tectione tenentur eos detendere ininſte oppreſſos:
ita dicit hoſti.papã debeꝛe facere ſi recepit aliquem
ſub pꝛotectione. ?= ad.c.: unicum de peregꝛinan. alle.
in glo. dic nt ubi. ¶ Erira glo. auerit Innocentiꝰ

an eccleſia exempta cenſeantur clerici exempti. = qᷣd

de paꝛochiani ie deciſum ẽ in. c. ꝑ exceptionẽ
eo. ti. li. Vi. ltimo poteſt queri tex. dicit pꝛinile
giun iſpiciendum. an in eo dicatur ꝙ eenſus ſoluit

3

. (Me prinil. ? exce. prinil

ad indiciũ peꝛcepte ſibeꝛtatis: ? tunc cenſetur exem
ptio ad iudicinum peꝛcepte pꝛotectionis:⁊ tunc non
eſt collata exemptio. quid eꝛgo dicendum in dubio
quando ſimpliciteꝛ reſeꝛuatuꝛ cenſus uel ſolutio.di
cunt doctoꝛes ꝙ peꝛ hoc non pꝛobatur exemptio
et bene ut ſatis ꝓbatur peꝛ principium lineꝛe: quia
non pꝛobat hoc eſſe et cetera. facit.l.neqʒ natales.
C. de pꝛobatio.⁊ in.c.inteꝛ coꝛpoꝛalia de tranſla.
epil. uel elect.
Ane Priuilegium non extendi
AIICq peꝛſonas in eo expꝛeſſas
poc dicit nel aliteꝛ ⁊ ſic. Mꝛinilegium
. uni conceſſum non poteſt ad alium ex
tendi pꝛopteꝛ idemptitatem rõnis. boc gicit. ⁊ ſolet
quotidie allegari. Caſus zc. ¶ Mota pꝛimo ex tex.
ꝙ priuliegium eſt ius ſingulaꝛe ? ſequitur peꝛſonaʒ
prinilegiaram ⁊? cum ea extingnitur. Vnde non tran
ſit ad aliam peꝛſonam ad boc ꝛegula priuileginz de
aꝛcg. iur. libꝛo ſexto. ¶ Mora ſecundo ꝙ uni cõcel
ſum prinilegium non poteſt pe⸗ alium uſuꝛpari. Et
facit ad queſtionem: nũquid laicus poſſit pꝛeſcribeĩr
ins parꝛonatus.⁊ uidetur ꝙ non: quia illud ius cõ
ceſſum eſt laicis in priuilegium: ut in. c. iij. de inre
parro:eꝛgo non deber uſurpari peꝛ alium: ſed dic
ut nõ. Jo. and. in ꝛegula ꝙ alicni de ꝛcgulis iuris
libꝛo ſexto. in meꝛcuria.? nõ. in. c. querelam ð elec.
Et conclnſio eſt ꝙ contra patꝛonuʒ currit pꝛeſcrip
tio:quia eſt ius priuarum: ſecus conmtra eccleſiam
non patꝛonatam. n glo. prima in fine et eſt ꝛ
tio diueꝛſitatis. nam lex debet eſſe communis om
nibus dumtamen ſit conſcripta pꝛ0 communi utili
tate omnium. iiij. diſtin. erit autem lex. et ideo ſi in
lege exprimitur una peꝛſona tantum uidetur ulla ex
pꝛeſſa canſa exempli non ꝙ diſpoſuio legis ad illã
peꝛſonam dũtaxat reſtringatur. ſed priullegium eſt
lex priuata et conceditur ex quadam ꝛatione ſpecia
li:ideo non extenditur ad alios non expꝛeſſos ſine
anctoritate concedentis: J
5 n oꝛatorijs pri
α ten tibus. aui campane pu
olice teneri non poſſunt enam peꝛ ꝛeligio
ſos. hoc dicit.æ ſecunda pars ibi ꝛeſpondemus et
tene memti iſtum textũ: quia uotidie allegatur 2 eſt
in uſu. Caſus ⁊c. ota primo ex tex. ? tene peꝛ
petuo menti iſtam liteꝛam ꝙ babe? campanam pu
blice in loco ? pulſare vnbliee eſt ſignum loci publi
ci 7 ſacrati. Er ex hoc infenur ad queſtionem de
qua quotidie dubitatur: an hoſpitalia cenſeantur
publica nel priuata ſi non appaꝛet an auctoruate
epiſcopi ſint conſtructa:nam ſi ibi eſt campana que
publice pulſatur ſignum eſt illa eſſe publica et lubie
cta eſſe epis. Idem ſi ibi publice celebꝛatur ?æ po
pnulus admittitur ad diuina. ſunt enim iſta ſigna pu
blica de ↄſecꝛa. diſtin.i.Vnicniqʒ 7. c. fi.nõ. archid.
de cõſecra.di.i.c.nemo.dico plene de donatio. iteꝛ
dilectos. Mota ibi publice. in oꝛatorijs priua

cis non eſt pꝛobibitum teneꝛe campanellam priua

tam ⁊ priuatim palſaꝛe. ¶ Vlimo nõ. ꝙ oꝛatoꝛia
non gaudent prinilegio eccleſiarnʒ. ? dicuntur o29
Horis loca apta ad orandum nõ conſecraia nec ba

–

—.

