ſcribendo quanta ſit fides dictis teſtibus adhibenda. vt col

ligitur ex tex.c.conſtitutus. de fideiuſſo. vbi boc commendat
ab. vide Inno.in.c. quoniam. de pꝛoba.vbi tenet ꝙ ſi exami
natoꝛ teſtium videt teſtem vacillare vel cum trepidatione lo
qui vel aliter eum ſuſpectũ vtile eſt vt hoc ſcribat in actis.no.
ab.in.d.c. conſtitutuus.
¶ Leſtis officium eſt deponere ſuper facto adeocq ſi dicat q;
videt talem detinere rem videturpꝛobare poſſaſſionem. vide
ʒ.poſſeſſoꝛ pꝛeſumitur detentatoꝛ.
¶ Zeſtis debet de factoꝛ non de iure geponere.vide.S.accu
ſaui tres. *
¶ Teſtis vnus ſufficit ad pꝛobandũ ſi alie pꝛeſumptiones
adſunt.ar.in.c.pꝛeterea.de teſti.⁊ de pᷣſump.i(.litteris.⁊.c ter⸗
tio.⁊ eſt expꝛeſſum in.c.fi.de ſuccel.ab inteſta.⁊ ibi glo.
¶ Zeſtis qui in dicto ſuo deponit ꝙ vidit ticium per. x. an⸗
nos continuos poſſidere ſuſtinetur. non enim req uiritur qꝙ
quolibet momento vidit eum in poſſeſſione: ſed ſi fficit ꝙ vi⸗
dit eum recolligere fructus.eſt concluſio Dyp. in. l. C. ſolu.
ma.⁊ Bar.in.l.ſi quis ita.ff.de condi.⁊ demon.

¶ Zeſtis non citatꝰ a iudice necꝓductus a pte ſi ſe ingerat

nõ credit᷑ ei.ſecꝰñ ſit citatus vel pꝛoductꝰ lʒ qñ eſt tm̃ pꝛodu
ctus ⁊ non citatus reddatur ſuſpectus. vide Bar, notabilit
in.l.poſt legatum.S.etati.ff.de his qui.vt indig.
¶ Si duo clerici dicant me commiſiſſe tale crimen tali die: ⁊
duo laycidicunt me eſſe cñ illis tota illa die nec viderunt me
illud crimen committere: ſtatur dicto laycoꝛum, no, glo. in/ c.
clerici.lxxxi.di,ab. in c,cum/p. de accula⸗ JðMU

1

¶ Zeſtis conſanguineus vel affinis non adinittit᷑ in actiõe
iniuriarũ etiã ciuiliter mota iniuria cum illata vni de conſan⸗
guineis vel affinibus videtur oĩbꝰ illata. facit.l. lex coꝛnelia.
f. de iniurijs.abb.in.c.cum opoꝛtet.de accu.ij colũ.
¶ Zõſanguineus non ad mittitur in crimine etiam ſ ciuiliter
agatur in teſtem maxime ſi eſt in ea dem ſocietate.no.in.c.iin
litteris. de teſti. ⁊ b. vbi. ð.
¶ Zeſtis conſanguineus an admittatur cum agitur crimina
liter ad vindictam publicam erit arbitrarium quantuʒ crede
tur ⁊ an admittatur.no.glo.iij.q.vi.in ſumma.⁊ tex.in.c.cum
p.de accu.ab.in allega.c.cum opoꝛtet. ſed ſi conſanguineus
pꝛoſequituriniuriam pꝛopꝛia ſᷣ indiſtincte conſanguineus
repellitur.vt alle.c.cum opoꝛtet.⁊ ibi ab.⁊ no.qꝙ attenditur qᷓ
litas affectionis ſᷣm cõ ſuetudinem p atrie.no. Jo.an.in.c.po
ſtremo. de appel.⁊ ab. vbi.S.
¶ TZeſtis inimicus an admittatur in cauſa inquiſitionis vel
als:⁊ quis dicatur inimicus.vide plene Abba. in. c. cum ozʒ.
de accu.
¶ Zeſtis qui aſſerit ſe non diligere partẽ tacite ⁊ indirecte
videtur aſſerere ſe eſſe inimicum partis: nam tenentur hoĩes
in uicem ſe diligere. vt. l. vt vim. ff. de iucticia. ⁊ iure. ab. in. cin
quiſitionis.S. tertie dubitatõnis.de accuſa.vbi colligitur ßm

eũdem ꝙ teſti aſſerenti ſe inimicym altius creditur ad boc

vt repellatur a teſtimonio:licet nullam cauſam alleget inimi
citie.quod no.⁊ ibi vide latius ab.
¶ Siteſtis dicit ſe inimicũ partis anteqᷓᷓ iuret pꝛeſumitur di
xiſſe in fraudem ideo debet recipi. vt allega.S. tertio.⁊ ibi ab.
ſz ſi non cõſtat eũ dixiſſe in fraudẽ non dʒ recipi ſi inimicitia
eſt capitalis. debʒ tñ interro gari de qualitate inimicitie.vt. c.
pia. de ex cep. lib. vi.⁊ in auẽ.deteſti.S.ſi dicatur.⁊ no.in.c.ex
parte ade.de teſti. ⁊ in.c. cũ cãm. eo.ti.
¶ Si teſtis dicit ſe inimicũ poſtq; iurauit etiaʒ ſi pſumat᷑ R
diriſſe in fraudẽ nõ credit᷑ ei ſuꝑ pꝛincipali:qꝛ aut dixit veruʒ

2 nõ dʒ credi tanqᷓ; inimicꝰ:aut dixit falſuʒ ⁊ nõ dz credi tacy

ꝑiurꝰ.ab.vbi.S.quẽ latiꝰ vide.

