¶ Genus quãdo contineat ſpẽs ⁊ cuiꝰ qualitatis vel an cõ
tineat indiuidua.abb.in.c.ſedes.eo.ti.notabiliter.
¶ Ben?ꝰ lIʒ operet᷑ tm̃ quo ad oĩa ſicut ſpẽs quo ad ſpẽm: vt
l.iuriſgentiũ.S.ſed fraudandi.ff.de pactis tñ vbi requirit᷑ no⸗
tabilis expꝛeſſio nõ ſufficit facere mentionẽ per genꝰ:vt in.c.
in noſtra.de reſcrip.⁊ ibi abb.i.col.
¶ Generian derogat᷑ ꝑ ſpẽm qñ plura veniũt purificãda ĩ
vna re.vide doc.ſignãter abb.in.c.ex ꝑte.i.de offi.dele.

Benitiuus.

O Genitiu⸗ lz denotet dñiuz. viij. di. quo iure.⁊ no.in.l.q̃ntꝰ
muciꝰ. ff.de auro ⁊ argẽto lega.nõ tñ ſemꝑ denotat dñium ſʒ

quaãdã facultatẽ ſeu ius admiſtrãdi ſeu poſſidẽdi ex cõivſu lo

quẽdi.de quo vide gl.in.c.i.de poſtula.pᷣla.Bar:in ꝓhemio
ff. noui:tangit abb.in.c,qꝛ.v.de iudi. bis unh

HBeſſſgg..

¶ Geſta per eum qui gerebat pꝛo pꝛelato an tenent. vide.ð⸗
erroꝛ.⁊.j.intruſus.
¶ Geſta per excõicatũ toleratũ vel nõ toleratũ an teneant.
vide.s.excõicatio.vᷣ.geſta.cum ſequẽ.
¶ Geſta poſt appellationẽ extraiudicialem an valeant vide
g.appellatio.vᷣ.poſt appellatio.

Gratia

¶ Gfa ipetrata ad bñficiũ obtinẽdũ an dʒ facere mẽtionẽ ð
dignitate ſeu bñficio obtẽto ab ĩpetrãte ⁊ ð qlitatibꝰ ⁊ qtita

te r̃ddituũ obtinẽdi ſeu obtẽti plene ab.ĩ.c.ad aures.ð reſcpᷣ.

¶ Gratia impetrata per foꝛenſem nõ valet niſi in ea fiat mẽ⸗
tio ꝙ eſt foꝛenſis ⁊ cuiꝰ dyoceſ ſit:qꝛ als bñficia debẽturna
turalibꝰ in patria.Ab.in.c.ſi ꝓponente.de reſcri.
¶ Gja viciat᷑ ꝑ ſubꝛeptionẽ ĩ facto alieno.við.j.ſubꝛeptio.
¶ Gratia ſubꝛepticia ſi põt reduci ad terminos iuris cõis ũ
viciat᷑ ex quo ignoꝛãtia ꝓbabilis interceſſit.facit.c.gratia.ð
reſcrip.li.vi.plene per abb.in.c.ſuꝑ l̃is.de reſcrip,.
Gratie ſi a papa ſint diuerſ conceſſe an ẽ ſtandũ pñtatõi
vel date. abb. in.c. capłm.de reſcrip.ij.col.
¶ Gratiã impetrãs ad beneficiũ ſi ſit negligẽs an ⁊ qñ ꝑdit
eam ⁊ ſcðᷣs impetrans pᷣferat᷑plene ꝑ abb.in alł.c,.capłm pe.
⁊ vlti.col.⁊ vide Lapũ ſua allł.cxx.
¶ Gratiam impetrans ad bñficiũ tenet᷑ facere mentionẽ d
bñficio de quo eſt ſpoliatꝰ.⁊ vide.j.lr̃as.
¶ Gratia an debeat neceſſario ꝓbari ꝑ ſcripturam. abbas
in.c. in noſtra.de reſcrip.in fi. “
¶ Gratia an ſit habenda loco tituli beneficialis eiuſdem ⁊c̃.
¶ Gfa in qua falſa expᷣſſio ↄtinet᷑ an viciet᷑. vide.S.falſitas.
¶ Gia ſcda ſi eſt ↄditionata ex pẽdẽtia pᷣme gfe ꝑ clauſulaʒ
nõ obſtãte ꝙ ꝓ alio ſcripſerimꝰ ⁊c̃.ſi pᷣma gr̃a fuit executa vł

noõ an obſtabit dicta cła. plene ꝑ abb.ĩ.c.mãdatũ. de reſcrip.

¶ Gia ẽ ſubꝛepticia ſi foꝛẽſis ĩpetrat bũficiũ⁊ nõ facit men⸗
tionẽ de loco ſue oꝛiginis:qꝛ ĩ dubio papa intendit ꝓuidere

cuiq; ĩ pr̃ia ſua.gl.⁊ abb.i.c.ſ ꝓponẽte.de reſcrip.⁊ colligit

de cleri. gegri.c.i.⁊ tex.ĩ..bone.ij.de tranſla.pᷣla.⁊.c.epᷣs. lxi.
diſt. c. ad decoꝛem. de inſti.⁊ ibi Ab. S
¶ Gfoſa oceſſio nõ pᷣſumit᷑ bis q̃ nõ ſolẽt de facili ↄcedi:vt

vult Inno.ĩ gl.ĩ.c.bone.ij.de poſtu.pᷣla.⁊ ban.l.i.S.q̃ B inter

dicto.ff.de itine.actuq; pꝛi.ĩ his vᷣo q ſolẽt groſe ↄcedi pᷣſumi
tur facilis con ceſſio.ab.in allega.c.bone.v.colum.
¶ Si papa ſcribit ꝓ pᷣmo bñficiãdo ĩ tota dyoceñ ⁊ ꝓ ſcðo
in certa eccłia eiuſdẽ dyoceſ pᷣfer᷑ pᷣmꝰ ſcðo.qꝛ vtraq; gratia
ẽ ſpãlis:vt ẽ tex.no.ĩ.c.ex ꝑte.i.ð of.dele.⁊ ibi Inno.⁊ hoſti.
vbi no.ꝙ gr̃a ad bñficia ↄſequẽda pᷣt dici bñficiũ: ⁊ ſoꝛtitur
potiꝰ naturã puilegij q; ſimplicis reſcpᷣti cũ ſit bñficiũ pᷣncip
iur̃ no.ꝑ Jo.an.ĩ.c.oli.ð vᷣ.ſig.⁊ ꝑ bar.i.l.fi.ð ↄſti.pnci.
¶ Gratia pꝛincipis poteſt declarari ſeu certificari per aliam
ꝓbationem extrinſecus.vide.j.pꝛiuilegium pꝛincipis.
¶ Gia nouiter ĩpetrata ꝑ legitimatũ ⁊ diſpenſatũ ſuꝑ defe⸗
ctu nataliũ nõ valet niſi de pꝛioꝛi defectu ⁊ de diſpẽſa.pꝛiꝰfa
cta faciat mẽtionẽ:vt.c.veniẽs.de pᷣſcrip.⁊.c.ij.de filijs pᷣſbi.
li. vi.⁊ ibi Jo.an.nã ſcðᷣa diſpẽſatio addit pᷣme excedẽs pᷣmũ
moderamẽ.iõ nõ valʒ de pᷣoꝛi defectu nõ fcã mentiõe.Si em̃
papa ſciuiſſʒ dixiſſʒ foꝛte ſufficit tibi gra ↄceſſa cum modera
mine.no.Ab.in.c.veniens.de pᷣſcrip.iij.colum.
¶ Gfaz ſeu bũficiũ ĩpetrãs a papa ſub pacto ſeu ꝓmiſſiõe
aliq̃d accipiẽdi vł dãdi ẽ excõicatꝰ.⁊við.s.excõicati ſt hodie
¶ Gratia pꝛincipis conceſſa motu ꝓpꝛio an excludat ſub⸗
reptionem gratie:⁊ vide.j.papa ſi motu ꝓpꝛio.
¶ Mõ oĩa expᷣſſa in ĩpetratõe grĩe reddũt ipᷣaʒ graʒ ſubꝛepti
ciaʒ illa tm̃ ſunt neceſſario expmẽda q̃ hñt aut ex difficultate
ꝓmiſſionẽ aut ex toto ĩpedire ⁊ h̊ arbitrabit᷑ bonꝰ iudex:vt.c.
ſuꝑ lris.⁊.c.poſtulaſti.ð reſcriptis.no.abb.in.c.conſtitutꝰ. de
reli.domi.i.col.⁊ vide.j.papa ſi motu ꝓpꝛio.
¶ Gfaz ĩpetrãs ad bñficiũ obtinẽdũ nõ ſolũ dʒ facere mẽti
onẽ ð dignitate vł bñficio qð obtinet ſʒ ẽt ð noĩe ſue dignita
tis:vt.c.ad aures.ð reſcrip.⁊ ibi abb.circa pᷣn.facit.c.ſ motu
pꝛopꝛio.de pꝛeben.li.vi.

