eſt clericis permiſſus:ſed non ludi conditio nt habe
rent licentiam equitandi. erbe⸗ colligitur alius
intellectus ¶ ¶ Tertio poteſt dici ut in glo.ſequenti
quod ludus erat illicitus propter commixtionem
laici:quia clerici non debent lndere cum laicis.
Er nota bene bunc intellectum. cauendum ergo eſt
clericis a tali commixtione. nam caſus inde proue
niens imputatur eis. ¶ Alius intellectus eſt quo
indus eſt premiſſus:æ etiam ludi conditio. Sed
clericus ille erat in culpa in non reddendo ſe aptuʒ
in conditione ludi. debuit enim deponere falcem.
Sed queꝛo quid ſi ſubdiaconus expꝛeſſe prohibuiſ
ſet equitandi licentiam. uidetur quod non incidat
in irregularitatem. . Eontrarium ſentit ¶ Moſti.

ꝙ propter ludum debebat cogitare boc euenire

poſſe:ſed de hoc dubitarem ex poſtifacto: ſed poriuſ

niderur conſulendum in fauorem clerici. ¶ In gl.
fi. in. ki. tene primam ſolutionem: nam. c. ſequens ꝓ
cedit de iure communi:ut ibi dicam ſuper glo. lina.
¶ Et nota. glo. quia pluries repetit ludum alias
clericis licitum efſ ci illicitum propter commixtioneʒ
laicorum. ¶ Sed quero extra glo. quia papa 5ᷣ
dicit quod diſpenſatiue porerit iſte archiepiſcopus
pati hunc archidiaconum miniſtrare in archidiaco
natus officio: nunquid hoc caſu archiepiſcopus diſ
penſet iure ſuo:communiter tenetur quod non:ſed
diſpenſat ut cõmiſſarius pape:qꝛ in ſacris ordinibꝰ
ſolus papa diſpenſat etiam cum homicida caſuali
ſed in minoribus diſpẽſat epiſcopus iure ſuo ut in
*c. ad audientiam. infra eodem. nor ex hoc
2 ex illo.c.quod licet cum homicida noluntario nõ
diſpenſetur uel ſaltem non de facili ut in. c. miror.
l.di. ramen cum bomicida caſuali ſolet diſpenſaxi ut
hic ? in.c.ad audientiam prealle.

unhn

Wm lunli lar⸗
Auntlasenin iſß ainpucmun
n pa fnlſrin i lernche
rnrlgice irlotni⸗ 4 nuce
Cn doc gvi porſtcnordt Acis

gnlo uin Ceid d 1.

„ioncnodninſunmid. ci

pornerbonicch Cleopnnd
aioba elda. Gect. infmr
telecmm qg e ine cönuni ſtepne
ulonn inepploriaten incumniter r
ioa cporor no t 6 ponino⸗
cbie on erpiur dipenno.
Wepermaus cc n,on iber ox
uc ſpenanonead boc nerbo iben
acns ehrben l i Jun de⸗
Nktannibiſresin ſehabantet
lelna üeraſpenſanone cvod

Depimns

nr honſccdun inegiinis

chofnicgium Inpptatnn eigoifuiti,

noiniſo ungibi nnſ

elaro pimmn yivocet ſon

icucſerm u innci e
”
rinsnn leffrmd un
wiewlhnit ci/on B
en .
E loe ſ gerſoge
inthſpn tine ti⸗ Nn
ns

miistain ſaſeſnidns 1

tnnan den
dn N Wode
. . 4
honblen

S=
☛
S. S⸗
= = =
. =
E
S=
=

d nmns duſto
ündadon
gtsmnſtult
Sam an ch Eri
cilnn a
bonsbnn ut ,
CEoatmovoc un ben
olnpaudiinltirlnbni
inſſihmn
m mgſtilins eg r
n aſige inpnunr ncono.
illcte ni ndus non con
oſi dcit crod gls oenibene
8ſed non odi corcſio nbabe
hmni. (Erderngnr ains
Aid dd mincſoſetene
1 cins wroptet Cnmnipioren
non dcpen vdae an bis.
Ine inrlenun annchmn geo G
mimere umls ie Nee
aAn
ganm ondoOd
õ
ut indthongrflien.
üronshtſeſſcht
mnnidenn ani c
Cormntonſenit d.

1 Ceſene dot Aſct
en 6 Nfmlizui

itnemer eas
Baumiu
nun Ctmvnmmm tlli

Ator. Homicidium cauſale nõ ĩpu
. tatur ei qui non fuit in culpa
hoc dicit. ſecunda ibi ideoqʒ. ¶ WM. pri
mo ibi cum quodam clerico ludeꝛet. ꝙ ſudus ſola
nioſus non eſt cleꝛico inteꝛdictus nam ſi eſſet pꝛohi
bitus impntaꝛetuꝛ ipſi clerico homicidium: quia
dediſſet opeꝛam rei illicite: ut. d. c. pꝛoximo.= intelli
git Inno. de ludo ſcacoꝛum qui non eſt clericis ꝓ
hibitus uel alio leui. Idem nõ. glo. iuris ciuilis in
aué. interdicimuſ. C. de epiſ. æ cle. licet Ci. aliud ſen
ſit:ſed pꝛimũ uerius.ar.hic ⁊ in.c.clerici.ij.de ni.2
honc. cle. Iite ramen intellectus licet ſit uerus in ſe:
non tamen uidetur congꝛuere littere que dicit ꝙ ex
lu lo contigit ꝙ ille pꝛoiecit eum ad teꝛram. nam ꝓ
ſtratio non comtingit ex lndo ſcacoꝛuʒ: unde poteſt
intelligi ꝙ ſic ſolatioſe ludebant ad bꝛachia:ſed tũc
poteſt intelligi ꝙ ille ludus non fuit deliberatus:
alias fuiſſet imputatum clerico non remonemti a ſe
cultellum: ſed foꝛte alius inſilinit in eum ludendo z
pꝛoiecit eum ad teꝛram. et ſic in nulla culpa repeꝛit
pꝛoſtꝛatus. ota ſecundo ꝙ licite cleꝛicus ðᷣfeꝛt
cultellum alias enim fuiſſ̊ ei imputatum hoc homi
cidium: quia fuiſſet in culpa defeꝛendo cultellum: ſʒ
debet intelligi de cultello apto ad incidẽdum panèe.
Et nota hoc quia poteſt quotidie accidere:ſecꝰ dic
de alio gladio ut in. c.cleꝛici de ni. ⁊ hone. lti
mo nota quod dixi in ſumario. ꝙ etiam cleꝛico nõ
imputatuꝛ homicidiu ſaſe quando non reperit
in aliqua culpa. In glo.fi in fine iene pꝛimum
intellecrum ꝙ de iuꝛe cõmuni iſte pꝛomouetuꝛ: quia
nullam iꝛregularitatem incuꝛrit ex qno non fuit in
aliqua culpa:ut nõ. fuit.S. c. pꝛoximo in glo.fi.er ꝓ
boc ꝙ hic non exigitur diſpenſatio. facit littera ibi
libere permirtas ⁊c. nam non libere pꝛomouetur. ſi
egeret diſpenſatione ad hoc neꝛbo libeꝛe nõ.in. c.li
cei epiſcopus de pꝛeben.li.vi. Item papa hic ſe re

feꝛt ad facrum ibi ſi res ita ſe habet ⁊c̃.⁊ ſic de iur.

amauetuz 7 n ex diſpenſatione quod nõ.

