riam:uel pignoꝛaticiam fuiſſet obligatus ad illã pꝛe
ſtandam ⁊ ſic potuiſſet interuenire fideiuſſoꝛ pꝛo
dote reſtituenda. Tanc.dicit ꝙ foꝛte iſte tex. pꝛoce
dit ex conſuetudine loci:⁊ nõ hanc ſolutionem in ſe
ut naleat conſuetudo:ut maritus preſtet fideiuſio
rem pro dote reſtituenda quod non puto procede
re ceſſante cauſa. quia non nidetur rationabilis:
ar. in dicta.... C. ne fideiuſ. do. denEt ad predi
cta uide Inno. h qui dicit quod iſia cautio preſia
tur per maritum ut euitet reſtitutionem dotis: dic
etiam clarius ꝙ iſta ſatiſdatio exigi a marito in fa
norẽ ſuũ ut releuet ſe ab onere dotis reſtiucde.naʒ
maioꝛ ꝑfidia æ maius ſcandalũ oꝛit᷑ cum dos ex to
to eripitur a manibus niri ꝙᷓ; qn adminiſtꝛatõe ſibi
ꝛelicta pᷣſtatur ab eo cantio:⁊ ſic ceſſat ꝓhibitio illiꝰ
tituli ne fideiuſſ.do.den.cum hoc fiat in fauorẽ ipi
us mariti. Sed queꝛo qꝛ tex.hic loquitur alternati
ne ut dos hic ſoluatur a marito ſub caunone quaʒ
pꝛeſtare poteſt uel nt mercatoꝛi committitur æc. cui
dabitur oprio illiuns alternatiue. Quidam dixerunt
quod ubi per ſatiſdationem non eſſet ſufficienter
prouiſum periculo dotis.poteſt uxoꝛ petere nt fiat
depoſitio apud mercatoꝛem. Ego credo totum
hoc relinquendum arbitrio iudicantis:ut ſi uideat
cautionem ſufficere ſu contentus prima parte alter
natiue ſi uideat non ſatis cautum faciat fieri depoſi
tionem ſeu traddat nxoꝛi ſecundum diſtinctionem
predictam.nam in alternatiuis iuris optio datnxr
indici niſi uerba dirigantur ad partem ut dixt i.c.ꝗ

crapula de ui. ⁊ bone.cler. ⁊ ibi gl.ubi uice .¶ Vl
terius qᷓritur quid ſi uxoꝛ a principio pxit cum pau

peꝛe uel cum urgente ad inopiam uel cuʒ male uten

te ſubſtantia ſua: nunquid poſſit ageꝛe ad repetio

nem dotis:ut ſupꝛa dictum eſt ⁊ uidetur ꝙ non: qꝛ
ſemel appꝛobauit moꝛes illius:ut.xxxij. queſtiõe.v.
hoꝛꝛendus ⁊ in.l. fina.C. de ſpon. Contrarium te
net barto.in dicta.l.ſi ↄſtante quia non potnit uxoꝛ
peꝛ tacitum peccatuʒ ſibi piudicare z ꝑ bar.uideiur
H tex. nam publice utilitatis eſt nt dos remaneat ĩite

gra mulie:ibus..fi.ff.ſo.ma.¶ In glo. pe. ĩ fi. hoc

nõ pꝛocedit de iure canonico:quia nõ tenetur cura
toꝛ alaʒ ſuã impendeꝛe cõmodis pupilli.xlvi.di.i.c.

ſicut nec ſuo.⁊? quod ibi nõ.

α Mꝛima pars demöſtrat
Onatio. quando zæ qualiteꝛ dona
tio facta inteꝛ coniuges ualeat nel reuoca
ta intelligatur. in fa docet an reddẽda ſit dos æ do

natio ꝓpteꝛ nuptias ſoluto matrimonio: ſecũda ibs

ðð1

¶ De donationibus inter

ſane. Et ̊ diuiſio ſufficit pꝛo ſũmario quia decrer.
ſatis ſeipam ſũmat. 5 primo rlam ꝙ nedũ de
iure ciuili ſʒ ẽt canõico non ualʒ dõatio facta int 9
iuges ↄſtate matrimonio dũmõ ex illa dõator effici
atur pauperior ⁊ recipiens locuplenior.a orio ergo
ubi donator non efficeret pauꝑior nel recipiens lo
cupletior ualẽt donatio quod qn conting ere poſſit
dic ut in glo.ij.⁊ quẽ fuit cã hꝰ ꝓhibitõis dic ut in

glo. pretea. ¶To nõ quod dõatio fca ↄſtãte mꝛimo

nio non ẽ oĩo nulla.nã ut nides ↄfirmat᷑ obitu do
natoris eo exnre in eadẽ uoluntate. I nota ircs
caſus in ꝗbus proſus renocatur dõatio facta ↄſtã
te marrimonio:ita nt non ↄfirmet᷑ obitu dõatoris.
primus ſi donatio fuit tacite reuocata ꝑ dõatoꝛeʒ⸗
Fus ſi expᷣſſe ⁊ põe exemplum: ntĩ gleiij.ttius cqus
ſi pus moritur – 158 i. F. ſane ꝙ de in
ꝛe cõi ſolut o matrimonio nihil lucrat᷑ maritus de
dote uxoris:nec nxoꝛ de dõatõe lſibi facta mariio
pꝛopteꝛ nuptias ſed dos integra redit ad mulierem
ſiue ad eius bẽdem ⁊? donatio pꝛopter nuptias ad
uirum ſeu ad eius hẽdem. Item nõ ꝙ valʒ ↄſuetu
do de lucrãda dote ł dõatõe ꝑꝑ nuptias ſoluto ma
trimonio: ⁊ foꝛtiꝰ ualebit ſtatutũ:cũ ſtatuiũ habeat
oↄſenſũ expᷣſſũ:ↄſuetudo ſolũ tacitũ.l.ð qbꝰ.ff.de le
gi. rca ieleeĩ decre.pꝰ queꝛo nũquid dona
tio inteꝛ ↄiuges idiſticte ãnulet᷑.dic ꝙ ꝛegulariĩ ꝓ bi
bet᷑ dõatio oĩo pura:⁊ illa dꝛ pura donatio ꝗᷓ nulla
20e cogẽte fit. ſediſola liberalitas eſt cã donationis
.l.i. ff. de donat. ? i.l.donari.ff. de ꝛeg. iur.iõ dona

tio ꝛemuneratiua nõ ꝓhibetur int᷑ niꝝ ⁊ uxo.ut i.l.
ꝙ aũt.F. ſi nir. ff. de dona. inter nir.æ uxo.ubi patʒ

