ſepatnʒ ? lõge grauius a delicto ↄmiſſo in. c.ſignifi
caſti potnit iudex.ibi arbitrari penã ſuſpeſioniſ:⁊ hᷣ
arbitrari venam prinationis ? hoc plus plʒ:⁊æ ſecũ
dũ hoc poſſumus limitare ea que dixi in dẽo.c.ac
cedẽs. ¶ Erx predicts poteſt inferri ad ſolutionem
alterius oppõnis que poteſt formari contra tex.ui

detur enim ꝙ ex quo iſte purgaueꝛat ſe uel fueꝛat
condennatus coram conſtantino epo ꝙ non debe
bat amplius onerari ſuper purgatione preſtanda.

ſo. dnir quidam ꝙ papa noluit iſti facere gratiam
ut non obſtante prima condennatione poſſet iteruʒ
ſe purgare ſi uellet. ſed poſſet alia ſolntio æ melior

dari ꝙ aur quis fuit abſoluruſ quia preſtitit purga

tionem: æ tunc non deber iterum onerari iia loqui
.c. ex tuarum ſupra eo. a contrario. aut fuit cõdéna
tus ſed condẽnatio propter rebellionem ſuam non
habuit effectum:z tunc poteſt iterum impeti:qꝛ nõ
deber condennatio ſibi immunitatem preſtare. Ter
tio poreſt ſolui ꝙ preſbyter non excepit ð priori ex
ceſſu qnia faciebat contra eum. ¶ Quano poteſt
ſolui qð epiſcopus conſtantienſis iniuſte pꝛoceſſit:
quia non habebatr priuaꝛe ſed ſuſpendeꝛe. ſy ab hac
ſolurione ꝛecedit. Inno. ut ſupꝛa dixi: æ ideo tene al
teꝛam ex predictis. æ facit ꝙ nõ. Oar. in. I. ſepkebra
in fi ff. de ſepul. niola. ¶ N glo. in. V. non erat in
dicenda ibi ciratio tamen facienda eſt e B an
ciratio ? ſenrentia ſolennis interuenire debeant in
facto notorio.dic ut notatur.in. c. ad noſtrum el.iij
de iureiur. in c. ex parte de ueꝛ. ſigni. in. c. ueſtra de
coha cle. æ mul. Et aliquid tango in c. cum olim
re in di ubi bonus tex. Ingt i. .apud. bonos
in fi. Tenet ergo glo.ꝙ ſufficiat talis infamia ad ĩ
dicẽdã purgationem.æ ad.c.qualiter reſpondet ꝙ;
non contradicit: ſed non dicir quare Jo. and. dicit
ꝙ illud.c.ſo quitur in inquiſitione iſiund in purga
tione. et ſic uidetur ſentire opinio. glo quo ad pur
gationem indicendam. de hoc peꝛ Innocentium
2 Moſtien. in dicto.c.qualiter z ibi plene dixi :ct
quo ad pꝛopoſitum diſtingnerem ꝙ ant ſubeſt
ſcandalum niſi ſe purget apnud bonos et gꝛaues:
et eſt in dicenda purgatio: quia ſolum ſcandalum
per ſe ſufficit ad purgarionem indicendam nt in
.c inter ſupra. eo. aut non ſubeſt ſcandalum: ⁊ tũc
non eſt indicenda purgatio. textus. uidetur indicio

vncemn
1
nm un nnn
on amm/ mumd
lus.. gunz one.
p
numna ün
oam atr,
ummm ,. u
,e n0 0

Nin eſemionen

nncarerechn⸗
um ne plel

vositanmon
ſimums bi
chz ovod poſt ſvampn
pon comnft bor dier
Nipuimn udcun vonſuta
lions quan oorgands of
ſpi plus oſgandi ſupptca

vpſis bne yrvban
mConn o m apſſo⸗

ru. (Mor ommoe en
leeiao on onpelurſe pn⸗
iniunsſteaininno dr⸗
Aenpone porononis
iaunſas Dacbn apod
Dos ſon ſonn pufin d
i teeini eſr n den

Nion non oſſtans npene

otmn mogin eſis
i
llonnier C in
kiue cwn g ſt enpo⸗
ſema m wm heh⸗

nmmge buy
((er. ſe
liigun e
Kin mnonen n
Wio
i dnn
annchi “
fmimr aſen
aentsn
enijsn urmnos
Gnidanmd

hwlis

bmmeanm u
igevenrſe geſ ſeni
no czog non dche
Porganone Drchands.
N wend gan
Aormaicnedoſa tarz
NMer aiaſoid 1 neiot
honſ na prekhttpong
nenum orerar is ei
contrario nt fi dödens
yer tebe ſonnn hven non
uerun inpenir
mmiann ralin Qer
on amntgronier
In. (Dvano hoteſt
enesinirce goeeſi
elaenter Hindir
Wn Surideolei⸗

e
n go nn
iet zn
s henenie dtan i
rin A1pfmd
Ein ln ufi
dad. cumoin
gitm. bones
ſtirnis fmia adi
pilte. eſpordet 9
J0 and 0

¶ De purga.cano.

meo in. c. eum in iuuentute ſupꝛa es. nam ibi infa
ma prouenit ad regem et ꝛegni maiores. ſed quia
habuit oꝛtum ab emulis papa noluit moneri cõtra
illum etiam ad purgattonem niſi deuictus inſtantia
illius. pꝛo hoc quia quando infamia non babnit or
ium ex pꝛobabilbus coniecturis non dicitnꝛ infa
mia quo ad iuris effectum:ſed nane noces populi
de quibus non eſt curandum:ut in. c. oſius de elce.
2.l decurionum. C. de pe. per Martol. in lI. de mi
noꝛ. J. toꝛmenta ff. de queſtioni. ¶ In glo. fi. ibi
nullam habnuit iuriſditionem ⁊ ceteꝛa ¶ Mota bene
glo.iuncto tex. ꝙ is contra quem canſa commiſſa
eſt per papam non poteſt adire oꝛdinarinm loci et
renunciare reſcripto:quia indicium ꝛeddituꝛ in inni
tum nec ualet pꝛoceſſus coꝛam eo initus. Secus di
cit Moſtien. quando pars que imperranit reſcrip
tum reinteg:a ad oꝛdinarium accedit parte aduer
ſa conſentiente:quia nidetur tunc renunciare reſcri
pto:⁊ delegatus non debet eos amplius andire. ar
gumen. in. l.ſed ſi cum.l.ſequen ff. de arbi. de quo
nide quod noratur in ſpec. in ti. de delegato. in. ꝗ.
reſtat ner.itẽ finiiuꝛ ⁊ dic ẽr nt notatur in.c.ex cõ
aueſtione de reſti.ſpo. Abbas.

