ſeruos fugitiuos. Cõiter ibi per doc.⁊ hic cõclndit
ꝙ ſpale ſit in ſeruo ⁊ in alia re ſeu ꝑſõa que põt cõ
mitreꝛe doſũ ĩ ſe occultãdo nt tũc poſſit ĩſpici domꝰ

Ateꝛiꝰ: z ſic loquit lex requirẽdũ.vñ ſi quis ſuſpica

tur ut uxoꝛ ſua ſit in domo alicuiꝰ:tũc põr perere a
iudice ut querat᷑ domꝰ illius.ᷣſecus in alijs rebus q
nõ pñt omittere ĩ fꝛaudẽ.tũc enĩ index nõ dʒ facere
queri domũ alteꝛiꝰ:qꝛ ꝑicunloſum eſt ut pꝛfami. hẽat
pãdere ſuum pr̃imoniũ alij.ar.i.l.ij. C. qn qᷓꝛ. pars
debe. in.l.ij. E. de alimẽ. pupi.pſtã. niſi eſſet uehe
mens ſuſoitio ꝙ eſſet ĩ domo illiꝰ.ar. in.l.i.ff. de qᷓ
ſti. Aane põt iſte tex.itelligi æ tertrio modo qn
quis nõ indicat furẽ:qꝛ cõmiſit rem fuꝛtiuã ſecum.
qð etiã ſenſit tacite glo. Abbas.
X*£ itteri g. Fur occultꝰ põt poſt

reſtitutionẽ æ pnĩam

ad ſacros oꝛdineg promoneri. h. d. Cõis
diuiſio. ſa ibi mandam dl ſove ex tex.ar. opti

mum ꝙ rapiens rẽ eccleſie etiã ſacꝛã nõ eſt ipſo fẽo
excõicatus.nam papa h̊ non mãdat iſtũ abſolui ab
excõicatione:quod feciſſet ſi fuiſſet excõicatꝰ.peccat
ergo gꝛauiteꝛ: æ eſt excõicandus.pꝛo hoc.c.ↄqueſiꝰ
de fo. cõpe. 7 qdᷣ le. æ nõ. in. c. cõq̃ſti de ſen.excõ.qð
ꝓPcedit ſolũ qũ rapnit rem eccleſie:ſecꝰſi effregit ho
ſtia eccleſie ⁊ rapuit:nt in. d.c.cõqueſti. ꝛ nõ. ꝙ;
fur manifeſtꝰſeu connictꝰ ĩ inditõ ð fuꝛto ſ põt am
piiꝰ ꝓmoueri ad oꝛdines ſine diſpenſatione.æ idemn

eſt in qnolibet pecẽo notorio:ut in.c.fi. de tẽp. ord.
, furtũ ↄmitti etiam capiẽdo rẽ aliius
minus caute dimiſſam. z hoc fac ad.q.quidã reꝑit
in uia florenum uel aliquã aliã rem:nunqnuid cõmit
tit furtum eam capiendo. Diẽ h Jo. an. ꝙ ſi uult
euitare furtum dʒ facere pconiʒari: ut is cuius ẽ cõ
pareat. hoc tex.in.l.falſus in. S. qͥ alienũ.v. ſolet
.ff. eo. æ idẽ uoluit glo.in.c.qꝛ fruſtra.j.de uſuris.
Tu icere potes latius ꝓ aut ex qualitate rei viſiłr
iſte pſũpſit rem hitam. ꝓ derelicto:2⸗ tũc nõ ↄmittit
furtum qꝛ h̊ non eſt intẽtio frauduloſa: ut in. d. FH.
alienũ Aut pᷣſumpſit rem nõ hitã ꝓ derelicto ł pſu
mere debuit ex qualitate rei:ut qꝛ reꝑijt florenuʒ. ?
tunc cõmittit furtum. un non ẽ viſile ꝙ quis pieciſ
ſet fllorenũ:⁊ tunc ſi nult euitare oẽm ſuſpitionem
furti.dʒ facere pconiʒari. Sʒ ſi ĩ ueritate nõ babuit
itentionẽ furandi:ſʒ capiendi ⁊ reſtituẽdi nero dño:
ſi apparuerit ñ tenet᷑ de furto ſʒ nõ faciat pconiʒ aꝛi.
7Z ſnixime hoc procedit hodie:qꝛ ex ↄſuetudine ille
q̃ perdit ꝛem faẽ pᷣconiʒari.un potuit iſte expectare
ut pᷣconiʒetur. Et ad.v.ſolẽt poteſt dici quod illa ẽ
cautela ⁊ conſilium ad euitandum oẽm ſuſpitionem
ſᷓ ex qᷓitate ꝑſone reꝑients z ex vᷣbis ꝓlatis ꝑ enʒ

ſatis põt purgari illa ſuſpitio. Quid aũt ſi nõ reꝑiẽ·

do ninus dic ꝙ ſi pꝛeſumit rem habitam pꝛo dereli
cto poteſt ſibi retineꝛe:alias autem debet daꝛe pan
peribus.ar.in.c.cum tu.j.de uſuris.⁊ in antẽ. oẽs
peꝛegꝛini. E. Cõla de ſucceſſoꝛ. nõ.in.d.. qui alie
nun. ¶ Aterius nõ. quinqʒ requiſita ut ſemel fur
poſſit pꝛomoueꝛi.pꝛimo requiꝛitur ꝙ ſponte fuerit
confeſſus. ſo ꝙ ſauſfaciat leſo.ʒꝰ ꝙ infamia nõ ſur

rexeꝛit cõtra eũ.quaꝛto ꝙ peregerit peniientiã nel

—.

partem ipſius.quinto ꝙ alias ſit idoneus In
glo.ſi.pꝛima opi.cõmuniteꝛ tenemuꝛ æ nerioꝛ. Con
clude eꝛgo ꝙ regulaꝛiteꝛ ex quo peccatũ eſt occkiuʒ
2 nulla infamia inde eſt oꝛra quis poteſt pꝛomoueꝛi
peracta pnia uel paꝛte ipſiꝰ: i.c.fi ð̊ tẽp.oꝛdi.⁊ qð
ibi nõ (Ertia glo. qꝛit:hᷣ dr ; calix iſte erat mi
nus caute dimiſſus:nunquid cuſtos eccleſie teneat
ad: emendam ſi non poteſt recupcꝛaꝛe. Doc. ꝙ ſic:
exquo repeꝛituꝛ in culpa de quo uide glo. 7 Inno.
in. c. ea que de offi.archi.Et hec faciũt ad.q.quoti
dianã ſcholaꝛis dimiſit librũ ĩ ſcholis qui ſubtractꝰ
fuit:nunquid bidellus teneatuꝛ ad emendam.= uide
tuꝛ ꝙ ſic. qꝛ tenetur ad cuſtodiã ſicut cuſtos. bart.
hanc.q ponit in.l.ſi quis nxoꝛi in.S. apud labeonẽ
ff. eo. ⁊ ibi concludit ꝙ aut ſcholaꝛis ſpecialiter aſ
ſignauit libꝛum bidello.aut ſimpliciter dimiſit libꝛuz
in ſcholis.pꝛimo caſu ſi bidellus ꝛeſtituit ſocio ſcho
laris conſueto uel familiaꝛi:ſi ille poſtmodum aſpor
tauit non renetur argu.in.l.eum qui: æ in.l. argen
tu m ff. cõmo:facit.c.ſignificante ð pigno. Idẽ dicit
ſi aſſignauit eum alicui vfeꝛenti aliquod ſignũ ſcho
laꝛis.Et bñ nota hoc dictum:ꝙ licite quis ꝛeſtituit
rem alterius öfeꝛenti ſignum illius.nihil tamen alle
gat ibi aꝛꝛ. Ego allego tibi bonũ text. cũ ibi nõ.
in.c.ſignificauit ð appellatio.qð puto ueꝛuʒ niſi ꝛes
eſſet ualde pꝛecioſa: quia tunc non eſt cꝛedenduʒ de
facili ſimplici ſigno. aꝛgumentum optimum ex no

tatis in capitulo poſt ceſſionem de pꝛobationibus.

