cleſiam acquirit ſecunde eccleſie ad quaʒz promotus.

eſt ⁊ non proprio monaſterio ut nõ.probat᷑.xviij.
q.i.c.nno. qð nõ. ꝓ limitatione iuꝛiũ dicentium ꝙ
Ooĩa acqrũtur monaſterio qᷓ hʒ intrans tã in re q; in
ſpe nt nõ.xix q.ult.ſiqua mulier ⁊ in auẽ ĩgreſſi.C.
de ſa. ſan. ecc.⁊ in.c.in pntia de ꝓba ut illa iura ꝓ
cedãt qn ꝑſeuerat in monaſterio.ſecꝰ ſi ꝓmouet᷑ ad
alið monaſteriũ.qꝛ proueniẽtia poſtea etiam de qui
bus hẽbat ſpeʒ acquirit ſecũde eccleſie.ſʒ an acq̃ſita
ipſi monaſterio ſequantur perſonam: longa eſt
queſtio.⁊ dic nt nota.ĩ dicto.c.uno ⁊ plene dico in
.c. quod a te de cleri. coninga. eptimo nota
quod regularis factus epilcopus nõ per hoc habi

inlte lik men
ſeteenmrobi linchlun
Hummecluen
uslaweclr/ rn
r lii. Peon
Srckincovenininenome
õ
1ſin a Abage Anetſist
ſeehatis innmugt
Pnns deininnegton refiun
atio nis ubiens non de
Non nou idlen yrl
re auſom in ſemennam n
ſoleminm er oier acnians
ſorcꝛini uce,e qod orin
ute uocanic pto pene conft
orgva uiaſed prclan ian
Go. inter Acinam idie
Uüntten. Jnconmtung
nerimubidum neinsn
Tunincicbesanicanid velen
Nenun cogtinm ce nin
cha ifctniinelg nſi
nuratalaiminmn
o e im ale
lini r en 2
enrefinim
is a lbor anmn ton, n

Ule
ni inm

nkon 1 enn i 1
Cunſan Punceſ t alerg

m licecl —
utckofee ihin
riales tand

nalen

oonninn nan-
en inpo or
oſeanoe nlun i
n. (Tano on a
ticcanin ge igre ,
Gone Ndaan be
nr deſochenpuni
engenondtde,
chlpor can cofſetn
m eninera inildtiore
icomnz non porft D⸗
unſclnone non ponct
an ſpollroniepo pof
leabiſrnii g /
oret bene ni po eri
ſbiteſewere cecbus
Eris Eern oni⸗
orinclch ſt .
õ

eſonder ehſlchun
ucsmizai
aun Celuens d cevh
b oͦn⸗
ertnet io ii

omnmi

Cctru g nncs
on iͦhen i.
imrmni hlnun 9
mnmginne Ne
nti m igtiſi .
legon arlin ung
roſe pnaniit
oben cian c⸗
Ge Heniſt

¶ He prinil.? exce. prinil.

litatur ad habendum pꝛopꝛium ? ad diſponendum
ad libitum de pꝛopꝛietate remanent eꝛgo ſubſtantia
lia regule:licet quibuſdam concernentibus ſolemni
tatem abſoluatur nide textium cum glo. xvi. q. i. c.
nemo. ctauo nota ex eodem uerbo epiſcopuʒ
non poſſe magnam donationem facere etiam mõa
ſteꝛio de rebus epiſcopatus etiam ſi ſit pecunia nu
merata quod tene menti. Joꝛlius eꝛgo poſſunt re
peti data conſanguineis niſi per modum elemoſine
xvij.q.i.quiſquis.¶ Mono nota texrum optimuʒ
pꝛo his que dixi in.c.i.de noni operis nunctiati.
quod eccleſie edificate in paꝛochia aliena ſine licen
lia epiſcopi non ueniunt deſtrnende:ſed cedunt iuꝛi
epiſcopi nna cum dotibus ſuis.⁊ intellige ſecunduʒ
Innocentium ⁊ alios quod cedant iuri ipſius non
ut epiſcopus diſponat ad utilitatem pꝛopꝛiam: ſed
ſicut de alijs eccleſijs:quia habebit ibi ipſe collatio
nem ⁊ alia iura epiſcopalia.xi.q.ij.regenda.⁊ crede
rem edificatoꝛem non queꝛere ius patꝛonatus:quia
in edifſicando non habuit epiſcopi licentiam quod
nõ. ad quod facit iſte texius:ubi ſimpliciteꝛ iſte eccle
ſie fuerunt abiudicate epiſcopo:nec reſeruatum fuit
ius patronatus edificatoꝛibus: nec poſſunt edifica
toꝛes retꝛocedeꝛe zæ dotem ad eoꝛum utilitatem con
ueꝛteꝛe quod nõ. ecimo nota pꝛaticam peten
di reſtitutionem in integrum aduerſus ſententiaʒ uit
generaliter petatur pꝛoponendo ſententiam nullam
? ſi qua eſt petere aduerſus eam reſtitui æ admittit
libellus talis alteꝛnatinus nt hic patet:⁊ in.c.conſti
tutus de in intregrum reſtitu. ubi per Innocentinʒ
¶ Nem nota iudicem appellationis debeꝛe expri
mere cauſam in ſententiam quando reuocat pꝛioꝛẽ
ſententiam ex nouiter actitatis ut conſeruetuꝛ ho
noꝛ pꝛimi iudicis:æ quod pꝛima ſententia poteſt ꝓ
paꝛie reuocaꝛi:⁊ pꝛo paꝛte confiꝛmari.alia non
ligo:quia lenia:ſed pꝛedicta ſunt nõ. digna. n
glo. in uer. diffinitinam ibi pꝛoceſſus fueꝛat ad ple
num ⁊ cetera. In contrarium facit textus in uer.
interim: ubi datur facultas partibus pꝛoducendi co
ram iudicibus quicquid nellent. ergo non erat ad
plenum cognitum de cauſa. Innocentius dicit qðᷣ
debet iſta citatio intelligi ciuiliter nidelicet quod ue
niant ad audiendam ſententiam tempoꝛe ſuo feren
dam. Ex quo dicto colligitur notabile dictum
quod ualeat citatio per indicem ad quem ſuper dif
finitina ſententia ante diffinitum articulum appella
tiouis.ſed hoc dictum non puto nerum in quolibet
indice:quia ſuper principali non habet iuriſditionẽ
niſi in habitu. ergo non poteſt inteꝛim exeꝛcere ar
gumen.in.l.obſeruandum. in fine.ff. de officio pꝛo
conſul.in.c.romana de offici.oꝛdi.lib.Vi. Sed po
teſt intelligi ſaluando dictum Innoccntij quod fu
erat appellatũ a diffinitiua: æ ſic cã appellatiõis erat
in examine pꝛincipali: æ tunc dic quod naluit iſta ci
tatio ad diffinitiuam: quia nalet citatio ad totam
cauſam quando fit de longinquo ut plene dico in
capi. finali de dilat.nõ. Innocentius in capi. conſu
luit de offic. delegati. unde cirando ad diffinitinã vi
getur citaſſe ad totam cauſam. uel dic quod eſt ſpe

