eſſet infamiaʒ ꝑueniſſe ad graues peꝛſonas ex facto
tin calumnioſi accuſatoꝛis ꝙ purgatio nõ eſſet indi
cenda iuxta nõ ꝑ Oar. in. I. de minoꝛe. S. roꝛmenta
.ff. de queſtioni. Abbas.
per his. Denunciatoꝛ cꝛimi
nis non ſe inſcꝛibit
quia ad conectionem tendit: accuſatoꝛ Vo
inſcꝛibit quia rendit ad penam:excipiens ueꝛo inſcꝛi
bit ad penam extraoꝛdinariam ſi peꝛ exceptioneʒ de
ijcitur ab obtento al.ſecus h̊ pꝰ fo dici᷑. Quod dũ
diſcuti᷑ dꝛ cꝛeʒ ꝑ nodũ exceptionis põt ĩteꝛuenit ꝓ
curatoꝛ. Diuiditur in duas ꝑtes pꝛincipales ſecũda
ibi Iʒ. ?æ pꝛima ſubdiuiditur quia pꝛimo põit modos
tres opponẽdi cꝛimen. ſecundo illos pꝛoſequitur ibi
qnãdo¶ ¶ M pꝛĩo ex tex.finem accuſationis denũ
ciatiõis ⁊? exceptiõis:nam accuſatio tendit ad depoſi
tionem quia accuſatus deponitur ab officio ? bene
ficio li fueꝛit conuictus. dic etiam ſi cꝛimen eſt enoꝛ
me debert derrudi in ꝑpetuum carceꝛem:ut in. c.tue
.j.de pe.denũciatio ueꝛo tendit ad coꝛꝛectioneʒ:nõ
autem ad puniẽdum delictum pena condigna: ſʒ ut
cogatur deſiſteꝛe a peccato ⁊ agere penitentiaʒ ⁊ bo
pꝛocedit tam in denunciatione euangelica qᷓ;ᷓ canoni
ca regulari ⁊ iudiciali.nam finis pꝛincipalis cuiuſcũ
q; eſt ur denuuciatus ſe coꝝigat:ſed quandoqʒ com
pellitur ſatiſfaceꝛe ſi aliteꝛ ſe coꝛigeꝛe nõ põt ſed ad
uenit per quandam conſequentiam de quo in.c.no
ut de iudi. Exceptio ueꝛo pꝛopꝛie ⁊ fm naturã ſuã
ꝓpꝛiã tendit ad reppel endũ:ut in.c.ij. ẽ̊ oꝛ.co.⁊.c.
a nobis de excep.⁊.l.i.ff.e.ed quãdoqʒ ꝓpter cõ
nexitatẽ iuris obtenti cum iure a quo repellitur deij
cit᷑ a iu? ẽt queſuo:⁊ iſta ẽ ratio huius ĩ̃e ꝙ pꝛioꝛa
bnficia nõ amittit ꝓbato cae ꝑ uiam exceptiõis qꝛ
ut dixi exceptio nõ rendit ad uindictam Et nõ ꝓ eo
qð dẽ ꝙ cꝛia ubicũqʒ clarueꝛint ſunt punieda.xxiiij

gq.iij.c.ecce.debet enim nneſſte. ſunt punienda ſʒ

modum ꝓpoſitũ ⁊? ꝓbatũ. 6. ꝙ an ↄfi:ꝛmatio
nẽ nõ dẽ qͥ adeptꝰ bnficiũ ſed agit ⁊ certat ð obti
nẽdo bnficio.ſʒ pꝰ ↄfirmationẽ dici obtinuiſſe bñ
ficiũ licʒ adhuc ꝛeſtet cõſecratio uel aliud ius:et ex
hoc infert᷑ ꝙ ꝑ electionem æ ↄfirmationẽ queruur
ius in bnficio ſicut ꝑ collationẽ:nã collatio hẽt im
nim electionis æ ↄfirmatiõis.vti nõ Inno. in. c. cnʒ
oli de cã poſ.⁊?⁊ ꝓprie.⁊ ꝑ collationẽ acquiritur ius
in re:ut in.c.pe.de pᷣben.li.vi.⁊ in.c.fi.de ↄceſ.pꝛe
ben. e. li. Infert ẽt ex pdictis ⁊ ex tex.ꝙ ꝑ electiõeʒ
acqᷣrit tin ius ad ꝛem nõ i ꝛe ⁊ de hoc.lxiij.di.qto
ubi bona glo.. C. de iuriſ.om.iudi.l.priuatorũ 2z
qð nõ.in.c.tranſm ſſa ̊ de elec.in glo. ¶ Mota
petẽs oꝛdinari ſeu oſecrari dꝛ peteꝛe aliqd iuris.iõ
petẽti ꝛecte excipi. ſec aũt ſi peteꝛet aliqͥd fi ↄſecun
nũ ad ius obtẽtũ ð ptẽito:tẽ enim nõ põt excipi ſʒ

QAʒ accãri: ꝗe i. c. ↄſtitutꝰ de appł.⁊= ĩ.c. accedens
j.e ti. ¶ Mtimo nota qð cum diſputatur de crie

obiecto ꝑ uiam exceptionis qõ non dicitur crialis

ocliciino ui nontr ig
nitsninmit nrbd 8
ſoenci tatnpiinid di⸗
tmidrq ſanstien uprif,
oictris cnand d ccs ii

eraänit non

eſa o⸗ Doer d⸗
Nede Funntonen cenſeganonen
epiecriegt tpno : pprieandl
ucñ o g:? inl iKoͦarm.
Iolamnioneſc cifnmmtone mlin
llm mit icie co ri JIn g
ſeſan n tiins mce not ppne
pweh ten polnchiuder iperſs

lqn,idfoſercchider cian fect a

incine deter (Nogoiid
müibisſaingiſticti rfnb
rinm gi Gcneins n or gn i
por nodtspoſſthpaſi echeeine
ltagi Gecininenam ginen op
inniſ Aev ſpoum müninnn 4
in por egie nnio nog r i

10
gt et znnn poſimm
lültini g aiaun

1 Demunanron iet

tianm niltunmgi⸗
Amänkemſnerimn

Kimtigtpimgt
Ankmntnninin
AnedhNfts ctisditd
AaEmtmeſtonguſctamtezen
wierlünkongrtid d
I wvmhr ANNGrun onn
Eai owunperfymiii
atniniin iut,
kamtllle ing n
ü

Cntſtinindisiegin

mm Pen r unclhie
umünäümäntid

/
7
7

¶ De accuſationibus

et ſi exceptio deijciat ab obtento ratione onexitatis
cũ iure futuꝛo crialis.eꝛgo dicitur qõ cum finis ten
dit ad uindictã publicã. ut delictũ puniatur de pe
na debita ⁊ nãli ex hoc ſoluit᷑ qõ quotidiana ſi agit
g dericũ ſolũ ut priuet᷑ bñficio ꝓpter crimẽ:nũquid

iſta qõ ſit crialis ut nõ poſſit inteꝛuenire ꝓcur. Fꝛe

de.de ſenis cõſi.xxiij.conſulit ꝙ non eſt criminalis
qꝛ finis accuſationis tendit ad depoſitionẽ non ad
priuationẽ beneficij tin nt hic. Item quãdo agitur
ut ſolũ priuetur bnficio hoc nẽ attẽptari ꝓpter in
habilitatẽ ipſius clerici nõ aũt pꝛincipaliter nit delic

tũ puniat᷑ hic ẽ ꝙ pochianꝰuel pꝛonꝰ põt ̊ mõ age
ie p clericum ut pꝛinet᷑ bñficio.ut ipſe Fꝛe.nõ.ↄſi.

