tibus ꝑentibus:ſolum eiʒ deeſt eis adminiſtrario ut
inſti. de heꝛe. quali. æ diffeꝛ.in. J. ſy ſui. Et ideo ex 9
ſuetudine a lege inducta filij comitũ appellant᷑ comi
tes etiã in uita ꝑentuʒ: ut nõ. xxiiij.q.i.c.fi.? in.l.i.
C. de digni.li.xij.ꝑ Mar. Ouidã ſt filij ſpũales =
legitimi ut ſuſcepti ex baptiſmate ul ↄfirmanõe ⁊ iſti
in nihbilo ſuccedũt ꝑentibus ſpũalibus qꝛ nõ repeꝛi
iure cautũ ⁊ foꝛte ea rõe que cũ iſta cognatio conſi
ſtat in ſpiritu nõ dʒ extẽdi ad bona tpᷣalia exteꝛioꝛa
idem ⁊ foꝛtius dicendũ in ſpiritualibus filijs tantũ.
Mam omnes chꝛiſtiani poſſunt dici filij pape z om

nes dioceſani filij epiſcopi æ omnes de parochia fi

lij ſaceꝛdotis:ut in.c.omnes.xxx.q.i. iſti eniʒ ut dixi
in nullo ſuccedũt parẽtibꝰ ſpiritualibꝰ. Nuidã ſunt
filij naturales tantũ:æ generalit᷑ omnes nati ex coi
tu poſſunt dici natuꝛales.ſed quia aliquis coitus ẽ
ꝛepꝛobatus a iure ciuili expꝛeſſe ut cum conſangui
nea uel coniugara uel ſimili aliquis non appꝛoba
tus nec ꝛepꝛobatus ut cum concubina retenta in
domo:ut in.l.in concubinatu.ff. de concubi. Ideo
lex diſtinxit inter natuꝛales tantum et ſpurios. Mã
les tantum appellantur iſti qui ſunt nati ex con
ubina retenta i domo loco vxoris ⁊ iſti ſuccedunt

de ſnreon
attnmen m ta
0n cos
litrliten itbrs ulſali

mtnſ ildi⸗
numm lc dis
lend chüh oc
ſvtlninin weni etdcre
re Geibiin au oge n
ns ocvbinarius l e
ſppine ijvfint⸗

olirepon N

miminſmu maln
cnptmhenconbiniamd
Drüdli gasſüntdi
imobelkntii ann
GWadraleorapen watg N
ſentiettlcwin unnni tond⸗
isercin woba inn riisen
oriroereonpten Cceinuſt
enpniw alnin ileni gorr anit
jſicci benne idhr ir mor
ir Hicocairatoncd oſit rinen
NoKEperiinenn In doder
Ge Brr ind at Conphan epe
lipnatni inid üban i⸗
fintfeentiscrchein nis tr
ftusmnstk ndhintſtchn
HHünsenin e enen nſd
urin ſominſti Can afge
naluutni Jucſtis
vbinn , 9, ,1
Eirneenn in ſucch
tamgenm . uſpen 1
Liniinndne ai

ſon

int
dn Ongoſ nſi ſn
an onett nlſoftn
rche bie Pulcam ſnr lnii
opnu Uelmnognize eanmnr
mmtoͦinfli lfn i
gnmiore goͤcecogn
orriſſiſon cgrine nicion
Mloſariü pingni. Gol
dcttürpen ſettinonn ann
s ADScuVerver.

an ahhhimircrdteee

lunf en Läſn
mms n un mnr Lonnom
nmn t dnf mnls e
untdam gtinit i
iu ue iiuali pontbs
1s cchloſpitanni rin
Ccfe tſunt ami ciivide
Eettcs Mninͤrtort
han Hl Cider
Nn ſii coni Mhn
Nndiddiend.
Pr. Omiifiiſins
abmpuinate ityinmit i
l hüſtmpe iünhent
aſor rulb nnbni
ri, u on l emiin
ou lbusfls tanu.
un hninabi⸗

eflipaperon
nioſon in M ,

Oui filij ſint legi.

pfi ab inteſtato in duabus uncijs totius heꝛeditatis
dũ nodo non ſtent filij legitimi uel coniunx legitima
ut in auẽ.ij pꝛi C. de natu.lib. Et nõ.qꝛ gl.hic ⁊ in
.c.pᷣcedenti ⁊ in.c.niſi cũ pꝛidẽ de ꝛenũ. uidetur ſen
tire hoc ꝓcedere de iure canonico cc. Sed Goff:
in. c. ſupꝛa ꝓxio fuit in ria opi.ꝙ cum de iure ca
nonico oĩs coitns pᷣter uxoriũ ſit expᷣſſie reprobatꝰ
xxxij q.iiij.c.nemo ⁊.c.meretrices nõ dẽnt iſti ꝑen
nibus in aliquo ſuccedere. Sed Hoſt. ibi ſentit op
po. dicẽs ꝙ hodie eriã de iure ciuili ois coitus eſt
ꝛepꝛobatus per auẽ. ð lenonibus ⁊ auc.ſcenicas mu
lieꝛes coł.v.⁊æ in auc.ut non luxurie.contra naturã
col. vi. ? in ſilibus in qͥhus ĩpatoꝛ dicit ꝙ ẽ caſtita
tis amatoꝛ ⁊ ꝙ in iſtis ſpũalibus uult ſequi diſpoſi
tionem canonum ut in auẽ.de ecc.tituł.coł.ix. Sed
ip itoꝛ ſicut ꝑ ꝛeſcriptũ poteſt filios nãles habilitaꝛe
ad heꝛeditatẽ: ut in auc.qui.mo.nã.effi.ſui..illud
ita per geneꝛalẽ legem quaſi uelit dceꝛe ꝙ pꝛeſuppo
ſito ꝙ coitus ↄcubinarius ſit hodie repꝛobatus.l.
tñ uoluit ? potuit uocax filios ab inteſtato ad duas
uncias:⁊ hec opi.plus mihi plʒ qꝛ in heꝛeditanbus
ſtan dum eſt iuri ciuili ex quo ius canomicũ n diſpo
nit expſſe in Irium allego rex.in.c. per uenerabileʒ
. e.in fi. Qauidam ſunt filij ſpurij ⁊ pnit dici ſpurij
oẽs nati ex coitu a lege ciuili ꝛepꝛobato:unð nulgo
ↄcepti pnt appellari ſpurij uel nati ex ſoluto ⁊ ſolu
ta exquo non erat concubina ut ſentit hic gl. ⁊ expᷣi
ſius. Oar. in. d.l.ſi gener: æ iſti in nibilo ſuccedunt
pꝛi:pꝛo hoc uide quod nõ Jo.an.in addi.ſpe.ĩ ti.
qui fi.ſint.le.circa prin. ubi dicit q ꝓpꝛie.nãles im
ſunt nati ex concubina ꝛetenta ĩ domo quiĩnimo na
tis ex coitu ꝛepꝛobato iura ciuilia denegant alimẽta
ut in auc.ex complexu. C. de inceſt.nup.Sed de iun
re canonico alimẽta pᷣſtant᷑ ꝓpter equitatem nãſem
nt in. c. cũ hẽret de eo qui dux.in ma.quã polł.per
adulte. NHũquid aũt aliquid poſſit relinqui iſtis fili
is dic ꝙ ſic ꝓpter alimenta. Itẽ pꝛo dore: de quo
uide per Dar in. d auc. ex complexn æ plenius i. d
l. ſi geneꝛ: ⁊ nide qᷓ̃ dixi ĩ.d.c.cũ hẽrer. pdicta ꝓce
dũt reſpecin pꝛis:ſʒ reſpeciu mẽis dic bꝛeuit̃᷑ ꝙ aut
c filus natus ex concubina ⁊ ſuccedũt mꝛi ꝑiter cũ
legitimis ut in. S. uuigo concepti inſti de ſucceſſ. co
gna. 7. in.l.ſi qua illuſtꝛiſ C. ad. oꝛfici. ẽt ſi mateꝛ ſit
illuſtris ꝑſona ut ibi nõ. Aut eſt filins narus nõ ex
concubina ſed uulgo queſuꝰ ⁊ ſuccedit mr̃i una cũ
alijs legitimis niſi mateꝛ ſit illuſtris:ut in. d.l.ſi qna
Aut eſt natus ex damnato coitu ⁊ tũc in nihilo ſne
cedit ẽt mẽi ut in.d. auẽ.ex complexu. æ idem dic eõ
ꝙ pentes non ſuccedunt filijs eo caſn quo ꝑentibꝰ
lilij nõ ſuccedũt ut nõ. Mar. in. d.l.gener. in alijs
filijs dic ut ſupꝛa dixi in patre. æ uide ꝛeſpectu mẽis
quod nõ gl.? Har. in. d.l.ſi qua:æ peꝛ hoc habes
plene mm huiuſ gl. ¶ Dueꝛo nũquid nati añ mri
moniũ idiſtincte efficiani ltimi poſt Scium mẽimõij
0. an. in quadam apoſtilla uẽ ponere ꝛegulã ꝙ ex
quocũqʒ coitu ſint nati dũmõ potuerit eſſe uxoꝛ eiꝰ
ſi conſenſus affniſſet limant ꝑ ſequens mr̃imeniũ
ſecus ãt ſi non poterit eſſe uxoꝛ eius ut in caſu fo
huius. c. uel qꝛ ſaꝛacenns habuit filium ex piana:
nain ſz poſtea efficiaĩ xᷣianus ⁊ cũ illa hat nõ iñ

