ſpoli. .l.duo ſunt ticij.ff,. de teſta.tu.⁊ vide Ab. in. c. cum.i. ⁊
a. de re iudica.
¶ Etceptio an põt in iudiciũ deduci ſine a ctione.Abb.in.c.
ſi autem.de reſcrip.
¶ Erxceptio notoꝛia põt opponi ad ꝓceſſum ⁊ ſic ante litem
cõteſta.licet ſit ꝑemptoꝛia qð eſt notabile Spec.ti.de excep.
§. dicto. v. ſed pone.⁊ Jo.an.in.c vnico.de lit.cõteſta.lib.vi.
Bar. in.l.cũ querebat᷑.de reiudi.Archi.in.c.vt circa.de elec.
qui notant᷑ dicit ꝙ oĩs exceptio ꝑemptoꝛia etiã non notoꝛia
põt opponi af litẽ cõteſta.dũmodo excipiẽs ſe offerat incõ/⸗
tinẽti ꝓbatũ arg.in.l.ij.S.ibidem.ff.ad exhi.de quo Abbas
in. c. ſuꝑ litteris.de reſcrip. .
¶ Exceptio ſubreptiõis quo tꝑe debeatopponi.Abb. in.d.
c.ad audientiam.in fi.
¶ Erceptio an ⁊ quãdo ⁊ que admittat᷑ cõtra papã.ab.ple
ne in. c. licet.de elec.

¶ Exceptio que opponit᷑ cõtra electionẽ vel cõtra electũ vel

puiſum quotuplex eſt ⁊ de eius effectu:vide qð no. Abb.ple
ne ⁊ ſubtiliter in. c. ſuꝑ eo.de electio.
¶ Erceptio an admittat᷑ poſt electionẽ ad impediẽdũ cõfir⸗
matiõis effectũ. Ab.in.c. qð ſicut.S.ſuꝑ eo.de elec,
¶ Exceptio defectꝰ tituli nõ obſtat cõtra pᷣlatũ antiquã poſ
ſeſſionẽ tenentẽ.⁊ vide.j.pbatio.
¶ Erceptio an põt deduci in iudiciuʒ anteq; deducat᷑ actio.
vide qð no.Abb.in.c.ſi quis cõtra clericũ.de ſo.ↄpe.⁊ teti⸗
git ibi ſup rubꝛica. de exceptio.
¶ Eceptio licet ſit legitima in ſe tamẽ ſi iudex pᷣſumit vebe⸗
menter dolſ ⁊ qð opponit᷑ cã dilatandi iudiciũ ⁊ eã non eſſe
yer põt ⁊ dʒ eam nõ admittere nec dʒ curare de appellatõe
pantis:qꝛ appellatio nõ iuſtificabit niſ ꝓbet᷑ veritas excep⸗
tionis: vt, interpoſita. de appella. no. Ab. inec, ex parte.ij. ð
offü deleg. ⁊ vide.j.exceptiõeʒ nõ debe

¶ Exceptiões an ⁊ quales põt pᷣnceps ꝑ ſuũ reſcriptũ tolle
re ⁊ an ð fenſiõ es poſſit tollere:⁊ an ꝑ ſtatutũ tollant᷑ excepti
ones.vide plene ꝑ Ab.in.c.ex parte.ij.de offi.delega. ⁊ vide
j. pnceps.
¶ Sug exceptionibus dilatoꝛijs an requirat᷑ libellus ſeu li⸗
tis cõteſtatio vel iuramẽtũ de calũnia.no.in.c.pꝛudentiã..
ſexta. de offi. delega.
¶ Erceptio cũ opponit᷑ malicioſe cauſa dilatandi iudicium
nõ dz iudex eam admittere, ⁊ vide.j.iudex
¶ Erxceptiões q̃s pᷣt executoꝛ ſnie admittere.vide.j.executoꝛ
¶ Exceptionũ diſcuſſioneʒ põt iudex ex cauſa reſeruare?⁊ ad
vlterioꝛa pcedere cũ ꝓteſtatione ſaluo iure partis:vt eſttex.
notabilis in.c.ad diſſoluendũ.de deſp on.impu.⁊ hoc verum
niſi exceptio oppoſita ſit pᷣiudicialis ⁊ talis que ſi poſtpone
ret᷑ oꝛdo iuris cõfunderet᷑:ſed ſi oꝛdo iuris nõ ꝑuertit᷑ bñ põt
po ſtponi:vt.c.paſtoꝛalis.de excep.ꝑ Inno.⁊ in.l.exceptõeʒ
C.de ꝓba.ſed ſi opponẽs exceptionẽ incõtinenti vult eaʒ ꝓ⸗
bare nõ põt iudex ea poſtpoſita ad vlterioꝛa ꝓcedere:qð eſt
notãdũ:vt notat Ab.poſt Hoſti.i.c.cũ ↄtin gat.ð offi.deleg.
¶ Exceptiones que impediũt reſtõnem poſſeſſionis facien/⸗
dam. vide.j.reſtitutionẽ petenti.
¶ Erxceptio falſ ꝓcuratoꝛis põt opponi ꝑ dñium in quacũ
q; ꝑte iudicij etiã poſt ſmiam:⁊ idem in omni exceptione q̃red
dit iudiciũ retro nullũ:⁊ hoc innuit glo.in.c.in noſtra.ð ꝓcu
ratoꝛ.⁊ ſic no.ꝙ exceptio dilatoꝛia põt opponi poſt litis cõ⸗
teſta.⁊ poſt ſniam.cõcoꝛæ.licet, de iudicijs.⁊ vide glo. in.c.i.
de elec. li. vi.
¶ Excipiens in genere vbi nõ ſufficit generaliter allegare ſi
admittat᷑ generalis exceptio ⁊ ꝓbetur ſpecialis expᷣſſio q̃ re
quirit᷑ valet:vide infra excõicationẽ obijciens.
¶ Exceptiones an ⁊ qñ poſt terminuʒ ſtatutũ ſeu pᷣfixũ pñũt
opponi.vide.j.termino.cũ. vᷣ.ſe.
¶ Exceptiones ꝓꝛſus ↄrie pñt inſimul ↄditionaliter ꝓponi
vide dy.in regula nullus pluribꝰ.de reg.iuris.lib.vi.⁊ Abb.
no. in. c. paſtoꝛalis.de excep.⁊ in.c.auditis.de pᷣſctrip.
¶ Erxceptionẽ obijciens an videat᷑ intentionè aduerſarij cõ
fiteri.vide plene ab.i.c.cũ venerabilis.de excep.v.coll.
¶ Exceptioneʒ turpitudinis obijciens an admittat᷑. vide.ð.
defenſio. L
¶ Exceptio compenſationis nõ ſolũ põt opponi ad merita
cauſe:ſed etiã in executionevt.l.qð in diem.ff.de compen.vñ
ſi expᷣſſe non ꝓbetur in ſnĩa:videt᷑ ſeruata ad executionẽ ſnĩe
aliud eſt dicendũ in alijs exceptionibꝰ que tm̃ poſſunt oppo
ni ad merita. no. in. l. ij. Ciſentẽ. reſcin.nõ poſſ.⁊ Abbas in. c.
ſuboꝛta.de re iudica.
¶ Erxceptio q̃ tangit negociũ pᷣncipale ⁊ ſi nõ fuit admiſſa⁊
ꝑ iudicẽ ⁊ a grauamine nõ fuit appellatũ admittit᷑ eiꝰ diſcuſ
ſio in cã appellatiõis. vide.S. diſcuſſio.v.ſi grauamen.
¶ Erxceptionem nõ debet admittere iudex qñũ vebemẽter pᷣſu
mit contra excipientẽ ꝙ malicioſe excipit nec in tali cãu dʒ de
appellatiõe curare:qꝛ illa nõ ꝓdeſt niſ ꝓbetur veritas cauſe
no. Inno. in. c. poſt electionẽ. in fi.de cõceſ.pᷣben. ab. in. c. ſuꝑ
eo.i.de appel.vide.ð.exceptio lʒ ſit legitiuug.
¶ Erxceptio firmat regulã in ↄtrariũ.xxxij.q.vij.l.c.dñs.⁊ ſic
no.qꝙ cñ chꝛiſtus ſolaʒ excepit cãm foꝛnicationis videt᷑ ꝙ in
omnibꝰ alijs caſibus cõiunx nõ pᷣt dimittere cõiugẽ:vt.c.qm̃
decõiu. le. ⁊ ibi abb. . . .
¶ Exceptio niſi op ponat᷑ cõtra peeſſuʒ in quo tractant᷑ due
cauſe ſimul quaꝝ vna eſt piudicialis ad alterã valet ꝓceſſus
⁊ vide.j.ꝓceſſus:⁊ vide.j. ꝓceſſus valet.
¶ Excipe pᷣt reus anq; agat᷑ ð eum. vide.j.ſoꝝ rei.
¶ Exceptio de duabꝰ? dietis qñ babeat locũ ⁊ qͥ loco cõpu/

