V ſi aliquo facto neceſſitatis:licet neceſſitas fuerit
ieuitabił:qꝛ in hoc caſu peccat:tñ neceſſitas alleuiat
culpam: æ per conſequens penam ut.ij.q.i.ĩ primis
7 in dicto.c.ſacris puniatur ergo pena mitiori cum
tex. hic requirat ſponranenm actum ad depoſitionẽ

faciendam. ergo non ſufficit factum niſi adſit quali

tas facti requiſita.? ꝓ hoc.l.fulcinius.ff.ex qͥ.cauſ.
in poſ. axxxiij. q.v. ſignificaſti ⁊. c.fi. de reſti.ſpo.
5.5. arg. ꝙ eps non diſpenſat niſi in caſibuſ

ſibi permiſſis. nam ſi poſſet diſpenſare nbicũqʒ ſibi

non prohibitur ut quidam tenuernunt fruſtra h̊ expᷣ
meretar ꝙ eps poſſit diſpẽſa?. ¶ Mota ultimo ꝙ;
irregularitas caſuatur non ſolum ex homicidio: ſed

ex alicuius membri deiruncatione ſen mutilanione

cõcor.c fi.de homi.li.vj.Ouid ãt ſi mẽbrum non
eſſet detꝛuncatum: ſed tin debilitatum: ut qꝛ pꝛopteꝛ
inciſioneʒ neruoꝝ non poteſt libere uti boc mebro

dic ut plene nõ in dicta cle i, æ.i.c.i.qui cle nel no.

2 qðᷣ plene legitur ⁊ nõ.i.qꝗ.i.ſicut urgeri tem.
poteſt colligi ꝙ eps nõ diſpenſat cũ irregulari: ſiue
irregularitas ex homicidio ſit Scta:uel detruncatio
ne membri ut hic ⁊.j.c.proximo.⁊ adde ꝙ ibi di

cã:ſiue ſit contracta poſt excõicationem uel ſuſpen·

ſionem ur in.c i de re iudi.li.vVj.⁊ in.c.i.de ſẽ.ex.
eo. li. ¶ In. gl. i. in. fi. boc intellige ut S dixi in nõ.

nili neceſſitas fuerit ineuitabil: ut quia clericus ita

erat aſtrictus ? inangulatus:ut oporteret eum pu
gnare nel pati ſe occidi.¶¶ Sed exira gloſaʒ. queri
tur:quia duellum fit quandoqʒ propter crimen ꝙ
alicui impingitur:ut ſic ꝓpter euentum belli docea
tur innocentia:nunquid conuictus in tali duello ba

betur pro conuicto de tali crimine.doc.ꝙ; non:qꝛ
hoc duellum eſt reprobatum ut.j.c.proximo ⁊z. j. ð8

parga. uulga. per totum. Item iſte non confitetur

ſponte ⁊ ut plurium magis fortius conculcat minꝰ

fortem:un non eſt uera probatio.⸗ fuit hoc duellũ
inẽtũ ex diabolica imagiatõe ut.ij.q.v.monõachia
ut ſic hoĩes ſe intrucidarẽt ut ĩſurgeret aĩiaꝝ ꝑditio

cus non ſolum ſi ipſe
interfecit per ſe:ſed etiam ſi pugil ab eo
datus aduerſarium occidat:nec excuſat ↄſueiudo
poreꝛit tñ cũ eo circa bñficiũ hẽndũ diſpenſaꝛi.fa
ibi qꝛ igit. Hö. p⸗ pꝛauã eẽ 7 danadã ↄſuetudiẽ
Fm quã accuſatus ⁊? accuſator tenet pugnare:ut ſic
ex euẽtu belli appareat de inocentia:uel connicatur
de crimine illato. ¶ Nota. fo c ille eſt nerus ho

micida qui per ſe interfecit. ſecus ergo ſi per alium

licet enim tunc mandans teneatur: æ ut homicida:

Enrricus. Irregularis eſt cleri

iornon lpenſanco,
iunch natk .
llum
u n nlecui che
la. 4cmlumm ldi
. cun tnbion olet ſen
inam
Gitland ehenoin norn
iemanin e eden⸗
fone Cgnmnr mondienecomn
Rorwucenannde ucuälds
e verdo n. Crideo conenn
to eſofmnino graroſa. o b
Alter? generalter hanc maren
panr plo in carſienai
¶Armo rv ns wunt
fei doj Mſm. na inp
halrcg nn num ſos on
lſorbſet ni Gof g oen
nno gannn haben derftam
Hdunbeſtn dopunmn
Ghſcohs ſpeſſio cradenci
Luin Aodtemeni,
Metatonen: nia
br kbhahuntgniig

ſchnr nbi
llscenten ii nni⸗

¶De ſagittarijs.

isſigge
lgnienſit ic⸗ d J

n Cſoler ii nafiei
oſen aſvſitiiß ſbi
lan mnnnſr nſe; 1
ceii hualin,
Norſobn arboniactoſe
Annnctnone ſn mlutlatone
19 Oudiälnihin on
Andhiummnete
noreſttiet undor ibe
dmceiticigb tend .
11igi ſannnze
3noͦ penirai ngnni iu
nindoirnnni dyuna⸗
pnmm alt g d/
Naniinen
Nd.l. rircic ſier.
geincligentshiin no⸗
Ubienn aua coians in

