ſuas.foꝛtius tanqᷓ; miniſter eccleſie ne
clerici abſtrabant᷑ a diuinis.⁊ hoc in tẽpoꝛalibus.eſt ↄcluſo
Abb. in. c. ij. de iud i.ijj. colũ.
¶ Qaici pñt ↄſtitui ꝓcuratoꝛes eccłie ad negocia mere tẽp
ralia.vt ad vendẽdũ bona eccłie.qꝛ in hᷣ ſũt nudi miniſtri. nec
faciũt noĩe ꝓpꝛio ſed noĩe ecclie.qð de his non ꝓhibet᷑ pñt ẽt
eſſe collectoꝛes obuẽtionũ ſpũaliũ cuʒ fructus non ſint quid
ſpũale cũ fructus decimaꝝ pñt laicis locari.vt.c. vra. de loca.
nõ iñ pñt laici deputari officio fabꝛice eccłie.qꝛ ẽ delegatus
quodamõ ſuꝑ clericos ⁊ cura auẽte apłica nõ põt h̊ cõmitti.
vt no. Inno.in. c.ij de eta.⁊ quali.ſed ſi purũ ⁊ nudũ officiuʒ
laico cõmittit᷑ vt aliqͥs redditꝰ cõuerteret in fabꝛicã eccłie ̊ ñ
videt᷑ ꝓhibitũ.eſt concluſio abb.in.c.ij.de iudi.iiij.colũ.
¶ Zaicus nõ poteſt eſſe aſſeſſoꝛ iudicis eccleſiaſtici ⁊ an poſ
nit eſſe notarius in negocijs ecdeſiaſticis ⁊ an poteſt pᷣdica⸗
re.vide no.per abb.in.c.ij.de iudi.iiij. colum.
¶ Zaicus detentatoꝛ rei eccłiaſtice vel clerici põt coꝛã iudice
ecclie cõueniri.⁊ eſt rõ.qꝛ in mala detẽtiõe que in dubio pᷣſu⸗
mit᷑ exqͥ res ẽ ecclie.vt.c.epijde re,eccł.alien.⁊ ibi JInno.cau

ſatur quoddã ſacrilegiũ rõe cuius ecckłia iuriſdictiõeʒ ſibi vẽ
dicat. vt.c.cũ ſit gñale.de fo.ope.⁊.c.conqueſtus.eo,ti.⁊ põt
dici talis ma lefactoꝛ eccłiaꝝ ex iniuſta detentatiõe rei eccłia
ſtice.no.abb.in.c.ſi clericus laicum in pꝛin.de foꝛo cõpe.vide

tñ.S. clericus expoliatus.vide.S. clericus gaudet.

¶ Zaicus cõuenit᷑ coꝛã iudice eccłia ſtico per clericũ ſi agit )
eũ cõdictiõe.c.reinte grãda.vide. .forus.ver.a gens
¶ LZaicus lʒ delinq̃t ĩ eccłia nõ ij ꝑꝑ bᷣ efficit᷑ de foꝛo ecclie.
vt no.abb.in.l.ſi cui.de accuſa.ar.iĩ.c.fi.de ĩmu.eccle.⁊ in.l.ſi
q̃s in ̊ genus.C. de epi.⁊ cle.nõ em̃ hʒ eccłia territoꝛiũ niſi re
ſpectu clericoꝛũ iõ nõ ĩpedit ſe de delictis laicoꝝ etiã ĩ eccłia
cõmiſſoꝝ.ſecꝰ ſi laicꝰdeliqͥſeti ipaʒ eccłaʒ collectãdo vłbõa
ipſius rapiẽdo.no.gl.in aut᷑.ne cõitas.C. de epi.⁊ cle.eſt con⸗
clu.abb.in.c.cũ ſit gñ ale.de foꝛo compe.x.colum.
¶ Zaicus ſi clericum trabit ad foꝛum ſecularem per cauſam
vide.S.clericum ſi laicus.
¶ Zaicus põt libere in cã ciuili in alienũ iudiceʒ ↄſentire.vt
no. gl. in.c.ſi diligẽti.de foꝛo cõpe.qð ẽ verũ niſi laicꝰ ſit ſubie
ctus rõe feudi vel ſit tributarius.ita ꝙ ſit ſubiectꝰ alia rõ ne qᷓ;
rõe nude iuriſditiõis.no.baſin.l.i.S.poſt operis.ff.ð no.oꝑ.
nun. ⁊.l.i.ff.de iudi.abb.in alleg.c.ſi diligenti.vi.colum.
¶ Laicus põt in cã crĩali in aliũ iudiceʒ ↄſentire dũmõ hẽat
merũ imperiũ.vt.no.in.l.i.C.vbi de crimi.agi oʒ non em̃ põt
fieri ꝓꝛogatio ad ſpeciẽ oĩno diuerſaʒ.⁊ ideo de mixto ad me
rũ nõ fit ꝓꝛogatio:ſed de mero ad merũ ⁊ de mixto ad mixtũ.
nam ſi iudex nõ hʒ ex ſe ſimilẽ iuriſditionẽ nõ dicit᷑ pꝛogatio
ſed noue iuriſditiõis collatio.nam ꝓꝛogare ẽ extẽdere:⁊ qð ñ
eſt:nõ põt extẽdi.c.penul.⁊ gl.de offi.deleg.⁊.l.pꝛiuatoꝝ. de
iuriſ.om.iudi.Eſt tũ nota.qꝙ lʒ pars ꝓꝛoget iuriſditionẽ in cã
crim inali in aliũ iudicẽ non impedit᷑ iudex ſuus:quin poſſit
ex officio ſuo inquirere in caſibus in quibus ꝑmittit᷑ inqͥſñtio
vt no. Jo.an.⁊ YFran.in.c.ſignificaſti.de foꝛo cõpe.abb.in.c.
ſi diligẽti. eo.ti.vi.colum.⁊ vide eundem ab.in.c.ſgnificaſti.
eo.ti.vij.colũ.⁊ in.c.tua.de oꝛdi.cog.iij.colum.
¶ Laicus trahẽs laicum in vetito examine an ⁊ qñ ꝑdat cãʒ
⁊ cui applicetur pena.vide ab.in.c.ſi diligenti.de foꝛo cõpe.
viij. colum. cum ſequẽ.
¶ Qaicus cum clerico de re ſpũali ſimul cognoſcere non põt
vide.S.cõmiſſum licet.
¶ Laicꝰ heres iurãij an ↄueĩat᷑ coꝛã eccłiaſtico.við.s.heres
¶ Zaicꝰnõ ẽ de facili in eᷣm aſſumẽdus.vide.õ.epᷣs.vᷣ.laicꝰ
¶ Zaicus an põt donare eccleſiã quam de facto tenet alicui
loco religioſo.vide.S.donatio quã de alia eccleſia.
¶ Zaicus perturbans iuniſditionem eccleſiaſticam p unitur⸗/
vt.S.iuriſditionem pꝛelati ⁊c.
¶ Zaicis pauꝑibꝰ affignat᷑ pbende in eccłijs vide.j.pᷣbẽde
¶ Zaicus põt clericũ delinquentẽ fugientem impune capere
vide.sS.clericũ ꝓpter delictum.
¶ Zaicus licʒ nõ põt pꝛeſcribere iura ſpũalia ꝑ iura vulga⸗
ria.intelligit᷑ tñ illud in laicis ha bitu ⁊ ꝓfeſſione:õ in laicis
cõuerſis qui pñt intereſſe ſin gulis tractatibus ĩ monaſterijs
vna cũ alijs qᷣ ſunt clerici.nã laici cõuerſi nõ pñt dici laici oĩo
ſed religioſe ꝑſone.arg.c.non dubiũ.de ſen.excõ.xij.qi.duo
ſunt genera.circa hoc vide.c.ex eo.in fi,.de elec.li.vi.de hocla
te per ab.in.c.ij.de inſti. .
¶ QZaicus poſſidere nec pᷣſeribere põt decimaſ etiã ſi alleget̃
⁊ ꝓbet᷑ imemoꝛialis poſſeſſio.vt.c.cãm.de re ſcrip.niſi ꝓbet᷑
titulus ex aduerſo ꝙ.ſ.habuerũt eas in feudũ añ ↄſilium la⸗
teraneñ.qdð fuit alex.tertij anno muleſimo.clxxix.vt refert io.
an.in.c,cũ apłica.de his que fi.a pᷣla.ex quibꝰ dictis ipſe ibi
cõcludit.⁊ abb.poſt eũ ꝙ põt laicus licite decimas poſſidere
duobus cõcurrentibus. Pꝛimo ꝙ laicus poſſederit decias
tẽpoꝛe immemoꝛiali taqᷓ vaſallus eccłie.SGecũdo ꝙ ſit fama
ꝙ eas poſſederit ante cõciliũ alias ꝓpter difficultatẽ ꝓbãdi
ſepe laici pꝛiuarent᷑ iure ſuo:erqᷓ no.ꝙ ſimplex detẽtatio ẽt
quo ad tẽpus imemoꝛiale nõ hʒ viʒ tituli quo ad laicos in re
bus eccłie.no. Jo.an.in ſimili.q.in.c.ij.de pᷣben.li.vi.vt refert
ab.in alleg.c.cũ apoſtolica.vlti.colum.