bentia dotem ſicut habent magni domini in domi
bus ſuis ⁊? poſſunt deſtruere quando uolunt. Eccle
ſie ueꝛo ſunt conſecꝛate publice ⁊ habent dotes ſuaſ
2 de bitʒ nõ.in. c. finali ſupꝛa de cenſi. n glo. i.
in fi. Moſti. dicit ꝙ publice non poteſt ibi celebꝛari
ſed pꝛiuatim ſic. uel dic melins poſt Jo. an. q ant
auctoꝛitate epiſcopi oꝛatoꝛium eſt conſtꝛuctum aut
non. pꝛimo calſu poteſt celebꝛaꝛi publice ſecundo nõ
2æ hoc placet intellige eꝛgo iuꝛa allegata in glo. que
dicunt ꝙ in ortaꝛijs non debent celebꝛaui ſcilicʒ pu
plice niſi quando fuir conſtꝛuctus anctoꝛitare epi.
nel pꝛiuatim quando ſine eiuſ auctoritate. 2 n6
2æ uide qð nõ. in. c. finali ſupra de cenſi. n glo.
ij. in. fi. bec glo. loquitur nimis generaliter nec eſt
nera iſta indiſtincte pront loquuur quia eſſzʒ contꝛa
c.i.eodem titulo libro. Vj. de quo dicetur in. c. j.
xi. ſed quo ad teminos huius.c.ſatis poteſt ſuſtine
ri ut exempri excedentes in hoc poſſint puniri per
epiſcopum. ratio eſt quia campana pulſatur propt᷑
audientes ? ſic leduntur perſone non exempie ? (
mittitur delictum extra locum exempium ſicut dici
mus in proijcieme lapidem ex loco exempto ⁊ peꝛ⸗
cu iente in loco non exempto ut poſſit puniri per
ordinarium loci propter delictum commiſſum exra
locum exemptum ut nota. in. c. in obſcuriſ ð re iuꝛ.
li. Vj. in mercuria . ſimile qð dicimus in mandante
delictum comimitti in nno loco ut delicto ibi ſecuto
poſſit mandans ibi puniꝛi:quia uidetur ibi deliciuʒ
conſummaſſe ut in cle. paſtoralis de re iudi. æ notat
Bar. in.l. ſi ut proponituꝛ. ff fideiuſſo.⁊ hoc dic
aum optime probatur hic:ſi intelligimus iſtos tem
planos eſſe exemptos ut dicit glo.in.c.accepimus.
ſupra eodem. 2.4 extra glio. oppo. contra tex.
de.c.nimis de exceſi.prela.ubi dicitur quod religio
ſi licite tenent campanam: licet non habeant pochi
am Soluno diẽ ibi goft. illud procedere in monaſie
rijs eorum.i.in eccleſijs polius in monaſterijs.uel
ſecundo illud pꝛocedit ex pꝛiuilegio iſiud de inꝛe co
mani. uel 3.ſecundum boſti. comrarium loquitur
de una campana ut ſic liceat iſtis religioſis unam
campanam tenere in eorum monaſterijs ⁊ non plu

—

res ur in iſta littera.? quanq; prim itellecius goff.

multum mibi placet ⁊ ſit amicus iſti littere.iamen ꝑ

petuo nõ. dictuʒ iſtud hoſti. pꝛo iſtis religioſiꝰ poni
ſime mendicantibns qui retinent plures campanas

ita ꝙ eoꝛum loca uideantar principaliora in cinitra

ge. nam non poſſunt de iure comuni tenere niſi unaz
campanam ⁊ ſatis debet eis ſufficere ꝙ hoc permit
catur ex quo non habent populum: z ita ſeꝛuant fra
tres minores obſeruantie. æ pꝛo hoc facit cle. exiui.
de nerbo ſigni.ubi etiam probibetur eis habere lo
ca prenoſa. Abbas.
—

B 2 arum. In tota pꝛonicia ex

hoꝛationis officio p
uãtur boſpitalarij ꝗᷓ mittũt ꝓ elemoſ.
cruee falſo ſignatos et ſi miſſi ſunt lai
ci excõmunicantur ſi ſũt clerici ab officio z bñficio
ſuſpenduntur et eadem ſuſpenſione puniuntur qui
ante reconciliationem impolluta eccleſia celebꝛant
et luſpenli p epiſcopos exemptos abſolni nñ poſſũt

gerebsih
e⸗ ligenis esen
is nol iunpen ſoo
Unienditant ſihmi
nnicſ
ps obi non inn Ge
no s bibll nion
girarlii olln n
er albunichun inn
tſeit ineniau aume
reppohibenmn bi celbur.
m icſtcecleerce a⸗
no deconte ee d an
Gvonnodo Doeſtgolaie
ireconclino QOn
ePnoporeſ bſoi pen
exempti ſec de boc porn
ſir hu db honiſk on
a bo ieori nep

vo pho lancti e /

enſons bung inrenguh
ſs pis ablolere enan ſobe
rt conpentnt no in o nn
usler in gei depriule niſt
oNheniurſäinoden d be
Genondiin goadcoin
De. Won ahummo tene
Oban rigioopſtnon ſn
leeſn non obioſerunnin
iegſsennhor ſn plor
ſitinmf ktntis iufen
Moenencit ed bunca⸗
ninunn oqnmm inten
n lenao /prrin
1 hopue non ſir

agang goe⸗
gaſ n cleſe ſir ra

charins gogn
nerenon Atchanrin
dnrtemn
faco n — 4
ni Uffto⸗ 1ſe
mnnamie h. o
aun urp tzeſ
Atinecini uunnet

licininn , l
Gumae⸗ non
drem

ns ndditne 6i
ancorinne tharnz
aeſ. Chg
s Senii
uimn ointßn
emitemnſen
Nus cſus olſ iune
inbocholin omnti X
Campans olſaur Ni
ſraner
mmennprnn ſanr dii
ar ertpee⸗
oot poſſt ounni per.
tamnconniſſmem
cnchiantdreim.
dms N ni
d Kicd dſenn
ugtandan wieton
Uonis eteſudl erorn
. ſöſcenſ thoede
ANincliginns ſtos in
an go. inctpim,
1 go. oo n .
Itrdeiur oo lgo
aton bubennt pochi
orweelgennenaſe
sin wonalerisne
ulego Nrdcerd
NNnaton wapem
n s 1eigioſis man
Imnonuſenstſon hl
nprin iclenns .
cs ſtlinne nii/
n Agrlem
ſiooltaih
unnr le in
nn Cnia

