In glo. in v. ꝓpoſuit.ibi ut reus intelligit nõ. glo.
et nide bonum tex. in decꝛetis in. S. ſi eꝛgo.el fo ct
in SF. item obijcitur. xxii.q.v. ⁊æ uide Innocen.i. c.
ueniens:de iureiuran. ubi inteꝛ ceteꝛa ponit nobile
ueꝛbũ.dicẽs ꝙ in foꝛo aĩe iuramentuʒ recipit inter

pretationem ſm intentioneʒ iurantis.ſed in foro iu
diciali m ius.ita etiam quo ad propoſitum dicit h̊
hoſti. ⁊ bene ꝙ ſi quis cum non intendebat ↄtrabẽ
matrimonium uſus fuit uerbis ſophiſticis ut decipe
ret mulierem non erit matrimoniũ in foro aiĩe qꝛ ſie
ↄſenſu nõ põt matꝛimoninʒ cõſiſtere.æ de hoc ẽ ca
ſus uõbilis in.c.tua.j.eo.ſed in foro iudiciali iudi

cabitur pro matrimonio qꝛ non eſt ſibi credendum

ſed recurrendum ad recium ſenſũ uerbox. ut in. d.
c. tua. Er in fi.glo.dicit lex cũ quidam.fac̃ qꝛ ibi
diſiũctiua ponitur pro copulariua.æ ſic fit iterpreta
tio contꝛa cõeʒ intelligentiam.ſed dic ꝙ ibi fit illa ex
poſito.tũ ex cõiecturata mte teſtõris.tũ ut ceſſet ab
ſonus intellectus z res potius naleat quam perear.
? idem dic ad.c.in calice. n glo. fi. ibi creditur
actori potius quam reo.dic melins quod reſpeciu
propõnis non eſt dꝛia inteꝛ actoꝛem ⁊ ꝛeum ſʒ ſẽpeꝛ
debemus intelligeꝛe vpa ut ↄueniant intẽtioni pꝛo
feꝛentis ⁊ ſic pꝛopꝛie loquituꝛ tex.in.l.ſi quis itẽrõe

amoigua.ff de iudi. ubi plenius nide peꝛ Bar. ſed

in pꝛobationibus fit inteꝛpꝛetatio contꝛa actoꝛc nõ
in odium ipſius:ſed quia dubia pꝛobatio noen ꝛele
uat pꝛobantem. æ idem eſt in reo probãte exceptõeʒ

ſuam nt in. c.in.pntia de proba.⁊ iunge iſtam cum

precegenti.
P onſam Breve eſt 7 poteſt ꝑ
* glia nerba ſic ſumn a
ri. Inter ſponſam ⁊? conſanguineos ſpõ
ſi oritur impedimentum publice honeſtatis in pedi
ens ? dirimens matrimonium inter eos cenireben
dum. h. d. uero primo ꝓ itellecu inere vrrũ
hoc procedat in ſponſis de futuro.an autẽ de xnii
dic ſecundum doc.ꝙ ntroqʒ caſu procedit ciſpoſi
tio.c.nam ſi non licet duceꝛe ſpõſam conſanguinei
de futuro multo fortius ſi eſt de pñti. nã maior eſt
honeſtas ? non ducatur ſponſa de pñti cum qua
matrimoniaſe uincnlum eſt ↄtractum quam ſponſa
de futuro cui ſolu m facta èſt ꝓmiſſio fumraꝝ nup
tiarum. uerba m hui us tex. proprie adaptantur ad
ſpoſam de futuro.qꝛ loquituꝛ de ea que non erat

adbuc pub es ⁊ ſic nonporerat ↄtrabẽ mẽimoniũ.

t ex his nõ. ꝙ tã ex ſponſalibus de futuro q;

ex mr̃imonio de pñni oritur publica honeſtas inter

ſponſam ſeu maritatam z ↄſanguincos ſponſi ſen

mariti ſuperueniente nero inter eos carnis copula
oritur aliud nincuum. ſ. affinitatis. unde oẽs ↄſan
guinei mariti ſunt affineð nxoris ecõtra ]. de ↄſãg.
7 affini.ſuper his.⁊ durant bec nincula etiam poſt
mortem alterutrius.ut in.c. fraternitatis.xxxv. q.x.

2 in.c.i.eo.ti.l.Vj. C Sis ergo cautus maxime in

imperanda diſpenſatione. nã qñqʒ oritur publica
honeſtas ſine affinitate. qñqʒ affinitas ſimul cnʒ ho
neſtate publica ut pʒiex predictis.qnqʒ affinitas ſie
publica honeſtate ut ſi citra ſponſalia ſen matrimo
nium quis congnoſcat mulierem. nam inter eum ⁊?

dmnes conſanguineos mulieris oritur affiniras

7 econtra.ut i.c.diſcretionẽ .J.ð eo qui ↄgno.oↄſ.
Vſo. ſue.nec oritur in hoc caſu publica honeſtas.?⸗
de his nide que nõ.glo.ſuper arbore conſãgnvinita
tis. æ qð dicaʒ in.c.ñ dʒ ð ↄſãg.⁊ affi.ubi tractabo

afibigier. ſinmg
kinnulnneheneniſen
ſer uupo ur inocr
1 mnigeſriot tuendiun
WüdsENAa
celusdust iifi gic nofn
rar itlſmmmuſt

venr ſclui y

tnvcnnen ai nn
Atlhopini oe i adin
ſabepnioi un iknmnte
tmchid onto ſden
rtevnni ſenco el ung tbor
1ilmu Sodrſtmung

DNltstannamig

Sededen
Nants. Denoid ndeni
rmorſimni rpois önin
Lhrſaii ſvad⸗ rien
imi Dinagium ommuans W
WGlietidäi che merci⸗
rinti oſielint i

—
ninlnsg W
unit n ie⸗

Mnner tmicinn

muamtwnſſh
u Mnenncen N
imn inl i igie
enipait n Ar i
eprmnto MMo/
ncthinobeto nen
ſtinten Ntirhechig
Mron kiugelian an

mn. Ber 1hentp
Ala vata ic ſunn
ſemttoſſancunnos ſib
Pprtleebepeſeusintel
Crioniner s Critcken
d Wcede d
ſs mumo en uni rii
mmj alromar fol
lerſpeſin onſanguinei
ck gefti ni aier
ſporade hfn un ae
(tornenmcron ſoenſe
al pniſiofunnr inp
nn rpreGmmmndd
im de nepe ton aul
peien ckinumneni.
fieKiund
dim laoſ id
. limminp ſl
ninra i la
ſfnmns olleis/ n

C De ſponſalibus.