tet᷑. vide abb.in.c.ex ꝑte.b.de fo.cõpe.iiij.col.
¶ Exceptio incidens ſeu emergens q̃ ſit ⁊ de eaꝝ differentis
vide doc.ſignanter abb.in alleg.c.i.de oꝛdi.cog.in fi.
¶ Queſtio piudicialis quot modis dicat᷑ ⁊ qũ pᷣiudicat q
ſtio ni pncipali:vide plene ⁊ notabiliter ꝑ Jo.an.⁊ abb.in.c.
tuã. de oꝛdi.cog.⁊ vide.j.pꝓceſſus teeeirt
¶ Erxceptiões vbicũq; certo caſu tollunt᷑ in ſtatuto velĩ alia
diſpo fitiõe nõ videntur ille exceptiones ſublate que veniũt
ad detrabendum illam qualitatem ſuꝑ qua ſe fundat diſpoſi
tio in tollendis exceptionibꝰ.no. Bart. in. l. i. . deniq;. ff. de
acqui.poſ.⁊ ideo ſi dicit ſtatutũ ꝙ ð inſtrm cõfeſſionatũ non

.

in
dne
i

.

.
is
iit
l

ſon

adimittat᷑ exceptio põt opponi ꝙ nõ cõfeſſionatũ.fa cit.l.nõ
ignoꝛat.C. qui accu.nõ poſ.idem ſi dicat᷑ ꝙ contra inſtrm pu
blicũ nõ admittat᷑ exceptio ſi opponit᷑ exceptio ſimulatiõis
q̃ ꝓbatur pᷣſumptione iuris ⁊ de iure:qꝛ tunc nihil eſt ctus.

vt aut.ſed iam neceſſe.C.de dona.añ nup. Itẽ põt opponiõ

inſtrjm ꝙ nõ ſit publicũ:qꝛ tunc tollit illa qualitas.idẽ ſi op⸗
ponat᷑ ſmiaʒ ꝙ nõ eſt lata a iudice:qꝛ boc ꝓbato nõ eẽt ſen
tentia de q plene ⁊ no.ꝑ Ab.in.citẽ cũñ qs.de reſti.ſpo.ij.col.
¶ Si ſtatutũ dicat nulla exceptio q̃liſcũq; ſit admittat otra
ſnĩam vel cõtra inſtrjm poterit imploꝛari officiũ iudicis ex qͥ
eq̃tas ſuggerit vt poſſit agi vel excipi.ar.i.l.plane.ff.de peti.
bere.ſecus ſi dicat᷑ nulla defenſio admittat᷑:qꝛ tũc excluditur
etiã officiũ iudicis ⁊ tũcremediñ eſt vt pꝛius ſoluat ⁊ poſtea
repetat.eſt cõcluſo abb.in.citẽ cum quis.ð reſti.ſpo.iiij.col.
¶ Exceptio inopie de qua cõſtat a clerico oppoſita impedit
executionẽ ſnĩe etiã late in poſſeſſoꝛio.eſt caſus in.c.olim.ij.ð
reſti.ſpo. ,
O Erceptio impotẽtie nõ ſoluẽdi ſeu pauꝑtatis nõ impedit
ꝓceſſum iudicij ſeu cõdẽnationẽ nec excuſat a litigando.⁊ ſic
intelligit᷑.c.olim.ij.de reſti.ſpo.cõdẽnabit᷑ tũ ⁊ differt execu⸗
tio vt ibi.⁊ vide gl.in.c.cũ ab omni.de vi.⁊ bo. cleri. ⁊ in. c. ſta⸗
tutũ.S.inſuper.de reſcrip.li.vi.⁊ in ant.de man. pn. . ſi tibi q;ᷓ
¶ Exceptioni nõ numerate pecunie an põt quis renunciare:
⁊ vide.j.renunciare poteſt quis exceptioni. =
¶ Exceptio doli an eſt ꝑpetua.⁊ vide.S.actio doli 16.
¶Erceptio ꝓcuratoꝛia qñ dẽat opponi:vide notabilit᷑ bar.
in.l.põponiꝰ.S.ratihabitio.ff.de pdᷣir.

¶ Exceptionẽ nõ põt iudex admittere ſi de ea nõ põt cogno

ſcere.no. Inn. in. c. venerabili.de cenſi. .⸗
¶ Exceptio de nõ legitimitate accuſatoꝛis eſt dilatoꝛia ⁊ añ
lit. cõteſt.eſt ꝓponenda.c.i.de accuſa.⁊.l.ſñ maritꝰ.S.pᷣſcripti⸗
onis.ff.de adult.⁊.c.exhibita.de iudi.poſt litẽ vero cõteſt.nõ
põt ꝓponi niſi ignoꝛauerit hanc exceptionẽ ſibi cõpetere gl.
iij.q.viij.exceptio.⁊ idẽ dicendũ eſt de accuſa.l.hos accuſare
S. bũficio.ff. de accu.ab.in alleg.c.i.de accuſa.
¶ Erxceptio ſpõtanee renunciatiõis licet nõ admittat᷑ poſt
ſpoliationẽ:vt.c.ſollicite.de reſti.ſpo.eſt verũ:⁊ limitat᷑ qũ re
nũciatio habuit pncipiũ ⁊ finẽ poſt ſpoliationẽ ſed ſi habuit
pndpiũ ante ſpoliationeʒ: vt qꝛ ꝓcuratoꝛ fuit antea datꝰ ad
renũciandũ ⁊ poſt ſpoliationẽ renunciauit nõ hʒ locũ ſua ex⸗
ceptio:qꝛ tunc eſt veriñłe ꝙ ſponte renũciauit:vt allegato.c.
ſollicite.in rõne ſui no. Yapus ſua allega.xxiiij.in pᷣn. vide.j.
renunciare volens.

