Irem uide peꝛ Jo. an in. c. ſi ñ de rp.æ in.c. ſigni
ficauit de off.dele.¶ M. ibi ſediadulterinis et
cu n adulterinis põt diſpẽſari ꝑ eccliam ut ꝓmoue
antur ẽt in epos.dic ẽt in ſũmos pontifices poſſũt
ꝓmoueri ⁊ uide plures qui ex clericis geniti fuerũt
noti in ſũmos pontifices in. c.oſiuſ.ivi.di. IJtem
xpᷣs deſcendit ex adulterino oplexu mediate no di
co ime liate:qdð ĩtellige ut habes in.c.dominus. ea.
di. ¶ M ibi ꝙ in maioꝛi conceditur tex. ualde ſin
gularem quem neſcio alibi ꝙ in mateꝛia diſpenſati
onis licitum eſt arguez a maioꝛi ⁊ facit contra opi.
qᷓ bʒ ꝙ ſz epᷣis concedatur aliquis caſus non ꝓpteꝛ
hoc ſibi nidetur data ptãs ut poſſit in maioꝛ diſpé
ſare iſte tex. qui nõ allegatur per aliq; nec unq; ad
hoc inducit᷑ facit multum in oppoſitum de nꝗ uide
quod nõ i.c.at ſi clerici in.F.ð adulteꝛijs ce iu. Sʒ
ſi uis teneꝛe illa opi.ↄꝛiam dic ꝙ hic papa loquituꝛ
allegado. 6 ibi id aũt in prfimonio æc. ꝙ; dõa
tio facta per conſtantinum appꝛobatur hic ⸗ clari
us.j. eo. in. J. rationibus. adhuc clarius in cle. Ro
mani de iuꝛeiur.facit.c.fundamenta de elec. lib. Vi.
quod eſt contra illos qui dicunt ꝙ de illa donatõe
nõ reꝑiunt ſcripturã auc.iõ uideas tex. nõbilem in
d.c.fundamenta. ubi dicitur preſertim de ꝛcma
miraculoſe ⁊ ex diſpoſitione diuina illa donatio fuit
facta. Et nota ꝙ in patrimonio eccleſic habet papa
plenam poteſtatem in tempoꝛalibus ⸗2 ſpiruiualibꝰ et
tex.in.d.cle.Romani dic ꝙ pleniſſimã. hbʒ eꝛgo ibi
papa iura impeꝛij =æ iura pontificis. ſtanduʒ eſt eꝛgo
iſtis texibus ⁊ deteꝛminatiõi ecchie licet legiſte diſpu
tẽt de ualiditate illins donationis z uide peꝛ bal. in
ꝓhemio. C¶M ibi in v. uidebat ꝙ nõ idiffeꝛcẽ
teꝛ oibus eade gẽa eſt ↄcedẽda fac.c.petiſti.vij.q.i.
ota in ueꝛ.ſupeꝛ ꝙ rex francie non cognoſcit
„ 2

¶ Dui flij ſin leginimi.

ſapioꝛem in tẽpoꝛalibꝰ. Idẽ dicit glo. de ꝛege hiſpa
me in.c.adanus. riſctt an ſutl eccen nõ obe
diendo imꝑatori dicam. j. 5. tex. ſingularem
quẽ tenebis ſemꝑ mẽti ꝙ pricipes nõ ꝛecognoſcen
tes ſuꝑioꝛc ĩ tẽporalibus ſaltẽ de facto poſſunt exeꝛ
ceꝛe ea que ſunt ꝛeſeruata ĩparori in ſignũ ſpãlis P
nilegij ut legitimare fame ꝛeſtitueꝛe iteꝛponẽ auẽteʒ.
in aꝛogatiõe ? ſitia. Ex h̊ ĩfeꝛt ꝙ ciuitates italie ꝗᷓ
podie nõ cognoſcũt ſuꝑioꝛẽ ĩ tempoꝛalibꝰ poſſunt
exeꝛceꝛe hec iura pꝛo hoc nide qð nõ. baꝛ in.l. infa
mem. fſ de publi.iudi æ in l.i ff.de aqua plu. arcẽ.
ſed ̊ eſt tex apertus ⁊ uide alium tex. ſingularem in
c.ſupeꝛ quibnſdam de uer.ſigni. ꝓbante ꝙ; b iura
pricipis poſſunt pᷣſcribi ꝑ tantũ ips de cuius initio
non eſt memoria ⁊æ nõ. peꝛpetuo illum tex. ? iſtum.
NMã ibi iuriſditioni noſtre ꝙ leginimare eſt iurif
ditionis quod apte ꝓbatur. hic an aũt ſit no tarie
an contentioſe aut ꝓꝛogabilis ex conſenſu paruum
F5 ſubijciam. Iſte tamẽ tex. muſtũ ſinglarii facit ꝙ;
nõ ſit ꝓꝛogabilis ĩ eo ꝙ papa dicit ꝙ ꝛex francie
potuit ſe ſubijceꝛe iuriſqdinõi pape:qꝛ nõ ꝛcce gnoſce
bar ſuꝑioꝛẽ in tẽporalibus.iſte vo nobilis erat ſub
iectus alteri gꝰ ut apte hec allegatio concludat mãi
feſte colligit᷑ hic ⁊ alibi non ita bene ꝗ pateꝛ nõ põt
in legi:imatiõe filij ſubijceꝛe ſe iuriſdinioni alteriꝰ ſi
ne cõſenſu ſui domini quod eſt contra mlies maxi
me 3 Hal. in ꝓhemio. C. ut. J. ſubijciam. ¶ Mõ.
ibi. diſpẽſaꝛe ꝙ legitimatio eſt quedam diſpenſano.
Irem nõ. ſingularit᷑ ꝙꝙ princeps põt cum filijs pꝛo
prijs diſpenſare ſicut cũ alijs ſubiectis non 1 ; pẽ
cũ fuijs: ſed tanq; priceps cum ſubiectis. Ex ene et
collige ꝙ diueꝛſe qnalitates poſſunt concurrere in
eodẽ bomie que faciunt ut ſuſtineat uices pliurimo
rum facit ad mãm qð legitur 2 nõtur in. l. oui iuril

ditioni pꝛeeſt de iuriſdi om. iudi. ¶Weis ibi i. vVv.

