o dia.in vi. emio ad ſecundum.ſ.reſpectu pe
ne ſupra uidiſti quid ſenſit Jo. an. æ quid bar. ſed
a npliando materiam colligendo dicta docto . bhie
⁊? in. d.l.titia dic ꝙ aut apponitur pena inteꝛ ipſos
contrahentes ⁊ indiſtincte non ualet ſᷣm opinioneʒ
cõioꝛem. Aut inter parentes ipſoꝛũ Zhentium ⁊ ið
ut hic m unum itellectum ⁊ in. d.l.titia. Aut inter
alios ⁊ tũc aut iſti ſunt ita ↄiuncti cũ Zhentibus
ueriſimiliter iſti iducerentur ad pctum ne coniuncti
nel amici ſoluant penam. ⁊ idem quod ſupra ar. in.
l. heres meus in fi. ff. de condi.?æ demon. aut non
ſunt ita coniuncti ⁊ cõir tenerur ꝙ inter eos ualet
appoſitio pene quod ꝓcedit etiam ſi extrancus ꝓ
miſerit noĩe mulieris ſub certa pena:lʒ hoſt.̊ caſu
teneat õrium:ſed cõir indiſtincte tenetur primũ ad
unum tamen ſingulariter aduerte ꝙ ſi extraneus ꝓ
mittit ſub pena ꝙ titia mulier Zhet mrimonium cũ
ſempꝛonio ſi facit quantum in eo eſt non incurrit
penam. quia difficultas ex quo factum eſt in ob
ligatione impedit commiſſionem pene: ut eſt
tex. notabilis in.l.ſi uehenda in fi.ff.ad.l.rhodiam
de iact.æ in.l.ij.ff.ſi quis cau.æ hanc opinio. in teꝛ
minis noſtris tenuit Joã.paglia. de ſenis:ut refeꝛt
Fred.in loco pꝛeallega. pꝛo hoc quia ſicut pꝛomit
tens peꝛ iuramentum euitat peꝛiurium ſi facii quã
tuʒ in eo eſt: ut nõ.glo.in.c.ex litteꝛs el.ij.⁊.ciſicut
ſupꝛa eo. eꝛgo eodem modo debet euuare pene cõ
miſſionem pꝛo quo facit.c.ſigniſicante de pigno. et
hanc etiam opinionem tenuit hic dominus antoniꝰ
⁊ ad hoc etiam adduco auctoꝛitatem barro. in ſimi
libus teꝛ ninis in.l.continnus. F. illud.ff. de ueꝛbo.
obliga.Etc nõ.hoc. nam communiteꝛ accidit ꝙ quis
pꝛomittit pꝛo filio uxoꝛe ſeu amico ꝙ ratificabit ceꝛ
tum contractum ſub pena ꝙ ſi iſte pꝛomiſſoꝛ facit
quantum in eo eſt enitat penam. hec pꝛocedunt ubi
pena conſiſtit in peꝛdendo ſeu in diminuendo patri
monium ſuum:ſed quando conſiſtit in lucꝛo peꝛden
do puta dono: uel lego tibi.c. ſi contraxeꝛis matri
monium cum ſempꝛonio nunquid ualeat? eſt dicen
dum ꝙ inteꝛ extraneos ualet ſeu alios a contrahen
tibus:ut peꝛ Marto. in.l.titia in. F. titio.ff. de ueꝛ.
obliga. Si inteꝛ ipſos contrahentes non nalet:unde
ſi dico pꝛomitto tibi centum ſi mecum contraxeꝛis
non ualebit matrimonium:ut pꝛobatur in..l.ſi ita ſtiꝰ
pulatus in.. ſi tibi nupſeꝛo ⁊ ibi peꝛ barto .ff. de
ueꝛbo. obliga. ratio:quia intuitu libidinis nidetur
illam induceꝛe ad matrimonium que ratio ceſſat in
teꝛ alios a contrahentibus. hoc tamen dictum limi
ta ſingulariteꝛ niſi is cui facta eſſet pꝛomiſſio foꝛet
b 2

¶ He ſponſalibus

nobilioꝛ: quia tunc nider᷑ donare potius animo cõ
penſandi ꝛe nõbilitatis. pꝛo H̊ quod nõ. Mar.i.·.
i. C. de dona. ante nuptias ⁊ in.l.ſi noluntate. C.
de do. pꝛomiſſ.? in.l.ſi diuortium. ff. de vbo. obli.
C AUenio ad tenium nunquid pignus poſſit inteꝛ
uenire pꝛo ſecuritate matrimonij ↄhendi ⁊? in h ua
rie reperiunt᷑ opi. Inn. b tenuit ꝙ ſic quia loco ar
raꝝ põt pignus tradi allegat l.i.C. de remiſſ.pig.
que nil facit. ſed foꝝe eꝛꝛoꝛe ſcriptoris.l.iſta fuit al
legata:ſed bñ facit.l.i.C.ſi rectoꝛ pꝛoni.quaʒ fꝛte
allegat Inno. æ eã adducit ſpec. eo. ti. F. i. vubi ſecvi
tur ulam opinionẽ monetur qꝛ ꝑ pignus qs non ſe
obligat ſiẽ ꝑ penã.nã tradit᷑ ſicut arra æ conſulitur
parti ꝑ retẽtionẽ nec eſt neceſſe moneꝛe actionem ⁊
qᷓꝙ; Jo. an. dicat Moſti. tenuiſſe Spriũ in in ſum.
co.ti. F. i.tenet hãc opinionẽ ut ꝑdat᷑ pignꝰſi matri
moniũ poefat ſeq de iure ⁊ deficit ꝓ tracete. ſecꝰ ſi
nõ poterat ſequi arg.i.c ⁊ ſi neceſſe de dote p di
uoꝛ. reſti. Jo. an. diẽ diſtinguẽcũ f ql iatẽ ꝑſoneꝝ
7 ꝙᷓtitatẽ pignoꝝ ꝓut ᷓ dixi i arris fm eum:et ꝙ
poſſit iteruenire pignus ſequit̃ Fꝛc.cõſil cxlix. go.
in.l.titia pa ł. diſtinguit utrũ pignus detur ꝓ pena
2 nõ teneat an ꝓ arris ⁊ tenct.alij aliteꝛ. aꝛt. ibi
dic ꝙ põt ĩteruenire dũmodo pignꝰ cõſiſtat ĩ tita
te ⁊ ꝛealit᷑ tradat᷑ qᷓ opĩio nõ plʒ do.an.qu nidet᷑ ĩ
effectu ↄcludeꝛe ꝙ miſi ꝓ inteꝛeſſc pᷣſtädo non põt
pignus iniuenire qꝛ cũ ſimꝰ er caſum.il.fi. C. eo.n
ualet ꝓmiſſio alicnius pene.nã illa.l.ſolum ꝑmutit
arras. Item pignus nõ poſſet duplicari ex alia ꝑre
2 ſic ↄtractus nõ eſſet equalis ex utraqʒ pꝑte ꝓut il
la.l.fi.ꝛequirit ⁊ H̊ opio ſatis mihi plʒ ĩ fauoꝛc libeꝛ
tatis matrimonij. nec obſtat.l.i.C. ſi ꝛectoꝛ ꝓvi.qꝛ
ibi Zctus arraꝝ appellat pignus n aũt dipſõit vutx
pignus poſſit iteꝛuenire ꝓ hoc feẽ cð nõ.glo.in.l.
ſi ſtipulatoꝛ. ff. de Ybo.obli.ꝗqᷓ diẽ ꝙ oĩs ſtipulario
in talibus ẽ ꝛepꝛobata. ¶ HNuũc deſcẽdendũ eſt ad
nuitimũ nunquid poſſu ſalti peti inteꝛeſie ſi ſponſalia
fuerũt cõtracta ꝑ ſtipulationẽ ⁊ cuo ad ius canoni
cũ nõ ꝛefeꝛt:vtꝝ iteꝛueneꝛit ſtipulatio uel nreũ ꝑac
tum. nt in. c.i.de pac.ĩ qꝰ ẽt doc.ſũt uarij nã glo.i
d.l.titia dic ꝙ ſic aliud ſenſit in.d.il.ſi ſtipuleꝛ.⁊ ibi
dy. renuit ꝙ ĩteꝛeſſe cõſiſtens in damno emergenti
põt peti ſccus reſpecru lucri ceſſantis.qꝛ primũ nõ
põr dici pena nec ſpẽs pene nec etiã lucrum. ſed ꝛe
ſartio damni Ja. de are. Cy. ⁊ cõiteꝛ doc.in. l.i. E
de ſpon.⁊ in. d.l.titia ⁊ h tenent indiſtincte ꝙ non
poſſit peti niſi doloſe pars ſe habuerit.nam tunc al
tera pars poterit peteꝛe inteꝛeſſe actione de dolo ñ
aũt pricipaliteꝛ ꝓpteꝛ ſtipulationem qꝛ ex cõceſſiõe
iuris põt ꝑs ꝛccedeꝛe a ſponſalibus: ut.l.i. C. eo.
Ité ne aliqꝰ mò itimidet mr̃imoniũ pꝛopter ſolu
tionem inteꝛeſſe z hec opinio ſaus plʒ tum ĩ fauoꝛc
mrimonij. tũ qꝛ ſumus ex caſuʒ ilius legis fi.? niv
Hoſti.in ſumma eo.ti. .i.ubi ſequitur pꝛemiſſam
opinioneʒz.
S qu j. Sponſalia de futuro tran
ſeunt in matrimonium peꝛ
arnalem copulam ſubſecutam: ſed non
ꝑ nixuʒ carnalis copule tantum: dicit cvm.c.fi.j.
co.primo ponit thema ex qua tacite elicĩẽ queſtis

