exhibetur. alias incidit in iꝛregnlaritatẽ ſi inde ſeqt
moꝛs uel mẽbri mutilatio:uẽ eni pᷣſtare opẽ ipſi ho
micidio z ideo iꝛregularitatẽ ĩcurꝛit.l.di.ſi quis ui
du.æ in.c.ſicut dignũ.in. S. clericos.S. de homi.ſe
cus dic in alio nõ habẽte iuriſditionẽ ſpoꝛalẽ. Iʒ enĩ
pñtiã ſuã exhibeat ubi talia exercent᷑ nõ tam efficit
nregularis:ſʒ grauit᷑ peccat qꝛ facit S. c.ſentẽtiã ne
cle uel mo. de quo ibi nõ.? iteltige 2 limita iſtũ tex.
ðo nõ.ꝙ iudiciũ ſen purgatio cuʒ ferro cali
do ſeu aqua calida eſt repꝛobata pꝛo hoc.. de pur
ga. uul. peꝛ totum. nam per eam tentaĩr deus:qꝛ agi
tur ut deus miraculoſe oſtendat innocẽtiam uel no
centiã. Itẽ eſt iudicinm falax qꝛ ceſſãte dinina potẽ
tia naturalir dʒ ↄburi. ¶ Lertio nõ. ꝙ uerba enun

ciatiua diſponũt tacite qñ ex ilis ſequit᷑ malum im
minens. nã iſte eps dixit auditis ꝗtus eſt clamor
populi oẽs dicunt æc̃.⁊æ facit ad.q.ᷣ que fuit de féo
q̃ quotidie poteſt ↄtingere Famulus cuiuſdam no
bilis fuit uerberatus dns eiꝰ ſibi dixit nunẽi reueꝛ
taris domũ niſi aliud ſẽtiam de te 3 nerberantem:
poſtꝙᷓ famulus interfecit vberatorẽ ſuũ qrit᷑ nũqᷣd
dũs ex illis vbis teneatur de hõicidio q̃ſi mãdaſſet
ſibi illud homicidium ⁊ fuit detminatum ꝙ ſic ⁊ ita
fuit do minus pũitus ut recitar bar.i.. ſi quis mihi
bona. .iuſſu.ff. de acq. heꝛe.⁊ ꝓ h facit ꝙ ñ refert
an directe uel indirecte aliqd ↄſulat᷑.? optime ꝓbat
iſta la ⁊ facit ad illã deciſionẽ ex.l.ceꝛtũ.ff. ſi cer. pe
ta. et.l.cum quid eo.ti.ad idẽ.c.fi.ð homi.li.vi.nbi
ſi mãdo aliquẽ vberari ⁊ cui mãdatur illi iĩterfec te
neor de homicidio qꝛ fui ĩ culpa illnd madatuʒ pre
bẽ o.ita in pꝛopoſito iſte nobił tacite mandauit ᷣ
berantẽ vᷣberaꝛi iõ tenetur de homicidio ſecuto qðᷣ
bene nõ. ¶ Muio collige ꝙ offm pontificale ñ po
teſt exerceri ſine ordine preſbyteꝛali.ſuſpẽſus gꝰ ab
officio pᷣſbiterali non põt exerceꝛe offm pontificale.
nũquid autẽ poſſit hr̃i ordo põtificalis ſine ſpſbyte
ꝛali: Jo. an. ̊ ꝙ ſic: ſz hebit in hitu non in actu. nec
ob. iſte tex.qꝛ loquit᷑ de exeꝛcitio oꝛdis pontificalis
2 ꝓ. h. qð nõ.glo.lij.di.ſollicitudo.que dicit ꝙ reci
pit quis caracterẽ ſi ordiat᷑ in epʒ hʒ n ſit pᷣſbyter et
dixi ĩ.c.unico de cle.per ſal.ꝓmo. Ciꝛca. h. tam
poteſt multum dubitari z tenẽdo opi.theologoꝝ qꝙ;
epiſcopatus nõ ſit ordo.forte hec opi.non eẽt nera
qꝛ ĩ ſubſtãtia ñ uẽ diffeꝛꝛe oꝛdo põtificalis a ſaceꝛdo
tali niſi ãpliet ptãtẽ ſaceꝛdotalẽ ut ſéſit. h.do.an.ſed
ꝓ.h.adduco.c.oli.xcv.di.ubi dicitur ꝙ olim eps
nõ erat pᷣſbyt᷑:ſʒ oẽs pᷣſbyteri regebãt uniuerſalem
eccleſiã et exercebant omnia ſ acramẽéta:ſʒ ꝓpter ſciſ
mata fuit ordiatuʒ ut eligeretur nnus ex pꝛeſbiteris
qui preeẽt oĩibꝰ æ uocaꝛet᷑ epᷣs q̃ſi.sẽ.ſacꝛos ⁊ ſic u
ꝙ epiſcopus preſit tin in dignitate ⁊ n in ordine I
quedã fuerit ſibi refuata et intetdẽa preſ byteris: ut
chꝛiſmare æc. Ad idẽ adduco qd dr̃ de oibꝰapoſto
lis ꝙ parẽ ptãtem receꝑũt a deo.ſʒ petrus pꝛe alijs
recepit pꝛicipatũ:vñ oibꝰ dictũ uit¶ Nie 2 pꝛedica
te euãgeliũ ⁊c̃.= cuicũqʒ remiſeritis peccata ⁊c̃. ſed
petro ſoli dictum fuit paſce ones meas ⁊c.xxi.di.in
nono ubi bo. tex. æ hec nõ. ſunt addenda ad ea
dixi in.c.unico de cle.ꝑ ſal.ꝓmo. ¶ In gl. ij. ĩ fi.
cõclude neꝝ intellectũ poſſe dici ꝙ ex duobus ut et
ſenſit glo. iſte eps Zxit irregularitatẽ.pꝛimo in q;'tũ
dixit illa uerba malũ eſt ſi ſic ⁊c. nã uẽ pꝛeſtitiſſe con
ſiliũ ad moꝛtẽ æ refert an direcie nel indirecte quis
pꝛeſtet ↄſiliũ ad moꝛtẽ alicuiꝰ:ut.5S. dixi ⁊ ex ſolo cõ
ſilio contꝛahitur iꝛregniaritas.l:di.ſi quis niduam.
⁊ pꝛealle.c.ſicut dignũ. ¶ Secundo nidetur pꝛeſti
tiſſe auctoꝛitatẽ ⁊ opẽ ⁊c.illi ſuſpẽdio exhibẽdo ſuã
pntiã coꝛpoꝛalẽ:ex quo habebat ibi iuriſditionẽ tẽ
poꝛalem ut latius.ẽ.dixi facit quod nõ.in.c.i.5.de
offi. dele. de conſenſu auctoꝛitatis. ¶ Ex bis infer
tur ad.q.quam tangit glo. nunquid clericus incur
rat irregularitatem ſi interrogatus dicit quod pro
tali caſu debetur pena mortis z conclude ſecunduʒ
Hoſtienſem hic et archi.in.c.fi.iij.di.q aut crimè

t 4

¶ De ertel. perſato

miner puniẽdũ de pñti ?⁊ non bir irregularita
Iem 2 ita ꝓcedit iſia glo. als eũt ſi ex cõſilio ſine ge
nerali ſiue ſpãli ſequat᷑ bomicidinʒ rregularis erit:
ur in palle. c. ſiqnis uiduã: ſecus dic ut ibi ex ſva ſo
la Eenſione nõ ſeqꝛet bomicidiũ puta qꝛ oio iudex
E diſpoſitus ad illũ decapitãdũ ⁊ iſte fuit intenꝛoga
tus a qnodã alio que pena dʒ iponi ꝓ ilſo delicto 2
ndit ꝙ capitalis. nã ex ̊ nõ effici᷑ irregularis. qꝛ
bomicidiũ nõ fuit ſecutũ ex conſilio ſuo: quia iudex
aio ad ᷣ eꝛat diſpoſuꝰ. 6 glo. in. V. paniſitꝰ in
fi. dic ꝙ hᷣ nõ eꝛat neceſſe iſtũ citari.nã citat? fuir a
in dicibus ut pñtaꝛet ſe pape:ut in.c.ſiet qð ibi nõ.
de accu. vnde ſtanim fuit cõtumax exquo ibi n fnis
epeꝛtus tene menti.
— Abbas.

