ctionis baberi dʒ ceffare interdictũ ſeu ceſſatio a diuinis.no.
Abb. in. c. queſiuit. de his que fiũt a ma.par.ca.iiij.colum.
¶ Interdictũ ſpãle reſpectu certe eccleſie poſitũ ab babente
ptãtem tenet᷑ eps ſeruare nõ tñ generale ꝓpter ſpãle pꝛiuilegi
um epᷣoꝝ.no. Jo.an.in.c.fi.de ſenten.excõ. li. vi. Abb.in alle.
c.queſiuit. de his que fi.a ma.par.ca.in fi.

Interrogatio.

¶ Interrogatus tenet᷑ rũdere ⁊ ſi nõ reſpõdit habet᷑ ꝓ cõfi⸗
tente in ſuũ pꝛeiudiciũ.ad hoc.c.ſi tibi abſenti.de pᷣben.li.v l.
2.l. de eta. S. ꝗᷓ tacet. ff. ð ĩterrog. ac. ⁊.c.i.⁊ ibi ab.de poſt.pᷣla.
¶ Interrogari an poteſt de ſocijs confeſſus crimen cõtra ſe
vide.S. confeſſus de ſe.cum ver.ſeq.
¶ Interrogare põt iudex nõ ſolũ poſt litẽ ↄteſ.circa tendẽtia
ad deciſionẽ q̃ſtionis pᷣncipalis negocij.vt.c. cuʒ io hes.de fi⸗
de inſtru.ſed etiã ãte lit.cõteſt. ad oꝛdinãduʒ iudiciũ vt exclu⸗/
dat materias ꝓponẽdi declinatoꝛias foꝛi.vt.c.i.de iudi.⁊v bi
cũq; ẽtas mouet:iudex põt ꝑteʒ interro gare. vt. l. vbicũc:. ff.
de interro. act. Abb. in alle. c.i. de iudi.ij. colũ. ⁊ vide plene ab
ba. in. c.cũ cãm.de iura.calũ.v.colũ.⁊ glo.in.c.qm̃.de ꝓba.
¶ Interro gare põt iudex nõ ſolũ inſtaͤte neceſſitate iuris ſʒ
ctiã vt pᷣcludat᷑ via exceptionibꝰ facti.ar. in. c. puenit.de arbi.
vel vt pᷣdudat᷑ via declinatoꝛijs legitime opponẽdis.ar. ð ex⸗
cep.c.paſtoꝛalis. Abb.in alleg.c.i.de iudi.iiij. colum.
¶ Interrogationi aduerſarij non tenet᷑ pars rñdere.tũñ ſi re⸗
ſpondet tenet reſpõſum in. l. ſine. ff.de interrog. ac. ⁊.c. ꝓut.de
dolo ⁊ contu.no.in.c.cum cãm.de iura.calũ.
¶ Interro gatões debent ãte litẽ cõ teſt. fieri lʒ ſint de cõſilio
non tamẽ de neceſſitate. vt.l.qͥ petitoꝛio.ff. de rei ven. ĩmo plꝰ
dicit ibi glo. ⁊ bar.in.l.i.de ĩterro.act.ꝙ ſi ꝑ obliuionẽ obmit
tãtur iſte ĩterrogatões ãte litẽ cõteſt.poſſunt fieri poſtea.naʒ
equitas ſuadet vt admittãtur ne inaniter ꝑtes ꝓcedẽdo ad vl
terioꝛa grauẽtur in laboꝛibꝰ ⁊ expẽſis.l.vbicũq;. eo.ti.⁊.c.iu⸗
dicãtẽ.xxx.q.v.abb.in.c.cũ cãm.de iura.calũ.vbi ponit diffe

rẽtiã ĩter ĩterrogationẽ ⁊ ↄfeſſionẽ. vide dños de rota ðciſio.ꝰ

xxiiij.⁊ vide.j.de poſitionibus.
¶ Interrogatus an poſſideat ſi neget poſſidere cũ in verita
te poſſideat ſi actoꝛ ꝓbauerit ipᷣm poſſidere eſt res auferenda
ab eo dz dari actoꝛi in penã mendacij.vt.l.fi.ff. de rei ven.no.
glo .in. c. cu cm. de iura. calũi. qð ĩtelligit ibi Ab. de poſſeſſiõe
nõ tñ ꝓpꝛietas rei dat᷑ actoꝛi ſed ſtatim trãſfert᷑ in eũ poſſeſ⸗

ſio ⁊ reꝰefficit᷑ de poſſeſſoꝛe petitoꝛ. Itẽ reqᷣrit᷑ ꝙ reus ſciebat

ſe poſſidere:qꝛ ſi ignoꝛabat. vt qꝛ poſſidebat ꝑ ſeruñ vel filiũ
nõ punit᷑ ⁊ requirũtur alia deqbus ibi ꝑ eundem Abb.

Interpreratio.
¶ Interpꝛetatio reſcriptipꝛincipis debet fieri fim ius com⸗
mune.vide.j.reſcriptum.

¶ Interpꝛetatiões quot funt an debent redigi in ſcriptis.vi

de Abb. in. c.i. de poſtu. pꝛela. iiij. colum. L
¶ Interpꝛetari debet pꝛobatio dubſa contra accuſa toꝛem.
vide.j.pꝛobatio. 4.
¶ Interpꝛetatio alið eſt qᷓ; deriuatio ab ethymologia ⁊ diffi
nitio. ⁊ differẽtia iſtoꝝ vide per Mau.ĩn pꝛohe.cle.
¶ Interpꝛetantur verba diſp oſitionis ſᷣm vſuʒ loquendi.vi
de.j.nepos.
¶ Vbi dubitatio eſt maxima de facili nõ deciſibilis per idẽ/
titatẽ rõnis.tũc ſoli pᷣncipi quo ad aliã cm reſeruat᷑ iterpᷣta⸗
tio.no.in.c. cum vẽiſſent. de iudi.eſt no. Ab.in.c.cum ſpãli.de
appel.ij.colum.
¶ Interpᷣtãda ẽ lex m vſuʒ pꝛacticãdi.vide.j. lex.. minime.
¶ Interpᷣtari dʒ ſtatutuʒ m diſpoſitõem iuris cõis ⁊ maxĩe
circa nõ ſpecificata.caſus eſt de ↄſue.cũ dilecti.de cle.nõ reſi.
ad audientiam.no. ꝑ io. an.in nouella. de re.iu. poſſeſſoꝛ. Jo.
cal.ti.de cõſti.cõſiłix.vide abb.in.c.cãm.de reſctiiꝗp.
¶ Interpᷣtari ⁊ modificare põt pᷣnceps pᷣuilegiũ leges vlti⸗
masvolũtates ⁊ Zctus ꝑtibus pñtibus cui fit pᷣiudiciũ ⁊ oꝛ⸗
dine iur nõ ſᷣuato.eſt cõcluſio Inno.in.c.olim.de verb.ſig.
¶ Interpᷣtant᷑ iura cõia ⁊ puilegia generaliter loquẽtia ſᷣm
ſoci ↄſuetudinẽ.vt.c.certificari.de ſepul.fac.l.cũ de laniõis..
aſinã. ff. de fun. inſtruc. ⁊.l. qd labeo.de ſuppel.le.⁊.c erx lris.ð
ſpõſa.⁊ qualiſcũqʒ ſſ diſpoſitio ſꝑ dʒ intelligiſᷣm loci ↄſuetu