¶ De qlitate bñficij ĩpetrãdiẽ fiẽda mẽtio ĩ lr̃a gre:vt.ſ.ſ hʒ

curã aĩarũ:vt.c.cũ ĩ illis.ð pᷣbẽ.li.vi,vł ſi bñficiũ reqͥrit reſñdẽ

tiã.ar.in.c.fi.de cleri.nõ reñ. Itẽ ſi illud bñficiũ ſit dignitas:

vt.cad aures 8 reſcrip. ⁊ regulr de oibꝰ fieda eſt mẽtio ĩ gĩa

ſue
N⸗
ee

lei⸗
nt

pide

que poſflent inducereᷣncipem ad nõ pcedendũ: vt.c. poſtula⸗
ſti dereſcrip.vel poſſent ſubtrahere pᷣncipẽ a ↄceſſiõe.no, per
abb. in. c. ad aures. de reſcrip.ij.colll.
¶ Gratia ad bñficiũ obtinendũ ad inſtantiã impetrãtis nõ
vʒ niſi fiat mẽtio valoꝛis ipſius bñficij: vt.ſ.nõ excedat valo⸗
rẽ tante qᷓ;titatis:vt no.ab.ĩ.c.fi.de pᷣſump.⁊ h de ſtilo curie?
ẽ vtile ⁊ neceſſariũ:vt fiat tał expᷣſſio.ar.c.poſtulaſti.ð reſcrip.
abb. in alleg.c. ad aures.iij.colũ. .
¶ Gratia oceſſa ꝑ pncipẽ ẽt motu ꝓpꝛiolʒ motꝰ ꝓpꝛiꝰ exclu⸗
dat ſubꝛeptõʒ:vt.c.ſ motu ꝓpᷣo.de pᷣbẽ.li.vi.nõ tñ oꝑat᷑ circs
intrĩſecas q̃litates bñficij nec motꝰ ꝓpꝛiꝰ firmat graʒ volũ⸗
tatẽ ↄcedẽtiſnec ĩ pᷣiudiciũ tertij.ñ g icludit bñficiũ cũ cura nec
bñficiũ iuriſpronatꝰ niſi ð eo fiat mẽtio ⁊ ð alijs intrĩſec q̃lita
tibꝰ. no. Jo.cal.i.c. madatũ.ð reſcrip.⁊ ab.i.c.ad aures.iij.col.
¶ Gratia nõ vʒ ad ſcõm bñficiũ obtinẽdũ ſeu ẽt diſpẽſatio ni
ſi fiat mẽtio de q̃litatibꝰ pᷣmi bñficij vt ſi bñs pᷣpoſiturã impe⸗
tret vt ꝑſonatũ poſſit ſł cũ pᷣpoſitura obtinere certe ſi nõ facit
mentionẽ ꝙ pᷣpoſitura erat curata nõ vʒ gr̃a ſeu diſpenſatio.
qð ꝓbat in cle.i.de pꝛeben. Hoſt. ⁊ Jo.an.c poſtulaſti.de re⸗
ſcrip.abb.in alleg.c.ad aures.iiij.colũ.
¶ Gratiã ſeu diſpenſationẽ impetrãs ſuꝑ pluralitate bñficio
rũ ſi nõ facit mentionẽ ꝙ illa bñficia pᷣus tenuerat illicite reci⸗
piẽdo inde fructus nõ vʒ diſpẽſatio no. Cõpoſ.⁊ Jo.an.i.c.
dudũ.ij. de elec. ⁊ abb.in.c.ad aures.de reſcrip.iiij.colũ.
¶ Impetrãs ſimpłr beneficiũ ſcõᷣm ſi ꝑ receptionẽ ſcði nõ va
cat pᷣmũ ſaltẽ ipſo facto tũc ex qͥ pᷣt retinere pᷣmũ cũ ſcðo dʒ fa
cere mẽtionẽ de q̃litatibꝰ pᷣmi.ar.ꝑ locũ a ſpaliĩ cle.ſi romanꝰ
depbẽ. ſi añt ꝑ receptionẽ ſcðᷣi vacat pᷣmũ:tũc qꝛ foꝛte ſi papa

ſciuiſſʒ de q̃litatibꝰ pᷣmi nõ ſoluiſſet eũ a pꝛio bñficio ↄ cedẽdo

ſibiſcõm tenet᷑ etiã facere mẽtionẽ de q̃litatibꝰ pᷣmi.⁊ facit rõ
dicti. c. poſtulaſti. de reſcrip.abb.in alleg.c.ad aures.v. colũ.
¶ Gratiã nõ ðꝛ facere papa ſi facit id ad qð de iure tenet᷑: ſed
tunc ðꝛ gratiã facere qñ id ad qð de iure nõ tenet᷑eſt no. abb.ĩ
c.ſedes.de reſcrip.i.coli. G
V¶ Gratiã nõ viciat ſubꝛeptio qñ falſitas nõ eſt cã inductiua
grecũ oſtat ð coꝛꝑe bñficij.nã falſa demõſtratio ñ vitiat qũ cõ
ſtat de coꝛꝑe.vtĩ.l.falſa demõſtratio.ff. ð̊ ↄdi.⁊ demõſtra.⁊ qð
no.i.c.ſignificãte.de reſcrip.⁊ dñi de ro.deci.ccclxxx.in antiq̃.ſt

