ra in Scium allega. Gndeo illud fieri pꝛo faciliori
executione. Sed queꝛo quid fiet de iſia pena pe
cuniaria quam index eccleſiaſticus exegit in caſu ꝑ

miſſo. Moſtien. in lumma in titulo de offi. oꝛdi. J.

quid ꝑtinet. vᷣſi. non tñ deber dicit aut ex ſtatnto
imponitur peccuniaria pena in catbus pꝑmiſſis: æ tẽ
poteſt index illam retinere ſibi:⁊ ſic poteſt intelligi.c
dilectus de offi. ordina. z. c. ij. de delic. pu. Aur non
ſubeſt ſtatutum. ſed index ex officio ſuo in caſibus
in quibus poteſt imponẽ pecuniariam penam: æ tẽ
poſſet ſ bi retinere:tamen ſi nult euitare ſuſpicioneʒ
cupiditatis debet deputare in piam canſam:æ idem
nõt Jo. an. hic ⁊ in.c.i.de homi. prealle. Sed de iu
ꝛe ciuili cui appliceiur mulcta ſen pena pecuniaria
dic ut nõ. in.l.quarta.C. de modo mulc.? in.l.agꝛa
ria.ff.de termi.mo.⁊ ibi nide.

4 Allumniam. Mems condnn

ſenti in expenſis etiam in cãis pecuniarijs
2 unum caſum excipit. h. d. primo legem recitat quã
2. approbat ibi qin caſus e. W Momn prio ex tex.
quod uictus condemnãdus eſt in expenſis non ſolũ
cum calumnioſe litigat ſed etiam cum temere:æ ad
hoc ſolet allegari quotidie h̊ litrera ↄcor.l.eum quẽ
te mere.ff. de iudi.Etc dr̃ia eſt inter calũniam ⁊ teme
ritatem. nam calũnia cõſiſtit in aio:æ non põt ꝓba
ri ex actis:ſʒ tinñ ꝓbatur ex cõiecturis.cũ ſii quidã
dolus l.dolũ. C. de dolo ⁊. c.ij. de renun.li.vj. Le

mecitas uero poreſt eſſe ſine dolo ⁊? probari ex actii
ut qma habens iiuſtam cãm non habito ↄſilio peri

torum credẽs ꝓprio capiie le habere bonazʒ càm li
△ —
& .n6.

tigauit:talis enim dicitur temere litigare.
ꝙ in ↄdẽenatione expeſaꝝ ſtandũ eſt legibus ĩpalibꝰ
exquo non contradicum canonibus. Et expediẽdo
totum intellectum huius.c.una cum go.ſubijcio q̃t
tuor queſita primũ eſt nunqͥd qibet deficiens in iu
dicio pᷣſumatnr calũnioſus ſeu remerariꝰ:⁊ ſic hẽat
locum ↄdẽnatio expẽſarum.fᷣm qũo ſit procedẽdũ
i ↄdẽnatiõe expẽſarũ:qn ſnia feꝛĩ in fauoꝛc abſen
tiſ ↄtumacis tertiũ nũquid ſuccũbẽs q̃ iurauit ðᷣ ca
lũnia debeat ↄdẽnari ĩ expeſis qᷓtum qͥd ſi iſte ſuc
cumbens etiam litiganit cuʒ ↄſilio aduocati ſui. Et
quo ad primũ cõiter tenet hic ⁊ in.c.finẽ ð dolo ⁊z
ↄtu.ꝙ eo ipſo ꝙ ſuccũbit pſumitur calũnioſus uel
temerarius ? uenit ↄdẽnandus i expẽſis:niſi ex ali
qous indicijs appareat eum ꝓbabiliter litigaſſe. nã
iura ſimołr dicunt nictũ uictori ĩ expẽſis ↄdẽnandũ
2 ſic pſumitur a iure calũnia nel temeritas eo ipſo
ꝙ ſuccumbit. ¶ Quo ad fam. q.ſũt principaliter
due opi. una eſt ut qn ſnia fertur ꝓ actore abſente ⁊
otumace:tũc reꝰ dʒ detrabere de ſua ↄdennatione
pacipali expẽſaſ qᷓs fecit in lite:lʒ ſuccubuerit:⁊ hoc
ſtatutum fuit ĩ odiũ abſẽtis ↄtumacis.qᷓ hẽbat bo
nã cãm ⁊ uoluit eẽ ↄtumax.⁊ iſtam opi.ſẽtit h̊ glo.
2z fuit Olacẽ.antiqui doc.iur.cini is. Alia opinio
2 cõior eſt nt pᷣſens nictus ↄdẽnet᷑ abſcti uictori eti
am ĩ expẽſis:ſed de iſta ↄdẽnatione expẽſaꝝ debet
reus ſuas expenſas detrabere ⁊ hec opi. Dlacen.
in.l.properandum in. J. ſinautem rens. C. de indi.
cg. ſequuntur hic Jo. an. æ cõiter doc. nr̃i.nam ex pꝰ
opi.ſequeretur inequalitas ſm. Jo.an.inter actorẽ
2z reum:quia ſi ſñia ferreiur pro reo abſente actor
preſens uictus non poſſet expenſas ſuas deducere
ex condemnatione: quia nulla eſt condemnatio c'm

xpenler Gicens un
iſonil spio 4bſ.
pto tneli Nla
nriis Moρ
peſo usnb
nſumnineler nſt ce
Al deiolico meo me⸗
nürichſenan
(ni ioſend rionsc
ſSr 0lift aſon n ie
ablennengttic nofanth
fera: po abſenennt iup
ſin ainznec obſtn inenn
ql ino oblemat qi ci
Coſa,iur icni epenſa⸗
ine unepl cnami
ls obſolimnrric ibij/
ſſt g epopꝛu boriz ol
orfiticimrei doemt
Nlorer nd dins dod
boc ineſecnn eiüfcre
alnd es echenſagfecn
iſanperſoſtinivcicio
Conisnngeuenſimluer
Heheprſenis repeſe
e gechear ago er e
niſoteſ olumns mer
valinhrͤ ſper
Ppoſtt uus eclnler 4.

illiunnüian,
. HMR nn Ienen
a euikiif e
1 nnien in
D Alüne N
föntmngfiunn 4
hin lii⸗ n
Npenſ