xxiij.al. xxviij.⁊æ ut dixi in.c.illa S.eo.⁊ in.c.ex ꝑte.
ade ſupra de teſti pꝛo h̊ dicto ꝙ dicatur agi cinilit
ego allego tex.expᷣſiuʒ in.c.peꝛ tuas el.i.j.de ſimo.
in. v. tales ubitex. nõ. dicit ꝙ nõ agebarur crialiter
it deponeꝛet᷑ ab oꝛdie ſed ciuiliter ut ab adminiſtꝛa
tione amoueꝛetur tanꝙᷓ; imeritus z dãnoſus ⁊ ille ẽ
tex.indicio meo nalde ſingulaꝛis ut Iʒ tendat᷑ ad bo
num publicum ⁊z nõ ad ↄmodũ priuatũ nihilominꝰ
dr̃ agi ciniliter exquo nõ agitur ut iponatur pẽa nã
lis ipſius delicti imo ut dixi non ufñ agi ut pena ĩpo
natur. ſed potius ut ĩmeritꝰ amoneat᷑ dicit tñ ̊ do.
an.ꝙ ſi pena delicti eẽt tm priuatio bnficij pnta uit
ſi ſtatutũ dicit ꝙ ſiquis luſerit ad aʒarũ priueĩ bene
ficio:tũc ſatis accuſatio qr̃ crialis.qꝛ agit᷑ ad penaʒ
nalem ipſius delicti qð ſatis puto neruʒ. nec YFꝛed.
lſenſit oppo. ¶ Oppo. z tex.⁊ pᷣdicta.? ũ ꝙ õʒᷣ
petẽtẽ ↄfimationẽ nel conſecranionem non poſſit
excipi de crie:qꝛ exceptio ẽ ꝓprie actõis excluſio ut
in.c.ij de oꝛdi.cog.⁊ in.l.ij.ff.ð excep.ſʒ ille qui pe
tit ↄſecrationẽ uel cõfirmationẽ nullã actõem iĩtẽtat
ſed tm h petit a indice. So.dicit Inn. ꝙ iſta excep
tio ẽ facti ſeu ĩtẽtionis.unde nõ ẽ ꝓpꝛie exceptio ſʒ
ẽ ꝓponẽ da:⁊ ea ꝓpoſita dʒ iudex ſuperſedeꝛe dõec
exaĩetur huiuſmõi exceptio:⁊ etiam facit ad ea que
nõ. in. c. ſuper eo de elec. ¶ In glo. i. ibi 2 quartũ
modũ hẽs.ſ.peꝛ inqniſitõeʒ ⁊c̃.? ᷣm h̊ papa fuiſſet
diminutꝰ. æ iõ dic melins m doc.qꝛ aliud ẽ ꝗqreꝛe
quot modis poſſit opponi de crie:altud quot mõis
poſſit agi de crimine:nam crimen pꝛopꝛie nõ oppo
nitur niſi alteꝛo iſtoꝛum triũ mõꝛum de qnibus in
tex. ſ agi põt de crie multis mõis.⁊ tũc ẽt congꝛue
addi quartus mõus adiectꝰ in gl.quaſi doc.uelint
diceꝛe z bñ ꝙ opponeꝛe denotat factũ ꝑtis.ſed ĩ ac
cuſatione hoc ceſſat ⁊? iõ nõ cõgꝛue adaptat᷑ ad tex.
nim bẽmus æ? ᷣm Jo. an. alium modũ actionis ꝑ
quẽ qͥs petit᷑ ꝛemoueri a bñficio ſuo:ut in.c.qꝛelam
de elec.?æ dic ꝙ uerbũ accuſatio poſitum in tex.
qʒ itelligi large. ut ↄpꝛehẽdat ſtrictã accuſatiõʒ qñ
agit᷑ ad uĩdictã publicã: æ ẽt ut ↄpꝛehẽdar accuſari
onẽ largã qñ ſolũ agit nt pꝛiueĩ beneſicio ſuo. illa
eniʒ nõ eſt ſtrica accuſatio:qꝛ ñ tẽdit ad depoſuõʒ
ab oꝛdie. Ju glei .ibi ĩ crie abigeatꝰ . hoc crimẽ
co nittit cũ quis abigit.i. pꝛofugit ſeu repellit gre
gẽ cũ pano rubeo uel alio mõ qᷓ; poſtea furat᷑ cum
ſocijs. ¶ In ea. gl. ibi que apitõeſ referũt expõe a
hitoꝛes.i.nũcij publici.? iſte caſus nõ recte excipit
lin doc.qꝛ lex loquit ĩ denũciatoꝛibꝰ qͥ denũciarũt

