nõ · in.d.c.ſiquis ⁊.c.ſtudendum.xc.di.⁊ fac.c.oliʒ
.j. de iiur.⁊ ex h̊ infert bar.in dicto loco ꝙ ſi infir
mus dicit ſacerdoti remitto iniuriam mihi illatã pes
talem ꝙ cenſetuꝛ ꝛemiſiſſe odium ⁊ non ſatiſfationẽ
iniure qð ẽ bñ nõndum.
Abbas
Hic ponitur pena
Tatuimus blaſphemantis denʒ
uel aliquem ſanctum z? maxime uirginem
glorioſam.⁊ primo ponit penam eccleſiaſtici indiciſ

ſecundo ſecularis ibi per ſpalem. caſus zc. ¶ Mõö.

primo ex tex ibi maxime beatam uirginem ⁊c̃.ꝙ
in aꝛbitrarijs debet plus puniri delinquens in bea
aram uirginem quam 5 alinm ſancrtum. ¶ Mota
ſecundo alium caſum reſeruatum eppo in pnia nut eſt
abſolutio illoꝝ qui publice pᷣſũpſerunt blaſphemare
deum uel aliquẽ ſẽm.iferior gꝰ pᷣſbyt᷑ nõ pᷣt a tali ðᷣ
licto abſoluẽ. ꝓ h̊ꝙ nõ.gl.i.c.ij A. pe. ⁊ remiſſ.li.
Vj. = hoc pꝛocedit nt dico quãdo publice blaſphe
Mia fsit illata ut in tex.ſecus ergo ſi occulte tunc

irorus 1l,

bicennitqyo ſen
a linonrtuin
bo .¶Mino i hdinn
dſſun
iſpihuo.eni hoſi ni
umun cut mſi bbe
Alrobl bobls
blepenmnet wl bne henl
clnete p or ci de old d .
eCedheinn e Ai d
Nidſicidreitndſe a eonn
PMwieindeſeniddn⸗
baber locum ica grauter pe⸗
ley bi tearute ſegvumr do⸗
piis fore ni enũ per verbin
in ter ſont aoꝝ t incid
laloꝛeirawnne ve ino neſait
n nce cclſſo ic fas on
ylunt dar in cr is echin
.hoc cicu in eoꝛio. ar. in oim
lioiter o Fin actenio nor
Decleraſiſinaund eſan orin
tulſa ndeinstſa inlſi
oresſ ealn ſed irſicri
upem eraniſtonefunin nd⸗
e lir iul t gi inbime
lr cſet ic Unblett gi
luſppmmun in c i oc ſhe
boſt n deiteni,
un rciiu uiii

on cer 4
isnhnis im an dnt

ſannir nu mndin
ann
tumginll “
nnfihn i
lerels rtknnen ig
ngo ene⸗ miiin
Ganeininmtn.
niinndn

in inn mgt oer
or enſani dero r
1s in apeniſſini cun
A Kendinno Nocesſ
s Nn eenſaur in wii
eren deimte cndnrin
ſan pötſickſiſperd gii.
Mei o aun ge
oner dcinn ipenori,
N auſa nge cgniammor
diondci uiſeus
no mminns ninimn
,mini M iel
Y bar in lſ tbicae in
gſtp ſiipeſi Annſt
M w dioti
8. Ded rcfncionen
innn oh ent
Aendun. Xdt ſüi05
bar ld on ift
tinoinunium ni luin
ſtodun twr inſnii

1.

e Min. Dena
eitemms ten
umenunine hrgnon
Nun abeſaſici ſdici

en ns 14,

eniĩ nõ imponit᷑ hec pñia publica nec caſus reſeruat
epo imo proprius ſacerdos poterit abſoluere fᷣm
hoſti. ⁊ bene quod ſatis innuit hec ha. ¶ ʒ nõ. ꝙ
obligatꝰ ad penã pecuniariã ꝓ maleficio cõmiſſo ſi
nõ eſt ſoluendo dʒ luere in coꝛpꝰ 2z cõcoꝛ.c.finẽ liti
bus.de do.⁊ ↄtu.⁊ meliꝰ in.l.fi.ff. de iniuſ.uo. ſecꝰ

ubi eſt obligat? ex Zctu uel quaſi.qꝛ tẽ expectat᷑ do

nec peruenerit ad pinguioꝛc foꝛtunã.? ſic ĩtellige. c.
odoaꝛdus de ſolu ¶ Iteʒ nõ. caſum in quo quis
pꝛinat᷑ eccleſiatica ſepultura qn publice deum uel ali
quẽ ſanctũ blaſtemans nõ nult ꝑagere inſtam pniaʒ
bic iniunctã. tẽ nõ.caſuʒ in quo iudex eccleſia
ſticus ⁊ ſecularis cõcurrũt ad puniendũ ideʒ delictũ
nec pena impoſita peꝛ nnũ ipedit penam imponẽdã
P alium nũquid autẽ hoc ſit trabendũ ad alios ut
in ðᷣlictis mixti foꝛi nterqʒ poſſit effectualiter punif
doc.hic ſentiũt ꝙ nõ:ſed tu dic ut nõ.in.c.felicis vᷣ
penis.li.vVi.in nouel.⁊ facit qð nõ.bar.in.l.i. ff. ni
bo. rap.¶ Alcimo nõ.ibi nullam miſericoꝛdiã ha
biturus ⁊c. ꝙ ↄ diſpoſitionẽ hnius.c.nõ adhibetu⸗
diſpẽlatio.dicit tũ hoſti.unũ dictũ ſatis equum
ex magna cauſa poſſet adhiberi miſeꝛicoꝛdia ui ſi ꝑ
ſona eſt nobilis uel honoꝛabilis quã non deceat ſic

publice penitere ⁊ nult hanc penitentiaʒ elimoſynis

redimere ꝓ hoc.c.i.de uoro. ⁊.c.mulieꝛes de ſentẽ.
exc. c. medicina ð pe.di.i.quod nõ. ¶ Sed quero
quid ſi caloꝛe iracũdie uel ebrietatis aliquis ꝓſiliuit
publice in blaſphemia.abbas tennit hanc penaʒ nõ