Ccepimus Non ſofficit p

lato de crimini
bus infamato inrare cum ſe purgat ꝙ;
ſiit imunis ab illis criminibus: ſed iurs
te debʒ quod poſt ſuam pꝛomotionem illa crimina
non commiit hoc dici¶ Er quattuor ſunt paꝛtes
In pꝛima indicum conſuſtatio ſuper foꝛma puꝛga
tionis quam purgandus offerebat ( In ſecunda
ibi ipſius purgandi ſupplicatio ¶ In tertia ibi pon
ro ipſius ſoꝛme reprobatio In quarta ibi ideoqʒ
cauſe commiſſio cum expꝛeſſiõe debite ſoꝛme.caſus
2 ceteꝛa ¶ Mora pꝛimo ex tex. quod infamatus
de delicto non compellitur ſe purgare a tempoꝛe na
tiuitatis ſue quinimmo ſi eſt prelatus iuꝛat tantum
a tempoꝛe pꝛomotionis ¶ Et ex hoc collige unum
dictum ſatis pulchꝛum quod de inre canonico tem
poa non ſunt pꝛefixa ad imperendum contra ali
queʒ de crimine ⁊ ſic licet de iure ciuili poſt quiquẽ
nium non poſſit quis impeti de adulterio æ euam
poſt.xx. annos in alijs criminibus.l querela. E. de
fal.ł. adulrer. E. de adul. æ quod ibi notatur tamen
de iure canon co ad iſta tempoꝛa non bhabetur bie
reſpectus nam poterat hic eſſe pꝛomotus elapſis.
xxx.annis:⁊ facit tex.iſte pꝛo opi.glo.in.c. admone
re.xxxiij.q.ij.quod puto neꝛum indiſtincte quo ad
indicendam purgationem. uel quod ad pꝛoceden
dum per inqniſitionem conrra infamatum: ne infa
matus tolleraret̃ in adminiſtratione dininoꝛum. ſe
cus foꝛte eſſet dicendum in accuſatione directa que
inſtituitur ad penam infligendam ut illa tanquam
odioſa reſtringatur ad terminos iuris ciuilis cum
expꝛeſſe tantũ ñ reperiamus contrarium ds iure ca
nonico:argumen.c.i.de noni opeꝛis nunciatione.

? optime facit.c. cum nenerabilis de exceptionibꝰ.

ubi crimen falfi tollitur ſpacio iducto a inre cinli.et
nide qð ibi nõ. ¶ Srdo nõ.ꝙ peꝛ penitẽniã nõ tol
litur pena naturalis delicni:et ſic agés pennetia de
delicio ĩ foro pñiali põt de eo accuſari ĩ foro cõteti
oſo ut ibi luar penam.pro hoc diciũ.c.admonere ⁊=
qð dixi in. c. de his ſupra de accu. et hoc iõ quia di
nerſi ſunt effectus iſtarum penarũ.na ĩ foꝛo aie ipo
* nitur penitentia ut ſatiſfaciat deo quẽ leſit. ſʒ ĩ fſoro
contẽtioſo ut ſaniſfaciat reipublice quã ſcandaliʒanit
ideo punitur in loco ubi deliquit.iij.q. vi.i.c.i. ⁊ in
.c.i.de rapto.⁊ in auẽ. qua in ꝓuicia.C. nbi de cꝛi.
agi 0ʒ. ¶ Mö. 5. Et poſt pniã actam de delicto
nõ põt quis ueraciter aſſerere ſe imunẽ ab ilo delic
to:qꝛ forte nõ ꝛecte egit penitenniã. facit de peni.di.
ij.c.i. ¶ Mõ ibi ẽt ſi ſimplex fuero ꝛ⁊c. ꝙ ho reciꝰ
põt dici ſimplex.et capiiur iũc ſiplicitas in bonꝗ prẽ
quaſi ſine plica ⁊ ſine inuolutõe cus. ¶ Un aupiex
eſt ſiplicitas.qᷓdam eſt ↄria dolo et de iſta oquuur
hic.quedam eſt contraria diſcreriomi et il a ccieſiã
da: ⁊ tẽ dicitur ſimp lex qſi ſine diſcretõe ⁊ ſine mix
Inꝛa ſapientie.¶ AVico nõ foꝛmã qua pꝛelarꝰdqʒ pꝛe
ſtare ĩ ſe purgãdo.dʒ eim fieri purgatio per uerba
certa et claꝛa:ut ꝙ nõ commiſſeꝛi rc. ¶ In gl. ij.
i fi.nõ. gl. nłt eiʒ ꝙ bodie n ↄpellat quis ſe purgaẽ
niſi a tempore ꝓmotõis. Ex quo inferiur ꝙ; de de
licto cõmiſſo ante ꝓmotionẽ non poſſit pꝛelatus ac
cuſari nec õᷣ eũ ĩquiri.uel purgatio iduci.qð clanus
tʒ glo.pe.hoc ultimum placet Obuipo nili cumen
ſit enorme. Moſt. vo dicit ꝙ pꝛelatuſ ſuꝑioꝛ no po
teſt a nplius inquiꝛere de cꝛimine prius commiſio
quia aut non inquiſiuit tempore promotionis et ſu
it in culpa.ant inquiſiuit et non debet denuo impe
ti. Circa hunc articulum aliud ſentireʒ. nidelicei qðᷣ
aut tempore promotionis non emanauit edictum:
ut quicunque uult aliquid obicere compareat infra
terminum et cetera iuxta formam. c.fi. ð̊ elec.li. Vi.
et tunc accuſaꝛi poteſt. et nedum ipie immo promo
tor ſuus. arg.l.di.ſiquiſ uiduam et in.c. finali xxiuj.
di.æ optime facit.c.fi.qui.mat.accu.po. Snquiiitio
nero fieri non debet per eundem ſuperiorem qui
pꝛomouit exquo moꝛes ſuos approbauit. xxxij. q.
V.c.hoꝛꝛendus.niſi crimina adeo fuiſſent occulia
quod probabiliter potuiſſer ſuperior ignoꝛare. tũc
enim non obſtante opi. Hoſtien. puto eum pꝛoce
dere poſſe:pꝛo hoc tex.in.c.nulli.de electione.li.vVi.
ubi electores poſſunt opponere cꝛimina contra elec
tum ſi probabiliter tempore electionis illa ignora
bant et idem dico eadem ratione in purganone in
dicenda. Aut terminus prefixus fuit et iunc ſi iſte
qui uult accuſare erat in dioccſi non debet audiri:
ſecus ſi erat extra dioceſim:ut in.c.finali qui ma.ac
cu.po.ubi tex.optimus.et tenet. Frede.in conlſilijs
ſuis.unde pari ratione nec inquiſitio fieri poterit.
nam preſumitur quod malicioſe fiat:dubitarem ta
men in crie iducente irregularitateʒ:ut i homicidio
quando erat occultum tempore promotionis:ſed
nunc ex probabilibus coniecturis orta eſt infamia:
nunquid ipſe prelatus poſſet inquirere ex q ipe nõ

——0——

Ee purganiõe eano.