2—

¶ In generalib? interrogatiõibꝰ que fiũt a teſtibꝰnõ dʒ fieri

interrogatio an credãt qꝛ ſepe teſtes ſimplices decipiunt᷑.⁊

—

vbipꝛiꝰ dixerãt ſe ſcire:nũc dicũt ſe credere.⁊ ſic videt᷑ recede
re a pꝛimo dicto.idẽ ſi interroget᷑ teſtis de auditu⁊ credulita
te. tendit em̃ ad decipiendũ teſtes:qꝛ qualitercũq; reſpõd eãt
nõ reddũt cãm ſufficientẽ.de hoc in Specu.de teſte.S.i.iam
de interro gatoꝛijs.in ſi.
¶ Eecus poteſt deponere ſuper verbis cõtrahentiũ ſi habʒ
notas eoꝛuʒ voces.no.in.l.ij.S. labeo.ff. de aqua plu.arcen.⁊
c.teſtes.iij.qlix,. ⁊ ibi glo.ab.in.c.ex litter is.de conſue.⁊ in.c.
cum cauſam. de teſti.
¶ LZeſtimoniũ alicuius non vitiatur ſi pꝛius in pꝛeſentia par
tis dicit qð erat dicturus coꝛam iudice:imo eſt cautela vt te
ſtis inducatur ad pꝛius dicendũ ne habeat materiaʒ variãdi
ſm theoꝛicã Bar.in.l.eos.ff. de fal.⁊ ab.in.c.dilectus.de ca⸗
pel. mona.
¶ Si reperiaturſcriptum in actis teſtis iuratus ſic depoſuit
pꝛeſumitur iuratus tunc tꝑis.no. Bar.in.l.theopompus. fff.
de dote pꝛelꝑ ⁊ quod no.ab.in.c.ij.de teſti. vt refert ab.ĩ.c. ;
aut. de iurepatro.
¶ Teſtis falſum teſomoniũñ ferẽs lʒ in foꝛo ↄtẽtioſo puniat
de falſo ⁊ de omni damno gecuto:tamen in foꝛo anime ſoluʒ
punitur de falſo teſtimo nio licet aggrauetur per ſequentia.
no. Vlincen. ⁊ Ab. in. c.i. de cuſto. eucha. ⁊ vide Innoc. in.c.
ſicut dignum. de homi. vbi dicit ꝙ etiam in foꝛo animenon
punitur quis ad ſatiſfactionem damni ſi damnum intulit pe⸗
ter pꝛopoſitũ ſed punitur de negligentia.qu aſivelit dicere ꝙ
in foꝛo anime habeatur reſpectus advoluntatẽ delinquenij.
vt refert ab.in.d.c.i.
¶ Zeſtis tacens veritatẽ põt puniri de falſo ac ſi falſum ex⸗
pꝛimeret.vt.c.cũ dilecti filij.d accu. vbi dicitur ꝙ ſi teſtis iu⸗
rat plenam dicere veritatem: tacendo illam incurrit penã fal
ſi.⁊ ſi iuratꝰ reſpondere ad interrogata non debet ad alia re⸗
ſpondere.ſecus ſi iurat plenam dicere veritatem.vbi no. foꝛ

ma aũt iuramẽti teſtis habetur in.l.fraternitatis,. de teſti.no.

anto. in. c. ſuper litteris. de reſcrip.
¶ Teſtes dicuntur aptioꝛa negocia deponere qui conſonãt
luri cõi.no. Innociin:c, auditis,. de pꝛeſcriptio.? Berũ,inc

lʒcauſam.de pꝛoba.ij.colũ. .
¶ An admitta tur in teſtem ſocius criminis contra ſociuʒ cũ
agitur criminaliter vel ciuiliter ſeu in cauſa denunciationis
vel inquiſitionis.vide notabiliter per Inno.in.c.quoniã ali
qua.de teſti.⁊ ibi ab.
¶ LZ eſtẽ nõ repellit amicitia q̃ eſt oꝛdinata generalis ⁊ cha⸗
ritatiua:ſʒ tñ repellit amicitia effrenata ⁊ inoꝛdinata.vt colli
giturꝑ docto.in.c.quotiẽs.de teſti.⁊ no.lꝝ.late.in.S.amicos.
ff. de .b. ſig. . iij. q. v. c. ij. vide Cy. in. l. eos. C. de teſti. ⁊ Jo.
an. in addi.Spe.ti.de teſti.in pꝛin.
¶ Teſtificare an põt pꝛelatꝰvel clericꝰ ꝓ eccłia ſua vel lega

tarius in cauſa teſtamenti vel in cauſa heredis ſeun ſociꝰ cõis

pꝛo ſocio vel pꝛocuratoꝛ ſeu yconomus in cauſa domini ſui
vel venditoꝛ pꝛo emptoꝛe ſeu donãs pꝛo donatario:vel ad/
miniſtratoꝛ pꝛo re quaʒ adminiſtrat:quia eſt diffuſa materia
Z eſt vtilis.vide plene per docto.⁊ poſt Inno.in.c.inſuper.de
teſti. ⁊ ibi ab.
¶ Admittuntur ad teſtificandũ in ſubſidiũ qñ alia non põt
haberi pꝛobatio hi qui ſunt de vniuerſitate vel capło de his
que aguntur in vniuerſitate vel capitulo.vt.c.tertio.de ꝓba.
facit.c.cum dilecti.⁊.l.ex conſenſu.C.de repu.de bis tamen

que fiunt extra vniuerſitatem vel capituluʒ non debet admit

ti in teſtem aliquis de capło ſi ex teſtimonio eius aliquid ſibi

acquiritur vt ſi eſt litigiũ ſuꝑ paſcuis vel nemoꝛibus vbi ſin⸗

guloꝛum beſtie paſcuntur.vt no.in.l.omnibus.C. de teſti. ⁊ ̃
l.intantũ.ff.de rerũ diui.⁊ in.l.parentes.C. de teſti.idem ſi te⸗
ſtificetur de facto pꝛopꝛio inter alios ſi teſti poteſt aſcribi ho
noꝛ vel verecũdia.vt no.in alle.c.cum dilecti.ſi auteʒ aliquid
non acquiritur ſin gularibus de vniuerſitate bene poteſt qui
libet de vniuerſitate teſtificari.vt alle.l.nõ tm̃.⁊ in.c.inſuper.
⁊æ. c.cũ nuncius.de teſti.vbi hoc no.doc.archidy. tñ. xiiij.q.i.
in ſumma tenet ꝙ lʒ admittat᷑ in teſtem:non tñ ei plena fides
adhibetur,per no.in glo.⁊ per docto.in.c.cũ nuncius.⁊vide
docto.in.c. veniens.de teſti.
¶ Teſtificari compellitur dericus contra eccleſiam ſuã ſi ꝓ⸗
ducatur in teſtem:quia cauſa ecdeſie non eſt pꝛopꝛie clerici ⁊
tacere veritatem peccatum eſt. xi.q.iij.ꝗauiſquismeæ cõdludit
glo. in. c. cum nuncius. de teſti. quod eſt verum deficientibus
alijs pꝛobatiombus.vt ibi no. Inno.⁊ Hoſti.in.c. inſuper.
eo.ti.compellitur tamen clericus teſtificari coꝛam iudice lap⸗
co per ſuum epiſcopũ ⁊ non per iudicem ſecularem.vt.c.q;qᷓ.
xiiij. q.ij. ⁊ ibi archi.⁊.c.teſtimonium.xi.q/i.no.docto.in alle.
c. cum nuncius.
¶ Zeſtificari qͥ nõ cõpellit᷑ in cauſa ſua vel ſuoꝝ ⁊ ꝗͥ dican
tur ſui.vide.S.accuſatio.ver.agere põt qͥs.

¶ A teſtimonio dz iudex indignas ꝑſonas ex officio repel⸗

ſere.vide.S.iudex ex officio.