tñ falſitas eſſ expᷣſſa nõ cã demõſtratõis ſʒ cã taxatõis gratie

tüc vitiaret: vt eſt caſus in.c.ſuſceptũ.de reſcrip.li.vi. eſt cõclu
ſio abb.in.c ſuꝑ l̃is.de reſcrip.i.colũ.
¶ HGratia aſſumit vires ex mẽte ↄcedẽtis:vt.c.cũ adeo.de re⸗
ſcrip.ſᷓ ſi ↄcedẽs nõ eſſʒ ↄceſſurꝰ expᷣſſa veritate: g gr̃a nulla.
vt ſentit io.an.i.c.ad audiẽtiã.de reſcrip.⁊ eſt rõ qꝛ ceſſante cã
gfe ceſſat gra.vt.l.gñalr.C.ð epi.⁊ cle.⁊ hᷣ ẽt ſi ꝑ ignoꝛãtiã fuit
expᷣſſa falũtas:vt ↄcludit abb.i.c.ſuꝑ lr̃is.viij.colũ.
¶ Gratia ſi ↄcedat᷑ a papa alicui oꝛdinario ad ipſiꝰ ſupplica
tionẽ reſeruãdo collatiõi ſue ea vice dũtaxat auẽte aplica q̃ttu
oꝛ bñficia eccleſaſtica ⁊ ꝙ ea ↄferat ⁊c̃.an in pᷣdicta gr̃a inclu⸗
dent᷑ bñficia ſedi apłice ſpałr reſeruata ſeu bñficia in curia va
cãtia⁊ bñficia ad ſedẽ apłicã deuoluta:⁊an ĩ dicta gra ĩcludãt
bñficia q̃ ſpectãt ad pñtationẽ patronoꝝ laicoꝛũ ⁊ de mõ ꝓce
dẽdi in pᷣdictis ꝑ oꝛdinariũ executoꝛẽvide late ⁊ notabilłr lapũ
ſua alleg.lxxxiiij.vbi tʒ ꝙ ſi vnꝰex noĩatis ꝑ oꝛdinariũ moꝛit᷑ añ
vacationẽ ſeu acceptatõʒ vel collationẽ ſibi factã poterit aliũ
noĩare ſic acceptãs bñficiũ ſibi ñ debitũ cũ ꝓteſtatõe pᷣt aliud
acceptare nec ĩ tali caſu ẽ neceſſaria ꝓteſtatio lʒ nõ noceret: vt
lapus.vbi.ð.idẽ ancha.ĩ c.cũ in multis.de reſcrip.li.vi.ad fi.⁊
melius ꝑ eũ in.c.ſi cõpꝛomiſſarius.de elec.li vi.vbi Dñicus.⁊
vide.j.patronoꝛũ laicoꝛũ.
¶ Gratia qñũq; aſſumit᷑ ꝓ dtẽplatõe ſeu intuitu:vt.c.vnico ð
cõmo.in pᷣn.qñũq; gr̃a ſumit᷑ ꝓ ↄceſſiõe alicuiꝰ beneficij ſeu iu⸗
ris ad obtinẽdũ beneficiũ:vt ĩ.c.gr̃a.de reſcri.li.vi.⁊ ĩ cle.gfre.
e,ti.qñqʒ aſſumit᷑ ꝓ donatõe ſpũſicti.i.q.i.gr̃a ſᷣm theologos

duplex ẽ gra.alia grat᷑ data.alia gratũ faciẽs.de qͥbꝰ.ij.ſentẽ.

di.xvi.⁊ cle.ij.de mgr̃is,.no.abbĩ.c.vnico.de cõmo.in pn.
O Gratia dʒ facere mentionẽ de beneficio ſubtracto ſeu occu⸗
pato impetrãti:nã alias poſſʒvia aperiri fraudibus qꝛ faceret
qͥs ſe ſpoliari vt poſſʒ impetrare aliud bñficiũ ⁊ repetere pᷣmũ.
ↄcludit abb.in.c.cũ teneamur.de pᷣbẽ in fi.
¶ Si in gra pape apponat᷑ illa clauſula cõſueta ſeu quocũ
mõ vacet vel ꝑ alteriꝰ cuiuſcũq; ꝑſone ⁊c̃.nõ poterit iũc oꝛdina
rius ſe opponere impetrantẽ a papa ꝑ deuolutionẽ cõcilij la

teran. nec allegare ignoꝛantiã. ⁊ eſt ſemꝑ vtile hãc clanſulã ap⸗

ponere vt euitet᷑ diſpoſitio.c.ſuſceptũ.de reſcrip.li.vi.no.abb.

in. c. exꝑte. de cõceſ.pᷣben.iiij.col’.
¶ Sequunt᷑ additões domini AZudonici de campis ad pꝛece
dentem lr̃am, G. J

Eneralis.

¶ In generali ſermone non intelligit᷑ per⸗
g ſona.vide Abb.qualiter intelligatur.not.
abb. in. c. petitio. de iureiurã.

Bloſa

¶ Bemnardus gloſatoꝛ fuit de villa parme.no. Ab.in. c. qð

Grangia
¶ Quis adminiſtrabit ſacramẽta exiſtentibꝰ in grangijs re

ligioſoꝛũ.no.abb.in.c.auctoꝛitate.de cenñbꝰ.Et vide ibi an
poſſit pꝛeſcribere iura parrochialia,

BGrauis

¶ Que ꝑpſona dicitur eſſe grauis.no. Manoꝛ in. c. ly. ð teſti.

Guerra

¶ Guen non poteſt ſine pꝛincipis volũtate moueri⸗.Abb.
in.c.olim.de reſti.ſpolia.

Edificium.
b ¶ Edificium nouiter factum in publico nõ
debet ei imponi vectigal vel aliqua penſio

ãnuatim: vt in.l.jj.S.ſi quis a pᷣncipe.⁊ ibi
bar. ff. ne quid in loco pub, ⁊c̃

Heres.

¶ Meres dericus tenet᷑ inuentariũ conficere alias tenet᷑ vl
tra vires hereditatis licet eccleſia non teneatur.ad hoc vide
S.clericus. .

¶ Heres non pꝛeſcribit ſi defunctus habuerit malam fidem
⁊ vide.j.pꝛeſcribere non poteſt.de iure ciuili.

¶ Heres non poteſt pꝛeſcribere cũ mala fide ſicut nec deſun

ctus.vide.j.pꝛeſcriptio.vᷣſi.heres.
¶ Heres an teneat᷑ ex confeſſione defuncti.videj heres ap⸗
pellare non poteſt. .
¶ Hjqdis inſtitutio an põ h
¶ An contra heredem poteſt agi interdicto vnde vi. videj.
ſcriptum.verſi.per reſcriptum.cum ſe.⁊ vide.S.exceptio ſpo⸗
liationis non competit. ,
¶ Meredes an efficit ficta confeſſio defuncti:vide.j.poſitio.
v5. ⁊ ſi in poſitionibus.
¶ Eiĩs adeũdo hr̃ditatẽ lʒ nãciſcit᷑ dñiũ nõ tñ poſſeſſioneʒ

niſi coꝛpa łr appꝛehẽdat eã:vt.l.cũ heredes.ff.de acqui.poſ.

⁊ qͥd de pᷣlato.vide.j pᷣlatꝰ poſt ↄfirmationem.

¶ Heres poteſt inſtitui ab auo.nepos legitimus ex filio ſu

rio.vide.j.inſtitui poteſt.

¶ Meres ſi ſuccedat debitoꝛi an extinguatur debituʒ confu⸗

ſione.vide.ð.creditoꝛ.

