de iure canonico ſecus: ut in iuribus hic allegatis ĩ
glo. ſed debent eſſe inimicitie graues non lenes. fa
cit.l. ſi ini micitie.ff. de his qui.ut indi. 2⸗ in. c. cum
oꝑoꝛteat infra.e.facit...iij. in fi. ff. de adimen. lega.
S⸗ glo. ſunt ⁊ alie qualitates nam mulł: pupil

lus ꝓpteꝛ etatẽ æ paupeꝛ ⁊c̃.regulariteꝛ non admittũ

tur ad accuſandum qð ꝓſequeꝛe ut habes bonum
tex.ij.q.i.ꝓhibent᷑.=.fl. ad.l.iul.maie.l.in queſtie ni

bus. ⁊?. ff. .ti. l.i.?..ij. ⁊ inſti.de ſuſpec. tuto.. conſe

quens. ¶ Sʒ dubitatur de minoꝛe nũquid repellat
ab accuſando pᷣtexiu minoꝛis etatis? ⁊æ dic ꝙ pupil
lus regulariteꝛ nõ accuſat niſi ꝓſequat᷑ ininriã ꝓpꝛi
am nł parentũ:ut.ff.e.ti.l.ij.O.pupillus:⁊ tunc ſi eſt
infans accuſat tutoꝛ nomine ſuo:⁊ inſcaibit ſe ad pe
nam talionis:ut nõ.bar.in pꝛealle..ij ¶ Di ueꝛo ẽ
maior infante:impubes tñ:tunc põt accuſare nʒz an

cctoitate tutoꝛis. de quo dic ut in pᷣal. tij. fl. de aue.

h

22

¶ VDe accuſationibus

pieſtan. . damr. Si vo pubes tuͦc ſunt opi. ſz coit
nident᷑ doc. ↄcludeꝛe in locis pal. ꝙ ſit in.xx.anno.
nam nõ admittit᷑ in ꝛei neritate ad denuntiandũ uel
ad teſtimoniũ in crimiali niſi in illa etate.iiij. q.iij. ĩ
teſtimonium. ſed puto ꝙ ſi exceſſerit. xiiij. ännʒ poſ
fit cũ auctoritate curatoris.lʒ bar.uelit Sriũ in pᷣal.
.l. iſ. NOoueoꝛ ꝑ.l. claꝝ. de auẽ. pſtã. vbi pmittitur
minori accuſare cũ auctoritate curatoris. Itẽ quiſ
qʒ admittitur ad accuſandũ qͥ n ꝓbibet᷑: æ de pubẽ
nõ inenit ppibitũ:imo cõceſſuʒ a orio ſenſu qꝛ cuʒ
int᷑ icit᷑ pupillo tacite cõcedit᷑ puberi. Itẽ aꝛg. lo
cuʒ a ſpeciali minoꝛ.xxv. annis pꝓhibet᷑ accuſaꝛe de
adulterio.I. ſi maritus. F. lex iuł. ff. de adul. eꝛgo in
alijs crimibus nõ ꝛeꝑitur iſta etas.nec cbſtat mori
num doc.iuris ciuilis inquãmm ſe fundant in ſiłi ð
reſte.qꝛ maioꝛ idoneitas ꝛequirit᷑ in teſte q; in accu
ſatorivus quia crimina pꝛobãtur teſtibns non accu
ſatoribus ſic nõ glo.in.c.cum. R. de offi. deleg.et
nõ. Inno. in. c. cum uenerabi is de excep. ? nide de
hoc tex.in. c.licʒ ð ſimo. ltio ſcias ꝙꝙ inteꝛ ce
teras qua itates illegitimitatis numeratur pauꝑtas.
nam paupeꝛ ꝛepellitur ab accuſando utꝛoqʒ iure.ij.
.q.i.ꝓhibent᷑:⁊ in palle.l.qui accuſare cuʒ.. ſe. ſed
a duerte qꝛ glo.in utroqʒ loco dicunt ꝙ; ſi paupeꝛ ẽ
boneſta pſona æ nõ ſuſpecta nõ ꝛepellitur pꝛetextu
pauꝑtatis.⁊ dẽ pauꝑ qui non habet ĩ bonis qͥnqua
ginta auꝛeos. ij q.i. ꝓhibetur.⁊ in pꝛealle.l.qui ac
cuſare:ſed dic illud pꝛocedeꝛe ubi eſt expꝛeſſum. Et
conclude tria membꝛa ꝙ ubi exprimitur in iure ſtã
dam eſt expꝛeſſioni iuris:ut in iuribus pꝛealle. ubi
ceſſat cauſa ſtatuti. ubi aũt non ẽ expꝛeſſum. ſ fit ð
paupꝑtate mentio tũc eim ſtatur nulgari opinioni in
bis que ſũt lenis pꝛeiudicij an ſit pauꝑ / In bis ue
20 que ſunt maqni pꝛe u ſicij:hoc relinquit̃ aꝛbitrio
boni iudicis ſm qualitat ꝑſonaꝝ ⁊ cãe facit glo.in
c.fi. ð ꝛe iudi.li.Vi que dicit ꝙ cã ẽ magna uel par
ua ſin qualiratẽ ꝑſonaꝝ:nam magnus dominus iu
dicaret᷑ pauꝑ ſi habeꝛet tria milia floꝛenoꝝ ĩ bonis
7 plebeius indicaret̃ diues: ar. in. c. de cauſis ð off.
delega ¶ In glo. ij. in fi. nõ. duo ex hac glo.prio
pꝛacticã pꝛocedendi quando accuſatoꝛ repelluiur tã
q; idignus. debet enim ꝛeus abſolui ab obſeruatio
ne iudicij:? ſic ꝑimnntur omnia geſia. ¶ Nem nota
ex fi. glo.ꝙ ẽt contra infamatum de crimine nõ ad
mittitur illegitimus accuſatoꝛ: ſed infamato indicit
purgatio ofſicio iudicis qð limita pꝛout nõ. in. c. cñ
.p. 7. e. ? in. c. peꝛ tuas de ſimo. ¶ Exy glo. op. ↄtra
rex. ⁊æ uidet᷑ ꝙ accuſatus fatigatur ad petitionem il
legitimi accuſatoris:qꝛ ſaltẽ debet uenire ad excipi

endum accuſatoꝛem:ut in. c.ueniẽs.j.eo.⁊.c.licet

æ in.l.ſi quis ex aliena.ff.de iudi.Sol.duplex ſcdᷣm
doc.prio ꝙ nõ debʒ fatigari reus etiam in ueniẽdo
ſi notoriũ ẽ accuſatoꝛẽ eſſe indignũ. ſed dʒ iudex ex

