ſuã:⁊ tunc põt puniꝛe:ſed qꝛ conſequenteꝛ tangit ꝑ
ſonã poterit tanq; ſuſpectus remoueri ſeu recuſari
P boc qð nõ. Cy.in.l.nnica.C. ne quis in ſua cã.
Iiem põt oꝛdinarius fᷣm Inno.æ bene punire ad
uocatos pꝛocuratoꝛes notarios z ↄſimilcs ꝑſonas
excedẽtes in officio.ut.l.ne quicq. .i.ff. de offi. ꝓ
cõſul.⁊æ adde hodie qð hẽtur in.c.i.eo.ii.li.vi.ſcðᷣo
caſu cũ querit᷑ de delegato:aut ipedit᷑ iuriſditio ſua
2 põt pꝛocedere ↄ impedientes ut in dicto.c.i.Aut
non impeditur iuriſditio ꝑ iniuriam illatam æ tunc
dʒ facere punire per ſupeꝛioꝛẽ ut hic ⁊ ar.in anc.de
teſti. S.ſi Vo ignoti. de mã uide qð plene dico in
.d.c.cum ueniſſenr. (In glo ibit cum temere odi
cit ⁊c. dicendo iniuriã ſibi puta tu mentiris: nel -
ipſe nihil ſcit uel ſimilia neꝛba æ hoc önolat tex. ibi
emere prorumpentiſ.
atroni ad
V quibuſdaʒ. e⸗ nel ni
cedni uendicãtes ſibi in eccleſijs pluſqᷓ; in
ra ꝑ mittant ꝑ cenſurã eccleſiaſticã cõpeſcuntur ⁊ ſi
occidũt pᷣlatũ uel clericũ eccleſie ꝑ ſe uel ꝑ alios peꝛ
dũt qð hñt ab eccleſia:⁊ eoꝝ poſteri nſqʒ ad qrtaʒ

gnñationẽ non admittunt᷑ ad clericũ:nec in religioni

bus pꝛefictãtur hoc.d. Diniditur nã primo recitat
triplex patronoꝝ delictũ.ſcdᷣo ibi cũ igitur prouidʒ
? pꝛimo pꝛmũ ⁊ poſt ð ſecũdũ ntꝛũqʒ prohiben
do.ſecunda ibi facri. õ ſecundum iliud primo puniẽ
do in factoribus. ſecundo aggrauãdo penã i poſte
roſ ibi et ne minuſ.cãus et cetera ¶ 5. p ex tex.
ꝓ patroui et adocati eccliaꝝ nõ poſſunt pluſ iuꝛis
uẽdicare in eccleſijs qᷓ ꝛepeꝛiat̃ lure expſſum. Si er

80 patronus nel aduocatus eccleſie aliqᷣ ius ſibi

poſtulat in eccleſia dʒ probare illud ſibi debirum de
iuꝛe. Secundo nõ. ꝙ eadem pena imponitur pꝛo
homicidio et pro militatione et ̊ ueꝛum quo ad in
curredã irregularitatẽ:uel ubi hoc exprimituꝛ in iu
re alias ſecus nidet᷑ dicendũ ad h̊ qðᷣ nõ.in.c.cũ nõ
ab homine ð iudi. et.i.q.i.ſicut urgeri.¶ lõ tertõ
ꝙ pꝛo delicto cõmiſſo in peꝛſonã eccleſie põt laicus
cõmittẽs etiaʒ tpaliter puniri ꝑ eccleſiam concor.c.
ad aures.S. eo.et quod ibi dixi et. xVij.q.iiij.ſiqnis
deinceps.¶ A tio nõ.ꝙ propteꝛ deliciũ pr̃is ſen
paꝛentis põt filius excludi ut non promoneatur ad
cleꝛicatum. ¶ Irẽ põt colligi ex fine Re:ꝙ ꝓhibu⸗
clericari ꝑꝑ delictũ:nõ ĩteiligitur prohibitus itrare
eigione. gl riñn eccleſiam defendere debet
⁊ců.intellige hoc ſᷣm doc.ꝙ defendẽt eccleſiam expẽ
ſis tamen eccleſie ſiẽ tutor defendit pupillum expen
ſis pnpilli.l.in tutoribus.ff. de admi.iu.ei ꝓcurator
defẽdit dominũ expenſis domini.l.qui proprio. J.
litis ĩpendia.ff.de ꝓcura.et.c.cũ pro canſa. S. de ꝓ
cura. ¶ In glo. in v. ad beredes ibi ꝑ ꝛcciã lincaʒ
uſqʒ ad quartam geneꝛationem ⁊c.ñ g ueniunt col
laterales. Item non neniunt deſcendentes P lineaz
femeninam ubi pena ponitur poſteritati alicuius de
quo dic ut in.c.ubicunqʒ eo.ti.li.Vi. Et aduene qꝛ
glo.uidetuꝛ hic nelle ꝙ appellatione beꝛedum neni
ant deſcendentes per ineam directã uſqʒ ad qꝛem
generationem qð nõ eſt ſimpliciter nex:qꝛ in re rꝛãſ
miſſibili in heredes extraneos appellatiõe beꝛedum
ueniunt oms ſucceſſores etiã extranei uit in.l hẽdis
appellatione.ff. de vᷣ.ſig. et in.l.annalibns. C. de le
gatis. Sed quo ad iſtum tex.glo.poteſt dicere uerũ
ꝑ id quod ſequitur ðᷣ poſteritaie quaꝛe papa uo
luerit puuiꝛe heredes.i.deſcendentes ab iſtis male
factoꝛibus:nã quãdoqʒ appellatõe heredũ neniũt ẽt
heredel extranei niſi quãdo apparet ð tacua uoluta
te diſponentis ut hic nel profertur hoc uerbũ inõỹ
que de ſua natura nõ eſt tranſmiſſibilis ad heredes
extraneos de quo in.l. gallus in. F.eiiã. ff. de libe et
poſthu.¶ t in glo. de hoc enim qualiter unꝰ poſ
ſit puniri ꝓ cicto alterius uide lo. i.q.iiij.
in ſummaz. z. xxiiij.q.in ſũma. n glo. in nerbo.
pꝛelationis in fi. licet certe ibi non ſoluituꝛ boc ↄaꝛiũ
nec põt ſolui ex theoꝛica ibi tradita. Hoſti. dicit ꝙ;
iſte tex. facit pꝛo hoc:quia papa hic ſpecifice ĩbibuit
ne in religionibus iſti aſſequeꝛentur pꝛelaituram: ſe
cus ergo ſi non dixiſſet nel dic æ melins ꝙ per in
greſſum religionis non tollitur defectus cãrus ex
delicto alterius quo ad pꝛelaturam eauncem
ut eſt tex.in.c.i.in fi.S.de fi.pꝛeſby. n glo. fi.
ibi epiſcopus poteſt diſbenſare. oia bene gl.
quod ubicunqʒ in iure peꝛmittitur diſpenſatio æ nõ