zepitur ĩ aliqua culpa.? foꝛte potiꝰ eſſʒ dõm ꝙ ſic.
nã zria opi.ſapit abſurditatẽ: Et ad iſtũ tex.poſſet
rñderi ꝙ de iſtis cꝛibus eꝛat ĩfamatus poſt ꝓmotio
nem ſuã.naʒ ſimonia ? uenditio iuſtitie:ut plurimũ
cõmittunt peꝛ pꝛelatum poſt pꝛomotionem ⁊ cõiteꝛ
infamia de icõtinentia oritur ex uitio cõmiſſo poſt
ꝓmotionẽ. ? ideo uſꝗʒ ad iſtud tẽpus iſte dũtaxat
dʒ ſe purgare. ¶ In glo. in. v. ignoꝛat in fi. uel ꝛeſ
ponde aliteꝛ ad illud.c. ꝙ loquitur ĩ ↄpurgatoribꝰ
iſtud vVo loquit᷑ in purgãdo. Et ꝛ0 diue:ſitatis põt
eſſe:quia purgandus poteſt ſub iſta forma uelle in
raꝛe aio decipiendi ꝑ equinocat onẽ iudicem:ſed 2
purgatoꝛes cũ ignorẽt.an ille egerit penitentiam ñ

pnt intelligeꝛe illud neꝛbum imunis de pactis prie.

ſed cꝛedunt eum non commiſiſſe illa eta A n
glo. in neꝛbo ſimoniã ĩ fi. Adueꝛte qꝛ cũ tex.h faci
at mẽtioneʒ de tribus cꝛimibus: ⁊ dicit ea ↄpntare
inteꝛ gꝛanioꝛa. glo. h non pꝛobat niſi de ſimonia ð
qua tamen ceꝛiſſimuʒ eſt ꝙ cõpuret᷑ inteꝛ gꝛauioꝛa
ut eſt glo. in. c. tanta de ſimo. ¶ Dea contꝛa tex.
opponi poreſt in eo ꝙ in cõtinentiã computat int᷑
gꝛauioꝛa:cum alibi tex. dicar nedum foꝛnicationem
ſimplicem:ſed iplum adulteriũ cõputet int minora:
ut patʒ in. c. at ſi clerici in Sꝗ. de adulterijs ?æ qnuoed
ibi nõ. de iudi.æ qò nõ.glo xxxij.q.vij.⁊.c. quid ĩ
omnibus et tex.in.c.quia tua.l.di.qui dicit paucos
reperiri ſine nitio in cõtinentie. Ad idem quod nõ
Yo. de ligna.in.c.ad noſtram de heꝛe.nbi dicit pec
catum mendatij gꝛanius eſſe q; ſit ſimplex foꝛnica
tio:qunia primum magis eſt contra nãm qᷓ; ſecundũ
Et ideo quidam dicunt ꝙ cõpntatur incontinentia
inteꝛ gꝛauioꝛa ꝓpteꝛ fꝛequenniã delicti. nel qꝛ faciliꝰ
anima ſeparatur a oeo.uł teꝛtio poteſt dici ꝙ i epo
ſit gꝛaue peccatum cum epiſcopus non dicatur cõ
mitteꝛe ſimplicem foꝛnicationem:imo ſempeꝛ cõmit
tit adulterium ſpirituale cũ hẽat eccleſiã ſuã in ſpon
ſam:z hẽat oꝛdinem ſaceꝛdotalem et epiſcopalem.
ad hoc qð notat Daul.de leaʒa.in clemẽ.i.de offi
cio oꝛ. ?æ maxie qn habet concubitum cũ illa de dio
ceſi ſua que dẽ filia ſua ſpũalis. Vnde gꝛauis pnia =z
pena imponẽda ẽ epo uel ſaceꝛdoti ꝓ delicto incõ
tinẽtie cõmiſſo cũ filia ſpũali.xxx.q.i.c.noſce. et in
c.pe.⁊ ulti magis eim abſtinendum ẽ a cognatiõe
pũali q; carnali:qꝛ cũ cognatio ſpirituali pꝛocedat
ex nueneꝛabiliori parte eſt magis neneratione digna
nide tex.optimum. xxx.q.iij.c.i.⁊.c.pitacium.vnde
eccleſia ꝛomana nunqꝙᷓ legitur diſpenſaſſe circa co
gnationem ſpũalem:⁊æ tn quotidie diſpenſatur ĩ co
gnatione carnali circa matrimonium cõtrabenduʒ.
n glo. in. v. poſtq; ibi appꝛobarunt moꝛes ip
ſius. Adneꝛte qꝛ hec 26 glo.nõ ẽ vlis.nã non ꝓce
dit in delicto occlſio:qꝛ ex quo ſuꝑioꝛ pꝛomonens
illud ignoꝛat ꝓbabiliteꝛ non uider̃ appꝛobare. tex.
E in. c. nulli de elec.li.vj. pal. Itẽ nõ ꝓcedit ꝛõ glo.
in eo qni appꝛobaꝛe nõ poteꝛat.utputa in epo pꝛo
monente homicidã nel alias irregulaꝛem. quinimo
et ep̃s ꝓmouens punit et pꝛomotus deiſcitur: ut in
.c.ſi quis uiduam..l.di.in.c.fi.xxiiij diſtin. vVnð hec
25 glo. nõ cõcludit iĩ ſucceſſoꝛe qui nõ fnit ĩ culpa:
õ de hac mã dic melius ut dixi ſuꝑ glo.ij.

gl. op. cöõtꝛa tex. ? v ꝙ iſta iquiſitio generalis non
dʒ admitri.qm cum alicui ipingũtur aliqᷓ crimia de
bẽt exprimi omnes circũſtãtie delicti: ut quo anno
quo menſe cum qua perſona delictum commiſſuʒ ẽ
⁊c̃.ut hr in.l.libellorum.ff.de accn.canoniʒata.ij.q.
Viij.libellorum.non enim debet quis nagari cũ iac
tura alterius.l.pretor edixit.ff.de iniur.in.c.nt qniſ
duas de elec.li.vj.ad idem.c. ur circa.z.c.i.eodem
ti.æ libro.nã remoris circunſtantijs delicti quodam
mõ tollitur ipi reo defenſio. ſoln. Inno.circa hoc ĩ
ſtat ponenda opi.nam quidã ſtant orio dicẽtes qðᷣ
nbi infamia eſt generalis:utpnta infamatur qͥs ð de
licto ĩcontinẽtie zæ non ꝗr̃᷑ cum qua mulier:uel de ſi
monia ⁊ non dů cum quo illam commiſit ꝙ talis in
famia tanqꝙᷓ; nimis incerta ⁊ generalis eſt reſpnẽda.
Alij nero dicũt quibus aſſẽtit Inn ꝙ ↄria loquũ
tur in accnſatione:ſed in iquiſitione ſen in idictione
purgationis Exquo ignoranteꝛ circũſtãtie ſen ſunt
occulte non ſunt neceſſario expꝛimenda:ſed ad tᷣmi
nos infamie eſt fienda inqſitio nel indicenda puꝛga
tio.unde ſi infamia eſt geneꝛalis fiet inquiſitio gene
ꝛalis ⁊ indicerur purgatio generalis ut h ⁊ in.c.licʒ
de ſimo. nbi papa generaliter inquiſinit de ſimonia
inſufficientia ? de rebus captis in naufꝛagio.vn im
nalet ſpẽs qno ad ſpẽm quantuʒ genus quo ad ge
nus ⁊ econtra: ar. in.l.ſi duo.ff admi. tu. æ idem
dicit Inn. quando obijcitur crimen contra peten

