culoſa.de ſimo.nõ ſatis.cum.c.ſequeñ.⁊ vide Jo.and.ĩ mer⸗
cu.in regula que cõtra iura.de reg.iun li.vi.no.io.an. in alle,
c.qꝛ nõnulli.
¶ Si aliquis tenet eccleſiam cuius röne percepit decimas
oblationes ⁊ pꝛimitias ⁊ baptisat ⁊ ſepelit nullum tamen
parrochianum habet quia omnes ſũt moꝛtui nõ dicitur ba⸗
bere curam ratione moꝛtuoꝛũ quoꝛuʒ nõ homo ſed ſolus de
us curam habet:in quos nõ cadit poteſtas clauium qᷓ;uis ꝓ
ſint eis opera charitatis.de ſenten.excom.a nobis.circa re⸗
ceptionẽ tamẽ alioꝝ iurium licet cõſuetudo poſſit dari vni
eccleſie ius percipiendi pꝛediales decimas in alia. ð deci.cũ
ſint.⁊.c.ad apoſtolice.nõ tamẽ idem de perſonalibus nec de
iure baptiandi alienum parrochianũ nec de oblationibus
pꝛimitijs vel alijs que inter perſonalia computantur:res enĩ
ſacilius ſubijciturqᷓ; perſona.de foꝛo compe.ſignificaſti.cõ⸗
cluditur ergo ꝙ cõſuetudo irrationabilis eſſet ꝙ vnꝰ rectoꝛ
infra parrochiam alterius pꝛeſcriberet.de ſepultu.c.i.⁊.c.cer
tificari.nec ꝑ perceptioneʒ talium iurium poterit dici eccleñ
am curam habere. vt. ð.v.eccleſia parrochialis.cum ſequeñ.
no. Jo. an. in alle.c. qꝛ nõnulli. B
¶ Ecckiam recipiens nõ intẽdens reſidere vel intẽdens do/⸗
nec pinguioꝛem poterit adipiſci minus canonice pꝛomouet᷑
ar. de cõdi.appoſi.c.fi.vij.q/i.ſicut vir.ex tali animo ſequitur
ambitio.c.qꝛ intantuʒ.de pꝛeben.tamẽ tale peccatũ peniten⸗
tis aboletur.de ſimo.ca.fi.ad hoc de elec.c.cõmiſſa. in fi. lib.
vi.no. Hoſti.⁊ Jo.an.in.c.relatum.de cle.nõ reſi.

¶ Seculanis iudex põt omne delictũ laicoꝝ qͥ ad facultat
puniẽdi punire niſi vbi repenit᷑ crimẽ eccłiaſticũ vt ꝓbat᷑ per

locũ a ſpeciali.in. c. vt inqñtiõ is. S. phibemꝰ. de bereticis. li.
vi. eſt regula abb.in alle.c.cum ſit generale.in fi.

¶ ¶ẽ Ecdeſia poteſt renunciare beneficio in integrum reſtituti

onis.vide.j.renũciare nõ poteſt eccłia.
¶ Eccleſia an cõtineat᷑ nomine mona ſterij vel ecõtra. vide
S.clericoꝛũ appellatione. .
¶ Eccleſia poteſt in titulum cõcedi ad tempus a ſolo papa
nõ autem ab inferioꝛe:vt.c.ſi gratioſe.ð reſcrip.li.vi.⁊ nota.
in.c.nemo. de elec.li.vi.⁊ abb.in.c.ſi cõ ſtiterit.de ac.
¶ Ecclia bʒ penã reſpectu clericoꝝ intãtus ꝙ nõ tendat ad
effuſionẽ ſanguinis.vt.c.in archiepatu. de rapt. itẽ eccłia bʒ
penã exilij.pt ergo eccłia clericũ publice delinquẽtẽ verbe⸗
rare⁊ eũ in exiliũ mittere.no.glo.⁊ ibi Abb.in. c.i. de calum.
Ecchłie acquiritur dominium ſine traditione poſſefſionis

er ſolo titulo...fi.C.de ſacroſan. eccle.nõ tamen tranſfer᷑ po/

ſeſſio niſi realiter appꝛebendatur: niſi de cõſuetu.aliu obti
neat:vt nota.in.c.ex litteris.de cõſue.⁊ ibi Abb.⁊vide eum
in. c. cũ veniſſent.de reſti.ſpo. L E⸗

¶ Eccleſia poteſt excõmunicare laicum notoꝛie delinquẽte,z

vide.j ercõmunicari põt laicus.
¶ Ecckia deſolata debet alteri eccleſe vniri.vide.j. vnio.
¶ Eccłia inferioꝛ citra cathedralẽ nõ põt de iure cõi petere
aliquã ſubiectionẽ in alijs eccleſijs inferioꝛibus licet de iurne
cõiparrochianꝰ debeat recipere ſacramenta ab illa eccleſa
pꝛincipali.tamen pᷣſbyteri t.

ſacramenta recipere ab illa ecclia ſed potius ab epo, arin.c.

aꝝ ecclłiaꝝ inferioꝝ nõ tenẽétur

N—. — —ÿ

— —G

—- – — — — L CLC- rr, —.

4 M
gid
gansl
tumn:
lo, dbe

tiineſt
nſe 14
l non
naneti
gconiti
mochin
lla euretg
laore
anineg

ctor de
inab'
ncinen
Ralle,

Recimas
in unen
ſaimrba⸗
ſolus de
ncuis
ſchea ter
darlyri
oͤdecich
ohecde
onibus
reseni
ac c/
Precto
it
Iuleſ

