ß etiã qñ eccłia in eiꝰbonis ſeu ĩ poſſeſſionẽ illoꝝ bonoꝝ mo

leſtatur ⁊ turbat᷑.vt.c.cõqueſtꝰ.de fo.cõpe.⁊ ibi ab.circa pn.
vide.S.iuriſdictio cõpetit eccłe.⁊ iſta eſt ↄcluſio lapi ſua alle.
clxvi. vbi dicit hoc habere locũ qñ turbãs poſſeſſioneʒ eccłie
hoc facit per violentiã:quia tunc dicitur ſacrilegus alłs non.
¶ Sacrilegus an ⁊ quãdo ſit excõicatus ipᷣo facto vel ſit ex⸗
cõicandus. vide not.in.c.cũ pꝛo cauſa.⁊ c.cõ queſti.⁊.c.tua.
de ſen. ex. ⁊ per ab.in.c. conqueſtus.de foꝛo cõpe.in fi.

Galarinm.

¶ Salariũ doctoꝛis petit᷑ a clientulo acziõe quaſi locati ſᷣm
eiꝰↄſue tudinẽ:qꝛ nõ eſt ꝓpꝛie loetio.ita vult Bar. in. l. argẽ
tarius. ff. de eden. in.l.i.S. illud. quoq;. ff. de varijs ⁊ extraoꝛ.

cog.ſi tñ eſt ꝓmiſſuʒ aget᷑ omnino er ꝓmiſſiõe vt Bar. vbi. S.

alij vero qͥ nõ ſunt iuris periti poſſuntp eoꝝ mercedibꝰ ĩplo
rare officiũ iudicis.vt no.in alleg.l.i.ab.in.c.quia indicante.
de pꝛeſcrip.vide.Sð.locatio.
¶ Salariũ aduocati quod recipit a partibus eſt quaſi ca/

ſtrenſe. vide.S. aduocatus. ver.ſalariũ.

¶ Salarium an debeatur infirmo famulo vel an debeatur

Peredibus doctoꝛis ſeu aduocati ſi moꝛitur ante finitam cau

ſam. vide.S.infirmo famulo.

Ganctus

¶ NZicet nõ liceat aliquẽ colere ꝓ ſctõ eti ſi in vita miracula
fecit ſine auctoꝛitate roma ni pontificis.vt.c.i.de reli.⁊ vene.
ſancto.ĩ occulto tñ põt qͥs emittere pᷣces apud eũ quẽ credit
eſſe ſanciũ.vt ꝓbat᷑ in ↄtrario ſenſu.vt.c.ij. eo.ti.ibi dũ dr pu
blice ⁊c. ⁊ ibi Inno.qualiter aũt debeat ſctũs canoniʒ ari.vi
de ab.in.c.i,.⁊ Jo.an.in.c.vnico.e,ti.li.vi.⁊ Hoſt.notabiliter
in. c.venerabili.de teſti.
¶ Sctõꝝ reliqͥe nõ ſolũ non debẽt venales exp oni:qꝛ nulla
res ſa cra recipit extimationẽ. vt inſti. de re.di.S.ſacra loca.⁊

S. nullꝰ. ſʒ nec etiã debent ppło oſtẽdi cã q̃ſtusvt habeantur

2

largioꝛes oblatiões:eſſet em̃ quedã larga vẽditio.vt.c.ij. 5
reli. ⁊ vene.ſan. Itẽ nõ debẽt oſtẽdi oſſa ſctõꝛũ ne indeuotio
multoꝝ ſequat᷑.vt no.ꝑ ab.in alle.c.ij. Jtẽ nota S cdlericos q̃
ſtuarios qͥ decipiũt ppłm fingẽdo reliqas vbi nõ ſunt ⁊ ma⸗
xime in hoc errãt q̃ſtuarij ſctĩ anto.no.ab,.ibi in fi.

Gcandalum.

¶ Scandalũ vbi timet᷑ fit ſequeſtratio. vide.j.ſequeſtratio.

¶ Scandali vbi timetur debet ceſſare electio etiã iã fa cta a
collegio. vide.S. electio.
¶ Scandalũ vt euiat᷑ põt licite fieri ꝓhibitiovt qͥs non eli
gatur in certa eccłia. ʒ ipſesnullo delinq̃t. vt.c.ij.de no.ope.
nũci.⁊.c.nihil.de pᷣſcri.glo.⁊ ab.in.c.ↄſiderauimꝰ.ĩ fi.de ele.

¶ Scandalũ ſi timet᷑ an põt qͥs recuꝑare rẽ ſuã ſine pctõ ⁊

an pᷣlatꝰpeccat ſi nõ recuꝑet res eccłie q̃ ſine ſcandalo vel liti
gio recuꝑari nõ poſſunt.vide ab.in.c.ij. de pᷣſcrip.circa pꝛin.
¶ Scandalũ vbi vebement᷑ timetur oꝛiri inter parentes ex
cõtractu matrimonij poteſt ⁊ debet iudex matrimoniũ inter
dicere.vt t ſin gularis tex.in.c.cũ in tua.de ſponſa.⁊ ibiab.
facit.c.nihil.de pꝛeſcrip.⁊.c.ij.de no.ope.nunci.
¶ Scãadalũ ſi timet᷑ inter acꝛcẽ miſſuʒ in poſſeſſionẽ ⁊ reũ
in actõe ꝑſon ali ꝓpter cõmunionẽ põt iudex ex officio ſuo iu
bere illũ paſſum miſſionẽ recedere ⁊ ↄſtituet vnũ qͥ fructꝰ col
ligat. arg.in.l.equiſſimũ.ff.de vſufru.no.ab.in.c.fi.S.in alijs.
vt lite non conteſt. vi. colũ.
¶ Scãdalũ an eſt euitãdũ vt veritas relinquat᷑.vide glo.no
tabilẽ in.c.ij.de tẽp.oꝛ.⁊ glo.in.c.niſi cũ pꝛidẽ.S.ꝓ graui.de
renũ.⁊ glo,iniciq ſcand aliʒ auerit.de reiiurj.⁊ noiinil/q cedẽ.

ad.lcoꝛne. de ſicca. — . 2
¶ Si qs tumultũ g aliquẽ fecerit vel ſeditioſas voces emiſe

rit capite dʒ puniri. C. de bis qͥ ad eccle. ↄfu. denũciamꝰ.C.ð

ſeditio.l.i.⁊.ij.ff. de pe.l.aut facta.i.tñ.⁊.l.ſi qs aliq̃d. S. aucts
res. 7.C. de epi. ⁊ cle. ↄuẽticulã.ff.de iniu.lpᷣtoꝛ ait.ff. ad.l.iul.

maiel.l.i.ff. de vi pub.l.q ceru.ne etiã turb vł ↄuẽtũ dʒ q̃s cõ
gregare:qꝛ oĩa talia ſunt ꝓbibita niñ ꝓbẽt᷑ ↄceſſa.ff. de colle.

illici.l.iij. ⁊ in li. feudo. de pace tenẽda.l.bac edictali.S.ↄuenti

culas.⁊ Ho ſt.in.c.fi.de teſti.cogẽ. S”MM
¶ Scãd alũ ſuſcitat᷑ er diuerſtate habitꝰ.xxxiij.q.v.qð deo
lõ non debẽt ſimul poni boĩes ꝓfeſſiõis diuerſe.xvi.q.vij.in
nona. Hoſt. in. c. deꝰ q. de vi.⁊ ho.cleri.

Gatiſdatio.

