tius maritꝰ cohabitauit cũ iſta muliere poſt moꝛtez
ſecũdi nidetur ratificaſſe nionium pꝛeſuppoſito ꝙ;
pꝛi pabuiſſet aliquã dubitationẽ. ꝓ hoc ꝙ le.æ nõ.
in. c.i.J. deeo qui dux.in ma. ⁊ hec nõ. quia limitãt
.c. fi. eo. ti. lin ſcias ꝙ Inno. hic tractat nũ
quid iſta ſuperinducta a tertio niro poiuiſſet oppo

nere contra iſtam mariottam pꝛoponendo de iure

ſuo ⁊ concludit ꝙ ſic dicens ꝙ potuiſſet aſſiſiere ni
ro ſuo in iudicio =z pꝛoponere de iure ſuo ⁊ eriã ap
pellare a ſnia. ar. in.l. a diuo pio in. J. ſi ſuper rebꝰ.
ff. de re iudi. æ in. c. cuʒ ſuper eo.ti.facit.l.a ſnĩa.ff
de appel. dꝛcit etiam aliud dictum ſatis notabile ſi el
ſet uerum ꝙ ſi maꝛiota egiſſet poſſeſſoꝛio nõ fuiſſi
audita iſta ſupꝛainducta pꝛoponens de pꝛopꝛietate
iuris ſui ad effectum impediendi reſtimtionem ni

ſi uoluiſſet incõtinenti probare aꝛ. in. c. ̃as S reſti.
ſoołl.æ redit rationẽ prima fronte nõbilẽ dominus
anto.ſ.quia ius iſtius ſupeꝛinducte ẽ ita ↄiunctum
cũ iure ſpoliantis qdð nõ poſſet audiri iſta ſuꝑindu
cta quo minus prodeſſet ſpoliatori. ſecus nbi ius t᷑
tij cõparẽtis non cet ita coniũciũ cum iure ſpolian
tis. hoc dicrum nunquam mihi placuit: ut plene di
xi in. c.irem cum quis de reſti.ſpo. quia odium ſpo
liatorum non debet obeſſe tertio. qui non fuit in
culoa et potius debet tolerari odioſus quam inno
cens puniri ut.c.ſacris de ſepul.et.xxiij .q.iiij.in.c.
quam magnum facit. l. ab ſentem. ff. de penis.
Item queſtio propeietatis excluditur in cauſa reſti
tutoꝛia in odium ſpoliantis ut in clemen.i.de cã.
poſſ. et proprie. qdð ceſſar hic reſpectu tertij æ maxi
me quia iſta teꝛia eꝛat in poſſeſſione.= ſic potuiſſet
impedue etiam executionem ſententie pꝛoponendo
de iuꝛe ſuo ut in. c. ueniensde teſtibus. et in. d. .
ſi ſupeꝛ ꝛebus ⁊ in.d. c.cum ſupeꝛ.

Bm locum pSi timetuꝛ infeꝛri

* nioleéria puelle de
cuius matꝛimonio. agituꝛ debet iudex pꝛo
nideꝛe ſibi locum tutum et honeſtum donec cauſa
tenmineruꝛ. hoc dicit pꝛincipaliteꝛ. pꝛimo ponit ꝛe
gulam ſecũ do infert genus.ʒꝰ ſpeciẽ ibi matrimoni
nium ·⁊? ibi quo circa .et eſt tex. multũ allegabiliſ.
Cis, dio regulã ex pᷣncipio le ꝙ metus nel co
actio excludit cõſenſum: æ ꝑ ↄnñs ũanullat aciũ a cõ
ſenſu dependẽtẽ. ſʒ intelligo hãc ꝛegulã ĩ mꝛimonio
⁊? in alijs caſibus ſpiritualibuſ ubi requiriiur ↄſen
ſus liber.nã regulaꝛiteꝛ metus nõ excludit ↄlſenſuʒ
nec annullat actũ ipᷣo iure qꝛ coacta nolũtas: uolũ
tas eſt: ut ple le.⁊ nõ.in.l.ſi mulier in. S.pe.in.fi.
ff. qdð me cã. æ in. c. Abbas. eo.ti. nbi plene glo.
2 qð uoluerit tex. patet ex illatione quam facu in vᷣ
ſi. matrimoniũ autem ⁊c̃. Idẽ uidetur ĩ electigne iit
i. c. ubi periculũ in. S. ceterũ ðᷣ elect li. vi. W.
ſecũdo qð ad ſubſtãtiã ninculi mẽimonialis ſoſus 9
ſenſus Sẽtiũ ſufficit ut hic ⁊ in.c.cũ apud J. e.?.
de ſpõ.du.c.vVl.vn requirũtur ad ſubſtanã alie ſolẽ
nitates ut in.c.i.S. eo.pꝛo hoc.xxvij.q.ij.c.ſufficiat
ubi dicitur qð ſufficit cõſenſus.⁊ de ſignificato hu
ius uerbi ſufficit eſt ur nibil aliud requiratur ad eſ
ſentiam actus. ut dicit glo.notabilis in. c. ſtarntum
in prin. de ſæp.li. Vi. Rom ti plena dʒ ſecuri
tate: quod ad matꝛimonium contrabenduʒ non ſuf
ficit purus cõſenſus ſed debet eſſe cum plena liber
tate ⁊æ ſecuritate. pꝛo hoc facit quod ſtatim dicemur.
tẽ nota ꝙ ubi eſt indagandus animus puelle
ſuper contractu matrimonij deber index ex officio
pꝛouidere ut collocetur in domo in qua nullum me
tum nullãqʒ uiolentiam habeat timeꝛe. CErx quo

infero ꝙ ſi timetur de uiolentia æ metu parentium

puta quia puella contraxit clam parentibus intcijs
ꝙ ad petitionem ſponſi iudex debet puellam ſurriꝰ
pere de poteſtate parentum ⁊ collocare eam in ali
qua honeſta domo puta in monaſterio monialium
ut in.c penul.de probatio.uel apud honeſtos con
anguineos puelle. 2 ita poſſet intelligi littera iſta ſi

ſponſalibns.

