elec.⁊ ſimile in tutoꝛe qui ſtatim adminiſtrat cũ ſcit ſe eſſe da⸗
tum tutoꝛem.de quo in.l.i.ff.de admi.tuto.inſtallatio autẽ nõ
requiritur niſi ad ſolẽnitatem nõ auteʒ quo ad ſubſtantiã ad
miniſtratio nis vel eſt de neceſſitate qũ hoc habet cõſuetudo
vt.c.ij.de cõſue.ab.in.c.cũ ſuper,de cã poſ.⁊ ꝓpꝛie.
¶ Pꝛelat? non dicitur dñs rerũ eccleſiaſticarum ſed ꝓcura
toꝛ vt.c.ij. de dona.non tñ ex toto pꝛelatꝰ equiparat᷑ ꝓcurato
ri nec etiam tusoꝛi:ſed amplioꝛem ⁊ nobilioꝛeʒ poteſtatem qᷓ
tutoꝛ vel pꝛocuratoꝛ hʒ.vide glo.quaʒ tenebis mẽti.v.q.iij.
in fi.ab.in.c.edoceri de reſcrip.⁊ vide.S.ab.
¶ Pꝛelatus an poteſt ſine capitulo vel econtra adminiſtra⸗
revel agere ſuꝑ bonis ecdleſie ſeu ↄuentus q̃ ſunt cõmuniavł
omnino diſcreta vel de menſa.vide ab.plene in.c.edoceri.de
reſcrip.⁊ in.c.ſgnit᷑icauit de appel.
¶ Pꝛelatus vel abbas an poſſit ſolꝰ ſine capitulo vel con⸗

uentu conſtituere ꝓcuratoꝛez vel yconomũ ſuper rebus eccle

ſie.vide.S.ab.
¶ Pꝛelatus an põt ratificare geſta per ↄuentũ.vide.S.ab.
¶ Pꝛelatus debet eſſe ꝓmptꝰ in vlciſcẽdo ⁊ puniendo ĩobʒ
dientiam ſubditoꝛuʒ.c.quãto.ij.q.v.ab.in.c.i.de poſtu.pꝛela.
iij. colum.
¶ Pꝛelatus an poteſt eligi in pꝛelatũ cui ad hoc eſt collata
poteſtas.vide.S.elect.

¶ NPꝛelatus ad quẽ ſpectat pꝛouiſio beneficij ⁊ eius confir⸗

matio an poteſt vnico actu ſe expedire.vide.ᷣ.ceßs.
¶ Pꝛelatus eſt onus ⁊ ꝓpter adminiſtrationeʒ eſt honoꝛ. vt
c.ꝗᷓ epatum.vij.qi.⁊.c.eſtote ſubiecti.xcv.di.ab.in.c.q̃liter
de electio.
¶ Pꝛelato male adminiſtranti debent canonici reſiſtere.vi⸗
de.j.pꝛeſumptio.
¶ Pꝛelato an licet habere homines armatos pꝛo executio
ne iuſticie. vide.S.epᷣs.
¶ Pꝛelati inferioꝛes an poſſunt ſententias ſuas executõni

mandare vel debeãt ad ſuperioꝛẽ recurrere. vide plene ꝑ ab.
in.c.ſi q ↄtra dericũ de foꝛo compe.⁊ tangit in.c.cũ ab eccle
ſiarum. de o ffi. oꝛdi. DU”
¶ Pꝛelati inferioꝛes epᷣo lʒ babeant iuriſditioneʒ in ſuos de
collegio eam tamẽ nõ obtinẽt excluſo epᷣo:ſed accumulatiue
ad epᷣm ita ꝙ iſti non faciũt gradum:ſʒ epᷣs cõcurrit tanq; ge
neralis oꝛdinarius ⁊ iſti inferioꝛes tanqᷓᷓ ſpalss.ex quo infer
tur ꝙ valet abſolutio facta ab epᷣo de excõicatione lata ab in
ferioꝛi.vt notabiliter cõcludit ab.in.c.cũ ab ecclenſarũ.in fi.de
offi.oꝛ.vide.S.iuriſditionem non habent.
¶ Pꝛelatus an debeat de facili Nnam pecuniariam impo⸗/
nere. vide.S.penam pecuniariam.
¶ Pꝛelatus etiam infenoꝛ poteſt agere pꝛo eccleſijs ſibi ſu⸗
biectis.ad quod facit cle.i.de reſcrip.ab.in.c.i.de offi.iudi.vi
de.sS.epiſcopꝰagit.
¶ Pꝛelato excedẽti metas ſui officij nõ tenetur ſubditꝰobe
dire.vide.S.obedire non tenetur.
¶ Pꝛelatus tepidꝰin iuſticia exequẽda poteſt deponi a ſua
dignitate. vt. c.ij. de treu. ⁊ pa.fa.c.ſi q ab.xviij.q. ij.⁊ negli⸗
gentia pꝛelati eſt peccatũ moꝛtale no.glo.in.c.ea q̃ de offi.ar
chidia.⁊ idem in diſſimula uone.vt not.glo.in.c.clericos de
immu.eccle.li.vi.ab.in alle.c.ij.de treu.⁊ pa.
¶ Pꝛelatus an poteſt tranſigere vel cõpꝛomittere ſuꝑ re.ec
cleñe.vide.ẽ. ↄpꝛomittere nõ poteſt.⁊.j.tranſigere poteſt pꝛe
latus.⁊.vᷣ.tranſigere nõ poteſt.
¶ Pꝛelatus qͥ negligit eccleſie acquirerev bi potuit tenetur
ad intereſſe lucri ceſſantis.no.glo.in.c.fi.ij.q.iiij.⁊.iij.q.iij.S.
fi. imo cõtra pꝛelatum qͥ paſſus eſt pᷣſcriptionem ſeu cõtra eiꝰ
heredes poteſt eccleſa agere ad emendandũ danum. vt. l. qc⸗
quid. C. de arbi. no. Ab. in. c.i. de in integr. reſti. vide Ab. in,c.
ij. de pᷣſcrip.circa pᷣnci.
¶ Pꝛelatus ſi danificat eccleſiam in iudicio vel extra an po
teſt eccleſia cõtra eum agere vel rem vendicare.vide,S.admi⸗
niſtratoꝛ neceſſarius. .
¶ Pꝛelati delictum an ⁊ quãdo nocet eccleſie: vide.s.deli⸗
ctum pꝛelati.
¶ Pꝛelatus ſi ſit negligens in acqͥrendo res eccleſievel in ꝑ
dendo eas ſeu in ꝑmittendo labi pᷣſcriptionem contra eccle⸗

