¶ Sicitatio pꝛima fronte habet iniuſticiam licet p oſſit aliq
caſu iuſtificari nibilominus ꝓpter pꝛeſumptionẽ iiuſticie nul
lius eſt momenti.vt no. Inn.in.c.ij. de dila. qdlimitat ʒ Abʒ
in. c. niſ eſſent. de pꝛeben.per illum tex ꝙ pꝛocedat niſi iude.
ſit vir valde circunſpectus ⁊ honeſtus:ita ꝙ non feciſſet illax

600
mnle
igtis

mnen
eſe
dller
ſtin
taio
inde

lege

one
Hnen
dil
hide

e

nee
gſnis

pre
nc

nck
dbaris
tin
nte.
inis
s ie
dhini
inc

ol
eſ⸗
ein
de.
cno
fi
terni

citationem in caſu a iure inpꝛobato.p quo facit quod not.
Inno. in. c i.de cleri.peregri.dicẽs ꝙ ſi quis ꝓbatſe fuiſſe oꝛ
dinatuzʒ ad certum oꝛdinẽ a viro multum pꝛouido et boneſto
pꝛeſumẽdum eſt ꝙ habeat alios oꝛdĩes pꝛecedẽtes quia non
eſt veriñ mile ꝙ vir circũſpectus oꝛdinaſſ eum ad maioꝛẽ oꝛ
dineʒ niſ fuiſſet infoꝛmatus de minoꝛibus:nam ſolẽnitas ex
trinſeca pᷣſumẽda eſt rõne ꝓbitatis ꝑſone actuʒ exercẽtis.no.
Ab. in allega. c, niñ eſſent.i.colum.
QLinitas.
¶ An ciuitatis appellatiõe veniat dioceſana vel econtra vi
de plene per Ab.in.c.radulphus.ij.colum.de reſcip.
¶ Ciuiuʒ appellatione an veniat cõitatꝰ vł dyoceſani ibidẽ
¶V EQiuis non dicitur is qui natus eſt in aliqua ciuitate ex pa
rentibus qui con ſtituerũt ibi domicilium:ſed erant tranſeun
tes vel ad tempus traxerunt ibi moꝛã:no. Bar.in.l.filios.de
munici.⁊ oꝛigi.li.x.nam in tali caſu opoꝛtet ꝙ parẽtes acqui
rent ciuitatem:quia cõſtituerunt ibi domicilium:nam ex quo

quis habet cauſam ſe trãſferendi fingitur nõ eſſe in illo loco

vt.l. queſitũ.in.fi.ff.de leg.iij.⁊.l.heres abſens,.de iudi.⁊.c.ro

mana. de foꝛo cõpe.li.vi.Ab.in.alleg.c. radulphus.pe.colũ

„

¶ Qiuitas an poteſt aliquid ager̃ ſine deliberato conſilio.et.
alia vide.j. vniuerſitas. Sð/
¶ Ciuitatis vna pars ſi a ciuitate eſt exsulſa ſeu non audet
ibi eſſe pꝛopter partialitatẽ non poſſunt ciues remanẽtes ſta
tuere aliquid in pᷣiudiciũ abſentiũ.no. Bar.ĩ.l.om̃es populi.
ff. de iuſti.⁊ iure.⁊ no.in.c.quanto.lxiij.diſti.Abb.in.c.bone
de elec. iij. colum. M
¶ Qiuitatis appellatione cõtinetur vꝛbs ⁊ ad eſſe ciuitatis
non requiritur ꝙ ibi ſit intitulatus eps et quelibʒ ciuitas põt

appellari vebs.pꝛo hoc.l.ij.ff. de b. ſig. et. l. ccỹ, Abb. in. c.i/

de offi. oꝛdi. . ßß
¶ Qiuitas ſi efficit᷑ rebellis poteſt pꝛĩceps eximere caſtra ab
obediẽtia ciuitatis ⁊ illa ciuitas nõ recuperabit:lʒ poſtea re⸗
deat ad obediẽtiã:vt.c.ĩter cefa.ð ma.⁊ ob.⁊ Ab.ibi.ij.colũ.
¶ Cõtra ciuitatem an currat pᷣſcriptio ⁊ q̃ł.vide.j.pᷣſcriptõ
¶ Ciuitas fungit᷑v᷑ iure rei publice vel minoꝛis.not. gl.i.:.reſ
publica.C.ex quibus cau.maioꝛ.et ſicpoteſt petere reſtitutio⸗
nem ſalteʒ ex clauſula generali ex quo regitur per adminiſtra
toꝛes.⁊ hanc opi.tenet ibi Bal.facit.llegatis.ff. de iudi.⁊.l.
ſi bi qui.ff.de publica.⁊ Jo.an.in addi.ſpe.ti.de ininteg.re⸗
ſtitutiõe.in ſecũ da parte.S.ij.idem Odofre.qui tenet ꝙ non
ſoluz ciuitas ſed etiaʒ caſtruz ⁊ villa poſſunt petere ĩ integrũ
reſtitutio neʒ cum ibi ſunt multe perſone miſerabiles vidue ⁊
pupilli:idem de collegio ſi eſt locus pius et hoſpitalis:vt fir⸗
mat Jo.a n.in.c.ij.de integ.reſtitu.li.vi.⁊ in.c.requiſiſti.de te
ſta. et eſt tex.in.l.omnia.C. de epiſcop.⁊ cleri.idem de capitu⸗
lo alicuius eccleſie:vt firmat Inno.in.c.niſi.ð pꝛeben.⁊ in eo
quod dixi de caſtro et villa poſſunt petere reſti.in integ.ẽ ve⸗
rum ſi caſtrum ſeu villa ſit populoſa cuʒ ſit eadẽ ratio ſicut in
ciuitate:ſecus ſi ibi ſunt pauci homĩes vt tenet Baldus polt
Bar.in.allega.lł.reſpublica.no.Ab.plene ĩ.c.i.ð in ĩteg.reſti.
¶ Qiuiũ appellatione clerici ⁊ beneficiati et omnia collegia
continentur:vide.j.clerici vel beneficiati.
¶ Ciuitas nõ recognoſcẽs ſuperioꝛeʒ poteſt ſubditum ſuuʒ
infamẽ reſtituere.eſt cõcluſio Abb.in.c. cũ te a.b.ðᷣ re iudi.v.
colũ. Iteʒ ⁊ põt talis ciuitas iura impenij exercere.no. Bar.
in.l.infamẽ.ff.de pu.iudi.iura namq; pꝛincipis poſſunt pᷣſcri
bi per tm̃ tem půs de cuius initio memoꝛia non erxiſtit:vt.c.ſu
per quibuſdam.de.vᷣb.ſig.⁊ in.c.ꝑ venerabilem.qui filij ſint
legiti. et Abb. ibi. inj. colũ. “”MV
¶ Liuitas non libera poteſt facere ſtatuta infamiã irrogãtia
no.in.c.cuzʒ te a.b.de re iudi.et fa.l.omnes populi.ff. de iuſti.et
iure.et poteſt illam infamiam tollere et vide Abb.in alleg.c.
cum te a.b.v.colũ.
¶ Qiuitas an põt recuſari.vide Abb.in.c.i.de iudi.iij.colũ.

