proꝛiꝰ pfixus fuit ad ſe purgandũ. iũc eiz ſi ifra illũ
teꝛminũ nõ ↄpet ⁊ ſe purgat bẽ ꝓ ↄuicto ſm Inn.
H. ſz ꝓ hᷣ allego tex. nõ. ſʒ nnã lec.iij.q.ix.decꝛenimꝰ
7 ex ̊ põt colligi unus ſingulariſimus modus onin
cendi abntè de cꝛie lite nõ cont.“ut ſi cſt infamatꝰ ul
nehementer ſuſpectus de crimine citetur perempto
rio prefixo ad ſe purgandum inſra illum tenminuʒ:
nõ ãt ad cõparẽduʒ tm et tũc ſi nõ preſtiterit purga
tõem ifra terminũ prefixum bebitur pro ↄuicto:cðᷣ
tene perperuo mẽti. nã limitatur ĩ. c. Viratis de dolo
et ↄtu.et eſſet modus non exquiſitus de iure ciuili.
Habemus ẽt ſecũdũ modum conuincendi abſentè
lit. nõ cont. ut contumax ſuper crie excõmunicetuꝛ:
et ſi ſteterit i excõicatõe ꝑ ãnũ tũc haberu: ꝓ cõuic
to ſuper ilo crimie et põt pũiꝛi ac ſi neꝛe fuiſſet con
uicins ut in.c.rurſus et i. c. quicunqʒ.xi.q. iij. q ſic
dʒ itelligi ut pleniſſime tãgo i. c.i. ð indici.⁊? de illis
modis procedendi contꝛa abſentem nõ. in dicto c
ueritatis et hec dicta ſufficiant quo ad tex. ¶ In
glo.i.in fi.nota glo.naʒ uidetur intelligere. c. inteꝛ.
infra eo. ut procedat geneꝛaliter in quocunqʒ punzꝛ
gando:ut compurgatores habeant notam nitã pur
gandi ne dum de preſenti:ſed etiam de preterito.
ſed Moſtien. in dicto.c.inteꝛ dicit ſuffcere nt habe
at noticiam de preſenti et quod ibi ponitur caſus
ſpecialis: nam nt ibi nidebituꝛ multa ſpecialia cen
currunt. ¶ Reduccꝛem hec dicta ſic ad concordiã
quod aut crimen de quo iſte eſt infamatus fnit iam
dudum perpetratum:er tunc non ſufficit habeꝛe no
ticiaʒ de preſenti.nã ille potuit ſe coꝛrigere ? uiueĩ
honeſte:ar.in.c.int᷑.j.e.in fi.⁊ maxie in iunene qui
de facili ſe coꝛrigit.? hoc caſu procedit iſta glo. ant
delictuʒ fuit perpetratũ de pꝛeſenti æ tunc pꝛocedat
opinio hoſti. olans Abbas.

De pargatiõe cans.

43 Abſolutio facta E⸗
*£ tuarum purgationem uulga
ꝛem nõ tʒ ? ea nõ obſtãte põt indici ð no
no purgatio ? admitti accnſatio. h. d. cõis diuiſio
fa ibi qꝛ gꝰ æc. caſus ⁊c. Hõ.p ex tex.ꝙ ifamaiuſ
de crie gꝛaui põt icõtinẽti ſuſpẽdi ab officio donec
ſe purgauerit. nã infamatus de gꝛani delicto nõ dʒ
interim admiſtraꝛe dinina ne ſcãdalum oꝛiatur i po
pulo. ¶ Scðo nõ. ꝙ lemel abſolutꝰ ꝑ purgationẽ
canonicã nõ tenet᷑ ampltꝰ ſe purgare ut colligii h a
Zrio ſenſu qð intell ge qñ iudex uelleriierũ idiceꝛe
purgationem nigoꝛe infamie nel idicioꝝ pꝛecedẽnũ
ſecus ſi ifamia oꝛiat᷑ de nono:qꝛ opoꝛtʒ ꝙ iſta pur
geꝛetur. Ad boc. c.fi. de collu. detegẽ.z qð nõ. i.l.
i. ?.l.ꝛepeti. ff. de qõi. ¶ ʒ nõ modum pꝛocedendi
purgatione pꝛeſtita nõ debet abſolui æ denuntiari
doni ren nodce ſic tollitur infamia ſen effecius ĩ

famie facti. ¶ In glo. i. ibi ꝓpteꝛ enoꝛmitatem de

licti zc. iõ glo.h.d.qꝛ ifſamatus de delicto non debʒ

a pricipio ſuſpẽdi.qꝛ pẽdẽte lite nõ dʒ qͥs ipediri in
poſſeſſione ſna imo ſi fuiſſet cõdẽnatus z appellaſ
ſer debʒ integeꝛ ꝛemaneꝛe ſtatus ſuns pendẽte ap
pellatiõe: ut in.l. una. . integeꝛ. ff. nil no. ap. pen. qð
ꝓcedit ẽt in clerico depoſito: ut eſt gl.nõ.in. c. ſepe
ỹ̊ de ap.ad boc.c.ſignificaſti.s.de adnul.⁊ ibi ſuſpẽ
ſio fit poſtq purgãdus deficit in puꝛgatiõe. Sʒ qñ
tanta eſt infamia que geneꝛat ſcandalũ nel delictum
eſt nalð enoꝛme:tunc põt a principio ſuſpẽdi ab of
ficio nt h ⁊ ẽt a bnficio ut. j. eo. c. inteꝛ. Et uide qðᷣ
nõ. Jo. and.in.c.i.de accu.li.vVi.in nouella. ¶ In
glo. in ueꝛbo abſoluas ibi ſolius dei eſt. Dic h ne

rum intelligendo infamiam pꝛeciſe ſine alio faetro:

ſed ꝑ oria bona opa de facili tollit ifamia facti:qðᷣ
intelligituꝛ in crie ſucceſſiuo: ut pʒ i.c. int.j.eo.ĩ fi.
Et in fine glo.h̊ canda glo.nõ faciat ad ꝓpoſituʒ
qõis.ẽ.n.qõ ſeꝑata.nunquid ꝑiurus puniat᷑ ab bo
mine. ð qꝰ plene dico.i.c.fi.de iureiur.? no.i.łij.
C. de ꝛc. cꝛedi.ſed quo ad pricipale qõnẽ gl. nũqᷣd
poſt purgationẽ admittaĩ accuſatus naric loquunt
doc. ⁊ nide glo.i.c hẽt.ij:q.iiij .Et capiẽdo vVioꝛes
opi. cõclndendũ ẽ ꝙ aut purgatio nõ fuit canonice
pſtita ? admittit᷑ accuſatio ni h̊ nõ obſtante purga
tione. aut fuit canonice pᷣſtita: æ tũc aut iteꝛuenit ac
cuſatoꝛ ut qꝛ teſtibus deficiẽtibus 26e iſamie fuit in
dicta purgatio: tunc ꝛegulariteꝛ nõ admitiiiur accu
ſatio: ut h in glo.in prin. z.c. de his.? qðᷣ ibi dixi ðᷣ
accu. Ant non iteꝛuenit accãtoꝛ. ⁊ tunc ſi terminus
us pᷣfixus fuit oĩbꝰ accãre uolẽtibꝰ cũ clanſula de
creti.ſ. ꝙ pꝰ tminũ nõ audiet᷑ accãtoꝛ tunc non dʒ
admitti.ar.in.c.fi.qui ma. accu.poſ.aut nõ iĩteꝛueit
illa cla decreti:æ tũc ſi purgatio ẽ pſtita ſed abſolu
rio adhuc non intuenit ? dʒ admitti accuſatio qꝛ ni
bil obſtat:ar. in.l.admonẽedi ff. de iureinrã. ant ab
ſolutio ẽ pꝛeſtita: ⁊ tunc ſi accãtoꝛ nult eũ onerare
onẽ ſe purgãdi ⁊ nõ põt.ar.h aut ſuſcipeꝛe in ſe ult
onus ꝓbãdi ? debʒ admini nõ obſtante abſolntiõe
prius pᷣſtita: ? eſt 20 qꝛ illa abſolutio fnit facta peꝛ
ꝓbationes nõ integꝛas.nam teſtes inrarun de cre
dulitate tin. ? ubi abſolutio fuit facta ex ꝓbauone
nõ itegꝛa nõ obſtat abſolutio ꝛeꝑta de nono pꝛoba

tione integra: ut in dicia. l. admonendi. æ nõ.i. c.fi. S
de iureiur. facit qð dixi in. c. ꝓpoſuiſti de proba.de
materia an ? quando obſter abſolunio. dic nt dixi ĩ

Cc.de his de accu.
Sufficit quod cõ

Onſtitutus *purgator ſit toleꝛa
tus ab eccleſia bone fame nec de crimine
ſuſpectuſ ↄdennatur in pma facti narratio ? rephẽe
ſio In fa proniſio ibi ſane. calus ⁊c̃. (E emo
ex tex. quatuor reqᷣſita ĩcõpurgationibus Primũ
eſt ut debeat iuraꝛe ſm ↄſciam ⁊ opinionem eoꝝ ꝙ
credunt illã vm iuraſſe.ſʒ ut dẽant eẽ tolerati ab ec
cleſia. Teniuʒ ut ſit bone fame. Quariũ ꝙ non fue
rint de cribus ↄdennati. Et ex hͥ nõ. qð pᷣtexiu cris
de nouo obiecti non põt compurgator repelli. ſecuſ
ſi opponatur infamia: ut pʒ ibi ſint bone fame ⁊c̃.

NKRequiritur ? quintum ut habeant noram conuer

ſationem illius quem puꝛgaꝛe uolunt:de quo dic ut
dixi in. c. cum. p. ſupra eodem. LZertio nõ. caſum in

quo teſtis iurat ſn opinionem ſuam ⁊? non ſʒ ueri

tatem. ¶ In glo. fi. in fi quidam tenent Srium uið
licet ꝙ non ſunt repellendi.qꝛ rex.requirit ↄdẽnatõ
nem. ſed repulſus pᷣtexin criſ obiecti nõ d; condẽna
tus: ut in. c.ij. de or. cog.ſʒ teneo opi.glo. nam glo.
non dicit oppoſitum ſed uult iſtos repelli ſi ex ills
ꝛepulſione ſecuta eſt infamia uel gꝛauatio opinionis
nam tunc non repellentur iſti pretexiu cõdenanoniſ
ſeu expulſionis ſed preiextu ĩfamie:qꝛ dẽnt eẽ bone
fame nt b in tex. ⁊ hec infamia ſurꝛexit ex probabili

pus coniecturis. nam ꝓbationes iducte ſuꝑ except᷑.

nel inter aliqnos inducunt ↄ abſenteʒ aliquã pᷣſũpti
onem:ut nõ in.l.lutiꝰ in fi.ff. de his qͥ no. ifa.?æ fac
qð nõ. glo.in.c.at ſi clici de iudi.?.ij.q.i.multi.

nis infamatus ſuſpendi poteſt
edum ab officio ſed etiã a bñficio donec
ſe purgaueꝛit hoc pꝛimo. æ augetuꝛ pꝛopteꝛ boc nin
merus compurgatorum hoc fo. ex canſa interdum
poſt purgationem preſtitam ſuſpendit quis ad ips
boc ¶ 3.? deficiens i purgarione punitur: ut ↄnic
tus hoc quarto. ſecunda pars ibi attẽdẽtes. tertia
ibi ita tamen quarta ibi puꝛgatione. quinta ibi qð
ſi caſus ze. Mona primo ex tex. ꝙ prelatuſ ẽt pa
pa debet eſſe nalde ſollicius ad inueniendum bere
ticos ? procedendum contra eos de qno S de heꝛe
li. per totuʒ. ecundo nota ꝙ infamatus non
debet regulariter ſnſpendi a beneficio antequam de
ficiat in purgatione.ſed ratione enormitatis crimi
nis nel ſcandali imminentis poteſt ſuſpendi etiam a
beneficio donec ſe purgauerit:⁊ eſt in hoc iſte tex.
nalde notabilis æ quotidie ſolet allegari.⁊ nide glo.
ij. queſtione iiij. c. pꝛeſbitcꝛ ſi.et peꝛ Jo. and. in.c.
.i. de accu.li. vi. ¶ Lenio nota ibi ab officio tan
um æcc.ꝙ quandoqʒ quis eſt ſuſpenſus ab officio
et non bdneficio.⁊ ſic acceſſorium nõ ſequit᷑ princi
pale. de hoc an ſuſpenſus ab officio cenſeatur peꝛ

conſequentiam ſuſpenſus a beneficio uide gloſam

no. in cle. Cupientes de penis in glo.non nouam.
Alterius nõ. ꝙ peꝛ moduʒ inqſitionis crimẽ ñ

Ater propteꝛ magnitudinem crimi
1Et *⅓

lictos

glj xrinit m ne
enli mnonin it
ia ineligo.cuO a
nehane b. hilo ſolus
nti on noe nn
hjtucei o nn rt
lcoona de gvo n
doiigvobis t adaſfin-
oleeſehütün od n
legetta Mnnen
Pfumarittah. C
pnzre dedalbfe nol
neü depeſenn het den
ler goutdirt in cAi ,0 5.
lonis ptie ni abioloi
Iyfciſ abeo ian ſuſpe
oeci pon mr cnan
Iler er ipeni b li⸗
ſeſis no offnum gen
Gekicetmm eo dbiſe
bui Diama fani
nde dler dor g hheagſe⸗
Cinſn ho ginſnere ſec dicon
Une ſj Wungnie k
erelorb fzn

rwyraomimn lecnint⸗
inlate ci he⸗

u heraieſs d ie
igeo e
gul ler ubieij famnn
ictos g ie
ſtſanget nnnn

oßpreſte
giſigeſis Ibuſerpngen
,, Nnlus gb ofſſen
ſeltnen nuch,
Panmnien Cer
alttſen goliinſ,

e Wnde ofnn
ſinſſsti Nonm necc
inbi n aund id

in ner de crinie
unnne e
(alts ee 6
Ngnionibng Pen
ntohricnen eo⸗
ndean wennie e

miqnf
dabtdgeng
onmnömmrtghn
Ptfmbore in 1
Abibem porn n
Errtoinncenocn
den Lcnio niͦ gon
nnmn ſunt wyfe in
nidan tnr imn
Nler ehint ocenp
obicai noch Coſdene
neh opigo em go.
Gosrepeli en il
Aenid oioris
Küraggmn ddcrareri
mifamte gndonttedere
ſmmia ſorrpner probepii
anones Cacte ſpp f,
abſencg nianißſi
ſtcebogo. a ſi
Eiudeun.

