us põt tamẽ ibi adeſſe gratia:puta ſi facit cauſa ꝛed
dẽdi debitum.nã tũc ↄiunx meretur.xxxiij. q. V. c. i.
xxvij.q.ij.ſi tu abſtines nec etiam ualet arg.gl duʒ
dicit ꝙ pꝛo benedictionibns nubentium non debet

aliquid exigi:qꝛ ofeꝛtur gꝛa ſpũs ſancti:⁊ iñ ꝓhibeĩ᷑
exactio pecunie exemplum in elect.⁊ an ſit indiſtin
cte ueꝝ ꝙ in mꝛimonio poſſit licite ĩteꝛueniꝛc pecu
nia: cõclude ꝙ pꝛo dote ⁊ pꝛo donatõe ꝓpter nupti
as licite põt ĩteꝛueniꝛe:qꝛ ꝓpꝛie non dat pro matri
monio.i.ut ↄhat᷑ ipᷣm matrimoniũ:ſʒ pꝛo oneꝛe ma
trimonij. ut in. c. per ueſtras.S. de dote poſt diuor.
reſti. Item ante matrimoniũ ↄctum interuenire do
natio inteꝛ ſponſos dummodo conferratur.j. tpᷣs
matrimonij ut in.l.i.C. de dona. ante.nup.ſʒ in ma
trimonio contrahendo ſi inducatuꝛ alter ad mzꝛimo
nium non ualet donatio ſeu promiſſio facta ab alte
ro ↄiugũ:qꝛ uideĩ fieri ob turpẽ cauſã.ſ.libidis ex
torquende ita uult tex.notabilis in.l.ſi ita ſtipularui
.F. ſi tibi ⁊ in.l.ſi diuortio.ff.de.v.obli.dicit in ſin
gulariteꝛ Har. in utroqʒ loco ꝙ ſi puella erat nobi
lis ⁊? uir eſſet plebeins: tunc licite poteſt aliquid
donari:ut contrahatuꝛ matrimonium:quia nidetur
donatio remuneratiua:⁊æ in compenſatione paꝛente
le:æ non cauſa libidinis quod eſt ualde norandum.
Et per hec dicta Darto. audio Haꝛto. de ſalic.
cõſuluiſſe ꝙ ualet donatio facta inter cõiuges quã
do eſt remuneratiua ſeruitij recepti:ut ſi contra effe
ctum coniugalem maximum beneficium collatum eſt
uxori per uirum ut econtra: ita ꝙ alter alteri ſit
obligatus ad antidola:tunc enim tenet donatio et
obligatio facta etiam non expectata morte alterius
coniugum: quia ſimplex donatio prohibetur inter
coniuges ut in.c.fi. de dona.inter. vi.?æ nxo. non
autem donatio remuneratiua : illa enim proprie o
ſtricte non eſt donatio cum non procedat ex mera
liberalitate:ut.l.i.ff.de donatio.ſed procedir ut ſa
tiſfiat obligationi ad antidola.l.ſed æ ſi. S. conſulu
nit. ff. de peti. here.⁊ in.c. cuʒ creatura de cele.miſ.
2 in.c.cum in officijs de teſtam.⁊ hec nota. ¶ Ex
tra glo.quero nunquid poſſit licite dari pecunia ſa
cerdoti qui non nult aliter batiʒare an potius ſit ſa
cramentum batiſmatis relinquendum. de hoc nide
bonam gloſaʒ in.c.batiʒandis.i.q.i.nbi nidetuꝛ con
concludere ꝙ aut iſte batiʒandus eſt adultus æ non
debet aliquid contribuere:ſed potius batiſma relin
quere:quia ex quo credit et non deficit per eum q
minus batiʒetur: habetur pro batiʒato: argu. in. c.
debituʒ: æ quod ibi nota. s. de batiſ.? in. c. ij. de pꝛei
by.non bati.⁊ quod ibi nota.in glo.alias batiʒet
ſe ipſum ſecundum illam gl.hoc tamen nitimum pa
rum prodeſſet:quia diffirentia debet eſſe inter bap

tiʒantem ⁊ baptiʒatum in prealł.c. debitum. Item

dic quod poreſt ſe facere baptiʒari a laico:quia a
quocunque collatus ſic tenet ut in. c.i.in. vV.ſacra
mentum.S. de ſumma trini. Si nero eſt infans tũc
ſunt opini.Quidam enim dicunt nichil eſſe tribnen
dum: ſed potius infantem dimittendum ſine baptii
mo. quia non debet quis peccare ut infans acquix
rat uitam eternam.xiiij.di.quod ait loth.et ibi glo
ſa.=.xl vi.diſtinctione ſicut alij.dicunt quod licet nõ
deberet dari tamen porius q; dimittere infantem ſi
ne baptiſmo pecunia eſſet danda. æ intellige quan
do non reperitur alius qui ſciat baptiʒare. putaꝛem
quod licite poteſt hoc caſu dari pecunia:licet illicixe

gecipiatur:quia iſte qui donat ductꝰ neceſſitate do
nat non ut emat ſpũale:ſed potius ut tollat impedi
meutum illicite pſtitũ huic ſacramento: ſicut in ſimi
li dicimus de ꝛecipiẽte pecuniam ad uſurã: ut ſi no
luntarie hoc faciat inducendo aliũ ad nſuram com
mittendã peceet. ſecus ſi hoc faciat ex neceſſitate ut
nõ.in.c.ſuꝑ eo.j.de uſuris:⁊ facit qð nõ.S.c.ꝓxi.
¶ Scodo queritur:nunquid licite detur pecunia pa
gano ut ſe baptiʒet: de quo nide glo.in.c.quã pio
i. q.ij. ⁊ ꝛecitãtur opi.⁊ quidã dicũt ꝙ licite poteſt
dari exemplo beati ſilueſtri qui bona tẽpoꝛalia polli
cebatur paganis ut faceꝛẽt ſe xpᷣianos:alij contra:
mihi placet hec opi.ꝙ aut faciũt pꝛopt᷑ paupeꝛtateʒ
qua pagni nolũt uenire ad fidẽ xpᷣianaʒ.⁊? tũc licite
eis poſſet pecunia ꝓmitti. nam multi iudei multas
diuitias cõgeſſerũt ex uſuraria pꝛauitate. ⁊ timet ue
nire ad fidem:qꝛ oʒ eos oĩia male ablata ꝛeſtitueꝛe.
hoc.n.eaſu licite puto pecuniam eis poſſe pꝛomitti
nt neniãt ad fideʒ:ſed ſi non hñt ꝓpoſuũ neniendi
ad fidem niſi ex cupiditate pecunie pꝛomiſſe.tũc pnj

io Srium:qꝛ ⁊ talibus paꝝ ꝓdeſſet baptſmus.xv.
q.i.non eſt:imo peccant quia abniunt bono ? qan

tes non euadeꝛent peccare.ar. xxxiij.q.vV. ad fidem:
ſed fᷣm pꝛimnm membrũ arbitꝛoꝛ feciſſe beatum ſil
neſtrum¶ ¶ Vluio queriĩ quid ſi pecunia daĩ epo:
ut ſimoniace non ↄferat ſpũalia.dicũt doc.q ſimo
nia eſt ex parte ꝛecipiétis nõ aũt ex parte dtis.