¶ Teſtis interro gatꝰ de cã ſui teſtimonij ſ cãʒ nõ reddit nõ

valet:ſi vero non fuit interro gatꝰ valet.iiij.qoij.ver.itẽ ſola.

xxiiij.q.iij.ſ habes.eſt no. Inno.in.c.pꝛeterea.de teſti.⁊ in.c.

cum cauſam.eo.ti.vbi vide no.pereum.
¶ TZeſteʒ coadiuuat.ſ.qũ deponit magis pꝛopoꝛtionabilia
⁊ adapta bilia veritati.vt.c.licet.de pꝛoba.no.docto.in.c.p⸗
rerea. de teſti.⁊ talis violenta ſeu vebemens pꝛeſumptio que
ꝓbat cõmittit᷑ regulariter arbitrio experti ⁊ diſcreti iudicis:

nðe tñ ſi iudex eſt inexpertus.vt no.in.c,per tnas.de pꝛoba.⁊

docto. in allega.c.pꝛeterea.
¶ Teſtis inductꝰ ſuper poſſeſſione ſi deponat ſuper pꝛopꝛie
tate non valet dictũ eiꝰ qꝛ deponit non iuratꝰ.idẽ de teſte in⸗
cicto ſuꝑ dilatoꝛia q̃ non põt ſuꝑ pꝛincipali deponere. vt eſt
tex. iumsta glo. in. c. de teſtibus. de teſti.
¶ Zeſtes non admittuntur in iudicio caſualiter.ſ.ſñ ſitrenũ/
ciatũ teſtibꝰſi ſufficiẽs ꝓductio facta eſt ſi ſint teſtęs publica
ti. quod intelligo cũ idẽ eſt modagendi:q: ſecꝰ eſt ſi alio mo
do agatur.vt.c. veniens.?.c.cuʒ in tua. de teſti. ⁊ idem ſi inter
alias perſonas agatur.vt.c.conſtitutus.de teſtibꝰ.no.glo. ⁊
docto. in. c. de teſtib?. eo. ti. . .
¶ Zeſtis dictũ qͥ pꝛio deponit ⁊ poſtea iurat non tenet.⁊ eſt
ratio:qꝛ cũ iuramẽtũ fuit de foꝛma dicti teſtis.vt.c.ð teſtib 2.e.
ti. deficiẽte foꝛma ſubſtãtiali nil agitur.vt.l.foꝛma.ff.de cen. ⁊
no.in. c. auditis. de elec. boctʒ verũ ĩ alle,c de teſtib?. õ Bar.
ꝛixieñ.⁊ contra Hoſti.bi.

¶ Teſtes criminoſi non ſunt repellendia teſtimonio in cau⸗

— .

——— — ———

= —
=

—

ü
6
li

,
li

1
s
ſui
c⸗
erig
de
höt
bis
ba.
nen
mit
jbi
in⸗
Ni
ite⸗
lho

nich.

gui
et.
gi⸗
des
ice

dis
s

c

N

ſa exceptionis.vt. ce. ta litteris.de teſti.⁊ ibi JInno.circa pꝛin.
et ex quo exceptio admittit᷑ debent ſuperea negata teſtes et
quodlibet aliud legitimũ genus ꝓbatiõis recipi.arg.de erx⸗
cep.c.cũ venerabilis.ideʒ etiã ſi in vniuerſalibus petitiõ ibꝰ:
qꝛ licet ſuꝑ vno articulo eſſent aperte atteſtationes tamẽ ſupꝑ
aluijs admittent᷑.⁊ qð plus eſt etiã poſt ſentẽtiam audirent᷑.
vt.l.ij. C. de iudi.⁊ ideʒ in ſingularibus actionibus dũmodo
rtieutifunt dinernFceauſam dereſti,no, doc poſt Inno.
in allega.c.tam litteris.
¶ LTeſtis officiũ eſt dicere veritatẽ de bis que quĩq; ſenſibꝰ
coꝛpoꝛeis ꝑcipi põt.vide exempla notabilit᷑ per Inno.in.c.
cſt cauſam. de teſlt.
¶ Si ule cui cõ miſſa eſt receptio teſtiũ de conſenſu partium
etiã tacito cõmittat receptionem alij qð alias facere nõ pote
rat cum ſit mĩſteriũ induſtriale.vt no.in.c.cuʒ Bertoldus.de
re iudi.⁊ de offi.delega.c.qm̃.S.his aũt.valet dum tamẽ nõ
erret in facto vel in iure.nã potius videt᷑ cõſentire ꝙ iudex fa
ciat rõne iuriſditiõis ſue quã velit obligare ſe ex pacto.ẽ no.
Inno.in.c.cum cauſam.de teſti.
¶ TZeſtium multitudo refrenat᷑ ſᷣm arbitriuʒ ⁊ extimationem
iudicis.no.in.c.cũ cauſam.de teſti.⁊ ibi Inno.
¶ Teſtis põt eſſe cecus de cõtractu celebꝛato ſi babʒ notas
voces cõtrabentiũ.no.glo.in.c.teſtes.iij.q.ix.?⁊ Specu.ti.de
teſte.S.i.ver.ſed nũq̃d cecus.ſi tũ ſunt duo teſtes vnus cecus
⁊ alter mutus non poſſunt deponere ſuꝑ contractu.vt alle.c.
teſtes.⁊ Jo.an.in.c.cũ cauſam.de teſti.quia nõ poſſunt eſſe
conteſtes reſpectu alicuius ſenſus.no.doco.poſt Jo.an. in
ællega.c,.cũ cauſam.
¶ Teſtificari nõ põt excõicatus in iudicio niſ pꝛius ad cau
telam abſoluat᷑:ſecus in ſuſpẽſo.vt no.Spe.ti.de teſti.S.op⸗
ponit᷑.verſi.qͥd de ſuſpenſo.⁊ ibi Jo.an.in addi.⁊ in.c.olim.
de accuſa.⁊ in.c.apoſtolice.de except.no.in dle.cupientes.de
penis.doc.in.c.veniens.de teſti.
¶ Teſtium iuramentum põt a partibus remitti.vide.S.iura⸗
mentum teſtis.
¶ Teſtis non pꝛeſumit᷑ ꝙ iuratus depoſuit etiam ſi in actis

reperiat᷑ ꝙ teſs iufatuſ depoſuit:nõ em̃ pꝛeſumit᷑ ꝓpt᷑

bhoc iuratus qꝛ illa aſſertio eſt de pꝛeterito nec pereaʒ appa⸗
ret pꝛeſentia iudicis vel partis que debet interuenire.vt.c.ij.
de teſti. vt no. Jo.an.in addi.Spe.in ti.de teſti.S.ſequit᷑ ver.
quid ſi in actis.ſi tamẽ eſſet ſcriptum teſtem coꝛam partibus
iuraſſe pꝛeſumitur iuratus ſi pars ⁊ iudex fuerunt pꝛeſentes
naʒ hoc operatur pꝛeſentia partis iudicis ⁊ notarij.no.doc.
in. c.tuis.de teii. HMM
¶ Volens iudicem in teſtem adducere nõ auditur niſi pꝛece
dat ſummaria cognitio ⁊ oſtendat aliquã veriſimileʒ cauſaʒ
per quam pꝛeſumatur ꝙ ſuper re de qua agitur veritates no
uit:⁊ in tali caſu ſi iudex qui euocatur ad teſtimoniũ voluerit
iurare ſe nihil ſcirsde re ſuꝑ qua petitur teſtis admittendus
eſt. ⁊ ſuperius dictum babet verita tem in caſibus in quibus
quis cogitur ferre teſtimonium:alias autem ſi iudex nõ vult
non dimittet litem.qð babet locuʒ tam ĩ iudice oꝛdinario qᷓ;
del gato. notabiliter concludit Innocentius in.c.dilecto.
¶ —Vbi quis eſt in poſſeſſione iuris vel rei quã dicit ſuã eſſe:

ſed dubitat ꝙ moꝛientibus aliquibus teſtibus qui ſunt huiꝰ

ſuris vel rei conſcij aliquis poſſet ſibi litem mouere ⁊ ſue pꝛo
bationes poſſent deſicere.poſſunt teſtes ad perpetuã rei me
moꝛiam recipi citata tamẽ ꝑte vt receptioni teſtiuʒ ſi voluerit

interſit.vt eſt caſus in.c.ſi gnificauit.de teſti.⁊ que differẽtia.

eſt inter dictam decre.⁊.c.qm̃.vt lite nõ conteſta.vide ilʒ per
glo. Eſt tamẽ notandum ſᷣm Jo.an.in alle.c.ſignificauit.q;
talis poſſeſſa habet ius agendi vt quia babʒ interdictũ vti
poſſide.vel confeſſionem vel actionẽ aliã:ceſſabit ratio illius
pꝛouiñ onis: ſed tunc habebit locum dicta pꝛouiſio cũ alius
agit contra poſſidentem.vt ibi no. doc.⁊ idẽ qð.õ.in caſu.c.
¶ Senibus potiſſime in cõſan guinitate ⁊ alijs factis anti⸗
quis maioꝛ fides adhibet᷑. ff. de fide inſtru.l.fi.ff.fa mi.herl.l.
que ſunt.ff. de leg.iij.l.ſi choꝛus.xx.di.quibus.Hoſtiẽ.⁊ Jo.
an. in.c.licet ex quadaʒ.de teſti.vide.S.ſenex.ſed ſufficit ad
pꝛobandam conſanguinitatem deponant teſtes qꝙ ita ſe vo⸗
cabant ita ſe adiuuabant tales ſe reputabãt:ar:inc ꝑ tuas.

depꝛoba. non em̃ requirit᷑ ꝙ teſtes pꝛo bent veritates conſã⸗

guinitatis ſed ſufficit ꝙ dicant ꝙ pꝛo cõſanguineis ſe habe
bant:vt allega.c.licet ex quadã.vbi hocno.Hoſtiẽ.vbip euʒ
vide.xij.que requirunt᷑ per oꝛdinem ad deponendũ in cauſa
conſanguinitatis vel affinitatis quando agiturad diuo:tiũ.
ibi Jo. an.
¶ Teſtes integre recepti coꝛam arbitris ſi ſint moꝛtui faciũt
fidem coꝛam oꝛdinario:ſi aũt ſunt viui idem niſs de conſenſu
illius contra quẽ pꝛoducunt᷑ eis repulſs iteꝝ pꝛoducant᷑.vt
eſt tex. iuncta glo.in.c.pꝛeſentata.de teſti ex quo patʒ ꝙ arbi⸗
tri iudicium nõ eſt integꝝ ꝓpter iuriſditionis defectum:quia
arbiter ſolam vocationem babet n aũt iuriſditionem.ſi tũ
teſtes non ſunt recepti per arbitrũ in plenario iudicio ſed in

ſummario etiã ſi moꝛtui ſint nõ ꝓbabunt in plenario coꝛam

oꝛdinario.vt ibi no.docto.
¶ LTeſtificari an ⁊ qñ põt in cauſa ciuili vel criminali crimi⸗
noſus vel infamis ſeu periurus vel excõmunicatus.videno.
per Hoſti. Jo.an.⁊ Abb. in. cteſtimoniũ. de teſti.
¶ Teſtes in caſu incoꝛrigibilitatis clerici poſſunt recipi lite
non cõteſtata ⁊ parte non vocata. vide.S.clericus pꝛopter
maleficium. .
¶ Zeſtificari an poteſt clericus coꝛam laico: ⁊ an ſi cõtra eũ
obijciatur crimen ipſe ſtularis cognoſcat, vide.S.clericus
licet de cõſenſu. .
¶ Mon poteſt pactum fieri inter partes ne debitoꝛ poſſit ꝓ
bare ſolutionem per teſtes:ſed per inſtrumentum.vide.ð.re⸗
nunciare quis nõ poteſt.

¶ Teſtis falſum deponẽs ad inſtantiã alterius iudicis per

quẽ puniat᷑.vide.õ.foꝛus.vᷣ.teſtis examinatus.
¶ Teſtes poſſunt lite cõteſtata recipi in oĩbns caſibus in q⸗
bus libellus nõ offert᷑ de qͥbus ð libel.ob.c.i.?⁊ Abb.vbi. S.
¶ Atteſtatiões que nõ valent culpa ꝓducentis teſtes ſi cõ
tinent vnũ articulum inſeparabilẽ facientem ꝓ vtraq; parte
nõ põt aduerſarius recipere ꝓ ſe quin recipiat cõtra ſe quia
cum ſit vnicũ factum diuidi nõ poteſt.de cenſi.cuʒ olim.⁊ ibi
Inno.ſed ſi atteſtationes cõtinent diuerſos articulos ⁊ tũc
atteſtationes annullant᷑ in odiũ ꝓducentis tm̃.not.Abb.in
c.fi.vt lite nõ cõteſta.S..eii.
¶ Teſtes ſi recipiantur cõtra pᷣſidem tyrannum ad perpetu
am rei memoꝛiã vel ꝓpter timoꝛem moꝛtis vel abſentie diu⸗
turne cui timetur denunciationẽ fieri vel vocari ſubuenit iu⸗
dex ſic timenti.ar.ð appel.ſi iuſtus metus.⁊ recipiet teſtes qᷓ;
citius ⁊ cautius poterit:⁊ diligens ſuſtinebit vices rei ⁊ teſti⸗
um examinationẽ reſeruando ſibi exceptiones in ꝑſonas et
dicta teſtiũ.not.Abb.in.c.fi.vt lite nõ cõteſ.S.i. R
¶ LZeſtificari an põt clericus vel religioſus ſine licentia ſupe
rioꝛis.vide.S.clericus licet debet.
¶ Teſtificari an põt pupillus.vide.S.minoꝛ qui caret.