¶ An ciuitas põt eligere ſibi rectoꝛem in perpetuuʒ. vide.j.

eligere non poteſt.
¶ Ziuitas poreſt facere ſibi ſtatuta contra canones:vide.j.
ſtatuta poteſt ſibi facere.
¶ Foꝛenſis effectus abbas vel rectoꝛ ſeu monachus efficitur
ciuis illius loci vbi efficitur pꝛelatꝰ vel monachus.ideʒ in mi
lite vbi meret᷑ ſtipendiũ ⁊ ideʒ in doctoꝛe:quia miles legalis

militie:vt.l.municipes.S.mileſ.⁊ qð ibi not. Bar.ffdemuni
ci. = glo.in.l.ciues.C.de inco.lib.x.⁊ Barto.in.l.i.ffſ.ad muni
ci. Abbas in. c. fi. de foꝛo compe.in pꝛin. .
¶ Ciuitas põt de voluntate gubernatoꝛuʒ eiuſdeʒ ciuitatis
pꝛeconiſationeʒ facere vt quicũq; ceperit taleð malefactoꝛem
babeat mille libꝛas irrequiſitis tamẽ gubernatoꝛibꝰ hoc nõ
poteſt. not. Bar. ff. de iuſti. et iure.l. i. Ssftii.
¶ Liuitas an poteſt concedere immunitateʒ ſubditis vel nõ
ſubditis.vide.j.pꝛiuiligium.verſi.ciuitas,.
¶ Qiuitas an nõ poteſt impõ ere collectã ꝓvtilitate publica
vt. l. vnica. C. de ſuperiudi.li.x.ſʒpꝛo neceſſitate ipſius ciuita
tis ſic ⁊ idem in pꝛouĩcia:vt.no. Banin.l.vnica.S.alleg.⁊ vi⸗

de glo.in.l.i.ff.quod cuiuſq; vniuer.⁊ Bar.in.l.iiij.S.actio.ff

de re iudi.⁊ per Inno.in.c.grauẽ.de ſen.excõ.Abb.in.c.ij.ð

inmu. eccleſia.et vide.j.pꝛiuilegium cõcedens.cũ ſequẽtibus
¶ CLiuitas que cõtra reges occupatur ab aliquo tyrãno vel
boſte regni nõ dicit᷑ rebellis:ſed dicitur ꝓpꝛie capta que ſi re
cuperat᷑ debet redire in pꝛiſtinam libertatẽ:vt.C. de offl. pfe.

pꝛeto.affri.l.i.in pꝛin.ſed ſi ꝓpꝛio motu ciuitas vł maioꝛ ꝑs

ciuium rebellat eſt ꝓpꝛie rebellis:⁊ infertur ſibi pena ꝓditio⸗
nis:naʒ a mittit iuriſditionẽ ⁊ quilibet poteſt in territoꝛio di⸗
cte ciuitatis capere ðpꝛedari ⁊ ſimilia q̃ cõſueuerũt fieri bis
tontra quos belluʒ habemus:vt.l.iij.in.fi.ff.de acqui.re.do.

plene ꝑ Bar.in extrauaganti.quoniã nuper penul.coliĩ.

¶ Qiuitatis appellatione etiã in materia odioſa nõ ſoluʒ ve

nit id qð munis clauditur ſed etiã veniũt ſ̃ ubuꝛbia: vt. c. ſ ciui
tas.de ſen.excõ.li.vi.quod eſt veꝝ qñ pꝛouiſio faciẽs mẽtio⸗

neʒ de ciuitate fruſtraretur effectu ſuo niſi compꝛehenderent᷑

luburbia.commendat Abb. in. c.fi.de pꝛeben.

QCLlauſulo.

¶ Qlauſula ſolita apponi de ſtilo curie debet ſubintelligiſ
cauſa nõ fuit expꝛeſſa. Ab.in.c. cum.m.ð cõſti. Itẽ cauſula

ſolita apponi in certo loco ſi tranſponit᷑ ↄtra ius ĩtelligitur
inſerta in loco ſuo.vt.c.cum.m.de conſti.⁊ ibi ab. ij. colum.fa
cit.c.cauſam.de reſcrip.
¶ Qlauſula generalis an ⁊ qñ ↄpꝛebẽdit caſus ſpales plene
per abba.in.c.ſedes.de reſcrip.
¶ Qlauſula in fi.vel in pꝛin.reſcripti ſeu oꝛatiõis poſita con
cernit pᷣcedẽtia vel ſequẽtia.ab.in.c.cãm.de reſcrip.⁊ notabi
liter per Bar. in.l. fi. ff. ð rebus dubi.⁊.l. pꝛetoꝛ.la.ij.ff.vi bo.
rap.⁊ abb.in.c.ſcðo requiris.de appel.⁊ ſubtilius ⁊ melius
Bar.in.c.cum dilectus.de dona.⁊ de hac materia vide glo.
in cle.ne romani.de elec.⁊ in.c.i.de poſtu.pꝛela.lib.vi.⁊ quod
no.in.c.ſecũdo requiris.de appel.⁊ ſpe.ti.de depo.S.ij.verſi.
quis.C.ſi cer. pet.⁊ glo.⁊ ang.in auẽ,de here.⁊ fal.S.hinc no
bis.⁊ Bar.in.l.ſi ita ſtipulatus.S.griſogonus.ff. de ver.ob.
⁊ glo.in cle.ſepe.in verſi.figura de ver.ſig.
¶ Qlauſula ſi ita eſt in fine poſita debet referri ad pꝛeceden⸗
tia ſᷣm qualitatẽ negocij:nam ſi ſufficit ꝙ referatur ad ꝓxima
ſm ſubiectam materiã nõ ↄcernit ſuperioꝛa.ab.in c.ſecũdo re
quiris.de appel.⁊ bart.in.l.pꝛetoꝛ.la.ij.ff.vi bo.rap.ab. in.c.
olim de reſcrip.⁊ vide ab.in.c.eccleſia.de elec.qui limitat illud
dictum. ⁊ melius in.c.cum dilectus.de dona.
¶ QAauſula appel.remota operatur vires ſuas reſpectu par⸗
tium non aũt reſpectu tertij cõparentis pꝛo ſuo intereſſe vt.c.
ſuper eo.de offi.dele.⁊ ideo ſi ſtatutum remouet appellatio⸗/
nem reſpectu inſtrumẽti confeſſionati nõ recuſetur remota ap
pellatio.reſpectu tertij cõparentis ꝓ ſuo intereſſe.fa.glo.in
Al. creditoꝛ.ff.man.no. Jo.de imola in cle.i,de re iudi.Abb. in
allega.c.ſuper eo. .
¶ Qlauſula appellatiõe remota fa.vt ſententia poſſit mãda
ri executioni non obſtãte appellatiõe.fa.c.paſtoꝛalis.S.pꝛe⸗
terea.de offi.dele.⁊ plene no.in.c.paſtoꝛalis.de appel.⁊ ab.
in allegato.c.ſuper eo.vide.S.appellationẽ nemo cũ vᷣſi.ſeq.
¶ Qauſula appoſita in fine libelli peto mihi de pᷣdictis iu⸗
ſticiam fieri quid operat᷑.vide.j.libellus.vnde ſi in libello.cuʒ
verſi. ſequenti. B MMMM
¶ Qlauſula qͥcquid ĩmutatuʒ eſt ĩ tali cauſa a tali tẽpoꝛe ⁊c̃.
nõ debz referri ad legitime ⁊ iuridice agitatũ:ſed ad mutati
oneʒ illegitime factã:⁊ ſic verificantur illa verba in mutatiõe
facti non iuris ⁊ ideo pꝛo moleſtatiõe iuris non datur inter⸗
dij