ꝓles ltimant᷑ qꝛ tᷣe natinitatis non poterat eẽ mãt
moniũ:ut in. c. caue.xxviij.q.i. Idem dicit Ninc.ĩ
nati. ex coitu inceſtuoſo ʒ poſtnodũ hant mꝛimo
mun ꝑ diſpenſationẽ ecclie nõ in filij antea geniti
ltimant᷑ qꝛ tũc non poterat eſſe m⸗imonium obſtan
te impedimento affiniratis uel conſanguinitatis niſi
aliud dicatur in diſpenſarione. Aduerte diligenter
naʒ ex primo dicto. Jo. an. ſeqᷣtur ꝙ nati ex ſoluto
⁊ ſoluta indiſtincte efficiũtur lcimi qiᷓ; iter eos nõ
eſſet ↄcubinatus. Cõtrariũ reꝑio aꝑte tene? Baꝛ.
in.l.in.concubinatu in. F.i.ff. de concubi.ubi dic ꝑ
ſequens mr̃imoniũ ſolũ timari natos ex concubia
retenta in domo: æ credo ꝙ vᷣm dicit ĩſpecto iure ci
nili:ut pʒ inſti.de nup.S aliqñn ⁊ iſti.de heꝛedi.ꝗᷓ ab
ĩteſta. defe. poſt prin.? ꝙ tales filij timant᷑ = nõ alij
conſuluit ẽt Oldꝛa. ſʒ in Sꝛium allego gl. oꝛdi.i.d.
c. inoruit de elec.qᷓ; tz ibi Jo. an.? Goff. in ſũma
de fil. pſbi. F. quid ſiquis.= Compo.i.d.c.ĩnotuit
⁊ in.d.c.qualis.xxx.q.v.= plʒ mihi hec opi inſpec
ta mente canonum nam iſta littera non ſe fundat
ſuper concubinatu ſed indiſtincte ꝓpter potentiam
mr̃imonij ſtimat antea natos uel genitos: nec debe
mus aduertere ad concubinatum qꝛ concubinatus
eſt expſſe dinatus a iure canonico:ut i.c.nemo.xxx
ij. q.iiij. Et ex contꝛaria opinione ſequeꝛetur ꝙ ma
gis fanoꝛetur peccato diuturno æ continuo quam
momentaneo.¶ Sed ius ciuile tempoꝛe ſuo habu
it bonam conſiderationem quia cum concubinatus
non eſſet damnatus:ideo ex illo genitos uo uit legi
timare: ſed cum ius canonicum magis repꝛobat
concubinatum quam foꝛnieationem ſimplicem
iuxta notata in.c.ex parte ade.de teſtibus.foꝛtius
debent legitimari nati ſine concubinatu quã in con
cubinatu:æ hec nõ quia aperit multum irellectuʒ hu
ius c. nec expreſſe tangitur hic per doct. Ad id qðᷣ
dixi de nato ex ſaraceno Gaſpar. de cal. tenet hic
contrarium dicens ꝙ cum iſte textus non excipiat
niſi nnum caſum non debemus impedire legitimati
onem in caſu pꝛedicto: nam poteꝛat eſſe matrimoni
imm ſi ille effectus eſſz chꝛiſtianꝰ. unde ſatis eſt nõ
ſubeꝛat impedimentum peꝛperuum. Sed mihi plus
placet opinio Jo. an. quia matrimonium hoc caſu
non poreſt retrotrahi ad tempus natiuitatis:naʒ ad
hoc ut fictio opeꝛetur uim ſuam opoꝛtet ꝙ habeat
extrema abilia ſcilicet tempus ad quod: 2= tempus a
quo:ut nõ.in.l.ſi is qui pꝛo tempoꝛe.ſff. de nſucapi.
onclude eꝛgo ꝙ ubi coitus non poteꝛat eſſe
uxoꝛius obſtante aliquo impedimento non reuoca
bili ſine diſpenſatione eccleſie non legitimantur filij
peꝛ ſubſequens matrimonium. Et ſic intellige iſtum
textum.naʒ ea ratio que eſt in exiſtentia matrimonij
pꝛocedit in quolibet alio impedimento peꝛpetuo et
ad plenioꝛem intellectum huius.c uide queſtiones
quas foꝛmat Joã an. in regula ſine culpa in meꝛcu
rialibus li.vVi.æc. Abbas.

