totiꝰ tpis. Et hãc.q.tetigit glo.in.l.die functo.ff.ðᷣ
offi aſſeſ.plenius ꝑ bar.in.l.meuia.ff. de ãn.le.nbi
cõcludit ꝓ tpᷣe anqꝙᷓ; fuerit depoſitus debet habere
ſalariũ: ſed non pꝛo ſequẽti tpᷣe.qꝛ fuit depoſitꝰ ꝑꝑ
defectũ ſuũ imo tenetur cõducenti ad itereſſe ꝑ.l. ſi
fundus.ff. loca.qð nõ. Pe⸗ collige ꝙ ſtatutuʒ lo
quẽs ð iudeis nõ extendit᷑ ad paganos niſi ex ſpãli
legis ꝓuiſione fiat extenſio ut nõnter probat h̊ r̃a
dunm dicit extendimꝰ quod beue nõ. uide bo. glo. ð
regula.c.cõſtitutionẽ li. vi. ¶ Vilcio nõ. unũ caſuʒ
reſeruatũ epo ut eſt reſtitutio male ablatorum. ad
hoc quotidie allegatur iſte tex. ⁊ inter caſus reſerua
tos epiſcopo numerat hunc caſum glo.in.c. ij. de
pe.⁊? remiſ.li.Vi.¶ Sed circa pꝛedicta queritur nũ
quid ſmplex ſacerdos qui audiuit confeſſionem ali
cuius qui tenetur aliqua reſtituere poſſit facere hãc
reſtitutionem Hoſti.ꝙ non quia eſt caſus reſerua
tus epo ¶ Et tres rões hnius reſeruatiõis reddit.
D unma qꝛ ſi infeꝛiores clici poſſet diſpenſaꝛe ſepe
ſibi imbnrſaꝛẽt ⁊ appꝛopᷣaꝛent.¶ Scða ꝛ0 qꝛ ĩ ma
ioribꝰ adhibẽda ẽ ꝓuidetia epi in c.ad hͥ de offi.
arch. ¶ Tertia rõ:q; eps hʒ curã oim eccliarũ ſue
dioceſis ⁊ cũcta ſpualia regit.x.q.i.regẽda.vn tota
diocis dẽ eiꝰ ꝑochia ĩ.c.i.ð rapto. z archi. i. .
ij. de teſta.li.vj.tenet ↄrium dicens hãc reſtitunonẽ
poſſet fieri per eum qui tenetur reſtinere uel per
eum de quo ipſe pꝛouidit.allegat.c.cum tu de uſu
ris. ⁊. c. tua de teſta ⁊.xiiij.q.v.c.penultimo .⁊ ul

tino. xxiiij. q. iij. ſi quis romipetas. que iura

communiter dicunt ꝙ obligatus ad reſtitutionem
debet reſtituere. ¶ Ad iſtum tex. reſpondet quod
loquitur de iudeo q erat ſuſpectꝰ de reſtitutiõe ma
xime ꝗᷓ erat fiẽda int᷑ paupꝑes chriſtianos. ¶ o.
an.ibi dicit ꝙ ante facium teneda ẽ opinio hoſti.

qꝛ ſᷣm archi.eſſet facile unicuiqʒ euitar̃ reſtitutioneʒ

dicedo ſe rſtituiſſe. Nec ob.ſi dicert ꝙ dʒ probar᷑.

————

¶ Be iudeis. 7 ſarg.

gꝛ non põt ſẽꝑ dãdo denarinʒ panꝑibꝰ adhibẽ no
tarium ⁊ ut exꝑiẽtia docʒ panꝑ qᷓ recipit decem ſoli
dos faterur ſe recepiſſe decem libras. Sʒ expoſifac
to ubi in vitate qs tenebat᷑ reſtiiueꝛe non appaꝛeꝛet
rõ q̃re non debʒ eẽ liberatꝰ. vn ſolent epi locoruʒ ꝑ
ſua ſtatuta ꝛeſeruar̃ ſibi diſpenſatõnem male ablato
rũ non ſolum illo mõ peccati:ſʒ et reſtituiões faceꝛe
Vñ frede.ↄſilio.xxvij.ſecutꝰ ẽ opi.hoſt. ſimpliciter
nihil tñ boni allegat.Car.h ſequitur opi.archidi.2⸗
diẽ poſſe eque diſtingui ꝙ in his ĩ qꝗbꝰ traſiuit dni
um ut i hiſtrionibꝰ ⁊z ſimilibꝰ ꝓcedat opi.hoſtien.nt
ſic ſciar qͥ˖d ⁊æ quantũ ſit reſtiuẽdũ. Sed ĩ caſibꝰ in
quibꝰ nõ trãſiuit dñiuʒ ut in uſuraꝛio fuẽ ⁊æ ſimilibꝰ
ꝓcedat opi.archi. ¶ Sʒ circa hãc naꝛietatẽ nõ mo
dicũ aĩaduerto: ꝗꝛ nullus tex.facit merionẽ de epo
niſi iſte. ¶ Et ſi iſte tex. bene ponderet᷑ nõ dicit ꝙ
epᷣs debʒ reſtituẽ:ſj ſm ꝓuidẽtiã ſuã. ¶ Et iõ dice
rẽ ꝙ diſpẽſatio male ablatorũ debet fieri ꝑ euʒ qui
tenet ꝛeſtuuẽ uel ꝑ eũ de qꝰ ſibi ꝓnidit:ſʒ ſm cõſili
um ⁊ ꝓnidetiã epᷣi ⁊ ſic ſaluantur oẽs opi.⁊ uitant
abſurditates nã intereſt obligati ui fiat ꝛeſtitutio re
aliter ẽt ĩtereſt epi qui ẽ pr̃᷑ pauperũ.nã obligatꝰ re
ſtitnenꝰ nõ dat ꝓpꝛia ⁊ ſic nõ põt diſponẽ ad libuũ
ſuũ ſʒ redit ꝙ reddere tenet.cũ g dʒ fieri reſtitutio
i panpes dʒ hẽe ↄſiliũ = pꝛouidentiam illius qui eſt
pẽ pauperum.Et circa predicta ultra alios mo
neo notabilem queſtioneʒ pone ꝙ ſtante opi. hoſti.
ſen ſtatuto epi teſtator in ſuo teſtamẽto reliquit mil
le ꝓ male ablatis in certis cõuertenda in pauꝑes ꝑ
executores ſui teſtamenti.Epus ꝑ ſtatutum ſuum =z
ꝑ iſtum tex. ſic intellectuʒ nult ipſe diſpenſare/Que
ritur quid iuris z ꝓ nũc põt dici ꝙ nili aluer ꝓbẽ
tur male ablata eps nõ poteſt intentionem ſuam fũ
dare ſuper illis tanꝙ; ablatis male: quia h̊ diſpoſuio
ſeu confeſſio teſtatoris ex quo non fuit recepia a
parte nec iuꝛata habet nim cniuſdam legati ad pias
cas ut nõ ⁊ ꝓbat ĩ ſimili ĩ.l.iiij.C.de fal.cau.adiec.
lega ⁊ legit᷑ æ nõ.in.l.cũ quis..codiciliꝰff.de leg.
iiij.uide quod dico in ſimili ĩ.c.fi.de ſucceſ.ab inte
ſta. (Irem poſſet dari ad primam qõnem alia ſa
tis equa diſtinctio ꝑ quã ſaluet mes omniuʒ opi.ut
ubi de male ablatis ñ ↄſtat niſi ꝑ ↄfeſſionẽ factam
in foro penitẽtiali tũc creditur ſibi ſi dicat ſe reſtiin
iſſe:qꝛ ĩ penitentia de oĩibus creditur confitenti ut i
.c. ſignificaſti de homici. æ ſic enitanẽ abſurda Jo.
an. Aut conſtat in iudicio ſen publice de male abla