1mugnivuden crini
Immns ſioſpencipoteſt
dada diſied dorer
Ngern oerdat n
otſoer nſinndnn
aſhenli oisnd iß
guone Dmminnn Nue
nuss pi itirsln
ngnlane guinn ic
õ
1540 umnonin e

¶De purga cano.

potuit ꝓbari plene nõ eſt reus ſimplicit᷑ abſoluend⸗
ſ ſi remaneret ifamia uel ſcãdalũ nel nehemens ſu
ſpicio põt cõpelli ad ſe purgandũ. ¶ Et nõ ex boc
2 ex tex.ſingularit᷑ tria. quoꝝ quodlibet ſufficit ad
purgationẽ indicendã: ut eſt unlgata ifamia. graue
ſcã dalũ qð intelligituꝛ ẽt ſine infamia. nt diffeꝛat a p
cedenti:? uehemens ſuſpicio.⁊ ſic ſufficii ſola nehe
mens ſuſpicio.ſed tex. adduco in oppoſitum in. c.
tua ð coha. cle. æ mu.in fi. ubi tex. ſingulariter dicit
quod oʒ ſuſpicionẽ eſſe tãtã ut generet ſcandalũ.de
quo p'enc dixi in. c. qualiteꝛ ⁊ qn de accu. Et quãtũ
ad pꝛopoſilũ cõclude ꝙ aut iſte ẽ nebemẽt᷑ ſuſpectꝰ
apud epn ſeu iudicc: æ tũc non requiritur ſcandalũ
ita ĩtelligo iſtũ iex. nꝗ iſta ſupicio h̊ erat oꝛta ex dẽis
hoſtiũ: nt ra iſta alias non differret a ſecundo mõ.
cũ.S pꝛemiſerat de ſcandalo.aut eſt quis ſuſpectus
alij ꝙᷓ; ſupeꝛioꝛi:⁊ tunc non ſufficit ſuſpicio ad indu
cendã purgationẽ: niſi ſit tãta generaret ſcandaſũ
? iia intelligo.c.tua pal.¶ Et ex ſupradiciis nõ. ꝙ
uehemens.ſuſpicio ſolius iudicis ſufficit ad i ndi
cendã purgationẽ. qð tener hic Inno.? ſatis mihi
pʒ ⁊ uidet᷑ iu dicio meo tex.h̊ qꝛ ex teſtiũ dictis erat
iſta ſuſpicio oꝛta de quo tamẽ nide bonũ tex. cum
glo.ij.q.v. oibus ⁊ qð dixi in.d.c.quali᷑. Hõ.pur
gationẽ eſſe pᷣſtã dã in loco infamie nam alibi faciliꝰ
reperiret cõpuꝛgatoꝛes nec eius pᷣſtatione deleretur
infamia uł ſca laũ. ¶ Mõ. ibi qᷓ; tꝛãſacto ꝛc. cõ
paꝛgatoꝛes debẽt hrfe not conueꝛſationẽ purgãdi
ne dũ de pꝛeſenti ſj ẽt de preterito. ſed imita iſium
tex.pꝛout dixi in.c.cũ.p. 5.e. ¶ Mo- ffeciũ purga
tionis pᷣſtite. nã dʒ abſolui purgatꝰ æ reſtitui ſibi be
neficiũ ſi ab eo fuerat ſuſpẽſus ſi ueꝛo deficit in 2
gatione dʒ puniꝛi: ut cõuictus:ut in fi. ¶S ed op.
S tex. in uer. in penã ubi pſita purgatione remanet
ſuſpẽſus quo ad offitium do nec ſcandalũ ſe piatur
qð e t õ.c.ex tuaꝝ S eo.ubi ſi denũciat᷑ boni reſtio
nij abſoluit ab iĩfamia ⁊ rlaxat᷑ ſuſpẽſio:ut ibi. So.
nt hic cõiter doc. ꝙ ſpeciale eſt i cuie hereſis uel in
alio gꝛaui crie Sriũ ꝓcedit regulariter. Ego hoc di
ctum nõ admitteré.ſed dico tex. pꝛocedere quando
iſte puꝛgandus ſeu purgatus pꝛeſtitit caʒ ſcandalo:
nt qꝛ O xit familiaritatẽ cũ hereticis:ut hic dicitur.
unde ſi ponderetur h̊ lr̃a nõ remaner iſte ſuſpenſus
pꝛopter enoꝛmitatẽ delicti ut dit doc.ſed ꝓpt᷑ fami
liaritatẽ cũ heꝛeticis. æ ideo aſſumo nõ exceptiõʒ ſʒ
regulã ex tex. ꝙ ubicũʒ ifamatus male ninendo per
actꝰ illicitos ? a iuꝛe repꝛobatos dedit cauſam infa
mie ⁊ ſcandalo lʒ pꝛeſtet purgationẽ dʒ tamen rema
nere ſuſpenſus ab officio donec ſopiat᷑ ſcandalũ ut
lic illicita eius opera pcedentia puniant᷑.⁊ ita ꝓpꝛie
loquituꝛ iſte tex.¶ In glo. i. in fi. multa bec glo.in
noluit ⁊ ponit oꝛdinẽ omnino neceſſaꝛiũ.⁊ ʒ doc.hᷣ
in muliis tꝛaſeqt cũ glo. tamẽ alibi eſt oꝛdo in paꝛte
repꝛobat᷑ ⁊ in ꝑte limitat᷑⁊ ideo cõcludẽdo Hitatez
diſtingue ſic cũ qri᷑ de mõ ꝓcededi ↄ infamatũ: q;
aut eps ſeu ſuperioꝛ bʒ ꝓbationes pꝛõptas:? tẽ nõ
eſt neceſſe nec utile ſtatuere terminũ accnſare nolen
tibus:qꝛ poſſet ſuppõi amicus ⁊ fieri coliudiũ. Ytẽ
qꝛ nõ apparete accuſatoꝛe nia inquiſitis eſt o dina
ria õ infamatũ de inre canomco ur ꝓbat ĩ. c. qᷓtuer

