Zapi ſua allegatione ſexta.
¶ Acceptãs beneficiũ eo aĩo vt illud teneat donec hẽat pin⸗
guius ⁊ nõ habuerit animũ ibi reſidendi nõ videt᷑ iuſte ymo⸗
tus.nã iuxta apłm debʒ eẽ cõtentus ea vocatõe qua vocatꝰ
eſt nec dʒ in aĩo aliud gerere. hoc tamẽ peccatũ ambitõis tol⸗
litur ꝑ pnĩam. vt in.c.fi.de ſimo.nõ ergo talis am bitioſus te⸗
net᷑ dimittere bñficiũ ad purgandũ pctm̃ ſuũ:ſed ſu fficit ꝙ ſa

tiſfaciat deo de pꝛaua intentõe agendo pniam.no.Ab.in. c.

relatum.de cle.nõ reſi.circa finem.

— —

¶ Acceptans vicariam ꝑpetuã ſi habeat bñficiũ euratũ in⸗
cidit in penã.c.de multa.de pben. Secus ſi o fficiũ vł vicaria
nõ eſſet ꝑpetua ſed tẽpoꝛalis vł ad libitũ cõmiſſa. not. Inno.
in.c.cũ acceſiſſent.de ↄſti.facit cle.⁊ ſi pncipalis.de reſcrip.et
cle. vnica. de of. vica.no.ab.poſt gl.i.c.cũ nõ ignoꝛeſ.de pᷣbẽ.

Actio.

¶ Actoꝛ agere.Actio ſi tollat᷑ an tollat᷑ ius excipiendi plene
per Ab. in. c. ſi aũt.de reſcriptis.
¶ Actio dʒ expᷣmi ꝑ actoꝛẽ ſi fuerit ius.videj.actoꝛ.
¶Actio oꝛit᷑ de iure canonic o ex nudo pacto nõ ſolũ officio
iudicis imploꝛato qꝛ nõ refert in effectu an det᷑ actio vł cõdi⸗
tio ex lege vł officij imploꝛatio dummodo concluda mus iudi
cem eccleſñaſticũ poſſe etiam cõpeilere laicum ad obſeruantiã
ratione peccati.vt.c.nouit.de iudi.Sed de iure ciuili cum ſũt
actiones pꝛedicte non datur actio ex nudo pacto.not.docto.
ſignãter. Ab.nota biliter.in.c.i.de pac.
¶ Algere põt quis ð aliũ ꝑ remedium evoꝛdiarium licet cõpe
tat oꝛdinarium.vide.j.remedium.
¶ Actio reſciſſoꝛia nõ cõ petit ſił cñ offõ reſcindẽti qꝛ petitio
reſtitutõis ĩ integrũ dʒ pᷣus intẽtari ⁊ obtineri añqᷓ; pma actõ
ſit efficax.vide ꝑ abbatẽ nota.in.c.tũ ex l̃is.de in integ.reſti.
q.fi. ⁊ vide nota. Jo.fa.inſti.de acti.S. rurſus.
¶ Actio in factũ põt cõcurrere cũ actõe rei vẽdicatõis reſpe
ctu diuerſaꝝ pſonarũ.nã rei vẽdicatio cõpetit ð poſſeſſoꝛẽ re
ſpectu rei ↄſequẽde.actio in facũ cõpetit ð alienantẽ ꝓpt᷑ dã
na extrinſeca. vt in.c.i.de alie.mutã.iudicij cã fac.⁊.l.v nica.ff.
eo.ti.exquo limitatur regła ꝙ vbi remediũ oꝛdinariũ cõpetit
ceſſat extraordinariũ ꝓcedit reſpectu eiuſdẽ ꝑſone.no.Ab.in
alleg.c.i.vide.j.remedium.
¶ Actio in iudiciũ deducta an põt cedi.vide.j.ceſſio ꝑ totuʒ.
⁊ qñ pᷣſumat᷑ ſimulata.vide.j.ſimulatio pᷣſumit᷑. ðð
¶ Actio an competat ex non obſuantia iuramenti.vide.j.iu
ramentum cum dirigatur.
¶ Acctio rei vendicatõis cõpetit ẽt ei qui nõ eſt dñs verꝰ.vt ĩ
c.cuʒ venerabilis.de excep.⁊ no. Inno.in.c. venerabili.ð reli.
do. ⁊ Ab. in. c. examinata.de iudi.⁊ in.c.cum venerabilis.de
excep.⁊.l.q tabernas.de cõtrahen.emp. =
¶ Agi de falſo vſq; ad quid vel q;tum tẽpus q̃ͥs poteſt. vide
j.falſitas.vᷣ.de falſo poteſt agi. .
¶ An in actõibus ſtricti iuris vel bonefidei veniat intereẽvł
vſure ſi rem dari vel pecunia eſt in obligatione.vide plene ꝑ
Ab.in.cũ venerabilis.de excep.iij.col. .
¶ Actio que cõpetit mẽſoꝛi pꝛo mercede laboꝛis vłdoctoꝛi
ſeu alij perito.vide.j.locatio.⁊.j.ſalariũ. S
¶ Actio que competit cõtra mẽſoꝛẽ falſo menſurantẽ ad in
tereſſe tunc habet locum quãdo nõ ſubeſt actoꝛi remediũ con
tra partem.vt tex.in.l.iij.ff.ſi men.fal.mo.dixerit.Abbas ĩ.c.
quia indicante de pꝛeſcript.
¶ Actio ꝑſonalis ſeu debitũ an poteſt pꝛeſcribi in foꝛo aĩe.
vide Ab.notabliter in.c.fi.depᷣſcrip.
¶ Actio iniuriaꝝ an infamat.vide.j.infamis efficitur.
¶ Actio iniuriaruʒ competit etiam pꝛo modica iniuria.vide
j.iniuriarum actio. JMUMD
¶ Agit᷑ ppꝛie criminałr qñ directa via crimẽ deducit᷑ in indi
ciũ vt puniat᷑ accuſatus pena oꝛdinaria ſiue pena applicet᷑ ꝑ
ti ſiue fiſco:qꝛ magis debemus ↄſiderare qð pꝛincipalr agit᷑.
ff. de act. tuto.l.i.⁊ qð no.in.c.decetero.de homi.ſʒ ſi crimẽ nõ
ſic deducit᷑ directa via tũc dr agi ciuiliter q;qᷓ; pena nõ veniat
applicanda ꝑti.vt.c.ꝑ tuas.de ſimo.⁊ no.i.c.quałr.ij.ð accu.
abb.ſuꝑ rubꝛica de iudi.circa fi.de hoc vide qð ſcripſi in foꝛo
legũ.li.iiij.ti.de las penas.

.

