res cõferri.vide.c.lr̃as.⁊ ibi glo.⁊ Inno.de tẽpo.oꝛdi.
¶ Ad oꝛdines volens ꝓmoueri nõ eſt pꝛeciſe cogendus.vi⸗
de.õ.excõmunicari nõ debet nolens ⁊c.
¶ Mullus epᷣs dʒ oꝛdinare clericũ alterius epi ſine l̃is dimiſ
ſoꝛijs pᷣmi oꝛdinatoꝛis:⁊ ſi fecerit irrita erit eius oꝛdinatio qͥ
ad executionẽ.ix.q.iij.epᷣm.niſi aliud ei ↄtulerit qð ſit cõpati
bile cũ pᷣmo bñficio a ſuo epo ſibi collato.no. Innocẽ.ſuꝑ ru
bꝛica.ð cler.ꝑegri.vbi vide qͥs põt ↄcedere lr̃as cõmẽdatici
as ⁊qͥs dimiſſoꝛias.⁊ vide qö. S. dictũ ẽ.v.epᷣs lʒ nõ debeat.
¶ Oꝛdinare nõ lʒ epᷣo nõ ſuũ ſubditũ ad titulũ patrimo nij:
ñcut nec ille põt oꝛdines cõ ferre nec alia ſacramẽta cõmittere
lxxi.di.pᷣmatꝰ.de peni.⁊ remiſ.oĩs.de tẽp.oꝛdi.cũ nullus.lib.
vi.no. in. c. tuis.de pᷣben.⁊ digni.no. Jo.an.in.c.epᷣs.eo.ti.

Ornamenta.

¶ Oꝛnamenta eccleſie nõ debent ad humanos vſus redire.
vide.j.veſtes.

Oſpitinm.
¶ Vlures q̃ſtiones notabiles circa delicta commiſſa in ho
ſpitio ⁊ an ſtet᷑ iuramẽto hoſpitati ſuꝑ amiſſis in boſpitio ⁊
an incõtinẽti ſit pᷣumptio q; delictũ ſit factũ ꝑ famili hoſpi
tantis an ꝑ alios viatoꝛes.vide ꝑꝓ Barto.not. in.l.vnica. ff.
fur. aduer. nau.no. Bart. in. l. ij. Sfamilie.ff. de publi. ⁊ aliq̃d
de iuramento in.l.ſi quã do.C.vnde vi.⁊ aliquid in.c.fi.quod

mmetus cã. ab.in.c.i,de reſti.ſpo.⁊ vide.s.dominus.

¶ Sequũt᷑ additões dñi Au. ð capis ad pᷣced ẽteʒ lram. O.

0 Blatus.

Oblati an gaudeãt pᷣuilegio religioſoꝛũ.vide ab.
in. c. cum ⁊ plantare.de pꝛiuilegijss. ðUMDUV
¶ Oblati qui dicunt᷑ ⁊ an offerendo ſe ⁊ ſua deo veniãt bo⸗
na futura.ab.in.c.cum dilectus.de ſucceſ.ab inte.

¶ Oblatus differt a monacho ⁊ecõuerſo:⁊ inter eos eſt dif

lerentia. vide ab.in. c.nõ eſt. de reuug.
Odinm.
¶Qdiũ eſt duplex publicũ ⁊ puatũ. vide ab.ĩ.c. qͥtiẽs.ð te.
Officialis.

¶ QOfficialis epi cenſet᷑ habere ptãteʒ delegatã ad vniuerſi⸗
tatem cauſarũ. Ab.in.c.cauſaʒ matrimonij.de offi.delega.

¶ OQfficiales plures ꝑ epᷣm ↄſtituti nõ noſſunt ſeparatim ꝓ

cedere niñ ſint inſolidũ cõſtituti.o.ab.in eo.c. 1
Oficlalesvel vicani Vrmet enſentur enſ⸗ delegati. vide
ab. vbi ſupꝛa. ðJMU
¶ Officialis ⁊ vicarius genera lis ſunt oꝛdinarij.vt no.ab.ĩ
c, relatum,de offi.delega. .

Bleum.
¶ Addito oleo cõſecrato bene cõſecrat᷑no. ab.in. c. q in du⸗
bijs.de cõſe ec.vel alta.ſecꝰ in vino addito in calice vt ibideʒ

¶ Si teneoꝛ ad operas aliquo tempoꝛe ⁊ nõ ſtat ꝑme nõ te⸗

neoꝛ alio tempoꝛe.vide ab.in.(ex parte.de obſerua. ieeuiun.

O Oꝛdo ſcripture an ſit uãdus.vide ab.ic,. nicolao.de ap.

¶ Opinio doctoꝛum an excuſet ab expenſis.vide ab. in.c.
i.de poſtula, pꝛela. SS
¶ Opinionẽ an teneat᷑ qͥs ſequi ſuimagr̃i vel amici: ⁊ vide
qualiter amicꝰ plato ſj magis amica veritas.vide ab. in eo.
c.⁊ elegãter cõcludit ab.in.c.oẽs pᷣncipes.de maio.⁊ obe.q;
diſcipulus dʒ ſequi opinionẽ ſui magfr̃i ſi opinio ſit equa.ali⸗
as mag credefdũ eſt vitati q; opinioni ꝓut fecit ariſtoteles
¶ Mon attendit᷑ qualitas opinantis:ſed melius opinantis:
no.ab.de ferijs.capellanus.nec attenditur multitudo opinã
tium cõtra rationem.vt ec.
¶ An deus mutet ſuam opinionem.vide ab.no.in.c.ſiquis.
de rebus eccle.nõ alie.
¶ Opinio magis attendit᷑ qᷓ veritas in dependentibus ex
voluntate.no.ab.in.c.ex parte.de cõuer.cõiuga.

Oppoſitio.

¶ Opponens nõ pᷣſumit᷑ calũniari ſi offert ſe incõtinenti ꝓ
baturum.no.ab.c.ſuper eo.de offi delega. .
¶ Si iudex videat opponentẽ calumnioſe aduerſus ſnĩiam
⁊ executionem iudex põt eum repellere.vide eo.
¶ Opponere ſe põt ſubiectuæcõtra electum pꝛo ſuo intereſ⸗
ſe ſi nõ ſit idoneus.vide ſupꝛa in verbo.cõfirmatio.

ODpus.
¶ Iſta dictio opus denotat laboꝛem ſollicitudinem ⁊ curaʒ
no.ab.in.c.i.de cleri.nõ reſi.

Oratorium.

¶ Oꝛatoꝛium nemo poteſt facere nec locum religioſum ſine
licentia epiſcopi.Ab.in.c.officij.de teſta.
¶ Si in oꝛatoꝛio deputetur ꝑpetuus ſacerdos an poſſit viñ⸗
tari.vide ab.in.c.fi.de cenſi.

„ Actum.

