lariter ꝑ Inno.in.c.vnico.de obli.ad ratiocinia.⁊ in.c.ſjʒ nec
ne cleri.vel mona.Archi.in.c.ꝑuenit.lxxxvi.di.abb.in.c.ꝑ ve
nerabilẽ.qui filij ſint legi.i.colum. ODU
¶ QLlericꝰ an põt recõueniri criminaliter vel ciuilit vide.j.re
conueniri non poteſt.
¶ Aericꝰcriminoſus an põt tradi curie ſeculari dĩũmodo nõ
poſſit coꝛrigi ꝑ eccłia m.vide.j.crimina. êD
¶ ericus incoꝛrigibilis nõ dʒ mitti in caꝛcerẽ vt ſtatiʒ.vi⸗
de.j.cõtumax cleriius.
¶ Qlericoꝛũ iniuria ꝑtinet ad xpᷣm cuius legatiõe fungit᷑ vt
c accuſatio.in fi.xij.qij. —=
¶ Qerici cõiugati vxoꝛ an gaudeat pꝛiuilegio clericali.við
j.vxoꝛ clerici.
¶ Qericus põt ↄtra laicũ a gere interdicto vti poſſi.coꝛã ec⸗
cleſiaſtico.vide.j.interdicto vti poſſidetis.
¶ Qlericus ſi trahat᷑ inuitꝰ ad iudiciũ ſeculare dʒ ꝓteſtari ſe
clericũ ⁊ ꝙ non dʒ coꝛã illo rũdere.⁊ ſi iudex pꝛecipiat vt reſ⸗
põdeat tunc ꝓteſtet᷑ ſe hoc facere minis pᷣfecture vel metu ip
ſius iudicis no. Spe.ti.de cõpe.iudi.adi.S.i.ver.⁊ qũq;. Jo.
an. in. c.ſi diligẽti. de fo. cõpe.⁊ ibi abb.vi.colum.
O Elericũ trabẽs ad vetitũ examẽ qua pena punit᷑.vide ple
ne Abb. in. c. ſi diligenti. de fo. cõpe.

¶ Qerici beneficigti dicunt᷑ ſtipẽdiarij dei qꝛ datur eis röe

.

ſeii
inn.
feu⸗
ine

iad
enng

foe

famulatꝰ. vt colligit ex. c. diuerfis. de de. din ex quo poͤt infer

ri ᷣm Jo.cal.in.c.i.de cele.mi.clericos teneri ad reſtitutiõem
fructuũ bñficioꝛũ ſuoꝛũ qñ ceſſãt ab officio diuino.allegat rõ
nẽ Abb. in alle. c. diuerſis. qꝛ bñficia non vident᷑ eis collata
ob turpẽ cãm ſʒ vt famulent᷑ deo.ergo cã ceſſante cõpetit re⸗
petitio.vt.ff. ⁊.C. de cõdi.ob.cãm.ꝑ to.de boc plenius ꝑ ab.
poſt JYo. cal. in alle.c.i. de cele. mi. l
¶ Merici an licite poſſent ↄhere mr̃imoniũ ſicut greci ſi eccle

ſia ᷣ ſtatueret.vide.j.ſtatuere põt eccleſia.⁊.j.lex vtinentie.

¶ Qlericus an ↄpellat᷑ pꝛeciſe vel cauſatiue deferre babitum

2⁊ tonſurã dericalẽ. no. abb.late in.c. Johãnes.de cleri.ↄiu.

¶ QAericus ↄiugatꝰ an põt obtinere bñficiũ eccłia ſticũ in ti

tulũ vel diſpẽſatiue.vide ab.in.c. Jo.de cle.ↄiug.iij.colum.

¶ Qlericus qui eſt miles dei non eſt capax militie ſecularis.
vt in. c.fi de cleri.ↄiuga. Iteʒ ⁊ miles ſecularis põt effici mi⸗
les dei.etiã ſi ſit rex vel baro.xx.q.iij.pᷣſens.⁊ clericus in mĩoꝛi

bus cõſtitutꝰ aſſumẽdo militi ſecularẽ nõ deſñinit gaudere
pꝛiuilegio clericali.vt ſentit Inno.in.c.i.de apoſta.qð veruʒ

niſi faciat actum ↄ clericatũ.vt ſeua exercendo vel eundo ad

bellum. nã exquo eligit riam vitã ĩme diate ꝑdit pꝛiuilegiuʒ
clericale.vt.c.cũ renũciat᷑.xxxij.q.i.idẽ ſi iurauit non euitare

moꝛtez ꝓ republica.nã eſt actus ↄtrariꝰ clericatui cñ clerica⸗
tus officiũ reddit clericũ inbabilẽ ad pugnandũ etiã ↄtra in
fideles.vt.c.ex multa.de vo.no.Abb.in.c.ti.de cle.coniu.
¶ Qericꝰ ſi ſt abñs a bñficio ſuo quaſtter ꝓcedat᷑ ↄtra euʒ

vt reſideat.vide.S.abũs a bñficio.cuʒ ſe.vbi vide qualiter ꝓ
cegditur ↄtra clericũ vagabundum.

9„

V¶ Aliericus abũñũs cauſa ſtudij an põt percipere fructus bene
ficij. vide.j.ſtudium. — .B
¶ QAlericus bñſiciatus põt licite viuere de fructibus bñficij

⁊ ↄfuare pr̃imoniũ ꝓ ſuis beredibꝰ dũmodo honeſte viuat

eſt concluſio Ab. poſt aliquas opi.rias in.c. eps.de pꝛebẽ.
¶ Qlericꝰ lʒ non ſit bñficiatus nec hẽat eccłiam nibilom inꝰ

gaudet in bonis pr̃imonialibꝰpuilegio clericali ſicut in bõis
eccłie.vt no.glo.fi.in.c.ep̃s.de pꝛeben.non eſt ergo vera glo.

c.ex lr̃is. de pigno.que vult innuere ꝙ ideo bõa clerici gau⸗

ent pꝛiuilegio clericaliqꝛ ſunt obligata bñficio ꝓ mala ad
miniſtratiõe.naʒ rõ non pꝛocedit.qꝛ ex ea ſequeret᷑ ꝙ nõ hñs

bũficium nõ gauderet h̊ puilegio:pnilegiũ ergo cõpetit alia
rõne.qꝛ bõa ſũt acceſſoꝛia ad perſonã.nã ꝑꝑ pꝛogatiuà ꝑſo

ne ſepe pᷣuilegiant᷑ ipſiꝰ bona.il.ij. C. de epi.⁊ cle.⁊ vide no.in

c.ſi clericus laicũ.de fo.cõpe.no.ab.in alle.c.epᷣs.in fi.við.õ.
e.v.nõ eſt vniuerſali ter. vide. S. bona clericoꝛum.
¶ Qlerici etiã ſeculares tenent᷑ ad hoſpitalitatẽ. qð intellige
Fſm Inno.in.c.monachis.de pᷣben.ad ſolitã iuxta metas fa⸗

cultatis.nõ em̃ tenent᷑ oẽs recipere ⁊ poſtea mendicare ſed pᷣ

ſubueniẽdũ eſt fuitoꝛibꝰ.vt.c.de eccleſijs edificã.¶ Item re⸗
parãda eſt eccłia.vt.c.paſtoꝛalis.de his q̃ fit a pᷣla.de alijs

auũt redditibus poterit tenere hoſpitalitatẽ.⁊ B veruʒ niſi ſit
tãta neceſſitas ꝓximi ꝙ fame moꝛiat᷑ niſi eidẽ ſubueniret᷑. nã