ſiam vel ſi impediat acquiſitionem eccleſie ſub conditõne ſu⸗

ſpẽdente an teneatur ipſe pꝛelatus.vide.plene.⁊ no.ꝑ An.⁊
Ab. in.c.i.de dolo ⁊ cõtu.⁊ melius per andre.barba .in.c.vt
ſuper. de re. eccle.nõ alie.
¶ Pꝛelatus maleviuẽs dicit᷑ eccleſã ſuam pol luere quo ad
opinionem nõ tamẽ pollui poteſt eccleſia.qꝛ q̃ ſancta ſunt in
quinari non poſſunt.c.veritatis de dolo.⁊ ↄtu ⁊.c.veſtra.ð
coha.cleri.⁊ mu.
¶ Vꝛelatus nõ poteſt cñ enoꝛmi dãno eccleſie iura eccleſie
renunciare.vt.c.fraternitatem. de dona.⁊.C.de tranſact.l.pᷣ/
ſes.⁊.c.conſtitutus cũ ibi no.ꝑ Inno.de elect.⁊ per eum in.c.
accedentibus de exce.pᷣla.cuʒ leuitamẽ pᷣiudicio poteſt.vt.c.
terrulas.xij.q;ij.⁊ no.in.c.i.⁊ ſi.de pac.li.vi,.⁊ vide Fred,.ſuo
conſil.lxxxviij.
¶ Vꝛelati cõfeſſio contra eccleſiam an valeat.vide.not.ab.
In.c.fi.de pꝛeſcrip.in fi.
¶ Pꝛelatus excuſatur ſi non mouet cauſaʒ in qua ſumptus
ſitis excedit quantitatem pꝛincipalis. Mde.v.appellari a mi/
nima cauſa. ⸗

¶ Pꝛelatus calumnioſam actionem nomine eccleſie inſtitu⸗

ens tenetur ad expenſas.vide.j.tutoꝛ.calũnioſe.
¶ Pꝛelati nõ poſſunt boneſte ſuſcipere delegationes a pꝛi
cipibus ſecularibus quia peccant cum non debeant foꝛeuſiũ
cauſarum eſſe diſceptatoꝛes.ar.C. de teſta.ↄſulta.xcvi.di.cuʒ
ad verum:ſed pꝛopter boc iudiciuz nõ viciabitur em pꝛelati
babeant habitum talis iuriſditionis in.c.nouit.de iudi.ſacit.c
in archiepatu. de rap. quod limita verum niſi quãdo cõmittit᷑
talis cauſa cuius deciſo cõcernit bonum totius xpᷣianitatis
quia tunc omẽs clerici de bent eſſe ſolliciti.no.Inno.de voto
ꝙ ſuper bis.alias autem pꝛelati non debent accipere dele⸗
gationes pꝛincipum. vt in.c.ſepe.xxiij.q.viij.no.Abb.in. c. ij.
de iudi.ij. colll.
¶ Pꝛelatus qͥs dicatur ⁊ an omnis babens curam aĩarum
dicatur pꝛelatus.no.per.ab.in.c.ij.de iudi.vlt.colũ.

¶ Pꝛelatus ſuperio: an poteſt agere ſeu defẽdere pꝛo eccle

ſijs ſeu domibꝰ ſibi ſubiectis excludẽdo inferioꝛes. vide ple.
per Inno. ⁊ ab.in.c.cum deputati.de iudi.
¶ Pꝛelatus iudicat᷑.vt tutoꝛ ſeu curatoꝛ cum querit᷑ an eiꝰ
facto teneat᷑ eccleſia.idẽ de eius herede qͥ tenet᷑ ex facto pꝛela
ti defuncti.eſt glo.no.in.c.ex pñtium ð pig.glo.fi.⁊ Inno.in
c. cum in officijs.de teſta.⁊ ab.in.c.cum deputati. in fi.ð iudi.
¶ Pꝛelatus nõ impo nit penã clerico irregulari.vt illico mo
riatur.vide.sð.cõtumax.clericus.
¶ Pꝛelatus an põt eſſe iudex in cã ꝓpꝛia.vide,.S.iuder an
poteſt eſſe in cauſa ꝓpꝛia

„

¶ Pꝛelatus etiam inferi& poteſt ꝓcedere etiam in facto ꝓ⸗

pꝛio ſi factum vel iniuria eſt notoꝛia.qꝛ tunc potius eſt execu⸗
toꝛ iuris qᷓ; iudex.quia in facto notoꝛio nõ fertur ſententia ad
minus cũ lolẽnitate:ſed exequitur iuris diſpoſitione.vt.c.eui
dentia.de accu.⁊.c.qm̃.de fil.pꝛeſby.no.Inn.ĩ.c.ex parte.de
conſti.qð limita quãdo pꝛo delicto ſeu iniuria eſt pena certa
in iure expꝛeſſa.ſecus ſivenit imponẽda arbitrio iudicis.quia
poſſet excedere modum.eſt glo.not.in.c.ſuper hbis de accu.de
quo vide latius Ab.in.c.cum veniſſent.de iudi.per quẽ vide
an poteſt eſſe iudex in cã vel iniuria ſpectante ad eccleſiaʒ vel
menſam ſuam. * .
¶ In caſibus in qͥbus nõ põt eſſe iudex in cauſa pꝛopꝛia eſt
verum in cognoſcendo iudiciliter. poteſt tamẽ extraiudicia
liter pꝛocedere ad defenſioneʒ pꝛopꝛioꝛũ iuriũ vel ſue eccleſie
fulminando ſententiam cenſure.no. Inno.in.c.venerabilibꝰ
§. ſimiliter de ſen. excõi.li.vi.⁊ eſt conſi. Lapi allega.xxxix.Ex
quo no.qꝙ ſi debitũ pꝛelati eſt notoꝛiũ poteſt pꝛocedere in fa⸗
cto ꝓpꝛio ad defenſionem iuris ſui etiam fulminã do cenſurã
⁊ideo ſuperioꝛ poteſt punire iniuriam ꝓpꝛiam etiam occultã

qua ndo ꝓcedit extraiudicialiter per viaʒ collationis ⁊ impo

ſitionis eiuſdem penitẽtie.⁊ pᷣlatus poteſt iniuriam ꝓpꝛiam
punire quando hoc nõ facit animo vlciſcẽdi: ſed coꝛrigendi.
vtno. Bar. bꝛix.in.c.qui emendat.xlv.di.no.ab.in,c.cũ veniſ
ſent circa fi.vide.S.iudex poteſt punire iniuriam.cũ ſe.ver.
¶ Pꝛelatus inferioꝛ nõ poteſt ſtatuere cõtra ius ſu perioꝛ is
vide.S.ſtatuere non potef.
¶ Pꝛelati inferioꝛes epᷣo quam iuriſditionem habent erga
ſubditos ſuos in foꝛo ↄtentioſo ſeu penitentiali.vide.S.iuriſ
ditio.ver.circa iuriſditionem.
¶ Vꝛelatus an poteſt renũciare pꝛiuilegio cõ cernenti eccle
ſiam.vide.S.cõtractꝰ factus.
¶ Pꝛelati delictum an ⁊ quando noceat eccleſie.vide.j.tu⸗
toꝛ ſi delinquit.
¶ Pꝛelatꝰ ſeu rectoꝛ eccleſie an ⁊ qũ in iudicio debeat age⸗