eſernatur ſpecifice pape. dẽ pᷣas diſpenſandi indui
ta epo ⁊ idẽ nõ glo. in. c. poſtulaſti. in. V. diſpenſaiũ
de cleri. excõi.mini.⁊ Inno.in.c.dilecius de tẽpo.
oꝛdi. ⁊ banc opi. glo. tenet bic Uincen. Goffꝛe.
POpilipus ⁊ eſt opi.ſatis equa cũ iſti laborant alie
no moꝛbo. Moſtien. dicit tutum ⁊ eccleſie expediẽs
nt ſolus papa diſpenſet: ar. in.c. adueꝛſus de imn ec
cle. Sed prima opi.plus mibi placet: iũ ꝓpt theori
cam pꝛedictã:ium qꝛ fienda eſt benigna inteꝛpetꝛ
tio 5 laboꝛãtes maxime alieno nitio:arg.in. c.odis
de ꝛeg. iur. l. Vj.·¶ Extra glo. queꝛo qd ſi canoni
cus occidit pꝛelatũ nel canonicũ: nũquid debeat ꝑ
deꝛe bñficiũ. æ ſic hẽat locum in eo pena hic poſita
Et ut᷑ prio ꝙ nõ obſtante ſia que dicit ꝙ bñficiati
bnficiũ amirtant æc. qꝛ non dʒ intelligi de beneficijs
eccleſiaſticis: ſed de fendis ⁊ ↄſilibus.qꝛ bñnficiũ ca
pitur largo mõ. nt dixi ĩ. c. ad aures. S. eo. Mꝛ0 Bᷣ
quia tex. hic ſubijcit ꝙ iſita non debẽt peꝛueniꝛe ad
beꝛedes. ? ſic põt intelligi de bencficijs eccleſisſticis
qꝛ illa non peꝛneniũt ad heꝛedẽ ut in. c. ex tranſmil
la de fi.pꝛeſby. Item iſſud.c.emananit in ꝓniſionẽ
2 fauoꝛẽ canonicoꝝ ⁊ clericoꝝ eꝛgo non debet eos
lig ane ut in ꝛegula qð ob gẽam de ꝛegu. iu r. li. Vj.
Tenio quia conſocij non debent puniri pena ſtatu
ta cõtra alios.ar. in. c. ex tenoꝛe de ſemen. excõi ⁊ ĩ
c. qm 5S. de uita ? bo. cle. bis non obſtannbꝰ Jo.
an. hic ⁊ cõiteꝛ doc.tenẽr oppoſitum:quia litteꝛa lo
quitur indiſtincte non ob.qð dixi ð beneficijs:qꝛ il
jnd vᷣbum q ad heꝛedẽ nõ ꝑneniant ⁊c.dʒ ueꝛifica
ri ubi põt.nõ ob.ẽt qð dẽ emananit in fauoꝛem
clericoꝝ ⁊c᷑. quia certum ẽ cõſocium delinqueꝛe: et
iõ puniẽdus eſt. Mec ob.teꝛinʒ quoniã conſocius
incidit in excõicationem ueꝛberando conſociũ cleri
cũ:ſiẽ ſi Obeꝛaꝛet er̃neñ:licʒ facilins abſoluat᷑ ut in
dictis iuribus. S. alle. in ↄriũ. Mec opinio licet ſit
cõis eſt muliũ rigoꝛoſa:⁊ vr ↄ mentem lr̃e cuʒ tex.
bic non faciat mentionẽ niſi de patronis aduocatiſ
feudatarijs ? vicedominis eigo non eſt exrenden
dus ad clericos beneficiatos: nam iſti nipurimum
excedebant in talibus:iõ non dʒ pena ad alios extẽ
di ar. in. c. pene de pe. diſ.i. vnde neꝛbũ bencficinm
capitur hic large:quia in quibuſdam locis aduoca
ti hñt bnficia ceꝛta ꝓ officio aduocationis: vñ nec
ex ipſo principio nec ex fi.huius litteꝛe põt coſligi
iſta cõis opinio. cðᷣo queritur nũqpid iſte pe
ne de quibus in tex. intelligãtur inflicte ipo iure:an
ꝛequirat᷑ ſñia: quidam dicunt ꝙ ꝛequiratur ſnia pes
Hbũ amitiãt.qð eſt neꝛbũ fumri ipᷣis pꝛo hoc theo
rica glo. in ꝛegula in penis de ꝛcg. iur. li. Vj. Doc.
Hhic cõiteꝛ tenent oppoſitum ꝑ banc dictionem ꝓꝛſꝰ

poſuã in tex.quaſi dicat.i.ipio iure uel ipſo facto.

Er nõ.ſemꝑ hoc dictum ꝙ b dictio pꝛoꝛſus inncta
cuʒ vᷣ̈bo futuri tpᷣis iducit diſpõneʒ pene ipo facto.
Jꝗdẽ dic de bac dictione penitus ꝓ hoc tex.j.c.
Prximo in fi. ¶ Altimo ſcias ꝙ boſti. bic tractat il
lã.q.nunqd appellatione filiornʒ neniãt nepotes.?
ſi pena eẽt ipoſita alicni ex filijs ſuis intelligantur
etiam nepotes: æ põit h̊ aliqua dẽa ſed mã eſt multũ
lrga ⁊ magis tacta ꝑ Mar. i. l. iberox. ff. ð vV. lig.
ubi plene nide ꝑ euʒ ⁊ nið.glo.i cle.i.de bapiiſmo.

—

‚— Rau em. Dño excõicato manente
* ſubditi fidelitatem non ð

dbent ⁊ ſi longo tempore in ea perſtiterit:=
monitus non parnerit eccleſie ab eis debito abſol
nuntur hoc dicit primo ponitur qᷓrela.fo ꝓuiſio.
ibi cũ igitur.caſus ⁊c̃. ¶ Mota pꝛimo ex tex. laicrʒ
poſſe ↄueniri coraʒ indice eccleſiaſtico ꝓ iĩinrijs cle
rico irrogatis ↄcor.c.cum olim.S.de iniur.⁊.c.cuʒ
ſit generale de fo.cõpe. ¶ Secundo nõ. ꝙ ꝓ iiur.
irrogatis clerico põt laicus excõicari non ergo eſt
excõicatuſ ipſo fẽo ſi iniuria eſt illara citra manuum
iniectionem de quo in. c.ſiquis ſuadẽte.xvij.q.iiij:
? intellige ꝙ põt excõicari ꝓ ininrijs.i.qꝛ nõ ſatis
facit uel non nult parere iuri cõnentus ſuꝑ iniurijſ.

