c.fi. j. eo. ꝓpe.fi. Nec ob.c.ij.de apoſta. dicit eniʒ
ꝙ ingreſſus religionis non tollit defẽm ꝓueniẽtem
ex ꝓprio delicto ſʒ tribuit facilitatem diſpenſandi
2 ita loquitur bic.ſi enim non iutraꝛei religioneʒ pa

pa non diſpenſaret cum iſto ʒ poſſet. ⁊c̃.

Summatuz E
Bm. h. lator. . Proxrtmo

prima ps narat factum. cui fo Bundendo
diſtingnir ibi qꝛ nero. Caſus ⁊c̃. S primo oð
quatuor minores ordines licite pnt eidem eadẽ die
conferri ſʒ ſubdiaconatus una cum minoribus or
dinibus eodem die conferri non dqʒ ðᷣ quo in. c. iij.
5̊ů de tẽp. or. An ãt accolitatus ⁊ diaconatus poſſit
conferri eodem die?z breuiter dic ꝙ non q regula
riter ſuſ ceptio plurium ordinum eodem die fieri ñ
poteſt: fallit ramen in qnaiuor minoribus: ut in. d
c. iij. z. C. dilectus ⁊.c.litteras.eo.ti. ¶ Vlrimo nõ.
caſumin quo abbas poreſt diſpenſare ⁊ regulariteꝛ
Fm Inno. ? hoſti. ? ẽ cõis opi.ꝙ abbas uel alius
prelatns inferior nunquam diſpenſat niſi ĩ caſibus
iure expᷣſſis quia grauiora ſũt reſernata epis ad hᷣ
cle. i. de puil. x. c. at ſi cleri. in S. de adulter. de iudi.

nubi plene dico ⁊. c. cum cx eo.de elect.li.vj.? B ddic

mm tene perpetuo menti quia eſt ſingnlare. ¶ In
glo.in fi. quidam tenent oppoſitum:ſed dic ut nõ
in. c. i. de temp. or. ubi ponuntur opi. propter dit
ficultarem opinionum facta fuit hic mentio de con
ſuetudine loci unde ad hoc ẽ iſte tex. nõbilis q; pbi
ſubeſt ↄſuerndo loci licire poſſũr qᷓnor minores or
dines oferri. nã ↄſuerudo ĩterptatr᷑ l.nt in. c. oum di
lectus de conſue. 2 i.l.ſi de ĩterpreiatione.ff.ð legi.

notuit Summatum eſt. 5. c. pꝛi

mo. Comunnis diniſio
ſecunda ibi ↄſultationi. Caſꝰ zc. ¶ WMõ.
primo ꝙ clerienſ nunius diocef põt accedere ad epᷣʒ
alterius dioceſim ⁊ ab eo ordines recipere:ſed h̊ in
tellige obtenta prins licentia ab epo proprio.al or
dinari non põt ab alieno epo ? ordinams ⁊2 ordi
nator p unirentur: ut in c.i.⁊.ij.⁊ fi.de temp.or.li.
Vj ¶ Secun lo nota ep̃m poſſe adiunare diſpoſiti
onem canonis per appoſiriouem pene unde ſi canõ
aliqnid prohiber penam non apponendo põt epᷣs
per ſtatutum ſuum penam apponere:quia tunc non
derogat ſed adinuat diſpõem canonis. pro HB. c. ut
aĩarum de ↄſti. li.vj. ⁊ nõ. plene Jo. an. i.c.fi. de of
fi. archipꝛeſ. uide glo.in.c.ne ꝛomani de electio.
ertio nõ. ꝙ licet duo oꝛdines ſimul confeni
non pñt collatio tñ tenet ſed executio inteꝛdicit᷑:nõ
eꝛgo impedit impꝛeſſionem caracteris ſimultatio ſic
nec furtiua receptio nec pꝛepoſteratio.ſed omnib?
bis caſibus imp editur: ut ſupꝛa titulo pꝛoxime

mn ſyobri iubi

ne ierſiſarendn
ail ſui n⸗
no ſt luertos ſe ip
ennunmniſ ſffein p⸗
Jn nen he zb⸗
uincldoze
ut ho ou cnl ·
Oſiri wropponi abale
oti tioir int ſurni ann
o geeln pi oi in
elei mi inii In
ſgli Kooiroudli didt
Otoſeca dene Pone
gamre o ſter os añ
lerhabenntp höſio n i
1 if.g. dij in. mia. An
ibneo. ric luis pord
lenas i ffcilinu eſlro⸗
til j ne cllt us
nuc iſeon uũ r opni
llclud epboſti i c ie
nliniſimii zinsin
br ihllontü de od i
Lere ndi tmideſce Niagr

(Naufin Nahton

On ſimizuuns

l Moſre ſvbiſet en
lſy ck gerei le

mriyſiblioy nir ſi
y, .
Wbriwy. t

ueni

ebmnizer
8. pars biſe
e ee biſe
unkümimn
ncſſoſti⸗ lißen

dinen ieing
untrigong,
5Wera.
dr. Oummmi
nann Nieen
ife Zncdende
enVonod
leir recn enec
unn umn minoribos or
rinonchvo nc ii.
ms ? Cgoluns oſit
rdeorenev
inn cocende ſeni
migoribusrr in.
twi. (Utno .
hocwe trrten
Wes d dis
Apeſnnſi Ctdes
1ſürteſananche ud
in Ngeadoler deſcci,
reo decea.. eh d

gninc ſrine W

poſinmiſalde /
nur oper owprr df
Githiememio de con
ſrter nöbſis dbi
ſirinor ninoleset
rilmntt
anidlenid ⸗

„Oemmamm uthi
no. Komms gnin
lenoni ⸗
ſoeef po⸗ rlnt /

ordnnes mmi n

2

”õ õ

¶ De cxceſti. pla.