habeꝛe locum licet grauiter pecccauerit ? pro hboc

tex.ibi relaxare. ⁊ ſequũtur doc.recitando hoc dẽm
2 pꝛia fꝛõte nẽ equũ per uerbum pᷣſumpſerit poſitũ
in tex.qꝙ ſonat caloꝛẽ ⁊ iꝛacũdiã animi:ſed accenſuſ
calo e iracundie uel uino neſcit quodãmodo quid
agat:unde cõfeſſio tũc facta non pꝛeindicat nit glo.
ſingularit᷑ dicit in.c.ex lr̃is de diuoꝛ. ſatis mihi pla
cet hoc dictũ in ebꝛio.ar.in.l.omne delictũ.ff. de re
mili.ubi tex.nõ.ſʒ in accenſo caloꝛe iracũdie foꝛe ñ
ꝓcederet niſi maximꝰ eſſet caloꝛ iracũdie ⁊ ex iuſta
cauſa ꝓnocatus eſſet ar.in.l.ſi adulterũ.in. S. ipera
toꝛes.ff. de adul.ſecꝰ aũt ſi ex iuſta cã eꝛat ꝓuocarꝰ
utputa ex amiſſione facta in ludo. nã dabat operaʒ
rei illicite.facit.xv.q.i.inebꝛiauerũt
tex.dicit quãdo pnublice ⁊c.qñ quis dicatur pnblice
balſphemaꝛe ut ſic ſit locꝰ diſpoſitioni.hniꝰ.c. So.
dicit hoſti.ꝙ qn blaſphemia eſt notoꝛia de inre: nt
qꝛ cõnictꝰ æ cõdẽnatꝰ ĩ indicio nel facto:qꝛ publice
palã pluribꝰ aſtantibus blaſphemiaʒ intulit. facit.c.
fi. de coha.cle.? mu. Iteʒ dicit publice qn corã plu
ribus perſonis blaſphemauit hoc referẽtibꝰ poſtea
epo.⁊ ſic licet non trãſierit in notoꝛiũ ſatis eſt q p
bari poteſt ar. in.l.palam.ff. de. v.ſig. ſumitur ergo
h publicũ ꝓut ſpes diſticta a notoꝛio quod nõ.
¶ʒ quero an hoc. c. habeat locũ ĩ clerico blaſphe
mante cõiter teneĩ ꝙ nõ:qꝛ clericus non agit publi
cam penitentiã: ut in. c.i.de biga.⁊=.I.di.ex penitenti
bus:tum qꝛ tex in.v.tẽpoꝛale dicit ꝙ debet puniri
per tẽpoꝛale poteſtatẽ pena pecuniaria. Sed ſi eſſz
clericus nõ recurret᷑ ad iudicem ſecularem. punituꝛ
ergo clericꝰ pena arbitraria ⁊ ita graue poſſer eſſe
gelictum ꝙ fieret depoſitio ut innuit tex. xxij. q. i. in

¶ De deri. excõi.

2 quero q-

c.ſi q; ꝑ capillũ. ¶ Altimo quero cni ſit applican
da iſta pena pecuniaria. quidã dicunt qð indici ſecł
ari. Alij er melius quod ſi exigitur a laico applicat
dici ſeculari.ſi aicleꝛico:?æ tunc applicatur indici ec
cleſiaſtico æ ex hoc ſentiunt doc.= bene quod ẽt cle

ricus poterit puniri pena pecuniaria ex delicto. Er

nõ.ex predictis = ex tex.quod crimen blaſphemie ĩ
deum ⁊ ſãctos ẽ mixti fori:uñ iudex eccliaſticꝰ põt
ob hoc punire laicuʒ.⁊ ſi queratuꝛ quare papa mã
dat h̊ põi inter alia ſtarnta cõitainʒ:doc.dicũt ni ne
mo poſſit pꝛetendere ignorantiam æ ut ptas dẽat
obſeruare h ſtatutũ ſi erit ĩter alia. ¶ In gl.i. ibi
niſi penituerit. ſi nis ſcire quid ſit peccare ĩ ſpũ ſanc
tum ⁊ an remittatur hoc peccatuʒ i hoc ſecło nide ĩ

F. põt de pe.di.i.⁊æ nide bon i. c.i. de noto
ubi fit peꝛmutano pene. ¶ In ea. glo. ibi oliʒ laicꝰ

excõicabat᷑ ⁊c.ſẽtit g glo.qð hodie nõ excõicabat᷑
ſed dic melius quod per iſtam prouiſionem ratio
illa tollitur.l. ar. in. I. nunquam. ff. de actio. æ obli. 2
qð nõ.in.c.felicis prealł unde ⁊ lic laicus non uel
let hanc pniam agere beue porerit excõicari ar. in. c
fi.de excep.li.vi.ubi dicit quod tales poſſunt excõ
municari. ¶ Iteʒ nõ. ꝙclericug poterit deponi ſi
de ictum ſuum hoc meretur. Do mlo fiein fi.nõ.
ex glo.iuncto tex.quod pena pecuniaria impoſita
debet intelligi de moneta nſuali illius loci ubi delin
quitur ad idem.l.nummis alleg. in gl. ¶ Onio an

tem ſi pluꝛes monete ibi ſunt in uſu:dicit. ¶ Gof.

per illam.l.nummis ⁊ per.c.ex parte de cenſi.quod
debet exigi minoꝛ.¶ HMoſtien. dicit quod ſi alteꝛa

eſt uſitatior illa debetur:ſed hec dicta poſſunt con

cordari ut dictum Hoſtien. procedat ubi nna eſt
magis uſitata:ſed ubi equaliter procedit dictum.
Goffre. et eſt de mente illorum iuꝛrium.

¶ De (leꝛico excommnnicato depoſito uel inter
dicto miniſtꝛante. Hica.

¶ Sapra niſũ eſt de narijs oᷣlictis ꝑpꝑ qᷓ itdũ clici
ſuſpẽdũtuꝛ ⁊ ĩteꝛdũ deponũtur ⁊ iterdũ excõicãtuꝛ:

ſ qꝛ quãdoqʒ clici depoſiti excõicati ut ſuſpẽſi cele

brãt ⁊ ingeꝛunt ſe diuinis ſicut priꝰ 2z poſſet dubita
ri de pena eis infeꝛenda ex hꝰ nono delicto:iõ ſub
ijcitur hec Geica. æ de mã hẽt.xj.q.iij.in.c.placuit =
in.c.penul.l.di.accedens. D
obas⸗ 15
. piſcopus. Bre
J quis. ue eſt nel poteſt ſic
ſũmari clericus depoſitus celebrãs
excõicatur.h.d.⁊ nõ diuiditur.
HNõ.pꝰ ex tex. ꝙ nõ ſolum eps nel
pᷣſbyt᷑ deponi põt ſʒ ct diaconꝰ.¶ Quid autem de
ↄſtitutis ĩ minoꝛibꝰ:dic ꝙ idem.ut in.c.cũ non ab
homine de iudi ¶2 nõ. penam depoſiti celebrãtis
ſeu adminiſtꝛantis offm ſicut pꝛiꝰ. debʒ eni ab eccle
ſia abſcidi.i.excõicari.nã ꝑ excõicationeʒ quis ſcin
dit᷑ ? ſeꝑat᷑ ab eccleſia.i.a cõiõe fideliũ = ꝑticipatõe
ſacramentoꝛum. ¶¶ Ʒ.nõ. iuncto rubꝛo ꝙ depoſitꝰ
nõ deſinit eſſe clericꝰ. nã hic ĩ.c.æ in Neica appellat
clericꝰ ẽt poſt depoſitionẽ.nam caracter ipreſſus in

¶ Be (derico exco. M.