Wni,

1 pecyngr,
ri
gin

n. Ben chdn
— Naor an

tamincis Monigſſs

ane N
Won Merte
ſchin Appenſsson bi
cnam cum ererer ad
1or! aungri
fnng Nalinum e one
naber n or db
Ceennnig cjſ,coici
ceranmn i . Le

gor roberier gent
ndidtd gl peri

ediedannz ni
in.
kuntichiegbsidi
monidus Cr apecſilh
nn m g0 ubſſcoql
In qiber cfceninin
la nenn ,e ichint
fn gio itoroatiſß
z ſuj ikvorobln
Aibesliunnnöa
umnqt dſe ſue
o enoen E
aMed 1
ommur cünioſusv
Asicnilsnii d
pprvlut ligſeni
niioneſs Ninni
1uc rneias eh ſ
ſmo ſü hilfnin
um pzunt iin
celu Aunmmon
gitatmmid hoc
mms ibel bo
iuis Da ohini⸗
i mpſen vicloſin
ſan ccha
vone erdeidr

iber ) Pin

reus tin abſoluituꝛ. Iteʒ qꝛ abſens puniretur dupſi
citer.pꝰ qꝛ non reficerent ſibi expẽſe. fo qꝛ de cõdã
natione pꝛincipali detꝛaherent᷑ expeſe rei. Et aduer
te qꝛ iſte tex.in fi.loquitur nimis generaliter.⁊ ur̃ in
nuere ꝙ qñ ſnia feꝛtuꝛ pꝛo abſente:tunc fit illa con
dẽnatio expeſaꝝ. Sed ius ciuile loquitur magis cla
re in.d.l. ꝓperandũ.. ſin autẽ nbi dr ꝙ qn ſenten
tia feiẽ ꝓ actoꝛe abſente:tũc in penã ipſius reus dʒ
de ↄdenatione ſua detrabeꝛe expenſas quas fecit in
lite. vñ uariat᷑ intellectꝰ illiꝰ legis:an debeat intelligi
de condenatione.ſ.pꝛincipali:ut qꝛ tenebat᷑ ſoluere
centũ:⁊ expẽdii.xx.vVn detrahẽdo illa.xx.tãtũ rema
nent octuaginta ſoluenda abſenti:an neꝛo intelligat
de cõdẽnatione ſua.ſ.expenſaꝝ:⁊ ſic cõdẽnatur reꝰ
abſenti uictoꝛi in pꝛincipali ⁊ in expenſis ⁊ de expẽ
ſis actoꝛis abſentis põt detꝛahere expenſas quas fe
cit:⁊ certe Iʒ intellect? cõis ſit equioꝛ tamen a ius itel
lecrus vꝛ mihi uerioꝛ.p pꝑ iſtũ tex. ĩ fi.nõ ĩpꝛopꝛiãꝰ
lam:vñ cũ tm tex. hic faciat mẽtioneʒ de cõdenat.
expenſaꝝ dicens u ctum uictoꝛi cõdẽnandum in ex
pẽſis:niſi ſñia pꝛo abſente ferat᷑.ergo ut ſit uera ex
ceptio dʒ intelligi ut nictus tũc non cõdẽnet᷑ uictori
ĩ expenſis.eꝛgo cũ lex pꝛoperãdũ dicat ꝙ de ↄdẽna
tione ſua reus detꝛabat expenſaſ quas fecit ĩ lite:nõ
poſſaumus intelligeꝛe niſi de ↄdẽnatione pꝛincipali.
Ad idẽ in dicio meo uẽ tex.in.d.l.pꝛopeꝛandũ ĩ..
ſinaũt ubi dẽ ꝙ ſiue una ꝑte preſente ſiue abſente ðᷣ
cidat᷑ lis:ſemꝑ uictus dʒ uictoꝛi cõdẽnari in expen
ſis:⁊æ omiſit caſum qñ lis ðᷣcidit᷑ nno pꝛeſente ⁊ alio
abſente:qꝛ tũc nõ fiat cõdẽnatio expenſaꝛum:ſi ſñia
ferat᷑ pꝛo abſente:ut ſuperius dixerqꝗ allegando. F.
ſin aũt: nec obſtat inequalitas quã adducit Jo.an.
qꝛ imo obſeꝛuat᷑ qñ cũ actoꝛ abſens obiinet in cã
coſequitur lucꝛũ expenſarum rei. meꝛiro ex cõdẽna
tione pꝛincipali deducunt᷑ expenſe rei. Sed qñ reus
abſens abſoluituꝛ:tũc nihil cõſequitur: unde duruʒ
eſſet ꝙ de pꝛopꝛia burſa ſolueret. maxime cum ipſe
actoꝛ fuit ĩ culpa eũ nocando ad iudiciũ ⁊ ſatis pu
nituꝛ: ex quo uictus nõ ↄdẽnatĩ ſibi in expenſis 2 p
hoc intelleciu etiã facit:qꝛ abſens cõtumacit᷑ nullas
nel mod cas expenſas fecit: unde expenſe pꝛeſentis
qui ſemper fuit in iudicio excedũt cõiter expẽſas ab
ſentis: unde ueriſimiliter non poſſunt deduci iſte ex
penſe pꝛeſemis ex expenſis abſentis que fuerãt mo
dice. deducat eꝛgo ex ↄdẽnatione ſua in odium illiꝰ
uel ſaltẽ ſi nolumus tenere cõem opi. dicamus ut ex
tota cõdẽenatione tã ſuper pꝛincipali q; ſuper expen
ſis poſſit ꝛens deduceꝛe ſuas expenlas ⁊ ſi nõ ſuffi
ciunt expenſe abſentis ad cõpenſationem fiat dedu
ctio de cõdẽnatione pꝛincipali cum tex. in dicto. F.
ſin autẽ dicat indefinite de cõdẽnatione ſua ⁊ꝛc.
MQuo ad tenium nuquid iuramẽtũ calunie excuſet
a cõdenatione expẽſarũ:cõit᷑ tenet᷑ ꝙ ñ nt hic =z in
.l. ij. E. de iura. calũ. nã ut pondeꝛat Jo. an. 2 bene
nicius cõdẽnatuꝛ in expenſis non ſolũ quando calũ
nioſe litigauit ſed etiã qn temere litigauit:ut hic in
pꝛin. Juramentũ eꝛgo calunie qꝙᷓ excuſare uidea
tur a calũnia non tñ temeritate. Item de calum