¶ Heredis appellatiõe in vltimis voluntatibus liberi ſolũ
intelligunt᷑ ſed in contractibus intelligunt᷑ etiã extranei be⸗

redes ſi liberi non ſtant:vt.l.in cõuentionibus.ff.de vxᷣ ſig.⁊
ff. de opere. liber. l.patronus.no. Spec.ti. de teſta. S.i. ſi. fi.
⁊ de hoc vide Bar.in.l.ex facto.S.vlti.ff.ad trebel.⁊ henri.
abb.in.cum dilecti.de dona.
¶ Meres non adiens hereditatem an ⁊ quãdo tranſmittat.
vide.j.tranſmiſſio.
¶ Heres vſurarij an tenetur ad reſtitut ionẽ vſurarum. vide
no.per docto.in.c.tua nos.de vſuris.
¶ Meredes vſurarij ſiue debitoꝛis tenent᷑ ad reſtituendas
vſuras ſiue debitũ non inſolidũ:ſed ſᷣm hereditarias poꝛtio
nes:qꝛ actiones cõpetẽtes )̊ defunctũ diuiſe ſunt in heredeſ
ꝓ bereditarijs poꝛtionibus.:.i.⁊.ij. C. de act.here.⁊ in.l.pa⸗
cto ſucceſſoꝛi.C. de pac.⁊ in.c.tua nos.de vſur.⁊ ibi Abbas
quem omnino vide. HMUẽf

¶Heres vſurarij etiã in ſoꝛo iudiciali non tenet᷑ vltra vires

t fieri nutu.vide.j.inſtitutio hr̃Ütis

hereditatis etiã ſi nõ confecit inuentariũ:qꝛ non tenet᷑ ex de⸗
licto defuncti.no.hoſti.in ſum.ti.de teſta.S.penul.vᷣſi.quid ſi
nõ ↄfecit.⁊ Jo.an.in.cij.de vſuris.li.vi.in nouella.⁊ Ab.in
c. in litteris.de rapto.⁊ in.c.tua nos.de vſur.circa fi.
¶ HMeres ex iuramẽto defuncti nõ poteſt cõueniri coꝛã eccle
ſiaſtico iudice cũ iuramentũ eſt perſonale ⁊ non egredit᷑ per
ſonã iurãtis.vt.c.veritatis.de iureiurã.ſed lʒ ex contractu de
functi nõ põt agi coꝛà eccłiaſtico:officiũ tñ iudicis poterit ĩ⸗
ploꝛari vt heres cõpellat᷑ ſatiſfacere anime defuncti.ar. in.c.
fi.de ſepul.vbi no.abb.ij.col.facit.c.a nobis. ij.de ſen. excõ.
in fi.⁊ qð ipſe abb.no.in.c.cuʒ ſit generale.de foꝛo cõpe.in fi.
Meres an tenet᷑ ex delicto defuncti de iure canonico vel
ciuili.vide plene per abb.in.c.fi.de ſepul.
¶ Heres nõ adimplens volũtatem defuncti etiã circa execu
tionẽ voti perdit omne emolumentũ ſucceſſionis nõ ergo ſe 2
lũ pꝛiuat᷑ heres ſi non ſoluit legata ⁊ fideicõmiſſa.vt aut᷑.Rᷣ
amplius.C. de fideicõmiſ.ſed etiã ſi non adimplet onera de⸗
fun cti extrinſecus.⁊ hoc etiã ſi defunctꝰ deceſſit inteſtatꝰ.vt
in.c.licet.de voto.vbi no.abb.in pꝛin.
Heres ſi ſponte adeundo hereditatẽ poteſt cõpelli ꝑ pꝛi⸗
uationẽ hereditatis ⁊ etiã per excõicationẽ adimplere volũ
tatem defuncti.naʒ adeundo quaſi contraxit.vt le.⁊ no.in.l.
moꝛe.ff. de acquir.here.⁊ eſt tex.in.c.ſi heredes, de teſta. vbi
no.⁊ no.abb.in.c.licet.de voto.in fine.
¶ HMeres an teneatur ex facto defuncti pꝛelati.vide glo.in.c.
ex pꝛeſentium.de pigno.⁊ Innocẽ.in. c.cum in officijs.de te⸗
ſtamẽ. ⁊ vide.s.eccleſia non tenetur.
¶ HMeres an poteſt inſtitui monachus, vide infra monachus
non mendicans.
¶ Hrs chiciqͥs dicat᷑ ꝓximioꝛ ab ĩteſtato.við.S.clerici nullꝰ
¶ Meres beredis lʒ regułr teſtatoꝛis eſt beres. C. de here. in⸗
ſti. l. vlti. ff.ð H. ſig. heredi.⁊.ff. de libe.⁊ poſtu.l.i.tñĩ qͥbuſdã
ſpẽbus nomen heredis pꝛoximũ ſignificat nõ vlterioꝛẽ.vt in

l. ſciendũ eſt. de ver.ſig.no.glo.in.c ex tranſmiſſa.de fi. pſby.

¶ Heredi datur interdictum vnde vi ⁊ bonoꝛum poſſeſſoꝛi
⁊ datur in heredem.vide.j interdictum. .
¶ Heres lʒ teneat᷑ neceſſe ſtare iuramẽto defuncti qð in ſuo
teſtõ fecit nõ tñ creditoꝛes.vt aut᷑ qð obtinet.C. de ꝓba.nam
lʒ pꝛeſumat᷑ ꝙ teſtatoꝛ in vlti.articulo verũ dicat nõ tñ eſt ſuf
ficiens pꝛobatio iudi.ff. de pig.ac.l.gaius.ff. de leg.ij.S.quiſ
quis.⁊ de leg.iij.l.cũ quis.S.ticia.no.gl.in.c.lr̃as.de pᷣſump.
¶ Heres inſtitutꝰ in re certa nõ dato alio coherede obtinet
bereditatẽ in totum quia nõ põt quis decedere teſtatꝰ ⁊ inte
ſtatus.vt.l.ſi ex fundo.ff.de heredi.inſti.⁊ talis heres totam
hereditatẽ aſſumendo eſt tutꝰ etiam in foꝛo anime.no.Fred.
cõ ſilio.cxxvi.vbi refert ꝙ alij multi doctoꝛes theologi idem
ↄſuluerũt.⁊ idẽ Jo.cal.poſt beatũ Lho.in ꝓhemio cõpilati
onis.de teſta.qð verũ niſi doloſe fuiſſet inductꝰteſtatoꝛ ad in
ſtituendũ in re certa qð limita vt no.glo.not.in.c.fraternitas
xij.q.ij.que dicit ꝙ in foꝛo aĩe non tenetur qu is reſtituere reʒ
cum pena dupli vel quadrupli ſed ſatis eſt ſatiſfacere in pꝛi⸗
ma ſubſtantia rei.notat abbas in.c.ij.de teſtamen.in fine.
¶ Sipater inſtituat filium ſuũ heredem in vſufructu omniũ
bonoꝝ ſuoꝝ in vita ſua non debet computare in legitima il⸗
lum vſufructũ qꝛ legitima filioꝝ non in fructibus ſed in rebꝰ
bereditarijs ipſis ⁊ in ſubſtantia teſtatoꝛis que reperit᷑ tꝑe
moꝛtis patris detrabi debet vt.l.iubemus.C.ad trebellia.vt
no.petrus de ancha.in quodam ſuo conſilio elegãti:conſilio
cxvij.vt refert Barba.in.c.fi.de pigno.iiij.colum.
¶ Heredis inſtitutionem an ⁊ quando operetur verbũ relin
quo additum vniuerſitati:vide.j.inſtitutionem heredis.
¶ Heres inuentarium non conficiens tenetur etiam de iure
cano.vltra vires hereditatis.vide.j.inuentarium.
Heres an compellatur ſoluere legitimaʒ filio teſtatoꝛis in
ſingulis rebus vel in vna re.vide.S.filius an poteſt.
¶ Heres non pꝛeſumitur hereditatem adire niñ hoc pꝛobet᷑
no. per glo. ? Bar. in. l. neceſſitas. de acquiren. heredi, vtre⸗
fert abb.in.c.i.de ſolu.
¶Heres filius vel eccleſa ſi inuentarium non conficiant an
tenentur vltra vires hereditatis.vide.j.inuentariñũ.
Heres clerici põ

trimonio fecit in bũficio. vide ſupꝛalbeneficio tuo qͥ in pᷣmo.

