tu cõtrabis ſecum mutuũ licʒ ipſe ꝛecipiat nt lucꝛet
qꝛ poſſet eueni cõtrariũ nt ipſe ꝑdeꝛet ex meꝛcimo
nio ? uſurarius eſſet in tuto z ſemꝑ lucraretur. foꝛ
tius g' ↄmitti᷑ uſura qñ mutnatr᷑ nõ uolẽti exeꝛceꝛe
meꝛcimonia ſed pꝛo neceſſitate ſua:qꝛ dʒ quis ſub
uenire ꝓximo gratis in neceſſitate:⁊ peccat qͥs nõ
ſubueniendo ꝓxio in neceſſitate cõſtituto.nt nõ. in
.c.ↄſuluir. ð. e. facit. c. ſiẽ.xvij.di.⁊ qð ibi mõ.
Nõ.ꝙ ꝛecipiẽs ex pacto aliquid ultra ſoꝛtẽ dicitur
uſurarius ab uſura 2 nſura põt deriuari.æ dici ab
uſu eꝛis crediti. uel foꝛte quia ibi ꝛapitur uſus. qꝛ
nendit᷑ nus pecunie qui nõ ẽ ĩ ꝛeꝝ nã cuz ex nſu pe
cunie cõſumat᷑ dniuʒ. ut dixi ð ſeica. ¶ NHõ.ex v.
ille quoqʒ ꝙ uſurarius ẽ cenſendus ille qᷓ emit ꝛeʒ
de pñti minus qᷓ; naleat ex eo.qꝛ diffen traditioneʒ
ꝛei empte ⁊ ſoluit pciũ de pnti niſi dubiũ ſit ꝙ plus
luel minꝰ ſit ualitura ꝛes tpꝛe traditiõis.? ſi diceres
uſura nõ ↄmittit᷑ niſi in contractu mutui.ut in.c.cõ
ſuluit. S. eo. dixi.S.rubricã: eꝛgo nõ dʒ hic cõmitii
cũ ſit cõtraciꝰ umonle bndes quo ad foꝛmã
contraetus non eſt nſura:ſed quo ad intentione ð

pranatã ẽ uſura: qꝛ ꝑinde ins fingit ac ſi illam pecu

niam mutuaret illi uẽdirori ut ꝛecipiat illud lucrum
ꝙ eſt ultra uerã extiationẽ ꝛei. tẽ nõ. ꝙ ꝛariõe

dubij quis excuſatur in foꝛo iudiciali:ſed ĩ foꝛo pe

nitẽtie ſtabitur ↄſcictie. ¶ H uſtio ex.v.lfi. ꝙ an
uenditur ꝛes pluſꝙ naleat ? diffeꝛtur pꝛecinʒ ꝛei ad
cerũ teꝛminũ duo vᷣnt cõcuneꝛe ad hoc uit cõtractꝰ
non cenſeatur nſurarius. primo ꝙ dubium ſit an
tpᷣe ſolutionis pꝛecij ꝛes ſit ualitura plus uel minns

Secũdo ꝙ iſte uenditoꝛ nõ eꝛat alias uẽdituꝛus tẽ

poꝛe cõtꝛactꝰ:ſi eꝛgo ceꝛtũ ſit ꝙ tpꝛe ſolutiõis non
nalebit plus uel minus ꝙᷓ iſte eꝛat uẽditurus nũc ꝓ
miori pciolſi habniſſer pecuniã in pñri minc õctus
cẽſendus ẽ uſurarius. æ hoc ꝛ5e dicta in qoe pꝛece
denti. nam fingimꝰ ẽptoꝛẽ ſoluiſſe pᷣciũ de pꝛeſeti et
nenditoꝛeʒ ſibi illud muino accepiſſe uſqʒ ad teꝛmi
nũ pᷣfixum ꝓ illo lucꝛo qð eſt ultra uerũ pꝛeciũ rei.
In glo.ij. ibi uſuꝛarius ẽ cenſendus.nõ bñ glo.qꝙ
lʒ int ꝑtes deſcriptus ſit Ictus emptionis ⁊ uẽditio
nis ? in Vitate nõ poſſit ꝛepeti pciũ:iñ ꝑp fraudatã
mentẽ emptoꝛ põt dici uſuꝛarius:lʒ ex foꝛma ſui cõ
tractus non appareat uſurarius. Ex hac glo. poſſz
defendi libellus ubi talis dẽ uſurarins.lʒ boſti. dubi
tauerit in. c. in cinitate.⁊.c.cõſuluit.s.eo.⁊ facit iſte
tex. in. F. ille qui uenit adueꝛſatiue ad pꝛecedentia.
In ea. gl. ibi ſũt ĩ talibꝰ oſcie ſue ⁊c. glo.ſormalite:
nõ ſoluit Sriũ.⁊ iõ dic ꝙ in dubijs quis dʒ abſtinẽ
a tali contractu ex quo ad conſciaʒ ſuam ⁊ in foꝛo
aĩe dʒ fieri inteꝛpetratio potins 35 eũ:qꝛ illa pars ẽ
benignioꝛ que ẽ tutioꝛ ut hes glo.nõbilem in. c. nni
co.de ſcruti.⁊ facit tex.in. c.ſignificaſti el.ij.de hõi.
iz ĩ foꝛo ↄtentioſo inteꝛpetratio fit ĩ benignioꝛẽ ꝑtẽ
2 ita loqt tex.iſte.?⁊ facit.c.cũ iu ⁊ ᷣ ibi nõ. Inn.
5. de teſti. Sed queꝛo qñ põt dici cenũ ꝙ ꝛes na
lebtt plus tpe traditiõis. Sol.dicit hoſti.ꝙ dʒ atten

*

di cõis opio. ? curfus regiõis. nã cõit᷑ minus nalet
fru mentum tpe meſfium ꝗ ipe paſche. ? licet qñqʒ
accidat ptrarium tñ propter hoc nõ eſt recedẽdũ a
dicta preſũpnone:qꝛ dʒ cõſiderari id qð frequetur
accidit.l.nã ad eg.ff. de legi.⁊ in. c. literaſ.ð̊ depſõ.

imon. ¶ In glo. .. in fi. declara bũc uluimũ. F. Put

nõ fuit in. c. in cinitate. . eo. ¶ S; ey glo.qᷓro pro
declaratione pᷣme ꝑtis.c. hic nõ ẽ licitũ mutuare 2
aliqd recipere ultꝛa ſortẽ ẽr ſi creditoꝛ ſuſcipiat in ſe

