habet locum illa pena. In glo. ij. in fi. aduerte: qꝛ
forte hec glo.ſic ſimpliciteꝛ intellecta nõ ẽ neꝛa ut P
pter excõicatõm ſequentem poſſit excõicatus priua
ri beneficijs prius hitis.nam de directo hoc eẽt cõ
tra.c.i.de iudi. Sed poteſt glo.ſaluaꝛi intelligendo
eam Fᷣm. c. quod allegat de etate z quali.c.cuʒ bone
nidelicet qũ quis ꝑſeueꝛauit in excõicatõe peꝛ tꝛiẽni
um.nam qꝛ ex hoc ſurgit preſumptio hereſis õᷣ euʒ
ut i.c.fi.j.de penis:? non modicum peccauit tanto

tpe ↄténendo claues ecclie non imeꝛito ex boc no

uo delicto põt beneficijs hitis priuari.et dicunt qui

dã quod ſufficit perſeueꝛãtia ꝑ ãnũ: ut nõ.i. d. c.cnʒ

bone 2. Eꝑ.c.ruꝛſus.et.c.quicunque.xi.q.iij.ſed tiu
de intellectu illoꝛum. c. dic plenius ur dixi ĩ. c.i.ð in.
ubi oĩo nideas. In glo. in. v. diſpenſatum in fi.nõ.
bñ gl. nam ſentit nõbilit illã theoricã quaʒ ſẽtit In
no.in.c.dilectus de temp.ordi.de qua fit magnum
feſtũ ꝙ ubi a iure expꝛimitur ur poſſit diſpenſari et
non dicit̃ ꝑ quẽ tũc ptas diſpẽſandi nr̃ ↄceſſa epᷣis
Aliij vo dicũt ꝙᷓtũ ad caſũ nr̃m ꝙ diſpeſatio dʒ fie
ri ꝑ cõciliũ ꝓuinciale ſeu ꝑ patriarchã.ar.in.c.gra
uẽ de pᷣben.⁊ h̊ ſenſit p boſti.poſtea diſtixit ꝙ aut
abſolutio ab excõicatione erat reſeruata pape ? ſo
lus ipſe diſpenſat.aut epo:⁊ tunc poterit eps diſpẽ
lare. Ego puto ꝑ rõem glo.æ illam theoricã Inn.
ꝙ poſt abſolutionem a quocumqʒ factam poterit
epiſchopus diſpenſare dum m non ſit ille ideʒ epi
ſcopus qui ſcienter contulit:quia cum peccauerit in
conferendo nõ eſt dignꝰ habeꝛe hãc poteſtatẽ ut in
ſimili dicit glo.in epiſcopo ſimoniaco ut.i.q.vV. pꝛe
lentium. Et intellige ꝙ licet collatio ſpectet ad infe
riorẽ prelatam nihilominus interueniente diſpenſa
tione epiſcopi nõ requiret᷑ alia collatio.⁊ ſi põt epᷣs
diſpenſare circa beneficium ꝙ conferre non poteſt
ſicut dicimus in eo interponente anctoritatem per
mutationi beneficiorum ad alioſ ſpectantium ut no
ta.in.c.queſitum de re.permuta.⁊ in clemen.unica
eo. titulo¶ Sed ſi collatio fuiſſet facta per papam
forte inferior non poſſet tunc diſpeſare ex quo ſe
mel Dapa manum appoſuit ſicut dicimus in eo
quem ipſe oꝛdinauit:ut alius eum ſine eius licentia
ad altiores ordies ꝓmoneẽ nõ poſſit ut ĩ.c.cũ ĩ di
ſtribuẽdis ðᷣ tẽ. ordi. In gl.i.V. mereat ĩ fi.ſʒ ẽ du
biũ q̃ſ eꝛii ſuꝑiõ hoc cãu.ſ.i iponẽda pea collatõi 2=

in tollendo poſtea ſuſpenſionem inflictam. ¶ Alli

qui ux Moſti. dicunt qð ſynodus pꝛonincialis aut

¶ De clerico excs. mi.

Soen patriarcha ꝑ.c. gꝛane de pꝛcbẽ. ſed ut diẽ

o. an. z bñ ̊ non ſumi cau illiꝰ.c.unde ibi ꝛcqui
ritur bona monitio ⁊ nulla. Item nõ loqnitur ille
tex. in excõicatis: ſed aliteꝛ non declarat qs erit iſte
ſuꝑioꝛ nec alij doc.ſpeciſice atigũt. Sed dic ꝙ hec
pena poteꝛit irꝛogari ꝑ ſuꝑioꝛcẽ imediatum iſtiꝰ col
latoris ut ſi eſt inferioꝛ epo poterit ſuſpendi ꝑ epʒ
aꝛ. xViij. q.ij.ſiqꝗs abbas.ſi eim ẽ eps poterit ſuſpẽ
di ꝑ archiepᷣm ſuum. nam archieps eſt oꝛdinarius
oinʒ epoꝝ ſue ꝓuincie ? poterit cognoſceꝛe de cri
minibus epoꝝ nõ iducẽtibꝰ depoſitionẽ. Vnde põt
archiepᷣs ſuſpẽdeꝛe ⁊ inteꝛdiceꝛe ⁊ excõicare ⁊ alias
penas imponeꝛe ? ꝓ h̊ tex.in. c.ſacꝛo de ſen.ex.⁊ in
.c.qꝛ cognouimꝰ. x. q.iij. ⁊ expꝛeſſius ĩ.c.pñti ĩ fi.ð
offi. oꝛdi.li. Vj.ubi patʒ ꝙ ẽt nicarius archiepᷣi põt
abñte archiepo excõicare æ ſuſpẽdeꝛe ⁊ inteꝛdiceꝛe
epos ſuffꝛaganeos foꝛtius h̊ põt ipſe aꝛchieps 2 ð
bis nide qdᷣ nõ Jo. an. in. c. ut litigãtes de officio

