xij. ꝓ h̊ tex. j. c. le.in prin. ¶ Scðo nõ. ꝙ ꝛeligio
ſi nõ tenenĩ obtẽꝑare epo ) ꝛegulã ęoꝝ a ſede apo
ſtolica appꝛobatã ⁊? 3 ſtatnta oꝛdinis appꝛobara.
C Teꝛtio nõ. ꝙ ꝛeligioſi nõ tenent ↄfiteri epo uel
ꝛcctori parochie uel ab eis ꝛeciꝑe coꝛpꝰ xpi. ſed ad
innicẽ audiũt ↄfeſſiões nel ofitent pori eoꝝ fʒ nõ.
in. c. i. xvj.q.i.hoſtiẽ.in ſum.de peni..cui dicit ꝙ
abbas dʒ ↄfieri epo ſi nõ ẽ exeptꝰ⁊ monachi debẽt
cõfiteri abbati:qꝛ quilibʒ dʒ ↄfiteri ſuperiori ſo.et
H ur᷑ ꝛõnabile iñ iure nõ ꝓbat᷑. nam pal.c.i xvi.q.
i. uẽ cõfene priuilegiũ eis ut int᷑ ſe poſſint ↄfiteri.⁊
nide qð ibi nõ. archi. Itẽ nõ. ibi eligi ſepulturam
æc.arg. ꝙ ꝛeligiofus põt ſibi eligeꝛe ſepulturam et
dicit Inno. ꝙ h eſt prinilegiũ iſtoꝝ minoꝝ ⁊ pꝛedi
catoꝝ cum decedãt er, monaſteriũ. hoſt. dicit q; qui
libet põt ſibi eligeꝛe ſepulturã quia ꝛefeꝛĩ hec electio
ad tempus moꝛtis quo abſolnit. ab obediètia ſuꝑi
oris. ar. in.c.de nxoꝛe de ſepul.ſed hodie dic:ut in
c.fi. de ſepnl.li.vj ꝙ nullus ꝛeligiolus decedens ĩ
monaſterio põt ſibi eligere ſepulturã: ſʒ ſi longe di
ſtat a monaſterio æ cõmode ad illud reuei nõ põt
tũe licite põt ſibi eligeꝛe ſepulruram ut in. d.c.fi.er
ita põt intelligi iſte tex. tẽ nõ ꝙ ꝛeligioſi ẽt mẽ
dicantes Iʒ nõ hẽam popninʒ pñt m bhabeꝛe campa
nam ⁊ cimiteriũ qð limita nt nõ.in. c. patentibus.j.
de priui. Sed circa h̊ ẽ dubiũ nũquid ꝛeligioſi pñt
quoſlibet ꝛecipeꝛe ad ſepulturaʒ æ hodie de minori
bus ⁊ pꝛedicatoꝛibus dicendum eſt ꝙ ſic ut in cle.
duduʒ de ſepul. de alijs vo ꝛeligioſis non ſic priuile
giatis ſũt opi. Inno. ur uelle ꝙ ſic hoſt. diẽ ð men

te iuris:ut ſi hñt ppłm poſſint recipere qnoſlibet
ibi eligentes ſepulturam aliaſ at nõ niſi ibidem boſ
pitatus decederʒ.xvj.q.i.c.i.plus mihi placʒ prima
opi.ꝗq v ꝓbari in. c.fraternitatem de ſepul.⁊ tenuit
archi. in Pal. c.i.? ita habet cõſuetudo. ¶ Mõ. ibi
celebret primas miſſas ⁊c. ꝙ religioſi etiam mẽdicãẽ
res licite celebrant primas miſſas. Iteʒ nota. ibi. 7.
domorum ſuarum ambitum ⁊c.ꝙ de collatis ? ob
latis religiof ĩ eccleſijs eoꝝ non pnt pᷣlati uel recio
res aliaꝝ eccleſiaꝝ aliquid ſibi uendicare qꝛ nidẽtuꝛ
eis illa collata intuitu elemoſyne æ non nomine ob
lationis.ſecus dicit ubi aliquod oratorium uel ima
go eẽt intra parochiam alicuius tunc eni oblatões
ibi fẽe cedunt rectori parochie h probatur per locũ
a ſpãli in.c.ad audientiam de eccle.edi.facit ꝙ nõ.
in. c. paſtoralis de his ꝗͥ fi. a prela. ? in. Nica. de pa
ꝛoch. zc: MAltimo nõ. ꝙ donatio fca pro ordina
mẽti Is ? ꝓ libris eccleſiaſticis equiperantur.
ed quero de quibus religiof loquitur iſte tex.
So. dicunt quidam ꝙ de omnibus. Inno. ur̃ uelle
ꝙ loquatur de predicatoribus ? minoribus ⁊ ð ha
bentibus ſimilia priuilegia ? pro hoc ibi tex. contra
regulam a ſede aplłca approbatam. ⁊c. Ego ſatiſ pu
to ꝙ omnes religioſi regulariter approbati debent
eſſe exemoti ab iſtis grauaminibus de quibus ĩ tex.
n gl. fi. in fi. quo ad fratres predicatores z mi
nores dicendum eſt hodie ur habetur in. d. cle. du
dum:quo ad alios dic ni le.æ nõ.i.c.requiſiſii ⁊ ĩ.
c.fi. de teſta. *
Ponit. xij.
Imis praua. grauamina p
dicatorum z minorum a quibus precepit
drelatos abſtinere:a ſecunda ibi quo circa. Caſus
æc. ¶ Mota primo ex tex. ꝙ ubi fit memio de pre
dicatoribus ? minoribus ſeper in ordine ſcripture
pᷣmittunt᷑ pꝛedicatores ut hic in. c. quorundam de
elect. li. Vvj. ? in omnibus locis ubi de eis fit mentio:
2 rõ eſt quia ordo predicatorum fuit primo appro
batus per eccleſiam romanam quam oꝛdo minoruʒ
licet parum an ſecund ũ Jo. an. æ« reciiat YJo. cal.
ꝙ ordo predicatorum fuit approbatux ¶U. ccxv.
qᷓno ab bonorio.iij. qni ſucceſſit Innocen. qui pro
miſerat ſe facturum ⁊? eodem anno fuit approbata
inſtiutio minorum æ idem tenet Joan. an. in. d. c.
quorundam in nouel. de minoribus: tamen ibi non
kacit mentionem. ¶ Et ex pꝛedictis uerbis nõ.oꝛdi

nẽ ſeruandũ circa iſtos religioſos in bonoribus ðᷣ

ferendis ut illi magis honorentur quorum regula
prius fuit approbata. ſecundo nota ibi in alitiſſima
paupertate ⁊c̃. ꝙ fratres neduʒ minoreſ ſed predica
tores dicuntur eſſe in altiſſima paupertate ? h ideo
qꝛ nõ poſſũt habẽ aliq; ꝓpretatẽ nec ĩ particulari
nec in comuni ſed dent niuere ex elemoſynis: unde
mẽdicitas incerta debet eis tribuere neceſſaria ad
hoc.c.i.de exceſſibus prelato.li.vVj.⁊ de reli.domi.
c.i.eodeʒ.li.? quod nota.in dicto.c.quornndam ⁊=
pluries dixi ꝙ ſicut fratres minores non poſſunt
babere ãnuos redditus perpemos ut in cle. exiui ð
paradiſo. F. cunque annni redditus. de V. ſig. ita
nec fratres predicatores quia debent ſerniꝛe geo in

