retuꝛ a ĩ penã legaleʒ infl gendam delictũ nnius nõ
tollitur ꝑ peccarũ alterius:imo cuiſliber vllictũ pena
cõdigna puniri debet in..ij. F. ſi publico.ff. eo. facit
.C.multi.ij. q.i.fed iſte tex. procedit cum agitur cim
liter ad ſeperationem thori. = ſic agitur ad priuataʒ
utilitatrem: iunc paria delicta mutua compenſatione
tolluntur: ut.j.ſubijciam. ¶ In glo. i. ĩ fi. nõ glo. ⸗7
uide ꝙ nõ per glo in. e.ſignificaſti.de diuor.⁊=.c.
lras.de reſti.ſpo.⁊ nõt Inno. de regula.c. neniens
Ratio huius g'o. eſt quia nxor recedens ſpon
tanee a uiro. quia ſolo animo detinetur talis quaſi
poſſeſſio. unde ſi rediens non admittitur tunc ſpo
liari uidetur. æ quod dixi in uxore idem itelligas in
marito: nam maritus 2 uxõ in boc iudicãtur ad
paria:ut hie in tex.= in.c.gaudemus S. de diuor.
n glo. in uerbo euidentia in fi.nõ duos mõs
probandi adulterum manifeſtum. primus ſi mulier
publice fuit adulterata: non tamen capias ſtricte
nerbum publice.ſ. omnibus uidentibus ſit proſtitu
ta. ſed intelligitur quod recedens a marito ſuo ad
heſit publice cuidam concubinaꝛio: nam conuin
citur publice de adulteꝛio:ex quo in domo habet
alienum nirum in menſa ⸗7 lecto ⁊c. ut in capitulo
finali 2. c. tua. de coha. cle. ⸗= mu. Item poſſei conui
ci de publicitate ſi paſſim admittebat uiros ad eam
cauſa adulrerij facit l.palam. ff. de ritun nup. æ quod
nõ in. c. cum in dioceſi de uſuris. Scdᷣs modꝰ ꝓbã
di ſi hʒ filiũ cũ alieno marito.⁊ ĩtellige hũc caſũ quã
do tãto tpᷣe ſterit ſeꝑata a uiro ꝙ n poruiſſz ↄcipeꝛe
a marito:ut qꝛ nũc peperit:⁊æ eſt annus ꝙ a marito
receſſit:uel maritus ab ea.tũc apertiſſime pꝛobatur
adulteꝛium:ut.i filium. ff. de his qui ſunt ſui nel ali.
iur. æ ita intelligo iſtam glo. nam ſi in domo maꝛiti
ſecum cohabitantis peperit filium. tunc pꝛeſumimr
filius mariti: ut in. I.quia ſemper.ff. de in ius.uo. ⸗
in.l. ſi uicinis ſcientibns.C. de nup. etiam ſi pꝛoba
retur ꝙ tempoꝛe conceptionis adulterabatur parit
cum quodam alio:ut eſt tex. ualde nd. in. l. miles. F.
defunto.ff. eodem titulo. ꝙ nota. Et eſt ratio:
quia ex quo eodem tempoꝛe paꝛiter cognoſcebatuꝛ
a uiro ? ab adultero debemus fauoꝛe filiorum pre
ſumere eum filium mariti 2 quia in dubio debemꝰ
faceꝛe benignam inter etationem: ut regula odia.
li. vi. cum 6.( In gio in nerbo mutua compenſa
tione. ibi dicitur. S de excep. dilecti.⁊ ibi glo.clariꝰ
loquirur qᷓ; faciat hic Innocẽ. tamen non tradidit
perfectam ⁊ claram tehoricam. Sed tu dic claꝛius
ut colligitur ex dictis legiſtarum:in.l.cum mulier.⸗
.ff.ſolu. matꝛi.⁊ fnit de mente Innocẽ. hic.⁊ glo.in
pꝛealle.c.dilecri non clare loquatur ꝙ ubi excipiens
de dolo certat de damno uitando. tunc non admit
titur replicatio doli. et ita loquitur textus in. .
marcellus hic alle. pꝛo contrario. ⁊æ ratio eſt quia

¶ De adulterijs.

li admitteretur ꝛeplicatio doli elideꝛetur exceptio: et dotem ut in. e. plerunqʒ de dote poſt diuoꝛ. reſi.

actoꝛ ↄſequeꝛet᷑ pꝛemium ex dolo ſuo. ſed ubi exci Idem dic econtra:ſi maritus fuit adulteratus ur colo in
piens de dolo cerat ð lucꝛ0 captãdoꝛtunc admittit poſſit nxoꝛ petere ſeparationem matrimonij quo gammmin mhl gedt
ꝛeplicatio doli. et ita loquitur iſte texius.nam mari ad thoꝛum: æ lucrari donationeʒ pꝛopter nuptias: mmg lmunr iumi
tus hic excipiebat de aduiterio ad lucruʒ conſequẽ ur. 5. ut lite non cõle. c. i. 7. c. dixit. ?.c. ſi quis uxo gnſcmtunum
dum uidelicet ut lucrum conſequeꝛetur lucꝛãdo do ri. xxxij. q.i. ¶ In glo. i. ex hac glo. ualde intriĩca l n iſſi 6o
tem pꝛopteꝛ adulterium: et ut conſequeꝛetur matri ta colligi poſſant quatuoꝛ unles ? cotidiane queſti aalimna mmni
monij ſeparationem quo ad thorum. ideo admitii ones. prima nunquid diſpoſitio huius.c.pꝛocedat hran chntommt ſan
ꝛeplicatio mulieris de adulterio niri. nam ſi non ad quando maritus cõmiſit adulterium poſt ſententiaʒ Gmnimn eſrin ſns
mitreretur ꝛeplicatio mulieris de adulterio uiri: ipſa ſeparationis latam pꝛopter adulterium mulieris: ut glel in In
2emanerꝛet in dãno et puniretur de adulterio ſuo er ſic ex adulrerio ſecuto poſt ſententiam uxoꝛ recupe eNunhh gaindbi
adulterium niri. ꝛemaneꝛet impunitum. æ lucraretur ret dotem ſuam ⁊ ſeruiturem amiſſam in marito. lnadan r
maruus de adulterio mulieꝛis et nõ conira qð eſſe nam tex. iſte non dicit ꝙ ſententia fuiſſet lata. nec in ci genoſeipunn
non debet. Conclude eigo eandem eſſe ꝛationem in ueritate eſt aliquis tex. in iure boc clare pꝛobans. ittinſinſun
admittendo ꝛeplicationem:et non admittendo: quia nam c. ex litteris de diuoꝛ. quod uideriur urgere ex dmnnmimmni nmineſti
ſempeꝛ aiadueꝛti debʒ ut non conſequaiur unus lu preſſe: non loquitur in ſententia. ut pater in eo in dioneee nyrs ſi M
crum æ alteꝛ danuʒ. Sed diceꝛes tu cõtꝛa hanc the quantum dicit ꝙ pꝛiuatim fuit iniuncta coniinentia ouit tinc hilllonn.
oricam facit. quia uxoꝛ debet excipeꝛe de adulterio * minrnd imnins n

