maxie an ↄſtõnẽ Monitacij ubi cauer ꝙ ꝓp pe
cunia rio debito n dʒ ferri itdẽʒ gnãle ꝑ ordia
riũ ł delegatũ ſine ſpali licẽtia pape. Jie nõ ꝙ
noie t᷑re ↄphedit regnũ.itẽ ciuitaſ.uẽ caſix ł uil
la. ¶ Op.ð tex. de.c.fi. ð ſe.ex.i. vi ubi abſqʒ
pᷣuilegio clerici pni ſub miſſa uoce celebrare tpe
gnãlis itcci.gꝰ nõ ẽ opꝰpuilegio de qꝰ h.ſo.ilið

pcedu hodie ð iuꝛe nouo:ſʒ h̊ oli no licebat.iõ
ipetrat̃᷑ puilegiũ de quo bic. neen fi. ul

dic ſy hoſt. ꝙ itdẽʒ no ẽ odioſũ cũ ad correcii
onẽ aiaꝝ fl git᷑ ui ĩ. c.pe. S. ð ſẽ.ex.qð nõ.Ex
quo hẽs ꝙ ſnia it̃dẽi ñ qʒ ſtricte ĩiterpᷣtaꝛi ſʒ lax
ge qꝛ uenit ad correcuõem anime ⁊ ſecurior in
ter pretauo fienda eſt in ↄcernentibus ꝑiculum
anime uide bo.glo.in.c.unico de ſcruti.
B mMubi. Aerbĩ cłcorum ẽt cão
nicos comprehendit.h.d.uel
alr ßʒ itellẽʒ abdatiſ. Dꝛiuiłgiü ) ↄſu
erudinẽ iuri cõi obniãtẽ laꝛge e iterpᷣtacũ.⁊ ſᷣm
hẽ itellẽʒ ẽ cãus nõbił et poe ſic caſũ ſʒ iſtũ itelł
ciũ In qbuſdã ꝑtibꝰfꝛãcie erat ↄſuetudo ꝙ; ꝓ
pinqꝗ ſuccederẽt cłicis iteſtatis ẽt ĩ bõis acqſitis
ituiiu ecłie. Cõtꝛa hãc ↄſuetudieʒ papa ↄceſſit 5
nilegiũ cuidã epo ꝙ oꝛdinano ꝛeꝝ clicoꝝ ab ite
ſtato ðᷣcedẽetiũ eet in ſua diſpõne dubitat.an ap
pellatõe clericoꝝ neniꝛẽt caonici.⁊ rñdet᷑ ꝙ ſic:
nr i a. ¶ NMõ pex tex. ᷣm pcedẽrtẽè irellẽʒ ꝙ uʒ
ↄſuetudo ut cłici poſſint diſpõer̃ ðᷣ bõis acqᷣſuil
ituitu eccle et ꝙ ꝓpinq ſuccedãt eis ab ĩteſtato
i bꝰmoi rebꝰ.⁊ tene hꝰmẽti.⁊ faciũt nõ.i.c.pnti
ð offi.oꝛ.li.vVi.fᷣo nõ.qꝙ ueꝛbũ cleꝛicoꝝ in pᷣuile
gio ꝓlatũ ẽt ↄphẽdit canõicos:iʒ õᷣ h op.de.c.
ſedes.⁊ ꝙ ibi nõ.S.de Np.ubi ñ neniunt maio
ꝛeſ expᷣſſis mioribꝰ ẽt ſecuta cła gnãli:ſʒ canõici

. * „
eccleſiaꝝ cathedꝛaliũ ſũt honoꝛabilioꝛes alijſ cũ
faciũt unũ coꝛpꝰcũ epᷣo ut ĩ.c.nouit.⁊.c q;io ð
bhis q fi.a pᷣla.gꝰ.v.clericoꝝ dʒ ↄpᷣhẽdẽ ſimpli

cces clicos ⁊ ñ cãonicos.ſo.dicũt Hoſti.? Jo.

an. ꝙ Sriũ ꝓcedit i op. ad lites ꝗᷓ ſũt ꝛſtrigẽda
ſed h̊ nos loqᷣmur i puilegio fauoꝛabili. æ ut di
xi Fʒ illã lect. Abba.iſtud puilegiũ eꝛat ofoꝛme
iuri cõi:lʒ õ ſtaruiũ uel ↄſuetudineʒ. Cene
glꝛ. æ tene ſemꝑ mẽti.nã ſetiũt doc.ex pᷣdictis ꝙ
ĩ mã ſtricta appilõe cleꝛicoꝝ nõ neniũt canonici:
ciᷓ ſimplices clłici iin qð mihi plʒ. z idẽ teneo de
ui. z ho.de.ſuꝑ NGica. ubi latiꝰtracto: ſʒ i mã laꝛ
ga ueiũt oẽs et epᷣi ut pʒ i rubꝛo ð ui.⁊ ho.cle.
nã ibi i rubro or clicis guatꝛ ⁊ i nigꝛo tracta
tur et ð ep̃is. ¶ In gleieidt prior expoſitio me

lioꝛ e.na fʒ ultiaʒ lec.gl.ñ erat opꝰipetrat puile

giũ:niſi dicat᷑ epᷣs ex illis bõis nolebat ſoluę
debita ſua. (G l ſeibt largiſſime ſũitur nõ

h ocʒ gl.⁊ tene meti:uult.n.ꝙ vbũ clicoꝝ ñ cõ
phedat cãonicos:niſi ex largiſſima iterpᷣratione
g ubi ceſſat h iterpᷣtatio largiſſima ni ↄphendit
caoluicoſ ut.S. dixi.et ĩ fi.gl.ſo.ut ibi nõ i gl.ul.
. Bmẽeeuci. Jurs obedit᷑ plato ⁊
eccłe nõ cleꝛo dioceſano:ſʒ ca
pitło eccłe catbedꝛał otzediꝛ tenet᷑.h.d.