. J uiꝰ ope
B ſcep imus. ſa Urit ſeant

tur homicidium iꝛregularis efficitur. nel
ſic homicidium imputatuꝛ ei qui fuit in culpa. Cõ
munis diuiſio ſecunda ibi nernn 4 Mota pꝛimo
ꝙ fur ⁊ latro capiuntuꝛ equiuoce ⁊ ſunt ſinonima:
nam iſti qui acceſſerant ad furandũ de nocte in pri
cipio nuncupantur latꝛones. æ poſtea ipſi idem ap
pellantur fures. nam illa diffeꝛentia quam aſſignant
doctoꝛes. S. eodem in. c.ij. non eſt peꝛpetuo ueꝛa ut
hic patet. concoꝛ. S. eodeʒ. ſi perfodiens ut ibi dixi.
& ecundo nota. ibi ueſtimentis propꝛijs quoꝗ
largo modo poteſt frater appellare ueſtes propꝛias
eas quibus induitur æ appellantur pꝛopꝛie ad diffe
rentiam aliarum rerum monaſterij quibus non ita
ntitur ſicur iſtis neſtibus. de quo uide quod notat
gloſa in. capi. nolo.z. capi. non dicatis. xij. q.i.
Nora rertio caſum apertiſſimum ⁊ notabilem ꝓT 0°
rebus conſeruandis non licet clerico occidere latro
nem:licet aliter res conſernari non poſſent immo
potius ſuſtinere omnem iacturam rerum: zæ nullibi
ita bene probatur ut hic:tamen ipſas res non pro

.
¶ De homici. noli

hihetur defendeꝛe ur in. c. olim i de reſti.ſpo.⁊ dic
ut ibi dico ſuper glo tem quaꝛto nõ.ꝙ ita te
netur de homicidio ille qui interfecit ſicut ille qui li
gauit. pro hoc tex.in.l.item mella. S. ſi alius fſ. ad
l. aquil. ubi tenetur de dãno ille qui tennit ſicut ille

qui precuſſit quod probat bec littera in fi. iuncta

glo.ubi dicit quod utriuſqʒ opera illi fneꝛunt inter
empti: ⁊ tamen tantum unus pꝛeſtitit operam in li
gando. n glo. i. in fi ex hac glo. collige dupli
cem intellectum ad litteram. primnm quod ideo im
puratur homicidium ſequens: licet defenſionis con
ſa factum ſit:quia preceſſit culpa in ligando:nam
ex quo iſti habebant ꝛes ſuas ſaluas non debebant
ligare: ſed eos extra monaſterium mittere¶ Secun
dus intellectus eſt quod iſti interfeceꝛunt pro re

bus ſaluandis quod non eſt licitum clerico: nec ob.

c.ij. S.e.quia ibi defendẽdo ſe ⁊ ſua ſecutũ eſt homi
cidium.ſecus ſi pro defenſione rerum tantum. nec
ob. huic intellecrui capirulo dilcõ de ſen. exc. li. Vi.
quia ſecundum bhoſſi. licet clerico pꝛo ret vg ſaluan
dis inuocare brachium ſeculare z eius auxilinʒ: ita
loquituꝛ ille tex.ſed non deber in pꝛopꝛia peꝛſona
aꝛma moueꝛe ut hie.æ ita tꝛanſeunt docto. cẽmuni
ter:ſed ceꝛe iſte intellectus nimis reſtringit illam lit
teꝛam. Contꝛaꝛium ſenſit ibi glo. fi. æ glo. qre eſt in
neꝛbo bonis.ideo conclude ꝙ pꝛo defenſione rerũ
licitum eſt clerico manus inijcere z defeudere cum
baculo ⁊ gladio.non debet tamen pꝛocedeꝛe ad ſe
ua ad occiſionem: ? hoc uoluit iſta litteꝛa . ibi tam
acriter in illos exardeſcere ⁊ ceteꝛa.nen eꝛgo pꝛohi
betur liciia zæ moderata defenſio: = ſic nidetur intel
ligere Inno. in. c. ſi neꝛo. el pꝛimo.de ſenten. excõ.
quod nõ. An autem laico licitum ſit indiſtincte oc
cideꝛe pꝛo ſaluandis rebus dixi in. c.ij.S.eo deʒ. dic
ut ibi. ¶ Tertia lectura colligitur ex glo que eſt in
neꝛbo interimẽtuꝛ quod iſte poteꝛat fugeꝛe. dum ſe
ſoluere nitebatur.æ nota ſingulariteꝛ iſtam gloſam.
iuncto textu. quod non excuſatur clericus ab homi
cidio ſi fugiendo poterat illud euitare YIdem nõ.
gloſa in clementina ſi furioſus de homici.æ nidetu
notabiliter glo.iſta pꝛobare iuncto textu. in fine.
non ſolum cauſatur iꝛregularitas: ſed etiam pccca
tum:quia exceſſit eccleſiaſticam manſuemdinem uo
lendo potins occide:e pꝛoximum quam fugam ca
pere. In laico nero HBarto. tenet contꝛarium in.l.
i. C. unde ni.quia cum fugari ſit obpꝛobꝛioſum et
iniuꝛioſum poteſt licite reſiſtere: ut ſe liberet ab illa
iniuria. uide quod dixi in dicto. capꝰ. ij. ö. eodem.
Alius intellectus aſſignarur ꝙ iſte fuit in culpa in
dimi ibi duos licet ligatus in cuſtodia unius
In glo. in uerbo dennere in fi. quaſi uelit glo.
dicere quod in.l.furem. probatur qð ñ lʒ idiſticte
laicis interficere latꝛonem :ſed quando non poſ
ſunt aliter euitaꝛe mortis periculum. ¶ Sed ille tex
tus intelligit multipliciteꝛ. et comuniter intelligitur
de periculo rerum: æ tunc ſolue contrarium. quod
licet hoc liceat laicis non tamen clericis dic nit dixi
in capitulo.ij. j. eo. Er glo pennltina in fi. et ex
hac glo.nõ. ar: abbatẽ poſſe inquirere ⁊ punire mo.
nachum ſuum de homicidio:nam ippᷣe abbas ꝛemlit
p 2