an ſufficiat in diſpenſatione faceꝛe mentionẽ de affi
nitate tin ſi publica honeſtas cõcuꝛrit cũ affinitate.
Secũdo querituriquia tex. dicit nullus ↄſangui
neoꝝ c. nunquid iſtud ipedimentũ publice honeſta
tis ↄceꝛna ots cõſanguineos in infinitũ dic ꝙ nõ.
nã ſi uinculũ cõlanguin tatis ⁊ affiniratis non exten
ditur hodie ultra quartũ gꝛadum reſpectu probibi
tionis mẽimonij multo foꝛtius nec iſtud impedimen
tuʒ publice honeſtatis.reſtringatur ergo hec lr̃a ad
term nos dicti.c.non debet.nam ſi intelligeretur ge
neralicer ſequeretur ꝙ inter homines non poſſit cõ
traui matrimoniũ cũ oẽs hoies ſim cõſanguinei cũ
ex eo dẽ ſanguine pꝛoceſſerũt oẽs:ſed reſpectu ꝓhi
bitionis mnr̃imonialis illa impedimẽta ſunt reſtricta
aſ quartũ gradũ. ut in. d. c.non debet. ¶ Mtimo
querur:tex dicit ꝙ non poſſant conſanguinei con
trahere ⁊cc.quid ſi de facto contraherẽt nunquid ie
neat matrimomiũ: dic ꝙ non. vñ hoc ipedimentum
imoe dit ⁊ diꝛrimit matꝛimoniũ pᷣbendum ut dixi in
ſun nario ? pꝛobatur hodie clarius in.c.unico eo.
nitulo li. vNi. Abbas.
X p arte. Si nir ⁊ mulier ſibi p
. mittunt ꝙ ab eo tempo
re ſe pꝛo coniungibus habebunt contꝛactũ
eſt mr̃ioniũ de pnti ⁊ eſt caſus nõbilis.ut.j.patebit

pumo ponit caſum narratũ fo diffiniendum cõmit
tit. fa ibi qꝛ igitur. j.pꝛimo ꝙ abi acitꝰ depẽ

det a mera uoluntate loquentis paꝛia ſunti dicere q;

talem uuſt pꝛo uxoꝛe ſeu pꝛo ciue ꝙᷓ; dicere duco te
in uxoꝛẽ uel facio te ciuem.æ facit ad illã.q.dicit ſta
tutũ ꝙ talis debeat hꝛi pꝛo ciue:nunquid ex hoc ſi
creatus ciuis:æ uidet᷑ ꝙ ſic.aꝛ.optimũ. hic facit qðᷣ
nõ. per bar. in.l.ſi maritus.ff. de adul. æ in.l. ſi is qͥ
pꝛo enotoꝛe.ff. de uſuca. ¶ M. To ꝙ dictio tãqᷓ;
qniq; ponu ueritatem nõ aũt denotat ſimiuudinem
ſen unpꝛopꝛietatẽ:⁊ hoc qñ uerba ex ſubiecta mate
ria hoc patiunt. nam hic iſta mulieꝛ promiſit huic
uiro ꝙ tanq; uiro pꝛopꝛo fidem ſerunaꝛet. nec per
hoc denotat᷑ ſiłtudo ſed vVitas.?æ hoc notabis qꝛ fa

cit ad muua. Si ergo dicit ſtarutum ꝙ tanq cines

ſcholares debeant tractari uẽ ꝙ per hoc ſint creati
ciues: exquo actus dependit a mera nolũrate diſpo
nentis. (Tar nõ. ibi habiturã ⁊ ibi ſeꝛuaruraʒ
ꝙ per uerba ſuturi tẽpoꝛis cõtrabit᷑ qnqʒ mr̃ioniũ
de pꝛeſẽti qñ ſ. uerba denotãt executionem mꝛionij
nõ autẽ pꝛincipium contractus nam qui uolt conſe
quẽs tacite nidet uelle anæcedẽs.ut in.c.pꝛeterea
2.c.pꝛudentiã. de offi. dele.l.ilind.ff.ðᷣ acqui.her.cũ
ſi nilibꝰ.⁊ ð hoc clarius.j. ¶ Mõ. ꝙ pꝛopter adul
teriũ coniugis non diſſoluirur mꝛimonium quo ad
uinculum. ſed quo ad thorũ dũtaxat. unde tenetur
quilʒ continere.ad hoc.xxxij.q.vij.in.c.ij. tez
nõ. ibi maritali affectione. ꝙ eccleſia poteſt cõpellet̃
laicuin nedũ nt ꝛedeat ad uxoꝛẽ ſuã quam iniuſte di
miſit ſed etiã ut eã tractet affectiõe maritali.ad hox
c.illud de pꝛeſump. ¶ In gſo. i. ibi de ceiero ha⸗
bebo te ⁊c̃. aduerte quia licet pꝛima fronte nideaiut
glo. replicare queſtionem tex. tamen habet maioꝛes
dubitationem ꝙ queſtio deciſa in tex.quia in illa in
lex. concurrebant duo. naʒ pꝛomiſerat illã tenere in