nia iurabatur oi tpᷣe ſicut æ hodie ? tamẽ iura gña

lit pcipiunt ↄdẽnatione expenſaꝝ ergo inrameminʒ

calũnie non excnſat a condemnatione expenſaxꝝ. ter
tio facit equitas cũ nideamꝰ litigates facile iuraꝛe dðᷣ
calũnia unde iniquũ eẽt ex facilirate temere litigãtis
nictorem debere damnificari in expenſis. Quarto
ego a qduco.c.fi.S.ti.proximo.ubi ſi cuſpa impeꝛi
tia nel negligentia tua damnum datũ eſt m hi:lʒ ceſ
ſet dolus et calumnia teneris mihi ad emendam:ex
go ſi per temeritatem tuam et falſitateʒ in litigando
ſeu imperitiam tuã ſenſi dãnũ expẽſaꝝ tu debes mi
hi reficere illud dãnũ. uo ad quaꝛtum quid ſi
ſuccunbẽs litigauit de cõſilio aduocati hoſti. hic di
ſtinguit ꝙ aut non detexit ſibi totã neritatem:æ rũc
iputãdum eſt ſibi.de ſe eni ↄqueratur:nam appaꝛer
temeritas ſeu imperitia et faciliras ipſins: Aut de
texit ueritatẽ quã ſciebat:ſʒ ueritas probabilireꝛ eũ
latebat:ut qꝛ ſucceſſerat in ius alterius et nõ potuit
melius inſtrui:et tunc parcitur ſibi:nam quis in ius
ſucceſſit alteꝛius inſtam ignoꝛãtie cãʒ cenſetur babẽ
ut in rła is qui de re.iuris.li.Vi. Aut detexit toraʒ
ueritatẽ: ſ aduocatus ut lucraretur dedit ſibi ↄſiliũ
litigandi et tũc tenetuꝛ aduocatus de ſuo ar. in.l. 2c
nõ nonaʒ. C. de iudi. Ant per imperitiam ſeu negli
gentiã aduocati ꝑdit cãm:et tunc tenetur etiam ad
uocatus de ſuo ar.in. c. ad aures de eta. et quali. et
facit tex. optimus in.c.fi.et quod ibi dixi.S.ti.pꝛoxi
mo. Sed HMoſt. uidet om nittere aliud mébrũ nõbi
lius quãdo.ſ.habuit cõſiliũ ſine dolo nel ĩperitia ad
nocati uel alteꝛius doctoris utputa eꝛat lex multipli
citer intelligibilis et difficiliſ ex qua pẽdebat deciſio
queſtionis.tunc enim ſi habuit conſilium ᷣm nnam
paꝛtem ſatis puto hunc debeꝛe euadeꝛe condemnati
onem expenſarum:qꝛ hic ceſſat calünia temeꝛitatis:
et hoc caſu ceſſat inꝛiſ erꝛor:ut in.l.ꝛegula.ff. ð iuꝛ.
et facti igno.et quod nõ.inſti.de obli.que ex quaſi
delic.naſ.in prin. I9dem putarem ubi habe:et con
ſilium ᷣm unam opi. acuuſſimi doctoris ut licei ſuc
cũbat ꝑꝑ communẽ in contraꝛiũ nihilominuſ euitet
condemnationem expenſaꝛũ ꝑ notabile dictuʒ Jo.
an. in. c.i. de conſti.li.vVi.i vᷣſi.ſʒ neqʒ ex multitudie
et tex.nõ.in.l.ij.ꝗ.ſed neqʒ.C.de iur.enu.et quod
nõ zenʒ.in cle.ne romani de elec.et dico in.c.finem
de dolo et contu. Inno.hic poſuit unam glo. ſatis
nõ.ſupeꝛ mateꝛia condẽnationũ.expẽſarũ:qᷓ cõiter
B omittituꝛ:qꝛ tractatuꝛ in.d.c.finem et in.c.conſu
luit de offi.dele.
Bo d in dubijs. Eleꝛicus canſã ſen
voperam pꝛebens bello depo
nendus eſt hoc dicit caſus et cetera.
Mota primo ex tex. tria delicta depoſitione digna.
ſiue eꝛgo clericus exerceat gubeꝛgationẽ nauis:ſeu
exeꝛcitus ad pungnam ſiue coꝛporaliteꝛ pugnet ſine
aliũ incitet ad pugnaʒ deponi poteſt. ¶ S ecnndo
nõ.ex ratione litteꝛe ibi enormiter peccat ⁊c̃.ꝙ pro
quolibet enormi crimie clericꝰ dponi põt fac.l.diſ.
i.c.ſi epiſcopus xvi.q.vij.inẽtũ ⁊ ð iudi.c.cũ n ab
homie ⁊ i.c.at ſi clerici.e.ti.et ibi plene dixi que ſũt
crimia depõne e Wnonlen .c. ꝓxio nõ
habetis alia notanda. n glo. ibi intereſſe bellis
⁊c.nõ.bene gl:aperte ei uult maxie iũcto tex ꝙ ubi
hellu eſt iuſtũ Iʒ ſacerdotibus nedũ alios icitare ad

¶ De penis

pugnã aut cõflictũ: ſed etiaʒ inteꝛeſſe in ipſo confli
ctu. qðᷣ tñ intellige dũmodo nõ ippi pngnẽt: quia cle
ricatus ꝛeddit eos inhabiles ad pugnãdum: eriam
ʒ ſaracenos ⁊ alios infideles:ut in.c.ex multa s.ðᷣ
uoro ⁊ in.c.conuenioꝛ.xxiij.q.nltima quod intelli
ge niſi opprimerentur:æ non poſſent aliteꝛ euadeꝛe
moꝛlẽ:nam tunc licite pugnãt adeo ꝙ irregularita
tẽ nõ incurrũt ẽt inteꝛſiciendo:ut in cle.ſi furioſus
de homi. Inno. H̊ uarianit in ma. c.nam primo di
xit ꝙ licet pꝛelatus habes iuriſditionẽ ipaleʒ po ſſit
ex iuſta cã indiceꝛe bellũ ⁊ alios incitare ad pugnaʒ
aut conflictũ iñ ſi inteꝛeſt in ipſo conflictu ⁊ incitat
alios dicendo pugnate foniter ſen emintit noces ex
hoꝛtando eos ad pugnã ꝙ foꝛte talis incurrit irre
gularitatẽ. MHoſti. dicit ꝙ ſine foꝛte ſi inde ſequitur
moꝛs uł membri mutilatio. Sed quia pꝛediciis ob
uiare nident᷑.c.pe.de homici ⁊z de cle.peꝛcuſ.c.pe.
2 ulti. dixit poſtea ꝙ cauſa defenſiõis pñt clerici ĩteꝛ
eſſe.ſatis põt dici ꝙ aut clericus ex inſta canſa ĩfeꝛt
bellum:puta qnuia hẽt iuriſditionem tpᷣalem: ⁊ tnnc
non dʒ inteꝛeſſe. Aut eſt ibi cã defenſiõis nõ tamen
erat neceſſitas inenitabilis.⁊ tunc ſi ſequitur moꝛs
nel membꝛi mutilatio ex ꝑcuſſiõe ſua efficit᷑ irꝛegula
ris:ut in.d.c.pe.de homici.ſecus ſi non ex ꝑcvſſio
ne ſna.ſed alioꝝ:⁊ dic plenius ut dixi in.d.c.pe.et
ulti. de cle. peꝛcuſſ.⁊ nide bonam glo.que cõcoꝛdat
cum iſta. Vij .q ·i. ſciſcitatus.
= B diſcꝛerionis. Abbas 2 clericus in
nmagnis criminibus depꝛehenſi pꝰ
depoſitionem detrudi debẽt in monaſte
rinm ad agendum penitentiam. uel ſic. Clericus ꝓ
magno ſceleꝛe ab eo cõmiſſo deponi debet:⁊ in mo
naſterio detrudi ad agendum penitentiam. B. d. et
Fa pars ibi rndemus C Mõ p ex tex. ꝛegnlã unã
geneꝛalem ꝙ ꝓ magno ſceleꝛe cleriens nedũ depo
nitur: ſed etiã detrndi dʒ i arto monaſierio ad agẽ
dum penitentiam. Et adueꝛte qꝛ ſi non poſſet ĩi mo
naſterio rute eſſe:quia timetur de fuga ne oppoꝛmn
nitate captata inð fugiat põt ſub arta cuſtodia deri
neri:ut in.c.ut fame.j.de ſenten. excõi. ¶ Secũdo
nõ. ꝙ latꝛocinium coputaiur inteꝛ magna ſceleꝛa ⁊=
ꝓ eo fit depoſitõ z detruſio ⁊ pondeꝛa tex.qvia lo
quitur de latꝛocinijs. non eꝛgo bẽt locum in ſimpli
cibus fnꝛibus nam in plus ſe bet latꝛo ꝙᷓ fur. quia
latꝛo ẽ de die ⁊ qñʒ cum uiolẽtia.ſiẽ ſunt iſti depꝛe
dantes in ſtratis publicis. Sed fur ẽ de nocte ⁊ ſi
ne niolẽtia.ut dixi in.c.ij.S.de homici.t pꝛo fuꝛto

