bat᷑ in poſſeſſiõe ſuꝑ qua fuit appellatũ iudex a quo poterit il
laʒ poſſeſſionẽ ſibi reſtituere appellatõe in ſuo ſtatu ꝑmanẽte
vtẽ caſus ĩ.c.cũ teneamur.de ap.facit glo.in.c.ijj.de ma.ↄtra.
cõtra inter.eccdle.⁊ qð no.in.c.qua fronte.de ap.ab.in alleg.c.
cuʒ teneamur.in pᷣn. ⁊ vide abba.in:.c.tua.de ſpõ.duo.⁊ i.c.ex
lr̃is.de ma.cõtra.cõtra inter,.eccle.
¶ Appellans adeũdo iudicem a quo nõ ſuper appellatione
interpoſita ſed ſuper innouatis poſt appellationem nonvide
tur renũciare ſue appellationi.eſt concluſio abba.in.c.cum te
neamur. de appella.
¶ Appellatio generalis in vna ⁊ eadẽ cã vłin omnibus cau
ſis appellantes tangẽtibus an admittat᷑.vide pleneꝑ abba.
in.c.ↄſuluit.ij.de appel.
¶ Appellare an poterit iurans ſtare mandatis eccleſie ſi cõ⸗
tra iuramentum aliquid faciat.vłjeſt dubium. vide abba.in.c.
ad hec.ij.de appel. L .

1

¶ Appellatõe nõ obſtante.an poterit abſolui excõicatus. vi

de S.abſoluere an poterit ab excõicatõe.
¶ Appellarian lIʒ a ſnĩa interlocutoꝛia que habʒvim diffini
tiue.vide.j.ſnĩa interlocutoꝛia.
¶ Juger a quo poterit cognoſcere ad ſui inſtructionemde in
iuſticia appellatõis. vide.j.iuder a quo.
¶ Appellans ab interlocutoꝛia poterit inuito appellato ad
pꝛioꝛẽ iudicem redire cum in tali cauſa nullũ intereſſe poterit
appellatus pᷣtendere.ſecus ſi appellat᷑ a diffinitiua quia tunc
inuito appellato nõ poterit ad pꝛimũ iudicẽ redire ex eo ꝙap
pellans põt petere refoꝛmationẽ ſnĩe.ne amplius poſſit vexa
ri.ar.in.l.diffamari.ff.de inge.⁊ ma.c.cõquerente.ð reſti.ſpo.
ab. in.c.accepta.de appel.
¶ Appellationis iudex ſi confirmat ſententiam an debet re⸗
mitti eius executio ad iudicem a quo. vide infra iudex a quo
exequitur.
¶Appellatõis iudex nedum põt cõdemnare in expẽſis facij
poſt appellationẽ ſed etiaʒ in expẽſis factis ante ſniaʒ ⁊ poſt
ſniaz in cã pncipali.eſt cõcluſo Inn.in.c.ſepe cõtingit.ð ap.
⁊ eſtrõ qꝛ iudex ad quem ſuccedit loco iudicis a quo ergo ſiẽ
poterit addere ⁊ detrahere pꝛime ſnĩe.vt in.c.raynaldus ⁊ rai
nucius.de teſta. eodẽ mõ poterit cõdemnare in oĩbus expen⸗
ſis.vt no.ab.in.d.c.ſepe cõtingit.viij.colũ.
¶ An ad officiũ iudicis ad quẽ nõ ſolũ verſat᷑ fimpłr in ꝓpnũ
ciando bñ vel male app ellatũ.ſed põt diſtinguere⁊ refoꝛinar
ſniam addendo vł minuẽdo. a bb.ſuꝑ rubꝛica de appel ⁊ no·

ta.in.c. ſepe cõtingit.eo.titu.vlti.olum,.

¶ QLicet grauatus per iudicem nõ appellet tamẽ ſi illud ideʒ
grauamen iteratur poteritde nono appellare.vt in.c.ex parte
ſ. de appella.facit quod no.glo.in clemẽ.ſepe.de ver ſig.abb.

in alle.c. ex parte.in pᷣn.

¶ Appellari anꝛ qñ poterit ad delegantem.vide płe in.c.ſu

ꝑ qõnum S.veꝝ.⁊. S.poꝛꝛo.de offi.dele.

¶ Appellare põt qͥs ꝓ ſe ⁊ ꝓ ſuis adherentibꝰ.vt ĩ.c.olim.ð

accu.⁊ virtute hmõi appellatõis etiaʒ adherẽtes defendunt᷑.
nã ⁊ tenent᷑ ⁊ inuoluũtur ad berẽtes quo ad penã.foꝛtiꝰ ergo
debẽt gaudere pᷣuilegio pᷣncipalis.ar.i.c.i de offi.delega.⁊.c.
vna.de app.ab.in alleg.c.olim.in pn. K

¶ Appellarian ⁊ quando poterit a bꝛeui dilatõe iudicꝗ.vide

nota.per abb.in.c.i.de dila.

¶ Appellari poterit ab archiep̃o ad pꝛimatẽ ſeu patriarchã,
vide.j.archiepᷣs poteſt ex ↄſue.

Ab appellãdo an excuſet pauꝑtas.vide.j.paupꝑtas.
¶ Siepiſcopus babet regalia a pꝛincipe pꝛo regalibus illis
palaudum eſt ad papam.vt in.c.ſina.de delictis puero.⁊
ibi glo.

¶ Appellationis iudex regulariter poterit ſupplere defectuz

iudicis a quo.vt in.l.ticianus.ff.qð cum eo.quod intelligo ve

rum niſi ꝓceſſus ſit impeditus.in.l:reʒ maioꝛis pꝛecij. C. de re

ſcin. ven.xiiij.queſti»ſde
In cõmiſſis arbitrio iudicis ſi iudex cognouit vt iudex po
terit ab eo appellari.⁊ ſic pꝛocedit glos.ſuꝑ his.de accuſa.et
ꝓbantur ꝑ ter.in.l.ſi qua pena.iũcta.l.illud.s.inter.ff.de ver.
ſig.vbi mulcta imponit᷑ arbitrio iudicis:tamẽ poterit appella

ri ſi modus excedatur.⁊ hoc ſentit glo.in allega.l.ſi qua.⁊ ibi

bar.in fin.q.dicens ꝙ ſi pena debʒ imponi ad arbitriũ iudiq

poterit ab eo appellari.ſecus ſi aliquid cõmittit᷑ arbitrio iudi

cis libere.ar.in.l.nõ qͥquid.ff.de iudi.⁊ in.c.oↄſuluit.de offi.ð
leg.nam tũcnõ poterit ab eo ap pellari.ad hoc quod.no. Jo.

c.ſuꝑ his.ð.allegata.v.colũ.

an..in addi.ſpe.ti.de cita.S.ſequit᷑.x.ſed nũquid credet᷑.ab.in

¶ Si aliquid committit᷑ ↄſcie iudicis nõ poterit ab eo appel

lari.not.glo.in.c.ſtatutum.S.aſſeſſoꝛem. de reſcrip.lib.vi:ique
glo.limitat᷑ ꝑ glo.in cle.ij.de iurepa.vbi ſuperioꝛ ex offõ ſuo

poterit reducere illud ad bonã equitatem.facit.c.paſtoꝛalis.ð .

appella.vbi ſupꝛ.· L
¶ Si uderx cognoſcit non tãqᷓ; iudex ſedvt bonus vir ſeu ſuc

cedit loco boni viri non poterit ab eo appellari.⁊ ſic intelligi

tur quod not. Inno.in allega.c.ſtatutum.quod dictũ ſequi

Bar. in.l.i.in fi.ff.de leg.ij. poterit tamẽ in tali caſu haberi re

curſus ad ſuꝑioꝛem vt reducat᷑ ad bonã equitatem.⁊ ſic intel
ligitur glo.in alleg.c.ſuꝑ his.