2nibꝰ ꝙ ad deciſionẽ dubioꝝ licite ꝛecurrũ ad no
num ⁊ uerꝰ teſtamẽtũ. ¶ Nõ ibi rẽpoꝛale iuriſditõ
nem cauſali exeꝛcens tex ualde nõbiſẽ ꝙ in terris
alicnis papa regularit non põt exeꝛceꝛe iuriſdinõeʒ
tẽpoꝛaleʒ:ſed cauſaliteꝛ ſic ⁊ ꝓbat hec littera ꝙ ubi
factum eſt ualde arduum põt papa uii inriſquione
ẽpoꝛali ex auctoritate dei ꝓ.hoc.c.i.de homici li.
vi. et uide qð plene dixi in.c.nc nit de iudi. Et ex
hoc põt adduci iſta litrera in argumentũ ꝙ ex ma
gna ⁊ ardua cauſa põt papa deponeꝛ pricipes ſecu
lares Iʒ ſibi non ſint ſubiecti ĩ tẽporalibus.nam als
depoſuit enã regẽ francie ut in. c. alius.xvV. q. Vj.
CQ15 ibi ſaceꝛdotis imꝑio ꝙ papa appellaĩ ſacer
dos. Itẽ ꝙ dẽ habere ĩperiũ. eſt. n. imperatoꝛ i ſpi
ritualibus.pꝛo primo facit.c.legimus.xciij. oiſtin.
Hõ ibi urbẽ fugiẽs ⁊c ꝙ ſedes apoſtolica c di
ninitꝰ collocata apud urbem ꝛomanam. Ex qno in
feꝛo ꝙ papa ſine cã nõ põr inde tran ſſeꝛꝛe ſedem ð
no nide ꝑ Jo. an. in. c. fundamenta pꝛeallegata.
HMõ ibi fres iĩtelligẽdo de cardinaubus tex. val
nobilem ꝓbantẽ iudicio meo ꝙ cardinalams ſit de
iure diumo cum papa bic arguat ex ueteri teſtamen
to et peꝛ ſacerdotes leuiticos intelligit ipſos cardi
nales nec ſcio alibi textum melius pꝛobantem hoc
nide quod dixi in. cap .ex geſitis de clericis non

reſi.⁊ ibi peꝛ hoſti. ¶ Mota ibi indicabunt æcc. tex.
notabilem ꝙ papa non debet ardua explicare ſine
conſi io cardinalinʒ ? uiderur ad hoc tenerꝛi de iure
diuino. unde licet Jo. mo.i.c.ſupeꝛ eo.de heꝛeticis
libꝛo ſexto. dicat ꝙ collegium cardinaliuʒ eſt in iſta
quaſi poſſeſſione ex conſuetudine ⁊c Ego dico ꝙ;
de iure diuino intelligendo iſtam auctoꝛiatem hic
contentam modo pꝛedicto. Et licet aliqui intelligãt
de epiſcopis non tamen hoc multum congruit litte
re:quia ipi nõ pꝛeſunt urbi romane miſi dicas ꝙ di
niſio epiſcopatuuʒ ſit de iure poſitiuo licet pumo pe
trus ⁊ alij apoſtoli peꝛant toti oꝛbi.epiſcopi autem

tenẽt locum apoſtoloꝛum ⁊ papa locum eſt rin
ota

.c. in nouo.xxi. di. ? in.c. uidentes.xij.q.i.
ultimo ꝙ ubicunqʒ in iure canonico repeꝛitur pena
moꝛtis debʒ exponi pꝛo ſentẽtia excõicationis quod
gene menti: quia alibi non ua bene pꝛobatur: qꝛ du
plex eſt moꝛs quedam tempoꝛalis que eſt illa ſepeꝛa
rio anime a coꝛpoꝛe a ia ciuilis ut excommunicatio
peꝛ quam ſepeꝛatur anima a grana dei. nam deus
eſt uira animarum. Et ideo iſta eſt e nos
q; pꝛima niſi quis ab illa libeꝛetur. n glo. ij. in
fi. ex hac glo. colliguntur explicite tres opinie nes.
EDꝛima ꝙ papa non legitimar pꝛincipaliteꝛ in
tempoꝛalibus in teꝛis impenij: ſed legitimando quẽ

ad ſpiritualia peꝛ quandam conſequentiaʒ legitim
( Ee

quo ad tempoꝛalia ⁊ bec fuit opinio Jocan.
cun da opinio eſt beꝛ. gloſatoꝛis aſſeꝛentis ꝙ in teꝛ

ris impeꝛij pape legitimatio ſe non extendit niſi ad

actus ſpirituales. Sed teuia opinio ponuur in fine
glo.ꝙ qui legitimatur quo ad ſpiritualia cenſetur le
gitimatus quo ad alios honores ſeculares inheꝛen
tes pe:ſone puta ut poſſit eſſe iudex æ habeꝛe alias
dignitates illegitimis inteꝛdictas non autem quo ad
heꝛe ditatein ⁊z ratio diueꝛſi auis poteſt eſſe ſecũdum
hoſtien. quia pꝛimo cãu non tractatur de pꝛeiudicio
alteꝛius: ſed ſecũdo ſic quia aufenur heꝛeduas ueni
eatibus ab inteſtato. Ex glo.eſt qrta opi.quã hoſt.
ponit dicẽs ꝙ nedũ idirecte:ſ̊ ẽt direcie ⁊ pꝛincipa
ſit pot papa legit are ubiqʒ ⁊ ꝙ ad eum pꝛopꝛie peꝛ
tinet legitimatio ⁊? nõ ad aliuʒ:qꝛ illegitimitas pꝛoue
nit ex defectu mẽimonij papa auteʒ ſolus eſt qui põt
ſuꝑ mẽimonio diſponeꝛe nõ aũt imꝑatoꝛ ut in. c. iu
am de oꝛdi.cogmi. vñ ſicut in pꝛincipali ita ⁊ ĩ accel
ſoꝛio ſpectat ad eũ diſpẽſatio.nidemus eĩz ꝙ papa
dacit il egiti natõeʒ ꝑ ſaas ↄſtões ipediendo mẽimo
nium. nam filij duoꝝ fratrum licite contrabũt ðᷣ iur
diuino.j. de diuor.i.c. gaudemꝰ ⁊ ĩ.c.de ifidelibus
ʒ de cõſang.⁊ affini.ſed lex pape ipedit ⁊ alios legi
timos faẽ illegitios ex tali matrimonio ſuſceptos:
ſiẽ ge põt illeguiare qð ẽ odioſuʒ ſic legiimare q8
E fauoꝛabile.̊ opi.vr colloꝛata:ſed nullum bonum
habʒ fundamentũ: qꝛ illegitimado diſponit ſuꝑ mr̃i
mo nio qð ſpectat ad iuriſduionẽ ſuam. Sed legitia
re pꝛincipaliteꝛ nõ ĩcipiẽdo a radice matrimonij eſt
diſponeꝛe de tempoꝛaubus pꝛĩcipalꝛ quoꝝ exercitiũ
nõ ꝑtiner ad eũ in tenis unpij ut ĩ. c. cam ᷓ eo. Jo.
an. ponit qntaʒ opi. 7 ſatis nõbilẽ. dic eiʒ ꝙꝙ aut pa
pa utt ltiare ꝓlẽ uſceptaʒ ex coitu nõ matrimoniali
ſaltẽ ↄſenſu ⁊ affectiõe ⁊ nõ pot q; ex a ueꝛ pꝑeles