clericus deponi põt.ut in c.cũ nõ ab homine.s de

indi:ſed foꝛte non fiet etiã detruſio peſt depoſitio
nem:ſicut in latꝛone:nam ⁊ ipſũ ius ciuile lõge acri
us punit iſtos latrones famoſos ꝙ;ᷓ fures occnlies
nt in.1. capitaliuʒ. S. famoſos.ff. eo.et in auc.ſed no
no inre. C. de furtis. ¶ Alterins nõ ꝙ clericus
degꝛadatus adhuc ꝛemanet ſub iuriſditione eccleſie
contra quod facit.c.degꝛadatio de penis in fine li.
vi. nam degꝛadatio exnit et prinat degꝛadatuʒ ab
omni bñficio ⁊ priuilegio clericali.et incontinenti
degꝛadatus relinquitur prati ſeculari peꝛ eum puni
ẽdus nt.ibi. So.hic loqtur de degradatõe ueꝛbali
q non pᷣuat ab oiĩ pᷣuilegio.uñ non tolliĩ pᷣuileginʒ

* 2*

fori niſi poſtea ſeqnat᷑ incorrigibilitas:ut in.c.cum
non ab hoie de iudi. ⁊æ in. c. diciũ.xxxi.diſ. Contra
rium loquitur in degradato acmaliter. æ ſic nõ. ex
linera:ꝙ degradanio qnqʒ ſumi ꝓ vᷣpoſitione vᷣba
li. ¶ Sʒ qꝛ in tex.fit mentio de magnis ſceleribus
quero qᷓ dicãtur magna ſcelera.nã ſi recte põderet᷑
tex.non eſt de mẽte ipſius nt ꝓ quolʒ pcco moꝛtali
clericus poſſit deponi:niſi ſit magnum imo nec be
neſicio ſolo clericus pᷣnari dʒ niſi crimen ſit graue
ita dicit nõ.tex.in.c.inuentum.xvi.q.vij.So.doc.
młium lére tranſeunt ſuꝑ tex. ſeu intellectu zæ mã hu
ius.c. Sed tu aduerte ꝙ in narijs iuris partibus

diſputatio fit que dicantur grauia delicta ð quo in

.I. i. C. de requiren. reis ? in.l. ad ea.ff. de re. iurris
Har. plenius in.l.non ſolũ.ᷣff.de iuiur:uñ aduertẽ
dum qdam delicia dicũtur lenia.qdam grania. que
dam graniſſima. Qeuia dicuntur ubi dolus non reꝗᷓ
runtur:ut qñ aliquid ↄtingit per iperitiã uel culpaʒ
ſine dolo uel qñ dolus interuenit:ſed circa rẽ modi
cam: ut forte modice rei inter domeſticos.l.reſpi
ciendum. ff. de penis.l.leuia.ff.de accuſa.⁊.c.cuʒ di

lect. ẽ. ð accuſa. ¶ Oelicta uero grania ſunt in qui

bus exigitur dolus:⁊ rẽdunt in gꝛaue pᷣiudicium al
teriuſ ſeu reipublice:?æ magna pena imponitur:ut in
futuro periurio ⁊ ſilibus ut in.c.cum non ab hoie.
ʒ. de iudi.⁊ hic ¶ Graniora vo cꝛimina ſũt publi
ca ⁊ qn non imponit pena mortis. C Brauiſſima
ubi imponitur pena mortis.nã ex grauitate dephẽ
dimus qꝙᷓtitarem ⁊ qlitatẽ delicti.xxiuij.q.i.nõ affeꝛa
mus Ad ꝓpoſitum ergo aut clericꝰ cõmittit leuia
cria ⁊ non dẽt deponi:nec etiã puari bnficio:ſʒ po
terit ad tpᷣs ſuſpendi nel aliter corripi ad arbutriuʒ
iudicis:ut ĩ dicto.c.cũ dilecti de accuſa.Aut cõmi
tit grauia ? poterit deponi. Si uero graniora qᷓ; qᷓ;
non publica poterit ultra depoſitionem detrudi in
monaſtexium nt hic. Si vVo grauiſſima:ita ꝙ de in
re ciuili puniretur pena mortis ⁊ tunc poterit depo
ni ⁊ dannari ad ꝑpetuũ carcerẽ:ut in.c.pe.de hꝛeti.
2 in.c.nouimuſ de v.ſig.⁊ in.c.i.de hereti.li.vj.uñ
nõ. dixit Inno.in. c. qualiter.el.ij. de accu. ꝙ iſia ð
putatio ad peꝛpetuum carcerem poſt depoſuionem
equiperatur pena mortis ⁊ rariſſime dèt infligi miſi
ut dixi pro iſtis grauiſſimis ſceleribuſ ⁊z poſſe: eſſe
ita delictum pernicioſũ exẽplo ⁊ q̃ificatum ut tradẽ
tur illico poſt depoſitionem iudici ſeculari ut dicio
.c. uouimus ⁊ plene dico in.c.cum non ab hoie ⁊.c
at ſi cleri. de iudi. ¶ Et ex predictis infero ad nnã
nõ.ꝗq. Clericus ꝓ graniſſimo delicto fuit depoſuuſ