c. i. ¶ Mõ. ꝙ recipiens oꝛdinẽ in excõicatone nõᷣ
põt miſtꝛare ĩ oꝛdie ſic ſuſcepto ẽt de licentia epi.
facit iſte tex. ꝙ ẽt cũ itrãte religionẽ n poſſit eps di
ſpenſare.nã hic mãdat᷑ ut faciat de licẽtia pape ipe
eꝛgo de iuꝛe ſuo nõ põt. ¶ In glo. in. v. miſtrante
ibi qaꝛ ſũiam excõicationis.ex h̊ ſoluit Zriũ quod
poſſet foꝛmari de.c.as de tẽp.oꝛ.ubi d‚ recipiens
ſimul duos oꝛdies ſacꝛos ſuſpẽdit᷑ rin ab executiõe
ultimi oꝛdinis ſic fuꝛtiue recepri ⁊? hͥ ſuſpendit᷑ ab oĩ
bus oꝛdinibꝰ. nã hic loquit᷑ qñ excõicatio pceſſit et
lic iſte eſt effectꝰiꝛregularis.ſj̊ nbi excõicatio nõ pꝛe
ceſſit hʒ locũ Zriũ. n glo. fi. ibi cũ de ſuſceptis
oꝛdinidꝰ itellige h̊ fm hoſti.quo ad oꝛdies furtiue
ſuſceptos.nã ipſiꝰ ſuſceptis põt epᷣs ſuo iure diſpen
ſaꝛe niſi pceſſiſſet excõicatio:ur. 5.c. ꝓx. ¶ E glo.
queꝛit᷑ quidã fuit habitꝰ ꝓ ſacẽdote nũc opponit ꝙᷓ
nõ ſit ſacerdos iſte ñ põt alit᷑ ꝓbaꝛe ſe eſſe ſacerdo
tem nunquid ſufficiat ꝓbaꝛe illã cõmunè reputatiõʒ
Jnno. refert hic duas opi.quidã eniʒ dicũt ꝙ ſic:
ut in. c. illud ð pᷣſũp. eoꝝ. ꝗᷓ ibi nõ. Alij vo dicũt
aut epᷣs mouet qõnẽ ⁊ tũc iſte dʒ ꝓbare ſe fuiſſe
oꝛdiatũ.aut opponit᷑ ab alio z tũc ꝓcedit alia opi.
boſti. diſtinguit int᷑ factũ antiquũ ⁊ recens:ut in an
tiquo.ꝓcedat pꝛia opi.æ in recenti ꝓcedit ſcdᷣa:ſed
pot dici ꝓut ĩ ſimili.nõ. Inno.in. c.uenies.de uer.
ſig.li.vi.ubi notabilit dicit ꝙ ſi mouet᷑ qõ ð qlitate
etrinſeca iheꝛente ꝑſone pura ꝙ talis non ſit noõriul
ꝙ aut ẽ qõ ĩter alios ⁊ tũc ſufficit ꝓbare ꝙ ille cõi
ier habebat᷑ ꝓ nõrio ar.iĩ.l.barbariꝰ.ff. de offi. pre.
2. iij.q.vij.in.ꝗ.tria. Aut ẽ qõ cũ ipſo noraꝛio uel
pᷣſoyteꝛo.⁊ tũc ſatis põt diſtingui iter antiquũ er re
cens.nã difſicillimũ eſſet oꝛdinato iam ſunt.xl.anni
elapſi qui forte ꝑdidit lr̃as oꝛdinationis ſue ꝓbare
neceſſe fuiſſe oꝛdinatũ z optime faciũt nõ.iĩ ſimili in
Palle.c.illud.= ꝑ hoſti.ĩ.c. ĩter q̃tiuoꝛ ðᷣ cle. ꝑegꝛi.et
generalit᷑ an pſumat᷑ qᷓitas ĩtriſeca nel extriſeca nõ.
bar.in.l.ſciendũ de.v.ob.aliquid ꝑ Jo.an.in.c.ſit
de re iudi. ubi poſuit aliqua dicta Inno. bic.

¶ De exceſſibus pꝛelatoꝛum. ſKica.

¶ Sapꝛa niſum ð uarijs delictis ſubditoꝝ: ſʒ ne
pᷣlati ſuꝑbirẽt ſubijcit de exceſ.pᷣla. uel alirer ⁊ meliꝰ
Sapꝛa uiſuʒ eſt generalit de narijs exceſſibꝰ tã pla
toꝝ qᷓ; ſubditoꝝ.nũc ſubijcit rubꝛicã ſpᷣaleʒ de deli
cuis ſpſoꝝ pꝛelatoꝝ.
D onet pꝛelatos
Er uenit. abſtinere a graua
minibus ſubditoꝝ ⁊ aliqua enume
rat gemitã pena iponit ↄfacictibꝰ
ſcdᷣa pars ibi ſcituri. Caſus ⁊c̃.
ö. pꝰ. ex tex. ꝙ Pſbyteri tractãdi ſunt per epʒʒ
nt filij nõ autẽ ut naſalli. nqᷓ 2 ipſi plbyteri ſunt lʒ
bono publico habeant illã pᷣeminentiã. nide bo.tex.
in. c. eſto ſubiectꝰ.xcv.di.vñ dicit canon ꝙ eps in
quolibet loco ſedẽs ſtare pꝛeſbyterũ coꝛã ſe non pa
tiat: ut in. c. eps ea.di 2 in. c.ſeq.ubi dꝛ ꝙ i loco pu
blico debet epiſcopus ſedere in ſublimioꝛi loco ſed
in camera dʒ ſe reputare colegam ſaceꝛdotum.i.pa
rem ſacerdoti. U ſerund regulam quod epiſ

.*

copi non poſſunt aliquam exactionem. exercere in .
cleꝛicos niſi ꝛepeꝛiatuꝛ iure uel conſuetudine permii/
la. x. q.iij.quia cognonimus.xviij.q.ij.ſeꝛuirium et
in. c.cum apoſtolus de cenſi.et multas exrorſionum
ſpecies nide in clemen.i.eo.ti.et concor tex.in.c.ad
ueꝛſus de immu.eccle. ubi exemplum de phaꝛaone.
Seen nota quod pena imponituꝛ ad duos effec
tus ſilicet ut delinquentes puniantur. et ni ceteri me
tum habeant concor.c.i.5. de maledi. ¶ In glo. in
v. capituli in fi. nult ergo hec glo. epiſcopum non
poſſe aliquem excõmunicaꝛe nec ſuſpendere ſine cõ
ſenſu capituli.docto.dicunt hic quod in excommu
nicatione nihil hic dicitur de conſenſu capituli.
Item in ſuſpenſione dicunt tex. debere intelligi quã
do epiſcopus nellet ſuſpendere eccleſiam nel preſby
terum in perpemum uel ad longum tẽpus. nel quã
do clerici ſunt ſubiecti capitulo ex conſuetudine iuſ
ta nõ.in. c. irrefꝛagibili. S. exceſſus de offi.oꝛdi.uel
quãdo omnia communia ſunt epiſcopo ⁊ capitulo.
alias autem epiſcopus ſolus poteſt ſuſpendere æ ex
communicare et ita ſeruatur de conſuerudine. Ego
ſatis cꝛederem in hoc diſtiguendum quod in caſibꝰ
predictis ꝛequiꝛatur conſenſuſ capituli qꝛ in arduis
explicandis per epiſcopum requiriiuꝛ conſenſus ca
pituli iuxta nõ. per Inno. in. c. nouit de bis que fi.
a prela.et quod nõ.in clemen.ij. de re. eccle. nõ ali.
qꝛ epiſcopus de iure communi etiam canſam alicn
ius non debet ſine conſenſu capituli audiꝛe ut in.c.
nouit et in. c.quãto de his que fi.a pꝛela.et in hoc
caſu poſſet procedere Hi. gl. ſed hodle epiſcopi pᷣſ
cripſerunt iuriſditionalia S capitula et ualet talis
Znnnavd er preſcriptio ut ĩ. c.iij. de conſue.li. vi.
n quibuſdã tamen non nalet conſuetudo: ut nõ.
in. d.cle.ij.et ĩ.c.paſtoꝛalis de dona. S. CIn glo⸗
in v. iudiciario ibi ſi legitima admonirio fiat dic
quod etiam deber ſeruari ordo de quo haberur ho
die in. c.i. de ſen. ex li.vj. alias pũitur ut ibi.Et nõ.
hanc glo.in fi.ex qua habes nnam ſpecialiratem in
excõicatione reſpectu aliarum ſententiarũ nt uaſeat
excõicatio lata ſine citatione:licet ſit iniuſta ⁊ ſatis
probatuꝛ in.c.ſacro de ſen. excõ.2⸗ nõ. ij. q.i.ĩ ſum.
ſed alie ſententie ſunt ipſo iure nulle:ut.iiij.q.ix. caã
ueant ⁊.c.ola ⁊.c.i.de cã poſ.æ ꝓpꝛie.⁊.c.i.de ſen.
excõ.li. Vi. ¶Er iquãtũ gl.dicir monitionẽ pmirtẽ
dam in ſuſpenſione ⁊ excõicatione. Inno. bic ponit
notabile vbũ dicẽs ꝙ aut ſuſpenſio feꝛtur ꝓpt᷑ con
tu maciã ⁊ pꝛocedit iſta glo. Aut feꝛtur ꝓpter crim
⁊ in penã tunc non requiritur aliqua monino.ſicnut
eniʒ alie pene ĩgeruntur ſine admoninõe ita z pena
ſuſpenſionis ?z ꝓ hoc adduco tex.apertũ in.c. lato
toꝛes.de cle.excõ miniſ.⁊ ſic ſᷣm pꝛedictã diſtinctio
ne n debet intelligi. c. reprebeſibilis S appel. ubi ſpe
cifice dicit admonitio pᷣmitenda eſt ratio diuer
ſitatis inter ſi uſpenſionẽ z excõicationem eſt quia ex
cõicatio nunqꝙ; feriur in penam: ſed loco medicine
nt ille inducatuꝛ ad ſatiſfaciendum. nam eo ipſo ꝙ
ſatiſfacit reconciliatur deo.ergo non debet amplius
tenere excõicatio:ſed ſnſpenſio poreſt fieri in penaz
⁊ quãtũcũqʒ iſtum peniteat opoꝛet tamen ii ꝑagat
penitentiam ſiue penã delicti.æ ſi emper nõ.
2

