ſti. ? bñ ſi loqret᷑ de ĩpotẽtia nali nõ fuiſſet h̊ iiũcta
pnia de cõmiſſis.qꝛ ꝑ pniam nõ tollütur de facili ĩ
pedimẽta nãia. Item uir allegabat ſe potentiã hr̃e
mulieꝛes alias cognoſcendi ⁊ hec lec.eſt bona ⁊ cõi
ter appꝛobatur. ¶ Tertia lec. ẽ ut tex. intelligatur
gñaliter ubicũq; allegatur ipotentia coeundi.nõ.n.
tenet᷑ nulier ſpecificare cãm ĩpotentie cum de facili
nõ poſſit ꝑcipi maxie per mulieꝛc.⁊ iſte ĩtellectus eſt
ẽt bonus in ſe ⁊ nõbilis.⁊ pꝛo hoc facit Nica ĩ teꝛ
tia ꝑte nbi fit mẽtio de frigiditate de maleficio ⁊ge
neraliter de ipotentia coeundi.¶ In glo. i. v. inſti
tuoꝛ ibi ab adã.lʒ gl.repꝛobet primã opi.tu tamen
eã tene nec ob. motinuũ gl.qꝛ adã dixit illa vᷣba oꝛe
ꝓphetico ut ẽ tex.xxxv.q.x.c.fr̃nitatis ⁊ uide de h̊
tex.cũ gl.in.c:i.de uoto li.vVi. ¶ In gl.in. v. conti
nuũ in fi.nõ glo.⁊ dic ꝙ in maleficio iſta cohabita
tio triennij ſemper requiritur: qꝛ illud impedimen
tũ eſt accidẽtale æ nõnunqꝙᷓ; tpe remoueĩt̃ maxie poſt
actã penitẽtiã/ In alijs ueꝛ0 ipedimẽtis naturalib
ubi de his ueꝛaciteꝛ nõ ↄſtaret uel peꝛ aliqua ſigna
euidentia nõ eſt opus triẽnio:ut in.c.i.sS.e.Gʒ ubi
ſigna eſſent dubia tũc dat᷑ triẽnium ⁊ iſte ẽ ꝓpꝛius
caſus.d.c.laudabileʒ S.e.⁊ dic ut ibi dixi ⁊ in.c.i.S
.e. ¶ In glo. fi. ibi tñ ſi adulteꝛium omitteꝛetur nõ
bene glo. ⁊ dicit Jo.an.qꝙ ſi peꝛ alteꝛum intellexit p
bationem uirginitatis ꝑ aſpectum glo.ueꝛuʒ dicit ſe
cus ſi intellexit de iuramẽto ꝓpinquoꝛum nota ſin
gu. dictu n Jo. an.lʒ eiʒ ſuccinte loquat᷑.habʒ tamẽ
dictum ſuũ iuncta glo.hanc ſmam: ꝙ ad ſeparatio
nem matrimonij fiendam ꝓpteꝛ maleficium necario
non requiritur pꝛobatio uirginitatis: quod dictum
ſatis mihi placet ur uiduarum nuptijs non deſiji hꝰ
remediũ ſeparationis:⁊ ꝓ hoc allego.c.ſi peꝛ ſoꝛtia
rias.xxxiij.q.i.ubi nihil dicitur de ꝓbatione vgini
tatis. Añ ad cautelam iundices feceꝛũt hic mulierem
e 3

¶ Be frigidis ? malefi.

impici nõ eim é viſimile ↄinges falſũ iurare ex quo
ꝓpinqui pfumunĩ hẽe noticiã ſtat matrimonialis
iurãt ꝙ eos credũt uerũ diceꝛe:ſed iuramentũ ꝓpi
quoꝝ ſempꝑ ẽ neceſſariũ:qꝛ ꝓbatio nirginitatis eſt:
ar. fallax.iñ ꝛc odij poſſent mrimoniũ non conſu
mare:⁊ ↄfeſſio cõiungũ non eſt multũ ualida:ut in
c.ſuꝑ eo.de eo qui cogno.ↄſan.uxo.ſuc.Quid ãt
ſi nõ poſſint haberi ꝓpinqui ſaltim numeꝛo ſeptem
Cõcludũt doc.ꝙ paucioꝛes ſufficiũt maxime cũ fa
ma:ar.c.ſi duo.xxxv.q.vi. In defectum tmñ pꝛopin
quoꝝ debẽt uicini adhiberi: ⁊ ſi nõ pñt haberi ꝓpi
diſcoꝛdiã uel qꝛ iſti ſunt foꝛenſes tũc ſufficiunt pau

cioꝛes ut ᷓ dixi.non eiʒ eſt de facili recedẽdũ a foꝛ
ma huiꝰ.c. ¶ Vlimo bic querit qñ incipit currer
iſtud triẽniũ dicit Hoſt. ꝙ a tpᷣꝛe pacte pnie ⁊ mo
niriõis facte ꝑ iudicẽ. Inno. Min. ? Abbas dicũt
gufficeꝛe ꝙ ꝑ triẽnium cõtinuũ cohabitauerũt ſiue
ante ſiue poſt:æ hoc mihi plus placet per iſtum tex.
in fi. ibi. J.pꝛedictos.viij.ãnos.nã loquiĩ de illis ã⸗
nis qui pᷣceſſerũt querelaʒ nunc expoſitã corã iudi
cibus fateoꝛ tñ ꝙ poſt pniaʒ iniunciaʒ debẽt coba
biutare aliquo tpe ad arbitriũ iudicis moderãdo: ut
ꝓbat hſa hic in. v.⁊ ſi foꝛte placẽt deo ⁊c.?æ dicunt
aliqui neceſſario nõ ꝛequiri ꝙ iſtud trienniũ ſit con
tinuũ:ſʒ ſatis ẽ ut cõputatis tẽporibus cohabitatio
nis reſuliet triẽnium ↄtinuũ.vnde ſi in triennio ma
ritus fuit abſens ꝑ ſex menſes in peregrinatiõe po
terit ilmid ſuppleri ab anteriori tpꝛe alias tollereiur
pegrinatio ⁊ alia negocia neceſſaria.credo ꝙ h̊ fu
it de mente l̃e.ſed quo ad corticẽ linera uidetur in
nuere contrariũ dum requirit triẽnium continuum
2 non interpollatum ⁊c.

¶ De mrimonio cto ð ĩteꝛdictũ eccłie. Rica.

¶ Mnia inteꝛdictũ ecctie ſup mr̃imonio oᷣbendo
qnqʒ ioedit ipᷣm mr̃imoniũ:qnq; impedit ⁊ dirimit
iõ poſt multa impedimẽta s tractata actoꝛ ſubijcit
banc rubricam.⁊ uide ad materiam huius rubriee
qð nõ.glo.s de ſpon.du.in.c.tua.