piculũ qͥd in iſtis qui quotidie ↄhũt ſocietatẽ ⁊ un⸗

apponit oꝑã ⁊ aliꝰ pecuniã. Goff. dicit talé Hctum
ſocietatis licitum exquo cõicat ſibi dana ?7 lucra 7
de boc nide bo glo.ꝗᷓ ſoler allegari. xiiij. q.iij. pleri
qʒ. ꝗ dicit hunc ↄctuʒ ſocietatis non eẽ liciiũ ſi un⸗
nellʒ ſentire lucrũ ? non danũ.hoſt. in ſum. b? ti. F.
an aliquo. v. ſʒ qd ſi periculũ.tenʒ oppo.dicẽſ ꝙ ſie
in alijs Zctibus ex quoꝝ n periculũ ſpectat ad alte
rum põt apponi pactum ut periculum ad reliquum
ſpectet.ut in.c.unico.de cõmo. ⁊?.l.i.ff.depoſiii.ii⸗
dicendum eſt æ in boc contractu ſocietatis ut licet
ex eiꝰ natura periculum ſpectet ad utrunqʒ tamen
ex pacto poteſt ad akerum duntaxat pertineꝛe. nam
contractus ex connentione tollunt legeʒ: ut in regu
la comtracius de reg.iur.li. Vj.? pro hac ſua opioe
addqucit bo. tex.inſti pro ſotio.in. F. ð illo.cũ v. ſe.
ſz accur.?æ Aʒo.tenuerũt oppoſitũ:⁊æ ſic ↄcordant
cñ gl alt. in.:.ſi non fuerit.ff. ꝓ ſotio.? idẽ Jo. cal.
hic. Non ob. dictuʒ hoſti. qꝛ in alijs ↄtracubus eſt
non ↄtra ſʒ pter nam ↄtactꝰ. Sʒ in Zciu ſocietatis
cũ bẽat ĩſtar cniuſdã fraternitatis.l.uex.ff. ꝓ ſotio
ẽ ꝓpe ↄ nãʒ pᷣctꝰ ut unꝰ ſołꝰ ſetiat danũ. Mec ob.
IF. de illo.qꝛ non dʒ ĩtelligi fm eũ ĩ capitali. dʒ in
telligi in aliſs lucris ⁊æ danis ut in ilł ualeat pactum
iit ſentiat de lucꝛo ſy non de dãno. Darẽ alinʒ intel
lectum ad illũ tex. ut loquatur ĩ recipiẽte pecuniã =
ponẽte opera tim ut ex pacto poſſix danũ non ſetire
ſ. pecunie.ſatis ẽ ſi ſetit danũ operaꝝ amiſſaꝝ nam
ſiẽ in lucro pecunia ⁊? opera eqpaꝛant᷑ ira z i dno
ſentiendo.ſʒ ex parte pecunia dantis ñ põt hoc pac
tũ interuenire qꝛ proprie cõtra ipſam ſotietatẽ:qꝛ
recipiens pecuniã poſſet ſentiꝛe duplex dannum uʒ
opeꝛaꝝ amiſſaꝝ ⁊ pecunie recepte ⁊ alijs nullũ dan
num ſentiret cũ hẽet ſuã pecuniã integꝛ. æ ſcias ꝗ;
H opi.tutioꝛ:iõ eſt amplectãda. Sed adueꝛte ad
unũ dictũ Jo. an. de quo Jo. cal. nõ facit mẽtionẽ
in. c. ꝑ ueſtras.de dona.poſt diuoꝛtium ꝛeſti. nbi ſẽ
lit ꝙ pecunia doralis põt deponi apud meꝛcatoꝛeʒ
qui dʒ cauere de pecunia iĩtegꝛaliteꝛ ꝛeſtituenda. ſed
lucra vᷣñt cõpenſari cũ dãno ⁊ quicquid ſupeꝛerit ðᷣ
incro poterit dinidi.⁊ ſic aꝑtiſſime ſentir ꝙ poſſit
apponi pactum nt capitale ſempeꝛ ſit ſalnũ.ſed uið
tur ſentire ꝙ ſit ſpale in dote dum allegat. l. i. ff. ſo.
ma. nbi dicitur prouidendum ur ſalua ſit dos muli
eris. Ego ſemper dubitaui de illo dicto.nam non
probatur iure.immo in contrarium facit:tex.ibi in.
c. ſuper eo. s. eo. nam ſi contractus in ſe eſſʒ uſura
rius ⁊? illicitus talis contractus non poſſet recipere
aliquã cõpẽſationẽ propter bonũ ꝙ ide ſeqt᷑ maxie
pꝛopter bonum caritatis ⁊ corporale.ut nõ. in. d. c.
ſuꝑ eo. ? nõ. Jo. an. i rla peccatum. de re. iur. i. vj.

mmir ſinobſe

in zanmuni poſſteipoſt
ſmniit oſunnos de n⸗ ar
Swd ana oimupo po
di'vbinmminins anin te
umoror ima am o
lauoihjgli pinofr mmo
iimace i or nis h
cldt tene ad ali regone t
,io aitg appnen hecroffenſc
ſtbreinloeodeſinmd nüni

ü Jrno i aen tdn

Nendn wercedſcn wdemur

otiboſt ivcinar in Yriü fnian

ſinemmagna neceſſare ſte mon
t ile ſobiſter oboꝛes in ieinene
no ali Jomn dlr gan p
Oms cſlunor wol ſoee
imn Mcbi lno mnfe,
ickce ai toe nlino mlyn
hieeenronl Inn grſhn
ti chiſgnmins mi. Fien
Ahcuudiume wo ſo dri
Oünobicane dci di⸗

riher imnſenenc

Uiaſencü dheva ai
miſtmugneiaffiünennne
pn, don a n ndns
lnneyr inlo uſßiinii
neiu hhrinligngi
Nt.5 ir
un l ſ⸗
ſbennm aiin

Rüpeicii ſhem in
mmm Periculumas Ueigvon
etöweliftcoſiiz
Conmmuun ſogemissnr ig
bemn n unng m,
m dmmnr mnitr mn
reolinr e, minnegn
IRero bar ſ oſioe
io in . dilo ci e,
1oMoltcne ſe Norcant
t pbeid R dod.
RNiNis Wadse
nc Gin anſocents
armnimns enſfſ ſonn

ns ſoß etor i Maob

lii ſnei cinl
Ginawrir itvalmi uinn
xcdiv li i
mrinpeir cuuni 17
0 poſſtni non ſeie
hni oxerm mſptun
ntiemiNt i G
madnisi di e
cicn im ſoient

¶ Be crimine lalſt.

Sccundo queꝛo de alia. ꝗ. notabili quidã meꝛcato⸗
paratꝰ erat ꝓficiſci in aliã regionẽ emptuꝛꝰ merces
in quibꝰ Viſimilit᷑ fuiſſer lncratꝰ centũ acceſſit amicꝰ
2 roganit eũ ut mutuaret ſibi illã pecnniã quã ꝓmit
tebat ſibi reſtituere in tenino cũ lucꝛo ſperato nuqᷣd
contꝛactus ſit cenſendus uſurarins Inno. dicit
ſic licet aliqui oppoſitũ teneant:qꝛ daret᷑ mateꝛia cõ
mittendi hãc pꝛauitatẽ uſuꝛaꝛiã. Hoſti.in. c. ſalubꝛi
ter. . eo. dicit ꝙ iſte eſt obligatꝰ creditoꝛi id qdᷣ vi
ſimiliter fuiſſet lucratuꝛꝰ quaſi hoc ꝑcipiat cꝛeditox
rõe intereſſe æ nõ rõe uſure. Jo.an.dicit hoc dictũ
hoſti.pꝛocedeꝛe poſt moꝛã cõmiſſam:ſed ante moꝛã
nõ:qꝛ ibi nullũ ĩtereſſe alias uſuꝛaꝛiꝰ poſſet fingere

