cus ð teſi.nã ſi teſtes ñ recipiũt nõ citata ꝑte ut
in. c.ij. de teſti. foꝛtius nec inſtꝛa exẽplaꝛi debent
facta autẽ exemplatõe ita ſolẽniter ñ ẽ amplius
neceſſe ꝓducẽ origiale niſi adueꝛſariꝰ uellet illð
repꝛobaꝛe ð falſo:tũc enim poꝛcedit illud quod

&r̃ hic in fi.gl.? idẽ Inno.qð nõ.qꝛ extendunt
n gl. in. V. pſonã ibi cui

hꝰvᷣbi. ꝑ bec.n. ñ vr̃ dari ptas õ ius cõe.dic tũ
ꝙ vᷣbũ uolo nõ ſignificat aꝛbitꝛiũ boni uiꝛi ſʒ li
berã uoluntatẽ:ut.l.fideicomiſ..qᷓꝙᷓ. fl.de le
ga.iij. ſzy non denõt tantã libertatẽ nit aliqd fiat

dus cõc q nõöndũ ẽ ꝓ libcriate qᷓ qnonidie dai

—

er. ſig.

arpſtals ? arbitꝛatoribꝰ ꝑ hoc vbũ ur uolueꝛis.
¶ In glo. ſi. ii ꝑdit᷑ pᷣuilegiũ hoc nueꝝ ſᷣm In
no.niſi poſtea reedificet᷑ qꝛ tunc monaſicꝛiũ re
dificatũ recupat pᷣnilegiũ ar.ĩ c. qꝛ diligentia
elec.hoc dictũ intetlige ueꝝ niſi fuiſſet deſtructũ
aucte ſuꝑioris:qꝛ tũc ex toto ꝑdit᷑ puilegiũ:uꝑĩ
ec.ij.? ꝗð ibi nõ.ð.no.o.nũ.iũc.n. q;ꝙᷓ reedifi
cet̃᷑ nõ recuꝑat pᷣuilegiũ qꝛ actio ſemel exticta ñ
reuiuiſcit de ↄſecꝛa. di.iiij.qꝛis. Itẽ dicit Inn.
ꝙ ſi priuilegiũ eſt datũ ordini deſtructo ordine
colliĩ priuilegiũ. Si nero datur monaſterio ſeu

poſſeſſionibus monaſterij deſtrucio ordine nõ
collitur priuileg . ¶ In ea.glo. ibi nec adhuc
credo/ Mõ gl.ex qua põt colligi ꝙ aut ex toto

ceſſat cã priuilegij ⁊ ceſſat ipᷣm puilegiũ:aut cel
ſat cã de pnti:ſʒ nõ ſpes in futux:⁊ iũc remanet

priuilegiũ:ita ĩ ꝓpoſito lʒ de pnti nullus ibi re

piat᷑ idoveus:iñ ſpes ẽ ꝙ ĩ futuꝝ erit aliqͥs ido
neus: ? ideo ex toto nõ ꝑdit᷑ priuilegium. æ boc
bñ nõ. ¶ In ea glo. ibi qꝛ nõ pñt nti. Mõ.ex
hac ꝑticula ꝙ nõ nſus priuilegij noluntariꝰ tol
lit priuilegiũ:ſʒ nõ uſus neceſſarius nõ:qꝛ ex ꝗꝰ
nõ potuerũt uti primilegio nõ ſũt in moꝛa uel ĩ
culpa. Et in fi. glo. Jo. an. remittit hic ad nõ. in
.c.ij. de ordi.cog.æ i regula deliciũ ð re.iur.li.
.vVi. ubi dat᷑ theorica ꝙ ðᷣictũ ſolius pꝛelati nõ
nocet eccleſie. ſecus ſi tonꝰ eccleſie q̃ſi ꝑ boc ſẽ
tiat ꝙ ſi oẽs ðᷣ ecclia fuerit ĩ culpa tũc piudicat
ecchie: æ aptiꝰ tʒ dĩũs An. ſecꝰ ſi pᷣlatꝰ dumtaxat
.fuerit in culpa. Et ex hoc nõ. ꝙ negligetia ſoliꝰ
pᷣlati in adimpledo ↄdinionẽ nõ pᷣindicat ecclłie
ſecus ſi ex negligẽtia pᷣlati Z capiili ꝓ h̊ qð nõ.
i.c.ueꝝ ðᷣ ↄdi.apo.⁊ h̊ uliimum nõ.qꝛ quotidie
accidit:nã quoridie donant᷑ ſiue relinquunt᷑ pol
ſeſſões eccłie ſub cerio mõ ſine ↄditõe qꝛ negli
gẽna ſoliꝰ pᷣlati nõ nocʒ ecclieE᷑ glo. op.õ
tex. nã i priuilegio paſcał erat Ybuʒ iux:æ papa
poſtmodũ ſeu ꝑs allegãs iduce bat vᷣbũ ſʒ. So.
nt dicit Jo. an. æ bñ vᷣbũ ſᷣm equipollet uerbo
ſuxta ⁊ hoc faciũ ẽ ad rnſionẽ illoꝝ qui nõ ſũt
ↄtẽti mẽte ſʒ requirũt nerboꝝ corticẽ.⁊ facit õ
illos qui uolũt eoꝝ argumẽta replicaꝛi ð̊ neꝛbo
ad nerbũ:nã ſatis eſt replicare mentem ut hic =
in.l. ſcire ſeges.ff. de legi.⁊.c. intelligentia ⁊.ce
preterea.= eo. Abbas.

P per quibuſdã. aͤ

cuntur heretici manifeſti fo que ſint
pedagia guidagia et ſalinaria inteꝛdicta. tertio
dicitur quomodo intelligitur preceptum facinʒ
laico ꝙ ð ſe conquereniibꝰ in eccleſiaſtico fora
reſpondeat. b. d. Et tria ſũt dicta fm ibi pᷣterea
tertiũ ibi cũ autẽ caſus æcẽ.¶ Hõ.prio ex tex.
ꝙ manikeſtũ qnʒ capit᷑ pro notorio: nt bic e. e.
cum olim.S. eo. Et. nõ.multos modos iducẽdi
notorium ⁊ põt ſumi ar.ex tex.quod manifeſte
dr̃ ignarus qui publice ꝓponit æ defendit erra
rẽ.facit ad mãʒ.c.ſi forte de elec. v. e
nõ ꝙ ꝑ ꝓbationẽ an ſniam factũ dr notorium
quod intclige ut dixi in. c. eum olim preallega.

¶e Verbo. ſigni.

