perſonaruʒ ut ſi miles aggrediat᷑ ruſticũ dʒ ruſticus
kageꝛe ſi poteſt:qꝛ nõ ẽ ueꝛecũdia militẽ fugaꝛe ruſti
cuʒ. Alij ut bar. uident᷑ teneꝛe ꝙ ñn teneatur fugeꝛe
qꝛ ſemper fugiedo eſt uerecũdia.⁊ pꝛo uerecundia:
ſeu iniuria enitanda licitum ẽ reſiſtere nt nota.i. l. i.
E. unðᷣ vi.⁊ forteliſta pars ẽ ueꝛior de rigore iurii
ſz in foro aĩe alia pars ẽ tutior.ar.iĩ.c.ſuſcepimus ẽ
e. Si uero nõ põt euitare ĩiuriqᷓ fugiẽdo ut qꝛ ẽ ita
aſtrictus:ſeu ad angulum poſitus nt ſine pcuſſiõe ñ
poſſit recedere:æ tunc licite ſe defendit. ſed ut defen
ſio dicatur iculpata.multa ſũt attẽdẽda.prio tẽpus
ut faciat incõtinenti ? non ex interuallo:niſi nimere
tur:ſcdᷣa percuſſio:qꝛ tũc eſſet defẽſio ſcdᷣe peꝛcnſſio
nis. Item dʒ facere ex cã defenſionis ⸗ non aio ul
ciſcẽdi.nnð ſi põt impedire ictũ alterins 2 nõ ipedi
ni:ĩmo percuſſit letaliter:tunc tenet̃ qꝛ exceſſu mere
defenſſionis fines z ad conſideꝛandũ aiuʒ iſtius vᷣnt
attẽdi circunſtanrie ut qitas aiorũ hitns utriuſqne
nam ſi unus foꝛtis aggrederet᷑ fortiorẽ cum pugno
non dʒ fortior reſiſtere cum gladio ex quo põt ſine
eo repellere iiuriam. Itẽ ſi neniebar cum bacylo et
iſte potens eꝛat ad reſiſtendũ cũ baculo:nõ debebat
capere enſeʒ. bonus ergo index arbitrabiiur: qꝛ nõ
poteſt dari certa regula. uñ ſeꝛueiu: ꝙ dixi. S.t illa
dicatur mera defenſio:qũ id fit ſine quo non poteſt
repelli niolẽtia:niſi aggꝛediens occidat᷑ ipnne poteſt
occidi etiaʒ per feꝛrũ ut ĩ cle.i eo.ti. Si aũt modus
excedatuꝛ nõ ex propoſito:tũc nõ tenebitur.⸗ iudex
ex circũſtantijs arbitrabituꝛ an fecerit ex pꝛopoſito
ut hic in glo. ⁊ bene. Scðo aũt mẽbro principali
qn uis interiur rebus:iũc aut querit᷑ nũqᷣd ſit icitũ
occidere ꝓ eis ſaluandis inclerico dicẽdũ ꝙ non.
2 foꝛtius pꝛo eis recuperandis:ut hic ⁊.õ.eo .ſuſce
pimas in laico poſſet pꝛob abiliter dubitari: licet le
giſte teneant poſſe occidere:ſi res al ſalue eſſe non
vnt ut nõ.i.l.furẽ. ff. de ſic.⸗2 i. l. itaqʒ. C. ad.l.aqui.
ſed dic ui dixi in. c.ij. ẽ. e. Ant querit᷑ nũquid liceat
alit reſiſſere pᷣter occiſionem nel mutilationẽ. 2 pa
riter dico in clerico = in laico lic. ſine pꝛo eis ſal
nandis:ſiue pꝛo eis recupeꝛaãdis incõtinẽti ut h̊ z= in·
C.oliʒ.i.de.reſti.ſpo.⸗ pñt recuperari ab iuaſoꝛe in
cõtinenti qꝙᷓ; citius fieri põt recollectis armis zæ omi

cis. Et dicit hic DHoſti. ꝙ fieri dĩ incõtinenti añqᷓ

ad alia negocia deueniatur. al eẽt guerꝛa ꝗᷓ iferiori
non licet.iõ tunc debet ad indicem recurri in. l. . CE
un vi. Har. ur̃ ſentire de rriduo nt uidelicet.j.tri
quum debeat res recuꝑari.ſʒ idẽ Mar. notar alibi
uidelicz ĩ. l.ij. F. cũ igitur. ff. de vi e Vi.ar. tʒ attecẽ
das ciꝛcũſtantias q̃litates ꝑſonarũ ⁊ rei.unde facta
eſt deiectio.nam ſi nobilis expelleretur de caſtro da
retur maius rẽpus ꝙᷓ ſi ruſticus nnus de parua re
unð poſſit defferri etiã quo ad ſex menſes. Concln
de ergo ꝙ circa hoc certa regula dari non poteſt.⸗
ↄiunge has opiniones ſimł dicendo ꝙ dʒ hoc fieri
citius põt dũmõ non diueꝛtatur ad alia negotia
qꝛ tunc non eſſet fieri ꝙ citius poſſet nõ tamẽ itelli
gilur ꝙ dicatur diuerti ad alia negocia qñ cõmedit
uel bibit nel dormit:ſʒ qn relicto primo tendit ad
b9 4 .

.