¶ Acctõis vſus nõ eſt ex toto ſublatus ꝑ ius canonicũ vtſicĩ

iudiciſ nõ veniant ea que actionũ naturaʒ inducũt:nõ em̃ eſt
recedendũ a iure ciuili niſ quatenꝰreperit᷑ erpꝛeſſum in cano⸗
nibꝰ. vt ĩ.c.i.de no.ope.nũ.papa namq; appꝛobat ſpecificum
vſum ſeu naturã ſpecificã actõis ⁊ repellit agentẽ vbiiin effe⸗
ctu actio nõ cõpetit.vt ĩ.c.examinata.de iudi.⁊.c.cũ ad ſedeʒ
de reſti.ſpo.nec ob.c.dilecti.i.de iudi.qꝛ tex.ille vr tantũ exclu
dere ꝑnitioſaʒ ſubtilitatẽ nõ tñ naturà cãe ⁊actõis vſuʒ pꝛſus
ꝓfugere cum vir ſine illo recte poſſit iudicari.no.abb.in.c.di⸗
lecti.ſupꝛa allegato.in pꝛincipio. H
¶ Actio an ⁊ qñ ſit ꝓponẽda ⁊ expꝛimenda in libello ⁊an ſi

plures actões in eodẽ libello intẽtant᷑ qualſter debeat ꝓcedi

⁊ an cã in libello ꝓpinqua vł remota debeat expꝛimi.vide no
ta.ꝑ abb.in.c.dilecti de iudicijs.v.colũ.⁊ in.c.ſignificantibuſ

de libel. ob. vide.j.libellũ generalem.
¶ Actõe nulla competẽte vł officij imploꝛatione iudex dʒ ex
offõ ſuo ꝓducere ꝑtem quando videt aduerſariũ locupletari
cũ alteriꝰiactura.vt eſt caſus ſing.in.l.plane.ff. de peti.her.fa
cit.l.ñ ⁊ me.ff.ſi cer.pe.⁊ no.ab.in.c.dilecti.de iudi.in fi.
¶ Agit᷑ contra ſucceſſoꝛem in vitium ꝑ reſcriptũ impetratum

3 violentũ.vide.j.ꝑ reſcriptũ impetratũ.

¶ Actio negatoꝛia vel confeſſoꝛia quãdo ⁊ an competat pa
trono pꝛo iuribus iuriſpatronatꝰ⁊ an comperat domino fun
di dominãtis vł domino iuris vł an cõpetant vtiles vł dire⸗
cte ⁊ contra quos.vide plene ⁊ notabiliter ꝑ abb.in.c.examĩa
ta.circa medium.de iudicijs.
¶ Actio rei vendicatõis an cõpetat ↄᷣ detentoꝛeʒ ⁊ cui ⁊ qñ
cõpetat.vide plene ꝑ abb.in.c.examinata.de iudi.vij.colũ.
¶ Actio ſi ſit taliter foꝛmata ꝑ actoꝛẽ peto fundũ quiad me
ꝑtinet iure dominij ⁊ ꝓpono actionẽ ex locato ſi ꝓbat dñium
dʒ obtinere qꝛ expᷣſſio actiõis fit ex ſuꝑuacuo exquo cõſtat de
cã agendi.vt in.c.examinata.de iudi.vnde illa ĩutilis adiectõ
nõ poteſt vitiare id qð vtiliter eſt expᷣſſuʒ ꝑ regulã vtile.de re.
iu.li.vi.⁊ bar.in.l.i.ff.de eden.nõ enim videt᷑ actoꝛ reſtrinxiſſe
cãm ad actionẽ expᷣſſam cũ pᷣrium pateat ex ꝓbatõibus ſecu
tis que tm̃ ꝓpoꝛtionant᷑ cãe ⁊ nõ inutili actõi:nam ex qualita
te ꝓbationũ iudicamus de intentõe agentis.vt no. Inn.i.c.
cauſam. de iudi.⁊ facit qꝛ materia libelli eſt valde late interpᷣ/
tanda in fauoꝛẽ actoꝛis.not. Inn.in alleg.c.examinata,.⁊ hoc
cõcludit ibi Abb.pe.colun.
¶ Algens reali vł ꝑſonali actõe alternatiue vel ſub diſiũctõe
ſi ſuccũbat in vno an poteſt denuo agere ⁊ an obſtet ſibi exce
ptio rei iudicate.vide.j.exceptio rei iudicate.
¶ Actio vniuerſalis quot modis dicat᷑ ⁊ de pꝛactica libellã⸗

di.⁊ idẽ de generali.vide nota.abb.in.c.ij.de lib.ob.⁊ vide.j.

executio.⁊ v de bal.in recollectis.i.l.ſi pꝰmoꝛã.ĩ fi.C.ð pe.he.
¶ Differẽtia inter actionẽ realẽ ⁊ ꝑſonalem ⁊ mixtam ⁊ vypo
thecariam ⁊ qñ fit ⁊ qualiter miſſio in poſſeſſionẽ in eis.vide
ꝑ abb.in.c.fi.S.in alijs.vt li.nõ conte.iiij.colũ. ”
¶ Agere an⁊ quãdo pᷣt pᷣlatus ſeu rectoꝛ eccleſie in iudicio et
cuius noĩe agat.vide.j.pᷣlatus ſeu recor.
¶ Actio ſeu poſitio habens aliquid falſitatis an põt tota ne
gari.vide.j.poſitio haben.
¶ Vbi plures actões cõpetunt alicui an vna electa tollitur
alia.no. Inno.nota.in.c.fi.del colluio.
¶ Actio doli ſʒ tollat᷑ ꝑ bienniũ tamẽ exceptio ſꝑdurabit ita
ʒ aduerſariũ agentẽ excipere potero ꝑpetuo de dolo ſi quem
adhibuit in illo cõtractu qꝛ tꝑalia ad agendum ⁊c.doc.ſignã
ter.a bb.in.c.ſi aũt.de reſcrip.ij.colũ.ſecꝰſi ius excipiẽdi nõ bʒ
cãmdiſtinctã a iure agẽdi:ſʒ cõpetit iõ qꝛ habeo ius agendi⁊
tũc ſublato iure agendi tollit᷑ius excipiẽdi.vt in alleg.c.ñ aũt
⁊in.l.papinianus.S.ſi filius.ff.de inof.teſt.⁊ no.glo.in.l.ñcut
C. de excep. Abb. vbi ſupparr.
¶ Agere vel defendere an ⁊ quando põt clericus vł canoni⸗/
cus pꝛo rebꝰ eccłie vł pᷣbende ſeu beneficij van debeat age⸗
re nomĩe eccleſie vł pꝛopꝛio.vide plene ⁊ notabiliter per Za
pum in ſua allegatio ne.ij. JJMUV

¶ Cũ agit᷑ ↄ aliquem criminałr vł ciuiłr vna via.ſ.inqͥſtõis
denũciatõis vł purgatõis ſeu exceptionis vł accuſatõis ſecu
ta abſolutõe an idẽ crimẽ vł cã poſſit in alio iudicio refricari
ꝑ eũ vel ꝑ aliũ.vide nota.⁊ diffuſe ꝑ Jo.an.⁊ Pe.de ancha.

