2 quid ſit notoꝛium ignoꝛamus:⁊ ideo debet requi
ri iudicium eccleſie in ſeparanione rann ſacꝛen eni:
non tamen inteꝛim debent ſibi debitum reddeꝛce ſi
firmiteꝛ cꝛedunt parentelam eſſe inteꝛ eos ut in. c. ſit
teꝛas de reſtirurione ſpo pꝛo hoc quod di
citur in Go ſegu mti glo.iij.in fi.ſed contra
banc ſo. glo.æ iex. opponirur. nam perenn reſluuno
nem obſtare debet quo ad omnia excepno defecius
pꝛoprietatis notoꝛie: ut eſt textus in. c. ad decimas
de reſtitunone ſpoliatoꝛum li.vi. optime facii infra
c.p:oximo:ubi adulteꝛium notoꝛiuʒ muliens obſiat
eidem petenti maritum reſtitui: dicit ibi Innocen.
hoc pꝛocedeꝛe nedum in cauſa matrimoniali:ſʒ in
qu alibet alia.hoc contrariuʒ difficillimũ eſt æ uario
modo peꝛ modeꝛnos ſoluitur hic æ in.c. ſequenti.
Mꝛimo dicunt ꝙ iſte textus non dicit exceptione
non obſtante ſed ꝙ mariius nõ debet dimitteꝛe uxo
rem etiam ꝓpteꝛ parentelam notoꝛiam ſine indicio
ecclclie:nam ſi bene pondeꝛatur textus hic non exci
piebatur de parẽtela notona. cundo ſolui ꝙ
paꝛentela obſtat matrimonio quo ad carnalem co
pulam non autem quo ad mutua ſeruitia. nam po
teſt quis habere mulierem ut ſororem quam non
poteſt habereiut uxorem:ut in.c. conſuliatoni ſu
pꝛa de fri.⁊ male.et ſic hec exceptio noꝗ ude
bat ex toto defectum pꝛoprierans Ta zis ſolms
quod hic loquitur de nororio pꝛeſumptionis que d
certitu dinaluer probari non poteſt. Contrarium ꝓ
ce dit in notorio facti quod clare pꝛobari poreſt.
HMec ultima ſo. non multum mihi placet. qꝛ hoc no
torium ſufficir ad diſſolunonem matrunomij ſine
alia pꝛobatione:ut patet hic in fi.c.ergo debet ſuffi
cere quo ad repellendam coniugem a peutic ne reſti
tutionis. Et ideo tene pꝛecedentes ſolunonis: et ſic

babes clare intellectum buius. c. quod a pleriſq;

8

¶ De d

difſicile reputari ſoler. Abbas.

tens ꝛeſtitutionem.

—, ,—

uortijs.

mariti ſi notorie fomicata ẽ æ maritus cõ

tinuit. Cõmunis diniſio: fa ibi cõſuliationi. ¶ ES

prio maritũ poſſe ꝑ eccleſiam excõicari:ſi ſine iuſta
cã dimitrat nxoꝛem:nec credit᷑ ſibi aſſerẽi uxoꝛem
fuiſſe adulterã ꝓ h.j.c.ꝓxio.¶ Mora fo ꝙ uxoꝛ
dimiſſa temeꝛe a marito non excuſatur ab adultio
qð ſic ꝛelicta ꝑpetrauit.nam pꝛetexin panpertanis
non debʒ mulieꝛ cõmitteꝛe tantã ignominiã. ff. de ri
tu nup.l.palã. noncim U. n adulteꝛiuʒ mu
lieris põt eſſe notoriũ qð pot cõtingeꝛe multis mo
dis puta ꝑ cõfeſſionẽ ipſiꝰ:uł qꝛ pepit filiuʒ licet ma
ritus ſecũ nõ babitauerit ꝑ ãnnʒ ¶ uſſio ꝙ pe
tẽti ꝛeſtirutionẽ obſtat exceptio defectꝰ notorie pꝛo
prietatis ſiue defecius cõcludens ad executionẽ pꝛo
prietalis notorie. nam adult᷑iũ ñ pᷣuat ſeu ſeꝑat ma
trimoniũ:ſʒ priuat dũtaxat executionẽ mr̃imonij:et
uige qð dixi ̊ in. c. ꝓxio.⁊ tene mẽni in h̊ iſiuʒ tex.
S glo. i. ibi niſi eã initã: Idem ſentit Jo. an. ſi
noſentẽ eã adulterandã tradidiſſz alteri. tñ ñ reſpon
dẽt ad oriũ. Sed dic ꝙ aut maritus dat uxori in e
diatã cãm adulterãdi puta inducit eam ad cõmitten
dum adulteriũ: æ tũc non põt ſibi adulteriũ obijceꝛ
? ſic intellige iura allegata in pricipio glo.non m ꝑ
h excuſat᷑ mulieꝛ a pena legis:imo uteꝛqʒ punieiur
maritus ⁊ uxoꝛ nt in.l.ij.S.ſi publico.ff.de adulte.
Aat pꝛeſtat cãm mediatã ſeu ꝛemotã puta quia eã
ꝛcliquit ul in neceſſarijs nõ ꝓuidit:æ tunc non põt
ſibi obijceꝛe adu teriũ ut h̊ ⁊ in.c.ſe.⁊ uide qð dixi
in.c.diſcꝛetionẽ alle.in glo.
ta ĩtelligit:nõ bñn hãc ꝑticulã glo.⁊ idem tʒ gl.in.c.
l̃as de ꝛeſti.ſpo.⁊ in.c.ĩtelleximꝰ de adul.? Inno.
in. c.neniens de ꝛeg. ſpe.in ti. de ſpon. F. fi.v.i. et
le. ¶ In fi. glo. nõ hãc queſtionẽ: ⁊ 2 deciſionis
ẽ ꝙ ultia moꝛa nocʒ ut ĩ.l.iliud.ff. de peri.⁊ cõmo.
ꝛei nen. ¶ In glo. fi. ibi oponẽt ꝓbare: uult g gl.
qꝙ uxoꝛ poſſit ꝛeplicare de adulterio mariti ẽt ñ no

toꝛio. In priũ facit qdᷣ nõ.glo.pꝛecedens:ſed con

coꝛdando dic ꝙ maritus non ẽ audiẽdus ad impe
diendum ꝛeſtitutionẽ cõiugis niſi excipiat de adulte

rio notorio. Rõ qꝛ cã ꝛeſtitutionis eſt priuilegiara:

ut in. c. fi. de oꝛdi. cogni. Sed uxoꝛ bene replicat de
aduterio mariti non nororio:qꝛ maritus nõ perit