nelle ire ad emendũ merces z mutnaꝛet pecuniã ſub

iſto coloꝛ ad nſuras. ¶ NMõ. pꝛio æ nõ tꝛadas obli
nioni id quod ſentit Jo. an.ex his nerbis nt etiam
in Zciu mutui poſſit peii poſt moꝛã ĩteꝛeſſe lucri vᷣi
ſimilit ceſſantis.de quo dixi in.c conqueſtus.S. eo.
SDed an a pꝛincipio poſſit hr̃i iſta rario poſſet foꝛte
dici ꝙ ubi mutnans ducitur bona itentione z potiꝰ
mutuat nt ſeruiat amico qꝙ; in fraudẽ:q tũc excuſat
a peccato:lʒ alia opinio fir tution ¶ fres bo du
bitatur ẽt de alia qõe aliquis hʒ hic merces quas
intendit deferꝛe ad aliã regionẽ ? nendeꝛe ꝓ caꝛioꝛ
pꝛecio.alius appaꝛet hic ⁊ offeꝛt idem pꝛeciũ hic qð
poſſit hr̃e in loco deſtinato nũqnid liceat faceꝛe hũc
vctü. Inno. ꝙ ſic. nã ſicut rõne ip̃ᷣis excuſatur qui
uendit merces pluſqᷓ; ualeant: ut bic in fi. ira z rõne
loci hoſti.inclinat in Sriã ſñniam ⸗ monet᷑:quia non
ſine magna neceſſitate iſte mouerur ad emendũ cnʒ
⁊ ille ſubijſſet laboꝛes in itineꝛe ⁊ foꝛte pꝑdidiſſet ali
quo caſu. Jo.an.dicit ꝙ aut pꝛeciũ ſoluituꝛ ð̊ pñti
2 Zctus eſt licitus:qꝛ uult foꝛte deferre ad alium o
cum. Aut difeꝛt ſolutio pꝛecij æ pꝛocedit opi. hoſt.
poteſt dici ꝙ ẽt hoc nltimo caſu ubi ceſſaret fraus
adpuc pꝛocedat opi. Inno. qꝛ foꝛte nult deferꝛe ad
locũ ubi ſperat mains ucrũ. Item ex quo iſte non
ergt hic uenditurus pꝛo iſto pꝛecio ſatis cõpenſat᷑.
Altimo hic quero diciĩ hic ꝙ nõ eſt licitum ali
quid recipere ultra ſoꝛtem ex pacto:quid ſi recipiat
aliqð ſeꝛuiciũ vbale nel facti puia mnino tibi deceʒ
ut inſtrnas me nel filiũ meum nel ut inteꝛcedas pꝛo
me apud deum uel ut nadas ꝓ me romam. Ray. ?
Gof.in eoꝝ ſũmis huiꝰ ti. ut ſequit᷑ Cal. ↄcludunt
ꝙ nõ ẽ licuũ:ſed hoc ĩtelligendũ qñ illud qð recipit
eſt pecunia eſtimabile:nt.S.dixi ſᷣm Tho. nam nui
la incrementa recipi debẽt ex mumo quecũqʒ ſint et
qualiacunqʒ.xiiij.q.iij.c.i.ij..iij. Et ex his infenu⸗
ad.q.doctoꝛ mutuat pecuniã ſcholari ur intret lecũ
7 alias non erat mutuaturus nec ſcholaꝛis intratu
rus nel mutuaui uni ut neniat ad molendinũ nel ad
ſurnũ ſuum Jo. cal. dicit ꝙ ſi iſte mutnans recipit
aliquod cõmodum pecunia eſtimabile ꝙ cõmittitur
uſura. exemplum in doctoꝛe ex concurſu ſcholariuʒ
efficitur magis famoſus ⁊ habet maioꝛes cauſas pᷣ
manibus nel ex h apliat ſibi ſalarium:= ita ĩ domio
molendini: qꝛ plurimi pꝛopter h̊ cõcurrũt. nã ve ex
mutuo iſti recipiũt aliquid nltra ſoꝛtẽ. ideo tenet᷑ ad
reſtitutionẽ:ſʒ eã facẽ debẽt panꝑibꝰ:qꝛ ab illiſ qᷣbꝰ
mutnazt non extoꝛſerũt iſiam pecuniam.æ ad hanc

ↄcluſionẽ debent reduci gl. iuꝛis ciuilis. una eſt i. .
i.ff. de offi prefec. urbis. Alia in.l.ij.ff. de calum.
2 ſenſerunt quod cõmitteret᷑ ſimonia qð ñ eſt neꝛũ:
qꝛ ſcholaris non nendit doctꝛinam doctoꝛi:immo
doctor inſtruit ſcholaꝛem:æ ad boc mutat pecuniã:
ſeg c ittituꝛ uſura m diſtinctionem pꝛedictam.
(Aunnn querit nũquid ſit licitũ rẽ emere ut ca
rius uendatur: æ ↄclude poſt Cal. hic: Inno. in. c.
ne cle. uel mo.quod aut quilſ emit rẽ hic ut eã itegꝛã
uendat ⁊ principaliteꝛ ĩducit ſub ſpe lucꝛi æ nõ licz.
ꝓ hoc bo.tex.i.c.eijciẽs lxxxviij.di.⁊= i. c. quoniaʒ
xiij. q.iiij. Aut habet intẽtõeʒ mutãdi ĩ aliã foꝛmam
ut qꝛ emit lanam ⁊ inde facit pannũ:ł uult deferr̃ ꝛc
integrã ad alium locum:æ tunc ẽ licttum:lʒ inducat
ſpe lucri:qꝛ hic ponit labores ? induſtriam ſuam:
inxta illud dñicu ¶ In ſudore ulius tui neſceris pa
ne tuo:? ꝓbat᷑ i. d. c.eijciẽs ⁊.c.quoniam ea. di. Sʒ
tpꝛe pnie dʒ quis abſtinere a meꝛcimonijs.de pe.
di.vV.qualitas.aut ñ inducit principaliter ſpe lucꝛi:
ſed emit furmentum ut abundaẽt cũ familia ſua uel
ne ciuitas tꝛactu temporis pateretur pennꝛiã: qꝛ alij
extrahebant furmẽtũ:et tuuc Iʒ alio tempoꝛe uendat
caꝛius quam emeꝛit non peccat.aꝛg. optimũ hic ubi
quis põt uẽdere merces pluſquam ualeant qn dubi
tat᷑ an tpᷣre ſolutõis ſint naliture plus nel minus.di
cit tamẽ Cal.hic unũ notabile vbũ qð mihi plʒ illũ
nõ euitare peccatũ qui ſciẽter emit re minꝰꝙ; ualeat
ſaltẽ ignoꝛante uenditoꝛe:qꝛ nidet᷑ decipeꝛe ꝓximũ:
⁊ ſic limita illud ꝙ liciiũ ſit contrahetibꝰ ſe decipere
uſqʒ ad dimidiã iuſti pretij ut ꝓcedat quãdo ꝛe ipſa
interuenit deceptio non ex ꝓpoſito. clericis autem
non ẽ licitũ aliquo cãu exercere huinſmõi mercimo
nia. ad H.c.negociatorem clericum.lxxxviij. di. uide
qð nõ.i.c.i.ne cle.nel mo.Si tñ indigeꝛet licite poſ
ſet exercere aliquod opus. utputa emere cartas ſcꝛi
bere libros.⁊ nide quod nõ.glo.xiiij.q.iiij.c.cano
nũ ⁊. c.i.de cele.miſſ. ¶ Vlterius querit̃ mutuaui
tibi certã ſpeciẽ puta furmẽtũ qð tẽpore ctus uale
bat tres florenos:nũc tempore ſanſſactõis ualet ſex
nunquid ſalua ↄſcia poſſim h̊ furmiũ pcioſiꝰꝛeciꝑe:
27 ↄclude ꝙ aut ductꝰ bona itentione tibi mutuaui:
2 tũc i uariet pretiũ poſſum ſalua ↄſcia ꝛeciꝑe:⁊ tu
teneris reddere.nã mutuaui frumentuʒ. ideo debeo
recipere ẽt frumẽtũ eiuſdẽ bonitatis intriſece.l.cum
quid.ff.ſi cer.pe.nã ſi potuiſſet nileſceꝛe eius pᷣcinum
ſecꝰ ſi habuiſſem intentionẽ depꝛauatã: qi mutuani
frumẽtũ antiquũ:ut ſic poſtea hꝛem nonum.⁊ ſic in
melioꝛi pꝛecio ⁊ de hoc ꝑ Hug.⁊ archi.xiiij.q.iiij.
.c.ſiquis clericꝰ. ¶ Alrimo poſſet queri nunquid
quis teneat᷑ reſtituez uſuras ⁊ quicquid lucratꝰ ẽ ex
illis an nſuras tin dũtaxat. ðᷣ hac.q. uið qdᷣ nõ. Jo.
an.i. c. ꝙ;ꝙᷓ e.ti.li.Vi.? ↄcluſio ur ꝙ aut lucratꝰ e ꝑ
uſurariã pꝛauitatẽ rẽ germinãtẽ æ ꝓdnucentè fructũ
puta uineã ⁊ tñt᷑ totũ reſtitrer:qꝛ h imediate ꝓcedit
ex uſuraria pꝛauitate aũt recipit pecuniã ⁊z nõ tenet
reſtituere niſi pecuniã:qꝛ reliquũ ꝓceſſit ex operibꝰ
ſuis ? ex induſtria.nã pecunia lucrata ex ufa nõ eſt
apta ad ꝓducendũ aliquẽ fruciũ unde lucrum attri
buitur ponus perſone quam pecunie.⁊= dic ut pleni
us nõ. in preall.loco per docto.