ad lucrum captãdum videlicet ut euadat penaʒ de
licti:ſed dic ꝙ ilud ꝓprie non eſt lucrum capiãduʒ
nidelicet ut euadat penam delicti:ſed euuatio doni:
¶ Sed oppo. contra pꝛedicia ? tex. nideiur ꝙ pa
ria delicta nõ tollant᷑ mutua ↄpẽſatiõe:iĩmo qvodli
bet ꝑ ſe puniri debet: ar. in.l.quẽadmodum.S.ſi na
nis. ff. ad. I. acquil. Sol. aut agitur criminaliteꝛ: 2 n
tollunzur mutua cõpẽſatiõe.ut.sS.dixi.aut agitur ci
uiliteꝛ: æ tunc aut delicta ſunt cõmiſſa circa idem.ut
hic. aut circa unuʒ:et tunc habet locum iſie. tex. aut
ſunr cõmiſſa circa idem: ut hic. aut ſunt cõmiſſa cir
ca diueꝛſa. utpina tu dixiſti mibi conuictum ? ego
tibi. nel quia tu fuiſti mibi furaius nnam reʒ ? ego
tibi aliam. ? tunc non fit compenſatio ut in ↄtrario
imo quiliber ageꝛe poteſt pꝛo iniuria ſua.⁊ pꝛ0 ſuo
dãno. nec ꝛepellitur ab agendo pꝛopteꝛ exceptioneʒ
furti uel iniurie ſecundum Innocen qð nõ. Et ex
boc babes duas limitationes ad iſtum tex. nide p

Spec. de iniurijs. S. i.
⸗= d ultia
Ba fraternitas. mugnz

mutua compenſatione tolluntur. Vel ſic.
Mon poteſt maritus conſoꝛiuʒ uel cohabitauonẽ
gxoris declinare ꝓpteꝛ adulterium: ſi et ipſe fuit ad
ulteratus. uel 3 lic. Non debet ſeperari matrimo
nium quo ad tborum ꝓpter adulteriuʒ quãdo am
bo coniuges fuerũt adulterati. ſecũda pars ibi ſuꝑ
quo. ¶ Mora prio ar. ꝙ ex ſola depꝛehenſione in
adulterio connincitur mulieꝛ ſen uir de adulterio.
Vnde non eſt opus ut reſtes pꝛobent adulterium:ſʒ
depꝛebenſionem qũtaxat ſecundum Hoſien. Sed
u intellige boc dicium qnãdo depꝛeheſio fuit lacia
in ipſo facinoꝛe: ſecus ſi ad depꝛehenſionem fuerũt
admiſſi extranei. de q dic ut plene nõ.in. c.cũ ñ ab
homine. de iudi. ora illud generale paria deli
cta ⁊&. ⁊ limita ut dixi.S.c.pꝛoximo. WMiez nõ. ꝙ
licet ꝓpieꝛ adulterium mulieris poſſit ſeparari ma
riimonium quo ad thorum. non poteſt tamen ma
rtius cũ alia cohabitare.ſed tenetur contineꝛe alias
ad uxoꝛem ꝛedire:qꝛ ꝓpteꝛ adulteriũ ſeꝑet matri
moniũ quo ad ibhoꝝ:nõ tñ quo ad niculũ. qꝛ ꝛema
ner ↄinges. nõ tenet marit eã alimẽtare: lucrar

nam ſi fuiſſet ibi lata ſententia non prinatim ſed pu
blice fuiſſet lata. (Berunda queſtio principalis
eſt. nunquid pꝛopter adulterium coningis poſſit cõ
iunx qui non deliquit pꝛo ria auctoꝛitate denegaꝛe
debitum coniugale. (Eaa queſtio nunquid re
tentis eiſdem terminis poſſit propria auctoꝛitate ex
domo repellere. ana queſtio.nunquid con
iunx non peccans faciat ſibi preiudicium reddendo
debitum coniugi qui peccauit ante ſententiam lataz
per eccleſiam. ¶ Quo ad primam queſtionem con
cludit glo. qꝙ non obſtante ſententia poteſt uxoꝛ pe
tere ſuum. ⁊ ſic per conſequẽs repetere dotẽ:qꝛ nix
adulterando uẽ renunciare iuri ſuo.2 ſic cõiꝛ doct.
tranſeũt. Sed glo.tenuit ↄrium in. c. apoſtolꝰ. alle.
in glo. dicens ꝙ licz index ex officio ſuo poſſet rein
tegꝛare matrimoniũ:non tñ piugi competit actio ?
hanc opi. tennit ibi Archi. ⁊ Inno.in.c.illa de di
noꝛ. æ hec opi. tanꝗᷓ uerioꝛ mihi placet. non enim
põt uxoꝛ pretẽdere ſpoliationem ex quo fuit ſeꝑaia
per iudicium eccleſie.nec ius agendi de nouo ſibl
competit. cũ ſemel amilſerit ſeruitutẽ quã babuit in
maritum: ſed iudex ex officio ſuo debet reintegrare
matrimonium ratione deli ſleue rier ſeparatio
nem iaceant in peccato. ¶ Quo ad ſecundã ? terti
am gqõnem concludit glo. ꝙ ſi adulterium eſt mani
feſtum pꝛopria auctoꝛitate poteſt denegare debitum
coniugale.æ eam de domo expellere:ſecus ſi occultũ
æ idem Hoſtien. bic ?æ Joan. cal. qui tamen dicit
ꝙ dotem non lucratur niſi ſecuta ſententia: quia cũ

illa ſit mera pena non debet imponi niſi per iudice,z

xxxiij. q.iij. F. nihil.Sed denegare debitum ⁊ eam
dimittere põt anctoꝛitate diuina: ut in prealle.c.apo
ſtolus.eccleſia tñ compellei ad reſtitutionẽ niſi ſibi
fiat fides de adulterio.dnñs Amo.dicit ꝙ debitum
pꝛopria auctoꝛitate põt denegare:ſed expellere de
domo non põt: qa bic requirit fem ꝙ ſine indice fi
eri non põt nec debet.ar.in.c.poꝛꝛ0 de diuoꝛ. 7 iſta
fuit opi glo.xxxij.q.j.c.i.⁊ nide etiam glo. ĩi Zrium
in. c. ex ꝑte de ſpõ.ſʒ primũ diciũ ſeqt indiſtincte
ſequoꝛ. pꝛo hoc addaco tex. in.c.agatoſa.xxvij.q.
ij. ubi quidã pꝛopter adulteriuʒ mulieris itrauit mo
naſterium. ? ibi papa dicit ꝙ ſi põt cõſtare de adul
terio licite intrauu. Si enim requirererur ſetẽtla ad

gtmmimmim mn uutl
Comolen ,nn
tienjmri creo nnl n
cri ir n enienun
icuſmn mien a allignio ni
Irne ce dvor ſecis iagert he
Gisdd penienraman wn pon
ſöfitanſins in and a
Reirsranacnod in.
cerd aluſeri ipepionnc
Ro in cpeelen oropponi
lol bicincpee? ſe ſuftat o
¶ermfrogwn i lim ⸗
Siuſmnſ mn imnon
i u gallltuns ar mj
lih̃ t or ieiur auler a
oni ſen germr ninnaiim
Ndmmn mr auninim iim
wiaponliscon orinlit munn
aſfeeen e minc

