☚ Saceꝛdotes gꝛeci pꝛo
Beſitum. cuꝛantes uel ſtudioſe
negligẽtes oppꝛeſſionem filiorum luoruʒ
deponnnt᷑.⁊æ ſi ẽ publicnʒ publice puniũtur. hoc.d.
Mei ſic z melius ut faciat ad ti. Saceꝛdoti gꝛeco
pꝛocuranti uel ſtudioſe negligenti oppꝛeſſionem fili
orum nõ imponiinr pnia publica. ſed:debet abſtine
2? ab altaris officio: ⁊ alit in ſecꝛeto ageꝛe pniaʒ. ſʒ
ſi delictum eſt publicũ:debʒ publice agere pniĩaʒ.h.
.d.pꝰ qõ Fo rñſio.ibi huic.caſus ⁊c. ¶ Mota pꝛio
ar. ex tex. ꝙ pnia publica non dʒ imponi ꝓ delicto
oppꝛeſſionis filioꝝ:nam iſti ſaceꝛdotes poſiulabant
ſibi imponi quaſi de iure non eſt imponẽda ĩ tali ca
ſu. Conclude tñ ꝙ aut delictum eſt grane ? ſcãdali
zans totam urbem: ? tunc laico iponit᷑ pnia publica
ec ſolennis: ut in. c. in capite.i.diſtin.xxvi.q.Vi. c. fi.

Aat eſt gꝛaue ſed non geneꝛat ſcandalnʒ. et tũc aut
eſt occultũ æ nõ imponet᷑ pnia neqʒ ſolẽnis neqʒ pn
b ica ſit clericus uel laicus:ut.d.c.in capite.⁊ dixi ĩ
.c.i.S. eo. Aut eſt publicum.ſed non eſt ſcandaloſũ
?7 tunc imponitur penitẽtia publica ſed non ſolenis
ut.d.c.fi.incio.c.i.S.e.ti. ecundo nõ. ſacerdo
tem incurrere irregu aritateʒ ex lata culpa ad homi
cidiam ↄmiſſa.un qᷓ;tuncũqʒ delictum ſit occultum
dʒ perpetuo abſtinere ab altaris miniſterio. ſecus ẽ
in imponèeda pena in foro ↄtẽnoſo:qꝛ lata culpa ñ
ſufficit ad pumendum penam leg cornet. de ſicar.
ſi requiritur dolus. un in hoc calu lata culpa nõ eqͥ
eratur dolo: ut in l.i. C. de ſica.=.l.i.⁊.l.lege.ff.e.
ti. Qaantũ ergo ad irregularitateʒ lata culpa eqpe
ratur dolo nt h̊ qð tene menti.nã ſtudioſa negligẽ
tia equiparatur dolo: æ iduẽ irregularitate. ? dr̃ ſin
dioſa negligentia lata culpa: qꝛ uidetur quodammõ
affectare delictum ex tanta negligentia. Done exé
plum in ꝑentibus collocantibus ifantem trium mẽé
ſium in medio eoꝝ qui poſtea ꝛeperitur oppreſſus.
rdo nota ꝙ leuiſſima culpa in bomicidio nõ
inducit irregularitatem. qð tene menti.? procedit
tex. ſi ſine tactu ? ſine alia procuratiene hemicidũ
interuenit. ¶Miimo nõ. ꝙ dr̃ occulium id qð eſt

aliquibus notum pro hoc littera. ibi ad terrorem

aliorum ⁊c̃.debet ergo intelligi ꝙ aliqui ſciebant:?
tunc capitur occultum pꝛo ſpecie diſticta a notoꝛio.
ccẽ. ¶ In glo. in v. id in publicum ⁊c. in fi.nõ. glo.
ꝗꝛ ur̃ magiſtra in hac materia ⁊æ ad hanc remiſi in
c.i.S.eo.cum querũ an ſolẽnẽ ſen publicã pniam
debeat clericus agere.⁊ diſtingue ui in glo.⁊ hobet
locum hec diſtictio nedum in clericis grecis ſed eiiã
latinis. vn tex.facit mentionem de greciſ:qꝛ ipſi ⁊ ñ
larini cõuer hñt filios:ut in.c.cum olim õ de cleri.
cõilu. Abbas.

2 Sacerdos penutentiam
C Eus qui. birrari debet ſecũdnʒ

q;titatem exceſſus penitent s:ↄtritionem
7 alias circunſtantias. h. dicit quo ad ti. Caſus.æc̃.
¶ Mõ. primo ex tex ꝙ in pnia imponeda multuʒ
conſideratur ↄtritio ofuenuiſ nam ipla otritio ẽ ma
xima pars pnie. Eſt enim quedam pnia infior ĩ eo
ꝙ deflet peccatũ ↄmiſiſſe. ⁊ ideo dtcit Moſti.? bn
ꝙ tanta poſſet eẽ ↄfitentis contritio ꝙ abſolueret᷑
abſqʒ:ſatiſfatione exterioris pnie. Idem nõt. glo. ð
pꝓle.di.iiij.batiſmi uicem nam hoc caſn er ſenon ſit
penitentia exterioꝛ:eſt iñ intioꝛ.que ſi admitii᷑ lon
ge magis affẽ hominem qᷓ; extior Ex quo infero
ꝙ non eſt de neceſſuate ut pro quohbet pccẽo mor
tali agit quis ſeptẽnem pniam:quia illud eſt orcina
rium ſed põt eſſe tantia cõtritio ? alie qualitates al
leuiantes delictum ut nõ ſit neceſſe ita longeuaʒ pe
nitentiam agere ꝓ quo uide glo. nõ. de peni. diſti.
iij. in. c. ſunt plures. Item ipſe ſaceꝛdos põt ex offi
cio ſuo diſpenſatiue multum de pnia ꝛemitteꝛe. ut ẽ
tex.noõ. Auguſti. de pen. diſt.i.in. c. quem penitet.⸗
maxime in ipſius oꝛationibus et bonis operibus.
Vnde ſaceꝛdoteſ dicuntur comedeꝛe peccata populi
ij.q.i.c.ipſi ſaceꝛdoteſ.et quãto ſunt ſanctioꝛcs tan
to facilius a deo exaudiũtur.? iõ lemꝑ debẽt eligi

A

ſunioren ieſtfe
nan orlnmüͤfn .
grit tbi tiücce
mint ſve voſnlinl
worcnni Glli⸗
deboe id ſen
Etoclude nuſe
ipbablilligethi
rpnimr ubn,/
enſos lgneaſhimt
G iſlis fi nau
Pniup tmme icſtuun
1nium olignan gicen
öwoni Alät went
isidcnenfun cl
leſt cerdos no ſolon
no teptur apſtzino⸗
ſpontoninm. NMm re
pyiolesiponies ſaf
tss quob ois loligi be
llemcos ob ilis cnoſb
ermnimmt onian npe
un ſedeinmwihhwi
un npwere inr ayna
ſfilerlatego ſe

no ifna dmitlen

Nöſtrio honiciiore ſi
eiſcnbiſ chot fanibe
gos potadſollar i ⸗
Obonecon ſugknpt
fimcöter coc no
ut vulsares iei,⸗
ſnpler l⸗ di
hanptt Gboſcz leſern⸗
glchiörenm

untanpobſoh⸗
Uuſti tefure r

.
„

Einegiinine ri 1
nnitmanimni
negige .
aai 1
l ſun me
Denimr ppnſpe,
plr uni ord
e Mnnt gractt
lanorekonicii
oclluni adiſ
a W Vnorem
cacſccdrrs
Noe dlicnanngid.
DMcunttinſin,
ntad bang feni n
Gne den publci grien
gre otin go.r rtar
nCeris grens d aii
ncegulri ei
olmse dri.

leerdos peſſtenten
irari cerſeideng
enitnistonffienen
gno ad d. Cang
ona inponice nun
Irem ipt onntnc ens
ecumnia niori
ceodet Dohiehr
onntiio 9 tleim
gie Aen oged
nwei nſit
mnan lantli n

z/G o inkero
celber eid inel

nin lod oen
1e Cvahtansn
cſe na longenn
1 Ge penici

zercft
ſacendos Hollli
.V ſacend igne. e

QDe peni.2 remif.