¶ Satiſdatio ꝓ dote petit᷑ a viro ad inopiã vergente nõ tñ
pciſe cogit᷑ ſatiſdare ſi deficit facultas ſʒ dos deponit᷑ apud
mercatoꝛẽ vt de lucro honeſto vir ſuſtineat onera matrimonij
eſt caſus notabilis in.c.ꝑ veſtras.de co ba.dle.⁊ mu.
¶ Euitatur ſequeſtratio per ſatiſdationẽ.vide.S.ſo.rõne r
2 vide.j.ſequeſtratio euitatur.

¶ Scientia conſtitutionis ſeu legis qualiter pꝛobatur.vide
ab. in. c. ij. de conſti.
¶ Sine ſcientia mundus regi non poteſt. vnde eccleſia vni⸗
uerſalis indiget viris litteratis.vt.c.cũ ex eo.de elec.li.vi.ab.
in.c.cũ adeo. de reſcrip.
OQ¶ Sciẽtia eminẽs m iocris ⁊ ſufficiẽs q̃ ſit ⁊ q̃ requirat᷑ in

papa in ep in alijs pᷣlatis abbatibꝰ ſeu rectoꝛibꝰ.vide no.x

Inno.anto.⁊ ab.in.c.cũ in cũctis.S.i.de elec.⁊ in.c.qualiter.
eo.ti.ꝑ ab. vbi no. ꝙ ſciẽtia eſt donũ dei.
¶ Scientia requirit᷑ in plato ſᷣm qualitateʒ eccłie nõ ergo in
oĩbꝰ eccleſijs reqͥrit᷑ vnifoꝛmis ſciẽtia.nã dʒ ↄſiderari an po⸗
pulus ſit maximꝰ vel ibi ſint beretici.facit.c. in cauſis.de elec.
⁊.c.eccłia.eo.ti.per ab.
¶ Saẽtia exigit vigilias ⁊ repellit ſomnolẽtos.vñ LZullius
in ꝓlogo rethoꝛice. Statui qͥdẽ ſemꝑ naminẽ ſapientie ⁊ elo
quentie laudẽ ſine maximo ſudoꝛe ⁊ laboꝛe ↄſequi poſſe. ab.
in allega.c.eccleſia.de elec.
¶ Sciẽtia ita infoꝛmat intellectũ ſicut aĩa infoꝛmat coꝛpus
vñ videt᷑ ꝙ intellectꝰpoĩs ſine ſcientia põt dici ſine foꝛma q̃ſi
ſit inutilis materia.hinc merito dicit Cicero in li.officioꝛũ.qꝙ
multi boĩes noĩe pauci re.ad denotandũ ꝙ ꝓꝛſus ignari nõ
merent᷑ appellari hoĩes ſʒ potiꝰ ymagines hoĩm.ſicut in ſimi
li dicit tex.in.c.multi.xl.di.ab.in.c.pꝛudẽtiã.in pn.de of.dele.

¶ Scientia dicitur res ſanctiſſima. vt.l.i,S/eſt quidẽ, ff.de va

rijs ⁊ excraoꝛ.cogni.
Sciẽtia lʒ inflat.i.ſuꝑbire facit.vt.c.nifi cũ pꝛidẽ.de renũ.
5§. p defectu.nã inflatio ſuꝑbiã indicat.ix.q.iijei aũt aliquis.
charitas tñ ẽ neceſſaria. vt in.d.c. S. ꝓ defectu. vñ beatꝰ Ber.
inqͥt. ſicut cibꝰ indigeſtus ſtomachuʒ coꝛrũpit ſic ⁊ bydropi
cũ nutrit: ſic ſcia aĩe adiecta niñ ſit fernoꝛe charitatis decocta
malos moꝛes generat.⁊ Lulliꝰli.i.de offi.ſciĩa qᷓ remota eſta
iuſticia calliditas potiꝰ qᷓ ſapia ẽ dicẽda.? Gre.ſuꝑ Mar.
c.i. in pn. vires quas imꝑitia denegat charitas ſubminiſtrat.
vvrefert Pe. de ancha. in allega. 9. pꝛo defecuun.
¶ Scietiã etiã ſenex nõ dedignet᷑ addiſcere.nã inqt iuriſcon
ſultꝰ. Et ſi vnũ pedẽ tenerẽ in ſepulchꝛo:adbuc addiſcerevel
lem. ff. de fideicõ.li.apud iulianum. xxiiij.q.iij.ſi babes.⁊ ſᷣm

Augu. a puero nõdũ anniculo paratꝰ ſum doceri. vt ibi no.

gl. in. c. vſi cũ pꝛidẽ. de renũ.S. ꝓ defectu. ⁊ vide qð de doctri
na addiſcẽdi plene ſcpſi foꝛo legũ.ti.i titulo delas leies.lilij.
¶ Scia buiꝰ mũdi eſt coꝛ machinatõibꝰtegere ſenſum vᷣbis
velare qꝗᷓ vera ſunt falſa oñdere ⁊ qᷓ bona ſunt falia demõſtra
re ſicut faciũt cauilloni.ff.de ver.ſig.natura.⁊.ff. de reg.iur.ea
eſt. ⁊ l nõ teneamur qñq; oĩa vera expꝛimere:tacere iñ poſſu
mꝰ. xxij.q.i.ne qͥs.nã totũ ſpm̃ ſuũ ꝓfert ſtult. Pꝛouer. xxix.
Hoſt. in.c.⁊ ſi xps.de iureiurã. circa pꝛin.
¶ Scia eſt donũ dei.c. illo vos.in pn.de pig. ⁊.c. qualiter 2
qñ.de elec.⁊ Hieronimꝰ.xvi.qi.in.c.reuertimini.inqᷣt em de
ad ꝓphetã. Zu ſciam repuliſti: ⁊ ego te repellã ne ſacerdotio
fungaris mihi.c.niñ cũ pꝛidẽ.de renũ.

. 2

¶ Scia certa pncipis an pᷣſumat᷑ i reſcripto.vide..pnceps

— — ,.,— — .

—

rſe
ck
lin
lscd
colle.
henti
der
Ufi

eh
azo
mon
nerel

rrice

e e
Mab.
ii
enog
Ulle.

ſgois
inpo⸗
eelee

nllins
tco
e. 4 b,

pus
N
dele⸗
dey⸗

eſenlfG·.
iquis.
htropi
coc
lacka
Der.

Ntrar.

GNOH
getcl
,n
edocl
esli
is
hüſfe
inen
poſt
n/
4
4ono

chs

ꝝ ꝝ̃ ̃ ᷑

wrerr

¶ Seientia vel ignoꝛantia quando pꝛeſumatur in facto ꝓ⸗
pꝛio.ab.in.c.ab excõicato.de reſcrip.vij.co l.

¶ Scientia pꝛeſumitur in facto alieno in eo qð quis indaga

re tenetur ex offi.vide.S.ignoꝛantia. MM
¶ Er ſola ſcientia qͥs tenet᷑ qñ nõ reuelauit delictũ cõmit tẽ⸗
dũ aduerſus eũñ cui iſte ſciẽs erat ſubiectꝰ.vt.l. ij. ⁊ qð no. ibi
glo. ff. ad.l.pom.de pa rri.vt ſi filiꝰſciret delictũ eſſe cõmitten
dũ aduerſus patrẽ ⁊ non reuelauit teneret᷑ ex ſola ſcia Iʒ alit
nõ ſit ꝑticeps in delicto.vt in alleg. l. ij. ⁊ in.l.vtrũ.ff.ad.l.põ.
de parri.idẽ in ſubdito nõ reuelãte ↄiurationẽ ſeu delictũ cõ⸗
mittendũ ) pꝛincipẽ ſeu ciuitatẽ ꝓpꝛiã. vt.l.q̃ſq̃s. C. ad.l.iul.
ma.⁊ idẽ in clerico non reuelãte delictũ cõmittẽdũ ⸗ epᷣm vel
ſacerdorxẽ parrochialẽ cũ ſint parentes ſpũales.ſecꝰ ſi non ſit
ſubditꝰ:qꝛ tũcnõ tenet᷑ ex ſola ſcia niſ ſit ꝑticeps delicti.no.
glo. in.l.culpa caret.ff. de reg.iur.qͥd autẽ ſit de iure canonico
vel in foꝛo penitentiali.vide plene per ab.in.cii. de reſti. ſpo.