Mõ.i. S. pteꝛea q;ᷓ pedagia æ iſta alia uectigalia
nõ dᷣbẽt ĩponi niſi q̃tuor modis ð quibꝰ in tex.
pꝛio ꝑ ↄceſſionẽ iꝑatoꝝ.ſᷣo regis.ʒꝰ lateraneñ.
cõcilij. qᷓrto uigoꝛe ↄſuetgdis ð cuiꝰ inicij nõ ẽ
memoria. ? ſic nõ.nnũ caſũ i quo ad inducẽdã
ꝓſuetudinẽ non ſufficit.xxx.nel.xl.annoꝝ epus
ſz tᷣs ð cꝰ inicij memoria ĩ Sriũ nõ extat. Rõ
qꝛ iſta ſt᷑ refuata ſoli pncipi ĩ ſignũ ſpᷣalis priui
legij. Et ex hoc nõ. unũ ſemꝑ tenẽdũ meti: nec
legi alibi ita clare ꝙ refuata pᷣncipi ĩ ſignũ ſpᷣal
pᷣuilegij pnñt acqri ↄſuetndine tãti tpᷣis de cꝰ ini
cij memoria ĩ Sriũ nõ exat. Ex quo ifero quod
qni inferioꝛes ⁊ ciuitates pñt pᷣſcꝛibẽ ptatẽ legi
rimãdi ſpurios. Iteʒ reſtirnẽde fame crean?li ta

belliões ⁊ ſilia qᷓ ſunt reuara pᷣncipi ſi ſubeſt tã
tñ tpᷣs de quo in tex. Glo.tñ ĩ.c.unico de cleꝛi.

egro.li.vi. ꝓpe pᷣncipiũ ſentit oppoſitũ. Sʒ cer
te iſtud diciũ mihi plʒ intelligendo de ↄſuemdi
ne pᷣſcripra. Et limita hoc ᷣm unñ nõbile diciũ
HBar.i.l.ſi publicanns in. S. ultimo.fl. de pub.
nbi diẽ tin tipᷣs reqᷣri qñ pᷣſcribiũ õ pᷣncipẽ. ſecꝰ
ſi Z pᷣuatũ qͥ acqſiuerit iſta pᷣuilegio uel cõſuem
dine qꝛ tũc nõ reqnirit᷑ iin ipᷣs:ſed ſuffic ipᷣs.x.
annoꝝ cũ titulo.nel.xxx.ſine tiulo ſicut dicimꝰ
ĩ uſufructu pᷣreſcribẽdo.il.ſfi.C.ð pᷣſcrip.lon.iẽ.
2 ꝓ hocudduco i ſili glo.nõ.i.c. ad anditiam

S. de p̃ſcꝛip. ĩ. c. dilecius de capel.mõ ¶ NHõ.

tex. ſiugularit᷑ ibi uel laterãnen ↄcilij ⁊c.ꝙ ↄcili
um gñale hʒ iura pncipis. ꝓ hoc facit qꝛ ĩ cõci
lio gñali peſt papa:un diẽ Jo. an hic ⁊ bene q;-
iſte tex.nõ excludit oceſſionẽ ſolius pape: naʒ ?
ſi ↄciliũ hʒ hãc ptᷣatẽ.ergo ⁊ papa:qꝛ cõcilia rci
piũt ptᷣatẽ æ robui a papa.de quo dic nt in.c.ſi
gnificaſti de elec.⁊ uide glo.i.c.anaſtaſins xix.
di. 5.i. S. cũ antẽ q; mifabiles pſõe ui iſte
de qbus ĩ rex. ⁊ ↄſiles pñr ↄueire laicũ coꝛã iudi
ce eccliaſtico ẽt ſi cã de ſe nõ ſit ecclłaſſica.⁊ ẽ ca
ſus ſpalis i qů aetor nõ ſequit᷑ foꝝ rei. Ro ẽ qꝛ
oẽs iſte ꝑſone mifabiles ſt᷑ ſub viecrde eceleſie
lxxxviii.di ꝑ to.⁊ i.c.ſignificãtibꝰ.S.ð off..ðle.
ee nõ.ꝙ mãdatũ gñale reſtringit᷑ ʒ ptᷣatẽ
mãdãtiſ.æ ex ̊ arguo ꝙ ſi inꝛaui ſtare mãdatis
mis ſeu tibi obedire ſiẽ iurat᷑ reciori qð intelli
debet de bis q̃ ſpectant ad officiũ rectoꝛis:facit

c.i. de aeeiee rueniene 7.c. qᷓntaualis
S.e. ti. ltio hic qro nũqͥd reges citra imꝑa

torẽ pñt iſta pedagia ſen gnidagia iponẽ. Hoſ.
ꝙ nõ ſʒ ſolus iĩꝑator põt. ? tex..ibi nel regũ. In
relligũt quidã de rege romanoꝝ q̃ eſt electus in
iꝑatorẽ æ adhuc non coronatus.Et ꝑ hoc dice

bant quidã ꝙ ex ſola electiõe acqrit᷑ electo ptas

admiſtrandi. de quo uide glo. in cle. romani de
lureiniã. ? ꝓ dicto Hoſti.facit tex.in.l.nectiga
lia.ff. de publica. hodie iñ ſaltẽ de facio omẽs
reges ⁊ ciuitates italie æ q; peius ẽ oẽs caſtella
ni iponũt iſta pedagia qð fieri non dʒ. Sʒ dubi
tari põt de gnidagio.nã guidagiũ ẽ qn aliquid
datr᷑ ut tute ducat᷑ ꝑ terrã alterius:nũqͥd peccat
ruſtieus aliqd recipiendo nt tute tranſeuntẽ du
tat. Jo. an. ? bſi ꝙ nõ qꝛ iſte locat oꝑas ſuas

intelligat ergo tex de eo qui tenet᷑ ad hoc:nam

dni ciuitatũ ? tenitoꝛij tenent territoriũ ſuũ cn

ſtodiꝛe ſecure:un ipſi nõ debẽt reciꝑe pᷣciũ.ſecꝰ
in alijs locantibus oꝑas ſuas ar. optimuz in.l.
merũ in. F. licet. ff qdᷣ metus cã. De gl. in. v.
pedagia ibi qᷓ dant ꝓ ſale. Sʒ glo. hoc nõ dᷣcla
ꝛat. Inno. intelligit qn aliqd daĩ pncipi ui ꝑmit
tat emẽ uł nendẽ ſal. Hoſt. dicit ꝙ ſalinaria ſũt
domꝰ in qbus dni terraxꝝ ſaciũt poni ſal æ uẽdi
et emi a ppoſitis illius officij ita ꝙ alij n liceat
iſta eni ſũt ꝓhibita qꝛ uident monopolia.i. con
nenticula iſticita ? ꝓhibita qꝛ nõ dʒ alicui ſiceꝛ

