ubi d ꝙ dignitatis epalis ẽ cognoſceꝛe de cãis ma
trionialibus.⁊ ſic nu lus pᷣlatus citra epʒ põt de in
re cõi hoc attẽptare niſi iuuet᷑ iure ſpali. ¶ In gl.
in v.coꝛã te.ibi ſpãle in mꝛimonio.⁊ hec ſo.plʒ. naʒ
ſi ſnia nõ trãſir in rẽ iudicatã.ut i.c.tenoꝛ ⁊.c.latoꝛ.
de re iu di.foꝛtius poſt publicationẽ ſelã pñi ꝓduci
teſtes.?⁊ hanc mãm plene expiicaui in.c.iurauit.de ꝓ
batio. ⁊ nõ.in.c.cum in tua. ⁊ in.c.ſeꝛies de teſti.
¶ In glo. in neꝛ. quarto gradu ibi diſpẽſatiue. hec
ſolu. diuinat. idem dicendum ? melius ꝙ in antiqua
decꝛetali dicebatur de. v. vi. z. Vij. ſed mentio alio
rum gra duun fuit deciſa pꝛopteꝛ.c. non debet ifra
0.ubi pꝛobibitio fuit reſtricta ad quartum gradũ.

¶ He conlang. 7 aſti

Affinitas ſupueniens

Bp er eo. de qua ſaltim conſtat
tamamm ſoluit ſponſalia de r⸗

diuiſio. Fa ibi inquiſiõi. ¶ W primo ſponſa de fu
tuꝛo poſſe repetere ſponſũ nt cogat mꝛimomũ pheꝛ
iux ꝓ niſſiõem ſuã. nã ſponſalia ſum futnraruʒ nup
tiarum ꝓmiſſio. xxx. q. v. nr̃ates. 7.l.i.ff. de ſpõ. qð

aũt pmittit᷑ neceſſe ẽ adiplẽi S. de pac. c.i. ij. .iij.
C WMö

⁊ ið dic ĩ ſponſo.facit.c.pterea.el.i.de ſpõ.
fo ꝙ allegãs turpitudineʒ ꝓpᷣiã audit ex qua vſaĩ
piculum aĩe ad idẽ c. ptea. el.ij. S. de ſpõ. ¶ rõ
ꝙ ſola fama ꝓbat impedimẽtũ matrimonij. 7 lʒ iſte
tex. loquat᷑ ĩ affinirate ideʒ dicas in quolʒ alio impe
dimto:qꝛ ubi eſt eadẽ rõ eadem dʒ e iuris diſpõ.i
c. cũ dilecra de cõfir uti ulł iuti. æ ſic hẽs bic caſum
ĩ quo fama fac plenã ꝓbatiõem:⁊ hoc 15 q2 agitur
de modico p̃indicio. æ nt ĩ dubio euiet peꝛculum
aie Et ex his infeꝛo ꝙ ĩ cauſis modici pindicij fa
ma fac plenã ꝓbatõcʒ maxie ſi ex hoc euitat̃ picuiũ
aiaxꝝ. æ uide qðᷣ dico ĩ. c. neniẽs.el.i S.qe teſt. ſecus
ubi ageꝛet̃᷑ de magno piudicio. vñ ſi mr moniũ bic
fui ᷓ; Sciũ ſola fama iĩipedimen nõ ſuffeciſſʒ ut in. c.
ſi luo. xxxv. q. Vi. Bn mlo ij fi.nõ ex hac glo.
qꝙ; iuramẽtũ nõ ſit ðᷣ ſubſtatia mrimen j ul ſpõſa
lioꝝ.tñ addit foꝛtiꝰ uincnlũ. ꝓ h.c.fi.de fo. pe.li.
vVi ⁊ uide qð dixi ĩ.c.pe.de iureiurã. n gle. in
H ma feſtũ ĩ fi adueꝛte qꝛ gl.ſentit ꝙ maifeſtũ h ca
pir notorio qſi nõ ſufficiat ĩpedimẽtũ ec maifeſtũ
ſed ceꝛe glo.nõ bn loqui: qꝛ maifeſtũ in plus ſe bʒ
q; fama. ut nõ.i. c. ur̃a ð coba.cle.? mulie. maxime
ꝑ Jo. an æ JYo. cal ſed fama p ſe ſufficit nt hic g
er manifeſtum ⁊? iõ ñ impꝛopriãdo lr̃aʒ tex. bic pꝛo
bat ꝙ in plus ſe hẽt maifeſtum. q; fama.qð nõ et
dic ut nõ.in.d.c.ur̃ ¶ En glo.fi.ibi plus fac fama
nõ multũ iſtã glo.⁊ idẽ nd.glo.iiij.q.iij.O.itẽ pope
ſʒ cene nõ puto glo.illã nerũ diceꝛe.⁊ eꝛꝛoꝛ oritur
ex ĩtellectu illiꝰ. c pteꝛea.nã ut dixi i.c.ſuꝑ eo.S.ti.
ꝓri.i.c.ptet᷑ea.nõ fuit ille tex.oĩo integeꝛ: tũ qꝛ alle
gabat turpitudinẽ ſuaʒ: tũ euia nõ deponebar i foꝛ
ma teſtionij nec uolebat nomẽ ſuũ publicari:⁊ ſic ñ
inrauit in pñtia ꝑtis ſiẽ fieri dʒ: vt i. c. ij de teſii g
nõ male ille tex: allar ꝑ iſtas gl vñ cꝛedo ꝙ cqʒ nni
us teſtis iregri de vitate maioꝛe fidem faciat ́; fa
ma qð pʒ ex eo qꝛ ĩ oĩ cã et criali duo teſtes ſuffici
unt.ſʒ nõ ſic unus teſtis cũ fama: ⁊ ſic fama nõ ſem
peꝛ hʒ uim uniꝰ teſtis. de quo nide qð nõ. bar. i. .
8 moꝛe i. F. toꝛmeta. ff. ð qſti. ꝑ tex. iũcta gl. i. c. tã
lẽis ð teſt.? qð dixi ĩ.d.c.ueniẽs.⁊.d.c.ſuꝑ eo.
„Si diſpẽſatur
Bod dilecto:nm aliauivus
ut poſſit Zbeꝛe i ceꝛo gꝛadu al ꝓbibito
requirit᷑ ꝙ uteꝛaʒ pbenũ ioto gradu diſtet a ſiipite
pſertiʒ ſi hoc hẽt cõſuetudo als ſumat᷑ ſine dictie ne

pᷣſern.nr j. declarabo.pꝰ ponit caſuʒ. fo allai et
S.ibi qð vr.ʒꝰ ruũdet ibi nos itaqʒ C Mo p ꝛegn
I ĩ ↄputãdis gꝛadibꝰ int᷑ collatᷣales. nã cvoto gꝛa
du diſtat alteꝛ a ſtipite tãto oiſiar a quolibʒ deſccẽdè
tiũ ꝑ aliã lineã ab eo dẽe ſtipite.? ꝓcedit iſia regula
n collarales ſunt ĩ linea eqti. Si uero ſunt ĩ linea
lequali exẽplũ in fratre = filo alterins fratris : tunc