—
¶ Be erimine falli

We crimine falli. ſyica.

A nne ceteꝛa pꝛecepti legis diuine ↄtinet᷑ ñ
urtum lacies. non ſalſum teſtimoniũ dices. 7. S. ui
ſum eſt de lurto. ¶ Item de uſuꝛa que eſt quedam
ſpẽs ſurti.? iõ cõpetenti oꝛdine oãneciit de crie falſi
e mã hẽtur in decretis in.c.in memoria.xix.di.⸗
i.q. iij. quiſquis.iiij. q. iij. qui falſo. 7 ſatſe
Teſtis falſidi
Alſidicus.a⸗ tꝛes ledit
deũ iudicẽ ⁊ ꝑtẽ ⁊ falſus eſt non ſo
lum qui mẽdaciũ dicit ſed etiã q ue
ritatẽ occultat h. d. ſa paꝛs ibi ute⸗
ꝗʒ. caſus ⁊c. ota primo ex tex. ꝙ ex eodem ð
licto põt quis ledeꝛ plures ꝑſonas 2 oibus tenetur
ad ſatiſffactionẽ.facẽ ꝙ leg.? nõ. i. l. nũ.f. de ua.
delic. æ in.c. pochianos.de ſentẽ.excõ. ¶oꝛio fo
ꝙ teſtis dẽ falſus ⁊ tenet᷑ de falſo nõ ſolum qañn di
xit mandatũ ſed ẽt oñ occultauit Hitatem. ⁊ hoc in
tellige qñ int:ꝛogatus ſuꝑ ceꝛto articulo diẽ ſe nihil
lcire. uel qñ iurauit diceꝛe puram ⁊ meꝛa Vitatem 2

mnlta ſubticuit.ut in.c.cvm dilecti.S.de accu.ſecus

aũt ubi ſic non iuraſſet uel nõ fuiſſz itenogar? ut i
Halle. l. nũᷓᷓ ff. de priua. delic. tũc.n. nõ teneĩ ſi nõ
dixit neritatẽ qꝛ teſtis nõ dʒ eſſe Vboſus ſatis. n. eſt
ꝙ ꝛũdeat ad int:ogata. ¶ Leꝛlio no. q guis pec
car ? tenet celando vitatẽ qð intellige ſm Innocẽ.
qn aſſumpſit officiũ teſtificãdi uel als tenet ex offi
cio diceꝛe vitatẽ. uel cũ als ueritas hꝛi nõ põt allal
aut taceꝛe Vi 5 eſt peccatũ xxij. q.ij. in. c. ve qᷣſ

—

arbitꝛet ¶ Viuo põt colligi ira pſumẽdũ eũ qui

neruit ſiẽ 3 eum qui potuit ꝓdeſſe ⁊ noluit. CIn
glo. ij. bec glo. tria intẽdit.? primo ꝙ teſtis fallus
puniri põt dupliciteꝛ. p eroꝛdinarie cᷣ durante. 2
oꝛdinarie pena falſi cauſa pꝛefinita.? declara bunc
articulum latius ꝙ aut cꝗ non eſt finita aut e finita
primo caſu põt puniri ꝑ ipᷣm iudiceʒ non inchoan
do contꝛa ipſum ꝓceſſum de nouo eyoꝛdinarie fm
ꝙ ſibi nidebit. Sed iſta punitio nõ tollit punitione
oꝛdinariã que poterit fieri p.l. coꝛnel. ð falſis. ut nõ
Cy. in.l.nullũ. C. de teſti. ⁊ ſpec.in li. de teſti. H. i.
v. ſed nunquid peꝛ penã. ? uide. glo.in. c. pꝛeſbiteri.
V.q.·fi.⁊.pꝛeale.c.nequis arbitretur. finira neꝛo cà
non põt melius pnniri ꝙᷓ; oꝛdinarie: quia cum iſta
pena ueniat acceſſorie ad cãm principalẽ 7 ſniam
finitum ſit officium indicis tolliiur hec ptas que ue
niebat acceſſorie.l.iiij. E. depo. z. c. cum appeliatio
nibus de app.li. vj. ſed nec poterit puniri z accuſa
ri dũtaxar. . coꝛnelia de fal. Et ſi queꝛaĩ que pena
ſit imponenda falſo teſti. Cõcludo ꝙ aut agitur ci
niliteꝛ ant crimialiteꝛ. p caſu tenetur ad ſatiſfacrõeʒ
inquãtũ lelit.l.qui nõie.ff. de fal. ar. hic poterit et
poſtea accuſari crialiteꝛ: ut dixi.et cum agit criali
teꝛ eſt dꝛʒia inte libeꝝ ? fuũ. nam libeꝛ depoꝛtaĩ et
eius bona publicãtur. Seꝛuꝰ vo punit ultio ſuppli
cio. de quo ĩ. l.i. F. fi. ff. eo. Sed ſi executio facta in
cã criali nõ põt retractari: tunc punit teſtis pena ta
lionis. l. i. F. i.f. ad.l. coꝛ. de ſicca.⁊ fᷣm pꝛedicta in

