¶ In conſiſtoꝛio pꝛincipis ſi conſtet de bono iure partis nõ

babetur reſpectus ad nullitatem pꝛoceſſus.no.abb.in.c.cuʒ
olim. de re iudi,

¶ In conſiſtoꝛio pᷣncipis nõ attẽdit᷑ nullitas ſi cõſtet de me

ritis cauſe.no.ab.in.c.ad petitionẽ.de accu.

¶ An bodlie ſecũdo nubẽs puniat᷑ ⁊ q̃ pene ſũt hodie coꝛre

R

cte qᷓ pene remanẽt. við pleneꝑ ab.ic.ſfide ſecũ.nup.
„ Bedientia
Obedientiã denegãs pꝛincipi ſeculari peccat
moꝛtaliter ⁊ põt iudex eccleſiaſticus ad peti⸗
tionem iudicis ſecularis illum excõicare.no. abb.in.c,i. de of⸗
fi.oꝛdi.⁊ in.c.ij.de maio.⁊ obe.circa.fi.
¶ Obedire melius ẽ qᷓ ſacrificare.⁊ ẽ rõ qꝛ in victima que fi
ebat in veteri teſtamẽto caro aliena mactabat᷑:ꝑ obedientiax
vero pꝛopꝛia voluntas depꝛimibvt.c.ſciendum.viij.q/i.vnð
maximũ ẽ obediẽtie meritũ qꝛ nihil diſficilius qᷓ vincere ſeipᷣy

no. ab. in. c. illud. de maio. ⁊ obe.

¶ Obedire nõ tenet᷑ ſubditꝰ pᷣlato excedentilimites ſui offt.
no. Inn. in. c.ad aures. de temp.oꝛdi.facit.xi.q.iij.q reſiſtit. ⁊.c
iulianꝰ.ab.in.c.cñᷣ in eccleſijs.de ma.⁊ obe.
¶ OρObeglientia tenet᷑ iurare ſuo plato inobediens vel rebel⸗
lis.vide.S.clerici ſeculares.
¶ begliẽtia quando pᷣſumat᷑ in dubio ꝙ ſit facta animo li
berandi ſeu ex timoꝛe. vide notabiliter per abbein.c.olim iij. ð
reſti.ſpo:iiij.colum.

Oblatio.

¶ Oblatio debite pecunie per emphiteotam vel debitoꝛem
uid operatur ſine depoſitione.vide.S, emphitheota ſi non
nuenit.
¶ Siquis indebite in parochia aliena audiuit diuina vł per
cepit eccleſaſtica ſacramenta poteſt per curatum pꝛopꝛiũ agi
ad repetitionem illarũ oblationũ ⁊ debent reſtitui cũ integri
tate.vt.c.cum liberũ.de ſepul.vt ibi no.ab.
¶ Oblationes que fiunt ad vſum ſacerdotis ſeu pꝛo diuino
cultu non ſunt in pcepto niſi in quattuo: caſibus. Pꝛimus ſi
rõne cenſus dʒ fieri:vt qꝛ aliquid tenet ab eccłia rõne cuius
fit oblatio cenſus.Scðs ſi aliquis eſt obligatus ex teſtamen
to vel inter viuos.ad hoc.c,qᷓto.de cẽſ. LZertius ſi ſacerdos
indiget.nam ex quo ſe impedit ĩ ſpũali tenet᷑ conſequi tꝑalia
ad boc c.ſi epiſcopus.de offi.oꝛdi.li.vi.⁊ quod nota.in.c.i.de
eccle.edi.non tamen debet ſacerdos ad hoc ſu btrabere ſpiri
tualia:ſed ſuperioꝛ debet eos compellere ad bas oblationes
iuris remedijs. Quartus caſus eſt quando hoc habet con⸗
ſuetudo:nam in multis locis parochiani ſemper offerunt die
bus feſtiuis ⁊ aliquibus locis ſolent fieri oblatiões cum can
delis in feſto alicuius ſancti:ex quo enim babet hoc conſue⸗
tudo poſſunt ad boc compelli.⁊ pꝛo hoc facit tex.in.c.ad apo
ſtolicam. de ſymo. ⁊ in.l.pꝛinilegia in fi.C.de ſacroſanc.eccle.
Zibi. Bart. not, beatus Lho. ſecunda ſecunde qõne.lxxxvi.
articulo pꝛimo.vt refert Abb. de ſicilia.ſuper rubꝛica, de pa⸗
rochijs ⁊c̃.
¶ Oblationis nomine continentur tam ea que intra eccle⸗
ſiam q extra offeruntur.c.cum inter vos.de veibo.ſig.⁊ vide
c.cauſa.eo.ti.
¶ Oblationes ſi fiant in capellis ſeu altaribus fundatis in
parochijs debentur rectoꝛi parochie.facit.c.ex tranſmiſſa.de
pꝛeſcrip. .c.ad audientiam.&. de eccle. edi.per locũ a ſpeciali
vt no. ab. ſuper dicta rubꝛica. de parochijs. H
¶ Qlerici audiẽtes diuina in parochis alijs tanq; paro chia
ni illarum parocbiara en gau reſp ectiue ſicut laici ad ob⸗
lationem. facit tex.cui glòmh.c.alia. xvi.q.i.⁊?.c,. nouum ge. de
deci. vbi no. ab.
¶ Monachus eriſtens in ſtudio de licentia ſuꝑioꝛis debet
offerre ſicut ⁊ alij laici ⁊ congruentem elemoſynam põt facere
de ſibi conceſſis a ſuperioꝛibus quia veriſimile eſt q ſuperioꝛ
tacite conſenſerit.vt.c.nõ dicatis.xij.q.i.⁊ cle:ij. de vita ⁊ ho.
cle.⁊ ab.in alleg.c.nouũ genus.
¶ Oblationes ⁊ decime que ſunt in parochia non cedũt ca⸗
pelle ſed eccleſie parochiali. vt. cad audientiam. ij.de eccleſ.
edi. Iteʒ oblatio que fut yma gini depicte in muro alicuius pa
rochie cedit eccleſe parochiali.nam laicus non eſt capax bo⸗
rum iurium ſpiritualium nec erit domus pꝛiuate etia m ſi talis
ymago ſit in loco pꝛiuato depicta:idem ſi fiant oblatiões ce
lebꝛanti infra parochiam:qꝛ omnes tales oblationes cedunt

rectoꝛi eccleſie ⁊ non celebꝛanti.pꝛo hoc facit.c.requiſſti.de

teſta. hoc tenet abbiin.c.paſtoꝛalis,de his que fiunta pꝛela.
pꝛima columna.

Obbligatio.

