In glo. in neꝛvo ſeueritas. ſed iunc queritur quid
operabitur iſta depoſitio in monaſterio: dicunt In
no.? Moſtie.ꝙ non nocabitur ad capitulum nec
ad alios tractarus nec ꝛecipiet pꝛebendam ſuaʒ nec
nictualia cum alijs.ſed erit ĩ eꝛgaſlulo.i.ĩ loco ſtꝛic
to ſeu carceꝛe.h̊ dicia doc.puto ꝓcedeꝛe ĩ mõacho
q ñ ẽ clericꝰ:ĩ tali.n.nõ põt cadeꝛe depc ſuio ab oꝛ
dinc cũ pᷣuatio pᷣſupponat habitũ ðᷣ deſpon.impu.
ad diſſolnendum.⁊. xxxij.q.ij.qdð neꝛo non foꝛma
tum. Sʒ ĩ mõacho clerico oꝑabit᷑ depoſitio ſicut in
clerico ſeculari: quia deponeiur ab oꝛdinibus ? nõ
habebit amplius eoꝝ execunonẽ. C In glo. i Vbo
amoras in fi. bᷣ gl. ur̃ innneꝛe ut ſeculares clerici cõ
nicti de ſimonia cõmiſſa ẽt in bnñficio debẽt deponi
etiam ſi fuerit actum ꝑ niã inqſitiõis. Et docto.ad
confirmationẽ huius dicti indncũt aliqs ꝛõcs ſpali
tatis int̃ ꝛgulaꝛes ⁊ ſeculaꝛes. Crie ne Segli
ꝛes non ſeruat᷑ oꝛdo indicij.uſquequaqʒ ut in. c.q̃i
teꝛ el.ij. S. de accu. iõ cũ gꝛauaꝛentur in iſto ꝛeleuet
in quãtitate pene.ar.in.l.eũ qui..i popularibꝰ ff.
de iureiur. æ in. c.i.de parochijs. Secunda ꝛatio ꝛe
gulares nident᷑ h̊ feciſſe intniiu elemoſine ? pꝛo ani
ma ſaluanda. nam deberent pecuniam ut poſſent in
monaſteꝛio deo ſeꝛuiꝛe. ¶ 20 qꝛ fauoꝛe ꝛceli
gionis mitiꝰ dr̃ agi cum eis:⁊ do.an.coniungendo
has 20cs ĩtricat hanc mãm:unde dic ut dixi in.c.in
quiſitõis alt.in gl.æ in pꝛeall. Et dico ꝙ in h nulla
E dria ĩteꝛ ſeculaꝛc ⁊ ꝛegulaꝛc.nam ſecularis ↄuictꝰ
de ſimonia cõmiſſa in beneficio nõ dʒ deponi exq
fuit actũ ꝑ inquiſirõem ſecus ſi fuiſſet cõmiſſa in oꝛ
dine ut ibi pxne dixi ⁊ optime pꝛobat hoc.c.nõ in

ducèdo ſpãlitatẽ aliquã in ꝛegularibus. Sed unum
Zrium foꝛte elicit᷑ ex tex.qꝛ exquo h̊ fuit actũ ꝑ niã
iquiſitõis abbas ⁊ abbatiſſa non remonẽtur ab ad
miſtratõe cum ꝓ graui peccato ſeclaris remoueat᷑
ab adminiſtratõe:ut in.c.qualiter pᷣall.et regulares
facilius deponuntur ab adminiſtratõne ut ibi dic
ꝙ hodie fuari dʒ.c.qm.j.eo. Sed ad iſtud.c.ſuo
tpᷣe põt dici ꝙ mitius agebat᷑ cũ iſtis:qꝛ ipſi nõ exi
gebant pecuniã:ut ipſi eã lucri faceꝛẽt:ſʒ ut monaſte
rium ⁊ ſic nõ nidẽtur tm peccaſſe ſicut alius pᷣlatus
ſecularis qui ex ꝓpꝛia cupiditate comminit ſimoniã
n gl. in. V. officialibus ibi æ oẽs de capło ĩtelli
gunt᷑ ſciꝛe ⁊c̃.hoſti.dicit ꝙ Iʒ alij de capirulo preſu
mant᷑ ſcire facta capituli nel plati tamẽ nõ puniũtur
niſi ꝓbẽtur cõſenſiſſe delietũ eni ꝛequirit neꝛũ dolũ
unde nõ ſufficit illa pſumptio ſcie ⁊ ſic cũ hoc dicto
cõir tranſeũt h̊ doc. Sed per hoc iſte articulus non
ufr̃ dilucidatus ideo plenius in h̊ diſtingno. ꝙ aut
delictum fuit commiſſum pꝛius communicato toto
capitulo æ tunc omnes puniendi ſunt qui conſenſe
runt expꝛeſſe ? etiam qui tacnerunt quia debebant
expꝛeſſe ꝛeſiſteꝛe maleficio committendo æ dare no
cem in contrarium ut nõ:dicit Inno.in.c.i.de his
que fi. a ma par. ca. Si ueꝛo aliqui expꝛeſſe contra

dixeꝛunt ⁊ in capitulo tunc iſti non ſunt pumendi:

nt in.l.i.ff.de magiſ.conue.ubi bonus tex.⁊ in.c.
ꝛ0mana. S. in uniuerſitatem de ſenten. excõ.li.vi.in
H. culpabiles.nam pena debet teneꝛe ſuos auctoꝛes
in.c.queſiuit de his que fi.ꝗ ma.paꝛ.ca.⁊ in.l.ſanci
mus. C. de penis. Si autem non capitulariter deli
ctum fuit commiſſum tunc officiales æ maiores de
uninerſitate puniri debent una cum prelato qnia
pꝛeſumptio eſt quod pꝛelatus cum conſilio ? aucto
ritate iſtoꝛum facinus commiſit uel ſaltem preſn
mitur in eis ſcientia.ideo debebant reſiſteꝛe: ⁊ ſic
põt intelligi æ ꝛeſtringi iſta gl. quam ſic intellectam
nota. Sed inferioꝛes de uniuerſuate non debent
puniri:tum quia non ita pꝛeſumuntur ſciꝛe tum
quia non habent tantam andaciam in ꝛeſiſtendo:
unde ⁊ in ipſis maioꝛibus ⁊ officialibus dicen
dum puto quod ſi conſtiteꝛit eos ignoꝛaſſe non
ſunt puniendi:ſed tantum ipſe pꝛelatus cqui celi
quit argumen.in capitulo.ij.de conſtiint.⁊ in pre

alle. capitulo queſiuit ⁊z.xvi.queſtione.vi.ſi epiſco
gun Da uden glo.ibi ſed nunquid collegium.