re nomine eccleſie ſeu ꝓpꝛio pꝛo iuribus particularibꝰ eccle⸗

ſie vel ꝓ dignitate vel ꝓ iuribꝰ competentibꝰ ipſi pᷣlato.vide
plene ⁊ no.ꝑ ab.in.c.in lr̃is.de re.ſpo.circa pꝛĩ.⁊ vide.s.cleri
cus beneficium.vide ab.in.c.olim.i.de reſti.ſpo.in pn.⁊ vide
Lapum. alle.li.
¶ Pꝛelatus ſeu beneficiatꝰ agẽs ꝓ iuribꝰ ſui beneficij tene
tur ꝓbare titulũ ſue poteſtatis ſi non eſt in poſſeſſione ſue di
gnitatis vel beneficij eo qꝛ tũc non bʒ pᷣſumptionẽ pꝛo ſe nõ
tamẽ tenetur ꝓbare plene ſic̃ ſi de hoc ageret᷑ pncipaliter.no.
Inno. in.c.veniẽs.de.vᷣ.ſig.li.vi.⁊ in.c.litteris de cau.poſ.et
ꝓpꝛie.ſʒ ſi babʒ poſſeſſionem de recenti teneat᷑ etiam ꝓbare
maxime ſi mouet᷑ ſibꝛ ↄtrouerſia.ſʒ nõ ꝓbabit ita plene ſicut
in pcedenti caſu.ſi autem hspoſſeſſionẽ antiquã ſufficit ꝓba
re poſſeſſionem ⁊ cõmunem reputationem.ar.in.l.barbarius
ff. de o ffi. pto. qꝛ nemo cogitur ꝓbare titulum ſue poſſeſſiõis
vt.l.cogi. C. de peti.here.ij.q.v.in pᷣn.ab.in.c.cum ſuꝑ.de cau.
poſ.⁊ ꝓpꝛie.in fi.
¶ Pꝛelatꝰ peccat moꝛtaliter niſi moneat ſubditos ad deci⸗
mas ſolu;d as.vide.S.decima. .peccat moꝛtaliter.nam ꝓ⸗
pter negligentiam peccat moꝛtaliter.no.glo.in.c.ea que ð of
ficio archidy. Item diſſimulatio pᷣlati eſt peccatum moꝛtale.
no.in.c.clericis.de immu.ecc.li.vi.abb.in.c.peruenit.de deci.
in pꝛincipio. M
¶ Pꝛelatis eſt licitum impendere cõſiliũ ⁊ auxilium regi ⁊
dominis tẽpoꝛalibus pꝛo cõſeruatõne reipublice.maxime in
ſtante regni turbatione.vt in.c.nõ eſt de voto.ex quo no.ꝙ li
cituz eſt platis eſſe in regis cõſilio.facit qð no.in.c.in archiepi
ſcopatu.de rap.⁊ qð habet᷑ in.c.duo ſunt.xx vi.di:⁊ ab.in all.
c.nõ eſt in pꝛin.

¶ Pꝛelatus nõ poteſt retinere partem pꝛouentuũ ðᷣ eccleſia
idem ð abbatibꝰ ⁊ alijs pᷣlatis regularibus.vr.cle.quia regu
lares.S.i.de ſupplen.negligentia pᷣla.vbi cõcluditur qp qua⸗
liſcũq; ſit locus ſubiectus abbati dũmodo nõ ſit de menſa ip
ſius nõ poteſt partẽ reddituũ ſibi retinere.no.ab.in.c.ꝓhibe
mus de cenſi.
Pꝛelatus an poteſt bona eccleſie alienare ꝓpter vtilita⸗
tem vel neceſſitatem eccleſie nõobſtante iuramento ꝑ eum pe⸗
ſtito.vide.s.iuramentũ ſimpliciter pꝛeſtitũ. “

¶Pꝛelatus iudicat᷑ vt tutoꝛ ſeu curatoꝛ cũ querit᷑ an eiꝰ fa⸗

cto teneatur eccleſia.no.abb.in.c.cũ deputati.de iudi.in fi.vi
de.S.eccleſia nõ tenet᷑ ex dolo pꝛeceptoꝛum.
¶ An pꝛelatus ſine capitulo vel ecõtra poſſit agere vel vn⸗
nne alio conueniri.vide plene ⁊ notabiliter per lapũ ſua alle.
xlix.⁊ per ab.elegantiſſime.in.c.edoceri.de reſ. crip.⁊ ĩ.c.ſigni⸗
ficauit de app.⁊ vide.S.ab.
¶Pꝛelatus poteſt ↄtrahere cum conſanguineis de rebꝰ ec
cleſie ſicut cum extraneis eis bona eccleſie infeudando vel in
emphiteoſim dando in caſibus ꝑmiſſis.dũ tamen hoc nõ fa
ciat in damnũ vel fraudem eccleſie.eſt cõcluſio ab.in.c.vt ſuꝑ
de re. ec. non alie.nec obſtat aut᷑.qbuſcũq; modis.C.de ſacro⸗
ſan.ec.quia loquit᷑ in yxconomo eccdleſie qͥ non poteſt cũ cõſan
guineis de reb? ecclene contrahere ꝓpter fraudis pᷣſumptio⸗
nem ⁊ quia ſolẽnitas illius autentice non ſeruat᷑ in alienatio

ne rei eccleſiaſtice. vt not.glo.in.c.i.de re.ecc.non alie.li.vi.vci
de.S. alienatio. vide no. Andre. barbatium in allegato c, vt

ſuper. * .
¶ Pꝛelatus an poteſt emere rem ecdeſte. vide. ö̊. emere põt

¶ Vꝛelatus eccleſie comparat᷑ curatoꝛi.vt.c.ij. de dona. im⸗

mo ꝓpꝛie nõ comparatur ꝓcuratoꝛi nec curatoꝛi. quia habʒ
longe pinguius ius in rebus eccleſie qᷓ ꝓcuratoꝛ in rebꝰ do
mini vel curatoꝛ in rebus pupilli. Item cura vel ꝓcuratio eſt
onus.ſed pᷣlatura eſt honoꝛ vel dignitas.vide.glo.v.q.i.c.fi.
⁊ ſolum ꝓcedit dicta equiparatio quo ad impotẽtiã diſtrabẽ
di bona eccleſie:no.ab.in.c.ex pꝛeſentium.de pig.
¶ Pꝛelatus bona q̃ acquiſiuit an pᷣſumat᷑ habuiſſe intuitu
eccleſie vide no.ꝑ doc.ſignanter ꝑ Barba.in.c.i.de pecu.cle.
¶ Vꝛelati bona ſunt tacite obligata ecdeſe ꝓ mala admi⸗
niſtratione pᷣlati.⁊ poterit agere eccleſia contra tertium poſ.
1 eſt oꝛem ſicut agit mulier pꝛo dote.not.glo.in.c.er litteris de
pig.⁊ licet de hoc textum non habemus erxpꝛeſſum tamẽ limi
tat ar.a paritate rationis.n aʒ eccleſia equiparatur minoꝛi.vt
in. c.i.de in integ.rxeſti.ergo ſicut bona tutoꝛis ſunt tacite obli
gata pupillo.vt in iuribus allega.in glo.vt in.l.fi.C.de boniſ
tutoꝛum.ita ⁊ bona pᷣlati ipᷣi eccleſie.no.ab.in. alle.ex littenis
vide.ð.dos.ver.mulier pᷣfertur.
¶ Pꝛelatus vel capłm ſeu rectoꝛ vel adminiſtratoꝛ eccleſie
ſi contrabit mutuũ nomine eccleſie an requiri pbare ꝙ pecu
nia ſic mutuata ſit verſa in vtilitatẽ eccleſe ⁊ an ſufficit vera
vᷣſio vel pᷣſumptiua.⁊ ſi poteſt conſuli eccleſe de fructibꝰ an
poſſunt diſtrahi res eccleſe. Item an ſufficit vt eccleſieia te⸗
neatur ꝙ debitumſit contractum cũ ꝑticulari vel cum tota ec
cleſia vł cum ſolo pᷣlato.vide notabiliter ⁊ diffuſe ꝑ Ab.in.c.
q quibuſdam ð fideiuſ.vide.j.ꝓcuratoꝛ liberam habens.⁊vi
de.s.eccleſia.vᷣ.contrabens.
¶ Vꝛelatus eccłie ſuccedit in vniuerſum ius eccłie.vt.in. c. i
de ſolu. ⁊ in.c.cum ad ſedem.de reſti.ſpoli.⁊ comparat᷑ in boc
herediqͥ ſuccedit in vniuerſum ius defuncti.vt in alle.c.i.⁊ in
bereditas. de peti. here. Item comparatur quo ad ſuſtinen
dum onera contracta ꝑ pᷣdeceſſoꝛem. vt allega.c.i.de ſolu.te
netur ergo pᷣlatus ad debita contracta ꝓ neceſſitate eccleſe.
etiam poſt moꝛtem pᷣlati contrabentis nec requirit᷑ ꝓbatio
verſionis in vtilitatem eccłie ſʒ ſufficit ꝙ ꝓbetur caſus neceſ
ſitatis.ideo ſi platus contraxit debita pꝛo ſua ſuſtẽtatione te
net᷑ ſucceſſoꝛ cum eccłia tenebatur illum alimentare.vt nota,
ab. in.c. ex pꝛeſentium de pig.⁊ in.c.de fideiuſ.no.ab.in.c.i.de
ſolu. ⁊ in.c.per tuas.de dona. *
¶ Contra pꝛelatum patientem pᷣſcriptionem in rebus ecclie

