plene nõ.in. c. cñ ¶l pᷣall.nec op. õrium. S. foꝛ
marũ in glo. qꝛ ex q ſuꝑexcꝛeſcẽtia ꝓPuenit ex ꝛd
ditibꝰeccleſie nõ eſt cuꝛãdũ qtꝛcũqʒ ꝓuenẽit. aꝛ.

optunũ. xij. q.i. in. F. fi.

¶ De regulis iuris PRiica.

(Köͤtiua⸗ ſice ſueni põt ex glo. ſuꝑ Neica huiꝰ
ei. vj P'ↄtinua alꝛ æ ſic. Sup nidimꝰmłlia iuꝛa
ſpaka. Vz qꝛ ex iuribꝰſpalibꝰoẽs ca occurẽtes ðᷣ
cidi n pnñt 2gruuz fuit ĩ fine oꝑis ſubijcer̃ aliq̃s
veglas gnãles.iõ ſeqt rubrica de 2c. iuris.
Möõ põt breniꝰſũ

Onis maꝛi.⁊ pone eaſũ ĩ
c.ij. S. ð̊ ſpon. Cãus ꝛc̃. Nõ pꝰ
ex tex.iũcta gl.ꝙ appellatõe ꝛeꝝ
Sphẽdi ẽt pũt icorporalia uñ h̊ ↄpᷣbẽdiẽ Sctꝰ
2 ois obliga ð q uide qðᷣ nõ i. c. ij. ð re. ecc. nõ
alie. li. Vj. 2 i.l.momẽtũ ff. ð. v. ſi. ö fo ꝙ
Scrꝰdẽ naſci tpᷣe ↄſeſus:dẽ diſſolui cũ Zn ciſſen
ſus ĩnẽit. In gl. i. ibi oĩs obliga ſiue Zctꝰ. Exꝰ
i ſtipłatõe ꝗᷓ ↄſeſu Sbi:⁊ Sꝛio ↄſẽſu diſſoluit᷑ ut
i.l. ſi unꝰ. F. paciꝰ. ff ð pac Idẽ i Zciu ẽptõis z
uẽditõis.nã Sohit᷑ ex ſolo ↄſẽſu:⁊ re exñte itegꝛa
diſſoluſr̃ prio cõſẽſu nt ĩ.l.i.C. qñ li.ab ẽp.diſ.
SDʒ ſi iternẽit traditio rei pouẽdirioneʒ oʒ ꝙ et
iteruẽiat ꝛetꝛaditio.ał nõ diſſoluit᷑ ut ĩ.d.l.i. C
In ea. gl. . kallit hec ꝛegla ĩ mrionio. Et ꝛatiõeʒ
fallẽtie qᷓ qre m mẽimoniũ nõ difſoluit᷑ ↄꝛio oſeſu ni
de 1 gl. i. c.qᷓ ꝑꝑ.xxvij.q.ij.nã mẽimoniñ ẽ ma
ximũ ſact̃m ut i.c.debitũ de biga.ꝙ ex ſc; 5cE
tũ ẽ eius diſſolutio ñ ẽ ĩ płate hoiuʒ.¶¶ In ea.
glo. ibi ? i baptiſmo.26 ãt iſtoꝝ caſuũ ẽ qꝛ ñ pĩ
ꝓpᷣe ĩueũ griꝰactꝰ:ſicut dicimus in uirginitate

WO

—

* 1

1¹1

.

3,

tzon ae
Cdaintendütrat⸗
li nfons tenmt,
,iadtaco brhcalss
teterc9,cdlhn
Udtietegrahen
Ali ungertitntp
ſitlliidetiga⸗
ſeel epſn len mͤ⸗

,ccyr pur bü hn

Nioi temn anan
aſinonamndenin
Man pboce gont
CIſhpwrs eni dd
MMorsdtentztuin
dat Neimi gii
üfnelcegipoprine
“ rſatſg
nepengen icfen
icennige Meninci
lncinanantiͤ

ntimuntug Ii

nuimiii

tim /ge n
mi — 41

n
nnnnchri 4 1
nhlintit
lſtiizzr
leg,
4

rei .
ecn (Deregnlis iur
en e reguſis iuris
r a. E *

6

q̊ͥ ſemei amiſſa ãpli recuperari non põt. xxxij. q.
V. ſi paulus.⁊ idem ĩ oibꝰ i quibꝰcaꝛacter ſpᷣuał
imprimitur. Et in fine glo.de hoc an in ꝑdeda
poſfione ſufficiat ſolus animus uide per glo.in

Crüzt ed .l. iij. H. in amittenda. ff. de acq̊.poſ.⁊ cõit᷑ tenet
cligf . . Oy ſic ſine ſit nãlis ſiue ciuilis.un rõ quare faci
mdnmnia:I „* liꝰpoſſio amittit ꝙ; acquiꝛat᷑ eſt qꝛ ad acqrẽduʒ
Gulagß ee ie requirit᷑ animꝰ æ corpꝰ:ſed in perdendo ſuflicit
Sn 3iican ſolus animus Et ad.l.quẽadmodũ alle.in. glo.
—– . q̃ dicit ꝙ requirit᷑ utrũqʒ in petẽdo.hꝰ ꝙ ſi in
nphriner 4 i nie cipit᷑ a corpore tũc reqrit utrũqʒ qꝛ ꝓlũ corpꝰ
ei en ſin animo ñ ſufficit ſʒ ſi incipit᷑ ab ãimo tũc ſuffi
. OigeGH cit ſolꝰ animꝰ. Itẽ fallit H̊ rła in cãibꝰnõ.in.c.cũ

inferior.de ma.⁊ ebe.nã in młtis caſibꝰpõt qᷣſ li
Wſnn gare non iñ abſoluere tene menti. Abbas.