6 dor
noc
gbitur
Ggenn
nilb⸗

ſualeni
hrtpe
icsli
nckkri
ona i

lo e

1ota

dat 4
cchah⸗
evarde
. .
eſi⸗
ſeip
toh
ſGean

cit

he
en
ℳ
niut
inen

officiũ.de off. archi.ex quo notabiliter infert᷑ ꝙ pꝛeſbyteri ca
pellarum que ſuut infra plebanatum alicuius eccłie non te⸗
nent᷑ cõfiteri plebano nec ab eo ſacramẽta recipere ſed ſubij
ciunt᷑ eo.Abb.in.c. dilectus.de capelmo.
¶ Ecceſia an põt donari per laicũ loco religioſo.vide.S.do
natio quã de aliqua eccleñfa. „ 2
¶ Quelibet eccłia collegiata põt dici ↄuentualis licʒ ð cõ⸗
ſuetudine hoc vᷣbũ referat᷑ ad eccłias religioſoꝝ.ſʒ de iure et
ex vocabuli eihimologia h̊ verbũ ↄuentualis ꝓpoꝛtionabi
le eſt oĩbꝰ collegiatis:lʒ ſecularibꝰ.nã dicit᷑ vuentualis a con
ueniẽdo.qꝛ ibi ↄueniũt omnes de cõuentu ſic collegiata.qꝛ
ibi colliguntur.facit qð no.in.oi.xvi.di.no.Abb.po ſt glo. in
c.nobis.de iurepatro. êMẽZẽ
¶ Eccleſia collegiata cognoſcit᷑ ex oꝛdinatiõe ſeu inſtitutõe
ipiꝰ:vt ſi fuit inſtitutũ vt ibi eſſent plures collegialiter: ſed ſi
fuit inſtitutum vt ibi eſſet rectoꝛ nõ habebit ius collegij.c.vt
quiſq;.de vi.⁊ ho.cleri.⁊ ex hoc pʒ ꝙ eccłie cathedrales ⁊ re⸗
gulares de iure cõi ſunt collegiate:vt.c.ne ꝓ defectu.de elec.
⁊.cij. de ſtatu mo. Si vero nõ appareat de oꝛdinatõe eccłie
ꝓbat᷑ per pꝛiuile giñ ſi aliqð habet ⁊ ſi nõ habet pꝛiuilegiuʒ
ꝓbabitur ex ↄſuetudine.i.ſi exercet iura pertinẽtia ad ſolum
collegium vt ſi ↄſueuerunt facere ſyndicum ⁊ per eum iurare
vel ſi habent ſigillum cõmune ſen cõſueuerũt eligere prelatũ
vt. c.i.de elec. bis vero ceſſantibꝰ nõ ſufficit ꝙ in eccleſia ſint
plures clerici beneficiati qꝛ poſſunt eſſe ſin gulares.vt. c. dile
cta.de exceſ.pꝛela.no.abb.in.c.nobis.de iurepppoa.
¶ Fundus vbi ecclia edificat᷑ ⁊ cimiterium ⁊ ager vñ perci
pitur panis ⁊ vinũ ad euchariſtiã cõficiendaʒ debet eẽ oĩno
liber ab omni tributo ⁊ ſeruitio ſpũali ⁊ tẽpoꝛali.vt not.in.c
ſim canonicaʒ. xxiij.q.viij.nec patronꝰ poteſt ſibi retinere ibi
aliquod tributum.⁊ ſic intelligit ur qð no. Inno.in.c.verum.
de foꝛo ↄpeten.⁊ Abb.in.c.i.de cenſi.
¶ Eccleſia an tenet᷑ ſoluere tributum imperatoꝛi de bonis

que peruenerũt ad illam a laicis:⁊ vide.j.tributum.

¶ Eccleſia an debet dari per ↄſtituenteʒ.⁊ an eius heredes
ſint ad hoc compellendi.vide docto.ſignãter Abb.in.c,.cum
ſicut.de cõſe.ec.vel alta.
¶ Inecclia poteſt quis licite graduari.doctoꝛari ſeu magi
ſtrari.no. Jo. an.poſt Guil.in.c.decet.de ĩmu.eccle.quia iſte
actus expedit᷑ ꝑ viam voluntarie iuriſdictiõis.iteʒ pꝛo actu
pietatis vel ſpiritualitatis bene poſſunt in eccleſia cõgrega
ri ſocietates laicoꝝ ⁊ ibi de pietate ſen religione tractare.no
ta. Jo.an.in.c.cũ eccle.ð ĩmu.eccle.⁊ ibi abb.in fi.
¶Ecchlia ⁊ pia loca gaudẽt eodẽ pᷣuilegio.vide.j.pia loca.
¶ Eccłia qñcunq; petit reſtitutionẽ in integrũ rõne nullita
tis ↄtractus poteſt habere recurſum etiam cõtra laicum ad
iudicem eccleſiaſticũ:vt ↄcludit Hoſtieñ.in.c.pe.de rebꝰ ec.
nõ alie.ĩmo in qualibet petitione in inte.poteſt eccłia adire
ↄtra laicũ iudicem eccłia ſticũ.no. Inno.in.c.cũ ſit generale
de fo.cõpe.no.abb.in alle.c.pe.de rebꝰ eccle.nõ alie.
¶ Eccleſia poteſt cõueniri ex pacto vł cõtractu inito cũ pti
culari ꝑſona ecclłie vt cũ clerico vel canonico ſi ↄtractꝰ vtili
tatis vel pecunia verſa eſt in vtilitatem eccle.ar.a cõtrario.ĩ
c.i.de depo. vbi no.ab.i.colum. “́”U;
¶ Cõtrabens cum eccleña in cauſa mutui licet teneat᷑ pba
re pecuniã verſam in eccleſie vtilitatem ad hoc vt efficaciter
poſſit actionẽ exercere cõtra eccłiam:vt in.c.i.de depo.ĩ aljs
tamẽ cõtractibus initis cum eccłia hoc nõ eſt neceſſe:vt ibi
no. Inno.⁊ etia m in mutuo nõ eſt neceſſe pꝛobare verſuʒ in
eccleſie vtilitatem niſi vbi pꝛo ſatiſfactione opoꝛtet peruent
re ad diſtractionẽ ĩmobilium vel etiam mobiliũ que ſunt pꝛe
cioſa quaſi ſecus ſi poſſit ſatiſfieri de fructibꝰ:⁊ pꝛo hoc ad⸗
ducit Inno.x.q.ij.hoc ius.qð appꝛobat ab.in alle.c.i.de de
po.⁊ eſt ratio ſᷣm eum:quia pꝛelatus habet liberam admini⸗/
ſtrationis poteſtatem fructuũ:vt in.c.cum nobis.de elec.⁊ in
c.is cui.eo.ti.lib.vi.qð latius expeditur in.c.qð quibuſdam.
de fideiuſ.⁊ tunc dicit᷑ cõtrahi cum eccleſia quãdo ↄtractus
ſit in pᷣſentia capituli ⁊ pꝛelati qui repꝛeſentant eccleſiam:vt
c.requiſiſti.de teſta.ſed etiam ſi depoſitũ fiat apud pꝛelatuʒ
⁊ capitulũ nõ tenet᷑ eccłia niſi aliqð lucrũ ecdeſie ſit inde ſe⸗
cutum als nõ.vt.l.licet.S.ſi filius.ff.de pecu.⁊ poteſt eſſe rõ:
quia quãdo eccłia recipit aliquod lucrũ poteſt dici cõtractꝰ
initus gratia vtriuſq;:merito ergo obligat᷑ ſed quado fit gra