Oingem ⁊ ei ſicut uſori fidem ſeruare h̊ autem ulei
mãũ nõ ponitur in qõne glo. eterminat gl. ꝗy
mr̃imoniũ Shatur ꝑ uerba de pᷣſenti licet non addã
tur illa Vba. ? ſatis bene facit tex.ĩ auc.qui.mo.nã.
effi.legi.in.S.ſi quis diuini 8. de.quo.fac̃ mẽtionẽ.
iſta gl. et Gratla. icorporauit in decreto in loco h̊
all in gl. ⁊ H opi. Jo. cõiter tenetur hic ꝑ doc.licet
Lau.⁊ mgf̃ ſententiaꝝ in iiij.ſñiaxꝝ tenuerũt oppoſi
tun.⁊ nide ꝑ arch.i.ꝗ.ſi quis diuinis alł.ĩ gl.et qꝛ
in fi.glo.oppo.c.de illis.S. eo.? nõ ſoluitur ¶ qic
clare itelligendo mentẽ decre. ꝙ qnqʒ vᷣba in Zciu
ꝓferũtur de pñti.⁊ tunc in dubio illico contrahitur
matrimoniuʒ:ut ſi uir dicit accipio te in uxorẽ ⁊ eõ
ut in. c. pe.j eo.qnqʒ ueꝛba ſonant ĩ futux.⁊ tũc aut
denorãt principiũ actus z indubio ſolum Shuntur
ſponſalia de futuro.nt ſi dẽ promitto ꝙ te ducam
in uxorem uel me ducturum talem uel quid ſiłe.?=
iſte eſt caſus. c. de illis. . e. ..c. pe ¶ ¶ Onqʒ vba
ſonant i furuꝝ ſed denotãt executionẽ actus ↄſũma
ti ſeu perfecti.exẽplũ ꝓmitto ꝙ habebo te pro legi
tima ↄiuge uel uxore.nam non põt hẽi ꝓ legitima
ↄinge niſi precedat matrimonium.hec eni nerba z
ſimilia denotant executionẽ matrimonij. unde taciie
exquo obligat ſe ad executionem vr̃ de pnin phere.
ar.optimũ in.d.c.illud.⁊ eoꝝ que nõ.doc.in.c.cuʒ.
m. de ↄſſi. ubi dicunt ꝙ ſi prebenda que ſolʒ confer
ri tantum canonico ↄfertur extraneo uẽ tacite colia
tus canonicatus.⁊ hoc procedit maxe ſi appoatur
uerbũ ab hoc tpᷣe. uel uerbũ de cetero. nã immedia
te ſe obligat ad executionẽ matrimonij. g racue cõ
trahit ð̊ pniti. ſed idẽ eſt ſi non apponãtur illa vba
denotantia extremitatem tpis. qm ſiĩ obligatione
non apponatur dies vr̃ incõtinenti obligaio otta
cta ut in.i.in. oĩbns.ff.ð re.iur.æ in.l.euʒ qͥ calecis
ff. de uer. obli.? iſte uideĩ ꝓpꝛius caſus buiꝰ.c.quẽ
notabis qꝛ facit ad mula. hec ꝓcedũt niſi bec vᷣba
denotantia executionẽ ſequãtur ſponſalia de fuiuro
utputa ꝓmitto ꝙ ducã te in uxoꝛc ⁊ tenebo te pro
legitima coniuge.nã pꝛopter vᷣba pꝛecedentia reſtri
guntur ſequẽtia in tpᷣs mr̃ionij comracti.i.cũ mzio
niũ erit Zctum. ar.optimũ in.l.fi. O. cui dulcia.ff. de
nino. xri.? olco lega.?æ in.c.ſedes.de reſcrip.⁊ ĩ cle.
nõ põt de procur. ¶ Et ꝓꝙꝓ bhoc põt decidi qõ ſatis
dubia. quidã dixit mulieri pꝛomitto ꝙ non habeo
aliaʒ mulierẽ in uxoꝛem niſi te. nunquid per h̊ vᷣba
ſit contractũ cũ illa matrimoniũ.⁊ ð hoc in ſpe.eo.
ti. in pi. ? ibi per Jo. an. in addi. qui ſentit matrio
nium eſſe cõtractũ:qꝛ dictio niſi conſequitur negati
nam facit poſitionem ut nõ.glo.in regula peccatuʒ
de re iur.li vi. ¶ Do. an. ur̃ hic ſentire oppoſimʒ
dicens ꝙ dictio niſi facit poſitionem quandoqʒ fᷣm
habitum qnñqʒ ſecundum actum. unde cum illa uer
ba ſint de futuro ꝙ non habebo aliam niſi te nide
tur ſentire ⁊? alias ſe diſponeꝛe ꝙ in futurum ſi eſt
otracturus oöhet cum illa.ſed ſi nerba fuiſſen: pꝛo
lata de pnti ut quia dixiſſer nolo aliam babere inꝰ
uroꝛem niſi te tunc dictio niſi denotat actum de pꝛe
ſenti. ſed peꝛ pꝛedicta niderur mihi concludendum
pꝛo prima parte.nam ſi dixiſſet ꝓmitto ꝙ te habe
bo in uxoꝛem ſtatim eſſet ↄtractum mꝛimonium uit
9 O

õõü

ð

¶ BDe ſponlalibns.

5 dixi eꝛgo idem ſi dico ꝙ; nõ hẽbo aliaʒ niſi te.naʒ
nꝛ nelle ꝙ iſtũ hẽbit in uxoꝛc.ergo icõtinẽti cũ non
ſit appoſita dies ut. S. dixi multa alia obſcura trac
tant hic doc. n glo.in ueꝛbo ſint manifeſta ibi
2 ſententia ſecuta nõ. bene glo.nam relata ad tex.
apertiſſime ſentit ꝙ non licet marito pꝛopria ancto
ritate dimitteꝛe uxorem etiam ſi adulterium nxoris
ſit manifeſtũ.de quo uide per glo.xxxij.q.i.c.i.ſed
glo. contrariam habes ⁊ latiorem ĩ.c.fi.de adul.qᷓ;
tenebis menti ⁊ illam ſequimr hoſt. ibi ? ſẽtit Inn.
in.c.inquiſitioni de ſen.ex.quo ⁊ illa plus mibi plʒ
per.c.dixit.xxxij.q.i.⁊z.c.agatoſa.xxvij.q.ij.uide qꝗᷓ
dixi in.c.gaudemus.de ↄuer.coniuga.⁊ latius teti
gi i. d. c.fi. ðᷣ adulłt. P
5 ui inranit cum ali
* litteris. qua contrahere ſi nõ

ſubeſt impedimentum per cenſuram eccle

—

ſiaflicã ↄhẽ ↄpellitur. primo ponit caſũ narratõ. fo
cõmittit ipſius diffinitioneʒ ibi qͥa igitur. ¶ Mora

primo ꝙ licet põt promittere pater cum inramento
ſe daturum alicui filiam in nxorem.licet ergo pareꝛ
non poſſit obligare filiam ad cõtractũ mrime nij ea
renitente ut in.c.unico de deſpõ.ipu.li.vj xxx.q.ij.
c. ubi tamen licite promittit ? inrat qꝛ uidetur pro
mittere ſe curaturum q;tũ in eo erit ⁊c.de quo cum
glo.i. ¶ Mõ ibi cõſentiente pze ꝙ filia nõ cõtꝛahit
etiã ſponſalia niſi patꝛe ↄſentiente qð intellige ð ho
neſtate.xxxij.q.ij. honoꝛantur. ſed ad ſubſtantiam
matrimonij ſeu ſponſalioꝝ non ꝛequir parentum
oſenſus nt in. c.ſufficiat.xxvij.q.ij.æ in d.c. ubi pᷣ
alle.facit.c.ſi annum de iudi.li.vi. cta 3 ibi
ſuũ iuramentũ.ꝙ ubi ſponſalia nõ ſunt iurata eccle
ſia nõ cõpellit alterũ pꝛeciſe ad Zhendum. nam hoc
.c.⁊. c. equiſiuit.j.e.?.c.pᷣteꝛea. S e cũ muliis ſimi
libus ſemꝑ in ↄpulſione ponderãt iuramentũ ſeu fi
dei inteꝛpoſirionẽ. ſed ego Srium aꝛbitꝛor quia cnʒz
hec cõpulſio fiat ꝛõne peccati eccleſia compellit non
ſolũ iurantẽ ſed pactum nudum facientẽ. vt in. c.i.
ij. æ.iij.S.de pac.⁊ in.c.iuramenti.xxij.q.vV. nbi qici
iur ꝙ deus nõ facit diffeꝛẽtiã inteꝛ inramẽiũ ⁊ ſim
plicem ꝓmiſſionem. nam utꝛoqʒ caſu tranſgꝛediens
peccat moꝛtaliteꝛ licet magis peccet ueniens contra
iurameniũ ur nõ.in.c.pe.de inreiur et ad hec iura
Rendeo ꝙ narrãt facti cõtingẽtia. iñ ſatis põt dici
ꝙ non ita ſtudioſe eccleſia compellit alterum ubi ñ
inteꝛuenit iuramentũ.⁊ facit ad mãʒ. c.ꝛequiſiuit j.
eo. ¶ Ytẽ nõ. ꝙ eccleſia põt adiri peꝛ laicuʒ ut ſpõ
ſam cõpellat ꝑ excõmunicationem ad cõtrabenduʒ
mẽimoniuʒ 'm pꝛomſſſionem:⁊ ꝛõe peccati eccleſia
ſe impedit cõtra laicũ. Credo etiam qꝙ iudex ſecula
ris põt adiri ubi non ueꝛteꝛet᷑ in dubiũ ðᷣ naliditate
ſpõſalioꝝ:ſed ſolum peteꝛet᷑ nt alteꝛ adimpleꝛet pꝛo
miſſionem etiaʒ iuratam. nam.? index ſecularis põt
adiri ut cõpellat laicũ ad obſeꝛnationem iuramenti
Vt in.e. licʒ dc inreiur.li vj.⁊ fac ꝙ nõ.bar.i.l.titia
ff ſo. ma. ¶ Mirimo nõ. ꝙ ſi alteꝛ ex ſponſis nõ.
nult ꝑpficeꝛe matrimonium põt ad petitionẽ alterins
cõpelli ꝑ iudicẽ ⁊? ↄpellit᷑ quis pꝛeciſe ad factuʒ ma
rxime qnia hic non põt ſolui ineꝛeſſe quia ſpirima
lia non capiüt eſtimationem.facit quod dixi S. e.c.