sahalletn en Nr
(lan Pgre
Coen Notn ginmig

cnn aeenmn d Coce
Nidconniens mictcſobe
Geni gini cig, iin⸗
mni,N110
* irmenftn

1

.ff. de iniur. tex tamẽ in. c. mulieres.de ſen. excõ. diẽ
ꝙ is uere facit cnius mandato fit ſed poteſt pꝛoce
dere ille tex. quo ad peccatum:ſed neritate inſpecta
ipſe non facit: ſed intelligitur ut ibi plene dicaʒ.
Mora tertio ꝙ homicidiũ cõmittitur quatuoꝛ mo
dis facto cũ quis per ſe interficit cõſilio aut defenſi
one ⁊ ꝙ dicit defenſiõe põt intelligi ĩdiſtincte qů ad
hoc ut ꝓpꝛie dicat homicida. ſed quo ad culpam
el penam. intellige de defenſione non neceſſitatina
pꝛout dixi in dicto.c.ſicut dignum. ¶ Altimo nõ.
ꝙ cũ homicida etiam uoluntario poteſt diſpenſari
ciꝛca hahendum beneficium cõcoꝛdat.l.diſ.ſtudeat.
SDed nundnuid iſta diſpenſatio ſit debita : ut ſic pec
cet ſuperioꝛ non diſpenſando. So. Hoſtiẽ.dicit ⸗
ſi eſt coꝛrigibilis eſt debita:alias ſecus:nam non dʒ
pati ſuperioꝛ iſtum mendicare in oppꝛobrium cleꝛi.
ex quo coꝛrigibilis eſt.xciiij.diſ.diaconi. facit quod
nõ.l.diſ.ut conſtitueretur.z.c.dno ſancto. Hoc iñ
dictum mihi non placet ſic indiſtincte. nam pro hõi
cidio ? ꝓ alio grauiſſimo crimine debet cleꝛicus de
poni. ⁊ detrudi perpetuo in monaſterio ad agendũ
penitentiam ut in.c.tue.j.de pen.ergo ceſſat iſta ꝛa
tio ne cogatur mendicare cum in monaſterio ſit ſi
bi pꝛouidendum de uictualibus ut in. c. nonimus.
de uerbo.ſigni. Et ideo concluderẽ ꝙ iſta diſpenſa
tio eſt omnino gratioſa. pꝛo hoc tex ibi miſericoꝛ
diter. æ generaliter hanc materiam diſpenſationis
plene explico.in.c.at ſi clerici..de adulte.de iudi.
¶ Vlterius queꝛo quis poterit diſpeſare ciꝛca bñ
ficiũ dicit NHoſtien. ꝙ circa ſimplex beneficium di
ſpenſat epᷣs circa curatuʒ ſolus papa.argu.in.c. fi.
de fi.pꝛeſby. ⁊ ſentit Gof. ꝙ poteꝛit fieri iſla diſpẽ
ſatio etiam ut habeat beneficium in titulum .
Nõ.ex dicio hoſtien. duo.pꝛimum ꝙ ubi concedit
epiſcopis diſpenſatio circa beneficinm:deber intelli
gi de ſimplici.quod tene menti ꝙ ſatis mihi placet
peꝛ hanc rationem:quia materia diſpenſationis uer
ba debent ſtricte intelligi in. c.i.=.ij.de fi. pꝛeſb y. i:
Vi.ubi optime ur̃ pꝛobaꝛi pꝛimũ dictũ: ⸗ faeit. c.cuʒ
in illis de pꝛeben.li.vi.¶ M.ſecundo quod nbi ĩ
iure dicitur ꝙ poterit diſpẽſari poteſtas intelligitur
cõceſſa epo:nam de papa non erat dubium: ? vᷣba
deoẽt aliquid operaꝛi de pꝛiuile. ſi papa.li. Vi.⁊ hoc
uoluit Inn. de tempo. oꝛdi. in. . dilectus. ? quo ad
caſum buius.c. poſuit Inno. in c.ij. de cle. non or
di. mi. ubi ſingularit᷑ dicit epiſcopũ quaſi ſemꝑ poſ
ſe diſpenſare circa beneficium. argu. huius tex. ubi
diſpenſat cum homicida: æ alibi poſuit dictum nota
bile ꝙ ubi concederetur diſpenſatio intelligitur cõ
ceſſa epiſcopo:æ non inferioꝛi pꝛelato:niſi aliud ex
pꝛimatur: quia iſta ardua reſeruantur epiſcopis.ita
ſingulariter dixit de eo qui fur: or. re. in. c. ij. ? tene
ſempeꝛ menti iſta duo dicta Inno. nam cõmuniteꝛ
appꝛobatur: z ſolent multum allegaꝛi. ⸗ pꝛo ntroqʒ
facit iſte tex. cum dictis doct.¶ Vlrimo poteſt que
ruquia hic dici ꝙ non debʒ ille pꝛeſbyter in ſlacris

R
Nun⸗ liens tei
tnifen n non tamen nere ipſe comiſit bomicidium. ? in boe ordinibus miniſtaꝛe. quid in minoribus ¶ Inn. di
cſi tſiinti nõ. bene tex. pꝛopteꝛ ſtatuta. æ nide quod nõ. in.c. cit quod idem: quia ex quo eſt homicida ab omni
Elin anin li ſiont dignum ſuper glo.magna de homi. ? uide ele altaꝛis miniſterio ẽ rmouẽdus ut. s. de hom. pꝛeſby
n ain ded ini ganter per Har. in. .ſed ſi unus ⁊ in.l.non ſolnm terum. quod dicit uerum Moſti. quo ad facultatem

adminiſtrandi. ſed in minoribus poterii epᷣs ſuo iu
re diſpenſare.adducit nõ. in. c. ad audientiam æ in
c.continebatur de homi.pondera ti hoc dictuʒ.nã
ſi eſt uerum eſt ualde ſingulare ut cum homicida
uoluntario poſſit eps in minoribus diſpenſare. naʒ
iura ſuperius alle.loqunũtur de homicida caſuali nõ
noluntarlo. CEr kneio neller reſpondere ad iſtum
tex. dum facit mentionem de ſacꝛis poſſet dici quod
hic ſacer ordo capitur large.nam qulibet ordo eſt
ſacer ⁊ ſacrum ſignaculum:licet per excellentiam di
cantuꝛ aliqui ſacri.de quo nuide glo. xxxij. diſ.in ſũ
ma.⁊ facit contꝛa hoc dictum hoſti..c. pꝛoximo:
ubi indiſtincte pꝛohibita eſt diſpenſatõ epo ubi ſecu
tum eſt homicidium uel menbꝛorũ diminuto¶ In
glo.i.in fi.? uidentur tẽptaꝛe deum:quia agũt nt in
pugna deus oſtendat miraculum. nam credunt
babens luſtam cauſam pugnandi erit uictor operã
te diſpoſitione diuina.¶ Et ex boc habes unqᷓ cãʒ
quare reprobantur iſta duella. poſſet aſſignari piu
res alie.nam iſta probatio non eſt effcax:immo fal
lax.cum ui pluꝛimum minus foꝛus ſuccũbat.nã 16
de facili reperiuntur duo pugilles eiuſidem foꝛiitu
dinis ⁊? induſtrie. Item fuerunt iſta iuenia diabolo

ſuadente ut dixi in. c.. ꝓx. Abbas.