poteſt agi ad intereſſe inquantum ecckłia eſt dãnificata exr ne

gligentia ſua.no.glo.xvi.q.iij.c.placuit.an quando factuzʒ
pꝛelati nocet eccleſie no.plene.Ab.in.c.i.de do.⁊ cõtu.vt ip⸗
ſe refert in.c.ij.de do.vide.S.eccleſie rectoꝛ.

¶ꝛelatus poteſt vnire eccleſias ſibi ſnbiectas quarũ col⸗

J

ðäo

— —. — — — ———00———

——

2—

☛ ☛ ☛ ☛ 8 — — — — – — —

——

ccea
ea⸗
leſti,

dhbe

Peſiae
lunj/

nafn
inſri

kſen⸗
ſucl
ſcſe⸗

eſehe
topeln
enof
cN
delahe
cöſ⸗
unpto⸗
lenati⸗
Aipipi
lo t

gepot
naſn
ſaheb
feb)do
gtioct
gick.
ſtrabe

intin
echcle,
oi
npol
is de
lini
NiN
teobi
eboni
tlitens

cleſe
Faun
tdens
tn
eſeiate
ſtolae

s,tri

ci
ndoe
N
Uſinen
olnte
eceſ⸗
Chunn
6 f
ſonel
tone⸗
N

lake
14 e
au;

i⸗

ſoo⸗

nrerr S
.

latio per ſuam negligentiam deuoluta ad papam.no. do c.in
c.ſicut vnire.de exceſ.pᷣlat.⁊ eſt ratio.qꝛ alio iure eſt collatio

ad papam deuoluta. qꝛ deuolutio concernit titulus.ſed vmo
concernit ꝓpꝛietatem.vt plene no. Ab. in alle. c. ſicut vnire vt

ipſe refert.in.c.conſultationibꝰ.de dona. vide.S. beneſiciũ nõ
vacans. vide. S. alien are ſeu infeudare.,
ꝛelatus an poteſt de rebꝰ ecclie ſue aliqua donare pijs
locis ⁊ religioſis.vide.S.donare an poteſt pꝛelatus.
¶ Pꝛelatus poteſt inducere teſtatoꝛem blando ſermone vt
non eccleſie:ſj ſibi relinquat.vide.j.teſtamentuʒ.ver.ſi quis.
¶ Pꝛelatus lʒ poſſit eonferre ſuis conſanguineis de bonis
ſue eccdleſie competẽs ſubſidium.ĩmo potius tenet᷑ ſuis q; a⸗
lienis:vt in.c.nõ ſatis.lxxxvi.di,⁊.c.i.de coha.cle.⁊ mu.nõ ta
men babet eis tantũ tradere vt faciat eos diuites:ſed vt ſub
ueniat vt alijs indigentibus.xij.q.ij.monemus.not.ab.in.c.
inquirendum.de pec cle.vide.S.elemoſyna. xᷣ.in elemoſyna
facienda.
¶ Pꝛelatus an pꝛo deſenſiõe ſubditoꝛũ poteſt arma moue⸗
re.vide.Sð.defenſio.vᷣ.ſi clericus.
¶ Pꝛelatus an poteſt ſtatuere vt ſine monitione ſeu citatio
ne clerici negociatoꝛes perdantpꝛiuilegium, vide.ð.monitio
ver. vbicũq;.
¶ Pꝛelatus etiam ſi in alienatione eccleſie iurauit poteſt in
integr.reſti.petere.vide.S.iuramentum.v.ſi platus.
¶ ꝛelatus an ⁊ quando teneatur requirere conſilium vel
conſenſum capituli.vide. S. capitulũ. elicet regulariter.
¶ Pꝛelatus ſolus poteſt repudiare legatum factum eccleſie
etiam de re ĩmobili. vt concludit Yrede.conſil.ix.⁊ mouet᷑ pᷣn
cipaliter qꝛ dñium rei legate nõ eſt vere acquiſitum eccłie an
te acceptatõʒ legati.vñ repudiãdo potiꝰ nõ acqrit qᷓ ꝙ alie⸗
net tenetur tñ pᷣlatus ſatiſfacere eccleſe de ſuo quẽadmoduʒ
tutoꝛ tenetur ſi potuit acquirere pupillo ⁊ non acquiſiuit. C.
arbi. tu.l. qcquid. ſacit glo.in. c.ij xij.q.iij. ⁊ qð no. Inno. in. c
qm̃.de deci.licet in contrarium adijciat᷑.l.quiactionem de re.

iu. vbi babens actionem videt᷑ babere ipſam rem ergo ſicut

pꝛelatus nõ poteſt ſolus alienare ipam rem:ergo nec actionẽ
ſed poteſt reſponderi ꝑ.c. cum apłica.de bis q̃ fi.a pꝛel.vt re
fert ab.in.c.tua nuper.e.ti.in fi.quã.q.dimittit ſub dubio.iſtã
q.terminat Anto. barba.in.c.vt ſuꝑ.de re.ec,non alie.

¶ Pꝛeſbyteroꝛum filij an poſſunt ſuccedere patribꝰ.vide.ẽ

filius. Item nota ꝙ pꝛeſbyter grece idem eſt ꝙ ſenioꝛ latinex
hoc ꝓpter reuerentiã.c.cleros.xx.i.di.