ſonis ppricisfuit .
ſeAij gniia i009
Golen bof nchi
ile er ols o eals i
oronlb aunſs pi⸗
tinoctſſo fena e len uſ
iimn epltnwid rmin
gaͤgihimpdinpwnff
rcieredi dreringin d⸗
lciNe e Nd md Fn dieo
Io inreci Eiomis no debete
niita Aedſone ſec anee
nuo n. gge inr c
toneſ e minos ſont ſubiern
ii giol ſemlars clre
Hcoxce uxcmtinccñn.
mijicper ou a ſn a
tuhlet ubuſtjaiſsind
fi nellanorsemnimdrs ſunt

tid ihon Ni nöoſſmne

serini anerbii iche
Marſainit hord t
Ph hebos c ſiialrnons
ichts non g poer⸗
istoeſſi leni iſooe
ſſet din uluni
nt cpig,r in i heneß
ſic autn⸗ 4 Ee

lrppl ob niag ir
Oropnli oib erieis imn⸗

fugthtggr inen ni⸗

Pileg,:„„, Allinin
mnſ norabet⸗
eee Deb
leoe⸗ .*M op ſnn e
ennnien
lue nisi

Onove⸗
kenennn id lien

anrniet

ceench

nbnst ninjltpr
e o bor biter onena
bbanm te Ego nl
nrier pprobet ebent
tindus deoidosi er.
nes cchcnetesdi
4 da d ed
Eea diReicin .

it .
ninomma gobys rtadyl
ch bi uo aAis
gbitt mmidcepre

iorinorane Arpre

incaboruncan de
6S hiecitntento:
Vorunſnaind nid
wamopnnokonſorc
Jo maltaliß d.
ut mproban. ch.
eeſt Yncen gni i⸗
odenmann timnnhu

ntene Jummil⸗

emuortrsnm u
gnutan tiz .0

¶ De excel perlato.

altiſſima paupeꝛtate ut h dr̃: vñ relicta que cõit fiũt
in hac ciuitate ſenaꝝ hoſpitali ſãcte marie de laſcha
la cũ hᷣ oneꝛe ut der ceꝛtũ annuũ redditum ãnuati pᷣ
dicatoꝛib? minoꝛibꝰ ⁊? alijs mẽdicãtibus religioſis
nõ ualẽt:qꝛ eſſet h?e ꝓpꝛietatẽ qᷓ;dã ⁊ tot poſſeẽr eẽ
annui redditꝰ ꝙ non opoꝛteret mendicare qð eſt 3
regulã ⁊ inſtitutionẽ eoꝝ.pᷣdicatoꝛes m ñ ſunt inca
paces regula eoꝝ:ſed ex cõſtitutiouibꝰ quas poſtea
cõiter feceꝛunt:de predictis nide ꝑ Fre.conſi.xij.=

ſe. z ꝑ Jo. de 11e bar.in tꝛactatu i.d.cle. exiui

de parsadiſo. ð. teꝛtio ibi cũ ꝓceſſionaliter ne
niãt ⁊c.tex.ſingulaꝛẽ ꝙ fres pꝛedicatoꝛes ⁊ minoꝛel
nõ tenent ſemꝑ ire cũ epo ⁊ cleꝛo ad pꝛoceſſionẽ.æ
nõ.qꝛ dicit ex leui cã:ſecꝰ eꝛgo fᷣm doc.ſi ex magna
cauſa fieꝛet ꝓceſſio utputa in nono introitu ep̃i nł
legati uel iminẽte peſte ſeu alio flagello.uel ad gene
rales letanias que fiũt poſt paſca ante feſtum aſcen
ſionis ꝓ pꝛedictis facit.xvi.q.i.reuertimini æ ð̊ cõ
ſe. di. iij. rogationes. nã qð oĩbꝰ iminet ab ominibꝰ
dʒ explicari ᷣ offi. archi. c.ad hec. æ ĩ. c.ij. S. de elec.
2 idẽ per oĩa puto de alijs religioſis ut teneatur
iſtis ? ↄſimilibꝰ cauſis ad pꝛoceſſionẽ nenire: ſecus
ubi pꝛoceſſio fieret ex leui cauſa ⁊ põdeꝛo tex.iĩ pꝛĩ.
qui uẽ tin de pᷣdicatoꝛibꝰ æ minoꝛibꝰ faceꝛe mentio
neʒ cã exẽpli ut pʒ ibi it puta ſr̃es ⁊c.⁊ ea que dicũ
mr cã exẽpli nõ reſtꝛingũt diſpoſitionẽ generalẽ: nt
i. c. i.ne cle.uel mo.vñ dico ꝙ oẽs religioſi nt quie
tiꝰ intẽdã dininis nõ debẽt ex leui cã compelli nt ue
niãt ad Aceſſionẽ: ſecꝰautẽ ex magna cã: ut dixi.
aaꝛto nõ. ꝙ de iuꝛe cõi oẽs religioſi ẽt pᷣdica
toꝛeſ ⁊ minoꝛes ſunt ſubiecti epᷣis locoꝝ. nã omnes
tã religioſi ꝙᷓ;ᷓ ſeculares clerici ſubiecti ſũt epiſcopis
locoꝝ de inꝛe cõi:ut in.c.cũ ueneꝛabilis de reli.do.
2.xviij.q.ij.peꝛ totũ:ſed ſunt exempti ab iſtis ð qui
bus hic ⁊ a quibuſdãa alijs iuribꝰ expꝛeſſis:ſʒ hodie
iſti pꝛedicatoꝛes ?æ minoꝛes ſunt ex toto exẽpti a in
riſditiõc epoꝝ.vñ nõ poſſunt ex quacũqʒ cauſa ab
eis excõicari. circa hᷣ iñ ſuſcipienda eſſent eoꝝ pᷣuile
gia ⁊ ſeruãda: ut ĩ. e. poꝛro de pꝛiui. ¶ Et aduerte
ꝓ ſʒ tpᷣe huiꝰ.c.iſti pᷣdicatoꝛes ⁊ mioꝛes eſſẽt ſubie
cii epᷣis nõ puto ti ꝙ ꝓpter exẽptionẽ poſtmodnʒ
eis cõceſſaʒ releuẽt ab illo onere neniẽdi ad pceſſio
nẽ ex cã magna fienda.nã exempti ex multis cauſis
lubijciunt᷑ epᷣis:ut in cã heꝛelis ⁊ in quibuſdaʒ alijs
ut in. c. ad obolendã de here. Itẽ rogare deũ pꝛo
ſalute populi oĩbꝰ clericis innnere debet ta exẽptis
q; nõ exẽptis ar.in.c.reuertimini pꝛeal, uito
nõ. ibi uillas ⁊c̃.ꝙ ẽt ĩ nillis licite religioſi poſſunt

hie monaſteriũ.debẽt iñ honoꝛabilioꝛes eẽ nt bic =

inuit tex. ibi ad honorabilioꝛes et cetera ſti
mo nõ.ꝙ iſti fres non debẽt nec tenẽt᷑ ſoluere deci
mas de ſinctibꝰ oꝛtoꝝ. ſunt ergo in ̊ pꝛiuilegiati.

ideo dixi de oꝛto ⁊ nõ de alijs:qꝛ iſti mẽdicãtes nõö

pñt hẽe alia pᷣdia pꝛet᷑ oꝛtos: aꝛ.i. d. cle. exini. ¶n
glo. in. V. de oꝛoꝝ in fi. de alijs religioſis nunquid
teneantuꝛ ſolueꝛe decimas dic nit le.? nõ.in.c.nupeꝛ
Cc.ex parte ma. S. de deci.