ut ipᷣe ſolus emat ?᷑ uẽdat.ut.l.unica.C.ð̊ mono

poł. ¶ In gl. in. v. imꝑatoꝝ ibi ſed nõ cinitas:
ſz hodie ut diẽ Jo an. z uidemus de facto poſt
factã pacẽ conſtãtie ex qua ciuitates italie rcepe
rũt meꝝ ⁊ mixiũ imꝑiuʒ uſurpanerũt ſibi de fẽo
ius imponedi iſta uectigalia. (In gl. in. V. nõ
extat ibi pᷣuilegiũ inducit:bot neꝝ ꝙ ↄlſuetudo
tãti ipᷣis hʒ uim tituli qũ dat᷑ capacitas poſſidẽ
di. alias ſecus ⁊ uide ſingulariteꝛ ꝑ Jo. an. i. c.
.ij. ð pbẽ.li. Vj. in noueila. n ea. gl. ibi timn
lũ allegare. Cõciude ꝙ in ꝓpꝛia ↄſuetudine no
reqᷣrit titulus: qᷓ qñʒ ↄſuctudo capit᷑ pro pᷣſcriꝑ
tiõe: æ tunc ſecus. uide tex. cũ bonᷣ glo. in. c. iij.
de cõſue. li. vj. ? oĩo ibi ꝑ Jo. an. i nouella æ in
.c. fi. S. de Oſue. N2 glo. in. . pſonaꝛũ ibi ꝓ
pace fᷣuanda. NMõ. glo.iuncto tex. ſingłariter ꝙ
laicus rõne pacis facie põt ↄueniꝛi corã iudice
eccłiaſtico et ꝙ quilʒ laicus teneat᷑ fuaꝛe ſtatuta
edita uł edẽda ꝑ legatũ ſeu papã ſuꝑ pace ſᷣuan
da:nã ex fꝛactõe pacis ledit cariias: 2 ipᷣe xpᷣs qͥ
inter cereꝛa in extꝛem̃o uite oĩbꝰpacẽ̃ ꝛeliquit di
cendo pacẽ meã do uobis pacẽ meã reliquo no
bis. Ad idẽ.c.i.⁊.ij. de daer ibi pax fuet̃ æc.
lericus taadiĩ cn
Ouimus. ꝛie ſeculaꝛi qꝛ degꝛa
datuꝛ ſecuiaꝛi ptate pnite cui denũciat᷑
vt in ſnũ foꝝ illũ recipiat.h.d.uſqʒ ad & de illo
Ille vo. S. nõ facit ad titulũ ⁊? ponit gꝛaʒ ſeccũ
dũ quoſdã. QHiuidit᷑:nã pꝛio pᷣmittit qõnẽ iuiis
quã ſoluit ibi cũ eni fo ad caſuʒ fac ꝛndet ibi ꝓ
illo. caſus ⁊c. 5. puo ex tex. ꝙ in dubio ur
ſequenda opio a płibꝰ appꝛobata. poſſet iñ colli
gi Zuip ex tex. cũ papa nõ ſequat᷑ hic hanc opio
nẽ:pluriũ dictuʒ tñ uex eſt niſi illa cõis opio ſit
euidenter ſalſa ſᷣm Jo.an. in. c. i. S. de conſtl. et
optie facit tex.in.l.i.E. ð ue.iure enu. ¶ Scðo
nõ. ꝙ ꝑ degradationẽ actualẽ clericus incõtinẽ
ti ꝑdit priuilegium cleꝛicale ⁊æ efficitur ᷣ foꝛo ſe
culari. ad idem. c. degradatio in fi. de penis li.
.Vj. Secus eſt in depoſitiõe ueꝛbali ut patet in
c.cum non ab homine.S. de iudi. z in. c. dictuʒ
.lxxxj. di. ¶ Nertio nota tex. ualde ſingularem
pꝛobantem ꝙ pꝛo dᷣlicto ualde gꝛaui ⁊ peinicio
ſo exemplo debet fieri degradanio actualis. ex
uiderur aperte iſta litera reprobarc cõem ibeo
ricam glo.dicentium ſpeciale in tribus crimini
bus ut clericus tradatur curie ſeculaꝛi: ſed in
alijs requiritur incorrigibilitas: ut nota. i.c. 260

6

Se lencrin ci
(agvſpi

. innmnmlng

Keice Mumi uen
mcnet rninittieon
inleropo nins oſt i
lin ci im
Gri ltynut
Penerroiun rarn i
Crri Mltie
Men ecnfl w anr
Mniſtonitiatcii 5
gis fingiau mnns Un
ni bipeuns nnngblahe
ſrngtburfmi nntni
Ceſtlunoguafnci nec
Aliriͤnontgblsgeent
Aniineg nsntu tu
iietſiu Ronceg bom
,Iugeuſtwir mnhuroli

lifſnaietengenſiw

le Clingnatetsn
N
fngsbonti codſienme

nlliianetninini eann

lurginnti rrſtlrcs

Magoiſeneſenini
ſeſaggnnsſen =G

Kamlcnet
aſnitſög
luamktittitun

npirf ifn nige
in kun

icmißn Wen

Riekrſc amrts:

Allcitentr e
ltezen⸗ unndr
ce

– ei.
ireſe
8 ngenini
nicnunng ſll

Sahhni
Wya glbn

mngtn “
40 Nr en
üdogon a
Nominnchtn
n oni b
corn ſiginng
ouqnin cori ivdtee
leen: flan fane
pi io ue fiun
irieivo
rurfulet ⸗
Eians nuci an
Keccen erdeen
ir gi dani
infenta bi⸗
er gindrbooi
nnrſaf
ibetmc
hinne
cls cr a.
ran. 0
us incd
urd bol
ande wel
abel upn
i nGm
nbe iglbin
geit enin
ano almtloc
bnt ün ti⸗
n nibus il
echnit
eſon

*

—
.

₰

. ¶ De ner. ſig.

aboſendã de here. nã hec lia ur̃ inuere 2 daz ꝛe
gulã ut circa icorrigibilitatẽ poſſir fieri traditõ
ꝓ delicto ualde gꝛaui æ danoſo.æ nide ꝙ plene
dico in. c at ſi clerici z c. cũ nõ ab hoie de iudi⸗
HMõ ibi eff caciter ꝙ eccleſia deber interces
re nõ ficte ſʒ uere ꝓ eo quẽ tꝛadit cnꝛie ſeculaꝛi
nt nõ ĩponat penã mortis. Mõ ibi in ꝑpetuum
carcerẽ ꝙ eccleſia habet penã ꝑpetui caꝛceris 7
ꝙ iſta deiruſio fit ad agẽdã pñiaʒ. Itẽ ꝙ nõ dʒ
imponi niſi pꝛo grauiſſimo delicto de quo uide
Inno. in. c. qualiter 7 qñ.ij.de accu. ¶ Eltio
nõ ibi ſuſtentandũ ⁊c. ꝙ carcer nõ debet eſſe 4
deo aꝛiꝰ æ durus utvviſile ſit ꝙ ui carceriſ cleri
cus extinguat᷑ infra paucos dies ſicut faciũt ple
riqʒ pᷣlati æ male:uñ ſic faciẽtes nõ euitãt iꝛr̃gu
laruatẽ ſecuta moꝛte:ut dicit JYo. de lig.⁊ bñ in
cle.i.de peni.⁊ remiſ.licet eim ꝓprter duritatem
tcarceris ⁊ tenuitatẽ ciboꝝ mita ſit attenuãda:ñ
iñ taliter quo minus poſſit ſuſtentari:unð tex. H
ptiſſime dicit ꝙ debet ſuſtentari pane doloris
æc. Ex quo etiã collige ꝙ pãis ⸗ aqua dʒ admi
Rrari intruſo i tãta qtitate ut vilitꝛ natura poſ
ſit ſuſtentari. Adeidẽ nide tex. optimuʒ in.c. ad
audien. S. de cri. fal. ubi tex. nõbiliter dicit nullã
penã imponẽdã ꝑ eccleſiã ꝑ quã pofſit incuꝛref
quis viſilꝛ ꝑiculũ mortis. glin uer. ſecu
lari ibi penitus incorrigibilis.hec glo.multum
reſtringu hanc ir̃am ⁊ maxie in qᷓtũ ſia loqrur
de falſario quia gm eũ ſpeciale eſt in eo ut no ꝛe
quirat᷑ incorrigibilitas E.c.ad falſarioꝝ de eri.
fal.uñ tene qꝙ dixi g in nõ.= ad.c.cũ nõ ab bo
mine ? ſilia Reſponde ꝙ loquunt᷑ in crimie ſ̃⸗
.iia grauiſſimo ut pura in ꝑiurio l in homicidio
ſimplici:ſʒ in alio delicto grauiſſimo puta i hõi
cidio qualificato nit quia clericus interfecit pr̃eʒ
2 matꝛc uel ꝓdidit patriã:⁊ inde ſecuta ẽ maxia
ſtrages hominũ nel quid ſilłe: tunc debet tradi ĩ
continẽti curie ſeculari nõ expectata incoꝛrigibi
litate:et ita uidet̃ ꝓbare iſta lᷣa qð plene dico ĩ
qicto.c.at ſi cleꝛici.⁊ in dicto.c.cũ nõ ab hoie.
Jo et glo. ibi ſi quis ſacerdotũ nbi dic iᷣ q;
clericus ↄiurans ſeu comſpirans epm ꝓpuũ
debet tradi curie ſeculari.æ nõ ꝙ ſequitur hic ĩ
gl. ut canon ille intelligat̃ de incorrigibili Ho.
iñ dicit ꝙ primus intellectus eſt nerior lſʒ alius
benignior:ſʒ cõiter tenet᷑ iſte itellectꝰultimꝰvᷣ q
in gl. plene nõ.i.d.c.cũ nõ ab hoie.¶ In gl.
i. v. a plbꝰ ibi expᷣſſe dicũt mñ qᷣdã ꝙ nõ debʒ ſi
eri traditio realis ne nideat᷑ eccła ↄſentiꝛe effuſi
oni ſanguis:qͥnimo dicit abbas ꝙ nec et ueꝛba
liter dʒ tradi:ſʒ certe iſta ſia nult ut ſaltẽ platus
denũciet iudici ſeculari ut recipiat eũ in ſuũ foꝝ
et uide hodie foꝛmã in.d.c.degꝛadatio de pẽis
li. vi. ¶ In gl. in. v. intercedẽ ibi nõ ꝑ excõica
tionẽ uñ dic abbas ꝙ pᷣlatus monebit iudicem
ſecularẽ ad pietatẽ dicendo ꝙ ille ẽ imago dt æg
ꝛeducet ſibi ad memoꝛiã multos ꝗ poſi delicta
atrocia egerũt penitẽtiã:ut ĩ perro apło qͥ nega
uit xpᷣm:et poſtea meꝛuit pᷣncipatũ inter apkoſ ⁊?
ĩ magdalena et ſiibus. S Moſi. dieit ꝙ qᷣcqͥd
△