(ntiaht lioln
Qlin inr ang hec e
uits n utiheng doſn
Mkmnchij ſni phibiio fn
ſenanhulrcim
i uti thinr i⸗
Yemminmr izali

tancen
Ne rozivng.
mnborcievi bugr ſele

n n
uinfilnmmaninn
Anonpruannttne
nchguſo n
Munnmn nge oſt d
ni mvniar mn
Mw nnucd ve
lrprprnmmmine
mn gpcſiomguid con
hbigrancicannteccends
Germn neſondwum a;
Nupinen decſcendn
meſenena Wrwende
oflegnis epann rand
Mmaare imni o e lcot doe⸗
nurzinn incooal
ntr aftmo io lrnn
rci apiArt
: NMon hr
n mbi ue on enn
toranercto iirgn
usnondi de eid ſ
giſernimi müdthinn
oo adede donlchn
re Nrpee Cnnn
Nond ancüttei
goglumun a nm

9 orperatinn.
–

non
d ſo es
u, an⸗
5

rap. 2 inccdia.

peꝛdendã iſtam ſernitutem cõiugalem non naluiſſer
iſte ingꝛeſſus ante ſñiam. aꝛ. in. c. quidam.de cõuer.
cõiu.ad idẽ facit.c.ſignificaſti.de dinoꝛ.⁊ hoc puto
nerum indiſtincte ſiue manifeſtum ſit adulteꝛinʒ ſiue
occultum.nam ipſe deuſ dedit hanc poteſtatem con
ingi nt poſſit dimitteꝛe foꝛnicationem.nec dictuʒ. c.
agatoſa diſtinguit fateoꝛ tamen ꝙ eccleſia compel
lit ad ꝛeſtitutionem niſi ſibi conſter de adulterio.
(Anoad ultimam.q nunquid faciat ſibi preiudi
cium debitum ꝛeddendo ante ſententiam. Glo. con
cludit ꝙ ſic.ſi ſoonte faciat. ſecus ſi ad mandarum
eccleſie. Idem HMoſt. z idem Inno. in. c. inquiſitio
nis de ſen. excõicatio:licet aliud uideatur ſentire in
c.õ.ꝓximo.ſed pꝛimũ dictũ plus placet:⁊ uide gl.
xxxij.q.i.⁊.c.i.nã ſi ipo facto peꝛdit ius quod habe
bat in maritum: ur̃ maritus in ꝛeddendo debitum ſi

bi parceꝛe:æ moꝛes ſuos appꝛobare.ar. de loca.c.

. . 2 „— PS
potuit.⁊ in.c.quẽadmodum.de iureiurã. ¶Extra
gl. queritur quid ſi maritus qui ↄmiſit adu terium
egit penitentiam nunc accuſat mulieꝛem de adult᷑io
ad ſeꝑationem thoꝛi nunquid poſſit ꝑ exceptionem
adalterij repelli Iʒ de eo egerit penitentiam. Inn. S.
c.ꝙxi renʒ ꝙ ſit. nam penitentia non preindicat iu
ri queſuo mulieri ex adulterio mariti.ar.in.c.gau
demus. de diuoꝛ. ſecus ſi ageꝛet per niam denũciati
onis ad penitentiam:qꝛ tunc non ꝛepelleret᷑ ex quo

nõ fuit amplius in peccato. ar.in.c. quẽadmodum

de iureiuran. æ quod ibi nõ. ltimo qᷓrit᷑ an ex
ceptio adulterij ſit ꝑẽptoꝛia uel dilatoꝛia dic ſʒ In
no.in.c.pᷣcedẽti ꝙ põt opponi ĩ nĩ ꝑẽptoꝛie:ut col
ligit hic in. c. pce. ⁊ ſic ſufficit opponeꝛe poſt lit. ot.
Irem põt opponi in uim dilartoꝛie utpnta in nõ
es audiendus petendo ſeꝑpationem ꝓpter adulteriũ
qꝛ et tu es adulteꝛatus.ar. xxxij. q. vi. c. i. . ij. qð
ibi nõ.⁊ hoc qn agitur ciuiliter ad ſeꝑationem mf̃i
monij. ſi ueꝛo ageꝛetur criminaliter ad penam infli
gendam:tunc non admittitur aliqua exceptio dila
toꝛia poſt litis cont.ut in.l.ſi maritus. F. pᷣſcꝛiptio
nes. fl. e. de quo peꝛ Inn.in. c. pꝛece. tene menti

Be aproe r eenin uiolato. ecckia ¶ Kica.
uia iter cetera pᷣcepta decalogi ſcribitur non

occides non mechaberis.nõ furtum facies ⁊c. ⁊ ſic
poſt mechiã ſequit̃᷑ ꝓhibitio furti. ideo poſt Kicas
pᷣcedentes reſtat nideꝛe de furto.ſed qꝛ rapina ꝑtim
ſe bʒ ad mechiã cuʒ.ſ.rapitur mulier ꝑtim ſe bʒz ad
furtum cum ↄmittitur in alijs rebus.ideo interſerit
banc Gicam de raptoꝛibus: 2 qꝛ fꝛequenter cõmit
tuntur in hoc delicto ĩcendia æ uiolationes eccliaꝝ.
10 in ꝛubꝛo ſubiiẽ de icẽdiaꝛijs = niolatoꝛibꝰeccliaꝝ
IIi &α Raptoꝛ ab illo epo
g£ illis *punitur in cuius dio
ceſi rapinam commiſit.? index do
micilij ſuffragatur uel plenius ⁊ ſic
Ratione rapine ſoꝛtitur quis foꝛuʒ
non ſui iudicis ⁊ ab eo porerit puntri pꝛopꝛio iudi
ce ſuffragamte. primo exceſſus fo pena ibi placuit.
Mõ primo driam iter rapinam z depdationeʒ po
nuntur enim hec ut diuerſa.⸗z rapina ᷣm JYo. an.
committitur in rebus imobilibus depᷣdatio in mo

