mnẽ Shit᷑ mioꝛ excõicatio ⁊ ponit dictionẽ ĩplica
tiu? ⁊? ꝑ quã inuit ꝙ ẽt ĩ pcedeti cãu cõtꝛahituꝛ
excoicatio iuris ? nõ hois. nam ſi excõicatio mi
nor phit᷑ a iure fortius excõicatio maior. ⁊æ ꝓ bᷣ
faciũt oĩa aꝛ.qᷓ foꝛmãt᷑ ĩ gl.i ultia ꝑte.nã cñ ſetẽ
tia excõicatiõis eſſet lata S ceꝛtã ꝑſonaʒ nõ liga
ret aliã ꝑſonã de ꝗᷓ cogitatũ nõ fuit nilſi ex iuꝛs
diſpoſitione. Ec ad motiuũ glo. Reſpondeo ꝙ
iõ aliꝰnon põt abſoluere.qꝛ papa reſeruauit hic
abſolutionè excõicatõi:qꝛ ur̃ iſte cõicans in crie
directe denqſſe i ꝑſonã excõicatõis fauẽdo ⁊ cõ
ſulẽdo delictis a ſe daãnatis.⁊ tenẽdo hãc ſniam
q̃ va ẽ iſurgũt qõnũ młiaꝝ deciſiões. Nũqd ex
cõicatõ cõicãdo ipᷣi excõicãdo ĩ dᷣlicto liget ſnia
excõicatõis:⁊ dicẽduʒ ꝙ ſic:qꝛ iſta ſnia e iuris.
Secꝰ diceret᷑ ſi eẽt ſnia hoĩs:qꝛ ſe ipʒ ligare nõ
poſſi. Itẽ ſeqᷣt ꝙ cõicanſ excõicato in caie ẽt ex
teꝛtitoꝛium excõicatoris icidat ĩ excõicatiõeʒ.q;
iſta ẽ ſnia iuriſ.cui totꝰoꝛbis ẽ teꝛritõiũ. In ea.
glo.ibi large appellat᷑ ſubditꝰ?c̃.tene mẽti gloſ.
ꝙ foꝛenſis ꝛõe ðᷣlicti ñ efficit᷑ ꝓpᷣe ſubditꝰ:ſʒ ſor
tit᷑ foꝝ. ⁊ idẽ dicit gl.nõ.i cle.unica de fo.ↄp.qꝙ
ualde nõndũ ꝓ ſtatutis ⁊ alijs diſpoſitionibuſ
odioſis faciẽtibꝰ mtionẽ de ſubditis:ut appella
rione ſubditoꝝ i mã ſtricta ñ ↄpᷣhẽdanĩ foreſes
delinqᷓ tes i territorio. 2 io dic i Zhẽnbꝰeað rõ
ne. In ead gl.ibi ſed in ſnia excõicatõis ſecꝰ eſt
h gl ñ reddit bonã rõnẽ di vᷣſitatis nã poſſz q̃ri
qᷓre rõne delicii ãpliat᷑ iuriſdiiio cũ hᷣ ſit odioſũ
2 ñ ꝛõe idulgẽriaꝝ q ſũt fauoꝛables. Hoſt. ciꝛca
Hh iſtat nec ur̃ ſua rõ ſufficiẽs:ſʒ puto hãc eẽ vᷣaʒ
rõnẽ.nã rõe delicti ampliat᷑ iuriſduio indiciſ ren
ꝛitoꝛij auct᷑e iuꝛis nt delinqnſ cogat᷑ ibi ſatiſfacẽ
ꝛeipublice ꝙᷓᷓ leſit delinquendo ad h̊.c.i.de rap.
ð qð bi dixi:ſʒ ratione idulgentiaꝝ nulla ſubeſt
rõ ãpliãdi iuniſditõʒ ſui iudicis imo ↄfunderent
iuriſditiones ? eneruaret᷑ pnñtialis ſatiſfacrio qðᷣ
eẽ ñ dʒ ut i.c.cũ ex eo de pe.⁊ re. In gl.i.V.
ñ ꝛetinuit ibi ñ ẽ ĩ hitu ð h̊ dic: ut nõ.i.c.dilectꝰ
de temp. oꝛ. ꝑ Inno. et plene dixi in.c.at ſi clici
F. de adulterijs. S. de indi.
B 0 din dubijs. Juꝛamentũ excõi
cati de ſtando mandatis ec
clelie ñ hʒy ui abſolutionis h̊ pꝰ. Excõi
cato nilꝰcõicare tenet pᷣter ꝑſonas exceptas als
cõicãs excõicato icurrit miorẽ ⁊ ẽ excõicandus
maiõi niſi ille eẽt excõicatꝰcũ ꝑticipibꝰ:qꝛ tẽ eẽt
excõicalꝰmaiõi.? tria ſũt dẽa qᷓ̃ patẽt ĩ tex. Caſ⸗
2c̃¶Mõ. pꝰ ex tex. reglaʒ ꝙ nõ ẽ cõicadũ excõi
cato añ abſolutõnẽ q;tuncũqʒ ſit ↄtaitꝰz pat ſa
tiſfaceꝛe ? iuraucrit ꝑere mãdatiſ eccłe. Scdðo
nõ. ꝙ cõicans excõicato ⁊æ mõitꝰ ñ deſiſteſ ẽ ex
cõicãdꝰ. Sʒ h̊ op.de.c.pcedenti ubi dẽ ꝙ cõi
cans excõicato ĩ ↄtinenti icurrit excõicationem
So·Sriũ loqt᷑ de excõicatõe maiori h̊ loqᷣtur ðᷣ
mio:i.nã appellatõe excõſcatiõis itelligimus de
maiori: ut in c.pe.j.e. Scðᷣo op.et ur̃ ꝙ tex.ſit
ſibi Sriꝰ. nã pꝰdicit ꝙ cõicans excõicaio ẽ excõi
cod. z lI. V.ſec dcit ꝙ é excõicatꝰ. So. qñqʒ qs

ð

cõicat excõicato ſimpłr ⁊ tũc incurrit minorẽ ſj
eſt excõicãdus maiori ſi monitꝰ nõ deſiſtit.? ina
itellige. F. nullus. qnqʒ quis cõicat excõicato cũ
pticipibꝰ ſuis ⁊ tũc iuoluit᷑ eade ſnia ui loquit i
H. ſecꝰ. Et hodie hec ſñia nõ põt ferri ab excõi
catoꝛe vn nullus citꝛa papã põt hodie f ene hãc
excõicationẽ excõico te cũ oĩbꝰ ꝑticipãtibꝰeibi:
ut i. c. ſtatuimꝰ eo.ti.li.Vi. Sʒ opꝰ eſt ꝙ pꝑtici
pãtes prius admoneant᷑ ꝙᷓ; excõicent᷑ ut ibi. tñ
ab. ? Jo. an. poſt eñ reſtringũt multuʒ illũ tex. i
gelligẽdo qn quis excõicat ꝑticipates excõicato
a ſe. Secus li excõicat ꝑticipãtes excõicato ab
alio: utputa fert epᷣs hãc ſniaʒ excõico oẽs ꝑtici
pãtes excõtcato ab archiepo uel a papa.tũc eni
hec ſñia tʒ lʒ ſit forte nnſta r pleim fi. gl.
nõ ſoluit.ſʒ cõis ſo.hec ẽ ꝙ nõ lſʒ excõicato tan

