ad h̊ ut incurrant in excõicationẽ maiorẽ ꝛequi
runtur qnqʒ ꝗᷓ naꝛꝛat i tex. p ꝙ pticipantes ſint
cleꝛici ut pʒ ibi clericos. Iteʒ ꝙ ſciemter ꝑticipa
nerit ut pʒ ibi ſciẽteꝛ Itẽ ꝙꝙ ſpote ut i tex. ibi ?
ſpõte qᷓꝛto ꝙ excõicato a papa ut patʒ ibi a no
bis. Itẽ ⁊? qnto ꝙ i diuinis offcijs ꝑcipaueꝛint
ut pʒ ibi ĩ officijs.nã tũ hec decꝛe.iducat ſen cõ
tineat nonã excõicationis ſpẽm dʒ intelligi pro
prie ꝓut iacet inteꝛuenientibus oibus de quibꝰ
in tex. nam ał regulariter ut dixi ex ꝑticipio cũ
excõicato tim icurritur excõicatio minoꝛ. Sʒ õ
hanc lec.fac:qꝛ iſte tex.no nẽ iducer̃ nonã ſpẽm

excõicationis cum papa non uideat̃ h̊ nouũ ius

uelle edez cũ reſpõdeat ad ↄſultatõʒ ⁊ poſtea di
cit ad nos uolumus ⁊c.⁊ ſic loquitur in cãu als

deciſo a iure antiquo:ſed illo inꝛe non ꝛeꝑitur
hec ſpẽs excõicationis inducta ¶ Yrcm tex. iſte

*

zont
, eprch .
ocr ,go
hinlanii
lorul 44 4
Aiſhne
glane⸗ ne
eini in⸗ 1
i Mui hun
eise un in
ille c

4, Pine

clard aiſi⸗ bltrute

i ſhucn licge

iͦenmnnt ößuni
Gis tiüiceln
ee titdidl
ftiftolceg net
ſiſaii eigoſiet
i oublrih inſdnd̃
coo boiled oſ ub
lefaatibi bicabſohon
Nj cũete ſon t c
lit gof orblan ebi⸗
bichi uicebo gliͤa
ſif iciinon e glin
Aer nc cnonic N
Genmd ainrandiaris 1
umncſ(K
duoscinsiieedſotuie
Oheftlitianicrſo non
HH
Giei g ifoil
ſſog cillatos Poſt pod
gr tſot erti,
in ic ſeg hot ſoſ
nlali be aul Giin
ri lfani g'g
riſtiſenedill
nenſior

lit Mr on Cctt
auten n genert gao
Drudsſuning ſeer
Ansmanimen bi,
Athi ennh
Nöfueraſ bocggen de
icndeatöfneg,
imeligai er de grog
Cpitbd un töt gicon
öicmöen iſnler eni
nt bocle no pot en
linnim nolitoe o
lil. Mauleg.
s crcoſcno in cfie
w irligereg fut ei
Cchnnnenn Cninn
Cln amichentesſdinn
ccöcoicfiet iuobin
udſbeſeb d ſl⸗

—

Ntepmnit in ainiſe⸗
ui cosn nulhiͤ⸗
cno t non n
Mrölenoni M⸗
urg, iſmnd⸗ n
,Iyg imm gießn
irtornita t

c

¶ Be ſſia excommunt:

loqᷣtur de pret᷑ito ut pʒ ibi ꝑticipauerũt ⁊c. Sʒ
ſi ↄtineꝛet ins nouũ ñ exrẽderet᷑ ad factũ de pᷣte
ꝛito:ut i.c. cognoſcẽtes et ĩ.c.fi.de ↄſti. Sʒ põt
dici ſuſtinẽdo cõem lec.ꝙ forte hoc erat deciſũ
aliqua ↄſtitutõe ãqtiqua.⁊ iõ papa rñũdit h̊ ꝑ illa
nerba.S. dicta. æ qꝛ alie le. de nibilo nobis ſerui

rẽt iõ hec aplectãda ⁊ hactenꝰſic ẽ ĩtellecta H̊ de

cretalis.æ minime ſũt mutãda ⁊c̃.
B a. Excdica 1 liiectione manuñ
5 iĩ clericũ uł icẽdiaꝛiꝰpoſt pnbli
cationé a ſolo papa abſoluit᷑ pꝰdeciſio

ↄſulat.ꝛ·:rñſio ibi fraternitati.Caſus ⁊c.¶ In

gl. i. in fi. qᷓi uelit dicere gl.ꝙ anʒ ſine uiolentia
manus remeꝛaꝛia extendit᷑ ad clericum exemplũ
i ꝑcutiẽte clericũ uolẽtẽ.nã uioletia ſibi ñ infert
ut ĩ ꝛgula ſciẽti li.vi.⁊ tñ ꝑcutiẽs icnꝛꝛit excõica
tionẽ:qꝛ temere facit:ut ĩ.c.ↄtigit.j.e. Sʒ ) hꝰ
facit:qꝛ.c.ſi qͥs ſuadẽte ꝛeqͥrit uiolẽtiã.gꝰ nõ dʒ
extẽdi cũ ſit penalis:ſed pot dici ꝙ lʒ nõ ſit uio
lẽtia reſpeciu ꝑſone illiꝰcleꝛici uoletis ẽ m niolẽ
tia reſpeciu torius ordinis clericalis.nã collegi
um clericale iĩ cuiꝰ fauorẽ principalit᷑ illud puile
giũ emanauit nõ pſumit᷑ ↄſetiꝛe:uũñ ñ potuit iſte

—

clericus renũtiare illi priuilegio: ut ĩ.c.ſi dilige

ti de fo. ↄpe.⁊ ĩ.c.cũ deſideres.F.fi.S e.¶¶ In
gl. fi. i fi. ↄclude g metẽ gl.ꝙ aut qͥs ĩcedit eccle
ſiã ſeu locũ religioſũ:⁊ tũc excõicatꝰ ẽ ipo ſco ⁊
añ publicatõʒ ipſiꝰexcõis poterit abſolui ab epi
ſcopo loci:ſed poſt publicationem non:qꝛ papa
refuat ſibi hãc abſolutionẽ nt h̊. Aut icẽdit ali
nʒ locũ:et tẽ non ẽ excõicatꝰ ipo facto:ſed excõi
cãdꝰ.poſt publicat. abſolutio ꝛeſernatur pape.=
de hac mã uide bo.gl.i.c.cũ deuotiſſimã.xij.q.
.ij. i. V. icẽdiarios.⁊ gl.in.c. omnes.xvij.q.iiij.
2 tex. in.c.canonica.xi.q.iij.? boſtie.in ſumma
de rap.æ incendiarijs. S. ? qua pena. vſi. ſed ſʒ
canones cum ſe. ¶ Er ex predictis ⁊? ex tex.nõ.
duos cãus i qᷣbꝰabſolutio ab excõicatõe reſuat
pape fallit ĩ articulo mortis ubi ẽt incendarins
abſolui pot a ſaeerdote:ut i.c.in litteris de ra.
C glut ex gl.q̃ro nũq̃d legatꝰ poſſit abſoluere
iſtos icẽdiaꝛios poſt publicationẽ.⁊ ur̃ ꝙ ſic qꝛ
legatꝰabſoluit excõicatũ ꝓ iiectõe manuũ ĩ cleꝛi
cũ:ut i.c.ſe.g põt abſoluẽ icẽdiaꝛiũ cũ iſta duo
ꝓcedãt hic a paꝛi. Gni.tenuit Sꝛiũ ⁊ cõit᷑ tenet
nã Iʒ iſta pificent᷑ qꝰ ad difficultatẽ optinẽdi ab
ſolutionẽ ñ tñ ſeqr ꝙ ꝑmiffio fẽa in uno cãn ex
tẽdat᷑ ad aliũ:maxie qꝛ in iſtis exorbitãtibꝰ non
ꝓcedit᷑ ſen n fit extenſio ẽt ꝑ maioriiatẽ rõis nit
i regula ĩ argumẽtũ de ꝛe.iu.li.Vi.⁊ i.l.qð ueꝛo
.ff. de legi.ſolus g papa abſo lueꝛe põt poſt pub
licationem ꝙ eſt notandũ. .
3 3 ſe Legati de
uere poſſunt excõicatos ꝓ iĩiectiõe ma
nuũ i cleicos.h.d. ſᷣa ꝑs ibi ſuꝑ quo Cauſ æc:
Mvee tex. ꝙ legatꝰ cardinalis dr̃ legatus
de lateꝛe: qꝛ mitit ex lateꝛe pape. Aſſiſtunt enim
caadinales lateri pape: qꝛ fere oia oöſilio eorum
explicar hic dicunt᷑ legati de latere de quo ĩ. c. i⸗