dicat᷑ ad hoc ſu iſta traditio ut puniat morte.
ſolet cõiter dici ꝙ iſia inteꝛceſſio ẽ potius uoca
lis ⁊æ colorata q; effecniſalis. Sʒ certe iſti nõ bñ
dicũt z nident᷑ dicẽ 3 mſtũ tex. dicẽtẽ efficaciteꝛ i
tercedegũ eſſe ⁊ ſic nõ ficte. Mec ob.ſi dicatutł
ad qͥd ergo tradit᷑ cũ ipſa eccłia poſſit eũ pũire
pena minoꝛi. Neꝰ ꝙ chᷣ delictũ ẽ ita atiociſſimuʒ
ecclia nõ uult aplius retine i foꝛo ſuo 2 ipᷣe pũi
tur ꝑ degradariõeʒ ut ceteꝛi elerici metũ hẽant
poſt gradatõeʒ vo nõ ẽ aplius vᷣ foro eccłiaſti
co:⁊ ſic iponẽ penã nõ ſpectat ãpliꝰ ad eccleſiaʒ
iõ ireꝛcaderet apð iudicẽ ꝓbpriũ.? ita itellige iſtã
mã;.¶ Ex boc ⁊ ex tex.nõ. ꝙ pᷣlatus ⸗ qlʒ alia
perſona eccleſiaſtica licite inteꝛcedũt ꝓ homine
Stũcũqʒ facinoꝛoſo ut nõ puniat᷑ pena moꝛtis⸗
2 Si papa idulgʒ ꝛeo qui
Ziecto. b abſentiã actoris
poſſeſſiõeʒ ꝛecuꝑaꝛe ñ põt ꝙ ei lapſus
anni nõ noceat intelligit hec indulgẽtia m ius
cõe.b.d.i pria ꝑte recitat tenorẽ iqulgetie. ĩ fa
Sclarat illã ibi auct᷑e. caſus ꝛc 6 p' ex tex.
ex pᷣncipio fe ꝙ poſſeſſio nõ dʒ ꝛcſtitui reo eriã
pato ſatiſdare ſi miſſus ĩ poſſeſſionẽ ẽ abſẽs ex
cã neceſſaria qð tene mẽti ¶ Ex q ifeꝛĩ ⁊zaaliud
nõbile dictũ ꝙ ad ꝛeſtituẽdũ poſſeſſiõeʒ traditã
cã ↄtũacie dʒ miſſus citari: nã eius itereſt ur ſit
pns cũ hẽat reciꝑe fideiuſſorẽ de iudicio ſiſti. 2
ſic ꝓoſſit obijcẽ ðᷣ indignitate fideiuſſoris uł
tp̃s lapſũ ẽ nel qͥ ſiłe. ⁊ boc tenẽt cõit᷑ hͥ doc.=
latis inuit ⁊ ꝓbat iſta ſẽa ¶ Ite hõ. ꝙ idulgẽtia
tẽdes ĩ pᷣiudiciũ tertij dʒ itelligi ſtricte ut minꝰ
pᷣiudicet tertio qᷓ; poſſit. qdð płe dixi i. c.oli. .e.
3 5 qᷓro nũquid ſit ali remediũ citra impe
tranonẽ idulgerie nt lapſus ãni nõ noceat: ꝓpt
abſentiã aduerſarij. doc.⁊ bñ dicũt ꝙ ſic qꝛ põt
offerri cantio cũ effectu ipſi iudici 2 i defectũ iu
dicis põt pᷣſtari ꝑpſonis idoneis:ut in. c. paſtora

lis. F. preterea. ð offi. or. facit.c.i.⁊.ij ð eo qui

mit. in poſ. Quid eꝛgo oꝑabit iſta indulgentia
dicet᷑ cũ glo. ¶ In glo. in v. indulſimꝰ. ibi pax
uel nihil ⁊c̃. nel dic melius ſᷣm doc.qꝙ indulgen
tia opabitur quia ſine oblatione cautiõis impe
diehatur curſus anni nã ſi indulgentia hic non
interceſſiſſet debuiſſet iſte pꝛeſtare cautionem iu
dici:⁊ ſatiſfacere ðᷣ expenſis: ut in. d. c. paſtora
lis in. S. preterea ſed propter indulgẽtiã iſte ſeꝛ
uatur mndenio. EIn goi ve futura i fi. uult
ergo glo. ꝙ tẽpus abſentie rin ſubducitur ð me
dio:ſed tempus precedẽs remanet firmũ. 2 hãc
opinionẽ ſequunt̃ Ainc. Hoſti. Inno. Gof. 2
Pbii contrarium dicẽtes ꝙ ſicut pro cauriõe
interꝛumpit pꝛeſcriptiò. ? requiritur integer an
nus. ita ⁊ per indulgentiã Jo. an. reducit ad cõ
cordiã.ꝙ aut interuenit cautionis oblatio:æ in
⁊ interrũpitur pᷣſcriptio:⁊ habet locum.ij. opi.
Aut ſolũ interuenit indulgẽtia 2 hʒ locuʒ opio
glo. æ hec diſtinctio mihi placet qꝛ hec indulgè
tia cũ ſit õ legẽ ⁊ ius cõe ⁊ citra cannonẽ ſeꝛua
tur indẽnis debʒ ſtricte intelligi ut minns legar
aduerſarium abſentem qᷓ; poſſit: Abb.

¶ De verbo ſigni.

