riẽti cui erat delata hereditas nõ adita niſi ſtet alius qͥ veni⸗

at ꝑ ius accreſcendi. ⁊ ita limitat glo.l.cũ nõ ſolũ ꝑ cauſam.l.
nõꝓ numero. C. ad oꝛphi. eſt tex. de hoc.in.l.vnica.C.qñ nõ

petentiũ ꝑtes peten.accreſcũt.⁊ eſt huius ratio:qꝛ ſicut ꝑ te⸗
ſtamentũ ita ꝑ ſuũ heredẽ quis alius excludit᷑. vt eſt expᷣſſum
in.l.ij. C. vnde liberi.⁊.l.anteqᷓ.C.cõia de ſucceſ.
¶ Mona cõcluſio ſi filius eſt beres matris inſolidũ ⁊ moꝛia

tur nõ adita hereditate tranſmittit hereditatẽ ad patrẽ viuũ

ſiue pꝛius moꝛiat᷑ ſiue repudiet.vt.C.de bo.que libe.l.fi.⁊.S.
ſimiliq; modo. Si vero filius eſt heres ꝓ parte:tũc ſiue pᷣmo
riat᷑ ſiue repudiet excludit᷑ pater ⁊ veniũt fratres iure accre⸗
ſcendi.vt.ff. ad tertuł. l.ij.S.ñ quis ex liberis. in fi.⁊ eſt ratio.

dꝛ ſunt fratres ⁊ tractat᷑ de iure accreſcẽdi.ar.ff.de acqui.he⸗

re.l.qꝛ ſuperſtitis.tum etiã qꝛ tranſmiſſio ad fratrem nõ adi
ta hereditate ꝓcedit ex pꝛiuilegio ſed ius accreſcendi ꝓcedit
ex iure cõi ⁊ pꝛiuilegia facilius tollunt᷑.C. ad velleia.l.antiq̃.
circa pꝛin.ſed ad ſuos heredes trãſmittũt etiã ſi cũ extraneis
ſint inſtituti.vt.C.de his qui ante aper.tab.l.vnica.⁊ hec eſt
ipſa veritas ſᷣm Ja.ð bello.? Bal.C. ad oꝛphi.l.nõ ꝓ nume
ro.⁊ eſt huius ratio.ſ.ppter obſtaculũ maioꝛis equitatis.qꝛ
eſt maioꝛ equitas ꝙ filij ſupſtites habeãt hereditatẽ paternã
qᷓ; ꝙ ꝑ accidẽs moꝛtalitatis hereditas fiat parentũ ⁊ minna⸗
tur ius ſucceſſiõis liberoꝝ ꝑ cõcurſum paternũ qui pater oĩ⸗
no erat extraneus a ſucceſſiõe vxoꝛis.vñ eo caſu eſt fauoꝛabi
lius ius accreſcẽdi qᷓ; traſmiſſio.vt ſic not.elægãter Bal.in al
le.l. vnica. C. de his qͥ ante aꝑ.tab. vjde.s. ius accreſcẽdi.
¶ Decima cõcluſio hereditas etiã nõ adita de liberis ad li⸗
beros tranſmittit᷑ etiã ignoꝛãtibus.⁊ eſt ratio.qꝛ liberi vẽdi
cant tanqᷓ debitũ a d ſolatiũ ſue triſticie eo qꝛ natura nõ dʒ
defraudari caſu foꝛtuito.eſt caſus in.l.vnica.C. de his q̃ ante
aper. tab.S.alle.qð intelligo vt.Sã.pxi.cõcluſione.

.¶Vndecima cõcluſio.recuſans hereditatẽ etiã ſuus nihil

tranſmittit etiã ad ſuos.⁊ ſic exiſtẽtia ſui heredis eliſsꝑ aſcẽ
ſtonẽ impedit tranſmiſſionẽ etiã de iure ciuili.C. de iure deli.
l.fi. S.ſi vero poſti. not. glo. in alleg.l. qui ſe patris. que dicit
ꝙ in fllio abſtinẽte nulle remanẽt reliquie iuris ciuilis effica⸗
ces ad heredis exiſtentiã ſubſtatialẽ pᷣſertim ſi ſuus poſt aſcẽ
ſionẽ moꝛtuus eſt:qꝛ tunc nullũ ſubiectũ exiſtentie eſt in rerũ
natura.de ſu.⁊ legit. bere.l:defuncti.eſt cõcluſo Bal.in alle

ga.l. vnica. C. de his qui ante aper tab.