fo illa foluit ? rationem ſubmittit ibi ad pꝛimam.
¶ M. pꝛimo ꝙ p̈ umptio iuris ? de iure oꝑatur
tantũ ꝗ;tum ueꝛitas in foꝛo indiciali. nam uides h̊
ꝙ ↄcurrentibus mꝛimonio ueꝛo ⁊ pꝛeſumpto ſtatuꝛ
pꝛioꝛi licet illud ſi pſumptum ⁊ ſecundum ſit ueꝛũ:
qð eꝛgo diſponitur in caſu ueꝛo habet locum in fac
te pꝛeſumpto pꝛo Eadcee. ſi poſſeſſoꝛ. ff. de
reli.⁊ ſump.fune. ecũdo nõ. ꝙ qnʒ contra pꝛe
ſumptionem iuris non admittitur ꝙ batio in cõtrari
um:quod qn ſit infra dicam cum glo. ſed cuia di
citur ꝙ ſecundũ matrimomiũ ↄtractum poſt pꝛimũ
pſum/tũ eſt de iure nullum nũquid h̊ ſit ueꝝ etiam
reſpectu foꝛ penitẽtialis. Kirca quod conſideꝛa
ꝙ aut uir cognouit ſponſam de futuꝛo affectu mari
tali ita ꝙ tanqꝙ; uxoꝛem cognouit ⁊ tunc non eſt du
bium ꝙ ſecundum ſit nullum cuʒ pꝛimum in ne:ita
tc teneat ex conſenſu tacite pꝛeſtito in copula.Zlut
cognouit ſponſam non affectu uxoꝛio nec habens
animum conſentiendi in eam tanqꝙᷓ in uxoꝛem ⁊ tũc
quo ad foꝛuʒ iudicialem ſecundum iudicatur nulũ
7 pꝛimum eꝛit nalidum unde tunc filij eꝛunt leginmi
7 pꝛo hoc iſte tex. quo ad deum ueꝛo tenet Mincẽ.
ꝙ ſecundum matrimonium teneat ⁊ non primũ vñ
potius debeat pati excõicationeʒ q; adheꝛeꝛe pꝛime
ſponſe cum ſponſalia illa ſint ſoluta peꝛ ſequens ma
trimonium ⁊ idem tenuit hoſti.pꝛimo:ſed poſtea ui
detur mutaſſe opinionẽ dicès: ꝙ in utroqʒ foꝛo pa
rendum eſt pape qui potuit ſtatueꝛe quicquid uolut
in matrimonio nõ conſumato ut notatur in.c.ex pu
blico de ↄueꝛſa.cõiuga.ſed pꝛececentem ox inionem
appꝛobat do. anto. illa uidetur mibi ueꝛiſſin a.naʒ
papa non poteſt ſuppleꝛe conſenſum quo matrimo
nium contrahitur:facit.c.littcꝛas in fi. de reſti.ſpo.
Item tex. h non annullat ſecunéum matrimenium
diſpoſitiue:ſed loquitur illatiue ſcilicet ſi pꝛimum eſt
pꝛeſumptum de iure. eꝛgo ſequitur ꝙ ſecuncum eſt
nullum ita ꝙ illatio nullitatis eſt ſundata ſupeꝛ pꝛe
ſumptione:ſed ſi pꝛeſumptio eſt falſa eꝛgo quicquid
ſequitur conuit ut in regula acceſſoꝛium de regn. iu
ris li. vi. ¶ Secundo queꝛitur nunquid aliqua pro
batio poſſet admitti contra illam pꝛcſumptionem
nideruꝛ pꝛimo ꝙ ſic peꝛ illud quod nõ. Cy. æ cõmn
niteꝛ legiſte in auẽ. ſed iam neceſſe. C. de dona. ante
nup.ubi ponitur dictum notabile ꝙ contra pꝛeſum
ptionem iuris ⁊ de iure admittitur pꝛobano in con
trarium peꝛ confeſſionem partis ⁊æ idem uoluit glo.
oꝛd.in coꝛpoꝛe unð ſumitur illa anc.uidelicet i auc.
de equali. dot.in. S. i.ſentit Inno.in.c.quia pleꝛiqʒ
de imn.eccle. ubi ponit dictum ſingulare dicens ꝙ
licer ſententia tranſiueꝛit in rem iudicatam:tamen ſi
pars pꝛo qua lata eſt ſentẽtia fatetur eã iiuſtã debʒ
illa ſentẽtia retractari quod ſingularuer notabis.
Sʒꝗ adueꝛte.nam illud commune dictum pꝛocedit
quando ius pꝛeſumit in fauoꝛem alterius.tunc eim
ille confitendo contrarium tollit pꝛeſumptionem iu
ris.ſed in caſu noſtꝛo non agitur de fauoꝛe cõtra
hentium ſed matrimonij unde coniuges confuen
do non poſſunt pꝛeiudicare matrimonio:ut in.c.
ſupeꝛ eo.de eo qui cogno.conſang.vxo.ſue: ⁊ ſic
in calu illius.c.non ſtaꝛetur ſoli confeſſioni etiam