¶ De primil. ? exceſ pruili

2 fꝛatꝛes pꝛinilegiatoꝛum qui ad eos ſe omnino no
tꝛanſferunt pꝛiuilegiati non ſunt.h.dicit uſqʒ ad fi
nem. In pꝛima ponituꝛ queꝛela 2 conſultatio.in ſe

cunda reſponſio.ibi neruʒ.⁊ in pꝛima ponnuni quax

tnoꝛ exceſſus iſtoꝛum hoſpitalioꝛum. Caſus “
HMota paimo tex. optimũ contra iſtos qui non ſunt
uere obligati ſeu conneꝛſi poꝛtantes falſo habitum
religionis poſſunt eꝛgo per epiſcopum loci coheꝛce
ri qꝛ uideniuꝛ delinqueꝛe in ipſam reigionẽ eccleſia
ſticã ides ſoꝛtiuntur foꝛũ eccleſiaſticũ. iſti enim erãt
cꝛuce falſo ſignati.i poꝛtabãt ſignum crncis falſe in
pecroꝛe ſicut poꝛtaꝛe debent uere oblati æ conuerſi
ipſoꝛum hoſpitaliorũ. ¶Secundo nota ot:ꝛa iſtos
fꝛatꝛes ſancti antonij ſen ſancti iohannis mittentes
tã cleꝛicos ꝙᷓ; laicos cꝛuce falſo ſignaros pꝛo elemo
ſinis colligendis. tales enim ⁊ ſi mitantuꝛ ab exem
btis non ſunt peꝛ epiſcopũ loci adminendi:imo ſũt
puniendi tam ioſi qᷓ; nittemes:qꝛ nt dixi deludunt

religionẽ eccleſiaſticqꝗ fingetel ſe religioſos ſeu c bla
tos ubi non ſi n — hoc 7 ex tex.nõ. caſum in
quo epᷣs habet imiſditionẽ in aaicos. ¶ ¶Zertio no
ta ꝙ in eccleſia polluta ſanguinis effuſione non de
bent celebꝛari dinina ſine reconcilianone 2 qᷓq; hic
acceſſerit inreꝛdictũ etiam epᷣi nihilominus ſine eo a
iure pꝛohibetur ibi celebꝛari. aꝛ. hic z? claꝛins pꝛo ba
tur. in. c.fi. de cõſe. eccle.nel alta.æ tenet Jo. an. i. c.
uno de conſe. eccle. uel alta li. vi.æ ibi nide bo. glo.
quomodo poteſt poliui eccleſia ? qnando debet fie
ri reconciliano. ¶ Quarto nota ꝙ ſuſpenſus per
epm nõ poteſt abſolui per inferioꝛc prelatum eriam
ex mptũ.ſed de hoc parum qubitandũ:qꝛ ſũia cen
ſure lata ab homine non poteſt relaxari niſi ab eod
uel ſuo ſupeꝛioꝛe ut in. c. paſtoꝛalis de offi.ordi.im
mo plus dicenduʒ eſt ꝙ a ſũia excõicanonis uel ſu
ſpenſionis lata a iure regulariter non poſſunt ifeꝛio
res epᷣis abſoluere etiam ſubditos quia epis dum
taxat comperit nt nõ.in.c.nnper.de ſen. excõ. ⁊ bo
nus tex in cle.i. de pꝛiuile. niſi iſti haberẽt quaſi epi
ſcopalem iuriſditionem ad hoc nõ.in cle i.de re.ec
cle.non ali.in glo.⁊æ dico in.c.ſiguificaſti ð̊ fo.com
pe. lota ultimo æ tene menti ꝙ conferens ſen
oblati ꝛeligioſoꝝ ſi non ſunt omnino oblati ut quia
ſe ? ſua non obtulerunt in totum non gandent pri

nilegijs exemptoꝝ ſeu ipſoꝛum religionis qnuinimo
ſubijciuntur ſtatutis ciuitatum ⁊ teꝛrarũ. n gl.

ij.ibi non extendit ad hunc caſum ⁊ hoc ideo quia
contrarium loquitur de interdicto generali: ſed bic
loquiiuꝛ de interdicto ſpecialt unius eccleſie tamnz
licet pꝛopꝛie non ſit interdictum: ſed ſuſpenanntur
ibi oꝛgana donec eccleſia ſit reconciliata. n ea
glo. ibi fuit interdicta a iure ⁊ non ab bomine ſen
tit bꝛeuiter glo. æ clarius glo. ante penu. ꝙ epiſcopꝰ
pꝛecipiendo nec celebꝛetur in illa eccleſia nidetur po
nere nouum inteꝛdictum adeo ꝙ celebꝛantes ibideʒ
incidunt in irꝛegulaꝛitatem ⁊ ſic ſunt ſuſpenſi ipſo
facto ab officio æ beneficio. Contrarium tenet bic
dominus antonius: æ melins eſt nt in dubio non æc
ſearur uelle poneꝛe nonũ inteꝛdictũ: ſed ponus velle
exequi inteꝛdictũ.qꝛ ut dixi non debent ibi ceſebꝛa
ri dinina ante reconcilianonem. Eonclude ergo

aut eſt nerum interdictum ĩ eccła iuf. ? ibi celebrãs
efficitur irregularis ut in. c.fi. . de exceſſ.prela.2.c
cum eterni de re iud.li. vi. et. c.is.cui. F. is qui de
ſen. ex. eo. li. Aut nbi eſt nerum iterdẽm hbois et idẽ
dicendum. ſi uero eſt interdictũ iuris nõ uerũ ut qr
eſt ibi quedã ſuſpenſio organoꝛũ ut quado eccleſia
pollura eſt ſanguinis ul ſeminis effuſiõe:et tunc cele
brans non efficitur iꝛꝛegularis ut dicto.c.is cui Si
autem ſequitur interdictum hominis ant itẽdebat

nonuo poneꝛe interdictum ⁊ nera eſt gl. Sʒ in dubio

non eſt preſumendum ꝙ nolnerit interdictuʒ nouũ
ponere: ſed potius uoluiſſe recenſere prohibiti
onem iuris. ar. in. c. graue.et. c. qʒ de offi. ord 2 qð
ibi nõ.? pro hoc ſingulaꝛiteꝛ facit iſte tex. dũ mdat
iſtos preſbyteros ſuſpendi ergo non eꝛant ſuſpenſi:
et ſic non erant irregalaꝛes et licet gl. anñpe dicat ꝙ
refertur hoc ad factuʒ iſta eſt inpropriatio Ex quo
infertur ꝙ ſi epiſcopus precepit clerico notorie cꝛi
minoſo ut non celebret efficirur irregularis ſi cele
bꝛat qꝛ uidetur potiꝰ epᷣus recẽſere ꝓhibitionẽ inꝛis
ꝙᷓ; nouum inteꝛq: cum iducẽ et idẽ dicendũ ĩ ſimili
bus qõnibus. ¶UIn glo. in vᷣ falſo ſignatos.nõ.ex
hac glo. ꝙ ubicũqʒ conſtat de aio deferetis habuũ
ꝙ non intendit profiteꝛi. tunc delatio habuns tũ