atſi .
ce ßf e Dubia in melioꝛẽ ꝑtem
h iig ii * S tote. int᷑ pretãi vᷣbẽt.b.d.æ pꝰ
ng Pcteig rics ponũt᷑ vba euãgelij ſo ueꝛba bede ex
gnimiutagetdi ponentis.ᷣfa ibi hͥ loco.Caſus æc̃. ¶ Nõ.pꝰ ex
balp mi⸗ tex. ꝙ uerba euãgelij adduci pñt ad ðciſionẽ cã
mimn ror rũ qᷓnimo multi canões excti ſunt ex anctoritatii
negſpj ii⸗ bꝰ noui ⁊= uetis reſtamẽri:ut diẽ tex.i.c.q̃it᷑.ij. ð
Plpior ol S .
accu. tẽ nõ pᷣncipiũ ꝓ miſericordia exhibẽ
P

da ⁊ in dubijæ neliꝰ ẽ rephedi de miſericoꝛdia:
iᷓ; de ſeneritate.xxvi.q ultia allegãt dʒ ĩ miti
cordia imiſceri cũ ſeueritate:qꝛ hõ n dʒ eſſe nec
muliũ mificors nec multũ ſeuerus.ſʒ dʒ iudex
i iudicado hẽe pᷣ oculis m ficõdiã et ſeuexiratẽ
uide tex.cũ gl.i c.diſciplinã.xlv.di. otae

=
S Z-
⸗
=
S=
=
=
=

rrſan unai
Hiihrig Phere en

.

dea hac dictõe ⁊c que abbreniare ſcripta cõpᷣhedit
aliq̃ ultra precedẽétia:æ ↄphẽdit id ꝙ eſt ſolituʒ
ago ſnn giabuß⸗ ſeqͥ. æ idẽ ẽ dicẽ ⁊c. ꝙ et.q.dꝗe qꝰ ꝑ bar.i.l.gallꝰ
Aöͦndſnentaun .ff.de li.æ poſtu. ſecꝰſi nõ eẽt abbreniate ſcripta
biga eu . qꝛ tũc capit᷑ ꝓut vbũ ſonat ¶ Itẽ nõ ꝙ fea du
ps bſicr ls bia qᷓ pnſt referri ad peccatũ ⁊ nõ peccaiũ debe
Ne wins. SðSLZ mus ſꝑ interpretari in vonã ꝑtem:⁊ ut euiteiux
. peccatũ ꝓ h̊ uide glo.in.c.abſit.xi. q.iij ⁊ tex.
Hopir bnefd c.in ſcripturis.xcvi di. ubi ponũtur uerba im
mit Metſei * patoris dicentis:ꝙ ſi uideret clericũ amplexan
Cinste hi⸗ tem mulierẽ preſumẽt cã bñ dicenqi. b. tñ dic
, luien tũ intellige qn pꝛo ꝑie ſiniſtra preſũptio non eſt
1e e 127 uehemẽtior:que pot colligi ex ↄſuetudine et qſi
b/ftati tate ꝑſonaꝝ:qꝛ tũc faceꝛemus interpretanonem

idle a

3 G P in dereriorẽ ꝑtẽ:ut in.c.i.de cle.non reſi.⁊.xci.
H.ſ.

W di. in.c.clericus et in.c.cũ in iunẽtute.S. ð pur.

ſehici in ca. æ bonas tex. in. c. ij xiuj. di. Anmo nota ꝙ;
g ſnein in maleficijs nõ preſnmit bonꝰ animꝰ ↄcor.c.i.
ſiilin de preſump/ Iteʒ ꝙ ſicut aꝛbor bona nel mala
mie! cognoſcit̃ ex fructibus:ita ⁊ hõ an ſit bonus uł
teefite iegn malus cognoſci ex bonis oꝑibus:unde in euã
i lcn . gelio ex fꝛuctibꝰeorum cognolcetis eos. Et nõ
anonee . ꝙ in certis non eſt locuſ ↄiectuꝛis.et ad boc ſo
. nitlic ler allegari iſte rex. In glo.ij.in fi. hec glo. expo
nio E uſc, nit tex. ſimpliciter. ſed bñt omes iungi ſimul qð
ino inn aut ſumi vctib ſeu Ppᷣuilegijs ⁊ tũc in dubio de
ninori in bemꝰintpretari rẽ ut ponꝰ ualeat.⁊ tunc illa ꝑs
gi dẽ melior. aut tractamꝰ de re odioſa pmia in pe
ie nis imponendis:æ tũc dʒ int᷑pretari i meliorem
oſne, gi ptem.i.benigniorẽ:qꝛ odia vᷣbẽt reſtringi ut in
nn 11οαd˖nZH.eεàt1âα1 peéis Ii- Vi. aut ſum i coceꝛneti
161 .

bus periculi aiarũ:et tũc dʒ iterprerari ĩ mmeſio
rẽ.i.ĩ ſecuriorẽ:qꝛ ella ẽ meliõ que ſecurior.uuð
bonam glo. in. c. unico de ſcruti.

