Mlinones digimr öne
eapia ceſin anſe ltol
ntbles cele im
rettiffrcolgde
iatco nCeln nii.
idrinumn M.
o anahaimnh
Nadrn
mit un alud i
eſt obviare

vymn lpol

oer ven ſcandobon

idi ſcceſſert i

Hreligi mahrigicner

ion Nebeteſoni⸗ 8
ſe ſoceſſnpot

jbeſtetont⸗
cſon peſfclh
kmtMrul,
reſind pond //
n ſo alie/

cgnnt

nitium qꝛ res eꝛat nitioſa:⁊ tune opoꝛtet ſaluare ſe
cundũ qð intelligit bar. in.l.pe.ff. e. qñ ↄuenitur di
gnitas:⁊ nõ ꝑſona.æ hoc caſu nõ requiꝛeꝛc ſciẽtiaʒ
iſtiꝰ ſucceſſoꝛis:ſed ðᷣ mente iſtiꝰ Ĩe ẽ ꝙ iſte ſciebat
ut pʒ in. ſupe eo. ibi tu ſaltẽ ꝓ uitando. æc. alias
autẽ nbi requirit᷑ mala fides pꝛelati nõ ſufficit mala
fides pᷣdeceſſoꝛis.qꝛ ſucceſſoꝛ in dignitate non cau
ſat ius ſuũ a defuncto:ſed a ſupioꝛe ur eſt glo. in. c.
de quana de pᷣſcrip.? ĩ.c. cura de in pa. CIngl.
in uer.initiat ibi in ſolo fiunt.æ non ad alia.⁊c. Et
ex hoc infertur fm doc.⁊ bene ꝙ ſi quis ſecaret ſe
getes ſen incideret aꝛboꝛẽ non haberet locuʒ iſta
denũciatio noui operis. Idẽ ſi ĩ oꝑe ruſticano.ſ.ſi
nellet colligeꝛe nuas ex ninea ne momẽto pereant ⁊=
moditas colligedi abſit æc᷑.l.ij. E. de fer. idem ubi
cũqʒ in dilatione ſubeſſet periculũ.l.de pupillo..ſi
quis rinos fco Jnces Rontbt auctoꝛitate pꝛe
toꝛis exigit᷑.æc. ualet ergo denũciatio ſine iuramto:
qꝛ non tenet᷑ niſi ad iuſtitiã indicis.ut ĩ.S. qui opuſ
alle. in glo. ? ſi iudex nõ exigęret iuramemũ nõ per
hoc inficitur nirtus denũciationis.ar.i.c.i.de iura.
calũ.li.Vi. ¶ Excꝛa glo.querit quidaʒ ex canonicis
ſunt abſentes:quidã uero pꝛeſentes iminer electio ſi
enda uel aliquod negociũ eccleſie quomodo cõgre
gabiĩ capitulũ. qua iter expediet᷑ negociũ Inno.
poſuit ſuꝑ boc nnã glo.ſingu.æ quotidie allegatur
quã ſic concludo. aut canonici ſunt abſentes ex cau
ſa uo untaria uel pꝛopter delictũ pꝛopꝛiũ:⁊ tunc nõ
tenentuꝛ canonici intꝛinſeci exire ad extrinſecos:q̃n
imo ſi negocium nõ eſt gꝛaue nõ tenẽtur eos requi
reꝛe.ſed ubi negociũ eſt ardnũ is ad quem ſpectat
cõnocatio capitnli uel ſi nõ eſt aliquis ibi ad quem
ſpectet congregatio de iure uel conſuetudine debẽt
ſalte n conuenire due paꝛtes totius uniueꝛlitatis: et
pꝛefigeꝛe teꝛminũ abſentibus nt ueniant peꝛ ſe nel
conſtituant pꝛocuratoꝛc. ⁊ ſi non ueneꝛint imputet
eis ⁊ ualebit quicquid fecerit maioꝛ pars iſtaꝝ dua
rum paniuʒ. æ nõ. ex pꝛedictis pꝛimo ꝙ; ubicũqʒ ne
gociu n eſt arduum ⁊? gꝛane ſemper abſentes nocan
di ſunt ſi aomode nocaꝛi poſſunt.⁊ placuit mihi ſem
per hoc dictum ⁊ ſequitur do.an. licet glo. quam al
legat totus mandus in. c.ij. de teſti. li.vi. dicat q in
tribus caſibus tantũ abſentes ſunt uocandi ſed cer
te in illis caſibus nocantur pꝛopter aꝛduitateʒ nego
cij. ergo idem in omnibus arduis conſimilibus uel
maioribus.ar.eius quod nõ.glo.in.i.i.E. de con
di inde. ¶ Secundo nõ. qualiter debet congrega
ri uniuer ſitas:qꝛ ſi eſt aliquis ad quem ſpectat ð iu
re uel conſuetudine is debet congregare:ſi autẽ nõ
eſt:tunc enim poteſtas congꝛegandi ꝑtinet ad duas
paues uniuerſitatis:quia nirtus uniuerſitatis conſi
ſtit in duabus paꝛtibus anteq; congꝛegetuꝛ. ſic intel
lige.l.nulli.fl. quod cuiuſqʒ uniuer. no. nec in iſtis
duabus partibus debent computari non nocandi:
nt nõ. glo.in clem.quod circa de elec. ſed ualet quic
quid facit poſtea maioꝛ pars illarum duarum par
tiu n: ? ſic intellige.l.nulli.quod cuiuſqʒ uniuer. no.
2. l. quod maior. ff. ad municipa. æ. c. i. de his que
fi. a ma. paꝛ. ca. Si uero aliqui ſunt abſentes pꝛo
pier potentiam tiranni:æ non audent ſecure nenire

