ſatimi ccſo icn ,t r.
Mung irlcvbr r
poſcſonciy ni, aco iit nunwmn
ninciolie ho gd noch aſ
nCoratorir ef gifniſe te
uniuittrin (Sn zie
nidnai Pionnoniſti⸗
Nichdgrnnndidi,
ſiingtiiildtdig n ii
ſmſitbNrtedenidrin
ſeſnsiſten ninc ſſie
pupntunßzlfuli nhe

gnanni i⸗ ſi

Günttbim riin
Eineſts pin rinifl
rangen unhr r 11
mminoni Eiſcctspoie
lc̃ Ningingsnnisllan
niſg ehgirnln
9Goindſcenaniſninne
Waignoinabn id ifrins.
enoömn uis opnni onbls
Hinöͦuvant hulurexvitl
aludi ninonumn ,v
irlni ni, /r tc.
ngobi mea nni
riſniſetnf. Gare
re Oo epnndetbiͤ:
bnis oſtii dbo o
ign m nſhelt
ddr Needirceien
rt.dairann
ſdc Pie ameiche:nn

ponlert itc oit
nmma at,

mam unmmn in
Atng
Anns –
Geimgiun clit
nöfmoß Hpomminonii.
o ctels oſl
fmnmen
geriens e

timmiſuon⸗
onuli
wlntefmme⸗

Hioff
öͤfe
n Eide r poniio

¶ Nc eo ᷓ cog oſa vVx.

ↄſanguineã ſponſe inbilitat᷑ ad mrimoniũ obẽdum
et cũ alia. ¶ Sʒ põt ſecũ de facili diſpẽſari u hic.
ccũ ius nõ ꝛeſeruet pape diſpenſationẽ tacite:
uʒ ebo ptãrem idulgeꝛe iur theoꝛicã/ Inn. in. c. dile

ctus de tẽp.oꝛ. ¶ Itẽ nõ ꝙ gꝛauius peccat cogno
ſcẽs ↄſanguineã uxoꝛis q; ↄſanguineã e

in prio caſu nõ idulget diſpẽſatio ſaltim ex facili cãᷣ
ut in. F. ceterũ. ſed in alio cãu ſic: ut in prin. ¶ Eſa
rõ diuerſitatis ẽ:qꝛ cognoſcẽs cõſanguineã uxoꝛis
ꝓporie cõmittit crimẽ ĩceffus:qm ex copula hita cũ
uxoꝛe Zcta fuit affinitas ĩter eã cõſãguineos uxo
ris Sʒ ex ſpõſalibꝰnõ ẽ Zcta affinitas cũ oↄſãgni
neis ſo ſe. ſj quedã pnblica honeſtas iceſtus ãt pro
prie nõ cõmittit᷑ niſi cũ aff nibus uel ↄſãguieis: nt
F. cñ ergo.xxxvi.q.i.? faẽ qd.j. dicã cũ gl. ¶ In

gl.i. . paulo maioꝛ: ibiqᷓ nupta eꝛat ĩ hoc gl. dinat
Itẽ ſi ueꝝ eẽt qðᷣ ſeqtur ĩ gl. ꝙ ille omiſiſſet ĩice
ſtũ cognoſcẽdo mr̃eʒ ſpõſe:nõ eẽt opus ſuppleꝛe ꝙ;

mẽ hẽbat maꝛitũ.qꝛ crimẽ iceſtus ẽ gꝛauiꝰ qᷓ; adulte
riũ:ut in.c.adulteri ma ũ. xxxij q.vVij. unde dic meli
us ꝙ ̊ in prio rñſo nõ ĩterceſſir ꝓprie crimẽ ĩceſiꝰ
exquo ſpõſa nõ fuerat cognita. ut ſupra dixi.ſʒ qua
ſi crimẽ iĩceſtus in eo uiolauit publice honeſtatis
iuſticiã oꝛtã ĩter ſe ⁊ mẽeʒ ſponſe.⁊ pro p̊ bñ faẽ.c.
duo pueꝛi.S. de deſpon. ĩpu. æ qðᷣ ibi dixi.⁊ ideo im
ponit᷑ pnia paulo maioꝛ q; pꝛo adulterio nã ſi ↄmi
ſiſſet Vvm crimẽ ĩceſtus:puta qꝛ cognouiſſet conſan
guineã uxoꝛis tunc iponereĩ grauioꝛ pnia ? multo
maioꝛ quã pꝛo adulterio.quod pʒ ex alio qꝛ adulte
rium nõ inhabilitat ad mzimonium gbendum ut in
c.ex Rarũ de eo qui dux.in ma. quã pol per adul.
ſed crimẽ ĩceſtus ſic:ut.s.c.ꝓx.¶ In gl. in. V. eaʒ
UVt clarius ĩtelligas glo. tex.opti ſi iſte cognouit
ſponſã anteq; mreʒ. ergo fuit mꝛimoniũ cuʒ ſponſa
ut in. c. is qui.S. de ſpõ.qð nõ dʒ diſſolui P affinita
tem ſupnenientẽ: ut. e.ti trãſiniſſe 7. c. fi. cnins 3
riu n inuit tex. in fi ¶ So. metu Zrij gl. legit. C. ce
terũ duplici᷑ ¶ Dꝛio ut exponaĩ vᷣbũ eã. mrez ſzʒ
ſponſã qᷓ; priꝰ cognouerat bñ hebit. Sz iſta lec.
& fugiẽda qꝛ eẽt ĩdubitabilis.qm ſi nücq cognouiſſz
ſponſã.nõ põt adhuc hr̃c mẽeʒ obſtante publice ho

neſtatis iuſticia.ut in.c.ſponſã de ſpon. fruſtra eꝛo
papa pondeꝛaꝛet h ſi ſponſã cognouerit. ¶ Scda

lec. gl.ẽ:ut exponat᷑ eã.ſ.ſponſã:⁊ iũc dic ꝙ hodie
iſte tex.nõ ꝓcedeꝛet. ꝑ illud qðᷣ dixi in ↄꝛio.ſed eni
tada ẽ iuriũ coꝛectio.⁊ maxĩe in hac cõpilatione ꝑ
illud ꝙ het̃ g in ꝓhemio. ¶ Moſt. exponit extioꝛqᷓn
do aliqualꝛ r̃am. ſed dic ponẽdo vam cõcluſionem
iuris:ꝙ ſi ſponſã cognouit anteq; mẽem: ſponſã te
nebit in uxoꝛc.ſʒ quo ad facultatẽ exigẽdi debimum
dr̃ eã no hr̃e. tenet᷑ iñ ſibi ꝛeddeꝛe debituʒ ur. j eo.
traſiniſſe. Di vo cognonit ſponſã pe ſtq; cogneuit
mr̃em nõ põt unqᷓ; bꝛe ſponſã ꝓPpter affinitate ſuꝑ
nenientẽé ut ſupra in prin. ? ſic põt exponi illa dictõ
eã ꝛefeꝛẽdo ad ſponſã ppᷣe ipꝛope.? ꝑ h̊ nõ uariat
intellectus iuris. Abbas.
Eill o: Hoõ ſeꝑatur mr̃imoniũ ad di