4 „

De ſagitaꝛijs. Neica.

ontinnata eſt ſyica ſupra de rorneamentis.
Ec nota ex hac ſyica iuncto nigꝛo quod qnz latius
diſponit quam rnbrum.nã rubruʒ dicit im de ſagit
tarijs:⁊ in nigro adduur de baliſtarijs.facit ſilie ꝙ
nõ. C. ob. chyrogra. pecu. pig. æ facit Geica de offi.
ee Denro.c1 gc .
. rcõicandus eſt ſagitariuſ
R tem. 2 baluſtariꝰ otra chriſtiãos
hoc dicit ota pꝛimo ꝙ faciuʒ repꝛo
batum poreſt appellari ars. Hiota ſecundo
hec ars baliſtarioꝛum dicitur moꝛtifera æ eſt odibil
2 hoꝛribi is pꝛopier pericula coꝛpoꝛum ⁊? animaꝝ.
Et diẽ Jo. an.ſe exoꝛtari ꝙ ĩ bell cãpeſtribꝰ homi
nes n uteꝛeni baliſtis cũ ſepe accidat ꝙ homo niliſ
2 uiliſſuni coꝛdis perimat hominẽ magni pꝛecij. ad
defenſionem tamen muꝛorum nel nauium hec aꝛma
ſunt multum neceſſaria.¶ In gl. i.i fi.nõ. gl. qꝛ re
ringit tex. ⁊ bene qn bellũ eſt imuſtũ. nã data iuſti
lia belli licitũ eſt pugnare cũ quibuſcũqʒ armis. im
mo licitum eſt decipere inimicũ ꝑ ſeditionẽ paraãdo
inſidias ut in.c.dns.xxiij.q.ij.æ de materia belli ui
de Yino. ð iureiur. ſicut ⁊æ oli. el.i. de reſti.ſpo.
Mõ·ꝛ ex gl. ꝙ aduerſus ſaracéos licite iſta arma
ſumunt᷑.ið qnt doc.ð ſciſmaticiſ ⁊z hticiſ. nã eccłia
idłget puilegiũ pugnãtibꝰ õ iſtos ut ĩ.c. excõicamꝰ.
G. catholici de het. ¶ Sʒ 2 h̊ faẽ̃ qꝛ aut bellum ẽ
iuſtm:æ tẽ nulla ſpãlitas ẽ:ut pʒ h. aut dellum eſt in
iuſtu n: ? tẽ n iʒ pugnare ẽt S infideles ut dic Inn.
ð̊ uo. ꝙ ſuꝑ his.⁊? fac.c.ſic.õ.de iudeis.⸗ ꝓ dicit

De adul.

Hoſti. nipil diſponit de infidelibus:nec pꝛoban

do nec ꝛepꝛobando. ſe pm pꝛedicta de mbilo ſeruit

poc.c. poſſet tamen ſic dici ꝙ ubi bellum eſt iniuſtũ
ant adueꝛſus xpianos. æ non debet exeꝛceꝛi h̃ ars: 7
exeꝛcentes debent excõicari. ſi antem bellum eſt iin
ſtum contra infideles. tunc ceſſar ꝛemedium buiꝰ.c.
2 babebunt locum alia ꝛemedia. Et ſi dicis ſi bellũ
eſt iniuſtum peccant moꝛtaliteꝛ hbomines pugnando
et pꝛopteꝛ peccatũ moꝛtale et gꝛane ſicut iſtud po
teſt quis excõicari. ar. c. nouit de iudi. Solunio faci
lius eccleſig ſe impedit 9 iſtos baliſtarios ꝗ connꝛa
alios. E tem ſolet plus timeri ꝙ ſpaliteꝛ iniungi
tur ꝙᷓ quod geneꝛaliteꝛ impeꝛatur ut in. c. ſi aduer
ſus g de heꝛeticis.⁊ in.c.qꝙ;.xxxiij .diſtin. vnde ut
bomines ſibi magis pꝛecanerent noluit h papa ſ P
liteꝛ pꝛonideꝛe agueꝛſus iſtos baliſtarios il gl.
ultima in fi. ex hac glo. colligütur due opiniones.
prima ꝙ nbi hec neꝛba pꝛecipio ſub excoicatione

nel anatbemate nel ſimilia pꝛoferuntur a lege non

incidũt ĩ excõicationẽ ipſo facto ſed ofacieng excõi
candus eſt. ſecus ſi ꝓferunt᷑ ab hõie. Scðda opi.
ꝙ indiſtincte nunq; inducani excõicationẽ: ſʒ ↄfaci
ens ẽ excõicãdus qſi ſit quedã ſuperioris ominatõ
inferẽdi excõicationẽ ↄfacienti.ſicut in ſimili dẽ an
iudex pꝛecipit ſub pena mille libꝛaꝝ.nam ↄminatio
eſt non ſnia. optime facit.C. cõmi uel epiſtolas 2c.
peꝛ totum.hanc opi.appꝛobat glo.⁊ ideʒ tenet j.C.

.ij. de ma.contrac. contꝛa inteꝛdic. eccle. ⁊.c.ſicut de

ſimo.vide glo.lviij.diſtin. ſalonitane.hᷣ opi.placet
Hoſtien. in dubio quando non apparet de menie
pꝛoferentis.ſecus nbi appaꝛet de mente que ex cix
cũſtantijs colligitur: puta quia dixit excõmenicatio
nẽ nelle pꝛofeꝛꝛe uel pꝛotulit hec ueꝛba cũ ſolẽnitate
2 dicit ꝙ ſtandum eſt declarationi ipſius argn.i.c.
cuꝛe. xi. ꝗ.iij. ⁊ in.c.poſt ceſſionẽ de pꝛoba.ſed ante
declararionẽ excuſatus eſt ſubditus cõtraſaciens n
geꝛens ſe pꝛo excõicato.quod nõ.quia ſepe accidit ·
Hominꝰ Anto. addit nnum vᷣbum: ? vr ſatis fnil
ſe de mente Hoſti. dicit eiʒ ꝙꝙ ubi ſuperioꝛ pꝛemiſit
canſe cognitioneʒ: uel cum ſolẽnitate pꝛorulit illa vV
ba. puta accenſis candellis er extinctis uidetur tunc
pꝛoferri excoõmunicatio ipſo facto:quia a lege ñ po
ruit pꝛoferri talis ſolẽnitas: et ideo innaluit forte ta
lis opinio ꝙ aliud qñ a lege pꝛoferuntur iſta neꝛba
et alið qñ ab hõie. dubito iñ ð dicto Hoſti. ubi di
cit ſimpliciteꝛ ſtandum eſſe dicto ſuperiorum ipo fa
cto. nam illud dictum admitteꝛem. vbi nõ imineꝛet
gꝛane periculum contrafacienti. ⁊ ita ĩtelligo hec iu
ra allegata peꝛ eum. ſecus ſi graue periculum imine
ret. finge enim ꝙ contrafacienti ante declarationeʒ
fuit collatum beneficium.nam ſi erat excõicatus col
latio non tenuit.⁊ ſic ſuperioꝛ poſſet peꝛ ſuaʒ decla
rationem gꝛane pꝛeiudicium infeꝛꝛe: quod non eſt
tollerandum. argu. vi. q.ij. peꝛ totum. Ciꝛca hoc im
qurius eſſet dubitandum in quibuſdam acubus ex
quibus peꝛuenit qñʒ homicidium.
. . 6⁶

