dixi in.c.ꝛepellantur ⁊ cum.p.ſupra.eo.⁊ intelligit.
Hoſtiẽ. hoc ꝓcedeꝛe qñ ſe obtullit teſtimonio ſine
coactione ſeu ſponte nenit. ſecus ſi ꝛequiſitus qꝛ tũe
mãdato iudicis ꝑnit ? bonuʒ obedientie excuſat ab
oĩ calũnia ⁊ ſuſpitõe.xxiij.q.i.quid culpat᷑ õ de rem
po.oꝛ.ad aures..i.⁊ in hoc nõ ꝛepellitur.? idẽ te
nui in.c.cũ.p.ſupra.e.⁊ tene mẽti hoc dictũ Hoſt.
X gl. op. æ uẽ ꝙ pendente accãtione ſeu denũci
atione criminis non dẽbat abbatiſſa benedici P.c.
omnipotens ſupra. e. So. dic ꝙ illud. c. omnipotẽs
loquit qn pendebat accãtio ſen denũciatio actualit
hic aũt nulla pendebat denunciatio ſeu accãtio ĩmo
tanqꝙᷓ inimicus fuit ꝛepulſus.unde nulla infamia fuit
inde oꝛta. facit.c. cum in iuuetute de pᷣſum. ? glo.in
c.qualiteꝛ in.v.a maliuolis.j ( Behi⸗ oppo.
2 ur̃ ꝙ exquo iſte epᷣs detulit appellatõi non dẽbar
ſe amplius de negocio impedire: ut in.c.cum appel
lationibus de ap.li.vi. So.qñt doc.ꝙ iſte non de
tulit ſʒ uidebat᷑ differre nõ ipẽdẽdo munus benedic
tõis.uel ẽt poſito ꝙ detuliſſet: tamẽ exquo ĩiuſte po
tuit iudex ad quẽ ꝛemitteꝛe cãm ad pꝛioꝛẽ iudicẽ ſiẽ
fecit hͥ papa ad hoc pᷣal.c.cum appellationibus. et
quod ibi nõ. Abhas.

J ce t in bea to. A nte iſcꝛipti

onem põt ac
cuſatoꝛ ab accãtione deſiſteꝛe ſine pena.et
ſi ad terminũ nõ uenerit ei ſilẽtiũ ĩponit.h.d.uł alit
2⁊ ſic.Oicẽſ ſe aliquẽ accãtuꝝ coꝛã iudice ante ĩſcꝛip
tionẽ põt ſine pena deſiſteꝛe æ nõ accãre ſed ei deſi
ſtenti ſilẽtium iponitur in ꝑpetunm. Et ſᷣm hoc ſũ
marium iſte tex.eſt nõbilis diuiditur nã pꝛio narrat

factũ.ſo ibi nos igit᷑ duo diſtinguit æ tertium ↄmit
tit. ſin ibi qꝛ vo. tertiũ ibi ne a6r i6 prino
lʒ accãtio nõ põt fieri peꝛ lr̃as:ut.ij.q.viij.ꝑ ſcꝛipta
tamen denũciatio criminum poteſt fieri ꝑ kas. Itẽ
poteſt peti ⁊ reus citetur ut neniat reſponſurꝰ libel
lo:nam pꝛima citatio de facili conceditur. ideo etiaʒ
hoc ꝑ nunciũ fieꝛi poteſt ſecunduʒ Innocen. quod
eſt notandum. Muic tamen dicto Innocen. ? litte
re obſtat.l.ij. C. de exhi. ⁊ intro.re. ubi dicitur ꝙ
quando reus eſt citandus de longinquo non debet
fieꝛi citatio ante inſcꝛiptionem. eꝛgo ille qui nult ac
euſare debet eſſe pꝛeſens ⁊ peꝛ ſe peteꝛe citationem
2 faceꝛe inſcꝛiptionem ad penam talionis. doctoꝛes
non tangunt.ſed poteſt dici ꝙ illa.l. pꝛocedat de iu
re:ſed de conſuetudine non ſeꝛuatur in aliquibus lo
cis ꝙ fiat citatio inſcꝛiptione pꝛemiſſa ⁊ ita nult bic
tex.alias antem papa non ſeꝛuaſſet iudiciariam gra
uitatem ſicut in pꝛincipio teſtat ſe ſeꝛuaſſe ⁊ põt alle
gari iſta litteꝛa ꝙ naleat talis ↄſuetudo.æ hoc nota
¶ W fo ꝓ canonici ⁊ ſic infeꝛioꝛes pñt accuſare

*,„.