A uſam De cauſa ciuili inter lai

cos non cognoſcit eccle
ſia cognoſcit tamen an quis ſit de legitio
mimonio natꝰ.pꝛio poni commiſſio fo ciꝰ foʒa c

¶ Qui ſi.ſint iegl.

limitatio ibi uernzʒ. ¶ Mõ. pꝰ ꝙ inteꝛ laicos nõ dʒ
papa iuriſditionẽ ſuã exeꝛceꝛ i ipᷣalibꝰ ex quo clariſ
ſime infert papã nõ hr̃e ſaltẽ executionẽ iuriſditõis
ipᷣalis:de quo hic in glo. de conſuerndine tamẽ dat
ſas clerico õ laicũ:ſed non laico ↄ clericum:vt nõ.
i.c.ſi clericꝰ ⁊ ĩ.c.ex traſmiſſa de for. compe Mi
Fo quod iuriſditio cãax tpalium ꝑtinet ad regem in
toto ſuo regno:⁊ ſic de iure hnit iuriſditionem in
regno. ¶ ota tertio quod etiam de cãꝗ ſpoliatõ
nis non poteſt papa int᷑ laicos cognocere quod in
tellige niſi ſint perſone mifabiles:de qno dic ut in

.c. ſignificantibus de offi. dele. z in. c. ex ꝑte de ſo.

compe.⁊ in. c.ſuꝑ quibuſdam de v.ſig. ¶ p. 5
tex. de.c.i.sõ.e.ubi papa ꝓnunciat ſuꝑ heditate cũ
uenit acceſſorie ad cãm lt atõis cꝰprium h̊ inuitur.
So.ibi ꝓnuntiat ĩcident᷑.ſ.poſiqꝙ; cognouit de ltia
tione:un acceſſorie põt bene ꝓnuntiare ſuꝑ tempo
ralibus:ut in.c.de pꝛudentia de dote poſt dinoꝛii.
Secus eꝛat pricipaliteꝛ:ut hic: nam ante pꝛobatio
nem legitimationis mandat ꝛeſtitutionẽ fieri:et tene

menti iſtũ tex.qꝛ quotidie ad pᷣdicta allegat. ¶ II

glo. ij. in fi. nõ bñ iſtã gl ad quã quotidie fit remiſ
ſio ⁊ uarij fuerũt doc. circa hãc queſtionẽ. Et inteꝛ
cereꝛos Hoſti. tenet nitimã ꝑtem glo.dic iñ ꝙ in pᷣ
iudiciũ alioꝝ papa nõ dʒ uti iuriſditione tempoꝛali
vt in.c.ueneꝛabilẽ de elec.⁊ h̊ ſed iperatoꝛ ſic: dicit
ẽt ꝙ ſi imꝑatoꝛ delinqueꝛet ẽt in tempoꝛalibꝰ poſſʒ
puniri a papa ſicur inferioꝛ ꝑ ſuꝑioꝛẽ qð dictum te
nebis ſempeꝛ menti.æ bodie tenendum eſt in dubio
qð dẽ h̊ in ultima opi.glo.qð hẽtur in extꝛauagãti
bonifacij unã ſancta. Et uide qð nõ Hã. in. l.i. ff.
de reꝗ. ꝛc. z plenã z bonã glo.in cle. adueꝛſus de be
ꝛeticis. ⁊ pleniſſime tetigi in.c.nonit de iudi.⁊ dic

nt ibi. vbi rango an habitũ iuriſdiriois in tẽporali

bus poſſit papa in aliquibus caſibꝰ deduceꝛe ad ac
m. In glo.: penul.in fi.nõ glo.æ uide qð nõ.xxuij
.g.ij in ſumma. xtꝛa glo. queꝛo poſt Innoc.
nũquid poſſit quis peteꝛe ſe ꝓnũtiari legitimũ. In
no. inſtat finalit᷑ cõcludit ; non niſi ad aliquem ef
fectum pura ſi agituꝛ de ſucceſſione ⁊ imponit᷑ ſibi
ꝙ nõ eſt legitimus:nam tũc põt peteꝛe ſe ꝓnũtiari
legitimũ:ut in.c.i.S.e.uel ſi diffamatur de legitimi
tate ar. in.l. diffamari. E. de ingen. manu. Quidaʒ
iñ dicũt ut ipſe ꝛeſeꝛt ꝙ in boc caſu non petitur ut
ꝓnũtietur legitimus ſed ut ceſſet diffamatio.ſed pri
mum dictum eſt ſatis equnʒ. An aũt hec ſñia ĩ cã
legitimationis noceat ⁊ pꝛoſit alijs: vide hic plene
Inno.qui cõcludit ꝙ nõ ꝑ ꝛegulaʒ ꝛes inteꝛ alios
acta alijs ⁊c. Et nõ h̊ dictum Abba.

Si mulieꝛ ꝑ iudicium
Erlatum. eceleſie ſeperata a pri
mo uiuẽte illo Zhit cũ fo:legitima erit ꝓ
es quã ex illo ſuſcepit.h. d. Sunt due asr
ma facti narratio.in fa cõmiſſio ibi ideoqʒ. 6
pꝰ ꝙ ſola abntia cõingis qtũcũqʒ diuturna non p
ſtat cãm legitimã ſepandi mrimonium etiam ſi nxoꝛ
dicat ſe amplius nõ poſſe cõtineꝛe:cõcoꝛ.c.in pntia
de ſpon. uñ intellige h̊ ꝙ iſta mulieꝛ allabat impedi

mentũ ꝑperuũ puta cõſanguinitati uł foꝝe dicebat
maritum moꝛwum. E ſo indicem poſſe cõſti

in—
65

wueꝛe nuntiũ ad citanduũ etiã eonfanguineũ citandi
facit.c.cum dilecti:⁊ qð ibi nõ.de dolo ei cõtuma.
¶ WM ienio in fi. ꝙ eccleſia cum cognouit de legi
ctimatione põt ⁊æ debet ſe ĩteꝛponeꝛe ne is quem legi
timũ ꝓnuncianit ab heꝛeditate excludatur: ⁊ ſic ipe
dit ſe de cpalibus cu n ueniũt acceſſoꝛie ad ſpũalia.
¶ In glo.i. in fi.adueꝛte ut clarius intelligas iſtuʒ
tex. ¶ Oopo. de.c.qm. S. poꝛo ⁊. SF. ſi auteʒ ut lit.
nõ ↄte. ubi dẽ ꝙ coniugẽ abſentẽ nõ cõtumacem
nõ deber ꝓcedi ad inſtantiã alteꝛius coniugis ſi pe
ti᷑ mꝛimoniũ ſeꝑari ab aliquo ipedimento qꝛ cuʒ cã
iſta ſit grauis non dʒ ꝓcedi ad ſniam õ abſentẽ qꝛ
ſi foue ille eſſet pꝛeſens habeꝛet in pꝛomptu defẽſio
nes cuius contrarium hic dicit. Sol. hoc.c.legitur
multipliciteꝛ.pꝛimo nt ſentit hic gl. ꝙ iſte fuit hic cõ
tumax:⁊ hanc opi. tenuit etiam Goff. ſed cene bec
lectura non congruit litteꝛe quia non apparet ci
tatio unqᷓ; iſtum affeceꝛit. fa lectura colligitur ex fa
glo. ꝙ h̊ fuit pꝛoceſſum ne ius mulieꝛs penret: foꝝe
enim non poruit reſiſteꝛe ſtimulis carnis hec lec.nõ
eſt ueꝛa quia in hoc caſu licet mulieꝛ puniat᷑ ſine cul
pa nõ tamen ſine cauſa:ur dicit tex.in dicto.ꝗ. ſuau
tem. Teꝛtia lec. ꝙ hodie iſtud.c.non procedat ſed