tẽ confirmationẽ:ut repellatur:æ non ſit neceſſe ex

primer̃ circũſtãtias maxime ſi obijcièſ inꝛat ſe igno
rare:ar.in.l.in actione.ff.de fur.nã ſᷣm euʒ cum in
quiſitio fiat ut eniteat bona fama ſi exprimerentur
circunſtantie oꝑaretur contrarium effectũ:qꝛ multa
occulta publicarentur.⁊ cũ his dictis ut plurimum
tranſeunt doc. noſtri ex quibns habetuꝛ maxima li
mitatio ad iuꝛa in contꝛaꝛium allegata. ſed tu adueꝛ
te quia Maꝛ.ſequendo Ja. bu. in.l.ij. F. ſi publico
.eff. de adul tenet contꝛaꝛium ꝙ ſicut in accuſatione
ita ⁊? in inquiſitione debent exprimi circunſtantie ðᷣ
licti quia inquiſitio ſuccedit loco accuſanonis pꝛe

teꝛqᷓ; in inſcriptione ad penam ranonio Et ad
iſtum tex. ꝛeſpondit ibi Marto.ꝙ pꝛocedit quãdo

inquiſio fit nõ ad penam imponendam ſed ut pꝛe
larus tanq; indignas ꝛemoueatur ab adminiſtꝛa
tione.nam hoc càſu tutoꝛ tanquam ſuſpectus
poteſt ꝛemoueri ex generali ſuſpitione: nt in.i.
hec enim.ff. de ſuſpec.iutoribus.ita et pꝛelatus ex
generali infſamia. Sed adnertendum quoniam pꝛi

natio beneficij eſt pena non modico in clerico⸗
cum ex eo ſuſtentetur. et multis etiam ſumptibus

forte illud acquiſiuit:ut dicit tex.in.c.ſuper hec de
renuncia.facit.c.ſupeꝛ his de accu.⁊ quod nota.in
.c.querelam de procnꝛatoꝛi. Et eſſe pꝛelatum ẽ ho
nor ⁊ comodũ:ſed non ſic eſſe tutorẽ Exquo ſatis
eſſet dubitari de dicto Gar. ſed defendendo enm
poſſet dici.ꝙ aut inquiſitio fit ut prelatus duntaxat
remoneatur ab adminiſtratione non autez ut pena
inferatur:æ tunc cum non dicatur canſa criminaliſ:

nt in. c. qualiter æ quando.ij.de accu.procedit opi.

HBar. nã infames non debent adminiſtrare in eccle
lia dei maxie cũ ſe purgare non poſſunt.un reſpẽn

ig iell ſſs
iminui
cl r
, din i chin.
ſni min lni

iun on

ic hoen

rmunyr uß

ru ylrclonun
nonitweni ai eqas.
grtisapia ulgroito
olcvder deuncned.

Pra
hibite it
linut ab
bbome
ne Citsct Mo⸗
ſiſtinẽ iuni hel ibeſi

ſonbug atlliy neralbi⸗
lo ecclſa venclcat ibi iun
lendo ſaduela. Creſtran

N

lbaparſeinonineteride

lundapincitii
do adtene cohlcterdi
ceſap poſſſſtonbns 1/
poſeſonbig iſiher i

lſe clunerün bꝛbe

bor. (SGrrico o
b Höinn
nſeſtondnganſunn

autnimleunsc

Zonfci
4 Nguimngoginr
R llis te

inbehoſten
ntnnuntmmn
udiſigien
nofebe D

elbog
W t
urniigfin a
uni ſriin
dnalut n
l ie
lsicn 4

eſeninicciore
winefüifitkſain
opimncnſcgt int
ſſe⸗ Ne inclcnc⸗ Mugu
Euloſfer iniſto gene
mnſollzr ii g
hhnifri e ſironi
ginnunfngio i
nucgens eno d ge
darinr Uen
m Gndncntn daen
umr Nhiteccſe
meſtobiciſiomſeigo
deſfur nüfnen anin
nn ſamaſ eprinernn
umnunncefſean genle
ihosdins mobnun
vo ubem: nie 1
alegzm nadhen
bol ing.9. 1prblco
, ſcnrin atcnfnione
Orinicrenſunte
nloeo donſroni .
nan nionb X
n giichi it
inponendan ieln hr
mnoam oH niiis
m mum ſſan

rii iſpore:n

Gemmin muni

* w lenice⸗

ad hoc.

. ¶Be purga. vulgs.

indicis nõ eſt pena. Secus nidetur quando index
ꝓcedit inquirendo:nõ ur remoneat ab adminiſtra
tiõe: ſed ut puniat de delicto: tũc eni ꝓcedat dicium
Inno. Erx quo infeꝛo ꝙ ubi pꝛelatus pꝛocedit con
tra ſubditũ bñficiatũ:⁊ nõ expꝛimit ad quem finem
agat: ꝙ tũc cũ pena ſit aꝛbitraria ⁊ poſſit puniꝛe ali
teꝛ ꝙᷓ pꝛiuãdo beneficijs nt nõ.in.c. inquiſitionis ð
accu.qꝙ tũc nõ admittetur inquiſitio ſine ciꝛcũſtãtijſ
ſicut dicimꝰ qñ agitur de iniuria criminaliter: ut nõ

poſſit ĩteꝛuenire pꝛocuẽ. qꝛ pena eſt aꝛbitꝛaria:2= pol

ſit iudex ĩponeꝛe penã coꝛpoꝛalẽ ⁊ ſic habetua reſpe
ctus ad id qð cõtingeꝛe põt ut in.l.fi. C. de iureinzꝛ.

2. iij.q.ix. .niſi.Et h̊ nõ.qꝛ.ſunt quottidiana:= co

ſidera ꝙ tacite Inno. ſenſit illã opi. Ja. 2 bar. ĩ eo
ꝙ reddit rationẽ ſpãlitatis:qꝛ inquiſitio fit ut bõa
fama eniteat ⁊c.q̃ quidẽ rõ ñ ꝓcedit qñ fit ĩquiſitio
pꝛicipaliter ad penã iponẽdã. Et ideo in foꝛo cinili
cũ ſẽꝑ ĩquiſitio fiat ad penã iponẽdã debẽt exprimi
circũſtatie nec Inn. uẽ ſentire Sriũ per illã rationẽ.