Bm inter nos. Boli

2 200°⏑ BS2 2 2
mine cõtinet᷑ qcqd offen ecclie quocũ

qʒ mõ ĩ miſia uł ey ⁊ ĩ eccia ł ex. b.d. p ponit᷑ q

ſtio pꝰ? eiꝰ deciſio ꝑ Inno.ſo ponit᷑ fa qõ ⁊ ðᷣ
ciſio ꝑ eũdẽ Inno. tertio ponit teriia qõ ⁊ deci
ſio ꝑ Monoriũ fa ibi nex.tenia ibi ac capella
ni. calus ⁊c. 5 primo ex tex. ꝙ ins ꝑcipiẽdi.
ceriã quotã oblationũ iĩ eccłia alteriꝰ eſt pᷣſcripti
bile pꝑ aliũ cleꝛicũ.i hac tñ pᷣſcꝛiptõe reqit᷑ titulꝰ

cũ ſit S ius cõe nel tin ip̃s de cꝰ initio memoꝛia ⸗

nõ exiſtitꝛut ĩ. c i. de pᷣſcrip.ſi.Vi. ¶ Epboc eti
am nõ ꝙ iz limites pſcribi nõ pñt m̃ ea ꝗᷓ rõpe

tunt infra limites pſcripribilia ſũt. de quo ĩ. c.fi.
Qe ꝑrochijs. ¶ Hõ tertio ꝙ hũs ius pcipiẽdi

certã quotã oblatõis ĩ eccła alteriꝰ dʒ eã recipe
m ↄſuerudinẽ antiquã uel minẽdo ꝓprin ni

ciũ uel recipiendo a clericix ibidẽ iſtituuiſ 1
timo nõ ꝙ noie oblationũ nõ ſolũ ueniũt ea 3
offerunt ĩ miſſa ſʒ etiã eỹ miſſã: ⁊ nõ ſo ũ ſi ſũt

bona mobilia ſʒ etiã imobilia:æ pondera v eti =
ES.

az öcime ⁊ pᷣmicie ueniũt noĩe oblationũ
ʒ pᷣdicia ⁊ tex.i.fi. foꝛtiteꝛ op.de nõ.x Hoſui.æz
JYo. n.i. c. cãʒ. ð. e.ubi qnt ꝙ ſtricte ſumdo ob
lationẽ neniũt noĩe oblatiõis ea tin qꝗᷓ offerunt ĩ

miſſa: ⁊ ita eiã hẽt cõis uſus loquẽdi.ergo cuʒ

hic ſumꝰ ĩ mã odiola.ſ.i pᷣſcriptõe ðbemus ſtri
rte cape ut ẽ tex. optimꝰ in ſili ĩ.c. cum cõtingat
de deci. æ maxie nõ debẽt uenire decime ⁊ p̃mi
cie noĩe oblatiönũ qꝛ iſta ſũt diuerſa ranqᷓᷓ di

heꝛſa ponunt᷑ in ſyica de deci. 2 obla. Irẽ hꝰ pʒ

ex diuerſitate uocabuloꝝ. ſi. eiz eſſent idẽ nõ ba
bẽent diuerſa uocabula ni diẽ tex.iĩ ſili i.l.ſi ideʒ
E. de codicił. Itẽ ĩ pſcriptiõe tin pᷣſcribiĩ qtuʒ

poſſidet᷑ nec pᷣſcriptio extendit᷑ ultia poſſefſum

nt ẽ tex.nõ.i.d.c.cũ cõtingat.fac᷑ r̃gula ſine pol
ſeſnone de re.iur. li.vi. ſʒ iſte poſſeſſoꝛ nũqꝙᷓ; peꝛ
cepit ꝑtẽ pᷣmiciaxꝝ uel decimaꝝ eꝛgo nõ dʒ extẽ
di iſta pᷣſcriptio ad inra nõ poſſeſſa. Cõrrarium
uidet᷑ difficillimũ nec tactum ꝑ doc.ſʒ põt ſolui
duobꝰmodis.prio ut intelligat᷑ ð tertia ꝑte que
olim debebat᷑ epo ex omnibꝰꝛedditibus eccleſie
inferioꝛis: ut.x.q.iij.c. unio.⁊ plene dico ĩ..ꝛc
quiſiſti de teſta erat ergo iſte por ſubꝛogatus ĩ
locũ epi. ſicut eꝛgo epᷣs debebat de omnibus ba
berñ tertiã ptẽ ita ⁊ iſte ſuprogatꝰ. Iſta ſo. aliq;
tulũ diuinat ideo pone f̃aʒ que nider̃᷑ melioꝛ ut
intelligatur ꝙ prior ꝑ tẽpus.xl.annorũ ꝑceꝑat
indifferenteꝛ tertiã ꝑtẽ omniũ oblationũ: ? ſit P
ſcribebat tertiã ꝑtẽ oblauonũ non capiendo ob

lationẽ ſtricte ſʒ largo mo: unde licet alia ð qui

bus poſtea fuit orta confrouerſia non peꝛueni
rent infra illud tempus.tamen ex quo prelcrip
ſit tertiam partem oblarionum generaliter debz
tradi tertia pars etiam eoruʒ que noniter obue
ninnt. Cape optimũ ſile in.c.cum in tna dioceſi
de deci. Et aliud exemplum in eo qui intendẽs
prelcribẽ geneꝛaliteꝛ iuꝛiſdictiõeʒ in loco exeꝛcu

it certos actus iuriſditionales: naʒ certe ex iſtis
attibus cũ imentione preſcꝛibit nniverſam turif

ditioné: ut notat Inn. in. c. dilect?de capel. mõ.

alias autẽ in mã odioſa ⁊ reſtringibili cagia ob
&GS gl.

lationẽ ſtꝛicte:dic ut dixi in.d.c.cãm.
in. V. neceſſarias in fi.nõ.glo.iũcro tex. ꝙ; pᷣſcxi
bens in eccleſia ceriã quotã ꝛeddituũ debet eaʒ
integraliter habere: nec tenct pꝛo ꝛata ad onꝰfa
brice illius ecclelie ¶ Inno. uidei ſentire oppoſi
tũ dicens iſiũ tex.intelligendũ ð̊ expenſis factis

in curia uel extra ꝓ paſcendis clericis.ſecus in

oneꝛe ſzbrice. Sed dñs An. ſequit᷑ glo. que et
mihi plus placet quia iſte tex. loquit ingiſincte
2 alia pars põt depntaꝛi ꝓ fabrica. dey?
op.contra tex.nã ꝓ bis qse relinquũtur ꝓ ani
uerſaꝛio uel ad culiũ dininũ nõ debet᷑ quaꝛa nt
in. c.fi. de teſta. So multiplex ſed uera eſt ꝙ ʒ

riũ loquit᷑ de portione qᷓ debet᷑ eccleſie ꝑochiali

de relictis factis per ꝑochianũ ſuuʒ alteri ecclie
ſed hoc.c.loquit᷑ in ceꝛta quota pᷣſcripta qᷓ debʒ
integraliter exhiberi ſʒ pᷣſcriptionẽ.nã hoc cãu

illa oblata nõ ſunt priuilegiata nec pnuilegium

debet extendi per ſilitudineʒ rationis: ut dixi in
c.canonica g de n reol. Abbas.
S dici mota cum
X Pparte. nei oteſtata. hoc i
tendit in prima parte quereia quaʒ fᷣo
Aiffinit ibi nos igit. Caſus ⁊c̃. 5 prio ex
tex. canonicos poſſe ageꝛe in iudicio nomine ca

