a doc.in theologia pᷣlati ⁊ capitula mittere debent
ꝑſonas dociles ad ſtudium qous ſi ꝓprij redditus
non ſufficiunt eis in expenſis ꝑ qnqueninʒ mimiſtra
bunt. doctores vo qdiu docuerint ⁊ ſtudentes per
quinquẽnium recipiunt frucius prebendarum ſuaxꝝ
2 ̊ quo ad primam partem ſice. ODro licẽtia do
cendi ẽt pᷣtextu ↄſuetudinis nil debet exigi nel pro
mitti. ⁊ ob H̊ ꝓmiſſum remittitur ⁊ ſolutum reſtitui
tur. Ionei ad legendũ nõ debent impediri in facul
tate ⁊ licentia obtinenda contrafacientes officijs 2
dignitatibus pr iuabuntur æ hoc quo ad ſecndam
partem.põt etiam quelibet decretalis P ſe ſũmari ꝓ

clarioꝛi intellectu. 2 iſta prima. hoc dicit in ſumma

eccleſia cathedralis pꝛouidere debet magiſtꝛo de be
neficio qui clericos eiuſdẽ eccleſie ⁊ alios pauperes
gratis doceat ut uendens licentiam docendi aut in
terdicens idoneum ad docendum beneficio pꝛiuat᷑.
2 diuiditur i tres partes. In pꝛima prouideri man
dat de magiſtꝛo. In ſecunda factum repꝛehenſ bile
inhibet. tertio penam imponit reddens cauſam. ſe
eunda ibi pꝛo licentia.᷑ tertia ibi qui autem. Caſus
2c. Gnn pꝛimo ex tex. ꝙ non dicuntur paupe
res qui parentum operibus poſſunt inuari. naʒz pa
ter tenetur alere filium ⁊ ei alia neceſſaria prebere:
ut.l.ſi quis a liberis.ff. de libe.agnoſc. etiam ſi ſint
ſpurij de iure canonico: ut ſupꝛa de eo qui du.in
matri.in.c.cuʒ haberet in fi. non ergo refert an s

poſſit per ſe uel per alium:ſed ſi non poteſt nec per

ſe nec per parentes tunc dicitur panper.de quo dic
ut nõ. Har. in.l.ſi conſtante.ff.ſol. matri. ? dixi in
c.i.ſupꝛa de accu. ¶ Nõ. ibi legendi ⁊ pꝛoficiẽdi
qð uerbũ legendi põt adaptari etiam ad ſcholares.
dicuntur enim legere dum ſtudent pcoꝛ. c. non ma

ano iuncto.c.fi.ſupꝛa ne clłe. uel mona. Et facit ad

tam aueftionẽ nunquid habilitatus ad ſiudendum
in aliqua facultate poſſit in ea legeꝛe ⁊ doctoꝛari: ð
qno uide peꝛ Jo. an. in regula cum quid de ꝛegulis
iuris libꝛo ſexto in meꝛcurialibus. ¶ Mota tertio
neminem debere legeꝛe non petita ? obtenta licẽtia.
Et dicit abbas h eſſe õᷣ ſcholares facientes publica
ri ꝛepetitiones per ſcholas non petua et obtenta li
centia ab eorum magiſtꝛo. ¶ Item nõ. ꝙ cuicũqʒ
idoneo nõ ẽ denegãda licẽtia docendi: qð eſt ueruz
Fm Inno. ? alios doc. niſi exiſtẽte cã: ut quia adeſt
magna copia magiſtroꝝ ? unus ipedi? ꝑ aliũ. nam
ſemp in oĩ ꝛe cã attẽdẽda é: ut S. de accu. c. tã dilec
ti. 8 Hõ. quinto ibi fructũ ſui laporis ⁊c. ꝙ bñfi
ciũ dẽ ructus laboris.ex eo eiʒ ꝓuenit frucius:bñ
ficiũ eꝛgo cum defeꝛĩ clerico eſt fructus laboris:ex
quo eim ſeruit eccleſie dʒ niueꝛe de ꝛedditibꝰ eccłie.
ur in. c. cum ſʒ aplin de pben. et ſi lit diues ĩ primo
nio dũmodo auare non theſauriʒet: ut nõ. dicit In
no. i. c. eps.ð de pꝛebẽ. vn ad ſciẽtiã hẽtur ꝛeſpectꝰ
in collatiõe bñficioꝝ: ut pinguiꝰ ꝓuideaĩ luteratis.
iᷓ ignaris. ut in. c. de mulcta de pben.⸗ in. c. fi. J. e.
glo. in. V. magiſtꝛo in fi. Vel põt dici magi
ſteꝛ. qſi maioꝛ ibidẽ ut dicit glo.i cle. ij. de magil. er
apud italicos in iure canonico ? ciuili appellantur
doctoꝛes in artibus vVo appe lãmꝛ magr̃i Sʒ in 4
buſ lã locis ultramõtanis oẽs appellant magiſtri.
C In glo in V. ↄſuetudis ibi quaſi ſimoniacuʒ ꝛe
putai ¶ Mõ. bñ glo. maxie in dicnõe quaſi.nã ꝑ illa
dictionẽ que hʒ diminueꝛe ifert ꝙ ſtricto mo noO
mirtit ſimonia: qd placʒ:ſʒ largo mõ ſic. In gl.
in vVbo qui ſit idoneus in fi.?æ dic ꝙᷓ multe qualua
tes ꝛequirunt ad h̊ ut iudicet idoneus in docendo.
PDrimo ut hẽat piciã docendi. fo ut habeat ſacun
diã dicẽdi. ieꝛtio ut hẽat ſubnlitatẽ inteꝛptãdi. quar
to diſſeredi.quĩto ꝙ ſit appꝛobaius ab habente po
teſtatẽ: æ bec oia ꝓbant᷑ in. l.una. C. de ꝓfeſf. cui ĩ
urbe cõſtantinopolitana .li.xij. iuncta. l.magiſiꝛcS.
E. de pꝛofeſſis.li.x.⁊ debet nedum ſciennia. ſed enã
in moribus excelleꝛe 2 ſe aptare ingenio addiſcenũ
Viij.q.i.opoꝛtʒ. Et ex his inferendum uideꝛetur ꝙ
ſcholaris legeꝛe non poteſt:⁊ dic ꝙ in ueriiate lege
non poteſt ut alios doceat nec pꝛeeſſe cathedre
doctoꝛali.⁊ ſi diceret ſe doctoꝛem:et non eſſet pena
falſi tenetur.l. eos.ff. de fal.⁊ qð ibi nõ. S ed ſchola
ris poteſt legeꝛe nt adiſcat. Et ideo in aliquibꝰ lociſ
lecture ſtatuuntur ſcholaribus ut addiſcant potius
qᷓ; ut doceant et ut ſe aſſuefaciant. nam multnʒz pꝛo
ficit quis in docendo alios iuxta illos uerſus. Di
ſceꝛe ſi cupis doceas ſic ipſe doceris. NHam ſtudio
tali tibi pꝛoficis atqʒ ſodali. Et peꝛ glo.in.l.unica.
C. de accn. in fi.? ꝑ Jo. an. in palle. regula cũ qͥd
Et ſi pꝰ ipᷣe appꝛobatiõis habuit doctoꝛ has quali
tates ſi poſtea eſſectus ẽ intilis debet degradari a
doctoꝛatu: ut iu.l. gꝛamaticos. C. de ꝓfeſf.li. x. fac
.l. ut gꝛadati in. F. ꝛepꝛobari. f. de mune.et ho. ? in
.l. ſed et ꝛepꝛobari.ff de excu. tuto.