tunc etiã eccłia teneret᷑ vendere mobilia ⁊ ĩmobilia bona:et
etiã vaſa eccłie.c.aurũ.xij.q.ij.ſj hoc caſu etiã quo ad laicos
elemoſyna eſt in pꝛecepto.ixxxvi.di.paſce.xlvij.di.c.ſcut.no.
Abb. in. c. de monachis.ð. alle.
¶ QLlericus dimittẽdo bñficium in quo fecit expẽſas depatri
monio an habeat ius retentionis vel poſſit eas petere.et vi⸗
de.S.beneficiatus qui in pꝛimo.
¶ Aericus cũ ſit miles celeſtis gaudet pꝛiuilegijs militis ſe⸗

culi.nec poteſt donare concubine:nec pꝛopter debita cedere

bonis ⁊c.vide.j.donatio.ver.quemadmodum.
¶ QMiericus claudus vel defoꝛmis an ꝑmittatur celebꝛare vi⸗
de.j.infirmitas.ver.ſ. clericuis.
¶ Miericus ꝑrochialis ſi non põt cõgrue viuere de redditibꝰ
eccleſe pñt ꝑrochiani cõpelli ad ſbi ſubueniẽduz. ꝓ hoc fac.
glo. de conſe. di.i.oĩs xpᷣianus.⁊ qð no.in.c.de bis.de eccle.
edi.qdð intellige qñ ſacerdos aliter viuere nõ põt alias aũt te
net᷑ ex ꝓpꝛia indruſtria vitã querere.⁊ imputãduʒ ẽ ſibi ꝙ bñ
ficium exiguũ acceptauit.xci.di.dlericꝰ victũ.⁊.c.i.de cele.miſ.
pꝓ boc facit qð no.doc.pꝛecipue Jo.an.in.c.ex pñtiuʒ.de pig.
vbi ſentiũt ꝙ etiã res eccleſie põtpᷣlatus pignoꝛare ꝓ ſuſten

tatio ne ſi aliter viuere non põt.facit.c.aurũ habet eccleſia.xij.

q.ij. boc tenet Abb. in. cde rectoꝛibus, de cle. egro. vige. . ec⸗
cleſia ſi eſt impotens.

¶ Pꝛelbyter pfochialis eſt pᷣlatus in foꝛo pñiali et bo e lat
go ſumpto vocabulo.ſtricte aũt nõ dicit᷑ pꝛelatꝰ.no.ꝑ Pau.
in cle.dudũ de ſepul.et quod not.in.c.ij.de iu:et.c.tua nos.de
cle.egꝛo.vbi hoc no. Abb. i. colum.
¶ Qlerici inferioꝛes an pñt ſtatuere certuʒ numerũ clericoruʒ
vl alia ſtatuta facere ſine conſenſu epᷣi.vide.j.eccleſia inferioꝛ
¶ ericus excedens modũ in defenſione rerum au incurrat
excõmunicationem.Abb. in. c. olim. de reſti. ſpooll.
¶ Qericꝰ nõ eſt in carceribꝰ detinẽdꝰ ꝓpter crimẽ anteqᷓ; de
crimine ↄſtet ſine pena excõicatiõis.vt patet ꝑ.c.ſ clericos.
de ſen. exc.li.vi.qð pᷣſupponit qð ꝓpter ↄmiſſos ab eis exceſ⸗

ſus kwe iaʒ ↄſtabat ſm Archi.ibi iudici eos cõmiſſos.iõ

dicit ibi Jo. an.ꝙ cauere dñt pᷣlati nr̃i tẽpoꝛis qͥ ↄſtitutos in
ſacris ⁊ dignitatibꝰ detinẽt inuitos ſᷣm ſuũ arbitriũ.⁊ ne ni⸗
mis ad talia ſint ꝓmpti idẽ Hoſti.⁊ Jo. an.in.c i.de depo.
⁊ boc maxime ſi clericꝰ ẽ paratꝰ ⁊ offert cautionẽ de ſtãdo iu
ri.⁊ foꝛtius ſi appellat.qꝛ tũc appellatiõe pẽdente detinẽduſ
nõ eſt ſi de crimine nõ ↄſtat vt ita dixeriʒ.ar.in.l.diuus.de cu
ſto.reo.eſt concluſio Jo.cal.in ti.de appel.cõſil.iij.
¶ Qericꝰ põt laicũ criminalit accuſare.vide.s.accuſare non
poteſt clericus.
¶ Aericus tenet᷑ de fructibꝰ eccłie ſubuenire parentibꝰ po⸗
tius qᷓ; alijs.⁊ vide.S.alimẽta.ver.ſubuenire.

¶ QAlerici quẽ habitũ debẽt habere vt gaudeant pꝛiuilegio

clericali vide no.in. c.clerici. de vi.⁊ ho.cle.⁊ gl.in cle.i.ð elec.
¶ Qlericꝰ in ſacris ſeu etiã in minoꝛibꝰ oꝛdinibus ↄſtitutus

bñs bñſficiũ dicit᷑ apoſtatar̃ reliquẽdo habitũ clericalẽ.vt no
tat Inno.⁊ Hofſt.in.c.ex lr̃rũ.de apoſta.⁊.c.i.de voto.l.di.
c.fi.⁊ ideo tales pñt ↄpelli pᷣciſe ad reaſſũptionẽ habitꝰ ⁊ tõ

ſure.vt.c.tue.de apoſta.⁊.c.pe.eo.titu.⁊ no.in.c. Johann.de

cle.ↄiu.Si aũt ſit clericꝰ tõſuratꝰ tm̃ ⁊ nõ poſſidens bñficiũ

tũc nõ dicit᷑ apoſtatare.no. Inno.in alleg.c.tue:nec pᷣciſe cõ⸗
pellit᷑ ad deferẽdũ ha bitũ nec tõſurã.fa.cle.qm̃.de vit.⁊ ho.

cle.vbi clerici in minoꝛibꝰ oꝛdinibꝰ nõ puniũt᷑ ex deſertione
babitꝰ ſeu poꝛtãdo veſtes inhoneſtas ſi deferãt tõſuraʒ.ſecꝰ
ſi ꝑ oĩa incedũt vt laici qꝛ tũc facto renũciant pᷣuilegio cleri⸗

cali eſt tñ v alde tutũ vt oẽs tales ãmoneat epᷣs ꝓ ſcõo ⁊ ter⸗

tio vt reaſſumãt bhabitũ ⁊ ſi nõ reaſſumãt ꝑdũt oẽ pꝛiuilegiũ
clericale.vt in.c.in audiẽtia.de ſen.ex.nã alias ſequerent᷑ mul
te a bſurditates.qꝛ multi recipiũt pꝛimã tonſurã nõ vt velint
clericaliter viuere ſed vt depᷣhenſi in criminibꝰ poſſint effuge
re penã ſecularẽ.ideo tutũ ⁊ bonũ eſt illã ãmonitionẽ pᷣmitte
re.vt.ſ.incedãt vt clerici:vel nullo mõ gaudeãt puilegio cleri⸗
cali.⁊ ſic poterũt cõpelli cãtiue.no.ab.in.c.tua de apoſta.
¶ lericꝰ ↄiugatꝰ ſi in aliquo cãu ꝑmiſſo a iure pmoueatur
ad oꝛdines põt de redditibꝰ bñficij ꝓuidere vxoꝛi ⁊ filijs ſi ñ
bʒ aliũde.ĩmo potius illis qᷓ; extraneis.vt no.in.c.i.de coha.
cle.⁊ mu.⁊ eadẽ rõne põt ſacerdos filijs illegitimis ꝓuid ere
lʒ peccat eos ꝓcreãdo.licite tũ põt de bõis eccłie eis alimen
ta ipẽdere.cũ teneat᷑ puidere pauperibꝰ. pꝓ h fac eqͥtas.c.cuʒ
bẽret. ð eo qͥ dux.in ma.no.ab.in.c. iugatꝰ.de cle.ↄiu.
¶ QAlericꝰ ſecularis an poteſt intitulari in monaſterio.⁊ vide
doc.ſignanter ab.in.c.fi.de ſta.⸗mona.
¶ Qerici nõ debẽt ire ad bellandũ nec debẽt alios ĩpugnar
etiã ſi ageret᷑ de recuꝑatiõe terre ſancte qꝛ clericatꝰreddit eoſ
inhabiles ad pugnandũ etiã ſaracenos.vt ꝓbatur in.c.ex
multa de voto.⁊ per ab.in.c.ij.de ĩmu.eccle.
¶ erici nõ tenent᷑ ad cuſtodiã ciuitatis ſeu opidi vbi mo⸗