tia deponentis tm̃ nõ occurrit ratio quare ecclefa teneatur

ſaltem vt perueniat᷑ ad ĩmobilia vel mobilia pᷣcioſa ex cõtra
ctu inito cñ p̃ᷣlato ⁊ capitulo nõ ad vtilitatẽ eccłie ↄtra.c.ñ⸗
ne exceptiõe xij.q.ij.H ↄcludit ab.in alle.ci.de depo. qd ẽ be
ne cõ mendãdum. H
¶ Aliter tñ ↄcludit Barba.i allł.ci.de depoſi. vbi diẽ mul⸗
tas opĩones ꝙ ſi mutuũ ẽ factũ ſoli pꝛelato vł alij bñficiato
nõ tenet᷑ ecclia niñ ꝓbet᷑ verſũ:vt in.l.ij. C. qñ ex facto tu.qꝛ 5
latꝰ eqparat᷑ tutoꝛi:vt.c.qualit.ij.de accu.⁊ ẽ gl.ĩ.liſñi pupilli.
de neg. geſt. tenebit᷑ tñ ipe mutuũ recipiẽs de fructibꝰ ecckie
ſoluere:vt no.inno.i.c.ex pᷣſentiũ.ð pig. Si vᷣo mutuũ fiat pᷣ/
lato ⁊ ecclie ſil tũc nõ eſt neceſſaria ꝓbatio verñõis.vt tenet
inno.ĩ all.c.i.ð dep oſi.cuiꝰ opi.appꝛobat Barbat,. alios
doc. ⁊ ſic intelligit᷑ auẽ. hoc ius poꝛrectum.S.ſi Ho quis.ꝙ ſi
mutuũ fuit ſoli eccłie nõ obligat᷑ eccłia niſ quatenꝰ pꝛobet᷑
mutuũ vᷣſũ in vtilitatẽ eccłie vt fundat ⁊ ↄcludit Barba vbi
S8.⁊ meliꝰ idẽ Barba.in.c.qð qͥbuſdã.de fideiuſſo.vbi ↄclu⸗
dit ꝙ illð qð religioſe ꝑſone expẽdũt ĩ pulchris eqͥs ſeu mu⸗
lis vel fulgidis veſtibꝰ vel in pinguibꝰ moꝛelis:⁊ de alijs ta
ceamus nõ põt dici verſũ vel impenſũ in vtilitatẽ monaſterij
opoꝛtet enĩ ꝙ vtilitas ſit euidens ⁊ ꝑpetua vt in edificijs ꝑ⸗
petuis ⁊ ĩ emptiõibꝰ rerũ ĩmobiliũ nec credit᷑ vᷣſum licet ſcri⸗
ptura publica ſuꝑ b̊ᷣ ſit ↄfecta niñ als ꝓbaret᷑ ꝑ legitima do
cumenta.vt no.guił.ð mõ.laudu.i cle.i.de rebꝰ ec.nõ alie.⁊ ẽ
tex.i alł.auc.hoc ius.S.ſi vᷣo q̃s ⁊ Barba.vbi.õ. V
¶Ecclia vł minoꝛ põt reſtõneʒ in integrũ petere etiã vbiſ⸗
bi ↄpetit remediũ de iure cõi.vide.j.minoꝛ vł eccleſia.
¶ Eccllie rectoꝛ ſi ob negligẽtiã ſuã paſſus ẽ rem eccłie pᷣſcri
bitenet᷑ de ꝓpꝛio patrimoĩo ſatiſfacere eccłie.no.glo.ĩ.c.pla
cuit.ij.xvi.q.ij.⁊ rectoꝛe moꝛtuo eiꝰheres tenet᷑ ad dictã ſatiſ
ſactionẽ.vt.c.ex pᷣſentiũ.de pig idem vbi rectoꝛ aliqͥdpotuit
eccłie acqͥrere ⁊ neglexit.no.tex.cũñ gl.rxij.qi.c.ij.ad inſtar tu⸗
toꝛis qui ad hoc tenet᷑.vt.l.ij.C.arbi.tu.no.abb.in.c.ex pᷣſen⸗
tium.S.alł.vide.j.pᷣlatus.vᷣ.ↄtra pꝛelatum.
¶ Ecckia ſi ẽ impotẽs ad ſuſtentãdũ rectoꝛẽ tenet᷑ rectoꝛ vi⸗
uere ex induſtria vel ex patrimonio.nõ tñ dʒ vẽdere bona ec⸗
cleſie nec obligare ſeu pignoꝛare ꝓ ſua ſuſtẽtatione.vt no.ꝑ
tex.⁊ glo.xxi.q.i.c.i.facit.c.clericus victũ.xci.di.dʒ tamẽ in h̊
caſu agere ſacerdos ↄtra ꝑrochianos ex quo eis ſeruit in di⸗
uinis vt eñ ſuſtẽtẽt.⁊ eſt licita c ſubtrabendi ꝑrochianis di
uina.no.glo.de cõſe.di.i.oĩs chꝛiſtianꝰ.no.ab.in.c.ex pñtiñ.
de pig.ij. colum. ⁊ meliꝰ in.c,de rectoꝛibꝰ, de cle. egro.⁊ vide
S.clericus parrochialis.
¶ Ecckia ſi ẽpotẽs ⁊ ſacerdos ad pñs nõ hʒ vnde ſuſtẽtet᷑
põt ↄtrahere debita ſub ſpe ſoluẽdi de fructibꝰ ꝑcipiendis⁊
ſi moꝛte pᷣuentꝰ nõ potuit ſoluere equũ ẽ vt ſucceſſoꝛ teneat᷑
⁊ ſic ꝓcedit dictũ io.an.i.c. ex pñtium.de pig.⁊ ibi ab.
¶ Ecckia inuent arium nõ ↄficiens an teneatur vltra vires
hereditarias.vide.j.inuentarium.
¶ Eccleſis babens pecuniam ſuperfluam poteſt illam mu⸗
tuare indigenti.nam ⁊ de ſuperfluo tenetur elemoſynazʒ fa ce
re.xij.q.ij.aurum.⁊.c.gloꝛia.xvi.q.i.c.fi.lxxxvi.di.nðõ ſatis.et
c.paſce.no.Hoſti.⁊ io.an.in.c.i.de ſolu.
¶ Ecclia an põt ſtatuere vt oẽs clerici ↄtrahãt matrimoniũ
ſiẽ greci.vide.j.ſtatuere põteccłia.C.j.lex ↄtinentie.
¶ Eccleſiam habens commendatam tenetur eam in ſtatu ſo
lito ſeruare.vide.S.cõmenda
¶ Eccleſia poteſt agere pꝛo iuribus dignitatis ⁊ beneficio⸗
rum.vide.sð.agere nõ ſolum.
¶ Ecchia leſa aduerſus ꝓbatõeʒ omiſſã ſi reſtõem petat a
q tpꝑe incipit q̃drienniũ.vide.j.reſtitutio.vᷣ.quadriennium.
¶ Eccleſia vel mino: petit reſtitutionẽ etiam in lucro captã
do. vide.j. mĩoꝛibus.
¶Eccleſia nõ perdit vtile dominiũ rei quã babet in empbi
teoſim ex ſolutiõe canonis nõ facta:quia cum ſine ſolennita
te de quo.xij.q.ij.ſine exceptione.nõ poſſunt clerici tale do⸗
minium alienare multo foꝛtius hoc nõ poterunt canonẽ non
ſoluendo ⁊ ex ↄtrario aperietur via fraudibus ar in.c quan
to de diuoꝛ. idem glo. xvi.q.vi.c.placuit.illa eſt ↄ cluſio inno.
in.c.ↄ ſtitutus.de reli.do.Abb.in.c.i.de do. ⁊ cõtu.
¶Eccleſiarum bons emens dimittit pꝛecium ⁊ nõ lucratur

fructus.⁊ vide.j.vẽditio..emptoꝛ rei.
¶ Ecdeſis an poteſt donani ſeu cõcedi pleno iure ⁊ q̃q ope⸗

44

ratur talis conceſſio. vide abba in. c. clim inter. de fe iudi. iij⸗

colum. .
¶ In terris ſubiectis tempoꝛali iuriſdictioni eccleſie debẽt
etiam inter laicos ſeruari canones ⁊ nõ leges ciuiles data i⸗
ter eos diſcoꝛdia: nam canones pꝛeualent in terris eccleſie
etiam inter laicos:vt.c.ſi duobus.de appella.⁊ ibi Hoſtieñ.
c omnes doctoꝛes.ex quo infert ibi abb.ꝙ in terris eccłienõ
valet ſtatutum laicoꝛum:vt ipſe plenius dixit in.c.qð clenicj.
de foro compe. .
Q¶Eccleſia tenetur defendere dotes viduaruʒ. vide. ö̊. dotes
viduarum.
¶ Eccleſia ſeu monaſterium an teneatur ex ſacto pꝛecepto/
rum ſeu commendatoꝛum.vide plene per inno.⁊ abba. in.c.
cum deputati.de iudi.

