tereſſe:nt in.c.ſniam ne cle. uel mo.ſecũdo pᷣncipali
ter poteſt intelligi in clerico qui proprie euellitur ab
altari cũ ipſe non ſit affixꝰ er obligatus altari æ po
teſt intelligi hodie dupliciter primo de poſitione q̃
eſt quedam mors ciuilis ſᷣo poſſet intelligi de mor
te naturali.ut q homicidium eſt ita qualificatum
ut nõ uideatur ſufficere ipſa depoſitio.iũc eiʒ dʒ vðᷣ
poni ⁊ tradi curie ſeculaꝛi ut moriat᷑: ut dixi i. c.i. öᷣ
his qui fi.occi.? plene in.c.ac ſi clerici dᷣ indi.ubi

Allego iſtũ tex. ꝓ concordia z. c. nouimus ð. vV. ſig.

ERi Mõit penitẽtiã oc
Nterfeciſti. cidentis latronẽ cũ
ſe poterat aliter liberare. Si uero aliter
liberare ſe non poterat non tenetur agere enitẽtiz
niſi ad cautelã.⁊ ſa pars ibi. ſi ãt. ota primo
driam inter furẽ ⁊ latronẽ.nã põt dici ſm Hoſt.
ꝙ nocturnuſ dicitur fur a furno.i.nigro.qꝛ incidit
in tenebras et de nocte. Latro nero de die 2 datuꝛ
nerſus. Tempore nocturno fur capit latro diurno.
In inre tamen capiũtur.ſynonyme. ¶ ¶Hora ſecũ
do qð ubi latro uel fur poteſt conprehendi non po
teſt impune occidi. Et ex hoc debet limitari tex. inẽ
ciuilis in.l.itaqʒ.ff.ad.l.aquilł:⁊.c.ſi perfodiens J.
ut noturnus latro poſſit occidi quãdo.ſ.non poteſt
cõpꝛehendi ſine occiſione.æ multum pondero lam
ibi compꝛehendi poterat que non refertur ad illum
cui damnum fur conabatur inferre. ſed loqunimur
generaliter. ¶ Ex quo infero ꝙ licet non poſſit cõ
pꝛehendi de nocte ex quo m fuit cognitus⸗ ꝑ iudi
cem pnt bona rehaberi ꝙ tũc nõ dʒ occidi etiaʒ de

iure ciuili.æ facit ꝓ eo qð nõ.bar.in.l.furc.ff. ðᷣ ſic

ca.quod bene nõ.nã eadem eſt ratio in fure noctur
no qui cognoſcitur ⁊ eſt ſoluendo ſicut in fure diur
no qui nõ põt occidi qꝛ cognoſcuur¶ , ʒ e ibi
puis piſciculis ꝙ tpᷣe pnie nõ debet quis uti cibis
exquiſitis ⁊ uoluptuoſis.pꝛo hoc uide bonum tex.
iiij. di. deniqʒ nam cibi quadꝛageſimales inducti ſũt
ad macerandum carnem z cohibendum libidinem

2 concupiſcentiam.ideo non debent eſſe multum
delicati als parum pꝛodeſſent. CHona quarte

¶ De bomicidio

ſingulariteꝛ tex.ibi te tnuaqʒ libeꝛãdo ꝙ tunc qs ex
enſat᷑ ab occiſione furis ẽt nocturni qñ fecit ut libe
2aꝛet ſe ⁊ ſua.g ꝓ rebus tin liberãdis non lʒ occi
deꝛe fueꝛeʒ ẽt nocturnũ.nã iſta ponunt᷑ h copulatie:
nõ ſufficit gꝰ alteꝛa ꝑs. ⁊ ita tʒ glo.xxiij.q.iij.ĩ pn.
Et aduerte ꝙ nemo põdeꝛat iſtum tex.ꝙ ſit cõtra
opi. legiſtaꝝ:ut in. palle.l.fuꝛẽ æ maxie Mar.i. ſ.
i. C. un ui. dicũt.n. ꝙ cõit᷑ ꝙ ſi bona alit᷑ ſaluari ñ
pñt licirũ ẽ occideꝛe furẽ.⁊ ꝓ illa opi.ſacit tex.in.c.
le. ubi fit mentio de illa.l.cinili.ſed ſaluãdo opi.illã
legiſtaꝝ poſſumus diceꝛe ꝙ in foꝛo ſeculari conten
rioſo ꝓcedit illa opi. ꝑ tex. in.l.itaqʒ pꝛealle.ſed pꝛ0
pteꝛ hoc non euitatur peccatum. vnde in foꝛo pnia
li dʒ iponi pñia ut ꝓbaĩ optie h.? ꝓ hoc optĩe fa
cit in ſibi nõ.i.c.int᷑.xxxiij.q.ij.nã de iure cluili pat
põt occideꝛe filiã adulterã: ⁊ et maritus certo caſu:
pt.l.qdð ait ⁊.l.nec in ea.ff.de adul.⁊ tamèẽ in foꝛo
anime æ quo ad deũ peccãt.iĩmo imponitur eis gꝛa
nis pena nt in.c.admoneꝛe.xxxiij.q.ij.iõ glo.ſingu
larit᷑ in dẽo.c.int᷑.dicit ꝙ pꝛopt᷑ cõceſſionẽ iuris ci
nilis nõ exculat᷑ quis a peccato bomicidij oð intel
lige niſi cõceſſio ſit ꝛnabilis ⁊æ dino iuri conſc rãs
⁊ ꝓ boc tex.in.c.ſuſcepimꝰ.j.e.ubi dꝛ ꝙ ponꝰ dʒ
quis ꝛelique? nc al ſuſtieꝛe iacturã ꝛex qᷓ
aliquẽ ĩteꝛficeꝛe. ltio collige int gña bonorum
ſeu pia opa multũ nalet larga elemoſina et ieiuniuʒ
ex ieinnio eim multa nitiꝗ cõprimunt᷑ 2 mens elena
tur ad cõtemplationẽé. n glo. in Vbo thoꝛo ĩ fi
ne. intelligit g gl. tex. de tpoꝛo cõiuiugali ui ſii ſeſꝰ
ꝙ deber abſtinere a thoꝛo coningali.ideſt a conin
ge. ? tũc ĩtelligit᷑.ut ipſe nõ exigat debitũ.põt intelli
gi fo ſm alios doc. de thoꝛo mãli: ut ipꝛe penitẽtie
nõ doꝛmiat in lecto ſed in bancho. (Argoini
fi. ex hac glo.colligit᷑ duplex imellectꝰad fineʒ liuer̃.
primꝰ ut itelligat qñ ſaceꝛdos inifecit alium defen
dendo ſua nt nõ puniat᷑ ita gꝛauiteꝛ ſiẽ ſi ſine defen
ſiõe ↄmiſiſſʒ hõicidiũ:irꝛegularis iñ e.ſʒ cũ eo põt
diſpẽſari circa bñficiũ. Et nõ.glo.ut nõ liceat cleri
co inreꝛficeꝛe latꝛonẽ ꝓ rebus ſuis ſaluandis: ſed ſi
fecit agit᷑ ſecũ miſiricoꝛdit᷑ ut ſaltem diſpenſet᷑ ur re
tineat benefieium. Secundus intellectus eſt ut intel
ligatur qñ ſaceꝛdos non poteꝛat aliteꝛ euitare moꝛ
tem niſi intficeꝛet ſuũ aggꝛeſſoꝛem.ſed tenẽdo bũc
intellectum. oʒ intelligeꝛe ut agat pnñiaʒ ad cautelam
nõ ad neceſſitatẽ qꝛ ſicut int᷑ticendo nullũ pcẽm nul
lãqʒ irregularitatem incurrit ut in cle.i.e.ti.