ſtanduʒ eſt contrario.ſed iſta lec.eſt contra id ono

habetur in pꝛohemio huius compilarionis ¶ Quar
ta lectu.ponitur in fi.glo.ꝙ iſte epiſcopus male pꝛo
ceſſeꝛit ſed quia mulieꝛ nupſit auctoꝛitate eccleſie filij
debent eſſe ksnmn 4 Mota ſinguiariteꝛ iſtam lec.
ex qua habes ꝙ licʒ ſententia ſeparationis ſit nulla:
ex quo lata eſt ab eccleſia filij geniti ex alio mr̃imo
nio ſunt legitimi. Ego tamen aliquantulum dnubito
utruʒ ſit ueꝛa quia enoꝛ iuris non debeꝛet excuſare
etiam mulieꝛeʒ niſi in caibus expꝛeſſis:ut in.l.penlr.
C. de in.⁊ fac.igno. niſi dicamus quod eꝛꝛoꝛ eꝛat
pꝛobabilis qui habet regulariteꝛ excuſare:ut in.l.re
gula. ff. de iuriſ.? fac.igno. Quintam lectuꝛam taci
te ſentiunt hic docto. ſed clarius loquitur Innocẽ.
in. c.fi.de eo qui mit.in poſſ.canſa rei ſeꝛuan. dicit
enim ꝙ ex quo maruus ſe abſentat a mulieꝛe ſi nõ
apparet de cauſa leg tima pꝛeſumiur ſe abſentare
in fraudem ⁊ malicioſe: ideo ſicut contra abſentem
malicioſe poteſt pꝛocedi:ut dicto.F. ſi ueꝛo ita ⁊ cõ
tra iſtum qui abſentauit ſe cauſa legitima non appa
rente quia pꝛeſumitur abeſſe etiam in fraudem: naʒ
quod opeꝛatur ueꝛitas: in caſu neꝛo opeꝛatur pꝛe
ſumptio in caſu pꝛeſumpto ut in.l.ſi poſſeſſoꝛ:⁊ qð
ibi nõ. ff. de reli.? ſump.fune.facit.c.is qui.? quod
ibi dixi ſupꝛa de ſpon.⁊ tene menti iſtum tex. ſecun
dum hanc lecturam æ facit quod legitur ⁊æ notatur
in.c.i.infra ti.pꝛoximo: ⁊ pꝛo hac lectura facit iſte
tex. dum dicit ꝙ epiſcopus in hoc negocio fuit pꝛo
uidus ⁊ diſcꝛetus: eꝛgo iuſte pꝛoceſſit. Abbas.

0 d n obi g. Filij nati ex ma

trimonio clande
ſtino peꝛ eccleſiam appꝛobato ſũt legitimi
boc dicit. Inbeꝛendo litteꝛe. ſed.. clariuns patebit
uerus intellectus. ota primo ꝙ cum dubi
tatur de legitimitate poteſt quis licite peteꝛe pꝛonũ
tari ſe legitimum facit ad ea que nõ. Inn. 5. e. ca;

itinmiriann nanſnde
nGNcanpincg um
10 Merſeham Lacnigenan
r eeto bir eih rui
nprmm npvim , lonn
ic tvls ſimu umm
Ny pſzcfilgiimdd jim

cſpofinfgiur tb no⸗

prteptroticeiednend un

cylloultinr tfiaon igommnet

Foſeihetinimnt bancon un
ſgoriuisti,
Wn

S
enfnente.

Sunllgin t gs
nſe innnocon
buſtim lgum iir eb ul
uiaerxnmn inn almn
a ſannnman⸗
bitdi (Moninovng
inetnococ ontnf 4 l

n
* eni Nrdi
hisltan

e
– in
ſ rlt ſ
. ſanre,
ue dene i ditn

d ſalee ckconnn Goros
buns Contplanoni r —
Sog ſeqnichns nen
anmftucnint algeͤi
nſngnarteriſtnnle,
nonaſcennumanisſanrla⸗
tca fii nnisg iorind
Cgoummiidnnunn Kbnn
enor uns non cee onnſne
incitus aprſanr ilpoli
.,Midaamus Mae
plunmalirn inlir
o. Quimun lomum nej
Addnus oonim Yrote⸗
antaleun. di
slepenmamtierſini
ina untii Wormee
Ne:Grdſn Coth Weſen
Nelrmdad Kuedind
Grmdſeaſ egnin mmm
un obeſtanmn mndnenij
ens: yeonin e
ltwſeſint

Qur fi.ſint legi.

¶ R to ꝙ iudex eccłiaſticus qui ꝓnũciat filiũ ſii
mũ põt ſimul ꝓnũtiare cũ heredẽ. Mõ .ar. ex tex.
ꝙ filius pᷣſumit᷑ heꝛes.uñ ad gallatas qꝛto filiuſ g
per̃s. Et faciũt h̊ ad qõem nũqͥd agẽs filiũ ranqᷓ;
heꝛedẽ pꝛis dẽat ꝓbare illũ eẽ heꝛedẽ ⁊ ur̃ ꝙ nõ ꝑ
pᷣdicta. Cõtrariũ dicit bar.in.l.neceſſarijs.ff de ac
qui. heꝛe.qꝛ cũ filiꝰ hẽat hodie bificiũ abſtinẽdi ab
hereditate prna oʒ ꝙ ꝓbet᷑ ꝙ ſe imiſcuerit heredi
lati qdðᷣ nõ. Sʒ qro nunqͥd oẽs filij nati⸗ex clãdeſtio
mẽimonio ſint ltimi poſt appꝛobationem ecclie ſiue
ſint nati poſt appꝛobationem ſiue antea. Glo. fi. cõ
cludit hic ꝙ aut nullũ impedimentũ ꝓbatur contra
mẽimoniũ ⁊ oẽs indiſtincte ſũt liimi ⁊ ̊ oẽs ſequũ
tur ⁊ uidet᷑ ꝓbari in.c.ij.ſupra de cã.deſpon nam
appꝛobatio ꝛetꝛo trahit᷑ ⁊ ꝑinde eſt ac ſi a pꝛincipio
in ↄſpectu eccłie mr̃imonium fuiſſet Sctum ut ibi.
Aut ipedimẽtum ꝓbatur poſtmodũ Sↄ mẽimoniuʒ
2 tunc vᷣm gl.geniti poſt appꝛobationẽ ſũt lrimi ſed
anñ appꝛobatõnem nõ Jo. an. tʒ idiſtincie ꝙ oẽs lti
mãtur ſʒ mr̃imoniũ poſtea ſeꝑet᷑ detecto ipedimẽto
mouet᷑ ꝙ mr̃imoniũ oĩa pᷣcedentia purgat.S.e.c.tã
la ⁊ hec lec.placet ẽt do.an.Sed Jo.calder. tenet
oppoſitum:qꝛ ad hͥ ꝙ matrimonium ſequenſ ltimet
filios pcedentes opʒ ꝙ potuei eſſe ipᷣe ↄcepnionis
2 ipᷣe mr̃imonij ↄcti:ut ſupra.e.tanta ſed iſtud mꝛi
moniu n non poteꝛat eſſe ipᷣe conceptionis obſtan.
ipedimẽto ergo æc. Et pꝛo opi. Jo.an facit.c.ij.de
clã.deſpon.ubi dicit᷑ ꝙ oꝑatur approbatio clãdeſti
ni mẽimonij ac ſi a priꝰ in conſpeciu ecclie fuiſſet õ
ctum. Sed ſi eſſet a principio ctum fiuij ſũt ltimi:
licʒ poſtea ſeꝑetur detecto ipedimẽto:ut ĩ.c.ex teno