s=ss

¶ Be acculationibus

ꝓpriũ patũ ⁊ eiꝰ cria denũtiare. ¶ Miẽ nõ. tex. et
tene menti ꝑpeiuo ꝙ in citaniõe fienda in cã criali
nõ é neceſſe ꝙ inſerat᷑ tenoꝛ libelli. vnde iſte fuit ci
rus ut uemiret rnſurus obiecf. lbello nondũ obla
. et ad hoc allegat Mar. hãc decre. in. . ireꝛ accu
ſotoꝛc. ff. de pnbli. iudi. Sed huic dicto nebement᷑
obſtat. c.ſi primates.v.q.ij.ubi non debẽt citari in
criali niſi in citatiõe expmat᷑ cã citatiõis ut ſic ꝑatꝰ
neniat ad rũdendũ.⁊ idẽ nõ glo.in.c.ij.de dila.et
ꝓ hoc qdᷣ nõ.iij.q.ij.in ſũma.ſ.qꝗ; dilatorie ñ ſunt
dande. quare pnro ſic dicendũ. q; aut citatio fit de
lõginqno: ⁊ tũc nõ ẽ opꝰ ꝙ iſerat᷑ tenoꝛ libelli de ne
ceſſirate ſic loquit᷑ iſtud.c.⁊ dictũ Mar.ſed dʒ expᷣ
mi in citatiõe ĩ effectu qdᷣ opponit᷑ ꝛco ut citatꝰ nẽi
ar: ut ĩi. d. c.ſi primates.⁊ iõ dictũ Maꝛ.nõ ẽ ſimpłꝛ
nez dũ diẽ ſufficeꝛe ꝙ citer̃ ut neniat rnſurus accu
ſatus uł inquiſirus. Aut citatio fit de ꝓpinquo et
maxie ſi eſt in eodẽ loco: æ tũc ꝓcedit dicũ Mar.
qꝛ citatꝰ poterit ſcire ex quo ẽ qſi pñs:vn iſtuʒ tex.
intelligo ꝙ cria fuerũt expᷣſſa in citatiõe:ut pꝛobat
tex ibi ſuꝑ piurio ⁊ crie ſimonie iuncto.v.ibi reſpõ
ſurus. ¶ M uiterius ꝙꝙ deſiſtens ab accãnõe no
põt amplius de illo crie accuſare ꝛeũ ⁊ iudicio meo
plus ꝓbat lr̃a iſta ꝙ ne dũ accuſans ⁊ deſiſtens ꝛc
pellat᷑ ſʒ ẽt ille qui dixit ſe accãtuꝝ corã indice ⁊ po
ſtea deſiſtir:nã iſti nõ poterãt accare ꝑ lr̃as nec per
nũciũ:ſj dicebat nũtiꝰ ꝙ ualebat accãꝛe ⁊ nihilomi
nus iſtis nõ ꝓſequẽtibꝰ iponiũ ſilẽtiũ in perpeiunʒ
quod ẽ ualde norãdũ.æ ad ̊ nemo allegat iſtũ tex.
iʒ Hã.faciat mag“ feſiũ ĩ.l.miles.F. ſocer.ff. e ad
nl. de illo tex ſed iſte tex. õge melius probat iducen
do ur. . ¶ Vltimo põt colligi ꝙ ad denũnanienẽ
alicꝰ pſone ꝓbe committitur inquiſitio ſuꝑ fama de
nũriati nõ ſuꝑ crimin s vitare ⁊ de boc. ¶ In gl.
i. ibi qꝛ accãtor monẽdus ẽ nõ.glo.⁊æ nide qð nõ.
iiij. q. V. quiſquis ? Hoſti. dicit ꝙ iõ fuerunt requi
ſiti qꝛ añ iſcriprionẽ deſiſtebãt ⁊ ꝑ mõʒ accuſationiſ
ſz denũtiationis cria poſuerũt Lu dic clarius ⁊ me
lius ꝙ qnʒ ſtatuitur teꝛminus accãtori it debeat ac
euſare ſeu accãtioneʒ ꝓſeq̃: ⁊ tũc ſi hoc non fecit.j
tminũ ĩponit᷑ ſibi ſilẽriũ:ut in.l.diffamari.C.ð ĩge.
ma.⁊ in pał.c.qſquis ⁊ ĩ.l.ſi eũ.C.qui accu.ñ poſ.
qnʒ terminꝰ ſtatuit᷑ accãto ad inſtatiaʒ accuſatoris
2 tũc ſi accãtoꝛ nõ cõꝑet in termino non debʒ incõ
nẽti impoui ſilẽtiũ accuſatori:ſʒ dʒ iteꝝ citari ſalteʒ
quo ad hoc ut accãtus abſoluat᷑ ab inſtãtia iudicij
ad hoc.l.qui crimen.C.qui accu.non poſſ.et nide
qðᷣ nõ.i. c.ↄſuluit de offi.dele.æ ſi non cõparuit pꝰ
iſtã citationẽ ĩponit ſibi ſilentiũ ut hic.⁊ iſta requiſi
tio de qua in tex.fuit neceſſaria ad hoc ut iponent
ſilentiũ in ꝑpetuũ.⁊ ſic poſſunt ꝛceduci ad ↄcoꝛdiam
opi. glo. ¶ In eadẽ glo.ibi ſed excuſantur ꝑ nũci
um opponit᷑ foꝛtiteꝛ. ſi eim nũcins exceſſit fines mã
dati nõ debebãt iſti hr̃i ꝓ accãtoribꝰ.⁊ ꝑ cõſequẽs
nõ debebat eis imponiiſilẽtiũ in ꝑpetnũ tãqᷓ; deſiſtẽ
tibus. Iteʒ uana vr̃ 2 lr̃e dũ dicit ꝙ eo ꝙ deſiſte
rũr citra uinculũ iſcriptõis nõ ĩputat᷑ eis:ſi cim ac
cuſauerũt nec accãre intẽdebãt.gꝰ nõ dñr deſiſteꝛe.
qꝛ pᷣſupponit᷑ ꝙ ĩchoaſſent. Itẽ ⁊ foꝛius ſi nũcius
iſte nõ bẽbat ptatem faciedi citare archiepmn et pꝛo

☚

ponẽdi accuſationẽ quare papa adhibuit ſibi fideʒ
cũ tñ dicat᷑ in lr̃a papã ſuaſſe gꝛauitateʒ iudiciariaʒ
2Z ꝓpteꝛ hec Sria ſpecifice nõ tacta per doc.hec lr̃a
mihi nalde eſt niſa itricata maxie pſupponẽdo id ꝙ
dr hic in glo.qꝙ ꝑcitur eis qꝛ nũcius exceſſit fines ⁊
certe tenẽdo glo.hec Sꝛia uidentur inſolubilia ideo
ĩ hac materia puto ſic dicendũ ꝙ iſta fuit allegatio
canonicorũ ꝙ nũtius exceſſit fines mandati cui pa
pa noluit ſtare.vñ proceſſit õ iſtos tanq; accãto
res ſea profeſſos ſe uelle accãre ⁊ ideo in lra impo
nitur eis ſilentiũ qꝛ deſtiterunt nec iputatur eis.qꝛ
hoc fecerũt añ inſcriptionẽ ut in l̃a.ſʒ in expenſis ñ
fuerũt condẽenati uel qꝛ foꝛte bhoc non fuit petitum.
uł qꝛ illa citatio nõ fuit oĩo fruſtatoria: nã habuit
effectũ reſpectu denũciatõis.un in fine comiſſa fuit
inquiſitio fame reſpectu illius denũciatois:poſſet ẽt
dici ꝙ iõ eis imponitur ſilentium preſuppoſuo ꝙ ñ
accuſaſſent ſʒ denũciaſſent.qꝛ ex quo aliquis aliũ in
fa mat de crimine põt ſibi terminus pᷣfigi ad accuſã
dum ꝓꝙ ſi nõ valt facere imponitur ſibi ſilẽtiũ.nt in
pall.l.diffamari. ⁊ Iʒ bec ſo.ſii Va in ſe.tñ boc hec
ſr̃a nõ patituꝛ qꝛ ſilẽtiũ imponit᷑ eis tãq; deſiſtẽtibꝰ

ut in l̃a.ideo tene pꝛimaʒ ſo.⁊ ꝑ hoc ſatis ceclarat
iſta .G In glo. in V. foꝛmazʒ exceſſit ibi nec pᷣiu
dicat eis.ſʒ hꝰ militãt õꝛia que foꝛmani ̊ in pce
dẽti glo. ideo dic meliꝰ ut ibi dixi. ¶ In glo. in v.
de ceteꝛo in fi. dic ꝙ ðᷣ hoc ẽ tex.hic:nam tin impo

nit᷑ iſtis ſilẽétiuʒ ſuꝑ cꝛibus ↄtẽtis in tex.nõ aũt ſu
alijs. z facit qðᷣ nõ.in.c.adueꝛſario de excep. I In

glo. in Y citra uinculũ. ¶IHõ ex glo. ꝙ accuſator
põt añ lit.ↄte.deſiſteꝛe.nec incidit ad turpilliannʒ =
hãc opi.qͥdã tenẽt ut refeꝛt Jo.and.æ nihil nltra di
cit. ſed tu adueꝛte latius:nam legiſte æ maxie Maꝛ.
ꝓſequit hãc miʒ in.l.queſitũ.ᷣff. ad turpil.⁊ dicẽdũ
ꝙ quoddã eſt tps pꝰ lit. ↄteſt.æ⁊ fm oẽs pꝰ iſiò tpᷣs
nõ lʒ deſiſte? ipune:ut in.l.ſenatus.ff. eo. quoddã ẽ
tps añ lit. cõteſt. ſʒ poſt datos fideiuſſoꝛes de lite ꝓ
ſequẽda:⁊æ adhuc non licʒ deſiſteꝛ ipune:ut.l.i.ff ad
turpil. quoddã ẽ tpᷣs ante lit. cõteſt. æ ante datos fi
deiuſſoꝛes:ſʒ poſt datũ libelũ.⁊æ tunc non licet deſi
ſteꝛe ſi citatio eſt facta.vt in.l.abſentem.ff.de peniſ
cũ auẽ.qui ſemel.C.qũo.⁊ qn iu.quoddã eſt ſpᷣus
ante datũ libellũ:⁊ tunc licʒ fuerit pꝛofeſſus ſe nelle
accuſare ⁊ tamen impune poteſt deſiſteꝛe etiam ſi ci
tatio ſit facta:⁊æ ita loquitur pꝛopꝛie h̊ capitulũ ad
idem.l.miles. J. ſoꝛoꝛ.ff. de adnl.⁊æ per hoc reſtrin
ge iſtum rextum ſed ideo iſte textus. facit mentio
nem de inſcꝛiptione quia inſcꝛiptio ſolet fieꝛi ad pe
nam talionis cõmuniteꝛ in libello:ut in.l.libelloꝛum
eff. de accuſa. canoniʒata.ij. q.viij. ideo qui deſiſtit
poſt libellum oblatum uidetur deſiſteꝛe poſt inſcꝛip
tionem ideo rene diſtinctionem pꝛemiſſam ? eam
nota. ¶ In gloſa finali ibi pꝛiuilegium bone fame
2 ceteꝛa. Sed opponi.contra glo.⁊ tex.ſi enim pa
pa magis delectatur in fama bona quamſin fama
mala quare hic commiſit iſtaʒ inquiſitionem fiendã
contra archiepiſcopum cum non appareat ꝙ infa
mia pꝛeceſſit:⁊ ſic contra.c.cum opoꝛteat ⁊.c.quali
teꝛ ⁊? quãdo infra.e.Sed ſecundũ doc.dic ꝙ quedã
eſt iquiſitio fame ⁊ nõ ſuꝑ ueꝛitate cꝛimis.⁊ iſta cum

