riã: ſiẽ facit excipiẽs qñ deijcit ab obtẽto:ut in.d.c.
ſuꝑ bis. ¶ S ea.glo.ibi licʒ hely.⁊ huic Sↄrio ſtat
Jo. an. ?æ bñ: dicẽs ꝙ imo ãmonitõ põt bhꝛe effem:
qꝛ ſpõte põt dimitteꝛe bnficiũ et nõ ſpectaret iudici
uʒ. Itẽ poſſz deſiſteꝛe ab executiõe oꝛdis.ↄclnditur
g ꝙ oio fieda ẽ iſta monitio: ut aꝑte ꝓbat ĩ. d. c. x
bely. ¶ Vn ea. gl. ibi ut pᷣnet᷑ offõ ⁊ bnficio.glo.in
hac ꝑticła ur̃ ſin ꝛõe.nã puatio officij æ bñficij eſt
põ.ſʒ foꝛte gl.iĩtellexit nt dicit Jo. an. ð offõ admĩ
ſtratõis:nt ſeqt ĩ gl.qᷓi nelit diceꝛ ĩ hac pᷣ ſol.ꝙ cõ
uictꝰ ꝑ niã ĩq ſitõis ðᷣ crie qð tin ipedit ꝛetentionem
hñficij nõ dʒ deponi:ſj dʒ priuari admiſtꝛatiõe ⁊ ꝛe
tẽtiõe bnficij.⁊ foꝛte hũit ꝛeſpẽm ad officiũ eccliaſti
cũ ut eſt offm ſacriſte æ magiſtri ſcholariũ ⁊c̃. Iſta
tñ ſia h̊ͥ nõ tãgit.ſo.tm̃ ẽ vᷣa ĩ ſe ſi ſimonia eſſʒ ↄmiſ
ſa in offõ ⁊ bnficio.Alia ſo.in ꝗᷓ gl. ur̃ ꝛeſideꝛe eſt:
utt fiat dꝛia int᷑ ꝛegłares ⁊ ſeculaꝛes:ut ſeculaꝛes de
ponant᷑ ẽt ab oꝛdie:ſi ꝑ ſimoniã acqͥſiuerũt bñficiũ:
ſz ꝛegłaꝛes non:ſʒ dʒ cõſiderari modus ꝓcedendi:
ut ĩ. c. dilectꝰ.j.de ſimo. ¶ Sʒ b dẽm facit qð ip
ſemet Heꝛ. diẽ ĩ gl. ubi nult ꝛemoneri faciliꝰ ꝛegla
es qᷓ; ſeculaꝛes.⁊ ſuꝑ hac glo.doc.qſi nibhil dicunt
nec declarãt alit.ſed ſuꝑ tex. dixit hoſt.ꝙ lſʒ bnficiũ
ſit ſimoĩace ꝛeceptũ:nõ iñ dʒ fieri depoſitio ab oꝛdi

ne.niſi ĩ duobꝰ caſibꝰ:ut in cãu.c.ij.j.ðᷣ ſimo.ſ.qn

acqſiuit bnficiũ niuẽtis ſimoniace. Scðs caſus.ſ.
qn bnficiũ hẽꝛet ceꝛtũ oꝛdinẽ qnexũ.ſed non nideo
20eʒ efficacẽ.qᷓꝛe h̊ ultio cãu debeat fieri depõ ab oꝛ
dine:ex qꝰ fuit ꝓceſſuʒ ꝑ uiã inꝗſitiõis. nã licʒ bũfi
ciũ hẽat ↄnexũ oꝛdinẽ:ſimonia tñ nõ ẽ ↄmiſſa ĩ oꝛ
dine:ſʒ ĩ bnficio.niſi uelis diceꝛe ꝙ qͥs dedit pecn
niã ut ꝛeciꝑet oꝛdinẽ ꝛequiſitũ ĩ beneficio ⁊ ipm bñ
ficiũ.nã tũc ſimonia ẽ ↄmiſſa ẽt ĩ oꝛdie. ſecꝰſi hẽbat

ꝑ priꝰ illũ oꝛdinẽ ⁊ pecuniã dedit ut hẽꝛet bñficinz:

lo apiẽdo ĩtellectũ.c.puto ſic dicẽdũ ꝙ ſilitudo int
accãtionẽ ⁊ inqſitiõe ĩ iſtis cribꝰ ẽ tin iſta:uidelʒ uit

ſi crimẽ ipedit tin executionẽ oꝛdis:fiat depõ ab oꝛ
dine ſiẽ in accãtiõe:ſj nõ ĩponet᷑ alia pena acrioꝛ q;

iponit᷑ accãto ↄnicto de gꝛaui crie:ut ꝑpetua detru
ſio in monaſterio ſiue in alio carceꝛ:ut i.c.tue.j.de
pe.⁊.c.ut fame.de ſen.ex. Si vo crimẽ ĩpedit bñnfi
cij ꝛerẽtionẽ:æ tũc tin iponit᷑ pena pᷣuatiõis bñficij.

7 in h̊ ꝓcedit᷑ ſiẽ ĩ accãtiõe.ita dʒ priuari ꝑ uiã inq
ſitiõis.nec pot᷑it iundex moderari iſtã iponẽdo alia,z
⁊2 dimitteꝛe ſibi bñficiũ ſiẽ poſſet in alijs crimibus.

2 h uoluit iſta lr̃a dũ dicit ꝙ in alijs cribꝰ potit mo
deꝛaꝛi pẽa:qꝗᷓſi dicat:ĩ alijs põt ſibi dimineꝛe benefi

ceꝛte ſimonia nõ ẽ ↄmiſſa niſi ĩ bnjficio.iõ ĩ H̊ arricu

ciũ.⁊ ĩponere aliã penã.ſed ſi ĩpedit bñficij retẽtiõʒ
H nõ pt.ſʒ dʒ priuari bñnficio ſiẽ facẽt ĩ accatione.et

15 dictio ſiẽ poſita ĩ tex nõ denõt oĩmodã ſilitudieʒ

ſicut ĩ ſili nõ.i.c.dãnamꝰð ſũ.tri.⁊ fi.ca.⁊ h̊ dictio
relata ad diuerſa denõt uarios effectus:ſicut in ſili

hẽtur iu. c. ab excõicato. S. de Geptis. æ hũc ĩtelleciũ

bene ꝓbo ꝑ rõnẽ huius lr̃e. nã rõ alterandi penã ĩ

iſtis cribꝰ ẽ qꝛ nõ ꝓdeſt pnĩa quin ipediat᷑ oꝛdinis

executio uel bñficij retẽtio.ſed certe ubi ſimonia eſt
ↄmiſſa ĩ bñficio tm.dimiſſo bñficio a ſe uicioſe acqᷣ
ſito nõ ipedit᷑ ordis executio.g nõ dʒ fieri priuatio

ab oꝛdie. S. nãz ipſiꝰiquiſitionis.nã rõ ſpalis reſtꝛin
git diſpoſitionẽ gñalẽ.l.cũ pr᷑̃. S. dulciſſimiſ.ff.ð le.

ij. æ q nõ. ꝑ Ci.i.l.nõ dubiũ. C. de legi.?⁊ ꝑ Di.ĩ
regula ult. ð re. iur. in. Vi. ? ꝑ ᷣ ceſſat ẽt dꝛia quam
gl. ponebat iter regulares ⁊ ſeculares: qꝛ h̊ fo cãu
.c. dilectꝰ de ſimo.loqt qñ ſimonia fuerat ↄmiſſa in
ipſo monachatu.iõ retẽto oꝛdie poterit penitere. z
ob hãc cãʒ nõ fit ibi depoſitio ab ordĩe:ſʒ pꝛiuatuꝛ
illo iure uicioſe q ſito ex receptiõe: ⁊ detrudit ĩ alio
monaſterio.⁊æ ꝑ h clare het᷑ ĩtellectꝰ huiꝰ.c.? hegl.
Sed pᷣdicta ⁊ tex.op.ð.c.q̃i᷑.j.e.unbi dr ꝙ ꝑ
uiã ĩquiſitiõis ꝓcedit᷑ ad pꝛiuationẽ adminiſtratõis
bñficij geiĩ iquiſitiõe ẽ pẽa certa.male g dicẽ hec lr̃a
i fi. dũ dicit ꝙ ĩ alijs cribꝰ iudex pt᷑ moderari penã
Ex dictis Gof.h̊ ⁊ ĩ ſpe.iĩ ti.de ĩquiſi.S.pe.ĩ pꝛin.
colligũt᷑ aliqᷓ ſolones.pꝛia ꝙ iſtud.c.loquit᷑ ĩ ſimpli
cibꝰ clericis. riũ loqt ĩ platis ⁊ hñtibꝰ adminiſtꝛa
tionẽ. Scðᷣa ſo.ꝙ h̊.c.põt ꝓcedere ĩ leuioꝛibꝰcribꝰ