õis diuiſio fa ibi. nos igit caus ꝛc ¶ EHö

prio ex tex.clericos teneri ad pᷣſtandũ iuꝛamẽtũ
obediẽtie epo ⁊ caplo.qð itellige ĩ clericis hnti
bus curã ut i.c.nullus de iureiuꝛan.et.xxiij.di.
qqᷓ;. Idẽ i nõ hniibꝰcuꝛã ſi h̊ hʒ cõſuetudo ſᷣm
Inn. ꝙ nõ. ex ↄſuerudie gꝰinduci põt ut q̃ͥlibʒ
cleric? diocc. teneat᷑ pᷣſtare iurametũ obediene
prelato ⁊ caplo.¶ Co nõ ⁊ iene mẽui ꝙ tãta ẽ
ↄiũctlio iteꝛ epʒ ⁊ caplʒ ꝙ ẽt obedietia pſtanda
faciũt unũ corpꝰ.⁊ ex iuꝛameto obligaꝛi dʒ cleꝛi
cus ad obediedũ epo tãꝙ; capiti ⁊ caonicis taqᷓ;
mẽébris. n tn intelligas ꝙ cuilʒ canõicoꝛũ iſte ſit
obligatꝰ: ſʒ obligat eis ut uniuerſitati:ita ꝙ ſin
gulis ñ tenet᷑ aſtrictꝰ.uide tex.cũ gl.in.c.ixtefꝛa
gabili. ꝗ. exceſfſus ð of.Oꝛ.⁊.xij q.ij.qͥ manumit
tit. ? qð ibi nota. (ronor ꝙ i obgaide
iurametali n atẽdit᷑ oꝛdo ſcriptuꝛ ſeu ꝓlationis
ipſoꝝ vᷣpoꝝ:ſʒ qtiias ꝑſonaꝝ uñ licʒ h pꝛeterat
eccła placentina in forma iuraméeti. in epiſcopo
opligat᷑ ꝑ priꝰiurãs tãꝙ; capiti:ſed ſi querat ad
qd podeꝛat᷑ iſtð ꝙ epiſcopo tenet᷑ tãq; capini ſo.
dicũt doc.⁊ bñ ꝙ ſi epiſcopꝰ? capim mandãt õ
ria:tc᷑ iſte priꝰtenet᷑ obedir̃ epo ex qꝰ libi ut capi
ti obligat ꝓ hoc qð nõ. Inn.i.c.cũ iã dudu.ðᷣ
prebẽ.ubi gnãliteꝛ põit q̃ſtionẽ in ſubiecto duo
bus platis pꝰmodũ ↄria mãdãtibus.et iſia ſũt
notabilia que ex tex. colligi poſſũt. Et pꝛedicta
uera i h̊ iuramẽto ciꝛca ſpũalia:qꝛ bʒ ea ab epo
⁊ capitulo:ſj̊ͥ ſi hẽret feudñ a caꝑło:tũc inꝛat ca
pitulo ſi ab epᷣo tẽ inꝛat epo.Bn gl. ij. i fi. nõ
pgl.ð uarijs ſignificatiomibꝰhuiꝰ uerbi eccła.et
nide aliã i. c. cã. S. e. ? aliã magis plenã i. c. fi. ne
pla. vi.ſu. ¶ Secũdo nota ex cadem gl.iuncto
tex.ꝙ iuramẽétũ generalier preſtitũ debet reſtri
gi q;tuʒ pot ui minus obliget iurante. nam ubi

Gegnitczc
1borcl
lni üb⸗
Pfoftoninui.
ſrieictonn
Neltdeoai
ſptubmntii t
noepnimei,
opnsert
olg anſe n⸗
Kcenronin.
crütdrc
Curerhcordo
lgöbendtile⸗
Uſlepeneſirn
ſüfnorrblest
Peineſmiiine
ſonlniectelſe⸗
venelſscechs
Uleni ſntgant
ſnrn pobig
linte ecfof
tcetimn ho⸗
aſenröiſe
ggialrc

ligniüiri

lienihn 6
dn
lepticsde B

.*
iͤſ don 1 .
c i ihne — .
dce, oli 4 ei nerbo. lignikica:
on 2 Roöp; os .
ſ tiſ
ne ͤhe „ = 5S . E
fls, no 1 tractaĩ de obli gatione ẽ fienda interptatio ſtrie ibi nec de quolʒ. caſ⸗ us ?c. ¶ M prio ex ordie
8 ſworhi t ta facit.c.ad noſtꝛã el. i. de iureiu. 7. c.i. e.ti.lib. le bonã praticã ⁊ ſtilũ öcidẽdi qoes dubias uit
lpiirut Vi. =. l.quitquid aſtringende ff. de ueꝛb. obi. ponant᷑ opiones ꝗᷓ nident᷑ adueꝛſari:poſt modũ
ſaui E Berenti Applone eccleliaſti vHo ponat᷑ Vᷣa opio s ↄcluſio decidetis:⁊ ſic ſer
laid nd Sn * ce cenſure ↄpᷣhendit᷑ uat᷑ hodie ĩ ocilijs ⁊ i deciſioibꝰ qõuʒ qᷓ diſputa
b⸗ in Thicnse „ excõicatio ſuſpenſio æ interdictum. h. tur. (B.60 n8.n ſẽꝑ dubiũ decidedũ fᷣʒʒ ius
mh 8 one d. Cõl dluiſto. Fa ibi Endemus. Caſus ⁊c̃. . ciuile ʒ ius canonicũ nõ ꝛeꝑiat᷑ in õrinʒ:ex quo
nbi n eineh de Mõ P ex tex. ꝙ excõicatio ſuſpenſio ⁊ ĩiteꝛdi deciſio iuꝛis cinilis mẽti pꝛicipis ſeu pape co.d.
inbn ahitäln ciũ i multis ꝓcedũt a pari. lacit. c.is cui de ſen. aptari nõ põt.nã anteq; emanaret boc.c.nõ ba
ls dij iehoce V . ex. li. Vi. uñ oĩa oprebeduni ſub nocabulo eccle bebamꝰ Sriã deciſionẽ ð iure canonico ſʒ lex ci 3
Ultin zingon ſiaſtice cenſure. ¶ Scdo nõ ꝙ cũ vptio dat᷑ iu nilis nõ poterat ↄmode adaptari ad intenuõeʒ
ginn wapſthn . dici iponendi dinerſas penas illã iponẽ dʒ que ↄcedẽtis pꝛiuilegiũ ſuꝑ ocimis noualiũ.nã ſi ca
gils d⸗ hemnfiit magis timet. ↄcor.c.qim in. F. li. i ſi. S. ut li.ñ 2 perem⸗ nouale fm ius ciuile lere oẽs agri eſſer .
ii dsroltae teſ. ʒ a principio dẽat eligere unã ut h̊ põt tũ nouales cũñ cõiter ceſſẽt ꝑ ãnũ: ⁊æ ſic miiũ pᷣiudi
dl lugſine finr poſtmodũ ꝓcedẽ ad alias ſi hoc mernerit ꝓtex caret᷑ eccleſie ꝑochiali.⁊ hoc dictũ nõ. ꝓ limita
lrn pi orfc „ uitas ↄtumacie ui ĩ dicto.c.qm in fi. d qᷓ tione regule nulgaris ut ius ciuile ſẽꝑ obſeruef
alegſſmn R ro quonidie in l̃is delegatorijs in fine ponitur ubi nõ é ius canonicũ ĩ Sriũ: ut i.c.i.ðᷣ no.oꝑ.
lohygſina n zinti iſta cka 2peſcẽdo ↄdictores ꝑ cenſuram eceleſia nũ ⁊ ad ibi dixi. rerno tria requiſita ut
6. an h ig ſticã nũqͥd iudex delegatus poſſit apponẽ aliaʒ priuilegiũ ðᷣ decimis nonaliũ nõ ſoluẽdis bẽat
R ricve penam in iuꝛe expꝛeſſam: dic ꝙ ſic: ſi nõ eſt ex locuʒ. prio requirit̃ ꝙ terra nouiter ſit redacta
dcen doaſnt 4 pᷣſſa põr apponẽ penã arbitrariã. ar. i. . cauß ad culturã. Scðo ꝙꝙ nõ exiet memoria ꝙꝙ aliqñ
– . ge off. del ⁊æ. l.una. ff. ſi qs ius di. nõ obtemꝑ et fuerit culta. Tertio ꝙ eccleſia ꝑrochialis nullu,
æ da.. boc nõ uiaute clauſule 6 uirtute delegatõis nã nel modicũ ꝑcipiebat fructũ prius ex tali terra.
natii Nlii⸗ cũ hec danfula apponai ad ampliandũ prãtem nã qnñqʒ ſilua ĩculia eccleſia ꝑrochialis noĩe de
Pirlgiceie⸗ delegati nõ dy. oꝑari reſtrictionẽ a2. . c. fi. . eo. cimaꝝ pcipit magnã uulitarem ut qꝛ fone arbo
eünhmnan 2 hoc gictũ̃ nõ. CEr qno colligi pot iudicem res icidunt 7 uẽduni uel quid ſile. intẽtio ergo
il ſc. datũ cũ bac cla poſſe ↄpelleꝛe ⁊ puniꝛe ↄtumacẽ ↄcedẽtis priuilegiũ ẽ affeꝛe modicũ piudicium
coenc⸗ ſn ꝑ ipoſitionẽ mulcte uel alterius pene. unde non eccleſie pochiali. ¶Dn glo. in V ð nouo ibi ſʒ
5 tue hor qtz dftringat᷑ ad exercendũ iſtã cenſurã niſi inqtum nõ ẽ ueꝝ.ſzʒ gl. nõ reddit h ronẽ q̃re recedimꝰ a
elurmnai obalne nelit dico etiã ꝙ hec clanſula apponit᷑ in ſiis ex ſupradictis gnãſbꝰ interpretationibꝰ 2 capim?ꝰ
tme ning ini ſuphabundãti ſen ut magis delegat⸗ timeat: qa boc nouale ita erneo mõ.ſʒ dic ut.S. dixi ꝙ fit
benteuu ſtonda ſi nõ exprimeret᷑ põt tñ delegatus vᷣtute ſimpli ꝓpter intẽrtionẽ ↄcedẽtis pꝛiuilegiũ iit dicũ ĩ lit
neobluα cis delegatiõis excõicare ſuſpendẽ ⁊ intercicere tera.nã ſi nerbũ nouale ↄprebenderet᷑ ita largo
Puitcionlaſo ic⸗ boc pʒ exp̃ſſe in c.i.æ.e ex l̃is de off. dele.facit mõ ſicut in pᷣcedẽubꝰ caſibꝰ de facili oẽs ecclie
Ganolconi ſeli .I.ij. ff de iu. om. iu. ¶ In gl.i. ibi ar. Z ad vᷣte prochiales ꝑdeꝛẽt oẽs decimas.nam in multis
bechiaein gn qꝛ hoc Sriũ nõ reſpicit pᷣcedẽtia in gl. ſed reſpi locis oẽs terre ceſſãt ꝑ annũ ut poſtmodũ ꝓdu
r i gin cinteſn cit tex ſʒ ſoluẽdo dic pᷣhoſtiẽ. ꝙ uerbũ cenſura cant uberiores fructꝰ. Itẽ priuilegiũ tẽdẽs ad
Enn 4nmunt nõ ophendit i le depoſitõnẽ nel degradationeʒ piudiciuʒ alreriꝰ dʒ ſtricte intelligi nt pleue dixi
ononngioblgnde qꝛ ille pene ſũt multů odioſe.= iſte de qbꝰ ĩ tex: i. c. oliz S. eo. nõ qʒ hit fieri larga interpreiatio.
anpeni ſn panons ſut fauorabiles ⁊ ĩ aiarũ medicin iducte. unde ¶ In glo. fi. in fi. nõ. bn dictũ glo.nã facit ad
facimꝰſtrictã interpᷣtatõeʒ maxĩe qꝛ fᷣm cõem cõ multas qõnes ſepe eniʒ a principio pꝛiuilegium