ↄputatio fit a remotioꝛi ut in.c.fi.j.eo.ubi plenius
dicerur ¶ fo nõ ꝙ ↄſuetudo mu tũ ualʒ i iteꝛptatio
ne idulgentiaꝝ.ſicut eiʒ ↄſuetudo ĩteꝛptat̃ lege.ut in
.c.cũ dilectus.de ↄſue.=.l.ſi de iteꝛptatione.ff.de le
gi. Eodẽ mõ ite: ptat᷑ puiegiũ ſeu idulgentiã ut hic
eſt caus nõ. ideʒ eadẽ rõe dicit Jo. an. in iteꝛpratõe
ſtaruti. eꝛat eiʒ ſtatutũ pa dſue ut in ſingulis quattuoꝛ

mſibus fieꝛet ↄcilium ſuꝑ male ablatis. fuit factum

cõcilium in fine q̃ttuoꝛ meſiuʒ:qrebat᷑ nũquid de de
cima die ſeqntis tpꝛis q̃ttuoꝛ mẽſiuʒ poſſit fieꝛi aliðᷣ
cõcilium.⁊ rñdit ipe ꝙ nõ ne cõtingeꝛet diffeꝛi con
ciliũ ꝑ ocro mẽles contra cõſuetudinem loci qii hẽ
bat ur unũ cõcilium nõ diſtaret ab alio ꝑ quattuoꝛ
menſes.facit quod nõ.in.c.in ſingulis de ſta.regu.
¶ S nõ ꝙ conſuemudo põt babiles inhabilitare ad
mr̃imoniũ. de quo dic ut dixi in. c.ſupeꝛ eo. S de co
gna.ſpi.⁊ aliquid dicaʒ.j.e.qꝛ circa. n glo. ij.
tene menti glo.ꝙ ſelus papa diſpenſat in gradibus
hbumana lege ꝓhibitis. Idem nõ.j. eo. c. qꝛ circa. =
tenet ſpe in ti. de lega.in. S.nunc oſtendenduʒ ueꝛ.
lxxv ⁊ iden Jo an. in addi. æ hodie uidet᷑ ſatis cla
ruʒ ꝑ.c.nõ 4qʒ.j.eo.ubi ponitur pꝛohibuio ↄcilij ge
neꝛalis. cõſtat aũt ꝙ nullus citra papam etiam ſi ſit
legatus de lateꝛe põt diſpenſare contra conciliuʒ ut
le.? nõ.in. c.dilectus ⁊ in.c.dilecto Sð ð̊ pꝛeben.⁊ ui
de glo.in. c.cuʒ dilecti de electio. ⁊ quod ibi qixi.
S. glo.in vV. uteꝛqʒ cõiungend pꝛo intelleciu
glo. oppo. bnficium pꝛicipis debet lanſſime iteꝛpꝛeia
ri. ut i iuribꝰ alle.in pꝛin. glo.ſed de iure eſt ꝙ quo
to gradu diſtat remotioꝛ a ſtipite tanto gradu æc̃.
ut gᷓ dictum eſt.eꝛgo iſta indu gẽtia legati non debe
bat ita ſtricte inteꝛptari.Glo.dat duasiſol.pꝛia ꝙ
ipe cõcedens põt inteꝛpᷣtari indulgentiã uit nult hec:
ſo.nõ eſt rõnabilis.qꝛ ſi hec ĩteꝛpꝛetatio nõ fuiſſa iu
ridica iſte rex.nõ poneꝛet ius.⁊ ſic nõ fuiſſz redacta
i hac ↄpilatiõe. lia ſo.ẽ ꝙ hꝰ fec papa ꝑꝑ con
ſuetudinẽ teꝛꝛe qi dicat ꝙ ceſſante ↄſuetudine papa
fuiſſet iteꝛpᷣiatus idulgentiã fm ius.ſʒ ↄſuetudo fuit
cã reſtringẽdi pᷣuilegiũ.⁊ hũc ĩtellectũ nõ.quẽ ſecvũ
tur hoſt. ? Jo. an. Inn ponit a iũ itellectum diceés
ꝙ pꝛuuilegiũ ò ius cõe cũ ſit odioſuʒ dʒ ſtricte ĩitelli
gi ſʒ pꝛiuilegiũ nõ ſic odioſuʒ dʒ latiſſime ĩte:pᷣtari.
7 de tali loquũtur Sꝛia. hoc dẽʒ Inn. eſt neꝛiſſimuʒ
in ſe. æ ſolet quotidie ad h allegari iſte tex.ſʒ allego
tex magis aptũ in.c.i.?. ij. de fi.pſ.lib.vi.uide glo.
de offi. oꝛ. in. c. oꝛdinarij ? ple ꝑ Jo. an. in. c olim.
de vᷣ.ſig ? ꝑ ba .in.l.fi.ff.de ↄſti. pᷣn. Sʒ qꝰ ad iſiũ
tex. nõ plʒ mibi dẽm Inno.qꝛ lʒ diſpẽſatio ſii ſtricti
iuris: tñ dʒ reciꝑe ĩteꝛptationẽ a inre cõi ex quo lo
qui in mateꝛa iuris.facit.c.ad audienti.de deci.et
.c. in his de priui. nã ⁊ ſtatuta Iʒ ſint odioſa capiũt
nibilominꝰ int᷑petratiõeʒ a iure.ut nõ Inn. i. c. ca
ð rp.⁊ bar.in.:. ocs populi.ff. ð iuſti.? iu.? q hoc
ſit uerũ induco finẽ huiꝰ.c.ubi papa fundat ſe ſuꝑ
conſuetudine. nam ex cauſe expꝛeſſione colligitur
mens diſponentis.ut in.c.intelligentia.de ueꝛbo.ſi
gni ⁊=.l,. cum pateꝛ. in. S. dulciſſimis.ff. delega.ij.
Dy in ꝛegula fi. de reg.iur.li.vVi.⁊ licet glo.hic in
fi. dicat hodie non pꝛocedeꝛe hanc ingulgentiam.
dic ꝙ licet hoc.c.ſit ſublatum quo ad exempla.

1eMm
cis addeeaninonis Pppan
bgngre ls nhe tt be⸗
ipcinr pemoniabi comnenni n
iuamſiabipi MMalini/
ſittmiwmni ln muw ajſ⸗
Celtchi naj in nu g nome
Mi repponi nun ibſannamn
Cmnopoſti arcevo a toub n
definpacii noeni oegni ſemm

iegs ſoninil danus ccſn in

4
ictrkaei nhari in ſnt
kderan ime derchiid⸗

)Bodſipen ⸗

Nsuroꝛs ieite Conmrabüteh⸗
t gpbiis ogir ninong 5
ſunt /ne ſotſnrcho dn
M Neli g in cilngnins

lieni unmng incz irn lane

mnunither ppein

rs
lnin Gei⸗

1ee t
"N,
R

ponm hllo ſie
vlwoain pmn aun
halſne conn onrlignt
ncdlozd Prben eli
i⸗ Geci. ecros bichn,
Pcömngener gointelean
ichsscthalufineiryen
dn go ſelte wechg er
unn ſennnd gnduti,
d ſn inan genakegen vond
n. Go rngſol i
nimm iubmiwonkte
ſbr icpnto nö fiſi
is l ifiſi chn
ob'tiapr pcen
õ
ntüfnusg endaft
1diciuchei idcniſeti
ontüiclnn ds
üKaiaſdchleii

Sõ

zutech n nd
zu o 0 n lnn
Nuvun n ,i
rit n uc .