*ctũ unius aſſeꝛctis affinitateʒ

iteꝛ ↄiuges pceſſiſſe.pꝰ ↄſulianio. fo rñſio
bbi ꝛeſpondemus. C Nõ. ꝙ ex copula illicite Lita

hit᷑ affinitas ĩpediens ? dirimẽs mẽimoninm inteꝛ
affines. ⁊ ſic ñ ſolũ maritꝰ 2 uxoꝛ efficiũt una caꝛo
P copulã: ſj ẽr foꝛnicariꝰ= fõnicaria: ut ꝓbat clariꝰ
i. c.ĩ eo.xxxij .q.iiij.⁊ ſic oꝛitur affinitas ex illicita cõ
iunctione. ſicut ex ↄiugio Fo nõ ꝙ copula poteſt
eſſe notoꝛia:utputa ſᷣm doc.ſi publice tenebat iſtam
mulieꝛem ar in.l.ſi. uicinis ſcientibuſ. C. de nup. Et
nõ hoc dictũ:qꝛ facit ad mãm. c. uẽa de coha. cle. et
mu. ut foꝛnicatio clerici dicatur noto ꝛia ſine alia ꝓ
ꝓPbatione ſi publice tʒ concubinã. pꝛo quo uidctur
tex. in. c.tua.e ti.iuncta gl.in.vᷣ.nõ ex enidẽtia.que
Hpᷣ caꝛe nult ⁊ eĩ nõbis.¶ Vltimo nõ ꝙ de eo qð
ẽ notũ indici ut notoꝛiũ:põt iudex fene ſniam ſin te
ſtipus:ẽt ſi ſit noroꝛiũ facti trãſeũtis:ut h̊ nõbiliĩ
bat᷑ pꝛo quo uið bo tex.cũ gl. in. l. i. C. qui æ aduez.
uos: A na
4 nceſtuoſus mr̃imõi
Rãſmiſſe. um heꝛe nõ dʒ. ſed ſi
ↄhit tenet:⁊ tũc tenet᷑ reddeꝛe ſed nõ põt
debitum exige? æ nõ minus tenetur uxoꝛ neceſſaria
adminiſtra:e. prio ↄſultatio. fo ruſio. ibi: cpis veꝛo
e e hz maritus puetur facultate exigẽdi
debitũ:nõ tñ ꝑ hoc ꝛeleuat᷑ ab oneꝛe miniſtꝛa:i nxo
ri neceſſaria ¶ Scðo nõ ꝙ iceſtus nõ diſſoluit mẽi
mon ũ prius ↄctũ.łʒ priuet facultate exigẽdi debitũ
Vltimo nõ ꝙ ex eoð facto oꝛũtur qnʒ due ſpẽſ
delicti ambe punibiles. nam hic ex copula cum pri
nigna cõmiſit iſte iceſium = adu teꝛiũ.inceſtum quia
cognouit affinem adulteriũ:qꝛ ipſe eꝛat ↄiugatus ⁊
de quolibet põt accuſari ⁊ puniri pꝛo hoc.il.ſi adul
teꝛiũ cũ ĩceſtu.ff. de adul.plene ꝑ Mar in.l.ſenatus
.ff. de accu. ? uide qᷣ nõ.in. c. uirginibus.xxvij .q. i.
Et ex hoc nõ ꝙ de iure canonico cõiugatus dẽ
Omitte:e adulteꝛiũ:etiã cognoſcẽdo ſolutã pꝛo quo
nide tex. xxxij. q.iiij. in. c nemo. z. c. cicat. iicer alind
nideat᷑ de iure ciuili.de quo uide tex.⁊⸗ gl. in l. i. C.
de a dul. z.l.iteꝛ. ff. eo Qꝛimo queꝛitur nũcuid

poſſit diſpẽſari cum iſio ſuꝑ exactõe dcbit ¶ ¶Do

cto.ꝙ ſic.nã ſi ecchia diſpẽſat n poſſit Sheꝛe de no
uo:nt nõ.S.c.c.i.foꝛtius põt diſpẽſare nit poſt Zcinʒ
poſſit exigeꝛe.ĩtellige cã ſubſiſtcte: puta inuenwns.
ltio queꝛi᷑: nũquid uxoꝛ po ſſit denegare meri
to iceſtuoſo petẽti debitum. Moſt. ꝙ ſic: fi eta oucro
ꝛitate dni.xxxij.q.i.in.c.dixit.diẽ in ꝙ ſi nxoꝛ ſeł pe
tit debitũ tenetur poſtea reddeꝛe: quaſi nideatur re
cõciliatio fca. alle. c.ſi uir.. de adul.=. c. pꝛopoſuit ⁊2
qð ibi nõ.S de ↄiu.ſeꝛ. Sed do. Cardi.⸗ do.an.te
nẽt oppoſitũ:æ melius. nam in iſto cãu maritus nõ
pꝛiuat᷑ exactiõe debiti ex contemplatione nxoꝛis:ſed
pꝛopteꝛ atrocitatem ſui delicti.ideo uxoꝛ nõ põt ſibi
hanc penaʒ re mitteꝛe:nec ẽt exigẽdo ſibi debitũ ur
nelle ſibi remittere. Sed in cõtrarijs ↄtẽplatõe uxo
ris dũtaxat uir erat pᷣuatꝰ:utpnta propter adulteri
um.iõ ſi uxor petit debitum a niro urf illũ recõcilia
re:⁊ ſibi remittẽ. n gl. ij. in fi. itellige iſtos tres
cãus ꝓut ple dixi ĩ. c.i.?.c. fi.ẽ de eo qui dux.ĩ ma.
quꝗ pꝛius pol ꝑ adul. Abbas.
B per eo. Non ſepatur mfimo
niũ ad ↄfeſſio nem ↄiu
gum qui dicũt affinitatem pꝛeceſſiſſe: ctiaʒ
d q

¶ He cognatioe legali

ſi rnmoꝛ nicinie cõſentiat. ? ẽ caſꝰ multũ allegabiſis
2z nõbilis.qꝰ ponit qõeʒ fo ſolutionẽ.ibi tue ¶ Mõ
pꝰ ꝛegulã ꝙ ad cõfeſſionẽ ↄiugũ õ mr̃imoniũ ñ dʒ
fieri mrimonij ſeꝑatio. Et 20 hꝰ dicti ẽ. qꝛ mr̃imo
niũ nõ bẽt depẽdẽtiã ab hõie:ſed ab ipſo deo ꝛcci
pit idiſſolubilitatẽ.xxxiij.q.ij.quos deus cõiunxit:
2z. xxxv. q.x.i. c.i.iõ cõfeſſio non nocet:cũ pꝛiĩcipa
lit nõ ſit Z ↄfitetẽ. ¶ So nõ ibi: aliqᷓ ꝑs nicinie iun

—–„

cto. v. rumoꝛ:qꝙ rumoꝛ nicinie ꝓpᷣe dẽ cũ aliqᷓ pars
nicinie aliqͥd aſſerit. =in hoc diffeꝛt rnmoꝛ a fama.
Mã fama ꝓprie ẽ qñ tota cinitas ſeu uicinia ma
ioꝛ ꝑs ꝛeclamat:ut nõ.i.c.ĩquiſitõi in fi.j.de accn.
Rumõð aũt ẽ qñ aliꝗᷓ ꝑs clamat: puta teꝛtia uł q̃rta
ꝑs.nã lʒ appellatiõe ꝑtis ueniat medietas:ut in. c. ij
i. Ee. de deci.li. vi. ? i.l.nomẽ filiap. S. poꝛtiõis. ff.
de v.ſig. tñ ubi adijcit᷑ vpũ aliqᷓ tunc vificat ĩ qu
libʒ mima ꝑticla. qꝛ dictio aliqᷓ ꝛeſtrigit. de quo i. 3
bo.glo.iĩ cle.i.de fo.ↄpe.quã tenebis ad hoc menti
Et ſic ĩtellige gl. h qᷓ diẽ: aliud fama. aliud rumoꝛ.