tis ⁊ tũc reſtitutio fiat m ↄſilium epi:qꝛ nõ dʒ cre

di aſſerenti ſe reſtituiſſe ar.in.c.quãqᷓ;ᷓ de nſuris li.
Vi.⁊ ſiẽ publice cõſtat de ablatione ⁊ extorſione iia

publice conſtare deber de reſtitutõe ar. c.i.de peni.

? remiſ.¶ In glo. fi. ibi ſi nelet poſſet dare pauꝑi
bus ⁊c̃.⁊ ſic nidet᷑ ſentire gl.ꝙ officialis neceſſario
nõ aſtringit᷑ ad. dandum panꝑibus ꝙ i iuſte extoꝛſit
alb.xiiij.q.vV.nõ ſane nota gl.pro intellectu illius.c.
loquitur enim obſcure:ſed Inno.in.c.quia pleriqʒ
de ĩmu.ecc.ſentit Zriũ ꝙ ex quo habebat officium
cũ inriſditiõe tenet᷑ ꝛeſtitueꝛe qð illicite acquiſiuit qꝛ
Vr acqſiuiſſe ꝑ pſũptionẽ ⁊ nioleiiã.ſecus dicit ĩ eo
qui nõ hẽt iuriſditionẽ ut in aduocato.ſi eniʒ aliqᷣd
ultra ꝙ; debeat lucratus eſt licet bene faciat ꝛeſtitnẽ

do non an ecke i loquitur dictnʒ.c.ſane qð
mihi placet. In eadem glo. ibi qꝛ neſcitur a quo
ſit exrortum. Jo. an. aliter intelligit hoc c. loquitur
enim ſecundum eum quando iudeus non grananit
eum ultra debitum extorquendo, nam tunc eet illi
facienda reſtitutio ut dicit glo.ſed loquitur cum re
cipit ſalarium ꝙ ille preponens cuilibet ſoluere tene
batur:unde huic preponenti nõ debet reſtimi:quia
quo ad eum non põt dici debitum ? fuir in culpa p
ponendo iſtum. Item penes prepoſitum non debʒ
remanere ergo pauperibus erogandum ur dicit in
littera. Sed tu pondera litteram ibi quicqnid fnerit
a xpianis adepium que loquitur nedum de ſalario
ꝙ conduxiſſet a preponenti ẽ. Sed ſaluãdo bunc
intellecrum Jo. an. poreſt dici ꝙ aliqua adeptus fu
it a xpianis non tamen per extorſionem ut quia de
derunt ſibi quod dediſſent alijs officialibuſ ⁊ fic eiſ
non eſt fienda reſtitutio cnʒ non preten At itereſſe.
fiat ergo reſtitutio pauperibus ¶ Et ex his cõclu
de generaliter quod nbi ex parte dantis nullum in
tereſſe nerſatur in petitione:ſed ex parte recipientis
ſic ⁊ tunc reſtitutio debet fieri panperibns ⁊ de inꝛe
ciuili hoc caſu fiſcus recipit aufeꝛt eniʒ omnia lucra
.l. lucius. ff. de iure fiſci. Abbas
IIN CLoncilinʒ
Oliberandam. Raugarn,
petit concilium lateranenſe. S. eo.ita ?æ ad
dit penam ſatiſfationis tempore abſolutionis impẽ
dendam. ſecunda ibi ? talibus. ¶ Mota primo ibi
ex commercio dãnato ꝙ acquiſitum ex commertio
dãnato ſubiacet reſtitutioni ⁊ ſic facit in ar. ꝙ acᷣſi

tum ꝑ excõicatum ſubiacet ꝛeſtitutioni ſed dic ut di
xi ð. c. pꝛoximo ¶ Hõ: ꝙ ubi quis ẽ ipotẽs ad
ſoluenduʒ penam debʒ caſtigari alia pena coꝛpoꝛali
ad boc facit.c.finem.de do.⁊ contu.⁊.l.fi.ff.de in
ius uocan. ¶ Mota ultimo ex fi.ꝙ pena quando
qʒ imponitur non tantum ad caſtigationem delin
quentis:ſed ut ceteri metum habeant ſeu arceantuꝛ
a ſimilibus committendis facit.l.aut facta.ff de pe
nis in fi. Sed quia deciſe hic continebamnr multa
priuilegia eoꝝ qui uadunt in ſubſidium teꝛ? ſancte
7 inteꝛ alia confeꝛiur priuilegium plene ꝛemiſſionis
qꝙ nulgarit᷑ dicitur ꝛemiſſio pene ⁊ culpe:queꝛo un
de pꝛocedit hoc ut pꝛo modico ſubſidio fiat plena
ria remiſſio pene cum ſcriptum ſit nullum malum ĩ
punitum ⁊c̃.⁊ ꝙ pena confoꝛmis debet eſſe delicto
xxiiij.q.i.non afferamus et i.c.queſiuit de his que
fiunt a maiori parte capituli. Sol.multa poſſent di
ci circa hoc. Et concluſiue ſciendum ꝙ una eſt ec
cleſia uniueꝛſalis.i.q.Vij. conuenientibus ⁊? huiuſ

modi eccleſie ſeu coꝛporis eſt ſponſus ipſe chriſtus

in. c. debitum de biga.= papa eſt nicarius æ ſũmus
adminiſtratoꝛ iuxta illud quodcunꝗʒ ligaueris zc.
i anelionet aroctanch.l Nen peꝛmiten
dum ꝙ in hoc coꝛpoꝛe unineꝛſalis eccleſie multa
ſunt bona irremunerata ut moꝛs chriſti cuius
una ſola gutta ſanguinis fuiſſet ſufficiens ꝗ .
dimendum totum humanum genus MNen
paſſiones innocentium et martirum ex quibus et
alijs meritis conſtar theſaurum eccleſie cuius

i ſs puni,Sig/
“ (sa,/
i itewrlu men
iientapo tn nlimncn,l
lctmnihir fn an
ironeit g iolemn ů al
picetonsatſts f ſſer
ir dfſans dons line inel
4bonpoftmodun Kaatcndau
ſäsdedenis NaindAmand
ſnm. (Wa ädding aec
ldinesſerins uimn i
Abbas.