ꝗperfodiẽs.rnaine

culpa ſed nocturnꝰ ſic.Et primo ponunt
neꝛba exodi. fo neiba auguſtini exponẽtis. ſa ibi in

telligit. ¶ M pꝰ ꝙ põt fur appellari neduʒ qn fu
ratur de nocte ſed ẽt de die ut clare pꝛobatur h̊.⸗
facii ꝓ eo qð dixi ð. c. ꝓxi.ut fur et latro ſumãtur
equiuoce ⁊ ſũt ſinonima. Mota fo ꝙ occiſio hõis
licita non pertinet ad homicidium:qꝛ bomicidium

ſm cõem uſum loquendi ſonat in delictum.ſqʒ alund

ſit ſm uocabuli cthymplogiã. Et optime facit iſta
r̃a ad ſtatutũ inbĩlirans homicidaʒ adę certũ actum
nt ↄmitens homicidiũ licitũ non includarur ſub ſta
tuto quod beũñ nõ. ¶ Ultimo allegat iſta lrĩa ad ꝓ

bãdum qꝙ dies dicat᷑ poſt oꝛtũ ſoliſ uſqʒ ad occaſũ
æ adducit᷑ bec a ad queſtionem ſtatutorum italie
que cõir duplicãt penã committentium ma eficium
die nocte. quidam interfecit aliquem in crepuſculo
uel in aurora quando erat aliqua claritas diei licet
ſol adhuc non eſſet ſuper terram nunquid dicatur

maleficium commiſſum de die uel de nocte facit iſte

tex in q;um attribuit actum diei duntaxat poſt or
tum ſolis. ante neꝛo dicatur fur nocturnus et non
diurnus. ad idem. c. i. de tꝛenga. et pa. de offi. dele:
conſuluit In contꝛarium facit iſte tex. ibi ꝙ poteꝛat
diſcerneꝛe ⁊c. tunc ergo dicitur dies cum quis põt
alium diſcerneꝛe. ſed ĩmediate poſt occaſum ſolis uł
paꝛum ante oꝛum ſolis ita diſcemitur quis ſic poſt
oꝛtum uel ante occaſum.eꝛgo debet attribui diei.
Item nox dicitur a teuebris dies a lnce. ſed de ſe
20 ſaltem aliquãtulum poſt occaſum ſolis eſt clari

tas ⁊? non tenebꝛe.ergo non poteſt dici nox.poſſet

ẽt argui ꝙ iſte caſus ſit omiſſus a ſtatuto quia pꝛo

prie illal hoꝛa non eſt dies neqʒ nox:qꝛ non ſunt te

nebꝛe ſicut in noctc:neqʒ claritas ſicut añ ſol ẽ ſuꝑ
terrã ergo ꝛelinqtur ſub termis iuris cõis ut ĩ. c. ſu

eotuʒ de ꝛeſcrip.li. vi. æ.l. ↄmodiſſime ff.ð libe.et

poſtu. Jo. an. ꝛcfert hanc. q. fuiſſe diſputatam ? de
terminatam pro prima pre. ? illam ſeqtur bar. in. l.
aur facta. S. tps. ff de pe. nõ iñ allegat Jo an. b te
nere oppoſuum. nam Jo. an. dicit pꝛio aduertẽdnʒ
an in loco ſit aliquod ſignum cãpane diſtinguẽs no

ctem a die pꝛout communiteꝛ eſt in iſtis cinitatibus

popuſaribus ⁊ tunc iſtud ſeruanduʒ aut ceſſat tale
ſignum ⁊ erit arbitrarium. unde iudex conſiderabit
an ceſſat tanta claritas:ut attribuatur diei.an tanta
obſcuritas ut attribuatur nocti. indubio dicit miri
oꝛem partem eligendam ? communiter cum hoc di
cto tranſeunt canoniſte:licet do.an.non facit men
tionem de Bar. 7 hoc dicrum mihi placet ? pꝛo
eo facit in argumentum quod dicimus de hermo
fꝛodita:ut attribuatur illi ſexui ĩ quo magis caleſcit
nt.l. queritur. ff. de ſta. hõi. z.c.hermofꝛodita.iiij.q
.iij. Itẽ ꝛ20 legis eſt conſideranda ut pʒ hᷣ ibi qꝛ po
terat diſceꝛni ⁊c.nbi optime ꝓbatur ꝙ dies dicitur

poſt oꝛtum ſolis:quia poterat diſcerni.ubi eꝛgo eſt

tanta claritas ꝙ poſſit diſcerni debet illud tempus
attribui diei.? idem dicendum in obſcuritate.
¶ In glo. in ueꝛbo legibus in fi.? de hac materia
dicetur. . c. ſignificaſti. aliquid nõ. Mar. in. l.i. C.
unde ui.aliquid in.c. olim ſupra de reſti.ſpo ⁊ ẽ bo
nus tex. pꝛo ultima opi. gl. in.1.ſi ex plagis.. tabeꝛ
narius.ff. ad.l.acquil. (Aeo⸗ quid intendit litte
ra ibi quoquomodo. Solu. dicit Jo. an. exponen
do ſiue ſe defendat ſine non ad hoc.c. tua.j.e.qua
ſi uelit iſta littera quod fur nocturnus poſſit impu
ne occidi ſiue ſe defendat ſiue nõ.ſed puto ꝙ debe
at intelligi ſecundũ ea que dixi ĩ.c.S. ꝓximo:ut nõ.
bar. in.i.furem.ff.de ſicca.qñ.ſ.fur nocturnus nõ
põt ↄphendi ſine occiſione ⁊ ĩtellige ꝓut dixi in.c.
precedenti. nam quo ad pniam ur̃ dᷣm ut ibi dixi.
NMico. abb.

