de nã.lib. æ uide gloſꝗ. in.c tanta.qui fi.ſint le.et in
.c. niſi de renuncia. ¶ Illud ultimo notabis quod
licet parentes non poſſunt inſtituere ſpurios eyneꝰ
tamen poteſt quia non pꝛohibentur niſi parentes
ut nõ. glo.in auc.quibuns mo.n. effi.ſui.S. ultimo.

tis in ſpurijs natis ex coitn damnabili qui non po
e

nſngi Aimnmſnign
Giltkni mn fogendan⸗
Kinirrennn nnndenn
gixccdealapo niindtd
RNoiundan dunde
uincginſ.gien Amcd
ltolne i inc abedaoeiot
Ciclnark.Gundhu
Nor qt nihix oir honn
iliuse ienti ſcno ameimuig
mr Chuth ponn tünmat riut en⸗
niſninti raeß' then n erdir
Arqinigocd ucer in tioper
mi ſoheii: cadgnotin
Ii Möansmnds ndtent
niridneriengteenn
eili 1ſehedeſettnnen
ng nc ſ dn greii ni
Ielſdnenj ſolnone

Cenſg ſenhei g.

Epieng, Sousan

l.lsceine goi
in Me innnnion ſbi
nsſflro anii omm
eln ollimi n defi⸗
santztfoind ß ninn
beis ſiſflie ſ gine
Inim Banoinmnenmat
wblisingg edeen hnar

ſizegenegee S
ſfciors d aderlandntu⸗
luncenh Atnents (Eane
AWdomromempecgo .
6mni. tnidecnohor oddi
if. rntb /ͦgh h
Gvnjnortant
wummraſmnmnt M ec
cdiaraſens. Ernnclte
reniitpnſptnanmaſnne

Coln Gumnabini
vor oechrons, er
alommten olunſuce
mare d Me And.
drree Naluriſid

n Fii o uismm G

ſaummn nn
ieinmn lii
Prnm aht En.

E e eo qᷓ auxit. mãt.
J. nifi caſti Si quis moꝛtua
Sin uxoꝛe phit cumlea

quã uiuẽte uxoꝛe ſine fidei datione ↄgno
nerat tʒ mr̃imooiũ dũmõ in moꝛtẽ defuncte neuter
fueꝛit machinaruſ. Cõis diuiſio ſecunda ibi nos igi
mr. ¶Mõ pꝛio ꝙ cõiugatus plſiſtens in adulterio
põt excõicari miſi ab adulterio deſiſtens ad nxoꝛem
redeat.nam ſub illa conditione.⁊.j.de qua in tex.
decidit᷑ ſm vm ĩtellectũ ille fuir excõicatus qꝛ ad
herebat mẽtrici.⁊ ſic hẽs nnũ caſũ in qno iudex eę
cliaſticus exercer iuriſditionẽ õ laicum.¶ Scðo ex
hoc ⁊ ex tex.nõ.qꝙ mr̃imoniũ ↄctum ab excõicato
tʒ. n tpᷣe Zctus mr̃imnnij iſte erat excõicarꝰſm cõeʒ
itellectũ ⁊ hͥ rene mẽti:qꝛ ad h̊ quotidie allegat᷑ iſte
tex. ⁊ ſic ꝓfeſſio facta ꝑ excõicatum ualet ac caract᷑

ipꝛimit᷑ oꝛdinato n in. c.cũ illox.j.de ſen ex. ¶ Et

ex h̊ põt colligi ar.ꝙ ↄctus iitus cum excõicato tʒ

facit. c. ſi neꝛe. ᷓ. de ſen. ex. nõ plene peꝛ coc.in. c. ue

ꝛitatis de do.æ coniu. ¶ W teꝛtio quem poſſe du
ce:e in uxoꝛem illam quam pꝛius polluit adulterio
alio nõ ĩteꝛueniente.⁊ per h̊ aꝑitur itellectus.c.i.õq.
eo.⁊ dic ut ibi. Nõ ibi alter eoꝛuʒ ꝙ ſufficit machi
natio in moꝛtẽ cõiugis adhibita ab adulto uel adu
tera. ⁊ ideo dicit Inn. ꝙ ſiquis machinatur i moꝛ
tem uxoꝛis ſue ut adulteꝛam ducat in uxoꝛem .
tenet mꝛimonium cum ea poſtmodũ pctum. Sn
gl.fi. nõ. ſing. iſtã gl. iuncto fine.c.i.ꝙ abſolurio nõ
cſt ipẽdẽda niſi petenti. fo ꝙ excõicatus poteſt cõ
pelli indirecte ut petat abſolutionẽ. nam compellituꝛ
ſatiſfacere de cauſa pꝛo qua fuit excõicatus æ ad h̊
põt compelli ẽt inuocato brachio ſeculari ſm heſt.
ut in. c.ij. in. F. ꝑ tpᷣalem.j.de maledi.de hac mã dic
ut plene nõ in.c. ab excõicato de rp.æ per Jo.an.ĩ
c. i. de ſen. ex. li. Vi. Et ↄclude bꝛeuiter ſm opi. ueri
oꝛem ꝙ aut qᷓri᷑ nũquid poſſit abſolui excõicatus
t iuitus ⁊ dicendũ ꝙ ſic:nõ tamẽ ĩtelligas ꝙ remit
tatur culpa:ſʒ pena dũtaxat qꝛ ſicut excõicatio põt
ferri in iuitũ quatenꝰ ẽ pena ita põt tolli ab inuito.
Aut qrit᷑ nũquid iudex dẽat abſolueꝛe excõicatuʒ
iuitum aur nõ petẽtẽ æ dicenð ꝙ nõ rlariter nut h:
ſi tñ excõicatus magis indureſceꝛet ⁊ efficeꝛet᷑ dete
rioꝛ tũc iudex dʒ excõicationẽ relaxare ex quo uidet
medicinã nõ ꝓdeſſe ſʒ obeſſe.⁊ tene mẽti h dictũ fa
cit. xxiij.q.vV.c.ꝓdeſt. Aut queꝛi᷑ nũquid excoicatꝰ
poſſit ↄpelli ad petendã abſolutioneʒ ſaltem indirec
le ⁊ dicenduʒ ꝙ ſic:ut hic in glo.
N Enien g. Di quis uiuẽte pꝛima ſe
cundam huius rei neſciã
duxerit uxoꝛc moꝛtua pꝛima licite ꝛemanet
cum fa nouo ↄſenſu iteꝛueniẽte. Monit caum quẽ
decidendũ ↄ mittit ibi Iʒ aũt. õ pꝰ ibi de nouo
potuit ↄſentire ꝙ ↄſenſus pᷣſtitꝰ ſcdᷣe niuẽte pꝰ nõ ĩ
quẽ miimoniũ et q ad ↄſentientẽ: ʒ pꝰ poſimoduʒ
moꝛiat᷑: ⁊ ſic nõ ↄualeſcit fin mrimoniũ pꝰ extincto

niſi de nouo ↄſentiaĩ le iſte tex. ꝓbat opi. gl.
de qua in. c. i. S. e. De noͤ ꝙ fʒ matrimoniũ põt
Onaleſceꝛe extincto pꝰ ex tacito ↄſenſu.ex quo enim
ſcient p⸗ moꝛiẽ pꝛĩe ſił cohitauit ſatis ↄfirma ur fᷣm
meimoniũ. ¶ Sʒ qro pone ꝙ uir ↄfiteat in indicio
le ali hꝛe in uxoꝛc quã foe uenire feẽ ⸗ ideʒ confi