¶ Be conlang. ? affl.

quia ſexus gradus nõ eſt in ꝓbibſtione. hodie iñ
ꝛemanet diſpõ hnius.c.ſi hodie papa diſpẽſaret nt
diſtãtes a ttio aut quarto gradu poſſint adinicẽ õ
here. multü tñ dent vba ĩdulgẽtie ene Abb.
7 nfideles cõiun
hibitio lege canonica poſt baptiſmuʒ non
ſepant᷑. Cõis diuiſio. ſa ibi ↄſultarioni.¶ Nõ pri
mo iudeos nõ aſtringi legibus cãonicis circa ſacra
mẽtalia ? cõcernẽtia aiam. unde licite hũt mr̃imo
nia in gꝛadibus ꝓhibitis hũana lege tm. ad hoc.c.
gaudemus de diuoꝛ. ubi bonus tex. ¶ Nõ. fo ꝙ
ꝑ ſuꝑuetõem noue legis nõ dʒ mutari id qð geſtuʒ
ẽ fin legem antiquã. exquo adbuc non emanauerat
nona lex. Judeus eniĩ nõ aſtrigitur ad ſeꝛuãdã legẽ
canonicã niſi poſt baptiſmũ.id ergo qð geſſit anqᷓ;
ſe ſubijceret legi xpiane dʒ teneꝛe exquo nõ ẽ geſtũ
legem diuinã al ſecus nã lex diuina eos aſtringit
adeo ꝙ de tranſgreſſione poſſet papa eos punire.
nut nõ. Inn. in. c. qd ſuper bis de uoro ¶ ʒ nõ
iter iudeos ⁊ alios ifideles ẽ ueꝝ mr̃imonium.⁊ ſic
hẽs unũ ſacramẽiũ quo utũtur iudei ⁊ alij infideleſ
¶ Nẽ ultimo nõ ꝙ priuatio pᷣſupponit hiĩtũ ſic aꝛ
guit hic papa.ſi eni xps dixit indeis quos deus cõ
iunxit hõ nõ ſeꝑet.ergo pᷣſupponit mr̃imonium int
eos ſubſiſteꝛe ¶ Sʒ boc ⁊ 3 tex. oppo. nã eadeʒ
rõ ſi xpianus phai in gradn humana lege ꝓhibi
to:qꝛ quos deus piunxit.⁊c̃.cuius ↄꝛium invit tex.
in. c. ꝓxi. in fi. So. dicit Jo. an.⁊ bñ ꝙ cũ papa ni
carius dei hec matrimonia ꝓhibeat xpᷣianis deus
nõ dẽ ↄiungeꝛe tales ꝓhibitos.ſed ifideles aoni non
icludũtur lege canonica bñ cõiungunt᷑ exquo lex di
uina eos nõ aſtringit ¶ In gl. fl. in fi. ſentit hec gl.
ꝙ ſi iudeus ↄᷣheꝛet cũ indea pacto eypᷣſſo ut liceat
daꝛe libellũ repndij ſᷣm ritũ eoꝛũ ꝙ nõ teneat matri
moniũ qꝛ apponit᷑ pactum ↄ ſubſtantiam mꝛimonij
doc.tenẽt oppoſitũ qꝛ exquo lex eoꝛũ h̊ ꝑmittit ici
te deducit᷑ in pactũ nõ enĩ ↄſequit᷑ effectum ni pacti
ſed ui legis.ſicut in ſilei dicimus ceſſare ſimoniã ſi
id qð ieſt deducat᷑ in pactũ.nt in.c.ſignificaſti.?⁊ qð
ibi nõ. de elec.⁊ in.c.olim el.i.de Enloo⸗
onſangninei ma
Bod ſuper. riti cuʒ conſangni
neis uxoꝛis licite contrabũt:hoc prio. In
gradibus ꝓhibitis nõ pnt mẽimonia phi ẽt ſi h ba
beat ↄſuetudo. hoc fo ⁊ ſunt duo dicta. fm ibi.ne
at. ¶ Mõ p regulã ꝙ iteꝛ cõſanguieos uiri ? uxo
rẽ pᷣhit᷑ quedã ꝓximitas.ita eõ ĩiteꝛ ↄſanguieos uxo
ꝛis - ipm uirũ.⁊ hec appellat᷑ affinitas.qꝛ phitur ex
eo: qꝛ extranea ꝑſona uenit ad finem gene:ationis
alteꝛius ut dicit tex.in.l.nõ facile. in. S. affines ff. de
gradi. æ nide glo. ſuꝑ arboꝛe affiniratis. ʒ iteꝛ mari
tũ ⁊ uxoꝛc nulla Zhitur affinitas. al.non poſſet eſſe
miimoniũ ĩteꝛ eos.ſunt eim ipᷣi affinitatis cã. ut nõ.
in palle.locis.⁊ rõ huiꝰ dicti eſt qꝛ ꝑ ↄnubiuʒ uir et
uxoꝛ efficiunt᷑ una caro ideo nxoꝛ cõicat marito ſu
os conſanguieos æ eõ uir nxoꝛi ¶ Secũdo nota
ꝙ iteꝛ cõſanguineos niri ? cõſanguĩeos uxoꝛis nul
la oꝛi᷑ ꝓxi nitaſ nuillũ uinculũ.unde abſqʒ omni pec
cato licite ireꝛ ſe hunt mrimoniũ Vimo nota