2

¶ Si iudex ꝓcedit ertra iudicium in commiſſis arbitrio ſuo

puta in penitentijs iniungendis vel in diſpenſationibus fa,⸗
ciendis non poterit ab eo appellari.vt glo.⁊ abbas in d.c. ſu

per his.

¶ Si iudex pcedit iudicialiter etiazs in commiſſis atbitrio ſuo
opus eſt appellatõe.als ſnĩa trãſiret in rem iudi.vt no. anto.
in alleg. c.ſuꝑ his.⁊ ibi abb.facit tex.in.c.qð ad ↄſultatione,3.

⁊ qð ibi no.de re iudi.⁊ ab.in.c.i.de ↄſti.

¶ Appellatio an eſt neceſſaria reiectõe exceptõis recuſatõis

iudicis quo ad finẽ ſuſpendendi iuriſditionẽ iudicis vł deuol

uẽdi.vide.j.recuſatio.vᷣ.an ſola ꝓpoſitio. .
¶ Appellatio licʒ iuſte ſit interpoſita ab interlocutoꝛia tamẽæ

nõ reuocant᷑ geſta niſ quãdo detectum fuerit appellatione,zʒ
fuiſſe interpoſtam ⁊ ꝓbataʒ fuiſſe cauſaʒ legitimã qua inter⸗

poſita eſt.vt in cle.appellanti.de ap.vnde omnia pendẽt ex fu
turo euentu ⁊ pꝛobabilis cauſe appellationis.facit de excep.
cum venerabilis.geſta tamen poſt appellationem a diffiniti⸗
ua nõ valida ntur deſertione appellationis nec renũciatione:
quia ſuſpenſa eſt poteſtas iudicis a quo ⁊ deficit in poteſta⸗
te.ad hoc qð no.Jo.an.de teſti.ex ꝑte ade.⁊ in.c.cũ veniſſent

ðᷣ eo qui mit.in poſ.⁊ de electõe.auditis.⁊ de ap.ſepe. Lapus

ſua alleg.ij. vide.j.executoꝛ licq; regułr.
¶ Appellatio an ⁊ quando ſuſpẽdat interdictum,. vide infra
interdictum ſuſpenſum.
¶ Appellantem ab interlocutoria fruſtratoꝛie poterit iudex
vt contumacẽ mulctare.vt in.c.ſollicitudinem.de appel. Ites
poteſt ad vlterioꝛa pꝛocedere ſi ſtatꝰ cauſe patiturvt in.c.ij.ð

dolo ? contumacia. lib. vwMW. HH
¶ Quãuis quis nõ detulerit appellationi aduerſarij nibilo
minus ipᷣe poſtmodũ appellat in alio articulo etiaʒ in eandem

cã.⁊ nihilominus talis appellatio defendit appellantem ẽt re
ſpectu aduerſarij cuius appellatiõi noluit deferre.qð ſingułr
ꝓbat tex.in.c.dilectis.de ap.de quo ibi facit magnũ feſtũ.ab.
⁊ in.c.cum ſit romana.de app ell.
¶ Appellans ſuccumbẽs in appellatiõe poteſt poſtmodum
agere de nullitate ſnĩe ſeu ꝓceſſus.no.bar.in.l.ſi expꝛeſſim.ff.
eo.ti.⁊ abb.in alleg.c.dilecto.iiij.colum. “ð

ne ꝑ abb.in.c.nicolao.de appel.

¶ Appellatõis cauſa quando ſit tractanda in curia. viõ ple

¶ De appellatõe interpoſita adelegato epᷣi poteſt cognoſce
re eius vicarius.nam ipᷣe epiſcopus videt᷑ cognoſcere miniſte
rio ſui vicarij cuʒ ſit idem ↄſiſtoꝛium in.c.dilecti.de app.⁊ ĩ.c.
ij.de ↄſue.lib.vi.quod intellige verum quãdo epᷣs eſt abſens
in loco remoto.ſecus ſi eſt in dioceſi vł loco ꝓpinquo.ar.in.c.
ſi cõtra vnũ.de offi.deleg.li.vi.eſt concluſio abb.in alle.c.dile
cti.i.colum.⁊ melius ꝑ eundem abba.in.c.ſi quis còtra clericũ
de foꝛo compe.xiij.colum.
¶ Appellatio vnius ꝓdeſt alteri ex coꝛꝛeis ſi ſitidẽ negociuʒ
⁊ eadẽ defenſiõis câ ⁊ ſint eadem ſnĩa cõdemnati.vt ẽ tex.ĩ.c.
pe.de ap.exquo no.ab.ibi in fi.ꝙ ſi vnus ex pluribus condẽ⸗
natis appellauit alijs ſcientibꝰ ⁊ tacẽtibus:⁊ elapſo decẽdio
facit compoſitionem cũ actoꝛe alij poterũt ꝓſequi appellatõ
nem:quia beneficio iuris appellatio vnius cõmunicatur reli
quis.vt in alleg.c.penul. DUĩ
¶ Appellatus negans eſſe ſententiam apud ſe ⁊ nolens eaʒ
ad mandatum iudicis exhibere punitur.vt infra negãs inſtru
mentum. ððJJMU
¶ Appellat᷑ a domino feudi ad quẽ debʒ appellari.vide per
abb.in.c.ceterum.de iudi.iniff.

¶ Appellat᷑ a iudice dato ab epᷣo recuſato ad ipſuʒ recuſatũ

vt alij cauſam deleget appellatõis nõ tamẽ appellat᷑ ad eum
quo ad cognoſcendi facultateʒ.vt eſt cõ cluſio ab.in.ciſi quis
cõtra clericum.de fo.cõpe.xi.colum. ’èðUMD

¶ In appellatõis cauſa poteſt intẽtari poſſeſſoꝛiũ et petito

riũ ſuſpenſum.vide.j.poſſeſſoꝛiũ ⁊ petitoꝛiũ ⁊c.

¶ Appellare an poterit ficte confeſſus. vide infra cõfeſſio.vᷣ.

ficte confeſſus. HW
¶ Appellari an? quando liceata pᷣcepto p̃lati facto ſine cãe
cognitione vel oꝛdine iuris non fuato.vide Inno.in.c.ad au

res.de tempo.oꝛdi.

¶ Appellatio an habeat locum in notoꝛijs:vide.j.notoꝛiuim

iuris.cum ver.ſeq.