Mora hanc gloſ.nſqʒ ad finem. nam quotidie ad
eam fit remiſſio: cum queritur nunquid collegium
uel uniuerſitas poſſit accuſari uel pu niri:et eſt qua
ſi ſimilis glo.xij.queſtione.ij. epiſcopus qui man
cipium. Iſta tamen glo. nibil boni concludit hic.
Innocen.hic.⁊ in capitulo grauem infra de ſentẽ.
excom. concludo quod criminaliier uniuerſuas
non poſſit accuſari:quia in ea ſunt infantes furioſi
2z ſimiles perſone que non poſſunt delinqueꝛe:unde
ſi uniuerſitas tota puniretur criminaliter conninge
ꝛet hoc abſurdum ꝙ puniꝛentur innocentes Item
eadem eſt uniuerſiias tempoꝛe delicti que erit iſtis
moꝛtnis ⁊ alijs ſuꝛꝛogatis.l.pꝛoponebatur.ff.de in
di. Unde ſequeꝛetuꝛ inconueniens quod futuri qui
non deliqueraunt puniꝛẽtur. Sed iſtas rationes

colſttbic gchotln⸗
cncz onj llſ euhfi
imnot ln

iue
“ ppie i nin
ſarhih i ſy⸗
iecfe CMm initi o
niwmth:t d bi adt ibni
iß lüfcimems alblind
Inrſct) unſimieid
enefated ſiciiii
N ici Nlriiddd
Pdazed Pieoeeniniplih
otosemfargteſtammg inie
Eadna liin tſinu Y⸗
ſoo,ſ 0 am mne
uurſus diguere ootnr ian
icaliAcoſna
int j laler. Quij ſo ſ
Nairiimieeſtarz urd
nlattii Cclan pot vnivetins
lerpaffun⸗ lan die r ſciclig
atbitig Knz
unerſtus poret ipore
Aelthintzamn
iſun cein nand nncis
Alenusminerenpis Popenn⸗
eſſiuns bitgecalani öni⸗
Iiulter teinlur e porit e
Manuerſitnre grin alluſe

ncinnleher
Alaloenit eg id
eisceian iniu⸗
atgern

. ... E.NAtan
n Hemmn in mmnint
renammmei htn
lonmninche qrto
nmnͦdar Imn ncicbs
wiicntſiann
nomk ſinoimn anani:
Ametch denn eine,
urimmn Kiom grdſ gin
en tatrensue
ARsnfipnannt
16 Gim non chininin
nnrofcaltstibra
mdtm aw amn Mh' ⸗
artms nn anilornn
us nmi l alin oſ
v Cctan eſſer,rl
ging om ſe neann
8 Muraſtan ſon Ect
n Wörunmn Gr n
rm niwin d Aſenk:
münthis Soühn⸗
Aotenens otſtten
—
Hamhi e mm /
nuun ,
Nita0RW½
uniat

4 in tolgon

¶ De ſimonia

confutat bar.in.I.aut facta. ff. de penis. nam ĩ młiiſ

delictis inocens punit᷑ ꝓpt᷑ nocẽtẽ:ut ẽ nidere ĩ cri

mine leſe maieſtatis ubi filiꝰ puni᷑ ꝓpt᷑ pꝛem.ut.il.
P

quiſquiſ. C. ad.l.iul. maieſta. . vi.q.i.ſi quis cũ mi

litibꝰ. Icẽ in ſacrilegio de quo i. c. felicis ðᷣ pẽis.li.
vi.⁊ ad idẽ tex.i.l. nſufructꝰ. ff. quẽadmõʒ nſufru.
a nitt. ubi ciuiras qñqʒ ſubijcit᷑ aratro. Ooc.nẽi pa
rũ boni hic dicũt:uñ concludo hãc mãm poſt bar.
hũc aꝛticulũ elegãt᷑ examinatẽ ĩ pꝛeal.l.aut facta.Ex
duo pricipalit᷑ examinãda ſũt. Drimũ nũquid uni

uerſitas ſeu collegiũ uel caphj qᷓ noĩia ideʒ ſignificãt

poſſit deliquere.2 nũquid põt puniri. Ad primuʒ
dicendũ ꝙ ſm neꝛitatẽ collegiũ nõ ẽ aliud a ſinglłis
5ð collegio: ſm iuriſditionẽ aliud collegiũ alid ſin
guli: ut xij.q.ij.qui manumittit⁊ in.c.nouit de his
q̃ fi.a prela. uñ collegiũ ſeu uniuerſitas ẽ qdã peꝛſo
na ficta ⁊? repntata.l.mortuo.ff. de fideiuſ.⸗ preal.
c. nouit ubi dr̃ ꝙ epᷣs ⁊ canonici faciũt unũ coꝛpꝰ?
certe h coꝛpꝰ non eſt neꝝ:ſʒ fictũ ⁊ repntatũ. ꝓpꝛie
ergo uniuerſitas nõ põt delinquere:qꝛ nõ hbʒ ueruʒ
coꝛpꝰ:ſʒ ꝓpꝛie deliquũt ſinguli = ſingulares de uni
uerſitate: ſʒ iſtud coꝛpꝰbẽt᷑ ꝓ vo quo ad multos iu
ris effectꝰ: Anð aduertẽdũ ꝙ qðdã deliciũ ↄſiſtit ĩ
omittendo: ⁊ illud bn cadit ĩ uniuerſitate loquẽdo
m fʒ illã fictionẽ iuris.ad H.l.iubemꝰ. C. de ſacro
ſan. ecc.ſic ⁊ ð uniuerſitatẽ pᷣſcribi ꝓpt᷑ delictũ ne
gligẽtie facit qð nõ.i.c.de illiſ.S.ð cõdi.appo.Qð
dã vo deliciũ cõſiſtit ĩ faciẽdo. ? ĩ tali vᷣlicto ẽ ↄſide
rãduʒ qð ꝓpꝛie ↄcernit ipſaʒ uniuerſitatẽ ita nõ
ſingulos:ut facere ſtatuta iniqua ⁊ iponere collectaſ
ſeu datia illicita ⁊ ſimilia. Iſta enĩ nõ pnt adaptari
ad ſingulos:ſʒ ad ipſam uniuerſitatẽ: vñ iĩ iſtis ipſa
uniuerſitas ðᷣliquere põt:ut ĩ auẽ. nulla cõitas. ⁊ in
aut᷑.caſia.C. de ſacroſan.ecc.⁊= ĩ.c.grauẽ.⁊ ĩ.c.no
uerit. . de ſen. exc. Quedãa vo ſunt delicta qᷓ ꝓpꝛie
nõ cadũt ĩ ipſã uniuerſitateʒ:ut dolꝰ homicidiũ ⁊ ſi
milia ⁊ tlia delicta põt uniuerſitas alijs demandare
ulex poſtfacto rata hẽe ⁊ ſic ĩtelligant᷑.l.merũ.F.ij.
⁊2. l.ſi ex dolo alle.ĩ gl. Et ꝑ h̊ pʒ ſo.pꝛimi dubij an
⁊ qñ uniuerſitas ꝓpꝛie ⁊ ĩ ꝓprie deliquere põt ¶
MNuo ad ſcõʒ nũquid põt puniri aduertẽdũ qꝛ que
dã ſunt delicta in quibꝰ inocẽs põt puniri ob culpã
alterius:ut in exemplis ſuperius allegatis.⁊ tũc nni
uerſuatis ubi tale delictũ cõmiſit põt puniri etiã cri