tet nũquid hec ↄfeſſio pᷣiudicet fe nxoꝛi.doc.⁊ beñ

dicũt ꝙ nõ:qꝛ nõ dʒ credi cõfeſſioni in/ ꝓprio facto
xiiij. q.ij. in prin æ in. c.ſuꝑ eo.de eo.qui ↄg. ↄſag.
unde niſi al ter plene pbet᷑ pꝛimũ mẽimoniũ nõ tene
tur fᷣa diſcedere a uiꝛo. ? licite ĩteꝛĩ pẽdęete lite petit
debitũ ut in. c. laudabilẽ:ut li.pen.ipe tamẽ uir qni
hʒ ſciam primi mr̃imonij nõ dʒ exigere aut ꝛeddeꝛe
debitũ:ſʒ potius excõicatõem pari:ut in.c.ſas ð re
ſti.ſpo. Bede rit⸗ pone ꝙ niuẽte legitima uxoꝛe
qͥs Ixit uel ðᷣdit fidẽ ſe ⁊ eã ↄgnonit ex qua ſubſilu
lit fiios nũquid ſuccedẽt cum legitia ex quo ꝓbari
nõ põt ꝙ fidẽ dederit uiuẽte pria.dicũt doc.ꝙ ſuc
cedũt cũ legitis ex quo ipedimẽtũ ꝓbari nõ põt de
berẽt iñ ꝑentes eos iduceꝛe ad ĩtrãdũ monaſteriuʒ
mẽdicantiũ:ut excludantur a ſucceſſione cð ſi fieri
nõ põt relinquãt eis modicã qtitatẽ:qꝛ nõ pnt age
re niſi ad ſupplemẽtũ ut in.l.oĩmõ C. de ĩoffi.teſt.
2 eãdẽ cautelã dʒ ſp mr̃ fuare qn ſit aliq; ex filijs
ab alio ꝙᷓ; a marito ſuo ſuſcepiſſe quod multouens

contingit
J qui 8. Cotrhens cũ fa uiuente
pꝛia q; mñ nõ ↄgnouit nec
an Zctum nec poſt moꝛtua pria põt pᷣber
cũ fa. ⁊ duo mẽbꝛa ponit. ſm ibi ceterum. M pri
mo ꝙ uiuẽte ꝓpria ↄiuge nõ dʒ quis dare ficẽ al
teri mulieri de ducẽdo eam pꝰ moꝛtẽ uxc ꝛis.qð ſi
fecit grauit᷑ peccat:ut h̊ qꝛ pᷣſtat notũ capiade mor
tis:uñ ſicut nõ uʒ ꝓ miſſio bnficij nacaturi.ut in. c.
ij. de ↄceſſ.pben.ita nec ꝓmiſſio futuri mẽimonij.
carnalis. C Scðo nõ ꝙ ↄhens cũ fa uiuẽte pria:
iz fam nõ cognoſcat grauiter peccat ⁊ dic ꝙ efficit
ifa mis:ut in.l.i in fi.fl.de his qui nõ.ĩfa.Et ex ꝑ
ex tex.ifeꝛo.ꝙ iĩfamis põt here mr̃imomiũ. tẽ
nõ ꝙ ex ſolo ↄctu mẽimonij ſcði nõ ipedit᷑ futuruʒ
mrimoniũ cũ eadẽ mouua pria oiuge dũmodo no

iterceſſeꝛit copula cũ fᷣa uiuete pria buuge⸗Ded⸗
h qro pone ꝙ uiuete legitia cõiuge quis dediti ſidẽ
fe ⁊ eã nõ cognouit demũ moꝛtua cõiuge non illaʒ
cui fidẽ dedit.ſʒ aliã duxit in uxoꝛc.æ conſtante ilio
fo mẽimonio cognonit illã cui prio fidem dederat
nũquid moꝛtua fᷣa uxoꝛe poſſii phere cum illa cui
dedit fidẽ conſtãte prio mẽimonio legitio ? cogno
uit conſtante fo Jo. an. tʒ h ꝙ nõ qꝛ uex ẽ dicere
ꝙ conſtãte mr̃imonio legitimo dedit illi fidẽ æ eam
cognonit unde mr̃imonium fᷣm non hʒ remoneꝛe ĩ
pedimẽtũ facit.viiij.q.ði.ĩ ſcripturis.2⸗ i.l.ſingkłaria
ff. ſi cer. pe. Gal. tʒ Zᷣrium cuius opi.puto uerioꝛeʒ
quia contrahendo primo cum ſecunda nidet᷑ receſ
ſiſſe a fide illi data.⁊ peꝛ cõſequens nũc ſolum repi
tur adulteꝛiũ.qð nõ hʒ ipedire mẽimoniũ:ut in.c.ſi
gnificaſti ð eo. Itẽ iura iduxeꝛũt iſtud ipedimentuʒ
ne pꝛopteꝛ ſpem contrabendi matrimonium induca
tur machinatio in moꝛe; alteꝛius que ꝛatio h̊ ceſſat
ex quo moꝝua pꝛima noluit contrabeꝛe cuʒ illa cui
fideʒ dedeꝛat. ES glo. in fi licet glo. clare non re
ſpondet ad contrarium ſupꝛa foꝛmaium tamen ſa
tis ſentit ꝙ ſolus affectus non ſufficit ? ꝓbatur aꝑ
te in litteꝛa.æ dic ꝙ ideo non ſufficit affectus qꝛ co
pula h̊ requirĩ ꝓ cã finali lpedimenti.requirunt᷑ eĩʒ
duo.Sctus ⁊ copula io nõ ſufficit alteꝛuʒ æ foꝛte ob

aꝛ matrimonio nõ cõſumaro non ſic iducunt᷑ iſt
ad machinandum in moꝛtem alterius.

¶ De coniugio lepꝛoſoꝝ. Cica.

