am ꝑcipiũt decimas ſicut clerici ſeculares.vt no.in.c. ſugge⸗
ſtũ.eo.ti.⁊ idẽ ẽ in deficis ſecularibꝰ.nã ſi nõ habẽt ꝑprochiã
nõ pñt habereius decimandi:vnde ↄcludẽdo dicit abb.ĩ all.
c.nuꝑ.in fi.ꝙ tam religioſi qᷓ clerici volẽtes pꝛeſcribere deci⸗
mas aut actiue aut paſſiue debẽt br̃e titulum:qꝛ ex qͥ ius cõe
eis reſiſtit cũ nõ habeãt parochiã nõ pñt ſine titulo pᷣſcribere
vt in.c.i.de pᷣſcrip.li.vi.⁊ no.in.c.ĩ aliquibꝰ de deci.abbiĩ all.
c.nuper in fi.⁊ vide.j.religioſe perſone.
¶ Siꝓ decimis ſoluendis clericꝰ cui pertinent obligauit ſe
parochianis ad dandũ certũ qͥd vt bñ ſoluerẽt nõ valet obli
gatio. facit.c.decimas.xvi.q.vij.nec clericus dʒ aliqð ſeruiti⸗
um imꝑtiri ꝓ decimis.vt.j.de cenſibꝰ vbi no. abb.
¶ Decima integra nõ ẽ de iure epi ſj quarta decimaꝝ.quia
etiã decima debet᷑ ecclie parochiali:vt in.c.cũ cõtingat.ð de
cimis.eccłia tamẽ parochiał dʒ ſoluere quartaʒ decime epᷣo:
vt in.c.ex ꝑte.de cenſibꝰ.vbi no.abb.facit.c.de quarta.de pꝛe
ſcrip.⁊.c.cõquerente.de offi.oꝛdi. ”
¶ Decime pᷣdiales ceſſante cõſuetudine debẽt ſolui eccleſie
plebis ⁊ nõ capellis ↄſtructis in fra plebanatũ.examinat io.
an.ĩ addi.ſpe.ĩ ti.de decimis.ꝑſonales tũ decie debẽt᷑ capelł
vt ibi.⁊ vide de hoc abb.in.c.ad audiẽtiã.j.ð eccł edifi,
¶ Decima ↄceſſa de noualibꝰ ꝑ pꝛiuilegiũ qualit intellig⸗
tur noualia.vide.j.pꝛiuilegiũ.vſi.quo ad pꝛiuilegium.
¶ Dedqm as nõ põt licite poſſidere laicꝰ pꝰ cõciliũ lateranẽ.
iõ pñt ab eo abdicari niſi doceat de ti.vide.j.laicus.poſ.

Decretum

¶ Decretũ ſi nõ interponit᷑ iuſte rite.i.ſeruato iuris oꝛdinei
dubio nõ valet.l.meminerint.C.vnde vi.⁊.l.fi.C.ſi ꝑ vim vel
alio modo.ſʒ ſi iuſte interponat᷑ ſeruata iuſticia ex ꝑte agẽtis
decretũ eſt validũ ⁊ illud obtinens poſſidet.ẽ cõcluſio abb.i
c.i.de re iudi.iiij.coł.⁊ in.c.pᷣterea.de dila.iij.colum.
¶ Decretum an ſit de ſubſtantia electiõis ⁊ quid debeat cõ
tinere decretum ⁊ an ⁊ quando facit fidem abb.plene in.c.in⸗
notuit de electione.ſuꝑ glo.ij. . .
¶ Decretũ pꝛimũ vł ſecũdũ quãdo cõſtituat poſſeſſoꝛem vł
det cãm pᷣſcribendi in realibꝰ vel ꝑſonalibꝰ vł in ecclijs vel
beneficialibus.vide plene abb.in.c.cõtingit, de do.⁊ cõtu.⁊
c.qm̃.S.in alijs.vt lit.nõ cõte,⁊ abb.in.c.i.S.fi.vt lit.nõ cõte.
vbi plene.
¶ Decxretũ pꝛimũ vel ſecundũ quid ſit ⁊ qualiter ⁊ ꝑ q̃ ver⸗
ba interponat᷑ ⁊ an ſit interlocutoꝛia ſentẽtia vel diffinitiua
vide per abb.in.c.ide eo qui mit.in poſ. è
¶ Deq eiũ iudicis an excludat exceptionẽ fraudis in vendi
tione.⁊ vide.j.vᷣſi.licʒ.ſi in ↄtraccu. ⸗

Defectum

De fectũ qᷣnõ erat alijs notꝰ nõ tenet᷑ qͥs detegere tꝑe qͥ
Pꝓmouet ad dignitatẽ vł officiũ qꝛ nemo detegere tenet tur⸗/

t⸗
tſe
tr
ting
10
fino
ite/
be
ader
iſſe
nul

be
ino

le
zedia
teris
decen

tite
haba
dech
nochi
gge⸗
chi
lal.
deci
scöe
fbere
jall

ſt ſe
hi
wit

Aei
vel
tis

N

pitudinẽ ſuã ſecꝰ ſi erat alijs notꝰ.no. bar. in. l. i. C.ſ ſeru? vel
liber. ad decurio, aſpirauerit li. x.⁊ plene per Abb. in.c. inno
tuit.de elec.iij.colum.