Haereditas.

pot repetere expenſas quas clericꝰ ð̊ ſuo pa

¶ Hereditas non adita an ⁊ quando ⁊ quibus tranſmitta
tur.vide.j.tranſmiſſio. .
Mereditatis bona cõia ſi duo fratres poſſiderunt illa bo
na per decenniũ tanqᷓ;ᷓ diuiſa pꝛeſumitur diuiſio licet non ꝓ
betur ex curſu tanti tempoꝛis.vt.l.penul.C.cõi diui.⁊ ibi gl.
ſi vero agitur de magno pꝛeiudicio.i.de pꝛeſcribenda ꝓpꝛie
tate nõ ſufficit curſus tempoꝛis ſed requiritur pꝛeſcriptio le⸗
gitima.no.Spec.ti.de loca.S.nunc aliqua.verſi.lxiij.⁊ abb.
in.c.peruenit.de cenſi.in fi.
Hereditaria ſucceſſio in eccleſia locũ non habet. vide gi.
⁊ doc. in.c.i.de pꝛeben.⁊ dignita.
¶ Hereditateʒ paternà non poteſt filius heres a patre inſti
tutus repudiare retenta ſibi legitima,nã cũñ etiaʒ in legitima
fuerit inſtitutꝰnon poteſt pꝛo parte acceptare ⁊ pꝛo parte re
pudiare.vt tenet Bar.in.l.gerit.ff.de acqui.here.⁊ Bal.in
l.i.C.quãdo nõ peten.partes heredi.ac.⁊ eadẽ rõne dicẽduʒ
eſt in parte decedente ab inteſtato:quia non poteſt filius ꝓ
parte agnoſcere hereditatem paternam ⁊ pꝛo parte abſtine
re.arg.in.l.i.S.ſi ex fundo.ff.de here.inſti.no.in.c. Haynuciꝰ
de teſta. in fine.
O¶ Mereditas licet auferatur alicui tanqᷓ; indigno nihilomi⸗
nus remanet in eo ius ⁊ nomen heredis.⁊ eſt ratio.qꝛ exquo

quis ſemel fuit heres non poteſt facto hominis deſinere eſſe

beres. arg.in.l.⁊ ſi ſine.S:ſe.ff.ð mino.hinc eſt ꝙ heres roga⸗
tur reſtituere hereditatem etiam ſi faciat contra volũtateʒ de
functi ⁊ incidat in penam pꝛiuationis hereditatis ſemper re
tinebit falcidiam.vt plene ex.c. Naynaldus.de teſtam̃.⁊ ibi
Abbas. v.co lũ.

Hereticus.

¶ De crimine hereſis non poteſt ſecularis iuder ſe intromit
tere cum ſit crimen mere eccleſiaſticum niſ tantũ reſpectu exe⸗
cutionis ad petitionem eccleſie.vt eſt caſus in.c.inquiſtiõis
§.pꝛohibemꝰ.de hereticis.li.vi.⁊ glo.⁊ abb.in.c. cũ ſit gene
rale.de foꝛo compe.viij.colũ.
¶ Hereticus non eſt qui licet dubitet de fide ⁊ ſcrupulũ ha⸗
beat conſcientie non tñ habet firmitatẽ animi nec perſeuerat
in quadam pertinacia ſed confirmat ſe cũ fide eccleſie.no.no
tabi.abb.in.c.i.de hereti.
¶ Agd boc vt bereticis redeũtibus ad ſidem dimittat᷑ pena
moꝛtis req uirunt᷑ duo.ſ.vt incontinenti ⁊ ſponte reuertant᷑
ad fidem.ſi ergo ex interuallo ⁊ non ſponte rediſſent ſed me⸗
tu pene vel pꝛobationis nõ eſt eis parcendũ.vt in.c.ad abo
lendam.ð hereti.⁊ quando dicant᷑ ſponte redire:vide quod
no.archi.in.c.vt commiſſi.de hereti.lib.vi.⁊ Jobh.de lig. de.
ad noſtrũ.de bereti.
Mereticꝰ eſt capitali pena puniendus de iure ciuili vt.l.li
centiam. C.de hereti.iuncta.l.qui vltimo ſupplicio.ff. de pe⸗
nis.⁊ hanc penam eſſe debitam interpꝛetat᷑ conſuetudo.Cõ
nenienter g lege diuina canonica ⁊ ciuili necnon conſuetudi
naria puniũtur heretici pena ignis vt colligit᷑ ex euangelio
Joh.xv.c.ſi quis in me non manſerit mittet᷑ foꝛas ſicut pal⸗
mes ⁊ areſcet ⁊ colligent eũ ⁊ in ignem mittent.no.abb.in.c.
ad abolendam.eo.ti.iij.colũ. Sðèð
¶ Hereſis ſuſpitionẽ inducit pertinacia annalis perſeuerã⸗
tie ſi qs nõ confitet᷑ ꝓpꝛio ſa cerdoti m foꝛmã.c.oĩs.de pe.
⁊ remiſ.qꝛ cũ nõ facit id ad qð ois fidelis tenet᷑ vtibi ꝑ ↄñs
pᷣſumit᷑ aliter ſentire de ſacris qᷓ; ſentiat eccłia de hereti.ad a⸗
bolendã pᷣmo mñſo.nam qui oĩpotentẽ deũ metuit. xi.q. iij.q
omnipotentẽ.⁊ qui ſe ab eccłia ſeparat nec ſanctaʒ cõionem
recipit hereticꝰappellat᷑.vt ĩ aut.de pꝛiuilegio dotis.pᷣmo mñ
ſo. concludit ergo Hoſti.ſm pe.de ancha.in.c.fi.de penis.qꝙ
eccleſia de rigoꝛe poſt tantã expectationẽ ⁊ contumaciã poſ
ſet illũ condemnare de hereſi licet equitatẽ pꝛeferens non ſeq̃
tur bũc rigoꝛem. vt Hoſti. ⁊ pe.vbi.ð.

Heremita.