aia a deo nõ põt deleri ꝑ facĩ hoinis ? fecit ad id
6 nõ. gl.i. c. ſe. ꝙ depoſitꝰ celebꝛans ueꝛe conſicit
ormd xpᷣi de quo in. c. ſe. lat. ¶ Altimo nota ibi
dudũ ↄmiſſuʒ ꝙ ̊ dictio dudum cõiteꝛ ponit ꝗlita
tem de pꝛeterito ? ꝛemouet de preſenti qnʒ in põit
de pñti ſic facit etiã dictio olim. vnde vſns. Oli iq̃
dudum quõda aniren i. c. oli de offi.de
le. ? ĩ ꝓhe.ffoꝝ. ¶ En glo. ij. ibi iniuſte nõ glo. q;
ſnia depoſitõis iiuſta renet ⁊ ligat ſicut qibʒ alia ſẽ
tetia ininſta ex cã de quo in. c. cũ inteꝛ de ꝛe iudi.
HMõ. iñ glo. ꝓpe finẽ qꝙ ſnia depoſitõis iinſia ex
oꝛdine non tenet: ſecꝰ in ſnia excõicariõis ut in. c.ſa
ge ſen. ex. ? q ibi no. Abbas.
. Degꝛa
Iquis preſbyter dr
ſuſpenſus celebꝛans et monims non deſi
ſtens excõicat:⁊ ſi nec ſic deſiſtat ꝑ ſeculaꝛem pfatẽ
adq ꝛequiſitionem eccleſie exilio dãnatur. hoc dicit.

In prima ponit penam in fa aggꝛanat ibi ꝙ ſi
Caſus æc. rderteri pſbiteꝛ aut alius cle

ricns ꝙ nedũ pᷣſbiteꝛ ſed ẽt iferioꝛ clericus põt ab

oꝛdinibus degꝛadari ad idẽ tex. in. c. pꝛecedẽti ? in

c.cũ non ab hõie ⁊ qðᷣ ibi nõ.S. de iudi2 nõ ꝓ
ceꝛtis cribus ſuſpẽſionẽ poſſe fieri ab officio ꝓpteꝛ
crimen ⁊ h caſu non eſt neceſſaria admoniti. ſecus
ſi ꝓpt᷑ contumaciam pꝛo h̊ qð nõ. Inno in. c. i. de
exceſſ. pꝛela.⁊ inteꝛ cetera p̊ eſt nna dr̃ia inteꝛ excõi
cationẽ ⁊ ſuſpẽſionẽ.nã excõicatio nunq; fenur ab
homine ĩmediate niſi pꝛopteꝛ crimen ut in.c.ſacꝛ0
de ſen.ex.⁊ nõ. glo.xi.q.iij.epᷣi: ſed ſuſpenſio põt
feni ꝓpteꝛ crimen ? ꝓpt᷑ ↄtumaciã ? eſt ꝛ qꝛ ſuſ
penſio põt infligi in penã qᷓ ad ſni ĩipoſitionẽ ñ reqꝗ
rit monitionẽ:ſed excõicatio nũqᷓ; fert᷑ in penaʒ:qꝛ
ſi excõicatꝰ uult ſe coꝛrigeꝛe icõtinenti debʒ ꝛecõcilia
ri. ut in.c.ex pte de v. ſigni ¶ 5nõ ꝙ degꝛadatus
ab oꝛdine eccleſiaſtico nõ ẽ excõicatus imo næc cele
brans incidit ipſo facto in excõicationẽ:ſjʒ dʒ excõi
cari monitione pꝛemiſſa. Se nõ. ibi aliquid ſibi
de miniſterio inteꝛdicto zc. ꝙ ſuſpenſus ab officio
icidit in irregulariratẽ nõ ſolũ ſi celebꝛat miſſam. ſʒ
Et ſi atrentat aliquid attributũ alicui de oꝛdinibꝰ ec
cleſiaſticis. nã ab omni officio eccleſiaſtico ẽ ſuſpen
ſus ⁊ ſic ſi pſbit᷑ ſuſpenſus dicit eplam uel euãgeliuʒ
efficitur irregularis. Idẽ ſi exeꝛcet officinz deputa

tum minoꝛibus de quo nõ. in. c. fi. de exceſſ. pla.z

plene de mã ꝑ Jo. cal.ĩ tractaiu de iteꝛdicto Ai
tio ex fi. lfe põt colligi ar p eccleſia non het penas
exilij ẽt õ clericũ:ſʒ Zriũ tene tã clcricum ᷓ õ lai
cum nt pꝛobat᷑ in. c.i.de calũ.⁊.xxvi.q.vV. epi.ſed
recurrit᷑ ad iudicẽ ſeculareʒ qñ de facto eps non
nalet hanc penam ipone: e. nam b inocat auxilium

brachij ſecularis qð ꝛegularit᷑ põt ut in.c.i.de offi.

oꝛdi. Ötra h̊ tñ 25 tex. opponi põt de. c. cũ ñ
ab hoĩe de iudi.ubi dẽ ꝙ ſi clericꝰ depoſitus eſt in
coꝛrigibilis puniẽdus ẽ ꝑ iudiceʒ ſeculaꝛem. Sol.
Fm Vioꝛem itellectũ illiꝰ.c.non ꝛeòrit᷑ alia traditio.
ubi icoꝛrigibiliras ſeqnit depoſitionẽ ⁊ h pꝰ depo
ſitionẽ ĩcoꝛrigibilis ꝛemãſit ĩ pfate ecclie:ſʒ põt dici
ꝙ h nõ fuerũt fnata oĩa qᷓ ꝛeqrunt᷑ ĩ. d. c. cũ nõ ab
boie. ¶ An. gl. i. ibi adiunctis ſibi alijs epis ⁊c̃.de

bac materia quot epi requirantur degradatione p

—

ſoyter inferiorum clericorum dic nit plene nõ.xv. ꝗ
.Vij. in ſumma. æ nunquid iſte numerus epiſcopoꝛũ