ceptio nõ tin pceꝛnit ↄmodum pꝛiuatũ ſed honoꝛe
iudicis ⁊ ↄmodum publicuʒ:ut in.c queꝛcduʒ.ij.q.
vVij. Secũda ſo.eſt ꝙ nõ debet reus fatigari in ꝓſe
cutione iudicij quaſi dicat ararere A d repelli
tur ꝓſequi pꝛobata exceptione. ed circa hanc
ſolutionem queꝛo:quid ſi accuſatus comparet in iu
dicio ⁊ indiciũ eſt inchoatũ ⁊ nõ excipit ⁊ accuſatoꝛ
eſt idignus. nũquid tenebit iudiciuʒ:de hoc nide in
.l.qui accuſare. in.l.hos accuſare.ff.e. ubi dici ꝙ;
ſic. uide tex.in.c.pia de excep.li.vi.ubi nalet indiciũ
cum excõicato ſi ↄ eũ nõ fuit exceptum.⁊ nide
in. c.i.de reſcꝛip.li.vi.ubi dicitur ꝙ ſic.¶ Vltimo
queꝛo quid ſi accuſatoꝛ tpᷣe accuſationis eꝛat idone
us ſʒ in ꝓſecutiõe ſuꝑuenit indignitas: nũquid poſ
ſit repelli. Har. in.l.neꝛatiꝰ.ff.de accu. tenet ꝙ nõ.
2 in.l.is qui reus.ff.de pub.iudi.ꝑ illũ tex.naʒ con
demnatus ibi ? ẽt depoꝛtatꝰ admitti ꝓſequi nolẽs
accuſationẽ inchoatam:ſed de nouo ichoare nõ põt
nõ ob. ſi dicat᷑ ꝙ res qñ deuenit ad ſtatũ a quo nõ
potuit hꝛe pꝛincipiũ ificitur:ut.l.neꝛatius.pal. et nõ
in regula factũ luime in vi.qꝛ illud ꝓcedit qn eſt de
fec us in ſuꝑueniẽti uel oꝛiginali. ar. in.l.quãuis..
de adulte. ſecus ſi ſupeꝛueneꝛit in peꝛſona accuſato
ris:qꝛ iudiciũ ſuſtinetur ꝓpteꝛ bonum publicum et
iudiciariam auctem.ff.de adulte.l.ſi quis.ſecus ubi
bñnficium ſupeꝛuenit accuſato ex peꝛſona ſua: qꝛ tũc
põt illo uti facit.l.hos accuſare..hoc beneficio. ff.
.e. Intellige eꝛgo hoc.c.qñ accuſatoꝛ ipᷣe accuſatio
nis eꝛat illegitimus. Abbas.

J quis epiſcopus.

A denuciatione repellit᷑ is qui nõ pꝑꝛ
monnit. h. d. æ nõ diuiditur. 5 p*

ex tex. ibi ↄuentus de ſignificato huius vbi. dr eniʒ
quis ↄueniri eriã qn extra iudiciũ inteꝛpellatur. naʒ
H exponit ↄuẽtus.i.ↄmonitus ⁊ facit ſi aliquis obli
gat ſub pena nõ ↄuenire aliũ ꝙ ſi iteꝛpellauit er in
diciũ ĩcidit in penã ↄuentionis: iñ cõis uſus loquẽ
di hʒ oppoſituʒ cui ſtandũ eſt: ut nõ.in c.ex litreꝛis
q deſpon. ⁊ in mã ſtatutoꝝ ⁊ de ↄſimilibus ueꝛbis.
nide ꝑ 1. in. I. amplius. ff. rẽ. vra. ba. ? in. l.omẽs
populi.ff. de iuſti.? iure ¶Hiora ſecundo ꝙ plu
res non debeant admitti ad accuſanduʒ l.ſi plures
ff. e. ad denũciandum in admittũtur ut hic. Ego tñ
dico ꝙ idem ſit in denũciatoꝛibus qð in accuſatoꝛi
bus: ut ex pluribus uolentibus accuſare uel denũcia
re eligatur magis idoneus: ſi iñ non excipitur æ ad
mittunt᷑ oẽs ualet iudicium:ut in.l.ſi accuſatoribus
E. e.⁊= in.c.i de collu.dete.⁊ in.c.quotiẽs de pur.
cano. Mõ Harto. in pal.l.ſi plures.⁊ hoc intellige

qn plures agũt ad uindictam publicam ſed pꝛo ſuo

inteꝛeſſe agentes omẽs dñt admitti: ut in.l.iij.ſi
plures. ff. de ſepul.nio.⁊ ĩ.c.olim.j.eo.ti. ¶ Mõ ʒ·

Senciin

gtscit nii d d

lonecmi ſmi rn
inecaſis 1cch, ca 9.n.

nur nanur lmmnioun .
iin nunininangai n ir
ut tgenirinchalini
Iyuaſaorsiiſh oco ĩ id
gind um incibas enuntnn g
illnniio irce ſur ren
idchbtidchce negedoc
gltczert Matſnd a Kennen⸗
Gcnider gi ecien ancädenn

Iddemdmmun dene deanin

iinonito ncutbus vun nöbien
ſlaocimng ſmi o olant in
iſsſbifnonins aru inr inin
ltinonmofn Gllanin loc
ltitlein Cckatnt ſnn me
nmna Cege Gni ſiundiam

iüͤtin ginc nniceat

nttini⸗ inchoonmsf

C gulecig i i
ns iicdene ein

Gungrinftninmincniane

ꝙ de crimĩe epoꝝ põt agi coꝛã primatibꝰ ⁊ dicunt
pᷣmates ſm doc.uel cõciliũ ꝓuĩciale cui pꝛeſunt pri
mates ⁊ pr̃iarche uel archiepi:uel ĩtelligitur ꝓpꝛie
de archiepis qui ſũt iudices epoꝝ. Sed tu dic clari
us ⁊ melius ꝙ ſi crimen expoſcit depoſitionẽ ſolus Ni
archieps nõ audit talem cõʒ ſed dʒ ↄciliũ epoꝝ ſuo
rũ ꝛequireꝛ z poõt audixe cam:ſed nõ diffinire:quis

offieio ſuo ipᷣm ꝛepelleꝛe. ¶ & nõ ex hac ſolutiõe
ꝙ iudex ex officio ſuo dʒ ꝛepelleꝛe illegitimvm accu
fatoꝛc. facit glo.in.c.nulli.J.e.⁊ bona gl. in. c glieni
ij. q. Vij facit.l.quos ꝓhiber. fl. de poſtu ¶ Won
ob. ꝙ iudex nõ debet ꝓcedeꝛe ad cõmodum priua
tum: ut in. c. ad noſtram. de iureiurã ꝑ Inno. 7 i. l.
iiij. F. hoc aũt inteꝛdict. ff. de dam. infec.qꝛ iſta ex

„—

Neani v
annedicdo ſode
giaeni l is oß
D
in gril gettfſce.
ongini or inl uns &
Denmment in eonn ganſaro
mr ppre bepun poblcvmnet
tcadnie ſtcnis ſesbi
Nalmdrpeſcaſne tüc
Aarſae dor beneſco f.
NACCn Airrihe tatſnn
. Bos.

gtisepiſcopns⸗

miͦinvye rliis oitunn
ueiuin li,
Aſciiam kus hi c
ant udai iuenelimn nn;
õ
te Mngliehelnntefin
Gnionis: d s dſs bali
mi NdiN Gis
rmmn K Snikneicd⸗
zn ſtie abrrn)ons
Aknue
,Anich 11 dwaN 1,
de nni
ltuzhi Allltonn