gere ſacr̃a in fauoꝛc ſui:ſʒ i odiũ ſic.nã iuram?x=n

tũ bic ꝛecipit᷑ añ abſolutionẽ ut obliget᷑ ad h̊ ut
i.c.cũ in eccleſijs ð ma e. 7 q le. 7 nõ. i. c.
intellexim? ð iudi. ¶ In gl fi. ibi ubi ꝑricipant
ĩ crie. Molebat ergo Jo. ꝙ ſi excõicatio eſſz la
ta ſub illa ſorma excõico te cũ oĩbus ꝑticipiduſ
nis: ꝙ tunc ꝑticipantes in crimine dumtaxat
eſſent excõicati maiori excõicatione.⁊ ita intelle
xit.c.precedens ⁊ minus bn:ut ibi notatũ fuit.
Ande conclude ſecunduʒ doc.ꝙ aut quis ẽ ex
communicatus cum participibus ⁊ fautoribus
ſuis.⁊ tunc ſiue participet quis in crimine ſiue
extra crimen incidit in eandem excommunicati
onem ut hic. Aut eſt excommunicatus cuʒ par
ticipibus tantũ ⁊ non cũ fautoribus ⁊ tunc aut
quis cõicat in crimine ⁊ incidit in matoreʒ. aut
cõicat in oranone ⁊ excõicat᷑ minori ſic cõiter
dicũt hic doc. Sʒ h̊ ultimũ mebꝝ nõ puto uexꝝ
2 ꝓ 5̊ adduco tex. in aꝛgumẽtũ in. c. ſtatuimus
.e.ti. li. vi Moi cõicans iĩ oſculo ſeu comedẽdo
dici ꝑticps ſeu ꝑticipare excõicato ut includat
ſub illa ſententia excommunico te cum participi
bus tuis ⁊ pro h iſte tex.in v. ſecus ubi loquit
indiſtincte.
Nte:ꝛ ali a. Excõicato cõicare
tenẽr̃ qui pus erat
ei obligati ad obſequiũ familiãe. Alij
ueꝛo nõ tenent᷑ de neceſſitate licet inteꝛdum poſ
ſunt neceſſitate urgẽte boc dicit. Drimo po
nit dubium ⁊ unde fuit oꝛt m.ſecũdo ſolutioeʒ
ibi ut igi Caſus ⁊c. ¶ Mõ.pꝛimo ex tex. ꝙ ad
eũ ſpectat interpᷣtatio qni ius edidit.⁊ ĩtellige in
interpretatõe gnãli ut faciat fidẽ quo ad omẽs.
nã quilibet index ſeu doctor põt ius interpᷣtari
ſz iterpᷣtatio iudicis nõ faẽ fidẽ niſi quo ad cãʒ
nertẽtẽ corã ſe:de quo per Inn. in. c. cũ ſpecia
li de ap.l.unica C.de pꝛofeſſo.qui in urbe con
ſtan. li. xij. ¶ Mel intellige ꝙ ſolus priceps po
teſt interpretari quãdo ius eſt nalde dubiuʒ ad
hoc.l fi.C. de legi.⁊=. c.cum neniſſent de iudi.=
ð mtiplici inteꝛpᷣratiõe uide bonã glo.in. c.i.de
poſtu. pᷣla.in v. inteꝛpꝛetatus. Beeundo nõ.
ꝙ uxor filij ⁊ mercenarij ſeu famuli qui eꝛãt ob
ligati ad obſequiũ familiaꝛe ante excõtcatonem

¶ D. ſãtaexcõ muni.

tenent᷑ cöicare ẽt pꝰ excõicatõem¶ Iẽ nõ. q; vᷣ
bũ de ſui nã neceſſatinũ qñqʒ ni neceſſitat ſi ſub
iecta mã h̊ ñ patituꝛ ad h.xi.q.iij.rogo ⁊= quod
ibi nõ.xxi.di.i pᷣn.unde vᷣbũ tenet᷑ de qꝰ i.c.pre
cedẽti relatũ ad.c.qm multos.xi.q.iij.importat
necitatẽ reſpectu cenaꝝ ꝑſonaꝝ:⁊ reſpectu alia
rum n:qꝛ mã de ſe nõ necitat qP ad oẽs.nam pe
grini trãſeũtes ꝑ fram excõicatoꝝ ñ tenenĩ cõi
care excõicatis:niſi uelint nec debẽt uelle niſi ne
ceſſitent᷑. Sʒ qᷓro nũqͥd maritꝰ petẽs reſtitutõeʒ
ↄiugis poſſit excludi ꝑ exceprõem excõicationis
7 ur̃ ꝙ ñ qꝛ exquo nxor teneĩ ſibi cõicaꝛe nt hic
iũcto.c.qm multos gꝰñ põt repelli maritꝰ ptex
tu excõicatõnis z hãc op.tenuit Hoſt.ĩ ſũma ðᷣ
reſtitu.ſpoli.i.ꝗ qñ faciẽda vᷣ. quid ſi uir. Sʒ ⸗
clude meliꝰ:ut ſẽtit glo.i.d.c.qm ? Jo.cal.i.c.
fið or. cogni. ꝙ lʒ nxor peccei ñ cꝭicando ma
rito:iñ maritꝰexcõicatꝰñ põt eã petere ĩ iudicio
P.c.ĩtellecximꝰ de iudi. Sʒ index ex officio ſuo
dʒ uxorẽ marito reſtiturre ꝓpt᷑ ꝑiculũ fornicati
onis:⁊ h̊ tcne ⁊ uide ſimile.nã n lʒ mihi ſpoliaꝛe
excõicatum:⁊ ſi eñ ſpolio pecco ſi nõ reſtituo:⸗=
iñ excõicatꝰ ñ audit᷑ perẽs reſtitutionẽ ut nõ.ꝑ
gl.⁊ doc.i.c.ex iſinuatione ð ꝓcur. Queꝛo de
quotidiana qõe nũq̃d debitor adueniete die te
neat᷑ fouere excõicato:an vo licite poſſit differ
re ſulutionẽ:⁊ circa h̊ ſt op.ut nõ.h̊ ⁊ pleniꝰi.c.
vitatis de dolo ⁊ otn.⁊ uide bonã gl.i.c. Jura
tos.xv.q.vij.nã qͥdã dicũt ĩ.d.c.neritatis ꝙ ñ
Inn. dic ꝙ tenet᷑ ⁊ idẽ ab.ex qꝰ eniʒ remanet
obligatio.gdʒ ſolnẽ nt hᷣ ĩ ſili dꝛ in familianbꝰ
obligatiſ ad obſeqñ añ excõicatõm:ut n obſtan
te excõicatiõe teneant᷑ ipẽdẽ obſequm debitum.
In Zriũ faẽ iſie tex.ꝑ locũ a ſpãli.nam ſi ſpãle
E i filijs æ mercenarijs ⁊ ſilibus de qͥᷣdꝰ i h.c.⁊ ĩ
pᷣallł.c.qm.gꝰ ĩ alijs ↄriũ ẽ q;ũcũqʒ dure obli
gatio quia ñ teneor cõicar̃᷑ excõicato:nec debeo
icurrẽ ꝑiculũ aĩe ex fẽo ſuo:⁊ ið ↄcludit glo.in
d.c.inratos ꝙ dʒ fieri depoſito ĩ eodẽ ſacramè
t0 7 b opio plus mihi placet. 2
Aobas.:
j 5Si excõicatuſ ꝓ
1 Bm illorũ. manuum iniectio
Avne ſcient᷑ recipit oꝛdines:ſi ẽ cleꝛicus fe
culaꝛis deponedꝰ e:ſi regłaris ab executõe oꝛdi
nis ẽ ſuſpeſus.qͥ ignorãs ius łfqʒ ſic excõicatus
recipit ordies:ſi ẽ clericꝰſeculaꝛis diſpẽſat ↄ eo
ſolꝰpapa:ſi regłaris diſpẽſat abbas ſi ignorãtia
ẽ ꝓbabilis ⁊ fq; ñ ẽ gꝛaue.b.d¶ In pma prte
ponit᷑ qõ. In fa rñſio ibi circa quos. Et ibi po
nit᷑ diſtinctio bimebris. Et primuʒ mẽbꝝ ꝓſeqᷣt
ibi pᷣmos. Scðᷣm ibi ꝙ ſi clauſtꝛalis:et ibi prio
tractat de talium abſolutione uſqʒ ibi ſi antem
⁊ ibi qſionẽ pᷣncipalẽ ſoluit.Cãus.⁊c ¶ Hõ.pꝰ
ex tex.rłam ꝙ icidẽtes i excõicationẽ ꝓ uiolẽti
manuũ iiectione ĩ cleꝛicũ a ſolo papa abſolutio
nẽ ↄleq̃ pnt:æ h̊ regula origialirer het ĩ.c.ſi qͥs
ſuadente.xvij.q.iiij. Fallit ĩ muliis caſibꝰqͥ his
A e⸗ mors ſexꝰ boſtis