e PWpi eecleſias archidiaco
V 0α hecC. nus ſuhiectas ab eis libeꝛa
Aie non pnt. b. d. uł gñalius ſic. Mon põt
eps ſine cã ecleſiam alteri ſubieciã ab illius ſubiecti
one ⁊æ obſequio libeꝛare. ⁊ ſa pars ibi mandamus.
Caſus zc. ¶ Mõ pꝰ ex tex. aꝛchi poſſe ex ↄſuetu
dine acquirer̃ fuitia æ obſequia ĩ alijs eccłijs ĩ ſuo
archidiaconatu poſitis ul ẽt alibi: ⁊ ſic Vʒ ↄſueindo
nt nna ecclia pᷣſtet ſuitiũ ⁊ obſequiũ ſen reneꝛentiã
2 honoꝛẽ iferiori pᷣlato citra ehm. Seðdᷣo nõ arg.
ibi cõſuetudie zc. ꝙ de iure cõi eccleſie nõ tenentur
archidiaconis in aliquibꝰ obſeqnijs ſen ſeꝛuitijs.
¶ In glo. in fi. hoſti. dicit ꝙ ſtante dignitate nõ
põt epᷣs cũ capitulo illiꝰ iura diminue? ſed uacãte.
ſʒ in rotum põt ſupprime? illã dignitatẽ: ⁊ ꝓ hac dif
finitiõe hoſt. pñt adduci duo iura noua que multnʒz
faciũt ut in. c.i.de ꝛe. eccle.nõ alie.i.Vj.⁊ cle.ij.eo.
ti. Sʒ dic meliꝰ ꝙ aut dignitas ſeu eccleſia inferioꝛ
nõ nacat:aur ſic. pꝰ cãn põt eps cũ capło ſuo ex cã
diminneꝛe iura illi iferioris ? a tribuere alti eccleſie
uiputa ſi una abũdat altera multũ egeat. ſed ſine cã
t faceꝛe nõ põt h̊ ꝓbat᷑ ĩ. d. c.i. Itẽ põt in totuʒ il
E eccleſiã uniꝛe alti ſeu ſubijceꝛe ex cã:ſj nõ pꝛeindi
cat ꝛectoꝛi ninẽti: ut in. d. cle.ij. Si Ho alia eccleſia
nacat ⁊ tũc de unione ſen ſuppᷣſſiõe ĩ totũ dic ut in
.d.cle.ij. nã põt ipſax facer̃ nõ obſtãte nacatiõe: ſed
diminuere ipſius iura non põt nõ dato ſibi defẽſoꝛ
nt in. d. c.i. quaꝛe potiꝰ ſʒ uacãte pmitti ſuppꝛeſſio
2 unio in totũ qᷓ; diminutio ꝓ parte uide bo.glo.
in. d. cle. ij. ? nide ad mãm glo. an eps poſſit privile
giũ concedeꝛe uni eccleſie in pꝛeiudiciũ alierius qðᷣ
ene nõ. ꝑ glo. æ doc. in. c. ↄſtitutus de ꝛelig domi.
cex pꝛedictis infeꝛo ad ĩtelleciũ bꝰ. c. ꝙ ſi h ſut
feciſſz cã libeꝛãdi has ecclelias ĩferioꝛes ab obſeq̃o
archidiaconi æ fuiſſet ſeꝛuata foꝛma q́ i alienanione
lernari dʒ naluiſſet factũ epi: ut in.d. c.i.ſed E nulla
cã uidet ſubſiſtere. ¶ In glo fi. ibi potins ex ſne

tudine qᷓ; iure iunatur æc. nõ.bñ glo.iuncto tex. ꝓ

officiũ archidiaconi ut plurimũ cõſiſtit in ↄſuetudi
nibus. ? ita dʒ intelligi feꝛe totus ti. de offi. archid.
ut ꝓcedat ſᷣm locoꝝ cõſuetudinẽ ⁊ dixi feꝛe qꝛ de
iure cõi fundat archidiaconꝰ itẽtionẽ ſuã ſuꝑ duo
bus vʒ ſuꝑ oꝛdiatiõe clericoꝝ ⁊ ſuꝑ inſtitutiõe coꝛ
poꝛali ut ponat iſtitutos ĩ poſſeſſionẽ: vt i. c. ad H.
H. i qda ð offi. archi. nbi ꝑ Jo. an. plene tractat.