in.c. cũ dilectꝰ.de pur.ca.⁊ elegãter ꝑ henricũ in.c.de his.ð ac

cu.⁊ doc.in.l.ñ cui.S.is idem.de acdon.
¶ Agere nõ valenti pꝛopter impedimẽtũ nõ currit tempus⁊
qualiter ꝓbat᷑ impedimentũ.vide.j.impedimẽtum.
¶ Actoꝛis petitio ſi ẽ contra iuris diſpoſitionẽ tenet᷑ exᷣme
re actoꝛ cam petendi qꝛ pᷣma fronte libellꝰ videt᷑ ineptꝰ.vt no
ta.in.c.i.de offi.vica.merito g ad iuſtificationem libelli debet
ea expꝛimi.tex.in.c.conſti.de electio.cõcoꝛdat.c.ad decimas.
de reſti. ſpo. li.vi.⁊ no.in.c.ij.d e dila.
¶ Actoꝛ ſi pꝛeſentat reſcriptum coꝛam iudice nõ eſt neceſſe
det libellum ſed ſufficit ꝙ dicat ꝙ offert reſcriptum pꝛo libel⸗
lo. vide infra libellus.
¶ Actoꝛ poteſt alternatiue agere quãdo certificatio pendet
a iiij

ab alio. vide infra libellus alternatiuus.
¶ Algit maritus ꝓ vxoꝛe ẽt ſine mãdato.vide.j.maritus.
¶ Actoꝛ vel reus ſi ꝓducit aliquẽ potentẽ ad intercedenduʒ
apud iudicem cãe ꝑdit cauſam. vide infra metus.vᷣ. ſi pars.
¶ Actoꝛ cõpellit᷑ ĩdiſtincte inuitus agere ⁊ cãm ꝓſequi poſt
ĩᷓ libellũ iudici dedit vel öncipi negociũ inſinuauit.ut ĩ auẽ.
q̃ ſemel.C.qũo ⁊ quãdo iudex.tamẽ re integra exiſtẽte vt quia
citatio tantũ emanauit bñ poteſt deſiſtere.vt in.c.i.de dolo ⁊
cõtu.li.vi.⁊.c.cm.de do.⁊ cõtu.vbi hoc no.abb.
¶ Arctoꝛe nõ ꝓbante reus ⁊ ſi nihil pᷣſtiterit dʒ obtinere.qũo
intelligit᷑ iſta regula ⁊ q̃ remedia competũt reo g actoꝛẽ cõtu⸗
macẽ.vide plene ꝑ Ab.in.c.cãm.de do.⁊ cõtu.circa finẽ.
¶ Cõtra actoꝛem contumacẽ quaiter ꝓcedat᷑.vide infra re/
media que competunt. 4
¶ Actoꝛ ſeu reus cõtumax quam cautionem in iudicio debe⸗
at pᷣſtare.vide infra cõtumax.v.qualiter.
¶ Acctoꝛ fundat intentionẽ ſuam ex inſtrumẽtis ꝓductis p er
reũ.vide.j.inſtrumentũ.vᷣ.ex inſtrumẽtis.
¶ Actoꝛ poteſt cõuenire ſubditos ſicut ⁊ domini ſuꝑ iur̃ ſub
lectõis.vide.j.reus.vᷣ.cõueniri poſſunt.·
¶ Agens Z liliũ tanq;heredẽ patris dʒ eum ꝓbare heredem
eſſe ⁊ ꝙ ſe miſcuit hereditati paterne.no. Bar.i.l.neceſſarijs
ff. de acqͥ. here. abb.in.c.qð nobis.qͥ fl.ſint leg.
¶ Actoꝛ obtinẽs in poſſeſſoꝛio an te neatur reſpondere coꝛã
iudice rei.vide.j.foꝛum..actoꝛ.
¶ Actoꝛ licet regulariter debeat ſeq ui
in fra foꝛum rei.
¶ Actoꝛ an tenetur pꝛeſtare cautioneʒ de ꝓſequenda lite.vi
de infra cautionem de pꝛoſequenda. J
¶ Actoꝛ miſſus in poſſeſſionem ꝓpter cauſamvł debitũ ma
nifeſtum an tenet᷑ dimittere poſſeſſionem reo venienti ⁊ cau⸗
tionem pꝛeſtanti.vide.j.poſſeſſio.v.ſi ſit. G
¶ Actoꝛ nõ debet mitti in poſſeſionem ꝓpter contumaciaʒ
vnius er pluribus tutoꝛibus pupilli niſi omnes citẽtur. vide
infra contumax.ver.vbicunq;.
¶ Agere poteſt ⁊ rũdere epᷣs ꝓ eccleſijs ſibi ſubiectis.de ſuc.
ab inteſt. c. fi.?⁊. C. de ſacroſanc.eccle.l.ſancimꝰ.naʒ ipᷣe ẽ poꝛdi
natoꝛ in cũctis.xxv.di.ꝑlectis.⁊ ipſiꝰeſt oĩs cura ⁊ pᷣfert᷑ alijs
in agẽdo marime in ſpũ alibꝰ.in tẽpoꝛalibꝰtamẽ pᷣoꝛ ẽ cã infe
rioꝛis miniſtri q;ᷓ epi.ĩ.c.i.de re.ec.nõ alie.epᷣs ergo agitꝓ eccle
ſia ſibi ſubiecta lʒ nõ vacet.vt in alle.c.fi.de ſuc.ab inteſt.⁊ ibi
Inno. ⁊ hoſt. ⁊ Ab.in.c.cũ deputati.de iudi.vij.col.
¶ Agere põt abbas in iudicio cũ ſit legitimus adminiſtratoꝛ
vide.S.abbas poterit ſine ↄſenſu.cñũ .ſeq.
¶ Agere põt qs p ſua ſuoꝛũq; iniuria.vt.l.i.⁊.ij.ff.ð accu. ſin
AQduüt dicũt᷑ parẽtes pr̃oni liberi frater ſoꝛoꝛ vxoꝛ ſocer ſocrꝰge

foꝛum rei fallit in caſu

ner vſtricꝰ nonerca pᷣuignꝰpupillꝰfurioſꝰfatuꝰ infãs.vt ĩ.l.i.?

ij. ff.de poſtu. ⁊ plene ĩ.l.ij.C. de accu.doc.ĩ.c.decetero.de teſti.
¶ Agere nõ ſolum põt epᷣs ꝓ eccleſijs ſibi ſubiectis.vt ĩ.c.fi:

de ſuccel. ab inteſt.ſed etiam quilibʒ poteſt agere ꝓ iuribusdi

gnitatũ ⁊ beneficioꝛũ ſuoꝛum in ipᷣa eccleſia.qꝛ intereſt eccłie
vt mẽbra ſua in ſui integritate cõſeruent᷑.colligitur in:.c.cũ ve
niſſent.de inſti.⁊ ibi abb.iij.colũ.
¶ Actio an oꝛiatur ex iuramẽto appoſito ſuper nudo pacto
vł nullo pacto ꝓcedente.vide.j.iuramentũ.ver.ex iuramento
litis deciſoꝛio.cũ tribus vᷣ.ſeq.
¶ In actiõðe vli ſufficit in genere petere ⁊ in gñe cõdẽnare ẽt

ſi res nõ expᷣmat᷑ in libello nec in ſnĩa ⁊ ĩ executõe declarabũt᷑

res ex offõ iudicis.vide.j.executio ſi petat᷑.

Accuſatio.