¶ In ea. glo. ibi ſpolia

ꝛeſtitutionẽ:ſed excipit ↄ petẽtẽ:⁊ ſic ceſſat ꝛõ ꝗ ẽ in

priori cãn. Et ex h̊ nõ ꝙ adulteria ↄiugũ murna ⸗ↄ
penſatiõe tollunt.qʒ differãt ĩ qtirate:ut qꝛ adultium

uniꝰ ẽ nororiũ.reliquũ vo occultum ?c. Abbas:·

FF litteri S: ¶ Darrimoniũ ſepaĩ

*pꝛopteꝛ adulterium
mulieris:⁊ ſi nir poſtea foꝛnicetur:⁊einte
giꝛatur. 2 eſt bonus caſus ? multũ allegabil: fa paꝛſ
ibi nʒe fraternitati¶ Mõ p ⁊ tene mẽti ꝙ ↄfeſſio
pingis ualet pᷣ executionẽ mr̃imonij ſen ð ſequẽtia
ad ipſuʒ mr̃imoniuʒ ucl ꝑ alia vba ſic nota. ꝙ vbi
agitur de adulterio ad ſeparationem thori nalʒ cõ
feſſio ſolius cõiugis:nã ad ſolaʒ cõfeſſionem mulie

ris fuit h̊ ſepatũ mr̃imoniũ quo ad toꝛũ.ſecꝰ ẽ nbi

agit de ſubſtatia niculi ut ĩ.c.ſuꝑ co.ð eo qni cog.

ℳ₰ℳ

9.

. †

ↄſang. uxo. ſue ? ibi plenius dixi ratio diueꝛſitatis:

qᷣꝛ pꝰ cqu ſolũ tractat᷑ de pᷣiudicio ↄfitentis. ¶ H5
fo maritũ teneꝛi ad ꝓuidendũ uxoꝛi in neceſſarijs:
2 ſi habuit dotẽ tenet᷑ ꝓnideꝛe fſᷣm qtitatẽ dotis ut
in.l.ſi cũ dotẽ..ſin aũt.ff.ſo.ma.Si nõ habuit do
tem tenetur pꝛouideꝛe de ſuo: ut dicitur in.c.peꝛ ue
ſtras.j.ti. ꝓxi 6 tenio maritũ poſſe acceuſare
uxoꝛem de aduſteꝛio:̊ tpᷣe adulteꝛij denegaueꝛit ſibi
ꝓuideꝛe in neceſſarijs: nõ eĩʒ excaſatur ꝓpteꝛ h mn
lieꝛ de adulteꝛio:dʒ eiʒ ageꝛe õ uirum ⁊ peteꝛe alimẽ
ta. Item nota ꝙ ꝓpteꝛ delictum adulteꝛij nõ ſeꝑat᷑
mr̃imoniũ quo ad uinculũ ſʒ tin quo ad toꝛũ ?⁊ mu
tuã cohabitatõeʒ:unde ſeꝑati remanet coniuges ad
B.c.ij.S eo.⁊ xxxij.q.vVi.c.ij HNota ꝙ ſi nir in
nocẽs nõ cõtinet poſt ſeꝑationẽ factam ꝓpteꝛ adul
teꝛium mulieꝛis dʒ mꝛimoniũ reintegrari:æ eſt cqus
ſingularis qui nõ ẽ alibi ſᷣm unũ itelleciũ ꝙ adul
teꝛiũ uiri æ uxoꝛis ↄpenſat᷑ nõ ſoluʒ añ ſnĩiam latram
ſʒ ẽt poſtea: de quo plenius dicet᷑ cũ glo.pe.⁊ iſtum
tex. ĩducit Jo.in.c.qdð deo pari.xxxiij.q.vV.⁊ i.c.no
ſce.xxx.q.i.ꝙ ſi coniuges pari conſenſu uouẽt cctii
nẽtiam:æ alteꝛ poſtmodũ nõ ↄtinet ꝙ mẽimoniũ dʒ
reitegrari. Sʒ dicit Jo. an. ꝙ parum facit ad h iſta
decꝛe.⁊ remittit ad nõ.in.c.dudũ de conueꝛſi.coniu

ga.·⁊ dic ꝙ parũ facit ex eo ꝙ mulieꝛ h̊ que deliquit

nõ tenet᷑ ſeꝛuare ↄtinẽtiaʒ ex uoto ſed tin qꝛ pꝛiuata
eſt iure ſuo ꝓpter ſuum delictum. Sed marito poſt
modũ delinquẽte ↄpenſat᷑ adulteꝛiũ ſuũ cum aduite
rio mariti:ſʒ in can pᷣmiſſo ſempeꝛ illi obligantur ad
otinentiam ex pꝛopꝛio noto:unde cꝛedo ꝙ etiam ex
officio iudicis nõ debet matrimoniũ reintegrari:ne
ueniãt ↄ uotum ↄtinẽtie:⁊ h̊ uidetur uelle tex.in.d.
c. qðᷣ deo. ¶ In glo. i. ibi. l. ultima ubi excuſatur pa
teꝛ qui ꝑꝑ neceſſitatem famis uendit filium: ſed dic
ꝙ illud nõ ẽ delictum: maxie cũ facit auẽte legis:ſed
adulteꝛiũ in ſe ẽ malũ æ omni.l.ꝓhibitum:nec ex ali
qua cã põt fieꝛi bonũ ut in.c.? ſi xpus de iureiurꝗ.
GC In eadeʒ glo ibi auẽ. ſʒ ſi poſt ubi filia que poſt
.xxv. ãnuʒ inupta peccanit in coꝛpus ſuum nõ põt a
patre exheꝛedari:qſi pateꝛ fueꝛit in culpa difleꝛendo
nuptias eius tanto tẽpoꝛe:ſᷓ dic illuq ꝓcedeꝛe ĩ odi
nʒ pr̃is:⁊ qꝛ alia neceſſitate ur̃ inducta ꝙ; famis:ſe
cus aũt in uxoꝛe:qꝛ alijs ꝛemedijs qʒ ſibi querer ni
ctum:⁊ nõ bñ hũc caſum n glo. ij. ibi ipm fẽʒ
ꝛeſpiceꝛet quaſi uelit diceꝛe ꝙꝙ cum iudex nõ debeat
ſuppleꝛe de facto ut nõ.in.c.bone de poſtu.pꝛelato.
nõ debeat epᷣs poſt cõfeſſionẽ hitã iſtare ſ tene õri
um ut ẽt ꝓbat iſta a. Et hꝰ dicri triplex põt eẽ 20
Prima ꝓpteꝛ periculũ aiaꝝ qð iminet pꝛopteꝛ ſe
parationem mꝛimonij. ̃a ꝓpteꝛ fauoꝛem matrimo
nij. tertia ne cã colluſionis iſta cõfiteretur: ar. in.c.
audinimus.. de colluſio.dete. Et in fi.no.ſingulari
teꝛ ultimũ dictũ glo.⁊ nõ tradas oblinioni ꝙ cõfeſ
ſio facta caloꝛe iracũdie non piudicat niſi detur ꝑſe
uerantia:als aũt nalet confeſſio factai in criali: nec

exigitur alia ꝑſeuerantia ut in.l.confeſſus.ff. de cu

ſto.= exhi. ꝛeo.⁊ in.c.ij.de confeſſ.⁊ in.c.ꝑ inqniſi
tionem de elec. Mel põt intelligi tex. ſm hoſt. ꝙ in
continenti anteq; cõfeſſio ſit deſcripta in actis põt
fieꝛi reuocatio ⁊ nõ ſingularit᷑ h̊ dẽm: pꝛo q allego

nrnonoczon e ie ammm
ilgenanr ninn ⸗
at anvilncniutni/ ⸗
e gocut öachſon⸗
ocdorctuedemann⸗ n
ſtinin wollen nninß ſn
GGtclenniin ſinſgunimnsfin
iCbnnentstoaunnaiine
nuine un atavitnii nimonun⸗

hotocſetchin nil dode
1codocen Ededs e

ACrndeeNitter Rade u

Joeatintegdafnn
1.ite Abes.