æ in. . i. 7. ij. de fi. inſtru. ¶ Aut ſcholaris ſpecifice
nõ aſſignanit librũ bidello.æ tunc ur̃᷑ adhuc euã bi
dellus teneri ſi non ꝛeſtituit modis pꝛedictis:et fuit
depeꝛditus ſicut dicimus in nanta ? canpone q te
nentur de ꝛebus peꝛdinis in naui uł hboſpitio. Sʒ h
nõ plʒ Mar. qꝛ illa ex eſt ius.? loqt ĩ certis caſi
pus:ut ibi. ⁊ in.l.iij.? iõ dicit q hoc cãn poſſet di
ſtingui Fʒ.l. dñs oꝛtox. ff. loca. ut. 1. diſſiguamꝰ an
pidellus obtulit ſe ad cuſtodiam uł nõ: ut pᷣ cãn te
near᷑: fo nõ. Sʒ põt alif̃ dici: ꝙ aut loquimur in bi
dello ſpali uel gñali: ut ſpalis teneatur: quia ad hoc
collecras 2 alia ↄmoda cõſequiĩ ut cuſtodiat libꝛos
Si eꝛgo repeꝛitur in culpa tenet᷑ ex mala cuſtodia
ſicut zD dixi de cuſtode. Sed in gñali bidello poſſet
pꝛocedeꝛe opi. Dar. qꝛ officium ſunm nõ ueꝛſetur
circa cuſtodiam libꝛoꝝ.¶ Sed poſſz dubitari quid
in iſia cinitare ſenẽli ubi non ſunt bidelli ſpãles ſed
gnales tm. Et puto adueꝛtendum eſſe ad foꝛmaʒ cᷣ
ſtituriõis:ut ſi tenetur cuſtodire libꝛos pꝛocedat illa
opi. alias ſecus. ¶ Vltimo ut intelligaĩ mã bui ti.
que minus pfecte hẽtur in hoc ti. Queꝛo qualłꝛ pu
niaf fur. dic ꝙ de furto põt agi ciuilit 2 cai iteꝛ. Ci
nikꝛ põt agi ↄditione furtiua ad ipam rem dũtaxat
recuꝑandam. ? de hac cõditione bẽtur. ff. de condi.
fur. ꝑ to. Item põt agi ad penã furti ad Omodũ eiꝰ
cui res ſubtracta fnit.x ſi furrũ eſt manifeſtũ teneinx
pena quadrupli. Si vo nõ eſt manifeſtũ teneĩ pena
dupli. Et dr fur manifeſtus añ depꝛehendit in ipſo
furto uel cũ re furtina anteqꝙᷓ ilam qncat ad locum
eſtinatum. inſti. de obli. que ex delic. naſ.in pꝛin. et
in. F. pena furti. Mõt agi ⁊ cꝛĩaliteꝛ ad nindictam:
2 tũc nario mõ põt agi: ut nõ.in aut.ſed nouo iure
E. eo. ⁊ in. c.ij. de homi. naʒ ſi eſſz fur ſine aggꝛeſ
ſura:tunc de iure aurẽticoꝝ nõ debet imponi pena
moꝛtis uel abſciſſio aut debilitatio membꝛi alicuiꝰ.
ſed fuſtibus põt caſtigari: ſecus ſi eſt latꝛo cum ag
gꝛeſſuꝛa de quo ibi. ⁊ in.l.capitalium. F. famoſos
ff. de penis. Alij ueꝛo dicunt ꝙ etiõ hodie ꝛapienſ
2em ulcra. v. ſolidos nalentem dʒ pnuniri pena moꝛ
tis: ut in. li.feu. de pa. te. S. furtum. Sed mihi placet
illa opinio ꝙꝙ illa inra intelligantuꝛ quando ex tam
modico furto ſequitur pacis fractio. Sed bodie
cõmuniter ſtaruta ꝓuident de pena in quolibet lo
co æ hoc de iure ciuili. Sed de iure canonico cleri
cus cõmittens furtũ dʒ deponi ⁊ detrudi in carceri
bus ad agẽdum pniaʒs: ut in.c. cũ non ab homine.
de iudi. z in. cetue..de penis.tene menti. Abbas.

De uluris ſica.

¶ Kontinnari põt bec ſyica ad pꝛecedẽtes h oꝛdi
ne: qa uſurã exercẽs rapinã æ quodãmodo ↄmittit
fuꝛtũ. xiiij. q. iiij. ſis uſurã. ⁊ lubiacet reſtiintioni ſi
cut furiũ ↄmittẽs ſen rapinam:ut in.c.cũ m.j.eo.
Jõ poſte niſuʒ eſt de raptoꝛibꝰ ⁊ de furtis ↄperẽri
oꝛdie ſubijcit vica de uſuris.¶ Sʒ qro ꝓ declara
tione materie d ſit uſura. Solet dari duplex diffi
nitio. Dria eſt ꝙ nſura ẽ quicquid ſoꝛii accedit.⁊
hec diffinitio põt elijci ex. c. uſura. xiiij. q.iij. ſed nõ