Bm ſit Pꝛene eſt caſus æc. No

ta primo caſuʒ in quo pꝛe

teꝛ niſitationẽ debetuꝛ ꝓcuratio qn ſcilicʒ

eps ſine pꝛelatus nadit ad ↄſecrandũ eccleſiã:diẽ h
Vinc.⁊ doc.cõiteꝛ pꝰ eũ ꝙ in nullo caſu pᷣſtabitur
ꝓcuratio pᷣlato ꝓ offõ ſuo ĩpediẽdo niſi in caſibuſ
iure expꝛeſſis:æ nõ h̊ͥ dẽm tanqꝙᷓ ſingulare qꝛ quoni
die allegatur. Exigens g ꝓcurationẽ debʒ allegaꝛe
caſuʒ expſſum fᷣm doc.ſed ego putarẽ ꝙ i ſilbꝰ ex
pꝛeſſis poſſit pꝛocuratio exigi ad hoc qð no.glo.et
doc.in.c.ſicut ð̊ de accu.⁊ tex.iũcta gl.ſiłꝛ ĩ.l.i.C.
de ↄdi.inde.⁊ in.c.ſtatutũ pꝰ pᷣn.de rpt.li.Vi.n.n.
oẽs iuris articuli pnñt lege cõplecti.ſed eſt de ſilibus
ad ſibia ꝓcedendum:ut.l.nõ pnt.ff.de legi.ut in.c.
cum dilecra de confir. uti. uel inuti. ¶ In glo. i. ibi
potiꝰ ꝓ laboꝛe ⁊c̃.hanc opi tennerunt quidã ſed ñn
plʒ hoſt. qꝛ ſequeꝛet᷑ ꝙ data uicinitate locorum nõ

debeꝛet᷑ iſta ꝓcuratio.nõ bñ b̊ dẽm hoſti.ex hoc.n.

ſeniit ꝙ q;tũcũqʒ ecclia ↄſecrãda ſit uicina epᷣatui:
nihilominus põt a conſecratore exigi pꝛocuratio
qð plʒ.tũ qꝛ iſta r̃a loquit᷑ idiſticte.tũ quia idem ni
demꝰ in ꝓcuratiõe debita ꝛce uiſitatiõis: qꝛ debet
ẽt ab eccleſijs q ſunt in ꝓpria ciuitate:ut in.c.uene
rabili de cenſi.Eſt gꝰ hec ꝓcuratio annexa uiſitati
oni ⁊ cõſecratiõi:⁊ datur nõ ꝓ laboꝛe ſacꝛamenti:
qꝛ daretur ꝓ ipo ſacramẽto cũ ſit cõnexa.i.q.iij.ſi
quis obiecerit:ſed pᷣſtabiĩ in ſignũ cuiuſdã ſuꝑiori

tatis:⁊ ut facilius pᷣlati inducantur ad uiſitanduʒ ce

cõſecrandũ facit qdᷣ nõ. Inno.i.c.ꝛomana de cẽſi.
li. vj.qꝛe aũt i ↄſecratiõe ⁊ uiſitatõe exigi poteſt ꝓ
curatio: z nõ ſic a batiʒandis nide gl.x.q.iij.ꝛelatuʒ

que dicit h̊ fieri ne ꝓpteꝛ auariciam ſeu pauꝑtateʒ

hõies ſubtraberẽt᷑ ſeu ſubmouerẽtur a aſc?o baptit
matis:⁊ nota.hãc glo.in q;tum diẽ ꝙ ꝑpꝑ defectũ fa
cultatum eccłe dʒ eps ꝓprijs ſũptibus eccłam conſe
crate tene menti. Abbas.

E H oc Conuictus ð ſimonia depo
e nendus eſt. Idem ĩi infama
to qui ſe purgare non poteſt ſecunda paꝛſ

principalis ibi ꝛegẽ caſus 1 Mora primo ex

tex.quod propter uirium ſimonie etiam commiſſum
in electione prelati debet quis deponi ab officio =
beneficio quod intellige:ut dixi in.c.inquiſitionis
ſupra de actu. ¶ Secundo nota quod pariter pu
nitur de ſimonia is de cuius crimine notorie con
ſtat nel confeſſus ſeu connicus.¶ ¶ertio nora ꝙ;
licet crimen ſimonie ſit excep um ⁊ multa in eo ſint
ſpecialia: ſola tamen fama non ſufficit ad punienduʒ
de hoc crimen. ¶ Item nota quod infamato etiam
de graui crimine poteſt a principio indici purgatio
7 deficiens in ea poteſt puniri ut auctor ſceleris ꝙ
limita ſecundum ea que dixi in. c. accedens.S. de ac
cu. ¶ Altimo nota quod reges æ principes æ alij
laici recipientes peccuniam ut conſentiant electioni
ſen promotioni ad aliquam prelaturam tenétur il
lam pecuniam reſtituere eccleſie de cnius prelatura
agebatur:licet non prouenerit ex bonis eccleſie:=
ideo quia in ignominiam illius eceleſie fuir daa pe
cunia: ideo in recompenſatione ininrie eſt illi eccle
ſie reſtituenda: quod bene nota. in practica. nam cõ
feſſores principum uel ignorantia ducti uel ut ap
p au lant pr ncipibꝰ negligũt eos ad pniã inducere
2 multi tales ſunt hodie in orbe de quorũ ſalute di
fiden dum eſt cũ decedant in tali peccato. nã pecatũ
nõ dim ttitur niſi reſtituatuꝛ ablatum ut in regula
eccatum de reg. iur. li. vi. æ in. c. cum tu.. de uſu.
Dr glo in uerbo confeſſi ibi extra iudicium nõ
pꝛeiudicat ⁊c̃.intellige gl.ꝙ confeſſio facta extra iu
dicium ſuper crimen non pꝛeiudicat.ſ. ad plenuʒ ꝓ
ducit tamen iudiciuʒ. ualidum ad ſupponendũ con
feſſum toꝛture ut nõ. glo.⁊æ doc.in.l.capite quinto.
ff. de adul.æ quando tranſit in nomen ſpecificuʒ de
licti etiam plene pꝛeiudicat:ut ſiquis extꝛa iudicium
glatur ſe cõmiſiſſe tale crimen. nam tunc punitur ꝓ
delicto gloꝛiationis:ut eſt tex.in c.q; ſit.j.de exceſ.
pꝛela. ⁊ ſentit Inn. in. c. per inquiſitionẽ de elec. ꝙ
confeſſio extra iudicium de cꝛĩe eſt ſufficiens ad pꝛi
nandũ quẽ beneficijs ſuis:cuius contrariũ ipſemet
ſenſit in pᷣall.c.qᷓ; ſit de bae mãᷓ pleniſſime dico ĩ.c.
at ſi clerici de iudi. n ea.glo.ibi timoꝛe proba
tionis nota ſingulariter glo.qui a quotidie ſolet al