pueꝛ officialis ¶ Meſitioſus inops egeꝛ ſenexqʒ

ſodalis. Janitor aſtrictus dubius cãe leuis ictꝰ
Mebilis abſolui ſine ſůmo merẽt᷑. Atꝛoces ne
ro ſoli pape ftinẽt᷑. Et declaꝛa hos uerſus.Rła
ut. S. e. mõachi ⁊ hic i iſto.c.cũ ilioꝝ. ¶ Ooꝛs ut
S. eo.ñ dubiũ. Sextus ut.S. e. młieꝛes HMoſtis
nt. S. eo. de cetero. Muer ut. S. eo. c.i. et. . eo.
q;uis 2. c.fi. Ofſicialis.S.e.c.iij. elicioſus in

iſto priꝰ ↄſuli papa ut i. c. mlieres. F. fi. S. e. In
ops. S. eo. qdᷣ de his. Eger ſenexqʒ ut in. d. c.ꝙ

de his. Sodalis ut i. c. qm. S.de ui. et ho. cle.
Janitor ut in. c. iij. ð. eo. Aſtrict pfati alieꝛius
ut ĩ c.mulieꝛes.S. eo.⁊ in.c.relatũ.j.eo. Dubiꝰ
ut. S. e cũ deſideres. Cãe iuſte ad non eundum:
ut i. c. q de his.s. eo. Leuis ictꝰ: ut in. c. guenit

5. e. Oebił ut ĩ. c. ea noſciĩ. S. eo. Atꝛoces ut. I

iſto. c relarum ⁊ in.c. canonica.j.eo.¶ Mõ.ſᷣo
penam clici ſecularis. recipientis ordine dum ex
iſtit in excõicanione dʒ.n. deponi ab illo oꝛdine:
nec põt cum eo aliꝰcitra papam diſpenſare. Et
ↄcludit ? Jo. an.⁊ bñ ꝙ non ſolũ infeꝛioribus
& iterdicta h̊ ptᷣas diſpeſandi qñ excoicatio erat
talis: ꝙ eius abſolutio reſeꝛnabat̃ pape ꝓut lo
quitur iſte tex. Sʒ ét tals eꝛat excõicatio ꝙ ab
ea poterat abſolueꝛ epᷣs.nam peꝛ ̊ non poterit
diſpenſare cum ſic ordinato: qꝛ effeciꝰeſt irregu
laris cũ quo nullus citra papaʒ diſpeſat ut in.c.
vij. 2. iij. de cłe. ex.mi. æ nideĩ ꝓbari i. c.i.⁊.iij.ðᷣ

Eo q fur. or. re. ubi patʒ ꝙ cum recipiete oꝛcliezʒ

poexcéicationẽ ſolus papa diſpeſat. ¶ Mõ. teꝛ
tio ꝙ ptas diſpẽſãdi uẽ maioꝛ q; ptᷣas abſoluẽ
di ab excõicatione:⁊ ubi quis n põt abſolueꝛe:
mMulto minus põt diſpenſaꝛe. Sed non cõueꝛii
cur.nam lʒ quis poſſit abſoluere:ũ iñ põt diſpẽ
ſare qꝛ ↄceſſo miori nõ vẽ ↄceſſum id ꝙ ẽ ma
ius: æ pone exeplum in his ꝗᷓ dixi i prio nõbili.
¶ Quarto nõ.in. ꝗ. ꝙ ſi clauſtꝛales abbas
põt abſoluere mõachos ſuos ab excõicatone in
Ricta ꝓ uiolẽta manuuʒ iiectione i clericos:ſiue
iciderit ĩ excõicationẽ pꝰingreſſũ ꝛ?ᷣligionis:ſiue
anñ dũmodo exceſſus ñ ſit enormis:⁊ i ̊ extẽdi
tur.c.mõachi.S. eo. ubi dabat᷑ ptᷣas.qñ i mona
ſterio ĩciderant i excõicationem. Et ex ̊ = tex.
nõ ꝙ bñti certo caſu ptᷣatem diſpenſandi cum
ſubdito delinquẽte non itelligi tributa pras diſ
penſandi cũ eo qꝗ deliquit anꝙ; eſſet ſubditus:ni
hi ſpeciſice h̊ cõcedat᷑ ut h̊. Et intellige ꝙ abbas
por abſolueꝛe monachos ab iſta excoicatione ðᷣ
qua in tex.non ãt a qᷓibet excõmunicatioe cano
nis qꝛ non debemus extendere iſium tex. ꝓut
dixi in.c.monachi.S. eo. Sed iſte cãus ↄceſius
ſuit qꝛ de facili ꝓpter communionẽe incidunt in
hanc excõicationẽ uino nõ. æ tene menti
ſuꝑ tex.ꝙ excoicatio ñ impedit igreſſuʒ ꝛeligio
nis:unde tʒ igꝛeſſus æ pꝛofeſſio excõcatione nõ
obſtante. Si iñ ſciretur excoicatio. i. nota eſſer
ſi deberet abbas illum recipere an abſolunonẽ:
iʒ ſi recipit᷑ iʒ ingreſſus fſicut ⁊ mẽimoniũ non i
peditur ꝑ excõicationẽe ut in.c.ſignificaſti de co
q̃ dux. in ma. ¶ Sexto nõ. ꝙ exceſſus ↄmiſſus

ĩ epᷣm uł abpatẽ ſeinꝑ dẽ enomns 7 in extẽdẽt
*

*

Penotgin
Kcrinsſhnd
Ppfnnchin
eninchbn⸗
legifrom
Eei funinand
Aiecſnari
ſoͤfitl
gin inig⸗
igihbtiid
Afunirh
iibs boben
eobar ghln
anicbicckoben
fan ta ods
Pobtoneſdlen.
gheiſer nibrĩ
byprehrleſneain
n ſb yudli

mgl noctä ednt

Alreppinicag⸗
Poſtzullt b bat
uriicſuitnorel
N olct m cñ gn
btno Gmntün
üſenmegnglattn
andalninnere
D
Urſeſmm am e
nlnihp onre⸗
ofiſprni tiſfn
Dongmnns
itaſbeitiii
genmndpafhzef
D tdinil
,nſin beife
ncſigonz/
minscon⸗
n Far

nf gfmtai,
ſamnbef lpr vnt l
anctöcn e
Nn Ded nonpotertt
unrrcſactineg
ß dſhefuine,
niceiparl icl i9

cun ſecge oada

Na ſheln, ſe
mior 6h deis abſon
auis n hor abſoller⸗
ne. Ord von coen
benfidi rdh
uſin Hà
iti rio nöbt⸗
es wors
3 ecendnein
nionei cericos:lne
Ntiſi igonsgſi
Nontis:ri5 enelf
bai Rtng g non
nem. Lerbeic.