¶ Appellare poterit qs a ſmia quatenus facit cõtraſe ⁊ apy

pꝛobare in eo qð facit ꝓ ſe.vide.jlibellus vbi cõtinet.
¶ Appellari an poterit a ſnĩa iudicis lata ſuꝑ petitõe ð redu

cẽdo laudũ ad arbitrium boni viri.nam ſicut ab arbitramẽeéto

nõ appellat᷑ ſic nec a ſnĩa que ſuꝑ eo fer᷑ nam iudexñ cogno
ſcit vt iudex ſedvt vt bonus vit.vt.ff. ꝓ ſocio.l.ſi ſocietatẽ.ĩ ff.
⁊ habeat᷑ ꝑinde ac ſi non vt iudex fuiſſʒ aſſumptus:ſj quiavt
ſubrogatus in alterius locũ naturaʒ illiꝰſoꝛtit᷑ ff.ſi qͥs cau.l.ſt
cũ.S.qui iniuriarum.alias enim ꝑ pꝛimã ⁊ ſecundam appella
tõnẽ in anfractus litigioꝛũ inciderent partes quod a pꝛicipio
abhoꝛꝛuerũt.hoc tʒ Bar.in.l.i.C.ne liceat in vna ⁊ eadeʒ cau
ſa ter.pꝛouo.⁊ Salyce.in.l.cum antea.C,.de arbi.⁊ latiꝰ in.l.?
in maioꝛibus. C. eo. ti,/ MMM
Apoſtata.
¶ Apoſtata eſt monachus qui defert habitum monachales⸗

deſuper defert habitum clericalem,. vide infra monachum qͥ
bene defert.
¶ Apoſtatare non dicunt᷑ ꝓpꝛie niſ qͥ legeʒ chꝛiſtianã dimit
tũt.iij.q.iiij.beatus.xxvi.q.vl.nõ obſeruetis.⁊ qui relicta pꝛo
feſſiõe quã dimittere nõ lʒ dimittũt ſine cã.l.diſt.c.vl.no.inn.
in.c/ex parte.de temp.oꝛdi. L
¶ Ara poterit interuenire ꝓ phendo mr̃imonio ⁊ nõ pena.
vide.j.matrimoniũ.v.ꝓ cõtrahenndo.
¶ Arraꝝ effectus vt valeat in matrimonio opus eſt vt vereĩ
terueniat ita ꝙ quãtitas ſit numerata ⁊ tradita parti.ſecꝰ vbi

pars confitet᷑ ſe recepiſſe tantũ ⁊ cõſtaret dexõtrario vt vult
Frede.ↄſilio.cxliiij.⁊ conſilio.clxxxix. Abbas in.c.gemma.de

ſponſa. ⁊ vide infra matrimonium. ver.ꝓ contrahendo.

Arbiter.

¶ Arbitroꝛum appellatione etiam arbitratoꝛes cõtinentur

⁊ ſic iura facientia mentionem de arbitris habent locum in ar .
bitratoꝛibus niſi detur in eis ratio diuerſitatis.facit.l.ſ ſocie
tatem.S.arbitroꝛum.ff.ꝓ ſocio.no.abb.in.c.cum viceſimuʒ.in

fi.⁊.c.pe.in fine.de offi delega.

¶ Arbitrio iudicis ſi aliquid relinquitur intelligit᷑ de iudice

diſcreto ⁊ exꝑto.vide infra teſtem coadiuuat.

QArbiter debʒz citare partes ad locum vbi cõpꝛomiſſuʒ fa
ctum eſt vł in ſeceſſibꝰ ſi arbiter talis ſit qui conſueuit in ſeceſ
ſibus agere ⁊ iuxta vꝛbem vł locum cõpromiſſi dũmodo locꝰ
ſit tutus ⁊ licitus vtriq; ꝑti.ff. de arbitris.l.ſi cum dies.S.ſi ar

biter. no. Inno.⁊ abba.in.c.pᷣſentata.de teſti.⁊ ibi hoſtiẽ.

¶ LQicet iudex delegatus vł oꝛdin arius nõ poterit iuberevt
in eum cõpꝛomittat᷑.vt.ff.de arbi.l.ſʒ ſi in ſeruũ.iij.q.vij.tria.ĩ
fin.ſed ſi ꝑtes volũt in ipᷣm cõpꝛomittere bene pñt.ar.ff.de tu
to.⁊ cura.da.ab his.l.pᷣtoꝛ ait.⁊ in auẽ.vt differẽtes iudi.S.ſi

vero contingit.col.ix.⁊ no.i.c.lr̃as.⁊ ibi glo.i.de pꝛeſum.
¶ Arbitratoꝛi data eſt pot eſtas vt poſſit alte ⁊ baſſe ꝓcede

re operat᷑ ut nõ poſſit reduci laudũ ad arbitriũ boni viri.vt in

c.fi.de maio.⁊ obe.⁊ ibi abb.de quo plenius per eum in.c.qͥn⸗
tauallis.de iureiuran.

¶ Si laudum con tinet peccatũ ꝑ ꝑtes irremiſſibile tũc ẽ ipſo
iure nullum:ſiue ꝓnũcians fuerit arbiter ſiue arbitratoꝛ.vt in
c.ij.de arbi.⁊ in.c.fin.de rerũ ꝑmuta.⁊ in hoc caſu nõ eſt opus
vt fiat reductio ad arbitriuʒ boniviri:qꝛ tũc iudex poteſt illud
ſimpliciter nullũ ꝓnũciare.vt in alleg.c.fi.⁊.c.examinata.ð cõ

firma.vtił.nulla enim lex nec aliquis ſuperioꝛ poterit ſuſtinere

actum cum peccato.vt in.c.fi.de pꝛeſcrip.⁊ in.c.iulianus.xi.q.
iij.nec in tali caſu pꝛoderit nõ reclamatio infra deceʒ dies.nã
ſicut ſnĩa iudicis nõ tranſit in rem iudicatam ratione peccatiĩ
minentis.ut in.c.latoꝛ.de re iudica.⁊.c.inter monaſterium.eo.
ti.ſic nec laudum arbitratoꝛum.ſñi autem laudum continet pec
catum remiſſibile per partes quia ſolum tangit pᷣiudiciuʒ par
ti um ſeu pecuniarium:⁊ tunc ſi iniquitas laudi eſt notoꝛia in
dubitanter tene ꝙ nõ ſolum officio iudicis poterit retractari.
ſed etiam contra executionẽ competit exceptio doli:qꝛ omnis
iniquitas notoꝛia habʒdolum pᷣſumptum.vt in.c.i.de pᷣſnum.
⁊.l.creditoꝛ.S.luciuſ.ff.manda.ſed vbi laudũ eſt doloſum ſem
ꝑ competit exceptio doli alteri parti.vt in.l.iij. C. eo.⁊.l.non di
ſtinguemus.S.cum quidam.ff.de arbi.Si vero nõ cõtinet eui
dentem iniquitatem.⁊ tunc diſtingue inter arbitrium ⁊ arbi⸗
tramentũ.nam arbitramentũ debʒ reduci ad arbitriũ bo ni vi⸗
ri ꝓbata leſione.vt in.c.veniens.de iureiuran.⁊.l.ſi ſocietatẽ.
§.arbitroꝛum.eo.titu.in arbitrio autem ſecus:quia vbi nõ cõ
ſtat de euidenti iniquitate non pꝛeſumitur.⁊ ſic nullum reme
dium competit.no.abb.in alle.c.ij.de arbi,.vide infra pactuʒ

de non reducendo.