Defenſio

¶ Defenſio cũ ſit de iure naturali nec ꝑ legẽ nee ꝑ pᷣncipem
põt tolli in criminibꝰ quãtũcũq; qͥs ſit excicatus ſeu cnimio
ſus per.c. cũ inter.de excep.⁊ ꝑ cle.paſtoꝛalis.de re iudi.de qͥ
plene ꝑ abb.in.c. dilecti.de excep.pe.coł. vbi tenet ꝙ defẽno
q̃ eſt de iure ciuili vt exceptio pꝛeſcriptiõis rei iudicate 7 ſimi
lia põt ꝑ ſtatutũ vł pᷣncipẽ tolli.ar.ĩ.c.qͥ iure.viij.di.⁊ auc.qᷓ
ſupplicatio. C. de pꝛeci.impe.offe.⁊ abb.vbi965.
¶ Audit᷑ allegãs turpitudinẽ ſuã ꝓpꝛiã vt euitet᷑ ꝑiculũ aĩe
no.plene in.c.cũ ſuꝑ.de cõceſ.pᷣben.q̃ põt ꝓcedere qñ excep⸗
tio in q verſat᷑ turpitudo ẽ talis ꝙ ea ꝓbata perimit intẽtõʒ
actoꝛis.no.Jo.an.⁊ abb.in.c.int᷑ dilectos.ð fi.inſtru.notat
Banr in.l.iuſiurandũ.qð ex cõuentiõe.ff.de iureiuran.
¶ Defenſio qñ ꝑmittit᷑ alicui cĩ moderamine inculpate tu⸗
tele. vide.j.vis ſi inferat᷑.⁊ no.q iſta verba ſonant ꝙ quis dʒ
ſeruare moderamẽ.ſ.tutelã ſeu defenſionẽ inculpatã qꝛ nõ dʒ
reperiri in culpa.qð colligit᷑ ex.c.ſignificaſti.de homi.⁊ bar.
in.l.i.C. vndevi.i.qũ fit qᷓ obmiſſo iniuria repelli non poterat
babebit ergo bon iudex arbitrari an qͥs ſtet in meris finibꝰ
defenſionis an exceſſerit modũ ð hoc nõ põt dari certa regu⸗
la ſz opoꝛtet põderare qualitates ꝑſongꝝ ⁊ actuũ ⁊ veriñlr
timoꝛẽ ĩminentẽ ᷣm doc.abb.i.c.olim.de reſti.ſpo.x.colł.
¶ Qlericꝰ excedẽs modũ in defenſionẽ reꝝ an ⁊ qñ ſit excõi⸗
catus vel irregularis.no.ꝑ abb.in alł.c.olim.xiij,.colum.vide
j.bomici.vᷣſi.ſ occidat.
¶Defſendere põt qͥs ius qð hʒ in aliqua poſſeſſiõe ꝑ excõi⸗
cationẽ quãtũcũqʒ; aliꝰ dicat vel offerat ſe ꝓbaturũ ꝙ eſt in
poſſeſſiõe dũmodo veritas aliter ſe babet eti ſi cõtradicat
vel appellat ſemꝑ ẽ ĩ iuſta excõicatio.ẽ cõ cluño inno.?⁊ Ab.
in.c.venerabili.de cẽſi. circa fi.vide.j.excõicatio nõ fert᷑.⁊ við
gS.appellatio extraiudicial quãtũcũq;.⁊ vide.j.iure ſuo.
¶ Defẽdere põt quis accuſatũ pꝛo intereſſe ſuo vł ſi expedi
reipublice.vide.Sõ.accuſatio.v.pꝛo monacho.
¶ Pꝛo defenſiõe reꝝ licitũ eſt etiã clerico manꝰmittere ⁊ de
fendere cũ bꝛachio vel baculo vel etiam cuʒ gladio nõ tñ dʒ
ꝓcedere ad ſeua vt ad occiſionẽ:⁊ hoc ꝓbat᷑ ꝑ.c.ſuſcepimꝰ.
de homici.nõ ergo ꝓhibet᷑ clericis licita ⁊ moderata defen⸗
ſio.ita no. Inno.in.c.ſi vero.de ſen.ex.⁊ ab.in.a lł.c.ſuſcepi⸗
mus.⁊ idem abb.in.c.clerici,de vita ⁊ hone.cleri.ij.colum.
¶ Defendere licet muros ⁊ naues cũ armis baliſtarioꝝ ⁊ ſa
gittarioꝝ.licet etiã in bellis cãpeſtribꝰ ꝓhibeant᷑ niñ vbi iu⸗
ſtum ẽ bellũ.no.in.c.vnico.de ſagittarijs.⁊ ibi abb.
¶ Si clericꝰ hʒ iuriſdictionẽ in loco ꝓ defenſiõe ſubditoꝛuʒ
luoꝝ põt licite arma mouere.vt.c.dilecto.de ſen.excõ. lib.vi.
ſi vero iuriſdictionẽ nõ habet ⁊ ſine ope clerici ꝓximꝰ iniuriã
ꝓpullſare ⁊ tunc clericꝰ pugnare dʒ.ſi tamẽ aliter nõ põt pꝛo
pulſare tunc licet clerico capere a ggreſſoꝛẽ ꝓximi ac verbera
re ⁊ etiã occidere ſi aliter iniuriam ꝓpulſare nõ põt.xxiij.q.iij
maxiĩa.⁊ in.d.c.dilecto. incurrit tñ occidendo irregularitatẽ
vt no.xxiij.q.viij.S.i.nam euitare nõ põt clericus irregulari⸗
tarem in occidendo vł mutilando niſi qñ aliter moꝛtem vita⸗
re nõ valet.vt in alł.cle.ſi furioſus.no.abb.in.c.clerici arma,
de vita ⁊ honeſta.cle.ij. colum.
¶ Defendereſe põt ipune religioſus habita licentia abb.ſ
cõmode haberi põt alias ſine ea cũ hoc cõpetat a iure natu⸗
rali.i.di.ius naturale.⁊ quo ad actꝰ naturales religioſus nõ
cenſet᷑ moꝛtuꝰ.ad qð.xvi.qi.c.placuit.ij.⁊ ĩ.l.deo nobis.C.ð
epi.⁊ cle.⁊ glo.in.c.nõ dicatis.xij.q.i.⁊ plus dicendũ ẽ ꝙ etiã
aduerſus ſuũ ſuperioꝛem põt ſe defendere ſi ſuperioꝛ inuadit
eum contra omnem regulam.ar.in.c.ex parte.de accu.no.ab.
in.c.clerici arma.iiij.col.

DHelegatus

¶ Vlide.j.iudex delegatus.⁊ vide.s.cõmiſſo.⁊c̃.

Delictum

Delictũ augmentat᷑ ꝓpter excellentiã diei ĩ qͥ fuit cõmiſſũ
de qᷓ vide tex.cũ glo.in.c.homo chꝛiſtianꝰ.xli. di. 2 qð no iic.
ci quidã de iureiuran.Ab.incii.qui clerici vł vouentes.·

.

¶ Delictũ ſoliꝰ pᷣlatilicet regulariter nõ nocet eccłie.vt not.

glo. in. c. cũ dilectꝰ. de oꝛ.cog.ſecꝰ tñ ſi delictũ cõmittit᷑ cõica

to lcõ ſilio cũ capitulo vt ibi.⁊ idem no.glo.in regula delictũ.
de reg.iur.li.vi.⁊ in.l.iubemꝰ.C.de ſacroſan.eccł.
¶ Delictum opem pꝛeſtans ſeu cõſenſum an puniat᷑ vt faci
ens.⁊ vide.S.cõſenſus.⁊. j.opem pꝛeſtans. H
¶ Delictũ pᷣlati an noceat eccłie qũ cõ mittit᷑ delictũ a pᷣlato
ſolo vł iunctim cũ capitulo vłↄtẽplatiõe eccłie.vide plene ꝑ
Anto.⁊ Ab.in.c.i.ð do.⁊ cõtu.⁊ vide.j.tutoꝛ ſi delinquit.
¶ Delinquẽs an ⁊ qñ põt per iudicem delicti citari ⁊ puniri
vide.j.foꝛus.v.delinquẽs ſi reperitur.cum ſequeñ.
¶ Delictũ cõtumacis in nõ reſpõdẽdo poſitiõibꝰ an trãſit
ad heredes.vide.j.poſitio.vᷣ.⁊ ſi in poſitiõibus.
¶ Delictũ cõmittẽdũ an qͥs teneat᷑ reuelare.vide.jſcia.
¶ Belinquẽs occulte an plus vł minꝰ peccat q; delinquens
palã.vide no.per Ab.in.c.de hoĩe.de cele. miſl. ⸗
¶ Delinquere nemo dʒʒ ſub ſpe venie,.⁊ vide.j.ſpes.
¶ Delictũ licet imputat᷑ ei qͥ potuit ꝓhibere ne fieret.ij.q.vij
negligere.lxxxiij.di.erroꝛ.⁊.c.is ſe.xxiij.q.iij.qui põt.C.de cõ⸗
mer. ⁊ merca.l:ij. in fi.hoc tũ refert᷑ ad illuʒ qui delictũ ꝓhibe⸗
re põt ex officio ⁊ iuriſdictiõe quã habet.vt in.d.l.ij.no. hoſt.
⁊ Jo.an.in.c.cõ ſtitutis.cle.i.de teſtibus. ᷣͦ;ð
¶ Delictũ patris an noceat filio.vide./j.feudũ.vſi.ſi pater.