Bi ſcandaliʒauerit.

PMropter ſcãdalũ euitãdũ ueritas nᷣ
E obmittẽda. hb. d. QOiuidit nã pꝛio ponũt ueꝛba
eæuãgelij go Yba bede exponẽtis ibi utilitas. Ca
ſus de as prie erx tex. ꝙ pꝑp ſcãdalũ euitãdũ
nõ dʒ ꝗs ↄmittẽ malũ. 2 iõ no d; òs dicẽ mẽda
ciũ ẽt ad finẽ ut ꝓxim euitet iniuriã ſuã.xxij.q.
ij. 1. e. neòs. nec dʒ ꝗs ↄmitiẽ malũ quãtũcunqʒ
Puũt ꝓximꝰ euitet maius malũ æ ſcandalũ de
ꝗ ui gl. xitij. di. i ſũma ubi exaĩat᷑ iſte articulꝰ
? geclara iſiũ tex. ꝓut habet᷑ i.c.ij. ẽ̊ no.op.nũ.

Bog non eſt. Arner e

. cltũ efficit᷑ ſicitũ prio põit dictũ. ſᷣo ex
Epla ibi nã. caſus re. (6 pser lex. ꝙ neceſſi
as excuſat a pcco.rõ ẽ qꝛ peccatũ ẽ uoluntariũ
al ñ ẽ peccatũ xv.q.i.ĩ pn.ſʒ nccitas ẽ Sria u
lũtati g neceſſitas excludit peccatũ.ał:ãt pniꝛet
Is ſine cfpa qð eẽ nõ dʒ: ut ĩ. ce.ij. ð ↄſti. 2nõ
p ĩ uoto itelligit᷑ tacita ↄditio ſi poto.iõ nõ dẽ
fiactor uoti:qꝛ ꝓpteꝛ neceſſitatẽ l gelerit.
g llicite faci
GSod lãtẽter. lganone,
6 iducit. h. d. caſus 26n gl. i. i fi.
a ãt ſi platꝰ allat ↄſuetudinẽ ĩ fuitio ꝛccepto ð
quo nõ erat mẽoria. In oriũ dñt doc. ꝙ aut ꝓp
bat᷑ ꝙ ſpõte ſeꝛuitiũ fuit pᷣſtit æualʒ ↄſuetudo:
ut iĩ. c.ſuꝑp quibuſdã. S. ti. ꝓxi. æ. xviij.q.ij.in. e.
ſeruitiũ ⁊.c.eleuterius.ant ꝓbat᷑ ꝙ ꝑ uim ⁊æ tũc
nõ ualʒ ue H. æ. c. qꝛ cognouimꝰ. alle. i gl. In du
bio uero pᷣſumẽdũ ẽ ꝓ ſubditis ar.i.c.ſuꝑ hot
de renũ.æ in.l.cũ de indebito ff. de probati.

A Bm i pemplatione

Breue ẽ ſʒ ſũma ſic. Loꝛmẽta ĩdicijs
nõ pᷣcedẽubꝰ inferẽda nõ ſũt h. d. cäus. Hõ pꝰ
ex tex.ꝙ iudcx nõ põt in pricipio cãe alia pſũg
tõe nõ habita toꝛq̃ꝛe accuſanũ ſine accuſatore uſ
teſtẽ. Iẽ nõ. ꝙ tormẽiũ dẽ qõ ¶ Et ꝓ itellectu
me prio q̃rĩ qͥd ẽ qõ.ſolu.qõ ẽ ueritatis inda
gatio ꝑ tormẽétũ. æ põt appellari qõ a qrẽdo qꝛ
index ꝑ to?mẽiũ inquirit ueritatẽ.æ toꝛmẽũ dr
ꝗſi torques menteʒ a torqueo torques/Scdᷣo
qri qñ ꝓcedẽdũ ſit ad rormetũ. ſolu.dicit Jo.
an.æ eõſteꝛ doc. ꝙ duo requirunt. prio ꝙ ueri
tas aliter heri nõ poſſit.nã tormẽtũ infert᷑ cã in
neſiigãdi ueritatẽ z ĩ ſubſidiuz: ur.l. dinus pius
ff ð qõ. v q v.i. c.illi ubi bonꝰ tex. cũ gl ſo re
quiriẽ̃ ꝙ pᷣcedãt aiqᷓ idicia ſiue pſumptiões uel
ſemiplene ꝓbatiões. nã ſine indicijs nõ é iferen
da qõ:ut hic ⁊ ĩ l.ex ibero.fl. ðᷣ qõ. Er q̃ idicia
ſufficiant n põt dari certa doctrina ſʒ relinquen
dum eſt iudicis arbitrio. unus tamen teſtis eſt
ſufficiẽs ſm omẽs de quo eſt glo.in.l.iij. C. ad
el.iuł ma. quod procedit niſi alia ratio ſnadeat
in conmtrariũ. Munquid ame reo peteni dilanoz