dictus vti poſſidetis. facit qð no.in.c.conquerẽte.de reſti.ſpo⸗
⁊.c.pñtium.vij.q.i.c.audita.de reſti.ſpo.⁊ ibi abb.ij.colum.
¶ Zicʒ clanſula in fi.diſpoſitiõis poſita etiã oneroſa reſpici
at om nia pꝛecedẽtia etiã ſi ſunt diuerſa negocia:vt patʒ in.c.
ſnquiſitiõi.de appel.illud tamẽ ꝓcedit in pluribus donatio⸗
nibus in eodem inſtrumento factis:vt eſt tex.in.c.cuʒ dilect?
ð dona.⁊ ibi glo.no. Bar.in.l.talis ſcriptura.ff.de leg.i. J tẽ
poteſt concludi circa iſtã materiã ꝙ vbi plura negocia inſe⸗
runtur in eadem diſpoſitiõe quoꝛum aliqua habent ſuas de
terminationes ⁊ clauſulas:tunc clauſula in fine poſita nõ re⸗ L
fertur ad negocia iaʒ qualificata. vt no.in.d.l.talis ſcriptura
⁊ ſic cõcludit Abb.in alle.c.cum dilectus in fi.
¶ Qlauſula ex certa ſciẽtia quid impoꝛtat.ab.in.c.ad hec.de
reſcrip.in fi.⁊ in.c.paſtoꝛalis.S.pꝛeterea.eo.ti. “
¶ Llauſula nõ obſtate ſi pꝛo alio ſcripſerimus vl nõ obſtaͤ⸗
te ⁊c̃.in ſecũdis litteris appoſita an viciet pꝛimã graʒ vide.j.
gratia.
TZlauß ula ꝙ ſi oẽs appoſita in cõmiſſiõe an ceſſante impe
dimẽto college alter pofſit ſine collega in cauſa pꝛocedere.vi
de qð no.j.iudex.
¶ Qlauſula ſi oẽs nequiueritis intereſſe ⁊ cquẽ effectum im⸗
poꝛtat an reliqui poſſunt pꝛocedere tertio nequeũte intereſſe
Iteʒz clauſula oẽs aut duo veſtrũ ⁊c.an quilibet põt pꝛocede
re licet non conſtat de ĩpedimẽto conſocioꝛũ.vide plene per
doc. in.c. pꝛudentiã.de offi.dele.⁊ ab.ibi notabiliter.
¶ Vbicunq; in eadẽ diſpoſitiõe cõtinent᷑ plura negocia ſe⸗
pata clauſula in medio eoꝛũ poſita nõ cõcernit totã diſpoſiti
onẽ ſed tm̃ pꝛecedẽtia ſed ſi dauſula ſit in fine diſpoſitionis
poſita non reſtringit᷑ ad ĩmediata pᷣcedentia ſed cõcernit oĩa
in diſpoſitiõe ↄtẽta.vt.c.inquiſtiõi.de appella.qð dic vt ibi
no.abb.in glo.
¶ Qauſula gſñialis ſequẽs intelligit᷑ ſʒ ſpẽs pᷣcedẽtes.vt cle.
non põt.de pꝛocu.⁊.c.ſedes de reſcrip.⁊.l.fi.S.cui dulcia.ff.ð
vino tri.⁊ oł.le.fa.ad hoc ꝙ talia ſunt pᷣdicata generalia qua
lia ſpecificata ſubiecta demonſtrãt.vt.l.nõ omne.ff. de penu
le. Item pꝛecedentia ſpecialia per ſequẽtia ſpãlia reſtringun
tur.ff. ad treb.l.lutius.S.que habebãt.Itez verba ſequentia
verba p ꝛecedẽtia declarant.l.ſi ſeruus plurium.S.fi.cum ibi
no.ff.de leg.iij. ð
¶ Qlauſula ex certa ſcientia idem im poꝛ tat ac ſi papa dixiſ
ſet ꝙ facit illud de plenitudine ptãtis exquo infert᷑ ꝙ vbi⸗
cſqʒ in aliqua materia requirit᷑ plenitudo poteſtatis pᷣncipiſ
ſatis eſt pncipẽ dicere ꝙ illud facit ex certa ſcientia.ẽ conclu

fſo abba. in.c. ad hec.de reſcrip.⁊ in.c.cum inter de excep.ſecũ

da colũ.Quãdo aũt conſtat de iſta certa ſcientia pꝛincipis
vide glo.in cle.⁊ ſi pꝛincipalis.de reſcrip.⁊ glo.in.c.ex multi⸗
plici. de deci. Inno. tñ in.c.pꝛeſenti.de reſcrip.lib.vi.videtur
ſentire ꝙ ſufficit ꝙ ex verbis reſcripti poſſit apparere ð cer⸗
ta ſcientia licet ſpecifice illa clauſula nõ expꝛimatur qð ẽ no⸗
tabile dictum.⁊ idem ſentit Jo.and.in.c.nõnulli de reſcrip.
⁊ ſic intelligitur glo.in.c.i.de conſti.lib.viiab.in alleg.c.ad hͥ.
citra fi.vide.j.papa nõ debet.
¶ Qlauſula cõminatoꝛia iudicis in citatione quid operetur
vide.ð .citatio.verſicu.clauſula.
¶ Qlauſule que non mutant iuriſditionẽ iudicis ſʒ inſtruũt
ſi fiat contra tenet pꝛoceſſus vt ſi dicat᷑ pꝛocedas iuſticia me
diante tamen ſi contra ius litigatoꝛis ꝓceſſerit valʒ ꝓceſſus
mero iure.no.in cle.i.de offi.dele.⁊ qð no. Jo.an.de pꝛocura.
ex inſinuatiõe.de reſcriptis cãm.⁊ de pꝛeſump.c.fi.⁊ Jnno.
in.c.pꝛudentiam.de offi.dele.?⁊ Lapus ſua allega.vi.
¶ Qlauſula vt ꝓcedat᷑ ſimplicit᷑ ⁊ ð plano ⁊c̃.appoſita in le.
ge vkł ĩ relcripto qualiter debeat iudex ꝓcedere illiꝰvirtute:no
larlariſt ime ⁊ notabiliter Bar. in extrauagãti ad repꝛimen
um.
¶ Qlauſula q̃ apponit᷑ ꝑ papã in litteris gratioſis vt pᷣlatꝰ
executoꝛ gratie pꝛouideat alicui de beneficio vacaturo in ali
qua eccłiarũ ſuarũ ↄtradictoꝛes compeſcendo ⁊c̃.põt talis
pꝛelatꝰ cui littere dirigunt᷑ ꝓuidere non ſolum in ecdleſijs ſue
dioceſis ſed etiã dicta clauſula ↄtradictoꝛes extendit᷑ ad om
nes eccleſias totius ꝓuincie ſi is cui diriguntur eſt archiepᷣs
vel legatus,. ↄcludit Abb. ↄtra Inno.in.c. p illoꝛũ.de pᷣbẽ.
biij. colum. .
¶ Qlauſula cõtradictoꝛes hʒ vim ⁊ virtutẽ compꝛehenſiuã

