ſi pꝛius erat oꝛta.iuxta no.in.c.iulianꝰ.ff.de conq.inde,⁊ no.
abb.in.c.quod ad ↄſultationem.de re iuqi.⁊c.ſi in foꝛo con⸗
tentioſo ↄſtaret ꝑ cõfeſſionẽ qui obtinuit ſnĩam de illius iniu
ſticia caſiaret᷑ ſnĩa illa in foꝛo iudiciali.exquo no.qꝙ cõtra pꝛe

ſumptionẽ iuris:⁊ de iure admittit᷑ ꝓbatio in cotrariuʒ ꝑ cõ⸗

feſſionẽ illius in cuius vtilitatẽ ius induxit illam pᷣumptionẽ
vt no.in auẽ.ſed iam neceſſe.C.de dona.ante nup.no. Innoc.
in aleg.c,quia pleriq;.no.ab.in.qis qui fidem de ſpon,vt ipſe
refert in alle.c.quia pleriq;. *
¶ NMeſtituere nõ tenet᷑ etiã in foꝛo anime pᷣſcribẽs reʒ cũ bõa
lide ſuꝑueniẽte cõpleta pᷣſcriptiõe:conſciẽtia rei aliene ſiue p
ſcripſerit cũ titulo lu cratiuo ſiue oneroſo.nã tutꝰ eſt pᷣſcriptio
ne cũ ius canonicũ appꝛobet pᷣſcriptionẽ ⁊ vult ꝙ pᷣſcribens
ex ſua pᷣſcriptiõe poſſit ſedefend ere:nõ eſt ergo dicẽdũ ꝙ pec
cat pꝛeſcribẽs ſi non reſtituit ſuꝑueniente ſciẽtia.ſi añt nõ pec
cat non obligat᷑ ad reſtitutionẽ cuʒ iuris diſpoſitio ex cã põt
rem vnius alteri dare.vt in.l.item ñi verberatuʒ.ff. de reiuen.⁊
⁊ no.in.c.que in eccłiarũ de cõſti.eſt concluſo ab.cõtra An.
in alle.c, quia pleriq; ix.colum.

¶ Meſtituere tenetur filiuſfa.etiã in foꝛoↄtẽtioſo pecuni quã
ſibi creditoꝛ mutuauit nõ obſtãte exceptiõe macedõiani ſi cre
ditoꝛ nõ fuit in culpa muruãdo vt ſi credidit cliquẽ patrẽfa.ñ
vana ſimplicitate deceptus nec iuris ignoꝛãtia.ſed qꝛ publice
paterfa. reputabat᷑:⁊ ita ſe babebat in cõtrabendo.vt.l.iij.ff.
ad mace. Iteʒ ceſſat auctoꝛitas ſenatuſconſul.quotiẽs quis
mutuauit pecuniã filiofa.ad neceſſarios ſumptꝰquos patris
pietas nõ recuſaret.vt.l.macedonia.C.ad macedo.⁊ idem in

alijs caſibus in quibus ceſſat culpa creditoꝛis.vt no. Bar.in

extrauagan.ad repꝛimẽdũ. eſt concluſio abb.poſt Inno. in al
leg.c.quia pleriqa xiij.colum.
¶ Meſtituere non tenet᷑ filiuſfa.etiã in foꝛo anime qð mutuo
accepit a creditoꝛe qui fuit ĩ culpa.quia tũc exceptio macedo⸗

niani cõpetit ⁊ ſuũ operat᷑ effectũ cũ potuit lex ex cauſa iuſta ⁊

boneſta efficaciã actiõis naturalis ⁊ ciuilis toller̃ in effectu
creditoꝛem pꝛiuare debito ſuo ſicut facit in vſucapione ⁊ ſi⸗
milibꝰ.vt no.in.c.que in eccle.de conſti.⁊ ho c videt᷑ de mente
Bar. in alleg.extrauag.ad repꝛimẽdũ.dicentis ꝙ denũciatio

euãgelica non bʒ locũ cõtra filiũfa.rõne naturalis obligatio
nis quia efficacia illius eſt illeſa ꝓpter auctoꝛitatẽ legis ex iu

ſta ⁊ boneſta cã diſponẽte nec etiã tenetur reſtituere paupe⸗
ribꝰ.nã ſi peccaret retinẽdo pecuniã haberet cõtra eum locuʒ
denũciatio euãgelic vt.c.nouit de iudi.⁊ doc.in.c.fi.de ſolu⸗
tio.exquo infert᷑ ꝙ mulier que iuuatur velleiano in foꝛo iudicia

li non tenet᷑ ad ſoluendũ in foꝛo penitẽtiali nec põt eccłie de⸗

nũciare.eſt tamẽ notandũ ꝙ cuʒ hodie ſalteʒ inter chꝛiſtianoſ
nõ ſolʒ ſequi moꝛs parentũ ex mutuo facta filiofa.debeat ceſ⸗
ſare ſen atuſcõ ſultũ.qꝛ ceſſante cauſa debet ceſſare conſtitutõ

xvi.q.i.generaliter.⁊ ſic vtroq; foꝛo obligat᷑ ad reſtitutionẽ.cõ

cludit abb.poſt Inno.in alle.c.qꝛ pleriq;.xiij.colum.
¶ eſtituere tenetur in foꝛo anime is a quo res vocari põt
petita reſtitutiõe in integ. iure ſpeciali v ł gñali ſi is qui petit
eſt leſus malicia cõtrahentis.vel qꝛ cõtractus eſt nullus idem

ſi dolo decepit venditoꝛ emptoꝛe ignoꝛante ⁊ ecõtra vel ſ re⸗

ipſa vel ex ꝓpoſito quis eſt deceptus.⁊ exemplificat ab.in al
lega.c.quia pleriq;.ix.q.ſed ſi cõtractus eſt nullus defectu ſo⸗
lẽnitatis cum non interuenit dolus nec malicia ꝑtis licite qͥs
detinet in foꝛo anime cum habnit fundamẽtũ naturale.fa cit
qð no. Inno.in.c.ꝙ ſicut de elec.⁊ ab.vbi.&.

¶ Meſtituere non tenet᷑ is etiã in foꝛo anime qui ĩmoderate

aliquid vltra debitũ extraxit ſeu lucrat᷑ ex licito exercitio itaq;
non habet iuriſditionẽ puniendi vt qꝛ eſt aduocatus vel me⸗
dicus vel curſoꝛ vel licitam negociationẽ exercens qͥcquid vl
tra licitum fuit lucratus ex quo ſine dolo malo illud habuit.vt
c.non ſine.xiiif.q.v.niſi intantũ eſſet imoderate exactum ꝙ iu
dex ex officio ſuo ad illud reſtituendũ cogat exigentẽ.qꝛ tũc in
foꝛo penitẽtiali tenet᷑ reſtituere vel in elemoſynã largiri vt dẽ
eſt. . de meretrice.vt.c.qui babetis.iũcto.c.non ſane.xiiij.q.v.
¶ Meſtituere tenet᷑ indebite exacta is qui hʒ ofſm̃ cum iuriſ
ditiõe ex qͥ poſſet pᷣmere aliquẽ vł vltra debitũ aliqͥd exigere
ꝑ.c.nõ ſane.iĩ pjn.⁊.c.ſancimꝰ.iq.vij.⁊.C.ꝙ me.cã.l.pe.⁊ fina.
Meſtituere tenet᷑ in foꝛo anime is quiillicitas negociatio⸗
nes exercet vel alias iniuſte acquirẽs ſine calũnia alicui facta
nam tenet᷑ quicquid aliter fuit lucratus in pauperes vel in ali
os pios vſus erogare.ar.xvij.q.iiij.ñ quis cõtumax.de voto
c. ma gne.⁊. ꝙ ſuꝑ bis.ab.in alle.c.qꝛ pleriq;. xvi.col.
Meſtituere ten eur medicꝰinfirmo in vtroq; foꝛo erx officio
iudicis id qð ſibi datũ eſt vltra debitũ cũ nõ videat᷑ datũ ex
mera liberalitate.ſʒ ꝓpter timoꝛẽ vite ꝑdẽde ⁊ ꝓpter ſanitatẽ
recuperãdã.⁊ ſic videt᷑ poſſe repeti p.l.ñ medicꝰ.ff. de varijs ⁊