Bm iuramento. ue

o

1s. l⸗

alcbis⸗ e
gen ſeimmis.

ddrcns edih
ſerſolee hua atiati

prrcſtis i wn un an⸗
ium becfeſin voſtnar
mitrin ptn augemi n mncl
vmmüͤſti Cidu fici iuin
olnſone ineſnnd iſinnn 1
rſtisuafelenmwrſdis
Meinn. Vedepen gudi
Anore Ait Vinc idet dic
lum anaoau granitn poniunmn
mor h ineione enemr e ho⸗
iaaiguis Nniobonos ad
Sste Guim ani lyalt
IEſ hebitaninice quo deuriin
MMati gl biſd nod megu⸗
titaccſniigli i n
Rarn dönaſcai aſoheizvoin
frgiinscnd Gfhündet⸗
Gcgeige eſinni ggi
nreilſſoſtlic ii ns in
Ima innalwloiſanine

No
nctdes hnor enoyintre

ig hrins ſanr le
b aemis inbcos Ntic l
nit). Mocſſme fote g
banea fiſt mmme e
eeilun ſcir bar ini,
ee öi dlegn Jomd ze
n mn tdinndennien,
NAſcpumeöſingrisn
ommmritacin is oventkrs
Nid ſeumndczan une
irmriun vnde indercenſcenb
nsvr annbvawr deianunn
Mumr idtio dinnni
neunmunieran koed
Elaa an n uar mn
daun mbi hrant io
1crod donns de hann
iſeuii cnd ngst
1Düit Denciwäiniis
cicemäanpbbnd⸗
cin Pm g t din
c rndlemidniepoch
ſedlen n umn
Aumin / i
rla
liils.
e Iunt ho tebo

3, 6 tover
, gs.
, al nencirlite

¶ De boici. nol.

generale non extenditur: ui quis teneatur ad homi

cidiũ.nel ſic. Sub generali pollicitatione ſeu ꝓmii/

ſione ẽt iurata nõ uenit illicitum. ¶ Hõ.pꝛio de ſi
gnificato huiꝰ uerbi pollicitus.nã dicimur polliceri
qñ non precedente rogamine aliqua pꝛomittimus.
ꝓpꝛie enĩ ꝓmitteꝛe eſt pᷣcedente rogamine.ſic ẽt dif
fert pollicitatio a pẽo nudo:qꝛ pollicitatio eſt nniꝰ
pẽm duox.l.pactũ.ff.de pollicita. nõ.glo.in cle.ro
mani de iureiur 6. o ꝙ ſub generali iuramẽ
1o nõ uenit illicitũ. cõcoꝛ.c.i.de iuꝛeiuꝛ.li.vi.=.c.q̃u
tauallis.?.c.ueniens.S.e.ti.de inreiur.

‚Qni& HDomicida eſt qᷓ facit
AQ— J aliquis. dat ſoꝛtilegia uel

nenena ſterilitatis. ¶ Mõ. pꝛio argumetũ
ꝙ ex ſoꝛtilegio põt quis reddi ĩpotẽs ad geneꝛãdũ
nel cõcipiendũ. ꝓ hoc facit ha.ibi aliquid fecit ⁊c.
nã cũ poſtea ſubmi tit nel ad potandum.⁊c. infert

ꝙ pꝛimũ dictũ intelligatur qn hoc facit per incanta

rone Lo diſpoſitio huiꝰ tex. pꝛocedit ſi
ue quis fecerit hoc cauſa explẽde libidinis ſiue odij
meditatione.pone exemplũ ĩ pꝛio fᷣm Jo.an. muli
er foꝝe eſt talis quã non decet apparere pᷣgnantem
uñ ꝓcuꝛrat hoc fieri ut poſſit uacaꝛe libidini. dic ꝙ
aliqui faciũt ꝓpteꝛ pauꝑtatẽ ut enitẽt ſobolẽ Iʒ ma
tꝛimoniũ ſit iuſtũ.Exẽplũ fi qñ facit ex odio ut ſuc
cedat foꝛte ab inteſtato:ut ĩſtitust̃ ab ilio decedente
ſine filijs: uel arſan hr nro ſterelis ſit inuiſa marito
uel ecõtꝛa. ¶ Sed querit᷑ quid ſi non ex odio ſed
amoꝛe.dicit Uinc.ꝙ idẽ ⁊ dic ꝙ iſti qui dãt pocu
lum amatoꝛiũ grauiteꝛ puniuntuꝛ: ⁊ ſi inde ſequiẽ
moꝛs Iʒ õ intẽtionẽ tenetuꝛ de homicidio:ut in.l.ſi
quis aliquid. S. qni aboꝛtõis.ff. ad l. coꝛne.ð ſicca.
In gl. i. ibi ꝙᷓtũ ad penã legalẽ tñ gꝛanius pnni
unt ſi hebãt animũ de quo dic nt ĩ iuꝛibꝰ alle.i pꝛĩ.

gl. ¶ In eadẽ gl ibi ſed nõ ẽ irregulaꝛis. ( Eõ.

ex h̊ ⁊ ex eo qð ſequit᷑ ĩ gl.ꝙ n phit᷑ iꝛregularitas:
niſi actu hõ ĩrerficiar̃ ex ſola eniʒ noluntate nõ ẽ qͥs
irꝛegulaꝛis qð tʒ h̊ Gof. ʒ aliud ſenſerit Jo. ð pe.
di.i.c. ꝑiculoſe. ſed põt ſaluari opi.io.in irregulari
tate ĩdiſpenſabili qñ dicat᷑ ꝑtus aĩatus ! ñ. uide.v.
di. in pꝛin. æ gl. in vbo.xl.que dicit ꝙ poſt.xl. dies
ptus ẽ animatꝰ in maſculo.i femina vo lxxx.
Weꝛmitte
J cut dig num. 3 intelleciu
iſtius.c. ꝙᷓ papa mandauit epo exouieñ.
quatenꝰ abſolueret oẽs occiſoꝛes beati thõe ⁊ alios
qui fuerãt eius moꝛte cnlpabiles. Eps uero cõmiſ
ſarius repit narios narijs culpis aſtrictos unð du
bitanit de pnia iniũgenda tpᷣe abſolutionis: ⁊ ob h̊
cõſulnit papam qui ſibi reſponder. ut habetur in lit
tera ⁊ aliter non ſũmat Jo. an. pꝛopteꝛ pꝛolixitarẽ
littere. ſed poteſt ſic ſũmari de. S. in. S in penitentia
imponenda index debet attẽdere circũſtatias ex qui
bus auget᷑ uel minnituꝛ deliceuʒ. h. d. uſqʒ ad. S. illi
qt qui aio. Sociãs homicidam aĩo occidẽdi. qʒ ma
nũ non apponat ſi m ex ſua cã moꝛs ſecuta ẽ tene
tur feꝛe pari pena cũ homicida. h. d. uſqʒ ad. F. illi
at qui non feꝛirent ẽ. Qui ſociat homicidam tan
inʒ animo pꝛohibendi ne impediatuꝛ tenetuꝛ panlo
minoꝛi pena. poc dicit.nſqʒ ad. S. qui neꝛo ſe aſſe