piilbſmni
Cramin ti chllono
Penſcdſ ertian
dmi ui; h

ecpinmä )

SπαNC
iACâuci
lin ſbiend di
indus er uſi
lin. Erhrtit
anbencbchn
1Clotic nune
ili
ueartialle
chunen
8 he

gsgeiin

dmger
iſtui Oehcl cſ

. wmne

ſuetudinẽ eccleſie fere ſemo ↄtumaces ↄpeſcũt

remedijs de qbus h̊. ¶ In ea. glo. ibi ? cũ qᷣd
incenũ. iſta pticula gl.non ↄtinnat᷑ ad pcedens
Sriũ ſed ad pᷣncipiũ gl.æ ponit caſũ in eo q̃ fivꝰ
inſſerat ꝓ obligato ad dandũ titiũ uel ad ſoluẽ

dñ mille. 2 r̃ ꝙ ſi iſte fideiuſſoꝛ ꝛedemit titiũ et
oluit credirori põt agere acttione mandati licet
expſſe hoc nõ ieſſet mãdato quaſi forte uelit di

cere gl. ꝙ ſub iſta cła gnãli ꝑ cẽſuram eccleſiaſti
cã z ↄprebẽdunt᷑ oẽs iſte pene ut poſſit index
illã attẽptare quã magis niderit expedif̃ ⁊ certe
illa lex ſi qs ꝓ eo all.i gl. facit multũ a ꝛemotis.

SS In p
Bid per nonale. legef
de decimis nonaliñ non ſoluendis ill
appellatur nonale de cnius cultura non eſt me
moria 2 q priꝰ modicũ uel nullũ fructũ affere
bat. h. d.pꝰ ponit᷑ qõ.ſcdᷣo Henſio ibi Iʒ.ĩ qᷓ prio
ponit duas opi. ſcdᷣo ſoluit ibi nos.ʒ moderat

modice ledit: ſ ex poſifacto incipit efſe ualð no
ciuũ i termis nr̃is. põe exẽplũ ſᷣm hoſti.ð caſiio
inculto ubi eccła ꝑrochialis nullũ ꝑcipiebat fiu
ctũ qꝛ hoies ĩde receſſerãt:ſʒ priuilegiati rotum
territoriũ redegerũt ad culturã uenerũt poſiea
boĩes ad ibi habitãdũ ⁊ eccleſia antiqᷓ reꝑiatĩ᷑ ꝗᷓ
nullã decimã ꝑcipit: certe lʒ a principio hoc pri
nilegiũ modice ledeꝛet tũc:nũc multũ ledit unð
ſubueniẽdũ eẽt eccleſie ꝑ principẽ. dicit iñ Jo.
an. ꝙ pricipis erit exaiatio qn dicat᷑ enormiteꝛ
ledi ⁊ an dẽat reuocari priuilegiũ ꝑ nõ.i.c.ſug
geſtũ. S. de deci. ubi plene nõ.an priuilegium re
noceĩ ipo iure ſi icipiat nalde eẽ nocinũ. Illud
tamẽ nexꝝ ẽ ut ſaltẽ ꝑ pᷣncipẽ ꝛeuocet᷑ qꝛ non dʒ
uni ↄſulere cũ graui pᷣiudicio alterius ut h̊ i fi.
lie lac lij. S.ſi qs a pricipe. ff. ne qͥd ĩ lo. pu.
Ex pᷣdẽis põt etiã ĩferri ad priuilegiũ mẽdi
cantin ut poſſint audire ↄfeſſiones quorũcũqʒ
ꝓꝙ ualde nociuũ e Hoie eccleſijs prochialibus
4

Be uerbo. ſignl.