¶ Eccleſia an poteſt iudicare in cauſa pꝛopꝛia.vide.j:iudex

an poteſt quis eſſe. . 2
¶ Eccleſia poteſt agere cõtra laicum interdicto vti poſſide/
tis coꝛam eccliaſtico. vide.j. interdicto vti poſſidetis.
¶ Eccleſia an poteſt ſe ipedire de crimine ſacrilegij ⁊ vſura⸗
rum ⁊ de alijs criminibus.vide plene per Abba.in.c. cum ſit
generale. de foꝛo compe.⁊ vide.j.vſura.S.de crimine. ⁊ vide
J.ſacrilegium.v.ↄtra ſacrilegum.

2 2

¶ Ecckia an cognoſcit ð adulteri

Edere
¶ Edere quis nõ tenet᷑ regulariter rõnes quas non fecit ex
publico officio vel rõne publici officij:vt argentariꝰ vel nũ⸗
mularius ſeu publicꝰ collectoꝛ ſed vt pꝛiuatus ⁊ ad vtilitatẽ
ſuam pꝛiuatam pꝛout faciunt mercatoꝛes ⁊ alij qui cõficiũt
rõnes in libꝛis ſeu papiris ſuis ð datis ⁊ receptis.arg.in.c.
vnico.de vſuris.S.ceterũ.in cle.vbi eſt ſpeciale in odiũ vſura
rum.ergo in cõtrariũ erit ius commune.arg. ff.ad munici.lłi.
in fi.fallit ĩ caſu vbi ille a quo petitur editio vtitur illis ratio
nibus.ſic intelligitur.l.i.C.de eden.vbi hoc no. Bal.⁊ Hoſt.
in ſumma.ti.de fi.inſtru.S.pe.⁊ docto.ſignãter Henri.meliꝰ
ſ̈ alij. in. c.i. de pꝛoba.
Editio rõnum ſi petat᷑ per ſpeciales actiones.vt quando

petitur a tutoꝛe per actionẽ tutele ⁊ a ſocio ꝑ actionem ꝓ ſo

cio a pꝛocuratoꝛe ꝑ actionẽ mandati a curatoꝛe vel a nego⸗
cioꝛum geſtoꝛe ꝑ actionẽ negocioꝛum geſtoꝛum.vt.l.quedã.
ff. de eden.⁊ in interdicto de tabulis exhibendis.vt.ff.de ta⸗

bulis exhiben. l. i. debet fieri editio in totũ.vt in alle.c.i.de ꝓ

ba.⁊ alle.l.i. Cde eden. ⁊ ibi Bal.⁊ Saly.v bi tenet indiſtin
cte ꝙ ratiões ſunt bincinde edende.vt.linõ eſt nouum.⁊.l.iu
ſtum. ⁊.l. fi. C. de eden. vbi ſaltem colligit cõcluſiones ſequen

tes circa editionẽ inſtrumẽti.

¶ Si inſtrumentũ pꝛincipaliter petat᷑ vt qꝛ actoꝛ vendicat
eñ rõ ne dñij nõ fui ex boc edicto editio ſed ꝑ viã actiõis in ſa
ctũ ad exhibendũ.ff.ad exhiben.l.iij.S.pe.
¶ Si petẽs editionẽ inſtrum̃ti ab eo qͥ ẽ faber ipᷣiꝰ inſtrumẽ
ti vł eiꝰ heres vł aliter ĩ ꝓthocollo ſucceſſoꝛ tenet᷑ edere.vt
ff. de eden.l.argẽtariꝰ.⁊.l.ſi quis ex argẽtarijs.S.is autem.
¶ Si quis depon at iure cogente vel voluntarie inſtrumen
tũ apud aliuz niſi illud petat debet ſibi edi.vt.l.ꝓcuratoꝛ.ff.
de eden.⁊.ff.fami.her.l.ñ quis cautõnes,.q̃nĩmo celans:falſi
tenet᷑.per no.in.l.eum qui.C.de falſis.
¶ Petenti editionẽ inſtrumẽti ab eo qui illud vitioſe poſſi
det tenet᷑ edi.vt.ff.de furtis.l.tabulas.⁊.l.qͥdam tabulaꝝ.
O Inſtrumenti editionẽ petẽti ab eo qui in iudicio illo vtit̃
vel ſe vſuꝝ dicit tenet᷑ indiſtũcte edi.ff.de eden.l.i.õ.edendo.
⁊ Innocẽ.in.c.i.de ꝓba.⁊ eſt tex.in.c.contingit.de fi.inſtru.

⁊ debet edi ſolũ capitulũ ſuꝑ quo ẽ litigium licet totum inte

graliter legatur coꝛam iudice.⁊ vide ibi Hoſti.
¶ Editionẽ inſtrumẽti ſi actoꝛ petat a reo qͥ illo nõ vtit᷑ nec
ſe vſurũ dicit ſi ẽ inſtr̃m vltime volũ tatis tenet᷑ edi actoꝛi vl⸗
time volũtatis vt exitũ ſuũ ↄſequat᷑:qꝛ cõe cenſet᷑ lʒ pꝛinci⸗
palit᷑ ſpectet ad heredẽ:vt.ff. de tabuł exhibẽ.l.iĩ pn. ⁊.l.lo⸗
cñ..ſolẽt.⁊ inno.ĩ.c.i.de ꝓba.facit.c.g.ꝑpetuꝰ.de fi.inſtru.
¶ Actoꝛi petenti a reo inſtrumenti editioneʒ qð pertinet ad
cõtractum ad intentionem ſuam fundandam non tenet᷑ edi.
vt.l.fi. C. de eden. in fi.
¶ Si actoꝛ petit editionẽ inſtrumẽti a reo ad intentõeʒ ſuã
fungãdãa ⁊ coadiuuadã tenet᷑ edi qũ coadiuuatio petit᷑ ex cãẽ

o. vide.S. adulteriũ ẽ crimẽ

inberet ipſi pꝛincipali cõtractui:de quo agit᷑vt l titiꝰ.⁊...
creditoꝛ.ff.de ac. emp.⁊.l.maritꝰ. S.fi.ff.ad.l.fal.
Si actoꝛ petit a reo inſtrumenti editionem ad replicatio
nem fundãdam nõ tenetur edi.ᷣm opi.Salpc in.d.l.fi. (. eo.
ti.licet alij docto.contra.
¶ Sireus petat editionẽ inſtrumẽti ab actoꝛe ad eiꝰ excep⸗/
tio nẽ ꝓbãdã q̃ ↄcernit inbabilitatẽ ipiꝰ ꝑſone actoꝛis vt re⸗
pellat eũ ab agẽdo nõ tenet᷑ edi.qꝛ ſuã turpitudinem vł deli
ctũ ꝓbare nõ cogit᷑.ff. de iureiu.l.alias.⁊.l.q iuraſſe ĩ pᷣn.⁊.S/
i.⁊ meliꝰ in ꝓpoſito.ff.de iure fiſci.l.ij.S.itẽ diui fratres.
¶ Si reus petit editionẽ inſtrumẽti ab actoꝛe ad ꝓbanduʒ
exceptionẽ q̃ ↄcernit iuſticiã petitionis q̃ nõ t̃ habet vim
defenſiõis ſʒ etiã petitiõis vt exceptio ↄpenſatiõis.vt.l.am⸗
plius.ff.rem ra.ha.⁊ tunc indubitanter nõ debet edi. vt alł.
l. fi. C. eo. ti. in fi.

