ar. opti. ꝙ Opareꝛmitatẽ Zhendũ ꝛequirut anim? tus: 7 nonulli pax intelligetes rũdeꝛunt oppoſitum. nli d n
certa ſcia. Ex quo põt inferri ꝙ ſiquis cꝛedens te ¶ Mõ. ſo ibi: nulla ratõne ſuſtineas: ꝙ inteꝛ filios = gaancſeich di
neꝛe filiũ unius tenuit filiũ alterius: nõ efficitur ille lenãtis = baptiʒ tis nulla rõe põt ↄſiſteꝛe mr̃imoniũ nah lc,
pẽ ſpũalis baptiʒati:ſaltiz ad dirimendũ mrimoninʒ Ex quo infeꝛt m hoſti. æ bñ: en ↄluetudo non n ni unn
poſt pctũ.circa qð tñ ſatis põt dubitari. æ dic ut di nalet in Zꝛiuʒ. ꝓ ̊ facit tex. in. c. qð ſuꝑ bis.j. de cõ evdd zi,
in ſili. q. i. c. ueniẽs. j. eo. ¶ Uiltimo hbab 5 er . erleomd a
carn e ll. e. ci uiimo Pabes cx ſang.? aff. ¶ No teꝛno ꝙ circa facultatẽ phendi ℳ.
tex. caſũ in quo maritus ⁊ uxoꝛ ſunt ↄpatꝛes ſpiri mfimonia młiũ attẽdẽda eſt loci ↄſuetudo p rnhin E *
tuales nec ꝑ talẽ ↄpat᷑nitatẽ diſſoluit matrimoniuʒ po. ð tex. Vvꝛ enim implicare Idictioneʒ æ abſurdita 2ò 4onl ud sder,n
Ratio ꝛeddit in la: qꝛ ſi ignorteꝛ fecerũt:puta qꝛ tẽ in multis. NMam pꝰ pᷣſupponit ꝙ pꝑp ↄſuetudineʒ rann, do.C
inſtante mulritudie paruuloꝝ credẽs ſuſcipe fi ium poſſit ſepari mr̃imoniũ inteꝛ habiles contractuʒ. qdᷣ ſmmn tuncl an
alterius: ſuſcepit pꝛoprium: ignoꝛãtia bʒ eos exen eſt Z. c.fi. de cõſue. ubi pʒ ꝙ ↄſuetudo nõ piudicat mald ſng igenr
ſare ſi fecit ſcieni doloſe ut ſeparet matrime niũ: do legi diuine qua cauet᷑ ꝙ ↄiuncti mr̃imonialiteꝛ peꝛ pitci do
lus:non dʒ eis procinari. ¶ In glo. in. V. debitum hoieʒ ſeꝑari n5 pñt.xxxiij.q.ij.quos deus Oinnxit. inririi ogun we
in fi. vẽ glo. ꝛcedex a pꝛecedẽti dicto: ? enẽ ꝙ ſiue Jẽé inteꝛ filios duoꝝ ↄpatꝝ ꝑ quoꝝ neutruʒ denèé igoch ntüm nage
ignorant ſiue ſcicteꝛ coprnitas int cõiuges ſit Zcta tum ẽ ad ↄpateꝛnitatẽ licite mꝛimonia Zhunĩt: ut. õ. gelehtdcian 1
põr quilibet debitũ exigeꝛe. Goff ⁊ Vin diſtingũt e.c. i. ? tñ ter. in ueꝛ. uex dicit eps nõ dʒ appꝛo ien Grck inmnukl
aut alteꝛ ſolus fueꝛit ſcics.? ille prinaĩ facultate bare talia mẽimonia etiã ſi cõſuetudo hẽat ut ꝑmit H epcjaſlun nun
exigedi. Aut uteꝛqʒ: ? iſic fin cõpẽſano. vnde qubʒ tant᷑. nam ſi citra ↄſuetudinẽ põt inteꝛ eos imfimoni n iii enn
heẽbit facultateʒ exigẽdi facit. c. pe. ulti. Ge ac ul. um cõſiſteꝛe. eꝛgo foꝛrius conſuetudine cõcurrenie. ſmlini Sar v⸗
⁊.l.ſi ambo.ff. de cõpenſa hec opio mibi nõ placet 55. metu Sꝛij ex bi ſcribunt ſnt Nuvi,f, obit
1 deé (opeme o I . metu Saij ex his que ſcribunt h̊ ꝑ glo. 7 Go zo bie clamm no
qꝛ cõpenſatio fit ubi agit de ntilitate ? cõmodo de cto. pit elici qᷓtuoꝛ ĩtellectus ad tex. ¶ Dꝛim irel el girfiweni⸗
. .

linquẽtinʒ:⁊ ſic loquũtur iura ſuꝑius alleg.ſʒ ĩ cau
noſtꝛo priuatio eligẽdi debitũ nõ fit ad urilitatè al
terius.ſ̊ ob ꝛeueꝛẽtiã cognatiõis ſpũalis:æ ſic uniꝰ
dehictũ aliũ nõ excuſat. Moſti. finalit tʒ ꝙ data ſcia
utriuſq; neut᷑ pot᷑it exigẽ nec ſubtraheẽ: q̃ſi dicat ñ
dʒ quis exigere.ſi tñ exigit tenet᷑ alteꝛ ꝛeddeꝛe debi
tum. Qu de hoc uide glo.ſatis latã in.c. noxe. Xxxx.
q.i.que cõcludit ꝙ ſcieni hoc attẽptãs ẽ priuat fa
cultate exigèdi debitũ.⁊æ mihi ſatis plʒ iſia opi.prio
P tex.in.c.de eo.xxx.q.i.ubi dẽ ꝙ ialis moꝛina con
iuge dʒ ꝛeoneꝛe ſine ſpe cõiugij.ecce eꝛgo q;tum
in ſe ẽ priuat᷑ exeꝛcitio mr̃imoniali¶ Grtẽ ac quco 26
nem huiꝰ tex. nã ſuſtinet᷑ h cõiugiũ ne fraus doloſo
pꝛocinet᷑ ſed quo ad priuandũ iſtum iure ſuo frauſ
iſti non pꝛocinat᷑:ſed poniꝰ obeſt. vnde lr̃a ĩ hac ra
tione habuit ſolũ reſpectũ ut cõingiũnõ ſeꝑet᷑ ex to
t0 fateoꝛ ꝙ Ra pcedẽs inuit pᷣriũ dũ dicit:nec alteꝛ
alteri dʒ debiiũ ſubtraheꝛe:ſed telligo ꝙ ſciẽs non
dʒ ignorãti debituʒ ſubtraheꝛe. uł itelligi idiſtincte
ꝛeſpectu ignorãtium.nec ob.ſi dicat xpᷣm excepiſſe
ſolã cãʒ foꝛnicationis:ut in.c.ij. ẽ. de cõingio lepꝛ.
qꝛ ut dicit glo.notãteꝛ ĩ. d.c.noſſe illud ẽ uex quo
ad ꝛepellẽdũ uxoꝛc a domo ꝓpa ⁊ a curia ſua ſz q*
ad ðᷣbitũ ſubiraben miłii caſus iueniunt᷑ circa foꝛni

cati
Bper eo. Summatum eſt. S. c.