Pactũ nuduʒ licet de iure ciuili nõ parit actionem
de iure canonico ſecus:vide ſupꝛa actio oꝛitur.
¶ Pactum nudum vel veſtitum quid ſit.per ab.in.c.i.de pa
ctis.vide infra ſtipulatio.
¶ Pactũ ſuꝑ ſpũalibus nõ admittit᷑ inter ꝑtes vt alter liti⸗
gantiũ:puta ſuꝑ bñficio cedat liti ⁊ alter det ſibi expẽſas.vt
eſt tex.iũcta glo.in.c.cũ pꝛidẽ.de pac.ſʒ põt iudex ex officio
ſuo ꝓuidere:vt altera pars cedatliti ſuꝑ ſpũalibus ⁊ ꝓꝑ bono
pacis recipiat expenſas quas fecit. Item põt ꝓuid ere vt al
tera pars det certũ quid annuatim,. vt eſt tex.in,.c.niñ.de pꝛe
ben.no.ab.in alle.c.cum pꝛidem.
¶ Pactũ cõtra ius nõ valet nec pena etiaʒ ſi interueniat in
ramentũ.no.glo.in.l.pacta q̃ cõtra.C.de pac.⁊.c.que contra
ius.de re.iurl.lib.vi.⁊.l.iuris gentiũ.S.ſʒ ⁊ ſi qͥs.ff. de pactis
⁊.c.ſi diligẽti.de foꝛo cõpe.ſed ſi pactũ eſt appoſituʒ pᷣter ius
valet pena appoſia ſed non pactũ.vt.l.ſtipulatio.s.alteri.de
ver., obli.ſed ſi pactũ eſt ̃m ius valet vtrũq;.debet tñ qͥs alte
ro eſſe ↄtentus niſ apponat᷑ cła rato manẽte pacto.vt.l.pe.
ff.de tranſac.⁊ no.in.c.dilecti.de arbi.⁊ regula acceſſoꝛiuʒ.de
regu.iur.no.a b.in.c.pleriſq;.de pactis.
¶ Peactuʒ qð faciidebitoꝛ creditoꝛi ſuo de nõ cedendo bo⸗
nis tʒ niſi notoꝛia pauꝑtag reddat pactũ illicitũ.nam tũc vi⸗
detur ĩ effectu ſe obligare T qð nõ põt cũ nõ ſit mẽ
bꝛoꝛũ ſuoꝛum dũñs.vt.l.liber homo.ff. ad.l.aquił.ᷣeſt cõcluſo
Fede.⁊ ab.in.c.fi.de pactis.⁊ an valet iuramentũ ſuꝑ hocin
terpoſitũ.no.ab.in.c.cũ cõtingat.de iureiuran.
O Pactũ de nõ appellando ſeu reclamãdo contra ſnĩam iu
dicis lʒ ante ſnĩe ꝓlationẽ ſit interpoſitũ valʒ.vt eſt tex.no.in
l.fi.S. vlt. C. de temp.ap.ſecus eſt de pacto interpoſito de non
appellado vel reclamãdo cõtra iudiciũ arbitri qꝛ tũc non va
let. vt. l. penul. C. de arbi. vbi innuit᷑ laudũ nõ poſſe emologa⸗
ri anteq; ſit latũ qð ibi ſequit᷑ Bar.naʒ ad bᷣ vt ex laudo oꝛia
tur actio requirit᷑ appꝛobet᷑ expꝛeſſe vł tacite poſtqᷓᷓ fuerit
latũ ⁊ nõ ante ne det᷑ arbitria materia delinquẽdi.no.plene
ab. in. c. cũ dilectꝰ de vit necopſtatesvegier de iureiur.qꝛ lo
quitur ſtatuto nõ appelladi per quod violaret᷑ ius ſuꝑioꝛis
vt ab.vhi ſupꝛa,
¶ Pactum factuz cum defuncto an tranſit in beredes. vide
ſupꝛa cõpꝛomiſſum ante ſententiam.

¶ Pactũ factuʒ inter creditoꝛẽ ⁊ debitoꝛẽ vt liceat creditoꝛi
ꝓpꝛia auctoꝛitate poſſeſſionẽ bonoꝝ appꝛehẽdere ꝓ ſatiſfa⸗
ctione debiti valet.vt no. Bar.in.l.iij. C. de pig.qð eſt verum
dũmodo nõ reperiat reſiſtẽtem ne detur materia ſcadalo.vt
l.cõ uenire.ff. de pac.do.quod intelligeverũ niſi debitoꝛ ſicõ
ſtitutus ſe pᷣcario noĩe poſſidere.vt.l.certe.ff.de pᷣcar.nã tunc
potius dicitur ſuà poſſeſſionẽ defendere qᷓ; violẽtiam inferre
no.ab.iĩn.c.decetero circa fi.de re iudi.
¶ Pactũ factuʒ inter partes de ꝓpꝛoganda pᷣſcriptione in⸗
ducta per legẽ vel ſtatutũ in odiũ negligẽtis petere nõ valʒ.
vide.j.ꝓꝛogari non poteſt.
¶ Omnis pactio quãtũcũq; ſimplex põt appellari fides:ve
niens ergo cõtra ꝓmiſſionẽ videtur venire cõtra fidẽ ꝑ eum
pꝛeſtit: ⁊ ſic capit᷑.vt.l.i.ff.de cõſti.pecu.⁊ in.l.i.ff.de pac.di⸗
citur em̃ fides qð ſperat᷑ fieri vel dicit᷑ a ffirmatiue.no.ab.in
c.i.de ſpon.duoꝛum.vide.ð.fides.
¶ Vactũ illius qui facit poſſeflionẽ in manibus pᷣlati vt in
domo ſua poſſit invita bona retinere valet.vide qð elegan⸗
ter no.ab.in.c.fi.de cõdi.appoſi.
¶ Pactũ appoſitũ inter cõiuges tꝑe ↄtractus matrimonij
vt vxoꝛ nõ tencat᷑ ſequi virũ:ſʒ maritus moꝛet᷑ cũ vxoꝛe in
certo loco dʒ obſeruari:niſi noua cauſa oꝛiat᷑ abſentie.nã tũc
nõ cõmittit᷑ pena cũ eſſet cõtra libertatẽ cõſecutiuã ad ipſuʒ
matrimoniũ:⁊ hoc etiã ſi interueniat iuramentũ vt.c.tuaʒ. de
iureiuran.eſt cõcluſio ab.in.c.i:qui ma.acc.poſ.
¶ Vactũ qð fit intgr mercatoꝛes vt ponens pecuniã nõ ſen
tiat dãnuʒ in capitali nõ eſt cõtra naturã cõtractꝰ ſocietatis
ſed pᷣter naturã.ideo Hoſti.tenet ꝙ valet in ſumma ti.de vſu
ris.vᷣ.an aliqñ.ad boc.l.i.ff.depoſiti.⁊.c.vnico.de cõmo.ab.
tñ in.c.ꝑ veſtras.de dona.inter vi.⁊ vxo.tenet ꝙ talis nõ eſt
licita ⁊ honeſta ſocietas ꝙ ſcʒ ponẽs operã ſentiret damnuʒ
⁊ alter lucrũ qð eſt cõtra naturã ſocietatis q̃ eſt quedã frater
nitas.vt.l.verũ.ff.ꝓ ſocio.ĩmo eſſet potius fraternitas leoni
na.vt.l.nõ fuerit.S.ariſto.ff.ꝓ ſocio.valet tamẽ pactũ vt de⸗
ponens pecuniã ſentiat maioꝛẽ ꝑtem de lucro vel ꝙ nõ ſenti⸗
at damnũ in (apitali.ſed concludit ipſe ꝙ etiam in dote non
eſt licitũ.nã nõ lʒ ex pacto q;tumcũq; minimũ caꝑe ex pecũia
ſi nõ ſubijceat ſe ꝑicło.xiiij.q.ij.ꝑ totũ.ab.vbi.ẽ.vide.ð.lucrũ
¶ Wactũ ſi fiat de progatiua iuriſdictione iudicis an poteſt
paciſcens penitere ⁊ an pᷣciſe põt cõ pelli ⁊ an intereſſe ſoluẽ⸗
do liberet᷑ ⁊ an in progatiõe requirat᷑ ſuꝑioꝛis licentia.vide
plene ꝑ ab.in.c.i.de iudi.vi.colũ.cum ſe.
¶ Pactum nõ valet cõtra naturã ↄctus vt nõ poſſit ſepara
ri ſocietas vel ꝙ debitoꝛes nõ poſſint ꝓbare ſolutionẽ niſ ꝑ
inſtrumentũ nec in alijs caſibꝰ de qͥbus vide infra renũciare
q̃s nõ põt.ↄcoꝛ.c.pꝛecariũ de pꝛecario.⁊ qð ibi no. Barba.
late ⁊ notabiliter. ex quo infert᷑ ꝙ ſi qs ꝓmiſit nõ reuocare ꝓ
curatoꝛẽ ſub pena ꝙ etiã ſi eũ reuocet nõ eſt obligatꝰad penã
facit glo.ſingularis in.c.ij.de cõſue.lib.vi.vbi cõſuetudo non
põt diſponere cõtra ſubſtantialia actus.
¶ Vsctũ factũ ſpoliatoꝛi ꝑ ſpoliatũ poſt ſpoliationẽ de nõ
agendo poſſeſſoꝛio cõtra ipᷣm valet ⁊ agenti obſtat exceptio
buius pacti.no.glo.in.c.ex inſinuatiõe.de ꝓba.no. Inno.in
c.ſuꝑ boc.de renũ.ſecus añt ſi factũ eſt pactũ ante ſpoliatio⸗
nem:qꝛ tũc daret materiã delinquẽdi:⁊ dolus futurus nõ po
teſt remitti.vt.l.ſi vnꝰ.S.pacta.ff.de pac.idẽ ſentiũt dñi de ro⸗
ta deci.cccxiij.vbi cõcludũt ꝙ contra agentem admittit᷑ exce
ptio iuramẽti de nõ moleſtãdo poſſeſſoꝛẽ qð iuramentũ non