minaliter ⁊ ciuiliter ⁊ poterit decapitari deſtrnendo

ipſaʒ uniuerſiatẽ.ut in pal.l.uſufructꝰ.vn ⁊ oli ipe
rator dedit ſñiam ↄ ciuitateʒ brixie que fuit ſibi re
bellis:ut ſubijceret᷑ aratro.⁊ ſic puniebat uniuerſita

tem criminalit: ʒ ex miſericoꝛdia talẽ ſententiam po

ſtea reuocauit.legitur etiã de ciuitate bvononie ꝙ ꝓ
pter eius delictum ex ſententia iperatoris fuit pror
ſus deſtructa æ paſſa aratrũ:ſʒ poſt ex indulgeniia
reedificata ut nõ.in prohemio.ffoꝝ.Sic uidemꝰ
ipſe deus deleuit funditus ſodomã z gomoꝛram et
tres finitimas ciuitates:⁊ tñ ibi erãt multi ĩifantes ⁊=
furioſi qui non poterant delinquere. Et attrocitate
ergo delicti ſepe tẽporalit᷑ unus punitur pꝛo alio.=
uide pro h bo. glo.xxiiij.q.iij. in ſũma.=.i.q iiij. in
ſuma facit c.non eſt. S. de ſpon. Et in huiuſimnodi ðᷣ
lictis ceſſant rationes Inno.nt pʒ ex predictis. Et

concluditur glo.male dicere in. caꝰ. epiſchopus qui

mancipium.xij.q.ij.ubi Mar.brixi.dicit ꝙ illa nni

ueritas poterit criminalit᷑ accuſari ubi non ſunt ifã

tes ⁊ ſimiles ꝑſone. In alijs aũt delictis ubi unꝰnõ

punit᷑ ꝓ alio tũc ĩ cãibꝰ ĩ quibꝰ dixi nniuerſitatẽ
prie deliquere ⁊ non ſinglłos. tũc aut collegium eſt

Euum ur ẽ collegiũ priorũ ſeu doctoꝝ nel caphin co

cleſiaſticum:aut eſt colleg iuʒ diffuſlum ut ciuitas. pꝰ
caſu qn pena a iure pro delicto ſtatuta ↄcernit ita

ipam univitatẽ ꝙ non ſinglos:⁊ tũc punit᷑ ipa uni
ueꝛſitatis. Exẽplũ publicat᷑ res ex certo delẽo. tũc ſi

illa res ẽ uni vlitatis 7 uniuerſitas deliquid ipa pũi᷑
ꝓ h̊ tex.i.l.iubemꝰ pallł.ad idẽ tex.i ſili ĩ.c.cũ dileciꝰ

de ordi.cog. Si uero pena poteſt eque cadere in

ſingulos:ut qꝛ eſt pena pecuniaria.æ tunc debet pu
niri ti ↄlẽtientes:ut pᷣalł.l.i.ff.de magiſ.ↄue.æ ſic

põt intelligi pall. S. uniuerſitatem in v. culpabilcs ſi

uero collegiũ eſt diffuſum ut ciuitas uel caſtx:iunc
qꝛ de facili non pñt diſcerni delinqntes a nõ ðliqnti
bus pũ̃ietur ipa uniuerſitas æ idem dicendũ ut.õ
dixi qñ delictum non cadit ꝓpye ĩ nniuerſitate: quia

ex quo.h̊ mandauit alijs uel habuit ꝛatũ ipa tenctu⸗ W
ut in pall.l. metũ. F. ij. facit tex.in. c. felicis de penis

li.vVj.⁊ in.c.ita nos.xxv.q.ij.ubi ciuias pᷣuatur di
gnitate epali ꝓpter delẽm homicidij:quia ut dixi ꝓ
pᷣe non cadit i uniuerſitate:ſʒ tenetur ex eo qꝛ man
dauit uel ratum hũit. Sʒ ĩ mõ pumiendi eſt aduertẽ
dũ ꝙ aut pena eſt tlis ꝙ poteſt cadere ĩ ipam nniv
ſitatem ⁊æ pũitur ipa uniuerſitas: Aut non é ilis ut
qꝛ pro homicidio iminet pena capitis æ tunc ↄmu
tabitur ĩ aliã penã: ad h̊ qð nõ.i.l.quid gꝰ. S. pena
grauior. ff. de his qui nõ.infa.Er iſta ẽ rõ uera q̃re
uniuerſitas non excõicat᷑:qꝛ excõicatio non cadit in
uniuerſitatem: ſed requirit uerum corpus z animaʒ
bapliʒzatam:æ uerum ? proprium delictum excom
municandi.xj.q.iij omnis xpᷣianus ⁊.c.audi deniqʒ
2z.c.ſi quis preſbyteroruʒ de rebus ecc.non alien.2⸗
uide ꝙ nõ.xxiiij.q.iij.in ſũma.nec dʒ h̊ caſu nmvᷣſi
tas decapitari totalit deſtꝛuẽdo.ſ.totum collegium
nt S dixi ne ſequeꝛetur illud abſurdum de quo dixe
rat Jnnocẽ.uidelicet Innocentes pro nocentibus
puniri ſi delictum non eſt tale.⁊æ ob hanc rationem

putat Oartho. in loco preallegato. ꝙ quando uni

uerſitas condemnatur pecunialiter executio fiet
ſolum contra delinquentem: ſed ſi non poteſt ap
parere quis deliquit ut quia poſitum fuit partitum
peꝛ lupinos albos ⁊ nigꝛos et tunc puniunur om
nes ne delictum ꝛemaneat impunitum:arg.in. l. ita
uulneꝛatus.ff.ad.l.acqui.⁊ ꝑ h̊ͥ hẽs ſm dubiũ decla
ratum ¶ SDed iuxta pꝛedicta quero quando nnineꝛ
ſitas dicatur relinqueꝛe:ᷣ tetigit glo.in.l.ſicut.ff.ꝙ
cuiuſq; uniuer.⁊ non bene firmauit pedes ſed meli
us firmauit ⁊ tetigit gl.in.l.aliud. J. refertur.ff. de
re.iur.bar.in pꝛealle.l.aut facta Jo.an.in pꝛealle.

c.felicis communis ⁊ uera ſo.eſt.ut tunc attribue

tur uniueꝛſitati quando fuit prius deliberatum in
ipſa uniuerſitate pulſata campana ⁊ alijs requiſitis
ad congregationem uniuerſitatis:unð ſi oẽs hoieſ
huiꝰ ciuitatis inſurgerent ⁊ certũ deliciũ oↄmitteret
nõ diceꝛetur factũ per uniuerſitatem:ſʒ ꝑ ſinguloſ ð

„

¶ Be gmonla.