ſactiores ad intercedendũ ꝓ peccatore Hʒ eĩ oẽs
ſacerdotes ſine crimis differentia ꝑiter ↄſiciant
neꝝ corpus xpᷣi.i.q.i.ſi fuerit et.c.multi.⁊ d co
ha. cle. æ mu. c. ueſtra iñ inquantũ pces mittunt
ad deũ ꝓ peccatoribꝰ ñ ita exaudiuntur mali ſi
cut boni.un alibi canon diẽ Si is qui diſplicet
mittit᷑ ad infcedendũ: irati animꝰ ad öᷣteriora p„
nocat᷑.iij.q.vij.iudicet.⁊=.c.ĩ rauibꝰ. zæ uið tex.
exlix.di.in pᷣn.et ꝙ ibi nõ. EWeo no pnia
moderanda ẽ ꝑ ſacerdotẽ ᷣm arbitriuʒ diſcreti
niri. æ põdera ypum moderanda:qꝛ ſonat in di
minutionẽ: ut ĩ.c.fi.j.de ueꝛ.ſig.Himinnuit ẽgo
pniam ordinariã ſm arbitrũ ſuum. ſz ut dixi re
qrit̃ arbit riũ diſcreti ſacerdot.non ergo hoc di
mitii᷑ ſue noluntati libere. Et faẽ hoc ad qõöem
quotidianã. Saceꝛdos imponit pnias minores
debito: uũqd iſie ↄfeſſus ſit tutus quo ad deuʒz.
Et ↄclude ꝙ ſi nulla culpa reꝑitur ĩ ↄfitente: ut
qꝛ ꝓbabilꝛ credebat eũ penituꝝ et patus eꝛat re
ciꝑe pniam ẽt maioꝛẽ tunc ſatis tutus eſt. ſed fa
cerdos idigne arbitrans ſe obligat quo ad dᷣuʒ
Si vo ↄſeſſus fuit in culpa:qꝛ ſciebar eum non
penituꝝ ⁊ tunc n eſt tutus.pcẽm mñ eſt dimiſtſum
7 pniam ↄdignam pficier i puꝛgatorio.uide gl.
nõ. ð peni. di.i.ĩ. c. menſurã. Et ex hoc tex.⁊ nõ
tis ĩ.d. c.menſuꝛã.collige ꝙ; pniam aꝛbitraꝛi po
teſt ſacerdos nõ ſolum qñ ſpecifica pnia in iure
nõ reꝑitur expᷣſſa imo etiaʒ ubi canon expreſſe
iponit pniam. Mam reꝑiuntur fere.xlvi canoel
pniales iponẽtes ſpeciſicas pnias ꝓ ceniſ pecca
tis quos oẽs colligit hoſti.in ſũma eo.ti. õt
ſacerdos ab illis canõibꝰpnialibus ex cã diſcevdᷣ
re ⁊ minorẽ pniam imponẽ ut hic.⁊ iĩ.d.c.men
ſuram ſicẽ dicimus ĩ foro iudiciali iudicem poſſe
penam minuere iure expreſſam.l.hodie ⁊ ꝙ ibi
nõ. ff. pe. z.l.qͥd ergo. . pena grauior. ff de bis
q̃ no. infa. ⁊ dixi.i.c. licet. õ. de pe. ¶ Mõ.ʒ ibi
adlierio:homicidiolac iũcta ſupraſcriptõne.ibi
ei ſcribit᷑ eo e fratribꝰ ⁊ ſacerdotibus.ꝙ ſaceꝛ
dos pot abſolueꝛe eriã de magnis cꝛimibꝰ:etiã
ð homicidio ut ſingłꝛ ꝓbatur h. æ ſequunt̃᷑ per
hanc lr̃am cõiter doc.nõ ergo ẽ neceſſe adiẽ pa
pam ut uulgares dicũt:nec etiam epᷣm:ſj etiam
ſimplex ſacerdos põt ðᷣ his abſoluẽ. et ꝛegula ẽ
ꝙ exceptis qbuſdã reſeruatis epo ⁊ paucis ð 4
bᷣꝑ gl.i.c.ij. ð pe.æ remi.li.vi.ab oibꝰalijs pñt
ſacerdotes abſoluẽ. Sʒ epi ſolent hodie peꝛ ſta
tuta ſibi reßuare multa ut homicidiũ ⁊ ſilia.⁊ iĩ
boc attendeda eent illa ſtatuta. æ de iure h̊ facẽ
pofſunt:æ aꝛtando ptᷣatem ſacerdotũ ſibi ſubiec
toꝝ artant ꝑ ↄſequẽtiã ptatem fratꝝ medicãtiũ
quia fratres mendicantes non pñt abſoluere ni
ſi ꝓut poſſũt pᷣſbyteꝛi paꝛochiales.uñ ⁊ ſi nõ di
ꝛecte:indirecte tũ põt minui eoꝝ ptãs:ut diẽ gl.
nõ. in. cle. dudum ð ſepul. Ego tam credeꝛeʒ ꝙ
nubi epᷣs multũ opprimeret ptãtem ſacerdotum:
maxie cauſa graui nõ urgente:ꝙ pñt ſaceꝛdoteſ
recunere ad ſupiorem cũ nideant eoꝝ offm nal
de diminutũ. fac ð exceſ.pᷣla.c. ad boc. ¶ Nõ
q̃rto ibi ꝓut ſaluti ⁊c. ꝙ ſacerdos in imponẽeda

pmia dʒ id decernere qð tendit ĩ ſalutẽ penitẽtis
Vñ ſᷣm hoſti.æ bñ dʒ eum avſoluere etiaz iponẽ
do ſibi pniam tim uniꝰ pr nr̃. ¶Sit ergo ualde
cautus ſacerdos: ut ſi nideat peccatorẽ nõ ualẽ
te agere pniam ↄdignã:uel ꝙ de facili nõ expie
plebit illã pniam dʒ ſibi iponere ualde leuem ne
adducat euʒ in deſꝑationẽ.xxvi.q.vij. in. c. alli
Gant.nõ tñ ꝑ hoc exiſtimes ꝙ ſine pnĩa dimitta
ur peccatũ qꝛ ſi h̊ digne nõ agĩ ꝑficiet in pux
gatoꝛio. EV. di. i: c. qualis. æ. xxiij. q. v. i. t. quid
ergo. Gens ama q̃ dʒ ſcire quilibet xpᷣianꝰ
ut ẽ oꝛo dnica.ſ. pater nr̃. Nẽ ſimbolũ.i. credo
2 Mans. hoc ð ↄſe.di.iiij.c.nos an omia.
ltimo nõ..ibi in moꝛtis articulo ⁊cc̃.pro cõ
ſuetudine generali:ut in moꝛis articulo exhibe
atur coꝛpus xpi. Abbas. .
F fi cii Auditur mulieris ↄleſſio
ſibi ꝑiũ alienũ ſuppoſu
it uel ꝓpriũ ex adulterio ſuſcepit: nec
illud marito uult deregere. h. d. rio oſultatio:
fo rñſio.ibi qm. Caſus ⁊c̃. (25 ex tex. ꝓ
uerbũ poſſeſſio qnqʒ ſumit᷑ pro totali ſubſtãtia
alicuius.ſic ⁊ poſſeſſio qũñqʒ ſumi ꝓ ꝓprieiate
rei:ut ĩ c.qm frequẽter in. S.ꝙ ſi ſuꝑ ut li.nõ
Preſt. 2* nõ ibi ad alios: ꝙ hec dictio ali qnqʒ
denorat diuerſitatẽ i ſubſtãna tin. ſʒ facir politi
onẽ eiuſdẽ qualitaris cũ pᷣcedẽtibꝰ.qñq; denõt
diuerſitatẽ in ſubſtãtia 2 qlitate: ut in fi. tte. ibi ĩ
telligas alienos æc. (uan nõ. ꝙ nõ ualenti
ſine piculo ſaniſfacere ðᷣ delicto nõ eſt pnia dene