¶ Ge adulterijs ⁊ ſiupꝛo ſeica.
Supꝛa niſum eſt de homicidio:et de qui

buſdam artibus ex qnibus prouenit quandoqʒ hõi
cidium. ſed quia ſecundum ordineʒ decalogi.i legis
antique continentis decem precepia poſt homicidiũ
ſequitur adulrerium ſen mechia: ut patet ibi non oc
cides non mechaberis.ideo poſt homicidium ſub
mittit hic de adulterio.⁊ quia ſub nomine mechie
omnis illicius coitus continetur. ideo ſubijcir de
ſtupro.xxxij.q.iiij. meretrices. Et ex hac comi
nuatione ⁊ ex illo tex.colligitur ꝙ omnis illicitus
coitus ſen quelibet fornicatio preter nxoriam eſt ꝓ
hibita de iure diuino ſaltem interpretatiue a deo ꝙ
etiam concubinatus reprobatus eſt. de quo vide
tex. cum glo.nõ. xxxij.q.iiij.in.c.nemo ſibi blandia
tur. uide per Joban Andreã. in regula ſine culpa
lib. vj. in mer. poſt Hoſtien. nam ut euitaretur bec
ſimplex fornicatio que committitur inter ſolntum
2 ſolutam inductum eſt matrimonium ſen ſecunda
cauſa matrimonij iuxta illud habea unuſquiſqʒ ſu
am cauſa euitan di fornicationem. xiij. diſtin. nerui.

ſe prima cauſa fuit ſuſceptio ſobolis. de quo uide

glo.xxxli.dij. in ſumma.
HMoc. c.
ꝗ ſeduxeꝛit. Hoce

ponunt penam ſtuprantis uir
ginez .⁊? ſũmo utrũqʒ.c.ſic. Siu
prans uirginem tenetur eam do
tare ? ducere in nxorem.⁊ ſi non uult cum ea con
trabere uitra dotem corporaliter caſtigabitur boc
dicit. ¶ Mota primo ibi ſi ſeduxerit ꝙ diſpoſiiio
huius.c. hʒ locuʒ cnin uir ſeducit ⁊ decipit nirginẽ.

¶ Quid at ſi non ſeduxerit: ſed illa ſponte acqeuit

dic ꝙ adhuc habet locum iſtud.c.quia nirgo ſemꝑ
preſumitur ſeducta ? decepta. nam ſi non eſſent in
ſi die po nines tantum facinus non perpetrarent:
ut dicit tex. in. l.unica. C. de rap.uir. uide glo. in re
gula ſcienti li. vi. ¶ Nota fo ꝙ peccans mortali
ter cum mulier̃ dicitur cum ea dormire quaſi extꝛa
ctus a dei contemolatione z eius pꝛeceptis. unde
in ſcripturam peccans morraliteꝛ dicitur dormire:
uenialiter uero dormitare. Juxta illud doꝛmierunt
27 doꝛmitaueꝛunt nam ad diſpoſitionem buius. c.nõ
exigitur doꝛ nitio:ſed ipſa defloratio nirginitatis.
ot tertio caſum in quo uir tenetur dora
re uxorem. non ſolum ergo tenetur eam ducere ſine
dote. ⁊æ ex bonis pꝛoprijs alere iuxta nota.in. c.per
tuas de dote poſt diuoꝛ. reſti. ſed etiam tenetur ſibi
conſtirtuere certam dotem ut ſic ſoluto matrimonio
aliqno caſu dos illa ſic conſtituta redeat ad mulie

rem ⁊ lucri facit eam propter delictum uiri. ¶ W

ultimo quod ad dotem conſtuuendam inſpicitur
conſuetudo regionis que uariatur ſecundum digni
tatem puelle ⁊ facu tates ipſius. C Iiem ſi non cõ
trabit iſte cum illa debet tanto plus dare quanum
oporteret dare propter deflorationem: ut ent bic
doc.⁊æ bene nam maior dos requiritur pꝰdefloratõ
neʒ cũ uergitas ſit fa doſ. B qro qꝛ tex. diẽ vgi
nem qꝗ ſi uir negat eã vginem fuiſſe: an mlieri ſen
pf̃i h̊ aſfẽti ĩcũbat ꝓbatio. DOoc.cõir ꝙ n qꝛ pſũiĩ
vgo ex ꝗ' bẽbat ꝓ nirgie. 2 iputet iſti q abuſus ẽ.
nã rõe hꝰ delicti ꝓbatio trãſfert᷑ i eũdẽ.ꝓ h̊ bonus

.

mg . ,
mas Dauleiman
cigrci uvnrnen
uglergd vonehen
lario qud anane
timm ticl ngmue
roneummnnin niſarod⸗
muninon

cuijad twe oc Nne⸗
crcoflonn O vbi co

munten aizdlie ur ana
moncepaen tnenmn connj n.
Avun vrſewen (anca initns do
4oNogisen guela (OoKrN
toa NolrbaN Urinniddenad
canonicegein ornmnier non e

imr ſtum ter Popie ſu loge

runit uiginen uuloprredente n
m Ngoſ inſher go ni
boyumm ame conuamm maminon
l ſnſeuicula onanoen
tvoſa pl in cotema manio. a
meſeun deprſenn:ed confen
inoriupunuir corfnanr anin
Utſſeinenzmlerindeitne
rmINMſtontd nn
lne Nhünno Rmdmin ai
emn gun keulamtlm
us marrimonii⸗
Nriunnmnnr, ſakerl
wre ſcedo in

imcepa bot imnitgo. ina
tufeni onaio Piing 6, e

largbh niman ſn

Enio an lenenm:
tn
iegitig .
. ſonſtet nrchir s
teatiher e 8
nistnamn
nmugat, d d

dunnl n Aoh

Mnnn
remnde
N Cnminin ner ſConn

ne⸗ Müninoriunmten
ecun
niu bben npſenig
nnnangnnnſcinem
ſlcgnoſchoſs, e once

ſachneit hu,
elegif

nt penun ſopronns uir
5Kſüno unücg .c Gin
NSuroinen wrent eun do
nAADNAtnentn
Croröinn higtwrn det
obil ſoönenngg hoſno
mur ſednet? denpi urgre,

dunnit d u onraddn.

nn d OnioA
umm unſN A

uius n mnne

p ir iteg, ie
ſo eclans nortal
neacornne oaſtenn
4 Eus Pucchisni
Norrtünndcmmr Conften
1c Nonn dos Comanm
1Atholtorenbans
lpaccforno⸗ Oronens.