inn noſim tſcs r
aclginpfcansc mann
=W ſchis

“ nſtömügpbibei bi nuan

Narter goffm rdicü neti ch n

1s Pbtit naiiſeld od
Cnedüpe ad ians denod
ütat

oläe vddin⸗
mn lukgiis igns de

i tieſer endst igeds

Mua o ol gangi ſhos ſeddin

Nrandamn, nin
. genenee
nmnnolezine 8

snndon getiois ine
Nituibns (Dhnyind
nuoagnſinmercannat
ſimnon t ſetri inr gaii
gagrinn ekod
Grgtijnbeinis il
Naln als r
Lne nmelf il
lino erſicppenn ganco
uun 20 catigaionen Cein
venmm ederr ed nceuneen
sfuctant ſas N de
cleiccormncdanmr nin
Ndun iſibtdinnrn m
retlegmn gor mniſoſ⸗
niſo wrt uhr n
po oti/ ſblofnr Nnt
naonmninin/ mmmi
gta celco.
munmumst l
git uſnl hyle
vnn G mih Nd

¶ De h

plenã diſpenſationẽ hʒ papa.unde cũ remittir alicti
penã vꝛ ⁊æ hũc theſaurũ cõicare ui ſit ſenſus ꝙ in re
cõpenſariõe illoꝝ bonoꝛũ remittit hãc penã. Ts
ſicut malũ non dʒ ĩpunitũ eſſe ira bonũ nõ debet eẽ
irremuneratũ.fit ergo qnedã cõpẽſatio hicinde.
Et hãc remiſſionẽ cũ certa limitatiõe pñt facere ĩfe
rioꝛes pꝛelati in.c.cum ex eo de pe.⸗ remiſ.qꝛ ⁊ ipi
electi ſunt in parte ſollicitudinis: nt in.c.ad honoꝛc᷑
de auc.⁊ uſu pal.æ nalʒ talis ĩidulgẽtia ſen remiſſio
ẽt quo ad penitẽtiã iã ĩpoſitã ſen ĩponẽdã:ut ĩ. c. cũ
eo pᷣal.⁊ qð nõ.in.c.qð autẽ.e.ti.ubi dicã.¶ In
glo. in uerbo.·ibi ſimile crimẽ nſurarũ:ſed meliꝰ po
teſt equiperari pecunie ſimoniace que reſtituitur ec
cleſie in cuius cõtumeliã data fuit 2 aliquãdo cũ du
plicatione in.c.audiuimus.S.ð ſimo.⸗ per id quod
ſequit᷑ hic in glo.põt ſolui illud Zriũ de.c.pꝛecedẽti
nbi nulla pecunia illicite hita im reſtituitur 2= diſpẽ
ſarur in auperes chriſti: ſed hic reſtituitur rpubli
cara. (Ms diuerſirans r eſt qꝛ hic plus delique
rũt. ideo plus puniũt. ¶ Sed õ tex. op.? uẽ ꝙ iſia
pena nõ põt habere locũ per.c.ita.ð.e.ti.nbi bona
cõfiſcant.ergo hanc reſtitutionẽ facere nõ poſſunt.
Sol.eſt multiplex ſm doc.põt eni hoc.c. itelligi añ
cõfiſcationẽ uel ꝙ iponetur tpe cõfiſcatiõis. nel ĩtel
liget de bonis acquiſitis poſt cõfiſcationẽ.nã ſimpli
citer cõfiſcaus bonis alicuiꝰ nõ intellignnt᷑ confiſca
ta bona poſimodum acquirenda ur colligitur in. c.

ereticis.

felicis de penis.li. vi. ⁊ in.l.ſi mandauero. F. is cui?

ff. man. dici põt ꝙ eccleſia imponit hãc pe
nã ſed pꝛinceps ſecularis aliam imponit.
Abbas
. ſali. Judei łᷓ pagani pu
X+ ſp eciali. blicis officijs prefi
ciendi nõ ſunt. ⁊ ſi eis ꝛegalia iuꝛa nendãt
ad ea colligeda pᷣficiẽdus eſt xpᷣianus nõ ſuſpecius.
n pꝛima parte ponit᷑ culpa regis æ excnſatio.
n fa g utrũqʒ ꝓbibet᷑ ibi madamus.¶¶ Mõ.
pꝰ ex tex. ꝙ offm publicũ nedũ eſt iudeis inter xpia
nos ꝓhibitũ ⁊ interdictũ:ſed ẽt quodlibet offm ſeu
comerciũ per qꝗð xpianis aliquod põt ingeri grana
men. ¶ NHõ.fo. ꝙ licite ẽt ꝛedditus regales nendũ
tur indeis ⁊ alijs paganis.nõ ergo ome cõmerciuʒ
iterdictũ ẽ iter xpᷣianos ⁊? iudeos.¶ Itẽ nõ.ibi de
putet ꝙ ad colligendũ iſtos redditus uenditos iu
deo uel pagano electio dʒ fieri per pꝛincipẽ ſecularẽ
2 nõ per iudeum emptorẽ.nã ſi ipſe eligeret poſſer
cõmitti fraus. glo.ſunt faciles hic uideas.
Abbas.
B lli Se ſũmat ⁊ tria facit. diciũ po
. * nit. mercatoꝛi ꝓuidet. pꝛoniſio
nẽ deteꝛminat. ſa ibi ꝙ ſi. tertia ibi ſi aũt.
¶ H. pꝛimo ex tex. regulaʒ ꝙ baptiʒatuʒ nel bap
tiʒari uolentẽ non poteſt iudeus in ſuo ſeruicio reti
nere. Ex quo infertur ꝙ ſi iudeus emit baptiʒatuʒ
ſeu baptizari nolentẽ non tenet uenditio. Et ta
lis ſic emptus eripitur in libertatem nulla re effuſo
pꝛecio ꝙ probat᷑.iiij. di.mãcipa.⁊ in.l.i.C.qui mõ
cipia xpiana de mã uide bo. gl. iiij. di. F. hec tẽ ob
ſeruãdũ dixi plene ĩ.c.i.S. e. Et ex boc ⁊ ex tex.nõ.
P bari pꝛiuilegio gaudet id qð eſt ad eſſe produc