¶ Accuſans publice diffamatũ lʒ deficiat in ꝓbãdo nõ tũ dʒ
puniri pena taliõis vł calũnia qꝛ excuſat᷑ ꝑꝑ infamiã pᷣceden
lẽ.bar.ĩ.l.ij. .ſi ſᷣuus vel liber.li.x.ab.in.c.cñ ↄtigat.de reſcri.
⁊ in.c.cum dilecti.de dolo ⁊ cõtu.
¶ Accuſaroꝛe dubiam pꝛobationem faciente abſoluſtur ac⸗
cuſatus.vide.j.pꝛobatio.
¶ Accuſatio ciuiliter inſtituta nõ pꝛeiudicat accuſationi cri
minali que poſtea poteſt inſtitui ſi reus fuerit abſolutꝰ in ciui
li. vt ẽ tex. iñcta gl.ĩ.l.i.C.q ciui.act.cri.pᷣiudi.Sʒ h regła fal⸗
lit qñ ciuilis accuſatio tendit ad vindictã. vt in act.ĩiuriaꝝ.vt
l.pᷣtoꝛ edixit.ff.de iniurijs.quia de delicto vnius hominis nõ
en ſepe querenduʒ.vt.l licet.ff.nau: cau.ſta. Abbein cetue, de

Peur. ⁊? vide qð ſcripſi ſo.legum.li.iiij.tl.de las accu.li.
¶ Accuſare põt vxoꝛ viꝝ de adulterio vt lucret᷑ d enationeʒ
ꝓpter nuptias.vide.j.vxoꝛ põt accuſare.
¶ Accuſatus vel inqſitus de ꝑcuſſione cũ ſanguinis effuſio⸗
ne ſi poſtea pꝛobat᷑ tantum de percuſſiõe debet ſequi abſolu
tio ſed poſtea poterit inquiſitio vel accuſatio inſtitui ſuper ſo
la percuſſione.no.Cy.in.liij. C.de ꝓba.Abb.in.c. examinata
de iudicijs.ij.colun.
¶ Accuſatus poteſt recuſare ſuum accuſatoꝛẽ ante nomen re
ceptum inter eos.vt in:’l is qui reus.de pub.iudic.⁊ tũc dicit᷑
eſſe inter eos ⁊c.quando pꝛonũciatuʒ eſt pꝛo cedendũ in accu
ſatione non obſtantibus exceptionibus accuſati.ar.l.q adul.
Abb. in. c.. de mut. peti
¶ Accuſatꝰpõt accuſare accuſatũ ẽt poſt nomẽ receptũ inter
eos qñ imploꝛat᷑ offm̃ iudicis.ar.in.l.pe.⁊ qð ibi no.C.de iu
ra.cał.excipiẽdo aũt ꝑemptoꝛie idẽ. ſecꝰſidilatoꝛie.vtĩ.l.ſi ma
ritus.S.pᷣſcripil.ff.de a dul.pncipalr aũt recuſando regulr nõ
põt.vt gl.⁊ bar.i.l.is qͥ reus.de pub.iudi. 4
¶ Sed ſi crimen quod ſcdðo refert᷑ eſt pꝛeiudiciale ad pꝛimuʒ
poteſt. vt in.l.i.C.qui accuſa.nõ pſt.idem ſi eſt pꝛimo crimini
an nexũ.vt in.l.ij.S.ſi publico.ff.de publi.iudic. Si vero non
eſt annexum nõ poteſt indiſtincte recuſare niñ ſuãvł ſuoꝛũ in
iuriam ꝓſequat᷑.vt in.l.neganda.C.qui accu.non poſſunt.de
quo plene ꝑ abb.in.c.i.de mu.pe.
¶ Accuſaui tres vł plures qui percuſſerũt ⁊ vulnerauerũt ti
tium pluribus vulnerib ta qꝙ moꝛtuus eſt.⁊ ad pᷣdicta cõmit
tẽdadixi ꝙ vnus alteri⁊ alter alteridedit auxiliũ conſiliuʒ vł
fauoꝛem⁊ condẽnati ſunt omnes ad moꝛtemvt pꝛincipales?
vt dantes auxiliũ ⁊ fauoꝛem dicit Barto.in quodam cõſilio
quod incipit accuſauit tres ⁊c.ꝙ iniquitas dicte ſentẽtie ma
nifeſte apparet.nam ex ſecũdis accuſationibꝰoſtendit᷑ eosvt
reos pꝛincipales accuſatos.⁊ ſic nõ poteſt intelligi accuſati
vt auxiliũ ⁊ fauoꝛem impendẽtes quare ſuꝑ eodem facto qͥs
nõ poteſt eſſe reus pᷣncipalis ⁊ auxiliatoꝛ ⁊ fauoꝛis actoꝛĩ eo
dẽ ſcõ.vt.ff.ad velł.l.tutoꝛ.⁊ de fideiuſ.l.grece.S.pᷣuo.⁊ e adẽ
res non põt duplici iure cẽſeri.ff.de vſuca.l.eũ q edes.
Q Maʒ inter criminis reos ⁊ fraudis ꝑticipes multũ intereſt
vt.ff. de pub.l.ñi multi.in fi.ꝑ circũſcriptionẽ eĩ loci ⁊ ꝑtis⁊ ꝑꝑ

cõtinuationẽ dr̃ vnũ factũ ⁊ de eis ⁊ ð pᷣncipalioꝛi ẽ intelligẽ⸗

dũ in iudiciũ deductũ.ff.de mino.l.iij.S.i.⁊ eſt tex.in.l.itẽ mela
S.ſi plures.ad.l.acqͥ.ff. de ſica.l.ſi dicta.ergo accuſatio in qua
oẽs pᷣncipales fuiſſe reos ⁊ defẽſoꝛes ñ pᷣt dici alter alteriꝰ au
xiliatoꝛ fuiſſe qꝛ in delictis ſperat᷑ animus ⁊ ꝓpoſitũ delinquẽ
tis nõ exitus.de ſen.ex.cũ volũtate.ergo ⁊c.tunc enim fauoꝛ⁊
auxiliuʒ impẽdit᷑ quãdo qͥs nõ pncipałr delinqͥt.nam qͥ pᷣbet
opem furto nõ eſt fur lʒ furti teneatur.vt in.l.is qui opem.ff.
de fur. Itẽ dicta accuſatio nõ ꝓcedit ⁊ dicta ſnĩa eſt iniqua:
qꝛ accuſatoꝛ nõ expᷣſſit in ea ſpẽs auxilij vł fauoꝛis ⁊ ſic talis
accuſatio nõ pergit ad vigoꝛem iudicij.vt.ff.de do.l.exigit.⁊
de iureiuran.l.pꝛetoꝛ edixit.in pᷣn.ſed cõſtat ꝙ multe ſũt opeſ
auxilij ⁊ fauoꝛis.inſti.de obli.que ex delic.naſ.S.ope.Cũ ergo
is qui ambigue ⁊ obſcure ꝓponit habet᷑ ꝓ non pꝛoponente.
vt. ff. de excu.tu.l.ſcire opoꝛtet. Dubia ergo ⁊ ambigua ꝓpo
ſitio ſeu pꝛobatio interpꝛetat᷑ contꝛa illũ qͥ pꝛobare debuit te
ſtes etiam ſi ſic generaliter deponũt ſpecies non expꝛimendo
ſũt obſcuri ⁊ eoꝛũ pꝛetextu accuſati nõ dãnant᷑.non eni teſtis
põt dicere talis ſcripſit vł ſuſcepit qꝛ iſta ſunt iuris ⁊ nõ facti
ſed debet tantũ de facto deponere talis.ſ.poſſedit ⁊c.⁊ ſic cõ⸗
cludit bar.in ſuis ↄſilijs ↄſilio qð incipit accuſaui tresvł plu
res ⁊c.⁊ vide.j.opẽ pꝛeſtans.
¶ Accuſare nõ põt pupillꝰniſi ꝓſequat᷑ iniuriã ꝓpꝛiã vł pa⸗
rentũ.vt.l.ij.S.ſi pupillꝰ.ff.de accuſ.⁊ tũc ſi eſt infans accuſat
tutoꝛ noĩe ſuo ⁊ ſu biittit ſe ad penã taliõis.vt ibi no.bart.ſi
vero eſt maioꝛ infãte impubes tñ tũc pᷣt accuſare cũ auẽtate tu
toꝛis.vt in.d.l.ij.⁊.ff.de auc.pᷣſtan.l.dat᷑ſi aũt eſt pubes ma⸗
ioꝛ.xiiij.annoꝝ.põt cũ auctate curatoꝛis.vt.l.claꝝ.de auẽ.pꝛe
ſtã.ab.in.c.i.ð accuſa.quaſi ad mediũ.
¶ Pꝛo mõacho vl ſubdito accuſato admittit᷑ dñs vel ſupe
rioꝛ ꝓ intereẽ ſuo ĩmo ẽt tertius in fauoꝛeʒ rei publice põt ad
mitti ad defenſionẽ accuſati abſentis.vt ſin.no.bar.ĩ.l.vbi.(
de accu. vbi dicit ꝙ ſi qͥs occidat bannitũ ⁊ nõ andet cõpare
re tert volens ꝓbare occiſuʒ eẽbannitũ dʒ admitti qꝛ interẽ
rei publice.anin.l:i.⁊.ij. C. quando li.vni. ſine iu:ſe vin.⁊ etiã

Ab. in. c ſlla prepoſitoꝛum.de accuſationibus.