Itter „ Mrimoniũ contꝛa

*inteꝛdictum eceleſie

pteꝛ boc ſolũ non dirimitur. impo
nitrr tñ pñia ſic Zhentibus ⁊ ſeꝑã
tur donec cognoſcat᷑ de cã interdicti.h.d. in effecin
rotus iſte titulus:ſunt due partes.in pria facti nar
ratio.in ſᷣa rñſio:ibi mãdamus. 6 primo ibi
pnte ⁊æ ↄſentiente ꝙ ex ſponſalibus ↄctis ꝑ fꝛatrem
ſoꝛoꝛ nõ obligat᷑ ex ſola pñtia:ſed oʒ ꝙ conſentiat
ſaltim tacite ꝑ aliqua ſigna.ſecus in ſponſalibus .
tractis ꝑ paꝛẽtes:quia tũc ſola pñtia hab etur ꝓ
ſenſu: ut in.c. unico de deſpon. impu.li.vi.iu fi. et
ibi Jo. an.firmat hanc concluſionẽ i nouella:ſic in
tellige iſtum tex. ſecũdo ꝙ ꝛeceptio muneꝝ
ãplexus ⁊ oſcula nõ faciunt ſponſalia tranſiꝛe ĩ mẽi
moniũ ⁊ nimirũ cũ attentatus copule non ſufficiat
ſed oʒ ꝙ plene cognoſcatur.ut in.c.adoleſcens iun
cto.c.is qui de ſpon.⁊ nõ ꝙ teei mẽimonium cuʒ

uel indicis factũ ſeu contractuʒ pꝛo

alia ↄtractum nõ obſtãtibus ſponſalijs ? receptione

muneꝝ ⁊ oſculis ⁊ amplexibus.⁊ in hoc tene menti

iſtam lram: qꝛ neſcio alibi ita bonum tex. ¶ Mota
bo.tex.qꝙ matrimoniũ ſequẽs cnʒ alia mulieꝛe rum
pit ſpõ.pcedentria ẽt ſi pceſſit interdictũ eccleſie. In
teꝛdictum eꝛgo iu dicis factum ſpõſo de futuro ne ꝰ
trahat nõ hʒ dirimeꝛe mẽimoniũ cum alia cõtractuʒ
uincit eꝛgo mr̃imoniũ ſpõ.⁊ ĩteꝛdictum. ĩtellige de
iteꝛdicto facto ex cauſa tpali.ſecus ſi pꝛopteꝛ impedi
mentũ ꝑpetuuʒ:qꝛ tũc tale iteꝛdictum etiam dirimit:
nt nõ.glo.i.c.tua de ſpon.du n glo. iſ ibi expt
ſe.idẽ dic ſi tacite puta recipiendo poſtmodum do
na ab alio uiro tanqꝙᷓ a ſponſo uełillum amplexãdo
nt ſponſam. nõ. glo.j.in v. tanqᷓ ⁊ nõ.ſing.illã glo.
faẽc.c.ad id qð g de ſpõ.⁊ tex.cñ glo.in.c. lFas ẽ de
deſpon: ipn. A In ra tio. ibi ſʒ frateꝛ ad hoc obli
gatur.nõ.glo.qꝙ ꝓmittens ſe daturũ alicui ſoꝛoꝛcẽ̃ in
uxoꝛẽ obligat᷑ ad iducendũ ſoꝛoꝛẽ ut cum illo hat
8 declara: ut plenius dixi in. c. ex His.ij.S de ſpon.
&ESe glo. ĩ V. pꝛohibuiſſet ibi æ bñ nota ex gl.iũcto
tex. unũ remediũ ꝓditum ſpõſo ſi dubitat ne ſponſa
contrabat matrimonium cum alio ut imploꝛet offi
cium iudicis ꝙ ſub pena excõis inteꝛdicatur ſponſe
ne contrahat cum aliquo alio matrimoniuʒ. ⁊ ex hac
glo.iuncto tex.nota ꝙ etiaʒ ubi non interuenit inra
mentuʒ non licet ſponſo renlliꝛe a ſponſa ſine cauſa
quod etiam ſentit glo.fi.nam hic mulieꝛ non iurauit
led frateꝛ ⁊ ceteꝛa.
X£ litteri 8. Sũmatum eſt ſup c.
ꝓxi. ulł als ſic. Spon
falia de futuro cuʒ una ẽt ↄtra iterdictum
eccleſie ↄtracta nõ habẽt dirimeꝛe matrimoniuʒ po
ſtea ↄtractum cum alia.in pꝛima narrat factũ.in fa
illud diffiniẽdum cõminit:ibi mandamus.¶ Hota

pꝛimo iudicẽ eccliaſticum poſſe pꝛecipeꝛe ſponſo ne

ↄtra ꝓmiſſionem tranſeat ad alia uota:etiam ſi pꝛo
miſſio nõ fueꝛit iurata ⁊ ſic facit iſte tex.in ax.ꝙ ſpõ
ſalia line iuꝛamento efficaciteꝛ obligant. ¶ Mõ lccũ
do ꝙ ſolum iteꝛdictum ecclie factum ex impedimen
to nõ ppetuo nõ dirimit mꝛimoniũ poſt otractum.
Altio nõ iũcta glo. in v. ſtrictius unũ dictũ ſatis
nõbile: ꝙ lʒ iudex defeꝛat appłoni nibilominus põt
pcipeꝛe parti ne attẽtetid ꝓpteꝛ quod appellauit et
ſic appto nõ tuet᷑ appellanteʒ ut poſſit id faceꝛe ꝓpt᷑
qð appellauit:qð ſing.nõ.⁊ h̊ͥ idem tʒ Jo.an.ĩ.c.cũ

appkonibus de appel.li. vi. Et ex hac etiaʒ elicit do.

an. iudicem a quo poſſe attentare omnia tendentia
n facilioꝛẽ exitum cãe applonis non tamen cogno
iſcendo de niribus appellaeioniſ: ꝓ h.c.qua fꝛõte de
appel.⁊ uide qð ibi dixi ⁊ latius ĩ.c.cũ teneamur.e.
ti. ¶ In glo. ij. ibi ↄſciaʒ nõ. bñ gl. ꝙ ꝑ h̊ vba pci
pio ſub pena excõicatiõis nõ feꝛt excõicatio in õ fa
cientem ipſo facto ſi ad ulterioꝛa nõ fuit ꝓceſſum.
ſed oʒ ꝙ dicat᷑ quã ex nũc ꝓfeꝛo ſi ↄ feceris uł ſilia
Hba et eſt cõis ſnia doc.ꝓ quo facit tex.in.c.ſic de
ſimo.⁊ ibi gl.uide etiã glo.in.c.i.de ſagi.⁊ ad iura
alle. in gl. ꝓ ↄtrarijs dic ut in eis.
4 Si hi qui diceban
„ muliere. tur conſanguinei cõ

traxeꝛunt ð pceptum iudicis debent ſeꝑa

Lui
mntcruunu zm
vopntne dorfethohe o Nöct

lüns lna l Ma ter
giin tpiimnoc o won Paren

zuniirtnlnn de gint ie
latriofninsonine

SSüiürctin. P.

Eyawlanckenmisinrtün
dißſelcna geflimdemiani
jiñpri pomz artitcedhbiun por
Hur in p itii i dimdn
d mnictati a i mgn
igenſa ſcli

opvgvetns.