oꝛ. li. Vj.ſi Vo archieps fuit collatoꝛ hͥ poterir ꝓpri

us patriarcha ut no.i. d. c.grane. ¶ In glo. in. V.
ſpoliandi in fi.20 eſt quia excõicatio ẽt iniuſta ligat
quo ad nos ut in. c. cum cõtingat de offi. delega. et
otẽnendo bãc excõicationẽ quis ligatur ẽt quo ad
deũ ut in. c. ꝑ tuas.j. de ſen.ex. fruſtra eꝛgo poſtq
eã cõtempſit all.eam iniuſiam.
oren.
Valʒ collo benelicij
1 opoſuit. ei facia qui prius fu
it excõicatus:ſed tempoꝛe collationis ab
ſolutus.p narrat factũ ⁊ collanões ntrinſq; partis
fo diffinit ibi qꝛ. caſus xc. ¶ HMora primo legatnʒ
cardinalẽ ⁊ ſic de lateꝛe poſſe cõfeꝛꝛe canonicatꝰ exi
ſentes.. ſuã legationeʒ. æ geneꝛaliteꝛ ꝗᷓ bnficia poſ
lit legatus cõleꝛꝛe dic ur in.c.i.⁊ in.c.pe.de offi.le.
li. vj. ¶ 2; nõ. ꝙ licite põt clericus poꝛrigeꝛe pꝛeceſ
apð ſupioꝛem ꝓ iſtitõne ſua ⁊ gñaliteꝛ qn pꝛeces h
caſu inducũt ſimoniã dic nit nõ in.c.inꝗ de etate et
ꝗnali.⁊ in.c.quibuſdã.i.q.i. 6 3 ꝙ excõicatõ
nõ notat excõicatũ infamia ꝑpetua imo ea ſublata
tollitur infamia z excõicatus abſolutus ẽ capax om
niũ bonoꝝ ut optie h̊ ꝓbat᷑. ex qno ifert ꝙ i famia
cinilis nõ irrogat᷑ ꝑ excõicationem:ſed canonica tꝗ
tum als nõ naluiſſet collatio iſti facta cum ad famã
non poſſit quis ꝛeſtitueꝛe niſi ſolus princeps.:.i..
auuld poſtu. nõ. Innocẽ. cum te de re iudi.
In glo. ij. ibi pꝛeſumi ꝙ adbuc ſit excõmunica
ius ⁊c̃.nõ.glo.peꝛpetuo ꝙ ſemel excõicaius ſempeꝛ
pꝛeſumitur excõicatus niſi pꝛobetur abſolutus.naʒ
qualitas ſemel poſita que ex ſolo curſn temporis ñn
tollitur ſempeꝛ pꝛeſumit᷑ exiſieꝛe niſi ꝓbetur ſublata
pꝛo hoc ꝛegula ſemel malus de ꝛeg.iur.li.Vj. z.l. ſi
ne poſſidetis. C. de ꝓbat.⁊ qð nõ.in.c.ſi foꝛte de
elec. li. vj. Et adueꝛte qꝛ ꝛeferendo hanc gl. ad tex:
ſingkłarit᷑ ꝓbaĩt᷑ ꝙ ʒ fuerit articulatũ ꝙ tpe iueſtitu
ꝛe fueꝛat excõicatꝰſufficit h ꝓbare pꝛeſumiinr vʒ ꝙ
fnerit excõicatus iam ſunt aliqni anni ? ſic admituit
pꝛobatio pꝛeſumptiua: ſed h̊ iõ quia eſt pꝛeſnmptio
iuris ⁊ ſic niderur h̊ caſus pꝛo dicto bar.in.l.i.ff.ſi
ceꝛ. pet.licʒ Inno.circa h̊ titubet.dẽʒ iñ puto Hiſſi
mũ.nã ipoſſibile eſt ali᷑ ꝓpare excõmunicationẽ ðᷣ
7

pñti ⁊ intellige hͥ dictum gl.qn excdicatõ fuit pura:
ſecus ſi fuerit ſub ↄditione fᷣimn Znno.puta ſi non

ſatiſfeceris.j.menſẽ te excõico.ad ꝓbandum eni ex

cõicationem de pnñti non ſufficit probare talem ex
cõicationem ↄditionaliter promulgaram:qꝛ neceſſa
rio non concludit qꝛ potuit ſatiſſeciſſe.j.terminum
7 h uerum reſpectu t᷑tij nolentis ꝓbaꝛe excõicatõnẽ
de pnti ſecus reſpectu eiꝰ ad cuiꝰ inſtãtiã emauauit
preceptum:qꝛ ſatis eſt ſibi ꝓpare obligationẽ: unð
neceſſe eſt ꝙ ꝑ aduerſariũ ꝓbet᷑ ſatiſſactio ad h.li.
M.de pba.? eſt h notabile dictum Inno. in. c. ſuꝑ
his de accu.qð nõ.æ limita ut dicam in glo.ſe.
In glo. fi. in fi.doc.circa h̊ inſtant:ſʒ ↄclude ꝙ ant
qritur nũqnid ſola cõio cum excõicato ꝑ ſuperiorẽ

agdhibita indncat abſolurioneʒ ad qð dicendum qð

non de quo dic nt le.⁊ nõ.in cle.ſi ſummus põtifex
de ſen. ex. Aut qritur nũqͥd preſumat᷑ abſolntioneʒ
factã fuiſſe in prererium uigore hꝰ cõionis ? qꝛ hẽ
batur pro abſoluto Inno.diẽ ꝙ inſte cõicatur ia
li exquo habebatur cõiter ꝓ abſoluro maxime ꝑ ſu
um excõicatorem. Alij dicunt ꝙ reſpectu cõicanti
um procedit iſta opi.ſed ſi excõicatus aliquid perit
2 oppo.de excõicanione non ſufficit ꝓbare qꝛ babe
batur pro abſolnto:ſed deber nere probare abſolu
tionem faciunt nõ. in ſiti per Inno. in c. ueniẽs de.
v. ligni. i. vj¶ Alij diſtingunt ꝙ aut factum ẽ ãti
quũ ⁊? ꝓcedit opi.ant ꝛecẽs ⁊ ꝓcedit fʒ dẽm ⁊ diẽ
hoſti.ꝙ h̊ opi.eſt rigidior ⁊ Vior:ſed alia equior 2=
tãdeʒ ̊ relinquitlarbitrio iudicantis ↄſideratis alijſ
qlitatibus.do.an.ſentit ut ſẽper requiraiur vᷣa ꝓba
tio. O(ihi aũt ſatis placet ut cõicãtes ĩ nullã culpã
incurrãt.exqꝰ hẽbat᷑ cõi ꝑ abſoluto:qꝛ ĩ fẽo alieno
non tenet᷑ qᷓs eẽ nalde curioſus ar.in ẽgla pᷣſumim:
de re.iuris.li. vi.? qdᷣ nõ. Inno.in.d.c.ueniẽs:ſed
reſpectu ipſius excõmniĩcati relinquerem aꝛbitꝛio iu
dicis ut dicit hoſt.nã hẽbit ↄſiderare an factum ſit
antiquũ ⁊ an tẽpoꝛis curſu potuerit neriſimilit᷑ ꝑiꝛe
pꝛobatio abſolutionis puta ſunt.xl.ãni ꝙ quis fnit
excõicatus de facili enim moꝛiuntur teſtes ? ſolent
pire ꝓbationes.j. tãtũ tẽpus. uel ciuitas fuit ſuppo
ſita ſpolijs uel domꝰeiꝰ obuſta ⁊ ꝑſoa ẽ bõe ↄditio
nig ⁊ ſic vᷣ ſilibꝰar.optimũ.ex nõ.i.c.illud.de pᷣſũp.
Extra glo.queꝛo qꝛ iſte magiſteꝛ fuit excõicatus
ex eo:qꝛ erat ↄſſiliariꝰ z fauror illorum excõicatorũ
nunquid aduocatus pꝛo excõmũicato incidat in ex
cõicationem. conclude poſt hoſti.quod aut extꝛa iu