Laus.

¶ Zurpe eſt a turpibus ⁊ vilibus landari.qꝛ talis videtura
cõplicibus cõmendari.facit.c.ina gne.de voto.ab.in.c.inqui
ſitionis.de accuſa.S.fi.pꝛima colum.
1

2) 3
Legatum.
¶ NMelictũ ſub conditione an repetat᷑ ꝑ dictionem item.vide
S. conditio.vᷣ. teſtatoꝛ. cum vᷣ. ſe.
¶ LZegata ſeu collata ꝓ remedio anime.⁊ ſic debent indicari
tanqᷓ relicta ad piãs cauſas.vt.c.cõqueſtus.de foꝛo cõpe.⁊
ꝓbatur in.c.pontifex.xij.q.iij.⁊.c.requiſiſti.de teſta. .
¶ Zegatis mobilibus ⁊ inenobilibus noĩa non continent᷑.
vide oldra.conſilio.ccxix.
¶ Zegari an põt concubine vide.ð.concubina.
¶ Legatarius an põt occupare legatum ante aditam bere⸗
ditatem ſine pena.vide.j.vis m.pena.
¶ Legatũ incertũ an debeat ampliari vel artari.vide plene
per Bal.in. l.k cum virũ. C. de fideicõ.
¶ Legatarius an tenet᷑ reſtituere heredi qð ſibi ex beneficio
falcidie competebat ſi heres illud ignoꝛanter ſoluit.vide.j.re
ſtituere tenetur legatarius.
¶ Legato rei aliene ignoꝛãter ſeu ſciẽter facto de iure cano⸗
nico nõ debet᷑ eius extimatio.ẽ gclu.ab.in ſua repetitiõe.c.cũ
eſſes.de teſ.ij.q.⁊ fundat pꝛĩcipaliter ꝑ.c.filius.e.ti.ibi dũ dĩr
qꝛ lege dei viuimꝰ ⁊c̃.⁊ ſic voluit mitigare rigoꝛẽ iuri ciuilis ꝑ
equitatẽ canonicã q̃ eſt lex dei.vt in.c.q̃liter.ij.de accu.⁊ in.c.
nimis.de iureiur. ⁊ ſᷣm leges canõicas debẽt viuere oẽs ſub
iecti eccłiaſtice iuriſditiõi.co.ſj duobus.de ap.de iure aũt ciuili
interlaicos ſuanda ẽ lex cuʒ alienã.C. de leg.vbi ſi legat᷑ res
aliena cõiuncte ꝑſone debet᷑ eiꝰ extima tio:etiã ſi ignoꝛãter le
gat᷑.ſecus ſi extranee qꝛ tũc nõ niſi ſciẽter legaſſet debet᷑ exti⸗
matio.rõ differẽtie ẽ pᷣumpta volũtas teſtatoꝛis.vt no.doc.
in alle.l.cũ alienã.ab.in alleg.c.cũ eſſes.xij.colũ.Eſt tñ no.q
ſiqͥs legat rẽ alienã in qua hʒ ꝑtẽ aliquaʒ qꝙ; id quod bʒ vide
tur legare ⁊ nõ poſt. de quo vide late ⁊ nota.pꝑ Barba. in. c.
paſtoꝛalis.de dona. .
¶ Zegare ad pias cauſas quis ꝓbibeat᷑ ⁊ que dicantur pie
cauſe.vide.j.teſtamentũ.v.pꝛohibiti.cum ſe.
¶ Zegatũ eccleſie ſi eſt ibi dãnoſum ſeu excedit lucrũ põt ꝑ
eccłiam etiã poſt habitũ relictũ repudiare.ar.in auc.ſicut.C.ð
ſacroſan.ec.⁊ tenet ab.in.c.i.de teſta.circa fi.
¶ V—bi relictũ nõ ↄcernit vtilitatẽ certe ꝑſone ſeu eccłie.⁊ nõ
ẽ q in iudicio petere poſſit iudex eccłiaſticus ſeu ſecularis po
terit tũc ↄpellere debẽtẽ exeqͥ ⁊ offm̃ ſuũ ſuꝑ h̊ dʒ ipẽdere ma⸗
xime ĩ legatis pijs vt mãdet᷑ executioni.vt in auc.de ec.ti.s.ſi
quis edificationi.no.ab.de ſicilia.in.c.nos quidem. de teſta.
¶ Sirelictũ a defuncto nõ põt deputari ad vſum piũ deſti⸗
natũ ꝑ teſtatoꝛẽ nõ efficit᷑ relictũ caducũ:ſed dʒ cõmutari in
aliã piam cãm.no. Bar.in.l.legatũ.ff.de vſufru.le.⁊ Joã.de
lig.in cle.qꝛ cõtingit.de reł.domi.Eſt tñ no.q talis cõuerſio
nõ dʒz fieri ꝑ ſolũ epᷣm:ſed ꝑ epᷣm ⁊ eñ qui debet exequi.vt col
ligitur ex tex.o.nos quidẽ.de teſta.vbi hoc no.ab.
¶ Melictũ ad pias cãs ſeu certe ꝑſone ſi nõ põt deputari ad
vſuʒ deſtinatũ:nũqͥd efficit᷑ caducũ. Bar.in.l.pater.S.tuſcu⸗
lanꝰ.ffde leg.iij.diſtinguit aut relictũ ↄcernit piã cãm ſimpłr
⁊ nõ ꝑſonã:⁊ tũc dʒ deputari ad aliũ piũ vſum ↄſenſu epᷣi ⁊
beredis.vt.l.legatũ.⁊ qð ibi no.ff.de vſufru.le.⁊ no.in cle.qꝛ
ↄtingit. de reli.domimut ẽ relictũ certe ꝑſone cõtẽplatiõe aĩe
qꝛ fuiſſet alie ꝑſone relicturus:⁊ tũc deſiciẽte illa ꝑſona dʒ ad
aliũ piũ vſuʒ ↄuerti vt volũtas teſtatoꝛis ĩ effectu impleatur
vt alleg.l.legatũ.Si vᷣo relictũ fuit factũ ↄtẽplatione ꝑſone
vel certi collegij nõ habito reſpectu ad piã cãm:tũc deficiẽte
ꝑſona vel collegio ipſo expirat legatũ ⁊ remanet apud graua
tũ.vt alleg.S.tuſculanꝰ.ſʒ ſi dubitat᷑ an teſtatoꝛ hũit reſpectũ
ad ꝑſonã vel ad piã cãm debemꝰ fauoꝛe religiõis pᷣſumere q;
ad piã cãm potius fecerit.vt ĩ iuri.S.alle.ex quibꝰ decidit᷑ qõ
ſm ab.quidã ſimpłr relinquit qͥnq̃ginta ticie puelle maritãde
moꝛit᷑ ipa ticia anteqᷓ; cõſequat᷑ relictũ.dubitat᷑ an expiret re⸗
lictũ vel ſit ↄuertẽdũ in ali puellã maritãdã:⁊ põt dici ꝙ ex
varijs ↄiecturis iudex arbitrabit᷑ an teſtatoꝛ hũit reſpectum