2 ꝙ in minꝰ ſe hẽt rumoꝛ ꝙ famna.⁊ ſiłeʒ glo. bẽs ĩ
c.ſi duo. xxxv.q.vi. ¶ Vluo nõ ꝙ mrimoniũ ſe
ꝑat᷑ ppt᷑ ꝓpiquitatẽ pcedẽtẽ pctã:ẽt ꝑ illiciũ coitũ
In glo.i. in fi nõ bñ iſiã glo.⁊ expediẽdo hanc
mam cũ glo.fi. diſtingue plene ſic:cum queritur nũ
quid naleat ↄfeſſio cõingũ ĩ cã mr̃imoniali ant agi
tur de mr̃imonio pöbẽdo.ant de iã Scto.primo cãn
ſola fama de ipedimento ſufficit ad ipediendũ mr̃i
moniũ:ẽt ſi ĩ ſpõſalibꝰ itemeniſſz iuramentũ. tex. ẽ
nõ. in. c. luꝑ eo.j. ti. ꝓxi. Itẽ ad dictũ uniꝰ.ſ.teꝛtij
ipedit᷑ mrimoniũ phẽdũ:ſi nõ ĩteꝛueĩt iuramentuʒ:
ut ẽ bo. tex.ĩ.c. pteꝛea el.ij.de ſpon.⁊ ĩ.c.ſuꝑ eo de
reſt. Et ex illis duobꝰ. c. vr̃ ĩferẽdũ ꝙ plus ꝓbʒ fa
ma qᷓ;ᷓ unus teſtis:qꝛ ut dixi ſola fama impedit:etiã
ſi intuenit iuramatũ:ſecus ĩ dẽo unius. Sʒ ego cre
deꝛẽ ꝙ ſi unus teſtis oĩo ĩtegeꝛ cõfiteꝛeĩ ipedimen
tũ:ĩpediret᷑ mꝛimoniũ:ẽt ſi iuramẽtũ ĩteꝛuenerit:qꝛ
nnus teſtis nõ minꝰ ꝓbat q; fama. ad hoc qð nõ.ĩ
c. ueniẽs de teſti ⁊ in.c.i.de appella. facit.c.ſupeꝛ
eo. S. i. . de teſt. ubi nidetur quaſi cãus. Et ad.c.
pteꝛea rñdeo ꝙ ille reſtis nõ erat oĩo integeꝛ tũ qꝛ
allegabat turpitudinẽ ſuam. tum oꝛ deponebar ſine
publicatione ſui nõis S.c.ij. de teſti. Aur ſponſi cõ
fitenẽ ipedimentum. æ puto ſnfficeꝛe eoꝝ ↄſeſſioneʒ
ad ĩpedimẽdũ mẽimoniũ: ẽt ſi iterueniſſz ĩ ſpõſalibꝰ
iuramẽtũ. NRoõ:qꝛ cũ poſſint ſibi remitteꝛe illã obli
gationẽ iurataʒ: ut ĩ. c.ij. de ſpon.pᷣſũptio ẽ qð ñ
fireãt falſuʒ: et ſic reſtringo iſtũ tex. ubi agit᷑ ð õcto
meimonio ⁊ ſic ꝓpꝛie loquit᷑. Ant alt ex ſpõſis ↄfi
tet᷑ iĩpedimentũ: tũc. aut ↄfitet ille qui ſtat õ ſpõſa
lia:⁊æ nõ puto ſufficeꝛe:qꝛ ↄfeſſio ꝑ ſe nõ nalet.xiiij.
q.ij. ĩ pꝛin. Et ſi diceꝛemꝰ SOꝛium: facile diſſolueꝛent
ſpõſalia:cũ appetẽtes ſeꝑatiõeʒ ↄfiteꝛent ĩpedin mʒ.
Aut cõfiet̃᷑ is qui ſtat ꝓ ſpõſalibꝰ: ⁊ tũc ſuffiẽ eius
ↄfeſſio.ar.c.atteſtatiões ⁊ qð nõ.ibi Hoſti.s de de
ſpõ.ĩpu ¶ Seðo can pꝛincipali cũ agit᷑ de ↄcto:dic
ꝙ aur confeſſio tendit ad ſepationem thoꝛi: ⁊ ualer
cõfeſſio otra cõfitenteʒ. vñ ſi uxoꝛ ↄfiter adulteꝛiuʒ:
ſibi piudicat:ut in.c.ex lr̃is de diuoꝛ. qꝛ ꝑ hoc non
ſepatur uinculũ mẽimoniale. Aut confeſſio fuit ſuꝑ
ſubſtãtia vĩculi mꝛimonialis:⁊ ſiꝓ mr̃imonio ualet:

dũmodo ũ neniat ĩ piudiciũ altenꝰ moimonij de q
ↄſtet:ut le.⁊ nõ.iĩ.c.ij.de cla.deſpõ. Aut ↄfeſſio fit
5 mr̃imoniũ:⁊ tũc aut ↄiuges ↄfitẽtes ſtãt S matri
moniũ:⁊ nõ ualet ↄfeſſio:ẽt cũ fama.ratio: qꝛ ofel
ſio de ſe nibil ꝓbat:ex quo eſt ꝓ ↄfitẽtibus.fama tñ
p ſe nõ ſufſicit ad dirimẽdum mẽimoniũ: ut in. d. c.
ſi duo.⁊ hoc tenuit h̊ do. an qð ſatis placet.⁊ ſic li
mita iſtud. c.ſiduo. Aut ↄfeſſio fit a ↄingibus ſtan
tibus ꝓ mr̃imonio:puta qꝛ iudex inquirit ex officio:
ut teꝛtius accuſat. ⁊æ tunc ſi concurrit fama cum con
feſſione: V tex.nõ . in. d.c.ſi duo.qꝙ; debeat ſeꝑari
mẽimoniũ. æ hoc uoluit iſta glo.̊ reſpondendo ad
Zꝛium illius.c. Aobas tñ dicit hic diſpõnem illius
.c. ꝓceſſiſſe de inre antiquo qn ꝓhibitio ↄiugij ex
tendebatur ad. vij. gradũ qꝛ ꝓbatio ↄſanguinitatis
nõ poteꝛat de facili hr̃i uſqʒ ad illum gradum: ſuffi
ciebat fama de impedimento conſanguinitatio cũ
confeſſione ↄiugum. ſᷓ cũ hodie pꝛobhibitio ſit reſtri
cta ad qrtum gradũ:ut in. c.nõ dʒ. .ti. pꝛoxi. dʒ alit
ꝓbari ↄſanguĩtas ꝓut habet᷑ in c. licet ex quadã de
teſti. DHo. an. admittit dictũ abba. cũ agitur de ve
dimẽto cõſanguinitatis.ſed ubi ageꝛet᷑ de alio impe
dimento clandeſtino: puta de affinitate illicite Zcta:
putat ſufticeꝛe famã cum confeſſione cõiugum. ſaris
boc dẽm ultimũ plʒ. ſed puto ꝙ etiam in p cãn ſuf
ficeꝛet fama cũ cõfeſſione cõiuguʒ.nõ ob. dẽo abba
tis. rõ:qꝛ ex quo cõfeſſio emanat ꝓ aſtantibus pꝛo
mimonio:nec ẽ pſumptio colluſiõis: ſtandum eſſet
ↄfeſſiõi:etiam ſine fama:qꝛ nõ eſt pſumptio ꝙ quis
2 ĩreat᷑ falſuʒ õᷣ ſe.lfi. C arbi. tute.Et.hoc nolueꝛũt
cõiteꝛ doc. in. d. c. atteſtatiões ⁊ hoſt. hic. foꝛtins er
go nalet confeſſio qñ babet ↄcomitanuaʒ fame. nec
ob.c. ſicet ex quadã. qꝛ loquit᷑ qñ nõ adeſt ↄfeſſio ꝰ
ingum ſtantiũ ꝓ mẽimonio: ita ꝙ indiſtincte intelli
geꝛem tex. in. d. c. ſi duo. Aut alteꝛ eoꝝ tm ofitetur
cõtra mr̃imoniũ: ⁊ tũc aut ille qui ſtat contra matri
moniũ:⁊= nõ ualet:e iam ſi concurrat fama: ꝑ ꝛõneʒ
ſupradictã. Aut cõfitetur ille qui ſtat ꝓ mrimonio.
2 tunc dicit do an.ꝙ ſi allegat turpitudinem ſuam:
nõ pꝛobat etiam cum fama. allegat nõ. peꝛ archi. in
.d.c.ſi duo. Sʒ ceꝛte archi.etiam infeꝛt contrariam
opi.⁊ illam puto ueꝛioꝛem: quia ubi agitur dge picu