ij. de accn.et ibi ẽt glo.dixit q non eſt ntile pfigeꝛe
taleʒ terminũ. Idẽ et nið latius per Jo. an. et ſpe.
ĩ ti. ð ĩquiſitis.ꝗ. nũc tractemꝰ.v.poꝛo.ſi ncro nõ
bʒ ꝓbatões ꝓmptas põt ſi nult ſtanere terminum
accãꝛe uolentibꝰ ſed nõ ẽ neceſſe. ſatis eni ẽ ꝙ accã
tor ſe nõ offerat. unde ſatis ẽ ꝙ põt ꝓcedr᷑̃᷑ ad pux
gationẽ idicendam: ut pʒ i. c.ex iuaꝝ. S. eo. et ð mõ
indicẽdi ʒ glo. ̊ dicat admonitionem debẽ pꝛecede
re. dic melius ut dixi in. c.ij. . eo. ꝙ ant ẽ infamatꝰ
de delicto ſucceſſino.et tunc ſunt neceſſarie illee ad
monitiones quia põt ſe corrigere deſiſtendo ab acti
bus ſuſpectis.aut delictum eſt momentaneũ:utpuia
homicidium nel furtum uel ſimonia:et tunc fruſiꝛa
fieret admonitio ui ſe corꝛigeret. et ideo boc caſu
non requiruntur ille admonitiones ſed poreſt index
procedere ad purgationem indicendaʒ:et ubi enor
mitas delicti uel ſcandali non ſubeſt non debet ante
purgationem preſtitam aliquã ſuſpẽſionem facere:
uat ĩ. c.ſignificaſti de adult.ſʒ expectaꝛe exuuʒ ut ibi.
ſed nbi ſubeſſet ſcandalum nel gꝛaue delictum põt
a principio ſuſpendere ab officio donec ſe puꝛgaue
rit ut in.c.ex tuaꝝ.s.eo.et t a beneficio:ut h. Et ſi
preſtat purgationem fit abſolutio ꝓut ſupeꝛius dixi
nel condemnatur pront dixi i. c. cum. p. ſupra. eo. æ
plenius in.c.accedens de accn. et inqiũ glo. in fi.
dicit iſtum eſſe modum procedendi cum proceſſus
incipit a contumacia. non recte ſoquitur qꝛ iſte pro
ceſſus fit ratione infamie non ratione contumacie.
ſz tamen de mõ ꝓcedẽdi tam in ciuili ꝙᷓ in criali ali
bi pleniꝰẽ ꝓuiſũ:ut i.c.tue ⁊ in.c.qm ut lit.nõ ↄt.
et in. e¶ Ae iudi. ⁊.xi.q.iij.in c.rurſus et.c.quicuqʒ
n gl ij. ibi ſi inde remaneat ifamatuſ zc. Inn.
dẽ H̊ ꝓcedẽ quãdo dirce crimẽ ꝓbaiũ ẽ q aliqueè p
niam exceptionis:utputa õ accãtorẽ qui fuit in iudi
cio cui etiã data ẽ copia ſe defendendi. ſecus ſi ↄtꝛa
teſtẽ qni nũꝙᷓ; fuit ĩ iudicꝰ qꝛ magis excipitur õ ꝑiẽ
ꝓ ducẽtẽ q; S teſtẽ. hi plus plʒ dictũ gl.indiſſin
cte.nam ex quo orta eſt infamia ex ſatis prc babili
bus ↄiecturiſ indici poteſt purgatio nt illa aboleat᷑.
na n at dixi in.c.precedenti licet pꝛobationes indu
cte õ teſſẽ non faciant plenam fidẽ õ eũ ĩ alioiudicꝰ
iducũt tamẽ pꝛeſũptionẽ quandã ⁊ ꝓ hoc facit.c.cũ
tu.S. de teſti.ubi dicta teſtium reducuntur ad cõcor
diam ne reatu peꝛiurij notentuꝛ ð facto.æ idẽ quod
iſta glo.expreſſius tenuit glo.in.c.cũ dilectus ð or.
cog. ¶ Ja gl. iij.in fi.nõ. ex hac glo. quod licet nu
merus compurgatorum ſit arbitrarius regulariter:
tamẽ eſt maior numeꝛus adhibendus i maioꝛi æ mi
noꝛ in minoꝛi. Et poteſt eſſe ratio dinerſitatis quia
maioꝛes habent noticiam plurium ⁊ facilius propt
potentiam inueninnt cõpuꝛgatoꝛes.? minoꝛes eꝛgo
nos habent tot notos nec de facili poſſunt alios in
ducere ad ſe purgandum. nã iſti cõpurgatoꝛes ſunt
noluntarij ⁊ nõ poſſunt compelli ſicut alij teſtes: ut
nõ. in. c. ſe. facit. c. cũ.p.=.c.ex tuaꝝ.s.eo. Et ex pre
dictis habes modũ cognoſcẽdi an ſuperioꝛ in indi
cenda purgatione excedat modum æ arbitrium bo
ni uiri:ut conſideretur qualitas perſone criminis z=
infamie:æ alia circũferentia.nam ſi numerus nimis
excederetur poſſet appellari:qꝛ in cõnuſſis arbitrio

¶ We purgatiõe eane.

appellat ſi non facit ui bonus uir ut in. c.i. de dila.
2 legit᷑ ⁊ nõ.in.l.ſi qua pena.ff.de vbo.ſigni.⁊ ĩi.c.
ſuꝑ bis de accu.ſecus ſi ↄmitteꝛet̃ ↄſciẽtie:ñ m dʒ
intelligi de oↄſcia uulpia: ut dicit Mal. in. l.ij. C. de
fide.licʒ ĩ lecturis cõt᷑ nõ hẽat᷑:ut in.c.ſtaintum in
F. aſſeſſoꝛc de ꝛeſcrip.li.vi.⁊ ibi glo.qð in limita
nt nõ. glo. ſinglaris in cle.i.de iurepa. ¶ In glo.
fi. ex bac glo.poſſunt colligi due ſołones ad õrium
foꝛmatũ in pricipio glo. Drima eſt nt deficiens ĩ
purgatiõe ĩ crie heꝛeſis nũq; tradat᷑ curie ſeculari:
qꝛ bec eſt ꝓbatio pꝛeſumptiua ⁊ nõ neꝛa ⁊ directa.
Secũda ſo.ꝙ iõ nõ tradit᷑ ̊ curie ſeculari quia uo
lens ꝛedire ad fidem debʒ ꝛecipi et parcitur ſibi q“
ad moꝛtem. hanc.ſo. uliimaʒ tʒ Moſii.⁊ cõiteꝛ doc.
2 eſt in ſe vViſſima. nam ſi neꝛe cõuictꝰ uel confeſſus
põt redire ad fidẽ ⁊ nõ tradi curie ſeculari foꝛiius
idẽ dʒ in ouictũ intpetratine.ſed pria ſo. glo. cõil
nõ ꝛecipit᷑. vnde cõcludũt doc.? maxie hoſtiẽ.ꝙ ad
q;cũqʒ penã agat᷑ deficiens in purgatiõe dʒ puniri
ur cõnictus. Et ex hoc dicto infert᷑ ꝙ ſi iſte al. inci
diſſet in heꝛeſim ⁊ nũc ex deficientia in purgatione
habeꝛeĩ pꝛo connicto ⁊ pꝛo ꝛelapſo debẽt tradi cn
rie ſeculari:ut in.c.accuſatus de heꝛe. li. Vi.qð ẽ no
tandũ.nam ex dicto glo. cõcluderet᷑ oppoſitũ.nota
m ꝛ0eʒ glo.nã põt adduci ad ſtatntuʒ quo caueĩ ꝙ
oↄuictus de tali crimine puniet tali pena ꝙ deſicies
in purgatiõe nõ dʒ puniri illa pena ſtatutaria: quia
illa nõ ueꝛa cõnictio ſʒ pſũptiua ⁊ iĩteꝛpetratiua et
ſtatura hñt locũ dũtaxat in cqn vo.ff. de neg. gel.l.
iij. ⁊ in. c ĩ nr̃a de iiur. facit qdð nõ.dicit HBar. i. l.
i. ff. de ſicca. ꝙ cũ ſtatuta hodie puniãt coiteꝛ ma
lelicia non incidit quis in penã ſtatutariꝗ nili pfece
rit deliciũ. Et ideo nõ ſufficit acceptaſſe ſen feciſſe
actũ pꝛopiĩquũ ſicut de iure uidebat ſuſſiceꝛe.l. ſiqs
cũ telo. C. de ſica.cũ ſi.canoniʒata de peni. di.i.
Extra glo.queꝛo qd ſi nõ ꝛeꝑiãt᷑ tot ↄpurgatoꝛes.