¶ Heremita bonus cuius vita commendabitur eſt. vt. c. qui
vere. xvi.q.i.it religioſa perſona ⁊ de honeſtate tenetur pꝛo⸗
mittere ⁊ obſeruare continentiã.ðvt.S.ecce.xvij.q.ij.nõ tamen
gaudet puilegio eccłiaſtico reſpectu foꝛi vel ꝑſone ĩmo tales
beremite ſunt locuſte ſine rege.no.glo.ᷣin.dc.qui vere.abb.ĩ

.

c.cum monaſteriuʒ. de elec.⁊ in.c.ij. de fo.compe.videj.pᷣuile

gio eccliaſtico non gaudet heremita.

i

hon
lecn

ſttn

abo
Nn
dig
pe
lole⸗
abo,

teg.

iſ
timn
anere
Balin
Cdnz
ins
ddi
nuch

Mlo
ergn⸗
ereeſe
ſoge,
tde
per te
abi

homie
mere⸗
ftiöis
irgen

Hü be⸗
erat
,o

ens
tant
awen
Aabe⸗
eqtod
ligde⸗

ulli
depe⸗
0
uenet
angel⸗
alpol
in

dueri⸗
depe⸗
ds
lal
( ii
bloten
Pront
enis
cüihel

te
nhv
ſnnen

Honor.

NHonoꝛ pᷣferendus eſt in honoꝛe ⁊ maioꝛitate is qpꝛiꝰlegi

tune fuit oꝛdiatus vel ꝓmotus niſ poſteriꝰ pꝓmotus babue/⸗
rit dignitatẽ a pᷣncipe vt.c.i.de ma, ⁊ obe.⁊.l.fi.de al.ſcriben.
ſed ſi nõ dat᷑ pꝛioꝛitas in temꝑe vel officio pᷣferẽdus eſtis qui
functꝰ eſt maioꝛibꝰ officijs vel ſi plures aſſumpti ſunt ad ho
noꝛes ciuitatis ⁊ data paritate pᷣferẽdus eſt ãriquioꝛ tempe.
⁊ is qui bʒ filios pᷣferendus eſt nõ habenti.vt tex.no.in.l.i.de
al.ſcriben. ⁊ ibił. GBal. ⁊ in.l.albo.⁊ ibi bal. C. de decu.lix. ple
ne per Ab. in. c.i.de maio.⁊ obe.
¶ Honoꝛãdus nõ eſt bõ plus q; deꝰ⁊ hodie fit per aliquoꝝ
ꝑuerſitatẽ inferioꝝ ⁊ ipſoꝝ adulationẽ ⁊ ꝑ ſuperioꝝ inflatio⸗
nẽ ⁊ elationẽ qꝛ quaſi ad ydolatriam boĩes conuertunt᷑ j id

apoc.xix.c.ð qͥ við notabi.hoſti. t io.an.i.c.etñi xpᷣs ð iureiur.

Homicidium.

¶ Vide.j.littera. O bomicidium per totum.

Moſpitale.

¶ Hoſpitale etiã ſi habʒ patrimoniũ põt ponere rectoꝛẽ epᷣs
⁊ ad eũ ꝑtinet cõfirmatio ⁊ oꝛdinatio. vt.c.de zenodochijs.⁊
ibi glo.⁊ ab.de reli.domi.lʒ ð redditibus boſpitalis epᷣs diſ

ponere nõ põt ad libitũ.ſed vt oꝛdiet vt eſt cõſuetũ.vt cle.qꝛ

contigit. de reli.domi.qð bʒ locũ in hoſpitalibus anctoꝛita⸗

te epi edificatis. In alijs autẽ nõ põt ſe intromittere ſed pr̃o
nus hoſpitalis ad velle diſponit.vt in. ainter dilectos.cũ ibi

no. per inuo. de dona. ſi pronus eſt moꝛtuus ad curã epiꝑ⸗

tinet vt voluntas pia defuncti executioni mandetur. vtiĩ aut.
de eccle.ti. . ſi quis cũ ſe. ⁊ ab.in alle.c. de ʒenodochijs.

¶ Hoſpitalis rectoꝛ põt eſſe religioſus ſi hẽat eccleſã cura⸗

tã vel ſi hoſpitale ſit ſubiectũ monaſterio ⁊ monachus depu
tet᷑ per abb.tanq; obedientiarius.vt tenet Frede.de ſenis cõ
ſilio.clvi. Itẽ ⁊ clericus ſecularis põt eſſe rectoꝛ ſed nõ hr̃e in
titulũ.vt cle.per lr̃as de pꝛeben.⁊ laicus etiaʒ põt dummodo
nõ ſit ſuſpectus.Abb.in.c.de ʒenodochijs.de religi. domi.

¶ Ho ſpitale nõ dr̃ locus religioſus niſi fuerit deputatũ ſeu

ediſicatũ auctoꝛitate põtificis nec pᷣuata ꝑſona põt facere lo⸗

cñ eſſe religi oſuʒ. vt colligit ex.c. ad hec de religi.domi.põt er
go hoſpitale edificatuʒ ſine auctoꝛitate redire ad bumanos
vſus qð intelligo viuẽte eo qͥ hoſpitale edificauit. vt no.in.c.

iter dilectos. de dona. ſi aũt deceſſit qͥ eũ edificauit nõ poteſt

ad humanos vſus redire.vt in aut᷑.de eccle.ti.S.ſi quis abb.iĩ
alle.c.ad hec. vide de boc qð latiꝰ no.i.c. ĩter dilectos.ð dog.

Q¶ Hoſpitalia an poſſunt viſitari per epiſcopum, vide ſupꝛa

archiepiſcopus.

¶ Hoſpitalitatem tenenturclerici etiam ſeculares ſeruare. vi

de.S.clerici etiam ſeculares.
¶ Hoſpitale oꝛatoꝛiũ ſeu eccleſã de nouo cõ ſtituẽs põt ſibi
cenſum temꝑalem retinere.vt in.c.pᷣterea.de iurepatro.⁊.c.cõ
ſtitutus.de reli.domi.⁊ põt in hoſi pitalibꝰ habẽtibꝰ patronũ
ipſe patronus ponere rectoꝛem.n o.per abbatẽ in.c. inter dile
ctos.de dona.⁊ in.c.olim.i.de reſtitu.ſpoli.circa pꝛinci
¶ Hoſpitali aſſignãda ẽ dos ſicut eccłie.⁊ vide.ẽ.dos.

Hoſpitium.
¶ Vigde.j.littera. O boſpitium per totum.

¶ Sequuntur additiones Do.AQu.decampis ad pꝛeceden
tem litteram. H.

Abitnus.

De babẽtibus iuriſditiöeʒ vel buſficiſ babitn ⁊
nõ actu no.abb.in.c.paſtoꝛalis.S.qm̃ de reſcrip.

Hauſtus.

¶CLonceſſo hauſtu aque cõcedituriter ad ha uſtum. noin.,
iij..fi.de ſerui.ruſtico.pꝛedio.

Homagium.
¶ An eccleſia teneatur facere bomagium pꝛopterbona tem

poꝛalia dño temꝑ ali vel fidelitatem. no.ab. in.c. veniens.de
accu. ⁊.c ex diligenti.de ſimo.⁊.c.fi.de re.iur.

Homagium ⁊ iuramentuʒ ſidelitatis ſunt diuerſa. no. ab.

in eo.cex diligenti.

¶Differentia eſt inter hoꝛam punctum ⁊ momentuʒz quã vi
de per abba.in.c.i.de cauſa poſ.⁊ pꝛopꝛie,
¶ An exiſtẽs in peccato moꝛtali teneatur dicere hoꝛas 2 de
quo pꝛoſint.no.ab.in.c.qð quidam de pe.⁊ remiſ.
¶ Be hoꝛis nocturnis ⁊ diurnis ⁊ an clerici teneãtur ad offi
ciũ beate marie ⁊ de foꝛma dicẽdi boꝛas ⁊ q̃liter debẽt dici.⁊
an papa poſſit diſpenſare. vide plene ꝑ abba.i c i ð cele.miſ⸗

Obedientia.