¶ He homi. uolĩ

alia. Er 26 diuer ſitatis iute: ꝓpuſfand ininriaʒ illa
gã ꝑſone ⁊ illatam ꝛebꝰ ẽ:qꝛ qñ infert᷑ iniuria ꝛebuſ
pdit᷑ nãlis poſſeſſio nõ cinilis. hoc ſi hẽbat animuʒ
ptinuãdi poſſeſſionẽ ſuã 2 ꝛeſiſtendi.l.qui poſſeſſio
nem. ff. de ui æ ni arma. æ.1. cl̃ poſſideꝛe.O. qui ad
nũdinas.ff. de acqui.poſ. vn ꝛedeũdo incontinenti
dẽ potius ſuã poſſeſſionem defendeꝛe.ſ.ciuilẽ.qꝛ ñ
põt libeꝛalit᷑ uti niſi deijciat᷑ detinẽs. unðᷣ potius de
defendeꝛe qᷓ; nim infeꝛꝛe circa nlem poſſeſſionẽ oc
cupatã ꝑ alium. Sed oñ iniuria infert penſone cel
lat iſta 20. nam ſeipᷣm non poſſidet nec dicitur ſpoli
atus nec ſe defendit eum amplius ꝓſegnatnr. et iõ
non dẽ ex inteꝛuallo ꝛepeꝛcuteꝛc. rne gl. ꝓ de
claratione litreꝛe queꝛo quid ſi iſte pcuſſerit ñ letalit᷑
2 appaꝛeret iñ ꝙ ex ꝑcuſſione ſua nõ pomit iſte fu
geꝛe. Vnde fuit occiſus a parochianis nunqnid iſte
teneatur. Hoſtiẽ. ꝙ ſic: quia pꝛeſtitit canſaʒ bomici
dio. ad hoc:c.: de ceteꝛo g. eo. ⁊ iia cõite: tranſeunt
doc: ¶ Sed circa hoc poſſet dubitari: nam ſi tene
mus qð.S. dixi ꝙ liceat clerico pꝛo defenſione reꝝ
pcnteꝛe: licʒ nõ letalit᷑:iunc cum iſte inſiſteꝛet ꝛei lici
te non debet euentus moꝛtalitatis ſibi impntari euʒ
ipe ĩ hoĩcidio ñ ꝛeꝑiat᷑ culpabilis.ad hoc.c.ex lr̃iſ ð
eo.cum ſi. vnde poſſei dici ꝙ quo ad penam nõ de
beat iſte teneri: ſed quo ad ceſſatione a dininis põt
ſeꝛuari opi. Hoſti. tanq; tutioꝛ. ¶ Er ſic poſſet du
bitari de alia.q. quam ponit hie Inno. ⸗ Hoſtien.
nidelicz uiſo latꝛone.iſie clamauit in capeꝛetur:vlł ſi
pliciteꝛ clamauit ꝙ ibi erat latro. unde uenerũt alij
z illum occiderunt. dubitatur nunquid ille claamans
ſit irregularis:uidetur ꝙ ſic ẽt ſi nõ habuit animũ
ad moꝛem: quia lex pꝛomotiõis cõſiderat faciũ nõ
nolũtatẽ.xvV.q.i.c.fi.ſʒ ſibi ex eo maxime Eẽ imputã
dum: quia ueriſimilite: cogitaꝛe potuit ꝙ ex boc ſe
querer hõicidiũ:ſed nt dixi non eſt ſine dubio. ubi
auidus non fuerit ad moꝛt. Mluio queꝛo quid
ſi ꝑcuſſio uniuſcniuſqʒ ꝑ ſe ↄſideꝛata nõ ſufficiebat
ad moꝛtẽ: ſed oẽs ſimul inncte moꝛtem inflixerunt.
tenet h Inno. ꝙ quilibʒ tenet᷑ de occilo: xxiij.q. ulii
ma.c.fi.? idem ſequitur bar.in pꝛealle.l.fi.ff. de ſic.
quod nõ. vide tamen glo. in pꝛealle.l. item mella. H.

Religioſus chirugiam
. S Ba nos. exeꝛcens.ſi ex ea moꝛs
ſequitur irregularis eſt etiã ſi ſii peꝛiius =

diligens ⁊ boc fecerit cã pietatis: ſed cum eo pꝰ ſa
tiſfactionẽ miſericoꝛditeꝛ diſpẽſari põt hoc dicit uſ
qʒ ad. F. adultimum. 7 ille. J. uſqʒ ad fi. hoc irendit
uii iudici ſeculari dedit interſignia furis a quo
fuit uulneratus irregularis non eſt: licet ille poſimo

dum occidatur. æ due ſunt ꝑtes iii ꝑ. F. patz. 2 qli

bet ꝑs diuidiiur ĩ ↄſultationẽ ⁊ ꝛeſpõſioneʒ. 5
prio ꝙ multa debẽt ↄcurreꝛe ut moꝛs infirmi non
imputet̃᷑ medico. prio ꝙ iſtud officiũ ſibi conneniat
nt ꝙ ſit laicus nõ aũt clericus.q clerico ĩteꝛdicium
eſt iſtud offin chirugie: ut in. c. ſmiaʒ.? i. c.ñ magno

ne cle. nel mo. ? in. c.fi. eo.ti. Vnde hec lĩ̃a lʒ loquat

in monacho.qꝛ fuit in facto:tmm itelligitur in quoli
ber clerico ſeculari eadem rõe. ¶& cundo reqrit᷑
ſit peritns: unde non ſufficit qð appellet ſe peri

tum:ſed debet eè peꝛitus re ipla: unde ſi doctor de
dit conſilium per errorem ⁊ ꝑ iperitiã ſuã ⁊ ſecuta
ſit ſentẽtia ꝑ illud ↄſiliũ tenet᷑ ad ſatiſfactionem illiꝰ
contra quẽ lata eſt ſnia ut hic ⁊ in...illicitas. F. ſicu
ci. fl. de. offi. pſi.? in. l. idẽ iuris. F. i. ff. ad. l. aqui. Z
in regula non ẽ ſine culpa li. Vj. fac qð nõ.glo.in.c.
i. de ↄleſ.li.Vj.de aduocato qui docet clietuluʒ mẽ
iri. ¶ Tertio reqrit ꝙ adhibeat oẽʒ deligẽtiaʒ fᷣm

TP= r-= Y

artẽ luã. Ouarto ꝙ infoꝛmet egꝝ de hilſ q ſũt õria

egritudini. his S fuatis euẽt mortis non ipugaiur.

medico. ab ſecꝰ ad idẽ de eta.? qli. ad ames. rẽ
nõ ꝙ dãti opeꝛaʒ offõ uel rei illicite iputaf̃ enentus
mortis ꝗ;tũcũqʒ proceſſit ſine culpa eius. ota
qð clericus q;tũcũqʒ ꝑitus in arte chirurgie peccat
exercendo illam artẽ ẽt intaitu pietatiſ. Ex boc ĩfert

qð ꝓpt᷑ pietatẽ non eſt ipietas exercẽda:nec qʒ aucui
offm alteriꝰ exercẽ. fac.i.q.i.nõ ẽ putãda. (Siao
nõ ꝙ cũ hõicida caſuali qui non fuit clpa de facili

diſpenſat᷑ pꝰ ſatiſfactionem.tene menti. Abbas.

. ¶ Mora ibi furem ? ibi la
id ultimums tronem ꝙ accedens ad

furandum de nocte põt appellari fur nel larro. capi
untur g iſta nocabula ꝓmiſcue.? ſic non eſt ſẽꝑ vVa
illa diſtintio doc. inter furẽ æ latrronẽ quam ponunt
.z. eo. c. ij. ⁊ in eadem ſcriptura põt appellari fur z
latro. pri ibi qͥ ſolũ ꝓſtranit ꝙ aliund eſt
ꝓſternete a iud vłnerare.fac pro ſiatuto dicẽte ſiqᷣſ
vVxneranerit aliquẽ ꝙ non ſuffiẽ ſi proſtrauit ? non
uulnerauit. Borr., Iʒ clerico defendere res ſu
as latronem: nam iſte ſcholaris uulneranit latro

nẽ nec ſibi imputatur. põt tñ dici ꝙ bec lĩa hoc nõ

ꝓobat: ſed poſſei facere ad deſenſi ionem. ¶ Vlio
nõ. S. nõ per glo.in.c.dilectus õ eo.qꝙ etiam cõtra
promonendum non imputatur aliquid: ſi mors ca