ꝙ non. uñ iſti ſunt nolũtarij ? non coacti:ut dixi in
.c. precedenti. 2 facit.c. cum.p.S.eo.ſecus in eſt in
alijs reſtibus ut g de teſti.cogẽ.per totũ ⁊ põt eẽ rõ
diuerſitatis:qꝛ iſti deponunt m ↄſciaʒ ? opionem
eoꝝ. Alij uero deponunt de his que acta ſũt coraʒ
eis unde iſti de quibꝰ in tex.poſſunt timere periuri
um ⁊ poteſt iudici hoc dictum ꝙ babentes depone?
Fin ↄſciam non pnt compelli:⁊ eẽt nõbile dẽm ſi eẽt
vʒ ⁊ facit pro iſtis artificibꝰ exꝑus in aliqᷓ arte qͥbꝰ
iudex.iiũgit ut debeant aliquid extimare.AHabbs.

Irs 1 Hõ ſẽ
Bm in iuuentute. H

pter infamiam eſt indicenda purgatio:po
teſt tamen quandoqʒ indicinetiam ubi non eſt indi
cẽda ad iſtãtiã purgandi. vel aliter æ melins ⁊ ſic ſi
ifamia ortũ nõ hʒ ꝓbabilibꝰ piecturis nõ eſt de ne
ceſſitate indicẽda purgatio.põt tamè idici ad inſſãti
am purgandi.h.d.z eſt caſus nõbilis fm iſtum in
tellectum prima pars narrat factum ⁊ petitioneʒ ꝓ
cnratoris. Fa petitionem improbat. Tertia petitio
nem cum qunadam ꝓrteſtatione admittit. fa ibi undᷣ.
tertia ibi cererum. caſus ꝛc. ¶ Mõ pꝰ ex tex. ſingu
lariter qn conſtat infamiã ꝓceſſiſſe ab emulis nõ
eſt ex ea indicenda purgatio ẽt ad iſtantiã aliorum.
nec dʒ iudex commoueꝛi ex tali infamia 9 infamatũ
7 ex hoc infertur qð dixi ĩ ſũmario ꝙ nbi cõſtat ifa
miam ex ꝓbabilibus coniecturis non ꝓceſſiſſe ꝙ ð

ęa non eſt curandũ.un nullũ de iure habebit effectũ

ſz habet bene locum illud. nane noceſ populi nõ ſũt
andiende in. c. oſius de elec.æ in.l.decuꝛionum C.
de penis. Et idem noluit Har. in.l.de minore. F.
tormenta. ff. de queſtioni.? hoc dictum optime pro
barur H. ¶ 2 nõ.tex. ibi dictũ facile ſequirur maulti
tudo ⁊ cetera bic dicitur. Fama nolat tranſitqʒ mo
dum quocunqʒ feratur Eximie creſcit: ſed non cito
fama quieſcit. Mota ibi ſuper hoc bonum zeluʒ

WEA
otin i ci
An
Gdn iceliin

ig loeo M e att
4 ſ,N *
mimini a
uinni n ,oſnodi 4

ebal
i munn hii

l tou Liis n. ĩn
emroſcñnt wn voun a
iſene ni iſes i/ wche
upmngrtoninn n
l loint enllen .

Cdens.
Proneiniihi,

m oapeſio ſechdo Poiſo
No p'erter gyuſgato .
minalh aſup aipo öfeen
ij.s de poſtns. (Mo fo
Conſtuad oiſixs pnoveni

fſleceono cönemin
liiamn Gcis pyr is
Nylen no dot nieg gli cie.