requiratur in depoſitione nerbali.i. cum epiſcopus

examinat cauſam requirentem depeſitionem cum
ſniam profert: an ueꝛo requiratur in degradatione
actuali dic ut plene nõ. Jo.an.in.c. degradatio de
penis.li.vj.in nonel.aliquid rango in.c.at ſi clerici
de iudi.Et in fi.glo.nõ nam ex rõe ſua ur̃ nelle qð
qualiſcunqʒ ſit depoſitõ Vbał ſine aciual non poteſt
auferre ptatem ↄficiẽdi corpꝰ xpi ʒ qdã diſtixerũt
inter depoſitionem vbalem ⁊ actualẽ.circa h̊ multe
ſunt ſnie:ſʒ cõiter tenetur opi.glo.quam etiaʒ tenẽt
ibeologi æ ponit. Tho.parte tertia.q.lxxxij.⁊ uide
per Jo. an. in nouella poſt glo. ſuam in. d. c. degra
datio ⁊z glo.in.c.accedẽs.l.di.lʒ enim ꝑ degradatõ
nem actualem perdat clericus oẽ prinileginm imuni
atis perſone nt in.d.c.degradatio non m ꝑdit ptᷣa
tẽ ↄficiẽdi corpus xpᷣi.⁊? ratio eſt:qꝛ illa ptas cauſat
ex caractere impſſo ĩ aia ꝑ deum iuiſibiliter: vn etiã
ꝑ mortem non perditur clericatꝰ ut nõ.xxxij.q.vij.
in en Iu gooreſihirnd in fi oclude ꝙ ſi
clericus ſuſpenſus nel excõicatꝰ attentat aliquid at
tributũ aſicui ordini tũc eflicũ irregularis ſecꝰ aũt
ſi attentat aliquid exercibile per laicũ nt quia cantat
unnm ſynſorium iĩ eccleſia uel diẽ alicuem vſum de
pſalmo. tunc eniʒ ʒ grauiter peccet non euitãdo co
manioné nõ in efficitur irregularis ur nõ. in. c. illud
J. eo. z in. c. tãta de exceſi pla.Ex h̊ iferiur ad qõ
nẽ glo. an poſſit dicẽ officinm. æ ↄcluð ꝙ non ſolũ
põt imo debet ⁊ peccat excõicatus non dicẽdo offi
cium qꝛ delictum non debet ſibi preſtare imuniiaté
ut in.l.z ſi neceſſe de dona. inter ui.?æ uxorem ⁊.l.
relegatorum in fine.ff. de interdicr. æ relega. debet
tamen dicere nt prinata perſona ? priuatim ut nõ.
j.c.illud de quo etiam per hoſti in ſumma. eodem
titulo. F. i. 4 Exquo infertur quod dicendo effici
um non debet dicere dominus nobiſcum: quia non
eſt nerbum prinate perſone de quo uide notata per
Jo. an poſt Jo. mo. in. c.i. de ſen. ex.li.vj. ¶ In
glo. in. Y obſeruandum in fine uel dic ſecundũ Jo.
an. ꝙ ſenſas littere eſt ut quéadmodum clerici ex
communicati nel ſuſpenſi ingerentes ſe diuiuis de
bent aggrauari ita in laicis excommunicans ingerẽ
tibns ſe dininis pena augeri debet. nem ſciaſ quod
excommunicatus etiam laicus non debet eccleſiam
ingredi alias debet expelli. xxj. di. clericos z.xxV. di.
perlectis 2 peccꝗt non euitando alios ut in. c. illud.

infra eodem. &tra glo. quero nunquid cleꝛicuns

in minoribns conſtitutus exercens officium ſicui
prius poteſt ſuſpenſionem uel excommunicationem
incidat in iꝛregularitatem. MHoſti.hic æ Jo. an. pꝰ
eum inſtaut argnendo pro ⁊z contra. ſed concluſio
nera ? comunis eſt qð ſic quia iura loquuntur indi
ſtincte æ ratio parit᷑ ↄcludit ad oẽs clericos dic g
ꝙ qualiſcũqʒ ſit clericꝰ ſi ſuſpẽſꝰ ł excõicatꝰ exercet
aliquid deputatũ alicui ordini efficiiur irregularis
i. ꝙ amplins non poteſt exerceꝛe officium clericale
ſicut alij clerici niſi optineat diſpenſationem a papa
uut in. c. prio. de ꝛe iudica. libꝛo ſexto. et uide quod

ns ur pbr, ⸗
mutrine ſ li⸗
longer ſols o⸗ ſhiln
cnepaſ nontto⸗ hel ncgunt.
ſdi Det a boſt cn legnn n
1 Ncihichenani int

morrbor tindon 9

bem deinendiet Jomn.
in ſegnen gde gyſoſns gapa
liciſanndo opi, ant ge
papo poſttiſr nls ccebn
iue um auſam? no
inſiecide nnd. fi
bbppiab bae mguhninne
Ahr oran: epn cpoſnon
ſe mnc gceedat gia opi nrare
iignoſe ongere nnre nec
Ninegtariis ſo ure t ſ⸗
Aſväſnio cnndſpoltionde
Penn dti 5, iicrnic de
ſra bne dhini g nnnanid
noiatmmm
ſoi conepchrnöni
rgoſ inine⸗
lennccjang iſ ice
Neingo in ccn
Inececlenön cuen
le . rel glene on⸗

ſrchnplnei
rmn. uſche

Ntores roe

n ſien nſ Aelldeg
MClat'/alinnnr alqrid er
Lefial imegnlnrs ſe⸗ W
blee kii n ti nmn
as tdicuen dnte
We r Nen dſid e
m meglaisntdind
auc öa Erdienm d
Pofcunn nd non ſu
n aroöicnus non dlico of
1dtter ſbi preſune inontar
cdonm ileri? oren 7,
uerdr? lva b
mſon pruuimn u .
erboſt nn ſomna cogen
Cnr Cvod dlcnto eſti
Gicos vodcureepadon⸗
ove de dod wde onaſ
aCi& NNNN
ninfnevs dr eomi 0.
Aur apeidnocn Corcl
elügerants un
jlics auenmnniaz
cta nn u al
n bive hotn atſin
imi4ANsld
olos r nl llc.

Ee cleri. excõi.

ibi nõ. Jo. an. de hac irregularitate. ad idem tex. in
.c.i.de ſen.excõ.eo.li. Munquid aũt epᷣs uel legaiꝰ
poſſit diſpẽſar᷑:nõ in.c.ꝓxi.⁊ ibi nidebis.

