tit᷑ vſura ꝑ glo.in.c.conqueſtus.de vſur. Eſt ⁊ ſeptimus ca
ſus in fideiuſſoꝛe qui ſoluit vſuras creditoꝛi.de quo ꝑ Jo.an.
in regula damnũ.in mercuria. ¶ Octauus caſus quado ãnu
us redditus cõſtituit̃ in redestibus.vt no.in.c.ciuitate.eo.ti.
¶ Monus caſus ratõne dubij. vt alleg.c.in ciuitate.¶ Deci⸗
mus caſus eſt quãdo aliquid gratis datur ceſſan te pꝛaua in⸗
tentõe.vt.c. dilectus.de ſimo.ſj.q.i.ſcut.¶ Vndecimus caſ⸗
quãdo ratõe dubij ſiue mutui creditoꝛ ſubijt laboꝛẽ tũc in cõ⸗
penſatõe laboꝛis fructus cõputari in ſoꝛtem ᷣm hoſt. in ſum.
F. in aliquo. ¶ Duodecimꝰ caſus quãdo rõe adminiſtratõis
tenebatur quis collocare pecuniam in emptionem pᷣdioꝛum:
vt tutoꝛ qui ſi nõ collocat pecuniam pupilli in pꝛedijs emen⸗
dis ten etur ſoluere vſuras ratiõe inteſſe ceſſantis lucri.l.tu
toꝛ.S.ſi poſt.ff.de admini.tu.no. Abh in.c.cõqueſtus.eo.tit.
vlti. colum. Alius caſus eſt as uerſusò hoſtes licite poſſumꝰ
exercere vſuras.vt.c.ab eo.xiiij.q.iiij.nõ tamen hoc ha bet lo
cum cõtra iudeos quia nõ ſũt hoſtes.vt cõcludit Ab.c.poſt
miſerabilem.de vſuris.
¶ Mon obſtante iuramento de nõ repetendis vſuris per de⸗
bitoꝛem pꝛeſtito p oteſt iudex ex officio ſuo vſurarium ad reſti
tuendas vſuras cõpellere.vt eſt caſus in.c.tuas duduʒ.exeluo
no. ᷣm abba. ꝙ tale iuramentum non pꝛeſumitur interuenire
ex libero conſenſu iurantis. vt.c.ſuper hoc.de renũcia.v bi eti
am no ipſe Abb. ꝙ iudex ex officio ſuo poteſt ſupplere nedũ
poſt vſuras ſolutas vt earũ fiat reſtitutio ſed etiam ante ſolu⸗
tionem vt nulla fiat exactio.⁊ ſic no.ꝙ iudex poteſt pꝛeuenire
añ cõſũmationẽ peccati cũvidet aliqd in ꝓpoſito peccãdi.de
quo glo.in.c.ex litteris.de ſpon.
Eñ rarum eauls le sguetu coꝛam iudice ſeculari nõ ta
men in ea pꝛocedetur ſimpliciter ⁊ de plano.ꝑ clemẽ.diſpen⸗
dioſaʒ.de iudi.ſed ꝓcedet᷑ ſeruato oꝛdine iudiciario qꝛ ius ca
nonicũ nõ poteſt dare oꝛdinẽ ꝓcedendi in foꝛo ſeculari.ẽ cõ
cluſio ab.in.c.eccleſia ſancte marie.de cõſti.xij.colum.vide.S.
ſudiciũ.ver.in pꝛeparatoꝛijs.
¶ Vlſurarius clericus vel publicꝰ aleatoꝛ poteſt deponi ⁊ re⸗
pellit᷑ indiſtincte a beneficio obtinẽdo.no.glo.⁊ doc.iĩn.c.in⸗
ter dilectos. de excel. p̃la.
¶ Vſurarius cum ſit mercatoꝛ qui carius vendit merces ad
credentiam qᷓ;ſi ſibi ſtatim ſoluat᷑ eius teſtamẽtũ nõ valet.vi⸗
de.S. teſtamentũ illoꝛũ.
¶ Venitio rei ſi fit iuſto pꝛecio ⁊ apponitur ſolum pactum
de retrouendendo non eſt tale pactum vſurarium:immo em⸗
ptoꝛ lucrat᷑ fructus donec retro vendiderit:nec fructus cõpu
tabunt᷑ in ſoꝛtem.vt eſt text.in.l.ij. C. de pactis inter empto.⁊
vẽ. no. Archi xiij.q.iij.pleriq;.ab.in.c.ad noſtrã.de empti.⁊
vendi.ij.colim.
¶ Si interuenit pꝛeciũ de retrouẽdẽdo pꝛo modico pꝛecio pᷣ
ſumitur cõtractus eneraticius.no. Jo. an.in.c.illo vos.ð pi⸗
gno. ⁊ glo. in. c. cõqueſtuæde vſuris.nam ex modicitate pᷣcij
pſumit᷑ qualitas cõtractus.vt eſt glo.no.in.l.i.ff.de ſuperfi.l.
cũ his.ff.de tranſac. ⁊ nemo pꝛeſumit᷑iactare ſuũ.ᷣc.ſuper B.ð
renũ.⁊.l.cũ de indebito.ff.de ꝓba.nõ tamẽ ſufficit ꝓ minus
ſit iuſtum pꝛeciũ ſed debet eſſe pꝛeciũ valde tenue reſpectuva
loꝛis rei dupii.ↄſiderato ꝙ res minus valʒ ꝓpter onus retro
uendẽdi appoſitũ.ar.in.l.fundi partẽ.ff.de cõtrahẽ.emp.ma⸗
xime hoc pced eret ſi emptoꝛ ʒ vſurarius:eſt cõcluſio ab.in
alle. c. ad noſtrã.iij.colum.
¶ Si ſit pactum de retrouemlendo certo tempoꝛe elapſo pꝛo
modico pꝛecio talis cõtractus pꝛeſumitur feneraticius ⁊ iſte
eſt pꝛopꝛius caſus.c.illo vos.de pigno.⁊ oꝛit᷑ hec pꝛeſũptio
ex pacto inito cõtra naturam cõtractus.nam illud quod res
valuit vltra pꝛimũ pꝛeciũ pꝛeſumit᷑ extoꝛtũ cã vſure.cõcludit
ab. in alle. c. ad nr̃am. iiij. colũ.
¶ Si quis petebat mutuum offerendo bono:ũ ſuoꝛũ bypo⸗
thecam ⁊ alter dixit nolo mutuare ſed paratus ſum emere lioq