¶ Erceptio an põt opponi cõtra ſnĩam que ĩ rẽ iudicatã trã

ſiuit:vide.j.ſnĩa et cõtra ſnĩam.
¶ Omnis exceptio reddẽs ſnĩam nullam põt opponi poſt
ſniam qꝛ ſemꝑ videt᷑ opponi ante ſnĩam:exquo nõ ſupponit᷑
validitas ſniĩe:vt in.l.lʒ.C. de ꝓcura.⁊ colligit᷑ ex notatis ĩ.c.
licet.de ꝓba.

¶ Erceptio ꝑemptoꝛia ſi eſt magni pᷣiudicij ⁊ iudex eã repel-

lat ſi nõ remouet᷑ ex iuſta cauſa facit ꝓceſſuʒ nullum:vt notat

Inno. in. c.poſt electionẽ. de cõceſſio.pᷣben.facit.c.i.ij.q·i.no.

Bernardꝰ in.c lʒ cãm.de ꝓba.i.col. .
Erceptio.ſ.nõ veriſiłis eſt admittẽda ↄtra petitio nẽ acto
ris:vt.c.ſuꝑ hoc.de renũ.niſi aliquid occurrat qð dictã pᷣſũp⸗
tionẽ elidat vtputa fama loci qualitas teſtiũ vel alia circũſtã

tia.qũq; tñ talis veriſimilitudo in totũ repellit ꝓbationẽ: vt

ibi no. Yo. an. ⁊ no. etiã in.c.qꝛ veriſłe.de pᷣſump. in nouella.

vt refert Pe.in. c.ſuꝑ B.de renũ.⁊ vide.j renũ ciãs in iudicio.

¶ Exceptio ſpontanee renũciationis lʒ impediat accuſatõʒ

ꝙ metus cã nõ tñ repellit agentẽ poſſeſſoꝛio recuperande:vt
c.ſuꝑ boc.de renũ.⁊ ibi glo.⁊.c.ſollicite.de reſti.ſpo.obſtaret
tñ ſi renũ ciaret ĩterdicto vñ vi.vt.l.vnꝰ.S.ſi pactꝰ.ff. de pactis
vide no.ꝑ e.in alle.c. ſupꝑ hoc. D—G
¶ Erceptionẽ generaliter ꝓpoſitam nõ dʒ iudex incõtinẽti
reijcere ſed dʒ inducere pantẽ opponẽtẽ ad expſſiõem q̃litatũ
⁊ ſpẽi.ſ autẽ admittatur talis exceptio generalis nõ viciaret
actus dũmodo in ꝓbando deueniretur ad ſpeciem induden
tez:quia tũc pꝛeſumitur illa ſpecies deducta ad hoc quod no.
Inno. in.c ceteruʒ. de iudi.facit.lfi. C. de anna.excep.⁊ quod
no. in. c. ij. de libe. obla. ſecus ſi pbatio eſſz generalis tũc em̃

nõ ſufficeret ſi in qualibet ſpecie ſub genere contẽta nõ cõdu⸗

deretur intentio pꝛobãtis: vt noe inecin pꝛeſentia, de pba, de

hoc.c. pia. de excep.lib.vi.ſ autẽ pꝛobatio vel exceptio gene⸗
raliter talis facta ꝙ in qualibet ſpecie ſub genere contẽta cõ
cdluderetur intentus pꝛobãtis ſeu excipientis non obſtarz ge
neralitas glo.in. alle.c. pia. ⁊ alle.c. in pꝛeſentia. facit, c.ex par
te de reſcrip. Abba. in. ceij. de reſti. ſpo.
Ercipere põt quis de iure tertij qñ ius tertij eſt excluſiuuʒ
ipſo iure iuris agentis iuxta not.in.l.cum ſeruum.C.de ſeꝛuis
fugi. per. Cy.
¶ Erceptio defectus mandati pꝛocuratoꝛis an poteſtꝑ euz
vel per litigantẽ opponi poſt litẽ cõte.vide.j.mãdati defectꝰ.
¶ Erxceptio teſtiuʒ repꝛobatoꝛia ſtatim debet admitti cũ op
ponitur eſt tamen in arbitrio iudicãtis an ipᷣam debeat in tẽ⸗
pus diſputatõis reſeruare:iudex ergo grauaret partem nõ re
cipiendo exceptõeʒ licet grauaret in examinando:vt no. in.c.
ex parte ade.de teſti.hoc tamẽ fallit in caſibus ibi nota. P gl.
tamen ſi exceptõis pꝛobatio eſt manifeſta ſecus.tutius tamẽ
eſt talem exceptioneʒ teſtium repꝛobatoꝛiam ad tẽpus diſpu
tationis reſeruare.no.doct.in.alle.c.ex parte ade.
¶ Exceptio ꝑemptoria poteſt poſt publicatas atteſtatõ nes
opponi ⁊ pꝛobari.vide.j.teſtis.ver.publicatas.
¶ Erceptio ſi opponatur ⁊ admittatur in iudicio debẽtſi, uꝑ
ea teſtes recipi.⁊ vide.j.teſtes criminoſi.
¶ Erceptio teſtiũ repꝛobatoꝛia eſt perẽptoꝛia:nam repulſis
teſtibus perimitur inſtãtia ⁊ intentio petẽtis.vt in.c.ex parte
de teſti. ⁊ colligitur ex.c.dilecto.de teſti.
¶ Exceptio defectus iuris impetrantis⁊: ſubꝛeptõis eiuſdeʒ
poteſt ꝓponi cõtra reſcriptum⁊ executoꝛis ꝓceſſum ad decli
nandam iuriſditõem in vim dilatoꝛie qñ ius agendi ⁊ iuriſdi
tio creatur ex eodẽ reſcripto.colligitur ex.c.fi. ð pꝛeſump.⁊ eſt
ratio vt ibi no.doc.quia ex quo ĩus creat᷑ ex reſcripto bec ex⸗
ceptio inficit ipſum reſcriptum ꝓpter ſubꝛeptionem ⁊ conſe
quenter excludit agentẽ ⁊ declarat ius agendi non babere.?
ſic poteſt dici exceptio litis finite ſi tamẽ exceptio cõpetit con
tra reſcriptum ex quo nõ creatur ius nec iuriſditio ⁊ tunc ſi lo
quimur in beneficialibus taciturnitas exceptõnis perempto
ne inficit ipᷣo iure:qꝛ inficitur iuriſditio ⁊ finis mãdati qui eſt
pꝛeciſus.ſ.de ꝓuidendo ⁊ ad alium finẽ nõ datur executoꝛ in