VNter dilectos eeree

itur uſurarius et publicus aleatoꝛ. dicit
nel ſũma ali᷑ ? ſic. Collatio bificij facta ĩdiero oc
cuita caſſari debet ? conferẽs ſcdᷣo ante caſſationeʒ
pme collat᷑ priuari debet ea nice pĩate cõfeꝛendi.
d. Oiuidit. nã pꝰ deciſe nanat factũ. fo difſinit ibi
nos igit ſubdiuidi nam prima diffinit de. p. ſ dᷣa
de. b. teꝛtia de cãroꝛe. fa ibi pteꝛea. teꝛria ibi. ꝛ vo
Caſus ⁊c. ¶ HMãõ prio ex tex. ibi cuiꝰdonatio ptine
bar zc̃. ꝙ vᷣ ptinẽ late ponit᷑. vñ ac ꝛeferĩ ſi ꝑrineat
de iure ſpãli.nã collatio huiꝰ dignitatis nõ pote:ot
ptineꝛe ad cãtoꝛem niſi de iuꝛe ſpãli quia de inr̃ cõi
lpcctat ad epm xvj q.vij. oẽs baſilice. ⁊. c.nu vs:
nõ eꝛgo nitiat libellus neqʒ ꝓbatio ſi dẽ beneficiuʒ
ꝑtineꝛe ad collationẽ alicꝰ qʒ ꝑtineat ſolo inre ſpali
facit.l.Vbũ prineꝛe.ff. de.v. ſigni. a n la
dus aleaꝝ in tin ẽ clericis ꝓhibiiꝰ ut ẽt cõſuerudo
nõ naleat i oppoſuiũ ẽt ſi facit ꝛeſpectu cuinſdez no
luptatis:qͥnimo clericꝰ aleatoꝛ d ꝛeputari nilis ⁊ in
dignus ad bñficiũ obtinẽdũ ⁊ tene mẽri ter. ꝛ iſſa
E una cã ſufficiẽs ad irritandũ collarionem factam
clerico aleatori¶eꝛio nota ꝙ uſuꝛarius ẽ uilis
peꝛſona ⁊ indigna ad optinẽdum aliqnã digniiqrẽ.
2 facit iſte rex. ꝙ uſurarius ſit infamis ipſo iure de
quo uide tex. cum glo.in.l.impꝛobum fenus C. de
his qui nõ.ĩifa.nbi glo.itelligit tex.⁊ bñ ꝙ; ſine alia
ſñia talis ẽ infamis infamia cili ipſo facto ⁊ clariꝰlo
quit᷑ tex.iij.a.vij.G. poꝛo ſed de uno muliuʒ dubi
to.qꝛ iex.i. d.l.ipꝛobũ loquit de nſurario exeꝛcente
uſuras ultra numeꝝ a ciuili ꝑmiſſuʒ. Quid ſi quis
exeꝛcet uſuras ſm modum a iure ciuili peꝛmiſſũ:nũ
qnid ſit ĩfamis ipſo facto cũ de iure canonico oĩs
modus ꝛepꝛobãt: æ ius cile ĩ boc ñ dedignatĩ᷑ ſeq ca
nonẽ: ui ĩ auẽ. ð eccle.ti.? nõ.i.c.qꝛ fruſtꝛa ð uſur.
2 ceue dubiũ ẽ ſatis pulchrũ.nã ꝛeſpectu iuris cão
nici oẽ fenꝰ ẽ ĩipꝛobũ ⁊ iſte tex.facit ꝙ ſit ifamis ip
lo lacio ⁊ tex.i.d.S. pono.cogita. Quarto nõ.ibi
in ipſoꝝ depoſitõibꝰ ⁊c. indices poſſe deponeꝛe tã
S teſtes coꝛã alijs iudicibus de geſtis coꝛam ſe et
ſolet multum ad hoc allegari iſte tex. ? dic ut plene
nð.in.c. cum nobis de teſti. ¶ Quimo nõ.ꝙ ntenſ
inſtrumemo falſo indicio non ꝑ B põt puniri pena
falſi niſi pꝛobet᷑ ipſe falſanerit nel ꝙ ipe ſcienteꝛ
uſus fuerit æ pſumitur ignorantia ſi pꝰ obiectionẽ

teſtibus ab uſu eius. ¶ Vltimo nõ. ꝙ pferens bn
ficium indigno quẽ putabat idoneum nõ dʒ añ ob
iectionẽ ſen reprobationẽ illiꝰ collatõis illud bñfici

um alteri ↄferre Iʒ de indignitate ipſiꝰ mõ ſibi inote
ſcat ał dʒ puniri prout h̊ d; qð bñ nõ. Go glo. i.