8 offi. lega. li. Vi 2* nõ. ibi in mãdatis ſuꝑ bhoc
nõ oſtẽdãt ⁊c. ꝙ ſuꝑ his q neniũt iure leganõis
ex diſpõne legis uel ↄſuetudis no ẽ opus ꝙ le
gatꝰ ondat mãdatũ expᷣſſũ: trãſeũt ei iſta ex gña
li demãdatõe legatõis.ſecus dic i his q̃ͥ nõ ↄpe
tũt iure legatõis: qꝛ tũc opʒ ꝙ ꝓbet̃᷑ madatũ ex
pꝛeſſũ ar. ꝑ locũ a ſpali.æ uide qð nõ. Jo. an.
i.c. i. ð offi.lega.li. vi. dixi plene in. c. ꝙ ſuꝑ bis
6 nr dre ꝓ declaratõe e nũquid iſti
legati poſſint abſoluere excõicatos ꝓ enormi ĩ
iuria. ⁊ maxie ꝓ iterfectõe clericoꝝ ſeu mutilati
one. hoſti. hic ⁊? cõit᷑ doc. ꝙ ſic:qꝛ lia hic loquit
idiſtincte ur patʒ ibi eos heas ⁊c. idiffinita eniʒ
equipollet uli:ut nõ.i.c.ut circa ð elec.li.Vi.Et
maxie hoc ꝓbat᷑ ſm aliã lr̃aʒ qᷓ bʒ dictionẽ uni
uerſalẽ ut ois ⁊c.ſʒ idẽ hoſti.aliud ſentit i.c.pꝑę.
S. ð offi.le.ubi dixit ꝙ; ꝓ enormi iniuria ſolus
papa abſoluit.tñ q ad legatuʒ appellabat enor
mẽ iniuriã hõicidiũ z mebri mutilatione. ſecus
aũt dicebat ĩ effuſiõe ſanguis ẽt cuʒ effractione
oſſis ⁊ illã opi.hoſti.ſecutus c.ſpec.in ti.ð lega
10 i nũc dicamꝰ. Y qð ẽt dixi.ſʒ opi.hoſti. cõi
ter hic approbat᷑ ꝓ qua facit ſjm JYo. an. qꝛ le
gatis dat᷑ hec ptas abſqʒ aliqua exceptiõe. iura
enim excipiẽtia enoꝛmem iniuriã nõ loquunt᷑ i
legatis:ſʒ inferioribꝰ.⁊ hãc opi.tʒ Archi. in.c.
.i. ð offi. le.li Vi. allegat. c. eos ðᷣ ſen.ex.eo.li.dũ
ibi dẽ a quibꝰ ſñijs ⁊c.⁊ ſic V pſupponere ꝙ ꝓ
qualibet iniuria põt legatꝰ abſolueꝛe.quidaʒ iñ
legati ſolẽt abſtinere qn ↄmiſſũ fuit homicidiũ.
aliqui uero indiſtincte abſoluũt:iñ pria opi. ut
indiſticte poſſint abſoluere ẽ benignior. ꝓ qua
facit.c.qꝙ trãſlationẽ. S. de offi.legati.⁊ uide qð
nõ.i. d.c.pe.¶In glo. fi.in fi.⁊ de triplici ſpᷣe
legaroꝛum ⁊ eoꝝ poteſtate dic ut in. d. c. pe. 2 ĩ
c.i.de offi.lega.li.vi.plene peꝛ ſpec.iĩ ti.ð lega.
in. F. inteꝛdicamus æc.

—Baãlis excõicatio nõ
Nobis nigat niſi ſubditos ꝓfe

Stis. h. d prio ponit᷑ qõ 2 ſoto ibi ad
qð Cãaus ꝛc ¶ Hõ. poex tex ꝙ iferioꝛc a papa
poſſe ꝑ ſtatutũ ſuũ factũ iã a iure dãnataʒ ꝓhi

bere ſub certa z? noua pena. iʒ ergo intferior nõ
poſſit tollere canonẽ ↄdẽdo Sriũ ſtatuiũ põr iñ

canonẽ adinuare ꝑ appoſit᷑ noue pene ↄcoꝛ.c.

ut aiaꝝ ðᷣ ↄſti.li.vi.⁊ uide qdðᷣ nõ. Jo.an.i.c.fi.
8 offi. archipᷣ.æ glo. in clemẽ ne romani de ele.
2 nõ ꝙ ꝑ hec uerba excõicat ſit ⁊c. ꝓfert ex
cõicatio ipo iure.pꝛo hoc uide gl.i.c. quicunqʒ
de here.li.Vi.qð nõ.licet aliud ſenſerit glo.i.c.
.ij. de fo. ↄpe. ⁊ uide qð ibi dixi.ʒꝰ nõ.ꝙ gñalia
nerba ſtaruentis ſeu ſñiam ꝓterentis reſtringũ
tur ad limites poteſtatis ſuc: ut q;qᷓ; ex ꝓpria
uerborũ ſigni ficatione apta ſint etriam non ſub
ditos compꝛebendere tamen ꝓ pter poreſtatig
defeciũ nerba q;rũcũqʒ generalia reſtringũtur
ut nõ ↄprehendãat niſi ſubiectos. facit pꝛo intel
lectu ſtatutoꝛum ſeculaꝛium z maxime illius ſta
turi quo cauetur ꝙ declinans iuriſditionem po
teſtatis icidat in cenas penas ut nõ exiẽdatu

A 4

¶ Be fãia excõmuni.