ciale in papa ut poſſit totam cauſam ad ſe reuocare
et eam diffinire omiſſo appellationis articulo ut in
c.i.de den NPAen inun ſolui
tur.ff.de iudi. ¶ In glo. in uer. monacho ibi pꝛeſẽ
ti decꝛeto.hodie incipit ſtarutum de ꝛeſcꝛiptis.li.vi.
et dic ut ibi.et uide clemen.et ſi principalis eo.ti.
ubi habetur quod prior conuentualis etiam obedi
entiarius poreſt eſſe delegatus ſediſ apoſtolice: quia
dicitur habere dignitatem. Et ex illa clementi. con
cluſi alias quod monachis eccleſiarum cathedralinʒ
poteſt pariter fieꝛi commiſſio a ſede apoſtolica. naʒ
ubi reperitur qualitas in monachis requiſita in cle
ꝛi is cenſẽtur habiles:ut patet in elementi.et ſi prin
cipalis et.xVi.q.i.ſunt nõnuli. et.c.doctos.ſed illi
cenſentur canonici eccleſie cathedralis.lxiij. diſtinct.
c.i.iuncta glo.licet aliud ſentiat Archidia. in dicto
.c.ſtaturun. et uidc quod plene dico de iudi.c. cau
ſam. ¶ In glo. in nerbo extorto. in fine. dic meli
us quod quando ĩ actu requirituꝛ conſenſus libeꝛ:
ita quod qualitas libertatis eſt de ſubſtantia actus:
et tunc non nalet confeſſio extorra neque conſen
ſus extortus:quia licet conſenſus extorius ſit conſẽ
ſus non eſt tamen liber conſenſus.⁊ ideo commu
niter dicimus quod matrimonium metn cont:aciũ
eſt ipſo iure nullum:quia requirituꝛ liber conſenſus
ut in.c.cum locum de ſponſa.⁊ ibi plene dico.⁊ ni
de glo.in.c.notificaſti.xxxiij.q.v.et nota quod nbi
qualitas libertatis non eſt de ſubſtantia actus:tunc
conſenſus extorius peꝛ metum tenet:ſed debet agi
ad reſtitutionem peꝛ actionem quod metus cauſa
nt. ff. quod me. cauſa per totum ⁊. S. quod metus
cauſa. c. penult. In confeſſiõc tamen uið gl. quã ne
ſcio alibi in.c.ex litteriſ de diuor.quod ſi calore iꝛa
cundie emananit non tenet niſi detur perſeuerantia
et in confeſſione extorta per metum aliud forte eſ
ſet dicendum:ut ſi fuiſſet facta metu tor um
xvi. q. vVi. c. i. ?.l.i.fj. de queſtionibꝰ. ¶ n glo. in
ner. reſtitutionem in fine ſed contra hoc oppo. ö. c.
ceterum de dona. ubi patet ꝙ epiſcopus ſeu abbas
poteſt aliqua donare de rebus eccleſie. Item pꝛela

tus habet liberam adminiſtrationem z pinguiorem

qu aʒ tutoꝛ uel curatoꝛ ut nõ.in.c.quia epiſcopi.v.
q.iij.⁊ in.c.cum dilecti.de elec. Sed ciꝛca hoc mul
tum inſtat Innocẽ. æ uidetur ſe fundare ſuper cau
ſa falſa quod habens liberam adminiſtꝛationeʒ poſ

ſit donaꝛe. quod eſt contꝛa textum in. c.fi.de offic.

nica.lib.vVi.æ contra tex.⁊ contꝛa iur.ff.de pac. dic
ergo ꝙ pꝛelat us ſeculaꝛis uel regulaꝛis modica do
naꝛe poteſt z ſi hoc habʒ conſuetudo.de quo dicen
dum ur in illo.c.ceteꝛum de dona. ſed magnam do
nationem facere non poteſt etiam de rebus mobili
bus etiam ſi uellet donaꝛe monaſterio ut pꝛobatur
hic apeꝛte ſaluo caſu in c.ad apoſtolice de dona.nã
habens ad miniſtrationem quãtumcumqʒ laꝛgaʒ nõ
poteſt donae. pꝛo hoc pꝛedicta.l.filiuſfamilias.ff. ð
donationibus:æ quod ibi notatur. n gloſa in
uer. reuocari ibi eriam ſi ſit exemptus hoc verum
quando uult edificare in loco non exempto: ſed in
loco exemoto debet babeꝛe licentiam a apa.
quia ibi eſt loco dioceſani: ut in capi. auctoꝛicate.

