ominus iudex eccleſiaſticus cognoſcit ratione acceſ
ſoꝛij:dependet eniʒ a cauſa matrimonij: quia ubi nõ
eſt matrimonium non eſt dos ·l. iij.ff. de iure dotiũ.
quod bene notabis ¶ Mota ꝙ commilſſa cauſa
pꝛincipali niderur commiſſa cauſa acceſſoꝛia facit.c.
prudentiam de offi. dele. ota ultimo ſecunduʒ
ueꝛum intellectum indicem delegatum non dici offi
cio ſuo functum:ſi non pꝛonunciauit ſupeꝛ dote:qᷣ
declara ut infra latius. n glo.i. ibi conditione
ſine cauſa nota bene glo. ꝙ ubi conſtat matrimoni
um nullum fuiſſe non agitur actione de dote ad re
ſtitutionem dotis: ſed conditione ſine cauſa: ? pꝛo
hoc tex. in.l.fi ff. de condi.ſine canſa: = dicunt doc
toꝛes ꝙ bec conditio eſt ita priunilegiata quo ad ip
ſam mulieꝛem ſicut actio de dore. ff. de pecu.l. ex fac
to ⁊ in. l. ij. ff. de pꝛiui.cꝛe.uide peꝛ ſpecu.eo.ti..fi.
ueꝛ. ſed ſi matrimonium: æ ſic prefertur alijs credi
toribus: ſicut ſi uerum fuiſſet matrimonium pꝛout
habetur in.l:.aſſiduis. C. qui po. in pigno. ha. ? i. c.
ex ſ̃is cuʒ ibi notatis ð pigno.¶ In ea. glo. ibi. tri
na dic.i. Mrimo anno reſtituebatur tertia pars:
in ſecundo anno alia tertia. in tertio reliqua tertia:
ſed bodie pꝛocedit quod dicitur in fine gloſe. ut ĩ
mobilia reſtituantnr ſtatim: mobilia uſqʒ ad annũ.
Muidam autem ſi interim uxoꝛ non haber unde
aiuat: dic ꝙ debet alimentari ab herede. marin

ahicitc unſtnn in
irmnainſſn innmen
ſPbor⸗ o borſc nn e
lcelammno Cd urli
litommim niheſe ſiri
imcſßin oneit mio in in
adiin din niſrinsn
lco wlcsil detr f
pleiduagchrr önlin
Drareransned iion
en dMaerpno dcpoſto gonn
poodnore eſimnons avin
winie e lintonr d
Ircuulns gir nplusch ls
Ilum iophns aunſoar meninn
Nli aannſa in ai in no muimt

titmmnim glangd s

ium Gfeoſtona doson
olcs anids aii rſcini
inlocringr inaakun ina.

Mgzbd
10. Amoſen
, A(biſn

rion
umgi unsl
Icm coinmn nrpr n
Ridco ent Nrnc

eltain
gmilkiwnonn
iu bon 3 Alenz
ennn onitn
ei wlminſini
kin unlucrdon⸗
unllenwei
mnarim äii
n ammnmntengi
nuncebnzſi
na Deſnnig

ontig Den 1
ulllin ſiſno

Nm Aunh Pornncn
ddstim

nndnnmthihit
Adennmngſiin
nnd ndinnulfifnn eſe
iiommr an oit
harliaſtmm d ghweilie
iastũͦ ſci ſhninels nct
m ceas on oalr wgoe
mint adacktiatianmrrin
Rt uun ceont ogro, ſe
9cno 1 nponia biei
cltmns Kiclindigo,Kror.
soduſee enale
uddains drtcen
ni oendiadn Aatnde
We vnt cſoiend anſgdde
sprin is niſſeen
ahmuniwnilerr ſb
um unnnatn,r h
insagvlt minr autf
Nummmonii bind
Adesliiſorineconi.
ag nmſtcni
1cuta cſoiafttt
Ae. Cadinaſawen,

ien enumnnd G

acun ved
K So mdiin
pionbrummc

g/ . Grddiexl ſe

¶ De donationibus.

ut nö. in.l.i. all. ĩ glo. ?⁊ an naleat ſtatutũ ut qdiu be
ꝛes diſtulerit ꝛeſtitueꝛe dotẽ ſoluat ceꝛtum quid mu
lieꝛi pꝛo centenaꝛio:uide peꝛ Jo.de lig. in cle.unica
de uſu. ubi nẽ concludeꝛe ꝙ non:⁊= cꝛedo ꝙ annus
iſte dʒ dari ubi mr̃imonium tenuit:ſecus ſi ſepatur
ꝓpter ĩpedimentum ut dixi in.c.i.ſupꝛa on gl.
ij. ibi coꝛam iudice ſeculari nõ bene gl. ꝙ ubi de do
te agitur pꝛincipaliter: utputa qꝛ non ſuit diſpuratũ
de niribus mr̃imonij iudex eccleſiaſticus non eſt cõ
petens ĩteꝛ laicos:ↄꝛium h tʒ Inn. dicẽs ꝙ cum cã
dotis ſit multum ↄiuncta mꝛimonio: põt de ea iudx
eccliaſticus cognoſceꝛe:⁊ ſic uteꝛqʒ.ſ.eccłiaſticus ·⁊
ſecularis erit competens.do. An. tenet dictum gl.
niſi ꝛepetens dotem eẽt uidua ⁊ oppꝛeſſa. Oꝛo dic
to Inn allego tex. in. c. i. . ij. ſupra eo. ⸗ in. c. ꝑ nue
ſtras.j.e.nam ꝛõe connexitatis ampliatur iuriſditio
ut in.c.quanto ð iudi. Item ecclia dʒ eſſe fanoꝛabił
mulieribns in dotis ꝛecuperandis.j.e.nupeꝛ ⁊ tene
menti dictum JOnn. in fi. glo. uult eꝛgo glo. ꝙ index
deputatus ſuper canſa principali ſi in diffinitione
ipſius nihil dixit de acceſſoꝛio non poteſt ampliꝰ de
illa ſine noua cõmiſſione ſe interponeꝛe: quod bene
nõbis pꝛo quo bene facit.c.cum appellationibus ð
ap.li.Vi.⁊.l.terminato.C. de fruc.x li.expen. do.
An. dicit contrariam opi. poſſe ſuſtineꝛi :quando ꝓ
cã acceſſoꝛia competit actio ut in caſu noſtꝛo qꝛ tũc
utraqʒ cã uẽ principaliteꝛ ↄmiſſa:ſecus ubi expediꝛe
tur officio iudicis nihil allegaꝛer: ſed pꝛo hoc dicto
quh mihi placet allego tex. nõ.in.l.iiij. C. de poſi.
ubi uꝛ tex.aꝑtus in eo ꝙ ibi ponderat᷑ unicam acti
onem ↄpeteꝛe pꝛo depoſito ⁊ pꝛo uſuris ꝛeſtituẽdis
⁊ pꝛo dilatione reſtitutionis depoſiti:ideo iudex q
pꝛonunciauit ſuper reſtitutione depoſiti:⸗ nihil di
xit de uſuris non põt amplius de illis cognoſceꝛe q̃
ſi ſecus ſi pꝛo uſuris acceſſoꝛie nenientibus cõpete
ret alia actio:ſed in caſu nꝛo pꝛo ꝛeſtitutõe dotis cõ
petit alia actio ut in prima gl. ergo nõ põt dici iudi
cem fũctum officio ſuo:quia dos non ꝛeſtituit᷑ ex of

ficio iudicis. Et nobis h̊ dictũ. ⁊ ſic limita dictũgl.
ita loquũtur iura alłata in ea.