rantur ſi marxĩa neceſſitas non vꝛget.excuſant᷑ em̃ quia non

debent auocari a diuinis officijs.vt.c.cypꝛianus.xxi.q.iij.⁊
l.i. C. de epi.⁊ cle.⁊.l.placet.C.de ſacroſan.ec.⁊ Abb. vbi. Sz.
¶ Cierici tenent᷑ ad cuſtodiẽdã ciuitatẽ ſeu opidũ vbi ↄmo
rant᷑ q ĩminet maxiĩa neceſſitas ita ꝙ ſine eis nõ põt cõmo⸗
de ciuitas ob oppᷣſſiõe ⁊ inuaſiõe cuſtodiri.ar.in.l.nullus.C.
de curſu publi.li.xij.qdð dʒ intelligi ꝓpter inſtãtẽ neceſſitateʒ
nã quilibet tenet᷑ ſuã patriã defendere pᷣſertim cñ clerici ipſꝰ
defenſiõe ꝓtegant᷑ oꝛphani ⁊ vidue ⁊ alie miſerabiles ꝑſone
ꝓ quibus epᷣi ⁊ alij clerici debẽt ſũmoꝑe la boꝛar. lxxxvij. di.
⁊. clicʒ.cũ quattuoꝛ.c ſequẽ.facit.c.i.⁊.c.fi.de poſtula.qꝛ qui

libet tenet᷑ ꝓpulſare iniuria inferẽdaʒ toti ciuitati.facit.c.pe.

de homi. vbi tꝑe inuaſiõis ciuitatis pñt derici vna cũ laicis
etia arma mouere ⁊ pugnare nec efficiunt᷑ irregulares ex occi
ſiõe alioꝛij:niſi ipſi ꝓpꝛijs manibus occiderẽt q;tuncũq; vul⸗
d uij

NFrne

nerauerĩt. ⁊ B ↄcludit ab.in alleg.c.ij. de inu. eccle.ſed in cãu
iſto ſpãli crederẽ ꝙ pñt ꝑ epᷣm nõ ꝑ ciuitatẽ ſeu per iudicem ſe
cularẽ cõpelli de cõſti.eccłia ſancte marie.⁊ no.Hoſt.in alle.
c.ij.idẽ no.doc.in.c.i.⁊.ij. de cle.percuſſoꝛe.
¶ Qericus qui in fraudẽ clericoꝛũ pauperuʒ occupat plura
bãñficia ⁊ ſimulatoꝛ grauiter peccat.vide.j.pauper.
¶ Qlerici ⁊ eccłie ſoluũt collectã ſeu ↄtribuũt vna cuʒ laicis
in rebuſpublicis ⁊ comunibꝰ lʒ ad hoc non teneant᷑ de rigoꝛe
luris:debẽt tñ plura ↄcurrere. Pꝛimo ꝙ illud deliberet epᷣs
cum clero.vt in.c.non minus.de ĩmu.eccle.ex quo nota qꝙ in
tangentibus totũ clerũ non ſufficit eᷣm hẽre ↄſiliũ ſui capitu
li:ſʒ opoꝛtet ꝙ interueniat ↄſenſus cleri facit cle.i.⁊.ij.de cen
ſi.⁊ qð no. Inno.in.c.veſtra.de loca. Scðo requirit᷑ ꝙ ĩmine
at maxĩa neceſſitas vel vtilitas ciuitatis vt alle.c. nõ minus
Tertio requirit᷑ ꝙ laicoꝛũ facultas nõ ſuppetat ⁊ ſic dʒ ĩ ſub
ſidium fieri vtibi.Quarto requirit᷑ ꝙ fiat romano pontifice
ꝛius conſulto.vt.c.aduerſus.de ĩmu.eccle.putat iñ abb.in
alleg c. nõ minꝰ. qꝙ vbi tanta neceſſitas ĩmineret ꝙ nõ poſſet
ſine magno periculo ⁊ ſcandalo recurſus hẽri ad papã:tunc
ſufficeret deliberatio epᷣi ⁊ clericoꝛũ.ar.in.l.tutoꝛ q repertoꝛi
um.ff. de admi.tu.⁊ eoꝛum que ipſe abb.no.in.c.fi.de ele.no.
Abb. iin alle. c.nõ minus.⁊ vide.j.eccłia tenetur ad minus.cũ
ſequentibus verſi.
¶ CQlerici ⁊ eccłie ad que mumera ⁊ onera teneant᷑.videlate
abb.in. c.non minus.de ĩmu.eccle.
¶ Qericus fugiẽs ad eccłiam an põt extrabi ꝑ eccłiaſticum
iudicẽ.vide.j.eccłia.ver.ab eccłia extrahi põt.

¶ Qlericꝰ etiã ↄiugatꝰ non põt ꝑſonaliter diſtringi ꝑ iudicẽ

ſecularẽ etiã in cã cepta coꝛã laico ante clericatũ dũ tñ poꝛtet
habitũ clericalẽ.no.de obli.ad ratio.c.vnico.vt refent Lapꝰ
ſua allega.xli.
¶ Qlericus vel canonicꝰ an ⁊ qñ põt agere vel defendere vk
excipere ꝓ rebꝰ ecc łie vel pᷣbende ſeu bñficij ſui vł an debeat
agere noĩe eccłie ſue vel noĩe ꝓpꝛio.vide nõbili ⁊ plene La⸗
pum ſua allega.li.
¶ Clericꝰ ↄiugatus an põt detineri ꝑ iudicẽ ſecul arẽ ꝓ de⸗
bito pecuniario vltra alia iura.vide no. Lapũ ſua alleg.cxv⸗
iij.ↄtrariũ ego fundaui in repetitiõe mea ſuꝑ.c.clericũ.xi.q.i.
O QAlericꝰ degradatꝰ vł ðpo ſitus an põt cõficer̃ coꝛpus xpᷣi
vide.j.miſſa ver.clericus depoſitus.
¶ Qlericus in minoꝛibꝰ ↄſtitutꝰ põt ſicut pᷣſbiter irregulari⸗
tatẽ incurrere ſi in officio ſuo ſicut pꝛius adminiſtrat.eſt con
cluno doc.ſignanter Pe.de ancha.in.c.ij.de cle.excõ.⁊c̃.
¶ QAlericus ↄſulẽs in cõſilio reis in crimiĩe an efficiat᷑ irregu
laris.vide.j.cõſiliũ.ver.in conſilio.
Q¶ QLlericus ↄiugatꝰ delinquẽs abiecto babitu ⁊ tõſura cle
ricali ſi vt laicꝰ ↄuerſat᷑ depᷣhenſus in maleficio non defendi