ĩ fi.nõ. glo. ꝙ aleator clericꝰ idiſticte repelliĩ ab ob
tinẽdo bũficio cũ collatio ſibi fa ẽ nulla ſi ð h̊ᷣ con
ſtabat taniᷓ fca nili ⁊ indigno:⁊ ſi nõ conſtabat qꝛ
erat occultus dʒ irritari: ſz a bnficio obtẽto anteqᷓ
exerceret ludum nõ dʒ icontinẽti repelli ⁊ eo puari
ſed alia mitiori pena pot᷑it plecti niſi monitus nolit
ſe corrigere:qꝛ ⁊ tũc beneficio prinabitur: ut.xxxvV.
di. c.i.uſnrariꝰ Vo põt repelli ab obtẽto ? obtinẽdo
epᷣs tũc cum ſe correxerit diſpẽſare põt circa bñfici
um ⁊ facit qð dr̃ æ nõ.in. c. pterea. S. de uſuris. Et
ex h̊ nõ. ꝙ magis peccat ⁊ exoſus eſt uſurarins q;
aleator. ¶ In glo. in. v. noluptuoſos ĩ fi. nõ. bene
glo. nam relata ad tex. ꝓbat ꝙ et clericis licitũ eſt
ludere cã ↄuiuij:⁊ idẽ noluit glo.in.c.i.xxxv.di.ſʒ
phi. tʒ H Srium in clericis dicens eos non debẽ fa
cere conuiuia. xliiij. di. e. conniuia z. J. non oportet
Igem dicir Gof. in laicis. nã ↄuiuia nidentur eis
reprobata niſi ex quadam caritate faciãt ut in. d. c.
ↄuiuia credo h dẽm uerinſ quo ad ↄſcientiaʒ I re
petitio non competat h̊ caſu ⁊ ſic põt procedere lex
ꝙ in conninuio alla. in glo. talis tamen ſic ludens Iʒ
male faciat non tamen crederem ꝙ debeat reputaꝛi
niliſ: ita ꝙ repellatur ab obtinendo beneficio ¶In
glo. in. V. nel procuranerit in fi.uel dic ꝙ illud.c.lo
quitur de litteris gr̃e in quibus citius pſumitur fal
ſiras. ſecꝰ ĩ ig iuſticie qᷓ de facili pñt obtineri:ut in
ae dei E Yarn mev⸗voſnwos in fi. hec glo.
nõ artingit ꝑfecte ĩtellẽm decretalis.nec ẽt doc. apꝑte
aitingunt. Sʒ pro clariori intellectu ſic op. uẽ enim
ꝙ collatio ſo facta debuit nalere. nam pᷣma fuit nul
la ipo iure tãqᷓ fa crioſo ⁊ ĩfami ſaltim ifamia fi.
nam infamia nedũ repellit a dignitate optinenda: ut
in.l. ij. E. de digni.li.xij.? in regula infamibus.li.
vj. ubi. per Oy. qͥnimo ſi eſt infamia iuris repellit a
dignitate qſira ꝓ h̊ bo. tex.cũ glo.in.l.ij. O. miles.ſt
de his qui no. infa. z.l.oĩ. z.l.infamia C. de decur.
li. x. ubi d qð infamia qſium adimit honorem g ð
bnit ualere fa collatio ar. in regnla non preſtat im
pedimeutum de re.iuris li.vj. So. poteſt hec decre
talis intelligi dupliciter primo ꝙ collatio prima nõ
fuit nulla ipo iure ⁊ boc ſenſit hic Moſt.exponẽdo
vᷣ irritandum.i. irritum nunciandum:æ etiam ſe
quitur. ¶ Yred. de ſenis conſi. xliiij..xlix.? tunc
poteſt E'deri quod ſecunda non ualuit propter
defectum poreſtatis:quia propter deliciũ collatoris
deuoluta erat poteſtas cõferẽdi ea nice ad ſuꝑioꝛeʒ
ſed iſte intellectus mihi non placet quia hic caſſatur
2 punitur iſte collator propteꝛ ſuam inconſtantiam
2æ quia prima nõ reprobata poſſit ad ſecundũ ideo
intellige iſtum tex. qñ collatõ fnit facta idigno igno
ranter ita quod notorie non conſtabat collationem
eſſe nullam. nam preſertim reſpeciu conſuetudinis
poterat dubitari utruʒ collatio eſſet nulla ipſo iure
et utrum iſte deberet reputari uilis exquo nſuram
exercurat tantum in ludo æ quod ludebat ſecunduz

iolano eit eni

iUmneſceni no uucal ſo⸗

aßb toi C /, 166.
rzl tautta (ho
eil one ignid i olan
Aiudce mnduͦ o rinin
õ
Nian o rnan wa
ericdfere⸗ Innd bicpo
Gad ppi mer apo eni
lo benefcio n galten apt
de opyel. Ahjh codede
..go ſcwt ecler ayt ⸗
ſĩ t tic oluuio no benl
leimrominer i ia acanone
lſ. Au toe ſnz vbo l⸗
nilnitilot biſtnüi gfenine
1iliniͦſdircenſe r ii
nidan oſeni cene ſde i
Doreſns ei A ordimnie
igreim li gbbediſſeern
biene ppi unnepione f
Pone lin
Tedhtad oinri ceſi
li ſſite Ral
e pye. e9no
in entepno is no hhen
rcolnoni d agehn
vip fſorr tziiu
Räit Y dnn
ſiri Pereproa
Einlg veſt lennigr g ,⸗
ſuſceegen i ine lu
echin anel en
ineng i likrud
nenthiannitofm
lls nſich n otſen

—

gointimnndi
diannz vo hte /
Muitize ſoncpon
u onbin nidnnr eis
mninr ſatitnt ind,
o oeeni, zre
daſeirrotlge ler
WnsuneiNiens

nen ruenemn

Odünendodenetca e
Nuinfiud dcirdch.
Gnibas eiins pſontiun fl
deſacl pirobuinnitr i
poſrochini ergb⸗
lumla nrucot Ate
Iueleun ſc vi nin
alre nan pna nl
fani atin imia ſd.⸗
Sghinne OhtneNerui
gen ſenſdloln.
QAihunia mean
ad goini Hnns
aͤfri C&dn.
imn auni olannn
rinngh o it in
in Cuntſtr
lrvpimn ſo

ine⸗
llanit

cann ſe

coᷣſuetudinẽ alioꝝ clericoꝝ:unð ateq; repꝛobaretur
pꝛima nõ debuit ꝓcedere iſte ad ſcdᷣam collationẽ.
nunqꝙᷓ eniʒ fienda eſt ſecunda collatio uel elecrio niſi
cõſter notoꝛie pmã uiribꝰ nõ ſubſiſtẽ: ut nõ.in.c.au
ditis. c.cũ teꝛra ð elec. un iſte collatoꝛ nõ erat p̃natꝰ
ipſo facto ptãte cõferẽdi: qꝛ ignoꝛãt᷑ fecit:ſʒ fuit pꝛi
natꝰ ꝓot ipſiꝰ icõſtantiã: ut dẽ in tex. qꝛ pꝛia nõ caſ
ſata ꝓceſſit ad ſecũdã ⁊ iſtũ puto nerũ ⁊ clarũ intel
lectũ.c.omiſſis dictis Inno.ꝑ q̃ nõ appꝛobat inrel
lectꝰ. c. ¶ Ee pdictis oĩbꝰ nõ.̊ dictũ ſingularirer ĩ
pꝛatica ꝙ; ubi collatio eſt facta indigno ꝑ ignoꝛan
tiã nõ dʒ ꝓcedi ad ſecũdã collationẽ ꝑ collatoꝛẽ ni
ſi pꝛiꝰ repꝛobet᷑ pꝛia ex qno nõrie nõ cõſtabar ðᷣ nul
litate pꝛie collationis. Y gi barriri ibi ſʒ ual
de ſunt iſta diſimilia ⁊c.⁊ rõ c.nã ſcdðᷣa ſtipulatio iõ
nalʒ qñ pꝛia ẽ elidibilis ꝑ exceptionẽ qꝛ põt hoc ca