ad aĩam an ad fauoꝛẽ illiꝰ puelle.nã ſi diu ei puierat pᷣſũptio

erit 6 voluit eã remũerari.no.ab.ĩ.c.nosqͥdẽ.de teſta.circa.fi.
¶ AZegata ad pias cãs nõ viciãt᷑ ex defectu teſta mẽti qꝛ bere

ditas nõ adſt᷑ ex teſtamẽto. vel qꝛ ñ fuit facta heredis ĩſtitutõ

q; iſta ſunt de ſolẽnitate iuris ciuilis.no.in.l.i.C de ſacroſan.
eccle.⁊ i.l.ea q̃. C. de fideiſcõmiiſ.ab.in.c. indicante.de teſta⸗

¶ Zegats incerta cui debeant᷑. J tem qñ eſt optio legatatij

vel beredis. vide ab. in. c. indicante. de teſta.

¶ Licet ſm ius ciuile ſi qs legat rem alienaz in qua hʒ aliqð

ius nõ debet᷑ totius rei extimatio:ſʒ ius t̃ qð hʒ teſtatoꝛ vr

legare. vt. l. iñ domus. S. fi. ff. dele.i. idẽ ſi teſtatoꝛ rẽ legauit ſibi
pignoꝛatã.qꝛ videt᷑ legaſſe ius pignoꝛis qð habebat in rẽ vt
no.doc.iĩ.c.filiꝰ de teſta.nã ſi legat rẽ ſibi ⁊ alteri cõem.qꝛ tũc
dicendo lego rẽ meã videt᷑ ꝑtẽ ſuã legare.vt.l.ſerui electõe.in
fi.ff.de lega.i.ſi tñ dicat teſtatoꝛ lego totã rẽ vel ba ſimilia:
tũc debet᷑ extimatio totius.vt no.bar.in.l.cũ alienã.C. de leg.
idẽ ſi leget rem heredis ſui qð põt:qꝛ tũc debet᷑ res ⁊ nõ exti⸗

matio.vt eſt tex.in.l.vnũ ex familia.S.ſi rẽ.ff.de leg.ij.qð latiꝰ

vide ꝑ bar.in alle.l.cũ alienã.⁊ bal.in.l.i.C.de ſacroſan.eccle.
in bac tñ materia nõ eſt pꝛocedendũ lege ſeculi ſed lege dei.ſj
in lege theologica vel canonica ̊ nõ ẽ deciſum:vt poſſit peti
extimatio g ⁊c. ⁊ põt eſſe rõ qꝛ ille leges fouent quodãmõ lu⸗
crũ odioſuʒ heredi nec vident᷑ fundare ſuꝑ equitate naturali
ex quo põt trahi heclimitatio ad theoꝛicã ante dictaʒ ꝙ vbi⸗
cũq; ius ciuile fouet lucrũ ꝓrio odioſum vel rigoꝛoſuʒ:q tũc
nõ eſt ſeruãdũ tale ius ciuile in foꝛo canonico lʒ nõrepꝛobet
ꝓ boc.c.dilecti.de iudi.⁊ in.ci.de dolo.⁊ cõtu.⁊ eſt tex.ſi bñ
aduertat᷑ in allega.c.filius.vbi hoc concludit ab.
¶ LZegatũ ſi ẽ factũ epᷣo a cõſanguineo ſuo pᷣſumit᷑ eſſe relictũ
intuitu ꝑſone lʒ ſit expᷣſſuʒ nomẽ dignitatis:⁊ ſic relictũ fa ctũ
ab extraneo babẽti adminiſtrationẽ pᷣſumit᷑ factũ intuitu ec⸗
cleſie ſi a pꝛopinquo imuitu ꝑſone.vt.c.requiſiſti.de teſta.vbi
no.ab.⁊ Jo.an.in regula pꝛiuilegiũ.de regu.iur.li.vi.
¶ Melictũ factũ eccleſijs vel alijs pijs locis vel habentiad⸗
miniſtrationẽ eccleſie pꝛeſumit᷑ factũ in dubio ↄtẽplatiõe aĩe
⁊ ſic dicitur legatũ ad pias cãs.no.glo.in.l.ſi quis ticio.ff. de
leg.ij.no.ab.in.c.relatũ.ij.⁊.c.requiſiſti de teſta.
¶ Si legatũ ſit filio martini nõ videtur relictũ cõtẽplatione
patris.ſed potius nominat᷑ pater c demõſtratiõis ⁊ maxĩe
qñ exponit᷑ nomen ꝓp:ꝛiũ filij.no.bar.in.l.cuʒ aliquis.de iure
delibe. ſecus ſi leget᷑ aliquid ſeruo alicuius:qꝛ tũc vid etur le⸗
gatũ factũ contẽplatione dñi.vt alle.l.cũ aliquis,.no.ab.in.c.
Naynucius.de teſta.i.colum.
¶ Zegatũ qñ ẽ factũ in aliqua ſpecie.vtputa certus fundus
vel certꝰ ſeruus:tũc cõpetit rei vẽdicatio legatario ad petẽdũ
legatũ.ſecus ſi in genere:qꝛ tunc nõ cõpetit rei vendicatio:ſʒ
ypotheca vel actio ex teſtamento.vt no.in.l.i.C.de le.⁊ ab.in
c. Raynaldus.ij. colum.