runt ⁊ců. incitans alium ad bomicidium minus puni
tur ꝙᷓ homicida:ſecus ãt ſi incitanit ad certũ homi
cidiũ.nã eo ſecuto tenet᷑:ut homicida. h. d. uſqʒ ad
F. hi quoqʒ. cuſtodientes ſarcinas occidentiũ ſciẽteſ
eos eſſe ſiccarios nõ ſũt imũes a pena hõicidij. h.
d. uſqʒ ad. F. eos inſuꝑ. Occupans bona occiſi nõ
p hoc tenetur de homicidio æ non ſufficit occupan
ii ꝙ eroget illa panpeꝛibus cũ potueꝛit illa ꝛeſtitueꝛe
eis quoꝝ cõſtat.hᷣ dicit uſqʒ ad. F. illis preterea 2c.
Dꝛrtic pantes iterfectoribus in excomunicatõe di

nerſimode puniũtur iuxta modũ paꝛticipationis. h.

d. uſqʒ ad. S. clericos.ð in iſto. ¶ nſqʒ ad fi. ponuiur
pñia clericoꝝ pᷣſtantiũ pꝛedicte moꝛti conſilinm au
xiliũ uel fauorem. ¶ Hota prio ex prin. miias cir
cũſtantias qᷓ attendi deber ꝑ ſacerdotẽ ipᷣe pnie im
ponende que hent augere uel minuere delictum ut
q;tuitas delicti et qualitas etas vᷣlinquentis ſcia ſexꝰ
ↄdiꝰ ut ſi ſeruus uel liber ſecularis uel religioſus ĩ
ſacris conſtitutus uel in minoribus ⁊ ſic ðᷣ ſilibus.
itẽ tpᷣs delicti an tpᷣe oratõnum lieiunioꝝ.⁊= locus
an in loco ſacro nel religioſo ł ꝓphano ⁊ ſic ð ſili
bus uið bo.tex. de.pe.di.v.ĩ prin. dic ẽt ꝙ pᷣncipa
liteꝛ dʒ atttendi aius delinquẽtis. nã vᷣʒ qitatem ↄ
temptus mẽſuramus quantitatẽ reatus ð ꝗ nide
bo.gl.in.c.cũ quidã de iureiur.⁊ in.c.hõ xpᷣianus
xl.di.? ex his ifertur ꝙ penitẽtia ẽ regulariteꝛ arbi
traria ñ eiʒ põt dari certa rla cũ ſʒ uarietatẽ aioꝝ ⁊
circũſtãtiaꝝ maior nel minor ſit penitẽtia iiũgẽda:æ
ob iſtaʒ cãʒ i pnijs ẽt iure taxatis põt ſaceꝛdoſ rece
dere ⁊ aliam penitẽtiã arbitrari: ut in.c. ᷣſ q æ
ibi nõ de pe.⁊ remiſ.⁊ in.c.mẽſurã de pe.di.i.⁊ ni
de ibi bo gl. quid ſi ſacerdos ĩ arbitrando iĩponat
minoreʒ penã debito ita ꝙ male arbitreiur Rõt
ẽt ſacerdos ex ptãte ſibi cõmiſſa aliq;tulũ diſpeſãdo
minuere de pena debita:ut eſt pulcer tex. Auguſli
ni pe.di.i.quem penitet et ideo bonum eſt ut ſacer
dos in impoſitione pene diſpenſet cũ cõfitente circa
reſidnũ pene ſi maior eſſet imponẽda in. J. illi aũt
U beino ſingulariter iſtũ tex.lʒ ad h̊ ñ ſolet ĩ
duci ꝙ ẽt in foro pniali ex ſola nolũtate ðᷣliberata
ↄmittẽdi delictũ delicto nõ ſecuto.licet ꝑ ĩpotcẽtiam
facti non debʒ quiſ puniri ſicut ſi delictũ acin fuiſſ
Ppetratũ.⁊ ſic ct quo ad deũ noluntas mala ñ hẽt
ꝓ facto.ſed minori peccato ⁊ minori pena aſtrigũ
tur.ꝑ hoc uide nõbilẽ. glo.in.c.ſi cui ð pe.di.i. Ju
ra gꝰ q̃ uidẽt inuere oppoſitũ ĩtellige ꝙ paria ſt᷑ qꝰ
ad inteꝛitũ ſalutis eterne ſed quo ad/ quãtitatẽ ſup
plicij differũt. nã cõſumatio operis aliquid addit: ?
h uoluit ifte tex.ibi ſi de illa captione moꝛs eius ſe
cuta fuiſſet ⁊c. quod bene notabis.¶ Secundo in
telligo ꝙ pꝛeſtans opem ad delictum exquo non
fuit pꝛincipalis uidetur aliquantulum minoꝛi pena
pnniẽdꝰ h̊ nõ. ꝓ limitatione illiꝰrle faciẽtes ⁊ ↄſetiẽ
tes ⁊cc. nã nides ̊ tex. notabilẽ a leuiãtẽ in foꝛo aĩe
pniã ĩ ↄſentiẽte qð bene nõ. n. F. illi ät c.nõ.
ꝙ pſtans opem ut delictũ non ipediat᷑ non tenetur
tãta pena in foꝛo anime ſicut qui delictũ pꝛicipaliteꝛ
omiſit ¶ IVrẽ collige ꝙ nõ obnians delicto cũ põt
pᷣſu nit᷑ ſociꝰ dᷣliqntis ⁊ ſic tenet᷑ quis ad repellendũ
iniuriã inferendaʒ ꝓxio.ad hoc de ſen, ex. c. dilecto