nam directe non pot qͥs excõicari pro crimine vt in

.c.ſacro.de ſen excõi.⁊ nõ.xj.q.iij.epᷣi. ertio
nõ. ꝙ perſiſtens in excòicatione ꝑ biennium eſt ſn
ſpectus de hereſi.nã pᷣſumitur male ſentire de ſacra
mentis eccleſie cum non faciat nec facere poſſn ad
ꝙ fidelis qnilʒ tenetur ut in. c. oĩs.j.ti. ꝓximo Itẽ
pᷣſumitur male ſentire de ptᷣate eccleſie ex quo non
curat de eis excõieatione:? Iʒ hic dicatur de bieẽnio
tamen idem eſt ſᷣm Hoſti.æ alioſ de ãno ar.i.c.rur
ſus ⁊.c.quicũqʒ.xj.q.i j.? in.d.c.ois ⁊ bec tenemẽ
ti:qꝛ ad hoc quotidie ſolʒ alegari h.c. Et quid ope
retur hec ſuſpicio hereſiſ.]. ſubijciã. ¶ Quaꝛto no
ta non ſolum contennit excõicationem celebrãs ab
ſolutione non perita nel ingerens ſe coioni hoĩm vt
in. c. illud ⁊ in. c.ij:s. de cle.excõi.mi.ſed euiem cici
tur contemnere excõicationem qui longo tꝑe ab ea
abſolutioneʒ non petijt. Neem no., in penis in
ferẽdiſ ꝑ romanum põtificẽ deferẽdũ eſt nobilitati.
nam hic ppᷣ potuiſſet acrius ꝓcedere õᷣ iſiuʒ indicẽ
do ſibi purgationeʒ de hereſi nel eũ excõicãdo ſi eã
non pꝛaret iuẽ formam.c.excõicamus in. S.ꝗᷓ ãt ẽ
de hereti. ſed noluit deferꝛe nobilitati.non enim ðᷣbʒ
iudex maxime eccleſiaſticus indifferenter exercere ſe
neritatem cõtra omſ:qꝛ ut dicũt doc. ⁊ bñ ex hoc ſe

pe prodeũt ſcandala ⁊ ſciſmata quibus obniandum

eſt ar. in. c. nihil cũ ſcandalo.S. de pᷣſcuip. ¶ IJrem
nõ.ꝙ ex cõtẽptu excõcationis põt excõicatus puni
ri per eccleſiam puando eũ iure libi queſito in eccle
ſijs. Idem nõbiliter dicit Hoſti.ſi laici eſſent ſibi
obligati in debito pecuniario:ut ratione huius con
temptus poſſit eccleſia eos abſoluere ab illo debito
ar. in. c.pro humani de bomi. li.vj.⁊ in.c.cum ſecũ
dum leges de hereti. eodem libro. ¶ Ex quo ẽt in
fero ꝙ iudex eccleſiaſticus põt mulctare ⁊? tpalĩ᷑ pu

nire laicũ ꝑ inacit᷑ ꝑleuerãtẽ in excõicatione ⁊ ̊ mbfi

nõ. qqᷓ; enim non ſint uſu pnt m exerceri. Miri
mo collige ̊ penitus abſolutos ꝙ naſalli æ ſubditi
excõicatoꝝ ipſo fẽo abſqʒ alia ſnia ſunt abſoluti ab
oĩ obedientia dñi excõicati:q;diu dñs perſtiterit in
excõicatione.de quo in.c.inteꝛ.j.de ſen.excõi.⁊ ĩ.c.
qi multos xj. q. iij. ¶ In glo. in nerbo beretice
prauitatis in fi.Dic tamen ꝙ ant fuit qͥs excõica
tus pro contumatia ↄmiſſa in cã hereſis:⁊ tunc per
lapſum anni habetur pro heretico ⁊ poteſt puniri
ut hereticus:ut in.c.cum contumatia de hereti.li.
vj. Aut fuit excõicatus pro ↄtumacia ĩ alia cã ⁊ tc

de unoiato. M jm
o u uart: ni
ſole Na. Nws ſf
uelvomlrabne t i
geoes ces ſen nialo
je icuciczcſen
Auoiͦli denen tͤf
Pileſeld n nolitin
Pbrec bi oblinnipan

Weenlenistten
Syu monct depe

vtcilimum ccpani
e ponunmr in ſoo oia
Nr eu onieteqigy telunt
llanes deo e chich

Zlte

ltſümai.
tlophap
groerter

4

laſus te,

czwnidd gülin win

Publci oublich Gheſeſanſ

Ibecdiam ce hino
1ioſdeio ri
4costbet mnn
nidc Krquope
daioden dcdis
Gernsietbioidonn
eadl mi ſed enen d
en gollongo etbnn
achmen
i deſeidi t nobit.
s pecer ſndi
ai notcito ſ
töunus il 9 irs
vbſinnt nonenmn Etz
Aſffeene eretcge ſe
coc derdeſe
an andos Dnintl
0 ab. Dgien
is oteröltms pun
Pineſticveſchintck
Hynit hid in ſ
ſorn micnebolk in
poentb ohi⸗
niſitn
nwan
irmiun tipnli fn
,oioe
ii aecen. /
riiit hc

ſia ſomepon .

S
W

. ¶ De peni. ? ꝛemiſſ.

R ſteierit ꝑ ãnũ nel plus in excõicatione non tamen
hrꝓ couicto de hereſi ut nõ.in.d.c.cũ contumacia
ſed tm inſurgit ſuſpicio ᷓ eum de hereli:ut eſt tex.
nõ. hic ⁊ eſt hec ſupicio ꝓbabilis:æ non niolẽta ſʒ
Inno. qui dicit hanc ſuſpicionẽ nõ ſufficientem ad
condẽnandum eum de herelſi. ſed porerit ſibi indici
purg nio in q̃ſ defecerit hr̃p conuicto nt in.c.inter
in.fi.ð̊ de purga.canonica.æ in.d.c.excõicamꝰ.
In gl. in voo nobilitati in fi. Et dic ni nõ. in.d. c.
ea que.⁊ in.c.qui pacem alle.in glo. In gl. in
uerbo eccleſias. ibi nt interim eccleſie ei reſpondeꝛe
teneant᷑ ⁊c.uult ergo gl. ꝙ hic eccleſie non abſoluã
tur pure ab omni debito in quo tenerent᷑ iſti excõi
cato.ſed ad tps qᷓ; diu ꝑſtiterint in excõicatione.
rium ſentiũt hic doc.⁊ melins:nam in abſolutione
eccleſiaꝝ tex.oquitur ſimpliciter: unð dicit ſa abſol
uentes ⁊c. ſed reſpectu naſalloꝝ apponitur 1ps. naʒ
qꝛ cõtẽnẽdo excõicationẽ:vr̃ ↄtẽneꝛe claues eccleſie
ideo equũ fuit ut oẽs eccleſie pure abſoluerẽinꝛ ab

eius debito. Sed reſpectu uaſalloꝝ iſta eſt quedam

denunciatio. non eniʒ tenẽtur uaſalli obedire excõi
cato uel ſecũ cõicare: etiam expectato biẽnio nel an
no.ut.xv.q.vi.nos ſcoꝝ.=.c.iuratos:⁊ plꝰ dico ꝙ
eccleſia potuiſſet ẽt pure ⁊ in perpetuũ ĩ penã abſol
nere oẽs fideles ſeu naſalloſ a fidelirate huins ſicut
ꝓot᷑ delictũ qn qʒ cõfiſcat oĩa bona laici nt in.c.ita
quoꝛũdã de iude.⁊. c.cũ fm leges.⁊.c.pꝛo humani
Palle.ſeꝗ hͥ papa noluit ita ſeuere pꝛocedere q iſtuz
. 5 tex. ibi nobilitati parcere. Abbas.