¶ Si reus petit ab actoꝛe editionẽ inſtrumenti ad ꝓbãdam

mer defen ſiõeʒ dũtaxat nõ tenetur actoꝛ illud edere reo ſᷣm
opi.Aʒo.⁊ Saly.in.d.l.fi.C.eo.ti.licʒ alij ↄᷣ.tabelliõi aũt co⸗
git᷑ actoꝛ edere ſi ſuũ oꝛiginale ꝑdidiſſet:vt ibi no.ſaly.q.iiij.
¶ Inſtrumẽti editio petẽda ẽ iudicis o fficio ⁊ ex iuſta cã et

cognitõe pᷣ cedẽte ⁊ ꝙ petens iuret ꝙ nõ calũ nie cã editionẽ

petit.ff.de eden.l.ſi quis.S.exigitur ⁊ vide Inno.in allega.c.
i. de pꝛoba.
¶ Edenda licet ſint parti petenti cõmunia inſtrumenta ⁊ re⸗
ſcripta nõ tamen pꝛopꝛia inſtrumenta niſi aduerſarius velit
illa ꝓbare falſa, vide glo.⁊ doc.in.c.qm̃.de pꝛoba.
¶ Editio inſtrumẽti vel pꝛiuilegij ſi petat᷑ ꝑ eum qui vult eũ
arguere falſitatis iudex anteqᷓ eiꝰ copiã faciat in pᷣſentia te⸗
ſtiũ diligent inſpiciat omĩa ⁊ reuoluat nec ſuſtineat ꝙ is cui
debet fieri copia ipſũ tangat:qꝛ multe vie hoĩbus pꝛone ſũt
ad malum.in auc.de nup.S.mitioꝛes.colł.iiij.⁊ littera poſſet
latenter de facili ꝑfoꝛari vel aliter vitiari ⁊ copia nõ requirit

tangat:ſed ſolũ ꝙ inſpiciat ⁊ legat ⁊ deſcribẽdi poteſtas
detur. t. de eden.l.i.S.edere.ff.quemadmo.teſta.aperi.lii.qð

totum poteſt fieri ſine tactu.no.Hoſti.in.c.accepimus.circa
finem. de fide inſtru.
¶ Si pars petens copiã inſtri vel lr̃e patent᷑ ⁊ violent᷑ et in
pᷣſentia iudicis litterã lacerauit nõ eſt locꝰ cõiecturis.arg.ff.
de vᷣbo.obli.cõtinuus:ſed debet ipſũ punire iudex acriter et
extraoꝛdinarie.ar.ff.de publica.⁊ vecti.l.licitatio.S.qdð licite
⁊ experiri debet talis violentus iudicis auctoꝛitatẽ eliſam.
ar. in.c. peruenit.de teſti.cogen.⁊ no. Hoſti.⁊ io.an.in.c.acce
pimus.de fide inſtru.in fi.
¶ Peri ⁊ exhiberi poſſunt ⁊ debent oĩa acta cãe in iudicio
parti petenti vel ex cõditione ex lege vel ex canõe:de pꝛoba.
quoniã:vel iudicis officio:qꝛ communia ſunt ⁊ ideo regula
riter edenda.C.de eden.l,ij. ⁊.l.nõ eſt nouũ.de quo vide ple/
ne glo. in.c. g. perpetuus.de fide inſtru.⁊ aꝑtiſſime ꝑ Hoſti.
in ſũma.ti.de inſtrumẽtoꝝ editi.S.an ĩſtrumentũ edi debeat.
Edli debet ſine die ⁊ conſule inſtrumentũ petenti niñ dieʒ
⁊ conſulem petens copiam ipſius velit oſtendere falſitatem
no.Accur.in.l.i.S. editiones.ff.de eden.⁊ doc.in.cig. perpe⸗
tuus.de fi.inſtru.in fine.
¶ Si quis petit ſententiam latam pꝛo Metro contra ſe caſ
ſari quia nulla eſt vel iniuſta ⁊ ab ea extitit appellatuʒ. Pe
trus reſpõdit. exhibe ſententiam.appellans reſpondit.Ego
nõ habeo ſcriptam:quia iudex noluit mihi copiam facere ex
ea vel quia amiſi:ſed tu expibe quia ipſam habes:tunc reus
cogitur eam erhibere.vt.c.g. perpetuus.de ſide inſtrumẽto⸗
rum.⁊.l.is a quo.C. de eden.⁊ ſi reus reſpondeat tu oſtende:
interrogabitur an talis ſententia pꝛo eo lata ſit. ff. de inter⸗
roga.actio.l.penultima.⁊ ſi negauerit cogetur cedere ſenten
tie vel renunciare vl iudex ꝓnũciabit ſi qua ſententia appa
ruerit pꝛo Petro latam nullas vires habeat. arg.ff. de inter
roga.actio.alienum.⁊ quia non vult reſpondere pꝛo confeſ
ſo habetur.ff.ad.l.acquił.pꝛoinde.⁊.ff. de interroga.actio.lʒ.
de etate.S.qui tacuit.⁊ contra iſtum qui dicit nullam ſenten⸗
tiam pꝛo ſe latam dabitur actoꝛi confeſſo ſua autentica qui
perpetuo ipſi reo pꝛeiudicabit etiam in alio iudicio. C.de li⸗
be.cauſa.iubemus.ij.q.i.multi.niſi incontinenti velit pꝛoba
re contrarium:quia tunc ſuccurritur ei.not. Inno.Hoſtieñ.
Jo.and.⁊ Abb.in.c g.perpetuus.S.allega.vide.j.negans
inſtrumentum.

del

pliet⸗
Ce

ah
sptke,
tdei
in
1s
band
Pbetpin
,DNlanm
üptale

bidan
teofn
Aatc
ilngii
uſa die
elitoni
glegte

tatte
ins velit

inlei
ſentig te
isai
vhe ſüt
apoſſet
kequirit
oteſtus
rilig
α

erin
ng.
ſteret
liclre
Gw.
Cace

iudic⸗
epobe⸗
tegul
ſcege
hot
ldchen.
inidig
lſtaren
gape⸗

nſecel
mn e
.Eo⸗
ſrocnc
wete⸗

Ecdlictum.
¶ Edictum põt emanare ſine pᷣfinitione tempoꝛis.no.in.c.
cum parati.de appel.⁊ iſta edicta generalia admittunt᷑ quã⸗
do plures admitti pñt ad agendũ vłaccuſandũ:⁊ neſcit᷑ que
ꝑſona ſit ſpecialiter citanda.no. Inno.in.c.fi.qui matri.accu.
poſ.⁊ ideo cõclude ꝙ valet hodie citatio generalis ꝑ edicta:
qñ neſcitur quis ſpaliter ſit ctandus.alłs aũt citatio genera⸗
lis per edicta nõ valet:vt clemẽ.i.de iudi.⁊ quod ibi no.⁊ Ab
bas in alleg.c.fi.