legaꝛi:⁊ idem notat glo.xv.q.ult.in ſumma ⁊ dici

confiteri timoꝛe pꝛobationis quando iam accerſuꝰ
eꝛat ad indicium:ſecus autem quando non pꝛecedẽ
te aliquo ſtimulo ſpõte iuit ad iudicium ⁊ cõfeſſus
eſt crimen:quia tunc hec confeſſio dicitur omnino
ſpontanea ⁊ per hanc glo.dico limitandum dictum

Inno.in.c.qualiter ⁊ quando.ij.de accu.ubi dixi

ꝙ ſiquis cõfitet crimẽ quãtũcũqʒ graue non pꝛece
dente direcio oꝛdine contra enʒ poterit ĩponi pena
quantumcumuʒ grauis ſtatuta pꝛo delicto confeſ
ſato: intelligo enim quando iam uocatus crat

micmo uturtn ͤ
roms fnin tictient
u Upgeceime ſinin
Gitebaunrin dalkce
ncch lind ecaiV
6eleganfenanded niin
Pchendigsdhteghiueh,
ſrenitcenmberita detonſuen
ponpoſe adiper icun aiam
,mpanisiiij mmmtu wncſi
c Poan an ilcſe eben .
Goſ Mndſfiunecirus iunch
Aanr cnur deaclſa uin
Pino o, le goi ect pannian
Nlebinnns wnc eſtiwenr ict oi
ſensufn oden aar, torun cpe
God Ee dningens Aurbea
tiugcamn onnes e dcia dcſner
Gchlares deccdela prno in orm
ſbent ſojate ennig cber api
Mahon appicarurios umnofe
m ſensſ nonaſanenur ni
in ſſ⸗ Onnepis ſalier pape ⸗
Uiſtbun n pino calſas ufpi⸗
alnneln / fſns cr
Duniaure parunia

anattsignomn
ncisigommnign
–W canſoltar,

un gchpnmn gnn
umtackſecr is Trehenra
Nomgigbensellfee,
mmim ligacli ncon pe
Gnhelinonr inteit aee
idorainiann
n MNnRtAV
h gcisn au
n bodenorete goni ſrc
iutin iui man ,i mni
niimum mMunm ire
AMen u,
WNe'en, u,
egconiſo han ann i
Iton mwidlter al enn 9
nüdunad udporenti n
gos eiNl edid.
Sõ
Panäcn miatsernidimm
Geuur ginen un m nimi
msndlnntſden
nr hiiit,
uim Lci l iil iſni
. ghaupii ſlnt
Sunſir l.
1 ſagb hunr oln
4 a Uotleſoltol
Gglna n
ſonmm ccn

coNN .
munhinuni
8mmmn undd hon ne
Urots cicummt e
. irar onmino

n
o
wnn id gi 4

us nn wan

¶ De ſimonijs

ad indiciũ:q nõ accuſationẽ: ſecꝰ ſi ſponte acceſſiſſʒ
hoſti. tñ dicit hic ꝙ ẽt qn timore ꝓbarionis quis ↄ
fitetur ẽt in aliquo ꝑcẽdum ẽ ſibi:ſʒ nõ in totum ⁊
erit arbitrariũ qᷓnta pars pene indulgeat᷑:ar. in. c.fi.
de tranſac.ſed hoc dẽm hoſti: nullo iure probat᷑ qui
nimo omnia iura parẽ penã infligunt cõuictis ⁊ cõ
fe ſis in in dicio ut hic ⁊ in.l.ſi cõfeſſus. fl.de cuſto.
reo.⁊.c.ij.de ↄfeſſ.cum maltis ſilibas:⁊ facit illud
notabile dẽn Inn. i palk. c. quali᷑ ubi uult acrius
puniri ↄfeſſun heꝛ uiam inquiſitionis q; ↄuictum:
ut ibi dixi. Nr glin uerbo deponẽdi ibi ſi agat
in modum inquiſitionis zc. boc procedit ubi agiẽ
ỹ ſimoniacã in ordine: tunc enim in diſtincte fu de
poſitio ẽt ab ordine.qꝛ rerẽto ordine male aceepto
nõ põt agere penitẽtiã: ⁊ ita intelligo.c. inquiſiniõis
alł ĩ gl.⁊ ibi dixi:ſʒ ſi eẽt ſimoniacꝰĩ beneficio:tũc ñ
ur̃ ꝙ per uiam inquiſinonis debet fieri depoſitio:
ar.j.eo. inſinuatum: ⁊ plene tetigi in prea ł.c.inqui
ſitionis ⁊ dico i In g,o :ꝛin uerbo ꝛegem ibi ñ
confirmatur electio ⁊c. pondera glo.qꝛ aperte ſentit
ꝙ patronus etiam laicus eccleſie collegiate bʒ cõſẽ
tire in ellectione plati adeo ꝙ eo nolente conſentire
nõ firmat᷑ electio.ſʒ in ueritate hoc cſt falſum de iu
re ſi patronus nõ pᷣtẽdit aliquã cãm legiptimã ↄdi
cẽdi niſi.hoc haberet de iure ſpãli.⁊ a ſolo papa ð
quo uide bonum tex.cũ gl.S.de iurepa.nebis facit
tex.in.c.cuʒ terra.S.de elec.⁊ forte iſte ꝛcx hẽl at h̊
in priuilegium ſicut audeo regem francie ? aliquos
principes orbis habere ex priuilegio poteſlatem cõ
ferrendi certa beneficia de conſuetudine:tamen hoc
non poſſet acqᷣri per laicum etiam ſi eſſent tanti tẽ
poris cuius initij memoria non eſſet:ut notabiliter
dicit Joan. an. in. c.ij. de preben.li.vi.in nouella.
glo. fi. Wel diſtingue clarius ſecundum hoſti.æ do.
An. ꝙ aut queritur de eccleſia ſeculari aut regi lari
primo caſu aut ille qui dedit pecuniam non habet
unde uiuat: æ tunc reſtituerur iſti qui dedit ar. in. c.
ueniens infra eodem et ar. eorum que nota in. c.
quod te de cle. coniugans. Aut bhabet nunde uinat:
2 tunc aut omnes de eccleſia delinquerunt am par
ticulares de eccleſia: primo caſu omnes de eccleſia
debent deijci zæ pecunia debet applicari illi ecceſie:
quia non applicatur ipſis criminoſis cum inde eijci
antur: ſecus ſi non eijcireniur: quia tunc debet ap
plicari fiſco principis ſcilicet pape ſecundum hoſti.
qui diſtribuat in pias cauſas. turpia enim lucra a
fiſco extorquentur.l.fiſcus.ff. de iure fiſ. Si uero
ſolus prelatus ſeu particularis de eccleſia deliquit
tunc ipſe ſolus punietur æ pecunia applicabitur ec
cleſieꝛin cuius ignominiam data fuit ut hic ſecundo
membꝛo principali cum queritur in eccleſia ſeculari
aut omnes de eccleſia delinqueꝛunt: tunc datur pe
cunia ei qui dedit ut intret fᷣm monaſteriũ:ut in.c.