Mro licentia do
Roh ibeas * cendi nihil exigi de
bet uel pꝛomitti ? exactum reſtirui ? ꝓmiſ
ſam ꝛemitti debet: z negligente infeꝛioꝛe pꝛelato ad

1

ſũt duo dicta fm ibi ſane. Caſus ⁊c̃ 5 pꝛimo
ex tex. ꝙ eps loci ſupplet negligentiam alioꝛum pᷣla
toꝛum nedũ in ↄfeꝛẽdis bnficijs ſed ét inſtitnendo
magiſtꝛos in eo ũ eccleſijs. S

magiſtrum conſtimendum ſupplebit h ne .

ecundo nota in fi.
ꝙ magiſteꝛ dʒ eẽ ꝓuidus ⁊ diſcꝛetus:ſʒ dic ut dixi
in. c. pcedenti zc. Sed qꝛo nũquid poſſit ſcholaris
ſe obligaꝛe ad itrandũ ſub ceno doctoꝛe. doc. cõir
dicũt ꝙ nõ.nã uẽ turpis ꝓmiſſio cum multũ naleat
affectio doctoꝛũ æ modus traddẽdi: unde faciliꝰ da
ta ẽt equalitate ſcientie quis ꝓficiet ſub uno qᷓ; ſub
alio facit.l. i. F. pinde.ff. de uaꝛi. æ eoꝛ. cogni. Ni
quid aũt doctoꝛ ↄmittat uſurã mutuãdo pecuniam
ſcholaꝛi: ut ĩtꝛet ſub eo ꝗ aliqñ ñ eꝛat inaturus cicã
in. c. in ciuitate. j. de Plere ASetd⸗ ꝗrit nũqͥd
exigens peccuniã a clerico uolẽte ire ad ſtudiuz pꝛo
licẽtia tradẽda cõmittat ſimoniã Inn. ꝙ nõ ſz male
faciat ſed nihil allegat. Sed hoſti. ur̃ ſentiꝛe Sꝛium
per nõ.in. c. penł j. eo.⁊ facit.c.ad noſtrã de ſimo.
Et ſatis põt dici h̊ eſſe quaſi ſimoniacum ? nõ ſtri
cte ut nõ. fuit in ſimili S. c. ꝓxi. ¶ In gl. i.in fi. idẽ
Inn. dum tamen ille. qui ſoluit ſit idoneus tancre.
dicit ꝙ ex ꝑte ꝛecipiẽtis fuit cõmiſſum crimẽ ↄcuſſi
onis cũ ꝓpteꝛ ſuꝑioꝛitatem exigit hanc pecuniam
quaſi ab inuito: facit.i.q.i.iubemus 7. c. concuſſio

nez nõ tamẽ ſm eũ cõmittitur ſimonia cũ nõ ſit iſtö

officium ſpũale:ſed Srium tʒ vinc.j c ꝓxio. ¶ J
glo. fi. ibi de cõceſ. ppen. nulla ut᷑ gl. ſentiꝛe per hãc
allegationẽ ꝙ iſti plato datur tps ſemeſtꝛe ad inſti
tuendum magiſtrum quo elapſo deuoluitur prſ ad
ſupioꝛem. ſi eſt in beneficialibus ſed Jo. an. ? alij
cõir tenent hoc eſſe arbitrarium debet pꝛecedẽ mo
nitio ad h̊ quod nõ glo.fi. in. c. apoſtolice de ꝛe in
di.li. vi. æ nõ.in. c. ex parte ð conceſ pꝛeben. Er nõ
hene hoc dictum ꝙ nbi non pꝛefixo tempoꝛe denol
uitur ad alium ptãs aliquid agendi pꝛopter negli
gentiam debet ad conuincendum negligentiam pre
cedeꝛe monitio tene menti
Mꝛo licentia docendi pe
Banto. a exigi non debet eni
am ſi hoc habeat conſuetudo. Mꝛimo
ponit factum damnabile. ſecundo penam apponit
ibi ſi qui ueꝛo Caſus ⁊c̃. . pun ex tex.ibi ⁊
dignitatem aſſumunt ⁊c. argu.ꝙ doctoratus eſt di
gnitas et concoꝛ. quod habetur in pꝛobemio. C.
ibi magiſteria dignitate ⁊c.nõ.tamen tex. poſſe intel
ligi ꝙ non loquatur de doctoꝛibus ſed de his qui
in quibuſdam eccleſijs conſequuntur certum offici
um docendi et appellantur magiſtꝛi ſcholarium. Et
in quibuſdam eccleſijs reputatur dignitas: et pꝛo
hoc facit tex. ibi de ueſtris eccleſijs extirpata ?c.
HBir. tamen in.l.ex eo.ff.de mili.teſt.uidetur con
cludeꝛe ꝙ nec miles nec doctoꝛ dicatur habeꝛe di
gnitatem Sed aliud dixit in.l. fi C. de iudeis ubi
coneludit iudeum non poſſe effici doctoꝛem cum
doctoꝛatus ſit digniras de quo etiam per eum in
prima conſtitutione ffoꝛum ⁊ in.l.i.C. de nouo. E
componendo. Et ſatis dici poteſt quod doctoꝛ
ſaltem legens incontinenti cum incipiat dicatur
babere dignitatem maxime ex co pꝛobatur quia

,„ Mri Nan
lhr ſadhſi iir
ſkerni c 1hnnoilt
grcg aittlims nusth
ſgen Yetenchoimmdend
Irtegogtst i dänmätt
en drceuei dedd r
lein aa eninm
A CrNio ontäniati ſ
2 hebiter Cns t. 1
on ollin cathearal eclleis ſch
ormͦſtmi mugſtr dimm
we ir ſſams Oo go ni
ſaſtron iſtnaur myſtr r
Etſt olgian i rcno n dh
1Merolai per apitniietcleſe a
Cherfoinaaleſa chlegan td
Ktur dinttonatend iuffimanr i
Goenmonedesi üniinsſn
achaomnnsin iseß⸗
inigooceſteneg öſciagone
Knünnntilbubiſſthrſchaün
ltnsſteniseti ſöirdigis⸗
n nenig. rienpe⸗
ecceiana Mg i nbig⸗
Tnomrbps r
. i ſgon ſeſtd
ſintüchen, 1 dei
feignitzefi Rcoe
nennetn Fe