moꝛbus lepꝛe diſſoluit ſponſalia de futuro ⁊ põt en
bitari nunquid ipediat cõtrabencuʒ uel dirimat Sc
tum.ideo cõpetẽti oꝛdine ſwdiſeeee ee Rien
g Lepꝛa ſupeꝛueniẽ
Eruenit.cn diſioluit mr̃i
moniũ nec matrimonij effecium.
Igeo adinuicem maritali affectiõe
coniuncti ſe tractare debent. aut ad
peꝛpetnam continentiam nouendam induci.primo
naxcat caſum. Fo diffiniendum cõmittit ibi quonia.
r p⸗ iũcta glo.i.ꝙ lepꝛoſi licite excludunt᷑ a
cõmuniõe fideliũ tũ ex ↄſuetudie generali. vi in tex.
muʒ ex diſpõe canonũ ⁊ uereris teſtamẽti:ut ĩ iur bꝰ
all ĩ glo. ¶ Scðo nõ.ẽt iũcta glo.i.ꝙ nõ põt ĩtro
duci coſuetudo ut uxoꝛ ñ teneat᷑ ſeqni maritum nel
eõ.⁊ nõ.ꝙ ſi uxoꝛ ablentat ſe ex cã neceſſaria renet
maritus eã ſequi¶ Irẽ nõ ꝙ moꝛb lepre nõ diri
mit mr̃imoniũ ante Scium. ? dic ꝙ nulla infirmitaſ
tũcũqʒ gꝛauiſſima diſſoluit mꝛimonium ſemel cõ
ſumatum: ut in. c. hi qui. xxxij. q.vij. ⁊ ea. cã et.q.
.c. oẽs crönes (1 . nõ. ꝙ; maritus ? Vxoꝛ ultꝛa
debitũ carnis tenent᷑ ? obligant᷑ ſibi ad mulua ob ſe
quia ut pʒ ibi cõiugali affectione miniſtrent ⁊ ſic te
nerur maritus adminiſtrare uxori egꝛotanti ⁊ ſic ñ
ſolum tenetur ſanus ꝛeddeꝛe debitum lepꝛoſo: ſj et
ſeruitia neceſſaria impendeꝛe. Item nõ. ꝙ babens
uxoꝛem lepꝛoſaʒ non põt aliquo mõ cõcubinant ali
aʒ mulieꝛẽ admitteꝛe ꝙ ſi fecerit põt ꝑ eccleſiã cxcõ
municari. Et ex h̊ hẽs caſuʒ aꝑtũ ꝙ iudex eccleſia
ſticus põt ↄ laicũ adulterũ ꝓcedeꝛe.nam ex acti ex
cõicandi depꝛehẽdit᷑ iuriſditio in foꝛo comentioſo.
ur plene dixi in.c.cum ſu generale de foꝛo comper.
Ge glo. in v. diutius nõ. glo.iuncto tex.q mari
tus põt ſe abntare ab uxoꝛe diũmodo diutius ñ ſtet
ſeoꝛſuʒ:⁊ dicit Moſt.ultra glo.ꝙ diutius dicu do
nec qrela ꝑueniat ad iudicẽ ecclaſticũ.i.donec alteꝛ
fuerit ↄqueſtus n dẽ ſtaꝛe diun nuł donec nõrie liq
at ꝙ uiuãt eõtinent᷑.ᷣſi.n.alt̃ nõ perit iudex ſe ñ ipe
dit. H̊ dẽm ego puto ueꝝ in caſu hbꝰ. c.qꝛ ſi lepꝛoſa
nõ petit niꝝ ſuum iudex tolleꝛabit:ſed ceſſante bac
câ nõ dʒ index pati ut cõiuges iuuenes ſtent ſeoꝛſuʒ
ꝓpteꝛ ꝑiculum adulterij ut dixi poſt Moſt.i.c.ueni
ens de ꝛeg.æ uide Inno.i.c.dudũ in pn. de cõueꝛ.
cõiu. ⁊ dic ut ibi ⁊ ſatis plʒ opi.glo.ut.vV. ciun ꝛcke
rat᷑ ad arbitriũ boni uiri. ¶ In glo. in. v. ſequanĩ
nõ bn iſtã glo. æ qtenꝰ dicẽ mulieꝛeʒ nõ teneri ad ſe
quẽduʒ uix nagabundũ dic hoc ꝓcedeꝛe niſi tpᷣe ᷓ
crus mr̃imonij eſſet uagabuudus qꝛ iunc ur̃ appꝛo
baſſe moꝛes ſuos ðᷣ quo uide gl.i.c.unaqueqʒ.xiij
q ij. ⁊ in. c.ſiquis ieuitabili.xxxiiij.q.ij.? quod nõ
in. c. de ilis. z. de ſponſ. ¶ In glo. fi. ibi bene com
pellerẽtur. glo. ueꝝ diẽ ſʒ nõ bñ cõcoꝛdat iſiud.c.cũ
ſe. ideo dic ꝙ lepꝛoſo ñ petente iudex eſt contetus
ſola exhoꝛtatione ⁊ ia loquimr iſte terus. ſʒ ſi iſte

ret petendo ut ↄiunx tẽat᷑ ſequi ⁊ debitum reddẽ tẽ
fiat ↄpulſio:ut in.c.ſe.⁊ h̊ uoluit gl.in.c.ſi uxorem
xxxij.q.vV.quam nõ. .
. oniuges pꝛopter le
Boniam. pram ſeꝑandi non ſũt
a coniugio 2 here pnt matrimonium er
inicẽ ſibi debitum reddere tñtur.⁊ ſunt tria dca.fᷣm
ibi lepꝛoſi.t᷑tium ibi ꝙ ſi.¶ Hõ.pꝛimo ibi excepta

IYcuã foꝛnicatõis qꝙ exceptio firmat regłam in ↄtrariũ

xxxij.q.vVij.in.c. dnis ita arguit h̊ papa.cum enim
xpᷣs ſolũ exceꝑit cãm foꝛnicationis vꝛ ꝙ in alijs ca

ſibus nõ poſſit maritus dimitteꝛe uxorem uł eotra.
H fo ibi graui infirmitate regulã ꝙ nulla ifir

mitas ꝙtuncũqʒ grauis pᷣſtat facuſtateʒ diſſoluendi
etiã quo ad thoꝝ ſeu mutuã ſeꝛuitutẽ. ſive eꝛge ſuꝑ

ueniat furoꝛ ſine demétia ſiue efficiat clanda nõ dʒ

mẽim niũ ſeꝑari:de quo nide tex.bo.xxxij.q.vij.hi

qui ⁊z in.c.hi ueꝛo ⁊.xxxij. queſtione.v. ſi uxoꝛem.
¶Ho teꝛtio ꝙ ifirmitas nõ ipedit mẽimoniũ ↄrra
hendũ imo in articulo moꝛtis põt quis pᷣheꝛe matri
moniũ adeo ꝙ filij ante geniti egitimant: ut nõ. in
c. tanta. . qui fi. ſint le.? ꝑ Jo. an. in regla ſine cul
pa de re.iur.li.vi.in meꝛcu. M56 t0 ꝙ ex pce
pto eccleſie tenet ſanus ↄiugi ctuncũqʒ lepꝛoſe uel
ali ifirmitate depᷣſſe reddeꝛe debitũ carnale ? nota
ꝙ pcepta apti ligant.¶ Sed circa h queꝛo quid ſi
ſanus poteꝛ hoꝛꝛoꝛẽ nõ põt redde:e debitũ. dic ꝙ
ſi ecchie ↄſtaret nõ ↄpelleꝛet eũ qꝛ nõ dʒ compelli ad
ipoſſibi e qꝛ ipoſſibiliũ nulla eſt obligatio:ut in regu

la ipo ſioiliũ.ff. de reg. iu.⁊.c.fi.de pactis.⁊.c.odar

dus de ſolu. ſʒ ex quo ecclie nõ cõſtat de impoſſibi
litate excõicabit ſanum ad reddenduʒ debuũ ⁊? quo
ad eccliam militanteʒ hẽbitur ꝓ excõicato nõ auteʒ
quo ad deum.⁊ ad.c.as de reſt.ſpo.⁊.c.inquiſino
ni de ſen.ex.⁊ ꝑ h̊ ſentiũt docto.⁊ bñ ꝙ ſanus pᷣciſe
põt compelli ad reddendũ debitum lepꝛoſe facit ad
hB quod s dixi in. c. pcedẽti ubi dixi an tencat᷑ ſecum
eſſe in eodem lecto ⁊ uide bo.glo.in.d.c. ſi uxoꝛem
que dicit ꝙ non teneiur ſecũ aſſidue moꝛari. ¶ Se
cundo ad idẽ queꝛit᷑ qͥd ſi maritus ẽ ethicus ul alia
egrirudie detẽtꝰ ita ut ſine ꝑſone ꝑicuio non poſſit
ꝛeddeꝛe debuũ nũquid mulieri peteui ſuu obligatꝰ ad
debitũ ꝛeddendũ.doc.cõit᷑ n quia oꝛdinata cari
tas incipit a ſe ĩ.c.niſi de auct.⁊ uſu pa.⁊ in.c.non
ſatis. lxxx. di. ¶ In glo. pe. in fi. de h an ⁊ qn inde
finita eqͥ poleat uli uide bonam glo.in.c.ut circa de
elec. li.vi.ꝑ DOy. in ꝓhe.ꝛeglaꝝ ꝑ doc.ĩ.j.ſi pluribꝰ
ff. de lega.i. ? ultra cõiteꝛ nõ. ibi ponit hic Gaſ.
unũ vᷣbum ſatis norandum. O dra. dicẽtis ꝙ aut
diſpoſitio ↄcipit᷑ ꝑ nõia collectia ⁊ tũc ĩdefinua eq̃
pollet vli. exẽplũ ſi dẽ capłʒ aliqͥd fecſie ꝑinde c.n.
ac ſi fuiſſʒ dẽʒ oẽs de caplo ad h.c.caplʒ ſancte cru
cis. S. de Gep. aut ↄcipit. ꝑ nõia ſingularia. utputa
caonici taliſ eccleſie h fecerũt ⁊ tẽ ñ eqpoler uli imo
Hificat᷑ ĩ duobꝰ cãonicis.qꝛ plalis ocutio Vificat ĩ
duobꝰ: ut ĩ rła pluralis ð ꝛeg.iu..li Vi. ⁊.iiij.q.iij.
ubi numeꝛꝰ = fac̃ ̊ ad iſt:a ꝓcurationũ.ſi.n.dẽ qꝙ;
cãonici talis ecclie fecerũt talẽ ꝓcuratoꝛc ceꝛte non
ꝓbat᷑ ꝙ capłʒ fecerit ꝛõe ſupꝛadicta de quo uiðᷣ qð
gixi i. c. unico de ſindi.⁊ qð nõ.in.l.ſi.de alb.ſcri.