i.ſed ſpãlius attigẽdo
mentem. c.hoc intendit. Yilij duoꝝ cõpa
trum ꝑ quoꝝ neutrum deuentum ẽ ad opfnitateʒ.
licite inuicem hunt mẽimonium.ſi tñ ſubeſt cõſue
tudo ipediens ⁊æ dirimẽs talia mr̃imonia. ſeꝛnanda
ẽ loci cõſuetudo.h.d.ſm intelleciũ magis cõeʒ. pꝰ
ponit᷑ qõ.fo ibi rñdemus.diſtinguẽs HG“ z ſᷣm mẽ
brũ ibi ceriũ ¶ Hõ pꝰ ibi:altex uł utrũqʒ: ꝙ opa
ternitas põt duplicit᷑ eẽ int aliquos: utputa qꝛ qlibʒ
ſuſcepit filiũ altiꝰ de ſacro fonte Ex quo nõ. ꝙ ſi
ego tenui filiũ tuum in baptiſmo.iu licite potes te
neꝛe filiũ meũ:æ tũc ꝑ utrũqʒ iſtoꝝ ſilioꝝ cõpr̃nitaſ
eſt inteꝛ eos Scta. æ pdie ðᷣ facto ſuꝑ h fui iteꝛꝛoga

lectus nt pꝛincipiũ tex.loquat᷑ in filijs Cuoꝝ cõpatꝝ
P quoꝝ alteꝝ ul utrũqʒ zcta ẽ ↄprnitas.? ĩteꝛ iſtſog
nõ põt eſſe mẽimoniũ:ẽt ſi conſuetudo hoc heat: ut
g dixi.⁊ iſte cãus eſt plan ¶ Meꝛ. cetex. ĩtelligat an
P iſtos filios nõ eſt deuentũ ad Opꝛẽnitateʒ: ⁊ tũc dʒ
attendi loci cõſuerudo.¶ Mõ in hec cõſuetudo eſt
tante efficacie ut dinimat mimoniũ poſt vctum:licʒ
poſſit illud ĩpedire ſicut in ſili dicimꝰ in uoto ſimpli
ci ꝙ ipe ſit ſj nõ dirimit: ut in. c. rurſus qui cle. uel
nouẽ.¶¶ Veꝛ.itaqʒ nõ cõtinuat᷑ ad vᷣſi. ĩmediate 5
cedentẽ: ſed ad principiũ.c. ut ſic loquat᷑ de filijs ꝑ
quoꝝ alteꝝ deuentũ eſt ad cõpateꝛnitatẽ.⁊ diſponit᷑
ꝙ debẽt ſepari ſi hoc hẽt shemdo Eiertenu,
loquit᷑ de eiſdẽ: ⁊ diſponit ꝙ ſi cõſuerudo hbʒ ꝙ poſ
ſint cõiungi dʒ epᷣs diſſiłare:nõ aũt pPbeꝛe aſſenſuʒ:
ne det᷑ alijs mã ſic ↄhendi ⁊ hunc intellectuʒ quoꝛũ
daʒ recitauit glo.mag ¶ Sed ceꝛte iſte intellectus
nõ congruit lr̃e nec iuri. Muia V. itaqʒ nenit ad
ue:ſatine a v. ceteꝛũ.¶ Et ſic dʒ ĩtelligi de filijs ꝑ
quoꝝ neutꝝ denentũ ẽ ad cõpateꝛnitatẽ. Iteʒz pʒ
iſtũ intellectũ ſeqret ualeꝛer cõſuetudo ut fres ſpi
rituales iteꝛ ſe Zheꝛẽt mr̃imoniũ ʒ pꝛĩicipiũ.c.ubi dẽ
nuſla rõe ſuſtineas. ¶ Scðs ĩtellectus ẽ nt pᷣncipiũ
2 v. uex itelligat mö pᷣdicto ¶ Sʒ v. itaqʒ itelligit
de ſeꝑatiõe qꝰ ad tpᷣs:nõ aũt ĩ Pperud. Canen na
leat ↄſuetudo ipediẽs mr̃imoniũ æ dirimẽs ad tp̈s:
nõ aũt ĩ ꝑpetuũ.ex qꝰ ꝑ neutꝝ iſtoꝝ fuit deuentũ ad
Opẽnitatẽ:⁊ ſic ceſſaret ar.o foꝛmatũ.⁊ hũc itellectũ
ſenſeꝛũt Innocen. z quidam alij. ¶ AQ.eꝛtiũ itellectũ
ponit hoſt. ut prĩcipiũ ⁊.v. uerũ ĩtelligãtur ut S. v.
vo itaqʒ ꝛeferat᷑ ad.S ceteꝝ:⁊ ſic loquit̃ de filijs ꝑ
quoꝝ neutrũ denẽtũ ẽ ad cõprmitatẽ:ut ſi conſueru
do hʒ iteꝛ eos ñ poſſe cõſiſtẽ mrimoniũ:ꝙ dʒ tunc
ſeruaꝛi cõſuetudo. nã talis cõſuerudo appꝛobata ̊ᷣ
E papã põt induceꝛe nouũ impedimentũ. Nã ſicnt
ſi pſe papa hoc potuiſſet ꝑ ſuã cõſtitutiõcʒ.ita z con
ſuetudo debʒ hoc poſſe exquo hẽt conſenſum pa
pe. Et ſic muatur de his qͥ uolt fateri hãc cõſuem
dinẽ poſſe dirimeẽ mrimonium. v. uerũ intelligitur

ſixrntuniczn fntgen
õ
ruemkir zino inirtirim
ilſni Hop ſaſum
iedcönimeinuh idcſ
Ugirlber nünnena Anucen;
eu carnsntiontd.
dnior ninämr nunonn n
Drechcöencocöamucüm
omcvurpodnttm
imhr ninonu imsin
mmrcelrofmnum ien
umirnſegis eisemn
Intunmnſchani ciinf inn
yiaq; Mrob imn ſu ſon
dlniscoſvanlo inbinuns ð
nmibd Ndig en
ocdtnciaſccch lud n ago⸗
indhonenlguinais
npeiiat minoniüßn rimnie
n Qerhis ons aceru
ler AMennho ra ulauen i

uur irfichoy
negnmr in ſi

.

(Eentnten
Wlacagr iliggti
lran ti
Mnbercötenco
Ennmſ umig
lcaninwnint
uincMiſts ni de d
umi1 iniir)
it lcoani cefſſep

Wairnimi r⸗ .
inhen
pſcölnthth

noͦti fberaſinin:
buneinclemcwon
Ndcene eineleens

Dn N inaztaltel

ſcchickeg efis
Grenm 6

õ
oniichi in⸗
Ks⸗ aunsen pi
lri huin
mmitſinez ig:
mſforſutcuend 4
Pmmit kiitleni
i ¶ani rla
ci ieltginr n.
lt bani d flise
jnaint aſen
nfinoniͦd
dnc Avban
penmi⸗ Niſen

——

at conſuerudinẽ ꝓpꝛiã. ¶ Et

¶ De conſang. ſpoͦali

ſin eü qn ↄſuetudo uicinarũ eccliarũ bʒ ut cõingia
ꝑmitrãtur ĩteꝛ iſtos ꝑ quoꝛũ neutrum deuentum eſt

ad ↄpenitatem:ſed ↄſuetudo loci bʒ prium ¶ Züc .

eni epᷣs nõ dʒ expreſſe repꝛobare illa miimonia:ne
ſcandaliʒet uicinas:nec expreſſe appꝛobare:ne neni
niõ dixit tex. ꝙ debʒ
diſſiłlaꝛe:⁊ ſic tollitur Sriũ.c.i .,nam ꝓcedit ubi nita
ſubeſt ↄſuemudo in ↄꝛium. ¶ Mec lect. hoſt. ẽ ſaris
bona quo ad. v.itaq; ¶ Sed ad. v. vm diuinat:qꝛ
in eo nõ c locus ꝓprius hẽat pᷣꝛiã oↄſuctudinẽ
¶ Jdeo ꝛetento ĩtellectu hoſt. ¶ Ad. v. itaqʒ dic
? quarto ad.v.vm ꝙ loqᷣur q ↄſuetudo hʒ ut in
teꝛ iſtos filios duoꝛũ ↄpatꝛũ ꝑ quoꝝ neutrũ ocia ẽ
opr̃nitas ipediat᷑ mrimoniũ:ſed nõ ꝙ dirimat̃ 2 ꝓ
hoc tex.ibi ↄiugia ꝑmitãtur in quo caſu ex quo cõ

