a contractu illiciti matrimonij. ota ſingu ariter

hanc rationem Joannis andree. æ non tradas obli

nioni:quia conſtitutio penalis debʒ extendi ⁊ largo
modo inteꝛpetrari quando emanat ut euitentur ani
marum pericula uide quod in ſimili no. glo. in. c. ſci.
ant cuncti de electio. libꝛo ſexto. le ſibi..
iij. ubi dicitur ꝙ ſi libeꝛa contraxit cum ſeꝛuo quem
putabat libeꝛum ſoluto matrimonio pꝛopter eꝛꝛo26
filij non ſunt ingenui ſed ſpurij ex quo ſunt ſuſcepti
ſine legitimo matrimonio. Joã. an. renet hic conira
rium dicens ꝙ de iure canonico ex quo matrime ni
um tenebat inteꝛ ſeꝛuam ⁊? libeꝛum data ignoꝛantia
debet pꝛoles cenſeꝛi legitima data ſciẽtia argumeto
hic. Sed de iure ciuili ſecus quia ſecundum illud
ius inteꝛ eos non poreſt eſſe matrimoni m. vnd in
hoc dicit ꝙ aut libeꝛa contraxit cum ſeruo quem
putabat liberum ⁊ filij ſunt legitimi. Itẽ ſunt lberi
quia ſequũtur conditionem uentris g de natis ex
libe. uen c. unico. Aut libeꝛ contraxit cum ſerua
quã putabat liberam ⁊ tunc filij ſunt legitim iq łte⸗
ignoꝛãtiam patꝛis non potuit faceꝛe quin filij lequã
tur uentrem ¶ Et nõ ex hoc dicto iuncia glo. ꝙ ſu

ſcepti ex matrimonio putatino ſunt legitimi ettquo
ad oꝛdines qð eſt bene notendum. M.oſſer tamen

inſtari in Srium:quia in ſpiritualibus attẽdi vitas
2 non opĩo:ur nõ.archi.in.c.unico de uoto .li. Vi.
Sed pot ꝛeſponderi ꝙ filij ſunt uere legitimi ꝓpt

ignoꝛantiam parentum nec debent filij illegitum ꝓ
parte reputari ⁊ legitimi pꝛo parte. Altimo cir

ca ignorantiam conelude ꝙ aut matrimonium eſt
clãdeſtinũ ⁊ ignoꝛãtia parẽtũ non ꝓdeſt. ut in. c. fi.
de clã. deſpõ. Aut fuit in facie eccleſie Sctũ ⁊ ſi am
bo ſciebãt ipedimẽtũ ꝓles e i legitia dũmodo ſit ta
le ipedimẽtũ cui ↄiuges renũtiare nõ poterat. puta
ipedimentũ cõſanguinitatis uel alterius cõiugij. aut
ignoꝛabant ambo uel alteꝛ eoꝝ ⁊ ſi eſt ignorantia
facti ꝓles eſt legitima ut h. Si Ho ẽ ignorãtia iuriſ
tunc eſt magis dubium ⁊ dic ut in.c.pꝛecedenti et

.cc. refeꝛente ð eo. Abbas.

5 Pꝛoles ĩfideliũ qᷣ
udemus * poſtea ouertuntur

legitima eſt eriã ſi parẽtes ſũt ĩ caůu ꝓbibi
1o l. canonica. ¶E5 prie i dilatõe fidei vſatur
publica utilitas. o ꝙ inteꝛ mmfideles tenet

l
4
mrceinecumd an iec eddd
inm GNücnNd ienu.
õ
di . Eiſttengor unsdoge
nwuenijflitentinna ninon
lofalſfciun oub daum iſtnan/4
ltioour⸗ ,

irninmunnürſeſintam
eat. zia.

a Nfinonist deiedinenis e

Im Mernertd eſganendrs m
lnnimonatuanmn uclmentn

ſohutenbns ACnNS wannd
fniniti unn ni nunoniun A
1tpbm nſifean eſe u nd
u numt enimri n lllatoxs
matftsanmn niionnn E

unnrbre Plins ra ainum c

UIIlſevnn
unmntui tſelm unin

SAniien

Nwo inſinii, AKÜ
vi. c , ti
omnertn ſvn
umnonoppprr awr
hwnſor oo in icni
doi n tena bicconne
hoßico er avo mannoni
1 beum Gun Gronnte
um nnſoenn nne
ſccs qinſconcon lrd
Achenummndram d
connamt cumſeno eten
imn kguin Niln ben
mmnummns ch us
Nm Nnini n
rſlſln lgunttfti
mi ſuer oni ſii lui
cdap inen goig in
nolmn kgnnm ino
unin Pehaunch
rmapis iii u
Wid E
iuundet irid
ntd
Mirwar.
m onan

1 n uinmlii 4

¶ Eri matri. accuſ. poſ.

mirimonium Zctum in gradibus.j.canonica pꝛohi
bitis tm.⁊ ẽ rõ qꝛ lex.canonica non aſtringit ĩfide
les:ut in.c.gaudemus.j.de diuoꝛ.unde ↄſideratur
ipm ius diuinũ ad hoc. c.de ifidelibns ſapra de cõ
ſang. ? affi.? ex his opponitur õ tex.ibi dum papa
dixit uolumus.nam iſtud nerbum impoꝛtat ius no
um nel quãdã gratiã nt nõ in cle. unica ð offi. nica.
Sed de iure ſcripto iſti filij ſũt.cenſẽdi legitimi cuʒ
inter infideles ſir ym mr̃imonium ex quo non ſub
eſt impedimentum niſi.l.canonica inductum ut in
.d.c.de ifidelibus. So. iſte tex.iĩtelligitur dupliciter
ſm gl.⁊= doc. Drimo nut itelligatur in matrimonio
ↄcio in gradu conſanguinitatis ꝓhibito.l.canoni
ca tantũ.⁊ ſᷣm hunc itellectum ut ſileat contrarium
exponit Hoſtiẽ. vPpum uolumus.i.uelle debemus.
Secundo nt intelligatur de ꝓle ſuſcepta ex ſecũdo
mẽimonio ꝛepꝛobato repudiata pꝛima coniuge fᷣm
.l. infidelium. æ tunc ybum uolumus ſtat pꝛopue:qꝛ
meimonium non ualet cum fa prima uiuente: ut in
.c.gau demus.j.de diuoꝛ.ſed de equirate æ de gra
tia filij et reputãtur lumi poſt connerſionem ꝓ boc
facit fm io.an.qꝛ ſi inteꝛ xpianos ſufficit opi.hen
tium ad ltimationẽ ꝓlis foꝛnus dʒ ſufficeꝛe iter infi
deles:qꝛ cꝛedebant liime poſſe contꝛabeꝛe poſt ꝛepu
dium datum prime coniugi. ¶ Hõ bene hoc dic
tum:qꝛ ceꝛte nullibi ꝓbatur. nam hoc.c.ſi bene pon
deꝛetur loquitur quando ſuberat impedimentum le
ge canonica tantũ ſed in alio itellectu ſubeſt ipedim
tum de iure diuino cum xps expꝛeſſe ꝓhibuit duci
fam uiuẽte prima:ut in.d.c.gaudemus. Ignoꝛan
tia ueꝛo iuris diuini non dʒ excuſaꝛe ut i.c.qꝛ ea.xx
xviij.di.Et ſic de rigoꝛe iuris h̊ opi.ẽ vioꝛ.ſj hĩto
reſpeciu ꝙ filij fuerũt ſuſcepti ex mꝛimonio putati
uo Fᷣm.l.ifidelium põt h̊ dictum ſuſtineꝛi. ſed ut dixi
nullibi pꝛobatur æc̃. .
Eui mr̃imonium accãre poſſunt ⁊ contra illud
teſtificaꝛi. Kica.