Anta UViolans interdictũ iuriſditi
vitione ⁊ claniũ pfare ſe pᷣnat
h. d. uel aliter ſic. Nõ ſernãs interdictum

ubi peene dico.

faſpẽſus ẽ ab officio et bñficio er omni iuriſditione
h d.ſecundũ unuʒ intellectum. pꝰ. ponit et aggrauat
culpas epiſcopi.ſcdᷣa ibi licet aũt recitat ceſſionem
ipſius et culpaſ alioꝝ fautoꝝ et iꝛꝛitos decernit aciꝰ
poſt interdicti ſẽtentiã niolatã. tertia ibi qꝛ vo pũit
fantoꝛes qui beneficia receꝑũt et qui ĩiterdictũ uiola
uerut.et qui illud ſeruantes oppreſſerũ cita
ri mandat ad cuꝛiam. Cäns æc. M er tex.
quod ptãs eccleſie appelllatur clauis er aduerte qꝛ
in prin. ſoquitur in ſingulari et innuit unam eſſe cla
ueʒ eccleſie:ſed poſtea loquitur in plurali er innuit
eẽ plures ut pʒ ibi petꝛi claues ⁊c.et dic ꝙ ĩ vᷣitate
iina eſt clauis æ eſt una ptãs:ſed in pluꝛali dicuntur:
qꝛ ultra ptãtẽ dʒ habere prelatus diſcretionẽ. una ẽ
S clauis ptãtis alia diſcꝛetiõis:unde dicimus ꝙ pa
a poteſt omnia claue non errante de qꝰ.xxiiij.q.i.
c.m anet uide pro pꝛedictis bo.glo.in. F.i.xx.di.in
V. ca ies et quod nõ. Inno. in. c. quanro ð conſue.
Secundo nõ. admittendum ſpontaneaʒ ceſſionẽ
prelati qui ob delictum ſuum priuandus per ſen
tentiam uenit ? eſt ſanum conſilium ad uitandum
dedecus et infamiam ut prius cedat quam expectet
ſententiam ar. eorum que leg.et nõ.in.lſi reus. ff.
de procu.⁊ i.c.lʒ hely.S.de ſimo. eꝛtio nõ. ꝙ
cłricꝰ nõ nalẽs ĩ benefieio ſuo reſidere ꝓpt᷑ potẽtiã
tyrãni ſeu iniq di nõ dʒ pᷣuari beneficio ſuo tãqᷓ ñ
reſidens.nõ.n.ſibi ẽ iputãdũ ſi ſine culpa exultat ꝓ
hoc.c.paſtoralis.vij.q.i.et qðᷣ nõ. Inno.ð.c.ꝓxi.
facit.l.di. ſatis ꝑnerſũ.¶ N. quarto ibi poſt iter
dicti niolationẽ ⁊c̃.æ tenẽ mẽti iſtã litterã ꝙ ꝑ inter
dictũ non ſuſpẽdit᷑ inꝛiſditio pꝛelari ẽt ciꝛca ſpũalia.
hic eni irritatui dũtaxat ſentẽtia excõicationis ⁊ ĩteꝛ
dicti ⁊ collationis beneficioꝝ ⁊ iſtitntiones attentate
poſt uiolatõeʒ ĩterdicti.facta gꝰ.an iterdẽʒ tenẽt.uir
tus ꝗ int᷑ licti eccleſia tici refert dũtaxat ad exerciti
un ordis eccleſiaſtici nõ aũt ad iuriſditioneʒ. Et ex
5 ⁊ ex l̃a infert᷑ ꝙ ꝑ uiolationeʒ iterdicti quis ꝑdit
iuriſditionen:unde ſuſpendit᷑ eo ipſo ab oĩ ptãte et

a 15 eſt iſta lr̃a ſingularis ſin ueꝛum intellectuʒ.

Mi. qninto ꝙ uiolans interdictum etiã pape nõ é
ipſo facto pꝛinatꝰ bnficijs nec excõicatus:ſed pꝛiuã
dus ꝑ ſentẽtiã.ſuſpẽſas bñ ẽ ſᷣm cõeʒ intellectũ.nã
etiã hom cida ⁊ iꝛregulariſ nõ eſt ipſo facto pꝛiuatꝰ
bnficio ſuo ſi homicidiũ ſeu irꝛegularitas ſecuta eſt
ipſam beneficij collationẽ: ut apeꝛte ꝓbat᷑ i. c. ex is
ỹ.e.facit.c.clericis.S. ne cle.uel mo.æ ſic itellige In
no.i.c.cũ nis ðᷣ ↄceſ pᷣoẽ. Sexto collige ꝙ inijciẽ

tes ſmn inꝰ te merarias in clericũ nedũ tenetur pꝛo ab

ſolutione ire ad ſedem apoſtolicã: ut ĩ.c.ſi quis ſua
dente.xvij.q.iiij.quod tamẽ limitandũ eſt ut dicã ĩ
.c.peruenit de ſen.ex.ſed poſſunt compelli ad man
datum pape ire ad curiam ut per eum ibidem puni
antur.nam iſti tales licet laici ſacrilegi ſunt ⁊z ratiõe
ſacrilegij ſortiunutur foꝝ eccleſiaſticum:ut in.c. cuʒ
ſit gñale de foro ↄpe. (Almo põr hic colligi de
legatũ pape poſſe pro executione delegationis ſue ĩ
uocare auxilium brachij ſecularis. de quo tamen di
cendum: ut nõ. in. c. ſignificaſti de officio delegati
n go. in. V. irritas hec gl. mul
um intricate pꝛocedit æ concluſio ſua ſtat in voc