¶ LZega tũ factũ vxoꝛi ſi caſte vixerit an valebit ſi ſecundo cõ

trahat, vide.S.caſtitas eſt,

Legatus.

¶ An poteſt diſpenſare cõtra cõſtitutionẽ legis vel pape.vi
de qð no.ab.in.c.officij.de elec. *
¶ Zegatus nõ põt cõmittere cãm cognoſcendã ſimpłr ⁊ de
plano:qꝛ nõ põt iuris oꝛdinẽ remittere.vt no.glo.ſingularis
in.c.fi.de here.li.vi.nec põt pꝛiuilegiũ alteri ↄceſiuʒ minuere.

⁊ gl.no.ĩ.c.ꝓ illoꝛũ.de pᷣbẽ.⁊ ibi ab.⁊ in.c.niſi ſpãlis.de,of.le.

¶ LZegatus poteſt concilium pꝛouinciale cõgregare.no.in.c,
ꝙ tranſlationem.de offi.lega.⁊ ibi ab.
¶ Zegatoꝛũ ptãs eſt magna:de qua vide no.per ab.in rubꝛi
ca.de cõſfir.vti.vel inuti.⁊ per eũ in.c.ſuꝑ bis.de fi.inſtru.⁊ ꝑ
bar.in.l. ꝓhibere. v.pla ne.ff.ꝙ vi aut clam.
¶ Zegatus cardinalis vel alius an ⁊ qñ poteſt abſoluere ex
cõicatos extra curiã romanã vel extra ꝓuinciam vel aliunde
veniẽtes.vide plene ꝑ ab.in.c.excõicatis.de offi.lega.
¶ Zegati an pñt ſtatuta facere ⁊ an ſint ꝑpetua.⁊ actio ex ta
li ſtatuto ſurgens an ſit annalis vel ꝑpetua ſeu alias tꝑalis.
Item an legati debeant requirere còſenſum pᷣlatoꝛũ adq talia
ſtatuta facienda plene ⁊ no.ꝑ ab.in.c.fi.de offi.leg.
¶ Zegati indulgẽtia ſeu pꝛiuilegiuʒ an durat perpetuo.vide
S8. indulgentia ſeu pꝛiuilegium.
¶ Zegatus de latere ex generali ptate recipit ptãtem diſpen
ſandi in omibus caſibus in quibus diſpenſant epᷣi archiepi
pꝛimates ⁊ patriarche ⁊ in oĩbus alijs pꝛeter reſeruatos pa
pe.vt.c.ij.de offi.leg.li.vi.no.ſpec.in ti.de diſpenſa.S.ſequit
ab. in. c.ex ꝑte. de tranſla.
¶ Zegatus cardinalis an poteſt milites creare.⁊ an equipa
ratur.regibus vide.j.miles. .

VOLegatus de latere an poſſit vnire aliquas eccłas ſue lega

— — --———

—R— — –– — ☛r, —Dr-----——

zatureli
pbi⸗
tüc
obef
r bi

ſerelici
cüfaaß
tnitue,
teti bi
.
bentiace
gtüöe gie
ſco.ffde

latione
1 marie
deiure
detur lbe⸗
abeina.

vdus
eltoi
Ntioſ
abin

mdoc

lipent

pPkrtde
grlans
ninuere
deotle⸗
Nori

mubri
hn.1 4

Mneretr
alunce
u.
ctes
t
ad

mnoſi⸗

niie
cheh
wos

ſanit
agin⸗

gelegs

tonis auctoꝛitate ſua:ſeu vnã eccłiaʒ alteri ↄcedere vel ſubij

cere ſicut epᷣus.vt.c.ſicut vnire.de exceſſi.pᷣla.no.ab.in.c.tua
nobis. de cõ firma.vti. vel inuti. ⁊.c. exanimata.cum.c.ſe.eo.ti.
¶ NYegato er latere adueniente ſuſpendũtur officia alioꝝ le⸗
gatoꝛũ de offi. le. volentes. Hoſti.in.c. mandata. de pꝛeſump.

¶ LZegatus de latere lʒ poſſit bũficiũ vacaturũ ĩ certa ecclłia
reuare ſue collatiõi ꝓ certa ꝑſona.vt in.c.cũ dilectꝰ.de iure⸗

pa. ⁊ in. c. pe. de o ffi.leg.li.vi.nõ tũ põt dare ius ad bñficium

vacaturũ.vt.c.dilectꝰ.de pᷣben.⁊ eſt rõ diuerſitatis:qꝛ ꝑ reſer⸗
uationẽ nullũ ius acquirit᷑ ꝑſone:qꝛ poterit variare legatus
⁊ alteri ↄferre.ſʒ ſi daret ius ad bñficiũ vacaturũ certe ꝑſone
ð facili captaret moꝛtẽ alteniꝰ.no.ab.i alle.c.dilectꝰ.circa pn.
¶ Zegatus etiã de latere non põt venire ↄtra pꝛiuilegia cõ⸗

ceſſa ꝑ papã alicui eccleſie.vt colligit᷑ ex gl.c.ꝓ illoꝝ.de pᷣbẽ.

ꝓ boc facit ſm ab.ibi qꝛ etiaʒ delegatus non põt ꝓuidere in

eccleſia numerata niſi fiat mentio de numero.vt in.c.conſtitu

tus.de reſcrip.multofoꝛtius:nec legatus cum foꝛtioꝛ ſit ptãs
dele gati in illa cã.vt.c.ſtuduiſti.de offi.leg.
¶ Zegatus cardinalis põt cõferre bñficia deuoluta ad ſedẽ
apkicaʒ. vt colligit᷑ ex. c.venera bilis.de pꝛeben.⁊ de hoc vide
gl. que boc diſputat ⁊ tʒ in.c.i.de offi.leg.li.vi.⁊ cle.ſi de bñ⸗
ficio.de pᷣben.ſecus in bũficijs vacãtibus in curia.illa em̃ ſo⸗
lus papa cõfert.vt in.c.ij.de pᷣben.li.vi.⁊ dicuntur vacare in
curia ſᷣm ea que babent᷑.in.c.pᷣſenti.eo.tit.li.vi.no.ab.in alle.
c.venerabilis.i.colum.
¶ Zegatus cardinalis nõ põt veniręõ ſtatutũ pape in pꝛe/

iudiciũ pꝛiuatarũ ꝑſonaꝝ maxime nò exiſtẽte rõ na bili cauſa

arg.cle.ne romani.de elec, ⁊ qð no.glo.in.c.fi.de hereti.li.vi.
vt refert ab.in.c.auctoꝛitate.de inſtitu.in pꝛin.

Legitumatio.

¶ Zegitimat . ſequẽs matrimoniũ flliꝰ naturał.vide.ð.ᷣfiliꝰ

¶ Legitimare qñ dicat᷑ papa cuʒ illegitime nato:vt pꝛomo⸗

neatur ad dignitate epᷣalem. vide.j.papa.