uniueꝛſitate ẽt qd plus ẽ ſi faceꝛct pulſari capanã et
elenarẽt nexillũ unineꝛſitanis. nã iſti potius ſũt ĩcita
toꝛes ſinguloꝝ.oʒ g' ut pꝰ fiat delibeꝛatio ĩ nnixeꝛ
ſitate: fac ꝙꝙ nõ. i. c. cũ oẽs de ↄſti.¶ Nluo qꝛẽdũ
utrũ punita nniueꝛſitate ꝓ eiꝰ delicio poſſint puni
ri ſingnlaꝛes de uniueꝛſitate qui delicira ↄmiſerum:
de quo ꝑ Jo. an. pꝰ Jo. mo. in palleg. c. felicis. ubi
ↄcludit ꝙ ſic ⁊ facit tex.in palle..in uniueꝛſitatem
.c. ꝛ2omana ⁊ ꝑ bar.clariꝰ in palł.l.aut facta ubi ſub
tili ↄcludit ꝙ i illis delictis ꝗᷓ dixi ð que pñt ꝓprie
cadeꝛe in nniuerſitatẽ puniet uniueꝛſias tõꝙᷓ faciẽs
ſ ſinguli punient᷑ tanq; icitatoꝛes ⁊ fieri facientes.
n aliſs vo qᷓ nõ ꝓprie cadũt ĩ uniueꝛſitatẽ ẽ to
tũ eõ qꝛ ſingli pnnient᷑ tanqᷓ faciẽtes:⁊ nniuerſuas
tanqᷓ; fieri facies uel ratũ bns:æ ꝓ hoc fac iſſie iex.
2 i.c.ueniẽs..e.⁊ qð nõ.i palle.c.felicis ⁊ hec ben
nõ. quia nnllia ? quotidiana ſunt ⁊c.
Icet heli Abbas contra teſtes
*qui depoſuerũt euʒ
gde ſimonia in iundicio iſitis excipere põt
ip ſunt inimici z cõſpiratoꝛes.al ueꝛo exceptiones
criminum opponeꝛe nõ põt. h. d. Et clariꝰ declareĩ
H.c.ꝑ.c.ſeqñs qð uenit ad decłationẽ huiꝰ. Et diui
dit᷑ in rꝛes ptes. in pria ponit exoꝛdiũ.in fa narrati
oneʒ ⁊? factum ⁊? oꝛdinẽ ꝓceſſus:⁊ allegat ꝓ ⁊ S. in
tertia iĩteꝛlot fa ibi cnʒ g. teꝛia ibi ne vo. Caſus
2c̃. 5 pꝰ ex tex. ꝙ pᷣlaiꝰ ꝙᷓtũcũqʒ bonus ⁊ ſan
ctus ĩ ſe põt gꝛauari ⁊ ð pmi ex ſubditoꝝ exceſſibꝰ
quos negligent᷑ omitit ĩcoꝛectos.ipe.n nideĩ eos
occidez nõ coꝛripiẽdo ↄcoꝛ.c epheſijs.xliij.Gi. ⁊.c.
irrefragabili S de offi. ordi. z iõ platura non eſi mo
dicum onus cum nedũ ſibi: ſʒ t alijs oʒ ꝙ ſit bonꝰ
Viij. q.i.q epatũ.⁊ iõ alibi dr ꝙ h̊ eminʒ plus mero
ribus afficit᷑ qᷓ honoribus gaudet xiij. di. nerni. Et
pondeꝛa ꝙ platus ex ̊ qnqʒ punit᷑ nõ ſolũ eternali
teꝛ ĩ alio ſeclo: ſʒ ẽt ĩ iſto moꝛte niolẽta et tempoꝛali
Ex quo iĩfert᷑ ꝙ ꝓpt᷑ peccatũ ciiꝰ qnʒ quis moruur
nec cõplet dies ſuos iux illud pſalmiſte. Viri ſãgui
num nõ dimidiabũt dies ſuos. et uide glo.xi. q.iij.
epᷣi:⁊ ideʒ qð dixi ĩ plato dic in patre negligenie cõ
ripeꝛe exceſſus filioꝝ ſuoꝝ:tenet᷑.n. ad h.xxiij.q.iiij
duo iſta noĩa nide bonum tex. xlvij.di.in. S. neceſſe
facit. c. non putes.xxiiij.q vV. ¶ Uota q; in norijs
nõ fᷣnat᷑ oꝛdo iuris. vnde non ꝛeqrit inſcriptio nec
monitio pcedẽs nec clamoſa inſinuatio: et iõ tex.Hᷣ
dicit ur de notorijs exceſſibus taceatur zc̃. de quo
tñ dicendũ: ut nõ. in. c. ad noſtrã. S. de iureinran.
tẽ nõ ꝙ denũciationẽ ẽt canonicã dʒ pcedeꝛe
caritatina momtio: æ nõ ꝙ dʒ monitio eſſe caritati
na.i.ex ſola carirate ꝓcedens nõ aũt ex odij fomite
aur ppteꝛ lucrum tẽpoꝛale. Et colligit ẽt ex iex ꝙ ĩ
crie ſimonie reqritur iſta monitio ſicẽ in alijs cribus
7 ſic nideꝛerur h̊ tex. deciſioneʒ gl.i.c.iĩquiſitõis ĩ
pn. ᷓ de accu. ̊ tamen ar. nõ ex toto colligit ex tex.
qꝛ ut diẽ h Jo. an. foꝛre h ſimonia nõ fuit comiſſa
iĩ receptõe oꝛdinũ uel ĩ adeptõe dale ign potu
it Hᷣ ꝛeqri monitio ꝓpter alia delicta. WM.õ nltyꝰ
ꝙ iquiſuõeʒ dʒ pcedẽ fꝛeqns iſinuatio.g nõ ſuff ẽ
ꝙ ſemel im cria fueꝛũt nuntiata pᷣlato:ſed etiaʒ fᷣm
quoſdã reqri irina iſinuatio:ar.in.c.cũ ecclia õ de

—ðD

cau. poſ.? ꝓpꝛie. Alij dicunt ꝙ ſuſſicit bina:ar.i.l.
iij. C. de epiſ.audi.⁊ in.c.ita nos.xxv.q.ij. ⁊ ſatis
dici põt h arbitrariũ cũ nõ ſit in iure expᷣſſum ⁊ ba
bebit᷑ ꝛeſpectꝰ ad numeꝝ ⁊ ad qualitatẽ denũtiãtinʒ

⁊ ad qualitatẽ denũciati:ar.in.c.q̃iiter el.ij. ð accn.

Mõ ibi nõ facile cꝛedeꝛe ⁊c̃.ꝙ pᷣlarus ſeu iudex
nõ dʒ facile cꝛedex ꝛeſeꝛẽti ĩ piudiciũ altꝰ. hec eꝛgo
facilitas in cꝛedẽte in pᷣiudidiciũ alteꝛiꝰꝛepꝛobat᷑:ſed