5 Interdictus ⁊z excõicatꝰ ce
Leꝛici. Interdictus v excd

lebꝛãs monitug nõ.deſiſtẽs
deponit᷑ h. d æ nõ diuidit᷑. ( pro ex
iex.penã excõicati uel interdicti celebꝛãtis diuina. dʒ
enim deponi ꝑpemo ab officio ⁊ beneficio ⁊ h pẽa
eſt ĩponẽda ꝑ iudicẽ.aliã penam incurꝛit ipſo facto
qr efficitur iꝛregularis. ut in.c.i.de re indi.li.vVi. et
dixi icprctedeni: Cl 5 g0o diuina officia
celebꝛanerint ꝙ excõicatꝰ celebrãs incurrit hanc pe
nam nõ celebrando alia diuina officia. æ ideo dicit
Jo. an idẽ eſſe ſi celebꝛat ueſperas uel matntinũ.in
tellige hoc dictũ nt dixi ĩ.c pꝛece.qñ celebrat ĩ eccle
ſia:ſecus ſi pꝛiuati in domo ſua. ¶UIn gl. ibi ĩtelli
go hoc dictũ diſpenſatine. uult ergo glo.ĩ hac prĩa
pte ꝙ ſuſpenſus interdictꝰ uel excõicatꝰ celebrãs di
nina officia deber incõtinenti deponi q;ũcũqʒ ueler
le coꝛrigere ⁊? ꝙ de neceſſitate nõ requiri᷑ monitio
pꝛecedens ut ꝓbatur. S. c. ꝓx. ꝙ hic monitio iter
nenit diſpeſatiue. Moſti. dicit ꝙ ſi nõ eſt paratꝰ ſe
coꝛrigere ſolus papa diſpẽſat.ſecus ſi nult ſe coꝛri
gere quaſi monitio hec requirat᷑. ad facultatẽ diſpẽ
ſandi Dicit ẽt hoſti. ꝙ legatꝰcũ celebꝛante diſpẽſat
ſi nõ ꝑ cõtẽptũ celebꝛanit licet ſciẽter ẽt ꝑ ſupinam
ignoꝛãtiã hoc tñ dictũ potiꝰ obſeruat᷑ de facto qᷓ; ꝓ
betur de iure ut dicit Jo. an. ſed glo. concludit hic
in ſequẽti qõe ꝙ ſolus papa diſpeſare poteſt.⁊ põt
dici ſaluando opi.ꝙ aut querit᷑ nũquid ꝑ inferiorẽ
a papa poſſit iſte talis celebꝛãs liberari ab irregula
ritate iam cauſata ⁊ dic ꝙ nõ.⁊ ita loquit᷑.c.i.de re
indi ⁊.c.i.de ſen.excõ.li.vVi.que iuꝛa dicũt indiſticte
ſolũ papã ab hac iꝛregularitate poſſe quẽ liberare.
Ant queꝛit᷑ de pena depoſitionis imponẽda ꝑ iudi
ceʒ. tunc ꝓcedat alia opi. ut ẽt epiſcopus diſpeſet
cũ ꝑato ſe coꝛrigere maxie qꝛ celebꝛãdo incidit ĩ pe
nã iꝛregularitatis ipſo iure ⁊ ſic faciliꝰdebet admitti
diſpẽſatio circa diſpoſitionẽ alteriꝰ pene ne duplici
pena cõterat᷑.S.c.at ſi clerici de iudi. Et in fi glo.
ciꝛca hanc ultimã.q.nunquid depoſuus poſſit reſſi
tni ꝑ infeꝛioꝛc a papa multum nariant gl.æ doc.
HGlo. iſta concludit ꝙ nõ niſi ſnia fuerit iniuſta. alit
dicit glo.ij.q.vi.in.c.ideo ⁊ in.c.ſi quis pᷣſbyr̃ vij.
q.i ⁊ in.c.eps.xi.q.iij.uide ct gl in.c.q nis ð Rp.
li. Vi. ⁊ in glo.in.c.cõtumaces.l.di.⁊ ꝑ Jo.an.i.c.
ex tue de cle.nõ relſ.plene ꝑ ſpe.ti.ij..nũc ondẽqũ
ner. x. dixi plene in.c.at ſi clerici de iudi. ad quod
me remitto.
Atore 8 Excõicati nel interdicti
celebrantes deponi vᷣbẽt
iſi pꝛopteꝛ multitudinẽ mittigetur pena.
b. d. In pꝛia naꝛratio æ deciſa ſupplicatio. On fa
ibi fraternitati tue ↄmiſſio diſtinguens ſᷣm membꝛũ
ibi ſi nero caſus ⁊c̃. MHö. p“ ꝙ clericus ſuſpẽſus
celebrãs ſine alia monitione ꝑpetuo deponi poteſt.
monitio eꝛgo neceſſaꝛia nõ eſt nec ꝛequiꝛit᷑ ad depo
ſitionẽ fiendã ðᷣ quo.ðs.in.c.pcedẽti. ¶ Eõ. fo ar.
ex tex. qᷓ ome cꝛimẽ iꝛregularitatẽ iducẽs eſt depoſi
tione dignũ de quo nõ.in. c. cũ nõ ab hõine æ in. c.

at ſi clerici. S. de iudi. ʒ. nõ.qdð ubi multitudo ẽ
in cã ita ꝙ ꝑꝑ ſcandalu uel aliã cãm ꝑcẽdũ ſit młi
tndini:pꝛicipaliores tamen ĩ delicio debent pena oꝛ
dinaria affici z in alijs mitigatur pena:⁊ h̊ ſepe fit
quãdo fit aliqua piuꝛatio ſen ꝓditio ĩ cinitate ĩ qua
eſt multitudo ut pꝛincipaliores puniant pena condi
Sna ⁊ in alijs mitigatur pena. n gl. ij. ibi feriẽ
da eſt multitudo. uult g“ glo. qdð nbi non ſubeſt ſcã
dalũ non eſt ꝑcendũ multitudinl qdᷣ nõ. ¶ Sed ʒ
Hh facit iſte tex.ubi oẽs non deponunt᷑ qnñ multi fue
runt in cã:ſʒ dic ꝙ ex illa cã papa hic tꝛactauit bũc
numerum ne ciuitas pateretur defectũ i ſacerdonbꝰ
ſi oẽs fuiſſent depoſiti.Et ex hoc nõ. ꝙ pꝑpꝑ cãʒ itꝛĩ
ſecã ꝑcendum eſt muſtitudini in pena iponenda licʒ
ſcandalum non ſubſit. Et põt iſte cqus quotidie ↄti
geꝛe quãdo ciuitate iteꝛdicta clerici ↄpellũt celebꝛa?
ꝑ dominũ tpᷣalẽ. ¶ Et ĩ fi. gl.nõ. qꝛ facit ad ſtatura
facientia mentionem de paucis uel de multis i genẽ
ut dicantur panci uel multi ſᷣm mãm ſubiectam.naʒ
ꝛeſpectu ãpliſſime pronicie.xxij.milia dicerẽĩ pauci
ſed reſpectu ciuitatis ſen caſtri uel collegij ifeꝛioꝛnʒ
ſecus eẽt:⁊ iudex qnz bẽt ↄſideraꝛe.l.ſʒ ⁊ ſi ſuſcepit
ff. de iadi. ¶ In glo. in. v. ab officio ibi nnum pp
alterũ ⁊c̃.hoc intendit glo.iſta ita qðᷣ ubi duo ſic ſe
hũñt qð unũ accidit alteri ſufficit amoncri a princi
pali:qꝛ acceſſoriũ ſequitur pricipale ⁊ rõe acceſſõij
cenſet᷑ unũ ⁊ idẽ.= ſic facit qdᷣ ſuſpẽſus ab officio ĩ
telligatur ẽt ſuſpẽſuſ a beneficio.de quo uide tñ gl.
nõbilẽ in cle. cupientes de penis ſi uper. v. ſulpenſi. et
uide glo. fi.in.c.paſtoꝛalis de appell. Cal. allegat. c.
ſi ↄpromiſſarius.y.penul.de elec.li.vi.Et in fi.gl.
Hoſtienſis tenet opi.glo.ut in iſtis ſpecialibus ſit
abſtinendum ab utroque:quia iſte ſententie cenſuꝛe
magis dependent ab intentione proferentis quam
à uerbis. tem in eis exiſtente dubio fienda eſt
tunior interpretatio licet ſit durior: ut.j.c.ſequenti
et nota in.c. unico de ſcruti.contraria procedunt
in tempoꝛibus. Goff. in. c. quanto de magiſtris te
nuit ſñiam iſtã non nalere rõe icenitudinis:ut.C. ð
ſen. que ſine cer. ꝙᷓti.l.iij. Alij aluer. do.an.dicit q;
aut conſtat de intentione pꝛoferentis ⁊æ ipſa ſeruãda
eſt. Aut non conſtat ? tunc tutius eſt abſtinere ab
utꝛoqʒ:ſed ſi non abſtinet nõ incuꝛrit uregularitatẽ
7 hoc ultimũ puto ueriꝰ nã ʒ ſnia cẽſuꝛ iniuſte ligz
boc eſt nerũ qn ð ea apparet ſʒ h̊ nõ apparet an ab
officio uel beneficio noluerit inſpendere. ¶In gl.
li. in fi.uel dic æ melius ſᷣm docto. ꝙ hodie pꝛopter
cauſam hic expꝛeſſam potueꝛunt epiſcopi non depo
nere etiam ſine alia diſpenſatione pape.quia hodie
iſtud eſt ins commune nt exiſtente multundine non
fiat depoſitio ſicut hic dicitur.
Abbas.
1 ln d Excommnnicatus celebꝛans
*deponendus eſt niſi cum eo
iſericoꝛditer diſpenſetur ſed ſecũdũ boc
nihil affert iſtud.c.öᷣ̊ nono ideo ſummo aliter ut ali
quid afferat ⁊ ſic. i habens noticiã excõicatio
mis per ſolã famam celebrat: debet de rigore depõi
lʒ cũ eo poſſit miſeꝛicoꝛditer diſpenſari.hoc.q⁊ eſt