eſtonsnong. .
e niͤtit Nie

igiei rcdin i

i ganii Dglimnfidi
l ſolir it onno mer.
pens intönſin ini genſſ
onfunan angt bont peennian
Ntigiidbenns 1 naſſo
i Gnmmndfndͦnöſtd
ASnd) a (N
NGiden nuladi iettede die
AAßud dam izslenete inſi
unqvodhſo deneimrprſen
irbarfcelbns e Yont
ſearhimmimdter oturiw
go aicAllirch i
apmréaniattG
tiorfw mpor haol
iini gnd penn, e
Ornineondamtegigetaohre

eend
Prbeenatogin

d. mn aii nentn

Dro⸗
en Onſvendo Pin⸗
dh NNg
Ppin Erbe

¶ De magiſtris

babzʒ a lege iuriſditionẽ oꝛdinariã ſupꝑ ſcholares uł
in auẽ. hita. E. ne fil. ꝓ pa. Et ſi continuat ſecturaʒ
p.xx.annos acquirit maioꝛẽ honoꝛẽ.ſ.dignitatẽ cõ
mitatꝰ. ut in.l.una. C. ̊ ꝓfeſ.qui in urbe ↄſtãtino.
li.xij. ¶ Er ex his infero ꝙ doctor maxime qͥ diu
legit ẽ pferẽdus militi qui in neritate nullã dẽ habẽ
dignitatẽ ut nõ. bar. in palle.l.ex eo æ maxime loq̃n
do de militibus noſtri tpis qui no ſunt ueri milites
ut nõ. in. l. i. C. de iuriſ. ? fac:igno. Sʒ turba docto
rũ ⁊ in quibuſdã ingẽs ĩopia facit cõtẽptibiles ut ĩ
ſimili dicit tex.xciij.di.legimus. Q Altimo põt ad
duci iſte tex.in ar. ꝓ illa opi.q in quolibet loco uł
in qualibet ciuitate poſſunt cõſtitui ſtudia litterarũ

2 nõ tm in ciuitatibꝰ regalibꝰde quo tñ in ꝓhemi
ffoꝝ.⁊ pleni? dico in.c.tue de cle.nõ reſi. n et

penul.i fi.? idẽ tenẽt cõiter doc.nam ut dixi.5.c.ꝓ
xi.talis cũ alio ꝓficeret qui cũ eo foꝛte ꝓpter inepti
tiudinẽ legendi non proficeret qꝛ iſte profectus ipe
diri non debet.

ia Mõnulli. In qualibʒ cathedra
* li eccleſia uel alia in facultatibꝰ
ſufficienti dʒ a pꝛelaro uel capitulo unus
maꝗg ſter eligi cui redditus unius pꝛebende debent
aſſignari. In metropolitana uero eccleſia et eligi ð
ber theologus ⁊ ſi ad gꝛãmaticũ z theologum nõ
ſufficit ꝓuideat ipſi theologo ⁊z grãmatico faciat ꝓ
nideri in aliqua eccleſiaꝝ ſue ciuitatis uel dioceſis.
h. d. Et prio ponit antiquũ conſiliũ qðᷣ fo innouat
⁊ ſupplet ibi neꝝ. Caſus ⁊c̃. ¶ Mõ. pꝛio ex tex. ꝙ;
non ſolũ in cathedrali eccleſia ſed ẽt in qualbet co
legiata dʒ inſtitui magiſter:dũ tamen illa eccleſia ad
hoc ſi ſufficiens.Ouo ergo requiruntur ut ĩ eccle
ſia ĩiferioꝛi inſtituatur magiſter ut ꝙ ad hoc ſuffici
at ⁊ ꝙ ſit collegiata.nã ex quo tex.dicit illũ eligẽdũ
2 per pꝛelatũ ⁊ per capitulũ eccleſie.ſatis innuit hoc
debere fieri in eccleſia collegiata æ hodie pꝛoniſum
eſt ut et in monaſterio inſtituatur talis magiſter qᷓ
doceat monachos in pꝛimitinis ſcientijs ut ſic non
deſit eis oppoꝛtunitas in alijs proficere nt in cle.ne
in agro de ſta.reg.nõ ſolũ ergo monachi debent in
gramaticalibus inſiſtere:ſed etiã in alijs principalio
ribus ſcientijs eis tñ nõ ĩteꝛdictis nt ſatis inmit tex.
in dicta cle.ne in agro. ⁊ idem pꝛ batur in.c.ſic ni
ne. æ. c. ſi cleꝛicatus.xvi.q i.ubi hieꝛonymus hoꝝa
uur monachos uit lõgo tempore ſtudeãt que poſſint
poſtmodũ docere. ¶ Et ex his infertur ad queſtio
nẽ nũqͥd mõachꝰſeu aliꝰ religioſꝰpoſſit aſſumi ĩ ma
giſty. æ p' arguit hoſt. ꝙ nõ pꝑ.c. moachos. xvV. q. i.
ubi dicit᷑ ꝙ nõ hʒ officiũ docendi. Itẽ hoĩes diſpa
ris ꝓfeſſionis non ſunt ↄiũgẽdi.xvi.q.vij.ĩ noua.
? in cle.i. de elec. tẽ ob.tex.xvi.q.i.nemo põt
ubi dr̃ ꝙ nõ põt inſiſtere paꝛiter diuinis obſequijs
⁊ in monaſtica regula oꝛdinate ꝑſiſtere. Sed his ñ
obſtantibus concludit hoſtien. ? Jo. an. poſt eũ q;
aut ſe ingerit ? repellitur:aut aſſumituꝛ peꝛ habentẽ
poteſtatẽ cũ licentia ſuperioꝛis æ admittendus eſt ꝑ
.c.doctos.=.c. moderamine.æ.c. ſũt nõnulli.xvi.q.
.i. ubi patʒ ꝙ ſi ꝓmouet᷑ ad eccleſiã ſeculaꝛẽ licite pᷣ
Ricat ? oĩia ſacrameta miniſtrat ¶ Item 27 ꝓmonuet

ad hoc offm docendi ꝙ redũdat in ntilitatem rotiꝰ
eccleſie uniuerſalis ut.j.c.fi.ubi pulcher tex.nec ob
ſtant iura in contrarium allegata. nam. c.monachos
loquitur qn non eſt aſſumptus ad offm docendi ꝑ
babentẽ ptatem. c.in.noua loquit᷑ de contraria pto
feſſione. Sʒ his omẽs magiſtri tẽdũt ad unũ.ſ. ad
docẽdum nec eorum ſtudia ſũt diuerſa. nã. uidemꝰ
ꝙ in eadẽ uniuerſitate ſũt diuerſoꝝ bominm corpo
rum diuerſa genera. æ boies ẽt diuerſarum ſciẽſiaꝝ
faciunt unum corpus ut uidemus in canoniſtis æ ie
giſtis. Item in clericis qui ↄſtiruũt unam umiuerſi
tatem ꝛeſpectu ſtudij nec ob. c. nemo põt:quia i eo
dẽ rẽpore non põt inſiſtere diuerſis:ſed diueꝛiis tẽ
poribus ſic. Iem nide glo.in dicto.c.nemo põt qͥ
per illum tex. dicit ꝙ cum religioſus ꝓmouetur ad
eccleſiam ſecularem non tenetur obſeruare auſterita
tes regule.æ certe magis ꝓficit ecclie uniuerſali doc
tor in legẽdo ꝙ; ſimplex curatus in ſacramẽta mini
ſtrando qð ſats euidenter colligitur in. c. cũ ex eo
de elec.li. vj.ubi ꝑpꝑ ſciẽ iam capeſcẽdã diſpeniatur
cum curato ut per ſepteénium poſſit ſe abſctare ad
idem.j.c.proximo Si ergo religioſus põt ꝓmoue
ri ad curam ergo potius ad offin docẽdi æ mayie
ſcientiam ꝗ hʒ in ſe pietatem.
mã uide bonaʒ glo.in.c.de quibuſdam.xxxvuij.di.
Et gof. hic tʒ ꝙ doctores iuuenes nouiter icipieteſ
legere non debent facere colleciã qui potius docẽt
ut doceantur ⁊ inuitant anꝙ; inuitet. Sed doctoreſ
antiqui licite eollectam petũt Moſti.dicit ꝙ ſi doc
tor non eget non dʒ colleciã facere ſed ſi eget ẽ a di