bilibus ut in animalibus. dic tũ ꝙ ut plimum fumi
tur equoce. de quo inſti ui.bo.rap.poſt pᷣn.¶ Se
cundo nõ.qꝙ excõicatio ferri põr pro delicto.ꝙ; uñ
Otra.c.ſacro.j.de ſen.excõi.ideo intelligit tex. ꝙ dʒ
ferri excõicatio pro delicto.i.pro ↄtumacia ſurgen
te ex delicto. nã primo deber admoneꝛi ꝙ ſatiſffaciat
⁊? ſi non intendit ſatiffaceꝛe excõicabituꝛ:ut in.d.c.
ſacro. Conclude ergo ꝙ ab homine non feitur ex
coĩcatio niſi pꝛo contumatia:ſed a inꝛe feꝛtuꝛ qnqʒ
pꝛo delicto.ut.xvij q.·iiij.ſiquis ſuadente.ita dicit
g lo. xj.q.iij.c.epᷣi.poſſet etiam dici ꝙ etiã a iure fer
tur pro contumatia:quia conſtiturio tacite amonet
ne quis com mittat illico delictũ:= iõ etiam ĩ ſtatnto
ſynodali põt ferri excõicatio pro delicto abſqʒ alia
admonitione:ut.c.ij. de conſti.li. v. ¶ Nota ʒ ibi
loci prelato ⁊c.ꝙ nedum eps ſed quilʒ prelatus ha
bens iuriſditionem poteſt excõicare:qð eriaʒ proba
tur in.c.cum ab eccleſiarum. de offi. ordi.⁊= in.c.i.ö
ſen. exco.li.vj.dico plene in repetitione.c.ſiquis cõ
tra clericum:de foꝛo.compe. uarto nora q6

excõicatus in uno loco excõicatus eſt in quolʒ alio
ota

loco:⁊ tanquam excõicatus eſt uitandus.
ꝓ rõne delicti ↄmiſſi in alieno teritorio poteſt liga
ri nedum corpus a indice delicti ſed etiam ipſa aia
nam excõicatur nt hic pater:fortius ergo poterit at᷑
fici corpus.ad hoc.c.poſtulaſti. de foro. comperenti
2 auc.qua in prouincia.. ubi de cri.agi opor.
Et faciunt hec ad. q. nunquid delinquens in aliena
perochia ſubijciatur quo ad forum anime iudicio il
lius ſacerdotis ubi deliquit:z ſic teneatur illud pec
catumn ſibi confiteꝛi.?æ ab eo recipeꝛe penitentiam.
gl. eſt ſingularis. xvi. q.i.placnit licet obſcure loqua
tur nidetuꝛ tamen concludeꝛe ꝙ non:æ ira cõmunit
tenetuꝛ. Et ſic nõ. nnam dffeꝛentiam inte⸗ foꝛmm cõ
tentioſum ⁊ penitentiale.⁊ diueꝛſitatis ꝛatio eſſe põt
nam in foꝛo ↄtentioſo imponitu: pena.nt ſatiſfaciat
reipublice lele quam ſcandaliʒauit delinquẽs.⁊ ideo
pena imponenda eſt ubi delictum fuit peꝛpetratum:
7 ob h delinquens quo ad iſtam penã ſoꝛtituꝛ foꝛũ
alieni iudicis:ſed in foꝛo penitẽtiali imponituꝛ pena
ut ſatiſfiat deo quẽ leſit. æ cũ in hoc foꝛo habeat ſa
ceꝛdotẽ ꝓpꝛiũ loco dei:ut in.c.oĩs.j.ð pe.⁊ re.ideo
a ꝓpꝛio ſaceꝛdote nõ ab alio dʒ indicaꝛi ĩ foro aĩe.
Itẽ inteꝛeſt pꝛopꝛij ſaceꝛdotis cognoſceꝛe uultꝰ po
chianoꝝ ſuoꝝ ut ſic melius poſſit redaꝛgueꝛe paro
chianos ſuos quoꝝ notiniã hʒ. ? iſta ranio multũ fa
cit ut quis potiꝰdebeat cõfiteꝛi ſuo ſaceꝛdoti dũmõ
ſit intelligẽs qᷓ; iſtis fꝛatꝛibus mẽdicãtibꝰ.qꝛ ipſe bʒ
cuꝛã aiaꝝ ⁊ meliꝰ cognoſcit qualitatẽ ꝑſonaꝝ.æ plꝰ
cꝛedo eos meꝛeꝛi ↄfitendo ſibi q́; erneo:qꝛ magis
uerecũdatur:æ uerecundia eſt maxia ꝑs penitẽtie:ut
dici¶ Augꝰ. in. c. quem penitet de pen. diſ.i.nã miti
nadant ad fratres ignotos ut euitẽt uerecundiam ĩ
confuendo ꝓpᷣo ſaceꝛdoti. In glo.i.ibi ſed hoc non
eſt vin. ⁊ hec opi. cõiter tenetur. Conclude ergo
nedum rõne rapine:ſed etiam cuiuſiʒ alteriꝰ delicti
qͥs ſortitur illius iudicis foꝝ ubi deliqᷣt: ut ſi ibi reꝑ
iatur poſſit excõicari ſi non uult ſariſſacere. Itẽ po
terit capi ⁊ alia q;tũcũqʒ graui pẽa affici ꝓut delic
mũ meret᷑.uñ põt ẽt ab ordie vᷣponi.? ab oĩ bñficio

.
7.

¶ De raptori. 7 iucendia.