ubi cꝛedeꝛe nõ rẽdit ĩ pindiciũ ꝓximi nõ eſt tẽ nitu

ꝑan da facilitas.ſʒ laundãda bonitaſ in ſignũ inocen

tie. ut in.c.iĩnocẽs cꝛedit oĩ vᷣbo.xxij. q.iiij Etẽ col
lige ꝙ qn iudex ꝓcedit ꝑ iquiſitionẽ nõ tʒ locuʒ iu
diciſ ⁊ ꝑtis: ſʒ ifamia hẽ loco accuſatoꝛis ſeu denun
ciatoꝛis. ¶ In. V. cũ igit pꝛio nõ. ꝙ ſi in denũtiati
one ĩgerit᷑ aliqua difficultas põt ſuꝑioꝛ ea poſt ha
bita ex ſuo officio pꝓcedeꝛe ꝑ iquiſuõnem nec punit᷑
denũciãs ̊ mõ deſiſtẽdo nel nõ ꝓducẽdo denũcia
tõem ad finẽ 'ᷣm Inn. hoſt. ſenſit Zriũ ⁊ diẽ h̊ eſſe
ſpãle in papa:ſed pꝛimũ dictũ mihi plus plʒ.qꝛ cum
agat᷑ ad ↄmodũ publicũ alt᷑atio denũciãnũ ⁊ denũ
tiati nõ dʒ eſſe cã ĩpedimẽti.nam hᷣ ſolũ bene agitur
ut uita hoiuʒ coꝛigat᷑ xxiij.q.V. ꝓdeſt. Et nõ h̊ ex
pſſum ꝙ quãdo fit ĩquiſitio vtute denũciatõis pce
dẽris ꝛcqᷓ i᷑ pcedẽs monitio:ſecus quãdo fit ex pu
20 ſeu meꝛo iudicis officio 2 facit S gl.i. c. qliter.ij.
de accu ⁊ ibi dixi. ¶ Mõ hᷣ expᷣſſum ⁊ tene mẽti ꝙ
pẽdẽte ĩquiſitõe ð pᷣlatũ ſuſpeciũ nõ fit incõtinẽti ꝛe
motio ab admiſtratõe:ſecus ẽ in tutc ꝛe:qꝛ ſi accuſa
tur ut ſuſpectus dʒ icõtinẽti deſiſteꝛe ab acmiſiratõ
ne pendente iudicio.l.enum quẽ. C. de ſuſpec t. ⁊ ĩ
ſti. eo.S. ſiquis. Et eſt ꝛ2õ fm doct.qꝛ pingrius ins

pʒ pᷣlatꝰ in platura quã tutoꝛ in ꝛebus pnpilli ⁊ ciꝛca
huide bonã gl. v. q.iij. in. c.qꝛ et. ( Rem no e
ſuſpitio dilapidationis ꝓbatur ex ſolis piecturis ẽt
ad effectum ſuſpendendi platum ab adminiſtranõe
quod bene nõ Et eſt ſpale in h̊ cꝛimine ꝓpter preiu
dicium iminẽs ↄiectura nõ ſufficit ad ꝓpanduʒ cri
men:ut.ij.q.viij.ſciant ↄcti.Et nõ bene ꝙ ↄuincit
pᷣlatus de ſuſpitione dilapidationis ſi conſtat eccleſi
am eſſe dinitem in ſe ⁊ tunc apparet eam debius eſ
ſe ↄnexam nec debet excuſari prelatus pptexiu noebi
litatis qꝛ ut dicunt doc.⁊ bene q;ũcũqʒ nobil facẽ
debet ſumptus ſecundum quantitatem redditunʒ ec
cleſie.quinimo dic ꝙ nunqᷓ;ᷓ dedet quis expendere
quicquid percipit ex ꝛeddiribns ĩmo cõſiliũ eſt ut ſẽ
per annuatim aliquid ſuꝑſit ꝓpter neceſſitares ſuꝑ
nenientes:ſic conſulitur in adminiſtratione rerũ pu
pilli: ut eſt tex.notabiliſ in.l.ius alimentoꝛum.ff.ubi
pupil. edu de.⁊ ſi quis faceret non de facili dene
nirer ad inopiam. ¶ MS . ibi quaſi ex dilapidano
ne ſuſpectus ꝙ in comſumptione ꝛerum mobilium
dicitur quaſi dilapidatio:ſed circa ĩmobilia pꝛoprie
conſiſtit dilapidario ideo bic appoſuit dictionem
quaſi.hec enim dictio.quaſi diminnit ad hoc quod
nõ in capitulo pꝛont de do.⁊ contu. ¶ Mõ. quod
in crimine leſe maieſians adminuntur omnes te
ſtes indiffeꝛenter quamquam crimonoſi ſicut dici
mas in crimine hereſis de quo in capitulo in fidei
fauoꝛem de heꝛeti.li.vVi.et nide quod notat glo . in
.c. i. de confeſſis z.xv. q.iij. nemini. ¶ Jtem nõ.

*

ot eſfigo e Hin ua
ol Cniinons nnl .
rlmms ſol mua i⸗
mjcni inf im⸗ MN .
nn ſonuin monna
. Nn nig. daigun
lockrecſine AAnonino nin .
on ghtennnimr ge decchin⸗
Dtnodinion tütie Knnnti me
oſteencäcreinnommn. de⸗
CoNendo hins n digri
c dedeni adaerſarsinnon
ainderlegnicalſaf de Hobl
gebitors ſifueir ri tnrion inn
tner ſbi honeinnmſſen
(iun ciacvc/ wr eſer in mon,l
ſyintcalscta iflecat wniin
Innuſi tiüfr io numn
brorin lmdr Cce tqr
ndeseppoſtnctotigiani tinn
sſntcnſtifni ni asinriie
noneſeemii Ofeneelicugnͤ
Ohoniteminconint e dent n
edg nn ſtot handen *

ucioug ſne glara eerpelanone

1 wenſis ini eodone eneſ

aſlicigficoine
inX mtirtit
mainſign n Werfug
rn ennen
eliſlen 4 ☚

o iihit ni
Mimii möͤitorigin
Amigt it ze
Guſto imr chumnitz
roſns nith ſragn
cotigi iin ,
obciſiminening
Prifüntü dftitctei
WRekiNNrdu
Bicdtpen Aſrrnniſnd
NolamciLAſoent
Gdöfnceng ignsts
i mornti litun
alin &αRn
uurerllsunmbij
um mb amnilſeni
itnzanryn en
1ö bfietal poentn ei
n Götergundi
n kimis uintid
imrrntniinnt
õ
trimt ziid e i
mlon anum lii
Lomßa nnn
Cesmiii
44 mſin,