Hemones

¶ Demones neſciũt cogitatiões occultas hoĩm: licet qñq;
per aliqua ſigna extrinſeca ſciãt pᷣdicere.xxvi.q.iiij.c. quodã
loco.⁊ nota in.c.ſciendũ ea.cã ⁊.q.nec etiã veraciter ſciunt pᷣ
dicere futura. qñq; tamẽ pᷣdicũt quatuoꝛ de cauſs.de quibꝰ
P tex.⁊ glo.no.in.d,.c.ſciendũ.S oliꝰ tamen dei ẽ futura vera
citer ſcire.xxvi.q.v.c.i.⁊ ſecreta ꝑſcrutari.vt.c.erubeſcãt.xxxij.
di. ⁊.c.nouit.de iudi.⁊ ibi abb.in pꝛin.

Denunciatio HD
¶ Denũciatio euangelica an ſit de pᷣcepto ⁊ quis teneatur
denũ ciare ⁊ an qlibet poſſet denũciare ⁊ ꝓ quibꝰ delictis oc⸗

cultis vel publicis ſeu notoꝛijs ⁊ q̃ coꝛrectio dʒ indici ⁊ quid
de iudiciali denũciatiõe publica vł pꝛiuata an cõpetit ex of⸗

ficio mero iudicis ⁊ quid de foꝛma ipſiꝰ denũciatõis ⁊ denũ

ciatione canonica ⁊ qualiter ꝓcedatur in his.vide plene per
abb. in. c.nouit.per.x.⁊.xi.coł.de iudi. H
¶ QAicet denũciatõeʒ euãgelicã iudex eccłiaſticꝰ dʒ admitte⸗
re indiſtincte tñ admittit iudicialẽ caſualit᷑ tm̃.ſ.in defectum
iuſticie vł ſi crimẽ de ſui natura ẽ eccłiaſticũ rõne pacis vł iu

ramenti vł qñ crimẽ ẽ notoriũ vł qñ nõ audit᷑ in foꝛo ſeculari

vt qꝛ obligatio ẽ naturał tm̃.nã vbi ex iuris ciuilis obſeruati
one nutriret᷑ pctm̃ vt in obligatõe que oꝛit᷑ ex ↄſenſu vel cum
q̃s locupletat᷑ cũ iactura aliena põt ad eccłiam recurri.vt.c.
i.de pac,⁊.c.cũ haberet.de eo qͥ duxit in ma.ſecꝰ vbi ius ciui⸗
le ꝓpter iuſtã ⁊ rõnabilẽ cãm nõ curat de illa naturali.vt in
velleiano ⁊ macedo. Bar.in extrauagã.ad repᷣmen. ⁊ Bal.
in.c.ñ qͥs per triginta.ſi de feu.fu.cõtro.colla.x.idẽ ſi denega
tur ius agendi in foꝛo eccłiaſtico.vt no. Inno.in all.c.nouit.
idem ſi denunciationẽ opponat miſerabił perſona ⁊ oppꝛeſ
ſa.lxxxvi,di.per totum.abb.in alł.c.nouit.xi.coł. HðZ
¶ Denũciatio extraiudiciał an interrũpat pᷣſcriptiõʒ.⁊ við
j.pᷣſcriptionem interrũpere volens.
¶Benũciari an põt coꝛã ecclłiaſtico iudice ꝙ poſſidẽs ſeu pᷣ
icribens cũ mala fide etiã legis ciuił ꝑmiſſiõe cõpellat᷑ ꝑ ec⸗
cleſia m rem reſtituere.vide plene ꝑ abb.in.c.fi.de pꝛeſcrip.
¶ BDenũciatio admittit᷑ ad iudicẽ eccłiaſticũ qñ victoꝛ in cã

. ↄfitet᷑ ſnĩaʒ iniuſtã.qꝛ tũc tał ſnĩa ẽ retractãda.vt ſingularit᷑

no. Inno.in.c.qꝛ pleriq;.de ĩmu,eccł.idẽ ſi notoꝛie cõ ſtaret ðᷣ
iniuſticia ſnĩe per notabile dictũ Inno.in.c.fraternitatis.de
frigi.⁊ male.⁊.c.inter ceteras.de re iudi.Abb.in.c. nouit.de
iudi.vij.coł.vide.j.ſnĩa.vᷣſi.ſi notoꝛie cõſtat.
¶ Denũciatio admittit᷑ ad ecclłiam ẽt ceſſante cõfeſſiõe ⁊ no
toꝛietate ñ aſſertio victoꝛis ſeu denũciati ↄfundit᷑ ꝑ clara in⸗
dicia ꝓbanda.in cõtrariũ no.in.l.nõ oẽs.S.a barbaris.ff.ð de
re mi.⁊ qð no. Bar.in extraua.ad repꝛimen.in. vᷣſi. denũcia⸗
tionẽ.pe.q.nam rõne peccati ſnĩa nõ tranſit in rem iudicatas
eſt ↄcluſio abb.inc.nouit.de iudi:vij.colũ,.vide,j. ſnĩs. vᷣſiſ
notoꝛie conſtat. ⸗ MB!

DMenũciatio iudicialis publica qᷓ cõpetit er officio publi⸗
co ⁊ mero nõ requirit monitionẽ ſed iudex ex officio ſuo ⁊ per
denunciationẽ ſuoꝝ officialiũ ꝓcedit in ea ⁊ hʒ locũ in noto
rijs tm̃. vt.l.ea quidẽ. C. de accu. ⁊.l.diuꝰ.de cuſto.reo.ſʒ ĩ cri/
mine leſe maieſta.põt ꝓcedi ꝑ denũciationẽ factã a quocun
q;. no. Bar. in extraua. ad repꝛimen. abb. vbi. ð. .
¶Siqs timet rõne ſuꝑioꝛitatis qꝛ eiꝰ dñs eſt tprannꝰ ⁊ ꝓ⸗
pter eiꝰ potentiã nõ audet ꝓſequi iuſticiã ſuã põt eccłie denũ
ciare.⁊ ſi pꝛopt᷑ potẽtiã eti timet denũciare poterit ſuperioꝛ
ecckiaſticꝰ ex officio ꝓuidere ꝑ pene impoſitionẽ ⁊ ſufficiẽtẽ
cautionẽ.de reſti.ſpo.lr̃as.⁊ de pᷣſũp.lr̃as.⁊ de ſen.ex.grauẽ.
no. ſpe.ti. de renun. S. i.v. vt ante. imo hoc hʒ loecñ de iure ciui
li vt vbicunq; pꝛopf᷑ potẽtiã aduerſarij vel dñiſe iuuare qͥs
nõ põt vel nõ audet deponat q̃relam ſuꝑioꝛi qͥ ꝓcedet ex of
ficio. vt no. bar. in extraua. ad repꝛi.⁊ in.l.denunciamꝰ.ð bis
qᷓ ad ec. ↄfu. .l.illicitas. S.ne potẽtioꝛes.ff. de offi.pᷣſñ.⁊ vtro

biq; per Cy. ⁊ bar.ĩmo Anto. dicit ĩ alle.c.nouit. ꝙ vbi timoꝛ

impediret monitionẽ poterit iudex etiã ſine ea ꝓ cedere. ar. in
c.ſi iuſtꝰ. de appel.qð placet abb.in alle.c, nouit.xv.colum.