ſuetudo ipedit Iʒ nõ dirimat:nõ dʒ eps et ex poſtfẽõo

appꝛobaꝛe tale mr̃imoniũ:ne det alijs mam Shẽdi

5 ↄſuetudinc᷑.ſ̊ dʒ diſſiſare. puta utẽdo vᷣbis diſpẽ
ſatiuis: uel trãſeũdo cõniuẽtibꝰoccuł = hũc ĩtellectũ

ſentit gl. mag. in fi. ¶ Er tacet do an.æ mibi ſatis

plʒ:qꝛ minus ꝑ hũc uᷣꝛellectum uiolat᷑ ir̃ qᷓ; ꝑ alios
¶ Eötluſſe eꝛgo ꝙ ĩteꝛ filios duoꝛũ ↄpatꝛũ ꝑ quo

rũ alteꝝ nel utrũqʒ octa ẽ ↄpr̃nitas:no põt meimo
niũ ↄſiſteꝛe.⁊ ſi de facto fueꝛit vctũ:dʒ ſepari nulla

conſuetudine gria opitulãte.⁊ ſic intellige princi.c.
uſqʒ ad. F. cereꝛũ. Si ueꝛo peꝛ neutrum iſtoꝛum de

uenuũ ẽ ad cõpꝛẽnitaté: ſi nulla ſubeſt ↄſuetudo circa

hoc:pñt libeꝛe mẽimonia adinuicem Zheꝛe ut in. F.
ceteꝛũ.⁊ clarius in.c.i.ſupra eo. Si vo cõſuetudo
diſponit ut ꝑmittãtur meimonia : tunc foꝛrius pnit
vbere cũ cõſuetudo cõcurrat cũ iure cõi. Si vo cõ
ſuetndo diſponit oppoſitum:⁊æ tunc aduerre. aut hʒ
conſuetudo ut mr̃imoniũ penitus ĩter iſtos nõ con
tahat᷑:⁊ ꝙ de facto pᷣſumptum ſepꝑaret᷑. 7 tunc fua
2ſuetudinem ſi ẽ talis ꝙ ex eius pᷣteritõe generetur
ſcandalum qꝛ ſic loquit᷑.c.i.in.fi.ſupra eo.⁊ ita ĩtel
lige. v. itaqʒ. Mec ob. ↄꝛium ſupꝛa foꝛmatũ:qꝛ nbi
ſubeſt talis conſuetudo inhilitans maxime appꝛoba
ta ꝑ papã ut h:nõ põt dici ꝙ iſti ↄuenientes ſint a
deo cõiuncti ⁊ ſic eeſſat illud ar. quos ðᷣs cõiunxit.
Aut hʒ ↄſuetudo ut inteꝛ iſtos ꝑ quoꝝ neutrũ cc̃.
impediat᷑ mꝛimoniũ:ſʒ nõ dirimat᷑:⁊ tũc ſeꝛna vV. ue
rum. Et ex his potes decideꝛe aliã qõnem: nũquid
ualeat ↄſuetudo circa facultatem inhab litadi uel bha
bilitãdi aliquos ad mr̃imoniũ. Er dic claꝛius: ꝙ;
aut ↄſuetudo habilitat alias inbiles ꝑ ius canonicũ
puta ut in teꝛtio gradu poſſit mꝛimoniũ ↄhi: uel ut
frateꝛ poſſit ↄheꝛe cũ ſoꝛoꝛe ſpũali:⁊ nõ ualet cõſue
tudo:ut vr̃ h̊ tex.inducẽdo ut gᷓ iuncto.c.quod ſuꝑ
his de conſang. æ affi.= utrobiqʒ hoc tenet hoſtien.
q̃ſi ↄſuetudo nõ ſit rõnabilis:cum ſit 3 oẽʒ honeſta
tem. Ex quo ifeꝛo ↄſuetudinem a papa non appꝛo
barã nõ poſſe rolleꝛe ipedimentũ publice honeſtatis
qꝛ nõ ualet conſuetudo ↄ honeſtatem ecclie: ur i. c.
cum decoꝛc de ui.æ hone.cle. Aut conſuetudo iha
bilitat alias hiles: ut ĩjfilijs duoꝝ compatꝝ ꝑ quoꝝ
neutꝝ ⁊c.?æ tunc aut hʒ ſolum conſuetudo ut impedi

At: ?7 nõ ut dirimat: æ ualet. ar. in ueꝛ itaqʒ. ⁊ in V.

ceteꝝ. facit.c.cũ olim de cle.ↄiug. Aur hẽt ut diſſol
natar ↄiugium: æ ſic ad temp ualet: ui noluu ᷣ In

no. nã peccauerant he do conſuetudinẽ patrie.
xxx.q.v.c.ali. ¶ Aut bẽt ut diſſoluatur imꝑpetuũ

2⁊ ſi ẽ appꝛobata ꝑ papã ſaltim taciie ualet: ut ꝓha
tur h fmn lec. hoſt. Aur nõ apparet de appꝛobatõe
pape:⁊ uẽ uelle hoſt. conſueſudinem non ualere cic
eni caſum hꝰ. c.nõ extẽdendũ.ſed ego putarẽ oppo
ſitum:ubi cũ ↄſuetudine concurrit ſcandalum qꝛ ſiẽ
papa põt ius diuinũ iteꝛptari ? addeꝛe ac diminueẽ⸗
ut nõt Inn. in. c. qne ĩ eccliarum de conſti. ita æ⁊ cõ
ſuetudo ut nõt idem Inn. in. c. fi. de conſue. Jtem
uideo ꝙ conſuetudo que generat ſcandalũ inhilitat
quẽ ad mr̃imoniũ ſpũale:ut in.d.c.cum olim ð cle.
cõiu. ergo ꝑi.rõe dʒ poſſe inhabilitare ad matrimo
nium carnale:æ per hoc habes declardiã et gl. huiꝰ
.c. Et nõbis ſin.gl.mag.in medio: qꝛ neſcio alibi:
unuʒ dictum qð ſentit.dicit eniĩ ꝙ ſi in aliquo loco
eẽt hodie conſuetudo ut in quinto gradu nõ poſſit
ↄhi matrimoniũ.= ex contractu generaret᷑ ſcandalũ
ꝙ nõ ualeret mẽimoniũ: ʒ. c. non chʒ de conſan. ? af
fi.hoc ꝑmittat. Et põt eſſe duplex rõ:qꝛ hec coniu
etudo concurrit cũ iure antiquo nec cenſetur ſubla
ta per ius nouũ:exquo nõ repꝛobat᷑ per illud ius z
concurrit ſecum ſcandalũ.æ hanc rationem ſetit gl.
Secunda ratio colligituꝛ ex his que pdixi.qꝛ con
ſuetudo ↄtinẽs in ſe ſcandalũ ex pᷣteritione põt ĩbili
tare alias hiles ſed ubi a principio nullũ fuiſſet im
pedimentum folũ ſcandalũ ſuꝑueniẽs nõ põt diſſol
uere matrimonium: ut dicit iſla gl.quã nõbis qꝛ ꝓ
pter ſcãdalũ nõ ẽ recedẽdũ a virate iuris diuini ut ĩ
c.ij.de no.op.nũ.⁊ in regula qui ſcadaliʒauerit.j.
de re.iur. 3
nteꝛ pꝛem baptiʒati =
rtin us uxoꝛem leuãtis pꝛ ab
eo cognitã Zöhitur comprnitas efficax ad