¶ He purgatione nulgari. Tica.

¶ nia duplex eſt puꝛgatio:quedam canonica:qꝛ
canon inuenit eã de qua.S. dictum eſt:quedã vo ẽ
nulgaris:quia uulgus intꝛoduxit eam ideo ſequiiuꝛ
hunc nideꝛe de nulgari.

Bra ſuſcepti. Duella et alie
purgationes nulgaꝛes ꝓ
hibite ſũt.qꝛ ꝑ eas multotiens con
dẽnat᷑ abſolnẽdus.⁊ deus tẽtari vr
h. d. totus ti. Et fa paꝛs hniꝰ. c. ibi
tne. Caſus ⁊c. ¶ Mõ. pex tex. pꝛelatũ non debeꝛe
luſtiner̃ iniri duella.i.bellũ duoꝝ:neqʒ ſupeꝛ poſſel
ſionibus eccleſiaꝝ nec alibi. Et ſic eſt unus caſus in
quo eccleſia nendicat ſibi iuriſditionẽ in laicos iĩpe
diendo iſta duella. Et eſt ratio qꝛ ꝑ ea ur̃ tẽtari deꝰ

ut in. c. fi. . eo. ergo legatꝰ ſuns ut eſt pꝛelatus qui
libet põt ſe itromittere ⁊ ĩpediꝛe. Itẽ pꝛopteꝛ peꝛicn
C Seen

lum aiaꝝ:ut in.c.i.⁊.ij.S.de toꝛneamẽtis.
do adueꝛte qꝛ dupliciter põt tex. intelligi ibi ſuꝑ ee
cleſiaꝝ poſſeſſionibus ⁊c. Drimo ut intelligat᷑ ſuꝑ
poſſeſſionibus.i.ſuper plateis ⁊ pꝛedijs eccleſiarũ:
qꝛ eccleſie cõſueuerũt habeꝛe plateas ãplas 2 aptas
Secũdo põt intelligi qn eſt ↄtentio ſuꝑ
poſſeſſionibus eccleſiaꝝ:ut pꝛopter hoc nõ fiãt duel
la.? uterqʒ intellecius eſt bonus in ſe.

Ig nificãtibui 8 Sũmatũ eſt

.c. proxio:

In pꝛima ponitur SSrello. In ſecunda
pꝛouiſio ibi unde caſus ⁊c̃. 6. pꝛimo ex tex. ꝙ

de eodem crimine poſſunt plures in eodẽ libello ab
eodem accuſari.ſecus ubi crimina eſſent diuerſa de
quo.ij.q.i.pꝛohibentur ⁊.l.i. C. ſi reus uel accu.
moꝛ. fu. z.l.hos accuſare.ff. de accu. ¶ Secundo
nota ꝙꝙ in iſtis bellis que ineuntur ad pꝛobandum
innocentiã alicuiꝰnõ ſemper detegitur neritas:qꝛ ut
plurimũ ceſſante dinina diſpoſitione pꝛeualʒ foꝛtior
7 ingenio ſioꝛ. ⁊ eſt contra nobiles maxime de Hi
ſpania de facili ineuntes iſta duella cum inter eos

eſt contentio. ¶ Tertio n ar. i conſules ſpoletãi
habent iuriſditionem:ſed contra hoc facit:qr ſpole
tana ciuitas eſt de patrimonio eccleſie ergo tota in
riſditio eſt aput eccleſiam romanam.ſo.dicit Hoſt.
ꝙ ab olim etiaʒ ciues ſpoletani nt conſeruarent ſibi
ius uniuerſitatis elegerunt ſibi conſules qui habe
bant iudicare de nilioribus cauſis:ſed poſtmodum
paulati uſurparũt ſibi totã iuriſditionẽ. unde eligũt
ſibi ptatẽ et capitaneum:et qnqʒ ↄtemnunt ſniã ſũ
mi ponrificis.unde concludit ꝙ cum ipſi uſurparit
ſibi iuriſditionẽ nõ poſſunt allegare preſcriptioneʒ:
qꝛ in rebus ĩuaſis et occupatis nõ currit pꝛeſcꝛiptio
inſti. de uſuca.O.qð autem.lxxxxiij.di.illud et.c.fi.
de preſcrip.Et hoc dictum nõ. oẽs coitates italie
que ꝑ uſurpationẽ exercẽt merũ et mixiũ ĩpiũ.uvnde
non poſſunt aſłare inridicẽ pᷣſcriptõcʒ qʒ aliud ſẽtiat
Bun. et minꝰ bñ ĩ.l.oẽſ populi.ff. de iuſti.et inu? Sʒ
poteſt ibi intelligi Mar. de legitima pꝛeſcꝛip.ſecuſ
illegitima ut ipſemet tangit in..i ff. aqᷓ
In gl. ibi ppte. ꝓbabilẽ errorẽ bene retracrat᷑ ſñia
⁊c̃. Aduerte qꝛ gl.loquituꝛ hic nimis gñalit᷑:et non
reddit ſufficientẽ rõm diueꝛſitatis quare in inꝛibns
alłatis.ĩ prin.gl.nõ retractatuꝛ ſnia ꝓpt᷑ errorẽ:ſed
B et in cãibus ſequẽtibus in gl. rerractat ꝓpt᷑ erro
rẽ. Doc.ẽt uario mõ loquuntur:ſʒ clare expediẽdo
intellectuʒ.c.colligẽdo ſparſe dicta peꝛ doc.⸗ gliqua
addendo dic ꝙ multiplex poteſt eſſe intellectus. c.
Et primuꝰ intellectꝰ ẽ ꝙ iõ fuit retꝛactanda h̊ ſnia:
qꝛ fuit lata pretexiu ꝓbõnum reprobataꝝ ⁊ fallac.
Sicnt.n.ſententia lata ꝑ falſas ꝓbões retractat᷑ ut
i. c.cũ uenerabilis.. de excep.=. C. ſi ex falſis ĩſtru.
ꝑ totũ: Ita er fortius h̊ ſententia retractari dẽt cũ
B probõ duelli ſit fallax et a iuꝛe repꝛobata:et hunc
itelleciũ ſenſit gl. i f. ʒ obſcure ⁊ iʒ Hoſt. dicenſ ꝙ;
ipſemet qui eã tulit potuiſſet retractare ſi erat ordi