„*

preterea. ¶ In glo.i. in ki. Vult ergo glo. qðᷣ parẽ
tes promiteendo pro filijs uidentuꝛ pꝛomitere ſe cu
raturos bona fide quod filij ↄtrabent ⁊z ſic porius
promittunt factum proprinʒ. 3 aduerte ꝙ iſið
non ſatiſſacit contrario ſupra formato.nãꝗ iura cini
lia dicunt qð ſi promitto ſimplicit᷑ factũ alienum in
nullo obligoꝛ. unde ut ſim obligatus ad iurandum
oportet ꝙ ſpecifice hoc promitiam. ut inſti. de inu
ti.ſtipu. F. ſiquis alium. æ in.l.ſtipnlatõ iſta. G. ſiqs
ff. de. v.obli. do. an. dicit ꝙ ſicut equitas pretoria
facit ut in ſtipulationibus pretorijs promittendo
ſimoliciter factum alienũ indubio uidetur promitte
ꝛe'ſe facturum ⁊ curaturum.ut in. l.quotiens de.v.
obli. ita equitas iuris canonici hoc inducit in mate
ria canonica.hoc eſt notabile dictum:ſed iure non
ꝓbat᷑. Sed quo ad iſtum tex.⁊ ſies poteſt daꝛi alia
ſolutio melioꝛ ⁊ tutioꝛ ut in iuramento hoc pꝛoce
dat. nam iuramentum bʒ uim clauſule ſi nõ. ualʒ oð
ago ut ago ualet ut naleꝛe põt ut in.c.q;to.⁊ in.c.
ad nr̃am de iureiur.nõ in.il.cũ pr̃ in..filius mr̃em
eff. de le.ij. ideo in dubio ꝓminẽdo factum alienuʒ
debemus ĩteꝛpᷣtari ꝙ ꝓmiſerit ſe curaturũ qtum ĩ

eo erit.fateoꝛ m eqniſſimuʒ eſſe hoc obſerugri in eii

mareria canonica:ar.in.c.dilecti.Sõ.de indi. n
gl. in. V. quã filij ibi ſed ſi ał. ſint dolicapaces nõ bñ
gl.maxiĩe iuncto tex.ex qua hẽs ꝙ impubes dolica
pax obligaĩ᷑ ex iuramento ſuo ex quo inferiur ꝙ ſi
dolicapax ↄhit ⁊? iurat cogitur ſeruare pᷣcium ? feẽ
ad itelleciũ auc.ſacramẽta puberum.C.ſi aduer.uẽ

di.nt hẽat locum etiam in dolicapace.de quo iti xꝓ

doc.⁊ peꝛ hoſt.in.c.cũ ↄtingat de inꝛeiu. En fi.
gl ex hac ultima.q.poſſunt elici due opi.una ꝙ ille
nõ cogat᷑ iſtã quã ↄgnonit dueeꝛe qꝛ cum ea nũqᷓ;
fuerunt ſponſalia nec matrimonium ⁊ hanc opi.iʒ
Inn. dicens ꝙ libeꝛe põt cum alia Zᷣbeꝛe cum nunc
ſit conditio ꝛeſtuicta ad illã ꝑſonam duntaxat quam
pononk⸗d uatce opi.in qua reſidet glo.eſt ut
non vtute ſponſalioꝛũ ſes uirtute inramenti cogat
illam ducere.æ hanc opi. ſequitur JYo. an.ſpe nſalia
enim ſemper fuerunt nulla.cũ enĩ nõ pnt ↄſiſteꝛe ex
ꝑpte nnins im opoꝛteꝛet diceꝛe ꝙ cũ oibus ſoꝛoꝛibꝰ
eẽnt ↄcia ſponſalia ⁊ ſic nullã poſſit qucere cbſtan
te publice honeſtatis inſticia. Hoſt.lʒ narie ſoquat
ſentit teꝛtiã opi.ut copula cum una ſupeꝛueniens de
clarauerit ſeu certificauern ſponſalia prius dubia
2 eodem momẽèéto fecerit illa tranſire in mr̃imoniuʒ
pᷣſumptũ ar.in.c.is qui:j.eo. Ho.an.nidebat᷑ prio
ſentiꝛe hanc opi.ſed tandẽ reſidʒ in opᷣi.gl.⁊ io.an.

ex quo illa ſponſalia proꝛſus fuerunt palacherra

ꝙ opi. hoſti. ſatis poſſit ſuſtentari.naʒ ſponſalia trã
ſeunt in mẽimonium per carnis copulã.non tantuz
vture ſponſalioꝛum q;tum ex pſumpto conſenſu nt
in. d. c.is qui.j.e.ſed ex quo iurauit ducere unam
ex filiabus titij ⁊ poſtmodum unam ex eis congno

pit ſatis uideiur illam elegiſſe æ in eam iam conſen

diſſe. nam in dubio non debemus preſumeꝛe du
plex peccatum.ſ.ſtupri ⁊ periurij.ſed potius in efa
noꝛem maxime matrimonij debemus preſumeꝛe co
pulam fuiſſe licitam ⁊? ꝙ ille nolueꝛit adimpleꝛe iura
metum ſuũ.nã ĩ dubio ſẽper iudicat᷑ ꝓ mꝛionio nti

iunnin ſiſni
liuileni intmn

tiſolihen beden

1, 1d teene,
immidͦſ ngi

mmuͤlni peltr.
nihn nn fm

teinngnnſi⸗
iugt iſen
iniytinitſi Ma
iuml giet ͦtakat⸗
Ueitaphi tii eifun
rtcasnretai anen,.