Ce reg. iuris.

purgãdi idicia ſit dãda ãte toꝛtuꝛã ſʒ doc.h nõ
tãgãt:dic mñ ꝙ ſic.nã ⁊ ſi ꝓpria ↄfeſſio excuſaꝛi
põt: ut ĩ. c.cũ dilecti de accu.ita ⁊ fortius idicia
aliũde ꝓueniẽtia hnt diſsõeʒ iuris. ꝙ a iudice ĩ
terloqnte de toꝛtura adhibẽda appellari poteſt
eut ĩ.l. ij. f. de appel. reci.æ.ij.q.vi.ñ ſol&ᷣ in.v.
añ ſniã.⁊ ̊ qꝛ index grauare r doen nr
grauamen releuari nõ poſſet. ertio queꝛo
gualis debet eſſe tortura. lu. debet effſe mode
rata.unde debet iudex animaduertere ad indi

cia. JItem ad qualitatem peꝛſone an ſit foꝛtis in

reſiſtendo an ne. zæ finaliter debet ita torquere:
ut tortũ ſeruet incolumẽ innocentie ul ſupplicio
ut ſic ſi deliquit poſſis pati ſuplicium debiium.
ſi uero eſt innocens non patiatur defectum cor

poris:ut.l.quẽadmodum. ff.de queſtio.¶qrto

qꝗ?o ꝓ qua cã tortura poſſit inferri.ſolu.tã in ci
uili q; ĩi criali:ð criminali paret. ff.de queſti q̃ſi
to.= ĩ prealle.c.illi.de cinili ĩ.c.i.S.de depo.
Quito quero qͥ homines ſint torquẽdi. ſol.
tres ſũt cõditiones hõinũ.quida ſũt liberi qdaʒ
ſtamn liberi quidã. ſerui. Cibeꝛo? quidam conſti
tuti ſũt in dignitate uel militia:æ iſti regularite
nõ debẽt torqᷣri niſi ĩ cenis cribus: ut ĩ crie leſe
maieſtatis ⁊ proditionis ⁊c. ut.l.miules.C. de qᷓ
Ri. ¶ Et ex hoc dicunt quidam ꝙ cleꝛicus igu

lariter non eſt torquendus quia eſt miles cele

ſtis militie: ut in. c.i.de cleri.egro. Aiij contra
per.c.ſi conſtiterit de accu.æ per.d.c.i.de vᷣpo.
de mareria nide per glo i prealle. c. illi.2.xv. q?
V in ſũma Cois concluſio doc.⁊ glo.eſt ꝙ cle
rici etiam preſbyteꝛi ſi ſũt ſuſpecti poſſunt ex cã
torqueri. Abbas tamen dixit nõbile ueꝛbũñ i. d.
.cCc.i. ꝙ nõ reperitur clericos eẽ toꝛquendos niſi
ſint ifames:ut ĩ.d.c.i.qð nõ.Cõiteꝛ tamen tene
tur qd tortura nõ devet eẽ ita ſeuera in cleꝛicis
ficut in laicis unde non debet ſupponi acculeis
uel funiculis ſed nirgis ſen corrigeatis. ꝓ h̊ bo
nus tex. xxiiij q. v.c.i.iĩ fi Sexto q̃ro ð cffen tõ
ture:nũqͥd naleat ↄfeſſio ĩ toꝛura fca.cõit᷑ diſti
gnit᷑ an iſie ꝑſeuẽt i ↄfeſſiõe ułñ ſi n ꝑſeuãt ñ pᷣ
iudicat:qᷓꝛe nx feciſſe mern toꝛmtoꝝ: ux.l.i ðᷣ qo.
2 xV.q. vi.i.c.i.⁊.xxxi.q.ij.lothariꝰ. Si vVo ꝑſe
uerat tũc ſibi pᷣindicat.⁊ dẽ ꝑſeuerare qñ ↄfuet᷑
iteꝝ ratificãdo porẽ ↄſeſſiõeʒ e? locũ rormtorũꝰ
ita ꝙ ni uideat iſta tormta.alł.ur̃ facẽ Rore torm
roꝝ ita noluit h̊ Jo. an. ⁊æ bar.i pał.l.i.ð qõni:
qð nõ.nã ẽ ↄ iudiceſ qͥ icõtinẽti ĩ loco ubi ẽ toꝛ
mentũ faciũt ꝛatificari ↄfeſſionẽ. ¶ Septio qrit
nũqͥd qõ.ſeł hĩta poſſit ꝛeiterari ꝓ eodẽ facto.
cõit᷑ diſtiguit᷑ ꝙ; aut oriũt᷑ noua idicia puta ꝛpi
iſte ĩ mẽdacio uel alia idicia aliũde ſuꝑuẽtuʒ:et
tẽ põt rpeti qõ aut nulla idicis de nono ſuꝑuene
rũt ⁊ ñ ðᷣbẽt rpeti:ut.l.ꝛpeti ⁊.l.unitꝰ.ff. ð q̃ſti.
Et ex pᷣdictis pñt ðᷣcidi młꝑe.q.ſʒ qꝛ.S. feci mti
onẽ de triplici ↄditiõe ꝑſõaꝝ:uĩ de liberis ð ſeꝛ
uis et de ſtatulibeꝛis.⁊ tin dixi de liberis ↄſtitu
iis ĩ militia ł dignitate. dic ꝓſeqᷓndo ꝙ ſi ñ ſunt
cõſtituti ĩ militia l dignitate:aut torqnt᷑ i ſeipos
.I. ut dicãt Vitatẽ i fẽo ꝓpo ⁊ i ciu iuibꝰ ni toꝛq̃n