¶ Ge

bene pondeꝛent᷑ ueꝛba ipſius licet glo. hab nerit aliũ
intellectũ.⁊ ex hoc nõ caſum in quo libera peiſena
q̃ſi ſequeſtrat᷑. ¶ Sed hic ꝛeuoco in dubiũ nũquid
mr̃imoniũ ſit ipo iure nullũ ſi intuenit metus nuł co
actio. Et ſcias ꝙ metus ꝓprie ſm Inno. ẽ eñ pᷣt

niolentiã coꝛpoꝛalẽ ſen captionem metus ĩfeꝛ. Co

actio ueꝛo eſt qn fit cũ captura ſeu uiolentia coꝛpo
ꝛali. Olo.cõiteꝛ tenuerũt ꝙ ipſo iure matrimoniuʒ
ſit nullum dũmodo ĩteꝛueniat metꝰ qui hẽt cadeꝛe ĩ
cõſtantẽ. Et qð ꝛequiratur talis metꝰ tã in maſculo
qᷓ; in femina eſt tex. de maſculo in. c.J. ꝓxi.in fi.de
femina nõ.in.c.conſultatiõi.j.eo.tñ dicit hic glo.i.
que eſt multũ notãda.ꝙ minoꝛ metus excuſai moli
eꝛem qᷓ; maſculum:qꝛ fragilioꝛ eſt ꝛõe ſexus.pꝛo h
c. indignãtur. xxxij.q. vj.æ ſequit᷑ hoſti.ĩ ſun ma in
ti. de matri. SF. qualiteꝛ. v.ſi vo. Ideo dicẽdũ ꝙ ex
parte mulieris ꝛequirit᷑ metus qui poſſit cadeꝛe ĩ cõ
ſtantem mulieꝛc.iõ tex.in pᷣalle.c.conſultationi.dicit
ſolũmodo de cõſtanti.Hac opi.ꝙ mẽimoniũ ſit ip
ſo iure nullũ ꝓpteꝛ talẽ metũ tenet glo.S.ii.ꝓxi.⁊ ĩ
dicto.c.abbas.⁊ in.c.inteꝛ cetera.xxij q.iiij.⁊? glo.
iuris ciuilis in.l.ſi mulieꝛ. S. ſi dos.ff. qnod meins
cꝗ.? in.l.ſi patꝛe.ff. de ꝛit.nup.⁊ eſt cõis ſententia
doc. pᷣter do. Car.qui in.d.c.ababs dixit ꝙ de me
20 iure poſſet ſuſtentari ꝙ matrimoniũ teneat licet
neniat ꝛeſcindendũ actione qð metus cauſa: motus
p ꝛegulam gñalem:quia oĩa que fiunt peꝛ metuʒ te
nent.⁊= ꝑ illud.c.inter ceteꝛa.ubi tex.mulium ſtrigit
Sed ſempeꝛ ſequutus ſum opi.cõem ꝓ qua allego
caſuʒ apũr in.c.ſignificauit..de eo qͥ dux.i metri.
nbi tennit ᷣm matrimoniũ non obſtante prio ꝑ me
tum ↄcto nulla petita ꝛeſciſſione prioris ad ideʒ.j.
c.ꝓximum.vr.n.tex.de iure ciuili in.d l.ſi patꝛe:
Vbi dicit tex.ꝙ matrimoniũ inteꝛ inuites non ? hi
ad idẽ iſte tex. dũ dicit ꝙ plena dʒ ſecuritate gandet̃
nam vᷣbum dʒ de ſui natuꝛa impoꝛtat neceſſiiatẽ ut
eſt glo.nõbilis in cle.attendẽtes de ſta.ꝛegu.nc tant
doc.in c.i.de deſpon.impub.⁊ Har.in.l.creditcꝛ.
ff. de pigno. Itẽ nbi ꝛequirit᷑ cõſenſus cum qualita
te libeꝛtatis.non ſufficir conſẽſus niſi adſit qualiias
libeꝛtatis ut nõ.glo.quã tenebis menti.xxxiij.q.vV.
notificaſti. ⁊ ad. c.inteꝛ ceteꝛa. Reſponde pꝛo ut nõ
ibi glo.⁊ in.d.c.abbas. ed eſt pulchrum nide
ꝛe 2eʒ quaꝛe ꝛegularit᷑ teneãt que fiunt peꝛ metum
2 non ſic in matrimonio.multe ꝛõnes poſſunt aſſi
gnari. ſed dic poſt Gaſ.de cal. ꝙ i matrimonio ꝛe
periunt᷑ tria bona. fides ꝓles z ſacramentum utr in
c.fi.de condi.appo.xx vij.q.ij.in.c.oẽ que omnia
metus inteꝛcedẽs hʒ excludeꝛe. NHã pꝰ mꝛimonium
ẽ ſacramentũ:qꝛ ſigniſicat nnioneʒ int᷑ xpᷣm ⁊ eccle
ſiã: ut ĩ.c.debitũ de biga.vñ ſiẽ xpᷣs nolũtarie aſſũ
pſit carnem humanaʒ:ita ⁊ matrimoniũ illã nnionẽ
deſignãs debʒ eſſe uolũtariũ ut ſignũ coꝛꝛeſpõdeat
ſignato ar. inſti. de dona. in. F. eſt æ aliud. o metuſ
. impedit ꝓcꝛeationẽ ſobolis que ẽ fm bonũ mr̃imo
nij.qꝛ ꝓpt᷑ diſplicẽtiã nõ inteudit ꝓcꝛeanioni ꝓlis
ſen ſobolis. ʒ é bonũ fidei.nam fides eſt unum
ex bonis matrimonij uit nullum ſit adulteꝛium. ſed
ꝓpteꝛ metum ſeu inuitas nuptias de facili cõinges
labuntur in adulterium:qꝛ qð quis non diligit faci

le contemnit ut in. c. pñs.xx.q.iij. ¶ Item eſt con
tra fam inſtitutionem matrimoni. fuit.n. mẽionium
fo inſtitutum ut euitaretur fornicatio:ſed ſi nuptie
inuite nalerent non ſequeretur iſte effetus. immo
contrarius:⁊æ ideo iura induxerunt ut matrimoninʒ
ſit ipſo iure nullum.nec mixꝝ cũ ⁊ ipſa dos metiu cõ
ſtituta n ualet ut.i.d..ſi dos.licet Mã.reddat ibi
ꝛõnem minus ſufficientẽ:intelligendo ꝙ ſi inteꝛueni
ꝛet ſtipnlatio ualeꝛet dos metu conſtituta:ſed hodie
hoc eſt ĩiurile cum ius fingat ſempeꝛ ſtipulationẽ int

nenire.l.unica C. de rei uxor. act. item tex. in dicto
F. ſi dos.loquitur idiſtincte.⁊ hec nõbis. nn.

Hic dicit plura. queritur enim quid de alijs actis ge

ſtis per metũ.nt pone quod aliquis eſt in carcer̃ an
teneat ꝙ egit. Inno. ꝙ ubi metus infertur ſuper eo
ſuper quo derinerur non ualet tex. eſt in.l.qui ĩ car
cere.ff. qdᷣ me.cã.ſed ſi metus ſunt diueꝛſi bene ualʒ
puta quis eſt in carceꝛe pro debito põt contrabere

mẽimonium.l.metũ.F. qdð.licʒ.ff.qð.me.cã ex quo

non fuit recluſus nt Zᷣheret mẽimoniuʒ.⁊ ſic mꝛimo
nium ↄtractum etiam i carcere ualet ? tenet cCũmõ
non ſit ibi recluſus ⁊ mr̃imoniũ ↄhat ſecus qn ẽ ẽt
captus ab hoſtibus:tunc non tenet mrimonium in
ꝙ teneat in contrarium eſt tex.in.c.dis de ſecũdis
nup. dẽm tñ Inn. põt ſaluari qꝰ ad pcedẽtia.ſ.ꝙ ñ
poſſit ↄſtituẽ ꝓcuratorẽ ad mꝛimoniuʒ oöhendum.