n Abpeninien
intnu indl

ßaltdiea n

ginelgrgethes
kenatnione o
6nunuarioe cand⸗
eſinn ter. v
ſte aus geſi
gione inocdun 1
O 10.4 ihenn
u igteſz ige
ſio ienſc i
atol anh
gegi vponor.
e ninonünn
lcruf
ciſo niſi
Ms1 iikir
„

manum uiolentam in epiſcopum eſt pena peꝛdi
tionis omnium bonorum. xvij q.liij.ſi quis de
inceps et uide ꝙ hẽtur i.l.ſi qs ĩ h genꝰcũ aut᷑
ſua. C. de ſacꝛoſã. eccl. Septimo nõ. caſũ ĩ quo
abbas diſpeſat cũ irregłaꝛi. Octauo nõ. ꝙ reli
gioſus pcuriẽs clici ſeclarẽ a ſolo papa abſolui
põt:ſʒ hodie h̊ recipit litationẽ:qꝛ ĩ eo caſu ĩ q*
ſeclaris clicus ꝑcutiẽs chicũ ſeclarẽ abſolui por
ab epo. In eo cãu religioſus ꝑcutiẽs ſeclaꝛẽ pt̃ᷣ
Et ab epo abſolui: ut i. c. ꝛeligioſo. eo ti. lib. vi.
ono nõ. ꝙ faciliꝰ diſpẽſat cũ reglari exceden
te ex iuris ignoꝛãtia qᷓ; cũ clico ſeclari nã cũ eo
ſolꝰpapa diſpẽſat ĩ caſu huiꝰ. c. Sʒ cũ religioſo
diſpenſat abbas. Altio nota er tene mẽti ex finñ
lie ꝙ i facto antiq ẽt ꝓp̈o pᷣſũit̃ ignorãtia niſi
factũ fuerit arduũ ⸗2 nõbile. ul niſi faciens fueꝛit
adliꝰz diſcretꝰtũc.n.ñ pᷣſũit᷑ ignorãtia ſacti ł in
ris facit ꝙ nõ. Bir. in. l. fatet. ff. de pkfeſſi. In
gl. in. v. religiõis fauoꝛe ibi imo ur ꝙ ð iuꝛe cõi
⁊c.gl.in h ñ bñ dicit:qꝛ cãus iſte abſoluedi.ſ.ꝗ
tali excõicatione ſoli pape ẽ refuatꝰ.nt.S.dixi.⸗
iõ abbas abſoluẽ ñ poſſet niſi ex ſpãli idulgẽtia
nec ob. ar. gl.nã Iʒ ſatiſfactio 2 pñtia ñ ſu iũgẽ
da ti abſolcio fieri ñ põt niſi ꝑ hntẽ prãtẽ pꝛo
facit.c.a nobis. S̊ eo. nbi n ſuffiẽ pnia ſine ab
ſolutione ſoleni. In gl. in. mebri ibi nec diſti
guẽgũ iter meby q̃ſi nelit diceꝛ gl.ꝙ ſine ſit mẽ
bꝝ pᷣncipaliꝰſiue aliud ſp hbʒ locuʒ diſpoſitio hꝰ
c.ut ſolꝰ papa diſpenſet Sʒ hoſt. hic qrit qͥd fi
ungla modicũ ledat᷑ nũqd ꝓ abſolutione debet
adire papã rñdet ꝙ ñ ar.i.c.fi. ðR cor.nitia. Sʒ
poſtea recedit ab hac ſo. dicẽdo ꝙ illö. c. poteſt
ꝓcedẽ ĩ diſpẽſatione iſtõ i abſolutõe. Sʒ finali
ter ocludit una cũ Inn. ꝙ iſta ꝛlinqtuꝛ iudicis
arbitrio. Sʒ muſtũ miror de hoc dicto hoſt. qꝛ
nꝛ ſentire ꝙ ungula ſit memby ⁊ ꝙ leſio q̈tun
cũq; modica in membro appellet᷑ mutilatio mẽ
bri æ magis miror de doc. ſequentibꝰeũ qui cõi
ter referunt eum æ tranſeunt cum eo. Sʒ tu dic
meliꝰ mẽbꝝ ꝓprie eſt pars corporis habens
offm ſeparatũ æ diſtinctum ab alijs ptibus cor
poris:ut manus ad palpandũ.pes ad ambnlan
dũ occulus ad nidedũ zc z iõ ige ſtricto mõ
n ẽ membꝑ:qꝛ ñ bʒ offm ſepatũ æ diſtictum:ſed
eſt officiũ mẽbꝛi:ut ĩi.l.idẽ offiliꝰ. ff. de edi.edic.
⁊ i.l.ñ ſunt liberi ff. de ſiatu ho. ſicut dicimꝰ in
domo ꝙ ſtricto mõ cãera coqᷓna ? ſilia loca di
cunt᷑ ꝑres domꝰ: ſʒ lago mõ qlibet lapiſ ẽ ł põt
dici ꝑs domus. Et hec va ſunt niſi aliud appar
at de mente ſtatuentis:ut nõ. Baꝛ æ bñ in. l. ij.
.ff. de pud.iudi. Ad propoſitum gꝰ ungula ñ ẽ
mẽbꝝ q;n imo nec digitꝰ. Sed in cãn huiꝰ. c. qꝛ
papa intendit notare enoꝛmem exceſſum ſatis
puto qꝛ inciſcio digiti eẽt cãus enoꝛmis parʒ in
alijs exemplis bic põitis in tex. Sʒ i ungula dʒ
ↄſiderari moõus æ q̃litas leſionis ſm dicetur
enormil uel ne. Itẽ dic ꝙ ꝓpᷣe mutilatio mẽdꝛi
ẽ qn ipedit᷑ offmn mẽbri.puta ĩ tibia pcuſſus nõ
ualet abulare et libeꝛe monere pedẽ iſte dꝛ mem
pro mutilat ui ꝓbar i. d.l.idẽ efſiliꝰ 2 nõ. bar. iĩ