Prepoſteratio.
¶ Pꝛepoſteratio regnlariter non vici at etiã in titulo ceſſio⸗

nis.vt.l.ppoſñti.C. de teſta.⁊ in.c.pe.de conſfir.vti.vel inuti.⁊
ab. in. c. ex parte de alie,mu.iudi.

Mreſcriptio.
¶ Pꝛeſcriptio q̃d ſit ⁊ q̃ differentia ſit inter pꝛeſcriptionẽ et

vſucapionem ⁊ an ꝑ eam acquirat᷑ directum vel vtile dñium
vide plene ⁊ no.per ab.ſuꝑ rubꝛica de pᷣſcrip.

¶; Pꝛeſcriptio tꝑalis nec vſucapio contra pupillũ nullo tẽ⸗

poꝛe currit.vt.l.ſcut.C. de pꝛeſcrip.xxx.vel.xl.an. nec contra il
lum qͥ.xxx.annũ non attingit.vt in.l.fi.C.in q̃.cau.in integr.re
ſti.non eſt ne. contra eccleſiam tamẽ ⁊ rem publicaʒ⁊ ciuitatẽ
currunt pꝛeſcriptiones iudiciales.no. Inno. in. c.i.de in inte.
reſti. contra rem publicã ſeu ciuitateʒ dat᷑ reſtitutio in integ.
qꝛ licet reſpublica fungat᷑ iure minoꝛis:ſecꝰin ciuitate.ar.in.l.
intereſt. ff.ad mace.vide.S.ciuitas fungit᷑.
¶ Vꝛeſcriptio ſtatutaria ſeu conſuetudinaria licʒ ſit tempo
ralis currit contra minoꝛeʒ vbiagit᷑ de lucro captando.vt.c.
conſtitutꝰ de in integ reſti.non ob.l.fi.C. in qͥ.ca.in integ.reſt.
non eſt ne. vbedicit᷑ nulla pꝛeſcriptio currit contra minoꝛeʒ
illud in pꝛeſcriptione legali.nã illa.l.fuit pꝛincipa liter indu⸗
cta ad conſeruationeʒ patrimonij minoꝛũ.vt eoꝝ iura inta⸗
cta ſeruent᷑.ſed vbi ſtatutũ affert lucrũ cũ tempoꝛis limitatio⸗
ne ceſſat ratio dicte.l.ſi.no. Ab. in. alleg.c. conſtitutꝰ. vide..
minoꝛibus.

¶ Pꝛeſcriptio tẽpoꝛalis inducta ex teſtamento currit con⸗

tra minoꝛeʒ. vt.leiij. ff.de mino no. Gar. in. lemilius. fl.de in

inte. reſti. Idẽ in pꝛeſcriptione conuentionali inita cũ defun
cto cñ quo incepit pꝛeſcriptio nam currit contra minoꝛeʒ eiꝰ
ſucceſſoꝛẽ. vt allega.l.emiliꝰ.ab.in. c. conſtitutꝰ.de integ.xeſti.

¶ PMꝛeſcriptio lʒ ex negligentia vel defectu curatoꝛis currat

contra minoꝛem:non tũ currit ſi curatoꝛẽ nõ babet.vt.l.ſicut

C. de pꝛeſcrip.xxx.anno.⁊ facit.l.fi.in fi.C.inj qui.ca.in inte.re,

non eſt neceſſe. idem ſi pater poſſidet bona filiinon vt admi
niſtratoꝛ:ſed ꝓ vſufructu quẽ hʒ in illis.vt.l.fi.C. de anna.ex⸗
cep.idem in rebus dotalibꝰ ꝓ qᷣbꝰ conſtante matrimoniov⸗
xoꝛ agere non poteſt. vt. l. dote cillã. C. de rei ven. eo qꝛ mari
tus eſt quaſi dñs ⁊ non adminiſtratoꝛ.⁊ idẽ de bonis paupe
rum. late no.ab.in.c.ij.de pꝛeſcrip.circa fi.
¶ PMꝛeſcriptio ſicut non currit contra pupillũ.vt.l.ſicut. C. ð
pꝛeſcrip. xxx. anno.ſic nec currit contra furioſum nec ꝓdigum
no. glo. in. l. . C. de cu. fu. qᷓ ſingłariter dicit ꝙ, pꝛiuilegia ⁊ be⸗
neficia collata minoꝛi in pꝛeſcriptionibꝰ ⁊ alijs vident᷑ con⸗
ceſſa furioſo:idẽ in ꝓdigo ſᷣm Jo.an.in.addi. Spe.eo.ti.ð pᷣ
ſcrip. ſuꝑ.rub.ij.coln.⁊ ad omne dubiũ tollendũ dicit ꝙ pᷣſup
poſito ꝙ curat daret᷑ reſtitutio no.ab.in.c.cũ non liceat.depᷣ
ſcrip.pe.colũ. „
¶ Pꝛeſcriptiones iudiciales curſũt contra eccleſam nã ter
mini excluſiui ꝓbationũ ſeusllegationũ poſſunt dici pꝛeſcri⸗
ptiones ⁊ pariter currũt ↄtra eccleſam ſicut contra puatũ.vt
c. auditj.⁊ c.coꝛam. de in integ.reſti.⁊. c.paſtoꝛalis.de excep.
⁊ ab. in.c.coꝛam.ð in inte.reſti.

¶ APꝛeſcriptio an currat eccleſia vacante vel contra epiſco⸗

pum negligentem petere. ⁊ an imꝑio vacante vel impꝑatoꝛe in
remotis agente contra eius iura poſſit pꝛeſcriptio cauſari,ple

ne ab. in. c.i. de pᷣſcrip. „
¶ Pꝛeſcriptio non currit contra excõicatum non valentem

agere ꝑ.c.qꝛ diuerſitatem de conceſ.pᷣben.ꝑ rationeʒ regle im
putari.de reg.iu.li.vi.impedito em̃ agere non cunnit pꝛeſcri⸗
tio. vt.l.fi.in fl. C.de anna.excep. ⁊ vide alios caſus in.c.pꝛima

actione. xvi. q.i. in glo. Ab. in. c.i. ⁊ in. c ex trãſmiſſa. de pᷣſcri.

¶ ꝛeſcribere non poteſt de iure ciuili ſucceſſoꝛ vniuerſalis
ñ defunctꝰ babuit malã fidem etiam ſin e violẽtia.vt.l.cñũ be
res.ff, de diuer.⁊ tẽpo.pᷣſcri.qꝛ cẽſet᷑ eadẽ ꝑſona cũ defũcta ⁊
cauſat ius ſuũ a defũcto:necviðꝛ jriũ ð iure canonico.vt,c.i.