Kr—☚

P exceptionẽ.ergo uʒ ſcdða ex quo põt pᷣtendere ini
eſſe inſti. de V.ob. F. alteri:ſed ſecꝰeſt ĩ collaris.qꝛ ſi
pꝛia collatio tennit lʒ neniat irritanda ateqᷓ; irritet
beneficiũ nõ uacat ergo nõ põt alteri ↄfeꝛri.S.ðᷣ cõ
ceſ.pb.ꝑ totũ. Et ĩ fi.gl. ð h̊ͥ dic.ut.s.dixi.⁊ nit nõ.
in pal.c. auditis. Sn glo. fi. in fi. hec glo.põt ad
duci ad qõnẽ nũquid ſi collatio beneficij facta ꝑ pa
pã uel eiꝰ executoꝛẽ nõ tennit uel ꝓpter ſurꝛepiionẽ
lr̃aꝝ uel ꝓpter indignitatẽ ꝑſõe redeat poteſtas ad
papã an vo ordinariꝰ loci poſſit illud beneficinʒ al
teri cõfeꝛre. Inno. hic ponit duas opi. quidã dicũt
ꝙ ad papã tm.ex quo enĩ papa ſemel itromiſit ſe ð
illo beneficio ñ Iʒ alteri appone? manũ ar.i. c. nt nẽʒ
de appel. Alij S ſʒ cõclude poſt Jo. an.? Eõpo.in
c.qð ſicut de elec.ꝙ aut papa reſernauit ſibi benefi
ciũ.⁊ tũc ʒʒ collatio nõ hẽat᷑ effeciũ nõ põt inferior
ſe intromitteꝛe i illa nacatione ar.i.c.ſi eo tpᷣe ðᷣ ele.
li. vi. Aut nõ ẽ uſus vbo reſeruationis ? tunc aut
mãdauit illud bñſiciũ ↄlerri nõ expᷣſſa certa ꝑſona
2 idẽ qꝛ uꝛ ſibi reſeruaſſe ⁊ illi noluiſſe puidere.aut
mãdauit ↄferri certe ꝑſõe ⁊ tũc ſi collatio nõ naluit
poteſtas redit ad ordinariũ qꝛ papa intẽdebat ꝓni
dere tim illi ꝑſõe expſſe ex quo ergo illa pſõa n põt
bꝛe nel ꝓpt᷑ ſurreptionẽ lr̃aꝝ uel dignitatẽ eiꝰ ptas
redit ad oꝛdinariũ.qꝛ ceſſante cã ceſſat eſſeciꝰ in. c.
cũ ceſſate ð appel.= h̊ nõ.¶ Vltimo ex gl. op.⁊ nẽ
enĩ ꝙ exceptio cris nõ ðbeat admitti ↄ iſtũ.p.ex q
hũerat collationẽ z agebat tm poſſeſſoꝛio adipiſcen
de.i.ꝓ ꝓleſſione habẽda:ut in.c.accedẽs de accu.
So. dicit Inno.q exceptio crĩs nõ dʒ admitti ſine
infamia quaſi ſentiat iſtũ fuiſſe infamatũ de iſtis ob
iectis ⁊ ciꝛca hoc dicit aliqua pulchꝛa nerba qᷓ ſolẽt
quotidie allegari.dicit enĩ ꝙ ant qͥs agit ĩ beneficia
libꝰ poſſeſſoꝛio adipiſcẽde ad ↄfimationẽ nel colla
tionẽ ut qꝛ hũit electionẽ ⁊? ↄfirmationẽ aut collari
onẽ ⁊ tm ſibi deſt poſſeſſio ⁊ tẽ nõ admittit᷑ exceptõ
cas niſi cũ ifamia: ut in pᷣal.c. accedens ubi plene di
xi. Aut agit poſſeſſoꝛio recuperãde ⁊ tũc nõ admit
titur aliqua exceptio cris niſi cũ infamia: ut in. c.itẽ
cũ quis de reſti.ſpo. ¶ Et nõ. bene h̊ diciũ ꝙ et in
bñficialibꝰ nõ obſtat ageri poſſeſſoꝛio recuꝑãde ex
ceptio cris cũ infamia. Sed Iʒ Inn. omnẽ exceptio
nẽ excludat iñ mnte opponi poſſunt ð qbꝰ plene di

¶ Be excel. perlato

co in. c. ĩ Ris.de reſti.ſpo.æ facit qdᷣ nõ.iij.q.i.iĩ ſũ.
Aut agit quis petitoꝛio ꝓ bnficio qð ſemel ba
buit ⁊ tũc aut opponit᷑ tale crimẽ qð ĩducit pꝛiuatio
né ipo facto ⁊ admittit exceptio ſm eũ ⁊ bene pnta
li opponit ꝙ ſit hereticꝰ nel ꝙ fuit ſñialit de aliquo
crie cõdẽnatꝰ.æ nõ. bene hoc ultiʒ ꝙ cõdẽnatꝰde ali
quo ciĩe ꝑ ſñiaʒ cẽſet̃ pꝛiuatꝰ ipſo facto bñficio ſuo
qð intellige qn crimẽ erat tale qð inducebat p̃uatio
nẽ bñficij uel qñ iꝛrogabat ifamiã ipſo fco.nã ſoffi
cit ꝓ cõ ſẽnet᷑ ʒ pena nõ exp mat᷑ in ſñia: qꝛ illa irelli
gitur ipoſita auctoritate iuris l.i.ff.ad turpil et ij.
q.iij.F.nõndum ⁊ in.c.poſtulaſti ſim unã lectu.5ẽ.
de fo.co npe.⁊ ad idem tex.in pᷣalle.l.ij. G. miles.ff.
de his qui nõ.ifa.ubi dẽ ꝙ miles dãnatus de adul
terio effict᷑ infamis et ifamia ſoluit uinculũ militie?
uñ ipo iur̃ ifamatꝰ ꝑ ſñiã ꝑdit dignitatẽ nedũ ſecu
larẽ ſʒ etiam eccleſiaſticã:ut nõ.i.glo.ſecꝰ puio ubi
qs dãnaret᷑ de crie qð nõ ĩduceret ĩſamiã nec puati
onẽ beneficij.tunc.n.talis exceptio ñ admiiteret᷑ ut
ſtati dicã et ſic reſtĩge Inn. Si vo opponit᷑ excep
tio cꝛis qðᷣ nõ inducit puatiouẽ beneficij ipᷣo facto
utpnta:qꝛ ẽ ſimõiacꝰuel adulter uel ꝑiuruſ nel quid
ſimile æ non dʒ admitti talis exceptio.rõ ẽ qꝛ illa ẽt
ꝓbata ille non ꝛemaneꝛet pᷣnatus beneficio.nec ob
ſtat ſi dicatur ꝙ debet pꝛiuaꝛi qꝛ ad h nõ tendit ex
ceptio:ut in.c.ij.de ordi.cog.i fi.nec ob.ſi dicatur
ꝙ ex ꝗꝰ datur actio ſiue accuſatio õ iſtũ de iſtis cri
mibꝰ fortiꝰ debʒ admitti exceptõ:ut ĩ regula.qui ad
agẽdũ de re.iuris.li.vi.⁊ in ꝛegnla cui damꝰ.ff.co.
fm Inno. illa iura habent locũ qñ ad idẽ agit 27 ex
cipit.ſecus antẽ qn actio et exceptio tẽdũt ad diuer
ſa.nã p̊ caſu accuſatio tẽdit ad nidictã: ut priuetur.
cxceptio vVo tendit ad defenſionem rei familiaris ?
nõ. ꝑpctuo h̊ dictum Inno. æ uide qð dico in. c. pa
ſtoralis de cau.poſſ.æ proprie ⁊ in.c.ſi diligenti de
lo. ope.
Abod
bbates de
Tcedentibus. vren e
4 ognoſceꝛe et publicas penitentias ininn
gere et litteras induigentiarum concedere non poſ
ſunt niſi eiſ competant de iure ſpeciali hoc dicit.neꝭ
ſic et generalius.Cognoſcere de cauſa matꝛimonia
li. Item penitentias publicas et indslgentias conce
dere ſpectat ad dignitatem epiſcopalem: unde infe
rior prelatus de his ſe intꝛomitieꝛe non debet niſi
eis competat de iure ſpeciali.primo ponit epiſcopo
rum querelam cui ſecundo pronidet ibi nolentes.
Caſas ⁊ cetera. err⸗ tex. ꝙ quedam ſunt
ſpectãtia ad dignitatẽ epalẽ qᷓ iferiori plato non cõ
petunt ut ſunt tria hic expꝛeſſa ⁊ de ſimilibus nide
quod le.⁊ nõ.lxviij di.in.c.qᷓuis.⁊.c.coꝛepᷣi.⁊ int
caſus hic expꝛeſſos nota illum ꝙ nemo citra epiſco
pum poteſt iniungere publicam penitentiam. prina
tam enim poteſt quilibet ſacerdos iiũgere z de hac
publica uide glo.æ tex.in.c.in capite.l.di.⁊æ xxvi.q.
vij. c. fi. ⁊ eſt tex.in. c.ij. de maledi. ¶ Secundo no
ta ꝙ ex ſpeciali conceſſione uel alio iure ſpeciali pu
ta ex conſuetudine poſſunt ſpectantia ad dignita
ceʒ epiſcopalem comoeteꝛe inferiori pꝛelato et circa