contentioſis tamẽ nõ viciatur ius ante creatũ nec iuriſditio:

quia mandatuʒ nõ eſt pᷣciſuʒ ſed modifica tũ ſi ita eſt.ideo nõ
ob. excep.not.docto.ñignanter Anto.in alle.c.fi de pꝛeſump.
¶ Qui datur actio multofoꝛtius exceptio.ff. de reg.iuris.l.in
vno.S.cui damus. ff. de ſuꝑficie.l:.i.S.qð ait pᷣtoꝛ.⁊ qñ quis cõ
ſequitur excipiendo qð non conſequeret agendo.ſff.de nego.
geſt. l.ij. S. iulianus. ⁊.l.ſi pupilli. ff. de compenſat.glo.in.l.ſi
cum filio.⁊.l.etiam. boc tamẽ aliquando fallit. namꝰ qñq; qͥs
conſequitur excipiendo qð nõ agendo:vt.c. debitoꝛes de iu⸗
re iurã.qð metus cã.ad audientiam. Item poteſt depoſitũ re
peti ſed nõ cõpenſari C. de compen.l.fi.⁊.c.bona fides. de de
po.S.fi.de cõſenſu tamẽ deponẽtis poteſt admitti cõpẽſatio
cum in fauoꝛẽ ipius ſit hoc ius introductũ de regula.c.ſtatui⸗
mus.no. Hoſti.in.c.quẽadmodũ.de iureiurã.ver.nã poſſunt
¶ Erceptio nõ numerate pecunie an ⁊ qn habeat locũ poſt
biennium.⁊ de alijs remedijs debitoꝛi cõpetẽtibus vide.j.ſo
lutio.ver.indebite ſolutum cum ſequentibus.
Erceptio nõ numerate pecunie an cõpetat contra clericuz
vel cõtra eccłiaʒ:vide.S.debitoꝛ ſiue ſit dericus ⁊ c.
¶ Erxceptio renũciatõis vel abiuratiõis nõ poteſt impedire
quominus ꝓuiſus ante omnia cõſequatur effectũ collatõnis
ſ.nanciſcendo collationis poſſeſſionem coꝛꝑalem ⁊ boc intel
lige quãdo ꝓuiſus nõ agit petitoꝛio ſed poſſeſſoꝛio adipiſcẽ
de ꝓ boc.c. accedens.el.i,.de accu. Ab.in.c.poſt electionem de
concelſ.pꝛeben. rJ
Erceptionem aduerſe ꝑtis poteſt inder repellere ſ pᷣſumi⸗
tur vehemẽter calũnioſe eſſe oppoſitã:vt no Inno. in. c. poſt
electionem.de cõceſ.pᷣben.cum diſtinctiõe tamẽ ꝙ aut iudex
ꝓcedit nõ ſeruando iuris oꝛdinẽ ⁊ tũc de facilippter pᷣſump
tionẽ põt exceptionẽ repellere.facit cle.ſepe. de ver. ſig. ſi aũt
ſeruat᷑ iuris oꝛdo ⁊ tunc exceptionẽ ꝑemptoꝛiã non dʒ niſi ex
pᷣſumptiõe multũ vehemẽti repellere: dilatoꝛiã vero põt faci⸗

lius:qꝛ nõ eſt tanti pᷣiudicij ⁊ in repellendo nõ dʒ iudex cura⸗

re de appellatiõe:qꝛ appellatio nõ releuat niſi c appellandi

ꝓber vera,. no. ab.poſt Inno. in alle. c. poſt electionẽ.iiij. col.

Excommunicatio.

vide.S. cenſura.

¶ Geſta rõne publici officij ꝑ excõicatum toleratum qui cõi
opinione habebat᷑ ꝓ nõ excõicato valent:vt.l.barbarius.ff.

de o fficio pꝛeto.no. Innocẽ.in.c.veritatis.de do.⁊ cõtu.⁊ in
c.ſi vero.de ſen.excõ.⁊ in.c.nihil de elec.exquo infert᷑ ꝙ inſtru
menta cõſfecta ꝑ excõicatũ notariũ toleratũ qui cõi opinione
babebat᷑ ꝓ abſoluto valent.no.glo.in.c.decernimꝰ.de ſentẽ.
excõ.eſt tũ notandũ ꝙ licet geſta tenent rõne publici officij
ſi tñ is in cuiꝰ fauoꝛẽ actus eſt geſtus ſciebat illũ excõicatum
talis actus ꝓpter eius dolũ retractat᷑.no. Jo.cal.in.c.ad ꝓ⸗
bandũ.dere iudi.⁊ Jo.an.in.c.i.de pᷣben.Abb.in alle.c.veri
tatis.⁊ ab.in alł.c. ad ꝓbãdũ.vide.j.e.geſta ꝑ excõicatũ..ij.
¶ Geſta ꝑ excõicatũ qui cõi opinione nõ habet᷑ ꝓ abſoluto
nõ tenent.vt allegat.c.decernimꝰ.⁊.c.paſtoꝛalis.in fi.de ap⸗

pellationibꝰ.tunc nec valent geſta rõne adminiſtratiõis nec

publici officij:idem de actibꝰ ciuilibꝰ publicis vel cõibꝰ:non
em̃ valet auctoꝛitas interpoſita ꝑ tutoꝛẽ publice excõicatum
qꝛ eſt actus publicus:ideʒ de laudo arbitri qui eſt actus ciui
lis.de hoc vide abb.in.c.ad ꝓbandũ.de re iudi.idẽ ſi erat ex⸗
cõicatus tꝑe quo cepit ꝓcuratiõis o ffm̃:qꝛ eſt actus cõis:vt
c.poſt ceſſionẽ.de ꝓbatiõi. Abbas in.c.veritatis.de dolo ⁊
contu.xviij.colũ.
¶ Beſta cũ excõicato nõ rõne publici officij ſed pᷣuati:vt cõ
tractꝰ emptiõis locatiõis donatiõis ⁊ depoſiti ⁊ ſimilia va
lent ⁊ tenent.xi.q.iij.qm̃ multos in fi.de ſen.excõ.ſi vero.lʒ ð⸗
bens cũ excõicato poſſit agere ↄtra excõicatum ad implemẽ
tum ↄtractꝰ excõicatꝰ tñ nõ admittit᷑ ad agendũ durante ex⸗
cõicatiõe per.c.intelleximꝰ.de iudi.abſolutione tñ facta pote

rit agere:vt alleg.c.ſi vero.qð intelligit ibi verũ Inno.ſcʒ

dura nte excõicatione excõicatus nõ poterit agere:iñ ſi eo tẽ⸗

poꝛe nõ excõicatus agit cogit᷑ dare excõicato omne illud qð

ſibi da re tenet᷑ ex eo cõtractu per.c.inter.de excep.⁊ Jo.and.
ibi.qð limitat Abbas in allega.veritatis.qñ obligatio eſt
reſpectiua ad obligationẽ nõ excõicati:vt qꝛ pꝓmittit excõica
tus dare libꝛũ alias centũ.vel quid ſimile.ſecꝰ vbi eſſent due