Sun jum
wpr, opir
aun tacum muſr onrt
ulcumaen cfuſtr iyn:
ib Cogiminn ſiil
Prfnmn nigenctetd ins oien
Molhelmm ſa edlan tcieadn
Kmniinfttimigengr. Acde
nond eürſongid icise
Dnſfiterlinchimeäie
nconpelt tdleſens n Gmn
heue: an / bom

ttio anngt
—

rce n c go in e⸗
. ſi puſen ſegain
nanclicl th vſer
ühnmanuffaman
ſ

–
eN ni ni nri
ſnugesemn anly huanicr
cio n ,ninoni
Non nn rt dhſ
inccci ce conneſt conin
tareognmindaretciari
iinertaoſding nnan
umn Sciamm Sri nariopoc
Ni Alreii ii an adte
nbridoſeneann Rſcnnros
wpionddeMecrlagdena
o ba muninoniͦonegenne
Aniner idnr cleernd.
iiilalimttianiunn
n anisndrflun M.
mmmmti u nir go i
itomil phbimmtc/
iuincalHscenneind.
nihi aſtchſfinchehei
uitinconsſdun tlat
nenirtd ltienin
oi Nichln
Raveni fun.
Aeo⸗ uiu iei

—–
en 2iltiub
zn e inn cten

cdergN1
uu l zi
i mi tii nnehe nn

Be dinornfs.

glo. in. c. apud. xxxij. q.i. . in. c. fi. de iureiu. Ij. vi.
Mõt ⁊ tertio intelligi tex. ꝙ coꝛã epo 7 ſocijs er
locum iudicij iſta mulieꝛ fuit confeſſa:iõ epᷣs admo
nuit ur dicat vitatem alie pꝛecedentes ſolutiones ſũt
notabilioꝛes. C. N glo. in. v. inuicem nõ. bene iſtaã
gl.? nltimã ꝙ ſi mr̃imonio ſeparato ꝓpter adulteri
um altertus cõiugis ꝛeliquus nõ cõtinet:dʒ mẽimo
nium reintegrari non obſtante ꝙ ſnia ſepationis la
ta fueꝛit idem firmat gl. j. ꝓxima quidã tenuerũt g
ꝛium: ꝙ ex quo ſnia fuit lata ꝑdidit ius ſeruitutis
oẽ ꝙ hẽbat in marito qð uẽ nõ poſſe recuperaẽ ex
delicto niri ſuꝑneniente z uide bo. gl. que . late dii
putat in.c.apls.xxxij.q.vij.⁊= doc.antiqui fuerunt
narij in h. Sed opĩo coĩoꝛ ⁊ fauoꝛabilioꝛ eſt ut ma
trimoniũ reĩtegret᷑ ſalti ex offieio iudicis quod tenz
Inn. in. c. ꝓximo:? hoc ſatis mibi plʒ:ne iſti ſic ſe
parati incidant in adulteriũ: qꝛ ſtante ninculo matri
moniali nõ põt dici ꝙ ĩiuria ſitillata mulicri ſeu ipi
mr̃imonio dʒ hinc inde fieri compenlſatio.⁊ ex h̊ nõ
ꝙ ſnia ſuꝑ ſeꝑatione mr̃imonij. quo ad toꝛũ nõ tñ
tranſit ex toto in rem iudicatã: ꝓ quo facit qð nõ.iĩ
glo. ſe. ¶ In glo. fi. in fi. nõ cõcluſionẽ gl. 7 h con
cluſio cõioꝛ eſt ut dicamus ꝙ; anteqᷓ; nxoꝛ cõfiteat
poſſit in uita ꝛeconciliari maꝛito. ʒ fueꝛit ſepata iudi
cio eccle. nam illa ſmia ſepaꝛationis fuit lata ĩ fanoꝛẽ
nõ delinquentis iõ nõ dʒ ꝛetoꝛqueri in eius leſioneʒ
maxime cum duret uinculũ mr̃imoniale inter eos.
Et pꝛo hoc facit optime auẽ. ſed hodie. C. de adul.
2 quod nõ glo.in.c gaudemus g de conueꝛ ↄiuga.
2 multum bene facit tex.ibi ⁊ de ultimo contrario
glo. dic ut nõ.in regula factum legitime de re. iuris
li. V. cc. Abbas.

Eilla Si uxoꝛ a niro lapſo inheꝛeſiʒ
Ppꝛopꝛia auctoꝛitate diueꝛtit ad
eum reueꝛſum redire compellitur: ſecus ſi
peꝛ indicium eccleſie ab eo fuiſſet ſeparata:æ ſecũda
ibi ſi vVo. 6 p ꝙ ſi maritus ſpũaliteꝛ foꝛnicat
poteſt uxoꝛ ꝓpꝛia aucte ab eius conſoꝛtio declinare
nec compellitur peꝛ eccliam redire ad marituʒ peꝛſe
neꝛantẽ in ĩfidelitatis enoꝛe. Et ex hoc nõ nnũ cãuʒ
in quo diffeꝛũt foꝛnicatio ſpũalis æ carnalis:nam
pteꝛ ſpũalem licituʒ eſt inocẽti recedeꝛe ꝓpꝛia aucte
nec compellit᷑ redire ſecus in carnali m hoſli. Sed
adueꝛe: nam ſi foꝛnicatio carnalis eſſet notoꝛia pnu
to ꝙ poſſet recedeꝛe alteꝛ ꝓpꝛia aucte:nec compelli
tur redire ut eſtglo.in.c.fi.de adul.2 ibi plene dixi.
Sed dr̃ia pꝛedicta poſſet pꝛocedere ubi non daret

notoꝛietas delicti: æ hoc poſſet admitti S penin

culum infectionis:quod eſt cꝛimẽ heꝛeſis Mora
fo ꝙ ꝓpteꝛ foꝛnicationẽ ſpũaleʒ põt ſeparari matri
monium quo ad thoꝛũ:de hoc in.c.fi.de conner. 9
iuga.æ. ].c.pꝛoximo. p. tex. de. c. ẽ pꝛoximo
ubi maritus cõpellitur redire ad nxoꝛem poſt ſentẽ
iam ſeparationis cuius priũ p̊ in fi. d. So. ibi ma
ritus cõmiſit adulteriũ poſt ſniam: ſed uxoꝛ hic nõ
deliquit poſt ſniaʒ:uł ibi nõ fuit lata ſñia.ſʒ tene pꝛi
mã ſol. Sed oppo,vẽ.n.ꝙ ex quo maritus incidit
iĩ heꝛeſiʒ ꝙ ñ teneat᷑ uxor cũ eo recociliari qtũcum
qʒ ſit conueꝛſus ſicut dicimus ĩ mẽimonio ſepeꝛato
cpoter adulteriũ carnale. ſo. dic ut le. æ no.ĩ.c.fi.ds