o ſolũ extendit᷑ ad moleſtationes iuris:ſʒ etiã facti.qð no.idem

intellige ſi ſpoliatꝰpñte aduerſario renũciaret iuri agẽdi poſ
ſeſſoꝛio.nam obſtat ſibi exceptio lʒ nõ renũciaſſet iuri qð ba
bet in re. vt alle.S.pacta.⁊ Inno.in alle.c.ſuꝑ hoc.ab. in.c.ij.
de cau.poſ.⁊ pꝛopꝛie.circa fi.
¶ SPactũ factũ inter cõiuges de nõ petẽdo ſe adinuicẽ non
valet:⁊ eo nõ obſtante vir põt agere poſſeſſoꝛio cõtra vxoꝛẽ
⁊ eã repetere.no.glo.in.c.litteras.de reſti.ſpo.⁊ ibi ab.iiij.co⸗
lumna.vide.j.reſtitutioneʒ põt petere vir.
¶ Pactũ alicui factũ denõ vendẽdo rem ſuã alteri etiã ſi ſit
iuramẽto firmatũ nõ impedit venditionẽ ⁊ dñij traſlatõnẽ. ff
de pac.l.nemo.⁊. C. decõdi.ob cãm.l.ea lege.⁊ ibi no. Oldr.
in ſuis cõſilijs.cõſilio.cxxvij.⁊ Jo.cal.ti.de pactis.cõſi.ij.

¶SPeaciũ de nõ reducẽdo arbitramentũ ſeu laudũ ad arbi⸗

tnium boni vini nõ valet cũ tale pactñ ſit turpe ⁊ aperiat via,ʒ

õ

tiytin
gegan

ninon,
Nwreſt
ehätie
dipſi
unz de

iſoͤſen
cttaris
depſe
no .
hoͤck
nnn;
furer
sloni
Rder
öſenti
otenon
peciis
eß
poteſt
ſoluè⸗
aide

tſepan
neniſg
Mnüciane
Baſtn
daneg
Apeni
onon

rii
crahe⸗
oin
oliatio⸗/
noͤpo
dero⸗
iit eree
ntünon
noien
gitihe

ad malefaciendũ cõtra legẽ cõuenire.ff. de pac.do. idẽ ſi re ip
ſa dolus ineſt: vt qꝛ in modico cõdemnauit. ff. ſocio.l. vnde
⁊ ſine me.de ver. obli.l.ſ qͥs.S.cũ aũt.nec etiam obſtaret iura
mentũ:qꝛ nõ fuit in mẽte iurantis vt manifeſte ⁊ euidẽter gra
uaret᷑ t arbitratoꝛ ſic trãſgrederet᷑ar.ff.loca.l.quãdo..inter
locatoꝛes.de ver. obli.l.quidã cũ filiũ.ſi ergo hoc nõ fuit ve⸗
rifi milit in mẽte iurãtis ſub iuramẽto nõ venit.ff.ð pac.l.tres

ffes.de trãſac.l.cũ aquiliana.⁊.l.q cũ tutoꝛibus 5S.fi.eſt cõclſu

ſio Oldr. in ſuis cõſilijs cõſilio.clvi.vide.S. arbiter. v.ſi lau⸗
dum. ?. v. arbitro ſi ſit data poteſtas.ideʒ vult tenere Anto.
de butrio in quodã ſuo cõſilio qdð incipit queſtio hec dulcia
vulgaria bʒ idẽ JYo. cal.ti. de iureiurã, cõſilio.x. =”M
¶ Pactũ vt qͥs nõ poſſit rem ſuã alienare niſi in certa m ꝑpſo
nam nõ valz licet lex boc poſſit. C. de Zhen. emp.l.dudũ.ff.ð
actio. emp.l.ſi ſterilis.S.ſi tibi.de vᷣbo.obli.qͥ rome.S.cobere⸗
des ff. de paciꝗ.l.nemo in fundo.eſt concluſio Jo. cald.ti.de
pactis.conſilio.iij.
¶ Pactum initũ int᷑ ꝑtes ſi curſu tpis fiat ꝑti damnoſuz an
debeat damnificatus ſubueniri.vide.sð.obligatio concepta.
cũ.v.ſe.⁊.Sö.emphitheota ſi recepit.
¶ Pactum qð qs facit ne aliũ accuſet de crimĩe nondũ per
petrato nõ valet.ff. de pactis.l.ſi vnus.S. pacta.nec tenet pa⸗
ctuʒ tale ne dolus pꝛeſtet᷑.ff. ð reg.iu.l.ᷣcrus.nã ꝑ tale pactũ
inuitant᷑ hoĩes ad peccandũ.ff. de pac. dota. vᷣuenire.no.gl.
⁊ doc.in.c.quẽadmodum.de iureiuran.
¶ Pacta que reſpiciũt religionem tiñ · vt in caſu.c.ſi gnifica⸗
tum. ð pꝛeben.licet poſſunt a ſuꝑioꝛe mutani etiã ſi ſint licita:
ſi recipiũt tꝑale cõmoduʒ nõ licʒ ſuꝑioꝛi ea mutare ſi licita
ſunt.no. Jo. an.poſt Hoſti.in alle.c.ſignificatum.
¶ Pactuz appoſitũ ↄtra accidentalia Zctus licet valeat ⁊
vincit legẽ. vt in. l.i S. ſi ↄueniant.ff. depoñiti.⁊ in.l.õᷣctus ex
cõuentiõe.de reg.iu.li.vi.ſecus vbi pactũ eſſet ſubſtãtialia
gctus.vt plene no.in.c.pacta cõuenta.ff.de ᷣhen. emp.
¶ Pactum appoſituz cõtra naturam ↄctus ſi eſt poſſi ibile
facit tranſire illum Sctum in aliã ſpeciẽ.vt in.l.ij. C. cõmoda
⁊.l.vbi ita donat᷑.ff.de donati.cã moꝛtis.no.a bba.in.cfi.de.
pꝛecarijs.⁊ in.c.vnico.de cõmodato.
¶ Pactum legis cõmiſſoꝛie in pignoꝛibus repꝛobat᷑ regu⸗
larit᷑. vt.c. ſgnificante.ð pigno.⁊.C.de pactis pigno.l.i.⁊.ij.
qð eſt veꝝ inter debitoꝛem ⁊ creditoꝛem.ſed non ipꝛobat in⸗
ter debuoꝛeʒ ⁊ fideiuſſ oꝛẽ ſuũ vt ibi. vt. l. vlti. ff. de Zbẽ. emp.
Item valet pactũ legis cõmiſſoꝛie int᷑ debitoꝛẽ ⁊ creditoꝛem
ñſi dicat᷑ ſi vſq; ad tpᷣus non ſoluero res tua ſit iuſto pꝛecio ex⸗
timanda.⁊ ſic ceſſat cõtariuʒ.de.l.ã fundus.S.fi.ff.de pigno.