2z dãnatus ad ꝑpetuũ carcerẽ.nñqd talis perdit fac

tionẽ ieſtamẽti ut bona ſua neniant ad ſuccedentes
ab iteſtato ſicut dicimus in bonis dãnatoꝝ ad mor

tem ni in auẽ. bona dãnatoꝝ. C. de bo. dam. audiui

fuiſſe ↄſultuʒ ꝓ z ↄtra a nalẽtiſſimis uiris.nã qdam
oↄlſuluerunt ꝙ ſic:qꝛ hec pena cõparatur pene mor
tis nt.S. dixi fʒ Inno. Sʒ in orium fac:qꝛ eccleſia
deputat carcerem nõ ad penam: ſed ad penitentiam
ꝑagendam nt in dicto.c.nouimus ⁊ in.c.qeuis de
penis li.Vi.non ergo ſucedit loco mortis ⁊ h̊ opi.
plus mihi placet:qꝛ pene non debẽt extẽdi:nõ ob.
lo.in. c. quia diuerſitateʒ de ↄceſ.preben.que dicit

in cdli ⸗
lacin nſt
vumt lului
mi ieincn⸗
Nenli tian
ſiſime 45
Aanmtonispocoll
ri opeioi nli0
ileui ſnr i
edſrt od ⸗
5,6 usbg
Imnrinm Mnr di
cide ilii

Onſcitu

neczden
nſitek Nanane
ſcdo cun imetern di
ler g eii deinre an
2 eigitor pena
Pſq; xrns toliurin
nio n ſe
Moſto gocle
N G audam i
nerconſnandne guini
lede poeuratione eb
ſi cieier poſteprocede
bigntnone ditindori
do⸗deapo dic Nnd in
2.c ſeicis 2 c eugit de
ſdebac naeria ier
urli Qcfng
prigfungam dir
debitorobinit pecunin
meng poſtenej heiitn
lit uureit noeg.

ſtcc
oguln in igi
n gun ſncignn el
Dens inponnuntin
CCun non eb hoie,
Moainim ſit obi
ns (Gſei
Acrrie re
Cici ni gindicken
Cerc töniuit Kei
aiipuun bifcoeß po
erornipiad abbr,
iideenſa Qurcön
Gmo gtaniorn
Vtonen Anv
mllnu uen
lunc poteri cepo
Min e.Gebiri⸗
iedereh Rrd
Ain deacen ſ d
nok Cepoſnepen
urllinecitüfigind⸗
cebaſt poſe
btiſtaununmd
Gauitalnin d
camontk tit/
alins ln
ciwhignein
iiſa⸗ liſac.
auns tlechenes
gnr ad
e honn elß
nis viris i
rlnt heſe i

Ge penls.

ꝙ bona cleꝛicoꝝ ? dãnatoꝝ applicantur fiſco eccle
ſie:qꝛ illa glo. inre non ꝓbatuꝛ. Item facit.c. excõi
camus in. F. dãnati. S. de here. ubi ſpãliter ⁊ ſpecifi
ce in facto hereſis diſponit᷑ de bonis clericoꝛum dã
natoꝛũ:ſecus eꝛgo in dãnatis de alio cꝛimine ?æ ma
xime:qꝛ de hoc nulla fit mentio ĩ aliqua parte iuris
canonici. ¶ Sed quero nũquid iſta derruſio ĩ mo
naſteriũ debeat fieri in perperuũ:non tanguur hic:
ſz glo. in. c. dictũ.lxxxi.di.dicit hoc eſſe ĩ arbitrio iu
dicis. Sed tex.in.c.ſi quis eps.l.di.dicit ꝙ in per
petuum:⁊ illud uerius niſi habito reſpectu ad quali
tatẽ delicti index deputet ad tempꝰ. aꝛ.ij.q.iij. in. F.
notandũ ⁊ in.l.quid ergo..pena gꝛauioꝛ.ff.ðᷣ his
qui nõ.infa.unde ⁊ hodie ẽt in cꝛimine hereſis pẽa
detruſionis põt cõmutari in aliã penã.·ſi uiſum fue
rit ſupeꝛioꝛi:ut i.c.ut officiũ de here.li.vVi.An aũt
ille qui ſemel fuit detꝛuſus poſſit amplius oꝛdinari
nel redire ad ſunʒ oꝛdinẽ:uide tex.cũ glo.in.c.ſi ille
el. di. ¶ In glo. i. in fi. de hac materia nide glo. in

.c.ſi quis diaconus.l.di.⁊ in.c.ex lr̃arum de eo qui

dnxit in ma. plene dico in.c.cum non ab homine ð
iudi.⁊= dic nt ibi.
Si uteꝛqʒ pᷣhentiũ
Onſtitutus. nenit contra ↄciũ
uteꝛqʒ põt exigere penam adinnieem pꝛo
miſſaʒ ex ↄuentione. h. d. pꝛimo ponit qifſinitionẽ.
ſcðo cãm interſerit ibi cũ ⁊.caſus ⁊c¶Mõ. p ex
tex.ꝙ etiã de iuꝛe canonico licite in ↄciu apponituꝛ
⁊ exigitur pena.¶ Secũdo nõ.ꝙ ex pᷣuẽtiõe ntri
uſqʒ partis tollitur in effectu pena appoſita ĩi Scin.
Erro nõ. ꝙ ſuper pꝛocuratione põt inteꝛuenit
cõpoſitio. qð facit.c.cuʒ nenecabilis ⁊ qð ibi nõ.
de cenſi. So.quidam intelligũt de ꝓcuratione debi
ta ex conſnetudine pꝛinilegio nel alio iure ſpãli: nõ
antẽ de pꝛocuratione debita ratiõe niſiiationis. ho
ſti. dicit tex.poſſe pꝛocedere etiã in iſta pꝛocuꝛaniõe
debita ratione uiſitationis ar.in. c.ↄſtitutis. ð reli.

do.de quo dic it nõ.in.c.cũ ex officij de pꝛeſerip.

2z. c.felicis.⁊.c.exigit de cenſi.li.vVi. n glo.ij. in
fi.de hac materia uide bo.gl.in regula fꝛuſtꝛa. ð re.
iur.li. Vi. Et ꝙ dr̃ in glo.ꝙ ultima moꝛa nocet hʒ
locũ qñ purgatuꝛ pꝛia moꝛa per fᷣm actum:ut quia

debitoꝛ obtulit pecuniaʒ cꝛeditoꝛi:creditoꝛ ſemel re

nuens poſtea eã petijt:nec debitoꝛ amplins exhił nit
tũc debitoꝛ eſt ĩ moꝛa:qꝛ purgata ſunt pꝛima moꝛa
P petitionẽ.l.tutoꝛ. O.lucius.ff. de uſuris qð hic nõ
contingit. t hic poſſẽt examinaꝛi duo difficiles
articuli. ¶ rimus nunquid ſeruãs trãſactionem
poſſit peteꝛe penã cũ h̊ ſeruare ipſaʒ tranſactiones:
an vo tollat trãſactio petendo penã. ¶ Secundus
quid in alijs ↄctibus nũquid totiens cõmittat᷑ pena
quotiẽs fit ↄuentio:de quibꝰ plene ꝑ gl.⸗ bar. in. l.
qui fidẽ. ff. de trãſac.⁊ in.l.ſi ſic.ſtipulatus.ff.de.vᷣ.
obl. ¶ Vno bic põt queri quid ſi eps petijt ꝓcu
rationẽ:⁊ abbas exhibnit:nũquid epᷣs incidat in pe
nam:doc.qꝙ nõ:qr exigitur alteꝛũ ut pena cõmutat
nel ꝙ trahat᷑ ad indiciũ nel ꝙ niolent᷑ eripiat᷑ ꝓcu.
ar. in.l.ij.ff.ſi quis can.qð eſt menti tenendum.