ĩ quibꝰ iudex moderat᷑ penã.c.vo qᷓt᷑ loqͥr de gra

nioꝛibꝰ ĩ qoꝰ dʒ quis pᷣuari beneficio ? admiſtratio

ne. Tertia ſo. ꝙ illud. c.qit᷑ oquit᷑ cũ iudex ꝓcedit
alio denũciãte z ꝓmouẽete ĩquiſitionẽ:⁊ tẽdente ad

H̊ ut denũciatꝰ puet᷑ adminiſtratiõe.iõ ĩponit᷑ illa pe
na ad quã agit᷑:ut in.c.lʒ heli. .de ſimo.h̊ vᷣo loqᷣt
qñ iudex ex ꝓpꝛio officio ꝓceſſit. Quarta ſo.⁊ nõ
błioꝛ:ꝙ ſi regłr ſi crimẽ eſt gꝛaue ꝓbatũ ꝑ niã inqͥ
litiõis:fit pꝛinatio ab adminiſtratione.ſed delictũ n
ipedit executionẽ oꝛdis uel retẽtionẽ beneficij poſt

ꝑactã pniaʒ:põt iudex ex illa moderari fʒ qualitatẽ
exceſſuũ ⁊ ꝑſone.⁊ bãc ſo.ſentit ẽt Hoſti.⁊ do.an.

⁊ pl mibi plceteris.¶ ¶ In glo. i. v. alioquin:ibi ñ

puniat᷑ plꝰ ⁊c̃.nõ.bene gl.Ex qua collige nnũ moð.

cognoſcẽdi qñ index ĩ arbitrijs excedit modũ ĩpo
nẽdi penã.nam ſi imponit oꝛdinariam nel maioꝛeʒ
excedit modum.nam ſi datur ſibi arbitrium nut mo
deretur:nõ deber augere uel punire tm ſicut oꝛdia
rie puniret.⁊ ideo ſi crimẽ non ipedit executionem
ſen retẽtionẽ beneficij:non põt index priuare cleri
cum officio æ beneficio:qͥa puniret tin ac ſi oꝛdina

rie fuiſſet actum. ſed beneficio tantũ poſſet priuare

ut dixi. ð. in pᷣcedenti glo.⁊ ſic intelligo banc glo.
Addge gl.unũ alinz modũ cognoſcẽdi ĩdiſcretiõem
iudicis in iſtis arbitrarijs.ſ.quãdo excedit penam
cõſuetam iponi pro tali delicto. iſta eſt glo. nõ.ĩ.l.
hodie.ff.de pe.⁊ uide bo.gl.in.l.quid ergo. .pe
na grauior. ff. de his qui notan. infa. Et nota hoc
dictum perpetuo:quia arbitrium iudicis in impo
ſitione pene reſtringitur ex conſuerudine. Et in
li. glo.hec differẽtia inter regulares ⁊ ſecnlares noõ

1
niponiifig,e
miinir ii ir
ſert ngnnie i an
iuii ti nio nlebiſtl
ntinnnin finnnb inü⸗
mnithbuinnonei öchuü
inimdam A aniehmm anoße
Gaoarih)lanicthtann
ſens nd nlenins A unti
Cacckriſpondend fininedi
röifnir 5 C p⸗
Irln wdij ifmma ftes
e oarrũ itocal uder nod
iti teMspoſimirnon
igroniſiotowp inliunno jg
ſotneiohini iniu n
ſecn in cCioponer et ph de
in ſpoöaniir üfr
fori qci codihs ongit d iſn⸗
hian escdnend ſmnid üc
hitkkegdz htii
gefteitiftaranſum rne

nni aileihi dgi

n Cöſge nin tphartmnn
l hſts lar irwgnin
1 oneph ciirpgn 1

Fekaiu innpe
,N. ..1INiN.,n.
igning bn

ͤmz unſuni

annmin lm dei
=
nrticilſenif
u ininiannifſtnis
meigaam mer gelaf,
echtitgi wenniee
drieltkeiniſ nintn
s ing udebnti inhi
Nüiuist id Anntta
dederi eoeſrintdeid
nmigi n Nhinde
nszun banftr ift
ARibentcindrod
Et amunr initiinir titnr e
in unnftni iimni hnr
Nici i f
voſin geſt Qumbti
amnidgun gai uiind
erintninneſdddn
mista tinniwii
ugrdknßhatii
ri ni iahn
(Nri uoandn

. Sauclunid

¶ Be accuſalonſbno

ꝓcedit quo ad iſtũ aꝛticulũi: qꝛ nt dixi in pcedẽti.
in utriſqʒ ẽ pena puatõis ab adminiſtratõne ſi delic
tum eſt grane.Iʒ iudex poſſit modeꝛari penã ſed põt
ſaluari gl.ut in ꝛeglaribus ſufficiat delictum non ita

gꝛaue. ſicut in ſecularibꝰ. ur in.c. peꝛ tuas.j. ðᷣ ſimo.

nec iudex ita de facili iducet᷑ ad diſpẽſãdum cum re
gularibus ſicut cũ ſecularibus:qꝛ magis noõndũ eſt
delictũ ĩ iſtis ꝛegulaꝛibꝰ qᷓ; in ſeculaꝛibꝰ ꝑ 20 ez po
ſitam að ẽ bñ nõndũ.qð iñ ĩtellige æ ꝛeſtrige ut nõt
Jo. an.in.c.accuſatus de heꝛe.li.vi.
7 Tertie. Cotra nõ ifamaiũ ſuꝑ vᷣitate crimi
nũ iĩquiri non dʒ.ẽt ſi libellus famo
ſus ð eum oblatus fuerit in ſecꝛcto:nec ſuꝑ pricipa
li creditur teſti qui iuratdixit ſe illiuſ ↄ quẽ ĩquirit
inimicuʒ idẽ ſi h dixit añ iuramẽtum. niſi pᷣſumat᷑ h
dixiſſe in frandẽ. h.d. uſqʒ ad. S. q̃ſiuiſti. pꝛĩo ponit
nes qdões.ᷣfo ſolutio ibi.ad . Et põt ſubdiuidi pri
ma ps: ſibꝛ fa m qdes ⁊ totidem ꝛões ad eaſdem.
¶ NHõ pꝛio ex iſto. qꝙ iudex nõ dʒ pꝛocedeꝛe ad
aliquẽ puniẽdũ:lʒ ↄſtet de delicto illius ꝑ depoſitio
nem quoꝛũdã:niſi tella indicij rite ꝓcedat ↄtra illũ