ſi tñ dixerit ſi nõ ſoluero illã rem do inſolutũ nõ valʒ.ff.de ſo⸗

lutio.l.pedius.nec valet ſi dicat vt nõ liceat in perpetuũ redi
mere.arg.de pꝛeca.c.fi.⁊.ff.eo.cũ pꝛecariũ.necſi dicat imper⸗
petuũ nõ repetam.ar.ff. de iureiurã.l.ñ duo proni.. idẽ iulia
nus.nec põt in hoc renũciare bñficio iuris.vt.c.ſ diligenti.ð
foꝛo cõpe.idẽ ſi ꝓmiſt penã ſi repetat.ar.ff.ſi qͥs cautio.lij.
ff. de condi.inde.eleganter.S.pe.ſi tñ iurauit tenet iuramẽtuʒ
2 debet obſeruari.vt alle.c.ſignificante.vbi hoc no. Jo.an.
Item valet ſi vendo tibi fundũ pꝛo decem:ita ꝙ vſq; ad vi⸗
ginti annos recuperare poſſum.ff. de pꝛeſcrip.lñi vir vxoꝛi.
niſi fiat in fraudem.no. Hoſti.in allega.c.ſignificante.⁊ hoc
in effectu vult ibi Ab. Barba. tñ tenet ibi ꝙ iuramentũ non
firmat tale pactuin. eſt tñ veꝝ ꝙ; iuramentũ eſt obſeruanduʒ:
vt etiã ibi not. Inno.ꝑ.c.debitoꝛes.⁊ idem tenet Bal.in.l. ij
q̃s pꝛo eo.ff. de fideiuſſo.
¶ Qicet pactum de legitima ſucceſſione cõſeruanda valeat
vt inſti.de legi. agnato.ſ ucceſſio.in fi.quia tale pactum eſt le
gi conſentaneum:non tamẽ valet pactum ad legitimam ſuc⸗
ceſſionem dimittend am.vt.l.pactum.C. de colla.niſi iuramẽ/⸗
to firmetur.vt.c.ij.de pactis.lib.vi.Ab.in.c.ij.de conceſſio.
pꝛeben.iij colũ. . V
¶ Paciũ de legitima ſucceſſione perdenda ſeu ad tollendũ
arbitriũ vltie voluntatis nõ valʒ:qꝛ eſt ↄ bonos moꝛes.vt.l.
ſtipulatio hoc mõ.ff. de vᷣbo.obli.⁊ ſjm Ban ibi nõ obligat᷑
iuramẽto:ꝑ regulã nõ eſt obligatoꝛium.de reg.iur.li.vi.
¶ Pactum de certo modo diuidendi hereditatem acquirẽ⸗
dam ꝑ futurã ſucceſſionẽ ſi ſit in genere lic; valeat.ar.in.l.iij.
ff. p ſocio.nõ tñ valʒ ſi fit reſpectu certe ꝑſone vt de hr̃ditate
titij niſ conſentiat is de cuius hereditate agit᷑.vt in.l.fi. C. de

—

pac. de hacmateria plene ꝑ Bar. in. d. l ſtipulatio boc mõö. ð

Hbo. obli. ⁊ ꝑ Ey.in.l.fi. Cde pactis.an valet donatio oiuum

bonoꝝ. vide.S. donatio.

Dapa.
¶ Ante moꝛtẽ dñ nf ieſu xpᷣupᷣmo xpᷣs ꝓmiſit ptãtem ligã
di ⁊ ſolnẽdi petro ꝑ illa verba. Zu es petrus ⁊ ſuꝑ bãc petrã
⁊c.et tibi dabo claues regni celoꝝ.⁊ ſic locutus ꝑ vᷣba futuri

tpis. poſtmodũ vero ante moꝛtẽ anc ptates dedit omĩbus

aplis du dixit qdᷣcũqʒ ligauerj.⁊c. Mathei xviij.c. poſt paſ⸗
ſonẽ aũt ⁊ reſurrectionẽ oĩbus apłis cõtulit eãdẽ ptãtem ꝑ
illa verba. Accipite ſpm̃ ſanctũ quoꝝ remiſeritis pct. Joh
xx.c. ⁊ ad oſtendendũ ꝙ petro tradebat vt capiti dixit ſibi ſe⸗
oꝛſum. Paſce oues meas. Joh.vlti. c. in aſcẽſone vero pta/
tem pꝛius ꝓmiſaʒ traditã executioni cõfirmauit dũ dirxit. ite
2 pᷣdicate euangeliũ om̃i creature. Oath. vlti.c In feſto ve
ro penthecoſtes q̃ pꝛius tradiderat ꝓmiſſione ſ pũſſancti cõ⸗
firmauit. ex quo cõcdudit᷑ꝙ lʒ ptãs ligandi ⁊ ſoluẽdi eſt in ec
cleſa vniuerſali:eſt tũ apud papã tanq; caput eccleſie. Item
cõcludit᷑ ꝙ papa nõ põt os epos remouere cũ repꝛeſentẽt
cereros apłos.xij.q.i.videntes.⁊ glo.in.c.ꝑ pᷣncipalẽ. ix.qiij
æ. c. in nouo.xxi.di.ab.in.c.tranſlato.de cõſti.