¶ Zegitimari nõ põt ꝑ ſequẽs matrimoniũ filius ſuſceptus
in adulterio lʒ alter eoꝝ ignoꝛet qð eſt verũ vbi nõ interueĩt
matrimoniũ:ſed ſi matrimoniũ interuenit ⁊ ignoꝛanter alter
cõiugũ ↄtraxit cũ alio cõiugato filij inde geniti ſunt legitimi.
⁊ eſt ratio diuerſitatis:qꝛ ↄtrahẽs matrimoniũ dat operã rei
licite:ideo eius ignoꝛantia excuſat ſʒ admittens virũ ſine ma
trimonio dat operaʒ rei illicite cui imputantur omnia que ſe⸗
quuntur etiam pꝛeter ſuam voluntatem.vt.c.tua.de ho mi.eſt
concluſio Jo.an.antho.⁊ ab.in.c.tua.qui fi.ſint legi.
¶ Zegitimũ põt ſe ꝓbare filius multis modis. Pꝛimo ſi do
ceat parẽtes ſuos publice cõtraxiſſe.vt.c.ꝑuenit.qͥᷣ fi.ſint leg.
Secundo ſi cõis opini. vicinie habet ꝙ erant tanqᷓ; maritus
⁊ vxoꝛ.⁊ ſic cõis opinio vicinie ꝓbat matrimonium quo ad
effectũ legi mationis.no.gl.in allega.c.peruenit. Lertio ſi ꝓ

bat ꝙ parẽtes ſui ſe tractabat vt maritus ⁊ vxoꝛ.no.inno.in
c. ex ꝑte.de reſti.ſpoli.⁊ vide alios modos.in.c.trãſmiſſe.qͥ fi.

fint legi.⁊ in.l.ſñ vicinis ſciẽtibus.C.de nup. ⁊ in.l.filiũ.ff,de
bis qͥ ſunt ſui vel alieni iuris.an aũt aduerſarius dʒ admitti
ad ꝓbandũ ↄtrariũ.vide gl.⁊ ab.in allega.c.peru enit.
¶ Zegirimare põt papa etiã quo ad tꝑalia in terris alicuiꝰ
qñ ſubeſt maxima ⁊ ardua cã lʒ legitimatus reco gnoſcat aliũ
dñm: vtputa ſi eſt filius alicuius pꝛincipis ⁊ ſequit᷑ magna fi⸗
dei dilatatio:qꝛ ꝑꝑ talẽ cãm vel ali ſimilẽ poterit papa exer
cere iuriſditionẽ tẽpoꝛalẽ.vt eſt tex.in.c.per venerabilẽ.qui fi.

ſint legi. ⁊ ibi ab. viij.colum. .

OQ Zegitimare poteſt papa etiaʒ quo ad tẽpoꝛalia non reco⸗
gnoſcentem ſuperioꝛem ſeu filios eius, vt alleg.c.ꝑ venerabi
lem.vᷣ.inſuper.⁊ ab. vbi.S.
¶ Zegitimare nõ põt papa recognoſcẽtẽ ſuꝑioꝛẽ niſ ſuꝑioꝛ
ↄſentiat niſ velit legitimare in ſpnalibꝰ.de filijs pᷣſby.c.ij.li.
vi. vel niſ velit inciꝑe a radice matrimonij.vt.c.tata.q fi.ſint
legi.⁊.c.qꝛ circa.de ↄſang.⁊ affi.io.an.⁊ ab.vbi.5ẽ.
OZegitimare nõ põt ipatoꝛ incipiẽdo a radice mrimonij q̃ͥa
ad eũ nõ ſpectat.vt.c.tua.de oꝛd.co.nec in ſpũalibꝰ ꝑꝑ rõnes
quas tangit glo.in.c.ij. de filijs pꝛeſby.ab.vbi.s.
¶ Zegitimare nõ poſſuntreges ⁊ alij pꝛincipes qui recogno
lcunt ſuperioꝛẽ cũ legitimatio ſit fame reſtitutio ⁊ ſit reſerua⸗
la pꝛincipi ſuperioꝛi.eſtcõclu. Jo.an.⁊ ab.vbi.g.
¶In legitimatione dʒ expꝛimi qualitas vt ſi ẽ inceſtuoſus

vel adulterinus ⁊ in ceſtuoſus ſimul vel ſi legitimandus erat

ſpurius duplicatus vt natus ex vxoꝛato ⁊ vxoꝛata.vt no.in
c.qꝛ circa.de conſaug.⁊ affi.⁊ in.l.i.ff.de nata.reſti.⁊ io.an.in
addi.Spe.in.e.ti.v.ſed q̃ro.idẽ ſi legitimãdus hẽbat fratres

legitimos ⁊ de his nõ facit mentionem.no.io.an.in ſpecu.ðᷣ

ſucceſ.ab inteſta.S.i.vx.ſi ex facto.ẽ tex.in auten.q.mo.na.effi.
le. S.illud. Itẽ requirit᷑ ꝙ legitimãdus ↄſemiat lʒ agnati non
ſint vocati nec ↄſentiãt vt no.io.an.⁊ ſentit bar.in.l.gallus.
qͥd ſi tm̃ ff. ð li.⁊ poſtu.⁊ ̊ verũ arert viuus vel b diſpo⸗
ſuit. vt ille legitimaret᷑.in auc.itẽ lᷣ qͥs de natu.libe.ſʒ ſi pater
nibil diſpoſuit opus ẽ vt vocent᷑ agnati quibꝰ hereditas pa⸗
terna acqͥſita c. ar.in.l.i.⁊ fi.ff.de nata.reſti.als nõ valʒ reſcri

ptñ legitimatiõisniñ pᷣnceps ex certa ſciẽtia bᷣ velit qð põt ẽt

in pꝛeiudiciũ alteriꝰ.vt no.in.l.fi.C. de ſen.pa.ab.vbi.S.x.col.
¶ Si pater non habens filios legitimos facit legitimare na

turalẽ: eti ſi poſt na ſcatur alius filius legitimꝰ nõ euaneſcit
illa legitimatio ex quo ià fuerit ꝑfecta. Spe.⁊ io.an.in.d.S.ſi

ex facto.⁊ bar.de vul.⁊ pupil.ſub.il.ex fa cto.ab.in.d.c.per ve⸗
nera bilẽ.x.colũ.⁊ vide.j.pꝛiuilegiũ quod bʒ ꝑfectionẽ.
¶ Ac legitimationẽ ꝓlis ſufficit ignoꝛãtia alterius ↄiugum
etiã ſi ſubſit ĩpedimẽtũ ↄiug requirit᷑ tñ ꝙ ignoꝛantia ſubſit
tꝑe cõceptionis filij.nec ſufficit ignoꝛantia tꝑe gᷣctus matri⸗
monij.vt eſt tex.in.c.ex tenoꝛe.qͥ fi.ſnt legi.⁊ ibi ab.in pꝛin.