Terũ qz. Walieꝛ ꝓpteꝛ adultiuʒ

1)”*a uiꝛ0 ſeꝑata pdit doteʒ
.h. d. ¶ Mõ ibi foꝛnicationis.qꝙ foꝛnica
tio eſt nomen, gnale ↄpꝛehendẽs in ſe adulte:ium 2
oẽm illicitum coitum. xxxvi.q.i.in pꝛin. Prots
ibi iudicio ecclie ꝙ maritus nõ lucratur dotem ob
adulteꝛium uxoꝛis ſeparato matrimonio a iudice ſe
culari.nam index ſecularis non eſt in hoc competẽſ
quando agitur ciuiliter ut in capi.tue.⁊ quod ibi
nõ de pꝛocu. uide per Jo. an. in. c. fi. de fo. compe.
li.vi. æ quod plene dixi in.c. cum ſit gñale de fo. cõ
pe.¶Hiõ teꝛtio ibi aut ꝓpꝛia uoluntate:⁊ tene mẽ
ti ꝙ ſi uxoꝛ recedit a uiro pꝛopꝛia uoluntate inrelli
ge propteꝛ adulteꝛium: ut quia timuit maritum ſibi
repetenti dotem obſtat exceptio adulteꝛij. Et ex hoc
nota ſingulariteꝛ q maritus poteſt conſequi dotẽ ſi
ne accuſatione adulteꝛij excipiendo modo pꝛedicto.
Alij exponunt de pꝛopꝛia noluntate mariti poteſt
conſequi doteʒ: ut quia maritus eã expulit:æ ſᷣm iſlũ
itellectũ quẽ nõ appꝛobant doc 6 ꝙ maritus

in..fi. C. de de adul. (N

põt ꝓpria auẽte a ſe abijceꝛe uxoꝛc adulterã:quod
itelligitur adulterio exñte notoꝛio ut dico plene in
c.fi.j.de adul.ubi glo.⁊ hoc ẽt caſu uxoꝛi repeten
ti dotem obſtat exceptio adulteꝛij:⁊ ſic nõ. ꝙ quo
ad dotem lucrandã paria ſũt mrimonium ſeꝑari in
dicio ecclie nel ꝓpꝛia nolũtate nxoꝛis uel mariti ob
cãm foꝛnicationis. ¶ Mõ. ibi recõciliatam ꝙ uxoꝛ
adultera recõciliata per maritum nõ dʒ ꝑdeꝛe dotẽ
Sed queꝛo quid de uiꝛo cõmittente adulterium di
co ꝙ dʒ ꝑdere donationẽ ſpter nuptias:quaʒ feẽ
uxoꝛi ⁊ pari mõ põt mr̃imonium ſeparari quo ad
toꝛum iſtante uxoꝛe nt eſt tex. in.c.i.ſupra ut lit.nõ
ↄte.nõ enĩ quo ad hoc iudicant᷑ ad iparia maritus
⁊ uxoꝛ ut in.c. gandemus ſupra ti. ꝓxi. ⁊. xxxij.q.
Vi.nihil ĩiquius. cundo queꝛo nũquid heꝛes
marui poſſit uxoꝛi obiſceꝛe adulterium ad effecum
ipediendi ꝛeſtitutionẽ dotis: ſpe.tangit eo.ti. H. fi. V
quid ſi mulieꝛ agat ⁊ in ii.de excep.in..dicto.vᷣ.
tem qritur ſed plenins per bar.in.l.rei iudicate
.ſo.ma. ubi cõcludit ꝙ nõ per illũ tex. ex quo ma
ritus tacuit in uita:qð ſatis mihi plʒ: ar. in. c. fi. de
dona. Sed nunquid maritus poſſit obijceꝛe ) heꝛe
dem uxoꝛis defuncti:dicẽdum ut hẽtur in tex.⁊ gl.
n gl. in. v. dotaliũ nõ qu
as ultimas expoſitiones gl. Prima ꝙ uxoꝛ ẽt do
nationẽ ꝓpter nuprias peꝛdit:quam debebar lucra
ri ex pacto ſoluto mẽimonio.ſo ꝙ perdit etiam bo
na ꝑafrenalia. Er dicuntur parafꝛenalia bona que
mulier bʒ ulſtra dotem. hec tñ ultima expoſitio non
uẽ ꝓcedeꝛe:qꝛ appellatione dotis uel dotalicij ex ꝓ
pria ſignificatione non ueniunt parafrenalia:z ideo
cum ſumus in mã penali uerba non debent extendi
ſed potius reſtringi ut in. c. ſtarntum de elec. li. Vi.
⁊ in rla odia ⁊ in rla in penis de reg.iur.li.Vi. Et
ideo doc. uidentur approbare expoſitionem prece
dentẽ in glo.tamen tenebis menti glo. ꝓpter ipſius
auct̃em ⁊ põt appellari dotalitium dotis precium.
In gl. fi. ibi:⁊ iſtud uerius credo. Mõ. gl. ſingulari
teꝛ qꝛ facit ad multa:æ cõir doc.ut Inno.⁊ Hoſt.
2 BGoffie. 7 Jo. an.ſequuntur glo. ꝓpteꝛ rationes
ipſius æ maxime ꝓpter.l.ſi nxoꝛ.ff. de adul.ubi qĩr
ꝙ nec mẽimonium nec ſpecie mr̃imonij niolare licet
unde ꝓpter prauam intentionem mulieris:⁊= qꝛ iaʒ
ſnia tranſiuit in rem iudicatam non debet mulier
dotẽ recupeꝛare: lʒ nũc appareat matrimoniũ fuiſſe
nullum:⁊ maxime hoc eſt tenendum.ne detur mulie
ri cauſa fallandi pꝛobationes: nt dotem recupeꝛet:
7 facit pꝛo hac parte queſtio diſputata in regula cũ
quis de regulis iuris libꝛo ſexto in meꝛcu. ubi deci
ditur ꝙ ille qui cognonit ſolutaʒ cꝛedens cognoſce
re maritatam punitur pꝛo cꝛimine adulteꝛij: 2 ſy ali
qui aliteꝛ diſtinguant:mihi tamen placet ut ſupꝛa di
xi:opi.glo.que etiam uidetur eſſe cõis.Abb.