dinẽ. vt no.ĩno.in.c.olim.de vᷣb.ſig.idem bar.in.l.oẽs populi

ff. de iuſti. iure. ⁊ cal.in.c. nõnulli.de reſcrip. Abb. in. c certiſi
cari.de ſepul.in pꝛinci. .
¶ Interpᷣtari ſeu ꝑ interpᷣtationẽ ĩtellectũ iuris puertere nul⸗
lus debʒz. nec etiã debʒ ĩpꝛopꝛiare vocabula legũ.naʒ ſine ne
ceſſitate hoc fieri nõ dʒ.qꝛ ſi pnceps aliter ĩtellexiſſet illud ſcri
pfſiſſet. vt i.l.ſ idẽ codicillis. cũ ibi no. C. ð codi.ſũt.n. vba ⁊ in
tentio ſeu rõ ꝓut coꝛpꝰ⁊ aĩa.⁊ ſicut aĩa dñatur coꝛpi.ita rõ le
gis dñat᷑ ᷣbis. vt no.io.de lig.in. c. ad audiẽtiax. de deci.ſi tñ
verba legis ſeu pꝛiuilegij ſunt clara nõ eſt ab eis recedẽdum
vt. l. ille aut ille. ?.l. nõ aliter. ff. de leg. iij. ⁊ in. c. f. de yb. ſig. ⁊ ſi
rõ nõ eſt ĩ lege expᷣſſa debemꝰ ↄſiderare ꝑ ſimilia rõeʒ natura
lẽ qͥ potuit mouere legiſlatoꝛẽ.nã ſine rõe nõ fit lex.iiij.di.erit

añt lex.i.di.cõſuetudo.de quo plene ꝑ abb.de deci.ita ⁊ nota

bi. in alle.c. ad audiẽtiam. ⁊ de materia extẽſiõis vide qð no.
bar. in. l. ſi cõ ſtante. ff. ſolu.ma.⁊ in auf.quas actões.C. de ſa⸗
croſan. ecde. ⁊ per Jo. an. in regula odia. de reg. iur.lib. vi.
¶ Interpᷣtat᷑ ↄſuetudo loci caſuʒ nouũ aut poſitũ in opinio
nibus doc.ſi certo modo fuit talis lex obuata: nã in tali caſu
ↄſuetudo eſt optima legũ interpꝛes.no.doc.in.c,cũ dilectus
de cõſuetudĩe.⁊.l.ſi ð interpꝛetatõe.⁊.l.minime.ff.de legiab
bas in.c.i.de conſti.vi.colum. MM
¶ Interptatio legis fieri non dz vbi ſignificatio verboꝝ eſt
certa ⁊ clara ⁊ de aliqua cõſuetudie nõ cõſtat.nã tũc non de⸗
bemꝰrecedere averbis niſi ſequeret᷑ abſurditas.cfi. de vyb. ſi
gni. æ.l.nõ aliter. ff. de leg.iij. ?.c ex oꝛe. de pꝛiuil. Abb. vbi.õ.
¶ Si ſignificatio vᷣboꝛꝝ eſt multipler ⁊ incerta ⁊ põt appa⸗
rere via benignioꝛ illa eſt ſequẽda.l.qd ſi ep be. ff. ð eo qð cer.
loco.ſʒ ſi via benignioꝛ nõ a pparet tũc ſi eſt dare ſiłe in alijs

legibus pcedendũ eſt de ſimilibꝰ ad ſimilia.ctrãſlato.de con
ſti. ⁊. c. ci dilectus. de ↄfir. vti. vel inuti. ⁊.l.nõ pñt.ff. de legi. ſi

aũt nõ repitur ſimile:ita ꝙ iuder neſcit q̃d faciat recurrenduʒ
eſt ad pꝛincipẽ.⁊ ſic intelligũtur iura qᷓ dicũt ꝙ eius eſt interpᷣ
tari cuiꝰ ẽ cõdere.vt.l.cũ ð nouo.C.ð le.⁊ ibi Cy.⁊ abb.vbi.ð
¶ Si dubiñ eſt poſituz in opinionibꝰ doctoꝝ ſi reperit᷑ cõis
opinio nõ debet iuder ab ea recedere:qꝛ ve ſoli.de ſta.mona.
c.ij. ⁊ oĩs opinio melius ertimat veritatẽ qð verum niſi cõis
opinio ſit notoꝛie falſa vel ꝓbabilibus rõibus cõuinci poſſit
qð extimabit bon? iudex acutiſſimi ingenij.vt. c. capellan?.de
ferijs. ⁊ eſt ter. in.l.i. Cde ve. iur. enu. in ver. ſy neq;. ſi vero nõ
dat cõis opinio ꝓpter cõflictũ rõnũ:hincide vald evtile eſſet
babere iudicem pꝛopicium:qꝛ poteſt ſequi opinionem quaʒ
vult. Abb. in alle. c.i.de conſti.
¶ Interptatio latiſſima eſt fiẽda in iudicijs ⁊ libellis.qꝛ oĩa
veniunt in iudiciuʒ ⁊c in reſcriptis vero ſi ſunt cõpꝛehenſius

de

ine.
mtie
feſi

do⸗

lth
10
ſig.
iafin
öiss.
is;
tetr
pllt
carti

renl/
ſvene
dſen
Ntis
W
cic
dedun
ſgti
natunt
dien
1n
ſegönn
(deh
lbetn

egen

dA
Necms
Cis

ert
nor
apy
in alie
dech
deleg!
antmc
ethnc
bofte
kunm
niich⸗
ving
Ne
C
ecſe

on

bni
wſui

debent latiſſime interpᷣtari. vt. l. ſolemus. ff. de iudi. ⁊. e. cũ ece

cleſia. ð cauſa poſ.⁊ ꝓpꝛie.circa qð vide abb.in.c.epiſcopi.de

cauſa poſ.⁊ pꝛo pꝛie.

¶ Interpᷣtatio licʒ debeat in bñficijs pleniſſima fieri.vt in.c.

cũñ dilectus. debʒ intelligi qũ alteri nõ fit enoꝛine pᷣiudiciũ ſjʒ
agitur ſolũ de pᷣiudicio cõcedentis ad boc.l. . F. ſiquis a pnci
pe.ff. ne quid in loco pu.⁊ in.c.cũ dilectꝰ de cõ ſue. Itẽ limita
vt pcedat in beneficijs nõ deuiãtibus a iure cõi.ſecꝰ in odio
ſis.⁊ ꝓpter hoc dicimꝰꝙ diſpẽſatões ſunt ſtricti iuris. vt.c.i.
⁊.ij. de fi.pꝛeſby.lib.vi.⁊ glo.in.c.oꝛdinarij.de offi.oꝛdi.li.vi.
⁊ qð no.abb.in.o.olim.de vᷣbo.ſig.et in.c.cũ dilectꝰ.de do.
¶ Interpꝛetatio in contractibꝰnõ debʒ fieri ſtricta in fauoꝛẽ
vnius ⁊ in odiuʒ alterius:qꝛ contractus inducit obligationẽ

ex vtraq; parte.vt.l.la beo.ff.de verbo.ſig.⁊ ideo debet equas

lis ſeruari Abbas vbi. ã.

Inteſtatus.

¶ Vone queſtionẽ quã ſcripſi in oꝛdinatõibus reſcriptũ,

Intruſus.