¶ Be ſnia. excommunt:

d.. ij. ĩ fi. Jẽ ſcial ꝙ dria ẽ iteꝛ nũcationẽ me
bri ? mulitatiõʒ æ ut diueꝛſa ponũt᷑ ĩ clem. ſi fu
rioſus ð homi.=z qölibʒ iſtoꝝ iĩducit irreglarita
tẽ ſicẽ homicidiũ ni i. d. cle.ſi fuꝛioſus 2 trũcario
Phrie dr̃ total mebri abſciſio ſen dinutio. muti
latio vo qñ mẽbꝝ ex toto nõ abſcidit᷑:ſʒ ex ꝑcuſ
ſiõe iĩpedit eiꝰ offin æz hec nõ. Et i fi. gl. tene mẽ
ti hũc finẽ gl. ꝙ exceſſus nõriꝰ or enormis rõe
notorietatis.nã peuſſus ĩ platea lᷣ theatro nł in
ecclia dr atꝛocit᷑ iniuriatꝰ. iſti. ö iniur. F. atrox.
tene meti q; epᷣs ex talibꝰ iniurijs nõrijs
abſoluẽ nõ põt qꝛ nõ pot qici leuis ex qꝰ ẽ nõ
ria: ut ĩ. d. F. arrox ? bic. ¶ In gl. ĩ v. ſanguis
Hõ. p ex gl. ꝙ no ſep effuſio ſaguis ẽ enoꝛmil
pcufſio.nã qñʒ młiũ ſaguis ꝓcedit ex ſeni pcuſ
ſiõe. pira ꝑcuffio ẽ facta in naſo. nã ð facili exit
multü ſãguis Coſideꝛemꝰ g méeté tex. æ nõ cor
ticẽ.i.q.i.marcoion.ſicut poſſz eẽ enoꝛmis leſio
ſine effuſiõe ſanguis: ut nõ.i.c.unico ð ↄſe.ec.ł
al. l. v. Scdo nõ. ex gl. ibi puta epᷣi z abbatis
ꝙ i arbitrãda qlitate 2 Sntate iniurie ⁊ leſiõis
nõ ẽ neceſſe recurrere ad papã:ſʒ epᷣs nel abbaſ
arbitrari põt:qꝛ ex quo eis ↄcedit᷑ certis caſibꝰ
abſolutio ipᷣi pnt cognoſcẽ an eoꝝ ſit iuriſditio
ar. i. c. ſuꝑ liis ᷣ reſcrip. ⁊ i..ſi q̃s ex alica. ff.
indi ſʒ caueat ſibi ne dicãt leuẽ ubi ẽ enormis.
Alno nõ. ex gl. ſignificatõeʒ hꝰ ᷣbi effuſio.
vᷣnotat eni abũdãatiã. 2 iõ ubi requirit᷑ effuſio ſꝗ
guis oʒ ꝙ ide pceſſerit multũ ſaguis. 2 5 nõ. qꝛ

facit ad multa. In gl.i v p abbaté ibi z regula

rẽ canonẽ extẽdit ꝛc. Cociude ꝙ ſi poꝛ ẽ ĩi moõ⸗
ſterio loco abbatts:ut qꝛ mõaſteriũ nõ hʒ abba

tẽ: ſ prioꝛẽ ut ĩ multis locis tüc hʒ locũ iſte tex.
C ſi appellert̃ alio noĩe nt ppoſitꝰ. nam iſti

pores ⁊ pᷣlati habet̃ ſoco abbatũ ar. ĩ. c. fi. ö. de
ſta reg. æ ꝓ mᷣ facit iſte tex. ibi eorũ p̃ᷣlatꝰ zẽ. ubi
nnit vᷣbo gñali:ſecꝰ diẽ ĩ p̃oribꝰ clauſtralibꝰ ha
bẽtibꝰ abbatẽ ſupra ſe in eodẽ mõaſterio qꝛ illi
nõ pñt abſolne: ſj recurrẽdũ ad abbatẽ ut bie
? ĩ.c.mõchis q. e. Et ĩ fi gl Hoſt. tʒ Zriũ iĩ tem
plarijs: qꝛ ex qꝰ i eis nõ expᷣſſũ ẽ nõ dʒ h̊ prini
legiñ extedi ð quo dic at dicet᷑ i.c. caomica. . e
G gl.ĩ Vbo paſſus i fi. Hoſti. dicit hec nõ ẽ
fufficiẽs rnſio.nã pᷣſumedũ ẽ papã fuiſſe motuʒ
ex aliq̃ rõe. Jpſe vo dicit iõ abbas mõchi ꝑ
cuſſi uocat᷑ ĩ abſolutõe.qꝛ ꝓ iniuria illara dẽret
fieꝛi ſatiifactio mõſterio mõchi ꝑcuſſi ẽt in pecu
nia: ut ĩ. c. pochianos ⁊ qdð ibi nõ. S. c.ſʒ cũ mo
nachos pcutiẽs nõ heat ꝓprium: Vñ ſatiſfaciat
nec dʒ teneri monaſteriũ ex delicto ſuo ſtatntuz
fuit in ↄpeſationẽ iniurie ꝙ abbas monachi ꝑ
cuſſi uocet᷑.æ intellige Hoſti. ꝙ abſolutio fiet p

propriũ abbatẽ ſolũ:ſj alius abbas uerberabit

percuſſoꝛẽ in ſatiſtactiõe.do. Ant. dicit ꝙ quie
quid dicat Hoſti. uterqʒ abbas uocatur hic ad
abſoluendũ = bñ dicit.æ ideo opʒz ꝙ abſolutio
fiat per nutrũqʒ nel unns nices ſuas committat .
alteri. NRatio tamen hoſti. mihi placet:quia non
nideo aliam rationem quaꝛe alienus abbas no
cetur in abſolurionem non ſubiecti. (In glo.
2

90
ℳ 8◻

¶ He fia excõmuni.

i vᷣbo ꝓmereri ĩ fi. Et het rõ glo. ꝓcedebat oli
añ möchi ñ erant clerici: ut hẽr. xvi. q.i.gñalit
Sʒ hodie cõir ſi clerici: iõ ſtatrutum ẽ l
hẽt᷑ i.c.tligioſo.e.ti.li.Vi.⁊ dic ut ibi. ¶ In gl.
ĩ v. diſpẽſare ĩ fi. Et irelligit Inno. ꝙ dilpelaꝛe
põr qñ ineglarital fuit Icta añ igreſſũ fligiõis.
Hoſt. æ coir doc. itelligũt idiſticte qꝛ iſte ex. ſic
loqᷣt Sed diẽ Hoſt.ꝙ iſte caſꝰ nõ ẽ extẽdẽdus

ad alios caſꝰ. qᷓi uelit dicẽ ꝙ ʒ abbas boc cãn

diſpeſet cũ mõcho irreglari:ñ in porerit diſpen
ſare alijs caſibꝰ miſi b ſit iure expreſſum ꝙ mihi
plʒ ar. eoꝝ qᷓ dixi i. c.mõachi. S. e.æ facẽ rla ĩ ar.
q a iure cõmuni exorbuũt de re. iuril. li. Vi. In
glo. ki. iĩ fi. Moſt. ſoluit ? bñ ꝙ i foro pniali bũ
credit ↄtiteti ⁊ ira loquii Zꝛium. Sʒ bic nos lo
qmuꝛ i foꝛo ↄtẽtioſo: ubi ignoꝛutia l ſcia pſumi
tur ex ↄiecinris: p h qꝛ loqmur ĩ diſpatõne
q fit cã cognita æ ĩ foro indiciali ut nõ.i. c. ij. de
ſcilma. Ex gl. qꝛo qd ſi religioſ⸗ pcuſſit reli