s otton uan⸗ ſchien
NGeiunNN cnand

DACANArid e

n iſteomeponkeit iütne
onignmeachenim w
Neſen ur ar zo ws
ſercifen iuile icen
anrncipnlio ngo eft non⸗
Gunotnoſntunonemi antn

9

en
oreſt e⸗

aisnri gni nuſr
npionmini foperca
PinnqKaſimsfögere
auntenmr minſto
ullkſinmizfi'menii
incſfmiceinl inin
ueſber anr yrimin /t
umſmnsin tuͦh
nclen. Rihigi

—T

lin ihlanußbt
uubisg innits chi
ſocnan iienn
gnrlangne zannefte
pbenun Cligeverte
ndicae ecte d.
NWNNNRn. n.
Nn dddrch nn ſe
urcrr amna /ii
ummonunt nncoptt
Leumela öberun nune
orandonumt ran
Niinara teitagod n
luinure imranen coget
lcnim Zo an ſeſſtla
ddi ſoit leee
ercüobiaſori
clade ee E
Nica Plpone boui
aammlſund
an iunti mn atl
lmnſie ninotic
o Doat ichhhiri

ſchneh r-
sfueumnt ſ
ſenrennn hon ann

.c. licet ex quadã. S. de teſti. ? in. c. fi. S. ð re indi.itẽ
facimus ſemper interpꝛetationẽ ut euitetur pecca inz
nt in. c. eſtote..de reg.iuꝛ.ſecus dic fʒ Hoſti.ſiq̃s
iuraſſet ducere unã de certo loco. nam tunc cogno
ſcendo certã nõ uidetur cum illa Zhere cum poſſit
hoc caſu ↄhendo cũ alia adiplere iuramentũ nõ in
ſingulariter ex opi.glo.q licet iuramenium non ſit
reſtrictũ ad certã perſonã:tñ eccleſia cõpellit iuran
tem ad obſeruationẽ iuꝛamii licet finis iuramẽti cõ
cernat utilitatẽ pꝛiuati.⁊æ hoc fit ut iurans euitet pec
catum. ex qua ratione iudex pꝛocedit cx officio ut ĩ

c.i. de offi. oꝛdi. Cn gl. in. V. compellas ibi ecce

cꝛimina h dʒ ↄtinuari finis gl.in.v.hoc quidẽ vſqʒ
ad fi ⁊ ex pꝛincipio ⁊ fine glo.colliguntur quannoꝛ
ſolutiones a d.c.requiſiuit..eo.ubi dicitur ꝙ ſi ſpõ
ſus uel ſponſa pꝛeciſe reſiſtit ?ẽ non unit contꝛabere
matrimoniũ cũ ſponſo pꝛeciſe non eſt compellenda
? tene tertiã ſolutionẽ glo.ut ex cã eccleſia nõ opel
lat.utputa ſi ita abhoꝛret ſponſam uel ecc ntꝛ9 q ex
innitis nuptijs nehementer pꝛeſumeret᷑ ſcãdalũ fumm
rum.nã tũc eccleſia dʒ ſuſtinere minns malũ ut ma
ius enitetur.ar.in c.duo mala.xiij.di.Et hanc ſolu
tionẽ tenet glo. in. F.ſed cõcedatur. xxvij. q.ij. ⁊ ho
ſt. ĩ. d. c. reqniſiuit.⸗ ria gten iudicio meo
in tex.illiꝰ.c. in rõe ſui. ¶ In eadem glo. ibi ſed ẽt
cõmittenda ꝓhibere.nõ. bene ex glo. ꝙ eccleſia ipe

dit ſe de peccato laici nedũ poſt peccatum perpetra
mm ſed ẽt ante ut peccatũ euitetur. naʒ pꝛo futuris

culpis põt feni excõicatio ſi eſt aliqna pꝛeſumptio ðᷣ

pꝛeſenti ut in.c.romans. F. caueãt ðᷣ ſen. excõ.li.vi.
Sed credo aliã ſolutionem poſſe dari ad tex. nam
cum iſte pure pꝛomiſſeꝛit illã ducere in nxoꝛẽ ſiatim
fuit obligatus ad ducendum ur in. l. in omnibns. ff.
de regu.iur. peccat ergo ſponſus ſi requiſitus nt ⸗
hat ſine cã differt. facit l ſepe.ff. de ner. ſig. 2. ſ. eo.
pꝛeterea cõpulſio.ergo hic fir ratione pꝛomiſſionis
inſtantis: æ nõ im ratione mali euitandi.

On eſt Wer cenſurã eccleſiaſticaʒ
*

pater cõpellitur reſtituere fi

pꝛimo ꝙ licet filius ſit ĩ poteſtate patris ñ tũ p hoc
põt pater detinere inuito filio ipſiꝰuxoꝛc. nam qtuʒ
ad iſta ſpiritualia filiꝰ non cenſet᷑ in poteſtate pꝛis:
nnt in. c.ſi annũ de indi.li.vi.iteʒ ſi caſtẽſia poreſt fi
lius libere tractaꝛe pr̃e inuito.ff. de caſ.pecu qnaſi
E totuʒ.foꝛtius iſta ſpũalia. æ nõ hodie de ſepul.li.
vVi. in. c. licet. ¶ Secũdo nõ.ꝙ in iſtis ſpũalibꝰ põt
lilius agere 3 patrem. ⁊ q;nis glo.i. c. ſi eccleſia.xxx
iij. q.iiij. dicat ꝙ de iure canonico filins põt agere
contra patꝛem ⁊ econuerſo.p.c.querit.ij.q.vij.ſcq̃
tur Gal. de cal. hoc diciũ iñ nõ nẽ nerum miſi nbi
ſubeſt peccatũ.nã rõe peccati hoc eſt agmittendum
alias ſecꝰ ut apte uẽ de mẽte ſᷣe in. d. c. ſi annum. ar
guendo ꝑ locũ a ſpali.ad hꝰ.l. lis nulla. ff. de indi. 2
quod ibi nõ. ¶ Tertio nõ. ⁊ tene mẽti ꝙ uxoꝛ pðᷣt
repeti coꝛã iudice eccleſiaſtico ẽt õ laicũ detinenteʒ
iᷓ nõ diſputetur de ualiditate æ ſubſtãria mẽic nij
de h..cũ gl. ¶ Quarto nõ. ꝙ ex facto pricipis
bot pꝛia ſubijci: ⁊ ſic idirecte puniunt populi ex ſa

¶ De ſponſalibus

lio eius nxoꝛc quã ininſte. vᷣtinnit nuel deti
nNet. pꝛio naꝛrat factũ fo pꝛonidet ibi nos. ¶ Nõ.