CSe derico exco. m.

caſus nõbilis diuidit᷑.naʒ in prima põit bildernẽſis
ep̃i tꝛanſuũ. In fa ibi vñ ponit mandatũ delegato
ſactũ ⁊ eius excõicationẽ. In ttia ibi ipᷣe ↄpitioneʒ
epi ⁊ ꝛecognitionẽ ⁊ execuſationẽ. In q̃rta ibi licet
excuſatoꝛ ipugnat᷑. In quita ibi cum eo pene ꝛemiſ
ſionẽ. Gove epo nõ liceꝛe trãſiꝛe de nno epam
ad aliũ ſine licẽtia pape nec fufficit peteie licentiam
niſi obtineat᷑ nt S de tranſla.pla. ꝑ totum ⁊ ſic ad
maioꝛc exaggeꝛationẽ põderaĩt ꝙ nec licentia fuit
poſtulata. 2 nõ. ꝙ in facro notorio nõ ꝛequirit̃
monitio.põt g feni excõicatio ſine alia monitione
qð tñ intelligo nt nõ.in.c.cũ ſit ꝛmana de appella.
2z. I.:i. c ad noſtrã el.iij. de iureiur. æ ibi de materia.

¶Ms ʒ ꝙ hñns noticiã ſnie excõicatiõis etiã ꝑ ſo
lam famã debʒ abſtineꝛe a cõione fideliũ æ ſanctoꝝ
alias peccat ⁊ incidit in irregularitatẽ celebꝛãdo di
diuina.⁊ in ̊ eſt iſte tex.ualde nõ.⁊ quotidie cõtin
git ꝙ epi excõicant᷑ in curia ⁊ nõ hñt notitiã excõi
cationis niſi ꝑ famã rm:iõ tene menti iſtum tex.nõ
tñ delinquit ita gꝛauit᷑ ſiẽ ſi ꝓ ccꝛto ſciuiſſet.? ex H̊
elicit᷑ unus caſus in quo fama facit plenam pꝛobati
onem. q nõ. ꝙ delinquẽs ſub ſpe uenie magis
peccat. vñ in ſacꝛa ſcriptura. Oaledictus homo qᷓ
peccat in ſpe. ¶ Irẽ nõ. q; excõicato ꝓhiber cõio
actiua ⁊? paſſiua.Vnde nec alij debent ſibi cõicare.
xi.q.iij.cũ excõicato ⁊ in.c.nuꝑ de ſenten.ex.nec ip
ſe excõicatꝰ debet alijs cõicare.vnð gꝛauiteꝛ peccat
excõicatus cõicãdo alijs qꝛ nidet᷑ ↄtẽneꝛe excõicatõ
neʒ ⁊ uſurpare cõionẽ ſibi inteꝛdictã. An aũt excõi
catus debeat uitare excõicatũ.V? ꝙ nõ qꝛ ſunt ipa
ri cã. ar. xxxij.q.vj.nihil iniquius.ſʒ ↄrinʒ cõiteꝛ te
nerur. nã ptextu priuilegij nõ põt qͥs excõicato cõi
care:ut in c.nalli de ſen excõi foꝛtins delictũ ſuum
nõ dʒ ſibi hanc ĩmunitatẽ pſtare ¶ tio ex fine lit
teꝛe collige ꝙ ſne excõicatus celebꝛet diuina ſiue ĩ
geꝛat ſe celebꝛatiõi diuinoꝝ ⁊ ſiue faciat coꝛaʒ ſe ce
lebꝛari gꝛauiſſime peccat ⁊ vꝛ ꝙ efficiatur irregula
ris. Circa qdᷣ multũ inſtat hoſti. ſed Jo. an. conclu
dit ꝙ celebꝛãs uel ↄcelcbꝛãs efficitur irregularis.ſe
cus ſi ſimplicit᷑ addit. Sed dic meliꝰ aui quiſ andit
dinina auctoriʒãdo ut qꝛ eps auctoꝛitate ſua fac co
ꝛã ſe celebꝛari ⁊ tũc effici᷑ irregularis aut ſimplicit
andit nõ auctoriʒando 7 ꝓcedit opi. Jo. an. et
uolnit iſte tex dum poſuit iſta duo ſub eadem diſtic
rione. ⁊ H̊ uoluit glo.ſing.in. cle.ij. de priuile.in. V.
celebꝛari ꝗᷓ ad h allegat iſtum tex. z tene illam ſemꝑ
mẽti:qꝛ mũiii epᷣi ĩ ᷣ errãt faciẽtes corã ſe celebrari
ꝓpteꝛ pudoꝛẽ nõ obſtante excõicatione contꝛa eos
lata. Yn glo m 5 ainina officia ibi ſed alia offi
cia pteꝛ miſſaʒ c. glo. h̊ minꝰ caute loquit᷑nã ſeqꝛe
tur ꝙ poſſet exeꝛceꝛe alia deputata alicui oꝛdini qðᷣ
E ʒ. c.ij. S. eo. ubi dẽ ꝙ nõ dʒ attemptare aliqnid ðᷣ
miniſterio inteꝛdicto:unð itelligo glo ꝙ põt diceꝛe
officium in priuato.ſ. qnotidianum ? non annexnʒ
alicni oꝛdini ſicut nõ. fnit in. c.ij.S.eo.⁊ ibi dixi.
In glo. in. v. in in fi. Jo. an. ꝛemittit ad nõ.in. c.
inqniſitioni de ſentẽ. ex. ſj cõclude ꝙ ſi de notifica
tiõe pluriũ ſurgit ꝓbabile dubiũ tunc dʒ abſtineꝛe
qꝛ tractat᷑ de magno pᷣindicio donec fuerit cenifica
tus. nec ob.iſte tex. quia non exigit famam pciſe:ſʒ