gioſũ e clauſtru: niqᷣd poſſit ꝑ abbatem abſol

ui. Moſti. z ꝙ n: ſʒ dẽt abſolui ab epo: ⁊ ſi ſunt
ſub diueꝛſis epis dent ↄueniꝛe ep̃i illoꝝ epatuũ
vel unꝰ ↄmittẽ alti ꝓut de abbatib?ar i. F. ſi Vo
* ½ rex.i. c. moachi. õ. e. ?. S. ꝙ ſi clauſtrales hbꝰ
c. ubi dr̃ qn in clauſiro ſecus ſi ey clauſtruʒ.nã
tũc niolaĩ iuriſditõ epᷣi: æ oꝛdo ecckaſticꝰ ofciĩ
ſi ſua inriſduio unicniq; epo no fᷣnet. xi. q i.
nenit. Ab. 2 cõir doc. renuit ori. naʒ i. F. li Vo
nihil dꝛ de clauſtro ¶ JItẽ exa mõaſteꝛiũ non ẽ
exẽpium de titorio epi dẽ: æ iñ ꝓ ꝑcuſſione ibi
fea abſoluit abbas. Jtẽ æ ſoruꝰ abbas abſoluit
excõicatũ añ inareſlũ religiõis: ꝗ fornus poſt
greſſu. ¶ Jrẽ 2 uſtimo c tex. idulgeat abſoluti
oneʒ abbati anñ religioſꝰum clauſtxi ĩiecit manũ
2 iĩpoſſibil ſit ut eadeʒ pcuſſio fiat ĩ dinerſis clau
ſris. g apte pʒ ꝙꝙ ꝓ pcuſnone fea ẽi eẽ clauſirũ
abbas abſoluẽ põt. Et 10 ad inꝛa facientia men
tionẽ de clauſtro ſupplendũ ẽ maxime. in h tam

ubio dicir Jo. an. feciſſe añqʒ ſeꝛnaꝛi ꝙ eps 9

Miſit abbati. onts
E monialibus. r

catas ꝓ iniectiõe manuũ abloluit eps
b. d. uel alit᷑ 2 ſic onialis ꝑcuciẽs monialeʒ
ſeu ↄuerſam ul clericũ ſecłare icidit ĩ excõicatoʒ

? ab epo loci abſolui põt. b. dq Mrimo penii 2
s

fulratio. Scðo rñſio ibi ſuꝑ q. caſus ⁊c
pꝰex tex. mõialẽ ſen ↄuerſã gaudeꝛ pvilegio ca
nõis ſi qs ſuadẽte. xvij. q.iiij. Ex quo intero ꝙ
inud pᷣnilegiũ n cõpetit ſolũ caracteri clericali ĩ
ſignitis: cũ mõiales ñ babeãt oꝛdies uł ↄuerſe: ?
tñ gaudẽt h̊ puilegio. Inkeꝛt g ꝙ illud ẽ puile

giñ eccliaſticaꝝ pſonaꝝ q ĩ totũ nãͤſlate ſůt i de

um ad S. xvij. q. iiij. qſs 2 nõ. in. c. non dubi
um. z. eo. Et ex b et infero ꝙ HYbuz cleric? qnñqʒ
ſuit largifſlime ut. ↄprebẽdaiĩ ecclaſtica ꝑſona in
totum tranſlata ĩ obſeqᷣum dininũ. nam. c. ſi ꝗs
ſuadẽte ñ faẽ mẽtionẽ niſi ð cleꝛico monacho
nlb põt colligi ? aliud ꝙ appellatoe monachorũ
neniut mõiales ut lic maſclinũ ocpiat feminuʒ

ut. d. c. ſi ꝗs ſuadente jũcto.c.mulieꝛes.S.e.⁊ in
l. li ita fueꝛit. ff. de le. ij. in. l.i. fl. ö. V. lig. lcõo
nõ. ꝙ ↄuerſe mõaſterij nõ dicũt ꝓpe moniales
gaucent tñ in b puilegio mõialiũ. (Lertõ nõ.
epʒ poſſe abſolueĩ indiſtincte molales: nec papa
zleruat ſibi caſũ enoꝛmitatis. ex q poſſz ifeꝛri ꝙ
qtũcũqʒ exceſſus ſit enormis eps abſolueꝛ pot
ne bant moniales mam imiſcendi ſe ĩ ueꝛecũde
cetibus uiroꝝ. nam nõ dẽnt exire clauſtrum mo
naſterij: ut i. c. unico ð ſta. ꝛe. li. Vj. Vnñ in moni
alibus ñ excipit ſié ĩ moacbis i. c. pcedẽti ⁊ ĩ.c.
monacbi. S. e. ¶ In gl. ibi tam exepias nõ. gl.
æ hanc gl. ſeqt inc. . e. canonica ? cõir doct.
H2⁊ facit cle.attendẽtes de ſiatu. reg. ⁊.c.unico.
eo. ti. li. Vi. ꝓ h qꝛ tex. bic. loqᷣt idiſiicie ui abſo
lurio poſſit fien ꝑ epm ĩ cuiꝰdioceſi monaſteꝛ ũ
ſuũñ ẽ. nã æ moaſteriũ exempiũ dĩ in dioceſi.epi
ut i. c. graue. S. ð offi. or. rene geſequẽrẽ ſo. glo.
ur aucte. huiꝰ. c. eps poſſit abſolueꝛ oẽs. Dʒ du
biñ iminet qd in iſts ſororibus ſcti franciſi: et
alioꝝ mẽdicantium:cũ hẽant gnalẽ ſupra ſe ba
bente qſi epalẽ ſuꝑ eas: nuũq̃d poſſint ab illo av
ſolui: ? ur̃ ꝙ ſic ꝑ ea qͥ nõ.in cle.i. de ꝛc. ec. non
alie.i gl. ? ꝑ Inn. i. c. ij ralac. S⸗ forte Zriũ
eſſer dicendum qꝛ ̊ im indultum fuit epis ob
reuerétiam ordis epalis g'no licet inferiondus
boc attentaꝛe quod in e ſatis dubitabile.

ue? C. nalem ſoluiſti preciũ uel
eiꝰꝑrem: ? poſtea fuit excõicatꝰ uł etiaʒ
p̃as:ſj ignoꝛabas ſi ad ſatiſtaciendum ñ põt in
duci ĩ opera ſic locata ſibi poteris cõicare. b. d.

nel breuiꝰz ſic. Contꝛactus et q̃ ſine coĩone ex

plicari nõ põt: nõ diſſoluii ſeu ipedit᷑ ꝑ excõica
tionem ſuꝑnenientẽ in eñ q tenetu⸗ aliquid pſta

re non excõicato b d. Et poponit peꝛmiſſiõm
quã fo probat tribus ꝛ0nibus. pria ibi cum. enĩ
ſecunda ibi eſt autẽ teꝛtia ibi pteꝛea. Caſus ⁊c̃.

H. p ex tex. ꝙ ab excõicato poteſt licite ſine

pena excõicationis debitum exigi ⁊ ꝛecipi:quia

excõicatio non dʒ excõicato tõmodum affeꝛre.
Secðdᷣo nõ ꝙ excõicatio ſupueniés i familia

re Oducticiũ ñ iecte⸗ ominus libere poſſumus
¶Ter

uti ei?obſequio. tio nõ. ꝙ lʒ exeꝛcitiũ ob
ligatõis impediat᷑ ex ꝑie excõicati in eins como
dum ut in. c. intelleximus S. de iudici. Secus in
exercitio obligationis ex pte non excõlicati.
Ouarto nõ. ꝙ nõ ẽ licitum cõicare heꝛetico
tum Ppter bereſim tũ qꝛ qᷣliber hetericus eſt ex
commũicatus ur i. c. excommunicatus. 5. de he
reti. ¶ Quinto nõ. quod exiſtes in loco alicui
fubiecto largo modo põt dici de eius familia.
Mlrimo nõ. ꝙ babens neceſſitatem cõican
di cũ excõicato deber inqutum põt nitare eius
cõmunionem Et nõ. quod non teneiu: quis ui
tare excõicatum dano etiam tempalium rerum

quod irellige ꝛeſpectu obligationis precedentis.

nam commirteꝛe malum non aenl ſort

num ut i. c. lacris. 5. quod me. cãà. ¶ In glo. i.
ibi cum papa hic permirtit: ? adueꝛte gyia tex.