nitibus ſua neceſſitas releuãda. dicit ti ſe nunquazʒ

feciſſe collectam ꝑꝑ ſui ſubſtetationem.do.an.cõclu
dit ꝙ nouitij non exigunt collectaʒ. Antiqui uero
quibus ſalarium conſtitutum ẽ a ſcholaribus illius
loci uel a pauperibus nil exigere debẽt nec et a diui
tibus niſi egeãt. Sed ſi non eſt eis ↄſtitutuʒ ſalariũ
tnc pñt a diuitibus petere. Ego concluderem aliter
hãc mateꝛiam. vVʒ ꝙ aut i loco eſt cõſuetudo ut fiat
collecta aut non.pꝰ cãu quantũcunqʒ ſit ſalariatus
põt collectam facere fᷣm conſuetudinem loci:ut in.l.
qð ſi nolit..ſi mancipia.ff.de edi.edic.⁊= facit.l.ſi
fundus. ff. de.euic.? ꝙ nõ. Har. in.l.nemo eſt qui
neſciat.ff. de duobus reis.a pauperibus tamen nõ
puto aliquid exigendum ar.xlvij. di. in.c.ſicut./2
cãu qñ non apparet de conſuedine æ tunc ſubdiſtin
gue ꝙ aut magiſtro prouidetur de beneficio ut hic
dr ⁊z iſte põt a diuitibus non tñ cleꝛicis ⁊ illius eccle
ſie premium laboris exigere:qꝛ beneſicium tm cõſti
tuit̃ pꝛo clericis illiꝰ eccleſie ⁊ aliſs pauperibꝰ: ergo
alios docere gratis nõ tenetur. z in hoc caſu ſaluat
dictũ huius glo. Aut doctoꝛi cõſtituitur ſalariũ de
pablico prout hodie cõliter fit in italia in ſtudijs ge
neralibus: æ tunc puto ꝙ nihil petere põt a quibuſ
cũq; ẽt diuitibꝰ:qꝛ ſalartũ eis ſtatuitur ut nõ ſolum
doceant indigenas: ſed etiã foꝛenſes undecunqʒ ꝓ
ficiſcenres. immo hocdie ſolent eligi potius ut cõfiu
ant forenſes quam propter indigenas. non ergo ſa
larium quod hodie pꝛefigitur eſt ita reſtrictum ad
certas perſonas ſicut pꝛouiſio huius capi. ex quo
enim ſimpliciter conducitur ad legendum dʒ legere
n

In glo. i. i fi. ð hac

De magiſtris

? quoſcilqʒ doceꝛe alio pꝛemio nõ exacto. Mec ob.
ſi diceꝛet᷑ h ſalariũ ꝓcedit hodie loco Puiſionis
huiꝰ. c. 8) dʒ eodeʒ iure cenſeri ar. eox ꝗᷓ nõ. Inn.
in. c. ex ꝛ2õe de appella.⁊æ ꝑ glo.nõ.in.l.fori.C.ð ad
noc.diueꝛ.iudi.q ſingułꝛ dicit ꝙ ſalariũ ꝛeceptuʒ ꝑ
aduocatũ a partibus ꝓcedit loco ſalarij qð ꝑcipie
bant oliʒ a publico ideo debʒ cẽſeri eodem iure :ut
ſit qſi caſtꝛenſe:qꝛ dico ꝙ in vVitare iſtud ſalarinʒ ñ
ꝓcedit loco ꝓuiſiõis hꝰ.c.iĩmo diueꝛſa ẽ ꝛ ĩ utriuſ
q;.nã huic ecclia ꝓnidet ſic ut teneat᷑ pauꝑbus et
clericis illiꝰ ecclie de diuitibus ſe nõ ipedit. xij. q.i.
nidentes. Sed hodie ſalariuʒ ſtatuit᷑ doctoꝛibus:ut
foꝛẽſes cõfluant ad ciuitatẽ bonificandã æ amplian
dam ⁊ famoſaʒ ꝛeddeẽdã que 20 plus uẽdicat ſibi lo
cũ ĩ diuitibꝰ ꝙᷓ i panꝑibꝰ. ¶ In glo. fi. ibi expectet
quonſqʒ; nacet ⁊c.doc.̊ cõcludũt alit᷑ ꝙ donec na
cauerit pꝛebẽda dit canonici cõtribueꝛe de ſuis pꝛe
bedis ar.i. c. fi. de his qᷓ fi.a maio.par.cap.⁊ cꝛede
rẽ ꝙ h̊ poſſent ⁊ debeꝛẽet faceꝛe ſi eis ꝛedditꝰ ſuꝑſũt
nõ tñ uigoꝛe hꝰ conſtitutiõis. quia iſta conſtitutio
intendit nt pꝛouideant de pꝛebenda eccleſie ⁊ nõ de
ſingulis ꝙ inuit iſte tex. dum dicit ꝙ pꝛopteꝛ adep
tionem iſtius pꝛebende non efficitur canonicꝰ. ꝓce
dit eꝛgo deciſio glo. quo ad reꝛmios hꝰ. c. ſed dẽm
rel de honeſtate z fm ꝙ hẽtur ĩ illo.c.
fi. n e.gl.ibi modicũ põt expectaꝛe ⁊c.æ pꝛo ̊
ultio ẽ tex.i.c.ſi tibi ↄceſſo de pꝛeben.li.vVj.Et ĩ fi.
glo. dicit hoſti.ꝙ licite põr inteꝛuenire h̊ pactio:qꝛ
ſcia eſt quid ſpũale ⁊= ſpũale ↄmutat᷑ cum ſpiriwali:
ut in. c. ad qões de ꝛerũ.ꝑmun. qð ſatis placet ⁊ facit
g de ſimo.c.ex inſinuatione ⁊c̃.