& ꝑfecta diffinitio.qꝛ poſſʒ accedẽ aliqᷣd ſoꝛti gꝛatis

æg tũñ nõ eſſz uſura.ar.i.q.ij.c.ſicut.⁊.S.de ſimo.e.
dilectus 2. c. ⁊ ſi qões.ideo ad ſaluandum hanc dif
finitionem oʒ addere ut dicat ẽ qcqd ſoꝛti acce
dit ex pacto uel intentiõe pᷣcedente:ut in.c.cõſulnuit
I. e Mõt etiã alꝛ diffiniri æ ſic Aſura ẽ lucrũ mu
tui ex pacto debiium uel exactũ. ¶ ꝛ queri poteſt ĩ
qᷓous rebus ↄmitiit̃ uſura.dic ꝙ in his ĩ qᷣbꝰↄſiſtit
mutuũ.æ mutuum quidẽ ↄſiſtir in his ꝗ ſunt tripli
cis generis. Mam qdam ↄſiſtunt ĩ numeꝛo ut pecun
nia. Quedã in põdere ur argẽtum ſeu auruʒ. OQue
in mẽſura ut triticũ æ ninum. In alis vo rebus ñ
põt conſiſtere mutuũ. Rõ eſt: qa in mutuo trãſferĩ
dnium rei mutuate. unde dr̃ mutuũ:q̊a de meo fit
tuũ:ut.l.ij.ff.ſi cer.pe.recipiẽs uero mutuũ ñ tenet
reſtituẽ ſub idẽtitate eiuſdẽ ſubſtãtie:qa ut plurimũ
iſta que mutuant᷑ ↄſumunt᷑ uſu. ſed teneĩ̃ reſtitueꝛe
tãtũdem ſub certitudine eiuſdẽ ualoꝛis:ut.l.cum qᷣd
æ.l.uinum. ff.ſi cer.pe. Certitudo auteʒ naloꝛis non
põt hẽri in alijs rebus ñ ↄſiſtẽtibus ĩ numero:pon
dere:uel mẽſura.nam uere impoſſibile eẽt inuenire
unum equũ oino eiuſdẽ ualoris cuius ẽ aliꝰ equuſ.
Sed ĩ pecunia ⁊ ĩ alijs cõſiſtẽtibus ĩ põdere ⁊ men
ſura reꝑũ certitudo einſdem ualoꝛis in aliſs rebus

eiuſdẽ ſubſtãtie. Ouar̃ aũt uſura ↄſiſtii in his rebꝰ

tin rõ põt aſſignari: qa in iſtis trãſfert᷑ qñiuʒ ⁊ nſus
rei nõ eſt ſeꝑatus a ↄſũptõe ipius rei ſen dñij ipſi
rei. un ĩ iſtis rebus exiges aliqͥd ꝓprie rapit uſũ:qͥ̃a
nult caꝑe aliqd ex uſu rei mutnate.? tñ in iſtis non
eſt dare uſũ ſeꝑatũ a dnio rei: qa ur dixi dominium
cõſumit᷑ ex uſu.ſed ĩ alijs rebus ſecus cẽ.nam ſi loco
tibi domũ uel equuʒ uſus rei ẽ ſeꝑatus a dnio:nec
cõſumit᷑ dominiũ rei ex uſu.⁊ iõ nõ facio S naturã
rei capiẽdo aliqd ꝓ uſu ipaꝝ reꝝ.nã dominiũ equi
ſeu domus remanet apud me:⁊ tu hẽs uſuʒ rei.naʒ
ex il o uſu quẽ loco licite poſſuʒ aliqð lucrum caꝑe
ſed hoc non contingit in rebus mutuatis: quia vt

dixi dominium iconiinenti tranſfertur in me:?æ⁊ non

poſſum uti re mutnata quin conſumaʒ dominium
rei. unde dicitur uſura qualſi raptus uſus:quia quiſ
rapit uſum ⁊ inducit uſum nubi in ueꝛitate uſus non
eſt. ¶ Ex bis habes quare ex re locata poſſum
licite capere lucrum ? non ex re mutuata. Et ex
his infertur ꝙ ſi ego locarem tibi pecuniam non
ut expendas:ſed nt ad pompam retineas in ban
cho: licite tunc poſſum aliquod lucrum capere:
quia tunc uſus rei eſt ſeparatus a dominio: ut no
tatur in.c.conqueſtus.j.eo.⁊ quod.S.dixi uſuram
conſiſtere in his tantum in quibus conſiſtit muiu
um. intellige de rebus pꝛocedentibus ab nſurario.
nam ex parte capientis ad uſuram pecuniam non
eſt nis ꝙ detur ratione lucri.nam ſiue detur equus
ſiue domus nel fundus: ſeu quicqͥd aliud extimabile
uſura cõmittit᷑:adeo ꝙ certo caſu doctoꝛ cõmittit
uſurã mutuando ſcholaꝛi pecuniam ut intret ſecum
alias non intraturus: ut plenius dicam poſt cal.i. c.
nauiganti. eo. æ de his uide qð nõt Joan. andre.
in regula peccatum de regu. in. li: vj. æ per cald..in
c. nauiganti prealle. ¶ Sed quero: quare uſura

eſi ſic utroqʒ teſtamento probibita 2 ita deteſtata
a iure hnman nnocemius hic ſuper rubrics

leſatvcaſ idia lhi inai
urij nini ounez i no⸗
ſailoed aui nan eampin
õ
Gmtaticeo mito herm d
tAd icuizhi.

pe Ma ſun⸗
o luifaartua m ignon
upo.oiffinmsr⸗
Cics alni generalieree no nom
lbiſtheniadli. Iu euuzn
ſherigt initee Ciſns te
iſmncGnini wnſci geni
al Annmizſcl iüſier and er
unsreipignone ni üfnens
ſatgint ieſongr mno
Pbomiigrrr le oſiſionde
lſnchntt ie h chen
mmmn wrie oeie ſerſ
ſfen nſoni ie ni ni 1
bri ſung nij ae
ſaltpotifnn ena rit
Votl ſuchbyg
rſbiijori nic Ue⸗
Wghum

ſamniſoſ n
. ie nern,
iſiiri ummni/ſmn

elmfſiir
nd loni gnod ine⸗
äu inen ai nie⸗
nidgied raz
nichl nitiin ſealcin
idinzn
mrt NS En
R
zrmnnn

Nn ubis ais ehns
ait ſunoſſttinbisch⸗
nniionifei cjigr uſns
ihustaſen Eiſ
Gdrengtſi
NGINNAN Asrn
1Go:inmän wrinen
iiis tchns ſeast mni e⸗
5usrii avs Acfſonet
Iarut o tuo /d
ptr inmiini
Mrta oly ni
rwſiolob nn ae
chns nummis: apin v
finuſtonm in nenen
Nin oiunm MMuim
rynsölsdluin
ſon wminbeimetſignn
aran dan in
mrar wnmn.
bam tn ſunn
. npn oien i
uos mm Nre:
ſn i ioevt no
um Ianin.
ine , giſt nun
Chs

vanlitbis annn
.. run eonian
gari an edeißt nn
nguraͤs Aiod ewimnon

coirt
ale doctcn
unn mmanel
rarmn volt 11

„ n .
ncec ſh⸗

te nm⸗
, l

He nlaris .