in elericos iuriſditõʒ declinantes:qꝛ clerici non
ſũt ſubditi ⁊? ſtaruiũ mẽſurat᷑ ſm pfatẽ ſtatnẽtis.
Idẽ dicẽdũ ẽ ſi ſtatuto caueat᷑ nt uẽditio bõrũ
imobililiũ nõ fiat nõ ſubdito ut ñ ↄphẽdat cleri
cos ꝓpt᷑ generale pᷣuilegiũ qðᷣ hũt i acquirẽdo
de quo i.c.fi.de ĩmu.ec.li.Vi.ſm Jo.an.⁊ per
doc.i.c.relatũ el.pꝰ.S. de teſta In gl.i. ĩ fi. de
B qs dicat᷑ noĩatiʒ excõicatꝰſen iteꝛdictꝰ uið pleñ
per Inno.⁊ alios doc.in. c.ĩ laterañ. ð pꝛeben.
2 an tales ↄmittẽtes furtũ ðbeãt nitaꝛi ani pubii
carõeʒ dic ut nõ.in.c.cũ nõ ab hoie.S.eo. In
gl. ij nõ. gl. ſolet enĩ multũ allegari æ ↄprepedẽ
do gl z mãm prinetẽ ad eã uidẽda ſũt qᷓtuor pꝰ
nũqͥd ſtatutũ certi loci apponẽs certã penã affi
ciat ñ ſubditos deliquẽtes iĩ loco data ſcia ſtatu
K. 2 dato ꝙ ſciẽtes liget᷑ qͥd ð ignorãtibꝰ ſtatu
tũ.ʒ nũqͥd ſubditꝰ ſtatuẽtis ðᷣliquens er tritori
uʒ afficiat᷑ pẽa ſtatuti. qᷓrto z nltio nũqͥd ſtatutũ
ſeu ſnia duret ultra ſtatuẽtis tpᷣs ſeu fñiaʒ ꝓfeꝛẽ
tif. Quo ad pmũ gl. ↄcludit ꝙ ñ ſubditi liget
ex qꝰdᷣſiquũt ĩ loco ſtatuẽtis Idẽ cõit᷑ legiſte in
.l ↄctos populos.C. de ſũ tri.⁊ fi.ca.? opiime
fac. c.qᷓ ad ꝑpetuã viij.di. Inno. ᷣ narie loqt æ
nt appareat dubiũ qõis ꝓ õoöria ꝑte ꝙ nõ ſubdi
tus ñ liget᷑ adducit᷑ tał rõ.nã tpᷣe qfit ſlatutum
ſtatuẽs ñ hʒ iuriſditõʒ ĩ actu in n ſubditos gcũ
ſtarutũ aſſũat uires ipᷣe ꝓmigatõis ñ ẽ potens
ad ↄprehẽdẽdũ ñ ſubditos cũ anqꝙᷓ neniat caꝰ
iuriſditionẽ tribuẽs ñ poſſit iſte ſuã iuriſditõem

actnalit᷑ exercere ar. opti.in. c.i.de offi.or.li. Vi.

ubi pʒ ꝙ ãchiepᷣs ñ põt officiales deputaꝛe ĩ di
oc.ſui ſuffraganei ꝓ appellatoibꝰ interponẽdis
ad eũ:qꝛ exqꝰ appellatões n ſũt int᷑poſite nõ hʒ
inꝛiſditõʒ actu ad idẽ l.obpᷣuãdũ in fi.ff. offf.
ꝓcõ.ubi ꝓcõſul anqꝙᷓ ingredia ꝓuintiã nõ põꝛ
cãm delegare:qꝛ adhuc nõ bʒ actualiter inriſdi
tõʒz Iʒ hẽat i babitu fac ẽt.l.uſufructꝰ.ff. de ſtipᷣ.
gno. Cõclude capiẽdo mẽtionẽ eoꝝ q̃ tangit h̊
Inn.æ q̃ mihi plꝰ placẽt ꝙ aut querimꝰ ð ſtatu
to aur de ſnia.pꝰcãu aut ſtatuiũ ẽ aptũ ↄpbedẽ
ſubditos ⁊ nò ſuditos nt in exeplis bꝰ ſ̃e ⁊ tũc
&t nõ ſubditi deliquẽtes ĩ territorio ligant.nam
lex ſẽꝑ loquit᷑ ut.l.arriani.C. de hereti.iõ incõti
neri cñ nõ ſubditꝰdeliquit efficit᷑ ðᷣ iuꝛiſditõe ſta
tnẽtis ? ligat᷑ ſtaturo ſuo:ant ſtatutũ nõ põt ↄp
hẽdẽ niſi nõ ſubditos ur qꝛ dicẽ ſtatutũ archiepᷣi
quicũqʒ archiepᷣoꝝ fecerit añ ſe crucẽ defeni ĩ
ꝓuicia mea ſit excõicatꝰ? tũc ſʒ Inn. ñ ualʒ ſta
tutũ:qꝛ archieps nõ hbʒ archiepᷣm aliquẽ in ſub
ditũ et ſic h̊ ſtatutũ ñ põt ↄpꝛebedẽ niſi ñ ſubdi
tos Hoſt. ip gnat ar. c. ex tuarũ ðᷣ auc.⁊ uſu
pa. Itẽ qꝛ ſequeret᷑ ſin opi. Inn. ꝙ ñ poſſil fie
ri ſtatuiũ õ ꝑegrinos ĩ loco deliquẽtes.articulꝰ
iſte ſatis ẽ dubiꝰz põt teneri h̊ opi. Moſt.nã cũ
ſtatutũ hẽat tracium ad futuxꝝ ⁊ ſic lex territorij
referat᷑ ad tpᷣs habile uĩ ſtatumũ ua ere cnʒ dicat
inriſditõeʒ ĩ territorio ſuo. ant feꝛĩ ſnia gñał er
põt habe? locuʒ qð ſupra dixi ut tin extẽdat᷑ ad
ſubditos ſniantis reſpeciu delicti ↄmittẽdi ⁊ po
icſt ẽe dr̃ia inteꝛ ſiatmũ et ſniam:qꝛ ſnia aſſumit

uires icõtinẽti in eñ S què fert᷑:uñ bʒ ↄpᷣhẽdet⸗
im ſubditos ar.i.d.l. uſufructꝰ. Sʒ ſecus in ſta
tuto cũ hẽat actũ ſucceſſiuũ ⁊æ ninculũ ſumat ipᷣe
delicti:⁊ in ſñia generali põt itelligi iſte rex. ui ñ
ſubditi delinquetes i loco ſniãtis nõ afficiantuꝛ
illa ſñia ⁊æ ira ꝓprie ur̃ loqui iſte tex.naʒ intellec
tus gl.ẽ indubitabił in eo qð itelligit tex. de non
ſubditis delinquẽtibus ex terꝛitoꝛiũ.nã h̊ nulli

dʒ eſſe dubin. intelligit ergo i ſñia generali pro

quo tex.ibi ꝓnũtiauerit ⁊c.⁊ hẽt illud nõbiliſſi
mũ dictũ ut nõ ſubditi poſtmodũ delinquentes

in rerritonio nõ incidant in penã ſnie ⁊ hᷣ ſetit h̊ᷣ

Inn. i fi. ¶ Sʒ predicta ſac.c. ꝛomana in. F.
caueant.eo.ti.li.Vj.ubi dꝛ ꝙ ſnia excõicatõis ñ
põt ferri pro futuris culpis niſi ſubſit aliqua cã
de pñᷣti. So. lʒ nõ dẽat tał ſnia ſic ferri lara tñ tʒ
27 dic hodie ut nõ.in.d. S. caueant. uo ad
ſcdᷣm dubium pᷣſuppoſito ꝙ nõ ſubdiui h delin
quentes ligentur ſtatuto data ſcia ſtatuu quid
de ignoꝛãtibus. Glo. nõ.S̊ dicit ꝙ ſi ſtatutũ pu
nit factum ał. dãnatum punit æ ligat etiam igno
rantes. Cõtrariũ tʒ Jo. an. ⁊ in. c. ut aiaum
de ↄſti. li.Vj. ⁊ ur̃ ibi tex.ꝓ eo.nã ſtatutũ ibi ex
cõicabat ↄmittẽtes furtũ ⁊ tñ nio ligat ignoꝛateſ

iqꝙᷓ; eni factũ ſit danatum pena in noua e.bar.

i. d. I cũctos populos ſentit idem qð gl.bᷣ quem
ſequit᷑ do. Anto.æ ad.c.ut aiarũ reſpodet ꝙ ſio
quit᷑ i ſia excõieatõis qᷓ nõ ligat niſi rõe ↄteptꝰ
? ubi dat᷑ ignoꝛantia ceſſat ↄteptꝰ⁊ ꝓ bac opi.
optie fac.l.uulgaris.i.S.ſi qͥs cs fl.ð fuꝛ.ubi pʒ
ꝙ ſi credens furari modicum ⁊ furatus eſt mul
aum ꝙ tenetur non hito ꝛeſpeciu ad intentiõeʒ
et ignorãtiam ſuam.et hec opi.uẽ uerioꝛ ð ꝛigo
re iuris.lʒ opi. Jo.an.ſit equior.nõ enim licite
põt allegare ignoratiã cũ ſciret ſeu ſcire ðpebat
factũ ce dãnatũ.ubi aũt ſtatutũ puniꝛet faciũ als

n daãnatum tunc ꝓbabiliter ignorãtes nõ ligan

tur ut.ixxxij.di.propoſuiſti et nõ.in.d.i. cunc
tos populos et ex coniecturis pꝛeſumetuꝛ igno
rantia uel ſcia ⁊ in dubio recurretur ad iuramẽ
tum iſtius delinquentis ar.in. c. ſi neꝛo. S. eo. ti.
Quo ad tertium dubiuʒ nunquid ſubdirus de
linquens extra territorium ſtatuentis incidat in
penam ſtatuti Innocen. ſentit hic quod ſic. in
contrariuʒ eſt tex. in dicto.c. ut animarũ Haꝛ.
in.d.l.cũctos populos diſtinguit ꝙ aut ſtatnẽs
expreſſe agebat ligare ſubditos delinquentes
etiã extra territorium ⁊æ tunc ligantur ſubditi.