——

nariꝰ ut no.i.c.qualiter.j.ðᷣ accu.facit.l.abſẽtẽ. E. =
ð accu. æz qðᷣ nõ.in. c. cum ceſſate de ap. (Seruds

intellectus ẽ ꝙ iſtud duellum fuit idẽm ꝑ iudiceʒ fᷣm

ſtatutum ſeu ↄſuetudineʒ loci ut pʒ in tex. ibi coacti

⁊cʒ.et ſic ſententia iſta fuit lata ex ꝓbõe nõ ĩtegꝛa.ſiẽ
eigo quãdo ſũia ẽ lata ad iuꝛametũ ꝑiis delatũ ꝑ iu
dicẽ poteſt retꝛactaꝛi cõꝑat Vᷣtate ut ĩ.l.admonẽedi
ff. de iureiur. æ nõ. in. c.fi. S. e. ti. ita ⁊ iſta ſñia oper
ta ueritate debuit retꝛactaꝛi: ⁊ iſte intellectꝰ eſt opti
mus ⁊ ꝓcedit et pꝛeſupponendo ꝙ tẽpoꝛe huiꝰ.c.
duellũ iſtud non eſſet repꝛobatũ:⁊ hũc intellectũ ſen
ſit Uinc. ¶ Teꝛtiꝰ ĩtellectus ſñia fuit nulla ex

defectu oꝛdinis iudiciarij nt in.l. ꝓlatã. C. ð ſen. ij⸗
¶Muar

q.vi.i.O.diffinitia:⁊ qðᷣ nõ.ij.q.i.ĩ ſũma.
ius intelleciꝰubicũqʒ cã ſñie redit ad non cʒ nec in

fringitur effecius ſentẽtie debet reiꝛactari ce mpeꝛta

Hitaie ſicut in.l.ſi fullo.ff. v ↄdi. ſine cã ubi dr ꝙ ſi
dedi fulloni panos lauãdos ? ipſe eos peꝛdidit: ⁊ ſic

fuit cõdẽnatus ad eſtimationẽ ꝙ repeꝛtis rebus ꝑ

dñm retractat᷑ ſia.qꝛ cã redit ad nõ cãm nec ifrin
gituꝛ effectus ſñie cũ iſte habeat bona ſua:ita i pro
poſito iſti fuerunt cõdemnati.qꝛ pꝛeſumebantur ſub
traxiſſe illas res rebus ergo repertis ceſſar cauſa.?=
accuſatoꝛ nihil ꝑdit.facit qdð nõ.bar.in.l.ſi ſiue. ff.

rem ra.ha.æ puto hoc uolniſſe dicere Inn. B dum

7

¶ De iniurijs ? danno dato:

dixit ꝙ ꝓpteꝛ equitatẽ caſus ſuꝑueniẽtis ꝛecedit᷑ hit
a ſñia ut.d.l.ſi fullo.⁊.ff. cõmo.l.iĩcõinodato..ul.
Vbi dẽ ꝙ ſi cõmodatariꝰ ꝑdidit ꝛem cõmodatam.
= ſic fuit ↄdẽnatꝰ ad eſtimationẽ ꝛeꝑta ꝛe tenet᷑ dñſ
eſtiiueꝛe eſtimationẽ. Nuitus ⁊ ultimus itellectus
põt eſſe propt᷑ notoriã iiuſtitiam ſnie. naʒ notorie:
tunc ↄſtabat ðᷣ eius iniuſtitia æ notorietas iniuſtitie
reddit ſñiam nullam nt in. c.ĩter cetera s de re indi.
no. Inn. i. c. fraternitatis de frigið. nã ſnia iinſta tʒ
ꝓpt᷑ pᷣſũptionẽ q̃ pſũptio ceſſat:ubi notorietas ĩin

ſtitie ẽ ĩ Zriũ.ar. Viij.di. Vitate maĩfeſta ꝓ hoc facit

qð nõ ſingulari Inno. in. c. qꝛ pleriqʒ de imu. ec.
vbi diẽ ꝙ ſi ꝑs ꝓ qua ſñia lata ẽ ↄfitet᷑ cã iniuſtaʒ
ꝙ dẽt ꝛetꝛactari foꝛtius eꝛgo ꝛetꝛactãda ẽ ubi noto
rie cõſtat de eiꝰ iinſtitia: æ⁊ maxie de iure canonico.
nõ. n. dʒ ſuſtineꝛe quẽ ꝛetineꝛe ꝛc cũ pcc̃ato. Et ꝑ H̊
multũ limitaret.l.cũ putaꝛẽ.ff.fa.heꝛc᷑.ubi dici ꝙ ſi
ego eꝛã heꝛes in totuʒ ⁊ accepi tecũ iudiciũ q̃ſi eſſes
cobeꝛes meus ⁊ ſic diniſa fuit heꝛeditas inteꝛ nos

ꝙ ʒ poſtea conſtet de ↄrio nõ poſſum a te ꝛepeteꝛe

indebite ſolutũ:æ ex pdictis clare pʒ ĩtellectꝰ.c.⁊ 25
diue:ſitatis inteꝛ hoc.c. æ iura õria. Et adneꝛte ad
nonũ nõbile dictũ Hoſti.ſi ẽ neꝝ.dicit eim ꝙ ſi ſẽ
tẽria lata ẽ õ ius litigatoꝛis.⁊ trãſiuit ĩ ꝛcẽ iudicaiã
Iʒ nõ dẽat iure oꝛdiario ꝛetractari poſſũ iñ pete? ꝛc
ſtitutionẽ in itegrũ ex cła gñali. ar. in. c.ex ĩis de in
integ.⁊ in.l.i.ff. ex qui.ca.ma.⁊ idẽ ſentit glo.in.l.
fideiuſſoꝛ. ĩ oĩbus.ff. mã. ⁊ ĩ.d.l.ſi ſine et lʒ doct.
nr̃i trãſeãt cũ dicio hoſt. in doc.iuris ciuił cõi h̊ ñ
ad nittũt ut nõ.ĩ.l.i. E. de codi. inde.⁊ ꝑ baꝛ. in. d.
.l. ſi ſine: æ mihi placʒ hoc nltimũ niſi a pᷣncipe peia
tur ᷣ ꝛeſtitutio ĩ itegrũ.nã ſoliꝰ pncipis ẽ boc cõce

deie ꝓ hoc tex. in. I. diui. f de penis. æ ibi bar. naʒ

cũ ſnia faciat ius int᷑ ꝑtes ut in. c.cũ int᷑ de ꝛe iudi.
z.l. ꝛ2 es iudicata. ff. de ꝛcg. iur. nõ põt iferioꝛ a prici
pe ius ꝑti queſitũ tolleꝛe. ad idem.l.i.?.ij. C. ſen. ꝛe
ſcin.nõ pñt nbi iura gñaliter dicũt ꝙ nec ꝓfeꝛens
nec ſucceſſoꝛ põt ſententiam ꝛetractare.