¶ Edictum vt valeat requirit᷑ ꝙ qñ fit nõ ſit fraudulentũ nec

bꝛeuiſſimũ.⁊ vide ſupꝛa ↄfirmatio ꝓuiſonis.

Electio.

¶ Electio dʒ fieri in eccła ꝑ canonicos de ↄſenſu regio.vbi bᷣ
babet ↄſuetudo.vide ſupꝛa ↄſuetudine põt induci,
¶ Aectio eſt alicuius ꝑſone ad pᷣlationẽ vł ad ſuꝑnã ſocieta
tem canonice facta vocatio Abbas ſuꝑ rubꝛi.de poſtu.pla.
¶ E,lectio pape eſt ꝑ cardinales celebꝛãda ⁊ ꝑ eos dʒ ↄſiliũ
ↄuocari ſuꝑ ſciſmate vł ſuꝑ electione duoꝝ ↄtendentiũ ð pa
patu iuxta foꝛmã.c.licet.de elec.⁊ ibi Abbas.
¶ Electio pᷣlati põt fieri poſt moꝛtem pᷣlati etiã anteqᷓ; cada
uer ſepulture tradat᷑ lʒ de honeſtate aliud dʒ ſeruari glo.ij.in
c. bone.ij. de elec. ⁊ ibi Ab. vi. colũ.
¶ Electionis tractatꝰ deliberatoꝛius ſeu diffinitoꝛiꝰañũ moꝛ
tem pᷣlati eſt oĩno illicitus:vt in.c.bone.ij.de elec.⁊ ibi JInno.
⁊ alij doc.tractatus ↄſulatoꝛiꝰnõ eſt hibitus:vt.c.ſi trãſila⸗
tus.lxxix.di.ab.in.d.c.bone.ij.pe.colũ.⁊ in.c.licet.eo.ti.
¶ Aectiõe alicuius repꝛobata ꝓpter aliqð impedimentũ vł
defectũ tpalem põt electus ceſſante tali ĩpedimẽto vł defectu
ad eandẽ pᷣlaturã eligi.no.in.c.officij.de elec.⁊ ibi abb.
¶ Electoꝛes pñt facere gr̃am vt nõ impeditus cõſtituat ꝓcu
ratoꝛem ad eligendũ:vt.oſcriptum eſt.de electione.⁊ ibi In⸗
no. 2 Goffre. 1 Abbas.
¶ Eligendi habens liberã poteſtatẽ nõ poteſt indignũ eli⸗
gere:ſed tenet᷑ eligere idoneũ.no.ex fine littere.c.cũ olim.ð ar
bi.ad idem.c.cum cãm. de elec.⁊.c.abbate.de vᷣbo.ſig. facit.l.
vt gradatim.de mune.⁊ hono.
¶ In electionepᷣlati an debet ↄſiderari bona vita vł poten
tia ſeu diuitie ⁊ nobilitas.vide nota.Abb.in.c.cõſtitutus.ij.
de appella.iij. colũ.
¶ Aectus in epᷣm nõ peccat ↄſentiendo electioni de ſe facte:
imo meret᷑ ſi intẽtionẽ habet circa deũ:vt.c.qui epᷣatum.viij.
q/i.⁊ peccat ſi renuitillã electionẽ acceptare qñ nõ reperit᷑ ali
us idoneus qui pꝛoſit eccłe ⁊ ꝓximis.de quo vide Jo.an.in
c.ſi electio.de electio.li.vi.Abbas in.c.cum veniſſent. de in in
tegrum reſtitu.
¶Eligenda nõ eſt ignota ꝑſona.õ cle.pere.ꝑ totũ.⁊.c.bone
ij.de poſtu.pᷣla.⁊ vbi in loco reperit᷑ idoneus nõ dʒ pᷣfici eẽ̃ne

us:vt.c.nullus epᷣs.lxi.di.abb.in alleg.c.bone.

¶Electus in papã ꝑ ſeditionẽ pᷣſumptionẽ vł aliqð ingeniũ
nõ dʒ recipi ꝓ papa:vt in.c.in noĩe dñi.xxiij.di.⁊ expone ſedi
tio.i.violẽtia ⁊ oppᷣſſione.pᷣſumptio.i.ambitioſus tractatus
ꝓmouendi.ingeniũ.i.fraus ⁊ calliditas ⁊ dolus.facit.c.ſiqs
pecu nia.lxxix.di.plene ꝑ ab.in alleg.c.licet. —

☛R

¶ Electoꝛes ſi cõpellunt᷑ per impᷣſſionem eligere certũ nõ va

let electio ipᷣo iure:qꝛ amittitur libertas eligendi:vt.c.vbi ma

ius.s.ceterum.ð elec.li.vi.Abbas in alleg.c.licet.ſecus ſi cõ⸗
pellunt᷑ eligere incertum:vt ibi no.⁊ idem abbas in.c.olim.
lij. de reſti.ſpo.iiij.colũ.
¶ Aectio facta de rectoꝛe ꝑ impᷣſſionẽ tyrãni eſt ipo iure nul⸗
la.facit.l.ij.ff.de iudi.Abb.vbi ſupꝛa.

¶ Eligendi ptãs pꝛelatũ nõ poteſt in laicũ tanqᷓ; in compꝛo

miſſum trã ſferri:qꝛ nõ verſat᷑ nudũ miniſteriũ ĩmo bʒ arbitra⸗

ri quis ſit idoneꝰ ⁊ officiũ radicat᷑ in ꝑſona ſua.ad boc.c.con

tingit. de arbi. abb. in. c. cñ cam. de elec.i. colũ.
Electus ꝑ potẽtiã pᷣncipis ſi ingerat ſe adminiſtratõi ſola

electione pᷣcedẽte efficit᷑ ineligibilis:vt.c.ſuꝑ eo.⁊.c.quiſquis

de elec. abbas.in.c.qualiter.eo.ti.
¶ Electoꝛes eligendo ſcẽter indignum ſunt pᷣuati ipᷣo facto
ptãte eligẽdi ⁊ pts deuoluit᷑ ad alios nõ delinquẽtes colli⸗
gitur ex tex. c.dudũ.i.de elec.⁊ ibi abb.iiij.colũ
¶Electio põt caſſari rõne ↄtemptus aliquoꝝ etiã poſt con⸗

firmationem ⁊ ↄſecrationem electi:vt no.doc.in.c.qꝙ ſicut.ꝭ.