Exemplum dicit ſtatutum quicũqʒ cõmiſerit fuꝛ

tum ubicunqʒ ſit excõmũicatus. Aut ſtatum eſt
generale ⁊z tunc reſtringitur ad rerritoriuʒ ſtatu
entis:ſed multi modernioꝛes legiſte in.l.fi.ff de
iuriſditione omni.iudi tenent oppoſitum. hoc
cꝛedo uerius ut nunꝙ; dᷣlinquentes e? terruoꝛi

unm afficiantur ſtatuto per rõʒ illius .fi. 2. d. c.

ut animarum.nam rõ illorum iurium c:qꝛ extꝛa
iuriſditionem iuſdicenti non ꝑer impune. IJiem
qꝛ ſtatutum ꝓprie ẽ lex terruorij nec põt uiꝛes
ſuas extẽder̃ ex territoriũ:qꝛ nidebit᷑ ibi legẽ &ᷣt
teꝛe ⁊ de hoc plenius dieo in.c.ſi.de fo.compe.

1

1aia n gene
ſtſi afl

ninn i⸗ irlcen
H icht
ſſcn Gratbd
liCc

tefee ſiienni
Gunt vlna 9
precſeis llegi/
ſiit ſii api e/ 12
go fluicrſii/
ſist cfu ginit
ioniffiüto gr hitc⸗
1borcinpetln iug.
nnitiarnd
ſcigg on idſiin is
Popfveitfti ecſſi
ſiain Imoetbig

onavel

lölcatiſitan p
hiblohit b o poni
bimn igt Qins
I gmulix on ſot ſne m
hͦgieris cini aalfs

iciriaad liſagö
Geakri dͤnming
Uums ſpofinlo r idlafune
Sgins Conevee
don erlleſe ſne neendie
noneſtipioinre pötann
tſent esacrent lalces.
gmut irttae
t iſa ppinn geum
ſigit boſta ſen ern
e mmechniſe 6

Eirndimg

ſa. AMerali

Gerennens ejen
— Ceicnt du
Muore Aien en

ſn dage
leponinr nntin

in(unfa
tusg len onnn

ttti ncti

ibladed eel
Gnie hn

müriiſdihninint
muum ſen n one dar,
os iennt ceneöghanen
Mcn ini cſotn t
s no gnr nl rörgten
1aeſſu oehet Phrch,
iises fo inlbig
odium t funmugef imni
bio ram c Meni
1e linr5go
ſt nor. no enin icne
ã leire lon ete doebn
ſarui dunſtrer Kcids
dlier irornesoigun
Mucki a N indl un
niettaris prſunenn igno
bo evununrat inmn’
GAr nt ed oi⸗
bin nmngnc ſbalns d
orumm ſawens utn
Ccen ſani emni
o.cAr nm M.
–
Y ianns mineſl⸗
unt lonnul H
mnaicig (Omeritfun
ians Anr fuun

. De ſnia excõmuni.

¶ Quo ad ultimũ dubiũ nũqd ſtatutũ ſen ſen

tẽia duẽt nitꝛa ip̃ſ diſponetis ↄclude ꝙ ſtatutũ

cũ ſit lex.qᷓdã ppetuo durat niſi reuocct᷑ expᷣſſe:
nt ẽ tex.i.c.fi.de offi.leg.ui diẽ Frede.iĩ ↄſilijs
ſuis ꝙ ſi caplin ſede uacãte feẽ ſtatutũ dnrat ẽt
creato epᷣo:niſi cxpᷣſſe renocet᷑ per epᷣm qðͤ nõ.
Ba ſmi die ↄcludẽdo nõbiliter ſᷣʒ nõ.i.l.fi.
ff. de pe. æ ĩ. l.i.C. de poſtu.⁊= i.c.unico de ma.
et obe.li. Vi. q; aut ſnia iiecit niculũ ipᷣe ꝓfeꝛẽtis
aut ñ.pꝰcãu aut uiuculũ ẽ momẽtaneũ:⁊ tẽ du
ꝛat ẽt ultꝛa ipᷣs ꝓfeꝛetis exeplũ ĩ excõicatõe ł pn
blicatione bonoꝝ:ut i.d.c.unico:uñ excõicatuſ
epᷣm remanet excõicatꝰpꝰmortem epᷣi.ad hoc
c.paſtoralis..i.de offi.ordi. Aut bʒ cãm ſuc
ceſſoriã: æ tũc aut cũ cẽ cognitõe ſnia fuit lata ⁊=
qurat effectꝰſnie:ut ĩ.d.l.i.aut ſine cẽ cognitiõe
2 tũc duꝛat ultꝛa tpᷣſ ꝓferẽtis ⁊ ſic loqt. d.l.fi.⸗
predictis adde gl.ĩ.c.pe.de ele. ñ reſi.q̃ nõbilit
ſẽtit ſñiã expirare pꝰipᷣs ↄcedẽt.⁊ pᷣdẽa ꝓcedũt
quo ad effeciũ ex ſnia ꝓductũ:ſed reſpectu pꝛo
cefſus ul effectꝰ ꝓducẽdi ĩ futuꝑ ſnia tollit᷑ ꝑ re
motionẽ ſniãtis:qꝛ geeer lualeetlore ſua
2 hoc cãn ꝓcedgt iſta gl. ¶ In gl. ultia ibi ſnia
q̃ nulla ẽ ⁊c. hoc ar.nõ colligit᷑ ex tex.nã mens
lr̃e ẽ ꝙ non ſubditi ñ ligãt᷑ niſi ex ſpãli aucte ſu
pioꝝ fueꝛit iſti ↄceſſũ ꝙ ẽt ñ ſubditi aſtꝛigãt᷑ eiꝰ
ſnia.ᷣm Inno. æ bñ ꝙ tene mẽti. Abbas.
NQui ciü effꝛactione
. nqueſti Rſpoliãt eccleſias ex
cõicati ſũt et ꝑ papã tm pꝰdenũciatio
nẽ abſoluũt᷑.h.d.pꝰponit᷑ qꝛela 2 iudiciũ datio
ibi qm igitẽ Caus 2e. 136 ,. ex tex. ꝙ gelit
ta grauia non ſũt ſine mulcta relinquẽda. Jteʒ
nõ ꝙ inferẽs dãnũ ecchijs tener nedũ ad emen
dã qani:ſ t ad ſatiſfactõnem de iĩiuria qð nõ.
collige nnũ cãum in quo ſacrilegꝰeſt excõi
catus ipo facio ⁊? abſolutio reſeruat ſoli pape.
In gl. i. in fi. Conclude geclaꝛe ꝙ aut qs rapit
bona eccleſie ſine incendio ſeu effractione:⁊ iũt
non eſt ipſo iure excõicatus ſed excõicandꝰ ẽt ſi
eſſent res ſacꝛe:ut calices.hoc ꝓbatur in.c.fi. S.
de fur. nt ibi dixi. æ facit.c. ↄqueſtuſ de fo.ↄpe:

Aut iſta ꝛapina ↄcunir cum effiactione: ut quia

fregit hoſtia ſeu ꝑietẽ ecclie ⁊ inde bona ſubtra
Rit.⁊ tunc eſt excõicatꝰ ipſo facio ⁊ ita loqt bic.
Erpendimus. Legitor narijs mõis:
ſed generaliter ſic ſummari põt.
WPerrxutiens uel etiam inteꝛſiciens cle
icum ſe dimiſſo clericali babitu ſeuis et enoꝛmi
tatibus immiſcenrem non tenetur ire pro abſo
lutione ad ſedem apoſtolicam. h. d. In pꝛima ꝑ
te ponitur conſulatio.in ſa rñſio ibi fraternita
ti ⁊c 5. p ꝙ ꝓ iniuria ꝓpulſãda põt cleri
cus aſſumẽ arma ad ſui defeſionẽ.nec ex hoc ꝑ
dit pᷣuilegiũ canonis ſi qs ſuadẽte. facit cle. ſi fu
rioſus de bomi. ¶ Hõ. :* ex hoc tex.iuncto.c.
cũ nõ ab hoie.õ.e.qꝙ faciẽs ſedirioneʒ ĩ popnlo
2 guerã dẽ ſe imiſcẽ ſeuis enormitatibꝰ. ⁊z cleri
cus talia exercẽs ꝑdit pᷣuilegiũ canonis ſi quis
ſmdẽte diabolo.? ĩ.d.c.cũ nõ ab hoĩe ⁊ boc fʒ

unã lec. 3˙no. ꝙ ꝓ bõicidio non tenet᷑ qs iꝛe
ad papã ꝓ abſolutõe a peccato. imo ſimplex ſa
ceꝛdos abſoluẽ põt cũ nõ ꝛepiat᷑ iſte caſus reſeꝛ
uatus epo fac̃.c.deus qui æ qð ibi dixi.S. ð pe.
2 remiſ. Sʒ op. ſr̃am.nã vr ſibi Sria.nec vr
papa ꝛecte rideꝛe ad ↄſultationẽ.nã ĩ ↄſultatõc
narrat᷑ ꝙ iſte ſacerdos mãdato comitis fuit pa
tibulo ſuſpẽſus.⁊ papa rũdet ꝙ iferiores eius
nõ tenent᷑ ire ad ſedẽ apoſtolicã ꝓ abſoluriõe ⁊
ſic nihil rñder ð comite. Itẽ papa ĩ rĩdendo al
lerit ilſũ fuiſſe occiſũ.⁊ tñ ĩ ↄſultatõe diẽ ꝙ expi
rauit patiblo traditꝰ: Solo nario mõ põt intel
ligi iſta ira.nã ut dicit Inn.i deciſa h ↄtinebat
ꝙ quidã dicebãt hũc ſacerdotẽ ĩ bello fuiſſe iter
fectũ. æ huic narratiõi papa rñdet p̃ᷣſupponẽgo
eũ occiſũ ⁊ qꝙ; iteꝛfectores nõ tenent᷑ ⁊c. ⁊ ᷣm ̊
ceſſat Sriũ.Et hoc mõ itelligẽdo nõ ꝓbatur ex
ſia ꝙ iſte ſaceꝛdos ꝑdideꝛit priuilegiuʒ fori:ſed
tm pꝛiuilegiũ canonis ſi quis ſuadẽte. Sed ᷣm
hũc itellectũ hec ðcre. fuiſij male ðᷣciſa 2 mõ
põt itelligi qꝙ; papa rñdeat ad ↄſultationẽ ↄtẽtã
i ha.nã comes põt dici ĩteꝛfector ſaltẽ interpᷣta
tiue:qꝛ is vr̃ facẽ cuiꝰ mãdato fit ui ĩ c.młieꝛeſ
2 qð ibi plene dixi.S.e.⁊æ dixit iterfectores ĩ plu
rali hndo reſpeciũ ad obſequẽtes mandato co
mitis:⁊ tũc het lia młiuʒ faceꝛet ꝙ iſte ſacerdoſ
pdidiſſʒ priuiſegiũ foꝛi. Sʒ nolẽs tenẽ priũ poſ
ſet rũdere ꝙ bic nõ qᷓrebat᷑ uiꝝ comes poterat
iudicare clericũ uł ne:ſed tin dubitabat᷑ ð excõi
catõe nũquid ꝓ abſolutõe teneꝛent᷑ ire ad curiã
2 papa rnidet ꝙ nõ.nã ex quo iſte imiſcuit ſe ſe
nis enormitatibꝰ habitu dimiſſo ꝑdidit illð pri
nilegiũ canonis.ſic enĩ index mãdãdo nõ icidit
in excõicationẽ.ſʒ alias peccauit:qꝛ nõ ꝑtiebat
ad eũ iudicare clericũ ⁊ ꝓ hoc tex.iſte in fi.duʒ
mãdat iſtis penitẽtiã iniũgi.naʒ ſi ille fuiſſz effec
tus ð foꝛo ſeculari pnia nõ iponeret᷑ iſtis cũ ob
tẽꝑaſſʒ mãdato iudicis iuſte iudicantis.xxiij.q:
V.i.c.miſter ⁊.c.miles.⁊ het ↄſideratio multũ
facit ↄ pᷣcedẽtẽ ĩtellectũ ut iſia Ea nihil ꝓbet de
priuilegio fori imo ꝙ potius ꝓber grium ⁊2 de
hoc ſlatiʒ ſubijciã. Sogli fi. ibi glo. ſoluit
a aut clericus ſolũ dimittit habitũ æ tonſurã =z
nõ imiſcẽdo ſe enormitatibꝰ:æ tunc nõ ꝑdit pᷣui
legiũ: ut ĩ.c.ſi vo el.ij g e. aut dimiſſo hitu 2 tõ
ſura imiſcer ſe enormitanbꝰ ⁊ ꝑdit priuilegiuʒ.
Idẽ nident᷑ ſẽtire Ninc. Tãcre.? Ohi. dicen
tes ꝙ oria loquũt᷑ ĩ eo qͥ apoſtatat nulli tñ iniu
riat᷑. Iſtud vo c. ðᷣ eo qͥ apoſtatãdo alti ĩiuriat
Hoſti.itelligit h.c.ĩ clerico qui ex pranitate ſeu
iniqrate dimiſit hitũ ⁊æ tõſurã æ imiſcuit ſe enoꝛ
mitatibꝰ ut p̃lijs aggreſſuris ⁊ ibi depꝛehẽdat᷑
talis eni ꝑdit prinilegia clericalia ut uidet᷑ nelle
Hoſti. ꝙ iſte talis ꝑdat oĩa priuilegia clericalia
ut ſic poſſit ꝑ iudicẽ ſecularẽ puniri. uel põt itel
ligi fm euʒ in corrigibili. Jo. an.dicit ꝙ qdiu
clericus portat habitũ ⁊ tonſurã licʒ imiſceat ſe
enormitatibꝰ nõ ꝑdit pꝛinilegiũ fori nec canõis
ſi quis ſuadẽete. 3 ſi aſſumptis armis immi
ſceat ſe enormitanbus dimiſſo habitu perdit

¶ Be ſula excommuni.