nonice ipſorũ nã canonica habet quedã iuꝛa ſe

pata a ſingulis pbendis:æ pondera ꝙ nõ inteꝛ
uenit bic conſenſus ep̃i. Ex quo etiã infeꝛo capi
tulũ poſſe ageræpꝛo rebus ſuls abſq; ancke epi
qð tamen limita ut nõ in. c. edoceri ð̊ Np. z. S.
de indi. cãm que. ¶ Mõ ꝙ añ litigiũ eſt cũ nni
uerſirate uerba ſñie referri poſſũt ad ipſam uni
nerlſitarẽ: ut pʒ ibi ne canonica ipſa ꝛæc̊. (Zni
mo nõò ad id qò quotidie allegaĩ iſte tex. ꝙ lis
dicit mota cũ ſit conteſtata. æ licet couer alleget̃
ſimpiicit hoc dictũ:tiũ ego puio ꝙ põt boc vou
tis vᷣ ficaꝛi tã ĩ otetiõe iudiciali ꝙ; eriudiciali ꝓ
hoc allego tex. bonuʒ in. c. forus.S.e. ubi ponit
eiymologia huiꝰ vlu lis:nam dẽ a contenude q
erar inteꝛ diſceptantes ðᷣ limibꝰ agroꝝ ꝗᷓ: quidẽ
otentio põt eſſe iudicialis æ extraiudicialis:un
itelligã de iudiciali ſm ſubieciã mʒ: nã 2 ſi tex.
iſte in fi. pondereĩ ſimꝑlłi non diẽ ꝙ ſemꝑ lis dẽ
mota cũ eſt ↄteſtata. imo dicit ꝙ conſideraia ea
dẽ ſnia ⁊c. ⁊ ſic habito ?ſpeciu ad ſubiectã mãʒ:
naʒ de modico uel nihilo ꝓuidiſſet iſta ſnia ſi il

lud vbũ lis fuiſſet relatũ ad tẽpus iactug lapilli

quia tũc parũ uel nihil erat edificatũ. ¶In gle
ij. in fi//Sed conira hunc intelleciũ gl fortiter
facit qm ſi denunciatio fueꝛat ꝛemiſſa ꝑ denũclã
tẽ uel denancians nõ ꝓbauerat de iur̃ ſuo infra
tres menſes licitum eſt denunciato edifica⸗ uſqʒ
ad ſententiam:quia pendente lite non debet pꝛo
biberi poſſeſſor uti poſſeſſione ſua.S. ut lite pẽ.
per to. So. dicit dominus An. ꝙ forte iſte cul
facta fuit denudciatio non erat in poſſeſſione il
lius loci. Sed ceriæ iſia ſo.mibi nõ plact qꝛ ex
quo edificeuit poſt denũciauonẽ nec aduerſari
°

2

.

.

*

.

*

bechninig ntl

Rlecruighein

B
e lei⸗
Cist N .
iin ſn/n
irummmiun
(Furgennain
lräd Hypliddl
No clasgmtiafn

nß rlrpinen i
Ors urini
ſur n hni
Poleontriſis ugtl
Ojeanrir nusleinis⸗
ſekrckudrn ime
rgeinter fine nen
nzinine iic oſt 6
Znlcenc iil

Ulir idt n

ui utmndefwnn
eonid Reeni
Oſhmocummngeini⸗
Pnunvdtconunſtcken
Vunon oſtnennt
Aſmmn Aſscenen
uihſtgterfeiei ze
meenbbininigni⸗

1lepornnt Rihh
achen
heſtnp lup zints

Rmizitffſſ,

rii ini⸗

1s
Kcinon enn
fneit ORchun boci

panegvercg ang,
ſgte, Gie 4
vin ſocſco nontec
en habet gueci un ſe
1: pondera gnöſten
Erquo anii infe c
s ſols bſqz onctrchi
ceocend hoto,
PGi nNiͦiͦ/
oſſir au an uui
ſcniſa d. Ein
Depii geiergls
14 Mer oler gi

o hotbot ſGS
iciul , icicnl9
forvo 50b ni
n din Collenldel

nbicrgane

1uliicdlcllein
gecininitl.
mcee
ſrNN& 4

ſblecci ni
alſaſnſint “

.

¶ Me ner. 6 g.

fuit ꝓſecutꝰ ius ſuũ.j.tres menſes ſatis acqͥſiuit
poſfionem. ar.ĩ.l.i.i..i oꝑis.ff.de no.oꝑ. nũ.
Et iõ ſolue ⁊ alꝛ ꝙ hͥ nõ qrebaĩ:nec apparet qñ
papa ſic ꝓnũtiauit fone.n.fuit motꝰ ex aliquibꝰ
iuribus partiũ:ſj im qᷓrebat᷑ qᷓtꝛ debẽt itelligi ca
pitulũ ſnie faciens mentionẽ de motione litis.
2 põt ſolui ꝙ tpe ↄteſtate litiſ iſte epᷣs ſen mõchi
edificauerant ꝙtũ poterant de iure ↄſueiudina
rio:ſʒ fuit poſtea opꝰdeſtructũ latent᷑.iõ papa in
ſnia reſtrixit ſe ad tpᷣſ litiſ ↄteſtate.ut poſſint iſti
edificare ad eũ ſtatũ i q erat ipᷣe ↄt.lit.qꝛ ultꝛa
nõ licebat m ↄſuetudiem loci ⁊ iõ & mã denũ
ciatõis dicẽdũ ẽ ut hẽtur ĩ locis ſuis de no.oꝑ.
nũ. In gl. fl. ibi de appel. ſignificauit. æ de hoc
dic nt ibi płe nõ. In ea.gloſ ibi ſufficit citatio.
dic ut nõ.i.c.gratis ⁊.c.lʒ de off.dele.
. Conſtituno legati de
X* Parte. ſoluẽda tertia moꝛtu
arioꝝ epo ĩtelligi d; de bis mortuarijs i qͥbꝰde
lure cõi debet.h.d. Coiſ diuiſio.fᷣa ibi cum igi
tur. Caſus ⁊c̃. ¶ NHota primo ex tex.ibi inoua
uit ꝙ ſucceſſor in offo poteſt idẽ ſtatuere ꝙ pꝛe
deceſſor. nec propter h̊ tollitur prima conſtõo z
q̃d bʒ tunc oꝑari pa ex quo dicit illud ꝙ pꝛima
dic ut nõ. Por. in. l.i. ff. ad.l.fal.qꝛ ſaltem dar
noua facultas agendi ex fa ↄſtõe.nam fa ↄſtõ

nunqᷓ; tollit pꝛimam niſi ſpãlꝛ caueat̃ uel niſi ſis

prorſus Iria nt in.c.i.de ↄſti.lib.vi.l.quonens
ff. de ac. æ ob. ¶ to nota ꝙ ſiatutum gnãliter
loquens in mã iuris ꝛecipit exceptões ⁊ limitai
ones:ut ſic minus ledat ius cõe q;ᷓ poſni.⁊ in h̊
iſte tex. eſt nalðᷣ nõ.ut q;tuncunqʒ ſtatutum loqͥ
tur gnãtꝛ debeat ſiricte inteuigi ut minꝰ preiudi