Legitima
4
¶ Que dicit᷑ debitũ bonoꝛũ ſubſidiũ q̃ debet᷑ iure nature lʒ
non poſſit filius pꝛiuari ꝑ legẽ municipalẽ ſeu poſitiuã.vt in
auc̃.de triẽ.⁊ ſemi.S.hec nos.⁊.C.quoꝛũ bono.i.fi.C.de ĩoffi.
teſta.l.ſa ncimus.cũ iure naturali pater filiũ alimentare tenea
tur ꝑ.c.ius naturale.i.di.taxatio tñũ quota eſt de iure poſitiuo
ſeu municip ali.nã ius ciuile diſtinguit ius etiã diuinũ lʒ in to
tũ illud tollere nõ põt vt pʒ in numero teſtiũ in teſtamẽtis.vt
no.in.l.fi.Cſñ ↄtra ius vł vti.pu.⁊ ꝑ Inno.in.c.que in eccłia
rũ.de conſti.Oldra.in ſuo cõ ſilio.xciij.viij. colum.
¶ Legitima non eſt ſoboles ſi poſt votũ cõtinentie mariti ⁊
vxoꝛis naſcatur.vide.j.votum. „R
¶ Zegitima filij non poteſt a bonis patris tolli patre viuẽte
ꝓpter delictũ filij.vide.j.pater an tenetur.

¶ Zegitima an ſit deducenda de ſingulis rebus teſtatoꝛis

vide.S.filius an poteſt, .

Legitimus.

¶ Scõm ↄſuetudinẽ patrie ſue dʒ vbicũq; legitimus reputa

ri.ar.in.c.cũ olim.de cleri.oiu.facit.l.i.de emanci.lib.⁊ qð no.
bar.in.l.oẽs ppłi.ff.de iuſti.⁊ iu.⁊ in.l.cũctos ppłos.C.de ſũ.
tri.ad queſtionẽè illã nunqͥ d teſtamẽtũ ſenis cõditũ cũ tribus
ſᷣm cõ ſuetudinẽ patrie habeat vires ſuas quo ad bona alibi
exiſtentia.⁊ tʒ ꝙ ſic.no.ab.in alleg.c.cum olim,.circa pꝛin.

Leproſi.
¶ Faciunt collegiũ vide.ð.collegiũ licitũ ⁊ appꝛobatum.
¶Zepꝛ oſi non tenent᷑ ſolu ere decimas de ꝓpꝛijs hoꝛtis ad
vſuʒ eoꝝ ꝓpꝛiũ nec de aĩalibꝰ ſuis q̃ ꝓpꝛijs ſumptibꝰ nutnũt
⁊ ꝑmittunt᷑ habere eccłiam ⁊ pᷣſby.vt.c.ij. de eccle. edi.
¶ CLiuilis generalis ⁊ rõnabiſis a iure canonico deuiãs dʒ
in ſuo foꝛo obſeruari.no.in.c.cñ eſſes.de teſta.⁊ ĩ.c.i.de noui
ope.nun.ab.vbi.S.viij.col. 1.
¶ Zexpoſitiua ſerua ndꝗa eſt in foꝛo aĩe ſi nõ ẽ peccati nutriti
ua.qꝛ talis lex eſt iuſta ex quo auẽte dei ẽ edita ⁊ ipſe deus vi⸗
detur ediiſſe per ſuos miniſtros.viij.diſt.quo iure.ſi aũt lex
eſſet iniuſta non ẽ ſeruãda in foro aĩe ⁊ põt eſſe iniuſta ex fine
qꝛ nõ tendit in bonũ cõe.ſed pꝛinceps eã edidit ꝓpter ꝓpꝛiã

cupiditatẽ ad hoc.iiij.di.erit aũt lex. Itẽ eſt iniuſta ex auctoꝛi

tate qꝛ excedit ptãtem cõdentis vel ex foꝛma qꝛ nõ diſtribnit
eque onera ſubditis ſicut dʒ facere bonus paterſamil.ꝓpter

ſcandalũ vel turbationẽ vitandã debet talis lex iniuſta ſerua

ri.de hoc no.in.c.niſi eſſent.de pᷣben.ad dictuʒ bar.in.l.vecti⸗
galia.de pu.qui dicit ꝙ iuſte fraudat᷑ gabella que iuſte nõ eſt

impoſita.ab.plene in.c.i.de conſti.vide.j.papa.ᷣ.vbi erx mã⸗

dato.⁊c.vide ab.in.cfũde pꝛeſcrip.in pꝛin.
¶ An veniens legẽ poſitinã peccet moꝛtaliter.ab.plene in
1 ij

*

c.nam cõcupiſcentiã.de conſti.⁊ in.c.ij.de treu.⁊ pace.
Zer loquẽs ꝑ verba pñtis vel pꝛeteriti tempoꝛis an traba
tur ad futura ſi detur materia delinquẽdi.vide.j.ſtatutum.
¶ Zex que diſponit ꝙ in teſtamẽto requirũtur ſeptem teſtes
⁊c.an eſt obſeruanda vide.j.teſta mentũ q; pꝛopꝛius.⁊c̃.
¶ ZEerx pꝛincipis ſi ẽ mere pꝛiuilegiatiua dʒ in vtroq; foꝛo ſer
ueoari.idẽ ſi lex fundata ſuꝑ naturali rõe tũc iudex eccłiaſticꝰ
tenet᷑ illã obſeruare nõ rõe legis ſʒ ꝑꝑ iuſticiã naturalẽ.ad B
l.ſcire opoꝛtet.ff. de excu.tu.in.c.ſcð o reqͥris.de ap.gl.i.d.c.
ↄſuetudo.ab.in.c.eccłia ſctè mnarie.de cõſti.vij.colum.
¶ Zex inducẽs peccatũ ð legẽ dei vtpᷣſcriptio cuʒ mala fide
nõ valet in aliquo foꝛo ⁊ põt cõpelli iudex ſecularis ꝑ eccle⸗
ſiaſticñ vt illã nõ ſeruet.c.lʒ.de iureiur.li.vi.ab.vbi.S.
¶ Zex ciuilis nõ cõtradicẽs canoni ſi eſt ſauoꝛabilis eſt ob
ſeruanda etiam quo ad clericos.c.i.de no.opꝑe.nun.abb. vbi
ʒ.⁊ notabiliter per ab.in.c.i.de in inte.reſ.
¶ Lex nõ eſt aliud q ipſa ratio legis.vt.l.nõ dubiũ.C. de le.
⁊ ibi bal.⁊.c.fi.de reg.iur.li.vi.⁊ ibi Oy.vñ quẽadmodũ coꝛ⸗
pus regulatur ab anuma ita ⁊ ipſa lex regulst᷑ a rõe.vt.l.cum
pater. . dulciſſimis.ff. de leg.ij.bal.i...ſcire.ff.de excu.tu.vbi
verba legis reſtringunt᷑ ⁊ ampeunt᷑ ad limites rõ nis ipius
legis vt ibi ⁊ etiã ſi ratio nõ ſit expꝛeſſa in lege.tñ ex q nõ põt
elici niſi vna ratio naturalis ⁊ indicatiua dʒ rieri extẽño ad li⸗
mites illius rõnis.qꝛ pꝛeſumẽdũ eſt legilſatoꝛẽ fuiſſe motũ ex
rõe naturali.vt notater ſentit gl.in.l.tale pactũ.ff.de pac.ab.
in.c.fi.de reſcrip.iij.col,⁊ in.c.nihil eſt.de elec.ix.columna.
¶ Zer vel ſtatutũ an requirit ſcripturam.abb.in.c.ij.de poſt.
pla.iiij.colum. .
¶ Ler dyoceſana ⁊ lex iuriſditionis in quo differunt etiam
que cõpꝛehenduntur ſub lege dyoceſis.vide plene per,ab.:in
c.dilectus.de offi.oꝛdi.⁊ in.c.auditis.de pꝛeſcrip.
¶ Ler nõ eſt ĩpoſita iuſto.vt in.c.lʒ.de regularibus.xix.q.ij.