eria notoria nec eis creditur niſi in notorijf: nt.l. ea
qdem.alł.in glo.canoniʒata.iiij.q.iiij.c.aliqn. uis
að nõ.ibi. Sunt ⁊ alij caũs excepti in qbus non eſt
necia inſcriptio nut ſi agatur de adu t᷑io qn maritus
accuſat iure mariti.l.qᷓuis. C. ðᷣ adul. ſecꝰſi accuſat
ut eyneus ut in. c.tue.S. de ꝓcura.qð ſic debet ite li
gi fʒ hoſti. Item fallit cũ q̃ᷓs accuſat de falſa mone
ta.l. i. C. de fal. mo. Item fallit cũ qͥs accuſat rõne
officij:ut tutor ſeu curator qui non punit᷑ licʒ defici
at niſi euidens ſit calũnia.ut.l.ij. C. ꝗ. acc.non poſ.
Irem cum quis ꝓſequit mortẽ illiꝰ cui ſucceſſit ne
priuet᷑ hẽditatate.ff. de his q̃.ut in dig.l.mtor. Iteʒ
cum mlier uel tutor ꝓſeqᷣtur iiuriã ꝓpriam uel lſuoʒ
frad turpil. l.ij. æ.I. pterea. . accuſationẽ eo .ti .
C J. ea. glo.in fi.aduẽete ꝙ triplex repeꝛi ĩ h opi.
ut nõ.in.l.ſi cui.ff.e.⁊ in.l.i cãiſ.C.e.nã quidã qũt
ꝙ iſcriber̃ eſt qũ accuſator ꝓfitet̃ in fine libelli aceu
ſationis ſe ꝑfectũ libelũ dediſſe P ꝙ ſtati intelligitur
obligatuſ ad talionem. Alia ẽ opi. ꝙ inſcribeꝛ ſit cũ
Pꝓfitetur ? ꝓmittit de ꝓſequẽda accuſaiiõe uſqʒ ad
finem. Tertia opi.eſt illa q̃ tĩgit᷑ ̊ in glo. ut obliget
ſe ad penã talionis. æ hãc dicit Jo. an. tenendam q̃
ſatis ꝓbat᷑in.c.tue.de ꝓcu.in fi. Sʒ circa hoc qit᷑
nũqiud inſcriptio ad penam talionis ſit neceſſaria.
Jo. iiij.q.iiij. inſcriptio.diẽ ꝙ ſic.⸗ fac.l.qui crim.
C. qui accu.non poſ.⁊.ij.q.vViij c.quiſqꝗs.ſʒ accuꝛ.j
l. ij. C. de fide inſtru. in. d.l. in cãis. de accu. ↄclu
dit ꝙ lʒ non fiat inſcriptio:deficiẽs miin acnſatione
dʒ puniri pena talionis.⁊ ẽ hec cõis opi.hꝰ et ſentit
HBaꝛt. in. d.l.ſicut.? Jo. an. hic. Et pꝛo hoc addu
co tex.ij.q.iij.qui nõ ꝓbat ⁊ dicit Spe.in ti.de ac
cu. in. V. itẽ qðᷣ nõ ꝛecte.qð hodie in multis lociſ nõ
ſeruatur iſta ſolẽnitas iſcriptõis ⁊ ſatis põt tolerari
ꝑ l oꝛdo.ff.de pub.iudi.⁊ peꝛ.l.hodie.ff de pe.un
ãt dicatur talio.⁊= quid eſt diceꝛe.dic ꝙ ꝓprie talio
ẽ idẽ ꝙ ꝛepnitatio ſeu cõſile.qꝛ qͥs dʒ paii ↄſile qð ĩ
fert ſiue iniuriam ſiue beneficium ſecundum papiaʒ
n glo.in. v. accuſatoꝛe ibi accãꝛe nõ dʒ h̊ ueꝛũ
ẽ niſi ꝓſeqret᷑ iniuriã ꝓpriã.qꝛ tũc nõ ꝛepellit̃ pre
textu cꝛis.iiij.q.vi.oiĩbus ⁊ dixi in.c.i.ã.e. Itẽ ĩ ca
ſu. c.nulli.S. e. n ea. gl. ibi ſed ab excipiedo nõ
repellit᷑ pondera gl.qꝛ ſentit quẽ poſſe excipe cõtra
electũ ſeu ↄfirmatũ.lʒ ſit crioſus:⁊æ lʒ ꝓſequatur in
tereſie publicũ.ał gl.nõ aduerſaretur principio. Sʒ
Inn. circa hoc multũ laboꝛat.nũquid crimioſi poſ
ſunt exciꝑe de crie õ electũ ſeu ↄfirmatuʒ .æ primo
dicit ꝙ nõ dʒ admitti cꝛiminoſus niſi ꝓſequaturin
teꝛeſſe ꝓprium nt qꝛ iſte S que excipit eſt ſuus futu
rus platus.uel aliud ꝓpriũ ĩtereſſe ptendit.Et nõ.
ſingulariter hoc dictũ ꝙ ſubditꝰ excipiẽdo ð cꝛie ułᷣ
agẽdo 3 pꝛelatũ ſuũ d; ꝓſequi ꝓpꝛium itereſſe. 2=
ſic nõ d reꝰ excipiẽs uolũtaꝝꝰ.facit qð dixi i.c.cũ
iter. ð excep.⁊.c.dilecti.e.ti.Et ꝓ p dicto ꝙ crio
ſus ꝓſequẽs itereſſe publicũ nõ admittatuꝛ ad exci
piendũ inducit Inno.ꝙ iſte excipiẽs uoluntarius
tenet uices accuſatoꝛis.ut nõ.in.c.ſuper eo ð elec.
unð ſicut accuſatoꝛ repelli pꝛetextu cris:ita z iſte
uolũtarius excipiens:⁊ pro hoc ur tex.in.c. illud.
xxiij.di.nec ob.tex.in.l.apud celſum.g.marcellus.
ff. de doli. excep.æ qauod no. i. c. dilecti. de excep.qð
i

¶ De accuſationibus

q. V. pſ bꝛ. 27 S ibi nõ. ? nõ iſtã glo.qꝛ reputo ipſaʒ
ſingularẽ. n glo. in uer. arbitriũ ĩ fi.nõ. tria ex

ʒ excipiètem de erie:nõ ob. replicatio cris:qʒ illud
neꝝ qñ alius agit 3 excipiẽtem.ſed ille qui petit cõ
firmationẽ nel cõſecrationẽ nihil petit ab excipiente
MReleꝛt fo Inno.alios teneꝛe priũ quos ipſe ſequi
tur ut crimioſi adminant ad excipiendum. qꝛ ille q
petit cõfirmationẽ uł ↄſecrationẽ ſi hẽt aduerſariũ
debʒ dare libellũ ⁊ litẽ cõteſtari.⁊ ſic agit.eꝛgo ) ex
cipiẽtẽ de crie nõ debẽt admitti ꝛeplicatio cris.ut in
iuribus palle.nõ ob. fm eũ.c.illud pᷣal.ubi dicit̃ ꝙ
prius ſũt examiande ꝑſone qꝗᷓ obiiciũt cria.quia fᷣm
eũ nõ debet exaĩari niſi an babeãt ꝓbatiões in ꝓm
pru ne diu diffeꝛat᷑ ꝓuiſio eccleſie uel debeãt exaĩa
ri an ueniãt bono ʒelo:an ꝑ inuidiam nel odium.ſʒ
archi. bene ꝓſequendo hanc materiam in. d.c.illud
ↄcludit ꝙ eñ crioſus pꝛoſequit᷑ ſuũ inteꝛeſſe admit
titu ad excipiẽdum. ⁊ plus dicit ꝙ etiã ꝓcur̃.capli
non admitritur ſi canonici ſũt cõſpiratoꝛes ſen crio
ſi. ⁊ hãc opi.ſequi hic Jo. an ⁊ ur̃ nerioꝛ ut diſtin
guamus an ꝓſequat᷑ ppriũ inteſſe æ admittat᷑.an
pnblicũ ⁊ poſſit ꝛepelli.qꝛ ut dixi in vitate iſte tenert
locũ aecuſatoris Et ex pᷣdictis infeꝛĩ ad deciſionẽ
qõis:nũquid priceps ꝛegni adminat᷑ ad excipiendũ
de crie ↄ electũ.æ dicit Inno.ꝙ pria fronte vr ſu
ſpectꝰ:qꝛ pᷣſumit faceꝛe cã exroꝛqnẽdi pecunias.iõ
nõ dʒ admitti. ſed ſi ceſſaꝛet ſuſpitio eſſet pᷣalijs ad
mittẽdus.ar.xvi.q.ði.oſtirntũ ea.cã ⁊.q.vij.c. filiis