ꝑ iudicem delicti.ut in. e. poſtulaſti. de fo. cõpe.⁊ lʒ
glo. hic dicat ꝙ ſnia mandabit᷑ executioni peꝛ epm
propriũ:iñ intellige qñ ſmia eſt exequẽda in rebus
poſitis in alicuius teꝛꝛitoꝛijs.? ita loquitur.c.poſtu
laſti alle. in glo. Si aũt ſnia eſſet coꝛpoꝛis afflictiua
tunc mandatur executiõi ẽt ꝑ epʒ delicti:quia ꝛõne
delicti hʒ plenã iuriſditionẽ circa peꝛſonam. ad hoc
cle. paſtoꝛalis de re indi.æ de hac mã dic ut plene
nõ. in. c.fi.de foꝛo.compe. ¶ SDed circa hoc dubi
tatur de.q. quotidiana. nunquid iudex delicti poſſit
punire delinquẽtẽ ſᷣm ſtatuta ſua an ſᷣm ius cõe tin
7 poſt multa cõcludit h̊ Jo.cal.⁊ bene ꝙ ſic:quia
20e delicti efficitur ſubditus quo ad illud delictuʒ ꝙ
hoc.vViij. di.que cõtra moꝛes ⁊.c.a nobis. ð ſen.
excõi. facit.c.ut aiaꝝ.⁊ qð ibi nõ.de conſtitu. li. Vj.
Idem tenuit Jo. de lig. in. d. cle.paſtoꝛalis.vbi foꝛ
mat aliã. q. magis notam ⁊? dnbiaʒ. ¶ Munquid iu
dex domicilij poſſit punire ſubditũ alibi deſiquẽteʒ
Fm ſtatuta ſna.⁊ cõcluſio ſit iſta ꝙ aut ſtatutum lo
ci domicilij penã iponit ipſo facto: æ tunc non ligat
ſubditũ alibi deliuqueteʒ: ut nõ.in. d.c.ut animarũ.
Aut pena eſt imponẽda ꝑ ſniam:⁊ tunc poterit pu
nire m iſtud ſtatutũ:dũmodo ſtatutũ nõ cauſet de
lictum de nouo:ſed diſponit circa illã ꝓhibitionem
a iure. Rõ diueꝛſitatis ẽ: quia nõ põt quis iduceꝛe
delicrũ de nouo in alieno tenitorio. Exemplum de
nocte paſſionis dnice cõſnetudo ẽ ut xpiani uadãt
de nocte ad eccliam eps unius loci ſub ceua pena
ꝓhibuit: ⁊ ſtante pꝛobibitione ſubditꝰ eppi qni ꝓhi
buit in dioceſi alteriꝰ epi iuit tali nocte ad eccleſiaʒ
ceꝛte tũc non põt puniri ꝑ iſtum epiſcopũ pꝛopriuʒ:
guia in illo loco ndi cõmiſit nõ erat delictum.⁊ hec
nõ. n ea. glo.ibi ſi crimen facile fuerit ⁊c̃. hec
glo. cõcludit ꝙ de crie leui alibi cõmiſſo põt iudex
domicilij cognoſceꝛe. qꝛ de gꝛani non poſſet. Sed
cõcinde melius poſt cal.hic ꝙ de quocũqʒ crimine
alibi cõmiſſo põt iudex domicilij cognoſceꝛe 2 pu
nire:nã ſicut ꝛõe pctus alibi geſti.⁊ ꝛõ̃ne ꝛei alibi ſi
te poteſt iudex domicilij cognoſceꝛe: ut in.c.dilecti.
de fo. compe. æ nõt. glo.in.l.fi.C ubi in ꝛem ac.et
ita 25 e« delicti:al foꝛus domicilij ſupeꝛflueꝛet. et hoc
ſpeciſice vr ꝓbari in.c. cum contingat.de foro cõ
pe.nõ ob. iura q̃ loquũtnr de ꝛemiſſiõe:qꝛ ꝛemiſſio
dʒ fieri ad requiſitionẽ iudicis delicti.un ſi ille non
curat requirere põt iſte punire.uel foꝛte pꝛeuenit ꝛc
quiſitionem. ⁊ maxie hoc pꝛocedit hodie ubi de cõ
ſuetudine non fit remiſtio. Et ponit bic cal. illã. q.
nõ. nũquid ualeat cõſuetudo in nõ ꝛemittẽdo. ⁊ con
cludit ꝙ in iudice dõicilij ſen delicti ualeat cõſnetu
do. ſy ĩ alieno iudice nõ ualet. Rõ diueꝛſitatis ẽ. qꝛ
p cãu delictũ nõ ꝛeãneat ipunituʒ:qꝛ iudex doiĩcilij
ut delicti poterit punire.ſʒ in ſo caſu delictuʒ ꝛema
net impunitũ:qꝛ iſte foꝝe qui tꝛanſtulit ſe ad alium
locũ nũqᷓ; iret ad domiciliũ uel locum delicii ⁊ ſic ſi
nõ fieꝛet ꝛemiſſio delictum ꝛemaneꝛet ipunituʒ:eꝛgo
cõſuetudo ẽ irrõnabilis.?æ ꝑ cõſeqns n pᷣſcri ptibiliſ
ut in. c. fi. de ↄſue.⁊ nõ bñ hãc.q.⁊? de hac remiſſi
one an ſit neceſſaria: ? qliter debʒ fieri.uide bonaʒ
glo.in. d. cle. paſtoralis. ⁊ plene exaĩo in. c.fi.de fo.
ope. Et inqꝙtũ glo.ĩ prima ꝑte alle.l.de militibys.

dic ꝙ ponit caſuʒ ſpalẽ ĩ milite.de eo tñ dicẽduʒ ut
nõt glo. in.l.magiſterie.C. de iuriſ.om.in.⁊ faciũt
hec ad.q.aliquis cõmiſit hic furtum. ⁊z cum ipſa re
furtiua tranſtulit ſe poſtea ad alienũ territoꝛium:nũ
qͥd poſſit puniri ꝑ illum indicẽ nbi reperitur cuʒ re
furtiua uſqʒ ad tpᷣs. Mar. cõis opi.erat ꝙ non:qͥa
ex aſſidua ctactione non oritur noua actio furti.
ſed Mar. i.l.ſi dñiuʒ.ff. de fur. tenuit contrarinʒ. ſi
cut enim ex interuentõe pſone oꝛit᷑ nona actio furti
ut i. d.l.ſi dnium.ita ex õctatione facta in nono ter
ritoꝛio.⁊ ꝑ illam opi. Mar.plurimi ⁊ plurimi bomi
nes ſunt ſuſpenſi.ſed modernioꝛes adhuc dicunt ꝙ
de ſtricto iure illa opi. Oar. non ꝓcedit Fran.
tñ de aretio illam opi.bar.fuit ſacutmus.⁊ dixit illam
ꝓbari in.l.inficiãdo ĩ.ꝗ. infans.ff de fur. bñ tñ fac
in ar. ſed non ꝓbat neceſſario.nec ulltra procedo.
q̃a opi.piculoſa eſt¶ Et in fi glo. ut clare ĩtelligas
hanc ultimã ꝑtem poſſunt plures elici queſtiões.pᷣ
ma qõ nunquid archiepᷣs ſeu alius ſuperioꝛ delin
quens in territoꝛio ſui iferioꝛis poſſit ab eo puniri
Secunda qõ poſitis eiſdẽ terminis nunqd icidat in
ſtatuiũ ̊ iferioꝛis. Lertia qõ nunqd ſtatuẽs incidat
in penam ſui ſtatuti ſi Zfaciat. Quarta qõ nunquid
par nel ſuꝑioꝛ in dignitate poſſit puniri ꝑ iudicem
delicti.æ multe olim fuerunt opi.ut nõ.in. c. ut aĩa
rũ de ↄſti.li.Vj.ꝑ Acchi.⁊ hic per cal. Jo.an.poſt
ea diſpurani ur hr̃ in regula cni lʒ.de reg.iur.li.vVj.
in mer. ⁊ cõis opi ſen concluſio ẽ iſta ꝙ ſuꝑioꝛ nõ
põt ligari a ſuo inferioꝛi nec etiã icidit ĩ ſtaturũ illiꝰ
qa regłꝛ inferioꝛ non iudicat ſuꝑiorem:ut ĩ.c.cũ ife
rioꝛ. de maio.⁊ obe.⁊ lʒ ſtamiũ habeat ni canonis:
iñ lex iferioꝛis eſt.un ſicut inferioꝛ nõ põt ſuꝑioꝛem
ſuũ oꝛetenꝰ ligare:ita nec ꝑ.l.ſuã.Cõcludo ergo ꝙ
conſtituens nõ incidit ĩ penam ſui ſtaruti:q̃a nõ põt
q́s ſeipᷣm ligare.nec ꝑ.l.ſuã.Circa ultimũ dicenduʒ
eſt ꝙ par uel maioꝛ ĩ dignitate ex quo nõ eſt ſibi ſu
perioꝛ põt puniri ab inferioꝛe:qͥa rõne delicti efficit
minoꝛ. ⁊? ibi cenſetur priuata ꝑſona.l.iij.ff.de offi.
pᷣſi.?⁊ ꝑ Inno.in.c.cũ inferioꝛ.de maio.⁊ obe.ubi
poſuit ad pᷣdicta unũ nõ dictũ ꝙ aꝛchiepᷣs deliqns
in epatu quẽ hʒ ſuus ſuffraganeꝰ ex diſpenſatõe nõ
põt puniri a ſuo ſuffragãeo:qͥa ſemꝑ ſuus ĩfeꝛioꝛ ẽ.
Bp eꝛ eo. Mãifeſtus raptor nuel
eccleſie niolatoꝛ ſi reſti
tuit uel de reſtituendo cauet in nita ⁊? in
moꝛte ad pniam ⁊ ad ſepulturam admittirt᷑. Si neꝛo
noluit canẽ cum poſſet ⁊ in moꝝe non poteſt clerici