lo anime auditur allegans turpitudinem ſuaʒ: ut ple
¶ Itẽ ex

ne dixi in. c.cum ſupeꝛ de conceſ.preben.
quo iſte ſtat pꝛo matrimonio: ⁊ confitetur cõtra ſe:
nõ eſt preſumptio ꝙ dicat falſum: ut nõ.in.d.c.atte
ſtationes. maxime cum fama adiuuet ſuam aſſeꝛio
nem. Et ex pꝛedictis habes plene hanc mateꝛiaʒ an
2 qñ naleat confeſſio coniugum uł alteꝛius ex eis õ
Ziu emn.5 hẽs alibi mãʒ ita colleenn .
ffinitas ſuꝑ
Iſcretionem.ed l
ſoluit ſponſalia de pnñti.Cõis diuiſio . fa
ibi:ſuꝑ quo.Et in pꝛĩa dicit mulieꝛẽ ad ↄtinẽtiaʒ in
ducendã.fa ibi:ꝙ ſi dicit quid iuris ſi ad h̊ͥ nõ põt
iduci.ʒꝰ ſoluit tria obſtacula. Mõ pꝰ ibi reſtitui po
ſtulanit: ꝙ ẽt an cõſumariõeʒ mr̃imonij põt alt cõin
gũ perẽ reſtitutiõeʒ alteꝛiꝰ ſi hũit illi qᷓi poſſeſſiõeʒ.
7 h̊ tene mẽti. nã bñ facẽ ad nõ.ꝑ doc.i.c.ex ꝑte ð re
ſti. ſpo. ko nõ ibi:lʒ iuitaʒ cognoneꝛit ꝙ mlieꝛ põt in

aun n d. .
v gilte Si⸗ v⸗
i eon C i f

Nlmin/

adogon⸗ o
ch r un
ztemen rnoo ti⸗

Ali Nſſi, ninr i

nα. d
ſan umii ie keim
Ne, ſs. .

de nrei ninnoni
aschtonins ined nnene
i NaG

ilrslni öͤfil fnmns 1G
Mironmi Aeihidffniddeed

ſonmne Geundaͤtd zut

etadoene orinu rämtünnd m
iecr nmi aunni ci eoci
eyupott fl i mur
Matrſuriuaſodan mi.
punrmimn u hl (win⸗
No oinie ttir no d ei on u⸗
oöcchelei ſed gro A uni wn
ſannoollt tehieni tberdſtnnoni
Pntboſtui ſſcnirg bar brit
grürtl Ciius peesdloncdanden n
coid oſtewron aunetü gdictr⸗

ſoerandſefgtid,ndikg i

buſt Geoalire münendn
lecan intciimmiim alij
init ſbiobicer auleinz or be
n euror eſema d N
ichöſſfſet i ozto. n nin

ennclgtieſt c iwn

rcinnſinmn nif gi 1e.
MWrnideinſi

iur ſigoe
—– oin ſenn
rglbatepoſtoi 3
n Propin . iß

.

üͤn ,
inn rwfictt
et roſtſoft
wi warin
iihe inr
an en eni
rcen .

cü crpubbtoſtrn
nt =WWD
lacrugic⸗
tdtnittn igurc e
la lii ggenic ſoinrr
nceafinneileirzn.
mcorfeſiore ingon ans
oimin cinſ
ne gnz ob deb ebbe
ſo enunu painnbiso
id olts: tandoneſer
mnrndck onniogens
C rmime CuboeWteñn
neſtnöes ? hoſt ſonnset
ibuba Nomimmna; me
nluntaf ntf olſo⸗
Pno. iug ilſtnaeineſi
,Dr urmcorti ofnnr
le ctiſerlonmmni
nicnanm ſnm t
ur ſeovi iſn nfironio.
6degumpindren n.
em. inhnin
eian iſen Cnrdan
Diti
n cvat ign epin

Gun zan e.

nn ilc.caane
ſne niſeni

mnee.
. . nante S.

nita cognoſei A Er. quo arguo t talis copula ui
oléteꝛ extoꝛta nõ firmat mꝛimoniũ ↄ meiũ pcedẽtẽ
2 facit optie ad id qdð dixi ĩ.c. Siakaräl 5 de ſpon.
2 p idubitatũ ubi iteruẽit uis pᷣciſ. a: puta a⸗ ðtẽta p
alios uel ligata fuit cognita uid ãt ſi iteꝛueniſſz
uis ↄditionalis dic ut nõ.in.c.is qui fidẽ.de ſpon.
ubi ꝑ Jo. an. ubi tẽuit h nõ excuſaꝛe mulieꝛc.ſʒ do.
an. ibi Z ꝛeſpectu mr imdij Oualidãdi.= 6 ultimũ pu
to vius qꝛ nõ ꝛeꝑit᷑ libeꝛ ↄſẽſus qui iꝛeqit i mẽimõio
ut in. c.cũ locũ de ſpon. tẽ nõ ibi pteꝛ ꝛeatum
adalteꝛij iũcta gl.ꝙ adulteꝛiũ ↄminit᷑ cũ ſpõſa altiꝰ
de pñti ʒ nõdũ cognita.⁊ idẽ uꝛ cũ ſpõſo ðᷣ futuro
ſaltim ad ̊ ut ſponſa ⁊ uir poſſint accuſari de adul
terio ꝑ tex.nõ in.l.ſi uxoꝛ.ff.de adult.ubi dicit᷑ ꝙ;
nec mꝛimoniũ nec ſpem mẽimonij uiolaꝛe IHʒ.⁊ quate
nus dicit de ſpe:loquit᷑ ꝓpꝛie in ſponſalibus ðᷣ futu
20. æ hoc ẽt uoluit glo.in.c.quẽadmodũ de iur̃iu.lʒ
ↄꝛiũ tenuerit hic do Car.allegãdo pꝛo ſe glo.in.c.
quidã. xxvij.q.ij.ſed pᷣmũ puto vius ¶ Je nõ ꝙ
ſicut maritus põt dimitteꝛe uxoꝛẽ ꝓpter foꝛnicatõʒ
ita eõ mulieꝛ maritũ nõ eni ĩ hoc iudicãtur ad iĩꝑia
qð clarius ꝓbat᷑ in. . apoſtolus.xxxij.q.vij.æ ĩ.c.
i. ut lit.nõ 9t. ¶ INrẽ nõ ibi ſz nec affinitaſ tex. aꝑtiſ
ſimũ.⁊ neſcio alibi ita clarũ ꝙ copula ẽt illicita idu
cit affinitatẽ.? hẽs h̊ caſũ in quo maritꝰ æ uxoꝛ ſũt
affines. æ nihilominus exercet mr̃imoniũ ad petitio
nẽ illius qui nõ fuit affinitatis ↄſciuſ. Airio n
papã nõ artari ad ſequẽdã diffinitõeʒ ſuoꝛũ pdeceſ
ſoꝛum.nec dʒ ſequi ſi eã nõ putat iuridicã. In gl. i.
in fi. aduerte qꝛ itrat mãm nũquid maritus poſſit
obiiceꝛe uxoꝛi adulteriũ cui ipſe occaſionẽ dedit.et
allegat pꝛo * 5. 7 n fuit au ſ2 firmaꝛe pedes. Do.
iputatur mulieri ut hic. ¶ Si vVo fuit occaſio muli
eris nõ iuite.⁊ tũc quo ad deñ non fnit excuſata:ex
quo nõ cõpellebat᷑ſed quo ad uirũ fuit excuſata ut
ʒ eum poſſit replicari.⁊ bec diſtinctio nẽ de mente.
Jo. an. 7 hoſti.qui ꝛeferũt.q.bar.brix.de quodam
egꝛotãte ad cuius pces uxoꝛ cõcubuit cum medico
nũquid poſſit nxoꝛi adulteꝛiũ obijceꝛe ⁊ ↄcludit᷑ ꝙ
nõ ex quo ipᷣe fuit cã.⁊ uide glo.xxxij.q.vij.concu
buiſti. S; ego addeꝛẽ unũ membꝝ ad illã diſtinctio
nẽ.ꝙ aut uir fuit cã imediata adult᷑ij mulieꝛis.⁊ tũc
nõ põt ſibi obijceꝛe adulteꝛiuʒ ut hic. aut fuit cã me
diata puta qꝛ uxoꝛ deſeꝛta a uiro ↄmiſit adulteꝛinʒ.
2 tũc nõ ſufficit illa occaſio: qꝛ eſt nimis remota ut
Ve pꝛobari in.c.ſignificaſti de diuoꝛ. ⁊ ita põt glo.
itelligi in. c. ſi tu abſtines.xxvij.q.ij.⁊ ꝑ hãc diſtictio
nẽ reduceꝛẽ iſtã glo.ad ↄcoꝛ. uide in ſ hi bo.glo.i.c.
de ceteꝛo. de hbomi. In glo. in v. pᷣſeꝛtim.ibi tmn. ad
ueꝛte qꝛ hec expoſitio ipꝛopꝛiat rex. Vñ Iʒ nxoꝛ ñ ſit
excuſata quo ad deũ.ex qꝰ nõ fuit iuita.⁊ ſic loqnũ
tur iura all.i gl. iñ quo ad maruũ ẽ excuſata. ⁊ tex.
ꝓbꝛie loquũt de marito. vñ bic ẽ cãus aptus ꝙ ma
ritus nõ põt uxoꝛi obijceꝛe adultenũ ſi ipe fuit aue
toꝛ adulteꝛij.lʒ uxoꝛ fueꝛit ſpõtanea. nã dictio pᷣſeꝛtiʒ
ꝓpꝛie ſumpta ponit idẽ ĩ cqu ꝛ10. ut nõ. in. c. audi
tis. de elec. i. c. qm. ut lit. nõ ↄte. In glo.in v. nec
affinitas in fi. glo.nõ rndet ad pꝛia. Jo. an. ꝛemittit
ad arboꝛeʒ ↄſanguinitatis. dic ꝙ quo ad impedien