oex hac ſola requiſitione nõ pꝛeſumat᷑ vſurarius ſed ſi venditõ

ſequatur pꝛo illa pecunia quã petebat mutuo tũc modicitas
pꝛecij cũ volũtate pꝛeſumpta que colligit᷑ ex pꝛima requiſitio
ne pᷣſumit᷑ ꝙ contractus ſit ſneraticius qꝛ in dubio ꝓcederet
qñũcunq; hoc fuit appoſitũ pᷣactũ de retronẽdendo.ſola eniʒ
modicitas pᷣcij nõ eſt ſufficiẽs argumẽtũ doli:ſed oʒ ꝙ cõcur⸗
rant alie pꝛeſumptione s.eſt concluſio abb.in allega.c.ad no
ſtram. circa fi.vſura eſt ſi cteditoꝛ nõ vult rèſtituere fructus rei
pignoꝛatevel eos in ſoꝛtem computare.vide.S.eccleſia poteſt
adire inter laicos.
¶ Vſurarius ſi emit aliquam rem ⁊ illaʒ ĩmediate locauitvẽ
ditoꝛi ita ꝙ venditoꝛ remãſit in poſſeſſiõe cõſtituta certa pen
ſione ãnuatim ipᷣi emptoꝛi pꝛeſumit᷑ talis cõtractus vſurariꝰ
vt tʒ Pe. de ancha. in. c. illo vos.de pigno.⁊ fundat ꝑ.l.ſi cui.
S. ſuperuacuũ.ff.qui.mo.pig.vel hypo.ſol.qð intelligo veruʒ
vt no.abb.in alleg.c.illo vo s.duobꝰ cõcunrẽtibus.ſ.ꝙ ẽptoꝛ
ałs erat vſurarius ⁊ venditoꝛ ſub velamine penſiõis remãſit
in poſſeſſiõe rei vẽdite.nam illa penſo videt᷑ cõſtituta ꝓ mer

cede pecunie.⁊ de facili pᷣumendũ eſt Z vſurarios qui ſepe ta

les cõficiũt cõtractus ſimulatos ⁊ hoc maxime interueniẽte
ſiuramẽto:iuramẽtũ.n.receptũ ab vſurario facit magnam pꝛe
ſumptionẽ cõtra eũ.ar.in.c.ſuper hoc.de renũ.ſedvbi ẽptoꝛñ
eſt vſurarius pꝛeſumit᷑ ſimulatꝰin pᷣiudiciũ tcij creditoꝛis ex⸗
quo venditoꝛ remãſit in poſſeſſiõe rei vẽdite ſed ille qͥ vendit
nõ p ex ſolo illo dicere ↄctuʒ ſimulatũ.vt le.⁊ no.in.d.S.ſuꝑ⸗
uacuũ.vbi vide Bar. ab. vbi. S. .

¶ Vtile nõ vitiat᷑ per inutile,. vide.S.compꝛomiſſum faaum

¶ Vroꝛ derici cõiugati in habitu ⁊ tonſura incedentis gau
det pꝛiuilegio foꝛi in criminali ſicut maritus ⁊ pꝛiuilegio per
ſone qꝛ generaliter tradit᷑vroꝛem debere ſoꝛtiri foꝛum ex pſo
na mariti. vt.l.cũ queda puella.de iuriſdi.om.iud. ⁊.l.fi. C. ð ĩs
coł.li.x.⁊ facit.l.femine.ff. de ſenato.⁊.l.ij C. de epiſ. ⁊ cler.⁊ ẽ
ratio qꝛ cõiugium nõ repugnat ſubſtantie oꝛdinis quia ſolũ
pꝛohibet᷑ cõiugiũ in alijs dericis ex pꝛobibitõe eccłie.vt no.
in.c.cũñ olim.de cleri.cõiuga.⁊ ꝑ Inno.in.c.placuit.de cõuer.
cõiuga.nec obſtat ꝙ mulier nõ babet caractarẽ qꝛ multi gau
dent pꝛiuilegio foꝛi quibus caracter impꝛeſſus nõ eſt.vt ẽ vi
dere in monialibus ⁊ in cõuerſis eccłiaꝝ.de ſen.ex.de monia
libus.⁊.c.nõ dubiũ.gaudet ergo vxoꝛ clerici pᷣuilegio viri ex
ertenſiõe iuris:ĩmo crederẽ ꝙ etiaʒ poſt mortẽ clerici erꝰ vxoꝛ
in viduitate permanẽs gaudeat dicto pᷣuilegio qꝛ cũ fuit no⸗
bilitata ex ꝑſona mariti.vt in dictis iuri.illud pꝛiuilegium re⸗
tinet poſt mariti moꝛtẽ.vt.lʒ.filij.S.vidua.ff.ad munici.nã cẽſe
tur in pꝛioꝛi cõiugio durare.vt in auẽ.de niſp.S.ſoluti.⁊ reti⸗
net ꝓpꝛium nomen.vt.l.cum te.C.de nupti.⁊.c.ex parte.v.de
fo.compe.⁊.l.mulieres.C.de digni.aliqua de his per abb.in
c.ij.de fo.compe.
¶ Vrxoꝛis ⁊ filioꝝ bona an poſſunt capi pꝛo debito fallen⸗
tie viri.vide in.c.ex parte.de cõſuetudine.in fine.? Innoc.⁊
Ab. in. c. qꝛ pleriq;.de ĩmu.eccle.
QVlrxoꝛ an poteſt expelli a marito qꝛ nõ ſoluit᷑ ſibi dos.við
S. dos.⁊.S.maritum.
¶ Vroꝛ poteſt acquirere poſſeſſionem rei ſibi donate a ma
rnito licet de iure pꝛopꝛietatem illius babere non poſſit ideo
õt agere ad recuperandã poſſeſſionem talis rei ſi per alium
ab eanpolietur. vt.l.i. S. ſi vir. ff. de acquiren. poſſeſ.⁊.l.i.S. deij.
citur. de vi ⁊ vi arma.no.xiiij.q.i.in ſumma.Abbas.in.c.con
ſtitutus. de elec, quod verũ intelligit ibi abb.ſi mulier agit cõ
tra tertium pꝛo quo non faciebat ius commune.alias ſecus.
quod nota, .
¶ Vroꝛ que ſine legitima cauſa nõ vult redire ad virum vi⸗
det᷑ eum ſpoliare ⁊ poteſt viragere poſſedoꝛio.not.glo.in.c.
litteras.de reſtitu.ſpo.⁊ in.c.ſignificaſti.de diuoꝛ.⁊ in.c.intel
leximus.de adulter. Abbas in.c.cauſam matrimonij. de offl.
deleg. in fine.
¶ Vro: poteſt accuſare maritum ciuiliter de adulterio vt ſe⸗
paretur matrimonium quo ad thoꝛum vt lucret donatõez ꝓ

ſuper pluribus.

pter nup:quemadmodumvir accuſat vroꝛem vt lucret dotez.