ganda. ¶ UIio nõ ex fi. lie ꝙ laceꝛdog curatꝰ
c iudex ↄpetes i iſtis calibꝰ h̊ expᷣſſis. (n gl.
ij ibi qꝛ ei nõ erederet᷑ cc.nõ.bñn gl. ꝙ ex quo
uis e natꝰ ex nxore alicuius inrantũ pſumitur
fuius marini fanore mẽimonij: ur nõ credat᷑ mr̃i
aſſerẽn Zriũ Et idẽ cõiter tenet legiſte i. l. fuiuʒ
alle. in gl. æ i.l.ſi niemis ſcictibꝰ. C. ð nup. imo
plus ẽ ꝙ qᷓ; diu potuit generari ex maritoꝛnũqꝙ;
pᷣſumit̃ ab alio generatꝰ:etiã ſi ꝓbaret᷑ adulteri
um eo ſpᷣe ꝑ mulierẽ ↄmiſſũ: uel ꝙ mulier peꝑit
ex domũ mariti:etiã in loco ſuſpecto ut in.l.imi
les. J. defuncto ff. ̊ adul. æ nõ in dictis iuribꝰ
Dicit iñ hoſti.ꝙ nõ credẽs mr̃i hʒ foꝛtẽ aniuz
qꝛ ipſa melius ſcit ꝙ;ᷓ alius.æ nõ ẽ ueriſimile eaʒ
in hoc dicere mendaciũ ar. c. affeꝛre. de pᷣſump.
Vñ ſi mẽ ðᷣexit uerit tè filio:⁊ filiꝰ habʒ ↄſciam
leſam ex dicto matris:debet cedeꝛe zæ oia bona
reſtituere.alias ſi faceret õ ↄſciam edificaret ad
ghennã:ut ĩ.c.lẽas ð reſti.ſpo.⁊ ĩ.c.per tuas de
limo. Sed ſi nõ bʒ ↄſciam leſaʒ:qꝛ nullo modo
nult credere matri:tunc nõ tenetr̃᷑ ad reſtõneʒ ⁊
ita limita dẽm legiſtaꝝ ĩ iuribꝰ pᷣalle. qui dicunt
iſtũ fuiſſe fatuũ q ad aſſertõʒ regie aſſerẽtis euʒ
nõ eſſe filiũ regis cefſit regno. ¶ In ſi. gl. bec
gl. v ſẽtire ꝙ ꝓpt ꝑiculuʒ excuſet̃ hec mulier.
Sed gl.ſequẽs ſenſit aliã ſolutionẽ multũ durõ
ut hec pnia nõ ſit mulieri fructuoſa durãte frau
de. Sed dic melius colligendo dicta doc. maxie
Inn. ꝙ aut nullũ piculũ ẽ ĩ reuelãdo ueritatẽ =
ueriſimiliter credet᷑ młieri:æ tũc mulier peccat ñ
I2:

=

—

¶ Be peni. ? remil.

reuelãdo: ? durte fraude hbec pnia nò eſi fructu
olſa. ita itelligat glo. ſequẽs. Aut nõ crcedei mu
lieri: nec bʒ ꝓbatões ꝓmptas:⁊æ tũc ſatiſ ẽ ꝙ pe
niteat abſqʒ eo ꝙ dᷣtegat:qꝛ exqno uidʒ ꝙ ꝓba
re nõ poſſet dʒ taceꝛe ne potius inducat ſcãda
lũ qᷓᷓ aliã utilitatẽ.ar.ij.q.vj.c.pleriqʒ. Aut mu
lier bʒ ꝓbatões ꝓmptas ul viſilr ſibi credet: ᷣ
ſubeſi ꝑicnlũ mortis i renelãdo:⁊ dʒ tũc potius
taceꝛe:qꝛ in nõ reuelãdo ẽ ꝑiculũ reꝝ ſʒ in reu-
lãdo ẽ ꝑiculuʒ aiarum ⁊ corpoꝝ.iõ mulier cõſti
tuta iter hec duo mala dʒ eligẽ minꝰ malũ: æ ſie
tacer.xiij dt i,ceme uf⸗C. S. 5 hoc op.qꝛ facili
us ſcãdalũ naſci pimit᷑ ꝙᷓ vitas reliquat: ut ĩ.c.
q ſcãdalizauerit j. de re. iuriſ. So. d'ẽ Inno. ꝙ
illud ꝓcedit ĩ iudice uel ĩ teſte qͥ habʒ iudicare ⁊=
dicere vitatẽ quã ꝓpter ſcãdalũ ñ debẽt relinꝗᷓ
re. ſed ipa mulier nõ ẽ iudex neqʒ teſtis.ĩmo eet
denũciatrix. uñ nõ perit iuſticia in nõ reuelãdo.
pẽiteat ergo ⁊ latiſfaciat ðᷣ ſuo:⁊ ſic erit tuta q*
ad vᷣm Qualr aũt ſatiſfaciat dicũt doc.ꝙ dʒ ðᷣ
ſuo daꝛe im ueniẽtibꝰ ab inteſtato:uel illis quos
maritꝰ viſiłr inſtirniſſet ſi nõ credidiſſet iſtũ filiũ
ſuũñ.⁊ ſi dubitet diſpẽſet in pauꝑes.ar.ĩ.c.cũ tu
8 uſuriſ.Oi vo mulieꝛ nõ eſt potẽs ad ſatiſfaciẽ
dũ:tũc ſaltẽ peniteat. Abbas.
OQua Abbariſſa moniales bñdi
* cẽ:ↄteſſiões audiꝛe:publice
predicaꝛe nõ põt. h. d.pꝰ ponit exceſſꝰ
qnos ſo ꝓbibet ibi. cuʒ ergo ⁊c e cõm reddit
lbi: qꝛ licet ⁊c. Caſus ⁊c¶ Mõ.pꝰ ex tex.quod
ʒ abbatiſſa poſſit habẽ iuriſditõeʒ fori ↄtẽtioſi
ut ĩ. c. dilecta ðᷣ exceſ pla.⁊ idẽ in alia muliere ðᷣ
iure ſpãh.ut i. c.dilecti ð arbi.⁊ qð ibi nõ.⁊ xij.
q ij. eñ deuonifſimã iunſditõʒ tñ fori pnialis ha
bẽ nõ põt. Et eſt rõ diuerſitatis:qꝛ iuꝛiſditio fo
ri pñialis ꝓtedit ex ptãte clauiũ ⁊ oꝛdinũ quox
mulieꝛ totalłr ẽ incapax:adeo qꝙ ſi de facio muli
er ordiatur nõ recipit caractereʒ ſʒ cõem opio
nẽ.qð etiã tʒ gl ĩ.c.diaconiſſa.xxvij s
2 ibi. publice pdicar̃ ⁊c᷑. ꝙ abbatiſſe tin inhibeĩ
publica pᷣdicatio. Mõt eꝛgo ĩ ſecꝛeto monẽ mo
niales ſuas dando bona exempla æ explanando
ſacꝛã ſcꝛiptuꝛã. ¶ ʒƷ nõ. ibi abſonũ ? abſuꝛdũ ꝙ;
ad ipugnatiõeʒ alicui ſnie ſine actꝰ:ſufficit ꝓbaꝛ
abſurditatẽ que inde feqᷓ;. nalet g aꝛgumentum
ab abſurdo. Scor. c.ĩ geneſi.S ðᷣ elec. ¶ Quar
to nõ. ꝙ beata Vgo fuit dignior ⁊ excellenuior
oĩbꝰapliſ. ¶ Ne nõ. ꝙ ptᷣas ligãdi ⁊ abſoluẽdi
ñ fuit tributa ſoli Detro ſʒ apłis oĩbꝰad idem
xxi.di.ĩ nouo.⁊ i euãgelio Accipite ſpm ſãctũ
quoꝝ remiſeritis pcca ⁊c. Solꝰ ergo Metr?bha
buit pᷣncipatũ:ſed in ptãte oẽs fueꝛunt equa les.
In gl ij. i fi. 2⁊ miias drias int mares ⁊? feinaſ
nõt ſpe.i ti.ð ꝓcu.in pᷣn. ⁊ ĩ ern reGl
. empore gnñalis
od in te. intdicti ↄceditur
pñia ⁊ uiaticũ moꝛienubꝰ. hoc pꝰ. Cle
rici qͥ fuauerũt int dem pñt cũ ſilẽnio i cimueno
ſepeliri. boc ſo. In ↄuentualibꝰecclijs clerici bi