Il cti filij. Dummatuʒ c. S.c.i. In

pria ꝑte ponit ꝗqꝛela In fa

dat indices ibi cũ igi. Caſus ⁊c̃. CWS

primo ex tex. papã babeꝛe ptᷣatẽ æ iuriſditionẽ S pᷣn
cipes ſeculares inꝗᷓtuʒ abutuni iure ipali in gꝛau s

men ſubiectoꝝ. ¶ꝛ nõ unã cãm qꝛe repꝛobat̃ pur

gaiio nulgaris. nam ꝑ eam deus tẽtari nidet᷑ nt in
la cũ ferrũ ignitum nãliteꝛ debeat ledeꝛe tangenteʒ.
Vñ id in hac purgatione nulgari agit᷑ ut miraculo
ſe hoc non contingar. =
¶Se Ininrijs 2 damno dato. Hica

¶ Eontinuatur iſta ica ad pcedẽtes boc oꝛdine

Supꝛa niſum eſt de narijs exceſſibus taʒ pꝛelatoꝝ
Gꝙᷓ ſubditoꝝ:uerũ qꝛ ex eis fꝛequẽter inferunt᷑ iniu
rie:æ damna irrogãtur merito poſt pꝛecedenies ti

mlos ſubijicitur iſte
Preue eſt: et propter

J ꝛixati. eius breuitatem non

ſũmatur: nec recipit diniſiõeʒ. caſꝰ ⁊c̃.

— Mõ primo ex tex. ꝙ rixa pcedẽs non
excnſat pcuſſionem ſequẽtem. vñ ꝑcuſſor nihilomi

nus tenetur ex ꝑcuſſione ſua: lʒ rixe calor pceſſerſt.

cõcor.i.fi.ff. de.ſica.Et põt adduci hec littera ĩ ar.
Licius ⁊ ſemproniuſ ꝑcuſſerunt ſe ad inuicẽ nel di
xerunt ſibi conuitia alternatim:nunquid iſte ꝑcuſſio
nes uel iniurie tollantur mutna cõpeéſatõe inter ſe:z
ſic ↄuentus ſuper iniuꝛia uel ꝑcuſſione poſſii dicere

nõ tenor tibi reſpõdere:qꝛ iu me ꝑcuſſiſti:uel iiuri

az ĩtuliſti. Et dicendũ ꝙ non dʒ andiri ſic excipieſ.
cum eni iſte iniurie æ percuſſiones ſint ſeꝑate ad di
nerſa facta: ?æ uerſentur circa diuerſa nõ tollunf mu
tua cõpẽſatione:ſecus qñ uerſãtur circa idem factũ:
nt matuũ adulteriũ mariti ⁊ uxoris.circa matrimo
niũ enim cũ agit᷑ ciuiliter ad ſeperãduʒ mꝛimonium
quo ad thoꝝ ⁊ ad lucrãdum dotẽ bñ tolluut bec ð
licta mutua cõpẽſatione ut in.c.intelleximꝰ de adul.
? ibi ꝑ I mo.Ec predictã ↄcluſionem tʒ Spc.i ti.
de accu. SF. i. in. V. qd ſi nocani te ⁊ ibi recitat nõ.di
ctum qaorundã aſſerẽciũ ꝙ ſi tu ꝓnocaſti me dicto
nel facto ad iram: æ ego ſi pronocatus te dicio uel
facto offendi:non potes ager̃ õ me:qꝛ dediſti cãʒ ⁊
calor iracnndie calũnie nirio caꝛet.ij.q.iij:S. notam

dũ:qð dictum mihi ex toto nõ placet:ut oino uitet

pena quia: ut ſupꝛa dixiiſta nerſantur circa diueꝛſa.
un qᷓ bʒ põt agere ꝓ iniuria ſua: æ ꝛegulariter nõ Iʒ
ulciſci. C. qn li. ſine iudi ꝑ to. ar. pe. locum a ſpali.
facit.l.ſi ex plagijs. S. tabernarius.fl.ad.l.aquil.ubi
bonus tex. ꝙ percuſſo non licet inſequi ꝑcuſſorem
fugientem pro hoc põt adduci hec l?a. nã h nõ pon
deratur quis fuerit auctor huius rixe: æ nibilominꝰ
in iliſtincte percuſſor tenetur ad idem. d. l. fina. ff. de
ſica puto ta nen ꝙ mitius punietuꝛ iſte qui ꝓuo catꝰ
offedit: qꝛ difficillimum eſt iſum dolorem cõpeſcere

ut in ſimili uult tex.ſingulariſ i l.ſi adulteriũ i.. im

ꝑato res.fl.de adul.? h̊ ꝓcedũt iter hoĩes habetes
rõnem:ſecus ur̃ dicendum iter ipſa aia ia irꝛõnabi
lia qꝛ ſi aial ꝓuocatũ aliud occidit nõ nẽ teneri qns
de quo in.l.i.ꝗ. cum aꝛietes. ff.ſi qua pau fe. di. z
qð nõt glo.in.l.ſi bos alienus.ff.eo ti. Et faciunt
hec ad ſtatura iponentia ceuam penã ꝓ qualibei ꝑ
cuſſione:nunquid ꝓuocatus ꝑcutiẽs icidat in illam

penã ſtatutariam: z dicẽduʒ eſt ꝙ ſic:qꝛ ſtatutum lo

quituꝛ indiſtincte:ſʒ index ex officio ſuo dʒ illã penã
ex cã moderaꝛi fᷣm nõ.·i.l quid ergo.S. pẽa grauioꝛ
.ff. de his qui no.infa ⁊æ.l.aut facta.in ·l.fi.ff.de pe
nis ⁊ hoc ulrimum nõ. uoluit Mar. in ſimili i.l. ij.
ff. de recep. ¶ SDed q̃ro qꝛ tex. dicit ſi percuſſus ia
cuerit in lecto ⁊c̃.quid ſi nõ iacuerit in lecio:iñ ꝑꝑ
Pcuſſionem nõ põt exercere artẽ ſuã:⁊ expẽſas facit
in medicũ dic idẽ dicẽdũ eadem rõe. ꝓ hoc tex. ĩ.].
ex hac.ff. ſi qua.pau. fe.di.⁊ in.l.fina.ff.de his qui
deie. uel effu. uñ ad lam ſupple maxime. ᷣm doc.iõ
la de hoc nõ facit mentionem:qꝛ cõiter non iacens
in lecto non ꝑdit artificium ſi uuz. ¶ Altius quero
nunquid tenetur ꝑcuſſor ad operas quaſ amiſſuruſ

eſt pcuſſus toto tꝑe nite ſue:ut qꝛ forte debilitatns

in manu eſſectus ẽ impotes toto tꝑe nite ſue:⁊ dicẽ
dam eſt ꝙ ſic: ut in dicta.l.ex hac lege ⁊? dicta. lege
fi. quinimo dicit. Spe.ti. de iurijs.ꝗ.ij. poteſt pᷣn.
ꝙ mortuo percuſſo poreſt agere pater ſine heres
&eius ꝓ operibus quas iſte potuiſſet exercez toto pe

beno nrin ſeno in
1 luſlrnocſa
aſonili fm fn
ſrt. gbalan qi ii⸗
or / aumxhjbui⸗
Zbisgiciie e ſe⸗
acuucl byihene ihni
geeleinſens: un o
tinodenmiod amd
iromocddendugn
ncie etcaris fn is
.. C.de ica apaſie
ls teqvirt dolon uncdh
non habuit animu occi
Nrine.lQGeſca nn.
EC pbꝛmianin ercon
Nn /iCe ſan ſaii⸗
iCcechb Nenwg
uſnmngnn ſolcoxce⸗
1gi tenecio lus niſ det
ſſitſenmnündn
enkinponigiaen ee
ndII.And deſ
ben nieed npaf
glo⸗ nochhiamg
tur uiſannonegnle