2.
*

¶ De noni oper. niſtis

ꝙ niolas inteꝛdiciũ é irregularis ? ſuſpenſus ab oĩ
officio æ bnficio æ iuriſditiõe. Et ut bẽatur clar̃ to
ta mã tria nidẽda ſũt.pꝰ nũquid loco ĩteꝛdicto cen
leant᷑ indicte pſone.fo de pena intdiciũ niolantis.
teꝛtio qñ quis dicat niolare intdiciũ ⁊ ſic qñ incur
rat irregularitatẽ ⁊ in h̊ ultimo nidebit᷑ effectus iteꝛ
dicti. Quo ad primũ cõclude quicquid dicat glo.
ꝙ loco iteꝛdicto ꝑfone non ſunt directe inteꝛdicte ſz
eſpectu ad illũ locũ dũtaxat. vñ ſi ĩteꝛdiceꝛet hec ci
nitas ⁊ nõ pꝑſone licite pñt clerici huius cinitatis ce
lebꝛaꝛe in alijs locis:qꝛ ꝛeſpectu alioꝝ locorum nõ
ſunt pſone inteꝛdicte:ſed hic nõ pñt celebꝛaꝛe tanq;
pſone cẽſeant᷑ ſuſpẽſe quo ad locũ intdictũ dũtaxat

non alibi de hoc eſt tex. in. c.ſi ſnia ⁊.c.is qui de ſẽ

ten. excõi. li.vj. Quo ad fᷣm cõclude ꝙ celebꝛas in
loco intdicto ul ſi ꝑſona ẽ ĩteꝛdẽa ⁊ celebꝛat ĩcurrit
irregularitatẽ a qua ꝑ ſolũ papã liberari põt. ut ĩ 5
al. c. is qui:⁊ eſt ſuſpẽſus ab omni poteſtate clauũ
2 officio: ? 2 ẽ qꝛut dixi ĩteꝛdictus ſimplr uel ꝛeſpe
etu loci ẽ ſuſpẽſus:ut in.c.is qui de ſenten.ex.li.vj
Si g celebꝛat ĩcurrit irregularitatẽ nt in. c.i.de ꝛe
iud.i. Vj. irregłaritas h̊ itẽdit ui n po ſſit iſte ſeqᷓ ꝛe
gulas traditas ab aplis ⁊ eccleſia ſic̃ alibi clerici: ut
nõ. in c.i.de ꝛe iudi.li.Vj ẽ eꝛgo ut dixi ipſo facto
ſuſpenſus.nam ⁊ iuriſditio compxtens prelato hẽt
dependẽtiã ab oꝛdine poſt eius collationem.ut nõ.
in.c.cũ dilectꝰ de cõſue.non tñ ꝑ h eſt prinaius bñ
ſicio ſuo ipſo facto ut h pꝛobatur in tex. Quo ad
eꝛtiũ principale cõclude pꝰ Inno.⁊ doc.ꝙ illi inci
dũt ĩ irregularitatẽ nõ ſeꝛuãdo ĩteꝛdictũ qii exeꝛcẽt
aliqd deputatũ alicui oꝛdini eccleſiaſtico ⁊ faciunt
anqᷓ; clerici:qð ꝓcedit ſiue ſint pᷣſoiteri ſiue infeꝛio
aes clerici nur dixi in c.ij. de cle. excõi.mini.unde ſi
diaconus dicit enãgelium uel ſubdiaconus epiſtolã
tanqᷓ;ᷓ ſubdiaconus uel accolitꝰ exeꝛcet officium ſuũ
tanqᷓ; accolitus efficit᷑ irregularis:ut in.d.c.ij.et ibi
dixi. ſecus aũt ubi exeꝛcet᷑ aliquid n deputatũ ceno
oꝛdini unde cantãs ſynſoria nel dicẽs pſalmos nõ
officiãdo pricipalit᷑ eccleſiã: ſʒ ut quilibʒ alius laicuſ
non efficitur irregularis ? bene ſᷣm Inno. Idem i
benedicẽte miſſam. ar. xliiij. di. c. fi quia illud non
eſt deputatum ceno oꝛdini. ſed de cõſnetudie illud
cxeꝛcet᷑ ĩdiſtincte ẽt a nõ oꝛdinatis nt eſt uideꝛe ĩ epi
ſtola que ex cõſuetudie cõi dẽ ſine apparatu ꝑ queʒ
cunqʒ. vñ ſi ſuſpẽſus nel excõicatus nel intdictꝰ ta
li modo dicẽt epiſtolaʒ nõ ĩcurrit irregularitatem.
Igeʒ ſi exeꝛceꝛet ea qne ſunt iuriſditiõis: vñ tẽpoꝛ
iteꝛdicti nõ iſt irregularis aliũ excõicans nel abſol
uens dũmodo nõ abſoluat tanꝙᷓ ſaceꝛdos uidelicʒ
cum ſolẽnitate de qua in. c. a nobis el.ij. de ſenten.
excõi. Cõclude gꝰ bꝛeuiteꝛ ꝙ iuriſditionalia nõ ſũt
ꝓhibita tẽpoꝛe iteꝛdicti nec exeꝛcẽs ea ippe excõica
tiõis efficitur irregularis. Ideʒ ſi non deputata ceꝛ
go oꝛdini uel ſi ſun depntata tamen ex conſuetudie
exeꝛcentur peꝛ quẽcunqʒ: ꝛefeꝛtur eꝛgo interdictum
ad oꝛdinẽ ? ad quedam alia de quibus in. c.non ẽ
de ſpon. z. e. qꝗð in te ð pe.= ꝛe.⁊.c.fi de ſen.ex.li⸗
vVi. Sed circa predicia dubitatur quid de audiete
dia. Conclude poſt doc. maxime hoſt. quod anut an
dit dinina ex denotõne quadam ⁊ iſte non ẽ irꝛegn

Ar.

laris iʒ male faciat. Aut audit dia anctoriʒando ut
qꝛ prelatus precepit celebꝛaꝛe ⁊ tunc efſicitur irregu
laris:quia iſte ingerit ſe dininis ⁊ niolat iterdictum
2 h̊ innnit uerbum niolauit ⁊c̃. de quo in tex.⁊ nide
bo. glo. in cle.archiepo de priuile.Caneat ergo pre
latus ipᷣe excõicationiſ ſuſpẽſioniſ nel iterdicti ne fa
ciat coram ſe celebrari aut iterſit celebrationi qꝛ vẽ
tunc auctoriʒare. Abbas.

e noni operis nuntiatione. Nica.

¶ Lontinuatur bec ſica. S. uiſuʒ ẽ de exceſ. pſaro
Tum in gne:nunc reſtat uidere in ſpetie de exceſſu qͥ
fit in edificando:uel põt ſic ↄtinuari Supra niſum
eſt de exceſſibus pᷣla.in ſubditos ⁊ ẽt de exceſſibus
ſubditorum in pᷣlatos:ueꝝ qꝛ qnqʒ aliqͥ deliquũt in
contẽptũ iuris ſeu ſuꝑioris. Igeo ſubijcit᷑ h̊ Nica
de noui opis nunc.æ qñ dicatur nouum opꝰ z de
ſolẽnitate adhibenda in denuntiatione ? in quibus
rebus habet locum hcc denuntiatio plene no.pre
glo.j.eo.c.ij.⁊ dic ut ibi.
Abbas.

MNtelleximus.