priuilegiſ canonis ſiqͥs ſuadẽte ⁊2 ĩ.c.cũ nõ ab
hoie. S. eo. q nõ ꝑdit puilegiũ fori: uñ ſtati dʒ re
ſtitui iudici eccleſiaſtico niſi fuiſſet iueteratus in
huinſmõi aggreſſuris ſeu enormitatibꝰquo cau
poſſet ꝓcedẽ opio Hoſt. jm eum adduc ĩ ar.c.
nnic. de vVi.⁊ hone.cle.li.Vi.ubi cleꝛici goliardi
2 buffones exercẽtes illã artẽ ignominioſã ꝑ an
nũ ꝑdunt oẽ pᷣuilegiũ clericale quaſi inuat Jo.
an. ꝙ fortius dʒ clericꝰperdẽ h̊ puilegiũ qnñ diu
ſe exercuit i huiuſmoi enormitatibꝰ.ł ſᷣm eũ põt
itelligi ꝙ ex poſiſco ſcitũ fuit hũc fuiſſe clericum
nec pᷣus fuit exceptũ z ponẽdo bas uaꝛias ſolu
1ões uidebat᷑ dubitaſſe ðᷣ pꝰ itellectu qͥ abſqʒ du
bio n ꝓbat h̊.nã tex.bᷣ nõ loquit᷑ de inueterato
nec. c. unicũ pall.dʒ extẽdi ad iſtũ caſũ:qꝛ cũ ſit
penale nõ dʒ excedeꝛe caſũ ꝓpriũ de pe.di.i.in.
G pene.nã qñqʒ iponiĩ maior pena ꝓ minori ðᷣ
lẽo:qꝛ hoĩes ſũt ꝓmptiores ad ↄmittedũ illud
delẽm iõ talis pena nõ dʒ trabi ad ↄſequetiam
nt plene nõ. Jo. an. i regła odia. li.vi. in merc.
2? maxie ubi pena iĩponit᷑ ipo fẽo ſiẽ i caſũ illiꝰ.c.
unici. ar.l.aut facta i fi. fl.ð penis ⁊z.xxxiij.q.ij.
admoner᷑ z. c latoꝛ:qͥnimo illð.c.unicũ adduco
iĩ Sriũ ꝑ locũ a ſpali.nã cũ ceru ſint caꝰ i qᷣꝰ cle
ricus ipo fẽo ꝑdit priuilegiũ clerlcale nec iſte re
perit᷑ iter illos g debemſtare r̃gule geneꝛali ur
clericus corã ſuo iudice eccleſiaſtico ↄueniaĩ ꝙᷓ
tũcũqʒ deliquerit ar.i.c.nouimꝰ de.v.ſig.⁊ ĩ.c.
cũ nõ ab hoĩe de iudi. Itẽ lec. Hoſt non ꝓbat
H nã ñ rñũdeĩ h̊ ð féo comittis utꝝ iuſte potueꝛit

iugicaꝛ illũ clericũ Sʒ tin rñdetur de iterfectoꝛi

bus ⁊ etiã de eo ſm aliã lec. q̊ nõ ad finẽ utruʒ
benefecerit:ſj utrũ icurrerit excõicatõʒ ⁊ rũdeĩ
pin unũ modãũ intelligẽdi ꝙ nõ:qꝛ b cau ꝑdidit
iſte pꝛiuilegiũ canonis ſiqs ſuadete ut ĩ.c.cũ nõ
ab hoĩe S. eo. ſᷓ̊ nõ priuilegiũ fori.nã ut ſupra

dixi.ſi iſte potuiſſet iudicari iuſte ſeu licite a co

mite nõ mãdaret᷑ eis iponi pnia cũ iſte pomiſſz
iuſte ſuſpẽdi cũ feciſſet ſeditõnẽ ⁊ guerrã ⁊ ↄmi
liſſz crimẽ leſe maieſtatiſ æ ꝓ h̊ optie fac.c ſi iu
dex laicꝰ. e. ti. li. vi. ubi tex. uli ꝙ cleric capiꝰ ĩ
malefio dimiſſo habiin æ tonſuꝛa dʒ remitti ad
iudicẽ eccleſiaſticũ ſi ꝓbat ſe clericũ ⁊ põdera vᷣ

bũ maleficiũ ſeu maletacrorẽ ibi poſitũ.eſt eniʒ

— 2

vbũ generale apiũ ↄprhẽdẽ deliciũ q;tucũque

graue faẽ c. cũ no ab hoie de indi ubi depoſuꝰ

ꝓ ſuo delicto nõ ꝑdit pᷣuilegiũ fori Iʒ dephbeda
tur i alio maleficio niſi ſecuta icorꝛigibilitaie nit
ibi r̃ ad.c.ex ꝑte de pꝛiuile.dic ut ibi dixi ⁊ ad
.c i. de apoſta.eniã rñde ur ibi nõ. nullũ gꝰ ius
expᷣſſe ꝓbat opi. Hoſt.ulł Jo. an.ac.etiã ſumꝰ i
penalibꝰz odiof ubi ẽ fiẽda benigna iterpᷣtatio
2 maxie i fauorẽ õdiniſ clerical æ hac opi.tẽuit
.d. Eardi. ſed d. Me. æ Anto. diſputãdo te
nuerũt m pᷣredẽtẽ opi. Jo. an. Sed õria opi⸗
nt prius dixi plus mibi placet 2 poſſet corrobo
rari młis alijs rõibꝰſed pᷣdicta ſofficiãt ĩ curſu
lecnonuʒ. ¶ In gi iij. in fi. Dic clariꝰ? melius
ꝙ ̊ nõ ꝑdit priuiuilegiũ ex ꝛenũtiatiõe cleꝛici ſʒ
ex diſpoſittõe inꝛis.ꝑꝑ delictũ cleꝛici. Simiie in

derico qᷓ expſſe nò põt ꝓrogat᷑ iuriſdinoneʒ nõ
ſui iudicis ſine licẽtia ꝓprij iudicis ut ĩ c. ſigni
ficaſti de fo. ↄpe.? in ↄtrabendo uel delinquen
do ſubijciuur ex diſpõe iuris iuriſduioni epi ter

ritorij abſqʒ alia licẽtia ꝓprij indicis ut i.c. po
ſtulaſti æ in. c. dilecii de vpe. In gl ſte .
ſʒ ↄſideꝛa ꝙ ad cautelã h̊ nõ potuiſſer ipom: q⸗
actus exeꝛcet᷑ ad cautelam in fẽo dubio ubi qͥs
põt ex actu demereri. Sed ſi iſte ſaceꝛdos ex h̊
fẽo ꝑdidiſſet oẽ priuilegiũ clericale nulli dubiuʒ
ꝙ licite potuiſſet iudicaꝛi per comitẽ nec comes

ſeu ſibi obtẽꝑantes etiã ad cautelã puniꝛi debe

rẽt qnimo deberẽt pᷣmiari: qꝛ exercẽs iuſticiam
mereĩ iu, illud pſalmiſte beatus qui faẽc iuſticiã
oĩ tpᷣe ⁊c.xxiij.q.V miniſteꝛ ⁊.c.miles.oʒ eꝛgo ĩ
telliger̃ ꝙ iſti ĩ neꝛirate peccaꝛũt:iũ qꝛ clericꝰnõ
ꝓdiderat priuilegiũ fori ut. S. dixi: tũ qꝛ nõ licet
Pcutere clericũ iʒ ipe ꝓpter delictũ ſuũ ꝑdiderit
priuilegiũ canonis ut in. c. cum non ab hoie in
fi. S. eo. quẽadmodũ nõ Iʒ ꝑcuter̃ laicũ ⁊ peccat
pcuties Iʒ nõ ſit excõicatus qð nõ bnñ. Ab.