Et põt iſte tex. in pria qõe multiplł intelligi.prio q;

ex iudiciũ uel ĩ iudicio nulla indicij pᷣcedẽte aliquid
ↄpꝑebant ⁊ iuramẽto affirmabãt titiũ ↄmiſiſſe ceꝛũ
crimẽ.⁊ ꝑ h̊ iudex moneri nõ dʒ ad puniẽdum net
ad ĩiquiꝛendum ad puniẽdum qꝛ nõ pceſſit tella iudi
cij ad ĩquiredũ illum:⁊ ſic deficit accãtoꝛ uerus ⁊
fictus ⁊ oꝛdo iudiciarius.ad ĩquirẽdũ ẽt nõ:qꝛ ſine
clamoſa iſinuatõe nõ dʒ fieri inquiſitio.æ dicta pau
coꝛũ nõ ĩfamãt ut.j. .fi. ¶ 2: põt itelligi ꝙ foꝛma
ta tella iudicij ſuꝑ ĩfamia teſtes depoſuerũt ſuꝑ neꝛi
tate cris:⁊ ẽt ĩ hoc caſu iudex nõ dʒ ꝓcedcie ad pu
niẽdũ.tũ qꝛ teſtes depoſuerũt nõ iurati ſuꝑ vᷣitate.
tũ qꝛ omiſſus ẽ oꝛdo iudiciarins:qꝛ pꝛio dʒ fieꝛi in
q̃ſitio ſuꝑ fama. B tñ ultimũ limita nt ĩ. c.ij. eo. ti.li.
Vi. ⁊ dixi in.c.cũ opoꝛteat õ.e.⁊ ꝑ h̊ declaꝛat᷑ pꝛima
gõ tex. ¶ fo nõ ꝙ iqquiſitio nõ dʒ fieꝛi ad eoꝛũ pe
titionẽ qᷣ clã cedulas poꝛꝛigũt ad ifamatõem alteꝛiꝰ
Rõ qꝛ tales cedule nõ iſamãt ꝑ id qð br.j.in.c.fi.
Et h̊ itellige ꝙ no dʒ ꝓcedi niſi is cni cedule poꝛe
cte fuerũt inſtet ⁊ petat ſtatui teꝛminũ poꝛꝛigennbꝰ

ad ꝓbandũ ea ꝗ ſcripſerãt.v.q.i.per totũ.⁊.l.diffa

mari. C. ð ige.mãu. ? ꝑ declaratur ſecũda. q.tex.
G nõ ꝙ teſtis licite ĩteꝛꝛogat᷑ an ſit amicus uel ĩ
nimicꝰ ꝑtis:nec ꝑ h̊ dẽ ĩteꝛogari ſuꝑ crie.cũ ĩimici
na põt eſſe ſine cꝛie:ut dixi in. c. repellant᷑ ⁊z. c.cũ.p.
3. e. cenem ſe nõ diligere partẽ tacite ⁊
indirecte. vꝛ aſſerẽ ſe eſſe inimicũ partis. nã tenent᷑
homies ſe ad inuicẽ diligeꝛe:cũ nã q;'daʒ cognatõeʒ
int eos cõſtituerit.l.ut uim. ff. ð in.⁊ iu.ð peni.di.
ij.c. ꝓxios. ¶ Vlteriꝰ nõ. ꝙ teſti aſſerẽti ſe eſſe ini
micũ aliiꝰ credit᷑ q ad h̊ ut ꝛepellat᷑ a teſtiõnio:lic⸗
nulla cam inimicitie alleget. cũ eiʒ deponat de féo ꝓ

prio ſeu ꝓpᷣa ↄſcia:n ẽ necce expᷣmeẽ cãʒ ſatis eim
eſt ꝙ ẽ inimicꝰ. ¶ Alteriꝰ collige ꝙ nõ oẽ peccainz

et moꝛtale ꝛepellit a teſtionio:maxiĩe qñ tale peccatũ
fuit expſſũ ut uitiaret̃ onꝰ teſtionij. ᷣ ſingłarit ꝓpbat
h meliꝰ qᷓ; alibi.? hãc haʒ allegaui in.c.teſtimoniũ s
de teſti. na fraudulent᷑ dicẽs ſe eſſe inimicuʒ uti euitʒ

onꝰ teſtionij peccat moꝛtaliteꝛ:qꝛ dicit mẽdaciũ ĩ cꝗ

vxi. xxij.q.ij.nequis.j.de fal.c.i.æ nihilõinus talis
recipitur ĩ teſtẽ:⁊ ei credit᷑ ut h. ¶ Altio ſignat᷑ facẽ
iſta lr̃a ad mm tractataʒ ꝑ bar. in.. eos. ff. de fal.2
dixi in. c.ꝑ tuas. S. de ꝓba. videlʒ ꝙ diccns vnũ ey
iudiciũ non ualet dicẽ ↄriũ in iudicio. vn ſtat pori
dẽco: niſi pᷣſũatur h̊ dixiſſe in fraudẽ. Et ex h poſſet
ſingłr elici litatio ad nõ.in locis pal. ut ſi teſtis fõte
nilis fortũe dixit in pntia ꝑtis poientis aliqd ꝙ uẽi
ebat in fauorẽ ulius ꝑtis.ſi poſtea in iudicio inramẽ
to pᷣſtito dicat ↄrium ꝙ n debeat ſtari pꝰ dẽo: qʒꝛ ſa
tis pᷣſũi põt ieſtem illud dixiſſe ex iudicium ui place
ret ꝑti timẽs eiꝰ potẽttiam:ſʒ in iudicio metu iuram
ti dixit Vitatem. ſecus ubi talis pſũptio n fubeet.? h
tẽ bñ menti ꝑpetuo.(¶ Sʒ bãc ultimã qõem tex:
op.h̊ fuit queſitũ an habeat adhiberi fides dictis il
loꝝ reſtiũ qͥ pꝰ iuramtum dicũt ſe eẽ imicos ꝑtis.⸗
rñdetuꝛ diſtiguẽdo ꝙ non. vꝛ eim ꝙ exquo teſtiſ ðᷣ
põit ſeł dem ſuum nec in pᷣncipio dixit ſe iimicũ.nã
ſiẽ directe n põt teſtis corrigẽ dem ſuum:ut notat᷑ĩ
.c.pteꝛea de teſti. cogẽ.ira nec ĩdiꝛectc.ar.i.c.tue de
ꝓcu.⁊ in. ꝛegula cũ qͥd una uia de ꝛe.iur.li.Vi So.
diſtingue ↄphẽdẽdo rotã mam h ultie. q. ꝙ aut te

ſtis dixit ſe iimicũ anꝙ; iuraret ſeu ꝓduceꝛet᷑ i teſteʒ

⁊ ſic pſumit᷑ h̊ dixiſſe in fraudẽ.dʒ nihilominus ꝛeci
pi ut h̊ in rex. Si vo nõ ↄſtat euʒ dixiſſe in fraudẽ
tex.uẽ h nelle eum nõ recipiẽdũ.puto h̊ ꝓcedeꝛe qñ
iimicitia erat capitalis.ſʒ ſi h̊ nõ erat:uel de h̊ dubi
tat᷑:nõ dʒ iudex ꝓpteꝛ ſolũ dictũ teſtis deſiſtẽ:ſʒ dʒ
itenogare teſtẽ de qualitate iimicitie.nã non ſufficit
aliqd ꝓponeꝛe in gñe qñ nõ q̃ʒ ſpẽs ↄtenia ĩ gñe
ſufficit ad itẽtum:ut ẽ bo.tex.cũ glo.in.c.pia de ex
cept.li.vVi.cũ ergo nõ oĩs iimicina idiſticte repellat:
ut dixi ĩ.c.cũ opoꝛteat s.e.nõ ſufficit generaliteꝛ di
ceꝛe ſe iimicũ.ſʒ ſi dicat ſe capitale immmicũ:nõ dʒ re
cipi. ut in aut.de teſte..ᷣſi dicat᷑.æ nõ in.c.ex paꝛte
ade ⁊.c.cũ cã s de teſti Svo iimicitie nõ ſunt capi
tales:dʒ teſtis recipi.⁊ ꝙᷓta fides ei ſit adhibenda
ꝛelinqtur arbitrio iudicãtis ⁊ cũ hac teꝑie intelligo
iſtum rex. Ct nõ ò iudices qui ſũt ↄtenti ſola rnſio
ne cum teſtis dicit ſe eẽ iimicũ ꝑtis.h̊ eni fieꝛi nõ dʒ
ut pʒ ex pᷣdictis Si vo dicit teſtis ſe eẽ inimicum ꝑ
tis poſtq;ᷓ iurauit:ſʒ anteq; deponẽt:æ tunc quicq̃d
ſenſerit hoſt. dicit Jo. an. ⁊ recte:ꝙ et ſi pᷣſumatur
hoc dixiſſe in fraudem nõ eſt adbibẽda fides ſupeꝛ
pricipali:qꝛ aut dixit nerũ:⁊ nõ dʒ credi tãq; inimi
co.aut dixit falſuʒ:æ nõ dʒ credi taq; ꝑiuꝛo. ⁊ ideo
lia ĩ fi.huiꝰ..dũ dicit de fraude:tm fecit mentionẽ
qñ an iuramẽtũ h̊ fraudulet᷑ dixit:ſecus ſi pꝰiuram
tũ rñdens ad pᷣdicta. Si vo pꝰꝙᷓ iurauit 2= ðpoſuit
dixit ſe inimicũ:⁊ tũc aut ĩcõtinẽti ĩ fine depõis in
gñalibꝰ iterrogatorijs ꝓut ſolet cõit fieri ⁊ credit:
rõ:qꝛ ꝓpꝛie nõ coꝛrigit dq; ſuũ ſi ̊ feẽ ĩcõtinẽti añ
i receſſit a ↄſpectu iudicis.ut in pᷣal.c.pterea. Si
vo p opoſuit: ? ex iternallo dixit ſe inimicũ n dʒ ſi
bi credi:ſʒ ſtat pꝛioꝛi dẽo.c.pal.c.ptea ¶ Duto tñ
ꝙ ſ ex toto dẽm ſuꝑ pꝛicipali nõ repꝛobet᷑:debilita
tur in in aliquo.iux nõ.ꝑ Inno.in pal.c. pterea.⸗
ex hoc remanet clare declarata tertia qõ.