Sueꝛ. ↄin.⁊ uide ibi aliquas dzias ĩter ſeparationes
factas ob adulterinm carnale 2 ſpuale. En gl. fi.
in fi. uult ergoiiſta gl. ꝙ ſiue iudicio ecclie ſiue non
mulieꝛ ꝛeceſſeꝛit a uiꝛo lapſo in heꝛeſim:compellitur
tamen ꝛedire ad eum reuerſum niſi uellet itrare ꝛcli
gionem:⁊ fuerit ſeꝑata iudicio ecclie:⁊ idẽ tz glo.
fi. j.c. ꝓxi.⁊ glo.in.c.fi.de ↄuer.cõiuga.aliqui õ ꝛe
ducẽtes iſtã decꝛetalẽ ad ↄcoꝛdiaʒ cũ.d.c.fi.lʒ opio
gl. ſit cõis: facit iñ tex. iſte multũ in Spꝛium. un pꝑ ar
gumẽetũ ſũptum a orio ſenſu in. d. c.fi. non debemꝰ
iĩpꝛopꝛiaꝛe iſtum tex. qui aptiſſime loqtuꝛ concluden
do.eꝛgo dic ꝙ aut alteꝛo ↄiugium lapſo in heꝛeſim
alteꝛ ꝛeceſſit ꝓpꝛia aucte æ non compellitur ꝛedire
ante conueꝛſionem alteꝛius:ſʒ poſt conueꝛſionẽ cõ
pellitur. ut hic. Aut ꝛeceſſit iudicio ecclie:⁊ ſi uult
traꝛe ꝛeligionẽ nõ cõpellitur ꝛediꝛe ad cõueꝛiſũ ut in
.d.c.fi. Aut nõ uult intꝛaꝛe ꝛeligionẽ:⁊ ſunt opi.de
qbus s:⁊= dic ut ibi:nũquid poſſit ꝓpter heſim ſeꝑa
ri mꝛimoniũ:dicã ĩ.c. j.ꝓxio.
B aguto Ainculũ cõiugale non diſ
ſoluit̃᷑ alteꝛo ↄiugum fide
lium ĩ heꝛeſim lapſo:ſed ſi unus ifidelium
iugum ↄuertatur ad fidẽ:æ alter nolit ſibi cohitatr̃
uel nõ ſine blaſphemia nel ſine peccato moꝛtali ſol
uitur coniugium ⁊æ ↄueꝛſus pᷣheꝛe poteꝛit:cõis diui
ſio fa ibi nos igit᷑ que diſtinguit ?= ſᷣm mẽbꝛum pꝛo
ſeqtur ibi ſi ueꝛo ꝛõem diueꝛſitatis ponẽs ibi.nã ob
ſtaculum ſoluẽs ibi nec ſubmittẽs duplicem ſolutio
nis effectũ ibi peꝛ e b i quo neꝛum
mrt̃imonium ↄſumatũ diſſo nitur. ſ. qn alter ĩfideliũ
nenit ad fidem reliquo nolẽte ſecũ cohitaꝛe uel nõ
ſine blaſpbemia dini noĩs. Et ex hoc hẽs caſũ quot
tidianum in iſtis iudeis:qui qñʒ ueniũt ad fidẽ uxo
ribus remanẽtibus in iudaiſmo.poſſũt eniʒ cũ alijſ
mulieribus de nouo oöheꝛe:ſi uxoꝛes eoꝝ nolunt ſe
cuʒ cohitare.uel non. ſine peccato. Et ex ̊ nõ. ꝗꝙ
ↄuerſus ad fidem licite hitat cum uxoꝛe infideli: ex
quo uult ſecum hitare ſine peccato. Ex quo nõ ſin
gulariteꝛ caſum in qno põt ecẽ mr̃imonium iteꝛ xpia
num ⁊ ifidelẽ:⁊ ̊ iõ ẽ qꝛ mr̃imoniũ fiit ab initio 3
ctum al.non teneret mẽꝛimoniũ ſi Zherct᷑ ĩter xpia
num ⁊ ĩfidelẽ ut in.c. caue.xxviij .i.(7o g ne⸗

infideles ẽ ueꝝ mimoniũ: ʒ nõ ſit ita firmũ ⁊ idiſſo
lubile ſicut ĩteꝛ pianos Eotaeni ꝙ matrimo
niuʒ conſumatũ inteꝛ xpianos durat ſempeꝛ nec po
teſt diſſolui aliquo eaſu:æ eſt iſte tex. ad h optimus
? peꝛ rationem ſuam poſſet argui ꝙ etiam elcceſia
non poſſet illud diſſolueꝛe:de quo nide diſputatiõeʒ
Joã. an. in regula actus legitimi lib. vVi. in meꝛcu.et
nide quod dixi in. c. ex publico de conuer. coniuga.
o, pᷣdicta ⁊ õ tex.nam cũ mꝛimoniũ ſit ueꝛũ
iteꝛ ĩfideles ut hic in tex. ⁊ in.c.j.ꝓximo nõ nidetur
ꝓ poſſit ſeparari non obſtante defeciu bapti. nam
chꝛiſtus inteꝛogatus a iudeis qui non babebãt ba
ptiſinuʒ reſpondit:quos deus coniunxit homo non
ſeparet ut in. c. de infidelibus de conſangui.⁊ affi.⁊=
ſic oſtendit idiſſolubilitatem matrimonij etiã iĩteꝛ ĩfi
deles ad idem facit quia matrimoniũ inſtitutum fuit
longe ante baptiſmuʒ. ſ.in ſtatu inocentie in paꝛadi
ſo ⁊ ibi recepit indiſſolubilitatem ſuam cũ fuit dictũ
g 2

¶ We duortijs.