¶ De accuſationibus

ſolus papa epos deponit.ijj.q.v. accuſatus . c. ᷓ

nis.ſed ſi crimẽ ẽ ꝑuum nõ expoſcens depoſitioneʒ

uel magnũ ſʒ nõ agitur ad depoſitionẽ tũc ẽt ſolus
archiepᷣs põt cognoſceꝛe ut in.c. ſacꝛo de ſen. exco.
7 per Ao. an..in. c.ut litigantes.de offi.oꝛdi.ii. vi.
6 quarto ꝙ denũcians crimen alterius moni
tione nõ pᷣmiſſa nõ ex toto repellitur ſed põt emen
daꝛe æ monẽ. Et nõ ꝙ monitio dʒ eſſe caritatiua 2=
ut crimen emendet ⁊ in caſu buius.c.reqrit᷑ triplex
monitio: ut in.c.nouit ðᷣ de iudi.ſed ſi fit ex iundiciũ
ſufficit unica monitio:ut in.c.ſi epiſcopus.xviij.di.
2 in cle.i.de ſup.neg pᷣla.⸗ itellige quãdo fit ad cõ
uincendã negligentiã ſupioꝛis tunc eni dʒ eſſe trina
2 ita uult illa cle. i. ezre uidetur ꝙ iſti ac
cuſatoꝛes dñt admitti.qʒ nõ pmonneꝛint accnſatum
qꝛ nullo iure cauet᷑ accuſatoꝛc dẽꝛe pᷣmoneꝛe accuſa
tũ:ut in.c.ueniẽs ⁊?. c. . J. e. ⁊ gl.in. c. ʒ helpy. in gl.
Vij.de ſimo. So. gl.mern hbuius contrarij intelligit
iſtum tex. in denũtiat.æ non in accuſationibus ? ex
ponit accuſatus.i.denuntiatus qꝛ in denunciatione
regulariter admittitur admonitio: ut in.c.nonuit de
iudi.tqᷓ in denuntiatione euangelica quã iudiciali ca
nonica ⁊ regulari:ut in.c.pᷣal.nonit Et ex hoc
nõ ꝙ accuſatoꝛes largo modo pñt dici denunciato
ꝛes nũquid auteʒ in ciuilibus requiratur ꝙ debeat
pᷣmiti admonitio? dic de neceſſitate nõ ꝛequiritur ut
nõ in. d. c.lʒ heli. in gl. que incipit ex hoc. illa glo.
itelligit iſtuʒ tex.⁊.c.accuſatio.⁊.c.ſequens.ij .q. Vij
qñ ciuiliter agit̃ de crie:ut.l.quidã iberus de ſeꝛui.
urba. pdi. ſed de urbanitate bene requiritur habet
tñ pᷣmonitio in cinilibus unum nõbilem eflectũ. naʒ
ſi reus cõpaꝛens cõfiteat᷑ nõ cõdẽnat᷑ in expenſis ci

tatõis ſi nõ fuit pᷣmonitus qꝛ nõ fuit inculpa:ſecus

ſi fuit pmonitus fᷣm Gnil.ð cu.in.l.oẽs.C. ð epiſ.
? cle.⁊.in.l.edita.C. de eden.⁊ refert ange. in. l. de
bitoꝛes. C. de pig. Etnõ iſtum dictum per quod li
mitat nõbiliter glo. in. c. querelã de ꝓcu.⁊= gl.in. c.
i.de do.æ cõtu.li.Vi.⁊ gl. in. c. honoꝛatus.lxxiij.di.
? gl.in. c. quiſquis.iiij.q.v.que nolũt ꝙ lz quis nõ
fueꝛit cõtumax in fa nec in tertia citatione nihilomi
nus cõdẽnet᷑ in expenſis pꝛime ſi nõ nenerit.⸗ ideo
in libellis r̃ ꝛeus ꝛequiſitus noluit ſatiſtaceꝛe ⁊c᷑.
? hec ꝓcedunt quo ad pꝛimuʒ intellectum huius.c.
Aliqui dicũt ꝙ boc.c.ponit ſpeciale in epis ꝙ nõ
accuſent niſi pmoneantur quod nõ cꝛedo peꝛ. c. ue

niens 2. c. ʒ. . e. ſed bene ſpeciale eſt in epo in caſu

c.ſi quis erga.ij.q.ðvij.ſ.cum ſubditus bʒ cqm ciui
liter ð epᷣm nõ dʒ adire iudicem niſi primo pᷣmonu
erit epm.= ẽ caſuſ nõ. Et ideo intellige hoc. c. in de
nũciatõibus:ſecus in accu ſatoꝛe qꝛ tunc non eſt ne
ceſſe ut pᷣmoneat᷑: ſy bona eſt ipſa monitio. Conclu
ſio ꝙ in accuſatõe nõ ẽ neceſſaria monitio: ſʒ ĩ de
hüciatiõe ſic nõ beñ abb. 4
Lla prepoſitorũ.il e
Auorum intereſt at accuſatio eſt nulla .Vel
ſic Criminatio prelati debet tractari coram ill quo
rum intereſt. æ primo ponit᷑ deciſũ factũ.ſcdᷣo diſpo
ſitõ ibi ſi Vo. s em ex tex. ꝙ illi ð monaſte
rio pnt abbatẽ ꝓpꝛiũ acculare ut de cꝛiminibus nũ

.„

ciaꝛe. ? cũ hec r̃a loquat indiſtincte:iĩfeꝛo ꝙ nedum
monachi ſed conuerſi laici dñt admitii ad accuſati
onem abbatis cũ eoꝝ inteꝛſit hĩre bonum abbatem

nec ſunt puri laici.pꝑꝛo ꝗuo facit glo. in. c. x eo de
Tu in fo ꝙ culpa ⁊z reatus ponuntur
hic ut diueꝛſa ⁊ ut differant põt dici licʒ culpa ſit

