ceps.idẽ no.ab.in.c.ex inſinuatiõe.de appel. in. fi.
¶ Snia ꝑ quã qᷣs fuit punicꝰ pena ſtatuti qꝛ cognouit ſolu⸗
ta que cõi opinione hahebat᷑ p maritata quã ⁊ ipᷣe credebat
ↄiugata etiã ſ poſtmodũ ↄſtet eã eſſe ſolutã nõ dz retractari
qꝛ culpa fait in re ipᷣa ⁊ dolus in oꝑatiõe ⁊ cõis opinio in q̃li
r iiij

”

ficienter ex allegationibꝰ⁊ actis ꝑti
vbi iudex tulit ſniam nõ viſis actis ꝑtis ꝓpter eiꝰ ↄtumaciaʒ

tate. no. Jo. an. in regula cũ quis.in mercu. ⁊ ab.in.cſuboꝛta
de re iudi.in fi. .
¶ Snia lata ð ↄtumacẽ eſt iuris pᷣſumptio qð potiꝰ videat᷑
lata in odiñũ cõtuma cie qᷓ; ex iniuſticia cãe.vt.l.pᷣſes.C.de pig.
qð fallit pꝛimo ſi pbet᷑ ↄtrariũ ex inſpectiõe actoꝝ.ſ.ꝙ ex ve⸗
ritate actoꝝ ⁊ ex pleuiſſima ꝓbatõe lata ſit.ſecũdo ꝙ fuit ab⸗/
ſens er iuſta cã ꝓbabili.no. glo.in.l.ij. C. de ↄtrario iudi.tu.⁊
facit ad ea que no.in.cfi.de emp.⁊ ven.ab.in.c.q;uis.de re iu
di.vi.colũ.
¶ Snia incerta lata in iudicijs niuerſalibꝰſeu generalibus
certificat᷑ ex alia ſnĩa ſeu inſtrumẽto in iudicio etiã nõ ꝓducto
apud acta ad que iuderx in ſnia ſe retulit in genere vel in ſpe⸗
cie. vt no. Inno. in. c. ij. de libel. obla. ibi ab. in. c. cũ venera⸗
bilis. de reli. domi. ſi aũt ſnĩa nõ põt ꝑ acta certificari nõ va
let:⁊ iõ nõ valet ſnĩa ꝓnũcio vt talis iudex in tali cã ꝓnũcia⸗
uit. no. notabiliter ab. in. c. cũ venerabilis. de excep.x.colũ.

¶ Snia quã iudex pfert valet ꝓnũcio ꝑ oĩa vt ĩ ↄſilio talis
ſapiẽtis cõtinet᷑ valet ⁊ tenet in re dubia ꝑ.c.ab. de Hb. ſig. ⁊

ꝑ.l. quotiẽs. de vᷣb. obl. ⁊ eſt tex.ſatis no.in.c.in his.de verb.
ſig.iũcta.l.ait pᷣtoꝛ.ff.de re iudi.plene ꝑeb. in. c. cñ venerabil.
de excep. col.fiidẽ ſi refert᷑ ↄdemnatio ad petita in libello.vt
ibi per eum.
¶ Sniĩa vʒ quã iuderx ꝓfert ſundãdo ſe ſuꝑ aliqua lege q̃ nõ
facit ad cãm exquo aliter nõ erpꝛeſſit erroꝛẽ ius nec etiã eſt
irritanda ſi põt alia lege ſuſtineri.fundat ab.ex dictis Inno.
i.c.cũ ex officij.de pᷣſcrip.vi.col.
¶ Snia lata ð ius tũc eſt nulla qñ ius eſt clarũ ⁊ indubitabi
le. facit.l. regula. ff. de iur. ? fac. igno. ⁊ Inno. in. c. cñ ſpeci ali
de appel. ⁊.c.pe.⁊ glo,de offi.dele. ab. in. c. cñ dilect?. de con
ſue.iiij.colũ.

¶ Snia nõ eſt ferenda ↄtra ↄtumacẽ niſi liqueat de meritis

cãe ſʒ eſt pcedẽdũ vt.l.ꝓut.C.quõ ⁊ qñ iudex.vt colligit᷑ ex.c.

dudũ.i.de elec.⁊.c.cũ bertoldus.de re iudi.nec ꝓpter ↄtuma
ciã dʒ pᷣcipitari ſuĩa exquo iudex non põt eſſe inſtructꝰ.ab. in
alle. c. dudũ.i.de elec.ij.col. .
¶ Snia lata a iudice ↄ ↄtum acẽ nõ viſis actis ꝑtis ⁊ defe⸗

ctu ipᷣius acta nõ ꝓducẽtis valet ſi pᷣtẽdit ſe foꝛe inſtructũ ſuf

2

s. vt tex.in.c.cũ bertoldꝰ

tñ ſnĩa tenuit lʒ opꝰfuit reſtitutionem petere.ſʒ ſi apꝑet ꝙ iu
dex nõ potuit inſtrui ex actis vniꝰ ꝑtis tm̃ eſſet ipo iure ſnĩa
nulla tanqᷓ; lata a iudice minꝰ inſtructo.vt.c.tum ex ir̃is.de ĩ
integ. reſt. ? Bar.in.l.platã. C. de ſen. ⁊ inter.ab.in.c.dudũ.i
de elec.iij. col. ⁊ in.c. cũ veniſſent.de eo qͥ mit.in poſ.ij.colũ.⁊

vide.S. expẽſarũ cõdẽnatio.vide.S.iudex dʒ accelerare.idẽ ſi

iudex pfert ſnĩam g̊ ↄtumacẽ ⁊ nõ eſt certꝰ an ſit ↄtumax vel
an ſit lis ↄteſta.qꝛ tũc nõ valet ſnia. no. Bar.in. l. multũ. ff. ð
oↄdi.⁊ demõ.⁊ in.l.ſi finita.S.iulianꝰ.de dã.infec.ab.in.c.cuʒ
ex officij. de pᷣſcrip.vi.col.vide.õ.ↄtumax nõ dʒ.
¶ Snia eſt nulla ꝓpter notoꝛiã iniuſticiã.no. Inno. in. c.fra⸗
ternitatis.defrig. ⁊ male.⁊ in.cicũ bertoldus.de re iudi.⁊ in
c. inter ceteras.e.ti.⁊ ibi ab. =
¶ Snĩa põt nũciari nulla ꝑ eũdẽ iudicẽ qͥ e tulit ſi incidẽ/
er paratur ab eodẽ.⁊ ĩ tali caſu nõ põt adiri ſuꝑioꝛ cũ ad eũ

cã nõ deuoluit᷑ niſi ꝑ pel.vel ꝑ aliud remediũ equip ollens
ſcʒ ꝑ viã nullitatis pꝛincipala facit tex.in.c.venerabilibꝰ. p?