¶ Accuſatõe z aliquẽ pendẽte nõ dʒ qͥs ꝓmoueri ad digni
tatem ẽt ſecularẽ. ẽ ter. i..qͥ libertate.f. de lib.cã. ⁊ l.re.ffde
mu. ⁊ hono. ⁊.l. qᷣ ſtatus. ff.de re mi.⁊ ibi gl.⁊ ab.in.c.omnipo

tens.de accuſationibꝰ. . .
¶ Accuſatus ſeu denũciatꝰ vłõ quẽ excipit᷑ de crimine põt
eligi niſi ſit diffamatus als apiret᷑ via figmentis.de diuoꝛ.qᷓ

to. .l.ij. C. de dig. ⁊ di in. c. infamibꝰ. de re. iur.li.vi.2 B ſi mali
cioſe fiat accuſatio.ar.op.in.l.i.S.cum qͥs.ff.de qõnibꝰ.ð quo

vide abb.in.c.omnipotẽs.de accu.

Abb. in. c. is cui.de accuſa.

¶ Accuſatoꝛis pᷣuaricatio ſeu colluſio ꝓbat᷑ ꝑ teſtes qͥ inter

fuerũt q accuſatoꝛ ⁊ reus cõuenerũt ſuꝑ collunõe fienda.p⸗
bat᷑ ẽt ſi accuſatꝰcõuerſabat᷑ cũ accuſatoꝛe qꝛ ex accuſatione

qĩali nõ amicicia ſʒ inimicicie capitales oꝛiunt᷑.vt in.l.i.⁊.l.in
imicicie.ff. de his qͥ.vt indig.facit.c.ſciẽs.lxxxviij.di.no.bart.ĩ
l.i.S. ad pᷣuaricationẽ.ff.ad turpił.⁊ ab.in.c.de his.de accu.⁊

qð ſcripſi fo.legũ.l.iiñj.ti.de accu.l.x.

¶ Accuſari põt iterũ accuſatꝰ abſolutus ſi ſecãdus accuſa

toꝛ ꝓſequit᷑ iniuriã ꝓpꝛiãi ꝓbat ignoꝛa ſſe accuſationem ab
alio inſtitutam.vt in.l.ſicui.ff.de accuſa.⁊ ibi glo.animus ſeu
ignoꝛantia pꝛo bat᷑ ꝑ iuramẽtũ.arg.c.nulli.de elec.li.vi. tem
ꝓbat᷑ abñtia a loco tꝑe accuſatõis vł qerat in mĩoꝛi etate cõ
ſtitutus.vt ĩ.c.fi.q ma.accu.pñt.Scĩa em̃ pᷣſumit᷑ ſ ĩ loco erat
fama de accuſatõe vłiſte erat vicinꝰ Ar.ĩ.c.qto.⁊.c.quoſd am
de pᷣſump.⁊ ĩ.c.i.de poſtu.pᷣla.ab.in.c.de his.de accu.in fi.
¶ Accuſare nõ põt dlericꝰ laicũ ad vindictã publicã ẽt ſi nõ
veniat imponẽda pena ſanguinis.ẽ tex.in.c.ſicut ſacerdotes
ij.q.vij.⁊ ẽ rõ qꝛ accuſatio ẽ genꝰ intentõis illaudabilis.ij.q.
vij.ſi qͥs.iõ clericꝰnõ dʒ ſe immiſcere hmõi odioſis litigijſ.no.
ab.ĩ. c. cum.p.de accuſa.
¶ Qlericꝰñ ꝓſequit᷑ iniuriã ſuãvł eccłie ſue põt laicũ accuſa⸗
re ſi pena ſanguinis nõ vẽit imponẽda.vtĩ.c.cũ.p.de accu.⁊ ĩ
c.pe.de homi.li.vi.Si vero venit imponẽda pena ſanguinis
põt accuſare laicũ dũ tamẽ dicat ꝙ accuſat dũ tamẽ pena ſan
guinis euitet᷑.vt alleg.c.pe.de homi:li.vi.
¶ Accuſare põt aliũ quilibet de populo de crimine publico
ad penã pecuniariã.no.glo.⁊ bar.in.l.ea.ff.de pub.acti.⁊ cui
applicet᷑ illa pena pecuniaria.no.iĩ.l.iij.ff.de ſepul.vio.⁊ in.l.
agraria.de ter.moto.abb.in.c.cũ.p. de accu.
Accuſare poſſũt laici p arochiani ſuũ clericũ de cõ cubina
tu ẽt ſi ſint viles cũ eoꝝ intereſt vt recipiãt eccleſiaſtica ſacra⸗
menta a bono ſacerdote.ad hoc de elec.dudum.ij.⁊ not.ð ele
ctio.querelam.idem de patrono qui poteſt accuſare ſuũ capel
lanũ eſt cõcluſio Zapi ſua alleg.xi. Z
¶ Accuſare põt quis ꝓſequẽdo ſuam vł ſuoꝝ iniuriaʒ:⁊ qᷣdi
cant᷑ ſui.vide.S.actio.vᷣ.agere põt quis.
¶ Accuſansde homicidio ſi negauit in pᷣncipio demũ conui
ctus allegat ad ſui defenſionẽ illuʒ occidiſſe dʒ admitti ad ꝓ⸗
bandũ ẽt ſi ſit cõuictus de mẽdacio.fac.ar.c.fi.ð ſol.⁊ qð no.
Jo.an.ĩ.c.nullꝰpluribꝰ.de reg.iu.lib.vi.in mercuria.Abbas
in alleg. c.fi de ſolu.i. colun. .

Acta.