extraoꝛdi.cogni. no. Inno.⁊ ab.poſt eum in alleg.c.qꝛ pleriq;

¶ Meſtituere tenet᷑ in vtroq; foꝛo is qui lucrat᷑ ad ludum ꝓ⸗
bitũ.per legẽ cõ muneʒ ſeu municipalẽ.idẽ ſi lucrat᷑ ab do qͥ
nõ habebat plenã adminiſtrationẽ pecunie vt a filiofa.ſeruo
vel monacho.idẽ ſi fuit lucratus cum falſis ta xillis in quo ca

ſu poteſt ludens pumtri de furto vel ſaltem extra oꝛdinẽ coher

ceri.ar.l.falſus.ff.de furt.⁊ vide plene de hac materia ꝑ ab.in
c.clerici.de vi.⁊ hone.clerico.⁊ glo.in.c.epᷣs.xxxv.di. Bal.ſu
per rubꝛica.de cõdi.ob tur.cãm.vbi ponit dictos caſus vt re⸗
fert ab.in.d.c.quia pleriq;.xvij.colum.
¶ Heſtituere tenet᷑ in foꝛo aĩe is qͥ lucrat᷑ ad taxillos ſiue fiat
recreatiõis cã vel non:ſiue ſit modicũ lucrum vel imoderatuʒ
ſiue ſit attractꝰ vel attrahit, nam omne tale lucrũ ſubiacʒ reſti

tutioni ſicut dẽm eſt de meretrice cñ nõ ercuſet ludentẽ a pct

eſt ↄcluſio an.ð butrio in alle.c.qꝛ pleriq;.et ibi refert ab.q.xi.
¶ Meſtituere tenet bypocrita bona q̃ ſub noĩe boni chꝛiſtia
ni extoꝛſit eo qꝛꝑ fraudẽ illa acquiſiuit.vt.c.fi.xiiij.q.v.⁊ non
ſoluʒ tenet᷑ ad eoꝛũ reſtitutionẽ in foꝛo penitẽtiali ſed ẽt in fo
ro cõtencioſo qꝛ talia bona nõ ſũt ſua ſʒ eccłie vniuerſalis ſi
cetera bona ecclłiaſtica.ar.xij.q.ij.vidẽtes.⁊ ĩ. c.reqñſti.ð teſt
qꝛ vident᷑ data dei ↄtẽplatiõe:⁊ deus fuit cã ꝓxima ⁊ imedia
ta ipᷣius lucri.ar.eoꝛũ que no.bar.in.l.ſed ſi plures.5.in arro⸗
gato.ff. de vulga.⁊ pupil.ſu bſti.⁊ talis reſtitutio non dz fieri
ei qui dedit.qꝛ iam ille conſecutus eſt mercedẽ a deo.ar. in.c.
ex tranſmiſſa. de deci.ſed dʒ reſtitui deo in elemoſynã.eſt con/
cluſio Ab. poſt Inno.⁊ anto.in alle.c. qꝛ pleriq;.q.xiij
O Neſtituere nõ tenetur quis in foꝛo anime reʒ cuʒ pena du
pli vel quadrupli ſed ſatis eſt ſatiſfacere in pma ſubſtãtia rei.
vide.S.heres inſtitutus in re cera.

Kenelare.

¶Neuelare an quis tenet᷑ delictũ qð ſcit eſſe cõmittendum
vide.j.ſcientia.
¶ Heuelãs ſecretũ capituli ſeu ↄſilij. qð iurauit tenere ſub ſi⸗
lenſio ẽ falſus qꝛ mẽtitur vt ꝑiurus ideo nõ credit᷑ vt ibi not.
Jo. an: in. clitteras. de pꝛeſum ⁊ Bal. in. l. nullũ. C. de teſti.

Reuocatio. .

¶ Neuocare põt iudex ſuã ſnĩam interlocutoꝛiã ſiue ↄcernat
oꝛdinatioſfẽ iudicij.vt in.l.diẽ pꝛoferre.ff. de arbi.ſiue ↄcemat
deciſionẽ cãe.vt.c.cũ ceſſante.de appel.⁊.l.qð iuſſit.ff de re in
di.fallit in.ix.cafſibus no.per abba.in.c.cum ceſſante.de app.
vbi vide.
¶ Meuocare põt iudex ſuã interlo cutoriã officio ſuo vſq; ad
diffinitiuã qꝛ tato tẽpoꝛe durat eius iuriſditio pᷣncipalis vſq;
ad decẽdiũ ad partis leſe petitionẽ.vt no.gl.in.c.cuʒ ceſſante.
⁊ Bar. in.l.qð iuſſit.ff. de re iudi.ſed ſi interlocutoꝛia fuit lata
ſine cãe cognitione poterit eodẽmodo reuoeari.vt in.c.i.de re
ludi.ſed ſi cũ cãe cognitiõe tũscauſa cognita reuocat᷑.vt vult
Inno. in.c.querelã,.de electi.?⁊ Bar.in dicta.l.ꝙ iuſſit.abb.in
alle. c. cum ceſſante.circa fi.⁊ an ⁊ quãdo põt iudex ſententiaʒ
ſeu erroꝛeʒ ſuum reuocare vide plene ⁊ notabiliter per abb. in
c.qualiter ⁊ q.i.de accuſa.⁊ vide.s.iudicis delegati.
¶ Heuocari an põt iuder dilationẽ quã dedit ſine cauſe co⸗
gnitione vel ſine ea partibus conſentientibus vel non. vide
plene per ab.in.(.ſignificante.de appel.
¶ Meuocare põt pꝛoceſſus oꝛdine iuris obmiſſo factus eti
parte non citata.vide.S.iudex ſi ex arrupto.cum ver.ſe.

¶ Neuocat᷑ inſtitoꝛ tũc qñ dñs publice cõſcribit vt nullꝰba

beat eũ deinceps nõ ꝓ inſtitoꝛe.vt.l.ſʒ ſi pupillꝰ.s.pᷣſcriberff.
de inſti. ⁊ qͥ dicat᷑ ꝓpꝛie inſtitoꝛ ſeu xrercitoꝛ no. Innoc in.c.
ꝙ quibuſdaʒ.de fideiuſ.abb.in.c.ex parte.de reſcrip.