4*

„
—

¶ He homi. uolui⸗

poc pape:non auũt ſe impediuit eps æ facit ꝓ opi.
Jo. de ligna.᷑ in cle.ne in agꝛo. de ſtatu regu.ꝙ; ab
bas põt inquireꝛe contꝛa monachum ſuum iudicia
lireꝛ ⁊ puniꝛe.plenius dixi in ꝛeperi.c.ſiquis contra
clericum de ſoꝛo. cõpe. Abbas.
2 ans canſam homici
£ cetero. dio irregularis eſt hoc
dicit. ota primo ibi non nideinr ꝙ
peꝛ hec neꝛba ꝛeſpondeiur de inꝛe. æ tantum ẽ dicẽ

no uider ꝙ;tuʒ non eſt ? facit pꝛo dicto teſtis. Sed

queꝛ o quia litteꝛa loqnit᷑ de diacono quid de alio
clerico. dicendũ qꝗð idem. æ idem in laico.ſed ̊ nã
tur – Secundo queritur qꝛ bic dicitur ꝙ
nõ ẽ ꝓmouédus ad ſaceꝛdotiũ. nunquid poſſit mi
niſtraꝛe in alijs prius ꝛeceptis. æ dicendum ꝙ non
qꝛ exquo incurrit irregularitateʒ ꝛemonendus ẽ ab
omni miniſtecio ecdleſiaſtico vr in. c. pꝛeſbiteꝛum s
eo. ¶ In glo.i. in fi.nõ.glo.iuncto tex.ꝙ appella
tione cãe intelligimus de pꝛopinqua ? non de ꝛcc ta
27& ꝓ cã propinqua imputatur 7 non ꝛemota.pone
exemplum in cauſa ꝛemota.fcci feneſtram in domo
aliquis ſponte pꝛecipitauit ſe de ea. tunc eniʒ ego ſũ
cauſa ꝛemota:nec ſum in aliqua culpa. Sed cauſa
pꝛopinqua fuit fatuitas illius ſe pᷣcipitantis. ſed in
quãtum glo. allegat.c.pꝛeſbiterum.Sð eo.ad ꝓbocũ
ꝙ cauſa ꝛemota imputatur ubi fuit animus nocedi
dicit Inno. ꝙ ibi fuit cauſa pꝛopinqua.æ an et eñ
imputetur cauſa ꝛemota. vide quod nõ. in. c. ſicut ẽᷣ
teſti.æ in regula imputari de ꝛegn.iur.li. vj.

. . Homicidi
OD audientiam. mraſale
y imputatur ei qui dedit opeꝛam rei licite: ſi
non adbibuit diligentiam quam debuit. Cõmunis
diuiſio. ſecunda ibi. quia ueꝛo. ¶ Mota primo ꝙ;
clericus licite inſtat circa coꝛectionem familie ſue
eiiam moderate ue:berando.nec caſus inde contin
gens ſibi imputatur ſi modum in coꝛigendo non
exceſſit:ſecus autem ſi modum in coꝛrigẽdo excede
et. ⁊ ita intelligitur iſte tex. pꝛo hoc.c.cum uolũtate
de ſen. excõ.¶ Mõ. fo ꝙ in caſu dubij debet quis
porius dubitari irꝛegularis.æ nidetur iſte tex.cõtra
Inno. qui diẽ hoc. ꝙ cũ irrꝛgularitas ſit ð inꝛe po
ſitiuo.non debet index aliquem in dubio ꝛeputare
irregularem: quia pene moliende ſunt de pe.diſti. .i.
F. pene. æ in.l.inteꝛpetratione.ff.de penis ⁊ in ꝛegu
la in penis de ꝛeg.iur.li.vVj. Sed ceꝛte nec primum
dictum nec ſecundum uidet᷑ indiſtincte nernm. nam
irregularitas que cauſatur ex bomicidio uolũtario
eſt ẽt de iure diuino:cũ deus dixit ad dauid pꝰ ho
micidium nõ edificabis mihi templum:quia uir ſan

guinis es tu de cõſe.di.i.in prin.vide bonam glo.

xxi. di.in ſumma. facit rex.̃m unum intellecium i. c.
.i. S. eo. z quod nõ. glo.in.c.ſicut dignum.e.ti.
Item ſcom dictum non eſt uerum ut pʒ h. ⁊ i. c. ſi
gnificaſti. j. eo. dictum m Inno. ſolet cõmuniteꝛ al
legari pꝛo norabili æ male: qꝛ nõ pꝛocedit idiſticte:
Vn de:ſic diſtingueꝛeʒ ꝙ in foꝛo ↄtentioſo ubi agit
de pena imponenda pꝛo irregularitate contracta
n debet quis in dubio ꝛeputari irregularis. quis

pnie tunc agitur ad penam ? hoc caſu procedat di
crum Inno. ? ita loquntur iura allegata per eum:
aut agitur in foro pniali ad imponendam pniam æ
dubio debet potius reputari irregularis:quia i fo
ro penitentie ſemper tutior ꝑs eſt eligenda:lʒ nidea
tur durior:quia in illa parte nulum ſubeſt periculũ
ad hoc preal.c.ſignificaſti.⁊ idem dic nbicunqʒ du
bitatur de aliquo delicto.ad hoc uide glo.nõ.in.c.
unico de ſcruti.nam bonarum mentium eſt nimere
culpam:ubi culpa minime reperituꝛ. Vv. diſtin. in. c.
ad eius nero nortatur in. c.ij. de obſerua. ieinnio.
Item eſt ubi agitur in foro quaſi pniali.utputa qꝛ

non agitur ad penam proprie: ſed nt ab altaris mi

niſterio abſtinear. uel ut abſtineat a ↄtractu mrionij
uel ab alio actu exercendo in quo exercendo ſubeſ
ſet peccatum:tunc eniʒ debemus interpretari in ꝑtẽ
ſecuriorem:licet illa ſu durior. de hoc optimus tex.
hic ⁊ iin pꝛeallegato.c.ſignificaſti ⁊ in ĩ.c.iunenis de
ſponſa.cum ſi.⁊ ad predicta facit ꝙ nõ.per Inno.
in.c.cum tu.de teſti.⁊ hoc nota. n. glo.i. in fi.
nõ glo. pro intellectu illius.c.lator. debet enim ille
tex.reſtringi quando ille non facit inſultum ſecus
aurem li irruiſſet in alium etiam ludendo:quia tunc
fuiſſet in culpa.ideo poſtea caſuſ contingens ſibi im
purarerur.¶ In glo. ij. in fi. reſtringe hec genera