půn. de ſen. ex.li. vi.ſ ſi nullitas deducit pncipałr ⁊ tẽ ẽ ĩ optõe
petẽtis quẽ iudicẽvelit adire an ꝓnũciantẽ vel ſuꝑioꝛẽ. vt. l. i.
ff. que ſen. ſine ap.reſcin. ⁊.l.abſentẽ.de accu.⁊ quẽad mo duʒ
appellatio deuoluit cãm ad ſuꝑioꝛẽvt poſſit ea refoꝛmare.vt
c. raynutiꝰ. raynaldus. de teſta. ita ca nullitatis. facit quod
no. Inno. i c.cũ ↄtingat. de offl. dele. ⁊ ꝑ boc ſingularit limi
tatur.c.paſtoꝛalis.de offi.oꝛdi.de quo vide qð no. Bar.in.l.
ſi expꝛeſſim.ff.de appel.⁊ ab.in.c.qñ.de offi.dele.
¶ Snia lata ð abſentẽ ex ꝓbili ⁊ rõnabili cã impeditum
nõ tenet ſi iudex fuit certificatꝰ de impedimento vt eſt tex.ĩ.l.
queñtũ.de re iudi.⁊ ibi Bar.idẽ ſi iudex eſt certificat de legi
tima excuſatiõe abſentis vt.c.ſ duobꝰ.de appel.⁊.l.nõ vide
tur latitare.ff.de iudi.ab.in.c.querelã,de ꝓcu.i.col.⁊ in.c.cuʒ
bertoldus.de re iudi.iij.col.
¶ Snia quã iudex tulit pꝛſus ignarꝰde meritis cãe vt qꝛ de
ſero recepit multa acta ⁊ intricata ⁊ de mane tulit ſnĩiam põt
dici nulla:qꝛ lata ſine cãꝗe cognitiõe:vt no.in:c.ieccłia.de cõ⸗

ſti. - ſic intelligit qdᷣ no. Hart. in. l. platã. C. deſen. ⁊ interlo⸗/
om.iu.ſʒ ſi iudex nõ ita ꝓtulit ſnĩam ſi̊ infra tpᷣs bꝛeue:⁊ tunc
tenet ſnĩa ſʒ oꝛitur ð eã quedã pᷣſumptio iniuſticie.⁊ ſic intelli
gitur. c. tum er litteris. de in integ. reſti.⁊ ibi no.ab.⁊ vide.S.
iudex ſi pꝛoceſſit.
¶ Snia lata ðᷣ tutoꝛem q nõ cauitꝓ tutelario fficio eſt nulla
cũ nullã ba beat adminiſtration es:ſʒ ſi fuiſſet lata in fauoꝛem
pupilli valeret. vt.l.ſi tutoꝛ. C.in qui.cau.in integ. reſti.nõ eſt
neceſ.no.ab.in.c.cãm que.de iudi.
¶ Snia nulla lata a nõ iudice nõ põt haberirata ꝑ ꝓpꝛiuʒ
iudicẽ de quo glo.ix.q.ij.in ſumma. Inno.in.c.pꝛudentiam.
de offi. dele. Jo. an. in rła ratũ.de reg.iur.li.vi.in mercu. bar.
in.l. lʒ. ff.de iudi.ab.in.c.ſigniſicaſti.de fo.cõpe.x.col.
¶ Sniĩa a iudice incõpetẽti lata cuiꝰ iuriſdictio non poterat
pꝓꝛogari valet non vt ſnĩa:ſʒ vt tacitũ pactũ.vident᷑ em̃ ꝑtes
tacite paciſci de ſtando dicto illiꝰ iudicis.no.glo.nota.in.c.ſi
gnificaſti. de fo. cõpe.qð limitauerũt ſᷣm ab.ibi qñ poſt ꝓba
tionẽ ſnĩe ꝑtes ipᷣam ſnĩam appꝛobauerũt.vt eſt tex.in.l. ij. C.
cõia vtriuſq; iudi. Har.in.l.vnica.C.q ꝓſua iuriſdic.ſecus ſi
ex poſtfacto eã nõ appꝛobauerũt:vt no.anto.⁊ ab. in alle.c
ſignificaſti. x.col. ⁊ ad boc vt talis ſnĩa vipacti obſeruet᷑ reqͥ
runtur duo ꝙ; ſq; ꝑtes ſciãt eũ incompetentẽ ⁊ ꝙ erat talis iu
riſdictio q̃ñ poterat ꝓꝛogari.vt.l.i.C.de iuriſ.om.iu.⁊.l.vnica
C.qͥ p ſua iuriſdi.⁊ ab.vbi.ẽ.
¶ Snia nulla caſſata cõpellit᷑ pars q̃ ſnĩaʒ obtinuit reſtitue
re inſtrjm ſnĩe.nã tã inſtim ſnĩe iᷓᷓ alia q̃ incipiũt eſſe intelligũ
tur penes ꝑtes ⁊ pñt in futurũ eſſe dãnoſa aduerſario.facit.l.
diſſoluta. C. ð ↄdi. ex lege.vbi debitoꝛ agit ſoluto debito vv

inſtrm debiti ſibi reddat᷑.ad idẽ.c.vt lite pen.⁊.l.fi.C.ad expi

bi.idẽ de alijs inſtrumẽtis q̃ hñt vigoꝛẽ ſnĩe.facit.c.cñ dilecta
de ↄfir.vti.vbi pꝛiuilegiũ reuocatũ mandat᷑ coꝛrumpi poſtqᷓ;
reddit᷑ inutile penes habentẽ.facit.c.ij.vt lite pen.⁊ ibi pe,.⁊
Jo. an.⁊ ab.ij.col.vide.S.inſtrjm. v.poſtq; qͥs.
¶ Snia lata pᷣtextu falſe pbatiõis Iʒ ſit nulla quo adverita
tem:eſt tũ aliqua quo ad opinionẽ vt vult glo.in.c.cũ vene⸗
rabilis. de excep. vñ qᷓ;diu nõ detegit᷑ falxcas de obſeruari ⁊
poſt tpᷣs.xx.annoꝝpᷣcludit᷑ via dicẽdi de nullitate.⁊ ibi glo.
⁊ ſic nota ꝙ talis ſnia tenet mero iure ſi eſt lata ð pᷣſentẽ.vt.l.
ticiꝰ.ff. de re iudi.⁊.C.ſi ex fal.inſtru.ꝑ totũ.ma xime in.l.iij.⁊
Bar.in.l.ſi ptoꝛ.S.marcellus.ff.de iud.ſi aũt ſnĩa ex falſis in
ſtrumentis ſeu allegationibꝰ?eſt lata Z abſentẽ dolo pᷣſentis:
tũc ſnĩa eſt nulla vt glo. ?⁊ Barin. d. S. marcellꝰ.⁊ Inno.in.c.
cũ bertoldus.de re iudi.⁊.c.cũ dilecta.de reſcrip.ab.in.c.cum
venerabilis. de excep.ix.col.
¶ Sniam qñ a iure diſponit᷑ eſſe nullã dic ipo iure ſcz ipo in
re diſponẽte:nõ em̃ eſt neceſſe expectare ſnĩam infirmatoꝛiaʒ
hoĩs.colligit᷑ ex fi.c.i.de re iudi.⁊ ibi ab.in pꝛin.in.c.i.dere iu.
¶ Sniĩa a non ſuo iudice lata eſt nulla ipo iurc at ſi cerici.
de iudi.⁊.c.in pꝛimis.ij.q.i. Item nec ſnia õ leges ſeu ð cano
nes ꝓlata vt.c.i.de re iudi.dũmõ expꝛimat᷑ erroꝛ in ſ nia. vt. l. ſi
expꝛeſſim. de appel.ij.q.vi. diffinitiua. bec eſt concluſio glo.
7 doc.in allega.c.i.de re iud. alij caſus in qͥbus ſnĩa eſt nulla
ſunt in ſpe.ti. de ſen. pla.S.iuxta.⁊ ibi Jo.an.
¶ Snia lata z ius habito reſpectu ad merita cãe dũtaxat ſi
erreꝛ non eſt in ſnĩa expꝛeſſus valet ſnia.vt in.c.cũ inter.de re
iudicata.⁊.l. cum pꝛolatis.⁊.l.pꝛeſes.ff. de re indicata.⁊ ſic ta
lis ſententia facit ius inter partes licet ſit iniuſta. vt dicto. c.
cũ inter..ff.de re iudi.l.res iudicata.⁊.l.igenuũ.ff. de ſta.bo.
Q¶ Söänia lata 5 ius ocernẽs aliã inſtantiã ? nõ merita cauſe
regłariteæſt ſpo iure nulla ſiue ſit expꝛeſſus erroꝛ in ſnĩa ſiue
no:⁊ ſic verificat᷑.c.i de re iudi.ẽ.alle.⁊ eſt diuerſitatis rõ ſᷣm
abbatẽ inter bunc caſum ⁊. S. ꝓximũ:qꝛ in ↄcernẽtipꝰ merita
cãe dat᷑ iudici facultas diſcernẽdi ⁊ arbitrandi cuiꝰ ꝑtis ſunt
iura potioꝛa:qꝛ nõ põt dari certa rła vt.l.i.ff.de teſti.⁊.c.ĩ no
ſtra. c. cã m. de re iudi. iõ in iſtis pᷣſumit᷑ eſſe iuſtuʒ qð iudex
iudicauit.⁊ pᷣſumit᷑p eiꝰinia ꝑ lapſum.x.dierij.vt.c.ĩpſ⸗ entia
de renũ.niſi expꝛimat᷑ erroꝛ iuris: qꝛ tũc ceſſat pᷣſumptio que
erat ꝓ iudice:cũ notoꝛietas in ↄtrariũ obfuſcat illã pᷣſumpti⸗
onẽ. viij. di. veritate.in alijs aũt ↄ cernẽribꝰ aliã inſtantiã noõ
dat᷑ iudici talis facultas ſʒ imponit᷑ neceſſitas obtẽperandi.
na leges cõſtringũt vitas boĩm. vt.l. leges ſacre. C. de legi.er⸗
go ⁊c. de quo vide qð no.in alleg.cin pñtia.de renn.·
¶ Si ſnia ſit lata S ius litigatoꝛis ⁊ iniuſticia ſit notozia:eſt