1balänumn de ſc
lononm conipgin dnun
„Deriiuam pmnd
nkhrnſohͤ 8
Praceſaſtatsogoſet neit
en
wammuicſutlain⸗

n ſpbitur rinn
manaioer iſpbn
ataß inenſaur hone
muminonin rerbu
i; binon inemnt inn
clir 9 ſorfiſte anfn
uumbiemſenoninvir

Fimmi 4.
D . Dn
1OCa dOrtendcnn
ba dininer mmnnonine
inpi unr ſud n

utinunmng M

poſe ucerr hbr
alalronmin in
chheriſeteri al
ecbignnCödn
cheſonna inpedinen
fünoni M Mium,
Nonns wiudiſas
ARNüttinnins N
nd engdet Pyeſuita

¶ Qui ſi. int legt.

ri donec de cã cognoſcat᷑. ¶ No. ludicem debeꝛe ĩ
terdicere mrimonium ſi uehementer ſuſpicatur de
imopedimento inteꝛ hentes. ¶ Item noe ſi cã ipe
dimenti eſt ꝑpetua mr̃imnniũ ẽ nullũ interdicium
ſecus ſi tpalis:nam ut hic nides uʒ mꝛimonium cõ
tractũ õ pceptum iudicis factuʒ ꝓpter ſuſpitionem
ↄſanguinitatis ſi poſtmodũ nõ repiatur ↄſãguĩtas
2 hodie ↄᷣhens in gradu ꝓhibito eſt excõicatꝰ ipſo
facto ut in. cle. unica de ↄſan.⁊= affi. ¶ In glo.iij.
ibi ſed tutius dicit Jo. an. ꝙ imo neceſſarium qꝛ
in abſolutõe ab excõicatiõe reꝑitur certa foꝛma:nec
ſufficit ſolũ ſatiſfactio.ut in.c.cum deſideꝛes ⁊.c.a
nobis de ſen. ex.ſecus dicit in abſolutõe a ſuſpẽſiõe
nl in relaxatõe iĩterdicii.ſi eni iſta ferunt̃ ad tpᷣs nõ
reqĩit᷑ pꝰ tpᷣs abſolutio:⁊= ẽ ro diuerſitatis qꝛ in hiſ
caſibus ultis nõ reqrit᷑ certa foꝛma in abſolutõe uñ
ſatis ẽ ꝙ cõſtet de mẽte iudicis. Ego allego tex.qſi
expſſuũ cũ gl.in cle.i.de deci.æ uide peꝛ Inn.⁊ alios
i. c.cũ bone de eta.⁊ quali.¶ Quid ãt dicẽdum in
papa ſi excõicauit ad tpᷣs puta donec ſatiſfaceret.
nũquid requiritur abſolutio poſt ſatiſtactionem du
bium facit quia papa non ſubijcitur foꝛme ſed ex il
la ſola noluntate poreſt abſoluez ab excõicatõe:ut ĩ
cle.ſi ſimus de ſen.ex.do. An.credit ꝙ in dubio
requiritur abſolutio qꝛ alio non apparente non uẽ
papa uti ptãte abſoluta ſed oꝛdinaria:⁊ ſic dʒ impẽ
di aaſolutio ſᷣm iuris ordinẽ

—

¶ Qui fli ſint legitimi. ſeica.

¶ Supra niſum eſt de multis impedimentis matri
monij:ſed quia ſepe filij naſcunt᷑ ex mrimnnio gcto
3 impedimenta eccleſie: æ dubitari poteſt an ⁊ qn fi
lij ſunt ltimi. Ideo ſubijciĩ iſta Nica ðᷣ mã. xxvi.di.
deinð.xxxiiij.di.uiduã.xv.q.vi.nõ nuꝑ.xxxij.q.iij.
dicat ⁊z. xxv.q.vij.c.fi.

Onqueſtus. Miſer ſo

luto genit⸗
7 ſoluta ltimatur peꝛ ſubſequẽs pa
rentum coniugium etiam quo ad
. heꝛeditatem: pꝛimo impetrãtis que
ela.ſecũdo cãe ↄmiſſio ibi ideoqʒ ¶ Nota ꝙ iu
dex eccleſiaſticus cognoſcit inteꝛ laicos de legitima
tone cum nenit acceſſoꝛie ad cauſam matrimonialẽ
etiam ſi contentio ſit ꝓpieꝛ heꝛeditatem tempoꝛalẽ.
Mõ fo ꝙ filius genitus ante matrimoniuʒ legi
timatur ꝑ mr̃imoniũ ſubſequẽs ẽt ut pfeꝛat patrno
in hẽditate patna:⁊ nõ ꝙ ſine aſſignatiõe dotis ſen
inſtĩis dotalibus ꝓles an nata ltimat᷑: Iʒ aliud nidea
tur inueꝛe ius ciuile:de quo dicaʒ latius.j. e. c. tanta
ubi ponit᷑ clauis huius mẽ In gl. fi. in fi. hec nl
tima ſolo va eſt in ſe ſz diuinat ideo tene pcedenteʒ
ſolonem. Vel fm Inno. dic ꝙ b̊ nõ perebat reſtitu
tio bonoꝝ ſʒ ſolũ ut ꝓnũciaret᷑ iſta legitima uirtute
mr̃imonij ⁊ ut poſtmodũ nõ iquietaret tanqiᷓ illegiti
ma ⁊ hec ſolutio eſt bona. Hoſt. dicit ꝙ iſia ꝑſona
Egl miſeꝛabilis:hec ſolutio diuinat æc̃.
Separato matrimo
Bm inter. nio in facie eccleſie O
Kacto filij geniti uł ↄcepti ante ſniam ſunt