Eniens. Sponſalia de futuro ſi

ſequuta eſt copula non
ſoluuntur per ſponſalia de preſenti. alias

tenẽt ſponſalia de pnti niſi per metum qui potuiſſer

cadere in ↄſtantem ↄtracta ſint. primo pe uit caſuzʒ.

fo diffiniendum ↄmittit ibi ideoqʒ.
ꝙ ſponſalia de futuro non tranſeunt in mr imoniuʒ
per precedentem copulam. probans ergo ſponſalia
copulam ſimpliciter non concludit mẽimonium cuʒ

copula potuerit precedere ut hic.⁊æ probatõ qebert

ↄcludere neceſſario ut in.t.ĩ pñtia de ꝓba. 65
2 & per iſta uerba promitto te ducere in nxorẽ nõ
hitur matrimonium de pñti:ſed ſolum ſponſalia ðᷣ
futuro.ſecus ſi diceret ꝓmito te tenere in nxorem
ut in. c. ex parte.⁊ qð ibi dixi.S.e.
ponſare.ꝙ uerbum deſponſo poteſt congruere mr̃i
monio de pniti.⁊ poteſt tunc dici deſponſatio.i.pro
miſſio reſpectu traductionis ad domum ⁊ copule
future.non ãt reſpeciu contractus ⁊ eſſentie matri
monij:quia proprie ſponſus idem eſt quod futuruſ
maritus. Moratbt conſtantem.⁊ tene menti qð
metus qui non cadit in conſtantem non bʒ impediẽ
actum ẽt ſummam libertatem requirentem. non gꝰ
excludit libertas ꝑ metũ qͥ n poſſet cadẽ ĩ ↄſtanteʒ.
Fene⸗ ꝙ mẽimonium preſũptuʒ habet rantam
niʒ quantam matrimoniũ uerum.nã uides hic ꝙ ſi
ↄcurrit pᷣſũptũ cũ uero pᷣfert᷑ priꝰ tẽpor̃. Ex hoc in
fertur quod diſpoſitum in caſu uero habet locum
in caſu pꝛeſumpto.facit quod legit᷑ ⁊æ nõ.in.l.ſi poſ

ſeſſoꝛ.· C. de relig. ?æ ſump. fu.? in.l.certe.ff.de pᷣca.
tem poteſt hic notari tex. apertus ꝙ matrimo

niũ metu contractũ eſt ipſo iure nullum. nam nt hic
nides nłla petita fuit reſciſſio ꝑ actionẽ qðᷣ met cã.

¶ Mora ibii del

Fee Di
Ormmniciun
irtagnm ngri
irmnnieurt NNn
AmenGelnid uden
opoypſfumvonccimmän
ynttvirzſummmni ün⸗
öctarnuumoptſim ?
L. Aboimie
Itnir Nipbinvann mmnm
unitgoinccpvi non tontaten
Uunlronors ehsnte
Roiin ſcig'etben th
iitaſtoni gnondeni i mn
Nindnamnr iskgnnnd
Miclowonstmn ön idemn
Voneſuntſenniadt den
ltſen ad onmndenid
mn unn inr iſpo in D

inneltamn nenhg ine
hicintig rcr t⸗

füinigtenncnur
kihann R
pſmnalger n
en
Kue
ninen
lmintſim
—
—
ſannhen .
ti
etüen

ddd e
glafes ne ie 8

nr imiz lcnin⸗
nin lremn ro
onii Pr anoqi la
hontena rfimnoniem
ler inc dise ſaiüce
n en etin ſgi
monig öhancon.

Syoſfelage ſino
ſronn el oben on
horſaia de Necni dits
KNerwoNGRNda.

n —
bide;, M
Immnlunr n niinonie;

Lprobanserto honſaſa
Dloctt nimenton a

u nemn e⸗
joitnde gn. CM

olecnegein oren
iſel onm onſla
oe wngre N Men
ie Naphlis
ſoporſtongnnenn
mrdidmmaiid
a dn aul

4

ſe nni
munst cholie n
ndchlinn
ron,de nn

rhyimheli
ſan len non 5

¶ De ſponſalibus

ſed ſimplicirer papa reſpondet quid iur. In gk.
fi. in fi. hoc Sꝛiũ ſoluitur tibus modis. p ut ſentit
Hoſti. ꝙ pati licitũ eſt occidere turpiter inueninm
cũ filia qñ eos cõmiſcentes reperit: ſʒ hic reꝑit eos
in eodẽ lecto nõ autẽ in eadẽ carne. ſed hec ſolutio
nõ eſt bona qꝛ tex.i.l.ꝙ ait.ff.ð adulte.pꝛeſtat hãc
facultatẽ patri etiã ſi reperit eos in actibus ueneris
.i.actibus pꝛeparatoꝛijs ut ſunt collo qꝛ oſcula ⁊ ſi
milia ut ibi nõ.in glo.⁊ ideo ſi repeꝛit iſtos in lecto
nel ſolos in camera iuſte poterat cõminari moꝛtem
2 ideo talis metus ut a iure approbatus nõ habet
excuſare ut in.l.ſi mulier alle. in gl. ¶ Scðo ſolui
per Abba. ? Goff. ꝙ ſpãle eſt in matrimonio in pᷣ
rogatiuã ipſius matrimonij.⁊ hec ſolutio multum
mihi placet pꝛopt᷑ ea que dixi.S. c.ꝓxio. naʒ metus
repugnat oibus tribus bonis matrimonij:ideo ab
omi coactione dʒ eſſe libeꝝ. C Teniam ſolutioneʒ
ponit idẽ gof.qꝙ łʒ de iure cinili patri permittit᷑ illa

nindicta:non tn fit ſine peccato ex quo non concur

rit auctoꝛitas iuris diuini uel canonici.ad hoc tex.
cũ glo.notabili.xxxiij.q.ij.inter hec.ubi dicit᷑ ꝙ pa
tri non licet ſine peccato fi iã occidere ſen adulterũ
iuſte ergo potuit iſte iuuenis timere moꝛtem. ⁊ hec
ſolutio poſſei tollerari.pꝛecedens iñ melioꝛ ⁊æ quoti
die calus huius.c.euenit. Abbas.