—— —

— — —.—

— N ‚,,— —— —, —

llo⸗
ine
tat
e.

ulla
betr
dct

dii
tiam
bar,

ten
tes
n ſ
pba
.
cnsſi
lle,
re
is iu
ics

titne
ligi
cht,
foyt
etht
lecta
oſti
pet

nie
ener
Ui
glo.
t,

e

nnlla. ar. in. c. inter ceteras. de re iudi. Inno. in. c. fraternitaſj.

de frigi. ⁊ male.⁊ in.c.cũ bertoldus.de re iud.⁊ anto.in alle.c.

inter ceteras. ⁊.c.i.eo.ti. pbat᷑ rõne in notoꝛio ceſſat rõ pᷣſum
ptionis qua ſuſtinet᷑ iniuſta ſnia.nõ em̃ hʒ tũc iudex poteſta
tem cognoſcendi ⁊ diſcernendi ſʒ t̃ iudicãdi ſeu exequendi.
vt. c. qm.de fi.pᷣſby.⁊.c.euidentia.de accu. Inno.in.c.ex ꝑte.
de ver. ſig. nã hoc caſu ſnĩa iniuſta dr ius ꝓlata:⁊ ſic nulla.
vt alle.c.i.de re iudi.⁊ no.idẽ ab.in.c.cũ inter.e.ti.ij.col.vide

eñ in.c.ſuboꝛta.e.ti.⁊ vide.j.ſolutio.

¶ Si ſnĩa ceſſat notoꝛia iniuſticia ⁊ in partẽ fuit expꝛeſſa ca
5ð ius cõe ⁊ alia q̃ nõ eſt ꝗ ius tenet ſnĩa.no. Inno.in.c.in pꝛe

ſentia. de renũ.nã non ſemꝑ animꝰiudicis ad vnã ſpeciẽ ꝓba

tionis inclinat᷑ ⁊ in dubio debemꝰinterpᷣtari vt potiꝰ res va⸗

leat qᷓ pereat.in.c ex ꝑte.de vᷣ.ſig.nã qñ ſunt plura capitula
ſeꝑata vident᷑ totſnĩe quot ſunt capitula.vt.l.etiã.ff.de mĩo.
⁊ iõ bñ põt ꝓ ꝑte valere ⁊ ꝓ ꝑte nõ.vt.l.quedam mulier.ff.fa.

ber.ſʒ qñ ſnĩa ↄtinet vnũ capitulũ nõ põt valere ſi erroꝛ ſit ĩ

pte.no.glo.in.l.fi.ff.de iuriſdic.o m.iu.⁊ ab.in.c.cũ inter.de re
iudi.ij.colũ.
¶ Snia lata ſtatutũ ꝑticulare loci quo ad illũ locũ eſt nul
la.vt.l.oẽs ppłi.ff.de iuſti.⁊ iu.idẽ ſi ſit lata ð ↄſuetudinem q̃
eſt notoꝛia tã in iudicio qᷓ; in ppło.no.in.c.i.de ↄſti.li.vi.
¶ Snia qᷓ eſt nulla defectu ↄſenſus ꝑtis põt illã ꝑs ratifica

re ↄſentiendo.vt no. Bar.in.l.ʒ.ff. de iudi.⁊ ſic nota ꝙ pars
appellando videt᷑ ↄſentire geſtis ꝑ falſum ꝓcuratoꝛẽ.l.iij. S.
falſus.ff.rem ra.ba.qð eſt verũ qñ ille p oterat eſſe ꝓcuratoꝛ.
aliter ſecꝰ. no. glo. in. d. l. lʒ.

Snĩa nulla Z leges lata vel ex defectu ſolẽnitatis obmiſ⸗
ſe nõ ↄualidat᷑ ꝑ actũ appellatiõis:qꝛ defectꝰſnĩe nõ depen⸗

et ex oſenſu ꝑtiũ Iʒ vi pacti poſſunt ꝑtes appꝛobare ſniam,

no. Cy. in.l.ij. C. cõia vtriuſq; iudi.
¶ Si notoꝛie ↄſtat de erroꝛe facti euidẽtia vel als tũc ʒ ĩ ſen
tentia non ſit erroꝛ expꝛeſſus nec ꝑ relationẽ ad acta:tñ noto
rietas erroꝛis eqͥpollet expꝛeſſiõi reddit ſniam nullã.ar.ĩ cle.
paſtoꝛalis.S.piſana.⁊ ibi glo.de re iudi.no. Inno.in,c.frat᷑⸗
nitatis.de frigi. ⁊ male.⁊.c.ad pꝛobandũ.de re iudi: ab.in al⸗
lega.c.inter ceteras. de re iudi.
¶ Si ſniam ↄtinẽs falſam cãm ⁊ ĩpo ſſibilẽ ita ꝙ ſimul con⸗
currant ſnĩa nõ tenet etiã ſi ſit excõicatiõis.vt ſi iudex ↄdem
nauit eunuchũ vel infantẽ qꝛ pᷣgnãtẽ reddit monialẽ.ad b.c.
romana.S.in vniuerſitatẽ.de ſen.ex.li.vi.⁊ ibi Jo.an.
¶ Si notoꝛie ↄſtat ex iniuſta cã ſnĩam eſſe latã ↄſtat ſnĩa

eſt nulla:qꝛ paria ſunt erroꝛẽ expꝛimi manifeſte vł ꝙ notoꝛie

Oſtat aliq̃d eſſe iniuſtũ.no. Inno.in.c.ij. de dila. ⁊ in allega.
§. piſana.cle.paſtoꝛalis.de re iudi.facit ad hoc qꝛ ſicut noto⸗
rius defectꝰ in iudice reddit ſnĩam nullã lʒ aliter nõ expꝛima⸗

tur.vt in.c.ad ꝓbandũ.e.ti.⁊ notoꝛietas re ipᷣa foꝛtificat ſen⸗

tentiã vt nõ mittat᷑ appellatio.vt.c.cũ ſit.de appel.ita no⸗
toꝛietas iniuſticie re ipᷣa ſine alia expꝛeſſiõe dʒ reddere ſnĩaʒ
nullaʒ.vt.c.euidẽtia.de accu.⁊ notoꝛietas facti plus oꝑat᷑ qᷓ
notoꝛietas iuris.no:glo.in cle.i.de vſuris.nec iura debẽt fo⸗
uere notoꝛiã iniuſticiã.l.meminerint.C. vñ vi.vbi facit.c.cum
ad qu oꝛũdã.de exceſ.pla.idẽ eſt vbi iniuſticia põt colligi per
acta velꝑ relationẽ ad acta ad queʒ referenda eſt ſnĩa. vt no.
ꝑ ab.in.c.inter ceteras.circa.fi.vide.ẽ.denũ ciatio.