ꝛc.. e.eꝛgo ⁊c. Et hãc opi:qñʒ tenui ſed muliũ me

urget nunc in oppoſitum. c.fi. . ſiquiſ de clã. ðᷣſpõ.
ubi dr̃ ꝙ ſoboles ſuſcepta ex matrimonio clãdeſti
no ꝓrſus eſt illegitima detecto ipedimenro ? ad.d.
.c.ij. poteſt rnderi ꝙ fingitur ab initio ↄctum qn ñ
appaꝛet poſtmodũ de ipedimento.nam ↄhendo ſic
in occulto uidẽtur affectoꝛeſ ignoꝛantie ⁊ ſie pſumũ
tur ſciuiſſe ipedimẽtum ⁊ hanc opi.puto vVioꝛeʒ de
rigoꝛe iuris ⁊c̃.

Abbas
.0 Si ſcientes iter ſe
Weeante. ipedimẽtũ mr̃imõi

Zhant illeguia ẽ ꝓles eoꝛum nel ſpãli
us ſic. Mati ex mꝛimonio ↄcο publice honeſta
tis iuſticiam illegituimi ſunt æ ab heꝛeditate parentuʒ

excludendi ⁊ tene menti hunc caſum:qꝛ ſepe ꝑ Re-

rantiam accidit. Dꝛimo ponitur conſultatio
Mſio ibi tibi.¶ HNHõ primo ꝙ impedimentũ publi
ce honeſtatis quod oꝛitur̃ ex ſponſalibus inteꝛ ſpõ
ſum ⁊ ↄſanguineos ſponſe ⁊ econtra neduʒ impedit
matrimonium inteꝛ eos contrahi. ſed etiam dirimit
ſi filij ex tali matrimonio nati ſũt illegitimi nõ ſuc
cedunt ĩ bonis parẽtum ⁊ ſic extẽde.c.ſponſam ſupᷣ
de ſpon. 5 ibi ecclie ꝑmiſſionẽ ꝙ ecelia põt di
ſpenſare contra impedimentum publice honeſiatis.
nã illud ipedimentũ non eſt a iure diuino ſed huma
no qð papa põt diſpenſare:ut in.c. pꝛopoſuit de
conceſ.pꝛebẽ. Das reno ꝙ· papa diſpẽſando ſuꝑ
matrimonio peꝛ conſequentiam diſpenſat ſupeꝛ legi

timſtate filioꝛum etiam ꝛeſpectu beꝛeditatum ⁊ ſic ẽ
caſus in quo diſpenſat papa cum laicig ſuꝑ legiiia
tione ðᷣ quo ĩ.c.per uenerabilẽ.j.c. Srlnno
duos caſus in quibus nõ obſtante impedimenio ꝓ
les eſt legirima. Orimus ſi pꝛeceſſit diſpenſatio ecc
cleſie. Secundus ſi ꝑentes ignoꝛanteꝛ contraxerunt
Sed eſt dubium nunquid quelibet ignoꝛantia excu
ſet certe ignoꝛantia facti ꝓbabilis excuſat: ut in.c.
ex tenoꝛe.j.eo.⁊ foꝛtius ignoꝛantia iuris ⁊ facti.
Sed de ignoꝛantia iuris tantum poteſt dubitari ꝓ
quo uide bo.tex.in.l.que in pꝛouintia.ff.de ritu.
nup. ubi uidetur ꝓbari ꝙ enoꝛ iuris cum longiqui
tate tempoꝛis excuſat ad hoc ut filij dicantur legiti
mi. Ad hoc etiam facit.l.ſed ⁊ ſi lege. .ſcire·ff.e
peti. heꝛe ubi dicitur ꝙ eꝛꝛoꝛ iuris non tollu bonaʒ
fidem quo ad faciendum fꝛucmns ſuos ſed in contꝛa
rium facit.c per ueneꝛabilem.j.e.⁊ dic ui ibi duam
2 cetera.
. Abbas.
Zzuenit. Ad docendum Fleʒ ille
gitimã nõ ſufficn ꝗ baie
ipedimentum matꝛimonij ſi fuit in facie ec
cleſie contꝛactum. Drimo ponitur mulieris queꝛe
la ſuper qua datur iudex. Secundo inſtruitur ſu
per modo decidendi. ¶ Nõ primo modum ꝓbean
di quem eſſe legitimum ſ.ſi pꝛobatur quod paꝛen
tes ſui legitime contracxerunt ſ. quo ad ſolẽnitates
extrinſecas ⁊ ꝙ dum uixerunt matrimonium ecꝛujʒ
non fuit impeditum.i.accãtum de quo.j. plenius.
¶ Mõ. ſecundo ꝙ cum quis moleſtatur ratione il
le gitimitatis ꝓnenientis ex deſectu matrimonij de
bet petere ab eccleſia ut legitimus ꝓnuncietur. Cõ
tra iſtum tex. oppo.de.c. cauſam ſupra.co. ubi poſt
moꝛtem parentum inquiritur de ualiditate matri
monij ipſoꝛum.hic autem papa non admittit pꝛoba
tiones ſuper impedimento cummodo poſſit con
ſtare ꝙ in facie eccleſie contraxernunt uel marrimo
nium fuit conrracm. So. glo. inſtat ponendo ua
rias ſolutiones ¶ Drima ſolutio quod quinqueni
um erat hic elapſum a moꝝe parentum et ſic non
poteꝛat mr̃imonium accuſari peꝛ rirulum. C. ne de
ſta. defunc. Se i hec ſolutio diuinat ad texmʒ. Ateʒ
peꝛ modeꝛnos communiteꝛ repꝛobatur quia mate
ria illius tituli loquitur in caſu diueꝛſo ſcilicet cũ neꝛ
titur in dubiuʒ de ſtatu ſeꝛuilis conditionis de quo
dixi in.c.licet ſupꝛa de coniugio ſeꝛno.h neꝛo lecui
mur de legitimatione pꝛobanda ⁊ ex hoc ſentiunt
modeꝛni ꝙ etiam longe poſt quinquenium põt filiꝰ
impeti de illegitimitate qð ſatis placet ʒD hoſti.uidea
tuꝛ ſequi dictum glo.ſed in pꝛatica tenebis ſemꝑ mẽ
ti dictum glo.coꝛꝛoboꝛatuʒ auctoꝛitate hoſtien. SZe
cunda ſolu.glo.eſt ꝙ dicebatur ꝙ matrimonmm ſu
eꝛat nuſlum impediente ſtam. ene ſolu. non placet
glo. quia diuinat Et nõ. ex hac glo. contra ſolutio
nes diuinantes. Item dic ꝙ ex alio hec ſolutio non
pꝛocedit: quia pᷣſuppoſito ꝙ alteꝛ fuiſſet ſeꝛnus aut
ſcienteꝛ contraxeꝛunt ⁊? tenet matrimonium ut ſupꝛa
de coniu zio ſeꝛuo peꝛ totum. Aut ignoꝛanteꝛ 27 P
pteꝛ ignoꝛantiam pꝛoles eſt legitima ut in capitulo
ex tenoꝛe infra eo ¶ Keꝛtia ſoluno glo. eſt ꝙ hit