leimi. prĩo ponit cãm diffnitõis. ſo diffinit ibi iõqz
15 ꝙ ꝓpter bonã fidẽ ꝑhentum hentiũ in fa
cie ecclie filij iudicãtur ltimi ʒ poſtmodũ mimoniũ
ↄſtet iter illos nõ potuiſſe oſiſteꝛe puta ꝓpter oſan
guinitatẽ uel affinitatẽ Idẽ dic ſi alter ↄiuguʒ ſolꝰ
erat in bona fide puta qꝛ reliquus ſciebat ĩpedimen
tũ ut in.c.ex tenore.j.e.æ uide qð dixi.in.c.i.ꝭ.de
eo qui dux.in ma. quã pol.¶ H. o maxime iũcta
gl. ꝙ ubi agit᷑ de fauoꝛe filioꝛũ ↄcepti hent᷑ pꝛo na
tis ad hoc.l.qui in nuteꝛo.ff.de ſta. ho. ſecus ubi agi
tur de odio.¶ Mõ ↄcepti pꝰ lit.ot.ſuꝑ impedi
mẽto ꝑinde ſunt ltimi ac ſi fuiſſent ↄcepti ante ↄte.
ſatis ẽ enĩ ꝙ an ſnĩam diuoꝛtij fueꝛunt ↄcepti ⁊= pu
tohõem eẽ qꝛ pendente lite ſuꝑ ipedimento non dʒ
ſuſpendi exercitiũ mẽimoniale:ur in.c.ij.ſupꝛa ut li.
pen.nõ dʒ eꝛgo ꝓdiꝛe pena ex eo ꝙ legitime factuʒ
eſt. ¶ In glo. i. in fi. nult ergo hec glo. ⁊ idẽ ſeqns
non ſufficere ad lũmatõem filioꝛũ mr̃imonium fuiſ
ſe Zctum publice ⁊ ſine ↄdictione niſi etiam fueꝛit P
miſſa denunciatio de qua in. c. fi. de clã.deſpen.ſʒ
tu dic ut ibi plenius dixi. ¶ In glo. pe.in fi.dic cla
rius ꝙ ꝛeſpectu ltimationis inſpicimus tps ↄceptõ
nis ⁊ ips ſnie ⁊ nõ tpᷣs ↄt.lit.qꝛ ẽt poſt lit. Ot. coõiu
ges utũtur ltime mr̃imonio ut ſupꝛa dixi.Sed quo
ad hoc ut filij ſequant᷑ ↄditionẽ mẽis inſpicimꝰ 1ps
poſt lit.ↄt.qꝛ ꝑtus ſeqᷣtur uentꝛc æ uterqʒ ĩcipit eſſe
in mala fide poſt lite.ↄte.
. Statur vᷣbo uiri =
R anſmiſſe. mulieꝛis qui negãt
Ialiquẽ filiũ niſi indicijs ⁊ teſtibus ꝓbetur
Srium.prio ponit᷑ oſultatio.ſo rñſio ibi conſultati
oni.¶ H.prio ꝙ ex eo ꝙ qs ſit nutritꝰin domo
alicuius nõ pᷣſumit᷑ filiꝰnec renet᷑ nutritoꝛ eũ ut filiũ
iſtitueꝛe qꝛ nõ ꝓbat h eẽ ꝙ ab h̊ ↄtingit abeſſe.ut ĩ
c.ij. de traſla.pla.nã filij nõ ſẽꝑ nutriunt᷑ in domo
ut in. l. quidã cũ filiũ.ff. de.v.ob. ¶ ¶Mõ fo aꝛ. op.
ex tex. ꝙ ubi fama uicinie ſtat ꝑ filiatõe.dictũ auteʒ
ꝑẽtũ ẽ in Sꝛiũ alia nõ apꝑente ſtat᷑ dicto ꝑemũ ut ſa
tis inuit᷑ h ĩ fi.l̃e iuncto medio qð ſatis ẽ nõndum
¶ Mõ ʒ ꝙ aſlertio ꝑentũ negatina pᷣiudicat filio
niſi poſſet ſe ꝓbare filiũ idicijs ⁊ teſtibꝰ. Et ex h in
fert̃ ꝙ ſiquis ẽ in poſſeſſione filiatõis non dʒ exclu
di ab hereditate nec a iure filiationis ex ſola negati
one ꝑẽtũ ꝓ h̊ tex.cũ gl.in.l.i..ij.ff.de caꝛbo.edi.
⁊ ĩ.l.ſi poſtumꝰ..fi.ff.de li.poſtu.⁊ hͥ faciunt ad
qõneʒ legiſtaꝝ in.l.filiũ.ff.de his qui ſnnt ſui uł ali.
iuris ubi dẽ ꝙ regina quedã ueniẽs ad moꝛtẽ uoca
ait filiũ qui cõit᷑ reputabat᷑ filiꝰ regis ⁊ ſibi ĩ ſecꝛeto
dixit eũ ñ eẽ filiũ regis ſʒ cuiuſdã miliriſ:⁊ ſic regnũ
ad eũ n ꝑtinẽ:ipᷣe vo paꝝ ſapiẽs ꝛenũciauit regꝰ:nã
ut pʒ ex pcedẽtibꝰ ñ tenet᷑ filiꝰ cꝛedẽ vᷣbis ꝑentũ ex
q ẽ ĩ poſſeſſiõe filiatiõis maxie cũ ipi ꝑentes pꝛius
tractaueꝛũt eũ ut filiũ z eũ noiĩaueꝛũt ad h̊.c.ꝑ tuas
de ꝓbaA In gl. i. v. negabãt ibi ſz Piudiciũ ñ gña
bat h itelle cũ effeu eo ꝓbãte Sriũ.ſ. ꝙ ſit filiꝰ ſʒ eo
ñi ꝓbãte negatio ꝑentũ fac plenũ pᷣiudiciũ:ut h̊ apxte
bat᷑: ⁊ dic de mã ut pleniꝰ æ latiꝰ dicã ſuꝑ glo.fi.
E glo. i.V. qõ mota ibi ꝙ eꝛãt ſc̃ monachi nora
gl. ſin. quã neſcio alibi ex aua potes colligẽ q pete
itrãte mõſteꝛiũ põt iltico filiꝰ petẽ ltiaʒ:⁊ ſic facit pꝛo

¶ Qui ſi. ſint legi.