ꝙ ſi maritus donauit unã ꝛeʒ nxori ⁊ uxoꝛ aliã ma
rito fit hic inde ↄpẽſatio.Et ꝑ h notant᷑ dixit bar.
in.l.ſi uolũtate.C. ð dote ꝓmiſ.ꝙ ſi nobilis nubit
plebeio põt ſibi ↄſtitueꝛe dotẽ aio donadi:lʒ confe
rat᷑ in ipᷣs mr̃imonij qꝛ iſta nõ eſt ſimplex dõatio qᷓ
ꝓhibet᷑ int cõiuges:ſʒ ẽ ꝛemuneratiua:qꝛ nob łnu
bẽdo plebeio ur̃ ſibi quoddã munꝰ ofene:⁊ ſic ma
ritus donando ur᷑ ꝛemunerare:⁊ nõ ſunplici᷑ dona
re ad h.l.acquiliꝰ.ff. de dona.⁊ nide qðᷣ no.gl.i. d.
.l.donari. æ bar. in ꝓhemio.fſoꝝ. ⁊ ſic limita mar
tex.⁊ multa alia iura anulãtia hanc donationeʒ:7
nõbis quia non ſolet tangi h. ¶ Scdo qrũ an alt
dẽ fieri locupletioꝛ ⁊ alteꝛ panꝑpioꝛ. So.pauperioꝛ
fit donatoꝛ qn tradit de ſubſtãtia ſua ita ꝙ diminu
it primoniũ ſuũ:ut i.l.ſi ſponſus i.O.maritus.ff.e.
i. ſecꝰ gꝰ ſi ꝛepudiat heꝛediratẽ ut ueniat ad uxoꝛc

ſibi ſubſtitutã.nã tũc n acqrẽdo n dẽ fieri pauꝑpioꝛ

7 idẽ ĩ ſilłi cau locupletioꝛ fit ꝛecipiẽs an ↄſeruat ſi
bi ꝛc donatã uel eã expẽdit ĩ ntilẽ cjm. Secus aũt ſi
iutilit᷑ expedit:puta nxoꝛ emit ſibi ungueta ul ↄſũp
ſit in ↄuiuio fiendo nl alit iutilit.tũc.n.illa tat dona
tio nõ ꝛeuocat᷑.qꝛ uxoꝛ nõ cẽ effecta locuplerioꝛ nit ĩ
.l. qð aũt.S. ſi uir. ff. eo. ſecus eſſz ſi hẽs mariti iuti
lit᷑ expẽdiſſj.qꝛ tũc tenet ꝛeſiceꝛ:ut in.l.q de bonis
ff. ad.:.fal.qꝛ ſatis ẽ ꝙ dõatariꝰ fuerit effectꝰ locu
pletioꝛ. Gräni nũqͥd hec donatio ↄfirmet̃ iura
mento uel ſaltẽ naleat nigoꝛe iuramenti. Quidam
uoluerunt ꝙ nõ:quia fuit ꝓhibita pꝛopter bonos
moꝛes ne maritus ⁊ uxoꝛ ex nimio amoꝛe ſe ſpolia

rẽt adiuicem.l.i.?.ij.ff. e.ſj iuramentũ p̊ bonos mo
res nõ ualet:ut i regula nõ ẽ obligaroꝛũ de re.iur.
li.Vi.⁊ H̊ͥ ẽ ꝑs multũ ꝓbabilis.ſʒ opi. ꝛia cõit᷑ tenet
E doct.nut nõ.bar.ĩ.l.ſiqs ꝓ eo.fſ.de fideiu. Jo.de
lig.i clc.ne romani de inreiuran. uide peꝛ do. An.
i. c.cũ ↄtigat.e.ti.de iurein.optie facit ille tex. ꝓ iſta
fa parte nec obſtat quod dixi de bonis moꝛibꝰ: qꝛ
dʒ ĩtelligi qn iuramentum eſt ↄ bonos moꝛes nãles

nõ aũt de bonis moꝛibꝰ ciuilibꝰ nã omne iuramen

tũ õ legẽ põt dici ↄ bonos moꝛes ciuiles: qꝛ qz lex
ẽ fũdata ſupꝑ bonis moꝛibꝰ cinilibus.iiij.di. eꝛit aũt
lex:ſʒj nidemꝰ ꝙ ĩ mlis cãibus tʒ inrameniũ legẽ
nt. d. c. cũ ↄtĩgat: ⁊ ĩ.c.debitoꝛes.e.ti. Wre 3
rit᷑ i..ſane.utrũ dos redeat ĩdiſticte ad muliereʒ ſo
luto matrimonio.dic ꝙ nõ:ſʒ tex. vificat:qn ipa mu
lieꝛ donauit dotẽ de ꝓpꝛia ſubſtãtia: vñ debes ſcire
ꝙ aut ey?neus ↄſtituit dorem mulieꝛi aut mulieꝛ ſibi
ipi. Aut pateꝛ ꝓ filia ⁊ er̃neũ appello quẽlibet qui
nõ hʒ mulieꝛẽ in ptate: ut diẽ tex.i.l.unica ĩ.. acce
dit. C. de rei ux. act.pꝰ cqu qñ eỹnens ↄſtituit dotẽ
tũc aut ſtipulatus fnii doteʒ ſibi reddi ſoluto matri
monio ⁊ reueꝛtitur dos nõ ad mulieꝛem:ſed ad illũ
e?ᷣneum. Aut non fuit ſtipulatus ut ſibi reddeꝛet =

nidetur tũc donare ipi mulieꝛi: ⁊ ſic redit ad ipſam
ESe

mulieꝛem:ut eſt tex.nota.in dicto.F.accedit. ¶E
cundo caſu quando ipᷣamet mulieꝛ conſtituit ſibi do
tem:tunc dos ad eam reueꝛtitur ⁊ fingitur ſtipulata
dotem ſibi reddi: ut dicta.l.unica Zene caſu
quando pateꝛ conſtiruit pꝛo filia ant fuit ſtipulatus
dotem ſibi reddi æ reddit ad patrem aut ſimpliciter
2 tunc ſi pateꝛ emancipat filiam efficitur filie. ſi au
tem p:ius moꝛitur mulieꝛ:actio competit patri.:.ij.
ff.ſolu.matrimo.⁊ in dicta.l.unica ⁊ dicit hic Vin
cen. ꝙ dos hoc caſu redit ad patrem quando filia
pꝛedeceſſit etiaʒ ſi extent libeꝛi ex ipſa filia peꝛ.l.dos
a patre. C. ſolu ma. ⁊æ notabis ſingulariteꝛ hoc dic
tum uſtimum.nam canoniſte communiter tranſeunt
cum hoc dicto:⁊ idem uidetur teneꝛe glo.in dicta.l.
dos a patre pleniſſime diſputat Mart. in. l. poſt do
tem. ff.ſolu.matri. Et tandeʒ ſequitur iſtam parrem
ſed multi tenuerunt contrarium:ut ipſe refeꝛt. ¶Et
ex hoc habes caſum in quo dos matris nõ ueit ad
filios quando ſcilicer dos fuit pꝛofecta a patre ⁊ ſi
lia moritur non emancipata niuente patre: ⁊ ceſſat
hoc caſu ꝛegula illius ancẽ. ꝙ in ſucceſſione prima
cauſa eſt filiorum:de ꝗua in autẽtica ĩ ſucceſſione
C. de ſuis ⁊ legi. n queritur quid inten
dat iſta litteꝛa in fi.dum dicit ꝙ ualet pactum ð lu
cranda dote et donatione pꝛopteꝛ nuptias ſoluto
matrimonio:dum tamen ſit equale hbinc inde. So
lutio dic Inno. ꝙ poſt nuptias contractas debet
eſſe equalis dotis et donationis pꝛopteꝛ nuptias
et etiam lucri querendi. non enim poteſt augu
mentari dos quin augumentetur donatio pꝛopteꝛ
nuptias:argumento in.l.fi.cum auẽ.ſua.C.de do
nat. ante nup. Item ſi fit pactum de lucranda dote
debet fieri pactum de lucranda donatione pꝛopteꝛ
nuptias peꝛ ipſam mulieꝛem. vnde ſi fit pactum ſo
lum de lucranda dote extenditur ad donationẽ ꝓp
teꝛ nuptias:ut mulieꝛ lucretur donationem pꝛopter