tur ab ecckia etiã ſi poſt dephenſionẽ reaſſumat habitũ ⁊ tõ

ſurã.vt.c.ex parte.iij.de pꝛiui.⁊.c.vnico.de obli.ad ratio.⁊ ta
lẽ clericũ ꝑcutiẽs nõ eſt ercõicatus.de ſen.ex.c.iij.⁊ in.c.in au
dientia.⁊.l.ſi ignoꝛas.ff.loca.
¶ Merici nullꝰ heres ꝓximioꝛ videt᷑ q; eccłia que ipſuʒ dño
ſociauit baptisando.ſ.⁊ oꝛdinando illũ.vt.c.ij.de penis.exqᷣ
no.qꝙ eccłia ſuccedit ab inteſtato pᷣſbitero defũcto tanqᷓ; pꝛo
ximioꝛ ↄſanguineus.vt ibi no. Pe.de ancha.⁊ vide qð no.
Inno. ⁊ Jo.an.in.c.cũ in officijs.de teſta.
¶ Qlericꝰ põt licite in defenſionẽ patrie naues ad pugnã gu
dernare. ⁊ alios ad pugnã defenſiõis incitare ⁊ intantũ con
ſtringere hoſtes vt aggreſſionẽ dimittãt.de cler.ꝑcuſ.c.i.⁊ fi.
⁊ no.in.c.ſnĩam.ne cle.vel mona.vt refert pe.in.o.quod in du
bijs.de penis.

¶ Qlericuz ꝓpter delictũ fugiẽtẽ põt laicꝰimpune capere vtꝰ

nõ detineat ſʒ vt ad ep̃ʒʒ ducat.nã in caſu fuge lʒ:qð alias nõ
liceret:vt pꝛiuato capere debitoꝛẽ ſuñ.vt.l.ait pꝛetoꝛ.S.ſi ð bi
toꝛẽ.ff.de his que in frau.cre. Itẽ quãdo res eſt peritura tꝑe
pmittit᷑ tꝑe ꝓhibito fieri qdð alłs non liceret.vt.c.lʒ.de ferijs.
7. C. eo. ti.l.fi.⁊.c.Ffi.de iudi. Itẽ h ceſſat dolus qui in pena ca
nonis requirit᷑.hoctʒ Bal.in.l.officiales.C.de epi.⁊ cle.In⸗
no.⁊ ab.in.c.vt fame.de ſen.exc.⁊ Bar.in.l.ſi qͥ ĩ fuitutibuſ
ff. de fur. ⁊ refert Pe.in. c. tue. de penis.
¶ Qleric? ſecularis an põt agere actiõe iniuriaꝛũ vel illaz re⸗
mittere.vide.j.iniuriarũ actio.

CQericꝰ?tertio monitus vt arma militaria depõat lic; ꝑdat

pᷣuilegiũ canonis ſi quis ſuadẽte.nõ tũ ꝑdit pꝛiuilegiũ foꝛi.
⁊ ſic intelligit᷑.c.in audientia.de ſen.exc.vt ibi no.doc.
¶ Clericus oꝛdinatꝰ ab epᷣo greco vtens mr̃imonio ↄcto in
ſacris oꝛdinibꝰ ſᷣm grecos ſi bꝛeuẽ moꝛa faciat apud latinos
tolerãdnus eſt vtens ↄtracto mr̃imonio.ſi vero lõgã moꝛã tra
heret tolerãdꝰ nõ eſt ꝓpter ſcandalũ ⁊ nunqᷓ dʒ ſibi dari ec
cleſia latinoꝛũ niſ pᷣmo ↄtinẽtiam ꝓmittat.latinus autẽ nec
apud grecos nec apud latinos vtetur mr̃imonio ↄtracto. vt

no. inno. in. c. cum fᷣm. de temp.oꝛdi.

¶ Qlericus an cõpellat᷑ teſtificari cõtra eccłiam ſuaʒ vide.j.
teſtificari.compellitur.
¶ Qlerici qñ inſtituunt᷑ ꝑ epᷣm in eccłijs curã aĩarum hñtibꝰ
debent iurare.vt.j.iura menti foꝛma.
¶ QLericꝰ ꝑꝛochialis cũ tꝑe ſue inſtitutiõis iurat iuuare ec⸗

cleſiã ſuã ⁊ eã defẽdere.vt.j.iuramẽti foꝛma.tenet᷑ eccłiaʒ ſuã

iuuare etiã ſi nõ ſit ſequiſitus ſi ſcit cãm agi ⁊ ſit in loco ꝙ ve
nire põt.⁊ ſcit vel credit ↄſiliũ ſuũ eccłie vtile ⁊ neceſſariũ:tũc
tenet᷑ venire ⁊ iuuare cuʒ ſimpliciter iurauit.⁊ ſic intelligitur
qð le.⁊ no.in.c.bꝛeui.de iureiurã.alias nõ tenet᷑ niſi ſit requi
ſitus vt ibi no. Hoſti.⁊ Jo.an.ſunt tñ caſus in quibꝰ dericꝰ
ſeu rectoꝛ etiã vocatus non tenet᷑ venire. MPꝛimo ſi eccłia ſub
traxerat ei ſalariũ ſuũ vel aliud qð ꝓmiſerat.ff.locati.l.quero
S. inter lo catoꝛẽ.qð eſt verũ vbi tota eccłia delinqᷣt. als agat
pᷣlatñ.ar.de exce.c.cũ venerabił.Secũdo ſi ecclłia eifidẽ in
ſuis neceſſitatibꝰ nõuauit.xxij.q.v.de foꝛma.qð eſt veruʒ
ſi pactũ ſuper hoc ĩteruenit.Lertio ſi ↄſciẽtia ſua ipſũ remoꝛ⸗
deat.xi.qiij.ve qui dicitis.no.ð poſtu.c.fi.in officio em̃ aduo
eatiõis ſu fficit ꝙ rectoꝛ pꝛeſtet eque bonũ qð põt facer̃ ſalua
ↄſcientia.ar.ff.de nego.geſt.l.at qui natura.S.cũ me a bũte.ſf.
de iuriſdi.om.iu.l.pꝛetoꝛ.et latius ꝑ Hoſſt. in alle.c.bꝛeui.
¶ Qericus ex cã põt habitu vtilaicali.vt.c.ſi qs.de vi.⁊ ho.
cle.nã cũ quis a papa repᷣhenderet᷑ qꝛ babitũ dimilſerat cleri
calẽ rũdit ei. Lutiꝰ vt peterẽ laici ſub ymagine romã fas fuit
vt ſinereʒ luxuriari comã.vt no.glo.Hoſtiẽ.facit qð no.glo.
c.pe.eo.ti.
¶ Qlericus dz ſe cõfoꝛmare in veſtibꝰ cõſuetudini regionis
ne videat᷑ ypocrita.xxx.di.c.ſi qs viroꝛũ.ne vileſcat dignitaſ
clerica lis.lxxx.di.epᷣi.no.glo.⁊ doc.in.c.pe.de vi.⁊ ho.cle.
¶ QLerici nõ dñt ſe ĩmiſcere ſcłaribꝰ negotiatiõ ibꝰ.nã tales
hbñt damidẽ ad oẽm ventũ.vt vti volũt dñoꝛũ officio ↄrioꝛũ
lxxxviij.di.foꝛnicari.qð in vno eodẽq; ſubiecto eſſe non põt
de baptiſ.maioꝛes.ver.ſed adhuc querit᷑. Jo.an.in.cfi.de vi
ta ⁊ hone.cleri. L
¶ Qericꝰ bñficiatꝰ ſi ſpõſalia ↄtrabat de pñti etiaʒ ſi ſpõſa
ingrediat᷑ monaſteriũ.qð põt.vt in.c.ex publico.de conuer.
ↄiuga.tñ clericꝰ ꝑdit bñficiũ.nec aliud poterit retinere.qꝛ cõ
trahendo renũciauit.vt.c.ex tranſmiſſa.de renũ.idẽ ð clerico
q̃ cum ↄſanguinea mr̃imonium d xit.nã lʒ ſit nullũ ꝑdit bñfi⸗
ciũ no. Jo.an.in.c.vnico.de cle.ↄiug.lib.vi.vt ipſe refertin.c.

i.de cleri.ↄiuga.⁊ ibi per Abb.