5j oꝑ.no.nũ.⁊ eſtrõ qꝛ bĩs tenet᷑ exonerare cãm defũcti qͥ fuit ĩ

mala fide:vt.c.i.de ſepul.⁊.c.in litteris.de rapto.⁊.c.a nobis
de ſen, excõ. ſucceſſoꝛ tñ ſingularis poteſt pꝛeſcribere.qꝛ non
cauſat ius ſuũ defuncto.vt no.in.c.de quarta.de pᷣſcrip.⁊.ci
cura.de iurepa.ab.in.c.ij.de pᷣſcrip.
¶ Pꝛeſcriptio niñ ſit.xl.an.ñ currit ↄtra eccłiaʒ. vt.c.de qrta
de pᷣſcrip.ideʒs dic ꝓ legatis ad pias cauſas.vt aut᷑.de ec.ti.S
pꝛo temꝑalibꝰ.xij.q.ij.c.fi.idem in boſi pitalibꝰ ⁊ alijs pijs lo
cis nam iſta gaudent puilegio eccłiaꝝ. vt.l.omnia pᷣuilegia.
C. de epi.⁊ cle.⁊ ibi Bar.⁊ Jo.an.in.c.ij.de in integ.reſtiili.
vi.Ab.in alleg.c.de quarta. J
¶ Vꝛeſcriptio currit ↄtra abſentem ⁊ ignoꝛantem:dũ tamẽ
affint alia ſubſtantialia pꝛeſcriptionis. vt.l.fi.C.de pᷣſcrip.lõ.
temp.qð verũ niñ abſens ⁊ ignoꝛans poſſideant ciuiliter.nã
tũc ↄtra eos non currit pᷣſcriptio.vt.l.male agit᷑.C. de pᷣſcript.
xl.an facit.l.ſi id qd.ff.de acqʒ.poſ.⁊.l.qð meo.e.ti.⁊qð ibi no.
Bar.ab.in.c.i.vigilanti de pᷣſcrip. ꝰ
¶ Pꝛeſcriptio in qbꝰ canbꝰ non currit ⁊ an in illis caſibꝰnõ
currat ipſo iure vł requirat᷑ in integ.reſti.vide pleniſſime per
ab.in.c.ex tranſmiſſa.de pᷣſcrip.per totum.
¶ Pꝛeſcribere lʒ non poſſit colonꝰqꝛ non poteſt mutare ſibi
cãm poſ.vt.l.nemo.C. de acq̃. poſ.ſi tamẽ colonꝰ alteri bona fi
de recipienti vendidit ⁊ tradidit rem talis emptoꝛ pꝛeſcribit.
Spe.ti.de pᷣſcrip.S.i.ver.pone colonꝰ.⁊ Bar.in. cũ ſolus. ff
de vſuca. ab. in allega.c.cum non liceat pe.colũ.
¶ Pꝛeſcribere non poteſt ſimpliciter inferioꝛ obedientiã nec
ius ſuꝑioꝛitatis.qꝛ non poteſt quis ſibi imperare nec in ſe iu
riſditionem exercere.vt.l.pe.ff.de arbi.⁊.c.fi.de peni.⁊ remiſ.
⁊ per conſequens:nec ſeipſum poſſidere.⁊ pᷣſcriptio ſine poſ⸗
ſeſſione non ꝓcedit.vt regła ſine poſſeſſione de reg.iu.lib.vi.

no. Hoſti.in.c. cum non liceat. bene tamen poteſt ſubditꝰ pꝛe

ſcribere vt non ſit illi ſed alteri ſubiectus.vt.c.cum olim.⁊.c.
cum perſone. de Ppuileg. ⁊ boc voluerũt dñi de rota deci.xxxij.
ab. in. ccum non liceat.ſi. colun.
¶ Pꝛeſcriptio que qualis ⁊ quanta poteſt contra romanaʒ

eccleſiam vel contra papã cauſari.⁊ qualiter ꝓbat᷑ pᷣſcriptio
centum annoꝛũ vel cuiꝰmemoꝛia nõ exiſtit.⁊ an poteſt pᷣſcribi
ↄtra pꝛincipem id qð eſt reſeruatum in ſignũ ſubiectionis ⁊
alia vtilia circa hoc.vide notabiliter per abb.in.c. cũ no b. de
pꝛeſcrip.per totũ.
¶ Eriſtens in ludo ſi vendit colluſoꝛi non valet contractus
nec tenet᷑ venditöꝛ de euictione cuʒ ambo delinquant vt.l.fi.
F.l. ff. q. re. ac, non da. ⁊ per co nſequens ſit in mala fide.⁊ ↄtra
ctus ſic a iure ꝓhibitꝰnõ poteſt pᷣſcribere.ſed ſi luſoꝛ exiſtens
in ludo vendit alteri:valet oontractus.vt.l.fi.de alea.⁊ eſt ra⸗
tio qꝛ is qui ſoluit ludenti ſoluit nõ oĩino ↄſumpturo.qꝛ põt
vincere ſeu lucrari.vt no. Bar.in.d.l.fi.ab.in.c.ſidiligenti.v.
colum.nde pᷣſcript.
¶ Meres vtroq; iure nõ poteſt pᷣſcribere eo caſu quo defun⸗
ctus non poterat.qꝛ cũ ſuccedit in ius defuncti ⁊ omne ius
ſuum cauſat᷑ a defuncto cenſet᷑ eo iure cũ illo.vt.l.cum beres
ff. de diuer. ⁊ temp.pᷣſcrip.ex quo infert᷑ ꝙ ſicut defunctꝰ ma
le fidei nullo tempoꝛe potuiſſet pᷣſcribere.vt.c fi.de pᷣſcrip.ita
nec eius heres.iſta eſt concluſio,ab.in.c.ſi diligenti.de pᷣſcri.
vi.colum. .
¶ Pꝛeſcribere nemo poteſt ſupꝛefſnã ptãtem pape. vt nõ ſit
ſliſubiectus.no. Inno.in.c.b ce.ij.de poſtu.pᷣla.qꝛ talis eſ
ſet acephalus.qð eſſe nõ dʒ. xciij. di.nulla rõne.
¶ Pꝛeſcriptio nõ poteſt iuuare ðbitoꝛẽ qui tenebat᷑ offerre
debitum creditoꝛi.qꝛ fuit in culpa.⁊ talis pᷣſcriptio eſſet cau
ſata ex facto ⁊ negligẽtia ſua.vt.c.fi.de pᷣſcrip. Jo.an.ĩ.c.fi.ð
ſen.excõi.li.vi.⁊ in.c.ꝙ clericis de fo.compe.ſi autem debitoꝛ
non tenebat᷑:ſed potius creditoꝛ ire ad domuʒ creditoꝛis.vt
qꝛ erant diuerſi foꝛi ⁊ tũc cauſat᷑ ↄtra creditoꝛem pꝛeſcriptio
ſtatuti vel legis.no. Bar.in.l.ſequit᷑.S.ſi viam.ff.de vſuca.⁊
qð no. Inno.in.c.qꝛ pleriq; deĩmu.ec.⁊ Jo.an.in.c.cura de
iurepa.an ⁊ quando teneat᷑ creditoꝛ ire ad domũ debitoꝛis
vel econtra vide.l.item illa.ff. de ↄſti.pec.⁊ per ab.in.c.ſigni⸗
ficante.de pig.vt refert ipſe in.c.ꝙ clericis.de foꝛo.compe.cir
ca finem.