ponit aliquas rationes.pꝛia eſt qꝛ ſi licitũ ſſz lncrũ
uſuꝛe: oẽs fere homines relicta agriculinra 2 alijs
meꝛciõnijs itenderẽt uſure:cũ ſit lucrũ nalde tutũ ⸗
ex hoc de facili cõtingeret cariſtia ſen rerũ penuria.
nã pauꝑes ex defeciu pecunie nõ poſſent intendeꝛe
agꝛicultuꝛe:nec reperirẽt pecuniã ſine nſuꝛis.⁊ ſic ſe
queretuꝛ excidiũ paupeꝛũ. Secunda ratio eſt qꝛ uix
euitatuꝛ idolatꝛia in hoc peccato.nã nident uſuꝛaꝛij
nũmũ ur deũ ueneraꝛi.xlvij.di.ſiẽ hi. C Fa rõ
eſt: qꝛ eſt pietatẽ ⁊æ chaꝛitatẽ. naʒ dʒ quis ſubueniẽ
ꝓPrio iĩ neceſſitatibꝰ ↄſtitutio vn chaꝛitatẽ peccat
nolens mutaꝛe ſine lucꝛo. vñ non diligit ꝓximũ ſiẽ
ſeipſuʒ quẽadmodũ tenet᷑ ex pcepto diuino:ut in.c.
pꝛoximos de pe.di.ij. Sũt ⁊ alie ꝛationes coadiunã
tes. ſed ur̃ ꝙ illa.ſ.quã tacite S.ſenſi ſit melioꝛ:quia
nſuꝛa eſt nitiũ quoddã Soᷣnaturã ꝛeꝝ qñ pecunia geꝛ
minat pecuniã:que tñ naturalit᷑ non eſt apta geꝛmi
nare cũ ſit tm in mẽſura rex ff.de pᷣhen. emp.l.i.⁊ ĩ
c.eijciẽs.lxxxiij.di.⁊æ nendit᷑ uſus rex ubi non eſt.
Et ꝑ hanc ꝛõnẽ dixit Jo.mo.in.c.i.e ti. li. Vi. q ec
cleſia hoc caſu uẽdicat ſibi inriſditionẽ in laicox:qꝛ
uſurarij cõmittũt pꝛincipaliteꝛ in deũ abutendo rex
uſu. ideo ad eiuſ nicaꝛiũ ſpectat punitio. ¶ Itẽ uſu
ra eſt peccatum inductũ ex ⁊ nueteꝛi teſtamẽro ⸗2 ex.l.
canonica.æ ideo punitio ſpectat ad cõditoreʒ cano
num ⁊ ad uicaꝛinʒ xpᷣi.

&& Si cꝛeditoꝛ peꝛcipit
ures. ſoꝛtem ex fꝛuctibus
pignoꝛis deductis expenſis tenetur
pignꝰreſtirueꝛe debitoꝛi:⁊ nnũ caſũ
excipit. Vel ſũma.aliter ⁊ ſic. Aſu
ra eſt lucꝛi faceꝛe fꝛuctꝰ rei pignoꝛate.fallit in caſn
excepto.h.d. Et diuidit᷑ in tres ꝑtes. nã pꝛio ꝓhibʒ
cleꝛicis uſuꝛã generaliter: æ nõ nominatiʒ ceꝛtã ſpẽʒ
fa ibi: ꝙ ſi penã addit. In teuia a pꝛedicta ſpᷣe unũ
caſuʒ excipit.ᷣibi niſi c. Caſus ⁊c. Mõ.pꝛĩo ex tex.
ꝙ uſuꝛa cõmittit᷑ non ſolũ quando expꝛeſſe aliquid

dat᷑ annnatiʒ: ſed etiã ſi ex pacto cꝛeditoꝛ lucrat᷑ fru

ctus rei pignoꝛate:nã cũ fꝛuctus recipiãt extimatio
neʒ accedunt nũc ſoꝛti ex pacto pꝛecedenti. ? łʒ tex.
H loquat᷑ ĩ geneꝛe de poſſeſſionibꝰ fꝛuctiferis idẽ di
cendũ in domibꝰ ⁊ alijs rebꝰ. dʒ eniʒ ſoluta penſio
extenuare ſoꝛtẽ: uel perinde eſt ac ſi ꝑ uſurã ſolitaʒ
recipeꝛet penſionẽ.quicquid eniʒ extimabile peꝛcipit̃
ultꝛa ſoꝛtẽ uſuꝛa eſt.xiiij.q.iij.quaſi ꝑ to. Er ſic nõ.
ꝙ cꝛeditoꝛ põt i fꝛuctibus rei pignoꝛate.dʒ m illos
oↄputaꝛe ſibi in ſoꝛtẽ. C 20nõ. ꝙ fꝛuctus peꝛcepti ex
re pignoꝛata ipſo inꝛe attenuãt ſoꝛtem ut h.nbi mã
dat᷑ abſolute.i.ſine aliqua difficultate res pigno
rata debeat ꝛeſtitui debiroꝛi.quod intelligo qñ cre
ditoꝛ cõſumptꝰ fꝛuctꝰ.nã tũc hʒ locũ qð p̊ dʒ. alias
ſecꝰ:qꝛ ñ dʒ fieꝛi ↄpẽſatio ð ſpe ad qᷓtitatẽ ⁊ fꝛnctꝰ
ſunt tacite obligati. 2 in ea cã in qua eſt ipſũ pignꝰ
pꝛĩcipale: ut ĩ.l.iij. E. ĩ qni cau.pi. taci.phi. ⁊2 ĩ. l.i.
⁊.ij. C. pac pi.⁊ bec ꝓbatuꝛ in.c. ad nr̃am. i. ᷣm
unũ ĩtellectũ. S̊. de inꝛeiuꝛ. õ. nltio penã clerici

Exeꝛcẽtis uſuꝛã dʒ eni deponi ab offõ eccleſiaſtico.ð

quo ĩ.c.int᷑ dilectos.j.de exceſ. pꝛela. ¶ In gl. i. in
fi. ? ð hac mateꝛia nide tex.cũ ibi nõ.in.c. cũ S. . ð