ꝓſtat niſi per famam ⁊ teſtiuʒ

¶ Queſniuiſti. HNõ punit᷑ quis ð crie ð q ñ

¶ Ge aceulationibus

gedulitaté 7 dicta pancoꝝ nò dʒ quis apud iudi
cẽ infamat⸗ ꝛeputari. b. d. uſqʒ ad finẽ. Diuiditur.
nã prio foꝛmat duas qões: fo ſoluit.ibi ad quod.
Mo prio ex tex. ꝙ i ꝓbãdo cria nõ ſuffic fama
iũcta cũ cꝛedulitare teſtiũ iuratoꝝ:q; in cribꝰ ꝛequi
runt ꝓbatões luce clarioꝛes.l.ſciãt cũcti.C. ð/ ꝓba.
canoniʒata. ij. q. Viij. ¶ no q ꝙ ꝛeglarit non ualet
dẽm teſtis ſi in actu ꝑceptibili ſenſu coꝛpoꝛeo depo
nit ꝑ crudelitatẽ de quo in. c.cũ cãm ⁊.c.quoties õᷣ
de teſti. CEr ex H ⁊ ex tex. collige ar. poſſe teſtem
intenogari an credat.i. an depõat ex crudelitate. qð
gicit Jo. an. ſuſtinẽdũ qñ ſingłarit̃ ĩteꝛogat: ſed ĩ
gñalibus intenogatorijs nõ dʒ fieri iſta itcꝛꝛogatio
an credat:qꝛ ſepe teſtes ſimplices decipiũtur: et ubi
prius dixerãt ſe ſcire: nunc dicẽdo ꝙ credt uident
ꝛeccdeꝛe a priori dẽo: æ nõ ꝛcddeꝛe ſufficiente cam
ſcie. Idẽ diẽ ð illo iteꝛogatorio: an ſciat, ex audiin
nel niſu tẽdit.n.ad decipiẽdũ teſtẽ:qꝛ qualiteꝛcũqʒ
rñdeat nõ ꝛeddit cãm ſufficicnté. æ de h̊ in ſpe.ð te
ſti. in. F. ij de intꝛogatorijs iĩ fi.?⁊ boc dẽm Jo. an.
guotidie allegaf i in indicijs.⁊ uide 95 plene nõ. in
c.quotiẽs ẽ de teſti.ubi dico. E. collige ꝙ duo
nes uel płes dicũt pauci:? ꝙ dicta paucoꝝ no infa
mãt. qd ĩtellige an deponũt de fama apð eos exiſiẽ
te. nam ſi deponũt de fama apud bonos ? gꝛaues
exũte duo tin pñt ꝓbare infamiam ſeu famam. ita
diẽ h̊ Goff. ? an. Idẽ nõ. gl. i.l.ij. ff. de teſti. . ij.
.q.i.. aliqñ ĩ fi.qõis.⁊ bar.in.l.de minoꝛe..toꝛ
menta ff. de queſti. fac̃ tex.i. c.ĩ lris de teſti.? meliꝰ
in. c.ʒꝰ loco de pᷣſũp.ubi dico.⁊ facit ĩ ſili.l.ij. C.
bo. poſ. fm tab.ubi iſcriptio. vij. teſtiũ ꝓbaĩ du
os.nã ⁊ notoriũ põt ꝓbari ꝑ duos: nõ conſiſtat
ex duobꝰ.ut nõ.in palle. H.aliañ. ? hec pꝛocedũt fʒ
nnũ intellectũ huiꝰ.S. ſʒ põt ĩtelligi ? alio modo ut
nbi depoſuerũt ſuꝑ infamia ꝑ aliquos teſtes poteſt
iudex ĩquireꝛe in illo loco ubi dẽ eſſe ĩfamia:? pro
prijs auribꝰ ꝑciꝑe ⁊ idagare de ifamia: ⁊ ſi nihbil ꝛe
perit nõ dʒ ꝓcedeꝛe ex cco illoꝝ teſtiũ. ? hunc itelle
ctũ puto vioꝛẽ tãqᷓ; ſ̃e magis oſentancũ ex eo ꝙ
lr̃a dicit teſtes dixiſſe ilũ ifamaiũ. EHio ibi R ar
bitriũ iudicãtis ⁊c̃. ꝙ purgatiões ſũt arbiirarie.uñ
fim qualitatẽ ꝑſone ⁊ ifamie iudex moderabu nume
rũ oↄpurgatoꝝ. ad idẽ. ij. q.V. oibus. CHõ ꝗ ꝙ qs
ꝓprie dẽ ifamatꝰ qn.ſ.eiꝰ opi.ẽ leſa apud bonos ⁊
gꝛaues. ſecꝰ ſi ẽ leſa apnd maliuolos ? uiles.naʒ de
tali ĩifamia nõ ẽ curãdũ.qnimo turpe eſt a turpibus
laudari ⁊ a uilibꝰ:qꝛ ur̃ de ↄplicibꝰ laudantium.fa
cit.c.magne de noto.⁊æ ſuccedit illud dẽm xp cũ di
xiſſent apłi ꝙ phariſei ſcãdaliʒabant᷑ in eũ nõ curã
dum. ſj rñdit.ſinite:ceci ſũt ⁊ duces cecoꝝ:ut ĩ pᷣal.
.c. magne. ¶ In glo. l. i fi. Et ex h dẽo glo. inferi
fm aliquos ꝙ ubi in uicinia nõ ſunt niſi tꝛies ni põt
quis eſſe infamarꝰ.ſʒ diẽ abb. h nõ ꝓcedeꝛe.quia at
tendi fama uiciniaꝝ parochiaꝝ:ut in. c.ſuꝑ eo de
cogna.ſpi.⁊ cũ hᷣ dẽo gl. æ abba. trãſeũt h cõiteꝛ do
cto. Sʒ adueꝛte:qꝛ nec glo. nec abbas oanunt ꝛec
te.nam de eſſe fame nõ ꝛeqrit k certꝰ locꝰ põt.n.quis
eẽ ifamatus apud aliquos nõ hito reſpectu ad locũ