ad locum: wunc ſi electio nel Zctus eccleſie poteſt uii
lius expediri extꝛa debent iſti qui ſunt ĩ cinitate exit᷑
ad foꝛinſecos ⁊ ibi fiat electio uel ↄctus etiam ſi ſit
minoꝛ paꝛs.alias autẽ fiet in eccleſia admiſſis pro
cuꝛatoꝛibꝰ abſentium. ? ex bis nõ ꝙ; expulſus iniu
ſte de nniuerſitate non perdit ius nniuerſitatis imo
debet nocari ad actus uniueꝛſitatis.nel ſaltem cõſti
tuat ꝓcuratoꝛc. Statuta ergo nel alia oꝛdinamẽta
facta per pꝛeſentes non nalent in pꝛeiudicium abſen
tium non uocatoꝛum: pꝛo quo uide tex. xiij. di. quã
to ⁊ per Oarto. in. l. omnes populi.ff. de iuſti et
inre. Abbas.
E In opti
Ignificantibus. n oyi
ciantis nonum opus an infra tꝛes menſes
de preiudicio ſuo dẽat oſtẽdeꝛe. et interim ceſſernꝛ
ab opere: an ueꝛo recepta cautione de opere demo
liendo ſtatim edificari peꝛmitar hoc.d. cũ ſequenti.
1 prima narrat factum appellationis remedio re
latum In ſecunda dat indicem ibi. ideoque. Caſus
⁊c. ¶ H primo ex tex. ꝙ denuncians nouũ opus
tenetur probare de iunre ſuo infra tres menſes. 2 hꝰ
ſi uult impediꝛe edificiuʒ.non enim tenetur omnino
infra dictũ terminũ docere:ſʒ poſt lapſũ triũ mẽſiũ
poteſt procedi in edtficio recepta cautõe de o eꝛe 8
moliendo: et procedatur in canſa. ¶ Fo nõ. ar. opti
mum erx tex. dericum poſſe proſeqmi nunciationem
noui operis ↄtra laicnʒ i indicio eccleſiaſtico.⁊= ſic ẽ
caſus in quo iudex eccleſiaſticus hʒ inꝛiſdicnionem
in laicos.ſʒ Jo. an. nidetuꝛ aliud ſẽtire dũ ſup tex.
dicit iſtum archidiaconum habuiſſe iuꝛiſdictionẽ in
laicum de iure ſpeciali:ſj põt dici ſaluando primum
ꝙ ſpecialitas erit ꝛeſpeciu archidiaconi.i.qꝛ non hʒ
de iure communi iuriſdictionẽ: ſʒ coꝛã epo potuiſſz
ſſte laicus de iuꝛe conueniri: quia ille qui nũciat mo
leſtatur ĩ iure ſuo: ? ſic eſt ꝛeus et quodammõ con
mittitur ſacrilegiũ turbando rem eccleſie. merito pt
Oueniri coram eccleſiaſtico. ar. c. cum ſit de fo. ope.
et uidetur hic ſentire do. an. quod ſemper nõ.¶ Ul
timo ſcias ꝙ Inn. poſuit hic queſtionem. nunquid
cum appellatur ſit neceſſe exprimere canſã. z dicit 3
dã que cõit᷑ nõ eabe A SDed coclude breuit
neritatẽ ꝙ appellãs ab interlocutoria tenetuꝛ canſã
grauaminis ſpecificare:nec poteſt ex nõ ſpecificatis
appellationem iuſtificare ut in.c.cordi.de appel. li.
Vi. et melius in cle. appellanti.e.ti. ſed in appeliatiõe
a diffinitiua non eſt neceſſe exprimere cãʒ qnimo ex
preſſa una cauſa põt appellãſ ea dimiſſa aliam pro
ſequi ut.l.ij. z.l.ſcio.ff. de appel.⁊ nõ.in. d.c.coꝛdi.
ratio diuerſitatis eſt qꝛ ante diffinitinam eum index
non ſit functus officio ſuo fit ſibi iiuria per receſſũ
l.litigatores.᷑ff. de arbi. ⁊ in. c.ut debitus de appel.
iõ debet cã appellatiõis expmi. ſʒ qn appellat᷑ a dif
finitiua iniuria non fit iudici cũ ſu füctus offõ ſuo.
2 pʒ locum illud nõ oppoſitum opponã ⁊cc.ut ĩ.c.cñ
iobanes de fide inſtru. 2.l. per hãc.c.de tẽp. ap. qðᷣ
eſt menti tenendum. Aobag.
15 ummatum eſt. 5
B cui 0 0 us. c. pꝛoximo et non
giuiditur. Caſus æ cetera. WMWMota

De priuil. exce. priuil⸗

primo ex tex. ꝙ, oblatio cantiõis de opeꝛe deſiruen
do nõ dar facultatem pꝛocedendi in edificio. niſi uł
conſentiente denunciaroꝛe nel poſt lapſum trinʒ mẽ
ſium a tẽpoꝛe denũtiatiõis.nõ enim ultra expectare
renetur cum gꝛani pꝛeiudicio ſuo.⁊ adueꝛte quia ut
dicit Jo an. et bene iſta pꝛouiſio de qua in tex. licʒ
prima fronte nideat᷑ dura eſt tamen utilis et ei cui
facta eſt denuntiatio æ denuntianti. nam ſepe allꝗs
cꝛedens ins edificandi habeꝛe enando edificat. Vñ
ſi poſſet edificare oblata cautione poſſet peꝛdere ex
penſas factas in edificio 2 faciendas in deſtꝛuendo
Vnde ntilius ſibi eſt expectare denũciantem peꝛ tꝛeſ
menſes:nam ſi pꝛobauerit de inꝛe ſuo nteꝛqʒ cõſeꝛ
natur indẽnis: et hec pꝛoniſio urilis etiam eſt denũ
tianti. nam ſi ius edificandi illi non competeꝛet: tũc
poſſet interim iſti pꝛeiudicium magnum generarc ĩ
edificio.pone ꝙ edificium ante poꝛtam domus eſt.
nel in alio loco iſti pꝛeiudiciali.

e prinilegijs et exceſſibns pᷣuilegiatoꝝ. Hica.

ontinuatur bec Gica ad pꝛecedentes boc oꝛ⸗
dine.ſ.ſupꝛa niſum eſt de exceſſibus pꝛelatorum ve
ru n:qꝛ qnʒ delinquũt ſubditi excedendo teꝛminos
priuilegioꝝ ſuorum.æ dubitatur etiam de intellec
tu prinilegiorum. Ideo ̊ ſubdit de priuilegijs er
exceſſibus priuilegiorum. Oe materia ſice tracia
tnr. xxv. q.ij.peꝛ totum.facit ꝗð habetur.iij. diſtin.
priuilegia.ix.q.iij S. ſola uſqʒ ad finem.xi.q.iij.c.
priuilegium.xij.q.ij.c.qui ex humanis.et ꝛeperitur
in. Vj. ? in clemen.