neniẽs J. e. Si Vo ꝑticularis de eccleſia deliquit iẽ

ne delictũ ſuũ noceat eccłie tenet daꝛ pecũiã fᷣo mo
naſterio q. ad uſufructuʒ tin æ mortuo ingreſſo re
dibit primo monaſterio. ⁊ ſic põt intelligi finis gl.
nt limiter illud. c. aneniens. Abbas.
Simoniacum eſt
ꝓ tẽpoꝛali obſcqᷣs

5 .

dñficium eccleſiaſticum promittere:prio põit deciſã
ↄtrouerſiã ⁊? procuratoris dationẽ:ſo diffinitõem
⁊ eius cãm ibi cunqʒ caſus ⁊c̃. ¶ Mota p ex tex.
ar. clericum poſſe eẽ procuꝛaroꝛem ſiue ſolicitatorẽ
in cã laici ꝙ dicit uerũ abbas in curia romana ſeu
in foro eccleſiaſtico:? pro hoc.cꝰ.per uenerabilem
iuncta ſupᷣſcriptione ſupra qui fi. ſint legi. ſecus ſẽ
tit in foro ſeculari. Sed dic quod etiam in foro ſe
culari non prohibetuꝛ clericus ꝓmouere unum ne
gociu n laici ? iura que probibent clericum exeꝛce
ꝛe negociu n laici debent intelligi genera iteꝛ quãdo
in ſiſtincte exeꝛcent pꝛocurationem:ſecus in uno ne
gocio.⁊ intellige in officio aduocationis hoc eſt ſin
gulare dictum Inno. ? menti cõmendandum in c.
u uco de obli.ad ꝛatio.? idem tacite ſentit in.c.ſed
nec. ne cle.uel mo ¶ ¶ Secundo nõ ex tex. ꝙ de pꝛo
mouen ſo negocio apud ſedeʒ apoſtolicam non de
bet quis ꝛecipeꝛe pꝛomiſſionem maxime alicuius
ſpiritualitatis conſequende æ hodie curialis vel
alius ꝛecipiens uel faciens pꝛomiſſionem de
aliqua utilitate uel de ꝛe conſequenda uel obtinenda
gratia apud ſedem apoſtolicam eſt ipſo iuꝛe excõica
cus: de quo plene dic ut in extrauaganti bomifacij
que incipu excõicatus: Z hodie multi incidunt in
hanc excoicationem. Ze gl. i. in fi.nota duo ſin
gulariteꝛ in iſta glo.pꝛimũ ꝙ poteſt quis licite ſeꝛui
ae alicui pꝛelato ⁊ ſperare ab eo beneficium ſpiruus
le:nec ex hoc cõmittitur ſimonia:lʒ ſequaĩ colleno
an hec gl.dicit ꝙ nõ dʒ ſeruire principaliter hac in
tẽtõe quaſi.d.qꝙ põt ab eo in genẽ ſꝑare bonũ ipᷣa
le ⁊ faꝛio ẽt bnficiũ ſpale:ſecꝰ ſi nõ ecẽt idoneus ad
illud ſeꝛuitium uel ſeruitiũ nõ eẽt honeſũ. do. An.
ꝓ ↄcoꝛdia dicit ꝙ aut ſeruiẽs ⁊ ꝛecipiens ſeꝛuiium
hnt ꝛeſpectum ad ceꝛiũ bnficiũ:⁊ pꝛocedat iſia gio.
ut nõ liceat hac itẽtione pꝛicipaliteꝛ duci:aut tẽdunt
ad bñᷣficium icerium ⁊ ꝓcedit illa glNoan. ego i
deo bonam ꝛcem diue:ſitatis ĩter bnficium certum
⁊ inceuumm.nec puio ꝙ in aliquo caſu licuum ſu pᷣn
cipaliter ſeruire pꝛo ſpũali bnficio conſequendo nec
pᷣ atus licuie ↄfert ſi pꝛincipaliier ducatur ad ↄfeꝛen
du n pꝛo ſeꝛuitio tpᷣali ꝛecepto qꝛ id quod in ie vᷣbi
aum ẽ ? honeſtum nõ dʒ exexeri fanoꝛe huane gꝛa
gie. ſed ꝛecto iudicio ut in. c. nemo.j.e.⁊.xi.q.uj.S.
ſi ergo ⁊ in.c.graue de pben.ſʒ fario bene pot hr̃i
talis ſpes ⁊ ita uoluit gl.in.c.quid proderit.lxi. di.
2 Inno. in. c. ueneꝛabilem de elec. in fi. in uerbo fi
ducia:⁊ intelligo gl.in illo.c.ſunt nõnulli.i.q.i.fm
iſta n gl. æ illud. c. quid ꝓderit ⁊æ faciũt hec ad qõne
quam ponit h̊ hoſti. Eps recepit quendam clericuʒ
ad fuitium ſpirituale æ temporale pᷣſtandum ꝓmit
tens ſibi certũ.ſalariũ ãnuati donec ſibi prouiderit
de beneficio cõpetẽti.nũquid hoc ſit licitum:⁊ ↄclu
dit ꝙ ſic dummõ ſpaliter ex pacio ſe ñ obligauerit
ad ſeruitium temporale preſtandum nec commitii?
ſimonia ſi re nittatur poſtea ſalarium cum confer
tur beneficium: quia ſalarium erat ſub conditio
ne et facta conditione expirat obligatio inſtitu. de
v. ob. in. J. om us ſecus ſi promiſſio fuiſſet pura

⁊ perpetua quia tunc bene committitur ſimonia ſi
.remitteretur temporale pro ſpirituali: cõſequendo

— —

¶ Be ſimonijs.