Püimnfun

tsmichnuiNsatnd u

avmrianbmi iüddnd

inndiofie usihnndi
pmsircor umndh hieib
jelsbuz oir or udartim bi
iiſſto ttns ins on ie eui n
mircurnupundic o irue
nnl ni oein cent deiipe ne
neprmmnio vegenesdiopiinn
tlioibusnmrii titilne i dont
iumwhniagni chilcgenine ane
indlDnnii anm
umn merdiragen paent gan
opmampusſonagtrit unaen
ſ ſ
—
t.ceeein gannezin
Eunno ſo uns nlnpe
mr pntb i mlen raice
Ninlgn⸗
t mnerilinmine .
Gclan; boche ha⸗
elanz hwalene
iscitentnn n irehm
ine in önien niſ in
nianmn t eftiinnn

eNhendsnagis n ee.
— eltictcgni pr

in⸗ nſem tetii
ipnamsnr ſbi reccenre
ehimien eſenut u i
vonn indo ſ act,
oipamammleronfimiſbido
Imeveminr 1fngimr ſionlern
udcnl mia. (Toro aaſt
nhümiroiln urſtt ſtaus
1 CAraApmenanſmnharer
anmndr Hian cſfiurfie, Kr
mulenano onpot nil,
tirdin ,unint dit bi
10 nu, n nvof
mr bri ioiocen
e onbis ſoleric kocdt
ponitt conmrunierenunt
nudam mcegoincdiend.
e Dn uld
Guande bim Cunnenn
NCNdNeNſende,
ummincnd do nans ſbig
en we ir oftnin
Prnnimnr MM1
— urſine inn

P 17
1 eſone

ſinorerim uc inen
S lr moͤſl
n nan ahin ſoio
e ege o

.

¶S. ſecundis nuptjss

nuptias uiꝛo pmoꝛicte.ſi aũt pactũ fuit de lucrãd
maioꝛi ꝑte dotis quã donatõis ꝓpteꝛ nuptias:tunc
pactum de maioꝛi ꝛeducit᷑ ad minoꝛem quantitatem
Al.fi. C. de pac.ↄuẽ.tã.ſupeꝛ do.⁊ pꝛocedit h̊ ut di
xi poſt nuptias ↄctas:⁊ hoc pactum extitit ne fran
dibus excogitatis neniant ↄiuges contra ꝓhibitio
nem factam ne fiat donatio conſtante matrimonio
ſed ante nuptias dicit Inn. ꝙ poteſt eſſe diſpitas ĩ
dote æ donatione ꝓpter nuptias ⁊ in quantitate lu
cri alt.l.ex moꝛte. E. de pac. cõuen.ſuꝑ dote. Et nõ
h dictum ſed iudicio meo tex.uidetur hodie de inr̃
aucteticoꝝ ĩ auctẽtica equalitas.e.ti.de pac.conuẽ.
ꝙ dos ⁊ donatio debẽt eſſe equales æ pacta de lu
cꝛo dotis uel donatiõis dẽnt eſſe equalia:æ ita ſer
natur in hac cinitate ubi cõir donatio ꝓpt᷑ nuptias
eſt eiuſdem quãtitatis cum dote ſed in multis locis
nõ ſeꝛuatur:unde ut ibi dicit gl.illa auct᷑.eſt ſublata
hodie per conſuetudinem:qꝛ ↄſtituitur dos ⁊ ſepe
nulla donatio fit a niꝛo:ſed iu dic conſuetudinẽ ſeꝛ
nandam ubi nigʒ al.ſerna diſpoſitionem illius auẽ.
2 tene eã menti.Sed tu diceꝛes quid oꝑaĩ iſta dõa
tio ꝓpter nuptias que fit a marito:cũ maritus ẽr
teneat bona donata cõſtãte mr̃imonio:æ fac fruciꝰ
ſuos.ſoluto vo mẽimonio redit ad eum primũ pꝛo
batur in.l.ubi.C. de iur.dot.ſᷣm ꝓbat᷑ ̊ So. dicit
Jo. an. poſt De.⁊ abbatẽ ꝙ oꝑatur multos effec
ms.primũ ꝓpter pactum qð fit de lucranda dote.
nã extẽdit᷑ in fanoꝛẽ mulieꝛis ad donatõnem ꝓpter
nuptias.ut ſicut maritus ex peccato lucrat dotẽ pᷣ
moꝛtua nxoꝛe ita uxoꝛ lucraĩ illã dõatõeʒ pᷣmoꝛtuo
niro ut h̊ fo foꝛiiꝰ ius hʒ młꝛ in rebꝰſibi dõatis ꝑꝑ
nuptias in dote ꝛecuꝑanda ꝙᷓ ĩ alijs bõis mariti nã
i alijs bõis põt uxoꝛ renũciare iuri hipothecaꝝ ſed

in iſtis ꝛebus dõatis nõ ut ſic ſit:un poſſit ↄſuli ma

lieri in dote recuꝑanda de quo in auc.ſiue auie.C.
ad nelł.dixi plene in.c.ꝑuenit de :ẽp.⁊ uẽ.ubi uide
ttio oꝑat᷑ qꝛ marito uergente ad iopiã nxoꝛ põt ẽt
a creditoꝛibus mariti nẽdicare tã dotẽ q; donatio
nẽ ꝓpter nuptias.nã debẽt deſeruire oneribus mr̃i
monij ut. d.l.ubi.
teꝛium mulieꝛ põt ageꝛe ut lucꝛetur illam donatiõeʒ
pꝛopteꝛ nuptias:ſicut agit uir ut lucꝛetur doteʒ mu
lieꝛis quãdo mulieꝛ adulteꝛatur:ut in.c.i.ut lite non
conte.ubi de boc ⁊ in.c.pleꝛunqʒ ſupꝛa eo.⁊ h̊ nota
bis. Ex quibus ſis cautus ut ſempeꝛ fiat iſta dona
tio pꝛopteꝛ nuptias ipi mulieꝛi: æ uide quod dixi in
.d.c. ꝑuenit. 6 J n glo.i.ibi legitimũ modum olim
nõ licebat donare ſinc iſinuatiõe uſqʒ ad tricentos
aureos cuicunqʒ. hodie ueꝛo ualet donatio uſqʒ ad
quingẽtos abinde nltra nõ ualet niſi iſinnetur: ut in
.l. ſancimus. C. de donat.⁊ eſt ĩſinuatio deſcriptio
ipius donatiõis in actis publice corã iudice.et fuit
boc adinuentum ne ex clandeſtina donatione homi
nes multum fraudentur de hac inſinuatione. uide
plene peꝛ Harro.in.l.modeſtinus.ff. de donatio.
? in.l.donationes. E. eo. ¶ In eadem glo. ibi. ſed
ſas non eſt. doc. hic concludunt ꝙ aut donatio eſt
facta concubine:et ualet ex quo non tenebatur ut
uxoꝛ: intellige niſi donator fuerit miles uel clericus
ut in. l. ij. ? quod ibi nota. C. de dona. inteꝛ nirum