n hodie oẽs fere ↄcurꝛũt ad fratres relietis pſ
byteris ꝓprijs. uñ ꝓuidendũ eèt ꝑ principe ec
cleſijs prochialibus reuocãdo iſtud pᷣnilegiũ tã
graue ? piudiciale eis. Sʒ d queʒ ptiner onus
ꝓbadi dic ad puilegiatos qͥ dicũt eè ꝑ noualia
qt eccleſia ꝑrochialis uel epiſcopꝰ bʒ fundgram
intentioneʒ ſuã de iure cõmuni i ſua dioceſi uel
parochia. Ab.
2 1 Ij Der matꝛicé ec
Enerabili * cleſiã catbedꝛal ec
cleſia ĩtelligit nõ romana. b. d. uel alit
? ſic. Si ecclia ſubiecta epo nnit᷑ alteri ul gubeꝛ
nãda oↄmiuut᷑ ſaluo iure matricis ecclie ꝑ maeri
cẽ eccleſiã itelligit᷑ cathedralis nõ romana. h. d.
In pria ponit᷑ epi qrela.i ſcdᷣa dat iudices ibi.
iõqʒ. Caſus. (Me tex. ꝙ cathedralis ee
cleſia dr matrix æ nõ ronana tm. Sʒ ) hoc op.
ð.c.unico ð ſcrutinio:ubi eccleſia uniueꝛſalis dĩ
matrix ad ideʒ cle.i. ð ſen. excõ.iñcia glo. æ. c. ex
traſmiſſa. ð renũ. ubi qibet eccleſia baptiſmał
ẽ maior i loco ⁊ Iʒ nõ ſit cathedralis appellatur
mairix. So. dico ꝙ boc nõ & idiſticre ueꝝ ut ꝑ
matricẽ eccleſi itelligimꝰ ſemꝑ caihedralem:hʒ
eni narias ſignificationes. ⁊ iõ debet itellig fᷣm
ſubiectaʒ mm: ſed ĩ caſu huius.c.?æ regulariter
in priuilegijs ubi ↄcedit᷑ aliquid eccleſie iferiori
ſaluo iure matricis eccleſie tũc intelligit᷑ ð catbe
drali qꝛ eccleſie iferiores tenẽtur ecclłe caibedra
li 2 ñ alijs ut nõ.i.c.dilectus ðᷣ capel.mo. 2 ita
Reluigi dʒ iſte tex Sʒ nide bonaʒ gl. in dea cle. i.
ge ſen. exco. Abbas
Excõicatus łinterdi
*£ Parte. ctus ꝓ ↄiumacia uel
offenſa dubia abſoluit᷑ cautione pᷣſtira
8 ſtãdo iuri.ſi vo fuit excõicarꝰuł ierdicnius
manifeſta offenſa: tũc pꝛius dʒ ſatiſfacere anteq;
abſoluat᷑:? dẽ manifeſta ðᷣ qua aſtat p ↄfeſſionẽ
uł ꝓbationẽ legitimã uel rei euidẽtiam. h. d cũ
le. c. in pria ponit᷑ querela cõmitiſſe. In ſcdᷣa iu
dices inſtruit. ſcdᷣa ibi ad intelligẽdam. Caſns.
C Mõ pꝰex tex. iudicẽ territorij poſſe repetẽ ma
lefactorẽ captũ ĩ territorio ſuo ꝑ alienũ iudiceʒ
nã uiolat᷑ eius territoriũ ex tali capta ⁊ idẽ dic ĩ
epᷣo qñ clericus ſuꝰcapit ꝑ iudicẽ laicũ ut poffir
ex ofſicio illũ repetẽ.ꝓ hoc.c.ſi iudex laicus.de
ſen. excõ.li.vi.fſac tex.cũ ibi nõ.pꝑ Juno.in.c.d⸗
lectꝰ.S.de ap.Et nõ ꝙ ſi malefoctor captꝰreſti
tui ñ põt agi põt ad ſatiſfactõʒ niolati teꝛꝛitoꝛij
ꝓut b̊ agebat᷑ jm unũ itellectũ. ¶ Scðo nõ in
dicẽ poſſe fulminare excõicatiõeʒ ſiue ĩterdictũ
ꝓ ðᷣfeſiõe iuriũ ſuoꝝ. feꝛt᷑.n. excõicatio qnʒ tãqᷓ
a ꝑte exiudicialit᷑ ſicut.n.põt qͥs ſe defẽdeꝛe gla
dio mãli:ita ⁊ ſpũali nit ĩ.c.dilecto:⁊ qdð ibi nõ.
8 ſẽ.excõ.li vj.æ ꝑ Inn.i.c. uenerabili. ð cẽſi.
ꝓbat hic ſʒy unuʒ modũ intelligendi. ¶ Tertio
õ ꝙ caplim põt ð iure ſpãli hye iurifditioneʒ ẽt
ipalem in certo loco: Atio nõ tꝛes ꝛegulas
ad quas quotidie allegat᷑ iſte tex. Mrima ẽ qñ
excõicatꝰ ꝓ ↄmmacia dʒ abſolui pᷣſtita cautione
nec tenet ſatiſfacere anteq; abſoluatur: ſed ꝑ iu

⁶

ra noua iſta regula dʒ limitari ſiue ꝛeſtꝛingi qñ
otumacia fuit dubia. Si vo ↄtumacia ẽ manife
ſta non debet abſolui miſi pᷣſtita ſatiſfactione: ut
puta ꝛſtitutis expeſis tex.ẽ ĩ.c.ueneꝛabilibꝰ.G.ſe
eus. ſé. excõ. li. Vj. z ſic pnt ẽe due regłe. Alia
E ꝙ excõicatus ꝓ offenſa dubia abſolui põt pꝛe
ſtita cautione cõpetenti nec tenet᷑ litigare nec ſa
tiſfacẽ niſi priꝰabſoluat᷑. (Aii degula eſt ꝙ
excõicatꝰ ꝓ offenſa manifeſia non debet abſolui
niſi prius ſatiſſaciat nec ſufficit pᷣſtare cautionẽ
de ſatiſfaciẽcho. hãc ꝛegulã limita ubi ſatiſfactio
conſiſtit in exercitio act?tẽpoꝛalis: ſecꝰli ↄſiſtit
in exercitis actꝰſpnalis qꝛ tũc debet anie abſo

ni q; ſauſſaciat nec excõicatꝰ attẽptet actũ ſpualẽ

exemplũ excõmunicatur canonici qꝛ de madato
pape nolũt reciper̃ quẽ in canonicũ ꝛeceptione

iunꝛis: ceꝛte iſti prius debent abſolui cũ cantione

S ſatiſfaceꝛ qꝛ ſi prius ſatiſtacerẽt reꝑiret̃ ſatil

factio facta ab excoicato qð ẽe non deb;:qð uo

lui Inno. in. c. illoʒ. ð pben. ? Hoſti. p 2 qᷓ
lis debet ẽe iſta cautio dicã cũ glo.i.V.ſufficies
2 iſte tex. ſemꝑ allegat᷑ ĩ indicijs i iſtis ꝛegtis ca
piis in iuꝛe nouo. ¶ In glo. in. v. ꝓ ↄtumacia
i bene habet locũ diſtinctio ꝛ⁊c.iʒ Rio. heat bo
nũ itellectũ non tñ formaliter eneruat ↄtrariuʒ
quod fiebat ĩ pricipio glo. uidelʒ nullũ excoicari
dere niſi pro mortali zæ quando aliter corrigi ñ
poteſt. Sed ꝛñde foꝛmalius ſaluando diſticoeʒ
tex. ꝙ cũ quis excõicat᷑ pro ↄtumacia ut qꝛ ci
catus noluit cõꝑere ſatis dẽ excõicari ꝓ moꝛtali
⁊ ſatis dicit᷑ icorrigibilis ex quo nõ uult paret̃
nec purgare ↄtumaciã ſuã.nã iobedies ſuꝑiori
ſuo peccat mortaliter: ut i. c.ij. ð maio.æ obe.=
grauiſſimuʒ ẽ peccatü iobedientie. viij.q.i ſcien
dũ ⁊.c.iilud. de maio.æ obe.⁊ alibi dicit glo.ſin
gularis ꝙ quelibet ↄtũacia ẽ excõicatiõe digna
? ꝙ tãto ẽ maior ꝙto ex minori re ſurgit.xcvj.
di.c.duo ſũt. Si Vo quis excõicat ꝓ offeſa iũc
etiã dici excõicariꝓ mortali nec uult ſe coꝛꝛigẽ
nã tex debet intelligi ꝙ excõicat ꝓ offenſa. i. p
contumacia ꝗᷓ reſultat ex offenia.nam pꝰcitat ut
ſatiſfaciat ⁊ ſi ñ uult ſatiſfacer̃ excõicaĩ æ ꝓ hoc
ex.ibi iuſſus noluit emẽdaꝛ maleficiũ ꝛc.nã ab
hoie nũꝙ fertur excõicatio ꝓ delicto tantuʒ ut
nõ gl.i. c.epiſcopi.xij.q.iij.⁊? ſaus pʒ in.c.ſacro
S. ð ſen. exco.ſed delictũ qñqʒ c cauſa mediata
excõicationis feꝛede. C S ea. gl.tbi ſolet plas
timeri ⁊c. nult ergo glo.ꝙ iſiud priuilegiũ fuit
conceſſũ ad cautelã:ſed aduertendũ ꝙ iſtud pri
uilegiũ hẽbat pricipaliter duo capła.primuʒ q;
captin poſſet excõicare uel interdice? ꝓ offenſa
propria:æ in hoc ↄtinebat gratiã. Scvᷣm captʒ
erat ꝙ nemo auderet abſoluere excoicatum uel
interdictũ niſi congꝛua ſatiſfactione pᷣmiſſa ⁊ in