¶ Teſtiñ depoſitio licʒ poſſit die feriato ⁊ ob reuerentiã dei

fieri cũ trabatur ad diem iuramenti. vt not.glo.in de.vnica.
de o ffi. deleg. tali tamen tẽpoꝛe nõ põt cõpelli teſtis ad depo
nendũ.ar.in.l.dies feſtos.C.de ferijs.ĩmo nec etiam põt cõ⸗
pelli in ferijs in fauoꝛẽ hominũ introductis.ar.l.i.ff, de ferijs
Abb. in.c.i. de ferij s. in i. R
¶ Si cõtra teſtem falſum deponentem ꝓbet᷑ falſitas per vi
am exceptiõis punit᷑ extraoꝛdinarie:qꝛ o ſtendit aures iudi⸗
cis:nõ tamen punit᷑ lege coꝛ.de fal.? ſic nõ damnat᷑ de publi
co crimine.vt not.glo.in.l.nullũ.C.de teſti.⁊ per ↄſequẽs nõ
efficit᷑ inſamis.eſt cõcluſio Abb.in.c.cũ dilectus.ð oꝛ.cog.i.
colũ.⁊ vide glo.not.in.c.i.de crimine fal.
¶ LZeſtis ſi poſt depoſitionẽ dicat falſum depoſuiſſe nõ pᷣiu
dicat ei in cnius fauoꝛẽ depoſuit.vide.s.falſitas.v.ſi teſtis.
O Ercõmunicatione ꝓbata cõtra teſtẽ in vno iudicio:an re
pellat᷑ teſtis in alio iudicio:⁊ an teſtis cõtra quem ꝓbat᷑ cri⸗
men per viã exceptionis repellat᷑ a ꝓmotione,. vide plene ꝑ

Abb. in. c. cũ dilectus. de oꝛdi.cog.xx. colũ.

¶ Teſtes vt poſſint recipi lite nò cõteſta.requirit᷑ pꝛimo q;
ſubſit cauſa rationabilis vt qꝛ timet᷑ de moꝛte vel de abſen⸗
tia diuturna. Scðo ꝙ pars aduerſa citet᷑ ſi citari põt.Ter⸗
tio ꝙ ſi citari nõ põt debet ↄueniri infra annũ a tẽpoꝛe quo
poterat cõueniri vel ſaltem ꝙꝙ denunciet᷑ ibi hmõi receptio:
als talis receptio eſt nulla. Quarto ꝙ agat᷑ ciuiliter vt eſt
tex.in:c.ſivt lite nõ cõteſta.vbi vide Abbe in. S.iiqui not.et
t

¶ NZeſtes recipiunt᷑ lite nõ cõ

cõpꝛebendit notabiliter omnes caſus in quibus teſtes lite
nõ cõteſtata poſſunt recipi.
õteſtata ꝓpter timoꝛẽ obliuio⸗
nis ne ꝓpter moꝛã varient fidẽ.vt eſt tex.in.l.iij. S.due.ff. de
carbo.edic.qð extimabit iudex ex negocij ⁊ ꝑſone qualitate.
nota Yo. an. Anto. ⁊ Abb. in. c. fi. vt lite nõ cõteſta. iiij. co⸗
lum.vbi dicit ꝙ ſatis põt timeri de obliuione cũ ⁊ ꝓpꝛia fa⸗
cta hoĩes ex onginquitate tradũt obliuioni.iuxta not.in.c.
ab excõicato.de reſcrip.⁊ alleg.S.due. —ê
¶ QAite nõ cõteſtata poſſunt teſtes ad petitionẽ rei qui non

põt nec intendit agere recipi ad ꝑpetuã rei memoꝛiã:⁊ defen

ſionẽ ipſius rei:⁊ poſſ unt graminari ⁊ publicari indifferẽter.
vt. c. ſignificauit.de teſti.ciñ fi.vt lite nõ cõteſ.loquit᷑ in acto
re in cuius facultate eſt agere qð ꝓſequere, vt plene ꝓſequit̃

Abb. in alleg. c. fi. vt lite nõ cõteſta. S. i.

¶ Leſtes lite nõ cõteſtata ꝑ alterã partẽ ꝓducti ſi viuunt vt
poſſunt de facili baberi indiſtincte nõ valẽt.vt.c.fi.vt lite nõ
Pteſ.S.i.qð nõ facit differentiã inter actoꝛẽ ⁊ reũ:ſed ſi teſtes
baberi nõ poſſunt ſaltẽ cõmode:v alẽt in fauoꝛẽ vtriuſq; ſer⸗
uata diſt.c. pᷣſentata.de teſti.⁊.l.fi.C. eo.ti.duꝝ em̃ eſſet ꝙ do
lo alterius ꝑtis ius alterius ꝑtis periret.vt not. Abb. vbi. .

. Timor..

¶ Zimoꝛ petendi reſtitutioffẽ in integꝝ a ſentẽtia pᷣlati ſeu
pꝛincipis qui iniuſte ꝓceſſit ercuſat a quadꝛiẽnij tꝑis lapſu.
ar. in. c. fi.de appel.ſecus vbi ceſſat ꝓbabilis erroꝛ.no.Abb.
in.c.tũ ex lr̃is.ð in inte.reſti.⁊ ſic nota ꝙ eccłia vel minoꝛ ideo
audit᷑ poſt quadꝛiẽniũ.vt.c.i.de in integ.reſti.li.vi.qð veꝝ ſi
negligẽter obmittat reſtitutionẽ petere:ſecus ſi nõ poſſit:qꝛ
valenti tpᷣs nõ currit.not.Abb. in alle.c.tũ ex lr̃is.
¶ Zimoꝛ moꝛtis naturalis dũ quis eſt infirmus nõ excuſat
et põt exẽplificari in infirmo ꝓfitente religio nẽ.vt.c.ſicut no
bis.de regu.idẽ de timoꝛe moꝛtis actualis vt naufragij vel
incendij ſeu boſtiũ nõ excuſat nec inualidat actũ.nam aliqñ
deus infert timoꝛem vt quis ad eum cõuertatut.vt.c.nõ om⸗
nis.xi.q.iij.ſi vero metus eſt violẽtus vt qꝛ imminet pericu⸗
lũ moꝛtis:⁊ tunc nõ valet actus.vt.c.abbas.qð metus cau.
not. Abb. iin alleg. c. ſicut nobiAs.
¶ Timoꝛ an excuſat in voto.vide.j.votũ emiſſum,

Tirannus.