De penitentijs ⁊ remiſſionibus. Hica.

¶ Sapꝛa niſam eſt de penis que imponuntu: ĩ fo
ro iu diciali:nunc cõpetenti oꝛdine ſubnectii.de his
que iponunmꝛ in foꝛo pniali:ueꝝ qꝛ huiuſmodi pe
ne ſeu penitẽtie qnqʒ relenant ꝑ indulgẽtias ſen re
miſſiones:ideo hic ſubijcit ð remiſſiombus.

Anifeſta. Brene eſt ? pe⸗

alia ueꝛba poteſt
ſic ſũmaꝛi. ODro manifeſio pec
cato pñia publica iponi dʒ. hoc. d.
caſus ⁊c. 5. pꝛio ex tex. ꝙ eccleſia põt cõpeller
peccatoꝛẽ ad agẽdum penitentiam:⁊ ſi peccatuʒ eſt
publicũ publica dʒ eſſe ſatiſfactio:ut ceteri metũ ha
beant ⁊? aꝛceantuꝛ a ſimilibus tex.eſt in.c.plurimos
lxxxij.di.ð defendentes enoꝛcẽ pꝛopꝛium. unde alibi
dicit canon. publice peccantem publice argne. xlv.
di.ſi ilud. ¶ Ex qno infeꝛtuꝛ ꝙ cum qualitate pec
catum eſt pꝛoductum ad eſſe cum eadẽ per peniten
tiam abolendum eſt:unde hoc.c.cõqueꝛitur nut dica
mus ꝙ peccata manifeſta debent manifeſte coꝛrigi
occulia vVo occulie. Et boc ultio caſu intellige illud
euãgelicũ:ſi peccauerit in te frater tnus nade æ coꝛ
rige eũ int᷑ ie ⁊ ipſũ ſolũ ij.q.i.ſi peccauerit ? nõ.ĩ
c.nouit g. de iudi. Sed op. tex. hic tex. nõ vr
facere ad ri.qꝛ hic loquit de pnꝛgatione ut pʒ in fi.
ſol.non loquitur hic de puꝛgatione innocentie ꝓnt
ti. de puꝛga.ca. ſed intelligituꝛ de purgatione culpe

que fit per ſatiſſactionem condignam. ¶ In glo.

.

in fi. nõ. ergo ex glo. et ex inribns alle. in ea qp qre
dã penitẽtia eſt publica nõ tamen ſ olemnis. qdã ne
ro dicituꝛ ſolẽnis.et ſcienduʒ ꝙ oiſ ſolẽnis.ẽ publi
ca ſed non ois publica eſt ſolemnis. Solemnis diei
tur illa de qua hẽ.l. diſ in capite: et illa nõ iponimr
niſi pro delicto enoꝛmi et ſcandeliʒanti totã nꝛbem
xxvi.q.vi.c.fi.et nõ in dicto.c.in capite. Mublica
nero ẽ illa que impnnituꝛ in publico ſine ſolemnita
te de qᷓ habetur ĩ dicto c.ĩ capite ⁊ hec ipõitur ſiue
deliciuʒ ſit graue ſiue ſit leue ut bic in gl Mũquid
autem publica uel ſolemnilſ ſit indicenda cleꝛico. dic
melius nt nõ.in.c.preſbyteꝛ.xxviij.diſ.ei benꝰ tex.
cũ gl.i.c. queſituʒ.j.eo.⁊ dic nt ibi dẽᷓ. Abbas.
/ ot
Bi preſoyteꝛum. Eot
tiam occidentis preſyteꝝ caſus er ceteꝛa.
(a ota primo ex tex. tres penas ſepeꝛatas iponẽ

deas interfectoribus ſacerdoinʒ. Mrima ẽ qꝛ cẽpel

luntur agere penitentiam xij annorũ:et ita ꝙ agekẽ
iſta penitentia per xij. annos ᷣm diſcretionem ſacer
dotis: utputa ieiunando aliquibus diebus in ſepti
m ina uel peꝛegrinando nel aliud opus licimm: et
penitentiam exercendo ad hoc quod nõ. in. c. accu
ſaſti. S. de accu et in.c.propoſuiſti et. c. preſyteꝛ. xxx
xvij. diſ. Secun da pena qꝛ debʒ priuari cingulo mi
litie. Ec poreſt iſte tex. intelligi dupliciteꝛ inquantum
dicit ouictus ⁊c.ut intelligat᷑ ↄuictꝰ.ſ. in foro cõten
tioſo:et tunc eccleſia prinabit eũ militia ¶ Ex quo
nõ ꝙ rõe delicti eccleſiaſtici põt eccleſia pꝛinaꝛe lai
cũ militia rẽpoꝛali. Ex quo infero ꝙ idẽ eſt de doc
coratu:ut quis poſſit priuari doctoꝛatu:ut non ha
beat illa n digniratem ar.in.l.ij. in. S. miles. fi ð his
qui no. infa.et in.l.gramaticos.C. de profeſſo.li.
xij.et nimiꝝ.nã ratione delicti eccleſia priuat quem
imperio:et dignitate regali.xv.q.vi.alius et in.c.
apoſtolice de ꝛe iudi.li.vi.et in.c.nenerabilem..de
elec. ¶ Secundo poteſt inteiligi.ſ.in foꝛo penitenti
ali nt intelligtt Inno. et ſecundum eum preſbyter
iniunget ſibi penitentiam ut debeat abſtinere a mili
tia et intendere penitentie ar. xxxiij. q.ij. admonere
et poſtet intelligi ſecundum eum iſtud nerbum laꝛge
pro quolibet negocio ſecnlari:ut abſtineat a meꝛci
monijs et ſimilibus ar.de pen. diſ.i.qualitas.tertia
pena qꝛ prinatur facultiate hẽdi matrimonium:nt
i penã ſui uitam ducat ſolitaꝛiã ⁊ ſic decedat ſine ſo
bole. ¶ Et aduerte ꝙ imponatur bec penitentia
non tñ tollit poteſtaſ indicis ſeculaꝛis quo min?poſ
ſit pcedeꝛe ò eũ ar.c.felicis de peni.l.vVi.⁊.xxiij.q.
v.ſũt quedã:nec ẽt tolli᷑ ptãs iudicis eccleſiaſtici qꝰ
minus poſſit ꝓcedeꝛe iudicialiteꝛ in foro ↄtentioſo
? alijs gꝛauioꝛibꝰ penis afficeꝛe aꝛ.in.c.cũ ſit gñaſe
de fo. cõpe.? in. c.felicis de pe.li.vVi.⁊.c. apoſiolice
de re iudi.e.li.¶ In glo.pꝛia ibi ſeptenmiſ peniten
tia.⁊ dic hoc eſſe oꝛdinariũ cũ ſacerdos ex cã põt
mirig aꝛe hanc penã ut i.c.ðs qui.j.eo.⁊ in.c.mẽſu
ram de pe.di.i.immo poſſet eſſe ranta ↄtritio pecca
toꝛis u fieri abſolutio ſine iniunctione alicuius pe
nitentie exteꝛioris ut nõ. de conſe. diſtin.iiij. baptiſ
mi nicẽ et ĩ dicto.c.mẽſurã:nã et ipſa maxia ↄtꝛitio
E maxia pena de peni.diſ.i.quẽ penitei qð tenemẽti

¶ Be penl. ꝛemilf.