W△

ni uel iꝛini pu't oras ſubmiſſa noce dicẽ.hoc.ʒ

Cruce ſignatis 2 pegrinis tpe iteꝛdicti pnia tò
cedi põt.hoc qᷓrto. Et q̃tusꝛ ſũt ꝑtes ꝓnt qmoꝛ
ſũt dẽa. ſa ibi lʒ ftia ibi ⁊ i ↄuetualibꝰ. q̃rta ibi
ꝛcipiẽtibꝰ. Caus ꝛc.¶ Nõ.pex tex.ꝙ ipe ĩte⸗
dicti pnia ↄcedit᷑ moꝛienubꝰdũtaxat hodie o
oↄcedit᷑ oibꝰdũtñ ñ fuerũt cã iteꝛdicti uł auxiliuʒ
pᷣbuerũt.de quo dic ut in.c.fi de ſen.excom.li.
vVj. Sʒ ꝙ b dẽ ð uiatico hodie imutatõeʒ ñ rᷣci
pit. bñ iñ pot exhiberi decedẽtibꝰ:qꝛ de niatico
nulla mẽtio fit in. d. c. fi. Stabimergo buic iuri
antiquo. aꝛ.i.l.pcipimꝰin fi. C ð app.nam niati
cũ no intellꝛ ꝓprie appellatiõe pnie.immo ſunt
duo ſacꝛaméeta ſeꝑata. iõ papa h̊ utit vbo uolu
mus: qꝛ ᷣ iuꝛe ñ intelligebat᷑: æ ius corꝛigẽs dʒ
ſtꝛicte intelli.ad hoc qð nõ.i.c. eupiẽtes de elec.
li. vj. ¶ 1X“nõ. in. v.qʒ. ꝙ tpᷣe iterdicti ñ põt aliqͥs
ſepeliri in cimiteꝛio.ĩrellige qnñ qͥs uult ſepeliri ĩ
loco iterdicio:uł qñ ꝑſõa eet iterdicta.ſʒ ſi ꝑſõa
ñ ẽ iterdicta ſʒ locꝰ:iẽ pot ſepeliri ĩ alio loco ſa
cꝛ0 nõ iĩteꝛdicto. ðᷣ quo dic ut ĩ. c.ſi Inia ð ſe.ex.
li. vj.¶ Nõ tno ibi: ſine capanaꝝ pulatõe ⁊c᷑.
ꝓ generali coſuetudine ſm quã in exequijs ho
minũ pulſant᷑ cãpane:⁊ uẽ pulſario de ſolenitate
exequiaꝝ uñ ꝓhibeĩ hoc tppe talis pulſatio.
OQuaꝛto nõ ꝙ i. v. ⁊ in ↄuẽtualibꝰ ꝙ ippe iteꝛdic
ti n pñt indiſticte ĩ eccła celebꝛaꝛi diuia ſʒ hodie
boc recipit imutatiõeʒ. ꝑ. d. c. fi. ubi ſtatuit ꝙ in
oibus eccleſijs ſpecifice iteꝛdictis pnt cladeſtine
ianuis clau celebrari diuia. æ in q tuor feſtiui
tatibꝰani ð qoꝰibi publice pñt celebꝛari.ð qdic
ut ibi le.æ nõ. ¶ Quito nõ: ibi legeꝛe potiuſqʒ
cantare ꝙ dẽia inteꝛ hec. ? fac ad ſtatuta.q g

tenet̃ cantaꝛe offm ni fanſfacit diſponi legẽdo:⁊
cui ꝑmittit᷑ legẽ n ꝑmitit᷑ cãtaꝛe ¶ Alumo i. V.

ꝛecipientibꝰnõ. pᷣuilegiũ cꝛuce ſignatoꝝ ⁊ ꝑegri

nantiuʒ ſed hodie è ius cõe:qꝛ oibus coceduux
pnia: ut dixi ĩ p nõ.æ hẽtu in. d c. fi ¶ In glo.

i. ibi ſiue tria. adde quanũ.ð̊ q in. c. ꝛnſo.j.de

ſen. exco. qðᷣ ẽ ↄfirmatio in frote ſiue criſmanio
Et ð mã iterdicti uiðᷣ qð nõ.in. c.nõ ẽ ð ſpon.
nbi plene tractat̃᷑ qꝗ ꝓhibent᷑ æ que ꝑmittũt tpᷣe
iterdicii. ¶ Et in fi. gl dic ſʒ hoſt.ꝙ dr uiancũ
qð recte recipiẽtes ducit ad uiã ſalutis fac.i.q.
i iterrogo ⁊z qð ibi nõ.z. xxxij. dil.in. . uex.
In gl. ti. ibi ſʒ ⁊ H ẽ neceſſias.Senuit eigo gle
ꝙ iſtis cruce ſignatis ulł ꝑegrinis ñ ↄcedit᷑ pnia
niſi giculo iminente. qdð in in ueritate eſt lI'am
ibi cum poſtulauerit ⁊c̃.ſed hodie ciꝛca h nõ eſt
inſtandũ: qꝛ indiffeꝛent᷑ oibus oceduua pnia: ut
i. d. c. fi CEt in fi. gl. hec opi. gl. eſt nera ut ſa
tis pbat in. c. fi. ð ſen. excõ.l.vj.¶ Ex? glo. ꝓ
declaratione.c.quero circa primã ꝑtem qͥd ſi ſa
ceꝛdos nõ hbʒ hoſtiam ↄſecaatam:⁊ neceſſuas in
fiꝛmi poſtulat. Oiẽ Inn. ꝙ ſaceꝛdos nüquã coi
cet ð pane:ſʒ credat et eſt ſibi ꝓ manducanõe.
iu? illud crede æ mãducaſti. ð̊ oſe.di.ij. nunqᷣd.
OQuidã ut dni de rota intelligũt boc dẽm ꝙ dʒ
dicere infirmo ẽe boſtiaʒ ↄſecrataʒ lʒ non ſu:qꝛ
ſaris ẽ ipᷣm hoc credere.qð diciũ mihi nõ placʒ