imtellectu. e.cum ſimus 5 de regula. ubi pleniſſime
examinaui. boc dictum. 7 adde ad ibi riota. iſtam
glo. æ dictum Har. in.:.ſiquis a libeꝛis i. F. ſiquis
ſeptennij. fl. de li.agno. abi vult quod monaſterinʒ
viuente pr̃e tenetur alẽ filiuʒ non at tenet̃ ad lumaã
niſi pꝰ moꝛtem:de quo in.d. c. cum ſimꝰ ¶ NMota
eriam ſequentẽ ſolonẽ glo.ꝙ pr᷑ põt in vita cedere
hereditatẽ filijs retẽtis ſibi aliqoꝰ bonis. ¶In ea.
glo. ibi ⁊ qꝛ uicinie fama boc hẽbat:aduene quod
hoc uidetur õ tex. nã fama vicinie hẽbat ꝙ iſte eꝛat
ſpurius ⁊ iſti dicebt eũ non eſſe filiũ ẽt ſpuriũ niſi
glo. intellexerit ꝙ ꝛeſpectu intẽtionis agentiuʒ cõcõ
darent qꝛ filij ltimi ſolũ agebãt ut excluderẽt iſtum
ſolũ ab heꝛeditate æ ad bunc effectũ nõ ꝛefeꝛt an ſit
nõ filiꝰ an ſpuriꝰ:⁊ ex hoc põt colligi unum nõbile
dictũ ꝙ diueꝛſe ꝓbatiões diffeꝛentes in mõ ⁊? cõnue
nientes quo ad intẽtionẽ agẽtis debẽt cõiungi qð
ñ plʒ do. an. nec ẽt mihi qꝛ cũ ꝛeſultet Zrictas ꝛeſ
pectu modi nõ debẽt cõiugi ar. in. . nubi ꝛepugnan
tia. ff. de ꝛc.iur. ⁊ in. c.ſolicitudinẽ in fi.de appel.et
nõ hoc dictuʒ qꝛ facit ad multa: ¶ In glo pe. ibi
natus de ltimo mẽimonio uult diceꝛe ꝙ exq quis
eſt natus de uxoꝛe alicꝰ pſumit filius illiꝰ. nã filiatio
ex pꝑte pꝛis nõ põt ꝓbari. J0 diẽ lex ꝙ mateꝛ ẽ ceꝛ
ta. pr̃ aũt ẽ ille.i.pſumit᷑ quẽ nuptie demõſtrãt: vt ĩ
.l.quia ſemꝑ.ff.de in ius nocã.pᷣ pꝛocedit ſi mari
mus erat pñs.ſecus li fuiſſet abſens tanto tẽpoꝛe ꝙ
nõ potuiſſet iſtũ gñaꝛe:nam tunc potuilſſet iſtum ne
gare eſſe filiũ æ uxoꝛẽ cõuinceꝛ de adulterio:finge
eim ꝙ abſens ꝑ biẽnium ꝛeppꝑit filiũ in de mo triuʒ
menſiũ: ut in.d.l.filiũ.ff.de his qui ſunt ſui uł alie.
iur. Sʒ ſi pat̃ cohabitabat uxori tẽ pſumit filiꝰ ſu
vs et ſi ꝓbaꝛet ꝙ eo tpᷣe vxoꝛ ↄmiſiſſet adulteriuʒ
cũ alio:nã cũ poſſet eſſe filius utriuſqʒ debemus pᷣ
ſumeꝛe fauoꝛe filiatiõis ꝙ ſit potiꝰ mariti ꝙᷓ; adulti
ꝓ quo allego iĩ ſiłi bonũ tex.in.l.miles. F. defuncto
.ff. de adul. z idẽ dẽ de eo qui naſcit᷑ ex ↄcubina de
tenta in domo ut pᷣſumat᷑ filus cõcubinarij: ut hẽs
glo. ſing. in. c. michael ð fil. pꝛeſbiteꝛoꝝ quã tenebis
mẽti ꝓ filijs pᷣſbiteꝛoꝝꝛ EVn glo i ibi niſi ꝑ iudi
cia exterioꝛa: utputa qꝛ in ſecreto appellabant iſtum
filiũ ⁊ ita tractabãt:ſed ĩ publico ob aliquam cãm
negabanteſed ut plenius heas hanc mm cũ qverit̃
qualit᷑ ꝓbet᷑ filiatio capiẽdo aliqua ex dictis do.an.
hic cõclude ꝙ ſi ꝓbat᷑ natus ex mulieꝛe ꝛetẽta ĩ do
mo ſatis ꝓbat᷑ filiꝰ mariti ſeu concubinarij: ut S di
xi nec credeꝛet᷑ vbo pr̃is aſſerẽtis ↄriũ qꝛ non põt
pr filiũ nõ agnoſcere:ut in.d.l.filiũ:maxime ſi fama
nicinie eſt. ꝓ filiatiõe: ut in.l.ſi uicinis ſciẽibus.E.
de nup. Aut ꝓbat᷑ ſolũ tractatus ꝑentũ qꝛ eũ troc
tabãt ut filinʒ ⁊ iſte illos ut ꝑentes ⁊ ex h ſolo pꝛo
bat᷑ filius ut nõ. Har.in.l.quida.ff.de ꝓba.⁊ apeꝛ
ie hoc uoluit hic glo.pe.qᷓ plus diẽ ꝙ ꝓbatio huiꝰ
mõi tractatꝰ pfeꝛĩ negatõi pentũ poſiea ſubſeqũti
qð bñ nõbis:facit.c.ꝑ tnuas de ꝓba. Aut pꝛobatur
ſola fama:⁊ tunc ſi nihil ꝓbatur in Sꝛiuʒ illa ſufficit
ad ꝓbandum filiationẽ qꝛ cum bec res de facili ꝓ
bari non poſſit ſnfficiũt ille ꝓbationes coniectura
les qð iʒ bic do. Ant. Iſiud iñ dictũ ur̃ ſatis duxꝝ
ꝙ lola fama ſine pꝛobatione tractatus ſeu ſine uo

*

4

catiõe pentũ debeat płe ꝓbare ĩ pᷣiudiciũ ueniẽtiuʒ
ab inteſtato cũ regulariteꝛ fama płe nõ ꝓbat: ut di
xi S in. c. ueniẽs ð de te uãdoqʒ fama uicinie
hʒ unũ ⁊ dictũ ꝑentuʒ hʒ oppoſitũ ⁊ ſtandũ ẽ dicto
pentum ut hic qnʒ ꝑentes negãt aliquẽ filiũ ⁊ ille eſt
in poſſeſſione filiationis ⁊ nõ ſtatur dicto ꝑentuʒ ut
hic iũcta glo.⁊ in.d.l.i.C.de car.edic. ſecus ubi fi
lius nõ eſſet in poſſeſſione filiatiõis ⁊ in fi.glo.nõ.
glo. ꝙ ↄcurrẽtibus Sꝛijs pᷣſumptibꝰ ſtandũ eſt for
tioꝛi:ſi autem nulla eſt ſoꝛtioꝛ tũc mutuo ſe tollũt ut
in.celitteꝛas de pꝛeſump. 5
Illegitima ꝓles
Auſam que. eſt quam uiro ui
uente uxoꝛ ex adulteꝛio concepit ſine cum
adulteꝛo ſiue cum uiro moꝛet᷑ æ pone cãum ꝓut po
nit glo. in. c. cãqʒ que. j. eo. ¶ Eõ p ꝙ põt qͥs ꝓba
ri filiꝰ adulteꝛi ʒ mateꝛ moꝛet᷑ cũ marito qð ĩtelligo
qñ põt ꝓbari ꝙ tpᷣe ↄceptionis maritus nõ utebat
cũ ↄiuge als puto pꝛium ꝑ idiqð dixi S.c. proxio.
¶Bto ꝙ excluſo aſcendẽte tanqꝙ; illegitimo ex
cluduntur ẽt deſcẽdentes q;tuncũqʒ ſint legitimi: in
hac eim cã agata nõ litigabat ſʒ filius ipius:ur in.c.
cãm que.j. eo.ſʒ qꝛ filius petrebat heꝛeditatem aui ex
ꝑſona agate matris diſputabat᷑ hic de legitimatione
agate. Ex quo ifeꝛtur ꝙ łʒ filius ſit legitimꝰ ex quo

pateꝛ fuit illegirimus nõ dʒ admitti ad Eaaners.
Hiam

dentiũ ut aui ⁊æ alioꝝ ꝓ hoc tex.j.c.ꝓxim
ex ſobole nali tin non põt hr̃i ſoboles legitima quia
oẽs deſcendentes ex filio nãli imn ꝓueniũt ex radice
infecta:⁊ ſic nõ ſufficit ꝙ ipi ſint legitimi ad hoc ut
admutantur ad heditatèe illoꝝ quibꝰ pateꝛ illegitimꝰ
5 potuit ſuccedẽ ad hꝰ. l.fi. C. de nãli. li. 2c.
At or. Qõ natiuitatis oppo ſita pe
tẽti heꝛeditatẽ coꝛã iudice ſe
cnlari eſt ad eccleſiaſticũ iudicẽ tranſmittẽ
da. Et eſt tex. multũ nõbilis ⁊ allegabilis:ſunt due
partes: in pria appellãtis qõ:in fa cãe cõmiſſio ibi
iõ: 6 p? ꝙ nepos legitimus ex filio naturali
im nõ ſuccedit auo qꝛ cũ ueniat ex ꝑſona patris et
pr̃ excludit᷑ tanqᷓᷓ illegitimꝰ debʒ excludi ipſe tanq
ueniens ex radice infecta ⁊ latius dixi S.c. ꝓxio.ali
quid dicaʒ.]. 5 fo id ad qð allegaĩ quotidie
iſta a ꝙ ſi qõ ſpũalis incidit coꝛam iudice ſecula
ri dʒ remitti ad iudicẽ eccleſiaſticuʒ ⁊ ſuꝑſedendum
eſt in qõne prĩcipali ꝑ iudicẽ ſecularẽ donec qõ ĩci
dens terminet᷑ ꝑ iudicẽ eccliaſticũ cõcoꝛ.c. iuam de
oꝛdi.cogni. Anð intelligendus eſt iſte tex.ꝙ ꝛeus
obiecit defeceũ natalium ꝓnenientem ex inualidita
te mãimonij ita ꝙ qõ incidens erat iuris ⁊ nõ facti
ut qꝛ dubitabat᷑ vrrũ mr̃imoniũ tenuilſſet inteꝛ iſtiꝰ
gctoris auũ ? auiã maternã et de hac materia uið
ut plenius dixit in. d.c.tuam. ¶ Tertio nota nnuʒ
dictum qð alibi non ita bene ꝓbatur iudicẽ eecleſi
aſticum ad quẽ cauſa ſpiritualis incidens ẽ delata
poſſe terminum peꝛemptorium pꝛefigere opponen
li exceptionem illam.j.quem teneatur pꝛobare: et
hoc debet facere iudex ubi uehementer pꝛeſumitur
de calumna excipienti⸗ unauid autem hoc ſẽ
peꝛ ſit fiendum cum cauſa incidens defertur ad
indicem eccleſiaſticum dicum docroꝛes quod non.