¶Duogecima cõcluſio.ſi bereditas ani maternieſt delata

infanti: ⁊ infans deceſſit ſuperſtite patre ⁊ matre ⁊ fratre oẽs
ij

„*

HKZ

iſti equaliter ſuccedũt per auc. defuncto. C. ad tertul.2 ſicpa⸗
ter nõ erit magis pꝛiuilegiatus q́; mater ⁊ frater.nec videt᷑ eſ/⸗
ſe aliqð patris pꝛiuilegiũ ſi linea materna ⁊ trãſuerſꝗlis põt
venire eodẽ mõ quo pater vel auus paternus. nõ ergo bene
dicit᷑ in tex.l.ſi infanti iure paterno.niſi dicat᷑ q ius paternũ
eſt cauſa huius fictõis cauſande.ſed poſtqᷓ; fictio eſt cauſata
oĩbus ꝓdeſt quibus ꝓdeſt veritas. Si ergo pater repudiat
boc ius accidſcit matri ⁊ ſoꝛoꝛi:qꝛ apertũ erat eis pꝛiuilegiũ
arg.de cõtra.tab.l.ſi poſt moꝛtẽ.S.fi.ſecus ſi pater nõ aperu⸗
iſſet hanc viã.puta qꝛ eſſet pᷣmoꝛtuus.tunc ſecus ⁊ oĩbus ꝓ⸗
deſt fictio q bus vera acquiſitio ꝓdeſt. ⁊ ſic nõ ob.l.cũ patro⸗
nus.de leg.ij.eſt cõcluſio al. in alleg.l.ſi infanti.
¶ Decim atertia cõcluſio.ſi intra ann ale tẽpus poſtqᷓ; beres
cognouit hereditatẽ ſibi delatã eã nõ adierit vel renunciaue
rit ille cũ ſucceſſione ſua a beneficio tranſmiſſiõis excludit
tex.in.l.cũ antiquioꝛibus.C.de iure delib.S.fi.⁊ ibi glo.
¶ Decimaquarta cõcluſio ꝙ ſuus heres ꝑpetuo adit.vt.l.
licet. C. de iure delib.⁊ ꝑpetuo tràſmittit ꝓpter exiſtentiã ſui
heredis ſicut ⁊ tranſmittit ad poſteros etiã poſt annũ ſentẽ⸗
tie.vt. C. de hbis qui ante aper.tab.⁊ de cadu.tol.l.vnica.S.in
nouiſſimo.cũ beneficio tñ abſtineꝑdi.vt.ff.ð caſtrẽ.pecu.l.he
reditate.S.i.⁊ de acquir.here.l.ſi quis filiũ.S.i.⁊ hoc niſi iam
vẽgite eſſent res hereditarie poſtq ſus heres hereditatẽ pa
ternã recuſauerat.vt.l.fi. C. d iure delib.
¶ Decimaquinta cõcluſio. extranens heres ſi deceſſit cum
ignoꝛaret ſibi delatã hereditatẽ omnino excludit᷑ heres eius
vt allega.S.ſi em̃.ſi autẽ ſciuit ſeruat᷑ diſtinctio dicte.l.cũ an⸗
tiquioꝛibus.⁊ ibi glo.
¶ Decim aſexta cõcluſio.ꝙ ſi beres nõ ſit ſuus ſi tamen eſt
de liberis tranſmittit etià ignoꝛãs ad liberos ſiue ſint in po⸗
teſtate ſiue nõ.C. de his qui ante aper.tab.l.i.nõ tamen trãſ⸗
mittit ad ſuperioꝛẽ.vt.C.ad oꝛphi.l.ij. ⁊ hboc ſm diſtinc. Bal.
in alleg.l.cũ antiquioꝛibus.in ſi.
¶ Decimaſeptima ↄduſio.cũ exiſtẽtia ſui brdis ſit quoddã
ius intellectuale ex reliquijs.:.xij.tab.inſitũ ſuis heredibus:
ſuus heres nõ põt expᷣſſe renunciare omni iuri ſuitatis.qꝛ ne⸗
ceſſarius ⁊ ſic ex vi nominis inuitus. eſt cõ cluſio Bal. in.l.
quidẽ elogio.C. de iure delibe. .
¶ Decimaoctaua cõcluſio.nõ ſufficit teſtatoꝛẽ eſſe de aſcẽ⸗
dẽtibus ⁊ illũ qui allegat tranſmiſſionẽ eſſe de deſcẽdẽtibus
niſi medius heres ſit ſiliter ð liberis.ſecus ſi ſit oĩno extrane
us vt gener. vt.l.ſi auia. C. ð iure deli.⁊ eſt ratio.qꝛ mediũ nõ
ↄueniens extremis ĩpedit qualitatẽ extrem oꝝ.vt.l.tria pᷣdia
ff.de ſerui.ruſti.pᷣdi.⁊ Bal.in.d.l.ſi auia.
¶ Decimanona cõcluſio.ignoꝛans nõ tranſmittit heredita
tem collateraliũ:qꝛ nõdum eſt in bonis. ff. ad.l.falci.l.pꝛecia
reꝝ.⁊.l.quando.C. de iure delib. 9
¶ Viceſima cõcluſio.diuerſaꝝ bereditatũ pꝛincipaliter de⸗
lataꝝ põt vna adiri altera repudiari.ſed pluriũ poꝛtionũ iu⸗
re inſtitutionis delataꝝ altera ſola repudiari nõ põt.de quo
vide caſum in alleg.l.quidã elogio.
¶ Viceſimapꝛima cõcluſio.hereditas materna nõ trãſmit⸗
tit᷑ ad aſcendẽtes ꝓpter liberos ſuperſtites quibus magis
debet᷑ hereditas matris.nã duobus fauoꝛibus exiſtentibus
vno parentũ:alio liberoꝝ pᷣferẽdus eſt maioꝛ fauoꝛ.ſ.liberoꝝ
ſecus in hereditatxe paterna que trãſmittit᷑ m iuris ciuilis re
gulas.vnde ꝑſona fratꝝ nõ impediret trãſmiſſionẽ vt eſt cõ⸗
cluſio Bal. in alleg h . ad oꝛpbi. =ò
¶ Viceſimaſecũda cõcluſio.ſi pater eſt negligens nõ curan
do hereditatẽ adire tanqᷓ filij decederent in poteſtate etiã ei
nõ dat᷑ reſtitutio.vt cõcludit Bal. in. d.l. ij.
¶ Jus accreſcẽdi an hʒ is qui admittit᷑ ad legatũ de iure ſpe
ciali.vide.o.ius accreſcendi.

Treuga.

¶Juer põt ad treugã cẽfedendã cõpellere ꝑtes:nã ad offi
ciũ iudicis ꝑtinet ꝓuidere ſe potẽtioꝛes viri ↄtumelijs mino
res afficiãt:vt.l.illicitas.S.ne potẽtioꝛes.ff. ð of.p.⁊ a foꝛtioꝛi

põt cõpellere tã ad treugã qᷓ; ad pacẽ.no.ab.i.c.i.ð treu.⁊ pa.

Treuga nõ eſt finis diſcoꝛdie. vide. . pax.

¶In ipſis rebus iam traſſatis in eccleſiẽ nõ poſſunt ĩponi

collecte. ſed ante tranſlationẽ poſſunt res cõſtitui tributarie
ita ꝙ poſtea trãſferant᷑ cũ illo onere tributoꝝ.not.bar.ĩ auẽ.
itẽ nulla cõitas.C. de epiſ.⁊ cle.⁊ melius in.l.reſcripto.ſff. de
mune.⁊ hono.⁊ archi.in.c.i.de ĩmu.eccle.li.vi.qð eſt veꝝ ſᷣmn
Zapũ qñ ſtatutũ impꝛintit damnũ:ſecus ſi auferat cõmodũ

qꝛ tũc extendit᷑ ad cdericos ex quo diſponit generaliter ⁊ nõ

pꝓcedit pᷣcipiendo vetando vel ꝓbibẽdo vel in agedis ꝑ cle⸗
ricũ foꝛmã dando.ad hoc.c.dilecti.de fêꝛo cõpe.Abb. in. c.
c clericis.de foꝛo cõpe.penul.colũ.
¶ Tributaria cũ ſunt pᷣdia ĩperatoꝛi:ſ donent᷑ eccleſe traſe
unt cũ onere tributi:vt.l.ĩperatoꝛes.ff. ð publi.nã xpᷣs cuius
oĩs actio eſt noſtra inſtructio ſoluit tributũ ĩperatoꝛi.vt.c.tri
butũ.xxiij.q.viij.⁊.c.ſi tributũ.⁊.c.magnũ.xi.q.i.foꝛtius ergo
eccleſia dʒ ſoluere.etiã ſi ꝓ dote fuit ſibi ↄceſſum.facit.l.placʒ
C.de ſacroſanc.eccle.canoniſata.xvi.q.i.⁊ glo.in.c.ſᷣm cano⸗
nicã.xxiij.q.viij.facit diſpoſitio veteris teſtamẽti.nã deus vo
luit vt clerici nõ haberent partẽ in terra ꝓmiſſiõis:ſed ſoluʒ
ꝙ eſſent cõtenti decimis ⁊ pꝛimitijs.vnde quicq̃ͥd poſtmodũ
babuit eccdeſia ex gratuita fideliũ deuotiõe tranſiuit ad eccle
ſiã cñ onere tributi.facit.c.cõuenioꝛ.xxiij.q.viij.cũ iur.S.alle.
nõ ob.auẽc.nulla cõitas.C.ð epi.⁊ cle.iũcto.c.i.de cẽſi.qꝛ veꝝ
eſt ꝙ; nouiter nõ põt iponi tributũ eccleſie poſtqᷓ; ad eccleſã
puenit.nec ſubijcit᷑ extraoꝛdinarijs oneribus.ſed ſi tributuʒ
fuit impoſitũ antiquitus annexũ ⁊ ꝑpetuũ.vel ſi pᷣdiũ eſt feu
dale eccleſia tenet᷑ ad illud.⁊ ſicintelligunt᷑.S.alle.iura.ſed ſi
onera nõ ſunt annexa nec ꝑpetua ab illis eccleſia eſt exempta
de iure ciuili. vt alle.l.licʒ.⁊ auc.itẽ nulla.⁊ plene in.c.nõ mi⸗
nus. de ĩmu. ecclè ⁊ facit tex.in.c.fi.de vi.⁊ hone.cler.vbi etiẽ

