honeſtatis iuſtitia: ut in. c. unico de ſpon. libꝛo. vi. catur modo non ſeꝛuato niſi hoc in contractu ſit tirl ifiſiat ſit
C Secundo nõ tex. ualde natabilẽ iudicio meo ꝙ; pꝛeſſum pꝛimo dictum ſecundo exceptio ibi niſi 6 nantiaifitz 8
5 Lsnd honeſta aecipiq te in uxoꝛeʒ ſi tale. quid Noꝛa pꝛimo donatoꝛem poſſe in donatione quam bumm ufie uſte
1 iſaneheke n ſi nõ eſſz honeſta nõ ſuſpẽdiſſer facit eccleſie conditionem ſeu modum apponeꝛe etiã turinge “/ cocnto
on ia:ſed heetur p non adiecta: ut in. c. fi. eo. contractus reſolutiuum ad h. c. cum di ecti z de do cent Zl in hun
6. 5 6Bu tex. foꝛtue opponit de.l.ſi tia ſtipu na. res eꝛgo ſemel eccleſie effecta poteſt ab ea aduo tiſtitiuich binneh
latus fueꝛo in. ſi tibi nupſeꝛo.ff. de nerb. obliga. cari ex modo non ſeꝛuato nł peꝛ exiſtentiam condi ſisti genſen cti
ui r nle ei ſenudle⸗ nunun a niro cen tionis reſolutiue. nũquid aũt hoc caſu poſſit laicns mrnick e äüin
ibi nupſeꝛit non ualet ſtipulatis donatoꝛ donatiõem ꝓpꝛia auctoꝛitate reuocare: die nte die
uri

Eſt Cnllimis ginoconanc
um Nenstzilimd alini
uffneo gru clriſtclergſ
rado uunſconmeisntic
unninoninzrigvebeſatte
ſansckcolmnsin rbinanaſt
GNcummcurhWuN
Gſenn pandciſt 1dcrapntcd.
ten aind ind
hm mir emnir vſume m⸗
lin anini ſionniub o fta
o nincinmnt ond uo iſpeni
mnoninz nſtcuſtarconcino ri⸗
ſobſtunnauur morninorivm non
Ums t hoc dini iuis enithg.
.indiao.c Cper do. ztot mihi
8undeter cha inelig cecolen
NchieLnme Qübemn
chamvRcm Ades:N
Penn tioeunftin heſi
mrck mmmmnin iu n iunc
mmm gu onilſnltcn

u.

Orns ſoupſi l

. nun Ilgumjt ſemnenj in

P Ctin ſun. Res
orn bocdi
oſanncſeteeſene en⸗

bn⸗ n rontrocnw
tboc in ontigenn
tunl to biniſ

co euceptiol
n ſein ommtone Onan

oren
ren ſu wocumn role
nilimdi
lichin ocſ nn
cuao lpere ſen Uu
. Git boe uſe⸗ d
,mamain ſoMoceg

¶ De condi. appo.

ut nõ. Inno. in. c. uex.de fo.ecompe.ubi plene dixi.
ꝛo declaratione.c. oppo.contra tex. ur̃ enim
nullo modo poſſe ꝓcedeꝛe. Aut enim extat condi
tio appoſita ĩ donatõe ? nõ põt donatio ampliuſ ꝛe
uocari. Aut cõditio nõ extat ⁊ fruſtra tractat᷑ de ꝛe
nocatõe:qꝛ ↄditio ſuſpẽdit actũ in euẽtũ ↄditionis
un antea nõ põt dici donatio cũ ſola ſpes ſit ĩ obli
gatione iſti. de. v. obli. in. I. ex cõditiõali z. .c. ꝓx.
reuocari ergo nõ põt qð nõdum tʒ. So.gl.ſecũda
ut arbitꝛoꝛ metu Sorij ponit duos ĩtellectus ad tex.
primus ẽ ut ĩtelligat᷑ in ↄditõe ꝛeſoluẽte exẽplum pz
in ea:unde an euẽtum ↄditõiſ nõ põt reuocari.⁊ ſic

itelligĩ pria ꝑs.c.ſʒ poſt cõditionẽ extãtẽ põt reuo
cari ſi fuit dictũ ⁊ ſic itelligit᷑ fa —
uerus in ſe:ſed nõ cõgruit lr̃e:qꝛ ſi ĩtelligeꝛet ĩ cõ
ditione ꝛeſoluẽte dixiſſet ꝙ ea exite poſſet ꝛeuocari

ſed tex. dicit ea ceſſante..ideo gl. tꝛanſit ad ſm itellec

tum melioꝛem: ut iteligat᷑ in mõ ⁊ nõ in cõditione
nã moduas non ſuſpẽdit actũ:ſʒ modificat utputa ſi
dat᷑ pᷣdinm ecclie cũ h̊ mõ:ut nõ aliener tunc ſi ec
cleſia nenit ↄ mõʒ ⁊ ſic ceſſat modus appoĩtus põt
reuocari donatio ⁊ h̊ fᷣm gl.ſi fuit dictum in dona
tione quaſi uelit gl.ꝙ nõ obſeruantia mõi nõ pᷣſiat
facultatẽ ꝛeuocandi donationẽ:ſed cuntaxat agẽdi
ut ſeruet᷑ niſi dictũ ſit ut poſſit ꝛeuocari. hoc ultimũ
dictũ gl.nõ ẽ ĩdiſtincte ueꝝ. un concludendo bꝛenit
ipſa Vitatẽ dic ꝙ tã in ↄcribus noiatis q; ĩ nõ noia
tis ſi modus appoſitus fuerit finalis cauſa Sctus
põt agi ad ꝛeuocatio nẽ ſi moduſ nõ ſeꝛuat᷑ ut ẽ tex.
in...cũ te füdum.C. de pac.iteꝛ emp.⁊ uen.⁊ in.ł i.
C. de dona. que ſub mõ. Si aũt modus nõ fuit ſi

nalis cã Sctus tũc nõ agit᷑ ad ꝛeuocationẽ: ſj ad ob

ſeruantiã mõi ⁊ ita debet itelligi tex.in.l.ea ↄdiniõe
C. de ꝛeſci.uẽ.ſed ꝛeſpectu donationis facie ecclie
lex. uidetur hic ſingu.quẽ neſcio alibi.ꝙ ſẽpeꝛ dʒ pᷣ
ſumi ꝙ modus nò ſit cã finalis ↄctus.naʒ ut hic ui
des ex nõ obſe:uãtia mõi nõ ꝛeuocaĩ donanio facta
ecclie niſi ſit dictũ in donatiõe ut poſſit reuocari.=
hc pᷣteꝛ alios ego puto ꝛõem:qꝛ donans eccłe ſub
mõò ur̃ principauter donaſſe ppreꝛ deum æ pꝛo re
medio peccatoꝛũ ſuoꝛuʒ ar.in.c. requiſiſti de teſta.
¶Modas ergo appoſitus nõ nẽ cã finalis ↄctus et
ſic nõ põt agi ad ꝛeuocationẽ:ſʒ ſolum ad iplemẽtũ