diciuʒ ſibi cõmunicat ⁊ in non pertinentibus ad. de

fenſionem ⁊ incidit in excommunicationeʒ quia ille
caſus non reperitur a iure pe rmiſſus ⁊ ita poteſt
procedere iſte tex. aut iſte excercet officium aduoca
tionis in iudicio ad defenſionem excommunicati ?
tunc ſi excommunicatus fouet iuſtam cauſam nullũ
peccatum incurrit:quia exquo excommunicato per
mittitur defenſio perminuntur ⁊ oĩa illa ſine quibꝰ
defenſio eſſe non poreſt ut nõ.in. c. intellexi mus de
iu di. 2.c.cum inteꝛ de excep.aut ſcit eum foueꝛe in
iuſtam cauſam et tũc incidit in excomũicationeʒ: qꝛ
cõmũicat ſibi in crimie ar.in.c.ſi concubine de ſen.
ex. ¶ Ded dic melius in hoc nltimo quod aut de
fendit eum ſupeꝛ crimine pꝛo quo fun excoicatus

gnonli. len
u gii g beni on
lune ſan o eni iyſne

mienih nnt hiliod

0slvido apori Aſmi

muni ſr eſein ignomi

oritin cfaſchim ? kiſin
leaindeis eicor.
Eeodi dcho n eiͤg
eicis ann onpa wo egoiei
de conſticn lrſſima cua vi

Iii nö dfiam imerignonn

rinio ppnetpos ignot⸗
It. trrvi. d. . .? mel deen

ito:r noꝛitia ſonut in nini
e rner ns inej neſclanu

elane nö enei Ermme ſo ct

ſgiſin and ermwiſc
ſeſick rfunigſhaht

idbsdigſdus er geati

indligendun boerins wecch⸗

lnn alis ANtormmmanicatoch

incſaco eſentammn

biandem derliensnnesn

i. nntengo go hieg lime

Imſcamm ignorn⸗

n ghoronri naſeit
le clak zni iſtrer gi⸗
ſiſtnner bino

Mireßeem hene poneie ne

eurnn
mie Pibitplaen,

“ laiitti aid
ngersnne⸗
nne Eiae
t

lich
4 aroiaugginid hert
rſwn ſuſier gar g ebe
te meſchmn chion
loer no inc nenisde,
Mngm enſenniir
stenden t d
Sünr orſcd thenger
bini indtanis gicennistii
mimr ſeve teqnſun gnn
Pbrer ot öirs nli ai
lpebolmori oai
mobpar ig bnim
Auo indcaſal
uninovenm atbieno in
bioicenrean ſnonn i
ſomert verſiriit pie
nſe Nntg dbfui
n wourder ees 2 Gen
ens Wousflſint
P dorſn ne dir li
Pini er di cne deiſi⸗
nſtr nuſt fnnnheun
8e mor lommcr in
Pe buor lonmn
minin iir
ſoii dnnd ,

4

Gnnone gpia ilte

V itied de

¶ De cleri. exölt.

2 tũc ꝓcedit opi.hoſti.nt aduocatꝰ incidat in cxcõi
cationẽ maioꝛc:qꝛ cõicat criminoſo in crimie. Ant
defendit eum in alia cã licet iuſte:⁊ iunc licet cõicet:
qꝛ tñ nõ crimine pꝛo quo fuit excõicatus incidit tm
in minoꝛc excõicationẽ:ut in.c.nuper de ſen.excõi.
tene menti. HM
2 ui ꝓbabilit igno
DP oſtolice. rat ſe ſuſpenſum er
celebrat nõ efficitur irregularis:ſecus ſi ñ
pbabiliter nel ſic ¶ Suſpenſus nel excõicatus igno
ranter cclebꝛando nulla indiget diſpenſatione reſpe
ctu irregularitatis. alias ſecus. Ta pars ibi certum:
Ealſus ⁊zc. Ars ex tex. ꝙ nõ quelibʒ ignoran
tia excuſat ſed ꝓbabilis tin: æ dicũt doct. ꝙ non reqͥ
ritur ꝙ quis ſit multũ curioſus in ſciẽdo dũmodo
non ſit nimis deſidioſus.ar.in.l.nec ſupina.ff. ð in
ris ?7 fac. igno. ¶ 17 n. ꝙ excõicano non trahit ſe

cum excuſationẽ reſpectu pene quo ad probabiliter

ignoꝛanté. WM. tertio ꝙ ignorantia craſſa ⁊ ſu
pina dicit᷑ qn de facili potuit ſcire z non curauit in
dagare.ſicut eni exns ſupinus poteſt nidere que ibi
agunt᷑ elenãdo caput:æ craſſus quãdo reſpiceret᷑ ad
pedes lenãdo caput:ita ⁊æ ſimili ille qui potuit ſcire
2 nõ cnꝛauit vr eſſe in ignoꝛantia craſſa ? ſupina.
Ignoꝛãtia craſſa ſupina = latiſſima culpa equiperã
tur ſcie t in penis delictoꝝ.ꝓ hoc eſt tex.in.c.i.in
fi.de oꝛdi.ab epᷣo qui renũ epiſ.licet regulariteꝛ in
delictis lata culpa nõ equiꝑet᷑ dolo ð quo ĩ.c.ij.S.
de conſti.mñ latiſſima culpa bñ equiꝑatuꝛ nut hic.
Itẽ nõ.driam inter ignoꝛantiã ⁊ erꝛoꝛc.nam igno
rãtia ꝓpꝛie ẽ pꝛoꝛſus ignoꝛare ea que quis ſcire dʒ
ut.xxxvij.di..fi.⁊æ meliꝰ diceret tex.neſcia q; igno
rãtia:qꝛ ignoꝛãtia ſonat in nitiũ qn.ſ.quis ignoꝛat
que tenet᷑ quis ſcire:ſʒ neſciẽtia qñ quis ignoꝛat ea
que ſcire nõ tenet᷑. Errare vo eſt unũ ꝓ alio putare

xxij. q.ij.in quibꝰ. Segin g mo
glo. ff. de iu.⁊ facti igno.ſuper ſyica. n glo. ij.
ibi abns ⁊ ignoꝛãs põt excõicari.ſentit ergo gl.hic
intelligendum hoc prius precedente monitione legi
tima. alias excommunicatlo eſt iniuſta: licet liget nt
nõ. in.c.ſacro de ſen.excommuni. ¶ In eadé. glo.
ibi audietur per lineras tales niſi poſt abſolutioneʒ
⁊c.ſentit ergo glo.hic ꝙ littere impetrate per excõ
municatum ignorantẽ ualeãt ut ſaltem poſt abſolu
tionẽ audiat᷑ Sriũ eſt ueꝝ ꝑ.c.i.dꝗe tꝑ.li vi.ubi tex.
loquit᷑ idiſtincte ⁊ qdð ibi no.¶ Mec ob. iſte tex. qꝛ
loquit᷑ reſpectu pene ĩponẽde que nõ peccãti ĩpoi ñ
dʒ: ut i. c. ij. de ↄſt.nõ aũt loquiĩ reſpectu naliditatis
actus. An autẽ poſſit quis abſolni per epiſtolã ab
excõmunicatione.uide glo.ij.q.iiij.c.qnãto.æ quid
de abſente glo.⁊ ibi nõ. per archi.xi. q.iij. in. c. cum
aliquis. G. ea. glo. ibi abſoluere debʒ poſt moꝛ
tem hoc intellige qñ in moꝛte appaꝛent ſigna contꝛi
tionis illius delicti pꝛo quo fuit excõicatus ar.in.c.
a nobis.ij. de ſen. excõ. ⁊ tbi glo.? nõ. glo.in.c. cnʒ
non ab homine. eo.ti. nã excõmunicatio non fertur
niſi pꝛopter contumaciaʒ: ut in.c.nemo.xi.q.iij. Et
in fi. glo. nõ. glo. ꝙ ſciens ſe excõmunicatum peꝛ fa
mam non poteſt allegare pꝛobabilem ignorantiam.
t in. c. ſlud. S. eodem.