gec fuit ð menre Inno. nam induceꝛet boiem in

—
hril eie ien
cio D Mg.
nt n berod
rmn niceß ſgltcl
ic roe eßiih
liᷓun mioi
oſunn mmũ rch
n i piuhndt cin
am mñicenß i⸗
urad itrmu Nem
emem uncide bicen
hotoecorpis
Ulegiͤ oreſi derict
lech halter iercd.
noit ſderte Ptr
perle uo ad oin in
.(duo f deadini n
Iniinidiao gnal :i
tzhöinmegr er iel⸗
Oene mhiui o ſuiſdn
Il ur iMerx iN npl
A gnit ttemtao. Non
hoſer ſcpelrii cinierioe
ſeuft ammin 4
hi cmuſega dlei hn
liisſco ibzatch tin
tir ce giſhil nici⸗
biöſcptii ſel li i n
ſilns ride nͤ
ppeiercſen lial anege
urn nitiſlii in
niri, mimnüp⸗
aen Mſteno on e
in K;

nis nin

Uunglegbie
inngtee
tfünnt N 00 fvn

nn Gltn

Woſten
nnttir lnto

RK
ſchn nie rſe ſanün

Nitiſerf Gefelenan
l ong,,
lanin⸗ nſtined
ſrütn tris 8 ſ

bin ins onigis
ic anen de
Neieniriie
ge giie n ien
caimnten hl ⸗
Nrriniiaio oen 1
rlcliusbi
echim ulalöett⸗
nngoi n ereguſs bo
dulano deſoleniate
ſenis polno.
uniſciheitelſ
edn ciaai docſ⸗
Ndefichiſuni g
iedicis oin tödchlne
tin t in wor iſtl
eit ebun 5
o öedi eger poluſg
N thian ſunn 6
ſſripin ait:t
i

uee Gnnope gegri

Ngtobus tocedlt.
n ien
tad Nn ode
in fröreſwetninnte
6 önce ſwn
beni t ae onnit ſh⸗
ßboſ. di n
d ui ſlnsſei
rnnin
cus Cn 0i
punui iin
ivmmaroͦſ
we cic hnde
1s eecuor KMR
hgc ver⸗ l
l.H.E
nmi gniin
mr llſſtdi7
namnine ii
,lrerh iu
A an.nde
lbi umn .

K Ne

¶ He peni. 72 remiſ.

idolatriam S. c.de hoĩe ⁊ q; ibi nõ.de cele miſ.
ubi e tex quodãmõ expᷣſſus S hãc iterpᷣtationẽ
An dʒ Jun. itelli ꝙ dũ infiꝛmꝰdecedẽt ſine cõi
one ex quo ñ deficit ꝓ eo tin meret᷑ ac ſi ueꝝ cõ

pus ppᷣi aſſupſiſſz.2 q̃ro qͥd de mulieribꝰappro

pinqibus partui:nũqͥd iſte dicant̃ decedẽ uelle
ut tpᷣe inteꝛdicti eis poſſit uiaticum ↄcedi. Jo.
andr. ꝛefeꝛt als in facto ſepe dubitatum. ſed ſibi
plʒ ꝙ nõ dicant᷑ decedẽ: ? ſic nõ ſit locus diſpõi
bꝰ. c. ¶lbi plʒ ut ↄſideꝛet᷑ q̃itas mulieriſ eiꝰ
oↄſuetudo ur ſic ubi viſilꝛ dubitaret᷑ ð morte tẽ
ſir locꝰ idulgetie hꝰ. c. al ſecꝰ. Tertio qᷓro ĩ uer.

ſʒ:nũqͥd clericis tpᷣe inteꝛdẽi ſit exhibẽda extrẽa

unctio. Ooc.cõit᷑ ꝙ ñ lIʒ in féo qͥdaʒ non aduer
tant.nam h̊ ex duobꝰdenegatiſ ↄcedit᷑ unũ dun
taxat nidelʒ ſepłtura. g aliud ur̃ eẽ ᷣnegatũ ar.
i.c.nõne de pᷣſũp. Quaꝛe ãt potius ↄcedit᷑ uiati
cũ q; ſacra unctio cũ utrũqʒ ſit ſacramẽtũ.So.
ipam unctõeʒ tũc deueni᷑ ad ſacrameniũ ⁊ ſic
in ipᷣa ꝑticipatõe cũ infirmo tũc efficit᷑ ſacꝛa mtũ
ſz corpꝰxpᷣi eſt anqᷓ; ſacꝛamẽtũ exhibeaĩ ſeu por
tetur ad infirmũ. Itẽ maior familiaritas phit̃ ĩ
extrema unctõe ubi dicunt᷑ multe orõneſ qᷓ; ĩ ex
hibitõe corpꝑis xp̃i. ltio qᷓro nũqͥd iſtud pᷣ
nilegiũ ↄceſſũ clericis circa ſepulturã hẽat locũ
iĩ eccła ſpaliter iterdcã. Quidã ꝙ ñ ur ꝛfeꝛn In
no.i.c.fi ð exceſ.pᷣla Moſt.ibi õ qꝛ tin nalet ge
nerale quo ad oia q;tum ſpale quo ad quedam
.l.ſi duo ff. de admi. tu. Sicut gꝰ pmirnt ſepłiu
ra ĩ intdicto gnãli: ira ꝑmitti dʒ i ſpãli. Jo. an.
tʒ hͥ Srium:qꝛ tex.iſte loqtur de gnãli iteꝛdcõ.et
certe mihi uẽ qõ ſatiſ dubia.nã ꝓ bac opi. Jo.
an.facit iſte tex.in duplici loco ſꝑ facit mentiõm
de gnãli interdicto. Item ſubeſt tunc rõ:qr niſi
poſſet ſepeliri ĩ cimiterio alicꝰeccłe tũc oporteꝛt
eũ ſepeliri ex cimiteriũ in cãapis Sʒ ꝓ gria opi.

fac᷑ c.pullegia ð puile.iĩ pᷣn. Item qꝛ poſito gnã

li indicto qibʒ eccła cẽſet᷑ intdicta:ualde equũ
eẽt dicẽ ꝙ i ſpali intdicto poſſint cleꝛici illiꝰeccłe
ibið ſepeliꝛi ſed alij ñ cum hẽeant i loco eccłaſ ñ
intdictas.ar.i.d.c.ut pᷣuilegia. Item ſcias ꝙ lʒ
ipᷣe iterdicti laiciſ deneget᷑ ſepłiura.eccłaſtica tñ
qbus appaꝛuerũt ĩ morte ſigna ↄtritõnis:li fue
rũt ſepulti e? cimiteriũ poterũt exhũari:⁊ de no
no ſepeliꝛi ĩ cimiterio.ar.c.a nobis de ſen.ex.et

boc tʒ Inno. in.d.c.fi.et Jo.an.hᷣ̊.
Famoſũ

Onis utriuſqʒ. e ni
tum allegabile. æ qꝛ hʒ multa dicta cõi
ter non ſummatyur. ſed poſſumꝰ ꝓ aliq̃li intellẽu
ſic ſũmaꝛi. Quilibet doli capax tenet᷑ ſaltẽ ſemel
in anno ↄfiteri ꝓpᷣo ſacerdori:uel de eius licen
tia alteri: æ euchariſte ſacramtum ad minꝰ in pa
ſcha recipe:æ ſaceꝛdos releuans ↄfeſſionẽ depo
nẽdus eſt:æ i monaſterio ad agendã ꝑperuã pẽi
tentiã detrudẽdus c. Et tria ſũt dicta pᷣncipalia
ſecũdum ibi ſi qs. triuʒ ibi ſacerdos. Caſus ⁊c.
Hõ peibi oĩa cc. ꝙ ↄfeſſio ñ dʒ fieri ꝑ ptes.nã
ſi q qam ↄtitet cena pcẽs uni pᷣſbyteꝛ0 2 reliqua