Bepoſitio
¶ Depoſit? a dignitate nõ ligat᷑ a iuramento ante pꝛeſtito
nec tenet᷑ ex his q̃ geſſit rõne dignitatis.vide.j.iuramentum.
¶ In depoſitiõe epi vł ſacerdotis qͥ numerus epoꝛim req/
ratur in depoſitione. vide no.per abb.in.c.nõ poteſt.de re iu
di.vide.j.epiſcopus. ,
¶ epoſitus nũqᷓ tradit᷑ regulariter curie ſeculari niſi ſeq̃/
tur incoꝛrigibilitas etiã ſi cõmiſiſſet crimen homicidij.per.c.
cũ nõ ab hoĩe.de iudi.vbi ꝓ bis delictis nõ degradat᷑ de iu⸗
re canonico niſi data incoꝛrigibilitate vt ibi.qð intellige in
bomicidio nõ qualificato ita ꝙ nõ tranſeat in aliũ terminuʒ
criminis grauioꝛẽvt paricidiũ aſſiſinatuʒ homicidiũ ſacerdo
tis ꝓditio cũ ſpoliatiõe bonoꝝ:⁊ intellige ð vno bomicidio
nõ de pluribꝰ diu frequẽtatis vł de bis qui pła cõmiſerunt
homicidia latrocinia falſtates vel crimina atrocia.vñ tales
ſũt ſtatim degradandi ⁊ ſeculari curie tradendi.ẽ nota.ↄclu⸗
ſio Pe.de ancha.quã abb.ſingularit᷑ cõmẽdat in.c.at ſi cle⸗

rici. xiiij. colum. ꝑ multas rõn abiles rõnes quas ibi al.⁊ vi

de eũ in.c.ad abolendã.de here.vbi ↄcludit ꝙ oẽ crimẽ gra⸗

uiſſimũ ⁊ damnoſũ eſt dignũ depoſitione ⁊ ĩmediate añ oĩa

data incoꝛrigibilitate debet tradi etiaʒ curie ſeculari. .
¶ Depoſitũ quidã deponẽs apud aliquẽ rem aliquã moꝛ⸗
tuus eſt ⁊ duo ↄtendũt inſolidũ de bereditate ⁊ quilibʒ repe
tit depoſitũ dubitat depoſitariꝰ cui dẽat ſoluere.⁊ Jo,. an.in
c.i.de depo. vt ibi refert Barba.dicit ꝙ dz reſtitui illi q vult
cauere de defendẽdo eũ aduerſus alteꝝ:⁊ ſi neuter velit caue
re retinebit depoſitũ donec liqbit qs eoꝝ ſit heres: ⁊ ſi vter⸗
qᷓ; velit cauere poterit gratificari pᷣmo venienti:vt.c.fi. de te⸗
ſti. cũ ibi no. Barba.vbi.õ.quis autẽ teneat᷑ pꝛobare rem de
poſitam eẽ deperditam ⁊ que ꝓbatio requirit᷑.vide doc.ſig⸗

nanter Barba. in. c. bona fides.eo.ti.

¶ QLicet depoſitꝰ actu alit᷑ incõtinenti ſit exutus omni pꝛiui⸗

legio clericali. vt in.c. degradatio.de penis.li.vi.nõ tñ depo⸗

ſitus verbalit᷑ ſi ſit coꝛrigibił ⁊ clericalit᷑ viuat.vt.c.accedens
l. di.ſi tũ fuerit incoꝛrigibilis ꝑdit puilegia clericalia. vt.c.cũ
nõ ab homine. de iudi.no.abb.in.c.ex ꝑte.de cle.cõiuga.

Deſiſtere
¶ Deſiſtere an ⁊ quãdo licet a lite cepta criminali ſpirituali
vel ciuili.⁊ vide glo.⁊ doc.in.c.i.de collu. . .
¶ Deſiſtere nemo põt ab inquiſitione ſuper crimine ꝑ tergi⸗

uerſationẽ verſutiã ſeu calliditatem illiꝰ cõtra quẽ inqritur. .
c.fi.de collu.⁊ ibi gl.coꝛrũꝑe enĩ nõ licʒ iudicẽ ſeu teſtes vt ibi

Deus

¶ Deus omnia que fiũt ipᷣe facit aut recto iudicio aut ita fie
ri ſinit.c.nec mirũ.xxvi.q.v.de ſe pul.
¶ Beus nõ ẽ remuneratoꝛ noĩm ſed aduerbioꝝ:nã nõ remu
nerai bonũ qð fit ſʒ qð bene fit ſicut nõ remunerat bonũ qð
ſudei fecerunt.ſ.in moꝛte dñi noſtri:ſed punit ꝙ malefecerit.
deus eni coꝛ interrogat nõ manũ.xiiij.q.iiij.ñ quid inueniſti.
neccõſiderat que fiunt ſed quo animo fĩt. xv. q. vi cii, ⁊e cifi⸗
2 no.gloein.c.i.de collu.

¶ Deꝰ veracit ſcit futura ⁊ ſecteta ꝑſcrutat᷑ við.ö.demões.
¶ Deus iraſcit᷑ ex peccato ſubditoꝛum. vide.j.ſodomita.
¶ Deo ſeruire eſt regnare.liiij.di:multos. Jo.an.⁊ Abb.in
c:iiniuſtum,de re.permu.

Dictio

¶ Qne ſůt dictiões qᷓ impoꝛtãt alternatiuã.Abb. in. c. inter
ceteras.de reſcrip.qͥ diẽ ſunt vł aut ſeu ſiue.iſte tñ dictiões
in fauorabilibꝰ ⁊ in legatis ſtãt copulatiue.ſecꝰ in nõ fauoꝛa
bilibus.vt no. Bar.in.l.ſi quis legauerit.ff.de aur,⁊ arg.leg.
⁊ abb. vbi.ð.quem vide late.
¶ Dictio foꝛte nõ ponit᷑ dubitatiue ĩmo nota eſt aſſertiõis
no. glo. in. c.ãmonere.xxxiij.q.ij.