E,ee Konſideratis cir
3 1 nificauit. cũſtantijs aꝛbitꝛa
ria penitẽtia indicenda eſt ei qui ſe deſen
dedo modũ exceſſit. h. d. primo ponitur petitio. fo
ꝓuiſio ibi qm.caſus ⁊c. ¶ Mota primo ex tex. ꝙ
licet qs faciat malũ ꝓpreꝛ bonum finẽ non iñ pec
catum excuſatur: iñ alleniari debet penitemtia ex ꝗ
finis eꝛat bonus licet modum exceſſerit. ¶ Secun
do nõ. ꝙ licitum eſt pugnaꝛe pꝛo libeꝛtate pꝛopria
etiã contra principẽ. 6 Teꝛiio nõ.ꝙ ſaceꝛdos nõ
dʒ eſſe auſterus in iponẽda penitentia: debet enim
taleʒ imponeꝛe penitẽtiã qualeʒ pꝛeſumat poſſe pec
catoꝛẽ ꝑageꝛe:nec debet peccatoꝛẽ adduceꝛe ad pe
riculum deſpeꝛationis.? dicit Hoſtien. nõbile vbũ
in ſũma huiꝰ ti.ꝙ ſi peccatoꝛ nõ ualet ageꝛe penitẽ
tiam quã imponit ſaceꝛdos tñ cõtritus ẽ ð peccato
ſuo: tunc debʒ ſaceꝛdos eum abſolueꝛe cum leůi
penitẽtia: æ etiã ſine aliqua penitentia: ſi ille diccꝛet
ſe non poſſe ageꝛe penitentiam. Matio quia ſi non
aget hic penitentiã. luet illa peccata in purgatorio:
nam penitentia que pagit᷑ hic tollit peꝛagendam in
purgatorio:⁊ ſi bic nõ ꝑficitur ꝑficiet᷑ ibi.xxv.diſ:
qlis æ qd nõ. in. c. ij. S. de ꝛap. ⁊. xxiij. q.v. quid gꝰ.
Bopo. coma tex. ⁊æ uidetur ꝙ ex parte iſtius no
bilis bellum fuit oĩo ininſtuʒ: qꝛ ꝛeſiſtebat imꝑatori
cui quilibet obedire tener̃.viij.diſ.quo iuꝛe ⁊ in.c.
folite de maio.⁊ obe.eſt enim dñs mundi.l.depꝛeca
tio. ff. ad.l.rho. de iac. æ in.l.bene a ʒenone. C. de
quadri.pꝛeſcrip. So.dicunt Moſt.⸗ Jo. an. ꝙ iſte
licite ꝛeſiſtebat imꝑatori ꝓ deuotiõe eccleſie. nã nõ
tenetur quis obedire imꝑatori ↄtra eccleſiam e 5
iuſtitiã. xi.q.iij.iulianꝰ ⁊.c.ſi dñs.nam qniliber prin
ceps debet eſſe aduocatus ⁊ ꝓtector eccleſie.xxiij.
2 . V. princeps 2. c. ꝛegum. JItem pugnabat ꝓ libeꝛ
tate ſua. quia foꝛte impeꝛatoꝛ iinſte uolebat enʒ cap
iuare ꝓ boc cle. poſtoꝛalis de ꝛe indi. Serudo
queꝛo qꝛ hic papa dicit iſtum archiepm debeꝛe im
poneꝛe penitennã fᷣm ꝙ ſibi uiſum fuerit ⁊c. nũqͥd
poſſit ad uoluntatem ſu am penitentiam impone:ꝛe.
dic ꝙ non:ſed debet faceꝛe ſicut diſcꝛetus nir. nam
y boc vᷣbum ſi nibi viſum fuerit ⁊c.non dat᷑ libeꝛa
poteſtas:ſed denotat̃ boni niri arbitrium ut nõr.
glo. in. c.ij.de coꝛpoꝛe nitia.⸗ Inno. in. c. cum infe
rioꝛ de ma. ⁊ obe. Mar. in.l.ſi ſic legatum. ff. de le
ga. i. ? vᷣ tex.nõ.in.l.fidecõmiſſa. ff.de fideicõ.lib.
æ hoc nõ. quia facit ad ſtatuia ? ad multaſ alias diſ
poſitiões. n glo. in. V. eccleſie deuotione in fi.
foꝛte eim ſᷣm hoſti.inteꝛſecit quos conſeꝛnare tene
tur nel poreꝛat: uel deſtruxit domos innocentum: uł
cõdẽnauit non dãnificantes.nam in ipſo conflictun
aaro ſeꝛuatur modus. licet eꝛgo ageꝛet ꝛem licitam:
tamẽ quia exceſſit modum debet penitentiam ager̃:
ſic ⁊ in foꝛo iudiciali punitur qui ſe defendendo ex
ceſſit modum:ut in.c.olim.el prio de ꝛeſti.ſpolia.l.
ſciẽtiã. F. qui cũ aliteꝛ. ff. ad.l.acquil.⁊ plene nõ.i.l.
i. C. uñ ni ? in dicto.c.oliʒ. Itẽ ſi iſte ñ ʒexceſſiſſet
modũ adhuc ꝑꝑ ꝛemoꝛſuʒ ↄſciẽtie quẽ hẽbat debe

bat ſibi iniũgi penitẽtiã.ar.in.c.ꝑ mas el.ij.oõ.de ſi

mo. ? qꝛ bona ꝝ mẽtiũ ẽ timeꝛe cnlpã vbi culpa mi
nime ꝛcꝑitur. V. di. ad eius ueꝛsn. Abbas.