¶ Mon poteſt quis ſe obligare ſub pena perdendi beneficiũ
vt.c. ꝙ in dubijs.⁊.c.admonet.de renuncia. Ab.in. c.cum di⸗

lectus.de elec.circ.fi. ,
¶ Obligatus aꝗ dandũ mattũ cum pedite an ſatiſfaciat dõ
do mattum cum pedite facto regina.vide.j.ꝓmiſſio. ,
¶ Obligare poteſt ſe laicus ad ſententiã cenſure apud alie⸗
nũ iudicem.vide.S.laicus pgteſt ſe. .
¶ Obligare non põt ſe quis ad penã excõicationis per viã
pacti vel pꝛorogationis.vide.s. ercõicationis penam. .
¶ QObligatus ſoluere annuatim:an debeat ſoluere in pꝛinci
pio vel fine anni.vide.j.pꝛomiſſio.
¶ Obligatur quis naturaliter ſtipulatione alteri facta. vide
J. ſtipulatio. .
V In obligationibus facti vbi interuenit iuramentum pꝛeci
ſe compellitur iurans ad factum citra pene ap poſitionem. vt
c.ex reſcripto.de iureiuran. gl. in clemen. paſtoꝛalis. de re iudi.
eſt concluſo.Abb.in.c.pertuas.de arbitris.⁊ in.c.veniens.
de iureiuran.
¶ QOmnis obligatio regulariter tranſit ad heredes. vide.S.
compꝛomiſſum ante ſententiam.
¶ OQbligatus ad rem tradẽdam debet eam tradere liberam
ab omĩbus creditoribus.⁊ ſic liberã ⁊ expeditam.ff. de acti,
emp.⁊ vendi.l.i.⁊.ij.⁊.c.eccleſia.ij.⁊ ibi ab.vt lite pen.
¶ Obligatio naturalis non oꝛitur ex ſententia. nam illam
ſententia non tollit. vt. l. iulianus. ff. de condi. inde. ergo nec
illam poteſt inducere:quia facilius tollitur q; inducatur. vt. l.
ſi vnus.S.pactus.ff.de pactis.abb.ᷣin.ciꝙ ad conſultationeʒ
de re iudica.
¶ Obligatio aliqua non poteſt naſci er ſacto a iure uinpꝛo⸗
bato.vide.S.conditio appoſita.
¶ Obligatio viri facta tempoꝛe matrimonij de moꝛando in
certo loco cum vxoꝛe an valeat.vide.j.pactum ap po ſitum.
SS Obligatio non queritur tempoꝛe.vide.j. pꝛeſcriptio.vſi.
obligatio.
¶ Obligationis conditio licet erx pſona heredis non mutat᷑
f. de verbo. obli.l.ij. debet intelligi.i pꝛemoꝛdialis natura in
aptitudine non mutatur: ſed ſi res obligata eſt diuiſibilis vł
remanet apud vnum plures heredes non tenentur inſoliduʒ.
vt plene per bar.in.l.ij. C. de bereditarijs actionibus. .
¶ Obligatio ſi eſt ſine die non cõſtituitur debitoꝛ in moꝛa ni
ſi moneatur.vt.l.ſi ex legati cauſa.ff de verbo. oblig.⁊ ſi facit
reum citari ante interpellationeʒ tenetur ad intereſſe qꝛ teme
re fecit citare eũ qui nõ eſt in moꝛa ⁊ ſi fatetur de bitũ fiat ſibi
pꝛeceptum de ſoluendo.ar.eoꝛũ que no.in.l.nuda.C, de ↄtra⸗
hen. empti.ſi vero dies appoſita eſt in obligatione:tunc aut
xæcto: ⁊ reus ſunt eiuſdem foꝛi ⁊ tenetur reus ſine interpella⸗
tione debituʒ offerre creditoꝛi:quia dies interpellat ꝓ homĩe
c.potuit.de loca.⁊.l.magnã.de cõtraben.⁊ cõmitten.ſtipula.
⁊ in hoc caſu reus vocatus ad iudicium ſine alia interpella⸗
tione iudiciali teneatur ad expenſas citationis ⁊ ad omne in
tereſſe actoꝛis:ſed ſi non ſunt eiuſdem foꝛi:tunc nõ tenetur ire
reus ad foꝛum actoꝛis:ſed debet interpellari iuxta no.in.l.itẽ
illa. ff. de conſti. pec. noab. in. c. licet heli de ſymo.:iij.coln.idẽ
Barba. in. c. ex expꝛeſentium.ni
bligatio generaliter concepꝛa valet 2 obligat ⁊ quãti/
tas venit ſoluenda ex arbitrio boni viri.vt not.in.c.i. de deci.
⁊ ideo ſi pꝛomiſi tibi frumentum:uunquid teneoꝛ dare tibi me
lius. ⁊ vid etur q non.vt.l.cautum. ⁊.l.qui inſulam. ff, de verb.
obli. in contrarium tamen facit alleg. c.i.de deci. ⁊.c.quãto.de
cenſi.nam ex equitate bene valet obliga tio ⁊ ſolutio eſt fiẽda
arbitrio boni viri babito reſpectu ad cauſam pꝛomiſſionis ⁊
ad qualitatem perſonarum 7 tempoꝛum:⁊ boc ſimpliciter ſen
tit archi in. c. nonnulli.ij. q.i quod commendat abbein allega.
c.i.de deci.⁊ ibi ab.
Mbligatus ratione oneris realis poteſt ſe excuſare a debi
ro derelinquendo ipſam rem oneratam cumſit onus mere rea
le licet in conſequentiam obligatur perſona.c.de terris.de de
cimis.⁊ ibi abb.
¶Obligatlo concepta ſub nomine collectino vel appella,
tiuo recipit augmentum vel diminutionem ßᷣm ꝙ diminuit
vel creſcunt compꝛehenſs ſub illo nomine collectiuo.vt eſt ca

ͤ

ſis in. c quanto. de cenſt inneta glo. ft bi quod non ſntelligo

verum quando ex mera liberalitate pꝛoceſſit obligatio. ⁊ ſic
ex titulo lucratiuo:quia tunc ſi nimiuʒ grauatur obligatus ꝓ
nidebitur ſibi iudicis officio:vt ſc; non conueniatur vltra qᷓ;
facere poterat deducto ne egeat.vt.l.inter omẽs.ff. de re indi
ſecus in obligatione cauſata ex facto lucratiuo aliquo dato
vel retento quia tunc nõ debet obligatio reſtringi nec amplia
ri nec in tali caſu iudex debet conſulere vni cum granui pꝛeiudi
cio alterius.not.in.l.iiij.S,q boc autẽ iudicium.ff de dam. infec.
abb. poſt Inno. in allega. c. quanto, de cenfi. ⁊ vide. . emphi⸗
theota ſi recepit.
Obligatus ꝑ pꝛecium certuʒ coquerein furno ſuo pꝛo pa⸗
trefamilias ⁊ pꝛo tota familia ſua ⁊c. aucta familia ſua tenet᷑
pariter ſicut pꝛius.nam ex quo recipiens poteſt ſe habere ad
lucruʒ ſcilicet limitata familia:ita debet ſentire damnũ aucta
familia cum contrarioꝛum eadem ſit diſ ciplina. ff. de verb. ob.
inter ſtipulantem.S.ſacram rem.⁊ no. abb. poſt Inno. ⁊ glo.
in. c. quãto.de cẽñ.vide.S̊,. emphitheota ſi recepit.⁊ ſupꝛa ver.
pꝛoxi.
De equitate ⁊ benignitate canonica ſiconſtat de animo