Si locanti operã perſo

ir eje eceint
nnſi Ne choi /i
reltcg h i
us inß ufi⸗
pbbet ph ſbe
Maynimi ther ife
iiuviͦC deki ded
1 deba nä vcdego n
n Georanb reni
Gnon por oſcuns⸗
leri alce ofereod 9.
ſuprad ceer nn Jo
biifiejtuen ab erröſen
lai offtcj ar incd
binl ſlecfſ or Con
nocrir ner it utn
rroſckur ec a gefiu i
Gſmnidt ad Rriti
ghuig Menfamacn
Pinchienilatcnen
nli cſceſ anuiend
mti niſglihnnt
ſdepunnoffef cncai
io hnp enöreri e

nstg otbh Jima
mni ie nbliofi
rpubleñ n no In
nnicicentri
ticb nuͤrrv
hnoren cen
Amonen ene
R 4
Rgnne n⸗
mn. en hai
Phs die
ſumeii

M.n. cor

no.
k.p
occh
WM

aoirece, or

gitneln
öo, .
liad

1

tenne Canſtunn o
atäitie,
ungehnng
n ngn cn,
chii ſie n e
ecoctſ onſti
iͦ diinciteh
egſenei ſogo:
r boneides Gd
nbus ſiifnnaſſea
gial honzſeh
Lpoſin vb lo eb
cel de .ec non
Gore zri
unmn ſorchs 0
9olter ntenondns
is dubisblee,
ocuni operi pen
en ſoloiſn preciübe
it cöncn l ain
actendon i porin
wierscöane bd.
lur wie
I oeci g Nolar
Eun aigui fn
tinn
Prern Cils ti
reſurte
engi illi
cöwwcun fin
lcenisifnii

Gs ibent poſume
9beruiͦc

põt ĩtelligi dupſi MDrio ut ſit hec ꝑmiſſio inris
7 ̊ uoluit hie Inn. i. v. pmittimꝰ. Idem Ho.
itelligẽdo ꝙ Sctꝰ fuit initꝰan excõicationẽ uł pꝰ

ſʒ iſti ignorabãt als tʒ ſp̃e ꝙ ẽ ꝑmiſſio ſpᷣalł ⁊ 9

ctinet idulgenã zæ ꝙ ð iure h. c. ꝓcedat pʒ ĩi exem
plis poſuis i eo.Er gnalꝛ h̊ q̃ri põt nunqd tẽat
octsinitꝰ cũ excõicato.hoſt hic młtũ iſtat. Et ⸗9
cluſio ſua ẽ ꝙ aut ↄctꝰfuit initꝰ ipᷣe excõicatõis
2 ſciẽt ⁊ tũc Sctꝰẽ nullꝰ:qꝛ ex qꝰ phibet᷑ cõio gꝰ

⁊ Zctꝰ initꝰqͥ ñ põt iniri ſine cõione. Si gꝰ ꝓhi

bere iure ⁊ lege hũana ↄctꝰ initꝰẽ nullꝰfortiꝰ ꝓ

hibẽte lege dina æ apoſtolica. C. de legi.l.ñ du
biũ.xxiiij.di.uides. Si vo pᷣhens cũ excõicato
ignorabat eũ excõicatũ tũc ↄcludit ꝙ pctꝰtʒ ad
Omõm ñ excõicati. Sʒ i fauoꝛẽ excõicati ẽ nuilꝰ
Inno. ᷣ ⁊ cõt᷑ moderniores tenent oppoſitum
dicentes ctũ ualidũ. æ ꝓ h̊ iſte tex qͥ loqr ĩdiſti
cre Itẽ zctꝰẽ de iure gẽtiũ excõicatio vo ð iuẽ
poſitio IRẽ cõio ñ ꝓhibet᷑ in odiũ ↄctꝰ.qöcaſu
ꝓcedit opi hoſt ſʒ i odiũ p̃ins excõicati. æ idðᷣo
vᷣtus ↄct?ñ dʒ ipediri ꝓ h̊ qꝛ cõio cũ excõicato
ñ ꝓhibet᷑ ſimpłꝛ:ſʒ ſub ceꝛta pena ⁊ iõ ſaniſẽ ꝙs
pẽa ↄmittat᷑ ⁊ ar.ſufficeꝛt tenẽdo opi Cy.i.le
ñ dubiũ C de ꝑgi. de qꝰ tñ ꝑ bar.i.l.ptor ff. öᷣ
no.oꝑ.nũ. Sʒ ut dixi cõio ñ ꝓhiber᷑ ppt᷑ ↄciũ
? de hac mã uide qð nõ.i.c. Vitatis õ. ð̊ dolo ⁊z
oↄtu. S; circa h̊ querit᷑ qͥd de ſpũalibꝰ hoſt.iʒ ᷣ
ꝙ non põt excõicatus acqͥꝛer̃ ſibi ſpñalia nec al
teri ualide ↄfeꝛre ad H̊. c. ꝓpoſuit et.c. poſtlaſti
ſupra ð cle.ex. mi. Jo.cal.diſputauit ꝙ collanio
binficij facta ab excõicato tolerato ualʒ rõe pub
lici officij. ar in.e.ad ꝓbãdũ ðᷣ re iudi et ĩ.l. bã
bariꝰ.ff. de offi pꝛe. Conclude ſic ꝙ aut excõica
tus erat nõriꝰ et rũc nalet collaſio nec põt aliuʒ
excõicaꝛe nec alia geſia ſuſtinẽt rõe publici offi
cij: ut ĩ.d.c.ad ꝓbãdũ. Aut erat rolerarus ⁊ iẽ
collatio alteꝛi fa uł geſta rõe publici officij nalʒ
pter qᷓ; ĩ excõicatione qꝛ cũ ſit extra ecchã n põt
aliũ eijcẽ:ſʒ excõicanio ſuſtiet᷑ donec h̊ fueꝛir pa
tefactũ.xxiiij.qi.ĩ pᷣn.ubi glo. Si vo aliq̃ geꝛit
rõe pᷣuati officij circa illa ſpũalia ñ uʒ:unde elec
tio facta ꝑ excõicatũ occultũ ni tʒ ut ĩ.c.cũ dilec
tus ⁊ ꝙ nõt ibi Inno de ↄſue.uñ in his qne ñ
geru nĩ rõe publici officij ñ eſt dꝛia ĩter occultũ
⁊ publicũ nt nõ. Inno.in.d.c.cũ dilectꝰ?ꝛ Joã.
an.in.c.i.de reſcrip.li.vi.qð nõ. An ãt collatõ
ordinũ ab excõicato occulto facta naleat qꝰ ad
executionem.dic ut nõ.in.c ꝑ tuas.ij.de ſimo.
⁊ in.c.fi.de eo qui rece.ordi.ab epo qui ꝛenun.
epiſ. In gl. in ueꝛ. excõicatoꝝ ibi dideꝛe ſocieta
tem. Et idem Inno. ? hoſt. in. c. nuꝑ. S. eo.ubi
plus dicũt ꝙ ẽt in eadem domo uł camera poſ
ſum eẽ cũ excõicato.ex q ibi ſum ꝓ factis meis
nõ.n. dicor ſibi cõicare:ſj potius uri iure meo
a quo ſine damno reſilire non poſſuʒ debeo ta
men uitare communionem omnino uoluntariã
nt iacere ſecum in lecto nel prandere in eadem
menſa. non ob. iuꝛa all.in contrarium que infꝛa
in fi. gloſ.ſubiiciuntur quia illa procedunt ex ſu
perabundamti iuſticia. Mel delitias debeo ob