alteri p̃ſbytero: certe iſta nõ ẽ pura ↄfeſſio:qꝛ ð
us nõ nouit opꝰimpfectũ:= nũq; ſanauit aliquẽ
quin ex toto eũ liberaret de peni. di.iij.in.c.ſũt
płes.nũquid aũt teneat᷑ iteꝝ ↄfiteꝛi qn ↄfeſſus ẽ
qdã peccata alijs ſuppᷣſis.ſũt opi.de quibꝰ nide
Eꝑ gl.ð peni. di.i.nõ tibi dico. alias i. F. ſequeti.
S; archi. ð pe di.iij. c.fi.i fi. dicit cõit᷑ reneri q;
ſi fit alteri ſacerdoti dʒ pora peccata iteꝝ ↄfitẽi
qꝛ pria ↄfeſſio nõ ualuit tãqᷓ; nõ fea in ſtatu gie
2 i charitate.⁊ hoc tutius ẽ tenere.⁊ ꝓ h̊ ut dixi
fac iſte tex. dũ dicit oia ⁊c. nõ ergo ſatiſteẽ huic
ↄſtõni:nec deo qui ꝑtẽ ſibi rernulr ſ Seraſo
nõ. ibi ſua zc. ꝙ ↄfitens nõ dʒ reuela?e peccata
aliena ſʒ in ſua.æ facit młieres ipudicas reue
lates ẽt ꝑticepes.hoc neꝝ niſi peccatũ ꝓpriũ nõ
poſſit bñ detegi abſqʒ ꝑticipibꝰ:utpuia ſi rẽ ſlli
citã egit cũ matre filia uel ſoꝛore.nã iſte ciꝛcum
ſtantie aggrauãt peccatũ:nec põt ↄtiteri ꝓpriũ
peccatũ niſi z ↄfiteat᷑ ꝑticipis.ꝓ h̊ ð pe.dil.v.iĩ
pn 6 ʒ* ibi adminꝰ i paſcha ⁊c. ꝙ hodie ðᷣ
neceſſitate nõ ẽ recipiendũ pluries corpꝰ xpᷣi in
ano.nã an hãc ↄſtonẽ tenebat᷑ quiſqʒ ter ĩ qno
reciꝑe corpꝰ xpᷣi:uidelʒ i feſto paſchali:in natiui
tate dñi:⁊ i feſto pẽtecoſles:ut i.c.⁊æſi nõ frequẽ
tius ð ↄſe. di.ij. Relaxatũ ẽ ergo iſtðᷣ pᷣceptuʒ.
? remãſit ſolũ i feſio paſchatis.iõ dicit adminuſ
⁊c.ꝗᷓſi.d.bonũ ẽ pluꝛies ꝛecipꝑe.ſʒ adminꝰ ĩ feſto
paſchatis.ð religioſis vo reſpectu ↄfeſſionis =

aſſũprõis euchariſtię dic ut ĩ cle. ne ĩ agro ĩ. S.

ſane ð ſta.reg ¶ Quarto nõ.ibi:ð ꝓprij ſacer
dotis ↄſilio ꝙ nõ dʒ qͥs abſtinẽ ab aſſũptõe eu
chariſtie ex ↄſilio aliei ſacerdotis:ſʒ ꝓprij dũta
xat.qðᷣ młii æ male nõ aduertũt: ut diẽ Jo. an.
⁊ bñ¶ Quito nõ.caſũ ĩ quo nõ excoicatꝰ arcet
ab igreflu ecclie.⁊ nõ.ꝙ dẽ arceat᷑.qð uerbũ de
notat niolẽtiã. Mõt ergo arceri niolenter. ⁊ ſi
opus ẽ põt ad hoc iuocare brachiũ ſeculare:ut
in.c.i.de offi.oꝛdi.⁊.xxiij.q.v.adminiſtratores
Sexto nõ.i v. ſiqs duo reqſita ut qͥs poſſit ↄli
teri alieno ſacerdoti.primũ ut ſubſit cã.nã ſine

cã peccat parochianꝰ:qꝛ vẽ ↄtẽneꝛe ꝓpriũ ſaceꝛ

dotẽ ſine cã: ⁊ dʒ cã eſſe iuſta uit i fa. ¶ Scom
requiſitũ ẽ ut licẽtia poſtulet᷑ ? optineat᷑.non eꝛ
go ſufficit perẽ niſi bmnak Bano⸗ nõ. ꝙ
ab aliẽo ſacerdote qͥs ñ põt abſolui uł ligari.et
põdera ꝙ ſẽa loquit᷑ gñalr:ut nõ ſolũ ſi ſemel ĩ
anno nult ↄfiteri alieno:ſʒ etiã ſi pluries ſempeꝛ
dʒ optineri licẽtia a ꝓprio ſacerdote. eta
uo nõ.i v. ſaceꝛdos ꝙ ſacerdos curat dr̃ medi
cus aiaꝝ:⁊ more ꝑiti medici dʒ adhibẽ diuerſa
exꝑimẽta aduerſus peccatorẽ:⁊ qᷓ;o aĩa ẽ pᷣcio
ſior corpore:ſic medicus aniaꝝ pᷣſtãtior ẽ medi
co corporis.xij.q.i.pcipimꝰ.¶ MNono nõ.i v.
caueat ꝙ uarijs mõis qs ſecretũ ꝓdit.nõ cꝛgo
refert an vᷣbo an ſigno:aut alio quonis mõ ꝓ
dat qᷣſ ſecretũ.ſemꝑ eni dẽ qs ꝓdere:et tenet᷑ pe
na ipoſita ꝓ expᷣſſione. As aliter tene ſem
ꝑ mẽti tex. ibi qͥ pcẽm cc.ꝙ ſaceꝛdoſ icuꝛrit iſtã
penã de qua hic n ſolum reuelando peccatoreʒ:
ſed etiã pccin ĩ ↄfeſſione ſibi detectũ. qð e ↄrra
53 4

¶ Be peni 2 remil.