„

Bp er ſpecula. ODꝛelati ? capirula
* ad ſtudia theologie ſchola

ꝛes dociles tranſmitteꝛe tenentur q ĩ abſẽ
tia ꝛedditꝰ pbendaꝝ ſuaꝝ ⁊ bñficioꝝ ꝑ quĩqnẽniuʒ
integꝛaliteꝛ peipiẽt 7 ſi ꝓprij ꝛedditꝰ ad ſuſtẽ atõeʒ
ſtudij eis nõ ſufficiũt dʒ prelatꝰ cum capitulo eis ꝓ
nideꝛe. Oagiſtri neꝛo donec docuerint integꝛe pci
piunt fructus bnjficioꝝ ſuorum.h.d. Drimo põit
ſtatntũ antiquũ qð.ꝛꝰ addẽdo coꝛꝛoboꝛat ibi ſtatuẽ
tes ⁊ẽ. Caſus æc. ¶ NHõ pꝰ ex tex. ꝙ deputandis
ad ſtudia litterarum non debʒ obſtare natura. nihil
decet in hac uita 3 nãm:vnde non eſt contẽdẽduʒ
adueꝛſus naturam: ſed qniſqʒ ad ſtudium mancipã
dus eſt ꝓut patitur igenium æ nã ſua expoſtulat ad
qð multum debeꝛẽt attẽdeꝛe parẽtes ſcholarium ne
ſex filios ianibus ſumptibꝰ ⁊ laboribꝰ uexent.
nõ. ꝙ ꝑ ſciaʒ qͥs eteꝛnitatẽ ⁊? ꝑpetniratẽ acqnirit in
h ſecło. vñ dẽ doctoꝛ fulgeꝛe.naʒ ſiẽ ſplendoꝛ firma
menti ſuis ꝛadijs illuminat totam teꝛam ita nir lit
teꝛatus ſua ſcia illuminat mundũ ut in auc. habira.
MC. ne fi. pꝛo pa. Et dẽ ſplẽdoꝛ firmamẽti:quia ſicut
firmamẽtũ ſemꝑ manet ꝓpteꝛ memoꝛiã pꝛeſtite ſciẽ
tie ? qꝛ inſtruit multos diſcipulos qui meꝛebuntur
aſcendex ad cathedꝛã z ↄſernar̃ famã ſui doctoriſ.
tenet.n. ſcholaris q;tum põt defendeꝛe opi.ſui ma
giſtri ſiẽ fecit iuriſcõſult.in.l.quid tn alł.ẽ.l.ſequens
ff. de arbitris. ¶ Hõ. ꝙ magis amplũ pꝛiuilegiuʒ
babẽt docẽtes ꝙᷓ; addiſcẽtes:qꝛ docentes q;diu do

cuerint pcipiũt in ablentia fructus ſuoꝝ bñn ficior u;
ſed addiſcentes ꝑ qnquenium tãtũ. 7 eſt rõ qꝛ. qͥn
quẽnium bn ſtudendo pᷣſumitur q debeat eſſe
ꝓuectus ultra ergo illud tẽpus nõ nidet᷑ excuſãdus
ꝓpter ſtudium:ſed doctor indocendo ſexꝑ ꝓmonet
ntilitatem eccleſie uniuerſalis. Altimo nõ. ꝙ iſiſtetel
in ſcientia capeſcenda dicũtur coꝛroboratores ad ꝓ
gi ecdeſie nuniuerſalis fac.c.cũ ex eo de elec.li.
Jo glo. i. V. docibiles.i.habiles ad docẽduʒ
dicẽ Ja. an. ſuper tex. ꝙ melius dicerz dociles qꝛ ſci
Etia eſt docibilis homo docił.¶ Et aduerte qꝛ gl.
intelligit ꝙ debet iſti eẽ apti ad docenduʒ alios:ſed
põt intelligi tex.de aptis ad adiſcendum qꝛ de ſcho
laribus loquitur z non de doctoribus.uel põt dici
ꝙ debent eẽ apti ad addiſcẽdũ q̃ mirtũtur ut alios
poſſ nt docere. ¶ Et in fi. glo. bic põt ꝓcedere in
his ꝗᷓ iam fuerũt electi ſed non electis non vẽ data
facultas aliq petẽdi:ſʒ iudex ex officio debet cõpel
lere pᷣlatos ad mittẽdũ dociles. ¶ Ing glo. i v̈bop
qᷓnqʒ annis in fi. NMõ primo ex glo.ꝙ maiori.tẽpo
re debent eẽ ĩ ſtudio illi q poſtea nolũt docere alioſ:
qꝛ debent eẽ magis ꝓuecti:ſed quo ad tex.noſtrum
glo.põt impugnari:qꝛ cũ mittũt᷑ h dociles citiꝰ pro
ficiẽt ipſi in quiquẽniũ ꝙᷓ alij induplicato tempore
qꝛ ingenium ſupplet tẽpus iĩ bnſtudentibus nt dicit

glo. in. c. tñ ex litteris de in integ.reſti.? mens litter

ufr iſta ut docentes ꝑcipiãt fructus q;'diu docuerint
niſi ex cã ᷣm doctores reuocentur ad eccleſiam:ſed
Thcolares ſiue ſint miſſi ſiue non habent h̊ priuilegi

um per quinquennium. nã iſta deteꝛminato per qui

q; annos ⁊c.debet determinare omnia precedentia
non ea que habent ſpãlẽ determinationem docẽetes
.n. hñt h̊ ſuam determinationem qꝛ ꝙᷓdiu docuerit
⁊ẽ.iõ non determinãt᷑ ꝑ clauſulam generalem in fi.
poſitam ut in.c.cum dilecii de dona.? qð ibi nõ.⸗
ſic non ob.c.inquiſitionis allegatũ h̊ in glo.ꝓ ↄꝛio
In gl. i nerbo ð licẽtia ĩ fi.põt dici fᷣm doctoreſ
ꝙ ſi ẽ cõtẽtio iter platum ⁊ capitulũ an trãſmittẽdi
ſũt dociles qꝛ rũc expectãda eſt licentia ſuperioris
¶ Er in fi. glo. qro qni gaudeãt h priuilegio. So.
dic h̊ hoſtiẽ.⁊ cõiter alij doc.ꝙ ſtudẽtes in theolo
gia in ſtudijs geneꝛalibus nõ aũt ĩ uillis ſen caſtꝛis
ut in. c. iue. S. de cle. nõ ꝛeſidẽ. Itẽ nõ ſufficiti moꝛa
ꝛi in ſtudio ſed ꝙ dent opam ut adiſcãt.xvi.q.i.ge
neraliteꝛ. Et Iʒ qnqʒ diueꝛtãt ad curiam ꝛomanam
nel ad alium locum gaudẽt tamẽ priuilegio ex quo
habent animum ꝛedeundi de pe.di.i.diuoꝛtium. i
Item opoꝛtet ꝙ nedum in ſcholis.ſed etiam in do
mo ſtudeant in theologia. vñ dicit hoſtien. ꝙ ſi qͥs
in ſcholis audiret theologiam ⁊ poſt ꝛeditum ſcho
larum habeꝛet bacchalarium in domo qui ſibi lege
ꝛet ius canonicum uel cinile non gaudeꝛet hoc pri
uilegio. Et ꝑ boc ſentiunt hic doctoꝛes ꝙ ſtudẽtes
in iure ciuili uel canonico non gaudent hoc priuile
gio ut ꝑcipiãt fructꝰ in abſẽtia. Sʒ oriũ tʒ archid.
in. c.ij.de priuile.in.vi.⁊ in.c.de quibuſdaʒ.xxxvij
di.quia in pꝛealle.c.ij.lſoquitur indiſtincte.hunc ar
ticulum latius pꝛoſequoꝛ in.c. tue pꝛeallega.et ibi ſe
quor opi.quod ſaltem in iure canonico ſtudemes
Añt habere hoc prinileginm. nam ꝓmouer utilitart

ienes Petten

1 ienahtkrignum

Go den
pohunorcents. Nrcmnn

uwrtbche.Das otsd
leico girqe ur auila avrn

Orunrtuceniti.