J celebꝛat. Excõicatus mino

ri celebras nou eſt

irregularis:ſʒ peccat ⁊ poteſt eligere et ea
que ſunt iuriſditiõis exerce: ſʒ nõ eligi:et ſi ↄfert ſa
cramenta licet peccet iñ collatio tʒ ⁊ ſuũ habet effec
tum. h. d. æ hec decretalis eſt quo ad mãm ſuaz ſolẽ
nior ⁊ famoſior qualibet alia. nam ifinita iura ſunt
loquentia de excõicatõe maiori que ĩfert ab hoĩe ur
i.c.ſi quem de ſen.ex.ſed de miori q ifertur a iure:
nt ĩ.c.nuper de ſen.ex.ſunt iura pauciſſima ⸗z apte
non pꝛonidęẽtia ſicut.h.c. Et hec decre.põt ſic diui
di pꝰ tractat de ualiditate geſtorum circa ſpᷣualia 1
excõicatũ excõicatõe minori.ſo ibi ſi tamen tractat
de his qᷓ geꝛũtuꝛ ad ↄmodũ eius paſſine.ʒ tꝛactat

de geſtis ab eo actiue ĩ aliuʒ ſacramentando ibi pec

cat aũt. Altio quandã limitationẽ ſubmittit ibi dũ
modo. Equs ⁊c. Mõ.pꝰ ex tex.quod licet excõicatꝰ
maiori excõicatõe celebrando diuina efficiatur irre
gularis:qꝛ amplius ſine diſpenſatione diuina exer
cere non poteſt ut ĩ.c.i.de ſen.ex.li.vi.⁊ i.c.cũ eier
ni de ꝛe iudi eo.li.æ.xi.q.iij.ſi quis epiſcopus cũ ſe
quenti:iñ excõicatꝰ minori excõicatiõe non incuꝛꝛit
irregnlaritatem celebrando. Et eſt 20 drie: qꝛ excoõi
catio maioꝛ includit ſuſpenſionem oꝛdinum uñ cele

brando attentat officia ſibi interdicta:ſed excõicatõ

minor non indaucit ſuſpenſionẽ oꝛdinũ nel officij ſʒ
tm pꝛinat ꝑticipatione ſacramentoꝝ:ut in.c.a nobiſ
de ſen. excõ.⁊ ideo celebꝛãdo nõ attẽtat ſibi officinz
iteꝛdictũ:ſed qꝛ ꝑricipat ex ſacꝛamtis exeꝛcẽdo offmn
ideo peccat ſʒ nõ efficit᷑ irꝛegulaꝛis. ? ex his hẽs rõʒ
decidẽdi ĩ pricipio decꝛe.æ duas drias inteꝛ ex cxcõ
municationem maioꝛem æ? minoꝛem. quia excõmuni

catio maioꝛ pꝛiuat ꝑricipatiõe ſacramẽioꝝ ⁊z cõione

fideliũ z ſuſpẽdit ab oꝛdie:ſed excõicatio minoꝛ nõ
pꝛiuat cõione fideliũ ſʒ tin ꝑticipatiõe ſacrametoꝝ.
Seũda dꝛa reſpectu effectꝰ:quia excõicatus maiori
efficituꝛ irꝛegularis celebꝛando. ſecus in minoꝛi.
2˙ nõ. ꝙ ea que ſunt iuriſditionis actiue põt exercẽ
excõicatus minoꝛi.⁊ ratio eſt qꝛ actus inꝛiditiõalis
eſt quid extꝛiſecũ a ꝑticipatõe ſacr̃oꝝ qua ſola excõi
catꝰpꝛiuatꝰ eſt. ¶ ʒQ nõ. unũ effectũ excõicatiõis mi
noꝛis.nã reddit ipſũ excõicatũ ihabilẽ ad beneficiſ
conſequendum adeo ꝙ ipſa electio per quã iniciat
mr̃ionium ſpuale de eo facta nõ ualet. unde nt dicit
Inno.nec dignitatẽ nec aliquẽ clericatũ excõicatus

minoꝛi ↄſequi põt niſi priꝰ ipſũ peniteat æ abſoluat

ratio ðcidẽdi reddit᷑ ĩ la:qꝛ excõicatio minor ſuſpẽ
Qit a ꝑricipatione ſacramoꝝ: ſed ille qui eligit uel p
monet᷑ ad aliqð benetictũ pꝛincipaliter eligit nt exer
ceat ſe in ſacr̃is eccleſie:unde cũ ille ſit pꝛiuatꝰſacris
eligi nõ põt. Ex quo ifert᷑ ꝙ ꝓhibito exercitio ali
cuius actꝰ ꝓhibet᷑ one id ꝑ qð ꝑuenit᷑ ad illũ actuʒ
l.oꝛatio.ff.de ſpon.Cui aũt cõpetat facultas abſol
uendi ab hac excõicatione minoꝛi dic ur in. c. nuꝑ.
de ſen.excõ. ¶ Mõ.in. v. peccat ⁊c᷑. ꝙ duplex ẽ paꝛ
ticipiũ in ſacrametis.unũ eſt actiuũ iq;tũ quis ꝑiici
cipat ſuſcipiendo ea. aliud eſt paſſiuũ inq;tũ cõfert
alijs. nã excõicatiõe minori pꝛohibetur participatio

ſacramentoꝛum ad cõmoditatem ſuam non autem

inqu antum bec ſacramenta confert alijs. nel dic et

¶ Ve derleo nõ oꝛdi.mi.