avgu. in. e. ueniens à de teſtibus ego putaꝛem pᷣmũ
dictũ hoſti. ꝓcedeꝛe qñ pꝛelatus nõ iducitur ad cõ
feꝛendum beneficiũ pricipalit᷑ ꝓpteꝛ ſeruitium tẽpo
ꝛale uel ſpirituale ꝛecipiendũ:ſed qꝛ ills meꝛet᷑ et cã
ipulſiua ⁊= nõ finalis ſit pꝛeſtatio ſeruitij:aꝛ in.c.gꝛa
ge de pben. nam uideo ꝙ nõ eſt licitũ ꝛecipeꝛe pꝛo
miſſioneʒ bificij ↄferẽdi pꝛo uoce pꝛeſtanda in elec
ttone:ut in.c.de hoc S eo.eodem modo non uidct᷑
licitum etiã ꝓ ſpiritualibus fuitijs ꝛeciꝑe ꝓmiſſio
nem bñficij ↄfeꝛendi: ſecus ut dixi ſi iſta eſſet cã im
pnlſiua. Et ex his habes deciſum ꝙ fo põt colligi
ex glo.nũquid ſit licitum clerico ſeꝛuire pꝛelato pꝛo
beneficio conſequẽdo:et nunquid pꝛelatus hoc cau
licite confeꝛt.

Mortorius ſimo
„ ſinuatum. niacus in benefi
cio ab illo deponit᷑. Ideʒ ĩ iamato qui ſe
purgaꝛe non põt.primo ponit papa narrationem ſi
bi factam õ quã.fo ꝓuideri mandat. fa ibi unᷣ ca
ſus ⁊c̃. p“ ex tex. ꝙ ſimoniac? in bñficio nõ
deponit᷑ ab oꝛdie qñ nõ ↄuincit᷑ ꝑ niã accãtiõis:ſed
prinat᷑ bficio ſimoniace acq̃ſito de quo dic ni di
xi in. c. inquiſitiõis de accu. poſſſt etiam alia pena
mulctari cuʒ iſta non ſit ꝓprie pena:ꝓ hoc bonus
tex.in.c.cũ clerici S ̊ pac.¶ Scdo nota ꝙ infama
to põr a pnꝰ indici purgatio alia iquiſuõe ſuꝑ ueri

tate cris nõ pᷣcedente ſʒ in ea deficiens puni ac ſi

fuiſſet connictus pe: inquiſitionem. ¶ Kontra hoc
tñ foꝛtit᷑ obſtat.c. ſignificaſti..de adul.æ quod dixi
in c.accedens de accu. nam nbi indicnonem pur
gatiõis nõ pceſſit ceꝛtus modus agendi dʒ deficiẽs
in ea tin ſuſpendi a bñficio:ſed hic non apparet ꝙ
ceꝛtus nodus pᷣceſſit: eigo non debẽt iſti prinari be
neficijs ſuis in caſu quo defecerunt in purgatione.
GSo. riũ uidet᷑ difficile æ non tactum bic. Sʒ opor
tet reſpondeꝛe alteꝛo de duobus modis ꝙ aut hic
pꝛeceſſit inquiſitio foꝛnata ad priuarionem benefi
ciorum ⁊ deficientibus pꝛobationibus fuit indicta
purgatio:uel ſecundo poreſt intelligi ꝙ ſit ſpeciale ĩ
e e ſimonie ubi non ꝛequiruntur pꝛobationes ita
clare et manifeſte:ſed debent incontinenti ꝛepelli de
eccleſia cum aliqua ſigna notabilia conſtant de cri
mine contra ſimoniacum: ut in. c.ſicut ſimoniaca
ſupꝛa eodeʒ:et etiam circa unum alind uiderur hoc
.c.deniare a nõ. in. c. qualiteꝛ el.ij. o de accuſanõi
bus.ubi dictum fuit ꝙ data notorietate criminis
qualiteꝛcũqʒ pꝛocedatur etiã ſi per niam inquiſitio
niſ debet fieri depoſitio eriam ab oꝛdine ex quo cꝛi
men eſt gꝛaue ⁊ facit.c.cũ non ab homine ſupꝛa de
iudi.ubi depꝛehenſus in crimine deponitur fonius
quãdo crimen eſt notorium deponi debet:hoc etiã
contrarium non tangitur hic.ſed poteſt dici ꝙ etiã
ab ordine iſti potuiſſent deponi nt factum fnit in
.c.de hoc S. eo.ſed hic epiſcopus iſte tantum que
ſiuit de priuatione beneficiorum ⁊ papa reſponder
ut in la ¶ In glo. fi. ibi tranſit uniolendam æc̃. nõ
iſt I. ſial e quã ſoleo quotidie allegar̃ ad reddẽ
dã ꝛõeʒ vã qᷓ oᷣficiẽs ĩ purgatiõe punit᷑ ut ouictꝰ.ñ

eniʒ punit᷑ ex pꝛeſumptione pꝛobabili tin qꝛ illa non
ſufficit ad cõdẽnãdũ quẽ de crie ut in. c. lr̃as ð pſũ.
ſed pꝛeſũptio ꝓbabilis oꝛta ex ifamia tranſit in nio
lentã:cũ reus deficit in ſe purgãdo ⁊ niolẽta ſufficit
ad cõ dẽnationẽ: ut in c.afferte.ð.de pᷣſump.⁊.l. idi

cia. C. de rei uen ii. ꝗᷓ ſic dʒ intelligi: ut dico ĩ. c. iij.

de ꝓba. Simile nõ. glo. nõbilis in c. cũ cõtumacia
de here.li. vi. ubi pᷣſumptio oꝛta g ſuſpectuʒ de he
reſi traſit in uiolẽtaʒ ſi ſtat in excõicatiõe per annũ
umile ẽt in. c. rurſus.æ. c quicunqʒ.xi.q.iij Colli
ge et ex hac glo. ꝙ ex infamia orta Z aliquẽ oritur
pꝛobabi is pꝛeſumptio Iʒ teneat locũ accuſatoꝛis:et
facit aliquẽ gradũ pꝛobationis: Iʒ Zriũ ſenriãt doc.
in pꝛea le. c. qualiter æ an ? qn infamia ſeu fama in
ducat certũ gradũ pꝛobationis:nõ.per canoniſias
in. c ueniẽs.i.S. de teſti æ ꝑ bar.in.l.de minoꝛe. S.
toꝛmẽta. ff. de q ti æ pdicta pnt induci ad ſtarurum
quo cauetur ꝙ conuictus de certo crimine debeat