obligationes nõ reſpectiue ſed diuerſe:qꝛ tunc eſſet potiꝰ re⸗

conuẽtio qᷓ; defenſio:ideo nõ debet audiri:vt alleg.c.cum int᷑
Abbas in alle.c. veritatis.xix.colũ.vbi cõcludit ꝙ ex ↄctu cũ
excõicato inito oꝛit᷑ hbincinde obligatio naturalis ⁊ ciuilis:
ſed quo ad excõicatum illa obligatio eſt inefficax in excõica⸗
tione durante⁊c̃.
¶ An tenent geſta ꝑ excõicatum toleratuʒ vel nõ toleratum
vel in vno loco toleratũ ⁊ in alio nõ circa ſpũalia ⁊ an tenet
excõicatio lata per excõicatum:vide per Abba.in alleg.c.ve⸗
ritatis.circa finem.
¶ Geſta per excõicatum rõne publici officj tenẽt ex quo pu
tabat᷑ nõ excõicatus vigoꝛe appellationis pᷣcedentis licʒ ve
ritas ſe baberet in Zrinm:vt.c.ad ꝓbandũ.de re indi.ſed ſi eſt
talis actus qui eſt interdictꝰ excõicato:vt ↄferre beneficia nõ
valet:licet putet᷑ nõ excõicatus.ad h.c.dilectus.de cõſue.vbi
dicit Inno.qꝙ nõ eſt differentia inter publicũ excõicatũ ⁊ oc
cultũ in his que gerunt᷑ rõne publici officij.idẽ Jo.an.in. c.i.
de reſcrip.li.vi.Ab.in.c.paſtoꝛalis.s.verũ de appel.v.colũ.
Anathema dicit᷑ pm deriuatoꝛes ab ana qð eſt ſurſum⁊ teca
qð eſt figura quedã ad foꝛmã littere que olim impꝛimebat᷑ in
fꝛontibus dãn atoꝝ.dicit᷑ ergo anathema.i.ſuperna maledi⸗

ctio de qua habet᷑.xxiij.q.iuij.guiliſariꝰ.⁊ licet nõ ſit maioꝛis

potentie q; excõicatio fit iñ ad maioꝛẽ terroꝛẽ cũ ſolẽnitate ð
qua in.c.viſis.xvi.q.ij.ab.in.c.cũ nõ ab hoĩe.v.col.
¶ Excõicatio ſert̃ per verbũ ſit excõicatus.no.glo.in.c.q̃cũi⸗
qꝙ;.de hereticis.li.vi.nec obſtat ad hoc glo.ij.de fo. compe.qꝛ
ſila ꝓcedit qñ infert᷑ excõicatio ipſo iure no.Abb. in alle. c.ij.
de fo. compe.in fi.
¶ Erxcõicatus non eſt qui petit abſolutionẽ niſ alias ꝓbet᷑
vide.S.abſolutio.
¶ Ercõicatoꝛ oꝛdinariꝰ nõ abſoluens excõicatum ad requi
ſitioneʒ delegati põt ipſe delegatus eũ abſoluere⁊ de cã ac⸗

ceſſoꝛia cognoſcere:vide per doc.⁊ per Ab. in.c. pꝛudentia,ʒ

SS.fi. de offi. dele. ä in. c. cũ in iure. eo.ti.
¶ Ercõicatus ſemel ſemꝑ pᷣſumit᷑ talis niſi ꝓbet ſe abſolutũ
no. glo. in. ccñ in iure. de offi.dele.⁊ Ab. ibiin fi.
¶ De excõicatione iniuſta conquerens dʒ ante oĩa abſolui

¶ Excõmunicatio dicit ſententia cenſure ⁊ quare ſic dicatur

iuxta foꝛmã eccleſie.ſ.pᷣſtita cautione q; parebit mandatis ee
cleſie:vt.c.ex parte.de ver.ſig⁊.c.ex tenoꝛe.de ſen.excõ.⁊.c.a
nobis.ij.in fi.⁊.c.cũ deſideres.eo.ti.hoc verũ niſi excõicatio
fuit lata pꝓpter manifeſtam offenſam.qꝛ in tali caſu nõ debet

abſolui donec ſatiſfaciat:vt.c.ſolet de ſen.excom.li.vi.ꝓpter

manifeſtã cõtumaciã:vt.c.venerabilis.S.ſecus eo.ti.li.vi.Cõ
querens aũt de excõicatõ ne nulla:vt qꝛ lata poſt appellatio
nẽ vel erroꝛẽ continẽs intolerabilẽ ⁊ in alijs caſibꝰnot.ĩ gl.c.
pñfti.de ſen.excõ.li.vi.non debet abſolui donec pꝛius recipiã
tur ꝓbationes ſuꝑ nullitate:vt.c.cũ contingat.de offi.deleg.
⁊ hoc niſi ꝓponens nullitatẽ petat ſe abſolui ad cautelã:qꝛ
tũc ante omnẽ ꝓbationẽ debet abſolui:vt.d.c.ſolet. in fi.⁊.c.
venerabilibꝰ. ꝓpe fi.ab.in alleg.c.cũ ↄtingat.
¶ Erxcõicatus abſoluit᷑ pꝛiꝰpᷣſtita iuratoꝛia cautiõe nec tene

tur pᷣͤſtare fideiuſſoꝛes dũmodo talis ſit ꝑſona ꝙ de ipſiꝰ iu⸗

ramẽto ſit confidendũ:als debet exigi fideiuſſoꝛia cautio.ar.
c.litteras.de pᷣſump. Inno.in.c.ad repꝛimẽdã.de offi.oꝛdi.⁊
ibi Ab.ij.colũ.⁊ glo.⁊ Ab.in.c.qua fronte.de app.⁊ in.c.ex
parte.de ver. ſig.
¶ Excõicatus ab hoĩe vela lege a quo debeat abſolui:vide
S. abſo luere poteſt.

¶ Excõicatus ꝓ iniunia clerici an abſoluat᷑ ab epo:vide.j. in

iuria perſonalis.
¶ Ercõicatus vt ad certũ terminũ ſo luat ſi non ſoluit etiaʒ ſi
poſtea ſatiſſfecerit debet abſolui:vide.S. abſolui debet ab ex⸗
cõ icatiõe.
Ercõicatus ſi eligat᷑ eliã ad ſecularẽ dignitatẽ nõ valʒ eiꝰ

electio.no.in.c.ad ꝓbandũ.de re iudi.⁊ in.c.fi.de ꝓcur.Ab.ĩ

c.venerabilẽ.de elec.ix.col.
¶ Excõicatus nõ ꝓbatur per ſolã denunciationez in graui
bus ſecus in his q̃ ſunt modici pᷣiudicij nec ꝓpbat᷑ excõica tio
per famã licʒ iudex ex officio poſſit talem repellere do nec ꝓ⸗
bet abſolutionẽ.no.per doc.ſngnanter per Ab.in.c.pꝛuden⸗
tiã.S.ſexta.in fi.de offi.dele.
¶ Agd excõicatiõis penã nemo põt ſe obligare per viã pacti