2 plꝰ diẽ ꝙ ẽt ſi pricps eſſiz ſuſpectꝰ ſi excipit ele

ctũ ꝙ eũ tiet de ↄiuꝛatiõe ſeu ð̊ ꝓditiõe prie ſeu ꝛe
nelatiõe ſecretoꝝ ſuoꝝ ⁊ hoc ꝛõne prĩe uñ electꝰ eſt
oriũdus ut ꝑꝑ pꝑẽtes ſuos qui ſibi fuerũt ĩfeſti.⁊ tẽ
ſatis ẽ andiẽdus pᷣnceps qꝛ ſatis ꝓſequũ inteſſe ꝓ
priũ.hoc dictũ ſingłarit᷑ nõ.qꝛ ſepe accidit in pꝛari
ca. n⸗ v. ipedit ꝓmouẽdũ in fi.nõ.glo.que
nult ꝙ vrute hb excepnõis ꝓbate ꝛepel aĩ iſte electꝰ
nedũ ab illa dignitate ad quã fuit electus: ſed ẽt a
qualibʒ dignitate cõſequẽda in futuꝝ.ſʒ glo.ſeques
ur̃ hoc limitare ueꝝ qn ex tali ꝓbatiõe eſt grauata
eiꝰ opi ſed dic ꝙ ĩ vitate ſemꝑ ur̃ gꝛanata arg.l.lu
ciꝰ. ff. de his qui no.ĩfa.⁊ in.c.cũ tn.s.de teſti.⁊ in
.c.ſuꝑ eo de elec ¶ Sʒ tũc opp. exceptio ñ dʒ oꝑa
ri ultra eiꝰ nãʒ ? intẽtũ excipiẽtis:ſed h̊ exceptõ fuit
oppoſita ad repellãdũ tm a dignitate iſta. eꝛgo non
dʒ opari ꝛemotionẽ a qz alia. So.dic ꝙ boc ñ oꝑ
athr Vtus exceptõis:ſʒ aggꝛauatio opionis que iſu
rexit ex prima ꝛepnlſiõe.⁊ dic ut nõ. in. d. c.ſuꝑ eo.
3 de elec Et adueꝛe qꝛ gl. ſeqñs in fi. ualð ſingula
riteꝛ diẽ ꝙ ſi iſte põt ſe purgare nõ ꝛepllit̃ ab aliqᷓ
dignitate cõſequẽda. ã ) hoc oppo. qꝛ purgatio
nõ hʒ locuʒ niſi qñ deliciũ ẽ ueꝛe ꝓbatum: ut in.c.
cũ dilectus de purgatiõe cano. ? in. c. ad noſtrã de
ꝓba. So. dicit Jo. an. ꝙ alit᷑ pot intelligi. . de pur
gatione fienda ꝑ ꝓbationẽ inocẽtie. æ nõ ꝑ inramẽ
tũ tin ſimile ĩ c. ſi diligẽri de fo. cõpe.uel ↄriũ ĩ ꝓba
tione directa ex ꝗᷓ põt ferri ſnia. ſecus aũt ĩ ꝓbatio
ne iſta idirecta q̊ facta ꝑ uiã exceptõis. ? tẽ admit
tar̃ purgatio Va cũ inramato ⁊z ſimilibꝰ ut admitta
tur ad alias dignirates qð ſemꝑ tene menti. æ uide
qð nõ·i.c. int᷑ ð pur. ca.ĩ gl.ij.? pꝛo hoc dicto fac̃.
qꝛ ut S̊ dixi aggrauatio opionis E illa que ꝛepeliit
a dignitate futura. qͥ ſatis tolliĩ peꝛ purgationẽ. ij.

iſta glo.pꝰ ꝙ ĩ cõmiſſis arbitrio iudicis põt appel
lari ſi inique arbitret᷑.⁊ facit.c.i.ð dila.⁊ qð ibi nõ.
nã itelligit᷑ cõmiſſum arbitrio indicis non ut faciat
ad libitũ:ſed ut faciat ut quilʒ bonꝰ uir.l. fidei com
miſſa. F. qᷓ;. ff. dele.iij.? quod nõ.in.c.ij. ð copo.
niti. in. gl. Sed 5̊ hoc foꝛtiter obſtat dictũ Inno.i
.c.ſtatutũ.de reſcrip.li.vi.ubi dicit ꝙ qñ iudex co
gnoſcit nt bonus uir nõ põt ab eo appellari ſic̃ nec
appellat᷑ a dicto boni uiri. z illud dẽ; Inno. ſequit
bar. in.l.i.ĩ fi.ff. de le.ij.lʒ quedã lec.nõ hẽant illud
dictũ. Sed ꝓ concoꝛdia puto ſic dicendũ ꝙ aut iu
dex cognoſcit ut iudex licet illud ſuper quo agu et
cognoſcit ſit cõmiſſum arburio ſuo:tũc nibilominꝰ
põt appe lari.⁊ ita ꝓcedit iſta glo ut ꝓbo per tex.
in.l.ſi qua iũcta.l.aliud..ĩter.ff. ð uer.ſig. ibi eniʒ
iponit᷑ młia arbitrio iudicis.⁊ tamẽ põt appellari ſi
modũ excedit ut ibi.hoc idẽ ſentit gl.aꝑte in.d.l. ſi
qua.⁊ clariꝰ ibi bar.iĩ fi.ubi ꝓprie in his terĩs dicit
i ultia qõne ꝙ ſi pena debeat iponi ad arbitriuʒ in
dicis põt ab eo appellari.ſecꝰ dic qñ aliquid libere
omitteret᷑ arbitrio indicis ar.l.nõ quicquid.ff.ð iu
di.⁊ i.c.oſuluit.de offi.dele.tũc eni ab eo n appella
tur ad hoc qð nõ. Jo. an. ĩ addi. ĩ n. de cita. J. ſeqᷓ
tur. v. ſ nũqͥd credet᷑. Item ſi ↄmittit ↄſcie iuidcis
ð quo nið gl ĩ. c.ſtatutũ.F.aſſeſſorẽ ð reſcꝛip.li.vVi.
quã tn glo.limita ꝑ gl.cle.i.de iure pa. ubi ſuꝑior
ex officio ſuo põt redutere illud ad bonã equitateʒ
2⁊ facit.c.paſtoꝛalis.de ap.Onqʒ iundex cognoſcit ñ
ut iudex.ſed tanq; uir bonus: ſeu ſuccedit loco bõi
uiri. ⁊ tũc nõ põt ab eo appellari. ⁊ hoc caſu proce
dit dictũ Inno. æ bar. z ideo dr̃ ꝙ a iudice ruꝛſus
nõ aphellarur. poſſet mñ attẽptari ꝙ poſſet peti recu
ctio ad bonã equitatẽ ꝑ ſuperioꝛẽc.⁊ ita intelligitur
gl. ſequẽs ꝗᷓ dicit ꝙ ſi iudex excedit modũ dʒ faciũ
ſuũ reduci ad arbitriũ boni uiri. Mel põt intelligi il
la glo.qn iudex ꝓceſſii ey indiciũ in cõmiſſis arbi
trio ſuo puta ĩ iniungedis peniten ijs uel diſpenſa
tionibꝰ fiẽdis.⁊ in hoc nõ.illã glo ſingularit᷑.qꝛ nõ
legi alibi.ſed ſi iudex ꝓcederet iudicialit᷑ opꝰeſſet ap
pellariõe ẽt ĩ ↄmiſſis arbitrio ſuo ał traſiret ſnia in
rẽ iudicatã.qð tenet do. an.⁊ ꝓ hoc allego tex.i.c.
qð ad cõſulrarionẽ.⁊ qð ibi no.S.de ſen.⁊ reiudi.⁊⸗
dico plene in.c.i.ðᷣ ↄſti ¶ ¶2 nõ ex iſia gl. ꝙ a pena
legis nõ appellat.hbꝰ nerũ qn lex eſſet generalis.ſec⸗
ſi ſpalis.⁊ ſpãliter õ ipſum facta eẽt lex.uel ſtatutum
fm bar. in.l.ſiqua pena.ĩ pꝛin. ff.de uer.ſig.qꝙ ĩitelli
ge qn quis ↄfiteĩ factũ.ſʒ uult redarguere legem ð
iniquitate Zæ ꝙ iponat magnã penã. ⁊ nõ põt ſeeus
autẽ ubi allegaret ſe nõ icidiſſe in penã legis:qꝛ iũc
iudice declarãte ipſũ ĩcidiſſe optie põt appellar. uiõ
gl.nõ.in.c.cupiẽtes de elec.li.Vj.⁊ facit.c.ꝑueĩt c