VBreue eſt. 2 poteſt
— Boper his. Kruman⸗ Si te

ſtis ꝑꝑ nacilatöem incarceratur infamiã nõ icurrit.
boc.d.caſus ⁊c.¶ Nõ.pꝰ ex tex. ꝙ ꝑꝑ nacilationẽ
et nariarionem poteſt teſtis eiam clericus capi et
detineri Ocoꝛ.l.nullũ. C. de teſti. et qͥd ſit ꝓprie na
riatio ul uacilla.uide ꝑ Inno. S. teſti. eo. c. piea.
ecundo nõ. ꝙ appellatione infamie intelligimꝰ
de infamia iuris. ꝓ boc. c. cum dilectus de ordi. co
gni. ¶ Do cont: a tex. de.l.ictus fuſtium.ff.de his
qui no.infa.nã ut ibi pʒ ex genere pene quis incur
ꝛit ifamiã: quãdo ſuſtinet penã de tali delicto ð quo
ↄdẽnatus ↄfeſſꝰ nel pactus efficeꝛetuꝛ infamis ſed
iſte fuit incarceratus pro delicto de quo dãnatꝰ fuiſ
ſet effectus infamis:eꝛgo ex ipſo genere pene effectꝰ
eſt in ſamiſ. Inno. ſoluit ↄꝛium dupliciter. pꝰ ꝙ hic
carceꝛ non fuit deputatus ad penã:ſʒ ad cuſtodiam
l.aut danũ.y.ſolent.ff eo.¶ JItẽ et ſcᷣo hic loqui
tur in de icto uariatõis:unde quis nõ põt iia ↄuici
de crimine falli:cum habeat mulias excuſatic nes ſiẽ
quando depheéſaus i furto ſuſtinet penã.¶ Ex dcis
Inno. collige duo ꝓ inteliectu.l.ictus:ſopꝑ quo ua
riant ioi glo.et doc.primo ut illa lexl prc cedat etiaʒ
cuʒ nu la ſequitur ↄdenatio:ut ex ſolo genere pene
quis incurrat infamiam:quando eſt tale delictum ð
quo condemnatus efficeretur infamis. Exempium
capitur quis in furto uel in alio crimine mamifeſto:
iudex ſine alia ſententia mandat eum fuſtigaꝛi:talis
enim efficitur infamis ipſo facto abſqʒ alia condem
natione:et hunc intellectum Inno. tenent quidam i
Qdicta.l.icius et ſequuur Mar. quod eſt nalde nõ.
xquo etiam collige unum aliud. ꝙ in delicto
notorio ſine alia condemnatione põt iudex mãdare
penam ipoui qð etiaz nõt Inno. in. c. ex paꝛte. el.i.
j. ð is Bernnd nõ.ex dictis Inno.ꝙ ſola
ofeſſio iduetr infamiã:quando eſt rale delictũ ð quo
ↄdenaiuſ efficeretur infamis ? hoc tenuit glo. iuris
ciuilis in.l.quaniũ et in dicta.l.icins.ff de hiſ q no.
infa. Sed Maꝛ. ibi S niſi confeſſio fieꝛet in ciuili in
actõe famoſa:qꝛ tũc cõfeſſus habetuꝛ ꝓ cõdẽenato:
l.i ff. de cõfeſ.ſʒ in cꝛimiali non habetu: ꝓ ↄdenato
ſed requirituꝛ ſnia ut in.l.ſi confeſſus.ff. de cuſto. re
oꝛum. Oultum tamen contra dictum Bar ⁊ pꝛo
Jono. facit dicta.l.quoniaʒ hic ſuper tex. non ſunt
alia nõ. ¶ Tapio gloii. Item aduete quia Inno.
ſentit ex prima ſo.ꝙ ſi iſte teſtis fuiſſet incarceratuſ
in penam uacillationis ꝙ incuꝛꝛiſſet infamiam quaſi
pena eſſet impoſita pꝛo delicto de quo quis condẽ
natus efficẽiur infamis. Sed certe hoc dictum non
puto uerum:unde ſiue teſtis nacillans derrudatur
in carceꝛem in penam ſine alia pena afficiatur non
ptopter hoc incurrit infamiam:quia nõ punit᷑ ex.l.
coꝛnelia de falſis:ſed extraoꝛdinarie: qꝛ offendit an
res iudicis:æ ideo cum non puniatur tanquam fal
ſus: non incidit in infamiam: æ? hoc recte intuenti
uoluit glo. in. l. nullum. C. de teſti.? hoc aperte noĩ
luit Bartolus.in.l.infamem.ff.de publicis. indi.
illa. q. an damnatus peꝛ inquiſitionem efficeꝛetur in
famis ⁊c̃.⁊ foꝛle hoc etiam nolnit Innoceé. hic in ſe
cunda ſo ¶ In glo. ij. ibi per ſe non infamar nilſi
ſententia pꝛecedat hoc dictũ eſt cõtꝛa ea que ſuperiꝰ
gixi fm Innocé. ſed inſuꝛrexerunt iſte narietates 7

Depen

cõtrarietas: ꝓpt᷑ narios intellectus illius.:.ictus.nã
guidam intelligunt illã legẽ ꝙ ſnia pceſſerit penam
2 ita tandem tenuit ibi glo.⁊æ ita nidet᷑ glo.hic nelle
ſequendo illũ intellectum:æ iõ tenetur illa lec.que ẽ
nõ ut ex ſolo geneꝛe infamie quis infamiã inducat
ſine alia cõdẽnatione ut.S.dixi.⁊ de ꝛõe decidendi
dic ut ſupꝛa dixi.

