non ſeruat in cuius fauorem latum fuit. hoc dicit.=

ſecunda pars ibi ad quod. Caſus ⁊ cetera. ¶WMo

ta pꝛimo ex tex. ꝙ pꝛopter deliciũ paꝛticulaꝛinʒ per
ſonaru n poreſt tora ciuitas ſubijci interdicto. ad
idem.c.nõ eſt de ſponſa. ⁊ boc ſolet fieri en perſo
ne particulares de facili non poſſunt coꝛrigi.nam
tunc ſubijcitur tota ciuitas iterdicto ut inducantur
ille perſone ad emendam. cundo nota quod
delictum unius non prebet alteri licentiaʒ delinquẽ

di. nam non minus ardebũt.ij. q.i.mulni. ¶ ¶ Ded

oppo.nam nidetur iſta litreꝛa ſibi contraꝛia. nam
primo ponit quod exceſſus iſtorum etemplaꝛiorum
non prebet alijs.licentiam excedendi:et tamen in fi
ne dat licentiam alijs celebrandi ſi illi niolanerint
inteꝛdictum. Solutio. Mincentiꝰ? communiter doc
tores intelligunt litteꝛam ut ponat duos caſus
Miꝛimus quando interdictum fuit latum propter
delictum templariorum. tunc enim licet ipſi non
obſeruent: alij tamen tenentur obſeruare: et ita

CDe prini. exce. puilegia.

quit pria ꝑs. c. Aut inte:dictũ fuit lam in fano
2c ipſoꝝ ⁊ hẽt locũ fa pars.Et ſic ex pꝛedictis ⁊ ex
tex. colligit dria ĩteꝛ ꝑꝑ ⁊z ꝓ.naʒ ꝑꝑ eos feꝛtur inteꝛ
dictum. qn ꝓpteꝛ eoꝝ deliciũ ꝓ eis vo dẽ feni qnã
do in eoꝝ fauoꝛem. ¶ SDed queri quando ipſi di
cantur niolare inteꝛdictum: nnnqnid ſufficiat vna ꝑ
ſona. doc. ꝙ non: ſed ꝛequirimr ꝙꝙ maioꝛes niolent
ſeu maioꝛ pars eoꝝ. argu. in. c. fi. de pꝛocpra. 7 oʒ
ꝙ habeant animum peꝛſeuerandi. et hoc poteſt peꝛ
cipi ex actibus eox. Micolaus ſiculus. i
=è POrinilegiũ conceſſũ
Boniam. neri⸗ ur eiꝰ mo
nachi excõicari non poſſint intelligitur de
nonachis exiſientibus in monaſterio ul in eccleſijſ
libi ſubiectis nutroqʒ iure. boc dicit.æ eſt caſus quo
tidianus. Caſus æc. ¶ Mota pꝛimo ex iex. ꝙ eccle
ſia non dicitur ſubiecta alicui pꝛelato inferiori ple
no iure ubi epiſcopus pecepit ius epiſcopale: Illa
eꝛgo eccleſia eſt alicni pleno iuꝛe ſubiecta ubi epiſco
pus non peꝛcipit ins epiſcopale. ut optime pꝛobat
bic iſta litteꝛa. Et ex hoc nota modum pꝛobandi
quando eccleſia non eſt alicui ſubiecta pleno inre.
¶Mon ſecundo ibi de monachis ſen clericis ꝙ;
in monaſterio clericus ſecnlaris poteſt eſſe bene
ficiatus:non tamen facit unum coꝛpus cum mona
chis. Vnde non habebit ibi nocem in capitulo nec
ſtallum ĩ choꝛo inteꝛ monachos:ſed officiabit mõa
ſterij et erit contentus ꝛedditibns beneficij. ⁊ ſic in
tellige. c. fi. de ꝛegula. quod uidetur in oppoſiiuʒ ut
ibi nõ. ¶ Tertio nota ꝙ priuilegiũ conceſſum peꝛ
lone ꝛeſpectu ceni loci nõ ſequi peꝛſonam extꝛa il
lum locnm.unde ſi moꝛatur in alio loco nõ gandet

prinilegio ad idem. c.i. S. eos eo. ti. libꝛo. ſexto.
C In glo. in fi. nõ. glo. ꝙ paria ſunt ↄcedeꝛe eccleſi
am pleno iure et concedeꝛe ntroqʒ iure qribus caſi
bna eccleſia uiderur conceſſa in ſpiritualibꝰ 2 tẽpo
aalibus. 2 dic in ſpiritualibus i.nt badeat poteſta

tem donatarius inſtituendi æ deſtiendi æ alia iu

riſditionalia exercendi dicitur in rempoꝛalbus nõ

ꝙ ꝛedditus cõueꝛtat in uſus ſuos nt dixi i. c paſto
ralis. 5. eo. ſed ut poſſit exigeꝛe ꝛationem de tempo
ralibus ſicut patꝛonnus eccleſiaſticus ut in.c.cum =z
plantare. S. eo. ? hoc uoluit Innocen. in.c.cum ad
ſedem de ꝛeſtirutione ſpolia nel intellige ſecnndum
Inno ·ᷣ ꝙ pleno iure nidetur conceſſa eccleſia qñ
conceditur quo ad legem iuriſditionis et quo ad le
gem dioceſanam. de quibus nõ. in. c. dilectus de of
ficio oꝛdina. z. c.i. de ſta. ꝛegu æ quelibet expoſitio
eſt bona nel clarius dic ꝙ dicimr conceſſa pleno iu
re eccleſia it habeat ibi iura epiſcopalia que ſunt
tantum iarſdintonie. C Sec overiimr quid ſi eccle
ſia exempta ſoluit aliquid epiſcopo.dicunt quidam
ꝙ ſi illud eſt ius epoiſcopale. tunc pꝛeſumitur ſubie
cta. ſecus ſi eſſet qnid exiraneũ a iure epiſcopali.
HMoſti. tenet ꝙ ſempe pꝛeſumi debet pꝛo epiſcopo
ꝛatione iuris epiſcopalis:ſecus eꝛgo nidetur i alio:
Er hoc ſentit ſi una eccleſia ſoluit alteri eccleſie ali

quid annnatim ꝙ pꝛopteꝛ hoc non pꝛeſumitvz illi

ſubiecta. Alind ramen ſentir Maldus in.. ſolent
de officio proconſal. in fine. Sed nide nota. in. .

omnis anima. et in c. pemenit de cenſibus. In

glo. ji. in fi. nel fm Hoſti. dic ſinodale.i.aliquid no
mine cathedratici in ſynodo exigere.