ſumin ovol wr A
mummmanatal

WWe adualterijs.

tex. in. c. unico nt eccle. bnſi.? de deſpon.ĩpn. conti.
nebat᷑. ed ultra alios quero de notabili.æ quo
tidiana qõe.pone ꝙ quis contraxit cum uirgine co
ram patre:nunquid pater tenet eam dotare:nucel iſte
qui contraxit cũ ea:an ſtabit ſine dote.gl.nõ.xxxij.

.q.ij. c. fi. dicit ꝙ pater tenet eam dotare:quia mu.

lier ſine conſenſu patꝛis poteſt contrahere matꝛimo
nium de iure diuino ⁊ canonico.xxvij.q.ij. ſufficiat
ſed pater tenetur dotare filias ſuas.l qui liberis. ff.
de ritu nup.æ. l.fi. C. de do. pꝛomiſ. ergo zc. quod
tenet glo.xxxvi.q.i.de raptoꝛibus. Addit tam unũ
neꝛbum ꝙ ſi puella eligit ſibi ſponſum ſuo generi
ſeu moꝛibus indignum: ꝙ runc pater non tenetur
illam dotaꝛe. Oar. in.l. obligationum. ff. de ueꝛbo.
obliga. dicit ꝙ ſi puella non conſtituta aliqua dote
nupſit ꝙ pater non tenetuꝛ eam dotaꝛe:quia ceſſat
ratio quaꝛe pateꝛ tenetur eam dotare:exquo reppe
rit uirum ⁊ ſic ſentit ꝙ maꝛitus tenetuꝛ de ſuo ſub
ire oneꝛa matꝛimonij: quod placet.nam impntandũ
eſt uiꝛo contꝛahenti matꝛimonium ſine dote tacite
enim nidetur ſe obligaꝛe ad ſubeundum oneꝛa ma
timonij:ad hoc quod nõ.in dicto.c.per tuas.æ.il.
ſi cum doteʒ.ff.ſo.matꝛi. Sed ubi conſtituit pnella
ceꝛtam dotem:quia aliteꝛ uir cum ea contꝛabeꝛe no
lebat:tunc pateꝛ tenetuꝛ eaʒ dotar᷑̃.⁊ nota bene hoc
dictum ut ſeꝛuetuꝛ cautela in iſtis nuptijs clandeſti
nis ⁊ coniugijs:ut puella conſtiruat certam dotem
uiro ⁊ nota hanc limitationem ad illam glo: iuris
canonici:quia cõmuuiter non ſolet allegari. itelligo
igitur iſtum tex.pꝛopꝛie ſicut loquitur quãdo deflo
rauit uiꝛginem nullo pꝛecedente matꝛimonio inter
eos: ¶ In glo. fi. in fi. hec glo. uult hic diceꝛe ꝙ ſi
donatuꝛ ante contractum matꝛimoniuʒ aliquid mu
lieri ſen ſponſe:tũc nalet donatio ? res donata po
teſt poſtea capi in dotem a maꝛito.ſed ſi donatio ñ
ſoꝛtituꝛ effectum de pꝛeſenti:ſed confeꝛtuꝛ in tempꝰ
matꝛimonij.utputa uir confiterur animo donandi
recepiſſe in dotem mille æ in ueꝛitate nibil peꝛcepe
rit:tunc non nalet iſta donatio:quia dos nõ poteſt
ſine matꝛimonio cõſtitui:ut in.c.⁊ ſi neceſſe de do.
inteꝛ uir.æ uxo. unde uidetuꝛ collata iſta donatio ĩ
rempus matrimonij: quo rempoꝛe donanioo eſt ꝓhi
bita inteꝛ uiꝛum ⁊æ uxorẽ. ff. de do.inter nirũ æ uxo
rem.c.fi.⁊ peꝛ hoc ſentit glo.ꝙ in caſu huius c.de
beꝛet fieꝛi donatio pꝛius q; contꝛahatuꝛ marꝛimo
niuʒ. ſed ceꝛe gloſa uidetuꝛ eꝛraſſe:quia non eſt pn
ra donatio cum teneatuꝛ ad hoc ex debiro: ⁊ in ne
ceſſitatibus nullus eſt liberalis.ff.ð ali.⁊æ ciba.lega.
.l. i. Nem facit tex. duʒ dicit dotabit eam:= ſic ſatis
eſt ꝙ confiteatuꝛ ſe habeꝛe doteʒ nomine mulieꝛis.
puta mille.ſed in alijs caſibus porerit pꝛocedere di
ctum gloſ.ut.l.i.?z.l.quod ſponſe.C. de dona. inteꝛ
niram ⁊ uxoꝛem:⁊æ quod ibi nõ.quod limita nt no
tat Hnto.in.l.ſi diuoꝛtio.ff. de neꝛbo.obliga.⁊ ðᷣ
boc eſt glo. oꝛdinaꝛia que eſt ſingularis in.l.ſi uolũ
tatem. E. de dot. pꝛomiſ. nam ſi uxoꝛ eſſet de nobi
lioꝛi genere:tunc poſſet aliquid dari et dos auge
ri: quia illa nou eſt pura donatio: ſed remunera
tiua ut acquirat ſibi amicos potentioris geneꝛis
et inter nirum et nxorem nuda dõatio eſt prohibi

ta:æ non ꝛemuneꝛatiua.qð nõ.quia facit ad multa:
quod maritus poſſet dõari nxori:æ ecõtꝛa precedẽ
tibus aliis meeA glo. ij. ĩ fi ſi nir contꝛahit
cum puela et cõſtituit ſibi dotẽ euadit penam:al ãt
punitur nt ĩ.c.ſe.⁊ hoc intellige de iure canõico.de
iure ãt ciuili aliter punitur ⁊ artiꝰ ut ĩ.c.ſe.quod nõ
Abbas.
9 Summatũ c. S. ĩ. c. ꝓx.
Eruenit. s Prino q, deſlo
rans uiꝛginem nõ còpellit᷑ oĩo ↄheꝛe ceium