niſi ſit dictũ ni poſſit reuocari ? ꝑ p̊ ꝛeducemus ad

2coꝛ. ius ciuile z canonicũ cũ eadem ſit rõ in utꝛo
qʒ.⁊ hac lec.tene obmiſſis quibuſdã alijs que dant

extra glo. Sed hic queꝛo de qõe quotidiana nũqͥd

donatio poſſit ꝛeuocari ſi fuerit dictum ex quo ſolꝰ
platus nõ ſeꝛuauit mom. Vinc. hic ſentit ꝙ non: qꝛ
delictũ ſolius plati ñ dʒ nocere ecclie. ut in regla de
lictũ. re. iur. li. vi. vñ ſi dat ecclie poſfio: ut ñ poſ
ſit alienari:æ ſi alienet fuit dẽ: ut poſſeſſio poſſir ab
ecclia reuocari non poteſt fieꝛi reuocatio ſolo pꝛela
to alienante:ſecus ſi prelatus cum capitulo. ⁊ idem
dic in aliſs modis. Idẽ ſentiũt doc.in. c. bꝛeni de iu
reiurã. ubi dicũt aliud eſſe reſpectu ↄdiriõis iplede.
nã ſatis eſt ꝙ pᷣlatus nõ ĩplet cõditionẽ ad h̊ ur res
nõ acquirat᷑ ecclie ꝙ ſing. nõbis. æ hãc puto rõeʒ di
ueſitatis. n in queꝛẽdis ſolus platus põt noceꝛe ec
chie:ſed nõ in qſuis: ut diẽ glo. nõbilis æ doc.xvi.q.

vi. F. fi. nõ. Inn. in.c. raternitatẽ de dona.ꝛ per H̊
bẽs declaratã gl.ij. ? pꝛin. uliie. In glo. fi. in. fi. nõ.
iſtam gl. qꝛ quotidiana cé. z ex ea primo nõ ꝙ licite
in donatõe facta eccłe apponitur pactũ ut nõ poſſit
alienari ⁊ nẽ expᷣſſum in. S. ſanctiſſimis alł in gl. ubi
dẽ ꝙ res ecche poſſũt alienari pꝛo ꝛedempriõe capii
noꝛum niſi ſint donate eo pacto ut alienari nõ pol
ſint. Sed dubium ẽ quid ſi imineat neceſſitas glo.
ponit hic duas opiniones ⁊? primam tenuit Hug.
x.q.i.ſic quidam Jo.⁊ Lau.x.q.ij.ᷣ ius Itẽ Rãᷓ
maſ. Gof. MDi. æ Inno. hic tenẽt opinionem in
diſtincte ut nõ poſſit alienaꝛi tenuit hic Mincen. qui
tñ poſtea mutauit opinionem ⁊ dixit ſtanoũ.c.aux
xij.q.ij.prima opi.ſequit᷑ hic in effectu.do.an.ta ſe
quitur hic do. Car.mihi plʒ prima ut ex quo neceſ
ſitati ecclie aliter conſuli nõ põt ſicite alieneiur. naʒ
ſi aliud ſenſit donatoꝛ nõ ur̃ fuiſſe mentis compos
cum inſtante tali neceſſitate pia ipſe debuiſſet h face
re ut in.c.ſicut.xlvij.di.facit qðᷣ in ſlunii nõ.glo.lxx
xij. di.in.c.i.trene tamẽ mẽrti glo.æ gnãliter an æ qn
naleat pactũ de nõ alienãdo inter priuatos ? an ex
tali pacto ipediat᷑ alienatio dic ut nõ in. c.raynaldꝰ
de teſta per Inn.⁊? per doc.⁊ glo.in.l.fi. C. de re.
alie.nõ alienã. ⁊ in.l.filius.. diuus de lega.i.
Abbas.
Bper eo. Qui peꝛ v̈ba de pñti
2 cum muliere Shit ſub
ↄditione ſi pater ↄſentiret niſi pateꝛ con
ſentiat ad mrimoniũ nõ ẽ cogendus.uel geneꝛalius
ſic. Contrahens mr̃imoniũ ſub ↄditione nõ impꝛo
bata nõ cõpellitur mrfimonium ↄſumare an ↄdiiio

nis euẽtum. Cõis diuiſio.fa ibi rñdemus.⁊ ibi Pri

mo ſoluit. o ꝛemouet obſtaculum. ibi naʒ lʒ 6
primo ibi ad ↄſumẽdum.qꝙ ↄcto pure mrimmonio
ꝑ vba de pnti põt alter ↄiugum ad petinonem alte
rins compelli ad ↄſumãdum mr̃imonium ⁊ ſic eʒ ad
huc nò ſit hĩta poſſeſſio t ex iuꝛe queſita ꝑ conſen
ſum põt agi ad ↄſumationẽ mrimonij qð no Secũ
do nõ ꝙ mr̃imomũ poteſt conferri in alteꝛius arbi
trium ⁊ nõ ſolũ parẽtis in cuius ptãte eſt conduio
nem apponens:ſed etiam alterius:ut in.c.ſe.et ex
hoc hẽs unã dꝛiam inreꝛ mẽimonmiũ ⁊ teſtamentuʒ.
nã teſtamentũ nõ põt ↄfeni in uoluntatẽ alteꝛꝰ: ut ĩ
.l. captatoꝛias. ⁊ in.l.illa iſtitutio.ff. de heꝛe. inſti.de
quo dicendũ:ut nõ in.c.cũ iibi de teſta.ſecus in ma
trimonio:ut hic ⁊ rõ põt eſſe.nã mr̃imomũ eſt ce iu
re diuino:unde ſuffic ſolus ↄſenſus qlteꝛcunqʒ bea
tur:ſj teſtamentũ depẽdet ex ga: qꝛ ↄfeꝛt in illud tẽ
pus quo reſtatoꝛ non eſt futurus dns.ſ.poſt moriẽ

Vñ ſatis eſt ꝙ ipi Oimittitur libeꝛa facultas
ut not anteꝛ dicit glo.in dicta.l.illa inſtitutio. ¶ ¶Zeꝛ

pꝛobata põt apponi in matrimonio ¶ V ltio nõ. ꝙ
lʒ ↄſenſus expꝛimat᷑ ꝑ vba de pnti in ex quo appo
nit᷑ ↄditio nõ hʒ effectũ de pnti. ſʒ ſuſpẽdu in euen
tum ↄditionis ⁊? declara: ut dixi o eo. de ilis.¶¶ Sb n
glo. i.de hꝰ dic ut plene nõ. in regula actus leginmi
de reg.iuris li.vi ꝑ glo.? Oy.⁊ habes ex h unam
dr̃iam inteꝛ mẽꝛimoniuʒ carnale ⁊? ſpũale:nam carna
le põt contrabi ſub conditone: ut hic ſpiruuuale nõ
c 2