er erũt duo in carne una ut le. ⁊ nõ.in.c.i.de noro
i. Vi. ? ĩ.c. frat᷑nitatis.xxxv.q.x.ſol.doc.non tãgũt
ſed puto ſic dicendũ ꝙ; iõ põdeꝛatur baptiſmus in
indiſſolubilitate mrimonij: qꝛ nbi nõ ẽ fides xpiana
matꝛimoniũ non bẽt ſuũ ſignificatum: nã mr̃imoni
um conſumatum denotat unionẽ = cõformitatẽ: qᷓ
E int deũ æ eccłiam ꝑ aſſũptionem carnis bumane
ut in. C. debitum & de biga. unde ſicut figuratum ẽ
idiſſolubile:qꝛ carnem quam deus aſſũpſit:nunq
dimiſit ita ⁊ mairimonium illud figuꝛãs dqʒ eẽ idiſſo
lubile ſicut figuratũ:ꝓ quo nide bo.glo.in.c.quia
ꝓpteꝛ.xxvij.q.ij Moc aũt ſignificatũ non bʒ matri
moniũ:qð ẽ int ĩſideleſ:qꝛ negãt aſſumptionẽ caris
2 ſic matrimoniũ inteꝛ eos non ẽ ita firmũ ⸗ indiſ
ſolubile:qꝛ ceſſat inteꝛ eos 20 indiſſolubilitaris:nec
ob.qð dicit:quos deus cõiunxit homo nõ ſeparat
æẽ. qꝛ nõ ẽ hõ qui diſſoluit ĩ caſu ſed eccleſia aucto
ritate diuina: nã ecchia iterpretaĩ in hoc ius diuinuʒ
æ induxit h̊ ẽt fauoꝛe ſidei:ne ifideles tepeſcerent ꝛc
dire ad fidem uidentes ſe artari ad cõtinentiaʒ uxo
ribus ꝛenuentibus ſecum cohabitaꝛe. ¶ In glo. in
.v. qui ꝛelinquit᷑ ibi circa eũ.i.qui conuenitur vult
ge glo. æ melius tex. ꝙ ꝛemanẽt in infidelitate dicit
relinquereꝛe tranſeuntẽ ad fideʒ. ſed potius uideꝛeĩt
dicendum oppoſitũ qꝛ infidelis fuit relictus a cõiu
ge tranſeũte ad fidẽ:ſed dic ꝙ iõ dẽ ille relicius:qꝛ
cũ ambo deberẽt accedeꝛe ad ſideʒ: ſed alteꝛ accedit
2 reliquus nõ ſequit᷑ dẽ illũ relinqueꝛe. Et nota gl.
in eo ꝙ dicit ꝙ matrimonium nõ põt claudicaꝛe.i.
ex parte unius teneꝛe ⁊ ex ꝛeliqua non. Et intelligo
H quo ad ſubſtatiam uinculi:nam quo ad debitum
ꝛeddendũ qñqʒ claudicat ut in.c.quidam de Oueꝛ.
cõiuga. uel quo ad obligationẽ expectandi reliquũ
ut in. c. de illis de deſpon. impu. ¶ In ca. glo. ibi
2z non peꝛ eccleſiam quaſi dicit non eſſe opus ut in
dex ferat ſñiaʒ diuoꝛtij:ſed ipſo facto ex contumelia
ereatoris ſeparatur matꝛimonium diẽ m̃ hoſt.tutuʒ
eſſe ut a iudice ſtatuaĩ terminus ifideli ad cohĩtan
dum cũ conueꝛſo quo elapſo ſi noluerit cobĩtaꝛe ſo
lutum erit mr̃imoniũ:de quo dic ut latius dicam in
.c.fi. J.eo C In glo. fi. in fi. glo. H inheꝛet opi. ſue
quã g tenuit in.c.pꝛoximo.ſed tu dic clarius ut ibi
dixi: ⁊ iſte tex. parũ facit ꝓ opi.glo.quia non loqui
tur qñ mr̃imoniũ ſeparatur iudicio eccłie ꝑꝑ beꝛeſi
alterius. vnde uolendo teneꝛe opi. priam poſſet iſte
tex. ꝛequci ad terminos.c.pꝛecedẽtis ⁊c. Abbas.

Hoc.c.principalit
Audemus vhabet tria dicta et
.b. d. in fũma. Dagani iuncti in gꝛadu ꝓ

tur boc primo: Si paganꝰ prius plures uxoꝛes ba
bebat poſt fidem ſuſceptam adheꝛebit prime hoc
Fo. Et ſi repudiata uxoꝛe cũ fa ↄtraxerit etiã poſt
baptiſmũ dimittet fam æ adheꝛebit pꝛime ꝛepudiate
&t ſi repudiata cum alio cõtraxit:ſecus ſi foꝛnicata

fuiſſer ̊ tertio uſqʒ ad ſi ictum ibi quia vVo⸗
tertium ibi qui aũt. 5 prio unõ regulã gnalẽ

ꝙ lex canonica ĩ ꝓhibitiõe mẽimonij nõ exiẽdit᷑ ad

infideles: ? idẽ dicẽdũ in alijs ſpũalibus peꝛ ilſa auc

toritatem apki. quid ad nos de bis que foris ſunt

dlto.l.canonica tin conuerſi ad fidem non ſepaꝛã

iudicare dic foꝛis.i.extra ecchiaʒ nel fideʒ catholic
Secũda regula colligit᷑ extex.ꝙ lex diuina oẽs infi
deles ↄpꝛedendit: unde mr̃imoniũ eoꝛuʒ ↄctuʒ ↄtra
legem diuinã eſt nullũ. Ex quo infeꝛo ꝙ pagani ſeu
iudei delinquẽtes S.l.diuinaʒ pnt puniri ſecus ſi de
linqueꝛent Sↄ.l.canonicam diſponẽtem ſupeꝛ ſpiritua
libus:de his uide que pulchꝛe nõ. Inno. in. c. ꝙ ſu
peꝛ his de noto. eaiittn p appellatione
fratris compꝛehendit᷑ quilibet chriſtianus:nam oẽs
xpᷣiani ſunt adinuicem fratres:qꝛ hñt unum patrem
ſ. deum: z uide tex. cum glo. in. c. ad menſam. xi. q.
iij. Gs ꝙ inteꝛ fideleʒ ⁊? infidelem põt eſſe matri
moniñ qð intellige qñ mꝛimoniũ fuit Zctum ante ↄ
neꝛſioneʒ ad fideʒ alias aũt inteꝛ diſpares fidei non
põt eſſe mr̃imoniũ ut in. c.caue.xxviij.q.i. Nõ ꝙ ꝑ
baptiſmũ dimittũtur cꝛia:⁊ dic ꝙ dimittũtur omnia
etiã quo ad penã: ita ꝙ ſi baptiʒatus tunc moꝛiret
nõ ſentiret etiqꝗ penã purgatoꝛij ut dicir aug.de pe.
di. vij. c. fi ¶ Pa in. F. quia ueꝛo ꝙ non elt lici
tum cuicunqʒ quantuncunqʒ infideli duceꝛe ſen ha
beꝛe eodem tempoꝛe plures uxoꝛes. hoc enim eſt cõ
tra.l-diuinam. Et nota ex tex. plurimas rationes ex
quibus concluditur unicam uxoꝛem eſſe debeꝛe.
Nota ꝙ pꝛopteꝛ foꝛnicationem ↄiugis nõ ſeꝑa
tur matrimoniũ quo ad uinculũ eti ĩteꝛ infideles.
¶WMõ i. F. qui aũt ꝙ repudiũ fẽm in ifidelitate nõ
nalet poſt ↄueꝛſideʒ ad fidẽ:nec ẽt pꝛio ualuit ſcõᷣm
ueꝛitatem. s repncͤinta ſecundum ritum pa
ganoꝛum contrabendo cum aliquo non cõmittit ad
ulteꝛium: ideo maritus conueꝛſus ad fidem non põt
illi nolenti redire obijceꝛe adulteꝛiuʒ. Sed ↄtra boc
opponit᷑ ignoꝛantia iuris dinini neminem excuſat.
hʒ eiʒ locum illud dictũ aplłi qui ignoꝛat ⁊c.xxxviij.
di.in.c.qui ea: ſed de iure diuino nemini licet mitte
re libellum repudij: eꝛgo repudiata alteꝛi nubendo
cõmittit adulteꝛium. ſo. ↄꝛium pꝛima fronte nidetur
difficile:ſed põt ſic ſolui¶ Mepudium eꝛat appꝛoba
tum.l. antiqua. ſ. ueteꝛis teſtamenti: unde utentes illa
.l. antiqua nidentur excuſari ab adulteꝛio: nam adul
teꝛium non cõmittitur ſine dolo ut in.c.in lectum. xx
xiiij. q. ij. in.l.pe.ff.de adul.nõ eĩiʒ uident᷑ eſſe ĩ do
lo ifideles:ex quo non recognoſcunt fidem xpianaʒ
nec ſubij ciũtur euãgelio a quo repudium fuit repꝛo
batum. Conclude eꝛgo ꝙ repudium non tenuit cuʒ
contrahẽs excuſatur ab adulteꝛio ratione pꝛedicta.
In glo. i.ibi ſed nõ omnes dic clarius: ꝙ ſcðs gra
dus eſt ꝓhibitus.l.diuina in linea iequali:exempluʒ
in patruo ⁊ in nepte:nã iſti pꝛohibẽtur.l.diuina ut ĩ
glo. ſed ſecũdus gradus in linea equali eſt ꝓhibitus
ſoluʒz.l.canonica. Et de iſto gradu loquitur iſte tex.
exemplum in duoꝛum fratrum filijs « nota ex glo.
peꝛſonas pꝛohibitas.l, dinina. ? dic latius ur dixi in
.c.lt̃as de reſti.ſpo TIEE glo.i.in neꝛ. conſtitutio
nibus ibi ſed indirecte:ſed dic melius ꝙ ſi indei nõ
ſubſint eccleſie quo ad tempoꝛalem iuriſditioneʒ ca
nones ad eos non extenduntur nec directe nec indi
recte:quia eccleſia non ſe impedit de laicis niſi ratio
ne anime. Sed de animabus iudeoꝛum eccleſia non
curat ex quo nolunt redire ad fidẽ:ſi tũ delinqueꝛẽt