ea: ſed ſi non ułt pheꝛe pnnituꝛ ut hic hẽtuꝛ.¶ Se

cundo collige papam poſſe moliꝛi æ modeꝛaꝛe du
ritiam ⁊ rigoꝛem iuꝛis ciuił.qð uidet᷑ pꝛocedẽ ĩ ſuo
tm foꝛo.nam in foꝛo ciuili ſeꝛuabit̃ ſua lex ex qꝰ nł
lũ ex eiꝰ obſeꝛuãtia iminet peccaiñ:ut nõ gl.ſingula
riteꝛ in rgla poſſeſſoꝛ de ꝛc.inꝛis.li.vi.⁊ ſic uidetuꝛ
ꝙ boc ⁊ ſequẽs habeat tin locũ ĩ teꝛꝛis tempoꝛalłr
ſubiectis eccleſie ſʒ ĩ tꝛis ĩpeꝛij fuabit᷑ ius ciuile de
q ĩ gl.i. ¶ Quõ ad declaꝛatõem ſie nũquid in di
ſtincte iſte in monaſteꝛium detrudi debeat ſi nõ uult
cum ea õhẽ. Inn. iʒ ꝙ fit derꝛuſio ſi ñ ult daꝛe do
lem. ar. S. c. ꝓxi.ſed non declarat an ſufficiat dare
dotem ad euadendum oẽs penas nec doc. ałr decla
rant ſʒ puto ꝙ ſola dotis cõſtitutio nõ ſufficiat cuʒ
geneat᷑ eam dotare:⁊ ducẽ in uxorẽ.ſʒ ſi nõ ulłt õbẽ
dʒ eam dotaꝛe: ⁊ ẽt coꝛpoꝛalłꝛ caſtigaꝛi:ſed detruſio
pot᷑it uitari fm illam opi. Inn.nõ.n.delictuʒ ſuffi
ciẽter ur̃ punitũ ex ↄſtitutõe dotisꝛqꝛ ꝑſona puniri
dʒ qᷓ deliquit:æ nõ burſa.¶ Ex pꝛedẽis põt colligi
pena cleꝛici deflorantis nirginẽ.æ dicit Joã. and.
magiſtrũ ſuũ dixiſſe ꝙ cum ipſe nõ poſſet eã ducere
in uxorem deberet corporaliter fuſtigari ur hic ar.
in.c.iij.ðᷣ calũ.ego puto ꝙ poterit compelli ad ↄſti
tuendam dorẽ:qꝛ ↄctꝰ mẽionij non cadit ĩ eũ:tam
doris ↄſtitutio ſic cum q̃ſi pro iterreẽ mulieꝛis iſta
pena ſit ſtatuta:⁊ clericus bñ põt puniri pecũialiier
maxie ꝓ intereſſe alteꝛius ut ĩi.c.finẽ de do.⁊æ ↄtu.ðᷣ
offi. ordi. dilectus æ de penis ʒ. Itẽ hoc delictum
E ſufficieſ ad ðᷣpõitõeʒ iuſta ea que płe dico de iud.
at ſi clerici. n glo.i.ibi ut relegetur. dic etiã ꝙ;
publicatuꝛ dimidia paꝛs bono? ſuoꝝ ut habetur ĩ
loco.j.alle.per gl.⁊ hoc qn ꝑſona eſt honeſta. ſi ni
lis ſubijcituꝛ uerberibꝰ ut in glo.quilibet iñ punit
capite ſi uiolentiã intulit ⁊ hoc de iure ciuili: ge iur
autẽ canonico pꝛocedunt iſta capitula. ¶ In glo.
ij. in fi.hoc pꝛocedit quo ad teꝛminos hniꝰ.c. quia
iſta capitula loquũtur tin de nirgine.ſʒ quo ad aliã
diſpoſitionẽ ſtupꝛũ cõmittit᷑ nedum in nirginẽ: ſʒ ẽt
in uidua honeſta ⁊= cũ puerpera ut.l.inter liberas.g
.i. ff. ad iul.de adulte.l.ſtupꝛum.ff. eo.

Uaritus retinens adulteraʒ
J Uir. coniugem non peracta penitẽ
tia particeps eſt delicti.ſecus ſi egit peni
tentiam: non tamen debet eam ſepe recipere. diſtin
guitur ſecundum membꝛum ibi quid ſi. Mota
pꝛimo ꝙ maritus retinens uxoꝛem perſeuerantem
in adu terio peccat.nam uidetuꝛ quaſi eno uxoꝛis:
2 facere cã queſtus ¶ Nẽ nõ. nõ eſſe paꝛcendũ ei
qui deliquit pluries.nam delicta impunita tꝛanleũt

„ „ -—

in exeplũ facit optime.:.iij. C. de epiſ.audi.nõ eim
eſt miſeꝛẽdũ illius qui impnnitatẽ delicti magis con
ſuetudini ꝙ; emendationi imputauit: ſed quia tex.
H loquitur in niro ſciẽte dubitatur quid i ignorqte

comuniter tenet ꝙ tũc nõ habet locũ hoc. c.qꝛ pec

catũ nõ comittitur ſine uolunrate et ignorans non
conſentit.xvV.q.i.in prin.⁊ hoc uerum quo ad cui
pam.ſed bigamiam contrahit.xxxiiij.di.ſi cniꝰ ⁊ nõ
in. c. ij. de biga.ubi de hoc. ¶ Item dubitatuꝛ nũ
qnid mariius poſſit uxori manenti in foꝛnicatione

neceſſaria pietatis canſa tribneꝛe. dicũt doctoꝛes. ꝓ/

ſic. ſed non debet ſecum maritali affectione adheꝛer
Ego diceꝛem oppoſitum:quia foꝛte adminiſtratio
neceſſarioꝝ dat ſibi cauſam peꝛmanẽdi in peccato.
nam ntilins eſurienti panis tollitur: ꝙ; ſi de cibo ſe
curns iuſtitiam negligat.v.q.v.in.c.non omnis.⸗
male meriti egeſtate debẽt laboꝛaꝛe.ut.l.bona fides
ff. depo. ¶ gloſa in ueꝛbo debet in fi. Mota
ꝙ ueꝛbum debet impoꝛtat honeſtatem. ⁊æ non neceſ
ſitatem.concoꝛ.c.i.de deſpon.impu.ſed ꝛegulariteꝛ
ubi materia eſt indifferens impoꝛtat neceſſitateʒ.iia
dicit glo.nõ.in cle.attendentes de ſtatu ꝛegu.quam
nõ. bene pro ſtatutis. Abbas.

2Eyps Diꝛene eſt uel poreſt ſic ſũ
Aritis * mari. aritus pꝛopteꝛ
ſuſpitionem poteſt accuſare uxoꝛeʒ ð adul
terio:et in accuſãdo pꝛefertur ceteris.hoc dicit.nõ
diuidit̃ nec aliquid nõ. n glo.i ibi niolenta.nã
niolenta pꝛeſumprio ſufficit ad condemnandũ.ni in
c.litteris ⁊ in.c.affeꝛe de pꝛeſump.maxiĩe in adulte

rio ⁊ foꝛnicatione cum directe ꝓbari non pni:quig
non cadunt in ſenſuʒ teſtis. de teſti. pꝛeteꝛea. ¶ In