¶ Re ſimonia

i cꝛimen leſe maieſtatis 2 ſimonie nõ equipant᷑ peꝛ
omnia. Et nõ. ex tex. bonũ modũ euagandi ar.a ſi
mili pꝛobandi diſſimilirudinẽ in eo a quo confert᷑.
Altimo collige ꝙ facili admittitur accuſatoꝛ qᷓ;
teſtis:qꝛ nõ eſt tm pꝛeiudiciũ in accnſatoꝛibus ſicut
in teſtibus:qꝛ crimina pꝛobant᷑ per teſtes ⁊ non peꝛ
accuſatoꝛes:unde de iure ciuili nõ reperit cautũ:q;
inimicꝰ nõ poſſit accuſare nt dixi in.c.i.S. de accu.
ſed ſic ꝙ a teſtimonio repellant᷑ nt in auc.ſi dicatur
C. de teſti.¶ In glo. in uer notoꝛijs ibi uel dic h
pꝛocedere in notoꝛio facti ꝑmanẽtis. nã in notoꝛio
iuris bene requiꝛit ꝓbatio.ut ſi negat ſententia lata
ut in. c.ſicut de re iudi. æ idẽ in notoꝛio facti trãſeũ
tis ⁊c.de quo dic:ut nõ.i.c.ueſtra de coh. cle. ?⁊ iin.
? uide bo.gl.ij.q.i.de manceſe. Aan gſo. in. V.
inſcriptio nõ.glo.qꝛ qnotidie ſoſè allegari 2 nide
glo. xij. q.ij. indigne. Et in quãtum bec glo. dicit ꝙ
ubi agitur de crie ciuilit᷑ requiritur admonitio intel
ligo ⁊ reſtringo qn agitur ad cõmodũ publicum P
uiã quaſi denũciationis cniuſdã: ut qꝛ agitur cinili
ut pꝛelatus ſolũ remoueat᷑ ab adminiſtratione nit h
iuncto.·j.c.pꝛoxio.in fi.ſecus ſi ageret᷑ ad cõmodnʒ
pꝛiuatũ.tũc enĩ nõ requirit᷑ admonitio ar.in.c.tue.
5. de ꝓcu. Itẽ in q̃ntũ glo. dicit ꝙ in pecuniarijs
cauſis nõ eſt neceſſaria admonitio niſi de honeſtate
dicit Jo. an. ꝙ requiritur de neceſſitare ut ſi dies ñᷣ
a diecia obligationi.nã tũc requirit̃ interpellatio ad
conſtituendũ quẽ in moꝛa:ut in.l. debitoꝛes alł. in
glo. Concludo latius ꝙ aut obligatio eſt ſine die z

tũc nõ eõſtitui aduerſarius in moꝛa niſi monear᷑:

ut in.l. ex legati cauſa. ff de. v. obl. æ nõ. in pꝛeal.l.
debitoꝛes ⁊ ſi facit reũ citari añ interpellationẽ pn
to ꝙ teneat᷑ ſibi ad ome intereſſ e:qꝛ temere fecit eũ
citari cũ adhuc non eſſet in moꝛa:ſed illa interpella
tio iudicialis debet ſufficere ad conſtiruendũ reum
i moꝛa:ut ſi fatet̃ debiiũ fiat ſibi pꝛeceptũ de ſolven
do ar. eoꝝ qᷓ nõ.ð in.l.nuda:C. de S. ⁊ ↄmit. ſtip. Si
uero dies appoſua eſt obligationi æ tunc ſi actoꝛ ⸗z

reus ſunt eiuſdẽ foꝛi tenet᷑ reus ſine aliqua interpel

latione pecuniã offerre creditoꝛi:qꝛ dies interpellat
ꝓ homine:ut in.c.potuit de loca.⁊ in.l.magnã.C.
de S. ⁊ ↄmit.ſtip.⁊ h̊ caſu puto ꝙ reus nocatus ad
iudiciuʒ ſine aliqua interpellarione ey iudiciũ tẽat

ad expenſas citati ⁊ ad omne inteꝛeſſe actoꝛis. Sed

ſi nõ ſunt eiuſdem foꝛi tũc nõ tenet᷑ ſponte ire reus
ad foꝝ alicꝛius:ſʒ qʒ iteꝛpellari iuxta nõ.in.l.ᷣitẽ illa
ff. de ↄſti. pecu¶ . Z glo. in v. ⁊ iudex ibi niſi ĩ cã
denũtiationis h̊ Vvr̃ neꝝ in denũtiatõe enãgelica nbi
ſoſũ agit ad pniaʒ.? ſic dʒ intelligi.c.in omni nego
tio de teſti. Nẽ dicũt doc. ꝙ ubi ſolũ litigatur cum
iudice ibi eſt iudex ?æ pars:ut in.c.eũ ſpãli de appe.
Sed cene reſpeciu illius articnli ubi eſt iudex non
eſt pars. nam reſpeciu ꝛecuſationis dum eligunt ar

bitros nõ eſt index:unde pꝛoprie circa eundem arti

culũ nõ põt quis fungi duplici officio incõpaſſibili.
õ foꝛma ibi ⁊ ibi ſoluitur dic nit
ibi dixi. n eadem glo ibi ex parte dic ꝙ ibi pa
pa ſupp euit ex officio uolens facere gratiam nt ibi

patet in fi.glo. Et ut intelligas h̊ ↄtꝛarium ſcias

pꝛo ꝛe uitioſa empta ubi nitiũ eſt latens cõpetit du

plex actio nna que appellat redibitõia:quia ad peni
tionem emptoris facit in totũ retractari nẽdirionẽ.
Alia que appellatur quãto mioris in qua agit emp
tor:nut reſtituatur ſibi totum illud qð dedit ultra iu
ſtũ preciũ ſi uitiuʒ fuiſſet pactefactũ:vn dr̃ i.l.boue
alle. in glo. ꝙ ſi emptor egit quãto minoris poterit
iu dex ↄdẽnare in redibiroria. i. ut retracteiĩ uenduio .
in totum. d aduerte qꝛ ille tex. loqt cum iuox
reꝑit uitium eẽ tin ut pro nullo precio iſte fuiſſet ep
turus: vñ ſi bene inſpiciat᷑ non ita pronũciat᷑ õ nõm
actionis:quia qð nibil ualet minus naler:æ totum
precium vr ſuperfluũ ar.in.l.minus de reg.iuris ⁊
ſic non obſtat iſtð Zrium. ¶ In glo. i. V ex officio
no in fi:ſʒ õ h̊ facit qꝛ in.c.cũ p.ille fuit ret ulſus qͥ
nenerat ad ferendum teſtiõiũ. Item qꝛ alias accuſa
nit. do.ant.dicit ſub dubio forte quod aliud in accu
ſatione aliud in denunciatione qͥ fit ad correcnonẽ.
¶ Sed certe hec ſo. non eſt bona:qꝛ licet denunci
ans tendat ad correctionem iñ denunciatio ſolet ad
inimicitiam prouocare ? ad Sbendã inimicuiã non
in ſppicitur iuſticia cauſe pcedeniis:ſed iufſicii ꝙ po

tnerit prouocari aĩus alteriꝰ: ut.l.i.ff.de his q.vt in
di.dixi in c.cũ p.⁊.c.repellãtur.oõ de accn.¶ SOtẽ ſi

ꝓſoneta reppellitur a teſtimõio ꝓpt᷑ affectõem quã
bʒ ut ↄctus ꝑficiat᷑ iuxta nõ.i.c.i.e teſti.li.vj.⁊ ille
qui fuit aduocatꝰ æ ꝓcurator in iſtantia pᷣncipali re
pellitur a teſtimonio iĩ caſu appellationis ꝓꝑt᷑ affec
tionem quã hũt ad cauſã:ut in c. fi. eo.ti.ſi.vVj.for
tius debent reppelli iſti denunciantes qͥ ꝓſumũt̃᷑ ap
petere ut cria ꝑ ſe denũciata ꝓbẽtur ne uideãt᷑ uiuſte
denũciaſſe ¶ Ntem timere poſſeẽt prelatũ ſi remane

ret in admniniſtratione ar. vj.q ij.uiſiſ. Ad h̊ nora.