binc eſt ꝙꝙ cõpꝛebẽdit extraneos taliterq delegatus ſic dai?
poterit ferre excõicationẽ generalẽ in oẽs qui ↄtradirxerint ð
facto ⁊ boc ſi aliqua cã vel culpa pꝛeceſſerit:qꝛ alias excõica
tio ꝓ futuris culpis non eſt fienda.vt.c.romana.S.caueãt.de
ſent. excõ.lib.vi.quantũ aũt duret poteſtas attributa ꝑ dictã
clauſulaʒ pdictoꝛes ⁊ qͥd operet᷑ vide late ꝑ Abba.poſt In⸗
no. in. c. ꝓ illoꝝ.de pᷣben.v.colum.vbi no.quid operet᷑ ⁊ quã
tẽpoꝛe durat clauſula ponas in poſſeſſionẽ ⁊ defendas in
uctum.
¶ QAauſula etiam odioſa poſita in fine diſpoſitiõis cõcernit
oĩa pꝛecedẽtia etiã ſi ſint diuerſa.vt.c.inquiſitiõis.de appel.
no.ab.in.c.extirpande.de pᷣben.S.qui vero.v.colum.
¶ Qlauſula amoto quolibet illicito detẽtoꝛe in litteris gra⸗
tie vel executoꝛum appoſita quid operetur.vide.j.colł.verſi.
ſi littere ſunt. L =

*

¶ Qlauſula appoſita in gratia apo ſtolica.ſ.ſeu quocũq;mo

do vacet vel per alterius cuiuſcunq; ꝑſone quid operat᷑.við
j.gratia.verſi.ſi in gratia pape.

¶ Qaues ecclie ſũt due..ptãtis ⁊ diſcretiõis.vide.j. papa.

ALlericus.
¶ Qlericꝰ lʒ hẽat pstrimoniũ ſufficiẽs põt tñ cũ bona cõſci⸗
entia viuere de redditibꝰ beneficij duʒ tñ deſeruiat ⁊ bene ex
pendat ⁊ bene viuat ⁊ nõ hẽat pꝛauã intentionẽ theſauꝛiʒã⸗
di.Hoſti/⁊ Inno. in.c.eps.de pꝛebẽ.⁊ refert Ab.in.c.poſtu⸗
laſti.de reſcrip. =
¶ Qerici de iure diuino exẽpti ſũt ab ĩperatoꝛe cum ſint ſpi⸗
rituales:eo em̃ ꝙ qͥs oꝛdinatur in clericũ efficitur res ſacra ⁊
tranſfent᷑ in ſoꝛteʒ domini.xij.q.i.cui poꝛtio.⁊ ſic ipſo facto exi
mitura poteſtate ĩperatoꝛis quinĩmo nulla dignitas ſecu⸗
laris ſimilis eſt ſacerd otio.vt dixit tex.in.c.duo ſunt.xcvi.di.
licet vileſcit bodie dignitas clericatus ꝓpter numeroſitatem
dicit tex.in.c.legimus.xciij.di.olim autẽ qꝛ non ꝓmoueban⸗
tuꝛ indiſtincte ſtabant in maxio honoꝛe.no.abb.in.c.ſolite.ð
maio.⁊ obediẽ.ſcða colum.papa em̃ de conſenſu ĩperatoꝛis
exemit clericos a poteſtate imperatoꝛis.vij.q.i.pꝛincipibus
Inno. ⁊ Hoſtien.⁊ ab.in.c.ij.de maio.⁊ obediẽ. =
¶ Qlerici poſſunt vti ſtatuto vel cõſuetudine laicoꝛuʒ poꝛri⸗
gente cleriq fauoꝛẽ qñ diſponit gñaliter ⁊ ẽ pꝛiuilegiatiuũ ſʒ
ſi nõ eſt puilegiatiuũ nõ extenditur ad clericos ex defectu iu⸗
riſditiõis quãtuncunq; generaliter loquatur.eſt cõcluſio.ab.
in.c.eccleſia ſancte marie de cõſti.⁊ in.c.conſtitutꝰ.de in ĩteg.
reſti.⁊ tex.in.c.dilecti.de fo.cõpe.⁊ bar.in.l.cũctos populos
C.de ſumma tri. ðèMDM
¶ Qericus depoſitus lʒ remoueat᷑ a gradu ſuo non tñ per
boc ꝑdit caracterẽ impꝛeſſuʒ in aĩam qui eſt indelibilis adeo
vt etiã poſt moꝛtẽ remans:vñ clericꝰ reſuſcitatꝰ nõ ẽ oꝛdinadꝰ
poſt moꝛtẽ.vt no.gl.in.c.ij. xxxij.q.ij.ſed ꝑdit exercitiũ.vt Ab.
in.c.nõ põt in pꝛin.de re iudi.vide gl.in.c.ij.de penis.lib.vi.
¶ Clerici vel bñficiati in ciuitate ⁊ oĩa collegia ciuitatis ci⸗
nium appellatiõe cõtinet᷑ vt plene no.per bar.in.l.i.ff.ad mu
nici.facit tex.in.c.ij.de tempo.oꝛdi.li.vi.de fo.cõpe.c.dilecti.
no.ab.in.c.p oſtulaſti.eo.ti.⁊ in.c.cum cauſa.de re iud:ex quo
no.qꝙ cõſuetudo cõmunis clericoꝛũ ⁊ laicoꝛũ valet etiã quo
ad eccleſias dum tñ ſit rationabilis.vt allegat.c.cum cã ⁊ ibi
abb. i. colum. S
¶ Qlericꝰ nõ bñs pr̃imonialia ſed ſolus redditus bñficialeſ
ſi in expenſis vel alias cõdẽnet᷑ in his que ꝓpꝛio noĩe tracta
uit ⁊ non ꝑtinẽt eccleſie tunc executio talis ſnĩe nõ dʒ fieri in
redditibus q̃ debẽt cõuerti in vtilitatẽ eccłie ꝑ regulã delictiũ
pſone de reg.iun.li.vi.ſʒ debʒ fieri executio in bis redditibus
q̃ debẽt ↄuerti in vtilitatẽ ꝑſone ipſius clerici qð eſt verum ſi
clericus vltra illã ſolutionẽ ↄdẽnatiõis hʒ vnde viuat:alias
non debʒ manus extẽdere ad taleſredditus.no.in.c.oliz.ſecũ
do.de reſti.ſpo.⁊ in.c.peruenit.de fideiuſ.vide no.per abb.in
c.repꝛehenſibilis.de appel:circa fi.⁊ circa hoc no.ꝙ archidi.
lu. c.ſtatutum. S. aſſ. eſſoꝛem.de reſcrip.lib.vi.tenet indiſtincte
ꝙ redditus bñſficij eccłiaſtici nõ poſſũt capi in cã iudicati.qð
dictuz videtur appꝛobari bar.in alleg.c puenit de fide ĩſtru.
2 ꝓba tſic:q cdlerici ⁊ milites equiparant᷑ vt eſt glo.in.l.ij. S.
ignominie cã:ff de his qͥ no infa.⁊ in.l,miles.ff.de rei vẽ.⁊ in

t
s
ſde
ſti
n,
gi
din

nt
1.