Bia circa. Epiſcopus ꝛemittenſ

alicui eccleſie ðcimas

preteritas ſed æ futuras hoc dicit.æ eſt caſus nota.

¶ Eommunis diuiſio. ſecunda ibi ſuper quo. Cal?

2 cetera. ¶ Mota pꝛimo ex tex. epiſcopum poſſe ec
cleſie inferiori decimas epiſcopales ſibi debitas reę
mitteꝛe. ⁊ ſi conceſſio eſt canonice facta: puta ex can
ſa ⁊æ interneniente conſenſa capiiuli extẽditur etiam
ad ſucceſſorem ut eon beendo quod diſ
poſitio indiffinita equipollet nniuerſali. de qno ple
ne in. c. ur circa de electi.libro.vj. lora rertio
2 tene menii quod prinilegium conceſſnm etiam cõ
tra inriſditionem debet contra concedentem largiſ
ſime interpretari. concordat.c. cum dilectus de con
ſuetudine quod ergo dicitur quod priuilegium con
ceſſum contra ius eſt ſtricte interpretandum:quia
omnis receſſus a iure communi eſt odioſus ut in.
c.i. Z. ij. de fil. preſbyterorum libro vj. debet intel
ligi 2 reſtringi niſi prinilegium tantum preiudicet
concedenti:quia tunc cenſerur beneficium principis
quod debet largiſſime interpretari. capitnlo olim de
uerborum ſignifica.? i. lege finali.ff. de conſti. pꝛin.
¶ In glo. finali ibi ideo contra dantex fit interpre
tatio ? cerera pondera hoc dicum glo quia nide
tur ſpecialitatem ponere in tex. ut fiat ita largiſſima
interpretatio quando preindicat concedenti rantuz;
ideʒ ⁊ clarius noluit Moſtienſ⸗ bbas. 7 Jo.
andreas dicens quod ideo bic fit largiſſima inter
preratio qmia preiudicabat tantum concedendi. qꝰ
caſu priuilegium deber largiſſime interpretari ut
hic in tex. ¶ Secus ſi hoc prinilegium eſſer conceſ
ſum a vapa:quia tunc cum preindicaret inri ordi
narij eſſer ſtuctiſſime interpretandum: ut nota. in ca
pirulo cum delicti de dona. æ ita intellige glo. in. c.
cum capella ſupra eodem æ ibi dixi. ¶ Conclude
glo.quod ubi diſpoſino indefinira concernit rem:
aut eſt multum preiudicabilis æ non extenditur ad
futurum ut in ſege ſi ita.ff.de au.æ argen.lega. ubi
ſi lego argenium menm tantum nenit argentum
quod eꝛat meum tempoꝛe teſtamenti. Ad idem.c.
felicis de pe.li.Vj ad ideʒ ſi mãdaueꝛo. S.is cuins
.ff. manda. ubi publicatis bonis alicuius cenſentur
publicata bona pꝛeſentia non futnꝛa. ad idem. c.
fina.de ꝛeſcrip.ubi reſcripium non extenditur ad
futuras lites. ad idem. c.litteꝛas eo. ti. in clementia
pbi litteꝛe beneficiales non extendũmr ad bene
ficia furura.ubi uero tractatur de modico preindi
cio:⁊ tunc extenduntur ad futuras leg. finali. C. ꝗ
res pignoris obligari poſſant ubi ſi obligo bona
mea nideor obligare nedum preſentia: ſed etiam
futura:quia tractatur demodico preiuditio C-
primo membro uidetur excipẽdũ quãdo diſpoſitio
idefinita ẽ ĩ pnilegio:⁊ pindicat ↄcedẽti tin: ut licꝭ⸗
ſit graue pᷣiudiciũ nihilominꝰ extẽdimr ad fuiura:

ch ineen cee
H in latn i

. lapil per lo.
pſun do ſf Hn un

crin cMimis ceel

cirche nr od unſ arthie

We cis icn ene iocr

eho neuinen loden
ber arcchsiur inone⸗
Motdls in r nind
omrauhe in anddus bobe
bent uuricione odinena
ſcnt orcbeps regvani

Alos ſifganeop inoꝛun

Ile. a ec puinorcha in iub
llrltMNM/
ic; untiſonſs oapror en
n alcur uina marerr inn
Eeunum ſenz:
Nonnd ligeg denh
umarhnsd ummitlir

choiſſcbarthehsiidui
ſpll Pluarhe nn; uliderp⸗

obneſg ſibb ein olnn t

Pvouſeſs op iunidioni ſ
alundhin nnfin goe
iine. enonites,

berconſtunco
it⸗ o
rlgn gn A V

bern
tgn⸗

imn ob milgin n
Mempemnitnne
nuniſ odoſtgit in.
n bio ſj che ſntef
Humn untwn preingice
m dancfcendrne
Gen idone
cgefniige Coſcipin.
to oena Sngflitane.
bor dlann go pin wer
einter o fur ia hrgfſn

eudar onceceni nn
in 1N
Oh, Mrine ſer

Fmmmn ontenc,

bus. nã dicit̃ antiſtes quaſi an ſtans

gline inaprari vr
Driolegiem Eerconeel
Menenen or
Nerlenureil
N imnelige gon
11 b an (Cinnd
indcfnia conteni den
õ
fen taun u 1

unun vnn Mnimn
bmmn )in.
ni o s anins
vruilik ſenm
un. 40 m
n non ten fnut
o f. W erevre

——5—

epꝛiuil. æ ſucceſſo. prinilegi:

qꝛ in beneficijs dʒ fieri laꝛgiſſima iteꝛpꝛetatio ut hic
qð nõ.⁊ de hac materia uide ꝑ bar.in. d.l.ſi ita ⁊ i
.l. talis ſcriptuꝛa de lega. i. æ in regula ꝗᷓ ſentit onꝰ
de regu.iur.li.vi.? per oni mercu. Abbas.
5 onit conciliuʒ oꝛdinẽ
V tiqua. amor patriarchaliũ ſe
dium uſqʒ ibi ſernata:ubi ponit tria priui
legia ipſarũ.primũ qꝛ dant pallium. ᷣm ibi domini
ce:qꝛ ante ſe faciunt cꝛucem defeꝛri preterq; in caſi