rellige nõ. ij. q.iij. in ſu m. 2. xxxiij q. vV. bec ymago.
æ i.c.ad falſarioꝝ.j.e.¶ In ea. glo. ibi et ſi conat

non habnit effectum. nõ bene glo. ꝙ teſtis poteſt
puniri de falſo lʒ teſtimonium ſuum non habuit ef
fectũ:puta qꝛ ex aliquo alio facto non naluit: uel qa
aduerſarius melius ꝓbauit:⁊ ſic iudex ñ fuit ſecuiꝰ
dictum hꝰ falſi.rõ eſt qꝛ per ̊ nõ relenatur qͥn ↄmi
ſerit falſũ.æ intellige hoc dictũ qn dixir falſũ in for
ma teſtimonij:Iʒ ex aliquo actu facto intriſeco non
naluerit dictum eiꝰ.ſecꝰ ãt ubi nõ dixiſſet ĩ forma te
ſtimonij ut qꝛ ſolũ corã nõrio nõ pcedẽte mãdato
iudicis.nã tunc nõ põt dici falſus teſtis.? de hoc aꝛ
ticulo dic:ut pleniꝰ nõ. ꝑ. Jo. an. in rła nõ eſt ſine
culpa de re.iur.li.Vj. in mercu.?æ per Har.i.l. ſiqs
legatũ.ff. de fal.æ in fi.glo.de hac mã an ⁊ qñ tene
at ſñia lata per falſas ꝓbões ⁊ uſqʒ ad q;tum ipus
retrac tari poteſt:dic ut plene nõ.c.licet de proba.⁊
per Jo. an. in. c. uenerabil de excep. æ peꝛ Har. in.

l. dinꝰ. ff. de re.iudi.⁊.l.qᷓ agnitis.ff de excep ¶ n
glo. in. V. ledit in fi. itellige glo. ꝓut S. dixi ĩ pcedeti

glo. Sed bic queritur qs eſt ↄpetens iudex ad pu
niendum teſtes falſos.ſo. aut eſt iudex hns mernʒ ?
mixtum imꝑiũ æ non eſt dubium talẽ poſſe punire
teſtẽ eordinarie ⁊æ ordinaꝛie:ut.S. dixi.aut ẽ index
hñns iuriſditionem in ciuili.rm.⁊? tunc qdã dicunt:ut
nota.in.l.diuꝰ.ff. de fal.ꝙ debet remittere eum pu
niendum ad iudicem pꝛoprium. ¶ Ded opio neri
or nidetur ut poſſit eum pnnire extraordinarie: ꝓ
hoc bo.tex.in.l.nullum preal.⁊ ſentit ſpe.in.ti.de
teſte. F. i. V. ſed nunquid iudex. æ bec pꝛocedunt in
ordinario. Delegatus uero non punit: ſed remittit
eum puniendum ad ordinarium: ſed Inn. in. c pe.
J. de penis. aluer ſentit ſpe. in ii. de teſte. S. i. V. ſed
quid de delegato ? ibi Jo. an. diſtinguit inter dele
gatum a principe ⁊ inferioris ut primus poſſit pu
re exordinarie.ar.in.auẽ.de exhi.re..i.⁊ facit.c.i.
⁊z.c.de cauſis de offi.dele. Seruꝰ aũt debet remiueĩ
ad ordinarium: ut in auc. de teſti.in. S. ſi nero igno
ti. Nem quero qualiter punietur teſtis clericus
qui Ee teſtimonium dixit.So.uide bonum tex.
in. c.ſi epiſcopus.l.di.nam debet deponi ⁊ detrudi
in monaſterium ad agendum penitentiam pro hoc
facit. cum non ab hoie de iudi.æ.c.tue.j.ð peniſ.
Iltimo quero quid ſi teſtis ꝛcepit pecuniã nit ñn

—

ner̃ pẽa falſi: ut ĩ. l.i.ff. eo. ubi per Bar.
Sententia lata per fal
B Per EO: litteras non debet
executioni mandari.hoc dicit.primo com

it eum de futuꝛo. ibi mandantes caſus ⁊c. ¶ Miota
primo ꝙ merus executor poteſt admittere exceptio
nẽ nulliratis ad effectum differendi executionẽ z re
ferendi ipſi ſuperiori. de qua materia plene nõ. in
c.olim de re iudi.=. c.paſtoralis i.F.preterea ⁊ ſe.
de offi. dele. Ieʒ nota ꝙ ſuſpectus de falſitate põt
capi ⁊ detineri donec reperta fuerit ueritas:de q“*
in.c. in memoria. vix. diſtintione ¶ ¶ In. gl.i. bi ſie
temporis prefinitione.tene perpetuo menti glo.=
multum allegatur quod ſententia lata per falſas
litreras delegatorias poteſt ꝛetractari ſine prefiniti
one ipꝛis. Idẽ ẽ ĩ ſnia lata cum falſo pꝛocuratore

dicere teſtimoniũ: ! ut dicat vũ teſtimomũ:dic quod

io dnuzor len n ſon

mendat eum cui ſcribit de preterito ſecundo inſtrn

eNna ms
nn lln mwruß

cv t puß

ornlin

Irberbalg ihpu h⸗

palleli
1izlent gob⸗C ni

ieelin eni nli ae⸗
ahn ehs ireriuc⸗
oecin arnunih umdins
I A de manici dede
nnſig e diieen
leceſaſtens no dz inponer
qla poſſt deninilter ſegi
ler ö aignos oluos qni
iſino nermnimnenrs
brene giuremiane .
maditoni inegohnuns ni⸗

ielinit nini hei orlu po

rcbiͦ t dofi ien agerso
ind Nſiznuinleo gi
S1ddridcNouin
n.ölgiceienatenin

Buſepe⸗

piorniſ demnhr⸗

meſon ce nmnbe
nepormiͦ ce nmnbi

ctanumul aſ anſe
imens gnan iice
inennrcciclunner
baſanimne ann pn
ohnmn (Slopi den
pwüe ennornntee
n Neln Gncheinde
Awderdbet Noctdund n
sero non purircel renint
ordmrummtſed Imninehe
nit e inli de teſe i
bi Yo andſinnt ur ae
ſnonzurnius wlt r
mickerti e iehunc.
Grn aitcher eniucf
getet n. 5.A ero igno
erpaniout kens etius
tt Do de onn.
õ
cdumellenun
Gieceiuci, e) Daſt.
daſincis enhennin
drr fü ſimmnügen

ſeo pbiper M.
lſio⸗ *R l

. Mmmaon geber
win com
mmi, untt uſtr

Mimnsa i(Vau

EWe crimine falſi.