¶ Be priui. ? exce. puilegia:

eo titulo libꝛo ſexto. ¶ Et in fi. glo. intellige ut ſu
pꝛa dixi in notabilibns ꝙ epiſcopus ꝛenocabit ad
dominum ſuum non ut lucrifaciat ſibi fructus ſed
ut de eis di t ſicut de ceteris eccleſijs ſne dio
celis. ale n ueꝛ.de gratia in fi.? nota ſin
gulariter ex hac glo.æ ex tex.quod impetꝛando ſecũ
dum prinilegium exemptionis etiam ab alio ſuperi
ore non nidetur impetrans renunciare priori pri
nilegio ſuper eodeʒ obtento. immo poteſt ex utroqʒ
priuilegio ſe defendere.ar.in regula nullus pluribꝰ
de ꝛegulis iuris libꝛo ſexto.ſimile nõ.in.c.poſt elec
tionem de conceſſ.pꝛeben.ꝙ clericus dubitans de

naliditate ſui tituli non nidetur ꝛenunciare impetrã
do alium titulum ab alio ſuperioꝛe.ĩmo cautum eſt

boc ſaceꝛe.ubi dubitatur de ualiditate primi tituli.

et optime facit iſte tex. non tamen poteſt ex utroqʒ
ageꝛe:quia ex diuerſis titulis nõ põt acquiri domi
nium:ut in.c.inteꝛ dilectos de ſide inſtrnmẽ.⁊ in.i.
ſi ut ceꝛo.ff.cõmoda.⁊ in.c.ut quis duas de elec.
li. Vj. tamen poteſt ſe defendeꝛe quia ꝛeus poteſt nti
ꝓluribus defenſionibus etiam contrarijs dũmodo
ſnucceſſiue ut in dicta ꝛegnla nulius.⁊ nõ.in.c. cum
neneꝛabilibus de ꝛe.domi. In glo. in neꝛbo ſub
ſcriptiones in fi.nel dic.⁊æ clarius q unum fuit pri
nilegium exhibitum de conceſſione facta peꝛ epiſco
pum:ſed in eo dicebatur ꝙ canonici ſubſcripſerãt
ſe ſingulariteꝛ z ꝙ hẽbat aliquas nſuras tamen ip
fſum priuilegium pꝛoductuʒ nullam habebat ꝛaſuꝛã

ſicut atteſtabitur ſcriptuꝛa: nec habebat ſubſcripia

nes uariatas:et ideo ꝛeddebatur ſuſpectus.
ex hoc nota unum modum nuitandi inſtrumentum

quando ſubſcriptiones dineꝛſorum eadem manꝝ

ſunt annotate. Aobbas.

. ce d Etibu 8 Contra prinile

Lia eccleſie mino
ri ſpacio.xl.annorum non preſcribitur. H
dicit ſecundum nerum intellectum. Mrimo poni
iur partium comparitio et actoris naꝛꝛatio. Secũ
do indicum datio ſeu cauſe commiſſo ibi diſcretio
ni. Caſus et ceteꝛa. ¶ Mota primo ex textu ꝙ de
cime pꝛeſcribuntur ſpacio quadꝛaginta annornum
etiam contra eccleſiam. non enim requiritur tempꝰ
duplicatum:ſicut ꝛequiritur in ſeꝛnitute non conti
nua.de quo tamen dicendum: vt nõ.plene in.c. de
quarta.de preſcriptio et in.l.ſiqnis diuturno.ff. ſi
ſerui.nendi.et.l.i. de ſerni.et aqua. cundo
nota ꝙ etiam hoſpitalia gaudent priuilegio.xl. an
norum ſicut gaudent eccleſie. vnde priuilegia fano
ꝛabilia conceſſa eccleſijs nidentur conceſſa eriã hoſ
pitalibus et pijs locis.iſta enim nidentur equipera
ri.ut in.c.requiſiſti de teſta.firmat Jo.ande.in.c.
.ij. de in integrum reſtitut. li. Vj. ? Darto in.l.oĩs
C. de epiſco.? cleri. ¶ Zertio nota ibi ꝙ ſi ĩ pro
batione defecerint ⁊c.ꝙ preſcꝛiptio.xl.ãnornm de
neceſſitate pꝛobanda eſt contra prinileginm eccleſie
Et peꝛ hunc textum rollitur opinio quod bic reci
teiur factum. nam bic papa mandat iſtis actori

bus ſilentium imponi niſt probauerint preſcriptio
nem xl. annorum. In glo iin fine generaliter
cum querituꝛ quanto tempoꝛe tollatuꝛ pꝛinilegium
ex contranentione plene nota.in.c. cum acceſſiſſent
de conſtitu. æ dic ut ibi dicetur. ſed qno ad teꝛmios
hnius.c.licet narie dentur ſolutiones ⁊ leciure que
potius inuoluunt intellectum quam ntilitatem affe
rant: communiter tenetur concluſio hnius glo.ꝙ. c.
ſi de terra ſit correctum.nec per falſas ſolutiones ðᷣ
bemus nitare corectionem iurium. Concluſio ergo
fit quod contra priuilegia competentia eccleſijs nõ
preſcribitur minori ſpatio.xl.annoꝛum.nam hodie
contꝛa alia bona eccleſiatum non currit minor pre
ſcriptio ut in autentica.quas actiones. C. de ſacro
ſantis eccleſijs de preſerip.quaſi per totum. Ideo
hodie idem dicendum in preſcripriõe contra priuile
gia eccleſie nt hic. (Sedcaniml ſi de terra.ideo
dicit de preſcriptione.xxx. annorum:quia tempore
illius. c. alia bona eccleſiarum tanto tempore pꝛeſcꝛi
bebantuꝛ ut in capitulo ſanctoꝛum ſupꝛa ð preſcꝛip
iio:ſed quia illud fnit immutatum.ideo ⁊ iſtd.æ ideʒ

tandem dicit Innocentius in ſtatutis conſnuerudini

bus fauorabilibus eccleſijs ut non tollantuꝛ minoꝛi
ſpacio.xl annoꝛnm. quod eſt notandum. nam cum
expreſſe non poſſint iſti de eccleſia huic iuri itroduc
to in fauorem eccleſie renuntiare: ita nec punitam
contrauentionem. argumentum in lege ſi pꝛeſes C.
de tranſac.ſed in preſcriprione quatraginta annorũ
adeſt negligentia etiam ſuperioris in patiendo.æ illa
eſt inducta ne rerum dominia din ſint in confuſo =
in incerto.que ratio ceſſat in unica contranentione.
non obſtat.c.cum acceſſiſſent ðᷣ conſti.quia illud nõ
concernebat principaliter utilitatem eccleſie.immo
ex perditione priuilegij angmentabatur ibi cultus
diuinus. ita in capitulo pro illorum de prebẽ.nnð