ci pꝛicipis.de quo nide qð nõ.gl.xxiiij.q .lij. ĩ ſũ.
tẽ nõ.ꝙ appellatione diuinoꝝ officiorũ cõpre
hendunt᷑ bapriſma paruuloꝝ ⁊z pnia moꝛientiũ:aliaſ
non eſſer bona exceptio que fit in tex. In io
ibi per officiũ indicis uel per epiſcopũ loci. põdera
bene hanc alternatinam glo. nideiur enim de mente
glo qð ſiue uxor detineatur in uita ſiue nolens põt
maritus adire tam iudicem ſecnlareʒ quam eccleſia
ſticum Ex quo enim non cotenditur de ſubſtantia
uinculi matrimonialis tam eccleſiaſticus q; ſeculariſ
iudex ẽ iudex cõpetens ꝓut èt ſẽtit Jo. an. i addi.
ſpe. in ti. qui.fi.ſint legit:in. S.i.⁊ de iudice eccłiaſti
co ſatis ꝓpatur hic ꝛeſpectu actõnis intentande.diẽ
boſt. ꝙ fm canones non ẽ curandum de actione P
c.dilecti de iudi poreſt enim maritus dicere peto ꝙ
uxor æc. Sed nunquid maritus poſſit nendicare
Vrorem adiecta cauſa de iure diuino ſeu canonico
Jo. an.in preall.loco in. v. competit dicit qued nõ
quia vxor de iure ciuili omnino nõ ẽ in poteſtate
marin ſed in offõ tantuʒ ut in.l.ſicut.ff. ð opꝑ libeꝛ.
hoc bo.iex.in.l.ſi uxorem. C. de cõdi. inſer. ubi
dici ur ꝙ uxor eſt in poteſtate ſui patris ⁊ ñ mariti
niſi quo ad debitũ ⁊ ꝙuis mlłii ſequãt᷑ opi.hãc.ego
iñ õriũ concludo in.c.illud de preſum:qr licʒ uxor
non ſit in po eſtate mariti ſicut filiꝰ i ptãte patriſ.tñ
maritus habet muua iura in ꝑſona nxoris adeo
tex. in.c.nõ dʒ.j de cõſang.⁊ affi.dicit ꝙ vxor ñ
bʒ ptãtem ſui corporis: ſed maritus ⁊ ccontra. et
ſunt uerba apli. ⁊ alibi dicit qð uxor ẽ pene famu
la uiri ⁊ in.c.hec imago 7. cC.mMulierẽ.xxxiij.q.v.ivñ
ratõe iſtius iuris poterii maritus uendicare nxorez
?2 uxor maritum achecta canſa ðᷣ iure diuino ſeu ca
nonico:ſicut in ſunili habetis ꝑ tex.⁊ gl.notabilm
in. l.i. . peꝛ hac ff. ö rei uen.et dixi de regula. licet.
In glo. in. v. donec ibi ad tẽpuſ dic quod in ca
ſu illius.l.remanet infamia ut ibi patet. hic autem
luſpenſio dininorũ ſtringit ſolũmodo uxoribus de
tentis in loco. dueꝛte tñ quãtũcũqʒ excõicatio
feratuꝛ ad tempns ſemper requiritur abſolutio poſt
temous. ſecus in interdicto nel ſuſpenſione unde
ſi dicitur ſuſpendo te donec ſatiſteceris poſi ſa
ſatiſfationem non requirituꝛ abſolutio.ſecus ĩ excõ
municatione.de quo nide tex.iuncta glo.notahili
in clemen. prima de deci.et per Innocen. in. c cum
bone de etate ⁊ qualitate. ¶ In ſi. glo. hodie. dic
ut plenius haberur in capitu. fi. de ſenten. excom.
lib. Vi. B glo in ueꝛſi. baptiſma. dic ꝙ a quo
libet interdicto cenſentur cxcepta quatuoꝛ ſacra
menta ut baptiſmus et non ſolum parunlornm
ſed etiam adultoꝛum ut bodie babetur in capi.quo
niam de ſenten. excom. Secundum eſt penitentia
moꝛientium ut hic. ¶ Teinm eſt confectio crii
matis. nam ex quoconceditur baptiſmus peꝛ ↄñs
conceditur criſmatis confectio cum ſine criſmate

non fiat baptiſmus ut in. d. c. quoniam. ¶ O r

tum eſt coꝛpus xpᷣi.de quo in. capi.quod in te.j.de
pe.⁊ re.⁊? de his uide tex.cum glo. in.c.fi.de ſen.
ex.lib.vi.ubi diſputatur de marrimonio nunquid
poſſit contrahi tempoꝛe interdicti.cõmuniter con
cluditur ꝙ ſic de ſolemnitate matrimoniali dubitat

¶ Re ponlalibus.