ut in. c. ij. de elec. li. vi. ? dic ur idi. In glo. ij. in fi.
ego non dubito qᷓn fʒ mr̃imomũ teneat contractuz
an euẽtuʒ cõditiõis qꝛ mẽimoniũ cõditionale habʒ
ui ſponſalioꝝ de futuro un ſiẽ illa tollunt P ſequẽs
mr̃imoniũ ut in.c.i.S.de ſpõ.duo.itia et mꝛimoniuʒ
cõditionale tollit ꝑ ſequens puruʒ:ꝙ hoc.c. unicuʒ
de ſpon.li.Vj. ſed ſi nõ inteꝛceſſit mrimoniũ dubito
de deciſione glo.qꝛ exquo obliganit ſe ſub cõditiõe
nõ potuit ꝛecedeꝛe ab illa obligatiõe.arg.in.l.potioꝛ
.ff. qui po. in pig. habea.ſi ſuꝑuenerit eꝛgo euentus
cõditiõis primuʒ mẽimoniuʒ ꝛemanet pux niſi foꝛ
te aliud dicat᷑ in mẽin ꝛſed ego nõ bene uideo
20neʒ diuerſitatis ¶ Extra glo.queꝛo de qõne quo
tidiana duo inteꝛ quos obſtãte ipedimẽto canonico
nõ poteꝛat eſſe mꝛimoniũ Soxeꝛum ſub cõditõe ſi pa
pa diſpenſaret demũ papa diſpenſauit. queritur nũ
quid ſit mrimoniuʒ ſine alio cõſenſu. Inno. prio ꝛe
feꝛt quoſdã teneꝛe ꝙ ſic.fo.⁊cfeꝛt alios teneꝛe õ riũ
quos ipᷣe ſequit:mouẽtur iſti qꝛ primus cõſenſus
oĩino erat iure ꝛepꝛobatus ad h tex. in..ir teꝛ ſtixulã
tem. F. ſacꝛaʒ.ff. de v. obli primaʒ opi. ſeqnunt᷑ hic
BGal et do. An. ſecundã ſequiũ do. Car.et dicit ſe
in facto cõſuluiſſe ſic motus principalłꝛ qꝛ qð depẽ
det a noluntate nnius ðꝛ ipoſſibile.l.apud iuł.in. fi.
de lega.i¶ Ireʒ id qð fit ꝑ ꝛemediuʒ eĩoꝛdinarium
ðꝛ fieri nõ poſſe:ut nõ. Inno.i.c.paſtoꝛeł de cauſa
poſſ.et ꝓprie. Iſtud eꝛgo mẽimonium uidet᷑ fuiſſe
ↄtactũ ſub cõditiõe ĩpoſſibili: ſed ego aſſigno aliaʒ
rõneʒ ad h̊ ut actus ꝛeiro extendatur eʒ ꝙ potuerit
iteꝛcedeꝛe a principio:ut.l.ſi is qui ꝓ ẽptoꝛe ff. de
uſu cap.ſʒ mẽimoniũ nõ poterat cẽ a principio ipᷣe
Setus obſtante ipedimẽto eꝛgo nõ põt ꝛctrotra hi.
Ireʒ ex facto a iure iprobato ñ põt naſci aliqua ob
ligatio.l cuʒ lex.ff.de fideiuſſ.ſʒ ex ciu cõditionali
ſola ſpes ẽ in obligatiõe et ꝓpteꝛ illaʒ ſpẽ pctus ꝛe
trotrabit: ſʒ in cꝗn noſtro nulla nata fuit oblig atio
20ne pdicta ergo opus ẽ ut mr̃imoniuʒ de nouo ʒ
hatur et ſic altero nolẽte Sheꝛe nõ eꝛit mr̃imoniuʒ.
E2 tu 4 8:Qui ſub honeſia condi
tiõe ſponſalia Zhit et añ
cõditiõis enentuʒ deſponſatam cognoſcir
cõditiõe recedit. Cõis diniſio.fa ibi conſultatiõi.
6. primo ꝙ fundãs ſe ſuꝑ ueꝛo mr̃imonio et
obtinet ꝓbando mr̃imoniuʒ pᷣſumptuʒ pᷣſumptiõe
iur. et de iure.iſta eim mulieꝛ fundauit ſe ſuꝑ ueꝛo

mr̃imonio et poſtea ꝓbauit pſumptum et nibilomi

nus obtinuit qð nõ.quia facit ad multa. ¶ Secun
do nõ. ꝙ miimonium põt confeꝛꝛi in arbitrium ẽt
extranei. Nan n. ſponſalia nunduʒ pura ſed
ẽt cõditionalia tranſeunt in mrimoniuʒ peꝛ carnaleʒ
copulã. ¶ Muimo n⸗ nõ. ꝙ deficiente cõditiõe ſpon
ſalia ex toto euaneſcunt adeo ꝙ copula ſequens
nihil opatur. ¶ Oppo. ) tex. de. c. cum m de teſt.
ubi ſufficit ꝓbaꝛe excõicatiõʒ fuiſſe ſecutaʒ apollo
nẽ.et ꝑ h̊ infen eã ẽẽ nullaʒ nec ẽ opus ꝓbaꝛe ꝙ ex
cõicatio n fuit lata an apollonẽ.ita ĩ ꝓpoſito uidet
dicẽdũ.ſat.n.ẽ ꝓbaſſe ꝙ eã cognoneꝛit poſtꝙ; ðfiẽ
Oditio max e qꝛ actꝰ ñ dʒ pſumi geminatꝰ.So.glo.
ei. ij. er ult. metu grij dicũt ꝙ iuuenis fuit ↄfeſſus ſe
plries il ognouiſſe: iõ nõ ſuſſicit poſimõzʒ ꝓbaꝛe

ꝙ ez cognoueꝛit poſt gdictiõem ꝑentum. h ſolutio
dininat ad tex.qꝛ in tex.nõ dẽ H. Moſti.ſentit aliam
ſolutiõeʒ dicẽs ꝙ iuuenis pure fuit confeſſus copu
lam nõ reſtringẽdo ſe ad unicã tm:ideo debuit poſt
modũ ꝓbare ꝙ ante eam nõ cognouit ſed poſt. teꝛ
tio ſoluit do. Anto. ꝙ quẽadmodum ſtatur confeſ