nt apud aliqð collegium ſeu uniuerſitatem ſcholari

um.ad H.l.uulgaris.ff.de fur. ubi drĩ qõ uulgaris ꝗᷣ

eſt apud ſapiẽtes:⁊ ſic pot eſſe fama nel ĩfamia apð
ꝓuidos:⁊ non hito reſpeciu ad certũ locũ.æ hꝰ uo
luit bar. æ bñ in pᷣal.S. ronmnẽta, Et ex h̊ ĩfero glo.bᷣ
nõ recte dixiſſe dũ ſimpłꝛ uoluit maioꝛẽ ꝑtẽ uicinie
requiri. Uñ ꝓ intellectu mãe pmitto poſt bar.i.d.
F. toꝛmẽta. ꝙ fama eſt nomèẽ generale: æ hʒ ſe tã ad
bonũ ꝙᷓ; ad malũ.unð põt quis appellari famoſus
latro:ut.l.capitaliũ. .famoſus.ff.de penis ⁊ fama
dr̃ a fando.i.a loquẽdo:qꝛ ſi hoĩes non loquantur
de aliquo lʒ hẽãt h ĩ mẽte nõ põr dici ifamia:ſed eſt
opio eoꝝ qui debẽt ſcire uel ad quos ſpectat ueriſi
milit᷑ ſcire uoce. manifeſta:æ qð dixit cõmunis opio
Idẽ eſt de maioꝛi ꝑte illoꝝ qui debẽt ſcire.l. qðᷣ ma
ioꝛ. ff. ad municip.i. c.i. de bis que fi.a ma p. ca. ? ĩ
.1. xeptũ. ff. de re. iur: æ qui ſunt iſti debẽtes ſcire uel
ad quos ſpectat ſcire:dic ꝙ dʒ cõſiderari qualitas
facti 7 ꝑſonarũ. Si eni factũ ẽ graue: 2 ꝑſona ẽ ma
gni pcij: reqrit fama ciuitatis ſeu maioꝛis ptis. AItẽ
ſi ẽ faciũ reſtrictũ ad certos hoĩes qui debẽt Viſilr
ſcire. ſufficit maior ꝑs illoꝝ exẽplũ:cpᷣs cũ niuit cuʒ
canonicis eſt infamatꝰ de foꝛnicatione:certe ad pro
bandũ ifamiã ſufficit maioꝛ ꝑs canonicoꝛum:qꝛ iſti

ſant illi qui Viſimilit debẽt ſcire. Si uero faciũ eſt

ꝑuũ:⁊ de ꝑſona humili ⁊ abicta:tũc ſuffiẽ maior ꝓs
uicinie. ⁊æ nõ intelligas ꝙ requirat᷑ maior ꝑs ĩdiſtin
cte:ut mulieꝝ ⁊ pueroꝝ ⁊ ſimiliũ:ſed ſufficit maior
ꝑs ꝓboꝝ.⁊ h̊ uoluit iſta lr̃a ĩ fi.dũ dicit ilũ infamẽ

cuius opinio eſt leſa apud bonoſ ⁊z graues. uñ nibil

dicit de loco neqʒ de maioꝛi ꝑte uicinie:ſp non ſuffi
ciũt pauci ni pʒ ĩ a. ? ꝑ h̊ remanet ſatis declarata
hec mã: æ uide qð plene dixi in.c.cũ opoꝛteat.S. eo.
ubi retigi an ꝓbata infamia: admittatur ꝓbatio bo
ne fame.⁊ ꝑ ibi dicta reſtringo aliqua dicta doc.h.
ibi plenius diſcuſſa. Abbas.
Siqua ĩquiſitio
O petitionẽ. p paps ſpaliter
elegei legatus etiã de latere ſe de ea itro
mittẽ nõ põt.ita cõit᷑ ſũmat᷑ſʒ qʒ ſũmatio iſta ſit va

gñ auter itellecta:nõ tam vẽ ↄguere puic lre. ut.j. di
cã. iõ ſic ſũmo. Si is de cnius criĩe in iudicio ↄſtat
petit reſtitutionẽ ꝓpt iudicioꝝ ordinẽ non ſeruatũ

nõ eſt audiẽdus:ſed eũ tanq; notoꝛiũ criminoſũ dʒ
ſuperioꝛ de nouo puare ⁊c̃.caſus ualde nõ.ſᷣm hũc

itellectũ. ?æ idubio ꝓcedit intelligẽdo ꝙ non ponitur

p aliquas ſpãalitas i papa. Ouidit᷑ i duas ꝑptes. In
pꝛia facti nanꝛatio. In fa diffinitio ibi cũ igitur ⁊æc.
5 p ex tex. ſi in iqſitione gnali aliqs reꝑit
culpabilis:poteſt eum ꝓcedi ad impõnem pene ex
illis ꝓbationibus ĩ ĩqᷣſitiõe gñali receptis.nec ẽ opꝰ
ut de nouo ille ꝓbationes ſpãlit᷑ recipiant᷑:ſed ſatis

eſt illum noĩiatim citare ut ueniar ad opponẽdum ſi

— 7% 2r, 2

mara 3 certum colegiũ ſeu certũ gen⸗ pſonarũ. naz
tunc in effcu inqſitio vẽ formata ↄ quẽlibet.⁊ iõ re
pertꝰ culpabilis ex priori tela iudicij:uenit punien

dus.per hoc nidet᷑ ſimil tex. ᷣm unam lect.in. c. per
inquiſitione de elec. facit quod nõ. in. c.ij. S. de con

feſſ. Quid enim ſi inquiſitio eſſet generaliter forma
a non reſtricta ad certum genus pſonarũ: uiputa
reperto bomine mortuo iudex gnaliter procedit ad

. 0N i .
“ vocin .
n⸗ ai oſalrf⸗

1 euſe⸗ n

N n
39 eia⸗ ehi

iuinnittiiſ euchyſt li⸗
t pinni lish iinj
il uitt ebbag ls al
iarktonum: nügpid bjfun
letagintri ne
ialprrgcidls d wdi es
ſc ſfeſcenscieoie tdus
Uefed ſetongrentimd mt
ſoNodec edn uperech
1as ed biad balegan inde
enlun giltt oein
nie por aer mien iß hol
re tce ſt w. c
niiſbſtim : wo alm mius
ick ſuddnei bi nnins o
ſuctimalini nnr ipen
in ginanuinſuntüihg
tnefſanmrbuüm
gülitkiiſting ſteeſſſaihe
——

umni icit celi⸗ abr

inude Ngliſbin n
nel Cr har gicue Keoligipr
Rn uoethtg no unt yi
t ihrinſinmn banibꝛe

iun ci ſia
cgcve
pithrß inr ei

. Wcl rnge n:
riinen Cnnſtoi,

ielctifteth
N en
X ühnc iti
tin

dn itlnilffenirte
glunni mar e eſn
unnntſmlülekfit neir
Dtmſuirt datſi n
acr Mdenegusti
endirücfehiſ
uginnt ilemmgn iis ren
ceggernincdi oneni⸗
õ
denfiuoinNA/⁵
la A,

atr Gons orici⸗
gemnon opgni hütte
itemsciͦ beſnntſectanſe
niümi öüria ſalt

. . U

ü
. Dseln Gonrhenchn
õ Cuii

dinz mnun
— le 4
umumi na
mr Dic g d
gidtmmnu r.
upin iu t h i
tinzul Aunin rur
viliegil iin e
bai tſni e
nlonmnim

5

ncni i i e
.,nceni gen on
iann bitatin
r ſunn
int.
Ferfn fanle in
* oo nſii
1
n cin