T ſi neceſſe Nꝛopieꝛ narieta

tem lecturarum nõ
ſolet ſũmari: ⁊ ſm itellectũ qui plus plʒ
intẽdit. Cogit᷑ mulieꝛ ex officio iudicis donata ſibi
a uiro ꝑꝑ nuptias ꝓ ↄſeꝛuatione illiciti mrionij re
laxare:ſi talis donatio pᷣſtet ipedimtum diſſolutioni
9

¶ We donationidus

talis matrimonij diuidit: nã ponit madatum pꝛemiſ
ſa triplici ipſius cã.quarũ prima conſiſtit in facto:
zelique in iure. ſa ibi cum caſtra. teꝛtia ibi ne autẽ.
5 ibi ĩ dotẽ: ꝙ nir anʒ dotar muliereʒ gl.
tñ prima exponit dotẽ.i.donationẽ ꝓpꝛeꝛ nuptias:
=z tunc nõ colligit᷑ illud notabile. ſed tenendo tex.
prie dicit Vin. ꝙ loquit᷑ ſecundum cõſetudine biſ
panox: qui nuxoꝛes dotant. ¶ Ex quo nõ. ꝙ licite
maritus dotat uxoꝛem.i.conſtituit ſibi dotem ex ꝓ
pria ſubſtãtia:ſed tu hoc limita:quãdo iſta oonatio
dotis fit ante contractum matrimonij:ſecus autẽ ſi
poſt contractũ uel ſi effectus donationis ꝛeferretur
in tpᷣs matrimonij:qꝛ tunc nõ ualeret ut i. l. i. 2 qð
ibi nõ. C. de dona. ante nup.niſi plebeius ꝛccipeꝛct
nobilẽ in uxoꝛeʒ:⁊ tũc uideatur donaſſe cauſa ꝛecõ
penſandi cum nobilitate : ut ibi nõ. æ peꝛ bar. in. I. ſi
diuoꝛtio. ff.ſo.matri. ¶Mora ſecundo non ualeꝛe
pacta que diſſolutionem matrimonij 3 iuris diſpo
ſitionem difficultãt: nã mrimonia debent eſſe libera
in Zhendo ⁊ ĩ diſſoluẽdo ut in.l.libeꝛa. C. de inuti.
ſti ¶ Mota teꝛtio ꝙ ubi non eſt mrimoniũ non
põt dici dos:⁊ ꝙ talis dos ſoluta pꝛetextu mr̃imo
nij nulli põt ꝛepeti cõditione ſine cauſa:de quo ĩ.:.
ãminiculo.ff. de condi.ſine cã:erant eim iſti conſan
guinei in gꝛadu ꝓhibito ur in glo. ota ꝙ nõ
oʒ quis ſentire comodũ:unde dʒ penã ſuſtineꝛe.
Mtimo collige indicẽ eccleſiaſticũ poſſe ſe intꝛomit
reꝛe de ꝛeſtitutione dotis maxime cum difficultate
diſſolurione illiciti matrimonij. ¶ In glo. ki. ĩ fi. nõ
ſingulariteꝛ iſtã glo.que ſatis plene d ſcutit an et añ
obẽtes mr̃imonium ; leges debeant peꝛdeꝛe do teʒ
2æ donationem pꝛopteꝛ nuptias:z collige ex ea quin
qʒ ſolutiones ſeu lec. rime ꝙ iſti ignoranteꝛ
convraxerunt: iõ fit ꝛeſtitutio hĩc inde ⁊æ bona nõ ap
plicãrur fiſco:hec ſo. ueꝛa eſt in ſe:æ pꝛobatur in..
qui.·g2 auẽ. inceſtas.C. de inceſt.nup.ubi pena cõ
fiſcationis iĩponitur ſciẽteꝛ hentibus: ſed hec ſolo
non placet glo. quo ad iſtum tex. quia iſti dicebant
conſanguinei in o gꝛadu:⁊ ſic non erat ꝛcaptiO
ignoꝛantie. ¶¶ Mota diligẽter hoc dictum ꝙ cõiũ
cti in gꝛadu pꝛopinquo pꝛeſumuntur habeꝛe notiti
am conſangninitatis. Scdᷣa lec. ſeu ſo. ꝙ iſti ſciebãt

factum:ſed ignoꝛabant ius:foꝛe eniʒ credebant ꝙ

regibus liceꝛet contraheꝛe in gradu pꝛohibito lege
canonica: ? fuit bec lec. Jo. ex qua collige ꝙ igno
rantia iuris excuſat ab illa pena confiſcationis bo
norum: qð non uidetur placeꝛe Jo. andꝛc. hic. dicit
enim ꝙ ignoꝛantia iuris non excuſaret iſtos:quin
immo nec femina cum illa non excuſetur niſi in caſi
bus a iure expꝛeſſis:ut eſt textus notabilis in.l.nec
paſſim. C. de iuris ⁊ facti ignorantia.poſſer tamen
pꝛocedeꝛe ſecundum eum: ſi eꝛꝛaſſent in facto: puta
quia credidiſſent diſpenſatum:et ſic tranſeunt doc
toꝛes cõmnniteꝛ hic: æ uidentur tenere legiſte in. l.
qui contra preallegata.? in. l. amminiculo.ff. ð con

ditionibus ſine cauſa:ſed HBart. tenet ibi contrari

um ſequendo iſtam opinionẽ. Jo. licet de es non
faciar mentionem ⁊ hoc peꝛ autentica inceſtas:ubi
pena apponitur ſcienteꝛ contrahentibus faciat.l.
ſi adulterium. ff. de adulterijs. ubi errantes in in

re excuſãtur a pena inceſtus ⁊ adulterij:nec ob.dẽa
.l.qui contra que requirit iuſtũ erroꝛẽ:nã loquitur
ſm eũ qn agit᷑ de pena amiſſiõis lucri:nõ.n.ex pẽo
pcedẽti poterit alẽ ↄiugũ ex tali mꝛoniio aliquid lu
crari niſi iuſto erroꝛe tłe mꝛioniũ oxiſſet.Et iõ con
clude tria:ꝙ aut agit᷑ de pena adulteꝛij ſeu ĩceſtus:⁊
eꝛꝛoꝛ iuxis excuſat ut.d.l.ſi adulteꝛium ubi tex.nota
bilis ¶ Aur agitur de pena peꝛditionis pꝛopꝛie ſub
ſtantie ut dotis ſen donationis pꝛopteꝛ nuptias: et
idem argumen. in dicta auẽ.inceſtas. Aut de pena
peꝛditionis lucꝛi:⁊æ non excuſat ut in dicta.l.qui con
tra:⁊æ hanc opinionem teneo maxime cum ſimus in
penalibus: ⁊ ſic aſſumẽda eſt mitioꝛ opinio ut in re
gula in penis libꝛo ſexto. Et notabis bene hanc opi
nioneʒ:quia nemo ponit hic: ſed doctoꝛes modeꝛni
cõmuniteꝛ tranſeunt cum opi. Jo. an. bec tamen ſo
lu. licet ſit ueꝛa in ſe: tamẽ non puto congrueꝛe huic
litteꝛe:quia hic pꝛeſupponitur ꝙ iſta puella eꝛat di
gna pena ex tali coniunctiõe: eꝛgo non enauerat in
iure peꝛ dictam.l.ſi adulteꝛium. ¶ Leꝛiia ſolutio ꝙ;
pena confiſcationis habebit locum. ſed papa ꝓ bo
no pacis ex officio ſuo hoc pꝛonidit ⁊ de hoc infra
in fine GC Muarta ſolutio ꝙ hic non poteꝛat pena
confiſcationis habeꝛe locum: quia iſti reges non re
cognoſcunt ſrenta Plrmahand i ueneꝛabilem
qui filij ſint legitimi. ota hanc ſolutionem ſin
gulariteꝛ: ex qua ego colligo notabile dictum: ꝙ in
non ꝛecognoſcentibus ſupeꝛioꝛem de facto papa nõ
uendicat ſibi penam a lege impoſitam:⁊ ſic nidetur
ꝙ in iſtis papa non ſuccedit loco impeꝛatoꝛum:⁊ ſi