¶ Heuocari an põt ptãs data cõpꝛomiſſarijs re integra.an.

⁊ abb.in.c.in cauſis.de elec.ix.colum.
¶ Neuocatio attemptatoꝛũ an ⁊ quãdo habeat locũ.vide,s.
attemptata.
¶ Meuocatio ꝓcuratoꝛis poſt concluſionẽ non valet. vide
S.pꝛocuratoꝛis reuocatio. .
¶ Meuocare poteſt ſuperioꝛ ad ſe cãm coꝛã inferioꝛe pendẽtẽ
vide.ð.pꝛinceps reuocando.
¶ Beuocare põt quis cõfeſſionẽ ſuã vide.s.confeſſionẽ pꝛo
ꝛiam.
„ Neuocare an ⁊ qñ põt quis erroꝛẽ ſuũ vide notabiliter⁊
plene per abb.in.c.fi.de cõfeſſis.xij.colum.vſq; in fi.
¶ Meuocare lic quis põt cõfeſſionẽ ſuẽ ⁊ admittitur ad ꝓ⸗
bandũ cõtrariũ.vt.l.erroꝛ.C. de iur.⁊ fac.ignoꝛãtia.tamẽ con⸗
tra inſtrumẽtũ qð ꝓduxit in iudicio nõ admittit᷑ qꝛ plus eſt ꝓ

batio per inſtrumẽtũ qᷓ; ꝑ confeſſionẽ no. Inno.in.c.cum oli,ʒ

de cenſ. circa fi. „
¶ Heuocare põt quis factũ ſuũ ſi nondũ eſt ꝑfectũ nec alteri

eſt ius queſitum: ⁊ ſi res ſit integra.l.ſ quis iuſiurandũ.C. de

rebus credi.⁊ iureiu. vide Bar.in.l. rebus. ff rerũ amo.⁊ de B
Bal.in alle.l.ſi q;.⁊ vide Inno.in.c.noſti.de elec.
¶ Meuocare põt ſucceſſoꝛ in dignitate male alienata ꝑ pꝛe⸗
deceſſoꝛeʒ.vide.j.ſucceſſoꝛ in dignitate.idem poteſt capituluʒ
facere.vide ibi ⁊ ver.ſe.

—

te

— ————ỹMR

— —. — – —— — ,— — —

—

—

—

elcant
birtn
di hon 3
ſiſe⸗
fiütlſeti

Se⸗

“

=— 2
=
S.

Se=

— =

ieneſffide
Rfmating
Nunsſiten
dne
nſticign
etgch end.

☛ = =☛

ſecͤtin

itteneriin
edik lin
i.Cderf.

gliſtegem
biſnegem
uſit fdetin
elane Nen
ficoſtohN
pnchtis ſa
1olzditle.
utorigfilaan
ſiptincide
ſuocttNt
. uſitabbi
Ver eutenti
perebbt
Gettl.
necadſe
AVonN

ſſotucneti
in verle

fberreflkkn.

ilebei
60 Jnnneſe

fe. .

ortingmn

entbei ti⸗

on folat
inzeheit

onfeſſrnip⸗

le rontitn
Cnmtun
inluniec⸗
iahnt,
wicnn

nt
mil
eno.
ſet
ſennab
eichi

„U

Reus.

¶ Heus vel acto: ſi pꝛoducit potentem ad intercedendũ co
ram iudice perdit cauſam.vide.S. metus.ver. ſ pars.

¶ Meus eſt abſolnendus acto:e non pꝛobante. 2 que reme⸗
dia cõ petũt reo actoꝛẽ ↄtumacẽ.vide.S. actoꝛe nõ ꝓbante
¶ Meo contumace erxiſtente qualiter pꝛocedatur contra eũ.
vide.S. remedia que cõpetũt.⁊ vide.S. cõtum ax. ver. qualiter.
¶ Meoñ pbat de iure ſuo ſuꝑ libello actoꝛis eſt ꝓ eo ꝓn ũciã
dum etiam ſi hoc non petierit.vide.õ.poſſeſſoꝛ qui conuenit.
¶ Conueniri poſſunt ſubditi a tertio ſuper iure ſubiectiõis:
quia intereſt eoꝝ dominũ nõ mutare.vt.c.cũ ſuper.de re iudi.
⁊.c.cũ inter.⁊.c.auditis.de pꝛeſcrip.⁊ ibi Innoc.⁊ in.c. inter
quattuoꝛ. de maio.⁊ obe.⁊ nota ꝙ defenſio nõ plus ꝑtiet ad

dñm qᷓ; ad vaſallos:ſʒ plene ⁊ eq̃liter ad vtrũq;.vt.l.pncipłr.

ff. de libe. cauſa.hoc idem tenet abb.in.c.cũ ſuper.de re iudic.
¶ Meꝰſuſcipiẽs libellũ in rei vẽdicatiõe etiã ſi litẽ cõteſtet᷑ ⁊
cãm pꝓſequat᷑ nõ videt᷑ ſe liti offerre vt teneat᷑ ſi nõ repit᷑ poſ⸗
ſidere:iõ dʒ abſolui qñ ↄſtat eũ nõ poſſidere ⁊ illiꝰ actoꝛis in
tentionẽ nõ eſſe ineptã.qð ſingłr dicit tex.in.c.examinata.de
iudi.qð ſingłr nõ ꝓ limitatiõe leg is qͥ ſe obtulit.ff. de rei vẽ.
qͥ tex.intelligit᷑ qũ; interrogatꝰ an poſſideret rũdet ꝙ ſic.ſecꝰ
ſi ſimpłr cepit libellũ ⁊ lis ↄteſtata eſt.vt eſt tex.ĩ.d.c.examĩa⸗
ta.de quo bar.facit magnũ feſtũ in.l.ſi a te.S.ſi qs.ff. ð excep.
rei iudi.dicẽs ꝙ ille tex.eſt ſcribẽdus lr̃is aureis.ex qͥbꝰno.q;
ſemꝑ dʒ ſequi abſolutio qñ cũq; ⁊ in q̃cũq; ꝑte iudicij ↄſtat ð
ineptitudine libelli.bᷣ idẽ no.ꝑ Pe.de ancha.⁊ Jo.de imol.
in. c.cum dilecti.de emp.⁊ vendi.qui didlnt ꝙ etiam poſt ſen⸗
tentiam poteſt opponi de ineptitudine libelli: qð limitat ibi
ab. quando ineptitudo concernit ipᷣam ſnĩam.qð eſt notãdũ
¶ Heꝰfuturꝰ poteſt agere anteqᷓ; cõueniatur. vide.S. foꝝ rei
¶ Neus contra quem fit miſſio in poſſeſſionem an pꝛeſtan
do cautionẽ illam recuperet.vide.S.poſſeſſio.ver.ſi fit miſſio.

KRexregum.