*

icaſenm gann .
eſnionngaͤten gdl 65 .
Sn Pponsmmn cft hobs del

l
cno bin onodum cſe
cplNNſiggeaſnn guüms win!

lotneriataed un imin
cmacenink Kinran t cnc
Poſecloentneamtiſgoo Connni
nyninna cono nu in gl aan
IMemwvalas menmn amduiſemimn.
unnnitopr coi hminrer wnm
Euheninororn taniſe gochschen
pohbisin noincigo inens en
ulnmut Aiſtanin nagi wahe
ſſttſhgſmn Gelgnen cihe
Eicndoſenſternaum anſn tnen
Ammde n mandm
nepmhenſicgumnuninani
Munninſteistel Dofeſiz Anmne
myſeumminmni ſcoinn
ltuo mo gn dotcſpehigren
guncnpnlann epe, AMeyucs ſi⸗

enict g 111
eli lit
rmiiannb kirin

unemnninonii .
en difi
1beſtio⸗
4 lnnifn ei euireler
ſtzſröd dchi

1lber, o.iir

moplairnscinenes
Eyunn guncpnin
penl gninmnco re
nonſeapentegegrn
ftopno Nen. (Ee⸗
Wants 1ſenntsginl
midſendnenendt Niad
Atena opnd nm gee
1 vO d ſonmiaceſemte
os honorrz ſeloſes ibem
rdle vurt berali
Nctazs oN iNNαM£
l ms omſ ſe iuinin
ontruanur e rundo⸗
nfenm berctusi
Soctiſnohͤbaf.
crcharnece Nindn
Ntan nee
Aüpegmmmſt

umſCrscſenpa

Verto minpzn i
ͦimnunn in
hilmn unteii mn
r/ isulac in
. m kir mtuͦdin
veic ficbbis
. eſelt os lei
nunnmnn ſſeepios:

, aſnſt eGunngt 65
—
amiſn l
unibin Gt i
nle nanimnd i
nid ateng,
nn unmn,
Gcat r
44

¶ Mui filij ſint legitimi.

nõ fuit mr̃imonium ſaltẽ de facto nõ poteſt papa in
ducere mẽ'imonium ſuppledo conſenſum. ⁊ ſic cum
nõ poſſit ſuppleꝛe cõſẽſum nec diſponeꝛe in mr̃imo
nio nõ poterit legitimaꝛe:qꝛ eſſet diſponeꝛe directe
ſupꝑ tpalibus. hoc uerum niſi uellet legitimare in ter
ris ſuis uel uacante impeꝛio.ut in.c.licʒ ex ſuſcepto
de fo. compe.uel quo ad foꝛum ſunm uel quo ad
ſpũalia. Aut ꝓles fuit ſuſcepta ex coitu matrimoni
ali licet matrimonium de iure non tenuerit.⁊ tunc
aut matrimonium non tenuit impediente lege diui
na. ? non poteſt legitimare:qꝛ non põt diſponeꝛe in
illo matꝛimonio contra legẽ diuinã. Aut nõ tenuit
impediente lege canonica. æ tunc aut papa utit᷑ uer
bo legitimatõis ltimãdo.ſ.matrimonium ⁊? ꝓlem.2z
efficitur ꝓles ltima quo ad utrũqʒ foꝛum. qꝛ papa
põt tolleꝛe ĩpedimẽtum inductum peꝛ canonem ⁊ ſic
remanſit matrimonium ualidum. Aut utitur vbo
diſpenſatõis:æ tunc qꝛ diſpenſatio eſt ſtricti iuris ꝛc
fertur ſolum ad ea in quibus expᷣſſe eſt diſpenſatuʒ
ꝓ hoc.c.i.⁊.ij.de fi.pꝛeſbi.li.Vi. Nec. ob.ſi dicat
papã poſſe ex cã diſpenſare in gradibus diuina le
ge ꝓhibitis.ut nõ ꝑ aliquos in.c.Eas de reſti.ſpo.
qꝛ illud uerum fᷣm enʒ diſponẽdo ⁊ legitimãdo ma
trimoniũ:nt ex nũc:nõ aũt ui ex iunc ina ut filij añ
geniti cenſeantur legitimati Conſtat autem papam
habere maioꝛem ptãtem in gradibus humana.l.qᷓ
diuina ꝓhibitis:ut in d.c.lr̃as ⁊ nõbis hoc ultimũ
perpetuo quia non pꝛobatur expreſſe alicubi quod
papa poſſit ex cauſa in gradibus diuina.l.pꝛohibi
tis diſpenſare z facit quod nõ. in ſimili in regula
ſemel de re.iu.li.vVi.in meꝛcu.ubi concluditur papã
poſſe diſpenſare cum religioſo nt contrabat matri
monium ad idem quod nõ.in ꝛegula actus legitimi
in mercu.⁊ alias memini audiuiſſe agitari in curia.
Munquid papa poſſit diſpenſare ut patruus duce
ret neptem in nxoꝛem.nam iſte gradus dicitur diui
na.l.pꝛohibitus:ut nõ.in dicto.c.litteꝛas ⁊ in dicto

.c.gaudemus:⁊ ad inſtantiaʒ magni pꝛincipis audi

ni fuiſſe diſpenſatum. Sed puto talem diſpenſatiõeʒ
fieꝛi non poſſe niſi ex maxima cauſa z ardua. Et ex

hoc dubitat hic Jo. an. nunquid papa poſſer legiti

mare pꝛolem ſuſceptam ex matrimonio contracto ꝑ
clericum in ſacꝛis uel pꝛofeſſuʒ. Et pꝛimo peꝛ pᷣdicta
nidetur ꝙ ſic:qꝛ mairimoniũ eſt eis inteꝛdictum de
iure poſitiuo.eꝛgo papa põt diſpenſare tollendo im
pedimentũ canonicum.⁊ peꝛ ↄſequẽs ltiare proleʒ.
In Zꝛium facit: qꝛ uonũ eſt de iure diuino ⁊ ipedit
matrimoniũ contrahi peꝛ iſtos:licet ius canonicom
dirimat tale matrimoniũ ad hoc. c. unicum de noro
li: Vi. ſic ſi eſt impedimentũ diuinũ nõ põr leginima

re u ſalteʒ retro trahat᷑.⁊ queſtio ẽ ſatis dubitabilis

Gaſp de cal.nitit᷑ in metis ĩpꝛobare hãc opi⸗ oã.
an. ſᷓ qꝛ rões ſue nõ uidentur mibi concludeꝛe ideo
obmitto. ipe aũt Gaſpꝑ tenʒ opi. ut papa poſſit legi
timare et in tenis imꝑij:qꝛ legitimare ẽ iuriſditiõis
nolũtarie que põt exeꝛceꝛi in non ſubditum 2 extra
tenitoꝛium.ut in.l.emancipati ff. de adop. ⁊ in.l.ij.
ff. de offi. pꝛocõſul. bar. in anẽ ex complexu. C. de

inceſt. nup. apeꝛte tenet contra dicens peꝛ iſtum tex.