æ fic bés qninqʒ lacꝛamenta excepta tẽpoꝛe inteꝛdic
ti. dubitat᷑ de ſexto.ſ.de oꝛdinũ collatiõe.⁊ uidet᷑ h
nelle Inno. ꝙ laicis non poſſint confeꝛꝛi oꝛdines:
led alias clerici poterũt ꝓmoneri ad maioꝛeſ cũ ip
ſi non ſint inteꝛdicti. ¶ Aadueꝛte qꝛ h̊ dẽm eſt ſatis
obſcuꝝ ⁊ ſine ꝛõe.nam cũ inteꝛdicit᷑ locus nec laici
nec clerici ſunt iteꝛdicti.vn ex locũ licite peꝛcipiunt
diuina. qñqʒ.n.peꝛſone ſunt inteꝛdicte.⁊ tũc quocũ
qʒ ſe cõferant ĩteꝛdictũ ſcquit᷑ eos de quo in.c.ſi ſẽ
tentia. de ſenten. excõ.li.vj.⁊ ſic nõ nẽ dꝛia inteꝛ cle
ricos ⁊ laicos in hoc. vñ in caſibꝰ hꝰ.c.poſſent cle
rici ⁊ laici alibi oꝛdiari. poſſʒ ẽt attẽptari ꝙ ex necei
ſitate poterũt oꝛdinari in loco inteꝛdicto qꝛ ex quo
cõcedunt᷑ aliqua que nõ pñt confeni niſi ꝑ clericos
eꝛgo indirecte peꝛmitrirur oꝛdinatio clericorum. ſiẽ
de cõfectiõe eriſmaris ut dixi. Adueꝛie iñ ꝙ in cãu
huius.c.non eſt pꝛoprie inteꝛdicium.ſed ceſſano a
diu nis ſm Inno. æ bene ⁊ pꝛo dria inteꝛ iſta. uide
tex. cuʒ glo. in cle.i. de ſenten. excõica.?ẽ qð nõ Jo.
an. in. c.ſi canonici de offi.oꝛdi.li.vj. Ino nõ
iſtam glo.in fi.dum nult ꝙ pnia poſſit in neceſlita
te ꝛecipi ab heꝛetico. ſed grium ſentit glo.xxxiij.di.
.c. nerum ⁊ illam puto uerioꝛem ne adducat illũ pe
nitentem ad enoꝛem ⁊ deſpeꝛationem ⁊ in neceſſita
te non nocet ſi pꝛeteꝛmittimur oris confeſſiot ĩ.c.
quem penitet de pe.di.i.notat glo.in.c.paſtoꝛalis xᷣ
offi.oꝛdi.
Reterea. Dictum unius aſſeꝛen
6 tis ipedimentum impe
— dit mr̃imoniũ cõtrabendũ nõ iuratum.et
eſ caſus nõbilis.pꝰ cõſultatio. fo ſenſio ibi ialiteꝛ.
Mota primo ꝙ ſpõſa ipetitur a ſponſo iit otra
bat mimoniũ ſicnt pꝛomiſit. ? facit tex. ad id qrod
dixi in. c. ex literis S eo. ¶ Scðo nõ ꝙ peꝛ illicitũ
coitũ ghit᷑ affiniras inteꝛ mulieꝛem ⁊? cẽſanguinecs
niri que quidem affinitas ipedit mrimomũ ↄbẽdũ
Et põt colligi ar hic ꝙ affinitas ſuꝑueniens diſſol
iit ſponſalia de fururo. nã bic nõ exprimit᷑ ntrũ co
gnoniſſet poſt ſponſalia nel ame. gꝰ galiteꝛ debet
intelligi:nã ſupnenit foꝛtins ninculuʒ.ad hoc.c.diſ
cꝛetionẽ æ. c.i.⁊.ij..de eo qui cogno.conſan.uxo.
ſue.⁊ aptiſſime ꝓbat᷑ in. d.c.ij. 5 caſuʒ ualde
nõbilẽ in quo credit᷑ dicto nnius.qʒ publice dictum
non eſſundat.⁊ ſic ualet dictũ teſtis abſqʒ publicati
one ſui nõis de quo.j.Et ex hac la põt colligi.ar.
ꝙ nbicũeʒ agitur de peccato uitãdo abſqʒ magno
incomodo alterius creditur dicto unius etiã abſqʒ
publicatione nominis ſi ex canſa timet pꝛodire ĩ pu
blicum ¶ Vitimo nõ æ tene menti ꝙ facilius peꝛ
mittitur diſſolutio ſponſalioꝝ nõ añcedente inꝛamẽ
to ꝙᷓ ſi ſponſalia eſſent iurata. æ facit ad mãʒ. c. ꝛeq
ſinir. I. eo ur eccleſia facilins abſtineat a cõpulſione
ſpõſi ſen ſponſe.qñ inramentuʒ hõ iteꝛuenit ⁊ time
tur aliquod malum futurum. fac ad ea que dixi. .
So. e ex literis ¶ Ex bis et hẽs ꝙ cccleſia ẽt facit
driam inter inramentum ⁊? ſimplicem ꝓmiſſionem.

nã nt hic nides facilius ꝑmitritur Sõuétio õ nudã ꝓ
miſſionem qᷓ; 3 iuꝛamentum: ¶ S gl. i. in fi. adueꝛ
te. nam bec gl.nõ ur̃ hr̃e rõnem in ſe ⁊ de directo
prima fronte nẽ ò tex. nã 20es ipſius etiaʒ militant

qũñ in ſecreto fit confeſſio:imo fortius qꝛ pᷣſũptio ẽ
ʒ occulie loquẽtem.⁊ de mente lr̃e potius iſia clãde
ſtinitas ↄparatur ad detractionem fidei ipſiꝰ ꝙᷓ ad
augmentũ. nam magis credit teſti qñ iurat ĩ pñtia
partis æ dẽm ſuum poſtea publicat᷑ qꝙᷓ; qn in oculto
deponit ut ſatis colligitur ex.c.ij.de teſti.ſed forte
glo. intellexit in caſu in quo interueniſſet iuramen
tum:ut tunc non credatur iſti etiaʒ ſi publice cõfite
ret᷑. ¶ Sed qᷣcqd glo.ſenſerit dicẽdum ꝙ iſte tex.
ponit caſũ nalde ſpecialẽ rõe peccati euitãdi.aitẽto
ꝙ i ↄmodũ magnũ nõ ſurgit ſi mr̃imoniũ ĩteꝛ iſios
nõ ſequit᷑. unð tex. iſte põt ĩtelligi dupliciteꝛ ¶ D
ꝙ iſte ueniebat ut denũciatoꝛ.⁊ tũc hẽs caſuʒ nõbi
leʒ ꝙ pꝛo peccato euitando admittart̃᷑ denũciatoꝛ oc
cultus:licʒ ſit crioſus ⁊ alleget turpitudinem ſuam:
ſed pꝛo peccato ↄmiſſo crioſus non admittitur iux
nõta in.c.nouit de indi.⁊ per Goff. in ſũ.de accu.
in fi. ¶ Scðdo põt itelligi ꝙ iſte deponebat ut teſtil
2z tũc ↄcurrũt tria ſpãlia.pꝛimũ ꝙ nõ iurat in pntia
ptis contꝛa. c.ij. de teſti.Secũdum ꝙ dictum ſuum
cum noie nõ publicat᷑ S. c.qualiter in.. debʒ de ac
cu.ʒꝰ qꝛ ſtatur dicio unius in pᷣiudicium alteꝛius Sõ
c.licet ⁊.c.ueniẽs õ de ar araddl quartũ
ſpale qꝛ audit᷑ allegans turpitudinem ſuam cõrꝛa. c.
inteꝛ dilectos de dona. Et hec omnia admitiuntur
ꝓpter peccamm euitandum qꝛ magis eſt ponderan
dum piculum aiaꝝ q; coꝛpoꝛuʒ.⁊ hoc caſu intellige
ut ſentit Jo. an. ꝙ iſte inrauit coꝛam iudice:ſed no
men ſuum nõ ꝓpalabituꝛ in publico ex quo neꝛſil
timet potentiã ꝑris. Et facii hoc ad nõbilem.q.nũ
quid poſſint ꝛecipi teſtes ſine publicatione nominis
qñ unłꝛ quis timet potentiã adueꝛſarij: uel aliud ſcã
un an d ſe cꝛedere ꝙ in mã peccati
dũtaxat hoc eſſet admittẽdum ⁊ de hoc qᷓi ur h̊ tex.
Sed pꝛo ⁊ g põt adduci.c.fi.de heꝛeti.li.vVi.ubi in
cã heꝛeſis ꝓpter timoꝛem ſcandali futuri ſubticent̃
noia teſtium. unde per locum a ſpãli poſſumꝰ diccꝛe
alind eé in alijs cauſis.ſed peꝛ aꝛg.a ſimili poſſz col
ligi Zꝛium ſed primũ plus placet.adde tu unũ cẽm
hoſt. ſingulare quod ſequitur Jo. an.in. c. quonisʒ
in pꝛin. ut lit.nõ cõte. ubi dicit ꝙ ſi actoꝛ timeꝛet cõ
uenire ꝛeũ ꝓprer ipſius potentiam poſſũt teſies de
quoꝛũ moꝛte uel abntia timetur recipi in prinato et
faceꝛẽt fidẽ ipe quo lis poteꝛit inchoani. dicit
hoſt. hic ꝙ in caſu huius.c.etiam ubi inteꝛuenit iu
ramentum eꝛit aꝛbitꝛarium an impediatur mẽimoni
um ↄſideꝛatis ciꝛcũſtantis ꝑſonarum. Sed ego nõ