mielius ꝙ potius ds agere q aliſs pfeꝛt ⁊ illud ẽ ꝓ
prie participiũ actinũ paſſiuũ ĩctũ ſibi ipi ↄferunt
7 26 6. nã Vus ſacraméti deſcẽdit a deo imediate iĩ
ipſum ſacramentũ: vnde licite quis ꝛecipit ſacramẽ
tũ ab excõicato minori:ſed ipſe peccat cõferẽdo.qꝛ
participat. Itẽ nõ. ꝙ cõicans excõicato ẽt ĩ ↄtẽpiũ
ſupꝑioris ⁊? ꝑtinacit᷑ nõ incurrit excõicationeʒ maio
2cʒ:ſed bn dʒ excõicari maiori ut in fi.an aũt peccet
mortaliter dic nt plene nota. in.c.ſacris quod me.
cã. ¶ In glo. iij. in fi. circa hanc mam capiendo ne
rioꝛes concluſiones ſcribentiũ h̊ et alibi ſciendũ eſt
ꝙ multiplex eſt ſuſpenſio a diuinis. nã quidã ſuſpẽ
ſi ſunt a dininis quo ad deũ tantum ut ſunt ↄſtitnti
in peccato moꝛtali: qꝛ peccato durãte non debẽt ſe ĩ
miſceꝛe ſacramẽtis participando. ut in. c. fi.ð coha.
cle. æ mu. ? iſti celebrãdo ſᷣm oẽs nõ efficiũtur irre
gulaꝛes qꝛ iuꝛe nõ cauet.ut in.c.is qui ꝗe ſen.ex.li.
vj. ꝛ ẽ:qꝛ diꝛecte nõ ẽ eis officiũ intdictum a inꝛe
licʒ peccãt participãdo. quidã ſunt ſuſpẽſi a deo 2
canone ut canon ſuſpẽdit quẽ ꝓpt᷑ peccatum ſuũ.
NQuidã ſunt ſuſpẽſi a deo ⁊ ab hõie ut qñ pꝛopteꝛ
peccatũ hõ ut index ſuſpẽdit quẽ ⁊ iſtius ſuſpenſio
nis duplex eſt effecius nel ſpẽs.nã quedã ẽ ſuſpẽſio
minoꝛ ⁊? qdã maioꝛ. ſuſpẽſio minoꝛ ẽ illa que pᷣuat
a paꝛticipatiõe ſacramẽtoꝝ tm ut eſt illa excõicatio
minoꝛ qꝗᷓ Shitur ex participio cnm excõicaro mino
ri. Idẽ eſſet ſi index excõicaret quẽ minori excõica
tiõe.ut in. c. engeltrudã.iij..iiij.licet illa non ſit in
nſu inquãtum feꝛt᷑ ab hõie. Suſpenſio maioꝛ ẽ an
inf̃dicir officiũ ſen exeꝛcitiũ oꝛdinũ ut qꝛ iudex ł ca
non ꝓpt᷑ peccatũ alicꝰ ſuſpẽdit eũ ab officio ſuo.
ſuſpẽſus minori ſine a canone ſiue ab homine non
incurrit irregulariratẽ celebꝛãdo peꝛ ꝛ2eʒ ſupradic
tam ⁊ põt eligeꝛe ⁊ exeꝛceꝛe ea que ſunt iuriſditiõis
ꝛ illa ſuſpẽſio ꝛefert᷑ ad participiũ ſacramẽtorũ.
e ſuſpeuſiõe vᷣo maiori.adneꝛte qꝛ quedã ſuſpẽ
ſio fit ꝓpteꝛ delictũ quedã ꝓpt᷑ defectũ qdaʒ pꝛopt᷑
infamiꝗ. Souſpenſus maiori pꝛopteꝛ delictum effici
tur irregularis celebꝛando quia exeꝛcet officinm ſi
bi inteꝛdictum: ⁊ iſte eſt caſus in dicto.c.i.de ſen.
excõica.li.vj.⁊ in dicto.c cum eterni nbi etiam peꝛ
Jo. an.? iſta eſt cõmunis opinio ⁊ uera concluſio:
licet quidam contra. ¶ Suſpenſus ueꝛ0 pꝛopteꝛ
defectum puta quia erat illegitimus nel quia pati
tur defectum in coꝛpoꝛe pꝛopteꝛ quem pꝛohibetur
pꝛomoneri iſte celebrando non efficitur irregula
ris: ſed peccatr quia non eſt directe ſibi inteꝛdicta
executio officij et iure non caneiur ꝙ talis efficiat
irregularis. (Suſpenlns ueꝛo pꝛopteꝛ infamiam
ſi directe a ſuperiore eſt ſibi inteꝛdicum officium
efficit irregnlaris celebꝛãdo ut in.d.c.i.ſed ſi nõ di
ꝛecte ut quia in inꝛe nõ dicit᷑ quod notorie crimino
ſi nõ debẽt celebrare ꝓpt infamiã ⁊? ſcãdalũ quod
oritur in populo ⁊ iſte ſic celebꝛando non incunꝛit
irregularitatem. qꝛ directe non eſt ſuſpenſus a iure
nel ab bomine:ſed eſt quedam probibitio propteꝛ
ſcandalum enitandum. ¶Ex bis infertur ad que
ſionem nunanid notorius fornicator celebrando
efficiatuꝛ irregularis. Inno. tenet hic ꝙ non/ idem
in. c. ſicut de coha.cle.?⁊ mu.⁊ ĩ.c.tanta.j.de exceſſ.

prela ſed hoſti. ? Jo. an. contra ut nota. in. c. cum
eterni ⁊.c.i.prealegato:unde tota difficultas conſi
ſtit in nidendo an notorins fornicator ſit directe
ſuſpenſus ab homine nel a canone in penam an ſit
illa ſuſpenſio indirecte ut quia alij probibentur an

dire ab eo diuina ut facilius reſipiſcat ⁊? circa iſtum

articulum dic plene ut dico in.c. neſtra de cohabi.
cle. æ muli. ubi propria materia. ¶ Ex predictis in
fertur ad queſtionem nunquid conſtitutus in pecca
to poſſit elegi in prelatum.? uidetur quod non: qa
in eo ſubeſt ratio littere ſicut in excommunicato mi
nori.nam eſt priuatus participio ſacramentorum
quo ad ſe ut in. c.fi.de coha.cle.? muli.⁊ ita nidet᷑
concludere Inno. hic licet in contrarium facit tex.
cum glo. in. c. ſicut de inreiurando ⁊æ in.c. archidia
conum. xxxv. di. æ ſatis puto poſſe diſtingui inrer
peccatum grane ⁊ lenue ut primo caſu impediatur
ſecundo non. nam inuolutus in peccato minori ſeu
leui de facili ſurgit.non ſic eſt in excommunicato
minori excommunicatione: quiatillud eſt uinculum
contrarium ab eccleſia æ requiritur abſolurio. In
glo. in. V. inriſditionem ibi tam ab officio quam a
iuriſditione uli ergo iſta glo quod ſuſpenſus ab of
ficio non ſit ſuſpenſus a iuriſditione quaſi iuriſditõ
ſit quid ſeperatuʒ ab officio ar. in. c. mſmiſſã ð elec.
ſʒ Srium cõit᷑ renerur in.c.cũ dileciꝰ de ↄſue.hʒ eni
inriſditio ↄnexitatẽ cũ officio pꝰ collationẽ ordinis
Vñ ſuſpẽſus ab officio intelligitur ſuſpẽſ ab oĩ iuriſ
ditione.nam illa opetit rõe officij ? de h dic plene
ut nõ. in. d. c. cum dilectus. In glo. i. v. ciet ibi
ſʒ nõ credo ⁊ hãc opi teneas.ni ignorãtia eligetiuʒ
non dʒ; prodeẽ excõicato facit qð nõ.i.d c.cũ dilec
tus. Et in fi. gl. Sriũ cõiter tenet᷑ ̊ ⁊ i.d.c.cũ ĩ ↄct.
Iʒ enĩ eligẽdo ſciẽt talẽ excoicatũ peccẽt nõ m incur
rũt penam illius.c. hʒ eni locũ illa pena ĩ calibꝰ tan
tũ ibi expᷣſſis.de quo plene ꝑ Jo. an.i rla. odia de
re.iur.li.vVj. in mercur In glo. i. V. dũmodo ĩ fi:
7 iſte ultimns intellectus plꝰ mibi placer. nã primꝰ ẽ
nimis rigidus cũ regł'r criminoſꝰ nõ ſit ſuſpeſus a
collatione ſacramẽtoꝝ ut in. c.fi. de coha.cle.æ mu.
nec alij ꝓhibẽtur reciꝑe ſacramẽta a criminof ut ĩ