Archigdiaconi eccleſiaſ
D guꝛes. ſibi ſubiectas ad ſuuʒ
nſum ꝛetineꝛe non poſſunt. b. d. uet gnali?
ſic hñs ſubiecrionẽ ſeu collationeʒ beneficij illud
ꝓ ſuo uſu ꝛetiner̃ nõ põr ſeu ſibi confeꝛꝛe.h.d.prĩia
ꝑs narrat factũ. fo ꝓuidet ibi mãdamꝰ. caſus ⁊c̃.
p ex tex. ꝙ qᷓs dẽ ſe ĩtrudeꝛe in eccleſia qñ
ea nõ cõſcquit ab bnte ptatẽ ↄferẽdi Ocoꝛ. c. ex fie
anẽtibus de inſti. ¶ Secũdo nõ. ꝙ hñs eccleſiam
ſibi ſubiectaʒ nõ põt illius eccleſie ꝛedduꝰ ſibi ꝛeninẽ
iz dz illi eccleſie de plato ꝓuideꝛe:qð pꝛocedit ẽt ſi
bnficiũ ſit H cle. quia ꝛegularis.ðᷣ ſuppl.
negli. pla. ¶ Lertio nõ. ꝙ ſi archidiaconꝰnon con
Fꝛt eccleſiã ſibi ſubietam uel cõfen peꝛſone indigne

¶ BDe excel. prelato.

pkaſ ordinandi deuoluitur ad ſuꝑiorem.ſ. ad epm.

n glo. i. ibi ſʒ ſi cã cuſtodie ⁊æc.aduerte quia ſi
glo. intellexit archidiaconum poſſe habere cuſtodiã
eccleſie nacantis ſibi ſubiecte donec fuerit prouiſuʒ
de recrore bñ loquitur. nam ad illuʒ ſpectat eccleſie
nacantiſ cuſtodia ad quẽ ſpectat illius collatio ad Bᷣ
glo. in. c. cum uos de offi. or. plene tetigi in. c. bone
memorie de apel. æ per Inno.ĩ.c. ut noſtrũ ut eccl.
bene. ſy ſi gl. intellexit ꝙ cuſtodia cuinſcũqʒ eccleſie
nacantis ſpecrar ad archidiaconum de iure cõi ma
le dixiſſʒ ⁊ eẽt ↄ caſum.c.cum ueniſſeẽt de inſti. ?æ iõ
intellige primo modo. Et in. fi. gl. dic ꝙ Et ſi eccłia
pleno iure eẽt ſubiecta archidiacono uel alij prelato
non põt ille illam retinere ut in preal.cle.quia regu
larel niſi eẽt de menſa ſua uide glo.in cle.i.de exceſ
ſi prela. in.V. ad menſam. n Fo in. H.ordinͤf
ibi ad eorum pntationem h̊ iõ forte dixit glo.qꝛ in
tellexit ꝙ buiuſmodi eccleſie ſite in archidiaco nati
bus iſtorum pertineꝛent ad pntationem archidiaco
noꝝ ⁊ non ad collationẽ:ſʒ tu potes dicere latiꝰ ꝙ
aut iſte eccleſie ꝑtinebant ad collationeʒ archidiaco
noꝝ ⁊ tunc ſi contulerunt ipas libiipſis ĩcontinenti
fuit denoluta ptᷣas ↄferrẽdi in epm qꝛ collatio fuit
fea in digno:⁊ epᷣs tunc pronidebit ſine pñtatione
alicuiꝰ inre deuoluto nt in. c. ꝙᷓ ꝙ de elect. li. Vj. ? ĩ
prealł.cle.qꝛ regulares.aut retinuerunt in uſuſ ſuoſ
2 tunc lapſo tpe eis permiſſo ad tribuẽdum eps cõ
fert ſolus iure deuoluto ut in. c.ij. ð conceſſ.prebẽ.
aut ſpectabant eccleſie ad pñtationem archidiaco
noꝛum ⁊ tunc ſi lapſa ſunt tempora prefixa ad pre
ſentandum eps pronidebit ar. in. c. qm de iu. pa.ſʒ
ſi adpnc non eſt elapſum tempus prefixum ad preſẽ
tandum ⁊ archidiaconus huiuſmodi fructus tanqꝗꝙᷓ;
ſuos dilapidaret tunc poſſet habere locum glo. ut
epiſcopus pronideat ad pnñtationem aꝛchidiacono
rum ni nult glo. bic ? Inno.
V. erici. Contra naturaʒ incontinẽ
tes ſi ſunt clerici deponun
tur æ in monaſterio detrrudunt᷑.ſi laici ex
cõicantur. pa pars ibi ſi laici. Caſus ⁊c̃. ¶ Moia
ex tex. ꝙ eccleſia habet iuriſditionem in laicos cum
delinquũt 5 nãm ⁊ ſic babes unum caſum ualð ge
neralem in quo eccleſia uendicat ſibi inriſditic nem
in laicos ex qno eim pꝛo boc delicto eos excõicat
manikfeſte colligitur ꝙ b crimen eſt eccleſiaſticum. ut
dico in.c.cũ ſit generale de fo.compe. Do. ant. itel
lexit ꝙ hoc crimen non erat eccleſieſticum. ſed in
dex eceleſiaſticus bic ſe impedit pꝛopteꝛ peꝛſene
rantiam in delicto:ſed certe boc dietum non placet
7 eſſet diuinatio ad iſtum tex. unde dico quod quali
tercunque homines peccent contra naturam uel in
actu uenereo uel adorando idola uel alio modo cõ
tra naturam ſemper eccleſia põt iuriſditionem ſuam
exercere in laicos ita ꝙ erit erimẽ mixtũ ſeu mixti
fori ⁊ h ſẽtir Inno.in.c.ꝙ ſuper his de uoto ubi
dicit ꝙ etiam contra infideles peccantes contra na
turam eccleſia inꝛiſditioneʒ exercet. nam ? dens pu
niuit nt Benelis. xix. ubi plene habetur hiſtoria
gue tangit hoc.c. Eodem mõ poteſt ipſe nicarius.
nam ex hoc peccato leditur ipſe deus qui E anctoꝛ

,iſi piulgibd
joriuico lbennts
ltſoiinonb nel
iorinoc ni luin
ſaunne ſc g hoſt

ginaſiln
Zere: Loni.CMo di⸗
äs idien etceſe

2fuct ad a nih ebſn
lbenmnie teceſaſtcan
Nerin deſen erd pb
ſan eec.. G go flb
Gotdeino auan
Iepiiiegi n er aus
Ii dai aluid afferat,
ij oſleſone a pent e
eſlud enegare vot T in
Npoſſeſioner tüc goeecen
Moſtolca deneger n awad
Moiſi,ſiheianeſtüinn
ImA 0be lene men.
ginn
Unce⸗
„ ſe engi
Naperkiecl gir
plttiimmai ofi
ncbe Grpuſis
nbeeſcjs nni ſbi⸗
. 7.
n r i lci ſfin
en lns nr &
mepr no e

Clorio gg
gereigg cin

einnſtüneg

du nuſcig; ercleſie

nun ceinre cd
gnenſade ten
g
necnoc tiiin
Ungrenl geane N
a c
Brdoin dorti
büöſonecte a
ſe ir n archcſron
imnonn mhiin
n porrez len ei⸗
ſolainhi
1s ſbipſeos continenti
nchn qrcolanoffut
nidehi ſne piſgnone
ciheeeal Fai
nmerdinſoet
orünhridun 8
tin ci nch reri,
4 päntonen enchictro
tenpors prefſudd gje
ar inci e n
npps greinn ad or⸗
ninſmwd ms ni
ban hun goat
noven aublcono
.
rn mune, crie
nciid Gcpotn

40 Cerwdort Kuch
16.Qrſostt, Ph

läorenin icosn
Pes min unn uo ⸗
Cdien ii Gilliym
hoe alo e⸗ iin
inmaſaltſinin

e. DMar i
,altilan. ſd 8
Celt upid henlen

vectun ton gecer

¶ De cxceſli. pla.

nature ? ꝑ hãc rationẽ ſenſit Jo. mo. in. c.i. ð nſu.
li.vVi.qꝙ ideo eccleſia punit nſurarios ⁊ ñ fures ſen
latrones:qꝛ uſuraꝛij delinquũt õ naturã facientes.
geꝛmĩare pecuniã qᷓ nãliteꝛ non geꝛminat æc. ut ibi.