ſnalis inde ſubſequatur. n glo.i.op.⁊? nidetur

quod euentus mortis nõ debet imputari medico:
ex quo accidit pꝛopter incuriã æ imperitiaʒ infirmi
ur in l. illicitas. F. ſicuti. ff. de offi.preſi. So. coniun
ge oẽs tres prioꝛes glo.que videntur contrariari ?
dic ꝙ in medico cni cõuenit hoc officiuʒ chirurgie
non imputatur mors ſi fuat ea que dixi in primo
nõ. ſed religioſo uel clerico bene imputatur quãtum
cũqʒ perito ſi deliquit: quia fuit in culpa immiſcen
do ſe illi delicto ut in regula non eſt ſine culpa lib.
Vi. Et ideo inqtum glo.iij.dicit ꝙ culpa mulieris
non debʒ imputari ei. dic quo ad peccatum uel quo
ad diſpenſationem: imputatur tamen q ad irreglła
ritatẽ Zbendam ut h̊ apte ců. ⁊ h rõibus pꝛedictis.
ESago n vbo alioqn in fi. itellige ꝙ iſta reqrũ
tur æ põderãt᷑ qꝗ ad iducẽdã diſpeſationeʒ: nã iſtis
deficientibus uel aliq iſtoꝝ non dʒ ſecũ mificordit
diſpenſari: quia reperitur in maiori culpa. omni ta
men caſu eſt irregularis ut hic in littera. ideo indi
ger diſpẽſatione. Eamene quia Inno. 7 Hoſt.
tractant hic aliquid circa perſonas medicorum et
tam infirmorum quam cuſtodientium ipſos infir
mos.⁊ conclude ſic quod ſi medicus eſt peritus:⁊
in nulla reperitur culpa: tunc etiam in foro ani
me non imputatur infirmi mors: quia hoc offinum

mmmeci nibwor ſapaſbi
Alal iſicnim icin anſss
do mouaenet wenſcheinn
s ni deder Non tmünenns
õ
no gauler petnn etbbents 1
2conmmmni ibrmiuni enan i e
vudi oncetenr obelir ln iun
umpyo lvoinirmi:aiam peuan
h nedœ/um lber in enr ſn a

IcſGnifaatis e in qno nuln
Eiffmistewienes, G gon

Inr go.coligöt dveſoſonones t dn

Kon ſpeirns bitchokrine
umnonfmiamnon (Gnindoni
Anodſscnbuscinini Ni efzn

V ettcſimtiomin aul ginini
iudcor diporerimmms, ſaſ⸗

iplen ornl l ſunico aben
nõ alruiſihypmnors der
Uſlat anhi, onlog ſe
nn mnunmmngiinegn niin

tonl eſiſon niurſi

iei eien. lee
ilie⸗ .
un nnſii hnſinh

Gluchmet 1
Noymn acng ag
Nelmn in me hno n
iar ric wneſſin i
Nithmanigumndonunt
Ghun pelnifor
Wä Mnrtg did
thigoſunmdrtc
Pwonſaſteſictoſtauntnen
1g heatio eſanee es 1
eſcvbno uuhonnt io
pir tide gter ii a
u afnimm Uli
Musnͦ
Ir aondſ nos
1golc) Meut
dche mpwni ned.
Gnüt maidz n
c otanm
0 Cendannnr Cnmmm
waiudorcfiop⸗ hynt
zlfunaan anin ini

nõ eſt iterdictũ laico. imo laudabile æz iſtitnutum per

deum.ſeu ẽt peꝛ ipᷣm appꝛobatum iux illud enangeli
cum. Monoꝛa medicum ꝓpteꝛ neceſſitatẽ. nã ⁊ illũ
cꝛeauit altiſſimus. Si vo medicus ꝛeꝑitur in aliqua
ut qꝛ nõ erat ꝑitus:uel qꝛ nõ adhibuit diligentiam
quã debuit æ adpnc grauiꝰ peccat.ſi ex ceria iciẽtia
dar infirmo medicinã nociuã uel differt liberationẽ
nt peeuniã ↄſequat᷑ uel ponit ſpẽs antiquas uel ma
las in medicina.quod nõ contra iſtos aꝛomataꝛios
qui ex cupiditate quadam conficiunt medicinam ex
ſpẽbus antiquis que potius obeſſe habent q; ꝓdeſ
ſe quni grauiter peccãt.⁊ ſi medicus dubitat an me
dicina ſii proficua uel ne.potius debet abſtinere qᷓ;
dare medicinã fᷣm Inno.⁊? ſic potius remittat ifir
mn ibus dei ꝙ; eum exponat dubie medicie.
uo ad im de infirmo cõcludit Inno. ꝙ non
incuꝛrit crimen iobidientie nõ obediẽdo medico:qꝛ
nõ eſt platus ſuus.itẽ ſi eſt ſanꝰ nõ dʒ ninere medi
cinaliter:qꝛ oia ſana ſanis.in non dʒ quid ſumere
quod ſibi ſit nociuũ:alias peccat:qꝛ per infirmitatẽ
futurã ſubtrahit ſe a fuitio dei.⁊ grauiꝰpeccãt infix
mi uel ſani capiendo uenenum uel aliud moꝛtiferũ:
quia non licet conra ſe inſeuire:ſicut nec in alium.
xxiii.q.vV.ſi non lʒ ⁊ in.c.ſigniſicauit de coꝛpo.nici.
nam nemo ẽ dis mẽbꝛoꝝ ſuoxꝝ ut ibi ⁊æ.l.liber hõ.
ff.ad.l.aquil.illi qui interficiũt ſeipſos moriuniur in

peccato moꝛtali: nec debent ſepeliri in ſacro: nec ꝓ

eis oꝛaꝛi debet.c. non eximemus.xiij.q.ij.¶ Euca
ultimũ conclude ꝙ cuſtodientes ſiue ſeruientes ifir
mo gꝛauiter peccant exhibentes aliquod nociunm
⁊ contraꝛiũ infirmitati:etiam ſi faciant ex cõpaſſiõe
quadã non debent obedire ſeu indulgere appetitui
coꝛrupto ipſius infirmi:etiam peccant non obedien
do medico.nam cuilibet in arte ſua eredendum eſt:
ut in. c.ſignificaſti.S.e.in quo multum peccãt mulie
res infirmis ſeꝛuientes. n glo. in Ybo nuncijs
ex hac glo.colligũt᷑ due ſolutiones ⁊ duo intellectuſ
ad iſtum. J. Mrimus ꝙ tſti ſcholaꝛi non fnit impu
tata moꝛs furis:qꝛ non cõmiſit homicidium aliquo
ex modis quibus cõmittit.vñ nec facto nec pᷣcepto
nec teſtimonio:qꝛ in cauſa criminali teſtis debʒ eſſe

in iu dicio æ deponere iuratus. fa ſo.eſt ꝙ iſte fur

ſeipſum.occidit.ſ.nõ ſumẽdo cibuʒ nec potũ.ſʒ iſta
ſo.nõ ualet:qꝛ iſti apparitoꝛes peꝛ pꝛius ãpntabant
ſibi nirilia Z eꝛruebãt oculos:⁊ ſic abſciderãt mem