¶ iſferentiam no.per abba.inter obedientem ⁊ rebelleʒ in
c.inter quattuoꝛ.de maio.⁊ obe.
¶ Si ciuitas eſt rebellis põt pꝛinceps eximere caſtra ab eiꝰ
obedientia.nota per abbatẽ in.c.inter quattuoꝛ.
¶ Obedire nõ tenet᷑ qͥs pape necetiã ſuo pᷣlato õ deũ vłvbi
timetur ſcãdalum. Ab.in.c.ſuꝑ bis.de maio.⁊ obe.
¶ An religioſi poſſint compelli ad pꝛeſtandam obedientiaʒ
per iuramentum eoꝛuʒ pꝛelato ⁊ quid de dericis ſecularibus
no.abb.in.c.cum in eccleſijs.de maio.⁊ obedien.
¶ Neligioſi inobediẽtes eoꝝ pᷣlato nõ debẽt extrabi a mõa
ſterio ſ debẽt ĩtrudi ĩ carceribꝰ. vide ꝑ ab.e.c. cũ in eccleſijs.
¶ bediẽtia honoꝛ ⁊ reuerẽtia differũt ĩter ſe. no. ꝑ ab.eo.c
¶ Mon eſt licitum recedere ab obedientia pꝛelati vel epiſco⸗
pi etiam ſi ſit criminoſus niñ in caſbus exceptis.no.elegan⸗
ter per abbatem in.c, cum non liceat. de pꝛeſcrip.
¶ Qbedirean teneatur ſubditus pꝛelato ſi eſt detentus pꝛe
latus illo crimĩe de quo pꝛelatus vult eũ coꝛrigere. no. ab.e.c.

Hoſtis.

¶ Penazʒ cõtra poꝛtantes arma vel auxilium infidelibus ⁊
ſarracenis vide per abb.in.c.ita quoꝛũdam. de iudeis.
¶ An licituz ſit deferre merces licitas vel illicitas tpe guene
vel alio tꝑe ad hoſtes.no.abb.in.c.ſignificauit.de iudeis.

Lonomus.

Iconomus dʒ poni in eccleſa vbi defertur p.
uiſio eccleſie nec ſupioꝛ põt iuridice de rectoꝛe
pꝛimo videre.⁊ ſicqͥ nõ bʒ rectoꝛẽ ponat iconomũ.vt.c.cum
vos.de offi.oꝛdi.ex quo no.ꝙ lʒ capitulũ ſede vacãte nõ hẽat
ptateʒ cõſferẽdi beneſicia quoꝝ collatio ꝑtinet ad epᷣm. vt. c.
vnico.ne ſede vacante.lib.vi.poteſt tamen ponere icono muʒz
vt alleg.c. cum vos.⁊ ibi Abbas. H

doneus.

¶ Igoneitas reqͥritur in electo vel ĩpetrante beneſiciũ qð ſit
temꝑe electõis vel impetratõis.nec pꝛodeſt ſi ſuꝑueniat.⁊ vi
de.c.ſi eo tempoꝛe.de reſcriptis.lib.vi.⁊.c.ei cui.de pꝛeben, e·
lib. Abbas in.c.dudum.i.de elec.iiij. columna,

Isnorantia.
¶ Ignoꝛãtia qñ excuſat ⁊ qualiter ꝓbat᷑ ⁊ an ⁊ qũ admittitł᷑
ignoꝛãtia cõſtitutõis.Ab.plene in.c.j.de conſtitu. ⁊ vide gl.
no.in.c.apoſtolice.de cleri. excõmuni.mini.
¶ Ignoꝛãtia q̃ eſt ſine culpa euſtat oẽm penam legis vt.c.ſi.
q̃ ma.a ccu.poſ.⁊ ſic ĩtelligit᷑l.fi.ff.de decre.ab oꝛdi.fa.q̃ loq̃⸗
tur ð ſtatuto mũicipali qð ñ ligat ignoꝛãtẽ Ab. in. c. ij. ð ↄſti.
¶ Ignoꝛantia an ⁊ quado validet actum nullũ ſeu annull
dum pꝛopter impedimentum ſuperueniens in perſonaʒ iudi
cis.Abb.in.c.ſciſcitatus.de reſcrip.vi.colũ.
¶ Ignoꝛatia an ⁊ quando pꝛeſumatur in facto pꝛopꝛio.ab.
ein.c.ab excõmunicato.de reſcrip.vi.colu.
¶ Ignoꝛãtia nõ pᷣſumitur in facto alieno qð qͥs indagare te
netur ex officio ⁊ allegati talẽ ignoꝛãtiaʒ incũbit onus pban
di.c.quis.de reg.iu.iõ iuder qͥ dicit ignoꝛare delicta ſubdito
rũ non excuſatur ibi cũ teneat᷑ inqrere.vt.c.i.de offi.oꝛdi.ꝛ.l.
cõ gruit.de offi pñi.colligit᷑ ꝑ abb.i.c.iĩnotuit.de ele.iij colũ’.
¶ IJgnoꝛãtia pᷣlati cõferẽetis indigno beneficiũ pbatur ꝑ iu⸗
ramentũ.no.glo.in.c.nulli.de elec,li.vi.⁊.c.ĩ lectuʒ. xxriiij. q.ij
⁊ tex. in.c.ſi vero de ſen.excõ.niſi cõiter fuiſſʒ ille habitus pꝛo
ĩdigno vel illegitimo ſeu fama fuiſſet oꝛta cõtra eũ:qꝛ tũc ſtas
tur iuramẽto pꝛelati, vt no. Mau.in ele. ↄſtituti de elec. abb.
i