¶ Intmſus geſta per eũ qui gerebat ſe vt pᷣlatus.ſi non erat
in poſſeſſione dignitatis indubitãter nõ valẽt.ar.in.c.ↄſulta
tionibꝰ.de iur.pa.nec in tali caſu cõis erroꝛ ſufficit ad hoc.qð
no.in.l. Barbarius.ff. de offi.pᷣto.⁊ in.c.cũ dilectꝰ.de reli.do
mi.⁊ ĩno.in.c.ij.de in ĩteg.reſti.Ab.i.c.dudũ.ij.de elec.ix.col.
¶ Beſta per pᷣlatũ intruſum auctoꝛitate ppꝛia vel ꝑ potentiã
alicuiꝰquãtũcũqʒ ſit in poſſeſſiõe nõ tenent geſta ꝑ eñ nec tali
põt fieri ſolutio ꝑ debitoꝛes niſi cũ eo contrarxiſſent.vt.l.ſi vꝛ⸗
bana.de condi.indebi.⁊ ibi bar.inno.in.c.in lr̃is.de reſti.ſpo.
ſed ex cõtractu ãtea inito nõ liberàtur ſoluẽdo ĩtruſo.vt bar.
in.d.l.ſ vꝛbana.⁊ Inno.vbi.S.nec cõis erroꝛ iuuat exquo de
eſt auctoꝛitas ſupioꝛis.nã lex barbariꝰ.fundat ſe ſuꝑ cõi erro
re ⁊ ſuꝑ auctoꝛitate ſuꝑioꝛis:qꝛ ille barbariꝰ habuit officiuʒ
a ſuꝑioꝛe:ſecꝰ vbi deficit vnũ tm̃.no.doc.in.c.nihil eſt. de elec.
⁊ ibi Abb. rij. colum. ⁊ ibi plene pereum.⁊ vide.S.erroꝛ.idem
abbas in allega.c. dudum. de elect.ix. colum.⁊ in.c. gratum.
de offi. deleg. in fi.
¶ Si notoꝛiñ ſit aliquẽ babere titulum canonicum in benefi
cio non datur tũc tolerantia ⁊ anime vere decepte cum talipᷣ
lato.c.apoſtolice.de cle.excõ.mi.⁊ no.in.d.c.dudum.
¶ Beſta per intruſum qͥ nunqᷓ; babuit auctoꝛitatẽ a ſuꝑioꝛe
lfoꝛo aĩe vel penitẽtiali valẽt ꝓpter fidẽ ſacramẽti exquo ſub
diti credebãt illũ eſſe pᷣlatũ.no.per Inno.i.c. ꝑ tuas.de ſimo.

eſt tũ tutum ꝙ ſi ãte moꝛtẽ boc ſciãt iterũ cõfiteãtur.vt no.io.

an. in. c. dudum.ij.de elec.⁊ ibi Abb.x.colum.
¶ Intruſus appellat᷑ is qͥ obtinuit dignitatem a nõ habẽte
ptãtem illã cõferẽdi.vt.c.cũ veniſſent.de in ĩteg.reſti.⁊.c.ex fre
quẽtibus.de inſti.⁊ geſta ꝑ talẽ intruſum nõ valẽt quãtũcun
q; dicat᷑ toleratꝰ: qꝛ in intruſo nõ hʒ locũ tolerãtia exquo nõ
babuit ingreſſuʒ ab habẽte ptãteʒ.vt no.inno.in.c.qualiter ⁊
quãdo.ij.de accu.⁊ Archi.xij.q.ij.slienatiões. Abbas in al
lega.c. cum veniſſent.
Intruſus dr qui titulo legitimo nõ pꝛecedẽte ingerit ſe ad⸗
miniſtrationi ⁊ ſi pꝛeceſſiſſet electio.idẽ ſi eſt pñtatus ſine legi
timo titulo pꝛius habito.vt no. Inno.in.c.qualiter ⁊ qñ.ij,ð
acou.no. Ab. in.c. cum iamdudum.de pꝛeben.ij. colum.
¶ Intruſus in bñficio foꝛte auctoꝛitate pꝛincipis ſecularis ⁊
poſtea imp etrãs illud a papa nõ facta mentione de intruſio⸗

ne eſt repellẽdus.talis.n.pꝛouiſio fuit ſurrepticia: nã ſi papa

ſciuiſſet de facili nõ puidiſſet ꝓpter ambitionis viciũ:qꝛ ĩgeſ
ſit ſe admĩſtrationi ãte oẽm puiſonẽ.colligit᷑ ex.c.cũ iamdu⸗
dum. de pꝛeben.vt ibi no. Abb.⁊ vide qð no.in.c.ſi apoſtoli⸗
ce, de ben. lib. vi. in nouella.⁊ idẽ no. Abb. in. c.i. de cõceſ. p⸗
ben. vbi tenet ꝙ; idẽ eſt dicendũ ſi ſcienter occupauit benefici
um viuẽtis ⁊ demũ cũ vacet ĩpetraret illud a papa nõ facta
mẽtione de occupatõe ſeu intruſiõe pꝛeterit a.idẽ no.abb. in
c.poſt electionẽ.eo.ti.de ↄceſ.pᷣben.vbi cõcludit ꝙ nõ ſolũ is
qui ꝓpꝛia auctoꝛitate intmuſit ſe in beneficio viuẽtis eſt ipabi
lis in bñficio ſʒ eti ille qui aliquo queſito coloꝛe ſeu titulo fa
cit ſe inſtitui vt ex illo ter.colligit᷑.ſecꝰſñi pbabiliter hoc ignoꝛa
bat. vt no. glo. in alleg.c.i. de cõceſ.pꝛeben.

Inuentarium.

⁊.c.ij.dę cle.ꝑcu.no.abb.in.c.ſignif caſti.de homi.ij. colũ.

¶ Inuentarium tenetur clericus facete. alias teneturvltravẽ

res bered itatis. vide.S.clericus. MWW
V¶ Inuẽtarij cõ fectionẽ põ tiudex remittere ſi expediat pupil
lo ne pr̃imonij ſecreta reuelent᷑.no.bar.in.l.tutoꝛ qͥ repertoꝛi⸗

um.ff. de admi, tu. ⁊ eſt ar. in.l. ij. Cde ali. pu. pꝛe. Abb. in.c. ex

parte.iij.de appel.

¶Heres qui aliquid celat in inuẽtario malignitatis cã inſo
lidũ tenctur creditoꝛibus.no.bar.in.l.reſcriptũ.ðff. de bis qui.

vt indig.licet Cp. contra in aut᷑.ſed cum teſtatoꝛ.ix.q.cuius re

pꝛobatur opinio per bar. vbi.ã.
¶ Heres inuentariũ nõ cõficiẽs nò põt detrabere fal. qꝛ in

tali caſu non pᷣſumit᷑ ꝙ hereditas ſit expauſta legatis.ſj pᷣſu

mitur potius ꝙ; beres bona vſurpauit ex eo noluit inuenta
riũ ↄficere.no.bar.in.l.in rõe.S.qꝛ vulgo.ff.ad.lfal.⁊ in aut
de here. ⁊ fal.exquo no.qꝙ etiã iura canonica appꝛobãt inuen

tarijofectionẽ ad excludẽdũ beredẽ a bñſicio falcidie vt nõ te

neat᷑ creditoꝛibꝰ vltra vires hereditatis: vt in.c. raynaldus.

de teſta. vbi hoc no. Abb. qð eſt veruʒ in foꝛo contẽtioſo.ſecꝰ

in penitẽtiali in quo ius humanũ fundatũ ſuꝑ pᷣſumptiõe nõ
eſt obſeruandũ in foꝛo aĩe ſi veritas eſt cõtra pᷣſumptionẽ.fa⸗

cit.c.lr̃as.i fi.ð reſti.ſpo.⁊ bal.ĩ.l.i.de ſacroſan.ec.⁊ ab.vbi.g.