c. uẽa de coha. cle. æ mulie. ubi ponimr caſus ſpalii

tene menti.

¶ He clerico non ordinato miniſirante. Kica.

Saora uiſum eſt de ordiatis celebrãtibꝰ pꝰ offi
ciũ int᷑dictuʒ ↄpetẽti ordie nũc ſubnectit᷑ de non or
dinatis miniſtꝛãtibus oꝛdie non collato.

j BHiene eſt et ſic ſũ
J quis * mo. Cleꝛicus mini
ſtrans in ꝑtinẽtibus ad ordinẽ quẽ
non hʒ deponendus ẽ et aplius nõ
ordinandus. h. d. Caſus æ ceta
¶ Hõ p ꝙ non ordinatus temez exercẽs offieiũ
ſpectans ad ordinem quẽ ñ hʒ ẽ deponendꝰ. dic ẽt
quod tenetuꝛ pena falſi ſiẽ non habens dignitatem
2 ſimular ſe hr̃e ilã ⁊ utit᷑ illiſ inſignijſ ut ĩ.l.eos.ſff.
de fal. qð facit z eos qͥ i ꝛemotiſ ꝑtibus neniẽtes ð

Einer

onpronnove
palalinbio hoe
nio ſc bů coſllani
r eni mntuns heli
i miy mlec licd
liier aii dgnian
Ghre ſe ine b
ltto tiin rciei Nino
Hiſne inbifois ni dih
ſEede ogncrin
Nhean iand
NA Brlihen dele
wii ra ci no ſcelerd
lueſoni:n no in c.cl
ſe dſpelare ci no oꝛdin⸗
ſbioffn Yn in c dlen
nuith al iib lys
ſrrc̃ o mimo mmnff
ſhi gm gahett
Nlng ceronun pnn nntlig
e tnſulchtoni m⸗
hnnd cLedrns dehe i

nnimicr Gelinil
gobiecl ilhelnine

bent cie benici die⸗
lurereſs in di
oſ e apreſitg niſt 4
he hubebz lſgo inais .