¶ Ar bitrium penale an poteſt emologari.vide infra cõpꝛo/

miſſum penale.

¶ Arbitriũ emologatum a parte poteſt erecutõi mandari.ſʒ
ſi nõ eſt emologatum agit᷑ ad penam.ſi aũt nõ eſt pena appo
ſita agit᷑ ad in tereſſe.quod intellige in cõpꝛomiſſo facto tãqᷓ;
in arbitrũ.vt in.c.ꝑ tuas.de arbi.ſi enim tanqᷓ in arbitratoꝛẽ

vl amicabilem compoſitoꝛem fuit cõpꝛomiſſum tũc agit᷑pciſe
ad obſᷣnantiaʒ arbitramẽti.lʒ pars ſentiens leſionẽ põt pete
re reductionẽ ad arbitriũ boni viri.vt in.l.ſi ſocietatem.S.arbi
troꝝ.ff.ꝓ ſocio.⁊.c,q̃ntauallis.⁊ ibi hoſt.vide gl.in.c.cãm.de

elec. ab.in alle.c.per tuas.

¶ Arbitro ſi ſit data poteſtas ꝑ partes vt cauſaʒ decidat ꝓ

ut voluerit de iure vłoe facto:⁊ etiam liq; verbum voluerit de

ſui ꝓpꝛia ſignificatõe videt᷑ impoꝛtare voluntatẽ abſolutam

excepto tamẽ fraude ⁊ dolo. vt in.l.fideicõmiſſe. .qqᷓᷓ.ð leg.
iij. ⁊ in. l.cõditio.S.fi.ff manda.tamẽ hoc non verificat᷑ ſimpłr
ſed vbiinterpꝛetatio huius verbi cõcernit odiumvel pᷣindici

uʒ cõcedentis poteſtateʒ maxime odiũ tertij vłleſionè alteriꝰ
ꝑſone reſtringit᷑ advoluntatẽ ratõni ſubmiſſaʒ:⁊ ius alterius
nõ ledentẽ qꝛ ſub volũtate tali nõ cõtinet᷑ cõceſſio iniqua:nec
ius alteriuſ enoꝛmiter ledenduff de teſts. miliilei. Telein fraudẽ

⁊.l.cum filius.eõ.ti.C. de pa.po.i..iij.ad fl.de inoffi.teſt.l.ſqũ.
⁊quod no.de offji.deleg.c.ex parte.nec ob.verbũ de facto qꝛ
ꝑ hoc cõcedit᷑ iudici agere pᷣter legem.nõ cõtra:qꝛ ſemꝑ in qͥ
cũq; plene⁊ generaliter poteſtatis attributione ſubaudit᷑:dũ
tamen ne quid turpe ne quid illicitum ne quid iure pꝛohibi⸗
tum faciat.vt in allega.l.i.de teſta.mi.iũcta.l.dotalẽ.⁊.l.ĩ frau
deʒ..l.cũ filius.eo.ti.ff.qð qͥſq; iu.l.iij.S.ſi ꝓcuratoꝛ.abſurdꝰ
em̃ ⁊ pꝛauus intellectus ſꝑ eſt euitandus etiaʒ faciẽdoviʒ lr̃e
vt in.l.ſcire opʒ.S.aliud.de excu.tuto.ff.de legi.l.benigniꝰ.⁊ ĩ
l.am bigua.eſt cõcluſio Zapi.ſua alleg.cxxviij.vide.j.pactum
de nõ reducendo. .
¶, Arbiter electus a partibꝰvt poſſit ꝓcedere fuato iur oꝛdi
ne vł nõ ſeruato ſi talis ꝓcedat iuris oꝛdine ſᷣuato ſtabit᷑ dcõ
ſuo ⁊ nõ poterit reduci ad arbitriũ boni viri. ſed ſi pꝛocedat ñ
ſeruato iuris oꝛdiĩe cẽſet᷑ arbitratoꝛ ⁊ poterit tũc peti reductõ
ad bonuʒ virũ.no. Inn.⁊ alij doc.in.c.qntauallis.de iureiur.
¶ Arbiter cui data eſt poteſtas vt pꝛocedat obuato vł nõ
obſeruato iuris oꝛdine ſi partim obſeruet iudiciarium oꝛdinẽ
⁊ partim nõ:eius ſnĩa valebit ſi ſit equa.alias reducet᷑ ad bo⸗
ni viri arbitriuʒ quia talis iudicat᷑ arbitratoꝛ vt in tali dubio
oĩs cedat iniquitas.vt ĩ.l.qð ſi epheſi.ff.de eo qð certo lo.nec
ob.qꝙ vna via electa videt᷑ alteri renũciare qꝛ illud veꝝ qñ vie
ſũt incõpaſſibiles.vł quando electõe tollunt᷑.obfſuare aũt vł
nõ obßuare iuſ oꝛdinẽ ſũt vie cõpaſſibiles.no.hoſt.⁊ barba.
in.c.qutauallis.de iureuur.
¶ Ar biter cui data eſtpoteſtas ꝑ partes ut de facto ⁊ ð iure
poſſit ꝓcedere ſed ſnĩare de iure tãtũ talis erit arbiter ſᷣm fra⸗
ciſcum de aretio.cui remiſſa eſt obᷣuatio ⁊ neceſſitas ritus iu
dicialis in ꝓcedendo ſicut dicimus in ſiłi in iudice in.l.nec q̃e
q..de plano.ff.de offi.pcon.⁊ lega.⁊ in.l.de ſubmerſis.C.ð
naufra. ⁊ no.in clemẽ.ſepe.de verbo.ſi.⁊ eſt ratio quia mixta
attribuũtur dignioꝛi.vt in.c.quod in dubijs.ð renũ.reſpectu
ergo ſententie que eſt finis foꝛme pꝛopoꝛcionatur arbitro.re⸗
ſpectu vero modi ꝓcedendi attribuit᷑ arbitratoꝛi. Statur er⸗
go talis arbitri ſnie ſiue ſit equa ſiue iniqua.v t in.l.diẽ ꝓferre
Sſtari. ff.de arbi.
¶ Ar bitratoꝛis laudum iniquũ reducit᷑ ad arbitriũ boni vi⸗
ri ſiue ſit pena appoſita vł iuramentũ ſſiue nõ.nam tale iniquũ
laudum nõ aſtringit cõpꝛomittentem ei ſtare niſ pꝛius ſit ad
boni viri arbitriũ redactũ.vt in.l.ſi libertus.ff. ð ope.li.⁊ ĩ.l.ſi
quis.ff.de verbo.ſig.⁊ in.l.fi.C.de do.pmiſ.no. Inno.in alle.
c.qntauallis.quod verum dicit ibi hoſt. niſi ei ſt data ptãs a
ꝑtibus vt de iure vnius poſſit dare alteri in totũvł in partem
⁊ quatũcunq; ĩiuſte ꝓnũciet ſtabit᷑ dicto ſuo.⁊ ſi pꝛna appo
nat᷑ ⁊ iuret᷑ qꝛ nõ põt peti reductio qͥn petens ſit ꝑiurus ⁊ in⸗
currat penam ex equitate tamẽ iudex poteſt ſuccurrere vt inqͥ
rat ex offõ ⁊ ita poſſʒ boc agere penſatis cauſis ⁊ tempoꝛibꝰ
⁊ qualitatibus ꝑſonarũ.vt ibi no.hoſt.⁊ no.in.c.fi.de trãſac.
⁊ in.c.ij.de arbi.⁊ idem per om nia in illo in quem eſt compꝛo⸗
miſſuʒ vt alte ⁊ baſſe poſſit cognoſcere.vt no.in.c.humilis.ð
maio.⁊ obe.⁊ pꝛedicta credo pꝛocedere niſi conſtet expꝛeſſe
doloſe eſſet pꝛonunciatum quia dolus futurus per pactũ nõ
poterit remitti licet dolus realis ſit.vtin.l.ſ quis rationem.⁊?
l. gayus.ff.de liber.lega.⁊ pꝛeſumitur dolus vbi ẽ magna le⸗
ſio.vt in.l.omnes.S.lucius.ff.que in frau.credito. doc.in alle.