2„

volentis ſe obligare incertitudo non viciat obligationeʒ:ſed

fiet determinatio arbitrio boni viri cõſideratis circũſtantijs

perſonarum ⁊ materie ſubiecte.eſt concluſio antho. quam nit⸗
mis commendat abb.in.c.ex parte. de cenſi.
¶ Obligatus ad ſoluendum alij qdðᷣ nunqᷓ; recepit an tene⸗
tur ſoluere.vide.j.reſtitſtere non tenetur in foꝛo anime.

¶ Obligationẽ licet nõ inducit annua ſolutio certo tẽpoꝛe

facta in futurum.vt.c.ꝑuenit.de cenſi.⁊.l.ſ certis annis. C. de
pactis.tamen ſola ſolutio reſtituit obligationem extinctam.
nam res facilius renaſcitur q; de nouo naſcatur,. ff de teſta.l.
qui teſtamentum. =.l.ſ vnus.S. pactꝰ ne peteret. ff. de pactis.
⁊ doc. in.c.ſi de terra.de pꝛiuile.vide.j.ſolutio diuturna.
¶ QAicet liber homo non poſſit ſe obligare in pignus vel ad
carcerem regulariter:quia talis obligatio in libero homine

non cadit. Cqque res pigno. obliga. po.l. qui filios. de pigno.
c.ij. C. de acti. ⁊ obli.obes. ⁊ in autẽ vt nulli iudi.S.qui vero

colla.ix. vbi etiam diciturqꝙ creditoꝛes qui filios debitoꝛum
recipiunt in pignoꝛe cadunta credito ⁊ in aliam tantam quã⸗
titatem damnantur ⁊ verberibus ca ſtigantur niſi in caſu vbi
tenet venditio liberi bominis.C. de patri.qui filios diſtraxe.
l. ij. poteſt tamen homo liber ſe a ſtringere ſacramento ad te⸗

nenda obſta gia vt certum locum non exeat donec creditoꝛi

fuerit ſatiſfactum. ff. qui teſta.ſa.poſ.l.obſides.de iure fiſci.l.

diuus. no. Hoſtien. ⁊ Johã. an. in. ciex reſcripto.de iureiuran.
vide.j.obſides.
¶ Qbligatio naturalis ſen ciuilis que dicatur ⁊ an indebi/
te ſolutum poteſt repeti. vide.s. debitum illud. 2 &ſolutio. H.
indebite ſo lutum. .
¶Obligationem non inducũt verba pꝛolata ad cõtempla
tionem alicuius.vide.j.verba generalia.

Obſides.

¶ Obſides poſſunt dari arbitro vel alij donec arbitrium fe⸗
rendum habuerit effectum. vide..arbiter. vᷣ.obſides.⁊ vide
c.ex reſcripto.de iureiuran. vbi etiam monachi poſſunt obſi⸗
des dari per Abba.⁊ obſtagio ſe obligare vt donec in termi
no fuerit pecunia perſoluta non exeant clauſtrum vel vicum
ſeu domum aliquam.vt ibi ⁊.c.expoſita.in fi.de reſti.in integ.
⁊. cciij.q.viij.c. vt pꝛidem.fr. qui teſtamenta fa.poſ.l.obſides.
ſfl. de iure fiſci.l. diuus. ⁊ ſi obſes dum eſt in obſta gio capia⸗
tur debet reſtitui.ff. ex quibus cauſis ma.l.necnon.S.i.quod
eſt verum neceſſitate vel vtilitate monaſterij erigente poteſt
de aliquibus monachis tolerari ad tẽpus dummodo nimis
numerus non ercedat. argu. in. c.i. . ij. de tempo. oꝛdi. nota.
Hoſtieñ.in allega.c ex reſcripto.vide ſupꝛa obligatio,. verſi,
licet liber homo.

Occaſio.
Oecaſio differt a cauſa. vide.e. cauſa.

Mcioſitas.

¶QOclum eſt vituperabile ⁊ damnoſum. vt. c. niñ cum pꝛidẽ
de renuncia. 5. verum. Vnde Seneca epiſtola. lxxxij ocium

ie⸗
tſe
6 9
ni
iudi
dato
le
eut
lfer
nph

her
tenc⸗
gel
ucte
tbob⸗
tgle.
Aper,

Nimo
3ſed
ntijs
nſ

leſe/

e
de
gan.
tal.
tis,

ad
nine
go.
peo
un
gli/
ybi
e,
Aue
toni
flal.
nan

6
0, F 1

99

i
n

¶ Offricium qð quis nõ tenetur ſubire niſi velit vt ſi eli

ſine litteris moꝛs eſt ⁊ viui bominis ſepultura.⁊ pꝛouerbi.xi.
qui ſectatur ocium ſtultiffimus eſt. Item Seneca epła. xxxi
non eſt viri timere ſudoꝛem ⁊ generoſum ſpiritũ laboꝛ nutrit.
vnde non ambitione ſed laboꝛe ad honoꝛem conuenit perue
nire. no. Pe. de ancha. in alle. S. verum.ideoq; ocium fugien⸗
dum eſt iuxta illud. Ocia ſi tollas periere cupidinis artes.
Queritur egiſtus quare ſit factus adulter. In pꝛõptu cauſa