¶ Tyrannus veniẽs ad ciuitatẽ liberã cũ exercitu magno vt
recipiat᷑ in dñm ꝑ ciuitatẽ tranſferẽdo in eũ oẽm iuriſditiõeʒ⸗
nõ valet qð pᷣtextu talis timoꝛis fit.vt no. Bar.in tractatu ð
tyrãno.⁊ no. Bal. in. l. decernimus.C. ð ſacroſan.ec. Abb. in
e.p.⁊.g.ð offi.d ele.in fi.⁊ gl.fi.in.c.olim.iij.de reſti.ſpo ł.
¶ Tyrannus ſi timeat᷑ ꝑ ꝓducentẽ teſtes cõtra eũ:an debe⸗
at citari vel ſibi denũciari.vide.S.teſtis ſi recipiat᷑.
¶ Tyrãni tꝑe nõ curit pᷣſcriptio ↄ ciuitatẽ:ſicut nec tꝑe pᷣla
ti male alienantis.not.in.c.ij.de pᷣſcrip.⁊ ibi glo.⁊ doc.
¶ Tyrãnus nõ põt ſtatuere ꝙ nullã babeat iuriſditiõeʒ nec
valent ꝓceſſus facti coꝛã iudice ꝑ eũ electo:niſi iudex bab eat
iuriſditionẽ a populo.ſi tũ ꝓceſſus fuerit factus obtẽtu tyrã⸗
ni cõtra partem excluſam vel ab eo expulſam nõ valet.C.de
ſacroſanseccle.l.decernimus.vbi vide Baldũ.
¶ Tyrannus licet poſſit cũ ſubdito ↄtrahere:ſi tñ enoꝛmiter
ledat᷑ pᷣſumitur inłerueniſſe dolus vel impᷣſſio nec eius teſta⸗
mẽtũ valet qꝛ eſt reus ꝑdhellionis ⁊ eſt reus criminis leſe ma
ieſtatis.C. ð ſacroſan.eccle.l.decernimus.vbi not. Baldus.
¶ Tyrãnus eſt qui occupat qð eſt ꝓpꝛiũ pᷣncipis.no. Bal.
C.de diucr. eſcnip. .atls vie . rehellis.
Titulus.
¶ LZitulum ſuep̃lature an ⁊ quando tenetur pᷣlatus pbare.
vide.S.ꝓbatio. .
¶ TZitulus an requirat᷑ in cõſuetudine inducenda ſeu ꝓban
da. vide.S. cõ ſuetudo ſi in fudicio.
¶ Titulus quot modis dicit᷑.vide glo.in. c.fi, de offi. archi⸗
pſby. in.c.dudum.ij.de elec.
O Titulũ ſue poſſeſſionis nemo cõpellit᷑ oſtẽdere qdð eſt veꝝ
niſi ius cõe ſit cõtra poſſidentẽ.vt.c.oꝛdinarij.ð o ffi.oꝛ.li.vi.
nota. ꝑ Abb. in. c. ex inſinuatiõe.de ꝓcura.ad petitiõem em̃
aduerſarij nunq; quis cõpellit᷑ oſtendere titulij beneficjj ſnii

tt not. Moſti. in c. capitulũ ſancte erucis.ð de refcrip. nam ch

quis impetrat beneficiũ ab alio poſſeſſum tanqᷓ; vacans dʒ
ſpſe ꝓbare ꝙ vacet nec cõpellit᷑ poſſeſſoꝛ oſtendere titulũ qꝛ
pſumit᷑ iuſte poſſeſſum.vt.l.fi.C.de reiuen.qð eſt cõtra pꝛa⸗
cticã quoꝛundã executoꝝ qui ruditer ⁊ iniuſte citant poſſeſſo
rẽ beneficij vt veniatad docendũ quare nõ debeat ꝓuiden
impetrãti de beneficio per eũ poſſeſſo:dʒ ergo poſſeſſoꝛ hoc
caſu cõparere ⁊ dicere ꝙ iuſte poſſidet:vqꝙ ſi aduerſarius di
cit oppoſitũ hoc hʒ ꝓbare.not.Abb. in alleg.c.ex inſinuatio
ne.vbi cõcludit ipſe ꝙ petens reſtitutionẽ beneficij nõ tenet
aliquẽ titulũ docere nec iuſtificare ſuã poſſeſſionẽ ex aliquo
titulo necobſtat.c.ad decimas.:de reſti.ſpo.li.vi.nec.c.i.de pᷣ⸗
ſcrip.eo.li.qꝛ illud ꝓcedit quando ius cõmune eſt ↄtra peten
tẽ reſtitutiõem ⁊ fundat inten tionẽ aduerſarij vt ibi notant
gloſe quas nõ appꝛobat Jo.an.nec Anto. in.c.lr̃as.ð reſti.
ſpo.in beneficialibus in quibus nõ dʒ audiri quis cõtra ius
cõmune licet nõ fundet intẽtionẽ aduerſarij.ꝑ.c.ↄſtitutus.de

fił.pſ by. ⁊ vide circa hoc.c.de multa.de pᷣben. dicit tñ Abb.

in alleg.c.ex inſinuatiõe.in fi.ꝙ qñ ius cõmune reſiſtit petẽti
reſtitutionẽ ⁊ nõ fundat intentionẽ aduerſanij dʒ ante oĩa fi⸗
eri reſtitutio:ſed dʒ poſtmodũ ille ꝓbare titulũ ꝓpter pᷣſum⸗
ptionẽ que eſt cõtra ipſum ꝓpter iuris reſiſtentiã.⁊ iſte eſt no
tabilis intellectus ad.c.ex inſinuatiõe.⁊ ad.c.in lr̃is.S.alleg.
et vide.Sõ.collatio.vᷣ.ad petition.
¶ LZitulus pᷣſumit᷑ qũq; ex vno actu vt ſi pceſſit cõtractus lo
cationis ⁊ tũc ſi ſteterit poſt annũ pᷣſumit᷑ cõtractus tacite re
nouatus.vt.l.itẽ querit᷑.S.impleto.ff.loca.⁊ idẽ in ſimili not.
Bar.in.l.cũ de iſt rem verſo.de vſuca.⁊ qð not.in.c.fi.de cau

ſa poſ.⁊ ꝓpꝛi.⁊ ibi Abb.circa fi.⁊ an pᷣſumat᷑ titulus ex diusꝰ

tina pᷣſtatiõe cenſus.vide.S.ſolutio.⁊ vide,S.ſubiectio.
¶ Zitulũ ſui beneficij nemo cõpellit᷑ oſtendere ſi factũ eſt an
tiquũ ⁊ pᷣlatus tacite vel expᷣſſe cõſenſit diu eum poſſidere ꝓ
pter antiquitatẽ facti admittit᷑ ꝓbatio ad iuramẽtũ poſſidẽ⸗
tis.ar.in.l.ſi arbiter.ff.de ꝓba.not.in.c.i.de pᷣſump.eſt tñ no⸗
tandũ ꝙ nõ ſufficit talis ꝓbatio iuramẽti cõcurrẽte antiqui⸗
tate facti ſi ius cõe eſſet cõtra poſſidentẽ: vt qꝛ poſſidet duo
bñficia incõpatibilia vel eſt minoꝛ vel ineaapaæ m cit in arg.c.
oꝛdinarij.ð offi.oꝛ.li.vi.⁊ etiã ſi factũ eſt antiquũ ⁊ ſuꝑioꝛ eũ
tanqᷓ; beneficiatũ tolerauit nõ cõpellit᷑ iurare niſ ius cõe vt
dixi faciat ð eũ.nõ.Abb.in.c.lʒ hely.de ſimo.circa fi,
¶ ñ factũ eſt recens ⁊ ſuꝑioꝛ nõ cõſentit tacite vel expᷣſſe
bene põt cõpellere bñficiatũ ad faciendũ plenã fidẽ de ti.ar.
in.c.iij.ð inſti.facit.ij.qi.⁊ qð nõ. Inno.in.c.ſuꝑ bis.ð accu.
et Fre.ð ſenis ſuo ↄſilio.xcviij.? Ab.ĩ alle.c.lʒ bely.ð ſimo.
¶XZitulus coloꝛatus ſen putatiuus nõ ꝓdeſt ad pᷣſcriptõeʒ
cõplendã vbi ius reſiſtit lic; pᷣſcribẽs erret in iure.ꝓ quo bo⸗
nus tex.in.c.dudũ.de deci.qð intellige vbiius eſt claꝝ.ſecus
aũt vbi ꝓbabiliter põt dubitari in intellectu iuris.nã tũc va
let pᷣſcriptio lʒ erret᷑ in ᷣo intellectu.vt eſt ex.valde nõ.in.c.
cũ dilectus.de ↄſue.no.Abb.in.c.apłice.de dona.vlti.colũ.
¶ Vꝛelatus qui diu tolerauit ſubditũ in bñficio ſuo nõ põt
cõpellere eũ ad oſtendendũ titulũ:lʒ põt a ſſumere in ſe onus
ꝓbandi defectũ tituli.ar.in.c.dilecto.de pᷣbẽ.⁊ qð not. Jo.
an.in.c.i.de reg.iur.li.vi.⁊ Hoſti.in.c.licet.de ſimo.⁊ in.c.oꝛ⸗
dinarij.de offi.oꝛ.li.vi.not.Abb.in alleg.c.dilecto.ij. colũ.
¶ Litulos varios põt quis cõſequi ſuꝑ eodẽ bñficio.vide
S.beneficiũ.vᷣ.ſuꝑ eodẽ.⁊.5.poſſeſſio pot ex plunibus.