ciquintauallis.
¶ Acd arbitriũ bonoꝝviroꝝ iudex dʒ recurrerevbi agit̃de re
tinẽda aliqua re.vide.j.extimatio. 5

¶ Arbitrium nulluz nõ poſſũt partes emologare ſeu appꝛo
bare quia ↄſenſus partium nõ poteſt purgare vitiũ nullitaſj.
vt in.c.fi.de cõfirma.vti.vel inuti.quod intelligo quãdo vitiũ
nullitatis nõ dependet a ↄſenſu partiumvt ibi.ſed vbi vitiuʒ
nullitatis cõ cernit merum fauoꝛem partium partes ſciẽter ap
pꝛobando tenentur ad obuantiam ſaltem ex vi pacti ⁊ ſi nõ
ex vi ſententie ſeu laudi.vt eſt tex.nota.iuncta glo.in.l:.ij. Ccõ
mu niavtriuſq; iudi.⁊ glo.⁊ docto.in.c.ſgnificaſti.de fo.com
pe. ab. in alle. c.fina. de cõfir. vti.vel inuti.circa pꝛincipium.et
in.c.pꝛudentiã.de offi.delega.
YMeductio ad arbitriũ boni viri ſi petatur ſuꝑ re eccłiaſti⸗
ca cõtra laicuʒ ſi agi᷑ remedio cõmuni debʒ caula agitari.co
ram ſeculari.vt tʒ frede.conſilio.lxxv.quod intellige verũ ſᷣm
anto.in.c.ſi dericus laicum.de foꝛo compe.niſi alleget᷑ fraus
vel dolus arbitratoꝛis verus vł pᷣumptus.⁊ idem tenet ab.

in.c. cum ſit generale.eo.ti.quãdo allegat᷑ dolus reipſavt ma
gna leſio.alleg.c.expoſñita.de arbitris.⁊ ibi etiam per Abba.
⁊ pleniꝰ in.c.qͥntauallis.bart.in.l.ſi ſocietatẽ.S.arbitroꝝ.ff.p
ſocio.⁊ in.lł.ij. C.vbi ⁊ apud quem. .
¶ Arbitratoꝛ poterit ſolũ ꝓ bono pacis tollere de iure vniꝰ⁊
dare alteri:l clariſſime ex ꝓnũciatõe ſua hoc appareat.⁊ non
ſolũ in caſu dubio boc poterit agere ſed ẽt in caſu certo ꝓ bo