MEAificium poſt nuntiationem noni
operis demoliri debet expenf con
ſtruentis.h. dicit uel aliter ⁊ ſic Eti
am eccleſia edificata poſt nuntiationem noui opeꝛis
deſtruenda eſt expeñ conſtruentis. . d. cum ſe. In
prima ↄſultatio. In fa Gnſio ibi qꝛ Caſꝰ æcẽ̃
Hõ. primo ex tex. quẽ poſſe denuntiare nouũ opꝰ
noĩe ecclie ſibi ſubiecte ⁊? h qꝛ ſua itereſt rõe ſubiec
tionis. ſiẽ enim pro ſubiecta eccleſia qs põt ager̃:ut
in. c. fi. de ſac.ab.iĩteſt.⁊ in.cle.i.de Gp.ita z opus
nonum nuntiare:iſta.n. eccleſia baptiſmaliſ erat ſub
iecta iſti priori.iõ prior h fuit admiſſus. ¶ Mõ. o
ꝙ leges famulantur canonibus. canones nero dent
adiunari ↄſtitutionibus legum. Er ẽ ratio qꝛ impe
rator nellit nolit quoſdam canones teneiur ſeqni z
obſeruare ut in. c.fi. de preſcrip.⁊æ qð ibi nõ.⁊.j.di
cam: ſed non ſic eſt in eccleſia.neceſſario enim non
tenetur obſeruare leges ſed eas approbat qñqʒ in
auxilium ſuum:⁊ eſt rõ rõnis qꝛ imperator cum ſit
inferior poteſt ligari a papa ſed non ligare ut in. c.
cũ ĩ ferior de ma. ⁊æ ob ⁊ in auẽ. de eccle.ti.in pᷣnci.
2z. I.i. C. ð ſum. tri. ota tertio ꝙ cauſa eccleſie
debet decidi per ins ciuile in defectum canonum
omnes eniʒ leges principum non contradicentes ca
nonibus ſunt approbate per eccleſiaʒ ut patet hic
2æ ad hoc ſolet quonidie allegari iſte (er idem
dicendum de conſtitutionibus approbaris per prin
cipem hoc dico propter edita a iuriſconſultis. que
fuerunt poſtea approbata ab imperatoribus ut pa
tet in li.fforum.nam et illa debent iura principum
dici quia omnia noſtra facimus ⁊æ cetera.ut in.l.ij.

C.de ueiure.enu.⁊ in.c.ſi apłlice de preben.li.vj.
65 quarto et tene menti tex.quod iura cinilia

non dicuntur preiudicialia eccleſijs quando poſſũt
ſe habere ad preindicium et fauoreʒ:⁊ hoc dico qꝛ
licet cantum ſit qð lex impeꝛialis.damnoſa eccleſijs

—

4

, lerbiͤ
vamiin hb a
iuellei⸗ o
lbe dcod u
nioe 3
Püinhſfn
ſi lfen n
ul ccrſait
1 1 uinilin n
M lci

ſbcdo N
7ſpuoa.
güſawnn te g
onti ibifert fn
zutſtmnſe endne

s lrĩ tuumen
gerlec̃ pörtenninan n
go AAoiſt Alarleges⸗
ſomnoꝛi ſe aſis il⸗
Her⸗ ſpoltos irintlice

4.(N ialun
Claltitoaliciqnim⸗
m ll no lo i MMoi ⸗
cnir peani e nſftmnia
an mmemr oponi eein
ipenuss in ie mo
nnipo n oleſni⸗
iziſieſweec 1eni
Nimdos id iſihſiviin
o1.2C. uo. 1n c Oes hi
Gi tegolpolſeſon ere in⸗
tu eſes ð te ta ? faciit no in
pu. S ſo ſon er hos caſte
ſtio unisiulis vaſ vane ſont
lunon in orroqy fo or. opni
genuumt ac conſomcle ne
ſlrfice lgi oni reum
lon le abs e ep̃ſſs cñ and
lunsſt oſlendo n a ſin
nn geret idirt g begesn
nonsintni agoincin
nicte nd S do ſernddi⸗
gts ſlcithzei nnach
a unaisſbi
1 ſi n ſornt ni
ſinchgiox ſiſnrm
Nn nib er iii
ſienignfwlumn
ieer ncl chataſz⸗

ges rüͤ
n Aherie
znen eni
Werteſig enndn d
eſanmnbli
Aa 1cca
4

NM nnidnen noi
enain c ehef ion
Sdcnäahaaſe
Nnumruüchenneniceis
nſmenns 5,d ante
1nſo bi Ac
poſenumnmne or ey
tbe u ienſ rie ſbie
machz s nir theinn
ice Npine opns
iu bapniſral erat ſib
undnis (Voſ
Dus nones ntid dene
gon Kriiodin
GGroves Mauffein
Nadtcliiötſcl
dcia eſſno enin in
ſodeas Mrob gi
nse iipmjn i
lu w en a.
Ceachinnt.
umeabulſe
,ntumn cnn
1n nufenlts dl
un ei
Tiden
n irt n
iserpyn

18 aorodal
1n4 oricorſons. N

e noni opeꝛ. nun.