dicit Innocentius æ bene quod ad utilirarem eccle

ſie poſſet ibi allegari illud pꝛinilegium:ſed non ad
n: ilitatem ſingulorum. æ dic utr ibi plene nota.
Vltimo hic aduerte:quia glo.requirit hic in probã
da preſcriptione ut ſit continuata poſſeſſio quoliber
anno ⁊ glo.alibi in capitulo uolumus.xvj.queſtiõe
quarta tenet quod ſufficit probare extrema ſcilicet
principium preſcriptionis ⁊ finem quia media pre
ſumuntur.⁊ illam gloſam tenent hic communiter
doc. z ſolent multum allegari Sed iu nide. Maꝛ.
in lege celſus.ff. de uſucapiõe nbi poſt alios legiſtas
diẽ ſufficẽ ꝙ ꝓbet᷑ initiũ poſſeſſioniſ ⁊æ allegat᷑ nũc
poſſeſſio ðᷣ pᷣſenti:qꝛ qͥ ſemel poſſiðt pſumit᷑ poſſideẽ
ex qꝰ allegat poſſeſſionẽ ad commodũ proprium:ut
probatur in.l.ſiue poſſidetis.C. de proba.cum ibi
nota.quod mihi ſatis placet nam perditio poſſeſſi
onis eſt quid accidens cum requiratur deſertio ani
mi. et facta non preſſumuntur. immo ſemel poſita
qualitas preſumitur adeſſe nt nõ.in.c.ſemel malus
de re.iuris.li.Vi.⁊.in.c.ſi forte ð elec.e.li.⁊ in.c.fi.
de preſ. Et ad iſtum tex. poreſt reſponderi q ꝓbar
otinuata poſſeſſio ꝓbãdo iniciũ ⁊ allegado poſſeſſi
onem de preſenti et ſic etiam poreſt ĩtelligi glo.⁊ nõ

reprobabitur.cautũ tamẽ eſt ꝓbare ambo exirema:

olginlehi tſi ds
cgengiren OraWcoN. dS
Mitsttlenn eſanil
rtenmn ghlcnek in
elnitian aninſtun
ſoum ocoumt non nugt
pidonmni ſibhyn nſpin
rmvr ir.ommes puincpe.
uns pl Nenii apelauum
ocnin ncet innſclnonen
1inauglbet eus pante x lf
iconn s daſlice d lüͦe,
10 Crm mangnn
horionnabawer erdeſan
eligenn notamr inc gane
Ci. de tonſe eoden 6.rin
Pben.(Jagoſzpumni
lden bſiftorlor ricgn
Rpninore hinm uentid
hus ſtplanonis e ſe nong
nrcebimminfunmmn in⸗
vſo n pꝛinleginn conue
s ſvis Non nendamn ag/
Ugllins ehye Conranio /
1Aunes ucfr rconmn
narfrilitinfömn

nouncen nn am
tein buicioniinocne
Mirein wet pontem
nn dſedesK.
onecpanaginn argeri
Periotisin atensoen
niniz du ſnrin orftio
rin onic connanentone.
ſnrd orftine iud
Milanm anllle inmo
mnmntyr i ms
lomm ce orehi mnd
0dMàtitaten eale
Clegiom ſed non ed
di Dene wn.
d reanntbicinnncd
Gmnn poſlcſo guoſbe

Duolwrus,pſdeſtde

Nobarthanmn ſilin
1fnen oue nici
non hic mnnnii
/S vut
riti hl lſis
ſeſmni Ahn u
ſüßini oſid
nmoci ropliommt
eproba cumn pi
mn percſuo haſe
viraior deſenionn
immmo⸗ ſemnel poſn
ö intene nin
. ecerint⸗ 1
4 eponnig

ci Aehic⸗ oſt

¶ De priuil. ? exce priuil.

uolumns. n gloſa fi. in fine. ?æ pꝛo hac ſolutio
ne gloſa poteſt induci hec ratio quod tanium pꝛe
ſcꝛibituꝛ quantum poſſidetuꝛ: quia ſine poſſeſſione
non pꝛocedit pꝛeſcriptio ut in regula ſine poſſeſſio
ne de regulis iuris.li.Vi. Et ideo quo ad alias teꝛ
ras in quibus nulla fuit poſſeſſio non poteſt dici pᷣ
ſcriptio on obſtant iura in contrarium allega
ta in gloſa:quia ibi pꝛinilegium ex roto tollitur tan
quam unicum ? indiuidnum. nam recipiẽdo aliquẽ
in canonicum ultꝛa numeꝛum confꝛactus eſt ipſe nu
meꝛus ex toto . ſecus hic quia tot cenſẽtur pꝛinile
gia qnot poſſeſſiones ex quibus debetuꝛ decima.
aꝛgumen. lI. ſcire dede nus. de neꝛboꝛum obligatio
nibꝰ:tene menti. ¶ Hlcolaus ſiculus doctoꝛ famo
ſiſſimus.

ſcilict nen 2 finem. ut dicit gloſa in dicto. c.

Ratione
B m capella. unius benefi
ij dicitur ille ſubiectus qui ratione al
terius eſt exemptus. hoc dicit. uel aliteꝛ
2z melius. Exemptus ratione eerte rei uel ceꝛti loci
non cenſetuꝛ exemptꝰ re ſpeciu alteꝛius loci ſen rei.
z7 eſt textus notabilis æ multum allegabilis. In pꝛi
ma parte ponituꝛ queꝛela ¶ In ſecunda pꝛouiſio ibi
quo ciꝛca. Caſus ⁊ ceteꝛa. ota pꝛimo ex textu
quod pꝛiuilegiũ ↄceſſũ ꝑſõis reſpectu ceꝝi loci non
extenditu ultꝛa locum. unde cenſetur prinilegium
potius reale quam perſonale. ¶ Secundo nota et