generale crimẽ:iñ ponitur ur ſpẽs ut eomphẽdat
delictũ ſine dolo.ſed reatus eſt cum dolo quaſi tex.
uelit diceꝛe ꝙ tã de negligentia et non doloſa quaʒ
de delicto poſſit accuſari. pꝛo quo oprime facit. c. ſi
quis abbas. xviij. q.ij. ubi ſola negligẽtia poteſt
abbas pꝛiuari.uið glo.in.c.ea que de offi. archi. qᷣ
dicit ꝙ negligentia plati eſt peccatum moꝛtale ſic ⁊z
alfit dria iter peccatum ⁊ delictum de quo nide gl.
in. c. peccatum de ꝛe.iuris li. Vi. ⁊ facit.lxxxi.di.c.i.
¶ Mõ. tertio ꝙ accuſatio pᷣlati tractatur cum bis
quoꝛũ ĩteꝛeſt qui ãt ſint illi gl. uidet᷑ itelligeꝛe de carx
dinalibus quãdo papa cognoſcit.uel de canonicis
añ cognoſcit epᷣs.⁊ hoc ſentit dum allegat.c. ſi qᷣd
Vo. xxxvi.di. Inn.exponit duplicit᷑ prio. ꝓ ſubdi
tis accuſantibus.ſᷣo pꝛo pᷣlatis accuſatoꝛũ qui inteꝛ
ſunt ut ↄſulant. ⁊ ſic tꝛanſeũt cõir doc. Sed dic cla
rius ⁊ melius ꝙ accuſatoꝛes ſemꝑ dent eſſe pñtes
nec ualet quod agitur in eoꝛũ abſentia nõ data con
tumacia:ut in.l.ſi accuſatoꝛibus. C. e. z.iij. q.ix. ca
ueant ⁊.c.oĩa. Dꝛelati vo ⸗ ſuꝑioꝛes accuſatoꝛuʒ
de neceſſitate nõ ſunr uocandi ar.in.c.neniens.⁊ in
C. I.j.e.ſed pñt ad cautelam uocari.⁊ ſic intellige
nn. B: ſi tamen ſponie ſe offerunt pꝛo inteꝛeſſe eo
rum dico eos admittendos 2 per ſe ⁊ per pꝛocura
toꝛem ar.in.l.fᷣuꝰ.ᷣff. de pu.iudi.= ſic põt ĩitelligi iſta
lza.⁊ facit qðᷣ nõ bar.i.l.pe..ad crimẽ.ff. de publi.
iudi.ubi nõbiliter dicit ꝙ pꝛo ſeruo monacho uel
ſubdito accuſato admittitur dns uel ſupeꝛioꝛ pꝛo
inteꝛeſſe ſuo.dico etiã ꝓ ⁊ teꝛius in fauoꝛẽ reipubli
ce põt admitti ad defenſioneʒ accuſati æ abſentis ut
ſingulariteꝛ nõ. bar.in.l.ubi.C. de tranſac.ubi dicit
ꝙ ſi quis occidit bannitum = nõ audet compareꝛe.
Teꝛtius uolẽs pbare occiſuʒ eſſe bãnituʒ debet ad
mitti:quia inteꝛeſt reipublice.ar.in.l.i.=.ij. C.qñ li
cet ſe uindi.æ hec nõ. qꝛ limitant illa iura geneꝛalia
ꝙ in cauſa cꝛiali nõ admittit̃ qͥ pꝛo alio: ut dicam
plene in.c. ueniẽs infra.e. In glo. iij. nõ glo. z7 te
ne eaʒ mẽti.ex qua iũcto tex.collige ꝙ patroni eccle
ſie ⁊ pochiani pnt ageꝛe ciuilit᷑ de cꝛĩe 5 platum ut
pꝛiuet᷑ ecclia qꝛ eoꝝ iteꝛeſt bje bonũ platuʒ ar. Viij.
q.i.audacteꝛ.⁊= idẽ nõ i.c.maxianus.lxxxi.di.2=.xvi.
q.vij.filijs.⁊ uide bonam glo. in. c. ex ꝑte ade.de te
ſti.? in.c.ueneꝛabili.de offi.dele. Alij neꝛo laici nõ
ad mittũtur etiã ciuilit᷑:ut hic ꝓbat iücta glo. qð ẽ
Fredeꝛicum de ſenis 2ſilio.xxiiij.qui tenet quelibet
laicum admittẽdum ad agendũ 5 platum ciuiliteꝛ ꝑ
⁊.· tã kis.de teſti. z.c.qm.e.ti.qdð etiã dictũ vx⸗ ſequi
o. an.?æ do. anto. in pal.c. ex ꝑte ade. Sed pꝛimuz
plus mihi placet ar. opti..? iura in Sꝛium allegata
loquũtur in teſtibus qui cũ ſint citati non pꝛeſumũ
tur doloſe uenire:ſicut accuſatoꝛes qui neniunt ſpõ
te ⁊ laici cleꝛicis oppido ſunt infeſti.ij. queſtiõe. Vij.
laicos.c.laici. Va gion⸗ in fine nota bene finem
glo. ꝙ non ſufficit ad ualiditatem ſententie ut poſſit
b 2

△

¶ De accuſationibus

certificari P ꝛelationem ad aliam ſeripturam niſi ſir

illa ſcriptura in actis.oʒ eigo q; ſñia ſit certa ex ſe
nel quod poſſit certificari ex aliqua parte actoꝝ.et
hoc nult ſingulariteꝛ. l.quã allegat glo. 2 idem vult
Inno. in. c. ij de liel.obla.⁊ idem tener Jo. an. in
addi.ſpe. in ti. de ſenten. pꝛola. F. qualiter. V. quid ſi
index. Ex quo inferĩ ꝙ ſi index ꝓnunciat fm conlſi
linm talis ſapientis non ualet ſeutentia: maxime qꝛ
conſilium non eſt in actis. æ de boc in. I. ij. C. ſi ad
leꝛ. libeꝛ. ꝑ glo. ⁊ doc. tene mẽii. ante.
. ui de aliquo
Mnipotens * crimine gecuſai
ud denunciatur interim ꝓmoueꝛi nõ pot
b. d. ¶ W prio ex tex. ꝙ pendẽte accuſatione ſeu
inquiſitiõe Z aliquẽ nõ dʒ iſte ꝓmoueri ad aliquod
bnficium uel officium: ut in. c. fi. ð. de teſti.ubi oĩo
uide ⁊ hoc procedit etiam in dignitatibus ſeculari
bus ur eſt rex. in. l. qui deliberate. ff. de libe. ců. ? in
l.ꝛeus fl. de mune. ? hono. vbi clarius.? in. 1. ᷓᷓ ſta
ius. ff. de ꝛec mili.? 20 ꝛeddit᷑ ̊ in glo. ota fo
ꝙ ex pendentia accuſatiõis gꝛauatur opinio accuſa
ti: ut interĩ nõ dicat᷑ ꝑſona itegꝛa oĩno licet eꝛgo pẽ
dentia accuſationis non priuet quem iure iam acqᷓ
ſito neqʒ exercitio illiꝰ iuris: ut nõ. glo. in. c. ſepe de
appel.facit tex.ff nil no. ap. pen. in. . i. F. integeꝛ. et
Ʒ ut li pen. ꝑ totũ tñ ibabilitatur quo ad acquiren
dum de nouo. ¶ In glo. i. in fi. queꝛo quia h dicit
ꝙ nõ dʒ honorari pendente accuſatione ſen denun
tiatione. nũquid eꝛgo poſſit interiʒ eligi. Innocen.
ꝛecitat duas opi. aliqui tenent electionem fieri poſſe
ak de facili poſſet impediri eleetio alicuiꝰ. quia ſi ſpe
raret᷑ electio de aliquo incõtinẽti poſſet accuſare. et
ſic fraudulẽteꝛ ipediret ſed nia figmentis aperiẽda
non eſt. de diuoꝛ. qᷓto. Alij tenent oppoſitũ ⁊ dicũt
ꝙ terminus dʒ pfigi accuſatoꝛi. Moſti. etiã dicit ꝙ;
inquiſitus eligi non põr qꝛ inquiſitio non fit niſi p
cedẽre ĩfa nia: ut in. c.qualit᷑ ⁊ qn. . e. il. ij. Si vo ẽ
accuſatus diſtinguit ꝙ aut nõ e ifamatus. ? põt eli
gi: ant eſt ifamarꝰ ? nõ põt eligi ꝛ2õe infamie. hũc ar
ticulũ latius examinat Inno. in.c.accuſatũ ð ſimo.
2 ibi ↄcludit ꝙ; iquiſitus eligi nõ põt ꝛatione pꝛedi
cta. ſed accuſatus uel denuntiatus uel is S quem ex
cipitur de crimine põt neduʒ eligi. ſed etiã ofiꝛmari
2 ↄſecrari. ſed certe iſta opi in accuſato vr 3.1. ꝛ euſ
pal. nã ſi nõ põt ꝓmoueri pendente accuſatione adh