M Maioꝛes
Piſcopalia cinitateſ dũ
taxat prinilegio epiſcopatus ſunt
bonorande. hoc dicit uel aliteꝛ ⁊ ſic
Epiſcopalis dignitas non debʒ tri
pui niſi locis inſignibus ⁊ populoſis.h.dicit.caſus
zc. ¶ Mora primo ex tex. æ rene menti ꝙ ad eſſe
ciuitatis non requiritur epiſcopus. poteſt enim eſſe
ciuitas. q nõ hẽat epum: ut in. c. epos. xviij. diſtin.
2 hoc apeꝛtiſſime pꝛobat hec litteꝛa ibi.⁊ fꝛequẽtio
ribus ciuitatibus ⁊c̃.pꝛeſupponit enim ꝙ poteſt el
ſe ciuitas eriam populoſa abſqʒ eo ꝙ babeat epᷣm
ſed poteſt de nono ſibi cõcedi.nã ⁊.anteqᷓ; eſſet cꝛe
ata bec dignitas epiſcopalis ciuitates iam cõſtitute
erant. epatus eim cõſtitutus eſt de iure poſitiuo:et
poſt aduentum xpᷣi in primitina eccleſia tſpᷣe aplorũ
in cõcilio generali nt ꝓbatur.xc vj. di.in.c.olim. et
idẽ in alijs dignitatibus eccleſiaſticis.xxi.di.c.i.⁊.ij
ſed cinitates æ pꝛonincie erant longe ante aduentũ
xpi. xxi. di. cleros ⁊. xcix.di.c.i Sed cõmuni inte:p
tatione italicoꝝ ꝛeceptum eſt ut ea dumtaxat ꝛepuie
tur cinitas que habet epiſcopuʒ. ſed apud ultramõ
tanos maxime theotonicos hoc non ꝛecipit᷑: ut nõ.
Jo. an. in.c.ſi ciuitas de ſenten.ex.li.Vj.⁊ bart.in
.l. fi. ff. de colle. illi. æ in.1. ij. ff. de vb. ſigni. ubi enã
bar. nõnteꝛ noluit ꝙ ad conſtitnendam ciuitatem ñ
2ꝛcqᷣrit᷑ indulgentia principis: ſed populi ð ſe poſſũt

ↄſtimere ciuilatem: qꝛ boc ſecundum eum ẽ de iure
gentium ar. l. ex hoc iure.ff. de iuſti.æ iure æ qð ibi
nõ. in cõtrarium facit.l.in tantum. F. fi. ff. de vV. ſig.
nbi ſine licentia principis non poteſt cõſtitui: nec re
fici cinitas. ¶ Et ex boc infert. Har. ad queſtiõeʒ
que de facto poteſt adduci in hac cinitate ſenaruʒ:
ubi populus ſponte pluries ampliauit ciuitatem cõ
ſtruendo nonos muros: an appellatione cinitatis
ueniant illa loca noniter intercluſa.æ tenendo illam
opinionem Mar. quod non requiratur ſpalis licen
tia principis ſatis põt dici ꝙ ſic. Inno.iamẽ in.c.
cum ab eccleſiarum de offi. ordi. tenet oppoſitnʒ uʒ
ꝙ ad eſſe ciniratis requiratur licenua principis:
ſed primum dictum forte ueriuſ. ¶ Mora ſecundo
ꝙ dignitas epalis non debʒ concedi omnibuſ lociſ
petentibus eam:ſed maioribus ⁊ populoſis dunta
xat. Ideʒ probatur in. c. epi. lxxx. di. ¶ Tertio nõ
ibi excellentiora committi.æc.ꝙ omnia grania ? ex
cellenriora reſeruãtur epis:facit ergo iſte texitus ꝓ
opi. Inno in. c.ij. de eo qui fur. ordi. rece. ut in ca
ſibns peꝛmiſſis a iure ſolus epiſcopus diſpenſet ⁊z
non inferior prelatus. Item ꝙ ſolus epiſcopus ab
ſoluar a ſententia excõis æ non inferior prelatus:
ut nõ in. c. nupeꝛ. de ſen. ex. ⁊ in cle.i.de pꝛiuile.
Vitimo nõ. ꝙ ex numeroſitate nileſcit dignitas qᷓ
de ſe eſt excellenſ.⁊ ſimile.in.c.legimus.xciij.di.iðo
dicit glo.in. auẽ de referenda in prin ꝙ illa digni
tas propter extenſum numerum nileſcit. ſic nimus
hodie in italia in doctoratu. nam qꝛ omnes paſſim
ad illam promouentur eſt contempribilis longe ul
tra quaʒ coſuenit eſſe. ¶ In glo. i. fi. uel dic ? me
lius ꝙ a principio debet ſeꝛuari quod hic dicit᷑ ⁊ in
.c. epi all. in glo. ut maioꝛibus duntaxat lociſ conce
darur hec dignitas. ſed ex poſtfacto ſi ciniiaſ deſtan
atur ſiue diminnatur haberet locum dictum. c. egi
mus ur propter defectum dinitiarum non minus ð
beat honorari:qꝛ in eis pꝛincipaliter honoꝛat̃digni
tas ordis æ non potentia diuitiarum. nam ⁊ oliʒ in
primitiua eccleſia non erat pꝛoprieias apud eccliaſ:
ſz uolentes offerre bona ſua uendebant ⁊ pᷣtium of
ferebant egenis.ſed poſtea fuit conſtitutum nt meli
us ſubueniretur conſtitutis in neceſſitatibus ut pro
prietas non uẽderet᷑: ſj reſeruaret eccleſijs ⁊ ex red
ditibꝰ alerẽt indigentes ut in. c. nidẽtes.xij.q.i.
3 cut Mon obſtante priuilegio fo
* ri põt laicus eccleſie malefac
tor per eccleſiaʒ puniri.h.d.caſuſ ⁊ cetera
5. primo ex tex. ꝙ turbãs iura eccleſie poteſt co

herceri ⁊? puniri ꝑ eccleſiã.ad hoc.c.ſignificantibuſ.