ſioni maꝛiti ſupeꝛ copula ut in. c. continebatur de de

ſpon.impube. ita debet ſtari confeſſioni mulieꝛis ex
quo eam aſſeꝛit ad naliditatem matrimonij. debuit
ergo maritus ꝓbare ꝙ ante non cognouit ad exclu
dendũ aſſeꝛtionẽ mulieꝛis. Et ꝓ h̊ intellectu adduco
nõ .ꝑ hoſtiẽ.in.c.duo pueꝛi de deſpon.impub. ubi
dicit cꝛedendũ mulieꝛi qn cõfitet copulam ad ualidi
tatem marrimonij. ¶ Sed aduene qꝛ papa h̊ ſe nõ
fundat ſuꝑ aſſeꝛtione mulieꝛis ſʒ qꝛ de copula h ſim
pliciteꝛ conſtabat: unde dicendum ⁊z quarto ꝙ ubi
actoꝛ plenc fundat intentiõeʒ ſuam dʒ obtineꝛe niſi
reus clare illam cõfundat nec ſufficit ꝙ reddat eam
dubiam.mulieꝛ eiʒ ꝓbando ſponſalia ? copulaʒ fun
dauit clare intentiõeʒ ſu ʒ exceptio neꝛo niri penitus
nõ euacuauit illam ꝓbationem lʒ eam aliquarenus
reddeꝛet obſcuram ⁊? ꝓ h̊ Vẽ tex.in.c.in pntia de ꝓ
batio.⁊ uide qð ibi plene dixi.ſacit qð no.glo.i cle.
fi.de N.ũq̊ in cꝛinalibus ut euitet delictum vr̃ reus
B cãu abſoluẽdus:⁊ ſic ſaluarem nunam opi. Har.
nõhilem in.l.nõ ſolum in..ſʒ ut ꝓbari.ff. de noui
oꝑ.nunc.⁊ h lec. multũ conuenit lr̃e quã etiaʒ tacite
ſenſit do. Anto. ʒ nõ ſic declaret ſʒ ſtat in pcedenti.
I gio:i in v. pſumendum ibi nec illud ꝓPdeſt 7
ratio qꝛ h pꝛoteſtatio tanq; turpis dʒ hꝛi ꝓ nõ adie
cta fauoꝛe matrimonij ut nõ.j.c.pꝛoxi.⁊ rõ hc ꝑ
ticulam glo. ſponſus eꝛgo nõ põt cognoſceꝛe ſpon
ſam quin tranſeant ſponſalia in mrimonium qᷓtun
cũqʒ pꝛoteſtetur in Sꝛium unde nõ eſt niſi unum re
medium.ſ.ꝙ pꝛius renunnet ſponſalibus.nam iunc
copula ſupeꝛueniens non poteſt induceꝛe matrimo
nium cum non reperiuntur ibi ſponſalia:ut nõ.i.c.
ueniens ⁊. c. tua de ſpon. ¶ In ea. glo ibi talis eꝛ
202 z&. ⁊ dic hanc conditionem reijci tanq; turpem
quia pꝛeſupponit pꝛimum coitum tanqᷓ; foꝛnicariuʒ
n ea.glo. ibi ſed ſecus in matrimonio ⁊ ratio
apeꝛtiſſima eſt quia ſecundum matrimonium pure
contractum pꝛeiudicabit pꝛimo conditionali: unde
conditio poſtea exiſtens non repeꝛit extremum ad
quod poſſit trabi. Item repeꝛit matrimoniuʒ in me
dio ⁊ ſic trahi non poteſt retro ad hoc.c. quãuis
de reſcꝛip.li.Vi. Et in fi.glo.hoſtien. tenet pꝛimam
opinionem quia ex quo conditio ẽ omnino extitura
exemplum ſi ſol clareſcit non habet ſuſpendeꝛe effec
tum matrimonij:ita nõ.infra eodem titulo.S. que ↄ
ditio ueꝛ.quid ſi cõtraho ⁊ hec opinio mihi placer.
Abbas.

J conditiones. Noubie

c. et multũ
allegabile æ hoc dicit in ſũma.Si in cõtra
etu mr̃imonij apponit᷑ conditio turpis ulł ipoſſibilis
haberur pꝛo non adecta niſi ſit contra ſubſtantiam
matrimonij quia tunc uitiat contractum. Sunt que
ptes in pꝛia tractat de conditione turpi qve eſt otra

nc

zen tunn Anninſoisi⸗ bieun⸗
mtiſlr i ſh meſdt
iosolmwziuſmum un⸗
n untunn gninoni m
otus hunae nörönfnendt
WEhnthmöſmmun
1e Nrs alreſchfärandie
cmöte hon niend trg
lcimsdims ſj erur⸗
ar olitutpo⸗ o itainl⸗
mnemal gib ir
lr aGo. mironi amm aün⸗
laltili rheen oder bi ai
nni bit iinoni olltn oz;
it ſleng idaentincetn⸗
ſglſa n Grentamerr ig
a ennenc dati: cce
inAphredidtrnsln
tling iutclet ndn
m euigein ſeni cedvon .
Eltigatiſinr ibiinni Ii
n inegg Mli na qn
—
Ectſrorni
utſemuathbi öde

nalmnͤn ihl
Lonis n)
n

lo ei Pif
unmwut n

—

¶ Me piu. appoli.

aſtnicnt 1 nurcece
ldten inlliits
nnmnmt At
Pememn n Ccrit

tadgen
n

1 irr itcnhic⸗
aniſ ou goice
dustainigiinmn fng
ſchlummmunm 0h. Ber.
nin ſhn donf eſer
tiͦcanmi irgniciy nite
5ſedalmaßhinnßeten.
nmndun biner liud icſre⸗
mnchnsi prorde
NidecPend1d Lien
ſusego nopor egioſerſpen
Honlin niinnnimgn
um nor/ͦinnte
munmin ſooniattus nmtone
pon potcſ icpeer nanino
iunmur i orttharvrr.
n. (Nango. binis
Mndinonen reſcinncntupen
nun otun ma, ſonicninz
ARecrsin enrinoni dd
undmn haritekiun MMe
õ
srontyrit S
dn muan di

ſubſtãtiã mr̃imonij. In fa de turpi uel ipoſſibili ſe
cũda ibi lʒ. 6. prio duas regulas nobiles in
mã mrimonij.prio ꝙ oĩs conditio appoſitra ſub
ſtatiam ↄiugij uitiat mꝛimonium ⁊ ñ uitiat᷑ ⁊ ʒ tex.
H ponit tria exẽpla iſtaꝝ ↄditionũ ) ſubſtãtiã tamẽ
multa alia poſſẽt reꝑiri puta ſicut fuit ĩ facto.quidã
hñns ſuſpitionẽ de ĩcõtinẽtia futura miris ↄxit ſecuʒ
ſub conditione ꝙ ſi committeret adulterium liceret
ſibi recedeꝛe a matrimonio ⁊ aliqꝗ duceꝛe.ceꝛte non
ẽ ibi matrimonium.⁊ licet illa ſit conditio reſolutia
tñ idẽ oꝑatur quo ad ꝓpoſitum ſicut cõditio ſuſpẽ
ſiua ut clare colligit᷑ h̊ Fd exẽplo dũ oxit donec in

ueniꝛet aliã honoꝛe uel facultatibus dignioꝛem. na
CEx

hec con ditio ñ erat ſuſpenſiua:ſed reſolutiua
quo tñ nõbis ꝙ conditio õ ſubſtantiã ipedit matri
monium nedũ qn ẽ conditio ſuſpendẽs:ſed ẽt ꝛeſol
nẽs Iy aliqui æ male ad h̊ nõ aduertãt putãtes ꝙ ex
quo ſeł mrimoniũ tenuit conditio ꝛeſoluẽs dʒ hẽri
pꝛo nõ adiecta quod ẽ falſũ:ut hic nides. Item di
co ꝙ ibi nũꝙᷓ fuit mr̃imoniũ ⁊ ſic ꝓprie nõ põt di
ci reſoluens. ¶ Secunda regula ꝙ conditio inbo
neſta uel ipoſſibilis qᷓn ẽ õ ſubſtãtiam mẽimonij hẽ
tur fauoꝛe mẽimonij pꝛo nõ adiecta ⁊ ſic uitiatur et
nõ uitiat. nõnter dixi fauoꝛe mr̃imonij:qꝛ in alijs õ

ctibus regulariter ↄditio ipoſſibilis uitiat.? nõ nii
atur: ut inſti.de inuti.ſtipu. ꝗ impoſſibilis. ¶teʒ