¶ Be exref preis.

pSe dicendã ẽ ꝙ quedã ſpectatia ad epm ſũt oꝛdis
epᷣalis:qdaʒ ſũt dignitatis epalis:quedam ſimplcis

juriſditiõis. Ea vo que ſunt oꝛdinis ut cꝛiſmaꝛe ec

cleſias ↄſecrare clericos oꝛdinaꝛe ⁊ ſimilia non pnt
cõpeteꝛe infeꝛiori ẽt ex còſuetudie ut in.c.qᷓto de ↄ
ſue:quia in eis deficit oꝛdo epalis. Ea vo que ſunt
dignitatis epᷣalis ut ſunt iſta hic enumeꝛara nel ſipli
cis iuriſdiõis ut cognoſcẽ de cãis clericoꝝ iſta beñ
pñt acquiri ꝑ iferioꝛẽ ex ↄſuetudie nel ex ↄceſſione
ſupioris ad hoc.c.cũ oli ⁊.c.auditis de pꝛeſcrip.et
nõ. bñ hũc tex.iũcta glo.pe.⁊ fi.qꝙ iſta que ſunt di
gnitatis epalis ut cognoſcẽ de cã mr̃imoniali ⁊ da?
indulgẽtiã ⁊ẽ. pñt pꝛeſcribi ꝑ ĩferioꝛc:ſʒ ad declaꝛa
tionem ſe qrit᷑ de qᷓ ↄceſſiõe loquit iſte tex. Sol. di
cunt doc. ꝙ põr iĩtelligi de ↄceſſione ẽt epi. xvVi. q.ij
niſis pꝛet᷑ inſignia. nã illa nõ pñt cõcedi niſi per ſo
lum pricipẽ qð bñ nõ.arg.i.c.ut aplice de pnile.li.
vi. uñ abbatibus ⁊ ĩferioribꝰ pꝛelatis peꝛ papaʒ ſo
let ↄcedi uſus mitre ⁊ alioꝝ põtificaliũ: ut in. d. e.ut
aooſtolice. dicũt tũ hic doc. ⁊ ibi ⁊ bene ꝙ łʒ iſta in
ſignia epalia qñʒ ad decoꝛẽ ↄcedant plaro infeꝛiori
nõ tũ põt ille ppt᷑ ̊ exeꝛceꝛe iura epalia eſt ge que
d nuda demõſtꝛatio que bʒ ſignificarũ ſuũ qð nõ.
¶ In glo. in. v. epalis dignitatis i f. nõ. ex hae gl.
2 ſe iũcto tex ꝙ ea que ſũt dignitatis epalis nõ di
co oꝛdinis pñt acqniri ꝑ iferioꝛẽ ex oſnetudie et h
ꝓbat᷑ ⁊ aꝑtiꝰ ꝙᷓᷓ alibi in.c. auditis de pꝛeſcrip.ubi
abbas pᷣſcripſit cĩm matrimonialẽ niſi fuiſſet ꝓba
ta iteꝛruptio: qð ẽ õ hoſt. q tenetr orium iĩ.c. as 6
ꝛeſti. ſpolia. inducit᷑ t iſte tex.ad.q. quotidianaʒ nũ
quid electꝰ 2 cõfirmatus ĩ epm nõ cõſecratꝰ poſſit
cõcedeꝛe ĩdulgẽtias maxie ſi non ſit ſaceꝛdos ut qꝛ
adbuc nõ ſit effectus pꝛeſbiteꝛ: æ ſepe accidit cum ſi
milis qõ in legato apoſtolico n pᷣſbito: hoſt. bic p²
multa ↄcludit ꝙ ſi pſbit᷑ põt ↄcedeꝛe als ſecus:ſed
Frã. renuit ꝙ ẽt ſi ſit pſbit᷑ cõcedeꝛe nõ pot. qꝛ nõ
dr eps niſi ſit cõſecratꝰ: vnð antea uocat electꝰ 2 ñ

epᷣus. ut in. c tua:de his que fi.a pla.? iura hoc cõ

cedũt epis. Jo. an. ur̃ teneꝛe ꝙ cũ hᷣ nõ ſit oꝛdis ꝙ;
poſſit eſectꝰ ↄfirmatꝰ dũmodo ſit ſaceꝛdos. Jo.
cal. pꝰ Lho.iiij. ſniaꝝ di. xxiij. arti.ij. tz ꝙ eria ſi nõ
ſit ſaceꝛdos hoc põt ⁊ idẽ ĩ legato ⁊ iſta opi. ẽ neri
Oꝛ. Ratio qꝛ cõcede e iſtas idulgẽtias pꝛocedit ex
diſpenſatione bonoꝝ eccleſie ⁊ ſic ex iuriſditione. eꝛ
go iſti pnt cũ hẽant iuriſditionem licet non ſit cole
erati in epos uel ſaceꝛdotes nit in. c. tranfmiſſam de
elec. nã ut hic pʒ illa pñt queri ꝑ ĩferioꝛẽ epo.gꝰ nõ
ſunt oꝛdinis epalis ſed iuriſditiõiſ. In foꝛo iñ peni
tẽrie nõ poſſet abſolue? nel cõdẽnare uel idulgẽtiaſ
concedeꝛe: qꝛ illud ẽ oꝛdinis pᷣſbiteꝛalis ⁊ nõ iuriſdi

tionis quod tene menti. As ruclan
ꝛeuelandum peccato
. lectus ꝛem ſiue peccatum in pe
nitẽtia ofeſſuʒ ſaceꝛdos cõpelli nõ põt. hꝰ
d.pꝰ põit᷑ qꝛela pſbiteri.cui fo ꝓuidet expſſa cã ibi
qꝛ igi.¶ Mõ pꝰ ex tex. ar. optimũ ꝙ index eccleſi
aſticus ſen ſecularis põt ex officio ſuo quẽ compel
lere ad indicandum furẽ 2? furtuʒ ↄmiſſum ⁊ ſuper
poteſt ferre ſniam eẽſure non renelantes quod
Ybat. h. ꝑ locũ a ſpali.nã h ẽ ſpole qð nõ po ſſit fie