eknn

MYrInmmonifun tou

Enenuiit
Mlzrowe —
lcſsti noſdi,

o michio Eeilprtüidnode
lunim, p nicpo dond Aen

ſĩ ſien r inöckin boi

opimi ſen
ackui
Mrtatrians imuigaie
mniſ eueenli ei
irrini pimi i
eep
buſre epfenginu i 2

uunß
en

r Fan
8 d⸗ ado ſen
utlsen nui uiſarie
Nirrd le

ucheiinpi more
tehgitiſtcanboonn gſet
seininrgifit net ini,
Wäkfinons Andoenenn
resndenn d cſaneſd
nſſicenmmndterb riice,
mmimm ni ſkrcgeminmnoperi
qdaenninureoni mreunnnt
Eloie damninoen vi
n7gi,hu
1oculun ganmnen irf.
ean eCon.?0 bi o,e
hnis legaühin go Hoi⸗
einiftocia fn ocere
PunmCptdidan Nürtinidt
Nidn & NCna ni
ai gndirbyinlego ⸗
nii doeg flitsin ban
midrs deitilisl ſ⸗
rriti Niſo iftinnn
Amrcomu li a /
igdri onmumm
uuiuni iil⸗ m
nc idonun.
8 dauumin do
nnhi n ſics
u ſi a boſinch 1

¶ De ladeis 2 ſaraʒ.

nedũ pꝛopꝛie eccleſie:ſʒ etiã eccleſie unineꝛſalis q̃ ad
ſui regimen ĩdiget niris litteꝛatis nedũ i theologia:
ſed ẽt in iure canonico:ut in.c.cum ex eo.de elec.li.
vj. ⁊ in.c.i.ð conſan.⁊ afſi.tex.eſt.S.c.pꝛox.ubi dẽ
ꝙ ſacerdotes debẽt addiſcere ea maxime que cõcer
nunt curã aiaꝝ.?æ ꝓmouẽtes nedũ ntilitateʒ eccleſie
particularis.ſ̊ ẽt uniueꝛſalis bntuꝛ ꝓ reſidentibns
ut poſſint ꝑcipere fructꝰ bñficioꝝ ſuoꝝ in abſentia
ꝓ hoc bonus tex.in.c.dilectus.⁊.c.ad audientiam
de cle.non reſi.facit.c.cum expediat de elec.lib.vi.
unde ad rex.iſtum ſuppleꝛẽ maxime. An autem iſti

ſtudẽtes poſſint nender̃ fructꝰ bificioꝝ peꝛ quiquẽ

niũ ⁊ in pricipio ꝑcipere pẽſionẽ totiꝰtpᷣis doc.hic
ꝙ non:qꝛ tex.iſte permittit ꝙ per quiquẽniũ perci
piant fructꝰ ĩ abntia debet auteʒ capere annuatim.
NQuid aũt ſi hoc faciũt nũquid ſucceſſoꝛ teneat᷑ ſta
re cõtractui:dictũ fuit ĩ.c.fi.s.ti.pꝛox.uide ibi ⁊c̃.
¶ De iudeis ⁊ ſaracenis ⁊ de eorum
ſeruis. Mica.
—C Supra uiſum ẽ de his qui ſpiritũ ſanctum ꝑ ſi
moniã uẽdẽdo blaſphemãt conſequẽter ſubmittit ðᷣ
his qui deũ dehonorãt male colẽdo ut iudei ⁊z ſara
ceni ⁊? ð his auctor tracturus ſubmiſit etiam de eo
rum ſeruis. ¶ Et aduerte: quia ſerui dicuntur ſtri
cto modo carentes libertate:ſed laꝛgo modo etiam
ſeruientes ꝓ mercede ut famuli dicuntur etiam ſer
ui a ſeruiendo. æ de utriſqʒ tractatur in hoc tirulo.
¶ Er dicuntur aaeekulacrd⸗ illa tribꝰ erat
pꝛeſtantior ceteris. araceni uero dicuntuꝛ a ſa
ra uxoꝛe abꝛahe.¶ Sed potins deberent dici aga
renei ab agar que fuit ancilla abrahe ex qua deſcen
derunt ſaꝛaceni.⁊c̃. S
i ſeruus a in
Relſen ti.· emptus cauſa
Vmercimonij faciꝰ eſt uel fieri deſide
rat xpianus ꝓ.xij. ſolidis redimi.

Et pꝛimo ponit cõſtiturionẽ de
baptiʒato uel baptizari nolete. eiꝰ cãm ibi
qꝛ caſus e.(is ren⸗ ex tex.ibi pro quolibʒ bo
no mãcipio ⁊c.ꝙ iſtud pꝛeciũ duodecim ſolidorum
ſtatnirur pꝛo mãcipio bono.eſt ergo iſtud ſupꝛemũ
pciũ.ſi ergo mãcipiũ nõ eſt ita bonũ non debet᷑ tin
preciũ. G j. fo xpianũ poſſe emere fuũ xpᷣianũ
tñ a ingenuitatẽ.i.ut ꝓducat eũ ad ingenuitatẽ.ſ.
ut non ſit aſtrictus uinculis alicuiꝰ ſeruitutis z põt
emere ad ſeruiendũ ſibi. 6. tertio ꝙ iudeus ñ
põt habere ſeruũ xpianũ.ſiue erat xpianus tpe em
ptionis ſiue poſt emotionẽ fuerit factus xpianus uł
deſiderat fieri xpianus.¶ Sed contra tex. ⁊ pꝛedi
cta op.de.c.i.de nat.ex li.uen.⁊ inſti.ð inge.in pꝛi.
2? in. c.i.de pur.ca.nã ingenuus dicitur ille qui ſtati
cum naſcitur liber eſt. ergo iſte qui fnit ſeruus non
põt ꝓduci ad ingenuitatẽ. Sol.ingenuitas capitur
hic largo mõ ⁊ ille fit ingenuus quo ad cõmodita
tẽ ⁊ omnẽ effectum ut ẽt ius patronatus in eo non
retineatur n glo.i.in pꝛin.nõ.ex glo.⁊ ex iuꝛi
bus alle. in eãa ꝙ nõ ſolũ ꝓhibetur xpᷣianns ſerniꝛe
iu deo ſed ẽt ꝓbibet᷑ cohabitare. vn nõ debẽt ſimul
Omorari in eadem domo imo enitanda ſũt ↄſortia