S —

Neglit᷑ 1 no. in.c ꝓlemq;.ð dona.inter vi.⁊ vxo. docto.in. c.tue
ſD

in fine.de pꝛocur. D
¶ Vxoꝛ compellit᷑ pꝛeciſe redire ad virũ.vide.S.maritus.
¶ Vlroꝛ ſicut tenetur ſequi virum ſic maritus tenetur eam ſe⸗
quiſi ex cauſa neceſſaria ſe abſeytet, vt.c.i.⁊ ibi glo.i.? Abb.
de coniu.lepꝛo. ð . .
¶ Zoniuges vltra debitum carnis tenentur: obligantur ſibi
ad mutua obſeqyia ⁊ ſic tenẽ᷑ maritus miniſtrare vxoꝛi hoꝛ
tanti ⁊ ſᷣnitia neceſſaria impẽdere ſicut ipa tenetmarito.vt al⸗
legato.c.i.⁊ ibi Abbas.⁊ vide Abbatem in.c.litteras.de re⸗
ſtitutio.ſpolia. MMMs
¶ Vlroꝛ nõ tenet᷑ ſequi viꝝ vagabundũ niſ tpe cõtractꝰmf̃i
monij eum eẽ talẽ ſciebat:qꝛ tunc videt᷑ appꝛobare moꝛes ſu
os.no.glo.in.c.vnaqueq;.xiij.q.ij.⁊ in.c.ſñ qͥs ineuitabili.xxxi⸗
ij.q.iij.a bb.in.c.i.de cõiug.lepꝛo.
¶ Vroꝛ auctoꝛitate ꝓpꝛia põt a cõſoꝛtio mariti declinare ſi
maritus ſpũñaliter foꝛnicet᷑i.labat᷑ in bereſim nec cõpellit᷑per
eccleſiam redire ad maritũ ꝑſeuerantẽ in infidelitatis erroꝛe.
vt. c. de illa.de diuoꝛ. ⁊ ibi abb.
¶ Vrxroꝛẽ poteſt vir cõpellere ſi dos ſibi ñ ſoluat᷑.vide.s.ma⸗
ritus põt.cũ v.ſeq.⁊.Sõ.dos. 8*
¶ Vroꝛ poteſt conſtante matrimonio repetere dotẽ ſi virver
gat ad inopiam ⁊ etiam donati.pꝛop ter nuptias cuʒ omnes
ſu bijciunt᷑ oĩbus oneribus matrimonij.vt.c.ꝑ vr̃as.⁊ ibi la⸗
teꝑ abb.de do.inter vi.⁊ vx.cõcoꝛ.l.ſi cũ dotẽ.ff.ſoł.ma.vide
S.fideiuſſoꝛ pꝛo dote.
¶ Vroꝛ clerici ad ſacros oꝛdines pꝛomoti gaudet in omni⸗
bus pꝛiuilegio foꝛi ex perſona mariti ſeut ipſe maritus.vt in
iuri.S. allega.ĩmo clericus poteſt de fructibus ſui beneficij eã
glllere ſicut faciebant apoſtoli.vt.c. omnis.xxxi.diſt. ⁊ ibi glo.
⁊ apoſtoli ducebant ſecũ vxoꝛes ſuas,.vt ibi no.ab.in alleg.e.
ijj.de fo.cõ pe.iij. colum.
¶ Vroꝛ nõ eſt reſtituẽda marito ꝓpter eius ſeuitiam.við.s.
reſtituenda nõò eſt. R
¶ Vroꝛ eſt ſubdita viro q;tum ad oꝛdinẽ reddendi debitum
uia nõ habet poteſtatẽ ſui coꝛpoꝛis.c.nõ debet.de ↄſang.⁊
affi. Item qᷓ;tunmad alia obſequia:puta cuſtodiẽdo res mari
ti lauare caput pedes comeſtio nes parare ⁊ ſimilia.not. Jo.
an. in.c. litteras.de reſti.ſpo.⁊.c.bec ymago.xxxiij.q.v.vbi dĩ
ꝙ mulier eſt pene famula viri. Item eſt ſubdita q;tuʒ ad ope
randũ marito ⁊ cõpellit᷑ ad operandũ cauſatiue ſibi ſubtra⸗
bendo alimẽta nõ pꝛeciſe ſi nõ habuit dotẽ.no.in.l.ficut pr̃o
nus. ff. de ope. liber. ſecus ſi habuit dotẽ ſufficientẽ. vt.l.ſi cu
dotem. §. ſinañt. Item no. ꝙ ſi mulier eſt nobilis nõ tenet᷑ ad
obſequia.de quibꝰ.S. vt tex.in ſili.ĩ,l.interdũ.ff, de ope.li.no.
ab. in all.c. lFas.pe.colũ.
¶ Vroꝛ cogit᷑ redire ad maritũ etiam pꝛeciſe realiter capien
do eam per familiã ⁊ ducẽdo ad domũ viri.nam vbi q̃s obli
gat᷑ ad factũ gx iuris diſpoſitõe nõ ſuccedit obligatio ad ĩter
xſſe ĩmo poteſt qͥs pꝛeciſe cõpelli ad factũ.vt plene no.ĩ.l.ſti⸗
pulatões nõ diuidunt᷑.S.celſus.ff. de w.ob.ſed iſta obligatio
pꝓcedit a iure nõ ſolũ humano ſed etia diuino.ergo ⁊c.eſt con
cduſio ab.in.c.lr̃as.de reti.ſpo.in fi.
¶ Vroꝛ eſt diligenda ex neceſſitate cõiunctõis quia pꝛudẽ⸗
tioꝛibus placuit ratõnẽ affectionis habendam.ff.mãdati.cũ
ſeruns. de lega.i.ſi ſeruus plurium.S.fina.⁊ de libe.lega.hau⸗
relius.S.titius.⁊ inter virũ⁊ vxoꝛem eſt inſeparabilis vnitas
cũ ſint vna caro.xxvij.q.iij.agathoſa ſocia eſt enim diuine ⁊
humane domus. C. de cri.expi.heredi.l.aduerſus.vnde ſocie⸗
tas vite eam quodãmodo dominam fecit.ff. re.amo.il.i.ideo ĩ
ter eos debet eſſe diuini ⁊ humani iuris cõmunicatig.ff. Rri.
nup.l.i.eſt em̃ cõſoꝛs regni.vt habetur Meſter.ij.c. pᷣcepto
apoſtoli tenetur virvxoꝛem ſuam diligere.ad epꝑ be.v.⁊ conſi
lia ſua m ea participare dʒ. vt auten. vt iudi.ſi.quo.ſuffra.
HG oĩa.colla.ijj.
¶ Quanto em̃ illi qui nobilioꝛes ſunt tãto vxoꝛes ſuas ma
gis diligũt. ff. de ad.l.ſi vxoꝛes.S.i.no.Oldra.ſuo ↄſilio.xcv.
pe.coli· eſt tanſẽ not. ꝙhiero.inquit ꝙ ſapiens debet iudicio
amare cõiugeʒnõ affectu.xxxij.q.iiij oꝛigo. vt refert Jo. an. in
c.diuerſis. de cler. cõiug. ́èòGWGWD
¶ Vroꝛ poteſt facer elemoſynã ſi alia bona babʒ qᷓ;dotalia
de dotalibus aũt elemoſynã facere nõ poteſt niſ marito cõ⸗
ſentiente taciteyl expſſe.no.hoſti in ſũma, de pe. ⁊ re, S.quib?