N
huſ.

Gne
k,nih

abs.

eöer
neet
uhi⸗
hotu⸗

tpi⸗
i
wer
ſeauf
Nde.
ten
bn⸗
s
ſchis
hbas

zpent
ariliß
fecnin
ſoe
ſity
is
ſͤne
t

lbni⸗
latis
od
ollecti
erqn⸗
ii gr⸗
cattbi

ce
elroct
feni
Delch
hbus
ruint
lies
gſecß
bbin
chidt.
finde
nig
iſtru.
i5.

17

R

. ſtudeat l. diſtin. ſed pꝛius deuenitur ad patrimonialia mili
tis qᷓ; ad ſtipẽdia eius vt eſt tex.in.l.ſtipẽdia.C. de execu.rei
iudi.ergo idem in clerico bñficiato qð intellige ſi clericus ba
beat patrimonialia:alias in ſubſidium deuenit᷑ ad redditꝰ be
nelicij vt allegato.c. puenit. ⁊ hoc vult tenere ibi Bar.
¶ MNota ꝙ ſicut miles terrene militie nõ põt conueniri vltra
qð facere põt ita ⁊ miles celeſtis militie.vt no.gl.ſingula.in
l.miles.ff.de re iudi.no.bal.in.l.mulierẽ.ff.de bis qui.vt indi.

⁊ in.l.affectiõis.ff.de dona.⁊ in.l.miles ita.S.mulier.ff.de te

ſtamẽ.mili.⁊ fa cit.l.milites.C.loca.⁊ ſic dictũ pꝛimũ extendi⸗
tur ad militẽ celeſtem. ⁊ idẽ videt᷑ dicendum in aduocato: vt
vult ang.in.d.l.miles.⁊ ibi gl.ſic ↄcludit Barba.in.c.odoar⸗
dus.de ſolu.ij.colum. „
¶ Alericus vbi litigando coꝛam iudice ſeculari grauat᷑ põt
imediate papã adire via appellatiõis vel ſimplicis q̃rele.eſt
no. Anto. vt refert abb.in.c fi.de iudi.iij. colum.
¶ Qlericoꝝ familia gaudʒ puilegio foꝛi no.gl.in.c.clericũ.xi
q.i.qð nõ intelligo locum hẽre in ↄducticijs fuiẽtibus qͥ pꝛe
cio ſeruiũt clericis no.ibi Archi.in c.eccłiaꝝ ſuos.xij.q.ij.fa.
qð no. Inno.in.c.ſignificãtibꝰ.de offi.dele.in familia tñ epᷣi
videt᷑ ſpãle ꝙ gaudeat pꝛiuilegio foꝛi.vt.c.fi.de offi. Archi⸗.
Abb. in. c. ij. de foꝛo compe.ij.colum.
¶ Qlericus ſpoliatus põt ſuũ ſpoliatoꝛẽ coꝛã iudice eccleſia

ſtico cõuenire.qꝛ ſacrilegiũ eſt:quod eſt crimen eccłiaſticum

xvi.q.i.in canonibus.⁊ etiam ſi dubium ſit de appellatiõe co
gnoſcit eccłia. vt no. Inno.in.c.ceterũ de iudi.ſed qñ nõ agi
tur de ĩpꝛeſſione vel violẽtia in caſu dubij debʒ ſpoliatoꝛ tra
hi coꝛã ſuo iudice.vt.c.ſi clericus laicũ.de foꝛo cõpe.exquo in
fertur ꝙ in caſu illius.c.cõuenitur laicus coꝛã eccłiaſtico.pꝛe
ciſe rõne veri ſacrilegij ⁊ leſõis vel infertur eccłie rõne iniu⸗
ſte detentiõis rerum eccłie.nam ſi cõueniretur pᷣciſe rõne ſa⸗
crilegij:nõ ſufficeret negatio ad excludendã iuriſditionẽ no.
Abbas in alleg.c.ſi clericus laicũ circa pꝛin. vide.j.laicus
detentatoꝛ. .
¶ Qlericũ ſi laicus trabat ad foꝛũ ſeculare debʒ perdere cam

vt eſt tex.expꝛeſſus in auẽ.ſtatuimus.C.de epi.⁊ cle.qð etiam

bʒ locũ in eo qui trabit clericũ cõiugatũ in his in qͥbꝰ gaudʒ
puilegio clericali.de quibꝰ in.c.vnico.de cleri.ↄiu.li.vidoct.
in.c.ſ diligenti.de fo.cõpe.⁊ ibi abb.ij.coltum.
¶ Qlericꝰ ſi ↄtrahit debita ꝓ ſua ſuſtentatiõe tenet᷑ eccleſia
ſeu ſucceſſoꝛ ſatiſfacere.iuxta no.in.c.i.de ſolu.⁊ in.c.ex pñtiũ
de pig.ſed ꝓ debito ↄᷣcto ad cõmodũ vel vtilitatẽ ſuã ſeu ꝓ
ſuo patrimonio vel ꝓ ſuo delicto nõ tenet᷑ eccleſia.de quo vi
de qð plene no.in.c.peruenit.de fideiuſ.⁊ Ab. in repetitione
c.cum eſſes.de teſta.⁊ ta ngit in.c.olim.ij.de reſti.ſpo.vbino.
ꝙ clericus maxĩe pꝛelatꝰ nõ ↄuenit᷑ vltra qᷓ; facer̃ põt nec poſ
ſit cedere bonis ſicut miles.vt no.in.l.miles.ff.de re iudi.de H̊
plene ꝑ abb.in.c.ij.de pigno.⁊ in.c.odoardus.de ſoluu.
¶ QAlericus non tenet᷑ ſoluere collectas ꝓ poſſeſſiõibꝰ quas
babet. ⁊ vide.j.gabellã ſeu collectas.