¶ Scientia pꝛeſumitur vbi quis factũ indagare tenetur. vi⸗
ge.S. pꝛeſumitur ſcientia.

Gciſmaticus.
¶ Sciſmaticus an poſſit eligi vel cũ eo diſpenſari ⁊ cenſea⸗/
tur hereticus.no. plene in.c. quia diligentia, de elec.

Gcholares.

Scholares an faciãt vniuerſitatẽ. vide.ab.in.c.er litteris
de conſti. ⁊ in. c qꝛ in cauſis.de ꝓcura.vide.j.ſtudiũ.per totũ⸗

¶ Scriptoꝛ: poteſt retinere ſexternos donec ſibi fuerit ſatiffa
ctum.vide.S. pignus.

Gcriptura.

¶Scriptura an eſt de eſſentia legis vel ſtatuti,. vide ab b. in
c.i.de poſtu.pꝛela.iijj.colũ.
¶ Sriptura ſacra poteſt allegari in deciſionibns cauſarum
niſ contradicat canonibus:quia in deciſionibus potiꝰ ſtan
dũ eſt canonibus qdictis ſ ãctoꝝ. xx.di.in pꝛin,⁊.c.ſe.⁊ ibi ꝑ
glo. ab. in. c. i. de offi. dele. ij. col.
¶ Scxriptura pꝛincipis poteſt dedarari ſeu certificari ꝑ aliã
pꝛobationẽ extrinſecus.vide.&. pꝛiuilegiũ pꝛincipis.
¶ Scriptura l cet requiratur ad validitatẽ ſi⸗ nie:põt tñ ꝓba⸗/
ri teſtes.vide.ð.pꝛobatio.v.licet ad validitatẽ. cũ ſe.
¶ Scripture iudicis credit᷑ tã in actibꝰ iudicialibꝰqᷓ; in extra
iudicialibꝰ qñ eſt ſigillata ſigillo autẽtico ⁊ no.etiã ſine teſti
bus.notant doc poſt Hoſt.in.c.cũ a no bis.de teſti.ſi vero ſi
gillũ nõ eſſet autenticũ nulla fides adhbibẽt᷑ taliſ. cripture niſi
ↄſuetudo haberet. vt, c. cũ dilectꝰ.de fide in ſtru. Hoſt. ⁊ doc.
in allega.c.cũ a nobis.⁊ Inno.⁊ Hoſti.nota bilitxer in. c. i.de
fide inſtru.vbevide plene ꝑ eos q̃ ſcriptura dicat publica ⁊ q̃
pꝛiuata ⁊ an credat᷑ exemplate ſcripture ab eodeʒ tabellio ne

Fin pꝛimã confecte, ⁊ vide. õ. inſtrumentũ.

Gequeſtratio.

¶ Sequeſtratio põt fieri vbitenet᷑ ſcandalũ.vt.l.equiſſimũ.

ff. de vſufru.idẽ ſi cã nõ patit᷑ ex ſui natura fieri miſſionem in

poſſeſſionẽ vt in beneſicialibus.notabiliter ꝑ Jo. an. in rogu
la generali.de reg.iur.li.vi.in mercu.ab.in.c.olim, de reſ. crip.
⁊ vide.j.ſcandalũ ſi timetur.

¶ Sequeſtratio vera ̊ ↄtumacẽ fieri nõ põt:maxime ſi nũc

paratus eſt ↄotumaciã purgare vel ſi ſatiffaciat pᷣſtando cas⸗/
tionẽ. vt lite pen.c,i.⁊.ij.⁊.l.vnica.de phibita ſeq̃ ſtrione.ni⸗
ſi foꝛte ĩmineret ſcandalũ.ſeq̃ſtratio tñ q̃ ſuccedit loco miſſio

nis in poſſaſſionẽ vł loco mulcte õ ipᷣm ↄtumacẽ põt legitĩe

fieri iuxta foꝛmã.c.ex lfis.de dolo⁊ ↄtu, vbi hoc no.ab. ⁊ vide

eũ in.c.i.de ſequeſtratione poſ. M
¶ Seqãſtratio vbi de iure locũ nõ hʒ in criminibꝰ:habebit tñ
locum deſcriptip.no.ſali.in.l. ſi quis.de bo.dãna,. ⁊ bar.ĩ.l.
i.C. de ꝓhi.ſeq̃ſtra. vide de hac deſ⸗ criptiõe ab.in.c.veritatis.
de dolo ⁊ contu. .
¶ Sequeſtratio fitĩ caſñbus a iure ꝑmiſſis.pꝛimꝰpꝛopter cõ
tumaciã. Itẽ ꝓpter ſcandalũ euitandũ.vt.c.i.de ſeq̃ſtr. poſ.⁊
fructu.⁊.l.equiſſimũ,.ff. de vſufruc. ⁊ in alijs canbꝰ.xvi. no. ꝑ
glo, ⁊ abeimacũ dilect? de ſequeſtpoſ, 2 fructu.

“

¶ In ſeq̃ſtratõevolũtaria q fit ptiũ ↄſenſu poſſeſſio tra nffer

tur in ſequeſtratũ. vt.c,j examinata. de iudi. ? in.l. intereſſe pu

to.ᷣff. de acqui.poſ.⁊ hec eſt regulariter pmiſſa:qꝛ ꝑtes in hoc
poſſunt ſibi pᷣiudicare.vt.l.ſñ oleũ.ff, de dolo.ab. in.c. cũ dile⸗
ctus.de ſequeſtra.poſ.⁊ fruc.
¶ Seqſtratio neceſſaria q̃ fit iudic officio nobili.vtĩ caſu. l.
equiffimũ.l.de vſufruc.q.i.iudex timet ſaandalũ ĩminere po
teſt in tertiũ fierivt ibi.⁊.liin vẽditiõe.ff de bo.aucto.iudi.po.
nã o fficiũ iudicis latiſſimũ eſt. vt. l. i.ff. de offi. pꝛeſi.⁊.l.ſenatꝰ
ab.in. d. c. cũ dilectus.
¶ Seqſſtratio que fit iudici pfficio mercẽnario deſeruienti
actioni qñ miſſus in poſſeſſiõe ex pꝛimo decreto nõ cõſeruat
fruct?ꝰ hʒ locũ de iure.vt alle.c.cũ dilectꝰ. e. ti. ⁊.c.puenit.ð ap.