non ſit recipienda ut nõ. in. c.fi. de ſolu. tamen non
dicitur penalis quãdo diſponit generaliter æ poteſt
ſe hr̃e ad cõmodũ ⁊ dan. vñ ẽt conſtruncia poſt vᷣnũ
ciationẽ noui operis nenit deſtruẽda auctoꝛitate le
gu. 5. quito ꝙ cã ñ exñte nõ dʒ capella ſen ec
cleſia edificari. .lites altiꝰ eccleſie: rõ ẽ: qꝛ oia ſpũa
lia illiꝰ pochie ſũt attributa illi eccleſie ꝑochiali: vñ
piudiciũ illi gñaret᷑ ſaltiʒ facti ſi alia eſſet eccleſia ibi
edificata quẽadmodũ ſi nnꝰ epᷣs uellet exercere epᷣa
lia ĩ dioceſi alteriꝰ kitme nõ. ibi m leguʒ
2 canonũ ſtatuta ⁊c.ꝓ ſibello ſuſtentãdo in quo dr
peto inſticiã mihi ſieri ſm canones ⁊ leges nel fᷣm
leges ⁊ ſtatuta ſeu cõſuetudines.poſſunt ergo mul
te ſpes iuriũ ſimł accumulari ĩ eodẽ libello. Et nõ.
ꝙ eadẽ cã põt terminari ſᷣm leges ⁊ canones. licite
ergo canoniſta allat leges nbi ẽt cõcuꝛꝛũt canones:
qꝛ foꝛtioꝛ uẽ ille caſus uel illa ciſio ubi ↄcurrit du
plex diſpoſitio.⁊ ſic intellige nõ.i.c.ſi in adiutoꝛinʒ
x.di. ¶ In gl. i. v. adiunãt ĩ fi. dic poſt Jo. an. et
Cal.addedo aliq̃ cũ qᷓri an æ qñ debeãt obſeruari
leges uel canones in ntroqʒ foꝛo ꝙ aut ſumꝰ ĩ mã
cõcernẽte peccatũ uel ĩterpᷣtatiõe directa iuris dĩini
ſeu in narietate opionũ ⁊ tẽ i utroqʒ foꝛo ſernãdꝰ ẽ
caſus canõis ſeu ipſe canõ ⁊ nõ lex ciuilis:qꝛ ĩ iſtis
ſimilibꝰ ſolꝰ papa bʒ poteſtatẽ:⁊ ĩpatoꝛ ĩ ↄcernẽtibꝰ
gĩaʒ ẽ ipſi pape ſubiectꝰ ⁊z tenet᷑ ſuas leges obuar᷑
qu nimo ois aĩa ẽ ſibi ſubdita in h.xcvi.di.ſi imꝑa
toꝛ. 7. c. duo. ⁊ in. c. oẽs pꝛicipes de ma.⁊ obe.uide
gl.ĩ regula poſſeſſoꝛ de re.iur.li. vi. facit qᷣ nõ.i.c.
cũ eſſes ð teſta.⁊ faciũt nõ.in.l.fi.C. ſi iꝰ nel uti.
pu. Si vo ſum ex hos caſus ⁊ tẽ aut deficit diſpo
ſitio iuris ciuilis uel narie ſunt opi.⁊ debet ſeꝛuari
canon in utroqʒ foꝛo.ar.optimũ h̊.nã ſi deficiẽte le
ge recuꝛrit᷑ ad conſuerudinẽ nel ad ſimilia: ut i.l.nõ
poſſũt.ff.de legi.foꝛtiꝰ dʒ recurri ad canões ex quo
ꝑ eoſ ille caſus ẽ expᷣſſus cũ canõ ſit maioꝛis ancto
ritatis ꝙᷓ; ſit ↄſuetudo ar.a ſili.xi. di.quis neſciat et
iperatoꝛ generalit᷑ dixit ꝙ leges nõ dedignãt᷑ ſacios
canones imitari. ergo in caſn dubij de iure cinili ſeꝛ
nãdꝰẽ cano. Si vo lex nõ deficit ⁊ tũc ant canon ⸗
leges ſibi ↄdicũt:Iʒ enĩ utraqʒ ſit rõnabilis ĩ ſe m ꝓ
pier uarias rões poſſũt ſibi ↄdicere: ⁊ tũc quelibet
lex fuãda ẽ ĩ foꝛo ſuo:ut nõ.in.c.ij.de arbi.li.Vi.⁊=
in dicta regula poſſeſſoꝛ.æ maxie h hʒ locũ ĩ oꝛdia
rijs indicioꝝ in quibꝰ ẽt laici ſubijciũt᷑ foꝛo eccleſia
ſtico ⁊ clerici in foꝛo ſeculari:ut nõ.in.c. qdð clericis
de fo. ↄpe. ⁊ in cle. diſpẽdioſaʒ de indi. In iudicijs
vo cleꝛici iudicãt ĩ foꝛo eccleſiaſtico ſʒ canones tmn
2? ita laici ĩ foꝛo ſeculari ᷣm leges tm. ¶ Sʒ dubiũ
eſt quid ſi clerici litigãt ĩ foro ſeculari nũqͥd debeãt
Fnaꝛe leges ↄdicẽtes canonibꝰ:uel ſi laici in foꝛo ec
cleſiaſtico debeãt ſernare canones oödicentes legibꝰ
de hac mã ſatis ꝓlixa recuꝛre ad nõ.in. d. c. qð cle
ricis. ⁊ plene tango ĩi. c.eccleſia ſancte marie ð ↄſti.
Si vVo nõ gdicãt ſibi adinuicẽ = tũc aut ſunt leges
ipiales aut leges ſeculariũ ĩferioꝝ.p caſu ſeruantur
leges in foꝛo eccleſiaſtico ubi pᷣficiũt canones ul ẽt
ubi ↄcuꝛrũt cũ cannõibʒ ut v niſi ſit lex mere dam
noſa eccleſijs: qꝛ illa non recipit᷑ niſi expꝛeſſe appro

bet᷑ ꝑ papã: ut in.d.c. eccleſia. x. c. fi.de cõſti. ¶ Se

cũdo caſu ſunt leges ſeculariũ inferioꝛũ nõ ſũt fuã
ð in foro eccleſiaſtico ſine ↄdicãt ſiue nõ ẽt ſi fauo
rẽ afferãt ſi ꝓcedũt impeꝛioſe et diſponẽdo tãq; ba
bẽtes iuriſditiõem:ſecus ſi afferrẽt meꝝ ſanoꝛc ⁊ ſa
Pent pꝛiuilegiũ qðᷣdã:exẽplũ extãtibus agnatis maſ
culis fẽie non ſuccedãt.nã cleꝛicꝰ agnatꝰ excludit fe
miam:lʒ ſit cericus de qꝗ plene in.d.c.qð cleꝛicis et
c.eccleſia ¶ In glo. i v. ſiue iure ſiue iniuꝛia ibi er
E ſimile ĩ excoieatiõe ⁊c. Et dic qð eadð ẽ ꝛ ĩ utꝛiſ
qʒ nã ĩ denũciatione ẽ auctoritas pretoris. naʒ pro
pter eiꝰ auctotitatẽ dʒ edificãs oĩno deſiſtere pꝰ de
nũciationẽ douec denuncians.j.tꝛes mẽſes ꝓbet ðᷣ
iure ſuo:ut in.c.fi..e.iĩ excõicatione eſt auctoritas
eccleſie ⁊ cẽſure et ut magis timeatuꝛ. ed opp.
contra h̊ et contra tex. et uidetuꝛ quod ea que ſunt
attentata poſt appellationem extraiudicialem non
ueniunt iꝛꝛitanda niſi ſint contꝛa ipſam appellationẽ
et pꝛius iuſtificet̃᷑ ipſa appellatio:ut in.c.cum nobis
et quod ibi nõ.de elec.et in.c.pone de appellati.fa
cit.c.non ſolum eo.ti.li.vi.ita deberet eſſe in denũ
ciatione.nam denunciatio eſt quedam appellatio ⁊=
pronocatio extraindicialis non gꝰ debet demoliꝛi ⁊=
deſtrui id quod iure factum eſt. ideo deberet expec
tari finis et euentus denunciationis. So.contraꝛiũ
nidetur difficile in uidendo rationem diuerſitatis.
Sed breuiter conclude quod in denunciatione hoc
ſpeciale inductum fuit proptcr rixas enitandas.et
qꝛ tractatur de modico preiudicio.nam.j.tꝛes men
ſeſ debet denunciani probaꝛe de iuꝛe ſuo:ut.S.dixi:
et ſi non probat ille ad mittitur ad edificandum cũ
laſiſdatione et in mora modici temporis non eſt
preiudiciũ.ideo ſtatutum fuit nt poſt denunciationẽ
omnino ceſetur ab opere.alias propter contẽpium
pretoris inducentis illam prouiſionem omne edifici
um iure uel iniuria ideſt ſiue de iure ſiue nõ ſibi cõ
petat nenii deſtrnendum:ſed in cauſa appellatiõis ẽ
alia ratio:quia ibi datur annus ⁊ ex cauſa bienniũ:
unde durum eſſet ꝙ per quamlibet appellationem
deberet pars ſuum relinquere:uel inde ad ulteriora
non pꝛocedere ex quo adhuc non tulit ſententiam
⁊ ſic non eſſet functꝰ officio ſuo:ut in.d.c.non ſolũ