nũquid iſte debeat haberi pꝛo cõuicto. Hoſii.dicit 7 cetera qðᷣ non deber aliquid fieri ex ſolo ʒelo.niſi lzmöctünen
ꝙ ſi nõ põt habeꝛe qꝛ de eo teſteſ nõ ofidüt ſen nõ ſubſit indirium rationis: quod facit ſecunduʒ hoſt. Pennſsomand gcſeniͤi
ſfides alijs de eo ꝙ tũc hẽtur ꝓ cõuicio ⁊ deficite comtra religioſos prelatos hutes tantum ʒelum in loen iblth o di nz ciſthe
in purgatiõe. aut nõ ꝛepit qꝛ pauꝑ eſt ſeu extraneuſ puniendis delictis ut pretermittant ordineʒ indicia drn dbennis Fe n
ita e non hʒ notos in cinitate.⁊ hoc cqn e ſibi ſub rium:inquirentes quandoqʒ de criminibus oio oc Pbalercha nd n
ueniendũ arbitrio indicis cõſideꝛaia qualitate ꝑſõe cultiſ. æ ideo dicit periculoſũ ignoꝛãtes inra ꝓmoue Publreſe ſn⸗ mnden
cris æ infamie:⁊ ita cõiteꝛ tranſeunt doct.ſed tu dic ri in epiſcopos de quo in.c.i.ð conſangni.⁊ affini. ln dergiei mus: gu
ꝙ ubi ex iſtis cauſis non pnt habeꝛe cõpurgatoꝛel Mota ꝙ infamia facii hũs ortum ab emulis ñ ulie ſr nuihaſnt
clerici deber adhiberi laicꝰ ẽt femine ſi nõ pnt heri impedit quem promouendum ad dignitatem. =W Hoi cocordercin
niri. ? ſi ẽt lici ex hac cã deficeꝛent cꝛedendum cſt (Arno⸗ colligitur argumentum quod numerus r bi hegarina r
ſoli iuramento ipſius: ut eſt glo.nõ.in. c.cũ.p.de ac comourgatorum eſt arbitrarius. nam bic fuerunt ð 4bit tgolin eſerphana
cuſa. 7 i. c.ĩ decia. xviij q.ij. ?.c. cũ in inuẽtute. ]. e. putati duo abbates. et in. c. inter. ſupra eo. fuerunt. ⸗ Puameni aſlnmn
in glo.fi.? uide ẽt bonã glo.i.c.clerici.xxxxi.di. xiiij. et in. c.i.S.eo.dicitur ðᷣ duodecim.et in.c.ex tu uinn omntbar,
B dilecins bꝛeue eſt ( ot aliteꝛ arum. S. e. dicitur de. vij eſt ergo arbitraturuſ iuox eenſiun
m a⸗ . Amm . : .„ iihn
ſũmari. caſus cc. 4 Mora p numerum ſecundum qualitatem perſone cris et ifa Phe Rinöglas Pbanin.
ex tex. unã bonã qualitatẽ reqſitam in cò mie. ¶ In glo. in ueꝛbo poſtulaꝛe. in fi. Inno. te 1 uſenſtzen, A
purgatoribus ut ſint uicini illius quem purgare uo net quod procurator potuit hoc poſtulaꝛe licet ſit 8 nakaſcibnen N n
lunt ? quo ad h̊ põt ſaluari h.c.de ſuꝑfluitate. nam generalis. ſed forte Innocen. motus eſt ex ratione eſean in hfimno
. uicini pſumuntur meliꝰ ſcire cõditioneʒ æ qualitatẽ glo.quia hoc uidebatuꝛ nicinum mãdato.nã cuʒ eſ giſnittig nöke⸗
nicioꝝ:ut in.c.quoſdam ? .c. qto de pꝛeſumptio. ſet ſuper poſtulatiõe iã facta ð iſto epo ne aliqꝰ mõ unnncerle, Kpr
puta m ꝙ ubi ex cã nõ ꝛeꝑirẽt᷑ uicini ut quia ex ali ipedirert̃᷑ ꝓpt᷑ ĩfamiã potnit peter̃᷑ puꝛgationẽ ĩfamie . teintice r en wane
qua caulſa ſunt ſibi exoſi ꝙ ſufliciat habe? alios ad ar. in. l.ad rem mobilem. ff. ð ꝓcur. tamẽ ſecundum vaun ſo Ntfüſebad
hoc.j.c.ꝓxio. (Sed do nunquid cõpurgatoꝛes HMoſt. iſta purgatio nõ erat ðᷣ neceſſitate indicẽda: ſinſ nſte
poſſint compelli ad purgandũ aliquem. doc. dicunt tũ qͥa petino ĩiuſta: ut ĩ tex. tum qͥa papa ñ aſtringſt i unt tunfmn
ninaſtin vAirfii⸗

ercninn ſrbnd.
P ar ſer ſnn
peeſſſeebann is oö
Adiſamni aorun.
Küitfama zifmene
Wand WRaſd
unns nonpecſſſeg
deiorebiden i
bune voce vopl noſ
t inl germonen K.
Ber.inl ce miie .
hoccdaumopninepro
ni kuik ſeunuiur nuli
mu vohr anſi; mo
ectl:ſd non o
der hot donunn zez
fertet o Nonli
Acaſeconed d.
dötes unmwn zevn 1
ninantotaine udte
Zce iminbns o
i gonͤͦts apnone
löcnningtitfii
Bsonmntbime

un 20 dgian

e I ulieront.

verunt.
eloncol

-

¶ De purga. cano,

diſooſieioni iucis: ut in. c. ppoſait de cõceſ.pᷣbẽ. tuʒ
qꝛ puigatio nõ Adepẽdet ex noluntate partis: ſed ex
diſpoſitione iut.s. ¶ In glo. fi. nõ. bene glo. æ nidᷣ
qð dixi in c.int᷑.S.e.i fi. ⁊ facit hec gloiuncto tex.
in ar. ꝙ ubi reſtes de iuꝛe neceſſarij nõ reperiuntur

in loco tũc quales repeꝛiunt᷑ idonei iudicant᷑. Et ex

hoc fuit conſaltũ in qõe facti dicit ſtarutũ ꝙ ad cõ
fectionẽ innẽtarij requirunt teſtes cũ certis qualita
tibꝰ opponebat̃ poſtmodũ ꝙ non hẽbãt qualitates
requiſitas replicabat᷑ ꝙ in loco illo non repeꝛiebãt
teſtes cũ illis qualitatibꝰ:⁊ ceꝛte ex hoc debet actus
toleꝛaꝛi ad idem tex. cum glo.in.c.cum dilectus.de
electi. Abbas. .
um purgator in
teſtibus rat de cꝛedulitate.h.
d. caſus ⁊c. de mã huius.c.dic ut hr̃ in.c.
quotiẽs.S. eo. In glo.⁊ hʒ locũ cũ gl.qñ negatina
nõ eſſet reſtꝛicta ad certas peꝛſonas z locum. nam
tũc bene poſſunt teſtes deponeꝛe de ueritate.tũc.n.
potius deponunt de facio ꝓpꝛio qᷓᷓ alieno:ut ſi dñt
ꝙ tali hoꝛa Titius non cõmiſit homicidium: quia
fuit nobiſcũ:⁊æ non potuiſſet cõmittere quin nos ui
diſſemꝰ. nã ſi teſtes tali modo deponerẽt non eſſet
locus purgationi:ut nõ.j.c.pꝛoximo.⁊.c.cũ dilectꝰ
facit glo.in.c.cleꝛici.lxxxi.di. Ini
nfamatus ſuꝑ deſe
Ccedens. nataliũ non debet
ꝓmonei niſi pꝛi puꝛget.h.d.pꝛimo poni
tnꝛ ↄqueſtio.ſecũdo ꝓuiſio ibi qno circa caſus ⁊c.
Mõ.pꝰ ex tex. ꝙ purgatio locũ hʒ nedum ſuper cꝛi
minali ſʒ ẽt ſuꝑ aliquo dᷣfeciu ⁊ inhabilitate.facit.c.
iij. S. de apoſtatis.¶ Mõ.ſo ꝙ nedũ ſpnꝛiꝰ ð quo
conſtat ad oꝛdines ꝓmoueri nõ dʒ ſine diſpẽſatiõe
ſʒ ẽt ille de quo nõ cõſtat:exquo tm nõ defectu nata
liũ ifamatꝰ ẽ.Et cãs ꝓpt᷑ quas filiꝰnon legitimus ꝓ
moueri nõ põt. unide ꝑ gl.i.c.i.⁊.ij.de fi.pᷣſby.li.vi.
ed op. 5 tex. ö. c. cũ iunẽtute. S. eo. nã infamia
ab emulis oꝛta nõ hʒ effectũ indicendi puꝛgationẽ.
lo. ut ibi ⁊ ̊ nõ.ibi eniʒ cõſtabat infamiaʒ habuiſſe
oꝛiũ ab emulis.hic neꝛo nõ ↄſtabat ſed iſte dũtaxat
B aſſerebat. unde papa mandat purgationẽ indici ſi
publice iſte eſſj ifamatus: quaſi dicat ꝙ ſi ab emuł

tm hoc diceret̃ ꝓut ipſe aſſerebat nõ eſſet ðᷣ hoc cu

randũ:⁊ ſic potiꝰ cõcordat cũ illo.c.cũ ĩ iuuentute.
n gl. ij. ibi qꝛ negatiua pꝛobari ñ põt. hoc ne
rum ſi hec negatiua eſſet ꝓbanda per teſtes. ſed hic
eſt ꝓbãda ꝑ iuramentũ aſſerentis. ? ꝑ teſtes de cꝛe
dulitate. vñ dicit Jo. an. ⁊æ bene nt plurimũ in pur
gatione uenit factum negatiuũ.ſimile in.c.i.de ↄfeſ.
li.vVi. ubi negatiua qᷓ alias ꝓbari nõ põt admittituꝛ
in poſitis:ut ſic poſſit ꝓbari per inramentũ ⁊ in fi.