eſſz ueꝛa ſingulariteꝛ limitabit dicta Innocen. in. c.

licet ex ſuſcepro de foꝛo competen.ubi dicit: ꝙ ubi
deeſt ſupeꝛioꝛ de iure uel de facto recurrendum eſt
ad papam ex geneꝛali poteſtate quaʒ a deo recepit:

= idem ſentit hoſtien.in.c.nouit de iudi.poſſet enim

dici ꝙ papa ſuccedit ut faciat iuſticiam non autem
ut exigat penam a lege impoſitam: poſſet tamen in
ſtari:ſed pꝛonunc tranſeat: ⁊ tene ſempeꝛ menti illaʒ
ſolutionem ſic intelleciam. ¶ Quinta ſolutio ꝙ rex
non poreꝛat aliteꝛ induci:ut recedeꝛet ab illa coniun
ctione niſi caſtris reſtitutis: æ hec ultima ſolutio in
cidit cum teꝛtia:quod papa ex officio ſuo pꝛouidit.
Alij extra gloſam dicunt ꝙ iſta eꝛant bona regni
que non poteꝛant alienari ut in capitulo ĩtellecto de
iureiuran. Mec ſolutio eſt bona in ſe: ſed non con
gruit litteꝛe: cuius rationes ſunt uniueꝛſales. Alij di
cunt ꝙ hic fueꝛunt bona donata pꝛo conſeꝛuatione
illiciti marrimonij:et ſic non ualebat pactum:cum
impediret diſſolutionem matrimonij:ct ſentit hanc
ſolutionem. dominus Antonius. ſed certe liect ſit
nera in ſe ante traditionem ꝛei:non ramen ualet pꝰ
traditionem:quia in pari cauſa turpitudinis melioꝛ
eſt conditio poſſidentis nt in regula in pari in.vi.
Er concludendo materiam cum dictis doctoꝛum.
hic dic aut ſunt contracta ſponſalia tantum de futu
ro:et non habet locum illa pena confiſcationis bo
norum etiam in ſcienteꝛ contrahentibus. ut eſt tex.
ſecundum communem lecturam in dicta.l.aminicu
lum. Idem putat hic dominus Anto. ſi fuit cõtra
ctum matrimonium z nondum conſumatum des

pkſemalt
gn nli
h mnii Gann
zſns n 14
mmmni n nmm
/ ſa obleumn

cuun

ahunnnn m mt
Ps rawvnal Al armng
dunlicon ocviunr voon
Gmneee: Qonnmiun Confolu do.

Aigmdmmt Mtlenugtcb
giridsſertivibns nonis erun
ongalegenod crerkda db
iieeorin Jen endntsdn
õ
Gaad treteeſenper nenn dcie
conſßnisgoezt poteni dcen
nims inonimn iudinri
nlea: A,

Zperonobis

iconinidoms ten hzen

Auühpinsnonnanſenin an hs

ter Nen cteo giſid cnenner
tparteninberliman inicnenn
Aneredlaumi oſcziOwnd ſn
daniotrucio di udrumtſcenn

nnriyduscnnclbe ncin
nnr ynri,luen oanes
gone e rainnn Hoſſonen

tunſnanut i irulin
unallbiiicſoner⸗
n iſtppna Q; aaff infan
X ian mſlundifnmn
irt turcl se
l ocliteini

Zaushni
ithm arnn
voher wiii eherifr
vhieronn en
pamn glu ſiegss one
iincpanaenbien
Mon bane ſoutoren ſin
dlgo orblecienm gin
Bſriomn defne nnn
Nakgeinddame cvdenr
Nedircoinemdnnd ſ
e iminitdien neen ne⸗
ſov onpenn ohidein oht
i euch
pur n, do unl:
cvut il oliranin
ſunt iuſtcunm nononten
õ
ntenr ewananiſ
n.(Snm uahi
Mcriocien din Gnim
D 1derhinaſnioi⸗
Rlwntafeotubitt
ampſhon lu,
ſpun uhhinbi

¶ De donationibns

oc dicto ſatis poteſt dubitari.? contrarium apeꝛ
te ſentit bar.in.d.l.ãminiculo:ubi uidetuꝛ ſentiꝛe
contracto matrimonio per uerba de preſenti habet
locum illa pena.nam nullus tex. expꝛeſſe exigit copn
lam facit.l.cum h ſtatus in fi.ff. de dona.inter ui.et

uxo. Tene tamen menti opi.do.An.qꝛ cum ſimus
in penalibus poſſet obſeꝛnari aut marrimonium fu

it conſumatum.⁊ tunc ſi ſcienteꝛ contraxerunt habʒ
locum illa pena cum limitatione pꝛedictoꝛuʒ niſi ſu
perioꝛ ex officio ſuo uelit ꝓuideꝛe pꝛopter bonum
pacis uel ur facilius diſſoluatur tale matrimonium:
2 in hoc caſu intelligeꝛem pꝛopꝛie iſtum tex.nam nõ
uideo ꝙ iſti regi competijſſʒ actio quia ðᷣdit ob tur
pem cauſam: z tamen fuit ſecuta de facto. licet aliteꝛ
innuat ratio litte?: ſed nidetur tcxtus. c hccin dic
ta.l.aminiculo niſi dicas ꝙ licet fiſco competat ius
auffeꝛendi: non tamen delatoꝛi deeſt ius ꝛcpe
tendi contra nxoꝛem:ſed contra hoc facit illa regu
la in pari cauſa. Aut contraxeꝛunt ignoꝛanteꝛ ⁊ di