ʒ.ti.proxi.⁊ ꝙ ibi dixi in.c.cum ſit generale de fo.
ↄpe.ubi clarius hoc probatur.æ loquitur iſte tex.
de priuilegio fori ꝑ ꝙ ꝛeus ↄueniẽdꝰ ẽ ĩ foꝛo ſuo.
Religioſi
Bm ⁊ plantare. n coeè
pri eccleſias et decimas non debent a la
icis ꝛecipere ſine conſenſu dioceſanorum
hoc dicit uſqʒ ad. S. excommunicatos.⁊ ille.F. hoc
dicit. Excõicati ⁊ inteꝛdicti oio non debent admini
ad diuina etiam peꝛ ꝛeligioſos exemptos. h. d. uſq;
ad. F. in eccleſijs. z ille. . hoc intendit. Religidſi

tera contti Brrn ſen

mieli⸗
no iure ſo in⸗
onen
ſed raio⸗ ge

we dc i 4
nuin in
nſuſha⸗ “”

eni ni im hoiſ ann
luſmm onik h
ſca bi ainteluid
is ibuc ncunch
nmid icrelen riſu din
bapind erterg
inonn ecceſacſt nötn
la eccleſa ? tuncy exl
ipis A aumn altbn
tentav irurar inegn
leo nor ircuic
cvnns coun eroao n
ſur ven neten devo ch
.(Neſcgrienes uun
nieſton incnumnt manie
Gcendammin ge eds deie
G in ecceſis no ſpeaannd⸗
re inſtinio ? deſttnnio per

naler anunk nörium
Gi. anto no rinn
ſvſei pot engere mnone
unmn emi orbimr mtimn
nininr Gii nenutr ui
ſapettinlhbici alſſe,
iinbus teigonidus n 9
untcigionen niſterwtof
uſcetitſerſn din temnne

Ucimniopepin docb
iop⸗ 0. et.
ſpllſbno Arinen di

ſanes leriſordins non
ſaſicoci on ſnrpeene i
ipo ricen llder in ſ
ni Nemimnlin hon ſun
ſteſimibis nciji deß⸗

cchimc Un n

iſt nnenpabilsongen⸗
n go ,if,cldle ere
aſauani nod he d; rin
oubys cnnieer ſ cene
poſmoiCNil

ſcðᷣa ibi eccleſias.teꝛtia ibi ꝙ aũt. Et ſecũda pꝛinci
palis ſubdiuidt᷑ in quinqʒ que omnia patent ex ſum
mario inte lectu.z iſta diuiſio eſt bona. Caſus ⁊c̃.

ualet conſueiudo in grium nt in. c.i.ðᷣ capel.mo li.
vi. ¶ Tertio nõ. ꝙ pꝛelatus habens eccleſiam ſibi
ſubiectã põt exigere rationẽ de rebꝰ tẽpoꝛalibꝰ: nõ
tamen tenet᷑ pꝛeſbyter inſtitutus minutam reddere
rationẽ ut ꝙtũ expendat qualibet die pꝛo nita: ſʒ qᷓ

5
¶ De priuil. - excel. prniji:
Cſeang
linen
ſeen ibi uen
ſte a 5 e nengf
nt, criã exempti in ecrſeſie non prinentibus ad eos pſe⸗ erebtis auſa ex ſolo iure patronatus non duoritnr
urmngi ſeſe 1 iure nõ inl nenr⸗ nec deſtituũt in conſultis epis iuriſdictio nel poteſtas preſtandi conſenſum aliena
n rationem exigũt de tempoꝛalibus ab inſtitutis. tõi rei eccleſiaſtice. ſed tu dic melias prout late ſolet
nte Mra ti⸗ hoc dicit uſqʒ ad. J. ꝙ ſi. ? ille. . hoc intendit. ho notari in dicto. c. de monachis. Sed Stum ad pro
an Cultare ſnn ſpitalaꝛij ⁊ tẽplarij ſemel in ãno celebꝛant in eccleſia poſitum conclude qdᷣ religioſi qñqʒ hñt in eccleſijs
men ligten poſita in loco inreꝛdicto. ibi m ſepeliuntur coꝛpoꝛa ius patronatus duntaxat. qnqʒ habẽt eccleſiaʒ ſub
eran alin moꝛtuoꝝ Hoict uſqʒ ad. F. de ſꝛatribul. ä ille. F. n ul voſint redditus conuertere in uſus ſuoſ.
ttnene boc intendit. Confꝛatꝛes ex prox ſeu ipſoꝛum obla Qñqʒ habeẽt iĩ eccleſijs ſi am collatöem. OQnqʒ
dnfnnr huls ien ſ qui in tommm ſe non tr aſtulerunt iudicari poſſunt hñt pleno iuꝛe. Nune caſu qn habẽet tãtũ ius
Nle⸗ nd une in ab oꝛdiarijs locoꝝ hoc dicit uſqʒ ad ſi. æ diuiſio pʒ pr̃onatus. dic quod ſine ſint exempti ſiue non. non
un Nine p. F.ſed Jo. an. diuidit totam decretalẽ i tꝛes ptes hũt iuriſdictionem in preſbiteros ibi inſtitutos:ſed
rin ur tantũ.nã pꝛimo ponit exoꝛdium ⸗z querelam epoꝛũ ſolum habẽt pntare epis preſbiteros inſtitnendos
M deciſam. Fo pꝛouidet.ʒꝰ pꝛorogat = penam iponit. 2 poſſunt exigere rõnem generalem de adminiſtra

tõe te nporalium.? ſi reperiant aliquid correctione
dignum debent refere ad epiſcopum. pro hoc tex.
in. c.i.xvi.q.v.ubi dicitur quod ſi etiaʒ eps in dio

uitigom gmin WMNiora pꝛimo er tex. ꝙ excõicatus uel inteꝛictꝰ ceſi alteriuns edificat eccliaʒ nõ hʒ ibi niſi pnitatiõeʒ
afrige⸗ ſe nn in una eccleſia eſt excõicatus nel inteꝛdictns ĩ qlibʒ rectoris ⁊ alia que ↄſequitur quilibet ex inre patro
vqnifr Arrui alia eccleſia ? tanqꝙ excõicatus uitari debet etiaʒ ab natus. cetera uero reſeꝛuãtuꝛ epo loci. Idem ergo
ors WRl “ exẽpris. An autem celebꝛans coꝛam excõicato : nel in religioſis exemptis nel non. nã ſpãlitas hec non
lng sginih interdicto incurrat iꝛregularitatẽ uel excõicationem probatur iure in eis. ¶ Sedo caſu qñ habẽt eccle
ng dic ꝙ non ut in. c. is qui de ſen. ex li. vi. hogie tam ſias ſubiectas nit poſſint redditus deputare in pro
HH celebꝛans coꝛam excõicato manifeſto incurrit ſuſpẽ prios uſus:tunc etiam non habent iuriſdictionem
en aal . . onem peꝛ menſem de quo dic nt in. c. epoꝝ. eo. ii. in preſbyteros nec etiã boſſunt ibi aliquem inſtitne
ſuu eſet Gins li. vi. ¶ Itẽ ſepelientes uſuraꝛium ſeu excõicatum re ſine ↄſeuſu epi:quia populus ſolũ eſt ſubiectug
nckijms ii d do manifeſtum incuꝛꝛunt maniteſte excõicationẽ d quo ipi epo ð quo nõ.in.c. niſis. Xvi.q.ij ⁊ ĩ. d.c.tᷣů mõa
äan Nng in gii dicendum ut in cle. eos de ſepul. Secundo nota chis.ſi neio habent ibi collatiõem:tunc nihil ultra
Oncnun didctſe uinns ꝓ in eccleſijs nõ ſpectantibus ad aliquem pleno iu pñt ſibi uſurpaꝛe qaꝛ eo. que dixi ĩ. d. c. cũ ex iniũcto
Nrunn pam dronrwes Mdn re inſtitutio ⁊ deſtitutio pertinet ad epiſcopum nec ĩ fi. de heꝛeti. tio caſu quado habem pleno iu