tů ſicut qð eſt in fieri.nã que incõtinẽti fiunr uidẽt᷑
ieſſe in. c. officij de elec. ¶ M fo ibi nec ip̃e uẽdẽ
nec alius audeat cõꝑare ꝙ ſi unus ꝓhibetur aliqd
uẽdere ꝓhibetur alius emere. ? ſic diſpoſiium ĩ uno
correlatiuorũ extẽdit᷑ ad aliud.nõ. Mar. in.I. fi. E.
ne fideiuſ. dor. ⁊ dixi in. c.i.de loca. Bed quõ
qꝛ hic dantur tres menſes ad exponẽdũ ſernum em
ptũ cã mercimõij qñ incipiunt iſti tres mẽſes currẽ.
dicit hoſti.ꝙ a tpe uẽditionis ⁊z traditõis.i.poſt uẽ
ditionem ⁊ traditionẽ ſerui factam iudeo:quia ex tẽ
acquiſiuit dnium ſerui ⁊ hũit facultatem exponendi
inſti. de en Gner tadttone 2. . d pac.l.tra
ditionibuſ. ¶ Jo. an. dicit ꝙ a tpᷣe quo ille ſeruꝰ pe
tijt xpᷣianitatẽ.bhoc dictum Jo.an.habet eq̃tatem ut
enens ſeruos oĩo paganos cã mercimonij non re
neatur eos.j.iſtud ipᷣs exponere nenales:quia for
te non nidet ips ↄgruum ſʒ ſatis ẽ ꝙ exponat fuũ

uenalem. j. tres menſes a tẽpore quo petijt chriſtia

nitatem d dictũ hoſti. vr̃ nerius. nã ex quo ñ
expoſuit ſeruũ nenalem.j.tres menſes preſũptio eſt
ꝙ non cã mercimonij:ſed ad ſibi ſernienduʒ alł ſeꝑ
fraus poſſet fieri:quia diceret ſe emiſſe cꝗ mercimo
nij ⁊ poſtq; ſeruus diceret ſe uelle effici chriſtiannum
exponeret eum j. tres menſes.⁊ ſic nuneꝙ; heꝛt locũ
finis huius.c.⁊.c.fraternitatem. liiij.di. En glo.
in nerbo.xij.ſolidos in fi.ſed glo.non declarat de q
litate moneie cum in loco ſit moneta aurea ⁊= argen
tea. vincẽ.intelligit de anrea qð probatur ex Pliũcti
one duarum legũ.nã in.l.cũ ex falſis.ff.de ma. reſ.
dicit ꝙ ſeruitus preſtita ex falſis codicilis n. debent
reuocari datis.xx.ſolidis ⁊ in.l.papinianus als eſt
l.ↄtra. ꝗ.fi.ff. de inoffi. teſta.fit mentio in ſimili cãu
de.xx.aureis. Et ſic debet intelligi de ſolidis aureis
quorum.lxxij. faciunt unam liberam auri.C. de ſu
ſcep.? archa.l.quotiẽs.li.x.⁊ idem ſenuit gl. in ſt imnmi
li in. l. quicũqʒ. C. de ſer. fugi. æ dixi in.c.i.s.e¶ Er
ſatis eſt neriſimile ꝙ ius intellexerit de auꝛeis. nam
ridiculũ eſſet ut pro bono ſeruo darẽtur. xij. ſolidi
argentei.nam modicuʒ eſſet quod nõ.

¶ De bereticis. Nica.

¶ Supꝛa niſum eſt de his qui non baptiʒati denʒ
blaſfemãt male colendo cõpetenti oꝛdine nidendum
eſt de illis qui iam baptiʒati ĩcidũt in hereſiʒ.⁊ ideo
merito ⁊ cõpetenti oꝛdine hec rubrica poninr.
Abbas.

Bbin g. Brenve eſt uel per

alia uerba põt ſic
ſummari ¶ Intidelis eſt qni nõ ha
bet certitudinem fidei æ infideli nõ
eſt credendum in pꝛeiudiciũ alteriꝰ.
¶EH. pꝛimo ex tex. ꝙ fides debet habere certiim
dinẽ æ nullam ſecum admirtere dubitationẽ cõcoꝛ.
c.firmiter.S ðᷣ ſum.tri. Sed 3 hoc ⁊ tex.op.
7 uidet̃ ꝙ omnis homo ſit ifidelis.nã nulius homo
reperituꝛ qui aliqnãdo ex ſcrupulo cõſcientie nõ du
bitet in fide ⁊ de reſurrectione mortuoꝝ ⁊ creatiõe
mũ ai ẽ ſimilibus. So.dicit Jo.and.⁊ bene ꝙ tex.

debet intelligi de dubitatiõe que hẽt in ſe firmitateʒ
animi æ quãdã ꝑtinaciã ut q; ꝑſeuerat ĩ illa dubita
tione:ſecus ſi incidat in cogitationẽ ul dubitationẽ
2 cogitationẽ pᷣmis motibꝰquibꝰ nõ aſiſtit ſʒ ꝛeſiſtit
cõfirmãdo ſe fidei ecclie qꝛ tũc potiꝰ patitur ex illa
cogitatiõe ⁊ meꝛet᷑ potiꝰ ꝙᷓ demeꝛeat deſiſtendo.nã
qñʒ ẽt inuitus quis polluit᷑ pꝛauis cogitatiõibꝰ.? p
prie dicũt᷑ primi motus q̃ nõ ſũt ĩ poteſtate hõium.
iõ nõ iputant᷑ ad culpã.de h̊ qð hẽt in palea:ſed pẽ
ſandũ. vj. di. ⁊ de iſtis primis motibꝰ intellige dictũ
aphi. Temptatio nos non appꝛebendat niſi bũana.
vide tex. de pe. di.ij.c. inteꝛ ⁊ ſic etiaʒ intellige illud
pſalmiſte. Meatus qui tenebit ? allidet puulos ſu
os ad petram pſal. cxlvj. uide qð nõ. in rubrica de
lum. tri. ⁊ facit.xxiiij.q.i.̊ eſt fides. ¶ Sed queꝛo
q̃d intendit lra in fi.ibi qni fidem vitatis ignoꝛat.
So. qui vitatẽ ſidei ignoꝛat ſiue baptiʒatũ fuit ſiue
nõ. Et ĩitellige qñ ſe nõ ↄfirmat in fide eccleſie. naʒ
ſi s enaꝛet in fide ⁊ cꝛedeꝛet ill eſſe fideʒ ecclie et
paratus ẽ ſe coꝛrigeꝛe ſi aliud tenet ecclia iſte nõ eſt
br̃ticꝰ. qꝛ fides eccleſie ẽ fides ſua ex q ſe ꝛcfeꝛt ad
fidẽ ecctie: ut in.c.ij.de ſum.tri.⁊ qð ibi nõ.⁊ in di
cro. c. h ẽ fides cũ ibi nõ. ¶ Ultimo argue ex bac
̃a ibi nec eis oĩo credendũ ꝙ infidelibus ⁊ heꝛeti
cis nõ ẽ aliquid credendũ in pᷣindiciũ alio =. naʒ ex
qno ſunt infideles deo nõ pᷣſumunt᷑ fideles hõibus
z iõ in teſtes nõ admittunt᷑ ↄtra criſtianos.ij.q.vij
c.nmon põt ⁊.c.pagani.
lro getee
oIi ꝛeue ẽ uel põt ſic ſũ
Bi alios mari.Eꝛꝛare in fide cõ
nicĩ ꝗᷓ alios enãtes cũ põt ab enoꝛe non
aeuocar. ¶ Mõ pꝰ ex tex. malũ pꝛeſumẽdũ ò pñtes
7 tacẽtes alioꝝ eꝛoꝛes.nã eꝛꝛoꝛ cni nõ reſiſtiur ap