nõ ꝙ oĩs conditio ↄ ſubſtantiam actus uitiat ipᷣm
acium nam ſi nitiat ipſũ mꝛimoniũ tam fauoꝛabile
foꝛtius hʒ uitiare actũ nõ ita fauorabilem. ⁊æ eſt ꝛ20
huius dicti.nã remota ſubſtantia alicnius remoueĩt
2 ipſe actus.nã ſine ſubſtãtia nihil põt ſubſiſteꝛe ad
h.c.tua.S.de ſpon.unde ad cognoſcẽdũ ſubſtãtiale
alic ↄᷣctus dẽmus ſepeꝛ uideꝛe.utꝝ actus ille ſine il
lo põt ↄſiſteꝛe pꝛo ̊ qꝗð nõ bar.in.l.ꝓlatã.C. ð ſẽ.
2 iterlo.om.iudi. In giebit iudee uel heꝛetice
nult ergo gl.ꝙ mr̃imoniũ ctum cũ iudea nel here
tica ſit nul ũ ꝛeſpectu iudee.bn loquit.⁊ idẽ in paga
na. nã ad h̊ ui mr̃imoniũ ↄſiſtat oʒ ꝙ phentes ſint
eiuſdẽ ſecte uel fidei:ut in.c.caue.⁊ in.c.nõ oʒ.xxv
iij. q.i.ſed reſpeciu heretice que ſuſcepit iam baptiſ
mũ cõiteꝛ tenetẽ᷑ oppoſuũ: qꝛ ex quo hʒ ſacꝛomentuʒ
baptiſmi nõ põt ꝓpꝛie dici alteꝛius ſecte:ut nõ.in.c.

nõ oʒ al. in gl. facit qð le.⁊ nõ.in.c.decꝛeuit. de he
ꝛeti. li. vi.? uide in ſpe.ti.de diuoꝛ.poſt pᷣjn ¶ In. e.

glo.ibi quedã ſunt ↄ ſubſtantiã mrimonij. Inn. itel
ligit tex. qn uteꝛqʒ ↄſẽſit ↄditiõi appoſite õᷣ ſubſtan
tiã. ſi aũt alteꝛ õdixit tʒ mꝛimoniũ ſi fuit ꝓceſſuʒ ad
ↄſumationẽ ipius.idẽ dicit fauoꝛe mzimonij ſi alteꝛ
tacuit.⁊ ſic tacendo hẽ? ꝓ ↄdicente ar.in.c.aliquãdo
xxxij. q.ij.⁊ nõ.bñn h dictum Inno. nidet᷑ eiʒ peꝛ h
nelle ꝙ in alijs actibus tacens nideat᷑ ↄſentire cõtra
ctui fm ꝓteſtationem alteꝛius:lʒ ꝓteſiatio ſit oneꝛo
ſa ⁊ odioſa.de quoiuide qð nõ.in.c. cnmana ⁊ ĩ.c.
in geneſi de electio.⁊ dicit hoſtien. hec ſepe pdicãda
ne ſimplices mulieꝛes decipiant Et in fi. glo. adueꝛ
te ad bhãc ultimã qõnem glo.nã repiunt᷑ in ea multe
opinides inteꝛ legiſtas æ canoniſtas. ? refeꝛẽdo pꝛin
cipalioꝛes ſcias ꝙ Innocen. æ hoſtien. in. c. inſinnã
te infra titu. pxi. ⁊ in. c. ij. eodeʒ. tenueꝛunt pꝛc feſſio
nem teneꝛe: licet ſit appoſita conditio de tenendo

ꝓorium ⁊ idem ſentit gl.in. c.ſolʒ.xxxij.q.ij. Idem
Accur. in auẽ.ingreſſi.C. de ſa.ſan.ecc.ſed Srium
ſenſit in.l.per ſeꝛuũ.ff.de uſu.æ habi.nam ibi diliin
xit ꝙ aut conditio fuit appoſita a pꝛincipio æ uitiat
ꝓfeſſionem. Aut ex interuallo æ uitiatur. æz uide ad
mãm plene per ſpe.in ti de ſta. reguł.v.xlviij/⸗ Jo.
an. hic tenet oppo.õ iſtam glo.ſequendo priores
doc.? reddit rationem diuerſitatis inter matrimo
nium ⁊ profeſſionem.dicit enim ꝙ in matrimonio
tractatur de fauoꝛe ipſorum contrabentium unde
ex quo alter acceptauit conditionem potuit ſibi pꝛe
iudicare.ſed in ꝓfeſſione obligatio acquiritur deo
per miniſterium abbatis uel alterius prelati factum
ergo miniſtri acceptantis illam ↄditionẽ non debet
obeſſe deo qui uidetur uelle pꝛofeſſionem recipeꝛe.
7 idem dicit ad.c.diaconi.quod glo. allegat in con
trarium.nam ſi quis oꝛdinatur in diaconum. obli

gatio acquiritur deo a quo imprimitur caracter.

unde non potuit epiſcopus acceptando conditio
ne n de contrahendo matrimonio preiudicare ebli
gationi acquirende deo:ſed Dau. de leaʒa. in cle.
eos de regula.impugnat hanc opi. Jo. an. dicendo
ꝙ etiam in matrimonio obligatio acquiruur deo.
hinc eſt ꝙ coniuges non poſſunt illud diuidere cõi
conſenſu:ut in.c.ſuper eo de eo qui cog.conſan.2=
in hoc multum ibi inſiſtit bar.in. auc. ingreſſi pre
alt.ſatis coloꝛate diſtinxit:quia aut profitens reſer
uauit ſibi pꝛoprium ſcilicet ut habeat in admimſtra
tionem ⁊ tenet ingreſſus ad h dictum capitulo inſi
nuante. Aut conſtat ꝙ uoluit ſibi tenere proprie
tatem ⁊ uitiatur ingreſſus. ¶ In dubio uero dicit
interpretandum ꝙ uoluerit habere adminiſtratio
nem ut ſic res potius ualeat.nam religioſus poteſt

habere adminiſtrationem bonorum de conſeniu

ſuperioꝛum ut in capitulo.ij. de ſta. reg.do.an.im
pugnauit hanc rationem baꝛ.dicens quod licet poſ
ſit religioſus habere adminiſtrationem iure ſibi de
latam non tamen ex pacto:quia tunc haberet quid
proprium. ⁊æ ſic idem dicendum eſſet quando
ſibi reſeru auit proprietatem. unde ſequendo ipſe
opinio ¶ Joan. an. dicit pꝛofeſſionem tenere ſi
ne retentio proprij ſit appoſita per uiam cauſe
ſiue modi ſiue conditiõis ꝛeſolutiue ſiue ſuſpenſiue.
nam licet in matrimonio obligatio acquiritur deo
tamen pꝛincipaliteꝛ quis intendit placeꝛe parti cum
qua contrahit:ſed in profeſſione pꝛincipaliter inten
dit placeꝛe deo æ non abbati ideo factum abbatis
non habet uitiare. Gaſ.de cal. tenuit quod in foꝛo
iudiciali pꝛocedat hec opinio:ſed in foꝛo anime opi
nio contraria.dominus Cardi tenet indiſtincte opi
nionem huius glo. ut pꝛofeſſio ſit nulla ex quo pꝛe
ciſe ille ſtetit in ſua noluntate nec aliteꝛ uoluit ſe obli
gare.⁊ hec opinio mihi plus placet.mouetur pꝛinci
paliteꝛ:quia remota parte ſubſtantiali actus remo
uetur ⁊ ipſe actus:ut in.c tua de ſpon.⁊ ſupꝛa dixi.
Sed retentio pꝛopꝛij eſt contra ſubſtantiam religio
nis:ut in.c.cum ad monaſteꝛium in fi.de ſta. regu.
eꝛgo talis conditio ſiue modus habet nitiare actum
etiã ſi ſit ↄditio reſolutiua ꝑ ſupꝛadicta nec obſtat ſi