pra ? ad incurrendã iꝛregularitatẽ ſufficit mebri de

bilitatio nel abſciſio ut in.c.ij. .ti.pꝛox.⁊ in.c.is q
eo.ti. li. Vi. ⁊ ĩ cle.i.e.ti.¶Tertia põt colligi ex gl.
ſe. ꝙ ꝓpter interſignia non fuit cõuicms de furto:
ſz pot illa rõ ipngnari:qꝛ ſaltẽ dedit cãʒ morti:⁊ qꝛ
iſta mateꝛia ẽ ſatis dubitaaił æ diſputabilis dant et
alie ſo. ex gl. Quidã dixerũt ꝙ de iure autenticorũ
? ſic hnuius.c.huic ſcolari ꝓ furto nõ ĩminebat pe
na moꝛtis:nec abſciſſionis alicuius mẽbꝛi:ut ĩ auẽ.
ſed nouo iure. C. de fur. vñ ſi iſte ptas exceſſit nõ
erit moꝛs iputada ſcholari. Sed banc lecturam ipu
gnat Moſti.qꝛ itrauerat cũ armis:⁊ ſic debebat de
capitari ſen furcha ſuſpedi nt in. d. auc. ſed nouo
iure.itẽ per conſtitutionẽ Frederiei ſcdᷣi furans.v.
ſolidos ⁊ ulrra ſuſpedit᷑ ut in.l.feudoꝝ ĩ.S. quinqʒ

¶ He bomi nolũ

ſolidos. ¶ Et nõ qtr HMoſ. intelligit iſtũ tex nam le
giſte intelligũt æ credo ꝙ uerius qn ex iali furts ſeqᷣ
tur pacis fractio:alł ex ta modico furio nõ dʒ ſequi
mors. Alij dnr ꝙ iſte ſcolaris dedtt interſignia ni
recupeꝛaret res male ablatas:æ ſic ciuili modo.& ſic
iſte itellectus n bʒ dubiũ.Alij qnt ꝙ gedit it᷑ſigna
nt fieret iuſtiria de uulnere ſibi iflicto:⁊ tũc dʒ itelli
gi ꝙ n faciebat ut iſte morẽur. Hoſt. iʒ ꝙ uerus iĩ
tellectus ẽ ꝙ non reperitur ĩ aliqᷓ culpa ĩ moꝛte iſtiꝰ.
⁊ ſic papa ĩterptat᷑ ſʒ nõ deſcẽdit ad ſi palitatẽ:ſʒ põt
dici ꝙ nõ fuit ĩ culpa:qꝛ non accuſauit nec phibuit
eſtimoniuʒ: nec aliqꝰ mõ mãdauit nec ſubiecit ilum
morti:ſed tm reqſitus a pt᷑tate reddidit illa ſigna fu
it gꝰ iſta ca multum remota. unde nõ ſequitur irre
glaritas.ꝓ hoc bõa glo.i.c.exhibita.j.e.ĩ vᷣbo coꝛ
rues.facit qð nõ ae ken a. t Aibbas
ui dat cauſam aboꝛtõi hõi
Icut. cida eſt:ſi ↄcepitum eꝛat niuiſi
catũ aĩial rõabile. al ſecus. h. d. ̃a ibi nos
nero ¶ Mõ. p⸗ ꝙ ãte ifuſionẽ aiĩe rõalis ñ põt quis
dici hõicida ĩ dado cãm abortõi 2 ẽ rõ:quia quod
nõ uixit mori nõ põt de deſpõ.impu ad diſſoluẽduʒ
xxxij.q.ij.c.quod ueꝛo ⁊.c.moyſes:itẽ nõ eſt homo
ate infuſionẽ aie cũ hõ ex corpore ⁊ aĩa ↄponatur
ut in. c. ex quadam ð cele.miſ.=.S. deibere.cum xpᷣs
2 iõ n pᷣt dici hoicidiũ cũ hõicidium dicatur a cede
hõis. ¶ Mõ. ſo ꝓꝙ iꝛregulaꝛitas cauſatur neduʒ ex
cede hõis cũ ꝓductꝰ eſt in lucẽ:ſed ẽt cũ eſt in uen
tre mẽno. unde m ius ciuile capite punitur dãs caʒ
aboꝛtioni poſt infuſioneʒ aĩie ut ĩ.l.ſiquiſ aliqd. ꝗ.
qui arboꝛtiõis.fl.ð penis. d quero qꝛ mulier
dicebat ſe cõcepiſſe ex illo monacho:nũquid ſit cꝛe
dẽdũ eo aſſerẽte Zꝛiũ Moſti.ꝙ nõ remittit ad nöõ.
i.c.tꝛaſmiſſiſſe qui fi.ſint legi.⁊ in.c.ꝑ tuas de ꝓba.
⁊ i.c.mihael de fi.pꝛeſ.(¶ Sed queꝛo qꝛ mulieꝛ iſta
dicebat ſe cõcepiſſe ex ilo monacho:nũquid ſit ſibi
credendũ. Jo. an. dicit ꝙ no. unõ ſi ludus fuiſſz ex
Nte cõditionis ludi qꝛ fuifſet gꝛacilis ⁊ fuiſſet licitus
rõe ꝑſone:ut qꝛ fuiſſet maritꝰmulieris nel fꝛatꝛis ul
alia coniũcia ꝑſõa:tũc mõs nõ iputaret᷑: qꝛ non re
ꝑit᷑ in aliqua culpa qðᷣ noõ. Ex quo nõ.ꝙ ludꝰ leuis
nõ eſt ꝓhibitꝰ cũ pꝛegnãte mulieꝛe.vñ ſi ꝑſona nõ
eſt ihoneſta nõ inurat aboꝛtio inde cõtingens quod
tene menti. Gine qᷓritur quid ſi ꝓbabiliter dubi
tat᷑ utrũ aia eet ifuſa nel nõ.dic Jo.an.ꝙ in dubio
dʒ te abſtinere ꝑ.c.ad audietiã.S.e.⁊ qð ibi dixi.
SS gl. ibi ſilit diſtiguit lex dices ꝙ ſi aliqd int
fecit ↄceptũ niatũ dʒ capite puniꝛi ſi non erat aiatũ
diſtinguitur: qꝛ ſi nobilis fit publicatio in parte bo
noꝝ ſi ignobit danatur ĩ metallũ.⁊= h nerũ niſi feciſ
ſet ꝑꝑ pecũiam:qꝛ tẽ pũiretur pena capitali ut ĩ.l.&
cero.ſi⸗ nide ꝙ nota. in. c. moiſes alle. in
glo. (In eadem glo. ibi non reuocatur lege canõt
ca ⁊c̃.intellige non teneri q ad irregularitatem ſʒ qꝰ
ad peccatum zæ penam peccati bene tenetuꝛ lege ca
nonica:licet anima adhuc nõ fuiſſet infuſa: ut pro
bat᷑.S.e.ſi aliqs. Abbas.