¶ Qericis quare ſit indicta caſtitas.vide.S.caſtitas.
¶ Qericꝰ ſi dimittat eccłiaʒ ſuã vl expellat᷑ a bñficio vel ec⸗
cleſia an recuperet bona ſus.vide no.ꝑ Jo.and.⁊ Hen.in.c.
qð a te.de cleri. cõiug.
¶ QAlericꝰ ↄiugatus ſʒ poſſit hẽre ab eccłia bũficiũ nõ intitu
latũ.ſ.vt po ſſeſſiõem vel penſionẽ ad vitã tanq; bñ meritus
vt. xvi.q.i.poſſeſſiões.de penis.c.in quibuſdã.nõ tñ põt bẽre
bñficiũ intitulatũ etiã ſine cura niſi ex diſpẽſatiõe legitime fa
cta.⁊ boc ſi viuat clericaliter ⁊ẽ honeſte ⁊ tonſurã ⁊ habitũ cle
ricalẽ deferat ⁊ a mercimonijs ſecula ribꝰ abſtineat:quis tũe
diſpenſatiue poterit bñficiũ ſimplex obtinere.⁊ ſic intelligit
xxxij.di.ſi quis vero.lxxx.di.c.dictum.nam talis diſpenſatio
facta ꝑ epᷣm cũ cã valet.no.in.c.in cauñs.de elec.no. Hen.pꝰ

Hoſtiẽ.in.c.diuerſis.de cle. iuga.

¶ Qlericus cũ ad ſacros oꝛdies ꝓmouet᷑ ex cõſtitutiõe eccle⸗
ſie pꝛius ↄtinẽtiã dʒ expꝛeſſe ꝓfiteri.xxviij.di.c.nullũ.aut ta⸗
cite.ea.di.Oyaconi.eo em̃ ipſo ꝙ qͥs ꝓmouet᷑ ad ſacrũ oꝛdinẽ
tacite iutelligit᷑ vouere ↄtinẽtiã etiã ſi nulla fiat mentio ð vo
to ↄtinentie.no.glo.in.c.cũ olim.de cle.cõiuga.⁊ eſt tex.in.c.
vnico.de voto lib. vi.
¶ Qericꝰ ↄiugatus pꝛiꝰ incedẽs vt laicus ⁊ poſt tpa reaſſu⸗
mens ha bitũ ⁊ tõſuraʒ an gaudeat puilegio clericali.arguir
p 75 Jo:and:in:c. JYJoham de cleri: cõiug. ⁊ finsliter putat

dit

tr

Hꝙͤ:ñneſſet neceffaria declaratio. ab. tñ in. c. clericus ſi tonſurd. ð

vi.⁊ hone.cle.ↄ cludit ꝙ cdericꝰ cõiugatus ex dimiſſiõe tonſu
re nõ perdit irrecuꝑabiliter pꝛiuilegiũ clericale ſʒ incõtinẽti
reaſſumit tonſurã rea ſſumendo pꝛiuilegium.

¶ Qlericꝰ ↄiugatꝰ etiã incedẽs in habitu ⁊ ton ſura cuʒ ſolũ

ad illa duo cenſeat᷑ clericꝰ.vt.c.vnico.de cle.ↄiuga.li.vi.non
põt eſſe officialis epi necipſius delegatꝰ ad cãm ſpiritualem
imo nec ſnĩa ꝑ talẽ eo caſu lata teneret.qꝛ iudex nõ erat.xi.q.
i.clericum nulins.de cõſue.ad noſtrã.eſt ↄcluſio Jo.an.in.c.
Johannes.de cleri.coniuga. .
¶ QLlericus bñficiatꝰminoꝛ pubertate ↄtrahẽdo ſpõſalia nõ
ꝑdit bñficiũ cũ talia ſpõſalia iuris interpꝛetatiõe intelligant
de futuro.vt in.c.vnico.de deſpon.ĩpu.lib.vi.ideʒ ſi ſit defe⸗

ctus etatis ex parte mulieris.nã ſicut ſpõſalia de futuro non

diſſoluũt mr̃imõiũ:ĩmo nec pᷣma ſpõſalia.ita nec pᷣmũ diſſol
uit pꝛimũ ↄiugiũ ſpũale.eſt ↄcluño Jo.an.in.c. Johaͤnes, de
cle.coniuga.
¶ Qlericus bñficiatꝰ furioſus ſi Zat mrimoniñũ nõ ꝑdit bñ⸗
ficiũ ꝓpter defectũ ↄſenſus qð ꝓcedit a furoꝛe.de ſpon.dile⸗
ctus.de ſucceſ.ab inteſt.c.fi.idem ſi ex parte młieris ſit furoꝛ.
qꝛ babetur ac ſi cũ ymagine quadã vel cũ doꝛmiente pᷣheret
Jo. an.vbi.S.vbi vide ꝑ eũ plene ꝓpter quas cãs poteſt cle⸗
ricus ꝑdere beneficium.
¶ Qericꝰ nõ reſidẽs poſtq eſt monitꝰ qꝝ põt pꝛiuari a bene
ficio.⁊ vide.S.c.q;tuncunq;. —
¶ Qericus an ↄtinue dʒ in bñficio reſñder taliter vt etiã pꝛo
negocijs ſuis vel eccłie nõ diſcedat a loco.við no.in.c.ex ꝑte
ij. de cle.nõ reſi.⁊ ibi Jo.an.vide.j.verbũ reſid ere.

¶ Clericꝰ hñs ſufficiẽs primoniũ ſi eccleſie nõ ſeruit ⁊ perci⸗

pit bñficiũ agens pr̃imo niũ theʒz auriʒa ndo pr̃imonialia ⁊ ec
cleſie bona expendẽdo ⁊ nõ fuiendo peccat.⁊ ſic intelligitur
c.clericos.i.q.ij.⁊ vide qð no.de teſti tua nos.⁊ de reſcri.po