Ommiſſum. Qui iurauit cum

aliqua contꝛahere
ſi uult religionem ingredi deber pꝛio She?

ut iuꝛamentũ ſernet:æ ante copulã monaſteriũ igre
di poterit. cõis diuiſio. fa ibi fraternitati. ßs.
ꝙ pꝛopoſitum non cõſumandi matrimonium non
impedit uires matrimonij. diũmodo hoc pꝛopoſuũ
nõ deducat᷑ in pactum expꝛeſſum.⁊ ſic intellige.c.fi.
I. de condi.appo.Et ex hoc innuitur ꝙ inteꝛ bcatã
nirginẽ z Joſeph fuit nerum matrimoniũ:licet oĩo
beata uirgo in copulã non conſenſerit. In hoc tñ
ſunt muſte opiniones. ð quibus nide per tex. 7 doc.
xxvij q.ij. in. J. cũ ge. z. c. beata. ⁊æ ibi doc. ¶ Yac
etiã ad queſtionẽ quotidianã. nã multi hnites filios
ex cõcubinis amore pꝛolis legitimande indncuntur
in articulo moꝛtis cum oio deſpeꝛant de ſalute:æ de
moꝛte ſunt ſecuri ad contrabendũ cum illis matrio
nium. nunquid inter iſtos ſit uerum matrimonium
cum non uideatur conſenſus in copulã:æ certe ꝑ p
dicta ur̃ dicendũ ꝙ ſic de quo uide qð nõ.in.c.tta
qui fi. ſint legit.æ in regula ſene culpa de reg.iur.li.
vi. per Jo. an. in mercur. n glo. fi. in fi. ex hac
glo. poſſunt colligi due lectu. ad tex. una ut ſit neceſ
ſe pꝛius contrahere ex quo ntrũqʒ bonum ſimul ex
plicari poreſt. ecunda ꝙ contrahere eſt poſitũ
in conſilio æ non in neceſſitate.⁊æ conſilium fit ne no
tetur periurio quo ad unlgi opinionem. unde ſine
peecato potuiſſet intrare religionem æ non phere.
⁊? hec ſolutio mihi placet æ pꝛobo alia ratiõe.i inra
mento de õbhẽdo matrimoniũ intelligitur cõditio ſi⸗
res in eodem ſtatu permãſerit: ut in.c.quẽadmodnʒ
de iuꝛeiur. ſed hic non permanſit in eodem ſtatu. nã

ſi poſt ↄctũ matrimoniũ per uerba de preſenti: licet

intrare religionem ſponſa muita: ut in. c. ij. . c. ex

publico de conueꝛſa. coniuga.ſoꝛtius hoc fieri poͤt
poſt ſponſalia de fuiuro:qꝛ turpius eijcitur qᷓ; non
admitiitur hoſpes.d.c. quẽadmodum. ¶ Teꝛtiam
ſolutionẽ ponit hic Inno. fm aliquos ꝙ iſte nole
bat de pꝛeſenti intrare ꝛeligionẽ ſed prius diſponeꝛ
de factis ſuis nel in domo pꝛopria experiri auſteri
tatem ꝛeligionis. vnde cum inſtaꝛ ⸗2 tempus phendi
mr̃imonium papa cõſuluit ut contrahat:ſecus autẽ
ſi de pꝛeſenti uoluiſſet ꝛeligionem intrare.quia tunc
dixiſſet papa ut ſtatim int raret ⁊æ nõ Zheret cum ta
lis ↄctus hoc caſu uideatur deceptoꝛiꝰ. pro quo fa
cit.l.qui ſic ſoluit.ff.de ſolu.æ ntꝛaqʒ ſolutio ſuſtine
ri poteſt.pꝛo pꝛecedenti tamen multum facit.c.ſcrip
ture de uo.⁊.c.peruenit de inreiur.

ſſjnit Qui iuranit cum aliqᷓ
ꝗ uiſiuit. here moneri potius
debet q; cõpelli ut Zhat hoc dicit inheren
do ſe.ſed ĩtellige nt.j.dicetur ⁊z ſecũda pars ibi ad
quod. ¶ Nõ. ꝙ matrimoniũ deber eſſe iberũ non
ſolum in pꝛincipio gctus ſponſalioꝛum:ſed etiaʒ ex
poſtfacto in ↄtractu matrionij. ¶ Der boc ifero
ꝙ ſi is qui ſponte contraxit ſponſalia de futuro cõ
pellatur metu ad contrabendũ matrimoniũ per uer
ba de pꝛeſenti ꝙ tale matrimoninʒ non teneat.
Secundo no.caſum in quo eccleſia non compellit
quem ad penitentiã ſed patitur aliquem ſtaꝛe in pec
cato ut euitur maius malum futurũ.⁊ nr̃ nõnter ꝓ
baꝛe hec la ꝙ toleꝛandus eſt minus malum de pnti
de quo ceccleſia ceꝛta ẽ ut euitet᷑ maiꝰ malũ viſimilꝛ
futurũ:licet illud poſſet non cõtingeꝛe. ¶ In gl. fi.
HMoſti. dicit ꝙ ꝛegulaꝛiteꝛ ſponſa eſt cõpellenda:ſed
obmittitur opulſio qñqʒ pꝛopteꝛ aliquã rationabilẽ
cauſã:ſʒ que dicat᷑ rarionabilis relinquit̃ arbitꝛio in
dicix quid.n.ſi ſpõſus ꝓſequit ſpõſam odio capita
li uel econuerſo:ita ꝙ timetur ex inuitis nuptijs fu
tuꝛum homicidium uel adulłterium nel guerra inteꝛ
paꝛentes utriuſqʒ.his.n.⁊ ſimilibꝰ caſibus dʒ eccłia
deſiſtere a compulſione. ⁊ hanc ſolutic nem ſenſit
glo.in.c.ex litteris.el.ij.sS.e.⁊ in.G.ſed cꝛedatur.xx
vij.q.ij. ¶ Sed contra hoc oppo.de.l.i. C. e. ubi
tex dicit ꝙ uni deſpoſata alteri nubeẽ non prohibe
tur. Aduerte nam de illa.l.fi. contrarium ad.ſii.ff.
ex qui.cau.irro.infa.in fi.ubi tex.notabilis dicit qð
contrahens binas nuptias.i.bina ſponſalia efficitur
infamis. ¶ Ei. in. d.l.i. C. eo. concordando dicit
ꝙ. ¶ Aut ſponſa non renunciat ſponſalia ſz alteri
nubii ⁊? incurrit infſamiam:æ ita loquitur.d.li.aut
prius renuntiat ſponſalia poſteat pᷣhit cum alio ⁊ ꝓ
cedit illa.l.i.C.e.quaſi tũc non uideatur ↄxiſſe bina
ſponſalia cum per renuntiationẽ receſſerit a pᷣoribꝰ
qð n5 Srd choro in dubium nũqd ſalti de int
canonico licitum ſit ſponſe ſeu ſpõſo ꝛenunciaꝛe ſpõ
ſalia. glo.in. d.l.i. C. eo. vʒ ſentire ꝙ ſic. nam allat
in ↄtrarium.c.deſpõſataſ.xxvij.q.ij.ſendet ; loqͥ
tuꝛ in ſponſa de pniti.⁊ ſic uẽ ſentire ꝙ etiam de iuꝛeꝰ
canonico licitum ẽ renunciare ſponſalia de futuro.
deʒ ſentit ibi Ci. dicens ꝙ ſi inramentũ inter
nenit:tũc de iure canonico compellituꝛ ſponſus ſen
ſponſa ad contꝛahendum ſic uidetuꝛ intelligeꝛe iſts