—

diẽ fſamam ſaufficere lʒ Zrium allegarerur. ¶ Ez gl.
oppo.õ tex.in.eo quod inuit dꝛiã eẽ iter ordinari
um ⁊æ delegatum ut ordinariꝰ poſſit excõicare ſine
ad monitiõe delegatꝰ nõ.uñ obſtat.c.ſacro de ſen.
ex. Solo illa fuit al egatio partis ? non eſt uera ut
dicit Inno.⁊ bñ.nam quilʒ iudex dʒ prius moneꝛe
lʒ teneat excõicatio ſine monitione ut nõ.in.d.c.ſa
cro. ⁊.ij.q.i.in ſũ.uel forte ſᷣm hoſti.fit ꝗr̃ia h inter
delegatum ? ordinarium:qꝛ reſpecin ordinarij nõ
põt allegari ignorantia ſeu defectꝰ poteſtatiſ:ſed in
delegato ſic anteq;; certificetur nt in.c.cũ in iure de
offi.dele.ł ſᷣm eũ excõicatio lata ab ordinario ſine
monitione tenet:ſecus ſi a delegato qꝛ vẽ itẽtõeʒ
delegãt.aꝛ.in.c.fi.de prebẽ.⁊ eẽt h maximum diciũ
ſi fuiſſet nerum:ſʒ in ueritate non ꝓcedit qꝛ ea ꝗᷓ ſũt
de inſtitia ẽt ſi exprimãt᷑ non dant certã ſormaʒ. vnñ
tenet actus geſtus in Srium ẽt a delegato ut ſingula
riter uoluit Inno. in.c. prudẽtiã de offi.dele.ubi di
cit ꝙ ſi delegato mandat᷑ ut ↄdẽnet titiũ ſẽpronio ĩ
.c.ſi ↄſiſteꝛit illum ſibi obligatũ:⁊ tenet ſnia ↄdana
tionis ʒ ſibi non ↄſtet ut qꝛ forte non fuit plene ꝓ
batum oꝛ h̊ ſnia eſt õ ius partiſ æ non õ ius ſcrip
tum nec illa vba ſapiunt ↄditionẽ ſʒ monitõem cnʒ
ſint de inſticia ꝓ h.c.lʒ de offi.ordi.⁊.c.grane ⁊ h
dictũ nõ.qꝛ facit ad multa. ¶ Item ex dco hoſti. ſe
ꝗqretur ꝙ ſnia iniuſta a delegato lata ni q́; tenexex
qꝛ non fuit de mente delegan. qð eſt faliũ.¶ Sed
oppo.õ fi. Re ⁊ uẽ ꝙ in nullo papa iſti feẽ miſericor
diã. nam priuauit eum ntroqʒ epatn ut probat in. c
qto de tranſlat.pla.ubi loquitur de eodẽ fẽo. So.
illa eſt pena temerarie tꝛãſlationis:qꝛ temere tranſi
ens de nno epatu ad alium dʒ carere utroqʒ. ſed h
papa pepꝑcit reſpectu pene imponende:ꝛ celebrauit
poſt excõicationem. nam propter h̊ debet deponi iuit
in. c. pꝛecedenti uñ ꝛemanſit iſte epᷣs ſine epatu ⁊ po
terit aſſumi ad aliã eccleſiã z miniſtrare diuina ubi
alias non potuiſſet ſi fuiſſet depoſitus æ ideo fecit

ſibi gratiam. .
Rꝛa ternitati. Excõicatus ce

ficio ſuo deponit.h.d.pꝰ deciſa cõſultatio
ßo ſenſio ibi pᷣſbiteꝛos ⁊c. ¶ Mõ prio ibi pꝛeſbue
ros ⁊? alios clericos ⁊c. ꝙ pena irregularitatis ca

dit nedum in pꝛeſoiteros: ſed etiaʒ in alios clericos
2 cum tex.loquitur de alijs clericis ſimpliciteꝛ neri

ficari debet in omnibus clericis etiam in mmori

bus cõſtitutis. trigeſimaprima.diſn.c.q ſi doꝛmie

rit ⁊ facit pro his que dixi in. c. ij. . eodem. ¶ Se
cundo nota ibi pro ſuis exceſſibus ꝙ excommuni
catio poteſt ferri propter crimen etiam ab homine
quod uidetur contra nõ. in. c. epiſcopi. xj. q.iij. ſed
intellige quod crimen fuit cã mediata: unde debet
exponi.i.pro cõtumatia ſurgẽte ex exceſſibꝰ i ñ ſani
faciendo ⁊ ſic intellige oĩa iura in hac mã loquentia
pro boc quod nota. in. c. ex parte el.i. de.v.ſigni.
nõ. ꝙ ſine alia monitione excommunicat us
ceſebrans puniri poteſt facit quod nota. in. c. cleri
ci. S 0. nnm nota. ibi poreris pro illa opi.
ꝙ epiſcopus poteſt diſpenſare cum celebrante in ex
cõicatione circa penam imponendaʒ ab homine.nã

lebrans a bene

ſopenizr ſe ſund eq

ini thi boo mni
iebifeſs ninli nonach'in

Imdibd ſd linio⸗

iinioni väindii upun
Pi feg cn enehi dan
Ader onodhherneni Aind
ni arerdicno denegaicn
neicl. icoione no pod ben
cis adninifrore ner eni inan
bus iinre erpreſis vr inc. nn
eſn est ui iſtexr inn
AMrins deco cin n
ſubeifuor iue o
licſverece ner. Q M

Mötanone no hot ſann böſi⸗

mOnicenoſ iod adehd' niſ d
Nod ir 5Cyrdoitöſen
Leric ineridtaione non enc
iſpenſni⸗ ſeriporcſ wbicoln
hö n il nefopenaminpone
Niſci ereöſcno. ni ſ ſiener
1colnebenfcon end.
ſan

lmnis ineumi/, nj nn
don

horj
vccnof döne, ie
nlen znbgani uni
ieniöͦeſg ingen
Pbe trden
Acteröng nn⸗
Ndcſcin ſgran nz,
ſrenhaſnclini
ii nnn 1
tit inn ri dbif N
enecti i “
W r den
cnchinde ae
cwn nGe
ancieen
egeai
ntrer

kN Raränna
mni üſeng
fun andcegn ning
Pwdirüde Cffice tnie
hinotie tüſeprend
oblgatiͦe ene ſſoci
riſone on ſii Mre
pumienon' in⸗ ſenp⸗
dtione Enonton lr
eftolclg grererh
ISan ercio heſliſe
Netnd hnn ih a

n. dch iſi (ded

loa ifeirſenr
unoczihunrrobeiite
boqpinr decoce eo So.
ularnonisgeninere muni
lunch ange nro;
rinponmnd:altraut
onypurbtadpemin
lecho ſie bme o
minifrareiuina vbi
depoſums t ie fet

eaes Lrchens
itar. Grans deſe
t A Crel öfeat
e(Wo ro pebi
1 irregnleniens 47
61d ai alos Mins
iscenas mlimun
Ceros W nhofi

