ſitionem nt eſt bo. tex.in. c. niſi eſſent de pꝛeben.
ZTertio nota penam colludentium ſuper benelicijs
quando per colluſionem uolũt tranſterre beneſicia
in allum modo illicito. debent enim priuari buius
modi beneſicijs. 3
terum contra illuʒ
. tantum *inquiꝛitur de crumie
qui ꝑ colluſionẽ fuit abſolutus.uel ſic ab

folutio de crimibus illatis peꝛ colluſione facta non

ipedit facultatem ſteruʒ accuſandi et ĩquiꝛcdi ðᷣ illis
criminibus.h.d. QOiniditur. nam primo ponit com
miſſã inquiſitionẽ ꝛelatã colluſionẽ 2 ipius exitũ.2
ponit bimẽbrẽ ↄmiſſõʒ. fa ibi diſcretõi Caſus 2c.
Mõ.pꝰ ex tex. qualis debʒ eſſe infamia ad h̊ at ſiat
inquiſitio pᷣlatũ.dʒ enĩ eſſe ſcãdaloſa nel piculoſa
⁊? idẽ uult tex.ĩ.c.qualiteꝛ.el.ij. de accu.⁊ declara iit
ibi dixi.¶ꝛ nõ.ꝙ abſolutꝰltime ꝑ uiã inquiſitiõis
nõ dʒ ãpl ſuꝑ eiſdẽ cribꝰ ipen qd nõ. pꝛo extenſio
ne. c. de his.s.de accu.æ nideĩ opiime ꝓbaꝛe iſia lit
tera ꝙ z ꝑ abſoiutionẽ infamia non ſileat nõ eſt mñ
licitum de nono inquirere qðᷣ nõ.z intellige niſi per
colluſionem fnerit abſolutus. 6. tertio ꝙ ſen
tentia lata per colluſionem.i.per fraudoloſam con
uentionem non tollit facultatem iteꝛum accuſandi =
inquirendi de illis criminibus perimit tamen inſtan
tiam. nam papa boc cala mandat integre proce
di. ¶ Mitimo poteſt colligi ibi coꝛrruptis exa
minatoꝛibus quod inquiſitio poteſt cõmitti et exa
minatio teſtium de quo tamen dicendum ut nõ.
s 2

De delic. pue.

in auẽ. apnd eloquẽtiſſimum. E. de fi. inſtru. et gic
ut dixi in.c. cũ cãʒz de reſti. ¶ In glo. in vbo ſcãda
lum ibi que ſcandalum generat hᷣ eſt neꝝ ĩquiſitiõe
fienda contꝛa pꝛelatum: ſed cõtra ſubditum ni ꝛequi
ritur talis infamia ſcãdaloſa. ſufficit.n. ſola ifamia:
et ꝛatio diueꝛſitatis ponitur in. c. qualiteꝛ allega. in
glo. ? dic nt ibi d ꝑ me. ¶ In glo. fi. in fi. hãc ma
teriã plene expediui in. c. de his de accuſa. ⁊ dic ut
ibi dixi.¶ Ex glo. Inno. poſuit h illã mãm qñ ali
cui cõpetunt plures actiones nũquid una intentata
tollatur ꝛeliqua ? ſolet multũ allegari ? ueꝛ extracta
fuir glo. Inno. ex dictis Accur. inſti.ſi quadrn.
pau fe. di. ? clarins ⁊ oꝛdinatius loqrur ibi accuꝛ.
i hic Innocen. Jo. an. ꝛemittit ad nõ. peꝛ ſe in. c.
cum diſectus de ꝛeli. domi. ſed ibi nibil dicit de ſuo
ſed ꝛefeꝛt tin iſtam glo. Innoc. h. vnde dic clarius
poſt glo.alt.ꝙ aut cõpetunt alicni plures actiones
penales. ant ꝛei ꝑſecutoꝛie.aut una eſt penalis ant
ꝛci ꝑſecutoria.p cãu cũ oẽs ſunt penales.aut oẽs
orinnt᷑ ex eodẽ delicto.æ tunc una tollit aliam ꝑ ex
ceptionẽ non ꝑ ↄcurſuʒ niſi in id qð alij excedit tẽ
enim in id quod excedit non tollitur pone exemplũ
aliquis peꝛ niolentiam ſubtꝛaxit mihi librum ⁊ ex H̊
delicto competũt mihi due actiones pena es cont:a
iſtum primo acrio furti quia cõtracranit ꝛem meam
me innito ⁊ ſi fuꝛtum eſt ocenltum cõpetit actio in
duplum. Item qnia niolentiam intulit cõpetit actio
vi bonoꝝ ꝛaptoꝝ ⁊ iſta datur in quadrnuplum ⁊ ſic
ex eodẽ facto cõpetunt mibi contra illum due actio
nes penales.ſi eꝛgo prins intẽtaui actioneʒ furti er
conſecutus ſum penam dupli poſſum poſtea ageꝛe
actiõe ni bonoꝝ raptoꝝ ut conſequar uſqʒ ad qua
druplum ⁊ ſic inꝗtum excedit aliam. ſecus anrem ſi
priuſ intentaſſem actionem ui bonorum raptorũ ⁊
fuiſſem conſecutꝰ quadruplũ:qꝛ tunc nõ agã actõe
furti qꝛ illa excedit iſtam de hᷣ ẽ tex. in.l.i.ff.ni bo.
ꝛap. Si neꝛo oẽs actões penales ſurgũt ex delictis
diueꝛſis tunc una nõ tollit᷑ ꝑ aliam etiam peꝛceptoʒ
nt in. lI.nunqꝙ. ff. de pꝛiua. delie. exemplum ſurripui
ſti mibi ſeruum ⁊ occidiſti.quia ſurripniſti compe
tit mihi actio furti:quia occidiſti mihi competit alia
actio. Vnde licet intentaueriʒ unam actionem et ꝑce
peꝛiĩ duplũ nł quadruplũ non tollitur illa actio er h
quo ad primũ.¶ 2 cau qn ſunt ꝛei ꝑſecutorie aut
cõpetunt g eũdem ⁊ tũc una tollit᷑ ꝑ aliam peꝛceptõ
ne ⁊ nõ ꝑ ↄcurſũ ut in.l.ſi meꝛces..culpe.ff.loca.
exemplũ locani nitio poſſeſſionẽ meã.ipſe vo incidit
multas aꝛboꝛes. ? ſic dedit mibi dannum iunc mul
te actiones ad conſequẽdum eſtimationem danni 2
petunt mihi g eum. nã poſſum ageꝛe actiõe locati:
quia male vᷣſatus ẽ in ꝛe locata. ¶ Itẽ actõe.l.acq
lie que dat᷑ ꝓ dãno dato ↄ quẽelibʒ extraneũ ut.fl.
ad.i.acquil. ꝑ to. ? etiã alie cõſiles cõpetunt ut ĩ. d.
.F. culpe. ¶ Si eꝛgo priꝰ itentari actionẽ locati et
ↄſecutus ſũ eſtimationẽ dani nõ poſſuʒ poſtea intẽ
tare actionẽ.l.acquil.qꝛ iam ꝑcepi eſtimationẽ dãni
peꝛ nnaʒ actionem. Si vVo cõpetũt 2 diueꝛſos ⁊ tẽ
una non tollitur peꝛ aliã ẽt ꝑceptione nt ĩ. l. locũ..
cõdẽnatio.ff. de tab. exhi:ut ſi õ ſubtrahẽteʒ tabu