ſimplices afferẽtes pcẽ: impune poſſe reuelari:
no peccatorẽ ſʒ minus bñ loquunĩ.nam õorium
ꝓvat᷑ ̊ in duobꝰ locis.pꝰ ibi qͥ pcẽm ⁊c.ubi ex
pſſe ꝓbibʒ de pcco.ꝛꝰ ꝓbatur ꝑ locũ a ſpali ĩ V
bis pᷣcedẽtibus.nam tex.ꝑmittit ĩ uno caſu duʒ
taxat.ſ.qñ indiget orudẽtioꝛi ↄſilio:⁊ tunc etiaʒ
qʒ caute reuelare. Item hoc ꝓbat᷑ rõne. nam ſa
cerdos ita ſcit pcẽm ſiẽ pccẽ̃oreʒ tanqᷓ dei miſter
ergo nõ dʒ tanq; bomo renelaꝛe pcẽm:qꝛ neſci
ut hõ: ſʒ ut ðᷣus ut pᷣdixi.⁊ S faciens grauiſſime
peccat.uñ punit tanqᷓ; hereticꝰreuerſus ad fidẽ
qꝛ deponit᷑ ? ꝑperuo vᷣrrudit᷑ in monaſterio ⁊ ſi
timeretur ð fuga poſſʒ detrudi ĩ ſtricto carcẽ:ut
i.c.ut fame.j ðſẽ.excõ. n. gl. i. ibi cũ eſt do
li capax ⁊c̃. nõ.ex gl.iuncto tex.ꝙ doli capax dẽ
et ↄſtitutꝰin diſcretõis annis.⁊ dẽ doli capax ꝓ
ximus ſeptẽnio uel poſt ſeptẽnium ſaltẽ.iũc eniʒ
excedit infantiam ⁊ itrat puericiã:ĩ qꝛ etate pcc̃e
młca ↄmittũtur: ut i.c.i.⁊.ij. S.de del.pue.⁊ dic
nt ibi facit. c. Zas = qð ibi nõ.de deſpõ. pu. Di
cit iñ Moſti ̊ ꝙ tres ſũt gradus ãnoꝝ diſcꝛeti
onis pᷣmus cũ qͥs eſt doli capax:⁊ hoc quo ad
ↄfeſſionẽ ut h dr̃.ꝛ?ꝰcũ qͥs eſt pubes.⁊ illa etaſ ꝛe
qrirur ad mẽimoniũ: æ quo ad igreſſũ ꝛeligiõis
S de ðᷣſpõ.impub.c.ij.de regula.c.i.li. Vj.ʒ qꝰ
ad adminiſtrãdo bõa ⁊ tẽ qr̃ in diſcretioniſ aniſ
poſt xxv.ff. de mino.ꝑ to. Oiueꝛſo eꝛgo ꝛeſpcũ
ↄſideratur iſta diſcretio: Et aduerte qꝛ ꝛeſpeciu
ofeſſionis bñ obſernat᷑ hee opio:ſed nõ reſpcũ
euchariſtie: æ forte obſeruãtia non ẽ mala ꝓpter
ꝛeueꝛetiã tati ſacꝛamti:ut ſic tin puberibꝰexhibe
arur. (Et i fi. glo. dic ꝙ hec ↄria loquũt in in
fante nõ doli canare⸗V Ro in. Hoig
oꝛõnem dqñicam. Itẽ dimittunt modis młits ali
is ð qpus ꝑ gl.in ꝓhemio ſexti i. V. bñdictõem:
Et in fi.glo nide tex. cũ gl.i.. rimis.xxv.diſ.
qᷓ diẽ ꝙ iſia uenialia:etiã laico poſſumus ↄfiteꝛi
net ꝓ eis iponẽda eſt pnia. nam ideo dicunt ue
nialia:qꝛ uenia digna ſũt uide etiã glo. ð peni
di.i.pfecia qᷓ diẽ ꝙ pecã mortalia idiget ↄfeſſio
ne ſpãli. uenialia vo abolent᷑ ꝑ gñaleʒ ↄteſſionẽ

q; facit ſacerdos dicẽdo ↄfiteor deo ꝛc. Conſi

lium t bꝰgl. bonuʒ eſt ut qͥs ea ↄfiteat᷑ ſi ꝛecolit
gm doc.pᷣſeꝛtim ſi ded cia ſunti ↄſuetudie ſen ĩ
neteꝛata:qꝛ ut diẽ. Augn.nullũ eſt peccatũ aðᷣo
neniplc qð non fiat mortale qũñ placet.i.dũ aſſu
mitur i ↄſuetudinẽ: ut.xxv. di.i. S. crimis. In
gl. in V. ꝓpo ſacerdoti.ibi niſi ille fuerit ĩpeditꝰ
Idẽ ſi ſubeſt alia legitia cã ut qꝛ eſt odinʒ inteꝛ
iffũ ofitentẽ 2 ꝓpum pſbytex: uel iter eum ⁊ int᷑
paretes pᷣſbyteri:uel qꝛ ꝓpᷣus pᷣſbyter fuit paꝛui
ceps delicti hoc tñ cãu dic. Jo. an. poſt nincen.
H.æ in.c.i.ðᷣ ordi.ab epi.ꝙ põt ↄfiteꝛi ſi nult ſa
cerdori pticipi:ſʒ non neceſſitat.uñ eſt iuſta cau
ſa petẽdi licemiaʒ. hoc dẽm mihi płʒ ĩ uero peni
tẽte.ſecꝰſi eligir ꝓpriuʒ qꝛ ꝑticeps fuit:ut faciliꝰ
abſoluãt quo ad eum. ad hoc. tex. cuʒ glo.xlix.
di. in pön. Sʒ qro qs dicatur ꝓpᷣus ſaceꝛdos
So ꝓpᷣus appellari põt pᷣſbytcr parochialis:
Irem eps loci. legarus ĩ ꝓnintia: ? ipius penitẽ

tiarius. Jrem nicarius generalis epi. a2.i. l. cn
ptor. ff ð iudi.æ archipbyter ecclic cathedꝛalis
q̃ in hoc cenſet᷑ uicarius epi.ð offi. archipᷣl. c. olf
ficium. un ad quelibet iſtoꝝ non petita alieꝛus
licẽtia põt qͥs recurreꝛe.uide glo.i.c.ij.eo.xi.li.

Vj. 2 ofſi.: le. c ij. eo. li. In gio. in. v. ad minꝰi
paſca. ¶ Sʒ circa hoc dubitat: nunqᷣd ſufficier

ꝛeciꝑe coꝛpus xpᷣi in die iouis ſacta.an ð neceſſi
Idte teneat᷑ qs reciꝑe i die ꝛeſurꝛectõis dnice.ui

di magnã ↄtentõʒ ð hoc iteꝛ ualetes theologos
pᷣdicãtes.nam quidã aſſerebat ꝙ de neceſſuate
dʒ reci pi in die reſurrectois: qꝛ illo die e paſcha
æ nõ i die iouis ſãcta: qꝛ ulud erat paſcha iude
oꝝ. Alij vVo dicebãt ꝙ ſufficit ꝛeciꝑe i die iouis
ſancta:qꝛ tunc xps fec paſcha cũ diſcipul ſuis:
2 i illa ↄtentiõe fui ↄſultus. lꝛca hoc dabiũ
aduertenduʒ ꝙ iex ̊ põt itelligi duobus mois.
pꝰcapiendo paſcha ꝓ ſolenuate paſchali: æ rũc

ſatis eſſet reciꝑe i die iouis ſãcta:maxie habuo

reſpectu ꝙ illo die fuit inſtitutu hoc ſacrametuʒ
coꝛꝑis xpi. ſ̊ qꝛ ecclia occupat᷑ tunc i alijs offici
is non poteſt facere ſolenitateʒ ð corꝑe chrini:
Iʒ differt feſtũ poſt octaus pentechoſtes:ut i cle.
ſi dnʒ ð reli.⁊æ ue.ſanc. ¶ꝛ pot uelli in paſca ·i.
in die ꝛeſurrectois: æ iũc oʒ ð neceſſitare ſumr il
lo die.? ꝓ hoc qꝛ appellatioe paſce intelligimus
ð ꝓpa paſca ⁊ no ð die iouis ſcta. ar. in. ꝓ quo
tiens inſti. ð iuꝛe nã i. Et lic ocludere ꝙ i die ꝛe