¶ Pꝛeſcriptio etiam longiſſimi tꝑis nõ currit contra euʒ q̃

caſtrum ſuũ non refecerit ſeu inhabitauerit ſeu cũ non refecit
qꝛ cum iſte ſit actus mere volũtatis vel facultatis non currit
pꝛeſcriptio iuxta no.in.c iohes.de cle.ↄiu.⁊.c.ex parte aſteñ.
de cõceſ.pꝛeben.⁊ Cy.in.l.ij. de ſerui.⁊ aqua.C.niſi fuiſſetꝓ⸗
bibitꝰ⁊ acquieuiſſet ꝓhibitio.no.ab.in.c.fiñ. de reſti.ſpo.in
fi.vide.Sẽ.caſtra noua.
¶ Licet limites ꝓuinciaꝝ ⁊ eccłiarum ſeu epᷣatuum ⁊ eis co
berentia nõ poſſunt pꝛeſcribi etiã ſi ſit imemoꝛialis pᷣſcriptio
per.c.ſuꝑ eo.de ꝑꝛochijs.non tamẽ omnia coherentia limiti⸗
bus ſunt impᷣſcriptibilia:ſed ea q̃ adberent pncipaliter.nã ſi
Ppe limites eſt pᷣdium bene eſt pᷣſcriptibile.qð arbitrio iudi⸗
cis relinquit᷑ cũ non poteſt certa doctrina dari ſ̃m io.an.ibi

cum ſunt multa q̃ magis depꝛehendunt᷑ oſtenſione qᷓ; aliqua

lo cutione.vt.c.apoſtolice de dona.⁊ ab.in.c.ſuꝑ eo.de par⸗
rochijs.vide.s.fines
¶ Pꝛeſcriptio nõ poteſt dici legitima niſi babeat omnes q̃
litates requiſitas a lege.vt no.doc.in.c.cura.de iurepa.
¶Q Pꝛeſcribere non poteſt laicus nec ppłs iuſpatronatꝰ qñ
fundat ſe ſolũ ſuꝑ poſteſſione.vide.sS.laicus.
¶ Vꝛeſcribi an poſſint pꝛincipi ſpaliter reſeruata vel eiꝰ ſu⸗
pꝛema poteſtas.vide.Sõ.ↄſuet᷑udine ĩmemoꝛiali.
¶ Vꝛeſcribi non poſſunt illa q̃ ſunt mere facultatis:vel que
gratia concedũtur.vide.S.ↄſuetudo non poteſt induci.
¶ Pꝛeſcriptio non creat᷑ ex ſolo tempoꝛe nec conſuetudo ex
ſola negligentia dñi nec ex tacito conſenſu.⁊ ideo ex ſolo tẽ⸗
poꝛe non creant᷑niſi pᷣſcriptio ⁊ conſuetudo habeãt ſuos co
mites.⁊ ſic ſitelligit᷑ glo.in.c.duo ſimul de offi.oꝛdi.⁊ ibi ab.

¶ Vꝛeſcribere poteſt quis iuriſditionem epᷣalez citra epʒʒ in

dyoce. ſua.vide.ð.iuriſditionem epᷣalem.cñ.ᷣ.ſe.
¶Pꝛeſcribit᷑ contra epᷣm auctoꝛisa bilis ad curam populi.
vide.S.inſtitutio auctoꝛiʒabilis. L
¶ Pꝛelcribi poteſt contra alium non tamẽ ſibi dñium acqͥ⸗
rit in caſu.S.beneficium licet.
¶ Pꝛeſcribian poſſunt ⁊ quo tempoꝛe inſignia pontikfica⸗
lia ſeu maioꝛis vel pᷣſdentie.vide..inſignia.
Pꝛeſcriptionem curſus annalis poteſt qͥs euita re offeren
do cautionem. vide.s. cautõem offerre,

õ

¶Pꝛeſcriptio an per pactum poſſit remitti.vide ab.ſuꝑ ru
bꝛica de pᷣſcrip.q.fi.
¶ Pꝛeſcriptionem interrumpere volens dʒ adire iudicem?
querelam exponere ⁊ ſi non poteſt illuʒ habere adeãt epʒʒ ⁊
ipſius defectu ꝓteſteturcoꝛam notario.⁊ ſi non eſt tabellio⸗
num vſus ꝓteſtet᷑ coꝛam viris idoneis.als aũt non fit inter⸗
ruptio.xvi.q.iij S.põt.qð hʒ locum in pᷣncipe qͥ non poteſt ſu
perioꝛem adire.vt ibi archi.⁊ ab.in.c.ij.de pᷣſcrip.nam iſte de
nunciationes extraiudiciales non conſtituñt quem in mala
fide regulariter poſt vſucapionem inchoataʒ,. vt le.⁊ no.in.l.
penul.ff. ꝓ empt.no. Bar. in. l. naturaliter.ff. de vſuca. ? in. l.
ſi fundum.C. de rei ven.⁊ ab. vbi.S.
¶ Pꝛeſcriptibilis eſt in toto quarta debita epᷣo.ideʒ in q̃rta
funeralium.i.eoꝝ q̃ veniunt occaſione defunctoꝝ.vt.c.de qr⸗

ta.de pᷣſcrip.⁊ glo.in.c.i.de ſtatu reg.⁊ Jo.an.⁊ Hoſti.in ſũ⸗

ma de ſepul.S.⁊ quota fit.tamen cũ iſta pᷣſcriptio ſit cõtra iuſ
cõmune requirit᷑ titulus verꝰ non pᷣſentatiuꝰ.⁊ tanti tẽpoꝛis
curſus cuius initij non exiſtit memoꝛia.vt.c.i.de pᷣſcript.li. vi.
ab. in. c. de quarta.de pᷣſcrip.in pꝛin. B
¶ In pſcriptione mala fides pᷣdeceſſoꝛis in beneficio nõ no
cet ſucceſſoꝛi habenti bonam fidem.no.glo.in allega.c.de q̃r
ta.⁊ DOy.in reg.poſſeſſoꝛ.de reg.iur.⁊ glo.in regula cũ quis
in ius eo.ti.ſecus eſt de iure ciuili ſaltem in vniuerſalibus.vt
l. cũ beres.ff. de diuer.⁊ temp.pᷣſcrip.⁊ qð.sõ.dictum eſt locum
babet vbi non requirit᷑ titulus.vt plenius ꝑ abb.in allega.c.
de quarta. .
¶ In pſcribendis ſeruitutibus continuis vel diſcontinuis
vel in vſufructu vel in alijs rebus vel iuribꝰ pᷣſcribendis an
requiratur titulus vel bona fides ⁊ quo tempoꝛe pᷣſcribãtur
g eccłiam vel contra pꝛiuatũ.vide plene⁊ notabiliter ꝑ ab.in
c. de quarta.de pᷣſcrip.iiij.colum.ꝑ to tum.
¶ In pſcriptione iurium incoꝛpoꝛalium ſeu ſeruitutũ requi⸗
ritur ſcientia aduerſarij.vt no. Inno.in.c.bone.ij.de poſtu pᷣ⸗
lat.⁊ in.c.conquerente de offi.oꝛdi.⁊ in.c.ij.de in integ.reſti.
non tamen reqͥritur ſcientia aduerſarij in poſſeſſione rei coꝛ⸗
poꝛalis.qꝛ pᷣſcriptio currit ↄtra ignoꝛantem.vt.l.fi. C. de pꝛe
ſcrip.long.temp.⁊ eſt ratio diuerſitatis.qꝛ in pꝛimo caſu pꝛe
ſcribens non poſſidet rem illam:ſed dñs. ideo requirit᷑ eius
ſcientia.vt no.ab.in.c.de quarta.de pᷣſcrip.vl.colum.
¶ Quo ad cauſandam pᷣſcriptionem inter abſentes vel pꝛe
ſentes.no.qꝙ pñtes dicũtur ſi poſſidens vel aduerſariꝰ habʒ
domicilium in eadem ciuitate vel ꝓuincia quando tota regit̃
ſub eodem pꝛeſide.⁊ ſic non ſpectat᷑ vbi res ſita eſt.not.glo.
ſingularis in.l.fi.C.de pᷣſcrip.ab.in.c.de quarta in fi.