lia gl. ʒ ea que dixi in ſecundo norchii gl.
11

fi. dicit hoſti.quod ſolus papa in ſacris dupenſat
ut in. c. continebatur.S.eo. ſed in minoribus poteſt
eps ſuo iure diſpenſare.pro hoc facit iſte tex. ibi
poteris concedere ii minoribus æc. nõ. ergo hoc
dicium. Et conclude larius ꝙ cuʒ bomicida uolun
tario nunqꝙᷓᷓ diſpenſatur in aliquo ordie.papa tamẽ
diſpenſat:lʒ de facili faciat ut dixi in.c.ſiẽ dignum
S.eo.cum homicida uero caſuali poteſt epᷣs diſpen
ſa e in minoribus duntaxat ut hic. In ſacris aut ſe
cus quia ſolus papa diſpenſat ⁊ ſolet diſpenſare ut
in. c. continebatur. S. eo. z quod nõ.in.c.ſiẽ cignum

pal: ¶ Extra glo. queritur hic quidaʒ conſuluit iac

tum baliſte uel machine uel inſultum alicuius caſtri
ex tali conſilio ſecutum ẽ homicidiũ:nũqͥd ↄſulens
ſit irregularis ex quo directe non ↄſuluit in morteʒ
alicuius. Inno. concludit ꝙ ſic:qꝛ fuit cauſa ꝓprin
qua homicidij.debuit eim cogitare ꝙ ueriſimilꝛ ex
talibus ſequeꝛetur bomicidiũ. Idẽ cõclndit in cõſu
lente ut furtiue aliquis capiatur nel aliqð caſirnʒ ſe
cundum eum. licʒ eim de facili nõ ſequat homidinʒ
ſicut in pꝛedictis caſibus:in ſepe ex hoc homicidiuʒ
pꝛouenit:? ideo ſecuto homicidio conſulens eſt ir
ꝛegularis.æ hec nõ.quia extẽdunt iura dicẽtia queʒ
effici irregularẽ ex ſolo cõſilio.l.di.ſiquis nidnam.
2Z. c. ſicut dignuʒ. S. eo. ut pꝛocedãt nedũ onñ directe
conſuluit in mortem alicuius:ſed ẽt quãdo preſtat
cã proprinqua ad mortẽ. Et hoc intellige ubi ↄſu
litur res illicita: ſecuſ ſi licita ſʒ Inno. puta ↄſuluit
quis ut maleficus capiatur uel ut exponat ſe morti
pro patria uel pro fide:nam ſi tunc ſeqret᷑ ideo ho
micidiuʒ non iputatur conſulendi. xxiij.q.viij.emi
timore ⁊.c.hortatu:idem ſi conſulnit alicui ut ex
ponat ſe morti pro fide xpiana. ⁊ idẽ dic in ſilibui
caſbus. Secundo ꝗrit quidam conſulun a cè

nlimin
Gonrlo

((ntann
anſennrintt
zte iictenchiut

ſ nndo

fendmard ekcedeni
go tenen gnpeſtit muinde
ucttrind ago ſonn

unn od mouen ber um i

t wſo ſonlian n in

houiſnr mn l l⸗
iIUsopenn a leir /enn
ſeolabranno rocad AMve
xomninenn non ſut ſel ongon
o Ino coevcr geollutsck
chn colli tencene in
Nvon obtegamn int nocmore⸗

rireliz cre coiicirmſdi

Mairegharintems ſmies es

Anarine detenaeutſomucen
dus erenpinseſ. Maolensl
na Don
Necns, n
un rei icie ec itr inm
ſitiit Mo g
lani ap line opoul acy h
lipſr eltoem leir einiſ
atll anſt ennito is nae e
imnn RNntu 1
Nſccat gtieeer WWant
ogitpunnrſeſoi cnon inegel

uo adſegenaauii⸗ Udad
gen⸗ c⸗
nmni centi nin iſß an

e drcinfrir ö
en er in,

awilisckirdtn gin le

irm i iſilun ſens
n maian bddntorgrig une
haſtnait Coningens biimn
Loiſinſineſtnge ber genan
ninſenndonanhi⸗ 1g.
Ars ann ir aas Upenſa
dum, dinninerdes hock
Ahenſiae go bar iut ſee t
igen mnortis te ögtee
bcehuisa7onidt un
Smnamm inaiaonce i mi
l urwdi iXNKr AG
walal uf cjs dl
Autumrarbe Nlns ul
1dpenſat ſoacihenſere u
cot od in Keegun
ucnum bicondCeſdn
cGne vaittanm dientd ni

Gmmibniddinigt n
od negenon O0brinnorc,
conveit ſgn itcapyrn
Gchurein ohiar omnſnlien

mnuici Naliin ⸗
insepumn i uuil
end ui illi bont .

.
1

¶ De homici. nolu

ſuo ut inteꝛliceret alium de illo conſilio ĩterẽptꝰ fuit
iſte qui debebat alium occideꝛe:nunquid ↄſulẽs ſit
iꝛregularis.⁊ pꝛio vr̃ ꝙ non qꝛ nõ cõſuluit ĩ moꝛtẽ
illius:ſed in moꝛtem alterius ergo non cõmiſit ho
micidiũ nec facto nec conſilio nec pꝛecepto. Inno.
⁊ hoſti.concludunt ꝙ ſi neriſimiliteꝛ iſte poterat oc
cidi ab inadẽdo:tũc eſt iꝛregularis:qꝛ vᷣbebat cogi
tare hoc poſſe euenire.ſecus ubi ceſſat illa pꝛeſump
tio ſeu ueriſimilitudo:ut qꝛ ille cni datum erat con
ſilũ eꝛat illo longe foꝛtioꝛ.ſed Jo. an in. c. fi. eo. ti.
li. Vi. vᷣrium tenet per tex.illum.⁊ iſtud uerins nam
omni caſu iſte incuꝛrit iꝛregularitatem tanq; dans
operã rei illicite: qꝛ cogitare debuit hoc euenire poſ
ſe.nã ſi mando uel ↄſulo nt ticius uerberetur: æ iſte
mandatariꝰ excedendo fines mandati illũ inteꝛficiat
ego teneoꝛ qꝛ pꝛeſtitit cauſam pꝛopinquam moꝛti:
ut eſt tex.in.d.c.ſi ergo foꝛtius quando dedi conſi
lium ad moꝛtem per illum tex. idem dicendum in ca
ſu noſtꝛo ſi conſuleret nt occideret 7 innadens fuiſ
let occiſus:ut tunc conſulens ſit irregnlaris tanquã