B od autem Indulgetie que

conceduntuꝛ per

prij indices h̊ concedant hoc dicit. In prima poni
tur conſultatio. in ſecunda rnſio.ibi hoc nolumus.
caſus ⁊c. Mõ primo ex tex. duos caſus in quibus
licite conceduntur remiſſiones ſeu indulgentie uide
licet ad dedicationes eccleſiarum nam quando eccle
ſia qlibet conſecratur ſolet epus cõſecrans cõceder
certa tpᷣa indulgentiarum intrantibus illã eccleſiam
ſen porrigentibns aliqdᷣ auxilium nel ſubſidium nel
quid ſimile. Seenane caſus pro edificatione
pontium:ex quo collige ꝙ conſtructio ac edificatio
pontium eſt actus pins: quod intellige quando põſ
fit ſen eff citur in aliquo loco peꝛiculoſo ubi peregꝛi
ni ⁊ pauperes ſepe patiebantur mortis periculum i
tranſitu pro h facit.l.ad inſtructiones. C. ð ſa. ſãc.
eccle. z.l.ad portus. E. de. ope. publi.? idem dicen
dum in alijs actibus pijſ de qꝰ in. c.cum ex eo ⁊.c.

nzo. j e. ti. ¶ Secũdo nõ. ꝙ forus penitẽtialł ĩ mul

tis regulat᷑ ad limites fori ↄtẽtioſi.ſiẽ enĩ ĩ foro cõ
tẽtioſo nõ põt qͥs abſolui nel ligari a nõ ſuo indice
ita ĩ foro penitẽriali. ¶ Er ex hoc ⁊ ex tex.nõ. ꝙ in
foro penitentiali nõ põt etiam laicus prorogare iu
riſditionem non ſui iudicis Et ex hoc infero 2 ex
generaliter tex. ꝙ lʒ quis ↄfireat᷑ proprio ſacerdoti
ſemel in anno:non iñ alijs uicibus in eodem anno
ꝓfiteri dʒ alieno ſacerdoti ſine licẽtia propꝛij ſacer
doris:qꝛ ab alieno indice non poteſt quis ſolni nel
ligari:⁊ ſic intellige.c.omiĩſ..eo.lʒ enim quilʒ ſacer
dos duz ordinarur recipiat ptatem ligandi uel ab
ſoluendi:habet tamen illam in habimn:æ non aciu:
qꝛ niſi hẽat ſubditos illaʒ exercere non poteſt:ut di
cit tex.xvj.q.i.in.S.ecce.facit in ar l.obſeruare in
fi. ff. de off proconſuł.=. c.pnti de offi.ordi.u.vVj.=
hoc tene:qꝛ eſt de mente doc.licet aliqui theologi
teneãt cõtrarium. ¶ Ntem nõ. ꝙ in foro penitẽtis
li non ſortitur quis ſoꝝ ex aciu cõmiſſo ifra limites

aliene prochie. enim ifra ꝑrochiam alieni epi ↄceꝰ
dentis indu'gentiam exerceant actuʒ ꝑꝑ quẽ cõcedi

tur indulgentia:non tñ ꝑꝑ boc gaudeo indulgen ia
Igem ſi delinquo infra limites aliene paꝛochie nõ
en m per hoc teneor confiteri pᷣſbytero aliene paro
chie:ut eſt glo.nõ.xvj.q.i.placnit el primo dixi in
.c.i.de rap.⁊ optime facit iſte tex.nam ſicut ex acma
permiſſo ⁊æ meritorio non ſubijcior iuriſditioni alte
rius in foro penitẽtie fortius nec in actu danato.
Et ex h̊ ⁊ ex tex.etiam nõ qð nõ põt etiam laicꝰ ſe
fubijcere iuriſditioni alterius.licʒ aliud ſit in foro
iudiciali:de quo in.l.i.ff.de offi.ꝓcõſuł.⁊ i.c.roma
na de fo. Spe.li. vi.et ĩ.c.ꝑ uenerabilẽ ꝗ fi.ſint legi.
Vlcimo nõ ꝙ idulgẽtie cõceſſe ab alienis epis
pñt ꝓdeſſe nõ ſubditis:ſi ꝓprij indices h̊ conceſſe
rint:⁊ iõ tutiſſimũ ẽ ⁊? ualð expediẽs ut nolẽs ꝑegri
nari ⁊ niſitare loca pia hẽat licentiã a ꝓpꝛio indice
2 graʒ pcipiendi de alienis idulgẽtijs.ᷣ m intelligo
de indulgentijs cõceſſis ab alio q; a papa. nam ꝛeſ
pectu pape quiʒ ẽ ſubditꝰ.c.cũcia ꝑ mũduʒ ⁊.c.peꝛ
principaleʒ.ix.q.iij. Vnde in gaudẽdis indulgentijs
conceſſis peꝛ papam non fit difleꝛetia iteꝛ ſubditos

prelatos non ſubditis non proſunt niſiꝓ

4

mltlne i
munlzl n
nn Ng,
im ic /
ll
onn lenlin
da ioin
h ltſtl

ltemmun ghenn
netigto 14 giun, 1
õ
pſrehfan dü niſ
msretügainen
becincaigenia pieſn
piätemNvenſdthy
Prcoſceclrve aivs⸗
non et neceſſnia icenti⸗

hibeif nnſan
coss ui ſegnif Gof..

cot e ncu gene pv
lo N e o an mni⸗
ſichcñreo ſee Nn.
Ueſingunis pist nulis
Tümſancor oKemit ideen
cnb iher ninen
Nüfminina gonn ſmguini
relinenci ton nüdi,
Puntiuina Heop ln
1 niſeũ neccelavn
nuui Ioſüboni imen
lelt ichigari licſtcoica
iſnione mtj J
nnore on eſt nereſina

iin uſz grz i
i ſbi erue - pen
an n u zi⸗
iblgenting heſ nz
8 lenusb i⸗

uni n rn
zl nnſig pen
um integui
ennntd i
iineb n
lallgf wdß
m

igbno ttifin
Anoſ ej ihn
Amna noͤh die
rbereqa gin
nkins proreggtei
Liarbatffno 1 4
drüepieſanatoti
dedosin toden mnn
ſpeſinnpropii ſnre
non poreſ avisſoni de
eo. Renim ouig ſer
8t iaren igenei ve ed
min babimme pon genn
men tonpeuſtut ei
rirer ,chlnore in
fince orch .
Laa alopi theoogi
dchiniond aſtein
n Crido ra wues
Nochen eſich ee,

n ueng goni dtd

boc grceo ſcenir
nirs dere fenebl ſd
niiſeſato lorhan
Palſorno n/
ilerex mn ſunninn
cbicor inin le
s M 40 He.
gunan u 4
lg Ad ſrin ſoro⸗
e ziimnſg.
Neſe dieni i;
riiwales ohni 1
wpeces umdien
ſcemi i⸗
ig inr

olgeri
ige⸗ e

laican

(Me pemi emiſſ.