no pacis.vt colligit᷑ ex.c.niſi eẽnt.de pᷣben.ſic ergo limitatur

tex.in.l.ſi ſocietatem.S.aibitroꝝ.ff.ꝓ ſocio. et in.l.ſi de ineis
§. recepiſſe.ff. de arbi.no.ab.in alleg.c.niſi eſſent.ij.colũ.
¶ Arbitri dictũ ſi cõtineat euidẽs pctm̃ nõ tʒ.ab.iĩ.c.ij.de ar⸗
bi.⁊ in.c.cãm.de elec.vide ibi de arbitratoꝛe. .
¶ Arbitratoꝛes duo electi cõmu ni cõſenſu partium ſi nõ pñt
cõuenire in vnũ iudiciũ nõ debẽt cõpelli eligete tertium.not.
bal.in ti.de feudo.in.c.i.de ĩueſtitura in maritũ facta.col.x.qꝛ
tales non ſunt arbitri ſed ſunt quaſi quedam pꝛoſenete ⁊ cõ⸗
munes amici.vt in.l.ſi quis arbitratu.⁊ quod ibi not. Bar.ff.
de ver.obli.in arbitris aũt ſecus.vt no.in.c.ſuſpitõis,.de offi.
leg. ⁊ ibi no.abb.ij colum.
¶ Arbitri duo compꝛomiſſarij ſi diuerſas ſententias pferũt
nulla earum tenet.vt in.c.fi.de re iudi.abb.in.c,ſuſpitionis.ð
offl. deleg. circa fi. —
¶ Arbitri ſi ſunt duo ⁊ vnus eſt in habilis coꝛꝛuit quicquid
agunt. vt in.c.cum ſupꝑ.de offi.delega.⁊ in.l.ꝑ vim.ff.de arbi.
ab.in.c.conſuluiſti.de ꝓcura.
¶ Arbiter aſſumi nõ poteſt in cã retõ nis in integꝝ:quia eſt
mixti imꝑij ⁊ expedit᷑ iudicis offõ no bili.vt in.l.quod ſi mĩoꝛ.
in fin.ff.de mino.arbiter aũt nõ bʒ ea que ſũt imꝑij nec ſimpli
ceʒ iuriſditionẽ.vt in.l.i.C.de arbi.⁊ in.l.ait pᷣtoꝛ.ff.de re iudi.
nec poterit aſſumi arbiter in cã mr̃imonij.ð quo ſolus epᷣs co
noſcit.vt in.c.accedẽtibus.de exceſ.pᷣla. Itẽ in cã liberali.vt
in.l.nõ diſtinguemꝰ.S.liberali.ff. de ar.necin cã crĩali crialiter
intẽtata. vt in alle.l.nõ diſtinguemꝰ. S. iulianꝰ.⁊ in.l.q̃d ergo
ff. de bis qui no.infa.⁊ regułr nõ porerit arbiter afſumi ĩ cãis
que exigũt maioꝛes iudices q;tumcunq; ꝑtes ↄſentit.de qui
bẽꝑ gl.in.c.qð tranſiationẽ.de offi.le.⁊ in.c.maioꝛes.ð bap.⁊
c.q;uis.de elec.lib.vi.ab.in.c.cãm.de in inte.reſti.
¶ Arbiter nõ poterit ꝓnũciare ꝑte abſente qñ cõpꝛomiſſus
eſt ſimpłr pen ale.niſñi fuenit appoſita clauſula rato manente
pacto vł alia clauſula ꝙ totiens pena cõmittat᷑ quotiẽs ſue⸗
itt cõtrauentũ.no.in.l.diem ꝓferre.S.ſi qͥs litigatoꝝ.ff. de ar⸗
bitris.⁊ in.l.ij. C. eo.ſed ſilpars abeſt poſt concluſionẽ in cau
ſa poterit arbiter pꝛonunciare.aꝛgu.in.l.q;uis.C. de adulter.
quod intellige vt late per Abbatem in.c. cum dilectus.ð arb.
ſuper glo.fina.
¶ Arbiter nõ poteſt ſnĩam ſuã executõi mandare ſed recurrẽ
dum eſt ad ſuperioꝛem oꝛdinariũ illius cõtra quẽ fienda eſt ex
ecutio.vt in.l.cũ antea. C. de arbi.⁊ in.l.a diuo pio.⁊ in.l.ait pᷣ
tor.ff. de re iu.no.ab.in.c.cũ dilectꝰ.⁊ in.c.ꝑ tuas.de atbi.
¶ Arbitriũ penale nõ poterit emologari.no.ꝑ glo.⁊ bart.i.l.
ij. ff.de arbi.⁊ anto.in.c.ꝑ tuas.eo.ti.qð eſt verum ſᷣm abb.ibi
vt nõ det᷑ actio ex ſnĩa.⁊ ſic loquit᷑l.cum antea.eo.ti.ſed ſi ꝑp⸗
tes appꝛobãt arbitriũ latũ ſine appoſitõe pene ſʒ in cõpꝛomiſ
ſo fuerit pena appoſita poteſt agi ex tacito pacto ita ꝙ ꝑtes
de nouo vident᷑ cõtrahere vt fiat qð continet᷑ in ſnĩa arbitri.
qð ꝓbat᷑.nã ſi ſnĩa lata a iudice cũ ſit nulla poterit ratificari a
ptibus ⁊ bʒvim pacti ex nouo cõtractu.vt ĩ.l.ij. C.cõia vtriuſ
q; iudi.no.bar.in.l.vnica.C.qui ꝓ ſua iuriſditõe.eodẽ mõ põt
ratificari iſta ſnĩa arbitri nõ vt agat᷑ ex ſnĩa ſed ex tacito pacto
⁊ quodã nouo cõtractu.vt ab.in.d.c.ꝑ tuas.⁊ ĩ.c.dilecti.e.ti.
⁊ boſt.in.c.qͥntauallis.de iureiu.
¶ Arbiter qui male iudicauit tenet᷑ parti ad intereſſe:⁊ etiax
ſi ab eius ſnia nõ appellet᷑ ⁊ nõ videt᷑ ꝑs grauata eã ↄſentire
nec talis ſnĩa tranſit in rẽ iudicatã qͥn pars poſſit ð arbitrum
regreſſũ hre cũ arbitria ſũt redacta ad ĩſtar iudicioꝝ.vt ĩ.l.i.ff.
de arbi. hoc tenet Bar. in.l. f.. ff de varijs ⁊ extraoꝛ.cog.ab.ĩ
c.paſtoꝛalis.S.qꝛ vero.de offi.deleg.iiij.colũ.vide.S.a ppella
tõis obmiſſio. arbitratoꝛ tamẽ nõ tenet᷑ niſ de dolo⁊ lata cul
pa qꝛ eqpaꝛat᷑ ꝓſenete ſeu mediatoꝛi inter ꝑtes cũ arbitratoꝛ
nõ ẽ ꝓpꝛie arbiter nec iudex. vt in.l.ſ de meis.5. recepiſſe. ff.ð
arbi.⁊ tũc dicit᷑ in lata culpa quãdodeuiat ab eo qð cõmunit
hoĩes feciſſent.vt in.l.late culpe.ff de ver.ſi.⁊ ab.vbiſ upꝛa. vi
de.j. iuramentum cum dirigat᷑ ⁊ vide ab ſuper rubꝛica de ap⸗

quẽ. abb.in.c.cauſa.de in integ.reſti. .
¶ Arbitratoꝛ poterit pꝛocedere omnibusdiebus feriatis eti

pellationibus. in fine.
¶ Arbitrij doloſ executionẽ ſi ꝑs petit cõpetit ð eũ exceptio
de dolo. vt eſt ter. aꝑtus in.l.nõ diſtinguemus.S.cũ quid:ff.
de arbi.no.abb.in.c.ij.de arbi.
¶ Arbitrirecuſati ſnia tʒ:Iʒ Z illũ cõpetat exceptio doli ex eo
ꝙ agit᷑ nõ ex ſnĩa ſed ex ſtipulatõe.ſecꝰin ſnĩa iudiqᷓ recuſati.
no.abb.in.c.ij.de arbi.⁊ no.in.l.nõ diſtinguemꝰ.eo.ti.
¶Arbitratoꝛes ⁊ ↄfiles qui adhibent᷑ inter ꝑtes ad aliquã
cõcoꝛdiam edendaʒ vt rõem ſeu calculũ facdiant tenent᷑ de do
lo vel lata culpa ſiẽ̃ a grim eſſoꝛes.tex.ẽ no.⁊ ibi bar.ĩ.l.fi.ff.ſi
men.fal. mo.dixerit⁊ ꝑ eundẽ in.l.fi.ff.de var.⁊ extraoꝛ.cogni.
nã ſi aliqui exercent aliquã artẽ tanqᷓ; periti nõ folũ ð lata cul
pa ſed etiaʒ de leui ⁊ leuiſſima tenent᷑ im quãtitatẽ imperitie
ſicut dicimꝰ de iudice.vt in.l.illicitas..ſicut.ff. de offi.pſi.no.

abb. in. c. qꝛ indicante.de pᷣſcrip.

¶ Arbitri electi ꝑ cõpꝛomiſſuʒ ſi poſſunt pꝛonũciare ſm iura
pñt ꝓnũciare ſᷣm ↄſuetudines ⁊ ſtatuta ẽt iuri cõ traria ꝑ auẽ.

p̃ſides.C. de epi.audi.⁊ ꝑ.l.rem nõ noua.C.de iudi.nã pꝛonũ

ciando ſᷣm ↄſuetudinẽ vident᷑ indicare ſᷣm iura.text.⁊ glo.ĩ.c.
i.vt lit.pen.maxime qꝛ ſtatuta locoꝛũ ⁊ ↄſuetudines ſũt ius ci

ulile. vt in.l.oẽs pplłi.ff. de iuſti.⁊ iu.⁊ pꝛeſuppoſito q appella
tiõe iuris intelligat᷑ de cõi duntaxat vt aliqui dicũt ꝓnũciat᷑

ſm ius cõe:exquo mandat ſuari ↄſuetudinẽ.arg.in.l.ſi ita di⸗
xero.ff.de cõdi.⁊ demon.⁊ abb.ſuꝑ rubꝛica de ↄſue.⁊ in.d.c.i.
vt lite pendente.
¶ Si litigantes volũt queſtionẽ eoꝛũ in aliquẽ cõem amicñũ
cõpꝛomittere ⁊ nõ pñt habere cõcoꝛdiã de certa ꝑſona eligen
da poſſũt dare alicui vel aliquibꝰptãteʒ vt ipñi eligant eis ar
bitrũ vł arbitros ⁊ valebit electio ꝑ illos facta ac ſi ab ipis ꝑ
tibꝰ fuiſſet fcã.vt colligit᷑ ex tex.c.in cãis.de elec.⁊ ibi ab.circa

pn. ⁊ ꝑ hoc limitat᷑c.innotuit.de arbi.