Imfimonium dirimẽdum. æ duo facit prumo Hit qõ
nein. fo eius ſolutionẽ ibi nos 6 E o primo ibi ſu

ſcepit: ꝙ pꝛinus dr̃ baptiʒaiũ ſuſcepiſſe de ſacꝛo fſõ
te. alibi dr̃ ꝙ eum tenet: ut.j.c.ſe.alibi d cum leua
re de ſacro fonte.ut I.e.c.uenies.qnʒ r̃ cum ſuſĩe
re uel ꝓprijs manibus tenere.xxx.q.i.de his. ⁊=.c.
ad limina. Et faciunt hec ad qõnem:nũquid p ꝓcu
ratoꝛem poſſit õhi iſta cognatio ſpũalis:cũ hec ueꝛ
ba denotẽt actũ ꝓpriũ 2 pſonale ipſius pꝛini. ð q
dicam lauus.j.e.ueniẽs ¶¶ Scdo nõ. ꝙ ↄiunx coi
cat cõiugi actus ſpũales.nã ut h uides ſi marituſ ⸗
bit ↄpr̃nitatem:extẽditur hec cognatio ad uxore ꝗᷓ
effecta eſt una caro cum marito tpe ↄpaternitatis.
6 ibi cõnubium: ꝙ appellarõe connubij qnqʒ
ppᷣhenditur mẽimioniũ carnali copula conſumatum
n gl. fi in fi. nõ hanc gl.que in effectu nult ꝙ
cognatio ſpũalis õcta ꝑ maritũ extẽdit᷑ ad uxorem
prius cognitã.ſecus ſi nõ erat cognita.⁊ hoc iõ: qꝛ
ut pᷣdixi maritꝰ cõicat uxoꝛi actiões ſpũales: nõ aũt
paſſiões. vñ ſi filius mariti ex alia mulieꝛe baprtiʒa
tur: uxoꝛ ipius etiaʒ cognita nõ efficit᷑ commateꝛ le
uãtis ul baptiʒãtis:ut nõ.xxx.q.iiij.c.ſiquis ex uno

iugio.⁊ ꝑ glo. in. c.i.j.e.li.vi. An aũt ipᷣa cogna

tio extẽdat᷑ ad filiũ illegitimũ illius leuantis ſeu bap
tiʒantis: Doc.qꝙ ſic.? vV tex in.c.fi.j. eo. 27.xxx. q.
iij.in ſum. Sʒ queꝛi᷑:nunquid diſpõ buius tex. heat
2

.,

¶ Be cognatiõe ſpual

locũ in còcubina põe exemplũ.hẽs oↄcubinã leuanit
puerũ de ſacro fonte:nũquid concubina efficiat cõ
mateꝛ parẽtibꝰ baptiʒati:ſiẽ ͥ dicimꝰ in uxoꝛe.
Gl. hoc examinat i. d. c. ſiquis ex nno. æ nihil con
cludit. ſed ibi aꝛchi.? Jo. an. j. e. i. c. i. li. vi. renet q;
nõ. ⁊? ̊ hẽt cõis opi.ne ipſa cognatio ſpũalis exten
dat᷑ ad illicitũ ? foicariũ coitũ qð nõ. Ulterius ꝗᷓ
ro poſt Inno. de.q. quotidiana. pone ꝙ duo uel
pluꝛes tenẽt aliquẽ in baptiſmo: nũquid iſti ini ſe ef
ficianĩ copꝛes. Inno. bñ dicit ꝙ nõ vñ pñt adin
uicem pᷣbere mrimonium. nã quẽadmodum cõpꝛes
carnales ut cõbinarius ? cõcubina non ꝓbibẽt ad
phẽdum mr̃imoniũ.ut in. c. tata ꝗ fi.ſint le.ita iſti
q ſunt ↄpẽes ſpũales ꝛeſpẽu baptiʒati nõ debẽt ꝓhi
beri ad Zhẽdum mr̃imonium. ⁊ ꝓ hoc fac tex ⁊ ibi
gl. i. c. fi. xxx. q.iiij.ubi di qð maritus ? uxor nõ de
bet aliquẽ ſił de ſacro fõte leuare: ne infamet᷑ de fa
cio mimoniũ nã uulgaꝛes exiſtimt ulos eſſe cõpa
tꝛes Et ut bẽas mam buiꝰ cognatiõis ſpiritualis:
ſcias ꝙ. xx. pſone ꝓbibeꝛi pñt ex bac cogn anone
ſpũali.quĩqʒ ex ꝑſona leuãris in baptiſmo.⸗ quĩiqʒ
ex ꝑſona baptiʒatis. quinqʒ ex ꝑſona cõfirmãtis.et
alie quĩ qʒ ex ꝑſona leuãtis ⁊ ↄfirmãtis.⁊ ſi cogno
ueris quiqʒ ex pdictis bẽbis ꝛeliquos caſus notos
qꝛ ſunt oio ſimilel p eiʒ ↄhitur hec cognatio inteꝛ
leuantẽ 7 baptiʒantẽ. fo inteꝛ leuantem ⁊ parentes
baptiʒati. inteꝛ baptiʒatũ ⁊ filios leuantis. quaꝛ
to int᷑ baptiʒatũ ⁊ uxoꝛẽ leuãtis priꝰ cognitã.quĩto
int᷑ parẽtis baptiʒati ⁊ uxoꝛc leuãtis prius cognitaʒ
ut h. ¶ Eoſdem caſus ꝛepetas ꝛeſpectiu baptiʒãtis
2 reſpectu cõfumãtis ⁊ ꝛeſpectu tenenus in confir
matione: hec ꝓbãtur in. c.i.e.ti.li.Vi ⁊ ꝑ to.iſtũ ti.
Cõpaternitas peꝛ ca
O ntracto.cciſmũ cõtracta im
pedit mr̃imoniũ pöhendũ.ſʒ ↄctum no di
rimit. Ouo facit. pꝰ ponit caſũ.fo ibi neꝝ:diffiniẽ
dum cõmutit: æ in ↄmiſſiõe prima exprimit diffimti
onis cam uſqʒ ibi deoa; 1 pꝰ ꝙ etiã conſan
guinuei ↄiugũ pnt impeteꝛe mr̃imoniũ ꝛ0e ipedim
ti. ad hoc. c. uidet qui ma. accu. poſ. ¶ Mõ de die
none. vix. nã qð uix fit: tñ fit. Jllud. n. dẽ uix fieri
qð fieri põt: licʒ cũ difficuliate:ut clarius pꝛo batur
in. c. ꝑ catheciſmũ.j. e. t.u. vi. ¶ Vlumo nõ ꝙꝙ pe
niteria iponi᷑ ꝓpteꝛ ſolã affecnonẽ delinouẽdi:licʒ
affectio n habuerit effectũ. ꝓ h.c.ſicui.⁊.c.ſi ꝓptea
de peni. di. i ¶ In glo. ſi. in fi. hodie ceſſai diſputa
tio huius glo.ꝑ ·c.ij.eo.ti.li.Vi.ubi diciiur ꝙ com
pateꝛnitas ↄcta in catheciſmo ipedit mẽimoninz. ſz
nõ dirimit.iõ tex. h̊ dicit ꝙ uix ↄhendo matrimeni
um ipedimentũ affeꝛt. Et ſcias ꝙ ceſſante neceſſita
te honeſtũ ẽ ut in catheciſmo:baptiſmo ⁊ ↄfirmati
one intueniãt ſinguli pꝛini.nõ aũt dʒ unus ⁊ idẽ in
oibus bis pueꝝ teneꝛe iñ ſi de facto fieꝛet Zrinz ac
tus tʒ. de quo uide bo.tex. in. c.ĩ catheciſmo de cõ
ſe. di.iiij. ? de iure un dʒ teneꝛe unũ badtiʒandum
feu criſmandũ.ſi ples tñ iteꝛceſſer t:cũ oiqus õhbũ
hec cognatio ſpũalis:ut ꝓbatur in.c.nõ pluꝛes 569
ſe.di.iiij.?⁊ melius in.c fi.j.eo:li.Vi.