¶ De bomlcidio

li. xj. . xxiij: q.iij.qui põt. ¶ In. F. aui neꝛ0 nõ. ꝙ
ꝓnuocũtes aliquẽ ĩ odiũ ⁊ detrimentũ alterius delic
to poſtmodum inde ſecuto tenet᷑ de delicto. nam ſi
ꝓuocauit ad odiũ in gñe nõ tenet᷑ de delicto poſt

mõʒ ꝑpetrato ſed miori pena. ſecus ſi ĩcitanit aium

ad aliqð ſpecificũ delictum poſt ꝑperratũ. ¶ In. S
hi quoqʒ.nõ ꝙ pᷣſiãs aliquod auxiliũ itũcũqʒ mo
dicum in delicio ↄmittendo tenetuꝛ et ſi cuſtodit ne
ſtimeta delinquẽtiũ. ¶ In. SF. eos nõ. ꝙ occupanti
bona alterius nõ ꝓdeſt ſola ꝛeſtitutio. ſed pꝛo delic
to iam cõmiſſo dʒ imponi pñia:nõ gꝰ dimintit᷑ pcẽʒ
ex ſola ꝛeſtitutiõe ablani ſʒ dʒ iponi pnia ꝓ iã ↄmil
ſo. Nẽ nõ. ar. op.ex eodẽ tex. ꝙ obligatus ad ꝛeſii
tutionẽ libeꝛat᷑ ꝛeſtiinendo panꝑihus ñ ſuꝑſtitibus
illis qbus facienda eſt reſtitutio illa.⁊ facit ellegant᷑
iſte tex. pꝛo opi illa ꝙ non ad epᷣm ſpectet ꝛeſtitutio
2 diſtribntio male ablatoꝝ: ſed ille mer qni occu
pauit poteſt pauperibus ꝛeſtituere:⁊ in foꝛo anime
liberatur de qno plene dixi in. c. cum ſit. S. de iudᷣis
n. F. illis nõ. ꝙ ꝑticipans excõicato eſt punien
dus plus nel minus 'm tempus participationis.
Ex quo infert᷑ ꝙ ꝙto quis magis ꝑſeuerat in pec
cato tanto eſt maioꝛ pnia imponenda:debʒ eꝛgo ſa
cerdos cõſideꝛare rẽpus ꝑſeuerãtie in delicto ⁊ fac
ꝓ qõe quaʒ ponit glo.in.c.imitare.vj.q.i.nũquid
plies delinquens cum eadem mnulieꝛe teneatur ex
una uel multiplici foꝛnicatione. nam pe:ꝛſeueꝛantia
aggrauet ut hic pʒ ⁊ dicit alibi tax.ꝙ tãto ſunt gra
nioꝛa peccata q;to diutius infelicem ani mã detinẽt
allegatam:ut in.c.cum in eccleſie z.c.non ſatis de
ſimo.⁊ in.c.fi.de conſue Itẽ cõſideranĩ alia ð qni
bus h̊ᷣ in rcx. ¶ In. F. clericos nõ. clericnz deponè
dum non ſolum ex homicidio facto ↄmiſſo: ſed ẽt

ex ſolo conſilio ad homicidium cõminendũ ipenſo.

Igem ſi clericus exbibet pñtiam ſnam ad be mici
dium cõmittendum. nam efficitur irregularis. ſi gꝰ*
clericus una cum alijs nadit ad ĩpungnanonʒ aliquè
efficitur ipſe irregularis:licet homicidium peꝛ alios
fuit ꝑperratum.⁊ licet ipſe non appoſuerit manum
de quo nide bonũ dictum Inno.in. c.pe.j.eo. ubi
dicam. ¶ Itẽ nõ. ꝙ depoſitus non põt in eccleſia
ſeꝑati & uide qð nõ. Inno. in. c. fi. de exceſ.
pꝛela. 6 Sa glo in neꝛbo ↄſiliũ nõ glo.ꝗᷓ magiſiꝛa
eſt in ſua mã. æ ad hanc mãm adde glo. notabilem
Inno.j.eo.ad audiẽriam.æ in.c.pe.j.eo.⁊ dicit h̊
Jo.an. ꝙ aſſeſſoꝛes fori ciuilis mliũ utunt hac gl.
inducẽtes eam ad itellectũ ſtatutoꝝ puniẽtiũ hoici
das ⁊ uerificẽtur ẽt in pꝛecipientibꝰ fieri hõicidiuʒ
ꝓ h.l.ſiqs id qð.ff.de iuriſdi.om .iudi.⁊.c.ſiquis
ſaadente.xvij.q.iiij.iuncto.c.mulieꝛes ðᷣ ſen.excõ.
vide nõ. ꝑ Barto. in. l. aut qui aliteꝛ. F. Vba. ff.
qð ni ant clã.⁊ in.l.hec neꝛba.ff.de adul.⁊ in.l. nõ
ſolum. ff. de iniurijs. æ dicit JYo. an. ̊ ꝓcedeꝛe niſi
ſtatutum aliquid exprimat peꝛ quod uideatur ꝛcequi
rere bomicidin; reale. ut ſi dicit ſiquis hõicidiũ ma
nu ↄmiſerit nel enſe ut qͥd ſimile tũc ſtatuiũ nõ ↄpᷣ
hẽdit mandãteʒ. allegat.c. in nr̃a ð iniur.quaſi uelit
diceꝛe ꝙ ſtatuta ſunt ſtricti iuris. vnde debent iĩtelli
gi in ꝓprio caſu ⁊ ẽ notabile dẽm ſi eſt uerũ.ſʒ ad
pns dubito ꝑ.c.ſiquis pale. ubi dicit ſiquis manus

iniecerit ⁊c.⁊ ſic exigit in liectionẽ ꝛealẽ:⁊ tñ in illa
pẽa ↄpᷣhedit̃ mandãs:ut in.c.mulieꝛes de ſen.exc.
ſz de mã nide latius in locis palle.? aliquid in qco
.c. mulieres. tene tñ menti dem Jo. an. ¶ In cadẽ
glo. ibi cum tali nũquid diſpenſatur. iſta gi. ſentit q;
cum homicida uoluntario non põt diſpẽſari ẽt per
papã. ? ꝓ ea facit qꝛ irregularitas cãta ex hõicidio
vVr de iure diuino iux illud dnicũ. Non edificabis
mihi tẽplum:qꝛ uir ſanguis es tu nt in gl.iſta hr.et
de ↄſe.di.i. in pꝛin. ſed papa non diſpenſat o legeʒ
diuinã. xxv.q.i.ſũt quidã. Sʒ Meſt.hᷣ ⁊ cõir doct.
tenẽt oppoſitum dicẽtes ꝙ iura dicẽtia ꝙ cum ho
micida nõ diſpéſatur dént ꝛeferri ad difficultatem:
qꝛ de facili nõ diſpenſat᷑ cũ talibus:imo cũ magna
difficultate. iñ papa diſpenſare põt ſi nult: qꝛ ur̃ ſibi
Pmiſſum a lege dinina:nt in.c. ꝓpoſuit de ↄceſ.pꝛe
bẽ. Itẽ in neteꝛi teſtõ ꝛeꝑit̃᷑ diſpenſaium cum finees
nepore aaꝛon qui ↄmiſit duplex homicidiũ ? tamen
poſtea ſibi permiſſum fuit adminiſtrare diuina. Itẽ
paulus apoſtolus homicida fuit:æ tamen poſtea mi
niſtranit et aſſumptus fuir in apoſtolum: unde pre
ſumendum eſt deum uoluiſſe ur etiam uicarius ſi
us poſſit ex cauſa diſpenſare facit quod nõ. Inn.
de uot.quod ſuper his ? ̊ nõ. n eadem gl. ibi
de miſericoꝛdia toleratur dic de miſeꝛicoꝛdia.i.de
diſpenſatione quia requiritur diſpenſatio.⁊ placet
hoc dictum glo. Moſti.ꝛefeꝛt lamen quoſdam tene
re ꝙ poſt ꝑactam penitentiam poteꝛit iſie in ſuſcep
tis miniſtrare:ſed ad maioꝛes oꝛdines non pꝛomo
uetur ſine diſpenſatione:ut in.c.ſtatutum allegato ĩ