in. c innotuit. de elec. circa finem. . ð
¶ Ignoꝛãti an currit tempꝰ ad pꝛeſentãduʒ vel eligendũ ſeu
conferendum.vide.j.patrono ignoꝛanti.
¶ Ignoꝛãtia q̃ nõ ercdludit oẽm culpa ſed ſolũ doluz ⁊ ſtatu
tũñ expꝛeſſe vel tacite req̃rit dolũ non habʒ locũ in eo q fuit in
lata culpa lʒ ꝓ mo do culpe ſit aliter puniendus.vt.c.ſiq̃s ſua
dente.xvij.q.iiij. iuncto.c.ſi vero.ij.de ſen.excom. vbi ꝑcutiẽs
clericũ ignoꝛãter nõ incidit in excõicationẽ cñ dictuʒ.c.reqrit
dolũ dũ dẽ ſuadẽte diaholo.tacite etiã ĩcludit dolũ qñ pũ git
actũ qͥ fitĩ ꝑſonã alteriꝰ vt ſi ſta tutũ dicit.ſiq̃s ꝑcuſſerit aliuʒ
puniat᷑ tali pẽa. nã ĩiuria nõ põt eſſe ſine dolo.plene de bocꝑ
bar. in. l. qð nerua.ff. depoſiti. Abbas in. d. c. ij. de con ſtitu.
¶ Ignoꝛãs culpa lata extra caſus ſupꝛa poſitos regulariter
punit᷑ ſicut ſi doloſe feciſſet qꝛ culpa lata dolo eqͥparat᷑ vt re⸗
gka magna negligẽtia. ff.ð v. ſi. ?. d. l. q nerua. ab. vbi ſupꝛa
¶ Ignoꝛãs qͥ fuit in leui ſeu leuiſſima culpa nõ punit᷑ crimi⸗
naliter ſed ciuiliter puta ad reſartioneʒ dãni.vt.l.qui edes.ff.
de incen. rui.nauf.no.Cp.in.l.ſi qͥs nõ dicam ra pe. C. de epiſ.
2 dle.nã leuis culpa leuiter eſt punienda.vt.c.cũ dilecti.de ac
cu. ſed ſi nõ põt puniri ciuiliter:qꝛnõ dedit dãnuʒ ſʒ aliter ve
nit j legẽ punit᷑ crimialiter p modo culpe.⁊ ſicꝓcedit qð no.
glo. bar. in. lxreſpiciendũ.ff. ð penis.nã quẽad modũ fit cõmu
tatio pene ex ĩpotentia facti.vt.d.l.qui edes.vbi dr ꝙ ſi nõ eſt
ſoluẽdo dãnum dʒ puniri in coꝛpus.idẽ dicamꝰ in ĩpotentia
iuris qñ nõ põt puniri ciuiliter ꝙ puniat᷑ crmialiter no. Ab.
in.c.ij.de conſti.⁊ docto.in.c.finem litibus de do.⁊ contu.vi⸗
de glo.in.c.non ſatis.lxxxvi.di. .
¶ Ignoꝛãtia nõ põt ꝑ ſolũ iuramentũ ꝓbari.ſʒ cõ currẽti ali
qua ꝓbabili cã ignoꝛãtie põt deueniri iuramẽtum boctñ eſt
arbitrariñũ ſᷣm quantitatẽ pᷣiudicij ⁊ qualitatẽ ꝑſone allegan
tis ignoꝛãtiam ⁊ qualitatẽ facti in quo ignoꝛãtia pᷣtẽdit᷑.ð B
tex.iuncta glo. in.c.ĩnotuit de elec.⁊.c.fide iureiuran. Ab.in
a lle.c.ij. de conſue.

¶ Ignoꝛantia con ſtitutionis ſeu bãni nõ poteſt pꝛetendiſi
bãnum publicetur in locis eminẽtioꝛibus ſeu ſolẽnibus ciui⸗

tatis nec eſt neceſſe ꝙ ſinguloꝛum auribus inculcetur. vt.c.i.
de poſtula. Ab. in. c.ij. de conſti. in fi.
¶ Ab ignoꝛantia iuris excuſatur quis vbi lex eſt multum du
bia. vt eſt tex. in.l.regula.ff. de iu.⁊ fact.ignoꝛan.no.glo.in.c.
vnico.de poſtu.pꝛela.lib.vi.⁊ ab.in.c.fi.de conſti.

einnium.

¶ Jeiuniũ abſtinẽtie nõ rpit᷑ ꝑ potanteʒ poſt cibũ ſumptũ
veĩꝑ aſſumptionem medicine.no. Inno.ſuꝑ rubꝛica de obſer
ua.ieiu.lʒ ꝓpt᷑ reuerentiã ſacramẽti euchanſtie rũperet᷑ ieiuni
um ꝑ aſſumptionẽ vini.vt.c.ex ꝑte.de cele.miſ.⁊ ibi abbas.
¶ Jeiunio quadrageſimali lʒ deberemꝰ veſtigia xpᷣi imitari
q a cibo abſtinuit quadraginta diebꝰ ⁊ quadraginta nocti⸗
bus. vt.c. ſolẽt. de ↄſe.di.i.ſʒ qꝛ natura hũana hoc nõ patitur
ſtatuit eccleſia vt ꝑ illos.xl.dies ficte ſumptos hoĩes ieiuna⸗
rẽt.iõ poſt veſperas expletas in eccleſijs temꝑe quadra geſi⸗

mali licitũ eſt cibũ ſumere ⁊ nõ ante.no.archi.in alle.c.ſolent.

in alijs vero ieiunijs non eſt hoꝛa ab eccleſia pᷣfixa ſed cõiter
ſeruat᷑ vt in meridie cibus ſumatur.⁊ hoc cõſiſtit in cõſuetudi
ne ⁊ obſeruantia generali.abb.ſuꝑ rubꝛica de obſerua.ieiu.
¶ Jeiuniũñ eſt pꝛiuatio cuiuſlibet cibi poſt cenã vſq; in diem
ſequentẽ ſᷣm Archi.in alle.c.ſolẽt.⁊ ex hoc ſeq̃tur ꝙ ſumere a⸗
liquid poſt cibũ ſit frãgere ieiuniũ aliquid tñ ſumere ꝓ colla⸗
tione in ſero magis ad ſuſtentationẽ qᷓ; ad delicias nõ eſt pec
catũ nec frãgere ieiuniũ.dũ tñ hoc fiat temꝑe ⁊ ſᷣm cõſuetudi
nem loci.nã ex quo de boc nõ eſt ius ſpecificũ recurrenduʒ eſt
ad cõſuetudinẽ loci.ꝓ b.c.vtinã.lxxvij.di.⁊.c.illa.xij.di.vidẽ

tur eni in ſimili religioſos pᷣcipue ciſter.ſtatuiſſe.vt hi qͥ mini⸗

ſtrant alijs temꝑe ieiunij aliquid ſumãt vt melius poſſint dif⸗
ferre pꝛandiũ.⁊ ſᷣm Inno.iſti nõ dicũtur frãgere ieiuniũ.ides
in miniſtratoꝛibꝰ dñoꝝ qͥ guſtant cibos ex ſuſpitioneveneni.
idem in medicina neceſſaria.⁊ in omnibus ſeruatur conſuetu
do.no.abb.ſuper rubꝛica.de obſerua.ieiu.ij.colũ.
¶ Jeiuniñ eſt abſtinẽtia a carnibꝰ ⁊ ab oĩbus q̃ habẽt ſemẽ
tinã ab eis ſjm Gof. ⁊ ſic videt᷑ debemꝰ abſtinere ab ouis
⁊Tq lacte.⁊ idẽ videt᷑ velle Inno.ſuꝑ dicta rubꝛica ex cã tñ põt
ſtatui ꝓpter penuriã piſciũ vt liceret vti iſtis lacticinjs dum
tñ extra ieiuniũ quadrageſimale nõ eſt ergo frãgere ieiuniuʒ

lllls vtilicet edentes peccent non tamẽ peccant ſi hoc hʒcon
ſuetudo ſᷣm beatũ tho.⁊ hoc idẽ tenet archi in.crogationes
de conſecra.di.iij.
¶ Ad ieiunia neceſſaria indicta ꝑ eccleſiaʒ obligat᷑ vxoꝛ nee
excuſat mariti cõtradictio cũ ma gis ſit obediendũ deo qᷓ; ma
ritis iniuſte pᷣcipiẽtibus.vt.c.iuł.xi.q.iij.niſi oꝛiretur ſcã dalũ
inter eos.tũc enim ſaltẽ de licẽtia ſacerdotis poterit.qꝛ pᷣcep
tuʒ eccleſie non obligat cũ ſcandalo.vt.c.ij.de no.ope.nun.⁊
c. nib.de reg. iur.
¶ Poreſt epᷣs diſpẽſare cũ cã circa ieiuniũ ꝑ eccleſiã indictũ
⁊ in aliud bonũ cõpenſet᷑ vt.ſ.ppter debilitatẽ ſue ꝑſone ſive