Oſtulaſti. Mon impu

* gur clerico ciuiner

iuſticiã petenti de laico:ſi iudex in laicnm exeꝛceꝛet
nindictam ſanguinis: hoc dicit. ſecũda ibi ad quid.
5 p ꝙ ſi ꝛemediũ eccleſiaſticũ non ſuffictt õ
aicũ põt clericus adire iudicẽ ſeculaꝛc᷑:ut ſic ſuã po
teſtatem in ipʒ exeꝛceat qð nõ. ꝓpteꝛ nõ.in.l.ubi ce
ptũ.ff. de iudi.⁊ ꝑ glo.de ꝛeſcrip.c.ex tenoꝛe.habẽt
eꝛgo locuʒ illa inra:ut ubi cã eſt cepta ibi ẽt finẽ ca
piat qn tollit põt ibi effectum conſequi:ſecus ſi nõ
põt ibi habeꝛe executionem etiam pꝛopteꝛ ipoten
tiam facti: ¶ Hõ fo ꝙ ꝓ ſolutiõe decimaꝝ laicus
põt excõicari. Itẽ arceri ꝑſoalit.⁊ ſic ẽ neceſſariuʒ
pſõalit᷑ affici ut hic. ¶ Itẽ nõ.ꝙ nidicta malefcoꝝ
laus bonoꝝ. ¶ Iẽ alibi dic tex.nõ.ꝙ paꝝ obe
diẽtia ꝓdeſſe uideꝛet᷑ hũilibꝰ ſi cõtemptus cõtuma
cibꝰ nõ obeſſet ut in.c.i.ðᷣ poſtu.pla. Vnõ ĩ pſalmo
letabit᷑ iuſtꝰ cũ uiderit uindictã. ꝓ declaratõe
littere queritur. quid ſi cleꝛicꝰ pꝛo ceno ſciat ꝙ ſine
ſanguinis effuſiõe nõ põt debiium ↄſequi:nunqnid
poſſit cum bona cõſcientia iudicis officium iĩploꝛa?
AVin. ꝙ nõ. ĩmo dʒ potius poſt decimas dimitteꝛe
primitias.ar.S. eo.c.ij.⁊.c.ſuſcepimus.Sed hodie
tene ꝙ hẽtur. e. ti. c. ij. li. vi. jm Jo. an. quaſi nelit
diceꝛe ꝙ pꝛemiſſa ꝓteſtatione ꝙ non intẽdit ad ni
dictam ſanguinis põt peteꝛe iuſtitiaʒ:nec ĩputat᷑ cle
rico:ſi poſtea iudex ſecularis iponit penam moꝛits
non tñ tenet᷑ a petirione iuſtitie deſiſter: dũmõ pᷣmit
tarur ꝓteſtatio. qdᷣ nõ. ꝓ intellectu illiꝰ. c.? uidet᷑ ſa
tis ꝛ0nabile. alias aũt daretur mã cruciãdi clericos
⁊ bonis ſuis ſpoliãdi ut dicit ibi tex ¶ Scdo queri
tur añ iſti dñt᷑ ↄtẽneꝛe excõieationẽ.dicit Hoſti.ꝙ
ſi infra teꝛminũ eis pᷣfixũ ꝑ indicẽ eccleſiaſticum nõ
ſatiſfaciunt ſatis qñtur ↄtẽneꝛe.⁊ ſi aio indurato ex
cõicationem ferũt ꝑ annʒ.tũc ſunt ſuſpecti de hereſi
ar. in. c. excõicamꝰ. S. i.S. de heꝛe.qð nõ.⁊ nide tex.
in. c.fi. de pen. vbi narrat᷑ de biẽnio ad inducendaʒ
hanc ſuſpitionẽ beꝛeſis.ſed ibi narratur faciuʒ ideʒ
eꝛgo uidet᷑ de ãno.⁊ nõ.hoc dictũ ꝙ nõ ſoluʒ in ex
cõicatis in cã heꝛeſis:ſed ẽt in alia cauſa incidit in
ſuſpition heꝛeſis poſt lapſuʒ ꝗni.nam tanto tẽpoꝛe
ferendo excõicationem nen nidetur bene ſentire de
ſacramentis cũ non faciat nec faceꝛe poſſit.qð alij
fideles faciunt ⁊? faceꝛe tenẽtur.
puniatur pecnnialit᷑ z de depoſi.c. i. Nẽ ut flagellil
afficiatur. xiiij q. vj. ſi ꝛes dimodo ad effuſionem
ſanguis nõ ꝓcedatuꝛ ut ĩ. c.ĩ archiepatu de rap.
Irẽ ad ſuitutẽ quã ĩponit eccłia ut in.c.quorũdaʒ
de inde. Et in fi. glo. hodie dicenduʒ ut hꝛ ĩ. c.ij. e.
ti. li. Vj. ut pmittat̃ ꝓteſtaito nt pᷣdixi. Abbas.

Fhibita Homicidiuʒ caſuale ñ̃

imputatur ei qui nõ oe
cidit:nec fnit in culpa etiã ſi ad cautelam
ueniam poſtulanerat. In pꝛima parte ponit᷑ petitio
in fa exauditio ibi quo chea. C 6 e ludus int
clericos ? pueros nõ vꝛ ꝓhibitus.als.n.homicidi
um inde cõtingẽs fuiſſet ipntatum iſti clerico ut in

c.cõtinebat᷑ ð eo. ¶ Mõ fo ꝙ ꝑ petitionẽ nenie

exiudicialit᷑ factã nõ vꝛ ꝛecognoſcẽ culpã. luio

nõ ar. ꝙ bomicidũ caſuale non imputatur et ꝓmo
nendo. qð facit S glo.S. eo. dilectus. Br go.

ſit ut in. c. lator.S. eo.

n glo. fi. ibi ut

Me bomi. uol,

ibi illa etas ignorat quicquid uidet. Aduerie quia
glo ſator hic multum ↄrius ſibi uẽ. nã ur̃ imtelligere
tex. de infante:quia de illa etate infannili loquũtnꝛ iu
ra que dnt ꝙ ignorat quicquid nidet:ſed in ſequẽ
ti glo.? in. tertia ur̃ ſentire de puero prour tex. loq̃
tur. Itẽ in quarta glo. uẽ uelle ꝙ iſte clericuſ fuit in
culpa:qꝛ ludus erat noxi.ſʒ dic ↄcludendo ueritatẽ
; tex. dʒ intelligi de pnero: ꝓut loquit᷑ æ pueꝛił etaſ
a ſeptẽnio incipit ? durar nſqʒ ad.xiiij. annum.de
quo uide glo.in ꝓhemio ſexti ubi de oĩibus etatibꝰ
habes: ⁊ ꝙ iſte ludus erat liciius iſtis pueris æ hoc
beneficio etatis.ſed inter maioꝛes non eſſet licitus:
quia ludus noxius in culpa eſt: ſicut ludus lapiduʒ:
ita debet intelligi ↄtrari
ludus.ff.ad.l.acquił. ¶ Er ex hoc nõ.ꝙ caſus cõ
tingens inter maiores ex ludo lapidum imputatur
ipſis ꝓijcientibꝰ:ſecus inter pueros.Et ĩquãtũ.gl.
iij.op.ð.c.ſiqs non iratus.xv.q.i.nbi quo ad legẽ
promotionis impntatur ſolũ faciũ:intellige illud.c.
qñ pceſſit aliqua culpa:ſecus ſi nulla culpa preceſ

ibi fugiebant ꝓpter timorem illius. Inno. dicir ꝙ;

ſi iactus lapidis fuiſſet cã leſiõis illius ꝙ iſte ꝓijciẽs

teneretur. ar. S. e. de cetero. Idẽ Abbas ?z UMinc.