las teſti egi ad dannũ ⁊ ↄſecntus eſtimationem poſ

ſum nibilominus poſtea ageꝛe pꝛo legato mibi fẽo
¶In terrio membro qn una eſt penał ⁊ alia rei ꝑ
ſecutoria. aut eſt penalis originaliter ? tunc una nõ
tollitur per aliam etiam ꝑceptione. exẽplũ ſubtraſiſti
mibi librum furtiue egi contra te rei uẽdicatione ꝓ
ſequendo ipſam ꝛem licet eam ſim ↄſecutus nibilo
minus poſſuʒ poſtea agere actione furti ⁊ ſic ad pe
nam ⁊? idem econuerſo ut iſte tex. in.l.ſi pignore.
F. cum furti. ff. de fuꝛ. Fallit quando nna actio eſſet
ex iure ciuili alia ex beneficio pretoris.exemplum
contra nautam competunt mibi plures actiones
pro rebus meis ibi ſubtractis.primo actio furtii 3
eſt de iure ciuili alia actio nau. cau. ſia.que fuit in
dulta ex beneficio pretoris hoc caſu una tollitur

per aliam ut.:.ij. ?.l.licet. ff. nau. cau. ſta. ¶ Mec

ob. c.conſtitutus de in inte.reſti.ubi nedum ſucceſ
ſiue immo ſimul fuit intentata reſtitutio in integruʒ
que eſt de iure ſpeciali ex iudicis officio.nam ſecun
dum Inno. ibi non competebant ſimul ille actioneſ
immo propter dubium intentauit illos alternatiue.
¶ Sr uero penalis eſt accidentaliter ? non origi
naliter tunc nna tollitur per aliam exemplum con
tra auferentem mihi rem per metum competit mibi
actio quod metus cauſa que accidentaliter eſt pena
lis ⁊ etiam competit rei uendicatuo tunc ſi ego intẽ
taui unam ⁊? conſecutus ſum rem non poſſum intẽ
gare aliam. l.metum. SF.Iʒ. ff. q me. cã.

¶ De delictis puerorum. ſyica

¶ Supra niſum eſt de quibuſdã delictis nernʒ qa

nbitatur an talibꝰpuerił etaſ iplicetur merito ãnec
ritur h̊ ſeica.De mã hr̃.xv.q.i.per totuʒ ⁊.iiij.q.
lij. c.i..xxij.q.vj.c.paruuli cum duobus.c.ſe.
Sʒ quero ꝓ declaratione ice qͥ dicant̃ pueri.
So.Fſᷣm Jo. an.regutr puericia incipit in ſeptennio
2 finitur in maſculo in.xiiij.⁊ in femina ĩ.xij.anno.
nam bac etate hoĩes pubeſcere ſolent.l.fi. C.qñ tu
to.uel cura. eẽ deſie.⁊ qdðᷣ nõ.in.c.pubereſ de ðᷣſpõ.
ipub.qñqʒ tñ puericia extendit̃ uſqʒ ad.xviij. ãnuʒ
in maſculo fanore alimétorum ut qn alimẽta legãt
uſqʒ ad pnbertatem ut pleue nota. in. l. mella. fl. de
ali. ⁊ ci.lega qnqʒ uſqʒ ad.xvij. ut reſpeciu exercen
di officium aduocati ut in.l.i.fl. de poſtu. quãdoqʒ
2 ſeruientes dicuntur pueri ut.ij.q.vj.cum paſtoriſ
æ quod ibi nõ.

2 eris Impuberes pret
$ . .

uicium carnis de

linquẽ pñt:puniũt᷑ iñ mitins
adulti. prima ponit dictuʒ .?·

repꝛobat ibi ꝙ merito. s.
pꝛimo ex tex. ꝙ in. xiiij. anno qs efficitur pubes qð
ꝓcedit in maſculo.nã feia pubeſcit in.xij. anno ut
in iuris.allega.S in ſeica.2 qnʒ iſta etas pꝛeuenitur
ut /. dicã cuʒ gl¶ fo. nõ. regulã ꝙ puero attribni
tur omne peccatũ pᷣteꝛ delictũ caꝛnis. nam preſumit
inhabilis ad coitũ.⁊ iõ diẽ lex ꝙ minoꝛ.xij.annis
nõ põt accuſari de adulrerio tex.eſt in.l. minoꝛ. ff.
ad.l.iuł. de adul.¶5 nõ aliam ꝛegulam ꝙ pueri

lurfſcehmnit rigane

, Lebatt
eotditß i⸗ uif
benn ,
gadicna
i, i “ .
0 n nen .
fmmn nli n
uonin.
tenus hucn,
u imnd lo⸗
4 ginlih,,
.
colaapel 4 n
ielniar ler inck.

tuſi mmrtmngmi
iciatt olam
go NrConi d
dogo 1g ai

ornonici pyni ſelcidit
iſtrpoperus ſcgl⸗
in.pelen niſ diinn
pumii rchldon nip⸗
huuriuten npllanius
tintenll daumbodlen
inobocton bidnn/
iurt poreſe ſao dlerſi
erri nu lcer wcer non pect
Chitni n ie nicl ivd i⸗
õ
inon diden ddeſſan ed

Ffnente,

Pann pecnniznia fi
Neob. hoc potengia
llao ljinpabrnis non en
Gebj is lere vumriſvr ma
iserdhr iucns crno i⸗
Himo orur ger gumn
Ulcisengipens petunignin i
ſi Gnc lecd e affion l
vodg ſnandnest ſfummn
Cunſatiihonicctio fono v
nubliu hönes aponuntr
kee e inchit hei nor
ic ari no linedit
Muiſacigt volnnngri, ſegr

ial eni ſ
iinangi aec eiſine

Godtcvrs, Sſoſtere ang,
nlinarmtn⸗
ſn ate NS

“ den milteſaf

unbi clenc

a

utitnmint on ani
Ner alan aonphn n
Per mewmn connpert tnibi
ne ndidenniiereſ en
Nndiano neſ lgo inte
ſunren nondoſtunigte
Kadne.

fun. Wa

Enboſci digistenn i
lanſiplear mento irei
mier e iii.
ul wm obibs ſ
Gr hirqdani e.
crus uuprin optano
ginfenim ſannd.
ce GenCah 4
nc ledſ.
gi aczad ihin
⸗ Airinſedit
ene Noninlnclefſce
AArvin eſoeen amn

tinliſſck Dottnn

. ſobteslet
1 aumcanis le
ſrpmit i nüins
annnd ſ .
bignefte. A
scſeiu behl
cit in. .