ut in. c.nꝛa de pꝛocu.ſecꝰ nbi index habebat. alias

inꝛiſditionẽ:ſed pꝛobationes fuerũt falſe qꝛ tunc ad
agendũ de falſitate tpa ſunt limitata ̊ quibꝰ p Jo.
an. in. c. cũ uenerabilis. de excep. ¶ In glo. ij. ibi ð
ceteꝛo. plene de materia ꝑ bar.in.l.a diuo pio.de
re indi.⁊ in.d.c.paſtoꝛalis.
. Clericꝰ fal
Deaudientiam. erie ſa
ꝛincipis deponit᷑. Itẽ ei caracter ipꝛimit
⁊ in exiliũ mittit.h.d.Cõis diuiſio. ſo ibi fraterni
tati caſus ⁊c. Mõ.pꝰ ex tex. tres penas infligendas

clerico falſanti ſigillũ pꝛicipis.pꝛima eſt degradatio

2 intellige de depoſitione vbali.nã ⁊ illa ðgradatio
c.nã ſi caperet ꝓ actuali degradatiõe reliqꝛet᷑ indici
ſeculari ⁊ afficeꝛet᷑ pena moꝛtis.ut in.c.degꝛadatio:
de penis.li.vVi.ſed hic poſt degradationẽ remaneret
ſub eccleſia ut pʒ ex ipoſitiõe aliaꝝ penaxꝝ.⁊ ex hoc
infertur ꝙ appellatione ðgradationis quandoqʒ in
telligimus de depoſitione nerbali. Secunda pena
eſt alicniꝰ caracteris ĩpꝛeſſio ut ſic poſſint iſti clerici
inter alios cognoſci ⁊ alij magis teꝛreant᷑. ⁊= dicunt
doc.hic ? bene ꝙ iſta pẽa nõ eſt regulariter infligẽ
da ꝑ eccleſiã qꝛ periculoſa qʒ ẽ ſpãle ĩ odiũ maleficij
2 ideʒ ſentit glo. hic CTan pena eſt exiliũ. ſic
nõ. ꝙ eccleſia hʒ penã exilij ↄcoꝛ.c.fi.de calũ. g̊. Et
ex hoc nõ.ꝙ epᷣs põt clericũ cõpelleꝛe ad abiurãdã

dioceſim ſuã ut nunqꝙᷓ amplius illã intrer ſed dʒ exul

are ⁊ de maltiplici ſpecie uide Inn. in. c.
qualit᷑ æ qñ.el.ij.de ct Sand nõ. ꝙ index
eccleſiaſticus nõ dʒ imponere penam coꝛpoꝛalem ex
qua poſſit neriſimiliter ſequi pena moꝛtis.⁊ eſt iſte
tex.nõ.S aliquos pᷣlatos qui clericos mãcipãt ĩ du
riſſimo carcere diminnentes adeo cibũ ⁊ potũ ut in
breni tpᷣe cogãtur expirare.nã certe tales pꝛelati nõ
enadũt penã iꝛregulariiatis:nã ubi pene exigunmr
2 emitiũt animã.lʒ eiʒ pꝛelatꝰ poſſit moderate dimi
nuere cibũ ⁊ potũ ſicut agetes pnĩaʒ faciunt nt ĩ. c.
nouimꝰ ð.v.ſig. nõ tñ adeo ꝙ ide poſſit ſeq̃ pena
mõtis.⁊ ꝓ h.bo.tex.i.d.c.nouimꝰ.æ nið qdð nõ. Jo

an. ð lig. ĩ cle.i.ð pen.æ remiſ. ubi idẽ ad lr̃ã tenet.

Bꝛea ſep e. Exiſtens in cuꝛia litte

ras apoſtolicas nõ re

cipiat niſi de manibus pape uel officialinz
ad ipſo deputatoꝝ:pſone iñ ſolẽnes pꝛennncios re

cipere poterũt de manibꝰiñn pᷣdictoꝝ.ofaciens ſi lai.
cus eſt excõicationi ſubiacet ſi clericus eſt ab officio
2 bñficio deponit᷑.h.d.uſqʒ ad. S. adijcientes. ⁊ ille

F. H. d. ꝑ excõicationis penã ꝓuidet õͤ non reſignã
tes nec deſtruẽtes lras falſas.j.xx.dies.⁊ abſolutio

pape reſeꝛuaruꝛ. z. S. factum non tenet. uel ſic æ bre
uius. pꝛima paꝛs punit non recipientes las ð mãi
bus pape uel officialiũ. a pnnit non deſtꝛnentes lit
teras falſas ? ꝑ h pʒ diuiſio. æ fa ibi adijcientes ca
ſus ⁊c. ¶ Mõ.pꝛio ex tex. ꝙ per hec uerba ſtatuto
ſub pena excõicationis æ ſuſpenſionis ⁊c᷑. nõ fert᷑ ex
cõicatio uel ſuſpenſio ipſo facto ẽt ſi ipſa vᷣba ꝓfe
rant a papa. nam hic Iʒ hec vᷣba fuiſſent appoſita in