¶ Dictio tanqᷓ nõ ẽ ꝓpꝛie veritatis expᷣſſiua ſed ſimilituãis⸗

nem denotat q̃ſi tamẽ eſt veritat᷑ expᷣſſiua ⁊ impꝛopꝛie vt cũ
dicit᷑ in euangelio quaſi vnigeniti a patre denotat veritateʒ
⁊ nõ ſilłlitudinem.⁊ vide qð no.in.c.ꝓut.de do.⁊ cõtu.abb.
in.c.ſolite.de maio.⁊ obe.iij.colum.idem de dictiõe quaſi.vt
no. abb. in. c. cum dilecta. de confir.vti. vł inutiiij. coł. Abb.
in. c. ex parte.de ſpon.
¶ Dictio tanqᷓ; ⁊ dictio quaſi denotãt diminutionẽ ⁊ ĩpꝛo⸗
pꝛiationẽ: qñq; tamẽ iſte dictiones ſũt expᷣſſiue veritatis.vt
no.in.S.in alijs.c.fi.vt lit.nõ cõte.⁊ ibi abb.xv.coł.
¶ Dictio foꝛte ſi ponit᷑ in materia dubitatiua facit aſſertio⸗
nem ⁊ eſt philoſophicũ temperamentũ.no.abb.in.c. ij. vt lit.
nõ cõteſt. in fi.
¶ Dictio quaſi nõ eſt ſemꝑ expꝛeſſiua veritatis ſed dim inu⸗
it aliquid de ſignificato eiꝰ cui adijcitur.vt.c.i.de poſtu.pꝛe
la. Oñq; tñ eſt expᷣſſiua veritatis.de quo glo.in.c.parochia⸗
nos de deci. ⁊.c.ꝓut.de do.⁊ cõtu.no.abb.in.c.gratũ ð offi.
dele.⁊ in.c. cũ eccłia de cã poſſ.⁊ pꝛopꝛaiiie.
¶ ictio ex:denotat cãm pꝛopinquã.d ictio ob:denotat cãʒ
remotam. Bar.in.l.liberoꝝ.ff.de ᷣbo.ſig.doc.ſignanter ab.
in.c.qualiter.de elec.
¶ Dictio ĩmo ẽ dictio coꝛꝛectiua.glo.in.c.pꝛedicatoꝛ.xvi.q.
l.doc.in.c.innotuit circa pꝛin.de elec.de tranſla.c inter coꝛpo
ralia.⁊.c.ij.vt lit.nõ cõteſt.
¶Dictio pene ⁊ dictio fere diminuũt parũ ð ſignificato eiꝰ
cuiadijcit᷑ colligit᷑ ex tex.c.dudũ.i.de elec.⁊ ibi ꝑ ab.iiij.coł.
¶ Dictio mox ſtatim illico verificant᷑ in modico tẽpoꝛe ſᷣm
arbitrium boni iudicis.no. Abb.in.c. quia ꝓpter.S.i.in fi.de
elec.⁊ in.c.an ſit.de appella.circa fi.⁊ glo.in.c.quia pꝛopter.
de elec. abb. in.c.i.de mutuis peti.
¶ Dictio ſaltẽ impoꝛtat foꝛmãà ſubſidiariã ⁊ ſcribitur cum e
abb. in. d.c.quia pꝛopter.S.i.coł.i.
Dictio pꝛeter:an regulariter excludit vel includat.plene ꝑ
Inno. ⁊? per abb.in.c.dudũ.ij.de elec.vi.colum.
¶ Dictio quodãenõ:eſt impꝛopꝛiatiua glo.⁊ abb.in.c.dudũ
ij. de elec. ix. coł.
¶ Dictio pᷣſertim qnadoq; ponit᷑ comparatiue.ĩmo pꝛopꝛia
eiꝰ natura ẽ vt ponat᷑ cõꝑatiue.no. Cardi.⁊ Barb.in.c.i.de
excep.⁊ in.ciilllud.de pᷣſump.idẽ de dictõe maxime:cuiꝰ ꝓpꝛia
natura ẽ vt ſtet cõꝑatiue.vr gl.ĩ.c.qm frequenter.S.poꝛꝛo. vt
lit.nõ ↄte.vt refert Barb.i.c q̃ſtũ.de re.eccł.nõ alie.
¶ Dictio pᷣſertim ſeu pᷣcipue in ſnia vbi vna cã expꝛimit᷑ fal⸗
ſa tolerat᷑.vide.j.ſnĩa quã iuder tulit.
¶ Dictio pote vł quaſ ẽ exrpᷣſſiua veritatis.vide abb.in.c.p
ut. de do. ⁊ ↄtu.⁊ vide.õ.que ſũt dictiones.
¶ Dictio vſq;:quandoq; ponitur excluſiue ⁊ limitatiue.vide
no.in.c.cum dilecti.de do.⁊ contu.⁊ quod no.in.c.i.de oꝛdi.
ab epiſcopo qui re.epiſ.
¶ Dictio iterum ſignificat actũ geminatũ:quãdoq; tamẽex

ponit᷑i.quotiens opus fuerit ⁊ boc ex natura actus cui adij⸗

citur. nã verba impꝛopꝛiant᷑ pm naturã ſubiecte matenie.xi.q.
iij. rogo. Jdẽ dico de vᷣbo qtiẽs qð reſtringit᷑ ̃m natur ſub
iecte materie.no.gl.⁊ ab.in.c.tua nobis.de appel.ij.coł.
¶ Dictio ſicut:ſtat caſualiter nõ conditionaliter quãdo pᷣn⸗
ceps cõfirmat er cena ſciĩa ⁊ tũc accipit᷑ ſicut ꝓ quia.ſʒ ſi ſim⸗
pliciter cõfſirmat nõ infoꝛmatꝰ de iure cõfimnato accipit᷑ con
ditionaliter. vt notat ⁊ exemplificat abb.in. c. examinata.cuʒ
Cſequen.de confir.vti.vel inuti.
¶ Dictio tunc:extremum tempus ſignilicat. ſi de cõdi. ⁊ de⸗
monel. ij. ⁊ de vil. ſub. lei⸗

—

noͦs⸗
t,

neitte
ctides
ſöfmnon
ningleg

Aſariöſs

ſmiltmdn
piept ,
ventarg
Stn abo,
quaſi. t

ſripin
R

ſckaſenin
aſrrli⸗

Adininn
epoſnoe
pgrochin
nu dofft

Notatci;
aterab⸗

enig⸗
rupo

gto e⸗
ote fin
in ſde
Wie.

imrane
tplney
pedndt

nopphtt
ℳ,0N
ppr
pono/ N

,,
inik fil
bein49

giue i
.de o

nnitt
daini
anniſi
ito P
ßfin/
petcn
lac;

e1d6,

¶ Dictio item:inducit repetitionẽ conditionis. vide.s. con⸗
ditio.v.repetitio. .
icno etia: implicatſen declarat ſed nõ auget de ſui natu
ra. nota. in cle, i. de pꝛeben. ad fi. Jo,cal.in ſuis cõſilijs.ti. de
pꝛeben. cõ ſi.iiij. HS
¶ Dictio omnis:eſt vniuerſaliter excluſus omnis ſtat?. no.
Hoſti.⁊ abb.in.c.qualiter.de iudi. . HM
¶ Dictio quaſ:diminuit ⁊ denotat quandã impꝛopꝛietateʒ
⁊ imperfectionẽ.no.in.l.in facto. ff.de cõdi. ⁊ de. no. abb. in. c
ꝓut.de do.⁊ contu.⁊ i.cſde iundi. “
¶ Dictio maxie:ex ſuo ꝓpꝛio ſignificato denotat idẽ in caſu
Ʒͤrio. vt no.in.c.cũ olim.de teſti.⁊ in.c.auditis.de elec. Inter.
dum dictio maxime ſumit᷑ ꝓ tm̃.⁊ ſic ĩpꝛopꝛie no. abb.i. c. cu
ↄptingat.de fo. ↄpe.in pꝛin.⁊ in.c. fi.S.poꝛꝛo.vt lijnõ cõte.
¶ Dictio quõda: videt᷑ qũq; remouere qualitateʒ de pᷣſenti
Itẽ põt ſigniſicare tria tꝑa ſicut dictio olim:⁊ dictio dudum
vt no. ĩ c. cñ olim.i.de offi. dele. ⁊ ibi gl.⁊ vide Bar. in.l. i.. b
aũt edictũ,ff. de no. ope.nun. ⁊ Spe.ti. de inſtru. edi. S. reſtat.
ad fi. vt refert abb.in.c.ex ꝑte.b.de fo.cõpe.circa pꝛin.
¶ Dictio tm̃:eſt taxatiua ponens reſpectu eoꝝ quibus an⸗
nectitur ⁊ excludens ⁊ tacite negans reſpectu alioꝛum: vt eſt
caſus in. c. cum ecclia ſutrina. de cã poſ.⁊ ꝓpꝛie.