¶ Eito de mr̃imonijs ⁊ de ĩpedimentis eoꝛum ſe
quitur uideꝛe merito de ſeꝑatiomibus ſen dinoꝛtijs
ſed qꝛ ad diuoꝛtia ꝑuenitur accuſatiombus ⁊ teſtio
nijs pcedentibus.iõ tractaturus auctoꝛ de diuoꝛti
is pᷣmiſit iſtã Ricam qui mẽimonium accuſaꝛe poſ
ſunt.⁊ õ ipſum teſtificari.⁊ ſic hʒ iſta rubrica duas
partes tractat enim qui ſunt accuſato ꝛes idonei. ⁊z
qui idonei teſtes contra mzimonium Inn. ꝓſequi
tur mam rubrice huius.æ circa pꝛimum dicit ꝙ aut
agiiur ad ſeꝑationem thoꝛi ⁊? ſolum admitumur cõ
iuges ad accãtõnem:qꝛ alterius non inteꝛcſt.? pꝛo
boc.c.quẽadmodum Ss de iureiu. Aut agitur ad ſe
parationem uinculi:æ admittũtur omnes conſangui

nei. tñ pfeꝛuntur extraneis cum agimr de impedimẽ

to ↄſanguinitatis: ut.j.e.uidet. ⁊ iteꝛ extraneos pᷣfe
runtur maturioꝛes z antiquioꝛes de uicinia. xxxv.
q.vi.in.c.i.?.ij. hoc intellige neꝛum niſi ſubſit tale
impedimentum cui comrabentes poſſunt renuntia
te puta impedimentum enoꝛis conditionis ? ſtatus
uel frigiditatis. nam poſſunt partes ſimul ſtare: ut in
cc.conſultationi g de frigi.? male.æ de coniugio ſeꝛ

no.per totũ.æ ideo non debʒ admitti extraneus aũᷣ
accãtionem. ¶ Qirca fam ꝑtem rubrice diẽ Inn.
ꝙ quiſqʒ ad accãtionem mr̃inonij non eſt idoneuſ
teſtis. æ ad nittũtur conſangumnei ⸗2 Pentes in teſtio
nium dic ut dicam.j.e.c.ut̃ Sed.queꝛo nũquid in
cã mrim niali ideʒ poſſit eſſe accuſatoꝛ ⁊ teſtis. In
no. dicit ꝙ ſic.⁊ facit.c.cum in tua.⁊=.c.preteꝛea.S.
de ſpon. Jo. an. in addi. ſpe. eo. ti. poſt prin. dicit ſe
nõ poſſe cõcipeꝛe ꝙ accãtoꝛ qui tenetur ſaltem ad
expenſas ſi ſubcũbit ſit idoneus teſtis. Sed poſſer
ꝓcedeꝛe dictum Inn. qñ officialis publicus denũti
auit ut in. c. pteꝛea de teſti. cogẽ.ulł qñ quis ducius
ↄſcia denũtiauit impedimentum iudici:iudex ipe ex
officio iĩquireret. tunc eni iſte poterit eẽ de ueritate
7 nõbis ſeꝑ hãc limitationẽ.

El atum Cum agitur de fede ma

trimonij. Reo abſete cõ
tu maciter poſſunt ſuper impedimento ma
trimonij ꝛecipi teſtes. duũmodo ſint legitimi æ ad di
cta eoꝛum fertur ſnia. cõis diuiſio fa ibi ceterum.
Mã iudicem poſſe citare ſubditum ex territoꝛium
exiſtentem ſiis ſuis.⁊ ſic non habet neceſſe requiret
iudicem alterius territoꝛij: ut illum citet ad hoc fa
cit.l.omnes. C. de epi.⁊ cle.? uide per Jo. an. in
c.ꝛomana..contrahentes de fo.compe..li.vVi. et
dixi plene in capitu. fi eo. ti. ¶ Mota ſecnndo ꝙ
contra abſentem neceſſario pꝛoceditur ad ſententi
am quando abſentia ſua culpa ſeu ex delicto pro
prie eſt contracta nam debebat procuratoꝛem
dimittere ¶ Er nota quod pꝛocedi poteſt etiam
ad ea que ſunt grauis preiudicij quod nõ. contra
iſtos qui timoꝛe accuſationis faciunt fugam pro
quo facit quod legitur z notatur in.l. pãpinianus
exuli.ff. de mino. (Jn gloſa.i.in fi. dic quod
non expedit hoc inueſtigaꝛe: quia quod hic di
citur de numero annorum eſt narratio facti.
1 glo.ſecunda in fi. de materia an zæ quando
uxoꝛ teneatur ſequi uirum uel econtra dic u dixi
in capitulo.i.de coniugio lepꝛoſo.?æ ad iſtum tex.
dic quod ex duplici capite uxoꝛ non tenebatur ſe
qni nirnum. ¶ ¶ Dꝛmo quia negabat matrimonium
eſſe inteꝛ eos ſaltem legitimum obſtante cognatiõe
ſpirituali. ¶ Secundo ꝙ iſte uir nagabarur. Sed
que:o nunquid in cõtractu matrimonij poſſit appo
ni pactum ut uxoꝛ non teneatur ſequi maxitum: ſed
at maritus moꝛetur cum uxoꝛe ⁊ in ceuo loco pe.=
Aob. ? communiteꝛ docto. ſequentes tenent ꝙ ſic.
nam ſicut in traditione rei poteſt apponi pactum ut
in.c.neꝛum de condi.appo. ⁊ in.l.i.C.de pac. con
uen. ita ⁊ in traditione mulieꝛis æ hoc ueꝛum niſi
onatur noua cauſa pꝛopteꝛ quam marimm opoꝝe
at ſe abſentare ut poteſt poni exemplum hic in texiu

no ſtro facit.l. ſi conneꝛit cum ſequen. ff. pꝛo ſocio

abi ſocietas poteſt ex cauſa ſupeꝛuenienni diſſolui
ante tempus. an autem committatur pena ſi fuit
appoſita refen dominus antonius ſe reſpondiſſe in
queſtione facti quod non exiſtente noua cauſa con
mittitur pena.quia non eſt contra libertatem matri
monij nec in coniungendo nec in ſeperando. Sʒ ſi