¶ Megis ſi deficiat ipᷣa ſucceſſio quia non reperitur aliquis
ſucceſſoꝛ de domo regali quid ſit faciendum.vide.j.ſucceſſio.
¶ Mer ſeu imperatoꝛ poteſt quilibet dici de domo ſua. vt.c.
duo ſunt nomina.xiiij.q.iiij.⁊ vide fabulam Jo.an.in.c.vene
rabilem.de elec.⁊ ibi abb.xij.colũ.
¶ Begis filiꝰñ ĩpubes remãſit poſt moꝛtẽ patris iuriſdictio
nẽ ꝑ tutoꝛẽ exercebit ad inſtar furioſi ſeu mẽtecapti.vt.c.grã
di.de ſupplen.neg.pla.li.vi.⁊ in.l.fi.C. de cura.furi.ſʒ poſt pu
bertatẽ ipᷣe fili? exercebit ea q̃ ſunt iuriſdictiõis:qꝛ rex dando
filio regnũ ⁊ eũ in heredẽ trãſmittẽdo videt᷑ dare iuriſdictio⸗
nẽ minoꝛi.vt eſt tex.ĩ.c.cũ viceſimũ.de offi.dele.li.vi.alia aũt
q̃ nõ ſunt iuriſdictionis ſʒ ↄcernũt adminiſtrationẽ regni dʒ
exercere cũ auctoꝛitate ſui curatoꝛis.no.bar.in.l.quidam con
ſulebat.de re isdicata.⁊ abbas in allega.c.cũ viceſimũ.ideʒ
vult ſentire Oldr.ſuo conſilio.lij.quem latius vide.
¶ Megi non ſubij ciuntur clerici etiam ſi tempoꝛalia babeãt
ab eo. vide.õ.clerici ⁊ ſi habent.
¶ Merx tenet᷑ ofiteri eᷣo ꝓpᷣe ꝑrochie ⁊ tenet᷑ decĩas ſoluẽ tã
pſonales q́;diales.no.gl.⁊ doc.ĩ.c.oẽs pᷣncipes.ð ma.⁊ ob.
¶ Merx vbi eſt:ibi eſt curia ⁊ cõis patria.vide.õ.papa vbi ẽ
¶ Wer vnꝰ? dʒ regnuʒ regerene vnitas diuidat᷑.vide.S. pꝗr.
¶ Mer lʒ vngat᷑.vt in.c.vno. de ſacra vnctiõe: nõ tñ recipit
ptãtẽ ſuꝑ iuribꝰ eccłiaſticis nec recipit oꝛdinẽ eccłiaſticuʒ ſed
laycoꝝ numero ↄtinet᷑.vt.c.tua.i.de deci.iõ nec de ſpũalibꝰ
nec etiã de tꝑalibꝰ etiã ſi cõmodũ eccleſie reſpiciat põt ſe im
tromittere.vt ibi no.glo.⁊ ab.poſt eũ. „
¶ NMer ſuccedit in regnum per ſucceſſionem ⁊ nõ per electio
nem. vide.jucceſſio.ver.in regno.
¶ Ber ſolꝰpõt ĩponẽ vectigal ſeu pedagiũ.vide.j.vectigal.
¶Ker bobemie fuit olim dux ⁊ tñ nõ hʒ niſ vnũ epᷣm pꝛa⸗
geñ.vñ põt dici rex ſine regno:qꝛ caret puincia competẽti.vt

pʒ.vi.q.iij.ſcito.abũdat tñ militibꝰ ſtrẽnuis ⁊ redditibꝰ plꝰ

qᷓ alij reges qͥ pluribꝰciuitatibꝰdñant᷑ergo cũ coꝛꝑis exigui
vires ↄtẽnere noluiſſet ⁊ hodie ẽ eiꝰd ominiũ ad multas ciui
tates ⁊ dyoceſes dilatatũ.h̊ no. Hoſt.in.c.oſtituſj.ij. de teſt.
¶ Her ſicilie nõ ſolũ fidelitatẽ:ſʒ etiã homa giũ pꝛeſtat ro⸗
mane eccleſie.vt.c.veritatis.⁊ ibi Hoſt.de iureiuran.

V In regno ꝓueniẽte ex ſucceſſiõe generis vlterioꝛis nepos

pᷣfer᷑ patruo.vt colligit᷑ ex.c. lʒ. de voto.⁊ boc etia ſi filiꝰ pꝛi⸗
mogenitꝰ ante adeptionẽ regni viuente pfr̃e deceſſit relicto fi⸗
lio pꝛimogenito. vt tʒ Oldra,. ſua ↄcluſiõe.ccliij. qðᷣ videtur
ꝓbare de iure diuino vbipꝛimogenitꝰ filiij maioꝛis pᷣ fertur in
iure pꝛimogeniture.vt in Eſau ⁊ fratre eiꝰ Jacob cui vẽdidit
pꝛimogeniturã. Itẽ pbat᷑ qꝛ p ⁊ filiꝰeadẽ ꝑſo na cẽſent᷑ ⁊ re⸗
putant᷑.xxtv.q.iiij.S.auẽte.⁊.l.fi.C.de nup.⁊.l.liberoꝛũ.in fi.
ff. dever. ſig. vbi pater ꝑpetuat᷑ in filio.⁊ etiꝰ pbat᷑ de iure po
ſiciuo.nã reſpectu rerũ pꝛiuatarũ plures filij pꝛiuatim tenẽt
locũ pr̃is:ita ꝙ ſuccedũt in hereditate auit cũ paternis per⸗
ſtirpẽ ⁊ nõ ꝑ capita.vt in auc. geheredi.q̃ ab inteſta. defe. S.
i.⁊ inſti.e.S.cũ filiꝰ.qð ius pꝛinfogeniture de lure diuino con
ſiſtebat in pluribꝰ.de qͥbꝰ ꝑ glo.in.c.qᷓ; ꝑiculoſum.vij.q.i.ad
quã glo.addit Jo.an.q̃ſ tũ effectũ.nã in fine habebat pᷣmo
genitꝰ bona paterna. Itẽ duplicẽ partẽ in hereditate. Itẽ be
nedicebat ſuos fratres.⁊ vide Geñ.xxvij.ↄcludit᷑ ergo ex ſu⸗
pꝛadictis ꝙ; nepos pᷣfert᷑ patruo.quam opi.ſequit᷑ Jo.an.in
addi.Spe.ſuꝑ rubꝛica de feu.⁊ Bal.in.l.cũ antiquioꝛibꝰ.C.
de iure delibe. Itẽ eſt notandũ ꝙ lʒ in rebꝰpꝛiuatis fiat diui
ſio eq̃lis inter filios.vt in auẽ.ſucceſſio.C. de le.here.in digni
tatibꝰtñ ſecularibꝰpꝛefqt᷑ maioꝛ natu.⁊ ſic põt cõtingere ca⸗
ſus ꝙ alij filij etiã ſine eoꝝ cã pꝛiuarent᷑ legitima.vt ſi pater
nibil habebat pᷣter dignitati ⁊ hoc fuit inductũ pꝛopter bo⸗
nũ publicũ ne diminueret᷑ dignitas. Itẽ qꝛ ſi plures ſuccede
rent inſolidũ res publica lederet᷑.iõ ſᷣm oꝛdinẽ nature vnꝰ dʒ
eſſe pꝛinceps.vt.c.in apibꝰ.vij.q.i.nõ tũ filij alij minoꝛes de⸗

bent mendicare.ſʒ eis eſt aſſignandũ tm̃ ꝑ pꝛimogenitũ attẽ⸗

ta facultate ⁊ dignitate pꝛincipat vñ poſſunt ↄgrue ſuſten
tari ſeruata ergo integritate pꝛincipatꝰſubueniendũ eſt alijs
filijs idẽ no. Jo. an.in regula ſine culpa.de reg.iur. facit con
ſiliũ Bar.qͥ ↄſultꝰa quodã comite ſuꝑ diuiſiõe hereditat᷑ſt pa
terne:rñdit ſi ſunt nobiles melioꝛ eſt alioꝝ filioꝝ diſpſio q; he
reditatis diuiſio.ſi laboꝛatoꝛes faciãt vt velĩr.ſi mercatoꝛes
tutioꝛ eſt communis qᷓ; diuiſio ne infoꝛtunium vnius alijs im
putetur.no.abb.de ſicilia in alle.c.licet.de voto.