eſt deſidioſus erat. VUnde Ber. ad monachum. Semper fa⸗

cito aliquid boni operis vt dyabolus te inueniat occupatum
de conſe.di. v.nunqᷓ;.no.glo.in.c niſi cum pꝛidem.S.veruʒ. de
renuncia, vide.S. medicina.
Officium.
¶ Agd qð quis tenetur de neceſſitate ſubire vt officium tutele
cure vel alterius magiſtratus publici in ciuitate ſua non po⸗
teſt refutare niſ habeat iuſtam excuſationem. Inno. in.c.i.de
bis que fi.a ma.parte ca.in iſtis officijs ius acquiritur electo
quantũcunq; abſenti ante omnem acceptationem.vt.l,illud.
cum.l.ſe.ff. de tuto.⁊ cura.da.ab his.⁊ poſt electionem factaʒ
non poteſt illud officiuʒ ſibi tolli.C. in quibus cau.tu.ha. per
totum. abb.in.c.poſtulaſti.de poſtu. pꝛela.ij. colum.
gitur
ad magiſtratũ alicuius ciuitatis ſi electoꝛes elegerunt iure ꝓ
pꝛio vt concilium ciuitatis:tunc ante acceptationem ius non
acquiritur electo.vt.l.abſenti.ff.de dona.facit.c.ſi tibi abſenti
de pꝛeben. li.vi.ſed poſt acceptatignem non poſſunt variare.
vt.c.cũ inter canonicos.de elec.abb.vbi.S.
¶ Si ad officium electoꝛes non eligunt iure pꝛopꝛio ſed iure
alieno:vt quia habẽt ad hoc poteſtatẽ a ſuperioꝛe.⁊ iſti poſt⸗
iᷓ elegerunt ſunt functi officio ſuo ⁊ non poſſunt variare.vt
dicto.c.ſi ti abſenti.ab.vbi.ð.
¶ Ad vnũ officiũ appꝛobatus videt᷑ appꝛobatus ad aliud
vbi eadem requiritur ydoneitas perſonarum. alias ſecus no.
gl. in. c. lcriptũ eſt, de electio.⁊. Inno.in.c.cum venerabil is.ð
excep.⁊ Ab.in dicto.c.ſcriptuʒ eſt.
¶ Officium minoꝛis an ⁊ quando ceſſet in pꝛeſentia maio⸗
ris.notabiliter per Ab.in.c.volentes. de offi.lega.vbi con⸗
cludit ꝙ; quicunq; poteſt exercere officium ſibi iniunctuʒ ⁊ vti
inſignijs ſibi conceſſis per ſuperioꝛem licet alius eo maioꝛ ſit
pꝛeſens:ſed fallit ſi eſt pꝛeſens is qui ſibi conceſſit.vt.c.antiq̃

de pꝛiui. ⁊7.l.fi.de offi.pꝛoconſu.vel niſi aliud in iure diſpona⸗

tur.vt alleg.c.volentes.ideoq; ſacerdos celebꝛans miſſaʒ nõ
debet benedicere populo in pꝛeſentia epiſcopi anteqᷓ;ᷓ conce
dat vel infiguret epiſcopus.vt,.c.eccleſie.⁊ ibi glo.xcv.di.ab.

plene in dicto. c. volentes.

¶ Officium iudicis eſt duplex. nobile ſcilicet ⁊ mercennariũ.
nobile quod non deſeruit alicui actioni:ſed iudex ex ſe pꝛoce
dit. mercannarium dicitur quod deſeruit actioni intẽtate per
partem. de quo late per ab.in.c.ꝙ ſedem.de offi.oꝛdi.vide,ð.
iuriſdictio.⁊ ab.in.c.i.de offi.iudi.
¶ Officium iudicis cum imploꝛatur quãdo requiratur litis
cõteſtatio.vide plene per abb.in.c.i.de offi.iudi.⁊ vide ibi cir⸗
ca fi.eius notabilem diſtinctionem.
¶ Officium iudicis conſiſtit non ſolũ in decidendis cauſis

ßm iuris regulas:ſed etiam in cõponendo inter partes.dʒ em̃

iudex a pꝛincipio conari q;tum poteſt vt partes reducat ad
cõcoꝛdiã.concoꝛ.xc.di.per totũ.⁊.l.i.S.⁊ poſt,.ff.de noui ope,
nuncia. vide.S.iudex poteſt cõpellere. J
¶ Officium iudicis imploꝛatur vt cautio offeratur ne quis
offendatur ſupꝛa iudicis officium.

¶ Officium reſcindens ⁊ actio reciſſoꝛia an poteſt ſimul in⸗

tentari.vide.S.actio reciſſoꝛia. 3
¶ Qfficium iudicis in iudicio habet locum ne iudicium ſit
fruſtratoꝛiũ.vide.s.iudex debet pꝛocedere ex officio.
¶OQfficio iudicis poteſt agi contra quemlibet poſſeſſoꝛem.
vide.j.poſſeſſio.v.officio iudicis.
¶ Ad officium tempoꝛale electo non valenti officium exerce
re an currit tempus.vide.S.electo ad aliquod officium.
¶ Erx officio poteſt ⁊ debet iudex partibus non opponenti⸗

bus ſi competit pꝛoceſſum nullum declarare ipſius nullitatẽ
vt. c.i.de litis conteſta.⁊ ibi Ab.

¶ In his in quibus exuberat officium iudicis ſufficit ſola

narratio facti ſine petitione.⁊ ſic pꝛocedit ter.c.quia pꝛeſula

tus.i.q.iiij.ſed ſi non ſupplet ſeu exuberat officium iudicis nõ
ſufficit narratio ſine petitione.vt eſt tex.in.c.vnico,de liis cõ
teſtatione.⁊ ibi Ab.xiiij.colum.
¶ Officium iudicis exuberat moꝛtuo accuſatoꝛe:nam põt ex
officio pꝛocedere.vt.l.quid aũt.S.pena grauioꝛ.ff.de his qui
no.infa.⁊.l.in cauſis.C.de accu.⁊ in.l.libelloꝝ.ff.e.ti.in omni
bus enim in quibꝰ exuberat officium iifdicis ſufficit ſola nar⸗
ratio abſq; cõcluſione.facit qð no. Inno.in.c.ad noſtram.de
iureiuran. Ab.in allega.c.vnico.de litis ↄteſtatiõe. xv.colũ.
¶ Oſfficiuʒ publicũnnõ põt ds a ſe abdicare ex puata renun
ciatione.vide.j.renũciatio beneficij.
¶ Ex officio ſuo aliquid lauda bile facientibus non eſt neceſ
ſarium impendendum pꝛemium.vt.c.eccleſijs.de cẽſi.vbi cols
ligitur ym Abb.
¶ Momia verbalia ſignificatiua alicuius officij nõ verificã⸗
tur per vnũ actum tantum:vt hoſpitatoꝛ moꝛatoꝛ ⁊ ſimilia.
nam talis officia requirũt vſum ⁊ aſſiduitatem.vt.l.i.S.ijff.de
tribu.nomia tñ ſigniſicatiua delicti vt latro raptoꝛ factoꝛ exa⸗
pilatoꝛ ⁊ ſimilia verificant᷑ vno actu.vt.l.mariti.S.queſtũ. ff.
de adul.vbi ita diſtinguit Bar,.⁊ remittit ad no.ꝑ euʒ in.l.le
gatis pᷣuis.ff. ð leg.iij. Rrefert pe.ð ancha.ĩ.c.i.ð cle. ꝑcuſſoꝛe.
¶ Q fficij neceſſitas excuſata dolo pᷣſumpto.vt.c.ſi veroii.ðᷣ
ſen.excõ.⁊.l.tutoꝛ.ff.de his qbꝰ vt indignis.
¶ Jugerx officio ſuo põt in multis ꝓcedere in quibꝰ non poſ
ſet ad inſtantiam partis.vt no.in.c.ꝑtuas.⁊.c.clamoꝛ.de tes
ſti. ⁊.colligit᷑ex.c.cũ in tua.eo.ti.⁊ ibi Hoſti.⁊ Jo.an.in,.c.tuã
in dño.de eta.⁊ quali.⁊ in.c.ↄſuluit.de offi.dele.
¶ Officia honeſta clericis ad querendũ victũ que ſunt.vide
Spe.ti.de.cle.cõiug.mᷣ.ſed quã dices.