¶ De cognatõe legalt.

dũ miimonium oꝛitur affinitas.? ſic loqᷣtur. c. ð illo
2.c.ſuꝑ eo.S.e.⁊ tʒ glo.in. .affines alł pꝛo ↄꝛio
allegat ad hoc iſtũ tex. ſʒ quo ad alios effectus pro
cedat Sriũ.⁊ hoc plus piʒ qᷓ ÿ̈ dictũ do. an. qui dicit
lex ſolũ dicit ꝙ affinitas ẽ quedã ꝓpinquitas ex
nuptijs ꝓueniẽs uñ nõ loqtur i ille tex. negatiue ſed
affirmatiue nõ eni ſequit᷑ ꝙ alio mõ nõ poſſit affini
tas Shi. ſed certe rñſio nõ eſt bona quo ad totum
illum tex. ut pʒ ibi in tex. affines. nam loquitur ne
gatiue. ſ.qn nõ õhituꝛ ni niſi ex nuptijs. 7 iõ ĩtellige nt
ſupra 4 Jr gl⸗ 1gl. in. V. off cere in fi. dic ur nõ ĩ
regula factũ lũime de ꝛc.iur.li.vi.⁊ in.l.ſi a me. alł.ĩ
ↄriũ factũ erat ichoatũ nõ aũt ꝑfectũ.iõ irritat ſi ð
uenit ad eũ caſũ a quo nõ potuit hr̃e pꝛincipiũ.hic
vo matrimoniũ erat ꝑfectũ ex cõſenſu de pnii.idᷣo
no irritat ex affinirare ſonuenenne
egitur duobus
Raternitati.r em unuz
itellectũ.h.d. Ex ſponſalibus ↄctis cum
puella que nõdũ compleuit ſeptẽniũ ĩteꝛueniente co
pule attẽptatu oꝛitur publica honeſtas impendiens
mẽimonium obendum cum conſanguinea. m aliuʒ
intellectum hoe intendit.Copula carnalis habi
ta cum puella.vij.annoꝛum dirimit mꝛimoniũ poſt

ea gctum cum couſanguinea. ¶ Tots diniſio ¶ a

ibi diuoꝛtij. ¶ Oppo . z lr̃am. ⁊ uidetur nullo mõ
poſſe de iure ꝓcedeꝛe.aut enim ex publica honeſta
te fuit ſepatum mẽimonium ↄctum cum ſoꝛoꝛe ⁊ ui
detur hoc.contra.c.Fas ⁊.c.acceſſit.de deſ. ĩpub.
nam publica honeſtas ſolum oꝛitur ex ſponſalibus
contractis poſt completum ſeptẽnium. antea etiã cũ
matre puelle poteſt contrabi matrimonium ut ibi.
Aat ex affinitare oꝛta ex libidine extraoꝛdinaria. et
hoc etiam ſtare non poteſt.qꝛ affinitas non contra
hitur niſi peꝛfecte mulieꝛ cognoſcatur.ita ꝙ inteꝛne
niat ſanguinis ſeu ſeminis cõmiſtio.ut ẽ tex.bo.i.c.
lex diuine ↄſtõnis.xxvij.q.ij.ad idem bo. tex.cum
glo.in.c.erxoꝛdinaꝛia pollutio.xxxv.q.iij.ubi dꝛ ꝙ
Iʒ quis cognonuit puellã ciꝛca nãlia.exquo m copula
nõ fuit hita itra clauſtꝛũ pudoꝛis nõ oꝛit̃ affinitas
cum conſanguineis puelle. unde nõ obſtãte iſta pol
lutione eroꝛdinaꝛia põt duceꝛe ↄſanguincã puelle ĩ
uxoꝛc So. meru foꝛte Zꝛij.h.c.le.duobus mõis ut
pᷣmiſi.p ꝙ mr̃imoniũ fuit hic ſepatũ nõ ꝓpteꝛ affi
nitatẽ. ſʒ Phteꝛ publicã honeſtatẽ ꝗᷓ iſurrexit ex ſpõ

libꝰctis cũ ſoꝛoꝛe.⁊ tũc fᷣm Jo.an.h.c.nõ fac ad

titulum. ſz tu aduerte. aureni illa ſponſa opleuerat
ſeptẽniũ.⁊ tũc ĩtellectus ẽ indubius ꝑ.c.ſponſã ⁊.c.
ad au dieétiã s de ſpon nec eẽt tunc neceſſe pondera
re etoꝛdinariã libidinem:qꝛ ſola publica honeſtas
ſuffeciſſet: ut in dictis iuribus.⁊ ideo intelligo tex.
ꝙ illa nõ dum cõpleuerat ſept nium tẽpoꝛe ſponſali
oꝛum:ſed erat.j.ſeptẽnium.⁊ tũc ad ↄõria dic ꝙ int
ueniẽtibus iſtis duobus.ſ ſponſalibus ↄctis cuʒ ꝓ
xima ſeptẽnio ⁊z eroꝛdinaria libidine oꝛitur publica
honeſtas. non enim ẽ honeſtũ ut quis ducat ĩ uxoꝛc
ↄſanguineſ puelle cũ qua oxit ſponſalia æ exraoꝛ
dinaria libidine polluit. z facit ad ti. in eo ꝙ ſponſa
lia de ſe nõ ſuffeciſſẽt ad dirimẽdũ mzimoniũ ſʒ põ
derat᷑ ẽt evoꝛdinaria libido.= iſte ĩtellecx extẽdit.e.