hon
lai cmn lel
nröorni
ſumimnunin mGini
gensiic ę
jcagtentca 5
de micin
ſetozCepin minonn
oſczehin ra

ieinimn in
Monmpp lum

ulinid iriniv n⸗
Kirn iint timnüſtiinn
arnm ondions ſols.

gonm,

Arännmionch
Waewis id
Ponitäciͦtch de
pinimne bli tidtn h.
lmmmalninf woy lrumman
ſmimci pa lirr
Cnvspugns or lnr baniim
tſöñ nſinden inmnadii
iceaocnhyineſtcend,
mannicaſeninsct vdin
mCniiceiſeninsn in e
ſEete Orgoſ biinoma
diimo w

gontigin dad
n dntinntfmnemit
ſirbi ſeo oh niügipi
imſore alrin limmnee

ltionn raf
int ec im ſaini

irckglans g

glipeplhr rnd onunje

arite N. 1
. iGalogzin
erid ecg

7

unnsnöihilninnien
nwnsirglbzkernmi
uur nn gnmnmf: r n
kep Ponirre alie
nem. (Mwaze⸗
1 gbg mnig bpobete
lcer cetli anniler hotn
Eelanuzaeotihi
hartelteracli,
Nlen iin öchlonpellad
fümnackodicnnoinnen
g 2deisa dder
God ecced Rn einndt
Num ad fecenam Chtiecno
bihiun o dta o
AKuce l ſ c ,Ai
ircuo t tibnug l
GGidtinn ipnlfun d
Cdicbidtientangi ſaun
debo goindc ſnhornn
Cei aſcne nom. C..
garims ichas
Aſhe one choren N

— N 4
dignͤcn Cuan n
Nn tnprtnnN
,vnforznte

e e
.incr l
Amnn vor hund

obi vontbil DM
Oan dtitsal
ig ic icchmge

¶ De condi. appo

J tteras. Sponſalia de futuꝛo p

ciſe nõ opellunt ad otra

4

Ee⸗
E

hendum mr̃imonium cum lepꝛoſo e.

poſt ſponſalia ſupueniẽre. Cõis diuiſio. ſa ibin
mus. ¶ Hõ. ꝙ ſponſalia de futuꝛo diſſoluuntur
ꝑ ſupuenienniã lepre ad iſtatiã ſani.⁊ idẽ dic ĩ quali
bet alia enoꝛmitate ſupeꝛuenienti:qꝛ in obligatione
gnãli ð Zhendo mr̃imonium ſubitelligitur niſi quic
ꝙᷓ turpe ſuꝑueniat: ut in tex.nõ. in. c.quẽadmodnuʒ
de iuꝛeiur. Sʒ qꝛo qͥ ſi miimonium ẽ zctum ꝑ v
ba de pniti ⁊ an copulã carnalẽ ſuꝑuenit lepꝛa. Iſte
iex. quo ad coꝛticẽ ur̃ inueꝛe ꝙ diſſoluatur P illud
vbum ↄſumatũ:ſʒ tene pꝛium ꝑ.d.c. quẽadmoduʒ
tẽ qꝛ mr̃imonium nõ ↄſumatũ nõ diſſoluit niſi ꝑ
igꝛeſſũ ꝛeligionis nec reꝑit̃ alius caſus ĩ iuꝛe: ut eſt
tex.i.c.ex publico ⁊.c.ex ꝑte de ↄv.ↄiug.⁊= ad iſtuz
tex. dic ꝙ. v. ↄſumatũ capit᷑ large.ſ.ꝛõe ↄſenſus.nã
P ↄſenſuʒ de pnti mẽimonium dẽ ↄſumatũ quo ad
ſui eẽntiam:ut nõ.in.d.c.ex publico

¶ De coniugio ſeꝛuoꝛum. Kica.
¶ Supꝛa niſum ẽ de ĩpedimẽto lepꝛe an 7 quãdo
ipediat uel dirimat mẽimoniũ:ſeqᷣtur nũc uidere de
ipedimento conditionis ſeruilis.

Ignum. eſt Seruus Zch;

cente dno gbere
ot mr̃imonium: ſj ꝓpter hᷣ nõ libe
rat᷑ a ſeruitijs dño vᷣbitis 20
ponit dictũ ⁊ eiꝰ ꝛõeʒ ¶ fo quãdaʒ
dqubitationẽ ſoluit ibi debita. ¶ M. pꝛio regulã ꝗ
ſeruus admittit ad oĩa ſacꝛamenta ecclie nec ꝓpter

pdictõem dni dʒ ab eis abſtineꝛe. ¶ Ex quo ifeꝛtur
ſeruus paganus põt peteꝛe baptiſmũ dno ↄdicẽ
te.nõ tñ ꝑ aſſũprõem ſacramẽtoꝛũ deponit fernitu

tẽ:de quo dic ui hr̃ in. c.fi.de iuð. 6. fo ꝙ ð

iure canonico ẽt ſeruitus eſt appꝛobata imo qnqʒ

ius canonicũ iducit᷑ ſeꝛuitus:ut in. c. ita quoꝛũdã
j.de inde.¶ In glo.·ij. ibi imo tenet᷑ ea recipeꝛe.
Aan glo. bñ ꝙ ſicut libeꝛ obligatur ad ſuſcipi
enda ſacꝛamẽta neceſſitaris: ita 2 ſeruꝰ.
hoſti. æ bñ ꝙ ſeꝛuo nõ dʒ iniũgi pnia itineꝛatiõis uł
ieiunioꝝ uel alteꝛius abſtinentie Pquam poſſu inuti
lis reddi dno:quia ex delicto ſeꝛni nõ dʒ dñs priua
ri iure ſuo. ne eſt ꝙ ſi ſeꝛuus ꝑcuſſit cleꝛicum
nõ ↄpelliẽ ꝓ abſołone ire ad romanã curiã:ſʒ dicen
dũ ut hr̃ in. c.relatũ de ſen.ex In gl. in v diſſol
uenda in fi. Guil. naſo. tz Zꝛiuʒ dicẽs ꝙ filij nati ex

legitio mrimonio ſequunt᷑ pꝛeʒ:ut in.l. cum legitime
ff. de ſta. ho. ¶ Quaſi uelit ꝙ ꝑtus ſequit oditiõeʒ
uétris ubi nullũ pceſſit mẽimoniũ ¶¶ Sʒ doc. cõiteꝛ
hic ſequunt᷑ gl. æ bn ꝓ qua fac tex.in.l.ꝑtum. C. de
rei uendi.⁊ vr pꝛobari.j.ti.ſe.in.c.unico.⁊ uide qðᷣ
nõ.in. c fi. de ſeꝛ.nõ oꝛ.¶ In glo. fi. ibi mii ꝑiculuʒ
foꝛnicationis rimeat᷑ dicit hoſti. ꝙ aut cõtraxit cum
uoluntate dni æ tenet᷑ pus obedire uxoꝛi quo ad ne
ceſſaria ipendẽda: qꝛ ex quo dñs ꝑmiſit matrimoni
un Ihi vr aſſenſum p̈buiſſe acceſſoꝛijs ad ipᷣm ma
imoniũ: ut in. c. pꝛudentiam.de offi. dele. = in.l.ad