3

2

¶ Dui derici nel vouẽ.

dicat᷑ ꝙ abbas ſeu aliꝰ platꝰ ꝓleſlionẽ ꝛecipiẽs nõ
potuit piudicare deo qꝛ dico illud ꝓcedeꝛe ĩ obliga
tione queſita:ſz nos ſumꝰ ĩ querẽda. nã ⁊z ſeruus
piudicat dno ĩ acquirẽdis nõ in acſitis: ut in.l.
fi. E. de acqr.poſſ.ſic ⁊ platꝰ non põt piudicare ec
clie ĩ qſitis:ſʒ ĩ qꝛẽdis ſic.xvi.q.vi. .fi.ubi glo.di
xi plene in.c.tua de his que fi.a pla. tẽ deus
nõ ꝛecipit obligationẽ niſi a nolũtario xv.q.i.ñ eſt
xiiij.q.v.c.ſiquid ineniſti.hinc ẽ q notuʒ emiſſum
ꝑ metum non obligat:ut ĩ.c.i.qð me.cauſa nõ.i.c.
abbas eo. ti. ſed iſte noluit aliteꝛ obligari niſi poſſz
teneꝛe ꝓpriũ g“ nõ ẽ pſumendum ꝙ deus uoluerit
ipᷣm uinculare ↄ uolũtatẽ ſuam cũ non idigcat deꝰ

religione nr̃a:ſed quiſqʒ recipiet meꝛcedem fʒ oꝑa

fua ut in.c.pueri de peni.di.iij. Idem etiam uide
mus inteꝛ hoĩes pöᷣhentes: ut niſi amboidem ſentiãt
non ualer Sctus.l.i.ff. de H.obli. ⁊ in.l.in omnibus
ff de act. ⁊ oblig. æ bãc opi.putio viſſimam. Nuũc
ꝛeſtat Gndeꝛe ad oria foꝛmata in glo.qꝗᷓ ueniunt 53
tex. ad. c. ij. x.qei.dic ꝙ ibi conditio non fuit otra
ſubſtãtiʒ ↄſecratiõis eccłie:ſʒ ð ↄſecutia ad oꝛdina
tionẽ eccleſie:æ iõ hr̃ pꝛo nõ adiecta cum ſit õ ius
cõe qꝛ nõ põt faceꝛe patronus ut eccleſia nõ ſit ſub
oꝛdinatiõe epi ad.c.diaconi dic ꝙ mrimoniuʒ non
eſt contra ſubſtãtiam oꝛdinis clericalis:ut nõ.in.c.
cum olim de cle. coniuga.ſed illud ꝓceſſit ex oꝛdia
tione eccleſie ad hoc.c.nicena.xxxi.di.

¶ Mui clerici uel uouentes matrimonium contia
beꝛe poſſunt. Eica

¶ Erinuatur ad pcedentia h ordine. Supꝛa niſũ
eſt de uno ipedimẽio matrimonij. nunc ꝛeſtat nide?
de alijs ipedimẽtis. æ adneꝛte qꝛ Gica iſia nihil po
nit diſpoſinie:ſj ꝓcedit intꝛo gatine ſ.qui clerici uel
nouentes mimoniũ cõtrabeꝛe pñt. Et Gndendo
ad rubrũ dic ꝙ clerici ĩ mioribꝰ licite öhunt matri
moniũ. Si vo ſt i ſacris nõ pñt pheꝛe:⁊ ſi ↄxerint
eſt nullũ:ut ĩ.c.unico de uoto li.vi.et.s.de cleri.cõ
iuga.ꝗſi ꝑ totũ ⁊ Iʒ oẽs oꝛdies largo modo dican
aur ſacri:ut nõ.xxxij.di.in ſum.i ꝑ excellentiam et
quo ad ꝓpoſitum noſtrum ſacri dicuntur ſubdia
conatus diaconatus pꝛeſbiteratus ? oꝛdo epiſcopa
lis:ut.j.c.pꝛoximo ꝛeſpectu uouentium dic ꝙ; notũ
cõtinentie impedit matrimonium:ſed non dirimit ſi
de facto contrabeꝛetur quia foꝛtus ninculum ſupeꝛ
ueniens tollit uotum niſi eſſet ſolẽniʒatum p ꝓfeſſio
nem tacitam uel expꝛeſſamfactaʒ alicui de ꝛeligioni
bus appꝛobatis uel ꝑ ſuſceptionem ſacri oꝛdinis:
ut habetur in. d. c. unico de uoto li. vi. Et peꝛ hoc
quo ad effectum tituli babes ſummatum nigruʒ lIʒ
incidenteꝛ habeat alia dicta que ſatis apparebũt in
pꝛoceſſu. Abbas
Diaco

E diacono. m uc

ſubdiaconus matrimonium con
trabere non poſſunt ⁊ ſi contra
xerint etiam ſi ſint facti irregula

ſubdiaconum. ¶ Mota primo ꝙ augumétatur de

lictũ ꝓpteꝛ excellentiam diei in qua fuit commiſſum
unde pondeꝛatur h̊ ꝙ in ſabbato ſancto nulneꝛauit
diaconum de quo uide bonum textum. cum glo.
in. c. homo chꝛiſtianus.xl. diſtin. æ in. c.cum quida:
2z quod ibi nõ.de iureiuran.=.c.ſicut dignuʒ de ho
mi. ecundo nõ. ꝙ conſtitutus in ſacꝛis mr̃imo
nium contrahens efficitur irregularis adeo: ut neqʒ
in ſuſceptis adminiſtrare poſſit nec ad maioꝛes oꝛdi
nes ſuſcipiendos admitti quod clarius pꝛobatur in
.c.pꝛoxi.poteſt tñ cum tali diſpenſari ut h̊. tem
nota ex hoc ⁊ ex tex. caſum notabilem in quo diſpẽ
ſatur ex ſola contritione ⁊ humilitate peccatoꝛis licʒ
non ſubſit cauſa neceſſitatis uel utilitatis eccleſie uł
euidens pꝛeꝛogatiua meꝛitoꝛũ.nam pꝛopteꝛ hec tris
uel eoꝛum alteꝛum diſpenſatio indulgerur: ut in. c.
tali.i.q.vVij.æ uide bonam glo.in..niſi rigoꝛ.ea.cã