eius ſepulture intereẽ ñ debẽt. ⁊ clerici itereſſẽtes nił

iniungentes pniam hanc diſpõem deponunt᷑ ab
offõ ⁊ beneficio.h.d.Et qᷓtuoꝛ ſunt ꝑtes.ſa ibi. ſi
uero. tertia ibi ꝗᷓ aũt.qrta ibi ꝙ ſi. Drima tractat
de ſatiſfactõe in uita uel in moꝛte.fa de ſatiſfactõe ĩ
moꝛte.tertia de nolẽte ſatiſfacẽ in moꝛte ſʒ ñ ualẽte
qu ena iponenda trãſgreſſoꝛibus. caſus zc.
5 pꝰ ex tex. ꝙ decedens i pccẽo rapie alicꝰ rei
eccleſiaſtice nõ dʒ admitti ad pniaʒ: nec debʒ fepeliri
ĩ cimiterio ſacro. Et idẽ eſt in quocũqʒ decedęete in
pccẽo moꝛtali.xiij.q.ij.i.c. ꝓ obeuntibus.⁊.xxiij.q
vV.placuit ſed ſpãlitas ĩ raptoꝛe manifeſta eſt:q̃a lʒ ĩ
moꝛe ipm peniteat. ex quo mñ nõ ſatiſſfacit licet nõᷓ

muoſifut nin 4

S
mmilir inli rui
llov in hnn the c ſit i
juas mmib c bo⸗h⸗
hamni nſim. li⸗
otonis pini en icis i⸗
õ
ſeni n de rucnathli
elodme miſün doin
ſoaAicde i caſcertei
n whu poſtiüͦeſ ad denon
ho hot hic eſiwe mninit an
i, becfein ni oo ceps poſt
een enn
cbies r'rai onad
lbtin. (u onimt
tcin fisſethi mn aegr i
Inmnt einn chl ſinmn cor
upim nonunctn hoe cinmun
D
ungtainſili pnn üm
lisaiſmid ſobſ Neho
ſtinſepigii ſimnſige,
lniglille nf denſn
H
nue ia unt hſch⸗ ti
ifneiin ioj ai u,
vlde in tve/ amnmi,

enmgnn
nſ n n ſt effn

opſhop⸗
muſhnni⸗ —

ünlin ninnone t
fiſen de⸗ W
türgetedingi,

nnc in Unie iri N

Denikn dina⸗
hißz ſeaſis nnie e
mninik innin ei
l engis ollrpp nnimn
emnmns mit iti⸗
nugönmii,mnis ii
Mair. Munnöunanid
r oſt onig incen
Im oplot ö inc lt gin
rdedl Ponn ol
haaiAlic.
ntndnſiſncfrer
noi e eiäicitiſmäſ
nvdicn ſpiorenmritciſe
ehſanii penti anons
ſn innm ni dor ipom
plbi Ciſb
mmn ii umngy
Hi Cruthini diendg
ninrg gonocſſiſt
forih inr llitfi
mn ſonliicſ iſi.
icine dt in
ig rhie is
inenig iiniin
waglguin
MMitſronpmrui
e att uun il
ccan un : in

munni ven
nnnl Cenic
Mn ineſeies
ien Ceponont 4
r ſpon Ccpo 1

De rap. 2 incẽdia.

poſſit: tñ clerici nõ debẽt intereſſe ſepulture iſtiꝰ:qð
ſecꝰ arbitꝛoꝛ in alijs delictis: qꝛ iſta eſt pena qñ nõ
dʒ extẽdi ad alios caſus.de pe. di.i.pene.nã regulłr
ex quo quẽ penitet Iʒ nõ poſſit ſatiſfaceꝛe. m abſolu
tus ẽ a pẽcato:ut in.c.cũ tu.de uſu. ſʒ in odiũ rapie
ſpaliter ſtatuit᷑ H. ¶ Irẽ nõ. ꝙ lʒ dimittat peccatuʒ