¶ Acta geſta ab vniuerſitate in qua interfuerũt aliqui inba
biles ẽt ſi ſint pꝛeſidentes non inficiu ntur pꝛopter intereſſen
tiã illoꝝ inhabiliũ vt in.c.cõſulti.decu. vʒ ergo collegialr ge
ſtus ab h abilibꝰ⁊ inhabilibꝰ⁊ ſuſtinet᷑ actus ꝓpter habiles.
vtibi no.Ab.fallit in caſbꝰquos ipᷣe ibi no.
¶ Acta cãe geſta coꝛam arbitro vt atteſtatiões teſtimonia ⁊
ꝑtiumofeſſiões que habẽt inſtruere cam faciũt fidem coꝛam
iudice.vt.l.penul.C.de arbi.⁊ ibi Bal.acta tamẽ litis que nõ
cõcernũt inſtructionẽ ⁊ merita ſed oꝛdinationem iudicioꝛum.
vt lit.cõteſta.⁊ ſatiſdatio ⁊ ſimilia pereunt.vt no.docto.in.c.
cauſam q̃.de teſt. Abb.in.c.fi.de arbi.vide.j.compꝛomiſſum
licet moꝛte.valẽt tñ talia acta quo ad interruptionẽ pᷣſcriptõii
vt no.in.c.pᷣſentata.de teſti.⁊ ibi Inno. R
¶ Acta an coꝛꝛuãt ſnĩa coꝛꝛuẽte ꝓpf vitiũ nullitatis.vide.j.
ſniĩa coꝛꝛuente.vide.j.excõicatio.x.geſta.cum alijs ver.ſeq⁊
vide.j.collegium..actus.
¶ Actus ꝑ vniuerſitatẽ geſt?tʒ ⁊ nõ infirmat᷑ rõe inhabiliuʒ
q fuerũt admirxti cũ habilibꝰ no. Joian.i, c.qðᷣ alicui.de re. iu.

de crimine põt

¶ Accuſatus abſolutus an poteſt iteꝝ accuſari vide plene 8

in met. ⁊ no. in. c. fi.de pcnrato.⁊ iõ vbicũq; põt actus valere
aliquo mõ nec ↄſtat de pᷣriavolũtate ſiue ſit peccatũ in foꝛma
ſiue in materia vʒ actus.quod colligit᷑ ex no.in.c.cũ ſuꝑ.ð of.
ctus coꝛꝛuit ſi auctoꝛitas non eſt legitime pᷣſtita.vide in
fra auctoꝛitas.
¶ Actus geſtus cõ tra iur diſpoſitionez nõ vʒz lʒ ſpecifice nõ
retractet᷑ ꝑ legem in.l.nedũ.C. de legi.⁊ in regula q̃ ius fiũt.
lac tex.iũcta gliin.c.nouit.de his que fi.a pᷣla.x.di.c.vides nã
q;. foꝛma dat eẽ rei ex iuris diſpoſitõe.xij.q.ij.in ſũma.⁊ duriꝰ
agit᷑ cũ lege ĩ tali caſu qᷓ; cũ miniſtro legj.vt no.bar.i.l.ampliꝰ
ff.rem ra. ha.ſed quo ad actꝰ nullitatẽ paria ſũt aliqͥd facere 5
legẽ moꝛtuꝗ.⁊ ↄ legẽviuã.ſentit inn.in.c.fin.de accu.ab.in.c.

cũ olim.de arbi.⁊ vide.j.alienatio fcã in fraudem.

¶ Acta certa die ↄfecta pñt de voluntate partium deſtrui ni⸗
ſi negocium ſit terminatum.vt in.l.acta.ff.de iudi.no.barto.⁊ĩ
l.actoꝛum. C. de pꝛoba. G
¶ Acta volũtaria vt tranſactio cõpoſitio cõpꝛomiſſuʒ ⁊ ↄfeſ
ſio inter alios geſta nõ pᷣiudicant alijs in iure ſuo.no.inn.in.c
audiij.de pᷣſcrip.⁊ qð no.i.c.fi.de emp.⁊ ven.⁊ deↄfeſſiõ e.io.
an.in addi.ſpe.ti.de ↄfeſ.S.nũc videndũ.vᷣ.qͥd ſi cõfiteoꝛ.circa
fi.Anto.⁊ abb.in.c.q;uis.de re iudi.pe.colũ. H
¶ Actus geſtus zlegẽ penalem an ſit nullus.vide no.ꝑ ab.
in.c.fi.de poſtu.pla. MMB
¶ Actus vbi poteſt referri ad bonũ vł ad malum qꝛ eſtindif
ferens ſꝑ dʒ referri ⁊ interpꝛetari ad bonum.⁊ ita loquitur.c.
eſtote.de regu.iur.ſed vbi factum in ſe eſt malũ lʒ poſſʒ habere
excuſationem nihilominus ẽ referendus ad malum.in.c.i.de
pꝛeſump.no.ab.in.c.i.de cle.nõ reſi.
¶ QLirca acta iudicij an ⁊ quãdo cred at᷑iudici.c.cum dilecti.ð
accu.⁊.c.oũ dilecti.de elec.⁊.c.cum a nobis.de teſti.⁊.c.qm̃ cõ
tra.de ꝓba.⁊ ibi docto. rJUMU
¶ Inter acta iudicij cõputabunt᷑ receptio teſtium ⁊ cõfeſſio
ꝑtium ſiue fiant in pᷣſentia iudicis ſiue nõ.dum tamẽ fiant de
mandato iudicis.⁊ valent acſi ipᷣe iudex pꝛeſens fuiſſʒ.vt no.
Inno.in.c.qm̃.de ꝓba.circa pᷣnci.opoꝛtet tamẽ ꝙ de auctoꝛi
tate ſiue cõfeſſione iudicis ſiat fides nõ ꝑ illuʒ cui cõmittit᷑ qͥa
einõ credit᷑arg.C.de iur.fiſci.l.ꝓbibitum.li.xi.ſed ꝑ alium no
tarinm.vt no.doc.in alleg.c.quoniã.
¶ Acta iudicij lʒ auctoꝛitateiudicis ꝑ duos viros vł ꝑ tabel
lionẽ cõſcribant᷑ ⁊ faciant fideʒ.iu no.in.c.qm̃.de ꝓba.nõ tñ
pñt ipſi alij penitꝰextraneo ̊ cõmittere vt ibi voluit inno.⁊ ẽ
rõ qꝛ exquo iudex auctoꝛitatẽ induſtriã ⁊ fid elitatẽ duoꝝ viro
rũ vł tabellionis eligit nõ videt᷑ eis cõmittere ꝙ babẽt nudũ
⁊ induſtrioſum offm̃ vt alijs cõmittant niſ ſpãlis iudicis au⸗
ctoꝛitas interueniat.vt in.c.fi.S.is aũt.de offi.deleg.docto.in
allega. c. quoniam.
¶ An ſũt de acij iudicij exceptões ĩſtr̃a ſnĩe vł iuramẽta.vide
plene ꝑ glo.⁊ doc.ĩ.c.quoniã ð falſam.de ꝓba. vbi tradit᷑ re⸗
gula ꝙappellatõe actoꝝ cõ pꝛe hẽdunt᷑ oĩa que fiũt in foꝛma
iudicij vł quaſi.no.i.l.ſi debitoꝛ.ff.de iudi.⁊ ci.i.l.ij. C. vt li.pẽ.
⁊ bar.in.l.actoꝝ.ff.de re iudi. MM
¶ Qirca acta iudicij cui ⁊ in quibus caſibus cred at᷑ ſoli iudi
ci.vide.j.iudici ſoli. B
¶Acta ẽt litis oꝛdiatoꝛia faciũt fideʒ coꝛã iudice ſubrogato
inſtãtia nõ ꝑempta ⁊ ſicad ꝑemptionẽ iuriſditõis tm̃ nõ reqͥ
rit᷑ ꝑemptio inſtãtie ſed remanet inſtãtia ⁊ trãſit integra ad ſuc
ceſſoꝛẽ. vt colligit᷑ ex.c.fi.de ꝓba.⁊ ibi doc.
¶ Omnia acta iudicij in factũ reſpiciẽtia vt atteſtatões ⁊ cõ
feſſiões que ꝓpꝛie ſũt acta litis ſeu cãe etiã ſi ſnia nõ ferat᷑ va
lent omnib? qͥbus valeret res iudicata vt ſi aliqͥs cõueniat᷑ ſu
ꝑ fundo ⁊ induxit teſtes ſuꝑ iure ſuo ⁊ poſtea illũ fundũ vẽdi
dit ille atteſtatões valebũt emptoꝛi ſicut ſnĩa valeret ſi ꝓ ipo
vẽditoꝛe lata fuiſiʒ.ff. de excep.rei iudi.ſi a te.S.i.⁊.S.iulianꝰ.æ⁊
idẽ in omnibꝰcaſibꝰ in quibꝰres inter alios acta alijs pᷣiudi⸗

*

cat. vt in. c. qᷓuis. de re iuino.doc.poſt Inno.ĩ.c. cãm q̃.j. de te

ſti. vide.j.inſtãtia.ver.lʒ.cũ ſeq.