cũq; temporis non indncit profeſſionem. Secũ

do nõ.illam. q poſitam in fine. ut iocoſe ſen cauſa
explende ſibidinis ſimulans ſe monachum non ob
ligatur ad monachatum Contrarium ſentit glo. in
.c. clerici ðᷣ regu.et HBar. brix. in. q. dominicali que
incipit Inuenis. Jo. an. dicit cõtꝛaꝛiũ pꝛocedeꝛe in
pꝛofeſſione expꝛeſſa iſta glo. pꝛocedit in pꝛofeſſione
tacita.hoc dictum admitterem in foro contentioſo
tantũ:ſecus ĩ penitentiali quo ad deũ ꝑ rex optimũ
in ſimili in. c. tua de ſpon. ⁊ nõ.ex dẽo Jo. an. qoᷣ
nalet profeſſio facta ꝑ nirũ i monaſterio monialiuʒ
Fbe let boſten intrare monaſteriu; mõachoꝝ.
In glo. in v. pulegij in fi. adde hodie.c.i. e.ti.li.
vi. Et aduerte nam quãdoque exempno conceduu:
aliquibꝰratione certi loci ut monachis reſpecin mo
naſterij uel canonicis ꝛeſpectu ceꝛte eecleſie: æ habet
locum.c.i.de prini.li.vi.ut ratione delicti ↄmiſli ey
locũ exemptum uel ratione contractus alibi imti uei
ratione rei alibi ſite poſſint conueniri coraʒ ordina
rio loci.unde in teiminis huius.c. ſi uolumus pᷣſup
poneꝛe iſtos fniſſe exemptos dicendo ꝙ pote:ant
puniꝛi peꝛ epiſcopuʒ: qꝛ delinquebãt ex locũ exẽpiũ
mittendo iſtos falſos cruce ſignatos: 2 ſic uidetur
deliquiſſe in loco ubi explicatur mandatum nt ĩ dle.
paſtoꝛalis de re iudi.⁊ dixi.g. eo. pꝛoximo c. Et no

ta ſingnlariteꝛ iſtum tex. ſm iſtum intellectum nt iſti

exempti ratione certi loci poſſint puniri per oꝛdina
rium loci quando nere uel ficte delinquunr extꝛa lo
cum exemptum. Qnqʒ exemptio cõceditur perſone
⁊ nõ reſpeciu certi loci nt pʒ in pꝛinilegio conceſſo
capellanis z familiaribus pape:⁊ tũc ratione delicti
nõ poſſunt eoꝛam ordinario conuemri allas eoꝛnʒ
pꝛiuilegium eſſet inutile ex quo ſunt perſonalit pri
uilegiati æz non reſpectu loci. poſſet tamen dubitari
de eis quanuo trahunt moꝛam in domicilijs eoꝛuz
ſaciendo ꝛeſidentiã ĩ eccleſia nũquid talis capellania
n a.

¶ De priuil. ? exce. priuii.

os excuſet ? nidetur ꝙ non. ar. in. e. . F. in eos: ̃
allega. boc tamen eſſet latius exoꝛdiendum ⁊ exami
nandum ꝙᷓ hic ſit examinatum: ſed pꝛo curſu lectio

nis iſta ſufficiant. “ .
Bm olim Prluilegium peꝛdi
. tum docio depeꝛditi
er eins tenoꝛe peꝛ teſtes innonatur. uł alit
e ſic. ODriuilegium peꝛditnʒ de cnius neritate ⁊ te
noꝛe ? peꝛditione conſtat peꝛ teſtes poteſt innonari.
hoc dieit et ẽ caſus notabilis. In prima pꝛoceſſus
narratio. In ſecũda diffinitio ibi nos igitur. poteſt
eiiam tenio ſũmari ? gene:alins. Contenta in iſtru
mento peꝛdito pꝛobari poſſunt peꝛ teſtes qui illud
peꝛlegeꝛunt ſi deponunt de tenoꝛe et ꝙ eꝛat ſine ni
tio 2 non eſt alibi caſus ita clarus. Caſus.? ceteꝛa.
¶ Mora primo ex tex. ꝙ contꝛa petentem inonati
onem alicuius priuilegij ſen ĩſtrumenti põt paꝛs de
cuius pꝛeiudicio agitur ſe oppone:ꝛe et impedire in
nouationeʒ ſi pꝛobat de iure ſuo.⁊ ideo qꝛ hoc põt
tẽdeꝛe in pꝛeindiciũ alterius nũqꝙ; debet innonari
nilegium ſiue inſtrumentum niſi citatis illis quorũ
inteꝛeſt. æ ſi non appaꝛet de inteieſſe alicuins debet
fieri edictum geneꝛale ut quicunqʒ putauerit ſua in
teꝛeſſe compareat ad odicendum de quo nõ. plene
in. c. albericus.et. c.ſignificauit de teſti.et.c.fi. de fi.
inſtra. Secundo nota ꝙ peꝛdirio prinilegio ſeu in
ſtrumento non cſt neceſſe ꝓbare de ueritate inſiru
menti:ſed ſatis eſt pꝛobaꝛe de tenoꝛe qꝗð tamen itel
lige: at.j.latius dicam. ¶Mo teꝛtio ꝙ lʒ ſcriptuꝛa
ſit de ſubſtantia gꝛẽe apłice: quia nõ põt ꝓbari niſi
peꝛ ſcꝛipturam ſᷣm ꝛegulam curie:camẽ ſi ſcriprura
que inteꝛuenit peꝛdita eſt poteſt pꝛobari pe teſtes
qui ſcripturã uiderũt.Alia non colligo.qꝛ ueniunt
exam nanda cũ glo. (In gl. i. i h. nõ glo. vki. n.
ꝙ ibi teneĩ ꝛeus ꝓduceꝛe ſuos teſtes nbi actoꝛ pꝛ0
ducit.ſed ↄ hoc facit.nã ſi actoꝛ noluit ſuos teſtes
ꝓduceꝛe ad curiã mos ei geꝛẽdus fuit ⁊ acquieſcẽ
dum ſue uoluntari cum de ſuo tantum pꝛeiudicio
agebatur.ar.in.c.i.de ꝛeſti.ſpo.⁊.l.ciꝛca.ff.de ꝓba.
2 hoc non debet imputari ꝛeo nolenti faceꝛe talem
ſumotum nel non nalenti de facili ſuos teſtes pꝛo
duceꝛe ad euriam. et ideo Jo. an. æ cõiteꝛ doctoꝛes
tenent oppoſitum dicentes quem non compellendũ
ad ꝓducendum teſtes in curia. ar. in. c. ↄſiitut.de fi
deiuſſ.æ ad iſtum tex. Gndent imultiplicueꝛ: primo
ꝙ luu foꝝe conueniuʒ inteꝛ partes nel ꝙ epilcopꝰ
ꝛccepit inducias ſponie ſub illo tenore.uel teꝛtio et