1ſoct Cded n⸗
n rimn vtte
ncſanno nnaui
inerartilmharnam ten
Gaiſonrhtöfhtinmfe
Ggfrwihomnaicnin ün
Mizird Pond d Numn!
eret i gra pdamn nd
almeinpi iimu
Ipronmnovautta, tmam
umdmre biciſnnt lomn
n oodnimimr poano nconmen
Forbicrincelimniscenoba t
Weptinptcreniunstde itn

lißn ſom voctonanngirun

Kttornnornen orcongronen:
Dbndinrmur niiws ſn
orpiore Ntdcanennd⸗
lofeumn,r prlam MMonpnd
oigirj kwpor ppelann en
n ſol pols ſtuir ſpact
umm Conmmium: tubrr il

nienent onorini ni
ronecy benepne
n un paſepensne
thoſt mnoſalpeſtnii
isnintnoczſpone
un ſumee qricgnid vove
unno t nenanrincu.
etennorrikren
laudenrnititaſinarc,
Nerconcnſm o nomno⸗
si,. &o.
ir uncum nomine um
brieſeilgriipunrmn c
olegnimeg,ſeaneunck
inns c unen ſerpre
Nocſti avnicnil
uſumee cnin
cir ouncriddiamn id
rmlen Peingfenn
wdcdtd t inn
mn matſe CCrchenn

mmunnlgumn nin
rummn tmnd l
nstiann ont g.
in Ni iecl ⸗
i Irw incußen ,
um tnvere Qilane

¶ He ſponſalibns

utriuſqʒ et ſi dicerent q; ↄgnouerunt ſe non affec
tu maritali:ſccus ſi uellent ꝓbare indirecte nõ ↄtra
pᷣſumptionẽ iuris:utputa ꝓbando ꝙ ꝑ prius ꝛenũ
ciaueꝛũt ſponſalibus uel qꝛ mulier nõ poterat eſſe
uxoꝛ:qꝛ conſanguinea nel quid ſimile. nam contra
pᷣſumptionem iuris ⁊ de iure admittitur ꝓbatio in
grium indirecte ut eſt gl.nõbilis in cle.unica de ꝓ
ba. quod nõbis. In glo.ij. ibi preſumit.ſ.mulierem
dotem ſtipulatam aduerte iſta glo. ꝓſequitur qua
tuoꝛ ſoeties preſumptionis z contundit fictionem
cum pᷣſumptione. nam duo exempla prioꝛa poſita
in glo. loquũtur de fictione. Item nõ recte ponit P
ſumptionem hoĩs:ſed ꝓſequitur nõ quatenꝰ homo
pᷣſumit:ſed quatenus de hoie pᷣſumitur:⁊ ſic etiam
dicendum eſt in pᷣſumptione facti.nam factum non
pᷣſumitur: ſed ex facto pᷣſumitur.⁊ idẽ in pſumpniõe
nãe ⁊æ foꝛe ob hoc g'o. nõbilis in.c.ferrũ.l.di.ꝑui
pẽdit diſtinctionẽ huius glo. unde ego cõcluderem
ꝙ quedã ẽ fictio.quedã eſt pſumptio. Fictio eſt oñ
ius ẽ ceꝛtũ de aliq facto fingit ſtatuendo oppoſuũ
exẽplum cũ fingit uxoꝛẽ ſtipulatam dotè reddi ſibi:
hy ſit certũ ꝙ nõ fuerit ſtipulatã: ſed in fauoꝛẽ nlris
h fingit ODreſumptio vo eſt ſuꝑ dubio ⁊ viſimili
ut in caſu huius.c.pꝛo hoc quod nõ glo.in.l.unica
in. F. accedit. C.de rei.uxo.actio.ubi glo.ita diſtin
guit ? bene. ¶ Dreſuptio vo ſubdiuidi. nam qᷓ
dam eſt pᷣſumptio iuris.quedã hois pᷣſumptio iurii
eſt duplex. quedã ſimplex:ut cum ius in aliquo fac
to dubio pᷣſumit.ſʒ nõ figit in tin pedes ꝙ ſtatuat
ſupꝑ facto pᷣſumpto ſicut ſuꝑ vo.⁊ talem pᷣſumpti
onẽ admittet᷑ ꝓbatio in orium:ut ꝓbatur in.c.cõ
tinebat᷑.j.ti.ꝓx.⁊ ꝓbatur in.c.ꝓpoſuiſti de ꝓba.
quedam ẽ pᷣſumptio nõ ſimplex:ut qꝛ ius ultꝛa pre
ſumptionem pꝛocedit ad ſtatuendum ac ſi ex facto
pſumpto nere ſibi cõſtaret ⁊ contra illam pᷣſumptio
nem nõ admittirur ꝓbatio in contraꝛium ⁊ de hoc
eſt tex. hic ⁊ in cle.litteris de pꝛoba.⁊ illam appella
mus preſumptionem iuris ⁊ de iure:unde ſcias ꝙ;
iſta ultima ſunt nocabula magiſtralia z non iuris:
unde contꝛa omnem preſumptionem iuris admuti
tur pꝛobatio in contrariuʒ niſi ius ſtatuar ſupeꝛ illa
pꝛeſumptione: ut dicit gloſa notanda in dicto capi
tulo feꝛꝛum. ⁊ appellatur pꝛeſumptio iuris: quia a
iure oꝛigineʒ habuit.appellatur de iure quia ius in
tantum figit pedes ⁊ ſtatuit ſupeꝛ ea ⁊? non admittit
pꝛobantem contrarium:ſed habet illud ac ſi eſſet de
meꝛo iure pꝛeſumptio hominis eſt cum iudex pꝛeſu
mit in caſibus ſpecifice non pꝛeſumptis a iure.nam
ius dat facultatem iudici pꝛeſumendi in tantum ꝙ
ex ſola pꝛeſumptione ſi eſt uiolenta poteſt feꝛꝛe ſemẽ
tiam.ut in.c.affeꝛte de pꝛeſuptio.in.l. indicia.C.de
rei nendi.⁊ in.l.ſciant cuncti.C.de pꝛoba.canoniʒa
ta.ij.q.Viij.neqʒ ſupeꝛ his poteſt dari ceꝛta regula.
nam ſecundum ꝙ indicia ſtringunt preſumptio fa
cit gradum pꝛobationis facit quod nõ. Hart. in.l.
admonendi.ff. de iureiuran. æ nide quod plene dixi
de pꝛeſump.in. c. quanto. hec ueꝛo pꝛeſumptio iuris
7 hominis cauſarur quandoqʒ ex facto quod gloſa
appellauit preſumptionem facti. quandoqʒ ex na
mrg ideſt ex cauſa naturali quam gl. appellauit pꝛe

ſumptionem nature quandoqʒ ex geſtis ⁊ conſuetu
dine hominis ⁊ glo.appellauit preſumptionem ho
minis: ſed certe illa habent ſe tanq; maieria ad pre
ſumptioneʒ hoinis iuris ⁊ iudicis.