ſeu ꝓcuratiõis:qꝛ tũc tꝑe ſnĩe requireret᷑ cauſe cognitio ⁊ co

tumacia.eſt dictũ ab.in alł.c.p.⁊.g.de offi.dele.
¶ Excõicatõis ſnĩam non incurrit familia ptãtis ſi ad mãda
tum epᷣi capit clericũ ⁊ ducit ad carcerem etiã violenter.vt in
c. vt fame.de ſen.excom.no.ab.in.c.i.de o ffi.oꝛdi.
¶ Erxcõicare non põt in genere nec in ſpecie ſacerdos etiã cu
ratus parochianos ſuos:vide.j.ſacerdos.
¶ Excõicatio etiã generalis non extenditur vltra intentionẽ
excõicãtis ad alias ꝑſonas no.per Abb.in.c.ſi ſacerdos.de
offi.oꝛdi.circa fi.
¶ Erxcõicatõnis ſnĩa nõ tranſit in rẽ iudicatã quo ad effectũ

irretractabilem: vide.j.ſententia excõicationis.⁊ vide.j.ſentẽ

tia cenſure.

¶ Excõicatus non põt ↄſtituere pꝛocuratoꝛeʒ nec ↄualeſcit

alis ↄſtitutio etiã ſi poſtea deſinat eẽ excõicatus ex quo no.
q ad ↄſiderandũ actus validitatem debet ↄſiderari habili⸗

tas tꝑe actus geſti:vt.c.poſt ceſſionem.de ꝓba.no. Hoſti. ?

Ab. in.c.ↄſulti.de ꝓcur.
¶ Excõicato nõ debet ſolui debituʒ ꝓmiſſuʒ ſi ↄtractus fuit
initus excõicatione durante nec debitoꝛ iurans ſuper h̊ tene
tur iuramentũ adimplere:excõicatione durante:vt.c.quãto.ðᷣ

iureiurã.niſi excõicatus multũ indigeret:qꝛ tũc licitum eſt ei

elemoſynã dare cã humilitatis.vt.c.qm̃ multos.xi.qiij.idem
ſi excõicatio ſuperuenit poſt ꝓuinonẽ per.c.ne quis.xxij.q.ij.
no.glo.in.c.nos ſanctoꝝ.xv.q.vi.eſt ↄcluſio Ab. in alleg.c.
veritatis.xxij.col. 5.
¶ Erxcõicatus non poteſt agere ꝓ iniuria ſibi illata du rante
excommunicatione niſi irrogaret᷑ ei volenti pſequi rem ſibi a

iure ↄ ceſſam.ſ.appellationẽ.vł abſolutõeʒ.no.in.c.cũ inter.⁊
c.fi.de excep.⁊.c.pꝛudẽtiã.⁊.c.pᷣterea.de offi.deleg.ab.vbi.ẽ.

¶ Excommunicatꝰreus non poteſt petere:vt actoꝛ qui diſtu
lit ꝓſequi actionẽ ↄtra euʒ ↄpellatur ꝓſequi.iuxta aut. quiſe
mel. C.qũo ⁊ qñ iudex.quia ſolũ poteſt ſtatuere in iudicio q̃⸗

tenus ab alio ſtimulat᷑ ne repoꝛtet ↄmodñ de malicia ſua: vt

c.intelleximus.de iudi.que quidẽ ratio ceſſat actoꝛe non pſe

quẽte.no.Ab.in.c.cũ inter.de excep.ij.col.
¶ Excommunicatiſunt hodie ipſo facto clerici ſen religioſi

vtriuſq; ſexus qͥ ꝓmiſſionẽ ſiue munꝰfecerint ex aliquo pacto

se
teg
i⸗
ebet
pe
C
Atio
e.
pii
eg
i
te.

te
ſdi
tioe
Rt
inee

ii⸗
eſin

tiazſ
ber/

ge⸗
i

Gaui
atio
2
deng

pact
116

tice
tin

*

i

on
16,de

fiaf
ſani

a
noſo⸗
habl/
okit

fut

vel receperint vel donauerint ꝓ aliqua gratia vel iuſticia eb
tinenda ap ud ſedem aplicam a qua pᷣterqᷓ in moꝛtis articulo

niſi ꝗ pana abſolui non pñt ⁊ gratia ſic obtenta eſt ipſo iure

nulla ⁊ ſiłi ſnia inuoluũtur:vt in extrauagãti bonifa cij octa⸗

ui que incipit:ðexcõicamus ⁊ anathematisamus. Abb. in. c.

decetero.in fi.ð re inild.

¶ Ercõicationem ſi tulit index in tertiũ debitoꝛem ſi nõ ſatiſ

faciat creditoꝛi ſuo infra menſez demũ creditoꝛ ꝓrogat termi
num illuz debitoꝛi: ⁊ ſi non ſatiſfaciat infra menſem non inci

dit talis debitoꝛ in ercommunicationem:qꝛ creditoꝛ hboc põt

facere:vt.l.ij.ff.ſi quis cau.facit.c.cũ dilecti.de do.⁊ cõtu.⁊.c.
de cauſis. ð offi. dele.⁊ eſt ratio:qꝛ iudex videt᷑ fulminaſſeſen
tentiaz in fauoꝛẽ partis:dato ergo partis cõſenſu excluditur
contumacia ſicut in iuramẽto pᷣſtito parti:qꝛ licet iurãs pꝛin
cipaliter obligetur deo:vt.c. debitoꝛes de lureiur. põt tamen
pars illud remittere:vt ibi ⁊ in.c.ij. de ſpõ.ſi tũñ debitoꝛ in ter⸗
ino ꝓꝛogato nõ ſoluat non incidit in excõicatio nem: vt.l.ſi
mouẽdo.ff. de pᷣca.eſt cõcluſo Abb.in.c.pᷣterea de app.ij.co.
¶ Excõicato nõ eſt in aliquo ſubueniendũ:niſi fame pereat.
no.glo.in.c.paſtoꝛalis.S.verſi.de appel.ſuſpẽſo aũt a benefi
cio eſt pꝛouidendũ ne cogat᷑ in obpꝛobꝛiũ cleri mendicare:vt
no. in. c. cũ vintonieñ.ð elec.ſ̊ ſi eſt ſuſpẽſus ꝓpter cõtũaciam
non debet ei in aliquo ſubueniri cũ poſſit ſibi ꝓuidere ſatiſfa
ciendo,nam ſepe hoĩes de cibo ſecuri iuſticiã negligũt.v.q.v
non oĩs Abb. in alleg. c. paſtoꝛalis.S. veꝝ.vij. colũ.de appel.
¶ Denũciationi ſuperioꝛis denũciantis aliquem excõicatũ
vel vitandum nõ eſt obtẽperandum & pꝛobabiliter cõſtat ve

itatem eſſe in cõtrariuʒ:vt quia fuit excõmunicatus poſt ap⸗

pellationẽ:vt colligit᷑ ex tex.c.dilectis.de appel.⁊ vide domi.
de ro.deci.ccxli.⁊ qð no.in.c.ſolet.de ſen.excõ.li.vi.
¶ Erxcõicatio nõ fertur ſine monitione ⁊ ſine cauſe cognitõe
quando ad cauſam pꝛeferendaʒ quis pꝛocedit:vt iudex ſecui
ſi pꝛocedat vt pars in defenſiõem ſui iuris ⁊ iure ſuo vtendo:
vt in caſu.c.venerabili de cenſi.⁊.c.ſi ſacerdos.de offi.oꝛ.no.