6 Inteꝛ patrẽ baptiʒati et
Q Eniens * euantem ſen tenẽtem ba

ptiʒatũ Zhitur cognatio ſpuũalis ualida ad ipedien
dũ æ dirimendũ mr̃imoniuʒ poſt ↄctum. ¶ Mõ ꝙ
mẽti noniũ nõ põt cõſiſteꝛe inteꝛ cõpatrẽ ⁊ cõmatrẽ.
æ ſi de facto fueꝛit ↄctuʒ:dʒ ſeꝑari. hec ꝗ cognatio
ſpũalis nõ ſolũ impedit: ſed etiam girimit matrimo
niũ poſt Zctuʒ ſen Sbendũ. cudo nota mulie
rem poſſe effici meʒ ſpũalem. ⁊ ex hoc habes unaz
driam iteꝛ cognationẽ ſpũalem ⁊ legalem.nã mulieꝛ
non põt adoprtare: ut in. F. femine inſti. de adop.ti
põt in bapriſmo pueꝝ teneꝛe:⁊ acquireꝛe filiationem
ſpũaleʒ. Et rõ diue:ſitatis põt eſſe:qꝛ ꝑ iſtã cognoti
onẽ ſpũaleʒ fuius nõ trãſit in ptateʒ pr̃is ſpũalis. ſ
ꝑ arrogarionẽ filius trãſit in ptateʒ arrogatoꝛis. ſʒ
qꝛ femia nõ põt hẽe filiũ in ptate:ideo arrogare n0
põt. que rõ ceſſat in pcedẽti cãu. Et hec faciũt ad qᷓ
ſtione; quotidianã ⁊ ſatis utilẽ: nũquid ꝑ ꝓcurato
rẽ poſſit phi iſta cognatio ſpũalis.⁊ vr ꝙ nõ. nam
quẽadmodũ nõ põt ↄtrahi legalis uel carnalis ꝑ ꝓ
curatoꝛem l. neqʒ ? l.poſt moꝛtẽ. S .fi. ff. de adopꝑti.
ita nec iſta ſpiritualis Tres enim ſunt cognationes
UVWna carnalis. alia lega is. alia ſpũal s. ? iſte due ul
time imitant᷑ carnalẽ inqtum pnt: ut in. d. .. fi.ſicut
g due pꝛime non pnñt pbi ꝑ ꝓcuratoꝛc.ita nec iſta
uſtia. Cõtrariaʒ opi. diſputãdo tenuit marſi. doctoꝛ
Jo. an qꝛ reꝗlłi quiſqʒ acius põt explicari peꝛ ꝓcu
ratoꝛẽ niſi expᷣſſe ſit ppibitus a iure in.i.i. Frurſus
.ff de pcu. a2 in regula põt quis ꝑ aliũ de re. iur. li.
vi. ſed nullibi ſpãliteꝛ boc ꝓhibet᷑ 2c Joã ·an. plene
hanc.q.diſputat in.d. regula põt quis.ubi recitatis
opi.cõcludit oppoſituʒ. Et fundamentũ ſuũ pricipa
le ẽ ſuꝑ.c.de his ⁊.c.ad limia.xxx.q.i.ubi Vr requi
ri actus coꝛpoꝛalis. Idẽ tʒ archi. in. c.i.eo.ti.li.Vi.
ꝑ.c..i.?.c.oẽs.xxx.q.i.⁊ nið ꝑ Fre.ↄſilio.xv. Mꝛe
ceptoꝛ meus dns Car.ſequiĩ opi. do. O(Darſi. ? ad
iura alle. ꝑ Jo. an. ? Archi. rñdet ꝙ loquũtur añ
quis ꝑ ſe uult ↄtraheꝛe iſtam cognationem ſpũaleʒ.
quo cqu nõ ſufficit ſola pñtia: niſi pueꝛum peꝛ ſe ſu
ſteret ſeu eũ tangat tpᷣe ſacꝛamẽti. Do. An. h nihil
eligit. vñ ante fẽm ſeꝛuãda eſſet opi. Jo.an. ut non
admittat᷑ quis ꝑ pꝓcuratoꝛeʒ. ſed poſt factũ plʒ mihi
opi. Sꝛia. nam iura ſolũ requirũt leuantẽ ut rnceat
ꝓ pueꝛo:⁊ obliget ſe apð deũ. unde ↄſtituitur fide
iuſſoꝛ ꝓ eo apud deũ.de quo uide bo.tex.in.c.uos
ante omia de ↄſe.di.iiij. hec autem obligatio debet
poſſe cõtrabi peꝛ ꝓcuratoꝛẽ cum nõ eligat̃ iduſtria
pſone:nec agit᷑ de magno facto H. Itẽ qꝗꝛ multa fie
ri ꝑ ꝓcuratoꝛem phibent: fa tmñ tenẽt: ut ſentit gl.
nõ. in. I. uniuei . E. de pci. imp. off. ? in. c.i.de iud.
li. Vi. facit qð nõt Har. i. d. l. ꝰ moꝛtẽ ĩ. fi. ipe
uideat᷑ ſeq opi. Jo. an.i.l. gallus ĩ. O. foꝛſã. ff. de li.
2 poſtu. Scðᷣo ẽ etiã alia queſtio nõ minꝰ? difficił:
pᷣſuppoſito ꝙ ꝑ ꝓcuꝛatoꝛc nõ poſſit Zhi:nunquid
ſaltim de facto Zhatur ꝑ ꝓcuratoꝛc qui de facto te
nuit baptiʒatũ. Jo. an.ĩ. d. ꝛla põt teneꝛe ꝙ ſic: quia
ꝛc ipſa ꝓcuratoꝛ inteꝛuenit. ⁊ licet nõ itendeꝛet obli
gari. tñ ſepe er id qð agi naſcit᷑ obligatio:ut in.l.
is qui in fi.ff. cõmo. Cõtrariã opi.tenuit Fꝛe.i. d.
cõſilio. xv.? ilſi credo vioꝛẽ: qꝛ ubi nõ ẽ ↄſenſꝰ al
teriꝰ ñ naſcit᷑ obligatio: ut ĩ.l.in oĩbꝰ. ? ĩ.l.cõſenſu
ff. de actio. æ obli. ¶ Alia qõ quotidiana ẽ: nũqᷣᷣ

. .

. mmninlchinmn nin⸗
jmis irzirinin

ni⸗
rAEſtrts 51
rnimb Cſc Rn
. tero⸗N ſicic iſo hi

igis i hnnd ſilsene
lninmnuͤſne uuhi mni
ba e orreiel Mmdd
Frinmmmcösind ramdins
rai un ne ſetamim
rigaic eteneitt ingin
upcelnerl QN
IcCicuoni bi kan gl gn
oner i mft jecktir nn
yini er i nidauis t aſ ber
oadef, ni mn dn vol ngl
dctötniindengni
Fulpameiſt uninicns nu
nrrmini ond inde ginnis
Fncwortceindi annmen dor
rnſittinſngen ſeinnen
nlamnii nciltmm
nencl (ladim wra
le nelrrdmn is l
lſcecid deſo n⸗ ot
ceſo ti

tcſo tlc wſſ
ch in tiltrr o ob⸗ u

ſie elst eiin dgn,⸗
eeinn

ͤ
efzn öfei
eine . . Mo
ne Grne D 4
ſon . tre,

Gnnngun
(marrino⸗
inm
äimn, ebabegnn,
lent Glenni mi 1
ſenirnt ng
drtuhneffinihnan
legttiſiͤ cog
nhinggfiſiis
eninenendig
Bn mgen
hiünt;
dt,igild ennn
Dmndſils d
Ntd eglisi emis
Mron ſßfck Nnti
anin inr onores
1s ai uls, eſechen/
Ermnirnind ſat
i, peunnore in ner iſn
Prido nnut nati coao
ans dot epſieniber pen
bimns meini9 wrins
dr aus ) alü cee. .
r PDba t oi nere
Tetcdha us Weons
Crfandareni tiü pen
Alria m ibi legti
Ainarti inc iMil.
eurg rgſiun ſPr
tui iu lll
ſci ning ainaf
ſtmn oogteroſen hinc,.