2 non ſubditos niſi indulgẽtia eſſet reſtricta ad ha
bitatoꝛes certi loci.qð m cõiter ſic non cõcedit᷑ ſed
generaliter. In glo. in uerbo ut pꝛoſint. Ex hac gl.
colligũtuꝛ quinqʒ opi.ciꝛca effectũ indulgentiaꝛum.
pꝛia ꝙ pꝛoſunt quo ad deũ ſed non quo ad eccleſiã
qꝛ nihilominus tenetur h̊ peccatoꝛ agere pñiam de
peccato.Hec opio dãnat᷑:qꝛ minuit pꝛinilegiũ ↄcel
ſum Metꝛo ⁊ eccleſie cui data fuit poteſtas ligãdi
reſpectu celi ⁊ terꝛe.xxiiij.q.i.qdᷣcũqʒ. Itẽ uẽ tex.
hanc opi.i.c.cũ ex eo.j.eo.ubi qr̃᷑ ꝙ ꝑ idulgẽtiã ſa
tiſſactio pnialis eneruat. ¶ Secunda opi.nut ꝓſint
indulgentie quo ad pniam h̊ iniunctã ex ſuperhabũ
dãti ⁊ ad cauteã. Hec opi.nimis uilificat claues ec
cleſie fᷣn Jo. an. zæ parũ pꝛodeſſent indulgentie.
Teꝛtia opi.ut pꝛoſint quo ad deum ⁊z quo ad eccle
ſiam.ſed cõcedẽs onerat ſe ad ſanſfaciendũ ꝓ illo
ieiunijs æ oꝛõnibus. Cõtꝛa hanc opi.facit:qꝛ conce
des hoc non intendit. immo qnqʒ; iſta ſunt modica
meꝛita cõcedẽtis ut ſibi non ſoli ſufficiant. unde cõi
caꝛe alijs non intendit uarta opi.eſt ꝙ nalent
in puꝛga oꝛio reſpectu penitẽtie h̊ͥ neglecte. Sʒ hec
opi.remunerat negligentiã.¶ Altima opi. nt pro
ſint etiã quo ad pniam h̊ iniũctã dũmodo ꝓprius
ſaceꝛdos qui indulſit pñiaʒ hoc ↄcedat:ur poſſit cõ
penſare pniam cũ indulgẽtia:alias ſecus. Hec opi.
nimis reſtugit prãtem ⁊ effectũ indulgentiaꝝ. nã cũ
hec indulgen ia ꝓficiſcatur ex theſauro eccleſie cuiꝰ
ptãtem diſpenſãdi hʒ papa:dʒ ꝓdeſſe quibꝰ ipſe pa
pa concedit: uel alius pꝛelatꝰ ad hoc hñs prãteʒ:uñ
non eſt neceſſaꝛia licentia ſacerdotis:lʒ ſui cõſiliũ uit
habeat᷑ licentia. lcra glo. dat᷑ æ alia opi.que nẽ
cõis quã ſequũ Gof. Moſti.? Jo.an.æ cõiteꝛ alij
doc. ꝙ iſte indulgẽtie pꝛoſunt pꝛout nerba ſonãt:et
quo ad deũ ⁊? quo ad pniam h̊ iniũctã:pꝛo hoc tex.
in. d. c. cũ ex eo.j. e. Ham ſcire debes ꝙ ex cffulio
ne ſanguinis xpi:æ multis meritis martirum ⁊ alio
rum ſanctoꝝ ↄſtitui iheſaurus eccleſie cuins piãteʒ
bʒ uicariꝰ xpi: æ claudit ⁊ aperit cui nult z qñ vult.
nã minima gutta ſanguinis xpi fuiſſet ſufficiens ad
redimendã totũ müdũ. ¶ Nié martires fuerũt hic
puniti ultra qᷓ; eoꝝ delicta merueꝛũt: unde eoꝝ meꝛi
ta remãſeꝛũt in eccleſia unli: qꝛ ſicut nullũ malũ iꝑn
nitũ:ita nullũ bonũ irremuneratũ. Ille ergo qui cõ
cedit idulgẽtiã itẽditcõicaꝛe illa bona irremunerata
opẽſatione quadã. In hac ergo cõicatione z cõpẽ
ſatione non eſt neceſſaria pᷣſbyteri licenta. Conſiliũ
tñ dat᷑ ut quiſqʒ agat h̊ͥ pniaʒ iniunctã.⁊ has indul
gentias ſibi reſeruet ꝓ peccatis de quibꝰ nõ egit ꝑ
fectã pniam. Si tm uuli hãc pniaʒ h iniũciã eneꝛua
re ꝑ bas indulgentias bñ põt. Dicebãt tũ quidem
ut refert Inno. ꝙ ſex requirũĩ indulgetie ꝓſint pꝰ
requirit̃᷑ ptãs ĩ ↄcedẽte.aꝰrequirit᷑ neceſſitas loci ſen

pſone ut ꝑſona nõ poſſit pniam agere.ʒꝰ requiritnꝛ

deuotio Quarto ſtatꝰ ipſiꝰ penitenns:ut ſit comiri
tus de peccato. Quiĩto requirit diſcretio:ut im do
net ꝓ ꝙto nolet ageꝛe illã pniam iniunctam. Sexio
requirit᷑ inſta ipſius extimatio:ut iuſte extimet quã
titaté boui qð facturus eſt ſm pniam ſibi iniunctã.
Hec oĩa non uidentur mipi neceſſaria. Quid eniʒ
quãdo eps ex ſola intereſſentia ĩ diuinis cõcedit.xl.

dies indulgentiarũ naʒ certe ibi nõ adeſt necitas in
perſona nec iuſta eſtimatio qꝛ modicũ tpᷣs ibi occu
pat reſpectu.xl. dierũ. Iẽ ſi tenerur tin donare pꝛo
ïto nollet penitentiã agere eẽt potius quedã ↄtũa
cia pene quam aliqua gratioſa conceſſio. Item cuʒz
ut. S. dixi h̊ cõmunicant᷑ bõa inemuneꝛata.eꝛgo hoc
peccatũ reſpectu ipſiꝰ peccatoris nõ.ẽ ſufficient pu
nitũ:ſʒ ĩtelligitur punitũ niꝛtute illiaſ cõpẽſationis.

Bod quidam. Mon eſt ne

re penitens
qui peccandi animum non deponit:tamẽ
recipitur eius ↄfeſſio.h.d.uel ſic. Mon eſt reſpuen
da ↄfeſſio nõ nalentis abſtineꝛe a peccato:ſʒ dʒ reci
pi er ſibi exhiberi pronidum conſiliũ.h.d.pꝰ ponit᷑
cõſultatio.fo ꝛeſpõſio.ibi cõſultatõi.Caſus ⁊c̃.
Möõ. po ex tex. ꝙ reglr ꝑſeuerãs in pecco nõ Teppel
lituꝛ a cõfeſſiõe.qñqʒ tm ↄ:ut i uſuraꝛio maniſeſto:
nt ĩ. c. qᷓꝙᷓ ð uſuriſ.li vi.tñ in vitate iʒ doc.excipiãt
illũ caſum nõ uidetuꝛ mihi recta exceptio:qꝛ ibi con
feſſio et abſolurio denegatur.cet h̊ tin abſolutio.naʒ
ad mitteꝛe ad ↄfeſſionẽ dʒ ſaceꝛdos quelibʒ:qꝛ foꝛte
dicet ſe nelle de cetero abſting. ſed abſolutionem nõ
ↄtrito non faciet. ꝛ. nõ. ꝙ vᷣa pnia requirit ĩ ho
mie ꝓpoſitũ nlterius nõ peccãdi.alias pnia non eſt
fructifera quo ad uitã eteꝛnam:qꝛ q;diu quis eſt in
peccato eſt hoſtis et inimicus deo.iõ nõ põt mereri
uitam eternam:nec agere ꝑfectam pniam. de pe.di.
iij. c. ſunt pluꝛeſ. Aia ni pen tenninn iiungen
dam eriaʒ non habenti ꝓpoſitũ abſtinẽdi a pcco:qꝛ
lIʒ non ꝓſit quo ad uitam eteꝛnam:exquo non eſt in
caꝛitate: ꝓdeſt tamen quo ad multa alia.de qbus in
glo.i.et ſuper ea dicam. ¶ Et nõ ꝙ tali ↄſulenduʒ

eſt ut ſepe ↄfiteatuꝛ:ut in fi.lr̃e.qꝛ ex fꝛeqenti ↄfeſſi
onefacilias reſipiſcit deraier⸗Aeed quero:nun
quid abſolutio ſit iſti iungenda. Ooc.⁊ bene dicũt