Sz; op.ᷓ tex.ĩ fi.dũ dicit ; debẽt laici excõicari

? a cetu fideliũ excludi.nã ꝑ excõicatiõʒ ſunt a cetu
fideliũ excluſi:ut in.c.cũ excõicato.⁊.c. excõicatos.
xi.q.iij.?.c.a nobis de excep.So.expone fᷣm hoſt.
2 ꝓ.i. h.l.ſepe.ff.de.v.ſig. uel ꝙ dicit excõicẽiur
denotat penã ſpualem cum dicit a cetu fidelium æc̃.
notat penam capitalẽ que iponitur ꝑ iudicẽ ſecula
reʒ:ſʒ certe de iſta pena h tex.nõ n ſenſiſſe ar. opti
mũ.in aꝛ.in archiepatu de rap.ideo intellige pꝛimo
mõ.uel h̊ dicit ad maiorẽ expſſionẽ ⁊ ut ẽt ð ſacto
excludãt᷑ a ceru fideliũ.lʒ nõ obſeꝛuet᷑ in pꝛatica.
A ne ſi epi . Si a pꝛiuilegiatis aliqd
peiit ↄ tenoꝛẽ prinuilegij licite
denegatuꝛ. h. d. uel ſic. Subditꝰ non tenet
parere ſupeꝛioꝛi aliquid exigeti nelpcipieri teno
rẽ ſui pꝛinilegij.h.d. Caſus ⁊c̃. ¶ Hõ. p“ ex tex. ꝙ;
in pꝛiuilegio libeꝛtatis ſeu pᷣſtãtis aliq; imunitatem
eccleſijs iferioꝛibꝰ nõ intelligitur excepta auctoꝛitas
epoꝝ imo epᷣi tenẽt illas imunitates ⁊ libertates cõ

ſeꝛuaꝛe.⁊ ſic nõ.papã poſſe in piudiciũ epoꝝ eccle/

ſias ĩferioꝛes pᷣuilegiaꝛe ad h̊ qð nõ.in. c.cõſtitutus
de reli.domi. õ. ibi ) libeꝛateʒ eccleſie zc. ꝙ
niolãs pꝛinilegia eccleſie dꝛ uenit̃ õ libeꝛtatẽ eccleſie
2 facit ad illã mãʒ qn ſtatura laicoꝝ dicantur neniꝛe
ð libertatẽ eccleſiaſticam. de quo ꝑ Inno. in. c. no
nerint.de ſen excõ.⁊ ꝑ bar.in auc.caſſa. C. de ſac.
ſan. eccl. E glo. fi.ibi anctoꝛitate hniꝰ canonis.
Gof. diẽ ꝙ imo ẽt auctoꝛitate ꝓpꝛia ex quo uigo
re pꝛiuilegij nõ tenet᷑ ad .c.qꝛ.x.q iij. uel põt ſᷣm
eũ dici nt aliquid afferat h.c.ꝙ aut ſuperioꝛ no eſt
in poſſeſſione eiꝰ qð petit ⁊ ſubditꝰ pꝛopꝛia auctori
tate illud denegare põt. z ita loquit᷑.c.qꝛ. Aut eꝛat
in poſſeſſione ⁊? tũc pꝛocedat iſte tex.ut ancioꝛitate
apoſtolica deneget. nã auctoritate pꝛopꝛia nõ poſſʒ
ſubditꝰ ſuperioꝛẽ ſuũ pꝛiuare ar.in.l.cũ inferior de
ma.⁊ obe.tene menti. .
Llu d etiam. Ponit penaʒ nicario
rũ qui ad nendicãdas pꝛelatu
as ſe exigũt platos.h.d.uel alit᷑ ⁊z ſic.
UVicariꝰ eccleſie uſurpãs ſibi ipſiꝰeceleſie perſonatꝰ
3 pſtitũ iuramẽtũ ad officij ſui executioneʒ admitti
non debet. Et ex pꝛedictis ⁊ ex tex.nõ.penam illo
qui in beneficijs mutãt ſibi cauſam poſſidendi.
Oo. 3 tex.nã ur᷑ ꝙ cũ iſti nicarij eſſẽt periuri 2 ifa
mes:nt in.l.ſi quis maioꝛ.C.de tꝛanſac.⁊ in.c.que
relã de iureiur.nõ debebant ampliꝰ admitti ad exe
cutionẽ officij.nec in eodem epᷣatu nec in alio quia
piuri ſunt infames:ut in.c.peruenit.s.de fideinſſo.
So. doc.fatentur cõtrariũ ⁊? ad lam ſupplent ma
xime qꝛ pena impoſita hic habet locũ ubiqʒ.ſ.ĩ hoc
ilcopatu ? in alijs.
Bm ad quoꝛũdam. Sñia excõicatio
nis lata S ſubditũ denegantem
pꝛocurationem exactam ultra numerũ cõ
ciſij lateranenſis nõ tenet. b. d. uel generalius æ ſic:
Excõicatio lata cõtra ſubditum qꝛ non paret ↄtra