et tene mẽti ꝙ ↄſuetudo nõ põt habilitari ihabiles
lege canonica ad ↄhendũ mrimoninʒ ¶ Cõia qð
oppo.de.c.i.⁊.c.ſuꝑ eo.de ↄg.ſpi.⁊ S.e.c.qð dilec
tio So. edicit gl.fi.ꝙ ↄſuetudo põt ibabilitaꝛe al ba
biles ut in ↄrijs.ſʒ nõ habilitare al inbiles: ut hic.
Vinc:dat duas ſo.pꝛia ꝙ ↄſuetudo bẽns fomeiuʒ
iuris antiqui põt inhabilitare ↄ iuns nouum.⁊ ſic lo
quũtur ↄria ut ibi dixi.ſecus aũt ubi ↄſuetudo nul
la lege iuuat᷑ ut hic.¶ Secũda ſo.ẽ ꝙ conſuetudo
põt ihabilitare.qꝛ ihabilitatio eſt onus.non autem
habilitare qꝛ eſt honoꝛ. viij.q.i in ſcripturis. Sdeʒ
noluit Goff. in effectu dicens ptãtem õöbendi po ſſe
reſtringi ꝑ ↄſuetudinẽ ſʒ nõ laxari hoſt. danat iſtas
ſo. dicens ꝙ ſm eas plus oꝑatur conſuetudo ubi
eſt debilioꝛ.nã qn inhilitat ẽ contra ius diuinũ.⁊ õ
ius canonicũ qn hilitat eſt contra ius canonicuʒ.ſʒ
fim ius diuinum.⁊ ſic ᷣm illas opi.ſola conſuetudo
nalet ò ius canonicum.⁊ diuinũ.ſed quãdo ẽ iuua
ta lege diu na nõ põt uincere legem canonicam qðᷣ
ſonat in abſurdũ.exẽplum ſi ↄſuetudo hʒ ui ĩ quar
to gradu poſſit mꝛimoniũ Sↄbi.hec conſuerudo ẽ ſe
cundũ legẽ diuinã ut ſupra.c. ꝓxi.⁊ õ legeʒ canoni
cã tmin.⁊ nõ ualet fᷣm il ã opi.ſi uero bʒ conſuemudo
ut in quinto gradu non poſſit mrimonium contra
hi hee ↄſuetudo ẽ ò legem diuinam ⁊ canonicã q ꝑ
mittũt tale mꝛimonium.⁊ tamen uʒ hec conſuctudo
Fm ul opi.uide tiu qð dixi in.d.c.ſuꝑ eo.⁊ puto ꝙ;
H rõ hoſti.parũ ualeat.⁊ ſuſtinẽdo ꝛõnem glo.dico
ꝙ conſuetudo inhilitans põt eſſe ꝛõabilis habilitãs
nero nõ:qꝛ prima ẽ iducta ad caritatẽ ampliandaʒ
ut hoĩes potius phant cũ erneis q; cũ conſangrĩie
is ut amplietur uiciſſitudo caritatis.nã ꝑ hãc ꝛõem
mr̃imonia fuerũt ĩterdicta iter ↄſanguineos.nt pe
ne hr in. c.i.xxxv.q.i.ſed in ſo caſu conſuetmudo eſt
3 bonos mores ⁊ 3 bonum caritatis in eo. ꝙ ꝛcla
xat ꝓbibitõem iter ↄſanguineos.conſuemdo arteʒ
uel ſtatutũ j legẽ nutriẽtẽ bonos moꝛes nõ nʒ iit ĩ
.c.fi.de cõſue.⁊ nõ bar.in.l.oẽs pꝑ li.ff. ð̊ iuſt.⸗ iu.
Itẽ nõ ẽ vᷣm ꝙ in prio caſu ↄſuetudo diſponat õ
legẽ diuinã ⁊? canonicã.qꝛ ſʒ ius canonicũ ⁊ diuinũ
ꝑmittãt mẽimonia in quinto gradu.non m pcipiũt
nt phant ut in.l.nõ qᷣcqd.ff.de iudi.⁊ in.c.conſulu
it. de offi.dele.ſed in fo caſu cõſuetudo de directo
diſponit ↄ pceptũ canonis:ideo aliud in pꝛimo cãu
ꝙᷓ in fo. Itẽ cõſuetudo põt ĩteꝛpꝛetari ius diuinum
ſicut lex. ut . Inno laeſo e⸗ cõſuetu.
on ualet diſpẽſatio
B 12 circa. brenta a papa ſupeꝛ
matrimonio inteꝛ conſanguieos cõtracto
i ibi cauſa falſa ſit expſſa niſi poſtea eam papa con
firmaret h.d. ſᷣm ueꝝ ⁊ cõeʒ ĩtellectũ. pꝛĩio recitat iſ
pẽſatiõeʒ:⁊ eã tacite dqnat.fo ibi cũ t toleꝛat diſpẽ
ſationẽ ex cã. M pꝰ duas cãs diſpeſandi ſupeꝛ
mr̃imonio öhendo ſeu ↄcto in gradu lege canonica
ꝓbibito. pꝛia qn ex tali mꝛimonio de facto contrac
to ſoboles eſt ſuꝑſtes. unde fauoꝛe filioꝛũ in tali ma
trimonio diſpẽſatur. qð irellige ſicut dixi in.c.cum
habeꝛet.de eo qui dux.in ma.quam pol. Secunda
cã ꝓpteꝛ ſcandalũ euitandum. unde hodie quonidie
papa diſpenſat iteꝛ ↄſanguieos ꝓpteꝛ bonum pacis

. Cee cognatiõe legali.

futurum uel ſcandalũ euitandũ æ hec cã ſufficiens
c. nedum poſt matrimõiũ ↄtractũ:ſʒ an.qꝛ ꝓpt᷑ ſcã

dalum ꝛecedẽdũ ẽ ad diſpõeʒ iuris poſitiui.ut in.c.
ij. de no.oꝑ.nũc. 6 fo arg. optimũ ex tex. ꝙ
narrata i ipetratiõe debẽt vificati ꝑ ipᷣm iperrantẽ.
ſi eꝛgo ipetrãs diſpẽſationẽ nãrat plures cãs oʒ eñ
pꝰ illas vificare. vnde onus ꝓbandi nõ incũbit op
ponẽti.de quo nide ꝑ Jo. an. i. . unico de lit.cõte.
li. vi.⁊ in addi.ſpec.de cla.deſpon.poſt principium.
tẽ nõ ꝙ vitas narratoꝝ ẽ cõſideꝛãda ſᷣm tem
pus ipetratiõis.nõ eim ſufficit narrata prius ſuiſſe
va uel poſt ĩpetrationẽ vificata. hic eĩʒ ille ĩpetrans
habuerar filiã nõ tñ eã hũit tẽpoꝛe ĩpetranõis:⁊ in
tellige qñ vitas cãꝝ narrat᷑ de pñtt. ¶ In glo fi.
nõ duo ſing.ex iſta glo.prio ꝙ ſurreptio in expſſio
ne falſe cãe uiciat diſpẽſationẽ ipſo facto.⁊ licet gl.
hũc articulũ diſputet allegãdo aliqua iura quẽè faci
unt in ar. ego iñ allego tex. aꝑtuʒ in. c.ij. in fi. de fi.
pſbi. li. Vvi. ubi aꝑte ꝓbat᷑ ꝙ diſpẽſatio ẽ nulla non
ſolũ ꝑ ſurreptionẽ in exprimendo:ſed ẽt ĩ ueꝝ tacẽ
do. nã deieſtabiliꝰ ẽ falſuʒ exprimeꝛe q; uexꝝ taceꝛe.
⁊ mñ diſpẽſatio coꝛuit ex taciturmtate ⁊ ideʒ diẽ in
qualibʒ gẽa ſeu pᷣnilegio:ut le ⁊ nõ.in.c.ad audien
tiã. el.ij. de Gep. ſecꝰ ẽ ĩ l̃is ĩpetratis ad lites. ille eĩʒ
ex ſurreptiõe non ſũt ipo iure nulle ſʒ ꝑ exceprionẽ
ãanulande:ut nõ.i.c.ceteꝝ ⁊.c.plerũqʒ et c.ſi aũt.de
HKp. ꝛõe diueꝛſitatis dico in. d.c.ad audientiam. ad
. a lata ĩ pn glo.dicit hoſt. ꝙ ponunt caſus ſpecia
les ꝓpteꝛ fauoꝛem in eis cõtẽtũ. ſed in dic ſpãlius
ꝙ in. c. ex ꝑte cã falſa fuit impulſiua æ non finalis.
nã cã finalis ĩgꝛediendi ꝛeligionẽ eſt dei ſeruiiũ.et
ſic nõ fuit pcm in cã finali. Itẽ reſpeciu legati dici
mus ꝙ ſi talis cã expᷣmit᷑ q ſi eſſz falſa teſtatõ nullo
mõ legaſſj nõ ualer egatũ:ut ĩ.l.cũ tale in. .falſaz
⁊ qð ibi nõ.ff.de cõdi.⁊ de.ſed ꝛegulariteꝛ cũ falſa
nõ uiciat:qꝛ cã nõ coheꝛet legato ut ibi ad. S. ſem el
dic ꝙ ꝓcedit fauoꝛe libe:tatis:qꝛ ſemel conceſſa ñ
debet ꝛeuocari. ſed ĩ diſpẽſatiõe ut alia gꝛaria ſemꝑ
pᷣſumendũ ẽ pricipè fuiſſe motũ ex cã ex ꝛeſſa. ut iĩ
.c. cũ adeo g ð rp.⁊.c.poſtulaſti o 4. C Bec que
do quid ſi motu ꝓprio papa diſpẽſat uel aliã geaz
ↄcedit nũquid falſitaſ ꝑ eũ expᷣſia hẽat uiciaẽ gꝛaʒ:
aliqui dubitarũt. ſed ego ſimplicit᷑ tenerẽ ꝙ ſi talis
eſt cã qua tacita uel expſſa uel nõ exnte papa gꝛam
nõ cõceſſiſſet tũc uitiat᷑.qꝛ ʒ morꝰ ꝓprius excludat