data ↄtritiõe ſi ablatũ reſtitui nõ põt: ur ĩ.c.cũ tu. Pp

alle. tñ pena pcci nõ remittit.vñ ĩ penã h̊ cleꝛici non
debẽt itereẽ ſepulture qn noluit ĩ moꝛte ſatiſfacẽ: ſʒ
nõ potuit.nõ mñ h̊ ẽ ſufficiẽs pẽa ſʒ puniet᷑ purga
toꝛio:niſi h egiſſet pniã ↄdignã. nã q̃ agit ĩ ̊ ſecu
lo pniã ſufficiẽtẽ nõ punieĩ ĩ pnꝛgatoꝛio: quia non
uult deꝰ quẽ bis iudicari.xxiij.q.v.in.c.quid eꝛgo
7 eſt ̊ uulgares dicẽtes ꝙ oĩo dʒ quis trãſire P
puigatoꝛiũ.qð eſt falſũ ui pdixi.vñ dʒ quis conaꝛi
ut agat pñiaʒ h: 2 fac ↄ illos quibꝰpnĩa iponit p ſa
ceꝛdotẽ dicũt ſe nõ poſſe facẽ. debẽt.n.ſcire ꝙ ſi ñ
puniũt᷑ ̊ ſufficiẽteꝛ puniẽt ĩ purgatoꝛio.de quo peꝛ
hoſt. in ſũma de pe. ⁊ re. in. . ? an ficte.v.qͥ eꝛgo
ſi aliqs. EE nõ. ꝙ a publico peccatoꝛe nõ dʒ ſa
ceꝛdos recipeꝛe elimoſinãꝗ ne nideat ipſum fauere in
delicto ſuo.põt t hoc eſſe ſpãle ĩ raptoꝛe:ſʒ geneꝛa
li᷑ de alijs peccatoꝛibꝰ uide bo.gl.. de deci. ex trãſ
miſſa.⁊.xiij.q.i.in ſũma. ltio nõ. penaʒ clerici
cõmittentis rapinã ſeu ꝑticipis ĩ rapia.dʒ.n.deponi
iꝛrecupeꝛabilit᷑ ab oꝛdie ⁊ ẽt pꝛiuari bñficio. 5
queꝛo q̃ꝛe tex. diẽ irꝛecuperabilit cũ depo ſuꝰn qᷓ; re
cupeꝛet oꝛdinẽ amiſſũ:nã vᷣpoſitio eſt ꝑpetua ſuſpẽ
ſio ad tpᷣs ur ĩ. c.at ſi clerici de iudi.So.dicit Jo.
an.ꝙ H̊ vᷣbũ poſiiũ eſt ad denorandũ ꝙ epᷣs ꝓpꝛiꝰ
nõ põt hũc reſtituer̃.exquirit̃ eꝛgo pape diſpenſatio
in beneficio tñ puto ꝙ epᷣs poſſit diſpenſaꝛe:ut ĩi.c.
ſalõitane.lxiij.di.uide bonũ tex. in. c.ij. de cle.png.ĩ
duel. ubi eps diſpẽſat cũ homicida in beneficio.= ni
de qð ibi dixi. ¶ Sed pꝛedicia ⸗ ) tex. opponit
de.c.in l̃is.j.e.ubi non denegat᷑ ſepultura ex quo
in morte penitet.cõit᷑ ſoluunt doc.ꝙ gᷣrium ꝓcedit
in ꝛapina nõ manifeſta hoc.c. in manifeſta. æ hoc uẽ
uelle tex. ibi manifeſte fuerit depꝛehenſus ⁊c.nã deli
cta notoꝛia ſaltẽ ꝓpteꝛ exemplũ magis puniũtur ne
multis craſſantibꝰ locꝰ ſit exeplo.l.aut facta.ff. ð pe
nis.⁊ in.l.capitaliũ. famoſos.e.ti.= inc. qqᷓ;. de
uſuris.li.vVi.⁊.c.qꝛ..de uſur n glo.ij. in fi. ab
bas dicit ꝙ ſi delictũ eſt manifeſſũ öᷣnegatur pñia ĩ
totũ.⁊ ita loquit᷑ h̊ ſi eſt occultũ ꝓcedit ↄriũ.tutins
eſt iñ ſm eũ nt ĩ oĩ caſu admittaĩ pnia de alijs deli
ctis. Vel dic ſm hoſti. ꝙ ſolẽnis pnia denegat iſtis
⁊ iductũ eſt hoc ad tenoꝛẽ iſtoꝝ raptoꝝ. iſta opi.
eſt mitior.utraqʒ tñ opi.poſſet ſubſtentari.⁊ ̊ ẽ ad
teꝛroꝛeʒ iſtoꝝ raptoꝝ:ut nidentes ſe ſperni ? reſpui
a pnia iducant᷑ ad reſtitutionẽ.? ðᷣ ſolẽni pnia nide
qð nõ.in.l.di.in capite.⁊ ꝑ hoſti.in ſũma.de pe. et
re.i. . utz Vbis pᷣlibatis. ¶ In gl.i. v. pap ꝓdeſſe
i fi. nõ. bñ glo.qꝛ ſolʒ allari. facitꝓ his qui moꝛiũ
tur poſt cõfeſſionẽ: nec nalẽt agere pniam. certe ex
quo nõ fuit h̊ͥ ꝑacta pagetur in puꝛgatqꝛio. xxv. di:
qualis. ?.xxiij.q.v.qͥd ergo:æ idẽ dicendũ ubi pniĩa
ipoſita ꝑ ſacerdotẽ nõ fuit cõdigna.facit quod nõ.
de pe. di.i.in.c.menſurã.⸗ inq;tum glo.dicit ꝙ pꝛo
quolibet peccato debetur duplex pena. tempoꝛalis

ff. ad.l.rodi. de iactu.

? eterna.credo ꝙ melius dixiſſet ꝙ ꝓ peccato moꝛ
tali debetur pena eterna.xxv.di.c.unum oraꝛium ⸗
in. c.defleat peccator.j.de regu.iuris ſed illa pena
eterna in penitentia ↄmutatur in penã tẽporaleʒ:qꝛ
ſacerdos imponit ſibi penã tẽporalẽ.⁊ ſi non pagit
h penitentiam temporaliter peraget in purgatorio.
Et aduerte qꝛ iſti q̃ quotidie puniuntur ꝓ eoꝝ de

fictis a iudice ĩ foro ↄtẽtioſo nõ puniẽt iteꝝ a deo

ſi ipos penitet hic: ⁊ recipiũt penã patiẽter: dummõ
pena ſit ↄdigna peccato qꝛ ex quo puniti ſunt ꝑ iu
dicem terrenum ſufficienter non debent puniri per
iudicem celeſtẽ.ad hoc uide qdðᷣ nõ.in palle.c. quid
ergo. ¶ In glo. in vᷣbo ſa epulture:ſʒ cimiterium eiſ
non denegatur. ʒ qͥ dʒ ↄtra. Conclude latius 2 clari
us ꝙ aut deceſſit quis in peccato rapine nec penitu
it:⁊ tunc etiam cimiterium ſibi denegat᷑:qꝛ deceſſit ĩ
peccato mortali:ut pᷣalle.c.placuit.=.c.pro obenunti
bus pᷣalle. Aut penituit ipᷣm in morte ⁊ ſatiſfecit:⁊
tunc ex toto conceditur ſepultura. æ clerici debẽt int᷑
eſſe. Aut penituit ĩ morte ſed non potuit ſatiſfacẽ.
? tunc terra cimiterij non denegatur ſibi:ſʒ clerici nj
debent intereſſe ſepulture:⁊ ita ꝓprie loquitur terti
us caſus huius.c.⁊ iſta interpretatio tanq; benigni
or tenenda eſt:ut in.c.odia.de regu.iuris.li.Vj.⁊.l.
penul.ff. de penis. Abbas.

Kcõicationi Excõicaꝛi debent

qui capinnt uel
ſpoliant fideles ex iuſta cã nauigãtes. h. d.
M excõicati ſũt ſpoliãtes naufragiũ patiẽtes niſi
ablata ꝛſtituãt. h. 2. Et due ſũt ꝑteſ ꝓut duo ſũr dẽa
fa ibi. illi ẽt. Nõ. pꝰ ex tex. ꝙ capiẽtes ſeu ſpoliãtes
mercatoreſ ł alioſ ex inr cã itierãteſ ſeu nauigãteſ:ñ
ſũt ipſo fcõ excõicati:ſʒ debẽt excõicari.ↄcoꝛ. xxiiij.
q.iij.ſiqſĩ romipedas.hodie tin iſti pirate excõicant
ſolẽniter ab ore pape ter in anno ¶ Motra ꝛ ne
gociatio ẽ iuſta cã ⁊ honeſta nauigandi ſeu itineran
di.⁊ que proprie dicatur iuſta negociatio.dic ni hxʒ
norabiliter.lxxxviij. di. eijciẽs.=.c.qm.⁊.xiiij.q iiij
quicũq; atiquid ꝑ Inn.in.c.i.ne cle.uł mo ¶ Itẽ
nõ.·ʒꝰ ex fo dẽo ꝙ ſpoliãtes naufragium patieñtes
magis pnuniunt᷑ ꝙᷓ; ſpoliantes nauigantes.naʒ cõtra
iſtos non feꝛt excõicatio ipſo facto.ſʒ dicit ipſã ferẽ
dã iĩ fa parte excõicatio fert ipo facto:dũ tñ ꝓcedat
admonitio: debeãt ablata reſiituere. Sed an ſit mo
nitio neceſſaria dicã.j.cũ glo.fi. glo. pennl.
ibi ſunt ipſo iure excõicati.hec referas ad ſecundã
paꝛẽ.c.ut.S.dixi.Et nõ.ex hac glo.iũcio tex. ꝑ
hec uerpa noſcat ſe excõicationi ſubiacere ꝙ fert ex
cõicaꝰ ipſo facto.⁊ nide ꝙ nõ.i.c.i.de iuriur.li. vi.
In eadẽ glo.ibi in quadruplũ. æ bodie de iure
anc. aucta eſt iſta pena: qa 3 iſtos inducit̃ pnblica
tio bonoꝝ ut in aut᷑.nauigia.C. de furtis. An tam
aliquo caſu ſit licirum cape res naufragij ſen res
ꝓiectas cã nauis aleniande.dic nt dixi in.c. cum di