ai comonſio qñ ̊ in pnia detectum fuit:ſecus g ſi
iſte ſciuiſſet nõ tãq; deus ſj tãq; homo. ꝓ h̊ tex.ibi
ꝑnicioſum eẽ ⁊c̃.⁊ tene hũc tex.ſic induciuʒ ꝑpetuo
menti.nã optime ꝓbatuꝛ practica epoꝝ fulminãtiũ
hodie excõicationem non renelãtes furẽ ſine fur
tu n ⁊z melius ꝓbat h.c.q.c.qui cũ fure.s.de fuꝛ.
licet ad ̊ illud ſoleat allegari æ nide ibi qð plene di
xi.probat et iſte tex.opi.bar.in.l.iĩ ciuilẽ. C. de ſur.
5. fo ſacerdotem non poſſe ↄpelli etiã ꝑ iudi
cem eccleſiaſticim ad reuelandum pccorem ĩ pnia
ſibi confeſſum qnimo nec ẽt peccatuʒ.nã h̊ ⁊ reſpec
tu peccati z peccatorum ꝓhibetur iſia compuliio.
Et nõ. bñ ꝙ ẽt non põt ad ̊ compelli ſi tal reuela
tio tendit ad utiliratem ꝓximi uel ad utilitatẽ aĩe ip
ſius ↄfeſſi.nihil.n.debʒ detegi ꝑ ſacerdoteʒ eẽt ſi cõ
cernat claritatem conſcie ipſius peccatoris niſi ipſe
peccator ſacerdotem ducat in teſtem ar.in.c.ſignifi
caſti de adult.⁊ in.c. ois utriſque de pe.z remiſſ.⁊
qð ibi nõ. Inno. rern ibi ſententiam inteꝛ
dicti ⁊c. ꝙ ſnia interdicti põt ferri nedũ in loco ſed
Et in perſona ⁊ hec eſt dr̃ia inter interdẽm ⁊ excõica
tionem qꝛ excõicatio nedũ priuat a participatõe ſa
cramtoꝝ ſʒ ẽt a cõione hoĩim:ut in. c.a nobis de ex
cep.ſed interdẽm ſolum pᷣuat a ꝑticipanone ſacroꝝ
Alimo pro declaratione lr̃e qritur qᷣ ſint iſti re
tores fraternitatis de quibꝰ in tex. So. ſũt qͥdaʒ ba
bẽtes iuriſditigne ſuꝑ cleꝝ ex ſpali proniſione ant
inſtiturione. W go tibi qꝛ 'ᷣm leges nẽo põt
cõpelli h̊ non eſt abſolute ueꝝ qͥnimo põt ex officio
compelli de quo dic nt nõ.in.d.l.inciuilẽ ⁊ plene di
xi in.d.c.qui cum fuꝛe. In eadem glo. ibi ⁊ in Hᷣ
erat maior ipſis rectoribus ⁊c̃.per hanc rationem
inferũt doct. ꝙ etiam per papam non põt ſacerdoſ
opelli ad detegendum peccatum in pnia confeſſum.
nam in illo actu ſacerdos eſt ſpãlis nicarius dei z
papa eſt generalis nicarius dei ⁊ ſpãlis quo ad illaʒ
ſpẽm eſt maior generali:de offi lega.in.c.ſtuduiſti
7 nota bene glo.⁊.h.dẽm quia eſt contra multos ſi
plices ſacerdotes qui ꝛeuelant peccatum epiſcopo
ſeu peccatorem ſeu alteri ſaceꝛdoti licet dicãt epiſco
pi ego recipiam in ↄfeſſione quia nullo modo debʒ
dicere qꝛ ranq; dens non idigʒ confelionẽ ? qꝛ illo⸗
peccatum alteriuns ⁊? nõ ſuũ ⁊ h̊ ſaluo caſu.c.oĩs
de pe.⁊ ꝛemiſſ.Ex hoc ⁊ ex tex.etiam infertur ꝙ ſi
ſacerdos producitur in teſtem in iudicio qð recta
conſcientia poteſt dicere ſe nihil ſcire ſi hoc tantum
ſciebat ut deus.nam quis poteſt habere duplicem
conſcientiam ſiue ſcientiam unam ut deus aliam ut
homo. in teſtem uero producitur ut homo non nt
deus ? tanquam homo nihil ſcit: unde ſine mem
periurij recte poteſt dicere ſe nibil ſcire. ¶ Duto
tamen ꝙ iſte ſciꝛet ut deus et ut homo ut quia
ipſe nidit tanꝗꝙᷓ homo ⁊ audiuit ut deus in conteſſi
one ꝙ hoc caſu tenetur reuelare uirtute inramèti.
alias autem ut dicit Inn. in preall.c. omnis ꝓpe fi.
nũqᷓ; dʒ reuelaꝛe niſi ſubeſſet maxia neceſſitas uti
litas nel iminẽt ſcãdalũ tc.n.põt dicẽ zæ reuelare ex
quo ſcit ẽt ut homo. Quid autẽ ſi quis iurauit nõ
Fuela? ſecreta et pꝰ ea ꝓducit in teſtẽ nũquid poſſit
renelare cõ nideat᷑ poſitus iter duo iuramẽta Sria

. pinoenta di
g as colegi ocen
ſalo io In nt hn
lca ſnr pores ril
ſanonp boc uin con
ecvpinli n no poſſtxn
aloralre Mlper ole
ace o ninlpii cunſi
titn iaich iton
legan de ſ go teniteni
i hoſcſone clegi. dt
NrattA) J nind
hednſſadrh
cos deſureſpali en dſeen
Ulino colige cy ler ave
peincicio voſenbys incebi
zindheinr19,(On
Insoben nmuid poſſr⸗
Nutniic nnnqnid ams e
ſglucgnimls ab enr n
ttnic ohis li cignime c
nloteobi f ce ſiſf
Mnianoltidin nel
Mmsdigiungande umni
sr ſiopiing ſani ö
1e Ankitminſigiaſenm
1e gone e M nnni er eſ
ulipft Anr elſn pih
Il llliby poſſi dnar
ſut “ ſanr ſt len
eppi aſni

lero ognolarenr inſti 1

Inla conoſtito 4

almmruammn
un Oagan poſ
li ſanſcn icſte inrr n
ltnſi ii⸗ ſtn
– dlcſtl,n in gf

iſridg heiſttöͤn
cſüin ärld h
noſts eſtmmn ſhe
netinn
agn nunenn
“
arcns n nn
irr ranlie
nſln elbii

Nelcunz i den
G n
Durpilſiimd

n 8 limtith
aciuatanaf
ins Naangiſ e
ain ſen Nineſcn
Oullhedeye⸗ Dl
dnphfummin
Mor mnineliin o a
luer imtint roin
rimma pniiſe
nen in canobsse er
Ma Nchnncne iuo
eie damm in ſſiffe
Nun oſüäſtn
Rear i gouſene
ifnleges ſid ir
e nep qino döteroffci⸗
Bö ind Linenide epeerd
eaden go biein
cu er bayc mionen
pun wnin ſacj
mmninia oſſun.
ſpils nianins dei
leit hals aro d la
lein toſti
a ddonmms
nt Necmmn ghich
wndon icadidn ſe⸗
oe ginwlo role ſch
idcg oſtiniten ſ
zbuͦth ſind alα
anr eim inni
mirtuidy tan
ſni iri totunmn
ppc, iht nſten
mumu ovs alum ul

uuenbono pon in

— .U⅞ðð, –

¶ De excel. perlato.