te, de pꝛeſcrip. L

H. quid de agẽtibus pniam. de rebus em̃ alienis licita elems
ſyna non fit.i.q.i.nõ eſt putanda.⁊.c.qð deo.xrxxij.q.vi.no.
bb.in.c. ſi quis.de fur. H
¶ Vroꝛ poteſt de bonis mariti facere elemoſynam modera
te ſᷣm conſuetudinem domus.no. Bar.in.l.i.ff.rerum amo.⁊
facit.l.vniuerſoꝛum.ff.de pigno.actio.il.i.ff.ꝙ cum eo.que iu⸗
ra cõcludunt ꝙ poteſt facere elemoſynam pꝛo anima mariti:
2 etiaʒ pꝛo anima pꝛopꝛiaviro tamẽ permistẽte.vt no.bar.in
l.ſi ſpõſus.S.cõceſſa.ff.de dona.inter viꝝ ⁊ vxoꝛem.⁊ eſt glo.
in.c.manifeſtum.xxxij.q.v.vt refert Barba.in.c.ceterum.de

donatio

¶ Vroꝛ an poteſt dici ſpõſa de pꝛeſenti ad hoc vt lucret᷑ me
dietatẽ lucri matrimonio cõſeante vi ſtatuti.vide abb.de ſici
lia nota.in.c.ex publico.de cõuer.cõiug.cuiusopi.poſui fo.le
guzʒ.li. iij. ti. de las ganancias del marido⁊ de la muger.l.i.in
addi.vbi tʒ ꝙ ñ lucret᷑ ſpõſa medietatẽ lucri anteqᷓ ſit ducta
in domum viri. .
¶ Vxoꝛ nõ poteſt dimitti a viro qñ in bereſim labit᷑ licet ſit
ↄtumelioſa creatoꝛi ſuo.ar.xxviij.q.i.ſ infidelis.nec ẽt ſi vite
viri inſidiet᷑.xxxij.q.v.q̃cquid mulieri.põt tñ vir eã coꝛꝛigere
ligane in carcerare ⁊ gffligere ⁊ caſtigare.xxxiiij.q.ij.c.placuit

nam Iʒ vir nõ dʒ vxo?ẽ verberibus afficere que aliena debent

eẽ ab ingenuis.C. d&ᷣᷣ repu.l.conſenſu.S.i.tñ ex magna cà põt
vt in exemplo.᷑.quẽadmo ũ.de iureiuran.⁊ niſi leuia ſint.ff,
ad.l.acqui.pᷣceptoꝛis.qꝛ ſiue plectendo ⁊c.xxiij.q.v.ꝓdeſt ſe
ueritas.alioqnin puniẽdus eſt vir qui ſine cauſa vel enoꝛmi
ter hoc fac.ð repu.auẽ.ſed nouo iure.⁊ auẽ.ſʒ hodie.no.hoſt.
in alleg.c.quemadinodum.circa fi.

NSegquuntur additiones domini Zudouici de campis ad

pcedentem litteram. C.

Alſallus.

An vſallus poſſit eſſe teſtis in cauſa domini.

vide ab.plene in.c.accedens.vt li.nõ cõte.

¶ Vaſallus an poſſit pᷣſcribere ſeruitia cõtra dominum.no.

abb. in. c. nouit.de iudi.
¶ Vaſallus poteſt quis eſſe plurimoꝛũ ſʒ nõ bilinguis.not,
Abb. in. c. eam te.de iureiur. H
¶ Vaſallus an recognoſcẽdo aliũ in dũm aperiat feuduʒ.ꝑ
ab. eleganter in.c.eam te.de iureiuran.
¶ Vaſallus mãdatus ꝑ dominũ an teneat᷑ ire ad bellũ.vide
S.in additionibus ad litteram. B. in verbo. bellũ,

¶ De materia vehute vide ad longũ abb.in.c.quia indican

Aelleianum.
¶ An mulier poſſit renũciarevelleypano.við ab.in.c ex reſcri
pto.de iureiuran. H

¶ De venatione pꝛohibita in clericis ⁊ muRiplici venatiõe
que fit per guerram: ⁊ de venatõe quam fa ciũt hiſtriões ⁊ ap
paritoꝛes ſubtiliter extrabendo pecunias.⁊ de venatõe que

fit in arena pugnãdo.vide omſiia iſta ꝑx dominũ abb:pleniſſi

me in.c.i.d e cleri. vena.

¶ Quare melius cõceditur piſcatio q; venatio.vide ꝑ ab.c.

ſ. de cle. vena.⁊ nõ legimus aliquẽ ſanctũ venatoꝛeʒ ſʒ bñ pi/
ſcatoꝛẽ.⁊ vide qũ venatio ẽ ꝑmiſſa ꝑ eundẽ ibideʒ. V

Aendicatio.

¶ Aun iudex eccleſiaſticus poſſit vẽdicare ſubditum:⁊ꝛ an po

teſt ſuũ ſubditum ab alio detentum.⁊ an dominus aſcriptici⸗
um. ⁊ creditoꝛ debitoꝛẽ ſuum.omnia bec vide pleniſſime ꝑ ab

ba.in.c. dilectis. ..
Aenditio.

OAn ecclefa de re vendita debeat recipere vltra iuſtum pꝛe .

ciuʒ ⁊ an ſit peccatũ recipere vltra dimidi ũ iuſti pꝛecij.vide ꝑ
abbein. ciide emp. ⁊ ven.
v iij

¶ Vendere an quis cõpellit᷑ rem ſuam ⁊ an exponẽs teʒ ve⸗
nalẽ ſuã teneat᷑ vendere iuſto pᷣcio.við ꝑ ab.e.c.
¶ De materia.l.rẽ maſoꝛis pᷣcij.vide no.ꝑ abb.in.c.dilecti,.ð
emp.⁊ ven.⁊ in.c.cauſa.e.ti. .
¶ Si cõtractus vẽditõis reſoluat᷑ quid iuris de fructibus ꝑ
ceptis.ab.iĩ.c.illo vos.de pigno.
¶ Vendita res tranſit cũ onere ſuo etiaʒ ſi ſoluat᷑ iudiqᷓ mã
dato.no.abb.in.& ex litteris eo.ti.
¶ Quãdo vendit᷑ fundus in certa menſura ⁊ poſtea nõ ap⸗
paret qualiter cõſulet᷑ emptoꝛi.vide ꝑ ab.in.c.ꝑtuas.ð dona.
⁊ quid ſi in eo plus inueniat᷑ qᷓ; ſit dictũ.vide ibidẽ. .
¶ Qui vendit cũ pacto retrouẽdendi minus vendere vr⁊ mi
nus pꝛeciũ cõſequi.no.ab.in.oin aliquibus.de deci.
¶ Quddo plura vendunt᷑ nõ retractantoĩa ſed duntaxat ea
que nõ poterãt vendi. Ab.in.c.querelam.de ſimo. .
¶ An ſit ꝑmiſſum emere cauſa carius vẽdendi.vide ꝑ ab.in
c.nauiganti.de vſuris.
¶ Venditoꝛ an teneat᷑ pꝛeciſe ad rem tradendazʒ. vide ꝑ ab⸗
in.c.cũ Joãnes.de fi.inſtru.

Neſtis.
⸗.
¶ De veſtibus clericoꝝ ⁊ cuius coloꝛi ⁊ qualiter debẽt eſſe
talares.vide plene ꝑ ab.in.c.clerici.de gi. bone. cler. ⁊ quid
de caligis clericoꝝ.vide ibidem.. * .
¶ In veſtibus clerici ſe debent confoꝛmare in patria in qua
ſunt.no.abb.eo.c.
¶ Qlerici non poꝛtent veſtes tritas nec pompoſas.vide per

Abb. eo. c. . .
Nicarius. .