pᷣuilegium ſibi a ſupiore conceſſum ñ tʒ.h.d. ſcdᷣa
ibi ideoqʒ. W primo ar. ex tex. qð platus uiſi
tando licite excedit numerum peꝛſonarum contenta
rum in ↄſilio latanen. qũmõ pro illis procuratio
nem non expoſcat. ¶ Item nota. banc oſtitutioneʒ
habere locum ſiue excedat numerum euictionum ſi
ne perſonarum. et aduerte quia concilium latanenſe
de quo in. c. cũ apoſtolus ð cenſi.non taxat numeꝝ
peiſonarum:ſed euictionuʒ tm et hic etiam dicit de
numero pſonarum: unde eſt dubium quot debeant
eẽ ꝑſone pedites ultra equitãtes ⁊? in h̊ ſunt uarie
opioneſ.nã qͥdã dicũt qð quot ſũt ſeſſores tot dent
eẽ famuli ſeu pedites ſternẽtes equos.nam durnm
eſſet quod ſocij eporum ſternerent ſibi equos.alij
dicunt quod tribus eqtaturis ſufficit unꝰ famulus
pedeſter.alij quod pro duobꝰ pro hoc eſt tex. in. c.
in ſingulis de ſta.regu. Hoſtien.dicit et bene quod
attendenda eſt conſuetudo regionis et ſtatus perſo
narum. tamen ſalua interpretatione papali equum
eſſet ut pro duobus equitaturis non ducarur ultra
unum nec pro tribus minus uno.uir tamen bonus
ſen in dex in hoc arbitrabuur. ¶ In gio. ij. in fi.
Hoſtien. tenet ꝙ bec ſententia de iuꝛe communi ſit
nulla quia in ea fuit expꝛeſſus error dum dixit epii
copus excommunico te niſi me recipias cũ tot equi
taturis et pro hoc ꝙ de iure communi ꝓcedat iſte
tex. alle. Jo. an. quia alias eſſet ſuperflua cum non
appaꝛeat cui loquatur ⁊z ſic prinilegium iſtud eſſet
inutile.⁊ ideo tene hanc lec. tanquam neꝛioꝛem.⁊ ſic
ſummaui ſiue error ſit expreſſus in ſententia ſiue cõ
ſtet enm excõicari talis ſententia eſt ipſo iure nulla:
ad hoc.c.per tuas de ſen.ex.æ quod nõ. Inn.in.c.
fraternitatis de frigidi.nbi notabiliter dicit ſenten
tiam iniuſtam notoꝛie eſſe nullam quod nideiuꝛ ꝓ
bare tex.in.c.inter ceteras de re iudi.pro hoc facit
qꝛ preſumptio eſt illa que conſeꝛuat iniuſtam ſenten
tiam:ſed ubi eſt notoꝛietas iniuſticie ceſſai pꝛeſump
tio uec ẽ pᷣlumeduʒ ꝙ iura q̃ initutur ſumme eqᷣtati
nol

lurur öfeö? z daz? robur notõie iiuſticie. Abbas
J cut Abbas ſubiectiuſ epiſcopo
* monaſtenum ſuum alieri ſubij
cere uel unire non poteſt ſine conſenſu di
oceſani etiam cum conſenſu metropolitani. C Rd
generalius et ſic. ¶ Orelatus inferioꝛ citra epiſco
pum non poteſt ſnam eccleſiam uel ibi ſubiectam al

teꝛi uniꝛe ſine epiſcopi conſenſu etiam metꝛopolita
ni auctoritate interueniẽte boc gicit.¶ Etr eſt caſus
allegabilis. (nnuur nam pꝛimo ponit quadaʒ
conſuetudinẽ. ¶ Secunda n rrat factum quod in
formari mandat ibicunqʒ. eꝛtio ſoluit obſiacu
lum ibi non obſtante. ¶ .Qaſus ⁊c̃. CHo. primo
ex tex.duos caſus reſeruatos ſoli ſummo ponttici
ſicut unio ⁊ ſubiectio epiſcopainum tanquam maxi
ma canſa.ſolus eꝛgo papa poteſt duos epiſcopatus
unire uel nnam alteri ſubijceꝛe. ¶ Secundo nõ. ali
os duos caſus reſeruatos ſolis epiſcopiſ et denega
tos ceteris prelatis iferioribus uit unio et ſubieciio
eccleſiarum inferiorum ſuorum dioceſanorum.
piſcopi ergo ad ſinulimdinem pape in ſuis
dioceſibus poſſaunt unire ecclelias ſibi lubiectas
1 5

¶ BDe excel. perlato.

Eſt tã dʒia:quia papa por nnire ẽt ſine cã ⁊ ſiñ cõ
ſenſu canonicoꝝ qð nõ poſſet faceꝛe epᷣs:ut ẽ caſuſ
nõbilis ĩ. c. paſtoꝛalis ĩ fi.s.de donat.⁊ ꝑ hunc tex.
dicũt ̊ doc. ꝙ q;tũcũqʒ platꝰ iferioꝛ heat eccleſias
pleno iure ſibi ſubiectas t nõ põt unã eccleſiã uni
ac uel unam alteri ſubijceꝛe: ſed in hoc diceꝛem alit᷑
ep aut pꝛelatus inferioꝛ uult ptate ſua oꝛdinaria a
iure attribunta hanc unionẽ faceꝛe ⁊? non põt. quia
iſta tanq; gꝛauioꝛa ſolis epis ꝛefuata fuit nt hic. B
fallit udi platus iferioꝛ hanc ptatẽ uniendi pᷣſcripſe
rit. H eiʒ pᷣſcriptibile eſt cũ ſit inriſditiõis.hᷣ enim no
luir glo.nõ.in cle.ne i agꝛo..ad hec de ſta.ꝛegu.?
faẽ qð nõ.in cle.ij. de ꝛe.eccle.non alie. Aut iſte
platus uult ̊ faceꝛe auctoritate ſpãli ut qꝛ pᷣſcripſit
juriſditionẽ ꝗᷓſi epaleʒ ĩ illis eccleſijs ⁊ põt arg.i.c.
anditis ⁊. c.cũ oliʒ de pꝛeſcꝛip.naʒ ex quo bẽt quaſi
epalẽ iuriſditionẽ ⁊ unire ẽ iuriſditiõis epᷣalis eꝛgo
unire pot᷑it. et circa h do rkam ꝙ oĩa ꝑiinentia ad
inriſditionẽ epalẽ pñt explicari peꝛ pꝛelatũ iferioꝛeʒ
bñteʒ iuriſditionẽ qi epalem in loco: ad hᷣ glo.nõ.
in cle.i. de ꝛe. eccle.nõ alie.no. Inn.i.c. ij. de traſct᷑.
2z ꝛe.oſilio.xiiij. ⁊ ex hoc poſſ(j infeni dictũ doc.
pꝛecedẽs nõ eẽ ueꝝ.nam ubi eccleſie pleno iure lũt
ſubiecte pꝛelato inferiori talis pꝛelatꝰ dẽ ibi habeꝛe
quaſi iuriſditionẽ epaleʒ.ad hᷣ tex. cũ ibi nõ.i.c.qm
2 ſe j. de priuil.⁊ ĩ.c.unico de capel mona.li.vj.et
H nõ. qꝛ facit ad multa. ¶ Vltimo nõ bic regulam
metꝛopolitanũ nihil auctoritatis poſſe artentare in.
dioceſi ſui ſuffꝛaganei niſi quatenus in iure ꝛcꝑiat᷑
expꝛeſſũ fac.c.duo ſimul ⁊.c.paſtoꝛalis ⁊ qð ibi nõ
de offi. oꝛdi. ¶ In glo. in. v. anctoritate noſtra in
fi.? ꝓ h̊ facit ꝙ ipſe ſolus poſſit qñ eccleſie ſimul
ſunt ĩ dioceſi ſua ſite facit tex.in.c.ij.ðᷣ pꝛeca.⁊ ĩ.c.
epi de ꝛe.eccle.non alie. facit qð nõ.in.c.fi.de ſuc.
ab inteſt. ? ꝓ h̊ lr̃a ibi ſicut iuſtũ fuerit ⁊c.non eniʒ
intẽdit pꝛeiudicare inri teꝛtij. ¶ Extra glo. qrit de
q.quotidiana h̊ dẽ ꝙ cũ auctorita.metꝛopolitai ñ
pnt uniri eccleſie ſuie ĩ dioceſi ſuffragane i᷑ nunquid
B fieri poſſit aucto. legati. doc. antiqui nõ tetigetũt
h dubiũ:ſed modemioꝛes uidẽtes multos variaſie
in hoc aꝛticulo. YFꝛedi. cõſilio. cxc. dicit ꝙ cũ caſuſ
eſſer de facto habito diligeti ſtndio 2 facta collatõe
cũ multis iuriſpitis ↄſuluit ꝙ non ? maxime ſi ſint
talia bnficia q̊ͥ nõ ſpectãt ad collationẽ legati.?æ mo
gerur inteꝛ cerera qꝛ legatus nõ põt attẽtare id pes
qð diminnũtur iura dioceſanoꝝ ⁊ inferatur eis ꝑpe
tuũ pᷣindiciũ ut in. c.fi.de confir. uni.uel inuu.⁊ hoc
diẽ ſẽtir̃ Inn. ? hoſt. ibi. æ bãc opi. Fꝛe.ſeqt do.an
to.i.d.c.fi.ſj nulla mentio ibi fit nec ĩ cõſilio. Fꝛe.
de dẽo ſpe. ? Jo. an. in addi. naʒ ſpe in ii.ij. S. nũc
oſtendendũ. S. quinto dicit ſub dubio forte legatinʒ
banc unioneʒ poſſe faceꝛe ⁊ tradidit ibi ꝛegulam in
v. legatus ꝙ oĩa ꝗͥ põt faceꝛe pꝛelatus iĩ dioceſi ſua
ſicut epᷣs uel archiepᷣs põt faceꝛe legatus in legatõe
ſua.?z Jo. an. in addi. in. d. v. dicit hoc tenendũ ſiñ
dqubio foꝛte ⁊ plus ibi dicit tenendũ. legatum poſſe
nnire unam eccleſiam menlſe epali licet ipe eps hoc
facese nõ poſſit qð ẽ nalde notabile pꝛo limitanõe
cle.ij. de ꝛe. eccle. nõ ali. banc opi.ſecuti ſunt multi
modeꝛnioꝛes dicẽtes expꝛeſſiꝰ ꝙ ſine beneficia ſpec