¶ Sejũſtratio q̃ fit ad peti. ꝑtis de renõ litigioſa vt qñ ſunt

multi coheredes bñtes inſtr̃a cõia⁊ nõ poſſunt ↄuenire apö
quẽ deponent᷑ iudex ad petitionẽ ꝑtis põt illaʒ facere apud
tertiũ vt ius cuiuſcũq; heredis ↄſeruet᷑ vtil. decetero.S.fi.cũ
l. ſe. ff. fami. her. ⁊ ab. vbi. S.
¶ Sequeſtratio q̃ fit ad petitionẽ partis ad euitationem bo
noꝛis ſeu alteriꝰ pᷣiudicij vt cũ currit alicui debitũ vſurarium
creditoꝛ nõ vult recipae vel nõ reperit᷑ poterit debito: iudic
auctoꝛitate pecunis ↄſignare apud tertiũ.no.ab.in,c, cij dile
ctus. de ſequeſtra. poſ. o
¶ Seãſtratio de re litigioſa eſt regulariter ꝓhibita:eſt tñ ca
ſualiter ꝑmiſſa.vt.l.vnica.C.de ꝓhi.ſeq̃ſtra.⁊ ibi Cy. ⁊ Bar.
vide late per ab.in.c.cũ dilectus.⁊ per Jo,.an,in mercu. in rła
locupletari.de reg. iur.

¶ BDegueſtratio euitatur ſufficienter cauendo ꝑ.lſenatꝰ.ff. ð

off. pfec. vꝛbis. ⁊.l. ſi fideiuſſoꝛ.S.fi.ff. qͥ ſatiſ. da.cog. ⁊ Cy. in
l. vnica.ff.de ꝓhi.ſeqᷓſtra.⁊ ſpe.e.ti. S.i.ver.itẽ pone.
¶ Si reꝰeſt ſuſpectꝰ ex diſtractione reiſ uꝑ qua cauet᷑ exigit
ſufficiens cautio.vt.l.ſ fideiuſſoꝛ.S.fi.ff.q ſa tiſ dga. cog. ſʒ ſi eſt
ſuſpectꝰ oe fructibꝰ rei petite tm̃ tũc ſufficit iuratoꝛia cautio:
qꝛ nõ eſt in hoc caſu tm̃ piudiciũ.no.ab.in.d.c.cũ dilectꝰ.⁊ ſic
nota ꝙ ꝓpter timoꝛẽ dilapidatiõis rei euitat᷑ ſequeſtrũ per
ſufficientẽ cautionẽ ꝑ quà ſatis eſt puiſum huic timoꝛi vt ibi
no.nõ tñ tollit᷑ ſeq̃ſtratio ꝑ ſatiſdationẽ in caſu cle.i. de. ſ. eq̃⸗
ſtra poſ. ꝑ rõnem ibi alleg.pleniꝰ ab.in.c, eraminata. de iu di.
¶ Seqſtratio q̃ fit ppter ſcandalũ euitandũ nõ tollit ꝑ ſatiſ
dationẽ niſi ꝓpter eã ceſſet ſcandalũ.⁊ idẽ in ſilibꝰ.ꝓ hoc uo
tabilis tex.in.c.ĩ l̃is.de reſt.ſpo.in fi.iũcto.c:cũ locũde ſpõ.
no.ab.in alleg.c.cũ dilectꝰ.e.ti.penul.col. .
¶ Qui ſatiſdat ad euitãdũ ſeq̃ſtrationẽ dz ꝓmittere i udicio
ſiſti.⁊ de re nõ baratanda ⁊ de ea reſtituẽda ĩ caſu in quo ſuc
cũberet abſq; pcraſtinatõe.vt.l.ſi fideiuſſoꝛ.S fi. ff. q ſatiſda.
cog.⁊ Bar.in.l. litibꝰ. C.de agri.⁊ cenſi.li xi:ab. vbið ⁊ vide
S.foꝛum ratione rei.
¶ Si timet᷑ de ↄſumptiõe rei ſeq̃ſtrate vtqꝛ ſeruãdo ſerua⸗
ni nõ põt vendat᷑ aucce iudicis ⁊ pciũ in locũ rei ſeq̃ſtra bitur
ꝓ hoc.l.fſi.de requi:re.⁊.l.ſi oleux.ff. de dolo. ⁊.l. litibꝰ. ( de
agri. ⁊ cenſi.li.xi.
¶ Seqſtratio vbi nõ bʒ locũ de iure põt peti vt oẽs fructus
deſcribant᷑ anteq; ꝑueniãt ad manꝰ rei.no. Ba r. in.l. vnica.
C. de ꝓhi.ſeqſtra.⁊.l.imꝑatoꝛes..idẽ rei cripſetũt. de appel.
⁊.l.intereſſe puto.ff.de acqui.poſ.
¶Seãſtratio de re alteriꝰ ptextu deb&ᷣi dz fieri qñ de debito
oſtat ꝑ inſtm publicũ.æ no. Ber.i.l. ꝑ banc. C. de ero. mili,
ãno.li.xij.⁊ in alle.i.litibꝰ.idẽ qũ iudici oſtat ꝑ teſtiũ in foꝛma
tionẽ ⁊ aliquã cãe cognitionẽ.iʒ ſi timet᷑ de celeri ↄſumptiõe
poterit iudex hãc ſummariã cognitionẽ facere ẽt Pte nõ voca
ta ſicut qñ illã pmittit ad ſcienaũ aliquẽ ꝑſonaliter capi.no.
in.l.iij.S.i.ff de ſuſpe.tuto.⁊.l.ait pᷣtoꝛ.S.ſi. debitoꝛẽ. ff de his
q̃ in frau.cre.ꝑ Bar.⁊ ab.in.c.cũ dilectꝰ.e.ti.in fi.
¶ Sedqueſtratio debet fieri pendente appellatione ab execu⸗
toꝛe.vide.ð.appellatio.ver.ſi appelletur.cũ ſe.
¶ QZicʒ per ſequeſtrationẽ volantariã perdatur poſſeſſio:nõ
tñ ꝑdunt᷑ bñficia cõpetẽtia poſſidenti. vide.&. po ſſeſſio licet

perdatur. .
Gecnuritas.

¶ Securitas data in eũdo intelligit᷑ etiã data in redeundo.