dignitatez ſeculaꝛem: foꝛtius nec ad eccleſiaſticam:
vVbi maioꝛ ꝛeqrit᷑ idoneitas. ar. xj. diſtin. miramux

in fi. ⁊ in denũciato uideturtex. H. z ideo ſic puto
dicendum ꝙ inquiſitus etiã eligi non põt quia iam
pceſſit infamia. ⁊ elecno à tali fieri nõ põt:ut ĩ.c.cũ
in cũctis õ de elec. ⁊ in.c. tantis daniel.lxxxi.di. Si
Ho ẽ accuſatus ⁊ tũc aut pceſſit ifamia:æ etiam non
põt elegi qꝛ ſola ĩfamia facti impedit.l.ij. C. ð digni.
li.xij. æ in regula ĩfamibus de re. iuris li.vVi. ubi peꝛ
Dy. Si vHo nõ pceſſit ifamia ⁊? tũc pꝛomoneꝛi non

põt: ut in. :. reus. pal. in.l. qui de libeꝛtate. ?⁊ H. ſed

eligi poreꝛit ne malicioſe ſit attẽptata accuſatio.arg.
opti. in. l. i. F. cñ quis.ff. de qõni. ſi ueꝛo eſt denũcià
tus ⁊ tũc ſi pceſſit ifamia etiam eligi nõ põt ratione
pꝛedicta ſi non pꝛeceſſit. ant ſnpeꝛioꝛ inquirit ? inte

rim põt eligi ſed nõ ꝓmoueꝛi: ut h. ſed ſi denuciatio
fit debenti cõfeꝛꝛe uel eligeꝛe nõ tenetur hus ofeꝛꝛe
uel eligeꝛe obtempꝑare: ſed põt eligeꝛe ſen ofene. ? ſi
poſtea oſtiteꝛit eũ cꝛioſuʒ pꝛiuabit᷑.? hũc ultimuʒ ar
ticulum ꝓſequeꝛe: ut plene nõ. Inno. in. c. ad diſſol
uendum. de deſpõ.ĩpu. in. c. cũ inteꝛ. de elec.? ideʒ
dic ſi agit᷑ de cꝛie ꝑ uiam accuſationis ut poſſit pro
moneꝛi ſi nõ eſt oꝛta infamia. de quo in. c. ſupeꝛ eo
de elec.⁊.c.ſupeꝛ bis.j.eo.ti. Abbas.

. , Epus
Blli epiſcoporũ. Meptio
nẽ cus illum ab accuſatiõe ſua repellẽ nõ
põt quem ante a ſua fami iaritate neglexit ſepeꝛare.
N p pſumendum ↄtra p atum detinentem in
honeſtos familiares iudicat᷑ enim quis ex moꝛibus
ſocioꝛum. ¶ o fo ꝙ repellens a familiaritate eũ
a quo ſciebat ſe accuſandum etiã excipeꝛe ↄtra eum
non poteſt. debet eꝛgo iſta expulſio fieri anteq; ſciat
ſe ipetendu n ab eo nam ſi fecit poſtea pꝛeſumitur fe
ciſſe in fraudẽ ar.in. c. ſuggeſtum. ? in. c meminim?
ͤ de ap¶ In glo. i. in fi. NMõ ſemꝑ bc glo. ex qua
collige ꝙ ʒ accuſatus in odiũ ſui nõ poſſit excipeꝛe
ʒ accuſatoꝛem de ſua indignitate iudex tñ ex officio
ſuo hoc põt. Contrarium iñ in ſimili uideĩr̃ ſentire
Hꝛr. in.l.nõ ſoluʒ. F. fi. fl. de inin ubi tʒ ꝙ ſi alicni
denegat᷑ audientia uigoꝛe ſtatuti nõ poteſt index ex
officio ꝓcedeꝛe ↄ offenſoꝛem illius Sed mihi placʒ
maltũ hec glo. arg. in.l. licitatio F. quod illicite ff de
publica. Ec delicto eniʒ acquiritur ius pꝛiuato ⁊ rei
publice lʒ pꝛiuatus nõ admittatur uel nõ ve it agẽ.
facit qð nõ.bar.in.l.inteꝛ omnes. recte.ff. de fur.
nã illtimus accuſatoꝛ debet repelli nedum ad cõmo
dum accuſari:ſed ꝑꝑ dignitateʒ iudicio ideo poterit

ejã ex officio repelleꝛe. ar. in. l. quos pꝛobibʒ.? quod

ibi nõ. ff. de poſtu. æ facit qð nõ. glo .in. c. i. de elect.
li. Vi. facit etiã ꝓ iſta opi.glo.nõ.in.c.i.de iudi. lib.
vi. que nult ꝙ lʒ in cã cꝛali nõ poſſit inteꝛnenire ꝓ
curatoꝛ in ſi inteꝛueneꝛit tenet iudicium cum eo agi
catum. Sed glo. poſtea notanteꝛ dicit ꝙ iudex taleʒ
pꝛocuratoꝛem põt ex officio ſuo repelleꝛe: æ non rin
põr ſʒ etiã dʒ.⁊ ſic dicimus ꝙ nõ abſolute qꝛ ſi ꝑ ſia
tutũ denegaret᷑ audientia pti. poſſet index ex officio
ꝓcedeꝛe:ut hᷣ dr nõbiliteꝛ. dic ꝙ Iʒ poſt lit. conte.nõ
poſſit reus peteꝛe cautionẽ a ꝓcuratoꝛe tamẽ iudex
ex officio ſuo ne officium ſit fruſtratoꝛiũ põt ↄpelle
re ꝓcuratoꝛẽ ad oſtendendũ mandatũ uel ad docen
dũ de mãdato. n glo. fi. ibi de cꝛimine excepto.
hec ſo. va eſt in ſe. de quo dicet᷑ plene in.c.cuʒ.p.ʒ.
e.ſed nõ ↄgruit huic litteꝛe. ⁊ ideo tene ſecundaʒ ſo

lutionem ſequentẽ ut ſit ſpeciale in odium eporuʒ. 2
ideʒ nõ. glo.ij. q. vij. F. in hoc G Ded contra hoc
op. nam familiaris nõ auditur accuſando dominuz;
imo debet puniri: ut.iij.q.ultima.c.fi.⁊.l.iniquum
E. qui accu.nõ poſ. So. duplex Zꝛia loquuntur de
familiaribꝰ nutritis a pꝛimena etate in domo ſecus
in alijs. Secũda ſo.ut etiam illi nutriti in domo ad
mittantur ad accuſandũ epm ⁊ boc in odiuʒ ipoꝝ:
quia debent habeꝛe peꝛſonas honeſtas.pꝛima ti ſo.
mihi plus placet nam familiaris in domo nutritus

lmt g mn

uln r u ntucl⸗
mli. lünnciite
miahnini wit um il
gummnſitnn and lman
elre peelt Gitin ſi Noor
iſſei em imni nmia
ſi ceinet nuisieltniin
GN Gnattstdis
tenunſimainti ntinu ai
inniced1 ütgtone cerin
ulus ir ionnbuor ſtom orin.
at omvi e nii. ori ei.
Elnau o Amumvin wpr
ſer ſit i i aun n lun
lucltin fm an i nb gerner
nönluifſceſais di n
ſeint einttäinnnmi ie
ihehhnin gntanezindcdieſtl