appellatuꝛ ⁊ in h̊ pꝛoteſtatur ibi ſaluis. 56. p*
ex tex.ꝙ maioꝛitas ſen pꝛioritas loci denotat maio
ritatẽ ⁊ pꝛioꝛaritatem dignitatis. concoꝛ. c.i.⁊.c.ſiN
tuimus de ma. æ obe.?. xvij. di. S. hinc.=.c.ultimo.
¶ Secundo nõ.ꝙ patriaꝛche poſſunt appellaꝛi an
tiſtites. æ eſt nomen hoc muliũ cõe epis ⁊ lu erlori
¶ NTeꝛuo no
ta ꝙ patriarche utunt᷑ pallio ⁊ ẽ pallium quoddam
oꝛnamentũ habens multas cꝛuces quod ponit᷑ ſuꝑ
hu meros pꝛelati dũ celebrat de quo dic ut. S. de au
to. ⁊ uſupal.per totũ. aarto nõ ꝙ archiep̃i

bus hic exceptis.tertia ibi in d & ad ipſos

poſſunt dici ſuffraganei patriarcharum ſicut epi aꝛ

chiepoꝝ ut.c.paſtoꝛalis de offi.oꝛdi/Et nõ. ꝙ pa
triarche ſunt oꝛdinarij archiepoꝝ ſicut epᷣi eporuʒ.
unde ſcias ꝙ ſicut ceꝛte dioceſes ſunt deputate ar

cchiepo in pꝛouincia ⁊ ſuper oẽs epos illarũ dioc.

babet archiepᷣs iuriſditionẽ ordinariam. ut in. d.c.
paſtoꝛalis.ita certe pꝛouincie deputate ſunt cuilibet
patriaꝛche in quibus habent ius patriarchale:⁊ ha
bent iuriſditionẽ oꝛdinariam ſuper aꝛchiepiſcopos
⁊ ſicut archiepᷣs regularit᷑ nõ hʒ iuriſditionẽ in ſub
ditos ſuffraganeoꝝ ſuoꝛum ut in. c. paſtoralis pre
alle. ita nec patriarcha in ſubditos archiepiſcopoꝛũ
ſubditoꝝ ſibi tẽ nõ.ꝙ legatus apoſtolice ſediſ
qnqʒ unt᷑ iſignijs pape ut dicit hoſt. ꝙ eis utit quã
do ꝓficiſcitur ultra mare:æ ſunt inſignia hec ueſtis
rubea paref:ienus albus frenuʒ æ calcaria deaurata
Anerms collige ꝙ de archiep̃is appellatur ad
patriaꝛchas:nõ tamen itelligas ꝙ a quolibet archi
epo:ſʒ ab archiepᷣis eñnbus in pꝛouicijs deputatis
ipſi patꝛiaꝛche.naʒ quilibet patriaꝛcha habet plures
pꝛouincias ſub ſe ut uoluit tex.ibi: in omnibus aũr

pꝛouincijs eoꝝ iuriſditioni õ glo. in

v. alexandꝛina in fi.nõ. glo.z uide ſimilem glo. xxij.
di.in.c. renonãtes. ¶ Sed quõ qꝛ dicituꝛ in tex· ꝙ
debet conſtantinopolitana habere pꝛimã ſede: qũo
h intelligituꝛ. So ſᷣm doc. dic ꝙ inter ipſos patꝛiar
chas cũ incedũt nel ſedent in aliquo loco debẽt incę

ere nel ſedeꝛe iuxta oꝛdinẽ hic deputatũ.¶ Sedo

poieſt intelligi qn ſunt in concilio coꝛã papa uel cõ
ſiſtoꝛio publico ut poſt papã ſedeat patꝛiaꝛcha oſlã
tinopol.⁊ ſic de alijs:⁊ ſic iſti patriaꝛche pᷣcedũt caꝛ
dinales: æ loquituꝛ de quatuoꝛ pꝛicipalioꝛibꝰ de qui
bus loquttur iſte tex. non de alijs. dicit tamen hoſt.

efendendo dignitatem ſuam ꝙ cardinalis hoſti. p

cedit oẽs ⁊ ſequi papam imediate:⁊æ hoc habnit ex
pꝛiuilegio eccleſia hoſti.qꝛ coꝛonat papam æ ungit
iperatoꝛeʒ. ¶ In glo. in. v. fidelitatis in fi. nõ. glo.
uult hoſt æ facit duas ꝛegulas.una q oẽs immedia
re pape ſubiecti preſtant ei iurameutũ obedientie et

fidelitatis. Secũda regula ꝙ ſubiecti pape mediate
qui ſubſunt alijs prelatis inferioꝛibus pꝛeſtant illis
iuramentũ obedientie et non pape. Ab hac.n. ultia
excipit prelatos recipientes cõfirmationem ⸗ conſe
crationem a papa. nam rõe confirmatiõis uel conſe
crationis inrant ei obedientiam et fidelitateʒ a pria
rła excipit cardinales nõ epiſcopos qui lʒ imediate
ſubſunt pape nõ tamẽ preſtãt iuramẽtũ pape ̊ obe
diendo: æ ratio ſm eum qꝛ ĩ ſpirituali ſubſũt pape.
naʒ faciũt unum corpus cũ papa.unde nidentur exi
gere iuramentuʒ obedientie a ſe ipſo:tenẽtur tñ ſibi
obedire Sed epiſcopi cardinales iurãt pape er hoc
rõe epatus. In glo. fi. ibi priuilegium apoſtolice ſe
dis ⁊c̃.hic uidelur glo.uellc ꝙ ad patriarchas de
quibus hic non poſſit appellari ĩ pꝛouicijs ſibi ſub
iectis omiſſo medio:⁊ iõ de epiſcopo nõ poſſit nec
poterit appellari ad parriarchã ſed pꝰ ad aꝛchiepᷣm
ſed Inno. et Hoſti. et multi alij tenent cõtꝛaꝛiuʒ et
idem ſpe.in ri.de appel.S.nunc rꝛactemus. v. ſʒ nun
quid do.an.hic dicit communc opinionẽ eſſe in op
poſitum ſ. cum glo.ut non poſſit appellari:ſed non
nideo unde eliciatur iſta cõis opio.uerũ eſt ꝙ Jo.
an. hoc tenet: ꝓ hoc allegat tex.in fine duʒ reſeruat
ius pape:ſed computatis doctoribns tenentibns 3
riam opinionem illa eſſet magiſ communis:et tz gl.
xxij.di.renouantes:et multum facit iſte tex.iudicio
meo aliter inducendo. nam hic datur eis in priuile
gium:ſed ſi non poſſet appellari omiſſis medijs ninl
lum eſſet priuilegium:quia de iure communi appel
latur ab aꝛcdiepiſcopis ad patriarchas.vi.q.iii.c. ſi
inter epiſcopos ut ergo priuilegium aliqnid afferat
itelligamus ꝙ poſſit appellaꝛi omiſſis medijs. Alia
tamen opinio eſt equior et minus pꝛeiudicat iuriſdi
tioni prelatorum. Et inquantuʒ glo.hic dicit quod
imperator habet conſimile prinilegiũ cũ papa: dic
ꝙ imperator nõ uult uti hoc priuilegio ut i. l. ĩpera
tores.ff.de appel.et melius forte eſlet proniſum ec
cleſie ſi papa ita faceret. rimo op. S tex. et in
hoc quod dicit quod ex priuilegio coneeditur patꝛi
archis ut poſſint ante ſe deferri cꝛuces ubicunque
niſi ĩ preſentia pape ⁊c̃.et ur ꝙ eis h̊ cõpetat abſpʒ
priuilegio.nam quilibet habens dignitatem põt uti
inſignijs illius dignitatis etiam extꝛa teꝛritoꝛinʒ ſuũ
ſicut ⁊ exeꝛcere poteſt ea que ſunt luriſditionis no
luntarie nt in.l.i.?.i ff. de offi.pꝛocon¶ Ad idem
quod nõ.glo.in cle.archiepiſcopo.e.ti.que dicit ar
chiepᷣm ſen epʒ poſſe celebꝛaꝛe in ponnificalibus ex
ſuam dioceſim. So.dicendum ꝙ quedam ſunt inſi
gnia dignitatis denotantia ſupeꝛioꝛitatem ſeu pote
ſtatem in loco ⁊ iſtis inſignijs non poteſt quis uti
extra territoꝛinʒ ſuum:æ in hoc caſn poteſt intelligi
hoc.c.ut patet in.c.i.5g. ut li.pendẽ.ubi archiepiſco
pus non poteſt uti illis inſignijs extra ſuam prouin
ciam:quia hoc uidetur tendere in pꝛeiudicium alio
rum pꝛelatoꝛum: ne in eodem loco nideantur plu
res pꝛelati:facit.c. quoniam.S.de offi.oꝛdi.Ex quo
infertur ꝙ patriarcha archieps ſen epiſcopuns non
poteſt ſolẽniter benedicere populũ exira ſuam dio
ceſim nel pꝛoninciam:quia per talem beneditionem
dimittuntur peccata nenialia ut no. gl. in pꝛo hemio
X