¶ Dicit in

legatũ.?.l.ad ꝛem. mo.ff. de pen. ¶ Si Ho dñs n6
cõſẽſit dʒ prius obedire dno niſi timeaĩ piculũ foꝛ
nicationis ¶ Oo. an. diſtinguit ꝙ, aut alt é i maio
ri neceſſitate ⁊ illi pꝛius obediẽdũ ẽ ſi eodẽ ipᷣe autri
q; ſeruire nõ põt ſacit.l.ſi quis ĩ graui.ff. ad ſilt. .
ſed cũ oẽs ( Aar ceteꝛa ſũt paꝛia ⁊ tũc diſtiguecũ
Aut Sxit cũ nolũtate dni ⁊ teneĩ prius ſatiſface
ꝛe nuxoꝛi ut ſine ⁊ tũc tenet prius dno niſi imi
neat ꝑiculũ foꝛ
te gl. ¶ e hac mã uidᷣ ꝑ gl.i.c. fi.xxix.q.ij. Er
diſtingue pꝰ hoſt. ꝙ aut fuus Sxit cũ fua aut cũ
libeꝛa.¶ Mꝛio cãu aut maritꝰ? uxoꝛ ſũt fui diueꝛ
ſoꝝ. Aut uniꝰ ꝛio cau dʒ dñs ita uecẽ fuuʒ
ut uxoꝛi poſſit ðᷣbitũ ꝛeddẽ.⁊ idẽ ĩ effectu tli Inn.
Et ſic ſequũtur opi.gl. Si vo ſüt uniꝰ opelli ons
aut abos uedeꝛe. aut ita diſtꝛabeꝛe ut mrimoniũ nõ
caꝛeat effectu ar.in.l.poſſeſſionũ all.in gl. SO
Zxit cũ libeꝛa aut ſcient᷑ æ tenet ibera ſeq maruum
Aut ignoꝛanteꝛ ? nõ tʒ mẽimonium: ut in. c. ſe:

7 bec nõ.
KRopoſui t Seꝑat᷑ mꝛimoniũ qñ

liber ignoꝛanteꝛ cum
ancilla Sxit niſi poſtea h ſciens illã oↄgno
nit. rio ponit fem. fo diffinitõis cõmiſſio. ibi
mãdamus.¶Et ibi diſtingue. Et fᷣm mebrũ ibi ſi
vo. : p ꝙ erroꝛ ↄditõis ſcruilis ĩpedit mãi᷑
moniũ.quid ãt de alijs eꝛꝛoꝛibus dicam cum glo. 7.
¶HMõ fo ꝙ iter libeꝝ æ ſeruã põt eſſe mẽimoninʒ
ſicut ĩter ſeruos:ut.S.c. ꝓx. diſpar ergo ↄditio nõ
ipedit mẽimoniũ ĩter ſcientes ⸗ B de iure canonico
nam de iure ciuili nõ põt eè ĩter eos mrimoniũ: ut ĩ
l. cum ancillis. C. de ĩceſ.nup.ſed ſtandũ ẽ iuri ca
nonico in hac mã ſpũali:ut in. c. pe.⁊ ult.j.de ſis
nup. ¶ VUltimo no ꝙ ſuꝑ dote ꝛeſtituẽda põt inðx
eccliaſticus iter laicos iudicaꝛe cum uenit acceſſoꝛie
ad mrimonium de quo eccliaſticus ↄgnouit ut i.c.
de prudentia. . de dore poſt diuoꝛ. reſt. ubi de B.
C J gl. i. in fi. Dic latius ꝙ quadruplr eſt erroꝛ
ↄditioms nt hic.pſone:ut ſi quis credebat oher̃ cũ
berta ⁊ Sxit cum ſempꝛoniaſ/Foꝛiune ut ſi crede
bat heꝛe cũ diuite z contraxit cum pauꝑ uali
tatis ut ſi quis contraxit cum corru ta cum crede
ret contraheꝛe cum uirgine. Muo ultimi eꝛꝛoꝛes
nõ impediunt. ut.xxix.q.i.in.prin. Scõs enoꝛ ĩ
pedit:qꝛ nõ ẽ ibi ↄſenſus in ꝑſonã:ut nõ.in.c.tua
g de ſoon¶ ¶ Dꝛimꝰeꝛoꝛ. ſ.ↄditiõits Aut c eꝛoꝛ
ĩ libero ut qꝛ liber credit cũ libera ohere ⁊ Zxit cuʒ
ſerua ⁊ in dubio non renet matrimonium ? h̊ fauo
re libeꝛtatis:ut hj ⁊.xxix.q.ij. per totum. ¶ Aut eõ
ſeruus credebat contrahere cum ſerua et conira
xit cũ libeꝛa ⁊ h̊ cꝗn ſunt opi. uidã dixeꝛũt ꝙ;

nõ ẽ mr̃imoniũ:qꝛ ẽ eꝛoꝛ in diſpari ↄditiõe ⁊ ide
iſti dicũt ubicũqʒ ↄtingit cõſilis cnor Srensdf

cũt ſi eſt eꝛꝛoꝛ in pari ↄditione puta qꝛ ſeꝛuus cꝛede
bat Zheꝛe cum libeꝛa ⁊z oxit cum ſeꝛua. nam ex quo

ajbo ſunt fui eꝛꝛoꝛ nõ hʒ ĩpedire. ita finaliteꝛ tenu

it glo. xxix.q.ij.in ſũ. ¶ Sʒ cõioꝛ opi.doc.̊ hʒ: ut
tmin fauore libertatis impediatur matrimonium? ſic
ubi dererioratur conditio contrahentis. Secus
ſi melioꝛatur nel conſeruatur in qualitqte ex bec

ꝛicatõis: ? ſatis cꝛedo h̊ fuiſſe ð mẽ

¶ He na. ex lib. nẽ.