bapam nõ poſſe legitimare in teꝛꝛis impeꝛij. æ idem

ſenſit Jo. an. ſi bene ponde:entur pᷣdicta.nam ſolũ
.an. pmitit qñ papa legitimat incipiendo a radi
ce mr̃imonij. do.an.multa hic dicit. Sed in effectu
uidetur coneoꝛdare cum opi. Jo. an. miſi in quobꝰ
DMno enim uult ꝙ ipedimentum licʒ fuerit canoni
cum in mẽimonio ex quo ꝓles fuit ſuſcepia iamen
legitimatio ſequens non trahitur ad ꝓlem iam ſu
ſceptam ſed futuram:qꝛ nõ põt ꝛetꝛo trabi cum imi
neat ipedimẽtum canonicũ ꝓpter ſuſceptionẽ ꝓlis
ſed quo ad prolem futuram bene nalet legitimano
cũ nullum ipedimẽtum reperiatur ꝓPpter leguimati
onem matrimonij pᷣcedentẽ. Ego pꝛo concoꝛdia di
cerem ꝙ aut papa ſimpliciter legirimat nüc mẽimo
nium.⁊ ꝓcedat opi.do.an. Aut legitimat: matꝛimo
nium ut ex tunc.i.ac ſi a pꝛincipio fuiſſet legitime õ
ctum: ⁊ tũc lrimatur ꝓles pcedens.⁊ ſic intelligatur
opi. Jo. an. moueoꝛ peꝛ tex.iuncta glo.ſingulari in
cle.i.de imu.eccle ubi dicituꝛ ꝙ tanta eſt pape ptãs
circa ius poſitiuum ut poſſit tollere conſiitutionem
etiam quo ad effectus preteritos adeo ꝙ excõica
tus uigoꝛe illius ↄſtitutionis non indigebit abiolu
tione quod ẽ nalde nõndum. ¶Secundo diſcꝛepa
uit ⁊? ſequitur opi. Jo.de qua.in glo. cum limitatio
ne tñ.dicit enim ꝙ legitimatus quo ad ſpũalia ſecu
to tamen clericatu erit legitimatus quo ad tempoꝛa
lia:ſecus ubi non eſſet ſecutus cleꝛicatus ⁊ hãc opi.
ſenſit etiam gaſpar.⁊ certe boc dependet ab intellec
tu huius tex.in prin.nam ſi inteligimus ꝙ ponat
ueritarem ꝓcedit hec opi.ſi intelligimus ꝙ papa lo
quitur allegando pꝛocedat opi. contraria. Inno.
ponit utrãq; opi.⁊ uidetur ſibi plus placere quod
in principio iſte tex.loquatur allegando.queſtio ui
detur mihi ſatis dubia æ de equitate placent opi.
Jo. an.⁊æ do. an. æ de ſubtilitate iuris plus placet
opi. Jo. æ ber.⁊ illam uideo ſeruari in pratica.
nam legitimati quo ad oꝛdines non admittuntur
ad ſucceſſionem parentum una cum alijs legitims
⁊ conſuetu ſo eſt optima legum interpres in.c.cum
dilectus de conſu.æ in.l.ſi de interpreratione.ff. de
legi.?æ pꝛo hac conſuetudine facit.qꝛ ſpualia =æ tpᷣa
lia ſunt diuerſi iuris.⁊ diſpenſatio eſt odioſa.?æ iðo
non amplian da ſed reſtringenda ut non excedat teꝛ
minos pꝛoprios ut in.c.i.⁊.ij.de fi.preſbi.li.vi.et
maxime tene em hanc opi. quando diſpeſatur quo
ad ſpũalia cum filijs adulteꝛinis uel inceſtuoſis.naʒ
iſti etiam in iure diuino nidentur repulſi ab heꝛedi
tate parentum pide duos tex. quos ienebis menti
.xxxij.q.iiij.c.dicat ⁊ in.c.unico.xxxv queſtiõe.vij.
2 anteqꝙ; ſubijciam quid mihi uideatur aningo aliaʒ
queſtionem quid in imꝑatoꝛe ⁊ in iſtis hniubus ab
eo poteſtatẽ ut ſunt comites palati ni nuquid pnir le
gitiare iĩ tris ecche. omiſſis miuis ar.qᷓ i mã fieꝛi pnt
dic ꝙ i h̊ uarie ſt opi. Nã Ja.de bel. diſputauit et
ponit i auc.quibꝰ mo.nã.efficiãt̃ ſui.æ recirat Joã.
an.⁊ ocludẽdo dic ꝙ ſic.motꝰ pꝛincipalꝛ:qꝛ ltiare ẽ
iuriſditiõis uolũtarie.⁊ ſic potuit ꝓꝛogari iuriſditio
iſtoꝝ ꝑ nõ ſubiectũ ↄtrariã opi. tenuit Ja. butri. in
.l.iij. ff. de offi pꝛeſi. qn imꝑatoꝛ nullaʒ habet pfateʒ
in t᷑ris ecclie imo centet᷑ pꝛiuata pſona ar. in. d.l.iij.
S, ex tenitoꝛũ quis nõ exeꝛcet ptᷣateʒ: ut in. c.ij. de
3

4

EBvi ftlij ſint legitimi.