iudei contra.l.diuinã bene poſſet papa ut nicarius

iſͤtim ninn Pund Zue
olavefger Leminmn amanenm
enr abiafkiolin
imiumearſcſertq me weindr
waränwiun Sannboräm
OMirieſkiinaninode n
Den endonmnriſiceis as
Sgodis pprer poſtitgnolt an
Poetimim Ainiton
rcdonr aedn mnmne Nn
inornivranmco ma twn⸗
illcn rymun nu in ow idaf
imont lin oblean dꝛnii
mſeniſonen eenmmn ſen
tcvlcötan cefnli ſ ichen

ecfi aſtannn n uime
bifniſcunihm do wiimen

rwmmifuna Anmone de⸗
nunm Imceinegiane
nor ainrſ nldcis iun d⸗

1 ſen wſſtonynen Mordines

ineznlnigg. nſ.
linenican.

nonnmlrzn.

mnath,
f. Cideſſile
i 5 hel
ndlr Ginn
Anninegghin
nnn lasſa
benſperſpft
n n
Kizn incg
anpihrinan
h ſingnen
“ es

eont unnnn

dwenſamn
einſisen⸗ A.
6 iitn dckenn
wmnnüfit)
tez unmne,
nnſprs ſei
inon
dminmn
1 chthn Ndr
mönic
nſnu r mnki
mnamyifilii iner ri
panm r gin i
agrpunims uigttzr
mumwneſeceher.
vnſcnonon igs ni
Muinaliai iefeeſs.
nmdüſmninfeinn n
Uiderrir piontiitſcön
Ndanſcumduntiunpe
ominNGiA
SCelts Afdentor.
dicer Annei Gedomd
1unsdun nonron Inir
õ
ineduiv /nii Menmir
nncim ahi ta
ium gina foneideur
Awdmnen mon⸗
chunemimncenantsla
milignmun
ihug nuund
AMuiniiild,
Nrpgeniennin
brc iniln il
* lun wruic
denen n,
Ciro uinn
nt in ii
um in uliunn
n ghin Antti

dei illos punire ẽt directe uel ſi eſſent ifeſti fivi xpia
ne ut pʒ.j.per totum tirulum de iudeis:æ illa aucto
ritas apli quid ad nos ⁊c. pcedit quo ad ſniam ex
cõicationis:item quo ad ſidẽ ⁊ quo ad ſpũalia ſunt
ãt iudei ſubiecti ꝛomano imꝑio: ⁊ delinquẽtes pñt
puniri per iudicem ſecularem ẽt dũ ueniũt S.l.diui
nã in Zhendo mẽimoniũ ui in.l.ij.? in.l.nemo. C.

de iudeis. Et uide ad mãm glene nõta ꝑ Inn. i. d.
c. ꝙ ſuper his de uoto. eng de ibi ꝙ
ſi doꝛmierit.dic ꝙ ibi pꝑmittũtur plures uxoꝛes nõ
eodẽ tpᷣe ſed ſucceſſiue.Et nõ. glo. ꝙ numerus plu
ralis qñqʒ ponitur ad excluſionem maioꝛis numeri
nt hic. qñʒ minoꝛis ut in.c.lʒ nniuerſis:⁊ qð ibi nõ
glo. de teſti. Ooebet eꝛgo cani ille intellecius ᷣm quẽ
euitatur abſurditas. Eaamg Hns ad iparia in
fi.nõ bene gl.⁊ pꝛo eius concluſione facit:naʒ maꝛi
tus ꝛeuocat uotuʒ uxoꝛis ⁊ nõ e ut ĩ. c.noluit.xxx
iij. q.v.? uide bo.gl.in. c. manifeſtũ ea. q. Item ma
ritus accuſat uxoꝛem de adulterio crialiter ? nõ eõ
xxxij.qi. ꝑublico: æ uide quod nõ.in.c. tue de
ꝓecu. o gl. in. v. compellent ibi dixir Jo. æ hoc
et tʒ glo. in. c. ſi infidelis.xxviij.q.i.⁊ in.c.fi.ea.ca.
⁊?.q.ij. Hoſt. dicit hic ꝙ inteꝛ fideles matrimoniuʒ
non diſſoluitur ut ſupra. c. pximo Inter infideles
vo dʒ iudex pꝛefigeꝛe teꝛminum ꝛemanenti in infide
litate: ut cohabitet fideli:quod ſi nolueꝛit diſſoluituꝛ
mfimonium: ⁊ ſic ſentit ꝙ ante prefixionem teꝛmini
non eſt mꝛimonium ſolutum:hoc dictum mibi non
placet: qʒ utile ſit illud a principio ſeruare: ut clare
appareat de noluntate infidelis ſatis eſt enim ꝙ ali
is modis appaꝛeꝛe poſſit ꝙ nolit cum fideli hĩtare
¶ In glo. fi. ibi beneficium alicui competens. Mõ
bene gl.⁊ dicunt hic doct maxime Inn. ꝙ ꝑ baptiſ
mum non tollitur accuſatio cris.⁊ poteſt eſſe ratio
iudicio meo:nam pena in foꝛo iudiciali imponiiur
qꝛ delinquendo leſit reʒ publicam:baptiſmus ueꝛo
oꝑatuꝛ remiſſionem peccatoꝛum reſpeciu leſionis
dei:als quiſqʒ iudeuſ de facili poſt delictum diceꝛet
ſe uelle effici criſtianum ut euitaꝛer penam. Item
peꝛ baptiſmũ ſecundum doc.rolliuꝛ omnis ſequela
peccati:ut infamia contracta ranione delicti:exemplũ
in uſurario ¶ Jdem de irregularitate que pꝛouenit
ratione delicti ut ſi infidelis alium occidit reueꝛſus
ad fidem poſſit pꝛomoueꝛi ad oꝛdines. quia tollitur
illa irregularitas: cum ſit ſequela peccati pꝛo hoc.l.
di.ſi quis uiduam. Sed eſt dubium quid de irregu