¶ Papga an ⁊qñ ⁊ ꝑ que verba habuit ptãtem clauiũ a deo

2 an põt facere ↄtra ſtatũ vniuerſalis eccleſie vel ſit ſupꝛa cõ
ciliũ generale. plene ꝑ ab.in.c.ſignificaſti.de electio.
¶ Pape attributa eſt ptãs a deo ꝑ illa verba qð cunc liga
gaueris ⁊c.exponit᷑ ſcʒ ꝑ ſtatuta vel pᷣcepta.vt no. Innoc. in
c. qto.de cõſue.de quo ꝑ ab.plene in.c.licz. de elec. eirca pᷣn.et
illa auctoꝛitas intelligit᷑ claue dil⸗ cretionis non errante. vt. c.
miroꝛ. xxiiij.q:i. Hoſti.in.c.qto.de trãſla.pᷣla.⁊ Inno. in. d.
c.qᷓ;eto.de iureiuran.ſunt em̃ due claues:ꝑ vnaʒ ſignificat᷑ po
teſtas:ꝑ aliã diſcretio ſiue ſciẽtia.vna parũ vʒ ſine alia.vt no.
xx.di. S. i. cũ. S. ſe. ⁊ in. c. fi. de exceſ.pla.ab.plene in.c.lʒ.i.colũ.
⁊ vide qð ſcripſi foꝛo legñ.lib.iij.delas herẽti as.l.fi.
¶ Papa etiã ſi ſit ↄiugatus põt in papa eligi ⁊ etiã poſt ele
ctionẽ clare cõſtet de matrimonio:qꝛ tũc aut eius vxoꝛ indu⸗
cetur ad cõtinentiã:aut ſi cõ tinere noluerit reddet ei debituʒ
⁊ nibilominꝰ erit papa:qꝛ boc nõ repugnat ſubſtantie papa
tus ſeu clericatꝰ cũ petrus habebat vxoꝛeʒ qñ fuit in papã ꝓ
motꝰ:⁊ hoc ꝓceſſit ꝑ ↄſtitutionẽ eccdleſie.no.glo.⁊ archidi.in
c.ſi qͥs pecunia.lxxix.di.⁊.c q; ſit. xviij.q.ij.ab. in.c.Iʒ.de elec.
ij. colũ.⁊? gl.in.c.ſi papa.xl.di.⁊ ab. in. c. JHobãnes. deregula.
¶ Papaẽ eligẽdꝰ ꝑ cardiales. vide.S. cardialis. ⁊. S/electio
Papa ſuccedit in iunibꝰ regni vacãte imꝑio qñ regnũ ſpe
ctat ad eccleſiã quo ad eius ꝓpꝛietatẽ.vel qñ rex eſt vaſallus
eccleſe ⁊ eſt ſibi rebellis vel ſciſmaticus ⁊ nõ alias.⁊ ſic intel
ligit᷑c. ʒ ex ſuſcepto.de foꝛo cõpe.no.ab.in.c.cũ inter.ð elec.
¶ Papa vngit cõſecrat ⁊ coꝛonat imꝑatoꝛẽ ⁊ eius electio⸗
neʒz cõfirmat vel infirmat. vtin. c.venerabilẽ.de eleTMgz.
¶ Papa põt deponere regẽ ſi effemĩat?.i.ſi multũ ſequat᷑
mulieres.vt.c.alius.⁊ ibi glo.xv.q.vi.ab.vbi.s.
¶ Papa põt de q̃ſtione fidei cognoſcere ⁊ nõ tenet᷑ neceſſa⸗
rio ſuꝑ hoc requirere cõciliũ.vide.S.cõcilium.
¶ Ad papũ põt appellari deſiciente ſuꝑioꝛe in cauſis ardu⸗
is in qbus papa põt ſe ĩtromittere.vides. appellat᷑ ad papã
¶ PMapa appellat᷑ ſacerdos æen ſpũalib imꝑatoꝛ. vt. c. le⸗/
gimꝰ. xciij.di.⁊ alle.c.ꝑ venerabilem.
apa ex magna ⁊ ardua cã põt deponere pncipes ſecu⸗
lares tz ſibi nõ ſint ſubditi in tꝑalibus.nã alias depoſuit re⸗
gẽ frãcie. vt in. c. alius. xv. q.vi.ab.in.c.ꝑ venerabilẽ.iiij.colũ.
Papa ſucceditloco impꝑatoꝛis vt faciat iuſticiã: nõ tamẽ
vt loco ipſins exigat penà a lege impoſitã:vt limeat abb. di⸗
ctũ Inno. in.c. lʒ ex ſuſcepto.de fo, cõ pe.qð no.in.c.⁊ ſi neceſ⸗
ſe. de dona. inter vi. ⁊ vxo.

2 1. 22—

¶ Papa põt eſſe iudex etiã ſupꝑ ꝓpꝛio delicto.qꝛ a nemĩe po

teſt iudicari niſi in cã bereſis vel niñ delictũ ſit notoꝛie ſcãda⸗

loſum ⁊ ipſe ſit incoꝛrgibilis.vt eſt tex.cũ glo.no.in.c.ſi papa.
xl. di. de delicto tñ ſimonie põt papa ſeipm quodãmodo ↄdẽ
nare. no. archi. xxi. di. S. nũc aũt.ſi tũ in ciuili ↄtendit᷑ de papa
tu cõciliũ eſt iudex:idẽ in cã hereſis.no.in.c.in fidei fauoꝛẽ.ð
bereti. li.vi.de quo ꝑ ab.in.c.cũ veniſſent.de iudi.
¶ Papa qdiu viuit dicit᷑ dñs ⁊ põt equare quadrata rotũ⸗
dis ⁊ om̃e diſponere tanqᷓ; dũs ſalua violatiõe fidei.no.Ho
„ f