uaꝛto ſi uir committit adui

⁊ nxo.dixi plenius in.c.i.de cle.egr.ſed iſla glo.
cedit in mꝛimonio putatiuo:ita ꝙ dõatoꝛ cꝛedebat
mr̃imonium tenere.nam tunc eſt eadem ratio que ĩ
uero mr̃imonio:ſed ſi donatoꝛ ſciebat matrimoniũ
non teneꝛe: uel uterq; ſciebat donata applicantur fi
ſco. l. cum Hᷣ ſtatus in.fi.ff. e.qdᷣ nõ. In aliſibt
ꝛem alienã ĩtellige qñ ipſam uſucapir. Item ibi. ff. e.
ꝓ ſi uir:ubi dici ꝙ ſi maritus dedit uxoꝛi pecuniã
ꝓ refectione ediũ dotalium ualet donatio quatenꝰ
refectio poſtulat ⁊ alios caſus in quibus uʒz dona
tio ĩteꝛ ui.? uxo.⁊ uide per hoſt.in ſũma.e.ti. . q
20 'que donationes.v.poꝛo. ¶ In gl. ijj. ibi inter
parentes ⁊ libeꝛos:⁊ hoc pꝛobatur ĩi.l.donationes
.C. eo.ti.et hoc ꝓcedit quando donatio fit filio exi
ſtente in pr̃is ptãte ⁊æ non tanq; benemerito:ſecus ſi
fieret emãcipato uel filio in ptate tanq; benemerito
uel rõe caſtꝛenſis peculij de quo dicendum ut plene
nõ per bar.in.l.frater a fratre.ff.de cõdi.inde.⁊ in
.l.i.in. J. nec caſtꝛenſi. ff. de colł. bo.ubi: etiam nota
ꝙ ſi pater donauit filio ſcholari libꝛos uel pecuni
as pꝛo ſumptibus.nunquid debeant computari in
legitima ſua uel nunquid filius moriens poſſit de
illis teſtari: æ dic ut ibi aliquid de materia etiam
nõ in.l.ex teſtamento.C.de colł.? uide quod: nõ.
hoſt.in ſumma huius ti..qualiter inutilcs ad fi.
Abbas. .

¶ De ſecundis nuptijs Nica.
¶Supra in pꝛecedentibus titulis dictum eſt de
matrimonio in genere nunc poſtꝛemo ſubijcit de ſe
cundo matꝛimonio uel magis ad ꝓxima. Continua
ſic qꝛ diuoꝛtio facto ſolent bomines tranſire ad ſe
cundas nuptias:ideo uiſo de diuoꝛtijs competenti
oꝛdine ſubijcitur de ſecundis nuptijs:⁊ ſcias ꝙ ne
dum ſecunde nuptie appꝛobantur ab eccleſia:ſʒ etiã
tertie ⁊ ulterioꝛes:unð non ſolum bigamus ⁊ triga
mus:ſed ẽt octogamus quis effici poteſt ut dicẽ tex.
in.c.aperiant.xxxi.q.ði.

A pellanum: Secunde

* nuptie nõ
benedicũtur æ benedicẽs puniẽdus
eſt. ¶ Nõ pꝛio illud neꝛbum capel
lanum. rectoꝛ eniʒ ꝑochie ad quem
ſpectat benedictio nuptiarum põt dici capellanus in
tum peſt illi capelle.idẽ ueꝛbũ bẽs in.c.capellanus
5 de feꝛ. ¶ Mota ſecũdo ꝙ ſecunde nuptie nõ ſunt
benedicende:rationem uidebis cum glo.⁊ nõ.j.eo.
c.uir antez. ¶ Sed queꝛo pꝛo intellectu lr̃e: nüquid
iſta pena ſuſpenſionis ab officio æ beneficio ſit oꝛdi
naria. Item nunquid benedicens ſit ſempeꝛ mitten
dus ad ſedem aplicam dic ꝙ nõ:fuit eiʒ iſta qdaʒ
uiſio aplica: vñ pena h̊ cãu ẽ arbitraria. ⁊ ꝑ h ifeꝛt
ꝙ iſta ſuſpeſio de qua i tex.nõ ifligit᷑ ipo fcẽo: ut uo
luit hoſti.æ bñ Iʒ quidã S qͥnimo ex grauitate pene.
putat Jo. an. iſiũ tex. ꝓcedẽ cũ niuẽte pꝛia ſaceꝛdoſ
bñdixit fas nuptiaſ:̊ᷣ iñ dicit ex antiqᷓ nõ patẽ ⁊? iõ
ſatis puto quod predixi hodie attentis circunſtan
tijs ⁊ loci conſuetudine imponatur pena arbitraria

¶ BDe ſecũdis nuptiss;

¶ In glo. ibi q;ꝛ ſacramentum nõ dʒ iteꝛaꝛi. Sè
iit ꝓ hoc gl.ꝙ bñdictio ꝗᷓ ipendit᷑ nuptijs ſit ſacꝛa
mentum qð non appꝛobat. Jo. an. ? bn. nõ. n. reꝑi
inteꝛ. vij.ſacramẽta ecelie de qbpus ꝑ glo.i.c.ueni
ens de trãſac.⁊ glo.in.c.i.S de ↄiugi.ſeꝛuo.⁊ per
JYo. an.ſuper Nica de ſac.ñ ite.ſ̊ potius ẽ qᷣdam
ſacmẽtale.i.ſacre rei ſignum:ipᷣm ii matrimonium
ſacꝛamẽtum ẽ: ut ĩ.c. debitum ð biga.⁊ vide ad hãc
mam:quod nota.j. eo. Vir autem.