BDe ſponlalibus.

eapitula que ꝑmittũt ↄpulſionẽ. de quo ſatis ẽ du
bitandum.nec tangit᷑ hoc hic ꝑ doc. Sʒ glo.in.c.ð
ſpõſatas pꝛealle.ſentit ꝙ illa.l.i.C. de ſponſa.ſit ab
ꝛ0 gata:⁊ ſic uidet᷑ nelle ꝙ aliud ſit ð iu? canonico.
Sed Hꝛa.dubie tñ loquẽdo nideĩ᷑ ſentiꝛe primum
in. F. ſed aliud æ. F. fi. ea.cã æ qõe.?⁊ mulium ꝓ illa
opi.facit iſte tex.nam ſi nbi iuramatũ iteꝛuenit tex.
dicit hic ſponſã non ↄpellendã. foꝛtius ubi iuramẽ
tũ nõ affuit.⁊.c ex litteris.el.ij.õ.eo.fundat ẽt ſe ſu
peꝛ inꝛamento. En öni tñ fac̃ qð ibi dixi qꝛ ec
cleſia ↄpellit ad pactũ nudũ fᷣuando.ſed ſi uelles te

nere primaʒ opi. poſſes diceꝛe h ſpãle in mrfimonio
pꝛopt᷑ ꝛõeʒ litteꝛe ut mꝛimoniũ ſit oĩo lbepal tẽ il

la.l.pꝛocedit indiſtincte. foꝛte conſideꝛando difficul
tatem matrimonij uiolenti. illud tñ eſt indubitanteꝛ
neꝝ ꝙ ubi iuramentum nõ iteꝛuenit non debʒ eccle
ſia ita de facili ꝓcedeꝛe ad cõpulſionẽ ut hic in dẽo
c. ex litteris ⁊ in.c.ſicut.j.eo. oba
. ſtolica. Litis pẽdẽ
Bm in 9 P0 tia ſupeꝛ matrimo
io non impedit ſecundum matrimoninʒ
Zhi ſi primum eꝛat nullum prio cõſultatio.fo qn
ſio ibi conſultationi. s primo ꝙ mendacium
mulieris inductuʒ ad mr̃imoniũ phendum non ipe
dit eſſentiam matrimonij. ¶ fo nõ. ꝙ ualet ſcdᷣm
matrimonium pendente litigio ſupeꝛ prind ex quo
primũ in ueritate eꝛat nullum. ¶ Sed S hoc ct õ
tex. oppo.ꝙ non ualet fm matrimonium ſpũale.pꝰ
nõ caſſato ut pʒ in.c.cõſideꝛauimus ⁊.c.auditis de
elec. vbi fʒ ueram lec.cõcludit᷑ ꝙ licet prima electio
ſit nulla ex quo tm eꝛat coloꝛata non tenet ſecunda

prima non caſſata.eꝛgo idem ur Keren

monio carnali. ar. in. c.ij. de tranſla pꝛela. ¶¶ Sol.
dicit Hoſt. Sriũ pꝛocedeꝛe in uinculo inſtituto ꝑ ec
cleſiã S qð potuit eccleſia ſtatueꝛe ad libitum.ſʒ hic
loquitur de matrimonio carnali qð fuit inſtitummm
a deo circa qð eccleſia nõ ſtatuit difficultando con
lenſum ⁊ impediendo naliditateʒ ipius ſine magna
cã. vnde ex quo in ueriiate primũ matrimoniũ eꝛat
nulinm nõ debuit ſᷣm ãanulari ex ſola litis pendẽtia.
In glo. fi.ibi ar.cõtra õ̊ eo.ad audientiaʒ.glo.
non ſoluit:ſed dic ꝙ ibi fuit oꝛta publica honeſias
ex ſponſaubus que tenebant iure naturali. ſed in ca
ſu noſtꝛo non eꝛat oꝛtum illud impedimenium.cum
ſecunda mulieꝛ non eſſet conſanguinea prioris. nec
etiam appaꝛet in texiu.ꝙ cum prima tenuerit matri
monium de iure naturali:ſed ſimpłr dicit q primũ
eꝛat nullum ad.c.nupeꝛ ð biga.dic ꝙ ex mr̃imonio
nullo Zᷣhitur bigamiꝗ:quia ſolum ĩ hoc põdeꝛatur
effectus cũ opeꝛe ſubſecuto:ſed hic agit᷑ de nalidita
te ſecũdi matrimonij quã nõ hʒ ipedire nullitas pri
mi. ¶ QAuid aũt ſi iſte cꝛedidiſſet primũ mẽimoniũ
teneꝛe. dicit Min. ꝙ n foꝛo aĩe nõ teneꝛet matrimo
nium cum fa:qꝛ nõ hẽbat cõſenſum pᷣhendi quod
nõ. Ex quo hẽs eliceꝛe ꝛegulã ꝙ credens impedim
tum qð ni non ſubeſt matrimonium quo ad denum
non Zhit:licet pꝛotulerit ueꝛba apta ad cõtrahẽduʒ
mẽimoniũ.⁊ ſic credens nxoꝛem uiueꝛe qᷓ ẽ moꝛtua
7 cũ alia Zhit nõ tenet quo ad deum ſecundum ma
trimonium:l aliud ſenſerit Jo.xxxiij.q.i.in ſũma.

led tu rene primum.pꝛo ue Leo nos.
xor non certi
preſentia. ð morte ui
ri contrahere non poſt quanuis ignoret
quid ſit de marito qui longo tempore affuit. primo
conſultatio. ſo ſenſio ibi conſultationi. Bor⸗
ibi cauſa capriuitatis ꝙ per captiuitatem non perdi
tur uxor. licet eꝛgo captiuus apud hoſteſ omnia bo

na perdat ff. de capti.per totum cuʒ efficiatur ſernꝰ

non tamen per hoc diſſoluitur matrimoninʒ ut h̊ æ
in.c.dominus.j.de ſcðis nup.ſola enim mors na
tura is diſſoluit mꝛimoniũ ĩi.c.ij.xxxij q.vij 5
ſecundo ꝙ mẽionium ↄtractum per uerba de preſẽ
ti non diſſolluitur per abſentiam q;tũcũqʒ maritoꝝ
etiam ſi ignoret᷑ de uita uel morte eoꝝ ac ẽt concur
rente iuuenili etate coniugum.ſecus in ſponſalibus
de futuro ut ĩ. c.de illis.Sð.eo. (Mora anod quis
non preſumitur mortuus licer habita diligenti iqui
ſitione ignoretur ubi ſit.nam preſumituꝛ quis uine
re poſſe ge centum annos ut in.l.fi. C. de ſa. ſan.