¶bi de nullitate ſnĩe agit᷑ ſ nuilitas nõ eſt notoꝛia nec ex

actis põt colligi neceſſario oꝛdo iudicianꝰ ſeruãdus.no.per
Inno.in.c.auditis.de ꝓcu.fac.c.ij.de offi.iudi.ſecꝰ ñi ſit noto
ria.ab.in.c.inter ceteras.in fi.ð re iudi. .
¶ Snia coꝛruẽte coꝛruit pariter totꝰ pꝓceſſus qñ viũ nullita
tis ↄ cernit ſniam pariter ⁊ acta.vt eſt caſus in.c.ad ꝓbandũ
de re iudi ſed vitiũ nullitatis ↄ cernit ſnĩam dũtarat:vt qꝛla
ta die feriata tũc remanẽt acta in ſuo roboꝛe.facit.l.ſi vt pꝛo⸗
ponis.C. quõ ⁊ qñ iu.ſñi aũt vitiũ ↄcernit partim ſnĩam ⁊ par
tim acta:tũc annullant᷑ vitioſa dũtaxat ⁊ nõ alia.no. Bar.ĩ
l.ſ expꝛeſſim. de appel.⁊ vide qð no.in.c.lr̃is.de offi. delega.
ſpe. de ſen. ꝓla.S.is ꝓpoſitiõis.x.ſʒ ſi caſus.ab.in alleg. c.
ad pꝛobandũ.i.col.
¶ Acet ſnĩa lata ð ius expꝛeſſuʒ eſt nulla:vt in.c.i.de re iud.
cũ ibi no.hoc tñ ꝓcedit qñ ius iſtud eſt clariſſimũ ⁊ expꝛeſſuʒ.
ſec' ſi ſnĩa ferat᷑ ↄtra ius ex idẽtitate rõnis vel ꝑ argumentũ
vel aſitiqꝛ tũc potiꝰ or lata õ ius litiga toʒis, eit ↄ cluſio ab.
quã no.inc.cii ſpecialide appel.iij.col.

¶ Sniĩa nulla ſeu laudũ an põt appꝛobarioſenſu partium
vide.ð. arbitriũ nullũ.
¶ Snia in certa valet dũmodo certificari poſſit ꝑ relationeʒ
ad aliud.vt.c.cũ venerabilis.de reli.do.⁊ no.ab. in.c. cũ ve⸗
nerabilis.de excep.
¶ Snia tũc dr lata ↄ ius nõ ſolũ qñ expꝛeſſe nõ eſt g̊ verba
iuris:ſʒ etiã õ mentẽ vt colligit᷑ m ab.in.Ser ꝑte.de appel.ð
capel.mo.⁊ ſentit Inno.in.c.p.⁊.g.de offi.dele,⁊ in.c. cũ ſpe

de appel.
¶ Snia eſt nulla qñ eſt lata ſine medijs vel ſine cognitiõe.
vt in.l.pꝓlatã.C.de ſen.⁊ interᷣ.om.iu. idẽ eſt ſi eſt lata ſine ci
tatione.vt.l.i.S.ex eo edicto.ff.que ſen.ſine ap.reſc.nã citatio
eſi fundamentũ oꝛdinis iudiciarij.inſti.de pena te.li. in fi.iij.
q.ix.c.caueãt.⁊.c.oĩa.⁊ cle.paſtoꝛalis.de re iudi.ſi tñ pars ẽ
pᷣſens in iudicio tũc nõ reqͥrit᷑ citatio.no. Jo.an.i.c.fi.de ele.
li.vi.? Bar.in.d.l.ꝓlatã.q nimo ãmonitio iudicis ſedẽtis p
tribunali hʒ vim trine citatiõis.no.glo.in.c.oↄſuluit.de of. de
lega. ⁊.l.ij. C. quõ ⁊ qñ iu. vide.l.ij.O.om nes.⁊.S.legatis.ff. de
iudici.⁊ Cy.in.l.i.C.de in ius.vo.ab.in.c.eccłia ſctẽ marie.de
conſti.v.colũ. .
¶ Snia eſt nulla exiã ſi citatio fuiſſet facta.ſed iudex ꝓceſſit
nõ data copia ꝑtiad ſe degndendum.no. Inno. in. c. tua. de
coha.cle.⁊ mu.in fi.vbi dicit hoc ꝓcedere etiã ĩ notoꝛijs.ideʒ
eſt q iudex plene nõ infoꝛmatꝰde meritis cãe tulit ſnĩam.vt
c.tum erx lf̃is.de in integ.reſt.⁊ GBar.in.l.cũ ꝓlatis.de re iudi.
⁊ qð ipᷣe no.in alle.l.ꝓlatã.no.ab.in alle.c. eccłia ſancte ma⸗
rie.v.colũ.
¶ Snia ſicut ex falſa cã lata non tenet:ita nec pꝛiuilegiũ ex
falſa cã ↄceſſum.C.ſi ex fal.inſtru.l.i.⁊.ij.no. Inno, in.c.inter
dilectos.de fide inſtru. circa fi.
¶ Snia eſt nulla ſi erratur in ſubſtãtialibꝰoꝛdinis iudicij vt
l. platã. C. de ſen. ⁊ inter. om. iudi.⁊ in.c.i.de litis cõteſt. ſed ſi
erratur in oꝛdine nõ ſubſtãtifico nõ vitiat᷑ iudiciũ niſi oppo
natur exceptio vel appellet᷑.vt in.c.exhibita.de iudi.⁊ ibi per
doc.neq; valet qñ pᷣpoſterat᷑ oꝛdo vniꝰ cãe ad aliã.vt no.i.l.
C. de ap.ſi tñ erroꝛ interueniat in deciſiuis cãe ꝑ partẽ nonvi
tiatur ſnĩa lʒ ba beat locũ reuocatio erroꝛis.vt.c.fi.de ↄfeſ.ð
quo latiꝰ ꝑ doc.ſignanter ꝑ pe. de ancha.⁊ ab.in.c.ij.de pur.
vul.vide.S.erroꝛ.
¶ Snia lʒ tranſeat in rẽ iudicatã in pᷣiudiciũ partis quo ad