dicrum Inno. in. c. cũ.i.æ a.de re iudi.ubi dicit qð
ↄſpiratores etiam ad bonum non adminãt᷑ ad teſti
monium ) eũ quem ↄſpirarũt. Et ideo dici põt ad
iſtũ tex. ꝙ hic in fi. papa ꝛefnat has excepiões dum
ad miſit exceptionis inimicitiaruʒ: ſed a principio re
cipit oms teſtes ? reſeruauit diſputationẽ pꝰ publi
catio nem: ut in.c.pſẽtium de teſti.⁊ ſuccinte h̊ ſenſit
Jo. an. ſuper iſta gl.¶ In gl. in. v. dilapidationeʒ
ibi interim dum cognoſcitur ⁊c̃ pondera nerba gl.
quia in neritate hec gl.uidetur ex toto õ iſtum tex.
¶ Mrimo in eo ꝙ dicit ꝙ cum denunciat᷑ ſuſpec
tus inteꝛdicitur denunciato ptãs alienãdi qð tamẽ
hic non interuenit. C Item dicit glo. ꝙ ſi poſtea ꝓ
baretur ſuſpectus debet iſti dari coadiutoꝛ æ tamen
hic non fuit datus:ſed ſimpliciter ſuſpenſus ab ad
miniſtratione.unde gl.̊ conſideranit alia iura que
allegat que uidentur eſſe contra iſtum tex. nec glo.
aliter reſpondet ad iſtum tex ¶ Sed cocio. ſuper
tex. multum inſtant ⁊ finaliter uidentur concludeꝛe
ꝙ ſuꝑ dilapidatione fiunt due inquiſitiones: una
expeditur ſũmarie ⁊ tantum diſcutitur an ſit ſuſpec
tus de dilapidatione quo cognitio ſuſpenditur ab
ad miniſtratione ⁊ fit inquiſitio ſecunda ſupeꝛ ueꝛita
te. ⁊ fit primo illa ſũmaria:quia timetur ſi ille ꝛcema
neret in adminiſtratione ne coꝛꝛumpeꝛet officiales
et impediꝛet inquiſitionem ſuper ueritate: unde ſu
ſpenditur tin ab adminiſtratione tempoꝛaliũ nõ an
tem ſpiritualium:ut in.c.uenerabil de offi. delega.

¶ De ſimonia.

niſi timeret᷑ ꝙ nõ ĩducereʒ canonicos nel alios cleri

cos ad deponẽdũ eũ:qꝛ tũc fieret ſuſpẽſio enaʒ a

ſpũalibus. Et ſi ĩ ſcõᷣa iquiſitiõe ðᷣ neritate ↄſt terir

illũ eẽ dilapidatoꝛc: ⁊ tẽ ex toto ĩmouebi ab admi
niſtratione qꝛ pꝛiuabit platura:ut i.c.qᷓit ⁊æ qn. S.ðᷣ
accu.nõ aũt deponet᷑ ab oꝛdie exquo agebat᷑ cinilit
Sʒ diẽ hoſti.ꝙ in effeciu deponet᷑ ab oꝛdie:qꝛ nõ
hẽbit executionẽ oꝛdinũ:tũ qꝛ ꝑ ſniaʒ ꝛemanſit infa
mis: ut ſequit hic in glo.tũ qꝛ notoriũ ẽ crimen ſuũ
et notorie criminoſus nõ celebꝛat ſine diſpenſauõe:
nt in.c.fi.de tempo.oꝛdi.Sed ꝑ ̊ non eſt ꝛeſpõſuʒ
ad iſtum tex.archi. tractat hanc mam in. c. uulterãe.
xij.q.ij.⁊ ibi concludit ꝙ cũ initiatur inquiſino ſuꝑ
dilapidarione inteꝛdicitur oĩs poteſtas alienadi peꝛ
.c. fi. S̊. de accu. Et poſtmodũ ꝓcedit ſuꝑ inquiſuio
ne ⁊ ſi de ea ↄſtiterit deputabit coadintoꝛ iuxta.c.
nenerabilis pᷣalle. æ fiet iquiſitio ſupeꝛ neruate qua
conſtita ꝛemouebituꝛ in torum ab adminiſtranone.
Sed ut dixi iſtud.c.facit in örium quia nõ fuu da
tus ̊ coadiutoꝛ nec a principio fuu inteꝛdicta pote
ſtas alienandi:æ in Vnate ſupeꝛ modo pꝛocedendi
contra diapidatoꝛcẽ uario modo loquũtnr iura et
pricipalit habemus h.c.⁊ illad.c. nenerabilis ?æ dcᷓ;
.C.fi. 2.c.quia ea.iij.q ij.z.c.nobis.⁊.c.nulterane.
xij.q.ij.cuʒ ſimilibꝰ. Nec uideo ꝙ ꝛecte poſſint ad

ↄcoꝛdiam ꝛeduci niſi unum ſupplcat̃ ꝑ alið:⁊ iõ ua

rio modo h̊ ⁊ alibi dicunt ſcribentes. Unð putaꝛẽ
uarios modos ꝓcedendi eſſe a iure traduos:? ꝑ
hanc uarietatem putaꝛem indicis arbitrio cõmitien
dum quã uiam debear accipeꝛe iuxta illa ꝗᷓ habetur
in ſili in. c. quoniã fꝛequẽteꝛ in fi.ut lit.non cõteſta.
ei ideo conſideꝛata qualitate denuntiãtium ? denũ
tiati ? fama ſi qua habe ur in h̊ qnʒ index a princi
pio inerdicu ptatem alienandi pꝛout factum fuit in

.C.fi.de accu.qniqʒ ca inteꝛdictiõe non facta ꝓcedit
ſaꝑ ſuſpitiõe:ut h̊. Irẽ ꝓbata ſuſpitione ſᷣm eiꝰ qli

tatẽ ⁊ q;ᷓtitatẽ potit in ꝑtẽ uel i totũ ſuſpẽceꝛe:ui h
nel dare ſibi coadiutoꝛè ut fecit in.d.c. ueneꝛabilis.

Et ſic poſſunt ꝛeduci ad concoꝛdiam iura et opi.

plurime que uerſantur circa ̊. ¶ In ea. glo. ibi in
fa nis efficuur nõ. glo.⁊ tene menti ꝙ iura loquen

tia in tutoꝛe ut efficiat᷑ ifamis ſi ꝛemouetur ꝑ doluzʒ

hnt locũ etiã in pꝛelato.Et iſia eſt infamia iuris ꝑꝑ

quã non hebit amplius executionem oꝛdinum ut ẽ
dixi poſt hoſti.qð nõ.nã ifamia tollit exeꝛciunum cu

iuſcũqʒ dignitatis ⁊ adimit queſitum honoꝛẽ nedũ
qrendũ ut dicit tex.nõ.in l.infamia.C. de decurio.
li.x. Et iõ bona cautela ẽ ut ſi platus nebemẽt᷑ ſuſ
picet᷑ de ſua depoſitione ꝓpteꝛ doloſã adminiſtratio
nem nõ expectet ſniam ne efficiat᷑ ifamis:ſed ſponte
a pꝛin. cedat an ſniaʒ ſicut fecit iſte abbas:ut dr.J.
c. ꝓxi.ĩ fi.? ẽ ↄſiliũ bar.i.l.ſi reus.ff.de ꝓcurat.in
quocũqʒ qui efficereĩ ĩfamis ꝑ ↄdẽnatõeʒ uit antea

ſoluat ⁊ nõ expectat ſniam. Et in fi. gl. ibi. i. d. c.