¶ Be clerico uena.

ex eoꝝ ðᷣlictis nõ debẽt ita grauiter puniri ſicnt ma
ioꝛes 9coꝛ. c. I. ꝓx. c. fi. 7. de ſen. excõ.=.l.anxiliũ. ff.
de mino. Br gioeieln fi. ⁊ dic cõe eſſe ut in ſeptẽ
nio q ſit doli capax.nã ⁊ accidẽ alit᷑ põt añ illã eta
tẽ eſſe doli capax. naꝛrat eni hic. Jo. an. Gre.ĩ dia
logo dixiſſe quẽdã puerũ.v.anno ſolitum iurare:
blaſfemare: æ deteſtari fuiſſe a diabolo rapiũ. unde
ſicut pubertas pᷣueniri põt ut.j. dicam ita æ doli ca
pacitas:nã infantes ideo nõ tenent᷑ ex delicto:qꝛ ne
ſciũt quid agũt:ut.il.i.C.de fal.mone.que rõ ceſſat
in doli capacibꝰ.Et cx pᷣdictis poſſet muliũ ſingula
riter limitari tex. in cle.nnica de homi. que dicit ĩfã
tes nõ icurꝛeꝛe irregularitatẽ ſi cõmittunt hõicidiũ
ut itelligat᷑ niſi ſit doli capaces ðᷣ quo dic ut ibi nõ.
¶ In glo.ij. ibi preſumit bene dic pſumit᷑. naʒ ut
le.i dialogo.⁊ nõ.gl.xx q.i.ĩ ſum.quidã puer.ix. an
noꝝ nutricẽ ꝓpꝛiã reddidit pgnãtẽ. põt ergo pꝛeue
niri iſta pubertas ſed regulare eſt ut.S. dixi. n
gl. in. v. peccata in fi. dicit tñ hoſti.ꝙ Iʒ infanres nõ
puniãt᷑ ex delicto iñ ſi aliquos occidãt incidunt ĩ ir
regularitate:qꝛ irregularitas cauſat᷑ ſine delicto: nit
in indice:ſed h̊ dictum hodie repꝛobatũ eſt in cle. ſi
furioſus de homi.ubi dicit ꝙ nullã irregnlaritatem
incuꝛrit. æ põt eſſe ratio diuerſitatis inter iudiceʒ et
infantẽ. nã licet iudex non peccat faciendo aliquẽ ðᷣ
capitari. tñ ipſe intẽdit illud factũ ↄmittere ⁊ nẽ qui
dam erroꝛ ut talis ꝓmoueat᷑:ſD iſans non conſenſit
cũ non habeat cõſenſum qð tene menti.
Efeꝛente. Impubes percutiens
. alium non debʒ puniri
ùmnena pecuniaria ᷣm cõſuetudinẽ terꝛe.
Mec ob.hoc ꝙ põt exigi a patre.nel ſic Mater ex
delicto filij impuberis non tenet᷑. uel ʒ Pueꝛ nen
debʒ ita ſeuere puniri ſicut maioꝛ. pꝛio ponit᷑ appel
lãtis querela.aꝰ iudicis datio ibi unde.caſua ⁊c.
Mõ. pꝛimo ex tex. ꝙ ex ↄſuetudine ciuitatis põt ꝓ
delictis exigi pena pecuniaria enã ꝑ iudiceʒ eccleſia
ſticũ cõcoꝛ.c.dilectꝰ de offi.oꝛ.Hoſt.t dicit ̊ nõ.
nerbũ ꝙ cõſuetudines ⁊ ſtatuta iponentia penaʒ pe
cuniariã ꝓ homicidio furto uel ſimilibꝰ ſunt irꝛauo

nabilia: qꝛ hõines exponuntur uenales ad delinquẽ?

duʒ. nã talis timebit penã moꝛtis ſen coꝛpoꝛalẽ qni
de pena pecuniaria nõ timebit ſen curabit dummo
do ſatiſfaciat uoluntati ſue.ar. in.l.ſeruorũ.æ. l.aut
facta. ff. de penis z in auẽ. de man. prin.ĩ.G. oportet
non ob. iſte tex. debet enim intelligi quando conſue
tudo erat ut poſſit exigi pecunia ex poſifacto ſz ate
factũ delictũ non dʒ pecunig taxari. pꝛo hoc bonns
tex.xi.q.iij.in.c.pauper. ¶ Mõ.fo patrẽ non tene
ri ad penam pecuniariã in qua fili cõdẽnatur. unde
tractat ſpe.in ti. de ſen. excõ.i.O. ſeqnit̃ in. v.qd ſi fi
liꝰ nũquid pater teneat᷑ ſaltẽ ĩ liima filij nel ex alijs
alimentis fiio debitis ſoluere conditionẽ filij 7 con
cludit ꝙ nõ. nã niuente patre ltima nõ põt ſeperari
a bonis pr̃is.l.i.S.impuberi.ff.de colla.bono.facit
quod nõ. glo. ⁊ bar. in anẽ. ſi qua mulicr. C. de ſac.
ſan. eccle. ¶ Quid autẽ ſi ſubeſſet ſiatutum ſicut in
multis locis ut pr̃ teneat᷑ pꝛo filio:dic ut plene nõ.
bar. in. ·. cũ filiꝰ.ff. de ner. ob. ¶ In glo. in. v. ĩi uul
tum ibi cuʒ ille puer nihil beat. Et ex boc colliguur