gl. uarieras ergo opi. ſurgit ex intellecm illiꝰ.c. opi.

tamen glo.tutioꝛ ut exigatur diſpenſatio. Un ea
dem glo.in fi. licet enim inter antiquos olim cſſeni
diſceptationes quando homicidium eſſet commiſſũ
ex neceſſitate in enitabili:ut quia non nalebat cleri
cus aliter euitare moꝛtem. hodie determinatum eſt
in cle.unica.eo.ti.ubi dicitur ꝙ talis nulam irregu
ſaritatem incurrit.poſſet eꝛgo talis clericus immedi
aie poſt occiſionem miniſtrare. ⁊ licet gl. ponat exẽ
plum nimis ſtricte de clerico tenente gladium i ma
nu ad defendendum ſe a pagano irꝛuente in eum: ta
men dic magis late ꝙ ſiue chriſtianus ſiue ſaꝛacenꝰ
aggꝛediatur clericum ⁊ clericus non ualet aliter eui
tar̃ moꝛteʒ niſi ſuum agreſſoꝛem interficiat.occiden
do nullam irregularitatem incurrit ut in dicta cle.
unica.ſecus ubi clericus alium interficit pꝛo defenſi
one pꝛoximi.nam tunc irregularitatem incurrit:qꝛ
hoc permittitur clerico pꝛo cuitanda moꝛte ꝓpria
non autem pꝛo ſalute alteriuſ. Idem dicendum ubi
pꝛo ꝛebus ſaluandis commiſit. efficiiur enim irregu
laris ut in.c. ſuſcepimus.j.eo. Idem ubi neceſſitas
non fuit ineuitabilis ut quia porerat ſe aliter libera
re qᷓ; occidendo.⁊ idem puto ſi poterat fugeꝛe licet
poſſit adeo ꝙ ſi interfecit agꝛeſſorem non teneatur
ut nõ Bar. in. l.i. C. unde ni.æ in.l.furem. ff. de ſic
ca.iñ ſecus uidet᷑ in clerico qꝛ potius dʒ pati iniuri
am que eꝛogatur ex fuga quã ita exaꝛdeſcat in pꝛo
ximum ut in preallegato.capitu. ſuſcepimus ⁊ facit
illud conſilium dominicum ſiquis percuſſerit te
in una maxilla prebe ei alteram. illud ramen non

*

itclnce nſi o n

Auchh,
bi rnſn t,
ei fidihihe i⸗
t ce l⸗
uni ianone s .

glunmn ncun U un

ucn min auſni⸗
4

llitcnenhſi⸗
manub ſ⸗
uns nechlnonis,0 E

miatiſfen gntihlus ,
bantli cos nſios rmdo KM
ſume aſpaleit teins lor⸗
ueſiu bonna i cnmn
cehnt ſtoclons tuul 0.
ick iin * ann hun ln
Mnon ouſimmmn as lij n
en osſied terfacnci ſavari
un uſi 1 nc us us ini
nfnpinuminreleaumn irvoni
ufnveofn mr 0
fonid occhans dora dicnius ie
ſonen e ocoNanone imwlinen -
Ouod nuninchtbic Yno honn
gbemtolun ſoet alegen e verſan
ſoopeniemralt pone nnpem
oclanun oi ina onmm
Imalnn acſn ipponncma
on holſaulat ſcincij aſmn n

or ere nunacig vnns nmmm

nist ocudt Ano imns en
Vnſubrractone ſaperaiunnorn
nopin lnicſetie agoinn

Sumnitninifunin

llnnn 11 iunn ipenan
um u ſlanfutnnn nerm n.
ni lee nerclemn Undeniantdit
un Monci
di Peun conm conili e

alizn annh

Nmni ummſnrciin gi
mnichfur mm ſni
nsfni gwſtinmmnt hr
oſenn min tinio in
henſrtini nc ö⸗ Fin.
Gth. (Jrecan gbi
nmt dr de mieiconnice
tnurimn (ſhoſſtiot gace
WWtrIn dndentere
pchunanokikſein den
Gid morsonirs on pore
monenrinc ſanmn Megni
pi ſgrerinlaov ic.
rapum d,ntr a
nin inranivosolin
btoniidun Aramſi
lenr ans non valbercni
n bocie gannineun aſ
im WeAmd
ſegd uns eidtammd
nidrueaa onee
kcmatnenr Piunin
tipugnoitnan nann