ſuꝑ eo.de elec.qð intelligit ibi ab.qñ ↄtempti nõ fuerunt pꝛe

ſentes tꝑe quo fuit emiſſum edictũ ꝓ ↄfirmatione fienda.als
tacentes nõ pũñt amplius odicere:vt.c.fi.de elec.li.vi. Jo.an.
in.c.ij.de bis que fiunt a pᷣlatis.
¶ Eectio facta ꝑ maioꝛẽ partẽ de indigno ſcienter eſt nnalla
⁊ ptãs ipᷣo facto deuoluit᷑ ad minoꝛẽ partẽ que non deliquit
vt.c.bone.i.de elec.⁊.c. congregato.e.ti.ſed ſi electio eſt facta
ꝑ capłin õ foꝛmam ſubſtãtialem de qua in.c.qꝛ ppter.de elec.
electio eſt nulla ſʒ electoꝛes nõ ſunt puatiipo iure ſed ꝑ ſnĩiam
⁊ ptãs applicat᷑ nõ delinquẽtibus:debet tñ ſpectari ſnĩa pꝛi
uationis:vt no. Inno.⁊ Cal.⁊ Ab.in.d.c.qꝛ ꝓpter. Itẽ ele⸗
ctio facta ꝑ caplłm de idoneo ⁊ ſ̃m foꝛmã iuris lic aliquis ð
capło fuit ↄtemptus. talis electio tenet ⁊ põt ratiſicariꝑ con
temptũ:vt.c.qð ſicut.eo.ti.ſed ſi vult ꝓſequi ↄtemptum retra
ctabit᷑ electio ⁊ oẽs iterum eligent et iſtas ↄcluſiones no.ab⸗
bas in.c.bone.ij.de elec.v.colũ.
¶ Electio facta ꝑ vitiũ ambitiõis ſeu ſeditiõis pᷣcedentis dʒ
retractari:vt in.c.in ſcripturis.viij.q.i.abbas.vbi.&.
¶ Electio noua attentata poſt moꝛtẽ coelecti eſt ipᷣo iure nul
la:qꝛ debet pꝛius diſcuti validitas alterius electionis: vt ꝓ⸗
batur in.c.i.⁊.ij.vt lite pendẽ.li.vi.Inno.⁊ Jo.an.in.c.ex par
te.de arbitris.
¶ Electio facta ab excõicato qᷓ;tũcunq; occultus nõ tenet ſi⸗
ue ante electionẽ ſiue poſtea ꝓbet᷑ excõicatio no.in.c.i.de re⸗
ſcrip.li.vi.eſt ↄcluſio Abb.in.c.veritatis.de dolo ⁊ ↄtu.
¶ HMabens duplicẽ vocẽ in eligendo vnam noie ꝓpꝛio:aliã
vt ꝓcuratoꝛ alteriꝰnõ põt vnum ſuo noie eligere ⁊ aliũ tanqᷓ;
ꝓcuratoꝛ:qꝛ cũ nõ habeat niſi vnũ dictamẽ rõnis ea rõe qua
putat aliquẽ melioꝛeʒ ſuo noĩe debet putare de alieno niſi in
mandato habuiſſet de eligẽdo certam ꝑſonam.no.in.c.vlti.
S. poꝛꝛo.de elec.li.vi.⁊ eſt ↄcluſio Ab.in.c.cũ olim.de re iudi.
iij.col.vide.j.ius dande vocis.v.ij.⁊ no idem Ab.in.c.cõ ſti⸗
tutus.ij.de appel.ij.colũ.
¶ Eligere nõ põt ciuitas ſibi ptãtem in ꝓꝑpetuum.i.donec vi
xerit niñũ vſq; ad bienniũ idem de alijs officialibus:vt babe⸗
tur in aut.de defen.ciui.S.fi.col.iij.niñ tranſacto biẽnio ciui⸗
tatibus placuerit aliter nõ:⁊ deſiderans amplius ꝓmoueriĩ
cidit in legẽ iuliã de ambitu.⁊ rõ ꝓhibitõis eſt:qꝛ ſic electi rẽ=
publicã ꝑpetuo tenerent occupatã:vt.l, vnica.C.ad.l.iuli.de
ambitu aſpere dominarentur. debet ergo deponere officium

rõnem reddere:vt.C. vt tam ciui.qᷓᷓ crimi.l.vnica.eſt concluſio

Ab. in. c. fi.de iudi.ij.colñ.
¶ E,lecto ad officiũ ſi aliquid opponat᷑ ↄ ꝑſonaʒ vł electio
nem nõ põt interim adminiſtrare. Spe.ti.de cenſi.S.pe. .ij.
⁊ in ti.de ſcðo decre.S.videndũ.vᷣ.quid ſi electus. Abb.poſt
Inno.in alleg.c.fi.de iudi.
¶ Eligere quis nõ poteſt ſeipᷣm ⁊ an valeat electio ꝑ ſoꝛtes.
vide glo.⁊ docto.in.c.fi.de ſoꝛtilegijs.?⁊ Abbatẽ in.c.licet, ð
electio.penultima colũ.

¶ Electus ĩnitit᷑ pleno iure ⁊ petẽdo ↄfirmationem in nullo

petit gr̃am.vñ põt ſuꝑbe accedere etiã caputio non eleuato ſi
ↄfſidit de idoneitate ſue ꝑſone.ałs hẽbit recurſum ad ſuꝑioꝛẽ
ſz ſi poſtulet᷑ vl pũtetur dʒ leuare caputiũ ⁊ cũ humilitate pe⸗
tere.no. Jo. an.⁊ Ab.in.c.poſtulaſti.de poſtu.pᷣla.
¶ Aectus ↄſirmatus nõduʒ ↄſecratus lʒ nõdũ ↄſecratꝰpõt
ↄcedere indulgẽtias etiã ſi nõdum ſit pᷣſbyter:qꝛ boc nõ con⸗
cernit adminiſtrationẽ ſacramentoꝝ ſed potius iuriſditioneʒ
qꝛ cõicat iſte theſaurũ eccleſie qui eſt congregatus ex meritis
ſanctoꝛũ:vt plene per Abba.in.c.ad liberandã.de iude.in.c.
ſuffraga neis.in fi.de elec.idem Bernardus in.c.accedentibꝰ
de exceſſibus pꝛelatoꝛum.
¶ Aectus cõfirmatus lʒ non ſit ſacerdos poteſt excõicare ⁊
abſoluere cum illud ad iuriſditionẽ t̃ pertineat:vt no.in.c.cũ
in cunctis.S.inferioꝛa.⁊.c.tranſmiſſam.de elec,.⁊.c.dudum.eę.
ti.vide.j.pꝛelatus.
¶ Aectus cõfirmatus nõ põt deponere clericũ ab oꝛdine cle
ricali nec põt cognoſcere de crimine requirente depoſitioneʒ
tz poſſet clericũ beneficio pꝛiuare.eſt cõcluſio doc.ſignanter
Abb.in.c.tranſmiſſam.in fi.de elec. —
¶ Electus ↄfirmatus lʒ poſſit adminiſtrare ⁊ iuriſditionem
exercere:vt.c.trãſmiſſam.⁊.c.qua łr.de elec.tñ hodie hoc non
põt anteqᷓ; hẽat lr̃as apoſtolicas ſuꝑ ſus pmotõe:⁊ ante nõ
g