un1 rõ decidẽdi ad tex. alium intellectuʒ ſſit ̊ do.
ECar. ꝙ iſte pueꝛ iõ non incidit ĩ penam pecuniaꝛã
qꝛ cum iſta ↄſuetudo eẽt de iure ſpali non procedit
niſi in caſu ſuo ubi eꝛgo ex aliqua cã nenit quis mi
tius puniendus t nõ incidit ĩ penã ↄſuetudinaꝛã =
idem dicit in ſtatuto. hoc dẽʒ ſi eẽt neruʒ foret nalð
notandum ur ubicũqʒ ex aliqua cã qͥs nenit punien
dus mitius non incidat ᷑ penaʒ ſtaturi uel ↄſueindi
nis ſed debet puniri alia pena 2= qñʒ hoc dictum mi
bi placuit: ſj poſtea reꝑi Mar. ſentire aperte Zꝛium
i.l. ij. ff. de ꝛecepta. dicit tamen qð iudex ex hac caꝶ
ſa poterit ſecum diſpẽſare iĩponendo mitiorẽ penã
ſicut facit in alijs delictis æ alijs cãis ad hᷣ qð nõ. in
l. quid g*. J. pena granior. ff. de bis qui no. inſs. ni
hil tn allegat pro dicto ſuo. Ego allego duo hõa
iura.primum ĩ.c ſacris qðᷣ me.cã.ubi dicitur ꝙ cõi
cãs excõicato ꝑ metum incidit in excõicatõm ſiẽ ille
qui cõicat ſponte:⁊= tamẽ metꝰ attenuat culpã ut ibi
⁊.ij.q.i.ĩ primis.⁊ꝰ allego.c.ſi quis ſuadente. vVij.
q.iiij.ubi percutiens clericũ excõicatꝰ ẽ.⁊ idẽ c i. u
ero percutiẽte lʒ ueniat mitiꝰ puniẽdus ut i.c.i.⁊ fi.
de ſen.ex.⁊ cõcluditur ibi qð puer pꝓꝑ ctatem non
debet ire ad ſedẽ aplicaʒ ꝓ abſolutde ⁊ ſic diſe penſa
tur cuʒ eo in alia pena. an ge ꝙ icidit ĩ pe
nam ſtatuti ſed mitius ex diſpenſatiõe indicis puni
ri debet ⁊ ̊ nõ. ¶ Sed ↄ predicta facit iſte tex. ubi
non fuit iſte punitus illa pena ↄſuctudiaria nec etiã
mitio ri. Ei1er ob-s dicit glo.cð iſie mi hcbat.
nã filiuſfami. nihil hns cõpellitur ccdeꝛe bonis ⸗ xo
teſt teneri in carceꝛibus:ut.i.cũ ⁊ filjſfſa C. qui bo.
ce.pñt.ſicut enĩ obligatuꝛ ex Scru ita ex delicro.c.ut
.S.c.ꝓxi.ſed põt dici quod papa noluit hic iſtaʒ pe
nã pecuniariã iponi:qꝛ de preſenti erat fruſtraroria
2 ſic imponitur alia pena ne delictum ad pꝛeſeſ ꝛma
neat inpunitum. In glo. fi. ibi ſi fuiſſet. S. xiiij. ſcd
3 hoc facit qdᷣ nõ.glo.precedẽs.uã ſi euitat iſſte pe

nam pecuniaꝛiam:qꝛ nihil hẽbat:ideʒ dicendũ poſfſt
6 n

xiiij. annuʒ ex quo eſt filiuſfa.⁊æ iõ dic ut ibi.
ea glo.ibi niſi cõſuetudo aut pᷣuilegium:dic melius
ꝙ aut iudex eccleſiaſticus hʒ iuꝛiſditiõem ipalẽ non
tamen in feudum = tũc ꝓcedit gio. qð dʒ ap pellari
ad ſuperiorem eccleſiaſticũ aut hʒ iĩ fenduʒ ⁊ tũc det
appellari ad dominũ fendi licet ſu ſecularis: ut pro
batur in. c.romana. ꝗ. debet de appel.li. Vi. ibi gl.
⁊ nõ in.c.ceterum de indi.æ in.c.ex tranſmiſſa de
foꝛo competenti.

De clerico nenatoe. ica.

¶ Dion uiſu n eſt de quibuſdam delictis tã cleꝛi
coꝝ qᷓ; laicoꝝ:nũc ſubmittit ð quibuſdã delictis cie
ricoꝝ tm ſ.de clerico uenatoꝛe. Me materia habet
lxxxvi. di. in. c.qui uenatoꝛibus cuʒ.vV. capitulis ſe.
⁊.xxxiiij.di.c.i.in pꝛinci.

Piſcopum. Nerico vx

hibetuz ne

natio ? ↄfacienti pena imponitur.
h. d. cum ſe pꝛia ponitur ꝓibi

Etio. In fa pena. ibi ꝙ ſi quiſ. caſus
cè. ¶ M. p ex tex.qꝙ clerico probibentur nedum
3 3

¶ De gerico peꝛcuſ.

uenatiões exeꝛceꝛe ſed ẽt teneꝛe ancipitres canes et
hniuſmõi aptos ꝓ uenatione. C 2 colligo ꝙ deli
crũ uenãdi ĩ clerico nõ cẽ depoſiõe dignum: unde h̊
ſuſpẽdiiur non aũt deponi. ¶ nõ.ibi ꝙ in hac
nolũtate ſepius ⁊c᷑. ꝙ clericꝰ ꝛaꝛo nenationẽ exeꝛcelſ
non debet hac pena puniri de quo.j. cum glo.
In glo.ij. ibi excepto epo.hᷣ glo.excipit epᷣm dũta
xat ſed.j.in fi. vr exciꝑe oẽs in ſacris oꝛdinibus ⸗
ſtiutos. ¶ Ded in hac mã diſtingue latius expedi
endo mãʒ tã in clericis q; in laicis:ꝙ aut loquimur
de nenatõe hõiuʒ oppꝛeſſiua ⁊ illa ꝓhibet᷑ ĩdiſtincte
oĩbus clericis:qꝛ nõ debẽt pugnare ẽt S ifideles iit
ỹ de uoto in.c.ex multa:laicis vo licitũ eſt in caſn
quo monẽt inſiuʒ bellũ ut in. c. ſient ⸗ qð ibi plene
nõ. de iureiur. 2. xxij.q. Viij. in. c. ꝛepꝛeheſibile et. c.
oĩ timor. Quedã eſt uenatio adulatoria ſicnt fa
ciunt hiſtriones qui vbis adulatorijs capiũt homi
nes ſicut in nenariõe capinnt᷑ beſtie ⁊ illa eſt illicita
oĩbꝰ. xi.qliij ne qͥ dictis ⁊ ĩ iuriball.ĩ glo.imo pec
catã ẽ dare aliqd iſtis adulatoribꝰ æ hiſtriõibꝰ ut ĩ
c.ꝗᷓ nenatoribꝰ. xxxvj. di. ? ibi eſt bo. glo. de hac
mã. Alia ẽ nenatio arenaria. i. ꝗᷓ ſolet fieri ĩ arena
ubi hoĩes pugnabãt cum aialibꝰ feris ⁊ idomitis et
iſta nenario indiſtincte clericis pꝛohibeĩ. ar. hic.
In laicis diſtinguit᷑ ꝙ am faciũt ꝓ pᷣcio ⁊ nõ licet
imo tales efficiũtur iĩfames.l.i.G. item ſenatus.ff.
de poſtula ſed ſi faciũt gẽa nirtutis oſtemãde. tunc
eis licita eſt ta is uenatio t uident᷑ ̊ uelle doc.
ꝙ non ſit eis peccatũ de iure canonico. excipiuntur
toꝛneaméta ur in. c.i. de toꝛnea. g alij ludi ſunt eis
cõceſſi grẽa vᷣtutis exꝑiũde.Ego putarem ꝙ non li
ceꝛet de iure canonico ubi eſſet ꝑiculuz moꝛtis peꝛ
illã ꝛõeʒ qᷓ ẽ ĩ tomeamẽtis. nã nõ dʒ hõ ur expiatur
uirtutes incideꝛe de facili in pꝛomptũ pericnluʒ moꝛ
tis vbi nedum coꝛpus ſed ẽt aia poſſet periclitari.
Muedã eſt uenatio fatuoſa æ clamoſa puta que ſit
cũ canibus ⁊ iſta ſᷣm glo. licet laicis et cã noluptatiſ
2 idẽ nidet᷑ uelle Jo.an. alt.inſti. de ꝛc.diui. fer̃
2. ff. de acqnir. ꝛe. do.l.nãẽ cũ ſi.niſi tpꝛe quadꝛa
geſſimali uel alijs pcibus feſtiuitatibꝰ. ¶ Sed ad
neꝛte:qꝛ glo.uoluit Sriũ in.d.c.qui neneratoribus
q̃ ſicit ꝙ illa clamoſa nõ eſt licita laicis niſi ex ne
ceſſitate puta pꝛo carnibus uel pellibus habẽdis.et
ꝓ illa opi. fac. tex.i.c.eſau.lxxxvj.di.nbi dẽ ꝙ eſan
erat peccatoꝛ qꝛ nenatoꝛ. ? qð ñ legit ꝙ aliquis ue
naroꝛ fuerit ſanctꝰitelligi᷑ dum exeꝛcet uenationem
pnto ſic poſſe diſtingui ſeu dici ꝙ aut oĩo laicꝰ de
ditus ẽ huic nenatiõi ⁊ tũc illicita eſt ex quo fit ad
noluptatem tin: aut ꝛaro ⁊ tunc pꝛocedat iſta glo.
( S clericis vo glo.nariauit: ſed ↄcludo ꝙ aut
ſũt ĩ mioribꝰ ↄſtituti ? m do.an.ñ puniunt. Sed
hoſti.⁊ Jo.an.tenẽt h̊ oppoſitũ.⁊ dicunt ꝙ debẽ t
puniri pena arbitraria. ſʒ põt ↄcoꝛditeꝛ dici ꝙ aut
omiſerunt ronſurã ? tenent᷑ als ſecꝰ fac cle.ij. de ni
ta ⁊ ho.cle.ĩ.V.⁊ ſi tonſurã.aut ſũt ĩ ſacris ⁊ ſi hñt
ꝛedditꝰ in uenatiõe ſiẽ in frãcia ⁊ lʒ eis:qꝛ nõ faciũt
ad uolupratẽ ⁊ ̊ noluit ẽt hoſtien.j.i.c.ꝓxio. Auc
non habent in huiuſmodi ꝛedditus et tunc debent
euitare iſtam clamoſam uenationem. putarem ta
men eos nõ multum peccare ſi rariſſime hboc qnqʒ