opi.plus mibi plʒ qꝛ ex quo oſenſuʒ eſt in ꝑſonã iſti
enoꝛes extrinſeci nõ debẽt ipedire tin ſacꝛamentũ 2z
in dubio iudicandũ ẽꝓ mr̃imonio: ut in. c. qͥ ex qua
dã de teſti. Quid ãt in aſcꝛiptitio? cõiteꝛ teneĩ ꝙ tal
enoꝛ nõ ipedit mẽimoniuʒ qꝛ aſcuptitius ẽ pſona li
beꝛa ⁊ iuito dio põt ſtare in poſſeſſiõe ut in.l.inbe

mus ⁊ in auẽ. aſcꝛiptitios. C. ð epiſ.⁊ clem.uide ad

le. æ nõ. in.l. diutius. C. de agri: ⁊ cenſi.li.xi. ¶ In
glo. penł.ibi Lancꝛe.dixit ꝙ h opi.tenetur peꝛ In
no. Jo. an. ? multos alios Iʒ hoſti.ſequatur ultims
opi.glo.ſʒ mihi plus plłʒ h opi.qꝛ ex quo cꝛedit illaʒ
eſſe ſeꝛuã mouẽdo ſibi litẽ nõ dʒ aliquomodo eam
cognoſceꝛe carnał: qꝛ oʒ neceſſario ꝙ; aliq effectu
ipam cognoſcat.ſ.uxoꝛio cũ fueꝛit mr̃imoniũ: ſi foꝛ
nicario peccat motalꝛ nec ꝓpteꝛ pꝛecepta ecclie debʒ
uenire 5 ↄſmam ſuã iuſte ĩſoꝛmataʒ: ut in. c. litteras
de reſti. ſpo. facit qð in ſimili no. in c.ſi cuiꝰ.xxxiiij.
di. qʒ tñ pendẽte lite ſibi alimenta pbeꝛe:nt nõ.in. c.
cui. xxviiij. q. ij. ¶ In glo. fi. 9 banc glo. ? tex.
oppo.ex quo ↄſtabat iſtam eſſe ſeꝛuã nõ debnit ſibi
pecunia reſtitui cũ pecunia ſit qñi: qꝛ fuus nihil bʒ
in. c. illõ xiij. q. ij. 2. l. plʒ. ff. de acꝗ. beꝛe. ſo. Inn. di

cit ꝙ debeꝛer reſtitui dno ancille uł diẽ h eẽ ſpale.ſ .

nõ ſpecificat rõem ſpãlitatis ego cꝛedeꝛem ꝙ ſi ns
ↄcurreꝛet cũ ſeꝛua ad petendũ pecumiã pfeꝛtur dis:
ut in.l. bonafides.ff. depo. Aut dns non concurrit
2 tũc ĩtelligo iſtã ?aʒ ꝓpꝛie.nã põt fuus detineri lo
co dñi uel ↄneniẽtibus oculis dni.i:.iiij ff. de manu
miſſ. quinimo ſi ancilla ſpoliaret᷑ illa pecunia abſen
te dño põt ageꝛe ad recuꝑatiõeʒ illius pecunie ut in
l. i. C. ſi ꝑ uim ul alio modo facit inſili..filius de
H. ob. ? l.ſi longius.ff. de iudi. z. c. cuʒ dilecta de re
ſcꝛiptis. ? quod ibi nõ.
f. J cet. Si conſuerudo eſt in loco ꝙ;

ptus conditioneʒ pr̃is ſequat

matrimonium ↄhit. ¶ Mrio ponit factuʒ. Se
cundo detminatioeʒ ibi u?. ¶ Hõ. pꝰ ꝙ q de iure
cõi ꝑtus ſequat᷑ ↄditõeʒ uẽtris ⁊ mre libeꝛa uel ſeꝛ
na fuius ſit cẽſendus libeꝛ el fuus:ut nõ.ĩ.c.li. de
ſer. nõ oꝛ. ⁊æ babet inſti. de iu.ꝑſo.in ualet ſtatutum
nel conſuetudo ut ſequatur conditionem patris.et
bec cõſuetudo in multis locis viget et iõ tene ad hᷣ
menti iſtum tex. Sco nõ. fauo? libeꝛatis cur
rit pᷣſcriptio cõtra fuitutẽ. ¶ Teruio nõ. ibi nidet
ꝙ b v. reſpõdet de iure. ¶ Mltimo nõ. ibi fauo:
libeꝛtatis ꝙ in dubio iudicandum eſt ꝓ libeꝛtate et
ꝙ fauoꝛ maximus libeꝛtati debetur cõcoꝛ. c. fi. de ꝛ.
iu Jica.⁊.c.ex litteris de ꝓba. C In glo. ij. in fi. et
iſte leges allegate in glo. ꝓbant ꝙ ſi pateꝛ geſſit ſe
ꝓ libeꝛo tempore mortis ⁊? quiquẽnium poſtea ſit
elapſum infra qð nec ex ꝑſona patris nec ꝓpria fi
lius eſt paſſus ſtatus controuerſiam cenſendus ẽ li
beꝛ. Et ſic eſt caſus nõbilis in quo.j.quiquẽnium
pᷣſcribitur pᷣ ſeruitutẽ.foꝝe eni ſi pr̃ uiueꝛet habeꝛet
ꝓbationes libeꝛtatis:unde tñ in ſauoꝛem defũcti tũ
ĩ fauoꝛẽc libertatis ſtatutũ ẽ qð ð dixi. ¶ Si ãt qᷣs
uẽdicaꝛer libeꝛtatẽ ex ꝑſona ſua duntaxat ꝛequiriinꝛ
tpᷣs.xx. ãnorum ⁊ bona fides nec requiritur alius
ritulas fauoꝛe libeꝛtatis ut in. l. ij. E. de pꝛeſcꝛiptio.

natus ex libeꝛ0 7 ancilla liber ẽ 2 ut libeꝛ —

pſcnptio longi tempoꝛis ſine titulo.

xit cũ ancilla igno
ranteꝛ ⁊? ex quo ſciuit non ↄſenſit ſeꝑatur

Vmatrimoniũ ⁊ cũ alia ↄtraheꝛe poteꝛit. Süt due

pies. ¶ Seda ibi ideoqʒ. ¶ Mõ p ꝙ legai ſedis
aplłice põt in ꝓuincia ſibi decꝛeta audire cas mr̃imo
niales ⁊ etiã ſeꝑare mẽimoniũ in caſibus a iure peꝛ
miſſis. ¶ Et bᷣ faẽ ad limitauõeʒ. c. accedẽtbus de
exceſſ. pla. ubi dẽ ꝙ audire cãs mꝛimoniales eſt di
gnitatis epalis ⁊ ad idem.c.i.de ↄſang.⁊ affi. in fi.
t ex bis duobꝰ capłs põt infeni ꝙ legatus in
ꝓuincia ↄcurrit cum epo etiã in bis que ꝑtinẽt ad
dignitatẽ epaleʒ pꝛo . c.i.de offi.lega. =. c.ij. eo.ti.
li. Vi. ¶ Mõ fſo ꝙ copnia carnalis non firmat mẽi
moniũ 5 enoꝛẽ ↄditiõis ſeꝛuilis.iĩputandũ E eiʒ mu

lieri ꝙ nõ detexit ↄdiuonẽ ⁊ ſtatũ pſone ſue. ¶Fa

cit qð hẽ in.l.ij. C. ſi ſeꝛ. uel li. ad dig.aſpi.li.x.ubi
punit᷑ quis ĩigeꝛendo ſe acini quẽ exeꝛceꝛe nõ põt nõ
detegẽdo qualitatẽ ſue ꝑſone 7 nide ad h qð nõ. in
c. ſciſcitatus o de ſep. 6 ktio ibi ſi ↄſtiteꝛit ⁊c̃.
arg. ꝙ dicẽs ſe ignoꝛaſſe ↄditiõeʒ mulieꝛis hʒihᷣ pꝛ0
bare: ſz ceete dic ꝙ ꝓbat eo ipo ꝙ nõ ꝓbatur pꝛi
um qꝛ in facto alieno nõ pſumit᷑ ſcia ut in regula P
ſumit᷑ ignoꝛãtia de re. iu.ii. vi. facit.l.veꝛius.ff. de ꝓ
ba. ( pur ueꝝ niſi ↄditio mulieꝛis eſſencõiteꝛ
nõ in loco qꝛ quis pᷣſumit᷑ ſcire id quod cõitc alijs
inoreſcit:ut in.c.i.de poſtu. pꝛela. z.xvi. diſtin. quod
dicitis facit.l. late culpe.ff. de v. ſig. ¶ In gl. fi. ibi
ſi vo abinitio nec obſtat ſi dicat ꝙ ſi matrimoniuʒ
nõ teneat ꝓpteꝛ ↄditionis enoꝛem non dʒ teneꝛc da
tio libeꝛtatis que ſurgit ex queꝛela matrimonij.nam
ſm Goff. æ bene eo ipo ꝙ dis ancilam tradidit li
beꝛo icontinẽti confeꝛtur libeꝛtas ⁊ ſic tenet mꝛimo
nium tanqꝙ cum libeꝛa ↄtractum. (In fi. glo. ideʒ

nõ. glo. in. c. ſi quis ingenuus. xxviiij. qõe.ij. ? uide
quod nõ.ea. cauſa ⁊.q.i.in ſüma.