tene menti quod capelle iſtoꝛum dominoꝛum ⁊? ca

pellani ibidem adminiſtꝛantes ſubſunt oꝛdinarijs il
loꝛum locoꝛum ⁊ non magiſtꝛis capellaꝛum. nam ⁊
ipſi domini ſubſunt in ſpiꝛitualibus epiſcopis loco
rum ur in. c. omnes pꝛincipes de maioꝛ. æ obedien.
foꝛtius ipſi cleꝛici capellaꝛum ⁊ ipſa capella. epiſco
pus enim fundat iuꝛiſditionem ſuam in tota dioceſi
2 in qualibet eius paꝛte.x q.i.per totum. 2. Vi. q.
vij. c. omnes baſilice. z. c. cũ epiſcopus de offi. oꝛ.
li. vi. ¶ Vrimo nota argumentuʒ quem poſſe eſſe
canonicum et habeꝛe eccleſiam paꝛochialem quod
intellige ut notatur in. c. gꝛatia de reſcriptis.li.Vi.⁊
c.i. de conſue. eodem. li. ? in. c. de multa. in fine. de
pꝛeben. ¶ In gloſa pꝛima ibi.l cum ſtipulamur. et
ceteꝛa. ubi li ſtipuloꝛ quicquid tibi daꝛe uel faceꝛe in
ſtipulatione ſolum uenit id quod debetur ante tem
pus ſtipulationis.⁊ ſic non extendituꝛ ad id quod
fuit debirum in futurum. ita uidetuꝛ dicendum in ꝓ
poſito ut pꝛiuilegium conceſſum monaſterio ⁊? ca
pellis ſuis non extendatuꝛ ad capellas poſtmodum
acquiſitas ⁊ huic contꝛaꝛio inherent. Hoſtienſis
2 Jobannes Andree. æ communiter ſequentes.
quo optune facir.l.ſi ita.ff.ð auro ⁊ argento lega.
ubi dicitur quod ſi teſtatoꝛ legat neſtem ſuam uel
argentum ſuum ſolum uenit id quod erat tempoꝛe
teſtamenii.nam hoc pꝛonomen meum tuum ſuum
2 ceteꝛa. cum ſit demonſtꝛatiuum taninʒ uerificatur
in pꝛeſent ¶ Item facit quia iſta pꝛiuilegia ſunt odi
oſa tanquam pꝛeiudicantia iuri oꝛdinariorum: er
ideo reſtꝛingenda ut notatur in. c. cum dilecu de do
na. Et de mateꝛia an æ quando ſimpliciteꝛ cõcepta

exten datuꝛ in futuꝛum notat Maꝛtol. in dicta. I. ſi
ita 2 aliqͥ in.l.talis ſcꝛiptura.ff. de lega.i. aliquid
tangam in c.ciꝛca infꝛa eodem ubi bonus textus.
n eadem glo. ibi huic decꝛetali. contꝛarium ui
detuꝛ æ cetera. hec gloſa redit ad textum. unde non
continuat ad precedentia. ¶ Sed opp. contra tex
tum: ur patet ex ſequentibus ⁊ eſt ueꝛa eius ſolutio
nam ratione iunriũ diueꝛſoꝝ concuꝛrentiũ in eadem
peꝛſona quis cenſetuꝛ diueꝛſo iuꝛe ut in.c.cũ oliʒ. et
qð ibi nõ S. de re iudi.⁊ in.c.ex literis de pꝛoba.
et in.l.ſi conſul. ff. de adopt. ¶ SDed quero in quo
proderit priuilegium hoc exemptionis reſpeciu ca
pelle ex qno alio inꝛe ſunt ſubiecti. Sol. pꝛiuilegiuʒ
habet effectam ſuum ſi iſti canonici delinquant ex
tra capellam: ? ſic extra locum exemptum uel conue
niatur ratione eccleſiarum parochialium poterunt
excommunicari per epiſcopum loci:quia habens
domicilium in uno loco et pꝛedium in alio loco ra
tione illius predij poteſt ibi conueniꝛi:licet alias nõ
ſit ſubditus illius ut in.c.finali de foro compe.ita
in pꝛopoſito.¶ Altimo quero an conceſſo pꝛinile
gio in terminis iſtius.c.ut canonici non poſſint ex
communicari: nunquid poterunt conueniri coꝛam
epiſcopo:et aliter puniri.doctores quod ſic.nam ꝑ
hoc non uiolatuꝛ priuilegium. immo tacite nideturx
hoc concedere uno denegato. argumen.in.c.nonne
ð pꝛeſumptio.et in.c. qualis xxv. diſtinctio. Ab
bas ſiculus doctoꝛ famoſiſſimus.

X ore. Abbas monaſterij exempti
pro membꝛis exempiis ad
ſynodum epiſcopalem accedere et epiſco
po parere tenetur. hoc dicit. uel ſic et melus Mer
exemptionem conceſſaʒ monaſterio capelle ſibi ſub
jecte non cenſentur exempte boc dicit Drimo per
mittit exordium. Secundo narrat factum et pa:tiũ
allegationes ibi cum igimr⸗Lertio diffinit ibi nos.
Caſus et r hn primo pꝛohemiùm tex.
quia optimum eſt prõ exhortatione iuſticie. et habe
tur hoc proheminʒ uſque ad uer. cum igituꝛ apoc.
i. 2.xix.c.et ponitur quo ad iſtum caſum marerialit᷑
et exponebis acutus.i.ab utꝛaque parte ſcindens
ad modum enſis:et nunc tangens actoꝛem nunc re
um prout cauſa deſideꝛat. pꝛout facit hic papa par
tim pꝛonunciauit ꝓ actore partim pro reo. Se
cundo nora quod Abbas non exemptus tenernꝛ
iꝛe ad ſynodum epiſcopalem. Item ſi ipſe eſt exemp
tus et eccleſie ſibi ſubiecte non ſint exempte: quia
tunc ratione illarum eccleſiarum tenetur ixre. Et ge
neraliter an et quando Abbas teneatur ire ad ſy
nodum epiſcopalem. uide quod legiur et nõ. in.c.
quod ſupeꝛ his de maioꝛitate ⁊ obedientia et. xViij⸗
diſtinctione in palea que ĩcipit epiſcopꝰ. Cane
nora quod nalet argumentum a uitatione abſurdi
tatis. unde fugiendus eſt intellectus abſurditatem

continens ad idem. c. in geneſi. s. de eiec. ¶ Quar

to nota ar. quod abbas debet tenere primũ locuʒ ĩ
ter alios prelaros citra epiſcopũ. nã roe religiõis et