2„

¶ Dictio infra etiã iuncta tẽpoꝛi denotat diminutionẽ ⁊ ꝑfe

ctionem tempoꝛis:vnde dicit᷑ puella infra pubertatis annuʒ
cõſtituta quãdo adhuc nõ peruenit adpubertatem. idem de
dictione circa:vel circiter.vt.c.fi.de deſp on.impu.abb.in. c. ex
parte. de reſti. ſpo.in pꝛin.
¶ De omnibus bis dictionibus vide no.⁊ pleneꝑ Oldra.
ſuo cõſilio.xlix. G
¶ Dictio vſq;:an ⁊ quãdo ponat᷑ excluſiuevel reſpectiue ſeu
ad determinandũ.nota bene ⁊ notabi.per Ban.in.l fi.S.pa⸗
tronus.ff.de leg.iij. .
¶ Dictio quaſi:eſt expꝛeſſiua veritatis denotans ſimilitudi⸗
nẽ ⁊ nõ imꝑfectionẽ.vt.c.ꝑrochianos.⁊ ibi glo.de deci.qñq;
diminuit ſignificatũ illiꝰ cui adijcit᷑ ⁊ H eſt ꝓpꝛia illiꝰ ſignifi⸗
catio.vt glo.in.l.nuꝑ.s.i.ff.de cõdi.⁊ demon.vbi vero ſurgit

abſurditas impꝛopꝛiat᷑ bec dictio vel inducit ſiłitudinẽ vel ẽ

expꝛeſſiua veritatis.no.abb.in alł.c.parochianos.
¶ Dictio pcile:ideʒ impoꝛtat qð abſolute ⁊ ſine cãe cogniti
one.vt. c.ij. de reſcrip.no.glo.in.c.ðᷣ chꝛiſtianos de here.li.vi.
iſta dictio pᷣcile ĩpoſita in ſtatuto hʒ vim clauſule derogato⸗
rie ad aliud ſtatutũ oriũ vt nõ vʒ ſcðʒ reſcriptũ niñ faciat mẽ
tionẽ de pꝛimo ſᷣm Jaco.de are.i.l.oẽs p płi.ff.de iuſti.⁊ iure
¶ Dictio copulatiua quãdo reſoluat᷑ in diſunctiuã vł econ
tra.vide plene per abb.in.c.ij.de reſcript.
¶ Dictio ſi quis appoſita ĩlege vł canone nõ compᷣbendit
vniuerſitatẽ vel collegiũ.arin.c.nimis iniq̃. cũ.c.ſe.vbi nota.
doct. de exceſ.pꝛela.fa.l.metũ.S.animaduertendũ.qð metꝰ cã
⁊ de pa.iura.fir.l.hac edictali.S.ñ quis.
¶ Quantũcũqʒ aliqua dictio ponat᷑ ad diminutionẽ ſeu ex
ceptiõem alicuiꝰ diſpoſitiõis ſi illa diminutio vel exceptio ẽ
incerta remanet diſpoſitio pura ⁊ exceptio inefficax.ff. ð ali.
le.l. iij.S.ſ duobꝰ.⁊ de leg.i.l.titie textoꝛes.ſicut eni diſpoſitõ
incerta vitiat᷑:ita ⁊ incerta exceptio.l.i.S.labeo. ff.de flumi.
notat Pet. de ancha.in.c.ex oꝛe.de pꝛiuile.
¶ Dictio ſemper: inducit cõtinuationem:vt.l.gayo.S.impe⸗
ratoꝛ.f. de ali.⁊ ciba.lega.⁊ oꝛatio ſumit᷑ ex vniuerſo.l.ſñi is qͥ
ducẽta. 5. vtrũ.ff. de re. du. vide Bar. ⁊ Salp.ĩ.l.. ff. ſo. ma.
¶ Matura dictionũ q;diu donec quoad:eſt ſuſpendere non
extinguere.l.titius.de excu.tu.⁊ qð no. Inno.de cõſue.cũ in⸗
ter:doc.in.c.petiſtis.de pꝛiuilegijs. J
¶ Dictio incõtinenti qualiter intelligat᷑:vide de vᷣbo.obli.
cõtinuus actꝰ.ff. de adul.q lex ait.S.vlti.in fi.C.de erroꝛe ade
uo.l.vlti.xxxij.q.i.apud miſericoꝛdem.⁊ meliꝰ in.c.qꝛ pꝛopter
de elec. ⁊ gl. in. c.pᷣterea.de teſti.cogen. L
¶ Dictio iĩmo:ſtat coꝛrectiue:vt.c.quãto ð iureiu.⁊.c.niſi cũ

piꝛidem.S. pꝛopter laboꝛem.de renun. ⁊.c.ſuſpitiõis.in pꝛin.

de offi. deleg.
¶ Dictio extunc:quid operatur:vide glo.ᷣin cle.vnica.de cõ⸗
ceſ.pꝛeben.gl.boc foꝛtificabij.
¶ Dictio foꝛte:nõ eſt nota dubitatiõis ſed aſſertionis.vide
glo. in. c. ij. de teſta.

Dies

¶ Dies naturalis ↄſiſtit ex. xxiiij.poꝛis.vnde etiam in nocte
dicit᷑ dies:nã dies naturalis moꝛe romano incipit a medie⸗
tate noctis ⁊ deſinit in medietate noctis ſequẽtis: vt.c.cõſu⸗
luit.de off. dele.⁊.l.moꝛe romano.ff. de ferijs.⁊ iõ dicẽ Jo.an.
ꝙ ſi ↄtractꝰ fit citra dimidiã noctis notariꝰ dʒ ſcribere ↄtra
ctũ diei pᷣcedẽtis:ſi vero explet᷑ vltra dimidiã nocſj attribuit
diei ſequẽti.⁊c̃.no.doc.in.d.c.ↄſuluit.⁊ ibi abb.ij.colum.
¶ Hoꝛa eſt.xxiiij.pars diei.punctꝰ eſt quarta pars boꝛe.mo
mentum eſt decima pars puncti.⁊ ſic momentũ eſt.xl.ꝑs ho⸗
re.no.abb.in.c.i.de cã poſ.⁊ ꝓpꝛi.
¶ Dies dati termini an computet᷑ in termĩo: vide plene per
abb. iin. c.ſuper eo.ij.de appel.
¶ Quo ad eſũ carniũ dies incipit a termino cene pᷣcedẽtis:
ita tñ ꝙ fiat cena añ mediã noctẽ ⁊ termiat᷑ in alia media no
cte.⁊ ſic intelligit᷑c.de eſu.ð ↄſe.diſt.iij.abb.in.c.ij.de ferijs.
¶ Si ſtatutũ duplicat penã delicti qð fit de nocte ↄputatur
dies de luce in lucẽ:⁊ iõ ſi de ſero aliquãtulũ poſt occaſuʒ ſo⸗
lis ante tenebꝛas fiat delictũ reputat᷑ de die factũ:idẽ ĩ auro⸗
ra pꝰ tenebꝛas.no.doc.in.c.ſi ꝑfodiẽs.de homici.⁊ ibi abb.