pigno. ꝑ hoſt. in ſũma. eo.ti. F. qñ efficacit. v.ſed
nunquid cꝛeditoꝛ. æ ibi poſt hoſti. qᷓrit æ ponit Jo.
an.h̊ͥ poſt eũ:nunquid creditoꝛ teneatur ſibi cõputa
re in ſoꝛtẽ fꝛuctus pcipiẽdos.nã de finctibꝰ pceptis
nõ eſt dubiũ ut h. æ cõcludit Hoſti.ꝙ nõ nili fuiſſz
in fraudẽ. Idẽ ſi nõ locauit domũ ſolitã locaꝛi uł ſi
non erat ſolita locaꝛi repeꝛiebat iñ cõductoꝛẽ ſʒ no
luit locare.iſtis caſibꝰ tenet᷑ ac ſi locaſſet.ar.in.l.i.et
ij. E. de pac.pig. Jo. an. dicit ꝙ una lex in hac ma
teria dicit creditoꝛẽ ſibi debeꝛc ↄputare ĩ ſoꝛeʒ fꝛn
ctus quos ꝑcipeꝛe potuit: ut ĩ pᷣal.l.i. . ij. E. pac.
pi. Alia lex dicit ꝙ dʒ ſibi ↄputare fructus quos
cipere debuit:ut l.ij. C. de pig. acti. Jo. cal. dicit
ſortis nondum ſatiſfacto tenetuꝛ ſibi oputare fructꝰ
pceptos tm.ſed poſtꝙ; ſatiſfactum eſt ſorti renet᷑ cõ
putare etiã ꝑcipiendos. Rõ diuerſitat᷑:quia hoc uil
timo cãu eſt malefidei poſſeſſor in nõ reſtituẽdo rẽ
ex quo ſibi ſaiiſfaciũ eſt de fructibꝰ ut h. nam male
fidei poſſeſſor tenetur reſtituere etiam fructus perci
piendos ut nõ. in. c. grauis.s.de reſti.ſpolia. Ons
Ant. concludit ꝙ ſi creditor fuit ĩ dolo nel lata cul
pa tenetuꝛ de percipientis.alł ſecus.⁊æ ſatis põt hoc
dem ꝓcedere qñ zctus pignoratitiꝰfit gra debitoriſ
tin qꝛ hoc caſu nõ tenet᷑ creditor niſi de dolo æz lata
cłpa.ſecꝰ puto ubi tal ↄctus fuiſſz geſtꝰgꝛa utriuſqʒ
ut quia tu inhitares domum meam:pingorani tibi
eam:nel conſtitui tibi aliquod lucrum eo caũ debet
teneri creditor non ſolum de dolo ⁊ lara cuſpa ſed
etiam de leui.l.ſi ut certo.ff. commo.l.cõtractus.ff.
de re.iuris ⁊ ideo debet ſibi computare illos fructꝰ
quos diligens paterſa percepiſſet.æ hanc ſniam ſa
tis puto ueram.æ ad hanc diſtinctionem reducerem
.ll. ſuperius alle. CIn glo. fi. in fi. nora glo. ſinglx
in eo ꝙ diẽ idẽ in laico. Dõt ergo gñaliter cõclu
di ꝙ licite qs ꝑcipit aliq̃d ex mutuo ubi illud eꝛat ſu
um uel als ſibi debitum: nec poterat alr illud cõſeqᷓ
ſicut dicimus in ſimili ꝙ licitum eſt parare hoſti in
ſidias quocunque modo expugnentur.xxiij.ꝗ.ij.in
c.dominus.ubi bonus tex.cum glo. ¶ Er ex his
habes unum caſum in quo aliquid percipitur ultra
ſoꝛtem ⁊ non eſt nſuꝛa.¶ Sunt alij caſus guoſ nið
per bonam glo. xiiij. q. iiij. in Knnaſſe⸗ geneꝛalit
nbicũqʒ peꝛcipituꝛ aliquid loco inteꝛeſſe non cõmitti
tuꝛ uſura:Et pone exemplũ in terminis quotidianii
mutnaui tibi centũ:⁊ cũ indigerẽ hac pecunia: ⁊ tu
non ualeres reſtituere:recepi tantam pecuniam ſub
uſuris:tunc potero exigere a te non ſolum debituʒ
ſed etiam uſuram quam ſolui:quia non ut nſuram
ſed ut intereſſe. nam modo nullum lucꝛum accedit.
ad hoc.c.dilecti de ſo.compe.⁊= quod ibi nõ.et.c.
peruenit de fideiuſ. Idem in fideiuſſoꝛe qui neceſſe
habuit ſoluere creditoꝛi z receperit ſub uſuris.⁊ de
hoc ultimo per Jo. an. in regula damnum de reg.
iuris.li.Vi. in mercuri. de hoc etiam per glo. in. c.
conqueſtus.j.eo.⁊ idem glo.iuris ciuilis in.l. cura
bit ge ac. emp. Abbas. 34 neſterde
. em in effectu dicit
omam. cuʒz precedenti.c.ſʒ ad
dit tacite ið ce in laicis.nam ĩ pcedenti.c.

im fuit facta mentio ð clericis Caſus zc. ¶ Mota
3

G. e uſuris

pꝛimo ex tex. laicos ét cõpellẽdos ad ꝛeſtõeʒ uſura
rũ ꝑ ecclcſiã. nam boc delictum ſeu eiꝰ coheꝛtio ſpe
ctat ad eccleſiam ut dixi.ẽ.ſupeꝛ Nica. ¶ Secũdo
nõ ꝙ excuſari põt qui non ꝛeſtituit poſſeſſionem pi
gnoꝛatã ſi ſibi ex fructibus ſatiſfactum non eſt:ul ſi
zeſtat aliquid ea oblata non nult ꝛeſtitue?: ut.S.c. ꝓ
ximo. Tertis nõ ꝙ frucius etiam ex arboribus
cõtingens debʒ ↄputari i foꝛẽ ⁊ ſoꝛte eꝛãt arboꝛeſ
fructifeꝛe puta niridariũ:uel erat nemus exq icidũ
tur ligna ? nendunt᷑.æ gnaliteꝛ oẽs fructus qtũcũ
qʒ modici cõputãtur in ſoꝛtem. Et dic ut plenius di
xi in.c. precedeti ? ibi unide. Abbas.

Bia in ominibus.

uſurarij ad cõionem altaris eccleſiaſticaʒ
ſepulturam et oblationem offeꝛendam admitti non
poſſunt:et clerici ↄ hoc faciẽtes puniuntur ut h ðꝛ.
b d. 7 & iſte tex. nalde allegabiliſ.? multa iura faciũt
mentionẽ de iſto ↄcilio lateran. Et tria facit. pꝛimo
ponit factũ dãnabile ꝑ ↄſtõnis cãm.fo triplicit pu
nit uſuꝛarios manifeſtos.ʒ punit duplicit᷑ clericos
tranſgꝛeſſoꝛes. fa ibi iõ.teꝛtia ibi qni aũt. Calꝰ ⁊c̃.
Mõ pꝰ ex tex. unã ex cauſis ex ꝗbꝰ ꝓhibeĩ̃ uſura.
nam alijs negotijs ſeu licitis mr̃imonijs poſipoſiuiſ
diuites intẽdeꝛent uſuꝛe.et dic larins ut dixi S ſupeꝛ
ſica. hora nſuram pꝛohibitam ex neteri 7 no
no teſtamẽto ⁊ ex lege canonica: ¶ Mõ ʒ tres pe
penas uſuꝛarij maifeſti. prima eſt ut nõ admitratur
ad cõionẽ altaris.i.ad ſuſcipienduʒ corpus xpᷣi fᷣm
Innocẽ.hoc abbas aliteꝛ exponit in.c.cuʒ tu.j.e.
nt nõ admittatur ad eccleſiam qñ celebꝛãiur diuina
nam alſiſtẽtes in eccleſia dicunt admitti ad cõioneʒ
altaris. æ foꝛte hec diſpõ melioꝛ nt uſurarius ruboꝛ
cõfuſus facilius ꝛeſipiſcat.ſicut dicimus de excõica
to:ut.c.pia de excep.li.vi.et multum placet mihi hᷣ
expoſitio:et eſſet obſeꝛuanda. ¶ Secunda pena nt
maifeſtus uſurarius decedẽs in hoc peccato careat
xpᷣiana ſepultura.æ ſic non ſepeliatur i cimiterio ec
cleſiaſtico. nec clerici debent inteꝛeſſe ſepultuꝛe.⸗ bo
die iſta pena eſt aucta. nam ſepelientes hodie mani
feſtum uſurarium ſunt excommunicati ipo facto: ut
in clemen. cos de ſepul.⁊ uide ibi bonam gloſaʒ.
Qui dicanĩ ſepelire:an clerici tantum.an laici aſſo
ciantes. an foneã faciẽtes ſeu pꝛoprijs mambus in
foneam trudentes. Et ex pᷣdictis ⁊ ex tex.infert ꝙ
licer heꝛes uelit ſatiſfaceꝛe.non tũ dʒ uſuraꝛius ad
mitti ad ſepulturã eccliaſticã. qꝛ exq deceſſit in pec
cato moꝛtali ꝛeſtitutio heꝛedũ non libeꝛat aiam ſuaʒ
MOpoꝛtet eꝛgo ꝙ ipſemet reſtituat uel caueat de ꝛe
ſtituendo.ita ꝙ appareat non deceſſiſſe ĩ illo pecca
to. de quo uide qð legitur ⁊ no.in.c.;. e. ti. li: vj
2 in. d. cle. eos. ¶ Teria pena eſt ut non admittant
ad oblationem faciendam. vnde dʒ clericꝰ ꝛeſpuere
oblationem nſurarij manifeſti. irca hanc ulti
mam penã iminent duo dubia. pᷣmum nunqd idem
ſit in alijs peccatoꝛibus manifeſtis ut non adminã
tur ad oblationem. ? circa hoc nide tex.cũ glo.nõ.
i. c.oblationes.lxxxx.di.q nidetẽ ↄcludẽ ꝙ non niſi
in caſibus expᷣſſis. Hug. m ↄ. Sʒ pᷣmũ dictũ equi
us. ar. c. multi. ij. q.j.¶ Secũdũ dubiũ: nunqd ſai