—

„

i criaiibꝰ vo torqri pnñt ↄcurrẽtibꝰillis duobꝰꝛ

qbꝰ. S.ſ.ꝙ ueꝛitas alit bꝛi ñ poſſit:⁊ ꝙ pᷣceſſeꝛĩt
idicia.ſi vo toꝛqueꝛet᷑ iĩ alios ut ẽ teſtis qͥ roꝛqt
iĩ o alteriꝰ: ⁊ tẽ ſi ẽ uił toꝛqt tã ĩ ciuili q; ĩ cꝛiali
:ij. q.i.ĩ pᷣmis.qðᷣ tñ ꝓcedit ĩ ſubditũ qn alit vVi
tas hꝛi n põt: aꝛ.in aut᷑ ð teſti.F.iij.æ.d.l.dinus
ſi uero ñ ẽuił ⁊ tẽ ſi teſtis ñ uacillat ñ dʒ torq̃ri
al. ſecꝰ ut ĩ.d.l.ex libero. Mec fallũt.pꝰin mioꝛe
xiiij.ãnis qꝛ ñ dʒ toꝛqi Iʒ ueꝛtas ab eo feꝛula
uł corrigia hꝛi ſi poſſit ⁊ elici:ut ĩ.l.i.ꝗ.ĩpubẽs
.ff. ad ſiè æ i. d..ex libero. S. i. Irẽ ſenes decꝛe
pite etatis ni dũt torqri:ux l.iij.ad ſiłi.itẽ młie⸗
pᷣgnãs:ut.l.pᷣgnãtis.ff.ð pẽis.ſi ueꝛo ſũt ſiatn li
beꝛi:⁊ tẽ idẽ dicẽdũ qð in ligeris:ut ẽ bonꝰtex.
i. l. Ratu libez. ff. de qſti. æ ſtatu liberi dicũtur illi

guoꝝ libertas ẽ redacta i certũ tp̃s uł ſub certa

Odditioe:ut ſi ꝛelinqt liberras ſuo pꝰdecẽnium
uł ſub ceꝛta ↄditioe:iĩteri anteqᷓ;ᷓ ipleat᷑ ↄduõ uł
ueiat ipᷣſ dꝛ ſtatu libeꝛ:ð q i.l.i.ff.ð ſta.li.ĩ ſᷣuil
nero ↄclude ꝙ aut torqnt᷑ e?neuʒ aut ↄ dum
pñtẽ uel pᷣteritũ.pꝰcqn toꝛqueri pñt in ſubſidiũ

tn. aut dnʒ: ? tẽ aut ſuꝑ fẽo cõi dni ? fui 2 loꝛ

queri pñt: ut ĩ.l.qcũqʒ. C. de ſer. fugi.aut in fẽo
exneo:⁊ tẽ reglꝛ fuus nõ dʒ torgri 5 odnz pnitẽ
uel pᷣteritũ. YFallit ĩ qpuſdã cribus:ut i crie leſe
maieſtans adulteꝛij æc de quo dicẽdũ ut i.l.i.ꝗ.
ſi fuus. ff. de queſti. Abbas.

ſonaʒ ecctiaſticam. Caſus ꝛc̃.
Mõ iũcta glo.ij.ꝙ omnia vona eccle

ecclie ꝓ ſacris.? ꝓie qn ↄmittit᷑ ſacrilegiũ 2= ð
tẽa ſacrilegij uide bonũ tex.xvij q.iiij.c.ſacrile
giũñ 2.c.q̃ſqͥs ꝑ Inn.i.c.cũ ꝓ cã.s.de ſẽ.ex.
NX . e, ni facit
OI ex timore. aliter c dz
facẽ ñ dẽ. h d.cãus ⁊c̃. Mõ pex iex.
ꝙ ñi ẽ ↄſiderãdũ ſolũ ſẽʒ ſʒ aimꝰfacietiſ.⁊ maxie
qꝰad deũ qꝗͥ ꝛſpiẽ ñ ꝙ fit:ſʒ qů aio fir:ut ẽ tex.cũ
gl i. c. i. ð dai weenge nali ſatiſ 2. xiuij.
.. v.i.c.ſi qͥd iueniſti. ¶ In gl i. ibi bon?e. uñ
in ſacra ſcriptura qͥ timet deñ faciet bo.æ alibi.
Initiũ ſapie ẽ tioꝛ di. In gl fi. ibi ni ſit ipurã
dũ dicit ho. ̊ vʒ ĩ totũ:ñ iñ excuſat᷑ a tõli cłꝑa:
aꝛ. c. ſacꝛis. qdᷣ me.cã. Jo. an. dicit ↄcordãdo =
bũñ ꝙ aut ex pᷣcepto iudicis ⁊ excuſat᷑ in totũ:et
ita loꝗᷓt gl.ex niore puari et ꝓcedat dictuʒ ho.