Afereftmgapinhendarchi
uOdoümn NNad ech
nioteſtlnaner op ſi f
irnii lnir n nl inif 4
nirinulmelcnfſſorn
. mnicpial nit inum
nfmrnieine⸗
frtlc ntingi
n nirlgm entk
ſ ateſtnb

Polgendo iuc emerin a

l
mſin llaſnin

ſ — feinmti
Wunmaaceheranann
apin nſiofan mti i
vemmifriſpſn rimtre
Minc ſygſin eind nniin
inginocli ii oſt eppere
ein ind grinre certi roffco
onrarummiinſniividct ſennire
n Küftceinn bigſ ici
nanigon iama dd porckinderer
4) anſcen lins Ged nibieg
Dg N)tand aled lcteſe
iad cnz uqinim nsptumt ri
mums no Mrinamr vd o retacl⸗
r in Lina onmes,,. uurfcfn.
Auammdtt xl umnmti
dyninz, o inj Munnt
Cr ru zhrhſi tnd
ttutco goinl rte.
ſnonigond tich icl lb.
Gdücini t nttſeneſteh,
Eudei a Mcnnauned

1 Acrd
ü
vKacimggin nn
Haſ Nmns otnſhtt 6
gi glenngi tlnan
Gein nd lllnne,

hin mr Mi

( e accuſationibus

repellit᷑ pꝛopt᷑ odiũ ſui æ qui nõ videt᷑ honeſtũ.vñ
quãtũcũqʒ ſit bone fame non dʒ admitti ↄtra dnm
ꝓ vindicta publica æ hoc idem puto ꝓcedere ĩ epo
Iʒ aliqui ↄtra. ¶ Vltimo quero quid ſi epᷣus accu
ſat᷑ a ſubdito:nunquid poſſit cõtra eũ opponẽ ð cri
mine:? æ nidetur ꝙ non pari ratione qꝛ neglexit enz
pᷣuz panire. Cõtrarium tʒ Inno. ? cõiteꝛ alij. nam
iz platus non puniuerit ſubditum non ꝓpt᷑ hoc ap
pꝛobauit eius moꝛes:foꝛte enim nõ heẽbat ꝓbatio
nes i0 ſilebat.ij.q. vij.pleriqʒ.ul omiſit rõne ſcãda
li de pᷣben.cũ iã dudum in fi.uel etiã ſi neglexiſſer.
aliud eſt non coꝛrigẽ ſubditũ æ alind appꝛobaꝛe ali
quem ad officium familiaritatis cũ debeat hr̃e ho
neſtas ? pꝛouidas ꝑſonas.ij.q.vij:cũ paſtoꝛis.æ G
c.intellige qn ſunt familiares clerici.nã ſi eẽnt laici
nõ ad mitrerẽrur qꝛ laicꝰ clericũ crialit᷑ accuſare nõ
põt: ut in.c.de cetero.de teſti.et quod ibi dixi tene
menti. Aobas.
Ebis HMoc dicit. Abſolutus de
ceꝛto crimine de eodeʒ iterũ
accuſari non põt. Et nõ diuidit᷑ qꝛ ↄninet
unum dictũ. 6 pꝛio ꝙ ſnia in criali cã lara trã
ſit in rẽ iudicatã etiã quo ad teꝛtium. vn ſi non fuit
appellatum non põt accuſatio inſtitui etiam a teꝛtio
7 hoc clare ꝓcedit qn ſnia feꝛĩ abſolutoꝛia pꝛo reo.
Quid aũt ſi feꝛt õ reum nũquid tranſeat in rem iu
dicatꝗ: doc.in cle. paſtoꝛalis de re iudi. nidentur uel
le ꝙ non ſi iminet pena moꝛtis nel alia pena coꝛpo
ralis qꝛ tranſitus in rẽ iudicatã cauſat᷑ ex quieſcẽtia
ↄdenati.c.qð ad ↄſultationeʒ.de re iudica.ſed cum
nullus ſit dĩs membꝛoꝝ ſuoꝛuʒ: ur in.l. ubeꝛ homo
ff.ad.l.acqui.⁊.xxiij.q.v.ſi non lʒ.⸗ in. c.otingit.j.
ge ſen. excõ. eꝛgo ↄdemnatus in coꝛpe nõ põt acqᷣe

ſceꝛe ſnie. æ hãc opi.qnʒ etiam fui ſecutus Sed iue

ſtigata diligẽteꝛ Vitate puto eã nõ ꝓcedeꝛe.pꝛimo ꝑ
tex.nõ.in.l.diui.ff.de penis ubi patʒ ꝙ ſnia coꝛꝑis
aff ictina nõ põt iure cõi retractari poſt lapſuʒ.x. die
rũ Iʒ appareãt ꝓbationes inocẽtie:ſed ex gratia ſpe
ciali fit reſtitutio a pꝛincipe.⁊ in hoc eſt ibi tex. ſing.
nec ob. motiuum ↄtrarium quod ꝓcedit qñ iniuſte
quis uelit exponeꝛe coꝛpus ſuũ: ſʒ qñ nõ appellauit
tacite nidet᷑ ↄſentire. ar. in.l.furti.ff. de hbis qui nõ.
ifa.nã ? hoc uidemus in confeſſione uera cuius nir

tute ẽt ad penã capitalẽ quis dãnatur.l.qui ſniam.