Officialis.
¶ Officiales plures ðputati ad eligendũ pñt ex ſeipſis vnũ
eligere. vide.S.cõpꝛomiſſum.
¶ Ofricialibus ↄcilij licet detur plenum ⁊ generale arbitriũ
ſuper ſtatu ciuitatis non tollitur ptãs alij ſpecialiter attribus
ta.vide.S.arbitrium.
¶ An poteſt in perpetuuʒ eligi officialis per ciuitatem. vide
ſupꝛa eligere non poteſt.
¶ Officialis delinquens in officio etiam depoſito officlo
punitur.vide ſupꝛa excõicatus ab homine.ex quo nota ꝙ de
linquens pꝛetextu officij tenetur ſatiſfacere durante officio ⁊
eo finito etiam ſi cõmoditas perueniens erx delicto non ſibũſỹ
vniuerſitati ſeu dño ceſſerit.vt colligit᷑ ſ̃m abb.in.c.aduerſus
de immu. eccle.i.colum.
¶ Officialis an ⁊ quando teneat᷑ ratione adminiſtrationis
poſt finitũ officiũ.nota bar.in.l.pꝛocuratoꝛ qui pꝛo emptoꝛe.
ff., de pꝛocur.in habẽte vero officiũ neceſſariũ.dic vt ipſe bar.
no.in.l.poſt moꝛtem. ff.qñ ex fac.tu.vbi aũt ⁊ quando ⁊ vſq;
ad q;tum tẽpus poſſit officialis conueniri ratione delicti qð
in officio cõmiſit.pꝓlene per bar.in.l.i.ff.ad.l.iuliã.rep.vbi cõ
cludit ꝙ in patria ſua ſemper poterit conueniri.in ſindica
tu vero infra ſpaciũ quinquaginta dierũ.vt in.l.i.C.vt omẽs
tam ciui.qᷓ; crimi.iudi.
¶ Officialis delinquens pꝛetextu o fficij ad cõmodũ ipſius
officij ſeu vniuerſitatis ſucceſſoꝛ tenet᷑ ſatiſfacere cũ ſuccedat
in officio.ſecus aũt e deliquit ſeu contraxit ad pꝛo
pꝛiũ commodũ velqnd.dinem ſuam ſatiſfaciendã:quia tũc
non ſucceſſoꝛ ſed ipſe ⁊ heres eius conueniri debẽt.iuxta no.
in.l.i.⁊.ij.ff.ad.l.iuliã repe.⁊.l.iubemus.C.eo.ti.⁊ in.l.nec ma
giſtratus.ff.de iniur.⁊ in.c.i.de ſolu.⁊.in.c.i.de depoſi.ab.ĩ.c
aduerſus.de immu.eccleſ.v.columna.quem vide latius cir
ca boc. OWDDM
¶ O fficialis ⁊ eius ſucceſſoꝛ tenet᷑ omne damnũ emendare
eccleñie quod exipſius regimine ſibi contingit ⁊ ſi conſiliũ de
dit ad collectam eccleſie imponendam eam emendare opoꝛ⸗
tebit ſm ꝙ bonus iuderx arbitrabit᷑.vt no. Inno.⁊ Jo.an.in

c.aduerſus.de ĩmu.eccle.⁊ ſi nouꝰ officialis alteriꝰ ſucceſſoꝛ

operã dedit q;tum potuit vt emendaretur damnũ:ſed vniuer
ſitate reſſtente non potuit quod intendebat obtinere debet
relinquere regimen ſeu officium ⁊ erit excuſatus.vt Inno.⁊
Jo. an.in.c.vbi ſupꝛa.quam materiã late pꝛoſequit᷑ Abb.in
alle.c.aduerſus.quem vide. U
¶fficialis licet deriuatur ab officio officis quod idem eſt

quod noceo noces. de elec. nihil eſt. in pꝛin. ponik tamen per
contrarium quia officialis nõ nocet immo ꝓdeſt exercendo iu
ſticiam licet criminoſo videatur nocere.vt.cinon eſt cru delis.
xxiijq/ v. no. Ab. in. c.odoardus. de ſolu.
Omicidium.
¶ Occidens patrẽ bel filium punitur ſm leges acerrima pe
na quia mittit᷑ in ſacco coꝛio cum cane ⁊ ſymea ⁊c̃.vt no.glo ⁊
docto.in.c.i.de his qui fi.occi.quod eſt verũ quando doloſe
vel appenſate hoc facit:ſecus vdi nõ eſſet tanta culpa.vt ibi
notat abb.
¶ Omicidiũ per induſtriã.i.ex pꝛopoſito cõmittens nõ euel
litur ab eccleſia niſi in eccleſia illud committat vt cõſequatur
immunita teʒ.vt.(.fi.de immu.eccle.⁊ ſic intelligitur.c.i.de bo
micidio.qð.c.poteſt intelligi ſᷣm abb.ibi in laico vt euellatur
ab altari.i.a communione fidelium per excõicationem. Secũ
do poteſt intelligi in clerico qui pꝛopꝛie euellit᷑ ab altari cui
ipſe eſt affirus ⁊ obligatus cũ deponit᷑. Lertio poteſt intelli⸗
gi de moꝛte naturali:vt qñ omicidiũ eſſet ita qualificatum vt
non videat᷑ ſufficere ipſa depoſitio:tunc debet deponi ⁊ tra⸗
di curie ſeculari vt moꝛiat᷑vt in.c.i.dẽ his qui fi.occi.⁊ ibiab.
⁊ in.ec.i.de homicidio.vbi ipſe hoc no.in fi.
¶ DOmicida eſt qui dat poculuʒ a matoꝛium ſi inde ſequatur
moꝛs licet contra intentionẽ.vt.l.ſñi aliquis.S.ſi arboꝛ cõis.ff.
de penis.⁊.l.ſi muliereʒ.ff.ad.l.coꝛ.de ſica.no.in.c.ſi aliquis.
de homici. 1.
Pꝛouocãs aliquẽ ad odiũ in detrimẽtũ alterius bomicidio
vel delicto inde ſecuto tenet᷑ ſi incitauit ad illud ſpecificũ de⸗
lictum poſtea perpetratũ:ſecus ſi in genere incitauit:qꝛ tunc
mitius punitur.de quo in.c.ſicut dignũ.de homi.sS.ſi vero.
¶ De bomicidio tenetur non ſolum qui interfecit:ſed etiã ille
qui tenuit ſeu ligauit. fa cit.l.item mela.S.item ſi alius.ff. ad.l.
acqui.eſt tex.iuncta glo.in.c.ſuſcepimus.de homi.
¶ Occiſi per iuſticiam vel furca ſuſpenſi non ſunt ſine licen⸗
tia pꝛincipis deponendi qui tamen ſuper boc debet ſe faci lẽ
pꝛebere.vt.l.i.⁊.ij.de cada.pu.⁊ glo.in cle.i.de penis.⁊ Ab.in
c.ex parte.de ſepul. =