ſtulaſti. ⁊ Inno.in.c.ij.ne pꝛela.vi.ſuas. Jo.an.poſt inno.⁊

boſtſen. in. c. eus. de pꝛeben.
¶ Qlericꝰ etia ſi ſit ſimplicit᷑ ⁊ ꝑpſõalit bñficiatꝰ ſuis credito⸗
ribus de fructibꝰ ſui bñficij ſatiſfa cere nequit niſ ꝓ ſua fuſtẽ

tatiõe debita ↄcta fuiſſẽt.eſt cõcluſio ab.in.c.cum eſſes de te
ſta. q.iiij. ex qua cõcluſõe ſequitur coꝛrelariũ ſm ipſuʒ.⁊ bñfi

ciatus fructus nõ facit ſuos ſed tm̃ obtinet in eis ius diſpen
ſandi canonice. qð ipſe fundat ꝑ no. Jo.an.in.c.ex pñtiuʒ.de
pig. 7 eſt caſus ſᷣm verũ intellectũ in.c.olim.ij.de reſti.ſpo.nã
debita ↄtracta ꝓ ſuo vſu non tenet᷑ ſoluere clericus de fructi
bus bñficij. vt. c.i de ſolu. qð vide late per Abb. vbi.S, vide
J.teſtm̃.vſi.ſi clericus.⁊.v.clericꝰ bñficiatus.
¶ CQlericus de bõis ꝑ eccłiaʒ acquiſitis põt intuitu elemoſy
ne vl remuneratiõe pᷣuicij dũ viuit moderate donare actualit
nõ aũt relinquat ↄferendũ poſt moꝛtẽ.c.ad hec de teſta. cum
¶ Qlericus plura hñs bñficia quoꝛũ intuitu aliqua acquiſi⸗
uit dʒ diuidere talia bona ꝑ extimationẽ ↄ gruã inter illas ec
cleſas.vt exemplificat Abb.in.c.relatũ.ij.de teſta.
¶ Alericus adminiſtratoꝛ alicuius laici vel plati ſ recuſat ſa
tiſfacere vel dubitat᷑ de eiꝰ fuga põt detineri.qꝛ pꝛiuilegiũ at
tributũ clerico ꝑ canonẽ.ſi quis ſuadẽte ſoluʒ opatcontra te
merariã iniectioneʒ manuũ in clericũ non aũt qñ fit ꝑ iudiceʒ
ex iuſta cã. vt.no. Abb.in.c. cũ nõ ab hoĩe.de iudicijs.ſi vero

clericus eſt impotẽs ad ſatiſfaciendũ nec ĩcarceret᷑ nec excõi

cet᷑ nec ad cedẽdum bonis cõpellit᷑.vt in.c. odoardus.de ſo.
no. Abb. in. c.i. de depo. ij. colum.

¶ lericꝰ ſi per negligẽtiaʒ ſuã ꝑmittat reʒ eccleſe preſcribi⸗

tenetur de ſuo patrimonio ſatiſfacere. vide.j. eccleſie rectoꝛ.
¶ QAericus cuius eccłia eſt impotẽs ad ſui ſuſtẽtationeʒ an
poteſt vendere ſeu pignoꝛare bona eccleſie vł ohere debita
et an teneantur ꝑrochiani.vide.j.eccleſia ſi eſt impotens.

¶ Qlerici bñficiatiſunt vſufructuarij ⁊ ſunt dñi fructuñ not.

gl. in. c. duo ſunt gna. xij. q.ij. qð intelligo bñ adminiſtrãdo et
diſpenſando nõ tñ dãdo ⁊ ĩprobabilit diſpẽſando.vt.no.in
c.pᷣſenti.de off. oꝛdi.li.vi.⁊ latiſſime ꝑ ab.ĩ c.cũ oẽs de conſti.
¶ ericus an ⁊ qñ põt ꝓ laico fideiubere vide.j.fideiubere
¶ Qlericus nõ poteſt obligare redditus futuros ſui bñficij:
niñ ðheret ꝓ vtilitate eccłe.ar.in.c.nulli.de re.eccle.non alie,
et quod ibi not.Abba. ”ỹM

¶Qleiicꝰ ſi cõttoxit debita ꝓ. ſua ſuſtẽtatione pot libef re⸗

ditꝰſui bũficij obligare.vt cõis opi.ĩ curia.no. De.ð ãcha.
in.c.olim.ij.de reſti.ſpo.no.Ab.in.c.ex pñtiuʒ de pig.et in.c
peruenit de ſideiuſ.iij.colum.vide.j.eccleſia ſi eſt impotens.
¶ Qlericus qui nõ pᷣxit fideinbẽdo ꝓ ꝓximo ĩ magna neceſſi
tate poſito vt no. Ab.in.c.i.de fideiuſ.ſeu aliter ꝓſuſtẽtatiõe
ſua vł vtilitate eccłe credit᷑ firmiter ð rigoꝛe iuris ꝙ inſpecto
ſtatu ſuo ⁊ deputatiõe bñficioꝝ ſuoꝝ nõ debet aliqͥ modo ðᷣ
redditibꝰ beneficij ſatiſfacere creditoꝛibus.qꝛ vlira ſuſtẽtatio
nẽ cłici redditꝰ bñficij ſunt ↄuertẽdi in pias cauſas.vt no.in
c.pñti.de o ffi.oꝛ.li.vi.⁊ lʒ curia ↄᷣriuʒ cõmuniter tʒ hoc tamẽ
eſiʒ tutius ipſis clericis.vt concludit Abb.in.c.peruenit.de
fideiuſſ.vide.j.fideiuſſoꝛ.et vide.j.teſtamentum.
¶ QAericus filiuſfa.nõ eximit᷑ ꝑ clericatũ a pr̃na ptãte in tꝑa
libus.no. Inno.in.c.in decoꝛũ.de eta.⁊ qua.lʒ ibi glo.teneat
cõtrariũ.⁊ idẽ qð.s.tenẽt doc in.c.ꝑ venerabileʒ.qui fi.ſint le
gi. vbi eſt ſpeciale in epᷣo.facit in ar.c.ſi annũ.de iudi.li.vi.vbi
dicit᷑ ꝙ inſpũalibꝰfilius clericus nõ eſt ĩ poteſtate pr̃is ſecus
in tꝑalibus.eſt ↄcluſio Abb.ſuper rub.de pecu.cleric.vide.j.
teſtari poſſunt libere
¶ Qlericus bñficiatꝰ lʒ qð emit vel acqͥrit pᷣſumat᷑ acqͥſiuiſſe
de bonis eccłie:ſiue habeat adminiſtrationẽ ſiue nõ vt in.c.i.
de pecu.cle.iſta tñ pᷣſumptio lʒ ſit iuris nõ tñ eſt ð iure.qꝛ reci⸗

pit ꝓbationẽ in Sriũ.ideo beres clerici põt ꝓbare ꝙ ex indu⸗

ſtria vł alias acqͥ ſuit clericꝰ.ocludit Ab.in alle.c.i.de pecu.
cleri.vide.j.ceſtamẽtuʒ.ver.clericus beneficia.et ver.teſtari lʒ
põt.⁊..teſtari poſſunt libere.v.ſi clericꝰ habẽs patrimoniũ
¶ Qericus poteſt inducere teſtatoꝛeʒ bladoſermone vtnon
eccleſie ſed ſibi relinquat.vide.j.teſtm̃.ver.ſi quis.
¶ QAlericꝰ qui ꝓmiſcue vtebat᷑ primonio ꝓpꝛio ⁊ rebus ec⸗
cleſie ſi aliqua emit ſeu acquiſiuit ⁊ primomũ erat ſufficiens