C. de pe.æ qðᷣ nõ Inn. in. c. qualiteꝛ el.i.. e. ? hãc
ſniam nõ põt reuocare niſi aliter impetretur ad hoc
qð nõ ĩ.c.cũ ſpeciali.de ap.nbi tetigi. In gl.i. in fi⸗
nõ. gl. que quotidie allegatuꝛ æ nide quaſi conſimilẽ
glo.ij. q. Vv. habet z circa hanc materiam. aduerte la
tius colligendo multa dicta. nam quãdoqʒ accuſatꝰ
abſolutus ẽ ab obſeruatõe iudicij:⁊ põt iternʒ accu
ſe ri.l. lbelloꝛum. ff. eo. canoniʒata. ij. q. viij. libelloxꝝ
⁊? fact.c.cum.p.j.e.Et an hoc caſu ille idem poſſit
accuſare uide tex.ij. q.i. ꝓhibentur æ uide bo.glo.
ibi in Ybo pnblica quandoqʒ quis eſt abſolutus ni
goꝛe tranſactionis qꝛ tranſigit cum accuſatoꝛe. ? tẽ
ſi tranſactio tenet põt accuſari a tertio:qꝛ non facit
piudicium. tenio nt nõ. in.i.tꝛanſigeꝛe. C. de trãſac
ti. ſed ab eodem accuſari nõ põt Si vo tranſactio
no tener tunc a temno in dubio accuſari põt: ſj an ab

iſio qui tranſegit. dic ut nõ. baꝛ. in..ſi maritus. F.
ſi negauerit. ff. de adul. Onqʒ quis fuit abſolutus
E uiam exceptõis.⁊ tunc aut erat tale crimen ꝙ etiã
E uiam exceptõis debeat puniri pena naturali = nõ
põt iterũ accuſari:⁊ que ſunt iſta cria noõ .in. c.i. de
excep.⁊ in.c.ij.de oꝛd.co gni.2⸗ in.l.ij.F.ſi publico
.ff. de adul. ſi vo nõ ſunt talia cria. ⸗ tunc potit ite
rum accuſari ⁊ exceptio de ſui natuꝛa non tendit ad
uindictam facit c.ij.? quod ibi nõ de oꝛdi.cog.⁊.c
fi. eo.ti, aut fuit abſolutus per uiam denũciatõis =
dicit Inn. in. c. dilecii ö purga. cano. ꝙ põt iteꝝ ac
cuſari qꝛ denũciatio nõ fit ad nindictam:quod pu
lat uerum ſdem quoſdam:niſi ſatiſfeciſſet ex toto
delicto. quod ego puio neꝝ qñ niam denũciatõis
ſoluiſſet penã nãſem delicti:alł ſecus qnqʒ quis fuit
abſolutus in pnia = gl.h̊ concludit ꝙ põt ice:ũ accx
ſari ꝙ limita ur duobus modis fᷣm aliquos. naz ſi
pnia fuit publica ſn aliquos nõ poteſt iteꝛum acen
ſari quod tenet h do.anto.alt. Moſt.in. c. tue de
cu.ſed mihi nõ plʒ.nam pꝛo delicto iponitur pnia ĩ
foꝛo aĩe ut ſauſfaciat deo ⁊ aie.ideo punitur a con
feſſore ſuo tin ubi deliquit.xxi. q.v. placuit. Item
punitur in foꝛo contentioſo ſeu iudiciali:qꝛ leſit rẽ
publicam ut.l.licitatio.O.qdð illicite.ff. de pu. hinc ẽ
ꝙ debet puniri ubi deliquit.iij.q.vi.c.i.æ in anc.
qua in pꝛouintia.C. ubi.de cri.agi.oʒ. Cum eꝛgo
iſta tendant ad diuerſos actus ſiue effectus impoſi
tio unius nõ ponitur ꝑ diſpõnem alterius. aꝛ. in. l.
an eadẽ. ff. de excep.ꝛei iudi.non ob.ꝙ eſt publica.
qꝛ ſemꝑ ẽ idem finis ut ſatiſfaciat deo z aĩe ſue:ſed
iponitur publice qnqʒ ad ſedãdũ ſcãdalum. xxvi.
q. vi. c. fi. Ad hoc optime facit.c.felicis..fi.deppe.
li. vi.ubi ſingulariter ꝓbatur ꝙ pũitus ꝑ iudicẽ ec
cleſiaſticũ de crie eccleſiaſtico põt iterũ puniri ꝑ iu
dicẽ ciuilẽ qᷓtenꝰ pena excedit᷑ legał.ſʒ pnia eti ſi ſit
publica leuior ẽ ꝙ; pena nãlis delicti ut xxxij.q .ij.
admonere. Secunda limitatio ẽ ꝙ abſolurus in pe
nitentia nõ põt iterum accnſari de crimine cõmiſio
ante batiſmum ꝙ tenuit glo.xxxij.q.i.quod autem
? xlix.di.in prin.Et ſentit etiam hic do.anto. ſed õ
rium ſentit glo.in.c.gaudemus de diuor.æz in pre
al.c. admo nere.⁊ hoc mibi plus placet quia batii
mus tollit peccatum æ penam peccati quo ad deum
adeo ẽt ꝙ penam purgatorij non ſentit ut eſt tex.
Angu. de peni.di.vij.nullus . Sed non tollit quo
ad rem publicam. iſta enim ſunt diuerſa ſicut non
tollit ius competens tertio ita nec ius queſirum rei
publice.primuʒ iñ equius ẽ ſi daretnr baptiſmus ſi
ne ſimulatione qñqʒ quis fuit abſolutus dum agẽt
ciuiliter de crimine æ nunc accuſatur crinaliter nun
quid poſſit ⁊ circa hũc caſũ aduerte:nã ſi utraqʒ pe
na tẽdit ad uidictã abſolutꝰ ciuiliter nõ poteſt accu
cuſari crinaliter. ?æ hoc nult tex.i.l.ptor edixit.ff. de
iiu.uñ abſolutꝰ ab actione iniuriarũ nõ accuſat᷑ cri
naliter quod iliũ occideꝛit.ſi vo ciuilis accuſanio tẽ
derit ad rem familiarẽ crialis vo ad uidictaʒ æ tũc
aut fuit abſolutus qꝛ accuſatoꝛ non ꝓbauit: 2z põt
iterũ accuſari crialiteꝛ: ut in.l.i.C.quãdo ciui.ac pᷣ
iu. cri.nõ. Inn. in pal.c.cũ dilecii de pur.ca.ſi vo