¶ Mon debet quis ſe pꝛecipitare vel occidere pꝛopter virgi⸗
nitatem ſeruandã vel aliam honeſtam cauſam.vt no.ab.in.c.

ex parte.de ſepul.eſt tñ contrarius tex.in.c.lotharius.xxxi.q.
ij.⁊.cita ne.cum.c.ſe.S.item lucretiam matronã.xxx.q.v.
Becedens diu poſt vulnus inflictum non pꝛeſumitur ex
vulnere deceſſiſſe.vt.c.ij.de cleri.percu ſſo.ex tempoꝛis tamen
bꝛeuitate pꝛeſumitur contrarium.de homi.c.pꝛeſbyterum.⁊
c.ad audientiam.
¶ Si occidat clericus aggreſſoꝛem ſuũ ſe defendendo etiam
ſi ſtet celebꝛando ⁊ dimittat celebꝛationem ſe defendendo ſi
gliter moꝛtẽ vitare non valet non efficit᷑ irregularis:ſed põt
incontinenti redire ad altare ⁊ officium diuinum perficere.nã
potius videt᷑ aggreſſoꝛ ſeipſum occidere qᷓ; ab aggreſſore oc
cidi.vt cle.ſi furioſus.de homi.⁊ licet fugere eſt iniuria ⁊ que
libet iniuria coꝛpoꝛalis videtur maioꝛ qualibet iactura reruʒ
vt.l.i.S. ſeruoꝛum. ff. de penis.debet tamen fugere clericus ſiĩ
per fugam moꝛtẽ poteſt v itare alias non.vt no.in.c.ſicut di⸗
gnũ.de homici.no.abb.is.e.clerici arma.de vita ⁊ honeſta.
cle.an liceat clerico defendere rea aa. aun armis. vide ſupꝛa
defenſio. . pꝛo defenſione.

Optio.
¶ Optio in beneficio an ⁊ qũ habeat locum. vide quod no,
bb. in. c. quia nonnulli. de cle non reſ.

¶ Opem pꝛeſtans delicto licet regulariter puniatur vt faci⸗
ens.vt no.glo.⁊ docto.in.c.i.de offi.deleg.tamen babetur re⸗
ſpectus in pena imponenda ad qualitatem que eſt in op eran
te delictum ⁊ non ad qualitatem que eſt in opem ferente ſeu
mandante:vt ſi quis pꝛeſtat opem filio vt occidat patrẽ ſuuʒ

punit᷑ lege pompeya de parrici.tamẽ ſi ipſe opem ferẽs occi⸗

deret non tenetur niñ tanqᷓ extraneus. no. in.l.vtrum. ff. ad.l.
pompeya. de parrici. ⁊2. lis qui opem. ff. de fur. ⁊ vtrobiq; per
bar . hinc eſt ꝙ pecuniam mutuans ad delictum cõmittendum
punitur tanqᷓ opem pꝛeſtans ad delictum.not. abb.in, alleg.

ei.de offi.delega, vide. . accuſaui.
Opinio.
¶ QOpinio ſanctoꝛum an ſit pꝛeferenda opinioni pape.abb.
in.c.ne innitaris.de conſti.
¶ Opinio ſi inuenitur pꝛo matrimonio illa ſequenda eſt li⸗
cet multi teneant contra matrimonium.no. Inno.in.c.ſuper
eo.de cogna.ſpiritua.quod eſt verum niſi illa opinio effet eui⸗
denter falſa.nam tunc poteſt ſperni etiam ſi ſit cõ munis.idẽ
ſi poteſt conuinci pꝛobabilioꝛibus rationibus.vt no.in.e.ne
innitaris.de conſti.abb.in.(.fi.in pꝛin.de re iudi.⁊ in.c.capel⸗
lanus.de ferijs.circa pꝛinci.
piniones doctoꝛum ſi ſunt diuerſe que opinio ſit ſequẽ
da.vide.S.interpꝛetatio.m᷑.ſi dubium.

Dratio.

¶ Qꝛatio ſi illis pꝛo quibus fit nõ ꝓdeſt vt qꝛ non indigent
eis:ꝓdeſt tñ alijs ym Lho.no.glo.notabilis.in.c.ſicut.xxiij.

q.iiij.que vult ꝙ ſi oꝛatio non pꝛodeſt illi pꝛo quo fit pꝛodeſt

ſaltem facienti.ad hoc pſal. Oꝛatio mea in finu meo conuer⸗
tetur.no.in fi.Abb.in.c.fraternitatem.de ſepul.in fi.

¶ QOꝛando ſedere non debemus.xcv.di.epᷣus.pꝛimo ⁊ ſcdðᷣo

C.de poſtul.l.quiſquis.no. Jo.an.in.oi.de vi.⁊ ho.cle.
¶ Oꝛationes maloꝛũ ſacerdotum nõ pꝛoſunt:nam cum ſunt
interceſſoꝛes apud deum ſi diſplicent deo nedum non exau⸗
diuntur:ſed potius deumad iram pꝛouocant.vt.c.in grauibꝰ
iij.q.vij.facilius em̃ exaudiunt᷑ boni qᷓ; mali.i.q.i.c.impij ſa⸗
cerdotes.de hac materia vide.xlix.diſt.in ſumma:i.q.i.c.m bti
abb. ſuper rubꝛica.de vi. ⁊. hone, cle.

Dras.