„ M

¶ Acta litis etiã factũ reſpiciẽtia nõ ꝓſunt in ſcdᷣo iudicio ſi

in pᷣmo agebat᷑ ad vnã rem⁊ modo agat᷑ ad aliaʒ rem ſepara⸗
tã qꝛ in tali caſu nõ ꝓdeſt ſnĩa re variata.vt ĩ.l.an eadẽ.ff. de
re iu.idem ſi atteſtatões recipiunt᷑ in iudicio ſemipleno nõ ꝓ⸗
derũt ſi poſtea agat᷑ in iudicio plenario.vt.c veniẽs. de teſti.

no,. bart, in. lab hoſtibus.S.qð ſi ſimpfr. ffex qui.cau.ma.qð

intellige ꝙ iudiciñũ de ſui natura eſt fũmariũ ⁊ in atteſtatõibꝰ

teſtiũ que variant᷑ ex qualitate iudicij.ſecꝰin cõfeſſiõe que nul
lam recipit diminutionẽ ex mõ agendi que cũ nõ exigat de ſui
natura aliquꝗ tutelaʒ iudicij trãſit in notoꝛiũ iuris quomodo
cũq; variet᷑ modus agẽdi.facit glo.in.c.oũ dilectus.de oꝛ.cog.
⁊ in.c.ꝑ inqͥ ſitionẽ.de elec.⁊ doc.in.c.cauſam q̃.i.de teſtibus.
⁊ vide.j.conf eſſio facta in vno iudicio.⁊ ver.confeſſio partis
⁊ vide.j.pꝛobationes facte.
¶ Beſta . eum qui gerebat ſe ꝓ pꝛelato an teneant.vide in⸗
fra erroꝛ.⁊.j.intruſus. “
¶ Geſta ꝑ excõmunicatũ toleratũ vel nõ toleratũ an teneãt᷑
vide.j.excõicatio.vᷣ.geſta.cũ ſeq. .
¶ Geſta poſt appellationẽ extraiudicialẽ an valeant,.vide.j.
appellatio.ver,poſt appellationẽ.

Aditio.

¶ Adire ñ poteſt qͥs hereditatẽ ꝑ ꝓcuratoꝛẽ generalẽ niſ ad
adeundũ ſibi fuerit ſpãliter attributa ptãs qꝛ tũc ↄſtat de aĩo
no.bar.ĩ.l.paulꝰ.ff. de acqui.he.⁊ inſti.de here.q̃li.⁊ dria.S.fi.
Pꝛocuratoꝛ em̃ nõ pᷣt declarare animũ dñi ſine mãd ato ſpã
li.no.ang.in.l.ſi qͥs intentõe.ff.de iudi.
¶ Adire an pꝛeſumatu r heres hereditatem. vide infra heres
non pꝛeſumitur.
¶ Adire intelligit᷑ pater hereditatem nomine filioꝝ retinen⸗
do bona hereditaria filioꝝ.vide no.ꝑ bar.⁊ Bal.⁊ Sali.i.l.
nõ hoc.C. vnde legiti.⁊ vnde cogna.⁊.l.filio.C. de iure deli.⁊
ff. de pe. here. l. ſi filius.
¶ Hereditas qꝛ ſolo aĩo acquirit᷑.vt in.l.pꝛo herede.⁊ quod
ibi nota /ff.de acqui.heredi.eoipſo ꝙ conſtituit quis pꝛocura⸗
toꝛeʒ ad adeunoũñ hereditatẽ iacentẽ incontinenti acquirit᷑ ſi
bihereditas.ſecus in ꝓcuratoꝛe generali in quo ceſſat pꝛedcã
rõ.no.Ab.in.c.accedens.de pᷣben.in fi.
¶ Ad adeũdum bereditat ſolus anim? ſufficit q̃ litcũq; de⸗
claratꝰ.inſti.de here.qua.⁊ diffe.S.fi.C.vñ legi.l.nõ boc.ff.ð
rei vẽ.l.ſi ager.no.glo.in.l.generi.ff. de acqͥ. hPere.
Q¶ Zicerꝑ ꝓcuratoꝛẽ generalẽ ſiue ſpãlem non poterit aditio
fieri hereditatis ſʒy cõſtituẽdo ꝓcuratoꝛẽ ad petendũ heredita
tem certi hoĩs eſt actus ꝑ queʒ ſatis animus declarat᷑.qð nõ
poterit qͥs facere niſi ſit heres.no.gl.ĩ.l.ꝓ herede.S.fi.ff.de ac
qui.he.nã cõſtituendo talẽ ꝓcuratoꝛem ipᷣemet adire vr.not.
bar.in.l.gerit.ff.de acqͥ.here.iij.colũ.⁊ in.l.paulus. in fi.e.ti.⁊
nihil remanet faciendũ ꝑ ꝓcuratoꝛeʒ. vt no.glo.in aditiõe em̃
inſpicitur magis opinio qᷓ; veritas.no. Har.in allega.l.gerit.
i.colũ.⁊ magis animus qᷓ factũ.vt in allega.l.pꝛo heredebi
tam facti q; animi.

¶ Solus actus pᷣparatõis ad petutionẽ hereditatis vt face⸗

re foꝛmare libellũ volẽs agere cõtra te petitõe hereditatis in

ducit ꝓbationẽ voluntatis adire hereditatẽ volentis.vt in.l.

quẽadmodũ.ff.de inoffi.teſta.nam circa ius ⁊ nomẽ heredita
tis talis actus fieri nõ põt.no.bar.in.d.lł.gerit.de acq̃.bere.v.
colũ.de hac materia vide.j.tranſmiſſio.

Agdminiſtrator.

¶ Adminiſtratoꝛ debʒ dariꝑ ſuperioꝛẽ monaſterio vacanti
ꝓ remotionem ꝓpter ſuũ delictum.qꝛ eſt ſuſpitio contra capi
tulũ.ex eo ꝙ tollerauerat abbatẽ ſuſpectum.facit.c.fin.de ſup.
neg. pla.ſᷣm Ab.in. c.cũ dilecta.de reicrip.
¶ Adminiſtratoꝛ dat᷑ eccłie vacanti ꝑ epᷣm donec per papas

fuerit eccleſie ꝓuiſum.vide infra epᷣs. —
¶ Adminiſtratoꝛ neceſſariꝰvt ẽ platus ſeu tutoꝛvł curatoꝛ ſi

dãnificat eccłiam vł minoꝛẽ ↄᷣbendo vel in iudicio ẽ in optõe
eccłie vł minoꝛis an velit agere ðↄð adminiſtratoꝛẽ vł eius he⸗
redes.⁊ ad emẽdãdum dãnũ an velit petere reſtitutionẽ in in
tegrũ ſeu rẽ vẽdicare a tertia.vt ẽ tex.⁊ glo.in.c.ex pᷣſentiũ.de
pig.⁊ ſic reſtringit᷑ gl.c.cũ veniſſent.de ĩ ĩteg.reſt.vt ibi no.ab.
¶ Generalis ad miniſtratio eccłie non poteſt laico committi
vide.j.laicus non poteft.
¶ Adminiſtrare põt pᷣlatus poſt ↄfirmationeʒ. vide.j.pꝛela

tus poſt cõfirmationem.cum x.ſeq.