glo.aduerte qꝛ ſi pꝛobaretuꝛ filiatio ꝓut dẽ in glo.

nõ eſſet locus purgationi qꝛ eſt va ꝓbatio ꝗ põt

ſieri ſuꝑ filiatiõe. Et exite Va ꝓbatione ceſſar pur

gatio:ut in.c.ſe.unde ↄſidera narios mõs ꝓbandi.
aut eni uult iſte ꝓbare ſe fuiſſe habitũ reputatuʒ et
noĩatum pꝛo filio ſempꝛonij æc̃.⁊ tũc nõ eſt neceſſe
ꝙ aliter ſe pnrget ⁊æ de hac purgatione non loquit̃
iſte tex. Aut nult iurare ꝙ ſu filius ſempꝛonij 2 nõ
dʒ admiti qꝛ ſubiret periuriũ cũ filius nõ poſſit in

ramento aſſerere ſe filiũ ſempꝛonij aut nult iuraꝛe
le fuiſſe habitũ reputatũ æ nominatũ pꝛo filio ſem
bꝛonij. ita ſe credit eſſe filium ſempꝛonij:⁊= tũc tał
puꝛgatio recipitur æ compurgatoꝛes iurabunt de
cru delitate ꝙ cꝛedũt eũ uerũ inꝛaſſe. nam ut dicunt
bic hoſti. JAnno. æ Jo. an. de neceſſitate ꝑpuertenda
eſt foꝛma iuramẽti in hoc caſu.uñ Iʒ alias puꝛgãdꝰ
debeat iurare de neritate: ut in.c.quoti ens.s.eo.in
fi.in hoc tñ caſu iurabit de crudelitate:qꝛ nõ poteſt
baberi vᷣa ſciẽtia. ¶ Et nota ex pꝛedictis 2 ex iex.
ꝙ ex quo ſemel quis habitus et ꝛeputatus fnit pꝛo
filio ſempronij fama ſequens in conꝛariuʒ non no
cet. Et ĩqᷓtũ glo.dicit ſufficere probaꝛe quem fuiſſe
genitum ex uxore titij:ut infeꝛatuꝛ ipſum eſſe fiium
titij.dic hoc procedere etiam ſi titius negaret ipſuʒ
eſſe filium ſaum:qꝛ exquo quis eſt natus ex uxore
alicuius pꝛeſumitur natus ex marito.nec poteſt ma
ritus eum non agnoſcere ĩ filiũ niſi ꝓbaret ipᷣe con
ceptõis euʒ fuiſſe abntẽ nel ipotẽtẽ ad generandum
uteſt tex.nõ.in.l.filius.ff. de his qui ſunt ſui uł ali.
iut. et ibi Mar. et idẽ dic ſi mat᷑ poſtea aſſeꝛẽt ipſũ
eẽ filiũ alteriꝰ ꝙ; mariti:ut nõ credatuꝛ ei ĩ pꝛeiudici
um filij ut nõ.i.d.il.filiũ et nõ. glo.in. c. officij. ðᷣ pe.
et remiſ.qð ur̃ ꝓeedẽ ẽt ſi ꝓbetur ꝙ ipᷣe conceptio
nis mater habebat concubitũ cũ alio et ad hoc tex.
nõ. in.l.miles.O. defuncto.ff. de adul.
Suꝑ notoꝛio
Bm dilectus.nb noroi
ſindicenda purgatio et pendente cauſa ſuꝑ
criminibus coram pape delegato purgatio ab ordi
nario ſuper eiſ recepta no tʒ.h. d. In prima ponit
au lito ris datio.i fa actoris petitio. in teꝛtia rei ꝛcſ
ponſio.in quaꝛta diffinitio fa ibi cunqʒ idem.tertia
ibi dictus.qᷓrta ibi h̊ igitur. caſus ⁊c̃. ¶ Nota. p
ex tex.iudicem ordinarium poſſe procedeꝛe inſa
matum eidem puꝛgationẽ canonicã idicendo abſqʒ
ceo ꝙ tinus accuſaꝛe uolentibꝰſtatuatuꝛ nel ꝙ pꝛe
mittat᷑ iquiſitio ſuꝑ vᷣitate et certe nõ cauillãdo nec
dannando lr̃aʒ.õ̊ nidetur caſus ꝓ eis que dixi ĩ. c.
inteꝛ. . eo. ̊ Inn. ſuꝑ hoc inſtet ut. ſubljciaʒ.
Scdᷣo nõ.retẽto eoð modo intelligendi ꝙ deficiẽs
in pargatiõe ſupeꝛ graui cꝛie põt priuari beneficijs
ſuis:lʒ nullus alius agendi modus pceſſerit: qꝛ nt.
S.dixi hoc non appaꝛet de accuſatione uel iquiſitõe
precedentis qð ẽ ↄ opi. Jo.an.iĩ.c.ſignilſicaſti.s.de
adul.nbi dixit talem tantum ſuſpẽdi debẽ. et de hoc
I. ertio nõ. ꝙ ex eodẽ facto quandoqʒ oꝛuũt̃
due pecies criminũ ſeperate. unde ex ꝛetẽtiõe z abu
ſione uxoris cõſãguinei oriebãtur crimen inceſtus
et adalteriuʒ.nã iceſtus oriebatur qꝛ affinis. adulte
rium vo qꝛ cõiugata. facit tex.in.l.ſi adulterium cũ

inceſta ff. de adul. Ad idẽ uide gl.nõ.i.c. uirginibꝰ
xx vij.q.i.que dicit accedentẽ ad monialẽ cõmitteꝛe

tria delicta. Mrimũ qꝛ ſponſa dei cõmittitur adul
teriũ.Fin qꝛ cõſecrata cõmittit ſacrilegiũ. Tertiũ qꝛ
affinis ſpũ alis cõmittit inceſtũ.unde de quolibʒ iſio
rum criminum accuſari poteſt. an antem punirus
de uno puta ſacrilego poſſit accuſari poſtea ð adul
terio uel inceſtu tangit ibi glo.ſed melius Martol.
in.l.ſenaius. ff. de accuſationi. æ dicendum ut ibi

7

¶ Be purgatide cono.