¶ De priml. ? fuecefſ pꝛinil.

vi. 2 de conſe.di.iij.aqua.que dimitti non pñt niſi
per ſuperiorem.j. de pe. ? remſſ.quod ãt ergo ⁊c᷑.
MQuedam ueꝛo ſunt inſignia denorãtia dignitatẽ ĩ ꝑ
ſona inſignita uel perfectioné: ? iſtis poteſt quil nti
extra ꝓuinciã ſuã ⁊æ inriſditionẽ ſuaʒ ut ponare an
nulũ nel celebꝛare in pontificalibꝰ 2 ſimilia. et idem
foꝛte poſſer dici de cauda quã poꝛtari faciũt hodie
ſibi epi cũ nõ denotat ſuꝑioritatẽ in loco.ſed foꝛte
quãdam gꝛanitatem licet iure non ꝛeꝑtaʒ ꝙ pꝛelati
faciant ſibi poꝛtare caudam:hoc in fuit uſitatnʒ ut
giꝛauitate itineris denotet cõpoſitionem mentis.xli.
di. c. fi. ? uide ad pꝛedicta qð nõ Joan. an. poſt ho
ſtien. in. c. ex tuaꝝ de aucto. uirda
1 z84 ₰riuilegium
„. T P riuileg lA. elgioſis cõceſ
2[uum ut poſſint ſepelire confratꝛes ſuos tẽ
poꝛe ĩteꝛdicti intelligat de illis confꝛatribus ami licz
maneant in ſeculo obtulerũt ſe non oꝛdini murato
habitu ſeculari nel ð illis qui bona ſua eis dedeꝛũt
vſufructu ꝛetento boc pꝛimo. POrinileginʒ ꝛeligio
ſis conceſſum quo eis nenientibus ad locum inteꝛ
dictũ ſemel in ãno aperiant᷑ eccleſie ni celebꝛent᷑ ĩ eil
diuina ꝙ una ſola eccleſia tantũ aperiatur in loco
hoc dicit. æ ſecunda ibi illud. Caſus 2 ceteꝛa¶ Mõ
primo ĩ hoc.c. ꝙ ꝛeceptus ĩ cõfꝛatꝛeʒ ĩ aliqua ꝛeligi
one nel ibidem oblatus licʒ mutanerit himnʒ ex quo
in maner in ſecnlo non peꝛdit ptatem ſibi eligẽdi ſe
pulinram ⁊ ſi decedit nõ elecia lepultura debʒ ſepe
liri apnd ecclcſiam in qua fnerũt ſepulii parẽtes pu
ta in ſepultura maiori nel eccleſia parochiali:2 ideʒ
nideĩ de quibuſcũqʒ oblatis aliquibus ꝛeligionibus
dũmodo non ſint plene oblati: utpnra obinlerũt de
pꝛeſenti ſe et ſua.⁊ intrauerunt ꝛeligionem ut cõneꝛ
li 2æ oblati. Iſtis enim non puto licitum nt poſſint
eligeꝛe ſibi ſepulturam ut in.c.fi.de ſepul.li.vj.nam