re. dic ꝙ aut populus eſt ſibi ſubiectus pleno iure.
et babent ibi inſtintionem liberam 7 deſtitionẽ:
⁊ ſic intellige hoc ar.ꝗ Zrio ſenſu ur in. c.i.ð̊ cape.
mo.li.vi. Si nero ecclia ẽ pleno inẽ ſubiecia. ſeq ñ
populus tunc religioſi habent ibi inſtitnrionem col

n um diuumnc. lgi tũ expẽdit in fabꝛicã eccleſie. Altio nõ. ꝙ obla latoriam tituli: ſed inſtitutio auctortzabilis quo
uunarnn nou nis ti aliquibus religionibus non gaudent pꝛiuilegijs ad curam populi ſpectat ad epiſcopuʒ nt nõ hic er i
Geprint boſonidhgi illarum religionum niſi ex toto ſint tranſlari ut qꝛ c.i.qe capel.mo.li.vi.2= hoc caſu intellige illud dic
uingtun mantohn tꝛadiderũt ſe ⁊ ſua. alias remanent ſie ub iuriſditione tum Jnno. ꝙ habent inriſ. dictioneʒ ſuper clericos.
— oꝛdinaꝛiox.? pꝛo hoc bo. tex. cum glo. in c. fi. de * poſſunt interponere auctoritatem alienationis
uberctpmneſtinti ſepult. ibro. vi æ. in. e. ut priuilegia j. eo. facit bec rei eccleſiaſtice. ⁊ ita ipſemet Inno. ſenſit alibi in. c.
ſo⸗ — littera contra Bar. in.l. ſemper. ff. de iu. iĩmu. nr iſti ij. de tranſac æ nide glo. in. cle.i. de ꝛe. eccle.nõ alie.
uitten naeuz fratꝛes teꝛtij oꝛdinis non gaudeant pꝛiuilegio eccle n gl. in v. ſemel in anno. in fi.?æ hodie an ⸗z qñ
uisin hecfi gst and ſiaſtico cũ non ſint plene tꝛãſlari ĩ eccleſiã. nãᷓ niuũt poſſit celebꝛari in eccleſt ia ſita in loco inteꝛdicto:uið
caumi aleſſot in cõiugio.⁊ idem uidet᷑ in iſtis rectoꝛibus hoſpita bonnm tex. in. c. fi. de ſen. ex. li. Vi. et quod ibi nõ.

brin Mers

uige lium qui plene tranſlari non ſunt. quod plene dico Wo glo. fi. ibi ſubiacebit interdicto epiſcoporuʒ.
n lrate nullie de his ⁊ ſimilibus in. c.ij. de fo. compe. In glo. ſeiit hec gl. ey peꝛ iſta vba ſubiaceã intdicto.nõ feꝛ
lis huitecre in. V. nominatim in fi. de hoc dic ut plene nõ in c. tur iuterdictum ipſo facto:ſed dʒ ferri per epᷣum. er
naten “ lateraneñ. de pꝛeben. ¶ In glo. in. v. pleno iuꝛe ibi idẽ cõmnnit doc. hic. ſj Zriũ tener gl. i. c. i. ð iiur. li.
„ l — R⸗ . — — . „ 72„ . „ 2- „ . 2 „
tis in cofundi⸗ eps nihil poſſit attẽptaꝛe.2 nö. bene glo. quid ĩpor Vi. in fi. nuidetur Phari ĩ.c. ſiquis ſuadẽte. xvij.q.
Atw⸗ 9 RK tat pꝛiuilegiũ cum clauſula pleno iure alicni infeꝛio iiij. ⁊ dixi i. c. ʒ ð cri.fal. Abbas.
ann itgeneſdt ri pꝛelato concedituꝛ. eꝛipit̃ eni illa eccleſia a poteſta Bais prinilegijſ prinandus
m4 ocotdr ſte te dioceſis epi ꝓꝙ nullũ ins epale ibi exercere poteſt lecti. eſt qui alienis pꝛiuilegijs de
neni W quod etiam tenet hoſtien. in. c. quoniam.j.eo. rogat. h. d. In pꝛima ponit queꝛelam.in
re ſui S eadẽ glo. ibi. iſta inſtirutio 2 deſtirutio ⁊c̃. ſecunda ibi pro certo. pronidet. caſus æc. ¶ Mõ.
nt H e hac materia dic latius nt nõ. in. c. de monachis. primo ex ter. tegulam ꝙꝙ prelati tenẽt admiſtraf̃ in
ms non l ð. de pꝛeben. ? dixit hic Inno. inter cetera iſti re ſtitiam plenꝗ puilegiatis ſm tenoreʒ priuilegiorum
een ſete ouſnen ligioſi habẽtes eccleſias ſubiectas habent iuriſditio ipſorum aliꝗs puniri debẽt et priuari coꝝ pnilegijs
. mmnnctl i/, nẽ in clericos ſibi inſtitutos :nec ſine eoꝝ conſenſu c nõ. ex hoc et ex tex. penam nolétis ſernaꝛe pri
belte, pnt alienari bona illius eccleſie. Hoſt. dicit hoc poſ

ſe pꝛocedere ĩ patronis exẽptis:ſecus autem in non

ſis.

nilegia alteriug ut priuentur priuilegijs ſibi conceſ
UIn gli fi.ſed dubitatur nunquid prelatus
au 2

¶ Be prinil. ? exce. priuil.