Arbiter lʒ nullam habeat iuriſditionẽ in cauſa ſuꝑ qua cõ⸗
pꝛomittit᷑ ꝑ ꝑtes eius:ta men ſnĩavi ſtatutivel co nſuetudinis
ſi eſt appꝛobata ꝑ expꝛeſſam vel tacitam voluntatẽ ꝑtium põt
executõi mãd ari.vt in.l.pe.C.de arbi.ab.no.in.cirrefraga bi⸗
li. S. ceteꝝ.de offi.oꝛdi. ð

¶ Arbitratoꝛ poterit aſſumi in cã reſtitutõis non vt reſtituat

ſed vt cõponat.vide.j.compꝛomit.

¶ Arbitri ſnĩa ſi ex foꝛma ſtatuti hʒ executionẽ paratà tunc ĩ⸗

famat ſi delictũ eẽt ante famoſum.no.bar.in.lij. C.vbi ⁊ apud

am in honoꝛem dei quia coꝛam eo nõ eſt iudicium ſed eſt poti

us quedam tranſactio ſeu compoſitio. vt in auten.ſi res. C. de

iudi.⁊ poterit die dominica arbitratoꝛ ferre arbitramentum.
facit glo.in clemen.vnica.de offi.delega.⁊ in.c.i.de fer.vbi po

terit pax die feriato fieri.⁊ ſic oẽs intẽdũt licite in his diebꝰad

pꝛoceſſum pacis vt arbitratoꝛ.facit notã.abbas in.c.cum di

lectus.de arbi. arbiter tamẽ diebus feriatis nõ poterit ꝓcede

re.vt ibi no. Abbas.

¶ Arbiter ſen arbitratoꝛ hi ñ poſſit extẽdere ſuã ptãteʒ ad ali

as res qᷓ;ᷓ in cõpꝛomiſſo expꝛeſſas.vt in.c.cũ dilectus. de arbi.
poterit tamẽ pecuniã dare alteri ꝑti ꝑ illũ cui rem adiudicauit
qꝛ pecunia nõ eſt pꝛoꝛſus alia res.ꝑ eam em̃ fit extimatio oĩnʒ

reꝝ. vt in.l.i.ff.de cõtrahen. emp.⁊ in.c.eijciens.lxxxvij.di.no⸗

abb. in alle. c. cũ dilectus.
¶ Arbiter poteſt ſe extendere ad nõ deducta in cõpꝛomiſſo:
dumodo illa adherent expᷣſſis in cõpꝛomiſſo.pᷣſertim ſi cãlpᷣn
cipalis ſine illis cõmode diffiniri nõ põt.no.glo.⁊ Inno.i.c.
cũ dilectus.de arbi.⁊ in.c.ex ꝑte.eo.ti.⁊ ſic ſivertat᷑ in dubiuʒ
ſuꝑ qualitate reꝝ expꝛeſſarum ĩcompꝛomiſſo poterit etiã arbi

ter de illa qualitate cognoſcere ⁊ ꝓnũciare an veniãt i cõpꝛo

miſſuʒ qꝛ hoc eſt pᷣparatoꝛiũ ad diffinitionẽ cauſe,no.abb.in
allega.l. cum dilectus. MM
¶ Arbirter datus ſuꝑ damno dato põt negantẽ in penaʒ du
pli cõdemnare cũ cohereat pena negocio compꝛomiſſo.⁊ du

plumvenit er natura actionis.no.boſt. ð inno.i.c. dilectꝰ.ðᷣ ar
bi. ⁊ Inn. in. c. ex ꝑte.e.ti.vbi dicit arbitrũ poſſe ſuꝑłfructibꝰ ⁊

expẽſis ꝓnũciare lʒ in cõpꝛomiſſo nõ cõtineat᷑:qꝛ veniũt oĩa
acceſſoꝛie ad cãʒ cõmiſſaʒ.facit.l.nõ diſtinguemꝰ.S.nõ ẽ cogẽ
dũ.ff. de ar.⁊ bãc opi.ſequit᷑ ab.ĩ alle.c.cũ dilectus.
¶ Arbbitriũ penale ⁊ generale datũ officialibus cõſilij ſuper

ſtatu ciuitatis nõ tollit ſpãliter illa que ſpalłr ſũt alicui ante cõ

miſla licet de nouo poſſint pꝛouiſioneʒ fa cere ⁊ cauſa nõ cöſ⸗

derata emergat.no.bar.in.l.ambitioſaʒ.ff.de decre.ab oꝛ.fa.
abb. in. c. ſtuduiſti.de offi.lega.
¶ Arbitri in materia ſingulari non eſt vere ſententia.vide in
fra ſententie appellatõe.
¶ Arbitri an poſſunt oꝛdinare vt aliquid tempoꝛale detur in
compenſatio nem iuris ſpiritualis.vide infra ſimonia.verſi.ſiĩ
certum eſt.
¶ Arbiter vł iudex an poſſit eſſe teſtis de geſtis coꝛã eo.við
j.teſtis poteſt eſſe ſuꝑ geſtis.
¶ A ſnĩa arbitri põt infra deceʒ dies reclamari ꝑ.l.cũ antea
C.de arbi.⁊ talis reclamatio vł recuſatio dʒ fieri notaꝛio vł iu⸗
dici vł aduerſario.⁊ ſic clãdeſtina ñ ſuffic.vt ibi.S.i.⁊ ibi ſaly.
¶ Vlerba q̃ apponũtur ꝑ tabellionẽ in cõpromiſſiſ.videlʒ ex
nũc ꝓut extũc appꝛobãt ⁊ emologãt oẽm ſnĩaʒ vł laudũ ferẽ⸗
dũ ⁊c.nõ impediũt quominus poſſit poſtea reclamare.ĩ.l.cuʒ
antea.C.eo.ti.⁊ ibi Salpce.iij.colũ.
¶ Arbitratoꝛ qui nõ ſeruauit foꝛmã compꝛomiſſi in pꝛonun
ciando poteſt iterum pꝛonunciare.vt eſt tex.in.l.quid tamen.
ff. de arbi. idem in delegato qui foꝛmam commiſſionis nõ ſer⸗