cent ad collationeʒ legati ſiue non utputa qꝛ ſunt 8
uoluta ad papam ꝙ poterit ipſe hanc unionẽ facẽ.
nam bec nnio reſpicit propetatem bonox:uũ Iqʒ nõ
hẽat ius ↄferrendi hʒ tn ius uniendi.¶ Etr ꝑ hanc
rõnem infertur ad deciſionẽ alterius. ꝗ unqd
eps poſſit unire bnñficia denoluta ad papam ꝑ eius
negligennam ? ↄclundendum ẽ ꝙ ſic.¶ Quia h̊ re
ſpectu iuris ↄferẽdi q ad titulũ ſit ſibi ſuplata prᷣaſ
ꝓuidendi non tñ reſpectu uniedi ⁊ ali puidẽdi de
ipſis iics in pee negligetiã epi ſolum ð
noluitur ptas ad ſuperiorem reſpectu collationiſ q
ad titulum: ſʒ unio ↄcernit ꝓprietatem ipiꝰ bñficij.
¶ Iteʒ unio fit ex cã adeo ꝙ cã no ſubſiſtẽte unio
eſt nulla:ut nõ. do.de ro.decif.vV.⁊ nõ.in.d.cle.ij.
2.ſic non eſt actꝰ oĩno uolũtarꝰ.¶ Et per pᷣ coꝛro
boro deciſionẽ pᷣme aõiſ¶ Nã cum legato ſit per
miſſum ius ↄferendi ꝙ ẽ noluntariũ ins fortiꝰ uniẽ
di ꝙ eſt q̃ſi neceſſaꝛiũ nec ꝑ h̊ piudicat᷑ iuꝛi eporuʒ:
qꝛ hẽbũt ipᷣi alia iura dioceſana in illis eccleſus.
Item ipſemet b debniſſet ſaccre ſ Ad predẽa fac

c.ij. de offi. le. li. vj. ¶ Et ex pre lciiſ infert ad. q.
URS apa reſeruauit ſibi certum bnficium nũquid
eps poſſit illud unire alteri.? ↄcludo ꝙ ĩ pᷣiudioũ
reſeꝛuationis pape nõ vr̃ ̊ poſſe facere. Añ nõ p
iudicabit ei ꝓ q bnficiũ pape reſeruat᷑ ar.ĩ.c.ut no
ſtrũ de appel.⁊.c.ſi eo.tpᷣe de elec.li.vj ¶ Valebir
in unio ⁊ hẽbit effẽm ſuũ illo dimittente bnficiũ ꝓ
quo papa fecit reſeruatnonẽ. ¶ Mam ⁊ ius prelati
non ipedit unionẽ ſʒ ſibi nõ preiudicat᷑:ut in.d.cle.
ij ¶ Iꝛa dic ⁊ i reſeruatione. ¶ Et hᷣ intellige an
reſeruatio cõcernebat collationẽ reſpectu tituli.ſecꝰ
putaxẽ ſi papa reſeruaſſʒ certã eccleſiã ſue diſpoſitõ
ni. ¶ Onia illõ voũ ẽ gñale adeo ꝙ iferiõ ñ pote
rit de ea diſponere ar.in.c.ut nrjm ut eccl.bñfi.
Clericus qᷓ
Buã ſit graue.c crumine
publice gloriatur propter qð ſcandaluʒ ſe
cutum eſt ab officio ⁊ beneficio ſuſpẽdituꝛ:⁊ ꝑ h̊ co
mune ſũmarium nimis reſtringitur ſẽſus ir̃e qꝛ Vẽ
expoſcere ſcãdalũ ꝙ vr̃ õ pᷣn.c.⁊ iõ ſimpłr põt ſic

ſũmari. Suſpendi dʒ clericus qui de ſuo crie vnbli
Pen

ce glłat᷑.h.d.fᷣa ꝑs ibi ideoqʒ.Caſus ⁊c̃.

primo ex tex.delictũ precedens aggranari ex glatio
ne ſubſequemi.¶ Brehdo nõ. ꝙ ipa glatio delicti

etiam ſi alit᷑ nõ ↄſtet de delicto eſt graue peccatum

iuxia illud ps. quid glaris in malicia æc.¶ Lertio
nõ. ꝙ etiam de iure canonico confeſſio facta ex in
diciũ de crie nõ pꝛobat ipſũ delictum quo ad penã
oꝛdinariam ipſius delicti infligendam.nam ſi alias
conſtitiſſet de delicto gꝛauius iſte fuiſſet punitus ex
quo cõſtabat de eius cõfeſſione ut in.c.cũ non ab
homine. de indi. iuncto dẽo Inno. in. c. qualꝛ. ij. ð

accu.ſuffiẽ rñ tał ↄfeſſio ad ſupponendũ ↄfuẽtẽ toꝛ

ture ut eſt rex. ⁊æ ibi Mar. in.l.capite quinto.ff. de

adulte. tenent do. de ꝛota deciſ.clxxiij. alłs.clxxxiij.