Ominus: Dubitans de morte
„IEENL.²* coniugis niſi prius ceꝛ
tificet᷑ cõtrabeꝛe nõ dʒ:⁊ ſi cõtraxerit ꝛed

dat ſed non exigat debitum:æ ſi poſimodum ſciat
primam uiueꝛe dimittat ſam:æ tria ſunt dicta ſcᷣm
ibi ſi neꝛo. tertiũ ibi quod ſi. ¶ Mo pꝰ iñcta ſupꝛa
ſcriptione q ꝓpteꝛ captiuitatem ẽt infidelium non
diſſoluit᷑ matrimoniũ ð iure canonico:licet ſecus el
ſet de iure ciuili ut in.l.nõ ſicut.ff.de cap.ſola enim
moꝛs nalis ſeꝑat matrimonium: ut in.c.i.⁊.ij.xxxij
q. vij. ? in.c. pe.? ultimo.j.eo.¶ Secundo nõ ꝙ
exiſtens in captiuitate poteſt heꝛe matrimonium.
Ex quo ifertur ꝙ exñs in carceꝛe põt mrimonium
obeꝛe ⁊ tʒ matrimoniũ ex quo nis nõ infeꝛt᷑ in mẽi
monio ghendo. Et ex hoc infeꝛo ꝙ ſi matrimoninʒ
tenet ꝙ ꝛequirit libeꝛtatẽ maximam:ut in.c.cum lo
cum s de ſpon. foꝛtius tenebunt alij contractus in
carcere geſti de quo uide quod dixi in.c.cum locũ
pallega:æz quod nõ.in.l.in carceꝛe.ffl.quod me.cã.
Lertio nõ ꝙ cõtrahens cum fa non habita ceꝛ
titudine de moꝛte prioris coningis non deber illico
dimitteꝛe ſecundã ſed dʒ debitum ꝛeddeꝛe:nõ auteʒ
exigeꝛe qð intellige:ubi ueriſimiliteꝛ dubitat ð moꝛ
te prioris.¶ Vltimo nõ ꝙ ſiquis pendẽte cõtrac
tu cuʒ fa certificatur de uita prioris ſi non illico di
mittit fam cõmittit adulteriuʒ:licʒ a prinꝰ nõ fuerit
in dolo. Et facit iſte tex. in aꝛgu.ꝙ licet a pricipio li
tigij quis fuerit in bona fide:ſi tñ in pꝛoceſſu canſe
inſtruit de iĩiuſticia ſua ⁊ cãm nõ delſerit ex tũc venit
condemnãdus in expenſis ꝓ hoc bonus tex.in.l.ſi
quis ĩficiatꝰ.ff. depoſiti.⁊ ibi ꝑ bar.⁊ ad materiam
hꝰ. c.uide quod plene dixi in.c.in pntia g de ſpon.
Ir autem. Hreue eſt ul ſic. Si
g eenke unus ex coningibus
fuit alias benedictus nõ debẽt coniugeſ ð
nouo benedici. Cs ꝙ nõ tm uir ſed etiam muli
eꝛ dicitur traſixe ad bigamiã cuʒ tranſit ad ſecũdas
nuptias. ¶ Mõ fo arg. optimum ex texiu ꝙ con
iunx als benedictus ĩ pꝰ mr̃imonio cõicat bñdictio
nem ſuã fe nxori:vñ tex.h dicit ꝙ iſti ſunt bndicti
lʒ alt᷑ ipſoꝝ tm fuerit bñdictꝰ ſiẽ in ſili dꝛ ꝙ ſi oleũ
nõ cõſecratũ admiſceĩ oleo cõſecrato toiũ efficiat
oſecxatũ: ut in.c.qð in dubijs de cõſe.eccle.uł alta.
In conrrariũ tñ facit qꝛ maritus licʒ cõicet nxo
ri actiões ſpũales nõ tñ paſſiones:ut nõ.glo.in.c.
i. de cogna.ſpiri.li.vi.facit.c.cũ marthe.⁊ qð ibi
dixi de cele. miſ. ubi pʒ ꝙ ſi uinũ additur ſangnini
xpᷣi poſt cõſecꝛationẽ nõ efficĩ ſanguis:vñ uerioꝛ
25 ur̃ ꝙ cũ iſta bñdictio ſit cõis marito et uxori ex

quo alteꝛ fuit benedictus non dʒ bndicuio iterari:
qꝛ iteraretur in ꝑſona alias bñdicta¶· In gl. fi. ibi

nõ ſit ſacꝛamentũ.nõ.qꝛ glo.uult ꝙ extꝛema nnetio
nõ ſit ſacramẽtũ cuiꝰ Sriũ nõ.i.c.ueniẽs.s.de tran
ſac. ubi glo.met enumerat iſtud iter.vij. ſacramẽta
7 poĩt Jo.an.ſuꝑ ſNica de ſacra.nõ iteꝛan. Sed qꝛ
in iſto fẽo nõ ĩiprimit᷑ caracteꝛ iõ põt iteꝛari ſine ipiꝰ
iiuria 'm Jo. an. æ bene ⁊ tene mẽti ĩ B iſtam glo.
Item nõ. glo. in eo ꝙ dicit ꝙ ſolemnis penitentia
nõ dʒ iterari ⁊ intellige de penitẽtia ſolemni ⁊ publi
ca de qua in.c.in capite.l.di.que nõ imponitur niſi

pr o ſcelere adeo graui ꝙ ↄmouet totam urbem: ut

ibi nõ.?æ nide ad mam quod nõ.in.c. ꝙᷓuis all.ĩ.gl.
ltimo nõ. ex glo. ꝙ etiã ſi vᷣgo ducitur in nxo
ꝛem a tranſeũte ad ſecundas nuptias non dit tals
nuptie benedici niſi ſubſit ↄſuetudo loci quaʒ papa
ſcit ⁊ tolerat.Et nõ.qꝙin conſuetudine exigit᷑ tacitꝰ
ↄſenſus pape cuiꝰ rium nõ.glo.iiij.di.leges.Sed
concor.dic iſtam glo.procedere in ſacramentalibus
7 in hoc tenebis ſempeꝛ menti iſtam glo.
B per illa Mulier nubens J.
* gnnuz lugubrem infa
miam nõ incurrit.h.d.cũ ſe.ponit queſtio
neʒ cui reſpondet ibi rũdemus. NHõ.pᷣmo ꝙ mulieꝛ
dʒ ꝑ annũ lugere mortem mariti hodie tamen eſt ſi
bi remiſſus oĩs luctus ⁊ ſolemnitas ueſtis lugubris
ut. hetur in. l. decreto. C. ex qui ca. irro. infa. æ renet
luctum ducere in nita niduali dũtaxat:ut ibi hr̃.

Secundo nõ.ꝙ illico poſt mortem mariti ſoluitur

mulier a lege ipſius: unde in alio ſeculo nõ recogno
ſcunt ſe pꝛo coniugibus:ut in.c.licite.xxxij.q.vij.
Item nõ. ꝙ dicta apli ſunt preferenda legibus ciui
libus et in diffinitionibus cãx occurentium ꝙ ſaris
poteſt ꝓcedere generaliter in iſtis ſpiritualibus Sʒ
q̃ro quid intendat tex.cũ dicit nubat in dĩño. So.
dicendum eſt ꝙ poteſtas eſt ſibi indulta ut tandem
nubat regularit᷑.ſ.ſecundum deum ⁊ leges criſtiano
rũ ⁊ Materiaʒ buius.c.uide infra.c.ſequenti.