ſtien. in. d. c. euz veniſſent.⁊ ideo põt papa laicis ad tpᷣs deci
mas remittere.vt.c.a nobis.de deci.vbi no.dicit tñ archidi.
poſt bugutiũ in.c.nõ liceat pape.xij.q.ij.; pap a alienãs bo
na eccleſie ſine cò rõnabili ⁊ boneſta:vt qꝛ cõſumit in turpes
vſus vel dat cõſanguineis:vt eos pꝛe alijs diuites faciat vel
vt ↄſtruat ſibi pallacia peccat moꝛtaliter.no.ab.in.c.cũ veniſ
ſent. de iudicijs.
¶ Papa lʒ regulariter nõ ſe intromittit in temꝑalibus.vt.c.
nouit.de iudi.põt tñ ſe in tomittere in omĩbus arduis nego
cijs ⁊ maximis difficultatibꝰ generantibus ſcandalũ in xpᷣia
nitate ⁊ inter laicos:tũc põt exercere hac ptãtem ſibi a deo tri
butam. vt ptʒ optime in.c.ꝓ humani.de homi.lib. vi.⁊ in cle.
paſtoꝛalis.de re iudica.⁊.c.alius.xv.q.vi.⁊ in.c.venerabileʒ.
de elec. ⁊ eſt no.abb.in.c.nouit.de iu.vi.colũ,⁊ in.c.licet ex ſu
ſcepto.de foꝛo compe.
¶ Papa põt indirecte cõ pellere laicũ ad ſatiſfa ciendũ com
pellendo eũ ad pnĩam peccati.qð qualiter ꝓcedat:⁊ debet in
telligi.no.plene ab.in.c.nouit.de iudi.⁊ vide.e.excõmunica⸗
ri poteſt laicus.
¶ Papa ſłzz nõ cõcedat lr̃as laio cõtra laicũ niſi in caſũbꝰex
pꝛeſſis in iure.vt.c.licet.⁊.c.ex tenoꝛe.de fo.cõpe.de conſuetu
dine tñ gñali ↄcedit lr̃as indiſtincte clerico ↄtra laicũ ex qua
cũq; cã:ex generali ſtilo curie.no.gl.in.c.ſi clericus.de fo.cõ.⁊
archi.in.c.indicatũ.lxxxviij.di.qð intellige verũ niſñ ſit cã feu
dalis q̃ hʒ ſpecificã naturã:⁊ iudicat᷑ ꝑ leges ſpales nõ gene
rales.vt no.in.c.ceterũ.de iudi.⁊ in.c.i.ð capitu. Cõra. colla.
x.no.ab.in alle.c.ſi clericus laicũ.iij.colũ.
¶ Papa poteſt dom are rebelles ſubditos pꝛincipis ſecula
ris.vide.S.inobedientes.
¶ Papa põt a pᷣncipibꝰ auxiliuʒ petere ad pugnãdũ cõtra
boſtes.vide.S.auxilium poteſt.⁊ vide.j.ſubſidium.
¶ Papa habet iuriſdictionẽ etiã in laicos vbi delictũ tãgit
totã xpᷣianitateʒ ſeu decoꝛẽ fidei.vt.c.pꝛo humani.ð homi.li.
vi.⁊.c.ita quoꝛũdam.de iude.⁊ ibi ab.in pᷣn.
¶ Papa põt ꝑ ſuã indulgentiã cõceſſam in ſubſidium terre
ſancte theſaurũ redẽptionis xpᷣi ⁊ ſctõꝝ martyrũ in recõpen⸗
ſatione beneficioꝛuʒ que faciũt interxpianos diſꝑgere.vide
no. p ab. in. c. ad liberandã. de iude.
¶ Papa vendicat ſibi iura imperij in terris ſubiectis eccle⸗/
ſie.vide.ð.eccleſia.ꝑ omnia
¶Papa in terris imperij põt rõne delicti eccleſiaſtici ĩflige
re penã cõfiſcationis vel publicationis bonoꝝ.vt.c.vergen
tis.de hereti.appꝛehẽſio tñ bonoꝝ nõ fit ꝑ iudiceʒ eccleſiaſti
cum ſed ꝑ ſecularem.vt in c.cũ ̃m.eo.ti.lib.vi.
¶ Papa tenet᷑ adiuuare imꝑatoꝛeʒ in bello indicẽdo cõtra
eos qͥ ſunt eidẽ imꝑatoꝛi rebelles.in.c.duo.xcvi.di.⁊ Inno.
in.c. l ex ſuſcepto.de fo.cõpe.⁊ ab.in.c.ꝙ ſuꝑ bis.de voto.
¶ Papa põt exercere iuriſdictionẽ ⁊ punire infideles delin
quẽtes cõtra mãdata pape vel eccleſie ⁊ poteſt in eos aĩad⸗
uertere.vt in.c.nouit.de iudi.in crimĩalibꝰ vero nõ eccleſiaſti
cis imꝑatoꝛ põt exercere iuriſdictioneʒ in illos ⁊ erit locus pᷣ
uentioni.vt plene ꝑ ab.in.c.cũ ſit generale.de fo.cõpe.vnde
in pctõ cõtra naturã vterq; põt eſſe iudex:qꝛ boc pctm̃ cõcer⸗
nit pncipaliter dei irreuerentiã q eſt cõ ditoꝛ humane creatu⸗
re.⁊ ob hãc cãm eccła im pedit ſe cõtra laicos ſicut in crimĩe
vſurarũ etiã õ infideles.vt.epoſt miterabilẽ. ⁊.c.qꝛ.de vſur.
ab. in. ciꝙ ſuꝑ his.de voto.⁊ vide.S.infideles.
¶ Vapa põt abſoluere quẽlibet a iuramẽto ex iuſta cã vt p
pter ſcandalũ intolera bile.vel ſi malũ exẽplũ multis pᷣbeat᷑:
claue tñ diſcretionis pᷣcedẽte.xv.q.vi.auctoꝛitate.⁊.c.alius.
⁊.c.nos ſanctoꝝ.nã ⁊ diſpẽſare põt in voto:⁊ illud cõmuta⸗
re.vt no.dovoto.c.i.⁊.c.magne.ſine cã aũt nõ põt.no. hoſti.ĩ
C.q;to.de inreiur.vide Inno.in.c.venerabilẽ de elec.
¶ Papa põt libere licentiã dare clericis pugnandi in bello
iuſto ſine metu irregularitatis.vt eſt ↄcluſio ab.in.c.clerici ar
ma.de vi.⁊ ho ne.cle.iij.colũ.vbi notabiliter ꝑ eũ.
Papa ſciẽter ꝓmouendo inhabileʒ videt᷑ cũ eo tacite di⸗
ſpẽſare.no. Bar.in.l.barbanius.ff. de offi.pto.⁊ facit.lq̃daʒ
conſulebat.de re iudi.ſecus in alio ſuꝑioꝛe citra papã.qꝛ ille
non cenſet᷑ diſpenſare niſi ſaltem pmiſerit cognitioneʒ cauſe
ſuꝑ cã diſpẽſandi.de quo vide qð no.ꝑ Joh.an. ⁊ alios in.c.
fraternitati.de ſciſma.ab.in.c.qſquis.de elec.
¶ Papa diſpẽſando cũ aliquo vt poſſit plura bñficia cura

ta babere nõ extendit᷑ talis diſpẽſatio vltra duo bñficia. vt
c.qꝛ intantũ.de pᷣben.⁊ qᷓ;uis.eo.ti.li.vi.⁊.c.pluralis locutio
de reg. iur.lib.vi.Itẽ talis diſpẽſatio dʒ intelligi de bñficijs
als canonice adeptis.qꝛ nõ ↄcedit᷑ titulus de nouo niſi ałs
fieret expꝛeſſio ma gis ſpãlis.vt.c.ſi gratioſe.de reſcrip.li.vi.
¶ Papa põt ſi maxima cã ſubeſt diſpẽſare ſaltem in ſecũdo
gradu in linea inequali.vt ſentit Jo.an.in.c.ꝑ venerabilẽ. qͥ
filij ſint legi.⁊ ibi ab.in.c.ex ꝑte.de tranſac.
¶ Papa ſolus põt diſpẽſare cõtra votũ cõtinentie ſi cauſa
eſt ardua.vide.S.dſpẽſare cõtra votũ
¶ Papa ſi motu ꝓpꝛio diſpẽſat vel aliã gr̃am cõcedit aliq̃
falſa cã expꝛeſſa ſi talis ſitcã qua tacita vel nõ exiſtẽte papa
gratiã nõ cõceſſiſſet gr̃a tũc viciat᷑.qꝛlicʒ ꝓpꝛius motꝰ exclu
dat ſubreptionẽ nõ tñ firmat gr̃am ð intẽtionẽ ↄcedẽtis.ita
notãter ſentit Jo.an.in.c.ſi motu ꝓpꝛio.de pᷣbẽ.li.vi.⁊ dñi de
rota deci.xlv.qꝛ motꝰ ꝓpꝛius nihil oꝑat᷑ extra caſus in iure
expꝛeſſos.no.gl.notabilis in de.ſi romanꝰ.de pᷣben.no.ab.
in.c.qꝛ circa.de cõſang.⁊ affi.vide.S.gr̃a.v.nõ omiĩa.
¶ Papa diſpẽſando ſine cã maxime ex affectõe carnali pec
cat.qꝛ cũ gerit vices dei dʒ eſſe pꝛudẽs ⁊ diligẽs pr̃familias
⁊ dʒ ſe ↄfirmare inquãtũ põt volũtati dei.vt.c.vt nr̃m. vt ec⸗
cleſia benefi.⁊ ab.in.d.c.de multa.de pᷣben. Jo.an.in.c.ſi qñ.