Inno. in. c. qliter. el.i.ð.de accu.nõbilit dicit q ſic
qꝛ aut agebat inrametũ extendere ad iſtum caſuʒ et
fuit temerariũ cũ non poſſit quis ſe aſtringere ad h
iuramẽetũ cũ ſit j publicã ntilitatẽ ut teſtiſ.aut non
cogitauit iſtũ caluʒ ? inꝛamentũ ad boc nõ extendi
tur. ar.in.c.i.de iureiur.li.vi. Et in fi. glo.qdð pꝰdi
ciũ eſt plꝰ plʒ hoſti.⁊ pꝛo dicta glo facit.c.cum ad
quoꝛũdam.S.eo.ti.tene menii. Abbas.

Jlecta NMon poſſũt ſubditi ſingn

lares in pꝛeiudiciũ pᷣlati eri

geꝛe ſigna collegij. . d. uel ſic¶ Brinati

homines regulariteꝛ nequeũt cõſtitnere collegiũ et
hꝛe ſigna collegij niſi aliter eis cõcedit᷑ pꝛima pars
ponit querelã.ſcdᷣa dat iudicẽ ibi diſcreioni. Caſuſ

c ¶ M pꝛimo ex tex.ibi nõ ↄſueuerũt ⁊c. optiʒ
ar. ꝙ ius collegij põt queri ex cõſuetudine pꝛo hoc

facit qð nõ. Inn.in.c.poſtulaſti de iu. pa ¶ M.

2 ꝙ licet ſint plures clerici beneficiati in eadẽ eccle
ſia nõ t ꝑ hoc dicũtur conſtitueꝛe collegiũ ſeu face
re capi:ulũ cum nõ poſſit collegiũ ſigna collegij nec
collegialiteꝛ ſe ↄgregaꝛe collegiũ ergo ↄſtituit᷑ in ec
cleſia uel ꝑ pꝛinilegiũ cõceſſũ a ſupioꝛi poſt fundatã
eccleſiã nel ſi a pꝛicipto fuit oꝛdinatũ ꝙ eccleſia eſſz
collegiata uel ſi lõgo tpᷣe uixeꝛũt collegialit᷑ ⁊ ſunt in
quaſi poſſeſſione collegij. de quo nide ꝑ. Inn. i. d.
c.poſtulaſti.? ꝑ Jo. an. in. d. c.a nobis de iure pat.
V abbatiſſa põt hẽe iuriſditionẽ ſuꝑ cle
ricos de iure ſpali eſt H. ſecus auteʒ de iure cõi.
Vltimo collige ex tex. quẽ poſſe ſe opponeꝛe ꝓ ſuo
pꝛeiudicio uolẽtibus indebite exigere ſigna collegij
2 inducitur ̊ ad.q.¶ Quidã uult uti priuatis ar
mis alteriꝰ nunquid poſſit ꝑ illũ pꝛohiberi ⸗2 p di
ſcutiendũ eſt nunquid quis poſſit poꝛtare arma ſeu
iſignia dignitatis quibꝰ licet ntir̃ exñs in illa dignita
te ⁊ tũc nõ hñs illã dignitatẽ cõmittit falſuʒ eis utẽ
do.l.eos.⁊ qð ibi nõ.ff. de lal. facit.c.i.sS.de cle.nõ
oꝛd.mi. æ quod ibi dixi. quedaʒ ſunt inſignia ſingu
laris dignitaris quibꝰ utunt reges pꝛincipes ⁊? nobi
les ⁊ iſtis pꝛiuata ꝑſõa uti nõ põr:ut.l.i. C. ne li. po
tẽ. Quedã ſunt inſignia ſeu arma quibꝰ utunĩ pua
te ꝑſone.⁊ aut utunt᷑ ex ↄceſſione pꝛicipis ⁊ ĩidubio
uti pnt. Aat ceſſat pꝛicipis ↄceſſio ⁊ cõiter tenetux
ut quilibʒ poſſit ſumeꝛe ſibi certa inſignia ſiue aꝛma
ſicut oĩa noĩia ꝓpꝛia aſſumũt᷑ ad placitũ nt unus ab
altero cognoſcat᷑: ut inſti. de ſega. F. ſi quis in noĩe.
7 in.l.ad recognoſcẽdos.C. de inge.mꝗu. ita 7 ar
ma põt quis aſſumere ut nuna parentella diſcernatuꝛ
ab alia. Sed an poſſit ſumere arma alteriꝰ: uẽ pᷣꝙ
ſic. nã ſicut licitũ eſt aſſumeꝛe nomẽ ꝓpꝛiũ alteriꝰ.ntr
in.l.duo ſũt titij. ff. ð teſta. tu. ira nr ꝙ et arma poſ
ſit quis aſſumere cuʒ eadẽ ſit rõ in utriſqʒ:⁊ h ẽ vʒ
ubi ille ñ poſſ; pieder aliqð pᷣiudiciũ niputa:qꝛ aſſu
mit arma lõge diſtãtia:ſecꝰ ubi ſubeſſet illi aliqðᷣ pꝛe
iudiciũ ut qꝛ iſte noniter aſſumens eſt homo facino
roſus ⁊ exoſus z ꝓpt unitatè armoꝝ timet ille ĩteri
mi ꝓpteꝛ iſtuʒ ſen nice ipſiꝰ 2 põt tũc iploꝛari offm
ſuꝑioꝛis:ut ille nõ utat eiſdẽ armiſ:qꝛ ad ſuperioꝛcẽ
ſpectat quies populoꝝ.nt in.l.i.G. quies.ff. de offi.
pꝛefec.ur.idẽ eſti ubi inrereſt reipublice: ut qꝛ bonꝰ
artifex ſeu mercatoꝛ utit qbnſdã inſignijs 2 aliꝰ uult