iudeorum:ur in.c.ſepe alle.in gl.qꝛ maloꝝ ↄſortia
ſepe bonos corrumpunt ut ibi dicit tex. nec debet a
iudeis recipi medicina nec debemus cum eis eſſe in
balneo nel lauari:ut in.c.nullus alle.in gl. ¶ Et ex
his infero ad qõm de qua als fui interrogatus nũ
quid ſit permittẽdum iudeo intrare ſcholas xpia
norum cã addiſcẽdi ⁊ per iura ſuꝑius allegara uide
tur ſaltem de rigore ꝙ nõ. qꝛ ibi Zhituꝛ ↄſortum =z
quedam cohabitatio. nã ſi ꝓhibetur ſola balneatio
ubi eſt cohabitatio temporalis z q momẽtanea for
tius dʒ pꝛohiberi ingreſſus ſcholaruʒ ubi iter ſcho
lares contrahitur nedũ ↄſortium ſed ẽt intrinſeca
amicitia:⁊ qꝛ iunenes hnt ãnos etatis moles defaci
li poſſent ſubuerti ex aſtutia ⁊ ꝑfidia iudeoruʒ ↄſue
tudo m hʒ ↄtrarium in illud eſt nerum ꝙ iundei ñ
debent doctorari:qꝛ cum doctoratus ſit dignitas
ut dixi in. c. ᷓto ti ꝓx. non cadit in iudeuʒ : ut.7.
e. c. cum ſit nõ. Har. in. l.fi. C. de iudeis. In. gl.ij
i fi. ſed diſtingue latius. aut iſte eſt ſeruus ueꝛnaculꝰ
.i.natus ex ancilla indei. aut eſt ſeruus emptitius.
Mꝛrimo cãu ſi eſt uel deſiderat fieri xppianus ſtanm
eripitur in libertatem nullo dato pcio.l.deo dabis.
C. de epiſ.⁊ cle. ut eſt ſernus ẽpticius.æ tũc
aut erat xpᷣianus tpe ẽptionis ⁊ ſiatim ẽ liber:qꝛ iu
deus non põt hr̃e ↄmertiuʒ xpᷣiani.liiij. di.mãcipia.
chriſtianus nullo dato precio: ut.liiij. di. fraterni.
Aut nõ erat criſtianus tpᷣe ẽptõis.licet poſtea effec
tus ſit criſtianus:⁊ tũc aut fuit ẽptuſ a iudeo ut ſibi
ſeruiret ⁊ ſtatiʒ eripitur in libertatem cum efficitur
chꝛiſtianus nullo dato pꝛecio: ut.l.iiij.di. fraternita
tatẽ. ¶ Aut ſeruus fuit emptus cauſa mercimonij
et ſi non fuit expoſuꝰ nenalis.j.tres menſes ſtatim
eripiiur in libertatem nullo dato pꝛecio.exquo uuł
effici chꝛiſtianus:ut in.c.fi.j.eo.¶ Aut fuit expoſi
tus uenalis.j.tres menſes:⁊ bʒ locũ iſte tex. ut redi
maxt᷑.xij. ſolidis ꝓ pꝛedictis nide bonã glo. liiij. di. ĩ
F.hoc tũc obſeruandũ.de hoc nõ.in.c.ſi.j. eo.
Sed queritur ð quibꝰ ſolidis ĩtelligatuꝛ iſta ſa.Et
oclude ꝙ dʒ itelligi de aureis ſm ↄſuetudinẽ ſloci.
⁊ olim.lxxij.ſolidi cõſtituebãt unã librã auri neneto
rum ſeu floꝛentinoꝝ:ut in.l.quotiẽs.C. de ſuſcep.=
arc.li.xi.hodie ueꝛo iſti aurei nenetoꝝ ſeu floꝛẽtino
rum nõ ſunt tãti põderis:ſed ſolidi.xc vi.faciũt unã
libꝛã auri:vñ nõ eſſet inueſtigãdũ nũquid debeant
dari.xij. auri cuꝛrẽtes ⁊? uſuales. an uero babito re
ſpectu ad illã antiquã monetã que erat maioꝛis põ
deris ꝙᷓ; nunc. gl. iij. ibi. F. dñs.¶ M. gl.
qꝛ tñ ꝓbatur a ſumili.ſicut enim ſernus datꝰ ꝓ no
xa.i.pro ðᷣlicto eripitur in libertatẽ anxilio pretoris
ſi nono dño pꝛeciũ attulerit:ut in. O. dñs alł. in gl.
ita ⁊ iſte dʒ eripi in libeꝛtatẽ dato pꝛecio cum h̊ etiã
concuxrat fauoꝛ chriſtianitatis ⁊æ facit.l.fi. E. de ca
pti.¶ In ea. glo. ibi locus erat gꝛatificationiæ diẽ
o. an.ꝙ epiſcopꝰ dʒ eligeꝛe idoneoꝛẽc ut in.c.cum
aũt de iurepatꝛo. in.l.ſi pluꝛes.ff. de accu.facit.c.
ſi duobus ð reſcrip.li.vi.⁊ eſt ſemꝑ eligedꝰ qui me
lioꝛem offenet contraditionem ⁊æ ideo ſi unus nuit
emere ut pꝛoducat in libertateʒ.alins ut ſibi ſeruiat
per aliquod tempus pꝛimus preferendus eſt:qꝛ po
tioꝛ eſt eius cã.ar.in pꝛealle.c.ſi duobus.
n 2

¶ De ludeis e farrae:

aIE& Judeus xpᷣianum in
Bltoꝛum. cmã Pac n pot ĩ
alcripticiũ Ho habeꝛe põt. Et ſunt duo di
Eia. Fa ibi ſi neꝛo. Ssn ꝙ licʒ indeus nõ põt
pꝛe xpᷣianũ in ſᷣnũ põt m hꝛe oꝛigenaꝛiũ ſen aſcrip
titiũ. Et dꝛ oꝛigenaꝛius qui eſt natus ex obligat. et
aſcꝛiptis ad colendũ certas poſſeſſiões ita ꝙ ñ pñt
inde ꝛecedeꝛe deſeꝛendo poſſeſſiões de his uið glo.
liiij. di. geneꝛalis. z. C. de agri.⁊ cenſi.ꝑ totuʒ li.xi.
Itẽ nõ. ꝙ iſti aſcripticij ſũt liberi ʒ teneant ad ceꝛ
ta ſeruitia. Itẽ qꝛ nõ tenent᷑ dñis ultra ea ꝗᷓ in iure
expꝛeſſa ſunt uł qᷓ ↄſueuerũt exhibeꝛe. CIn glo. ij
ibi non repellãtur a legitimis actibꝰ. Et ex h inferĩ
ꝙ pnt cõdeꝛe teſtamentũ ⁊ uide nõ.i ſi ec. i ti. de in
ſtru. edic.S. cõpendioſe circa Prini Jn gl. ĩ V. diu
tius ĩ fi. dic ꝙ illa.l.ultia lo quiĩ de libeꝛtate õ quã
ex tempoꝛe nõ pᷣſcribit᷑. Sed iſte tex.⁊ alia iura alle
gata in glo. loquũtur in iure colonario qð ex tpᷣꝛe