e cognatiöe legali

lias pall.æ ẽ confoꝛmis cũ ĩtellectu.c.ſuuenis g de
ſpon.ſed ſᷣm ĩtellectũ quẽ ibi tenui multuʒ differt a
deciſiõe iſtiꝰ tex.nam ibi puella fuerat ducta ĩ uxoꝛc
⁊ cõducta in domo uiri:nec ↄſtabat de attemptatu:
ſed pᷣſumebat᷑.hic vo fuerũt cõtracta ſponſalia:⁊ pᷣ
ſumebat᷑ copula.⁊ ſic ponit caſuʒ oio diuerſuʒ. ſᷣo
legit iſte rex.ꝙ affinitas fuit cauſa dirimẽdi hoc ma
trimoniũ:⁊æ tũc ad õriũ dic ꝙ exquo puella appaꝛet
cognita pᷣſumit᷑ quod mature potuerit cognoſci niſi
doceat᷑ ↄtꝛariuʒ.⁊ tũc opʒ ĩtelligẽ rex. ꝙ fuit exodia
ria libido.i.erordiarium ⁊ iſalutum tẽpus puberta
tis.⁊ tũc ceſſant ↄtꝛaria qᷓ ꝓcedunt cũ libido fuit ex
clauſtꝝ pudoris.⁊ hic ſũpta occaſiõe diẽ Inn. qð
niſi det ↄmixtio ſemis utriuſqʒ intra clauſtra pudo
ris non cauſatur affinitas nec ↄſummatnꝛ matrimo
nium. vñ non ſufficerʒ emiſſio ſemis nniꝰ.ponit exẽ
plum ĩ frigido qui põt ꝓuoca? mulierem ad ſemis
emiſſionem: nõ ti ꝑ hoc erit matrimoniũ ↄſumatũ
uel ↄcta affinitas ex quo alter non ẽ potẽs ad mẽi
monium.⁊ idẽ dicit eõ reſpectu mulieris.hec opio
Inn. non multum plʒ hoſti. qꝛ de facili non poõt ꝓ
bari emiſſio ſemis utriuſqʒ niſi foꝛte genẽata pꝛole.
qꝛ tũc ſatis conſtat de ↄmixtione ſemis utriuſqʒ.et
ꝓ boc vꝛ ſentire hoſti.ꝙ ad gñatic nẽ pꝛolis neceſ
ſario concurrat ſemen utriuſqʒ.qð qnidam medici
tennerũt.ſed ut audio cõis opi.medicorum eſt in õ
rium.ſ.ut ſemen mulieris neceſſario nõ cõcurrit ad
geneꝛationc.⁊ ob hoc.maxie dicit YFꝛede.conſilio.
cclxxxx.ꝙ ad cauſandã affinitatẽ ſeu ad mꝛimoniuʒ
cõſumandum neceſſario non ꝛequiritur ꝙ mulieꝛ
emittat:ſed ſatis eſt ꝙ uiri ſemè ſit ↄmixtuʒ nẽ uxo
ris. Ex grio eim ſequeret᷑ magna abſurditas. nam
pone ꝙ ꝑ ãnum mulieꝛ nõ emiſerit:iñ cõcepit ex ſe
mine niri ⁊ peꝑit.abſurdũ eſſet diceꝛe ſm Hoſt ꝙ
miimoniũ non ſit cõſumatũ uel affinitas ſit Ocia.=
bec opi.ſatis plʒ data hilitate utriuſqʒ ad ↄctũ mr̃i
monij.⁊ ꝑ hoc hẽs pᷣ etie becre lectum. Abb.
ffinitas ſupuentẽs
X litteris * rumpit ſponſalia de
futuro.uel latius ſic. Affinitas cauſata ex
copuula illicita rumpit ſponſalia pcedentia.et prinat
facultatẽ öhendi mrimonium. Cõis diuiſio. fa ibi
nos aũt. C Dopo. ⸗ tex.ex quo eĩm filiã deſponſa
uit in uxoꝛc nt dẽ in tex.nõ potuit eã ampliꝰ dimit
teꝛe ꝓpteꝛ affinitatẽ ſuꝑuenientẽ ex ꝑſona mr̃is:qꝛ
affinitas ſuꝑueniens nõ diſſoluir mꝛimoniũ: licʒ nõ
dum cõſumarũ ut in.c.diſcretionẽ s̊ eo.So.dic
tex.põt ĩtelligi duplꝛ.pꝰ ꝙ deſpõſanit puellã in nxo
ꝛem. i. õxit ꝑ vᷣba de pnti.⁊æ tũc ad vriũ dic ꝙ ex
quo iſta puella nundũ erat nubilis nõ potuit eẽ ma
trimoniũ int᷑ eos:ſed iuris intpꝛetatiõe fuerũt ſpõ
ſalia de futuro.ut in.c.unico de deſ.ipu.li.vi.et an
e puella ꝑueniret ad etatẽ legitimã ſpõſus cogno
uit mr̃eʒ puelle.⁊ ſic ſponſalia fuerunt ſublaia ꝑ af
finitatẽ ſuꝑuenientẽ. qꝛ ꝓmiſſio mrimonij non põt
adipleri.ut lc iſ cee voͤr meligt ꝙ iſte deſpõ
ſauit puellã in uxoꝛc᷑.ſ.futurã.⁊ ſic in ceꝛta ĩ ueꝛbis
fuerũt iſta ſponſalia de futuro.iqꝗᷓ tollũtur ex affinita
te ſuꝑueniẽte ex ꝑſona mr̃is.⁊ hũc ĩtellectũ ſenſit gl
i.? gl.ĩ.V. ſeꝑatis. Et ex his pʒ ðᷣciſio ad totũ tex.

nã mateꝛ ⁊ nir ñ pũt ampliꝰ heꝛe ꝑꝑ cꝛimẽ ĩceſtus

qð ↄmiſeꝛũt.ſi tñ pᷣherẽt de fcẽo teneꝛet meimoninʒ.
intellige cũ e?neis.ut ĩi.c.trãſmiſſe S.e. nã iteꝛ ſe nõ
tenẽt mr̃imoniũ ꝑpꝑ affinitatẽ ↄctam ex ꝑſona puelle
7 publicã honeſtatẽ oꝛtã ex ſpõſalbus cũ filia.ſpon
ſa vVo pot᷑it ↄᷣheꝛe cũ alio ſi nõ fueꝛit ꝑticeps iniqui
tatis ut qꝛ admiſit iſtũ uirum ignoꝛãdo ꝙ pꝛius co
gnouiſſet mr̃em. ſecus aũt 5 fueꝛit ↄſia. ut in lr̃a.
. dem quo ad ti. dicit ꝙ;
En lens. decꝛetalis S pꝛoxia.pꝛima
pars narrat factũ.fa rñdet.ibi cum igitur
QHůõ ꝙ picnloſa ẽ ſexuũ ↄmixtio. ideo uitanda ẽt
iteꝛ affines.ad hꝰ.c. mulieꝛes.iũcta gl.de iudi.li.vVi.