hoc continebat iq quod ius cõe:⁊ ĩ hoc uitimo

bene dicit glo. ¶ In ea. glo. ibi ꝑuenerit ad pi
guiorẽ foꝛtunaʒ.hoc itellige niſi iſte fuerit excõi
catus pꝛo pena applicanda fiſco qꝛ ſi nõ põt cu
rie ſolueꝛ dʒ fieri cõmutatio i penã corporaleʒ:
nt in. c. fint. de dolo. 5 ↄtu. 7. Eij. q. Vj. cei. 2. li
△

B

ſſtrenenaet
Gaicho alu un
ganone unnce ſn
gritnchefoenſtn
oſenticbatint
rfibblopong Lan
opofolt ſolvs
e looroni onin
ſcluert.
Ur liuseglſa r
GenſntModrr
lumm tsſaiuere
Oftlor nb Dhee dot
Neſtoiuneno den

umſeni annr
aiNaluu
Aerſrimſohtore

Platofſtvörn
anippſimiffniin

H ſanmr Cceitte

ſpkonnin
tab f aiſine⸗
linſtotſumn
määtinghr
umnfermf tſt
chiflüinſenn e

lvo no ul panf
brgles ſgon
bnu,the
1, N ln
bicer gbo.in
denide ign
ireimge.xey,,
lai poffeſn i
cvol ſeconge
1 offnſa.l
namp'Cnni
Nöi t pbot
cti ei i eb
Aido untm
igin
Cli nlin
,/Aos
nillgiͤtuit
ai
a.cMranthz
Gedn ah
Nröamn
nenſſutnn
ibocutind
enent ß
ſefoert Ni
nno ho l
iede:
4

ſtafr᷑̃ recipiatur iuratoria.

¶ De nerbo. ſignificx.

fi.ff. de in iuſ.uocan. Et in fi gl.tene menti ſinẽ
gl. et placet mihi ꝙ ſi non põt aliã cautionem pᷣ
Er nõ. gl. in alio qꝛ
extendit aut᷑.gnãliter ⁊.c.pe.palle.in glo.ad ali
os caſus nt udi quis tenet᷑ pᷣſtare cautionẽ pigꝰ
ratitiam uel fideiuſſoriam releuatur preſtando
inratoriꝗ ſi nõ põt fideiufſores uel pignus pre
ſtaꝛe. n gl. in ueꝛ. citatus in fi. dic ꝙ una ci
tatio conſtituit quẽ contumacẽ ut poſſii ↄdẽna

ri parti in expenſis ⁊? ita loquũtur iura in ↄta

riuin allegata:ſed ad hoc ut iudex poſſit pꝛoce
dẽ ad excõmunnicationem requiruntuf alie due
citationes uł una peremptoria pro oĩbus ur in
prin. gl. et hodie uide bo.tex.eum glo.in.c con
ſtitutõem. de ſen.excõ.li.Vi. Bre v. ſuffi
ciens ibi pignora nei fideiuſſores. Hõ. glo.qð
excõmunicatus ꝓ inteceſſe alterius ſeu ad iſtan
tiam alter us nõ debet abſolui quamũcũqʒ du
bia ſit ↄtumacia uel offenſa niſi preſtet cautõem

pignoꝛaricig uel fideiuſſonam.æ de ̊ uide glo.

nõ. z magis clarã i. c. qua fromie S. de ap. ⁊ ibi
plene dico æ hanc opionem teneo indiſtincte Iʒ
Hoſti dicat adueꝛẽdos tres calus.rimns
quᷣ quis excõmunicatur pro nuda contumcia
X tunc ſᷣm eũ ſùficit cautio iuratoria quod mi
hi non placet per iſtũ tex. requirentẽ cautioneʒ
ſufticientem. et per. c.qua fꝛonte.S. alle.⁊ ibi gl.

Secũdus caſus quando fuit excõicatus ꝓ pur

gatione ↄtumacie.i.quia noluit ſatiſfacere:?æ c
preſtanda ẽ fideinſſoꝛia uel pignoraticia cautio
ſi offenſa ẽ dubia ⁊ in hoc bene diẽ ꝓ boc tex.

in fi.ibi.ↄpetens. Teꝛtius caſus qũ fuit excõica
tus pꝛo offenſa ſolius dei ità ꝙ non ueꝛtii inteꝛ

eſſe hoĩs nt quia perſeuerabat in alio peccato?
uel quia blaſppemabat ⁊ tunc ſatis ẽ ꝙ conteꝛa
tur niſi alias eccleſia per ipm fuiſſet illuſa:nł qꝛ
ſepe promiſit abſtineꝛe ? non abſtinuit ⁊? tũc cõ
pellatur pꝛius ſatiſfacere.ar.in.c.ſignificauit.de
offi.or.mihi placet hoc ultimo cãu ꝙ abſoluat
preſtito iuramento de ſtando mandatis eccleſie
iuxta foꝛmã.c.ex tenoꝛe.⁊.c.cũ deſideꝛes ð ſen.
excõ. C In gl. ki. ibi allegare errorẽ ſuum nõ.
ex hac prima ſolutione mnũ dictũ nalde nõbile
ꝙ licet confeſſio pᷣtexiu enoris non poſſit ꝛeno
cari pꝰ ſniam diffinitiuaʒ: ut in.c.fi.de conteſ.et
.l.error. C. de iu. ⁊æ lacti igꝰ. tamen reuocaꝛi po
teſt poſt pꝛeceptum factum per iudicẽ de ſatiſta
ciendo poſt cõfeſſionẽ.preceptũ ergo factũ per
iudicẽ poſt confeſſionem ante lit. ↄteſta.non hʒ
nim diffinitiue.et hoc ẽt uoluit nõbiliter bar.in
.lI. non fatetur. ff. de confeſ. ꝙ tũ limitat niſi pre

ceptũ fuiſſet factum cũ cauſe cognitione:utputa

quia fuiſſet datus teꝛminus ad allegãdũ quare
confeſſio non deberet mandaꝛi executioni. aꝛ. ĩ
.l. pe. fl. eo. ¶Item nõ ex hac prima ſolone ꝙ;
confeſſio nõ facit rẽ manifeſtã ſi allegatuꝛ aliqᷣd
ad offuſcandum dictam confeſſionem pro boc
rex. optimus in. c.cum dilecti de accuſa. Lertio
nota ſequentem ſolurionem glo. tene eam menti
pexperuo quia probat practicam citandi bodi