ad acquiſitionẽ illoꝛũ bonoꝝ eccłia vero nõ nec in totũ necĩ

partẽ pᷣſumit᷑ ꝙ de pr̃imonio acqͥſuit.qꝛ ceſſat rõ pᷣſumptio
nis ꝓ eccłia vt.c.i.de pecu.cle.xij.q.ij.c.i.idẽ ecõtra ſi eccleſia
erat ſuſficiẽs ⁊ patrimonium tenue eadẽ rõne no.Abbiin.c
vnuſquiſq;.de pecu.cle.iij. colum.
¶ Si derici primoniũ ⁊ eccłia vtrũq; eſt ſufficiẽs ad acqui⸗
rendũ in totũ vł in partẽ fiet diuiño inter eccłiaʒ ⁊ heredẽ cle
rici ſᷣm q;titatẽ pr̃imonij ⁊ remũ eccłie.dʒ tñ pꝛius detrabi qð
pᷣlatus expẽdit in ꝑſonã ⁊ noĩe eccłie nec debẽt deduci expen
ſe nimis de liberalitate.⁊ de reñiduo fiat equał diuiſio.vt.c.i.
xij.q.ij.⁊ ibi glo.⁊ ſentit Inn.in.c.cum in officijs.de teſta.qð
itellige etiã ſi pꝛelatus noĩe ꝓpꝛio aliqͥd emit.qꝛ non eſt ſibi
credẽdũ exqͥ facultates eccłie exuberabant.⁊ nõ apparet in
quẽ vſum fuerũt ↄuerſe.⁊ ideʒ crederẽ ſi hẽbat clericus indu⸗
ſtriã eqͥualẽtẽ eadẽ rõne ⁊ ſi nõ habebat pr̃imoniũ nec indu⸗
ſtriã pᷣſumit᷑ ꝓ eccłia.vt in auc.licentia.C. de epi.⁊ cle.vbi no.
⁊ idẽ in adminiſtratoꝛibꝰ reꝝ ſcłariũ.ar.in.l.ſñi defunctus.C.
arbi.tu te.no. Ab. in. c.alle.c.⁊ vt vnuſqͥq;. de pecu.cle, circa
fi.vide.j.teſtamẽtũ.m.ſi clericꝰ habẽs pr̃imoniũ
¶ Qlericꝰ ſi in terra eccłie inculta plantauit vineà ſua indu⸗
ſtria laboꝛibꝰ ⁊ expẽñs ſeu reduxit ad culturã cã ſuſtẽta tiõis
ſue lʒ pꝛiuet᷑ poſtmodũ bñficio etiã rõne delicti hec tñ terra ſi
bi relinquit᷑ vſq; ad obitũ ſuũ.qð eſt ſatis hñanũ ⁊ rõni cõſo
nũ.ar.in.c.ad aures.de re.ec.nõ ali.no.ab.in.c.fi.de pecu.cle⸗
hoc idẽ no.ibi Inn.nec ob.l.actiõis.S.ſi ſocietatẽ.ff.ꝓ ſocio
vbi eſt caſus.aliqͥs hẽbat ſocietatẽ mecũ ⁊ ꝓpter eiꝰ defectũ
deſinit eſſe ſocius qð intelligit᷑ quo ad dãna ſua.ↄcoꝛ.quod
no.bar.in.ł.i.C.de dign.li.xij.vbi dicit ꝙ; ſi aliqs ꝓpter ſuum
delictũ ꝑdit nobilitatẽ ⁊ ſic deſinit eſſe.ĩtelligit᷑quo ad omia
cõmoda ⁊ honoꝛes ſed quo ad dãna ſua ⁊ onera bene rema⸗
onet nobilis. ſic ergo in ꝓpoſito ſi ꝓpt᷑ delicta ⁊ demerita cle
ricus ꝑdit titulũ bñficij ergo ꝑdere dʒ ↄmodũ vinee quã plã
tauit in ſolo eccłie ſaluãdo dictũ Inno.⁊ Ab.qꝙ ꝑdſt oĩa vti
lia ꝓueniẽtia ſibi ex titulo ⁊ in eo qͥ deſinit eſſe nobilis ꝓpter
delictũ vt dicat ꝑdere ea comoda ꝓueniẽtia ſibi ex nobilita
te.ſʒ ſi aliũde ꝓueniãt ſibi cõmoda nõ ꝓcedunt illa iura qꝛ li
mitata cã limitatũ ꝓducit effectuʒ.l.in his.de acqui.re.do.⁊
ſic in caſu iſto iſte clericꝰ ⁊ ſi poſſideat rẽ melioꝛatã a ſe ꝓuẽit
ſibi a iure pꝛopter eiꝰ induſtriã ⁊ nõ ex titulo bñficij ⁊ ſic con⸗
cludit barba.in alleg.c.fi.de pecu.cle.iij.colũ.
¶ QAlericꝰ hũs vel nõ hñs adminiſtratiõeʒ an põt teſtari de
bis q̃ acquiſiuit intuitu eccłie ſeu de redditibꝰ bñficij vid e.j.
teſtamentũ, totum, . R B

—

l

W

¶ Aeric' an põt ꝓ defenſiõe pꝛoximi occidere aggreſſoꝛem
2 vide.j.defenſio.ver.ſi clericus.
C. Qlericꝰ an põt ſeipſum deſendere aggreſſoꝛem ſuum occi
dendo.vide.j. homicidium.ver.ſi occidit.
¶ CQAlericiſ aſſignant᷑ redditus eccłia ſtici pᷣncipalit᷑ vt ex ipſiſ
viuere poſſint.vt.c.cũ ab oĩ.de vi.⁊ ho.cle.nec tenent᷑ potius
ſubuenire pauperibꝰ q; ſibiipſis nec pꝛius reficere edificia.pᷣ
ergo debẽt er ulis honeſte viuere. ⁊ de bis que ſuperſũt alia
opera facere. ſic intellige tex.xvi.q.i:c.fi.no.Ab. in alleg. c
cum ab omni.ij. colum. .
¶ Qericꝰ ꝓcubinanꝰ ſi efficeret᷑ deterioꝛ eo ꝙ pᷣlatꝰ nõ vult
juſtinere eñ bẽre ↄcubinã pᷣciſe ad h̊ ↄpelleret᷑ pᷣt platꝰ in tali
cãu ad tꝑs eũ tolerare.nec ꝑꝑ b̊ incurrit aliquã penã.nã qñq;
ſuſtinet᷑ minꝰ malũ vt maiꝰ malũ euitet᷑.xij.di.c.d uo.xxxiij.q.
ij.c. ſemel.no.ab.in.c.vt clericoꝝ.de vi.⁊ ho.cle.ij.colũ.
¶ Qerici qualiter ſũt puniendi de incõ tinentia.vide late per
Abbatem in. c. vt clericoꝛum. de vi. ⁊ ho.cle.vlti.colum.
¶ Llerici nõ pñt etiã bõeſtas negociatiõ es exercere ſi nõ in
digeant. ſi vero indigeãt pñt vti negociatiõibꝰ ⁊ q̃rere inde
victũ ma nibꝰ xci. di. clericꝰ victũ. ⁊.c.i.de cele.miſ.⁊ quis di⸗
cat᷑ negociatoꝛ honeſtus vel inhoneſtus.vide.c.eijciens.lxxx
viij. di. alias autez negociatoꝛem clericũ tanqᷓᷓ peſtem fuge.c.
negociatoꝛem.ea.di. Ab. in. c. clerici offi.ð vita ⁊ ho. clerico.
¶ Wericꝰ ſi negociet᷑ de bõis eccłie nõ dʒ ꝑdere pᷣuilegiũ qͥ
ad bõa eccłie.qꝛ delictũ ꝑſõe ⁊c. ⁊ idẽ ſẽtit Fred.ð ſenis ↄſi.

cc.q ſentit ꝙ ſi bõa eccłie öferant᷑ ad certũ locũ ñ tenẽt᷑ aliqͥd

ſoluere ꝓ gabella. vt. c. qᷓ. ð cẽſi. li.vi.⁊ cle.pñti.e.ti.nõ hñt

Tocũ in bõis eccłie.qð ↄmẽdat ab.in.c.fi.de vi.⁊ bo.cle.