ſun cdici lan
iainniii . rlei r
Kar irau ncint

ichſeiſniemnmrin
euth idrenſikdeſn m
nchkedirthrünnirn
iemm anritbotpu⸗ nlſn
Iſtluncind ſurit nvriß
cimivſrerbimnite ns
ſprmtreiommimin cue:
oAvdtinn wmmn
ftcelogingroczianun tane men

Eliens inn

Ced Sed adort
Wehrtiginbot euade wügrin
2lc. N Peanidi ädrecii
Curchpoſſe glegereänedſenne
Nu no mientes cime ppoſnun
Venmundoro alenivs nö gininin
lunſ ſwre immemi ſbi ſur i
1 Oniti un gim go unn
uoni Ctmoner vunganone fa
hnnoer er ſos no
Nrnftuntnrei cln n
nneſtens tein Plum roͤbref

türtechhu Eßſ.

Flaitii neii h⸗
ncintcehongr
ltentanisd
e ereinlrnd
Ontriehi cie e d

Au

i
e Pinlkn ſ 4
”
ac mine uu M
weht
ir litiele

eil zan

Rð
RKH’Z“
7.
RDZZ , ſictoei
nkanrg * Newwigzi
rli ne n ihͤ

* . Wiin, e,r
õ lliin

Sanfmmi irhuin
Ai ANWung
ün iminti Ain,ntin
aaris uitrn ,
muGzA ianltdi
Gulden tintun ſtſi
wraul GRfl tii
õ
iniägelit
iistidintte
aettliiiini
mmeim filkaunini
——

i efllrni

errrrr Wrerre n

e accuſationibus

nõ ſit multũ piudicialis põt fieri modica infamia pᷣ
cedente uel ad denũciatõeʒ ꝓbe ꝑſone ut h ꝓbatur
qdam ẽ ĩquiſitio ſuꝑ Hitate cris. ⁊ iſta non qʒ fieri
niſi pcedat infamia. ita loquit᷑ Sorium. hic eni non
fuit cõmiſſa iquiſitio ſuper vVitate ſed ſuꝑ infamia.
t ex boc nõ ſingnlarẽ mõʒ ꝓcedendi qñ denũ
ciant cria nõ ifamati.ſi eni denũciatꝰẽ ꝑſona idõea
nõ dʒ cõmitti ſed dʒ fieri ĩquiſitio ſupeꝛ ifamia priꝰ
ꝙ ſuper vitate. Si vo ꝑſona denũcians nõ cſt ido

nea nulla fit inquiſitio niſi ad cautela. ad hoc. c. cuʒ

in iuuẽrute. ⁊ qð ibi nõ s de pᷣſũ.⁊ ſi conſtiterit de ĩ
famia ꝓcedit̃ poſtea ſuꝑ vitate: ut in. c. qualiter et
quãdo.j.e.¶ Op. To tex.⁊ ur̃ ꝙ cuʒ citatio fue
rit facta ꝑ Celeſtinuʒ qui deceſſit anteq; reꝰ ↄpeꝛet
ꝙ nõ tenebat᷑ cõpeꝛe niſi de nouo citaret᷑:ut ĩ.l.edi

ctũ.ff. de iudi.lʒ emi ſucceſſoꝛ in dignitate ſuccedat

in cã: ut in. c.qm abbas de offi. dele.⁊ in.l.moꝛtuo
ff. de iudi. tamẽ nõ ſuccedit reſpectu edicti ſed iteꝝ
qʒ citari: ut in pall.l.edictũ.⁊ facit.l.? poſt edictum
ff. de iudi. So.dicit Moſti.ꝙ iſte cõparuit ſponte
nõ enim tenebat᷑ cõꝑeꝛe ſine noua citatione peꝛ inꝛa
pᷣdicta. ̊ õ hoc facit cle.ne ꝛomani in fi.de elec.ubi
dr̃ ꝙ illi tenẽtur ueniꝛe ad cnꝛiã dent nenie nõ ob.
uocatione ꝙꝙ de ꝓxio uocat᷑ refoꝛmatioHo. an. di
cit ꝙ dʒ attendi foꝛma citatõis ar.c.ſi goſe de rp.
li. Vi. dic plenius ut nõ.in pall.l.edictum ꝙ; aut nu
merus citationum nõ fuit cõpletus ꝑ pᷣdeceſſoꝛem:
2 tunc ſucceſſoꝛ debet compleꝛe.aut fuit compleius
2 tũc dʒ ſaltẽ ſemel citare maxiĩe ſi mutauit tribunal.
2 facit.l.oꝛone in fi.ff.de fer.ubi ſi citatio paſſiue
facta eſt de pdeceſſoꝛe nõ tranſit in ſucceſſoꝛẽ ſʒ dʒ
irerum citari. æ hoc puto indiſtincte ꝓcedere q̃it᷑cũ
qʒ ſit facta citatio ſiue ſub noĩe dignitatis ſiue non:
qꝛ iſta citatio fit ex hũanitate iuris ne ſucceſſoꝛ poſ
ſit ptendere ignoꝛantiã: ut in cle.ne ꝛomani pᷣal.dic
Et do. An.qꝙ ꝓcedit in curia ꝛomana qꝛ cũ citatio
fit de lõginquo dʒ iterari tene menti.
Enien 8. Qui iuꝛat aliquẽ non ac
cuſare ꝛepellitur ab eius
accãtõe.h.d. Sed qꝛ hoc.c.ad aliud ſolet
allegari 2? in hoc ẽ nalde uulgatũ.ideo aliter ſũmo
= ſic. Ad ꝓſequẽdã accãtionẽ crialẽ nõ admittit ꝓ
cur.ſ poſſet allegare cãm abſentie ſeu alias excepiõ
nes nõ tangentes crimẽ ꝓpoſitum: æ qui iurauit ſta
re mandato alicuius nõ admittitur ad accuſandum
illam ſi Vtute iuramenti ſibi fuit iiũctũ ut nõ accuſa
ret. Diuidit᷑.nam prima ꝑs narrat factũ. a ꝓnun
ciationẽ citationẽ ⁊æ purgationẽ.fa ibi cum igitur.
¶ F primo exr tex. ꝙ ſolus canonic' põt accare
ꝓprium platum ⁊ maxie ſi dicat eum itruſum. cum
eiʒ inteꝛſit eius talẽ in platuʒ nõ bre facit.c. ex pꝑte ⁊
as ibi dixi 2. c. cuʒ. p.ö.e. ¶ Mõ fo ꝙ pᷣſtare hõa
giũ alicui ẽ q̃i quedã ſpẽs fuitutis:naʒ recognoſcit
eũ in dũm. æ de bomagio bodie uide tex. cum glo.
in cle. paſtoꝛalis de re det d auis dicit lr̃a ꝙ
53 pꝛinilegiũ ecclie hoc iuramentũ pᷣſtiteꝛit. Ex quo
infeꝛt in quoſdam ꝙ pꝛinceps ſeculi hʒ intentionez
fundatã de iure cõi ſuꝑ tpalibus etiaʒ ab ecclia con
ceſſis tenẽtur plati pᷣſtare homagiũ rõne boꝝ tem
poꝛaliũ niſi eximantur pꝛiuilegio: ſed ego iteilige an