puniri certa pena. nunquid deficiens in purgatiõe

hẽatur ꝓ conuicto ui poſſit puniri pena ſtatutaria
⁊? uẽ ꝙ ſic ꝙ deficiẽs in purg:tionc punitur tanqᷓ
auctoꝛ ſceleris:ut h ⁊ ĩ. c.de h.ẽ. eo.⁊ in.c.accedẽs
.. de accu. tem ſtatuta recipiunt interpꝛetatio
nem a iure cõmuni: ut in. c. cum dilectus S. de con
ſue. nõ. Ynn. in. c. cauſaʒ. z reſcrip. bar. i. ſ. ocs
populi.ff. de iuſti.æ iure. Comirarinm puto uerum
quoniam deficiens in purgatione eſt i erpꝛetatiue:
7 non uere conuictꝰ:ut dicit glo.nõ.in fi.in.c.ĩter
infra de purga. ca. Sed in ſtatutis non babet locũ
intellectus interpꝛetatiuus debent enim nerba pro
prie ⁊ ſtricte capi:non autem ficte. quia fictio in eis

locum non habet.l. iij. F. hec autem uerba.ff. de ne

go. geſt. æ nõ.in. c.iĩ noſtra infra ð iniurijs. ¶ NMõ
ob. ꝙ dixi ſtatuta debere interpꝛetari fm ins cõmu
ne: quia debet intelligi quando ius pꝛocedit nõ per
fictionem ⁊ in pꝛopꝛietatem ſicut pꝛocedit i hac ma
teria. ? facit quod no. Jo. an. in regula pꝛo poſſeſ
ſoꝛe de re.iur.i. Vi. i. mercuenbi eleganter ponit an
?7 quando ⁊z qualem interpꝛetationem recipiant ſta
tuta.hec puto uera niſi ſtaruta diſponerent in mate
ria iuris non deuiando diſpoſitionem iuris: ſed po
tius alleuiando penam nature ſtaturum recipit ocs
limitationes 7 interpꝛetationes iuris eniam in pꝛo
pꝛias ⁊ ſtꝛictas:ut in.c. cum diſectus.⁊=. c ad audien

tiam de cle.non reſi facit quod nõ. Cy. ĩ.l.quicũqʒ
C. de ſer. fu. Mlimo h queꝛitur ð una.q.tacta

per hoſti.nunquid iſti deficienti in purgatione poſt

pꝛiuationem factam poſſit diſpeſatiue per epiſcopũ

reſtitui beneficium: Et concludit ꝙ non:quia cũ in

fa mia duret non poſſet ſine ſcandalo diſpenſari. ij.
q.v.pꝛeſoyter. Sed hoc dictum non puto indiſtin
cile uerum:quia non debet plus operari fictio ſeu
pꝛeſumptio uiolenta qᷓ; ueritas:ut nõ.in.:.iiij .ff. ꝓp
ſocijs. ſed ſi iſte fuiſſet uere conuictus de ſimonia
poſſet certo caſu ſecum diſpenſari.ergo foꝛius qñ
non fuit conuictus nere:ſed interpretatiue. ⁊ an et

quando poſſit diſpenſari cum ſimoniaco ad illud
peneficium uel ad aliud plene nota.in.c.poſt tranſ

lationem de renuntiatione. ubi Johan. Cal ponit

unam diſtinctionen: nota etiam in. c. penu. de elec.

ed
etir uſi cfici iuboncſi u
ſriui oteiiuſner nſtgo⸗
ettitrmci dln ibtü

Ccio r dtiuer *
caücſen . Gndiihnd
AArenaddn d d

ſtorireicid unuetſtisreie
erast dindns. ͦipolſbe
poſt hit ollb ſel tiil
plt lber ilio de uibuſci.
ſ Neeraloiich nuinma n
nsnrpirnenuit dten,
Eilini we poſir orane paumnin
aöbows morst nprei ic
Gmr n Cmeroffco näicsn
udcati d hitdi nCd
Roniaztt Ke
Afinoningrſnenack ſudne

äingeneii natndiſnuin

ſinarſalbicnoeg Alcbid ſon

Ugi cit li finno not
ui⸗ e
niets llicklmneniie

llciope blem gr oh gnij
u i R j
ialeti nenig n⸗
eun nalegi ul uir
lnlencei ſpiting
ici geſt n anc
9 ulolnolnrs
aitiundttni
ſßfimaiäreri Airin⸗
yns –
rthtſnmiene
namud . nb
aedengn
i abarrn ue
ltruii Poonn
ulan un cf,
unbkiem
uNa

=
=

dn

N edeane
eenned

annſünuen
n id end Cinine Gen
unen ligpfl nente
–D ymimrſimn,
Eiingnin mn
4. baͤnencnes
upinrinenento
unte,n inngz
4a neſtinebni ſcis
Atin Onnninn utenn
u . 6dräincie
Wnfumsnundtanc
unmin Aeen gin nape⸗

aninnmm ſir gufſſpnis
ali ſer mmmiſr.

ne. uſtiufnunmie M
icirr imnnmn fnir inn
ig cunch in nnutröer
erron ſan oonl boenne
1 Jonſtlegin pofoſt
Wimeorhicegunne onſtan
lnimergonnoten Kden
Ndann Aedoreteninda
ünd aſpoieneninegſeſ
o denmn umne ſnnn eßte⸗
t mneentone inkeim ino
s
Pritel n ii c⸗
ltwc ein 1u

uim ,Mlnicle e

teper oicopi
mvlicpec e e ello
—
flelrͤ nſn
ltordemnſonſui⸗ ntl

De ſimonia.