eccle. ¶ In glo. i.in fi.ſed querituꝛ nunquid hodie

de iunre canonico ſit ſeruanda illa ſolemnitas illius
auẽ.ho die.ubi dicitur quod ſi marituſ dicatur moꝛ
tuus in bello debet uxor per ſe uel alium adire du
cem belli ⁊ facere recipi dicta aliorum ſuper hoc.⁊=
ſi deponunt de morte debet uxor expectare per an
num ⁊ poſtea contrahere.aliter enim contrahẽs po
teſt puniri de adulterio ut ibi. Lancre. Dhilip.⸗
Goff. dicunt non eſſe neceſſe: ſed ſatis eſi ſecunduʒ
eos ꝙ de morte maꝛiti conſtet uere uel ueriſmiliter
puta quia nauis in qua maritus extiterat paſſa eſt
naufragium: æ omnes dicuntur mortui. idem ſentit
Uin. dicens ꝙ non ſolũ peꝛ nunciũ:ſʒ ẽt peꝛ ſas ulł
alias probationes poteſt mulier certificari.ar.in.c.
prudentiam de offi. deleg. uide etiam gloſam nõbilẽ
in.c.quoniam in..ſi autem.S.ut lite nõ ↄte.in v.
preſumatur:que ponit tres modos probandi mor
tem ad hoc ꝙ uxori licitũ ſit tranſire ad alia nota.
7 inter ceteꝛos ponit probat oneʒ fame.vn ſentit ꝙ
ſola fama ſufficit pro quo etiam facit glo.iuris ciui
lis in.l.ſi quidem. C.ſo.ma.que nult moriem ba
ri poſſe per famã. facit ꝙ nõ gl.in.l.ij.in..ſi nbi
tetur. ff. quẽad.teſta.apeꝛiã.que dicit ſuffſicere unuʒ
teſtem uel alias coniecturas. ſed. War ibt pleni
us materiam exminans dicit requirendam probati
onem ſecundam quantitatem piudicij. nam ubi agi
tur de maximo preiudieio.puto quia accuſatur qͥs
de homicidio debent eſſe probationes plene ut ꝙ
teſtes uiderunt eum mortuum nuel ſepeliri.ad hoc.l.
inde neratius.ff. ad.l.acquil.ſi uero non agiitur de
tanto preiuditio:tamen preiuditium eſt magnum ut
quia agitur de fama uel ſtatu hominis.et tunc dicit
ſaltrem habendam pꝛobationem de qua in dicta an
tentica.hodie ẽ eniʒ ſatis gꝛaue ꝙ uxoꝛ tranſeat ad
alia uota in uita mariti.⁊ ſic nult ꝙ hodie debeat
ſeruari ſolẽnitas illius auc.ſed Har. in hoc ignoꝛa
uit iſtum textum.cum apeꝛte hic dicatur ꝙ ſufficiat

certus nuncius: ⁊? ſic unus teſtis qn nõ agitur ð ma

gno preiudicio.⁊ etiã doc.noſtri cõiteꝛ ſentiunt op
poſilum eius quod dicit Martholus ut ſupꝛa dixi

tmiaanam mid
iormngeinimir 8
rton Cttigitaai i⸗ 1
rins inl Ann 1
otglhe umtanum Aun
NNAcaTNNNN
yenmmlcentbadunmno chin
inium irb ijr ſ nn
õ
Cronrcklwnncs eunmh
t IMoincconinsce fe
Honms Ainns
Nrocpen le⸗
jnncre intigeopenn
eCnmmnsmrihti an
1lerecegrſcr Aieniiaren
ofekpinononuctandeni
itws nin —
Gpſtium n nim minn
. We N n , .
gnnimns wicnr,
nlcnmtinltneen

nichcknii
rKtnurn⸗
SDS 1
tamrilit ð u
ntunm i
nſtomtn Sð we
lor⸗ i n
Nalitin
nd

ANnaum
tn mimnginnn
olrin/ ſien
gunim nni/tuge
cn l Pnntp is
nmnintdeanr nor
eicdilun ae n
CNtiorunſther hoet
mor qpeegteper an
Uiter gin conehis 1
b. Lume Phio
ſeſaliniscktlanen
üſerderetatwerfater
Nns en N
cunur norni don ſenin
erumu
wſer nſaniar int.
cdeaum golan nöble
nanlend Minſ
ocosrebandi nor
tirmnireoad ala vons,
Acpiſne fiſnig
aium ftgo niscni
1 tenot noninngts

dNNdnRd

i one der uat nn
rmmimdn lui
zudieſ unbl o
onnaclann as
ſobnrones har n 9

Hocl.
. lonn agin

.
3

dicit tamen ipſe ꝙ fama ſufficit ad pꝛobãdum mor

tei uel unicus teſtis quando non agitur ð magno

pꝛeiudicio. ? ſic intelligit glo. ſuperius allega.ſʒ quo
ad materiam noſtꝛam nunquid fama ſufficiat. dicit
do. An. ꝙ aut eſt longinquo:æ tunc uidetuꝛ ſuffi

cere maxime cum longo tẽpoꝛe maꝛitꝰ fueꝛit abſẽs.
Alut dicitnꝛ moꝛtuus in nicinis paꝛtibꝰ: z fama ſo

la nõ ſufficit.⁊ q;qᷓ; hec opi.multum nideatur equa

tamen iudicio meo multum reſiſtit iſte tex. dum rcq̃

rit certum nuncium.⁊ pondera uerbum ceꝛtum. naʒ
fama pꝛocedit ex auctoꝛe incerto ⁊? plerũqʒ fſallaci:
ut nõ. in. c. ueſtra. de coha. cle. æ mulie. Ac etiam in
perſona nuncij deberet conſiderari qualitas perſo
ne:æ utrum deponat per ueꝛba ueꝛiſimilia naʒ agi

tur non de modico preiudicio abntis.et in ſumma

hanc materiam relinquerem arbitrio iudicanuis ut

diligenteꝛ omnibus pondeꝛatig ouligerer:urnz de

mone ſit facta certificatio. ¶ In glo. ij. ibi excuſaĩ

dicit hic do. an. ꝙ ad hoc ut excuſetur mulier a pec
cato. ſufficit ꝙ ueriſimiliter credebat maritum moꝛ