melius papa babebat illud factum ſuſpectum.iò naq

luit ꝙ teſtes pꝛoduceꝛent᷑ in curia.quod nõ. ¶ In
glo. in. v. quorũdam fratrum ibi cum iurati nõ fue
runt æc.nõ.ꝑpetuo glo.ꝙ cardinalibus non cꝛedi
ur in teſtibus ſine iuramento:niſi ſicut et alijs bo
nis uiris ad inducendum quãdam pꝛeſumptionem
Ex quo dno ſingulariteꝛ collige.primo ꝙ homo ĩ
quacũqʒ ſit dignitate conſtitumus non poteſt nalide
deponeꝛe ad plenam pꝛobationem ſine iuramento:
2 idem dic de uiris ꝛeligioſis q;tumcũqʒ boneſtis
2 ualidis ut eius non credatur ad plenum ſine iura
mento etiã in fauoꝛem eccleſie.ut eſt tex. optimus i
c. nupeꝛ. . de teſti. ¶ Secũdo nota limitationem

ad illud dictum quod teſtibns non teſtimonijs indi
candum eſt. i. ꝙ ſimplici aſſertioni ſine iuramento
non eſt ſtandum ut in. c. tua de coba. cle. æ mulie. ur
intelligatur de plena probatione:ſed quandam pre

ſumptionẽ bñ inducunt aſſertiones bonoꝝ uiroꝝ

ſine iuramento ⁊ licer Inno. colligat bic ex tex. aſ
ſertionibuſ cardinalium credendum tamen intelligo
ſecundum predictam diſticntioneʒ ut eredatur quo
ad preſumptionem quandam inducendam. pro hoc
iſte tex. ubi papa ponderat teſtiuʒ depoſitioneſ ultꝛa

aſſertionem cardinaliuʒ. facit qð nõ in. c. cum a no
bis de teſti. ? c. ſuper de fi. inſtru. ¶ In glo. in v.

mentio nõ. ex hac glo. iuncto tex.quod ĩ prinilegio
exemptionis non eſt neceſſe facere mentionem de
epiſcopo loci ſeu de iure ſuo quia ſatis tacite ſit mẽ
tio de iur̃ ordinarij. nam exemptio importat ut exẽ
ptus eripiatur a iuriſditione ordinarij. = ſubijciatuꝛ
ſoli ſuperiori. æ ponderatur hic quod in prinilegio
non fiebat mentio de epiſcopo ad denorandum ꝙ
nullum ius reſeruabatur epiſcopo ĩ monaſterio.
In glo. in v. non ligatum ibi. ar. contra dic ꝙ hoc

argu. néit ↄtra tex. æ non contra precedes dictũ gl.

7 op.õ tex.in eo ꝙ ꝑ admiſſionem ad oſcnlum iſte
probatur non ligatus cuius contrarium innũt iura
a legata in glo. Cõclude ueritatem ꝙ aut querũ nũ
quid admiſſio ad oſculum iducat abſolutionẽ ? di
cẽdum ꝙ non ſed debei fieri abſolutio cum ſolẽni
tate ut in.c.cum deſideꝛes ⁊.c.a nobis de ſen.excõ.
fallit in papa qui eſt ſupra ins ⁊ boc quando papa
hoc intendit: ſed in dubio non preſumitur abſolue
re tali modo ut in cle.ſi ſummus de ſententijs excõ
municationis. Aut querimus nunquid in dubio ꝑ
galem admiſſionem preſumatur non ligatus:z tunc
dic. Inno.⁊ bene ꝙ ſi ſuperior hoc facit cauſa cõ

gnita:tunc ẽ preſũptio ꝙ non ſit ligatus.⁊ ita loqᷓ

tur iſta littera. Aur facit ſine cauſe congninone
c per hoc non probatur non ligatus unt in. c.ſi ali
quando allega. in glo.æ adde quod dixi in capiinlo
propoſuit de cle. excomi. miniſt. In glola nml⸗
ibi oportet quod plura probet. æ dic iuncta gloſa
in fine ⁊ ſatis colligitur ex tex.quod tria de neceſſi
tate probanda ſum pꝛimo tenor inſtrumenii ⁊æ ſub
hoc comprehenditur quod etiam probetur dies z
locus inſtrumenti. ⁊æ idem de alijs ſubſtantialibus ĩ
ſtrumenti.nam non eſt inſtrumentum ſi non adſunt
ſubſtantialia ipſius in antentica ut prepo.no.inpe.
in prin. æ in.c. Abbate ſane de re indicata lacit..
ſi unus. C. de teſta. Et ideo ſi erat inſtrumentum
in quo erant neceſſarij quinque uel ſex teſteſ oportʒ
quod probent. duo tamen ſufficiunt ad probanduʒ
hanc ſolennitatem pro hoc bouuſ tex. cum glo.in.l.
ii. C. de bono.poſſ.ſecundum tabu.ſicut ⁊ duo ꝓ
bant notorium ? famam ut nõ.glo.ij.q.i..fi.iſta
omnia ſunt de tenore inſtrumenti = ideo tacite com
pꝛehenduntur in tex.ſi.n. iſtrumentũ exemplaiũ nõ
facit fidem ſine iſtis ſubſtantialibus foꝛtius nec de
poſitiones teſtiũ. ¶ Scðdᷣo dʒ pꝛobari anctoriias i
ſtrumenti ꝙ fuerit ſine aliquo nitio falſitatis. nam
in fraudem poſſer dici inſtrumenium pꝛeditum
guod in neritate erat ſalſum.et ideo oportet g

enanrſ tſin
Aintlihtece
a aredeſtd and
uaemt tmlſtnct
ſed ohonel gwoni⸗ en

ſotorin uſi hii⸗
OAumdochl inmn me
mmrant ſe on itgiül
mi eri iſtumeni
oiepunſtr ſumnn
ſiercpoler idrcy
ent geho nmmb i
Geſcolnrare m
liniſitonandei gilſtun
nnell isl eercht
gipurmentianinſtmnenn
Otbiſcignnckdeſcden
Meieronaenmiſed uiden
Ciſn ict go ing inl ſun
a; ſegginmr bi ben L in an
decdi ſtes non uum
Poni ia goordevenni a
Gun vomio enphan inran
er tbus dponemibus en
ubſetden onox nior.
otide hoc non ſciür mennon
hingtbuner aumnco ſts
üinns udnnenämgti
iponſſenccnttetden un
fcinnpeum obnionent
ſtinſ,dmdictg iſtsſ
ſevanitim onſen ng
tgenene huins inar ndi
loneſin e in ſ