ſunt quaſi ſerni monaſterij ut nõ. glo.in. c. ut lex cö

tinẽtie. xxvij q.i.quã glo. uide ⁊ nõ ꝑpetuo ¶ Nõ
fo ꝙ priuilegium conceſſum aliqnibus ut tempoꝛe
inteꝛdicti poſſint ſepeliri in eccleſia nõ dʒ itelligi nec
bʒ locũ ſi tales ſũt excõicati nel nominati inteꝛdicti
ſed võt intelligi qñ locns eſi inteꝛdicius uel an pꝑſo
ne ſed non noĩatizʒ. ¶ Teꝛtio nõ. ꝙ põt quis dici
oblatus ſen confꝛateꝛ licet maneat in ſeculo ex quo
aſſumit aliquẽ habitũ ꝛeligioſum:⁊ ꝛccipimur in con
fratrẽ nel oblatum: ſen ſi dedit oĩa bona ſua uſufru
ciu ꝛetento. Et facit iſte tex. in ar. ad queſtioneʒ. nũ
quid naleat donato omnium bonorum pꝛeſentium
7 futuroꝝ facta eccleſie de qua qõe ꝑ bar. in. l. li. ¶
de pac. dico in. c. fi. ð ſucceſſ. ab inteſt. ¶ Vtimo
n. ꝙ pluralitas ꝛeſolnit in ſingularitaten pꝛopieꝛ
pluralitarem ſubiectorum Et in prinilegijs ſi ex hac
expoſitione nimis nõ ꝛecedit a inꝛe cõi. Ad hoe ſo
let multum allegari iſte rex. hodie ueꝛo iſta ſecunda
pars.c.eſt coꝛꝛecta peꝛ. c.fi.in fi.⁊ ibi nõ.in glo. de
ſen. excõi.li. vj.nam hodie poſito inteꝛdicto geneꝛa
li in loco põt ceſebꝛari in qualibet eccleſia prinatim
iñ excluſis excõicatis ⁊ inteꝛdictis:⁊ peꝛ boc fuerũt
ſyplara omnia prinilegia quibuſcũqʒ etiam ꝛeligio
ſis conceſſis:ſed poſſet habeꝛe locum iſta pars ſecũ
da.c. qudo fniſſet conceſſuʒ hoc priuilegium poſt

quam emanauit illa decretalis uz. c.fi. de fen. exc.
li. vj. ¶ In glo. mutato. habitu in fi.nota. ex hat
glo. qd iſti qui non ſunt plene oblati non tenentur
ex toto recipere habitum illius religionis cui ſe ðᷣdi
carunt:ſed ſatis eſt deferri habirum boneſtum diſti
ctum ab habitu laicorum. ¶ Secũdo ex eadem gl.
nota. quod iſti non plene oblati.i. qui non dedica
runt ſe ⁊ ſua de/preſenti ur quia ſtant in ſeculo uel
habent uſufructum bonorum non pnt dici ſtricto
modo perſone eccleſiaſtice ſed largo modo: z ideo
ſecundum doc. z bene rales non gaudent tali priuile
gio immunitatis perſone:⁊ ideo percutientes eos ñ
incidunt in cxcommunicationem ſecuſ in plene obla
tis ⁊ conuerſis ut in. c.parochianos de ſen.ex.⁊ ad
de qð hẽtur in.c.religioſos eo. ti. li. vj. Item ſi iſti
non ſunt plene oblati hent matrimonium de facto
tenet matrimonium:quia nullum notuʒ dirimit ma
trimonium contractũ niſi ſit ſolenniʒzatum per con
feſſionẽ factam alicui ð religionibuæ approbatis uł
per receptionem ſacri ordinis ut ĩ.c.i.de uoio li.vj
2æ etiam puto ꝙ iſti non plene oblati non gaudeant
priuilegio fori ſed ꝙ debent conneniri coraʒ iudice
ſeculari quod nihil hic interuenit ꝙ hẽat eos a po
teſtate eximere ſeculari.⁊ pro hoc glo. iſta que dicit
qnod largo modo dicuntur perſone eccleſiaſtice: ?
uide quod dico in. c.ij. ð foro coperem⸗ſ In gl.
in. v. pro duobus in fi. Hec glo.vr̃ ↄtradicere lje
pm boſtiẽ cum littera uideatur uelle alterũ ſufficer
uʒ qð mutnaueꝛunt habitum lIʒ remanſerit in ſeculo
uel quod dederint bona ſua.nam cum tex. loquatur
alternatiue ſufficit altera pars ut in. c. inter ceteras
de reſcrip.⁊ in regula in alternatiuis ð regnlis iur.
li. vj. Yo. andree dicit glo. poſſe procedere de con
fratribus qui fiunt monachi ſen nere religioſi: ſecuſ
in iſtis confratribus qui non ſunt nere religioſi z
in iſtis procedat opi hoſti. Ego approbo glo.ouia
non poteſt dici ↄfrater ex eo qvia bona ſua cat re
ligioni:quia illa eſt quedam donatio 2 non fraterni
tas ⁊ pro hoc tex.hic in prin. dum prinileginʒ erat
indulrum bis qui aſſlumpſerunt habitum ilorum: z
fic loquitur quando perſone erant reddire ſen obla
te licet non plene. æ ad tex.qui loquitur alternatine
reſpondeo quod ſecunda pars debet intelligi qnan
do loco mutatiouis babitꝰ dederunt bona ſua. Sʒ
utroqʒ caſu perſone debent eſſe oblate ⁊ recepie in
confraternitatem. nam alias quodammodo poſſent
dici confratres.ſi perſone non eſſent oblate lice nõ
plene:⁊ hunc puto fuiſſe intellectum glo. ¶ In gl.
in ner. ſemel in anno ibi ꝙ interdictũ non relaxetur
æz&. z de hac materia nõ. in. c. ad hec quaninʒ de ap
pel.⁊ ſatis poteſt teneri iſta opinio ꝙ interdictiuʒ ñ
ſit relaxatum:ſed pape licentia operarur ut iſti cele
brantes non dicantur interdicti. Et dicit Inno. di
ferentiam eſſe. an interdicatur locus nel perſona:qꝛ
ſi interdicatur locus poteſt interdictum ſuſpendi z
ibi celebrari de licentia ſuperiorum ¶ Sed inter
dictum latum in perſonam non poteſt ſuſpendi.
Ratio quia aut perſonã penitet ⁊ debet ex toto re
laxari ⁊ non ſuſpendi. Aut non penitet ⁊ non debʒ
celebrare ex quo eſt in peccato. ¶ Ded ſecus eſt in

dic ti , npi
ſiuet unaus tn
eefrilans ? Wn
s non otir ot hialin
iNerdico pioiegii t
drulegi Selinten
1tnon deamidledin
oneſan teeen ceru
os A thn ocr imenie
nopollont dici in negi
ideo dicere nrpꝛieg
lcleonre ſ non ceebut
aht pinſegii ñ coeedi
ebſe reuint ſoxri l
ſbus slo, (. 1n.
lilbushpbul us ſol
Nvrllcati ſcbieox t ne ni
emici ncpin rr bi inin
Eentilansumtrdi
Non Cnedene, memn
ncoſenn d mm
lirn 00. ECin go o
npin dcrgſ acee
nalrmmui⸗
Pſyponi 8
dinver runi ſa
Non in ieegail
enſctig lſis