cãm pncipalẽ:nõ tñ obſtat agenti ad intereſſe ſi cõſtat iudicẽ

grauantẽ.vide.so.appellationis omiſſio.
¶ Snia etia ſi tranſit in rẽ iudicatã ſi exceptio iniuſticie op⸗
ponatur ↄ iurj executionẽ ⁊ admittatur iudex põt eã retracta
re.vide.S.exactio iniuſticie.
¶ Snia põt reuocari ſi enoꝛ ꝓbabilis reipſa poſt apparet.
vt late no.ab.in.c.ij.de pur.vul.ſi tñ exceptiões iniuſticie de
facto admittant᷑iudex dʒ retractare ſnĩam nõ obſtãte qꝙ trã
ſiuit in rẽ iudicatã.vt ſingulariter no. Inno.in.c.cũ dilecta.ð
reſcrip.⁊ in.c.cñũ bertoldus.de re iudi.ideʒ ſi notoꝛie apparet
ſniam iniuſtã dʒ reuocarilʒ ab ea nõ fuerit appellatũ.no. In
no.⁊ ab.in.c.fraternitatis.de fri.⁊ male.c.ij.de pur.vul.nã cũ
notoꝛie ↄſtat de iniuſticia nõ pᷣſumit᷑ de auctoꝛitate iudicis,
idẽ ſi ꝑs in cuiꝰ fauoꝛẽ fuit lata ſnĩa ↄ fiteret᷑ es iniuſtã. qꝛ tũc
dʒ iudex eã retractare.no. Inno.in.c.aꝛ pleriq;.de ĩmu. eccle.
⁊ ab.in.alle.c.fraternitatis.
¶ Snia lata a iudice ſuſpecto põt retractari ſi poſt ꝓpbatio⸗
nem ipius detegat᷑ ſuſpitio qð obtinet etiã in delegato cum
pꝛinceps nõ intẽdit ſibi cm cõmittere.no.in.c.cũ inter. de ex⸗
cep.⁊ idẽ glo.in.c.qꝛ ſuſpecti.iij.q.v.ab.in.c.ſi qͥs õ clericum.
de fo. cõpe. viij. col.
¶ Snia coꝛꝑis aff lictiua ñ põt iure cõi retra ctari poſt lapfũ
decẽ dierũ lʒ nũc appareãt pbatiões innocẽtie:s ex gfa ſpe⸗
ciali fit reſtitutio a pꝛincipe.vt eſt tex.ſin gularis in.l.diui. ff.
de penis.nã qũ ↄdẽnatꝰ nõ gppellauit videt᷑ tacite ↄſentire
ar.in.l.furti.ff.de his qui no.infa.concludit ab.in.c.de his.de
aecuſatio.
¶ Sniĩa ſi ſit lata in dubio iuris ad cõſiliũ peritoꝝ ⁊ poſtq̃
tranſiuit in rẽ iudicatã apꝑet peritioꝛes dicturos ↄꝛiũ:nũqͥd
dʒ ſnia retractari.vide qð no.in.c. ꝓpoſt uiſti. de ꝓba. in pꝛo⸗
Remo t in.l.tradiio. Cde pigno. 2 per ab ĩ c. ſignificaſti,
de homi.

¶ Snis tic dr res iudicata qñ ab ea appellari nõ põt: ⁊ ſc

bʒ effectũ pfectũ ⁊ irrenocabilẽ ⁊ nõ retractatiuũ adeo q; ſu⸗

per illa nõ põt tranſigi poſt decendiũ ⁊ tũc aſſumit auctoꝛita
tem rei iudicate ⁊ cõpetit ex ea exceptio rei iudicate q̃ fuit in⸗
ducta ad iuris rigoꝛè ſeruandũ vt eſſet finis litiũ.no.in.c.pa
ſtoꝛalis.S. qꝛ vero.de o ffi.dele.⁊.l.exceptionẽ.ff. de ↄdi.inde.
ante lapſum aũt decendij nõ dr̃ res iudicata qꝛ nõ hʒ aucto
ritatẽ rei iudicate irteuocabiliter vt.c.ꝙ ad ↄſultationem.de
re iudi.ab.notabiliter ſuꝑ rubꝛica de ſen.⁊ re iudi.
¶ Si pars ꝓ qua fuit lata ſnĩa non excipit de trãſitu in rẽ iu
dicatã ſʒ aſſumpſit diſputationẽ deĩiuſticia ſnĩe ⁊ ex ꝓductio
ne actoꝛuʒ põt ſufficiẽter collig Aniuſticia:dʒ iudex retractare
ſnĩam ſine vlterioꝛi cognitiõe:qꝛ de qua re cognouit de ea ꝓ⸗
nũciare dʒ. vt.l.de qua re.ff.de iudi.⁊.c.cũ ſuꝑ.de cã poſ.⁊ ꝓ⸗
pꝛie.⁊ boc voluit Inno.in.c.cũ dilecta.de reſcri.⁊ no.in.c.cũ
bertoldus.de re iudi.dʒ tñ ꝑ acta ↄſtare vt.c.cãm q̃.e.ti.ab.in
alle. c. inter ceteras. de re iudi.
¶ Licet ſnĩa gᷣ ius litigatoꝛis lata tranſeat in rẽ iudicatam
vtr in.c.cũ inter.de re iudi.tñ ſi is ꝓ quo eſt lata ſciat eã iniquã
nõ põt cũ bona ↄſcia illa vti.qͥ nimo ſi ↄfiteret᷑ iniquã retra⸗
ctaretur:vt ſingulariter no. Inno.in.c.gꝛ pleriq;.de ĩmu.ecc.
⁊ no.in.c.ij.de pur.vul.⁊ i oſaternitaſ 8e frigi.⁊ male.ab.
in.c.cũ inter.de re iudi. .
¶ Snia tranſit in rẽ iudicatã ex interpᷣtatõne pᷣſumpta acq̃e
ſcẽtie ꝑtis.nã ꝑs nõ appellando videt᷑ acqeuiſſe ſniĩe.vt.c.q;
ad ↄſultationẽ.de re iudi.qꝛ non appellans ↄfirmat ſnĩaʒ vt
l.fi.C. de ſen.q̃ ſine cer.qᷓ;ti.⁊ nõ appellans pᷣſtat aſſenſum ſen
tentie.vt.l.ab eo.C.quõ ⁊ qñ iu.ab.in alle.c.ꝙ ad cõſultatio⸗
nem.ij. colũ.
¶ Snia an dʒ illico retractari abſentie cã ꝓbata.vide.S.ab⸗
ſens.ver.iuſta cã abſentie.

¶Sententia ſecunda an ⁊ quando reuocat pꝛimã in eadem

inſtantia vel in diuerſis:plene ⁊ notabiliter per ab.in.c.inter
mon aſteriũ.de re iudi.
¶ Snĩa ð pꝛiuilegiũ velinſtr̃m oñſum coꝛã iudice lata ſeu õ
exceptionẽ ꝑemptoꝛiã ſi tra nſiuit in rẽ iudicatã valet ⁊ videt᷑
ꝑ eã repꝛobatũ inſtrm ſeu pꝛiuilegiũ vel exceptio.c.ſuboꝛta.
de re iudi.vbilate ⁊ nota.ꝑ ab.
¶ Snia lata inter duos milites ſuꝑ iuriſdictiõe alicuius ca
ſtri non piudicat hoĩbꝰ caſtri:nec ſufficit ꝙ vniuerſitas caſtri
ſciuerit cãm ſuã agi:qꝛ cũ nõ potuiſſet ꝓbibere nõ nocet taci
turnitas.eſt dictũ Bal.in.l.ij. C. de li. cã.vñ ↄſ uluit ipe. Bal.
ꝙ citet᷑ vniuerſitas:nõ tũ requirit᷑ ꝙ det᷑ libellus ð̊ vniuerſi
tatẽ:qꝛ venit acceſſoꝛie implicite.hoc tangit ab.in.c.quis.ð
re iudi.penul.colũ.
¶ Snia q ꝑmittit ↄſanguineos vindicare moꝛtẽ defuncti an
ſit iuſta:vide.j.ſtatutũ.
¶ Snia an eſt ferẽda in ꝑſonã ꝓcuratoꝛis qñ dñs nunq fu⸗
it ĩ iudicio.vt no.in.l.i.C.de ſen.⁊ inter.om.iu.ſʒ ſi dñs aliqũ