facerent cauſa recreationis arg. bic dum dicit tex.
in hac noluptate ſepius detentꝰ 2 cetera. ſecus ſi ra
riſſime ? non cauſa uoluptatis:ſed cauſa neceſſitatiſ
pnta ut excitarẽt appetitum proprer morbum pre
cedentem ut in. c. dilectus de homi. ¶ Quedam eſt
nero uenatio que fit cum rete ſeu laqueo nel piſcan
do ⁊ licita eſt clericis dummodo frequenter non in
ſiſtant ? nide glo.in.d.c.eſau que dicit quare ma
gis conceditur piſcatio quam uenatio. n gl. fi.
in fine nota bene hanc theoricam glo. quod pena
dicitur maior uel minor ſecundum qualiratem per
ſone cui imponitur ut ſic eadem pena granior repu
tetur in maiori quam in minori. ¶ Sed contra ᷣ
facit iſte tex.ubi dicitur epiſcopum debere ſuſpendi
per tres menſes.preſbyterum uero per duos men
ſes ⁊ m theoricam glo.debuiſſet epiſcopus per du
os ſuſpendi menſes pꝛeſbyter per tres. So. defen
dendo theoricam glo. dic ſm Jo an. ꝙ hic epiſco
pus ſuſpenditur per tres menſes a cõione tm ſed ꝑ
ſoyter ſuſpenditur per duos ab omni officio. vñ
iſta eſt maior pena in ſe ⁊ ſic eps mitins punitur pe
na inſpecra quam preſbyter ⁊ preſbyter mitius quã
diaconus ſed pro qualitate perſonarum pena repu
tatur maior uel minor qð nõ.

Mnibus. Summatum eſt. 3.c.

proxi. Nota.pꝰex tex.
ibi oibns pᷣuis dei ⁊c.iuncta gl ꝙ oẽs cle
rici pñt dici Fui dei:ſed non oẽs laici æ dicunt᷑ fui
dei clerici non laici non ꝓpt᷑ oppꝛobriũ ſʒ ꝓpteꝛ ex

cellẽtiam: qꝛ ipſi magis fuiunt deo:vn papa appel

lat ſe nedum fuũ dei:ſed fᷣuũ fuorum dei qꝛ inſerit
ſe utilitatibus z ↄmodis ᷣuorum dei ſic ẽt intellige
ꝙ dicitur de monachis:qꝛ etiam ſpãliter dicũt̃ fᷣui
dei ut.liiij.di.multos.ꝛꝰ nõ.ibi nagationes ꝙ uena
tio eſt prohibita clericis cã nagãdi:ſecꝰ gꝰſi facinnt
cã neceſſitatis:qꝛ ut dic hoſt. hñt reditꝰ ut plurimũ
in uenatione ſiẽ francie ⁊c̃.tunc eni itendunt utilita
tibus eccleſiarũ æ non uagationi maxime ſi familia
eis vᷣeſt. Idẽ vr̃ qñ faciunt cã neceſſitans ꝓpt iĩſir
mitatem pcedẽtẽ ⁊ rõ nt dixi in.c.pcedenii:⁊ fac.c.
i.xxxiiij. di.ubi ille epᷣs redarguitur:qꝛ erat deditus
uagationi ⁊æ uenationi: ſecus ergo ſi nõ deditꝰ:ſʒ ra
riſſie ꝓpter cauſas predictas.

e clerico percuſſore. Kica.

¶ K.õtinuata eſt h Cica in precedẽti ſyica 2 mã
iſtius ice hẽ xlv.di.⁊.i.q.vij.c.ſiquis omnem ⁊

Alx⸗ i. . F. ſiliter z. c. ſeqñ ⁊. SF. pe. æ. c.ñ.licear.