Dieta

¶ Dieta an cõputet᷑ a loco domicilij vł a loco delicti vł con
tractꝰ ſeu rei.vide plene ꝑ abb.i.c.ex ꝑte. B. de ſo.cõpe.
¶ Dieta cõtinet.xij.leucas.⁊.xij.leuce cõtinẽt.xx.miliaria ⁊

leuca eſt pars cõtinẽs duo miliaria ⁊ tres leuce faciũt quiq;

miliaria. no.phi.⁊ Hoſti.in.c.ex ꝑte.b.de ſo.compe.vide.l.i.
ff. ſi quis cau.⁊.l.iij.ff.de vᷣbo.obli.⁊ nota ꝙ leuce ſũt magne
in francia maioꝛes in burgundia maxime in almania.no.ab
in alle.c. ex parte. B. .

Dignitas
¶ Dignitatis appellatione in diſpoſitiõe reſtringibili non
venit epᷣatus.glo.eſt notabi.in.c.ij.de pꝛeben.li.vi.
¶ Dignitatũ ſeu beneſicioꝝ ꝓuiſio inſtitutio ⁊ collatio ad
quẽ ꝑtinet de iure cõi.abb.plene ĩ.c.cũ in eccłia. de elec.
¶ Dignitas an põt deferri ſucceſſiue pluribꝰ de eadem do⸗
mo.vide.sõ.beneficium.
¶ Dignitatẽ ſeu beneſiciñũ recipiens de manu laici quã pe⸗
nam incurrit.nota in.c.quiſquis.de elec.⁊ ibi abb.
¶ Dignitatis nomen amittit quis pꝛopter crimen:vt.c.i.de
pur.ca.ſicut ꝓpter monachatũ amittit quis nobilitatẽ.xxvij.
q.ij.ſcripſit.nota glo.in alle.c.i.
¶ Vitup erabilis eſt deſcenſus in dignitatibꝰ colligit᷑ ex.c.
ſ. de trani la.epi.facit.c.fi.eo.ti.⁊.l.qui indignꝰ.de ſena.
¶ Dignitates vel perſonatꝰ płes in diuerſis eccłijs qͥs ba
bere nõ põt.c.ad hec lʒ.de pᷣbẽ.oĩs enĩ rõ illuc reſiſtit.ẽ enĩ ʒ
naturã recti ſermonis.nã de eo qͥ bʒ płes canonicatꝰ oʒ vtvo
cet᷑ in plurali:vt videlʒ canonici venit. Itẽ eſt ð ius naturale
ſeu diuinũ qð reqͥrit vt vna ſit cõiunx tẽpoꝛalis ita ⁊ vna dʒ
eſſe ↄiunx ſpũalis.itẽ ðᷣ rõnem iunj canonici.alleg.c.ad bec.
item ↄ ius ciuile ſm qð nemo põt eẽ de duobꝰ collegijs.ff.ð
colle.illi.l.i.nec habere duas militias,.vt.l.quarta.C.qui mi.
nõ poſ.no.abb.in alle.c.ad hec.
¶ Dignitas que dicat᷑ ſeu perſonatꝰ ad officiũ ⁊ differen ti⸗
as inter hec.⁊ notat late abb.poſt Innoc in.c. de multa ,de
pꝛeben.x.⁊.xi.colum.

Bilationes

¶Dilatiões iuris an põt iudex delegatus abbreuiare ſi in⸗
fra bꝛeuem terminũ cã ſibi cõmittat᷑ decidẽda.vide.j.iudex.
¶ Diuationẽ minoꝛẽ a iure diſpoſita recipiẽs an renunciet
iuni ſuo ⁊ an iudex põt dilationẽ iuris artare. vide plene ab.
in.c.qð ad cõſultationem.de re iudi.
¶ Dilatiões datas ale ge ad appellandũ ⁊ ad ꝓſecutiõem
ap pellationis vl ad eã fiendã an poſſit iudex a quo minuere
vł elongare:vide.j.terminos.
¶ Dilatiões datas a iure cũ miniſterio hoĩs ſi iudex ſine cã
abbꝛeuiat nõ ſufficit ꝑtis ↄtradictio ſʒ ẽ opꝰ appellatõe ⁊ ſic
intelligit᷑ qð no.ino.in.c.ad petitõnẽ.de accu.⁊ in.c.i.de dila.
ſi aũt iudex ſine cã moderat᷑ dilationeʒ a iure datã ſine boĩis
miniſterio:vt in q̃drimeſtre.⁊ tũc ſaij ẽ ↄtradicere ſeu nõ ſpõ
te reciꝑe.vt.l.q̃rta.S.hᷣ iudicio.ff.de re iudi.deq vide qð nota
bilr no.abb.in.ciqð ad cõſultationẽ.de re iudi.

Ollationẽ quã dedit iuder in iudicio an poteſt reuocate:
vide.j.reuocare an poteſt.

¶ Dilatio ad petendũ aduocatũ ſi malicioſe petat᷑ denegã⸗

da eſt. vt.c.ꝓut.de do.⁊ cõtu.ſed ceſſante dolo eſt in arbitrio
iudicis.ar.c.i.de dila.glo.inno.Hoſti.⁊ Abb.in.c.i.vt lit.nõ
coteſt.
¶Dilatio an debeat a iudice dari ad iurandũ ð calũnia vł

ad reſpondendũ poſitiõibꝰ ſeu ad cõſulenduʒ dominũ.vide

plene per doc.in.c.cũ cãm.de iura.calum.⁊ ibi abb.
¶ Dilatiões ſunt abbꝛeuiande ſeu pꝛoꝛogãdeꝑ iudicẽ cõſi⸗
deratis caſibꝰ qui exẽplificant᷑ per doc.ſignant᷑ per abb.no.
in.c.i.de dila.qð eſt arbitrarium.vt ibi. .
¶Dilatiões a iure pfxas põt iudex moderare ↄſuluit enim
inno.in.c.ad petitionẽ.de accu.ꝙ in moderatiõe iſtaꝝ dilati
onũ iudex inſerat cauſam moderatiõis ⁊ ꝙ ſuper hoc interlo
quatur ad qð eſt pars citanda.als iuſte appellat qð appꝛo⸗
bat Abb. in. c. l. de dila.
¶Qũ hodie de cõiſtilo nõ ſeruent᷑ dilatiões iuris ſed arbi⸗
trio iudicis pᷣfſigunt᷑ appellãs dʒ ꝓbare iniuſticiã moderati⸗
onis allegãdo abſentiã vł longã diſtantiã viaꝝ vel qualita
tem ce.vt qꝛ ardua ⁊ ſic de ſiłibꝰ.⁊ ꝑs aduerſa nolẽs ꝓbare

iuſticiã moderatiõis ꝓbabit modicitatẽ cãe.vł qꝛ res erit tẽ

poꝛe peritura vł aliquã aliã qualitatẽ ſeu cãz ⁊ iudex ad quẽ
cõſideratis omnibꝰ arbitrabit᷑ an habebit iuſtam cãm vł nõ
ar. in.c.i.de dila.⁊ ibi abb.no.
¶ De multiplici ſpecie dilationũ ſeu induciarum vide glo.
no.iij.q.iiij.in ſumma.
¶ Dilatio ꝓbatoꝛia ſemper intelligit᷑ peremptoꝛia.vñ non
eſt neceſſe ꝙ apponat᷑ verbũ peremptoꝛie.vt.lł.i.C. eo.ti.⁊ ibi
Bar. ⁊. ff.eo.ti.l.fi.abb.in.c.i.de dila.