prꝛin. iñ papa poſtea penã ingerit ⁊ reſpeciu ſuſpen

ſonis dicit e iponendaʒ quod facit ad ea que dixi

.Cc. unico. de ſagitta. ¶ Secũdo nõ. ibi apud ſedem
apoſtolicã ⁊c. ꝙ recipiẽs laſ ꝑ aliũ nõ exiſtẽs apud
ſcdem apoſtolicã nõ incuꝛrit iſtã penã. Iſta eigo pe
na afficit exñtes in curia recipiẽtes lẽas ab alio qᷓ a
manibuſ pape nel officialium ſuoꝛum et ſedes ap
poſtolica dicituꝛ ibi eẽ ubi eſt papa et cuꝛia ſua. ad
p.c.ego ei.et ꝙ ibi nõ.ð inr̃ius. ¶ Hõ ibi idoneũ
quod is qui tenetur ꝑ ſe aliqͥd faceꝛe ſi fac ꝑ nũriuz
debet eligeꝛe idoneũ aliaſ factũ nũcij ſibi ĩputatuꝛ. ⁊
iõ ſi remiſiſti librum tibi ↄmodatũ ꝑ nũciũ n idone
um illo librũ aſpꝛoꝛtãte tibi ĩputat mittenti ? n dno
lecus ſi eligiſti nũciũ neriſimiliter idoneũ ut.l.ei qui
cũ.l.ſe.ff.ↄmo.et in.c.ſignificante de pigno.2⸗ quod
ibi nõ.facit quod nõ.glo.i.c.pꝛeſbiteꝛi.xcv.di. Vlti
mo nõ. ꝙ excõicatõ põt pro eo facto frequeter ino
uari. G glo.ij. in fi. dic meliꝰ nt habetuꝛ i.c.i.ð
Horis.li.Vi.ubi ponitur ꝛegula ꝙ Nptũ ab excõica
to impetꝛatum eſt ipſo inꝛe nullũ niſi ĩ cã abſolutõis
nel defenſionis de quo ibi. ¶ In gl. i. V. excõiſ.i.fi
nõ ꝓ finis nidetur oↄriari pꝛicipio.et Inno.dicit ꝙ
reqͥꝛituꝛ ſnia contaꝛiũ tʒ Gof.⁊ hoſti.ſed circa hoc
ſic cõclude ꝙ aut qri nunqͥd qͥſ poſſit ĩipetrare lr̃as
E alium et tunc aut ad lites aut ad beneficia. ſi ad li
tes oʒ ꝙ impetrãs hẽat ſpeciale mandatum nti.c.ñ̃
nulli. de Nep.æ ĩ hoc caũ n loquitur hoc.c.uñ qlibet
cuiꝰcũqʒ qualitatis ſit põt ꝑ aliuʒ inpetrare Ir̃as ad
lites dãdo tibi ſpeciale mandatum.nt in dcõ.c.non
nulli. Icẽ in litteꝛis ad beneficia immo illas pot ipe
trare amicus ꝓ amico ſine aliqno mandato ut nõ
glo.in dicio.c.nonnulli.⁊ in.c.ad aures.e.ti:et ad
buc ſumuſ extra termioſ huiꝰ.c. Aut qri nũqͥd qs
poſſit ꝛecipeꝛe litteꝛaſ ab alio ꝙᷓ a manibuſ pape uel
officialiũ ſuoꝝ ad hoc deputatoꝛum. Er diſtigue ꝙ
aut eſt iſte in curia ⁊ non dʒ.⁊ iſte ẽ ꝓprie caũs hꝰ.
c.ut pʒ ibi ne qͥs apð ſedẽ apoſtolicã.⁊c. Si vo eſt
ex cuꝛiã tunc põt recipeꝛe litteꝛas ðᷣ manibꝰalteꝛiꝰ qᷓ
pape puta amici.ſed ille qui extitit ĩ cuꝛia ñ vᷣbnit ꝛe
cipere litteꝛas ðᷣ mãibꝰ alteriꝰ: ut hic ĩ tex.iĩ.v. ne qͥs
⁊c̃. Siue ergo impetret pro ſe ſiue pro alio dʒ lꝛas
reciꝑe de maibus pape uel officialium. ⁊ hoc fit qꝛ
ãtiquitꝰ multũ falſabãtur lee aplice ĩ curia ⁊ falſãreſ
dicebãt ſe a papa ipetraſſe.⁊ ſic nõ loquit᷑ tex.iĩ.tmiſ
hnius glo. An aũt ↄfaciens ſit excõicatꝰ ipſo facto
glo.⁊ doc.nariant ſed dic ꝙ ꝑ hec uerba excõicatõ
ni ſubiaceat fertur ſuia ipſo facto.nã ex proprio ſi
gnificato vborum nõ requirit᷑ actus facti.? ꝓ hoc
.c.ſiquig ſuadẽte.xvij.q.iiij.? nõ i.c.unico.de ĩinꝛ.
li. Vj. In gl. fi. ĩ fi. ? nõ h̊ͥ ꝙ facẽ ad ſtatuta z ad
alia iura. ſed pꝛedicta ⁊ tex.oppo.nã ex quo fert
hic excõicatio ſuꝑuacna eſt ſuſpenſio quia quilibet

excõicatꝰ eſt ſuſpenſus de quo dic ut plene nõ.ĩ cle.
cupientes. de penis in glo.que incipit nõ. nonam

ſo.duplex.pꝛimo ꝙ ſuſpeſio quando eſt ſequela ad
excõmunicationem ſublata excoõmunicatione tolliinꝛ
ſuſpenſio:ut in regula acceſſorum.li.vi.ſecus quan
do ſuſpenſio eſt per ſe ſecundum Hoſtienſem:⁊ ſic
licet abſoluatur ab excommicatione remanet obli
gatus ex ſuſpenſione. uel ſecundum eum pena
excommunicationis concernit laicos: ſuſpenſiõis.
vo clericos.æ lʒ pꝛia ſolutio uideat᷑ ſibi plꝰ placere

¶ BDe lortilegijs.

Secũda tñ plus mihi placet qꝛ tex.i medio diſtixit
penas ⁊ in penis debʒ fieri mitis iĩteꝛpetratio. neqʒ
dʒ quis duplici pena coheꝛceri ut ĩ.c.qm in fi. ut li.
nõ conte. nã ↄſequeꝛet᷑ ex prio ĩtelleciu ꝙ clericꝰ ex
cõicaꝛet᷑ ⁊ ſuſpẽdẽtur n glo. in Ybo enadentũ
ibi aliã ſniaʒ dni pape ⁊c̃ dic meliꝰ ꝙ. c.ad falſario
rũ.j.eo.excõicat falſãtes lr̃as ꝑ ſe nel ꝑ aliũ ſciẽteꝛ.
ſz ſi qs hẽt as falſatas ꝑ alinʒ ⁊ eis nõ ntiĩ nõ hʒ
locũ illud.c.⁊ in hoc cãn hẽt locũ iſte tex. dũ dꝛ ꝙ
ꝑ hominẽ dʒ fieri excõicatio.vñ punitur hic ille qui
hẽt ⁊ nõ ꝛeſignat uel deſtruit.⁊ iõ ſi iudex ſpecifice

non feꝛt excõicationem talem nulla pena talis effi
qtur ex quo non falſauit. (obas.
Acet Ponit nouem modos falſan
Ic * di ſas papales. Mõ primo ex
tex. multos modos cõferẽdi ſcripturã ad
lcripturã.non ſolũ eꝛgo fit ↄperatio lr̃e ſed ẽt dicta
minis ⁊ caꝛte.nã hñt cuꝛiales ceꝛntum modum dictã
di quem de facili alij ab eis non pũt imitari. Item
in forma ſcriptuẽ qꝛ faciũt aliquos tractus ⁊ certa
ſigna eis tin manifeſta adeo ut de facili non poſſet

lt̃a illa ita falſari qͥn ꝑ ſcriptorem apłicũ falſiias de

pꝛehẽdẽt᷑. Itẽ in qlitate caꝛe qꝛ le apoſtolice ſcri
bunt᷑ in cartis raſis ⁊ ĩ pulcia foꝛma/Atẽ nõ ꝙ ſu
ſpitio oꝛit᷑ õ bullã ſeu ſigilũ qñ ꝑ oĩa nõ ẽ ſignũ ſi
mile vo ſigillo.nã aliqñ ꝓpt᷑ fallitatẽ bulla ẽ in una
pte depᷣſſa ꝓpt᷑ malliat᷑.⁊ in alia ꝑte tonda ꝓpteꝛ im
pꝛeſſionem filoꝝ.⁊ ſolẽt iſti falſarij poneꝛe bullaʒ in
loco calido ut ſic effecta teneꝛa poſſu filum extrabi.
In glo. fi. nõ bene glo.dicit tũñ Jo.an.⁊ hoſti.
ꝙ nbi lr̃a eſſet deleta cũ heꝛba ſeu cũ aqna diſtilats
nõ poſſʒ ppendi ex ꝛemedio nns gigr⸗
Falle ſunt litteꝛe
Bam Leaui papales in quibꝰ
eps uocat᷑.filius nel inferioꝛ frat᷑ uel uni
ribit in plali. b.d. pꝰ ponit admirationẽ. fo ibi 2
ſciꝛe in tribus que ſunt in ſtilo curie inſoꝛmat.? pꝰ
ꝛeducit ad Wenmeimoert pꝛopteꝛ ꝙ geneꝛaliĩ