¶ Inuentariũ ſi filiꝰberes nõ cõficiat lʒ teneatur vltra vires
bereditatis creditoꝛibus intelligit᷑ ſua legitima ſibi reſeruata
naʒ de illa ſatiſfacere non tenetur creditoꝛibꝰ.no.glo.in aut᷑.
ſed cum teſtatoꝛ. C. ad.l.falci.⁊ in aut᷑ hoc amplius.C. de fidei
com. Abb. in. c.i. de ſolu. .
¶ Eccleſia inuẽtariũ nõ cõſiciẽs nõ tenet᷑ vltra vires beredi
tatis.no.bar.in.lfi.C. de iure deli.⁊ expꝛeſſius in.lł.i.C. de ſa⸗
croſan.eccle.nã ſiſcꝰ nõ tenet᷑.vt.d.l.ſi.ergo nec eccłia facit qd
no.in aut.ſicut.C. de ſacroſan.eccle.no.ab.iĩ.ciið ſolu.in fi

Inneſtitura.

¶ Inueſtiturã qñ bʒ vim collatõis vel cõfirmatõis ⁊ an p eã
trãſferat᷑ poſſeſſio.vide notabi.ꝑ abb.in.c.ex ir̃is.de ↄſue.v.
colũ.⁊ meliꝰ ⁊ elegãtiꝰ ꝑ abb.in.c.auctoꝛitate,de inſti⸗

Inuitatus.

¶ Inuitatus dʒ vocari ꝑ inuitãtes hoꝛa pꝛandij:vtveniat ad
pꝛãdiũ ſi inuitatus fuerit foꝛẽſs vł mulier:qꝛ nõ libẽter ſe ĩge
rũt:ſj pꝛo alijs nõ niſi ſint graues ꝑſone io.an.⁊ cal.in.c.fi/ð
renunci.Abb.in.c.cum inter. de elec. in fi.
¶ Inuitãs tenet᷑ ad intereſſe inuitato niſ adipleat qð eſt pol
licitus ſi inuitatus pꝛãdiũ acceptauit:vt in iuri ã.alleg.io.an.
m ſentit ðꝛiũ in ꝓbemio decretaliũ.ᷣc.rex pacificꝰ.cuiꝰ opinio
appꝛobatur ꝑ abbatẽ in alle.c. cum ĩter.

Irregularis.

¶ Irregularis nõ efficit᷑ celebꝛãs durãte ceſſatiõe a diuinis

etiã ſi ſit ceſſatio generalis.⁊ eſtrõ:qꝛ nunq; quis incurrit ir
regularitatẽ niſi in caſibꝰ expᷣſſis a iure:vt.c.is cui.de ſen.ex.
li.vi.no.in.c.ſi canonici.ð offi.oꝛdi.li.vi.⁊ põt eſſe rõ qꝛ ceſfa

tio eſt quid facti ⁊ ea que ſunt facti non ſuſpẽdunt᷑ ꝑ appella
tionẽ.ſʒ opus eſt ↄꝛio facto.eſt cõcluſo Anto.⁊ Ab.in.c.di⸗

lectis.de appel.pe.col. ⁊ ita cõcludit Pe. de ancha. poſt Iꝝn

no.in.c.ſi celebꝛat.de dle.excom.mi.

¶ Irregularitas nõ cauſat᷑ er ſola effuſone ſanguĩs:ſʒ opoꝛ

tet ꝙ interueniat moꝛs vel mẽbꝛi detrũcatio.vt in.c.in archie⸗
piſcopatu.de rap.⁊ cle.vnica.de homi.⁊ nõ ĩtelligas de mẽ⸗
bꝛo debilitato:lʒ ſit quaſi inutile ſʒ opoꝛtet ꝙ; oĩno ſit mẽbꝛũ
detrũcatũ.no.bal.ĩ aut᷑.ſʒ nouo iure.C.de ſer.fu nec digitꝰ d
membꝛũ.ſʒj eſt pars mẽbꝛi.no.bar.in.l.ij.ff.de pu.iudi.vbi cõ
cdludit ꝙ membꝛũ appellat᷑ qð hʒ officiũ ſeparatũ ⁊ diſtinctũ
ab alijs mẽbꝛis.no.Abb. in alle.c.i.qui cleri.vel vouen.

. ¶ Irregularis efficit᷑ pꝛelatus imponẽdo penã clerico incoꝛ

rigibili:vt ſtatim moꝛiat᷑.vide.s.contumar clericus.
¶ Ineegularis an efficiatur conſulens.vide., conſiliumver.
conſulens.cum verſi.ſeq.
¶ Si bellñ eſt iniuſtũ ⁊ clericus adhibet pñtiaʒ ſuã auxilian
do ⁊ non iterficit exquo tñ ab alijs ſocijs bomicidia perpetrã
tur ipſe eſt irregularis.⁊ no.in.c.penul.de bomi.⁊ facit.c.pñti
¶ Sicderici va dũt armati ad cm bonã ⁊ licitã:vt pacifican
dũ non imputat᷑ eis eti ſi inimici putates cõtrariũ ſe non de⸗

fendãt dũ tamẽ abſit dolus.nã qudo bellũ eſt iuſtũ poſſunt
clerici incitare alios ad pugnãdum ⁊ intereſſe ſʒ nõ pugnare
rriij. q. viij.igitur.⁊.c.cũ pꝛidem.facit glo.vij.qi.c.ſ ciſcitaris
⁊ licet malefaciãt ꝑcutiẽdo:vt.c.ex multa.de voto.nõ tamen
incurrũt irregularitatez. dũtamẽ occidant nec mutilent mem⸗
ꝛũ.no.in.c.petitio.de homi.⁊ ibi abb.⁊ vide no.ꝑ archi.i.c.
ſiquis nõ iratus.xv,q.i.⁊ melius ꝑ eũ in. c. fi. xxxvi.diſtin, ⁊ vi
de glo. in. c. de cleri. ⁊ in. c. de bis clericis.l. diſt.

Inntile.
¶ Vide vtilꝗ.
Judeus.

¶ Jugeus an ſubijciatur eccleſie in caſu ĩ quo ſubijcitur fide
lis. v ide.S.infidelis. .
¶ Jugeus ſi deliquerit cõtra legẽ diuinà bene põt papa eũ
punire directe vt vicariꝰ dei: vt.c. gaudemus.de diuoꝛ.ideʒ ſi
eſſent infeſti xpᷣianis:vt pʒ per totũ titulũ de iudeis: ⁊ illa au⸗
ctoꝛitas quid ad nos ⁊c.ꝓcedit ſm Hoſtiẽ.quo ad ſnĩam erx⸗
cõicationis ⁊ quo ad fidem ⁊ quo ad ſpũalia:de quo vide in
no.ĩ.c.qð ſuꝑ his.de voto.ab.ĩ alle.c.gaudemꝰ.vide.S.ĩfideł
¶ Jugeus an poteſt ſeruum xpᷣia num habere ⁊ quando eri⸗
pitur in libertatem talis ſeruus.⁊ vide.j.ſernus.
¶ Judeinon perdũt agnationẽ ꝑ cõuerſionẽ ad fidẽ. vñ ſue⸗
cedere debẽt ſuis parẽtibꝰſicut qñ pꝛimo ſuccedere poterant
nõ eniʒ debẽt eſſe deterioꝛis cõditõis cõuerſi ad fidẽ qᷓ; quã⸗
do erant in indaiſmo:vt.c.iudeis.⁊ abb.ibi: de iudeis.
¶ Jugeus nõ põt hr̃e nutricẽ xpᷣianã etiã ex diſpẽſatiõe epi⸗