itinerdin,,„
eui ronf onan,

lſiatn rnlo poſ
nine gn nrn

dan
n
4
ſnan dG
nonn
e . fone la⸗
ni genpem ſtudij De derj
lalin 1i drob nn dijs dicũt ſe 0 clerico n
6eſn li ſe 60
o⸗ ſolee hnn 1 k. Sed op. eſſe doc.ubi 15 or
nehlurh ke d c. ubi no ſũt tent
hunn ſac k ſar
anid precicee icit epi ũ qñ i acon?. S ex clericꝰdi
conſt lcrs epiſtolã i ſolẽni app o. f. ic dici .
mnenid unngi 4 ceret miſſa ã nel nõ di ni ap fm hoſt. gic i t ldaci⸗
pe . eret miſſa: ſecꝰ 6 dia paratũ nõ .dic iſtũ acit ꝓb
ſen nrnod e par :ꝛſecꝰ aũt qñ con?enã nõ ſubdi d abile d
inen loc none atu dicer it qñ ſi nãgeliũ abdiacon? e collatõ ubiũ 2
&e Anentorhdon itendit lr̃a dũ er de ui. ? h eplam ad olẽni ap obabilit a mi. ¶ N eʒ eoꝛu oↄfeni nbi
K Anla fum ligit leaʒ tri dicit abijci⸗ o. cle faci debe ſ dubitagur an 5. Bic reg m. facit
gintonm uce⸗ ligit Eaʒ trip icit᷑. pꝰ ijciat de ec ſtio cit. c at ↄferri i atur an bic regula q nõ.
re Aionn 4 pcede cit. p e ecclel tio r. „7 2 faci erti inte ſact̃ m q8 .Z O.1
röurnd eg. nte moniti ꝙ põt abi cleſia zc qro qd ſ. it.l. fi. E. rueni m quo ubicũ
01 4 ꝙ pote . nitione. 2* t abijci c. hoſti. i. unz 27 1 .. de h it deber 5 de n, 95
n acc . rit deponi 2 ρ ꝑ excõicati intel ſ. illa fui ere. inſti ad ca eceſſitat.
ddni intellect? oni. ar. i poterit pꝛi icatiõʒ pꝛi acto i it maxima i i. nbi ille i wtelam .
i t plꝰ mihi .in. C. i. 7. i pꝛiuari bñ Paa?29 gnoranti xima i iille ↄferri.
no an ana. ꝙ nunꝙ; mihi pl Lel. 7. i, „ i bñficio.5 .ff. pro ntia é gnoꝛanti ignorab i.
na n ieoan P chz ampli 3 Ppft id j. ti. i. i lo.5 Ai ſocio nalch anſſin, ſi at nomé
Phetonnde mpliꝰ oꝛdi id qð ſequit iſte ulti ltio nõ 2 qd nõ.i punibili ic hᷣ cãn i 16
honſe cſ Cand inon oꝛdinari 5 ſequit᷑ in Ir ltimus iri n0. n6. in ilis an i ho.
4 . ri. ? in Ĩa dũ di diſpẽſatiõ quod ordi .c. ab 2cor. tex. c
7orir, Uina Ss. on Se⸗ conn in raꝛe i ordie ſi re nõ .
—– ips: ſed in bñ pꝛomoueĩ lebrãs 4 miſſaz ce glo.ij. in fi Ja ſun. gie ſic ſuſ 5 poreſt ſi
buntzaſp nh iſio, ſc n ei poterit ? daconati een dotiũ P. e tzin nno. in. c nel lrao lks⸗
go goc ſ Canm 4 tex. penã e i cõſultati cũ eo diſpẽ uſpendit zdixi iſtuz ñ ppelli el non ẽ Eſarie. 4 J —
34 ſſſen, r. penã exercẽti tationi iſpẽſari it ad t ante aduè opelli E2pο CS —
inſi ſſoebef iz e aafeltle ſoectd i. caſus ⁊c ri. Cois di noſtrã aduẽtũ ad fuãdã cõ s alle. 1
in fſnſſide⸗ epʒʒ diſpẽ aliq di ignitatẽ até quã no n ubi di er d Jetridunʒ ar. i no
N et. diſpẽſe ignitatẽ tatẽ c quã nõ h . otum caſti cunt oc.in.c. 3 ar. in L
— ovec . nit 2 are poſſt. . tateé habi — onſequi ĩ 3 g aſtitatij quod o d c. cum oli .c. ad . —
1adn rs i nõ oꝛdis e circa bij itã ui imo are an is. nam ſi rdo ſe olim d . —
chedd icn gon ſoẽſ. ꝛdiatꝰ = dicit ca bñficiũ ci Seend din c.iñ te pub m ſi ex acer hab e cle.
onclignerſcdi cinis ſpẽſaꝛe in bñ icit J ciũ cũ e ũdo nõ i. fortiu ertatem preſſe n et annert;
Bmndicm ic h ii. d bñficijs. nã nno. ꝙ epeo 0 qui mini din s non noto on po exuz
airdeoffe Gindt 7 e cle. pu . .nã diſpèé P epo Iſi miniſtr. , em:ſed poteſt taci continenti teſt ſe 13
1 ed in. H. bq ng. in d pẽſar cũ q̃ſi ſemꝑ li E ri. A glo. i. q. i tacite ſuſci entie. obli
lens iepge vV. hãc mã uel. 2 i t cũ homici P licʒ di .Aꝛchp. i o.i. q.i. pueri nſcipi ut. xx. q.i
e 1go ſ lt hic 2 G mãm in fi 2in. c. ſtud micida: gn pube r. ibi pẽ hu⸗ neri tene endo ſa n.t⸗
itenens ignorii, G 7 Hull.i ſ. l. n. glo leat. 1. di 3. ec. ertate uu! ug. tene t doli ca crum or
tnets ſigginn ihin xviij. nã cũ pe. ti. d .⁊ bãc opi.ſe⸗ In clericali t tener 1quod paccʒ
uo hi ,i0 luſpéſi cũ nõ di de legat opi. ſequit gl. eti 17 tuan E clericatũ ant ill obliga
nſtn cd d ig ain peſionẽ: iſpeſer cũ o. F. nũ equit hoſti tiam cred c tenetu atu 79 e adnenit
ü mißtig lij ſe diſpẽ e: ut nõ. in cũ oꝛdi c ondedũ.i. i. opi edo fuiſſe r conti audere pri nieéte
n to/taN . e diſpẽſare cũ in. g rtia g n ondedũ.i. v pi. appr e den nere ali. priuilegi
oiami et ni ſibi offn re cũ nõ .clerici. S. ti miniſtra V. gari i obo. nente J. ias ſe⸗ egio
kr prur. offn 1n0 02 . .B. I. ate ri in alij quan nno ¶uS et
lenen edece SH er aie ſe dous ur nd, oor ganagef
i krod are cũ nõ i quibꝰep e tẽ i uſu pub amen in nota nno. i x po
— ligi s aina erg odrnngtari ret ſa ſtennen Pabage n oeſrnt gere
fnnne deer iacannen daneonn en gog diſpe en db. ab di tinere der oncnuan enan⸗ cum ne
Crürine⸗ rſoched iſpẽſet cir. tn ꝓur i let circa b põt in nuexun citur ꝗ eſt renuci undi et i
glge 4 ca ſuſ⸗ intelligit eneficiũ tel def⸗ n qꝛ ill uod oꝛd cisre ei a& igno
uint dinatꝰ cel uſceptionẽ git iſte ũ 2 ut nõ efectus ud ner o hab ei qð neſci
Gec⸗ A... Qinari ebrans né mai tex. no 20 etatis um ſi ali et uo neſcit .
Delanminalininftti dinari. ut. 5 debet abij iox oꝛdinũ n autẽ i nod griger err kei lud non im. otinẽti
um 2 cir. nlatiue: .C. nõ abii nunc prelbi .duo nidend ne ordini entie taci
libeutang beneficiũ :qꝛ diſpẽ abijcit: vñ i or mit iteratu a ſu inis ſacri. 5N
b imeex iciũ. Iiẽ iſpeſabit ci vñ itelli inpfdbus aaginenn unt nunqui acri. hn
nõ eſt i pꝛeſſis: ut in Nté eps no circa di 4 near col sD ordinib teꝛius ſa. quid ten S
lne ninihme n. quẽ iuꝛe expꝛeſſe t in. d. c. cũ nõ diſpei acona collatio nibus nõ f acri ordi eat colla
uẽ habeb pꝛeſſus niſi c.cũ dilectꝰ elat niſi cerdoti oꝛdini rcepti orginis pri
iſi ci ect?. Sʒ i 1 ca tio. ad pri nis epi tis ¶¶ S inis pri
Lonlmßltſiß off Se derleo alijs ſecus iciũ 2 ordi us ordie net collati communi on pꝛcced d te
ini iui ne ¶ Be clerico eſt . inem miei ʒ ut ĩ litte o licet no iter tenetu ente ſa
Aemon oolu⸗ Cenn per ſaltum ſelus eecſena ge t f n debeat reun glo
on lolub. . Duia imerch m pꝛomoto Hi vta nen Sen non danr hnt fm Dng en talem
= 2 n& . Ee . 1 A 4 . . 61% 6
ig geckaſi 6 onetuneerſte miſtrã — minofes ord pri
. 5 . 4 . ⸗ 2 - . 1 11 . ,IR .
w aica i incipit loli ma Riepi poſt Bicz iterdũ pᷣpoſter arti. v. 7 Gno Kacd 1 P q pᷣuſ D i.: an iu de
gnahistialll, .- icitudo 2 ibi plene habeĩ pcedeiẽ ſequit cꝛoꝝ oꝛdi reuit concl quarto ſe eat mõeſ õdĩ 6
Genmlki ifl i optime glo ljicri k. roa fatipe,Ab udit no ſenenriszi ies
a baint Beli quod alrerg :qi poſteta mioꝛes pꝛiꝰ de necclſnaae ie
mimnd,h, de ſubdi ttere. Qui igno teſtne in poteſias “ dur aiſine babear r aſe
en c e ſubdiaco ler per ran po acꝛorum inoꝝ oꝛdi te 2 ana nõ ignat
iz hedan li Psrde⸗ in ciae atn fit preſb r ſalium S dmiug. Nem non mainelt ſcparar reqrit
—æꝗÄ gn⸗ Sis diniſi 5t ſecũ i conũ oꝛ Ner poſt tn ? rati itur in ſu eſt dubin rata a
i nhale oꝛdinũ rk⸗ ibi ieſtcnarto ? poſtea none itroduer⸗ Jrẽ H ſicut Kuſße inkerio⸗
lumlns . Trnigei iuir, aene ai rie glo. v renn t eut i. c. de bis, perioꝝ e in intel
Seanndo n ienea ictatolran . ge arergos Mailend alzia .
6. aſſe cit. c. ſollici cas di. nij . os qs eti ꝛdinig ep net᷑ cõi .Qi.
ertio b .ſollicitud i. nã ppo qo etiam tei epali iter cõ
0 do. . poſteratio i tene alls. odi tra
nolom vioꝛ ebene⸗ ereennions clarone wai enge
1. c. loquir tionẽ.nõ cordtunniz non o. lij
5 iprcfiose nr. rendre ordn ſi,alrein; Laige:
cicg iecp n inis ealie n gl. qr i
Z. l. 3 il
t P non acgeg lis non an
qui n6