clerici de patrimo nio ſuo nõ tenent᷑ ſoluere gabellas vł aliaꝰ

onera ad que bona antea tenebant᷑.⁊ hoc cõcludit Abb.in
c.i.de cenſi.⁊ in.c.ij.eo.ti.
¶ Oẽs tallie ⁊ exactiões generaliter ſunt damnate ꝑ noua
iura:⁊ maxime qᷓ;tũ ad eccleſias.vt in.l.frederici hac edictali
S.illicitas.que.l.eſt in li.feu.rubꝛi.de paceiura. fir.colla.x.cõ
coꝛdat alleg.l.que incipit ad decus ⁊ decoꝛẽ.ſub rub.de ſta.
et cõſue.cõtra libe.eccle.editl.e.colla.S.itẽ nulla cõitas.⁊ in
auẽ. vt nulli iudi.S.nulli vero liceatxollaix. Abb. in. cjij. de
immu.eccle.iij.colũ. è
¶ Qui dicit collectas ſeu exactões eſſelicitas boc ꝓbare te
net᷑ vel ꝑ legẽ vel ꝑ ſenatuſcõ.vel ꝑ ↄſtitutionẽ pꝛincipis.C.
de vaca.mu.pu.l.vnica.li.x.vel ꝑ cõceſſionẽ a pꝛincipe ex cã
ſpeciali ĩpetrata.C. ð ſuꝑind.l.vnica.li.x.⁊ vide qð no.archi.
in.c.ſi q; romipetas. xxiij.q.iij.⁊ qdð le.⁊ no.in c.innouamꝰ.
de cen.vel ꝑ ↄſuetudinẽ diuturnã nõ ꝑ violẽtiã ſed ſpõte ab
oĩbus cõiter appꝛobatam.C.de cano.largi.l.vnica.lib.x.qð
intelligo qñ cõſuetudo tendit in fauoꝛẽ pꝛincipis nec ſibi ac
quirat᷑ collecta.tunc em̃ valet ↄſuetudo diuturna mõ pᷣdicto
aliud eſt cũ quis citra imperatoꝛẽ vult vẽdicare ius imponẽ
ditallias vel collectas ꝑ cõ ſuetudinẽ.nanstũc cũ vult pᷣſcri⸗
bere iura reſeruata pꝛincipi requirit᷑ immemoꝛialis pᷣſcriptio.
vt in.c.ſuꝑ quibuſdã.ð ver.ſig.⁊ Bar.in.l.ſ publicanus.ff.
de publi.cõſuetudo em̃ inſpiciẽda eſt in collectis ꝑ.l.i.C. de
auro coꝛo.vbi tenet Bar.ꝙ ſi cõſuetudo eſt ꝙ foꝛenſes tene
ant᷑ ſubire onera ꝑſonalia poterũt vigoꝛe ↄſuetudinis ad hᷣ
cõpelli.not.Abb.nõ.in.c.ij.de ĩmu.ec.iiij.colũ.
QSup exactiõibus ſeu collectis põt imperatoꝛ duntaxat
nouã legem cõdere ⁊ libere diſponere.ſecus in alijs pꝛincipi
bus inferioꝛibus.vt not.in.c. ꝑ venerabilẽ.qui fił.ſint legi.et
c.ſane.ð pꝛiuił.niſñ talis ſit pꝛinceps qui ſuꝑioꝛẽ nõ recogno
ſcat de iure vel de facto:vt rex francie vel alius qui pᷣſcripſit
iuranperij.vt not.in.d.c.ꝑ venerabileʒ.⁊ Abbas in dicto.
c.ij.de immu.eccle.vide.S.pꝛinceps ſupꝛemus põt ꝑ pꝛiuile
giũ.⁊.ð.pꝛiuilegiũ ĩmunitatis. .

Turbare.

2 2—

O Turbantes iuriſditiõem delegati an poſſint per eundem
iudicẽ puniri.vide.S.iudex. .
R—
Turpitudo.
¶ TZurpitudinẽ ſuã allegãs agẽdo vel excipiẽdo an ſit audi
endus.not. Bar.in.l.iuſiurãdũ qð ex ↄuentiõe.S.pꝓcuratoꝛ.

de iureiur. ⁊ ꝑ doct.ſjgnãter ꝑ Abb. late in. ccũ ſup.de ↄceſ.
pᷣbẽ lij colſj cñj ſei⁊ ꝑ Barba: in. cinter dilectos ð dona.

bltntt
df. de
eyfin
dmmoc
ertn
de

etiſe
8ins
ptciri
sage
tlpl
ncano,
densdo⸗
adtſonß
ſnodi
eccle
zalle.
eecleſi
lbutz
eſtfen
4.ſeaf
genhs
no m⸗
pbienis
ykale“
Abbin

hore
dicali
erc5
deſta⸗
6,din
ijde

rete
(.
rci
aw.
e ad
t

ulene
ab

tutat
ncipt⸗
egie
ono⸗
gihſt
dich.
plule

den

udi
10.

Tutor.

¶ Lutoꝛ licet regulariter a ſeipſo nõ poſſit emere licet ſit de⸗
putatus ad diſtrahẽdũ.vt.l.nõ l⁊.l.ſine emptõe.ff. de õbẽ.
empt.ſed ſi tutoꝛ hoc facit pala ⁊ ceſſante fraude boc poterit
vt.l.pupillus.ff. de aucto.tu.Abb.in.c.cũ in iure.ð elet.
¶ QZutoꝛ verus ſi pſtitit auctoꝛitatẽ pupillo:vna cũ falſo tu⸗
toꝛe valet actus ex pſona tutoꝛis veri nec inficit᷑ ppter admi
xtõeʒ inhabilis ⁊ falſi tutoꝛis.vt.l.i.ff. qð cũ falſo tu.⁊ eſt ra
tio qꝛ quilibet tutoꝝ babet ſolidã poteſtatẽ.not. Abb. in. c.
cũ ſuper.de o ffi.dele. iij.colũ.
¶ Zutoꝛes ſi ſunt duo vniꝰ pupilliſi vnus nõ ſoluit debitũ:
põt alius ab eo debitũ exigere:qꝛ nõ eſt ibi dñs qͥ poſſit ſibi
ꝓuidere.vt.l.ſi płes.ff.ð admi.tu.Ab.in.c.nõ iniuſte.ð ꝓcu.