¶ An vicarius ecdleſie poſſit agereꝓ iuribus eccłie. vide ab.
in.c.g.perpetuus.de fi.inſtru.
¶ An rectoꝛ eccleſie impeditus poſſit vicariuʒ loco ſui appo
nere in eccleſia ſine epᷣi licẽtia. vide ꝑ abb.in.c.qm̃.ne pꝛelati
vices ſuas.
¶Vlicarij eccleſiarum nõ ſe debent dicere rectoꝛes.no.abb.
in.c.illud.de exceſ.pᷣla.
¶ Quãdo ſunt vicarij ꝑpetui cũ modica poꝛtõe ad quẽ ꝑtie
nent o nera eccleſie an ad vicariũ vł an ad pꝛioꝛẽ.ꝑ ab.in.c.ac
cedentes.de pꝛeſcrip.
¶ De duplici vicario ꝑpetuo ⁊ tempoꝛali.vide ab.in.c.po⸗
ſtulaſti. de reſcrip.
¶ Vicarius epᷣi an ſit perp etuus vel tẽpoꝛalis.vide ꝑ abb.iĩ
c.in eccleſia.de reſcrip.
Vicarius epᷣi an poſſit eẽ religioſus.no.ab.e.c.⁊ ibidẽ vi⸗
de ſi vicarius epᷣi poſſit eſſe laicus.
¶ Vicarius epᷣi finitur moꝛtuo vel excõicato epᷣo.no.Ab.in
c.qm̃ ab.de offi.lega.
¶ Vicarius epᷣi poteſt renocari ad voluntatẽ.vide ab.eo.c.
¶ An ꝑ dationem ſecũdi vicarij reuocat᷑ pꝛimus.vide ꝑ ab.
in. c. volentes. de offi. deleg.
¶ Aiun eps poſſit cõpelli ad faciendũ vicariũ generaleʒ. vide
ʒ.in addi.ad litteram.E. ⁊ in ver. es.
¶Vicarius ep̃i an poſſit eſſe clericus coniugatus.vide ab.
in.c.ſane.de cłe.cõiug.
¶ An in ſimplicibus beneficijs teneat᷑ qͥs relinquere vicari
nʒ. pabb.in.c fraterniꝛa tis.de cler. nõ reñ.
VW¶ Andͤs teneat᷑ relinquerevicariũ in beneficio dũ ẽ abſens
vige abb. in. c. cũ ab eccleſia. de cler. nõ reſi.
¶ Vicarius epᷣi an dicat᷑ habere dignitatẽ incõpatibileʒ cũ
alio beneficio.vide ꝑ ab.in.c.cũ nõ ignoꝛes. de pꝛebẽ,
¶ An quis poſſit ꝓpꝛia auctoꝛitare conſtituere vicarium in
eccleſia curata vel an poſſit ſine epᷣo.vide plene ꝑ abb.in.c ex
tirpande.de pꝛeben.
¶ Qui ſun?᷑ vicarij perpetui ⁊ qui tꝑales ⁊ quilocũ tenẽtes
epᷣi⁊ qualem poꝛtionẽ recipit vicanius de fructibus heneficij
vide oĩa hec per ab.eo.c. *
¶ An eps poſſit ↄſtituere vnũ vicariũ perpetuũ qui recipiat
oia iura epᷣatus.v qſe ꝑ ab.in.c.cũ venerabilis.de cenſi.

O MQuis dicat᷑ eſſevicinus. vide abb.dep̃ſt ump.c.quoſdam.
¶Vieinus an pᷣſumat᷑ ſcire factũ vicini. vide abein. Si alle. c.

4 2

quoſdam.⁊ pꝛeſumit᷑notũ in vicino illud qð eſt notũ in femo
eis.vt no.vult ab.in.c.qto.de pᷣſump.
¶ Que dicat᷑ terra vicina.vide ab.in.c.ſuꝑ.de pᷣui.

¶ An ratõe vicinitatis quis debeat pati incõmodũ.vide pꝓ

ab. eo⸗ c. ſuper. .„
NZicus.
¶ Vicus adherens ciuitati an regat᷑ iure ciuitatis.vide ple
niſſime ꝑ ab.in.c. conqueſtus.de fo.cõpe.
Zinegag.
¶ Vinea facta per clericũ in terra eccleſie cuius eſt. vide no.
per ab.ĩ.c.fi.de pecu.cler.

Nirginitas.

¶ Qualiter pꝛobatur aliquam eſſe virginem. vide ꝑ ab. i.c.

pꝛopoſuiſti.de pꝛoba.
¶ Virginitatis pᷣuilegia ⁊ pꝛero gatiua.vide ad longuʒ per
ab.in.c. cauſam.de pꝛoba.

¶Quid debet facere epᷣs viſitando.vide per abba.in.c.euʒ

apoſtoluſ.de cenſi.
¶ Viſitando quantis diebus poteſt epᷣs remanere invna ee
cleſia.vide per ab.eo.c.

¶ Quilibet habens iuriſditionẽ poteſt viſitare no.ab.eo.c.
cum apoſtolus. de cenſi.

¶ Vintare an poſſat epᷣi archiepᷣi hoſpitalia.við plene ab
ba.in.c.ſopite.de cenſi. .
¶An obligatus ad pꝛocurandum dominum teneatur pꝛo⸗
curare ſeruitoꝛes.vide.S.in addi.ad litteraʒ. H.in v.hoſpes.
¶ Qualiter nũcij ſedis apoſtolice ſunt ꝓcurandi.vide plene
ꝑ abb.in.c.qto.de cenſi.
¶ An poſſit pᷣſcriptõe induci vt pars clerici ſuſtineat totam

pꝛocurationeʒ. plene ab.eo.c.qᷓ;to.

¶ Pꝛelati in ferioꝛes viſitare poſſunt eas eccłias quas bñt
ſubiectas de iure ſpãli.no.ab.in.c.ꝓcusatio de cenn.
¶ An pluries in anno poſſit fieriviñtatio.vide per abb.in.c
venerabilis.eo.ti.
¶ Si vna ecclia nõ ſufficit ad integrã ꝓcurationem dũt alie
adiungi.no.ab.in.c.ꝓcuratões.eo.ti.

¶ Pꝛocuratio an poſſit exigi in pecunia.not.ab.eo.cC.

¶Aun in viſita ndo recipiatur pꝛocuratio pꝛo expenſis facts
eundo ad locum viſitationis ⁊ ratõne damnoꝛũ puta equo⸗
rum moꝛtuoꝝ veſtium ⁊ alioꝛumdamnoꝝ. vide omnia plene
ꝑab.in.c.pꝛocurationes.eo.ti.
¶ Vliſitatões quo tꝑe fieri debẽt.⁊ dicit Inn.ꝙ recollectis
fructibus.no.ab.in.c.cũ nuꝑ.de cenſi.
¶ Etiã epᷣs põtviſitare loca pia.no.ab.in.c.altʒẽtate.e.ti.
¶ Si eps viſitando nõ recipiat᷑ an poſiit de facto poꝛtas frã
gere.ꝑ ab.in.c.cũ vintonieñ.de elec.

¶ Vꝛo viſitãdo debet᷑pꝛocuratio:⁊ ſi eccłia ſit ita tenu is ⁊

pauper nõ dʒ ꝓcurationẽ: ⁊ exigit᷑curatio ſm facultates ec
cleſie.no.a b.in.c.cõquerẽte.de offi.oꝛ.