negligés faceꝛe iuſtitiam incurrat penã ſuſpenſiõis
de qua in.c.cum eterni de ꝛc iudi.li. Vj. ⁊ tenʒ bo
ſtienſis ꝙ nõ. qꝛ illud.c. punit facientẽ iuſtinam nõ
negligentem. alias murti illaquearent. æ dicir tutins
eſſie. licet in oppoſiunm faciat c.nemo de ſimo. ſed
igem hoſtien. tenet Zrium. in. 1. legitims de appel.li.
vj. ur ꝛecitat ibi Jo. an. credo ſic poſſe diſtingui ꝙ
aur prelatus ſit in meris teꝛminis negligentie: ut qꝛ
petenti iuſtitiã negligit faceꝛe ? bẽat locum dictum
boſti. bic. Aut negligẽtiam ꝛeſoluitur in facium. ut
quia nõ nult dare dilationem uni cõtra inſtitiam. ?
ỹ coſcientiam: ⁊ tunc bʒ locum pena dicti. c. cũ eieꝛ
ni:quia tunc ſatis dicit᷑ faceꝛe ĩiuſtitiã qð tene mẽti.

eos extumulare tenentur. B. d. ubi ſic. Eti
am priuilegiati non poſſam admitteꝛe excommuni
catos ad ſepa turam. et ſi admiſerint debent inde
eos eijceꝛe: ? ſi non fecerint eps ſupplebit b. d. Ca
ſus ⁊c. ¶ NM prio er tex. excõicati debent ſepe
liri extra cimirerium eccleſiaſticum:⁊ hodie ſepelien
teſ manifeſtos excõmunicatos incurrunt excõicatio
nem iplo facto de quo dicendum ut in cle. eos 5 ſe
pul C nota ar. ꝙ eps poteſt extumulare excõica
tos ſepultos in eccleſijs exemptoruʒ. ſi ipſi exempri
ſant negligẽtes in hoc faciendo ut bic colligitur in
telligendo ꝙ iſti hoſpitalarij eꝛãt exempti. dictũ tñ
placet in fauoꝛem eccleſiaſtice diſcipline qð ur hte
neꝛe Inno. An aũr poſſit eps punire ſepelientes
excõicatcs nel admiuens excõicatos ad dinina. Vi
de plene per Jo. an. poſt Jo. ma. in. c. eplſcoporuʒ
eo. ti. li. Vj. ubi concludit ꝙ non ſi peꝛſone et locus
ſunt exempti. In glo. in fi. nõ. glo. ? tene menti ꝙ&

nirtus excõicationis dqurat etiam poſt moꝛtem ? ſic

excõicatio nedum afficit animam. ſed ẽt coꝛp HO
ſtiẽ. tũ ſentit contꝛa iſtam glo. dicens quod monn?
non eſt homo: qꝛ non eſt ibi aia ⁊ in eo non cadit
neꝛa cõio. Irẽ ceſſat 2 quare ꝓhibeĩ cõio excõica
ti. nam hoc fit ut ruboꝛe cõfuſus citiꝰ iducat᷑ ad ex
cõicarionis ſatiſfactionem ut in. c. pia de excep.lib
vVj. que ꝛatio ceſſat in moꝛtuo. Jo. an. ponit priũñ ?
ſequit glo. ꝓbat᷑ opi. glo. in. c. a nobis el. ij. de ſẽ.
excõi nbi ẽt poſt monem excõicatꝰ mãdatur abſol
ni: ſi in eo apparuerunt ſigna contritionis. eꝛgo ex
cõicatio durat poſt moꝛtem eriam in decedente ĩ cõ
tritione cum ſemper opus ſir abſolutione. Iẽ non
eſt nerum ꝙ oĩio ceſſat ratio participationis: ur di
eit hoſtien. quia tempoꝛce uite iducent ad ſariſfacien
qum ſcientes ꝙ etiam poſt mouem debent euitari.
fanãdo g monuuʒ uel ueſtiẽdo uel ſepeliendo ſen
ſotiando ad ſepulturam Zbit iſta cxcõicatio minoꝛ
ex tali participio quodò nõ. ¶ In glo. ij. ibi niſi foꝛ
te tales fuerint zé. nõ. bene glo. ꝙ excõicatus ſepul
aus ante abſolntionem non debet exhumari ſi nõ
ficit pꝛo eo quo minus fuent abſolutus in vita de

quo poteſt dubitari peꝛ. c. 4 nobis. pꝛealle. nam de

bet ablolni eniam poſt mortem. ? poſtea ſepeliri. ſʒ
fatis poteſt teneri glo. ur fiat abſolutio in tumulo er
boc in fauoꝛem ⁊ reſpectu humaniratis.