8

¶ De acenſationibijs

inaquiꝛẽdum ⁊ in hac gnali ĩquiſitõe ꝑ teſtel ĩcuſpatꝰ
E titiꝰ qui nullo mõ fueꝛat uocatuſ in gnãli iquiſitõe
nũquid ex ilis ꝓbatõibus poſſet iſte puniri.an ita
to de nouo ̊ iſtũ debeãt hidẽ teſtes ꝛecipi: dubiũ ẽ
puſchꝝ ⁊ nide ſingularit̃ Inno. in. c. bone de elect.
A nõ ꝙ foꝛmata iquiſitõe gnãli ð ceꝛtum
collegiũ:põt qlʒ ð collegio ꝑ ſe ⁊ ſingularit opponẽ
Ʒ iquiſitõeʒ:qꝛ cuiuſiʒ ſingulaꝛit᷑ teꝛeſt:cũ agit᷑ ð in
teꝛeſſe æ pena cuiuſqʒ.ſecus ſᷣm Inn. ſi exceptio cõ
cerneꝛet fauoꝛẽ collegij:qꝛ tũc dʒ ꝓponi P ipʒʒ colle
gium uel maioꝛẽ ꝑtẽ.ad h̊ ꝙ nõ ĩ.c.edoceri de ꝛpt.
qnʒ tñ dictũ unins pᷣfert᷑ dicto alioꝝ ut nõ in.c.i.
bis q̃ fi. a ma.ꝑ.ca.⁊ ð h̊ uide qð nõ in. c. dilecii de
ma.?.ob.⁊ in.c.cũ oli de teſt.¶ t᷑tio nõ ꝙ ad colle
giũ ſpectat electio:nõ ſolũ uacate ecclia mortẽ pᷣ
lati ſʒ et ꝑ priuatõeʒ pᷣllati iudicialit᷑ factã 2 de electi
one pape fuit alł altcatũ ĩ ↄcilio piſano:utrũ uacãte

ecclia ꝑ pꝛiuatõeʒ factã ꝑ ↄciliũ electio nẽiret ad caꝛ

dinales an ad ipſũ ↄciliũ z allegabat ꝙ iura tribuẽ
tia pttẽ eligẽdi cardinalibꝰ loquũtur qnñ papa mo
rit. uñ alꝛ uidebat᷑ ſi eꝛat depoſitꝰ ut i. c. ʒ ð̊ elec.
ſz i iſtis iferioꝛibꝰ uides h ꝙ idiſtĩcte ptãs ꝛedit ad
collegiũ. Nuid ſi abbas uel alius platꝰ iferioꝛ priua
ret᷑ in curia romana:nũquid bnficium diceret᷑ uaca
re ibi:dic nt nõt gl.in cle.i.ut li. pẽ. ¶ Hõ ſingula
rit ex iſto tex. ꝙ crioſus nõ audit᷑ petẽs ꝛeſt tutionẽ
bnficij:ſi de eius crie notoꝛie ↄſtat.nõ ſolũ notorie
tate facti.ſed notoꝛietate iuriſ.ui ꝑ ꝓbatione 5 quã
nihil obijci põt. ? ꝓſeqꝛe nt plene dixi in. c.ſi oſtite
rit S. eo. ubi ad h̊ allegaui iſtud.c æ de h̊ aliquid.j.
tẽ nõ ꝙ pꝛiuat iudicẽ oꝛdinẽ indiciariũ nõ
ſeruãtẽ põt peteꝛe ꝛeſtõem tãq; ſpoliatꝰ.ad H. c. Oq
ꝛcte ⁊ qð ibi nõ de reſti.ſpo. liio collige 2 ren
mẽti ꝙ ſubſtitutꝰ i loco alteriꝰ minus ltime deſtituti
nõ dr̃ ſuccedere ĩ locũ niuẽtis quo ad penã.lʒ enim
errauerit i iure:excuſat᷑ tũ ꝓpter ſuꝑioꝛũ auctoꝛita
iẽ.uel foꝛte errauit in facto credẽdo ꝙ oia ſolẽniteꝛ
in deſtitutoe fuiſſẽt. agitata.⁊? iõ nõ uenit puniẽdꝰſe
cus at uideꝛet ſi ſciẽter ſucceſſiſſet ĩ locũ minꝰlegitie

deſtituti qꝛ tũc nõ poſſz iieꝝ ꝛeaſſumi ad eandem p

laturã:ut ĩ.c.i.de oceſſ.pᷣb.⁊ h̊ nõ qꝛ ſepe accidunt
in Prariea⸗. Bmkitl nõ naluit ꝙ fecit iſte pᷣla
tus ⁊c. Ex hac ꝑricula gl.colligiẽ prima lec ad iſtuʒ
tex. ꝙ puatio abbatis nõ naluit ꝓpt᷑ defectũ ptãtis
legati qꝛ nõ hẽbat iuriſditõem i hac cã exquo papa
alteri ſpaliter cãʒ iſtã delegauerat.⁊ in cã alteri dele
gata nõ hʒ locũ ꝓꝛogatio ĩ ꝑſonã alteriꝰ Inn:h na
riauit: ⁊ unã lec.ſẽſit in pri.⁊ aliã in alia glo.primo
ſenlit iſta lec. gl.nã fm eũ ꝓꝛogatio uõ fit niſi aliqd
facto ĩterueneꝛit coꝛã indice.utpuia qꝛ ꝑs adinit iu
dicẽ ⁊ coꝛam co litigauit h aũt ille abbas nõ adinit
legatum:ſed tin patiebat ll pcedeꝛe ¶ Et nõ ex.
p dẽo duo pulchꝛa ĩ mã ꝓꝛogatiõis. pmũ q; ꝓꝛo
gatio põt fieri tacite.ſ.alienũ iudicẽ adeũdo ⁊ coꝛã
eo litigando: nec ꝛequiriĩ expᷣſſus ↄſenſus.⸗ ideʒ te
nuit bar.in.i.i.ff.ðᷣ iudi.dico in.c.ſignificaſti ðᷣ fo.
Ope. Scʒ dẽm ẽ ꝙ ſola patientia in ſuſtinẽdo iudi
ceèʒ alienũ ꝓcedeꝛe: nõ ꝓꝛogat iuriſditionẽ iudicis.
ſuoʒ ꝓꝙ inteꝛueiat ex ꝑte ipᷣiꝰ aliqd fei. qð bñ.nõ et

facit qð not ipſemet Inn. in. c. olim. iij. ð ꝛeſti. ſpo.