BDe priui.⁊= exce.puilegia:

con
nndann
dignitatis fibi plurimum defeꝛendum eſt. pꝛo hoc *£ parte Receptus ſub pꝛotectio aekn mrga
c.i.de eta. ? qualitate.ð facit tamen iſte tex.in Srium *ne pape per hoc non cẽ Snhh etun
quia hoc ſuit conceſſum in priuilegium. eꝛgo ſecus ſetur exemptus. hoc dicit. z ſecunda pars . gnich onel cmrin
de iure commnni. Sed poteſt ꝛeſponderi ꝙ prini le ibi nos. Caſus = cetera. ¶ Mota primo Acenco m hhu⸗

gium operatur reſpeciu aliorum abbatum ibidem
exiſtentium. ¶ Quinto nota ꝙ etiam pꝛiuilegia ab
eadem parte producta que prima fronte nidétur

ricatus cõneniri coꝛam eo.arg.in auẽ. clericus. .
de epiſcopis et cleri.æ glo.in.l.heres abſens. ff. de

ex textu quod nedum peꝛ receptionem ſub pꝛotec
tione eximitur eccleſia quando recipitur ſub pro
tectione ut in capirnlo accepimus ſupra eodem ſed

preben. peꝛ totum.quandoque conceditur in prop
etatem i.ranquam quedam proprietas ut hic nam

, in 4
contraria debent per diniſionem redduci ad concd etiam perſona ſingularis ſiue ſit clericus ſiue laicug nlcn un i
diam. ⁊ ſic limita.c.imputari.de fide inſtru. CA quantuncunque exprimantur nomina propria in mnh u e
timo nota quod mẽbra monaſterij empti non gau priuilegio hoc noluit tex.ibi ex nomine.Ex predic mnalont ſecix
dent priuilegio ex emptionis conceſſo monaſterio. tis colligit contrarium quod poſſet formari de ſu neſeſehnn ſſ V
talle enim priuilegium odioſum eſt: ideo aliquarenꝰ perfluitate:quia capirulo accepimus. loquitur quan mmmikimuuifſ⸗
non eſtendendum : ut dixi in c. pꝛecedendi. do eccleſia recipitur ſub protectione. hoc uero quã eneſthttin
glo. in uerbo aliqua in fi. de boc dic ur plene nota. do peꝛſona ſingularis recipitur. unde gloſa finaliſ e ncenmniin ber
in.c.penulii.de confirma.uti.uel in nti. ¶ Sn glo. intrat queſtionem. quid ergo operatur tale priuile ence cauſatanen cum
in uerbo que non probantur in fi.æ dic nt nota.S. gium.ſed dic plenins ut dixi in dicto capitulo acce g. Ei⸗ riſtmns elceie
Cc.pꝛoximo. ¶ Extra glo.querituꝛ ad quid prodeſt pimus. Micolaus. Abbas. tton anolinee
iſtud priuilegium reſpectu monaſterij ex quo reſpe deo ucun n .
. inos Moios
ctu membrorum abbas eſt ſubditus. Sol .ut dixi zlrinete
in capitulo precedenti ſi abbas delinquit in mona ⸗ Meligioſi quibus umni dinimam D
ſterio ſuo exempto non poteſt pnniri iſe ₰ ſtoralis * tuntnin i imn in
poteſt puniri per epiſcopuʒ a papa conceſſum iusa⸗ irun
loci:nec ſuper iuribus monaſterij tenentur coꝛam eſt ut eccleſias eis ſubiectaſ poſſint impꝛo llzol erbae chui ae
epiſcopo ꝛeſpondere: ſed reſpectu membrorum te prios uſus conuertere non anctoritate propria: ſed rmenae pn Pn
netur reſpondere coram epiſcopo. ſicut enim exem a dioceſano loci poſſeſſionem illarum eccleſ arum lynr eni ono en hun
tus ratione rerum alibi exiſtentium poteſt coueniri recipere debent niſi in priuilegio aliud exprimatur. limsomsdinigaenicni
per ordinarium loci ut in. c.i. de priuileg.li. xi.cita hoc dicit¶ ommunis qiuiſio ſecunda ibi ad qdð ſitcenmes de gin ci
ratione membrorum non exemptorum tenetur ab aſus ? cetera. Mota primo ex textn ibi ec iedeedend ereni dein
bas reſpondere coram epiſcopo: ⁊ ſic poteſt abbaſ cleſias ſuas ? cetera.quod religio ſi non poſſunt „ AAnnen merſe omm
coram epiſcopo conueniri. ſed ratione domicilij di pria auctoritate eccleſias ſibi ſubiectas in proprios ctardunc hon tenentur ponen
cit Innocen. ſingulariter hic quod non poteſt con nſus conueꝛtere debent eꝛgo in illis eccleſijs inſtitn ſe ſuſſeit vonene regoren ten
neniri coram illo ubi habet monaſterium etiam ſi eꝛe rectorem non autem redditus capere æ in eorũ ſunr ad biun enocne deqg
eſt non exemptus: quia abbas non poteſt habere utilitatem conueꝛteꝛe ⁊ idem in alijs pꝛelaris haben iinmprinn ceeneſſortr.
domicilium miſi in monaſterio ſuo quod nota. ſecuſ tibus eccleſias ſubiecras:ut in.c.ad aureſ de exceſſi nunamcn hr eeſſoni
dicit Innocen. in clericis ſecularibus qui poſſunt bus pꝛelato. Idem ſi ſunt prioꝛatus manuales ſen l on rinißnr alkin aiun
habere diuerſa domicilia ſicut laici ut in.c.poſtulati ꝛeueꝛentiales vt in clementina. quia ꝛegnlaꝛes de wbonur ar iric⸗ (S
de foro competen. et in capitulo dilectus filius de ſupplen. negligen pꝛela.nam bic fuit impetꝛata ĩdul aclſaeici cn
reſcrip niſi ſecundum eum habeat beneficium expo gentia pape. ¶ Secundo nota ibi decedentibus * 8 urg win
ſcens reſidentiam: quia tunc habet tantum domici ſonis ⁊c̃.ꝙ conceſſio eccleſie in pꝛoprietatem nõ pᷣ in al⸗ i Jmun
lium ubi habet illud beneficium quod nota.? pleni iudicat ꝛectori nunc exiſtenni ſed ſoꝛtitur ffecinʒ ſu nnänminſiſimihigtin
us dico in dicto. c. poſtulati item uoluit Innocen. um demum poſt eins moꝛtem concoꝛ. c. cõſultatõi benmhihſtingniehſt
bic quod ratione clericatus quis ſorciatur forum bug Je dona ·2æ cle ſi una de ꝛc. eccle.non alienan. Cduonanſelon oſimton
epiſcopi.i.ſi fuit ordinatus ab nno epiſcopo: lʒ mu Tertio nots quod eccleſia quandoque concedi ſigpncosſn ehſcohus
tauerit domicilium poterit ta men rarione illius cle tur in tirulum ⁊ hoc eſt regulare ut ſupra ð conceſ. ſbieungen inennen