V¶ Eßs viſtat monaſteria ſicut alias eccłias vt vult ab. in. c.

vt iuxta.de offi.oꝛdi.ſed quot perſone debent eẽ cũ eo in viſi
tando monaſteria.no.ipᷣe ab.eo.c.
¶ An pꝓcedat pꝛeſcriptio cõtra viſitationẽ ⁊ pꝛocurationeʒ.
vide ab.in.c.cñ ex officij.de pꝛeſcriptio.⁊ an modus ꝓcurãdi
poſſit pꝛeſcnibi.⁊ quid de ꝓcuratõe que debet õe aſuetudi⸗
nis ibidem per eundem.
¶ An chiepᷣs viſitando poſſit ꝓcurationẽ exigere.no.abb.
eo.c. cum ex officij.
¶ An poſſit pecunia ꝓ pꝛocuratõe ſolui.abb.eo.c.ꝰ
Quantas ꝑſonas debet ſecum ducere epᷣs in viſitando:⁊
an poſſit ſecum ducere pedites ⁊ quot.vide plene ꝑ ab:in.c.
cũ ad quoꝛundam. de exceſ.pᷣla.

Ananimiter.

¶ Deiſtis verbis vnanimiter cõcoꝛditer nemine diſcrepate
vide ſufficientiſſime ꝑ do.ab.in.c.lʒ.de offi.dele.

——

r rrr - = =

¶ Eßs an poſſit vnire beneficiũ ſine dſenſu patroni.vide ab
ba.in.c.que in eccleſiarum.de conſti. *

¶ Vnire an poſſit legatus de latere eccleſas.vide ibidem æ ⸗

quandovnio fit eccleñe exempte fit ſine pꝛeiudicio oꝛdinario
rum. ab. eo. c 5 „
¶ An patronus eccleſie pꝛincipalis ſit patronuſ eccłie vnite
ab. in. c.quia.de religio.do. ““́́MRÿU
¶ Si beneficiũ ynit an ſoluet onera vbi eſt ſituʒ:vel an vbi ẽ
vnitũ.a b.in.c.quia.de reli.do.
¶ Eßs an poſſit vnire bñſicia ad ſedeʒ apoſtolicã deuoluta.
ab.in.c. cõſultatõibus.de dona.
¶ Epiſcopus non poteſt vnire beneficium in pꝛeiudicium in

ferioꝛis pꝛelati ad quem pertinet collatio,abb.in.c. conſulta⸗

tionibus.de dona.
¶ Abbas an poſſit vnire beneficiũ ſine epiſcopo.ab.in.c.ſi⸗
cut.de exceſſ.pꝛela. —.=
¶ An pa. poſſit vnire ſine cardinalibꝰ.vide ꝑ ab.i.c.ſiẽ vnire
¶ An in eccleſñia vnita erit amplius abbas vel religioſi ſicut
perante.ab.in.c.quia.de reli.do.
¶ Quãdo vna eccłiavnit᷑ alteri quid ſit de pꝛima eccłia⁊de
eius qualitate.ab.in.c.paſtoꝛalis.de pꝛiui.

Aoluntas

¶ Iſta verba ꝓ libito volũtatis nõ impoꝛtãt arbitriuʒ boni

viri ſed inducũt liberã voluntatem.no.abb.in.c,.cum cõſuetu

dinis.de conſue. .
¶ Vbi requirit᷑ voluntas ſpõtanea ſi fit coacta actus ẽ nul⸗
lus ipſo iure ſine exceptõe.vide ab.in.c.de regu.⁊ ibi vide de

coacta voluntate.

Aſus.

¶ An er nõ vſu ſi caſus nõ accidat perdat᷑ vł acquirat᷑ pſcri
ptio.vide ꝑ ab.in.c.i.de coha.cler.

Atilitas.
¶ Vtilitas publica an pꝛeferatur pꝛiuate.ð vide ab.in.c. bo⸗
ne. de poſtu. pꝛela.
Nriſtianus
x X pᷣianus decedẽſin fide chriſtiana pꝛeſumitur
adeptus ſeu adipiſci gaudium patrie celeſtis
re vel ſpe:ſi enim pꝛeſumeretur oppoſitũ nõ oꝛa
ret᷑ ꝓ decedente.vt.c.ꝓ obeuntibus.xiij.q.ij.ab.in.c.apoſto⸗
lica.de pꝛeſby.nõ bap.
¶ Oẽs xpᷣiani appellant᷑ fratres:qꝛ ꝑp lauachrũ regenera⸗
tõis ⁊ baptiſmatis oẽs habẽtvnũ patrẽ deũ.ſumns ergo fra
tres ſpñ.xi.q.iij.ad menſaʒ.⁊ vſq; ad tpᷣs concilij oẽs xpᷣiani
appellabãt᷑ fratres ⁊ diſcipuli ab illo cõcilio citra dicti ſumꝰ
xpᷣiani.vt in.a ij.xxij.diſt.Et legit᷑ in acti.apoſtoloꝝ.no.ab.in

c.i.de his.que fi.a ma.parte ca.

priſtus.
¶ Xps quarevoluit a iosanne baptiʒari cũ carebat peccato
oꝛiginali.vide.s.baptiʒari.
¶ &Rps dedit ptãtem ligandi ⁊ ſoluendi oĩbus apoſtolis.vi⸗
de.S.papa.ver.ante moꝛtem. „„,ß;B-
¶ XFpᷣm vẽdendo cõmiſit iudas furtũ ſacrilegium ſymoniam

⁊ plagiũ quia vendidit liberũ hoĩem⁊ rem ſacrã.de hoc.iqͥi

q̃ ſtudet. Jo.an.in.c.inquirendũ.de pecu. cler.

„ [ocrita

Vpocrita an tenet᷑ reſtituere quod ſibldat eſt,
vide.S.reſtituere tenet᷑ ypocrita.

ypothecaria.

¶Vpothecaria agens an habeat neceſſe pꝛobare dñium
rei fuiſſe debitoʒis vel ſufficiat ꝓbare titulũ ſeu bonam fideʒ.
doc. ſignater Hen.in.c.cũ cõtra.de pig.ij.diſt.
¶ Vpothecã tacitã an habeat vxoꝛ in bonis maritip dotere
ſtituenda.no. Hen.in.c.ex litteris.de pigno.i.diſ.
¶ Pꝛo ypothbeca poſſum pignoꝛi tenere rem meã qñ nõ eſt
pleno iure mea ſed reuo cabiliter eſt mes,no. Ci.⁊ bal in l in
rebus. (de iure dotium.

Enobium.
„ Eno bium grece idem eſt ꝓcõmune latine, vide
* 8ð.monaſterium dicitur grece,

Finit repertoꝛium Panoꝛmitani.