1

ap.tũc.n.potius appellat a iudice qᷓ; a lege. ¶ ʒ nö

ex glo.hac ꝙ iudex in ↄmiſſis arburio ſuo debet
equitatẽ ᷣuaꝛe ubi ius expꝛeſſũ nõ ẽ.Et h ultimũ
ſeq̃re ut nõ. Inn.i. c.i. de ↄſti. iſte due glo.cũ m
ſua hñt unam lec.qꝛ nõ ſolẽt exaĩari ꝑ doc. n
gl. i. V. crialis ibi pñtia płũ epoꝝ. Idem Jo. phi.
7 dicit hoſtiẽ.ꝙ ſolus metrapolitanus non poſſet

i i n⸗
aains ecet hinzn
at inle n

cNrorim g,dai
ginſiuni
ones, i vdare
roflious inbohl
orsin ihiſon ten
Psulnnicsenincitüm
nthiunmn irnmehienn.
lerk Klenad nanunnim
Ge ri alud dcätinen
1AcicRn140
Sniceceel. iebmncopl iſe
liteniglingcrana ein
Ohiimßnichan dargchn
Iiiur tais an gomn c
Nons Coum, orwuitnmn ag eufin

unimncſitz ochinns. Conmunonn

lginen encprionn voſtchn aun
ci godini osihior Com
loends n Rolgnabencicas
4 dar ali on gliirch m
3 loni atenl Ct⸗ Nn in
lulo moporexcipee nmaniede it
lit r gepforus ne Pochianvs p
rſtmn cll raß bichn eo. h
1 auſi Alllſotiögnt * 9
lhi pehnunr nrrſe nr n;

. An,,
ce gn
. Piarmti ſinſ
dn HWũ/ ides NRan
Ani lteſonrf
Fi Ppan
tin er
unatt 6

el Ii
ensi 8 tagef teren

N

iin,g. Wan ſi
dn
i urhii in
iitat
Wape äcnli
e Un

nn N

„4. ßti
iarartri
Naner Tpmiumng
. irln r ntlter
nrwtinn cgintö
a keſ üini dcine
Naöͤ⸗ minttin din
ilmi Yent ni Krlit⸗
ithmi cidſnl
n aien hier
uAbfnfündtm luwiteg
Aimiad, Oigngoin
n Alamg ur dons in tiboti
ta i bNn rarbene
Im tin vitiutni⸗
un. onnimnnimn u
miemmni, imn i tumn ihil
ariuamgni hi
Aumcinninn Itſundl
Kärhinenis
rn umiiefimnisl in
ninöhirit
kenicnichinn
lina lnafrinecn
ae 8imnotpin .
a e Anit
Auitnh iumi
imi i gten
un niiigl al
i, itt Giasſmnun
lin ivuftn ſeg icl

¶ Be accuſarionibus

cognoſcer̃ de hac cã õ electũ.ad hoc.c.ij.de tꝛãfla.
pla. hoc dictũ doc.itellige qn excipit᷑ õ ↄſecrãdũ in
epm. qꝛ tũc cũ ꝓbata exceptõe ueniat electus ⁊ con
fumatꝰ ꝛeijciẽdus nõ põt iſcꝛioꝛ a papa hãc qõnem
diffinire ſine pntia alioꝛũ epoꝝ. Sʒ ubi excipitur g
ꝓimouẽdũ ad ifeꝛioꝛẽ dignitatẽ ibi ſufficit ſolus epᷣſ

cum nõ agatur de depoſuõe ab oꝛdine. ad h.xv. ꝗ.
vij.i ſũma ⁊.xviij.q.ij.ſiquis abbas n ea. gl.
in fi.? de hoc an teſtes ſint compellendi cum agitur

per uiam exceptionis.dic ut nõ in.c.dilectoꝛum de
teſt. cogen. per doc. Extra glo.queꝛo pꝛo declarati
one he qui admittẽtuꝛ ad excipiẽdum de crie õ elec
tum ſiue 5 petentẽ ↄfirmationẽ ↄſecrationẽ uel oꝛ
dinem Inn. uẽ multũ dubitaꝛe de hac qõe. unde in
diuerſis loics narias ꝛefert opi.prio.n.dicit ꝙ ſicut
qʒ ad nittit ad defedẽdum aliũ.l.ſeruum quoqʒ.F.
puolice.ff.de ꝓcur.ita ẽt qͥʒ dʒ admitti ad excipien
dum cum defendit ecchiam. æ maxie qꝛ ius publicuʒ
Olſiſtit i ſacris ſacerdotibꝰ z⁊ magr̃atibꝰ.i.di.ius pu
blicũ.un cuiuſſʒ iteꝛeſt ne malus pᷣfeꝛat᷑ ut dicit bõa
guida aretinus.⁊ de eo fecit mẽtõem aꝛchi.de elec.
li. Vi. c.i. In prima gl. dicit ſe dixiſſe nõ determinã
do:iñ ut qͥʒ admittat᷑ cũ cuiuſlʒ interſit eccłiam br̃e
bonos fuitoꝛes.⁊ in hac opi.u ꝛeſideꝛe Inn.lʒ nt
dixi pluꝛes ꝛeferat opi.ſʒ ↄtra foꝛmã electõis diẽ tin
illos admittẽdos quoꝝ ĩtereſt.⁊ uẽ tin itereſſe eligẽ
tium ⁊ debẽtium ↄfirmare.ſj ipſemet Inn. in. c. i. ð
elec. li. Vi. ſentit ꝙ ẽt foꝛmã admittit᷑ qᷣʒ qui põt ðᷣ
crĩie exciꝑe.⁊ illud dictũ tʒ ibi archi.⁊ inuat ʒ Jo.
an. ex illo.c.i.pal.⁊.c.ut circa.⁊.c.pꝛocuratoꝛ ⁊.c.
is qui de elec.ii.vi.⁊ hanc opi.nꝛ ſequi Jo.an.hic
uide ti gl.in.d.c.ut circa.que ꝛefert aliam opi.in.c.
cupiẽtes pal.do.an.hic dicit ꝙ ↄ electum in epᷣʒ ad
mititur qʒ ſubditus tam 5 ꝑſonam ꝙᷓ; foꝛmã ele
ctionis. Contra ꝓmouẽdum ad eccliam curatã ad
mittituꝛ qtibʒ ꝑochianus. Contra pꝛomouendũ ad
dignitarem principalioꝛem poſt epᷣm admittit̃ qᷣʒ dᷣ
dioceſi.qꝛ quodãmõ ẽ eis ſuꝑioꝛ. Contꝛa cãonicos
7 alios electos ad ꝑricularia beneficia admittũt᷑ oẽs
de eccłia:⁊ ẽt illi quoꝝ ſpalit᷑ iteꝛeſt tam õ ꝑſonam
ꝙᷓ õ foꝛmã electõiſ. Ego puto aliteꝛ dicẽdũ ꝙ laicꝰ
nullo mõ põt exciꝑe ⁊z maxie de cꝛie p electũ niſi ſua
iterſit ut qꝛ pronus nel ꝑochianus nel aliteꝛ ſua in

terſit ar. c.illa.? qdð ibi dixi S.eo.hʒ eni nĩ bec exeegp

tio cuiuſdã accuſatiõis ut dixi a qua laicꝰꝛemonẽdꝰ
eſt niſi ſuũ ꝓſequatur inteꝛeſſe.ut in pal.c.illa.? qð
ibi nõ. æ in.c.ex ꝑte adde de teſti. Aut clericus ex
cipit.? tunc credo ipſum indiſtincte admittendum ſi
alia cauſa ꝛabilis non obſtat. nam inteꝛeſt cniuſlibʒ
clerici ne pficiatur malus in eccleſia/ Yiem ſicut cle
ricus põt accuſaꝛe aliũ ceicum ꝓſequẽdũ ius publi
cum ut in. c.cũ.p.S.e.ita ⁊ foꝛtius dʒ admitti ad ex
cipiẽdũ ut in ꝛegula qui ad agẽdũ de ꝛc.iu.li.vi.nã
tuꝛpius eiicit᷑ zc.æ in.c.quẽadmodũ ð iuꝛeiu.ꝓ hoc
facit qꝛ clericꝰnõ reꝑi ꝓhibitꝰ.imo potius uideiut
admiſſuſ.cũ hoc.c.loquatur geneꝛalit᷑.et ſic ẽt loqt
pal.c.i. .c. ut circa ⁊.c. ꝓcuratõ.=.c.is qui de elec:
li. vj. ¶ S; qro nũqd obiicies õᷣ electum ñ ↄfirma
tum. ? ſuccũbens ſit aliqua pena puniẽdus. Moſt.⸗=
coic doc.quod ſic.nã pnnit pẽa.c.i.ð clect.li.vj.nñ