ſurreptionẽ nõ tñ firmat gẽaʒ õ ĩiterionẽ ↄcedẽtis.

ita nõbilit ſenſit Jo. an.i. c. ſi motu ꝓprio de pᷣben.
li. vi.? uide ꝑ do.de ꝛota decif.xlv.⁊ alibi dixit nõ
bilis glo.i cle.ſi ꝛomanꝰ de pᷣben. ꝙ motus ꝓpriuſ
nihil opatur ultra caſus i iure expſſos.æ bec nöõ.
Seo n ex glo.⁊ tenebis ſemꝑ mẽti ꝙ tollerã
tia ? diſſimulatio principis in actu a iure ꝓhibito
iducit diſpẽſationẽ cuiꝰ Sriũ vr̃ ꝓbare tex.in.c.cũ
iam dudum in ſi S. de pᷣben. ubi dicit tex. q multa
ꝑ patietiq tollerãtur. do. An. dicit hic aliqᷓ pulchꝛa
nerba. Aut enim cõſtitutio pape a pᷣncipio cõit᷑ nõ
Tcipitur ipᷣo papa ſciẽte ⁊ tolerante.⁊ tunc tolerãtia
excuſat a peccato pꝛo hoc qð nõ.gl.iiij.di.in.S.le
ges. ? in.c.i.de treu.⁊ pa.⁊ ĩ.c.cum młii.xv.q.ult.
Aut a pᷣncipio a quibuſdã fcipit᷑ ⁊ a quibuſdã nõ.

2 tũc toleꝛantia nõ excuſar a peccato.ad hoc.d.c. ̃

iamdudum. boc ego intelligo z? limito quãdo maioꝛ

ꝑs pplłi receꝑit. nã tunc peccat minoꝛ pars non ob
ſeꝛuando.ſecus eõ qñ minoꝛ pars ppli obſeꝛuaſſet
2 maioꝛ pꝑs nõ recepiſſet.nam in ↄſuetudine inducẽ
da attẽdit᷑ maioꝛ ꝑs ppłi.?æ nõ quod fac minoꝛ pars
ut nõ. Jo. an. in. c.fi. de ↄſue.in glo fi. ⁊ idẽ in tra
cta.de oſuetudie ĩ.c.circa quintũ. Aur ↄſtitutio pa
pe a pᷣncipio fuit recepta cõiteꝛ ſupple ul a maioꝛi ꝑ
te.qꝛ idẽ eſt ut Sᷓ dixi.ſʒ ſi ex poſtfacto aliqui trãſgre
diunt᷑.⁊ tũc aut papa ſpecifice ſcꝛibit ꝙ uult certum
actum toleꝛare ſeu diſſimulare. æ tunc talis diſſimu
latio habet uim diſpenſationis. ⁊ iſte eſt pꝛopꝛie ca

ſus huius.c.non eff enim ueꝛiſimile ꝙ papa citra di

ſpenſationem mandaſſet iſtos toleꝛari in peccato ꝓ
pteꝛ ſcandaluʒ contra.c.ij. de no.oꝑ.nunc/.Aut pa
pa nihil ſpecifice ſcꝛibit.⁊ non uidetur diſpenſare.et
ſic loquitur.d.c.cum iamdudum.quod ego itelligo
ueꝛum niſi papa diſpenſaſſet cum iſtis rranſgreſſoꝛi
bus circa aliquẽ actum tanqꝙᷓ; habilibus. ad hoc fac
.l.barbarius.⁊ qð ibi nõ.ff.de offi.pꝛeto.⁊ ideʒ dic
eꝛ omnia quo ad ſtatuta epiſcopi.

⸗ Teſtes qui de cõſangui
. Ba nos. nitate deponunt compu

tationem debent incipeꝛe a ſtipite nel geꝛ
manis. Communis diuiſio ſecunda ibi nos igitur.
ola pꝛimo ⁊ tene menti ꝙ appellatione nepo
tis uenit fratris uel ſoꝛoꝛis filius.⁊? nõ recoꝛdoꝛ de
alio tex. in iure canonico ita claro cum tex. met ex
ponit hic:nide multas concoꝛ.quas ponit Joã.an.
in.c.fundamenia.de elec.li.vi.peꝛ YFre. de ſe cõſił.
xxxviij. ⁊ conclude ꝙ ex ꝓpꝛia ſignificatione uoca
buli nepos ꝓpꝛie dẽ filius ex filio ulł filia. ut eſt tex.
in.l.iuriſcõſultus.ff.de gradi.in..nepos.ſʒ filiꝰ fra
tris uł ſoꝛoꝛis potius dẽ nepos ex còõi uſu loqndi.et
fac ad qõeʒ nũquid ĩ ſtatutis appłone nepotis neĩat
fratris filiꝰ:⁊ cꝛedo ꝙ ſic.qꝛ cõis uſus oqndi ꝑfeꝛt
pᷣpꝛie ſignificatõi ueꝛboꝝ ĩ quacũqʒ diſpõne ut nõ.
bar. in. l.oẽs ppli.ff.de iuſt.æ in. ? Inn i.C( olim de
v. ſig. nide gl. in. c. nõnulli ð de Hp. ¶ Iõ fo non
ualeꝛe teſtimoniũ ſuꝑ ↄſanguinitate ꝓbãda ad effec

tũ dirimedi mẽimoniũ niſi teſtes ĩcipiant ↄputare a

cõi ꝑente uł geꝛmãis.i.fribus a quibꝰ deſcẽdeꝛunt

iſti. ð quoꝝ ↄſanguĩtare qᷓrit hodie.uide tex. magis
expᷣſſuʒ ĩ.c.lʒ ex quadã ẽ de ꝛeſtgl Viuio nõ ꝙ teſti
moniũ de auditu.ſ.alieno ẽ minꝰ ualidũ.⁊ ꝙ reglłꝛ

tale teſti oniũ nõ ualet.vVn ꝓpꝛie non pnt dici teſtes

ut nõ.glo.i.l.ĩ ſũma.i..labeo.ff.de aqua plu.ar.2=
nidge qð dixi ĩ.c.quotiẽs ò de teſli. Abbas.

On debet:n ſecundo ⁊z teꝛtio

* affinitatis geneꝛe tol
litur ꝓhibitio que oliʒ eꝛat in matrimonio

SZhendo ſiliteꝛ tollitur ꝓhibitio de ſobole ſuſcepta

ex ſecũdis nuptijs que oli nõ potat pᷣheꝛe cũ cogna
tiõe pꝛioꝛis uiri.⁊ ꝓhibitio ↄingij ultra qᷓrtuʒ ↄſan
guinitatis ? affinitatis gradũ n extedit. æ allat᷑ quo
tidie iſte tex.qui ẽ ſing.i mã ſua.diuidit᷑. nã pꝰ excu
ſat coꝛectiõeʒ iuris antiqui.fa ibi cum igitur. excu
ſationem declarans in duobus illud tollit. tertio re
ſtringit reſtrictionis cauſaʒ reddens ibi pꝛobibinio.

zi vnipleftiſhin in ce
. i citistlin iyn
tl tlo d nmtht i
(öbopenſainhäl cin
ie eccteli e10 hoe uns iin ins .
cſnenua oeinai ibeno i,
igkasſüroni bſcit cclon fe
mnbönnme cnae on pit icd ve ⸗
öolnimde Nnis de vini 1.