laritate contracta ſine peccato: pone ꝙ paganus ra

tione officij publici aliquem facit moꝛi. Et in h doc
to. ſunt uarij. Hoſti.?æ Jo. an. æ do. Anto.ſentiunt
ꝙ hec irregularitas non tollatur pe: baptiſmum:qꝛ
non eſt ſequela peccari peꝛ hoc dictũ.c.ſiquis nidu
am. Sed Mu. tan. æ Joã. cal. tenent conirarium ꝙ,
indiſtincte omnis irregularitas contracta ex bomici
dio tollitur: quod mihi plus placet: pꝛio per ar.a ʒ
rio ſenſu gñaliteꝛ ſumptũ ex.d.c.ſiquis niduaʒ 2. l.
di. c. i. Itẽ quis efficit irregularis ex homicidio cõ
miſſo ſine peccato rõne cuiuſdam eꝛꝛoꝛis: V eiʒ qui
dam enoꝛ ꝙ is pꝛomoneatur qui fecit homineʒ mo
A: que rõ ceſſat in infidelibus: cum peꝛ baptiſmnm
uideatur nonus homo.. diſt. fenum. Item iſta irre

gularitas pꝛoceſſit ex conſtitutione eccleſie:ideo nõ
dʒ extendi ad infideles nit hᷣ iuncto.c.is qui de ſen.
excõ.li.vi.facit noꝛabile dictum Inn. in. c. ad audi
entiam de homi.ubi dicit ꝓ cum irregnlarias ſit
de iuꝛe poſitino debemus in dubio inteꝛpꝛetari quẽ
non eſſe inegulaꝛem. Irregularitas neꝛo contracta
ex defeciu ſacramenti non tollitur per baptiſmuʒ ut
eſt bigamia. xxvi.di.in.c.acurius.⸗2 in.c.de ide. Ex
pꝛedictis infertur ad claram deciſionem iſtius qõis
nam eo ipſo ꝙ uxoꝛ cõmiſit adulterium fuir ius ac
quiſitum marito: ut poſſit uxorem adulteram a ſe
abijcere:ideo per baptiſmũ hoc ius marito ↄpetẽs
non tollitur. Er gio drerleutnwmtſeli uxoꝛ
reuerſa ad fidem gaudeat priuilegio dorium cõceſ
ſo mulieꝛibus ab imperatoꝛe in dotibus ꝛepetendis
ut pꝛeferatur omnibus creditoꝛibus de quibus in
l.aſſiduis.C. qui po.in pig.ha. dixi in. c. ex literis
de pig. Concludunt docto.ꝙ ſic: quia ſi imperatoꝛ
potuit concedeꝛe: foꝛtius ipſe deus. hec ralio paruz
concludit:qꝛ non apparet ꝓ per baptiſmum deus
noluerit concedeꝛe. Sed ego allego rex. in auẽ item
priuilegium.C.de hereti.ubi dicitur ꝙ pꝛinilegiuʒ
dotium non competit bis qui non participant de
fide a Ziio:eꝛgo oĩbus participantibus compeni:ſa
tis eſt ergo ꝙ tpᷣe quo uult nuti pꝛiuilegio eſt in fide
ar. eoꝛum que nõ baꝛ.in.l.ex facto.ff. de uul. æ pup.
ſatis enim eſt qualitatem ſidei ineſſe tpᷣe uſus priui
legij. timo inducit hec ſia ad qõem quid ſi fi
delis dicat pluribus mulieribus:duco uos in uxo
ꝛes ⁊ ille pariter rũdeant ⁊æ nos te in maritum que
iſtarum ſit coniunx. Concluſio eſt ꝙ nulla quia nõ
hũit aium obligandi ſe preciſe nni qð ꝓcedit ẽt ſi ĩ
ter illas una fuiſſet apta ad meimonium iſtius:detic
enim bic conſenſus reſpeciu iſtius niri tantum et

cLetera. Abbas.

Eus Ponit diſpen ſationeʒ eccleſie
cum nouiteꝛ conue:ſis ad fideʒ

nt utantur matrimonio cum relictis fra
trum contracto ſecũdum.l.moſaycam. Vl ſũma ali
teꝛ ſic. Mon licet relictam fratris in uxoꝛem accipe
re ⁊ de facto ducxa ſeparanda eſt niſi eccleſia alit᷑ di
ſpenſet. wra pꝛnno ꝙ ſecundum.l.moſaycam
licebat duceꝛe uxoꝛeʒ fratris defuncti duobus tamẽ
iteeniẽtibus. Dꝛimo ꝙ frateꝛ deceſſeꝛit ſine ꝓe.
Secũdo ut duceꝛet cauſa ſuſcitandi ſemen defucti:
nam ſoboles in ſuſcepta atribuebatur fratri defunc
to: unde iſte ſupeꝛſtes eꝛat pateꝛ carnalis:defuncius
neꝛ0 eꝛat legalis: unde filij attribuebãtur defuncto:
⁊ illud olim fuit inſtitutũ in figura:que hodie ceſſat
cum ueꝛitas illuxeꝛit:de quo uide tex.in. c. oliʒ. Viij.
queſtione.i. ecundo nota papaʒ ex maxia cau
ſa poſſe diſpenſare contra nonum teſtamentum.
Nota ultimo hodie non liceꝛe duceꝛe uxoꝛem fra
tris relictam in uxoꝛem eniam ſecũdum diſpoſuiõeʒ
.l. moſayce æc̃. Mico. abb

¶ H. donationibus inteꝛ nirum ? nxoꝛem ? dote
poſt diuoꝛtium reſtituenda. Nica.