ſtingue qualitatem ignoꝛantie:ut ſupra dixi. xX

ira glo.hic queꝛo nunquid illa pena confiſcatie nis
habeat locum contra contrahentem in gꝛadibus ꝓ
hibitis lege canonica. Aliqui dixerum ꝙ nen cquia
tex.in dicta.l.qui contra loquitur in contrahentibꝰ
contra leges. Contꝛarium conſuluit do. meus do.
Caꝛ. cuius dictum appꝛobo:quia ex quo lex appꝛo
bat in iſtis ſpiriinalibus canonis uiderur contrabe
ꝛe contra legem qui contrahit contra canonem:fac
.c.i.de no.oꝑ.nũt. Item canones dicuntur leges:
ut in.c.nicena.xxxi.di.hoc aperte ſentit iſta glo.re
lata ad tex.⁊ tene ſemper menti h̊ dictum:quia facis

ad conſimiles qõnes ⁊ poterit adduccre hanc mam
otra ↄhentes mr̃imonium ipediente iuſticia publice

honeſtatis. Aobas.
Bpe ra nobis. Aſufꝛuctua

rius ſine eõ
ſenſu domini donans rem ipſam uxoꝛi ꝓ
pteꝛ nuptias non tranſtert in eam plus iuris q; ipſe
habeat. Idem de eo qui ſub conditione adimente
habet rem in heꝛeditatem nel in fendum. h. d pꝛio
duplex qõ ſecundo utriuſqʒ ſolutio ibi nos teriio qᷓ
dam inſtructio ibi illud. prima ? ſecunda pars diui
duntur in duas:qꝛ quelibet ꝑonit qõnem ⁊ ſolutio
nem ut patet in ue Pr rꝛes ſpecies conceſ
ſionis que de re aliqua fieri poſſunt. nam quãdoqʒ
donatur ſeu conceditur in heꝛeditatem.i. ut poſſit
donatarius ad libitũ diſponeꝛe z heꝛedem i illa iſti
tueꝛe ſicut in re ꝓpꝛia.Onʒ ↄcedit in feudũ:ut urile
dnium trãſeat in naſallum directum ueꝛo ꝛemaneat
penes dũm de quo in.c.i.de feudis. Qnʒ ↄceditur
donec uixeꝛit is qui recipit: æ nidetur hoc caſu con
ceſſus uſufructus rei. Sen nota ꝙ ecclia tene
tur defendeꝛe dotes niduaꝝ. non in contra iuſtitiaʒ
Ex quo nota ꝙ rõne fauoꝛabilis ⁊ pie cauſe nõ eſt
alicui ifeꝛẽda ĩ iuſtitia: æ facit ad illud nulgare. unuʒ
altare nõ eſſe diſcooꝑiendum: ut coopeꝛiatur alið
coꝛ. c. cum cãm g de Paben O Daſmmdt ibi 2 he
ꝛedi ꝙ appellatione heꝛedis quãdoqʒ ueniũt filij le
gitimi tantum: de quo tamè dicendnum ut plene nõ.
bar. in.l. gallus. ff. de lib.? po. Sr uſn

frcuctuarius põt ius ſuum alijs conceder in nita fna
Item nõ ꝙ uaſallus põt concedeꝛe ſeudũ ſen pteʒ
feudi in dotẽ ſeu donationem ꝓpter nuptias. Et di
cit hic Inn. ꝙ ex cã dotis aliter nõ ꝑminitur aliẽa
tio feudi:æ nõ bene h̊ dictũ de quo nide qð pleniuſ
nõ.in.c.que in eccłiaꝝ de conſti. hoſti. dicit ꝙ ẽt ex
alia cã poteſt alienari dũmõ ad tpᷣs ut h̊ remittit ad
nõ in. c. fi. ne pꝛela. vi lin. ¶ luno nõ ꝙ dominꝰ
2ſentiens alienatõni facte de re ſua ſibi preiudicat.
Portes ẽt colligeꝛe in fine Ĩe:ꝙ conſulens debeti
uti uocabulis ꝓprijs. hic enim papa quodãmodo
reprehendit iſtum de ineptitudine nocabuloꝛum in
eo ꝙ in conſultatione dicebat nirum dediſſe uxoꝛi
dotem.nam debebat diceꝛe donationem ꝓpteꝛ nup
tias. Doſſet tamen intelligi tex. pꝛoprie pꝛout dixi
ſupra.c.ꝓximo. ppo. uidetur enim hec litteꝛa
ſine dubio.nam ſoſuto matrimonio donatio debet
redire ad uirum ſicut dos ad mulieꝛem: ut.j. c.fi.eꝛ
go iſta uxoꝛ non poſſʒ compellere retentoꝛem buiꝰ
ꝛei etiam ſi fuiſſet pꝛopria mariti ex quo nir erat
moꝛtuus Solu.doc.intelligunt ut decꝛe.babeai qu
bium ꝙ erat pactum ul conſuetudo ut uxoꝛ ſuꝑſies
lucrarctur donationem ꝓpteꝛ nuptias uel ſaltem in

uita ſua tenẽt: ſed ꝛõ decidẽdi in orium pʒ in ſ̃a:qꝛ

maritus nõ potuit plus iur. æc̃. Et ex h̊ͥ nõ.ꝙ mari
tus nõ põt ſibi ꝛetineꝛe ꝑtem dotis m ↄſuetudinẽ
loci ſi res dotalis fuit ↄceſſa uxoꝛi ad uitã ſuã exqꝰ
collige ꝙ reſoluto iure auctoꝛis reſoluitur ius ſuc
ceſſoꝛis concoꝛ.tex.ff. de pigno.l.lex uectigali.
Abbas.

Er ueſtra 8. Marito vgẽte ad

inopiã pꝛo dote ſa
tiſdatio poteſt peti. Ita ſũmat abb.⁊ ſᷣm
hũc ĩtellectũ eẽt hic caſus ſingularis qui non ẽ albi
ſʒ ibeꝛendo vᷣbis lr̃e põt ſic ſũmari. Vir agens pꝛo
dote nõ oĩo excludit᷑ ex eo ꝙ vᷣgat ad inopiam nec
pciſe cogitur ſatiſdare ultra facultatẽ ꝓpriã ſʒ dos
ſibi aſſignat᷑ ſub caurõe quam pᷣſtare pot:⁊ ſi ꝑ illaʒ
cautionem non eſſet ſufficieteꝛ ꝓuiſum ↄſumptioni
dotis deponet᷑ dos apud meꝛcatoꝛẽ: ut de hbonleſto
lucꝛo uir ſuſtineat oneꝛa mrimonij. h.d.ſᷣm itell eciũ
quẽ teneo:⁊ ẽ cãus nõbilis z quotidianꝰ. diuiditux
nã in pꝛia ↄſultatio. in fa rnſio cũ mãdato ibi cum
g. Mꝛia ꝑs ponit cãe delegationeʒ actoꝛis pentio

neñn rei exceptiõeʒ: ⁊æ iudicis iteꝛlocutionẽ. Scðᷣa po
nit dquas cãs mãdati altnatiui qð ĩteꝛ illos ĩteꝛſeꝛit.