C ODe ſñia excommuni:

mittere ꝓppter ſuguenientiam excõicati: ſed ius
meũ dimiuere nõ teneor ? ꝓ ᷣ tex. bic dũ dicit
ꝙ ab excõicato pt᷑ exigi ⁊ ꝛecipi qðᷣ vᷣbet᷑: foꝛttꝰ
ergo poſſum uti iure meo pñtia excõicari ii ob
ſtante Et cica ſocietatẽ diſtinguit hic boſtiẽ. ꝙ
aut ſocietas fuit gcta añ excõicationẽ aut poſt.
Pꝛimo caſu licite poſſũ nti ar. hic. Scdhᷣo caſu
aut ego Sxi ſocietatẽ aut ſucceſſi in ius alterius
primo caſu non debeo uti illa ſocietate q2 delé
qui ↄhedo ſecũdo caſu ſic:qꝛ ego nõ ſũ i cuipa
7 ſocietas habnit origineʒ ante excõicatio neme
licet ego ſucceſſerim in ius alterius tempoꝛe ex
communicationis z intelligo omnia pꝛedicta
non debeo abſiinere a ſocietate quando dänuz;
mihi cõtingeret.ſecus ſi damnũ ↄtingeꝛet excõi
cato.qꝛ nõ teneor ſibi communicare in fauo ꝛcʒ
ſuũ ar. eoꝝeque nõ. in c. nos ſanctoꝝ xV. q Vi.
in. c ueritaus de dolo æ contu tene menii.
T F. ame. Poreſ plaius 2 de
bes clericũ ſubiecium
incorrigibilem incarcerare. h. d pᷣmo.
aici citra metum excommunicationis de pre
latoꝝ licentia capere poſſunt clericos z ad iudi
ciuz ducexe. Et ſecũda pars ibi laici. Caſus æc̃.
ota primo ex textu ibi grauner excedẽtes
q; pro grauibus delictis clericus poreſt deponi
? in arta cuſtodia mancipari quando ueriſimili
ter timetur de fuga ſi detruderetur in monaſte
rio. ¶ Et ex hoc ⁊ ex tex. nõ.ꝙ ubi ceſſat talis
timor non debet clericus pro grauibus dliciis
in caꝛcere depurari. Sed rantum in monaſteri
um ad agendum penuentiam: ut in. c. tue de pe
nis. Carcer enim non deber depuran niſi pro
grauiſſimis delictis: ut.c. penul de herericis et
c. nouimus intra de uerboꝛuʒ ſigimifica. Aide
Innocen. in. c qualiter.ij de aceu cudo
nota ibi canonice condénan ſub asta cuſtodia
detinere ⁊c. ꝙ clericus poteſt carcerari in penã
delicti ſeu ut agat ii pemteutiam de delicto:um

de iure canonico carcer depurari poreſt eriã ad

penam: ut in. c. qᷓuis de penis ſi vj. ¶ Terno
nota in. S. laici ꝙ fam dſia poteſtaris impune ca
pit clericum auctoritate prelati.nam non uidet᷑
familia hoc facere:ſed ipſe pꝛelatus mandans:
ut in ex. ¶Quarto nota ꝙ duo requiruntux
ad hoc ut cleꝛicus licite poſſit capi auctoꝛitate p̃
lati. MDrimo ꝙ clericus ſit illi pꝛelato ſubiecrul
Secundo ꝙ ad illum pꝛelatum ſpecifice coꝛꝛige
re clericum criminoſum quaſi uelit dicere tex.
ꝙ non ſufficit prelatum habere iuriſditionem ĩ
ciuilibus.Ex quo ĩfertur ꝙ ꝛectoꝛ uniuerſitatil
cum ad eum non ſpectet corrigere criminoſum
clerlcum non poteſt impune mandare cleucum
ſcholarem capi nec familia capiens tunc eſſet ex
cuſata. C Wanno nõ.ibi facere uideantuꝛ æc̃.
ꝙ mandans non dicitur uere facere:ſed ficte =
interpretatiue.⁊æ hunc textum allegani in. c. mu
lieres. S. eo. ⁊ dic ut ibi .lnui. con
tra capientes clericos etiam iſi caſu licito. nt ſi
inferunt uiolentiam nitra &ꝙ; expediat incidant

5 ⸗

De ſñia excõmuni.

excdicationẽ Sʒ ꝓ declaratione tex. ?æ pdicioꝝ

q̃ro qᷣ ſt iſti plati ad quos ſpectat coꝛreciio cleꝛi

coꝝ Hiẽ Inn. ꝙ ſt epi qͥ hut oꝛdiariaʒ inriſdi

tionẽ i clericos.xi.q.i.de ꝑſona ⁊ ĩ.c.at ſi cleri
ci de iudi. cũ ſimilibꝰ/IJdẽ i alijs platis bñtibꝰ
iuriſditiõem hãc ĩ clericos:ut ſti abbates i mo
nachos ſuos:ut.xviij. q.ij. abbates. Idẽ pnto ĩ
alijs platis iferioꝛibꝰhñtibꝰ iuriſditiõm et de iu
re ut i.c.irrefragabili i. S. exceſſus de offi.oꝛd.
2 i. c. dilecti de ap.⁊ infert Inno.h̊ quoſdã tene
re ꝙ qᷣlibʒ index ẽt laicꝰ ł ſociꝰ clerici nõ iudex
poſſit capere clerieũ crioſum ne fugiat:n ut reti
neat ſʒ ut pᷣſentet iudici ſuo:ſiẽ dꝛ i defenſore ci
nitatis q capit criolum quẽ corrigẽ n põt ut iu
dici pſentet ut ĩ aut᷑.de defe. ciuitatũ. J. nos igi
ufr. Moſt. tʒ Sriuʒ dicẽs ꝙ ubi ius nõ ẽ exprel
ſum ñn lʒ inijcẽ manus in clericũ hanc mam ple
ne explico i. c. cũ nõ ab homie de iudi. Et ibi te
neo ꝙ ubi iſta captuꝛa fit ad bonũ fine ꝙ euita
rur excõicatio.c.ſi qͥs ſuadente diabolo ⁊c. Sʒ
ſi capio clericũ criminoſũ ne fulgeat nõ nideor
facẽ ſuadẽte diabolo:ſʒ ſuadẽte deo ? bono pu
blico cũ pnb iliratis iterſit nt cria puniant
ut in tex¶ IJdẽ ut dixi i famiia ptᷣatis capiente
inuetuʒ de nocie cũñ ſu pᷣfumptio fꝛaudis:qꝛ qui
male agit odit lucẽ ut i.c.ↄſulnit de offi.deleg.
familia.n. ũ capere nt impediat delẽm cõmine
dũ z omittens obuiare facinori peccat: ut in.c:
dilẽo eo.ii. k. Vi. Idẽ puto in capiete clericum
debitorẽ ſuũ fugiẽteʒ:qꝛ h̊ ceſſat dolus ⁊ ſuaſio
diabolica. Ad h.l. ait ptor i. F. ſi debitore. ff ð
bis qᷓ i frau. cre. æ nide Har. i. l. ſi s i fuitute.
fl.de fur.ibi m̃ loquit᷑ de clerico capiete clericuʒ
ſz idẽ purarẽ i laico rõnibꝰ pᷣdictis Et uide per
Mar.i.l. ſi qua ꝑ calũniam. C. de epi. ? cle. ⸗
In gl.i v nolent ibi ĩtelngẽdũ eſt de incorꝛigi
bili. Dic meliꝰ ꝙ q;tũcũqʒ clericꝰſit corrigibilis