2 de hoc aliquid nõ. in.d. c. cum a nobis.¶ Sed

circa pꝛedicta dubitatur nunquid ſit uerum indiſtin
cte:ut omne edificium poſt denunciationem neniat
deſtruendum ex quo de iure fieꝛi poterat. texius iſie
niderur uelle ꝙ ſic dun dicit ſiue iure ſiue iniuria
et cetera ¶ Sed dic quod iſte textus ? ſimilia iura
debent intelligi in caſa dubij ubi dubitabatur an il
le de iure poſſit ibi edificare:ſecus autem ubi noto
rie conſtaret ius denuncianti non cõpetere. nõ eniʒ
eſt ueriſimile ꝙ iura uoluerint dare locuʒ figmentis
delictis et deceptionibus. immo pꝛohibent conti
nuo iniurias ad predicta facit.l.i.⁊.l.ij.ff.ne quis
eun qui in ius uoca. ubi patet ꝙ citatio põt ſperni
ubi notoriũ ẽ ipſam non poſſe fien:ut nõ.in.c.ueni
ens de accu.et.iij.q.ij.ſi epiſcopuſ.ad idẽ.l.i..uſu
fructuarius.ff. de no. ope.nun. ubi uſufructuarius
non poteſt denunciaꝛe domino nbi ſua non iteꝛeſt.
ſicut eni ñ ualʒ ᷣnũciatio ubi ðᷣ inẽ ↄſtat vᷣnũciãti iꝰ
nõ opetẽ ita ? ubi alias notoꝛiũ ẽ:ut quia alias fuit

¶Ve noni oper. nutis.

indicatuʒ inteꝛ iſtos ſuꝑ illa ꝛe ᷣ fuit pricipale æ oꝛi
ginale dẽz. Koff ĩ libellis ſuis ⁊ ſecutꝰ ẽ ſpe.eo.ti.
in. S.ſj nũquid neꝝ ꝓpe fi. baꝛ.in.l.i.poſt prin.pᷣ
al. eo.ti.qð ẽ ſing. notãdũ:⁊æ ꝓ hac deciſiõe allego
bo.tex.].c.ꝓxio.v.ſuꝑ eo.nubi dẽ ꝙ ille archiepᷣns
debebat acquieſceꝛe denũtiationi illo monachox.
quia cũ eſſent uiri ꝑfecti non ẽ pꝛeſumendũ ꝙ vᷣnũ
tiaſſent niſi cognouiſſent ſua inteꝛeſſe gꝰ ſi nororiũ
ſuiſſet ius nõ cõpeteꝛe nõ tenebat᷑ defeꝛꝛe denuntia
tioni. facit qðᷣ nõ.in ſimili ĩ.l.poſt ꝛem iudicataʒ. ff.
de trãſac.⁊ in.c.i.de lit᷑.cõteſta.li.vi.ubi ꝛatione õ
rietatis admittit pemproria exceptio ante litẽ.cõte.
7 oꝑaĩ effectũ dilatoriaꝝ 2 ̊ ſemꝑ nõ. nenit. n. ad
declarationem huiꝰ tex. n glo. fi. in fi. ſẽtit iſta
glo. iuncto tex ꝙ citra denũtiationẽ eccleſia edifica
ta ſine cauſa infra limites alteriꝰ dʒ deſtrui: ſʒ ego
dubito nũquid iſta ſola cã ſufficiat.⁊ in Srium uið
mr tex. ⁊ ibi glo xvi.q.vV.in.c.fi.facit.c.eps in dio
ceſi.Vij.q.i.⁊.xiiij.q.Vi. coꝑimꝰ.⁊.xvij.q.iiij.q̃ſti.
naʒ ſi ꝛes aliena ↄſecrat᷑ nõ dʒiexacꝛari:ſp faciẽs fie
ri renetur dno ad inteꝛeſſe ita ſi eccleſia i intitorio
alrerius edificat᷑ nt in iur. pallega.ſed h cãn fatẽdnʒ
eſt ꝙ nullũ pᷣiudiciũ geneꝛatur eccleſie antiqne.xvj
.q.i.eceleſie.⁊.c.quicũqʒ.iura gꝰ q̃ dicũi ꝙ una ec
cleſia non debet edificari in parochia alteriꝰ habne
rũt ꝛeſpectum ad piudiciũ antique eccleſie ne foꝝe
uſurparet iura eius:ſed ex quo ↄſtructa ẽ dʒ ꝛema
ner̃ ſine mñ pᷣiudicio antiquioris eccleſie:⁊ ſic intelli
geꝛem iſtũ tex. vnde fa 20 lr̃e nenit ad coadiuuan
dum primam.
Sñ̃ᷓ
Bm ex iniuncto. Sma
ꝓximo.naʒ primo mãdat opus demoliri
7 irritat quicqͥd ex illo ſecutũ fuit. fo repꝛehẽdit ax
chiepm qui non curauit ſcandaluʒ ſubditoꝝ:ibi ſu
peꝛ eo.teꝛtio oꝛat euʒ ut parcat ibi finis. caſus ⁊c̃.
Con prio ex tex.ꝙ edificãs ante ꝛem ſſionem
denũtiatiõis non ſolũ tenet habeꝛe paciẽnã ut edifi
cium deſtruat᷑.ſed etiã debʒ expẽf ſuis ilð deſtrui:
et ex hoc ⁊ ex tex.nõ.ꝙ etiam hec pena het locum
in eccleſia:ut ex facto pꝛelati edificantis nõie eccle
ſie poſt denũciationẽ teneatur ad impenſam pꝛeſiꝗ
dam ꝓ deſtructiõe operis eniã ſi fuerit alia eccleſia
edificata. C Iré nota ꝙ et exiſtẽti in dignitate ſen
magiſtratu por denũtiari nouũ opꝰ zæ debʒ deſtrui
etiã eo exiſtente in dignirate. æ h ideo ẽ quia hec di
gnitas archiepalis ẽ ꝑpetua.ſecꝰ ubi eſſʒ tẽpoꝛalis:
qꝛ runc ꝓprie exñti in dignitate nõ fit denũciano ſʒ
qã ꝓrteſtatio ⁊ poſt finitũ offm fit denũciatio qne
tñ trabit᷑ ꝛetro ad diẽ ꝓteſtatiõis de quo dicenduʒ
pꝛont leguur ⁊ nõ.in.l.V...ſiquis ipſi ptori.ff.eo.
2 uidet᷑ ̊ͥ tex.ꝓ opi bar.in d S.ſiqnis ut tex.ille ꝓ
cedat in hnte officiũ tempoꝛale.ſecus ĩ hnte peꝛpe
tuũ officiũ nit hic.Et ex h.⁊ pꝛedictiſ colligit᷑ q hinſ
dignitatem ad uitã põt conneniri ẽt ꝑ ſubditnʒ di
rante dignitate facit ꝙ legi ⁊ nõ.xi.q.i.ſi clericus ⁊
.ij. q.i. ꝓhibentur ⁊ in.l.nec magiſtratibus.ff.de in
lrs Joam nota ibi debeat actio denegari ⁊c.
ꝙ denuncians nolenſ pꝛobare ius ſibi eſſe edifican