due ſunt. qð dʒ intelligi de lege penali.nõ de lege iuriſditõis

fatẽdũ tñ ẽ ꝙ exercitiũ iuriſditiõis nõ cõpetit ↄ bonos.vt.c.
de cõ ſtãtino.xxij.di.⁊ gl.in cle.ad noſtrũ.de hereti.⁊ ĩno.in.c.
paſtoꝛalis.de offi.oꝛ.ab.in.c.ſolite.de ma.⁊ obe.iij. col.
¶ ZYerx poſſitiua ⁊ pᷣceptiua nõ obligat ad peccatum ſi nõ fuit
moꝛibus vtentiũ recepta.vel ſi in deſuetudinẽ abijt no.gl.in.
c.ij. de treu. ⁊ pace.qð intellige verũ ſᷣm abb.ibi qñ lex pcepti
ua nunqᷓ; fuit deducta in obſeruantiã ſciente ⁊ valẽte legiſla
toꝛe gdicere ⁊ nõ dicẽte talis lex non ligat nec requirit tpᷣs
ad inducẽdũ pꝛeſcriptionẽ.ſʒ ſufficit binus vel trinus actus ĩ
Zriñ.ar.in.c.legebat᷑ de maio.⁊ obed.⁊.c.ita nos.xxiij.q.ij.ſi
vero aliqͥ ſeruãt ⁊ aliqͥ nõ tũc nõ excuſant᷑ nõ obſeruates.ar.
c.cũ iamdudũ.de pᷣbẽ.ſed ſi ſuꝑioꝛ nõ ſcit tũc reqͥnt᷑ pᷣſcriptio.
xl. ann. dũmõ ſit rõnabilis.vt.c.fi.de cõſue.lex ergo pᷣceptiua
nõ illaqueat ſciẽte ſuꝑioꝛe eius nõ obſeruãtiã:⁊ nõ ↄtradicẽ⸗
te.vt.c.cũ olim.de cle.ↄiu.no.ab.in.all.c.ij.de treu.⁊ pace.
¶ Zer qñ apponit penã ipſo facto põt tolli cõtraria confue⸗
tudine.nam ex nõ exigenda pena ⁊ ex non vſu tollitur lex.no.
Cy.in.l.ij. C.que ſit lon.conſue.ab.in.c.ij.de treu.⁊ pace.
Eer ciuilis non poteſt impedire iuramenti obligationem.
vide.õ.iuramentũ cum dirigatur.
¶ Cõtra legẽ actus geſtus nõ valet.vide.õ.actus geſtus.
¶ Zeges penales gij aliter diſponẽtes hũt locũ etiã ĩ eccłijs
⁊ rebus eaꝝ ex quo cànones erpᷣſſe nõ cõtradicũt.eſt conclu.
ab. in. c. ecclia ſctẽ marie.de cti.⁊ in.c.ij.vt lit.pen.ij.colum.
¶ Eerx noua licet non cõcernat pꝛeterita ſed tm̃ futura.vt.c.
fi.de con ſti.non tamen concernit illa futura que babent depẽ
dentiã omnimodã a pꝛetenitis.arg.c.paſtoꝛalis.S.verum.de
ap.vbi hoc no.ab.in pꝛin.vide tex.iuncta glo.in.cle.vt hi qui
de eta.⁊ quali.⁊ in.cle.i.de teſta.ſecus aũt vbi actus futurus
nõ eſt ita acceſſoꝛius ad actum de pꝛeterito lʒ habeat cum eo
aliquã cõ foꝛmitatẽ ⁊ iſte ẽ verus intellectꝰ.c.cũ tu.de vſu.við
B. appellatio vbicũq; ⁊ vide.õ.appellatio vbicũq; ſuſpẽdit.
¶ Zeges non ſeruant᷑ in terris ſubiectis tẽpoꝛali iuriſditiõi
eccleſi e.vide.S.eccleſia m.in terris.
¶ Zegis gñaleʒ diſpoſitionẽ licitũ ẽ reſtringere ꝑ rõneʒ na⸗
turalẽ.lʒ rõ non ſit in iure expꝛeſſa. vt.c.ppoſuit. de appella.
27 ibi ab.i.col.⁊ quod ipſe no.in.c.ſuggeſtũ.e.ti.
¶Zegis verba poſſumus reſtringere per rõem naturalẽ. nã
allegat iuſticia natura lis ad limitationẽ iurium pꝛecedẽtium
vt. liſcire opoꝛtet.S.ſufficitff de ercu. tu.⁊ ĩ c,ſcdᷣo reqris. eo.

ti. in fl. ab. in. c. vt debitus. de ap. vlti. coll. 1
¶ Etas noſtri tꝑis nõ patit᷑ rigoꝛẽ antiquoꝝ iuriũ cũ nobis
defecerũt merita ⁊ virtutes coꝛꝑales.vt br in.c.fraternitatis
xxxiiij.di.⁊ ꝑ Gᷓ dicũt quidã volẽtes detra here ſciẽtie iuris
nõ eſt ꝓpꝛie ſciẽtia.qꝛ ſciẽtia eſt incoꝛruptibilis ⁊ imutabilis
vt ba bet᷑.i.topicoꝝ.ſʒ ſciẽtia iuris mutat᷑ quotidie.& ⁊c.ſed
dicendũ ꝙ lʒ mutent᷑ cõſtitutiõ es ꝑticulares:nõ tñ mutatur
ipᷣm dictamen ſeu cã finalis iuris.nã ſꝑ lex ꝓducit᷑ vt appeti⸗
tus noxius ſub iuris regula limitetur.no.in ꝓhemio decreta.
finis ergo iuris ẽ inuariabilis.Sed cõſtitutiones mutantur