Sponſalia ð
3 inter uirum. Senela
luuntur per ſequens matrimonium eti
am carnali copula conſumatum. ſed ſponſalia de
futuro etiam iurata ſoluuntur per ſequentia de
preſenti.duo ſunt dicta.ſecundum ibi ueruʒ Iio
ta primo quod ſponſalia contrabuntur duplicuer.
quandoqʒ ſcilicet per uerba de futuro ideſt per ueꝛ
ba exprunentia conſenſum non de preſenti: ied de
futuro.⁊ iſta recte ⁊ proprie poſſunt dici ſponſalia
quia quis ſpondet aut pronnttit ſe futurun, mari
tum uel uxorem. quedam dicuntur ſponſalia de pꝛe
ſenti ideſt ſponſalia contracta per uerba exprim en
nia conſenſum de pꝛeſenti. æz iſta impꝛoprie appel
lantur ſponſalia reſpectu uinculi matrimo niaus:
ſed poſſunt appellari ſponſalia reſpeciu execunonis
matrimonij:quia uterqʒ ſpondet in futurum reſpe
ctu executionis ſed reſpeciu uinculi pꝛc mitit de
pꝛeſenti ⁊ ſic nõ.quod ante carnalem copulam et
traduciionem ad domum poteſt uxoꝛ appellari
ſponſa ⁊ ta in multis locis appellaiuꝛ:ct hoc facit
qð ſtatuta odioſa facientia mentic nem de uxore
ut non comprehendant iſtam ſponſam de preſenti
maxime pꝛopter communem uſum loquendi de
quo uide quod dixi ſuper eo. ſupra rubrica.
Secundo nota ar.ſecundum Jo. an. quod in con
tractu matrimonij debet maſculus primo loqui
ſeu interrogari. Ad idem capi. licet de ſpon. duo.
fatetur tamen ꝙ alibi ſeruatur contrarium ut pa
due: ſed non eſt uis quia hoc nen eſt de ſubſian
tia matrimonij ⁊z forte ob bonam cauſam in ali
quibus locis ſeꝛuatur ut mulier primo imterro
getur quia cum ſit uariabilis cautius cſt prius
perſcrutari conſenſum ſuum ne mir primo conſen
tiens remancat cum dedecoꝛe ea poſimodum no
lente conſenure Miora icito ibi uel alia ueꝛ
ba ⁊c.ꝙ in contractu matrimonij nõ eſt ſtanna ceꝛ
ta foꝛna ueꝛboꝛum: ſed ſatis eſt ꝙ peꝛ ueꝛba expꝛi
matur conſenſus de pꝛeſenu. Item nota ꝙ iuramẽ
tum non addit ad ſubſtantiam uinculi marrimonia
lis nec etiam copula carnalis Cltmo noig ꝙ
ſponſalia de futuro etiam iurata non impediut ma

trimomiũ cum alia ↄtractum de quo in. c. ſicut S. e.
(Bo glortn fi.nõ.ſinguluriieꝛ iſtã gl.que aꝑit ĩ
tellectũ.c.tue õ eo.magis ꝙᷓ ibi fecerit. uult eiʒ ꝙ et
in loqui ualete ſufficiat ſigna pᷣſeuiʒ ſi maſculo expᷣi
ſe ↄſentiẽte mulieꝛ annuit capue uł poꝛerit manũ =
paſſa eſt ſe ſubarrari ꝑ imiſſioneʒ anuli.⁊ ꝑ h̊ dico
deciſaʒ eſſe queſtione doc. queꝛentiũ hic quid ſi ma
ſculus dicat ego accipio te in meam ⁊ femina dicit
plʒ ut ↄſentio nũquid ſit matrimoniũ: ⁊ nidebat᷑ q
nõ:qꝛ tex.nidebat᷑ exigeꝛe. ut mulieꝛ ꝓfeꝛat conſimi
lia ueꝛba:ſed ↄꝛium fuit bis iudicatum: ut refeꝛt hic
abbas.nãꝗ non refeꝛt ꝑ que ueꝛba expꝛimat᷑ ↄſenſus
de pnti ut pʒ in tex.ibi uit alia ueꝛba.Abbas.
b 5

.₰,

s

Pr. — Miſſus ad copu
D oleſcen *lam non facit ſpõ
ſalia de futuro tranſire in matrimonium.
ponit dẽm cãm inferẽs ibi cum qua¶ Mota prio
et tene menti ꝙ ubi ius aliquid iducit ex pᷣſumrtio

ne certa ſeu ex aliquo facto non eſt ſatiſfacium in

ri niſi illud factũ ſit ꝑfectũ:vñ nõ ſufficit fqʒ ichoal
ſe ſiẽ dicimꝰ in ſimili qñ pena eſt appoſita ipᷣo inꝛe
ex aliquo maleficio ad incurrendum penam nõ ſuf
ficit maleficiũ inchoatum niſ. etiam plene ſit conſu
matum:vt in.c.ꝑpetue de elec.li.vi.iuncto.c.cum ĩ
cũctis eo.ti.firmat Jo.an.in ꝛegula odia de ꝛegu.
iur. li. vi.in mercn. facit ad mom.l.ſi quis nõ dicaʒ
rapeꝛe. C. ð epiſ.⁊ cleri.⁊ tetigi ĩ.c.i.de eo qui mit.
in poſſ.⁊ 20 eoꝝ põt eſſe quia hec odioſa æ ceuian
tia a ꝛegnlis inris debent ꝛeſtringi vt in.c.pene.de
pe. di i Contra iſtum tex. oppo. de. c. iuuenis. S. e.
ubi niſſus ad copulam habuit effectum. teʒ de
lictum habetur ꝓ conſumato ſaltim quo ad deum
ex inchoatione:vnde ſcribitur. qui uiderit mulieꝛeʒ
ad cõcupiſcendũ eam iam mechatus eſt ĩ coꝛde ſuo

xxxiij. q. vV. nec ſolo.⁊=.c.cui uiderit ?⁊ ð penie.Gi.
ii. ſi cui ⁊z.c.ſi ꝓpterea. Sol.pꝛopteꝛ hec contraria