fuit in iudicio ↄſiliũ eſt vt ſnĩa ferat᷑ in ꝓꝑſonam ꝓcuratoꝛis ?·

dñinõ vt dñs ↄdẽnet᷑ directe:ſed in ꝑſonã ꝓcuratoꝛis vtpu
ta ↄdẽno talẽ ꝓcuratoꝛẽ ſempꝛonij ⁊ ipᷣm ſempꝛoniũ in ꝑſo⸗
nam ſui pꝛocuratoꝛis:vt eſt de mente Bar.in.d.l.i.no.glo. 7*
doc. in. c. quere aʒ. de elec.⁊ ibi ab.x.col.vbi late ꝑ eũ.⁊ de P
vide qdð no.in.c.lʒ.de ꝓba.⁊.c.ſuſcitata.de in integ.reſti.
¶ Snia lata g ius de qua põt ꝓbabilr oubitari aut rõne cõ
ſuetudinis aut alia rõnevalet no.anto.⁊ ab.in.c.cũ cauſam
circa pꝛin.de elec.facit qð no. Innolic cß ſpeciali.de appel.
⁊2. c. p. ⁊.g.de offi. d ele.
¶ Snĩa requirit᷑ vbi canon loquit᷑ ꝑ verba futuri tꝑis:quia
tũc nõ eſt canon late ſnĩe.no.glo.in.c.qiqͥs.de elec.⁊ meliꝰ in
c.in penis.de reg.iur.li.vi.ab.plene in.c.ſ diligẽti.de fo.ↄpe.
⁊ in alle.c.qſqͥs.ij.col.
¶ Sniĩa diff initiua non eſt ferenda ſine conteſtatione etiam
ſi citatus confiteatur debitũ.ſed fit pꝛeceptũ vt vſq; ad certũ
terminũ ſoluat.vide.sõ.tlis.
¶ Sententias diuerſas non poteſt iuder delegatus pꝛoferre

nomine pꝛopꝛio⁊ nomine college cuius eſt ſubdelegatus.vi

¶ Sniĩa nõ põt ferri ſub ↄditiõe reſolutiua.no.barĩ.liudex
ff de re iudi.ab.in.c.in lr̃is.de offi.deleg.

¶ Snia lata ab vno vel ouobꝰex tribꝰ iudicibꝰ an põt rati⸗

ficari per aliũ qui fuit abſens.vide plene per abinc.pꝛudẽ/
tiã. Seiide offi. dele

¶ Sententia an⁊ quando requirat᷑ ſi quis eſt cõfeſſus in ci
uili vel criminali.vide.S.confeſſio.
Sententie executio ad quem pertineat ſi fuit appellatuzʒ.
vide.S.executio.
¶ Snĩam qͥ dicẽdo iuſtã obtinet ꝓbãdo nullitatẽ nõ tamẽ

ecõtra:qꝛ iniuſta pᷣſupponit exiſtẽtiã rei nõ ſic nullitas.no.in

c.cũ ↄtingat.de offi.dele.⁊ ibi ab. in fi.
¶ Sententias ſuas an poſſint inferioꝛes pꝛelati executioni
mandarevel an debeant ad ſuperioꝛẽ recurrere.no.plene ab.
in.c.ſi quis contra clericũ.de foꝛo compe.⁊ tangit in.c.cũ ab
eccleſi arũ.de offi.oꝛdi.
¶ Sniazʒ ſi pᷣnceps ferat ex neceſſitate tꝑis illa ceſſante põt
ſnĩam refoꝛmare.vide.sS.pꝛinceps ſi ſnĩam ferat.
¶ Snia quã iuderx tulit expꝛimendo vnã cãm falſam cum di
ctione pᷣcipue ſeu pᷣſertim tolerat᷑ lʒ cã expᷣſſa ſit falſa.no.but.
in.l.ij. ff.in qui.cau.in integ.reſt.nõ eſt ne.ab.in.c.tñ ex lr̃is.ð
in integ.reſti.⁊ in.c.ſic.de re iudi.
¶ Snia arbitri an infamat:vide.S.arbitri ſnĩa.
¶ Snia lata ↄ cedentẽ vel alienantẽ rem in aliũ dʒ mand ari

executiõi etiam ↄ tertiũ poſſidentẽ et hoc qñ res nõ poterat

alienari obſtãte litigio.⁊ ſic intelligit᷑ opi.Pe.⁊ refert bar.ĩ
l.i. C. de liti.⁊ in.l.creditoꝛes.C.ð pig.ſʒ ſi poterat fieri aliena
tio vt qꝛ fuit facta in caſibꝰ ꝑmiſſis a iure:⁊ tũc oʒ ꝙ inſtitua
tur nouũ iudiciũ õ tertiũ poſſidentẽ.vt no. Bar.vbi.S. ⁊ ſicĩ
telligitur opinio Inno.in.c.ex parte.de alie.inu.iu.cauſa fa⸗
cta.vt ibi no.ab.
¶ Sniam dubiã põt fſudex ad quẽ ꝑtinet eiꝰ executio decla⸗
rare.vide.S.iudex ad quẽ ꝑti.

¶ Sententia nulla poteſt ratificari per partes.vide,S. arbi/⸗

trium pen ale.

¶ Snia contra ſnĩam an valeat,.vide ab. in.c.inter monaſte

rium.de re iudica.
¶ Snia incerta põt ꝑ indicẽ ferri ſuꝑ ſpem in futurũ facien⸗
do ꝑ reũ qͥ fundata intẽtione actoꝛis tarde ꝓponit exceptio⸗
nem ꝑemptoꝛiã ſeu dilatoꝛiã ſic dicẽdo:oↄdẽnamꝰtalẽ tali in
expen.quas fecerit vel ꝓbauerit ſe feciſel.teminato.C. de
fructi.⁊ litiũ expen.ſᷣm pꝛacticã.ab.in.c.finẽ litibꝰ.de dolo ⁊
ↄtu.vi.colũ.vbi vide ꝑ eũ latiſſime ⁊ notabiliter ⁊ in.c.i.de ſe
queſtra.poſ.vij.colũ.vide.õ.expenſarũ ↄdẽnatio.cũ ſe.
¶ Snia lata ꝓ ↄuentu in cã quã monachi tractauerunt ſine
ↄſenſu ⁊ auẽte ſuꝑioꝛis valet lʒ nõ valeat ſnia ↄuentũ lata
ex defectu ↄſenſus:ſicut dicimꝰin ſnĩa lata in fauorẽ minoꝛis
vt.l.nõ eo minꝰ.C.de ꝓcu.⁊ banc ↄcluſionẽ tenet ab.õ anto.
in.c.cãm q̃.de iudi.ꝑ elegãtes rõnes quas vide.
¶ Snia declaratoꝛia nõ requirit᷑ vbi nõ eſt ſpes de coꝛrecti⸗
one clerici incoꝛrigibilis.vide.S.clericꝰ ꝓpter maleficiũ.