fuit ꝓnunciatum ſuꝑ facto qðᷣ nõ comilſſit æ tũc nõ

5

¶ Be accufationibns

poteſt accuſari etiam ciniliter. ar. in. l.ſi quiſ cum t0
tum. ff. de excep.rei iudi.quod eſt neꝝ ab eodẽ. Dʒ
ſi a tertio poterit accuſari: ut noluit bar. in.l.iij.f.
vi bo.ꝛap.per.l.qui de cꝛimine.C. de accu.qnqʒ fu
it abſolutio facta per diſpẽſationẽ.⁊ dic ut in glo.
2 adde quod nõ.in.c.at ſi cerici.s.de indi. Qñque
abſolutio eſt facta quia purgauit ſe de delicto æ dic
ut in. c. ij. in. c. ex tuarum. de purga. cano. ubi di
cam qñque fuit abſolntus quia confugit ad eccleſiã
preſtito iuramento per iudicem cinilẽ de ĩpũitate ip
ſiuſ accuſati ⁊ nõ poteſt iterum accuſari.xvij. q.iiij.
id conſtiruimus.qñqʒ fuit abſolutus ꝑ uiã iqſitõis
2 dubitatur:nunquid poteſt accuſari: Inno ponit
duas opi. in. c. cum dilecti. de pur. cano. ubi tener
quod nõ poteſt accnſari ⁊ tenʒ bar.i. l.ſi cui. ff. e. ti.
2 mihi placet:nam de iure ci.non uidet᷑ tin dubiuʒ
quia eadem pena impt nit᷑ ſiue agat᷑ ꝑ accuſationem
ſiue peꝛ denũciationem ſiue peꝛ inquiſitionẽ ut dico
ſuper ſyica de iudi. Sed de iure canonico poteſt eẽ
dubium quia imponitur minor pena ꝑ modũ iquiſi
tionis: ut in. c. qualiter el.ij.j.eo. Sed hoc non ob
ſtante puto primum dictum ꝓcedere quia h minor
ſit pena utraque tamen tendit ad nindictam ergo ñ
põt iterum agi ar.optimum in.d.l.ptor edixit.ff.de
iniu.qũqʒ actuʒ fuit primo crialiter ⸗ fuit abſolutus
2 queritur utruʒ iterũ poterit accuſari crialiter: 2 di
citur qð nõ ut hic ⁊ in pal.l.ſi cui.ff.e. ti. fallit in ca
ſibus bic exceptis. primus qñ põt ꝓbari ꝙ primus
accuſator fuit prenaricator 2 qtiter ꝓbabir dic oð
per teſteſ qui interfuerunt qñ accuſaror ? reus oue
nerunt ſuꝑ colluſiõe fienda: ſed quia boc difficile ẽ
ꝓbare uide nõbilẽ theoricã bar.in.l.i.F.pꝛeuarica
roꝛc. ff. ad turpil. ubi dicit ꝙ ſi accuſatus conneꝛſa
batur cuʒ accuſatoꝛe pꝛeſumitur colluſio quia ex ac
cuſatione criminali oriũtur inimicitie capitales.l.i.
z.1l. ſi inimicitie. ff. de his qui. ut indig. Si cꝛgo ac
cuſatus nõ curat de accuſatiõe ⁊ familiarit᷑ cõueꝛſa
batur cum accuſatoꝛe pᷣſumit colluſio qð eſt bñ no
tandũ.ad boc.c.J.ꝓximũ.adduco in argu. c. ꝛepel
lantur.j. e. z.c. eiciens.xxxxiij.di.⁊.c.ſilij de hereti
cis li. V.. Secũdus caſus exceptus eſt qñ ſecundus

accuſatoꝛ ꝓſequiĩ iiuriã ꝓpꝛiam ? ꝓbat ſe ignoꝛaſ
ſe accuſationẽ inſtitutã ꝑ aliuʒ. ¶ Er nõ circa hũc
caluʒ qualit᷑ ꝓbabit᷑ ignoꝛãtia ⁊æ nide glo.in pꝛealle.
. ſi cui 2 in. l.V. C. de ꝑi. tu. ⁊ ſpe.in ti.de aboł.
.i. H. ſed liteꝛ. dic ꝙ animꝰ ꝓbabitur ꝑ iuramen
tum ar. in. c. nulli de elec.li.vj.et quod nõ glo..c.
inotuit eo.ti. in antiquis. Itẽ ꝓbabit abſentiã a lo
co tpe accuſationis nel ꝙ eꝛat in miĩori etate conſti
tutns ut eſt bonus tex.in.c.fi.qui ma.accu.poſ.ſcia
eim pᷣſumit ſi in loco erat fama de accuſatione uel
iſte erat nicinus ar. in. c. quoſdã. z. c. qᷓto de pᷣſũp.
? in.c.i.de poſtu. pꝛela.? gl.ĩ.d.l.v.qnqʒ quis fuit
accuſatus de crimine ſine ceꝛta qualitate ⁊ abſ. olutꝰ
nũc aliꝰ vult eũ iteꝝ accuſare addẽdo certã qualita
tem. puta pꝰ é accaſatus ꝙ ꝑcuſſit ſempꝛoniũ:nunc
accnſat̃ ꝙ pcuſſit eũ cum ſangu s effuſiõe nel cum
abſciſſione mẽbꝛi nunquid põt. magna ⁊ nõ.eſt qõ.
iõ diſtingne. aut fuir abſolutus aut condemnatus ſi
fuit abſolutus ⁊ dic ut ꝑ HBar. inj.l. denunciaſſe.f.

de adul.ſi fnit Odemnatus æ? tunc agitat᷑ ut grauius
ↄdemnet᷑ ꝑꝑ qualitatẽ adiectã ⁊? dic ut nõ. bar. in.:.
ſenatus.ff. eo.ti.? uide ad ꝓpoſitum peꝛ eundem in
.l.ſepulchꝛa.de ſepul.vi.

. De ſũ lpõ
Epellantuꝛ. oluman Roba

bitantes inimicis accuſati ab accnſatione

repellunt.pꝛimo ponit ſtatutũ.ſecũdo rõeʒ ibi.quia.

pꝛo ex tex. unũ modũ ꝓbandi amicitiam ⁊
inimicitiam. nam amicitia pꝛobatur ex frequenti con
ueꝛſatione cum amicis. ar.op.i.late culpe..amicos
ff. de v. ſig. Inimicitie pꝛobantur ſi conueꝛſar̃᷑ qnis
cũ inimico meo ⁊ intellige de conueꝛſatione freqnẽ

ti ut S dixi. ⁊ facit.c.eijciẽs.lxxxviij.di.⁊ ex hoc 56

ꝙ amicitia æ inimiciria pꝛobantur ex ↄiecturis:cum
oꝛiantur ex aflectione animi z animus niſi peꝛ piec
turas ꝓbari nõ põt ut in.c.ij.de renũ.li.Vi. ⁊.l.o
lum. E. de dolo. ⁊ circa hoc nide quod nõ.in.c.cuʒ
adrianus.lxiij.di.⁊ ibi glo.que dicit ꝙ ſi quis alinʒ
non ſalutat pſumit᷑ eſſe inimicnus quod intelligo on
eꝛat ſolitus ſalutareſ Wo ꝙ affectio inimicie anʒ
iducit hoĩem ad male loquendũ ⁊æ ad blaſfemãdum
inimicũ amici qð tñ eſſe nõ debet: non enim ꝓ ami
co aliquid iboneſtum faciendũ eſt: naʒ ut inquit Ci
ce.hec lex in amicitia ſanci᷑ ut nec rogemus res tur
pes nec ut rogati faciamus.⁊ ut narrat ualeꝛius qũ
quidaʒ impꝛopeꝛaret amico cur nõ faceꝛet quod ro
gabat quid mihi pꝛodeſt amicitia tua ſi pꝛo te aliq̃d
inhoneſtum facturus ſum. ¶ In gloſa prima ibi
nam ſocius ſocij mei non eſt mens locius:ut in.c.

lcgit᷑.lxxj.di.ubi dẽꝛ ꝙ q ſunt cũ ſoꝛoꝛe mea n ſunt

ſoꝛoꝛes mee:eꝛgo ad ꝓpoſitum conuerſantes cum
inimico meo non debent dici mei inimici. Sol. du
plex ut colligiĩ ex dictis doctoꝝ primo quia iura al