2 ſic uiderur mnltum reſtringere iſtã litterã.⁊ nidet᷑

ſẽtire ꝙ ſi iſte cecidiſſet in aliũ lapidẽ fugiendo per

cnuſſionem lapidis ꝓiecti imputaretur proijcienti. ?
põt adaptari tex.ad hunc intellectum in eo ꝙ dicit

ꝙ ille fugiebat:? ipſe inſequẽdo ꝓiecit lapidẽ.ſʒ cer
te non ponderaretur hic iactus lapidis:ſi non inci
diſſei in alium ur fugerer iſtũ Item ſicut in ſequẽti
ni iputatur qui fuit cã leſionis:ita non dʒ iactus lapi
dis imputari un intellige ꝙ iſte corruit i aliũ lapidẽ
nt fugeret ẽt percuſſionẽ dũmõ percuſſio nõ fuerit
grauis. uel forte remote proiecit lapidem: æ ille pa
uefacius corruit in alium lapidem. ſecus ũt ſi lapis
proiectus fuiſſet magnus:⁊ infligiſſet percuſſioneʒ
magnam ſeu grauem ſi ille non cepiſſet fugã qꝗꝛ tũc
poſſet dictum Inno. procedere. nam talis ludus
noxius eſſet etiam inter pueros. ¶ In glo. in Vbo
neniam.in fi.ſed contra hoc facit.c.uenerabilem de

electio ubi tex. innnit quod perenſ abſoluionem ab
excommunicatione uidetur fateri ſe ligatum. nam

abſolutio perſupponit ninculum.ar.i.c.ad diſſoluẽ
dum de deſpon. impu.æ in.l.decem de uerborum

a eecdas oodote culpam. xiij. diftin.

nerni. ( So. dicit Moſtien. quod. c. ucnerabilem
procedit ubi in indicio ⁊ ſolenniter petit abſolutio
nem.ſecus ſi cxtraindicium ⁊ no ſolenniter.iteʒ hie

fuit petita uenia ad cautelaʒ ut mitigaret dolo pꝛis

2z idẽ qn petit᷑ abſolutio ad cautelam ut in.c.ſolet gᷣ

ſen. excommunica.li.vj. dicit ętiam ꝙ. c. uenerabi

lem non pꝛobat iſtud ad quod communiteꝛ in
ducitur. debet enim intelligi quod recognouit ſe li
gatum: tunc qnando ille petijt abſolutionem vr qᷣa

expreſſe ſerdixit excommunicatum. de quo dic nit

ibi plene nota. hic tamen textus eſt apertus quod
ſimpliciter petens ueniam ab aliquo:non per hoc
fatetur ſe culpabilem ſed potius uidetur hoc feciſſe
ex humilitate quadam:⁊ ut euitentur opi.tm eſt it

n glo. in nerbo corruenſ

lo. facit. d. I. nam

lud 5 iulae
ni iiacin⸗
eünt uallacieis,
Gnas on N igentsn

crch itctcn n gblohd

.

ſe erchdrin
breterich Fcümna

cetos etein in
biinpuent Gain ,mn..

. Ptni on eftunn

bint in ⸗ Hlen
a Qntiſn offcuno⸗ tun
il on unne lg e
ſcalai pommmm als in
poſi gulare nn non
erlots:atnon tenem ln
tor np icchioſe mions ni

utone ninmis kuii Cn.

itli us rbiete ot ftin

smr d de te chl Jodm.
0) oſtne nns elnt 110
ci deof aſto ergo ite nter⸗
fut arenco offai non ibicd
ſoewt oo : ent prꝛochial
I uime iuerton nii lun
doneſer oniſtone andinsn
vres oloret cipani ne mnen,
ſtid Qmnaspog
Llito. inicos icl
nicolſit eineri⸗
Garcöſen aminiſeio auns
Guſoftttinmimn⸗ (
bbem gmradi iſicſne
aumifckcgſctangi bifc
un.a,borc oto ernin .
iuffinrean iſnſoni iij i
. nemwre nin che eo li ſem .
igi er los dor n
n inicl og
co iſian voj gng,
. rlmn lnebenne
Uigobarr 9 Ulxgniinr
aael heggin ſen ,
tfarh ben

5.

nai lſs lis iſ⸗ iaie
an e Nin⸗ g⸗
unchrngeeſülmnie nſce⸗
ndüitpliſigenoper
Neninomem oſcenti

AAbmimiemnnin ct

te niapile eithhtihe

fonr bieſingns pidsron dat.

ten ſ Yon ſan in iii
tai onain mi,u
MEn.”idit
on din wnnlo tfent
ar proleit picant lie o⸗
un bpicen ſcusitſls
wst uſigſi macſeng
e don acnen

rdcde gan ui N
mer dsA goin e

ndoeſrttunamnin 1

rdtenn inliinmi⸗

r idunn hinn eumun

fui nri A dobe
eni Eutonnmn

ildum
Mrsmmrafmiiiin.
munn m u uſtn
,rbmmimpel bſoſunio⸗

õ

—rrr

„toꝛneamentis.

fiat petitio cõditionalis:⁊ dicat nõ puto boc feciſſe
Hz ſi ĩ aliquo leſi peto neniã. tũc eim ceſſat oẽ Zriuʒ.