queꝛo de quo eꝛꝛoꝛe intelligitur iſte tex. Solutio de
bet intelligi de eꝛꝛoꝛe fidei ut faciat ad tirnlum.põt
Et intelligi in quolibet erꝛoꝛe. nam enꝛaꝛe pᷣſumitur
qui eꝛꝛãtibꝰ cũ põt nõ ꝛeſiſter̃ ſiẽ alibi dꝛ nõ carere
ſcrupulo ſocietatis occulte qͥ manifeſto facinoꝛi de
ſunt obuiare ui i pᷣalle.c.qui põt ⁊ i.c.dilecio ð ſẽ.
ex. li. Vj. Sʒ prelſeꝛtim hẽt locũ fauoꝛe fidei ⁊ qñqʒ
magis peccat aliqs qꝙᷓ; ille qni errat nt qñ defendit
illiꝰ enoꝛẽ: qꝛ ipe nõ ſolũ enat. ſed alijs offendicn ũ
eꝛroꝛis pꝛeſtat. xxiiij. q.iij. qui defendit. ¶ In glo.
ibi a pecẽo ↄmittendo. Ael põt dici ſᷣm Jo. an. ꝙ
ſauoꝛe fidei tex.iſte ĩtelligit᷑ indiſtincte ſine peccamuʒ
cõmiſſuʒ fuit ſiue ↄmittendũ uel ꝓpter ꝑſeneꝛãtiã ĩ
peccato põt dici peccatũ cõmittendũ. Et certe etiaʒ
gl. hũit bonũ ĩtellectũ.nã dʒ glo.intelligi de peccato
cõmiſſo æ non ꝑdurãte. tunc eim ad ſolum pꝛelatnʒ
ſpectat conectio. Sed ſi hẽt iteꝛationẽ nt qꝛ eſt pec
catũ ſucceſſiuũ tũc quilibʒ dʒ aliũ coꝛrigeꝛe inxta ðᷣ
nũtiationẽ euãglelicã.vn dicebat hoſtien.ꝙ iudicia
lis conectio ſpectat ad ſolum pꝛelatũ uit in iuribus
allegatis in glo. Sed euãgelica ſpectat ad quẽlibʒ 2z
ut aliqd affeꝛat ſpecialitatis h.c. poſſumꝰ dicẽ ꝙ qͥ
põt aliũ ꝛeuocaꝛe ab enoꝛe fidei æ non ꝛeuocat indi
ſtincte peccat. Sed de alijs eꝛꝛoꝛibus an ? añ quis
teneaĩ ꝛeuocare ſeu denũtiare dic ut plene nõ.jn. c.

pꝛobatur: xxxiij. di. enoꝛ ⁊ in. c. quid pꝛodeſt¶D⸗

¶ De bereiicis

nonit de iudi ⁊.ij.q.i.ſi peccauerit.
Hico. abbas.

Irmiſſime. Hereticus peꝛſene

ꝛãs ete:naliteꝛ dam
natuꝛ cui nec ꝓdeſt baptiſmus nec elemo
ſyna uel martyriuʒ ł aliud qdᷣcũqʒ bonũ qꝰ.ad boc

ut auarun uitã eternam. ſa ꝑs ibi omninʒ hoiuʒ.

. primo ex tex. ꝙ fides debʒ br̃e quãdam fix
mittatem æ nullã ꝓrſus dubitatõz. ¶ Mõ. ꝛ.quod
hereticꝰ quãtũcũqʒ in alijs bonus ⁊ qualiacũqʒ bo
na opera exercens non põt ſaluari ſi ĩ illo errore ðᷣ
cedit. illa ũ bona oꝑa non ſunt ex toto deꝑdita: ſed
nalent ad minus ſupplicium ſubeũdũ.nã nõ crucia
bitur ita acriter ꝗᷓ ʒ ſit hereticus aliqua bona eꝑa
exercebat ſiẽ is qui cum hereſi ſẽꝑ iacebat i peccato
⁊ hoc uoluit h̊ tex.in fi.dũ diẽ ꝓficere poterunt ad
ſalutem.i:ubi hẽat uitã eternã.ad alia ergo ꝓficiũt
que habentur hic in glo.fi.nide quod legitur ? no
tatur de pe. di.iij. F. fi.? in.c.quod quidam de pe.
2 re. ¶ Altimo collige ibi hereticum uel ſciſmaticũ
quod hereticus ⁊ ſciſmaticus equipeꝛãtur. nam ſciſ
ma non eſt ſine hereſi.quia ſciſma ſonat in diuiſio
nem. qꝛ ſciſmaticus ſe diuidit ab eccleſie ſancte uni
tate. uide bonum tex. xxiiij.q.iiij. inter hereſiʒ ⁊ ſcil
ma et hoc eſt regulare. Fallit indicente ſe eſſe papã
er alium antipapam .nam iſti non ſunt beretici.unð
eſt ſciſma ſine hereſi qr quilibei credit unitatem ec
cleſie et eccleſiam eſſe apud ſe ita dicit gl. ſingulaꝛi
xxiiij q.i.c.i.idem dic de credentibus ut credentes
uni non dicantur heretici exquo credunt unam eſſe
eccleſiam quam dicunt conſiſtere debeꝛe apud iſtuʒ
ſecus ſi cꝛedeꝛent quemlibet contendentium eſſe pa
pam qr tunc propꝛie heꝛetici eſſent. diuiderent eiʒ
eccleſiam et ueniꝛent contra articulum ſimboli et
unam ſanctam ecleſiã.ſic intellige glo. nõ. vij. q.i.
non autem. ¶ Ultimo collige ubi fuerit incoꝛpo
ratus et integratus eccleſie ꝙ hereticus eſt extra ec
cleſiam et dicituꝛ integrari et incoꝛporari per pre
ſentiam. ¶ In glo. i. in. fi et dic ſecundum hoſti.
quod iſtis duobus ultimis modis poſitis in glo.ꝓ
prie et ſtricie dicitur quis hereticus.nam in alijs
pꝛecedentibus caſibus dicit᷑ qs hereticꝰ laꝛge.nã ex
communicatus dicitur hereticus quia ſe dinidit ab
unitate eccleſie. nam peꝛ excommunicationem eijcit
extra eccleſiam. xi. q.iij.audi.⁊ ſic largo modo iudi
2=ͤ omnes infideles poſſunt dici heꝛeiici quia ſunt ex
cꝛa unitatem eccleſie. VYide de pꝛedictis bonam gl.
xxiiij.q.iij.O. quia neꝛo. Et dicitur heꝛeſis ab elec
tione enoris uel ab eno eꝛꝛas uł ab adbeꝛeo quia
adheꝛet opiniõi eoꝝ uel ab beꝛciſco qð ideʒ ẽ ꝙ di
niſio qꝛ ab nnitate ecclie ſunt diuiſi. In glo. fi. ĩ
fi. Itẽ nalent bona opera quo ad illuſtrãädam men
tem. nam facilius merebitur gratiam conueꝛſionis
quia bona opera exeꝛcet q; qui ſempeꝛ eſt in pec
cato ¶ Item moꝛiſicatis peccatis interdum illa bo
na opera ſurgunt de pe.diſtin.iij. firmiteꝛ ⁊ geneꝛa
liteꝛ. nide in iuꝛibus ad que ſupꝛa ꝛemiſſi. Abbas.