Baſ. de cal. ꝛeſtringit iſtum tex. nt intelligatur anã
do ſponſa erat impubes ita ꝙ non poterat nec ex
pꝛeſſe nec tacite in matrimonio conſentife alias int
maioꝛes niſus ad copulam induceꝛet matrimoniuʒ
pꝛecedentibus ſponſalibus. Sed hec opinio deſtru
it iſtam litteram que indiſtincte loquitur ? omnes
doctoꝛes tenent oppoſitum. nam cum copula ſe
quens inducat matrimoniuʒ nerum ex pꝛeſumptio
ne iuris deuiantis a cõibus ꝛegulis non debemus
extendeꝛe illam pꝛeſumptionem ſeu fictionem ad
caſum non expreſſum:facit quod nõ.in.c.in noſtra
de iniurijs ⁊ in.l.iij. ꝗ. hec aũt uerba.ff. de nego.
geſt. immo pins ſentit Innocen. B. ꝙ ſi ſponſus de
florauit ſponſam ex quo tamen non fuit ſubſecuta
ſeminis commixtio non eſt iudicandum pꝛo matri
monio: ꝓ hoc etiam facit quia duo ſpetialia nõ ce
bent concurreꝛe cirea idem:vt.l.i.Q.de dotis pꝛo
miſſio.ſed in cãu noſtꝛo ſi niſſus ſufficeꝛet cõcurre
rent duo ſpecialia primum ꝙ copula tranffundeꝛet
ſponſalia in matꝛimonium. Secundum ꝙ niſus ad
copulam babeꝛetur pꝛo actu con umaro. Tene eꝛ
go ſimplicit᷑ ꝙ quãtumcunqʒ ſponſi ſint maioꝛes
niſi peꝛfecte ſponſus cognoſcat ſponſam non tran
ſeunt ſponſalia in matrimonium ¶ Sed queꝛo qͥd
ſi ſponſa de futuro ꝛecepit iocalia z amplexata eſt ſe
pe ſponſum nunquid ex his ſponſalia tranſeant in
matrimonium.Conclude ſic aut ſunt ſponſalia de
futuro uerbis ⁊ mente contrahentium æ tunc ꝓpt
hec ⁊ ſimilia non tranſeunt in matrimonium ſed ui
detur amplexari uirum ſpe futuri matrimonij.? de
hoc eſt caſus ĩ.c.i de ma.ↄtrac. inteꝛdic.eccle.
Aut pꝛeccſſerũt ſponſalia de pꝛeſenti uerbis æ mẽ
te contrahentium ſed iuris interpꝛetatõe ſunt de fu
turo pꝛopter minorem etatem utriuſqʒ uel alterius
⁊? tunc ſi perueniunt ad etatem legitimam intercedẽ
tibus predictis ſignis illa ſponſalia tranſeunt in
matrimonium et de hoc eſt caſus cum gloſa. in

¶ De deſpõ. ĩpni.

c.i.de deſpõ.imp.lib. vi.æ ibi peꝛ Jo an.nunquid
autem peꝛ traductionem ſponſe ad domum uiri trã
ſeant ſponſalia in matrimoniũ citra carnalem copu
lam: tenet Joannes andree hic ꝙ ſic allegat.l. que
ſituʒ. ff. eo.? alia iura canonica que h non pꝛobat.
unde Jo. cal æ do. Anto. tenent oppoſiinm quod
mihi plus placet quia bec fictio ſeu pꝛeſumptio cum
ſit a iure exoꝛbitans non debet extendi ad caſum in
iure non expꝛeſſum quod nota ad aliam mateꝛiam.
HMic non ſunt alia.

¶ De deſponſatione impubeꝛum. ſiica.

Supꝛa uiſum eſt de ſponſalibus in geneꝛe nunc
de eis ſubmittit in ſpe.ſ.de his que contrabuntur ꝑ
impubeꝛes. Vel aliteꝛ æ ſic. Quia ad ſponſalia con
trabenda ceꝛta etas deteꝛ minata eſt a iure. G deo
poſt Heicaz; pcedenteʒ ſubijcit iſtã. in qua tractat᷑ de
etate habili ad ipa ſponſalia iõ æcc. DOe mã hꝰ Rice
uide.xxx.q.ij.⁊ facit.xx.q.i.c..? repetitur in.vi.

R . ,
Ba frateꝛnitas.
P ueꝛ pꝛo filio impubeꝛe ſpõſalia
contrahit pꝛo pubeꝛe uero non niſi
conſentiat.h̊ dicit.Eabʒ tria dicta.
ſecun ſuʒ ibi põt. teꝛtium ibi poſtquaʒ.¶¶ WMora pꝛi
mo ꝙ poſt quartumdecimum annum quis appella
tur adultus ⁊ in peꝛfecta etate conſtitutus ⁊ h reſpe
ctu matrimonij contrabendi. nam quo ad alia non
dicitur peꝛfecte etatis niſi attigeꝛit.xxv. annum. ff.
de mino.quaſi peꝛ totuʒ. ¶ Bopo. ptra tex. ⁊ uide
tur ꝙ nulla ſit dria ĩteꝛ filium adultum æ minoꝛem
peꝛ tex.in.c.unico eo.ti.li.vVi.ubi dicitur ꝙ ex ſpon
ſalibꝰ Ictis ꝑ ꝑentes non obligant᷑ filij pubeꝛes uel
impubeꝛes niſi ↄſentiãt tacite nl expᷣſſe uł ſint paren
tes ⁊ non contradicant. Solu.dicenduʒ eſt ꝙ in ue
ritate quo ad iuris effectum nulla eſt Oria iteꝛ iſios
& q;ꝙꝙ ut ſaluetur diſtinctio huiꝰ.c.dicit qo. ARmo.
tex. iſtuʒ ꝓcedeꝛe quãdo filius eſt infans ut ſic pateꝛ
poſſii ꝓ eo ſponſalia Zheꝛe:tamen dico ꝙ illa ſpon
ſalia nullius ſunt effectus tex.eſt.xxx.q.ij.in.c.ubi ⁊=
.j. eo. litteꝛas. Sed põt diſtinctio huius. c. refeꝛi ad
factum ⁊ honeſtatem quandaʒ ut pꝛo filio ĩ etate ha
bili ad ſponſalia Zhenda pateꝛ eo nõ ↄſentiente ſpõ
ſalia ↄtrabeꝛe nõ debet ſed pꝛo filio infante ex quo
eius uolũtas diſceꝛni nõ poteſt ſponſalia cõtraheꝛe
poteſt ponẽdo ſpeʒ in ratificatione filij quando fue
rit factus maioꝛ.tamen quo ad iuris uinculum nulla
ex his ſponſalibus oꝛiur obligatio quo ad ipſumſfi
lium:ut in.d.c.ubi ⁊.j.e.lĩas cum ſe Di gioen⸗
ibi coactiõe pateꝛna ductus itellige glo.de coactiõe
reueꝛẽtiali pateꝛna.⁊ qꝛ ob reneꝛentiã pr̃is filius cõ
traxit cũ ea cum qua nõ fuiſſet ↄtracturus ſi ſui iu
ris extitiſſet ⁊ ita ꝓpꝛie itelligit.l.ſi pater allegata in
glo. ſecꝰ aũt ſi fuiſſet coactus a ꝑente ni uł metu qui
potuiſſet cadeꝛe in ↄſtantẽ.nam tunc matrimonium
nullũ eſſet ut pʒ ẽ ti.ꝓxi.c.ueniens el.ij.⁊.c.cum lo
cũ ⁊ nõ.in.d.l.ſi pateꝛi. ¶ Et in fi. glo. hodie ſiamꝰ
canonib n aũt legibꝰ:qꝛ mã mẽimonialis ẽ canõica