hoc tñ dictũ gliteꝛ limito in.c.at ſi clerici de iudi.et
dic ur ibi ltimo nõ. ꝙ ex ſola confeſſione glo
riantis de delicto non licer marito a ſe uxoꝛc abij

ceꝛe. nam non nalet confeſſio in preiudicium alie
rius:ut in.c.primo.de conteſſ.⁊.capło.ſignificaſti

iͤ dgi

l lile .
itie iug
ſonn n a
fn iim eus
iſnitmd ia
ſiinsi ni.
i aui graunt
,gois
umn li emd

7

6 vontpeg
siponteid
ſcczſt ganend lte lont

ſane elene⸗ M⸗
ſeoinlet tit liſs tn
nowmnb ei llliin
coſeſio ai lit ichch
iraũ̃ n .oi
i oin i mml c
cenb agoifanan iure
ile no ta b hiͦ lil
GSiolim os itni iien
P veni ic Fii iifitn
heli ſhici fdrdiſe
ſenircv oninendete
dichoſthn ibinöreſen⸗
Cumnü ſnit go. nc cme
ſiſpenſos ce cee l i lea die
ler n notatoni gan
lit iſenoꝛ opot rehmran
int nit ir rinan
bigloreeſfingrun
Elttens
hanrtind imis
ſrinnrinin
wekitfüneracln
eiimmiin
mmuignoſngen;
lbiungti h iücnurn
G lenh ſcibani
nn ttdi
1csbisimi
ltiatrc
Lbſnibi uikninmn
Ulintſcen i nati ano
ineln unn Z
atni ne dſen
dümten pnſctonin
etn Wlineretec,⸗
eunedti ern
(len nnttiz
rirce
loe Eet

tban glas

acſann in lisenc .
aſilnil
Preciiſinfent , 9.

Immoffeinn nnid
rcho gi ildi
oſſeſene i
edernti ricnno
AteNent
lo nigene offi,
eVhnrins Neri
NöPreinacit arin dte.
ion. Crh nele gi
mnone ſeſpenn nini.es
ni aclſi rdpo
l gikröipor
e nur anbift.
Qnius
ſhe. de nie
ſohered ſendaigte
Gogedinnagbn
tngimrſitsfegn i
Hncaingt ſi t

scidrli e
g; Cns te M.

ſargo
dons gglunn h
Pnͦ girgendin
Cinbtnnn n
in ntlin t.

onfſo ſuucj i

HKN

¶ De cxceſii. pla.

de adul.?.l.fi. C. de accu. ¶ In glo. i. ibi alias nõ
fuiſſet ſuſpenſus ⁊c. glo.ſentit h̊ nnã lec.ad iſtũ tex.
ſin quã ſumat Jo.an. ꝙ ꝓpter ſcandalũ inde ſecu
tũ iſte fuit punitꝰ cxtraiudicialiter nõ aurẽ ꝑ bãc
cõfeſſionẽ cõſtaret de delicto:qꝛ ſi conſtitiſſer acriꝰ
fuiſſet punitus.ſed ut..dixi iſta lec.mihi non placz
qꝛ in pꝛin.c.põderat᷑ grauitaſ delicti ſurgens ex gla
tione. Iẽ ſm hãc lec. gl. ſequeret᷑ abſurdũ ꝙ ð de
licto glo iãtis:vñ ſcãdalũ nõ ẽ ſecutũ nulla pẽa ipo
neret᷑. Inno. mñ dicit hic iſiũ puniri tanqꝙ maledicũ
detꝛactoꝛc ⁊ leuẽ quoꝝ quodlibʒ ſufficit ad hanc pe
nã iponẽdã nõ aũt punituꝛ de delicto oↄfeſſato:qꝛ ðᷣ
eo nõ ↄſtabat. Idè ur̃ uelle hoſti. dicẽs ꝙ hec vᷣcre
talis ĩponit penã gloꝛiãti ſe de delicto. nam cũ ̊ de
lictũ ſit gꝛaue nõ deber remaneꝛe ĩpunitũ:ut in.c. ut
fame de ſen.ex. Mõ ob. ꝙ hic nõ erat accuſatoꝛ qᷣa
iſte puplice fuit ↄfeſſus ⁊ euidẽria facti nõ idiget ac
cuſatoribꝰ:ut ĩ.c.euidẽtia de accu.Cõclude gꝰ.
cõfeſſio facta extꝛa iudiciũ de crĩe regulariter nõ ꝓ
bat deliciũ ut ð eo poſſit iſte puniri:ſed ſi trqſit in
aliã ſpẽʒ delicri tũc pnnit᷑ de illo delicto noniter ac
cuſato ex gloꝛificatione ſua ut eſt vᷣictũ glorificatio
nis de malo.⁊ ex his hẽs penã iſtiꝰ delicti gliantis.
Sʒ q̃ro ultra alios nũquid iſte remanebit ſuſpeſus
in ꝑpeinũ ⁊ ſic gñalit᷑ põt q̃ri ubicũqʒ a iure aliqs
ſuſpẽdit᷑ ſiplicit᷑ ab offõ ⁊ bñficio. Inn.i.c.ij. ð ſo.
ſentit ꝙ ſicut in excõicatiõe canonis abſolntio ↄce
dit᷑ epᷣo ſi papa ſibi nõ reſeꝛuat ita eſt in ſuſpenſiõe
Cõrꝛariũ ſentit glo.in.c.cupientes.in. F. cetex. i. V.
ſuſpenſos. de elec.li.vi.ſed dic nt nõ.glo.in cle.i.de
her. in.v. excõicationis ꝙ aut ſuſpenſio ẽ ad tps et
tũc inferioꝛ nõ põt relaxare aut ſimplicit᷑ ſine pfini
tione tpoꝛis ⁊ h põt ſicut in excõicatione ⁊ dic latiꝰ
ut nõ. ibi glo. que eſt ngnlade⸗ . .
. ps cuius auctoꝛita
X*£ litter 18. te homicidiũ ↄmifſũ
eſt a miniſterio altaris. æ offõ põtificali et
ep̃at adminiſtratione vponit uel ſic. Eps pᷣſtãs cau
ſam diꝛecte uel ĩdirecte hõicidio nel ↄmittẽdo eo cõ
miſſo pᷣuari dʒ offõ pontificali æ ſacerdotali z admi
niſtratione epᷣarꝰ remoneri.uel ʒ 2 breniꝰ. Elericꝰ
auctoritatẽ uel ↄſiliũ directe nel indirecte hõicidio
pᷣſtãs iꝛregularis efſicit᷑.h.d. pꝛia pars narꝛat factũ.
ſcdᷣa diffiniendo cõmittit. ibi nos autẽ. caſus ⁊c̃.
Nõ.pꝛio ex tex.qꝙ epᷣs hñs iuriſditionẽ iporalẽ in
loco nõ dʒ pntiã ſuã exihere cũ iuſticia coꝛpoꝛalis