. „
ta rupi m r lni 4
Moroyera ſvnoli

tr omin in /ns. ci

ninci oin l nsaiun⸗
Azqmnideſbir Agn intit

ni no e hoſnndoni go avel

ſmiamtſts tgin En

Gnt Nſmncid ünndn
aceen törd fliomin min
eni Jond amt oaimmn dein
Poſtfälenen cöniſi per nönun
ycerqno nonrus olenat nof
poſj ſnnnmnr Gi ouo r vin
olaiofiojnonmminr gom
in lea poſtu lnamr pvlino an
ltſinn t i,g ti ſmu ii
immincifn o imone wnt
nhrlelſigns Goldthii ſtanm⸗
tGenonnitepgins dii tunini
chinladind taAmmfir
Mbmefiimiinmocalninz

oniſrunen Oici aic ine

nemenpnbmm ntoni an ſont
n encbe; ni al lug pinĩ
ſen Mo,glqrog men

llſang ir , (Srrd ohi

NecAoncin
lgeiibnninnu lini
imuias guprin in i
gn almſonr Ciniio
rdtilt thaceſe inee Uni
iiz g üi iner bereſzel
ne Filneneſeledc
n ſündnſunbdereic nd
AA ihe celumimenes
ſeevnſeindcrg gen
ndit de acdantbus adents

berenai erono denrtran dA

mn nlſenecteraun, ſ
Genbe anmchyrumdle
Etrmid Ainr dudre
onn ofninun intola
ſeinclige o. gt
wo ligerdi weininop
Gaeeicts Gcnnd
gnnd Wonn
nna Nr Emdumnddi.
õ

n⸗
ſan cOneſon
gim an in

habt narmiin

nisetnis end en
lniſmg Nr

4 cbeluhn

Batonitast Brenue eſt ur
Rateꝛnitatis. pot ſic fimari
Scꝛipta per herericos non hnr fideʒ autẽ
ticã nel ſic.Oãnato anctoꝛe dãnantur eius ſcriptu
re libꝛi æ opeꝛa. Cõis diniſio. ſᷣa ibi cum celeſtinuꝰ.
Crp ex tex. ꝙ papa põt in ↄcilio ſeu ſynodo
Inari de hereſi.nã in cauſa hereſis ſynodus ẽ ma
ioꝛ papa ut nõ.glo.xix.di.anaſtaſius quã nõ.⁊ nið
bonã glo.in.c.ſi papa.xl.di.⁊ ꝑ archi.in.c.ĩ fidei ðᷣ
here.i. vi. Idem dic ubi duo contendunt de papa
tu. ⁊ pꝛo certo neſcitur quis eoꝝ ſit uerus papa.nã
tunc concilium dʒ congregari æ qõm decidere nide
tex.iũcta gl.i.c.ſi duo.lxxix.di.⁊ nõ ẽ alibi ita bonꝰ
tex. quo ad hũc articulum. Et ponit ibi bugo unũ
ſingulare uerbum ꝙ poterit conciliũ congregari ꝑ
cardinales qñ neuter cõtendentiũ uelet congregare
ſuã obedientiam in eodem loco. ¶ M. ſecũdo aꝛ.
ex fi. e ꝙ ſcriptura per notariũ confecta poſtq fue
rit condemnatus de falſo iu ſuo officio cõmiſſo nõ
debet recipi tanꝙ; autentica:qꝛ ex quo damnatus ẽ
auctoꝛ opera ſua nõ faciũt fidem pro hoc in noõrio
eſt tex. oprimꝰ in.l.ſi quis. C. de ſuſcep.⁊ arca.li.x.
facit tex.cũ glo.in.l.ſi quis argẽtaꝛijs...i.ff.ð edẽ.
2 ad h̊ͥ qnotidie ſolet allegari iſta la ⁊æ circa hãc ma
teriã Inno. hic poſuit bonã glo.que quondie ſolet
allegari ꝑ canoniſtas æ legiſtas. Er nt habeatur eiꝰ
glo. clara ? concluſiua quõ nũquid indiſtincte ſcrip
tura cõfecta ꝑ nõriũ falſum ſit nulla. So. capiendo
mentẽ Inno. aut loquimur de inſtrumẽtis cõlectis
poſt falſitatem cõmiſſã per nõrium nel añ. Si ante
tunc ex quo notarius tollerat᷑ in officio nalent licerx
poſtea ſequatur dãnatio ſeu depoſitio: qꝛ geſta rõe
publici officij non retractãtur ꝓpter publicã utilita
tem licet poſtea ſequatur depoſitio ad .l.barbariꝰ
ff. de offi. pꝛeto.⁊.iij.q.vij.. tria.v.uerum. Sed
inſtrumẽeta cõfecta poſt daãnationẽ non naleꝛet ut H̊
⁊ in pꝛealle.l.ſi quis. Sed dubiũ eſt quando añ dã
nationẽ notarij reperitur unũ iſtrumẽtũ habẽs plu
ra capitula:⁊ in uno.c.eſt admixta falſiras nunquid
ꝓpt᷑ hanc falſitatẽ in uno.c.admixtã reprobeiur io
tum iſtrumẽtũ. Quidã diſtinguũt aut capla ſunt cõ
nexa ⁊ repꝛobatur in totũ.aut ſunt ſeparata:⁊æ tunc
non repꝛobat᷑ niſi ad illud capitulũ qð eſt falſũ. ita
refert Inno. aliquos tenere ⁊ eſt opi. Jo. gl. in. c.
ſi ad ſacras.ðix.di.¶ Sed bar. brix.ibi in additio
nibus ⁊ in ſuis qõibus tenuit totum inſtrumentum
repꝛobari.idẽ nẽ tenere Inn. bar.i.l.ſi ex falſis.
EC. de trãſa. diſtinguit aut falſitas pꝛocedit ex uirio
notarxij ⁊æ tũc inſtrumtũ coꝛruit in totũ ⁊z hoc ẽt uo
luit Inno. hic qð ſatis placet ſicut dicimus in teſte
ut ſi aliquã falſitatẽ adijciat teſtimonio ſuo dictum
eiꝰ in torũ repꝛobat᷑:qꝛ reꝑit᷑ ꝑiurus.iij.q.ix.pura.
ſic eſt in notario qui ẽ qᷣdã teſtis.l.domiti labeo. ff.
de teſta. ⁊ uerũ ſi ẽ falſitas circa ſubſtãtialia nego
cij. uel circa circõſtãtias eius:ut qꝛ debebat ſcribere
ꝙ titiꝰ pꝛomilſit.x.? notariꝰſcripſit de.xx. Sed ſi fal
ſitas eſt oꝛta circa alia extrinſeca ut qꝛ ſcripſit ↄtra
hemtes eſſe ↄſanguineos uel aliquid aliud qð ñ fac
ad negotiũ:lʒ hoc ſit falſũ nõ repꝛobat᷑ iſttm pꝛopt