¶ Vꝛeſcriptioni nõ põt quis renũciare cũ ſit inducta partĩ

in odium negligentis ⁊ ꝑtim in fauoꝛem publicũ.ſ.ꝓpter cõ⸗
fuſionem rerum ne dñia eſſent in incerto.vt.c.vigilanti de pᷣ⸗
ſcrip.⁊ ibi ab.⁊ ſuꝑ rub.de pᷣſcrip.facit.l.i.ff.d gvſuca.⁊ ca.ſi
diligenti de fo, compe,⁊.l.ius publicum.ff. de pac.glo.in.l.ta
men. ff. ad mace.
¶ Pꝛeſcriptionem complens tempoꝛe debito cñũ bona fide
etiam ſi poſtea ſciat rem pᷣſcrip.ad eum non ꝑtinere poteſt cñ
bona conſcientia etiam in foꝛo penitentiali reʒ retinere eſt cõ
cluſio Inno.in.c.cura.de iurepa.⁊ in.c.qꝛ pleriq; de ĩmu.ec.
eſt concluſio ab.in.c.vigilanti.in fi.de pᷣſcrip.in fi.
¶ Vꝛeſcriptione acquiritur de iure cõmuni tam vtile dñiuʒ
qᷓᷓ directum.no.archidy.in.c.i.de pᷣſcrip.li.vi.⁊ eſt tex.in.cad
aures.de pꝛeſcrip.
NVꝛeſcriptio an poteſt interrumpi.⁊ qualiter interrump
tur no.glo.in.c.illud.de pᷣſcrip.⁊ ibi Inno.no.⁊ gl.in.S.poſt
xvi.q.iij.⁊.l.cum notiſſimi.C.de pᷣſcrip.xxx.anno.⁊ ibi Ey.et
plenius ꝑ Bar.in.l.naturaliter.ff. de vſucap.ſubtiliter ⁊ ele
ganter ꝑ Ab. de ſici. in allega. c. illud. quem penitus vide et
per eum.in.c.vt debitus.de appel. M
¶ Pꝛeſcriptio ſeu vſucapio an impediat᷑ ſi lex vel canõ ſeu
teſtatoꝛ vel paciſcens inhibeat rei alienationeꝝ ſeu tacite.vi
de plene ab.in.c.cum non liceat.de pᷣſcriptio.iij. colum. ⁊.c.fi.
eo. kitulo.
¶ Pꝛeſcriptio in quibus caſibus impediat᷑ defectu perſõe.
vide.ab.in.c.cum non liceat.pe.colum. =
¶ Pꝛeſcribere lʒ quis poſſit iura imperij. vt.c.ſuper quibuſ
dam de ver.ſig.⁊ no.in.l.ſi publicanus.S.in vectigalibus.ff.

de publ. ſed non poteſt pᷣſcribere.vt nemini ſubſit qꝛ non po⸗

õ

errrreeebn

—tãß = — r

—

teſt qͥs ſibi imꝑare.vt no. Hoſti.⁊ ab.in.c.cũ non liceat.de pᷣ⸗
ſcrip.circa fi.qð eſt contra Bar.in.l.infamẽ.in fi.de publi.iu
di.⁊ in.l.ho ſtes.de capti.
¶ Pꝛeſcribere põt inferioꝛ epo ↄtra epᷣm cognitionem cau⸗

2„

ſarum matrimonialiũ. vt.c.auditis de pſcript.⁊.c.accedẽtibꝰ

eo.ti.iuncta.glo.fi.⁊ ſic nedũ ea q̃ ſunt iuriſditionis ſimplicis

poſſunt per inferioꝛem pᷣſcribi ſed etiaʒ ſi ſunt dignitatis epi
ſcopalis cũ co gnitio cauſaꝝ matrimonialium ſit dignitatis
epᷣalis.vt alle.c.accedentibus.ex quo infert᷑ ꝙ inſtitutio au⸗
ctoꝛizabilis poteſt ꝑ inferioꝛem pᷣſcribi cũ hoc nõ ſit oꝛdinis
epᷣalis.vt ſentit Inno.in alleg.c.auditis.⁊.c.cũ oliʒ.eo.titu.
Item põt inferioꝛ pᷣlatus pᷣſcribere certam ꝑtem dyoce.cum
territoꝛio excludendo pꝛoꝛſus epᷣm. eſt concluſio ab. in alleg.
c, auditis. ⁊ vide ab.in.c.litteras.de reſti.ſpo.iij.colũ.
¶ Pꝛeſcniptioſeu conſuetudo iam cõpleta nõ interrũpitur
iʒ ſemel vel bis fiat contrarium. Spe.ti.de pꝛeſcript.S.i.ver.
qꝛ ſi poſt cõpletã.alleg.l.ſi vnꝰ.S.ſi pactꝰ ſũ.ff.de pac.clarius
facit.l.tꝑalis.⁊ ibi glo.ff.de reg.iur.abb.in.c.auditis.ij.colũ.
de pꝛeſcrip.
¶ Pꝛeſcribi põt res clerici ſicut res puati nec gaudet pꝛiui⸗
legio clericali.vide.S.clericus.v.non eſt vniuerſaliter.
¶ Quando obligatio eſt oꝛta de pñfjti licet exactio ſit delata
ad tempus a quo tempoꝛe currat pᷣſcriptio.vide no.ꝑ ab.in.c
auditis de pꝛeſcrip.in fi.
¶ Pꝛeſcribi an põt ꝓcuratio rõ
in.c. cum ex officij.de pꝛeſcrip.⁊ ibi lateper ab.
¶ Pꝛeſcrniptio vbicũq; cauſat᷑ ex poſſeſſiõe pꝛeſcribẽtis nõ
requirit᷑ bona fides.vt.c.vigilanti.⁊.c.fi.de pᷣſcrip.idem ð iu
re ciuili no.bar.in.l.puilegia.C.de ſacroſan.ec. Jdem qñ ꝓce⸗
dit pꝛeſcriptio ſine poſſeſſione pꝛeſcribentis.vtĩ aut.⁊ ſi no.
bar.in.l.ſequit᷑. S.ſi mãdato.de vſuca.ab.in.c.ſi diligẽti.ij.co.
de pꝛeſcrip.⁊ vide eñ plene.in.c.fi.eo.ti.

¶ VPꝛeſcribi lʒ nõ poſſit ſuᷣma poteſtas pape.vt.c.cũ nob.

ð pꝛeſcrip.põt tñ inferioꝛ pꝛeſcribere iura⁊ bona ad papã ſpe