ſbos ourmma,
mnoimn i hon

1o Corie..
niml
iain .

boc vbum poteris nõ inducit neceſſitatẽ.l.nõ quic
quid.ff. de indi. Sed ſi inſtirueret᷑ actio ⁊ ꝓbaretuꝛ
delictũ tũc ſenriũt hic doc.ꝙ dʒ de neceſſitate puni
ri. ꝓ hac opi. põt adduci tex.i.l.iij. C. ne ſan. bap.
Sed generaliteꝛ an accuſatio ĩpediat diſpenſationẽ
ubi ſuperioꝛi cõpetit facultas diſpẽſandi dic ut nõ.
in. c.at ſi clerici de indi. ¶ In gl. ibi deponere.qᷓ̃re
ergo tex. hic dicit de bñficijs:dic ni nõ.in.c.at ſi cle
rici de iudi.æ dicit Jo.an. ꝙ foꝛte qꝛ in depoſitiõe
ab oꝛdine requirit᷑ numerꝰ epiſcopoꝛũ.xv.q vij. in
.c.ſi aũt. ⁊ in.c.felix.qui de facili hri non põt ar. in
.c.i.de hereticis.li.Vi.ſed depoſitio bene põt fieꝛi ꝑ
ſolũ epʒ de cõſilio capituli:ut.xviij.q.ij.ſi qs abbaſ
7 de his qᷓ̃ fiunt a pᷣlla.c.nonit ⁊.c.quãto.⁊ ideo pa
pa hic dicit de pena facilioꝛi.un ⁊ illa alia pena ipo
ni põt.ſ.ab oꝛdine ut dicit glo.⁊ bene. Quid auteʒ
ð interdicto ab officio ⁊? bñficio qui miſcet ſe illi be
ficio an debet depõi nide Archi.in.c.ſi quis a ſuo
epo xi:q.iij.qui dicit ꝙ; non⸗⸗
ECollatio benekicij excõ
. ſt ulaſti. municato facta nõ tʒ.=
lciẽter talibꝰ cõferẽs a beneficioꝝ collatõe
ſuſpẽdit᷑ Celebꝛãs ĩ loco ĩterdicto ſi ẽ clericꝰ ſecula
ris bñficijs pꝛinat.ſi monachꝰin artius monaſteriũ
detrudit. h.d.pꝰdeciſa cõſulatio.ꝛꝰ reſponſio ibi cõ

ſultationi qᷓ ſubdiuidit ni pʒ in tex.æ ꝑ. ..¶ NMö.

pex pꝛi.lr̃e ꝙ cni denegat᷑ aliquid ᷣnegatur ⁊ ome
id per quod peruenit᷑ ad illud ꝓ h.l.orõ.ff. de ſpõ.
nã qꝛ excõicato denegatur cõio nõ pnt ei cõferri be
neficia.qꝛ ſi cõione nõ põt beneficia adipiſci nec in
eis adminiſtrare nec etiã iuuat pꝛiuilegiũ niſi in caſi
bus i iure expꝛeſſis.ut in.c.nulli.⁊=.c.cũ ðᷣſideres.j.
de ſen. excõ.⁊ facit iſte tex.in rõe ſui ꝓ opi.hoſti.in
.c.neritatis de do.⁊ cõtu.ꝙ ↄctꝰ initꝰ cũ excõicato
nõ ualet ĩ fauoꝛcẽ ſuũ:de quo tñ dic meliꝰ ut ibi nõ.
⁊ ĩ.c.ſi uere de ſen.er. G Hõ.aꝰ ꝙ adeptꝰ bnficiũ
in excõicatione nõ põt ſalua cõſcia illud retinere cũ
canonice nõ ſit illud adeptꝰ niſi diſpenſatum cũ eo:
quod ur̃ õ Compo.i.c.qð ſicut de elec.ubi dixit q;

clericꝰ in excõicatione non tenet᷑ cedere ¶ Hõ

diſpenſatio fieri poteſt ubi collatio ñ tenuit. ¶ Itẽ
nõ. in. v. illi nero penam imponendam conferen be
neficiũ excõicato. nã ſi ſcienter fecit debet ſuſpendi
a collatione beneficioꝝ.⁊ nõ.ꝙ nõ requiꝛit̃᷑ alia mo
nitio pᷣcedẽs ⁊ ſic ſumꝰ ex caſum.c.grauẽ.de pᷣbẽ.
Itẽ talis incuꝛrit penã ð qua in.c.cũ ĩ ↄctis ð :ele.
⁊.c.nihil.eo.ti.ſed ſ ignoꝛãter ↄtulit nulla pena pu
nitur collatio tñ nõi tenet ar.j.in.c.cũ dilectus. de
conſueru. In his enim qne tendũt in fauorem excõ
municati nõ eſt d'ia iter occultũ æ manifeſtuʒ.⁊ idẽ
in his qᷓ facit excõicatus ĩ fauoꝛẽ alterius non rõe

publici officij ut ſingulariteꝛ tenet Inno.in.d.c. cũ

dilectꝰ z ſequit Jo. an. in. c.i.de rep.li.Vi. An aũt
excõicatis ſit auferẽda bnficia pꝛiꝰ collata. Jo. an.
ꝙ ſic alle. c. cũ bone. ð. de eta.⁊ qua.⁊ ibi glo. ꝙ ſi
ſteterit in excõicatione per annũ babʒ locũ taliſ pua
tio Iʒ quidã intelligant de trieni tẽ nõ ꝙ ĩi loco
interdicto nõ poſſunt diuina celebrari. hodie dic nit
nõ.tex.in.c.fi. de ſen.excõ.li.vi.¶ Jtẽ nõ. ꝙ cele
bꝛans in loco interdicto dʒ bñficio ſpoliari. dic etiã

& efficitur irregularis a qua per ſolum papã libera
ri põt ⁊ efficitur ĩeligibilis actiue et paſſiue:ut in.c.
is qui de ſen.ex.li.vi.et per ↄnñs poteꝛit deponi ab
oĩbus ordinibus ur ſẽtit h gl.⁊ bene:ſed forte fecit
metionẽ ð beneficijs ꝑ ea que dixi ĩ.c.pꝛecedẽti.
DOo. Z tex.ĩ eo qð dicit q; ſciẽter ↄferẽtes bñnficia
excõicatis debẽt ſuſpẽdi. nam uẽ qð ipᷣo iure ſit ſu
ſpẽſi per.c.cũ in ↄctis.v.epi.s.de elec. So. põt di
ci qdð ille tex.loquatur ĩ cuꝛatis bñficijs. hic nero in
ſimplicibus:qꝛ maioꝛ diligentia debet ibi adhibeꝛi
ꝙ hic uel põt dici ꝙ ille tex. põt itelligi quãdo epᷣus
prouidet ſcienter indigno idignitate morũ æc.nt ibi
led ſi alij indigno utputa qꝛ ẽ excõicatꝰ ut hic non