cer ʒin iure cõi qᷓ; poſſit ed 3 predicta er

j tex op.de.c.ſi papa de pui.li.vi.ubi dẽ ꝙ uẽ
ba dẽnt aliqͥd oꝑari. ¶ Sed iterpretado iſtud
ſtatutũ ꝓut papa hic facit nihil oꝑabitur cuʒ ᷣ
ſit de iure cõi. ad idem facit quod nõ. Mar.in
.I. ij in. S. pretor ait. ff. de dan. infect. ubi dicit
ꝙ ſi ſtatuto cauetuꝛ ꝙ citatio poſſit fien ad peꝛ
ſonam uel ad domum ſufficit ſi fiat ad domum
licet perſona poſſit reperiri.? hoc ut aliquid ad
dat ſtatutum ad ius cõe nam ſi intelligeꝛet ꝙ ci
tario pᷣus debeat fieri ad ꝑſonam ſi põt reꝑiri:
tunc de nihilo ſeruiret ſtatutũ cũ hoc ſit de iuꝛe
⁊2 ſit apeꝛe uult Bã. ꝙ ſtatutum loquens ĩ mã
iuris debet intelligi ut aliquid addat ad ius cõ
mune. So. plʒ dem Mar. nec ẽ S hũc tex. Sed
ad iſtũ tex.aſſigno duas ꝛõnes decidẽdi. Mꝛia
rõ ꝙ ſtatuiñ h̊ et ſʒ iſtã iter ptatõem aliquid ad

debat ad ius cõe: qꝛ de iure cõi quota qᷓ debet

epo icerta ⁊ relicta ↄſuetudini:ut i.c.ceꝛtificãi
de ſepul.ſʒ ↄſtirutio bic taxabat illã quorã redu

cẽdo eã ad tertiã. ex quo ergo ſtatutum oꝑabat

iſtud nõ debat ita late ĩtelligi i alia ꝑte ut iiuſte
pᷣiudicaret ⁊ ttio:uł magis ðvᷣrogaret iuri.Et ſʒ
iſtũ ĩtellectũ nõ.ꝙ ubicũqʒ ſtatuiũ deuiãs a iuꝛe
loquit᷑ gnãlit᷑ dʒ reſtrigi q;tũ põt ut minꝰ ledat
ins cõe. ? ſauis ẽ ꝙ aliqd oꝑet᷑ ut in exꝰ. Har.
inſi faceremns illa interpretationem nihil de no
△

no induceret ſtatutum. fa rõ decidendi poſ
ſet eſſe:qꝛ ſtatutũ hic gnãliter itelligẽdo priuaſ
ſet eccleſiã iur̃ ſuo indebite:ſed ſtatutum nunqᷓ;
dʒ ita intelligi ut reſultet talis abſonꝰz iniquus

intetlectus: ꝓ boc texaoptimꝰ in.l.ij. C. ð nox.
7 nõ. Mar. i. l. oẽs ppli.ff. ð iuſti.⁊æ iure. ¶ Et

ex hoonõ. ꝙ ſtatuiũ gnãliter loques recipit ite?
pretationẽ reſtrictiuã ne tertius puniat᷑ ſeu pri
net iure ſuo indebite. Si aũt ſtatutũ ꝑ omia lo
quit᷑ em ius cõe:iiap nõ põt itelligi ut aliquid
addat:tũc quid oꝑet᷑ tale ſtatutũ uidet ꝙ nihil
iz ſit ius cõe qð ſentit gl.in.c.i.ðᷣ ↄſti.li.Vi. ſed
dic ꝙ oꝑat᷑:qꝛ dat nouã actione.nã poterit agi
etiã gigore ſtatuti:ut dicit Mar.in dicta.l.i.ad
.l.fal.ſicut qnqʒ pretor decernit id quod ius ci
nile:æ põt agi de iure cinili uel iure pretorio ðᷣ
quo nõ. in.c.i.õ de reſcrip.¶ In glo. in v. in
terpretatiõe ibi inteꝛpꝛetatur ſuã ↄſtitutionẽ. ſẽ
tit ergo glo.ꝙ legatus poteſt ſuã ↄſtitutione in
terpꝛetari cum oritur dubietas.ſed hoc nõ ẽ ue
rum indiſtincte. ſed procedit ſi adhuc duꝛat eiꝰ
poteſtas.nam ſi eſt functus legatiõe: hoc faceꝛe
nõ põt.ar.in.c.in lꝛis de offi. dele.æ in.l. iudex
.ff. de re iudi. unde ſi bene ponderetur tex. hic
papa ratificauit illam interpretationẽ legatoruʒ
alias nõ ualuiſſet illa interpꝛetatio: ut dicit bie
Jo and.æ bene. Et facii hoc ad. q.nũquid ſia
tutarij deputati a populo poſſint iterpretaꝛi ſta
tuta ꝑ ſe edita ſi oriet᷑ aliqua dubitatio. ? Jo.
an. bic ? Bar. ? cõiter legiſte in.l. oẽs populi
.ff. de iuſti.æ iure ↄcludunt ꝙ nõ ex quo functi
ſunt eoꝝ officio. Mec ob.ſi cicat ꝙ eius eſt in
terpreiari cuius eſt cõdeꝛe:qꝛ in ueꝛita e non ui
dent᷑ illi ↄdidiſſe ſtaruta ſed populus qui dedit
auctoritatẽ:qꝛ is dr̃ facere cuius auctoꝛitate fit
ut in. c.ſi diligẽri de preſcrip.⁊æ ideo recurreduʒ
eſt ad populũ ſen ↄciliũ gnãle e intelligo ꝙ de
bet recurri ad populũ ſeu ↄciliũ qn interpᷣtatio
eſt nalde dubia.ſecus ſi eſt clara æ iuri conſona
qꝛ tunc iudex corã quo uertĩ qõ poterit inrerpᷣ
tari ſtatutũ:ſicut dicimus in.l.cõmuni ⁊ ĩ priui
legio principis ut nõt Inno.in.c.cũ ſpeciali ðᷣ
appel. æ Har. in. d.l.oẽs populi = glo.in. c.cnʒ
nenifſet ðᷣ iudi. facit.l.benignius.ff. de legi. ⁊=.l.
fi.ff. ð ↄſti.prin.æ.l.unica.C. ð̊ ꝓfefſo.qui ĩ ur
be ↄſtan.li.xij.ubi dat᷑ inferioribꝰpoteſtas inter
pretandi. An autẽ iudex põt interptari ſniam
ſuã. plene nide ꝑ Bar. poſt glo. in.l.ab executo
re.ff. de appel.nã ſi eſt delegatus nõ põt per.c.iĩ
lis pᷣalł.Si ẽ ordinarius ⁊ inferior ẽt non põt
ſz ſi hʒ meꝝ ipeꝛiũ:⁊ tũc põt ut i.d.l.ab executo
re ubi tex.nõ.⁊ ita dʒ iterpretari ut nõ coꝛꝛigat
ſeu mutet: ſed declaꝛet tantũ qð tene menti.
Ba sobis. In puilegio ð pcipien
dis fructuibꝰ bñficiorũ appella
tio bñſicioꝝ maioꝛa bñificia ↄpꝛchẽdit
lta cõmuniter ſũmatur. Sed ego adderẽ ad ſũ
mariũ quando priuilegiũ eſt ↄceſſũ epiſcopo ꝓ
honeſta æ fauorabili cã:quia ita loquitur tex. ut
j. dicãꝗ. Cõmunis diuiſio. fa ibi nos caſus zc

o

de reg kurig.