exrnam maxime in curia romane ut ante citatio
nẽ rei ⁊ anteq́; conſtet iadici de delicto uel debi
to poſſit ꝑ ſuas ſias pᷣciꝑe abiiti ut ſatiſfaciat ułᷣ
Oꝑeat al excõicat eũ. Et hoc eniʒ pᷣcepto an cãe
cognitionẽ facto nõ pòt dicere reus ſe grauatũ
ex quo iudex iuſtificauit pᷣceptũ.nã ꝓpteꝛ illam.
luſtific tionẽ ut ↄꝑeat reſolui pꝛeceptũ i ſimpli
cem citationẽ ſi nult ↄꝑere.æ fuit adinuẽta hec
prarica pro faciliori gritu iudicioruz.æ pro boe
facit tex. iuncta glo.i.l. de pupillo. S. meminifle
.ff. de no. ope. nũ. ⁊ dico latius in. c.i. ̊ cã poſ.
2 pprie ¶Ez gl. op. tex. nã ex quo iſte latꝛo
fuerat iterẽptus ꝑ iudicẽ nõ poterat aplius peri
1il1. ſi homo. ff. ð V. obli. eꝛgo fruſtratoꝛia eꝛat pe
titio caph. ſo. multiplex 'm doc prio ꝙ ᷣ pete
batur latro.i.emenda latronis. forte enim erat
ſeruus ⁊ petebat᷑ emẽda territorij uiolati: uł feꝛ
te adhuc nõ erat mortuus ſʒ ſentẽtialiter cõ dẽ
natus. pnit ? alie ſolutiões dari ſed iſte ſufficiãt.
Sed qũo bic capłin fuit index ĩ cã ſua. uide
bic Inno. ? glo. in. c. cum ueniſſẽt. öᷣ iudi. ⸗ ibi
dico. Kobas.
Sümatu eſt. 5 c.
Bm olim. ꝓx. uel ſũma ſic.
¶ Oaniteſtũ dicit quod ꝑ cofeſſionem
nel ꝑ ꝓbationẽ legitimã ſen euidentiã rei coſtat
h.d. Cõis diuiſio.ſcdᷣa ibi:qꝛ nero. Caſus ⁊c̃.
Ert dubiũ huius decietalis emanauit ex rnſione
pape.s.c.ꝓx¶ Mõ.prio ex tex. ꝙ manifeſium
qnñqʒ capitur pꝛo nororio ita ꝙ non eſt ſpecies
diſtincta a notorio. ? ita capitur . ſed proprie
manifeſtũ ꝓut eſt ſpecies diſtincia a nororio dł᷑
illud qnod ꝓbari põt lIʒ nõ ↄſtet ꝑ ↄfeſſionẽ uł᷑
probationem aut euidentiam rei ut nõ in c. ue
ſtra de coha. cle æ mu æ. iij q. v. c. quia ſuſpecti
ubi autẽ in diſpõne fit ſimpliciter mentio de ma
nifeſto an debeat intelligi de manifeſto proprie
ꝓut eſt ſpecies diſtincra a notorio an pro noto
rio puto ↄſiderãdo mãm ſubiectã:naʒ oĩa noca
bula recipiũt interpretationẽ fm mãm ſubieciã
ut nõ ĩ c.rogo.xi.q.iij.æ in cle. exiui de v ſig.
2 qð dixi ĩ c.uenerabili.S. eo.æ debʒ artedi mul
tũ uſus loquẽdi ĩ loco ar.i.c.qᷓ;uis gᷓ eo.in du
bio autẽ capetur ꝓprię ad hoc l.nõ aliteꝛ ff. ð
lega.iij.⁊.c.fi.J.eo. ¶ Scðo nõ. ; ꝓbatio ĩ iu
re facta reddit rẽ notoriã. ⁊ ad hoc quoridie al
legat᷑ iſie tex.nõ ſolũ gꝰ ſnia facit rẽ notoriã nt
i.c.fi.de co.cle.⁊ mu ſed etiã ꝓbatio. Sed do.
ð rota hoc limitãt deciſiõe.ccccxxx.qn ẽ in cã ⸗9
cluſũ ita ꝙ ãplius nõ põt aliquid obijci ꝓba
nonẽ als aũt cũ ꝓbatio poſſit repꝛobari nõ põt
dici notoria:ſʒ puto ſaluãdo iſtuʒ tex. poſſe dici

ꝙ probatio ĩ iure facta reddit rẽ notoriã:qꝛ qᷣe

q̃q fit ĩ iudicio dr̃ notoriũ: ut nõ. i. c. pe. ð exce.
⁊ Inno. i. c. ex iſinuatõe. de appel. æ c ꝑ tuas
ð teſti.ſʒ nõ facit ꝛc illã ſuꝑ qua ẽ iducta ꝓbatio
notoriã niſi pꝰ quã ĩ cã ↄcluſũ ẽ ita ꝙ nihil põt
obici ad offuſcandũ notoꝛietatẽ:nã æ notoꝛium
qñqʒ põt offuſcari ex accuſatione aliq̃: ut nö. ꝑ
gl. in. c. i.de offi. delega.i. Vi. æ pro boc tex. hic

We uerbo. ſignl.

fi.ibi. Mulla tergiuerſatione celari ⁊c.põt etiã
ſaluãdo tex.dici ꝙ loquit᷑ indiſtincte ⁊ aliter rñ
deꝛi ad dictũ dñorũ ðᷣ rota ꝙ eo ipſo qꝙ pꝛoba
tio ẽ facta reddit rẽ nomoriã pᷣſũptione iuris:qꝛ
nõ pᷣſumituꝛ reuocatio ſeu pꝛobatio qꝛ nõ facta

o non pᷣſũmũtur:ſʒ iſia notoꝛietas ẽ cõmntabilis

uſqʒ ad ↄcluſionẽ ĩ cã.hoc aꝑte probat᷑ h̊ in eo
ꝙ tex diẽ ꝙ ꝑ cõfeſſionẽ res efficit᷑ notoria q̃ ta
mẽ põt reuocaꝛi ⁊ excuſaai uſqʒ ad ſentẽtiã:ut ĩ
c.cũ dilecti. S. ð̊ accu.⁊.c.ſi.S.ð conſeſ.⁊.l.eꝛꝛoꝛ
C. e.ti. ad idẽ tex.cũ glo.ĩ dicto.c.i.ð offi.dele
ga.l. vidl In gloei V. nõ qꝛ iudici.ibi ſecus ẽ ĩ
manifeſio nõ. glo.ꝙ notoriũ ſen manifeſtũ con
ſiſtit ĩ facto nõ aũt ĩ opione iudicis. Honi. diẽ
arbitrio iudicis ſtandũ corã quo agituꝛ donec
fueit appellatũ.⁊ ſi iniqʒ arbitꝛatꝰẽ renuocabit᷑ fa
cdiũ ſuũ. Sed ſaluãdo glo.dic ꝙ licet pᷣſumatur
pro iudice ꝙ recie iudicauerit æ dreꝛit manife
ſtũ ſi nõ fuerit appellatũ:tñ vVitate inſpecia non
põt dici manifeſiũ niſi pront dr̃ in tex. bic i gl.
fi dũ arguit ꝙ ꝑ ſententia factũ ẽ manifeſtuʒ te
neas menti. Abbas nents. .
„ WMerba priuilegiorum
Bbat *largaʒ habẽt ſignificati
onem.vñ uerbũ pm ⁊ iuſta in eis poſi
tũ cãtitte tenet᷑ nõ ↄditõnaliter: ita coiter ſũmat᷑
ſʒ hec ſũmatõ ur̃ nimis gnãł.⁊ nõ ẽ nera idiſtin
cte iudicio meo:qꝛ pᷣuilegiũ iquãtũ pᷣiudicat al
reri leu iuri cõi nõ debet large ſed ſtricte itelligi
nt dixi i. c. olim. S. e. et ideo põt ſũmari. Nerba
priuilegioꝝ dñt irelligi ni aliquid afferrat ? nõ
remaneat ambiguitas. ? iõ ueꝛbum ſm ⁊ iuᷓ ui
dentur appoſita catiue ? ñ ↄditõaliter. h.d pri
ma ꝑs narrat factuʒ. ſcdᷣa diffinit ibi. bis igiĩ p
ma ſubdiuidit᷑.nã i prima ponit᷑ penitio ꝓ ꝑte e
lecti. In ſcdᷣa ibi ceterũ.petitio ⁊ rñſio ↄ electũ
In teꝛtia ibi. ad h. vñſio ꝓ electo. In qᷓna ibi
3 qð.rñſio ↄtra electũ.Caſus ⁊c̃. 5. pe ex
iex. ꝙ electus i abbatẽ dʒ reciꝑe ↄſecrationẽ ab
epo loci ſi eam obtinẽ por. ꝓ hoc nide tex.cum