ſ ſenho
lcoene Dbi on
rnde unn
ſeltunſen mtgrct
cengiednintie
ſantnnienn nnrie
unhineg erprch
nunn

nbin onme Pler
nmn giatl oig
ſonn wolpun ſe
Coytfarinm innit ixra
tmen ent gveni ni
Nnthiobtonir
me an eri
tANnsdeſeng.
hins docanandopin
onon reoniun wwoe
uummus deſenentisereh
ims nunanidincnbog
nanr non ,oausrt ſe
rbockut auh
Nr ſrlenmu x in hoj
ne aule congniaone⸗
gams n inc gi
cvodin ncdin
1G. DeGdatoni.
verT fnen G0
aodni de iſt
dinor frunanit ſd
dd umprebenn dun
Ceis ibſnilt
mummmſmmui
mia tvir. he.

des KAr..
ete uſen
1 6mrihmmun

teftes deponant de anctoꝛitate ipſins ? hoc ſatis
aperte uult hic textus in fine:⁊ in hoc teſtes debent
eſſe diſcꝛeti. ¶ Tertio requirituꝛ ꝙ pꝛobetuꝛ peꝛdi
tio inſtrumenti ne fꝛandulenteꝛ allegetur perditio:
ut non poſſit depꝛehendi falſitas. ſed diceꝛes tu ad
quid opoꝛtet pꝛobari peꝛditio inſtꝛumenti cum pa
rem nim habeant in iudicio teſtes æ inſtrumentum
inc.cum iohannes.de fide inſtru.⁊ in.l. in exercen
dis. C. eo. ti. reſoondeo ꝙ nerũ eſt ubi teſtes depo
neꝛent de vitate rei nt ꝙ fuerint pꝛelentes in geſtis
contentis in inſtꝛumento.ſecus quando deponunt
de uarietate rei z inſtꝛumentuʒ poterat eſſe falſum.
unde concludendo mentẽ docto. dico ꝙ quandoqʒ
ſcꝛiptura eſt de ſuo tãtia actꝰ ut in ſentẽtia uel ĩ gra
tia pape:tunc non ſufficit ꝙ teſtes fuerint pꝛeſentes
ſed opoꝝet pꝛobari ꝙ ſcriptuꝛa inteꝛuenerit zæ qð
fuit pꝛedita.l.teſtiũ in fi. E. de teſti.ubi bonus tex.
NQaandoqʒ ſcriptura non eſt de ſubſtantia actus: 7
tunc aut teſtes non uiderũt geſta in inſtꝛumento: ſz
tantũ tenoꝛẽ inſtꝛumenti:æ opoꝛtet ꝙ pꝛobet᷑ perdi
tio:qꝛ potuiſſet inſtrumentum eſſe falſum: z melius
ſciret cognoſceꝛe iudex qᷓ; teſtis. Qnqʒ teſtes inter
fueꝛunt geſtis contentis in inſtru nẽto:nec ſcꝛiptuꝛa
eſt de ſubſtantia: æ tunc non eſt neceſſe pꝛobare per
ditionẽ inſtrumeri nel ꝙ inſtrumentũ fuerit ſine fal
ſitate. ſed ſatis cſt deponeꝛe de ueritate rei:qꝛ teſtes
equiparantuꝛ etiam inſtꝛumentis ut S. Et aduerte
ꝙ ubi ſcꝛiptuꝛa eſt de ſubſtantia actus æ teſtes non
inteꝛfuerunt actui:ſed niderunt tantum tenorẽ.hoc
caſu dicit glo.ſing.in.l.ſicut iniquũ.C. de fide ĩſtr.
quaʒ ſequituꝛ ibi baꝛ.⁊ in auẽ.ſiquis in aliquo. .
de edẽ. ꝙ teſtes non faciunt plenam fidem:ſed ſemi
plenã:ita ꝙ põt deueniri ad iuramentũ.qꝛ ſiẽ ñ cre
dituꝛ notaꝛio exemplati ſine auctoꝛitate iudicis: ita
nec teſtibus deponentibus de tenoꝛe. qdᷣ nidetuꝛ cõ
tꝛa hũc tex. z dicta doctoꝝ nẽoꝝ.æ mirandũ ꝙ doc.
noſtꝛi de hoc non faciũt mentionem. ſed baꝛ. ubi. Sᷓ.
reſtringit hunc tex. quando teſtes eꝛant maxime auc
toꝛitatis: ut aduocati nel magni doctoꝛes qui de fa
cili potuiſſent depꝛehendeꝛe nitiũ falſitatis:iũc teſteſ
faciunt plenam pꝛobationem. ⁊ hoc etiaʒ ſentit glo.
iſta in fi.dum dicit ꝙ teſtes eſſe debent diſcꝛcti:et te

. ſtes qui nitium potuiſſent cognoſceꝛe. ⁊ hoc etiam

eſt de mente huius litteꝛe. ubi papa fundat ſe ſupeꝛ
uiſione ſua.⁊ ita loquitur tex.in fi.quod nõ. ¶ n
ea.glo.ibi ſi honeſtus ⁊ nomus eſſet ⁊c̃.nõ.glo.⁊ ni
detur pꝛima fronte contra.l.unicam. C. de manda.
pꝛin.ubi dicitur ꝙ etiaʒ comiti non debet cꝛedi aſſe
renti ſine litteꝛis ſe legatum prineipis. aliqui reſtrin
gunt illud.c. notabiliteꝛ ad cardinales. ſed iſta glo.ex
tendit ſe ad quẽlibet notum æ bonum nirum. quod
nõ.⁊ ad contrariũ cꝛedo poſſe reſpondeꝛi:⁊= erit op
tima limitatio ad illam.l.ꝙ ubi non tractatur de pꝛe
indicio alteꝛius credatur noto ⁊z probo niro aſſeꝛen
ti ſe legatum ſine litteꝛis. ita intellige glo. nõ. in. c.
ſicut de ſen.excõ. ſecus ubi in pꝛeindicium alteꝛius:
quia ut legatus uult deponeꝛe prelatum. pro hoc. c.
cum in iure de offi. delega. S ea. glo. ibi peꝛ iu
ramentum ⁊c.nota ſingulareʒ glo.ꝙ peꝛditio inſtru
menti poteſt pꝛobari peꝛ iuramemum peꝛdentis. ſed

¶ De prinil.- exce. prinil.