7 alibl dicit tex.ꝙ cohitatioeʒ ĩteꝛdicit adulteꝛinʒ.ut
gn rni a: eue cũ qua plus iſte
delinqt. Min. diẽ ꝙ q ad deũ nbi magis ↄtempſit.
ſ̊ quo ad eccłiaʒ vẽ magis deliqniſſe cũ illa cũ qua
ſoõſalia nõ Soxit.⁊æ nõ pꝛimũ dẽʒ VUin. ꝙ idiſceꝛnen
da ꝙ;titatẽ rea us quo ad deũ attẽdit᷑ pꝛincipalꝛ cõ
temorꝰpeccatoꝝ.⁊ nõ q̃ itas peccati.æ idẽ uoluit gl.
in.c.cũ quidã S de iurein.ubi płe dixi.⁊ in.c.homo
xpᷣianus.xl.di.⁊ ſic debes decideꝛe qõeʒ tactã.xiiij.
q.ult.c.fi.ubi foꝛmat᷑ qſtio utrũ cũ turpi.ul cuʒ pul
chꝛa magis peccet᷑. G gl. i. in fi. ul pores ĩtellige
re tex. ꝓpꝛie.⁊ tũc dic ꝙ ſʒ a pᷣncipio nõ tenueꝛunt

ſponſalia:tñ tractu tpꝛis ex ſuꝑueniẽtia ipᷣꝛis etatis

ltime fueꝛũt ratificata cum iſte pueꝛ hitaret in domo
ſpõſe.ut in.c.has iũcta glo.de deſpon.ipu.⁊ de iſtis

etatibus qualiteꝛ diſtinguantur uide bo.glo.quaʒ te

nebis menti in pꝛohe. ſexti.
. — Affini
Be fraternitatis. n
ueniens non diſſoluit matrimoniuʒ. Com
munis diuiſio.ſecũda ibi nos.¶ Mota ꝙ affinitas
ſuꝑueniẽs ĩteꝛ maritũ ⁊ uxoꝛc pꝛiuat ſolum culpabi
leʒ iure exigẽdi debitũ.ſʒ nõ abſoluit eum a ꝛedden
do debitũ.cõſiliũ in eſt ut de ceto utqʒ al ſnineat ⁊z

cõtineat. z de h̊ dic ut le.⁊ nõ.in.c.trãſmiſſe.æ in.c.

diſcretionẽ g e ¶ In gl. i. ibi. i. affinitatẽ adueꝛte qꝙ
iõ gl. ſic expõit:qꝛ ex copula illicita cũ affine ñ orit
publica honeſtas:ſed affinitas.ut ĩ.c.diſcretionem
5 eo.ſʒ publica hõeſtas orit ex ↄctu ſponſaliorum
uel mrimonij.ut in. c.unico.de ſpon.li.vi.⁊ qð ibi
nõ.vñn in cãu huiꝰ.c.fuit oꝛta affinitas ex copula ↄ
ſoꝛoꝛe uxoris:⁊æ nõ publica hõeſtas.⁊ ideo glo. ſic
exponit.⁊ cõſileʒ expõeʒ facit in.d.c.diſcreionem:
ſed põt dici ꝙ non oriat᷑ pubiica honeſtas. de qᷓ
in dicto.c.unico.tñ honeſtum eſt.i.honeſtas expo
ſtulat ut uxoꝛ non cõiugat ſe uiro qui ſoꝛoꝛem ſuã
turpiteꝛ cognouit.Vnð ultra affinitatẽ hoc ꝛequirit
honeſtas.⁊ ſic poteſt ſtare tex.pꝛoprie qui in princi
pio facir mentionem de honeſtate in fi.de affinitate
et ſic poteſt intelligi tex.d.c.diſcꝛetionem.
O 2 d ane Summatum eſt. . c. pꝛo
ximo. In prima parte
onit᷑ młieꝛes petiõ. In fᷣa cãe cõmiſſio.

ibi ea ꝓpt. ¶ Mõ p ꝙ affinitas ſupueniẽs n diſ

ſoluit mrimoniũ pſũptũ ſiẽ nec vm. nam cũ iſta pu
ella erat marrimoniũ pᷣſumptũ:qꝛ contraxit ſponſa
lia:æ eam poſtmodũ cognouit:ut in.c.is qui ſupra

»

olrrgnĩ üaltegni 4

tndi i nindi önarne
torchnucerceegnnien
NeNGngunnrtifnirnon
elrsſnſciin tiiniefnchr
Tulgninsd ubbann nginen
Zliris
ierafsmin en
Neint inn esns.
ſtsnmn md. Iüfim
er Durnirilcun intnid bien
groteineng in G mi
luehuinſneimmid ddüͤis
naii⸗ Migriitlünüinoniü dderd
Paticktitinmiden zene
ſon. (Ka weifg nuriſe
lumpnſisciinmme Sdor
lyntce nlm eaſus ſrimme
ncod imr natr gri e

nuͤſften ten Ea⸗
mmoni, ten

kinn. lhj kchirinelend

z it r gig ai i,
—
anninoſes ige
depheßicho önnenn
nns a ſnnanenn ppigents
nomirrabimaincono
ngeccihnnigteſts
Rügrumruiktd nnn
weem.
gformitgtia Ji
fmnemittis,n
Vrdi rinoniz, Aen
iim NMugfinus
ieyor uumr ſoumn hrbi
ißnotbioit ums ndn
tn ce cio iczetſiinar⸗
eatöin üintſeennc.
Gltii ffniminheng
Copuaitin niftei
A Wrmnns id Acaidten
Gnsli erden hoſſlieun
ncncotrfen ſitch t
cfmron finpgne
õ
ni, crnCGnn,

ticionſts d
onun citonſos ho

¶ De conlang. ? affi

de ſpõ. ? ſic iſtud. c. põt nobis fuire uſtra capirula
pcedẽ ia in mẽimonio pᷣſumpto. u fo nõ ? teñ mẽ
ti ꝙ pubeꝛtas põt multũ pᷣuẽiri.nã hec puella nõdũ
cõpleuerat.x.annũ ⁊ tñ potuit mature cogno ſci
pʒ ex eo:qꝛ ex illa copula fuit inductũ mẽimonium.
¶ Erx hoc ĩfeꝛo ꝙ ex copula hita cum minoꝛe pre
ſumit᷑ potẽtia coeũdi in ipſa minoꝛe:lʒ aliter nõ pꝛo
bet᷑ qdð ʒ Vinc.ſupra.c. fraternitati. dicit tñ ꝙ; poſ
ſet ꝓbaꝛi Zaium ꝑ a pectũ coꝛpoꝛis qdðᷣ plʒ ar. c.fini
tatis ]. de frigi. ¶ o nõ ꝙ ecclia põt ↄpelleꝛe con
iugem ad ꝛeddẽdũ debitũ Dingi. C Atuma qꝛ tex.
hic dicit ꝙ uir exactus tenet᷑ ꝛeddeꝛe debitũ.qn dr
exactus dicii Uinc.ꝙ exacius ʒ ſiue vᷣbo ſiue ſigꝰ
exigatur debitiũ:nõ ſepe ſignis loq̃mur ut in c.cum
apud ſupra de ſpon. nam ſepe mulieꝛes ueꝛent vbis
peteꝛe debuũ nũquid aũt nir ille poterit exigere dic
ꝙ nõ qꝛ priuatꝰ ẽ ꝓpter delictũ ſuũ ut in. c tꝛãſmiſ
ſe.⁊.c.diſcretõem s eo.unde peccaꝛet moꝛtaliteꝛ exi
gẽdo ſᷣm Winc.qꝛ õ pᷣceptũ canonis. ar. in. c. ij. de
ma.⁊ obe.nec mir dʒ ſibi acqᷣeſcẽ ẽt ſi timeat ð ĩcõ
tinẽtia uiri:ſj dic ꝙ ecclia pot᷑it ſecũ diſpẽſaꝛe ſi net᷑
de ĩcõtinẽtia ipſius ut dixi in.d.c.tꝛanſmiſſe.