* 3

¶ De oonationibus

(Sapra niſum eſt de diuortio. Sed quia dinoꝛ
tio facto dos ꝛeperi ſolet: cõtenditur plerunqʒ de
donatiõe ſacta conſtante matrimonio:ideo poſt ru
bricam pꝛecedentem ſubijcit iſtam:in qua tractatur
tã de donatione facta inteꝛ uirum æ uxoꝛem ꝙᷓ de
dote poſt diuouium reſtiiuenda æc.

Blieres. Shamo 1
te matrimonio
dos eſt ꝛeſtituenda hoc dicit.
Mõ pꝰ ꝙ anqʒ matrimo niũ ex
— eã licita ſeparatur puta ꝓpt ↄſ 4
Fuinitatẽ 2 affinitatẽ uel aliud ipedimentũ. Et qu ia
iſte tex. loquitnr idiſtincte ⁊ gñaliteꝛ ibi fuerit ſepa
rate. Eredo diſpoſitioneʒ tex. habeꝛe locum etiam
ſi ſit ſeparatio facta quo ad thorum et mutuaʒ ſeꝛ
nitutem. In eo caſu in quo mulicꝛ non nenit dote
priuanda: utpura ſi ꝓpte⸗ nimiam viri ſeuitiam ſe
paratur marrimonium. uel quia uxoꝛ ad fidem eſt
conuerſa uel in caſu ſimili.¶ Hora ulimo ꝙ ma
trimonio ſeparato dos debet integre reddi:nihil eꝛ
go de inꝛe maritus debet lucrifacere pꝛopteꝛ expen
ſas factas:nam ius ſolũmodo concedit ſibi fructus
dotis ad onera matrimonij ſuppoꝛtanda ut in. c.
ſalubriter de uſuris.? in. I. unica. C. de rei uxo act.
¶ In glo. ij. ibi in quatum facere poteſt. Jo. an.
dicit glo.loqui contra tex.cum tex. dicat totam do
tem reddi debeꝛe. nec obſiant iura allegata in glo.
loquũtur enim quando nerum matrimoniũ ſoluit̃᷑:
tũc. n. ꝓpieꝛ reliquias prioris matrimonij ceferiur
marito: ut non conueniatur niſi in quanium poteſt
Sed iſte tex. debet intelligi in matrimonio putauio:
pnta cum matrimonium ſeparatur de facto pꝛopt
impedimentum aliquod. nam tunc cum appareat il
lum non fuiſſe maritum non deber ſibi conſuli cũ pᷣ
iudicio uxoris. Item iſto cãu nõ datur actio ð do
te: ſed agitur cõditiõe ob cãm uel ſine canſa:ut nõ.
glo ]. eo. c. de prudẽtia.merito ceſſat priuilegiũ tri
dutum marito in ꝛedditione dotis. Et nota bñ hoc
dictum quia multum limitat iura ciuilia allegata in
glo. eo tamen calu quo merito competit prinilegiũ.
dicir Jo. an. ? bene ꝙ non nanſit ad heꝛedes mari
ti exrraneos. Et debet conſiderari quantum faceꝛe
poteſt maritus habito reſpectu ad tempus conden
nationis ut in. l. maritum ⁊ in. l. ꝛei iudicate.ff.ſolu
to matrimonio. Abbas. ⸗“
E Soluto mrimo
38 nificauit nio cogitur nir
dotem ꝛeſtitueꝛe æ bona dinideꝛe:que cõiĩ
eis obuenerunt. boe dicit. Mrimo ponit duplicem
mulieꝛis querelam. o cae cognitionem ibi ideoqʒ.
Mõ.primo optimũ ar. qꝙ ecclia põt pricipalit̃ adi
ri ſupeꝛ reſtiiutione dotis mr̃imonio prius ſepara
10. 5 fo ꝙ obuenientia cõiteꝛ marito ⁊ uxori

debent dinidi ſoluto mrimonio: ? imellige ut dicii i.

glo. de acquiſitis ex bonis utriuſqʒ. Vel extra glo.
intellige de donatis uel ꝛelictis utriſqʒ. Mel fʒ ↄſue

tudinem quorundam locorum ſecundum quam ac
uiſita per alterum coniugum conſtante mrimonio

efficiuntur cõia. æ veniũt diuideda ſoluto mr̃imõis

Er ſm iſtumm inrellectuʒ collige tales conſuetudines
ſeu ſtatuta nendicare ſibi locũ enã i mrimonio puta
tiuo: 2 ſic declararo mr̃imonio nulla bona pꝑ alteꝛuʒ
acquiſita neniũt diuidenda ac ſi matrimoniũ tenuiſ
ſer: ceſſantibꝰ aũt iſtis cãis uel ſitibus nxoꝛi reſtituit
dos:dũtaxat quia oĩa pſumũtur acquiſita ex bonis
mariti ut in.l.ceꝛtuʒ. C. de dona.inteꝛ ui. ⁊æ uxo.⁊ in
.l.quintus.ff. eo.ti.Et ideo ſi mulieꝛ repeꝛitur aliqd
habeꝛe ultra dotem: illud poteſt peꝛ maritum uendi
cari: quia pꝛeſumitur acquiſitum de bonis ſuis niſi
ipſa contrarium doceat non enim debet pꝛeſumi ꝙ
illiciro modo acquiſiueꝛit. 12
3 elegatus ad
g prudentia. cauſam mr̃imo
nij ſi feꝛat ſententiam dinoꝛtij pꝛonuncia
re debet dotem reſtitui: æ eſt caſus mulium allegabi
lis. duo ſacit: pꝛimo ponit delegatoꝛum repꝛebenſ bi
le factum . ſecundo illud emendari precipit ibi quia
igitur. ¶ Mota pꝛimo iudicem eccleſiaſticum poſſe
cognoſceꝛe de caunſa tempoꝛali laicoꝛum: cum uenit
acceſſoꝛie ad cauſam eccleſiaſticam: ? ad hoc allega
tur quotidie iſte tex. ſecus aũt ſi cã ſpiritualis icidit
coꝛam iudice ſeculari:naʒ de ea non nalet cognoſce
ze ſecularis:ſed illam remittit ad eccleſiaſticum ut in
c.latoꝛ qui fi. ſint legi..c.iuam de oꝛdi.cogno. ſe
cus eſt in eccleſiaſtico quo ad tempoꝛalia ut hic ui
des: ⁊ rationem diueꝛſitatis tetigi in dicto.c.lator.
Et adueꝛte quia plus pꝛobat iſte texiꝰ qᷓ; ſoleat alle
gari: nam non ſolum eccleſiaſticus cognoſcit de tem
porali cauſa incidenti ſeu pꝛeindiciali ſed etiam de
cauſa tempoꝛali: que uenit acceſſoꝛie ad cauſaʒ eccle
ſiſticam:licet non ſit ipᷣius pꝛeiudicialis: nã ſine can
ſa doris poteſt decidi cauſa matrimonialis: ⁊ ſic nõ
eſt pꝛeiudicialis ad cauſam matrimonialem: æ= nihil