Ntdd/2 bAl em Giz
WünneaCdd NNGhdis) taid
Aptiati⸗(Suncebenugtit
Gin).int roine cetie
iuſenimmnn lar tmiin ſot
inbglomr icnih ſo gru⸗
mogon Mumpans avslrgn
urnmmi no fiins gonide
umſitluff enst lem due
micscalmuig eo,
Kogenmiſiez dagdinnmn

lamqulnn

08, Ui⸗ ickcilngni
turchmn onpn
ttn lper ,ſſptere
Cuioſimcrtirstgt.
Genoni gihhclnafenedo
ſomisflis törttogante
Mdnndant. aer
uscnsdat nn.
A Npa ie deſeccſ.
egar ponn ſonititoe iag
niſiuserilonfiu, rer.
Auun in rg fl
di hvoraiiblſca
hmns one ib niin
ſctös in afti fei
bori gnnciczeſorentt,
aintn eeene
DuhsN! ren
RStinir hiii
nütntethengn
is .fibs vanb Alüten

iurini l, il,n ui
=
4 imn niii: eeh

ſi wrew diteſes

mofcei
and, Ata.
loncot iani
ber⸗ ffinars gener
o aleclyen in nannnono.
g eſobole ſlcepis

. Rhe⸗ her t̃ͦ cogſi

1gt.4

¶De conſang. affl.

¶ Mnarto phibitõem reſtrictã foꝛtificans Oſtituti

ones Zrias tollit æ cãs reddit ibi cum ergo ¶ Mö

prio ꝙ ad vietatẽ tẽpoꝛũ debẽt mutari ſiatuta bũa
na. qꝛ lex dʒ cõuenire tpi.iiij.di.erit aũt lex.ibi alibi
dixit tex.notabilis ꝙ etas nẽi tpᷣis nõ patit rigoꝛeʒ
antiquoꝛũ iuriũ cũ nobis defecerint merita ⁊ vtuteſ
coꝛꝑales ut habetur in. c. frateꝛnitatis. xxxiiij. di.
Aeo hodie ex ſunplici foꝛnicatõe clericus nõ vᷣpo
nit᷑ ſicut olim idiſtincte deponebat᷑ ut ĩ. c.a multis.
ðᷣ eta.?æ qua.ĩmo qdᷣlʒ peccatũ moꝛtale erat oli ðpo
ſitõe dignũ.ðᷣ quo dic ut nõ in. c.at ſi clerici ðᷣ iud.
ꝑ hec dicũt quidã nolẽtes detrabeꝛe ſcie iuris ꝗ;
nõ ẽ ꝓprie ſcia:qꝛ ſcia ẽ de icorruptibilibus ? de j
poſſibilibus aliter ſe hr̃e:ut hẽtur prio poſterioꝛuʒ
ſñ ſcia iuris mutat᷑ quotidie. Sʒ dicẽdũ ꝙ iʒ mutet
oſtões ꝑticulares nõ in murat ipᷣm dictamẽ ſeu cꝗ
ſinalis iuris. nqᷓ ſeper lex ꝓdit᷑ nt appetitus noxius
ſub iuris ꝛegula limitet ⁊c ut hx g in ꝓhe.finis eꝛgo
iuris ẽ iuariabilis:ſʒ cõſtões mutatur ⁊ deſeruiũt fi
ni. ſeper eni. I. dʒ eẽ rõabilis 2 ſic fũdata ſuꝑ ꝛc̃e nã
liæ imutabili. al nõ ẽ ex.i.di.ↄſuetudo.ꝛ.iiij. di. eꝛt
aut lex. ¶ HNõ fo ꝙ ꝑ neceſſtatẽ urgẽtẽ uel uriliia
tẽ euidẽtẽ recedẽdũ ẽ a Giſpõe iuris. naʒ finis legis
Acernit neceſſitatem uel utilitarẽ ſubiectoꝛũ. eꝛ
tio nõ ꝙ leges ſũmoꝛũ põnſicũ ⁊ cõcilioꝛũ appellan
turiſtatuta hũana:æ ſic ſtricte non pñt dici ius diui
nũ.qdð nõ pꝛo limitatõe.c.nimis⸗ de iuriur.⁊ in. c.i.
de iuꝛa. calũ. æ. c. qualiter de accu. ¶ Eiõ. ꝙ deus
nonulla mutat. æ ſic uideĩ cõmutabilis S. c. iĩcen ura
bilis. xxij. q.iiij. 3 tu nide bonã gl. ibi 2 qð hẽᷣ
Vi. di. in. F. is ita.?⁊ qð nõ in.c.fi.de cõſue. Irẽ nõ.
ꝙỹ hodie mẽimonia licite pbunt᷑ in fo ⸗ ʒz genere
affinitatis gl. laboꝛat in declarãdo iſta geneꝛa:ſʒ dic
bꝛeuiteꝛ ꝙ pſona adiũcta ꝑ carnis copuls ſanguini
alteriꝰiducit primũ genus affinitatis ꝑſona Vo addi
n pꝛio generi iducit fin genus ⁊ pſona addita fo ĩ
ducit tertiũ qdᷣ declara ur i gl ¶]NDiẽ nõ. ꝙ mi: dz
bfre pttẽ coꝛꝑis mariti ſiẽ eõ. eꝛgo iteꝛ maritũ et
uxoꝛẽ quedã ꝛecipꝛoca obligatio. ⁊ dic ꝙ pificãtur
quo ad debitũ ꝛeddẽdũ.ſʒ nõ ſic ĩ alijſ nã magis te
net uxoꝛ fuire marito ꝙᷓ eõ. vn alibi dz ꝙ uxoꝛ eſt
pene famula uiri. ut in. c. bec imago.⁊.c.mnlieꝛem
Axxijj.q. v. ?æ uide qdð dixi in. c.ſiteꝛas.de reſii.ſpo.
quero nũqnid ĩteꝛ aſcendetes 2 deſcedentes
poſſit eſſe mfimoniü ultra q̃rtuʒ gradũ qð eſt queꝛe
re nũquid diſpõ huiꝰ. F. cõce:nat oẽs conſanguine
os ta collatales ;ᷓ aſcendetes 2 deſcẽdẽtes. ut nitra
qrtuʒ gradũ phibitio nõ extendatur. uide Gof.in
um e. ti. F. ite qrit. qui dixit ſic. vñ iĩtellexit iſtum
iex. gñali. y Zꝛium tenuit Jo. an. in glo. ſua ſuꝑ ar
boꝛe cõſanguinitatis. 7 oꝛiginalꝛ hoſt. i ſum. e. u. F.
Jue coõſueueꝛit ſub. F qᷓit arboꝛ. in v. nono queꝛit.
? hic opi. cꝛedo viſſimã cũ tex. iuris ciuilis idiſtinc
te Phibeat meimoniũ iteꝛ aſcẽdentes z deſcẽdentes
in ifinitũ. ut i.l. nuptie. fl. de ritu nup. vn gl. ibi colli
git ꝙ ſi adã niueꝛer nõ repiret nxoꝛc.qꝛ oẽs deſcen
lunus ab eo. 7 cũ iug ciuile nõ reꝑiat̃ expᷣſſe coꝛec
it:e ſit fundatü ſup honeſtate maxia non debemꝰ ꝑ
dnez diſpe; canonicã dicere Zauʒ. ar. bonũ in. c.
s de deſpon. ipu. bec in queſtio ꝑꝑ bꝛeuẽ boĩuʒ ni