C De cognatiõe legali.

uniuerſitas poſſit Zheꝛe iſtq cõprnitatẽ. nã ſepe cini
tates cõſtituunt ſindicos ad hunc actuʒ/ Fre.in. d.
conſilio.xv.conſuluit ꝙ nõ:qꝛ nemo qui nõ ſit ba
priʒatus põt aliũ teneꝛe in baptiſmo: ut i.c.ĩ baptiſ
m ue de cõſe di.iiij.ſʒ uniuerſitas nõ hʒ aĩam cꝛgo
nõ ẽ capax huius cognatõis ſpũalis.ꝓ h̊.c.ꝛomana
in. F. in nniuerſitatẽ.⁊.c.ſi ſnia de ſẽ.excõ.li.Vi. Sʒ
credo poſſe attẽptari ut iſti conſtituẽtes ſindicum
efficiaãtur ↄpꝛes:qꝛ diſpoſitio cõcepta in nniuerſita
tẽ ꝛeſoluit᷑ ut cõcernat ſingulares ꝑſonas de uniueꝛ
ſitate ſi actus nõ cadit in uniuerſitatẽ: ut res nõ ca
reat effectu. Iſte ẽ tex.nõ. qui facit ad mulra in.c. ſi
ſnia pᷣalle. facit qð nõt gl.in. d. S. i uniuerſitatẽ fac
.l.ſtipulatio iſta. S. ſʒ ſi ſerui.ff. de. v. obli.=. c none
rit ⁊.c.graue de ſen ex. ubi excõicant᷑ ſinguli ſtatuẽ
tes ʒ lihertateʒ eccliaſticã:licʒ ſtatuãt noĩe uniuerſi
taris Fre. tñ tenuid oppoſitũ Et nõ has tres qões
uas puto qnotidianas et diſpurabiles.
— B q nos. Si filij quoꝛu roͤpatrvʒ
ꝑp quoꝛum alterum de
nenmum ẽ ad cõpẽnitatẽ mẽimoniũ ghant
ſeꝑant᷑:⁊ tpᷣe ↄctus ſcientes ĩpedimerũ illud denũci
are tenẽtur. h. d. Et ſũt due ptes In pꝛma trimẽ
brig cõſultatio. In fa cuiqʒ rñſio..ibi ſuper quo:
5 prĩo ꝙ iter baptiʒatũ ⁊ filios leuantis eriã
añ genitos Zhit᷑ cognatio ſpũalis:que nõ ſolũ im
pedit mr̃imoniũ inteꝛ eos:ſʒ ẽt dirimit ¶ H. fo
quèlibet de ppło reneri ad ꝓpalandũ æ denũtiãdnʒ
ipedimentum exns inteꝛ pöheꝛe uolẽtes. nam quilibʒ
tenet qtum põt obniaꝛe peccato futuꝛo ne cõmitta
tur.ij.q.i.ſi peccaueꝛit ? xxiij.q.iij. ꝑ rotũ ⁊ in.c.di
lecto de ſen er.l. vi. EJn gl. fi. m nõ ꝛepelluntur
a denũciatione.nõ bñ hanc glo.qꝙ excluſus ab accu
ſatione qꝛ nõ cõparuit tp̃e debito: puta tpᷣe edicti:
admitti᷑ per miã denũciatõis.⁊ eſt hec magna limi
tatio ad.c.fi.I.qui ma.accu.poſ.ſed gl.ibi tʒ Sꝛiuʒ
Moſt. dicit h̊ ꝙ ꝑ denũtiatõem ꝑ quã pꝛincipaliter
agit᷑ ad pniam ẽ iſte admittẽdus. qꝛ ad talẽ denũtia
tionẽ admittir̃ quilʒ qui nõ ẽ criminoſus iu) plene
nõ. in. c. nouit de iudi. non tamen poreꝛit ille peni
teꝛe niſi relicta iſta ↄiuge:⁊ ſic indirecte ſequit᷑ ſepa
tio mẽimonij. tn buic itellectui mul ux ob tex.ĩ.d.c.
fi.nã pᷣſumptio ẽ j denũc antẽ:ex quo tacuit tpᷣe qꝰ
edicta emanarũt. ſed ſi edicta non emanaſſent:ſatis
poſſer ꝓcedeꝛe dictum huius glo.ad hoc quod nõ.
in.c.fi.de clãd.deſpõ.⁊ ſic poſſent reduci ad ↄcoꝛ.
iſte due glo. Sꝛie.⁊ iſte tex.nõ ob. non enim dicit ꝙ;
ↄſcij tpᷣe pctus ⁊ edicti debeãt nũc admitti poſt ipᷣs
contractus. Attas⸗
4 nteꝛ baptiʒatũ ⁊ fili
X* litteris. um baptiʒãtis orit᷑ co
gnatio ſpũalis impediẽs ⁊? dirimẽs matri
moniũ ĩteꝛ eos hendũ. Hiuidit in duas ptes. In
pꝛima iudicũ cõſultatio. In fa mandatuʒ.ibi mãda
mus ¶ Mo pe ſaceꝛdos baptiʒans Iʒ hoc faciat
ex debito officij: nibilominus efficirur pareꝛ ſpũalis
baptiʒati. æ idem ĩ monacho baptiʒãte:ut nõ. glo.in
c.peꝛuenit.xviij.q.ij.⁊ in.c.oẽs.xxx.q.i.⁊ per hũc
actum baptiʒãdi oꝛi hec cognatio ſpũalis in oibus
oĩa ſicut oꝛi ex ꝑſona leuãtis ſen tenentis in ba

ptiſmno ut in. c. i. .. eo. li. vi. ¶ Nõ ex h ⁊ ex tex. ar.

ẽt ad illegitimos filios nam h̊ iſta mulier erat filia
ſaceꝛdotis qui baptiʒauerat iuuenẽ:æ mibilominus
iter inuenẽ ⁊ eã fuit oꝝa cognatio ſpũalis.que po
terat appellari frateꝛnitas ⁊ ſoꝛoꝛitas.erãt eni ſc 202
7 frater ſpũaliter de quo uide qð nõ. per gl.xxx.q.
iij. in cn nõ ꝙ h et extgdit ad ſpurios filios
ut ̊ pʒ in filia ſaceꝛdotis.¶ Qicet tex. poſſit et itel
ligi de filia legitima ut nata an clencatũ¶ Dʒ pmũ

dictũ cõir tenet᷑:ut nõt gl.in ſũ.pᷣdicta.=.j.n. pxc·

i. ?= doc.ſupra eo.martinus.⁊ tacite ſẽtiũt h̊ õ
ꝙ coꝛã uicario epi põt agitari cã mrimomialis.qð

nõ pꝛo limitatione c. accedẽtibus de exceſ pᷣla.? eo
rum que nõ j. de ↄſan.⁊ affi.c.i. limo nõ ꝙ