(Mai fi. ſint legt.

oſtabat ꝙ matrimoniũ otraxerãt. Sed in cõtrarios
dicebat᷑ oppoſitũ.⁊ ut habeas gl.⁊ dicta docto.in

effectu ſic diſtingue qꝙ aut filius agit dicẽs ſe legiti

mũ aut cõtra eũ agit.pꝰ cqu dʒ ipᷣe pꝛobare ſe eſſe
legitimũ cũ ſit cã ſue itctiõis nt hic ⁊ ꝓbat ſe legiti
mũ multis modis. Drimo mõ ſi doceat parent
ſuos cõtraxiſſe matrimoniũ publice ut hic ¶ Scõo
ſi ↄmunis opinio uicinie habebat ꝙ erãt maritus
2 uxoꝛ ut dicit glo.hic in fi.quam notabis.Ex qua
habes ꝙ cõmunis opinio uicinie ꝓbat matrimoni
um quo ad cffcetũ legitimitatis. Genno modo ſi
ꝓbat ꝙ parẽtes ſui tractabãt ſe ſicẽ maritus ⁊? uxoꝛ
ut nõ. Inno. in. c. ex pte de ꝛeſtitu ſpolia. Et adde
alios modos qui notãtur S eo. tranſmiſſe ? in.l.ni
cinis ſcientibus. C. de nup. z in.l.ſilium.ff. de bis
qui ſunt ſui uel ali.iuris.An aũt aduerſaꝛins cbe
at admitti ad ꝓbandũ Sↄriũ:glo.hic ſentit ꝙ ſic:ſʒ
Inno. cõtra. Et dic latius ꝙ aut aduerſarius uult
ꝓbare ꝙ nõ ↄtraxerunt ⁊ debet admitti ad hoc.c.
ex tenoꝛe de teſt. aut nult ꝓbare ꝙ ſciebant ĩpedim
tum ul ꝙ clãdeſtine cõtraxerũt cũ impedimẽtũ ſub
eſſz ⁊ ẽt dʒ admitti nt ĩ. c.fi.de clade.deſpõ.aut ułr

ꝓbare ſolũ ipedimentũ ⁊z nõ dʒ admini:quia ꝓbaꝰ

ſua nõ releuaret: qꝛ ꝓpteꝛ ignorãtiã pentũ ꝓles eſt
legitima ipedimẽto non obſtãte ut in.d.c.ex tenoꝛe

27. c.ij.S eo.æ in hoc caſu iĩtelligimur iſte tex. preſumi
tur eim ignorãtia niſi fit factũ manifeſtum ut in ꝛe
gula pſu nitur de reg. iur.li.vi. Secundo caſu pri
cipali cũ aduerſarius agit contra filiũ dic ꝙ ant ne

gat matrimoniũ ⁊ tunc filius debet ꝓbare modis

pſcriptis.aut cõfitetur matrimoniũ:ſed dic q non
fuit legitimũ ꝓpteꝛ ipedimentũ ⁊ nõ dʒ admitti ꝓp
teꝛ ꝛ2ões ſupꝛa dictas:ſʒ opoꝛtet ꝙ ꝓbet uel malam

fidem cõtrabentium uel clãdeſtinitatem ut Sᷓ dixi.
Et pꝛedicta nõ. æc. abbas.

Er tuꝗas. Starmn dẽo teſtiũ ꝗᷓ pꝛo

at aliquẽ legitimũ lʒ fa

Rare. ta doni ↄſultatio in fa rn ſio ibi nos
igitur. ¶ Mõ.ibi maioris ꝑtis uicinie bo.tex.ĩ ar.
qꝙ; ad ꝓbandũ legitimationẽ ſatis eſi ꝓbare ꝙ opi.
uicinie habebat parẽtes illius fuiſſe cõiunctos legi
time ⁊ ſic ecotra ad ꝓbãdũ illegitimitatẽ ſatis ẽ ꝓ
bare ꝙ opio uicinie hebat parẽtes illius fuiſſc con
cubĩarios ⁊ nõ.ꝙ ſufficit maioꝛ ꝑs uicinie ⁊ H̊ pꝛo
cedit niſi ꝑ teſtes ꝓbaret᷑ oppoſitũ. Et ex hoc ⁊ ex
tex.collige q/ ꝓbatio teſtiũ pfert᷑ cõi opi.uicinie et
tractui parẽtũ. NRatio qꝛ ex dictis teſtiũ colligit va
ꝓbatio.nõ ſic ex opioe uicinie ⁊? traciatu parentuʒ.