de reſcrip. ⁊ in.c.ſignificauit.de offi.delega.ab.in.c.ꝑ venera

bilẽ. qui filij ſint legi.ij.colũ.
Papa põt ex cã diſpẽſare in gradibꝰ etiaʒ diuina lege ꝓ
hibitis.no. Jo. an.itc.ꝑ venerabilẽ. qͥ filij ſint legi.abb. in. c.
lr̃as.de reſti.ſpo.vij.colũ.vbi dicit ꝙ qñ diſpẽſat in gradibꝰ
canonica lege ꝓhibitis diſpẽſat circa matrimoniũ iam de fa
cto cõtractũ vt valeat vt extũc.in alijs vero gradibꝰ diuina
lege ꝓhibitis nõ diſpẽſat niſvt valeat vt exnũc quaſi nõ poſ
ſit facere vt illiqͥ ſunt iam nati cõtra legẽ diuinã cenſeant legi
timi extunc.vt no.ab.vbi ſupꝛa
¶apa ſi diſpẽſat cũ iam ↄiunctis in gradu canonica lege
ꝓbibito ⁊ in diſpẽſatione:dicit᷑ ꝙ is cũ quo diſpẽſat᷑ tꝑe cõ/⸗
tractus matrimonij ignoꝛabat impedimẽtuʒ. ⁊ ſi foꝛte matri
moniũ diſiũgeret᷑ grauia ſcandala poſſent inde oꝛiri cuʒ cau
ſa talis fuit expꝛeſſa qua nõ ſubſiſtẽte cõcedens aliter nõ fuiſ
ſet cõceſſurus falſa cã tũc cõceſſionẽ ſeu diſpẽſationẽ viciat
l.i. ff.de nata.reſti.nã cũ in tali diſpẽſatione fit iuris cõis rela
xratio nihil dʒ falſum expᷣmi nec verũ taceri.ff. de in ius vo.l.li
bertus aduerſus patronũ.de elec.c.dudũ.⁊ de deci.ex multi⸗
plici. no.de reſcrip.c.ſuꝑ lr̃is.eſt cõcluſio Oldra.conſi.cdvi.
vbi etiã tenet ꝙ impetrãs diſpẽſationẽ habet cauſam diſpen
ſationis ꝓbare verã eſſe.C.de his qui veni.eta.impe.l.ij.vide
S.diſpenſat quotidie papa
¶ Papa põt diſpẽſare ex cã ꝙ matrimoniũ cõtrabat᷑ dura⸗
turũ ſolũ vſq; filius maſculus ex matrimonio hibeat᷑.vt con
cludit Yo. an.in mercu.in regula actus legitimi.de re. iur. lib.

vi. nec obſtat.c.ſunt quidã.xxv.q/i.qꝛ non vetat papa contra

euan geliũ ex cauſa diſpẽſare ſed euangeliuʒ deſtruere: vt ibi
no.pau.⁊ ſpe.titu.de ele.S.nũc oſtendendũ.v.lxxxix.ↄtrariũ
tenet ab.de ſicilia in.c.ex publico.de cõuer.cõiuga.⁊ vide.ð.
matrimoniũ nõ cõſummatum.
¶ Papa põt ſuꝑ iuribus eccleſiaſticis etiã in pꝛeiudiciũ cõ
poſitionis vel cõ uentionis partiũ diſpenſare.vide.j.pᷣnceps
etiã ſupꝛemus.
¶ Papa diſpẽſare nõ põt ↄtra pᷣcepta decalogiin quibus
erſat᷑ honoꝛ dei irremiſſibilis vtilitas publica ⁊ humana in
diſpẽſabilis.vt in pᷣcepto.nõ habebis deos alienos. Item

bonoꝛa parẽtes.⁊ in ſimilibꝰ.nec in totũ nec in ꝑte.ſed in pꝛe

cepto decimarũ eſt duplex cõſideratio. Pꝛima quatenꝰ ver⸗
ſat᷑ bonoꝛ dei qͥ decimas ſibi retinuit in ſignũ vniuerſalis do
minij.vt.c.tua nobis.de deci.⁊ iſta nõ pñt vniuerſaliter ꝑ pa
pam remitti. Scða cõſideratio eſt vtilitas q̃ ꝓuenit erx ſolu⸗
tione decimarũ q̃ cõcernit cõmodũ ecdeſiarũ ⁊ dericoꝝ.⁊ pa
pa hac cõſideratione põt tanqᷓ; vniuerſalis vicarius ⁊ admi
niſtratoꝛ xpᷣi bãc vtilitatẽ aliqbus remitter̃ ⁊ diſpẽſare:⁊ pᷣui
legiũ ſuꝑ bis impedere.vt.c.ex ꝑte.⁊.c.ſuggeſtuʒ.de deci.nec
in boc venit papa cõtra pᷣceptũ dei:ſed cõtra cõſtitutionẽ ec
cleſie qᷓ diſtribuit decimas inter ꝑticulares eccleſias.no. glo.
magiſtralis.⁊ poſt eã ab.in.c.a nobis.de deci.
¶ Papa põt diſpẽſare circa votũ cõtinentie etiã cũ religio⸗
ſo. vide.j.votum.x.papa poteſt. .

— .

—— =£ -' — ----————

„
ati⸗
ſeis
ſecie
gle

ſeuſe

i
nm
t
itis. 64
inine
4 o
.
tmlihe
runſis
prec
eſi⸗
penen

legeyp
bein e.
radib⸗?
ndeſ
dinina
inhof
nrlgi

alege
ech⸗
lemnant
zcan
hoͤfuij
piclat
fela
olli
mohi⸗
ſdri.
ſdilpen
liͦioe

tourn
eon
.ld.
Aconm
febi
orani
ides⸗

cñc
nceps

uibis
nanann
FJon
diupe
n /
ſalsd
no
4 ſolt
. 10t
etpet
dte
oee⸗
g⸗

gio⸗

¶ Papa vbicũq; diſpẽſat ↄtra ius diuinũ ſine cã nec papa
eſt iutus: nec ille cũ quo diſpẽſat eſttutꝰ quo ad deũ. ⁊ eſt rõ
qꝛ papa tenet᷑ defendere ius diuinũ vſq; ad aĩiam ⁊ ſ anguinẽ
xxv.q.i.ſunt quidã.⁊ idẽ in abſt olutiõe a iu ramẽto ſine cã.vt
ſingulariter no. Inno. in. c. cuz inter. de renũ. glo. in. c. to.
de iureiur. Inno. in. c. c ad monaſteriũ.de ſta. mo. ⁊ archi.
in. c.floꝛentinũ.lxxxv.di.⁊ ab.in.c.ſcripture.de voto.ij.colũ.
¶ Mon peccat papa diſpẽſando cõtra ius poſitiuũ etiã ſine
ca. vt no. Inno.in.c,cũ ad monaſterũ.de ſta.mo. lʒ Joh. an.
poſt beatũ Tbo. in. c. de multa. de pben. dicit ꝙ peccat in di⸗
ſpẽſando ſuꝑ pluralitate bñficioꝝ ſine cã.qꝛ ius poſitiuũ eſt
fundatũ ſuꝑ rõne.i.di. cõſuetudo.ergo cũ papa dʒ eſſe bonꝰ
paterfamilias nõ dʒ relaxare ius rõ nabile ſine cã.nec debet
apud eñ ſicut nec apud deũñ eſſe acceptatio ꝑſonaruʒ. ſi tñ di
ſpẽſat tʒ quo ad ſubditos diſpenſatio. vt no. in alle.c.de mul⸗
ta. 1 ꝑ Jo. an. in. c. dudũ. ij. de elec.
MRapa põt cõtra votũ religionis diſpẽſare ex magna cã:
vt ſi foꝛte rex infidelis velit cũ toto ſuo regno cõuerti ad fidẽ
ſi poſſit ducere filã monialẽ alicuiꝰ regis in vxoꝛẽ.nã pᷣſumẽ