hec bona fuerunt ↄceſſa eccleſie:ĩ feudũ tunc eni do
mino feudi lʒ ſeculari pᷣſtat inramẽtũ.ad hoc.c.ueꝝ
de fo.cõpe.⁊.c.ſolite de ma.⁊ ob.ſecus ſi hec bona
tpᷣalia ſimpłꝛ eẽnt cõceſſa eccłijs ⁊ nõ in feudũ qꝛ tẽ
dñs tpᷣalis in aliquo nõ ꝛecognoſcitur facit.c.noue
rint.x. q.i.⁊.l.ut ĩter diuinum.C. de ſa. ſan.eccle.?
qð nõ Inn. in. c. ſolite pal.æ ſm hanc diſtinctioneʒ
intelligo iſtum tex.æ dicia doc. ¶ Mõ ibi ad feſinʒ
reſurrectionis ꝙ ualeat citatio ad diem feriatam de
quo tamen dic ut nõ. Inn. in. c.ſi.de fer.? Moſti.
exponit tex.ad feſtum.i.nſqʒ ad feſtum. æ credo ꝙ
fuerit mens le apponeꝛe illum teꝛminum nõ ut ĩ eo
ꝓcedat:ſed ad deſignanduʒ quo tpᷣe debeat ꝓcedi
quaſi imediate poſt feſtum illud ſir ꝓcedendum: un
in feſto debebat eſſe in curia nõ tamen ad ꝓcedẽdũ
diſcria uiaꝝ nõ inducunt iuſiã excuſatio
nẽ nõ comꝑendi:ſed itellige hoc ſane quãdo &ẽ alla
tio gnãlis puta ꝓpteꝛ frigoꝛa. uel quia uie erant lu
toſe:iſte enim non excuſant ut in. c.cum dilecti de

do.z contumacia. ſecus ſi allegaretur diſcrimen ui

arũ ꝓpter ltimũ timoꝛẽ hoſtiũ ſen inimicoꝛũ:ut i.c.
accedens &ͤ ut lit.non conte.⁊ in cle.paſtoꝛalis. .
piſana. de ꝛe. iudi.? ſic intellige iſtum textuʒ. -
ta contumacem ꝛeputandum qui perſonaliter citat?
comparet peꝛ pꝛocuratoꝛem:etiam ſi alleget excuſa

tiones friuolas. IT 6. ſingulariter ꝙ licet pꝛocu
ratoꝛ non admittatur in cã cꝛimiali ad diſputanduʒ

ſuper crie. nõ admittitur ad ꝓponendum exceptões

contra accuſatoꝛẽ de ipſius indignitate quod nõ.⁊=
neſcio alibi ita bonum tex. ut nõ ſolum admiitat ꝓ
curatoꝛ ad allegandum cam abſentie qni ſui que cõ
ſiſtit in facto ſed etiam cauſam abſentie que conſiſtit
in iure ad ꝓponendum exceptiones expulſiuas in
digni accuſatoꝛis.⁊ ſic concoꝛda iſtum textum qui
uidetur ſibi contrarius quia primo dicit quod non
poterat admitterc pꝛocuratoꝛem ⁊ poſtea tamen ad
miſit. 6 rem nõ ꝙ citatus ad inſtantiam legitimi
accuſatoꝛis tenetur compaꝛeꝛe ſaltem ad allegadum
priuilegium ſuum ⁊ ſi nõ comparet poteſt puniri ꝓ
contumacia ſua lʒ poſtea cõſtet ꝙ accuſatoꝛ fuerit
illtimus. nam exquo no ↄſtabat ippᷣe citationis debe
bat cõꝑeꝛe:unde in fine ꝓpter cõtumaciã papa iſtuʒ
denuo citat: æ ſic ꝓcedit.l.ij.ff.ſi quis in ius uo.nõ
ije. z. l.ij. ff. ſiquis ius dicẽ.non ob.ut poſſit iudex
punire contẽnentem preceptum ſuum non ſolum
quando adhuc non conſtat de indignitate acto
ris ſeu accuſatoris:ſed etiam poſtquam conſtiterit
qꝛ iam contumacia per pꝛius erat ↄmiſſa.⁊æ hoc no
ta. Jtem collige optimũ argumentum ex fine litteꝛe
ꝙ ex contumacia non debet quis mulctari incon
tinenti: ſed debet in ipſa mulcta infligenda de nono
citari ad hoc quod nota. in dicta.l.ij.ſi quis in ius
uo. nõ ije. dixi plene in. c.i.de iudi.¶ In glo. i. hec
gloſa pꝛocedit in hac difficillima mateꝛia ponendo
regulam æ excipiendo caſus 2 compꝛebendendo
omnia contenta in gloſa ⁊æ alibi ſcꝛipta tam per le
giſtas quaʒ peꝛ canoniſtas ſic poteſt diſtingui quod
aut queꝛitur nunquid in cꝛiminali poteſt inteꝛueni
re pꝛocuratoꝛ.aut nunquid poſſit inteꝛcedeꝛe excu