unltnr Poopta ſelſ donmon
uſinrpupi t oſtn conceſt

iudi.quod nota. ¶ Vltimo hic queritur ſi contin religioſi non hñr eccleſias ĩ titulũ:ſed habẽt eas ut iſccheſſſe noegfuangn
gat appellari ab abbate exempto ꝛatiõe membꝛorũ pꝛopietatem quandam. ¶ Muarto nota ꝙ licʒ do nnrmnorr wag cnn
non exemptorum ad quem debet appellari:nam ra miniũ trãſſeratur in eccleſiam ex titulo ſolo ut.l.fi. o piſnls, cechn n
tione peꝛſone abbatis debet appellari ad papam: C. de ſa ſan. ec.? nõ.in.c.ij. de cõſue. poſſeſſio iñ lonr nutiin egö e
quia ipſe eſt in loco epiſcopi:ut in. c. auctoritate.eo non tranſfertur niſi corporaliter apprebẽdatur: qa niiſum goerſ ro. p
dem ti.li.Vj. Si ueꝛo conſiderentur membꝛa ſupeꝛ poſſeſſio habet plurimum facti ut nõ.in dicto copi leno Rũj gtor nen
quibus appellatur dʒ appellari ad epiſcopum qui ẽ tulo ij facit in ſimili.l. cum beredes in prin. ff. ð acqᷓ wunn cllechr
ſibi ſuꝑioꝛ.⁊ lIʒ ſint opiniones.tñ magis cõmunis poſſeſſ. Aanl colligi poteſt ꝙ dare poſſeſſio nunii nenin he nien
eſt nt appelletur ad epiſcopum: quia ꝛatione mem nem eccleſie conceſſe in proprietatẽ ſpectat ad epm ide icngertechn
bꝛoꝛum tenetur abbas exemptus exhibeꝛe ꝛeueren ſecus ſi datur in titulum ut in c.ad H 2 i. c. ut nzm danrc l bie ſec? „

tiam ⁊ honoꝛem epiſcopo ut in fi.huius.c.= iꝛe ad
ſinodum ſuam:et eius ſtatuta ſeruare. eꝛgo in
hoc epiſcopus habet corrigere ininſtam ſententiam
Abbatis. non enim Abbas eſt ſimpliciter exem
btus.tene menti.

de of. aꝛchi. Sed quõ:nũquid epᷣs poſſit concedeꝛe
eccleſias ꝛeligio nt poſſint oneꝛt ꝛedditꝰ ĩ nſus ꝓ
pos dic quod ſic dũmõ iĩterueniat anctoriras capli
7 ſubſit cã: ut quia religioſi ſunt multum idigẽtes:

Gellinitn lorſeanin

r een e

lig. nent ne
,„ lohicſi
Bſiblemn lrin
namnm myri ſ
lumn lleſorymn
Kgoidennmn,
oſeenchit 6
ANnd AVnnſe
igaiinmeſtng
ſdiſtdiemnsin ores
Gg in lis eceſſsinſin
lelclins apere in en
ieninalſsprlns iten
in cd oreſce eeſt
tpnovms nnvis i
mn. ui xxvlaus de
iurinpenens ic
Mnlbi detedentbrs
in pohrienen wo
1ſedſomewr keonte
ſen ncn . öutnid
de n ecde non Aeren.
ſia ovmndocre onecl
guinenihnndlnh
ocve concdinr in op
ngomnmgtr hm
Inimtiedatat e
Qumnnli
ma iubhbulf.
icctu ſſ in
ier pyrehelelnl:n
iurtin cicio t
Atsingingduh
ure doſcſi⸗
aui ſhenmai in
ad ic fin
chs holit conteler

. li s
ddin ibln
en 1l

ar autor.
mnin Mlonid
ſam nulnn iie

We priuil. ? exce. prinil.

ut pꝛobatur in dicto.c.conſultationibus ⁊ in.c. pa
ſtoralis de dona. facit tex. in dicta clemen. ſi una.
Secundo queritur quid intelligituꝛ conceſſum
quãdo concedituꝛ eccleſia in pꝛopꝛios uſus. dic cõ
dudendo poſt docto. maxime Innocen. quod nide
tuꝛ conceſſum regimen ipſius ecclelie in lemporali
bus ⁊ ſpiꝛitualibus:tamen conſeꝛuabnnr eccleſiam
in ſtatu pꝛeſtino. unde ſi eccleſia erat collegiata de
bet ibi ſeꝛuaꝛi collegium ſi ſolebat inſtitui unus re