¶ AQui matri. accu. poſ.

noua cã abſentie orit᷑ tunc nõ ↄmittit᷑ pena:qꝛ eſſet
cõrra libe:tatẽ ↄcernentẽ ipſum matrimoniuʒ . vult
dicere ꝙ ſi ex cã ſuꝑneniente opoꝛteꝛet maritum ſe
abſentare pactũ vꝛ illicitũ ut uxoꝛ non teneꝛetur ſe
qui eum.nã ſic daretur nia utriqʒ ad adulteranduʒ
nec peꝛ pactum expſſum poſſunt ſe obligaꝛe ad hoc
etiam cum inramento.ut in.c.tua de iureiuran. Et
nõ. ſemper hanc queſtionem:quia ſepe accidit quã
do matrimonium contrabitur inteꝛ ciuem ⁊2 foꝛen
ſem. n glo. fi. ibi coꝛrigitur hec ſolutio nõ eſt
bona peꝛ id quod habetur ſupra in pꝛohemio:ido
dic ꝙ ex quo maritus eſt abſens culpa ſua ⁊ diligẽ
teꝛ peꝛquiſitus non ꝛeperitur poteſt contꝛa enʒ pꝛo
cedi ad diffinitinam ſentẽtiam. nam fuit in cnlpa nõ
dimittẽdo pꝛocuratoꝛem. Item delictum ſuum de
dit cãm abſentie.⁊ ad.c.quoniã allegatuʒ pꝛo orio
dic ꝙ ibi loquit᷑ qñ ex cauſa pꝛobabili er non mali
cioſe ſeu cuſpa ſua coniux ſe abſentauit. Iſtud vo
quando ex delicto ſuo.c.pꝛelatum s ti.ꝓximo lcqͥ
tur quãdo ignoꝛabat cauſam abſentie:ideo ĩ dubio
pꝛeſumendũ eſt ꝙ in fraudem uxoris ſe abſentauit
ex quo tenebatur cohabitare nxori ⁊ caula non ap
parente ſe abſentauit. de materia ⁊ intellectu iſtoꝛnʒ
capituloꝝ dic ut plenius notat Innocentiꝰ in. c. fi.
de eo qui mit.in poſ.et tetigi in.c.quoniam allega
to in contra.⁊æ hodie nide quod hebetur in clemẽ.
iſpendioſam de iudi. æ nota bene iſtum caſum ſecũ
um intellectum pꝛeallega.

Alccuſatio et teſtimoninzʒ
„ obis * in cauſa matꝛimo niali peꝛ
ſonalit᷑ ⁊ nõ ꝑ lẽas fieri debent. In pria
parte ponitur queſtio.in ſecunda ꝛeſpõſio ibi ad h.

Mota prio ꝙ uarie pᷣſumptiões poſſunt cõiũgi
ad ſniaʒ ꝓferendã pꝛo h.c.cũ cãm ⁊ qð ibi dixi de
pꝛoba. Itẽ nõ iũcta glo.i.ꝙ teſtis non debʒ depo
neꝛe peꝛ ſcripturam:ſed noce uina ? ſecundum bũc
intellectũ vꝛ h tex. cõtra bar.ĩ.l.theopõpꝰ.ff. de do
te pꝛeallega.ubi dicit ꝑ illa.l.nalere teſtimonium ſi
teſtis ſcripſit dictũ ſuũ z poꝛꝛexit iudici licʒ fateatur
iundicem poſſe ꝛeſpueꝛe talem depoſitionẽ ⁊ petere
nt niua noce deponat ut ex trepidatiõe ⁊ titubatiõe
facilius poſſet neritatẽ ↄphedeꝛe:ſed illud dictũ nũ
qᷓ;' mihi placnit ⁊ tex.in ↄriũ ur̃ hic ut dixi ubi di
cit᷑ tales ↄſcriptões nõ ſufficiunt ad ſniam. item
allego aliũ tex.iij.q.ix.in.c.teſtes.ubi dꝛ ꝙ teſtis in
pñtia debet deponeꝛe ⁊c̃.facit ẽt in ſili qð hẽtur de
ofitẽte de pe.di.i.quẽ penitet.⁊ ad.l.theopompus
ſuꝑ qua ſe fundat bar.dic ꝙ ibi ille non erat ꝓpᷣe
teſtis:ſed loquitur in eo cuius fidem teſtatoꝛ elege
at. Et dicendum ut ibi ege nõ.
n cã matrimoniali ſuꝑ
. Igetur. cõſanguinitate ⁊z Zciu te
ſtificari poſſunt ↄſanguinei z parẽtes tria

kacit. rio voni dictũ.fa ibi ideoqʒ ipſius 20
nes. tertiã ibi ꝙ vo ſoluit ↄriũ quoddam ⁊ incipe
ſic poneꝛe caſum. Titius petebat quãdam in uxoꝛc
2 ad ꝓbandũ ↄoctum iducebat parentes ſuos ipſa
vo mulieꝛ cõiuncta excipiebat de ↄſanguinitate ad

quã pꝛobandã inducebat ſuos conſanguineos que

rebaĩ an iſti eſſent admittẽdi æ reſpondet᷑ ut in ſg.
¶ W. primo regulam ex tex. iſto ꝙ ĩ cã matrimo

niali ſiue agatur de matrimonio ↄinngendo ſiue ſe
peꝛãdo ꝑentes ⁊ ↄſanguinei utriuſqʒ ſexus coniugũ
ſunt admittẽdi ut idonei teſtes quinimo ipᷣi reliquis
pfeꝛuntur: qꝛ pſumũtur hr̃e plenã noticia tam ↄſan
guinitatis ꝙ; contractus matrimonij V fo ꝙ
quis pꝛeſu mitur ſcire genologiam ſuam ⁊ ex hoc in
feꝛtur ꝙ allegans ignoꝛantiam conſangninitatis ſue
nõ eſt de facili audiendus.¶ Nõ ttio ꝙ fm.l. non
tenet mꝛimoniũ ↄtractum ꝑ filium niſi pateꝛ ↄſenſe
rit qð tñ nõ ꝓcedit in filio emãcipato ut in.l.ſi filius
eff. de riiu nup. Sed fᷣm canones indiſtincte tʒ ma
trimonium ut dictum fuit in. c.i.de deſpon.impub.
¶ Mo aliã quartaʒ regulam ꝙ in cã matrimoniali
ſeu ciuili pateꝛ nõ teſtificat᷑ in cã filij nec eõ quinimo
nec uolẽtes poſſunt ĩteꝛ ſe ſen adueꝛſus ſe feꝛꝛe teſti

moniuʒ.iiij.q.iij.ꝑentes. fallit tũ in quibuſdã caſiꝰ

quos uide ꝑ ſpe. in ti.de teſti..i.poſt pꝛin. ¶n
glo.iꝛin fi.idẽ vr firmare gl.pe.ut iſte tex. admittat
Pentes ad teſtimoniũ qñ agit᷑ de ↄſanguinitate pꝛo
banda ul impꝛobãda:ſecus ſi ageꝛet᷑ an matrimoniũ