l 4
ierad —–
LeNretſte d ng
ſonenoncom un 8
gine nmn uſiſ n E
elncis ool ktaln⸗
Untnig cee ſtcoꝛ⸗

n
ne CIglt aeben
. 1goebilan n
Seggankir darsnnfin
sdetiuhar etet checn vt

henficumifunmnen (nrges.

Gisröbte Crrorfammq und
mninfmadrmndmizunimi
inndepbanamrin, ürenine
ſe, linlbftcenin n. Gan ſch
ulomunmmanpnoumtpotuſ ſipnn
rlpimijgortorprinchaama
torcunr ns gatann bor dm
Ckun eniges volir Yno in⸗
Erſi ſo nsdioun nö rbebese
in Dbmncicvancſeleztinun. I
ohego nsigncdneg dan 9
nl fummde Wininrcnonce⸗
Peneninngen⸗ cuim
uicns Cderrn kicte
Pichunigtum tinimi ſmn
neunr un onigesinmndnn
npurdomimmn scffae
r iun y banr nobig
liclus ceß
bünti n Crenſt
umnintt 6

ee;
r Piei i
lens en
bo i
ir ieen
erttmuflirie
lee mioen
ſach. ſopbi
Ainitzef ſigeo 8
unn ſknitfr
. umnolenliri,

nqre. Niin D
iquon nironi
innengtſrn
u Wämm gerho
. N msb
ene e AWcsn
enüntmctie
Nahdnsnminstdc
Y. „„»
oundilgdrzlni
balantir mi ſtie
nsz nnnii, ſir iin
lugttu hflis iginin
lmonng hauimnnanie
lhumircktgiinnore
hilis ulgnerqn⸗

.

cacnin A teliangedc.
znſtgmcin

4Mabicvoeskgumna
tloriütm gmirancte
tgiinn bgeniadteen
ume lorcud anſecgen
Ab'] Ccenil i,
O muuiniu pvvi
xruiiminui iller l
ackia toi udaeunſnin
öblist algtbilalun de
1scoin ficie toniſo bi
s eguimns gfli ſunn
iinergonnse
Zind cn⸗ Glni NMeanc
Gtusdst Noli
Noiadedenn bi
igisnadtconn ieg
Miaiui till

¶ Qui ſi. ſint legi.

Sed boc poterit iudex eccleſiaſticus fᷣm ꝙ uideꝛit
expediri ex circunſtantijs æ malicia opponentis. Et
inducitur iſte tex.ad ꝓbandum ꝙ ex cã poteſt pꝛe
figi terminus ad agendum:ſile cum ſcholaris inten
dens ꝛecedeꝛe æ dubitans ne in puncto ꝛcceſius ma
licioſe oueniat᷑ petit ut imponat᷑ edictum cum certo
termino.j.quem uolemes peter̃᷑ compareant ð quo
uide per glo.æ doc.in.l.unica.C. ut nemo inuitus:
iſte tamen tex.hoc non ꝓbat quia loquitur in excep
tione. Item poteſt induci iſta ſẽa in argumentum
ſatis notabile ꝙ ex cauſa poteſt reſtringi terminus
pꝛefixus ad appellationẽ finiendam: de quo in. c. cũ
ſit ꝛomana de appel. ¶ Mota ꝙꝙ nubi queſtio pꝛinci
palis fuit intentata coꝛã iudice ſeculari non poreſt
iudex eccleſiaſticus qui cognonit ðᷣ incidenti poſtea
cognoſceꝛe de principali. Sed debet ꝑtes ꝛcmitteꝛe
ad indicem ſecularem quia exquo cauſa principalis
fuit inchoata coꝛam ſeculaꝛi non poteſt poſtea ueni
ꝛe acceſſoꝛie ad cauſam incidentem:ſecus ſi nulla ꝗᷓ
ſtione mota coꝛam iudice ſeculari ageꝛetur de legiti
matione coꝛam eccliaſtico qꝛ tunc incidenter pe ſſet
eccleſiaſticus cognoſceꝛe de cauſa principali:ut in.c
de prudentia. . de dote poſt diuoꝛ. æ facit tex.in. c.
ſſipea e. N⸗ l.i. in fi. de hac materia dic ut di
cam.j. c. ꝓx. e gio pe ſbi 3 clam coniuncros.
NMota gl. ꝙ clandeſtine ↄbentes non pſumũtur cõ
iuges dicit ala hoc ꝓcedeꝛe ꝛcſpectu uiuenuum. ſʒ
reſpectu filioꝛum pᷣſumumur coninges qð ẽ dictuʒ
ſatis nõbile. Exquo infertuꝛ ꝙ natus ex maſculo =
femina ſimul habitantibus pᷣſumituꝛ ltimus qᷓi fano
ꝛe ltimatõis pᷣſumatur iter illos mrimonium ꝓ quo
facit.l.in libẽ.ff. de ritu. nup.Sed reſpectu ipſoꝛum
uiuentium canon pᷣſumit potiuſ ſtuprum:ut in.c.ali
ter allegata in glo.⁊æ hoc ut inducatur ad palam cõ
trabendum.z ſatis ꝓcederet hoc dictum ſi iſti uo
cabant ſe coniuges ut noluit Inno. in. c. ex parte
de reſti.ſpo.cuius dicium nõ qꝛ habes ex his mõʒ
facilem ꝓbandi quem eſſe legitimum. Item ut ba
bes hic glo. ſatis eſt probare ꝙ mater credebatur
uxoꝛ. Et faciunt hec ad limitationem eoꝛum ꝗᷓ no
tant legiſte.in.l.filium.ff.de his qui ſunt ſiui uł alie.
iuris ⁊ in.l.ſi uicinis.C.de nup.dicit etiam Hoſti.
ꝙ reſpectu ipſoꝛum uiuentium ſi ſimul diu cohabi
taueꝛunt tanqꝙ; coniuges pᷣſumendum ẽ coniugium
nam ꝓprer diurnitatem tpᷣis difficile eſt ꝓbaꝛe con
tractum mẽimonij quod bene nõbis:⁊ facit ꝙ ipſe
nõ. in. c. illud de pſump. ¶ In glo. fi. ibi incidẽter
glo. nõ reddit rõnem huius dicti:nam ſi incidentia
cauſe ampliat iuriſditionem:ut in.l.quotiens allega
ta in glo.ubi ratione incidentie iudex cognoſcit de
canſa ſtatus de qua alias pꝛicipaliteꝛ cognoſceꝛe nõ
nalebat quare non ampliat hic iuriſditioneʒ iudicis
ſecularis maxime qꝛ ſi cauſa tpᷣalis iucidit coꝛam iu
dice eccliaſtico põt de ea cognoſceꝛe ratiõe inciden
tie ut S dixi. So.dic ueꝛam rõem eſſe quia iudex ſe
cularis eſt incapax cognoſceꝛe de cã ſpiriinali:unde
incidentia cauſe ãpliat iuriſditionem indicis eccleſia
ſtiei qui ſaltẽ in habitu hʒ illã iuriſditionem: ul qui
ſa tim eſt capax illius iuriſditionis. iõ iudex eccleſia
ſticus cognoſcit incidenteꝛ de cauſa tẽporali qꝛ ñ ẽ