lem elemoſinã ds poſſit reciꝑe ab nſuraꝛio. nam
pꝛobibet᷑ facẽ oblatõem non elemoſinã. IJo. an. i. c.
cum noluntate de ſen. excõ. generalꝛ ocludit q; ꝓhi
pitꝰ facẽ oblatõeʒ nõ ꝓhibet᷑ facẽ elemoſinã de illi
cite acqᷣſitis qᷓ ſubiacet reſtõni.ꝓ hoc bo.glo.i.c.ex
tranmiſſa de deci. .xiiij.q.v.in ſũma. Et rõ diuer
ſitatis eſt:qa oblatio fit in publico:elemoſina in oc
culto.⁊ licet elemoſina poſſit fieri in publico:iñ de
ſui natura nõ exigit publicitatẽ ſic oblatio. ¶ Miti
mo nõ clericũ teneri ad reſtituẽdũ ea ꝗᷓ hũit ab uſu
rario offeꝛente. Itẽ ultra hoc teneĩ ſauſſacẽ de deli
cto. ¶ In glo. j. ibi etiã iure ciuili. Et idẽ tʒ glo.in
aut᷑.ad hec.C. c. ⁊ in aut᷑.de eccła. ti.in pri.⁊ plene
tractat᷑ in regula pcẽm de re.iuris li.vj.in mercu.?
pleniſſime auigo ĩ. c. cũ ſit generale de fo.ↄpe.arg.
tñ hꝰ glo.põt tolli:quia nicena ſinodus ð qua gl.fa
cit mẽtionẽ nõ loquit᷑ ðᷣ laicis ſʒ de clericis.⁊ ſic ĩꝑa
toꝛ appꝛobando illã ſinodũ non nẽ ꝑ hoc laicis ꝓ
hibuiſſe uſuras.maxime cũ ibi ⁊z in auc.ſequẽti cer
tis caſibus pmittit uſurã. Sed poteſt dici ꝙ alio re
ſpeciu non ſunt ꝑmiſſe.ſ.iure ciuili:qꝛ ĩꝑatoꝛ ĩ ↄcer
nẽtibus animã ꝓfitet᷑ ſe. uelle ſequi canones:ut in
aut᷑. de eccle.ii.⁊ in aut᷑.ut determi.ſit nu.cle.ſʒ ð in
re canonico uſure ſũt ꝓhibite ergo ⁊ de iure ciuili.
Item lex cinilis õ legẽ dei non põt dici lex.xxv.q.
j. in. c.ſunt quidã.infeꝛioꝛ eni nõ põt tollẽ legem ſu

perioꝛis in cle.ne Romani de elec. æc.⁊ dic ui di

co plene ĩ. d. c. cũ ſit generale.¶ In gl. fi. pᷣmã opi.
ut reſtõ fiat epo ſequunt᷑ h Gof. Inno. 2 hoſti. di
centes ꝙ ſuſpitio eſt in reſtituẽdo ipᷣi nſurario:q̃a
foꝛte ipſe non reſtitueret. Joã. an. diſtinguit ꝙ ant
uſurarius inchoauit reſtituẽ: uel ꝑatus ẽ ad ꝛeſtituẽ
dum:⁊ tũc ꝓcedat fa opi.gl.als ꝓcedat pᷣma opi.
Er ex hac glo.põt colligi ꝙ reſtitutio male ablatoꝝ

debet fieri ꝑ illũ qui extoꝛſit.de q iñ dic ut dixi in
.c. cũ ſit. ð. de iude. ¶ * gl. qro. qa h otineĩ tres

pene ↄ uſurarios mãifeſtos:nũqͥd iſte pene ipo iur
ſunt inflicte. An vo requirat᷑ ſnia hoĩs. Inn. tʒ ꝙ
ipo facto. Gof. S. z ꝓ eo facit. c. cũ tu..e.⁊ h opi.
HGof. nẽ placẽ boſtien. etiam quo ad alias duas pe
nas ipoſitas clericis traſgredietibꝰ:ut ſiẽ ipi uſura
rij non incurrunt has penas ipſo iure:ita nec cleri
ci facientes.⁊ hoc idem ur̃ tenẽ gl.i.c.cũ tu palle.
Sʒ ego tenerẽ tã ĩ cleris qᷓ; ĩ laicis ut ñ reqrat᷑ ſnia
boiĩs:qͥa ñ eſt h̊ poſitum aliqð vbũ ꝑ qð ſnia hoĩs
exigat᷑ nã in uſuꝛarijs dẽ ut non admittant ad ſepul
turã æc. ⁊ nõ dicit nt priuẽt᷑. Itẽ in clericis dicit. ma
neãt ſuſpẽſi donec ſatiſfecerint ⁊c.nõ.n.poſſent ma
nẽ ſuſpeli niſi ſuſpenſio eſſet ĩflicta ꝑ canonẽ ipo iu
ꝛc. nam nideo ꝙ hoc vbũ ſubiaceat iducit ſniaʒ ipo
xvij. q.iiij.gꝰ foꝛtiꝰ iſiud vbũ mãeat ſuſpẽſus ⁊c̃.
hodie n eſt ĩ hoc magna nis:qͥa de iure nono hr̃ ꝙ
ſepelientes uſuraꝛios manifeſtos ſt ipo fco excõica

ti: ut ĩ cle. eos de ſepul. Itẽ reſpẽu ſepulture ẽ tex.i

.(c. ᷓ. e. ti.li. vj. ubi dr̃ ꝙ niſi uſurarij pᷣſtẽt cantõ
nẽ n admittũt᷑ ad ſepultuꝛã.⁊ ſic ipo iuẽ hodie addi
ta ẽ alia pena ut teſtamẽtum nſurarioꝝ manifeſtoꝛũ

non naleat ipſo iure niſi preſtent cautionem. ut di
cto. c. i;. UX irca hoc tamen occurrit queſtis