exceptio pemptona põt opponi ⁊ ꝓbari poſt pubii

cationẽ atteſtationũ.ↄcoꝛ.c.finẽ ⁊.c.ꝗut de qoet

ↄtu.qð tellige ut plene dixi i.c.i.de oꝛ. cog. ¶n
gl. i. ibi:ſe ĩ hoc non iueniebatur ꝓhibuum.hodie
uero ẽ tex. ſatis clarus in. c.i.j.eo.li. Vi.⁊ foꝛe ut
dicũt doc.dubitauit iſte nicariꝰqꝛ ſaceꝛdos ex ðbiio
off cij baptiʒauit ſʒ nõ aio hendi iſtã ↄpruiatem
ſeu cognatõem ſoũalẽ. Sʒ iſto nõ ob. Sruũ bic deci
ditur.nã exquo eũ efficit xpᷣianũ.effectꝰẽ pr̃ iliꝰ ſpũ
alis. uelit ergo nolit pr̃ ẽ:ſicut dicimꝰ in pꝛe carnali
ubi ↄſiderat᷑ factũ z nõ uolũtas ſeu ꝓpoſitum facit
.c.oẽs.xxx.q.i. t in fi. gl. hodie ꝓbat ↄcluſio
gl. in. c. fi. .eo.li.Vi.ubi dꝛ ꝙ hec cognatio ſpualis
ſolũ gᷣhit᷑ in ſacramẽto baptiſmatis æ ↄfirmat ois.
uñ per pniam ben efficit᷑ filius ſpũalis ſacerdous.
ſed nõ oꝛit᷑ cognatio ipediens ⁊? dirimẽs mr̃pimomũ
2 que predicta ſũi de baptilmate ꝓcedũt et in laico
qui baptiʒaꝛet in neceſſitate:qꝛ iura loquũtur ĩdiſti

cte in baptiſmate. Hã ſi laicus leuãs ſen tenẽs ĩ ba

ptiſmate ↄhit iſtů cognatõem ſpũalem. foꝛtius ideʒ
dicendum in laico baptiʒzante.⁊ idem dicit ſi mulier
baptiʒaret tpᷣe neceſſitatis:qꝛ nõ eſt dꝛia iter maſcu
lum ⁊ feiam quo ad iſtã cognatõem ſpũalè ut in. c.
fi.J.e.ti.li.vi.⁊ in.c.ueniẽs ſupra eo.

¶e cognatione legali Kica.

AViſo de cognatõe ſpũali merito ſubijcit᷑ de cogna
tione legali ? nide ad mãm huius ti.tex.cũ glo.xxx.
q.iij.c.i.? in.c ꝑ adoptionc.Et dic ꝙ adoptõ lega
lis eſt quedã ꝓpinquitas a lege inducta per quam
efficit̃᷑ quis filius uel nepos:uel deiceps ſeu fẽ ulł af
finis qui nõ ẽ nãm imitans.l.adoptões.ff. de adop.
Et qualꝛ ohit᷑ iſta adoptio:dic ut in gl.c.ſe. Et nõ
ex rubꝛo iũcto nigro ꝙ lex ciuilis qnʒ inducit ipedi
mentũ habile ad ipediendũ ⁊z dirimẽduʒ matrimoni
umn. qz puto hoc ꝓcedeꝛe nõ ex diſpõne iuris ciuilis:
ſʒ ex ſpãli appꝛobatiõe ecclie.unde ius ciuile ꝓhibet
mẽimoniũ ĩteꝛ pupillã ⁊ tutoꝛc: ⁊ ĩteꝛ ſenatoꝛc ⁊ ſub
ditũ ſeu rectoꝛem ꝓuincie ſeu ꝓuincialẽ nihilominꝰ
de iure canonico tenẽt inteꝛ iſtos matrimoniũ:quia
ius canonicũ ſpecifice ilas leges nõ appꝛobauit. ad
hoc uide bo.glo.xxx.q.iij.in.c.i.? peꝛ Hoſti.in.c.
penul.? ulti. ð ſecũdis nup. Abbas.

*½

d 5

. —–— . „—— „2 .
opti.⁊ quaſi expᷣſſum.qꝛ cognatio ſpũalis exiendi⸗⸗

¶ We cognatide legali.

Inteꝛ adoptatũ et
filiũ adoptãtis nõ
põt durãte adoptõe ↄſiſtẽ matri
moniũ.⁊ n diuidit. ¶ MHõ p ꝙ;
— ꝑ adoptionẽ legitie factã oꝛt᷑ ꝓ
pinquitas ſeu cognatio: nedum inteꝛ pꝛeʒ adoptãtẽ
2æ adoptatũ:ſed ẽt int᷑ adoptatũ ⁊ filios adoptãtis.
hec iñ cognatio ꝛeſpectu filioꝝ non duꝛat niſi durã
te adoptione. ſiquis eꝛgo uult filiũ ſuum naturalem
rradeꝛ in uirũ filie adopt e:ꝛemediũ eſt ut emãcipet
filiã adoptiu.ᷣ ita dicit tex.i.c.p adoptionẽ.xxx.q.
iij. Sed ̊ queꝛo ð duobꝰ.pꝰ pone ꝙ citra ſolenni
tatẽ legalẽ aliquis coꝛã uicinis ſeu honeſtis uiris ꝛe
cipiat aliquẽ in filiũ:nũq̃d ex iſta odoptiõe impedia
tur mr̃imoniũ ꝓut h̊ dẽ.æ nũquid iſte filius acqrat
lura filij legitimi adoptati:Hoſtien.tenet h ꝙ inon
qð bñ nõbis.qm non fuata foꝛma coꝛruit ex toto
iſte actus. Foꝛma eiʒ dat eſſe ꝛei:æ ↄſeꝛuat eã ĩ eſſe
ut in. c. tua ᷓ de ſpon.⁊.c.qꝛ ꝓpteꝛ de elec.ꝓ h tex.
n.l. nõ nu dis z. I.nõ eptis. C. de ꝓbat. debet enim
adoptio fieri coꝛã magiſtratu: ꝓut hẽtur in glo.i.⸗
dic ut in ea. cdo quero: nũquid pᷣſbiteꝛ poſſit
legitie adoptare Moſtiẽ ſentit ſuꝑ Nica ꝙ ſic.nec
ob. inſti. de adop.S.illud qꝛ loquit i caſtratis ⁊ ſpa
donibꝰ qui nãliteꝛ gñaꝛe non pnt. vñ ſicut non pnt
hẽe filios nã es:ita nec adoptios:qꝛ iſta cognatio
legalis eſt inducta ad inſtar nalis.vn imitatur nom
inq;tuʒ põt.hinc ẽ ꝙ niſi quis pcedat adoptatum.
xviij. ãnis:⁊ ſic in plena pubeꝛtate:nõ ualet ade ptõ
inſti. de adop.ĩ. S. minoꝛc. ſaceꝛdos vo de facto et
nãliteꝛ gñare põt. ꝓ hoc allego bo.tex.. l. ſi pat. ff.
de adop.ubi dẽ ꝙ ꝑmaxie ſenibꝰẽ idulgẽda h̊ ptas
adoptandi: ut in ſolatiũ nite eoꝝ poſſint ſibi acqui
reꝛeę filios quos nãliteꝛ de facili habeꝛe non poſſũt.
n gl ibi alij dicũt pᷣmã ꝑtẽ tenuit Inn. ſz opi.
Sriã ꝗ ſequit᷑ tenẽt cõiteꝛ doc.⁊ ſpe.eo.iti.in prin.⁊
latis plʒ mihi. Dic eꝛgo ꝙ int᷑ filios namrales ad
oprãtis ⁊? adoptatã nõ põt cõſiſteꝛe matrimonium:
q;ꝙᷓ; adoptara non tranſiuerit in ptãtem adepiãtis:

qꝛ nihilominꝰfamilia ẽ durãte iſta adoptione ¶ Et

in fi. glo. nõ. iſtã glo.q vr̃ ſeqͥ opi Nugo.ut iſiud
impedimẽtũ cognatiõis legalis nõ ſoſum ipediat. ſʒ
etiã dirimat ⁊ hõc opi.tenʒ Jo.de lig.⁊ ſans mihi
plʒ.ꝑ iſtũ tex.cũ dicit ꝙ adoptiõe durãte nuptie nõ
pnt int᷑ iſtos cõſiſteꝛe.qᷓ ueꝛba clare innnũt ꝙ mr̃i
moniũ de facto gctũ ſit nullum.ad ideʒ.c.i.⁊.c.per
adoptionẽ.xxx.q.iij.⁊ inſti.de nup.in..ſed ſiqua
iʒ ſpe tenuerit primã opi.⁊ vꝛ ibi ſeᷓ Jo.an. e.ti. ĩ
prin. Fundamẽetũ ſuũ ẽ:qꝛ ſi mrimoniũ ſeꝑarciur:
ſeꝑatio eſſet fruſtratoria. cum facta diſſolunione peꝛ
emãcipationẽ ſtatim poſſit ↄöheꝛe mrimoniũ. Sʒ h̊
imagiatio mihi no plʒ: qꝛ ſatis eſt impedlimeniũ exi
ſteꝛe ante emãcipationé. Itẽ ſatiffaciendum eſt iuri
ut in ſili ẽ bo. tex. cũ glo.in cle.i.de ſup.neg.pꝛela.
Itẽ ſatis ẽ hoc ipedimẽtũ poſſe eſſe ꝑpetuum.ideʒ
eim iuris eſt de eo qð ẽ ꝑpetuũ qð de eo qð põt eẽ
ppetuũ: ut in.l.iuriſpitos.ff.de excu.tu.⁊æ nõ.glo.in
cle. ⁊ ſi pricipalis ð ſep. ¶ VItimo nõ ex iſta glo.
ꝙ filius illegitimꝰ nõ põt pheꝛe mr̃imonium cum fi
lia ſpũalia pꝛis ſui.dixi latius Sð ti.pꝛece.⁊ idem ſen

NIdtriplex elicit qſtio.fo ſoluit ibi: nec.

tiũt h̊ doc. reſpetu filie adoptine: nt quéadmodum
filius illegitimus nõ põt pheꝛe cum ſoꝛoꝛe carnali le
gitima uł cũ alia ↄſanguinea: ut in. c.ꝑ tuas de pꝛo
ba.ita nec cum filia adopting. Abbas.

¶ De eo qui cognouit ↄſanguineã uxoꝛis ſne ſyica.

¶ Miſo de cognatiõe ſpũali ⁊ legali: de carnali ni
den dũ reſtat. Sed qꝛ ex copula hita cũ ↄſanguinea
uxoꝛis oꝛit᷑ affinitatis cognatio:de qua poteꝛat dubi
tari utꝝ dirimeꝛet ul ipediret mẽimoniũ.ideo ſubijci
tur hec Gica. ⁊ uirtꝰ torius ti. ↄſiſtit in hꝰ ꝙ affini
tas ↄcta ex copnla cũ ↄſanguĩea uxoꝛis nõ dirimit
mẽimoniũ pꝛius gctum:ſʒ ſoluit ſpõſalia de futuro.
Itẽ pꝛiuat facultatẽ ↄhendi mẽimoniũ ⁊ ex actione
debiti in uxoꝛe hita: ut patebit in ꝓſecunõe ti.

matrimoniuʒ:ſed exactionem debiti
impedit: ⁊æ cꝛimẽ ĩceſtus inhilitat qꝰ
ad matrimoniuʒ obhendum pꝰ ponit᷑ thema.ex quo
i 5 p' duas
penas ↄmittẽtis cꝛimẽ inceſtus. pꝛia qꝛ pꝛiuat᷑ facul
tate exigendi debitum carnale a ꝓpꝛia uxoꝛe. fa qꝛ
pꝛiuat᷑ facultate Zhendi mẽimoniũ.Et iceſtus ꝓpꝛie
ↄmittit᷑ cũ aff nibus.i.cũ ↄſanguineis uxoꝛis:uł cuʒ
ꝓoꝛijs ↄſan guieis: ut ĩ. S.cũ g.xxxv.q.i.⁊ in.l.in
teꝛ. ff. de adul. ¶ In glo. in v. ſcienteꝛ in fi. ſentiunt
tũ doct.̊ ꝙ ex copula ignoꝛãteꝛ bita oꝛi affinitas:
ut in. c.diſcꝛetõeʒ.j.e.nõ tñ talis copula ẽ punibilis
reſpectu ignoꝛãtis.vn nõ pꝛinaret᷑ facultate exigẽdi
debitũ:nec inhilitaret ad öhendũ mẽimonium. pꝛo
quo uide bo.tex.in.c.in lectuʒ.xxxiiij.q.ij.⁊ facit.c.
inebꝛiauerũt.xv.q.i. n glo. fi. ibi teneꝛet matri
moniũ.⁊ hꝰ ꝓbat᷑.j.eo.trãſmiſſe.⁊ in fi.gl. Sʒ que
ro quis poteꝛit diſpẽſare?: So.de papa nõ ẽ dubiũ:
cũ iſtud ſit ivedimentũ iuris poſitiui.ad hoc.c. ꝓpo
ſuit de ↄceſ.pben. De epo:puto ꝙ aut ↄmiſſuʒ ẽ ne
rũ cꝛimẽ iceſtus:⁊ nõ põt diſpẽſare:niſi rõne iuuetu
tis. quo cãu diſpẽſare poteꝛit. ꝓ hoc alle.c.ſi duo in
fi. xxxv.q.vVi. Aut nõ eſt ꝓpꝛie cꝛimẽ ĩceſtus: utpu
ta qꝛ ↄmiſſuʒ cum ↄſanguinea ſponſe: ⁊ tũc poteꝛit
epᷣs diſpẽſare etiam citra iuuentutem.ſic intelligo.c.
infra pꝛoxi. in pꝛin. Abbas.
Eniens. Affinitas ſupeꝛueniens
etiam ꝑ illicitum coitũ diſ
ſoluit ſpõſalia ð futuro:ſj nõ matꝛimoniũ.
2= inceſtuoſus pöheꝛe nõ põt.h.d. pꝛimo deciſa cõſul
tatio ſo diſtinguẽs H.ibi inquiſitioni. ⁊ fm mem
brũ ibi ceteꝝ. ¶ Mõ pꝰ ꝙ affinitas ſuꝑueniens ẽ
maioris potentie qᷓ; ſponſalia de futuro. Nã ꝑ affi
nitatẽ diſſoluunt᷑ ſpõſalia. Et 20 c:qꝛ ſponſalia ðᷣ fu
turo nihil aliud ſunt q; futuraꝝ nuptiaꝝ pꝛomiſſio
ut in. c.noſtrates.xxx.q.v.ſed per affinitatem ſupeꝛ
nenientem non poteſt adimpleri illa pꝛomiſſio:cum
inter affines non poſſit conſiſteꝛe matrimonium: vt

in. c.nõ dʒ.].ti. ꝓx.ꝗᷓ rõ ceſſat ĩ matrimõio iã ↄcto

carnali copula non ↄſumato.iõ illud nõ diſſoluitur
ꝑ affinitatem ſuꝑuenientẽ. ¶ Nõ fo ꝙ cognoſcẽs

uꝑueniens
poſt matrimoniũ ↄctum non ſolui

ſcinieſces ncnbout
tcioriirr etnig ſanſei
pnrliclnintctich
itgingno nicnchf⸗ uim
Grfmanmeicits wnntcgee
Cniumismcon geweng
Iaociͦ o Aimd nie
Cnnditbeblind d niineniem
cbai deeocnidrin mn ni