is pot agere Criminalten

bjalgernlon
mirnpencfartimi
mlir tireſimiinini
un unſle m⸗
inſ P
ſcve iſficrinin

¶ De ininrijs ? dano date:

clee,
Midin , Ueif,
nn ni nite ſue:æ habebituꝛ reſpect viſimilit quãto tpᷣe po nel aliud aĩal incidit in fſoneam. Idẽ tñ puto ſi bõ
minnngti frit tuiſſz uiueꝛe: æ hoc multũ põt accideꝛe ĩ facto æ ma liber uel fuus incidat ut teneat᷑ qui aperuit uel effo
nimtcihiſti kedanſe xime ĩ parentibꝰ ſenibꝰ niuentibꝰ ex operis filij. dit ad intereſſe.ar.in.c.fi.j. eo.qꝛ qui cauſam dãni
Kbenfar e Auimo ſuper tex. quero quid ſi nulneꝛatus remiſit dat damnum intuliſſe uidetuꝛ ut ibi. ¶ In glo. i. in
imme n ee iniuꝛiã:nũqͥ põt ageꝛe P ſteꝛeſſe. Spe. in ti. de ac fi. hoc diciũ puto nerũ quãdo fraudolẽter nõ facit
nche ini ſicini cu. F.i.. quid ſi uulneꝛat? tz ſic: ut illa ꝛmiſſio ẽt loco priuato.ſecus ſi fraudolenter: ut qꝛ ſciebat ani
ſuaſn e epei ſi recepit pecuniã nõ extendat ad inteꝛeſſe: quod ẽr malia uicini illuc neniẽtia ſecũduʒ ↄſuetudinc ⁊ fecit
1ſarg ſenlſit hic Jo. an. Idẽ ſi ꝑcuſſus confeſſus fuit pec foueam uel proiecit eſcam nenenoſaʒ:iũc puto eũ te
ſ nöͦtolunf mn cata ſua: ? in manibus ſaeeꝛdotis remiſit oẽs iniu neri.nã nõ debet etiã in ſuo quiſqʒ aliquid facẽ aĩo
1crarſen *? rias oĩbus ꝙ nihilominꝰ põt agere de iniuꝛia: quia nocendi alteri. ar.ff. de dam. infec.l.quis uias et. ff.
Nongcr nurine Vr ꝛemiſiſſe rãcoꝛẽ nõ antẽ ſatiffacrionẽ ininꝛie:quã de reg.iuꝛis.l.qui domum er glo.c.cũ eccleſia nulte
ſeiin imnn nemo tenetuꝛ remitteꝛe:ſine prelatꝰſiue pꝛiunatꝰ.xlv. ꝛana.i v.iniuria de elec.et non ſũt duo meſes 5
1drebii ins di.c.? qui emẽdat.xc.di.ſiquis ↄtꝛiſtatꝰ nõt hoſti.ĩ facto fuit in iſta ciuiiatt. Abbas.
ncinelere n cC.oliʒ:J.eo.⁊ bar.in.l.nõ ſolũ.. iniuriarũ.ff.eo.et J b Breue eſt:et iõ non ſümag
Naſionen D in.:l.ſi tibi.x.ff.de pac.ubi etiã tenet lʒ reliquat theo 08. tur nec diuiditur. ¶Wora L
leſbircin Ri logie. ꝙ ẽt rãcoꝛc nõ tenet remittere niſi peiaf. ¶ primo ex tex. dm teneri ex damno dato
unpnoatſiedicn In glo. ibi qꝛ liberũ coꝛpꝰ ſecus dic in coꝛpoꝛe nõ P animal ſuũ:et ĩtelligitur ꝙ tenet᷑ iſolidũ ꝛubi ipſe
Mrovonnstecteo libeꝛo ut in ſeino. nã tũc bñ habet᷑ ratio diffoꝛmita fuit ĩ culpa:ut qꝛ ſciebat animal ſuũ uitioſũ ⁊ nõ en
zneg aſtc⸗ tis: ſi ſeꝛu⸗ factus eſt deierioꝛ ? minoꝛis pᷣcij ꝓprer ſtodiuit. Si autez animal illad non ſolebat eſſe uitio
ban ſ⸗ ſuann pcuſſionẽ.l.i funs foũ. § rupiſſe.ff. ad.l. aqui. Et ſũ et damnũ dedit line culpa domini:qns nõ tenetĩ ĩ
guin noid ii in fi.glo.adueꝛte qꝛ iſta ↄdẽnatio quinquaginta ſo ſolidũ: ſ põt ſe libeꝛaꝛe dando illud. animal quod
inmr let ge aeo loen qn agit remedio illus il.. leſit: ut in iuꝛ. alle.ĩ gl. et iõ propter hãc dineꝛſttarẽ
lrrugluenin his qui eie. uel effu. æ punituꝛ tmn negligentia: nt põderatur in tcx. ꝙ erat corrupta ab heri. et nudi
noß qꝛ deiecit lapidẽ nel lignũ ex feneſtꝛa non putãs ali

1 e. ſaona ſoͤt.
Gs Kad aanirdi
Me dſegdicedorenn
uider iaidrdon
buos ien iplonte⸗
rAidendlſm ſite
Donler iſte qrippon⸗
ſun Coborem cipeſer
i Nacolenui, Gin
Gi ier hoiis ubers
phaoli ſbi
Ochtno ni teneni nis
fl nn dan ecl
Ke d r n
mmdeid P Adad
3cotisilte nlam

tqvlrgſimun 0

Noffcoſio hlümri
ilago huͤgenin
u uinliſclt
i Bri inti,
diil nl i
aumrinlun 1e
nibirmniſs ici
nnnee bot gil.
lera edis al
naomne in Eoli
ncöter nonineet
. Mlius En
Pens nl Aniſnt

enbone Cnii⸗
oio cevieſien
bae lehtdin

quẽ eſſe inferius:æ eum oppꝛeſſit ad moꝛtcẽ: æ tune
fit iſta ↄdẽnatio ðᷣ qua hic in gl. ſecus nbi habuiſſz
animum occidendi:qꝛ tunc pnniemni pena legis coꝛ
nelie de ſicarijs ſfm ius cinile que erit capitalis nit
ff. z. E. de ſica.quaſi peꝛ totũ.illa enim pena capita
lis requirit dolum. unde inteꝛficiens ſine dolo:quia
non habnit animũ occidendi non tenetur illa pena
ut in.l.i. C. de ſica. ⁊ in.l.i.F. diuus adꝛianus. ff. e.
Et ꝓbatuꝛ animꝰ ex coniectuꝛis ut nõ.dicit glo. in