Innocẽ.⁊ Jo. an. bic dicunt ꝙ; requiruntur alique
coniecture de preditione: ⁊ ſic iudex adhibebit ali
quam cauſe cognitionem.quod ſatis placet. ¶ &t
in fi.glo.nota eandem glo.quod litteꝛe pape de iu
ſtitia poſſunt probari per teſtcs ſi fuerunt perdite.
doctores hic multum inſtant et concludunt quod
aut fuerunt ſemel exhibite et preſentate in iudicio.
et tunc poſſunt probari per teſtes eiſ perditis.ſecus
ſi nunquam fueꝛunt in iudicio exhibite. Ego ta
men tenerem gl. nam ſi littere gratioſe que ſunt pre
iudiciales alijs et inſtrumenta preiudicialia poſſunt
probari per teſtes:licet nunquam fueuꝛint exhibite in
iudicio:fortius litteꝛe inſticie in quibus non poteſt
preſumi falſitas cum de facili poſſit haberi.pro hoc
cC.Penultimo de crimi. fal.tene menti. Abbas.
X£ parte Innonatõ priuilegij
*nouũ ius non tribuit
ſed antiquum conſeruat hoc dicit quo
ad titulum:et primo ponitur appellan
tium conqueſtio priuilegij productio:et de ipſius
innouatione deciſa petitio. In ſecunda ibi nos au —
tem ipſius innouatio et preſtatio. Caſus et cetera.
¶ Mona primo ex tex. argumenio quod in pto
impetrato contra exemptum in preindicium ipſius
exemptionis debet fieri mentio de exemptione.hoc
tamen communiter non admittitur quando priuile
gium eſt tale quod canſar peremptoriam exemptio
nem:ſicut enim de peremptoꝛijs non eſt neceſſe fa
cere mentionem in reſcripto ut in.c.i.de lit.conteſt.
li. Vi.ita nec de huins priuilegio quia nullum pꝛeiu
dicium ex hoc generatur parti aduerſe cum ſaluum
ius ſibi remaneat opponendi peremptoriam contꝛa
impetrantem:et per conſequens abſolutoriam et cõ
demnatoriam expenſarum ſecus ubi pꝛiuilegium
cauſat dilatoriam ita intellige.c. cum ordinem.S. de
reſcriptis hic ergo ponitur narratio paꝛus.et de
materia dic ut plenc nota.in dicto.c.cum oꝛdinem
et in. c. conſtitutis.e.ti.ubi per Inn.¶ 2 nota qð
eccleſia exempta populus ipſius eccleſie non cenſe
tur exemptus niſi ſpecialiter exprimatuꝛ:quod claꝛi 2
us probatur in.c.per exemptioneʒ eo.ti.li.vi.et dic
clarius ut ibi.¶ ʒ collige ſecundum neꝛum intellec
tum.c.quod quando innouatio pꝛiuilegij fit per eũ
qui poteſt de nouo illud concedeꝛe non eſt neceſſe
citare aliquem ad contradicendum ipſi innouationi
niſi nelit hoc facere ad cautelam. ſecus autem ſi ino
natio fit peꝛ inferiorem: quia non ualet tunc tranſ
ſumptio ſen innouatio niſi citata paꝛte ſen premiſ
ſio edicto generali ut nota. in capitnlo ſignificauit
de teſti. capitulo finali de fi.inſtru.æ hoc nõ ¶ Vliti
mo nota finem littere quod innouatio pᷣuilegij nul
lum ius de nouo tribuit ⁊ ideo ſi primum priuile
gium poteſt probari fallum ſecundum corruit etiaʒ
ſi fuit inouatũ ab habete poteſtatẽ de nono cõcedẽ
di:qᷓa in dubio non uidetnr uelle aliquid de nono
concedere:ſed ius antiquum ſi quod ↄpetebat con
firmare nt hic in fi.⁊? in.c.cum dilecta de cofir. uti.
uel inuti. ¶ In glo. pꝛima. iſta gl. æ ſequens innuit
iſtas litteras non ualuiſſe ſeu fuiſſe ſuꝛreptitias:
quia non fuerat facta mentio in eis de pꝛiuilegio

¶ De priui.2 exce. puilegig:

gdueꝛſarij. ſed doctoꝛes cõiteꝛ tenent oppoſitum. et
dic melins ut dixi. S. in primo nõ. nã etiaʒ ſi expꝛel
ſiſſet priuilegium exẽptiõis nibilominus habniſſer
lirteꝛias uel diſputaꝛetur de iuribus prinilegij. dicit