tuum. ſed quo ad hoc ut eccleſia det licentiam con
trabẽdi requiritur apertioꝛ pꝛobatio ut hic. hoc di
ctum uideiur pꝛima fronte cont:ꝛa finem tex. ubi cõ
iunguntur illa duo ut uxoꝛ non poſſet contrahbere
nec eccleſia dare licentiam niſi certum nuncinʒ rece

perit. ratio: nam cum mulier hoc caſu contrahat le

ge reſiſtente non pꝛeſumitur cſſe in bona fide.l.quẽ
admodum C. de agri. ⁊ cenſi li.xi.⁊ in regula que
contra ius ð re.iur.li.vi.in tex.in dicia auc. he die
dixit ꝙ ſi alter uxoꝛ contraxit de adulterio puniinr
ita ꝙ hodie cum habeamus tex.apertum nen excu
ſarem mulierem ab adulterio.qꝛ licet adulteriũ non
cõmitatur ſine dolo.l.pe ff. de adulte. tamen dolus
pꝛeſumitur exquo cõtraxit lege pꝛohibente. ⁊ ſic ni
detur ꝙ uxoꝛ eſt ſeperanda a ſecundo uiro licet alit
lenſerit Inno.in.c.dominus de fis nup.ubi dicaʒ.
NMicolaus Aabas. 4 .
, icituʒ et piũ opꝰ
V teꝛ opeꝛa. eſt cum meretrice
contrahere. intellige que uult ſe coꝛrigere.
nel ſic. Contractus matrimonij cum peccatꝛice uolẽ
te ſe coꝛrigere pꝛoficit ad remiſſionem peccatoꝛum.
duo facit pꝛimo ponit caſum ſtatuti. fo ſtarutuʒ ibi
ſtatuimus. 5. pꝛimo ꝙ meretricium quantum
cumqʒ pub icum non pꝛiuat mulierem hoc ſacramẽ
to matrimonij. nam quiſqʒ cõtrahere poteſt qui
pꝛeſſe non pꝛohibetur in.c. eum apud.j.eo. ¶ De
cundo nõ. ꝙ opera caritatis pꝛoficiunt in remiſſio
nem peccatoꝛum.⁊ intelligo de peccatis reſpeciu pe
ne. nã duplex eſt malũ.ſ.culpe z pene.Culpa eniʒ re
mittitur ex ſola contritione peccatoꝛum, ſine qua ñ
ſufficiunt opera caritatis de pe. di.i.in.c.dixi.⁊.c.ſi
peccatum cum ſimili. ſed pena peccati ex ſola contri
tione non dimittitur niſi ex penitentia exterioꝛi ni
ſi maxima eſſet contrictio.nam illa maxima pena eſt
ut no. glo.de conſe. di.iiij.baptiſmi nices.unde intiel
ligo tex. ꝙ illud matrimonium pꝛoficit ad remiſſio

nem pene. Sed eſt dubium nunquid omnia pecca

ta dimittantur. pe. ?. Ab. dicunt ꝙ non: nihil tamẽ
alle zant. do. Cardi. dicit poſſe ſuſtineri oppoſitum

¶¶ De ſponſalivus

An. in. c. ad liberandam.j. de iudeis.

cũ l̃a loquitur indefinite.⁊ fic uidetu⸗ qꝙ equipolle
at Vnli iuxta nota.in.c.ut circa de elec.li.vj.qͥa lar
ga interpretatio eſt fienda ĩ hac mateꝛia fauoꝛabili.
ſed ꝓ primo dicto facit tex. dũ dicit proficiat. Iteʒ
quia quando papa indulget remiſſionem omnium
peccatorũ adijcit plenam ſeu pleniſſimam. ꝙ vᷣbũ h
non ponitur ut nõ.glo.in cle. de pe.= remiſl. 2 Jo.

n glo.i. in
fi.nota candam glo.⁊ dicit Moſti. ꝙ eccleſia diſſi

. . . —
mulat ut euiterur maius malum. tamen hoc peccaiũ

debemus perſequi ut mortale ᷣm eum. allegat q
habetur in auc.de leno. ſed iu uide meliorem tex.
xxxij.q.iij.in.c.meretrices ⁊.c.nemo ſibi blandiatuꝛ
de lege.ubi legitur ⁊ nõ.ꝙ fornicatio cum meretri
ce uel cum concubina eſt mortale peccatum ⁊? a iur
diuino prohibita.ſʒ quidam uulgares z ignorantes
credant opoſitum ꝙ eſt falſum. n glo. ij. ibi nui
dua. z uide ibi in glo. ramen ex quo mulier cauſa qᷓ
ſtus ad mittit inhoneſte duos nidetur palam queſiũ

facere.æ ſic põt appellari meretrix ut in.l.palam.ff.
de ꝛi.nup.

SDid qu od. Matrimonium ꝑ

uim contractuʒ co
abitatione ſpontanea conualeſcit ⁊ quoti
die allegatur. In prima parte ponitur pars facti.
in fa qæ ſſio cum reliquo facto ibi taliter.tertio de
cidit ipſum factum ibi mandamus. ¶ Mora primo
ꝙ licet matrimonimu metu ↄciũ ſit ipſo iure nulluz
ut dixi. S.e.cũ locũ.iñ põt cõualeſcere ex tacito ↄſẽ
ſu ſubſequenti.ſed dic ꝙ cũ naleſcit ut eſt nũc n ut
ẽ tũc.ad hoc qð nõ.in ꝛegula non firmat᷑ de ꝛegu.
in cis.li.vj. ota fo ꝙ cohabitatio ſpontanea
uſqʒ ad etatem legitimam ſupplet defectum etatis z
puꝛgat uitium metus pꝛecedentis. Iteʒ nõ.ꝙ nõ dʒ
quis admiti ad purgandum quod pꝛobatũ nõ rele
uat. concoꝛ. c. cũ coniin gat de offi.dele. ¶ NHõ.ibi
utrũqʒ cõpellans.⁊ tene menti ꝙ eecleſia ex cfficio
ſuo pot eſt cõpellere mrũqʒ cõiugẽ qui ſine legitima
cã ſe ſeparauerint ad redeũdum in unũ ⁊z ad tractã
dũ ſe maritali affectione.⁊ hoc facit eccleſia pꝛopteꝛ
periculũ adulterij qð timetur ex cohabitatione ſcꝑa
ta. ꝙ hoc uide qð le.æ nõ.in.c.ueniens de regula.?=
ibi tetigi in.c.tua.de inreiur. 5 dcclaratione
tex.quero nunquid ſit neceſſaria cohabitatio anni
cũ dimidio ad purgandum uitiũ metus pꝛout reci
tatur in lr̃a hoſti.dicit ꝙ nõ.hic eni narrat᷑ facti cõ
tingẽtia. vVñ ſufficit m eũ ſi perueniat ad etatẽ legiti
mã ⁊ captata opoꝛtunitate fugiẽdi nõ fugerit. non
eni requiriĩ copula carnalis.lʒ aliud ſenſerit Inno.
nã ut dicit hoſti.⁊ bene iſte tex.ſolũ põderat cobita
tionẽ ſpõtaneã.⁊? q;ꝙ; h fac̃.c.ij.sS.de reg. ubi intrã
ti religionẽ ꝑ metum dat᷑ ãanꝰ. ibi tũ loquit̃ in mino
ri.xxv.ãnis ⁊ ibi requirit᷑ ꝓbatio religionis. ſed in
caſu nr̃o quo ad matrioniũ ſufficit ſolꝰↄſenſus.vñ
ex quo ſpõte cohĩtauit cũ uiro ut cũ marito nẽ ap
pꝛobaſſe mꝛimoniũ. ꝓ h.c.unicũ ð ðᷣſpõ.ĩpn. li.Vi.ꝰ
index tñ hbʒ cõſiderare quãtitatẽ moꝛe æ opoꝛinnita
tẽ fugiendi. ſic interiʒ interceſſit copula oĩo preſu
mitur pꝛo conſenſu niſi ꝓbaret᷑ ꝑ uiʒ exioꝛta. ut ĩ.c.
ↄſultationi.⁊ qðᷣ ibi nõ.j.e.⁊.j.ii.ꝓ.c.ex lr̃is.Ab.