¶ NMon eſt vniuerſaliter verũ ꝙ clericꝰ in rebus gaudeat pꝛi

uilegio eccłiarũ.⁊ ideo ↄtra res clerici ſicut ↄtra res pꝛiuati
ꝓcedit pᷣſcriptio.ſentit glo.in.c.qqᷓ.de cenſi.li.vi.no.in.c.poſ
ſeſſiões.xvi.q.iiij.eſt concluſio abb.in.c.ſi diligenti.circa fi.ð
pꝛeſcrip.⁊ ideo glo.in.c.ex litteris.de pig.que diſponit bona
clericoꝛũ gaudere pᷣuilegio eccłiarũ:nõ eſt vſq;q̃q; vera lʒ in
aliquibus caſibus in iure expꝛeſſis gaudeat.et vide in Spe,
ij. de in inte. reſti.S.qualiter.iᷣ.ſed nunquid.vbi concludit ꝙ;
clericus maioꝛ non põt petere in integ.reſti.ſi in rebus ꝓpꝛijſ
fuerit leſus ſecus ſi in rebus eccłie.ad idem glo.in cle.vnica.
de in integ. reſti. in ver. eccłiarũ.que dicit ꝙ ſi non eccłia ſʒ p⸗
ſona clerici ſolum lederet᷑ ex lapſu tẽpoꝛis nõ cõpeteret reſti⸗
tutio.ad idẽ gl.⁊ doc.in.c.pe.de iudi.ad idẽ. DP.⁊ Abb. in fi.
c.cum ſit generale.de fo.cõpe.vbi dicũt ꝙ lʒ raptoꝛes bonoꝝ
eccłie pñt ↄueniri coꝛã iudice eccłiaſtico ſecꝰ in tutoꝛe bonoꝝ
.lerici aut ſuarũ rerũ patrimonialiũ.qꝛ pꝛiuilegiũ nõ dʒ extẽ⸗
di.vt.c.petiſtis depꝛiui.hoc ↄcludit Ant.⁊ Ab.de ſicilia in
c.ſi diligenti.de pꝛeſcrip.in fi.vbi dicũt ꝙ niñ ſit iure expꝛeſſũ
yel ſubſit omnino eadẽ rõ:nõ gaudebũt bona clericoꝛũ eo.pᷣ
uilegio cũ bonis eccłiarũ.hoc idẽ cõcludit Ab. in.c.i.de pig.

qð eſt menti tenendũ.⁊ tangit abb.in.c.venerabilis.de iud:i.

i.colum.⁊ idẽ ab.in.c.ſi clericꝰlaicũ de fo.cõpe.in pꝛin.við.S⸗
bona clericoꝛñ.⁊ vide.jcõſuetuuooo.

¶ ericus gauder in bonis ſuis foꝛo eccłiaſtico non ſoluʒ
de cõſuetudine ſed ẽt de iure ſcripto.vt eſt tex.cum ſua glo.in
c.ſilłr.xvi.q.i.⁊.c.ſi quis de potentibus.xxiiij.qiij.ſpoliãs em̃
clericũ delinquit in eccłiam cũ bona clericoꝛũ dicunt᷑ eccleſie
quo ad tuitionẽ ⁊ pꝛotectionẽ.⁊ ſunt obligata eccłie ꝓ mala
adminiſtratiõne. vt.c. er ̃is de pig. põt tñ dici ꝙ ſi inuadunt᷑
bona clerici cum violẽtia nõ infert᷑ ꝑſone ꝙ licet cõcludat᷑ ex

boc iuriſdictio eccłiaſtici:nõ tñ ↄcludit᷑ ſacrilegiũ no.abb.in

c.cum ſit generale.de fo.cõpe.ij.colum. l
¶ Qlericꝰ pᷣt noĩe eccłie ſue petere ſatiſfactionẽ iniurie.vt.e.
grauis de reſti.ſpo.⁊.c.olim.de iniur.nam licʒ clericus tenea

tur remittere rancoꝛẽ animi:nõ tam̃ ſatiſfactionem iniurie.vt

ino.in.c.ſi quis cõtriſtatus.xc.di.xxiiij.q.iiij.ñ is.⁊.c.conque⸗

ſtus. de foꝛo cõpe. ⁊ ibi Ab. .
¶ Cericoꝛũ appellatiõe in fauoꝛabilibus ↄtinent᷑ mõachi
cum ſint clerici.vt patʒ in rubꝛi.de vi.⁊ hone. clerico.⁊ in ni⸗
gro tractat de monacbhis.in odioſis nõ tũ ↄtinent᷑.qꝛ babẽt
aliã qualitatẽ a clericis ſecularibꝰ. ar.in.c. ſtatutũ.de elec.lib.
vi. ſic etiã in fauoꝛabilibus appellatiõe eccłiarũ veniũt mõa
ſteria.liiij.di.S.hac aũt auctoꝛitate.cum ſe.⁊ no.in.c.ij.ð ſuꝑ.
neg.pꝛeal.li.vi.appellatiõe tũ monachoꝛũ nũqᷓ; veniũt cleri⸗
ci ſecula res.qꝛ nõ cõpetit ethimologia vocabuli.xvi.q.i.pla
cuit. Itẽ ⁊ appellatiõe monaſterioꝛũ nũqᷓ; veniũt eccłie ſecu⸗
lares eadẽ rõne.ſa.in ſimili qð no. Bar.in.hi.ſſ.ad muni.nõ
ſic ecõtrario.facit.c.radulphus.⁊.c.ſignificante.de reſcri.no.
ab. in. c.i.de iura.calum.iij.colũ.
¶ Qlericus licʒ debeat iurare de licentia ſui pᷣlati.vt no.glo.
Hoſt. ⁊ doc.in.c.i.de iura calũ.tñ licet ſine licentia iuret vel te
ſtificetur:nihilominꝰvalet iuramẽtũ ⁊ teſtimoniũ ipſius.nec
viciatur ꝓpter boc actꝰ.vt ibino.Hoſti.⁊ licet clericꝰ nõ de⸗
beat teſtificari ſine licentia pᷣlati.vt.c.qᷓ;qᷓ.xiiij.q.ij.xi.q.ij.te⸗
ſtimoniũ.tñ ſi de facto teſtificet᷑ valet.vt glo.vbi.S.⁊ ideʒ in
religioſo no.glo.in auc.de mona.S.cogitandũ.⁊ idẽ Spe.ti.
de teſti. S. i. ver. Itẽ excipit᷑ ꝙ eſt monachꝰ,. ab. in alle.c.i.de in
ra.calum.vij.colum.
¶ Qlericus põt iuſta cã exigente ſine licentia ſuꝑioꝛis oẽ iu⸗
ramẽtũ pᷣſtare niſi expꝛeſſe a iure ꝓhibeat᷑.eſt ↄcluſio ab.quã
fundat in alleg.c.i.de iura calũ.ix.colum.
¶ ericus bñficiũ ſibi collatũ põt vẽdicare noĩe ꝓpꝛio ſed
ꝓ rebus ipᷣiꝰ beneficij que ſũt eccłie dʒ agere noĩe ecclie.vt ſẽ
tiunt dñi de ro.deci.iiij. Abb.in.c.cuʒ ſuꝑ.de cã poſ.⁊ ꝓpꝛie.
circa fi.vide.j.pꝛelatꝰ ſeu bñficiatꝰ.⁊ abb.in.c.lr̃is de cã poſ.
⁊ ꝓpꝛie.circa pꝛin.⁊ lapus ſua alle.li.

¶ Aericꝰ põt defendere eccłiã ſuaʒ ſine mãdato. vide.j. pꝛo⸗

curatoꝛ.verſi.clericis. = 2
¶ Qlericus põt trabere laicũ coꝛã eccłiaſtico iudice ſuper re
ꝓpꝛia.vt eſt caſus in.c.ſi clericus laicũ de fo.cõpe.bona eniʒ
ſunt acceſſoꝛia ad ꝑſonað.c.ſimiliter.xvi.qi.Abb.in.c.eccłia
ſancte marie.xij.colum. MUMvW
¶ Qlericꝰ ↄiugatꝰ ſi facit ſe pꝛomouere ad ſacerdotiũ recipit
verũ oꝛdinẽ vt no.in.c.placet.de cõuer.viu.tñ ſi reſtituit᷑ vxo
ripetenti non habebit exercitium oꝛdinis.Abb.in.c.licet iij.
colum.de elec.vide.j.papa. ðð
¶ Llerici debẽt bẽre pꝛopꝛiũ habitũ vt gaudeãt pꝛiuilegio
clericali.nõ reſpectu foꝛme vt.ſ.barones.qꝛ hocnon reperit
iure cautũ ꝙ clerici hẽãt certũ habitũ:ſʒ q̃daʒ veſtes ſeu colo
res ſunt eis pꝛohibite de quibꝰ in.c.clerici.de vi.⁊ ho. eleric.