Adoptio.

¶ Agdoptio imitat᷑ naturam carnalis matrimo nij:hin ceſt ;
E banc cognationem legalem etiam ſacerdos qui naturaliter

r

? de facto poteſt generare poteſt flii ad optare idem de alio
quocũq; valẽte.vt in.l.ſi pater.ff.de adop.de qua adoptione
vide Abb. plene. in. c. i.de cogna. lega.

Aduocatus.

¶ Aduocatꝰin cã ſi ppalauit intentionẽ ſuã circa deciſionez

illiꝰcãe reddit᷑ ſuſpectus in iudicãdo ⁊ ſic intelligit᷑l.pᷣtoꝛ.ff.
de iuriſ.om.iu.ſʒ ſi aduocatꝰfuit ↄſultꝰ ⁊ nõ dedit reſponſum

psöt in cã illa eẽ iudex. de hoc vide glo.i.c.dilecto.de teſti.ab.ĩ

c.irrefra gabili.S.i.de offi.oꝛ.in frine.
¶ Aduocare nõ ꝓhibet᷑ is qui ↄſiliũ pᷣbuit in camera nec ꝓ⸗
curatoꝛis officiũ pꝛo altera ꝑte exercere.no.bar.ĩ.l.i.ff.de va.

2 extraoꝛ.cog.abb.ſuꝑ rubꝛica de poſtulando.

¶ Aduocatꝰvel medicus ſi eſt ſalariatꝰ a publico nõ dʒ re⸗

cipe aliqͥd ab aliqͥ litigãti vł ↄſtituto in egritudine ſʒ a nõ liti

gãtibꝰ vła ſanis licite recipit ſalariũ qꝛ ſalaria nõ ꝓ iſtis ſũt
ↄſtituta ſed ꝓ litigantibꝰ? infirmis.⁊ no.h̊ dictũ ⁊ ꝓbat᷑ vtrũ
qʒ ĩ.l.añpe.C.de ꝓfeſ.⁊ medi.li.x.ab.ĩ.c.i.de poſtulã.in fi.
¶ Aduocatõis offm̃ exercẽs ᷣ aliquẽ a quo hũit beneficium
incurrit ingratitudinis vitiũ.vnde poſſʒ donatio reuocari.ar.

in. c.fi.de poſtulã. iũ cto.c.fin. de dona.qð intellige de bñſicio
gratuito.ſecꝰ ſi qs habuiſſʒ bũficium ſeu ſalariũ a ciuitate vł

eccłia ꝓ bñficijs impẽſis vel ꝓ mercede laboꝛis qꝛ tũc non te
net᷑ reipublice vltra laboꝛẽ impenſum ſeu ꝓmiſſuʒ.facit illud
xvi.q.v.Ab.in.c.fi.de poſtulan.
¶ Aduocare q̃s poteſt S patriã ſuam ꝓ ſuo genitoꝛe.ꝓ hoc
l. pe.de iuſti.⁊ iu.⁊.l.iij.de aduo.diuer.iudi.⁊ hoc veꝝ quãdo
pater pᷣtendit iuſtã cãm.ſecus ſi eſſʒ rebellis patrie quia tunc
filiꝰdebʒ inſurgere õ eũ.no.bar.in.l.minime.ff. de relig.⁊ ſũp.
fune.Ab.in.c.fi.de poſtulã.in fi. S

¶ Adnocati boni iuriſte ſunt medici animarũ ⁊ miniſtri iuſti

cie.tanto ergo ſũt pᷣſtantioꝛes medicis coꝛpoꝝ quãto anima
peſt coꝛpoꝛi ⁊ iuſticia egritudinibꝰ.nam habent nobiliꝰſubie
ctũ.no.glo.in.c.ceterũ.de iura.calł.⁊ ibi Ab. .
Aduocatꝰpõt eẽ domeſticꝰ cõmenſalis iudicis cãe nec ex
h iudex ẽ iudicãdus ſuſpectꝰ.vt in.c.i.de offi.iudi.⁊ ibi Abb.
¶ Aduocatus põt eſſe etiam in iudicio ſeculari clericus in ſa
cris cõſtitutus.nam ſacerdos poteſt ꝓ ꝑſona ecckiaſtica ibi li
tigante vł ꝓ delicto eccłiaſtico ſeu re eccleſiaſtica.no.in.ci.de
poſtulãdo.vbi no.Ab.que dicant᷑ negocia eccliaſtica.vbi eĩ
litigãtes ⁊ negocia ſũt ſecularia debʒ ↄſtitutus in ſacris abſti
nere ſi hʒ bñficiũ exqͥ poſſit ſuſtẽtari ſʒ ſi ñ bʒ nec epᷣs ſibi ꝓui
det ⁊ hʒ indigẽtiaʒ licite pĩñt aduocati offm̃ exercere aduocati
cũ dicãt᷑ defendere rẽ publicã ſicut milites armate militie.vtĩ
l.aduocati.ff.de aduo.diuerſ.iudi. In criminibus vero vbi ẽ
imponẽda pena ſanguinis nõ poteſt. vt in.c.ſnĩam.ne clerici
vłmona.⁊.c.i.lx.diſtinc. poteſt tamẽ eſſe ex parte rei dũmodo
ꝓteſtat᷑ ꝙ non intendit ad penam talionis nec ad vindictam
ſed ad defenſionem rei tantum.no.glo.l.diſtin.ci. Abb. in al
legato.c.i.de poſtulando.
¶ Agdu ocatus vel ꝓcuratoꝛ poteſt eẽ monachus pꝛo amico
mon aſterij abbate imperante qꝛ in ↄſequentiã tractat᷑ devti⸗
litate monaſterij.no. Inn. in. c.cũ. J.⁊.a.de re iudi.⁊ Abb.in
c.ex parte de poſtulando.
¶ Aduocatõis ſeu ꝓcuratõis offm̃ iura ꝓhibent clericis vel
religioſis ſeu monachis qñ indifferẽter volunt aſſumere talia
officia ſʒ in cã ſpũali hoc ꝓhibere nõ fuit de mẽte canonũ.vt
no.archi.in.c.ꝑuenit.lxxxvi.diſt.⁊ hoc eſt equiꝰlʒ collectarius
dicit in. c.i.de poſtulã.⁊.c.dilecti.de arbi.qð videt᷑ veriꝰ.vt
no. Abb. in. c. in noſtra.de ꝓcura.
¶ Aduocare põt clericus ſacerdos in quattuoꝛ caſibꝰ. Pꝛi
mus ꝓ ſe. Scðs ꝓ eccłia.tertius ꝓ perſonis ſibi coniunctis:
⁊ hoc ſi neceſſitas ĩmineatvt quia coniuctus nõ poterit habe
re aduocatumvl non ita bonum ſicut ſacerdos. Quartus ꝓ