¶ ¶ Luto: vel curatoꝛ ſi damnificet minoꝛẽ in iudicio vel ex⸗

tra an minoꝛ põt agere cõtra eum vel rem vendicare.vide.S.
adminiſtratoꝛ neceſſarius.
¶ LZutoꝛ ſi geſſit ſe ꝓ tutoꝛe ignoꝛãdo eſſe tutoꝛẽ nõ valent
geſta ꝑ eũ.vt.l.quero.ff. ð eo qui ꝓ tuto.geſſit.no.in.c.pꝛudẽ
tiã. de offi. de le. Abb. in. c. cũ ex officij.de pᷣſcrip. vi.colũ.
¶ LZutoꝛ excuſat᷑ ſi nõ mouet cauſam in qua maioꝛ eſt ſum⸗
ptus litis q; vtilitas.vide.S.appellari in minima.
¶ Zutoꝛ qui calũ nioſam litẽ inſtituit etiã noĩe pupillitenet
ſoluere expẽſas de ſuo ꝓpꝛio.idẽ de pᷣlato qͥ noĩe eccłie inuti
liter egit.vide gl in.l.nõ ignoꝛatũ.C. ð̊ admi.tu.⁊ qð no.in.c.
puenit.de fideiuſ.Abb.in.c.repᷣhenſibilis.circa fi.de ap.
¶ Tutoꝛqͥ deſinit eſſe adueniẽte pubertale minoꝛis ampliꝰ
nõ cõuenit᷑ de nouo noĩe pupilli:ſed cãm pꝛincipiatã tenet
Pꝓſequi niſi admiſtratio ſit trãſlata in curatoꝛẽ.vt.l.vnica. C.
vt cauſe poſt pu.tu.adſit.no. Ab.in.c.ex ꝑte.ij.ð ap.circa ff.
¶ Tutelã nõ põt mater adminiſtrare abſqʒ eo ꝙ renũciet ſe⸗
cũdis nuptijs ⁊ velleiano:nã regulariter obmiſſio ſolennita
tis vitiat actũ.vt.c.qꝛ ꝓpter.ð elec.⁊.l.ſi vna.C. ð teſta.nã ſi⸗
cut mulier maritata nõ eſt apta ad tutelã ꝓpter ſuſpitõeʒ.ita
nec mulier nõ deponẽs affectionẽ nubẽdi nec alienãdi bona
filioꝝ.eſt cõcluſio Abbeen. c. ex ꝑte.ij.de appel.ij. colũ.
¶ Tutoꝛ nõ cõſiciens inuentariũ licʒ poſſit admiſtrare põt
tñ vt ſuſpectus remoueri.no. Bar.in.l.tutoꝛ qui repertoꝛiũ.
ff. de admi.tu.eſt tñ nõ.ꝙ ſi eſt ↄſuetudo de nõ cõficiendo in⸗
uentariũ ꝑ tutoꝛẽ valet talis ↄſuetudo.ar.in.l.de qͥbus.ff. de
legi.no. Bar.in.d.l.tutoꝛ.vbi etiã dicit ꝙ iudex põt ex cauſa
remittere tutoꝛi cõfectionẽ inuentarij:vt ſi erpedit pupillo ne
patrimonij ſecreta reuelent᷑.arg.in.l.ij. C. de ali.pupil.pᷣſtan.
Abbas in. c. ex ꝑte.ij.de appel.
¶ TZutrix põt dari mater in teſtamẽto paterno.tutela tñ ſibi
directa erit in ſuſpẽſo donec ſeruauerit ſolẽnitatẽ cõtentã in
auc.ma.⁊ auie.A bb.in.c.ex ꝑte.ij.de appel.in vlti.colñ.
¶ Zutoꝛis confenio an ⁊ quando pᷣiudicet pupillo.vide.
cõfeſſio tutoꝛis.
TZutoꝛ ſi delinquit ertra negociũ pnpilli nõ nocet pupillo.
vt.l.nec interdicto.⁊ qdð ibi not.de reg.iur.⁊.c.ſi epᷣm.xvi.q.i.
aut gerendo negociũ.⁊ tũc aut tutoꝛ colludebat cũ aduerſa
rio ⁊ nõ pᷣiudicat pupillo.vt.l.meminerint.C. vnde vi.aut nõ
colludebat ⁊ tũc aut pena nõ põt cadere eque in tutoꝛe ſicut
in pupillo ⁊ pᷣiudicat pupillo.vt.l.polla.ᷣff. de bis qͥbus vt in⸗
dig.⁊.l.iubemus nullã. C. de ſacroſan.ec.põt tñ pupillus cõ⸗
tra tutoꝛẽ habere regreſſum ſicut põt eccleña cõtra pᷣlatũ. vt
not.in. c. cũ olim. de cenſi. aut pena põt eque cadere in pupil⸗
lũ ſicut in tutoꝛẽ ⁊ tunc tutoꝛ ⁊ pupillus tenent᷑ſed cedendo
actiõem cõtra tutoꝛẽ liberat᷑ pupillus ff. de euic.l.illud.̊ ad
mi. tu. l. fi. er qbus not.ꝙ ſi tutoꝛ egerit litẽ calũnio ſam ꝙ ip⸗
ſe dʒ cõdemuari in erpẽſis ſuo noĩe.vt.l.nõ eſt ignotũ.C. de
actio.tu.poterit etiã cõdemnari pupillus.vt.l.qui ſolidũ..
etiã.ff.de lega.ij.tñ pupillus cedẽdo actionẽ liberat᷑. vt alle.
l.fi.de admi.tu.iſta etiã que dicta ſunt poſſunt applicari pᷣla
to qui equiꝑat᷑ tutꝛi.no.Abb. in.c.i.vt lite pẽ. in fi.
¶ Zutoꝛ ⁊ curatoꝛ ⁊ alij adminiſtrationẽ᷑ babẽtes iurãt de
calũnia etiã ſine mandato.vide.s.iurare tenet᷑ de calũ.
¶ LZutoꝛ ſeu curatoꝛ in rebus pupilli vel adulti no ↄſtituũt
ꝓcuratoꝛẽ ante litis cõtel.vt.l.neq; tutoꝛes.C. de ꝓcur. ⁊ gl.
notabilis in. c.fi.vi.q.iij. ? ideo amplioꝛẽ poteſtatẽ habet p⸗
latus in bonis ecdleſie q; tutoꝛ in bonis pupilli vt.cci cam.
de lura. calñ,⁊ ibi Abbe in pꝛin.