cõᷣſti. i. Vi. bal. in ꝓhemio ſen ſuꝑ rubrica. C. cõcoꝛ
dando dicit de ↄſenſu ꝑtis põt hoc fieri: qꝛ nõ trac
gatur de pᷣindicio alteriꝰ: ⁊ ſic ſentit ꝙ iſta iuriſdutio
ſit ꝓꝛogabilis ꝑ partẽ. do. an. uidet h dubitare. Sʒ
potius in h̊ uidet᷑ iclinare ut nõ ſit ꝓꝛogabilis ꝑ paꝛ
tẽ ⁊? ꝙ nõ ſit ꝓꝛogabil ego teneꝛẽ ĩdiſticte ꝑ tex.aꝑ
rum hᷣ in. Vv. iſuꝑ ubi pateꝛ petebat ut papa legitima
ret filios ſuos ſicut legitimauerat filios ꝛegis fracie
et papa inteꝛ cetera rũdet ꝙ Rex francie nõ cogno
ſcit ſuꝑioꝛc in tẽpoꝛalibꝰ:iõ potuit ſine iuris alteriꝰ
leſione ſe in eo ſubijceꝛe iuriſdironi pape. Sed iſte
nobilis erat alteri ſubiectus g aptiſſime ꝓbat ꝙ al
teri ſubiecius nõ potuit ꝓꝛogaꝛe in h iuriſditioneʒ
alterius ẽt pricipis.cuiꝰ dicti põt eſſe duplex ꝛatio.
POrima. qꝛ legitiare vr̃ ꝛeſeruatũ priĩcipi in ſignum
priuilegij ſpãlis. Itẽ tanq; arduũ: qꝛ vꝛ mõſtruoſũ
ur no legitimꝰ efficiat legitimꝰ 2 H ꝓbat h i. v. iſuxꝑ
fac.l.i. F. ait ptoꝛ. V. ðᷣ qua.ff.de poſtu. nidetur tex.
in auẽ. qui. mo. nã.effi. ſui in. J. illud ubi dicit tex.ꝑ
ſyptũ noſtrũ ⁊c.iſta ge que ſunt ꝛeſeruata principi
nõ dʒ ſubiectꝰ poſſe in aliũ tranſſene. ¶ Scdᷣa 20:
qꝛ ſʒ legitiare ſit iuriſdinõis nolũtarie eo reſpectu:
qꝛ exeꝛcet᷑ in ↄſententẽ:qꝛ pꝛ non põt obtineꝛe legi
timationẽ filij niſi filiꝰ cõſentiat:qꝛ filiꝰ non cogitur
tranſire in ptateʒ patris iuuus ut in auẽ palle.i. .
generalit: tñ alio ꝛeſpectu iſta pkas ſeu iuriſditio nõ
eſt pure uolũraria inqtũ excludit agnatos ĩuitos qͥ
ſuccederẽt ab ĩteſtato. vñ ſi ĩꝑatoꝛ nõ hẽt iuriſditio
ncʒ in terris eccleſie nõ ur̃ ꝙ poſſit ̊ piudiciũ afleꝛ
ꝛe nõ ſubiectis ⁊ tolleꝛe honoꝛc ꝛeſeruatũ principi.
Arẽ illud ĩdubitatũ ẽ ꝙ imꝑatoꝛ uł hũs poreſtatem
ab eo nõ põt legitimare quo ad ſpũalia. Et iõ łegi
timatꝰ ab ĩpatoꝛe nõ põt ꝓmoueri ad oꝛdines.pᷣ tʒ
glo. i. c. lege. x. di. ⁊ ĩ. c.ſi officia. lix. di. ſentit. No. an
dꝛe. H ⁊? bar.i. d. auẽ. ex ↄplexu. Aliud dictuʒ valde
notabile ſi eſſet ueꝝ ponit h̊ do.an.dicens ꝙ iſti co
mites habẽtes poteſtatẽ leginimãdi ab imperatoꝛe ñ
poſſunt legitimare in pꝛeindiciũ agnatoꝝ. Vñ opoꝛ
tet ꝙ non ſolum pateꝛ ſʒ et agnati oſentiãt.qꝛ h po
teſtas tãqᷓ; alijs piudicialis ꝛeſtrigẽda ẽ ar.ĩ.l.ij. i.
ſiquis a principe.ff.nequid ĩ loco publico. Ego di
ceꝛẽ iſpiciẽda vᷣba poteſtatis collate. naʒ ſi ſin pl cit̃
eſſet data poteſtas cꝛederẽ ꝙ poſſet leginaꝛe et in pᷣ
indiciũ agnatoꝝ quẽadmõʒ ĩpatoꝛ:qꝛ ĩ hac legitia
tione iura nõ faciũt mẽtionẽ niſi de patre:qꝛ agna
ris nõ piudicat᷑ niſi ꝛeſpectu ſpei.⁊ hac opi.reperio
ſentire bal. in loco palle. Sed tene opi. do. anto.mẽ
ti: quia non eſt modice auctoritatis. Et pdicta ꝛcaſ
ſumendo ſub epilogo dicendum ꝙ aut queritur de
legitimatione fienda peꝛ papam aut ꝑ imperatoꝛem
ſen habentem poteſtatem ab eo. PDrimo caſu ſi ult
legitiare in pꝛimonio ecclie liber̃ põt ut h.ſi ĩ terris
alienis Aut ſubeſt maxima cꝗ ? ardua ? credo ꝙ
poſſit licʒ legitimãdus ꝛecognoſcat aliũ in qnʒ.mo
neoꝛ ꝑ iſtũ tex.i.V. ꝛõnibꝰ. naʒ ſi iſte auctates noui
2æ ueteris teſtamẽti nõ ↄcludeꝛẽt ĩ actu legitiationis
fruſtra eas papa adduxiſſer h. Finge enim ꝙ ex le
gitimatiõe filij alicuiꝰ principis ſequatur magna fi
dei dillatatio. NHam mnc ob eam cãm uel ſimilem
poterit papa exercere iuriſdiuonem temporalem:vt