¶ De eo qui furtie. oꝛ. .

põt epalẽ oꝛdinẽ: I̊ caracteꝛ bñ i rimir ex colſlatiõe
oꝛdis epalis ſine ſaceꝛdotio. 7 glo. qᷓꝛo ꝗqit᷑ oꝛ
dinabit᷑ ille qui ignorat an fuerit ꝓmotus in diaco
natu. So. oꝛdiabit᷑ cũ illa ꝓteſtatiõe ſi nõ es oꝛdi
natus te oꝛdino ⁊c. ꝓut fit in illo de quo ignoꝛat
an fuerit baptiʒatus: ut. nõ.in. c.ij. de bap.

¶ Me eo qui furtine oꝛdines ꝛecepit. Heica.

nteꝛdũ qͥs oꝛdiat̃ ppoſteꝛe ⁊ ꝑ ſaltũ et de his
q̊ uiſũ ẽ:qñʒ vo qͥs ꝛecepit oꝛdinẽ furtiue.i.ſine oꝛ
dinatiõe ⁊ licẽtia ſuꝑioris.⁊ ſine exaĩatione:ut quia
ingerit ſe cũ multitudie oꝛdinãdoꝝ ignoꝛãte oꝛdina
toꝛe æ de h̊ nũc nidẽdũ ẽ:ad mãʒ facit.c.ſalomitane
.lxiij. di. 2. xx.q.ij. lugdunẽſis. Abbas.
Enien 8. Qui furtiue ꝛecipit oꝛdi
nem:ſi S h̊ facietes lata
erat excõicatio ſine diſpẽſatiõe pape in ſic
ſuſcepto miniſtrare nel ad ſupioꝛẽ aſcẽde
ꝛe ũñ põt:ſed ſi excõicatio lara non eꝛat eps ⁊ abbas
poteꝛunt diſpẽſare. ̊. d. cum duobus ſequẽtibus.
prima ꝑs narrat factũ fa ibi uñ ponitur ꝛeſponſio
diſtinguẽs. æ fa ſubdiuidit. ttia ibi ſi vo. caſus ⁊c̃.
5. p ꝙ furtine ? clãdeſtine oꝛdinatus ſiñ exa
minatiõe ⁊ cõſenſu ſuꝑioris ꝛecipit ueꝝ oꝛdinẽ: ſed
nõ hʒ executionẽ illius oꝛdinis niſi ex diſpẽſatione.
Secũdo nõ ar. ꝙ archidiacon uel inferio⸗ platns
põt excõicationẽ ꝓmulgaꝛe ⁊ hẽt iuriſditionẽ: ð q
iñ dicendũ ur nõ in c. aꝛchidiaconus de offi.archi.
2 in.c. enm ab eccliaꝝ de offi. oꝛdin. ¶ Hõ. reio
ar. ꝙ appellatiõe pꝛelatoꝝ ↄtinet̃᷑ archidiaconus ut
patet ibi pꝛelatoꝝ ⁊c. ſed põt dici ꝙ papa h̊ h ideo
expꝛeſſit ad maiorẽ mentis coreggt Ao. anaeto
ꝙ ſi incidit in irregularitatem miniſtrans pꝛimo in
teꝛdictũ:ita ſuſcipiens oꝛdinem in excõicatiõe.⁊ iſta
eſt 25 quare cũ oꝛdinato poſt ſniaʒ excõicotiõis ſolꝰ
papa diſpẽſat. ꝓ h.c.cũ illoꝝ de ſen.ex. Itẽ nõ. ꝙ
licet ingꝛeſſus ꝛeligiõis non tollat Zcium ⁊ irregula
ritaeem ex pꝛoprio delicto pꝛeber i ſaciliteien diſ
penſandi de quo de apoſta.c.ij Atẽ nõ. caſum in
quo ꝑmittit̃ epiſcopo diſpẽſatio æ cõclude ꝙ aut
ercõicatio non eꝛat lata et tunc eps põt diſ penſare
iure ſuo cũ illo furtiue oꝛdinato. ſi neꝛo excõicatio
eꝛat lata ⁊ tunc ſi intrat ꝛeligionem põt eps ẽt iure
ſuo diſpẽſare:ſi vo ꝛemanet in ſeculo ⁊ iunc ut pꝛo
monear ad maioꝛc oꝛdinẽ ꝛecepto ſolus papa diſpẽ
ſat. Idem ſm Jo. an. in oꝛdine furtine ꝛecepto. ſʒ
in alijs prius habitis poterit eps diſpẽſaꝛe ⁊ boc
facit iſte tex.in fi.iũcto.c.ſe. In glo. ij. in fi. con
clude melins ꝙ de iure cõi archidiaconꝰ excõicaꝛe
nõ põt nec fundat intentionem ſuam niſi ĩ duobns
qᷓ nõ. in. c. ad bec.in. S. in quadã de offi. archi. In
alijs Vo ſi quid pᷣcipit archidiaconus h facit de in
re ſpãli ⁊ cõiteꝛ officiũ archidiaconi conſiſtit in con
ſuetudine ad hoc qð nõ. in. c.ij. J.ti. ꝓxi. Excõmu
nicare vo nemo põr niſi ſit index eccleſiaſticus et
pẽat ſubditos ad h.c.i. de ſen. excõ. li. vi.facit ad h
c. archidiaconus de offi. archi. ¶ In gl. in. v. diſ
penſes in fi. opi. glo. nider magis cõis ⁊ plus mihi
placet ut tunc ſolns papa diſpẽſet qñ excõica erat

ꝓ nulgata ĩ Zfacienteʒ qꝛ tunc iſte ordinatus ẽ irre
gularis: ⁊ intellige qð fuit excõicatio per alia uerba
qᷓ; recitetuꝛ in tex. ſecus puto ubi fuiſſy facta ꝓbibi

tio ſimołr ſub pena excõis qꝛ tẽ ceſſat irregularitaſ.

.

¶ In glo. fi. ibi non tuo iure æc. unſt g glo. ꝙ etiã

cum intrante religionẽ nõ poſſit eps diſpenſare cuʒ
recipiente ordinem furtie ubi excõicatio lara fuit ta
mẽ uf tex. innuere oppoſitum:ſʒ ꝓdẽo glo. faẽ rex. ĩ