ſtoluz.
Bm ſecudum apo iz.

matur ut pꝛecedens ⁊ pꝛeęmiſſa ratione po
nit dictum: æ ſoluit obſtaculum. ¶ Mota ꝙ leges ci
uiles in iſtis pꝛeſeꝛtim iſpiritualibus ſubijciuntur dic
tis apoſtoli ? cannonum. ¶ Nora ſecundo ꝙ illud
quod pꝛohibetur ad tempus poteſt dici pꝛohibitũ:
2 illud quod ſimpliciteꝛ conceditur nidetur conceſ
ſum ſine tempoꝛis pꝛefinitione. Et peꝛ iſtam ratio
neʒ que ponitur in fine:litteꝛe dicit hic notanteꝛ Jo.
and.ꝙ omnes.ll.ciuiles que ex aliqua ſpeciali cauſa
pꝛobibent matrimonia contrahi:ut infra tempus lu
ctus pꝛopteꝛ turbationem ſanguinis:ut in.l.libeꝛo⁊ꝝ
ff. de his qui nõ.infa. uel ne ſuſpitio ex feſtinatione

oꝛiatur marito:ut in aut.de reſti.? ea.que.pa. .ue
rum. EWem im matꝛimonio inteꝛdicto inteꝛ pu
pillam ? tutoꝛem ſeu curatoꝛem ⁊ liberos eorum nt
.C. de interdic.matrimo.inteꝛ tuto.et pupil.peꝛ to
tum. ¶ Item inteꝛ rectoꝛem pꝛouincie ? pꝛonincia
lem:ut.C.ſi rectoꝛ pꝛonincie.l.i.recipiunt correcii
onem a lege canonica:æ nota bene hoc dictum et
tenebis ſempeꝛ menti ꝙ hodie licite contrahit̃ mr̃i
mo nium inteꝛ pupillam ⁊ tutoꝛem ſeu curatorem
ſen eorum libeꝛos uel alias perſonas o numeratas

hi Vsin
inidin ger n in
criaurune ſe darimnſpderf⸗
oliti⸗Cdeſ d e
Grſicummſon ie coe nhorum
cmiad tMNd mun mnian
lecndonfu ditincdnn n
re nionfhiomma ndur d
Pragin llbedumtn.
seicrgiod lntainghil. dann
imp iſ Repobaindian Lden
inmnpc uino lns lnzo
lc lt dudn lns/

Veſſiiennr ſ onmrinn

buunots weetgele m gr mir
epſtnomn nmii mn orc⸗

haitnont Ni arſinin ,

Ngeunminlihnnonetſet 8
aſcmiie udeen irtir
iſfenegns niſesahda d
ongppobaindl eondic ſo⸗

nnmmns Yj dllteommnn

niheceann in ſpaiitone c.

ie ſiiufonr; opiniomutu

Uaiechert a p
Mtiniöstisnumnen

Er eminsniſts linbnis
5
Nuin nidl innn n ib hf,

Popoſtnonen neri ovinr.

Nos updenniiolniond lecogno
Nmdnsidingi ai.
fnnnbisdi,tannnin gins
r gngiinr in iſti; ſoninenns
Ahrr dider utrin
punſi, ſijml ar n
Mumimdunzluvlſa
õ

ſeudumaore,

upreies Anie
na ſck
nönades wrndh.
Gnn ſnmage
nsot linnthii

¶ Me ſecundis nuptis⸗

¶ Nẽ S lex lecularinm nõ põt ꝓhibeꝛe mẽimoniũ
ad tpᷣs uel ẽt ĩiter certas ꝑſonas:⁊ idẽ peꝛ oĩa ſequi
tur Fꝛe. conſilio. xxxv. In glo. ij. ibi. E. de ſecũdis

nup.l.i.pꝛo euidẽtia ſcias ꝙ multe pene inferuntur

mulieꝛi tꝛanſeunti ad ſecundas nuptias.j.annum lu
ctus.i.j.annum a die moꝛtis marin computando
nam efficiebatur infamis tã ipſa quã ſecũdus mari
tus. 7 nõ poterat dare marito fo ultra tertiã ptem
bonoꝛũ ſuoꝛũ nec ſibi ꝛelinqueꝛe in teſtõ. Itẽ muli
eꝛ nõ poteꝛat caꝑe heꝛeditates: legata fideicẽmiſſa
7 donatões cã moꝛtis ⁊æ ꝑdebat omnia ſibi donata
2 ꝛelicta a marito.prio iſte pene hntur in.il.i 7.ij. &
de fis nup. Alie ẽt pene inferuntur mulieri traſeun
ti ad fas nup.poſt annũ:ſi hʒ libeꝛos ex pꝛimo ma
trimonio de qbus in.l.femine ⁊ in.l.hac edẽcali.⁊ ĩ
.l.fi. æ in auc. hiſdem penis. C. e. æ in auẽ de reſti.⸗
ea que pa. ? in auc. de nup. S. qꝛ vo hactenꝰ: æ in..
oẽm matri. C. ad tercuł.¶ A nũc dubitat᷑ ntruʒ
ꝑ hoc.c.ſint ſublate oẽs pene. Glo.nariatiut h ui
des Inn. æ cõir alij. doc. ſic diſtingũt ꝙ pene ipoſi
te in odium fi mimonij ſeu ꝓpter feſtinatõeʒ:ut qꝛ
noluit Zheꝛe.j.annum luctus ſint ſublate.nã exquo
mulier licite Zhit nõ dʒ ex pctiu licito ⁊ ꝑmiſſo ſuſti
neꝛe iacturam: æ ſic hodie ſunt ſublate pene de qui
bus in.l..i.?.ij. C. de fis nup.ſed pene appoſue fa
noꝛe filioꝛum: ut ſunt ille que apponũtur mulieꝛi tꝛã
ſeunti ad fas nup.poſt annum non ſunt hodie ſub
late:qꝛ non ſunt appoſite in odium mr̃imonij:ſp fa
uoꝛe ipſoꝛũ filioꝛum: æ cum hac opi. uider tranſire
Harr. æ gl. in. d.l. libeꝛoꝛum æ in.l..i. E. de fis nup
tijs: licet aliud ſenſerit gl.i.l. decreto. C. ex qui cau.
iꝛꝛo.infa. Reꝑio bal.in. dicta.l.decꝛeto ꝛefeꝛentẽ g
rainerius de foꝛliuio ſolẽnis leguʒ doctoꝛ.?= Dau