q;titateʒ ceꝛto die ſub
pena ſoluenda:ſi partem.j. teꝛminum ſol
it ad penam integꝛam non tenemr. b. d. In pria
cõgqueſtio in ſcdᷣa ꝓuiſio.ibi qnia igimur. caſus ⁊c.
primo ex tex. ꝙ ẽt ĩteꝛ clericos licite feꝛtur

landum cum appoſitione pene ſuꝑ ꝙᷓtitate. Appoſi

tio eꝛgo pene ſuꝑ qꝙᷓtitate ſo uenda.ſi non fuit ſolu
ta non inducit uſuram.ſen pꝛelũptionẽ uſure.qð di
cit Inno.ue niſi apponens penã ſit ſolitus feneia
ri.quia tũc pᷣſumitur in frandẽ nſuraꝝ appoſita:de
quo nide qð nõ.in.c.dilecti de arbi. Secundo nõ.
argumentum optimũ ꝙ ſolutio pene non hẽt locuʒ
in foꝛo penitẽtiali:nam tũc ꝓprie qs lucrat᷑ cũ iac
tura alterius de quo nide bonũ iex.cũ glo.xij.q.ij.
fꝛateꝛnitas. Et eſt arg. ex tex. ꝙ licite pena peti non
poteſt ſi excedit inteꝛeſſe. Contrariũ iñ tenet h In
no.qð nõ. Et ad tex.põt rũderi ꝙ bic fuerat quaſi
totũ debitum ꝑſolutum. ¶ In glo. i. ibi niſi aliteꝛ
cõuenerint inteꝛ eos ⁊c̃.hic glo.ſentit ꝙ ſi creditoꝛ
poſt teꝛminũ ꝛecipit ſoꝛtem. videtur ꝛenũtiaſſe pene
niſi fuerit ꝓteſtatns ꝙ ẽt intẽdebat peteꝛe penaʒ. ſʒ
hoc dictũ nidet᷑ cõtra tex.iſtum nbi papa fundat ſe

ſuꝑ alia ꝛ0e. dic g' ꝙ tex. iſte ꝓcedii qñ pars debi

ti dũtaxat fuit ſoluta. nnde ꝛõe ꝑtis nõ ſolute quis
nõ nidetr᷑ ꝛenũtia? pene ut hic.⁊ ꝛeglłarit᷑ nũquid poſ

ſit quis peteꝛe penã ⁊ exciꝑe de trãſactiõe ſiue cõtra

ctu:ut ſic naleat cõpoſitio ſeun cõrractus:⁊ etiaʒ poſ
ſit peti pena dicẽdũ eſt plene ut nõ. maxime ꝑ bar.
in.l.qui fidem ff. de trãſac.⁊ in.l.ſi ſic ſtipulatus.ff.
de. . ob. ¶ In ea. glo. ibi ſit indiuiduum zc. Et
que dicat᷑ obligatõ diuidua.æ que indinidua.plene
nõ.in.l.ſtipulatiões nõ diuidunt᷑.ſf. de vᷣbo.ob. Et
ꝓprie illa obligatio dẽ dinidua:qñ ſolutio partis:
affert tꝛantam commoditatem reſpecin partis: ſicut
ſolutio totius ꝛeſpeciu totius obligatiõis. Exẽpluzʒ
primi.ꝓmilſi tibi ſcribeꝛe duos libꝛos ſub pena.et
ſcripſi tibi unum.hic pena tin cõmittit᷑ pꝛoprie:qꝛ
iſta obligatio eſt diuidna cũ ꝛeſpectu partis iu ha
beas oẽm cõmoditatẽ. Indinidna vo dicit̃ obliga
tio qñ ſolutio ꝑtis non affeꝝ tãtaʒ commoditateʒ.
Exemplũ ꝓmiſi tibi ſcribeꝛe nnum librũ ſub pena:
ſcripſi tibi medietatẽ.hic pena cõmittitur in torum
qꝛ ſcriptura medietatis non affert rantã cõmodita
tem ꝛeſpectu partis ſicut tota ſcriptura ꝛeſpectu io
tius ⁊ ita incõſimilibns. Et hec dicia glo.pꝛocedũt
qñ qͥs obligatur ad danduʒ nel faciẽdum ſub certa
pena. Sed qñ quis dʒ aliquid reciꝑe: puta heredi
tatem uel legamm:ſi aliqd ſoluerit uel fecerit:tũc ñ
põt petere niſi in totum ſoluat nel faciat ut in.l.me
nins ⁊ in.l.cui fũdus.ff.de condi.⁊ demon. Er de
mã hnius glo. plene bẽ per legiſtas: æ maxime pexr
bar. in.l.ſtipulationes non diuiduntur ⁊ in.:.iiij. ꝗ.

Bam ad. Obiligatus ad ecnam

cato ff. v. ob. ? dicẽduʒ ut ibi: qꝛ proprie nõ eſt mã

nr̃a.? eſt glo.magis plena qᷓ ſit iſta in.l.ſi ſeruus
.ff. ſi quis cau. Sed dubium eſt nunquid de iure ca
nonico poſſit peti penam reſpectu ꝑtis non ſolute
cõiter doc.nr̃i ꝙ ſic: mihi placʒ.nã eadem dzʒ eſſe
rõ de ꝑte quo ad ꝑtem q eſt de toto quo ad totum
nt in.l. que de tota. ff. de rei uẽ. ⁊ in.c.paſtoralis.in
H. Item cum totum de offi. dele. Sicut ergo de iu
re canonico põt peti pena in totum ſi non adipletuꝛ
ↄtractus nel mandatum penale aliquo mõ:ut in. c.
cum dilecti.S. de arbi.eodem modo rõe ꝑtis nõ ad
implete põt exigi pena ꝓ rata.⁊ hoc intellige quan
do obligatio ↄſiſtit ĩ dando ſen ſoluendo ita ꝙ ſolu
tio ꝑtis affert ↄmoditateʒ. fᷣm quod predixi alias ſi
obligatio eẽt indiuidua tunc pena committereiur in

totum:etiam de iure canonico:qꝛ tunc ceſſaret ratõ

huius le. Et per predicta põt ſolui orium.c.cũ di
lecti palle.ad ꝙ; doc.rndent dupliciter.primo qꝙ ibi
pars potuit ſoluere ſʒ noluit:hic uero non potuit.ł
illud de rigor̃ hic de equitate. Mrima.ſo. mibi nõ
placet:qꝛ eſt diuinatio ad iſtum tex. fa etiaʒ non eſt
Va: qꝛ debniſſet ibi papa ſuare iſtam equitatem: ſic
hic:iõ ſolue ut predixi ꝙ ibi in nullo fuerat ſat ſſẽʒ
iõ pena hʒ locum in rotum ctiam de iure canonico:

ſʒ h fuerat ſatiſſactum ꝓ maiori ꝑie.ibi de equitate

nõ cõmittitur pena in totum ſaltem cum effectu.nõ
eni negat iſte tex.qͥn rõe ꝑtis non ſolute poſſu exigi
pena pꝛo rata. Sʒ tex. z conira pᷣdca op.hic lata
fuit ſnia a qua non fuit appellatuʒ: eꝛgo cuʒ trãſiue
rit in rem iudicatã:nõ debebat ãplins pars audiri
ut in. c. cum inteꝛ ðᷣ re iudi.młiiplex dat᷑ſo.prio ;
iſta decretal non neceſſitat:ſʒ tin hortat᷑:ꝙ b̊ tex.ibi
non decet ⁊c̃.uel fo papa hic ꝓuidet ex officio ſuo
tertio forte fuit appellatum.dãtur etiam alie.ſo.in
quibus non oʒ inſtare:qꝛ de boc principalr nõ diſ
putat᷑ h: ſj tantũ de ↄmiſfione pene reſpectu totius.