V

diẽ Jo. an. ꝙ aut electio nõ eſt ↄfirmata ? bʒ ocnʒ
illa pena. ut eſt ↄfirmata. ? dʒ excipiẽs ↄdennari ad
grauiorem penam.⁊æ hoc qũ pena imponit̃ ad arbi
trium iudicis. Certe illud.c.i.oquit᷑ ĩ excipiẽte ł ap
pelãte.iõ ↄcluderẽ ꝙ aut excipit᷑ electum.⁊ nõ ap
pellatur:⁊ tũc ſuccũbẽs nulla pena uenit puniedus.
2 ita ur᷑ innuere iſta littera.aut excipit᷑ ⸗2 appellat᷑. 2
tunc qꝛ magis aggrauauit aduerſarium in eundo
ad iudicem appellationis habet locum diſpoſitio.c.
.i.de ellec.lſi. vj.⁊c̃. alias uidepper Inno.
Be
Baliter ⁊ quando. Ge
les inquiſitores ſi nõ ſeruanerunt debiinʒ
inquiſitionis ordinem prudenter ⁊ caute corrigẽ ðᷣ
bent. hoc pꝰ.fo ponit fermã iuramti quã iquiſitõeſ
exigunt ab iquiſitis.ᷣa ibi.formam vo.pᷣma ſubdi
nidit᷑.nã in.pᷣn.? ĩ fi. mdat ⁊ ↄfumat inquiſitores
ſi bñ ꝓceſſerunt. In medio Vo.ſ.in:v.ſi uero.iſtru
it ſi male ꝓceſſerunt ¶ Nõ p ex iſto tex. ꝙ iquiſi
tio hẽt ordinẽ ſuum ⁊ nimiꝝ.nã z notoria habent
ordinem ſuum ut in.c. ad nr̃am de iur̃iu.æ de ordie
inqſitionis habetur maxie ĩ.c. q̃titer.? qn i.F. dʒ. j.
e¶ 1 nõ ꝙ iudex ⁊ qʒ diſcreta ꝑſona dʒ errorem
ſuum caute corrigere.nã ⁊ ſi ĩ aliq errauit ñ dʒ ſpõ
te fateri erroreʒ ſuũ ne uileſcat eiꝰauctitas.nec debʒ
errorem ſuũ defendẽ ſeu ĩ eo ꝑſeuerare.ſʒ dʒ cautiꝰ
2 prudentius ꝙᷓ; põt ſe corrigere.⁊ alibi dic tex.ma
gne ſapie ẽ homineʒ corrigez? qð male loquutꝰ c.xx
ij.q.iiij.magne.qð nõ.õ iſtoſ qui uolẽteſ pertinacit
defender̃᷑ nnuʒ erroꝛẽ incidũt in ĩfinita ĩicõuenientia
nec talis põt dici ſapiens.ſed potius pertinax//Mõ
3 iudicem debere laborare ne uileſcat eius aucrori
tas.⁊ alibi d auctẽ dignitatis dʒ index ſuo ingeni
augeꝛe.:.obſeruandum in fi.ff.de offi.pſi.¶ Nota
quarto male pᷣncipiãtes ali negocium. nã n põt
inde aliquid oꝛdiabilit ſequi.⁊ alibi nõbilit̃ dicit ca
nõ. difficile eſt ut bono pagantuꝛ exitu ea que malo
ſut ĩichoata pꝛicipio:⁊ exponit ibi gl.difficile.i.ĩpoſ
libile. i. q. ipeinapat. g. 510. aun oin. F. foꝛmam
uero.pꝛacticã unã recipiẽdi iuramẽtũ ab inquiſitis
ſeu a teſtibꝰ recipiẽdis ſuper inquiſitione ut iurẽt ſe
dicturos plenã ⁊æ merã ueritatẽ exceptiſ occultis cri
minibꝰ. aliã foꝛmã uidebitis i.c.ſe.¶ Itẽ nõ. unaʒ
diiã iter modũ iquiſitioniſ æ accuſattonis.nã ĩ ĩqui
ſitiõe nõ diſcutĩ ð occultiſ cribꝰ:qꝛ ñ dʒ fieri inqui
ſitio de ueritate criĩs niſi pᷣcedẽte ĩfamia. ut.in.c.qii
ter.j.e.ſed accuſatio põt fieri de occuleis criibꝰ dũ
mõ poſſint ꝓbari.ij.q.vij.pleꝛũqʒ. ¶ Jn glo.i.ibi
ſecus in caſu iſto. No glo.uſqʒ ad fi.qᷓ ponit duas
ſo. ad orium: prima qꝛ geneꝛaliſ inquiſitoꝛ ſeu gene
ralis delegatus.i.delegatus ad uniuerſitatem cauſa
rũ põt conigeꝛe ſuã ſniam ẽt diffinitiuã ſi errauit in
indicãdo.ſecus in delegato ad unã cãm tm.¶ Et ĩ
hoc nõ.bñ iſtã gl.⁊= ẽ diueꝛſitatis 2:qꝛ delegatꝰ ad
uniuerſitatẽ cãrum cenſet᷑ quaſi oꝛdinarius:⁊= iõ di
cẽdũ ẽ ꝓut de oꝛdinario.⁊ pꝛo h.l.cũ pᷣtoꝛ.ff. ðᷣ iu
di.⁊ uide bonã gl.in.c.cũ cãm de ap.ſed delegaius
ad unam cãm deſinit eſſe iudex per pꝛonunciatõem
quo ad principalem negocium:ut in.c.in lĩiſ ̊ offi.
dele.æ ſentiunt etiam do. de ꝛota deciſio.cccxv.
12