dum eſtboc eſſe deo acceptiꝰ q; vnius hoĩs cõtinẽtia cũ pꝛo

ↄſeruatiõe rõnalis creature dñs noſter coꝛpus ſuũ moꝛti ex⸗
poſuit nec peccatis cũ quo diſpenſ⸗ at. ĩmo magis meret᷑ obtẽ
perando er cã vicario xpᷣi.⁊ ſeipſuʒ bolocauſto offerẽdo.naʒ
ipᷣm matrimo niũ eſt de iure diuino. ⁊ monachatꝰ eſt quoddã
votũ tacitũ vel expꝛeſſuʒ indictũ ab eccleſia.⁊ nil aliud hʒ a
iure diuino. votũ ergo põt in melius mutari maxime in eo
qð ẽ mag deo acceptũ.vt.c.i.de voto.⁊ bßmvᷣbũ dñicũ. Ma
ioꝛẽ charitatẽ nemo hʒ qᷓ; e bomo exponat aĩam ſuã ꝓ ami⸗
cis ſuis. ceſſante vero magna cã papa nõ põt diſpẽſare cõtra
ſubſtãtialia regule ̃m Inno. in alle.c. cũ ad monaſteriuʒ. vbi
no. ſin gulariter ꝙ ſi papa diſpẽſat ſine cã nõ valet diſpenſa⸗
tio quo ad ꝓpꝛiũ obtinendũ.ſʒ ſi deuẽtuʒ fuerit ad mfimoniũ
tʒz mrimoniũ ꝓpt᷑ bonã fidẽ ð hẽtis cũ iſto ꝓfeſſo:ne decipiat
er licentia pncipis. arg.in.l.i. C. de his qͥ veniã eta.ĩpetra. ꝓ⸗
feſſus tũñ nõ poterit exigere debitũ ſz tenet᷑ reddere exactus.

Bar. tũ in.l. alle.ff. de alimẽ. ⁊ ciba.lega.⁊ in extrauagã.ad re

pꝛimendũ.tenet ꝙ cũ verbũ licẽtia venit a verbo lʒ debet eſſe

rõne regulata.vt.c. magne. de voto. ex facili em̃ cauſa papa

nõ põt dare talẽ licentiã. vt no. ꝑ ab.de ſicilia. poſt Inno. in
alleg. c. cũ ad monaſterium.
¶ Papa põt licite diſpẽſare ex cã cõtra ius ⁊ quattuoꝛ cõ
cilia. ⁊ ↄtra apłm. dũ tñ nil ſtatuat cõtra fideʒ. xxv.q.i.ſunt qᷓ
dam. xxxiiij. di. lectoꝛ. lxxxij. di. pᷣĩbyter. nec ob.c.ſcut.xv. diſt.
qꝛ loquit᷑ in articulis fidei, no.glo.ſi.in.c. poſt tranſlationẽ.ð
renũ. aia ergo pape in manica ſua: vt ibi Joh.an. 2⁊ vide In
no. in. c. ſuꝑ eo. de bigamis. ⁊ vide de hoc qð ſcripſi foꝛo legũ
li.ijj. ti. de lasherentias.l.ſfi.
Papa nõ põt diſpẽſare vt clericus ð bonis eccdleſie teſta⸗
ripoſſit.vide.j teſtamentũ.v.clericus bñficiatus.
Papa nõ põt ſe ſubijcere iudicio inferioꝛis niſi ex nimia
bumilitate.qꝛ hoc caderet in piudiciũ ſummi apkatus ⁊ igno
minia irrogaret᷑ deo ſi vicarius ſuꝰ poſſet ꝑ inferioꝛẽ iudica⸗
ri. vñ nõ pᷣt papa renũciare illi puilegio ⁊ bonoꝛi:cũ nõ ſolũ
cõcernat honoꝛẽ ſuũ:ſed bonoꝛẽ dei ⁊ ſtatuʒ totiꝰ ecdleſie.vt
no. Jo. an. ⁊ ab. in. c. eccleſia ſctẽ marie.de cõſti.iij.colũ.
¶ Papa nõ põt facere iure ſuovt laici iudicẽt clericos.⁊ ſic
ſubij cere clericos ſecularibꝰ iudicibꝰ:qꝛ lʒ poſſit laicos dele⸗

gatos ſuos facere.vt.c. mẽnam.ij .q.v.hoc puilegiuʒ foꝛi bit

clerici a deo.no. Inno.in.c.ij.d e maio.⁊ obe.⁊ glo.in.c.qꝙᷓ.
de cenſi. lib. vi. Ab in. c. ꝓp oſuit.de conceſ.pᷣben.v.colũ.⁊ in
alle. c. eccleſia ſctẽ marie.de oſti.iij.colũ.
¶ Papa nõ põt cõtra iur oꝛdinẽ inter nõ ſubditos cauſaʒ
cõ mittere.vide.S.cõmiſſio.
¶ Papa nõ bʒ dominiũ rerũ eccleſiaſticarũ ſed ſolus deus
qꝛ bona offerunt᷑ deo. vt. c. cñ ex eo.de elec.lib.vi. Inno.in.c.
cñ ſuꝑ.de cau.p oſ.⁊ ꝓpꝛie. qʒ papa pꝛe alijs habeat liberrimã
admiſtrationẽ. vt. c.ita dñs.xix.di.⁊.c:ad honoꝛẽ.de vſu pal
lei. ab. in. c. cõſtitutꝰ.de reſcrip.penul. colũ.
¶ Papa nõ eſt ſuſtinẽdus qñ aliquid facit ↄ vniuerſalẽ ſta⸗
tum eccleſie ſine cã rõnabili ⁊ alijs nota.eſt dictũ JInnoc. in
c. qᷓto. de cõſue. ex q̃bus verbis ſᷣm ab.ibi põdera duo.pᷣmũ
ꝙnõ pᷣſumit᷑ in papa cã rõnabilis ſi vult venire ↄ ſtatũ eccle
ſie. ſy oʒ qy alijs ſit nota. no. doc in. c. nulli, de ſen. er. m ꝙ diẽ

papã nõ poſſe ſʒ nõ ſuſtinenduʒ.q.d. eccleſia vniuerſalis
dʒ reſiſtere pape.tñ eccleſia nõ reſiſtẽte actus videtur valere,
Ab. in alle. c. to.iiij. colũ.vide.j.papa no dʒ.⁊ no.x ipᷣm ab
ba. in. c. ꝓpoſuit.de cõcelſ.pben.
Papa nõ dʒ ſine ca vti plenitudine ptãtis. nam cuʒ iura
ſunt fundata ſuꝑ rõne.i di.cõſuetudo.papa nõ dʒ recedere
a iure oꝛdinato ſine cã. Inno.⁊ ab.in.c. inotuit.de elec. in fi.