¶ e homici. nolu

eſt de neceſſitate:ſed de cõſilio de quo.xxiij.q.i.pa
ratus.⁊ ibi bõ.glo.in ſũma. Ey gl. ꝓ intellectu. F.
illi aũt queꝛo qui dicũt̃ neniſſe anio occidendi citra
manũ iniectionẽ.nã uidet᷑ hoc cõtinere quandã r̃pn
gnantiam. So. põt lůa intelligi qupliciter. pꝛimo ꝙ
nenerant ad occidendum una cum alijs non tamen
habebant iſti animũ apponendi manñ ad occiſionẽ
ſed circũeundi locuʒ u ille non effugeret. fo modo
põt intelligi ꝙ habuerit animũ occidẽdi:ſed poſtea
nõ appoſuerunt manũ ad occiſionẽ:quia dum ipſi
obſeruarent illũ ad capienduʒ fuit occiſus ab alijs.
Brundo quero an in. F. hi quoqʒ quõ illi erãar
ignari huius machinationis: ex quo ſciebant illos
eſſe ſiccariog ? homicidas. So. duplex ꝙ niderunt
illos armatos æ uenire animo occidendi:ſed neſcie
bant quẽ. v erant ignari illius machinationis:ſcie
bant tñ eos ſiccarios modo predicto.⁊ hoc nõ ob
ſtante cuſtodieꝛũt ſaicinas illoꝝ z ueſtes æ alia non
neceſſaꝛia ad homicidiũ cõmittendũ que ſecum ge
ſerehant iſti occiſioꝛes ⁊ placet Jo. an. ¶ Secũdo
poteſt intelligi ꝙ erant ignaꝛi illius machinationis:
quia non pꝛeſtiterunt eis conſiliuʒ in morte.ſciebãt
tamen eos ire ad interficiendũ ſauctum nirũ ⸗2 hoc
placet Moſti.ſed non eſt uis quis intellcctꝰ tcneat᷑.
nam fm pꝛimum intellectum im onet᷑ minoꝛ penitẽ
tia. fm ueꝛo fm maior iune quero i. F. eos.
nunquid occupans bona alicnius tenear ad reſtitu
tionem de occupatione ſimul facta per alios. Circa
quod muliũ inſtat hic Inno. ponendo magnã glo.
que multum ſolet allegaꝛi æ uerſatur ut plurimum i
foꝛo penitentiali.= pone exemplum magis clarnm
? quotidianum.aliqui ſimul concurrunt ad ſpolian
dum aliquem uel ad ſupponendum caſtrum nel ciui
tatem ſpolijs:uł ad faciendũ naſtum.ut fit quãdoqʒ
tempoꝛe gueꝛre: nunquid unus teneatuꝛ de facto al
lerius:⁊ concludit Inno. ꝙ ſi unus non fuit in cul
pa in ſubtractione facta per alium non tenetuꝛ: niſi
de pꝛopꝛia ſpoliatione quiliber ergo tenetur de ſco
ſuo. Si uero fuit in culpa in facto alterius: ⁊ tũc ad
nertendum ad qualitatem culpe:nam ſi dedit conſi .
lium ut ſpolium faceret:tunc tenetuꝛ actiõe de dolo
un je licet interdictum unde ni. aut ui bonoruʒ rap
toꝛum non cõpetat contra conſiliũ dantem ut in. c.
cũ ad ſedem de reſti.ſpo tamen in defectũ principa
lis ut quia non reperit᷑ uel quia non eſt ſoluendo uł

ex galiqua iuſta cauſa non uult paſſus damnum age

re contra eum puta. quia eſt teꝛribilis perſona:tunc
poteſt agere in iudicio actione de dolo contꝛs eum
qui conſiliũ dedit. ar. in.l.i.f. de dolo. In foro gie
tenetur omnino iſte ad reſtuutioneʒ ⁊ ſatiffaciendũ
integre damnum paſſo quia ⸗2 ipſe fuit in culpa da
do conſilium. ? pꝛocedit ſm Inno. ſiue reperiatur
pꝛincipalis ſiue non. Item ſiue iuſta cauſa ſine iniu
ſta nolit agere contra pꝛincipalem. Item ex his ha
bes diffeꝛentiam inteꝛ foꝛum contentioſum z foꝛuʒ
penitentialem. nam in contentioſo tunc aguur con
tꝛa oſiliũ dantem qñ nõ poteſt agi ⸗ pꝛincipalẽ fac
ff. de eo ꝑ quẽ factũ erit.l.ex hoc dicto.ĩ foꝛo pnie
tenet indiſtincte qðᷣ bene nõ. Et poteſt eſſe diuerſi
tatis ratio:quia in foro anime non curamus deſtri

cto modo intendandi actionem. ſed attenditur ip
ſum factum purum. unde ex quo ipſe dedit cauſam
damni tenetur ad emendam damni. quod nota: qa
cotridianum et praticabile. Wanant ergo iſti
conſiliarij dominorum. nam tenentur ad reſtitutio
nem male ablarorum per ipſos dominos et boc
vVerum ſecundum Innocenc. nili aliquid ad eum
perueniſſet: quia tunc tenetur illico reſtituere ſecus
dicendum econnerſo nam ſi libeꝛatur preſtans con
ſilium non intelligitur liberarus pꝛincipalis.per re
gulam geneꝛalem acceſſorium ſequi conuenit naiu
ram ſui principalis de regulis iuris libro vj i
nero non dedit conſilium ad rapinam commũten
dam immo eam diſſuaſſit ſed aſſociauit raptorem
ne lederetur ab alio:tunc aut principalis fuit cap
tus in rapina:et ſic nibil ablatum eſt et non tenetuꝛ
iſte qui aſſociauit. aut aliqua inde aſportauit:et iũc
ſi alius iniſſet et aſpoꝛtaſſet ſine ſocietate iſtins non
tenetur iſte ad reſtitutionem. ¶Et ſic nota diffe
rentiam inter preſtantem conſilium et auxilium. naʒ
preſtans conſilium tenetur etiam in totum. pꝛeſtlans
auxilium tenetur tantum ad id ſupeꝛ quo anxilium
preſtitit: et quatenns auxilium proſuit.ratio diuer
ſuatis eſt quia conſilium uagatur ad rotaʒ ꝛapinem
et ideo conſulens tenetur in rotum: ſed auxilium
reſtringitur ad id ſuper quo preſtirum fuit.quod
bene nota er quedam alia que proſequitur. Inno.
hic uide peꝛ te ipſum.

Reſ. byterum. A ſacerdocio

deponitur per
cutiens cauſa diſcipline ſi modum excedat
et mors inde ſequatur. el generalins: ? ſic

Homicidium caſuale imputatur ei qui dabat ope

ram rei licte:ſi non adhibuit diligentiam quam de
buit: ota primo argumentum quod mag ſſter
uel doctor licite inſtat circa correctionem ſcolaꝛium
dummodo modum non excedat. ad hoc capitulo
primo et capitulo cum nolumtate de ſẽ. excomuni.
Ren fo clericnm deponendũ ñ ſolum pꝛopter
homicidium uolutariuʒ: ſed etiã caſuale:ſi culpa pꝛe
ceſſit homicidiũ. Altimo nõ.iꝛꝛegulaꝛc coheꝛcẽduʒ
ab omni altaris miniſterio. non ſolum eꝛgo depo
nitur a ſacerdotali officio: ſed ab omni offic io
cuiuſcũq; oꝛdinis. poteſt tamen per epiſcoꝑnm di
ſpenſari in minoꝛibus ut in.c.ad audientiam in fi.
infra.eo.ſed in ſacris ſolus papa diſpenſat ut infra
.c. pꝛoximo. ed quero an boc ſit uerum indi
ſtincte. Solutio:dicunt quidam quod ſi homicidiũ
fuit commiſſum poſi baptiſmum tunc cauſatur irre
gularitas ut hic:ſecus ſi ante baptiſmum: quia in
baptiſmo tollitur nedum peccatum ſed etiam ſeque
la peccati.xxx vi.diſtin. deinde nbi de hoc: ⁊ dic ut
nõ.in.c.gaudemus de diuoꝛ. ¶ Sed circa textum
queritur in eo quod onderat quod peſt pancos
dies expirauit. a ſi poſt plurimos dies
offre. quod idem. ſed cum poſt pancos dies
tunc eſt magis pꝛeſumendum ex pꝛecedenti per
cuſſione quod nõ. æ pʒo hoc facit tex.in.c. ſequen.
P