¶ We accaſationibtis

aſtas. cccxxxv. Seda ſo. ꝙ iſti errauerũt ĩ ꝓceſſn
2æ nõ in ſina diffinitia. ꝗᷓſi uelit diceꝛe ꝙ qualiſcũqʒ
ſit iuderx ſi errat in ꝓceſſu quia adhuc ꝛeanet iundex
poteſt eꝛoꝛem ſuum conigeꝛe.ſecus eſt ſi enat ĩ ſẽ
tentia diffinitiua. Moſti. dicit aliqua ueꝛba.ſed iu di
ſtingue 'm Jo. cal. ꝙ aut querit᷑ nunquid extra in
diciũ poſſit quis enoꝛẽ ſuum coꝛrigeꝛe:ant in iudi
cio.pꝛimo cau dic ut nõ.in.c.noſti.de elec.⁊ in.c.ſi
quis pᷣſbiteroꝝ.de re.eccle. non alie.⁊ dixi in.c.di
nerſis falacijs.de cle.cõin.ſi neꝛo in iudicio ant in
pte.aut in toto.ſi in ꝑte an ⁊ qn poſſit ꝛeuocaꝛ.die
ut in. c.fi. de cõfeſ.⁊ in.c.cum cãm.de app.uide gl.
in. c.cũ in poſuiõibus de iureiur.li.vi.⁊ aliquid in
.c.ſe. In iudice ueꝛo eſſet mã nr̃a.⁊ dic ꝙ aut erra
uit in pꝛoceſſu. ⁊ põt coꝛrigeꝛe eꝛꝛoꝛẽ ſuum:ut.c.cũ
ceſſante.S.de app.⁊.l.qð iuſſit.ff.de ꝛe iudi.hoc m
limita nt plene nõ.in dictis iuribus.aut eꝛꝛauit ĩ diſ
finitiua. æ tunc aut queritur nunquid index poſſit ĩ
teꝛpᷣtari.aut nunquid poſſit coꝛrigeꝛe ſen addeꝛe nł᷑
in totum aliteꝛ ꝓnũtiare.⁊ ſi uult inteꝛpꝛetari põt
ſi habet merum imperium:capiendo inteꝛpꝛetatiõeʒ
ꝓ ↄgrua ueꝛboꝝ expoſitione ut ẽ tex.nõ.cũ glo. in
.l ab executoꝛe.ff. de appel. Si ueꝛo nult coꝛrigeꝛe
nel addeꝛe circa acceſſoria:ut circa expenſas põt il
la die:ut in.c.cum appellatiõibus de ap.li.vi.l.pau
us.ff. de ꝛe iudi. Itẽ põt expedire ea que ueniunt
ex officio nobili y ſint extriſeca:ut ꝛemitteꝛe uel mit
tigare mnlcrã ipoſitã.l.illicitas. F. fi. ff.de offt. pꝛeſi.
aut uult diſponeꝛe circa ipm principale.? tunc ant
coꝛrigẽdo de latinitate ſnie:⁊æ põt ut.l.actox.ff. de
ꝛ⁊e indi.aut circa effectum ſentẽtie.⁊ ſi ꝛeſeruat ſibi
poteſtatẽ iteꝝ ꝓnũtiandi.⁊ põt:ut.l.item labeo.ff.
famit.herc.facit qd nõ. Oarto.in.l.qui t.ff.de ax
bi. aut nõ reſeꝛuauit ſibi hãc ptãtẽ:⁊ tunc ſi eſt ap
pellatum ſpectat ad iudicem ad quem mutar̃ ſniam
2 cõfirmare.ut.ij.q.vj.c.fi.⁊ in.c.ut debitꝰde app.
Si ueꝛo nõ ẽ appellatũ:aut ſnia tranſinit in ꝛem in
dicatã.⁊ non põt ꝛenocari ab inferioꝛe a prĩcipe.qꝛ
iam fecit ius inteꝛ partes.ut in.c.cum iteꝛ.de ꝛe iu
gi. 2.l.ꝛes iudicata.ff.de ꝛe iudi.ſed priceps põt qꝛ
tranſitꝰ in ꝛc iudicatã ẽ de iure poſitiuo cui priceps
non ẽ ſubiectus.ut in.c. ꝓpoſuit de cõceſ.pꝛeben.
? in.l.pꝛinceps.ff.de legi.aut nõ trãſiuit in ꝛc iudi.
et tunc aut querit᷑ de arbitro aut de delegato. aut
oꝛdinario prio cãn aut nõ ſeꝛuat foꝛmã ↄpꝛomiſſi:
põt iteꝝ ꝓnũtiare: ut eſt tex.nõ.i.d.l.qui tñ.⁊ ideʒ
in delegato ut nõ.jʒ Inno.i.c.i.de offi. dele.⁊ ideʒ
ſi delegatus eꝛꝛauit in facto ut iterũ poſſit ꝓnũcia
re qð nõ. Aut errauit foꝛmam cõpꝛomiſſi.et tunc
ſi eſt ad unã cauſã deputatus non põt iteꝝ ꝓnũcia
ac ſiue teneat ſiue nõ.⁊æ hoc modo itellige iura q̃ di
cũt eũ functũ offõ ſuo ſiue bn ſiue male:ut.l.ſi ut
ponis. C. qũo ⁊ qñ iu.⁊.c.ĩ lr̃is de offi.dele.Si ne
20 é delegatus ad. uniuerſitatẽ cãe puto dicendum
ut in oꝛdinario ꝑ ſupradicta. in quo dic ꝙ aur ſnia
ſua tenuit ʒ ſit iniq.? nõ põt alit pnũciare.l.cũ que
ꝛebatur. ff. de ꝛe iudi.=.l.ij. C. ſen.ꝛeſcin.non poſ.
aut ſnia fuit ipſo iure nulla.⁊æ tunc cõiteꝛ dꝛ ꝙ aut
nullitas ſurrexit ex turpitudine iudicis. et non põt
ipſemet coꝛrigeꝛe ⁊ aliteꝛ ꝓnũciare:ut in.l.abſentẽ.

C. eo. ti. aut aliunde ſurrexit nullitas ? pt ipfemet
coꝛrigere ⁊ alit᷑ pꝛonüciare.l.ſi pꝛeſes.C.qũo ⁊ eñ
iu. =.l.ſi accuſatoꝛibꝰ. C. de accu. ⁊ de hac materia
uide ꝑ Di.i regula qui ſemel de reg. iu. hi. Vi. et per
bar.in.l.iudex de re iudi.ꝑ canoniſtas in pꝛealle.c.
in lris de offi.dele.⁊ hãc diſtincrionẽ bene no.? ꝓ
ea facit.c.de teſtibꝰ.⁊ qð ibi nõ.S.de an. (Ses
op.cxᷣ glo.⁊ ur̃ ꝙ iuramẽtũ nõ debebat hic ſibi pre
ſtari.ĩmo ſunt exhihenda capła de quibus fienda ẽ
inquiſitio.ut in.c.qualiter..debet.j.e. Sol.dicũt
doc.ꝙ ille..loquit in inquiſitione ſpãli.iſtud.c. in
inquiſuiõe generali.⁊ dic ꝙ qn fit iquiſitio ſpãlis õ
aliquẽ deberẽèt illa crimina ſuper quibꝰfit inquiſitio
exprimi.⁊ teſtes tin iurãt ſuper illis capitulis.⁊ dic
plene ut ibi nõ. Si uero inquiſitio eſt generalis.ut
puta fit inquiſitio ↄ epᷣm ⁊ canonicos.el in una ci
uitate generaliter.⁊ iunc teſtes iurãt ut h.ſ.ꝙ dicẽt
ueritatem quã ſciunt uel credũt in illa eccleſia refor
manda.exceptis occultis criminibuſ ut hic.nam de
occultis fit inquiſitio nbi nõ pꝛeceſſit in famia.quia
deficit uerus ⁊ fictus accuſatoꝛ. ¶ IA querit in quo
iſti pmiſerunt oꝛdinẽ iuꝛis. So.dicit Hoſti.ꝙ for
te inquiſiuerũt de neritate criminis prius q; inqui
rerẽt de ifamia qð ñ eſt fienduʒ ut i. c.cũ oporteat
.. e. .c.qualit᷑.⁊ iõ dicit ꝙ iſti iterũ debeãt iquireẽ
de ifamia. æ Iʒ poſtea ðᷣ ea ↄſtaret.nõ tam ualebant
dicta pꝛioꝛũ teſtiũ ſuꝑ vVitaie:qꝛ nõ pᷣceſſerat ĩfamia
uñ dicit ꝙ ſʒ ſu pnñs inquiſuꝰ z nõ opponat ꝙ nõ
ur̃ ꝑ h̊ renũciare iuri ſibi cõpetẽti ut pꝛiꝰ fiat iqſuio
ſuꝑ ĩfamia. ſz ut dicit Jo. an.æ bene hꝰ dictũ ẽ fal
ſum.⁊ hodie apꝑet ĩ.c.ij.eo ti.li.vVi.qꝛ ſi iquiſitꝰnõ
oppõit ꝙ ifamia n pceſſit:⁊ patit᷑ pꝛocedi ſuꝑ vᷣita
te:nõ põt ãpliꝰ opponẽ ꝙ ifamia nõ pᷣceſſit ? iõ dʒ
poni aliud exẽplũ foꝛte nõ nocanit iquiſitũ. uel nõ
tradidit illi capitula ſuꝑ qᷣbꝰ erat fiẽda ĩquiſitio uel
qͥd ſiłe. ¶ Auo qro nũqd ſuꝑ occultis circũſiãtijs
cris teſtes ſint iterrogãdi. Inn.⁊ hoſti.cõcludũt ꝙ;
ſic. ſatis ẽ eni ꝙ crimèẽ nõ ſit occultũ. ſʒ ſi eſſet infa
matꝰ ð foꝛnicatiõe ĩ genẽ:⁊ młier eſſet iĩcerta nõ dʒ
teſtis reuelare hãc foꝛnicationẽ.qꝛ ẽ occulta.qð eſt
nõn. ſʒ ſi mlier ẽt iſamata tũc teſtis dʒ ſuꝑ hꝰ dᷣpõe
re ẽt ſi pꝛiꝰiuraſſet ex iudiciũ hꝰnõ pãdẽ:qꝛ aut quũ
iurauerit nõ pãdẽ cogitauit teſtis hũc caſum ⁊ tale
iuramẽeétũ ẽ temerariũ ut i.c.ĩtimauit.ð teſti.⁊ in.c.
.i.ðᷣ cri.fal.aut nõ cogitauit hũc caſũ: ⁊æ nõ extẽdit
iuramẽtũ ad S.ar.i. c.i.de iureiu.li.Vi.⁊ hᷣ vm niſi
hũiſſet ĩ ↄfeſſione:qꝛ tũc non dʒ reuelare ẽt ſi ꝓdu
cat᷑ ut teſtis:qꝛ ſcit ut deꝰ. ? ꝓducit᷑ nt teſtis ⁊æ hõ.
ut in.c.ſi ſacerdos.ð offi.oꝛdi.⁊ ĩ.c.dileciꝰde excel
ſi.pla.ſʒ caue tibi.qꝛ nõ dr̃ peccatũ reuelatũ ĩ ↄfeſſi
one:ex eo qð qͥs dicat amico.⁊ hoc tibi dico ĩ ↄfeſ
ſiõe ⁊ ꝑ ſilia vba.ſʒ opoꝛtet ꝙ dixerit in ↄfeſſione
ad ſalutẽ aie ſue.ut Inno.ſingularit᷑ dicit in.c.oĩs
utriuſqʒ ſexꝰ de peni.⁊æ remiſ.? hoc bene nõ.
BSi is contra quẽ
Bm dilecti. eer iurauit
reſpondere tantum ad inteꝛꝛogata poſt ⸗
feſſionẽ audit̃ nolens ꝓbaꝛe accuſatiões.ꝗᷓ ↄfeſſio
nẽ nõ ꝑimũt.ſʒ exponũt.ſecꝰ ſi iurauerit plenam et
merã ueritatem diceꝛe. h. d. Mrio ponit legatorũ