WMi p ar. oprimn ex tex. ꝙ ecchia põt ſe impedi
re de dote nõ ſolũ in fanoꝛẽ uiduaruʒ ut S.c.pꝛoxi:
ſ ẽt in fauoꝛẽ mariti petentis dotem ſibi pꝛomiſſam
⁊ ſic facit pꝛo opi. Inno.quã tetigi in.c.laroꝛ õ qui
fi. ſint legi.niſi dicat᷑ ut dixeꝛũt quidam ꝙ iſte actos
eꝛat paupeꝛ ⁊ miſeꝛabilis peꝛſona:ideo poinit ꝛecux
reꝛe ad eccleſiam.lxxxvij.di.in.c.i.Et ex hoc intelle
ctu nota ꝙ paupeꝛ z miſeꝛabilis peꝛſona poteſt ali
um conuenire coꝛam indice eccleſiaſtico peꝛ hoc.c.
ſupeꝛ quibuſdaʒ.j.de v.ſig.⁊.c.ſignificannbus ubi
Eꝑ Inno. de offi. delega.⁊ tene mẽti ntrunqʒ dictum
nã reus h̊ eꝛat laicus qð pʒ ex eo:quia pꝛimo fueꝛat
cõuentus coꝛam conſulibus ciuuatis.¶ V ſcdo

¶ Me donationibus inter

ar. optimuʒ ex tex. ꝙꝙ niꝛ pᷣt ꝛepel eꝛe nxorẽ ſi dos

fibi pꝛomiſſa non ſoluitur: quia cum ex dete teneat̃
ſuſtinere onera matrimonij ut in c.ſalubrit ifra de
nſuris ⁊ in.l.ſi cum dotẽ..ſi maritꝰ.v.ſin autẽ.ff.
ſo. ma poteſt recuſare hec oneꝛa cx quo non babet

unde ſumat emolumenta ⁊ plus notanter pꝛobat H

lr̃a quod et am uxore ex hac cã abiecta poteſt ma
ritus agere ad dotem ſibi pꝛomiſſã ex quo ꝑarnʒ ſe
reddit ſoluta dote uxorẽ reaſſumẽ:⁊ h ſentit hoſſi.
B. Ec q etiam ifero maritũ non teneri ad traducẽ
dum uxoꝛem dote prius ſibi nõ ſoluta. Quid autẽ
ſiquis ducit uxoꝛẽ ſine dote dic ꝙ maritus tenctur
eaʒ aleꝛe de ſuo ſm ſtatum peꝛſone ita notanteꝛ uſt
Inno. hic ⁊ glo.in.d.v.ſin aũt.facit tex.in.liꝙ ſi
nulla. ff. de ꝛeligio.qð bene notabis. C Item nota
ꝙ ſi obligatus ex iuris diſpõe ad pꝛeſtandum cauti
onem idoneam ut fideiuſſoriam ſen pignoraticiam
ſi ulam preſtare non poteſt admitiituꝛ pꝛcſtans eam
quã põt puta iuratoriã ꝓ h̊ iura allegata in glo.an
tepe.⁊ ad hoc ſolet allegari iſte rextus.quod tamen
limita ſᷣm nõ.in.c.ſi.sS.ð pigno. Itẽ nõ caſũ ſingu
larẽ qui ñ ẽ alibi de iure canonico ꝙ ex pecunia ce
poſita apud meꝛcatoꝛẽ licite põt capi paꝛs ho neſii
lucri:⁊ ſic ex pecunia cũ miſterio altius põt ꝓuenit
honeſtũ lucrũ:⁊ facit optie hec li tera in argu.ut ſo
lius mercari ex pecunia poſſit ageꝛe contra debito
ꝛem moꝛoſuʒ ut ſo/ uat loco inteꝛeſſe id cðᷣ vᷣiſimilit᷑
fuiſſet lucratꝰ ex pecunia tꝛadita:de quo uide qð la
tius dixi in. c.cõqueſiꝰ.j.de uſuris. Sed qneꝛc q̃li
teꝛ fiet iſta depoſitio apud meꝛcatoꝛem. Jo. an. dic
ꝙ mercatoꝛ pꝛeſtabit cautionem de xccunia iĩitegra
liteꝛ ꝛeſtituenda: æ de parte lucri ꝛeddenda ita ꝙ cõ
penſato lucro cum dãno de eo qð ſupeꝛeſt ex lucro
ſoluat᷑ certa ꝑs pꝛo oneribus mr̃imonij ſuſtentãdis
ad h inſti.pꝛo ſoc.in..de illo ⁊ in.l.ſi non fuerint

.F. ariſto.ff. eo. æ ad primũ dictũ de cautiõe ꝑꝛeſſa
da a mercatoꝛe adduco.l.ij.ff.ſo.matri.Mota

ſingularit᷑ h̊ dẽʒ qꝛ neſcio alibi.nam ex h̊ infert unũ
mirabile nt pecunia poſſit deponi apud meꝛcatoꝛeʒ
cum hoc ut capitale ſemꝑ ſit ſaluũ:⁊æ ꝙ de lucꝛo ſol
natur certa pars. Et uide hanc queſtionẽ plemꝰ tac
tam ꝑ Moſt. in ſũma in ti. de uſuris in. SF. an aliqᷣd
ubi tenuit expᷣſſe ualeꝛe p: ut deponẽs pecuniaʒ ũ
ſentiat dãnuʒ in capitali.mouet᷑ qꝛ h pactũ nõ eſt
ſed pᷣieꝛ nãm ↄctus.pẽʒ aũt factũ pᷣteꝛ nãʒ ↄctꝰ ualʒ
.l. i. ffl. depoſiti. æ in.c. unico ð ðᷣ cõmoda. Dicit tñ
poſtea ꝙ ſi capitale eſſet ꝑdituʒ caſu foꝛtuito debe
ret deponens remitteꝛe in foꝛo anime. Sed ego nõ
credo ꝙ talis ſit honeſta ⁊ licita ſocietas quoniam
poſſer cõtingeꝛe ꝙ ponẽs oꝑam ſentiꝛet dannuʒ in
operis amiſſis ⁊ in capitali pecunie qð eſt contra
nam ſocietatis:cuʒ ſocietas ſit quedam frat᷑nitas.l.
nexꝝ.ff. ꝓ ſoc. hec aũt ſocietas eſſʒ potiꝰ leonina.l.ſi
non fuerit palle.? ꝓ h̊ allego bonam glo. in. c. pleri
qʒ.xiiij.q.iij.que dicit ad hoc nt ſocieias ſit hone
ſta ⁊ licita inteꝛ ponentem pecuniam ⁊ ponentẽ ope
ram oʒ ꝙ ponens pecuniam ſentiat de lucꝛo et de
daãno: hac ẽt ſñiaʒ uẽ? iudicio meo ſentire Cal.in re
petitione.c.nauigãti.j.de uſuris ⁊ ad..de illa qui
multũ obſtar nbi ur̃ ualeꝛe pẽm ut alteꝛ non ſentiat