E£ mo. Simoniacum eſt pꝛetio nel fa

uore celare peccatorem uel ꝛe

conciliare añ pniam uel digne penitentem

a reconciliatõe remouere.h.ꝗ. Et ſcdᷣa ꝑs pᷣncipalis
ibi nec quãq;. Caſus ⁊c̃. SE primo ex tex. ꝙ
ſunonia commitut᷑ nõ ſolum ipẽdẽdo aliqd ſpũale
ꝓ tpᷣali:ſed etiam obmiitẽdo ſpᷣnale qð tenebat᷑ im
pedere ꝓor̃ ↄ nodum alicuius tpᷣa itatis.⁊ ſic ↄmit
tit᷑ ſi nonia qdᷣcũq; ſpᷣuale mittatur uel obmittatur
pꝛo ↄ nodo tꝑali. (Ses⸗ nõ. ar. ꝙ ſacerdos po
teſt ferre teſtimonium ð recõciliatiõe ⁊z pẽiteria pec
catoꝛis.idẽ nõ.i.c.teſtimoniũ ð teſti.ſic etiã doctor
põt ferre teſtimoniũ de nita æ ꝑitia ſcholaris. nide
bo. tex. cũ glo.xij.q.i.in.c.i.⁊ ĩ.l.nemini. C. de ad
no.diuer. iudi.æ ꝑ ̊ iura ſemꝑ putaui ꝙ i numero
Vij.ſempꝑ ipſi aſſumãt᷑ tanq; ꝓpꝛij magẽi ſcholaris
examinãdi. nã meliꝰ? uberiꝰ ipſi poſſunt ferre teſtio
niũ de ꝑitia ſcholaris q; alij doc. foreſes aui ꝑ alia
tp̃a nõ habet n ticiã de peritia ſcholaris nec tar qᷓ;
ſuſpecti ſunt repellendi:quia eo ipſo ꝙ utant erm
tanq; idoneũ uidentur eũ approboer᷑ã. lro 16.
ꝙ id quod eſt iuſtũ æ honcſtũ nõ dʒ exerceri favoꝛ
ↄſanguinitatis uel pꝛ uate amicicie ał quod in ſe eſt
honeſtũ ⁊ iuſtũ effici inhoneſtũ ⁊ iniuſlũ.ſin ile in
ſentẽtia ꝗᷓ põt eẽ iuſta ex cauſa ⁊ ex oꝛdine m ex aĩio
efficit iniuſta: ut cũ cõ ẽnat ſubduũ potius odij cã
ꝙ delicti.xi. q.iij..ſi ergo ⁊ facit ad ea que dixi ĩ
.c. cũ eſſent. S eo. n gl. i. ĩ fi. nõ. hãc glo. qꝛ fac
ad iterpꝛeta ionẽ ſtatutoꝝ 2 Sctuũ ⁊ aterinſ ciſxo
ſitionis:ut dictio uniuerſalis reſoluat᷑ ĩ paꝛticularẽ
nt euitet abſurditas. nã ipoſſibile eſſei ut ſacerdos
poſſet hr̃e quodlibʒ tpᷣale ꝓ celãdo peccato ideo ex
ponit᷑ qð ibet.i.aliqð de quibuſdã. & In glo. ij. in
fi. Iẽ er alio Zriũ eſt multum a remotis.nã loqnit
qn quis recipit mercedẽ: ut indicet furẽ ſen ſeruum
fu ʒitiuũ nec poſſet recipere pecuniã:ut nõ idicet:qꝛ
elſet ð bonos moꝛes:ut dr̃ in pꝛeal.l.iiij. de condi.
ob tur. cau. Et an ex officio iudicis poſſu compelli
ad iudicandũ nõ.ibi ⁊ dicã in.c. qͥ cũ fure.j. ce fur.
ed oppo. 5 glo. æ 3 tex. 7 vẽ ꝙ hic non ſit cõmiſ
ſa ſimonia:qꝛ ſimonia eſt ſtudioſa nolũtas uel vpi
ditas emẽdi uel uẽdendi ſpiri nalia: ut no. l. q. i. in
ſũ na:ſed hic nõ nẽdi aliquid ſpiritua e.g zc. So.
quidã dicũt ꝙ illa diffinitio nõ ẽ autẽrca. hoſti. cõ
tra dicẽs ꝙ illa eſt ſinonie mẽtalis difſinitio ⁊ ðbʒ
addi cũ oꝑe ſubſecuto:qꝛ ſola nolũtaſ nõ facit quẽ
ſimoniacũ niſi ſequat᷑ effectꝰ. ¶ Tripler eſt ergo ſi
moia quedã mẽtalis qñ nullo pcedẽte pacto eypᷣſſo
ſed tacite agit:ut det᷑ ſpirituale ꝓ tempoꝛali æ diffi
niẽ ut. . dixi ꝙ eſt ſtudioſa uoluntas ſeu cupiditas
opere ſubſecuto uendendi nel emendi aliquid ſpiri
tuale uel ſpiꝛitnali qnexũ. Eſt æ ſunonia ↄuentiona
lis qñ partes expꝛeſſe cõueniũt inter ſe: ut deĩ ſpũa
le ꝓ rẽpoꝛali: ⁊ iſta diffinitur ſic ſᷣm hoſti. ꝙ é ſpiri
tualiũ uel ſpiritualibꝰ anexoꝝ pꝛecedẽte pacto ꝓmiſ
ſionis ↄditionis modi ſeruitij uel alicuiꝰ tpᷣalitatis
receptio nel donatio zæ puto ꝙ compꝛehendendo
utrũqʒ poſſit ſic breuit᷑ diffiniri ꝙ eſt rei ſpiritnalis
hel ſpiritual bus annexe cuʒ aliquo tempoꝛali facta
ommutatio de quaſi conuentionali nõ. in capitulo

⁊ ſi queſtioneſ infra e.x ſic nidetur intelligere hoſti.

iſtumn tex. de ſimonia conuentionali. lij dicunt

ut tancre.quod ſage hic committitur ſimonia ? non
ſtricte. Inno. ita dicit hic quod iſti puniuntur ad in
ſtar ſimonia quaſi non ſit nera ſimonia:ſed h eſt cõ
tra fi.c.non enim hic loquitur de pena:ſed tantum
declarat utrunqʒ eſſe ſimoniacum. nam paria ſunt
exercere ſeu impendere ſprituale pro temporali z
committere ſpirituale ſeu exercitium ſpiritualitatis
pro temporalitate.utroqʒ enim caſu fit quedam cõ
mutatio. ¶ In glo. fi. in fi. 2 iſte nltimus intelleciuſ
melio::quia non apparet ratio diuerſitans inter du
os ultimos caſus ⁊ priores:ſed propter ſimilitudi
nem que eſt inter priores duos caſus illi habentur
pro uno.? idem dicendum i duobus ultimis cãibꝰ
SDed extra gl. op. ð tex. in eo ꝙ iudicat tin ſimo
niacum qn pᷣcium recipit᷑ a publice pecãte.naʒ idem
Viderur ſi ab occulte:ut.ij.q.i.ſi peccauerit in te ⁊c̃.
Satis eſt ergo ꝙ tu ſcias ut tenearis denunciare.
So. doc. fatentur õöriũ qñ eſſet occultus ⸗z nollet ſe
corrigere ſecus aũt ſi eſſct paratus ſe corrigere:ut
ibi ⁊ in. c.nonit.S. de iudi. E ne0.
ccleſia emi uel rede
B er ela mn *mi non poteſt. h. d.qꝰ
ad ĩitteram. Et primo ponit querelã mõa
choꝝ.ꝛ ↄmittit cauſam inſtruendo iudicem i prin
cipali ibi unde qua. caſus. ¶ Mõ.p. ex tex. ſolum
prelatum non poſſe recuſaꝛe Sctũ ꝑ quẽ aliqd ius
eccleſie queſitum eſt. ¶ S. do nõ. illos de collegio
poſſe agere ad remotionè eoꝝ que prelatus illicite
alienauit de quo in.c.ſi quis pꝛeſb leroꝝ de re. ec.
nõ ali.? .c.cũ oliʒ de teſti. Cleng⸗ etiã iter
religioſos hʒ locũ miſſio in poſſeſſionẽ cã rei ſeruã
de pꝛopteꝛ contumaciã quod nõ. pꝛo limitatione. c.
ex litteris:de dolo ⁊ contu.ubi ituitu religionis fit
ſequeſtratio ⁊ non miſſio in poſſeſſionem poreſt ẽt
fieri miſſio ut hic. ¶ In glo in uerbo emi. in ſi.
nota plura ex hac glo z primo ꝙ ſpirituale tranſit
cum umuerſitate nendita:licet per ſe uendi non po
teſt. Sed hoc non eſt nerum ſimpliciter æ iura alle
gata in glo.loquuntur in iure ſpirituali non in an
nexo:ut in iure patronatus quod cum habeat par
ticipium non ſolum cuʒ ſpiritualitate.ſed ẽt cũ iem