ꝙ non. nam iſte tex. dicit ꝙ cõſilium eſt tali exhiben
dum ergo nõ abſolutio¶Irẽ deficiẽs ĩ uno facio

eſt oĩium reus:ut in.c.defleat. de re.iuris.unð nõ
poteſt abſolui ab ullo cum nõ ſit in caritate.¶ In
glo.i.ibi cũ de alio crimie penitentiam egerit.et ſic
ocluditur ꝙ ualet pnia acta in ſtatu geẽe.hic glo. ur̃
uelle ꝙ pnia ꝑacta de nno pcco per exiſtenteʒ et pſe
nerantem in alio peccato ꝓdeſt cuʒ ð alio crimie pe
nitentiã egeꝛit.et ſic cõcludit ꝙ nalʒ penitẽtia acta ĩ
ſtatu non gꝛatie:et ꝓdeꝛit aduẽiente ſtatu gꝛe. Et ʒ
Hᷣ ſimpliciter doc.trãſeant cũ gl.iñ Aꝛchi: ð pe.di.
iij. in fi dicit cõit᷑ teneri ꝙ nec ſatiſfactio nec confeſ
ſio naleat in ſtatu non gre:qꝛ cũ quis ſit.ex charita
tem ⁊ inimicus dei nõ põt digne ſatiſfaceꝛe.ideo cõ
cludit ꝙ adueniẽte gꝛatia debʒ iteꝝ confiteri ⁊ iteꝛũ
ſatiſfaceꝛe.i Muto tñ ꝙ ſi non naleat in totum illa
pñia:minoꝛ tñ nũc imponetur:qꝛ ut ſequitur in gl.
bona acta i peccato moꝛtali aliqualiter proſunt. il
Et in fi.glo.nõ. glo.ſingulariter ex qua habes tres
effectꝰ bonoꝝ qᷓ qs agit in pcco moꝛtali. Ey gl. ad
duntur etiã duo alij effectꝰ: qꝛ demõ nõ het tatã po
teſtarẽ in pccoꝛe aliqñ bona operãte ſicut in coꝛpor
oĩo ſubdito peccatis ⁊ omni bono uacuo.unð legi
in dyalogo:? eſt tex.cũ glo.ð conſe.di.iiij.c.poſtea
3 .

¶ De peni. remif.

fignatur demonem dixiſſe de iudeo. inueni nas uis
cuum ſed ſignatũ: ira ꝙ pꝛopteꝛ illud bonũ deſiſtit
a ppoſito nocẽdi. Itẽ nalent hec bona quo ad aſ
ſuefactionẽ:quia cum homo aſſuefacit ſe ad bonuʒ
de facili mutat᷑ animi pꝛauitas:⁊ facilius pſeueꝛat iĩ
bono ſicut ecõtꝛa de facili aſſuefactus ad malnʒ: nõ
põt ꝑageꝛe bonũ.hinc ſcri dicit. facies meꝛetri
cis facta eſt tibi 1Et predicta iducnntur ad. q.
quotidianã:nũqnid clericꝰ exñs ĩ pcco moꝛtali meꝛe
atur dicẽdo officiũ. Et ↄcło abbatis ? Jo. and. eſt
ꝙ ꝓ deſt diceꝛe officium ad penam euitandaʒ. nam
nt oʒ ex pdictis bona ꝗᷓ qs agit in hoc ſccło qanʒ ꝓ
ſunt ad nitam et᷑nã qnqʒ quo ad penã enitandam.
Mun ſiquis eſt in ſtatn gẽe tunc bona pꝛoſunt q
ad nitam ereꝛnã. ſi e gr̃am:tunc quo ad penam eui
tandam. Ant eꝛgo clericus dicit hoꝛas ſuas in ſia
iu ge: æ tunc ꝓdeſt ſibi quo ad uitam eternam. ant
eſt e gamn: æ tunc ꝓdeſt ſibi qno ad penã euitadã
quia ſi non diceꝛet officinm tunc puniret᷑. ⁊ idẽ diẽ
in oĩbus alijs pceptis affirmatinis. nt honoꝛa pꝛem
2c. dilige pꝛoximũ ⁊c̃. Si enim qnis adimpleꝛet hec
pꝛecepta in ſtatu gr̃e ꝓſunt ad nitam etemam ꝓme
rendam. Si ey gẽam ꝓſunt ad penã emtandam.
J cet Oni ex penitẽnaa dʒ cena die
vin pane ⁊ aqua ieiuna?: põt de
ficiente pane alijs cibarijs uti.h̊.d. pꝛimo
ponit dictũ. o eius detminationẽ. ibi diſcꝛetiõi ⁊c̃ů.
Caſus 7c. Mõ pꝰ ex tex. ſaceꝛdotẽ poſſe iniungẽ
pniaʒ ieinnãdi ceꝛtis diebus in pane et aqua.hec e⸗
go· pnia a iure ẽ opobata Us. nõ ꝙ non nalens
adimpleꝛe pniaʒ ſibi iniunctã: põt illam cõmutare et
ageꝛe put põt ¶ 5 nõ ꝙ obligatus ad ieiunãduʒ
in pane = aqua non põr uti alio cibo niſi ex cauſa.
Se queꝛo:qꝛ tex.loqui h̊ in penitẽria iniũcta:
qnid de ieiunio ad qð quis ſe obligauit ex noto.
Idem eſt dicendum ſᷣm doc.⁊ bene:ut ꝓpi caꝛctiã
panis poſſit mii alijs cibarijs eniã carnibus ſi alia
cibaria deſant. ac ſi ꝓpteꝛ infirmitatẽ impediar

ur iu. c. cõſil ũ. . de obſe. iein ¶ Zec qꝛo nũquid e

hanc ↄmutationem poſſit quis ꝓpria anctoritate ſi
bi faceꝛe. Inn. ꝙ nõ niſi deſit ſuꝑioꝛ Olc̃ iñ hoſt.
ꝙ hoc caſu quo ſuꝑioꝛ baberi nõ põt dʒ poſtea ꝙᷓ;
citius põt adire ſnꝑioꝛem: ut in c. ueneꝛabilem. ð. ð
elec. = in.c.eos de ſenten.excõi li.vj.