¶ De natis ex libeꝛo uenrre. Kica.

Muia eꝛꝛoꝛ conditionis ſeꝛnilis impedit mrimo
nium ⁊ ex hoc ſepe dubitari contingit urrum natus
ex libeꝛo uentre ſit iudicãdus ſeꝛuus uel libeꝛ. Ideo
poſt Nicã pcedentẽ ↄgruo oꝛdine S ſubijcitur.
atus ex libeꝛa
Ndecensi libeꝛta libeꝛ ẽ.
Et pꝛimo ponit gñale dictuʒ ex
quo caſuʒ diffiniri mãdat ibi pteꝛea
Mõ ꝙ qnʒ ↄſideꝛat id qð decet
h neꝛbũ ꝓpꝛie reſen ad honeſtiateʒ ut in. c.magne
ʒᷓ de uoto. ¶ Scðo nõ regulam ꝙ natus ex libeꝛo
uentre eſt libeꝛ nec curamus de ſeꝛuitute patcꝛna.nã
reſpectu libeꝛtatis ſen ſeꝛuitutis conſideꝛamus con
ditioneʒ matris nt nõ. in. d. c.fi. de ſeꝛ.nõ oꝛdi. Itẽ
nota ꝙꝙ fllij libeue ſunt libeꝛi nec poſſunt peꝛ domi
num renocari in ſeruituteʒ. Altimo nõ ꝙ inſtru
mentũ poteſt repꝛobari peꝛ aliud inſtrumentũ. nam
ſicut teſtes repꝛobant᷑ ꝑ teſtes dignioꝛes:ita inſta ꝑ
inſteumenta dignioꝛa: facit. c. cũ ioãnes. de fi. inſtru.

lon. tempo.que ꝓ li.? eſt iſte cãns nõ.in quo currit

N D noſtꝛam. Si libeꝛ cõtra

cun dntnmii ſinui⸗
ecerpfe Enmin
as e wMämnd
Gisiigteriönenn J
nnkrnerk ſa
nnilxclimteAe
rhucuhin 4 giuen

aßatrae
unhi Cliſen anm
iiut ne ſtnhi. Nint
NrscsGendd ire min
Cnnalrer tic in ötin wi na
enansfteriuc dat lmnad.
ſddono tt, Krineno d
„ nſucawen ddeinans de
hoc drnd ornga nais aar
g ilr guno ünllgi
Gpaxnas. /QOffnime
elenne
abſhinsc nnins /ſRa
Pilwlonn ebrits in opn⸗
1cͤcdeſkariſi r 4
limrin hüim, Rahr
— .
usgigtſüfuneshhief⸗
Plnmchel
—
ſiinle ng

ſrig ;
9 . ,
ein oant

3
n Sltacen
äaneilaj
6 ai
mngnſt du
Ger Vit ae
E Rohega⸗ ſedis
Aletignf
ninathnrin

nd ggtez
ir —NDZ te
Smnänontialesci

ick ing deffini
N ſenig eganon
Aindscnegnirg

knrciſcng,

NAcünfmnati
sleus rcdiehn

unitſaüterie 4
ſan i. cg ahilerint
Aiumi e erer nopor o

gr Ellceg bo in
Mir biſioſtaree.
Etig nieitzß no
en ogno bam i
oßfauni ſiaumn negbß
hl knetlvensficen
Codio nmieis cſetote
i ſareidepod ögafs
N rdad OMinood⸗
NXN Cn.
Rnchci gſtmanmnonn
tonoenonan nonc;metc
rrert ininii/
ochis lunmncll
Gribemst ſe tn mmnno
umn. (9igoici
anns gfii goeiſt ce
Rinſünn.

ont. Na.

Ninisketisimlinin,
Abinn Coprngtunum
pciͦdis lueni lte
. mouir lhſin.
Pmnlben

ens: ſon lbeit.

4

. ¶De .

c.c zH de ꝓba. ¶ In gl. l. in fl. item fallit in eo qui
maioꝛ. xx. an. ꝑmiſit ſe nẽdi ad pcium ꝑticipandum
idẽ ſi eꝛat minoꝛ ſi factus maioꝛ ſciens pticipauit ð
pcio iſti. de iu. pſo. F. pe.? uide qð nõt In. an. i ad
di. ſpe. de ĩ ĩte. reſti. in. F. ij poſt prin. Irẽ liberius
ꝓpter igratitudinẽ reuocaĩ in ſeꝛnitutẽ.xij .q. ij. i. ⸗
ſibern. Hi.
e cognatione ſpũali Gica.

¶ Eio de pkibus ipedimentiſ mẽimnnij:ſubmittit

de ĩpedimẽto cognatõiſ tam ſpũalis & legalis ? caꝛ
nalis. ¶ Et aꝛ cognatio ſꝛñe· 1 a digni
oꝛ: ideo tractaturus auctoꝛ de tt cvvnatione 5
miſit de ſpũali. ¶ Er ſcias ꝙ ipſa cognatio ſpualis
ꝓprie oꝛituꝛ quo ad impediẽdum ⁊æ dirimendũ mẽi
moniũ poſt ↄctum ex duobus ſacramẽtis tantũ. ſ.
ex ſacꝛo baptiſmatis ? ↄfirmatõis:ut ẽ tex. in. c. fi.
j. eo, ti. li. Vi. Ex catheciſmo aũt qui fit ante baptiſ
mũ oꝛit̃ pedimẽtum.ſ̊ nõ dirimit: ut in.c.ꝑ carbe
ciſmũ.j. eo ti. li.vi. ¶ Et ꝓprie catheciſmus ẽ illa
exhoꝛratio ſeu iſtructio que fit ante haptiſinum.
Aiitrcnien ueniẽtes ad fidẽ an baptiſ
mũ. ¶ odie vo ꝓprie appellat᷑ catheciſmille ac
tus ꝗ fit anñ poꝛtã ꝑ ſacerdotẽ anqꝙ; puer admiitaĩ
ad ecclam ad ſuſcipiẽdum baptiſmũ. ¶ Anñ multi
errant credẽtes ſe Vvos e Matres ex detẽtanõe in
fantis añ oſtiũ ecclie. ¶ Ma illa derentatio nõ ſuffi
cit ſaltim ad dirimẽdũ mr̃imoniũ poſt Sctum ſʒ oʒ
ꝙ quis leuʒ puex de baptiſmo ¶ Vn illa cognatio
ſpũalis ꝓprie ẽ quoddã ninculũ ꝓreniẽs ex ee ꝙ
quis aliquẽ baptiʒaueꝛit uel ↄfirmaneꝛit ſeu baptiʒza
mm leuauerit: ſeu tenueꝛit in baptiſmo uel in confir
matõe ſeu cꝛiſmatõe C Et ideo oꝛitur hec cognatõ
ex his duobus ſacramẽtis tin ⁊ nõ ex alijs.qꝛ h co