J de teꝛra. Kontra priuileginz

ecclelie preſcibitur

ſpatio xxx. annorum. hodie uero xl. ut. in

fra eodem accidentibus. Caſus ? cetera. WHorta
primo ex tex. ibi in perochiali ⁊c ꝙ decime debẽtuꝛ
eccdlele parochiali ubi pꝛedia ſita ſlunt etiam ꝛeligio
ſis perſonis de quo plene in. c.cuʒ contingat ð dci.
Ex quo ⁊ ex rex. nõ.qð de iure dinino ſen comuni
etiam religioſi tenentur ad decimas perſoluendaſ ½
quo in. c. ex parte. ?.c.nuper de deci. ¶ Mota. .
q;ꝙᷓ; decime ſunt de iure diuino ur in. c tua ſupra
de deci. ramen papa poreſt priuilegium concedeꝛe ð
eis non perſoluendis. ? ꝙ clericis ? ꝛeligioſis boc
põt concedeꝛe claꝛum eſt ut hic ⁊? in dicto.c.ex Eie
æ. c. nupeꝛ. ſed an laicis poſſit hoc concedeꝛe. dic ut
legitur ⁊æ nõ. de deci.a nobis. ¶ Mota. ꝙ canonici
ſeu ꝛectores ecclcſie pñt preiudicare eccleſie tacendo
2 patiendo preſcripiionem currere. delictum ergo i
iſtorum i tacendo 7 non faciendo expreſſe pꝛoteſta
tionem nocʒ eccleſie. 7 nide glo. ſingu. in. c. placit.
ij. xvj. q.iij. que dicit prelatum qui paſſus eſt pre
ſcriptionem currere comira eceleſiam poſſe conue
niri per eccleſiam ad ſatiſſactionem de omni danno
ob ſuam negligentiam contingente ? non mirũ neʒ
prelatus tenetur de ſuo ſicut tutor ſi potuit aliquid
acquirere eccleſie ? neglixit xij q. ij monemꝰ.l. quic
quid. E arbi. tute. fortius quando neglixit 7 paſſus
eſt acqueſita dilabi. facit ad predicta.l.non eſt igno
tum. C. de admi. tu. Ex line litte?: nõ quod liberuʒ
eſt unicunqʒ renunciare priuilegio ſuo quod intelli
ge quando non tangitur ius ſuperioris nel tertijj.
unde priuilegio exemptionis non põt priuilegiatus
renuntiare ſine licentia pape ur i. c. cũ ipᷣs.S. ð arbi.
põt etiam colligi ex hoc tex. iuncto.c.accedentibus
j. eo. ꝙ ſicut contra ius cõe non currit preſcriptio
nili. xl. annoꝛum ur in. c. fi. S. de ↄſue.ita nec contra
priuilegia indulta eccleſie ut hic ⁊ ĩ dicto.c.accedẽti
bulſ. nec etiam contra alia bona competentia ecchijſ
ut in. c. de quarta. S. de preſcap. ? in. auc. quas aciõ
nes. C. de ſa ſan. eccl. 2 nõ. bunc iex iuncio. c. acce
denribus ꝙ etiam priuilegium datum ad non faciẽ
qum non tollitur per unam ↄiraſactionẽ: ſed requi
ritur ſpatium.xl. annorum ſi competit contra eccleſi
am. de qua materia plene in. c. eum acceſſiſſet de cõ
ſtiturio. Sʒ pro declaratione lr̃e querit an indiſticte
tollarur priuilegiuʒ ſpatio.xl Ijnorũ. Jo. an. ? hoſt.
bic uidentur limitare mirabiliter hoc. c. ut procedat
quando ſponte facta eſt ſolutio ut ipſi nolunt:ſecus
li per ignorantiã uel inuiti ſoluentes. ar. l. ad eos. ff
mo. ?.l. quod cuiqʒ de regulis iuris Et miranduʒ
quod alij doc.ſequemes ſimpliciter inhereant buic
dicto. nam nullo modo puro ueꝛum: quia tacite in
ferunt quod conira ignorantes non currit preſcrip
tio quod falſum eſt ut in c. uigilanti. ibi dixi de pᷣ
ſcrip. et clarius in.l. fi. in fi. C. de preſcrip.lon.tem.
licet bartolus in.l. I. F. ſiquis autem. ff. de iti. ac
cuque pᷣua. dicat ſimplłr ꝙ iʒ currat ignorãtẽ pſcri
ptio dat᷑ tũ ꝛeſtõ: ⁊ ſic ſecũdũ omnes ſaltem currit
pſcriptõ. ſic ẽt non puto ueruʒ: qꝛ inniri ſolnentes
aõ preiudicãt: ex quo ĩ vons fide ſunt preſcribetes

monmiuni, i
brrllc tnin
ioe
onull lis

4 4
linſani numnlt

1 .
ſrnfuinmu

manini
Oro.n
edtbeli
onckiudie
ſpenn tCunnduncan
dusſblisiiſaund
Panitenun e npe⸗
i. ola puind er te
oncriini nii ludof
iim aus ii uindan
legni iter ece noc⸗
hoceouumer lU
Se, hore coligi
oc vonn anliu eii
urum pzinteginomun ,u
1Ceneni de deri vl blans
cnied einrens
ſici dede vndr inledi
lidiſen goptenon uide
tio quia itn dicno ohnis
ſaiummnine hinfund
idiuli npin c beñ
Aiaueunerlin
Pionetahch
in nbonis ocgi 4 4
gunumaiſt Kian
ſſtins lionis
Declenitnon amhiner
unctemomninqninns ed
in.c innoſtn ceinimr ſel
nonbebenibemnn i
dis me gein h niin
n alnsfun
nmna ei oinerin
tudcmnlllilce

etcst witſebee
1dctin dcdt Ne
Wdo Cltder dn
ds. hon genoni
Mreniicneccceſenenie
qnanere ccſann agi
haindo apreſepelct
e goſign incat.
Alunn Inn auno pre
11 aelſam cſe conne
tonen ceonni dunno
ningener non mirü ne;
Gr tmor ſipotuit siavic
Aa woren Raric
CoNdegiwnapus
nd edicnnon Cic
fnr ina:nns ſheng
eruitgo to giet nilt
ur us ſopeniors ianſ.
cons n hi iligiun
peniicM o 5albi
r inuo cllitbis
voruni prel prio
z ce obre in net loſta
1 Netihmntunht
vone (onheod ſ

Nccida NAMrnigzid
d don ier Ne

— 2 4
—— .

¶ e prinil. excel. pruili⸗

imputandum eſt eigo ſoluentibus quaꝛe non allega
bant pꝛiuilegia ⁊ in iudicio non egeꝛunt. ſola enim
contꝛadictione non inteꝛrumpitur preſcꝛiptio. xvi.
q.iij. F. poteſt. ⁊.l.fi.E. de pꝛeſcrip.lon.temp.quod
limita nt notatur in. c. nihil cum ſcandalo de pꝛe
ſcrip. Si enim non reddebaruꝛ: iuſtitia in loco pro
prer hoſpitalitatem:tunc poſſit pꝛocedeꝛe illud dictũ

ad hoc capitulũ ex tranſmiſſa. 2 quod ibi noratur
de ꝑꝛeſcꝛipti.

rro Priuilegioꝛum tenoꝛ in
. ſpiciendus eſt æ ſernandꝰ.
hoc dicit.uel alit᷑ ? ſic. De pꝛiuilegijs
non eſt iudicandum niſi eoꝛum tenoꝛe
inſpecto ? ſecundum continentiam eoꝛum ab omni
bus ſub ſitis ſunt ſernanda.hoc dicit.⁊ poteſt exem
plari textum er. c.nupeꝛ.ſupꝛa de decimis. Caſus
7c. Roerbum⸗ ex tex. ꝙ alleganti pꝛiuilegium
non cꝛedituꝛ niſi iliud oſtendar ⸗z ſecundum continẽ
tiam eius ita ſeꝛuandum eſt. ad hoc ſolet quotidie
allegaꝛi iſte tex.æ de modo exhibendi pꝛiuilegia nið
hadie bonum tex. in. c. cum peꝛſone. eo. titu.li.vi.
ecundo poreſt colligi argumen. pꝛo ⁊? contꝛa
quod bona acquiſita peꝛ pꝛiuilegiatos aſſumũt ſibi
naturam pꝛiuilegiatoꝛum. facit.c.quia ciꝛca.j.eodẽ
⁊ cdemen.i.de deci.⁊.l.ciſcus.ff. de iure fiſ 2 quod
nõ.in.c.nnico de iure patꝛo.li.Vi. In hoc tamẽ in
ſoici debet tenoꝛ pꝛiuilegij ut in littera. n glo.
.i.ibi ſed pꝛopꝛie non nidetur poſſe ſtaꝛe ⁊c. ⁊ eſt ra
tio quia iſta dictio quis de natuꝛa ſua debet adueꝛ
ſari ram in iure qᷓ; in facto.ſimile nõ.in.c.at ſi cleri
ci.ð iudi.in pꝛin.ſed hic ñ ſumit aduerſatine ſʒ am