ſicut cõir tenet᷑ nõ ſufficeꝛe ꝛeddẽ eccliam idẽneʒ Et
tenẽt p̊ cõir doc.licʒ Vinc.⁊ minꝰ bene aliud dixerit
nã ſatiſdatio nõ mutat maliuolum animum inſti.de

ſuſpec.tuto.in fi.⁊ maxie ſi eſt epᷣs qui ẽ ꝑiurꝰcũ in

rauerat nõ alienare ⁊c. ut in.c.ut ſuꝑ de ꝛeb.eccle.
nõ alie.et in.c.ij.de feudis.¶ In gl. i Vbo idifferẽ

ter in ki. h gl. uñ Z tex. hꝰ. c. ⁊ ſeqnuẽtis nbi patʒ iſta
duo crimina nõ equiꝑari quo ad accuſationẽ ⁊ tel
timonium in omnibus.nec ẽt neꝝ dicit gl.i alio ꝙ;
oẽs teſtes qui admittũtur i crimie heꝛef̃ dẽnt admit

ti in crimine ſimonie. Quia in cꝛie heꝛef admitunt᷑

teſtes ꝙ;tuncunqʒ crioſi ⁊ excõicati non habira dzia
an agat ʒ ſeculaꝛẽ an ʒ sanen 7 an ſint alia ad
minicula ⁊c.ut in.c.in fidei fauoꝛem de heꝛet.l.vi.
Sed in h̊ crimine ſimonie criminoſi non admittun
tur idiſtincte nec ẽt admitteꝛem excõicatum:qꝛ h.c.
2 ſequẽs rin loquunt᷑ ð criminoſis nõ autẽ de excõ
municatis qui ĩdiſticte ꝛepellũtuꝛ niſi ĩ caſibꝰexpſſiſ
de ſenten.excõ.c.deceꝛnimus li.vi.Sed foꝛte gl.fu
it decepta ꝑ illud.c.eos alł.in gl.ubi dꝛ ꝙ crimẽ ſi
monie eſt maius crimen heꝛeſis. Sed tu intellige il
lud c.in eo ſimoniaco qui cꝛedit gr̃am ſancti ſpiri
tns poſſe emi ⁊ uendi:iſte enim ẽ deterioꝛ heꝛetico.
Er dic ut dixi in.c. quotiens S.e.⁊ accipiendo ſimo
niam ita ſtricte tunc glo.ueꝛum diceꝛet:ſed tunc ad
mineꝛentur tales teſtes pᷣdicti potins ꝓpter heꝛeſiʒ
ꝙᷓ; pꝛopteꝛ ſimoniam. n glo. fi. ? declara fi.bu
ius.c.pꝛout habetur.j.c.ſequenti ubi clarius habe
tur que exceptiones fuerunt admiſſe æ que ꝛepulſe.
Sed uide ̊ cald.⁊ do.an.⁊ fred.conſilio.xcviiij. et
lix. ¶ Extra glo. queꝛo de queſtione quotidiana.
Eps inſtat contra cleꝛicum ſubditum beneficiatnmm
ut oſtendat titulum ſui beneficij:ille ꝛeſpondet petẽ
do libellum ſibi offerri cum ſit in pacifica poſſeſſio
ne beneficij. Epiſcopus replicat quod intendit pꝛo
cedeꝛe per uiam inquiſitionis:qꝛ beneficium eſt de
nolutum ad eius collationeʒ:ille triplicat ꝙ ex hoc
habet eum magis ſuſpecium quaſi uelit pꝛocedeꝛe
ad commodum ꝓprium.queritur quid iuris. NHo
ſti. concludit iſtum clericum teneri ad oſtendendum
titulum ſine alia libelli oblatione nec admittitur ap
pellatio in contrarium.ſicut enim non appellamr a
conectione in.c. ad noſtꝛam ⁊.c.reprehenſibilis de
appell.ita nec ab iſto qui explicatur occaſione coꝛꝛe
ctionis. nam ſi non habet titulum tenet beneficin m
cum peccato ⁊? decipit animas paꝛochianc ꝛumiut
in. c.dudum. el.ij. de elec. Item quia iſta inoniſitio
tiruli poteſt fieri etiam generaliteꝛ ex cfficio indicis
argu in capitu. graue de pꝛeben.⁊ in.c.iij.de inſti.
hoc tamen reſtringit ad factum recens:ſecus ſi eſt
antiquum tum quia imputandum eſt epiſcopo qui
diu tacuit:ar. in.c.i.de frigi. Lum quia uiderur ta
cendo conſenſiſſe: ar.ĩ.c. ex oꝛe de his que fi.a ma.
par.ca tum quia pꝛobariones non poſſunt de faci
li haberi cum ſepe pereant ex longiquitate tempo
ris. Et ideo dicit ꝙ hoc caſu ſatis poterit recurri
ad iuramentalẽ pꝛobationem:quaſi dicat ꝙ ubi fa
ctum eſt antiquum ut quia diu ſteti in pacifica poſ
ſeſſione beneficij ſufficit pꝛobare tituium per iura
mentũ. Sed adueꝛte qꝛ hec uident᷑ õ nõ gl.? Jo.
an. poſt eã in.c.i.de ꝛegu.iur.li.vVi.æ peꝛ aꝛchi.in.c.
oꝛdinarij de offi.oꝛ. li.Vi.⁊.c.õ moꝛẽc.c.di.nam cõ
munis cõcluſio uidetur ꝙ ubi epus tacite conſentit
non poſſit amplius etiã ex officio ↄpelleꝛe ſubditnʒ
ad oſtendendum titulum. Et ideo in ̊ articulo po
teſt ſic latius diſtingui concoꝛdando opiniones et

ſtone n. baaf ilmpemii /
tmn Ahi mi
imatik nirn olnuni
ir i npe n lu imi nwhenai
mnatſlsctcdiſtnißtle
the ni is Oeliſein
nleſonet n Pomih inli
lenn dide bc r ud in
necain d dtceen⸗
cb eſtscnt colnutero
oꝛaipati as oquſt ndlſinge n
ſporno alnit muir neſ aniſſe
liras ili olniſcinuba
ie ipalger ijilgie
heſolisceum. r icedenp⸗
o re lo n ſhil erinnefen
oleire in ſü poſtiſtne m e⸗
Ceimübenſcig atn Frd er
Ctnspennsntide un be⸗
Garalntetenenent, d.

iliugan t⸗ leſtes
nncſieſmonerifn ſdan
usiiiinrirns nn
anſlaio r erich nhw

Gipe
lymn iti hiptitr
bnmnanſe tgeml,
foe grocſen.
Tncgian ibdinn bericnnn
niütd,le wetahni
NGnmn faſio
Genesren talontid
npopinoedercern e
ainenleniinga
õ
un mimrn,ina Y
mrdnuntmmoldhdn
t ultne aimmr e
n Mrnin ton Arlhvr⸗
Aurſtum te ihtetbls d
ocn nitamn ccſereore
õõ
l
n Nerannſuheuti
neum ginim ifipbii