lus de leaʒ a. doctoꝛ decꝛeroꝛum ſatis famoſus tem

poꝛe ſuo conſuluerunt ꝙ ſi oꝝtur incertitudo ꝓlis
bnit locum oẽs pene legales: ut qꝛ mulie: pepit i. xi.
menſe poſt moꝛtem mariti.nam poteſt attribui pꝛio
2 fo:qꝛ in nono ⁊. vVij poteſt mulieꝛ ꝓduceꝛe fetuʒ
completum.nt in.l.ſeptimo menſe: æ qðᷣ ibi nõ.ff.
ſta. ho. ⁊ ſic mulieꝛ nolens euitare illas penas debʒ
ſaltẽ diffene ꝑ tres mẽſes:⁊ Iʒ bal. hãc opi.ſimplicit
non appꝛobat in. d.l.decꝛcto:ſed ſola recitatione ſit
contentus. Zn in. d.I. ibeꝛoꝛum eam appꝛobat ? eã
ſequit᷑ pe. de ancha.in repetitione. cccanonum de cõ
ſti. Et vẽ pꝛia fronte h opinio multũ pꝛobabilis. nã
ex cq ĩteꝛdicit ad tpᷣs uſus matrimonij ↄcti.v.di.ad
eiꝰ vo.⁊ nõ.xxx.q.iiij. in ſũma foꝛtius ex cauſa põt
mrimoniũ ↄhendum ad tpᷣs impediri. Sed iudicio
meo iſta litreꝛa multum obſtat. dum dicit ꝙ infra tẽ
bus luctus libeꝛe poteſt mulieꝛ contraheꝛe: unde põ
deꝛa illam dictionem. j. que apeꝛte denorat licentiaʒ
conceſſam in qualibet parte anni. Si eꝛgo mulieꝛ li
cite a pꝛicipio nupſit nõ dʒ deludi auẽte legis. nt ſic
ex ĩceꝛtitudine que poſimodũ oꝛit᷑ debeat incurreꝛe
benas legales ⁊2 pc iſta lĩa loquit᷑ de ifamia: tñ rõ
hie ulis quo ad oẽs penas. ꝓbat᷑ ̊ ſatis ĩ antiqua
dqum papa pꝛohibuit ne ad iacturam uel ad infami
am allegaretur iſte tranſitus ad ſecũdas nuptias cõ
tra iſtam mulieꝛem: z ſi audacia oↄcedeꝛetur teneꝛem
coõtra cõem opi. ꝙ etiam penas inflictas ſauoꝛe filio

rum mulieꝛ non debeꝛer incurreꝛe:prio qꝛ fauoꝛ fili
oꝛum non dzʒ eſſe cã puniendi in ꝛeſ nel ipediẽdi mẽi
monium a deo ↄceſſum. Itẽ ex defeciu ptãtiſ ſtatu
entis. nam impatoꝛ non habet prãtem inteꝛdicendi
mr̃imonium ad tp̃s nel apponẽdi penam peꝛ quam
tollitur in directe libera facultas phendi facit qdᷣ nõ
0. an. in. c. ſtatutum de bereticis li. vi. NMec lex
tollit hoc caſn lucrum quod ipſamet impenderit:
ſed tollit relicta uxoꝛi ab ipſo marito: æ ſic ſumus
extra glo.c. cum ſecundum leges de hereticis li. Vi.
Mon enim negari poteſt quin ex iſtis penis etiam
inflictis fauoꝛe filioꝛum intimidetur matrimonium
? tollitur libera contrahendi libertas:? ſic poſſet
mulier incurrere peccatum foꝛnicationis abſtinen
do ſe a ſecundo matrimonio ne incurrat penas iu
ꝛis ¶A dmitterem tamen illas penas quas incurrit
ex facto ſuo. utpunta quia obligauit ſe ad tutellam
filioꝛum ? poſtnodum non reddua ratione nec pe
tito tutoꝛe filijs tranſiuit ad ſecundas nuptias: ut
in.d.l.omnem matri.= in dicta auẽ. eiſdem penis:
nam nunc non punitur quia contraxit ſed quia nõ
licite ad miniſtrauit ſicut tenebatur adminiſtrare.
In iudicando tamen nel conſulendo graue eſſet
recedeꝛe a communi opinione doctoꝛum quam nõ
reperio in hoc per aliquem uiolatam. Et ideo non
attentarem uenire contra opinionem doctoꝛum aan
toꝛum. Et iſta ſufficiant quo ad finem libri ad lau
dem dei omnipotentis nec non ſancte =z Andiuidue
trinitatis patris ⁊ filij et ſpiritus ſancti:ac gloꝛioſe
Mrrie uirginis et beati Sebaſtiani totiuſqʒ cu
rie triumpbantis. Amen. Abbas.

.

¶ cplicit lectura do. Abb. ſiculi ſuper quarto libꝛo

decretalium: ſequitur lectura einſdem ſuper quinto

1

7

4 N
. ajain
mlrhin
Zgüimne
Rona
L ninidui
ſ. nan
Guns menn
mmirnl Enich luci. ⸗

o qun
inuliali 1Ri

nlaieo⸗ ico tino 4
er etelinmnmn aniine

Piuen nelt cot ſun n n
nſie n ronezfſceadnl nc

taodinanid goinci⸗ r

zicethiſen e tn tgoinl
nbröhliſuminskam
Eelaenenonemmoninekemts
enledrti ee Imin e
dMltnprberereepio nelt conte.
yporeſhor n n vnbus preilega
Ip oeuommn iromumni bane

Nprer mmein oſtnmn aunn

npͦiſiſ annto ein an
Eclrp eod iö ineiſ ronte
IScA Kenper
Undeuncicenaſnor rmim
onſbaberdereſco otone ien
encnm ufinn den en
Neln iſen antihnonentechun
Ptn fo öwiim nn lbos u
ſfto ſtn ß pnn⸗ lluncüm i

e öenent Ggii iin iben

ir⸗ Onittares lgiirös
incheſe gioſs E,
5 Grit *

¶ De accuſatwilibus

¶ De accuſationibus et inquiſitionibus et de nũ
tiationibus ica.
Dec ſeica conninuari poteſt duobus modis pᷣ
mò ad pcedẽtia. ſco ad ſequentia. Et primo o ui
ſum eſt de accuſationibus cinilibus ſequitur vide
ꝛe de criminalibus.uel ſic et ſcðo ad ſequentia Tra
ctaturus auctor in quinto de criminalibus et penis
eorum:quia ſuper eis qũqʒ pꝛoceditur peꝛ accuſati
onem.quandoqʒ peꝛ inquiſitionem. qũqʒ peꝛ denũ
ciationem:ideo primo de his premittit.