O Tuto: nõ põt res pupillares donareqꝛ nõ dicitur tntoꝛ
qui pupillũ expoliat. vt.ff. ð admi.tu.llutius titius.5.fi. ff. p
emp.lͥ fundũ 5S. ſi tutoꝛ. .l.pactũ curatoꝛis.C. ð pactis.
¶ Poõt pupillus cñ auctoꝛitate tutoꝛis cõpꝛomittere ſuper
rebus ſuis.ff. ð arbi.l.ſi pupillus.⁊ hoc veꝝ ſi cõpꝛomittit in
eũ qui nõ poterat ex iuriſditiõe cognoſcere tanqᷓ; in amicabi⸗
lem cõ poſitoꝛẽ:nec tũc dicit᷑ leſus niſi doceat deleſione. vt di
cta.l.ſi pupillus.⁊.ff. de arbi.l.diẽ ꝓferre.S.coꝛã.ſed nõ põt
cõpꝛomittere in eũ qui ex iuriſditiõe poterat de cauſa cogno
ſcere:qꝛ tũc dicit᷑ leſus ⁊ facto cõpꝛomiſſo cõpetit reſtitutio.
no. glo.in.l.ſi minoꝛ. S.minoꝛes.ſi mino.⁊ eſt ↄcluſio Bar.
in ſuis ↄſi.ↄſilio qð incipit.nunqͥd tutoꝛ tutoꝛio noĩe ⁊c.
¶ Põt tutoꝛ etiã ſine pupillo indiſtincte cõpꝛomittere ſuꝑ
rebus pupilli qñ eius iura ſunt obſcura ⁊ ꝓſecutio rei pupil⸗
laris nõ põt fieri de facili.nã ſicut in dictis caſibus tutoꝛ põt
tranſigere ⁊ de iure pupilli aliqͥd remittere:ita 2 cõpꝛomitte⸗
re.vt ſentit glo.C.de pac.l.pactũ curatoꝛis.facit.l.interdũ..
qui tutelã.ff.de furt.ſed ſi ꝓſecutio rei pupilli põt fieri de faci
li ⁊ ipſius iura ſunt clara nõ tenet cõpꝛomiſſum.qꝛ nec põt
tunc tutoꝛ iura pupilli miuere vel donare nec in religionem
iuriſiurãdi ponere.vt.ff. de iureiurã.l.tutoꝛ.in pꝛin.⁊ ibi glo.
Bar. vbi.S.facit.l.pᷣſes ¶. de tranſact.
¶ LZutoꝛ circa cõfectionẽ inueſtarij iuſtã bʒ cãm ignoꝛantie
ꝛ in ius ſuccedit alterius.vt.l.qui in alterius.ff.ð reg.iur.nõ
ergo tenet᷑ de dolo ⁊ lata culpa.nã dʒ ꝓbari ſentẽtia tutoꝛis
vel ꝙ cõiter erat notũ res defuncti eſſe ⁊ nõ appoſitas in in⸗
uẽtario:vt ſic colligit᷑ lata culpa que eſt ignoꝛare qð oẽs ſci⸗
unt. vt. l. ꝗð te. ff. ſi cer. pe.vel leuis culpa que a diligẽti pote⸗
rat ꝓuid eri.vt.l.ſi putatoꝛ.ff.ad.l.aquił.⁊.ff.ð pig.ac.l.ſ pue
nerit.S.fi. Bar.in ↄſilio qdð incipit.lr̃as magnificẽtie.
¶ Cõtra heredẽ tutoꝛis nõ iurat᷑ in litem:ſed dʒ plene ꝓba⸗
ri.C. de in litẽ iuran.l.ij.S.fi.⁊ ꝑ totũ. Bar.vbi.sẽ. 82
¶ Cõtra tutoꝛẽ qui nõ fecit libꝝ redditionũ fructuũ bonoꝝ
pupilli defert᷑ iuramentũ in litẽ.ff. de tuteł.⁊ rati.di.l.i.S.offis
cio.⁊ ibi not.⁊ de redditiõe bonoꝝ põt ꝓbari ꝑ innentariũ
vel ꝑ ſeruos vel factoꝛes ſeu laboꝛatoꝛes pupilli.ff.de admi.
tuto.l.ad inſtendũ.⁊ de tu.⁊ ra.diſ.l.i.S.de ſeruis.plene ꝑ
Bar.cõſilio qð incipit.cũ pᷣdicta.
¶ Matn defert᷑ tutela legitima liberoꝝ. C. in qbus cau.pi.
ta.cõtra.l.iij.⁊ not, in auc.ma.⁊ anie.C.qñ mulier tu. of. fun.
po.nõ tñ defert᷑ neceſſitati ſed eius volũtati cõmittit᷑ vt ibi.
¶ Mater dʒ ſtatim cũ põt tutoꝛẽ peterefilio vel illã aſſume
re vt a ſucceſſiõe filij nõ excludat᷑.vt.l.ſciant.C.de legi.here.⁊
l.matris pietas.⁊.l.matres.qui pe.tu.⁊ eſt tex.in.l.ij.S.cõfes
ſtim. ff. ad tertuł.ſed ſi eſt impedita iuſto impedimẽto: duʒ tñ
impedimentũ annũ nõ excedat:tũc licet cõfeſtim nõ petat bʒ
annũ ad moꝛã purgand.h̊ tenet Ricar. ma.et refert Bart.
in ſuis cõſilijs:cõſilio qð incipit.factũ ſuper quo. cũ ſe.eſt tñ
no.ꝙ ſi ex moꝛa matris ius pupilli factũ eſſet deterius vel bo
na pupilli remanſiſſent inculta vel diſſipata:tunc mater repu
tatur indigna a filij ſucceſſione:qꝛ nõ vt filium tractauit ma⸗
terna caritate poſtpoſita. vt.l.ij.poſt pꝛinci.ff.qui pe.tu.not.
Bar. vbi.ð.cõ ſilio in hac materia.
¶ LZutoꝛ vel curatoꝛ an tenet᷑ iurare vel minoꝛ eius auctoꝛi⸗
tate.vide.õ.minoꝛ nõ iurat.cũ v.ſeq. .
¶ LZutoꝛ ſimpliciter datus a iudice geiginis vl domicilij ad
totũ patrimoniũ vbicunq; exiſtens datus videt᷑.ff. de tuto.et
cura.datis ab his.i:.i.in fi.⁊ derebus eoꝝ qui ſub tute.⁊c.l.
magis puto.S.illud.licet talis tutoꝛ ab adminiſtratione bo⸗
noꝝ exiſtentiũ in illa ꝓuincia poſſit ſe excuſare.ff. de excu.tu.
l.illud.⁊.l.ꝓpter litẽ.S.licet.certe tñ rei nõ põt dari tutoꝛ: ſed
vniuerſo patrimonio affricano ſuo.ff. ð teſ.tu.l.certaꝝ.⁊.l.ſi
tamen.⁊ ſi expꝛimat᷑ patrimoniũ pupilli nõ poterit dari tu⸗
toꝛ niſi a iudice cui illud patrimoniũ ſubeſt.vt. ff.de tu. ⁊ cu.
datis ab bis.l.de pupillo.⁊ de exq.tu.l.iuriſperitos. Old.
cõſilio.clxix.⁊ vide.s.curatoꝛ.
Quratoꝛes poſſunt cõſtituere dotẽ ꝓ minoꝛibus puellis
maritandis.vt.l.tã.C.de epiſ.⁊ cleri.idẽ ſi pater puelle eſt de⸗
mens vel furioſus poſſunt ipſius curatoꝛes cõſtituere dotẽ
filiabus ipſius dementis.nota Abba.in. c. raynutius. de te⸗
ſta.iij. columna.
¶Sequunt᷑ additiones domini Ludo, de Campis ad pᷣce
gentem litteram. T.
V t ii;

6, Zcenos.

¶ Megulariter nõ refert an aliqd fiat tacite vl
expᷣſſe. not. Abb. in. c. que in eccdleſiaꝝ. de cõſti.

¶ De quo operat᷑ mandatũ illius qui tacite inhereat.vide

per Abb. notabiliter in. c. cũ dilecta. de reſcrip.

¶ An tacen videat᷑ cõſentire.not.per Abb. in. c. ex ꝑte de⸗

cani.de reſcrip.
¶ Qui interrogat᷑ ⁊ tacet babet᷑ ꝓ cõfitẽte.not. Abb.in. ci⸗

de poſtu. p̃la. ⁊ in. c. ſcriptũ.de elec. . „
¶ LZacens an cõſentiat vgl diſſentiat. not. per Abb. in. c. nõ

ininſte. de ꝓcura.⁊ vide per eundẽ. Z .
¶ Zaciti ⁊ expᷣſſi eadẽ eſt rõ: ⁊ idẽ effectus niſ appareat ro
diuerſitatis. no. Abb. in.c cũ eccleſia.de cã poſ.⁊ ꝓpꝛi.
¶ An plus operatur tacituz qᷓ expſſum. vide plene ꝑ Abb.
in.c.dilecti.de foꝛo cõpe.
¶ An ſentẽtia lata noceat nõ cõpꝛehenſo in ꝓceſſu ſciẽti tñ
et tacenti. vide plene per Abb.in. c.cũ ſuper. de re iui-.
¶ Qñ videat᷑ tacendo aliũ agere cõſentire ad hoc qð ſibipᷣ
iudicet. per Abb.in. c. q;uis. de raiudi.