*

de dãno ſed de lucꝛo. rñdet Cal. ꝗ dʒ intelligi nõ de
capitali ſʒ de danis ⁊ lucꝛis ↄtingẽtibus ſaluo capi
tali. Ego vo do aliam ſolutionẽ clariorem. dico eĩiʒ
ꝙ ille tex. ꝓcedit quo ad ponẽteʒ oꝑam. eſt eiʒ licitũ
7 honeſtum pactũ ex pſona ipius: ut ipe nõ ſentiat
dãnum in oꝑis.ſ.amiſſis in capitali.rõ quia ipᷣe ſen
tit dãnuʒ in oꝑis.nũ tm affeꝛt opeꝛa illius q;tum pe
cunie alteꝛius quinimo ut ibi tex. diẽ oꝑa ⁊æ ĩduſtria

põt eſſe tanta ut ualeat peccatũ.ut ipe lucꝛetur duas

partes ⁊ teꝛtiã hẽat ponẽs pecuniã. In dubio auteʒ
cum duo ↄhunt ſocietatẽ æ unus ponit pecuniam ⁊
alteꝛ oꝑam vꝛ actũ ut lucꝛuʒ equaliteꝛ diuidat᷑ inteꝛ
eos:de hoc ẽ glo nõbilis quã oẽs tenẽt in.l.i.C.
ſoc. nec iſta lr̃a õ dicit pᷣdictis cũ nihil dicat ut capita
le debeat eſſe ſaluũ nec eſt ſpãle in pecunia dotali.ut
quidã ſõniaueꝛũt:qꝛ ẽt ꝓ redimendis capt᷑.nõ lʒ fe
neꝛari:ut in.c.ſupeꝛ eo.j.de nſuris quinĩmo tex.iſte
apꝑte dicit ut capiatur pars de honeſto lucꝛo:nec cti
am cꝛedas ꝙ ſit licituʒ a pꝛincipio paciſci ut habcat
deponẽs.x. pꝛo centenario uel aliã q;titatem ſicut fa
ciũt quedam uidue cꝛedẽtes h̊ eis liceꝛe ⁊ ſolẽt aliqͥ
ad eaꝝ defenſionẽ allegare iſtũ tex. cuʒ illa opi. Jo.
an. Cene h nõ eſt licitũ:qꝛ nõ Iʒ ex pacto q;tuncũqʒ
inimo capeꝛe ex pecunia ſi non ſubijcit ſe peꝛiculo
xiiij. q.iij. ꝑR totũ ? h notabis. ¶ In gl.ij. ibi audi
ri non debuit:ſʒ h̊ vr̃ õ tex. ubi fuit auditus reſſitu
tiõe pꝛius nõ facta.hoſti. dicit ⁊ bene ꝙ ille qui do
tem ꝓ miſeꝛat cũ ↄueniret᷑ ex promiſſione ſua nõ po
teꝛat obijceꝛe de ſpoliatiõe mulieꝛis maxime cuʒ ipe
dediſſet cãm huic ſpoliationi dotem non pꝛeſtando
nec obſtat ſi dicatur ꝙ ex quo non ſuſtinebat one
ra mr̃imonij nõ debebat audiri petens doteʒ:qꝛ fſʒ
eum iſte paratus eꝛat uxoꝛẽ reaſſumeꝛe ſoluta dote:
2 h mibi plʒ:licʒ Inno.qdicat ꝙ illa exceptio ꝙ uxo
rem abieceꝛat nõ eꝛat ueꝛa in facto. nam dico ꝙ pᷣ
ſuppo ito ꝙ eſſet ueꝛa non tenebatur ſubire oneꝛa
matrimonij ex quo dos ſibi non ſoluebatur:niſi ue
lis diceꝛe ꝙ ex quo recepit pꝛomiſſionem ab extra
neo debebat ageꝛe contra extraneum ⁊ non repelle
re mulieꝛeʒ:argumen.in.i.ſi extraneus.ff.de iur.do
tium.⁊ ſatis hoc poſſet admiiti in mariio diuiie: ſ
iſte eꝛat paupeꝛ ut dicitur in litteꝛa C In glo. in
ueꝛ. tacita ueꝛitate nota gl. ꝙ litteꝛe impetrate ad de
legatum ſunt ſurrepticie ſi in eis nõ fiat mentio de
pꝛoceſſu negocij coꝛam oꝛdinario:⁊ ideʒ ſentit glo.
in. c.ut debitus de appella. Sed tunc obſtat iſte tex.
ubi hec exceptio non fuit admiſla: hoc contrarium
multipliciteꝛ ſoluitur: pꝛimo ꝙ ob hoc fuit appella
tum ⁊ papa pꝛouidit:ut ſequitur in litteꝛa uel ꝙ iſti
iu dices nihil noui feceꝛunt ſed adheſerunt ſentẽtie
illorum conſulum uel peꝛ relationem retulerunt ne
gocium ad papam uel ſecundum Hoſtienſeʒ ſenté
tia conſulum erat nulla tanqꝙ; obligans iſtuʒ paupe
rem ad imooſſiile.l. fi. ff. de ſen. ſine ap.æ ſic non
fuit opus de tali ſententia mentionem faceꝛe in lr̃is
3 bene boc dictũ ꝙ de pꝛoceſſu nullo ſeu ſen
tentia nulla coꝛam oꝛdinario non eſt opus facẽ mẽ
tionẽ i ipetratõe laꝝ ſuꝑ:eadẽ cã quéadmõʒ nec ðᷣ
poribꝰ lr̃is nulł de q uidð gl.i.c.ex tenoꝛ ðᷣ ſp.⁊ ĩ
.C.ſug geſtũ de iurepa. et in.c.cũ nr̃is de cõceſ.pbẽ.

Goa ad orins n⸗
1 ehaad ondce naii⸗
Minnletn ſnc lbi une
ym pitz itiſiün dodtan

ViGrhsris ni udit n

ut pr nus it AMos ,.

Hitoypo iſti er ce unbus ulin⸗

ts ni nas er gindns aibrn
ynecote uſbi ſigrei beütnon
ialot nurto z antdend choni
MüecdhorMäe nun
ſc daie iſon wi osſernatii
Ohen nartt. Son d.Dniod
Mtar la inra ſaoins Aegemndaſo

Mg gſſepio nt i punpert e

i ſipeei vrb ci foh deg
nitchfun glon ſtrg har
neſb lrch AMo deg lte⸗
nöeniconezad cole nnpengi
lid nelamurhiro, nnit der
. gſniacficerericc

i fuen odier ſermrii lbeao⸗

ra rtſeliafe
türsze⸗ lort ſligl

lum iſim ajib eni dh
mcrnö hangromniq;
uſinſtltlinn
nenbs, (Orglitianct
oier wbifut ancdins eſitn
don dcttbeegiegnid
nnd aronſſoneſnnöpo
NWide nirisnntan e
mon donnton gcſed,
rαvo on ſotnchn dne
tetar unn mogzrh
ramimnor iabuche⸗
n darlanmm
uen ituv. uni
nor cncvuwr ibireonen
sſbi on ovchantnlive
ent gonſtcnan benn
Gomemmenm tontchee
nlenwenſden
a ”
om ninen Crcon
enng ginrnhinnc