tã raꝛo danee A HMöõ. ex tex. cãs quaꝛe mrimöii
E hhadie ꝛeſtrictũ a quamnoꝛ gꝛadus uide alias per
o. an. hic. ¶ In gl. ij. idi qnʒ ex utraqʒ ut i uxo
ribus duoꝛũ fꝛatrũ.hec gl. unlt ꝓ affinitas quado
qʒ ex una copula qnñʒ ex duplici Zhitur nt in uxoꝛ i
bus duoꝛum frarũ ille eni ſũt ſibi affines in fo gñe
ex copula utriuſqʒ.naʒ frater mariti ẽ ſibi affinis in
pꝛimo geneꝛe. uxoꝛ eꝛgo ſua cũ ſit iũcta pꝛio generi
affinitatis ĩducit Im genus. ? idem é ꝛcpiꝛe ĩ uxoꝛe
alteꝛius. n ea. glo. ibi publica boneſias ur ĩ uxo
ribus duoꝛũ fratꝝ. hoc ĩtẽdit ꝙ olim quis nõ pote
rat duceꝛe ſucceſſiue uxoꝛes duoꝛum fꝛatrum. ratio
qꝛ ibi erat tertiũ genus affinitatis cum ſecunda.nã
ut ſupra dixi duoꝛum fratrũ uxoꝛes ſüt in fo gencr
affinitatis. ſed ſi altera poſt moꝛtẽ mariti nupſit ſẽ
pꝛonio ille ſempꝛonius attiet nxoꝛi alteriꝰ fꝛis ĩ ſtio
geneꝛe:qꝛ ẽ ꝑſona addita fo g⁊ neri.iõ moꝛtua nxo
ꝛe ſua ⁊? marito alteriꝰnõ poterat oli ilia cucẽ cb ſtã
te ttio genẽ affinitatis 7 ultra ipedimetũ affimtans
ſuberat ipedimẽtũ publice hõeſtatis ut dixit tex.ĩ.c
pono. all. in gl. ſʒ cũ ſᷣm ? t᷑uũ genus ſu ſublaiũ er
go uf̃ ꝙ publica honeſtas tõqꝙ; acceſſoꝛia ſu he die
ſublata ¶ Sʒ gl. nõbiliteꝛ ↄcludit illa pub lica ho
neſtas ẽ que neniebat acceſſoꝛie ad ſm ⁊ tſtiũ gen?
affinitatis ẽ hodie ſublata.qꝛ ſublato priĩcipali ⁊c.ſʒ
publica honeſtas que nõ uenit ſic acceſſoꝛie ut in ea
que oꝛit᷑ ex Sctu ſpõſalioꝛũ ſen mzimonij cuʒ cõſan
guineo meo nõ ẽ hodie ſublata cũ de ea hic nula
fiat metio:= ꝙ ſit vᷣm apte ꝓbat᷑ in. c.i.de ſpõ.li.vi
Et nõ unq bonã ꝛegulã ex hac gl.in mã extenſio
nis ꝙ ubi ſic ſe bẽnt ꝙ unũ ueit cõſecutiue ad reli
quũ uno imutato ſen ſublato ẽt cõſecutiuũ itelligat̃
imntatũ ſeu ſubſatũ ad hᷣ tex. optimꝰ i. c. miramur 8
F.nõ oꝛdi. in. c. ꝙᷓuis ĩ fi. de elec.li.vi.? G diciũ gl.
potes adducere ad qõem nũquid in di ſpenſatione
ſit fienda mẽtio ſpecifica de affinitate 2 publica hõe
ſtate ubi ſil coĩcidũt.aut ſufficiat facere mẽtionẽ de
affinitate. qõ fuit ardua in ꝛomana curia. credo ꝙ
adhuc pendeat ⁊ allabat iſta glo. ꝙ ſufficiat ſaceꝛe
mẽnonẽ de affinitate qꝛ in ↄntiam fit ð publica hbo
neſtate. In Zrium facit gl. ſuꝑ arboꝛe cõſã. pꝰ p:ꝛin.
Sed cõcoꝛdãdo dixi ꝙ ſi publica honeſlas neceſſa
rio cõpᷣhendit᷑ ſub affinitate ſatis ẽ de affinitare fe
ciſſe mẽtõem ⁊ ſic ꝓcedit iſta glo. exemplum ſi impe
tꝛo diſpenſationem ut liceat mihi ducere uxoꝛem cõ
ſanguinei mei defuncti nõ obſtante affinitate i ftio
gradu.nã ex quo feci mentiõeʒ ꝙ fueꝛat nxoꝛ cõſan
guinei mei:oↄnteꝛ feci mentiõem de publica honeſta
te. ? ſic ꝑ ↄniaʒ vꝛ ſublata uirtute diſpẽſatõis. Si
neꝛo nõ ↄpᷣhendit᷑ ex narratiõe v̈boꝝ utpita ipetra
ui diſpenſatiõeʒ ut liceat mihi duceꝛe titiam mulieꝛeʒ
non obſtante ꝙ ſit mihi affinis in teꝛtio gradu non
nalet diſpenſatio ſi ultra affinitatem eꝛat publica ho
neſtas.ex quo de ea non fuit facta mẽtio expꝛeſſe uł
tacite.ar.in.c.ex tuarum.de aucto.= uſu. pal:nã affi
nitas põt ↄtrahi ſine mr̃imonio.ut in.c. diſcxctic nez
g itu.pꝛoxi.⁊ hoc caſu pꝛocedat glo.ſupeꝛ arboꝛe.
1 glo. in. v. ſecũdis nuptijs. ibi in ſpõſa de fu
turo. Icdẽ dic ⁊ foꝛtius in ſpõſa de pñti. naʒ matoz⸗
honeſtas exigit ut non ducam eam in nxoꝛem que

¶ De frigi. ? maleli.

fuit ſponſa de pnᷣti oſanguinei mei ꝙ abſtineam
ab ea qne eꝛat ſponſa cõſanguinei mei de futuro. ?
hoc uoluit glo. in fi. ? ſic tenẽt doc. in. c. ſpon ſam. et
ibi dixi 5 de ſpon. In glo in Vbo de ceteꝛo ibi
non rraluntur ad prerita nõ. glo. qꝛ põt ſervire in
alijs teꝛminis. ex hac. n. glo. põt inferri ꝙ ſi ꝛeuoca
tur ſtarutũ n. cenſetur ꝛeuocatus effect' iam cau
ſatus per ſtatumm: nec ur appꝛobatus actus geſtul
3 antiquũ ſtatutũ. ? ideo excõicatus et antict/ le
ge indiget abſolutione etiã poſt legem vrenocatam:
dic hoc ꝓcedeꝛe niſi in ꝛenocatiene cicaĩ̃ ꝙ aliqua
lex debeat haberi ꝓ infecta. tũc. n. oĩs effe tus anti
que legis eſt ſublatus ita ut excõicamns non indige
ar abſolutione vt elt glo. in cle.i. de ſta. ꝛegu. in cle.
nnica de imu. eccle. ⁊ tene menti iſtas euas 40. ſic
inrellectas. ? in fi. glo. bec ultima opi. cõit : netur
2 mihi ſatis placet fauoꝛe matrimonij.