coneludit.i ota primo ex tex. attendendum ſti
lum ꝛomane bulle ⁊ litteꝛe emanõtes ↄ ſen pꝛet᷑ ſti
lũ pᷣſumunt᷑ falſe.? hoc ꝓcedit nõ ſolũ ꝛeſpectu dic
tamis.ſed ẽt ꝛeſpectu ↄtinẽtie lr̃aꝝ:vñ alibi dic gl.
i. c. cãʒ qᷓ de teſti.ꝙ ſi aliqd ↄceditur in pᷣuilegio ꝙ
deuiat ab oĩ eqtate ⁊ a cõi curſu prinilegioꝝ pᷣſumi
tur nõ emanaſſe a ſede apłica.⁊æ ad pꝛedicta facit.c.
ex Ris S de ↄſti.⁊=.S.de uoto.c.ꝙ ſupeꝛ his facit.c.
ſi qñ.S.de Rptis.¶ Item nõ. ꝙ de conſuetudine
ꝛomane eccleſie cum papa ſcribit epo et ſuperiori
appellat eos fꝛatꝛes quaſi papa non ſit eis maioꝛ ſʒ
equalis.⁊ intellige ꝙ ẽ equalis i ordie.ſed ĩ adiſtrati
one eſt maior.xxi.di.in nono ubi bo.tex.crm glo.
facit qð nota in ꝓhe.vi. Alios uero appellat filios
qnaſi eis ſit maior ⁊ in ordine ⁊ ĩ admiſtrationem.
Agdueꝛtẽdum tn qð cum ſcribit ſen facit mẽtiõeʒ de
cardinalibus ꝑmixtim appellat eos fꝛes.ut.j.c. ꝓx
Cum aut ſigillatim de eis agit mẽriõem epos cardi
nales appellat fres reliquos filios. ut in.c.licet.el.
iij. de teſti. Iẽ reges appellat chariſſimos filios re
liquos nero principes appellat dilectos filios onaſi
ſe inferiores.ar.eorum que.nota.in.c.ſolite.ðᷣ ma.

æ obe. Judeum tiñ infideleʒ uel paganum no appel
lar filium ¶ Alimo nõ. ꝙ in deprebendẽda falſita
tẽ dʒ quis multũ intueri bullã filũ cartã ↄtinẽtiã lit
terarum æ mõum dictãdi.⁊ młtos alios mõs hes in
.c.precedẽti. In. gl.ij. ibi fꝛyes nel ſocios.nõ. ex gl.
ꝙ qn pllati inferiores citra papam ſcribunt ſubditiſ
ſuis ðñt eos appellare fratres uel ſonios nam eps
ſacerdos eſt 7 olim regebatur eccleſia ꝑ ſacerdotes
tin nec erant epᷣi.ſed ꝓpt᷑ ſciſmata ⁊ diſceptatõeſ oꝛ
dinatum fuit ut nnus eligereĩ qͥ peẽt oibus ⁊æ appl
laret᷑ es.xxv.di.in.c.olim. Subditus uero ſcribẽs
plaro ſuo dʒ eum appellare pr̃em de quo uide bo.
glo. in. c. eſto ſubiectus.xcv.di.
Qui pꝑ ſe ł
D falſariorum. itt
eras pape falſant excõicati ſunt cum ſuis

fautoribus.⁊ clerici officijs ⁊ beneficijs prinati ſũt

2 degradandi ſunt ⁊ tradendi curie ſeculari ꝑ onaʒ
laicus legirime punitur ¶ Qui uero falſis litteris
ntunt ſi clericus ẽ officio ⁊ beneficio priuat᷑.ſi laicꝰ
excõicatus ẽ.h.d.nel aliter ⁊ breuiꝰ.primo pũit fal
ſantes lr̃as pape ꝑ ſe uel ꝑ aliũ.fo.pũit utẽtes lr̃is
falſis ſo.ibi qui uero caũs e prio ex tex.
ar. ꝙ ualet ſtatutum ut reſpectu ſſatutoꝝ non poſſit
ignorantia allegari qðᷣ tʒ Mar. i. l. diuꝰ. ff. eo. æ ali
quid ſubijciam. j. E fo miiplices penas fal
ſantes Eas aplicas: n ſi ẽ clericus ẽ excõicatꝰ. Iteʒ
priuatur officio æ beneficio. Itẽ tradi dʒ curie ſcła
ri ut ꝑ indicem ſecularem pũiat᷑ pena legali = eſt ca
ſus ualde ſpat in quo ſtani de crie ↄnictus qᷣs tradi
tur curie ſeculari regulariter vo non tradit᷑ curie
ſeculari niſi ſit incorrigibil.⁊ de hac mã plene tetigi
in. c. at ſi clerici.? in. c. cum nõ ab homine.de iudi.

7 dic ut ibi.⁊ aliquid tangam in.c.nouimus.j.de
uerbo. ſignifica i uero eſt laicus ſubijcitur ex

cõicationi ⁊ eſt excõmunicatus ipſo facto. ¶ Et ex

hoc nota ꝙ falſans litteras apoſtolicas ſubijciiur

foro eccleſiaſtico ? debet iſte caſus addi ad alios

nota in. c. cum ſit generale.de foro conpe. ſ INeʒ
nota ꝙ artius pnniuntur falſantes literas ꝑ ſe uel

per alios qᷓ; ſimpłr utentes. faẽ iſte tex. elegarer ad
queſtionem nũquid expẽdẽtes ſciẽt monetã falſã ðᷣ
beant puniri nt falſãtes æ dicẽdũ ꝙ non regulariteꝛ
niſi in caſibus expreſſis de qbus iĩi.l.lege cornelia.
ff.e.⁊ dico in c.qᷓto.de iuꝛeiu.ꝙ bñ nota. Itẽ nõ
ꝙ utẽtes litteris flis ſi ſũt clerici vᷣñt priuari officijſ
2 bñficijs ſʒ ſi laici ſunt excõicati ipo fcõ ⁊ nidetur
h litteꝛa limitare ꝙ clerici utentes nõ ſunt excõicati
ipſo facto.ſed hoſti.iʒ oppo.⁊ itelligit ꝙ clerici ſũt
excõicati ⁊æ etiam prinandi officijs æ beneficijs.ſed
certe iſta opi.mihi ñ placʒ cũ iſte tex.apte diſtiguat
int᷑ clericos æ laicos ⁊ ĩ pẽis ẽ fiẽda mit.intptatio
ut in regula.ĩ pẽis.li.vVj.nec dʒ duplici pẽa coherce
ri ut ĩ.c.at ſi clerici de iu. n gl. i. V. dixerit. nõ.
bñ glo.iuncto tex.quod quãqᷓ; ĩ diſpoſitione aliqua
caueatur ut nonadmittatur allegatio ignorantie
non excluditur qui allegat et affert ignorantie pro
bationes alias autem quis puniretur ſine culpa nuit
in capitulo ſecundo.S. de cõſti.? hoc in dubio ꝓce
dit.ubi ſtatutũ punit factũ doloſũ ut h.ſecuſ nbi pn

Ims g inenii egener⸗