alrcnmhlinstnist inn
ecne1 d Wo Nn
Sn decninl igmmn icen
õ
rn oumne Mr tuum u
rlctnumn d gon⸗
Nr Mrflam nr acommm uͤns
Duckſbichregnreginemcü niſts
urortiebporſteunm: un
Eidil. ſonnsego mam don
chnseſfuonpiion auinunean
Gjulymonm Cö tunit ma⸗
un iſnnmme ndacrmdo
Godnafedlns Gfainc
gon gorionaor,gne
nginnm tofun tw
l epi 00. tbvm
ri umn iwrr ueſi

i n t
arriin
aſ de i⸗
nſee nusſdg
*
ec

mnbem hig,

ſcn ingerer nune
4 ne Conmhmmn
u onſ Con
are,ceo

Bicdierſ Dnacnd e

Hoſtiuͤt. üe
. glirſipenin lin.

lfiatenins,

pw flonnnber hſti
Pen ber e orn
unbadat Limndie.
n bi poſent (Wono
ccinum ammm nis gppela
Aaurcofſtrumst hrehe
end ancto ddiaron
S wnger Ndannenec.
toch. roer mauce
in lum achlume enorn
Nl. uoidairer hon
Honoblgunt iljpobors re
Incievtapſetk int panen
Goln deencrzeſg inve
aum noln cra ter ſos
ctio but cdidtto Ant.
offins ckifans ſetore
rINOHnſen
ANANMni!
. ACrnctokons ifetes

nngrundy noflo auti
u mnm it ſo

o iloneeex aro
1 wflof .
7 Certſpoſola önchere

ufenorefli Cvando ſue
1no rnincöunmtole

nr ohlgnio on t
n Niie

unki

4

C De ſpõ. impu.

2Z nõ legalis.ut de oꝛdi.cogni.c.tuã.Et nõ .glo. q;
de iure canonico nõ cogit᷑ filia conſentire ſponſali
bus ꝑ patꝛc ↄctis ⁊ ꝙ tenet mrimonium per eam
octum ſine conſenſu patris quod clarius ꝓbat᷑ ĩ. d.
c. ueniens. Sed circa h̊ queꝛo nũquid filia incurrat
uitiũ.iĩgꝛatitudinis:ut poſſit exheꝛedari a patꝛe ſi qᷓ
xit mr̃imonium ſine ↄſenſu patris Gof.dicit ꝙ ſic
ad ̊ quod hẽtur in auẽ. ut cum de ap.cog..ſi ali
cui:mr̃imoniũ tñ tenet:ut hic So.hoſti.hoc dictuʒ
nõ appꝛobat niſi filia eligeꝛet turpem nitam z h nl
timũ dictum cõir appꝛobatuꝛ ar.. de fis. nup.c.
pe. 7 ultimo. ¶ Ex quo enim filia utitur ꝑmiſſione
canonica nõ debet incurreꝛe nitium ingratitudinis
Sed queꝛo de queſtione quotidiana nunquid pa
ter teneatur filiam dotare ex quo contraxit mr̃imo
nium ſine ſuo conſenſu. docto. non tangunt hic:ſed
quod teneat᷑ habes glo.nobilem. xxxij. q.ij. c. fi.? in
.c.de raptoꝛibus.xxxvi.q.ðij.que tamen glo.limitat
primũ dictum niſi filia elegeꝛit maꝛirum moꝛibus ſu
is indignum.⁊ idem ibi tenet archi. Sed aduerte
latius aut filia nupſit poſt.xxv.annum ⁊ tunc pater
non poreſt ibi impingeꝛe aliquam culpam ex quo
tanto re npoꝛe diſtulit eam collocaꝛe ut in. d. F. ſi ali
cui. Si tamen nupſit ſine ꝓmiſſione dotis non po
teſt pater cogi ad dotem pᷣſtandam:qꝛ pater cogit
pſtare dotem:ut poſſit filia repeꝛire maritum:ut in.
l. qui iibeꝛos. ff. de ritu nup..l.fi. C. de dotis pꝛo
miſ. ſed ex quo filia ꝛeperit maritum ſine dote ceſſat
cauſa compulſionis legalis ⁊ idem eſt ſi contraxiſſzʒ
in ninoꝛi etate æ hoc uoluit notanter bar. poſt
HGuil. de cu.in.l.obligamur.ff.de ac.⁊ obli. ſic limi
ta glo.ſupeꝛius allegatam. Aut filia contrabit ante
xxv. annum ⁊? tunc dubium nunquid pateꝛ tenea
tur ad dotandum cꝛedo ꝙ ſic quoniam pateꝛ tene
tur aleꝛe filiam nec ex contractu illius matrimonij
poteſt ſibi denegare alimenta cũ in iſtis ſponſalibus
filia non ſit ſub poteſtate pateꝛna: ut in.c.ſi annum
de iudi.li.vi.foꝛtius eꝛgo tenetur dotare: quia cau
ſa dotis eſt fanoꝛabilioꝛ cauſa alimentoꝛum. ut nõ.
Cy. in.l.non omni. C. ð admit. tuto.⁊æ hoc inttllige
cun diſtincrione pꝛemiſſa quando nupſit pꝛomitten
do dotem.⁊ ſicialias conſului in queſtione facti.
In glo. fi.nota glo.iuncto rex. ꝙ ueꝛbuʒ debet quã
doqʒ impoꝛtat honeſtatem ⁊ non neceſſitatem etiaʒ
ſi pcedat ueꝛbũ oĩo.⁊ h̊ͥ ideo qꝛ mã non neceſſitar.
alias de ſui natura impoꝛtat neceſſitatem: uneſt glo.
nõ. in cle. attendentes de ſta. reg. peꝛ bart. in.l.cꝛedi
toꝛes. C. de pigng. Abbas.
ZBi non. Impubeꝛes ambo uel alt
niſi pꝛo bono pacis ↄiun
.⸗ gi non debent:primo ponit dictum. ſecun
do excipit ibi niſi.ʒꝰ exemplificat ibi utpote Lo
la ibi legibus uel canonibus ⁊ tene menti ꝙ reſpec
tu etaris apte ad matrimonium non ſolum recurri
mus ad canones:ſed ẽt ad leges:et ſic facit iſte tex.
in ar quod ẽt ĩ mã mẽimoniali poſſumus ꝛccurrer
ad leges canonibus nõ Sras. (. .90.lo. . ex ur
geti neceſſitate nel ꝓ bono pacis põt qnqʒ recedi
a diſponſitone legali ſeu canonica facit. xxix. di. peꝛ
tomm. ¶ Vltimo nõ. ꝓꝙ bonũ pacis qnqʒ cauſa