nã epᷣs nõ diſpẽſat ↄᷣ ius vbi ſibi erpᷣſſe vel tacite nõ ꝑmittif:

vtno. Inno.in.c.cũ dilectus.de tem.oꝛdi.⁊ archi.in.c.licet ca

nõ.de elec.lib.vi.⁊ abb.in.c.at ſi clerici.de iudi.maxĩe qꝛ iſta

ꝓdibitio iuris tẽdit in dedecus fidei ad cõmodũ pꝛiuatũ ip⸗
ſius iudei.hoc tenet anto.⁊ idẽ abb.in.c.ad bec.de iude.in fi.
¶ Jugei ſunt ſerui xpᷣianoꝝ ꝓpter eoꝝ delictũ ſʒ ppter pieta⸗
tẽ ſuſtinẽtur in libertate ⁊ in eaꝝ cerimonijs vt alliciant᷑ ad fi
dẽ:qꝛ eſt aliqua ſpes de eoꝛum cõuerſione.c.⁊ ſi iudeos.de iu
deis.⁊ ibi abb.facit.c.que ſincera.xlv.di.
¶ Juei cũ debeãt publice diſcernia xpianis in q̃litate habi
tus omni tꝑe debẽt poꝛtare ſignũ diſtinctõis publice nõ oc⸗
culte vt ab omnibus diſcernantur: vt.c.ĩ nonnullis.de iude.⁊
ibi Abbas. 3
¶ Jugeis ⁊ alijs paganis vendũtur licite redditus etiaʒ re⸗
gales.non ergo omne cõ merciuʒ eis denegatur.c.pe.de iude.
⁊ vide.c.ne pꝛela.vi.ſuas.
¶ Jugeus rõne delicti ſonit᷑ foꝝ eccleſiaſticũ qð intellige de
delicto cõtra leges eoꝝ in moꝛalibꝰ. ⁊ ſicut rpᷣiani ſoꝛtiunt᷑ fo
rũ eccleſiaſticũ qñ delinquũt j legẽ diuinã ⁊ iuramentũ ſic iu⸗
dei nõ debẽt gaudere maioꝛi pᷣrogatĩa.idẽ qñ iudei⁊ꝛ ĩfideles
peccãt ↄtra naturã:qꝛ tales deꝰ punit HBeñ.xrxiiij.ita eius vi⸗
carius.no.inno.in.c.qð ſuper his.de voto.Abb.in.c.poſt mi
ſera bilem. de vſu. in fi.
¶ Jugei an teneantur ſoluere decimas perſonales. vide.S.
decimas.v.iudei.
¶ Jugeus vel alius infidelis an poteſt babere ius patrona⸗/
tus.⁊ vide.j.patronus.v.ius patronatus. D
¶ Judeus fugiens ad eccleſiã an gaudet eius ĩmunitate. vi⸗
de.S.eccleſiaſtica imunitate non gaudet iudeus ⁊c.
¶ Jugeꝰ factus rpᷣianus eſt ca par beneficij eccleſiaſtici ⁊ po
teſt impetrare etiã in eccleſia cathedrali nec eſt contẽnendus
qꝛ fuit iudeus.ſed cõmendãdus qꝛ ad fidẽ ſe cõuertit.vt.c.eã
te.de reſcrip.⁊ ibi abbas.ij.colum.
¶ Judei nõ ſubſunt legi canonice quo ad penas ſpũales:vt
c. gaudemus. de diuoꝛ.v.⁊ in pᷣmiſſis.ibi:q̃d.n. ad nos ⁊c.i.

ad Coꝛinth.v.c.nõ.n.põt eccleſia tales excõicare qꝛ extra ec.

cleſiã ſunt quo ad fidẽ ⁊ quo ad ſpũale cõſoꝛtiũ.vtibi.⁊.ij.q.
i. multi.no. Hoſti. in alleg.c. gaudemꝰ ⁊ Jo. xxviij.q.i.ſepe q̃
ad penas tñ temꝑales pecuniarias ſeu reales bene ſubijciun
tur pꝛincipi ſeculari ⁊ eccleſie.⁊ ſic directe ſubſunt legi huma⸗
ne ĩdirecte aũt legi canonice.⁊ eſt rõ diuerſitatis:qꝛ pꝛima re
ſpicit coꝛpa ⁊ in facto conſiſtit.ᷣff. de iuriſ.om.iu.l.ijj.ſca.ſ.ca
nonica reſpicit animas ⁊ in iure cõſiſtit.vt.c.querenti.de ver

bo.ſig.q̃ non põt arceri niſi fidelis ⁊ obediens xpᷣianus.nota

doc. ſignanter Hen,in alleg.c. gau demus i.di.

Jugex.
¶ Judex deputatꝰſuꝑ pluribcis põt diffinire hodie vnas
poſtea aliã,nã determinãdo vnã lʒ nõ plures nõ dr̃ functꝰ of
ficio ſuo q ad als.no.in.cin lr̃is.de offi.dele.facit optime tex.

in. l. qͥ tñ. ff. de arbi. Abb. in. c. paſtoꝛalis.S.qm̃.de offi.deleg.

¶ Juer ſciens non habere iuriſditionem vel ignoꝛans ſi ꝓ

cedat an valeat pꝛoceſſus.⁊ vide.j.pꝛoceſſus. .—
¶ Juger ſi pceſſit Zͥ ius male ĩtelligẽdo legẽ vel canonẽ ꝓceſ
ſus eſt nullus. ad B.ccũ dilectꝰ.de ↄſue.⁊ gl.in.c.vnico.de po

ſtu. pla. li. vi. Abb. in. c. cam. de reſcrip.⁊ vide.j.ſnĩa quã.

¶ Juger delegatus ſi nõ fuata foꝛma reſcripti ꝓcedat:eius

ꝓceſſus eſt nullus.vt.c.cũ dilecta.de reſcrip.⁊ no.vnũ ſingu
lare ex illo ter. ꝙ vbi plura cõmittũtur in reſcripto videt᷑ da⸗
ta foꝛma ⁊ ſᷣm oꝛdinẽ narratõis factoꝝ debeat iuder ꝓcedere
exqͥ pᷣ loco narrata vidẽtur ſtudioſius cõ miſſa. vt ibi no.ab.
¶ Juger ſi ꝓceſſit ex officio dʒ citari vt defendat ſniam ſuam
tũ qꝛ tenet locñ ꝑtis.⁊ qꝛ eiꝰ intereſt ne poſtmodũ dicat᷑ eũ ꝓ
ceſſiſſe iniquo aĩo ⁊ puniat᷑ vel ꝑ impꝛudẽtiaʒ.vtꝓbatur in.c.
venerabilibꝰ. poſt pꝛin. de ſen.excõ.li.vi.Aut ꝓceſſit ad inſtã
tiaʒ ꝑtis. ⁊ de neceſſitate nõ eſt oocãdus. vt.d.c.venerabilibꝰ
põtiñ ſe offerre defenſioni ſi vult qꝛ retractatiõe ſnie aliqle pᷣ⸗
iudiciũ ſibi generat᷑.ar.l.a ſnia.ff.de appel.⁊ glo.in.c.ſacro.ð

ſen. ex.⁊ Inno.in.c.in nr̃a.de ꝓcura.⁊ in.c.decetero.dereiu.