¶ Zabula vocabuloꝝ omniũ que in pꝛecedentitaʒ in pꝛinci

pali reꝑtoꝛio q; etiaʒ ĩ additamẽtis collocant᷑ feliciter incipit

Et pᷣmo vocabula littere. A.
Appꝛobare
4 Bbas Ariſtoteles
Abbatiſſa Articuli
Abſens Archimia
Abſolutio Archiuus
Abuſiones Arrendare
Acceptatio Aſtrologia
Ackio „ Auctoꝛ

Agditio *

Bieeuſati⸗ . b Pptiſmus

Agdminiſtratoꝛ Bellum
Adoptio Benedicere
Aduocatus . Beneficium
Adulterium Bigamus
gricola Biaſphemus
leatoꝛ vona
Alienatio Bonus
Alimenta Adqditiones
Alternatiua Bannitus
Ambaſiatoꝛ Banca
Ambitio Bartolus
Anathema Baſtardus
Anima Biſextus
Antiquitas Bona fides
Annus Bona
Anulus Bononia
Appellatio Brocardum
Aponats
rra 7
Argumentum Canonica poꝛtio
Archiepiſcopus Canonicus
Archidiaconus Canoniſatio
Arma Campana
Alſſeſſoꝛ Cantare
Aſſenſus Ca pellani
Aſini Capitulum
Attemptata Captio
Auaricia Carcer
Auctoꝛitas Cardinalatus
Aurilium Caritas
Additiones Caſus foꝛtuitus
Ablatum Caſtrum
Abiuratio Caſtitas
Accreſcendi ius Cautio
Addiſcere Cauſa
Agdiectiuũ CLedula
Adeps Cenſus
Aduocatio Cenſura
Agduerſarius . Ceſſio
Adminiſtratio Citatio „)
Agrimeſſoꝛ Ciuitas
Allegare Clauſula
Altare Qlaues
Ambiguũ Qlericus
Amicus Coadiutoꝛ
Amplerus Collatio
Animal Collegium

Antecedens Collecta

Colonus
Colluſio
Commenda
Commiſſio
Commoda tum
Co ncilium
Concoꝛditer
Concluſio
Concubina
Conditio
Confeſſio

Confirmatio

Congregatio
Coniuratio
Cõiũctus ⸗
Compenſatio
Compꝛomiſſum
Compoſitio
Conſcientia
Conſecratio
Conſequentia

Conſenſus

Conſilium
Conſoꝛtes
Conſpiratio
Conſtitutio
Conſuetudo
Contractus
Contrahere
Contrauenire
Cuſtodia

Agdaqitiones

Canon
Caput

Capacitas

Calir
Cartuſienſes
Carnalis copula
Carmen
Caracter
Caro
Celebꝛare
Ceptũ
Certa ſcientia
Coitus
Cimiterium
Ciuis
Elam
Collecta
Compaternitas
CLõmunio
Comparatiuus
Confeſſio penitẽtiatk o
Concoꝛdia
Conceptio
Confiſcatio
Compa ratio litterarum
Cõnexa M
Contemp tus
Kontitue⸗
ontritio
Eontinentia
Contraria
Conſul
Conuerſus
Co nuiuium
Coꝛꝛectio
Coꝛꝛelatiua
Co:ꝛpus

Triminale
ruce ſignati

„ Amnuz
Debitoꝛ
Decima
Decretum
D efectus
Deſenſio
Delegatus
Delictum
Demones
Denũciatio
Depoſitio
Deliſtere
Deus
Dictio

Dies

ieta *
Bignitas
Ailatio nes
Dyocẽſis
Diſcoꝛdia
Diſpenſatio
Diſpoſitõ
Diuiduum
Diuoꝛtium
Doctoꝛ 2°
Dolus
Dominium
Do micilium
Dominus
Donatio
Dos

Additiones

Decanus
Degradatio
Deuolutõ
Difficile
Dilapidatoꝛ
Dilectio
Diminutio
Diſputatio
Diſtin ctio
Diſtributio
DOiuitie
Diuiſio
Domus
Dubitatõ
Duellum

Brietaſ

Eccleſfaa
Edere
Edictum
Electio
Elemoſyna
Empbiteota
Emptoꝛ
Epiſcopus
Equitas
Erroꝛ
Ethnicus
Euictio

Etas

Exa minatõ
Exceptio

„ Edificiũ

Exrcõmunicatio
Executoꝛ
Executio Heres
Exemptus Hereditas
Exrheredatio . Hereticus
Erpenſe Heremita
Ertimatio Honoꝛ
Exulans ,„ Momicidium
HMoſpitale
Aadditiones Hoſpitium
Ebꝛietas Aldditiones
Edificium
Eimphitheota Habitus
Equus Hauſtus
Et Hom agiuʒ
Euchariſtia . Hoꝛa
Exemplatio Hobedientia
Experrus Hoſtis
Erizano ans
xten ſio ds
. Cono
Alſitaf mus
F alcidia Id neus
Fama Ignoͤꝛãtia
Familiaris Jeiunium
Femina ABllegitimus
Ferie Imperatoꝛ
eudunm Incendiar ius
Fideicõ miſſarius Inceſtus
Fideiuſſoꝛ Incertituldo
Fides IIncoꝛigibilis ⸗
Filius Induſtria
Fineſ L Ingqdulgentia
Foꝛma Infamis
Foꝛnicatio Jnfickelis
Foꝛ titudo Infirmitas
Foꝛtuna Ingratitudo
Frater IInbibitoꝛia
Fraus Inydpnoobegientia
Foꝛum Inimicus
Fructus Jniuria
Fuga Initium
Furtum Immunitaſ
— Impedimentuʒ
Aaditiones Impoſſibile
. Igaquilinus
Fabꝛica Inquiſſtio
Factum Inſignia
Fauoꝛ Inſinuatio
Febris Inſtantla
Feſtiuitas Inſtitutio
Fiſcus nſtrumentum
Foꝛtalicium ntereſſe
Foueags Interdictum
Fundus 3 Interro gatio
Frat er Interpꝛetatio
Furoꝛ Inteſtatus
Zurbrum Intruſus
ururs Inmnuentarium
Inueſtitura
„α☚ nuitatus ⸗
Abella Znegulan
Benus . Inutie
BGenitiuus ZJuge?
HBeſta Judee
HGratia Judicium
Bener aliſ Juramentum
HBloſa Jurati
BGrangia Zur iſditio
HBrauis Zus
Bucrra Frkl. 2