feudis q; hñt ab ecclelia cni pᷣerat pᷣlatus
ille: nec eis uel heredibus reſtituẽt: nec alia de nono
concedi dñt. æ hodie in occidente capiente uel ban
niente epᷣm ſunt aucte pene.de qbus dicẽdum ut in
cle.ſiquis ſuadente eo.ti.Diuiditur hec decre.naʒ
pꝰ ꝛecitat penalem ſñiam:fo aggrauat ibi qꝛ igitur.
caſus ⁊c. Mõ.ᷣprio ex tex. ꝙ ꝑꝑ ſacrilegium põt iu
dex.eccleſiaſticꝰ ĩponere laico penã ipᷣale:uñ hic pri
nat eũ dñio utili qſito ex ↄctu. Eodẽ mõ poſſet ipo
nere aliam penã ipᷣalẽ ꝓ h xvij.q.iiij.c.qſqs ⁊ ſie
oprĩe facit iſte tex. ꝙ lʒ iudex cccleſiaſticꝰ nõ hẽat iu
irſditionem tpalẽ in laicũ:tñ ſi delictũ de qꝰ cogno
ſcit eſt eccleſiaſticũ põt punire eũ deliquẽtem:etiam
tpᷣ aliter. ⁊ facit ꝓ his q̃ dixi in.c.qʒ. in glo.S.eo.
Secũdo nõ.ꝙ vᷣbũ bñnficia late ſumitur nñ ophen
dit fenda:⁊æ oĩa alia afferẽtia aliqᷓ; utilitatẽ ut locar.
pcariaʒ uel qcqnid alind ab eccleſia oceſſuʒ. naʒ.d
beneficium beniuola actio gaudiũ tribnens capiẽti:
ut in libro fen.in ti.qui.mo.feu.amit.i.c.i. er
tio iſta littera facit ſingulariter in argumenium ꝙ
priuatus ex delicto beneficio ſuo:uel alia re ceria
voteſt ex nona cõceſſione illã rẽ prinataʒ acquireꝛe:

Occidentes prelatim
gures. priuantur beneficijs ?

on eſ ot eln
mminnqul
ſonr dien rinl ſ
cnocngerii
a bidſet mnch
genl figiur mloin
Gauito bi ſcen⸗
ziudtion ſonomim.
rincipmpu lig
5lui, sα
r rire i offic⸗
no e nlin tt
Inſcncanſoatinmio
Pino iſn n nondindl
Donreimoramengnin
Nonelfernda ſenina
in cA areſ deter ſ
linio vbipena eſt me
Niret inponed arbirio
inder tpoſſa enederen
ſent de imdie biplene
Hum Ar nuna none
Apuinorlier enſoni pil
epunie r ſt wclrinſß
Mumltgicss Am ungt
ſienairſeien
loimihſlhheens
borgt Crinl ain
len oriimring fin
notnos ocnntous o
Aeglatsinofſo n ,n⸗
nnpegin risinin
keen ire chni
ſen n
e Congo.

ſan aniamn ſd
mloften ſuſſh
ine gnonto⸗
ie didtegnine
Auen un Gann rd
nonſoe oſſter
vnng cincph h
lung: ago y tiͤne
Aihins pals dwein
plo co: ſorio g
mbyrui⸗pbur bi
pudrerofao ho
Nr aunn ale oin
rPritchrn
ereſpecn trs.
cadenes Rremun
unnipr beſeſteſst
ginaui pein Pans
wwitnet iu benelo
nr anthlentbn
ribclidnmann
cimn belth
gmmnbcllin⸗
vif Nenihi li

¶ De penis.

nam hic papa ꝓ maioꝛi aiaduerſione ſpecifice inter
dixit ne iſtis occiſoꝛibus nel eoꝛum heredibꝰ illa be
neficia reſtituante: ergo potuiſſent reſtitui ceſſante
pꝛohibitione de quo uide quod nõ.in.c. commiſſa
ge elec. li. Vi.
Nui indici iniuriantur
Jlectu S. per ſuperioꝛis arbitꝛinʒ
puniri debẽt. h.d. uel ſic. Mꝛorumpẽs ⸗
ludicẽ arbitꝛio ſupeꝛioris punitiꝛ. h. d. caſus,?c̃.
Mõ.prio ex tex. ꝙ debitus honoꝛ deferendus eſt
iudici:alias autẽ euaneſcit eius auctoꝛitas:unde dʒ
curaꝛe q;tũ põt ne cõtẽnatuꝛ a ſubditis æ ideo con
ſilium eſt ut euiter nimiaʒ familiaritatẽ ſubditoꝝ:qꝛ
ex conueiſatione equali naſcitur contentio dignita
tis ut dicit tex.in.l.obſeꝛuandũ.ff.de offi. pꝛeſi.⁊ in
genio dʒ augeꝛe dignitatem ut ibidem dicituꝛ in fi.
2 a ibi dicit canon.aũ nimiũ ſeruatur humilitas re
gen di fꝛãgitur aucroꝛitas:ut in.c.qñ.ixxxvi di.
Secũdo nõ.ibi ſuperioris arbitꝛium ⁊c̃.qꝙ excedẽſ
iudicem non punituꝛ peꝛ ipſum indicem: ne ſit in
dex in cã pꝛopꝛia ſed dʒ puniꝛi per ſuperioꝛem. Cõ
tra h̊ facit.c.ſi quis erga ⁊ qð ibi nõ.ij.q.vij.⸗ qðᷣ
ibi nõ. ? in. c.i. S.de offi. dele. e.ti c.ꝛomana li.vi.
S¶ no. bic inſtat. ⁊ dic plenius refoꝛmando di
cia ſua.ꝙ aut loquimuꝛ ĩ oꝛdinario aut in delegato
pꝛimo caſu aut notoꝛia eſt iniuria ? poreſt ipſemet
punire iniuriantem:qꝛ in notoꝛijs non eſt ſuſpicio =
non eſt feꝛenda ſentẽtia cũ ſolẽnitate.⁊ hoc tʒ Inn.
in.c.ex parte.j.de uer.ſig quod ſemper limitani et
limito ubi pena eſt a inre expꝛeſſa.ſecus auiẽ ubi ne
niret imponẽda arbitrio ſuo.qꝛ tunc arbitrãdo eẽt
iudex ⁊ poſſet excedere modum ad hoc.c. cũ neniſ
lſent..de iudi.⁊ ibi plene dico.vij.q.i.quaʒ pericu
loſum. Aut iniuria non eſt noroꝛia:æ tunc aut tan
git pꝛincipaliteꝛ perſonã ipſius indicis:⁊ non poteſt
ipſe punire:ne ſit iudex in facto ꝓpꝛio .xxiij.q.iiij.
inteꝛ multiplices. Aur tangit pꝛincipaliteꝛ dignitatẽ