gnatio ſpũ alis imitaĩ nãlem ſen camnalẽ cognatõem
q̈tunm 5. ä neu cognatio nãlis oꝛi ꝑ nati
uitatẽ que ↄſiſtit in ſpũ. ã̊ in ſacꝛamẽto baptiſ
matis qᷣs dẽ renaſci.i.iteꝝ naſci.qꝛ prĩo fuir natus
carnaliter. nũc ãt ſpũaliter. uñ in enãgelio. MNiſi qs
renatus fuerit ex aq Z ſpũſancto.⁊ ibidem eʒ vos
naſci denuo ⁊c̃. Erilmario vo ul ↄfirmatio ↄfir

mat ſacramẽtũ baptiſmatis. de ↄſe. di. vV. in. c.i.?.ij

hoc aũt nõ ↄtingit in alijs ſacramẽtis. tẽ ſciad

—

ꝙ iſta cognatio ſpũaliſ qñʒ appellat pꝛnitas ¶ Enñ
qʒ ↄpaterniias.¶ Anzʒ frnitas. m diueꝛſitate ꝑſo
naꝝ. ¶ Na ꝛeſpectu leuati ſen baptiʒati æ leuantis
ſen baptiʒatis dẽ pr̃nitas ehean pentũ bapti
zʒati ſen leuati ⁊ leuãtis ſeu baptiʒans dr᷑ ↄpat᷑nitas
a cõ qð ẽ ſił.qꝛ iſti ſũt ſił ꝑentes b tiʒati. unuſ car
naliter: æ alius ſpũaliter. Areecn leuati ſen ba
ptiʒati ⁊ filioꝛũ leuãtis ſen baptizatis gppellat fꝛni
tas qꝛ ĩter ſe ſũt fratres ſpũalłr. ereneͤif iſta
cognatio ad nepotes. qꝛ poc nõ reꝑitur iure cautũ
r plonas que ꝓhibẽtur ad mr̃ioniũ ꝑ bãc
cognatõeʒ ſpũalẽ uide ꝑ Jo. an. in ſũmula ſua ſuꝑ
quaxto li.⁊ in lo. c. i. eo. ti. li. Vi. ubi aliquos caſus
nide. An aũt hec cognatio phatur ꝑ indeũ: pa
ganũ uel heꝛeticũ bapriʒantem uel lenantẽ remitto
ad Jo. an. in regula ex eo de reg. iur. li. Vi.

cus iĩ baptizãte ſeu leuãte.

.

Tꝛum autem. Fin

uoꝛuʒ
opatrum per quoꝛum neutrum de
nentum ẽ ad cõpẽnitatẽ licue but .
niſi ↄſuetudo ꝛepugner. A Sepan
tur aũt ſi per eoꝛũ alteꝛũ uel utrũꝗʒ cõpr̃nitas eſ 5—
cta. h. d. cũ. c. ſuꝑ eo. . eo. (Ms dubitano. fo
duoꝛũ canonũ contranioꝛum inductio. ibi z licz
¶ uaꝛto

¶ Tertio poſteꝛioꝛie appaꝛobatio ibi un.
exceptio ibi niſi 56. pꝛio ar. opti. ꝙ ubi ſvetu

do ↄcurrit cũ iuꝛe cõi: ſi ius cõe tolli ꝑ Dꝛiã ↄlideʒ
tollit ẽt p ontiã ↄſuetudo Hili ſit talis ↄſuetudo ꝗᷓ
ex obmiſſiõe geneꝛet ſcandalũ. ut ̊ nõpiliter ꝓbaĩr̃
2 ſingularireꝛ multũ caute ſentit gl. i. c. ſiꝑ eo.j.eo.
2 boc facit aĩ qõem diu agitatã in. c. i.ð ↄſt. i. Vi.
¶ Secũdo nõ ex h̊ ⁊ ex tex. ꝙ ↄſuetudo põt inba
bilitare pſonas biles ad ohendum mẽimo mu/.¶in
eſt talis ꝙꝙ ex eius pteruone generaĩ ſcandalum: de
quo plenius dicetur in. d. c. ſuper eo ¶ lnn 206
ꝙ illa pſona ꝑ quã deuentuʒ; eſt ad ↄpaternitatem
nõ põt pᷣheꝛe mẽimonium cum aliqne de filijs ba
priʒantis ſeu euautis: ſiue ſint geniti poſt cõpaicꝛni
tatem ſiue añ. ¶Et eſt 20 qꝛ adinuicẽ efficttur iſti

fies ſpũales ¶ Et qð dixi de ꝑſona ꝑ qusã euétvʒ

é ad ↄpẽnitatẽ ĩtellige de bapt: ʒata ſeu leuata Ee
ã leugs ſeu baptizaſ
bñ põt vheꝛe cũ ſoꝛoꝛe leuati ſeu baptizati Ntẽ po

teſt Zheꝛe pr̃ cũ filia ſpũali filij ſui. t h iõ: aunais

cognatio ſpũalis deſcẽdit de pꝛe in füium ¶Sʒ nõ
aſcẽdit de fiio in pꝛem. ¶ Vnñ ut uides filiꝰ nõ pot
daucere filiã ſpũalẽ pr̃is nt h. ¶ Dʒ pr bñ põt qucẽ
filiã ſpũalem fuij: ut nõ in. c. fi.xxx.q.iij.⁊ ꝑ gl.ĩ.c.i.
eo.ti. li Vi. ¶ In gl. fi. in fi. ? dic de hac mã ut plc
nins dicet᷑ in. c.ſuper eo.j.e.⁊ i. c. qð ſoꝑ bis de cõ
ſang. 7 affi. Abbas

AJ uir uel mulieꝛ. cren

nei ignoꝛãter iĩter piunges ſi pueniẽs Piugi
2 —= 2 . —
um nõ ala õis dimſio. ¶ Scda ibi ſul

tatõi. r bi prio recitat canonũ antiquoꝝ pꝛie

tatẽ ¶ D.o alteꝛã ꝑtem appꝛobat:7 26cz addit ibi
ideoqʒ. 5 prio ꝙ ꝑentes carnales nõ debent
flios ppꝛios de ſacro fonte nel cõfirmatõe leuaꝛe.
Alius eni dqʒ eẽ pẽ carnalis ⁊ alius ſpũalis inſtante
tm neceſſicate licite ꝑentes baptizant fuios. ut in. c.
ad limina. xxx.q.i.nec ex hoc oꝛiur aliauod impe
dimentũ inter eos qui inſtante neceſſitate fecerunt
Scðo nõ ibi bumanius: ubi doc.in aliquo aꝛ
ticnlo ſunt narij:ſequenda eſt opi.humanioꝛ.i.ratio
nabilioꝛ æ equioꝛ. Si vo utraqʒ opi. eſt rariõabilis
ſequẽduʒ eſt ptimoꝝ iudicium fm Moſtiẽ.⁊ bñ.ad
hoc allegat bo. tex. in ſili xix. di in canonicis. Et cir
ca hoc dat Hoſti. notabilem regulam dicens: q ubi
doc.⁊ magfr̃i peꝛ ſuas glo. matrimoniũ ſeparant nec
aſſignãt caſum in iure expꝛeſſuʒ: ſi repitur unus do
ctoꝛ uel magiſteꝛ matrimoniũ ſuſtinens: ũc illiꝰ opi
nio eſt ſequenda. Ex hoc vr ſing. uelle hoſii. ꝙ ubi
agitur de mr̃imonio ſuſtinendo: ſingnlaris opi. eſt pᷣ
feꝛẽda cõi. qð bñ nõbis. niſi ut dixi cõis opinio ha
beꝛet quaſi tex.pꝛo ſe. ta tenio ibi: ignoꝛãtia

- „1 . 1
¶ De cognatiõe ſpuab. n hud 4
i elaN in