Abb. ln. c. dilectus.i. de reſcrip.
¶ Jugex qui tulit ſententiam non viſis actis contra contu⸗
macem fert ſententiam nullam.⁊ vide.j.ſententiam.
¶ Judici põt violester reſiſti tanqᷓ cuilibet alij ſi extra iudi⸗
ciuð ta nq; ꝑs aĩoſe aliquẽ iiuriat᷑.vt.l. ꝓhibitũ.C. ð iure fiſci.
⁊ ſic intelligitur dictũ Inno.in.c.ſi qñ.de o ffi.dele.⁊ in.c.di⸗
lecto.de ſeu.ex.li.vi.Si tñ iudex ꝓcedit iudicialiter iniuſte ⁊ fa
ctũ eſt irreuo cabile ꝑ appellationeʒ vt ſi mãdat aliquẽ iniuſte
toꝛqueri vel ſuſpẽdi põt ſibi violẽter reſiſti.⁊ ſicpõt modera⸗
ri dictũ bar.in.d.l.phibitũ.quĩimo põt qlibet adiuuare iſtuʒ
qui patit᷑ iniuriã vel violentiã.ar.l.ſiqᷣs in ſeruitutẽ.ff. de fur⸗
tis. xxiij.q.iij. ꝑ totũ.ſi aũt grauamẽ eſt notoꝛie iniuſtũ etiam
ſi ſit reuocabile ꝑ appellationẽ põt ſibi reſiſti ita ꝓcedit gl.in

c. ex l̃is.de o ffi.deleg. Sed ſi nõ eſt grauamẽ notoꝛiũ dʒ ap:

pellari ⁊ nõ reſiſti. ita ꝓcedit.c.ſi q.e.ti.qꝛ exrquo appellatio
tenet nõ remãſit iudex ſaltem in exercitio.ſʒ ſi dubitet᷑ de tali
validitate appellatõis ſuꝑſedebit᷑ tẽꝑe executiõis.vt no.¶p.
in.l.ab executoꝛe.C.quoꝝ appel.nõ recip.Abb.in alle.c.cum
cã que.de offi.dele.⁊ ibi no.ꝑ eũ.⁊ in.c.ſuꝑ queſtionũ.s.qꝛ ve
ro.eo.ti.⁊.c.ex lr̃is.e.ti.X⁊ Ancha. in regula ea que fiunt a iu⸗
dice.circa pꝛincipium.

¶ Judex dʒ ꝓcedere ſm equitatẽ intelligẽdo de eqͥtate iuris
ifoꝛmata.vt.cfi.de trãſac.⁊.l.placuit.C.ð iudi.⁊.l.qð ſi eppe
ſi. ff. de eo qð cer.lo.qꝛ iudex nõ dʒ eſſe clemẽtioꝛ lege nõ põt

dici equitas illa q̃ ðuiat ab eo qð eſt iuſtũ ⁊ equũ.vt eſt ler qᷓ
eſt fundata ſuꝑ equitate ⁊ rõ ne.i.diſ.c.cõſuetudo.⁊.d.l.pla cu
it. Abb. in. c. ex p arte.ij.de offi.deleg.

¶ Juder ſi ignoꝛat fundamẽtum ſue ptãtis nõ tenet ſnĩa.et

idẽ de alijs actibus.facit.l.quiin aliena.⁊.l.ſi is ad quẽ.ff.de

acqui.here.ad idẽ vide no.in.c.ex parte.de conceſ.pᷣ ben. Ab.
notabi.in.c.pꝛudẽtiam.S.i.in fi.de offi.dele.idẽ ſi ꝓfert ſniam
contra cõtumaceʒ ⁊ non erat certus ſi erat contumax. Abb.ĩ
c. cum er officij.de pꝛeſcrip.vij.colum. M
¶ Judicis auctoꝛitas cũ male pꝛoceſſit nõ excuſat maleſidei

poſſeſſoꝛẽ a fructibꝰ rei q̃ ſbi inique adiudicat᷑.no.bart.in..·
iuſſit. ff. de re iudi.i.l.iuſte poſſidet.eo.ti.ʒ als ti.excuſet eti
am malefid ei poſſeſſoꝛẽ a fructibus percipiẽdis.vt.l.ſi nudi

ff. de rei vendi.no.abb.in.c.cũ cauſa que. de off..dele.ij.colũ.

¶ Jugerx lʒ bẽat iuriſditionẽ certo caſu ſi tamen ꝓnunciat ſe
nõ iudicem perdit illam iuriſditionem nec poteſt illam ampli⸗

us rea ſſumere.vt no.glo.in.c.ſignif icantibus.de offi.deleg.

vnde quẽadmodum quis iuriſditionem non habẽs acquinit

eam ſi ſe ꝓnunciat iudicẽ cũ iudex non eſſet.vt no.abb.in.c.ſu

per litteris.de reſcrip.ita pꝛonuncia ndo ſe non iudicẽ perdit

iuriſditionem ⁊ imputandũ eſt parti nõ appellati.no. abb.in
c.allega.ſignificatibus.⁊ vide.j littere ſurrepticie.

¶ Jugerx in ſentẽtiando debet ſequi cõem opinionẽ docto x
ſi eſt vera. no. bar. an.in.l.cũ ꝓlatis.ff.de re iudi.⸗ no. in. c. ð
deciinã cõmunis opinio eſt ſequẽda niñ euidẽter ſit falſa.no⸗

2E———— 1

—☛ –e –

ptg
ſeier
Ng
ſg

depo
neinr
ſnge
i e
Netet
nob⸗
ſuan
taig
torine.
diti
abüb
leß⸗
ſaco⸗
derein

Acnt⸗

nſde
neſici.
inc di
liſtert
einiuſe
nogena,
reiſtez
defunn
etan
dügiis
ü
pelane

fde il

0o,Ay.
,,CN
geve
asiu

mreinns
iche
oͤho
ckler
la

atit4
glifio
ben ⸗
nian
Sbhi

aleſei
Kolltc
Lftuti
nm
nurl
fidert
Ncgunt
nint
inndt
otdi

6p

oin

ue

*½ 62

Jo. an.in. c.i.de conſti.no.abb.in.c.i.de re iudi.iij.colum. vbi
vide plene.