J qui g. Breue ẽ uel ſic po

teſt ſummari. Cleri
vus ſepe alium ꝑcutiens ?⁊ monitus
non deſiſtens deponẽdus.eſt caſus
zẽ. ¶ M. pꝰ ex tex. ꝙ pro ſiplici
percuſione non debet clericus deponi:ſed aliteꝛ coꝛ
ripi ſed ſi aſſumat percuſſionem in ↄſuetudineʒ tũc
deponendus eſt:qꝛ cum ſit inbũanus ? ferus nõ dʒ
in manſuetudine clericus ꝑmanere ⁊ itellige tex.in
his q ſũt multũ faciles ĩ ꝑcutiedo ntpiia ꝓ minis

eſlvencirch
ſudoei ſact ui ſi P,
ber nponee/ wonieqn
ſar Mua mont. in
tert nenin Cncĩ
enlso ſjrifi ulmni⸗
nule,: d inlige n gec
nletit g inli C.deemen!
ſiſengincaen' Neſintt
derſais dot Anan udin

(nne Nwlene
Ailarereſed o andeli⸗
. ili ni ſec diees deg
Gict Joan pot inelig
yy poleſoteondi e nerbe
lani ſuirct x inc a
arboe m ceu cſrim
Hſotvoumr aſtimehy
ichei cbiſgeen nnn lu ß
uncorni An d
Ceinccerin ceſa ar c pen
bare ſ nier raſoppoſn
ſlush. CNngo i dit
Pfunimm dceſigeer nee
crentt nſch
ce honn. lbiit darelens
lur cueſſeen uineali

io Lubi amr poſ Pencoſ
ſron hoe Abimmnii nn c⸗

tn predeneg oi guu

Nlineinur
lneintur. Utelcm pon

lenr itenr nan,

Reſentinm.
oſleniin õ
r iinfertii
Ud ch mi daſe eig
dritn in
Midliku nence
nbeenn Nehnte
punt, n Pune lü

eri,e .. N
PCering leir nint be

nere gneſbper ninvs lã
ur erummn en lepu
ao p,

Sunmammn d.5c,

Non Panpertc.

s üümmen Aadis
Aron desidit Acnt fi
onpor opprobriiſ yte r
fnin ceo:fi rdpe
ſas fui fvomm e qrinnt
Is fomm di ſtr niſige
r aum ilerdit fni
bbi mpenontsy ulni
dvagidlſegfaovnn
voſ. bitred ar oriri
mk ei inndng ſin
Agmoninnaneſ inrfin
cann necchias d t
ninnahutni i⸗
3telargpiurqteratcedins
dan nöcect n
ilascho i
ecians,
oe b⸗
gia1mi
znmtti giat
,(oniss ommmenn
. i. lccn
ciͦliceat.

i eeiin ſcho

is g mman Cui

¶ Be Cclerico pcuſi.

uerbis ſibi non placitis pꝛoredat ad vbera. ¶Sʒ3
quero qꝛ tex.hic facit mentionẽ de conſtituto in ſa
cris quid ſi in minoꝛibꝰ. doc.dicũt ꝙ ideʒ per iuꝛa
allegata in glo. un ad tex. ſupplẽt maxie. ¶ In gl.
fi. ibi intellige de eo qui in niu hʒ æc. n.ex gl.iũcto
iex. ꝙ peccatũ pluries iteratũ licet pluries fuerit pu
nitũ aggꝛauat tñ ideʒ peccatũ ultio cõmiſſũ. 2 facit
pꝛo dicto bar.in.l.ſi cni.ff.de accuſa. nbi nõbiliter
dicit ꝙ licet quis ꝓ furtis alibi ↄmiſſis non poſſit
hic puniri ſi eſt foꝛẽſis:tñ furta alibi cõmiſſa aggra
nant hic cõmiſſum furtũ:qꝛ nidet᷑ ſibi aſſumplſiſſe ĩ
cõſuetudine actũ furãdi:un poterit hic ſuſpendi: lʒ
alias ꝓ pꝰ furto nõ debeat ſuſpẽdi. aꝛ. in.l.capitaliũ
F. famoſos. ff. de penis ⁊ bene facit.l.iij. C. de epi.
audi.=.c.ita nos.xxv.q.ij.tene mẽti.
Duobus menſibus a
J Reterea. miſſarum adminiſtꝛatio
ne ſuſpenditur epᷣs qui crudeliter aliquem
kaſtigaꝛi facit nel ſic. Nõ põt epᷣs penã gꝛauem neꝛ
beꝝ imponeꝛe.pꝰ ponit epᷣi ſeuiciã. fa ibi qnam ex
cnſat illũ a moꝛte. ʒ illũ punit ibi qꝛ. ¶ N.prio
ex tex.⁊ tene mẽti ꝙ decedẽſ młio ipᷣe puta pꝰ. viij.
menſes a tpe inflicti uulneris no pᷣſumitur vᷣceſſiſſe
ex nulner̃: ſed itellige qñ ꝑcuſſus uſus eſt ↄualuiſſe
ut lentit gl. in. l. i. C. de emen. ſeruo.ſecus putarem
ubi ſempꝑ in deteriꝰ ꝓceſſit æ tandẽ defunctꝰeſt:unðᷣ
põt ſatis hoc relinqui arbitrio iudicis de quo ĩ gl.
C nd chen poſſe mulierẽ pꝛopt᷑ delictũ ſuũ fuſti
gari facere ſed nõ erndelit᷑.⁊æ facit.c.ij. de calũ.æ. v.
q.vV.illi qui.ſed dices de qua mulieꝛe intel igit tex.
dicit Jo. an. ꝙ põt intelligi de nxore.nam clericus
hʒ poteſtatẽ ligandi æ nerberandi uxoꝛc pꝛopꝑt᷑ pec
catũ ſuũ:ut eſt tex in.c.placuit. xxxiij.q.ij. 6—
ex hoc dicto ꝙ effectꝰ clericus nxoꝛe remanente in
ſeculo æ uouente caſtitatẽ bʒ poteſtatẽ coꝛripiẽdi.ñ
eni dʒ eã abijcere a cura ſua ſj a thoꝛo ii abſtineẽ:
ut in. c. omnino.xxxi di. ¶ 2 pot intelligi in mulie⸗
delinquẽte in eccleſia. ar. ĩ.c. ueniẽs de ſen.excõ. uel
foꝝte iſta mulier erat ſuppoſita iuriſditioni tẽporali
iſtius epi. ¶ In glo ij. ibi ſi qua femina ubi quis
pᷣſumituꝛ deceſſiſſe ex uulnere.⁊ idem tenet tex.in.l.
nna. E. de emẽda. ſeruo. ſed nide tex. in. c. ↄtinebaĩ
S. de homi. ubi ẽt decedens poſt octo dies preſumi
iur deceſſiſſe ex uulnere.uide etiam. c. pꝛeſbyterum
eo.ti.ubi dicitur poſt paucoſ dies ⁊c.unde ſatis pn
tarem hoc arbitrariũ: ut. ð. dixi. ¶l In gl. fi. nõ. gl.
contꝛa pꝛecedentes qui gꝛauiſſime pnniunt porius
ut timeantur ꝙ; ut delictum puniãt. nam iſti granꝰ
punlendi ſunt tene menti. 2
nobus annis a
eſentium. miſſarum celebra
tione ſuſpendituꝛ pꝛeſbyteꝛ qui aſſociat re
pellentes niolẽtiã in oflictu ubi aliqui moꝝui ſunt ⁊=
lapides ꝓiecit lʒ nullũ ꝓcuſſerit hoc dicit inxia hzʒ
nel põt ſic ſũmari. Nõ punitur clericꝰ ui homicica
ſi fuit ipe ĩ cõflicin ꝓ parie niolentiã repel entiũ lʒ
ibi aliqui moꝛtui ſint æ ipſe lapides ꝓiecerit exquo