Hõ fo-tex. aꝑtũ ꝙ dicio parentum ſupeꝛ filia

tione non ſtat᷑ etiã cum iuramento ſi tractatus pꝛe
ee iann nicinie hẽbat cõtrariũ qð bñ nõbis
M. ꝙ natus ex ſponſa de futuro eſt legitimus
Iʒ mr̃imoniũ aliteꝛ n fuerit publicatum qð ur pcede
ꝛe ipedimento matrimonij non ꝓbato als ſecus ꝑ
c.fi.de clã.deſpon. Et ut expediã itellectũ huiꝰ.c.ſi
mul foꝛmo tres opi.õ tex. Drio eim ur̃ ꝙ ex qno
pat᷑ aſſeruit illũ legitimũ ĩ teſtamẽto vr illum legiti
maſſe pᷣſuppoſito ꝙ als nõ fuiſſet iſte legitimꝰ cũ eſ
ſet natꝰ ex ↄcubia ut ĩ auẽ. Iẽ ſi qs.C. de nãli.li.

ma uicinie ? traetatꝰ parentum habeat

Iiẽ ⁊ fo ſi ſtat᷑ dicto pentum cũ negãt aliquẽ eſſe ſi
lium ut in. c.tranſmiſſe Sð eo. Foꝛtins vr ſiandũ cnʒ
ꝓlitent aliquẽ eſſe filiũ cuiꝰ Oꝛium inui ̊ cnʒ papa
noluit ſe fundare ſuꝑ vbo patris: ſed ſuꝑ ꝓbationi
bus. Leꝛtio arguit᷑ ubicunqʒ iudex expꝛimit falſam
cauſam ſnia eſt nulla licet ex alia cauſa poſſit ſnia to
leꝛari ut in.c.tuʒ ex lris de reſti.in integ.? melius in
.c.ex parte de conceſ.pꝛeben. Solu.glo.iij. quo ad
pꝛimũ ſentit nõ tamen clare ꝙ iſte habebat alios ſili
os legitimos ⁊ ſic ceſſat õrium de auẽ. Iteʒ ſi quis
Hh ſolutio dininat Jo. and. dicit ꝙ foꝛte mateꝛ iſtius
eꝛat moꝛua quaſi ſentiat ꝙ ad hoc ut inducatur le
gitimatio cum pateꝛ appellat filium naturaleʒ ſimpli
citeꝛ opoꝛtet ꝙ mateꝛ uiuat quaſi nideat᷑ runc cũ ea
ficte Zheꝛe mẽimoniũ quod non placet h̊ do.an. 2
tex.in.d.auc.loquit᷑ idiſtincte ⁊ inſtat ipe ſuꝑ ſolutio
ne huius Sꝛij. Sʒ ego clarius dico ꝙ illa auẽ. non
poteꝛit hic habeꝛe locũ:qꝛ pateꝛ ꝑ illa ueꝛba nõ ĩiten
debat tunc legitimare cuʒ pꝛius dixiſſet ꝙ matrimo
niũ ↄtraxeꝛat cũ matre anteq; ſuſcepiſſet filiuʒ ⁊ ſic
illa ↄfeſſio nõ diſponebat. hinc eſt ꝙ teſtes dpoſue
runt poſtmoduʒ ſuper contractu matrimonij:ſccus
ſi filius fundaſſz ſe ſupeꝛ illa nominatione duntaxat.
tunc enim habebat locum contrarium. Et hoc quo
ad pꝛimũ. ¶ Ad ſecũdum nero contrarium dic ꝙ;
aſſeꝛtioni parentum ſtatur ſupeꝛ filiatione ubi nõ ꝓ
bat᷑ contrariũ ut in.l.i.ꝗ. Julianus.ff.de lib.agno.
2 ſic poteſt intelligi.c.tranſmiſſe.S.eo. ſed hic cõtra

aſſeꝛtionem patris eꝛat fama uicinie. Item tractatrꝰ

ſuus pꝛecedens:quia tractaueꝛat illam ut concubinã
non ut uxoꝛem. Item factuʒ ipſius patris pꝛecedẽs.
nam relinquendo illam mulieꝛem ⁊ tranſeundo ad
alia uota tacite uidetur confeſſus illam non fuiſſe ſu
am uxoꝛem: ideo non cꝛeditur ſibi poſtea aſſeꝛenti
contrarinʒ. Et foꝛte ob hoc papa dicit hic ꝙ decꝛc.
tranſmiſſe loquimur in caſu diſſimili. Et uide ibi qð
dixi in dicto.c.tranſmiſſe uo ad tertium con

trarium dic ut ſentit hoſtiẽ. ꝙ pꝛocedit quando uni

ca cauſa ⁊ falſa eſt expꝛeſſa in ſententia:ſecus ubi ex
pꝛimuntur alie cauſe.tunc enim uirtute aliaruʒ ſuſti
netur ſententia ut hic eſt caſus notabilis ad hoc
.c. cum. J. z. a. de re iudi. hic enim epiſcopus funda
uit ſe ſupeꝛ decꝛetali tranſmiſſe que loquitur in caſu
diſſimili. Item ſupeꝛ pꝛobationibus ⁊ ſuſtinetur ſen
tentia uigoꝛe pꝛobationuʒ ⁊ facit notabiliteꝛ iſte tex.
pꝛo dicto Inno.in. c. In pntia de renun. ubi dicit
ꝙ ſi due cauſe expꝛimuntur in ſententia una contra
ius litigatoꝛis. alia ↄ ius cõe ſuſtinetur ſnia ꝑꝑ illaʒ
que nõ eſt S ius cõe ⁊ hec pꝛocedunt intelligeédo ꝙ;
illud ueꝛbũ non tam poſitum in tex. ſtet pꝛiuatiue ut
ſit ſenſus ꝙ papa fundanit ſe in ↄfirmatiõe nõ ſuꝑ
illa decre. tranſmiſſe ſed ſupeꝛ pꝛobationibus. Si
aũt intelligit ꝙ ſtat cõꝑatiue ut ſir ſenſus ꝙ magis
fundauit ſe ſupeꝛ ꝓbatione qᷓ; ſupeꝛ illa decꝛe.tunc
illud dictum non colligitur. Et ex hoc colligit Jo.
an.aduocatũ fouentẽ iuſtã cãm debeꝛe etiaʒ allega
re iura non multum efficatia. quia ſi iudex non eſt
multum doctus mouetur potius ex quibuſdam co
loratis non concludentibus ꝙ; ex dictis neceſſa

rio concludenubns. CIn glola in neꝛbo filiũ ibi

R

iſiexa Cho n usle ind
nceinthhis tet Jantigt
rlore llegüngeegünmemn
Gisdiet nisntdum würe
onaibas unt nnentnantaetn
gon am incligrurleninar an
ouli twrummrulinum wnc
jnnig ueti. Oidur n
piſtu ijpnim onno inlammch
ol uen Cruncs ibcdnidinn i
0gimnpobrquiz ionihes
toſenaiamn rceottſtin cane
tunontſinlininen aumn neue