Ir er im cf ino⸗

i
ore
Gunstante

W
unnmm gſn
Gnm Clint m
igionbre Gn
nnsnie Rier
clceoln
robin wn gutnn
omnn mp icie
t gbar vs 9
o b ſn n et
aſche atelaſicer
daend Iag.
0 N omdeen fe
Cum ndle dreii fdi⸗
umhfennſertinten⸗
nan un ter logunnt
DrS t in ..inter annee
Uuernannis pbloin,
poſeeroatance con
Ilu vor lgiolduf
ſun tere lgſ ⸗
gogpprobo goonia
cols deng in carle
ACnnnd dendreri
omprtcrd en
gunt ebiunm Roftme
eeran teci ſa n
tniſooriur iummm
asCehe el aun
elamn tan i6
etbun / rin

¶ We. prluilegijs.

loco:qꝛ locus nõ delinquit.Et ꝑ hãc rationẽ dicit
hic Inno.nõ. ꝙ ſi inteꝛdictũ eſſet latũ in peꝛſonam
pꝛopteꝛ delictũ alterius puta dni teꝛre:tunc poſſz in
teꝛdiciũ latũ ĩ ꝑſonaʒ ſuſ pendi:qꝛ ceſſat ratio pꝛece
dens. ¶In eadẽ gl. ibi ſed oriũ credo in caſu iſto
nõ. bene glo. ex qua habes caſũ in quo non cunit pᷣ
ſcꝛiptio S pꝛiui legiũ:ſed glo.nõ reddit rationẽ.ſed
UVinc.qui ſequit᷑ glo.dicit rationẽ eſſe qꝛ hoc pᷣuile
gium eſt meꝛe facultatis: ⁊æ ideo nõ hʒ locũ pᷣſcꝛiptio
ꝓ hoc facit qdᷣ nõ. Inno.in. c. iohãnes de cle. con
inga.?z Cy. in..l.i.=.ij. C.que ſit lon. conſue.hoſt.di
cit gl. uerã ſi ſaltim in aliqno iſti ſunt uſi pꝛinilegio
ſecus ſi in nullo nſi ſunt. Jo. and.diſtinguit. ꝙ ant
iſti non ueniunt ad locnm nec ntunt᷑ pꝛiuilegio:?2 ꝓ
cedit gl.que ſic in neritate loqnit᷑. Aut neniunt ad
locum ſed non utunt᷑ pꝛiuilegio:?z ꝓcedit opinio õ
ria.⁊ hoc dictũ mihi plʒ. nã non eſt uerũ ſimpliciter
ꝙ non cuꝛrat pᷣſcriptio õᷣ pꝛinilegiũ:qn cõcedit ali
quid quod eſt meꝛe facultatis peꝛ tex. in.l.i.ff. ðᷣ nũ
di.⁊ qð ibi nõ.nam pꝛiuilegiũ conceſſũ loco ui poſ
ſit faceꝛe nundinas æ meꝛcata:concedit id quod eſt
meꝛe facultatis ⁊ cũ curꝛit pꝛeſcriptio ⁊ ſi pꝛiuilegia
tus non ntitur ut ibi:ita in pꝛopoſito ſi datuꝛ in lo
co interdicto pꝛinilegiũ 5 pꝛiuilegiatus non utitur
Pdit pꝛiuilegiũ. Sed in terminis glo.mihi ſatis plʒ
ut non peꝛdatuꝛ pꝛiuilegiũ:qꝛ hic pꝛiuilcginm erat
conceſſum reſpectu certi loci z tpᷣis vʒ eis acceden
tibus ad illa loca inteꝛdicta. Si eꝛgo non accedunt
nõ poſſunt dici in negligẽtia in nõ utẽdo pꝛinilegio
X ideo dicerẽ ut pꝛiuilegiatus tpᷣꝛe interdicni poſſis
celebꝛare ſi non celebꝛat ipᷣe interdicti peꝛ.x. annos
dit pꝛiuilegiũ qñ cõcedituꝛ perſone ſed ſi concedit
eecleſie requirit ſpatiũ.xl.annoꝛum nut in.c. acceden
tibus. S. eo. n gl. fi. in fi.dic ut S. dixi in nora
bilibus ꝙ h̊ pluꝛaliias reſolnit in ſingularitatẽ ꝓpt
pluralitatẽ ſubiectoꝝ ⁊ ne uileſcat eccleſiaſticum in
terdictũ ut pʒ in tex.ibi nimium uilipendinm contin
geꝛet ⁊c.ſecus putarẽ nbi ceſſaꝛet iſta ratio æ pꝛuule
gium ) concedenteʒ tm:ut tunc intelligat̃ laꝛgiſſime
in eo ſenſu in quo affert maioꝛẽ utilitatẽ ut in. c. qꝛ
ciꝛca.S. eo. Extꝛa glo.opp.õ ſiam de Srieiate.nam
in pꝛin.dicit ꝙ ſi eccleſie ad quas iſti pertinẽt fuerit
inteꝛdicte ꝙ non debet eis denegaꝛi ſepuliura: ⁊ ſic
pꝛeſupponit ꝙ poterũt ſepeliri in eccieſijs ĩterdiciis
ſed in uer.qui tñ dicit oppoſitnʒ ut ſepeliatur apnd
non inteꝛdictas eccleſias. Dne pꝛincipales lec.dan
tur ad tex. pꝛima eſt Inno.ur pꝛima paꝛs intelligat
de eccleſijs ſitis in oco inteꝛdicto:iñ ipſe eccleſie nõ
ſint interdicte. ¶ Secunda uero pars loquit quan
do eccleſia nullo modo eſt iteꝛdicta. (Se . bũc
intellectũ facit:qꝛ quilibet poteſt ſibi eligeꝛe ſepultu
ram ĩ eccleſia inteꝛdicta:ex quo ipſe non eſt interdi
ctus eꝛgo pꝛinilegiũ nuilũ. Sed dicit Inno.ꝙ põt
intelligi qn eccleſia erat inteꝛdicta in penã populi:qꝛ
tunc ille populus non põt eliger̃ ſepultuꝛã et in loco
nõ inteꝛdicto: æ in hoc operabatur pꝛinilegiũ. Hoc
ultimũ dictuʒ eſt notabile:ſed nõ ur̃ applaudere lre
qꝛ loquit᷑ qn ipſe eccleſie erant interdicte a diuinis
officijs. Hoſti. dat ſecundam lec. ꝙ pꝛima pars in
telligatur quando nigoꝛe priuilegij ſepeliũt in eccle