Niuerſita tis. p alu mona

chũ uerberari ipᷣe 2 Sbeꝛans lũt excõl
cati er nõ abſoluũt᷑ niſi a papa.h. d. uel ſũma ge
neraliꝰ æ ſic/ Judex eccleſiaſticus faciens ꝑcuri
clericũ pꝑ laicũ etiã cã diſcipline excoicaius ẽ ipe
v̈berãs ? ꝓ abſolutiõe tenet᷑ ire ad papã. b d.
In pma ponit᷑ oſultatõ. In Fa rnſio ibi. nobis
LCaſus 7c. ¶ Mõ p ex tex. ꝙ obligatus ad fui
ciũñ alicuiꝰnõ tenet᷑ illo obtẽpar᷑ i illicitis ⁊ a iuẽ
ꝓhibitis. ⁊ ſi obrẽꝑãdo ↄmittit ꝛ⁊c̃ illicuã punit
mãdato nõ obſtãte ⁊ idẽ ẽ i uo qð plus eſt nã
i iſtis granibꝰnõ excuſat᷑ etiã fuꝰobtẽꝑans dño
l. ad ea.ff de reg. iur. Rõ ẽ qꝛ ex quo deus uł
p̃nceps ꝓhibet ñ dʒ iſte magis obediẽ dño ſuo
quam deo ut pᷣncipi binc ẽ ꝙ ẽt ad mãdatũ pᷣn
cipis nõ excuſat᷑ qͥs faciẽs ↄ deũ ut i.c.iulianns
=. c ſi dũs et c.ꝗᷣ reſiſtit. xi q.iij. qnimo ẽt pape
obtẽꝑandũ nõ ẽ qñ ex eius mãdato aliqð malũ
ſen ſcandalũ ẽ futurũ ut nõ. dicit Inn.i.c.inqᷣſi
cõi ᷓ enã papa nõ hʒ auctoꝛitatẽ peccandi ? ꝑ
ↄſequẽs eius auct᷑as ñ excuſat i peccatis. xl. di.
c.i. il ꝛ nõ. ꝙ cleric ſeu ꝛligioſus cã diſcipline
ſicite Obeꝛat᷑ et ſit i ſacris oꝛdinibꝰcõſtituus ꝓ
H. c.i. ᷓ de calũ æ. V. q.V illi 2. xv.di.cũ beatus
2 uið ibi gl bonam i ſũma. ¶ 3 nõ. ibi neceſſi
tas urget zc. unã regulã ꝙ pᷣlat ifeꝛioꝛ citra epʒʒ
non poteſt ſibi ſubiectum etiam cã diſipline per
alium Vberaꝛe niſi neceſſuas uꝛgeat ⁊? iunc non
per laicum:ſed per clericum uel monacbum. Et
hanc litteram adduco ad qõnem quotidianam
nunqd clericus licire pofſit torqueri peꝛ laicos
ad mandatum ſui iudicis. nõ ꝛcꝑio hanc qõm.
expreſſe ractam Iʒ glo. uideatur tangeꝛe in. c.
ſbyteꝛi. el. pꝰ. Vq vj. dicens cleꝛicum debeꝛe to
queꝛi coꝛã epo ſuo ⁊ non coꝛam laico:ſed poſſz
intellgit illa gloſa.quod non a laico ſilicet. diſpo
nente et auctorizante: ſecus in laico miniſtran
te æ obtẽperante mandato ecclcliaſtici iudicis.

Abbaſ qᷣ feẽ

Auorni rdcl h
ii vrmmq /ye
rcrinn tiſn
memnix cjißb⸗
anlaiſie mi 4
ii ſten feüi gintit
edieſ enncetin män
nCercon id Nni
ſbi dcleicosi
maNaesbglhe
Piernls noc torve
Logrr fereneno ihinf
cdotiſbac ane orguec
ſpupofe oſle O
9 Cemtorod idin
ſirci uſtiſne iu i ien
iliific o obrur in
uſiecfn er enu inde
tfnſatiatinnßi
apſinſderenm ige
udſcaeinſfünlübzie
lati odonecinſßi.G
ellbllſottoheii
1gibbißz dons
En ciilanͤchien
eükronnthüini erc
Plnis frontdan zr
l imteli ußͤn
ut iin,
Necenr iconi

rin cann meb boein
o unr cj Plern
anggo ſoͤhj. Z.

ſtatis. Atbaſiſfte

. AIInnone
W e Neuns iercd
Kahmdad finge
rerceſaſictstne deni
iſepine adlnde ie
nöetenti read pgnib,
lo, In fr nſo bi be
rr gobigens adfl
Hoobtiper lieins ?90 ini
oomunt 1oni und
CéioραρsGni
leni u vbicgno ofo
egter gno dens
mgs deda die 1
Ncihd Miinu
6is den ia ilunns
In q i ind i bant
eins nido o ni
u ho dai Ynioiiſ.
ngotini nun 4
nrnſa ipetcile he⸗
tgra t
ms amitlilm /
erddibeans

1N
ilgonee⸗
atam cr

usngen d aſ

nr⸗ nolatbin
gonen Nondimmn

mojete a⸗
poo mtde⸗
ulam ul al
ngeicin
hat ,haii
4 Abecoliln
e tivnui
ſeus e,

uo ali⸗

ir ſeior nt H

¶ De ſuia excõmuni⸗

ſicut uidemus in ſimili nam ũ põt laicus ꝓpria
anctoritate capere ? detrudẽ clericũ ſine pẽa ex
cõicationis: ut in.c.nup.j.e.æ t ad mandatuʒ
iudicis eccłiaſtici licite capit æ derrudit ſine pẽa
nt i. c. ut fae. j. e. æ meliꝰ i. c.ſi clicꝰ.. e. ti.li.vVi.
Sed his ñi obſtãtibꝰ puto Sriũ.nã i tortura iſe
rũtur Vbera ⁊ cruciatꝰ.nã pẽa infert᷑ nt ui pene
dicat ueritatẽ: ut ĩ pᷣal.c.illi 2.l.i.ff. de qõi. Sed
ꝑ laicũ nullo modo clericꝰ vᷣberari dʒ ẽt ad mã
datũ iudicis eccłiaſtici ut h̊ gꝰ zc.⁊ ̊ ꝓcedit te
nẽdo maxie opi.qᷓ nõ.i.c.cũ ĩ ↄtẽplatione. j.de
re.iur.⁊ ĩ.q.c.illi qͥ ꝙ clcricꝰ ñ dʒ ita ſenere ueꝛ
berari ſicut laicꝰ:ſed dʒ ſubijci uerberibꝰ ut ſic
cogat᷑ dicẽ ueritatẽ.nã ñ licet nerberare clericũ
ubdi ↄſtat de delicto pcedẽti.ita ꝙ uerbera ĩfei
tur ĩ penã delicti ↄmiſſi.fortiꝰhoc licer ñ dʒ nbi
dubitat᷑ de delicto.ſʒ ſolũ ex quibuſdã idicijs in
fert᷑ tortura q̃ ſepe ĩnocẽtibꝰinfert᷑.ñ ob.c.ut fa
me:qꝛ aliud i dephẽſione ⁊ detruſione.aliud in
nerberatõe.nã dep̃hẽſio ⁊z detruſio in caꝛcerẽ ñ
põt explicaꝛi ſine maxio dedecoꝛe ordis cłicalis
ſz qñ vᷣbeꝛa ĩfeꝛũt᷑ ꝑ laitũ ẽ magis ignominioſũ
et aliqñ exardeſeũt laici magis qᷓ; deberet ĩ odi
um clericoꝝ.ij. q.vij. laicos in fi.? ꝓ hfacit q;
nõ.i d.c.ſi cleꝛicos ĩ.v. gl. Cõit᷑ mñ obfuat᷑ Zꝛi
um ⁊ male.⁊ bꝰ 10.qꝛ hodie clerici torquent᷑ ut
laici et ralis modꝰtoꝛquendi ñ poſſet fieri ꝑ clãẽ
cos:qꝛ fere nemo ĩ huiuſmõi obtẽꝑarer:nec ſũt
edocti ĩ hac aꝛte toꝛquẽdi ſicut ⁊ laici:Sʒ ðᷣ inẽ
ñ puto h̊ fieꝛi poſſe. n gl. i.in fi q̃ſi inuat B
gl. ꝙ executor ad indicia tenet̃ ſñiam exeqͥ ſiue
ſciat eã iuſtã ſiue ĩiuſtã.ſecus ĩ execurore erindi
cigli:qꝛ ñ dʒ qͥs obedire ſuꝑiori cũ mãdatũ eſt
iiuſtũ.æ dria ẽ iter aciũ indicialẽ ⁊ eyiudicialem
⁊ rõ poſſet eẽ qꝛ ſnia tʒ ſʒ ſit iiuſta ⁊ ipntãdũ eſt
ñ appellati. iõ executor dʒ exeqͥ ſʒ mandatũ e?
iudiciale iĩiuſtũ nullũ hʒ uiculũ ⁊ irelige qñ man
datũ notorie eſt uuſtũ. Si ãr dubitaret᷑ de inſii
cia qʒ ſubditꝰponꝰobediẽ xxiij q.i.qd culparuꝛ
n gl. ij. ibi ſy abbas h faceꝛe põt. Dic ꝙ et
ʒ ut qꝛ dẽ iĩ lia nõ dʒ ẽt ex cã ꝑ aliũ ꝑcutere cłi
cñ uł monachũ niſi neceſſitas uꝛgeꝛet ⁊ idẽ dic ĩ
pᷣlaris iferioribꝰ citꝛa epᷣm eað rõe:⁊ eps põt ẽt
E ſe qn n ꝛeꝑit aliũ ut nõ.in.e.non liceat alle.in
gl. ⁊ uide gl.xlv.di.iĩ ſũma./¶ Vn. gl.in. v. fieꝛi in
beat ibi icideret ĩ canonẽ. Nõ gl.qꝛ ex boc mł
ti plati icidũt ĩ ſniam illius canonis excedendo
debitã correctionẽ ĩ nerberãdo.⁊ idẽ puto in pᷣ
lato faciente torqri cleꝛicũ ſi modũ toꝛtuꝛe exce
dat icidat ĩ excõicationẽ ar. hic ⁊ ĩ.c.oli de ꝛeſt.