nmrae iycsſutn mnc

mmmlumt lii go.
gmmckuſtenr.
ii nih. wrlonuroriun
Pbocfni yeſe

minineudlgi

¶ De oon alionibus

¶ In gl in. v. ad iopiã nõ ſo.gl.ꝙ lʒ aliqni bane
limitationẽ teneãt ad iura ciuilia alłata in prin glo.
LZnñ cõir nõ tenet̃ maxime per legiſtas in.l.ubi.C.
de iur. dot. ⁊ ibi per Cy. ? pleniſſime bar. in repeti
tione.l.ſi ↄſtante.ᷣff.ſo.ma.Et ↄcluſio cõis legiſtaꝝ
ꝙ qitcũqʒ maritus vᷣgat ad iopiam ẽt ſi ſine culpa
ſua põt uxoꝛ ageꝛe ad dotẽ: ꝓ hoc iſte tex.ubi non
põderat᷑ culpa iſtius mariti:ſʒ ſolũ:qꝛ uidebat᷑ vᷣgẽ
ad iopiã ⁊? ſcias ꝙ uaria iura emanaueꝛũt i hac mã
primũ fuit ius.ffoꝝ:ut in.d.l.ſi ↄſtante ubi dicitur
ꝙ ſi ſubã mariti nõ ſufficit ad ſatiſſactionem donis
2 alioꝝ cꝛeditoꝛũ põt uxoꝛ repetere dotem poſtea
emananit ins codic.ut hẽ in.d.l.ubi ⁊ ibi diſponit
ꝙ ſi maritꝰ ita ſe gerit ꝙ vᷣgit ad inopiã põt uxoꝛ
repetere dotẽ:⁊ ſic ꝓuidit latius qᷓ; ius ffoꝝ:qꝛ nõ
req̃rit᷑:ut ſubã mariti nõ ſufficiat ſed ſatis ẽ q; vgat
ad iĩiopiã:utputa qꝛ ẽ nobilis:⁊ uult faceꝛe ſumptus
ultra quã patiãtur facultates ſue. Tertium fuit ius
auctẽticoꝝ ut hẽtur in ant᷑.de equalitate dotis ubi

dicit᷑ ꝙ ſi maritus male iĩcipit uti ſubã ſua põt nxoꝛ

ꝛepetere dotẽ:⁊æ ꝓuidit adhuc latius quã ius codic.
qꝛ pſuppoſito ꝙ non vᷣgat ad inopiã: utputa qꝛ di
tiſſimus ẽ exquo tñ male utitur ſubã ſua põt uxoꝛ
ſibi repetere dotẽ:un in quolibʒ iſtoꝝ caſuũ poteſt
nxoꝛ ad dorẽ agere ⁊ foꝛtius excipeꝛe õ maritũ pe
tentẽ dotẽ:ut h.ita notãter uoluit bar.in.d.lł.ſi con
ſtante.⁊ ſic nõ dẽmus hr̃e reſpectum utrũ ſit ſuſpec
tus ðᷣ dilapidatõe an ne:ſed ſatis ẽ ꝙ ſumus ĩ aliqꝰ
dictoꝝ caſuũ. Jus eni timet in iſtis caſib ↄſũptõeʒ
dotis:⁊ ſcias:ꝙ nxoꝛ põt in his caſibus nedũ age
ad dotẽ ſʒ ẽt ad donatõeʒ a marito ſibi factã ꝓpter

nuptias nt é tex. nõ. in.d.l.ubi nam dos ⁊? donatio

ꝓoter nuptias ſubijciũtur hodie onerib mr̃imonij
ut ibi. Et ex bis hẽs unũ nõbile effectum iſtius do

natõis ꝓpter nuptias. uide alios..c. ꝓxio.¶ ¶ Sʒ

nũc oppo. iſtũ tex.de iuribus ciuilibus ſuꝑius al
legatis. nã in eis dicit᷑ ꝙ in dictis caſibns põt uxor
repeteꝛe dotẽ ut ſibi aſſignet᷑. Sᷣ aũt nõ aſſignat᷑ nxo
ꝛi ſed ipſi marito cnʒ cantõe nel deponi᷑ apð meꝛca
toꝛẽ:⁊ cũ iſto tex.uʒ aliqᷓtenꝰ concoꝛdare tex. in.l.
ſi cũ dotẽ.ff. ſo.ma.ubi dos ſequeſtrat ꝓpteꝛ ſuſpici

onem mariti. Solu. do. An. pꝛio dicit ꝙ iſlud.c. li

mitat illa iura ſuꝑius allegata uel loquit᷑ iſte tex. an
uxoꝛ a pꝛincipio Sxit cũ panꝑe:⁊ ideo eſt qͥd ſibi im
putet᷑.vñ ꝓcedet᷑:ut h̊ dꝛ:fo h diẽ ꝙ utrũqʒ remedi
um põt obſnari:plus m ſibi plʒ pcedẽs ſoło.ſʒ In
no. quẽ nõ allat do. Anto.diẽ ꝙ uxoꝛ eꝛat ſuſpecta
ſeu nõ eꝛat idonea ad dotẽ recipiendã: iõ fit depoſi
tio apud meꝛcatoꝛẽc:⁊ hãc ſo. ſentit bar.in.d.l.ſi cõ

ſtãte: dicẽs ꝙ ſi mulieꝛ eſt idonea ⁊? induſtrioſa dos

ſibi reſtituetur ut alat ſe æ maritũ æ libeꝛos.d.l.ubi.
alias fiet ſequeſtratio ꝓut qr i.d.l.ſi cũ dotem ⁊ ſic
ẽt põt rñdeꝛi ad iſtum tex. Item ut dicit Inno. ſa
tis hʒ uxoꝛ ſi deponitur apud meꝛcatoꝛem loco nxo
ris:⁊ hec ſolu.eſt bona. Iſte tamen tex.pꝛonidet de
uno quod nõ repeꝛitur in iure ciuili qꝛ reuenũ dos
penes maritũ ueꝛgentẽ ad inopiam ſi pꝛeſtat cautio
nẽ ⁊ ex hoc ſumit᷑ una ſingularis limitatio ad tomʒ
tituluũ. E. ne fideiuſ. do. den. ubi dicitur ꝙ fideiuſſo
res non poſſunt imeꝛuenire pꝛo dote reſtituends

a marito ne oꝛiat᷑ ꝑfidia ĩter uirum ? nxoꝛem. nam
pꝛocedit illud niſi maritus uergat ad inopiam:tunc
enim licite poſſunt interuenire fideiuſſoꝛes pꝛo do
te ſoluenda ⁊ reſtiuenda:ut h eſt tex. nalde ſingula
ris: ⁊ ad h̊ allegat eum bar. in. dicta.l.ſi conſtante ⁊z
hoc teneas:licet Jo.an.timoꝛe illius tituli. dixerit
quod h̊ deber intelligi de cautione iuratoꝛia. quod
certe non pꝛocedit.quia papa dicii ut preſtet quam
poteſt:nam iuratoꝛiam quilibet preſtare poteſt ſi qᷓ
tũcũq; pauꝑ:ergo non intelligitur ſimpliciter de iu
ratoria:ſi ergo potuiſſet maritus preſtare fideiuſſo