nã iſta eparant᷑.no. Bar. in. l. vtimur. ff. de ſepul.viola.non

em̃ or qͥs venire ad ceriũ loci niſ ſecure poſſit moꝛari ? rece⸗/
r iij

dere.no.ab.in.c.fi.de treu.⁊ pace.
¶ Securitas data ban nito vt poſſit venire ſtare ⁊ recedere
ſi fuit petita determinate ⁊ indeterminate ↄceſſa:tunc ſtan⸗
dũ eſt determinationi.ar.vi.q.iij.ſcriptũ.ſi aũt fuit determĩa
te petita ſʒ indeterminate ↄceſſa tunc intelligit᷑ ↄ ceſſio ſᷣm re
ſponſionẽ:qꝛ rũſio dʒ eſſe ↄfoꝛmis petitioni vt.c.int᷑ dilectos
S. ceterũ.de fide iꝶſtru.ſi vero petitio fuit indeterminata ⁊ cõ
ceſſio determinata intelligimꝰ ſecuritatẽ pᷣſtitã ſin ↄceſſionẽ
⁊ nõ ᷣm petitionẽ.ſ.ſi petitio fuit facta indeterminate ⁊ ↄceſ⸗
ſio determinate vt qꝛ data fuit ſecuritas eũdi ⁊ redeũdi.⁊ in⸗
telligitur de pꝛima vice.ad hæ.l.boues.S.in boc ſermone. ff.
de vᷣb. ſig. ⁊.l.oditio.ff.de ↄdi.⁊ demon.⁊ hoc verũ niſi fuiſſʒ
data ſecuritas ꝓ certo actu:puta ꝓ pace fienda tũc durat ta⸗
lis ſecuritas q;diuveniret ꝓ tractu pacis.ſʒ pace fracta ceſſat
ſecuritas.no.glo.⁊ ab.in.c.fi.de treug.⁊ pace.
¶ Securꝰ tũc dr qͥs in aliquo facto qñ nõ ↄtinet aliquã iurj
exceptionẽ.⁊ iõ ſi qs ꝓmiſit aliqͥd facere ſecurũ ita dʒ ſe hbabe
re ꝙ nihil demũ poſſit ſibi obijcivt ſentiat leſonẽ.eſt ↄcluſio
anto.de butrio quã ſequitur ab.in.c.quotiens.de pactis.
¶ Securitatẽ dʒ qͥs ꝓmittere ꝓ ſe ⁊ familiaribꝰ ſuis ⁊ cõpli⸗
cibꝰ ſuis cũ qͥs timet offendi.⁊ ſic inteligit᷑l.iij.ff.lo ca.⁊.l.q
inſulã.in fi.e.ti.eſt no. Bar.in.il.illicitas.ne potentioꝛes. ff.
de offi. p ſi. NHõ ergo tenet᷑ qͥs ſeuritatẽ pᷣſtare ꝓ amicis vel
alijs ꝓpinq̃ͥs qͥ familiares ⁊ cõplices nõ ſunt.vt ibi no. Bar.
¶ Si dakf alicui ſaluꝰcõductꝰ veniẽdi ad aliquẽ locũ intelli⸗
gitur ꝙ tute poſſit ibi moꝛari ⁊ redire:qꝛ fruſtratoꝛiũ eẽt vnũ
ſine reliqͥs.nã q vult ↄñs:vult ⁊ añs.no. HBar.in.l.is cui.ff.ex
qui.cau.maio.a b.in.c.qꝛ diuerſitatẽ.de ↄceſ.pᷣben.ij.col.

MGenectus.

¶ Senectꝰ eſt quidã defectꝰ hñs in ſe magnos laboꝛes.naʒ
ſenectꝰ? eſt moꝛbꝰ. vt.c. magne.devoto.⁊ iõ ſtatutũ diſponẽs
in caſu infirmitatis habet locũ in caſu ſenectutis.no.a b.in al
lega.c.magne.ij.colũ.
¶ Senes qũq; mali ſunt ⁊ ſine coꝛrectõe iuxta illud.ſtulticia
eſt que te nõ ſinit eſſe ſenẽ.nã qð noua teſta capit inueterata
ſapit. vñ ⁊ difficulter ſeruat ↄtinentiã qͥ ſe illicito ↄcubitu nõ
metuit maculare.xxxiiij.di.ſi qs de laycis.⁊ iõ dr̃ reſpiſce mi

ſer ſenex qͥeſce.lxxxvi.di.tanta.⁊ ſenex laqueꝰ eſt iunenuʒ.ij.q.

iiij.paulꝰſʒ ſᷣin Senecã cũ hoĩe cetera vitia ſeneſcũt pᷣter ſolã
auariciã que iuueneſcit.no.Hoſti.in.c.cũ in iuuẽtute.de pᷣſũ.
¶ Senectꝰ lʒ incipiat a qnqua geſimo anno.no.glo.in ꝓhe⸗
mio ſexti libꝛi.tñ quo ad cãm.c.fi.vt lit.nõ ↄteſt.S.i.cũ timet
de moꝛte teſtiũ relinquit᷑ arbitrio iudicis qͥs dicat᷑ ſenex cum
aliꝰhõ eſt meliꝰↄplexionatꝰ qᷓ; aliꝰ.⁊ ſic intelligit᷑ opi.Inno.

⁊2 Jo. an. ibi.ſʒ ſi ſenex attingit.lxx.annũ qͥ eſt aliarũ etatu,-

terminꝰ quantũcũqʒ ſit bñ cõplexionatꝰ timet᷑ abinde de eiꝰ
moꝛte ⁊ nõ relinquit᷑ iudicis arbitrio:eſt ↄcluſio ab. in alleg.
c.fi.S.i.vñ Terentiꝰ. Ipᷣa ſenectꝰmoꝛbꝰeſt.
¶ Senes dicti ſunt qꝛ ſe neſciũt:delirãt em̃ ꝑ nimiã etatem.
Itẽ dĩ ſenex a ſenſus diminutiõ e:⁊ iura diſſipant ꝑ vetuſta
tẽ.nã naturales dicũt pueroꝛũ ⁊ ſenũ etates cõuenire.in iſtis
em̃ ſanguis nõdũ calidꝰ in illis iã frigidꝰ.ſenectꝰ tñ multa bo
na ſecũ afferoqꝛ ab impꝛudẽtiſſimis diuerſis liberatvolupta
tibꝰ ponit modũ rebꝰ libidinis:frangit impetꝰ: ſapientiã au⸗
get: dat matura ↄſilis.no.archi.in.c.tanta.lxxxvi.diſt.vnde
Hiero.in epła ad nepotianiinqͥt.oẽs pene virtutes coꝛpo⸗

ris in ſenibꝰ mutant᷑ ⁊ creſcẽte ſola ſapia decreſcunt cetera ?⁊

ne ſermone longiꝰ trahãt cũcta que ꝑ coꝛpus exercẽt᷑ fracto
coꝛꝑe minoꝛa fiãt neceſſe eſt. Adoleſcẽtia enim multa coꝛꝑis

ſuſtiet bella.ſenectꝰiñ etate fit doctioꝛ vſu tritioꝛ ꝓceſſu tꝑis

ſapĩam ⁊ veterũ ſtudioꝝ dulciſſimos fructꝰmetit:exquo oſtẽ
ditur abundantiſſimũ ⁊ vltra humanã vocẽ in ſenibꝰ diuini
ſermo nis tdnitruũ cõmoꝛari.vt Hiero.v bi.sS.pᷣſumũt᷑ melio
res ſenes q; iuuenes niſi aliter ↄſtet de moꝛibꝰqꝛ moꝛes eta⸗
ti pᷣferunt᷑no. Bal.ĩ.l.cñ qͥd.foſi cer.pe.vide.j.teſtis:x.ſenex.

Gententia.

¶ Sn ia lata in cã bñficialilʒ trãſeat in rẽ iudicatã ð partem
tñ pars vel aliꝰpõt agere õ eñ qͥ iniuſte obtinuit ꝑ viã denũ⸗
ciationis euãgelice.no. Cõpoſt.in.c.ad audientiã.de reſcrip.
Inno, in.c. ad aures.e.ti.lʒ alibi voluit Inno, ꝙꝙ ſnĩa lata in
cã bñᷣficialinõ traſit in rẽ iudicatã ſicut nec ĩ c̊ matrimonis

li.in.c.cũ olim.de dolo ⁊ ↄtu.⁊ in.c.cũ bertoldus.de re iudic

ſʒ veritas eſt in oppoſitũ.nã dʒ diſtingui m ab.in alleg.cad
audientiã ꝙ reſpectu illiꝰↄtra quẽ fuit lata bñ traſit in rẽ iu⸗
dicatã vt ſingulariter ꝓbat᷑ in.c.cũ dilecti.in fi.de elec.ſʒ pꝛo