Mã p' ex tex. ung iuſta 2 lieitã cam concedẽdi
frucius beneſicioꝝ ad ipᷣs nidelʒ ꝓ ſoluédis de
bitis ecclłe cathedꝛaliſ ſeu epi obligati noie eccłe
An autẽ eps cũ capitulo poſſit hoc ſtatutij facẽ
dic ut nõ. in. c.ſi proptestua debita de reſcrip.
li. Vi. ubi et nõ.nũdqd legatus poſffit hoc ialger̃.

n nõ ꝙ uerbũ bukiciũ late ſũptuʒ ophendir

Et bũficia maiora.qð etiam ꝓbaĩ i i regula. i. de
re.iuris ·li.vi.cũ ibi nõ.un ibi vᷣificat eiiq i epa
tibus ⁊æ archiepatibus dũ Alicit beneficium eccle
ſiaſticũ nõ põt ſine inſtitutõe canõiea licite ꝛenie
ri. ¶Sed op. ꝙ nõ dęat hic late ſũmi: ſed ſtri
cie:qꝛ hic tractat᷑ de pꝛeindicio bñdicioꝝ uacã
tiũ: ⁊ ẽ iuſ cõe.gdʒ fieri ſtricta iterpret gio ur
i.c. ꝙ dilecto ðᷣ ↄſan.⁊ affi.dixi ĩ.c.olim.S.de pᷣ
nile. Sʒ qñ Hbum bnticiñ ſtricte ſumi nõ com
prebẽdit bnficia maiora ut ẽ tex.i.c.cũ i illis ̃ᷣ
pben. li. Vi. facit.c.fi.eo.ti.i atiquis. Sol. Zriunz
v. difficile. Jo. an:hic vr itelligeꝛe duobus mo
dis. pꝰ ꝙ iõ h fit larga ĩ iterp̃taꝰ: qꝛ nõ tractat᷑ ᷣ
graui pᷣiudicio pᷣnati.ſʒ ceꝛte iſta ſol.nõ vr idiſti
cte va:qꝛ multũ preiudicat᷑ benefitio ſi fꝛuct ab
ſorhenĩ duos ã ãnos. fa ſo.ꝙ hic tꝛactat de in
terpᷣatõe puilegij. pncipis. hec et ſo.nõ ẽ bona
qꝛ qn pᷣuilegiũ pncipis ẽ iuri deroganuum: uel
abſorber ius alteri⸗ dʒ ſiricte iterpᷣtari:ut dixi
in. c. oli. . e. . iõ ut dixii pꝛi.qʒ itelligi iſie tex.
qñ conceſſio fuit facta epo ꝓ debitis ſoluẽdis.
bec eſt. n. cã honeſtiſſima ut filij ſubueniãt paꝛẽ
ti. ⁊ iõ mã iſta cũ ſit fauorabiliſ ĩ ſe ñ dʒ reſtrigi
ſz apliari.⁊ ſic ĩtelligo tex. ibi i hoc cãu ⁊c.ſ. ub!
ex boneſta æ fauonabili cã idulgetia fca eſt epo.
ſec it dicerẽ ubi idulgẽtia fieret teaio. aꝛ. eox qᷓ
nõ. Jo. mo. i. J. c.ſi ꝓpt. ¶ In gl. ſi. ibi ab oĩ
munere. ult gꝰ dicẽ ꝙ indefinita nõ ſemꝑ eqᷣpol
let uniuerſali.q.d.ꝙ aliud ẽ qn cõcedit᷑ idulgẽ
tia ſuꝑ oĩbꝰ bnſicijs:ꝛ aliud qn ſuꝑ bnficijs ſz
tu dic meliꝰ de hac mã:an ⁊? qñ idefinita eqpol
leat uniueꝛſali ut nõ ·in. d.c. ut cixca de ele.li. Vi.
hicen. fit i iterpᷣatõ larga ꝑpꝑ den pdẽéam. Ab.
eꝛbũ modera
Ranſmiſſe. tionis diminutõ
nem ↄtinet no angmẽtũ h d. Coôis di
uiſio. Fa ibi quo circa. Ca? zc̃. ¶M primo ex
tex. unam cãm legitimã minuendi numeꝛũ canõi
coꝝ ⁊ pᷣbendaꝝ qñ poſt ſiatutũ numex faculta
tes eccleſie adeo diminute ſũt: ut canönici inſti
tuti non poſſint cõmode niuere. ¶* 2 nõ ꝙ ſuꝑ
excreſcentia reddituum non frãgit numerũ cao
nitoꝝ ipſo fẽo.? ĩ hoc ẽ iſte tex.nõ.de auo plen
nõ. in. c. ců ¶N. de conſti. æ dic ut ibi nõ. ¶S
nõ ꝙ cui dat᷑ pias minuẽdi ĩ cã dimiutõis ꝛddi
tuũ ſi ur̃ data pas augmẽtãdi i cã angmẽtatõis
Ex quo collige ꝙ pf̃ᷣas ðᷣlegas ẽ ſtricte iterpre
tanda æ n extẽdẽda ultra cafũ expᷣſſũ. (e tio
nõ qͥd fiendũ eſt de reddiubꝰſuꝑ excreſcentibꝰð
bent.n. cõuerti in utilitareʒ eccłe.donec aliud fu
erit diſpoſitũ. Sʒ q̃ro qͥd ↄpᷣhendat᷑ hic appel
latione ecclie. Jo. an. ponii duplicẽ expoſitionẽ
pur itelligat eps cũ capꝰ.ar.i.c.cũ clici.S.e.fFᷣo

intelligit ur dẽat Ouerti in pias 7s. nã qcqd ſu
pen eſt neceſſitatib eccleſiax 8 conuerti in piag
cãs ſeu expendi.xij.q.i.i.c.qꝛ. Et hec expoſitio

Iʒ bõa ĩ ſe:iñ tex.ufr̃ uelle ↄcernẽ i utilitatẽ iſtiꝰ

eccleſie.un poterit ↄuerti ĩ fabricã.uel poterunt
emi poſſeſſiões ut poſtmõʒ poſſint re gpliores
redditꝰ.aꝛ.i.c.uidetes.xij.q.i. n gl. j. v. ex
creuiſſe ibi utꝝʒ poſſent auger̃ nũeyꝝ:ſed rõeʒ de
cidendi glo. nõ ponit ſʒ ſatis colligit̃ ex tex. qꝛ
vbũ moderatio continet diminutionẽ ? pfas ðᷣ

legata nõ é extendéda ad caſũ n expſlu i i. c. cum

olim de cffi. lega ¶ Sʒ papa uel eps poterũt au
gef nueꝝ ⁊ an epᷣs cum.c.poſſu augẽ: ul miueꝛe
numeꝝ uf cꝛeaꝛe uł ſupprimeꝛe dignitatẽ:dic ut
ple nõ.i.cñ ueniſſet.S. de teſſi. n gl. pe.i fi.
ſed ſolue ꝙ ubi oſtar ð mẽte fcedim⸗ Ppꝛieta
te vboxꝝ. ita loquüt 3 Zria:als ãt ibeꝛemꝰ ſignifica
tõi vboꝝ ita lodt iſte tex. ad ide.lI. non ałꝛ. ff de
leg.iij. ¶ In gi fi.ĩ fi. Mõ finẽ gl. nã uj ꝛceder
5 eo ꝙ. S, dixit. Cõcludit gꝙ ꝗᷓlꝛcũꝗʒ redditꝰ

augmẽtati oↄueꝛti dñit i utilitatẽ eccłie. ?⁊ pot

keligt de ꝛedditibꝰcõib ultra pᷣbẽdas. reddit?
Ho pbendaꝝ nõ dñt de facili minui. Fateor tñ
li pbende eꝛut młiũ augmẽtate ſuꝑioꝛ poſ
ſet augmeta; nuex pbẽdax de inñ dicendũ ut