poꝛalitate tranſit cum uniuerſitate. ſed mere ſpi
rituale non tranſit: quia non poteſt accedere cum

nul un habeat participium cum tempoꝛalitate nec
poſſit uenire acceſſoꝛie.de quo tamen dic ut plene

nõ/ Inno. 2 alij in. c. ex litteris de iurepatro.

Secũdo nõ.ex glo.ꝙ copulatiua facit copularũ ne
nire principaliter æ non acccſſoꝛie ⁊ ſi copulat rẽ 3
principaliter uenire non põt:ſp acceſſõic ſic ipedit ac
tu n:qꝛ ut dixi coplat pᷣncipalit᷑ qð ⁊ pᷣncipalr nẽire
non poteſt ⁊ ſile nõ.de hac coplatiua in.l.ꝛegula de
iuris.⁊ fact.igno. Et induco hãc glo.ad.q.certum
eſt ius patronatus tranſire cum uniuerſitate ſecula
ri:ut in iuribus allegatis in gloſa.quid ſi facta eſt
nenduio hoc modo nendo ubi talem nillam æ iuſ
pat:onatus quod habes in ea nunqnid teneat
nen ditio ꝛeſpeciu iuris patronatus:et credo quod
non nt aperte colligitur ex iſta glo. quia ex quo

4

¶ De ſimonia

copnlat᷑ ꝑ banc eopulã ? Vvᷣ ueniꝛe ? nenditum eſſe
pricipalit᷑ ſiẽ nilla qðᷣ eſſe nõ põt:utun.c.i.de iu.pa.
b̊ puto limitandũ dictũ Yo. an. in c. i.de iu. pa.
li. vj. ut ꝓcedat qñ poni dicrio cum que denotat

acceſſionẽ quãdam ⁊? non quãdo ponitur dictio 7.

¶ Alrimo collige ex hac glo. ꝙ ubi plura uẽdunt᷑
pᷣncipalit᷑ ⁊ ẽ aliquid qð nẽdi nõ põt non ꝛetractat
nẽditiõi ĩ oibus ꝛebꝰ:ſʒ tin in re ꝓbita nedi ar.in.l:.
.i.ff. de euic. ? fac.l.domũ.ff. de ↄhen. emp.⁊ ꝛeglła
ntile: æ qð ibi nõ.de ꝛe.iur.li.Vi. Ex gl.ultio opp.
p tex.⁊ ur ꝙ illa eccłia nõ porerat ↄccdi ſub anuo
cenſu: ut in. c.nõ ſatis. S. eo. gꝗ“ exq de h ↄſiabat ꝑ
oↄfeſſionẽ iſtoꝝ mõachoꝝ dẽbat eis papa iponeꝛ ſi
lentium nt fecit in. c.cũ eſſent.ẽ. eo. So.dicũt doc.
h ꝙ ecclia nõ fuit uẽdita:ſʒ ipſi fructꝰ fuerũt nendi
ti ſeu locati:æ qnʒ locat᷑ ecclia.i fructus eccleſie:ut
in. c. queꝛelã: ne pꝛela. ui.ſuas.uel fo põt intelligi ꝙ
fuit cõceſſa iſtis religioſis retento cenſu ſimile in.c.
oſtitutꝰ de ꝛeligi do æ an ⁊ qñ ecclia ſic poſſit cõce
di dic ut ibi n5, In glo fi in fi.nõ. ex glo.iũcto
tex. iudicẽ delegatuʒ poſſe uendere poſſeſſionem ꝑ
eũ tꝛaditã cã ꝛei ſeruãde uſqʒ ad ſniaʒ diffinitiuam:
= hoc mihi plus placʒ babito ꝛeſpeciu ad tex. ꝙᷓ qðᷣ
potuit h Inno. dicens ꝙ ꝑ iſta ueꝛba poſua in fi.
litreꝛe iſti fuerunt conſtituti cõſeꝛuatoꝛes ⁊ ſic tõqᷓ
ꝓfuatoꝛes pni defendeꝛe inducrum in poſſeſſienẽ.
Et nõ h̊ dictũ Inn. quia dictum eſt ſans noiabile
qn als nõ iu dici ſcribitur peꝛ iſta uerba.
A qu e Nꝛo criſmate ab eccleſijs
Cpecunia exigi non debet enã
ſi H̊ habet conſuetudo. Et primo factum
ꝛepꝛehenſibile narratur. qð fo fieri ꝓhibet ibi ovia
ueꝛo. tenio penam cõminatur ibi pꝛo certo caſus.
¶M ota primo ex tex. ꝙ nedum ꝓhibetur pecuĩa
exigi ꝓ criſmate inquãtum eſt ſacramentum ut pꝛo
criſmando aliquem: ſed etiam pꝛo ipſo liquoꝛe criſ
matis nam h̊ nõ exigebat᷑ pecunia a criſmato ſen 2
fiꝛ mato:ſed ab inferioribus eccleſijs foꝛte bapnſma
lions ⁊? etiã clarius pbatur. i.q.i.placuir.ij Eſt g
criſma quid ſpirituale nõ ſolum cum eſt ſacramẽtuz
ſed inquantum eſt liquoꝛ eꝛgo nec a ofirmato nec
ab eccleſijs quibus confeꝛtur aliquid iẽpoꝛa itanis
exigendum eſt. Secundo nota ꝙ uariatio ſeu myuta
tio nominis non excuſat d quod de ſui namꝛa ma
lum eſt maxime cum nomina appellanva in n viobi
lia ſint.l.ſi quis in fundi nocabulo.ff de leg.i.noĩa
iñ pꝛopria pnt mutari ad libitum niſi fiat in frandẽ
l. una. C. de mutati.nomi. pꝛo ſpiritualbus eigo
nihil tẽporalitatis exigi debet quodcũqʒ nenẽ iali
pꝛeſtationi imponatur. eo habena
V Jili 20 habendis
X* dilig enti. ſpiritualibns ho