Cõmiiens unũ peccaiũ
Efleat. ꝛeus eſt omniuʒ quo ad

nitam eternam. h. d. Eaſus 7ẽ.
. 8 anorutia paſtoꝛis
B gniis. non excnſat eum ſi

Aupus oues ꝛapit. b. d. quo ad Ir̃aʒ. uel
alit᷑ quõ ad miſticũ er moralẽ intellectuʒ. Jgno
ꝛantia ñ excuſat pᷣlatum in pccis ſubditoꝝ.h.d.
Caſus ⁊c. 5 peer tex. ꝙ ignorãtia i facio
aliẽo ñ excuſat qñ tenet᷑ s idagaꝛe et diliget᷑ cu
ſtodit̃᷑ ⁊ pcaueꝛ ꝓ h̊ qdð nõ.i.c.inotuit.S.ð elet.
5 fo paſtoreʒ teneri ꝓ onibꝰcõmeſtis a lu
po qꝛ tenet᷑ ad cuſtodiãtet ideo ſi non adhibuit

Be Sacꝛilegꝰ ẽ offẽdẽs ꝛeʒ nel ꝑ

fiaꝝ largo mõ poſſut dici ſacrata qꝛ oblasa ſũt

*

S
S=.
=
—
=

adniud

D S
elheſon
. dtamtinn
imosſitint
mmnellini
ſauden vnn
1 gmnme toi
fenidetonal
Aii Mm
nctmifim
ſuk ixtuM
int Alumnl
nmena. M
euna anme don
oriintpebo⸗
cntbono ns
dcurbonngoon gn
ſcne tobigim i
unnlinnni
Crten

. Oltſ peelurscgore

Ponnon Nohint
Annnocten
, ſimiot e i
rianmn uicer ni
Zunmr mh drd
aaenyem ne
beebebeinſ
bdimctaorir
Mimnchnins woin

(Gnnthem

„ gnddi
im Fnrlanc

—

*
”ð

ngogonnn on te
dſmngchi
egimmni ſlgi d
bonier i iende
niccigdisr

in 9
Lns. Mpan
iS5an frinitnn
krhe oſfnn ini
4 GdL it..
nei
imdüſuntota H
6 ZNgibiiſtai
iii nii ii in
Pmn Ar niih
gtcs tlei un
icuth .
ſimmni ſtldnn

mmucfoi ad
D

4 ati .
gminfin .
De on ocr n

A
bdno⸗ .
mümtm

,io teYe
ns mi

=

diligériã quã debuit ni eſt ſine eulpa. In pᷣlato
acceptãdo prelatnrã obligauit ſe ad cuſtodiam
ſubiecroꝝ.un pꝛelatꝰdr paſtoꝛ qꝛ dʒ paſcere ſub
iectos vᷣpo doctrine z diabolꝰdicitur hic lupus
quia ſemper nititur decipeꝛe homines et habet
multos modos ela ei
1 ro ſpũalibus
Ndig num. bomagiũñ nõ pre
ſtatur. h. d. caſus +–☛ 5 primo ex
tex.ibi a ꝛane eccleſie ⁊c᷑. ꝙ conſuetudo romãe
eccleſie ſequenda eſt hoc intellige pꝛou nõ. glo.
in.c.i.de ſum.tri.li.Vi.æ in.c.nolite.xi.di. nam
ſi decernit aliquod licitum uel difponit circa as
ticnlos fidei illud eſt ſequendum quod tenet 20
mana eccleſia. in alijs uero non tenetur ſequi ↄ
ſuetudinem ꝛomane eccleſie. ſed quelibʒ eccleſia
leruare deber conſuetudinem ſuam:ut in . c. cerx
tificari de ſepul.et in.c.de trina.de conſecratio
ne. di.iiij. Aſtimo nota quod homagium non
preſtatur in ſpiritualibus:ſed iuramentum obiĩe
ſic:ut in.c quamquam. xxiij. di.æ.c.nullus de iu
reiuran. Que autem ſit ratio diuerſitatis inter
hec iuramenta. conclude iuramentum fidelita

.

tis quod dicitus bomagium proprie concernie

temporalia: æ per hoc iuramentuʒ iurans quaſi
efficituꝛ homo illins cni iurat et eiꝰ uaſallus. ex
dicitur ho nagium quaſi bhominis ligium:quia

eligatur. æ obligatur illi cui iurat: æ efficitur ho
mo illius ideo in ſpiritualibus hoc interuenir?
non deber ne uideantur hec ſpiritualia nendita

quaſi prelatus acquirat hanc utilitatem æ nouũ
hominem pro ſpiritualibus ab eo collatis. de
quo inramento dic ut notat.glo.in cle. paſtoræ
lis. S. rurſus de re indi. Et quid continet in ſe
inramentum nide tex. xxij. q. v. in. c. de forma.
Juꝛamentum ueꝛo obedientie conceꝛnit ſpiꝛiu
alia et pertinentia ad officiuʒ pꝛelati et licita dũ
taxat: æ hoc habet in ſe datio ſpiritualium:quia
ſubditus debet obediꝛe pꝛelato:ad quam obedi

entiam chriſtus nos inducat. Amen.