Obhb annes Homicidiũ caſnale

nõ iputat ei qui de

it operã rei licite: nec fuit in culpa pꝛi
paꝛs naꝛrat factuʒ. a diffinit: ibi nos igit᷑. Nrö.

ibi cũpanas ꝙ licite in nna eccleſia tenentur plures
campane:ſed in oꝛatoꝛijs pꝛiuatis non eſt licimnʒ te
nere etiã unã: nec habere cãpanile: ut in.c. patentibꝰ
J. de pꝛiuile. ¶ M. fo ꝙ caſus foꝛtuitus non ipu
tatur danti operaʒ rei licite. ſecus ſi rei illicite ut. S.
eo.dilectus. Sea op.? tex. nam pulſar̃
cãpanas non ſpectat ad ſacerdotis officium: ſed ad
clericũ inferioꝛc.xxv.di.plectis.unð quiſqʒ pꝛeſbyt
dʒ hꝛe clericũ ut in.c.ut quiſqʒ.ð ui.⁊ ho.cle.ergo
ſaceꝛdos exercebat officiũ non conneniens. ergo ſi
bi imputari dʒ ut in. c. tua.S. eo. So. dicit Jo. an.
ꝙ quedã ſunt officia non ſpectantia ad aliquem qꝛ
pꝛohibita ⁊ in iſtis hʒ locum Sriũ:⁊ ſic loquitur.c.
tna. Quedã ſunt officia nõ ſpectantia ad aliquẽ: qꝛ
ad illa non tenetur:nec cogi debet: tunc ex quo ſũt
officia licita nõ imputatur caſus inde cõtinges. nũc
ad propoſitũ pulſare cãpanas non ſpectat ad offm
ſacerdotis:qꝛ non tenetur illud offin exequi:ſi tamẽ
nult põt:qꝛ ꝑ ſuſceptionẽ maioꝛis non perdit quis
executionẽ minoꝛis.lxxiiij.di.geſta.⁊=.c.honoꝛatns.
nã ⁊ laicus põt habere hoc officiũ pulſandi campa
nas: ut nõ. de õ 3 hoc iteꝝn
op.pulſare cãpanas ſpectat ad offm cuſtodis: ur in
c.i.de offi.cuſto.ergo iſte ſacerdos non ſine cuſpa
fuit attẽtando officiũ non ſibi cõmiſſum. Solu.ibi

nõ erat cuſtos:qꝛ erat paꝛochialis pᷣſbyt᷑ ⁊ pnlſabat
alł iputaret᷑ ipſi ſacerdoti niſi feciſſet ex officio cuſto
dis:uel ex ꝑmiſſione ↄſuetudinis:ut cleꝛicus pꝛimo
occuꝛrẽs pulſaret cãpanã.tene mẽti. ¶ AÄbbas .
Etiti o. Clericus pugnando etiã Z
inimicos fidei catholice ſi
quẽqᷓ;ᷓ ꝑcuſſit ⁊ de iterfectione ipſũ remor
det cõſcientia a miniſteꝛio altaris abſtinere dʒ cõis
diuiſio. fa ibi mandamꝰ. ¶ Mõ. pꝰ ꝙ clericus pꝛo
hibetur pugnare ẽt cũ infidelibus non ſolũ cũ inua
dunt infideles.ſed ẽt qñ ab infidelibus teꝛꝛa innadi
mur. ad hoc de uoto.c.ex multa.lʒ ergo clericꝰpoſſit
interficere ad defenſionẽ ſuã quãdo nõ põt alit᷑ eni
tare moꝛtẽ ut in cle.i.eo.ti.ſecus qñ innaditur tota
teꝛra:qꝛ per alios põt reępelli iniuria.unde tũc necei
ſitas nõ ẽ ĩenitabilł. 5. Fo ꝙ clericus ꝑcntiẽs

in aliquo cõflictu ubi plures fuerunt occiſi ab alijs „☚

ex ſola percuſſione nõ eſt irꝛegularis.⁊ iſte eſt caſui
nõ. æ pꝛobatur ex eo:quia iſte querebat de percuſſi
one: ? fatebatur ſe ꝑcuſſiſſe: æ plures ab alijs ibi oc
ciſos fuiſſe:æ papa reſpõdet rantũ de interfectione.
ſola ergo percuſſio non nocet quo ad irregularita
tem. ¶ Ded contra hoc foꝛtiter op.de. c. ſicut di
gnum. F.fi. S. eodem. ubi ex ſolo conſilio uel ex pꝛe
ſentia armata contrahitur irregularitas ſecuto hõi
cidio per alios. Solu. dicit Inno.hoc.c. pꝛocedere
ubi bellum eſt iuſtum: ubi autem bellum eſt iniuſtuʒ
tunc qualiteꝛcũqʒ clericus pꝛeſtitit opẽ uel conſiliu;
efficitur irregularis ſecuto bomicidio licet ꝑ alios.

HZ

*

deis infert ꝙ ſi clerici nadunt euʒ pngnãtibꝰ ut eos
audatiores faciãt uel ut inimicis timorem icutiant

ut non audeant ſe defendẽ ꝙ ſecuto ꝑ alios homi
cidio ipſi efficiũtur irregulares ꝙ nota ſecus ſi ua
dunt ad aliã bonaʒ cauſaʒ:puta cã pacificandi:tunc
n.non imputatur eis ſi inimici putantes priũ ſe ñ
defendant dũmõ abſit dolus. Onñ ãt bellum eſt iu
ſtum:tunc clerici pñt hortari alios ad pugnandum
⁊ intereẽ:ſed non pugnare.xxiij.q.vij.igituxr ⁊.c.nt
Ppdẽ.facit glo.vij.q.i.c.ſciſcitatus.2⸗ Iʒ male faciant
percutiendo nt in pᷣalle.c. ex multa de uoto:iñ non
incurrunt irregulgritatem ex quo nõ occiderũt.uel
alias membꝛnʒ mutilaueꝛunt. æ nota peꝛpetuo hũc
tex.ꝗꝛ nõ hẽtur alibi ita clar̃ ſicut h.

Bidam. Ideʒ dicit quod. c. Jo.

S. eo. ? tantum ponit di
uerſitatem in facto. ota primo clericum lici
ie poſſe inſiſtere ad edificationem eccleſie.nemo.n.
reprehendi põt ꝙ eccleſiam ediſicat.xij .q.ij. anx. z
pondera quod iſtemet clericus innabat iĩ ꝓpria peꝛ
ſõa: ⁊ licita indicatur talis opatio. alias t ca⸗ lfuiſſz
ſibi imputatꝰ ut in fa Eor⸗ fo arg. õ iſtos cla
mãtes ſubmiſſa noce nel pꝰ caſũ ↄtigerẽ nõ.n. excu
ſantur ꝑ hãc ꝓteſtatõem.⁊ in hoc peccãt plurimum
ruſtici ducentes mulos.nam pꝰ ꝑcuſſionem dnt ca
ue. nam debent preponere ita tempeſtiue:? ita forti
trer clamare ut illi quibus imminet pericuſum poſ
ſunt precauare et fugere. Aorn una quod
quis caſui fortuito prouidere non tenetur.⁊ iutelli
ge de fortuito quem eriam diligentiſſimus pronuide
re non poſſet. nam quidam ſunt caſus in quibus
diligentiſſimus pꝛouideꝛe non poſſet ut.l.ſiquis do
mum. ff. loca.⁊ ar.eoꝝ q̃ dixi i.c.fi.ne pᷣla.vi.ſuas

¶ Be torneamentis Heica.