¶ PWerſona põt collectiſaſt in loco domicilij ꝓ bonis que

ſunt alibi.plene ⁊ elegantiſſime per dũm Geoꝛ.nattam in ſo
lẽni repetiõe.c.q;uis.de pac.li.vi.colũ.cxxxvi.

Temporalitas.

¶ An mõachi religioſi poſſint habere tẽpoꝛalitatẽ ⁊ caſtra.

vide. S, in additionibus ad lr̃am. F. in ᷣbo foꝛtaliciũ.

Tempus.

¶ Zeẽpoꝛa regulariter ſunt cõtinua.not.Abb.in. c.fi.ð elec.

¶ Annus dicit᷑ multũ tp̃s.not.Abb.in.c.plerũq;. de reſcri.
¶ Inkra qð tpᷣs ſunt ꝓmouendihabentes beneficia.vide ꝑ
Abb. in. c. cñ in cũctis.S.inferioꝛa.de elec.
¶ Si ꝓmiſiſti aliquid facere certo tꝑe ⁊ certũ eſt ꝙ non põt

fieri infra illud tpᷣs an dẽat erpectani totum illud tẽpus.vid

ꝓ Abb. plene in. c. cũ in veteri.de elec.

¶ Zempus an ſit modus tollende vel inducende obligatio
nis.ꝑ Abb. in. c. nulla. de cõceſ. pben.
¶ An ſex menſes quos hʒ oꝛdinarius ad cõ ferendũ ſint vti
les vel cõtinui.ꝑ Abb.in.c.nulla. de cõceſ.pᷣben.

¶ Quale tpᷣs bʒ ſuꝑioꝛ ad inſtituẽdũ.vide ꝑ eũdẽ. e.c.

¶ Quale tpᷣs hʒ ille qͥ hʒ ↄfirmare electionẽ.vide Abb. e.c.

¶ Si ius ꝓuidendi deferat᷑ ad oꝛdinariũ per negligẽtiã pa
troni an babeat ſex menſes oꝛdinarius. vide Abba. in. c. qꝛ;
diuerſitatem. de cõceſ. pᷣben.
¶ Quando incipiũt currere ſex mnẽſes archiepᷣo.vide Abb.
in.c.ex ꝑte.de cõ ceſ.pᷣben.
¶ Zepus an in dubio debeat intelligi de cõtinuo. vide per
Abb. in. c. ad apoſtolicã. de regula.
¶ Si ten eoꝛ ad oꝑas aliquo tꝑe an teneoꝛ alio tꝑe qᷓ; ꝓmiſ⸗
ſo the.vide.s.in additiõibus ad lr̃am. O.ſuꝑ vᷣbo opera.
¶ An ſer uitiũ factum per ſubditos epo pertantũ tẽpus de
quo nõ cõſtat męmoꝛia in cõtrariũ inducat obligationẽ. vi⸗
de per Abb.in.c.qð latenter. de reg.iur.

Territorium.

¶ Ertra territoꝛiũ nõ põt quis excõicare:abſoluere vel alia
exercere que exigũt cauſe cognitio nem: beneficia tñ cõferre
cauſas delegare ⁊ alia que ſunt voluntarie iuriſditiõis põt:

vt not.Ab. in. c.nouit. de offi.leg. Sed an in alio territoꝛio .

poſſits exercere ea que ſunt cõtentioſe iuriſditionis de vo⸗
lũtate iudicis illius terre.dic ꝙ ſic:vt not. Abb. eo.c.
¶ Ertra territoꝛiũ an po lit quis cõfirmare electionem vel
inſtituere pᷣſentatũ.eo.c.per Abb.

Teſtator.
¶Sißlatus teſtatoꝛẽ volentẽ facere heredem inducit vt eũ

faceret heredem quid iuris.vide per 4
peculio deneop. vigep Abb. in. c. pꝛeſbyter. de

¶ Siteſtatoꝛ ꝓhibet vt epiſcopus nõ ſe intromittat deſ
. ua
voluntate an valeqt. vide per Abb. in. c tua: de teſt.

— „

Teſtimonium

¶ Differentia eſt inter teſtimoniũ ⁊ depoſitiõem.no. Abb.

in, ciin laterañ, de pben.

Theſaurus

¶ De theſauro ſancte m f̃is eccleſie ⁊ ùd ſit.vide elegãter ꝑ

Abb.in. c. ad liberãdã. de iudeis.⁊.c.indulgentie.ð pe. ⁊ re.

Titulus

¶ Elericus põt denominari a titulo ſui beneficij not. Abb.

in.c.dudũ.eo.ti.de elec.

¶ Titulũ an quis teneat᷑ ꝓbare ſue poſſeſſiõis.vide Albb.
in.c.ex inſinuatione.
¶ Siquis impetrat beneficiũ tanq; vacans debet ꝓbare
vacationẽ ⁊ poſſeſſoꝛnõ debet ꝓbare titulũ.Abb. eo.c.
¶ An qs poſſit vti plurimis titulis in eodeʒ bñficio.vide ꝑ
abb. in. c. nõ ſine. ð arbi. ⁊ in.c.poſt electionẽ. de cõceſ. pᷣbẽ.
¶ An agẽs ꝓ iuribꝰ ſui bñficij teneat᷑ do cere q̃liter eſt bñfi⸗
ciatus ⁊ ð titulo bñficij.no.ꝑ abb.i.c.cũ ſuꝑ.de cã poſ.⁊ ꝓp.
¶ Intitulari an quis poſſit in pluribus beneficijs.vide per
abb. in. c. extirpande.S.qui vero.de pᷣben.
¶ Titulum tenet᷑ monſtrare qui poſſidet cõ
not.abb.in.c.qᷓẽto.de cenſi.
¶ In omnibus ſpũñ alibus ex ſolo titulo querit᷑ plenuʒ ius.
not. abb.in.c.fi.de ſpon.duoꝝ.
¶ Beneficiatug an teneat᷑ oſtendere titulũ ſuuʒ oꝛdinario
ſui beneficij.vide ꝑ abb.in.c.licet hely.de ſimo.
¶ An ꝓpter antiquã poſſeſſionẽ releuet᷑ quis a ꝓbatione
tituli ⁊ ſtetur ſuo iuramento.vide ꝑ abb.eo.c.
O Intitulare an poſſim aliquẽ in titulo beneficij mei.vide

tra foꝛmã iuris.

ꝑ abb.in.c.ꝑ tuas.de ſymo.⁊ quid põt petere ille qui eſt intia

tulatus ꝑ me.vide iĩbidẽ ꝑ eundẽ.⁊ qͥd ſi bona nõ ſufficiũt mi
bi ⁊ intitulato:an aũtin dubio vel in ſubſidiũ debeat ſibi ꝓ
uidere epᷣs.vide plene ꝑ abb.in.c.ꝑ tuas.de ſymo.

Tolerantta

¶ Aliquando tolerant᷑ mali cauſa euitandi ſcandalũ etiaʒ
in ſeruitio pᷣlatoꝝ.not.abb.in.c.dilecti.de excep.

Tonſura.

¶ An ſacerdos poſſit cõferre pꝛimam tonſuram, vide abb.

in.c.quanto.de cõſue.

Tortura.