nullũ ipſe pcuſſit. pꝰnarrat faciũ. fa ibi quẽ nol tſpae
lit punit. 3 poſt ips admittit ibi maivs⸗ 6
ꝓ clericus licite pꝛeſtat opem obſeſſis ſen oppꝛeſſis

nõ tñ debet ꝓcedere ad occiſionẽ ꝓ defẽſione a fiꝰ
facit quod le.æ nõ.i cł.ſi furioſus de homi. ¶S;
ʒ iſtum tex.op.de.c. ſicut dignũ ⁊.c. clericos de ho
mici. .l.di.ſi quis niduã.ubi pʒ qð preſtãs opẽ ad
homicidiuʒ efficii irregularis licet ipſe nõ ĩterſecerit
So. H. c. legituꝛ duobꝰ mõis.pꝰ ut ĩtelligat̃ ꝙ hic in
teruenit diſpenſatio. unde ðᷣ iure cõi iſte erat inegu
laris. Sed õ hunc iniellectũ facit tex.in.c.peritio cæ
bomi. ubi pʒ qð clericus qᷣ interſuit bello inſto non
tenetur ðᷣ homicidio facto ꝑ alios ẽt ſi ipſe ꝑcuſſeꝛit
dummodo non occiderit. ſo. Jac. antiquus doc. 4
tenuit hanc lec. Hndebat ad illum tex. quod ꝓcecat
illud qn clericus defendebat rẽpublicam ut patiam
ar. in. ſeut ui.ff. de iuſti. æ iu.ſed .c. procedit in con
flictu ſpali cuʒ aliqui ab alijs ſpalit opprimunt᷑ nec
ob. c.dilecto de ſen.ex.li.vi.ubi di quem obniare
deoere iniurie inferende ꝓxio. qt loqtur de laico ñ
de clerico.æ ꝑ hunc ĩtelleciũ inſurgũt iſte due maxi
me iſtrictioneſ una ad.d. c. petitio. alia ad. d. c. dilec
to. iõ Ca uolens inherẽ ſe tʒ Zriuʒ dicens h̊
c.procedere de iure cõi nõ ex diſpẽſatione:⸗ pẽi
tentia fuit hic impoſita ad cautelam ſicut ét ſetir gl.
fi. et iſta lec. mihi placet.pꝰ qꝛ non eſt hic aliq vᷣ ũ
ſapiens diſpenſationẽ.ĩmo tex. porius innuit oppo
ſitũ ibi ſi alia nõ impediunt nec appet in iuꝛe ria ĩ
ter ↄflictuʒ ſpᷣaleʒ z gnãc. Ieʒ. c. dilecto Palk. loqᷣ
tur indiſtincte 2 cõiter ſolet intelligi tã ĩ clico i lai
co.et ꝓ hoc nide bo.glo.xxiij.q.viij. .i. ꝗᷓ ſinguſa
riter dicit qðᷣ interficies aliũ ad defeſionè ꝓxim ñ
peccat licet efficiatur iꝛregularis et iv ſerit glo. i cca
clemen.ſi furioſus de homi.?æ Inno.in.c.ſi uero.el
i.de ſen.excõ.⁊ hoc intellige qnãdo maxima ſubeſt
neceſſitas ex parte oppꝛeſſoꝝ. alias aũt cleriens pex
cat aſſumendo arma non m efficeretur irregularis
pꝛopter homicidium ꝑ aliquos cõmiſſum ⁊ ſic alio
modo poſſer intelligi tex. iſte ꝙ pnia fuit impoſua:
qꝛ aliqualiter exceſſit ꝓijciendo lapidem. ſed qꝛ cen
flictus erat licirus z inſing e arie oppꝛeſſoꝛũ non
tenetur de homicidio. Wo gio ſin fi. nõ. gl. ſen
tit eniʒ iſtum pꝛeſbyterũ in nullo peccaſſe = ſic necũ
irregularitatem imo peccatum non cõtraxit æ hoſt.
dicit etiam poſſe dici ꝙ bic propt᷑ ſcandalum euitã
duʒ uel propter infamiã fuit ĩpoſita pnia. nel dic ut
S. dixi ꝙ non erat magna neceſſitas qꝛ in foꝛte pexr
ſe erant ſufficientes ad defendendum. nnde cleric⸗
repeꝛitur in aliqua culpa aſſumendo arma non ism

teneatur de homicidio cum illi qui interfecerunt in
ſte interfecerint.

g/ Moc. c. legi duo
Ontinentia. bus modis ſicut.
c.precedens. uno modo qnod diſpenſati
ne iſte poſſit promoueri ¶ Alio modo quod de iu
re comuni æ ſecundũ hũc itellectũ qui mihi plus pla
cet h. d. Ciericus qui fuit in conflictu nbi aliqui fue
runt occiſi ſine eius facto uel conſilio de iure com

muni promoueri poteſt Comunis diuiſio. ſecunda

ibi conſultationi 6. pꝛimo ex tex. ſecunduũ unũ
inte lectũ ꝙ ſicite clericꝰ etiam aſſumit arma ad reſi
ſtenduʒ predonibꝰ nec tenet᷑ ð bomieidio ibt facio

q

¶ De maledicis.

( abſqʒ eiꝰ oſilio ⁊ féo geſtũ ẽ.⁊ de h ſtati⸗ diceiurx
cũ o f In glo. fi. in fi. ex hac glo.colligit pri
mnsa itellectꝰ h̊ ĩtemenit diſpeſatio:qꝛ fuit ĩ culpa
aſſumendo aꝛma. ed 3 bͦ⸗ itellectũ facit tex.i
c.pcedenti ubi ille pſbit᷑ aſſũpſit lapides ? ꝓiecit.
2 tm nõ tenet᷑ de homicidio fcẽo ꝑ alios ex quo fuit
ꝓ parte ilioꝝ qui niolẽtiã expellebãt:iõ hoſti.tenet
ꝙ de iure cõi iſte põt ꝓmoneri.⁊ hec lectura mibi
placet.⁊ pꝰ facit iſte tex.ubi Gndet ad ↄſultationeʒ
gꝰ nõ iducit̃ diſpẽſatio:qꝛ qñ papa ꝛeſpondet ad ↄ
ſultationẽ ſGynder de iure ut dicit glo.in.c. conſulta
tioni de tẽpo. oꝛdi. ¶ Yteʒ tex. dicit ꝙ iſte potit
ꝓmoueri:ſed id qð fit ꝑ ꝛemediũ extraoꝛdinarium
nõ dẽ fieri poſſe ut nõ Inn. i. c. paſtoꝛalis de canſa
poſſeſ.? ꝓprie.ſacit.xxij.q.ij.c.faciai homo. tẽ
facit tex. in fi.dũ dicit generalit᷑ ꝙ poterit iſte alta
ris miſterium exeꝛceꝛe. Nec ob. ꝙ dẽ de ſubdiaco
natu:quia adhuc poterat in pnti ꝓmoueri.nec ob.
ꝙ pondeꝛat᷑ iſtum tranſiſſe ad ꝛeligionem qꝛ h fuit
nt non iponeretur ſibi aliqua pnia ſic factum fuit
in. c. pꝛecedenti ad h̊ qð nõ.in ſimili in.c.ſcripture
de uoto.æ. xxxiij.q.ij.admoneꝛe.