lecti. de accu. ¶ Et in fi. glo. bec.l.alle.ĩ glo. nõ ꝓ
bat id ad qð alle.ſed melius facit.l.nauis honuſte.

In glo. fi. in fi.nõ ſinglr
glo. iũcto tex. ꝙ ubi pea ponit᷑ negarine ipᷣo iur pe
na nõò intelligit᷑ iflicta niſi pcedat pᷣma admonitio.

4q 3

——

De rapt

nel falté moꝛa in non faciendo: 7 glo. ̊ non firmar
pedes utrũ prius ꝛequirar̃ admonitio.ſed Jo. an.
ſuꝑ tex. tenei admonitionẽ neceſſariã.? ꝓ hac opi.
faẽ theorica Inn.i. c. extirpãde.in.O. qͥ vo. ð pᷣbẽ.
q̃ ſolet multũ allegari. dicit eniʒ ihi Innocẽ.ꝙ ubi
pena apponit᷑ negatiue ſine determiatiõe temporis
ad hoc ut incurrat᷑ pena ꝛequirit᷑ admonitio pcedeſ
Exẽplũ lex dicit qcũqʒ non fecerit ꝛeſidẽriã ſit excõi
tus ꝛeqrit᷑ hoc can admonitio ſʒ eũ:qꝛ nobis ẽ oc
cultum an fecerit ꝛeſidentiã: an habuit inſtam cauſã
non ꝛeſidẽdi. ſed peꝛ admonitionem cõuincitur: ſec⸗
qn pena apponitur affirmatiue niputa quicũqʒ tali
hoꝛa itraueꝛit eccleſiã ſit excoicatus.non enim tunc
ꝛeqri᷑ admonitio fʒ eũ.ꝛ2õ ẽ: qꝛ fm leges non facta
latent. ſʒ facta ſe maĩfeſtãt. ⁊ naler multuʒ illa theori
ca pꝛo intellectu ſtatutoꝝ. Sed ego in ꝛepetitione il
lius.F.qui neꝛo.n fui ſecutꝰ ſimplicit᷑ illã theoricaʒ
ſiz ↄcluſi ꝙ quo ad deũ pena ẽ ↄmiſſa ipſo fẽo qð
in moꝛa:nã quo ad deũ ceſſat 25 Inno. qꝛ apud
deũ nihil latet.⁊ id qð ẽ ceꝛũ nature eſt ceriuʒ legi
ſed quo ad eccleſiã militantẽ poſſet illa theorica ꝓ
cedeꝛe. ⁊ hoc caſu ꝛequiriĩ admõitio.⁊ ſic poſſz iſta
glo. ꝛeduci ad cõcoꝛ. nt admonitio ſit neceſſaria qꝰ
ad homiues. ſʒ ſola moꝛa ſufficit qno ad deũ.⁊ teñ
menti hãc glo.ſic ĩtellectã inncto tex. rns ex
pꝛedictis ⁊ ex tex.eccleſiã habeꝛe iuriſditionem ĩ lai
cos publice delinquẽtes maxime contra nauigantel
7 itinerãtes:æ neufraginm patientes cum ſint quaſi
miſerabiles ꝑſone fac qð nõ. Inn. i. c. ſignificãtibꝰ
ð̊ offi. delega. Et nõ. ꝙ ubicũqʒ eccleſia excõicat hʒ
eo cãu iuriſditionẽ.ſic etiaʒ poſſet ĩponeꝛe aliam pe
nam: ?æ eſt ualde nõ. dictũ lapi in allegationibus ſu
is: ⁊ dico in. c. cum ſit generale.de fo.cõpe.Abbas

N archiepiſcopatu.
x pricipis delegatiõe poſſunt pꝛelati de
raptu ⁊ alijs cribꝰ iudicar̃:penã iñ ſãgnis ĩfliger̃ ñ
pñt.h.d. Cõis diuiſio. fa ibi cõſultatiõi que diſtin
guit ? ſm nnũ mbiũ ꝓſeqt ibi ſi vo. caſus ⁊c. Mõ
pꝰ ex tex. ſʒ nnũ itelleciũ ꝙ abnti femis ⁊ maſcul in
dicãtur a pari.?æ ꝓ hoc nide bonã glo.que hoc ſen
lit ĩ. c. oẽs canſatiões.xxxij. q.vij.⁊ facit oð bẽiur
in auc. ui nõ luxuriet᷑ ð nãam ¶ 2 nõ.ꝙ de iure ca
nonico pñt delegari cauſe criminales clericis. et ad
hoc ſolet allegari iſte tex.ſʒ nõ multum facit:qꝛ loꝗᷓ
tuꝛ in ꝛege:⁊ hodie iſti ꝛeges cõiteꝛ pꝛeſcripſerũt ſi
bi iura pricipis.facit qðᷣ nõ Inno. in. c. eum te ðᷣ ꝛe
iudi.æ in.c.ꝑ ueneꝛabilẽ.qui fi.ſint.legi de bac mã
dicã in. c. qð ſedes de offi. oꝛdi. 4 ʒ nõ. cleꝛicos
poſſe conſtitni delegatos laicoꝝ.qð uidet᷑ Z. c. te q
dem. xi. q. i. Sʒ põt diceꝛ ꝙ iſte potar admitti:quia
oceꝛnebat fanoꝛeʒ aie. Sʒ ꝛegłarit᷑ ʒʒ clerici ſit capa
ces inriſditionis ſen delegatiõis:non tñ deberẽt ac
ceptaꝛe. qdð plenius dico in.c.ij. S. de iudi.¶ ¶ Vltio
nõ iudicẽ eccleſiaſticum nõ debeꝛe imponeꝛe penam
coꝛporis afflictiuã ita ꝙ nõ trãſeat in nidictã ſãgui
nis. ſine eꝛgo ſãguĩs effuſiõe licite põt ĩponi ꝑ eccle
ſiaʒ pena coꝛpoꝛalis ut h̊ ⁊ in.c.i.S.de calun.⁊ nide