¶ Oꝛas canonicas tenetur beneficiatus in ſacris conſtitu⸗
tus dicere ſtatutis tẽpoꝛibus ſepties in die.vt.c.i.de celebꝛa.
miſ.pꝛopter occupationes tñ illas debet pꝛima hoꝛa diei di⸗
cere vt ibi.⁊ eſt ratio:quia pꝛima hoꝛa diei eſt aptioꝛ ⁊ deuo⸗
tioꝛ:ideo melius eſt pꝛeuenire hoꝛam qᷓ; pꝛeueniri.vnde Jo.
an.in dicto.c.i.refert miraculum de quodã heremita quẽ de⸗
ficientibus alimentis angelus paſcebat:⁊ tꝑe vuaruʒ poꝛta⸗
bat ſibi vuas aliquãdo bonas:aliquãdo agreſtes: aliquãdo
marcidas:interrogatus angelus ab heremita que ſit tante
diuerſitatis cauſa.reſpondet angelus ꝙ bonas vuas defere⸗

bat tꝑe quo dicebat officium boꝛis competentibus.a greſtes

vero quãdo anticip abat hoꝛas dicẽdtofficiuʒ.marcidas aũt
quando differebat dicere officium vltra ſolitam hoꝛaʒ.⁊ hoc

ideo quia heremita non occupabatur alijs exterioꝛibus.no.
ab. in alleg. c.i.de cele.miſſa.

¶ lericus beneficiatus etiã in minoꝛibus oꝛdinibus cõ ſti⸗

tutus tenetur ad hoꝛas dicendas.xcv.diſt.c.fi.naſi pꝛopter
officiũ datur beneficium.vt.c.fi.de reſcrip.li.vi.⁊ qui viuit de
altari:altari debet ſeruire.vt,c. cum ſᷣm apoſtolũ.de pꝛeben.a
contrario ſenſu.
¶ Qlericus in minoꝛibus cõſtitutus beneficiatus ⁊ abſens
ex cauſa pꝛobabilii.ſtudioꝛũ ſi deſeruit eccleſie per vicarium
releuatur ab hoꝛis dicendis.ſᷣm pe.Ab. ⁊ Lapũ.in.c.i.de ce
lebꝛa.miſ.allegant.c.peruenit.de appel.⁊.c.cũ ex eo.de elect.
li.vi.nam beneficio ſatiſfactũ eſt exquo deſeruit per vicarium
hanc opinio.refert Joã.an.in allega.c.i.⁊ videtur recedere a
dicta opinione dicendo ſe libenter voluiſſe ꝙ eccleſia ſtatutũ
feciſſet vt clerici ſaltem in minoꝛibus beneficiati non curati ex
cuſarentur ratione ſtudij ab hoꝛis recitandis deſeruiendo ec
cleñe per vicarium ⁊ dicendo officiuʒ beate virginis.videtur

„ . E „ 2
o ergo dicere ꝙ ceſſante ſtatuto non excuſetur:quã opinionẽ ap
pꝛobat ibi abb.de ſicilia.⁊ eſt ratio ſm eum:quia talis bene⸗

ficiatus aſſumptus eſt in ſoꝛtem dñi ⁊ tenetur de iure diuino
ſepties in die laudare deum.qð no.
¶ Officium beate virginis eſt ſubpꝛecepto.no. Jo.de lig.in
cle.ij.de cele.miſſa.⁊ licet hoc de iure nõ pꝛobet᷑:tamen comu
nis conſuetudo babet vt cõputetur inter hoꝛas canonicas.
⁊ boc credit veriſſimumlabb.in alleg.c.i.de cele. miſſa.qꝛ oꝛdo
antiquus eſt ab eccleſa traditus:vt etiam certis tempoꝛibus
publice dicantur in eccleſia ⁊ multa ex traditione antiquoruʒ
patrum ſunt in pꝛecepto licet non reperiantur ſcripta.xi.diſt.
eccleſiarũ.⁊ in.c.cum marthe.de cele. miſſas.

2
*

,

ent
tii.
deſt
ner/

no
.
e⸗
1/
.

.

s
i
hoe
90,

ti
er
de
ens

ſes
ſun
c.
im
3
tüi
ſer
oet
etur
zap
ne/
it

¶ Qericus nõ dicens officiũ ſine rõnabili cã:lʒ aliqui dicũt
ꝙ teneat᷑ ad reſtitutionẽ fructuũ:qꝛ ꝓpter nõ reſidentiaʒ cle
ricus pᷣuat᷑ beneficio ⁊ fructibus bñſficij.vt in.o.penul.de cle.
nõ reſi.ſic nõ dicens officiũ effectualiter nõ reſdet cuʒ ꝓpter
officiũ dat beneficiũ.vt alleg.c.fi.de reſcrip.li.vi.ſacit ꝙ vbi
cunq; dat᷑ alicui aliqͥd ob cãm:cauſa nõ ſecuta põt repeti.ff.
de cõdi.ob cãm.quaſi ꝑ totũ.ſʒ beneficiũ dat᷑ ꝓpter officium
ergo ⁊c.et hanc opi.ſequit᷑ Joh.cal.õriuʒ tenet cardinalis.
⁊ Ab. de ſicilia. in. c.i. dicẽtes beneſiciũ nõ datur ſimpl ici
ter ꝓpter officiñ:ſ etiaʒ vt clericꝰ exquo aſſumptꝰ ẽin partẽ
dñi viuat de patrimonio xpᷣi:vt nõ mẽdicet.xciij.di.dyaconi.
⁊.c.ij.de pben. Item occaſione ti.quẽ ſemꝑ bʒ donec pꝛiuet
pcipit fructꝰ ⁊ nõ ſeruiret eccleſie dicendo officiũ ſernit tñ ec
cleſie vniuerſali in oꝛdine cleri catꝰ.dicit tũ Abb. ꝙ cõtraria

opinio in foꝛo anime eſſet tutioꝛ.

¶ ericus beneficiatꝰ ſi nõ dicit officiuð nõ dʒ ei cõfeſſoꝛ in
iũgere in pnĩam ꝙ redicat omĩa officia.nam põt indicere ali
am pnĩam.vt no. Inno. in c.i.de celeb. miſſa.qð põt defendi
de ſtricto iure ciuili.qꝛ in obligatõne facti ſuccedit obligatio

ad intereſſe.l.ſi qͥs ab alio.in fi.ff.de re iudi.⁊.l.ſtipulationes

nõ diuidunt᷑.in.v.celſus.ff.de ver.ob.qꝛ oꝑe vnius diei ſunt
diuiſe ab alijs.l.ſi vſufructꝰ. ff. de vſufruc.lega, ⁊.l. ſi nõ ſoꝛtẽ
5§.ſi libertꝰ.de cõdi.inde.⁊ Ab.vbi.ð. r
¶ Qericus ſi hoꝛas canonicas ſeu officiũ recitat lʒ nõ intel

ligat ea q̃ dicunt᷑ dũmodo habeat coꝛ deuotũ ad deũ ⁊ intẽ

dat officiũ q;tum in eo eſt ſatiſfacit ⁊ nꝗ peccat.no. In no, vt

refert ab.in.c. dolentes.de cele.miſſa.