boc: quia illid non ſpectat ad offmn notarij. ? idem

¶ De hereiicis:

in teſte ita noluit Inno. hic ? ita tẽpera dictũ bax.
Aur defecrꝰ nõ ꝓuenit ex nitio notarij: ⁊ tunc aut
cernit ſubſtantialia inſtꝛi:ut qꝛ fuit omiſſa indictio
? dies.⁊ tunc inſtm coꝛruit in totum in auc. ut pre
po.no.impera.poſt pꝛin.⁊ nõ.in.c.inter dilectos.ðᷣ
fide inſtru. aut defectus non concernit ſubſtantialia
negocij ⁊ tunc debet fieri illa diſtinctio.ant negotia
ſunt cõnexa aut nõ.pꝰ caſu nõ coꝛruit in totuʒ. fo
caſu ſic:ut in preal.l.ſi ex falſis.æ tNᷣ mã nide ꝑ bar.
in repetitione preal.l.barbariꝰ. Sʒ circa pdẽa bar.
poſuit unam queſtionẽz limitatiõʒ ad pꝛedicra ĩ ex
traneo loco uidelicet in.l.eadem lege.ff. ad.l.iul. re
pe.ubi dicit ꝙ inſtrumenta confecta per notarium
damnatum ſunt nulla quando fuit cõdemnatus ppy
falſitatẽ cõmiſſã in officio tabellionatus.ſecus dicit
ſi alias fuiſſet danatus de falſo cõmiſſo:tamẽ extra
officiũ uel ſit effectꝰ infamis uel ex alia cã tũc.n. cõ
cludit ꝙ illud offm nõ hʒ in ſe dignitatẽ: ut qꝛ non
eſt notaꝛiꝰ pꝛincipis.l.i.C. de man.pꝛin.nel nõ het
offm de publico:ut qꝛ non eſt notaꝛius in bãcha ꝗ;
tũc ualeꝛẽt inſtꝛa cõfecta per iſtũ ctũcũqʒ ſit ifamis
¶Muetur qꝛ..ſi quis ſuperius alle. facit tin menti
onem de falſuate cõmiſſa in officio. Item quia no
tariatus non eſt dignitas ſed quoddam munus. I.
fi. in pꝛin.⁊ ibi glo.C. qui mili.non po.ii.xij. Itrem
infamis põt eſſe pꝛocuratoꝛ inſti. de excep.infi. vu
de potuit iſte rogari a ꝑtibꝰ ut cõficeret iſtim ita
iuluit bar.incipit conſilium:ſed Jo. in canſa cuius
dam notarij qui fuerat dãnatus de falſo qui extra
xerat duas chartas de libro cõitatis c. Et nõ.S
dicta ? maxime procedunt quãdo notariꝰ toleraba
tur in offiio:ad hoc quod nõ. in. c. ſuſcitatus de re
ſcrip. ¶ t an ualeant iſtrumẽta cõfecta peꝛ nõriũ
excõicatũ nide bo.gl.de ſen. ex. decernimus li. Vi.
In gl.i.in. fi.ul dic ſʒ hoſtien ꝙ dicta auctorisdᷓ
nati poſſunt recipi tãqᷓ; rationabilia ſed nõ tanquaz
aucroriʒahilia.⁊ ſic poſſunt reduci ad concordiam
ura alle. in glo. ¶ Et extra glo. queritur quid de
ſacramẽtiſ receptis ab heretico.dicit Innocen. ꝙ ſi
ignoranter ab eo fuerunt recepta quod non ſolum
confertur eſſentia ſacramenti ſed etiam gratia.nam
et iudas fuit hereticus.i.q.i.eos ramen baptiʒanit
et tenuit eius baptiſmus.i. queſtio.i.dedit ſed ſi ſci

enter tunc non confertur gratia ut.i.q.i.etiam de h̊

nide latius hic per Innocen.⸗= per eundẽ in.c.i.ðᷣ
ſciſmaticis ubi de iſta materia late tangitur ꝑ iplum

Abbas. Sic.
J qui 8 Legitur duobns modis
1 ſed ſecundum communem
? neriorem intellecium hoc dicit. Epiſcho
ꝓus inſtituens hereticum conſanguinenm nel extra
neum uel paganuʒ etiam poſt mortem excomnnica
tus nuntiatur.h.d.æ ut faciat ad ti.põt intelligi
ex hoc preſumat᷑ hereticus. Cãus cc. ¶ Mõ.p ꝙ;
bereticis ſeu paganis ñ dʒ aliqd reliqᷓ ĩ teſtamẽto.
Et põt adduci tex.ad aliã qõne nũqᷣd potiꝰ ſit ſub
neniedũ fratri carnali heretico q; extraneo catholi
co de qua qõne uide per gl. xxx.di.c.i.et quod nõ.

Vlij. di. quieſcamus et in. c. non ſatis. xxxvi. diſtin.

Et cõiſeꝛ ↄeluditura fti carnali heꝛetico potiꝰ eſt

ſubuneniendũ. ¶ Wõ. 2 caſũ in quo poſt moꝛẽ ꝗS

excõicat. alios caſus uide. xxiiij.q.ij.i ſummac Daé
nõ. ʒ ꝙ ꝓ decedẽte in peccato moꝛtali non eſt oꝛã
dum. xiij.q.ij. ꝓ obeũtibus.=.xxiij.q.v.placuit:vñ

intellige finẽ hꝰ. c. m cõſuerudinẽ quorumdaʒ loco

rum ubi nõia epoꝝ ſcribuni in aliquo libꝛo æ ꝛcci
tanĩ in die obitus eoꝝ ⁊ ꝓ eis fit aliqua oꝛatio.vñ
iſti tales de quibuſ hoc nõ deber recitari it dei ſaceꝛ
dotes.i.int᷑ illoſ ſic ſcriptos mõ predicto ¶ In gl.
i. ibi et ſic ꝛepete illã dictõ hẽticos ¶ Ex bac ꝑricu
cula gl. colligitur nnuſ intellecius ad iſtuʒ tex ut itel
ligatur de epo inſtituẽte exiraneũ beꝛeticũ: ſecꝰ ge.
ſi iſtimat extraneũ catholicũ.ex hoc eniʒ nõ dʒ dna
ri. ⁊ hãc lec.tenẽt cõiteꝛ doc.quidã m dicũt ponẽdo
aliũ intellecuʒ ꝙꝙ lia deber ĩtelligi indiſtincte ꝙ iſti
muẽdo exrraneũ ẽ preſũpiõ ꝙ nõ dilexit eccleſiam. ſʒ
ceꝛte iſte intellectus mihi nõ placet quia pc wit inſti
tuere extraneũ amicũ. ¶ Atem eccleſia ſua forte ñ