ſia interdicta:ſecuſ ſi nigore electioniſ facte per eos
qᷓ nelit dicere ꝙ eligendo ſ epulturaʒ ĩ loco inte:dic
to nõ poſſunt ibi ſepeliri:ſed certe iſte ĩtelectus nõ
eſt littere conſentaneus neqʒ nerus:qꝛ tex. loquitur
quando eligerũt ſepulturã ĩ loco nõ iterdicto. Jteʒ
non eſt nera ꝙ per electionem fac ã ð iure cõi quis
ꝛenũciet prinilegio:ſi electio nõ naluit ut probatuꝛ⸗
in. l.ij. ff. de teſta. mili. Jõ. do tertium et claꝛũ intel
leciũ ut itelligatur lr̃a in pri.quando confratreſ mo
riuntur non electa ſepultura in loco interdicto:ut tẽ
poſſint ſepeliri in eccleſijs ad quas peꝛtinent puta ĩ
paꝛochijs eorum uel ubi ſunt ſepulchra maioꝛum:
ſed ſi ipſi eligerunt ſepulturam ĩ ecclcſia nõ inteꝛdi
cta tunc non debẽt ſepeliri in ĩteꝛdicra nigore pꝛui
legij:ex quo eligerũt ſepultuꝛã ĩ loco non interdicto
qꝛ iſti fratꝛes quandoqʒ ad põpã non atẽta electiõe
iſtorum nolebant eos facere ſepeliri in eccleſia inter
dicta:qð reprobatuꝛ hict. Abbas.
IIi &ι Tempo
Bod non nullis. emo
iterdẽi epi non prohibin qui non fuerunt
enipabiles interdicti clam celebꝛare poſſũt:et hodie
iſtud non eſt priuilegium epiſcoporum ſed ius com
mune nt in. c.fi. ð ſen.ex. lib.vi.et ibi plene habetur
an ⁊? quando et qualiter poſſit celebrari tempore in
terdicti.QOiuiditur hoc.c.quia primo ponit pꝛiuile
gium. ſecundo ponit excepiionem ibi niſi. Tertio
denunciationem ibi nerum:ei hoc. c.nil hodie habz
caſus cc. ¶ Mõ. p ex tex. ꝙ pꝛinilegium conceſſũ
religioſis non extenditur ad epiſcopos:qꝛ priui egi
um non debet extendi ut i. c ſane.S. eo. ¶Eõ fo
quod priuilegium conceſſum aliquibns iii poſſint
celebrare tempore iterdicti ĩtelligi dʒ de illis qui nõ
pꝛeſtiterunt aliquã cãm iterdicio ut qꝛ non propter
delictũ eorum fuit latum interdictũ.nec preſtiterunt
fauorẽ ilł ꝓpt᷑ quos fuit latũ interdicrum. Et hodie
circa tex.et alig que hic tanguntur:dic ut leguur et
Si ac.f. Gin Saneeabͤdean⸗ iĩ fi. hodie nõ
eſt uis:qꝛ quolibet die cleꝛici poſſunt celebꝛaꝛe tpᷣe
interdicti dummodo ianuis clauſis æc. ut in.d. c.fi.
et ſic Et itelligituꝛ queſtio glo. an canonici poſſint in
tereſſe cũ epiſcopo. Sed põt foꝛmaꝛi alia qõ:nũqᷣd
nobilis prinilegiatuſ ut poſſit audire diuina tẽpore
iteꝛdicti poſſit ſecum ducere familiaꝛes:et dicenduʒ

ꝙ ſic:qꝛ aliaſ priuilegium eſſet ei inutile:de quo dld

cendum ut hodie habetur in.c.lʒ eo.ti.li.vVi.
g0.ij.in fi.hodie dicendum nt habetuꝛ in.c.ſi ſentẽ
tia de ſen. ex.ii.vi.quod aut locus eſt interdictus:
et tunc poſſunt illi de loco interdicto andire dinina
alibi. Aut populus eſt imerdictus:et tunc non poſ
ſunt in aliqua eccleſia audiꝛe diuina:qꝛ ſi eſt excom
municatuſ ĩ una eccleſia eſt etiam ercommunicatus
in qualibet alia eccleſia ita et interdictuſ:quia ſequi
tur perſonam quocunque ieꝛit· cc᷑.i.q.i.cito turpẽ:
quod eſt menti tenendum. RDM Abbas.
Dꝛinilegiati quod excõ
Banto. eeme non poſſint ab
ordinarijs non debent excommum cari eti
am indirecte hoc dicit uel generaliꝰ et ſic. prinilegia
non ſunt niolanda etiaʒ indirecie hoc. d. In pꝛima
X 2

¶De priuilegijs.

—

qneſtio in ka ꝓniſio ibi uoletes. caſus ⁊c᷑. ¶ Mãõ.
ꝙ Zz legẽ ſeu cõtꝛa priuilegium facit qui ſeꝛuat ſola
vba ⁊ uenit ↄ mentẽ.ad idẽ.l.nõ dubinm.C. de le
gi.æ in ꝛegula fi. de ꝛegn. iur.li. vj. ¶ Scðo nõ ꝙ
ubi cõſtat de mẽte prinilegij ſeꝛuanda eſt ipſa mẽs
2 ſic qdᷣ dẽ in.c.poꝛo.⁊ ſe.õ.eo.ꝙ ſeꝛnãdus eſt te
noꝛ priuilegij debʒ intelligi niſi cõſtet de mente.
Leꝛtio nõ ꝙ non nalens excõmunicari ex priui
legio non põr ẽt indirecte excõicari. ¶ Ded op. er
uidetur ꝙ iſti ꝛeligioſi non debeant audiri ex quo
ſabditi pꝛelatoꝝ excõicabant᷑ ? non ipſi:⁊ ſic eoruzʒ
non imeꝛeꝛat nt.ij.q.vj.non ſolũ. So.dicunt doc.
2 bene ꝙ hoc fiebat in eoꝝ iniuriã et doloſe:ut iĩdi
recie uiolarent̃᷑ eoꝝ prinilegia:æ ideo poterant age
re actione de dolo ut.l.i.ff.de dolo nel ad penam
poterunt ageꝛe crimine ſtellionatus ut.ff. de crimi.
ſtellio. l. pe. In glo. in fi. JYo. an. tener S. l. ꝙ iſte ſẽ
tentie tenebant niſi fuiſſet enoꝛ expꝛeſſus in ſñia.:.
niſi pꝛeceſſiſſet appellatio ut in. c.peꝛ tuas de ſen.
excõi.nam hic papa mandar tin iſtas ſentẽtias ꝓfeꝛ
ri:⁊ hoc dictum placet.qꝛ hic apeꝛte nõ cõſtat ꝙ fa
ciãt in fꝛandẽ prinilegiatoꝝ. Itẽ qꝛ ñia iſia afficit