Ouarto nõᷣ. argumentũ optimũ ex tex. è ẽt in pꝛo
ceſſu inqſitiõis dʒ fieri l. ote.al.ſi ꝓcedit̃ ea omiſ
ſa ét S abntẽ nõ ualer ꝓceſſus.hoc ſingularit᷑ colli
gitut ex tex. ſubtiliteꝛ itelligedo vba ſñie ſm iqſinio
né. B.dẽ tn itellige qñ iquiſinio fit ad petniionẽ alti
us pncipali eã ꝓmouétis. qꝛ tẽ ille b loco accãto
ris.ſecꝰſi fiẽt ex puro ⁊ meꝛo iudicis officio:qꝛ tũc
nõ ẽ cũ quo fiat ↄteſtatio.⁊ H̊ mõ ĩtellige.c.qm fꝛe
quẽteꝛ. SF. ſunt ⁊ alij nt lite nõ ↄte.ubi nidet᷑ ꝓbari
Sriũ:⁊ hec ẽ vᷣa ⁊ cõis cõcluſio.maxime. Hoſtiẽ.hᷣ
7 in.c.cũ clamoꝛ & de teſti. dico plene in dẽo.S.ſũt

2 alij. ?æ ad ̊ ſolet quotidie allegari iſta litteꝛa cni ni

det᷑ ↄcoꝛdare c.cũ. J. æ. A. s. de ꝛe indi. ¶ Nõ nl
terius ? tene mẽti ꝙ crimen foꝛnicatiõis ſeu inceſtꝰ
nel adulterij põt adeo eſſe notorium:ut inficiationi
locus non ſit. Vnò abſqʒ alia indagine põt iudexꝓ
cedeꝛ ad ipoſitionẽ pene. Et loqui tex.on note rie
tas ſurgit ex ſola ꝛetẽtione mulieris in domo: ut qꝛ
foꝝe in lecto uel in menia ſimul iacẽt.ſen natꝰ ẽ ide
pꝛiuſqᷓ;·xxvViij. di ⸗ e ar agalznen z c.
fi. de coha.cle.⁊ mul. ¶ Irẽ nõ.tex.optimum ꝓbã
tem ꝙ in delicio notorio laici pñt teſtificari cleri
cos. vVn h dẽ ꝙ populus nicinie eꝛat teſtis notorie
tatis. ? hũc tex lingn A alugo in. e. de ceteꝛo ð de
teſti. in mã huius.c. tem collige ꝙ notoriũ cã
tur ex eo ꝙ notoriũ ẽ nicinie. ? nõ moduʒ ꝓbandi
notoriũ.nã ſatis teſtis vr̃ reddeꝛe ſufficientẽ cãm ſi
dicit ꝙ oẽs de uicinia dũt¶ Mlimo collige ꝙ pa
pa ↄmittẽdo cãs aliquẽ clericũ vꝛ tacie adimeꝛe
iuriſditionẽ iferioꝝ gꝰ ad illaʒ cãm adeo ut non na
let ꝓceſſus coꝛã inferioꝛe iudice agitatus ð quo nõ
in. e. cum. l de ↄſti. æ ibi ꝑ Inn. æ in. c. not noſtꝝ
5̊ de ap. ¶ In glo. i. ibi ſʒ ſuſpẽdi ab officio. adueꝛ
te qꝛ gl.ut᷑ inolueꝛe iſtũ paſſuʒ.nã.c.int᷑.S.eo.ĩ pri.
qð diſponit de ſuſpẽſiõe tin nõ loquitur de deficiẽ
tie in puꝛgatiõe.ſed in ĩfamato ↄ quẽ incipit ꝓceſſuſ
Wnde adueꝛtendũ ꝙ aut querimus ð mõ pꝛocedẽ
di infamatũ a prin ipio ⁊? hoc caſu debet ſeꝛuari
qð dixi in dicto.c.int᷑. Aut querimus de mõ pnniẽ
di deficiẽtẽ in purgtiõe ⁊? hoc cãn loqnitur iſte tex.
plene tetigi mam ĩ. c. æccedens s de accn. Et cõis
cõcluſio in. d. c. accedens ẽ ut in pena imponẽda at
tẽdat᷑᷑ modus agẽedi nt ſi pceſſit accuſatio puniatur
ur ↄaictus ĩ accuſatiõe:ſi pꝛeceſſit inquiſitio puniat
ut cõuictus in iquiſitione. ſed dubium ẽ qñ nullus
modus agẽedi pceſſit: ut qꝛ index nulla pꝛemiſſa ĩqſi
tione ſuꝑ vitate indixit purgationẽ ĩfamaro ⁊ h̊ ca
ſu uoluit Jo.an.in.c.ſignificaſti de adul.ut tantuʒ
ſuſpẽdatur. æ optime facit iſte rex. Inno. B in pᷣma
opi. hoc tetigit. ſed poſtea cõcluſit oppoſitum diceni
ꝙ ex quo infamia eſt S aliquẽ ? index nõ hẽt pꝛo
bationes ꝓmptas põt abſqʒ alio ſibi indiceꝛe puꝛga
tionẽ ⁊ deficientẽ prinare bñficijs ſuis.et etiam de
poneꝛe ſi crimen eſt gꝛaue:⁊? ꝓ hoc facit.c.cũ.p.S.
eo. z optie facit iſta lra:ut Sᷓ teiigi ¶ Sed obſiat di
ctũ Jo.an ⁊ dictuʒ.c.ſignificaſti.ubi ſolent iſta alle
gari ꝓ Srijs. ſed pꝛo cõcoꝛdia poſſer dici ꝙ aut in
dex indicit purgationẽ ad effectum idicẽdi pniaʒ uł
ut ſileat infamia: æ tunc pꝛocedat illud. c. ſignifi

caſti. nam ubi infamia filere non poteſt debet fieri
ſuſpenſio ab officio.ij.q.v.pꝛeſbytero.⁊ iia ſi eſt ðᷣ
ficiens in ea purganda ſuſpenditur ad officio. Ant
index procedit contꝛa infamatum ut priuet eum be
neficijs ſuis ſi ſe non purgauerit. Et hoc caſu põt
procedere iſte tex. æ opi. Inno nel aliter. aur crimẽ
eſt graue ita quod index ex officio ſuo.alſ.arbitrio
ſuo imponeret penam priuationis:⁊ tunc illa impo
netuꝛ.aut non eſt ita graue: æ tunc fiat ſuſpenſio.
Mam ſciendum quod ubi proceditur per inquiſiti
onem mitior pena imponitur quam ſi peꝛ accuſatio
nem: ut in. c. qualiter el ſecundo de accu. æ pena eſt
arbitraria ita z mitior debet imponi:quando pro
ceditur contra deficientem in purgatione cũ ſit pre
ſũptione cõnictus ⁊ nulla pᷣceſſit inquiſitio.cũ ergo
pena ſit arbitraria z delictum hic commiſſum fuerit