ſũma. De ꝑſona accuſatoꝛis pꝛi
us qꝛendũ eſt in iudicio uel alit᷑
? ſic. Ad petitionẽ illegirimi ac
cuſatoꝛis ꝛeus non eſt ad indici
um trabendꝰ. Et nõ diuidit. ¶ Nõ prĩo ex tex. ꝙ
a te oĩa qꝛendũ ẽ de leginatione ꝑſonaꝝ ↄtendere
n lentiũ in iudicijs.ff.de teſta.l.ſi qꝛamus.ij.q.i.in
pꝛimiſ cũ ↄcoꝛ. ¶Ws ſecũdo ibi nõ ſatiget᷑ ⁊c.ar.
ꝙ exceptio de illegitimitate accuſatoꝛis eſt dilatoꝛia
2 ideo eſt ponenda ante lit. cõt. facit tex. in.l.ſi mari
tus. S. pᷣſcriptiones.ff de adul.in. c. exhibira ð iudi.
facit quod in ſimili nõ glo.in.c.i.de elec.li.vi.⁊ ple
ne in. c. exceptionem de excep.⁊ glo.in.l.ꝛeum. C. ꝭ
Pu. bar. tʒ in.l.i. ꝗ. accuſatus.ff. ad turpi. ¶ Iez
de illa exceprione tua non inteꝛeſt:ut nõ glo. in. c. ex
pte ade ð teſti.? per Inn. in. c. ſuper his.j.eo.⁊ ſi
omittitur hec exceptio ante lit. conte. poſtea ꝓponi
non poteſt:ut nõ in uribus preallega.¶ Ego pu
to hoc uerum niſi ignoꝛauerit hanc exceptionem ſi
bi competere:⁊ tunc in poſterum admittatur ꝓ hoc
glo. nõ. iij.q.vi. ꝗ exceptio ⁊ in.c. ad audientiam el
ij. de reſcrip.⁊ quod nõ in.c ij. de oꝛdi.cogn.facit
optime. c.nulli ðᷣ elec.li.vi. Et idem ꝑ omnia quod
ſupra dictum eſt de accuſatoꝛe dicendum eſt de ac
cuſato ut ſi habet beneficio perſone aliquam excep
tionem contra accuſatoꝛem debeat eam ꝓponer᷑ añ
dteſtat. lit. ſeu anteq́; nomen receptum ſit inteꝛ eos
poſtea vo nõ auditur: ut. in. I. bos accuſare. ꝗ. hoc
bũficio.ff. eo.ſʒ puto limitandũ: ut ſupꝛa dixi oñ ſci
ebat ⁊? nõ excepit. ¶ In gl. i. in. fi. hec gl.in effectu
ponit tres qualitates illegitiatõis accutationis. pꝛĩa
qꝛ non dʒ eſſe crioſus Secũda qꝛ debet eſſe bone
uite ?æ non male fame. Terria quia non inimicus.
¶¶ Sed circa primã qualitateʒ. queꝛo nũquid qdᷣlʒ
crimẽ repellat accuſatoꝛem. Glo. nec doc. aperiunt
hbunc paſſum. Sed puro ſic dicendum.qꝙ de inꝛe ci
uili non repellat criminosſus niſi ſit de tali crimine
condemnatus.ꝙ merito appelletur criminoſus. uel
ſit effectus infamis ipo iure. hoc nidetur uelle in
dicio meo tex. in.I. qui accuſare ff. e. ubi patet ꝙ cõ
demnatus de cꝛimine admittitur ad accuſanduʒ de
nouo ſi non peꝛdidit ciuitatem uel libeꝛtatem ut ibi
⁊ in.l.is.qui reus.de publi.iudi. ¶Vitrum autem
cuiminoſus admittatur ad accuſandũ cꝛiminoſuʒ. ni
de tex in. F. in hoc.ij. q. vij. æ ibi bonom glo. que ꝛe
pꝛobat pꝛealle. tex. 2 declarat in quibus caſibns ad

mittantur criminoſi Z cꝛiminoſus. ¶ Irem facit ſi
mile de teſte. nam de iure ciuili nõ repellitur niſi ſit
ↄdẽnatus ⁊ effectus infamis.l.iij. ff. de reſt.æ nõ.in
.c.ſuꝑ eo.⁊.c.teſtimoniũ ſupꝛa de teſti. de iuꝛe autẽ
canonico nõ ꝓceditur ua ſtricte. unde ſatis ẽ ꝙ nũc
poſſint ꝓueniri de crie graui ad hboc.c.cum dilectꝰ
j. e.c.ſi qui ſunt.ij q.vij.⁊.c.queꝛendũ.non enĩi ux
uelle accuſa? bono ʒelo pꝛo nindicta publica:exquo
ipſe ꝑſeuerat in cꝛimine. CIdem puto de quolibʒ
crimine ⁊? peccato moꝛtali ex quo perſeuerat in eo
Hʒ al fuerat ↄdẽnatuſ ut in iuribus preal. Et hec ſũt
nera ut pᷣtextu cris repellat̃ quãdo ꝓſequirur uindi
ctam publicam.ſecus enim ſi ꝓpriam:tunc eniʒz qui
libet criminoſus admittitur.ij.q.v omnibus 2. ij. q
i. ꝓhibentur:⁊ ita limita iſtam glo ¶ Oirca fam
qualitalem. ſ.infamie queꝛo an quelibet infamia tã
iuris quã facti repellat quẽ ab accuſatione ⸗z de in
famia iuris nõ eſt dubium tam de iure canomico qᷓ;
ciuili.ut.vVi q.i.infames.⁊= in. c. queꝛendũ.ij.q. xij.=
l.qui accuſaxe.ff. eo.de infamia facti eſt dubiũ gl.
hic ſentit idem ꝙ repellat z idem gof. in. c. omnipo
tens. .e. ⁊ in ſpe. eo.ti. .i.v. Ittem quid ſi ſuſpec
tun. Sed bar tʒ oppoſitum.j. palle.l. qui accuſaꝛe
dicens ꝙ de infamia facti non eſt iure cautum ⸗ i
ſoc.in alio. v. qui incipit. Item quid de his eo.ti.
Do. anto.dicit relinquenduʒ arbitꝛio iudicis Ego
puto ꝙ de iure ciuili non repellat cũ nõ reꝑitur iur̃
caumum: æ oẽs admittũtur ad accuſandũ qui nõ ꝓ
hibẽtur:ut in dicta.l.qui accuſare.⸗ adduco. d. l.is
qui reus nbi cõdemnatus de crimie admittitur ad
accuſandũ ⁊ ex ↄdẽnatione criali oꝛitur infamia fa
cti.l.qui honoꝛe.ff.de obſe.facit.c. teſtimonium de
teſti.?ẽ quod nõ y. in regula infamibus de re.
iur. li. vi. Sed de iuꝛe canonico aliam opi. puto p
cedere per.c.ſi qui ſunt:palle.⁊ per. c.cum in tua
de ſponſa.nõ enim uidet᷑ integra pſona. ¶ Eirca
teitiam ⁊ uſtimã qualitatem.ſ.inimiciciaꝛũ dico ſic
ꝙ de iure ciuili inimicus nõ repellit ita ſentit glo.
in.i.qui accuſare.pᷣalle.⁊ induco pro illa glo. quia

hoc nõ reꝑitur iure cautũ gꝰ zẽ. Icẽ ex accuſatione

oꝛiũtur graues inimicitie facit.c.memimus infra.e.
2 ꝑ bar. in.l.i:ad turpi.⁊ tamẽ de iure ciuili accuſa
tus recuſat accuſatoꝛem ſuũ: ut.d.l.is qni reus. Sʒ