ſatoꝛ qui.ſ.nullum habuit mandatum pꝛimo cau in

D

¶ He accuſationibus

Peuratore.die conphẽdendo ẽt cãm cĩnilẽ ꝙ in ci
nilibꝰ reguralit᷑ ĩteꝛuenit pꝛocuratoꝛ. vVt.i.l.i.O.uſuſ
.f. de ꝓcu. ð de ꝓcu.ꝑ totũ. Sʒ in accãtõe ppla
ri ʒ inteꝛueniat ꝓcurator ex ꝑte rei:non tñ ex paꝛte
actoris.ut.i.l.ʒ.ff.de ꝓcur.⁊ ĩ ̊ caſu ꝓcedit dictũ
bꝰ gl. nã illa.l. ꝓprie loquit̃ i cinili: vñ puto quod
recte iſte caſus excipit᷑ a rłka formata iĩ pn. gl.⁊ ẽ rõ
qꝛ ex ꝑte agẽtis nõ ĩtuẽit ꝓcurator qm nõ poteſt
dici cã iſta ꝓpᷣa cũ ſit pplaris.gꝰ ñ hʒ locũ ↄſtõ ꝓ
curatoris qꝛ ꝓcurator ↄſtituit̃ a dno:ut i pall.l.i.
Itẽ non magis inteſt oſtitnẽtis q; ↄſtiimti cx quo
pplaris ẽ actio.fruſtra ergo dicet ꝓcurator alteriꝰ
.nʒ tutores.C. de ꝓcu.⁊ h ꝓcedii an lit. ↄte.ſed
poſtea cũ ſit effectꝰ dns ex lit.ↄte.l.ſi cui.ff. de vᷣ.
ſig. ⁊ in.d.c.ij.ð ꝓcu.li.vi.poterit iſte ↄſtirnẽ Pen
ratorem Iʒ actio ſit pplaris.q; tʒ Haꝛ.iĩ pᷣall.l.ʒ ſile
i tutoribꝰ? curatoribꝰ qͥ an lit.ↄte.nõ ↄſtituũr ꝓ
curatorẽ qꝛ nõ ſt᷑ dñi:ſed pꝰ lit.ↄte.ſic:ut in pᷣallł.li
nec tutores.⁊ ex hac rõe ĩfeꝛ ꝙ ĩ publicis iud cijs
añ lit. ↄte.nullo caſu põt ĩtuẽire ꝓcurator quoò ẽt
noluit Maꝛ. in pa l.l. Hʒ ⁊? ſic limita ⁊ ĩtelte iſtã glo.
quo ad iſtã ꝑrẽ. In crĩaliabꝰ vᷣ nunqͥd poſſit inter
nenire ꝓcur᷑.dic ꝙ aut agit᷑ de crĩe ciuilᷣ ⁊ põt int
nenire ꝓcur̃.ut in.c.tne de ꝓcu.⁊.j.c.pꝛoxime in
fi. ⁊ ſub iſto caſu ↄphendit᷑ caſus excepius in glo.
Vʒ in crĩie ſuſcepti tutoris:nã ille caſus pꝛoprie non
excipit᷑ a rla:qꝛ aut agit᷑ ↄ ſuſpecpiũ tutoꝛeʒ ad hoc
ut ꝛemoueat᷑: ⁊ iſta cã ẽ ciuilis qꝛ tendit ad cẽ̃mocũ
prinatũ:qꝛ iteruenit ꝓcuratoꝛ aut agi ut ſuſpecius
tutoꝛ puniat᷑:? tũc qcquid dicat iſta glo.nõ iterueit
ꝓcuratoꝛ ſicut nec in actiõe ĩinriae cũ pena ſit ax
bitraria. ita dicit bar in.l.pe.F. ad crimẽ.ff.ðᷣ pub.
iudi. Itẽ ſub illo cãn põt cõpꝛehẽdi alius caſus ex
ceptꝰ ĩ glo.ſ.cũ qs accãt᷑ de ĩgꝛatitudie:illa enim cã
ẽ ciuilł cũ agat᷑ ad ↄmõʒ priuatũ ut libertꝰ ꝛedigat
in fuitutẽ nt ẽt noluit Mar. in pᷣalle.F. ad crimẽ:=
iõ nõ ꝛecte excipit a ꝛla. Qnʒ agit᷑ de crie crialiteꝛ:
2 tũc aut qͥs appet ut tertiꝰ ꝓ ĩteꝛeſſe ſuo: aut tãqᷓ;
pricipalis.ſi tãq; tertiꝰ tũc põt ĩteꝛuenire ꝓcur̃.quia
quo ad eũ nõ põt dici cã crĩalis:⁊ ſub iſto põt ĩtelli
gi caſus exceptꝰ ĩ glo.dũ dicit ꝙ dñũs defendit fnũ
in crie.nam dñs nenit ꝓ inteſſe ſuo:⁊ ſic nõ ꝛecte ex
cipit᷑ iſte caſus a ꝛla.idẽ ſm Mar. in pallł.F. ad cri
men. Si abbas neit ad defendẽdũ mõachũ ſuum ⸗
epᷣs ꝓ clerico:oẽs eĩm iſti ⁊ cõſimiles admittuntur
7 ꝑ ſe ⁊ ꝑ ꝓcuratoꝛc.l.ſi ſenus.ff.de pub. iudi. et
iõ ſi factoꝛ alicꝰ eſſet ↄdẽnatꝰ ad moꝛtẽ pe teſt dũs
peteꝛe nit differat᷑ executio donec adminiſtrationem
ꝛeddat:vt nõ.pꝑ Cy.in.l.i.C. de bo.dã.Si vo neit
tãqᷓ; pricipaliteꝛ:⁊ tũc aut ñ põt ↄpareꝛe ꝑ ſe ꝓxt ĩ
poſſibilitatẽ fẽ qꝛ ẽ nniueꝛſitas:⁊ tũc põt ĩterneniꝛe
ꝓcntr᷑.ut nõ.in.c.dilectꝰ de ſimo.⁊ ĩ.l.aut facta.ſff.
de pe.⁊ dixi ĩ.c.i.S.e.uł ſi ñ põt ipedimto iuris.ut
qꝛ ẽ monialis ꝗᷓ ꝓ nulla cã dʒ egꝛedi mõaſteriũ:vi ĩ
.c.i.de ſta.mo.li.vi,.⁊ tũc põt inteꝛuenire ꝓcur᷑. In
monialibꝰ t põt diſtingui.quia ſi iudex põt accede
ꝛe ad monaſteriũ dʒ ibi cãm agitare:ſed ſi eſſʒ talis
iudex quẽ nõ decet ire ut eps:⁊ tunc põt iteruenire
ꝓcutr᷑.ut ĩ ſili dẽ de teſte in c.ij.de iu.li.Vi. Si neꝛo
põt ꝑ ſe ĩteruenire:æ tunc ad exceptionẽ ꝓponẽdaʒ