⁊Zz in cle.i.de elec.ad fi.⁊ de veſtibꝰ ſericis vide gl.xxi.q.iiij.in

ſumma.⁊.c.vnico.de cleri. iug.lib.vi.⁊.c.ñ iudex.de ſen.exc.
eo.li.abb.in:.c.tranſmiſſaʒ.ij.colũ.de elec. Yè
Si otra clericũ delinquẽteʒ non põt imponi ↄdigna pẽa
ꝑ eccłiaʒ ꝓpter grauitatẽ delicti põt de facto relinqͥ iudici ſe

* culari puniendꝰ de iure.ar.in.c.i.de homi.li.vi.no.plene ⁊ no

tabiliter abb.in.c.at ſi clerici.de iudi:⁊ tangit in.c.cũ non ab
bomine eo.ti.circa pꝛin. SDðJUMW
¶ Qericꝰ malefactoꝛ ſi timet᷑ veriſiłr de eiꝰ fuga vł aliter ab
inſtantia cõpeſci non põt niſi capiat᷑ ſiue boc fiat ꝓ publico
intereſſe ſiue pꝛiuato ĩpune põt a laico capi:cũ talis captura
ſit licita ⁊ meritoꝛia nec ſit dyabolica ꝑſuaſio ĩmo diuina foꝛ
titudo vt delicta non remaneàt impunita in quo verſat᷑ pu⸗
blica vtilitas ⁊ includit᷑ etiã pꝛiuata.vt.c.vt fame.de ſen.exc.
⁊. c.non eſt inferẽda.⁊.c.foꝛtitudo.xxiij.q.iij.nec in hboc canõ
otra dicit il.ſi quis in ſeruitute ff. de ſur. ? Bart. in. l fi. (de
d iij

H

erbi. ? tranſmit. reis. ⁊? ius ciuile ſuꝑ boc eſt fundatum ſuper
optima rõne naturali.⁊ ſic ceſſat omnis dołꝰ.⁊ ꝑ ↄũs ceſſat
diſpoſitio. c.ſi quis ſuadente.eſt concluſio abb.in.c.cũ nõ ab

Honmine de iudi.iij.colum.

¶ Eericus de nocte illicite incedẽs põt impune capi a fami
lia ptãtis ⁊ ſuo iudici pñtari.qꝛ hᷣ fit ad repꝛimẽda delicta qꝗᷓ

foꝛte per eum poſſent de nocte cõmitti.vt.c.conſuluit.de offi.

dele. no. bal.in.l. ſi qua per calũniã. C. de epi.⁊ cle.idem ſi time
tur de fuga ipſius clerici dum ſuus pᷣlatus adiret᷑.ar.in autẽ.
de defen. eiui. 2.l. deſertoꝛẽ. ff. de re mili. Abb. in. c. cum nõ ab
phomine de iudi.iij.colum. “è”ñcü
¶ Qericus ſi eſt in fuga vel recedit cũ re creditoꝛis põt ipſe
creditoꝛ eum capere ꝓpꝛia auctoꝛitate. vt ſentit Inn. in. c. ſi
vero. de ſen. exc. ⁊.c.olim.de reſti.ſpo.⁊ non ſolum hoc põt fa
cere creditoꝛ:ĩmo ⁊ ſibi auxiliũ pᷣſtans.eſt ↄcluſio ab.in.c.cũ
non ab homine. de iudi.iiij. colum.

¶ Mlericus depꝛehẽſus in fra ganti crimĩe vel in actu ꝓpinqͥ

ſiue capiat᷑ a clericis ſiue a laiciſ punit᷑ vt in notoꝛio:nec in B
iura faciũt dr̃iam. facit.c.cum dilectus.de pur.ca.eſt cõcluſio
abb. in. c. cum nõ ab homine. v. colum. 22
¶ QAlericus malefactoꝛ ſi ſepe captus a ſuo iudice ſepe captu
ram eliſit ⁊ frangendo carceres ⁊ deterioꝛa ↄmittẽdo taliter
ꝙ nõ põt ipſuʒ cõmode caſtigare cum non hẽat penã moꝛtis
relinquitur iudici ſeculari vt iponat liĩmaʒ penã.⁊ hic eſt ve⸗

Ius intellectus.c.cum nõ ab homine.ſᷣm abb.ibi.vide.j.coꝛri

¶ QAlericus ꝓpter maleficiũ ſuũ depoſitus ſecuta incoꝛrigibi
litate trina ãmonitiõe pꝛemiſſa vt ſe coꝛrigat debʒ excõicari

vt. c. ſacro.de ſen.exc.⁊.c.cõſtitutionẽ.eo.ti.li.vi.immo ſi poſt

excõicationẽ nõ reſipiſcit dʒ anathematiʒ ari ſᷣm foꝛmã.c.cuʒ

nõ ab homie.de iudi.ſi oẽs iſtos tres gradus ↄtẽpnit cõpꝛi⸗

mitur ꝑ iudicẽ ſecularẽ.nã cuʒ poſtea eccłia nõ hẽat vltra qͥd
facere vel de facto non põt ipſum hẽre vel ſepe habuit ⁊ eliſit
capturã deterioꝛa delicta cõmittendo vel vagando:nec põt
baberi ſpes de coꝛrectiõe traditur curie ſeculari nec requirit
de neceſſitate ad hoc declaratio iudicis eccłiaſtici nec alia re
quiſitio.eſt cõcdluſio Abb.in.c.cuʒ nõ ab hoĩe.de iudi.vbi ad
dit ꝙ in tali caſu pñt recipi teſtes lite nõ ↄteſt.⁊ ꝑte non voca
ta.⁊ ad hoc no.tex.in.c.fi.de hereti.li.vi.⁊ ſentit Bar.in.il.ait
ptoꝛ.S.ſi debitoꝛẽ.ff.de his qͥ no.infa.alias in alijs caſibus
ad ĩponendã penã legis requirit᷑ partis vocatio ⁊ cognitio
vt eſt glo.nota bilis in cle.pñti.de cenſi.⁊ in cle.ij.de penis.vi
de.j.incoꝛrigibilis.
¶ Aericꝰ licʒ de cõſenſu ſui epᷣi poſſit teſtificari in cauſa ciui
li ſeu criminali coꝛã iudice ſeculari ⁊ ↄtra eum obijciat᷑ crimẽ
poterit ipſe laicus de crimĩe obiecto cognoſcere nõ ad puni

endum clericũ teſtificantẽ:ſed ad repellendũ eiꝰ dictuʒ ſeu te

ſtimoniũ.vt.l.iulianꝰ.in fi.ff.de his qui no.infa.nec ob.l.nul⸗
lus.C.de teſti.qꝛ lex ciuilis nõ aſtringit clericos qͥ bñt ſpecifi
cum pꝛiuilegiũ ⁊ ſunt ꝓꝛſus alterius iuriſdictiõis.eſt conclu⸗
ſio ab.in.c.verũ de foꝛo cõpe.vi.colum.
¶ Qlericꝰ heres nõ cõficiẽs inuẽtariũ lʒ de iure ciuili teneat
vltra vires hereditatis nõ tñ tenet᷑ eccleſia heres. Bar.in.l.
i. C. de ſa croſan.ec.⁊ bal.in.l.fi.C. de iure deli.Ab in.c, ecclia
ſancte marie.de cõſti.viij.colum.
¶ Qlerici appellatiõe an ↄtinet᷑ canonicꝰ vel alius in digni
tate ↄſtitutus.vide.S.canonicus.