2

eo ꝓ quo fuit lata nunqᷓ tranſit in rẽ iudicatã:qꝛ quo ad euʒ

ↄtineret pctm̃ irremiſſibile ꝑ partẽ.vt ab.vbi.S.
¶ Snia in cã bñ̃ficiali trãſit in rẽ iudicatã ĩ pᷣiudiciũ ð dicto⸗
ris.vñ cñ dictoꝛ ſemel acqeuit ſnĩe nõ appellando nõ põt
ampliꝰ ↄ tradicere.vt.c.ꝙ ad ↄ ſultationẽ.de re iudi.nõ tamẽ
tranſit in rẽ iudicatà in fauoꝛeʒ bñficiati in cuiꝰ fauoꝛe ĩminet

pctm̃.vñ ſuꝑioꝛ põt ſemꝑ ex officio ſuo inqͥrere.⁊ ſic intelligi⸗

tur.c.latoꝛ.⁊.c.oſanguinei.de re iudi.ad hoc qð no. Inno.in
c.ad aures.de reſcrip.facit.c.ↄſtitutꝰ.de appel.⁊ gl.in.c.ſi foꝛ
te.de elec.li.vi.ab.in.c.cũñ dilectꝰ.de elec.iij. col.
¶ Snia in cã bñficiali lata reo ꝓbãte poſſeſſionẽ nõ eſt exe⸗
cutioni mãdãda.ar.eoꝝ q̃ no. Inno.in.c.ↄſtitutꝰ.de fi.pᷣſby.
facit.c.ad decimas.de reſti.ſpo.li.vi.in alijs vero mãdat᷑ exe⸗
cutioni:qꝛ iuſte poſſidet reꝰ donec dñs verꝰ cõparuerit.vt.l.
fi. C. de rei ven. ab.in.c.cũ dilectꝰ. de cã poſ.⁊ ꝓpꝛie.iiij. col.⁊
vide.S.poſſeſſio.ver.agens. .
¶ Snia in cã bñficiali lata nõ trãſit in rẽ iudicatã reſpectu
ſuꝑioꝛis quominꝰpoſſit de iuribꝰpartiũ inqͥrere maxime quã
do ſnĩa fuit lata g abſentẽ ⁊ indefenſum lʒ cõtumacẽ ĩ cauſis
c.cũ olim.de re iudi.⁊ hoc vide in.c.latoꝛ.⁊ in.c.cõſanguinei.
de re iudi.⁊ ab.in.c.ad audientiã.de reſcrip.⁊ in.c.cũ ſuper.
de cã poſ.⁊ ꝓpꝛie.⁊ Domiin.i.de lit.ↄteſt.li.vi.⁊ notabilit
per ab. in alle.c.cũ olii.
¶ Sniĩa lata inter virũ ⁊ mulierẽ ſuꝑ defectu matrimonij an
noceat filijs ſcientibus cauſam agi.notabiliter per abb.in.c.
qᷓ;uis.de re iudi.pe.colũ.
¶ Snia in cã bñficiali aut eſt pꝛiuatiua aut declaratoꝛia.in
pꝛimo caſu ſi is cui fit collatio fuit ↄſciꝰ fraudis nõ põt in fo
ro aĩe cũ bona ↄſcia illud bñficiũ retinere.ar.ĩ.c.fi.de iureiu.

ſi aũt nõ fuit cõſciꝰtũc ſnĩa trãſit in rẽ iudicatã ⁊ iuſte potuit

ↄferri bũficiũ adiudicatũ ꝑ ſniam ⁊ trãſit in rẽ iudicatã q̃te
nus tãgit ius pꝛiuatũ.vt.c.cũ dilecti.de elec.ſnĩa em̃ pꝛiuati⸗
ua a qua non fuit appellatũ facit bñfic vacare: ⁊ ꝑ ↄñs po

tuit alteri ↄferri.ſñ vero ſnĩa eſt declaratoꝛia vt cũ iudex pnũ⸗

ciauit declarando bñſiciũ ad alterũ litigantiũ ꝑtinere:⁊ tunc
ſi is ꝓ quo lata eſt habeat noticiã iniuſticie nũqᷓ; põt ſalua cõ

ſcientia illud bñficiũ retinere.vt regula.i.de regu.iur.li.vi.ta

lis em̃ ſnĩa non attulit ſibi ius ſʒ tm̃ declarauit.l.ſicut.ff.ſi ſer.
ven.ſʒ reſpectu illiꝰ tm̃ declarauit.l.ſecuti.ff.ſi ſer.ven.ſed re⸗
ſpectu illiꝰ ↄtra quẽ lata fuit trãſit in rẽ iudicatã vt amplius
nõ audiat᷑ exquo nõ appellauit.p oterit tñ agi j poſſidenteʒ

ꝑ viã denũciatiõis euãgelice cũ peccat tenendo bñficiũ ſine
titulo.vt no. Inno.in.ciad aures.de reſcrip.vel ꝑ iudicis of⸗
ficiũ qͥ põt ſuꝑ boc inqrere.vt.c.oꝛdĩarij.de offi.oꝛ.li.vi.pote

rit beneficium pꝛimo reſtitui,no.ab.in.c.fi.de Onceſ.pꝛeben.
vlti. colũ.

¶ Snia in cã matrimoniali ſi fuerit bis cõfirmata nõ dʒ qs

ʒ eã audiri:nec ᷑tio ab ea appellare niſi cñ ex certa cãe cogni
tione.tñ ꝑ hoc nõ tollit᷑ quin poſſit ꝓponi iniuſticia ſnĩe per
viã querele.ad hoc qð no.in ſili glo.no.in.c.ad repꝛimendã.
de offi. oꝛ. anto.⁊ ab.in.c.fraternitatis.de fri.⁊ male.iiij.col.
¶ Vnia in cã matrimoniali lʒ nõ trãſeat in rẽ iudicats: non
tñ audit᷑ indifferẽter qs ↄ eã niſi ſummatim apꝑeat ꝙ ex ali
qua iuſta cã moueatur.no.doc,ſignanter ab.in.c.i.vt lit.non
conteſta.ij.colũ. .
G S nie in cã matrimoniali liberali ſeu bñficiali nõ tranſeũt
in rẽ iudæatã quo ad iuſticiã ⁊ retractionẽ.trãſeũt tñ vt poſt
decendiũ nõ ſit locꝰappellatiõi.vt no.in.c.ad repꝛimendam
de offl. oꝛ.⁊ qð no.glo,.in.c.fraternitatis.de frigiæ male.ab.
in. c. ex ꝑte.de reſti.ſpo.vij.col.
¶ Snia in cã matrimoniali lata nunqᷓ; tranſit in rẽ iudicatã.
nã detecto erroꝛe etiaʒ ad inſtantia illiꝰ in cuiꝰfauoꝛẽ eſt lata
põt retractari etiã ſi ab ea nõ fuerit appellats. vt, c. latoꝛ. de

re iudi.⁊.c.ↄſanguinei.⁊.c.tenoꝛ.c.ti.
¶ In ſentẽtijs q̃ nõ tranſeũt in rẽ iudicatã poterit ꝓbari in/

iuſticia tã reſpectu meritoꝝ cãe q; reſpectu oꝛdinis ꝓcedendi
ꝑ acta cãe lʒ trãſeat decẽdiũ a tꝑe ſnie.no.Hoſt.⁊ ab.in.c.la⸗
toꝛ.de re iudi.in alijs aũt ſententijs videquod no.abb.in. c.
qm̃ õ falſam, de pꝛoba. .

— —. .