Tranſactio.

¶ Tranſactiõem nõ põt facere dñs in pᷣiudicium ſubditoꝝ.
vige . cõpoſitio.
¶ Tanſactiõe facta inter partes licet poſtea appareant in
ſtrumẽta ꝑ que appareat tranſigentẽ fuiſſe deceptũ licet gra
niter nõ ꝑ bocinſtaurat᷑ lis:qꝛ magnũ cõmo dũ cõſequit᷑ qui
a lite recedit. vt eſt tex.nõ.in.l.lutius.S.fi.ff.ad treb. ⁊ vide gl.
et Abb. in. c.penul.de emp.⁊ vẽ.qð intellige veꝝ altera ꝑte
volente trãſactionẽ implere ałs põt tranſigẽs vti iure ſuo.vt
l.cũ ꝓponas.C. de pac.not.Abb.in.c.i.dẽ tranſac.
¶¶ Tranſactio generalis ſi petitio fuit ſpalis vel ecõtra an
referat᷑ generalis ad ſpecialem vel ecõtra. Itẽ an tranſactio
generalis extendit᷑ ad nõ cogitata vel ad incognita.vide ad
plenũ ⁊ notabiliter Abb.in.ci.de tranſac. S
¶ Traſigẽs gener aliter ſit cautus vt nõ ſit parcus in vᷣbis

—

tigui⸗
duo
arge.
orei⸗
ven

ſe
ar.
Wr.
ſno.
hiocs
obo⸗
ſeas
ſene
ſ.
coli.
dpot
onus
„Jo.
,00
pige

ein
6
ul
eg.
e
laſ

14
do.
d

bis

et dicat ꝙ partes venerunt ad tranſactionẽ cõpoſitionem et.
cõuentionẽ ſuꝑ oĩbus rebus cognitis ⁊ incognitis cõpetẽ⸗
tibus tam in hac re qᷓ; in omni alia. etiã eſt doctrina Abb. in

c.i.de tranſact.in fine. .
¶ Tranſigere põt pᷣlatus vel recidꝛ ecdleſie ſine ↄſenſu capi⸗

tuli ⁊ ſine auctoꝛitate ſuꝑioꝛis ſuꝑ re mobili eccdleſie nõ pᷣcio⸗

ſa:ſʒ ſuꝑ ĩmobili vel pᷣcioſa nõ põt fieri tranſactio ſine expᷣſſo

cõſenſu capituli intrueniẽte ſuꝑioꝛis auctoꝛitate.ad hoc.l.

nulli.ff. de trãſac.⁊ ibi glo.⁊ Bar.⁊.l.cũ hi.S.ſed cũ lis.eo.ti.

ſeg ſi ꝑ trãſactiõem res litigio ſa remaneat penes eccleſiã ali

quo dato vel facto per pᷣlatũ tũc ipſe poterit trãſigere ſine cõ

ſenſu ⁊ auctoꝛitate alterius. qð firmat Bar in dicta. l. nulli.
et hoc veꝝ dũ tũ ius eccleſie nõ ſit caꝝ:qꝛ alłs nõ admitteret

tranſactio cũ damno eccleſie ſicut nec trãſactio pᷣſidis vel cu⸗
ratoꝛis.vt.l.pᷣſes.C.de trãſac.⁊.l.pactũ curatoꝛis.C.de pa⸗
ctis.vide.ð.cõpꝛomittere nõ põt.⁊ vide.S.rectoꝛ.

¶ Tranſactio ⁊ cõpoſitio ſunt diuerſa:qꝛ tranſactio fit cñ re
cedit᷑ a iure aliquo dato vel retẽto.cõpoſitio vero fit gratis
et amicabiliter. not.in.c.ſuꝑ eo.i.de tranſac.⁊ ideo in cõpoſi⸗
tione fienda gratis ſuꝑ beneficio nõ requirit᷑ auctoꝛitas ſu⸗
perioꝛis. vt ibi not.tex. ⁊ Abb.

¶ Tranſactio ipedit᷑ ꝓpter euidentẽ calũniã exꝑte actoꝛis:

ꝗAꝛ actoꝛ ſciebat ſibi ius nõ cõpetere ⁊ malicio ſe mouit litẽ et
ſ aliquid recipit tũc vigoꝛe tranſactiõis põt recipi:ſed ſi ca⸗
lũnia eſt ex ꝑte rei nõ vitiat᷑ trãſactio.vt.l.ſub pᷣtextu.de traſ⸗
actio.not.in.c.ſuꝑ eo.i.de trãſac.⁊ ibi Abb. in fine.

¶ Trãſigere nõ põt pᷣlatus ſiue recto: eccleſie ſine auctoꝛita

te ſuꝑioꝛis ↄᷣctum realẽ qui ꝑpetuo duret.fed ſi Zctus eſt ꝑſo

nalis.ſ.ad vitã lʒ obliget᷑ Zhens in vita nõ tñ obligat᷑ eccłia
ſile in. c.vnico.ð deſpõ.ĩpu.li.vi.Abb.in.c.veniẽs.ð trãſac.
¶ Tranſigere an poſſit dñs tꝑalis ſuꝑ ſubiectione ſine ↄſen
ſu ſubditoꝝ:vel pᷣlatus ſine ↄſenſu capituli vel ſubditoꝝ.ple
ne ꝑ Abb. in. c. auditis.de pᷣſcrip. H

2—

¶ Siin tranſactiõe quis ꝓbat ſe eſſe deceptũ vltra dimidiã

iuſti pᷣcij cõſiderato dubio litis euentu põt venire eã ⁊ nõ
als. ꝑ not.ꝑ do ct.in.l.ij. C. de reſcin. ven.⁊ ꝑ tex.glo.⁊ Bar.
in.l.lutius.Sſæ. actrebꝛ ⁊ hoc tenet Fran. de rãpo. vt not.
Jo. cal.ti.ð trãſac.ↄſilio.iij. ?.· ⸗§²arba.iĩ.c.cũ cãm.ð emp.⁊ vẽ