¶ Qlericus ſi babeat bona laicoꝛũ an tranſeãt bona illa cus
onere ſuo ad clericos.vide.õ.bona laicoꝛum.

2 „

¶ Qlericꝰ an poteſt ſubuenire conſanguineis de bõis eccle⸗

ſie. vide.j.elemoſyna. ver. in elemoſyna.⁊.j.pꝛelatus licet.

¶ Mericꝰↄcubinariꝰſeu foꝛnicatoꝛ ſine ſit notoꝛiꝰ ſiue occul
tus eſt ſuſpẽſus qͥ ad ſe nec eſt ſpãle in eo ſʒ idẽ eſt in qlibʒ cle
rico exñte in peccato moꝛtali:non em̃ dʒ exequi officium cũ ꝑ.
peccatum moꝛtale a deo eſt ſeparatꝰ.q̃ q dẽ ſuſpenſio ꝑuenit
pncipalit᷑ a deo.qꝛĩmediate cũ peccat ſeparatus eſta grã dei
ix.q.ĩij. den iq;.⁊ Inno.in.c.ſi celebꝛat.de cleri.ex.min.nã gra
uiſſime peccat clericus celebꝛando dũ eſt in peccato moꝛtali.
de ↄle. di.ij. quotidie.⁊ in.c.de homine.de cele.miſ.eſt pꝛima
concluſio Abb.in. c. vr̃a.de coha.cle.⁊ mulie.iij. colum
¶ Qlericꝰ ↄcubinariꝰ ſi eſt occultꝰ vel toleratus łʒ ſit ſuſpen
ſus quo ad ſe non tñ quo ad alios ⁊ iõ ꝑꝛochiani non peccãt
audiẽdo ab eo diuina.vt.c.fi.de cohabi.cle.⁊ mu.ſi tñ ẽ noto
rius ꝑ ſnĩam vł ↄfeſſionẽ ſponte factaʒ quo ad alios eſt tunc
ſuſpẽſus ⁊ peccant audientes ab eo diuina.qꝛ veniũt cõtra
pᷣcepta eccłie non ꝙ ſacr̃a non ſint vera in ſe lʒ pꝛopter cõtẽ⸗
ptum ↄtumaciã ⁊ inobediẽtiaʒ ſuꝑioꝛis.nam ipſoꝝ bñdicti⸗
ones ↄuertunt᷑ in maledictiões.c.ſi qui.lxxxi.di.ab.vbi.ð.
¶ ,lericꝰ ↄcubinariꝰ notoꝛiꝰ nõ ꝑ ſnĩaʒ necꝑ ↄ feſſionem ſi
habet indubitãter ↄcubinã quã publice tenet ⁊ nutrit filios
ſiẽ ꝓpꝛia vxoꝛ:eſt talit᷑ ſuſpẽſus q ad alios ꝙ ſine aliq̃ moni⸗
tiõe eſt abſtinendũ ab eo.vt alle.c.veſtra.in fi.⁊ in.c.tua.e.ti.
vbi nulla fit mẽtio de monitiõe.⁊ ꝓ hoc gl.notabilis.⁊ gl.in
c.michael. de fil. pᷣſ by. ⁊ tex.in.c.nullꝰ.xxxij.di.ab.vbi.õ.
¶ QAlericus foꝛnicatoꝛ ⁊ ſi nõ hʒ operis euidenti ſj põt pꝛo
babiliter tergiuerſari.vt qꝛ ↄ»cubina hĩtat cum matre clerici
quã vocat pediſſequã:vel quid ſimile.⁊ tũc ſine monitiõe pᷣ⸗
lati nõ eſt abſtinendum ab eo.no.Arch.in.c,ſi qui.lxxxi.di.?.
an. in allega. c. veſtra abb. vbi. ðõ. B
¶ Qericus ꝑ operis euidẽtiã indubitatã foꝛnicatoꝛ eſt dire⸗
cte ſuſpẽſus ab o fficio.p.c.ꝓpter.xxxij.di.vbi auẽte dei ⁊ be⸗
ati pauli ſibi interdicimꝰ vt miſſaʒ non cantet.⁊ eſt tex.ea.di.
S. verũ vbi tales appellant᷑ pᷣſciñ ⁊ ſuſpẽſi ab ecclia ſecus em̃
vbi ceſſat talis operis euidentia.vt ab. vbi.ö.
¶ Qericꝰ ſuſpẽſus ab officio ꝓpter graue crimẽ eſt ſuſpẽſuſ
a bñficio ꝓpter qᷓndã ↄſequẽtiã.vt no.doc.in.c.a crapula. de
vi. ⁊ ho.cle.⁊ glo.in cle.cupientes.nã bñficiũ eſt ſequela o ffi⸗
cij.vnde ſi clericus ex culpa ſua non põt dicere officiũ nec dʒ
pcip ere bñ ficiũ.vt in.c.fi.de reſcrip.li.vi.⁊ in.c. paſtoꝛalis.in
fi.de appel.ab.in allega.c.veſtra.v.colum.
Qlericus ſi fuerit pᷣſciſus ab hoĩe excõicatꝰ depoſuꝰ vl in

ferdictꝰ ꝓpter crimẽ nõ eſt licitũ ab eo recipi ſacra nec dinia

audiri:qꝛ nõ põt dici toleratꝰ exq iudex ſpecifiee ð eum ſniaz
tulit. vt in alleg.c.veſtra.no inne.in.c.qualiter de accu.ſacr̃m
baptiſimi põt maxĩe ĩ neceſſitate a tali recipi.vide tex.⁊ rõnẽ
eius.xxxij.di.S.verum. Abb. vbi.S.
¶ QAericus ſi eſt pᷣſciſus a canone ꝓpter crimẽ tũc ſi crimẽ eſt
notoꝛiũ nõ lʒ a tali recipere ſacr̃a.vt in allega.c.verũ.⁊ hoc pᷣ
ter ſacr̃m baptiſmi ⁊ ſacrm coꝛpoꝛis tpᷣi in neceſſitate tñ.ſed
ſi crimẽ eſt occultũ nõ eſt abſtinẽdũ ab eoĩ ſacr̃is neceſſarijs
in volũtarijs tñ licite poſſumus abſtinere niſi exinde oꝛiatur
ſcandaluʒ ab.in.d.c.veſtra.vi.colum.
¶ Alericus ſi nõ eſt pꝛeſciſus ab hoĩe vła lure ſi nõ poſſum⸗
abſtin ere ſine ſcãdalo a ſacr̃is volſtarijs licite recipiunt᷑ ab
eo:nõ tñ peccamꝰ abſtinẽdo.q̃ aũt ſunt ſacr̃a neceſſaria et q̃
volũtaria vide glo.in.c.veniẽs.de tranſac.reſtringit tñ abb.
q̃.s.dicta ſunt quãdo clericꝰ labit᷑ in peccato foꝛnicationis
notoꝛio.ſecus de alijs criminibus.
¶ Qlericilicʒ reddant᷑ melioꝛes ſuãdo ↄtinẽtiã:tñ ſi ↄtrabe
rent ↄiugia licita nõ peccarẽt.ꝑ.c.nicena.xxxi.di.⁊ hoc ſi con
ſtitutio eccłie nõ obuiaret. no.ab.in.ciquod a te de cle.ↄiug.
vide.ð.caſtitas.
¶ Qericꝰ ſi dimittit bñficiũ vł eccłaʒ an bẽbit ſeu repetʒ ea
qᷓ duxit ad eccłiaʒ. vide not.p ab.in.c.qð a te.de cle.ↄiuga.