„· h—z— —

ini
g
eſ⸗
Pd
Wla

bico⸗
poͤt
lane
ninet
ligi
noin
ſſe

bilee

nijan
ine⸗

i in
kinſh
feil.
te
jiſe
lati⸗
890
vnit
e
44
.
ius
entez
ſüne
sof,
ſpore
eben

gis
cogyl
epe
nai.
aol.
ſon
di
non

gnſeßt
thet
No
ℳ

i⸗
las
nde

inn
rdl
6

E

r e

¶ Snia lata pꝓ matrimonio nullo ĩpedimto pᷣſtante er cuiꝰ
obſeruãtia nõ nutrit᷑ pctm̃ tran ſit in rẽ iudicatã. no.ab. in. c.
iurauit.de pba.⁊ in.c.latoꝛ.circa mediũ.de re iudi.
¶ AZʒ ſnĩa in cã matrimoniali nõ trãſeat in rẽ iudicataʒ:nõ tũ
dʒ poſt decendiũ qͥs indifferenter admitti ad pbandũ in con
trariũ:ſʒ oʒ ey alleget᷑ aliqua iuſta veriñlis cã iniuſticie q̃ ha⸗
beat mouere iudicẽ ad cred endũ illã iniuſticiã nec in boc de⸗
bet eſſe facilis:als ſequeret᷑ ꝙ in infinitũ pars Zueniẽs eſſet
admittẽda lʒ in boc nõ põt dari certa regula ſʒ eſt in arbitrio
iudicis.⁊ ſic intelligi᷑ ⁊ limitat᷑ glo.in.c.fraternitatis.de fri.
⁊ male.ab.in alle.c.latoꝛ.alias linitationes ad alle.c.latoꝛ.
videibi per ab.⁊ vide eũ in.c.tenoꝛ.e.ti.
¶ Snia lata erroꝛe pbato põt iudexex officio ſuo matrimo⸗
niũ integrare ne ꝓpter diuiſionẽ cõiugij poſſit adulteriñ ſeq
ſaltẽ qñ ↄiuges ſunt talis etatis vt merito poſſit dubitari de
incõtinẽtia.ar.in.c.i.de ↄuer.cõiug.ab.in allega. c.latoꝛ.
¶ Snia ſicut in cã matrimoniali nõ trãſit in rẽ iudicataʒ.vt
ꝓlatoꝛ.⁊. c. cõſanguinei.de re iudi.ſic nec in c matrimoniali
ſpũali etiaʒ ſi agat᷑ de inferioꝛibꝰbñtficijs.vt.c.cũ bertol dus.
de re iudi.no. Inno.in.c.cũ olim.de dolo ⁊ ↄtu.ſʒ ĩ pᷣiudiciũ
ſuccũbentis bñ trãſt in rẽ iudicatã etiã in cã bñficiali. qð ꝓ⸗
batur in. c. cñ dilecti.in fi. de elec. glo.in.c.i. de oceſ.pᷣben. ab.

in alleg.c. cũ olim. ⁊ tãgit alle.c. cũ bertoldus.

¶ Sniĩa interlocutoꝛia nõ reqͥrit oꝛdinẽ iuris:iõ põt ꝑtenõ
citata ferri.no. Inno. in. c. auditis. in. c. querelã. de pcu. ⁊ B
verũ niſ interlocutoꝛia afferret maximũ piudiciũ ꝑtiqꝛ tunc
ſemꝑ eſt pᷣmittẽda citatio.vt in.c.inteł quattuoꝛ.de ma.⁊ ob.
⁊ in.c.i.de cã poſ.?⁊ ꝓpᷣe.no. Bar.in.l.nec quicq;.S.vbi decre
tũ.ff. de offi.ꝓcõſu.ſʒ vbi graue pᷣiudiciũ nõ affert ꝑti põt in
terlocutoꝛia ð abſentẽferri ꝑte nõ citata.vt. l.diẽ pferre. ff. de
arbi.qð appꝛobat ab.in alle.c. auditis.
¶ Snia interlocutoꝛia valet lʒ ſit incerta: qꝛ ſicut põt reuo⸗
cariꝑ officiũ iudicis.vt in.c.cũ ceſſante. de app ella. ⁊ in.l.qð
iuſſit. ff. de re iudi.ita ⁊ certificari.⁊ boc dictũ cõmendat ab.
in.c.auditis.de ꝓcu.qꝙ ꝑ interlocutoꝛiã põt iudex ↄdẽnare ge
neraliter in ſpecie ꝛin ꝓceſſu negocij poterũt taxari. facit qð
no. Inno. in. c.ſepe.de appel.⁊ ĩ tali caſu admittit᷑ petitio ge
neralis.vt in.c.ↄſtitutꝰ.de in integ reſt.⁊= in. l.i. ff. quoꝝ lega.
⁊ potuit ſequi ſententia generalis in futurũ.vt ab.vbi.S. vi⸗
de.5S.iudex non debet.
¶ Snia que non im ponit finẽ cãe ſʒ nõ expectat aliã ſnĩam

poſt ſe:vt cũ iudex pꝓnũciat ſe nõ iudicẽ lʒ nõ ſit diffinitiua bʒ

tñ vim diffinitiue.no.glo. in auc. habita.C.ne fi.ꝓ pa. ⁊ in.c.
ſigniſicantibꝰ.de offi.dele.de hoc Bart. in.l.ticia.ff. de accu.
⁊ qð no.in.c.ꝑuenit.de appel.ab. ſuꝑ rubꝛica de re iudi.
¶ Snia interlocutoꝛia an ⁊ q bʒ vim diffinitiue ⁊ regulat᷑
ab ea ⁊ an tunc poteſt ab ea appellari.vide ab. in. c. peruenit.
ij.de appellas
¶ Sententiã interlocutoꝛiam non diffinitiuã poteſt iudex re
uocare.vide.j.reuocatio.
Sniĩa ſuper ineptitudine libelli an eſt diffinitiua vel inter⸗
locutoꝛia.vide.S.libellũ etiã ſi ſit. .
¶ Snia cenſure quare ſic dicatur.vide.. cenſura.
¶ Snẽĩa excõicatiõis nõ trãſit in rẽ iudicatã quo ad effectũ
irretractabilẽ: imo poſt mille annos põt retractari.⁊ ideũ in
qualibet ſnia cenſure.ꝓ boc.c.fi.de penis.qnimo ſi excõica⸗
tus er diuturnitate tꝑis efficeret᷑ deterioꝛ dʒ iudex ex officio
ſuo illã ſniam relarare.no. Jo.an.poſt beatũ Tho. in. c.i. de
ſen.ex.li.vi.⁊ ab.in.c.ad repꝛimendã.de offi.oꝛ.ij.col. quoud
alios tñ effectꝰbñ tranſit in rẽ iudicatã:vt qꝛ poſt æcendium
nõ põt appellari.no.glo.in.d.c.ad repꝛimendã.non ergo au
dietur excꝭicatꝰ poſt decẽ di es ꝑ viã appellatiõis:ſʒ ꝑ viam
querele.vide.j.ſnĩa cenſure.
¶ Snie cenſure vt excõicatiõis ſuſpẽſionis vel interdicti lʒ

tranſeãt in rẽ iudicatã qꝛ ſecũ trabũt executionẽ nec ſuſpen⸗

duntur ꝑ appellationẽ vt.c paſtoꝛalis.de offi. dele. ⁊.c.is cui
de ſen. ex.li.vi.ti nõ obſtãte lapſu decẽ dierũ põt peti abſolu
tio vel de iniuſticia allegari.vt.c. cũ ↄtingat.de offi. dele. ⁊.c.
fi.de penis.⁊.c.ſacro.de ſen.ex.⁊ qð no.in.c.ad repꝛimendã.
de offi. oꝛ. ⁊ ſic nota ꝙ lʒ iſte ſnĩe quo ad pꝛiuatã vtilitatẽ trã
ſeũt in rẽ iudicatãvt.S.nõ iñ quo ad publicã concernentẽ ani
marũ periculũ ꝑ iura.õ.alle.no.ab.in.c.oſa nguinei. de re iu.
circa finẽ vbi tractat cui incum bit pꝛobatio an eſt iuſta vel in

iuſta. vide. ö. ſen. ex. ”
¶ Snĩa excõicatiõis vel alia an põt ſub conditiõe ferri ⁊ an
ſufficit tũc appellare infra decendiũ a tꝑe euentꝰↄditiõis vł
a tꝑe ꝓpmulgatiõis ſnĩe:vide no. pꝑ ab. in. c. pᷣterea.de appel, ⁊
vide.S.appellatio.v. a qualibet ſn ĩa
¶Sniĩa generalis excõicatio nis nõ ligat niſi ſub ditos ꝓfe
rentis ſi ſuꝑ culpis futuris ꝓferat᷑.vt.c. nobis. j. de ſen. exc.
qð intellige qñ ꝑ viã ſtatuti pfert᷑.vt.c. romana.S. caueantð
ſen. ex.li.vi.qͥs aũt dicat᷑ ſubditꝰ. vide glo. no. in cle.i. de foꝛo

Cõpe.⁊ vide Bar. in.l. cũctq ppłos.C, de ſum.trini.⁊ vide.j.
ſtatuto epi.