¶ Jugex debet accelerare in cauſe erpeditione:ita tñ ꝙ iuris

oꝛdo non pꝛetermittatur ⁊ veritas nõ occultet᷑.vt in cle.ſepe
S. amputet.de verb.ſig.⁊ ſi iuder ita feſtinauerit ꝙ ex bꝛeuita
te põt pꝛeſumi qꝙ; non bene inſtructus tulit ſentẽtiam nõ valʒ
qð agit.vt in.c.tũ ex litteris.de in integ.reſti.bar.in.l.ꝓlatam
C.de ſen. Spe.in ti.de ſen.pla.S.qm̃ ver.itẽ oppone.not.glo.
in. c.eccleſia.de ↄſti.⁊ eſt tex.i.c.nos in quẽqᷓ;.⁊.c.pꝛimates.ij.

q.i.glo.⁊ abb.in.c.ij.de re iudi.vide.j.ſnĩa lata a iudice dtra.
¶ Licet qͥs a ſnĩa iniqua nõ ꝓuocauerit põt tñ agere contra

iudicẽ qui malicioſevł ꝑ impꝛudẽtiam eũ condẽnauit.inſti.de
obli.q̃ ex quaſi deli.naſcũ.in pꝛin.nec ob.ſibi exceptio rei iudi.
a qua nõ eſt appellatũ:qꝛ alie ſunt ꝑſone iter quas pꝛius age
bat᷑ ⁊ ad aliud agit᷑ mõ.qꝛ ad penas vel ad intereſſe.hoc no.
nno.in.c.ſacro.de ſen.ex.glo.in.c.paſtoꝛalis.S.qꝛ vero.de
offi. dele. in fi. ⁊ bar.in.l.i.ff.de appel.⁊ in.l.i.ff.de varijs ⁊ ex⸗
traoꝛ.cog. Abb.in.c.ad hec.in fi.de appel.vi.colũ.vide.j.poſ⸗
ſeſſoꝛio recuperãde.⁊ vide.j.eo.ver.iudex qui male iudicauit.
boc idẽ tenet Abb.in.c.paſtoꝛalis.de iurepatronatus.
¶ Juger ſi ignoꝛat vel ſciat ſe nõ ha bere iuriſditionẽ vel eli⸗
dibilẽ per exceptionis cõflictũ an valeat ꝓceſſus per eum fa⸗
ctus ſuper pꝛincipali vel contumacie punitiuus. vide.j.ꝓceſ⸗
ſus non valet nec ſuper pꝛincipali.cum ſeq.
¶ Juger qui male iudicauit ſi agit᷑ ad penã ĩponẽdam ei de⸗
bet vocari ſiue ꝓceſſit ad ĩſtãtiaʒ ſiue ex officio cũ agat᷑ de ſuo
piudicio.⁊ in pᷣiudiciũ abſentis nil eſt inouãdũ.c.i.de cã poſ.
⁊ ꝓpꝛie.⁊.c.ĩter quattuoꝛ de maio.⁊ oboiij.q.i.c.caueat.⁊.c.
venerabilibꝰ. v.ſed ercõicatus.⁊ etia vbi nõ agit᷑ ad punien
dũ iudicè põt ipſe aſſiſtere in ꝓceſſu ⁊ iudex poterit appella⸗
re a retractatione ſnie ſue.idẽ tenet Fre.cõſił.ccxi.vbi tenet ꝓ
ceſſum eſſe nullñ ſi iudex qͥ ꝓceſſit ex officio nõ fuit citatꝰ ꝑ iu⸗
dicẽ ad quẽ.allegat JInno.in.c.pe.de re iudi.Abb.i.c.cñ ſpe⸗
ciali S. poꝛro.ð appel.pe.colũ.vide.j.poſſeſſoꝛio recuperãde.
¶ Ju ger ex o fficio ſuo põt repellere ꝓcuratoꝛẽ nõ oſtẽdentẽ
mãdatũ etiã ſi ꝑs nõ excipiat ãte litis ↄteſta.ne iudiciũ ſit fru
ſtratoꝛiũ.gl.in.c.i.ð elec.li.vi.Abb.in.c.cũ dilecta.ð reſcriptᷣj.
Juder oꝛdinariꝰ põt cognoſcere de pᷣualiditate lr̃arum iu
dicũ delegatoꝝ ad finẽ vidẽdi cuiꝰmãdatũ debeat exequi ⁊
ſi ſtãte dubio ꝑ alteꝝ excõicet᷑ nõ tenet excõicatio qꝛ boc caſu
oꝛdinariꝰcõtumaciter nõ reſiſtit delegato nec turbat ſuã iuriſ
ditionẽ.ſʒ ſuꝑſed ẽdo facit auetoꝛitate.c.cũ cõtigat.ð reſcrip.
plene per Inno.⁊ Abb. in. d. c. cu m contingat.
¶ Juger er officio ſuo ꝑtes vel extraneos quos videt in iudi
cio male verſari põt punire.ar.in.l.nulluʒ.C. de teſti. Inno.in
c.ex tenoꝛe.de reſcrip.abb.in.c.cñ olim.de reſcrip.in ſi.
¶ Juderx ꝓcedẽdo iuriſditionaliter nõ dr̃ aliquẽ ſpoliare:iõ
cõ tra eñ nõ cõpetit iudiciñ poſſefſoꝛiũ.tex.⁊ gl.vij.qi.pñtiũ
ſecus ſi ꝓceſſiſſet extraiudicialiter tanq; pꝛiuata ꝑſona.vt in
c.conquerente.de reſti.ſpoli.⁊ ita reſtrin gitur.c.dilectus.de re
ſcrip.⁊ ibi no.Abb.⁊ in.c.eccleſia.ij.vt li.pen.
¶ Juer põt cognoſcere an ſua ſit iuriſditio nõ ſolũ qñ iuriſ
ditio eſt elidibilis ꝑ exceptõem. ſj etiã qñ opponit᷑ nullã ↄpe
tere iuriſditõeʒ.hoc colligit᷑ ex.c.ex ꝑte.de reſcrip.vbiꝑ abb.

¶ JIuderx qui ꝓnunciat ſe nõ iu diceʒ põt partem in expenſis

condẽnare:qꝛ licet nõ habeat iuriſditionẽ in pꝛincipali bʒ ta⸗
mẽ in incidẽti.cle.i.de reſcrip.abb.in.c.fi.de reſcrip.v.colũ.vi⸗
de.j.eo.iuder non poteſt cognoſcere.

¶ Iucex eer officio ſuo põt mittere ꝓ vicinis teſtes coꝛã eo ꝓ

ductos:vtvideat ex relatõe eoꝝ an teſtis ſit idoneꝰ.vt in aut᷑.
de teſti. S. i. col. vij.no. bar.in.l.iiij.S.hoc aũt iudiciũ.ff.de dã.ĩ
fec.concernit enim honoꝛẽ ⁊ dignitatẽ iudicis ⁊ bonũ publi⸗
cũ vt indignus nõ admittat᷑ in teſtẽ.facit.l.quos ꝓhibet. ff. ð
poſtu.qð intellige niſ ſit talis exceptio q̃ poſſet ꝑ ꝑtẽ obmitti
vt ſi ẽ familiaris aduerſe ptis.abb.i.c.bone.i.de poſtula.pla.
¶ Juer põt ſempꝑ er officio ſuo ſupplere vtraq; pᷣte pñ̃te in
bis q radicãtur in ꝑſonã iudicis vt libellũ examiĩare.l.i.ff/ð of
fi.aſſe iuramẽtuʒ calũnie deferre:dilatões dare.in his vero q̃
radicãtur in ꝑſonã ꝑtis vt exciꝑe petere ⁊ ꝓbare ⁊ ſimilia. iu⸗
dex regulariter non ſupplet:qꝛ nõ dʒ aſſumere officiuʒ ꝑptis ⁊