uauit. no. Inno. ſuper rubꝛica:de offi. deleg.idem ſi delegatuſ

errauit in facto ꝙ iteꝝ poſſit pꝛonũciare.de quo pleneꝑ abb.
in.c.qualiter.j.de accuſa.
¶ Arbiter cui data eſt poteſtas ꝑ partes vt iudicet ſᷣm ſenſuʒ
ſuũ ſeu ſᷣmvelle ſuum intelligit᷑ de ſenſu bene oꝛganiʒato:⁊ in
freno rationis ſuppoſito.nam ꝓpꝛiũ ſenſuʒ hoꝝ verboꝝvt iu
dicet ſicut quilibet bo nus vir.facit tex.in auc.de iureiu.qð pᷣ⸗
ſta. ab his ⁊ c. Nam bec verba ſᷣm ꝙ tibi videbit᷑ ſi extimaue⸗
ris.ſi arbitratus fueris ſi tibi placuerit ⁊ ſiłlia impoꝛtant arbi⸗
triũ boni viri ⁊ nõ ꝓpꝛiã nud am voluntatẽ.vt ꝓbat᷑ in.l.fidei
cõ.S.nũqᷓ;.de leg.iij,⁊ in.l.th ais.S.ſoꝛoꝛẽc.ff.de fideicõ.libert.
⁊.c.ij.de coꝛpo.vicia.⁊ glo.in.c.abbate.de verb.ſig.⁊ plene ꝑ
bar.in extrauaganti.ad reprimenduʒ. ⁊ ĩ.l.alios.ff.de ali.⁊ ci
ba. le. MWoteſt tamen iudex in re dubia interpᷣtari leges ſᷣm re
ctũ ſenſum.no.glo.in.c.i.de cõſti.⁊ ibi abb.v.colum.⁊ vide in
no.ln.c.cum ſpàli.de appel.
¶ Obſides poſſũt dari in poteſtate arbitri vł alterius deti
nendi donec arbitriuʒ ferendum vigoꝛe cõpꝛomiſſi habuerit
effectũ quod ſolet attemptari inter nobiles ⁊ potẽtes.vt in.c.
expoſita. de arbi.quandoq; datõe pignoꝝ firmatur compꝛo
miſſuʒ.vt no.gl.in.c.cum dilectus.de arbi.quãdoq; pene ap
poſitõe.vt in.c.ꝑtuas. ⁊ in.c.dilecti.eo.ti.ab.in alleg.c.expoñ
ta.⁊ vide.c.ex reſcripto.de iureiur.
¶ Delegatus poterit de ↄſenſu partiuʒ retinere ſibi ptãtem
exequẽdi ſnĩam arbitroꝛũ ferendaʒ ſuꝑ cauſa ſibi cõmiſſa po
teſtate:ergo nõ reua ta ñ ſic ad delegatũ ſʒ ad oꝛdinariũ ẽ re
cunenduʒ.vt no.ꝑ abb.in.c.ꝑ tuas.⁊ in.c.ĩnotuit.de arbi.vi
de.j.cõpꝛomitti nõ poteſt in duos.
¶ Arbiter cui plures articuli cõmittunt᷑ põt ſuꝑ vno pꝛius:
⁊ poſtea ſuꝑ alio ſnĩare.vide.j.cui plures.
¶ Arbitri dicto ſeu relatiõi creditur.vide infra pꝛobatio.vᷣ.
credi debet.
¶ Coꝛam arbitro iuris quando babet locuʒ reconuentio.vi
de.j.reconuentio.

GAb arbitrovl arbitratoꝛe an et qñ appellat᷑ vide.s. appel

lari põt ab arbitro.cum tribus ver.ſe,

Argumentum.

¶ Argumentũ dicit᷑ quia argute ⁊ ſubtiliter inuentũ. vt in.c.
¶ Argumen iũ a cõmu niter accidentibꝰ. ⁊ vʒ etiam in malo
pſ umendo.vt in. c.i.de cler.nõ reſi.⁊ ibi ab.no.in.c.ij. de ele.⁊
in fi.no. glo.⁊ Ci.in.l.neq; natales. C. de ꝓba. .
rgumentum valet ex oꝛdine littere.vt eſt glo.nota.in.c.

qrundam. de elec.li.vi.e ſt no. abba. in. c. Micolao.de appel.

2

in pꝛincipio.
Argumentũ a cõtrario ſenſu an ⁊ quando pꝛocedit.vide
glo. in.c. ſi quis a ſymoniacis.i.q.ij.⁊ in.c.ij.de foꝛo compe.et
plene . abb. in. c. publicato. de elec.⁊. c. cum apoſtolica. ð bis
que fit a pꝛela. ? Bal.latius in.l.cõ uenticulã. C. de epiſco.⁊
clen argumentum a contrario ſenſu ba bet etiam locum in cõ

tractibus.vt.l.cum inter.S.inter ſoꝛoꝝ. ff,. de paetisdota,.⁊ eſt
ratio quia cotrarius ſenſus venit ex tacita mente diſponẽtiũ

⁊id quod tacite agitur haberi debs pꝛo erpꝛeſſo quo ad ſur

effectũ. vt in.l. cũ qͥd. ff. ſi cer. pe.facit.c.ex ꝑte. de ſpon.not.ab.

in. c. cũ a poſtolica.de bis que fi.a pla. .
¶ Argumentũ de toto ad ꝑtem ꝓcedit.vt in.l.q̃ de tota.ff.öõ

rei ven. qð eſt verũ ſi eadem eſt rõ in ꝑte que ẽ in toto.ałs nõ

vʒ argumentũ ad hoc in cle.ij.iũcta gl.de re.ec.nõ alie.⁊ vide
abb. in. c. ſi diligenti. de pᷣſcrip.in pn. .
¶ Argumentũ ab abſurdo valz. vt in. c. ſolite. ð maio. ? obe,
in.c.ex oꝛe.de pꝛiui.idem ſi ſequit᷑ aliqua inbumanitaſ.vt ĩ.l.
furti.S.pacta.ff.de his qui no.infa.debʒ ergo diſpoſitio ĩtel⸗

ligi vt nulla ſequat᷑ in humanitas nulla abſurditas.⁊ ꝓ iſtis

euitãdis reſtringenda ẽ oĩs diſpoſitio generalis.vt no.ab.in
alle.c. ſolite.i.co lũ.vide.j.diſpoſitio.

¶ Argumentũ a ſimili ꝓcedit lʒ illud non ſit oĩno ſimile.ſed

ſit eadem ratio.facit quod notat Jo.an.ini nouel.in.c.nõ po
teſt. de pᷣben. lib. vi.⁊ in.c.cum dilecta.de cõfir.vti.vł inuti.ſʒ
modus deſtruendi argumentũ a ſili eſt ꝓbare diſſimilitudinẽ
in illo a ctu.no.abb:in.c.ↄſtitutus.ij.de appel.⁊ in.c.tranſla⸗
to.de con ſtitutõi. .
¶ Argumentũ vʒ ab ethimologia ſeꝝ alluſione vocabuli af
firmatiue ſumptum ſi nõ cõtradicit diffinitõi.diffinitio enim
pᷣfer᷑ ethimologie:qꝛ euacuat diffinitũ fᷣm genus ⁊ ſubſtatia
les differẽtias.ar.l.i.ff.ðᷣ do.⁊ qð no.in.l.oĩs diffinito. ff.ð re
gu.iur.vbi no.qꝙ oĩs diffinitio eſt ĩ iur̃ periculoſa.Eſt tamen

notandũ ꝙ cõis vſus loquẽdi in quacũqʒ materia ſemꝑ pᷣfer

tur ſuo ſignificato verboꝛum ſiue illud ꝓpꝛium ſignificatum
eliciatur ex diffinitione:vel ex ethimologia ſiue iuris auctoꝛi