diſcedeꝛem a vᷣbis litteꝛe ut ad dicium unius ſolius

nõ ĩpediantur ſponſalia iurata. bene fateoꝛ ꝙ diciũ
nnius qñqʒ non eſt ſufficiens etiam ſi non ſint iura
ta ut ſi aliquis eſt nilis ꝑſona uel mulier reꝑii uirge

uel quid ſimile. Simul
5 i mulieꝛ inuita cum ali
Eniens. contrahat nec in eũ
poſtea conſentit tenʒ mrimonium ſi alteꝛi
pðſtea nubit. ita cõir ſũmat.⁊ ſm bunc iniellectum
eſſet hic caſus apeꝛtus ꝙ matrimonium metu ↄtra
ctum eſſet ipſo iure nullum. hoc tamen claꝛe nõ col
ligitur ex Ea. ut..patebit.prio narrat faciũ.fo dif
finitionem comminit. ibi mandamus quatenus

An.
imi iini e i
uig olan noanum
mutlsin hi ion
anünmenulif⸗
fonnten ut. N
nnitincngansun
igorkint Nüinnmme
NCdncnren ddan
ſelnlinmn ſe nrui uſſn
intmlitin ja
satanoni ſirpit dmdin
ncictfficln (Im
nifnöͦgonlai mene hnn:
litonni er naun ir hlom
Inſtohnsene titſioneen
inifnitminenü be c ates
Mumdi mo i gnuncin
Nioni Mnid dioeni ti
=
lanarnr u 1 bueni
ltai ir Z

fitntnn nfan

öbace itin

ingunte
aſ Dl

muimni ſchceer

nbircſcon chends
(Mürnci grani
chnen inm cönac.

deronnizalninpnnr
umgs cſtponcanmn
a boe au inchie
it conn ideſd no
prbicoercho naſdn
1doe N rötenari⸗
Ne Nicrdeedons
ti adendriudeldt
n irnii uaf
nmeckborqjoibtr.
debern .. ſibiin
Ncii fumn innten⸗
1 pal oſind dter
nagaſiniipecheol
Naaldenl gni in
Jonnni
1ſiandrnen
can Morces e

—

Gunrninoni
n Oeligond
—
ar ucilli
giani vonſin a
. noler co vnbe

¶ De ſponlalibus

innitam ? reclamantem ⁊c̃. ¶ Hõ. pꝛio c illicitus
amoꝛ pcedẽs nõ tollit libeꝝ conſenſũ in mẽimonio
pbedo.uides.n.hic ꝙ hec inuenis adamanit illum
adoleſcentẽ illicite. ? ꝓpt᷑ hunc amoꝛẽ ↄtraxit ſecuʒ
ſpõſalia quę naluiſſent ⁊ tenuiſſent niſi obſtitiſſet cõ
ſanguinitas.Et nõ.hoc dictũ quotidie accidit in
ter adoleſcentes. ecundo nõ. ibi ꝙ paꝛctes ꝛc.
ꝙ de iure canonico tenẽt ſpõſalia gcta per puellam

et illicito amoꝛe ductã paꝛentibus ignoꝛanubus.ad

ſubſtantiã ergo matrimonij de inre canonico nõ re

quirit᷑ ꝙ filiꝰ hat de cõſenſu nel ſcia pr̃is ad h.c.
cum locũ.j.e.⁊.xxx.q.ij.in.c.nbi. Terno nõ. ibi
inuitã ? reclamantẽ.driã inter iſta. ⸗ dic ꝙ inita dẽ
que ondit nolũtatẽ animi cũ alio ſigno quam noce
Reclamãs vo.dẽ qui noce aut alio ſigno oñdit ani
mi deſiſtentiã. ⁊ de hoc nide bonam glo. lxxiiij. di. ĩ
c.i. ¶ Mõ. quãto ꝙ coactio ipedit uiꝛes matꝛimo
nij etiã ſi inferat᷑ a parennibꝰ.nõ enim poſſunt parẽ
tes infeꝛre uiolentiã libeꝛis in m⸗imonio Shendo ẽt
de iure ciuili ut in.l. nec filiũ. C. de nup.=.ff ð ritu.
nup. in l.ſi pre. Adueꝛte m quia ſi filius Zhit mꝛio
nium cũ puella ne incuꝛrat indignationẽ pꝛis:ita p
alias non fuiſſet Zcrurus niſi ob reuerẽtiam pẽnam
tenet nihilominus mr̃ioniũ ex quo nõ iternenit me
tus qui poſſit cadere in conſtãrem. de hoc vx mihi
tex. notabilis iũcta glo.in.d.l.ſi patꝛe.qdᷣ tene mẽri
qꝛ vꝛ mu tũ limitaꝛe tex.in.l.i.. que bonoꝛande cũ
ibi nõ.ff. quaꝝ re act.nõ de. ¶ Ireʒ nõ. ibi. cogno
ſci ꝑ mſit iũcta glo.ꝙ caꝛnis copula ſequẽs purgat

metũ pꝛecedetẽ æ ↄualidat matꝛimonium ſalri ut ex

nunc. qð intellige quando copula nõ fuir oĩo ce acta

ſed uolũtaria. ſecꝰ ſi per uiʒ fuiſſet uella cognita ut
nz. in.cconſultation. . eo. Jrmm nõ. ꝙ reſiſten

tes executioni ſnie pnt excõicari et per delegatũ. de

quo in. c.i.de offi.delega. ¶ Item glo. in. v. deceſ
ſerit i fi. nõ. gl. nult eni aperte relata ad tex. ꝙ mr̃io
nmũ cõtractũ per metum ſu ipſo iure nullum ita
non ſit opus petere reſciſſionẽ P actionem qð me.
cã.nã fen iſtum intellectũ hic eſt caſus apertus:qꝛ H
puella otraxit cũ tertio nõ petita reſciſſione ſecundi

mionij ↄtracti ꝑ niolentiã. ⁊ q;ꝙᷓ; dictũ ſit ueꝛũ ĩ ſe

ut dicã latins in. c. pꝛox.nõ tamẽ ꝓbatur P iſtã lzaʒ
ſed potiꝰ põt ſũmi rium quia papa mãdat inquiri
ſi ſecũdus deceſſerit:⁊ foꝛte ad iſũ finem: qꝛ noluit
ut diſcureretur nũc de nioſẽtia ſine effectu. nã ſi ter