ᷣ ꝑ iudicẽ ꝓhiberi ꝛõe pꝛedicta¶ Toclude ge. ſic
ꝙ q̃libʒ priuatus ét põt aſſumere ſibi ceꝛta inſignia
ſeu aꝛma:ſed non põt aſſumeꝛe ſeu uti armis altius
qᷣ ten dit in eius piudiciũ ſen reipublice ? ð his ꝑ
bar. in. l. tꝛactatu ð inſig. æ armis ¶¶ In glo. i. i fi. P
gl.nõ reddit ſufficiẽtẽ rõnẽ qre iſti clerici ñ potant
facere collegiũ = iõ pro clariori doctrina pꝰ Inno.
hic ⁊ bar.in.l.fi. C. de colle.illi.ſcias ꝙ regulariter
oĩa collegia ſunt inteꝛdicta:qꝛ hoĩes non debet face
re iſtas ↄuẽticulas ſen ↄgregatiões cũ ex eiſ tieatuꝛ
ↄſpira ſeu oiuꝛatio ↄ pᷣncipẽ ſeu cĩtatẽ.h̊ uerũ niſi
approbet᷑ a iure gentiũ uel a iuẽ poſitiuo.nã quedã
ſũt collegia que approbãt᷑ a iure gentiũ.quedã ſunt
collegia que approbãtur a iure poſuio A iure gen
tiũ approbatur collegiuʒ citatis caſtri nel uile.l.ex ᷣ
iuꝛe.ff. de iuſti.et iu.et quod ibi nõ.nã debẽt hoies
multa agere i fauorẽ æ ↄmõʒ citaris.iõ oʒ ꝙ plures
iĩ ſimul ↄueiant. A iur̃ poſitio approbãĩ collegia ip
ſoꝝ qui ſũt alicuiꝰ artis nt ſũt piſtões baꝛbitõſões
nel ſimiles nel alicuius ꝓfeſſiõis:ut ſũt ſcholães uel
ſi faciũt cã pietatiſ ut ad ſubueiẽdũ oppᷣſſis ⁊c.quia
iſti habẽt malta ageꝛe ad utilitatẽ illius ꝓfeſſiõis ſeu
artis.iõ ꝑmittũr iura ut poſſit ſimul ↄuẽire ⁊ facere
unum corpus:uñ ad ꝓpoſitũ hꝰ. c.clerici ſingulaꝛes
cũ ñ hẽant aliqᷓ cõit᷑ expedienda n pnt ꝓpᷣa auciõſ
tate facẽ iſtas ↄgregatiões ⁊ ↄſtituere unũ collegiũ
niſi a pᷣncipio fuerit oꝛdiatũ ut eccleſia ſit collegiata⸗
tũc. n. cum ipſi clerici debeant ꝓmouẽ niilitatem ec
cleſie licite ſe ↄgregãt ⁊ faciũt unum corpꝰ:ſʒ iſti de
quibus in tex.nõ rep ſẽtabãt illã eccleſiã:ſʒ erãt ſigu
larit ibi bñficiati.? ðᷣ mã collegioꝝ nide ̊ ꝑ Inn.
2 ĩ.c. cũ ab eccleliaꝝ de offi.ord.⁊ per baꝛ.in dicta
.l. fi. de colle. illicitis.
Abbas.
NQui S iunramentum ne
Rauem. gat prelatum dnm ſuum
uel coram ſecnlari iudice de ipo ↄq̃ri ul
ipʒ innadit deponi dʒ . d. æ. primo ðciſe narrat feʒ
qð ſub triplici diſiũctiua puniꝛi mandat ibi dilcreti
oni.Cãus ꝛc ¶ Mõ.primo ex tex. ꝙ eps põt ⁊ dʒ
dici dñs ſubditorum.æ ꝙ ſubditns negãs cũ qñm
ſuum dʒ acriter puniri ut h ¶ Toõtra h facit. c.ij.
de dona. ubi dẽ ꝙ prelatꝰ ẽ ꝓcuratõ ? ñ dñs. So.
dic Inno. h. c. pcedere rõe preſtiti iuraméèti. alias
aũt ñ crederet ſubditũ pecca? ſi ñ uocaret eũ dũm:
ſed pᷣlatũ ar.x.q.iij.cauendũ.ꝓ hoc facit ſᷣm hoſti.
quia qui dicit uerum non peccat.l.eum qui nocentẽ
ff. de iureiur. uel ſecundum Jo. an. icet ipſe prela
tus dicatur pꝛocuratoꝛ reſpeciu rerum:tamen reſpe
ctu ſubditoꝛum poteſt dici dominus. ¶ Dihi placet
opinio Inno. ut licet honeſtum ſit ut ſubditus ap
pellet eum dominum non tamen neceſſarium. pro h̊
bonus tex.xcv.di.in.c.eſto ſubiectus.ubi dẽ ſciant
epiſcopi ſacerdotes eſſe non dominos ⁊c̃.ſcd quan
do pꝛeſtarur iuramentum epiſcopo a recipiente di
gnitatem uel eccleſiam av eo tunc appellatur dũs p
hoc tex.optimus in. c.cum clerici.. de uer. ſig. ? de
foꝛma illius iuramenti puto iſtum textũ loqui.nam
iſte iurauerat obedire domino ſuo ibi ſuum eſſe

uti illis ut hẽat ocuꝛſũ 7 ſic decipꝑe Nrolan pöt. n.
1

¶ Ve excel. prela.

dum æc. Vñ negãdo eum poſtea qñm ſunm nenit E
inramãtũ: ſed circũſpectio inramẽto nõ putaꝛeʒ ſub
ditũ excedeꝛe ſi appellarer eum plaiuʒ vel patrẽ: ad
p qð nõ.in. d.c.eſto ſubiectꝰ ⁊ in. c. ꝙᷓ gꝛoni de cri.
kal. ¶ Sedo nõ. ꝙ pſiãs cõſiliũ ⁊ auxiliũ cõſpirãti
bus ; epᷣm ꝓpriũ debẽt deponi ⁊ ſentiunt h doct.
ꝙ et debẽt tradi curie ſeculari ⁊ ita exponũt vpum
abſcidatis poſitũ in tex..xi.q.i.ſiquis ſaceꝛdotum:
ſed h̊ dẽm mihi nõ placet prio ꝑ iſtũ tex. qᷓ ſimpliciĩ
nõ mãdat iſtũ abſcidi ab ecclia uli.ſʒ ab eccleſia am
bianẽſi gꝰ nõ dʒ tradi curie ſeculari niſi ſit ĩcoꝛꝛigi
bilil ẽt ſi cõiuret ð epᷣm ꝓpriũ.łʒ aliqne glo. ſennãt
opppſituʒ:ſʒ de hoc dicẽdũ ut dixi in.c cum nõ ab
hoĩe:⁊.c.at ſi clerici de iudi. . S glo.i. ibi fideli
tatem ? obediẽtiã:nõ.glo.ꝙ cleꝛicus recipiens bñ
ficiũ ab epo iurat ſibi nedũ obediẽriã ſed etiã fideli
tatem. ꝓ h tex.in. d. c. cũ clerici de. v.ſigni.eð tenn
it ẽt ibi hoſti. li; quidã ↄ: ſed homagiũ nõ pſiatur
ꝓ ſpiritualibꝰ:qꝛ illud pᷣſiar rmn a naſallo ꝛ6e fendi
qð hẽt a dno:ſed clericus non ẽ naſallus epi:lʒ ab
eo ꝛecipiat bũficiũ niſi r ab eo fenð.
onit. xv. gꝛanamina illa
Imis. ta ꝛeligioſis a quibꝰ pcepit
Mpꝛelatos abſtineꝛe. fa ibi quo circa caſus
26. 5 pꝰ. ex tex ꝙ ꝛeligioſi tenent᷑ uineẽ nedũ
Fʒ ꝛegulã ſʒ ẽt fm inſtituta oꝛdis.nam ultra ꝛegnlaʒ
bñnt quaſdã cõſtões editas ꝑ totum oꝛdinẽ ſicut fꝛa

tres pᷣdicatoꝛes maxie qui fm ecꝝ ꝛegulã poterant

hꝛe ꝓpꝛũ in cõi:ſʒ ex ↄſtõibus poſtea editis nullo
mõ hẽe pñt aliqðᷣ ꝓpriũ ẽt in cõi:nt nõ. S⁰ꝛe.cõſil.