dans operam rei illicite. lterius querituꝛ quid

ſi conſului amico ut occideret aliquẽ inimicum ſunz

ille incontinenti non fecit. ſed longo tẽpoꝛe inteꝛpo
ſito. Inno. concludit ꝙ conſulens eſt iꝛregularis:
qꝛ debebat cõſiliũ renocare.⁊ ſi putabat amicuʒ ſu
um non obtẽptatuꝝ in reuocatione debebat hoc in
timare illi Z quẽ conſuluit: ut ſibi caueret.alias non
euadit iꝛregularitatem: æ ſimiles qões. uide Inn.
? maxime de tenẽte urſum uel lenonẽ ex quibus ali
quis peremptus eſt. Hieatan ſiculus docto.
. Homicidium caſuale ñ
J lectu 8. imputat̃ ei qui dat ope
ram rei licite nec fnit in culpa. Cõis diui
ſio. fa ibi ideoqʒ. 5. p tex. ꝙ cleꝛicꝰ licite aſcẽ
dit equũ:ẽt ꝓ ſalute coꝛpoꝛali nt pʒ hic in fi. e.ubi
dicit ꝙ iſte dedit operam licite rei: nã ſi fuiſſz in cul
pa ex tali canſa equitãdo caſus inde ſequẽs ſibi fuiſ
ſet imputatus. ota ſecundo ꝙ actus cõtingẽs
ex ferocitate equi pꝛeter uoluntateʒ ⁊? culpã ſeſſoris
non imoutatur ſeſſoꝛi quo ad iꝛregularitatem: æz idẽ
quo ad legem aquiliã uel ad refectionem damni. de

quo tamé dicendũ nt in.l.i.ſi quadru. an. fe. dl. 7 iĩ

.l.in lege aquil.ff.ad legem aquil.

n glo. in neꝛ
bo nec actu pondera bene gl. nam ſi eſlet nera here
tur maxima limitatio ad multa ut ſolus actus in ho
micidio cõmiſſo etiã ꝑ culpam z uoluntatem redde
ret quẽ ihabilẽ ad oꝛdines ſi uſcepiẽdos: Iʒ nõ impe
diat iã pꝛomotum. Er foꝛte glo. fuit mota in ponen
do hanc ſpãlitatem in pꝛomonendo ex eo quod di
cimus de iudice ut impediatur ad ordines ſi aliquẽ
licet iuſte fecit occidi ut. l. diſ. c. i. Sed hec differẽtia
int ꝓmotũ æ ꝓmouendũ nõ bene pꝛobatur iure nt
dicii Jo. an. nec ob. dicrũ ð indice. qꝛ in eo fuit uo
luntas faciendi occidi:ſecꝰautem ubi interuenit ſolꝰ
actus ſine uoluntate ⁊ ſine culpa. exemplum in inci
dete aꝛboꝛẽ ⁊ clamãte ut qs ſibi cauerer: n tẽſi ex i
ciſide aꝛboꝛiſ !ꝛami aiqͥt ↄpꝛiat ille ñ efficit irꝛegk.
n ihilis ad õdieſ ad h.l. di. c. ſi duo. z. c. bi qᷣ ãboꝛc

X£ litteris. Summa ut. S. c. pro

ximo.primo ponit cõ

ſultatio. ſecundo pape indagatio ſecũda ibi nos te⸗
tia ibi ad te ponituꝛ deciſio. ota primo pre
ſoiterum licite inſiſtere circa curam rerum ſuarum
ſeu operis ruralis. uns caſus inde ↄtigẽs nõ impu
tatur ſibi tanquam inſiſtenti rei illicite. pro hoc. c.
i:de cele.miſſa. ota ro quod nubi non reperit̃
accuſator ionk betenti conſilium circa circunſiã
tias actus. ¶ In glo. ij. ibi reddit hominẽ iꝛregula
rem ⁊ ſic uidet᷑ glo. itelligere tex. quod ubi ſubeſſet
ſcandalum:puta quia pueꝛ interemptus erat de ma
gno genere et ſcandalum facerent parentes ſi cele
braret:tunc propter ſcandalum debet iſte ceſſare a
dininis. ſecus ſi ſubeſſet infamia tm:qꝛ tunc ſufficit
ꝙ ſe puꝛget. Et idem uidet uelle glo. ſequẽs i pꝛin.
ſecd in fi. uꝛ ab hoc recedere ↄcludens purgationem
indicendam tam propter ſcãdalum qᷓ;ᷓ propter infa
miam. ſed Hoſti. tʒ primum:quia propter purga
tionom non ceſſat ſcandalum: licet ceſſet infamia.
. an. dicit quod ſi purga facit ſcandalum ce
procedit ſcecunda opinio.al.procedat prima
7 bene loquituꝛ.nã ceſſante ſcãdalo debet iſte poſſe
adminiſtꝛare: ſed iminente ſcãdalo debet deſiſteꝛe:
quia nihil agendum eſt cũ ſcandalo de pꝛeſcrip.ni
hil.immo ſi ſacerdos non poſſet eſſe ſine ſcandalo
in parochia ſua. debet epᷣs eum permutate ad aliam
eccleſiam etiam inuitũ. de quo nide per Inno. i. c.
ueniẽs.de renũ.⁊= facit i.c. cuʒ teneamur.alle.ĩ glo.
primo ergo indicatur puꝛgatio. ſi ea pſtita ceſſat
ſcandalũ. bene quidẽ ał ſeruabituꝛ pꝛima opio.