ſit ↄcium. Sʒ ceꝝe iſte tex. pot intelligi utroqʒ caſu.

patet ex eo: qꝛ admittit ꝑentes qui ſolent iteꝛuenire
in ↄctu gꝰ admittũtur ad deponẽdum ſuꝑ ↄtraci.
Muare ↄclude poſt Hoſti.qꝙ aut ſponſus filie ẽ di
tioꝛ aut nobilioꝛ ⁊ tũc teſtimoniũ ipᷣius filie ẽ ſuſpe
ctũ ſiue queꝛat᷑ de ↄſanguinitate ſine an mẽimoniuʒ
fueꝛit Sctum ar.i.c.ſuꝑ eo.S de teſti.nã ⁊ ſuꝑ ↄſan
guinitate poſſẽt ꝑentes deieꝛare ponẽdo pꝛimũ gra
dum ꝓ ſecũdo ar. in. c. ſeꝛies de teſti. Si vo filia eſt
equalis ſponſo ⁊ tunc indiſtincte adminũtur pentes
nt h̊ ⁊ in.d.c.ſuꝑ eo de teſti.niſi appareat ꝙ filia af
fectet illud matrimoniũ uel ex circũſtantijs eoꝝ teſti
moniũ appareat ſuſpectũ idẽ ⁊ foꝛtius eſſet dicẽduʒ
ſi filia eſſet ſupioꝛ æ in hac mã in vᷣitate nõ põt dari
ceꝛta regula. Sʒ ꝛelinqnẽdum eſt arbitrio iudicis ut
ex circũſtantijs dephendat an teſtimoniũ ſit ſuſpeciũ
ꝓ hoc.l.iij.ff.de teſti.uide bonaʒ glo.in.c.in litteꝛis
eo.ti.⁊c. Abbas.

Nſupe: Innita deſpõſata poſtea

ſponte cognita cõtra ma
rimoniũ non auditur. In pꝛima parte po
nitur ↄſultatio.in pᷣa rñſio ibi in h̊ ¶ ¶Mõ pꝛio ꝙ
matrimoniũ nullũ ex defectu etatis ⁊ rõe metus ĩteꝛ
ueniẽtis ↄualidat᷑ ex ſpontanea cohitatione ĩteꝛueni
ente poſt etatẽ legitimã maxiĩe ſi ĩteꝛceſſit copula car
nalis de quo ſatis fuit dictũ in.c.ad id qð ⁊ in.c.
ſultationi de ſpon. ⁊z uide qð legit᷑ ⁊æ nõ in.c.i.ðᷣ de
ſpon.impub.li.vi. 6 fo ꝙ etas.xij.annoꝛũ eſt
legitima in feia ad henduʒ matrimoniũ. In maſcu
lo vo requirit.xiiij.annum ur in.c.atteſtationes de
deſpon unpu.1 5 rain in quo minoꝛibꝰ currit
pſcriptõ.nã nides ꝙ ſi puella n ↄdixit poſt.xij.an
num nõ audit᷑ ꝛeclamãs ò mr̃imoniũ ⁊ h eſt ſpãle ĩ
in cã matrimoniali:qꝛ alias multa mrimonia legiti
ma diſſoluerent᷑ fac.c.ſi annũ de indi li.vi.uero
quid ſi iſta fuit iuita cognita.dicẽ Inn.ꝙ tũc nõ fir

ma:ꝛet᷑ matrimoniũ qð nõ. ⁊ uide qð dixi.in.d.c cõO

ſultatõi æ quod nõ.in.d. c. Js qui fidẽ ⁊c. ¶ Abb.

tinmi n
4 . um
e aiftmin ſinl n n
uſnnino nmnn
ioſtn –
utmhliins
ktin ſn ge
mminnnnfin ſ
sänatbl na Kee
bonoen
riald
ſ clefnoft nt ſunun e
lrganlmm Jmin 4
lam ulm.
eremmmper e t
kor ni mun in mmm

Chen imemonsdt oiim

. . 4

õ
Donrodled gnomnene ma
CNer ron dict lammalicſe⸗
CON Kecnndo dſtngnens ono d
Afn nenrum bistognin mno
Mnw gnſtmp ijdoc arh⸗
Vuamcuuin cur uam funr in
ſglhainttiin r in mnun
Lifenmomezorfinnsin doctt.
Untsctsftnbusorininr igion
nngſnanfmninclin,
onengetiage

In oec Geones nsſnise
— Grnchn 9
nlkk. arns oſerifinni
mmbinn Nn n g
mirxr orun ⸗⸗

Sntinenednimnrd.
hrina nninoſgt
le gigidiinn

en Anit ſarrdi
aihtinſäen

.
nchnſſen i

i . jiſe n min
* bgnninp
—–
mgimii
titovenre
cgmidmnſbonn,
Dſig m ſalſisfeiti,
ierſmmnii usfeiſthe
Umpiniarſte Mnifronig⸗
inen zdenht uürlidgſn
Entes Kegeſcſtinirign
rincſaes e di diſnc
wwr Ndſtinezaninünr dents
cO Mi nwrergly
Mii mſerainiſunnizurnfß
ũ tſani r diid
or niin, ſineni urdi
wcnneſarbinoincl
nin meſtnoniütuſoſheai
dedonezein nluets

Arin ohum Wn
one calni i

inwnnim JrNinN
finilohn, hng

a im ans t iins e

4

hinne ſeneni
iuriſimſichif
1 4 . 4 7
rdi ℳ 4 ehet
eob ottöinci. .
ſogens ihin

Iumaſcn
roni⸗)

id

—

¶ Qui matri. accu. poſ.