„

( De homi.uolũ.

nbi deceſſit poſt dies octo ? attribuit nulneri pꝛece
denti. æ idem dicendum de longiori tempoꝛe dum
modo conſiaꝛet uel re ipſa uel medicorum iudicio
moꝛtem coniigiſſe ex pꝛccedenti uulneꝛe. ſed in qu
bio ubi nidetur conualuiſſe quo ad penam imponẽ
dam potius indicandum ꝙ non deceſſit ex illo nul
neꝛe: ſecus ſi poſt paucos dies de quo tex. cnʒ glo.
in. c. ij. de cleꝛ. peꝛcuſ .z.. diſtinctione. ſi qua femina
peꝛ glo.?⁊ Darto.in.l.ſi in rixa.ff. ad. l. coꝛnel. de
ſicca. aliquid tangam in dicto. c.ij ¶ In glo. i. ibi
quia nec iſte quantum ad gꝛatiaʒ. ota glo. ꝙ
in foꝛo anime non punitur quis de homicidio.licʒ
culpa preceſſerit homicidinm ex qno defuit nolun
tas in committendo bomicidinm. pꝛo hoc facit no
tabile dicrum Inno. in. c. pꝛecedenti. ubi dicit ; ſi
dannum eſt darum alicui. ex negligentia alicuiꝰ: pu
ta quia non bene cooperuit ignem. quia tunc licet i
foꝛo contentioſo pꝛopter culpam pꝛecedentem tene
atur ad ꝛefectionem damni: ut in.i.ſi ſeꝛuus ſeruum
.F. item ſi arbuſtum. ff. ad.l. acquil. ramen in foꝛo
anime non ininngerur ſibi damni ſanſfactio: ſed tã
tum punietur de negligentia: quia non habnit ani
mum dãnificandi. facit.xv.q.i.c.inebrianerunt.xxx
iiij.q.i.c.in lectum.ei hoc nerum ſecundum eum ni
ſi lara fuit culpa nel habniſſet a principio animum
nocendi:tunc enim tenetur:licet non habuiſſet ita
animum damnificandi pꝛout poſtea contingit. ? ſic
poteſt limitari iſta glo.? illud. c. ſi quis non iratus
in ea allegatum. n glo. fi. ibi qui cauſam cauſe
ed uni A⸗ glo. z nide quod nõ. in. c. ſicut
de teſti. æ in ꝛegula imputari de ꝛegu iur. libꝛ0 Vj.
et in. c. i. de cuſto. eucha. ¶ In eadem glo. ibi. in.
nlrima facit illa.l.in contrarium: quia equus cuinſ
dam mulionis olfecit mulam:mula auteʒ mota penſ
ſit mulionem: dicitur ibi ꝙ mulio poteſt ageꝛe ad
dãnuʒ contꝛa dominum mule.licet equus ſuns pꝛe
ſtaret cauſam cauſe:non ramen attribuitur equo: ſʒ
cauſe pꝛoxime ſcilicet ipſi mule. Ded glo.ꝛeſpondet
ꝙ ibi mula fuit mota contra naturam. vVult dicere
glo. ꝙ equus non pꝛeſtitit cauſam ꝙ mula debeꝛet
moneri ad peꝛcutiendum. vnde ex ſe er conira noõm
mota fuit:quia naruraliteꝛ non debebat moneri.
Secus autem quando naiuraliteꝛ aliquid pꝛocedit
ex cauſa pꝛccedente. quia quicquid poſtea pꝛouenit
attribuitur prime canſe:ðᷣ quo dic uit in iuribus ſu
perius allegatis ad que remiſſi. ¶ Et in fine. glo.
nota bene caudaʒ glo. quia ꝛecidiuatio attribuitur
primo moꝛbo: vnde non nidetur libeꝛatꝰ qui niſus
eſt conualeſceꝛe: ſi poſtea ꝛcincidat. Et facit ad illaʒ
queſtionem. medicus pꝛomiſit liberare aliquem ab
aliqua egritudine.egꝛotans uiſus eſt conualeſcere.
ſed poſtea ꝛecidiuauit: nunquid dicirur eum libeꝛai
ſe ut ꝛecipiat meꝛcedem pꝛomiſſam. Itẽ textus facit
ꝙ non. facit etiam capituluʒ. ad audientiam infꝛa
eodem. ſed in contrarium facit quia non poteſt
quis ſanus longo tempoꝛe exiſteꝛe. ſatis enim eſt
ſemel liberaſſa¶ Satis in hoc puto attendendum
iudicium medicorum: nam cꝛedendum eſt peritis
in arte ſua ð conſangui. æ affini. c.i.de pꝛeſcriptio.
c.:quia iudicante.?æ qð.nõ. Mar. in prohemio. foꝝ

zin dicta.l.ſi in rixa. unde quo ad gl. dicit Jo. an:
ꝙ ſi conſtat aliunde ueniſſe recidiuationem ſeu pro
ceſſiſſe ex corruptione humorum: tunc non ienetur
iſte ſacerdos. procedit ergo quando recidiuatio ꝓ
ceſſit immediate ex illa infirmitate.? ſic poteſt dici
in ſolutione queſtionis propoſite:non enim dicitur
receſſiſſe qui non ſterit.xi.q.iij.certum de pe. diſtin
ct.i. diuortium. æcap.rulo primo ð inditijs Abb.

,Momicidium
Ontinebatur?! Male impu
tatur ei qui dedit operam rei illicite nel et
licite ſecundum alium intellectũ:ſi non adhibuit om
nem diligentiam quam depuit. Comunis diniſio:
ſecunda ibi ideoque Ehon primo argumentuʒ
pro ⁊ contra an ludus ſit clericis permiſſus ad alle
uiandos labores de quo.·. cum glo. ¶ Nota ſecũ
do quod ludus eſt a leuiatio laboris inxta illud in
terpone tuis ⁊c. ¶ Nota tertio quod cum he mici
da eriam caſuali ſolus papa diſpenſat in ſacris ordi
nibns ſi culpa preceſſit caſum. n glo. prima in
fi. ex hac glo.colligitur unus intellecius ad tex.
ideo iſtud homicidium caſuale imputatur diacono:
quia dabat operam rei illicite: quia ludus non con
gruebat clericis. Moſti. dicit quod talis luduſ bene