ſurectionis recipi debeat coꝛpus xpᷣi ad ſauſfaci

endum huic. c. æ ſaus cauiu eſt tũc ꝛecipeꝛ ut eui

tæiur opi. 2 , hoc iduco tex.i. c. eili iundeos S. ð

iudeis.ubi tex. loqᷣtur ꝓpe ð die ꝛeſurrectõ s:iñ
puio ſatiſfactũ ↄſioi ſi ꝛcipiat᷑ in die iouis ſacta
qꝛ ut dixi i hoc hetuꝛ ꝛcſpectus ad ſolenitatem
paſchaleʒ:⁊ recipiens die iouis ſacia hʒ bunc ꝛe
ſpectũ: æ pparat ſe ad feſtů. Item qꝛ tũc iſniimiũ
fuit hoc ſacrimetũ ut.S.dixi. n glo.i ueꝛvo
alieno ſacerdon. ibi executioeʒ haben. Mõ gio.
ſinglꝛ. æ idẽ uoluin glo. i cle. i. ð puile. Er ro gl.
põt eſſe:qꝛ eligedo alienũ ſacerdote uuli ꝓroga
re ſuã iuriſditioeʒ in euʒ.ſʒ ex qilie nõ hʒ execu
tione ergo nõ poteſt ſum iuridictioeʒ exeꝛceꝛe
in iſtum. ꝓrogare eni idẽ eſt ꝙ extendere.un iu
dex ꝓrogatus cognoſcit iuꝛe ꝓpᷣo non iuẽ alie
no. ſed exquo no hʒ iuriſdictõʒ in acin non pot
ꝓrogari.qð nõ:qꝛ fac ad ꝓꝛogationem fiendã
in foꝛo ↄtentioſo.⁊ iõ glo.dicii de hnte execuiõ
nem: qꝛ qlibet ſaceꝛdos hʒ oꝛdinem ſaceꝛdota
lem z ptatem ligandi z abſoluedi:ſʒ in hitu im
ſed cum hẽat eccłam cuꝛatam frcipit i actu.x vj.
.q.i. i. . ecce. itellige hoc dẽʒ gl. qn ſumplꝛ dar̃
parochiano licẽtia eligedi ſibi ↄteſſoꝛem.ſecus
aũt ſi ipſe ꝓpᷣus ſacerdos ↄmiueret uni ut audi
at ↄfefſione ſui parochiani.tunt eni non reqrit᷑
e ille heat executõeʒ: qꝛ tunc cognoſcit ut dele
garus nõ ut ordiarius.ita nolũt hic doct.æ bñ
2? Maulus i dẽa cle.i.qð nõ.ꝓ ↄluetudie gña
li:ut ſacerdos hns pacochiam amplaʒ poſſit in
ſui auxiliũ aduocare aliũ ſacerdotẽ etiaʒ nõ ha
bẽteʒ curã ĩ aciu¶ Et ĩ i. gl.nõ. pãc ultiaʒ. ꝗ.

Irtbaanimisihn
6 nice nlide ſeh

2

.

lunn huͦll
repteſiones wlen
ſenlbere ulfel
leappriſſutenhn
bi emns cho h⸗
SS
jent log li l i
ihg ei r in
ſtrei oſfuen ppo in
ONlenens: it dlet
Oolneninrv aſfig
Peceltuas enngmat
undi uperning une,
ſudeſtunnn neeſſus:
Nun gl tepore ne
coen non pöt ab eo
doytm ppeeronmtoen
lſnus e to gffanr /
lic caſoralo eoff
ſter Heni la.& nn/
mopinebt dbſolonee
NOrnd ed it
N Olldeäriiberchir
Alun oſeſoren nſd liͦ⸗
Heri Dal Jin ⸗
ſorrſltoen
iano oncefetpe
inonnent Alne ali
uſtne ai id inil
lmpz le uhn
ſnem ice glen n
pre i ſnpenni /
eit oſte 4
rhnaſtam gn o e⸗
inn ſim ini .
luimme n.
erlimn t aim

a Aa N
e palcbllenie
is ſuumne bobleo
ſtmn drlinmun,
par mr ialhoffel
utz d coſpe hritl:
Nechofteruicke.
Nrnchrin alczi
Rd Recſtanſank i
ndealce ncſigenns
ouisſcnd ar nH gn
e Nndce gicer
cous bl ad anſe
mnͦ aſttic wiſpeineni,
ic.ali loceos 55
Ode irnmog
Por inde ouss ſill
Eins 0 ſolnitotem
onis ſita hyboſe
Yon grlin ſtuns⸗
u. o go rede⸗
dobeen Mgo.
el Ple Elog,
ſacerdore uolproge
ha e 65 yan
n unclcnocenn
n nnngn
1uue o ii
hoinum ti
1nmuun,ſili

Abie teuis

onden Ncedon

bacth n paninn

¶ De penl. - remiſ.

qꝛ quotidiana é: 2 ſepe ð hoc intenog tus fui.

⁊? hoſti.ſeq̃dat᷑ diciũ gl.dicẽs ꝙ ex gñali licẽtia
data a ſacerdote peccatori ut poſlit ſibi eligẽ ⸗2
ſeſſoꝛẽ nõ cenſet᷑ deꝛogatũ diſpõni h. ciq min?
ſemel ĩ anno teneat᷑ ↄfiteri pꝓpᷣo ſacerdoti:qꝛ int᷑
eſt ꝓprij ſacerdotis audire ↄfeſſionẽ ſui pochi
ani ſemel in anno:cũ heat ſibi exhibere enchari
ſtiam. Item als non poſier exequi penã hꝰ.c. ut
aꝛceꝛe ab igꝛeſta eccle non ↄfitentem. Sed Jo.
an. dic Srium determiatũ ꝑ eyuagantẽ Jo. uas
electõis ⁊c. ⁊ ꝙ deciſio gl. ꝓcedit ĩ alijſ religioß
non at in fꝛatribꝰpᷣdicatoribꝰ minoribuſ:caꝛme
lit.æ heremitanis:qꝛ iſti ſunt ſpecifice pᷣuilegiati
ut i cle. dudũ de ſepul. æ dic ſatis h̊ ꝓbari ibi 2
illum tex ubi dẽ ꝙ illi fratres poſſũt libere audi
re ↄteſſiones uoletiũ eis ↄfiteri ⁊c. non eni poſ
ſent libere audire uolẽtes ſi reqͥreret᷑ neceſſario
licẽtia ꝓprij ſaceꝛdotis.non ei eſt libertas ĩ actu
ubi actus diſpõ dependet ab alieno arbitrio ut
nõ.i.c.hj ep̃ᷣs de pꝛebẽ.li.vi.⁊ i.c. ðvᷣ multa ã de
pᷣben.æ hoc tʒ ibi gl.in.d.cle.dudũ in.vᷣ. libere
? in gl.ſequẽti que ↄcludit ꝙ ↄfeſſus iſtis fribꝰ
ñ tenet᷑ confiteri ꝓpo ſacerdoti ur ibi dẽ 2 hãe
opi.teneas:⁊ ſic coiter praticat. In glo. in. V.
obtineat in fi. uel diſtigue ſjm Moſ ⁊ bñ ꝙ aut
neceſſitas ẽ magna a do ꝙ nõ ſubeſt empꝰade
undi ſuperioꝛc᷑: ⁊æ tunc ꝓcedit pᷣma opi. Aut nõ
ſubeſt tanta neceſſias:⁊ tũc ꝓcedit ſa opi.Mic

in Inn. ꝙ ſi tẽpore neceſſitatiſ adir alienũ ſacẽ

dorem non põt ab eo abſolui:qꝛ non ẽ ſuus iu
dex:iñ ꝓpter ↄtritõem dimiiui ſibi pccmm.ſiẽ di
cimus de co qͥ ↄfitemur laico tpᷣe neceſſiraris ur
nõ ·in.c.paſtoralis de offi ordi.⁊ pʒ i. c. quẽ pe
nitet ð peni.diſ.i. Sʒ melius põt dici ſm eũ
imo obiinebit abſoloneʒ ex quo hʒ claues eccłe
et hoc puto neriꝰ ar.ĩ c ſi ſacerdos ðᷣ peni. diſ.
Vi. Quid aũt ſi neceſſitaſ urget:æ iſte non reꝑit

alium ofeſſorem niſi illũ quem hʒ ex iuſta cã ſu

ſpectũ. O cit Inn. ꝙ potis eligat moꝛi ſine 2
feſſione:x ſoli deo confitea.nec eſt ſibi imputã
dũ:exquo non deficitꝓ eo. itellige dem Inn.