hic ⁊ in.d.c.pꝛo humani de homici. libꝛo ſexto.
Aut ceſſat arduitas cauſe ⁊ ſi nult legitimare non
recognoſcentem ſupeꝛioꝛem ſeu filios ⁊ poteſt ut pᷣ
in ueꝛ. inſupeꝛ. Aut uult legitimare recognoſcentem
ſupeꝛiorem ſen filios ? non poteſt niſi ſupeꝛioꝛ con
ſenriat ut arguit iſta litteꝛa in neꝛ. inſupeꝛ ⁊ latius pa
tet ex pꝛedictis:niſi uellet legitimare in ſpiritualibus
ut ſupꝛa de fi.pꝛeſby.in.c.i.⁊.ij.lib.vi.uel niſi uellet
incipeꝛe a radice matrimonij ut in. c. tãta ſupꝛa eo.
7 in.c.quod circa ſupꝛa de conſang.⁊ affi. quod de
clara ur ſupꝛa dixi in diſtinctione Jo. an. In imꝑa
toꝛe dicenduʒ ꝙ incipiendoa radice matrimonij nõ
poteſt legitimare de iure: quia legitimatio eſt fſame
reſtitutio:quia non poteſt ipe diſponeꝛe ſupeꝛ matri
monio ut in.c. tuam de oꝛdi. cogn.aut peꝛ reſcriptũ
nult legitimare ⁊ tunc in ſpiritualibus non poteſt ut
ſupꝛa dixi maxime pꝛopteꝛ rationes quas tangit gl.
in. c. ij. de fi. pꝛeſby.li.Vi. In tempoꝛalibus neꝛo po
teſt in tenis ſibi ſubiectis mediate uel immediate im
mo ge iure ipᷣe ſolus poteſt in toto impeꝛio. unde re
ges ⁊ alij pꝛincipes qui recognoſcunt impeꝛatorem
in dominum de iure non poſſunt legirimare:quia le
gitimatio ſicut ⁊ fame reſtitutio ⁊ ſimilia uidentur
reſeꝛuata ſoli pꝛincipi ut ſupꝛa dixi: ſecus ſi eſſent
pꝛincipes non recognoſcentes ſupeꝛioꝛem uel ciuita
tes. nam habent iſti tantam poteſtatem quantam ha
bet impeꝛatoꝛ in impeꝛio ſuo ad hoc iſte tex. in neꝛ.
Inſupeꝛ ⁊ quod nõ.bar.in.l.infamen in fi.ff.de pu
bli. iudi. Et uide ad pꝛedicta Innocen. in. c. cum. p.
de fide inſtrumen. Aut uult legitimare in teꝛꝛis eccle
ſie æ non poteſt eiſdem rationibus de quibus ſupꝛa
dixi in papa. Idem ⁊ foꝛtius dicendum in babente
poteſtatem ab eo. Mis pꝛemiſſis queꝛo de ſolemni
tate adhibenda in acin legitimationis. Solutio dic
ꝙ primo debet qualitas illegitimationis plene reſe
rari principi utputa ꝙ ẽ inceſtuoſus uel adulterinꝰ
ut inceſtuoſus ⁊ adulterinus ſim ul alias leguimatio
eſſz ſubrepticia per ea que dixi in.d.c.qꝛ circa.⁊ ꝛc
gulariteꝛ dicendũ ꝙ omne rtacitũ quo expꝛeſſo prin
ceps non ita de facili conceſſiſſet leginimationem bʒ
ipam uitiare ad H. c. poſtulaſti ðᷣ reſcriptis.? in..i.
ff. de nata.᷑ reſti. ꝑ boc notãter dicit Jo. an. in ad
di. pe.e.ti.v.ſʒ queꝛo ꝙ ſi legitimãdus dixit ſe ſpu
rium ſi erat ſpurius duplicatus utputa natꝰ ex uxo
rato ⁊ nxoꝛata non nalet legitimatio. Ide dicendũ
in ſimilibus ꝑ hoc etiã dico ꝙ ſi habẽs fratres legi
ctimos ? naturales impetrauit legitimationẽ et non
fecit mẽrionẽ ꝙ habebat fratres legitimos nõ ualʒ
legitiatio:qꝛ princeps non ſolet legitimare en legiti
mãdus bhʒ fꝛes legitimos ul ſaltiʒ nõ iia de facili nt
ſentit Jo. an. in additione ſpe.in ti. de ſucccſ. ab in
teſta. S. i. ueꝛ. ſed ex facto queꝛitur quod bene nota
bis pꝛo quo facit tex.in. .illud in auc. qui.mo. nã.
effi. ſui. ¶ Decundo requiritur ꝙ legitimandus cõ
ſentiat item ꝙ pateꝛ ut in dicto. J. generalueꝛ de
agnatis dubiratur utrum debeant nocari ⁊æ conſemi
re. Jaco. de bel. in auẽ. quibus modis natura. effi.
ſui diſputat ⁊ tandem ſentit ꝙ ſic alias non ualebit
in pꝛeiudicium eorum.ſed cõiteꝛ tenetur oppoſuum
at nõ. Jo. an. in dicto neꝛ. ſ ex facto. ſentit ? bic ipe

taſno buns Mbn f⸗ eucn
6lerſannatcnebann iutclum
oaterebo finmid lgfeonroch
n eoveneniarn gNahden
gink N AANiſusſagi

(. Go NNdrams

Goneo idd iitgg ugo node
ii tlinlez fi ofiun diurͦs
ilalt hreti u gun dhidh
Iiruv tſun rd ni lmn
I Pxyuetann its mr un
nmmin cno a ig um n
ſitmeneens geln narsnaro
Gntotnwrbenrinne gei not⸗
lnsi fiens tdaſamg,.
ſtninnunlrnnirt
o

ln mnhin scſennnoninn

io er ouubinn Ann in done

Luna tin un .
nalinacſinins
Niſemniibeir enn
ntigel Chrbar n
imn niinee lb

s ncenilbne e
aige nidan te do⸗
iimctadien cunng

bigi
wncc

umen n animan

Hinſyncin:inbsl aſen
Dolensſheion g anin
unan porſtnen aranan ba
Veio ſond hoeiſeterinpen.
öber nlitmennfiſ cep
Anrün Imonncanh.
Aunikknowentetsae
aldentuonidos d ütshe
Gont ſomns cicncninbabene
Mormsevce nn
alxiimons Clinot
ins gtinmmonshne e
ſeitcſnols velocntenn
iennrsſinulaits gtheno
Gcpecinind nnt 1
omemmünanſohin
dcdhtannnnd
1 Nddd
AKänd dorammt
vrnglehtmült⸗ ine
nus Nlans n

mm und
. ans aghoso Ua;
.

inett
n ne g ceſcgſi

Ari
Arer ſen olbat won

met ? bar.in.l.gallus.S.quid ſi tantum.ff. de libe
ris ⁊ poſthu.unde concludo ꝙ aut pater niuit ⸗ ſa
tis eſt ꝙ pater conſentiat adeo ꝙ etiam agnatis ab
inteſtato ſuccedit iſte legitimatus. nam princeps
qui abſtulit iſtis baſtardis ius agnationis æz cogna
tionis poteſt eos reſtituere ſine alterius imiuria ad
ius nale primeuũ:ut in.d. F.gnãliteꝛ. Si uero pateꝛ
eſt mortuus ⁊ iunc ſi pater diſpoſuit uit iſte legitia
ꝛetur: æ non eſt neceſſe nocare agnatos ar. in auẽ.
Nem ſi quis. C. de nãi.li. Aut pater nihil diſpo
ſuit ⁊ tunc eſt opus ꝙ nocentur agnati quibus be
reditas paterna acquiſua eſt ar. in.l.i.? fina. ff. de
nata. reſti.alł non naleret rptum leginimationis ſeu
ſaltem non haberet regreſſum ad bona paterna.
hec uera niſi princeps ex ccrta ſcientia uellet legiti
mare agnatis non uocatis.ut nõnter dicit bar.in
dicto. ꝗ. quid ſi tantum. oteſt enim princeps ex
ceꝛta ſcia reſtitueꝛe in inregrum cum pꝛeiudicio alte
rius ad hoc quod nõ. C. ð ſen. paſ.l.fi.? in.l.in cãe
ff. de mino. Sed alia qneſtio nõbiis eſt. Mone
ꝙ bater non habens filios legitimos fecit legitima
ri naturales demũ habuit filium leguim um nũquid
euaneſcat illa legitimatio in qua queſtione ſententie
ꝛeperiuntur uarie ut nõ.per ſpec.? Jo.an. in dicto
vV. ſed ex facto latius per bar. ff. de uulga.2 pnp.
in.l.ex facto.et tener bar.ut ſuccedat una cum legiti
mis:qꝛ ex quo ltimatio fuit ꝑfecia nõ dʒ irritari ex
facto ſuꝑuenienti ar. in regu a factum leginime de
reg.iu. li. Vi. gn ihi ſatis placet æ uide latius in
loco pᷣal. ¶ In glo. in. v.nõ nãibus.nõ.bene iſiaʒ
glo.in eo quod dicit ꝙ laꝛgo modo inceſtuoſi adul
terini ⁊ ſimiles filij poſſunt dici nãles ⁊ uide Jo.
an. in addi.ſpe. e.ti.ciꝛca.pꝛin. ubi dicit ꝙ lʒ oẽs na
ti ex ſoluto ⁊ ſoluta ex cõi uſu loquendi dicãtur nã
les: Dꝛopꝛie tamen nãles ſunt nati ex concubina
retenta in domo:qꝛ alij licʒ nãliter ꝓprie ſint geniti
nõ ta meameꝛétur appellaꝛi nãles ex quo ſunt nati ex
dqãnatolcoitu: ut hetur in auc.qui mo. nã. effi.ſui. §.
ſi quis aũt defũctus.⁊ hoc ẽt ſentit glo.in.c.miſi cũ
pridẽ de renũt.⁊ uide in ſpe.in ti.de ſucceſ.ab ĩiteſ.
F. i. V. nũc de nãlibꝰ.ubi qic tria requiri ad łʒ fi
lij dicãtur nães.¶ ¶ Mriĩo ꝙ ſint nati ex ſoluto et
ſoluta ita ꝙ iter eos eſſe mꝛimonium pot Se
cũdo ꝙ ex ↄcubina ꝛetenta in domo. A S
ſit unica concubina.nam ſi quis habens plures cõ
cubinas ſuſcepit ex eis filios:iſti nõmerẽtur dici nã
les ꝑꝑ effꝛenatã libidinẽ pentum hoc uẽ? de mente
tex.auc.preal.Et hec bene nõbis ꝓpter ſtatuta que
faciunt mẽtõem de nalibus.⁊ uide bo.tex.xxxij.q.
liij. c. fi. Et iõ glo.nõ bene dicit dum inquit ꝙ ple
rũqʒ ⁊c. nam debet diceꝛe ꝙ regulariter illi dicũiux
nales zc. Et rõ pᷣdictoꝛũ ẽ:qꝛ iure ciuili concubina