ſupplere ad cõmodũ pꝛiuatum. Inno.in.c.ad noſtram.de iu/

reiur. Abb. in. c. bone.i,de poſtu. pꝛela.
¶ Juderx põt pꝛopter bonuʒ publicũ expellere fabꝛũ ab apo⸗

theca liuxta ſcholas ne impediat ſtudẽtes in ſtudio. vt in ant᷑.
babita. C. ne fi.pꝛo pa. ⁊ bar.in.l.i.ff.ſo.ma. Abb.in.c.bone
i.de poſtu.pꝛela.
¶ Jugex põt ex cà legitima cõpellere ꝑtes ad cõponendum
vt.ſ.qñ partes diu litigauerũt ⁊ queſtio eſt multũ dubia.nas
tũc etiã iudex ſecularis põt cõpellere ꝑtes ad cõponendũ vel
ad cõ pꝛomittendũ:⁊ negligentiã poterit iuder eccleſiaſticus
ſupplere excõicando ꝑtes niſi veniant ad cõcoꝛdiam. ad hoc
tex.in.c.placuit.xc.di.cauſa aũt legitia nõ ſubſiſtẽte põt ⁊ dʒ
iudex boꝛtari ad cõponẽdũ.nõ aũt q pellere.ſic ĩtellige.c.ſtu
denduʒ.xc.di.abb.in.c.cũ inter.ĩ fi.de elec.⁊ in.c.fi.de maio.⁊
obe.⁊ in.ci.de treuga ⁊ pace.vide.j.iudex põt cõpellere.⁊ vi
de.j.papa ex oꝛdinaria.⁊ vide.̊. componere.
¶ Juger erx officio ſuo dʒ repellere nõ habẽteʒ ſufficiẽs man
datũ.no.gl.in.c.i.de elec.lib.vi.Abb.ĩ.c.ĩnotuit.de elec,
¶ Jugerx ſi pᷣſumit cõtra tertiũ qͥ malicioſe vult ĩpedire ꝓ in⸗
tereſſe ſuo executionẽ ſnĩe nõ debʒ eũ audire nec de appella⸗
tione eius curare.notat glo.in.c.ſuꝑ eo.circa fi.de offi.deleg.
⁊ fa.qð no.in.c.poſt electõem.in fi.de cõceſ.pᷣben. ⁊ etiã dicit
bal.qꝙ a ſummaria cognitõe põt repelli ſi pᷣſumit᷑ calũnia.fa.l.
fi.C.de oꝛdi.cog.⁊.c.veniẽs.ij.de teſti.ſed ſi terti?opponẽs of
ferat ſe ꝓbatuꝝ incõtinẽtiꝑ talẽ oblationẽ purgat᷑ pᷣſumptio
malicie.no.glo.in.c.ſuſcitata.dein integ.reſti.⁊ facit.c.lr̃as ðᷣ
reſti.ſpoł. ⁊.l.i.S.ſinaũt.ff.de tab.exhi.⁊ ab.i.d.c.ſuꝑ eo.in fi,
¶ Juger ſi vehemẽter ſuſpicat᷑ exceptionẽ etiã ꝓbabilẽ cã di
latãdi iudiciũ opponi nõ dʒ eã ad mittere ſi pᷣſumit eã falſam:
⁊ ſi talis eſt nõ debʒ de illa curare qꝛ appellatio non poterit
eã iuſtificare vt.c.ĩterpoſita.de appel.no.late ino.in.c.poſt ele
ctionẽ.de cõceſ.pᷣbẽ.⁊ abb.in.c.paſtoꝛalis.S.qꝛ vero.de offi.
deleg.ij. colum.
¶ Juger ſi hʒ cõſcĩiam ꝑ argumẽta leuia tenet᷑ illã deponere
⁊ iudicare ſᷣm allegata ⁊ ꝓbata.vt in.c.inqͥ ſtioni.de ſen.exc.
Si nõ põt illã deponere nullo mõ dʒ iudicare ) cõſciaʒ.vt.c.
i.de re iudi.li.vi.⁊ cle.i.S.verũ.de hereti.⁊ in actu iudicadi tex.
põderat pꝛiuatã cõſcĩam iudicis.nec ob.ꝙ dr iudicẽ peccare
in nõ iudicãdo:qꝛ illud eſtveꝝ qñũ negligit ſecꝰ ſi ex cã differat
no.per abb.i.c.paſtoꝛał.S.qꝛvᷣo.ð ofdele.ĩ fi.ab.i.c.i.ð of.oꝛ.
¶ Judices diuerſi ſuꝑ eadẽ cã ꝑ diuerſa reſcripta ĩpetrati an
⁊ qñ debeãt inſimul deferre ſeu cõ currere ad cognoſcendum
de cã.⁊ qui eoꝛum pꝛeferat᷑.no.abb.piene in.c.paſtoꝛalis.S.i.
de reſcrip.⁊ in.c.cum contingat.eo.ti.
¶ Juder recipiẽs iuriſditionẽ per lr̃as generales an põt cau
ſam alteri delegare ⁊ an poteſt citare ⁊ an ſit eius inriſditio ꝑ
petuata.vid e.j.iuriſditio.
¶ Juger deputatus ſub noĩe dignitatis non poteſt cogno⸗
ſcere extra iuriſditionem dignitatis: niſ dicatur in reſcrip⸗
to cõmittimꝰ cãm epᷣo ſalamã.in curia regis cõmoꝛãti: qꝛ tũc
videt᷑ in curia cã cõmiſſa.ad qð facit tex.⁊ io.an.in.c.fi.de re,
permu.Abb.in.c.nõnulli.de reſcrip.ij. colum.
¶ Juer delegatus cui cõmittit᷑ vt cãm decidat ſm iura põt
Fm conſuetudinẽ ⁊ ſtatuta loci cãm decidere.vt.c.fi.de cõſue.
Abb. iin. c. cũ nobis.de elec.⁊ tãgit ſuꝑ rubꝛica de conſue.⁊ ꝑ
anto.in.c,quintauallis, de iureiu.⁊ abb.in.c.cumana, de elec.
ſuper glo. penul.
¶ Jugex delegatus nõ põt punire tertiũ qͥ in ꝑſonã eius de⸗
liquit niſ er hoc contingat ſuã iuriſditionẽ ĩpediri.no.ĩno.in
c.i.de offi.dele.⁊ in.c.dilectus.de penis.⁊ ꝑ eum in.c.cũ veniſ
ſent. de iudi.⁊ in.c.ex ꝑte.de mᷣb.ſig.ſed in caſu in quo delega
tus põt punire nõ põt ĩponere penã oꝛdinariã ſed extraoꝛdi⸗
nariaʒ:qꝛ nõ eſt deputatꝰ ſuꝑ iniuria ſi delinquat᷑ ̊ ꝑtes vel
ꝑſonas neceſſarias in iudicio. Abb.in.d.c.i.de offi.dele.
¶ Jugex delegatus nõ poteſt pꝛocedere cõtra officiales de
linquẽtes cõtra eum niſi vbi impedit᷑ ſua iuriſditio.ſed debʒ
ofacere eos puniri per oꝛdinarium. Abb. vbi. z.
¶ Juger delegatus põt ꝓcedere cõtra turbatoꝛes ſue iuriſ⸗
ditõis ſi delictũ turbatiõis eſt notoꝛiũ.ſed ſi nõ eſt notoꝛiñ ſ
ſunt alique cõiecture ð ſuam ptãtem põt cõpellere ⁊ ꝓcedere
ad pꝛeſtandam cautionẽ de non impediendo.ar.in.c.lr̃as.de
reſti.ſpo.ſed ſi eſt occultũ põt ſummarie inquirere.no. glo.in
ſimili in.c.i.de o ffi.dele.li.vi.Abb.in.c.ij.de o ffi.dele.in fi.vi⸗
de Fran.de ʒaba.in clemen.i.de hereti.S. fi. Archiin. c. ij. de
bere.lib. vi.
VJucex delegatus a pꝛincipe lʒ hẽst ex pꝛiuilegio ꝙ cãʒ po

☛rm

teſt alij ſubdelegare. vt. c. ſi p debilitate. de offi. dele. ſz inſpici⸗