Kigor.
¶ NMigoꝛ pꝛopꝛie eſt quidam exceſſus iuris ⁊ quedam auſte
ritas facta ad terroꝛẽ:⁊ quandoq; ſumit᷑ pꝛo ſubtilitate iuris

ſeu ſtricto oꝛdine iuris.vtin.c.ſi clericus lapcum.de foꝛo cõ⸗
pe.⁊ in.c.litteris.de reſti.ſpo.ab.in allega.c.ſi clericꝰ.ij.colũ.

Roma.
¶ Noma eſt communis patria ⁊ quando cõpetat ius reuo
candi domum. vide.S.foꝛus.ver:,ius reuocandi.

¶ Sequuntur additiones domini Audouici de campis ad
pꝛecedentem litteram M.

Aſura.

r Nue requiruntur ad hoc qꝙ raſura nõ ſit ſuſpe
cta.⁊ de materia raſure vide plene per abba.in
c.ex litteris.de fide inſtru. .
¶ Maſura quando dicatur eſſe in loco ſuſpecto.no.abb.i.c.
inter dilectos.de fide inſtru.
¶ Maſura q̃liter reddit inſtr̃m ſuſpectũ ⁊ an certificatio no⸗
tarij euitet ſuſpitionẽ.no.ab.in.c.cũ venerabił.ð reli.do.⁊ an
poſſit ex pᷣcedentibꝰ⁊ ſeq̃ntibꝰverificari.in.e.c.cũ venerabib,.
¶ De raſura q̃ fit in loco ſuſpecto vel non ſuſpecto ⁊ an pᷣſu
mat᷑ facta ab officiali vel a ꝑte,ð vide no.ꝑ ab.de crimi. fal.c.i.

Ratihabitio.
¶ An in ſpiritualibus poſſim babere ratum illucquod non
eſt geſtum nomine meo.no.per ab.de elec.c.qð ſicut.
¶ Natihabitio in delictis quia operetur. vide per abb.in. c.
cum vos.de his que fiunt a pꝛelatis.
¶atihabitio an comparetur mandato in delictis.no, ab.
in.c.i.de conuerſi.infidelum.
¶Si pꝛomitto aliquos putavroꝛem:fratres:vel matrem ra
tui habituros:⁊ per me nõ ſtat an tenear. vide plene per do/
ctoꝛes:⁊ ſignanter ab.in.c.gemma.de ſponſa.
¶Batum an poſſim indiſtincte ha bere id quod eſt geſtum
r

nomine meo. ab. in. c. mulieres. de ſen. excõ.
¶ Aliud eſt pꝛomittere habere ratũ ſub pena ⁊ aliud qũ pꝛo
mittitur haberi firmũ.notabiliter ab.in.c.raynaldus,.de teſt.
e Se, fi .
Ratificare.
¶ An poſſim ratificare id quod eſt nullum ob defectum ſolẽ
nitatis quando ſolennitas non dependet a me.vide plene ꝑ
ab. in. c.pꝛudentſam. de offi. dele.

¶ Matificare an poſſim ſententiam excõicatio nis lataʒ per
aliũ iudicem in meũ ſubditũ.vide per eundem dñm abba.e.c.

Recegnitio.

¶ Anvaſallus recognoſcens alium in dominum pꝛeiudicet
domino. vide abba.in. c. verum.de foꝛo competenti

Reconciliatio.
¶ Que requirũtur in reconciliatiõe eccleſie ⁊ ſub qua foꝛma
dʒ fieri.no. ab. plene in.c.pꝛopoſuiſti.de ↄſec.eccłie vel alta.
¶ Quando pollutio eſt occulta nõ eſt opus reconſecratõe
no. abba.in.e.c.⁊ caſus in quibus eccleſia reconciliatur.⁊ ca
ſus in quibus al tare. vide ibidem as longum.

¶ An ⁊ qualiter per pollutionem eccleſia indiget reconcilia
tio ne. vide per abba.in.c.fi.de enſecratiõe ecde. vel altaris.

Rector.

¶ Mectoꝛ eccdleſie recuperat expẽ ſas quas fecit pꝛo pꝛoſecu⸗
tione iuris eccleſie:⁊ poteſt de his in moꝛte diſponere.nota.
abba.in.c. cum pꝛo cauſa.de pꝛocura.
¶ Mectoꝛ eccłie ſi nõ hʒ vitã cõgruã an prochiani poſſint ſi
bi ↄſtituere cẽſũ tꝑalẽ ⁊ an cogant᷑.vide ab.i.c.veniẽs.ð teſt.
¶ Nectoꝛ eccłie an poſſit remittere debitum eccleſie in vita
ſua,.ab.eo,c.
¶ An parochiani tenentur alere rectoꝛem. vide abba.e.c. ve
niens.⁊ vide.sẽ.in additionibus in verbo alimenta.
¶ Nectoꝛ eccleſie an neceſſitate famis poſſit ĩpignoꝛare bo
na eccleſie.no.ab.in.c.rectoꝛibus.de cleri.egro.
¶ Mectoꝛ ſi fit odioſus ꝑrochianis an ꝓpt᷑ ̊ ſit remouẽdꝰ.
vide ab.in.c.tua.de cleri.egro.⁊.c.qð dei.de ſtatu regu.
¶ Mectoꝛ eccleſie parrochialis in obuentionibus ſpiritua
libus babet intentionem fundatam.no.ab.in.c.i.de ſepul.
¶ Mectoꝛes ecleſiarum tenen tur pꝛedicare.no,abb.in.c.qð
dei. de ſtatu. regu.
¶ Nectoꝛ eccleſie parrochialis fundat intentionem ſuã de
oĩbꝰ eccleſijs parrochie.vide.s.in additionibꝰ in vᷣ eccleſia.
¶ Mectoꝛ eccleſie habet curam totius ſue parrochie laycoꝝ
⁊ clericoꝛum.no.ab.in.c.ad audientiam.de eccle.edift.
¶ Mectoꝛ parrochialis ſi non adminiſtret ſacramenta nec
ea que facere debet an poſſint ſibi ſubtrabi decime p er par⸗
rochianos.vide ab.in.c.cum inter.de excep.
¶ Eps dz ponere rectoꝛẽ cũ bñplacito ppłi inqtũ põt.⁊ q̃d
ſi ſine ſcandalo nõ vult acceptare epᷣm vel rectoꝛẽ ꝑ ſuperio
gem deputatũ.no.ab.in.c.cũ venerabilis.de excep.
¶ Mectoꝛ vniuerſitatis debet pꝛecedẽ etiã epos.vide.S.in
verbo honꝙ.in additio.ad litteram. H.in verbo honoꝛ

NRedibitoria.