erat indigens. ¶ Item laceꝛdos poõt diſponere e

patrimonio ſno prout vult dũmodo nõ i perſonas
ꝓhitas. xij. q. i. ſint manifeſte in. V. obtempin facit
tex. in. c. le. ꝗᷓ loquitur de cadeʒ mã ⁊ lacit mentionẽ
dqũtaxat de hereticis ſeu paganis.
Loquitur de eadem mã

ibi dictuʒ fuit de epis ad preſbueros et

de epiſchopis non nendicat ſibi locũ in preſbucris
27 alijs clericis niſi fiat extenſio per legiſlatorem.
Item nõ. qdð h̊ ꝓhibitio tm fit reſpectu nõ caiholi
corũ nõ reſpectu exrraneornʒ g caiholicũ põt cleri
cus inſtitueꝛe pꝛont dixi in pcedenti.Si iñ moritur

iteſlarꝰ ñ exntibus ↄſanguineis ſuccedit ri
In gl

q. Vlt.c.fi.nõ.in.c.i.de ſucceſ.ab inteſia.
ĩ Vbo. nihil ↄferãt ibi ne pereant nõ.gl.⁊ fac ꝙ nõ
gl. in. c. i. xxx. di. - eſt ibi bonꝰ tex. ꝓ hac gl. ſic in
telligo ꝙ dixi z in pꝛecedenti.c.ꝙ ſubuemiẽdũ ẽ pa
tri nel fratri heꝛetico qñ in eo niget magna necitas
alias nihil confeꝛendum eſt ut ꝓbat iſta la ubi dit
nihil conferant catholicis ueꝛo pennbus por cleric?
etiam de bonis eccleſie licite ſubuenire cũmodo nõ
faciat eos diuites:ſed ut eis ſubueniat in neceſſitati
bus ſicur ⁊ in alijs indigentibus ⁊ foꝛtius tenemur
ſubuenire iſtis qꝙ; exiraneis n in.c.non ſauiſ.xxxvj
di.æ.xij.q.ij. monemus ⁊ in.c.i.de coha.cle.⁊ mul.
Abbas.
i hriſtus fuit
Bm chriſtus. rns deus et
uerus homo ſentiens oppo ſiium beꝛetic?
eſt 2 excõicatꝰ.h.d¶ ¶ Mo.p ꝙ nerus homo exi
ſtit ex aia 20nabili æ humana carne alteꝛo iſtorũ de
ficiente non eſt hõ ↄcoꝛ. de cele.miſ.c.in quadam.
¶ Mõ ꝛ ꝙ xpᷣs non ſolum habuit habitum bomi
nis: ſz uerã bõis eſſentiã. fuit g Opoſitꝰ ex duabus
naturis. I. ex dinina æ humana ut in. c.i. z. ij. ð ſum
ma tri. ¶ In glo. fi. de hac mã qualiteꝛ laici ⁊ cleri
ci ⁊æ debeãt cꝛedeꝛe ⁊ an in eis ſit excuſabilis ignoꝛã
tia ſi neſciũt explicare articulos fidei nõ.i ſeica de
ſum. tꝛi.? ER Inno.e. ti. ? dic ut ibi nõ. Et nõ. ex H

n cos *cũñ pꝛecedẽti ? extẽdii quoed

glios clericos. ¶ Et ex h nõ. ꝙ diſpoſuõ loquens

¶ He beꝛetieis

er ex tex. ꝙ papa põt induceꝛe nonũ articulum fidei
declarãdo iſtò ius diuinũ.⁊ ex h̊ infert quod iſta cõ
ſtirutõ reſpiẽ ẽt pᷣterita cũ diſponat ſuper iure diui
no.ad ̊ ð uſuris.c.c ũiu.
. eretici receptatores ⁊?
Icut git. fantores ipſorum ex cõi
cati ſunt ⁊ decedentes in h pecco in cimite
rio eccleſie ſepeliri non debẽt nec ꝓ eis orari.
ð. prio ꝙ cũ heretico nõ dʒ qͥs negotiationẽ
aliquã exercere nec eũ in domo ſua reciꝑe uel alit᷑
faue?. ideʒ ð ſubueniẽtibns ðᷣ qbus in.l.i.ff.ð recep
ta. ¶ Mõ. 2 quod ꝑ ↄſtõnẽ generalẽ pñt colligi pᷣ

nilegia quãtũcũqʒ ſpãlia: attendi m debet tenor ixp-

Re de quo tñ uide quod nota. de cẽſi.cum iſtãtia.

Sed qro qꝛ lr̃a faẽ mẽtõem de partibꝰ tbheoloſa

nis quid de hereticis aliorum locorũ.doc.ꝙ idẽ ⁊
bñ ꝓ h̊ fac.c.excõicamꝰ.j.eo.⁊.j.c. ꝓximo.
¶ Alrimo nõ. quod hereticꝰ ul fauẽs hẽrico dece

deſ ĩ h peccato ſepeliri ñ dʒ ĩ cimiterio int xpᷣianos

nec pꝛo eis oꝛatur. .
Hereticus
abolendam. male ſetiẽs
nel male docens ðᷣ ſacramentis eccleſie ex
cõicatus eſt æ connictus niſi ſe correxerit ⁊ erxorem
abiurauerit ſi clericus eſt degradetur ⁊ curie ſecu
lari tradatur per quam etiam punietur eadem etiã
eſt pena ſuſpectꝰde bereſi ſi ſe non correxerit ⁊ rela
pſis oĩo audientia denegarur. ſeculares principes qᷣ
iurare nolunt de eccleſia contra berericos defẽdẽda
excõicantur ⁊ terr̃ eorum ſupponuntur interdicio.
ciuitates uero ipſorum reſiſtentes aliarum ↄmertio

7 epali dignitate priuantur: exempti nero ſubſunt

ordinarijs ſupeꝛ his que contra hereticos inſtitr ũt
lora. primo ꝙ non ſolum eſt heꝛeticus male
ſentiẽs de arriculis fidei qui continentur ĩ ſymbolo
ſed etiam male ſentiens de ſacramentis eccleſie quo
rum quatuor exprimuntur hic reliqua tria nide per
glo. in. c. ueniens de tranſac.?⁊ ꝑ Jo. an. ſuper ſeica
de ſacra.non neran . 4 Mota.ꝛꝰ quod epᷣi cogno
ſcunt de crimine hereſis tam conira clericos ꝗ; cõ
tra laicos etiam exemptos ut in fi. he æ hoc iĩtellige
quando factum eſt clarum ⁊ determinatum ſin autẽ
eſſet dubium tunc queſtio debet remitti ad ſolum
papam xxiiij.q.i.quotiens ⁊. S.de batiſ. maioꝛes.
15. tertio ꝙ capitulum ſede nacante ſuccedit

in poreſtatem etiam cognoſcendi de hereſi. [Drz