pliatiue nam ſenſus littere eſt m glo. ſequentem ꝙ

cuʒ iſti hoſpitalaꝛij.habeant multa pꝛiuilegia in bo
nis ſuis non eſt dubitandum quin habeant liberta
tem in bonis acquirendis. Et ex hoc nõ. ꝙ de pꝛo
pꝛia natura iſtius dictionis quamuis eſt aduerſarij
pꝛecedentibꝰ æ non ampliare ⁊ ſic facit pꝛo intellec

iu ſtatutoꝛum in quibus nerba debent ſtaꝛe pꝛopꝛie

nt in. c.in noſtꝛa de iniur. ſed ſi intelligeretur ꝙ iſti
non habeant libertatem aliquam in bonis acquiꝛen
dis tunc dictio ꝙnis ſtat pꝛopꝛie aduerſans pᷣcedẽ
tibus. is ſeel inſpectione in fi.nõ.glo.ĩ
pꝛatica.⁊ nide notata in. c. contingit. S. de fide ĩiſtr.
? in.d.c.cum perſona. Abbas.
Solutio cẽſus nõ
Ccepimus * pꝛobat queʒ exem
ptum niſi ex alio depꝛehendatur ut quia
ſoluituꝛ ad iudicium peꝛcepte libeꝛtatis.h.d. nel ali
teꝛ ⁊ ſic.per ſolutionem cenſus que fit romane eccle
ſie non pꝛobatur exemptio a iuriſditione epiſcopo
rum.hoc dicit. pꝛimo ponitur conſultatio. ſecundo
reſponſio ibi cenum. Caſus ꝛc. ¶ Mota primo ex
rex. ꝙ licet in pꝛiuilegio exemptionis nõ reſeꝛuet᷑ cẽ
ſus peꝛſoluendus ſuꝑioꝛi nihilominus nalet ⁊ tenet
collata exemptio: quia non eſt de eſſe exẽptionis.ut
ſoluatur cenſus: licet quandoqʒ ſoleat ſupeꝛioꝛ ſibi
retinere. de quo in. c. cõſtitutus de relig. domi.
Secundo nõ. ex littera illud argumen.nõ pꝛobat
oc eſſe quod ad hoc comingit ab eſſe. ſimile in. c.

non pꝛobat exemptioné.

tue de ſi ponſa. ſic.n. arguit papa exemptio ſolet con
petere ſine ſolutõe cenſus ergo ſola cenſus preſtatõ
WWerno nota quod iſta
duo ſimul iuncta non probãt exmptioneʒ nidelʒ cen
ſus pꝛeſtario ⸗ receptio ſub protectõe nunquid aũt
ſolutio cenſus ber multa tempora facta probʒ ſubie
ctionem.tex. facit hic quod non. ſed nide barto. in
.l. ſolent in fine. ff. de offi.procõ.dixi in. c. peruenit.
et.c.omnis aĩa.S.de cenſi. uaꝛto nota ꝙ iſta
uerba recipimus ſe nt ſis ſpecialiter in ius beati pe.
2c. inducũt exemptionẽ.⁊ ẽ ratio.nã omnes eccleſie
funt de iure beari petri. Si ergo ſpãliter recipiiur⸗
uidetur quid nonum concedi.et multa nerba que
habent inducere libertatem plenaꝛiam et exemptio
nem nide in. c. ſi Papa eo. ti. li Vi. z. c. uidentes. nõ.
per Inno. ¶ Mota ex fine littere ꝙ per receptio
nem factam ſub protectione non detrahitur ĩ aliq
iuri alioꝛum quod nota in facto:quia quoridie do
mini temporales potentiores recipiunt minus potẽ
tes ſub protectione eorum. nam per hoc non pre
iudicatur iuri aliorũ.in aliquo.⁊ ſic habentes iura
parata poſſunt hoc nõ obſtante libere exercere. Ex
quo infero quod ſi guerra iuſte monetur contꝛa ꝛe
ceptos ſub protectiõe non tenetur recipiens ad de
fenſionem. pro hoc qð nõ. hic glo fi. et ibi dicam
ſupra eo. n glo. i. in li. quaſi glo. nelit innueꝛe
iſtos eſſe exempros.ſed Hoſti. tenet contrarium di
cens iſtos non eſſe exemptoſ:licet in multis ſint pꝛi
nilegiati. ⁊ de ciſtercieñ. probatur. S.ð ſimo.ne dei.
de templarijs 2z hoſpitalaꝛijs in.c. neniens de vbo.
ſigni. li. Vi et facit.c.patẽtibus.j.e.ſed concordan
do poteſt dict quod gl. habnit reſpectum ad faciuʒ
ut quia poſt iſta iura fuerunt iſtis conceſſa pꝛinile
gia exemptionis.dictum nero Hoſti.ad ins quia
de iure non ſunt exempti:quia omnes ſubiecti ſunt
epiſcopis locorum de iuꝛe comuni.xvi.q.vij.oẽs
baſilice et. c. domus. et. x. q.i. per totum.et in.c.cum
nenabilis de reli.qomi et facit. c.cum epiſcopus de

offi. or. li. vVi. n glo. fi. ibi cnʒ ininſte granaru

⁊c̃.nõ.gl.ꝓ his que.S.dixi ꝙ ꝛecipiens aliquẽ ſub
protectione ſua non tenetuꝛ eum defendeꝛe:niſi cũ
iniuſte grauatur. monetur g ſuperior facilins ad
defendendũ eum er ſulminandum ſnias. æ nota s
etiam in ſubdito receptio ſub protectõe paꝛũ opeꝛa
tur ⁊ nidebatuꝛ oppoſitũ qꝛ oẽs ſubditi ðᷣbent eſſe
ſub pꝛotectione dominoꝛum.æ nerba debẽt aliquid
operaꝛi: ſed ut dixi operantur iſtud quia facilius
mouetur pꝛo eis ſuperior ꝙ pꝛo alijs:quia ꝓ alijs
poteſt ſcribere oꝛdinarijs nit iuſticiam faciant:ſed ꝓ
iſtis receptis ſub pꝛotectione poteſt fumina? ſñnias
unde dum tempoꝛalis recipientes aliquas ſub pro