△
¶ Erplicit lectura domini Abbatis ſuper qnã
to ⁊ quinto decẽtaliũ. Dapie impreſſa per ma
giſtrum Franciſcum de girardengis. Anno a
natiuitate domini noſtri ypu xp̃ᷣi. lO. cccc⸗

lxxxij.die.xxviiijꝰ.menſis ¶ Oaij.

Nica 8ᷣ ſpõſalibꝰ n gratiam deli ſicut
preterea ſponſalia commodum
8 eo ⁊ ex his
an ſufficiat * nuuquid filius
et ex tex. nota.
Joran. j. reguia. o non euadit niſi
. eo. tl. F. glo. fi.circa
b ntriuſqʒ etiam
2 non legalis * eſt de neceſſitate
lator homicidiuʒ
ſufficit ꝙ ad p ſuo ut inteꝛłiceret
„ uĩt n5 Innocen. percuſſerit ſed
ec ſubãm mrimonij
autem appellettrr * faeiũt quãtũcũqʒ
perpendam iſtam
2.c.licet q poſſit tamen .
m eum quando n dʒ i fine mortii
d uniuerſuas
conſanguineam canſa reſtituẽdaʒ
tum de reiro
qñqʒ ſuffciet eſt contꝛa iuris
e ſue parochie dum in dioceſi
dixi nec
eofficio ⁊ beñſicio
nõ.ſcdᷣo ꝙ iudei falſi ratioæ egule
f in publico inſtr̃o ex eorum delicui
nõ fuit mꝛimõiuʒ uerbis ſibi
t ſtudijs dicunt
.Qieliuit .C.i. nota ꝙ
glo.in.c.apud nature ? peꝛ hãt
g dei illos punire Ae adul. æ. I.
ut nota.in.l.i. u nitium quia res
etiam exempti
de accuſatiõibꝰ imputandum
ſolus papa ep̃os 2 fratres .
h repellit᷑ ꝑꝑ odiũ x qꝛ in beneficijs
qui cum ſciꝛet loco quia locus
ꝙ leges famulant
etiaʒ ſi exceprtio ſcbolaribꝰqui nõ
cognoſcer̃ ð hac y iudicis ñ ẽ pena
iinquiſitio i ſcõᷣa nite ſue ⁊ habebit
quem cõpellitur in noſtra qui
percuſſi te
.quãdo agit᷑ otra 5 2 nota ſubditos
qꝛ põt ſupmitti ſanctiores ad
g de offi. or. li. vi. idolatriã ↄtra.c.
ð oĩbꝰ mobilibꝰ quia quotidiana
A obedire ſed nihil
nemo ſimoniacũ irrogata illi ſoli
Eẽ ↄceſſum nel publico ꝙ ſatis
elictum extitit loquituꝛ de
curatum ſeu B v. ꝙuis in eo
* manum niolentaʒ
ſupplẽdo ꝙ; aut . poteſt intelligi
expꝛeſſa tamen teneremus ꝙ,
m ſi doꝛmieꝛit E paſſiue ſed
cũ q? ꝓhibitum dictñ ſuũ poſtmõʒ
caſus zc.
Babet a lege tractatur de
nedum pro prie finali. ff. de

——

Adiligẽtiã quã debuit n eſt ſine culpa. In pᷣlato
acceptãdo prelaturã obligauit ſe ad cuſtodiam
ſubiectoꝝ.un pꝛelatꝰdr̃ paſtoꝛ qꝛ dʒ paſcere ſub
iectos vᷣpo doctrine ⁊ diabolꝰdicitur hic lupus
quia ſemper nititur decipeꝛe homines et habet
multos modos nocendi. xvi. q.ij. c. uiſis.
Pro ſpũalibus
Ndig num. bomagiũ nõ pre
Rtatur. h. d. caſus ( 5 primo ex
tex. ibi a ꝛ20ane eccleſie zc. ꝙ conſuerudo romãe

niſmſt dilm chin iͤ
ut gegimmni ialyitt
Inc boen ni iſ ie

—
—
–
—
——
—
–
—
–
—
—

N

—

☚

VierFarbSelector Standard*-Euroskala Offset

oc intellige pꝛou nõ. glo.
i. ? in.c.nolite.xi.di. nam
itum uel difponit circa as
equendum quod tenet ꝛ20
uero non tenetur ſequi ↄ
ccleſie. ſed quelibʒ eccleſia
udinem ſuam:ut in. c. cer
c. de trina. de conſecratio
ta quod homagium non
bus:ſed iuramentum obie
n. xxiij. di. æ. c. nullus de iu

lude iuramentum fidelita
iuramentuʒ iurans quaſi

mni iurat et eiꝰ uaſallus. ex
laſi hominis ligium:quia

lagium proprie concernie

ſit ratio diuerſitatis inter

li cui iurat:æ efficitur ho

itualibus hoc interuenir?
tur hec ſpirituala uendita
at hanc utiliratem æ nouũ
lalibus ab eo collatis. de
notat. glo.in cle. paſtoræ