ductiua ad miimoniũ öᷣbẽdum nec peccant ob bãe
cãm hentes facit quod nõ glo. xxvij.q.i.in fi.ſum
me. ¶ No glo.ij. in fi.nõ glo.ꝙ in ſponſalibus de
futuꝛo etas ſeptẽ ãnoꝝ eſt cõis maſculo ⁊ femine ſz
reſpectu miimonij ghendi ẽ dria ĩter maſculum et
fela n:qꝛ maſcu'us ꝛegularitcꝛ debet cõpleuiſſe anuʒ
quartũ lecimũ feia vo. xij. æ eſt ꝛõ quia ad meimẽi
um pbendum etas requirit ꝓpreꝛ potẽtiam coeũdi
ſʒ mulieꝛ nãliter citius pubeſcit q; maſculus idᷣo ꝛc.
Q ire ãt fela citius pubeſcat dicit glo. in.l. ij. ff. de
his qui ue.eta.ĩpe.ꝙ mala heꝛba cito cꝛeſcit:ſed ali
as rões reddunt doc. j. c. Eas. uidelicet qꝛ mulieꝛ ẽ
ingenioſioꝛ ⁊ callidioꝛ. Item ſexus muliebꝛis eſt de
bilioꝛ:unde citius deficit feia q; maſculus ⁊ natura
liter uidemus ꝙ id quod citius deficit citius pfici.
⁊ quicquid ſit exꝑimẽto cõꝑtũ ẽ ꝙ feia citius pube
ſcit ⁊ regularit᷑ in duodecio anno accidit pubertas
ideo iura pᷣfixerũt illã etarem. , glo. in. V. ↄiu
gatur in fi.pondera gl nã utr᷑ ĩtelligere tex. ꝛeſpectu
mr̃imonij ⁊ ſponſalioꝛũ ⁊ ſic an etatem pubertatis
nõ dẽant aliqui cõiungi.æ idem ſentit Inno.= expᷣſ
ſius hoſti. dicens ꝙ cauſa huius prohibitionis fuit
bonum publicum. nam ex ſponſalibus que tenent
oꝛitur impedimentum publice honeſtatis cum autẽ
de facileædiſſoluantur cum per minoꝛes oöbunt᷑ non
poteſt ſponſa amplius oöheꝛe cum ↄſanguineis ſpon
ſi nec ſponſus cum cõſanguineis ſponſe ut in.c.ſpõ
ſam ſupra ti. ꝓx. ꝙ uẽ contra mentem.l.i.ff. ſo. ma.
⁊ ſic aꝑte ſentit ꝙ maioꝛes ſeptẽnio ipubeꝛes tamẽ
nõ debẽt admitti ad gctum ſponſalioꝛum: dicebat
tamen Jo. an. ꝙ iſte tex. loquitur de boneſtate qð
nõ puto uerum per illa vᷣba diſtrictius inbibemus.
nec placet mihi cõis ĩtellectus gl.æ doc.primo quia
tex.dicit nõ cõiungat᷑:ſed per ſponſalia nõ fit oiun
ctio ſ emiſſio ↄiũcrõis futuꝛe facit.xxx.q.v. nzateſ
Item pſuppoſito ꝙ hoc v̈bum poſſit adaptari
ad ſponſalia ex alto capite non ꝓcedit cõis intellec
tus qm tex. iſte pꝛohibet antequam uterqʒ perueni
at ad etatem canonibus determinatam:ſed poſt ſep
tẽnium reſpectu ſponſalioꝛum peruenerunt ad eta
tem legitimã: ut in. c.litteꝛas.⁊.c.ſe.infra eo. eꝛgo li
cite contrahunt ſponſalia: unde intelligo iſtum tex.
ſtricee quando impubeꝛes ambo uel alteꝛ contrahũt
matrimonium.æ uolunt intendeꝛe copule carnali.ta
lis enim coniunctio non eſt peꝛmittenda peꝛ eccliam
ne poſtnodũ dubitet᷑ de ualiditate mẽimnnij pꝛout
accidit in teꝛminis.j.e.c.otinebatur. ⁊ adde hic qð
hẽtur in.c.unico.j.eo.lib.vi. Abbas.
Bbeze g. Pubeꝛes ſunt quo ad
matrimoniuʒ qui ex ha
bitu coꝛpoꝛis cõcipeꝛe ⁊z geneꝛare poſſũt.
Pꝛimo narrat dictum. ſecũdo refeꝛt unam opinio
nem ibi quidam. teꝛtio aliud dictũ ibi ceꝛtum. qrro
alu ibi ⁊ pueꝛpeꝛa. ¶ M arg. ab etymologia uo
cabuli uocantur eniʒ pubeꝛes a pudicitia ſeu pudo⸗
re coꝛpoꝛis quem ipᷣi æ inſpectoꝛes patiebantur cuʒz
loca pudibunda inſpiceꝛent: ſed hodie hᷣ ſignum eſt
ſublatum ab impeꝛatoꝛe:quia cum dubitatur de pu
beꝛtate non debent inſpici loca pudibunda utr in.l.
finali.C. quando tutoꝛes æ curatoꝛes eſſe deſinant.

b q.

. ¹*

¶ De deſpõ. iĩpu.