. fBillans a ſtipite qvarte⸗
1 Ir qu * gꝛadn uel cin ori cum di

ſiante qninto uel ulreriori contraheꝛe põt

boc. d. cum glo. ¶ õ p' ꝙ ꝛegula mna iſox ap
pꝛobata a iure dʒ pꝛo inre ſeruari. (o nõ. ꝛe

gulã ĩfalibilem ĩ cõputandis gꝛadibus in linea ironſ

ucꝛſali ſeu collaterali ut quoto gꝛadu diſtat ꝛemoti
oꝛ cẽ.ut in ſ̃a.? ꝓcedit bec ꝛegula in lines tranlueꝛ
ſali etiã in equali. exemplum in patruo æ nepote. ſũt
eĩm iſti i linea iequali.q. nepos deſcendu ꝑ unũ gꝛa
dum. Vnde ubi linea nõ eſt eqis ſemꝑ fir oputatio
a ꝛemotiori. Si neꝛo ſunt in linea eqli exemplũ ĩ fi
lis duoꝝ fratrum nõ é uis. vnde fiat cõputatio: ſed
quoto gꝛadu diſtat alteꝛ a ſtipite toto gradu fibi at
einer. ? iſte ſunt due ꝛegule in computandis gradibꝰ
ſiue equãdis inteꝛ collateꝛales. ſed ſecvnda aſcendẽ
tium ꝛegula eſt ꝙ quot ſunt pſone tot ſunt gꝛadus
depto ſtipite. æ iõ demitur ſuipes. quia filius ẽ ex ſã
guine pris. vñ nõ fit deſcẽſus ꝑ duos gꝛadns: ſʒ tã
rũ ꝑ unũ de quo pleniꝰ ĩ arbore conſanguinitaris.

¶ De frigidis ⁊ maleficiatis ⁊ ĩpotentia coeundi.
— Nica
¶ Zito de plurimis ipedimentis matrimonij quia
frigiditas eſt maleficiũ ? gñaliteꝛ ipotenria coeundi
ſunt ipedimenta matrimonij Igeo poſt Neicas pce
demtes ſubijciĩ iſta. nam aduene qꝛ bec ſica habet
tres ptes. tractat eiʒ de frigidis. Item de maleficia
is. Itẽ de ĩpotentia coeũdi: ⁊ ideo adiecit de impo
tentia: qꝛ ultra frigiditatẽ ? maleficiũ ſunt ⁊ alij mo
di ipotenne uiputa ſi uir eſt lectus ſeu caret nirilibꝰ
Item potuit auctoꝛ addeie iſtud tetium ad denotã
dum ꝙ ſufficit allegare ipotentni coeũdi licʒ nõ ſpe
cificet ipotentia cocũdi.pꝛo quo facit. c. ij. J. eo. ⁊ qꝛ
aliteꝛ diſponit᷑ in frigido ⁊ aliteꝛ in malefiato: ? aliĩ
in alia impotentia cocũdi. Ideo auctoꝛ in hᷣ ica vo
lmit omnia iſta ſpecialiteꝛ attingeꝛe. ⁊ de bis omnib?
eiiam tractatur in nigro.
Ccepiſti.ei ṽ
V ſuo itellectu 2 ba
pet tria dicta. ſecundum ibi illa. reꝛti
um ibi ſi autez. ? cõiteꝛ nõ ſũmatux
pꝛopteꝛ narietatem intellectwum.

¶ N pno ꝙ ſi maritus pt reclamare ⁊ peieꝛe ſe
paratiõeʒ ẽt ex iĩpemento ꝓueniẽre a ſe. inteꝛeſt eim
ſua ut ſepentur ſi nõ eſt inteꝛ eos ueꝛũ mẽimonium
ut nõ teneat᷑ ad oneꝛa mr̃imooij. ¶ Secũdo rõ. ꝓ
ꝓfeſſioni ↄingum ſuꝑ impotentia coeũdi plene non
cꝛeditur. unde requirit᷑ alia ꝓbatio ut poſſit ſequi ſe
patidis ſnia. (enio no ꝙꝙ uir dẽ caput mulieꝛis.
pꝛo hoc.c.cum caput. xxxiij.q. V. ltimo nota
foꝛmã ? pꝛaticam libellandi ex parte mulieꝛis cuʒ pe
tit ſepationeʒ ꝓpteꝛ impotentiã mariti. Oppo. ↄtra
tex. pꝛo de.c.landabilẽ. j.c. ubi dẽ ꝙ ſi allegat frigi
ditas debet ſi' cobĩtare ꝑ triẽnium: 7 paſtmodum
inare cũ ſeptia manu ꝓpinquoꝝ. ſed bic nihil dicit
de triẽnio. eigo ⁊c. Itẽ ↄtra V. illa facit rex. in. c. fi.
j e. ubi mulieꝛ fuit audita poſt octo annos allegans
imporentiam mariu. ? hic Vñ inui ↄirariũ. ſed ꝓvĩ
bec et mita aia Sia ꝗᷓ patitur iſte rex. doct. maxime
Jano. naria ſcripſerũt ia ut ponus itricei ᷓ apia
tur intellectus buius. c. ſz ut clariꝰ dicã capiẽdo me
liora diceren ꝙ principium c. dʒ intelligi qñ ambo
piuges ↄkfitent ipedimentũ. ⁊ põt ꝓbari ipedin eniũ
ꝑ aliqua ſigna frigiditatis ⁊ cũ iuramẽto ↄingum ⁊
Pꝓpinauoꝝ. ut ↄiuges iurẽt de ueꝛitate. conſangui
nei. de cꝛedulitae.i. ꝙ; cꝛedant illos ueꝛuz iurare. bis

—

ↄcurrentibus põt matrimonin ſepari incõtinenti n5

expectato lapſu triẽnij. illud ueꝛo triẽniuz requiritur
ubi pꝛius peꝛ alia ſigna urgentia pꝛobari nõ põt: et
hoc innuit tex. in. d. c. laudabilẽ. ibi ſi frigriditas pꝛi
ns ꝓbari non poſſit ⁊c.⁊ ſic intelligo illa ueꝛba poſi
ta in tex. ibi ꝑ ueꝛũ iudicium ⁊c. nam tria ſunt argu
mẽra ad ꝓbationem ipotentie. pꝛimum aſpectus coꝛ
poꝛis ut in. c. frateꝛnitatis. . e. nam ſicut mulieꝛ põt
inſpici ira ? maſculus. Scðʒ ar. eſt cohĩtatio triéna
lis iuxta foꝛmã dicti.c. laudabilem. eꝛtiũ eſt iu
ramentũ ꝓpꝛiũ cum ſeptia manu ꝓpinquoꝝ modo
pdicto vt. ſ. e. c. laudabilem. ut eꝛgo iſte tex. concoꝛ
det cum. d. c. laudabilé debemus appellare hoc neꝛũ
in dicium qn ultra iuraméra offeꝛ ꝓbatio per ſigna
iporentie. ʒ glo nideat᷑ tin ĩtelligeꝛe de iuramẽto: ſed
cene hec nõ eſt ſufficiẽs ꝓbario ut in orinenti debe
ant ſeꝑari. ut aꝑre ꝓbatur in. d. c. landabile; V. illa.
dʒ intelligi añ mulieꝛ ofueĩ ĩpedimentũ ? nir negar
nec mulieꝛ pꝛoclamauit in exoꝛdio matrimonij.tũc
eiz qꝛ ocurrũt due pᷣſumptiões Ztra mulieꝛeʒ. pꝛima
qꝛ tarde ꝓclamauit. ſecũda quia uir dicu ſe eam co
gnouiſſe non dʒ mulieꝛ audiri intelligo on ueꝛaciteꝛ
nõ poͤr ꝓbare intentiõeʒz ſuã Iʒ aliqua ſigna iducat.
tũc eiʒz dʒ excludi.ſ.ut nõ andiat̃ petẽs ꝓbatiõem de
pñti. ſz poſt cobitationẽ trienaleʒ audieĩ ſi ꝓbat peꝛ
alia ſigna puta qꝛ adbuc reꝑit᷑ uirgo.⁊ offeꝛt iura