¶ An clericus ꝓ delicto poſſit toꝛqri.vide ꝑ abb.in.c.l.de
depoſito.⁊ ſi ſic:an ꝑ laicũ.vide abb. in. c. vniuerſitaij. ð ſen.
excõ.pleniſſime etiã ꝑ eundẽ in.c.cũ in cõtplatõe.ð reg.iur.

Tractus tẽporis

¶ Tractus futuri tpis an pꝑtin eat ad iudicẽ vide ꝑ abb.in.c.
licet.de elec.⁊ in.oauditis.de ꝓcura.⁊ ꝑ eundẽ in.oicũ ſuper.
de cõceſ.pᷣben.⁊ in.c.in noſtra.de ſepul.

Tranſlatio

¶ An eps inuitus poſſit tranſferri ad aliam eccleſiaʒ ⁊ quid
de rectoꝛe parrochiali.vide ꝑ abb. in.c.fi. de poſtu.pᷣla.⁊ qͥd
de alijs beneficiatis ibidem.

¶ Tranſlato epo an cõfeſtim vacet pꝛimus epᷣatus an a tẽ⸗

po acceptatiõis.vide ꝑ a bb.in.cfi.de poſtu.pᷣla.vide etiã
p eundẽ in.c.cũ a nobis.de elec.⁊ an papa tranſferẽdo vnuʒ
epm de vna eccleſia ad aliã videat᷑ eum abſolueres ſacramẽ
to vel vinculo pꝛime eccleſie.vide ibidẽ.

Treuga

¶ An illi qͥ hũt liberã admiſtratio nẽ ciuitatis poſſint cõpel

lere ſubditos ad pacẽ. vide ad plenũ ꝑ ab.ĩ rubꝛ.ð treu.⁊ pa.

¶ De treugis ſtatutis a canone ⁊ tẽpoꝛe eoꝝ.vide per abb.
in. c.i.de treug.⁊ pace. .
¶ De treuga ↄuentiõali ⁊ an eã rumpens teneat᷑ ad penã
uentionalẽ,⁊ quis videat᷑ violare treugã.vide ꝑ eũdẽ: eic

Turba

— f

— — 1,—

— —-— —— - —. —

— — — — — — — ,——

hb⸗

erp
ne

00.

uris,
is,
farie
tone
ide
linti⸗
eni
big

H

;

e

le
öſen.
gi.

npen

tid
ia
i
ni
Me

pi⸗
n

60

¶ An per actũ iudicialem fiat turba. vide per abb.in c. audi
ta.de reſti. ſpolia.

Turpitudo

¶ An allegãs turpitudinẽ ſit audiẽdus.vide abb.in.c.cũ ſu
per.de . cel.pᷣbẽ.⁊ vide ꝑ eũ latius in.c.inter dilectos.ð do.

—

Agabundus

v ¶ Vagabundus quilibet põt cõueniri vbi re⸗
peritur. vt in autẽ.vt nulli iudi.S.ſi qu i vero.de
quo põt intelligi illa auctoꝛitas vbi te inuenero ⁊c.⁊ illa au⸗
ctoꝛitas in deo vel in papa ⁊ in imperatoꝛe qui ꝑ vniuerſum
oꝛbem habent iuriſditiõem.xi.q.iij.cuncta.xcvi.di.ſ impera
toꝛ.quis aũt dicat᷑ vagabundus tangit gl.in.l.eius.S.fi.ff.
ad muni.glo.⁊ Bar.in.l.ij.S.pꝛetoꝛ.ff.de dam.infec.q dicit
vagabun dũ illũ qui nõ habet domiciliũ certũ ⁊ habitatõeʒ
firmã in aliquo loco.⁊ idẽ Bar.in.l.i.C.vbi de cri.agi opo:⸗
tet.⁊ vide Spec.⁊ Jo.an.in addi.ti.ð cõpe.iudi.adi.S.i.ſub
H. xl. ? Abbas in. c. fi. de foꝛo cõpe.ix.colũ.vide.S.foꝛus.ᷣ.
cõueniri põt, vide.S. remittendus.

Agriatio
¶ Vlariare põt qͥs ſepe anteqᷓ ius alteri ſit qſitũ.ſecus ſi ius
ñt q̃ſitũ alteri vt in electõe. Jo.an.in.c.mutare.ð re.iur.li.vi.
Abb. in. c. bone.ij. ð poſ.pᷣla.iiij.colũ.⁊ Inno.i.c.noſti.ð ele.
¶ Variare an poſſunt eligentes aliqueʒ ad officiũ ſeculare.
cide.S.officium. .⸗
¶ Variare quis dicat᷑ vel vacillare.vide.s.teſtis varians.

Zaſallus.

¶ Vlaſallꝰretinet vtile dñiũ in feudo dñs aũt retinet directũ
vt eſt tex.in.c.i,in qͥ.cau.feu.ami.colla.x.bal.in.c.i.ð ca.coꝛ.e.
colla. Inn.in. c. ceteꝝ.ð iudi.abb.ĩ.c.ſi diligẽti.ĩ pᷣn.ð pᷣſcri.
¶ Vaſallus an ↄueniat᷑ ſuꝑ feudo coꝛã dño⁊ qͥs cognoſcit
an cã ſit feudalis.⁊ ð hac matia plene ꝑ abb.i.c.ceteꝝ.ð iud.
¶ Vaſallus põt pᷣeribe cõtra dñm vt nõ teneat᷑ ad ſerui⸗
tia.not. Bal.in li.feu.ti. ſi de feu.fue.cõtrouer.c.ſi quis ꝑ tri⸗
ginta.colla.x.⁊ vide abb.in.c.ad audientiã.de pᷣſcrip.
¶ Vaſallus que ſunt illa que tenet᷑ iurare.vide.c.ego. N.ð
iureiurã.⁊.c.de foꝛma.xxij.q.v.⁊ qð not.in.c.ex trãſmiſſa.de
foꝛo cõpe.⁊ vide.ẽ.pᷣcipere.
¶ Valallus poteſt reſſtere cõtra d ominũ iuſticiam denega
tem. vide.S. bellum.
¶ Vlaſallus põt ſibi acquirere nouũ vaſallũ infeudando ſi
bi feudũ etiã ſine licẽtia pꝛioꝛis dñi.not.glo.in.c.que in eccle⸗
ſiaꝝ.de cõſti.⁊ ibi abb.circa finẽ.⁊ eſt expᷣſſum in li.feu.ti.de
lege coꝛradi.S.ſimiliter.⁊ hoc veꝝ ſᷣm abb.dũmodo nõ infeu
det eccleſie:qꝛ tũ eterioꝛat᷑ ↄditio pꝛioꝛis dñi.vt not. in.l.
cliẽtulus.allein glo.dicti.c.que in eccleſiaꝝ. H
¶ Vlaſallus tenet᷑ iuuare dñm:licet dñs vaſallũ nõ iuuaue⸗
rit.⁊ eſt ratio:qꝛ vaſallus tenet᷑ dño ꝑ iuramentũ:ſed dñs nõ
tenet᷑ vaſallo niſi ꝑ vꝛbanitatẽ tm̃.vt.l.creditoꝛes.C. ð pig.⁊
l.ancille. C.e.ti.not.doc.in.c.bꝛeui.de iureiurã.
¶ Vaſallus eccleſie cathedꝛalis tenet᷑ ad fidelitatẽ ⁊ ad ſer⸗
uitium nõ ſolũ eccleſie ſed ipſi pᷣlato.vt colligit᷑ ex.c.i.de feu.
facitx.c.cũ tibi.de vᷣbo.ſig.
¶Vaſallus nõ põt renunciare feudo nec ſe liberare a ſerui⸗
tio inuito dño.ar.in.l.ĩperatoꝛ.S.ij.ff.de leg.ij.⁊ in.l.ſicut.C.
de acti.⁊ obli.nã iſti ↄᷣ ctus fiũt gra vtriuſq;.ideo nõ poſſunt
diſſolui niſi vtriuſq; interueniẽte cõſenſu.idẽ dic in vcit em⸗ .*
phiteoſis.eande rõnem not.a bb.in.c.i.de ſeu.i.colũ.
¶ Varallus perdit feudum eũ alienando irrequiñto dño.vi
de s feudunf:. v, ſi vaſallus.