incapax illius iuꝛiſditõis:mo eã hʒ in habitn ſecus
in iudice ſeculari. Sea aere nũquid in iſta qõ
ne ſpũali incidenti coram iudice ſeculari delata ad
foꝝ eccliaſticũ libellus æ alius oꝛdo iudiciarius ſit
ſeruandus uẽ ꝙ nõ qꝛ eccliaſticus ſuccedit loco ſe
cularis iudicis. Sed coꝛam illo non erit offerenduſ
libellus ſuꝑ exceprione ꝑemptoꝛia nec lis conteſtan
da qꝛ ſufficiunt libellus ⁊ litis ↄt.in.prin.litiſ ut nõ
in. c.prudeniiam in S.ſexra de offi. dele.ergo nec
coram iudice eccleſiaſtico ſubꝛogato Inno. refert
hic ↄrias opi.⁊ dicit ꝙ tutius eſt ꝙ libellus offera
tur ⁊ oꝙ ſit offeꝛendus plecet Hoſii.quia bec que
ſtio eſt pꝛeiudicialis ad principalem tdem do. An.
quia cum inſtantia iudicis ſecularis non tranſit in
eccleſiaſticum reperierur iſta queſtio ſine fundamen
to ⁊ ſatis mihi placet ꝛeſpectu ſibelli. ſed ꝛeſpectu
lit. cont. eſt magis dubium.nam nidetur ꝙ contra
abſentem ꝓcedi poſſet lit. non ↄt.ar.hᷣ duʒ dic ſi..
duos menſes iſte non ꝓbauerit æc̃. tu de ̊ uide qð
latius dixi in.c.tuã de oꝛdi.cog.duas queſtões hic
tactas ꝑ doc.dicam.j.c. ꝓximo ubi melius cadunt
ideo omitto hic.

A nta. Famoſum eſt 7 quotidie al
legatur in utroqʒ foꝛo ⁊ ihe
ꝛendo vᷣbis lre. h. d. in ſũma. Matuꝛaleſ le
gitimant peꝛ ſubſeques ꝑpentum coniugiũ:ſpnrij vo
nõ. Et ſunt due ꝑtes fa ibi ſi autem. ¶ Nota pꝛi
mo ibi tanta eſt uis.i.nirtus ſeu potentiã æc̃. ꝙ ki
matio filioꝛum antea genitoꝛum fundatur ſuper
uirtute ⁊ potentia matrimonij: = ſic pꝛopter bonuʒ
matrimonij quod eſt fauoꝛabile fingitur matrimo
nium a principio fuiſſe contractum. ⁊ ex hac litterꝗ
infertur ad queſtionem nunquid indiſtincte peꝛ ſub
ſequens matrimonium legitimentur antca geniti et
uidetur quod non quia inꝛa ciuilia ꝛequirunt quod
matrimonium contrahbamur cum inſtrumentis dota
libus ut inſti.de nup..aliquando ⁊ de heꝛe. que
ab inteſ.defe.poſt.prin.ↄ in auc.qui.mo.na. effi.
ſui.F.fi.unde ſecundum leges ubi non interuenit ĩ
ſtrumentum dotale non ſufficit matrimonium ad
legitimationem filioꝛum antea genitorum. Et ita
expreſſe ſentit Hal.in libro feudorum in ti.ſi de
feu.fue.contro.capi.naturales. Sed canoniſie mo
dernioꝛes cõuer tenent oppoſitum: æ ita ſemper
conſultum eſt peꝛ Gaſpar. de cal. do. Car. æ domi.
Anto. ⁊ ita pluries in facto reſpondi ſequendo hãc
opinionem pꝛo qua apeꝛte facit iſte texius qui fun
dat ſe ſupeꝛ potentia ⁊ nirtute matrimonij ad cuius
eſſe non requiritur inſtrumentum dotale: ⁊ ſic legi
ſte communiteꝛ in pꝛatica ſequunur bhoc dictum et
pꝛo hoc.c.i.ſupꝛa eo. Nrn ſecundo ibi poſt cõ
tractum matrimonium ꝓꝙ ius iſtud non requirit ut
nullum matrimonium ſit inteꝛmedium ſcilicet inteꝛ
natiuitatem filioꝛum ⁊ contraetum matrimonij coum
illa mulieꝛe. Et ex hoc infenur ꝙ ſi habens filios ex
concubina contrahat cum alia mulieꝛe ? ea mortua
contrabat cum concubina ꝙ filij legitimantur non
obſtante matrimonio intenmedio: æ ita decidit Jo.
an. in regula ſine culpa de regu.iur. li. Vi. in meꝛcu.

¶Kni fi. lint legi.

ota ibi legitimi habeant ꝙ iſti anre geniti nõ
vere ſunt legirimi ſed debent haberi pꝛo legitimis
quia neꝛbum habeantur eſt ueꝛbum ficticinm. Et
ex hoc dicit hic dominus Antonius ꝙ ſi ſtatntuʒ
facit mentionem de legitimis non compꝛehendun
tur iſti legitimati peꝛ ſequens matrimoniuʒ quia ſta
intũ nõ vificat᷑ in cãu ficto:ut ĩ.l.iij. .hec vVba.ff.
de nego geſt ſecꝰ diẽ ſi h vba ꝓferant᷑ a iure cõi ⁊z
ſic trãſit hic.ſed ipſemet tenet oppoſuũ in.c.ꝑ uene
rabilem in ꝛepetitiõe.j.e.in.xx.coł ⁊ iſtud puto ue
rius quia iſti ſunt auctoritate iuris legitimi:nec ob
ſtat vbum bhabeantur quia ubi ꝓfertur ab habente
poteſtatem paria ſunt diceꝛe ſint legitimi 2 habeant
ꝓ ſimis ⁊? ꝓ hoc.c.ex ꝑte s de ſpon.ſicut in ſimili
diẽ Maꝛ. paria eſſe ꝙ ſtatutũ dicat habeanĩ ꝓ ci
nibus nel ſunt ciues:ut nõ.in.l.ſi is qui ꝓ emptoꝛ
.cff. de nſuca. æ in.l.ſi maritus.ff.de adul. ꝓ hoc fac
qð.j.ſubijciã. Mõ ibi ſpurius ꝙ natus ex adultio
dicitur ſpurius ⁊ ðᷣ ſpurijs ⁊ alijs uocabulis filioꝰ
non legitimoꝝ habes bonã glo.in.c.niſi cuʒ pridẽ
de ꝛenũ.in. V. mãzeꝛes. Et uide Hart. in. l. ſi geneꝛ
.ff. de his qui. ut indig. qui dicit ſpurium appellari
quẽlibet natũ ex coitu a iure ꝛepꝛobato. Vinc.ſen