¶ Snia abſolutoꝛia ab inſtãtia iudicij vł expẽ.ſi nõ habeat

cãm expꝛeſſam in ſe an valeat.vide.sð.abſolutioab inſtantia
iudicij.
¶ Sententia poteſt ferri incerta pꝛopter bꝛeuitatem tempo
ris.vide.s.inſtantie tempus.
¶ Snia ſuper poſſeſſoꝛio lata an eſt interlocutoꝛia vel diffi
nitiua vel quaſi.vide ꝑ ab.in.c.fi.de iudi.iij.col.?⁊ ↄ clude ſᷣm
eũ ꝙ qñ intentat᷑ queſtio poſſeſſoꝛia ſuꝑ re ⁊ ꝑ viã actionis ẽ

diffmitiua quo ad ſolennitatẽ obſeruandã ? quo ad impo

nendum fſ.nem cauſe.
¶ Snia an ⁊ qũ poꝛrigit effectũ ſuũ extra territoꝛiũ ꝓnũciã
tis.vide no.ꝑ Bar.in.l.cunctos ppłos.C.de ſum.,tri.⁊ plene
ꝑ aH.in.c.poſtulaſti.de fo.cõ pe.iiij.col.

¶ Sentestia ſuper futuro an poteſt a iudice pꝛoferri.vide.S.

iudex non poteſt ſententiare.

¶ Snia nõ põtimpediri ppter recuſationẽ oppo ſitã poſt cõ

cluſionẽ in cã.vide.S.recuſatio.vᷣ.poſt ↄcluſionẽ.
¶ Snĩa lata ſuꝑ petitoꝛio an obſtet agẽti ſuꝑ poſſeſſoꝛiovł
ʒ. vide no. ⁊ late ꝑ ab. in.c. paſtoꝛalis. de c poſ.⁊ ꝓpe.x.col.
¶ Snia lata ſuꝑ petitoꝛio ⁊ poſſeſſoꝛio an figt pꝛimo execu
tio in petitoꝛio.vide plene ꝑ ab.in.c.cũ dilectꝰ.de cã poſ.⁊ ꝓ
pꝛie.iiij.colũ. 2
¶ Sniĩa an requirat᷑ in ↄfeſſiõe facta in crim ĩali ſeu ci uili cẽ
vide.S. ↄfeſſio ſi emanat.cũ ver. ſe. .
¶ Advaliditatẽ ſnie nõ ſufficit ꝙ poſſint certificariꝑ relatio
nem ad alia ſcripturà niſ ſit illa ſcriptura in actis. oʒ ergo ꝙ
ſnia ſit certa ꝑ ſe vel ꝙ poſſit certificari in aliqua ꝑte acto:u

—

— — — —.—

U

— —— —. —

— — — —— S=

—

1i⸗

boc vult Inno. in. c.i. de li. obla. Jo.and.in addi.ſpe.ti.de
ſen ꝓla. ver.qd ſi iudex ꝓnũciat.glo.⁊ ab.in.c.illa pᷣpoſitoꝛũ.
de accuſatio.
¶ Mõỹ dʒ qs ꝑ ſniam odẽenari niſ actoꝛ ꝓbet er ea cã ſibi de
beri ex qua petijt. vt no. in.c,. cõquerente. de offi,oꝛd. vt refert
Inno. in. c. dilecto. de offi, archi.
¶ Snia lata ſuper ↄdẽnatiõe expenſarũ ſuper quibus non
fuit iuratũ nec pꝛeceſſit taxatio nõ tranſit in rẽ iudicatã.vide
S.expenſarũ ↄdẽnatio.
¶ Snia diffinitiua ſuꝑ certo petito nõ põt ſeruari declaran
da in aliquo ꝓpbãdo vel declarãdo poſt ſnĩam niſi incõ tinen⸗
ti. vt. l. generaliter, S. i. C. de iureiurã.facit.l.paulꝰ.ff.de re iud.
glo. ⁊ bar..l. cñ iuderx. C. de ſen. nec ob.qð no.i.l.iudex.ff. de re
iu. qꝛ ibi ĩcertũ reuatũ declaratũ a iure ⁊ ius declaratiĩ ſnĩa
vt in. l.i. in f. ad turpilia. anto. de butrio in ſuis ↄſi,. cõſilio qð
incipit:puto iudicẽ aditũ.
¶ Snia lata ſuꝑ libello inepto ẽ nulla ipᷣo iure no. Bal.ĩ. l.
actoꝛi.C. de re.cred.⁊ iureiurã.allegat glo. inſti. de obli. in pᷣn.
¶ An ſi libellus ↄtinet plura capła valet ſnĩa p ꝑte:⁊ an iu⸗
dex videt᷑ in alijs ſoluiſſe vel odẽna ſſe.⁊ qͥd ſi capła ſunt cõ⸗
nexa vel ſi libellus eſt generalis. vide nota. plene ꝑ ab.ĩ.c.
cũ inter.de iudi.penul.2⸗ vlti. colũ.
¶ Snia ſi nihil otinet iniquũ ⁊ ſi de cõi ↄſenſu partiũ cauſa
fuit cõmiſſa ⁊ qꝙ ꝑs reqͥ ſiuit in fine iudicẽ vt ſnĩam ferret pꝛe
ſumencdũ eſt p ſnĩa lIʒ in atteſtatio nibꝰ appeat fuiſſe ꝓbatũ p
actoꝛe.nã tũc pᷣſumendũ eſt ex aliqua cã iudicẽ fuiſſe motũ ad
nõ ſequẽdas illas pbatiões. nã illa tpia faciũt vt iuder pᷣſu⸗
matur amicꝰ vtriuſq; ꝑtis ⁊ iuſte motꝰ. ⁊ ſic intelligit c. cãm
que.de re iudi, ⁊ ibi ab.
Sententia non inducit nec tollit naturalem obligationẽ
vide.ð.obligatio naturalis.

¶ Er quo oſtat de ſnia lʒ nõ appeat acta pᷣſumẽdũ eſt ꝙ; oĩẽa

rite ⁊ recte pᷣceſſerũt ⁊ aſſerẽti ↄꝛiũ incũbit onꝰ pbandi nec di
uiditur inter factum antiquũ ⁊ recens:⁊ boc ppter auctoꝛi⸗
tatem iudiciariã vt.c.ſicut.de re iudi.no. Inno. in. c. bone. de
elec.⁊.c.cũ in e. de gffi deleg. no. ab. in. c. qiñ ð. de pba. ⁊ in
allega. c. ſicut.

uo ad ſnie validitatẽ nõ eſt neceſſe vt cã expꝛimatur in

ſnĩa.vt.c.ſicut. de reiu.⁊.l.i.S.ignominie.ff de bis qͥ no. infa.