glo.ij.in fi.de hoc an hodie maritus ſe iſcribeꝛe de
heat ad penã talionis cũ accuſat uxoꝛem de adulte
rio:⁊ an libellus ſit offerendus dic ut in.l.miles..
ſexaginta. ff. de adul. z. c. tue allega. in glo. æ poteſt
intelligi iſte tex.ſecundum doctoꝛes. ꝙ admiituniur
maꝛiti plus ceteris.quia poſſum accnſare ad ſepaꝛa
tionem thori:et ad hunc effectum nõ adminuntur
alij cũ eoꝝ non inteꝛſit:ſed ad penam legalem infli
gendam ad mitti᷑ quilibet idoneus ut in.l.ſi maritꝰ
la pria. ff. eo. ⁊ ſic põt intelligi iſte tex. Innocẽ.que
ſinit. S. c. i. ?⁊ Vo. an. hic nũqᷣd ſicut pꝛopteꝛ adulte
rium ſeparat᷑ coniugiũ quo ad thorum:ita ⁊ propt
crimen ſodomiticũ. Inno.tenuit ꝙ non. nam ꝓpt᷑
nullum crimen ſeparari debet matrimoninʒ qno ad
thorum cxcepto crimine adulterij:mſi maritus ad
illud peccatum traheꝛe nellet. xxviij. q.i.idolatria et
ſic intelligunt. c. omnes cauſationes.xxxiij qneſuõe
Vij. et ibi etiam ponit quid de pollutione manuali.
et fuit hec opinio ipſins glo.in dicio.c.omnes accu
ſationes ubi glo. tranſit allegando aliqua iura pꝛo
3I contra ſed Hugo ⁊ Lauren. tenuerunt oppoſitũ

2 idem Jo. cald hic ⁊ archidia.in illo.c. omnes. et

do. Anto. bic qnia nomine adulteeij ſen foꝛnicatio
nis compꝛehenditur omnis illicitus coitus. xxxij.q.
vij.c.non ſolum ea.canſa ⁊ queſtione.iiij.meretri
ces ⁊ hanc neriorem puto.nam maioꝛ iniuria ifert
matrimonio ex nefando crimine contra naturam

i; ex crimine naturalr commiſſo: cuʒ antem yps di
xit ꝙ ex cauſa fornicationis licitum eſt uxorem di
mittere uidetur intelligere de qualibet fornicatiõe.
nam ſatis nidetur formicari iſte i corpus ſuũ.æ iſta
Vr opinio cõior. .
Ignificaſti Sacerdoti adul
terio infamato in
dicitur purgatio quam ſi preſtiterit ĩ offõ
imittitnꝛ: alias ab ipſo ſuſpenditur. ſic cõir ſũmat᷑

ſed iſta ſũmatio non continet in ſe dubitationem.
nñ ſummo ſic nidelicet. Ad ſolam mulieris cõfeſſio

nem aſſerentis ſe commiſiſſe adulterium cum ſacer
daote non debet ſacerdos puniri ſʒ ſibi ifamato põt
ſindici purgatio quam ſi pꝛeſtiterit abſoluitur. defici

ens neꝛo ſuſpenditur ab offõ.ſᷣa pars ibi ideoque.
primo ꝙ ex ſeminis emiſſione pollnũ ecclła
2Z eget reconciliatõe:non ſolũ cũ a principio eſt pu
blicum ſʒ ẽt cum ex poſtfacto uenit in noticiaʒ ut h.
Si vo gelictum ſemper eſſet occultũ:non eſt neceſ
ſaria reconciliatio:qꝛ in vVᷣitate eccleſia non polluit᷑:
qꝛ que ſãcta ſũt coinqnari non poſſũt de coha.cle.
7 mu.c.ueſtra.ſʒ quo ad nos ad terrorẽ dicitur pol

lui.de quo nide glo.in.c.unico de ↄſecra.eccleſ.nuel

al. li. vj. ¶ Iem nõ.tria mala que inſurgunt ex pu
blico crimine ſacerdotis.nã primo alioꝝ maxie lai
corum corda ſcãdaliʒãt᷑. fo uituperat᷑ oflm ? ordo
clericalis. 3 pꝛeſtatur alijs materia ⁊æ licentia peccan

di Juſta illud ſiquis ex uobis peccauerit faciet ölin
quere populum ut in.c.magne de uoto. ¶ ltimo

nõ caſum in quo deficiens in ſe purgando de adul
teꝛio ſuſpenditur ab offo. ¶q Sʒ ↄtra hoc op.nam
uidetur ꝙ debeat deponi.qꝛ deficiens in purgatiõe
punitur ut conuicius nt in.c.accedenſ de accuſa. ſʒ

conuictus de adulterio debet deponi ut in. c. cum
non ab homine de iudi.ergo ⁊c. So.dicit. Hoſti.

quod iſte potuiſſet grauins pũiri. ar. de coha.cle.?

mu. c.ſi qnis. Jo. an.dicit ꝙ ubi agitur ad certam
penam:tunc deficiens in purgatione punitur ut cõ
nictus:ſed nbi non agitur ad certam penam: iunc
habet locum quod hic dicitur. unde propter infami
am iſte debebat ſuſpendi ab officio.ſi ergo in pur

gatione deficit:ſatis eſt ꝙ ſuſpendamur.nõ hoc dic
tum ⁊ limita nt dixi in.c.accedens prealle. ¶ Secũ

do oppponitur exquo enim conſtabat ex confeſſio
ne mulieris debebat iſte ſacerdos puniri. Solutio
non ſufficiebat ſola confeſſio mulieris. prio qꝛ mu
iieꝛ de ueꝛbo ſig. foꝛus fo quia ſola.nam uni ſoli n
cꝛeditur quãtumcunqʒ idoneus ſit ut in.c.licet ð te
ſti.ʒꝰ quia erat particeps criminis:et confitebatur
delictum ſuuʒ.ut in.c.i.de confeſ.⁊..de teſti.ueni
ens. Et ſi diceꝛes quare eꝛgo audiebatur h̊ mulieꝛ
cum allegabat turpitudinem ſuam contra.c.cum ſu

per de conceſ.preben..l.de tutela. C. de iĩ ite.reſti
tu. ¶ So. ratione peccati hic auditur. Et an ? ꝙᷓ;
do muſier poſſit teſtificari uide in.c. quoniam æ in
.c. tã literis õ de teſti. ¶. Varto,oh Vr ꝙ iſte
ſacerdos cui mulier fuit ↄfeſſa non debebat pãdere
delictum in penitentia ſibi ↄfeſſũ z detectum ut i.c.

oĩs de pen.⁊ re. So.hoc fec ex ↄſenſu mulieris:ut
pʒ in rex ¶ In. ij. glo. in fi. dic ꝙ illa iura parum