Tranſmiſſio

¶ An auia paterna poſſit iure tranſmiſſiõis in nepotũ bere

ditatẽ q in infantia deceſſerũt pr̃e moꝛtuo br̃ditate nõ adita
ſuccedere auo mrno ſtãte: gra cuius notoↄcluſiões ſequẽtes
¶ Pꝛima ꝙ exiſtẽtia ſui heredis.i.immixtio facta auctoꝛita
te iuris ciuilis abſq; facto heredis operat᷑ trãſmiſſionẽ bere⸗
ditatis etiã ĩ extraneos heredes.hãc opi.tenẽt Mi. Di. Pe.
Mi. Matha. Nay. ⁊ Bar. ⁊ cõiter oẽs moderni ꝑ.l.ex mi⸗
litari.S.fi.de mili.teſ.⁊.ff.ð acqui.here.l.ſi quis filiũ.⁊.C.ð ſu
is ⁊ legi.here.l.apaid hoſtes.ff.de ſtipu.ſer.l.liber hbomo.S.fi.
de caſtrẽ.pecu.l.hereditatẽ.S.filius.ff.ð iure fiſ.l.lutius.de re
bus du.l.qui duos.S.cũ in bello.inſti.ð here.que ab inteſta.
§.ſui.ff.ſi quis ob.cã teſta.l.i.S.qui ſunt in poteſtate.ff.ad ter
cul.l.ij.S.ſi q̃s ex liberis.ad boc inducit Bar.rõnem:qꝛ be⸗
neficiũ abſtinendinõ eſt introductũ ad exdudendũ fanoꝛes
ſuoꝝ:ſed ſolũ ad excludendũ vexatiões eoꝝ.vt.ff. ð vul.ſub

ſti. l.ſi filius qui pr̃.⁊ eſt etiã caſus in.l.cũ antiqͥoꝛibus.C.de⸗

iure deli.⁊ hãc ↄduſionẽ tenet Bal.in.l.ſi fratres.C. eo.ti.
¶ Secũñda cõcluſio ſi filio emaãcipato deferat᷑ hereditas ⁊ il
la nõ adita decedat eã nõ tranſmittit etiã ſi heredẽ inſtituat.
et eſt ratio qꝛ ex quo nõ eſt adita hereditas teſtamẽtũ eſt ca⸗
ducũ:⁊ ideo ſucceſſio ꝑtinet ad veniẽtẽ ab inteſtato.vt iyſti.
de legi.ſuc. S. pximus. ⁊ alle.l.ñi frẽs.⁊ ſic remanet differẽtia
emãcipatiõig ⁊ pfie ptãtis qͥ ad trãſmiſſionẽ hĩditatis.vt ibi
¶ Tertia cõcluſio. hereditas nõ adita per pupillum maio⸗
rem infante nõ tranſmittitur regulariter. ẽ tex. expᷣſſus in.l.ſi
infanti.C.de acqui.here.
¶ Quarta cõcluſio ꝙ ſi eſt ſuus ⁊ neceſſarius beres ſiue ex
teſtamẽto ſiue ab imteſtato ſuitas defert ei ſucceſn. ionẽ cũ ad⸗
miniſtratiõe:neceſſitas autẽ infert ei inuito ⁊ infigit oſſibus
eius niſi qui hʒ beneficiũ ꝑ pᷣtoꝛẽ abſtinendi.ff, ſi quis ob.cã
teſta.l.i.S.qui ſunt in poteſtate.⁊ de le.i.l.nã nec emãcipatus.
nõ tñ pᷣtoꝛ eneruat ſui heredis exiſtentiã. ĩmo cõſeruat in fa⸗
noꝛibus, ⁊ maxime in ſauo:e hereditatis tranſmittẽde oꝑat

—.

vt alleg. l. ſi fratres. nã intereſt noſtra ſucceſſoꝛes babere eff,

de inter. act.l.⁊ qꝛ. Bal.in.l.qui ſe patris.C. vnde liberi.
¶ Quinta cõcluſio ꝙ ſi abſtẽtus ab bereditate pfis nepos
ex eo venit er iure tranſmiſſo ad bereditatẽ aut de iure ciuili
duplici rõne.ſ.ſuitatis ⁊ ſanguinis.vt.l:i.de his qui ante aꝑ.
tabu.ſed ſi vult venire ex ꝓpꝛia ꝑſona nõ põt de iure ciuili:qꝛ

lex.xij. tab. ob.ei.ſed venit ꝑ bonoꝝ poſſeſſionẽ.vt alle.l.qui

ſe patris.⁊ ibi Bal.nã filius bonoꝝ poſſefſionẽ nõ traſmit⸗
tit in extraneos. ergo venit nepos ex edicto ſucceſſoꝛio.qꝛ pᷣ⸗
toꝛ ſequit᷑ edictũ ſuũ nõ ius ciuile.ff.ð carbo.edic.l.ſi ĩpubes
§. fi.ð here.inſti.l.ſi quis inſtituat᷑.nec obſtat ꝙ bereditas nõ

põt niſi aut tota retineri aut tota pudiari.vt. C. de iur. deli.

l.quidã elogio.⁊.ff.de acqui.here.l.ij.qꝛ illud beneficium eo⸗
dem iure. ſecus ſi diuerſo.vt alle.l.qui ſe patris.ff.de inter.et
rele.l.iij.⁊.C.ſi vt ſe ab bere.abſti.l.ij. Bal.vbi.s.eſt huius ra
tio.qꝛ cõtra naturalẽ affectiõem eſt ꝙ hereditas vadat ad ex
traneos ⁊ auferat᷑ his qui ſunt ð ſanguine.nã omnino extra
nei nõ debent ſucceſſionẽ ſperare.eſt tex.in.l.vnica.C. de his
qui ante apertas tabu.
¶ Serxta cõcluſio ſufficit ꝙ; ſuus ſit beres momento ad hoc

tranſmittat ꝑpetuo.ff.ge cõ di.inſti.l.fi.

¶ Septima cõcluſio moꝛtuo filio nõ adita bereditate pater
nõ põt adire.qꝛ ius adéundi pendet ex ꝑſona filij. vñ annihi
lato filio per moꝛtẽ annihilat᷑ 2 pater tanqᷓ; ad appendices

fFm Map. mal.⁊ Ci.⁊ Bal.in.l.cũ nõ ſolũ.nam tũc paternõ

gerit imaginẽ filij ſed ꝓpꝛiã.ſed ſi ꝓceſſit iuſſus adeundi pa⸗
ter poterit adire ałs nõ.ar.C.ad treb.l.nõ iuſtã.fallit in infan

te.qꝛ tunc pater adijt iure patrio.not.ꝑ.l.cũ non ſolũ.et ꝑ.l.ſi

infanti.C.ð acqui.here.⁊.ff.e.l.moꝛe.S.impubes.Ci.⁊ Bal.
in allega.l.cũ nõ ſolum.
¶ Octaua ↄcluſio pater põt ſuccedere filio ab inteſtato mo