tamen HMoſtien, ꝙ de ſtilo curie debert fieri mentio

de exemptione ubicungqʒ litteꝛe impetrantur contra
exemptum: quia alios indices dat curia cõtra exẽp
tum. nam cõtꝛa exemptum non ſolet depntari oꝛdi
narius loci.et hec ꝛatio concludit ut ſempeꝛ fiat mẽ
tio de exemptione ſine impertetur in pꝛeindicium
exemptionis ſine non.et ſi hoc habʒ ſtilns obſeꝛuã
dus eſt. ut in. c. ex litteris de conſtitutio. 2. c. ꝙᷓ gꝛ
ni de crimine fal.ſed de inre non eſt neceſſe faceꝛe
mentionem. n glo in neꝛbo ſpecialiteꝛ in fine.
doctoꝛes dicunt primam rationem ueram 2z ſccũdã
non p ꝛocedeꝛe: quia iſti qui pꝛotnlernnt has ſenten
tias cenſure erant delegati. vnde iſtorum ꝛeſpectu
non eꝛant exempti.ſecus in. c.S. pꝛoximo: quia ibi
ſententia fuit lata ab oꝛdinario. dic etiam ꝙ prima
ratio glo.non eſt indiſtincte nera: ſed depẽdet a na
lidirate appellationis. nam ſi appelatio erat minus
legitima ſententie naluerunt.ut in.c.licet de ſetẽ.ex
cõmunicationin. ibꝛo ſexto. et in. c. non ſolvʒ de ap
pella. eo enn Hal
dicunt ꝙ epiſcopus hic fuit contumax. ſed hec ſolu
tio non placet Innocen:quia non apparet de eius
contumacia ſaltim ꝛeſpeciu eius inonationis: quia
de hac innouatione nulla pendebat contꝛoueꝛſia.ſʒ
dicit ꝙ ideo papa innonauit. quia epiſcopns non
contendebat de priuilegijs:quaſi uelit diceꝛe ꝙ eps
non contendebat prinilegium. ſed foꝛte dicebat ſe p

ſcripſiſſe. Et ex hoc foꝛte poſſet colligi illa limitatõ

ut ſupꝛa dixi ꝙ citatio ſit fienda in inouatione pri

uilegij nel inſtrumenti quando pars contendit de
valitate uel contendeꝛe poteſi. ſecus ubi fatetur uali

ditatem. uel ſolne ut dixi.S. ꝙ innonatio bic fnit
facta peꝛ habentem poteſtatem de nouo conceden
di. et iſta lectura magis applandet litteꝛe: quia alie
diuinãt. ¶ Sed oppo contra texrum. naʒ debebat
hic papa diffinire arniculum principalem ſcilicet ap
pellationem Solutio cum iſta non eꝛat in curia:qꝛ
appellatio non fnit ꝛecepta a indicibꝰ nec appꝛoba
ia a parte. de quo dicendum nut in. c. ſepe ? in. c.inf
poſit ta de appellatio. ¶ Vltimo Innocen. hic que
rit de una queſtione ſatis quonidiana. nunqnid im
petrans ꝛeſcriptum nel offeꝛens libellum teneamr ꝓ
bare canſam nel demonſtꝛationem expꝛeſſam in re
ſcripto uel libello. Er pone exemplum in hac litteꝛa
Abbanſſa impetranit expꝛeſſa cauſa ꝙ epiſcopus
nigoꝛe cõmiſſionis eam moleſiabat æc̃.?æ concludit
ꝙ ubi intentio libellantis fundatur ſupeꝛ illa cauſa
nel demonſtꝛanone: tunc neceſſe eſt illam pꝛohaꝛe.
ita in ꝛeſcripto ſi aliteꝛ ꝛeſcriptũ non habuiſſet. ſecꝰ
ubi canſa uel demonſtꝛatio principaliteꝛ nõ fundar
intentionem libellantis ſen impetrantis: quia nc
non eſt neceſſe pꝛobaꝛe cauſam uł demonſtꝛationẽ.
nam falſa demonſtratio non nitiat nt.I. cum tale. F.
falſam. ff. de cõdi.? demon. ſecus eſt in conditione

ut ibi nõ. ⁊ hec bene nõ.quia ſepe accidunt ⁊ neni

unt in pratica.

glo. in neꝛbo inonandum. alij

1

Bm olim. PHabet multa dicta.

ſed quo ad titulum
hoc dicit. ¶ Eccleſia ntens duplici priui
legio exemprionis: licet ſuccumbat ex nuno poteſt

nihilominus ex alio ſe iunare ⁊z optiner̃:nec tenetur

exemptus promitteꝛe obedientiam diocelano: uigor
tamen exemptionis non poteſt ſine licentia dioceſa
ni eccleſiam conſtruere in loco nõ exempto.⁊ ſi exẽ
ptus de facto in loco non exẽpto conſtꝛuit eccleſiaʒ
cedit iuri epiſcopi.hoc dicit. ¶ Drima pars nor
rat factum ſecunda ponit difſinitionem ibi iudices
tertia petitionem monaſterij contra ſententiam ibi
tandem. quarta ponit ſententiam pape.æ primo in
terlocutoriam. ſecundo diffiniriuam ibi diſtinguen
tes. Caſuſ æ cctera. (Wora primo ex tex.quod in
esdem ibello contra eundé poſſunt plures articuli
diuerſi cumulari ? eadem ſententia terminari: licet
in effectu tot ſint ſententię quot ſunt articuli.l.etiã.
ff. de condi.æ demon. Gerondo nota iudicem in
ſententia poſſe prius condennare partem in expẽſis
quam pronnntiare ſuper principali. contearium tn
ſernatur. nam condennatio expenſarum reſeruatur
in fine ſententie: æ hic fuit facta in principio. NMota
ergo bene quod ex hac prepoſtergtione nullum ni
cium oritur contra ſententiam. ertio nota að
per lapſum triennij non perijt inſtantia de iure ca
nonico quod bene nota.⁊? optime probatur hic ?z
longe melius quam in.c.penult.de iudi.ut patet ibi
per quatriennium ⁊c.⁊ dic vt plene dico in dicto.c.
penul. Muarto nota ꝙ epl poteſt cum conſenſa
canonicorum unam eccleſiam eximeꝛe a inriſdltione
ſua ſed ſine conſenſu canonicoꝛnʒ non poteſt. Dic
tñ melius qð ex toto a ſua iuriſditione non pote ſt
nnam eccleſiam eximere nam ſi poſſet unã ergo poſ
ſet aliam: æ ſic omnes.⁊ ſic a ſe abijcere cnrã ꝙ nõ
põt ar. in.l.legatus. ff. de offi. preſi bene in põt exi
mere in multis:ſed quedam ſibi reſeruare. de qbus
dic ut olene nõ.in c cum uenerabilis de reli.domi.
2. c. paſtora is de dona. 2 ſic poteſt intelligi iſte tex.
uainro nõ.æz tene menii iſtuʒ tex.pro reuocatione
conceſſionum que quotidie finnt per epiſcopum =z
canonico⸗ ad mandatum regis. nam talis conſeniꝰ
nidetur extorrus z peꝛ metum deductus.? ideo põt
fieri reuocatio.qð tene menti. exto nõ. quod
q̃cquid acquirit canonicus regularis nel alius religi
oſus poſt promotionem ad epatum nel ad illam ec