? ien 35 li. Et quid continet in ſe h̃
erinore Ere * xxij. q. v. in. c. de forma.
n i bedientie conceꝛnit ſpiꝛtu
zuddad Popar D = officiuʒ pꝛelati et licita dũ
i ſü i en krattwi ſe datio ſpiritualium:quia
eig irhe iofnnend = ꝛe pꝛelato:ad quam obedi
Srt d1 itn. nducat. Amen.

lenf. rg inbmlii
ng imdiſuntu tin
imdi Ngniſtfni
gi õ
i n d liht .
hi⸗ vdcs t lii n
Grzuig it a
ſinmmi ſtllen
MIlesdem NAOd

54, aH
mmn Gitunin 8
⸗ Gnirmt

Cnrt

15

K

J

H

11

10

△
omini Abbatis ſupeꝛ quã
PPMapie impreſſa per ma
de girardengis. Anno a
oſtri yhu xpᷣi. O. cccc⸗

nſis Maij.

bactoniin W
duninnm
aa Nisinifi7
3 ſeu in
ac d adi
wiin g
icinli / .
n wr in
n eſ .
ukrinſu
1
Q .
„
. D

Nlnntunzunnn
3 4 5

6

(Megiſffum.

Nica ð ſpõſalibꝰ n gratiam dei ſicut
preterea ſponſalia commodum
8 eo ⁊ ex his
an ſufficiat 2* nuuquid filius
et ex tex.nota.
Joran. j. reguia. o non euadit niſi
eo. ti. F. glo.fi.circa
b ntriuſqʒ etiam
2 non legalis * eſt de neceſſitate
lator homicidiuʒ
ſufficit ꝙ ad p ſuo ut inteꝛficeret

„ uII nõ Innocen.
e ſubãm mrimonij
autem appelletur

2.c.licet
ſm eum quando
d umuerſitas
conſanguineam

qſñiqʒ ſuffciet
e ſue parochie
dixi nec

nõ.ſcdᷣo ꝙ iudei
k in publico inſtr̃o
nõ fuit mẽimõiuʒ

.OQ ieliuit
glo. in. c.apud
g dei illos punire

NNNTNäNNKNNNTNNNTNIN
7 8 98 10

rnennenennn
13 14 15 16 17 18

11

12

percuſſerit ſed
faeiũt quãtũcũqʒ
perpendam iſtam
q poſſit tamen .
n dʒ i fine mortiſ

x canſa reſtituẽdaʒ
tum de retro
eſt contꝛa iuris
dum in dioceſi

eofficio ⁊ beñficio
falſi ratio ꝓegule
ex eorum delicui
uerbis ſibi
t ſtudijs dicunt
.c.i.nota ꝙ
nature ⁊? peꝛ hãt
Ue adul. æz. I.

ut nota.in.l.i. u uitium quia res
etiam exempti
de accuſatiõibꝰ imputandum
ſolus papa epᷣos 2 fratres .
h repelli᷑ ꝑꝑ odiũ x qꝛ in beneficijs
qui cum ſciꝛet loco quia locus
ꝙ leges famulant
etiaʒ ſi exceptio ſcbolaribꝰqui nõ
cognoſcer̃ ð bac y iudicis ñ ẽ pena
iinquiſitio ĩ ſcdᷣa nite ſue ⁊ habebit
quem cõpellitur in noſtra qui
2 percuſſi te
. quãdo agit᷑ ↄtra 5ͤ 2 nota ſubditos
qꝛ põt ſupmitti ſanctiores ad
g de offi. or. li. Vvi. idolatriã ↄtra.c.
ð oĩbꝰ mobilibꝰ quia quotidiana
A obedire ſed nihij
nemo ſimoniacũ irrogata illi ſoli
Eẽ ↄceſſum nel publico ꝙ ſatis
gelictum extitit loquituꝛ de
curatum ſeu B v. q;nis in eo
manum niolentaʒ
ſupplẽdo ꝙ; aut . poteſt intelligi
expꝛeſſa tamen teneremus ꝙ,
m lſi doꝛmieꝛit E paſſiue ſed *
cũ qꝛ ꝓhibitum dictñ ſuũ poſtmöʒ
caſus zc.
habet a lege tractatur de
nedum pro prie ſinali. ff. de
NOWrEtRNKNNxINNNNNNINNNNNNNTNNI IIIIT

19 20 217

NNHꝭꝓNαππn n
22 28 24 25 26 27 28 29 30

42 4

32 33 34 35 36 37 38 39 40 41

iüwüfſaüwatnwüwgnüghagmmarpmnsnnnmnacmmqncnnh anmncmfrnſnam cwfrocnoſrkrhrmmmmmmmmmm 4

22 23 24 25 26 27 28 29 30 31

19 20 21

TENIEENTINNNNNIINNNINNIINNNNNNNNNNINNNNNINIINII
8S 9 10 11 12 13 14 15 16 17 13

7

6

4

3

HmEmeTGmNIGKEKGEGGN
5

2