¶ Quarta dilatio an habeat locũ in termino dato ad repio
bandũ teſtes ꝓductos ⁊ an habeat locũ ante examinatõ em

dictoꝝ teſtiũ ⁊ ſi videat iudex in pᷣcedenti dilatione ſufficien
ter ꝓbatũ an dabit quartã dilationẽ ⁊ an in cã matrimonia⸗
li poſſit iudex dilatiões amputare.vide pleneꝑ LZapum ſua
alle.lxxxij.⁊ doc.in.c.in cauſis.de teſti. 2
¶ Dilationũ materiã dʒ iudex amputare.C. de tẽp.ap.l.ij.in

pn.⁊ quãtũcũq; ei videt᷑ põt ab excipiẽte ⁊ dilatiõeʒ petente

vel aliud ꝓponẽte ꝙ ſuſpectũ habeat exigere ſacramentũ q;
p malicioſe nõ ꝓponit.ð do.⁊ ↄtu.cũ dilecti.S.fi.⁊ no.in.c.fi
nẽ. eo.ti.vł oĩno denegare qð petit᷑ð dolo ⁊ ↄtu.put.n aʒ q̃
refugit iudiciũ apparet eũñ de iuſticia diffuſum.xi.q.i.chꝛiſtia
nis.xiij.q.ix.decernimꝰ.no.Hoſti.in.c.nullꝰ.ð pꝛeſump.
¶Dilatio nõ eſt danda ei qui interrogat᷑ vtꝝ aliqͥd credat

qꝛ ſtatim ſaltẽ pᷣſũptiue põt ſuaʒ ↄſcĩam infoꝛmare.Hoſti.?

Jo.an.in.c.quoſdam.de pꝛeſump.

Dioceſis

Dioceſis appellatiõe an veniat ciuitas.vide.v. ciuitas.
Diſcordia

¶ Diſcoꝛdia debet euitari per iudicem inter partes tam ĩ cã

ciuili qᷓ; in criminali.⁊ vide.j.iudex poteſt ex legitima cauſa.⁊

ver.iudex poteſt compellere.

¶ Diſcoꝛdie ⁊ ſciſſure ſunt quaſi tempeſtates.no. Jo.an.in

c,per tuas,. de dona.in pꝛin.

Diſpenſatio

¶ Diſpẽſatio facta ꝑ papã vbi nõ ſubeſt cã legitima non ðꝛ

diſpẽſatio ſed potins diſſipatio vt colligit̃ ex diffinitiõe diſ⸗
penſatiõis vt videre poteris ꝑ glo.notabi.i.q.i.S.niſi rigoꝛ.
Abb. in. c. cũ in cũctis.de elec.circa pꝛin. êVMV
¶ Diſpẽſatꝰ etiã ꝑ papã circa pluralitateʒ bñficioꝝ ſine cã
licet tutꝰ ſit qͥ ad eccłiam militantẽ nõ tñ quo ad triũphantẽ
⁊ ſic nõ valet diſpẽſatio qͥ ad deũ.no.Hoſti.in.c.dudũ.ij.de
elec.facit qð no.glo.in.c.nõ eſt.ð voto.licet Inno.aliud ſen⸗
tit in. c. cũ ad monaſteriũ.ð ſta.regu.ſed opi.Hoſt. aopꝛobat
Jo.an.poſt beatũ Tho.in.c.ð multa.ð pᷣben.⁊ ibi Abb.⁊ B
verũ ſi alterũ bñficiũ ſufficit clerico cũ quo diſpenſat᷑ ad ho⸗
neſte viuendũ:⁊ rõ eſt qꝛ in tali diſpenſatiõe nõ ſolũ alterat
huma ni generis diſpoſitio ſed etiã chꝛiſti patrimoniũ diſper
gitui iniuſte:nã cũ papa nõ põt ſine cã alienare bona eccłie
ſine grani peccato:vt no:archi.in.c nõ liceat.xij.qij.multo⸗

ſoꝛtlus nõ põt alteri dare ptãtem patrimoniũ chꝛiſti male diĩ
ſpergẽdi.notant᷑ per abb.in.c.dudum.ij de elec. xv. colũ. við
S.beneficiuni.⁊ idem abb.in.c.nõ eſt. ð̊ voto.⁊ in.c.ad bhec.li⸗
cet.de pꝛeben.
¶Diſpenſare debet pꝛinceps pꝛopter ſolam meritoꝛũ pꝛe/
rogatiuam licet nõ cõ currat neceſſitas vel euidens vtilitas
colligitur ex.c.innotuit.ð elec.⁊ ibi abb.i.colum. „=
¶ Diſpẽſare nõ põt inferioꝛ a pᷣncipe ſine cãe co gnitõe: no.
gl.i.q.vij.niſi rigoꝛ.pᷣnceps aũt ſine cognitõe diſpenſat.no.
nno.ĩ.c.cũ ad mõ aſteriũ.ð ſta.regu.a bb.ĩ.c.ĩno tuit.ð elec.
¶ Diſpẽſatio an cõualidat collatõeʒ beneficij q̃ a pꝛincipio
fuit nulla ⁊ an requirat᷑ in tali diſpenſatiõe cõuocare collato
rem ſeu electoꝛes:plene per docto.ſignãter per abb.in.cno/⸗
tuit.ð elec.v.coł,
¶Diſpenſare quãdo dicit᷑ papa cum illegitime nato:vt p⸗
moueatur in dignitatem epᷣalem. vide·j. papa. .
¶Diſpenſare videt᷑ pnceps ꝓmouendo ſcienter indignum
vide.j.papa.
¶ Diſpenſat papa ſuꝑ pluralitate beneficioꝛum:vt babetur
1. Papa.
¶ Diſpẽſatio in caſibꝰ in quibus permittit᷑ epo debet intel
ligi ꝙ ipſã faciat ex cã rõnabili:alłs diſpẽſatio ẽ nulla vł ſal⸗
tem venit euitanda quia vbi nõ eſt cã rõnabilis nõ dicit᷑ diſ⸗
pẽſatio ſed diſſipatio:vt not.in.c.de multa.de pꝛeben. Abb.
in.c.Dudum.ð elec.ijoen fi.
WDiſpẽſare videt᷑ pnceps cũ miĩoꝛe vt poſſit iudicare ei cõ⸗
mittẽdo cãm determinãdã.vide.j. pᷣnceps cõmittẽdo.
¶Diſpẽſationẽ ſeu cõpoſitionẽ nõ admittũt iura in certis
caſibꝰ.vide.Sð. compoſitionẽ.
¶Diſpenſare põt pᷣnceps ex ſola voluntate cõtra ius poſi⸗
tiuum.⁊ vide.j.pꝛinceps ex ſola voluntate.
¶ Edquipollet diſpenſatio facta ex certa ſcĩa vel facere expᷣſ⸗
ſam intẽtiõ em de obſtantibꝰ ſᷣm intentum.inno.in.c.dilectꝰ.
vt lit. penden.vt ibi refert abb.vide glo.in.ci.de conſti. li.vi.
in. verſi. noſcat᷑.
Diſpẽſatio ſi nouiter cõcedatur natalium defectuʒ paſſo
nõ valet niſi ð defectu fiat mentio.vide.j.gratia nouiter.
¶ Diſpẽſare nemo põt ſuꝑ ĩfamia facti.vide.j.infamia facti
¶ Oiſpẽſare an põt epᷣs cuʒ infame.vide.j.epᷣs lictt.
¶Diſpẽſare põt cũ ſubdito infame ciuitaſ nõ recognoſcẽs