¶ De actõne redibitoꝛia ṽto minoꝛis ⁊ de vitio ⁊ moꝛbo
rerũ ⁊ de inateria pꝛedicta.vide ab.in.c.iniuſtũ,.de rerũ ꝑmu.

Regiſtrum.

¶ An recurratur ad regiſtrum curie romane bulla perdita.
ab.in.c. cum olim.de pꝛiuile.

— FKegnum.
¶ Megnũ nõ eſt pꝛopꝛie niſ habeat decem dyoceſes ⁊ vnũ
metropolitanũ.ab.ponit in. econſtitutus.de teſti.
Relatio.
O Ad ſuꝑioꝛẽ referẽtes ꝓceſſum deberẽt eũ referre clauſum
⁊z ſigillatũ ad euitãdas falſitates.við ab.ĩ.c.cũ oli.ð of.dele⸗

¶ An credat nuncio in relatõne.no.ab.in.c.qm.de pbatio.

¶ An relatio ſit fienda ad pꝛoximioꝛa, n
in fine, dei o. per

4

ſub qua foꝛma.vide plene ab.in.c.intimaſti.de appella.
¶ Nelatio que fit ad pꝛincipem habet vim reninciationis
in cauſa.no.ab.in.c.cauſam.e teſti.

KRelatinum.
¶ Melatiuũ debet concoꝛdari cum ſuo antecedente.no.ab.
in. c.ego.de iureiurã.

Kelictum.

¶ An relictũ pꝛeſumat᷑ realevel ſonale.vide pleniſſime per
doc. ⁊ ſignãter ab.in.c.reqͥſiſti.de teſta.in duobꝰ vel tribꝰlo⸗
cis.⁊ qͥd fiat ꝑ extraneũ.vide.e.c.⁊ ibidẽvide de relicto facto
per ꝓpinquos ⁊ amicos an videat᷑ ↄtẽplatiõe ꝑſone factũ.
Melicta ciuibus acquiruntur ciuitati.no.ab.e.c.re qͥ iſti.

Renouatio.

¶ De renouatione inſtrumenti quomodo ⁊ qualiter fiet ꝓ⸗
pter veutſtatem.n o.ab.in.c.fi.de fide inſtru.

Reprehenſio.

¶ epꝛebẽſio eſt triplex.vide no. per ab.in.c.nouit.de iudi.
¶ Mõ debet quis repꝛehenſibile iudicare in alio quod in ſe

reputat licitum.no.ab.in.c.cum eccleſiaſtice.de exce p.

¶ Mõ dʒ qͥs eẽ facilis rephẽſoꝛ.ab.i.c.ex tenoꝛe. de reſcrip.

Keprobatio.
¶ Mepꝛobationes teſtium quo tempoꝛe fieri debent:? quo
tempoꝛe debent pꝛobari.vide ꝑ ab.in.c.i.de exce.
¶ Mepꝛobationes an in cauſa appellationis debeant da⸗
ri⁊ poſſint cõtra teſtes pꝛoductos in pꝛima inſtanti a.vide ꝑ
ab. in. S.alle.c.i.vide etiã per eundẽ in.c.cũ.i.⁊.a.de re i udic.
¶ Lontra teſtem pꝛo me pꝛoductum poſſum obijcere in dicta
licet non in perſonam.no.ab.in.c.cauſam.de re iudi.

¶ Hepꝛobationes teſtium an debeant incontinenti pꝛobas

ri vel an debeat expectari teſtiumpublicatio.vide per abba.
notabiliter in.c.ex parte.de teſitt. *·
¶Bepꝛobatio teſtiuʒ non admittitur in cauſis ſumm arijs
no.a b.in.c.veniens.de teſti.
¶ Quanti teſtes requiruntur ad repꝛobandum teſtes par
tis aduerſe vide abb.in.c.cũ in tua.de teſti.⁊.c.ſeries.eodẽ ti.
¶ De materia repꝛobationis teſtium ⁊ an teſtes repꝛobato

rios poſſim repꝛobare ⁊ ſub qua foꝛma fiat repꝛobatio:⁊ an

dentur plures dilationes.ab.in.c.licet dilectus.de teſti.
¶ Bepꝛobari an poſſit teſtis moꝛtuꝰ.vide per ab.in.c.pꝛe⸗
ſentata.de teſti.
¶ An teſtis repꝛobatus poſſit capere onus pꝛoban di ſe ho
neſtum ⁊ fide dignum.no.ab.in.c.teſtimonium.de teſti.
¶ An teſtis poſſit repꝛobari poſt publicatiohem. vide abin
c.pꝛeſentium.de teſti.
¶ Ad repꝛobandũ teſtes de dilationibus dandis, vide ab.
in.c.vltra.de teſti.
¶ Hepꝛobatus ſemel an poſſit poſtea repꝛobari, ab. plene
in.ciin cauſis.de elec,

„ Kes.

¶ Mes inter alios acta an alijs noceat vel pꝛeiudicet vel ꝓ
fit.vide ab.in.c.quamuis.de re iudi.
¶ Ipſe cauſe matrimoniales ⁊ alie cauſe ſpũales non tran⸗
funt in rem iudicatam quo ad merita cauſe:ſed bene quo ad
acta calſſe. ab.in.c.ex litteris.de in integrũ reſtitu.

Reſeruatio. .

¶ Meſeruatio pape beneficij afficit beneficij pꝛopꝛietates ?
poſſefſionem.⁊ ſicobſtat contra agentem poſſeſſoꝛio:no:ab.
in.c.in litteris.de reſti.ſpo.

R ſi — —
eſignatioo
¶ An poſſit reſignari beneficium hoc ſaluo ꝙ alteri pꝛoni⸗
deatur.ab.in.c.dilecto.de pꝛeben.
¶ Meſignatio vel renũciatio fit ſymoniaca quãdo pꝛincipa
liter fit vt conferatur conſanguineo ſuo vł conſanguineo pa

ciſcentis.no.abiin.c,cuʒ vniuerſoꝛũ.de rerũ permu.

.* —

¶ De materia relationis ⁊ conſultationis ad ſuperioꝛem ⁊

— ——

— 1 —

— ——

——

— – —

ent

Onis

ſder
dfua
fucti.
eͤt⸗

ferg

eiuc.
linſe

ſcrp.

o

ſtdaz
ile
Ucſe⸗
ic

ba
Dbe

js

et
oc⸗

r

¶ Heſignatio beneficij facta ſine conſenſu ſ uperioꝛis tenet
in pꝛeiudicium reñgnantis ſi ſuperioꝛ ratum habet als non
immo rema net rectoꝛ. no. ab. in.c. quod dei. de ſtatu regu.
¶NRenñgnatio beneficij debet fieri in manibus illius qui po
teſt inſtituere ⁊ deſtituere. ab.in. c. cum ex iniuncto. de hereti.

Reſolutio.

¶ Meſoluto iure dantis reſoluitur ius accipientis.no. ab. ĩ
c. cum contra.de pigno.