1.
„

.
ſſus *
i dodus Hbſides Mꝛoce
Znderlenn Bogugertum * . Drehſ Droaigus
Incompatibile eneln i Proditoꝛ
Inachlenm jMedicus Nſicialis Mꝛofeſſio
Indt Dediatoꝛ Snicidium omiſſto
Hõ MWendacium Optio Pioniten
ndiuiduu WH 1 ꝛopꝛietas
HH 1* HS de , ꝛorogatio
BurenS Merces latio Pꝛoteſtatio
Ingen iuʒ Eales— Si.e Pꝛouerbia
Inbabiliſ⸗ MWine Hꝛ:do Pꝛouiſio
Zenonme Winoꝛ Mꝛnamentny *° Pꝛouincia
Bunouare Miraculum Oſpicium Mꝛudentia
Inſtallatio Miſſio Oblatus Vublicatio
Inlsnia Wiſſa Oaium ubliclana
uen ere MiſerabilMis Mfficialis urgons
Juramentum one⸗ Denn Pars
Juriſperitus Moꝛa g Paſcua
. l Aritas. Mꝛos Dpinio Peaori
Y l'atbedra MMotus Ooppoſitio Pedagium
Aicus, Balec. ODous „ Penſs
ne Dure⸗ Oꝛatoꝛlum H Perditõ ſcripture .
egatu eS ectum
Zegatus e: pals ddo — Periuriuz
. VLegitimatio Seln is Mapa Doermiſſum
Zegirlinns Membꝛum Parriarcha Tek
ſ. Mengicãtes Patricidium .
ns MDenſa epiſcopi SZater Pieno ſene ſti
er R 2 SS ena cauſe cognitio
Aibellus Parernt . Panper. Vlenitudo poteſtatis
ere Miſericoꝛdia Sar Kus
Zis Miniſterum eccatum oſſe
ir es. * 2 Mogicum Pecunia
Zimitee Monialis Peculium oſtnlatlo
. Zitigioſa res cc Bedagium Pꝛecarium
Zitt era H t Peaas ꝛeceptum
YFocatio Bunlatio Penitentia Pꝛeaiſtenatio
Zocus Bu 8 3 enſto Vꝛeiudiciale
Adum utuum Periuns rinu
udus . ꝛeſens
tatio .
Zarſterc n Eceſſitas Penochienns Aꝛimas
Zegaiſo Negatiua DWia loca 2Deimogenitus ⸗
Zsn is Megligentia ignus M Aꝛloꝛat
egitima Mepos Poſſeſſio Pꝛiuario
Fenocinium obilftas Poftio ꝛoceſſio
Eeſe ma. crimen Homen Popnlus ꝛocuratio
. Ziberi Motariuſ Poſtulatio Sꝛtofeſſi
dert * Motoꝛium Poteſtas rofe 10
Fibenas Mouum Aꝛebenda Aꝛo hemium
Aicitum Mãũciatio ꝛeceptum Pꝛop eſitio S
ne MHuncius Iꝛecium Peamee
Ers Hatus ᷣ9Mðÿ ꝛedicatio Promno.
Sircs Maufragium dꝛecentoꝛes en
Aligloſu Megligentia zedo Publicatio honoꝛuʒ
oca E SGen .
Zocutio Hegoclatio .* Dratderf Nalitas.
QZucmus . MHoticia Pꝛepoſteratio ODOB gria.
. Lni Mouale . Sꝛeſcriptio Qncrelg.
m — Mor SIIꝛeſentia „ꝛ‚ z. Suis *
ficus Mullitas Pꝛeſumptio ,.
“ Mafari NMNuptie Pꝛimitia „ Qui .
M ann ⸗ Bedi Peinchethe Atio.
Maledicens SJMM — . -2 mnog D
MDanifeſtum J entia. Klans Z Kaptor.
Maritus blatio . Pꝛiuilegium HMatificatio ðð „
Matrimomium Neclamari

Neconuentio
Necuſatio
Mectoꝛ
Megula
Melatiuum
Melatio
Heiuẽdicatio
Meligioſus .
Reliquie
Remedium
Nemiſſio
Nenũ ciatio
Meplicatio
MNepetitio
Mepꝛeſalie ⸗.
Requiſitio
Reſcriptum
MNReſeruatio
Reſidere
Meſiſtere
Res
Reſtitutõ
Meuelare
NReuocatio
Keus
Nerx
NRegnum
HBigoꝛ
Boma
Baſura
MNatiha bitio
Matiſicare
NR ecognitio
Neconſiliatio
Mectoꝛ
Redibitoꝛia
Regiſtrum
Regnum
Relatio
Relatiuum
Relictum
Renouatio
NRepꝛehenſio
Repꝛobatio
Bes
Meferuatio
Neſign atio
Reſolutio
MReſponſio
MReuerentia
Mex
Migoꝛ

Acer

Gacramẽ
tum

Sacrilegium
Salarium
Sanctug
Scandalum
Satiſdatio
Scientia
Sciſmaticuu
Scolares
Scriptoꝛ
Scriptura
Sequeſtratio

Securitas

Senectus

Bententia .

Sepulchrum *
Seruituſ
Seruus
Seueritas

Sigilluz

Significatio
Symonia
Simulatio
Sindicus
Sinodus
Simplicitas
Socius
So domita
Solẽnitas

Solutio

Soꝛs
S pecies
pes —
piritual ia
Spoliatõ
Sponſalia
Statutum
Stipulatio
Stilus
Studiuʒ
Subtilitas
Subiectio *

Subſidium
Subreptio

Subrogatio

Subſtitutio

Succeſſoꝛ
Suſpitio
Supplicatio
Suſpenſus
Sacerdos
Salina
Saluuſconductus

Bcacus

Seciſma
Scientia
Scholaris
Scriptura
Sedes vacãs
Sigülum
Sindicus
Simbolum
Simile
Solidus
Sinodus
Societas .
Soꝛs
Speculatoꝛ

Spectare

Sponſalia
Spoꝛtule
Statim
SGtipulatio
Stupꝛuʒz
Subditus
Subſtitutio
Suffragia
Sufficit
Succeſſoꝛ
Sũ marie
Superſſicies
Suppletio
Suppꝛeſſio .
Suſpectus -

Suſpenſus patibulo
Suſpẽſus

Abellio. .
Taciturni

tas. *

Taxare
Temperantia
Tempus
Terminus
Teſtamentum
Teſtis
Timo:
Tyrannus
Titulus
Tranſa ctio
Tranſmiſſio
Treuga
Tributũ
Turbare
Turpitudo
Lutoꝛ

Lacens

Tallia
Tempoꝛalis

Tempus

Territoꝛium
eſtatoꝛ
eſtimonium
Thelaurus
Titulus
Tolerantia
Tonſura
Toꝛtura
Tractus tꝑis
Trãaſlatio
Treuga
LTurba
Turpitudo

*Agabun
dus
Vaſalluſ
Vectigal
Venditio

Venia
Verbum

WVleritas

Veſtis

AVicarius

Vicinus
Vicium
Vices
Vidua
Vlilla.
Vinum
Virtus
Vis
Viſitatio
Vnio
Vniuerſitas
Volũtas
Votum
Vlſu capio
Vſuſfructus
Vſurarius
Vtile
Vroꝛ

Vaſallus

Vehuta
Velleypanum
Venatio
Vendtcatio
Venditio
Vleſtis —.
Vicarius
Dicinus
Vicus
Vinea

AWViirginſtas

Viſitatõ
Vnanimiter
Vnio

Tlotuntes

Vſus
Vtilitas

Driſtia
nus.

Xpriſtus

*Pocrita

Ypothecaria

Enobiun;.

—

¶ Acceptans vicariam ppetuã ſi babeat bñftciũ euratũ in⸗
cidit in penã.c.de multa.de pben. Secus ſi o fficiũ vł vicaria
nõ eſſet ꝑpetua ſed tẽpoꝛalis vł ad libitũ cõmiſſa.not. Inno.
in.c.cũ acceſiſſent.de ↄſti.facit cle.⁊ ſi pncipalis.de reſcrip.et
cle. vnica. de of.vica.no.ab.poſt gl.i.c.cũ nõ ignoꝛeſ.de pᷣbẽ.

Actio.