tus non eſt ꝛepꝛobatus cum retinet᷑ unica in domo

loco uxoꝛis:ut.ff. de concubi.peꝛ totum ſed de iure
canonico eſt ꝛepꝛobatus: ut in capitulo nemo.xxx
ij. q.iij. ¶ In glo. in uer adulteꝛinis Ill ð. iſiam
glo. ?æ tene eam menti quod filij preſbiterorum
dicuntur adulterini. CE quo infertur quod
etiam matri ſuccedere non poſſunt:quia tales nan
ex damnato coitu repelluntur ab hereditate par

¶ Oui lilij ſint legitimi

lum:ut in autentica ex complexu. C. de inceſt. nup.
dem dicit de natis ex alijs clericis conſtirutis in
ſacris de qno uide gl.in.l.ij. C. de epiſ.? cle.quod
Scedit etiã ſi ſunt nati ex unica concubina cleꝛici:ut
nõ bar. in. l. ſi gener. ff. de his qui. ut indig.qꝛ con
cubinatus eſt ſpecifice dãnatus in ipſis clericis ut S
de coha. cle. æ mul. per totum. Sed dubitari poteſi
quid de natis ex clericis non conſtuutus in ſacris
bñnficiatis tamẽ collige ſolntõem ex nõ ꝑ JYo. an. in
regula ſine culpa de reg.iur.in.mercu.Et ex nõtig
ꝑ bar.in.l.in concubinatu.ff.de concub n gl.
in. V. nõ ſeruatum in fi. nõ bene iſtã glo. ? uide qð
hodie hẽtur in cle.diſpendioſã de iudi.Et qꝛ ſuper
glo pᷣcedenti feci mẽtionẽ de filijs adulterinis ſcias
bal. in.l. um legitime nuptie.ff. de ſtatu ho.dicit
ꝙỹ filij nobilium baſtardi non dicuntur de ſtirpe pa
rentum:qꝛ ſoꝛdes nõ merentur computari ĩter pre
cipuos. ar. in.l. ſi qua illuſtris. C. ad oꝛfi. nec pni er
Poꝛtare arma parentum quod etiam ſequitur do.
an. hic. An antem baſtardi dicãtut᷑ de domo nobi
lium uel aliorum pentum maxie ꝓpter ſtatuta qᷓ qnʒ
puniũt de ceꝛta domo nũquid ↄpꝛehendãtur baſtar
di uide plene per bar.i.l.fi. C. de. v.ſig. ⁊ in.l.pro
nũtiatio.ff. eo.ti. in ff. de capi.dimi.ubi
plene de hac qõe.¶ In glo. in. v. de tribus ibi.i.
ipſe deus põt gl.intelligi dupliciter. MDꝛimo ꝙ ipſe
deus fuit ꝓles in mrimonio oõcto inter Joſeph. et
ipſan beatam uiꝛginem ſicut nõ ĩ.c.omne alle.i gl.
Secundo poteſt intelligi ꝙ in quolibet mꝛimonio
deus eſt ꝓles.i.quo ad ſeruitium dei debet hoies
itendere ad gnãtionem ꝓlis.i.ut pꝛoles ſeruiat ipſi
deo.⁊ uterqʒ intellectus bonus eſt in ſe. primus tim
mihi placet plus. ¶ In glo. i. V. dubitari in fi. uult
iſta glo. ꝙ iſti filij regis francie in ueritate erant le
gitimi ex quo rex oxerat mꝛimonium cum ſecunda
auẽcte ecclie. Sed glo.ſequens in fi. aperte tenet cõ
trarium dicens ꝙ ex quo ſententia ſeparatois fuit
nulla ꝓpter iudiciarium ordinem non ſeruatum
les ex ſecunda fuit ilegitima.⁊ attende quia boc di
ctum gl.ẽ de direcio cõtra glo.in.c. platum ſupra
eo. Doc. uidentur hic nelle ꝙ nullitas ſnie nõ habʒ
reddeꝛe filios illegitimos ex quo parentes de ſenten
tia confici contraxe:ũt in facie ecclie:ut in.c.peꝛlatũ
5 eo. Ad iſtuʒ tex.reſpondent ꝙ. licet rex ſuſcepiſſet
fam ↄingẽ poſt ſniaʒ æ añ ꝓhibitiõeʒ m filios ſuſce
pit poſt ꝓhibitiõeʒ.⁊= ut itelligas ſcias ꝙ cto matꝛi
monio cũ fᷣa regia ꝓpoſuit ſe ſpoliatã ⁊ petijt ſe re
ſtitui allegãdo nulliratẽ ſnie papa nõ ↄſtito de nulli
tate ſnie mãdauit reginã reſtitui ? regi inteꝛdixit fᷣm
mr̃imoniũ ĩ euẽtu cãe.pꝰ hãc ꝓbibioeʒ rex ſuſcepit
filios ex fa. ? ſic nõ põt dici ꝙ bona fide filij fuiſſet
ſuſcepti.⁊ ex h̊ itelleciu ſentiũt doc.dqᷓ ualde nõ. ꝙ
ignoꝛãtes ipedimentũ ẽt iuris eꝛꝛoꝛe excuſant q ad
ltiatiõeʒ ꝓlis qð ẽt uoluit glo.i.d.c.ꝑlatũ.⁊ uið qð
ibi dixi.nã puto h̊ ꝓcedẽ ubi enoꝛ fuit ꝓbabil. In
gl. i. V. recognoſcat i fi.nõ.ð ſinglꝛ iſtã gl. ex qᷓ hes ꝙ
rex fracie de iure ñ ẽ exeptꝰ a rõno ĩꝑio imo diẽ ꝙ
de iure ſubeſt pape ⁊ ni ĩꝑatoꝛi.hoſti.tʒ pᷣmũ dicens
ꝙ oes pꝛincipes ſeculares debent et regnoſcere ipe
ratoꝛeʒ in dominũ:ut in.c.adrianus.lxiij.diſtinctio.