. &D Süma 7 diniditur na
SS X£ litꝛeris. Sd eamialrar

ibi neceſſaꝛiam reʒ agebat 2= utilem. ꝙ ad
5̊ ut caſus nõ impntetur oportet quis agat rẽ ne
ceſſiiam ⁊ utilẽ. Sed certe quod tex. dicit de nece
ſſaria:non puto quod de necitate requiꝛatuꝛ. ſatis
enim eſt ꝙ quis dat opꝑam ꝛei licite ut. ð. e. dilectus.
nã ibi nõ erat neceſſariũ ut clericus aſcẽderet equũ:
ſed cã unlitatis fecit ergo ſufficit ꝙ quis ꝓmoueat
cauſam nitilẽ. (s f8. ꝙ non tenerur quis clama
re qũ ꝓiſcit aliquam rẽ ad locum ſolitũ:2 per quẽ
non ↄſueuit quis trãſire uit ĩ.l.ſi putator. ff. ad. l. a
qulll.er. c.ſi ſi duo.=.c.hi qͥ arboreʒ.l.dii 2 ł bes.
E BSumma ut. 5. e
IJg m fica ſti. dilectus. ota
paimo ꝙ hoicidiũ actu ↄmiſſum pꝛereꝛ
nolũtatem ⁊? culpã occidẽtis nõ imputat᷑ ẽt qno ad
ſuſceptionem maiorum ordinũ.= ſic faẽ pro his qᷓ

dirxi in. c. dilectus. 5. e. ut etiã in ꝓmonendo nõ im

pediat ſolus actus ſine uoluntate 2 culpa. ¶ Mora
fo ibi. iſtud aſſerit ſe ignoraſſe ꝙ nõ imputat̃ equi
tamii ſi ignoꝛat uitium equi. pꝛocedit m Jo. an.
tã in equo pꝛopꝛiq ꝙᷓ in alieno:nam ſi erat ꝓpꝛius
ex quo ignoꝛauit uitiũ excuſandus eſt:ſi erat alienꝰ
non debebat illum pꝛeſumere eſſe uinioſum. 2 hoc ĩ
dubio pꝛocedit quo ad iꝛregularitatem contraben
dam.¶ S ed nunquid põt agi ad refectioneʒ dam
ni dic ut in.:.t.ff. ſi quadru. pau. fe. di. nam ſi equꝰ
motus fuit contra naturam alio equoꝝ poteſt agi
contra dominum equni ad damnum uel ut det equũ
ał ut reficiat damnum.de quo dicendum nt in pall.

b 3

¶ De bomi. uolũ.

l. i. ¶ In glo. in vbo ſi eſt ita ĩ fi ¶ Mõ gl. qꝛ ex
quo ↄſtar apte ðᷣ caſu ſuꝑ circũſtantijs caſus alia ꝓ
patiõe deficiente ſtatur iuramẽto ppetrantis actum
Et inquãtũ gl.dicit de ↄpurgationibus addendis.
Hoſti. hoc limitat qn ſubeſſet infamia. als ſoli inꝛa
mento ſtaretur quod nõ.
trus. Non cẽſetur homicida is
* quo pꝛohbibente ⁊? cam non
dante a conſanguineis homicidiuʒ ↄmitti
iur. primo facii narratio. fo ꝓuiſio. fa ibi. quo cir
ca. ¶ Mota primo bonam cantelam cum clericus
nehementeꝛ ſuſpicat̃ q cõſanguinei eius faciant bo
micidium uel murilationem uit expꝛeſſe pꝛohibegt
conſãguineis:ne hanc ꝛem illicitam attenten Se
cundo nõ ꝙ homicidiũ ↄmiſſuʒ peꝛ conſangnieos
fauoꝛe clerici nõ imputat᷑ ipſi clerico ignoꝛanti:ſecꝰ
ſi ſciret ? non ↄdiceꝛet. Ahimo nõ. ibi eo cãm
vel occaſionem non dãte ꝙꝙ bomicidium cõmiſſum
peꝛ alios clerico dante uel cõſilium fanoꝛem iputaĩ
ipi clerico. Et iducit᷑ ad. q. clericꝰ fecit rixã: ⁊ exeꝛce
bat illicite cum alijs. ab amicis ſeu conſanguineis
ſupꝑuenientibus fuit alius inteꝛfeetus. nunqd cleric
ſit irregularis æ ↄcludũt doct.qꝙ ſic.pꝛo boc facit
iſte tex. nam iſte non excuſatur: quia dedit cãm uel
occaſionem.ſecus uideiur ubi clericus nõ fuiſſet in
culpa exeꝛcẽdo rixã: ꝛ tunc factum alioꝝ ſibi non ẽ
iputandũ.ar. ].c. ꝓxio. Itẽ hoc ꝓcedit ubi amici ulł
conſanguinei illius cleꝛici inteꝛfeciſſent inimicum il
lius clerici:ſecus ſi ſuꝑueniſſent inimici illins cum
quo clericus diſceptabat:qꝛ tunc homicidiũ ꝑ illos
oↄmiſſum nõ iputat᷑ clerico ut nõ doc.j c.pꝛoximo.
Rõ diueꝛſitatis ẽ: qꝛ prio caſu homicidium cõmiſ
ſum fuit intuitn clerici: ſed fo cãu ↄmiſſum fuit pꝛo
pteꝛ inimicitiam que eꝛat inteꝛ illos. hoc nõ. ꝙ fẽʒ
amicoꝝ ſibi iputaꝛet᷑.ſen cõſanguineoꝝ ad irꝛegula
ritatem. ? ꝓpteꝛ hoc caueat ſibi clericus a rixa.
In glo. in vbo ꝓhihitiõis ĩ fi. Mõ bene gl. et pꝛo
ea facit qð nõ.ij.q.iiij.auditũ.S.de teſti.in.c.conſti
utꝰ ¶ Sy circa hoc duditat᷑:nunquid clericꝰ ſu in
culpa non ꝛeleuando tractatuʒ ei de cuius piudicio
agebar. Inn. ꝛcfert opi.⁊ ur̃ cõcludeꝛe ꝙ ſi viſimili
teꝛ pſumebat eos obtemꝑaturos ſue ꝓhibitiõi. nõ
tenet᷑ ad ꝛeuelarionẽ. ar. optimũ bic nbi nihil diciĩ
de ꝛeuclatione tractatus: ſed in ponderatur ꝓhibi
tio. ſecus ſi crederet oppoſituʒ. Alij dicũt ꝙ idiſtin

cte nõ tenetur ꝛeuelare. ſatis eĩʒ eſt eũ ꝓbibuiſſe. nãa

nõ põt ſibi homicidiũ iĩputari:nec quo ad nolunta
rem nec quo ad factũ. Jo. an. dicit poſſe diſtingui.
an doloſe tacuerit.an non ur primo cãu iputetur ſi
bi fo non ar. in. c. quãto de ſentẽ.exc.qð placʒ. Sʒ
cõſiliũ eſt ut ꝛeuelet: nam ꝓpteꝛ opiniones de quibꝰ
J ſaltem in foꝛo aie ꝛeputareĩ Blnaelts
Fi Eſt multuz allega
Ignificaſti. bile:æ ita cõmuni
teꝛ ſolet ſummari. Quo ad.l.ꝓmotionis
ut quis cenſeatur irregularis habetur is ꝓ hõici
da ꝗͥ nulnerauit. qᷓ̊ nõ poſſʒ ſciri an uulnꝰ fuerit leta
le ex qꝰ uulneratꝰ ab alijs obijt.ſed ego ſũmo ⁊ alꝛ
euacuando mentem totiꝰ Ee: 2 ſic irregularis (eſeĩ
q aliũ/letalit ꝑcuſſit:lʒ ab alijs fuerit extinct ¶ Ideʒ