J gnificante. MKepellit accu

ſans mẽimoniũ

pꝛio mat:ẽ ſponſe ſeu uxoꝛis poſſe accuſare mẽimo
niũ de ↄſanguinitate ſen alio impedimento. potius
tamen eſt quedã denuntiatio ꝙ; accuſatio cuiꝰ finis
tendit ad uindictꝗ. ſed finis huius cſẽe tendit ad ſe
ꝑationẽ mr̃imonij ne ſtent coniuncri in peccato:ut

nõ. S. e. c. ij. 6 fo ꝙ pleꝛiq; malũ non agunt:
qꝛ deſunt eis ĩſtrumẽta nequitie explicande. s

tertio ꝙ accãtio ĩſtituta ob tuꝛpem cõm non debet
admitti.? dicunt quidã doc.hic ꝙ iudex ex officio
ſuo in caſu huius. c. poſſet ꝛepelle? iſios accuſatoꝛes
qꝛ timet᷑ in hac mã piculum aiaꝝ. Ego cꝛedo g et
in alijs accãtionibus hoc idem poſſet iudex paꝛte
nõ opponẽte:ut legit᷑ 2 nõ.in. c.querẽdum ⁊.c.ſi 4
ſũt. ij. q. vij. Sed queꝛo qualiter ꝓbari põt ꝙ cau
ſa queſtus iſta mulier inſtituit accãtionem So. dic.
doc.ꝙ per mediatoꝛes. Item per teſtes quos ipſa
noluit coꝛꝛumpeꝛe ob:iſtam cauſam. G gl. fi. in
fi.de hac mã utrum in matrimonio cum ſir unum
de ſeptem ſacramentis ecclie conferatur gratia dic
ut nõ per doc.in.c.i.de ſacra.unc.
Abbas.
one mẽimonij qui de
nũtiationis tempoꝛe tacuit nilſi denuntiati
onem pꝛobabiliter ignoꝛaueꝛit uel iuret de nouo di
diciſſe ⁊ ꝙ non obijcit illam malicioſe. pꝛimo pomt
queſtio.ſecundo diſtinguens ſolutio ibi ſuper quo
2 ſin membrum ibi alioquin. tertio excipit ibi niſi.
5 primo ꝙ exiſtens in dioc.pꝛeſumitur habe

ꝛc noticiam eoꝛum que palam fiunt in ciuitate. Et

nõ. ꝙ illa edicta ? bana que fiunt in ciuit publi
ce afficiunt omnes exiſtentes in dioceſi. ¶ Hõ teꝛ

tio tres caſus in quibus pꝛeſumitur i noꝛantia eo
ꝛum que palam fiunt in ciuitate. 4 Wrimus ſiqs
cxiſtebat tunc ipᷣis extra dioc. æ nalet iſte caſus ad

malta maxie qñ fit ſtatutum penale aliquo exiſtente

extra dioceſ. Secundus caſus ſi quis eꝛat tunc tem
poꝛis ĩ teneꝛa etate ita ut non ualebat geſta compꝛe
bende?. Tenins caſus ſi ex infirmitate paticbat
mentis exilium. Idem tn eſt in alia legirima cã ur ſe
quitur in tex. ut puta fʒ abb. qꝛ eꝛat excõicatus tem
poꝛe denũtiationis.⁊ ſic nõ poteꝛat matrimoniuʒ ʒ
benduʒ denũtiare. facit. c. qꝛ diueꝛ ſiratem de concef.
pꝛeben. Sʒ queꝛo de quibus bãnis intelligatur iſte
tex. ſo. dicit Inno. ꝙ bãna qnʒ capiũtur pro edicto
facto ſub pena pecuniaria:ut.xvi.q.i.ſtatuimus.ſed
bic ſumitur pꝛo denuntiationibus que fiunt tempo
re contrabendi matrimonij ↄtinenribus ꝙ quicũqʒ
ſcit impedimentũ debeat illud denũtiare.j. ceꝛtuʒ tẽ
pus ? ſi non ſit pᷣfixum ceꝛtum tempus dicit Inno.
ꝙ dʒ quis compareꝛe ſtatim cum põt cũ temꝑamen
to tñ qꝛ nõ ↄpellitur illico curreꝛe ad H.l. qð dicimꝰ
fl. de ſolu. Ei nõ hoc dictum Inno. ꝙ edicta poſ
ſunt poni ſine plixiõe tempoꝛis ceꝛti.⁊ uide qð ĩ ſili
dixi in. c. cum pati de appel. dicit etiaʒ Inno. ꝙ iſta
edicta geneꝛalia admirtũtur quando plures admitti

pprer queſtũ. In pꝛima ꝑte ponitur facti
narratio in fa cꝗe ↄmiſſio ibi cum igitur. ¶ Mõ.

poſſunt ad agendum uel ad aceuſandum ⸗ neſcitur
que perſona ſit citanda ſpãliter. NHõ ſingularit᷑ iſt
dictũ.nã potes colligeꝛe iſtã concluſionem ꝙ ualet
etiam citatio gnãlis ꝑ edicta qn neſcitur quis ſpãli
ter ſit citandus:ut in.l.i.= auc.ibi poſita.C. ſi mi
noꝛ ab heꝛedi. ſe abſti. al aũt citatio non debet eſte
generalis per edicta ſed ſpãlis:ut in cle. i.de iudi.et
qð ibi nõ ⁊ facit iſte tex. pꝛo conſuetudine que ino
leuit ꝙ ſcholare uolẽte ꝛecedeꝛe a loco ſtudij fiant
ꝓclamata ⁊ edicta in ſcholis ut uolenteſ aliquid ab
eo peteꝛe ↄpareant.j.certũ tpᷣs de quo per gl. in. l.
unica. Cint nemo initus ?= per bar.in.l.titia.ff. de
accu. ¶ In gl. in. v. inãnis in fi. uel ſcoᷣm Jo. an.
ſciebat iſte conſanguinitatẽ. ſed ex defecin etatis nõ
cõpꝛehẽdebat ꝙ illa dirimeꝛet matrimonium. Sed
extra gl.quero de qua etate debeat intelligi iſte rex.
dicit Inn. ꝙ uſqʒ ad.xiiij. annum uidet quis excu
ſari. ul fm eum uſqʒ ad doli capacitatem. nam ſicut
doli capax poteſt peccare ut in.c.i.de delic.pue.ita
poteſt denuntiare peccatum cõmittendum. OQibus
n. fuir dẽʒ ſi peccanerit in te frater tuus ⁊c.ij. q.i.
ſi peccauerit.als autem minoꝛes non admitiuntur
ad agendum ut inſti. de curaro. F. Item inuiti. in
.c.ſi annum de:iudi.li.vi. Ego hec dimitterem iu
dicio iudicantis ut habeat diſcernere qualitatem et
diſcretionem pueri. Mam iſte tex.ſolum conſideꝛat
utrum iſta etas ſolum ſufficeret ad compꝛehenſio
nem impedimenti æ? denuntiationem. Et nõ. ſingu
lariter:ex illo dicto Innocen. quod doli capaces
admittuntur ad denuntiandum delictum alterius
iuxta foꝛmam euangelij. n glo. in. v. repellen

dus ibi remouetur a denuntiatione. uult ergo glo.