vt deſeruiant fini.ſemꝑ em̃ dʒ eſſe lex rationa bilis vt ſit funda

ta ſuꝑ rõe naturali immutabili als nõ eſt lex.i.di.cõſuetudo.
iiij.di.erit aũt lex.ab.in.c.non debet.de cõſang.⁊ affi.
¶ Zex qñ aliquid indulget intelligiturſaluo intereſſe partis
vide.ð.intereſſe.
¶ LZeges ſimiles ſequũtur diſpoſitionẽ canonũ ⁊ ſicĩeffectu
nõ põt dari contrarietas inter canones ⁊ leges.qð intellige
in cauſa ſpectante ad eccleſiam. exempliſica.in.c.vlti.de ſec.
nup.ſecus in materia indifferenti.qꝛ tunc data contrarietate
canon ſeruatur in ſuo foꝛo.⁊ lex in ſuo.no.in regula poſſeſſoꝛ
de reg. iur.li.vi.⁊ ab.in.c.clerici.de iudi.
¶ Zeges poteſt inducere eccleſia pꝛo ſe:ſed non contra ſe vis
de.S.eccleſia legem.
¶ Zerx ſeruat᷑ in foꝛo ciuili ceſſante peccato.vide.j.papa nõ
poteſt tollere.
Eerx ſeu ↄſuetudo adq oꝛdinationẽ litis obſeruat᷑ ĩ foꝛo vbi
cã agit᷑ ſiue ſit qõ inter duos laicos eiuſdẽ foꝛi ſiue diuerſi ſi⸗
ue inter clericũ ⁊ laicũ qꝛ talia ſtatuta nõ ↄcernunt ꝑſonã.ſed
cãm qᷓ illi foꝛo ſubijcit᷑.no. Jo.cal.in qõne ſua q̃ ĩcipit ſtatuto
cauet᷑.⁊ iõſi in foꝛo ciuili ꝑmittur inſtãtia certo tꝑe vel tenet
actoꝛ pᷣſtare cautionẽ cñ h̊ ↄcernat oꝛdinationẽ litis etiã cleri
cus tenet᷑.ad ̊ idẽ vult Inno.in.c.fi.de feri.Itẽ ſi clericus li
tigat in foꝛo ciuili nõ põt appellare ante ſentẽtiã. Itẽ ſi laicꝰ
litigat in foꝛo canonico põt libere appellare.eſt conclu.ab.in
c.ꝙ clericis.de foꝛo.cõpe.ij.colũ.⁊ in.c.fi.de feri.circa fi.
O YZer ſtatutũ vel cõſuetudo q̃ diſponit circa fſoꝛmaʒ rõneõ⸗
ctus vel delicti ſiue rei vel ꝑſone:an debeat obſeruari in foꝛo
vbi cã agitat᷑ ſiue clericꝰ agat õ laicũ vel ecõtra in foꝛo cano⸗
nico vel ſeculari ĩ oꝛdinatoꝛijs vł deciſoꝛijs.vide plene ⁊ no.
ꝑ ab.in.c.ꝙ clericis.de ſoꝛo cõpe.⁊ in.c fi.de feri.circa fi.
¶ Zerx caõica eſt in ꝑte poſitiua ⁊ in ꝑte diuina.arg.in.c.q̃lit
⁊ qũ.de accu.in.i.⁊ in.c.nimis.de iureiur.⁊ qð ibi no.⁊ B̊ maxi
me ꝓpter decretũ poteſt dici ꝙ in ꝑtem ſubijcit᷑ ethice.id eſt
philoſophie moꝛali in ꝑtem theologie.no. Jo,.cal. in ꝓhemio
gregoꝛiano.de quo ab.in.c.i.de iura.calũ.ij.colum.
¶Zegis mẽs ⁊ intẽtio ẽ attendẽda.vt.c.i.de iura.calũ. coꝛ.
c.intelligẽtia.de m.ſig.⁊ vbi rõ ẽ expᷣſſa in lege illa reſtrigit ⁊
ampliat diſpoſitionẽ leg etiã in odioſis.no.Dpe Jo.an.in
mercurialibus.in regła certũ de reg.iur.li.vi.facit.l.nõ dubiũ
C. de legi. ⁊.l.cũ pater.S.dulciſſimis.de leg.ij.⁊.l.cũ mulier.ff.
ſo.ma.ſed vbi ratio nõ eſt expꝛeſſa mẽs legis ꝑcipi põt ex cõ⸗
iecturis rõne naturali q̃ ꝓotuit mouere legiſiatoꝛẽ.vt no.dic̃
Cxvy.in.d.l.non dubiñ ab.in.c.de iura.calũ.iij.col.⁊ idem ab.
in.c.ad audientiã.de deci.vide.S.interpꝛetari.
¶ Zegis verba debent interpꝛetari ̃m cõem vſum vulgareʒ

agd hoc quod no. Bar.in.l. oẽs populi.ffde iuſti.⁊ iure ⁊ in ꝓ

hemio decreta.no.ab.in.c.capellanꝰ ð /fenijs.circa.pꝛin.vide
S. interpꝛetatio.ver.interpꝛetat᷑ cum ſe.
¶mMinime ſunt mutanda que cenã interpᷣtationẽ circa legũ
obſeruationẽ ſꝑ habuerũt.l.minime.ff.de legi.⁊.c.cũ dilectus
de cõſue.nec ð facili diſcedi debet ab eo qð diu iuſtũ ⁊ equũ
eſt. ar. in.l.rebus.ff. de ↄſti.pꝛin ci.⁊ qꝛalias ſic pꝛacticatũ ex⸗
titit.vtno. Zapus ſua allegatõe leg a qua pꝛactica recedinõ
dʒ cñ de interpꝛetatione legis queritur.l.ſi de interpꝛetatiõe.
ff. de legi.ab.in.c.cũ ad ſedẽ.de reſti.ſpo.xvi.colum.
Diſpoſitioni legali pꝛefertur diſpoſitio iuris canonici in
concernentibus periculum anime.no.glo.in regula poſſeſſoꝛ.
de reg.iur.li.vi.facit.auten.vt clerici apud ꝓpi.epi.⁊ ic ſepe.
de reſti.ſpo.⁊ ibi ap.i.colum. =
¶ Eer qñ inducit aliquã obligationẽ ⁊ nõ ꝓuidet de nomĩe
actiõis:tũc dat᷑ ↄditio ex lege.no.gl.in.c.cũ liberũ.de ſepul.⁊
in.c.ſi canonici.de o ffi.oꝛ.li.vi.⁊ ex tex.in.l.vnica.ff.de ↄdi.ex
lege.⁊ pleniſſime ꝑ Cy.⁊ bar in.lex placito.C.de rerũ ꝑmu.

dani

feen
elige
eſee,
eate
ſeſo⸗

ſeyt⸗
dano

voſbi
ſ
hiſed
unuo
llene
icheri
us li
ic
abin
önezt
o
Mo
tho,

di
mari
ieſ
Penio

or
fire
anin
Nwii
lanf,
tend
oN.
en

on
tin p
vice

alegi
leaus
1egon
ati
Colſñ̃
untie

iäin
ſcſe
pe⸗

ſori⸗
n⸗

¶Item nunquid conditio ex.l.ſit actio vel ſit iudicis officiũ
7 quãdo cõpetat vnũ ⁊ quãdo reliquũvide no.ꝑ ab.i.c,.ſepe.
de reſti. ſpo.iiij.colun. ..
¶ LQLeges penales ſunt appꝛobate ꝑ ius canonicũ.ar.in.c.ec
cleſia. vt lite penden.xi.q.i.qꝛ res.in eccleſia ſticis rebus ſeruã
de ſũt no.ĩ.c.ij.de oꝛdi.cog.⁊ i.c.i.ð dolo ⁊ cõt.⁊ ibi ab.v.col.

¶ Eer poſitina ſeu municipalis an poteſt tollere legitimã fi⸗
lio debitam vide.S. legitimam.

¶ QAicet regulariter geſta cõtra legẽ ſũt nulla.vt.ca.vides.x.
di. ⁊. l.nõ dubiñ. C. de legi. ⁊.c.que cõtra ius.de reg.iur.li.vi.

ſed ſi actꝰ geſtus nõ habʒ ꝑpetuã cãm ꝓhibitionis nõ annul