9nun l
dör cobinaipel
.NenhN ſanif

unmninhnn M, i

en
dif:nmnitſor
ueſoil aal di
tnt blamii in i
iisefubnim emn .
pr ignmi ſibvos, Al Fen
eorteſio 6nacaisöfuitt
ntfi bocirt cMnedidr
inctdſi Kind vos dorigt
dmiantd ngetionsrahmn.
IGe umeit inns delſſehob
lins mauftſtus: inpicier non
raroym manitſtö:ſen nundar teſ
guoc ſuet nme lan go pet⸗
pla oummmnt llea ulna.
ment ibs in altus ppaner 9
, Dbas.
i
Ppereo nn⸗
. rrfonnntihen iim
mnib Kündekamlnt

gefmn Müimdecub Ciühw

Nernſana recher ier lecchnd⸗
nſnenminmle Na cnins t
iue en ad arreencon nin
r iſn lr olgimr er l
imn oniuf uſa nſinio
Enhpime tr Per.
innmhhniun
tunckir hi aum

utatwcin
zwenmegtſſbiſinfen
Ru i bilnine unde

ſeni ſulidaepattnei

nnetnir nortſ fi

lltinen l nunmmn

enie Wunoneſ Ge
Nſlin N

ene nſic imaj
iſe ueſe ini cung, 6
tndemmiſtehö
ohbir agordeine cili
ide mrſir dilrnde.
ſincitdrännligenſn
Nni trc,
u giiun
mmi 5Gef Inde daſtc
bchinteſtvito nſunno
Nman Yoi ndſigien
rnſtive ne ams ad rſin
fropi glals pau iweo,
lgilimmmakoor
Mulc i deucin in
Eilo cib oine, es
os icd ſe pereſpo nf
giri ſid dös Inn
Deoht Ntrda
Kian nd A as duß
ilgreciid mſiſt iin
duspens l⸗ Een ef
Gen i e in ⸗
aßſueriii
iun ip fti n /1
icniod ſeprl

ganuid ſi nfurarius manifeſtus pᷣſtitit cautionẽ ⁊ fecit
poſtmodum reſtamentũ:deinde continnauit nitium
uſure ſz nõ manifeſte: nũquid ualear teſti. Frede.
m cõſilijs ſuis plene examinat: æ tãdẽ cõſuluit ꝙ nõ
qꝛ exequo cõtinuanit nõ nẽ poſtmodũ deſtiſſe. ar.ð
pe. c.i. ¶ Eirca banc diſtinctionem poſſet inſtari:
qꝛ exquo annulatur teſtamemũ maniteſti nſurarij:?
in neritate iſte poſtea non fuit manifeſtus non nide
tur teſtamentũ annulari debere.ar. eoꝝ.que nõ.peꝛ
glo. in cle.i.de ni.⁊ hone.cle.⁊.xxxiij.q.vV. notifica
ſti. ? maxime cum iſta ſit pena dʒ reſtringi. Sed ꝓ
declaratione predictoꝝ ⁊ tex. quero qui dicant᷑ uſu
rarij manifeſti. Jo.an. h̊ ⁊ glo.in.c.i.eo.ti.li.vi.di
cunt ꝙ ille dꝛ manifeſtus qui eſt notoꝛius nel de in
re:qꝛ conuictus ⁊ cõdẽnatus de uſuꝛis.uel notoꝛiꝰ
notoꝛietate facti:ut qꝛ publice renet altare ꝑactum
2 mutuat oibns nolemibus capere ut experiẽtia do
cer. ¶ Item ſi põt conninci per argumenta ⁊ alia
adminicula. nam tunc debet feꝛri ſñia ↄ eum:⁊ dein
de dicet manifeſtus.ar.in.c.cũ ĩ dioceſi.j.eo. Item
glo. in. c.ij. eo.ti.li.vi.addit aliũ caſum ſen modum
ꝓbandi publicantẽ qñ coram ſacerdote ⁊ reſtibus
confeſſus eſt ſe nſuraꝛium. æ mandanit reſtitui uſu
ras:⁊ reſignauit libꝛos. Sed Fre.in conſilijs dicit
ꝙ ſola confeſſio exiudicialis nõ facit quẽ uſurariũ
manifeſtũ. ꝓ hoc facit.c uenerabilibus.in.. ſecus
de ſen. excõ.li.vi.ĩmo plus dicit ipſe ꝙ ſi uſurarius
mandauit in genere nſuras reſtitni. uel illis ꝑſonis
que ꝓbauerit uſuras dediſſe pꝛo hoc dicitur uſura
rius mauifeſtus:qꝛ ſimpliciter non confitetur ſe nſu
rarinm manifeſtũ:ſed mandar reſtitni ſi apparnerit
quod nõ.fatet᷑ tamẽ illam glo.ꝓcedere ſi omnia ibi
poſita concurrent.uidelicet ꝙ ultra confeſſioneʒ re
ſtitueri t libꝛos in quibus apparet qualiter uſuras
exloꝛit. Abbas. 15 .
oteſt intelligi duplii
Bp er eo. citer.pꝛimo in mutuan
te. o in recipiente uſuꝛas.? ſᷣm pꝛimũ ĩtel
c.lectũ. h. d. Etiã pꝛo oꝑe pio non licet uſuras cõmit
. tere. ſm aliũ intellectũ.h.d. Etiã pꝛo pio opere non
licet uſuras recipeꝛe qñ per receptionẽ datur canſa
uulſure committende. Mel clarius: ⁊ ſic. Mon licet
inducere quem ad exercendum uſuras etiam ꝓ pio
opeꝛe.? iſta lec. colligitur ex deciſa.Diniditur. nam
ĩ pꝛima ponitur deciſa conſultatio ¶ In fa H ibi

reſpõdemꝰ. Et reſpõſionẽ ꝓbat ꝑ ar.a maiori.Ca

ſus cc. Mõ.pꝰ ex tex.ꝙ diſpoſitionem noni æ ue
teris teſtamenti papa non diſpenſat. ¶ Sed ↄ boc
facit.c. licet de fer.ubi uidetur tex. apertus in ↄꝛiũ.
nam papa indulgei ibi in diebns dnicis piſchari ꝓ
pter neceſſitatẽ.⁊ iñ ibi ſunt ferie tam de iure dinio
ꝙᷓ; bumano. Sed põt dici hoc pꝛocedere ĩ eo quod
in ſe malũ eſt ꝙ aliqua rõne non poteſt fieri bonnʒ
ut in. c.quẽadmodũ de iureiuran. Contrarium pro
cedit in eo quod in ſe malum non eſt. Secũdo nõ.
quem non debere mentiri pꝛo aliena nita. concor.
xxij.q.ij.c.ne quis.quod eſt ↄ docto.dantes cõſiliũ
contra conſciam ut liberẽt quẽ a moꝛie. Et ex boc
? ex tex.nõ.ꝙ non teneiur quis cõmittere crimen
guã modicuʒ u euitet monem tompoꝛalem. Jtẽ ut

euitet mortem eternam.nam etiam uenialr non dʒ
quis peccare ut alius euitet mortale:nt plenius nõ.