¶ Irẽ m Inn. ad ut fiat ꝓꝛogatio oʒ ꝙ nõ eꝛ
der neqʒ ĩ iuꝛe neq; in facto ut i pal.l.i.ſ̊ iſte abbas
H errauit in iure:qꝛ cꝛedebat ñ poſſe declinare iuriſ
qcõeʒ legati.ideo nõ fuit facta ꝓPꝛogatio. ſʒ H 25 nõ
Eẽ bõa fᷣm eum qꝛ legatus erat iudex ſuus. Mõ bñn
h ultimũ dictũ.qꝛ colligit ſingl limitatio in mã pꝛo
20gatòis: ut erroꝛ iur. uitiet ꝓꝛogatõeʒ qñ vᷣe fit
20 Zatio iuriſditõis. ſecus ãt qn ꝓcedit index ꝓpꝛiꝰ
qui tñ potat ex aliq̃ ltima exceprõe ꝛepelli. nã ſi non
ꝛepellat ẽt ex eꝛꝛoꝛe iur.nõ põt ãplius ꝛepelli. ð quo
aliqd nõ ĩ.l.ſiqs ꝑ eꝛoꝛẽ. ff. de iuꝛiſ.om.iu. ?.l.ſi cõ
uenerit e. ti. ? in.c..i.de iudi. Iẽ ſᷣm Inn.ex alio
capite nõ ualuit h factũ legati:qꝛ lʒ ĩ cã ciuili poſſint
Etes ꝛecedeꝛe a delegato ⁊z ↄſentiꝛe ĩ aliũ:h̊ tn face⸗
nõ pnt in cã criali ſiue in cã inqſitõis:qꝛ nõ pnt tol
leꝛe iuꝛiſduõeʒ ĩquiſitoꝛibꝰp papã omuſſã:quaſi uelit
ꝙ taciturnitas huius abbatis ĩ nõ excipicdo a pꝛin
cipio nõ potuit dare iuriſditionẽ legato ⁊ tolleꝛe iu
rildiuõeʒ ↄmiſſarijſ ⁊ hãc opi.ur̃ ſcq Jo..an.ᷣ Sʒ
do.an.hanc rõem ipugnat: ꝙ Iʒ ꝑtes nõ pnt ĩ aliũ
iudicẽ ↄſentire pꝛinatiue:iñ accumulatiue ſic in eaxꝝ
piudiciũ:ſicut in cã criali bʒ locũ ꝓꝛogatio i piudi
cium ꝑtiũ:ut nõ in.c.ſi diligẽti de fo.ↄpe.unde itel
ligit ipe iſtũ tex.ꝙ iſte abbas nullũ actũ poſitiuum
fecerit ẽt coꝛã iſto delegato:nec erat dicendũ ad ali
quẽ actũ ꝑ quẽ fie:et ꝓꝛogatio:⁊ ſic ĩ effectu ſequi
lec.gl.eã tn limitando.ſʒ ut dixi ipſemer Inn. ſentit
aliã lec.in alia gl.dicẽdo ꝙ iĩpntandũ fuit iſti abba
ti qᷓre a principio non excepit hec enim exceptio tã
ꝙᷓ declinatoꝛia erat ipſo iure a principio ꝓponẽda
ut in. c: iteꝛ de ꝛe iu. æ in h ur̃ ſentiꝛe ꝙ potuit pꝛoꝛo
gaꝛe ⁊ ↄſenuire ĩ iſtũ legatũ.? ꝑ hunc modũ ꝓcedẽ
di ſolẽt ꝛeddi lec. Inno.difficilime:qꝛ unũ ſentit in
una gl. Sriũ ĩ alia.⁊ nihil rñdet monis pꝛius factis
ꝑ eunð. Moſti.ẽt ſentit hãc fam lec.dicẽdo ꝙ tarð
abbas oppoſuit hãc exceptionẽ.⁊ ꝙꝙ h̊ nõ ualuit pᷣ
uatio abbatis:nõ ꝓpt᷑ defectũ ptãtis:ſʒ ꝑꝑ iudicia
riũ oꝛdinẽ nõ ſeruatũ:ut ĩ lia. MDutaꝛẽ in hoc arti
culo ſic diſtinguẽdũ:ꝙ aut ĩquiſitio ẽ omiſſa ad pe
titionẽ ꝑtis ⁊ tẽ reitegꝛa litigãdo ſen patiẽdo ꝓpꝛiũ
iudicẽ ꝓcedẽ i illa ca:uꝛ renũciare Rpto ꝑ eũ impe
trato:ut ĩ.c.nt debitꝰ z qð ibi nõ.ð app.⁊ qð nõ.
in. c.ex ↄq̃ſtione de reſti. ſpo. ⁊ ira pũciualiter fuit
h.nã iſta iquiſitio fuit ↄmiſſa ad petitionẽ huiꝰ ab
batis:⁊ reitegra paſſus fuii legatũ ꝓcedere.⁊ iõ uẽ
renũciaſſe tacite ipetrationi ꝑ eũ fce.æ hoc ur uelle
la ſi bñ põdẽt᷑: ubi ĩ nulla ꝑte ſui fit mẽtio de defeu
prᷣatis: ſed ſolũmõ de defectu ſolẽnitatis æ oꝛdinis
iudiciarij. Aut iĩ quiſitio fuit ↄmiſſa motu ꝓpꝛio:=
tunc ſi papa ex ceꝛta ſcia ad ſe reuocauit negocium
nõ ualct ꝓceſſus factus ꝑ ĩfeꝛioꝛẽ q;tuncũqʒ ꝑ ptẽ
nõ fueꝛit exceptũ:ut nõ.i.c.cũ.m. ð ↄſti.⁊=.c.ut nrʒ
de app. Aut papa cognouit de cã: aut alti cõmiſit
iure oꝛdinario: ⁊ tũc ſi alius ĩfeꝛioꝛ iudex de cã co
gnouit hoc ſciẽs ⁊ ꝑte abſente: dic ut ĩ.c.ſi duobꝰ
de app. Si vVo ꝑte pnie ⁊ nõ excipiẽte:⁊= iũc nalet ꝓ
ceſſus factus ꝑ ifeꝛioꝛc: qꝛ Iʒ ꝑs nõ poſſit tolleꝛe iu
riſditionẽ tributã ↄmiſſario. põt tñ in ſui piudiciuʒ
ↄſentire in alienũ iudicem.exemplum in cauſa cꝛimi
nali in qua poteſt pꝛinatus ꝓꝛogare iuriſditionem

—

¶ De accuſationibus

alkius iudicis ĩ piudicium ſui ñ aũt ĩn piudiciũ inci
cis. ppꝛij:ut nõ. in. c.ſi diligẽti ð fo.ↄpe.? ĩ.l.i.C.
de icnto Sl. ¶ In glo.ij. i. f. iſte ſo. gl. ſũt bõe ſe
quẽdo ipſaꝝ lec.quã pmiſi ĩ precedẽti gl.ſH tenẽdo
aliã lec. facił eſt e ad ↄtrarium. nã ꝓbatões fuerũt
fce coꝛã iudice ſuo:ex quo abbas non excipit a pnꝰ
ſed prinatio nõ ualuit ꝑꝑ defectũ alicuiꝰ oꝛdis iudi
ciarij:⁊ defectꝰ fuit coõmiſſꝰ pꝰ ꝓbatiões ꝛecepias.
nã ʒ ſma ſit nulla ꝓpt᷑ defcctũ ſeu uitiũ ipᷣiꝰ: ꝓbatõ
nes tñ ꝛemanet nalide iny nõ.i.c gad ꝓbãdũ de ꝛc
iu. ⁊ ĩ.l.ſi expſſuʒ.ff.de ap.¶ In gl. i vV. ſi ꝛeſtitnen
dus in fi. uel dic ꝙ h̊ nõ fuit fa ꝛeſtõ:qꝛ notoꝛie ⸗
ſtabat de delictis abbatis hꝰ. ꝑ ea ꝗᷓ plene dixi in. c.
ſi ↄſtitit. ẽ. eo. Et hc ſołonẽ poĩt h do. an. dicens
ꝙ defectꝰ iuris notoriꝰ obſſat petẽti ꝛeſtõeʒ ñ ſoluz
an ꝛeſoluit ius ipo ſco: ſʒ et qñ infeꝛt de ſoluẽdo ꝛe
mittẽs ad nõta ꝑ ſe ĩ. c.ĩ Eis 2.c.itẽ cũ qs ð ꝛeſtitn.
ſpo. Ego pleniꝰ iſerui bãc mãʒ in. d.c.ſi oſiſtitit. et
pꝑ ibi dẽa põt dici ꝙ nõ põit aliqd ſpole ĩ papa. lic
gl. 5 ĩ v. ꝓuidimꝰ alið ſentiat. ⁊ ꝙ idẽ ſit ĩ quolibet
ſupioꝛe bñte ptãtẽ deſtituendi. Et ex his rñdet᷑ ad

c.qualit᷑. S e.ibi.n. fuit pᷣteꝛmiſſus oꝛdo indicigriꝰ
inquiſui ſicẽ 54 In

nõ t ↄſtabat notorie de cribꝰ
gl.ĩ V. nõ ſuatũ ĩ fi.ſʒ h ſolo nõ ur̃ bõa: q; defectꝰ
prãtis nõ ẽ ꝓprie defẽs oꝛdis iudiciarij.iõ dic nut õ
dixi:q; h̊ fuit peccatũ ĩ mõ ꝓcedẽdi.nec.ob.qꝙ 5 2
gulaꝛes ñ ſᷣuat᷑ oꝛdo uſqueqqʒ:qꝛ h; ex totowꝛdo ĩ

eis ñ ſit fuãdus:iñ ĩ aliq fuari dʒ:ut en

fi. . eo. ubi dicã ꝙ in illo potuit eſſe pcẽʒ. n gl.
in v. ꝓnidimus i fi. hec gl. ſentit ꝙ ppᷣ hᷣ ꝓceſſit ex
plenitudie ptãtis ſue. æ d ſic ꝓceder̃ qñ nõ fuat ſo
litũ oꝛdinẽ iudiciariũ.⁊ dicit Moſt.ꝙ mła ꝑ niã ꝙꝓ
niſiõis expediunt᷑ ĩ curia. Sʒ põt dici ut pdixi tenen
do ꝙ ꝓbatiões criminũ ualebãt ꝙ quilibʒ ſupioꝛ
potuiſſet h faceꝛe ꝓcedendo ex illis ꝓbationibꝰ iã
q; ex notorio.⁊ facit qðᷣ nõ Inno. i. . qlit ĩ fi. .e.
In gl.i v. p ↄnaʒ i fi. ſolne h̊ Zriũ ut ibi nõ. de