nõ ↄcenẽteʒ cꝛimẽ põt ꝓcnratoꝛ ĩteꝛuenire: utpnta
94d ꝓbonẽdam exceptionẽ dilatoꝛiã 3 accuſatoꝛẽ uł
Z indicẽ ul ſilem:nã cũ nõ diſputet᷑ de cꝛie nihil ob.
ꝙ nõ poſſit iteꝛuenire ꝓcura:æ ita nult glo. dum di
cit ꝙ ad excipiẽduʒ põt ĩteꝛnuenire ꝓcura. Inn. uult
idẽ S.c.ꝓxio ⁊ clarius Har. in pal. S. ad cꝛimen et
Pbatur optie h in iſto tex. ubi ꝓpoſita fuit exceptio
Z accuſatoꝛẽ ꝑ ꝓcuratoꝛc ? admiſſa ⁊ ᷣm eum fuit
ꝓnũciatuʒ: æ ideo nõ puto eſſe neꝝ dictũ Joã an.
ſ. ꝙ exubeꝛauit iudiciſ officiũ in eo ꝙ papa ipoſnit
ſilentiũ accuſatoꝛi abñte ↄtumacit᷑ accuſato ⁊ ꝙ in
alio ſuppleuit ex officio qꝛ admiſit excuſarionẽ ſuꝑ
pꝛincipali Hᷣ puto non bene dictũ qꝛ h̊ potuit ꝓcur.
iteꝛuenire cũ nõ diſputaret᷑ de cuie. Si vo exceptio
Ocemnit cꝛimen: ⁊ tũc ſi opponit᷑ in nim dilatoꝛie ut
qꝛ dẽ ꝙ al. fuit abſolutus. ⁊ tunc ſi notoꝛia eſt hec
exceptio põt ĩteꝛuenire ꝓcura:qꝛ iudex deber ex offi
cio ſuo abſoluẽ accuſatuʒ ſi notoꝛie ſibi comperit ex
ceptio.l.qui cũ maioꝛ. ff. de bo.libeꝛ. ſecus ſi dubinʒ
ẽ ut nõ. Bar. in pal.F.ad cꝛimen.ſi ueꝛo exceptio ẽ
talis que ſeꝑatim a caĩe diſcuti:⁊ iũc cõiteꝛ tenet᷑ q
aut ifeꝛt᷑ ad deciſionẽ cꝛĩs ⁊ nõ põt iteꝛuenire. Exẽ
plum accuſat᷑ ucius de homicidio excipitur ꝙ occi
ſus eꝛat bãnitus: ⁊ ſic poteꝛat ĩpune occidi replicat
ꝙ banum eꝛat cãcellatum triplicat̃ cancellatio nõ
naluit ⁊ de hac triplicatione ſeu exceprione tin nunc
diſcutitur:ſʒ cene nõ põt inteꝛuenire ꝓcur. quia in
feꝛtur ad deciſionẽ cꝛis: quia ſi cancellatio fuit inſte
facta tenetur de homicidio. ſecus ſi non infeꝛtur ad
deciſionem cꝛiminis: ut.l.pꝛeſes.C. de plagea ⁊ ſic
fuit ↄſultũ ꝑ Har.⁊ multos ſʒ quidã S. Si vo eſt
excepiio pemptoria:tũc ideʒ dicẽdũ ac ſi ↄſtimeꝛet
in tota cã criali quia a quocũqʒ ꝛemonet᷑ genus et
eius qꝗᷓʒ ſpes:ut in.l.i.ff.de ſuis ⁊ legi.⁊.c.paſtoral
S.itẽ cum totum de offi.deleg.⁊ enã maxime quia
ſupeꝛ acceſſorio nõ ꝓnunciat᷑: ſed ſuꝑ principali:nt
in. c.i.de oꝛdi.cog.⁊ ideo dic ut in ſequẽti mem bꝛo
Si neꝛo ꝓcuratoꝛ inſtituirur ad totam cauſam:et
tunc ſi nenit iponenda pena capitalis ut moꝛtis uel
amiſſionis libeꝛtatis uł ciuitatis fm ocẽs non inteꝛ
nenit ꝓcur᷑.ut in.l.i ſf.an ꝑ aliũ cau.app.⁊ in abſẽ
tem. ff.de pe.⁊ ĩ palle.S. ad crimen. Si neꝛo nenir ĩ
ponẽda pena ꝛelegationis.glo.hic tʒ ꝙ põt interue
nire ꝓcuẽ. ⁊ idem dicit in qualʒ pena citra relegati
onẽ ⁊ fuit hec cõis opi.glo.iuris ciuilis in.l.ſeruuʒ
quoqʒ.ff. ̊ ꝓcuẽ. æ in pal. S. ad crimẽ qð tenuerũt
Ja. but. Guil. de cu. cũ Frãciſ. accur. ⁊? cõiteꝛ oẽs
ſed Ja. de are. De. ⁊ Cy. ſentiũt Zrium in.l.reos
C. de accu. Mar. in palle. . ad crimen dicit qdᷣ ⸗
ſuleꝛet ſn primã opi.q̃ ẽ ſatis cõis ſʒ diſputatiue.
alia vꝛ Vioꝛ: vñ ↄcludit poſt illos ꝙ ĩ nullo crimie
publico nel priuato ꝓcur᷑.reglarit᷑ iteꝛueire põt niſi
ueniat iponẽda pena pecuniaria: ar.in.l.ij. C. de p
cur᷑.nbi ꝑmittit᷑ in pecuniaria ad idem tex.i.l.fi. E.
de iniur.iuncta.l.fi.ff.eo. nam in crimine iniuriarũ
non interuenit ꝓcuratoꝛ niſi peꝛſona ſit illuſtris et
tamen uenit imponenda pena ꝛelegationis non aũt
ictus fuſtium ex quo eſſet illuſtris ad hoc.l.fi. pꝛeal
lega.ff. de iniurijs. ⁊ multa alia ad hoc inducunt:ſj
prunan opinionem tenet Moſtien. ?æ Fꝛe. de ſenis

rn Mis duum tin
nialſfeniininded eiſsde
UGnräsgute dinana te
CnüffdnmfanitckaAl
nincnotdinihrso kin
ig ihcich blcs ittüimig
priuenteneis t dfnd
Smnmnin id lnũ ezßin
r pon, tls dor nniae
ienenir enaprr ind/leni
boeicto heblens omualrr po
iuni ſopotſenenir gennnor en
1Monmmſimſchnn din aie vonder
tutnnſilae Nedies fiig
Mre porwcrcehcli es orſenen
veigennan pemndis önmen
nnunm wnod hlle nnil .
t ur höognimringoemn
ſeclchuiſbe aanniiiy

mi thtiiiri Ant
miii mw/anij mi m
õ
õ
MotodNnſaneiate
MM O ai
ü
StoNEüAIE MWiin
õ
ktiA Atm duuni
mitstiiſe ſiinn
mitandubnefnin iir
r ig grtb n
ſa Nis nl nn *“
ui ni n / a
aic⸗ filumtiin
ne li im ulis
Mne gcmndid
e sd, nnin.
mi i gie lnai
eniu hitmi il
Hn i il
enbnnilin⸗

¶ De accuſationibus

oↄſilio. xciiij.? nt dixi fim eam ẽ ↄſulendũ qꝛ ẽ cõis
ſed vᷣitate iſpecia potius ẽ tenẽda ↄria opi.ut ĩ nul
lo crie regulariter ĩterueniat ꝓcuratoꝛ non ueniat ĩ
ponenda pena pecuniaria. ? iteꝛ alias ꝛõnes placent
mihi due urgentes.prima ꝙ ꝓcuratoꝛ non põt de
fendeꝛe alium niſi legitimet ꝑſonam ſuam per ſatiſ
dationem de iudicato ſoluẽdo.l.qui ꝓprio.ff.ð p
cur. ? iſti. de ſatiſda.S. ſi Vo:æ hoc eſt clariſſimum.
Sed ubi nõ uenit iponẽda pena pecuniaria:ſʒ alia
nõ põt ꝓcuratoꝛ in ſe ſuſciꝑe iudiciũ qꝛ non poteſt
ſolueꝛe ↄdẽnationẽ:nam ſi ↄdẽnatur quis ut ſit ꝛe
legatus in certa ꝓuincia qũo põt ꝓcuratoꝛ hãc pe
nã ſolueꝛe. nã relegatio ẽt hoc mõ fieri non poteſt
.l. relegatoꝝ. ff. de iterdic. æ relega. Item ſi ictus ſu
ſtium uenit ĩponẽdus nel alia ſilis pena:ſʒ qñ nenit
iponẽda pena pecuniaria optime põt ꝓcuraroꝛ ltia
re ꝑſonã ſuã qꝛ põt ſolucꝛe illa penã:⁊ iõ nõ ſiñ mi
niſterio iura aꝑte dixerunt ꝙ ubi iminet pena pecu
niaria põt ꝓcuratoꝛ iĩteruenire non ſic dixerunt de
alijs penis. Secũda 20 lʒ nõ ita efficax eſt:qꝛ ubi ne
nit iponenda alia pena quã pecuniaria tractatur de
magno pᷣiudicio:qꝛ qlibet pena coꝛpalis eſt maioꝛ
qibet alia pecuniaria.l.in ſuox.ff.de pe.ſed per ꝓ
curatoꝛc quis nõ ita diligẽter ꝓſequit᷑ factũ ſuũ ſiẽ
ꝑ ſe ipᷣm ergo ⁊c̃.uñ itereſt ꝛei publice ne quis dãne
tur inocẽs uel nocẽs abſoluatur qᷓre ut hoĩes ĩdn
cant᷑ ad iſiſtendũ in indicio ꝑ ſe ipſos noluerunt in
ra ꝙ in iſtis grauibus nõ ĩterueniret ꝓcuratoꝛ ſed
tota difficultas ſtat in ꝛidendo ad.l. abſentẽ ? ad.l.
ſeruũ quoqʒ pᷣalł.in qpus cõir dicunt glo.⁊ eſt cõis
opi.ꝙ ubicũqʒ; abſens põt dãnari ꝙ ibi põt ꝓcnꝛa
toꝛ ĩteꝛuenire qꝛ melius eſt ꝙ defendatur ꝑ aliquẽ
ꝙᷓ; a nemie.ut in.d.l.ſeruũ quoqʒ ſʒ in.l.abſẽtẽ clat
ꝓbat᷑ ꝙ pena relegatõis põt ĩponi ẽt abſenti.ergo
põt iteruenire ꝓcuꝛatoꝛ:ut in.d.l.ſeꝛuũ quoqʒ.ſed
ad hoc rndeo ꝙ ſ abſens ↄtumaciter poſſit relega
ri:tamẽ nõ põt iterueniꝛe ꝓcuratoꝛ qꝛ nõ põt ltima
re ꝑſonam ſuã ut ſupra dixi.⁊ ſic non põt iudicium
recta uia in ſe ſuſciꝑe. Iteʒ hoĩes ↄfiſi ꝙ põt inteꝛ
uenire ꝓcuratoꝛ de facili eos conſtituẽnt.æ qnʒ per
negligentiam ꝓcuratoꝛis dãnarentur cui fuit obui
andum. non ob. y. publice quia ille. S. nt notanter
dicit Oar. nõ loquitur in pꝛocuratoꝛe ſʒ in excuſa
toꝛe ut pʒ qꝛ diẽ ꝙ quecũqʒ ⁊c.ut ntit᷑ ſitibns vᷣbis
que clare dicũt quẽlibet admittẽduʒ ſiue ſit feia ſiue