debet baberi tanqᷓ p̃latus. vt in extrauag. Bonikfacij que in⸗

cipit.iniuncte.eſt ꝓuiſum de quafecit mentionem Abbas in

alle.c. qualiter. de elec. in pn. . =
¶ Electus ↄfirmatus vl nõ ↄfirmatus ſi ↄtulit bñficia ſua:
⁊ poſtea ſua electio infirmet᷑ an poterit bñficia que ↄtulit re⸗
petere. Ab.in.c. qualiter. de elec. ,
¶ Electus ante ↄfirmationẽ põt iuri ſuo renunciare in mani

bus eligentiũ poſt ſuã ↄfirmationẽ aũt nõ põt niſ in manibꝰ

ſuperioꝛis:vt.c.i.de tranſia.pᷣlato.de quo vide plenius gl.in
c.ſi electio.de elec.li.vi.
¶ Electione ↄfirmata an admittãt᷑ cõtradicentes ſeu oppo
nentes.vide ſupꝛa cõfirmatio.
¶ Electio pᷣlati etiã a collegio facta ex qua timet᷑ ſcandalum
dz ceſſare.ad qdð.c.cũ teneamur.de pᷣben.⁊.c.niſi cũ pꝛideʒ.de
renũ.vbi no. Inno.qꝙ ſi ppłs ꝓſequit᷑ pᷣlatũ iazʒ inſtitutũ nec
põt a tali ↄpeſciꝙ niñ ppłs quieſcat ⁊ ecckła ſtet in quiete dʒ
pᷣlatus cedere vł remoueriꝑ ſuꝑioꝛem aſſignato tñ ſibi alibi
bono cambio.no.Ab.in. c.i.de elec.
¶ Monaschus electus in pᷣlatum an põt ↄſentire electioni
ſine licẽtia pᷣlati:vide.j.monachus. .
¶ Eligentes aliquẽ ad aliquod officium ſeculare an pñtv
riare:vide.j.officiunum. 2
¶ Electoꝛes an pñt variare aliñũ eligendo:vide diſtin.Abb.
in.c.cãm.de elec.circa finem. . ,
¶ Electio pᷣlati an debeat fieri cũ ↄſenſu pᷣncip is vbi hoe di
ctat ↄſuetudo.⁊ vide.sõ.ↄſuetudo. .
¶ Electio pᷣma vbi eſt notoꝛie nulla el ectoꝛes nõ ſunt pᷣuati
ptãte eligẽdi:puta ſi elegerũt ignoꝛãter indignũ ⁊ pñt ꝓpꝛia
auctoꝛitate ad ſcõᷣam electionẽ trãſire:vt.c.ↄſtitutus.ð appel
la.⁊ no.in.c.auditis.de elec.⁊ in.c.inter dilectos.de exceſ.pꝛe
la.ſʒ ſi electionõ eſt nulla ſʒ iniuſta.tũc nõ eſt licitũ trãſtre ad
ſcðam electionẽ pᷣma nõ caſſata:vt no.in.c.ꝑpetue.de elec. li.
vi. ab b. in. c. cum terra.in fi.de elec.

¶ Electus ſi detegat defectũ ſuũ an põt cũ bona ↄſcia bene⸗

ficium retinere.vide.s.bñficium.⁊.v.defectus.
¶ Electus ad dignitatẽ vł ad eccham parochialẽ an ſufficit
ꝙ ſit in minoꝛibus oꝛdinibus ↄſtitutus tꝑe electionis vel ꝓ

motionis notabit᷑ per Abb.⁊ Antho.in.c.dudum.i.de elec.
vi.colũna.cum ſequen.

¶ Eectoꝛes qui ſunt ea vice pꝛiuati iure eligẽdi:qꝛ elegerũt

ſcienter indignũ ſi iterum eligant eũ cum nõ puatis an valet
electio. Itẽ an eſt purgatũ eoꝝ viciuʒ ſi nõ pꝛiuati eligãt ⁊ er
aliquo accidenti infirmet᷑ electio. vide plene ⁊notabiliter per
Abba. in. c. cum vinto niẽſis.de elec.
Electio ſi ẽ nulla an ſubſequẽs ↄfirmatio poſſit eã valida
re.doc.ſignanter ab.in.c.qð ſicut.circa fi.de ele.
¶ Electòe pᷣma exiſtẽte nulla an electoꝛes pñt pcedere ad ſe
cunda ma nõ caſſata.vide ꝑ ab.in.c.auditis.de elec.
¶ Ex electione an acquirat᷑ plenũ ius electo ſine ↄfirmatiõe
vide.S.confirmatio.
¶ Electoꝛes plures deputati tanqᷓ; cõpꝛomiſſarij pñtvnum
ex ſeipis eligere. vide.S. cõpꝛomiſſum.
¶ Electioni de ſe facte ↄſentiẽs an cõputet᷑ in numero eligẽ⸗
tium.ab.plene in.c.cum in iure.de elec.
¶ Electio nõ valet de excõicato etiam ad dignitatem ſecula
rem.vide.j.excõmunicatio.
¶ Electoꝛes an ⁊ qñ ſunt vocandi de puincia ⁊ qũ cõmode
vocanipñ̃t. doc.in.c. coꝛam.de elec.⁊ abb.
¶ Electoꝛes an debeant admittere ad electionẽ coelectoꝛes
excõicatos.ab.in.c.illa quotidiana.de elec.
¶ Electio an ⁊ qñ pꝛeferat᷑ poſtulationi vl econtra:vide p
ne ꝑ abba.in.c.ſcriptũ eſt, de elec.
¶ Que ꝑſone excludunt᷑ ab actu electionis pᷣlati.⁊ vide ab.
in. c.qꝛ ꝓpter.ij.colũ.de elec.
¶ In electõe que fit ꝑ ſcrutiniũ que requirant᷑ ⁊ quot plene
⁊ notabilłrꝑ ab.in alleg.c.qꝛ ꝓpter.S.i.p totum.
¶ Electio clandeſtina an eſt nulla ipo iure. doc. in. c. qꝛ ppter
§. fi. de elec. ⁊ ibi abb. in fi.
¶ Electio facta ꝑ metũ eſt ipo iure nulla:qꝛ lʒ ſitibi ↄſenſus.
nõ tñ liber.no.glo.in.c.bone.i.de elec.⁊ in.c quiſquis.e.ti.⁊
in. cvbi periculum. 5. ceterum. e. ti. li. vl.
¶ Eectus in quibꝰ caſibus adminiſtrat ante ofirmationez

vide glo⸗2 ab limeci mibil eſt de elec./ x col⸗

¶Aectus qualr debeat ↄſentire electioni de ſe facte vl fien⸗
de.no.in.c.cũ poſt petitã.de elec.⁊ ibi ab.in fi.
¶ Electus exiſtens in peccato moꝛtali notoꝛio tꝑe electioniſ
an ſit inhabilis ⁊ electio ſit nulla.ab.plene in.c.dudum.ij.de
electio.xiij.colũ.
¶ Eligere videt᷑ pꝛinceps induſtriaʒ perſone per verba que
ponuntur infra induſtria.
¶ Eligẽdi ptãs qñ deuoluat᷑ de capło ad epᷣm.vide no.abb.