¶ Wilo de homicidio in gne ⁊ ĩ ſpe.uidendum re
ſtat de quibuſdam actibus ꝑ quos lʒ nõ ſẽper qnqʒ
tamen deuenitur ad homicidiũ.ideo ſubijcit hanc
Kicam ⁊ duas rubꝛicas kenente⸗
r; oc dicit cnʒ ſe.
Elicis. Toꝛneamenta fie
ri non debent:⁊æ nulneratio ĩ eis
conceditur penitentia. ſed ſi mo
ritur denegatur ei ſepnltura ec
cleſiaſtica:ſi acceſſit aio pugnan
di.ſecꝰ ſi acceſſit ex alia cauſa.utputa n debita ſibi
exigeret.hoc dicit.pꝛimo pꝛohibet.ſecundo penam
imponit.ſecunda ibi ꝙ ſi. 6. pꝛimo ꝙ toꝛnea
mẽta appellantur ferie ſeu nundine.⁊ foꝛe a ferien

do quia nulgariter ſunt dicta toꝛneamẽta:qꝛ nadũt

circumeũdo ſeu percutiũt ſe circũeundo.¶¶ Mota
ſecundo ꝙ attendẽdum eſt nulgare loci.unde papa
bic ponit nomen uulgare:ex quo pater ꝙ conſtitu
tiones etiam pꝛincipum debent intelligi ſecundum
uulgarem modum loquendi. quod nõ.pro hoc.l. li
bꝛorum. S. quod tamen caſius. ff delega iij.æ quod
nõ. de ſpõ.c.ex litteris.⁊ petx r. in.l. omnes po
puli.ff. de iuſti. inꝛe.¶ Mõ.ʒ ⁊ teue menti ꝙ nõ
licet exeꝛcere ludum etiã ad oſtentationem nirium:

.₰

4 . e cle. pugnan.

2 &ꝗ nirtutis enonrande ꝛli i Pinere ex 4 enn
oꝛtis z aiaꝝ: q nõ. q Vr. . l.i. J. beſtias.ff. de
Poſtaf. 7 de hoc aliquid.7. ¶ Iteʒ nõ ꝙ ecclia põt
ꝓhibeꝛe laicis ludũ piculoſuʒ z apponeꝛe penam õ
facientibus. ann in quo penitẽti dene
eccłiaſtica ſepuſtura ⁊ fit ad reꝛorem alioꝝ.
glo. i. ibi fm leges. vr eꝛgo glo. nelle P aliud ſir de
iure ciuili.ſed Hoſti. dicii ꝙ leges nõ coꝛriguntur:
quia debẽt intelligi in alio ludo 2 oſtenſis iõe uiriũ ex
toꝛneamẽeta. ꝓ hoc qð hetur in auc' ut oẽs obe. iu
di. ꝓui. S. i. colł. v. ubi dẽ ꝙ foꝛtitudo nõ eſt lauda
bilis ſine iuſtitia.⁊ loquit᷑ de foꝛtitudine que exeꝛce
iur cum armis.ſed exeꝛcitium ẽ illicitũ ꝓpteꝛ ꝛõem
hic poſitam.æ idem de iure ciuili ꝑ auc. pꝛedictam.

glo. tñ in. l qua actione. F. ſiquis in colinctatione ·

riũ nidet᷑ tenẽ.ſed primñ diciũ tutins eſt. Et ex hoc

dicto Hoſti. z ex tex. nõ. ꝙ alins ludus ad oſtendẽ

dum uires non pꝛohibetur de iure canonico: ⁊? ſic
ad danum inde cantingens non tenetur anis ut in
dicto..ſiquis in collucratione.tene men.
ummatnʒ
audientiam eſt ĩ ſuꝑiori
Mora primo ibi animo id faciendi:
7 ibi nõ/ ae iu endi ꝙ ſepultura eccleſiaſtica dene
gatur morienti ĩ toꝛneamtis qñ decedẽtes ueninnt
cã ludendi: ſecꝰ ſi cã nidẽdi dũtãxat: Iʒ tex. non ape
riat: ſʒ loquat de eo qui uenit cã exigendi debitum.
2Z idem puto ut dixi ſi uenit cã uidendi roꝛneamẽtũ
qꝛ cũ iſta ſit pena debet ꝛeſtringi in pꝛoprijs teꝛmi
nis de pe.di.i S. peneul. ra d maxime ſe
puſtura cõcedit᷑ ẽt ei qui non ꝛecepit coꝛpus xpᷣi et
extremã uncrionẽ.⁊ intellige qñ pꝛereꝛmilit ſine con
temptu. Qaid aũt ſi non ꝛecepit penitẽtiam ſubito
moꝛte pꝛenẽtus.glo.noſtra ſentit ꝙ tunc nõ debet
ſepeliri in cimireꝛio.⁊ doc.ſimplicit᷑ trãſeũt Sʒ ego
intelligo qñ ↄſtat eũ deceſſiſſe ĩ peccato moꝛtali.nã
ſi fuerat ſemel confeſſus in anno ? habuit ꝓpoſitũ
confitendi non denegatur ſepultura: H5 in ultimo ſi
recipiat penitentiã:ſi hoc non fecit ex cõtemptu. ar.
in.c.oĩs utriuſqʒ de pen.⁊ ꝛemiſ. Igeʒ ſi nõ fuiſſet
ſemel cõfeſſus in anno: ſed in ultimo apparuiſſent
ſigna contritionis. ar. in. c. a nobis ðᷣ ſen.excõi. In
glo.in neꝛbo diſpenſatione in fi.⁊ quare eccleſia oꝛ
dinanit nt coꝛpoꝛa ſepeliantur in loco ſacro. nide
glo.in.c.cum grauia.xiij.q.ij.

Ge clericis pugnãtibus i in duello. Kica

¶ Viſuz eſt 5̊ de toꝛneamentis ubi plures pugnãt
nunc ſubiungit de duello:ubi dũtaxat duo pugnãt
Vel poſſes diceꝛe ꝙ ẽ pꝛoxima rubrica cõtinuata
eſt hec rubrica.

Voc dicit. Clericus
Orro.niens duellum ſine ob
tulerit ſiue ſuſceperit deponẽdus ẽ
poierit tñ epᷣs cum eo diſpenſare ſi
moꝛs uel mutilatio membri non ſit

nit duellum:ſiue alium interpellauerit:ſiue fuerit in

inde ſecuta. fa pars ibi ſed quantũcumqʒ. E.
primo crimen deſpoſitione dignũ.ſ.enʒ clericus ini

terpellatns:ſine nicerit ſiue uictus fuerit. QWoia

zo ibi ſponte ꝙ clericns ſponte non pugnãs non é
deponendus.z intelligo qn fuit neceſſitaſ ienitabił.
hoc enim caſu licitum eſt clerico etiam ſuũ aggreſſo
rem occidere nt in cle.ſi furioſus de bomi.ſecus ut
nbi neceſſitatem poterat euitare: urputa quia pro r
cuperatione bonoruʒ iniuit duellũ:uel pꝛopteꝛ metũ
conditionalem nam porius debet omnia mala pati

ꝙᷓ huic duello prohibito conſentire ut in. c. ſacris

qð me.cauſa.poſſet tamen dici ꝙ pena buius decre
talis procedat: quando ſponte iniuit duellum.ſecus