minoꝛ ſiue ſit alia peꝛſona illegitia:vñ nõ põt intelli

gi in ꝓcuratoꝛe.nec ob.ꝙ tex. ibi dicit ꝙ adminat
ad excuſandum inocentiam qꝛ excuſatoꝛ dʒ admitti
etiã ad excuſandum ſupeꝛ crie:ut.j.dicam qꝛ ex quo
iudex põt ꝓcedeꝛe in illo caſu ↄ abſentem debet ex

officio ſuo ſuppleꝛe pnñtiam abſentis ⁊ inueſtigare eét

de eius inocentia ad hoc.l.pꝛopeꝛandũ.C. de iudi.
2 in auẽ. qui ſemel. C.qũo ⁊ qñ iu.facit.c.ij.de at
bi.ſi ꝑ ſe hoc dʒ faceꝛe foꝛtius dʒ admitteꝛe quẽlibʒ

nolentẽ oñdeꝛe inocentiaʒ accuſati qꝛ excuſatur qua

liſcũqʒ ſi põt pꝛodeſſe ſed non obeſſc cum non hẽat
mandatũ:ſed pꝛocuratoꝛ etiaʒ poteſt obeſſe.hec om
nia intelligo pꝛocedeꝛe niſi reus ſit in uinculis quia
tunc cõiteꝛ tenet æ obſeꝛuat᷑ ꝙ admittat᷑ pꝛocuratoꝛ

qð tenet Mar. in. d. I. ad cꝛimen qꝛ iudicinʒ nõ po

teſt eſſe deluſoꝛium cum reus ſit in ninculis. Et cer
te ʒ hodie ſit equũ:tamen de ſubnilitate iuris poreſt
dici oppoſitum:qꝛ ut dixi iʒ ceſſat ratio qꝛ iudiciu,ʒ
nõ erat deluſoꝛiũ:nõ tamen ceſſant alie rationes ꝓ
hibitiue qꝛ nõ põt ꝓcuratoꝛ ltimare ꝑſonam ſuam
per ſatiſdationem. Itẽ melius quis agit cãm ſuam

p ſe quã ꝑ aliũ.? H̊ ur̃ ꝓbari in.l.i.ff. an ꝑ aliuʒ cã

appł.ubi dꝛ ꝙ reꝰ dʒ intereſſe in auditoꝛio iudicis.
Et iõ in aliqbus locis obſeruatur ꝙ reus ducitur
uinculatus ad iudicium ⁊ per ſeipſum ſe defendit.
Item hec vᷣba ut ꝓcnratoꝛ non poſſit iteruenir̃ an
ↄcluſionẽ in cã ſed poſtea ſic:nam tunc ex ꝑte acto
ris ſi caimen ẽ ꝓbatum põt ĩterueniꝛe ꝓcuꝛatoꝛ qꝛ
nihil ob.ut.l.qᷓuis ⁊ quod ibi nõ.C.de adul.⁊ hec
ꝓcedunt quo ad ꝓcuratoꝛem. Si neꝛo qrit᷑ de ac
cuſatoꝛe qui non hũñs mandatum nenit ad excuſan
dum nunquid iſte debet admitti ? quid poſſet ꝓpo
neꝛe Inno. hic tꝛactat:ſed clarius ⁊ latius Har.qᷓ
Et aſſumpſit hec dicta Inn.dicit ꝙ quedam ſunt ex
cuſationes neceſſarie ut qꝛ ꝛeus eſt infirmus uel te

netur in uinculis ſeu alio impedimento ĩeuitabili et

fſim eum has oẽs excuſationes poteſt ꝓponeꝛe excu
ſatoꝛ licet nõ habeat mandatum:ut.d.l.reus.C. de
accu.canoniʒata.vV.q.iij.nam uelit uel non uelit ꝛe
uas factum ſic ſe habet.⁊ iõ nõ mirum ſi quilib et ad
mittitur etiam ſince mandato. Quedam ſunt exceꝑti
ones ꝓbabiles:nõ tamen neceſſarie nipuia qꝛ reus
nõ põt ueniꝛe ꝓpteꝛ iimicitias:⁊æ iunc excuſatoꝛ nõ
admittitur qꝛ ignoꝛat uoluntatem rei.quedam ſunt
exceptiones oio uoluntarie:utputa iu non es iudex
rei ⁊ foꝛtius nõ admittitur excuſatoꝛ quia reus poſ
ſet ꝓꝛogaꝛe iuriſditionem iſtius.⁊ iſte excuſatoꝛ cuʒ
non habeat mandatum nõ debet iterpretari nolun
tatem alterius. Itẽ ad allegandum cãs cauſe ſolet
dici ꝙ nõ admittitur excuſatoꝛ ad diſputancũ ſuꝑ
crĩe:ſed dic ꝙ in vitate ẽt ad excuſandnʒ inocẽtiaʒ
ſuꝑ cae dʒ admitti excuſatoꝛ ex quo poteſt ꝓcedi ĩ
abnitia ut eſt caſus ſingularis in.d..publice.⁊ ſen
tit ibi Har.nam cum iudex ad hoc teneat᷑ ex offõ
ut dixi ᷓ foꝛtius dʒ admitteꝛe quẽcũqʒ. Itẽ tex.ibi
dicit ꝙ admittitur ad excuſandum inocẽétiã.⁊ ſic lo
ꝗq̃tur qn excuſat de crie ondẽdo eũ inocẽtẽ ⁊ fac op
time tex.in ar.i.l.nõ tm.ff.de appl.ubi ĩ crie qͥs ap
pellat ꝓ alio etiam iuito:de quo.ij.q.vVi.in ſumma.
Vltio circa pᷣdicta qᷓri quid ſi ꝓcuratoꝛ interuenit
nbi nõ debebat ĩteꝛuenire. nũquid tʒ iudiciũ gl.ĩ.c.
i. de iud.li.Vi.tʒ ꝙ ſic.idẽ gl.i.l.q;uis.C.ð acul.ali
qui õ bar. mutauit opi.i.d. S. ad cꝛimẽ.⁊ tenuit ipᷣe
finałꝛ ꝙ iudiciũ ſit nulluʒ ſiue iteꝛueniat ex ꝑte acio
ris ſiue ex ꝑte rei.? mouet᷑ ꝑ tex.ibi dicenteʒ ꝙ fru
ſtra iteꝛuenit ꝓcur. g ſi indiciũ eẽt aliqð n ireꝛueni
ret fruſtra qꝛ ſaltẽ poſſet madari executiõi qncunqʒ
caꝑet᷑ reus ſi nõ põt hr̃i ꝓ pnii ſiẽ dicimꝰ i iudicio
icepto õ cedentẽ bonis:ut.j.de ſo.odoardus. Itẽ
qꝛ ille ꝓcuratoꝛ nõ ita ꝓuide ꝓmouet cãm ut pᷣnci
pal.fallit ĩ cãu.l.q;uis.C. de adul.ut dixi. Aduer
tendũ tñ ꝙ ĩ mitis cãibus põt inteꝛuenire nalið pꝛo
curatoꝛ ut ſupꝛa dixi ⁊ in illis non eſt dubium ꝙ
Vʒ iudicium: ſed ubi dixi ꝓcuratoꝛem non poſſe in
geꝛuenire ibi eſt dubium. do. Anto. hic diſtinguii ꝙ