di ante deſtructionem operis noni debet admitti ſi

cut ẽt in ſili dicimꝰ ſpoliatorem nõ aundiẽduʒ añ re
ſtitrutionem nolenteʒ ꝓbare de propetate ſua ut in
c.fi.de ord. ↄgni.ita nec iſte denuntiatꝰ andiẽdꝰ ẽ
niſi prius oĩa reducat in ſtatũ pᷣſtinuʒ ¶ Et adueꝛte
qꝛ tex.hic diẽ ꝙ dʒ actio denegaꝛi:opus eſt eꝛgo ex
ceptione nõ aũt repellitur ipſo iure ut et nõ.bar.i.l
.i.S.ſi quis.ff.eo.unde ſũptnʒ fuit qð hic r̃ ⁊ ſic ſi
non opponentur an ↄteſtationẽ litis nõ põt ãplius
opponi ⁊ ſi docuerit de iure ſuo ſnia fererur ꝓ eo
ſine alia deſtructione operis:ſimile dicimꝰ ĩ excepti
one ſpoliationis nt niſi opponatur an litis ↄteſta.ñ
põt amplius opponi ⁊ ſi actor docuerit de proprie
tate ſnia fertur pro eo ⁊ abſorbebit illa ſnia poſſeſ

ſorium ut le æ nõ in preal.c.fi. ⁊.c.ij. eo.ti.⁊.ij.q.

ij. in. c. i. ¶ Et nõ. ex predicris ⁊ ex tex. ꝙ per bhec
nerba denegetur actio non audiatur ⁊ ſilia non fit
excluſio ipſo iure ſed opus ẽ exceptione.nam excep
tum iſta dilatoria eſt ad predca facit glo.ĩ regula ĩ
penis.de re.iur.li.vj.¶ Mõ.qꝙ deſtructa eccleſia
auctoritate ſuperioris oĩa debent reponi in ſtatum
priſtinũ. exquo infert Inno. ꝙ clerici ibi iſtituti nõ
pñt amplins appellari canonici illius eccleſie nec ali
gquid inde ↄſequi de ꝓuentibꝰ deputatis illi eccleſie
IAem icit ⁊ bene ſi ciuitas aucto ritate ſuperioris
deſtrueretur: ut non poſſint inde oriũdi appellari
ciues illius cinitatis qꝛ deſtructa eſt ⁊ oia puilegia
ciuitatis ſublata ſunt facit.l.ſi uſufructus.ff.ꝗqͥ.mo.
nſufruc.amit.ſecus eſt ſᷣm eum ubi ex facto alicuiꝰ
tyranni uel ab hoſtibus nna eccleſia deſtrueret᷑ ſen
cimtas qꝛ tũc retinet oĩa priuilegia ⁊ clerici poſſũt
ſe appellare canonicos ⁊ ẽt eis mortuis alij in eoꝝ
locũ ſubſtituẽdi ſũt.xxiij.di.in noĩe.dñi ⁊.vij.q.i.
paſtoralis ꝙ bñ nõ.ꝗd pᷣdicia nide bonã glo.in.c.
ſtarutũ ðᷣ V M ibt denũtiari abſolutos
⁊c. ꝙ pꝛeſtãs iuramẽtum alicꝰ rei ceſſate illa re abſo
lurꝰ ẽ a inranio. Iſti enim canonici iurauerũt obe
dire archiepᷣo uel facere ibi reſidentiaʒ:certe vᷣſtrue
ta eccleſia auctoꝛitate ſuperioris abſolun cenſentur
ab illo iuramento.ita ſi iuro obediꝛe tibi tanquem
ſupeꝛioꝛi poſt tnam depoſitionẽ a dignitate nõ tene
or tibi amplius obedire. quia ceſſat cauſa cnius rõ
ne iurauerã ut ĩ. c. uenerabilẽ. ð. de elec. ¶ Alcimo
nõ. ⁊ tene mẽti tex.i.v.ſuꝑ e.ubi ꝑnt colligi due re
gule. pᷣmo ꝓ ſcãdalo euitando nõ dʒ qͥs ea cõminẽ
nel omittere per que incidit in peccatum mortale.
¶ Secunda regula ꝙ pro ſcandalo euitando dᷣbʒ
ſeueritas iuris remitti uel ea que poſſunt omini uel
commiti ſine peccato mortali æ quod peccat non
obnians ſcandalo proximorum cui poteſt obniare
ſine peccato ⁊æ nõ. illud neę illi per quem ſcandalum
uenit math. xvViij.c. ⁊c̃. (E grtebi ſucceſſerit in
nitium ⁊c. hec.glo.poteſt intelligi multipliciter.pri
mo quod iſte ſucceſſit in nitium predeceſſoris qnia
predeceſſor inchoauit opus ⁊ iſte ſucceſſoꝛ poſt de
nuntiationem factam predeceſſori perſicit opus ſci
enſ denuntiationeʒ fuiſſe factam ⁊ iſte imellectuſ bo
nus eſt in ſe:argu.c.ſepe de reſtitu.ſpoliato. Item
quia eccleſia tenetur exquo nomine ſuo edificabat
2 eccleſia nunquam moritur ut in.c.ſi gratioſe de
Nor.li. Vj.ſecundo poteſt imelligi ꝙ iſte ſucceſſit in

cs eigl t t eih⸗
gr onnki nl al iſiil
lein gor ſiuter
hocinfcmr uima denin
aliln. augan⸗
It tblenezulj o
mlaue alqvod negoci l
cbi chimu t anier en
irſin or mi go huc
li itcoNOadd ann enon
GANdomrmia u oer 6
tenenrn canoric inrünſer
imoli negocum no eſtge
fere.ſed ubi negociü eſt ar
cohocitio captui velſino
ſpeaer congregeno de iure
ſlenconnenre e oꝛes
peſger emini ablnnbus
Ctrnant ozocuratoꝛe, e ſ
16t meoit auicauidfecerien
un mcz2 d erredieis
Pennetmmn geete
diſumſtonpgengeni ſt
per bor hun ſegnir d
egntons naniis nciſ
Inbbus caſibns anti bſenn

rinlls aſbug ennm,

nienen omibog
loribyg ar ens ano 3
lat (Snd d

l –
Pplas iliccete
us mgoſime ſperiorig
An inde oriöc Pbelgari
krucn ctroi Pulegen
W nfnensfino⸗
himeum werinn dia
1snn eecein chuerti ſa
onn onulegine den eſi⸗
gtus ornisslir ar
niicn re r ⸗
in ctonigbne.
bidniteni obohios
le eiaſſirils rab
in anonictioraverir obe
bi reidentazcene darwe
eriori addiddon Ctener
ord Cdedinetdi mncren