glo. xviij. q.ij.c.i.fac᷑.c.ſicut ðᷣ ſimo.
nota ꝙ electõ attẽtata contra ↄſuetudinẽ uel pᷣ
uulegia eccleſie ẽ reprobãda.⁊ ſic nidetuꝛ ꝙ nõ
ſit nulla ipo iuꝛe de quo m dic ut nõ ĩ. c.ↄſide
rauimꝰ. de elec. ertio nõ ↄſuerudine poſſe
luduci ut nna uninerſitas eligat ſibi ꝛecctoreʒ de
alia uniuerſitate. ¶ Ex quo infero ꝙ ex hoc nõ
tollit᷑ libenas eligendi. nam nõ ualʒ ↄſuerudo ꝑ
quã tollitur libertas cligendi: ut in.c.cũ terꝛa.ð
elec. facit.c.nbi ꝑiculum.S. ceteruʒ ð elec.li.vj.
Tunc ergo tolli libertas cũ pᷣciſe ↄpellũtur eli
gere unũ: ⁊ thc diceꝛẽ elecnonẽ eſſe nullã ſecſi
opellũtur eligere nnũ de cerio gñe ꝑpſonaꝝ.naʒ
rũc non tollitur libertas qꝛ ſi tolleꝛet᷑ nõ ualeꝛet

ↄſuetndo ut diri. S.? ꝓ boc fac̃ ꝙꝙ dico in.c.ljʒ

de elec. 5 ꝙ ꝓfeſſus i nno monaſterio:in
trando aliud monaſteriũ ad hoc ur dicaĩ mona
cus illiꝰ monaſterij: oʒ ꝙ iterñ ibi ꝓliteat᷑.ſicut
facit iſte de quo hic in tex. tẽ nõ ꝙ priuile
glũ eriã iuꝛi cõi derogatiuũ uel alteri piudicati

(Secudo

nũ iõ debet ita ſtricte ĩtelligi ut parum uei nibil
opꝑetur.ſʒ dẽt ĩtelligi ut aliquid inducat.⁊ ut po

tius ualeat ꝗꝙ; ꝑeat. ↄcoꝛ.c.in his.õ. de pꝛiuile.

2 hoc etiã ualde nõ. ꝓ his que dixi i. c.olim. ᷓ.
E. ¶ Mõ. ꝙ puilegiũ ꝓprie dicitur illud qð pᷣ
iudicat iuꝛi cõi. unde dẽ priuileginʒ quaſi puãs
legẽ cõem iij. diſ.puilegia. ? dẽ lex puata qꝛ non

facit ius quo ad omne m quo ad illuʒ cui
ↄceſſũ ẽ pᷣuilegiũ tẽ nõ. ꝙ obligatus ad eli

gendũ de certo gremio iĩ dubio intelligit obliga
tus ſi ⁊ inqᷓtũ ibi reꝑitur ꝑſona idoea. ¶ Jeé

— △ 2 17 — 2 =
nõ. ꝙ ſupᷣ deducto ĩ libello ꝑ modũ cãe põt fer
ri diffiniria ſi ꝑꝛes ſuꝑ illo diſputant pᷣncipalꝛ et
ꝓbatiões iducũt.nã i pricipio hie nõ perebatuꝛ
ut ꝓnũciaretur ſuꝑ iure eligendi:ſed taniũ eꝛat
ↄtentio ſuꝑ elecnoe iã facta.ſʒ qꝛ ꝑtes ſuper iuẽ
eligedi icepeꝛũt pᷣncipaliter diſputar:ideo papa
diffinit ſuꝑ illo deducto i modũ cãe.æ ſimils de
ciſio ẽ i.c.cũ eccleſia ſutrina.ð cã pol.? ꝓprie.
ubi pliene ꝑ Inn. ¶ In glo. i.i fi gl. non loluit
formalit oriñ lʒ dicat Vuatẽ. Sed rndendo foꝛ
maliter. dic ꝙ ex ſolo curſu tpᷣis nõ tollit᷑:nec ĩ
ducit᷑ ius:ſed coſuetudo uel pᷣſcriptio inducituꝛ
ex ſolo curſu tpᷣis:cuʒ tacito cõſenſu illiꝰ cui pᷣiu
dicatur æ auctt iuris. unde in doſuetudie ſen pᷣ
ſcriptione iducta nõ ẽ ſolus cuꝛſus tpis ſʒ et ta
citus Aſenſus illius quẽ iduci cõſuetudo uei
pſcribitur z? auctas iuris. Et an æ qn ualeat cõ
ſuetudo ciꝛca ius eligendi:æ an ſit conſuetudo
uel pꝛeſcꝛiptõò ? an ꝛequinatua titulus.dic ut nõ.
i. c.cũ ecclia fuirina. de cã pol. ?æ ꝓprie.⁊ qð nõ.
Jo. an. i.c lij. ð oſue.li.vj. ¶ In glo. in. V al
gaceñ. mõachi in fi. Mõ. bñ glo.ex qᷓ collige ꝙ
actꝰmeꝛe facultatis ẽt multo ipe ↄtinuatos u
itroducit᷑ ↄſuetudo ſeu aliqua ſeruitus qꝛ n ap
paret ꝑ hũc aciuʒ ꝙ uolueri piudicari iuri meo
cũ urar iur̃ mibi ↄceſſo ð quo plene ꝑ Cy.in.l.
.ij. C.ꝗᷓ ſit lon. ↄſue.ꝑ Inn. i. c. vone.ij. S. ð po
ftu. pla.? iõ ſi acceſiſti ad molendinuʒ ticij młto
tpᷣe nõ ꝓpter hoc è iducta conſuetudo ui tenea
ris i futurũ ire:niſi te prohibente ille iuſſerit ut
ires:iũc ſi obtẽꝑas iducit᷑ conſuetudo qꝛ iüc ap
paret ꝙ ille irelligit ul iuꝛ ſuo:⁊ tũc facis aciũ
nõ gꝛatuitũ:ſed mere fuitutis.⁊ ita iducebat᷑ h̊
illa ꝓhibitio: ꝙ illa electio nõ admitteꝛet. Et nõ
ſcðᷣo m̃cto tex.ſatis ẽe illã ꝓbibitõeʒ fieri eriudi
cialiter æ obtẽꝑatũ fuiſſe.ʒ ꝓ bono pacis ſic diſ

finiant: nihilominus inducitur coſueindo.tex.ẽ

hic ⁊ neſcio alibi. ¶ In glo. i. v. iuxta ibi de p
ſcriptio.auditis.⁊ ibi dicit glo.ꝙ diſiũctiue poſ
ſunt allegari preſcriptio ? priuiegium:ſed puꝛe
nõ ꝓpter comꝛadictionẽ. ⁊ uide de hoc glo.in
reglia nullus pluribus. de ꝛe.iu.li.vj. er inquã
cum glo. dicit ꝙ non allegabarur hic pᷣſcripiio
ſed conſuetudo nõ bene dicit quia iſta erat po
tius preſcriptio q; cõſuetudo ex quo deꝛogabat

iuri alterius :licet largo ſumpto nocabnlo pꝛe

ſcriptio poſſit appellari conſuetudo et ita capi

tuꝛ: hic de quo peꝛ Joannem andree. in. c. iij.

de conſuetu. ſi. Vj. Et quo ad contrariuʒ gl. diſe

.