quod repulſus ab accuſatione quia non comparu
it in termino non debet admitti etiam ad denunti
andum impedimentum. Sed contrarium nõ. glo.
in capi.tua de cogna.ſpũal. Hoſti.hic dicit quod
aut denuntiatio fit pꝛeciſe ad peccatum corrigen
dum ⁊ debet admitti aut ad diſſolutionem marri
monij.⁊ non debet admitti.Certe hec ſolutio nide
tuꝛ mihi nerbalis ⁊ quia non poſſunt iſti ageꝛe pe
nitentiam niſi diſſolneretur matrimonium pꝛobato
impedimento ⁊ ſic idem ꝓꝛſus eet effectꝰ in denũtia
tione qui ẽ in accãtõe. Itẽ qꝛ denũtiãs et ad pecca
tũ coꝛꝛigendũ dʒ eẽ ſine oĩ ſuſpitõe:ut. iij. Vij. poꝛ
20. unde tenerẽ iſtã glo. indiſtincte. Soer.
in fi.nõ glo.dicit tamẽ Jo. an. ꝙ hic iuramentum
nõ recipit᷑ ſuꝑ eo articulo in quo erat iuris pſump
tio:pᷣſumptio iuris ẽ iſtum ſciuiſſe denuntiationes
emanaſſe.⁊ iuramẽtũ recipit̃ ꝙ ipedimẽtũ ſciuit et
didicit poſt denũtiatões. Jo.cal. dicit ꝙ glo. babet
bonuim intellectum. nã pᷣſumptio iuris eſt ꝙ iſte ſcie
bat impedimentũ tempoꝛe denũtiationis.⁊? ad illam
pꝛeſumptionem excludendam recipitur iuramentũ.
Ego diceꝛem ꝙ ſecundum qualitatẽ pꝛeſumptionis
iudex arbitrabitur an ſit iuramentũ ſufficiens. nam
qnʒ pᷣſumptio eſt ita leuis ꝙ peꝛ iuramentũ excludi
tur ad hoc.tex.in.c.nulli de elec.li.vi.ubi electoꝛes
admittuntur ad opponẽdum ↄtra electum ſi iurant
ꝙ ea que obijciunt de nouo didiceꝛint ad idem tex.
in.c.ſupeꝛ eo.de ſenten.excommu. ⁊ nota glo.in.c.

C De diuomijs

Innowuit de elec. quandoqʒ pꝛeſũptio ẽ ita ſtrigens
æ urgens quod iuramentum pꝛopꝛium non ſufficit
ad eam excludendam pꝛ0 boc tex. cum glo. in. c.

nidua de regula. ¶ Ex quibus concludendum el—
n

quod dictum glo.non eſt uniuerſaliter Verũ.
glo. fi. ibi modicum fit pꝛeiudicium nel dic clarius
qð accuſator non cauſat fundamentum ⁊ ſubſtãtiaʒ
accuſationis ab ea ꝑſona a qua audinit impedimẽ

tum: ſ a teſtibus æ ꝓbatõnibus. Et iõ non obſtan

te ꝙ actõ ſciẽs excludat᷑ ex culpa ꝓpꝛia dʒ iſte ad
mitii qui nõ fuit in culpa:ſed teſtis qui deponit de
auditu totã ſubſtãtiã teſtimonij fundat ex ꝑſona al
Icrius a qua audiuit: .iõ ſi actõ ꝛepellit̃ tãqᷓ; ihabilis
det ⁊ iſte ꝛepelli ⁊ ſic ꝓpꝛie loquit᷑.c.licet ex quadaʒ
de teſti. allegatũ ꝓ 5no . Er in f. glo. n.l iglarit
glo. que facit ad queſtionẽ quã pᷣdixi ſi ſcholaꝛ no
lente ꝛecedeꝛe a loco ſtudij pꝛefigitur terminus uo
lentibus ageꝛe utrũ poſt terminũ debʒ quis audiri
iſta glo. facit ꝙ ſic ſi ꝛes eſt integra:ſʒ ego intelligo
rẽ eſſe integrã qñ nõ fecit pꝛepamentũ ad ea qᷓ ſine
dãno ſuo obtineꝛe nõ põt: aꝛ. in. c. in cauf̃ æ qð ibi
nõ. de elecri.¶ Æ uid. n. ſi ſponſus elapſo termino
edicti pᷣparuit multa q̃ non poſſunt diffeꝛi ſine ma
gno diſpendio. Certe abſurcũ eſſz diceꝛe acenſa to
ꝛem admittendũ poſt teꝛminũ ⁊ dic latius qnã glo.
cõpꝛehendendo mentem Inno. ꝙ aut terminus fu
it pꝛefixus a lege cõi nel municapali 2 poſt rerminũ
non debet quis audiri niſi pꝛobato iuſto impedim
lo pꝛo h.l.ↄmiſſa. C. de adul.⁊.l.fi.ff. de dec. ab oꝛ
di.fa. aut terminus fuit pꝛefixus ab hõie ⁊ tunc ant
index tulit ſententiã iponendo ſilennium oibus: 2ñ
deber quis audiri etiam ꝛeintegꝛa niſi peꝛ appella
tionem ut in.1 titia. æ qð ibi nõ. ff. de accuſa. ? qðᷣ
nõ. in. I. diffamari. C. ðl nge. manu ⁊. in. c. ↄqueꝛẽte
2 qð ibi nõ. Inno.ede offi.oꝛdinarij. Aut ſentẽtia
non fuit lata:ſed iudex ſimpliciteꝛ pꝛefixit rerminnʒ
æ tũc tene diſtinctionem glo.ꝙ aut res eſt integra
⁊c̃.cum temperamento qð s; tetigi An autem nale
at pꝛefixio termini ſine cauſe cognitione. Dy. in ꝛe
gula indultũ de ꝛeg.iur.ii.vi dicit ꝙ ſic.õrium ſen
tit glo ĩ. d.l.unica.C. ut nemo inuitus ⁊ bar. in. d.
.l. titia. Dꝛo concoꝛdãtia dicereʒ ꝙ in caſu ĩ quo
ius mandatr pꝛefigi teꝛminuʒ ſeu edictũ emanaꝛe ñ
ꝛequiritur cauſe cognitio. Exempluʒ hᷣ ⁊ in. c.fi. de
clã deſpon. Sed ubi edictuʒ fit iuris regulas:pu
ta quia ſtatuitur teꝛminus uolentibus ageꝛe: 7 tũc
non debʒ fieri ſine cauſe cognitione qꝛ eſt 3 tex. illiꝰ
1. C. ut nemo inuit. 7 dicit bar. in. d.l. ticia ꝙ ſi ſiñ
cauſe cognitione pꝛefigitur terminns pars ꝛelenabi
tur ꝑ remedium appellationis quaſi ſentiat ꝙ niſi

aopellet non debet audiri. Ego aliteꝛ diceꝛẽ ꝙ aut

iu dex in iudicio pꝛefixit terminũ ⁊ hẽt locum dictũ
bar. quia actus iudiciales tranſeunt in ꝛem iudica
tam. niſi appelletur ut in.c. cum inter de re.indi.eiiã
ſi ſit interlocutoria ut in. c. dilecti de elec. in. fi. Aut
iudex extra iudicium pꝛefixit terminum hunc ſine
cauſe cognitione ⁊ dico ꝙ citra appellationem p?

terminum uolens ageꝛe debet admini: ouia graua

mina illata extra indicium non tranſeunt in reʒ in
dicatam: ut in. c. legttima de oppella. ibꝛo. vi. Et le

quitur quando pꝛefigit terminum contra iuris ꝛc,
gulas ut 5 dixi zc. Abbas.
e diuoꝛtiſs. ſica.