7

nrelenimi

nfeiurzniem mini.
tlergenetus Conimrconi
eri non leiſ⸗
launr diaidunr ouind facn man
os caio bl ouo⸗ ra (M.
pſeertöcme aici donett
Gut non ad deitione narinſed
ogeri 1 adoter eöicanon⸗
bes unii azin avo ider acl
cione ſp vos föeaduimn
Pnuckicebcor in
aidejtwy inprgircead
cgiur e lemnoni thvn
nnulben ſpurunonee nhhibni
Ganoin itos anlteros e nen

ereſſen mdilai dimi
„ 71⸗ 1
nlani wuti irl ci l non

Feirinſieibe i t bi,

ſattſegnn ſtdini ninonij
un deſete ſranits ceſen

lacan .

ncnr e n ace e
mumigreininener Pr
nsirino ſor nare i
ſongen Cfmntordo
. ismumathenafcten
Sernddsetngiiadin

tnnemngre erodne

cfcins igleorannio te n
Poßß (Gonmboroptun
Cyan orctſns n emntir
gri utdnicn/
n r ii
wci odii Euft.
iuspüliar deohn
n migimad aun
Rprgioepwitn c
mad run Nenne
cRäm Mepahnfm
ndi woſfcoſicgoin u

r obor dl

as⸗
nben
dnb

faciũt q;tũcũqʒ eni plures teneant᷑ ex cõi delicto ꝓ
batio facta unũ quod plus eſt nõ facit fidẽ ali
nn: qꝛ foꝝe ille fuit conuictus ex falſis ꝓbationibꝰ
ut. l. denũciaſſe. ff. de adul nbi plus ꝓbat᷑ ꝙ etiaʒ ſi
muſier fuiſſet cõuicta ĩ iudicio ꝑ teſtes:talis ꝓbatio
nõ ſufficeꝛet ſaceꝛdotẽ:qꝛ res inter alios acta zc̃.
nide tñ ad mateꝛiã qðᷣ nõ.in. c. pe. de re iudi. æ in.I.
ſepe. ff e.ti. D glo pe m fi. nõ. ꝙ ſola confeſſio
paiticipis criminis nõ eſt ſufficiẽs canſa ad canſan
dũ infamiã ? ad inducendũ ad puꝛgationẽ ei quem
dicit eſſe paꝛicipẽ.uide qð nõ.i.c.i.de ↄfeſ.= i. l. fi.
C. de accu.poſſet iñ tex. intelligi qn ex confeſſione
mulieris infamia tranſiuit apud bonos æ gꝛaues:z=
iminebat ſcandalũ euitandũ.etiam ſine alia infamia
inducit̃ pnꝛgatio:ut in. c.inter.de purga.ca.dixi ple
ne in.c.qualit᷑ æ qn.j.de accuſa.

Ntelleximus. Mulieꝛ petẽs

ꝛeſtitnutionẽ ma
iri repellit per exceptionẽ adulterij mani
feſti niſi ⁊ ipſe nir adulteratꝰfuerit:⁊2 pꝛobat.uł ſum
ma ſic ⁊ geneꝛalius Coniunx coniugẽ de adulterio
impeter̃ non poteſt. ſi ⁊ ipſe adnlteꝛiũ cõmiſiſſe con
nincatur. diniditur pꝛimo facti narratio. ſecundo in
dicis datio. ibi quo circa. ¶ Mõ. pꝛimo epᷣm loci
poſſe excõicare laicũ pꝛopter adulteriũ: naʒ ut h̊ öẽa
inuit non ad petitionẽ mariti ſed ex officio ſuo epᷣs
adulterũ z adulterã excõicarione aſtrinxit. 2 ſic ha
bes unũ caſuʒ in quo index eccleſiaſticꝰ haber iuriſ
ditionẽ ſuꝑ laicos.ſ.rõe adulterij. ⁊ iſtum tex.iduco
ʒ JYo. an. in. c.fi. de fo. cõpe.li.vi. ubi dixit eccleſia
ſticũ iudicẽ ſe non impedire de adulterio:niſi quate
nus agitur ad ſeperationẽ thoꝛi. hic enim nõ ageba
tur ad thoꝛi ſeparationẽ:⁊ nihilominus lata fuit ex
cõicatio in iſtos adulteros.æ non ſolũ in mnlierem
que receſſerat a uiro:ſed ẽt ĩ adulterãtẽ ſecũ: qð eſt
ſingulaꝛit᷑ notãdũ. facit. c.i.de offi.oꝛ. Er rõ q̃re ſe
ipedit in iſtis caſibus õ laicũ ⁊= nõ ĩ alijs criminibꝰ
põt eſſe:qꝛ ꝑ iſtud crimẽ mr̃imoniũ niolat quod eſt
unũ de ſeoptẽ ſacramẽtis eccleſie:ut i. c. debiium. de
biga.vñ q̃ſi ipſuʒ ſacramẽtũ niolat᷑.pꝛo hoc de fo.
ↄpe.cũ ſit. t ꝙ adultera petens abſolutio
nẽ ab excõicatiõe dʒ pꝛiꝰ abinrare adulterium.i. cũ
iuramento renunciare pꝛomittendo de nõ redeũdo
amplius ad enndẽ. æ fit iſta abiuratio quãdo timet
de reditu ad eundé. de quo in. c. clericos. de coba:
cle.æ mu.¶rHnõ.tertio ꝙ õ petentẽ reſtirutionẽ cõ

iugis obſtat exceptio adulterij manifeſti: ?2 ſic petẽti

reſtitutionem obſtat exceptio defectus pꝛopꝛietatis
notoꝛie ſiue ſurgat notoꝛietas ex euidentia facti: ſi
ne per paatis confeſſionem. ↄ quẽ agiiur. cõcoꝛ. c.ſi
gnificaſti. S. de diuoꝛ. æ qdᷣ nõ. Inno.de fi. pꝛeſby.
conſtitutis. Et nõʒ hoc etiã pꝛocedere qñ notoꝛieta
tis defectus nõ eſt ſuper torali defectu ipſius iuꝛis.
nam pꝛopter adulteriũ nõ diſſoluitur matrimoniuʒ
in totũ ſed tin quo ad tho. xxxij. q. Vij. in. c.i.? mn
exceptio adulterij manifeſti obſtat petenti reſtiturio

nem. facit. c. ad decimas. de reſti. ſpoli. li. Vi. WrSES

nõ. ꝙ petenteʒ reſtimtionẽ cõiugis nõ põt lobijci

de a dulterio notorio. uel ꝑ euidentiaʒ rei nł ꝑ cofeſ
ſionẽ partis. vn teſtes nõ poteſt probari ad impe

dieẽdam reſtitutioneʒ ſpoliati.? hoc iõ qꝛ ſoliario
priuilegiata ẽ. ut in. c.fi.de ord og hicn no
caſun in qꝰ cum dolo ↄpẽſat᷑:⁊ ðᷣlictũ cum delicto.
7 aduerte qꝛ hoc indiſtincte nõ procedit:nam ſi age