2 queſtione ⁊ in hoc notabis bene iſtum textꝰ. qui⸗
Oie

facit ad mateꝛiaʒ.c.at ſi cleꝛici ſupꝛa de iudi.
nota quod diſpenſatio non imponitur niſi poſt peꝛ
actam penitentiam:ſed dic uel eius partem: ut in. c.
ex tenoꝛe de tempo.oꝛdinã. ¶ VIltimo nota iuncta
glo. pe. ꝙ irregularis non poteſt matrimoniuʒ con
trabeꝛe. nam qtuncunqʒ quis ſit depoſiius ab oꝛdi
ne tenetur tamen niueꝛe cleꝛicaliteꝛ de quo uide bo
num textum cum glo.in.c.dictum.lxxxi.diſtinc. Et
nota ꝙ ſubdiaconatꝰ eſt ſaceꝛ oꝛdo.concor.c.infra
pꝛoxi. ¶ In glo. in uer. abſolutionem in fi. uult er
go glo. ꝙ epiſcopus cum iſto diacono ſuo iure di
ſpenſare non poſſit C Sed tu aduene latius. hic
enim fueꝛunt duo delicta. pꝛimum in eo ꝙ uulnera
uit alium diaconum. ſecundum in eo ꝙ de facto iaʒ
contraxit matrimoniuʒ. reſpeciu pꝛimi dicebat. in
cen.ꝙ epiſcopus poteꝛat diſpenſare ſi ille eꝛat cleri
cus conuentualis:ut in.c.quoniam de ni.⁊ ho. uel
ratione legationis ille archiepiſcopus poteꝛat abſo!
ueꝛe quod non placet hoſtien. quia licet epiſcopus
poſſit abſolueꝛe clericum conuentualeʒ ſi iniuria fue
rit mediocꝛis ſecus ſi fueꝛit atrox ut h̊ eꝛat ut nota
in dicto.c.quoniam. nec placet ſibi ꝙ legatus hoc
caſu poſſit abſolueꝛe unde ſentit ꝙ auctoꝛitate pape
archiepiſcopus hic abſoluit. reſpectu legati remitto
ad plenius nota.in.c.memini ⁊ in.c. excommunica
tus ſupꝛa de offi. lega. ¶ Sed opponitur æ uidetur
ꝙ etiam papa non debuiſſet cum iſto diſpenſaſſe: ut
in.c.miroꝛ. l. di. ubi dicitur ꝙ cum irregulari ex effu
ſione ſanguinis nunq debet eccleſia diſpenſare. So
lu. dic ꝙ irregularitas non cauſatur ex ſola effuſio
ne ſanguinis: ſed opoꝛtet ꝙ inteꝛueniat moꝛs uel
membri detruncatio ut in. c. in archiepiſcopatu de
rapto.? in clemen.ſi furioſus de homi.ubi textus ꝛe
quirit mutilationem membꝛi¶ Sed eſt dubium quo
tidianum quid ſi quis debilitaueꝛit membꝛum ita ut
quaſi ſit inutile quod non tamen detruncauit nun
quid ſit effectus irregularis dubium facit quia pa
ria uidẽtur non eſſe ⁊ inutile eſſe in.c.ij.de tranſla.
pꝛela. Contrarium ſentit hic BGal. ⁊ puto ueꝛius ar
gu. bonum in. c.ſicut urgeꝛi.i.q.i.naʒ membꝛum de
bilitatum ualet ſaltem ad decoꝛeʒ ⁊ in penis ẽ mitioꝛ
iteꝛpꝛetatio licet aliud in ſimili ſentiat Cy. in quẽ. ſz

nouo iure. E. de ſeꝛ. fug. z ibi pleniꝰ ꝑ bal ¶ Quid

u fumc⸗

M Nunelal rtboi .

—
. litenrien⸗

D d Nlunnrio⸗ 1 itõ 1
Pgiocleigo Vyclii onlo .
eont Modun ch⸗
S
Nnichi li niinidi
rermiwachingdrrns
(Crompylmniun
Nptreraudan oin rdni
ſiur iunninlus. b.
ſluoni cjso r ſoch in
Ginſamis nit minoni t bne
Iylentaii ſidien i
Niltehsgilenes conetſun d n
npmli be ſobpimn entorer
Ilnpis ibl n ipohglis
Gitlun ſ arinne wigi
Mshne nenes aaſunndns
Noncicepnin dlin S
un penitns tonnins de uͦ
ant cchuſomnc: mg⸗

un eummg ſolno bon Oe

igin ſrceigintitn

naig ⸗
gra ſ
itcormns
e ſnco ann
lenum cujn .
nCn nig
n 4 h .
. Wiſ ſacnis ns⸗
n nen
Ut neg⸗
n ei mions
woln⸗ Sordi

ins pob .
ul cibene 1Oarur
i

,

WMWMWNoLi
bn omſ nmnnoniy an
gus tcgpolns bocg
er Ceicdin cecto ncebo
incdeum n aſin E
tſuen o onor iffir
Nr olioreninf duret
Sn odarono ſwoeci
(BAurcene uins, di
Gicn. pinmn ned aren
nicondunnedendi
õ
oreur nrr ,Mc
i cHnancitv.
Earchipllns potan bi
boſten. gpa tcaeptopns
umcorvennadd nunaſte
fveitanor ubemnn hoit
.nr eua ſtig eynsdot
mdeſartq mcoiine i
on. ken kgnilnud
terinanN Giclürid
Srl ooniu tltut

Zcpntſrcuni eniſe
hi Amyuninmt
nyͦamnuli n H
on almrr len ef
ercnit monsle

¶ Ne conditio: appo.

aũt appelleẽ mẽbꝝ ⁊ nũquid digiius ſit mẽbꝛũ nide
ꝑ bar.in..ij.ff. de pub.iudi.ubi ↄcudit mẽbꝛuʒ ap
pellari ꝙ bʒ officium ſepatum ⁊ diſtinctum ab alijs
mẽbꝛis ut occulus.lv.di.ſi euangelica uel manꝰaut
pes: ut in.d. auc. ſed nouo iuꝛe.digitus ãt nõ ẽ pꝛo
prie mẽbꝛũ ſʒ ꝑs membꝛi. Ego ad h allego bo. tex.
lxxxix.di.ſingula ubi appellat᷑ mẽbꝛũ ꝙ hʒ officium
diſtinctum. Ex quo põt iferri ꝙ incidẽs alicui digi
tum nõ ẽ effectus irrłaris: ſecus ſi toram manũ nel
occulũ aut pedẽ.ꝛeſpectu ſecũdi delicti qs poſſit diſ
penſaꝛe dicã latius.j.i.c.ꝓx. ¶ In gl. pe. ibi degꝛa
dari debeat dicũt doct. ꝙ melius dixiſſet deponi:qꝛ
ꝓpter homicidiũ clericus nõ degradatur:ſed punit
ut in. c. cũ nõ ab hoie de iudi. ſʒ dic ꝙ depoſitio po
teſt appellari degra datio: Iʒ nõ fit actualis ? ita lc q̃ᷓ
tur tex. in. c. tue.j.de penis ⁊ puto ꝙ etiam ögrada
tus actualiteꝛ nõ poſſit öheꝛe mr̃imonium:qꝛ lʒ ille
ꝑ iat oẽ pꝛuilegium cleꝛicale: ut in. c.ij. de penis li.
Vi. tamẽ ſẽper remanet caracter ꝛõe cuiꝰ ſi de facio
celebꝛaꝛet cõficeꝛet Vvum coꝛpus p̃ᷣi ut nõ ibi. Jo.
an. in nouel.tenent cõir theologi.licet glo. aluer ibi