Reſponſio.
¶ BHeſponſio in dubio pꝛeſumitur facta iurta petitionem ⁊
interrogata ⁊ congrue petitioni.ab.in.c. cum te. de re iudica.

¶ Qñ ꝑ vnã reſponſionẽ poteſt reſponderi ad duplicẽ q̃ſtio
nẽ nõ eſt reſpondendũ ſeparatim. ab. de teſti.c.fraternitatis.

Reuerentia.

¶ De nimia reuerentia patris mariti vel pꝛelati. vide ab.in

c,i. de off. delega. 2. c. cum dilectus. qð metus cauſa geſtum.

¶Si litigo cũ aliq bñti dignitatẽ ⁊ erhibeo ei reuerentiãvt
tali an renũcio iuri meo.no.ab.i.c ex oꝛe.ð his q̃ fi.a ma.ꝑ.ca.

RKex.

1 Ner frã an ſit ſt ubditꝰ ĩꝑatoꝛi.no. ab.i.c. venerabilẽ, ð ele.

¶ Her francie an recognoſcat ſuꝑioꝛẽ ⁊ qͥ˖d de rege byſpa

nie ⁊ an ſint imperatoꝛes in eoꝛũ regno.ab.in.c.pervenerabi
lem. qui filij ſint legitimi. „ HWZ
Her francie an ſit ſubditus imper toꝛi 2 quid de alijs re⸗
gibus.no. ab.e.c,.per venerabilem, ⁊ an poterint pꝛeſcribere
lura imperij.ab.e.c.
¶ NMer francie eſt canonicus in pluribus eccleſijs.no. ab.in
c.extirpande.S.qui vero.de pꝛeben.
¶Her francie an potuit pꝛeſcribere contra imperatoꝛẽ.no.

ab. in. c. tua. lo. ij. de deci.

¶ Her debet eſſe pacificus: ⁊ ſi non eſt pacificus non eſt he
res chꝛiſti.no.per ab.in pꝛohemio ſi uper verbo rex.
¶ Rer quidam fut depoſitus per papam:quia erat nimis
effeminatus.no. ab. in.c. venerabilem. de elec.
¶ Nerx ⁊ ĩꝑatoꝛ debẽt eẽ aduocati ⁊ defenſoꝛes eccłiaꝝ.vi
de elegantꝑ ab.in.c.venera bilẽ de elec. als poſſunt deponi.
NHegnũ venit er ſucceſſione. ſed quid ſi non ſit aliquis ſu
perſtes ex domo regia.vide ab. in. c. venera bilem. de elec.
¶ De rege qui fuit verberatus per ruſticũ quia nolebat obe
direin domo ſua. vide.e.c. per eundẽ.
¶ An moꝛtuo rege ſine hẽde ſuccedat regnũ vel qͥs ⁊ an moꝛ
tuo rectoꝛe cĩtatj ſuccedat ciuitas.no.ab.i.c.bis q. ð ma. ⁊ o.
¶ Ner poteſt repellere epiſcopuʒ ſi non ſit ſibi fidelis. vide
ab. in. c. ex parte.de teſti. Z
¶ Herx an pelit aliquid facere in pꝛeiudiciuʒ ſubditoꝛũ eis
non requiſtis: ⁊ an ſolus poſſit componere de damnis dat
tempoꝛe guerre: ⁊ an ad ſuam voluntatem poſſit diſj ponere
de bonis ſubditoꝝ.vide plene per ab.in.c.qto.de iureiuran.
¶ Mer nõ põt alienare bona regni:qꝛ bona ſunt dignita:j ⁊
coꝛone regie ⁊ nõ ꝑſone,.no.ab.in.c. intellecto. de iureiuran.
¶ Her ſi alienauit bona regni an ipᷣe poſſit vẽire ð talẽ alie
nationẽ:⁊ de q̃ alienatiõe intelligat᷑.no. ab.in. e. c intellecto.

Rigor.

¶ Etas noſtri tempoꝛis non patitur rigoꝛem antiquoꝛũ iu⸗

rium.no.ab.in.c.non debec.de conſi anguinitate ⁊ affinitat,

Rubrica. *

¶ An poſſit arguia rubꝛica. no. ab. in rubꝛica in pꝛohemio.
¶ Rubꝛice poſſunt allegari ad quattuoꝛ. vide ꝑ ab. vbi. s.
Deargumẽto a ſituatiõe rubꝛice no.ab.in.c.fi.ĩ ſi.de iudi.
Acerdos.
Sacerdos põt licite celebꝛare coꝛã excõica
to ⁊ ei coꝛpꝰ xpᷣi miſtrare qñ ſcit eũ excõicatũ eẽ
nõ tanqᷓ; bõ ſtanq de⸗ exẽplo xpᷣi qͥ ſaccm nõ
denegauit iude.ſʒ ſibi vt alijs ↄtulit.i.q.ij.c. xpᷣs.no.in.c,.ſi ſa
cerdos.de offi.oꝛdi.⁊ ibi no. ab.
¶ Sacerdos ſi ꝓducat᷑ in teſtẽ de his ̃ ſcit vt deꝰ dʒ ſe cure

rũdere ſe nihil ſcire:qꝛ nõ pducit᷑ in teſtẽ vt deꝰ: ſ vt bõ ⁊ tan
ꝙ hbõ nihil ſeit. vt. c. dalect?. de exceſ pla. ?.c. oĩs. de peni.⁊ re.
H ſi nõ ſciret vt deꝰſʒ vt hõ ſʒ aliꝰ fibi dixiſſet in ſecreto cũ iu⸗
ramento vr nõ reuelaret dʒ nibilomin?dicere veriratẽ nõ ob

ſtante tali iuramẽto. vt ſentit Inno.in.c.qualiter qñ.de ac⸗
cu. Itẽ nõ ſemꝑ ſacerdos ſcit vt de qð ſibi reuelat᷑ in pnia ni
ſi ꝓ ſalute aĩe ſue reuelef̃᷑ q ſi c libidinis vel amicitie reuela

uit lʒ dicat dico in pnia:nõ ꝓpter hoc ſcit vt de :qꝛ ille non tʒ
tũclocũ dei erquo ad eũ nõ recurrit vr ad deñ. ſentit Inno. ĩ
alle. c.oĩs. ⁊ abb. ĩ alle. c. ſi ſacerdos.de of.oꝛ.vide.s.pniam re
uelãs.⁊ vide.S. ꝓditoꝛ.cũ ve.ſe, 2 vide.S.iurãs nõ reuelare.
¶ Sacerdos etiq curatus nec in genere nec in ſpecie põt ex⸗

coõicare:cũ boc pertineat iuriſdictioni contentioſe quã ſa cer⸗
dos non bʒ.no. ab. contra anto. in. c.ſi ſacerdos. de offi, oꝛdi.

¶ Sacerdos poteſt aduocationis officium exercere in ca ſi⸗
bus de quibus vide.õ. adquocare poteit. cuʒ ſequenti. Quot

epi requiruntur ad depoſitionẽſt acerdotis.vide..depoſitio.

¶ Sacerdos ꝓpꝛiꝰcuratꝰeſt officialis vniuerſalis eccłie ĩ cõ
cernentibꝰ aiam ⁊ ſpectantibꝰ ad officiũ ſuũ.notabiliter per
Inno. ⁊ ab.de ſicilia.in.c. dudũ.de conuer. coniuga.