doct. in. c. er parte de verb.ſigni.⁊ in.c.i.de cleri.male.⁊ no.in

c.romana.de penis.no. Inno.in alleg.c.venerabili.vbi tenet
ꝙ pꝛudenter facit pꝛelatus cui denegãtur iura ſua que poſſi⸗/
det ſi vt pars ꝓcedit nõ vt iudex:qꝛ tunc non aſtringit᷑ ad iu
ris oꝛdinem ſeruãdum licet monitio ſemꝑ ſit neceſſaria per.c.
ſacro. de ſen. excom.vide.s.defendere.⁊.S.appellatio extraiu
dicialis quantũcumq;.⁊.j.iuri ſuo.
¶ Excõicare poteſt vicarius epiſcopi ⁊ abſoluere:licet nõ ſit
ſacerdos.de quo plene in.c.a nobis.ij.de ſen.excom. Abb. in
dicto.c. ab excõmunicato.v.colũ.de reſcrip.
¶ Excõicari poteſt quis inuitus ⁊ abſolui etiam quãdo per
excõicationem efficttur deterioꝛ ⁊ per illam excõicatus nõ ꝓ
ficit:vt not.btũs.Lho.in.iiij.ſen.⁊ Jo. an.in.c.i.de ſen.excõ.
li.vi.vt refert Ab.in.c.ab excõicato.de reſcrip.vlti.colũ.ſʒ ibi
tenet ð Cal.lʒ Abbas cõcoꝛdat dictas opiniones ſic ꝙ ſi ſit
ſpes de coꝛrectione alio remedio ſublata excõicatõne ꝓcedit
opinio ſancti Lbo.⁊ Johan. in.c.pꝛodeſt.ᷣ xxiiij.q.v.ſʒ ſi non
eſt ſpes de coꝛrectione alio remedio: tunc pꝛocedit opi.Cal.
vt nõ abſoluatun:qꝛ ex quo nõ vult obedire eccleſie debet ha
beri tanqꝙᷓ ethnicus ⁊c.c.nouit.de iudi.⁊ no. Abbas vbi.ð.
¶ Ercõicationis ſententia lata per iudicẽ ſine monitione ⁊ ſi

ne contũacia valet ⁊ ligat ſ is cõtra quem cõſenſit a pꝛĩcipio

vt videlicet niñ ſatiſfecerit in termino ⁊c.nam tunc lapſo ter⸗
mino erit excõicatus nec poterit talis debitoꝛ appellare pen
dente cõditione ex quo a pꝛincipio conſenſit:qꝛ nõ grauat᷑ de
nouo.eſt cõduſio Ab.in.c.p.⁊. g.de offi. deleg. vi. colum.
¶ Excõicationis ſnia lata in eũ qui nõ ſoluerit infra menſem
ligat etiam impotentẽ ſoluere.ar. eoꝝ que no.in.c.i.de iudi.ſʒ
conſtito de impotentia iudex debet laxare ſentẽtiaʒ.arg.in.c.

ſacro. de ſen. excõi. ſed quo ad alios effectus: vt ille puniat᷑ vł

vt condẽnetur in expenſis nõ extẽditur contra ipotentẽ.no.
Specu.ti.de citatõne.s.iam de citatio ne.facit.l.ſeruus.in fi.
ſj. de ſolu.facit quod notat Frede.conſilio.xciij. vbi dicit ꝙ ſi
ſententia excõicatiõis fuit lata ſic generaliter cõtra nõ ſ. oluẽ
tem cenſum vel pꝛocurationes vei quid ſimile nõ ligabit niſi
ſoluere volentes nõ autem impotentes. quod no. hoc cõmen
dat Abb. in. c. p. . . de offi delega. vij. colun.

¶ Excõicare an põt epiſcopus exiſtens extra territoꝛiũ, vide

iuriſdicio. vᷣ. exiſtens extra territoꝛium.

¶ Erxcðicare pðöt iudex eccłiaſticꝰ pꝓ dãno illato furto qſ ne⸗
ſcit᷑ actoꝛ furti:vide.j.iuder eccłiaſticus pᷣt adiri.
¶ Ercõicatio ex falſa cã tenet tũc demũ cũ excõicatoꝛ habuit
intentionẽ excõicandi etiã ex falſa cã cũ ab intentione excom⸗
municantis excõicatio aſſumit vires.no.glo.⁊ doc.in.c.ij.de
teſti.cog.abb.in.c.ex parte tua.de o ffi.oꝛdi.circa fi.
¶ Erxcõicari debent per epᷣm loci ſtantes in peccato inceſtus
etiã ſub coloꝛe matrimonij: intellige ſi nolunt a peccato deſi⸗
ſtere:qꝛ excõicatio non eſt ferenda ĩmediate ſed ꝓpter ↄtuma
ciã ſurgentem ex delicto: vt. c. ſacro de ſen. excom.no.glo. xi.q.
iij. epᷣi ⁊ ab.in.c.ſigniſicanit.de offi.oꝛdi.
¶ Si reus eſt fugitiuꝰ vel res eſt tꝑe peritura admittit᷑ excõi⸗
catus ad agendũ etiã quo ad interrũpendã pᷣſcriptionẽ ⁊ pᷣt
dici quedã defenſio qð eſt equiſſimũ:facit qð le.⁊ no.in.l.ait
pᷣtoꝛ.S.ſi debitoꝛẽ.ff. ð his que in frau.cre.⁊ vide qð no.in.c.
ſignificauerũt.de excep.abbas in.c.cũ inter.iij.colũ.de excep.
¶ Erxcõicare põt pꝛelatꝰ ſubditũ ſine aliqua monitione ſi ei.
pcepit vt faciat aliqͥd qð ad eiꝰ officiũ ſpectat ⁊ ille tranſgre
ditur pᷣceptũ:qꝛ iã bʒ eum in ↄtumacia.no. Innoc.in.c.ex ꝑte
i. de ver. ſig. ⁊ vide.c.ↄſtitutionẽ.de ſen.ex li.vi.abb.in.c.cum
ſit romana.de appel.circa fi.
¶ Excõicatus ꝓ notoꝛio delicto põt ſtatim ſine aliqua infoꝛ
matiõe vel ſolẽnitate ſeu citatiõe ꝑ iudicẽ eccłiaſticũ detine
ri ⁊ denũciari:vt.c.puenit.ð appel.nec admittit᷑ appellã s cũñ
ſit notoꝛius criminoſus:vt ibi:nam in notoꝛijs non requirit
ꝓpꝛie ſentẽtia:ſʒ fit quedã iuris executio.no.in.l.ictus fuſtiũ
ff. de his qui no.infa.⁊ no.ter.in.c.qm. de fił pᷣſby.notabi.ꝑ
abb. in. c. peruenit.i.de appel.
¶ Excõicani põt delinquẽs ꝓpter delictũ ſine alia monitiõe
no. Inno.in.c.i.de exceſ.pᷣla qꝛ tũc ius excõicat ⁊ nil noui vi⸗
det᷑ facere iuder.eſt ↄdluſio abb.in.c.repᷣbenſibilł.ð ap.ij.col.
¶ Excõicatũ de iure ꝓ certo delicto poteſt ſuꝑioꝛ iterũ excõi⸗
care pꝛo eodẽ delicto etiã non iterato nec ↄtumacia aliter de
nouo ↄtracta:vt colligit᷑ ex.c.repᷣbenſibilis.de ap.⁊ ſic nõ re
quirit᷑ monitio qð intellige ſi factũ eſt notoꝛiũ.abb.in alleg.
c.rep hen ſibil. ij. col.
¶¶Ercõicare poteſt iudex partẽ abſentẽ mittendo ſibilr̃aʒ ſi
ticio non ſatiſfeceris infra menſem te excõicatum cognoſcas
nam ſatis apparet de mẽte ꝓferẽtis:q volebat eũ excõicare.
no. abb. in. c.i. de re iudi. ⁊.c.j.de teſti.cogen. ⁊ eſt glo. in. c. ij.
de ſen. excom. abb.in.c.pᷣterea.de app.vi.colũ.
¶ Erxcõicationẽ ſi ꝓferat iudex ſic dicẽdo excõico te ſi appel
laueris vel ſi elegeris ſtatim cũ appellat vł elegit eſt excõica⸗
tus:qꝛ excõicatio pᷣceſſit appellationẽ ⁊ pᷣumendum eſt ꝙ iu
dex noluit ligare illũ añ actũ ꝑfectũ.ſ.ſtatim cũ incipit ↄtra fa
cere.eſt ↄcluſio ab.in.c.pᷣterea.de app.cir.fi.