¶ Kötinnata h ſeica ĩ pcedenti titulo. uel põt ſit
otinuari S ĩ pcedentibus uiſum ẽ qual: mẽimonia 9
iungant᷑ æ qualłꝛ accuſent᷑ meꝛito reſtat uideꝛe qual:
diuidant᷑. Et ſcias ꝙ diuoꝛtiũ fit dupł. Dꝛio quo
ad ſubſtantiã uinculi mrimonialis ut qñ ſeꝑat᷑ matri
moniũ ꝑꝑ ipedimentuʒ ꝑpetuum: qnʒ fit quo ad to
rum ? mutua ſeꝛuitutem ut pꝛopteꝛ adulteꝛium cõ
ingum zc. Mobas.

J qu qa: Hꝛene eſt ? peꝛ alia

ueꝛba poteſt ſic ſuma
ri. Homicidium neceſſarinʒ nõ pꝛi
uat ſpe coniugij: ſed machinatio in
moꝛtem coniugis ſic. ota pꝛio
ꝙ bomicidiuz cauſa defenſionis non imputatur ad
culpam etiam quo ad penitentiam imponendam ad
hoc tex. cum glo. in cle. ſi furioſus de homi. uide
glo. xxiij. queſtione. Viij. in ſumma. ¶ Mota ſecũdo
ꝙ pꝛopteꝛ machinationem in moꝛteʒ coniugis ſecu
to inde aliquo homicidio pꝛinatur machinatoꝛ ſpe
coniugij unde poſt moꝛte; coniugis non poteꝛit cũ
alia contrabeꝛe matrimoniu ed queꝛ0 quid ſi
monem mariti mulieꝛ continue inſidiatur nec poteſt
quoquo modo compeſci nunquid liceat hoc caſu
mariro eam deſereꝛe.tex. hic non apeꝛit. Sed hoſii.
foꝛmat queſtioneʒ ⁊ dicit ꝙ ex quo cautionis reme
dio pꝛouidei non poteſt. Poreſt eam reppelleꝛe
2 ſibi petenti reſtitutionem obſtabit exceptio ſeuicie
pꝛo hoc bonus textus in. c.litteꝛas in fi. de reſtimu.
ſpo.ubi nidetur pꝛobari idem f. ꝛe in marito pꝛoſe
quente uxoꝛem odio capitali ? peꝛ illum textum di
co ꝙ peꝛ iudicem hoc caſu poteꝛit ſeperari matrimo
nium quo ad mutuam cohabitationem ? norabis
ſempeꝛ illum textum in fi. quem neſcio alibi. remane

bunt tamen maritus ⁊ nxoꝛ licet ſepeꝛari ut infra iin

.c.pꝛoximo facit. c.hi.qui.xxxij.queſtiõe.vij. n
glo. i. ibi in fi. in caſibus hᷣ glo. nõ recte excipit a pꝛe
cedentibus. nam ſupꝛa locuta eſt de homicidio necel
ſario. Sed iura allegata in exceptione loquuntur de
homicidio noluntario quando quis ſcilicet nolunta
rie inteꝛfecit uxoꝛem ⁊ ſenſus eſt ꝙ pꝛopteꝛ homici
dium geneꝛaliteꝛ commiſſum non pꝛiuatur quis ſpe
coniugij niſi in caſibus exceptis de quibus uide bo
nam glo. cum tex in. c:ij. de peniten.⸗ remiſſio. ? in
F. de penitentibus.xxxiij. q.ij. n glo. ij. ibi ubi
de hoc. Et dic ꝙ regulariteꝛ punitur quis licet nen
peꝛfeceꝛit delictum ex quo peꝛuenit ad actum pꝛopin
quum nec peꝛ eum ſterit quin delictum peꝛfeciſſet de
pe. diſtinc.i.ſi quis cum telo.⁊ ſi quis non dicam ra
peꝛe. Et uide plene de mateꝛia in. c. i. de eo cvi mit.
in poſſeſſi. t in fi. glo. nota glo. ꝙ delicta que
impediunt matrimonium contrabendum non diri
munt iam contractum quod intellige niſi in caſibꝰ
expꝛeſſis ⁊ uide de hoc quod dixi in. c.i. ſupꝛa cke
conueꝛſio.infideli.?cQ6. L

4
inr n en
. 2 n ce m
d ſ v cnpon

aigſ i Man 1
ifeitpinronan Nkünpro ctaan
emaf weiſntnumnni 4
. Bnetbu emtnde
etiwiodſennann nrponm
Genoſencgikenrügnd matis in
ieRiocre deden anaie Li
mlimanmmſenimret e
elannſomncnnons dninn ben bof
qyhncnir buniunmmm ni nidin
rconln ne r ſei dtmn

veiit un w hor cMvnn i

iirdemnin niheni ibm gun
Ipmwhſdſhpſio man nimn

cbn

1 ke nppnnre
. npopengone
nc inisc/ Lelite
minſumn. NMnito
onirnonm cnugs ſen
dopium mattinmn e
Horg Conincsnenporeiti
inna
RCCpumweſhſdinur necpotek
Ne mnenid eenr hoc aſt
NNDANNe Dalboſi.
tcn nd antgtisfene
1potct, Ponc em iehdet
monmobſubi nmno dſtt
ms ncIrus ijf, nſn.
intr inmmopol
piul tpe lin iumn G.
ai poei ipenan enine
n cobubimtonent fotcbis
ficnennec ſri anne
uminenſn
Nanmtiadti N
Gmdhnnndanſ n
mabncnne
. jone
nanningtirumn
unec⸗ otpaboncn
unn liz

mlnud muirto
ntNlo. ?in
r tiobi
nun cvilcen nen
mniaß neam 1
nnmnpetalen
umtmn iim
——
ngt, end
lan mnbmamm nn
u inclige nſt
imttun ci

(De diuortiſs. .