¶ Secundo nota tria ſigna qbus cognoſcit᷑ pubeꝛ
tas p̊mum iur ordinẽ ſe ẽ fallax qꝛ nõ oẽs piloſi
ſt porentes nec non piloſi impoteutes. Scðʒ.ſ. eta
tis eſt fallax qꝛ multi pubeſcunt an eatem.xiiij.ãno
2 vñ narrat Grego.in dialo.quod quidam puer
nouẽ ãnorum ?ddidit nutricem pꝛegnantẽ: ut refert
gl. xx. q.i. in ſuma. ¶ Tertium ſignum eſt ifallibile
cum ſ. quis bʒ potẽtiam coeũdi. ¶ Et nota ibi ex
habitu coꝛpoꝛis ꝙ qñqʒ minoꝛ uel maioꝛ cognoſci
tur ex aſpectu coꝛꝑis ad hoc.l.minoꝛ.xxv.annis ex
aſpectu. ff. de mino. plene peꝛ bar. in. lI. de etate.ff.
eo. In glo. ij. ibi Zriũ credo nota bene iſtam gloſã
nult eim ꝙ habilis etate impotẽs m ad coeundum
ualide non cõtrabit mrimom um refeꝛt alios tenuiſ
ſe Zriũ:⁊ hanc Sriã opioneʒ ſequũtur h cõiteꝛ doc
ro. ꝛepꝛobãdo glo.exqno.n.hẽt etatẽ egitimam ad
mr̃imoniũ nec apparer de impedimento ꝑpetuo tʒ
mrimonium.̊ ꝓbatur.j.de frigi. laudabilem. nam
ſi maritus non põt cognoſceꝛe mulieꝛẽ nõ diſſoluit
illico mrimoniũ: ſed debent dare oꝑam peꝛ triẽniuʒ
nt ſic exꝑiant vtruʒ impedimentum ſit peꝛpeiuum
als ſequeret᷑ ꝙ ipotẽs ad coeũdum ꝓpteꝛ infirmi
tatem nõ poſſet pheꝛe mr̃imoniũ: vñ in cãu nꝛo dʒ
iſte adoleſcens expectare uſqʒ ad plenam pubertaiẽ
.ſ.xviij.qnoꝝ.nam illa eſt plena pubeꝛtas.lꝛiteʒ mel
la. ff. de ali.? cib. lega.⁊ ſi adueniente eiate non põt
generar᷑ ⁊ mulieꝛ ĩſtaret ꝑ diſſolutionẽ tunc poterit
fieri diſſolutio qꝛ pᷣſumit᷑ ipedimentũ eſſe ꝑpetuum
2= opi. doc.equioꝛ. ſed opinio glo.foꝛte eſt uerioꝛ
reſtringendo eam ad minoꝛem pꝛout loquitur. nam
etas ad matamonium ↄſiderat᷑ ex eo ꝙ cõiteꝛ acci
dere ſolet. ſed ex quo claxꝝ eſt ꝙ nõ põt generaẽ g
non eſt pubes reſpeciu matrimonij. põt eꝛgo iſte aſ
ſimilari impuberi ? ꝓ h facit h tex.in.v. uliimo.

J tteras. ni deſi ponſauit mino
ꝛem ſeptennio cum eius
matre pᷣheꝛe põt.ſecus ſi tẽpoꝛc ſponſalio
rum erat maioꝛ uel ſi tunc fuit minoꝛ eadem nolun
tate ꝑmanente facta ſit maioꝛ qꝛ ſi cum matre Zhit
et eam cognoſcit nec matrem habebit nec fuiom.
Vel generalius ſic.Ex ſponſalibus contractis cuʒ
minoꝛe ſeptẽnio non oritur impedimentũ publice
honeſtatis.ſecus ſi cum maioꝛe uel minore conſẽti
ente poſt ſeptẽniuʒ ⁊ affinitas ſequens diſſoluit ſpõ
ſalia pꝛecedentia de futuro: ¶ Comunis diuiſio.
ſecunda ibi conſultationi.¶ Mota primo ibi ſepti
müm annum compleuiſſet que uerba ꝛepetũtur ibi
ſeptimum annum compleuit ꝙ ad ſponſalia de fu
turo contrabenda requiritur ꝙ ſeptim us annus ſit
completus ? multum bene facit iſta litteꝛa ꝙ etas
iſta pꝛeueniri non poteſt alias papa diſtinxiſſet pꝛo
ut facit in matrimonio.j. eo. ↄtinebat᷑ de quo uide
qð dixi S ti. ꝓxi.in. c.gẽma ⁊.c.inuenis¶ Mõ. ſo
ex affinitate ẽt ꝑ illicirum coitum cõtractia diſſol
uũtur ſponſalia de futuro. ¶ Tertio nota iuncta
glo. penultima ? tene mẽti ꝙ ſponſalia cõtracta cũ
minori ſeptennio ↄualidantur ꝑ ſuꝑueniẽtẽ etatem
ſi racite ſpõſalia pꝛecedẽtia appꝛobauit ut quia ſpõ
ſas nenit ad domum ſponſe ſeu mituit ſibi iocalia

tanꝙᷓ ſponſe uel quid ſimile ? unide bodie bonum
tex.in.c.unico eo.ti.li.vVi.ubi ideʒ ſtatuitur in matri

monio contracto peꝛ minoꝛes. Aobas.

„ „⸗Summatum eſt. S. cum. c.
Cceſſit: pꝛoxi. Vel peꝛ alia vVba ſũ

ma ſic. Soonſalia nulla ex defectu conſen
ſusnon cꝛeãt publice honeſtatis inſticiam. Sponſa

lia neꝛo aliqua ſic licet legirimo modo fuerint diſſo

luta. diſtinguit duo membꝛa.ſcᷣm ibi ſane. ¶ s.
ibi deſponſationes ? matrimonia dr̃iam inteꝛ hec.
naʒ matrimoniũ nõ eſt ꝓpꝛie deſponſatio nec deſpõ
ſatio ꝓpꝛie matrimoniũ. nam deſponſatio idem eſt
quod ꝓmiſſio futuraꝝ nuptiaꝝ de quo dic ut dixi
S de ſpon.ſupeꝛ rubꝛica. ota ſecundo ibi ſepti
mum ãnum ↄpleueꝛat ⁊c.ꝙ ad ſponſalia de futuro
otrahenda requirit tã in maſculo ꝙ; in femia ꝙ ſep
timus ãnus ad minus ſit ↄpletus ⁊ ſic vr̃ ꝙ h etas
nõ poſſit pueniri ⁊ idẽ vꝛ uelle tex.S.c.ꝓxi. de quo
uide quod dixi ᷓ titu. pꝛoxi.c.gemma ⁊.c.luuenis.
Hãõ ttio ꝙ impedimentũ publice honeſtatis du
rat lʒ ſpõlalia ſint ſo uta ĩ moꝛte uł in uita ⁊ nõ mo
ꝛitur h̊ impedimentũ. fuit eiʒ cãtum ex quadam ho
neſtate ut pʒ ibi inboneſtuʒ de quo uide quod dixi
in. c. iuuenis S̊ ti.pꝛoximo.

Si ipubes de
Ontinebatur: nhhta ꝛ na
ducta petit licentiam pubes facta alteꝛi nu
bendi non auditur ſi uir iurat ſe eaʒ cognouiſſe nec
auditur ſi nondum pubes:ſed pꝛoxima xubenati ꝓ
betur cognita h̊ pꝛimo. Ex ſponſalibus contractis
cum impubeꝛe maioꝛe ſeptemnio oꝛitur publica ho
neſtas. pꝛimo conſultatio. ſecundo reſponſio.ibi cõ
ſultationi.¶ Niota pꝛimo ꝙ licet ante eratem legi
timam non ſit peꝛmittendum ut aliqui matrimonia
liteꝛ coniungantur:ut ſupꝛa.eo.c.ij.tamen ſi coniun