aceuſationibus

agnut ſumus in caſibus ubi põt abſens condẽnari:æ
tunc tʒ indcium qꝛ ibi ẽ defectus i ſolẽnitate qꝛ nõ
potuit pᷣſtare cautionem de iundicato ſoluẽdo qꝗᷓ cau
tio non põt peti litte ↄte.ĩmo defectꝰ tollit᷑ ꝑ ↄteſta
tionem lit: Vt ĩ. l.filiuſfa.S. veterani.ff. de pꝛocura.
Si vo ſumꝰ i caſibus ĩ quibus abſens non potnit
odẽnari:⁊æ tunc non nalet indiciũ qꝛ nõ ẽ h defectꝰ ĩ
ſolẽnitate:ſʒ cũ abſẽs nõ poterat ↄdẽnari ↄteſtatio
ur̃ nulla.⁊ q;ꝙᷓ; in ueritate hec uideatur optia ↄſide
ratio:tñ turiuſ credo tenẽdũ eẽ opi.ut indiſticte iudi
cium ſit nullum:qꝛ aut interuenit procurator ex par
te actoris ⁊ reus fuit aaſolutus forte ex negligẽtia
procuratoris qui nõ fuiſſet ſi actor fuiſſʒ pnñs quia
diligenter tractaſſet cãm ſuam.ut interuenit ex pꝑte
rei:⁊ tunc forte ex negligentia procuratoris inocẽs
fuit condẽnatus ita quod ſi fuiſſet reus pñs euitaſſ
cõdẽnationẽ: ⁊æ inteꝛeſt ꝛei publice ne inocens cõdẽ
netur nel nocẽs abſoluat᷑ æ in fauoꝛẽ publicom hoc
ſtaturum fuit cni ꝑtes ẽt expꝛeſſe ꝛenũtiare non poſ
ſunt. l.ius publicũ.ff. ce pac. Itẽ tex. in. d. S. ad cri
men dicit ſimpłr ⁊ idiſticte ꝙ fruſtra internenit ꝓ
curatoꝛ ? de ꝓpria ſignificatiõe huius vbi fruſira

ẽ denota? ꝙ;dã ãnihilationẽ ⁊? actus nullitatẽ ʒ enʒ

impꝛoprie aliud ĩpoꝛtet:⁊ iia le quitur.c.qꝛ fruffra
.j.de uxuris:ſed ipꝛoprietates ſũt excuſande et fugi
ende nõ aũt in ↄſequẽtiã tꝛahẽde ut nõ.c.ĩtelligẽtia
2 in.c.ex parte de vᷣbo.ſigni.⁊ hoc dico qꝛ quidaʒ
27ͤ minus bene monebãtur in cõtrariaʒ ſniaʒ peꝛ. d.
.c.quia fruſtꝛa ⁊ intellige ꝙ nõ ualet indiciũ an cõ
cluſionẽ in cã: ſed poſt cõcluſionẽ fna.l.q;uis. C. ðᷣ
adul. ur ᷓ dixi. ¶ In glo. in. v. ſilentũ ibi de inre
2 5 in notabilibus. ¶ In eadeʒ glo.ibi dixit ſe uel
le accuſare.dic melius ꝙ ant quis ꝛenunciat accuſa
tioni ꝓpoſite aut ꝓponẽde.ſi ꝓpoſite dic ut dixi ĩ
.Ec.pꝛecedẽti.ſi ꝓponẽde ant ꝛcnũnat in caſu ĩi quo
licitũ eſt tranſige e ut ſuꝑ iniurijs ⁊? ſihibus æ non
auditur amplius:⁊æ hoc caſu ꝓcedit iſta glo.aut nõ
erat licituʒ trãſigeꝛe:⁊ tũc aut fuit pꝛeuẽius ab alio
2= nõ audit᷑.ſecus ſi non fuit pꝛeuẽtus:⁊ iũc audiiuxr
nt. l.iij. S. ſi is cuius.ff.de ſepul.uio.de quo ꝑ bar.
in. I.ſi maritus.S.ſi negauerit.ff.dc adnul. Et in fi.
glo.ſed iſte non fuit abſoluius a crimine.ſed ꝓpteꝛ
illegitimitatem accuſatoris:ideo alius audiri debet:
Vt in. c.cum.p.S.e.⁊ nõ ·ij.q.i. ꝓhibentur. n
glo.ſi. nõ bene ex glo.qncitatꝰ debeat ↄparer̃᷑ ⁊ qũ
nõ. dic ut dixi in. c.fi. de fer ¶ An eadẽ glo. in fine
nõ glo. ꝛ ſemꝑ allat᷑: æ nide no.ij.q.iij.c.ſi es et
plene ꝑ Inno. æ alios.in. c. pteꝛea de dila.? ꝑ Jo.
an. in ꝛegula ſcienti de ꝛegu.iur.li.vVi.in mercu.ubi
diſpurat nunquid naleat pꝛoceſſus contumacie pu
nitiuus 3 nõ oparentem hnteʒ m leginimã cqꝗm nõ
cõparendi. (Zinmo⸗ op. hanc l̃aʒ æ ur̃ ꝙ pur
gatio nõ eꝛat indicẽda huic epo ꝓpteꝛ infamiaʒ in
ſurgentẽ ex calũnioſo accuſatoꝛe ar.in.c.qualiteꝛ et
qñ el.ij..⁊ in.c.cũ in iunuentute ð pꝛeſump.Sol.di
cit Gof.ꝙ non ꝓpteꝛ talẽ accuſatoꝛc:ſed ꝑꝑ ifomi
am ꝗᷓ foꝝe prius inſurrexerat fuit indicta purgatio
nel foꝝe põt dici ꝙ infamia trãſiuerat ad bonos ⸗z
graues uiros. vñ ꝑꝑ eos h purgatio erat indicen

da ad hoc qð nõ. in. e. cuʒ dilectus de pur. ca.? peꝛ
glo. in. d. c. qualꝛ æ qn.j.e.⁊ ex his dicẽ gl.nõ bñ di
ceꝛ.ij.q.V.oĩbus que dicit ꝙ ꝓpteꝛ infamiã ortam
ex calumnioſa accuſatiõe eſt indicenda purgatio.ſed
tu dic ut Sᷓ dixi ⁊ foꝛte poſſet attemptari ꝙ ſi ceꝛtuʒ