¶ QAlericus dũ eſt ĩ officio cogitãdo ſuꝑ aliquo bono ſpũali
ſiue tꝑali:dũmodo officiũ nõ ↄtẽnat nõ peccat qð verũ ſi ne
ceſſitas cogitandi nõ capit dilationẽ.naʒ coꝛ bomĩs vaguʒ
⁊ mobile:⁊ nullus eſt ita foꝛtis qͥ nõ patiat᷑ diuerſas cogita⸗
tiones.no.ab. poſt Inno.in.c.dolẽtes.de cele.miſſa.
¶ ericus oꝛans indeuote vel cõfabulando ſi negligenter
vel ex cõtemptu hoc faciat peccat moꝛtaliter:ideo dʒ cõſide⸗/
rari in hoc qᷓ;titas reatꝰ ⁊ qualitas cõtemptus ⁊ negligentie
no.ab.poſt Jo.a n.in.c.dolentes.de cele.miſſa.in fi.
¶ Mon valẽs dicere officiũ ꝓpter infirmitatẽ nõ tenet᷑ illud
reaſſumere alio tꝑe q̃ſ officiũ ſit fructꝰ cuiuſq; diei ⁊ variet
ex tꝑe.nã ſi teneoꝛ pᷣſtare oꝑas certo tẽꝑe ⁊ impedioꝛ nõ ſum
obligatꝰ alio tꝑe cũ obligatõ variat᷑ ex tꝑe.vt.l.ſñ nõ ſoꝛtẽ.S.
liberti.ff. de cõdi.inde.⁊.l.ſ vt vſufructꝰ.ff.de vſufru.leg.fſᷣm
Inno.in.c.i.de cele.miſ.vt refert ab.in.c.i.de obſer.ieiu.
¶ Qlericus excõicatus vel in moꝛtali peccato exiſtens excu
ſat᷑ ſ dicat hoꝛas ad quas de neceſſitate tenet᷑xcij.di.clericꝰ
no.de celeb miſſa.c,i.nã ſi bona que fecit in eo ſtatu ꝓſunt.vt
no.gl.in.c.ꝙ quidam.de peni.⁊ remiſ.ergo ſatiſfacit ⁊ penaʒ
euitat hoꝛas ſuas dicẽdo.no.pe.de ancha .in alle.c.ꝙ qͥdaʒ.

Ordo.

¶ Oꝛdo pᷣme tonſure põtꝑ ſacerdotẽ ↄferri qui hʒ ſubiectũ

vt no. Hoſti.in.c.cũ ↄtingat.de eta.⁊ quali.⁊ abbatibꝰ con⸗

ceſſuʒ eſt vt minoꝛes oꝛdines poſſint ↄferre.vt no.in.c.abba

tes. de puile.li.vi.⁊.c.ide ſup.neg.pᷣlla.⁊ H̊ bũt abbates in pᷣ⸗

uilegio. vt no.ab.in ti.de eta.⁊ quali.⁊ in.c.qto. de cõ ſue.üij

colum.in pn.
¶ QOꝛdo iuris vbinõ requirit᷑ nõ viciat᷑ pceſſus pꝛopter in
eptitudinem libelli.vide.S.libellus.
¶ Oꝛdinẽ iudiciariũ pñt ꝑtes apncipio ex toto remittere.vt

no.gl.in.c.fi.de iudi.li.vi.ſʒ ſi ptes velint vt dictũ iudiq bẽat ⸗

vim ſnĩe:tũcnõ pñt remittere oꝛdinem ſubſtantialẽ a iure in⸗
ductũ.vt in.c.vnico.de lit.cõteſt.⁊.l.ꝓperandũ.de iudi.⁊ cle.

ſepe.⁊ qð ibi no.in fi.de ver.ſig.gl.⁊ doc.in.c.de cauſis.de oſ

fi.deleg.⁊ ibi.Ab.ij.colum.
¶ Oꝛdo iuris dʒ in om̃i poſſeſſoꝛio ſeruari.⁊ ſic dʒ fieri litis
cõteſtatio ſiue ſit poſſeſſoꝛiũ retinẽde.vt.ff.quoꝝ lega.il.i.gl.
fi.ſiue ſit recuperãde.vt.l.fi.C.ſ ꝑvim vel alio mõ.idẽ in alijs
interdictis exhibitoꝛijs.vt.l.ij.S.ſ tabule.⁊ ibi gl.ff.ad exbi.

no.plene Bar. in.l.naturaliter.S.nihil cõe.ff.de acqui.poſ.⁊·

vide ab.in,.c.cõſultationibꝰ.de offi.deleg.colũ.ſfi.
Oꝛdo iudiciarius q̃s ⁊ qñ dʒ in crimibꝰ ꝑ viã accuſatõis
i.qſitionis vel denũciationis ꝑmutare vel ſine eo obſeruari
vide plene ꝑ ab.in.c.veritatis.de do.⁊ cõtu.v.colũ.

¶ QO:do iuſticie ⁊ ſ ꝑuertat᷑ nõ viciat ꝓceſſuʒ ipſo facto.ſe⸗

cus ſi ſit oꝛdo ſubſtãtiſicus.vide.j.ꝓceſſus valet.

¶ Mꝛdinari põt monachus ꝑ epᷣm in cuius dyoceſi natus

fuit.vide.sõ.monachus poteſt oꝛdinari.
¶ Oꝛdo cauſe ad cãm vel cauſe adſeipſam ſi peruertatur an
valet ꝓceſſus.vide.j.ꝓceſſus tenet.
¶ OQOꝛdo iudiciarius nõ requirit᷑ vbi eſt cõtentio an aliquid
poſſit eſſe de iure.arg.de filijs pꝛeſby.c.quoniã. eſt dictũ In

no. in. c. cum inter.de cõ ſuetu.in fi.

¶ Quilibet oꝛdo dicit᷑ ſacer cum ſit ſacramenti ſignaculum
⁊ characterimpꝛimat᷑.no.glo.xxxjj.di.in ſumma.⁊ abbas in
c.coniugatus.de conuer.cõiuga. ”””Ms
¶ Quibus dieb? debeãt oꝛdines eccłiaſtici maioꝛes ⁊ mĩo