eſiuit. Toniuges Ppteꝛ alteri
= crimẽ non ſeꝑantur:niſi
ſpũ aliteꝛ foꝛnicẽtur:æ munc durat coniugi
um eis t ſeꝑatis: et ſunt tria dicta:fm ibi ueꝛuʒ:teꝛ
tium ibi in uiris. 36. pꝛio hic rłam. ꝙ qualecũ
qʒ delictun cõ nittat alteꝛ coniugum non poteſt reli
auus ob hoc peteꝛe ſeparationem coniugij ẽt quo
ad thoꝛum fallit in delicto foꝛnicationis:ſiue ſit foꝛ
nicatio carnalis ut j. eo.c.ex ſis:ſiue ſit foꝛnicatio
ſpũalis ut. j.eo.quanto ut qꝛ incidit in heꝛeſim:de
quo uide qð le.æ nõ. de conueꝛſio. ↄiuga.c.fi. An
aũt ꝓpter crimẽ ſodominicum cõmiſſum a marito
poteſt uxoꝛ peteꝛe ſeꝑationem mr̃imonii:quẽadmo

dum petit ꝓpter aduſterium: uide per Inn. in. c. i.

de adul. ubi plene dixi ⁊ per glo.in c.oẽs cãtiones.
xxxij. q. Vij. ⁊ in. c. maritis de adul.æ ibi nide opi.
Sedðᷣo queꝛo:quid ſi maritus conat᷑ uxoꝛẽ adduce
ꝛe ad aliud delictum preier heꝛeſim nunquid nxoꝛ
poteꝛit ob hoc pereꝛe ſepationem quo ad mutnam
cohabirationem. Inn. ſentit hic ꝙ ſic: 2 ꝛemittit od
nõ.j.e.quãro:idem tener in.c.i de adul.preal. In
Sunm facit qðᷣ nõ gl.in.c.nxoꝛ xxviij.q.i. S ed ad
primu n dictum facit. c. idolatria. xxviij q.i æ ſaris
poteſt dici ꝙ ſi nõ põr ↄpeſci ab iſta inſolertia:po
terit fieri ſepiꝛatio:nam pꝛeſumptio eſt cuiuſdaʒ in
fide itatis:ſi perſiſtit coniunx in trabendo coniugeʒ

Keana an ab hac prauitate compeſci poreſt.

aerit terno ſi ſeꝑarerur mẽimontuʒ; ppteꝛ foꝛ
nicationem ſpũalen:nũquid innocẽs ſit abſolumus
a redditione debini carnalis. E uidã tenuerunt ꝙ
non ſed tm a mutua ſernitute:qꝛ xpᷣs ſolum excepit
delictum foꝛnicationis:ↄrium bic tʒ hoſt.⁊ melius
qꝛ qʒ excepit foꝛnicatianem nõ tñ d ſtinxit ĩter ſpũa
lem ⁊? carnalem. unde fauoꝛe fidei debemus intelſi
gere ẽt de ſpũali pꝛo hoc.c.idolatoria palie. ⁊ nota
bñ hoc dictum:ꝙ in mã penali vbum gnãle ĩtelligit
largo modo:ſi diſpoſitio tendit in fauoꝛeʒ fidei ⁊c᷑.
Nico. abbas
rro Vir nõ põt dimitteꝛe nxoꝛeʒ
*ſine iudicio ecclie etiaʒ ꝓpter
ipedimentum ꝑentele nontoꝛium. h. d.pꝰ
fo. Si fama ꝛefert impedimẽrmm cõiugij ẽt nemine
opponẽte eps ex officio ſuo põt de eo inqniꝛer̃ Si
vo impedimẽtum ẽ notoꝛũ: põt eps ex officio ſuo

mimonium ſeparare ? ſm dictum ibi preterea.
primo ꝙ mẽimonium ſemel ZSctuum nõ dʒ
abſqʒ iudicio ecche ẽt ſi impedimentũ ſit noroꝛium
ſeparari ⁊? nõ p̊ ultimũ qꝛ neſcio alibi. Et 2 poreſt
eſſe qꝛ mulra dicũtur notoꝛia que nõ ſũt ut in. con
ſuluit de appel.iõ nõ dʒ tãtum ſacramẽtũ ꝛeſcidi ex
lola opi. ↄiugum cꝛedentiũ foꝛte iniuſte ipedimentũ
notoꝛiũ:de h̊ aliquid.j. ¶ Mo fo ↄiugem poſſe ⸗
peli ꝑ excõicationeʒ ad recipiendum uxoꝛem icaume
dimiſſam ſeu remeꝛe. m. F. pteꝛea ꝙ ſuꝑ ipe
dimẽto mr̃imonij iudex põt ex officio ſuo ꝓcedeꝛe.
lẽ nõ nõ eſſe facile: ut conſanguinitas ſii notoria
in pꝛimo uel ſecundo gradu conſangnitatis: naʒ fra
tres qui ſunt in pꝛimo zefilij duoꝛum fratrum qui
ſunt in fo de facili exhibẽt ſe cunctis pꝛo conſangui
neis. non autem ſic contingit in ulteꝛioribus gra

dibus ? ſic nõ ꝙ licet parentella ꝓbetur ex pꝛeſũpii
one:puta ex comuni tractatu mibilominus põt ſte
notorium ⁊ appellatur hoc notoriũ pᷣſumpnõis ſen
iuris. ¶ Oopo. ↄ primum dictum. nã vi qð cogna
tam uxoris defuncte licite qs ducat in uxorem. aus
enim eꝛat cognata uxoris quia fueꝛat uxoꝛ frarris
uxoris: æ tunc cum iſta ſit ĩ ſecundo geneꝛe affinira
tis: non vꝛ cun ea ꝓhibitum matrimomü: ur i. c. nõ
dʒ de ↄſang. æ affi. Aut erat cognata nxoris quia
abe fueꝛãt ↄiuges duorũ fꝛatrum:æ enam nõ dʒ im
pediꝛi qꝛ artinebar iſti ĩ rertio gradu affinira is ce
qꝰ hodie non eſt curandum: ur in. d. c. non dʒ. Eʒ
ſi itelligimus quod erat cognata uxoris modis pꝛe
dicns doʒ quod ꝓcedit iſtud de iure ãtiquo: ſʒ pot
itelligi quod eꝛat cognata uxoꝛis defuncie.i.ↄſagui
nea. nam conſanguinei dicuntur cognati ut. ff unde
coʒ. li. NW in fi. nota bene fi glo. maxime
in eo ꝙ nullam mentionem facit de citatione:ſed ali
teꝛ dicit in.c.ad noſtram s de iureiurã. ſed tu dic ut
plene dixi in. c. ueſtra de coha.cle. æ n ul. G n gio.
ij. ibi pena eſt nõ. glo. Jo. an. dien ꝗ; cũ fit ſex euo
Poteꝛ à du teꝛ ũ eſt ppꝛie penalis ſnia ⁊ cꝛedo ne
lioꝛ ſit ratio ꝙᷓ; reigi in notabilibus quia homines
fallũcur in diſceꝛnẽdo an aliquid dicatur notonũ qꝛ
ut diẽ Jo. ij. q.i.de manifeſta de notoꝛio loquimur