¶ Snie appellatiõe intelligimꝰde diffinitiua niſi ſeq̃tur ab⸗

ſurditas.no.in.c.cãm matrimoniij. de offi. dele. 7 no. glo.ĩ.l.i.
§. biduũ.ff.qũ appel.ſit.in cle.i.de re iudi.⁊.c.cũ olim.de teſt.
¶ Snie appellatiõe in materia ſingulari nõ venit ſnia arbi
troꝛũ.vñ ſi ſtatuto caueret᷑ de qualibʒ ſnĩa debeat ſolui cer
tũ qd non habebit locũ in ſnia arbitroꝝ.no. Bar.in. l. qdg.
§. ex cõpꝛomiſſo.ff. de his qͥ no. infa. no. ab.in. ci. de arbi.
¶ Snia arbitri recuſati tʒ lʒ õ e cõpetat exceptio doli.vide
g.arbitri recuſati. o

¶ Snia arbitri ſa arbitratoꝛis qñ reducat᷑ ad arbitriũ bo

ni viri.vide.S.arbitri.vᷣ.ſalaudũ.
¶Snia arbitri ꝑ quẽ eſt executiõi mãdanda.vide.s. arbiter
nõ põt ſniam.
¶Snia coꝛpis afflictiua facit fidẽ in alio iudicio ⁊ inter ali
as ꝑſonas:iſte em̃ ſnĩe q̃ afficiũt vt nora boĩeʒ ſequũt᷑ eũ ſiẽ
lepꝛa lepꝛoſum.ar.in.c.cito turpem.i.q.i.⁊ qð no,ab.in.c.teſti
moniũ.de teſti.⁊ in.c.i.de excep.
¶ Snia coꝛpalis nõ dʒ ante decẽ dies executioni ma ndari.
vt.l.i. ff. nil nouani appel.pendẽte.’ Bar. in.l.qͥ vltimo.ff. de
penis.dicit ꝙ de ↄſuetudine ſeruat᷑ cõtrariũ qnõ erpectant
bi dies niſi ↄdẽnatꝰ appellet vel aliꝰ ꝓ eo.l.nõ tm̃.de appel.
veritas tñ eſt ꝙ in noroꝛijs vel qñ reꝰ fuit ofeſſus vel teſtibꝰ
ſeu argumẽtis ſupatꝰ vt vix ipe negare audeat ſtatim fit exe⸗
cutio lata ſnĩa nec admittit᷑ appellatio. vt.d.l.qͥ vltimo. e.l. q
ſnĩain. C. de peti.⁊.l.furti.ff, de his q̃ no. infa. ⁊ bonꝰtex.iij. q.
vij.S.poꝛro.no.in.c.cũ ſit romana. de appel.ałs aũt ſicut in
ciuilibꝰdat᷑ decendiuʒ foꝛtiꝰ in crimialib?ꝰ vbi agit᷑ de maioꝛi
pᷣiudicio.vide bo. glo.in.c, ſepe. de appel. ⁊ qð no. in.l.ij. ¶ q⸗
rũ appel. nõ reei.no. ab. in. c. ij. de re iudi.⁊ meliꝰin. c. cũ ſpecia
li.de appel.vide.j.ſnĩa coꝛꝑis afflictina. B
¶ Sniĩa coꝛꝑis afflictiua tranſit in rẽ iudicata: tñ ſi a pparẽt
nouiter pbatiões reꝑte ſunt a iudice recipiẽde ex gr̃a ſpeciali
⁊ ꝑ pꝛincipẽ dũtaxat ⁊ valet.notabilis tex.in.l.diui fratres.
ff oe penis. ⁊ ibi Bar. ⁊ pari rõne idẽ põt dici in pena hono
ris pꝛiuatiua vel alia lata ſuꝑ crimine.⁊ vide tex.in ſnĩa cõti⸗
nente penã pecuniariã in.l.iij.C. de re iudi.ſʒ in ciuili nõ retra
ctatur ſnĩa pᷣtextu inſtrumentoꝝ nouiter reꝑtoꝛũ.vt.c.ſuboꝛ⸗
ta.de re iudi.⁊.l.imꝑatoꝛes.de re iudi.⁊.l.ſub pꝛetextu. C. de
trãſac.ab.in.c, ↄſanguinei.ĩ fi.de re iudi.vide.S.e.ſnĩꝗ coꝛꝑałk.
¶Snia ꝓ nõ ↄtumace lata exquo non fuit ſeruata debita ci
tationis ſolennitas nõ valet.no.glo.in.l.ea q. C. quõ ⁊ qñ iu.
nec etiã valet ꝓ furioſo lata.no.in:l.furioſi. o. ff. e re iudi.
¶ Sniĩa põt ferri ð abſentẽ etiã nõ citatũ qñcũq; conſtat de
ſubꝛeptiõe.vt no.glo.no.in.c.cũ olin:de re iudi.q̃ limitat oĩa
lura cõiter dicẽtia ꝙ in notoꝛijs requirit᷑ citatio.vt in.c.ad no
ſtraʒ.de iureiurã.⁊.c.poꝛro.de diuoꝛ. ꝓcedũt em̃ illa iura niſi
in abſentia ſine alia citatiõe poſſit de facto liq de ↄſtare ſine
alia diſcuſſiõe ⁊ indagine fiẽda vt ibi ꝓbat᷑.ſecꝰ aũt vbi poſ⸗
ſit aliqua deſenſio cõpetere:tũc em̃ eſt citatio fienda.ſic intel
ligitur.c.fide offi. dele.li.vi.⁊ ſic dʒ intelligi qðᷣ no. Inno. in
c.tua.de co ha.cle.⁊ muli.⁊ in.c.qto.de trſ la. plg ⁊ in. c. ex in
ſinuatione.de appel.idẽ ſentit archid.in.c.q lothanꝰ.ij.q.i.⁊
Bart. in.l. ij. J. qð de frumẽtaria.ff. de admire. ad ciui.ꝑtinẽ.
boc idẽ tenet MHoſt.⁊ ab.in ale.c.cũ olim.⸗ allegant. c. vene⸗
rabilẽ.de elec.⁊.c.bone.i.e.ti.⁊.c,d udũ.S.fi.⁊.c.ſi ↄſtiterit. de
appel.cũ ſit romana.vide.S. pꝛinceps nõ oʒ. ⁊ ab. in. c. cũ ſit
romana.de appel.in fi.⁊ vide.s.citatio.vᷣ.nõ reqͥnt᷑. ? v. pn⸗