.
lctwonttſo bui it mn
i luſwltiii u⸗
ins t nn ſaun nh
gruumin Eg doe cno hir
1nnn uahi tinicteheſtnn
Gernsiniſamunend in
enecler iͦ doeinanoni cin
uenctaad nendenn e agdin
(Winnſugimmar
dGran e morgnen A donumn
vo unen pumfonre ſonninn⸗
puio innmii onet fenenn
Inulano er aslnas eh
icrax le lſſns por
ibomtu mum tnj likcoje
imdcj nn ofſone tni
nſactcöcbinccienſſanter
ieer eſonr ioins hi id
ednotdeſc dndoeei
ingio zinl atfutdedr
nldeel Ae Jon
0 rincide Doſt puilg 8
ginhnliors in clets
glo oijſer s uiin
lh ſog gleani’ 9
Aonn balt n
liſet ci edan
peinig 4 ſpotr ble cc⸗
uhcttf ngze laicen

an nte,
auk Unithſirheen 4
ir uuſ itiha

/ c
anſn
s . la 9 r
amurqnißz git
tzi e e ih i
n bingndin
tdiginicteiigti
Waitzmimiitn
tämnſmegnzimim
nsbaiid nn
tümmndhtitukiricte
mlhaia ntdard inti
”””c
1, 7 ,. 4
umi iltr i unl oin
i mi in iin /
ſaji iummui nii. nli
n lyß ſitr in 1
ſin ijti aisetiſitß
mnü uunlilui
igamt iſt lli. i
iiettindi n
Mäimmattin
antinmiti ld n
„ a h röritennd
miaiͦ Dtcäüd ne
AN inidimittlint
unn tmm utſini
rg ſcts 1b,
N tgucfn 64, rcet
SiN,,, lciceee
1i0fiol til
ine, i lni i9e
Lttigi tild ii
zsdan/ ,Aertin ſon
5
ſahe⸗ et n
baeſd.

ſen Golrhntt
e.
mid Gtzcnn

¶ He accuſationibus

iquiſitio. In fa ibi. qꝛ eoꝛ dubiũ ꝓpteꝛ quod fuit
facta ↄmiſſio.tertia ibi mãdamꝰ. ↄmiſſionis foꝛma
bimbꝛis. ¶ Mõ. prio mõachos poſſe deputari ge
nerales iquiſitoꝛes a ſeðᷣ aplica. hodie dic ur ĩ. c.ſia
tutũ de ꝛeſcrio.li.Vi.æ uide quod dixi in. c. cum cãʒ
de iudi. 5 fo ar. ex tex. ꝙ generales inquiſito
ꝛes poſſunt pꝛocedeꝛe ad inquiꝛendum de ueꝛitate

cꝛiminum etiam non ꝛeceptis teſtibuſ ſupeꝛ infamia

ſatis enim eſt ꝙ eis conſtat de ifamia ꝓpter fꝛequẽ
tem clamoꝛem. ſecus in delegato ad unam cauſam
nantum de quo dic ut dicer in. c. ſeq. ¶ Nõ teꝛtio
duplicem foꝛmã iuramẽti pᷣſtandi in cauſa inquiſiti
onis. nam poſſunt teſtes nel inquiſiti iuraꝛe meram
7 plenam dicere Vitatem.⁊ de hac foꝛma beẽtur S.c.

ꝓxi. in fi. Item inraꝛe ꝙ ad inquiſita ad ĩteꝛꝛogata .
e.

neraciter reſpondebunt:de quo aliquid. j.
q̃ꝛto ꝙ cõfeſſio facta precedente illo iuramento
plenam ? meram ⁊c̃.nõ ꝛecipit excuſanones ex poſt

facto.qꝛ a pꝛincipio nihil debebat faceꝛe qð idem

factum attingeꝛet neqʒ admiſceꝛe aliquid falſitatis
quod nõ.ſed confeſſio facia ſub ſecunda foꝛma iu
ramenti quod ꝛeſqondebit ad inteꝛꝛogata ꝛecipit ex
cuſationes que tamen ↄfeſſionem non ꝑimant.ſʒ ex
exponãt ut in Ra. Et ex hoc nõ duo.pꝛio ꝙ ↄfeſſio
ẽt iurata ꝛecipit excnſatõeʒ ⁊ expoſiionẽ. Item p
ꝛeſpondens pᷣmiſſo iuꝛamento de calunia põt ↄfeſſi
onem excuſaꝛe tñ hoc iuꝛamentũ calũnie fit ut rñde

at ueraciteꝛ ad itenꝛogata de quo in. c.i.de iura.ca