⁊ ibi Bar.ſʒ quo ad certos effectꝰqui poſſunt ad ſnĩam oꝛi
ri dʒ in aliqͥbꝰ caſibꝰſnĩe cã expꝛimi.¶ Mꝛim ꝰcaſus in ſnĩa q̃
fert᷑ ð ſuſpectũ tutoꝛẽ vt allega. 5. ignominie. 2.l. iij. ⁊. l. bec eĩ.
ff. de ſuſpec. tuto. ¶ Scoõs caſus de hone ſtate in cã appella⸗
tionis qñ recitat ſnĩam ex nonis actis vt honoꝛẽ pꝛimi iudi⸗
cis ↄſeruet.vt.c.cũ iohãnes.de fide inſtru..c.cũ bertoldus.
dere iudi.¶ Tertiꝰcaſus cũ ppter ineptã petitionẽ abſoluit᷑
q̃s.vt ln. c. eraminata. de iudi. ¶ Quartꝰin caſu.l.pperãdũ.
cũ abſoluit᷑ qʒ ab inſtantia iudicij tũc dʒ expꝛimi ꝑ quẽ ſtetit
vt. 5. illo. eiuſdꝰ.l. ¶ Quint? vbi in dex ſniando recedit a iure
cõi.ff.de appel.l:ſciendũ.vñ ſi nõ ↄdẽnat victũ in expẽſis di⸗
cere dʒ cãm quare.in aũt,. de iudi.S. oʒ. col. vi, ſ etiã in iſtis ca
ſibꝰ ſi c̃ nõ erpꝛimat᷑ tʒ abſolutoꝛia ſnĩa. vt cauet᷑ in iuribus
ʒ.allega. ¶ Serxtꝰ cũ abſoluit᷑ reꝰ qꝛ nõ poſſidet.de excep.c.
fi.nã ſi de nouo incipiat poſſidere põt ↄueniri non obſtante
erceptiõe rei iudicate.nõ autẽ ex omiſſione cãe ſnĩa eſt nulla.
¶ Septimꝰſnia excõicatiõis.vt.c.i.de ſen.ex.li.vi.nã tũc reqͥ
ritur de neceſſitate ꝙ cã expꝛimat᷑.vt ibi plene ⁊ notabiliter *
ab. in. c. ſicut. de re iudi.
i iudex dirit in ſnia qꝛ pbatũ fuit ꝑ.a. ?. b. iõ ↄdẽnam⸗
⁊c· eti ſi nõ apꝑeat er actis illos aliqd ꝓbaſſe non e boc dʒ
ſnĩa q tranſiuit in rẽ iudicatã retractari.no. Inno.in.c.qm̃ ʒ
vt refert ab. in. c. ſicut. de re iudi. L
¶ Snia lam g ſubditũ ſuꝑ iure ſubiectõis an põt dño pꝛeiu
dicare vel ecõtra. vide ab. in.c. cũ ſuꝑ.de re iudi.
¶Si iiuder in ſnĩa ſe retulit ad atteſtatiões videt᷑ erpꝛeſſuʒ
in ſnia qð cõtinet᷑ in atteſtationibꝰ. vt. c. cũ bertoldus. de re
iudi.facit.l.pe.C.e ſen. que ſine cer. qti.⁊.l.ait pᷣtoꝛ.S.i. ff. de
re iudi.ab.in. d.c. cũ bertoldus. circa pꝛin.
Sniĩa pꝛincipis ſiue ſit interlocutoꝛia ſiue diffinitiua ſi E
in coꝛꝑe iunj clauſa facit ius ałs nõ. C. de ſacroſanc. eccle. 2.l.
nõ plures. ?. C de legi.l.ij. . i.ſ qñ diffinitiua nõ eſt ſcripta
in coꝛpe iuris ⁊c ʒ legẽ ipius pꝛincipis in coꝛꝑe iuris ſcriptã
nõ facit etia ius:qꝛ nò pᷣſumit᷑ talẽſt niam tuliſſe ad legẽ ↄden

6.

2 „M

DWM

dã ſʒ ad ius litigatoꝛis ledendũ.ſʒ ſi nõ eſt 3 legẽ ſʒ ſupꝛa vł
hrer ⁊ eſt lata ſine cãe cognitiõe ⁊ nõ facit ius gener ale. vt. c.
in cauſis.de re iudi.a ↄꝛio ſenſu.⁊ in.l.fi. Cde legi. aut cñ cãe
cognitiõe:⁊ tũc aut ꝑte abſente ⁊ nõ facit ius.vt.l.q̃ repudiã
tis. C. de inoff. teſta.aut ꝑte pᷣſente ⁊ tũc quo ad oẽs facit ius
vt. d. l. fi. Cy. in. l. ij. C. de legi. ⁊ ab. in all.c. in cauſis.
Snia vel res inter alios acta ad hoc vt alteria fferat piu⸗
diciũ oʒ ꝙ ille pꝛimo loco babeat actionẽ ⁊q ꝑmiſft ſuũ acto
rẽ agere ⁊ ꝙ fuerit de iure ſuo diſe cuſſum ⁊ hoc ſciuerit. Itẽ
ſciuerit ius in illa re ſbi cõpere.vt plene ⁊ notabilit᷑ ab.ĩ. c.
quis.de re iudi.v.col.vbi vidꝗe ꝑ eũ caſus exceptos a regula.
¶ Diuerſas ſnĩias ſi pferãt plures oꝛdinarij vel delegati ſeu
vndoꝛdinariꝰ cũ collega delegato vel plures arbitri ſeu arbi
tratoꝛes vel ad vniuerſitatẽ cauſarũ delegati q̃ illarũ valeat
vel ſi neutra valet.vide plene E ab.in.c.fi.de re iudi.
Snia eſt differenda ſi res petita nõ eſt diuiſibilis nec põt
inſolidũ poſſideri.vide.s.ꝓbatio.ver.ſi duo.
¶ Snia lata poſt terminũ Ppfixũ inſtantie anvaleat. vide ab.
in.c. venerabilis.de iudi.iij.col.⁊ ibi notabiliter ꝑ eũ ſiue ſta⸗
tuatur a iure ſiue a ſtatuto.
Sniĩa nõ requiit qñ lex imp onit penã ⁊ nõ reſpicit actuʒ
iudicialẽ.vide.j.verba imponentia.
¶ Sniĩam iniuſtã obtinẽs an dz reſtituere in foꝛo aĩe. vide.&
reſtituere nõ tenet᷑ in foꝛo aĩe obtinẽs iniuſtã cãm.
¶ Sniĩa incerta generalis valet ſuꝑ acceſſoꝛijs ad cãm ſi ſũt
acceſſoꝛia iuris ad factũ pncipale q̃ nõ expedit declarare. vt
coquerẽte.de offi.oꝛdi.eo qꝛ ius ſemꝑ eſt cenñ. vt.l. i. ff. de iu.
⁊ fac.igno.ſi tñ ſunt acceſſoꝛia rei ſicut ꝑtinere q̃ ꝑtinẽt ad ca
ſtrů vel boſpitale.vt.c.cũ ad ſedẽ de reſti.ſpo.an debeant de

clarari añ ſnĩam. vide no.in.c. certificari. de ſepul.ꝑ Innoc. ſi

vero ſunt acceſſoꝛia actiõis q̃ veniũt iudic offi.vide in.c. gra
uis. de reſti. ſpo. eſt tũ notandũ in bis caſibꝰ ⁊ ſikibꝰ lʒ tol⸗
leretur ſnĩa incerta:iudex tñ q;tũ plus poterit dabit operam
vt oĩa expꝛimant᷑ ⁊ ſniam ferat certã inſti.de actio.S. curare.
doc. in. c.fi.de exceſ.pꝛela. .
¶ Snie erecutio an impediat pᷣtertu inſtrumẽti ſolutionis
nouiter reperti.vide.õ.executio ſnĩe nõ impedit᷑
¶ Aicet õ ſnĩaʒ q̃ in rẽ iudicatã tranſiuit nulla exceptio hʒ lo
cũ de iure.vt no.in.c.i.de re iudi.fallit tũ qñ exceptio ſuperue
nit poſt ſniam. vt.l.ñi fullo. de cõdi.ſine cã.rõ eſt qꝛ talis exce⸗
ptio in veteri iudicio nõ potuit excludi nec indudi. de trãſac,
l·poſt rẽ. Itẽ fallit qñ exceptio eſt reſeruata a iure poſt ſnĩam
ĩ caſibꝰ in iure expᷣſſis ĩ qͥbꝰↄcurrit rõ fauoꝛis vel odij.vt no.iĩ
l.tãetſi.ff.ad macedo. Itẽ fallit in caſbꝰin qbꝰↄcedit᷑ reſtitu