¶ Qui filij ſnt legitimt.

Er er k diẽ quod Reges hiſpanie fracie et anglie
tenẽétur de iur̃ obediꝛe imperatori ſʒ de féo non obe
diar. Munquid aũt peccãt non obediẽdo et nunqᷣd
poruerunt pᷣſcibere imꝑium:ꝛeſpeciu pᷣſcriptionis
ſentit quod non miſi pᷣſcriſiſſt paſſie.i.noĩe romane
ecclie ad hoc quod legit᷑ æ nõtur i.c cũ ex officij et
c.cum non liceat de pᷣſcrip. Reſpẽu pᷣmi diẽ ꝙ ex
cuſãtur forte a peccato dũ ipator non exigit ab eis
obedientiã ſiẽ ĩ ſili nõtur ĩ decis ut in.c.cũ hoĩes ðᷣ
deci. cum hoc dẽo traſu Jo. and. æ do. anto. Sed
do. card. diẽ poſſe defendi quod iſti pſcripſerũt 5
impꝑiũ. nã plures poſſẽt eẽ iꝑatores quẽadmõʒ qñ
plures eliguntur iĩ diſcordia ? de ↄſue. vterqʒ admi
niſtrat ut nota. glo.i cle. Romani de inreiuran.pu
to ꝙ iſti pricipes poſſunt pꝛeſcribeꝛe iura ĩpij in eo
rum regnis ar. c. ſuꝑ quibuſdã de uer. ſigmi. Et ex

his qᷓ nõt Jo. an in. c. ſi eps de offi.ordi. libꝛo. Vvi.
vbi diẽ quod pᷣlatus ĩferior epo põt pᷣſcribeꝛe inra

epalia ĩ certa ꝑie diocef.quod pleniꝰ dico ĩ.c.cum
ↄngat de fo.ↄpe. Sʒ qð priceps poſſit pᷣſcribeꝛ vVt
ippe non ſit ſub ipio non nideo b peſiibie ĩ iure:qꝛ
ſin poſſeſſione pᷣſcriptõ non ꝓcedu. Sʒ qꝗs non pot
poſſidere ſe ipm: ⁊iõ Iʒ papa ł ali potuiſſ pſcribeꝛe

3 imperatorem tn actine nõ ꝓcedit pᷣſcriptõ guod
declara ut dixi.ĩ.d. c.cum non liccat. C glo. in

v. regi ibi ut ſrae E oriunn dl eẽ nerum ut

colligit n. v. Inſuper. ¶ In glo. . v. iteꝛ ſagn em
hec voa uario mõ exponuntur ꝑ doc.ſed placet in
tellecrus ꝗᷣ elicitur ex glo. ur ꝑ illa vba ſaguieʒ 2 ſã

guinẽ denotet᷑ cã criminal foꝛi ciuilł ⁊ ꝑ vYba leprã z

lepꝛã denotet᷑ cã crialis fori eccliaſtici illa aũt ueꝛba
cauſã z cãm denotant cãm ciuilem utriuſqʒ fori Et
in ſũma h̊ uult illa auctoꝛitas ꝙ qualitercũqʒ oriat
difficultas æ ambiguitas ſiue in foꝛo ſeculari ſine ec
cleſiaſtico ſiue in cã criminali ſiue cinili ꝛecurrencuʒ
eſt ad iudicium pape. Ex quo notãt doc. õ legiſtas
qui in caſibus dubijs de iure ciuili nolunt ſtare ce
terminationi facte peꝛ canones. Done exemplum

in detꝛactione duarum quartaꝝ de quibus in. c.

Rainucius 7 KRainaldus de teſia ⁊c.

Si cõiugatus niuente
X tenoꝛe. pria i facie ecclie Ohit

cũ fa hoc ignorãte leginima erit eoꝝ ꝓles
2 ſunt due ꝑies.in pria iudicũ cõſultatio.in ſecũda
ꝛeſponſio ⁊ eius 20 ibi ĩtelligetes. ¶ Hõ primo ꝙ
lʒ nepos ſit legitimus m ex quo ſuſcepius ẽ ex pr̃e
illegitimo nõ admitit᷑ ad ſucceſſionem ani ſni. cuʒ

eim filiꝰ nenit ex peꝛſona patris:ſi luditur
ꝑ cõſequẽtiam excludimr filius. ota ſecũdo ꝙ
ad legitimationẽ ꝓlis ſufficii ignorãtia alterius co

iugis etiam ſi ſuberat impedimentum coniugij et

ad hoc quotidie allegaiur iſte tex. ¶ Mota ulumo
ꝙ ignorantia debet ſubeſſe tempoꝛe cõceptionis fi

lij. vnde non ſufficit ignoꝛantia tempoꝛe contrac

tus matrimonij. Sed queꝛo: quia textus dicit ꝙ ad
legitimarionem pꝛolis ꝛequiruur ꝙ in facie eccle

ſie fueru conrractum matrimonium:ſed quando d
catur in facie cccleſie contractum. Solmio dicnnt

doctoꝛes qnando coadiunctis amicis nulls

ſeꝛioſe exciuſo matrimoninz contrahitur pꝛo hoc..
ſi nicinis ſcientibus C. de nup. Innocen. tamen er
Hoſtien. requirunt ut ſeruetur ſolemnitas.c.fi.de
clam. deſpan.æ boc dictum nota: ſed uide quod ibi
dixi. QAn hic queꝛitur quid ſi coniuges ſcie
bant impedimentum:ſed contraxeꝛunt in facie ecclie
nemine contradicente: nunquid proles ſit egitima.
dic ꝙ non:ar.hic dum pondeꝛatur ignoꝛantia muli
eꝛis ut in dicto.c.fi. Nam licet Goffre. reſtringat
.c.fi. quando ſubeſt impedimentuʒ conſanguinitatis
tamen dicit Jo. an. ?æ bene ꝙ eadeʒ eſt ratio in quo
libet impedimento.quanqᷓ; enim illud.c.fi. uidestur
penale tamen ex quo emanauit fauoꝛe animaruʒ nõ
debet reſtringi:ſed dilatari cum per dilatarioneʒ eui
tentur animarum peꝛicula æ bomines retrabuntur