ſi non apparet an letalr: li eſſer ꝑcuſſus ab alijs obi

it: 2 nõ apparet ex uulnere deceſſerit. Idem ſi per
cuſſerit non letałr ii aium occidendi hũit. ? ex alio
rum uulnenbus ꝑcuſſus expiꝛauit. b. d. nota In pri
ma ponitur conſultatio.in fa rñſio diſtinguens.ibi
uos primuʒ mẽbꝛum ꝓſequitur ibi. ⁊ qdẽ fa ibi ꝙ
ſi ⁊cẽ. (Bs ve ar. optimũ ꝓ ſaluandis rebus ma
xie eccleſiaſticis licitum eẽ ẽt clerico defẽſionẽ capẽ
2æ arma monue? ⁊? percurẽ non tñ ad occiſiont.nã ſi
ponderetuꝛ la reſpẽu ſolius ꝑcuſſiõis non letalis:
nulla pnia inducit᷑ propter boc tin qð nõ. pro quo
optie facit. c. olim. i. de reſti.ſpo.ubi ẽt epus pro re
cuperanda poſſeſſione iniecit manus uiolentas in
expłſores eccleſiaſticos:nec fuit nõtus ex occiſione
ſi modum exceſſit ut ibi nõ. probatur. Hec faciunt
ad inttellectum quẽ dedi. S. e. ſuſcepimus ut nõ oĩs
defenſio reꝝ ſit ꝓhibita clericis. bes iñ ex illo rex. =
ſingulariter tene menti ꝙ et maleficiũ æ latronẽ ſitł
non ſʒ clerico occidere pro rebꝰ eccleſiaſticis ſaluan
dis æ euchariſtia ex cuiꝰ deportatione viſilr timeba
tur ſcãdalũ. ¶ Mo fo ꝙ nbi inſurgit dubiũ ꝓba
bile ꝙ iure non põr decidi:ſj eget iudicio peritorũ
in illa arte dʒ iudex ſumere peritos in illa arte. æ ſe
cundum illorum depoſitionem ſniare. æ nõ. ꝙ debʒ
aſſumere peritos in rei vitate. Item nõ. ꝙ dʒ aſſu
mere plures ut patʒ ex dictione peritoꝝ.g uni ſoli
non ẽ credendũ. Circa h̊ tñ cadũt multe opiniones
q̃ alibi dicidũt. Quid ſi nõ poteſt reꝑiri niſi unus
It᷑ nũqᷣd iſti hñt inꝛare cũ non poſunt deponere ð
ſenſu corporeo:ſed de indicio intellectus. Itẽ qd ſi
ad depoſitionem peritoꝝ lata ſit ſniĩa.⸗ poſtq; tran
ſinit in rem iudicatã apparent peritiores aſſerentes
contrarium: nunquid debet talis ſnia retractari: de
quibus in.c.propoſuiſti de ꝓba. HBar. ꝓphemio
ffoꝝ æ in.. traditio. C. de d. E IFrr drw in du
bio ubi nõ agitur ad penã imponendaʒ:ſʒ tmn ut qſ
ceſſʒ a diuinis debet quis iudicari irregularis: ſecꝰ
ſi ageretur ad penam imponẽdã:qꝛ tunc potius nõ
debʒ iudicari irregularis ut dixi. S. eo. ad audiẽtiaʒ
2 pro utroqʒ adduco iſtam ſiam. nã hic d; iõ in
b dubio debet cẽſeri irregnlaris: qꝛ in ceſſatõe nul
lum ſubẽ ꝑiculum: ſʒ ſi ageretur ad penaʒ ibi ſubeſt
piculũ:qꝛ inocens non dʒ puniri ut alius nocens ꝛec
linquat᷑ ivnnitꝰ ut nõ.dicit tex.in.l.abñnte.f.ð peis
Item nõ. ꝙ defenſio debet fieri cũ moderamie in
inculpate tutelle. ⁊ ad hoc quotidie allegat᷑ iſte tex.
er eſt ſenſus ꝙ quis defendendo ſe dʒ adpibeꝛe mo
deramen cuiuſdam inculpate tutele ut illa defẽſio n
excedat fines mere defenſionis:nec accedat ad uin
dictam. un nõ. glo. quam tene menti. dicit hic ꝙ ſeꝛ
uatur moderamẽ: cum iſtud duntaxar fit quo oĩſſo
uiolentia repelli non poſſet. JIdem Mar. in. l. i. C.
vVñ vi.ſi ergo potuit niolentiam repellere cũ miori
uel leuiori ꝑcuſſione non adhbibuit moderame:? ſic
in culpa.æ hoc ueꝝ qn ex ꝓpoſito exceſſit modus
ſecus ſi ĩdeliberate ⁊ accẽſus furore iracũdie:nã de
facili tunc quis decernere non põt neꝝ a fallo.xj.q.
iij. ira tẽ non iputatur ut in palle. c. oli. ? nõ hi gl.
n glo. i. in fi. Inn. clariꝰ dicit ꝙ ſi babuit ani
mum occidendi æ proceſſit ad acrũ: j non letaliter

iregvlaristhr n,l⸗ lio
juc. ngliſte
iim tx ni undl
eceoibꝰeni: cofimnni? a
cmnrc bor rnii in
nitnüſti ol wei che uen
lleni ori goein e ianis ſun
woönodrdnri gid
Uroftidiofib ugtiſod ie
liccli podecn 2 Ger degreim
eGe et ch nuiri Rriünen
ſod ien cn noin eſ pd
Cati ggaſ öſeficni em pobie
usplollt no oli bi⸗⸗
llauiq rci h ain
ito n unlr nerignini n
euuun alichurn
iſe ger boc ſgan egp ſatn
Gidane miiiuns