Mrngunzrmönivosinnrcdu n

Ntd laetstcſunenn enict
luncenser nſsinner Gſinos
Donſogſtnontngein Guaru 8
Puulie wlntni omnnis ior 5

eicen olnbig ſ .
r. .
rinenln
—

rtyr hir ſotliza hnir
a⸗ Mornino i⸗ s
chnnimrinen,
umnconmmnumn Ahor ro
mnero lonnnrinmncde 9
ſperfſinoſenbin
1). Aimnsft lbagro.
muſnlee. lbictie
anudne Nnnmun-
Ancuvem lan cno
Gnfnawzihinspanspnectes.
Uum mwern einmſenntone
mr nſſus lun o ilei
r anlantipoſftnollmni
bloppudiniclu.
hent. Grucebic
(en tnunen
õ
Ghinſoncniglasldie
cinunmit ieni;ii
Gchs dls We
mdetingeneinin
rrinſt ar gin nicn

vemmmtiſmn i

i tiwruntin ikir⸗
Poiudenm, lbidt

nnenl ſile eme
, e clgt Zo.
er ain; dlegs
ſſc der gee
nnd pſena
holns. Cins c
Gntbrs g. etofin

rcoen

¶ Dui ſi.l. nt legt

in publico ĩſtrumento. ? differt iſte cãus ꝗ Ppmo: qꝛ
ibi loquit᷑ de teſtamento.hic de alio iſtrumeto. æ nõ
glo. ex qua hes quatuor mõs legiptimãdi filios na
turales uide alios modos per hoſti. in ſumma eo.
ti. F. qualiteꝛ ⁊ a quo. Et in fine glo. an autem 2 qn
nominatio parentum proſit nel noceat filijsidixi in
.c.tranſmiſſe.S.eo.⁊ per bar.in..i. FH. iulianus. ff.
de lib.agno.⁊ per nõ. in locis pꝛealegatis ſoluiuꝛ
contrarium hic formatum. n glo. fi. ibi hic ue
ro pro ipſo filio hec diſſimilitudo quaʒ aſſignat gl.
paꝛum ualet ſjm Jo. an. æ bene quia aſſenio ꝑentuʒ
facit fidem in preiudiciũ filationis ut ibi fortius de
bet facere in fauoꝛem iõ Jo. an. allegat allias diſſi
militudines dicit enim ꝙ ibi negatur filiatio hic an
tem qualitas:quia dicebatur non legiptimus. Item
ibi aſſertio parentum non hebat tractatum in con
trarium hic autem ſecus ut.S.dixi. Item ibi eꝛar di
ctum urriuſqʒ parentis. hic alterius tn¶ Item adde
id quod. s. dixi. Ex quibus claꝛe patʒ ꝙ. c. tꝛanſmiſ
ſe loquitur in cãu diſſimili huius.c.merito hic non
debebat ſimpliciter ſtari dicto patris.
Abbas.
2 . ifficile
E uenerabilem.? mnus
famoſuʒ. c. æ poſt abb. Jo. an. ſũmat ſic.
Mapa non legitimat in tpalibus aliene iuriſditio
ni ſubiectos. Ego ueꝛo latius ſic ſũmo ſ̃m intellec
tum qui mihi plus placet. In terris eccleſie poteſt
papa libeꝛe illegitimos legitimare in teꝛris neꝛo ali
enis nõ niſi ex cauſis multum arduis nel niſi in ſpi
ritualibus.tunc tamen indirecte ⁊ per quandam cõ
ſequent am intelligitur legitimaꝛe etiam quo ad rem
poꝛalia.hoc tamen ultimum non eſt ſine ſcrupulo
nt. J.clarius patebit.Hiuiditur principaliter in du
as partes.in prima petitio in ſecunda ꝛeſponſio ibi
quod autem. Secunda ſubdiuiditur in quatuor.
In prima pꝛobat quinqʒ rationibus quod dupen
ſationem petitam faceꝛe poteſt. in ſecunda ibi uide
batur ponit ſimilitudinem quam inducebat petitoꝛ
quam quinqʒ ratõnibus impꝛobat. in teꝛtia pꝛobat
auẽtibꝰ ueteris teſtamenti ⁊ noui quod ubiqʒ terra
rum certis ex cauſis inter criſtianos poteſt ſe de tẽ
poꝛalibus intꝛomittere.in quarta ibi licet penitioneʒ
exandire noluit:quia omnis lex contradicebat.
C M primo ex prin. iuncta ſupraſcriptione cleri
cuim etiam pꝛelatum pꝛomoneꝛe poſſe cauſam laici

apud ꝛomanum ponnficem. ?7 ex hac littera colligit

abb. ꝙ clericus poteſt eſſe pꝛocuratoꝛ laici in iudi
cio eccliaſtico ⁊ ð hoc uide quod nõ.in.c.in noſtꝛa
de pꝛocura. ubi plenius dico. z per fꝛe. conſilio
clxiij. quinimo plus dico ꝙ etiam in foꝛo ſeculari
poteſt eſſe cleꝛicus pꝛocuratoꝛ laici in una cauſa ⸗z
iura pꝛohibentia ralem pꝛocurationem debent intel
ligi de geneꝛali pꝛocuratoꝛe. ita uoluit ſit ingulariter
mo. in. c. unicõ de obliga. ad rõ.æ ſenſit ſupꝛa in
c.ij.ne cle. uel mo. æ notabis iſta dicta: quia cõmu
niteꝛ ignoꝛantur. æ uide peꝛ archi.in.c.peꝛuenit.lxxxx
Vi. diſtinctione 2 peꝛ collectu.in.c.dilecti de arbi. et
Eꝑ hoc alias dixi in queſtiõe facti ꝙ etiam in foꝛo ſe
oslari põt eſſe cleꝛicus pꝛocuratoꝛ cleꝛici cum poſſit

eẽ laici quod foꝛtius ẽ ut q̊. ¶ M ſecundo ibi de
corare ꝙ legitimario eſt decoꝛ z honoꝛ. Ex quo in
feꝛtur ꝙ oppoſitum eius eſt ignominia. nam z non
ſit peccatum generari ẽ iñ defectus. quare autem il
legitimi nõ poſſũt moueri nide bonam glo. in. c.
ij. de fi. preſbi.li.vi.¶ Mõ ibi diuerſis cauſis in
ſpectis ꝙ legitimatio ue diſpenſatio cum illegitimiſ
non ebet fieri ſine cauſa rationabili peccant eꝛgo
qui indiſtincte diſpenſant ſine cã. naʒ ut dicit io.an.
2 bene papa ẽ homo 2z peccare põt ſicut alij.ix.q.
iij.alioꝛum dicit tamen do.an.qꝙ in papa hoc eſt de
honeſtate. nam ipſe poteſt de ſola uoluntate diſpen
ſare in beneficialibus = in alijs ꝓhibitis lege cano
nica tantũ pꝛo hoc dicit eſſe tex. nõbilem in.c.cũ no
ſtꝛis in.V. nos de cõceſ.pᷣben.ſed certe ille tex. non
clare ꝓbat.ſed tex.eſt melioꝛ in. c. ꝓpoſuit eo.ii.⁊ ĩ
c.innotuit de elec. Et hoc dictum do.an.dico p
oꝛiginaliter eſt innoc.in.c.cum ad monaſteꝛium de
ſta.ꝛegula.⁊ ibi dixi ego limito hoc quo ad eccliam
militãtem qꝛ nemini ẽ licitum diſputare an licite er
bene diſpenſauit.ſed quo ad denm dico ꝙ peccat ſi
diſpenſat ſine cauſa maxime ex affectione carnali:
qꝛ dʒ eſſe prudens ⁊ diligens pẽfamilias.⁊ cum ge
rat uiccs dei dʒ ſe confoꝛmar᷑ q;tum poteſt cum uo
luntate dei.ut in.c.ut noſtrnm ut eccle. bñfi. in p̃n.
uide qdð dixi poſt beatũ tho.in. c. de multa de pbẽ.