*

*

aENizi Ki

Awecctr gnie⸗
ittli an
i miſrun lu
oCiti li/.
uono loſtunin
dſuͤtd irihinhn
cendce gfuche
Pignffüfdin
ienuckdltieen
Giamſfrnckö
itfcicenſo ſſnatt
er Arck oorſenrti
Noawro blͦebehon
uſcnroits aj uen
oitinochanin
micfCiroe in
ieen oent lb
iol yomi ioiſte
ung dra errck
Uiſltcfnn hüe
Derüifnigeſaſre
eoljrſftlät ber ica

(mnsrſenin onen

ſtunal ſnihad p
tarn tni mir ide
fſttnen gtiſnrec
ibhilinfugi
noſrſaintſe erel
Nebinſti n ſel
uhn i loin
utt inumn
n mntir ui⸗
ſbi Aenied
kndſihi⸗
denigeſl

nunu
d Nerſa il rß
hdenn lamkrf
Pbs uſts eßn
e icai töſgaucto
Emt aß nilanc
let en ſtconſtando
umn uuſvs dlc ut o,
pol ppneto i,
. CNu gon a
bigo. erlgeg
lor ouunos

, ruls :/1

Pcdtcari un meo
deeC.
it bone i6.d
oendinnz ien n⸗
Conſvatudo u tener
vibente leioſſetun
orlancogt ilc⸗
ſvorttüt hicsg gali
is tin lchi
atmimni Gi
õ
tomupſi 4
mltucto lere
umn bi deh
pcfüntzenn
nkrgonſl
utedeolgin

l.fi. C. ö fi. inſtꝛu.
cũqʒ uoluerit. Mõ.glo.iũcio fine ðᷣ ſignificato

¶ Ben

ꝙ quo ad creandũ ius nõ puᷣr ↄcurrẽ pᷣſcriptio
⁊2 ↄſuetudo qꝛ ꝙ meũ eſt ex una cã æc̃.iʒ bñ põt
ↄcurrẽ ↄſuetudo cum pᷣuilegio ad ↄfiꝛmatiõem
ipſius qꝛ ꝓbat uſũ pᷣuilegij:et dʒ itelligi puilegi
um fᷣm ↄſuetudinẽ: ut i.c.cñ dilectus.Sõ de ↄſu.
Itẽ ſi aliquo mõ poſſet ĩfiigi pᷣuilegiũ remanet

ↄſuetudo. tex.ẽ.i.d.c.cũ dilectus.Et iõ cautũ ẽ

articulari de ↄſuetudine ⁊æ pᷣuilegio. n gl. i
vbo ↄdictoꝛio judicio ĩ fi. Cõcludit ergo gl. ꝙ
de neceſſitate reqͥrit᷑ ad naliditatẽ cõſuetudis ꝙ
obtenta fueiit ĩ dietorio iudicio:ſʒ hoc cõit᷑ ꝛe
probat᷑ 2 maxie ꝑ iſtũ tex.nã iſta ↄfueiudo ðᷣ qᷓ
iĩ tex.ñᷣ fuit obtenta ĩ Sdiciorio iudicio ſʒ ꝑte re
clamante ex iudiciũ tm.¶Itẽ ſi ↄcludit᷑ gl.eẽ
neꝛã ſeqꝛet ꝙ raro aut nũꝙ;ᷓ iduceret᷑ ↄſuetudo
qꝛ nõ poſſit bꝛe iiciũ qꝛ iundex nũqꝙᷓᷓ iudicaret ſe
cũdũ oſuetudinẽ ex quo non fuit obtenta i iudi
cio.IJrẽ ↄꝛiũ ꝓbat᷑ rõne ad inducendũ ↄſue
tudinẽ ſufficit ↄſenſus ppłi ſaltẽ tacitꝰ.l.de qͥpꝰ
ff. ð legi. æ.i. di. ↄſuetudo. ſed ↄſenſus ppli põt
hꝛi nedũ in actu indiciali:ſʒ etiã in exiudiciali.
ergo ⁊c̃. Cõclude ergo ꝙ lʒ fueꝛit obtenta in ⸗
dictorio iudicio ſit unus modus ꝓbandi cõſue
tudinẽ nõ iñ reqͥrit᷑ ſꝑ neceſſario ad imroducẽ
dã aſuerudinẽ ꝙ ſit obtenta ĩ Sdictõio iudicio.
¶ In gl.in. v. fiat fidel in fi. nõ. glo. ⁊ maxime
i tertia opi.⁊ diſtingne reducendo opi.ad ↄcox
diã ꝙ aut inſtrjm eſt pᷣuatũ:⁊æ iunc ĩ dubio nõ fa
cit fidẽ de alio inſto. ad. hoc. c. i. z.ij. de fide in
ſtru. Aut eſt publicũ:⁊ tũc aut nõ ẽ inſertus to
tus tenor ꝑ ſolũ tabellionẽ ⁊ non facit fide etiã
ſi fuiſſent płres alij tabelliões:ut eſt tex.i aut.ſᷣ

quis iĩ aliquo documẽto. C. edé. z2. S. ð fide in

ſtru.ĩ.c. fi. Et ẽ rõ qꝛ nõrius nõ põt ↄficẽ iſſim
niſi de eo qð ꝑcepit ſenſu corporeo:iʒ cũ ipſe ũñ
fuerit ↄtentus in prio inſtzo:nec fuerit ð illo ro

gatus g“ nõ põt ↄficere inſtr̃m.⁊ ſi diceres ipᷣʒ

nidiſſe ilind inſttm. Rndeo ꝙ lʒ uiderit iñ per
boc nõ infert᷑ ꝙ eſſet ſine falſiiate:nã poteꝛat ecẽ
nicioſũ æ falſũ ⁊ hec uicia ↄphendunt᷑ indicio ĩ
tellectus nõ ſenſu corporeo: ? hoc iudicaꝛe nõ
ſpectat ad nõriũñ ſʒ ad iudicẽ.ut ĩ.d.c.fi. Si vo
eſſet exemplarũ auct᷑e ildicis tũc facit fide:dum
iñ ſit uocata ꝑs cꝰinteꝛeſt. uel ſi nõ inteꝛeſt alicu
ius ſpẽaliter fiat gnãle edictũ:ut quicunqꝗʒ puta
nerit ſua itereſſe ↄꝑeat ad ↄdicẽdũ ſᷣm Hoſti.
bic ⁊ bñ. et idẽ Inn ·i.c. ſigniſicauit ⁊=.c.alberi