1 % *

ſi inteꝛnenerit iuramentu

¶De ſponſalibus.

J cut Sponſalia de futuro etiam iu
. * rata ſoluuntur per ſecũda ſpõ
ſalia de pꝛeſenti nõ autem per ſecunda de
ſuturo.cõis dio fa ibi poſtulatiõi tue Gndemus æz
continet tria dicta.ſecundum ibi ꝙ ſi. teꝛtium ibi ꝙ
ſi de his. ¶ Mõ pꝛimo ꝙ ſponſalia de futuro pu
re còtracta non diſſoluũt ꝑ lapſum temporis.nam
ut hic uides quadriennium uel quinquennium erat
lapſum a tpe ſponſaliorum ⁊ ſponſus remanſit obli
gatus. de quo m uide que dixi. ſupra. e. de illis.
Ffo nõ qð iuramentum nõ ipedit nires matrimonij
ſequẽtis.ualet ergo matrimoninʒ S iuramẽetũ licet
tranſgrediẽs ſit nag e ne matrimo ninʒ

nalere a ꝑiuro cõtractuʒ. tẽ qꝛ actus etiã ſpũa
lis tenet ↄ iuramentũ fortiꝰ debʒ tene? actus ipᷣalis
ſcilʒ teſtamentum. de quo nide qð nõ. Jo. an. in re
gula qui ſemel.de reg.iuris.li.vi.ĩ mercuria.⁊ per
glo. xiij. q.ij.c.ultia uolũtas. Srq; no ꝙ ubi ſpõ
ſalia ſũt iurata non eſt licitum alteri ab eis relſilire.
Altimo nõ ex fine Ee ſecundum boſti. ꝙ in cã

meimonali non eſt ſeruãdus rigor iuris. vñ qꝙ;uis

atteſtationes ſint pnblicate ſiue ſit renũciatum ſiue
ↄcluſum in cauſa poterit iudex ex officio ſuo teſtes
de nono ꝛecipere ⁊ hoc pꝛopter periculum anime.
omnia enim ĩ hac cã pendẽt ex officio iudicis.facit
J. e.c.cum in tua.? nõ. S. ð teſti. ſeries.⁊ facit ſatis
iſta lra in fi. Ged quero ad declaꝛationem ſͤe
quid ſi prioꝛa ſponſalia de futuro nõ eſſent iurata.
ſecunda vo ſic. Gndet Inno. prioꝛa pꝛcualeꝛe ac ſi
iuramentũ fuiſſet inteꝛpoſitũ. aꝛ.c.ꝗꝙᷓto de iureiurã.
C lota ſingulariteꝛ hoc dictum ex quo potes in
feꝛꝛe ſeu eliceꝛe unam ꝛegulam ꝙ non nalet inramẽ
tum ) pꝛomiſſionem ſimplicem alteri fact Iʒ... Sriũ
ſenſerit idem Inno. in. c. ueniẽs de iureiur.ſʒ pᷣmũ
dẽm ſequit᷑ hic Hoſt.⁊ latius ibi tango. (Saa
do colligit᷑ ex hoc dicto Innocen. ꝙ a ſponſalibus
etiam non iuratis non eſt licitum recedere etiam
ia ad qð uide qðᷣ
dixi ð eo.ꝛequiſiuit: In glo.iij.in fi.adueꝛte qꝛ
glo.loquitur nimiũ ſuccincte æ obſcure ? maxime ĩ
fi. ſed credo hunc fuiſſe intentum. glo.n. uoluit taci
te opponeꝛe de.l.ij. C. de ſponſa.ubi dẽ ꝙ ſponſus
nõ tenetur ultra bienium ceſſante cã legitima expec
tare ſponſaʒ.ſed hic quadriennium uel quiquẽniuʒ
fuit elapſum.eꝛgo potuit hic ipune cum alia pheꝛe:
cuius ↄriuʒ hic innit tex. cũ mandat ſibi penitentiã
imponi. Glo. vr ſolueꝛe ꝙ ubi teꝛminꝰ eſſet ap
poſitus dʒ fieri diſtinctio litteꝛe an pꝛo eo ꝛcmanlit
nel ne. quaſi ſecus ubi ſponſalia fuiſſent pure cõ
tracta.nł ↄriũ ꝓcedit ubi iuramentũ nõ iteꝛuenit.
7 hoc ultimum eſſet magna limitatio ad dictã.l.ij.
Sed Jo.an. hoſti.uidentur inherere dicte. l.ſim
pliciter debent enim ꝙ hic non conſtabar ꝙ ꝑ mul
iũ ſteriſſet: licet ſic eſſet allegatũ.ᷣſi aũt cõſtitiſſet nõ
imponeret᷑ iſti penitentia quẽadmodũ diſtinguit̃ in
tex.qñ terminus fuit appoſitus.Et ꝓ hoc intellectu

facit notabile dictum Inno. in. c. per tuas. de arbi.

ubi dicit ꝙ iuramentum appoſitum in aliquo pctu
aſſumit naturaʒ illins Zctus ꝓ quo facit.l.fi. C. de
cõdi.indebi.æ hoc ſatis placet vt euitetur legum

correctlo nel ſaluando glo.põt dici ꝙ ubi iuramen
tum interuenit dʒ expectari guctoritas ſuperioris.
ar. c. uenerabilem de der. I gr m v. ad ſtatu