Aectigal.

¶ Vlectigal ⁊ pedagiũ idẽ impoꝛtãt.vt not.in.l.i.ff.de pub.
dicit᷑ e pedagiũ qhedã pᷣſtatio que fit a tranſeuntibus ꝓ re
bus que vehunt᷑ ⁊ quandoq; ſoluit᷑ ꝓ perſona.vectigal ergo
idem eſt qꝛ ſoluitur ꝓ bis que vehunt᷑ id eſt poꝛtantur.not.
abb. in. c.innouamus. de cenſi.
¶ Vectigalia ſeu pedagia nõ tenent᷑ ſoluere clerici etiã ſi ꝑ
licita ſta tuta fuerint impoſita:qꝛ eſt onus perſonale ⁊ ꝑſona
clerici nullo mõ eſt ſubiecta laico. vt habek in ca q i. de ceſt

li. vi. ⁊ in cle. pᷣſenti.eo.ti.abb. vbi898.
. ¶ Vectigal ſeu pedagiũ quod nõ eſt legitime impoſitũ lici⸗
te poſſuut defraudare tã clerici qᷓ laiciqꝛ nõ cadit ꝓpꝛie boc
caſu fraus:ſed potius quis euitat grauamẽ nõ ſoluendo.Ci
ues tñ qui cõ muni cõſenſu illud imponunt nõ licite fraudãt
qui in eoꝝ pᷣiudiciũ potuerũt boc ſtatuere.not. Bar.in.l. ve⸗
ctigalia.ff.de publi.abb.in alleg.c.innouamus.
¶ Vlectigalia ⁊ pedagia nullus alius qᷓ; impeſatoꝛ vel rex
ſeu immemoꝛialis cõſuetudo põtimponere,eſt cõclu. glo.et
abb.poſt eũ in alleg. cteinnouamus.

ANenditio

¶ Vlenditiõis verbũ extendit᷑ ad omnẽ alienationẽ ⁊ ſic ꝓ⸗
bibitus vẽdere ꝓbibet᷑ ꝑmutare ⁊ donare.not.glo.fi.in.c.ex
pte. de poſtu. vide.l.ſtatuliberi.in fi.ff. de ſtatu libe.⁊ per leg:
ſtas in.l.ſancimus.C. ð re.alie.nõ alie. ⁊ ̊ ꝓcedit niſi ĩ diſpo
ſitione fieret mẽtio ſeu cõmemoꝛatio pᷣcij:qꝛ tũc intelligit᷑ ſtri
cte de cõtractu venditiõis.vt eſt tex.notabilis in.l.fi.C.de pᷣ⸗
dijs decu.ſine decre.nõ alie.li.x.⁊ abb. in alle.c.ex ꝑte.
¶ Venditionis verbũ an cõpꝛehendat omnẽ alienationeʒ.
vide.j.verbũ venditioniss
¶ Vienditione ꝓhibita videt᷑ ꝓhibita pignoꝛatio cũ ꝑ pi⸗
gnoꝛationẽ peruenit de lacili ag⸗ diſtractionẽ. vt. l. ij. C. de in
re domi.impe.⁊.l.hoc eoꝝ.ff.de pig.ab:.in.c.in cauſis.ð elec.
viij.colũ.⁊ vide.S.mandatum. H
¶ Exiſtens in ludo ſi vendat rem ſuã luſoꝛi:an valet cõtra⸗
ctus.vide.S.reſcriptio..exiſtens in ludo.
¶ Emptoꝛ rei eccleſaſtice nõ põt petere pᷣcium ſi id amittit.
qꝛ cõtra ius emit ⁊ etiã tenet᷑ reſtituere fructus ꝑceptos.vt.l.
iubemus nulli.C.de ſacroſanc.eccle.⁊ ex ↄᷣctu cõtra ius nun
qiᷓ; quis lucrat᷑ fructus. vtin.li.⁊ ibi Bar.C. de re.decu.ſine
decre.nõ alie.li.x.vide.c.ſi qua ð rebꝰ.xij.q.ij.⁊ gl.in.cii.ne ſe.
vacan.abb.in.c.cũ cauſa.in fi.de re iudi.
¶ Vlenditio ſi fiat de certo coꝛꝑe bereditatis cũ falſa demõ
ſtratiõe quid iuris.vide.S.donatio ſi fiaat.
¶ Quando vendunt᷑ res pupilli ſite ertra territoꝛiũ vbi pu
pillus bhabet domiciliñ:cõ ſulit Cal.ꝙ talis vẽditio fiat in lo
co vbi ſunt bona ⁊ in loco domicilij.ff.de re.eo.qui ſub tu.vel
cur.l.ma gis pnto.S.illud.⁊ de loco vbi ſita eſt res.facit.C.de
pᷣdijs alie.vel nõ.liſi pᷣdiũ.ꝓ vtroq; facit.de pᷣſcrip.lõ.tẽp.lłfi.
eſt cõſiliũ Cal.ti.de emp.⁊ ven.cõſilio.i.
¶ Vẽdaitio ſi vni ꝓbibet᷑ ꝓbibet᷑ etiã alij cõꝑare:⁊ ſic diſpo
ſitũ in vno ð coꝛrelatiuis extẽdit᷑ ad aliud.ad hᷣ qð no. Bar.
in.l.fi.C.ne fideiuſ.do.dẽ.⁊ abb.in.ec.i.ð loca.⁊ in.c.fi.ð iude.
¶ Vlenditõe facta ꝑ patrẽ de oĩbus bonis ſuis fraudulẽter
põt filius poſt moꝛtẽ eius agere ↄtra poſſidentẽ de inofficio
ſa venditiõe ⁊ dʒ in totũ reuocari ſi pᷣciũ ſolutũ nõ erat patri
nulla cogẽte neceſſitate pᷣſumit᷑ frauduloſa vẽditio totiꝰ pf̃i
monij.vt.i.oẽs.S.i.ff.qui in frau.cre.ſoluto vero pᷣcio pr̃i cõ⸗
petit querela filijs ad detrabendũ debitũ bonoꝝ ſubſidiũ.de
quo vide plene Hoſti.⁊ Jo.an.i.c.rainutius.ð teſta.v.colũ.
¶ In venditiõe res vẽdita videt᷑ minus valere rõne oneris
adiecti cũ onus rei eſt ꝑs pᷣcij.vt.l.fundi partẽ.ff.ð öhẽ.emp.
cñ ergo ᷣctus dicit᷑ doloſus nõ dʒ extimari verus ꝓaloꝛ rei.
ſed dʒ haberi reſpectus ad onus ĩpoſitũ:nã tãtominus valʒ