¶ Qericus nõ põt ſe obligare ad penã ꝑdendi bñficium. vi⸗
de.j.o bligatio. J 1

V¶ Qericꝰ recipiẽs oꝛdines ꝓpter bñficia cõſequẽtia cõmit⸗
tit ſymoni ã mẽtaleʒ.qꝛ intendit ſuire deo ꝓpter vtilitatẽ be⸗
neficioꝛũ.no.glo.ilxxiij.di.c.conſuluit.nõ tamẽ tenetur in foꝛo

aĩe beneficia illa reñ gnare lʒ teneatur ſatiſfacere de peccatoꝰ

per pnĩam.vt.c.fi.de ſymo.cũ ſymonia mẽtalis non obligat
quẽ ad reſignationẽ bñ ficioꝛũ.ſecus dic vbi pꝛeceſſiſet pa⸗
ctum.qꝛ dericus dixit nolo oꝛdinari niſi ꝓmittatis mihi tale
bñficium ↄferre.qꝛ tũc eſt ſymõia expꝛeſſa ⁊ obligat ad renũ
ciandum.vt.d.c.fi.de ſymo.notat Abb.in.c.cum ad noſtraʒ
de electio. 3
¶ Aericꝰ qͥlibet ðꝛ maritꝰ eccłie ſue.vide.j.matrimonium.

¶ Qericus an põt cuʒ bona cõſciẽtia retinere plura bñficia

ſimplicia. vide.v.beneficiu m.
¶CQleric etiq de p̃unonialibus nõ tencet᷑ ſoluere gabellas

—

foꝛtius nec collectas. vt. e. maſſana. de elec. t ibi abb. in fl. D

¶ Qericus an põt ſine peccato dare fructus bũficioꝛũ ↄſan
guineis.vide.j.ſymonia. .

—

¶ Qerici ⁊ ſi bñt tpalia a rege dũ tũ nõ in feudũ nõ ſubijciũ
tur regi ſʒ ſequũtur pꝛiuilegia ⁊ foꝛũ clericoꝛũ.vt.c.nouerint.
x.q.i.⁊.c.ꝗduerſus.⁊.c.non minus.de ĩmuni.eccl.ſʒ rõne feu⸗
di ſubijciunt᷑ regi.vt.c.verum.de foꝛo cõpe.Inno.⁊ ab.in.c.

ſolite. de maio. ⁊ obe.

¶ Qerici ſeculares curã non hñtes ſi reſtiterũt aliqñ obedi
re ſuo pᷣlato vłregulares ſuo abbati vł pꝛioꝛi pñt cõpelli ad

iurandũ obedientiã. vt.c. legebat᷑.⁊.c.cum in eccleſijs.de ma

io. ⁊ obe. ⁊ ibi Abb. .J
¶ Qlericus rectoꝛ eccłie obligatꝰ ad obfuãtià ↄtractus ꝑſo
nalis an põt uenire vł reſtitutionẽ ꝓ eccłia peter̃ ⁊ an tene
atur vltra qᷓ; facere põt.vide.j.rectoꝛ eccleſie. .
¶ Qlericus an ⁊ qñ põt aduocatiõis officiũ exercere.vide.s.
aduocatus ꝑ totum.
¶ Qlericus vł eccłia põt petere reſtitutiõeʒ coꝛã iudice eccle
ſiaſtico aduerſus contractum initũ cum laico.vide.j.eccleſia
poteſt petere. 1
¶ Qlericꝰ minoꝛ põt rõne leſõis petere reſtitutionẽ in ĩtegꝝ
ꝑ bñficiũ etatis.qualitas ergo clericatus nõ excludit a petiti
one reſtitutiõis etiã in rebus tẽpoꝛalibꝰ.vt.c.conſtitutus de
in integ. reſti. ⁊ ibi Abb. 2
¶ Qericus frater an tenet᷑ alere vel dotare ſoꝛoꝛeʒ inopem
vide.j. dotare. * J
¶ Qerici pñt cõpꝛomittef̃ in laicũ cauſas tẽpoꝛales.vide.j.
cõpꝛomittere poſſunt clerici. .
¶ Qlerici lʒ ſint puilegiati vt nõ teneant᷑ pꝛeſtare cautionem
ſudicio ſiſti.vt in aucẽ.de ſanc.epi.S.ſi quis pꝛo pecũiaria.no.
in.c.qm̃.S.in alijs.vt lit.nõ cõteſ.ſemel tñ cõtumax põt aſtrin
gi ad cautionẽ iuratoꝛiã.⁊ ſi deuẽtũ ſit ad miſſionẽ nõ audit᷑
niſi pꝛeſtita cautiõe.vt alle.S.in alijs.⁊ ibi abb.⁊ no.ſpe.in.c.
ꝓut de dolo ⁊ contu.
¶ lericus ciuitatis veljville põt ſine epᷣo ↄſtituere vniuerſi⸗
tatem ⁊ creare ſindicũ.vide.j.vniuerſitatem. òè
¶ Qlericꝰ põt in vinculis detineri ꝑ ſuꝑioꝛẽ ſuũ donec ſatiſ⸗
fecerit de delicto.licʒ actũ ſit ciuiliter.⁊ etiã põt ob bãc cãm
toꝛqueri.vt.c.i.de depo.facit.oſſi clericos.de ſen.exc.lib.vi.⁊
c.dilectus.de appel.⁊ ibi ab. in pzin. 2
¶ Qlericus nõ eſt irregularis ꝑ ſolã effuſionẽ ſanguinis. vi⸗
de.j.irregularis. =ð
¶ Qericus actualiter degradatꝰ nõ poterit Zbere mr̃imo⸗
niũ.qꝛ lʒ ꝑdit omne pꝛiuilegiũ clenicale.vt in.c.ij.de penis.li.
vi.tamẽ ſemꝑ retinet caracterẽ rõne cuiꝰ ſi de facto celebꝛarʒ
cõficeret verum coꝛpus xpᷣi.vt ibi no. Jo.an. Abb.in. c.i. qui
cle.vel vouen. L
¶ Qericus lʒ nõ põt eſſe ꝓcuratoꝛ gñalis in foꝛo ſeculari pᷣt
tñ eſſe ꝓcuratoꝛ laici in vna cã.⁊ põt eſſe ꝓcuratoꝛ alteriꝰ cle
rici in oĩbus cauſis in foꝛo ſeculari. Frede.ↄſil.clxiij.⁊ ſingu