mã plene hẽt᷑ ĩ.c.cũ fuꝑ epesd ꝛe iudi.
xceptio criminum
Ccedens * poſſeſſionẽ prelani nõ
ꝛetardat niſi fuerit de his publice infama
ens. ? ſic ſumat᷑ cõit᷑. ſed ego ſũmo ſic. Agenti poſ
ſeſſorio adipiſcẽde ĩ buficialibꝰ nõ ob. exceptio cri
mis niſi de eo ſit ifamatꝰ:æ ifamato accõtoꝛe nõ ꝓ
bãre uel nõ apparẽte idicit᷑ purga.inlqᷓ ſi defecer
punit᷑ ut ↄuictꝰ. æ ſunt due ꝑtes. In pria narrat fa
ctũ.ſo ſub cena forma diffiniẽdũ ↄmittit ibi mãda
mꝰ caꝰ zc. Mõ prio ex tex. ꝙ ſʒ filiꝰ clerici lumꝰ nõ
põt iĩmediate ↄſeꝗᷣ ecclłiaʒ:ſi ẽ bnficiũ pꝛnũ: ut in.c.
ad extirpãdas ⁊ q̃ſi ꝑ to.de fi.pſbi.ſecus in eſt ĩ ne
pote ut H. Et adueꝛte:qꝛ aut iſte erat nepos qꝛ na
tus ex filio uel filia iſtiꝰ clerici:æ tũc ẽ alið qnbiũ.ð
ꝗ plene ĩ. d.c. ad extirpãdas.⁊ ille ꝓpᷣe dꝛ nepos:
ut in. l. iuriſcõſultꝰ. F. nepos. ff. ð gꝛadi MDõt ẽt in
telligi ð nepote ĩpꝛope: ut ẽ filiꝰ fris q ꝓprie nõ dẽ
nepos: ut ᷓ dixi: ⁊ tũc ĩidubio põt hẽe imediate bũfi
ciũ patrui uel auũculi.ad hoc.c.ex parte de offi.de
le. . c.ij. de arbi. qꝛ ille ti. ð fi.pſbi.nõ cxtẽditur ad
tranſuerſales. imo nec ad deſcendentes ultra filios
ſcdᷣn quoſdam:ut nõ. in pꝛealle.c. ad extirpandas

colligo q agẽti poſſeſſoꝛio adipiſcende in be
neficialibꝰ nõ ob.exceptio crĩs ſiue ifãie:ẽt ſi ĩfeꝛat
nullitatẽ tituli ipo inre.⁊ ſic intellige iſtum tex.nã hᷣ
oppenebat᷑ de hõicidio qð pᷣcedẽs collonem ipſam
iſicit ipſo fco:ut nõ.in.c.cũ nr̃is de ↄcel.pᷣbẽ.⁊ hec
exceptio h ñ admitti.⁊ viſimile ur̃ ꝙ h̊ opponereĩ᷑
de ipſo delicto pcedẽte collone:qꝛ ñ ẽ ueriſimile ꝙ;
poſt collationẽ ⁊ añ adepta poſſeſſionẽ ĩ breni tpe
ↄmiſiſſʒ hoicidiũ ⁊ ꝑiuriũ.¶ ʒ nõ.ꝙ ðᷣficiẽs ĩ pur
gatione punit᷑ ut ↄnictus fm modũ agẽdi qͥ pceſſit
Et dicit Abbas alibi nõ ita bñ ꝓbari.⁊ quottidie
ad h allegat᷑ iſte tex. Sed õ h̊ iſurgit do.car.nã puꝛ
gatio ĩdicit̃ ex officio iudicis.g deficiẽs in purga
tione dʒ puniri tanqᷓ; ↄuictꝰ ꝑ inquiſitionẽ:quaſi ue
lit ꝙ lʒ pceſſit accatio:⁊ ꝑꝑ ifamiã rẽanẽtẽ ſit ĩdicta

purgatio: deficiẽs ĩ ea dʒ puniri tanꝙ; ↄuictꝰ ꝑ acca

tionẽ:ſʒ tãq; ↄuictꝰ ꝑ ĩquiſitionẽ:? ꝓ h̊ oð nõ. i.c.
iter ĩ fi.ðᷣ pur.ca. Itẽ qꝛ rõ qᷓre deficiẽs ĩ purgatio
ne punit᷑ ut ↄuictꝰ eſt:qꝛ ꝓbabilis pᷣſumptio qᷓ iſur
rexit rõe ĩfamie ↄ reũ tꝛãſit in niolentã pᷣſũptionẽ ſi
poſtea deficit ĩ purgatõe.ita diẽ gl.nõ.i.c.iſinuatũ.
j. ð ſimo. Cũ ergo ꝓcedat᷑ ĩ h cau ex pᷣſũptione dʒ
iu dex mu tõ tꝑare ſuã ſñi: ut diẽ Inno.i.e.qꝛ vi
ſunile. æ nõ. ĩ. c. afferte ð pꝛeſũ. Sʒ hᷣ dictũ nõ puto
uerũ.⁊ õ h̊ aꝑtiſſime iduco iſtũ tex.nã h̊ opponeba
tur crimẽ homicidij: ̊ quo ↄdẽnatꝰ ꝑ uiã ĩquiſitio
nis dʒ depõi ab officio: ut ĩ.c.ĩquiſitiõis.S.e.⁊ tam
deficiẽs hꝰ cãu ĩ purgatiõe ñ deponit᷑ ab officio. ſʒ
tin iponit᷑ ſibi ſilẽriũ ſuꝑ bnficio:⁊ ſic ñ punit᷑ tãq;
ouictꝰꝑ iquiſitionẽ. Et iõ ultra alios ĩ h̊ pulchꝛo aꝛ
ticulo ſic diſtiguo:ꝙ aut niłs modus agẽdi pceſſit
idictiõʒ purgatiõis: ſʒ ꝓpt᷑ ifamiã iudex a pᷣn indi
xit purgationẽ ifamato: ⁊ deficiẽs in ea nõ punit᷑ tãᷣ
q cõuiciꝰp ĩiquiſitionẽ uł accationẽ:ſʒ exoꝛdinario
2 ꝑticulari mõ:qꝛ ſuſpẽdet᷑ tin ab officio. iſte ẽ tex.
ſingu. in. c. ſignificaſti ðᷣ adul.⁊ ſic dʒ intelligi ut ibi
nõ. Jo. an. Aut pceſſit aliquis modꝰ agedi: æ tunc
deficiẽs ĩ puꝛgatiõe punit̃ ſᷣm illũ modũ agẽdi.unð

ſi pᷣceſſit accatio puniet᷑ ut ↄuictꝰ de accuſatione: ut

bic aꝑte ꝓbat᷑.ſi pceſſit ĩquiſitio punict᷑ ut ↄuicius
ꝑ iquiſitionẽ: ut.c.ĩter:⁊ qð ibi nõ.iĩ glo.fi.de pur.
ca. ⁊ hãc arbitroꝛ rõeʒ foꝛe:qꝛ indiciũ purgatiõis ñ
facit ex roto pꝛimũ iudiciũ ceſſare:ſed ꝓpter ĩfamiã
oꝛtã traſfert onꝰ ꝓbãdi inocẽriã ꝑ purgationẽ: ĩ qᷓ
ſi defecerit het ꝓ ↄuicto.ſ.ĩ p iudicio iſtituto.ar.op
ti. i. c. cũ nẽis ðᷣ ↄcel.pb.⁊ ĩ.c.oꝛdinarij..ij.de of.
Oꝛ. ſi.Vi.c.di.ð moꝛẽ.nec ob.ꝙ dẽ ꝙ index dʒ tẽꝑa
re ſniã ſuã qñ ꝓcedit ex pᷣſũptione hoĩs. nõ aũt ex
pſumptione iuris: qꝛ nõ ita fallit᷑ ſiẽ pſũptio hoĩs.
Sed ̊ pᷣdicta ob.iſte tex.nã ſi ↄuicit᷑ ꝑ accatio