¶ Ercõicato debent ſubtrahi redditus ſui bñficij ſed ſi dicił

excõicationẽ iniuſtam debet expectari euentꝰ cauſe: naz exqᷓ
interim denegat᷑ ſibi cõio eccłie deneganda eſt omnis cõmo
ditas ꝓueniens ab eccłia ⁊ hoc etiam ſi iudex in ſnĩa nõ ex
pꝛeſſit.eſt ↄcluſio anto.de butrio.in.c.paſtoꝛalis.S.veruʒ.de
appel.quã ibi appꝛobat abb.in alleg.c. xxxij.diſtin.c.pᷣtoꝛ.⁊
Inno. in.c.qualiter ⁊ q.ij.de accuſa.ppe fi.⁊ ſpe.ti.de expẽ.
⁊q inteſſe ⁊ alia iura:⁊ putat ꝙ ipᷣe ĩ tali caſu hñficio excõicati
deputabit᷑ yconomꝰ ſeu vicariꝰ tꝑalis ꝑ ſuꝑioꝛem iuxta ea q̃ᷓ
habenkt in. c. cũ ex eo.de elec.li.vi. H
¶ Erxcõicatus ſi ĩdureſcit in ercõicatione ⁊ efficit᷑ deterioꝛ ⁊
non curat abſolui iudex intuitu pietatis ex quo videt medici
nam excõicato non ꝓficere ſed obeſſe debet excõicationẽ re⸗
larare. ſacit. xxxiij.q.v.c.pdeſt.eſt not.ſingulare Abb. in. c ſi⸗
gnificaſti. de eo qui du.in ma.in fi.⁊ in.c.fi.S.fi.vt lite nõ ↄte
ſta. ⁊ Jo. an.in.c.i.de ſen.excom.li.vi.
¶ Ercõicationis ſnĩa an poteſt feni ſub ↄditiõe ⁊ an põt ab
ea infra decendiũ appellari a tꝑe euentus ↄditionis, vide. S5.
appellatio.ᷣ.a qualibet ſnĩa. M
¶ Excõicatio que fert᷑ per quecũq; verba lʒ nõ ſeruet᷑ foꝛma
exquo ↄſtat de mente excõicãtis valet:vt.c.ſacro.de ſen. excõ.
⁊.ij.q.i.in ſumma.ſed ſi dubitat᷑ de mente ⁊ tunc ꝑ illa verba
nullus illi cõicet donec abſoluat᷑ inducit excõicatio: qꝛ illa
vba pᷣſupponũt vinculũ:ſi aũt dicat nullus cõtcet tali ⁊ tũc
ſi pᷣmiſſa cognitione ⁊ in apparatu excõicandi facit inducit᷑
excõ icatio:facit qð no.in ſi. in. c.tue.?.c. tua. de ſpon, alias ſe⸗

cus, eſt ocduſio abbe in. ci de iudi penult. col.

¶ Excðicatus an poteſt extraiudicialiter appella re, abb. in

c. dilecti.de maio.⁊ obe.⁊ in.c.intelleximus.de iudi.
¶ Excõicatus an poſſit ſemꝑ vt reus eſſe in iudicio ⁊ an põt
appellare ⁊ appellationẽ ꝓſequi:plene per abb.in alleg.c. cũ
inter. de excep.
¶ Ercõicatus iniuſte ſi cõuenitur ab eo pꝛo quo eſt excõica⸗
tus põt licite excipere ꝙ non tenet᷑ reſpondere niſi pꝛius reſti
tuat᷑ ad cõionẽ:qꝛ fuit iniu ſte pꝛiuatꝰ.no. gl.in.c.cũ inter.de
excep.ar.de reſti.ſpo l.frequẽs.li.vi.⁊ no.glo.in.c.nullus.ij.q.
ij.vbi dicit idẽ in ſuſpenſo.abb.in alleg.c.cum inter.
¶ Excõicatus poteſt in iudicio ↄpẽſationẽ debiti oppone/

re ⁊ audit᷑ ſiue aduerſariꝰacquieſcat ſiue nõ.iſta ẽ ↄcluſo ab.

⁊ anto.in.c.cũ inter.de excep.pe.col.ↄtra opinio.glo. Hoſti.
2 Joh. an. ibi.
¶ Excõicatus admittit᷑ ad excipiendũ ⁊ opponendũ ↄ petẽ
tem ↄfirmationẽ ſue electionis ſi ſua intereſt ⁊ etiam laicus ⁊
quilibʒ criminoſus nõ obſtante replicatione criminis.plene
per abb.in.c.dilecti.de excep. L
¶ Erxcõicatus poteſt petere lauduʒ reduci ad arbitriũ boni
viri ⁊ põt nullitates allegare ↄtra ſnĩam que mandat᷑ execu⸗
tioni ↄtra eum ⁊ põt petere vt retractet᷑ ſnĩa que non traſiuit
in rem iudicatã.eſt ↄcluſio Anto.⁊ Abb.in.c.ſignificauerũt
de except.in fi.
¶ Excõicatus ſi eſt toleratus:an valent geſta per eũ cõi opi