¶ He conſanguinitate ? aflinitate Kica

¶ Viſo de cognatõe ſpũali æ legali ac de ꝓximita
te quadã qꝗᷓ Shit ex copula cũ cõſanguinea uxoꝛis.
Weruo reſtat uideꝛe de cognatõe carnali one ↄſi
ſtit in cõſanguinitate ⁊ affinitate. mẽno peſt Ricaſ
pcedetes ſubijcit᷑ iſta ⁊ qͥd ꝓpe ſit affinitas aut con
ſangainitas dic ut habetur in eerbore.
. eparur mzi
Xlitteꝛis nenen
iter affines primi geneꝛis z quarti
gradus. z ſunt tres ꝑtes. In pꝛima
caſus narratio. In fa rnſio.ibi qꝰ
circa. In tertia iudicum inſtructio ibi ceterum.
Ms prio tex.iuncta gl.qͥnta ꝙ ꝑ unũ teſtẽ ð an
ditu ⁊ ꝑ aliuʒ ſine iuramẽto nõ ꝓbatx᷑ ſufficiẽter ĩpe
diméetũ ẽt ad ipediẽdũ mẽimoniũ pᷣhendum qð bñ
nõ. ad iĩtellectũ z limitatiõem.c.pteꝛea:el.ij. ſupꝛa de

ſpon. ¶ Et ex hoc ĩfeꝛo ꝙ maioꝛẽ fideʒ facir fama

ul unus teſtis cũ inramẽto ꝙ; duo teſtes.quoꝝ nunꝰ
deponit de auditu.æ alius ſine iuramẽto. nã ſola fa
ma de ſe ſufficit ad ipediendũ ut.j.c.ꝓxi. Itẽ diciũ
uniꝰ deponẽtis ðᷣ vitate nalet. ut ĩ. d. c. pteꝛea. h aũt
duo nõ ſufficeꝛẽt rõe pᷣdicta. ¶ Et ex b ⁊ ex tex.nõ
ꝓ in cã mr̃imoniali teſtes debẽt eſſe iurati ẽt ſi aga
tur ad mẽimoniũ ipediendũ. ? ꝑ hũc tex. puto ꝙ di
ciuʒ. c. pꝛeꝛea dʒ intelligi ꝙ ille iuratus aſſeꝛebat ipe
dimentũ. Iẽ nõ ꝙ teſtes pᷣſeꝛtiʒ ĩ cĩ mrimoniali de
bẽt eſſe omni exceptõe maioꝛes.⁊ tencbis mẽti unã
gloſella hic que dicit illos dici omni exceptione ma
lioꝛes qui nulla exceptiõe ltima poſſunt repelli. uide
etiã glo. nõ.inſti. de inuti.ſtipu. ꝗ. item vᷣboꝛuʒ obli
Satio. que dicit illũ teſtem dici idonenʒ qui nulla ex
ceptiõe repelli põt. qdᷣ nõ. ꝓ ſtatutis ſepe requirenti
bus iſtas qualitates. Itẽ nõ ꝙ cum agi ad ipediẽ
dũ ul dirimen lũ mr̃imoniũ idẽ qui denunciant uel
accuſant pnt eſſe teſtes.⁊ hoc rõne peccati cum non

agat᷑ de Zᷣnodo uel icõmodo eoꝛũ pꝛo hoc bo. tex.
in.c. in omni negonio g de teſti. ¶ Altimo nõ duo
ꝛeqᷣſita in eo qui nult diffiniꝛe cãaʒ mrimonia c.pꝛio
ut hẽat iudicãdi ptãtẽ. o ut ſtatura caõica nõ igno
ret.⁊ ꝑ hoc arguit hic hoſt. theologos qui dicũt
eccliam poſſe regi ex ſola heologia. ¶ Sj qꝛo qd
ſi alteꝝ iſtoꝛũ deficiat nũquid teneat ſma. Concludᷣ
poſt hoſt. ꝙ aut deficit ptãs æ idubitanteꝛ nõ ualet
ſnia q;tũcunqʒ det᷑ ꝑitia: qꝛ ſnia a iudice non ſuo la
ta nulla e: ut in. c.at ſi clerici.æ in.c.iij.ſupra de iu
di. .C.ſi a ñ ↄpe.iudi.pꝑ totũ. Si vo adeſt ptãs et
deficit ꝑitia:tũc tʒ ſmia.ſed peccat iudex iudicando
dʒ enĩ iudex alteri ꝑitioꝛi cũm delegar᷑.aut Piros cõ
ſulere facit.ij.q.ij.c.fi.de pe.di.vi.c.i.⁊.l.cern.C.
de iudi. Et nõ ex hoc iudicem oꝛdinarium poſſe de
legare cauſam matrimonia em. Minc ſumpta occa
ſione querit hoſti.pone qꝙ; duo ſunt elecii ad eundẽ
epᷣatum quoꝝ unus ẽ theologus. alteꝛ canoniſta qs
eoꝛũ ſit pfeꝛẽdus data ꝑitate. Concludii ꝙ ſiĩ loco
magis vſatur cq uenlatio pfe:ẽdus e cancniſia.
Si aũt ibi pullulat hẽſes uł locus ẽ uicinꝰ hereticis
⁊ tũc pᷣferẽdus ẽ theologus:ar.in.c.in canſs ſupra
de elec.facit.c.ſuper ſpecula.de magiſt.mixtus tam
eẽt pfeꝛẽdus utriqʒ.dicit ẽt ꝙ nõ eſt neceſſarium
eps ſit magr̃ canonũ. ſatis enĩ ẽ ꝙ hẽat ſciam cõpe
tentẽ qꝛ copetẽs ſcia tollerat᷑ i plato lʒ eminẽs deſi
deret᷑ ut in.c.pe.de pben.⁊ in.c.cum nobis ſupra
de elec.⁊ hec nõ. Ceglomi. duo ſing.ex iſta
gl.pꝛimũ ꝙ cã mimonialis põt delegaꝛi nõ epo.nã
iſta cã fn unum intellectũ fuit delegata iſti archipᷣ
ſbitero ꝑ iſtũ abbatem caſſinẽſem qui hʒ iuriſditõeʒ
plyenariam in caſtris monaſterij.⁊ eidem iſte archip
ſbiteꝛ eſt ſubiectus ⁊æ hoc noluit Goff.hic. ⁊ hoc
nõ pꝛo limitatione eoꝛum que dicũt doc.in.c.cqm
mẽimonij de offi. dele. ubi dicunt de conſueiudine
curie cãs matrimoniales nõ cõmitti niſi epis.de iu
re vo poſſũt ↄmitti cuicũqʒ clerico ſalua diſpoſuio
ne. c. ſtatutum de ꝛp.li.vi.ſᷣo nõ ex gl.ꝙ ex conſue
tudine ſeu ex pᷣſcꝛiptione põt acquiri ptãs diffiniẽdi
⁊ cognoſcendi cãs mꝛimoniales.ſileʒ gl.habes ĩi.c.
leas de reſt.ſpo.lʒ hoſt.ibi contra.ſed tene primum
pꝛo quo adduco tex.quaſi expreſſum in.c.anditis
de pᷣſcrip.Quis aũt de iure cõi habeat poteſtatem
iudicandi de cã mꝛimoniali dicit hoſt. ꝙ eps:qꝛ cũ
cauſa ſit grauis ad eũ ẽ pferãda.xxv.di. perlectis.
2 in. c.i.de.offi.archi. Ego allego tex. expꝛeſſum
qui nõ eſt alibi in.c.accedentibus de exceſſ.prela.