xiiij.di.in ſumma.in.c.quod ait. ed quero nũ
quid iſte tex.intelligatur.in mutuante tantum nel ẽt
in recipiente. Inno.hic ponit magnam glo. nidet᷑
uelle quod debeat intelligi in uiroque. nam ſi non
reperiretur qui reciperer ſub uſuris hoc peccatum
non committeretur. ergo recipientes dant cauſam
huic crimin:⁊æ per conſequens nidentur teneri:quia
qui cauſam danni dat ⁊æc̃.ut.c.finali de iniuris.⁊ G̊
nidetur ꝓbare iſta littera prout colligitur ex deciſa.
In contrarium facit.c. debitores de inreiuran. ubi
iurans ſoluere nſuras tenetur adimplere iuramentũ
ergo recipere nſuras non eſt peccatum:alias illud
iuramentum eſſet illicitum: æ ſic non ſernandum.
de iureiuran.ſi neꝛo. ¶ Bed conclude poſt hofti.
ꝙ in muruante ſemper eſt peccatum. In recipiente
neꝛo aut capit pꝛo opere illicito:æ idem. aut pꝛo
opere pio.aut pꝛo opere indifferenti:⁊æ tunc ant ille
erat paratus alias mumnare:⁊ recipiens non peccat
quia non inducit ilũ ad peccandũ:ſʒ potiꝰ obſecrat
ut peligatur ut ſuccurrat cũ illis.nã libent᷑ uellet bz
bere mutuũ ſine uſuris. Si autem ille nõ erat alias
paratus mutuare ſub uſuris:tunc non eſt licitũ eum
inducere:quia daret cauſam delicto. Et ita poteſt
intelligi iſte tex.fᷣm ſecundam lec.Si tamẽ non mu
tuãdo incuꝛreret iſte maius peccatũ ꝙᷓ;ᷓ ſit peccatum
uſure:tunc poſſet ſibi perſuadere:ut potius mutuet
ſibi ſub uſuris qꝙᷓ; incurrat maius peccatum in non
mutuando. Quidam tamen S ſᷣm Jo. an. in dicta
regula peccatum. Sed pꝛimum dictũ mibi plus pla
cet per.c.ſi quod uerius.xxxiij.q.ij. ubi Auguſtinꝰ
conſuluit minus peccatum ut euitur maius. Abb.

Bm tu. Vlſuꝛarij qui ſunt ſoluen

do coguntur per penas
lateran.coſilij nſuraſ reſtituere etiam quaſ
anñ concilium receperunt:⁊ facultatibus non exian
tibus debent poſſeſſiones empte ex pecunia fenebꝛi
uendi ⁊ debentibus recipere ſatiſfieri boc dicit.
Diuiditur.naʒ i prima ponitur conſultatio tres ar
ticulos continens:quoruʒ duo ſunt deciſi.ſecundo
oxdinate ad illos reſpondet. ibi ſuper his. Caſuſ ꝛc̃
5 pꝛimo ex tex. ubicũqʒ conſtitutio etiam pe
nalis dat moduʒ executioni obigationis conceꝛnit
nedun obligationem poſtea contrabendam: ſed
etiam iam contractam ante conſtitutionem. nam. c.
quia in omnibus.S.eo.concernebat executionẽ. ni
delicet qualiter debeant compelli uſurarij ad reſtimu
tionem.ideo concernit nſuras etiam iam extoꝛtas.

2 in hoc eſt iſte tex. notabilis z multum allegabilis.

2Z limitat inra dicentia conſtitutionem non concer
nere pꝛeterita. æ de hoc aliquid infra cum glo.
Secundo nõ modum ⁊ oꝛdinẽ adhibendum in
reſtitutione nſuraꝝ.nã prio debẽt reſtitui illis a qui
bus fuerũt extoe.ſi neꝛo nõ extant reſtituunt᷑ eoꝝ
heredibꝰ.ſi etiã illi non ſuꝑſunt reſtituunt̃ pauꝑibuſ
Et idẽ ſm hoſti.ubi ñ apꝑet cui dãnũ illatũ ſit.ut
pula qͥa ciuitas fuit ſubmifſa ſpolijs:unde quiſquis

12

Be uſuris

gecepit aliquid æ neſcit a quo debet ſaltem panꝑibꝰ

illad ꝛeſtitueꝛe. ad idẽ.c.ſicut dignũ.S.ðᷣ homici.

Mota ꝙ ualens ꝛeſtitueꝛe illicite extoꝛtũ ex quo pe
niter liberaf̃ a pena eteꝛna ¶ Et ſic nõ intellectuʒ ad

illud dictum Auguſti. ꝙ peccamm non dimittitur

uiſi ꝛeſtiruat᷑ male ablatũ.nt hic ⁊ facit ĩ ſili.c.ſupeꝛ
eo /ꝗ. de rap. ʒ. n. ĩtelligi ſi ꝛeſtimi vorg .
in fi.uult eꝛgo illa glo.ꝙ uſurarius maiteſtꝰ non in
currat penas.c.qꝛ in oibus.S.eo.ipſo iure.ſed req
rat᷑ ſnia.ſed tu dic ur ibi dixi. Et ad iſtuʒ tex. poreſt
rnderi ꝙ h̊ archieps duxit iſtos punicdos de facto
quia mãdauit ut uſurarij non admitteremtur zc.
Sed.idẽ puto ſimplicẽ ſaceꝛdotẽ potuiſſe faceꝛe in
eccleſia ſua ꝑ ea que ibi dixi. ¶ In glo. in. V. donec
in fi. cõclude ? eſt de mente doc ꝙ aut iudex in ſen
tentia appoſuit iſtud vᷣpum donec ſatiſſecerit ⁊c. et
iũc f̃a ſatiſfactiõe ſunt iſti libeꝛati a ſuſpẽſiõe.ð qꝰ
dic ut ẽ glo.nõ ·ĩ cle.i.de de (n iudex ſimplicif
ſuſpedit iſtos: æ tũc nõ ſufficit ſimplicit᷑ ſatiſfaceẽ ſʒ
dʒ optineꝛi abſolutio.⁊æ boc tenẽdo ꝙ h requiratur
ſeu iteꝛuenerit ſnia hominis. Si aũt loquimur ð ſẽ
tentia iuris tenẽdo illã opi.ut ſit canon laie ſnie:iũc
eoipſo ꝙ uſurarius ſatiſfacit debʒ admitti ad cẽio
nẽ:qꝛ deſinit eſſe maifeſtus.⁊ ſic ceſſat iliud.c.qꝛ.j.
oibꝰ. ¶ In glo. in. v. ſiue poſt. in fi. hec glo. b iten
dit ꝙ ubi ↄſtõ ẽ antiqᷓ iuris declaratoria tũc cõcer
nat eniã pᷣteꝛita.nã uſure erãt ꝓhibite an illud.c. qꝛ
in oĩbꝰ. ? iõ illud. c.nõ iducit ius nouũ ſʒ declarat
antiquũ. Sed hoc dẽʒ nõ ur̃ poſſe pꝛocedeꝛe:quia
inq;tum cõſtitutio de nouo addit penaʒ eſt noni in
ris inductoria:qꝛ ſalteʒ penã inducit de nono.⁊= iõ
pena nõ dʒ cõcerneꝛe pterita. nt nõ. Pan. in ꝓhe
mio cle.⁊ in.c.fi.de ↄſti.Et iõ dic alit:⁊ fuit de mè