ſubdiros non priuilegiatos licet ꝑ ↄnam et indire
cte afficit priuilegiatos.¶ In glo fi. in fi. dic ur ẽ
dixi ꝙ imo iſte ſententie tenebant qꝛ lare cõtra ſub
ditos ⁊ eꝛꝛoꝛ non erat expꝛeſius in ſentẽtia:nec ob
hoc dictũ glo. Jo.an. quia foꝝne nullns incidit in
hanc ſentennam. uel abſolutio non fuit penita uł fõ
te fuit deciſa ⁊ non poſita hic. Et inqnãtuʒ glo. po
nir quatuoꝛ modos frandandi legẽ. dicit etiaʒ Jo.
an. ꝙ qñʒ fit frans de nomine ad nomen uipnta ñ
nalens electionem admiſtrare ut pꝛeains facit ſe in
frandẽ iſtitui 2 oſtitnui iconomũ ut i.c. auaricie de
elec. li. Vj.⁊? qð ibi nõ.⁊ in anc.ut nulli indicũ ĩ prĩ.
Mnñʒ fit fraus ĩ pᷣn. de ipᷣe ad tpᷣs nit qꝛ ſnia fert᷑ õ
maioꝛem:ſed pꝛoceſſus factus eſt contra minoꝛc.i.
deniqʒ.ff. de mino. Quãdoqʒ fit de oco ad locum
ut. l. fi. C. ſi mã. ita fue. alie. Er ſcias ꝙ bic ponunt
opi.nunquid neniens ↄ ueꝛba nel etiam ↄ mentem
nideat̃ uenire S legem. Jo. and. dicit ? bene ꝙ ant
conſtat de mente legis.⁊ tunc ſeꝛnans ueꝛba ⁊ neni
ens ) mentem cõmittit in legem. Si autem nõ cõ
ſtat ð mente quia ſumus in dubio:iunc ueniens ʒ
Vba dẽ uenire legẽ ut ꝓbat᷑ in.l.non aliteꝛ de le.
.iij. æ in ꝛegula fi.de ꝛeg.inr.li.vVi.et ibi ꝓ dy. abb.
O ◻ X£ p arte. Qui in habiin ⁊ tõſura
⁊ ceieris nit laici conuer
— ſantur depꝛehenſi in maleficijs ſe ꝓ cleri
cis non defendunt: iia cõmnniter ſũmatur Sed qꝛ
habetr narios intellectus põt etiaʒ alijs modis ſum
mari ⁊ ſic. Sola aſſumptio nel ꝛeaſſumptio tonſut
poſt delictum cõmiſſam non facit delinanentem bẽ
ri pꝛo clerico. Vel tenio ⁊ ſic. Si poſt clericatnʒ aſ
tumptũ iĩmiſcnit ſe clericus enoꝛmitatibus et din in
illis peꝛſenerauit dimiſſis habiiu ⁊? tonſura ⁊ in de
licto depꝛehẽdit᷑ non poterit ſe defendeꝛe pꝛo cleri
co quo minus puniat᷑ peꝛ ſeculaꝛem iudicem:et iſte
intellectus eſt aliquãtulum periculoſus:ſed poteſt ꝓ
cedeꝛe pᷣm nnam opi. de qua in. c. peꝛpendimus ðᷣ
ſen. ex.⁊ ibi plene dicam an ſit neꝛa attingẽdo opi.

2 materiam diuiditur. In prima eniz parte ponitur
querela. In ſecunda prouiſio. ſecũda ibi ne igitur.
Calſus ⁊c. ¶ Nota primo ex tex. ꝙ ſola aſſũptio
tonſure uel reaſſumptio non probat clericarum ma
xime quando aſſumitur uel reaſſumitur pꝰ deprehẽ
ſionem in delicto ſaluo tamen caſu.c.ſi iudex laicuſ
de ſen.ex.li.vj.Ct nide quo ad nnum modum pro
bandi clericatum. glo.nõ.in cle.preſenti de cenſi.q
dicit ꝙ ſiquis incedens in hitu æ tonſura defendit
ſe pꝛo cleꝛico ut non ſolnat gabellam:nec habet ꝓ
bationem in pꝛõptu cũ ſii forenſis:tunc ſtatur inra
mento ſuo qð nõ. ¶ Secundo nõ. indiceʒ ſecnlarẽ
licite capere delinquentem repertum ſine habitu 2z
tonſura:nec tenetur euʒ dimittere ex ſola reaſſump
tione tonſuꝛe:qð tamen limita ut le.⁊ nõ.in.dicto c
ſi iudex laicus. In glo.ij.in fi. Ex hac glo.colligũt᷑
due lec.ad tex.⁊ prima ur̃ hec:licʒ glo.loquatur ni
mis generaliter ut tex. intellgatur de his qui in neri
tate non erant clerici:ſed aſſumebant nel reaſſume
bant tonſuram in fraudem:ut ſic poſſent effugere
iuriſditionem laicorum.ſed diceres tu que erat rõ
dubitandi:ex quo non pꝛobabant ſe clericos.ſo.ni
debatur qð ſola delatio tonſuꝛe probaret clericatũ:
ꝙ non eſt uerum ut ; dixi. fa lec. eſt ut intelligatur
de his de quibus non conſtabat aliquo modo qð
fuiſſent clerici puta quia aſſumpſerunt clericatum
in pueritia z nunq; portarunt tonſuꝛam nel delataʒ
de facili abiecerunt.nam ſi iſti deprehenduntur in
delictis non pñt ſe pro clericis defendere:⁊ iſta lec.
eſt nimis generalis æ nidetur obuiare.c.ſi iudex la
icuſ preal. Jo. an. ſe remittit ad illud.c. ⁊ ſic nidetur

nelle hoc.c.reducendum eſſe ad terminos illinſ ego
pleniſſime dicam in dieto.c. perpendimus Boff.

intelligit tex. de clericis in minoribus conſtitutis qᷓ
tranſtuerunt ad militiam nel ad coningium: æ pro
hoc facit quia hoc.c.eſt pars.c.ex parte ð cle.cõiu.
= illud.c.loquituꝛ de clericis coniugatis.Et ſecun
dum boc hec decreta.non eſſet hodie dubia per.c.
nnicum de cle. coningatis li.vj.⁊ dic nit ibi de cleri
co. tranſeunte ad militiam: dic ut dixi poſt Inno.
in. c. i. de apoſta. Alij intelligunt hoc. c. ſimpliciter ĩ
clericis in minoribus qui diu hiti ſunt pro laicis ut
deprehẽſi ĩ maleficijs non pñt ſe pro clericis defen