ſpo.ubi pʒ ꝙ iiciens manñ ĩ clericũñ cã defẽſiõis
tenet᷑ ſi modũ excedat. e e fi. gl. non
ſolnit Zriũ:Sʒ tu dic ꝙ qnʒ aliq̃d ꝓhibet᷑ attẽ
to ſolo effectu ita ꝙ modꝰ pueniẽdi ad effectuʒ
ſi eſt de ſubã:æ tunc ꝓcedit oriũ gl.non ei cuꝛa
mus de mõ dũmodo hẽamꝰeffem.qnqʒ modus
ẽ ſubã ita ꝙ non ſolũ habet᷑ ꝛeſpectꝰad effectũ 2=
tẽ non ſuffiẽ hůe effectũ exẽplũ ĩ oꝛdie iudiciaꝛio
inſtituto ad effectum hñdi iuſtam ſniam n eni i
ſnia ꝙtũcũqʒ iuſta ex cq niſi ſii inſta ẽt ex ordie

tudiciario: ut ĩ. e eccłia. S. de ↄſti.? qdð ibi n5. 2
S. ut Iiit᷑.nõ ↄt᷑.fere ꝑ totũ.⁊ ita ad ꝓpoſiiũ coꝛ
rectio ꝑmitrit᷑ plato ĩ ſubditũ ſeꝛuato tñ debito
mõ:qꝛ ꝓprer p̃rogatinaʒ ordis clericalis nõ dʒ
fieri ꝑcuſſio ꝑ laicũ.nã nuila dignitas ſecularis
ſimiis ẽ ſacerdotio.lxxxxvi. di. duo ſunt 7 alibi
appellant᷑ dei:ut ĩ.c. cũ ex iniuncto.S. de heꝛe.
n gl. fi. ivi qui alias capi 2z corrigi nõ põt
hoc dictũ gl.nõ ꝓcedit nt ẽ tex. atꝑrꝰ ĩ Zriũ ĩi.c.
ſi clericos.e.ti. li.vi.ubi dr̃ ꝙ lIʒ clericꝰ icorrigi
bilis nõ ſit ĩpune tñ capi põt ⁊ ᷣtrudi p laicũ ð̊ᷣ
mãcdato p̃ᷣlati.⁊ ideo ſolue aliter ↄriũ ꝙ aliud ĩ
captione ſiue detruſione ut ibi:qꝛ nõ infeꝛt᷑ tqta

ignominia ordini clericali aliud ĩ uerberatõe n

ᷣ de quo uide bo. gl.i.d.c. ſi cleiicos¶ Ey gl.
op.ᷓ tex. ⁊ vr̃ ꝙ; abbas poſſit abſolui hoc caſu
E epᷣm per.e.monachi.S.e.nbi dẽ ꝙ monachi ꝑp
cutiétes ſe ad innicẽ nõ tenent᷑ ire ꝓ abſolutioõe
ad ſedẽ apoſtolicã:ſʒ appellatione monachoruʒz
uenit abbas ĩ mã fanorabili: ut ĩ. c.fi. ð ſimo.g
⁊c. So. ſpe.ĩ tſ. ð ſentẽ.pla. . ut autẽ.x.ſʒ cum
clauſtralis. ? Mincẽ.j. eo. ſtant pᷣrio. Sed dicit
Jo. an.eos nõ ponderaſſe bñ iſtũ tex. ubi abſo
lutio reſeruat̃ pape.¶ Ad orium rñder ꝙ ubi
monachis ꝓuidet᷑ ꝑ manũ abbatis:tũc appella
tione monachoꝝ nõ uenit abbas. æ ita loquitur
iſte tex. iũcto.c.monachi.S. e. Secus ubi ꝓnide
ret᷑ ꝑ manũ tertij: ut ĩ caſu.c.fi. vᷣ ſimo. Ex quo
ifert ꝙ ĩ cãu. c. religioſo eo.ti li. vi. abbas pote
rit abſolui ꝑ epᷣm.¶ Mõ.bñ hãc theoꝛicã Jo.
an.? idẽ uoluerũt Dau. æ Jo. ð lig. i cle. attẽ
dẽtes ð ſtatu regu. Sʒ mihi nõ placʒ hec theori
ca ĩ termis huiꝰ.c.nã.c.monachi dicit q; nbi di
ſcretio abbatis nõ ſufficit recurrẽdũ ẽ ad epm.
2 ſic ꝓuidet᷑ ꝑ manũ epᷣi ceſſãte diſcretõe abba
tis. Sʒ in iſto caſu ceſſat diſcretio abbatis cum
ipe fuit ꝑcutiẽs.gꝰ recurrẽdũ ẽ ad epʒʒ.⁊ ſic ap
pellatõe monachoꝝ ibi ueniet abbas.⁊2 ipſemet
JYo. an. fatet᷑ opi. ↄriã eẽ honeſtã. ad iſtuʒ tex.
põt rñderi ut loquat᷑ cũ ꝑcuſſio ẽ enormis.⁊ ſa
tis vꝛ enormis cũ ſit facta ꝑ laicũ ð multis ueꝛ
beribꝰ. uel ẽ ſpãle ſm eũ ꝓpter mixturã laici:ut
ſicut laicus tenet᷑ ire ad curiã ita æ abbas. hoc
dictũ ẽt nõ placet:qꝛ abbas ẽ priuilegiatꝰ:ut in
.c.monachi:ſʒ laicus nõ.nã ? ꝓ eodẽ facto unꝰ
põt eſſe excõicatꝰ æ aliꝰ nõ.exẽplũ ĩ epo ludente
ad aʒarrũ cũ ſubdito ↄ ↄſtitutionẽ ſuã fulminã