tit hic ꝙ ſolũ natus ex cõcubina appellatur natura

lis ſimpliciteꝛ. Alij vo licʒ ex ſoluto ⁊ ſolnta poſſũt
appellari ſpurij:⁊ ibi uide plenius qdð ueꝛbum nõ.
quia non ſolet allegari peꝛ canoniſtas. ¶ Nõ.ibi
2z ab heꝛeditate ꝛepellẽdus ⁊c. arguendo peꝛ locũ a
ſpali ꝙ ltimati ꝑ ſequens mrimonium non debent
ꝛecpęlli ab heꝛeditate qdðᷣ ꝓbat᷑ clarius.j.c.pꝛoximo.
D glor bibi quo ad oĩa nõ glo. ſingnlariteꝛ ꝙ;
lnimarus ꝑ ſequẽs mr̃imoniũ eſt legitimatꝰ quo ad
o a:⁊ no.ꝙ glo.ſentit ꝙ ſunt ltimi:facit pꝛo his qͥ
dixi ſuꝑ tex. Er hãc glo.adduco ad queſtionẽ quã
ponunt doctoꝛes S.c.ꝓximo vVrrũ legitimatus peꝛ
ſequens matrimoniũ ſuccedat ꝑentibus in feudo:
Vr ꝙ nõ ꝑ tex.ſingularẽ in.c.naturales in li.feud.
in ti. ſi de feu.fue.ↄtꝛo.ubi dẽ qð nales etiã ltimati
nõ ſuccedũt in feudo pꝛis ſed in teꝛmis noſtris con
tꝛariũ tʒ ibi Ja.de bel.⁊= cõiteꝛ doc.? Hoſtiẽ.s.c.
ꝓxio:⁊? ille tex.intelligi de ltimato ꝑ Nptum prici
pis qꝛ cũ illa ltimatio ſit ſtricti iuris tanq; diſpenſa
tio ius eſt ꝛeſtringẽda.ut in.c.ꝙ dilectia g de cõ
ſang.⁊ affi. Sed matrimoniũ tanẽ fauoꝛabile pur
gat oĩa pcedentia. Itẽ ſi ꝛeſcriptũ pricipis põt illũ

babilitare ad feudũ ſi de hoc facit mentionẽ nt nõ

biliteꝛ uult ibi glo.ultima quam notabis:foꝛtius eꝛ
go mimonium ſubſequẽs qð tꝛabitur ꝛetꝛ0 ⁊ fingi
tur ↄctũ añ natiuitatẽ filioꝝ uel ſilij cenſentur nati:
tũc tpꝛe ↄctus mr̃imonij.Et ꝓ hac opione optime
facit illa glo.que nõ ſolet allegari ad hoc:et hoc te
neo indiſtincte. Sed Mal. in. d. c. nãles diſtinxit:
Vtꝝ in conceſſione feudi ſit dictum ut tranſferatur
ad poſteꝛos ex ſe lũme deſcendẽtes:⁊ iũc fᷣm eũ ñ
fuccedũt. Aut fuit diciũ ſimplr ut trafferaĩ ad po
Reꝛos legitimos ⁊ pꝛocedit prima opio:ſed ut dixi
mihi indiſtincte plʒ prima opio qꝛ mr̃imoniũ ꝛetꝛo
lingitur fuiſſe Sciuʒ:⁊ ſic ſunt iſti habẽdi ac ſi ltime
deſcendiſſent fauoꝛe mr̃imonij:? pꝛo hoc adduco

bouũ tex. in.c. cũ in cũctis ð elec.vbi dẽ ꝙ ꝓmouẽ

dus in epᷣm dzʒ eſſe natus de legitio mꝛimonio:æ tñ
legitimatus ꝑ ſequẽs mr̃imoniũ põt eligi in epm ut
nõ. glo.æ cõiteꝛ doc.in.c. innotuit de elec. ¶ In gl.
ij. in fi.nõ ſingularit᷑ iſtam glo.que hoc ↄcludere in
tendit ꝙ filius ſuſceptus in adulteꝛio non legitima
tur etiam peꝛ ſequens matrimonium licet alteꝛ igno
raret ꝙ ↄmitteꝛet adulteꝛium: ⁊ in hac opinione re
ſidet glo. Joã. an. dicit hoc pꝛocedeꝛe ubi non inteꝛ
uenit matrimonium uulit diceꝛe ꝙ ſiquis ignoꝛanteꝛ
contraxit matrimonium cum coniugato filij inde ge
niti ſunt legitimi:ut in.c.ex tenoꝛe infra.e.ſecus ubi
non inteꝛuenit contractus matrimonij: æ hec poteſt
eſſe diueꝛſitatis ratio quia contrabens matrimoniũ
dat opeꝛaʒ rei licite: ideo ignoꝛantia ſua excuſatur.
Sed admittens nirum ſine matrimonio dat opeꝛaʒ
rei i licite: ideo ignoꝛantia ſua ñ ẽ pꝛobabilis nec de
bet inde ↄſequi pᷣmiũ: ⁊ hec opinio nidet᷑ etiam pla
ceꝛe do. An.z eam puto neuiſſimã qꝛ dãri opeꝛã rei
illicite imputant᷑ oĩa que uut bie nolutateʒ ſuã:

ut in. c. tuaʒ.J.de homi. ¶ In glo. fi. in fi. nõ ſingu

lariteꝛ hanc glo.ad quam quotidie fit remiſſio:ſʒ iu

dic plenius q; glo.⁊ doc. hic ꝙ quidam ſunt legiti

mi filij tantum ut adoptiui uel arrogati: æ dicuntur
legitimi tin qꝛ m naturam nõ ſunt filij ſed fm.l.dũ
taxat qꝛ l.iuenit illaʒ cognationẽ: ut pʒ õð de cogna.
lega.in rubꝛo ⁊ nigro:⁊ iſti ſi ſunt legirime emãcipa
ti a patre legitio in nullo ſuccedũt ipᷣi patri. Sed ſi
nõ ſunt emãcipati ſuccedũt patri legitimo una cum
alijs legitimis æ nãlibus:⁊ de his dic ut plenius nõ.
in.l.fi. C. de adop.⁊ in. S. adoptiui inſti.ðᷣ here.que
ab intel. defe.⁊ in.l.ſi pateꝛ.ff. de adop.uidã ſunt

filij legitimi æ naturales ut ſunt nati ex legitimo ma

trimonio ueꝛo uel putatiuo ⁊ dicunt᷑ naturales quia
m naturã ſunt geniti æ dicunt᷑ legitimi qꝛ ↄiunctio
pentum eſt appꝛobata a lege iſti ſuccedat pentibus
ab inteſtato:unde oĩbus excluſis ipi pꝛefeꝛunt᷑ ut in
auẽ.de heꝛe.que ab inteſ.defe.⁊ ſunt quaſi dqñi uinẽ