pꝛelcribi põr:qꝛ ut ſupꝛa dixi iſti coloni retinent li

beꝛtatem licet ad aliqua ſeruitia tencqtur pꝛeſtanda
his pꝛedioꝝ incole. Abbas.
B dei Judei antiquas ſynogogas
Ebe vetineꝛe pñt nouas erigeꝛe ñ
ñt ? ſynogoga apnd iudeos idem eſt ꝙ
eccleſia apud nos:⁊ ſynogoga gꝛece latine inteꝛpꝛe
tatur ↄgꝛegatio:qꝛ ibi ſe cõgꝛegãt:ſed nos appella
mus eccleſiã gꝛece latine idẽ eſt qdᷣ nocatio ⁊ noſtꝝ
uocabulũ ẽ pꝛeſtãtiꝰillo.nã ↄuenit ẽt peccoribus il
tud qꝛ cõgꝛegant᷑ ⁊ inde gꝛex.qꝛ cõgꝛegãtur de bis
Pꝑ archi. de conſe. di i.eccłia. Saraceni vo apꝑellãt
meſquitã uide glo.cum tex.ĩ cle ncoe. CMers e
diſpoſitio uetans aliquid de nouo acquireꝛe nõ ue
tat iam acquiſitũ ꝛetineꝛe de quo uide tex.latioꝛem
in. c. conſuluit.j.eo. Abbas.

Bia ſuper ſic ſarunar Gn ne

ueneris ſancia non licet iudeis teneꝛe ho
ſtia nel feneſtꝛas apeꝛtas ⁊z uocat᷑ illa dies ꝑaſceue:
quia iudei in die ueneris ſolent parare eſcas ꝓ die
ſabbati et dẽ paraſceue ab apparatu ciboꝝ uel eſca
xum ⁊ ceteꝛa. Abbas.
B dei Excõicari debẽt xpiani qui ĩ
EEle pomo ſeꝛuiũt iudeis nel ſara
. cenis ſiue paganis æ principes ſeculares
excõicari debent qui indeos baptiʒatos ſuis bonis

ſpoliare pᷣſumunt.h.d.fᷣa ꝑs ibi.ſi qui. Wotia
primo ꝙ indiſtincte pꝛobibetur h̊ cohabitatio cum

iudeis ꝓ h bonꝰ tex.. e. ad h æ ibi dicam ¶Mota
2 ⁰ iudei conne:ſi ad fidem non ꝑdunt eoꝝ bona
nec tenent᷑ illa diſtribueꝛe in pauꝑes ↄ cõeʒ opi.uul
gariũ.iʒ inaluit illa opi.qꝛ iudei hnt nt plurimũ bo
na ⁊ uſuraria prauitate acquiſita ⁊ talia tenentur di
mitteꝛe: qꝛ nõ dimitit᷑ peccatum nili ꝛeſtituatur ma
le ablatum.j. de uſuris.c.cum iu. Sed iſte tex.intel
ligĩ de bonis iuſte acquiſiſtis ꝓ h̊ ð ↄſecꝛa.di.iiij.
iudei.nã et exñtes iudei licite habẽt rerum dñia dũ
modo iuſte acqſita ut nõ. Inno.de uoto qð ſupeꝛ
bis. ¶ Mltimo nota ꝙ iudei nõ ꝑdũt agnationem
poſt cõueꝛſionẽ ad fidẽ:vñ dñt ſuccedẽ ſuis attinẽ
uibus ? parẽtbus ſicut pꝰ.nõ eiʒ debet eẽ deiioꝛes

„*„

ↄditõs oↄuerli ad fidẽ ꝙ; quaãdo erant in indeiſmo.
¶ In glo. in Ybo ꝑmittit in fi. dic idem in ſilibꝰca
ſibus. nã iſti caſus poſiti ſũt h̊ cã excpli:uide q; nõ.
Inno. in palleg.c.qdð ſupeꝛ de noto ⁊ ibi ꝑõii quaʒ
iuriſditionem hẽat eccleſia in ifideles. Vn glo⸗
Hbo excõicationis ibi index ſecularis ẽ negligens h
intellige ut nõ.de foro ↄpe.c.licet.
Abbas.
Chriſti

Ta quorundam. mi dee

rentes ſarracenis merces prohbibitas nel
in iporum nauibus nanigantes excõicandi ſunt 2
rebus iporum priuandi ⁊ efficiuntur capientiuʒ fui
¶Mrimo ponit duplicem xppianorum exceſlum.
2 tripliciter punit ibi tales. (ora rine ꝙ pre
ſtãtes auxiliũ ad delinquendum pari delicto ſe aſtri
gunt de quibus dicendum ut nõ.i.c.i.de offi.dele.
ota. 2 triplicem penam illorum qui deferunt
arma ferrum ⁊ lignamina ſarracenis. primo ſunt ex
cõicati ipo facto.ꝛ priuari debent omibus ſuis bo

nis. ʒ efficiuntur ſerui capientium ⁊ de iure ciuili ca

pite puniuntur cum oliſcatione bonorum.il.ij. C.ꝗᷓ
ces aſpor.non de. ota.ʒꝰ. ꝙ ubi delictum con
cernit totam xpianitatem leu decorem fidei papa in
riſditionem etiam in laicos exercet ad idem tex.nõ.
in. c. pro humami de homi.li.vj.¶ Mõ uluio ꝙ ẽt
eccleſia põt ĩponere penã fuitutis ⁊ ſic igenuꝰ? xpia
nus proprer delictũ ſuũ põt redigi in ſeruiintẽ ð in
re canonico. ¶ In gl. in Vbo feꝛꝝ ibi ſi. n. ñ hʒ feꝛ
rũ iſta gl.uidetur uelle ꝙ pena hꝰ.c.locũ habeat ẽt
ſi cuſtiani defeꝛuntipꝰmodi ꝛcs ꝓhibitas abſqʒ intẽ
tione nt impugnetur criſtiani.ſatiſ ẽ ꝙ criſtiani pnt
impugnari. Et idẽ Jo. an. licet quidã contra cxigẽ
teſ intentionẽ.ſed primũ ueriꝰ.j.eo.ĩ.c.ſignificauit
Expone ergo tex.ibi ab expugnãdũ criſtianos.i.ex
quibus pnt expugnari chriſtiani. ¶ In eadem gl.
ibi fuſtes et lapides nið tex.qui loquitur magis ſpe
cifice i.d.l.ij.ubi fir mẽtio ð loriciſ enſibus ⁊ ſilibꝰ
aꝛmis nide bonã glo.in.cle.ne ĩ agꝛo de teſta.ꝛegu.
in neꝛbo arma. n gloſa in neꝛbo ſubminiſtrãt
in fi.nota glo.dicam plenins de homicid. c.ad au
dientiam. ¶ In glo. li. in fi. ota bene gloſaʒ