Itẽ no.ꝙ cura eſtvigil oneroſa ac ſollicita cuſtodia aĩaꝝ
vt ſacerdos curetne pereãt ſʒ ſaluent qð cõpetit ex lege ⁊ cõ

ſtitutione canonica ↄſuethdine ſeu pᷣſcriptiõe ꝑ ſedẽ ap łicam
nõ impꝛobata.cuiꝰ diffinitiõis verba Hoſti.ſingkr diſponit

in ſſima ti.de pe.⁊ re.?⁊ Jo.an ĩ.c. oĩs.de pe. ? re. vide.S. pnĩa
¶ Sacerdos q;tũcũq; ſit malꝰ ex ptãte o fficij pphetare põt
Put ꝓphetauit cayphas.nã dr̃ĩ euãgelio ꝓphetauit dicẽs ⁊c

Jdẽ fecit Saul Dauid perſequens.i.qi.dictũ. ⁊.c.pꝛophe⸗

tauit.no.ab.ſuꝑ rubꝛica de vi. ⁊ ho. cle.
¶ Sgcerdotes ſancti ⁊ boni an ſemꝑbabeant ſpm̃ſanctũ an

vero recedat ad ipᷣus:⁊ q̃ dria fuit inter xpᷣm ⁊ ſctõs reſpectu

ſpũſſcti.vide in.c.querendũ.de pe. diſt ij.abſt uꝑ rubꝛica devi

ta ⁊ boneſtate clericoꝝ.ij.colũ.
¶ Sacerdotes poſſunt dici large oẽs qͥ ſunt deo ſacrati.xxx
ij. diſt. in ſumma. iõ dya conꝰ vocat᷑ ſacerdos vt. c.l. xv. q.⁊ iõ
fac regulã.qꝛ in materia fauoꝛabili ꝗppellatiõe ſacerdotis cõ
pꝛebendunt᷑ oẽs exiſtẽtes in ſactis oꝛdinibus. ſʒ in materia
odioſa niſi aliud expꝛimat appellatione ſacerdotis venit tm̃
pꝛelſbyter.⁊ ethymologiã ſacerdoij ⁊ pꝛeſbyteri vide. xxi. die
cleros.no.a b.in.c,ij.de coha.cleri.⁊ muli.

BGacramétum.

¶ Sacramentũ confirmationis quare fuit inſtitutũ:⁊ an in

eo conferatur caracter ⁊ quare reſeruat epᷣo dũtaxat.vide ple

ne per ab.in.c.quanto.de ↄſue.ij.col.

¶ Sacfa qᷓ ⁊ qbꝰ poſſunt delegari.vide abb. vbi. z. iij. colũĩ.

¶ Sacjra q̃ ⁊ qñ laycꝰpoſſit aqmiſtrare. ab.iĩ al. c. qᷓto. v. col.

¶ Sacra ecckie ſunt ſeptẽ.qͥnq; neceſſaria: ⁊ duo volũtaria.

no. glo. in. c. veniẽs. de trãſac. ⁊ lapcꝰ in neceſſitate nõ põt cõ
ferre niſi duo ſacr̃a.ſ.baptiſmũ ⁊ pniam. alia añt nõ põt lap⸗
cus etiã neceſſitatis tꝑe miſtrare.vt no. ab.in.c qᷓ;to. de ↄſue.
⁊.c.paſtoꝛalis.S. pꝛeterea.de offi. delega. ⁊ in alle. c. veniens.
¶ Sacrm oꝛdis dr ſacrjm dignitatis.nã ꝓmot?ꝰad oꝛdinẽ cõ
ſequitur dignitatẽ.x.di. c. deniq;.in pꝛin. ⁊ nulls dignitas ſe⸗

cularis ſilis ẽ ſacerdotio.xvi.di.c.duo int. ab. in. d. c. veniẽs H

Gacriegium.

¶ Sacrilegiũ cõmittit᷑ nedũ qũ inuadunt᷑ res eccłie:ſʒ etiaʒ

res ⁊ bona patrimonialia clericoꝛũ. qð indiſtincte ꝓcedit qũ
agit᷑ interdicto vñ vi cũ illud ſit ꝑſonale ⁊ agit᷑ de violentia
lllata ꝑſone.vt.:.i.ff.de interdic.⁊ ſic ledit ipa ꝑſona q̃ eſt ſac
2ſ pũalis. ar.ĩ.c.nuꝑ.ᷣ de ſen. ex.ab. in. c. cererũ.de iudi.v.colũ.
¶ Sacrilegij crimẽ ſpectat ad iudicẽ eccłiaſticũ viudiciũ ec⸗
cleſiaſticũ etiã reſpectu laycoꝛũ qñcũq; de delicto dubitet᷑ an
reꝰſit ↄodẽnãdus vel abſ oluẽdꝰ. Inno. in. c. oq̃ſtꝰ. de fo. ope.
ab. in. c. ſi clericꝰla pcũ.in.e. ti. cangit in. c. ceterũ. de iud.vi.col.
¶ Sacrilegiũ nõ eſt crimẽ mere eccleſaſticũ ſz eſt mixtũ:qꝛ ð
eo taʒ ſecularis qᷓ; eccliaſticꝰiudex põt cognoſcere.xxiiij.q.v.
ſunt quidã. C. de epi. ⁊ cle.l. placʒ. .l ſi qs in hoc genꝰ.⁊.c.fi.
de pẽis.li.vi.vbi punitꝰde ſacrilegio ꝑ iudicẽ ecchiaſticũ po⸗
teſt puniri etiã ꝑ. ſecularẽ ſaltem in eo qð excedit.facit qöno.
Jo.an in.c.i.de vſu.li.vi.⁊ an punitꝰvel abſolutꝰ ꝑ eccłliaſti⸗
cũ poſſit iterũ puniri per ſecularẽ, vide no.in allega. cefl de pe
r ij

nis. ab. in. e. eñ ſit generale. de foꝛo compe. in pꝛin.
¶ Sacrilegiũ eſt cũ oppꝛimit᷑ locꝰpiꝰ⁊ hoſpitalis ⁊ ſiłes.qꝛ
talia ſunt ſub ꝓtectiõe ⁊ iuriſdictione eccłie.de reli.domi.c.ad
hec.. c.de ʒenodochijs.⁊.l.oĩa pꝛiuilegia.C de epi.⁊ cle. iõ
gaudẽt talia loci diſpoſitione.c.cũ ſit gen erale.de foꝛo com⸗
pe.vt ibi ab.circa pꝛin.
¶ Cõtra ſacrilegiũ põt tã iud ex eccłia ſticꝰ qᷓ; ſeckaris pcede
re qñ agit᷑ ciuilitet ad reſtitutioneʒ rei ſubtracte.Itẽ qñ agit
ciniliter nõ ad penã coꝛpalẽ ſz ad penã pecuniariã iuxta.c.qſ
qͥs.xvij.q.iiij.ab.in.c.cũ ſit gen erale.de fo. cõ pe.vi.colũ.
¶ Sacrilegiũ cõmittit᷑ in reba eccłie nõ ſolũ qñ occupantur