ödirchtnoene naſuni

airceſzrnctuſ ſocrüwers
arliliorarßichi

gioſeni
Gr ccrni
rer ius Cnonicüt aulken

emintr leſolrif ge izen
inr uſenmi mi n

nnn wmn ali id lin
ra chymnihr iffiini
fobi iingt dni Pbe
tduncihgrictio mnwii
unmge envoit ii ane ſe
wſnonan ſinet gh,
ni m Non tgch aſſn
accidneinn g uni ſol
Wadahinninconianes
Qddropodtepnninns
tiomre ci non doſonr chorenrs
AAeindicoineſenns Nil
nior hunſii ſin coſß; m
iunm mi ſns
dtnns ſun nmni
ick uo Br ,imn
uns Ornd gi hn
iinoaßhlül,

sihieni nersſe⸗
Hindonirartme Kſten

dans u tn unliin
Kmmm üb uein
— 1
bſuggtamt Pr

mo min tin

n da nnnl nr,

8–

pecnſſeꝛit:ſed ex alioꝝ ꝑcuſſionibus pcuſſus interijt
hoicida eſt cẽſendꝰ.hoſti. dicit hoc nexꝝ ut nolũtas
imputet᷑ qn potuit iſtũ liberare nec libeianit. Iſta
reſtꝛictio mihi nõ plʒ nec vꝛ cõgꝛuere le. ubi nõ põ
deratur an potuiſſet liberare nulneratũ nel ne ? ne
rilimile eſt ꝙ nõ potuiſſet ex quo pochiani fecerũt
illũ ſubitaneũ iſultũ. Sʒ papa ᷣ põderat:an habnit
animũ occidedi.æ ideo ↄcludeꝛc᷑ ꝙ ſi habnit animũ
occidendi ⁊ nna cũ alijs ꝑcuſſit:licer percuſſio ſua
nõ fuerit letalis.tñ iꝛregulaꝛis eſt cenſendus. naʒ p̃ᷣ
ſitit operã hõ cidio.2= ꝓ hoc tex. apertus.xxiij.q.nl

iina. c.ſi. ? aduco tex. in. c. ſicut dignnʒ. F. ultimo
S.e.ubi clerici fuerunt depoſiti ꝓ homicidio:qꝛ pre

ſtiterũt opẽ dãdo conſiliũ uel neniendo cuʒ armis:
uñ plus dico ꝙ ſi bellů eſt ininſtum: t clericus adhi
bet pniam ſuã auxiliando Iʒ non inteꝛfecerit. ex quo
iñ ab alijs cõſocijs homicidia Pperrata ſunt ipſe eſt
iꝛregularis:ut in. c. titio. . e. ? facit. c. pñtinʒ. z. c.
le j. de cle.ꝑcu. Ba gi vᷣbo cꝛedẽdũ inifi. Mõ.
gl. iũcta tex. nã quotidie ad hoc allegat ꝙ in foro
aie de oĩbꝰ credit᷑ cõfitenti.= ratio.eſt qꝛ ibi im tꝛa
ctatur de fauoꝛe uel pꝛeindicio ſuo nõ alterius:unðᷣ
mẽdaciũ ſibi ſoli nocinũ eſt:æ ueritas ſibi pꝛoficua.
uide iñ bonã glo.in cle. ſiquis ſuadenre. de pe. in v
bo cõmode:q dicit ꝙ ubi agit̃ ðᷣ ſalute alteriꝰ cꝛedi
tur ↄfitẽti qn h̊ ↄugit ĩ foꝛo aie quo ad tollẽdũ iſtᷣ
uiculũ publicũ.⁊ ſolet allegari multũ iſta glo ſed cer
te iſte tex. facit multũ ĩ Sriũ:qꝛ h̊ nõ agebat᷑ pciſe in
foꝛo aĩe nt pʒ qꝛ noĩatꝰ eſt pᷣſbyter.⸗ publicũ eſt pec
catũ quaſi ð ſe facrũ eꝛat publicũ nt pʒ in tex.Et iõ
plus h̊ coiligit᷑ ꝙ nõ ſolũ ubi agit᷑ pꝛeciſe ĩ foꝛo aĩe:
ſed eriã ubi q̃ſi cxedendũ eſt Ofiteti.⁊ f̃ q̃ſi ferꝰ aĩe
quãdo nõ accuſat᷑ nec ĩquirit᷑ nec denũciat᷑ ſʒ ſpõte

à ſupeꝛioꝛe petijt ↄſiliũ ſalutaꝛe. nã cij nulla extrinſe

ca rõe cogẽte hoc faciat:ſed ꝓ ſalute aĩe ſue ſibi ere
dendũ eſt it hic ꝓbat᷑.nõ fateoꝛ in ꝙ ſua confeſſio
ne nõ habebit nocere accuſatoꝛi nel ſuperioꝛi nolẽti
iquirere:ſʒ tin erit ſibi nociuũ mendaciũ:uel ꝓſicua
Vitas: 2 ſic ĩ alioꝝ põt piudiciũ põt ꝓcedere illa gl.
n gl ĩ vbo ꝙ ſi diſcerni. gl. nõ. diuerſitatem
inter ius canonicũ ⁊ ciuile.ut qn põt apparer̃ quis
exiinſit ille ſolus teneat᷑ de hõicidio.⸗ pꝛimꝰ licet le
taliter ꝑcuſſerit:tenet᷑ taniũ de uulnerato:ſecus fᷣm
canones nt hic q. letaliter gcutiens ienet᷑ ð occiſõe
ſicut ⁊ alij qui poſtea occiderũt. Sed põt eſſe diner
ſuatis rõ:qꝛ ius canonicũ qtũ ad iꝛregularitateʒ Z
hendo cõcernit aiuʒ æ actũ ſubſecutũ: ſed ins cinile
⁊? iura alle.hic ĩ glo.loqnunt᷑ en agit᷑ ad penã pecu
niariq: n ille tenetur occidi. Unde poſſet dubitari
quid ſi ageret᷑ õ uulneramẽ leialiter.l. coꝛnel. de ſic.
l. de pena legali letali nel pecunaria:nũquid oẽs te
neanĩ de occiſo.qꝛ tũc non agttur de emendatione

dãni.ſicut qñ agit lege aquil.ſatis pꝛobabilit᷑ poſſ¹j

dubitari.2 de hoc plene ꝑ bar. in.l.fi. ff. ad.l.cor. ð
ſic. ¶ In gl. ultia. no. hanc glo. maxie i ultima diſ.
⁊ quotidie ſolet allegari h.c. cũ iſta glo.⸗ qm gl. eſt
aliquãtulũ intrincata ? male oꝛdinata.põt ſic bꝛeuuũ
diſtingui ꝙ aut uioletia infertur perſone aut rebus
bꝛio caſu aut poteſt euitare ſine occiſiõe.puta fugiẽ
do. e clericus debʒ potius fugere ꝙ occidere ſuum

¶ De bomici. volii.

aggreſſorem ut nõ.S e. ſi uſcepimus ⁊ in cle. i. e. tl. ſi
uero eſt laicus multi diſtingunt attendentes q̃litateʒ