¶ De maledicis — Nica.

¶ Komtinnar bec ſeica ad pcedentes hᷣ oꝛdine vʒ
qꝛ alia ꝑcuſſio fit puta manu.alia lingua cum male
dici æ detractoꝛes quodãmodo ꝑcutiũt. ? S uiſuʒ ẽ
de ꝑcutientibus manu ꝛecie enim nũc ſubijcit Hica

de maledic. vʒ de ꝑcutienbns lingua.
n otuit Maledicens pa
epe puniendus ẽ
ut alij deinceps deteneantur z ab
ſtineant et ipſe arceatur. hoc dicit.
pꝰ põit culpã.ꝛ illa puniri mandat
ʒꝰ ponit cõʒ. fa ibi ipſũ.teꝛnia ibi ur pena. caſus ⁊c̃.
n prio ꝙ iniuria ſeu ouiciũ alteri illatũ cq ĩ
abſentia eſt pena dignũ. exquo infeꝛĩ quẽ poſſe age
ꝛe actiõe ininriaꝝ ꝑ iniuria ſibi illata in abſentia. fa
cit. v. q.i.in.c.i.ei quaſi peꝛ totum 7. fl. de iureiur.
l. item apud labeonẽ. S. ſiquis libellos. ¶ Secũdo
nõ.qꝙ ↄuiciũ ⁊ detractio ẽ magis deteſtabilis ? pe
na digna qto coꝛã pluribus fir. inſti. de iniurijs. S.
atrox. ? in. c. quam ſit.·. de exceſ.pꝛela.¶ Altimo
nõ. pꝛelatum poſſe bona ↄſcia punire ⁊ ꝓcedeꝛe 3
detractoꝛeſ ſuos.nõ eꝛgo tenet᷑ ꝛemitteꝛe ſatiffactio
nem iniurie. pꝛo H.c. olim de ĩiur..c.gꝛauis ð ꝛeſt.
ſpo.æ qðᷣ nõ.xxiij.q.iiij.ſi is.⁊.lxxx.di.quaſi pꝑ totũ
n glo ij. in fi. ex hac glo. eliciuntur due ſolut.
pria ẽ ꝙ iniuriã illatã pſone debet ſuperioꝛ ꝛemittẽ
ſed illatam dignitati nõ.? ſic põt ĩtelligi illa.l.unica

4

E. Iiquis imꝑa. male. æ ꝓcedit ille tex.ſm unũ mo

dum intelligẽdi ut itelligat ꝙ debet remitti iniuria.
Sed Accur. gloſat. aliteꝛ intellexir Vʒ ꝙ peꝛſona ĩ
iurians debet remitti ad principem ur conſiderata
qualitate ꝑpſone ei remittat nel puniat.iſte intellectuſ
plus applaudet illi liiteꝛe. Scðᷣa ſo. glo. eſt ꝙ de mi
ſericoꝛdia ? benigntiate tenetur ſuperioꝛ remitteꝛ ĩ

inriã: ſed non ðᷣ inre. imo ipſemet põt ob banc can
ſam punire ſubdituʒ ? ð hac materia nũq̃d ſupꝑioꝛ

1

poſtit punir̃ ſubditum ↄ eum excedẽtẽ nõ.ꝑ Inn.
in. c. ex parte el.i.de.v.ſig.⁊ nide bo.tex.in.c.ſiq̃s
erga.ij. q. Vij.=.c.ſiquis ab epo ⁊ gl.in.c.romana
de peniſ.li.vj.æ diſputauit Ja.de are.ut refert. Ey
in. l. una. E. ne quis in ſua cã æ plene tetigi in.c.
cum ueniſſent de indi. Sed q;'tum ad propoſitum
noſtrum ſic cõiter ſolet diſtingui q/ aut iniuria eſt
notoria ⁊ tunc põt ipſemet ſuꝑior illum pnnire ut
nõ. Inno. in loco palł. ?æ Cy. ubi. . H enim dicium

ego limito qn pena eſtia iure expreſſa:ſʒ vubi pena

nenit imponẽda arbitrio indicis qð ẽ regulariter ſʒ
ius cõe in actione ĩiuriarum tunc dico ꝙ iſte ſuꝑior
tanqᷓ;ᷓ ſuſpectuſ põt recuſari qꝛ poſſet in arbitrando
excedere modum nec excuſat ibi notorietas delict.
pro h̊ quod nõ glo.in.c.ſuper his de accuſa.⁊ facit
qð dixi in.c.propoſuit de appel ¶ Aut iniuria non
eſt notoria ⁊ tunc aut eſt illata perſone ⁊ nõ põt:qꝛ
nemo põt eẽ iudex in féo proprio ut.xxiij.q.iiij.in
ter querelas ⁊ in.d.l.una C. ne quis in ſua cauſa
Aut eſt illata dignitani ⁊ põt ui in.d.c.ſiquis erga
2 in.i.i.C. de offi.eius qui ui.alte gerit. In h m ca
ſu pe. ð bel. perti iſtat æ placuit Cy. i.d.l.i.?.V pla
cere Jo.an. hᷣ qui dixi ꝙ qꝛ in ↄnñtiam tangit per
ſonam ſi iſte eſt delegatus põt recuſari.ſi uero ẽ or
dinarius peretur adiunctus ut in.l.apertiſſimi cum
auẽ.ſua.E. de iudi.⁊æ qð dẽ de adiuncto procedit ðᷣ
iure ciuili ᷣm qð ordinarius non recuſatur in totũ
ut nõ. in. d. iuribus ſecus dicerem de iure canonico
nam ẽt eps ĩ totũ recuſari põt ſi eſt ſuſpectꝰ ui ĩ.c.
ſi quis ↄ clericum de fo.ↄpetẽ.⁊ nõ.h̊ dicium ꝑpe
tuo.nam limitat iura cõiter dicẽtia ſupeꝛioreʒ poſſe
indicare cum ininꝛia ſen cauſa tangit dignitatem ut
poſſit recuſari.qð etiam dico in.d.c.cũ ueniſſent.s
de iudi¶ An aũt peccet nõ ꝛemittens iniuriã con
cluſio ẽ ꝙ ꝛancoꝛẽ iniurie dʒ ꝛcmitteẽ.xc.di.in.c.ſi
quis contriſtatus qð limitat bar.in.l.ſi tibi decẽ in
.F.i. ff. de pac. ꝛeferẽdo magiſtꝝ ſñiaꝝ qñ aduerſa
rinʒ penitet.als nõbilit diẽ ꝙ nõ teneiur ſibi oñde
ſigna amicitie æ dilectionis. Sed ſatiſſactionem in
iurie nemo tenet᷑ ꝛemitteꝛe ſi non uult. pꝛo h̊ quod