ſentiat.
£ litteꝛarũ. Subdiaconus ma

trimonium Sheꝛe

nõ põt ↄſultatio ⁊ rnſio: fa ibi ſupeꝛ quo
UW vri ꝙ religio appellat̃ oꝛdo foꝛte ſic dicta

fn doc. qꝛ oꝛdinata ? appꝛobata eſſe dʒ:ut in.c.fi.

de reli.dõi. ¶ Sedðo nõ.ꝙ clericus in ſacris ducẽs
uxoꝛẽ dʒ ↄpelli ad illã abiurãdã.i.cũ iuramento re
mittẽda æ ꝛenũtiandã ita ꝙ ulterius eã nõ admittet
ertio nõ ꝙ ↄſtitutus in ſacris Zbhẽs mr̃imoni
mn ꝑdit executõem oĩuʒ oꝛdinũ.nec de facili diſpẽ
ſatur ſecum in ſacꝛis. ¶ In glo. pe. in. fi. nõ ultimã
ſolutionẽ ꝙ eps põt iure ſuo diſp ſaꝛe cum clericis
qui in ſacris õxerũt mr̃imoniũ ⁊ hanc opi.tenet hᷣ
Inn. ſentit eriã hoſti. dicens ꝙ in. c. pcedenti papa
ondit epis ptãtem eis conceſſam ad iuris rigoꝛem
temꝑandũ.hic vo loqᷣtur de rigore qui fuãdus eſt
in duobus caſibuſ.pꝛmꝰſi populus ſcãdaliʒat᷑ ccſſat
ãt ſcãdalum iſto uolete ĩtrare ꝛeligionẽ. E ecũdꝰ
cqus cũ nimet᷑ ne multis cꝛaſiantibus locus ſit exem

plo in.c.i.de poſtu.pla. At ſᷣm Gof. in. c. pcedenti
eꝛat penitens ⁊ contritus. hic aũt ſecus.nam iſte ex

pectauit cõpulſionem epi: unde ſponte:non dimiſit

uxoꝛem ⁊ utraqʒ ſolutio bona. Dic eꝛgo ↄcludẽdo
mateꝛiã ꝙ aut iſte cleꝛicus incidit in bigamiã: ut qꝛ
de iure aut de facto õxit cum duabus uel cum una
conupta. æ cum tali nõ diſpenſat epus:ut in. c.nuꝑ.
2?.c. iij. de biga. Aut ↄxit cum unica nirgine ⁊ tunc
ſi eſt cõtritus ⁊ penitẽs epᷣus põt diſpẽſare:nt in c.
pꝛecedẽti ⁊ carius in.c.ſane de cle ↄiuga. alias aũt
no gebet diſpẽſare:ut hic. Aen
2rr e otum ſolene im
mimmus *pedit ⁊ dirimit ma
trimoniũ poſt Sctuʒ. uotũ ſimplex tantum
ipedit ↄpendũ:ſʒ nõ dirimit poſt ctuʒ. In pꝰ deci
ſa ↄſultatio. In Fa diſtinguẽs rnſio.ſecundũ mẽbꝝ
ibi ueꝛuʒ. ¶ Mõ pꝛio ꝙ li; nouens ſe intraturum
religionẽ debeat ↄpelli ad intrãdum iuxia nõ. in. c.
bonectum de ꝛegu.æ in. c.ex pae de cenſi. tũ ſi añ

— ⸗ „ 2 — 2 .
i igꝛediat᷑ Sxit mꝛimoniũ nõ dʒ cõpelli ad dimittẽ
dum uxoꝛc᷑.qꝛ ꝑ foꝛtius uinculũ ſuꝑuenics tolluur
notum primũ:ut in.c.unico de uoto li. Vi. facit. c. q
poſt uotũ de reg. eo.ti. ? li. ¶ Secũdo nõ. ꝙ uotũ
de itꝛando ꝛeligionẽ dẽ ſimplex ⁊ nõ ſolẽniʒatũ quo
ad meimoniũ dirimẽdum niſi b ꝓfeſſioneʒ ſubſeqn
tẽ de quo in.c.unico.pall li.vi. æ idẽ dic in uoto cõ
tinẽtie ut ibi Gerbel hitum in fi. de h̊ dic me
lius ut dixi in.c. ex ꝑte ⁊ in. c.Oſulti.⁊.c.ſtatuimꝰ de
regula. ⁊ uide tex.cũ gl.in.cle. eos.de regula.Et in
effectu dicẽdũ ꝙ uotũ ſolẽniʒaĩ ꝑ ꝓfeſſionẽ neduz
expſſa:ſjʒ ẽt tacitq:ut in.d.c.unico.unde dicendũ eſt
an ⁊ qñ ſuſceptio ſeu delatio hitus iducat ꝓfeſſionẽ
⁊ dicẽdũ:ut dixi in dictis iuribus pᷣall.
IiInir Suſceptio hitus ſiñ ꝓ
Onſu luit. feſſione nõ dirimit nr̃i
moniũ gctum:ſed ↄᷣhendum impedit. hec
ſũ matio eſt nimss gnãlis:unde fmn intellectum quez
teneo ſũmo ſic. Suſceptio hitus ꝓfeſſoꝛũ extra reli
gionem a nõ hnte p̃atem incoꝛpoꝛãdi religioni m
pedit idubio mr̃imoniũ phendum:ſed nõ dirinit 3
ctum.primo conſultatio.fo ruſio ibi conſultanoni.
s primo ibi ſuꝑ altare ꝙ qniqʒ ꝓfeſſio fit ſu
per altaꝛe ⁊ nõ in manib ſuꝑioꝛũ qð intelligũt doc.
2? qn fit ſciẽte ſupioꝛe ⁊ ꝑmutente. nã de moꝛe qua
rũdam religionũ e:ut ꝓfitẽdus ſcribat ꝓfeſnonem
ꝓprijs manibꝰ. æ ſic ↄſcriptam ponat ſuper altare
pſente toto ↄuentu ⁊ acceptante.nam nõ põt qunis
ſeipin incoꝛpoꝛaꝛe ꝛeligioni:ſed oʒ ꝙ inteꝛueniat cõ
ſenſus pᷣſidentis in illa. ut in. c. ad aplicam ſupra
de ꝛegu.⁊ uide qð ibi dixi.¶ Secũdo nõ tex.mira
bilem ꝙ ſuſceptio hitus reigionis impedit mẽimo
nium 5bendum: ſed non dirimit de facto pctum.
¶ Kontra H̊ oppo. uidetur eni ꝙ debeat dirime?
ut in. c. ſuꝑ eo de reg.⁊.c.uidua ̊ eo.ti So. glo.ij
intelligit tex. ð hĩtu ꝓbationis prium loqᷣur in bitu
pꝛofeſſionis uel ſecundum glo.iij. quandoqʒ appa