ctoꝛ ponent ibi nicaꝛium:ut quia pꝛeſentabunt cleꝛi

cum epiſcopo:⁊æ ipſe illũ inſtituet in nicaꝛium perpe
tuum:⁊ ſic regimen eccleſie recipiet nicaꝛius ab epi
ſcopo maxime ſi habet populum.argu.in.c.extirpã
de.y.ſi ueꝛo de pꝛeben.⁊.c.ij.de ſupel. negli. pꝛela.
⁊? in glo ·in clemen i. in uer. ad menſam de exceſſi.
pꝛela. Ex cauſa tamen cum auctoꝛitate epiſcopi po
teſt com mutaꝛi ſtatus eccleſie in alium nſum magis
deo acceptum. ntputa olim eccleſia habebat popnulũ
? pluꝛimos canonicos nunc deficit popnlus poteꝛit
ſtatui nt diminnatur numerus canonicorum ⁊z red
ditus conueꝛtãtuꝛ in uſum pium.conſequũtur ergo
religioſi ex hac donatiõe ut reditus ſuperflnos pol
ſint conueꝛtere in pꝛopꝛiuʒ uſum.2⸗ quandoqʒ ſolẽt
deputaꝛe certaʒ poꝛtionem pꝛo nicaꝛio. quandoqʒ
redditus omnes dimitteꝛe nicario ceꝛtam ponionẽ
ſibi reſeꝛuantes.de qno in. c. de monachis.æ. c. ana
ritie de pꝛeben.æ clemen.i.de in.parꝛo.ſed ubi eccle
ſia eſt connexa menſe eoꝛum:⁊ pleno iure eſt ſubie
cta:tunc non tenentur poneꝛe nicariuʒ ibi peꝛpetuũ
ſed ſufficit poneꝛe rectoꝛem tempoꝛalem quem poſ
ſunt ad libitum reuocaꝛe de quo uide gloſam in cle
mẽtina pꝛima de exceſſ. pꝛelat. Ex quibus ⁊ ex tex.
nota quod peꝛ hanc ↄceſſionẽ factam in pꝛopꝛios
uſus non eximitur eccleſia a iuriſditione epiſcopi nt
pꝛobatur hic in fine. ¶ Sed quero quid ſi conce
datuꝛ eccleſia religioſis pleno iure quid intelligitur
conceſſum. Solu. dicit Innocentius: ꝙ eſt concel
ſum regimen in ſpiritualibus æ tempoꝛalibus.unde
habebunt ibi ipſi iura quaſi epiſcopalia nt nõ. J. e.
.c.quoniam:ſed non poſſunt conneꝛteꝛe frnctus in
uſus pꝛopꝛios ſicut epiſcopus qui habet eccleſiam
ſubiectam pleno iuꝛe:tamen non capit fructus pꝛO
utilitate pꝛopꝛia.ſed ſi donatoꝛ recepiſſet fꝛucius p
utilitate pꝛopꝛia ⁊ poſtea conceſſit pleno iure nidet
etiaʒ conceſſiſſe quo ad fructus nt ſi fiat laꝛgiſſima
interpꝛetatione quo ad donatoꝛem, argumento in
capitulo paſtoꝛalis de donatio. ltimo queꝛo
de queſtione quotidiana æ nõ. pone ꝙ eccleſia do
nata ſit in una dioceſi. donatoꝛ neꝛo in aliam. immi
net alienatio pꝛedij eccleſie donate quis epiſcopus
inteꝛponet anctoꝛitatem in hac alienatione. Inno
centius dicit ꝙ epiſcopus eccleſie donate:quia hec
eccleſia eſt ſibi ſubiecta ut hic.ſecꝰ dicit ubi eccleſia
habet pꝛedium in alia dioceſi:quia tunc in alienati
one illins inteꝛuenit anctoꝛitas epiſcopi ubi eccleſia
ſita ẽ nõ ubi pᷣdiũ eſt ſitũ. aꝛ.xij. q.ij.ſine exceptione
cũ ſimilibus.⁊ hec eſt pꝛima opinio ĩ materia. Ali
am opinionem ſentit gl. xvij.q.iiij.in nẽditionibus
ut interueniat auctorſtas epiſcopi ubi preiudicium

eſt ſitum. argumentum. i.. ſi predium. E. de predi.
mino.nbi ſi alienatuꝛ predium pnpilli exiſtens in
alia iuriſdictione interuenit auctoꝛitaſ illiuſ pꝛeſidis
ubi predium eſt ſitum. de boc etiam per glo. x. q.
ij. caſellas in ner. duos.¶ Tertia opinio poreſt eli
ci in ſimili ex dictis Ci. poſt Jaco. de aꝛe. in dicta
l.ſi predium: ut ſufficiat anctoritaſ cuiuſque epiſco
pi per dictam.il.ſi pꝛedium coniuncta.l.magis puto
.FH. illud. ff. de rebus eorum uarta opinio eſt
ut ad cautelam interucniat auctoritas utriuique ar
gu. in.l. iuris peꝛitos. S. cum oꝛiundus. ff. de execu.
tu. Joan.ponit aliam opinionem ut de neceſſitate
interueniat conſenſus utriuſque:quia intereſt. epiſ
copi loci nbi eccleſia ſita eſt ne eccleſia depauperen
tur:et ſic diminuantur iura epiſcopalia. Item inte
reſt epiſcopi nbi predium eſt ſiiuum cum habeat pre
dium ſubiectum et ratione ipſius poſſit coram eo
conueniri. Do. an.tenet opinionem quod ſufficiat
auctoritas epiſcopi ubi eccleſia ſua eſt qnicquid di
catur in alienatione rei minorum. et eſt opinio. In
nocen. credo opinionem Innocen. procedere quo
ad utrunque dubium ut in alienatione rei eccleſie
donate inteꝛueniat auctoꝛitas epiſcopi ipſius eccle
ſie per tex.opiimum in.c.ij. de reli.domi.et per tex.
hic in fi. Si uero predium eſt ſitum ubi eſt eccleſia:
tunc ſufficit quod interueniat auctoritas epilcopi
ubi eccleſia eſt ſita:qꝛ ad epiſcopum ſpectat cura ec
cieſie una cum dore ſua.x.q.i.nouerint.⁊.xvi.q.v.
c.i.in fi.ubi bonus tex. cautuʒ eſt tamen babeꝛe auc
toritatem utriuſqne. GOlo. nihil habent quia non

tetigeꝛunt mateꝛiam.

Abbas. .
Ri & Quãdiu tẽplãij ł hoſpitala
Etiſtis ꝛij non ſeꝛnant inteꝛdicti
eis in loco prolatum alij ſernare non tenẽ
cur. hoc dicit. uel ſic et pinguius. is pꝛopter
cuius delictum poſitum eſt interdictum illud nõ ſer

nat. alij nibilominus ſernaꝛe tenentur. ſecus ſi ille

