qn non reꝑit aliquẽ etiã laicũ.nam inſtante ne
ceſſitate etiã laico ↄfitenduʒ eſt:non ille hẽat
claues eccle:ſed ꝓpter ↄtritõem iſte eſt nenia di
gnus:ut ĩ.d.c.quem penitet. Subijcit᷑ mñ Inn.
ꝓpter ſolã imperitiã ſacerdotiſ non dʒ dimit
teꝛe qͥn ↄfiteatuꝛ ei.qdð dicit Hoſ.ueꝝ ſi ad boc
põt ſuam ↄſciam informare. Aduerte. qꝛ ĩtelli
g0 Inn. qñ non ꝛepit alium ſacerdotẽ: ut tunc

Ppter ſolam iperitiam non dimittat ꝓpᷣum. als

at Inno. non bñ diceret ꝑ tex. aptum in. d.c.ſi
lacerdos ubi expᷣſſe fit mentio de impitia ꝓprij
ſacerdot. æ plus ꝓbat iſte tex. a orio ſenſu ꝙ et
ſine ↄſenſu ꝓprij ſacerdotis impiti põt adi ali
enũ ſacerdotem.de qꝛ ibi ſatis ꝑ Archi.ſʒ ſatis
rrederẽ illã lr̃am rducendam ad fmios hꝰ. ceut
ſic una lr̃a ſuppleat᷑ ꝑ allã ut ſit ſenſus ꝙ debet
obtinere licenniã ſi põt ut h̊.uel adeat alienũ nt
i. d.c.ſi ſacerdos.¶ In glo. fi. Glo. ergo ſentit

ꝙ hodlſe ſaliim ipomiur iſta pena. z hec opi.i

ð

placere Jo. an. æ mihi ſatis plʒ: qꝛ pena ãtiqᷓ eᷣ
fundit᷑ in iſta.nã cũ iſie incõtinenti debeat detru
di ĩ monaſteriũ nõ põt agere aliã penitẽtiã pere
grinãdo:ſicut dicebat tex.i illo.c.ſi ſaceꝛdos
quidã ue int utrãqʒ penitẽtiã iponi.¶ Ex glo:
pꝛo declararõe totius mateꝛie.prio qᷓro quo iuẽ
fuit iſtituta ↄfeſſio:⁊ an ſit ðᷣ iuꝛe diuino an hũa
no. Ei ð hoc multe opi.ponunt᷑ ð peni di.v. in
ſũma ⁊ ſuꝑ ea ubi gl.nõ HNa; quidam dicũt
ſuit iſtiruta ĩ ꝑadiſo figuratiue dũ deus indirec
te ↄpulit A ſa ad ↄfitẽdũ peccatuʒ Alij ꝙ ſub
lege. Alij ꝙ nouo teſtamẽto figuratiue:dũ xps
dixit leproſis quos ſanauerat. ite ⁊? oſtẽdite uoſ
ſacerdotibꝰ. Alij ꝙ auctoritate aplti Jacobi di
cẽtis ↄfitemi altutꝝ peccata nza ⁊c. Sʒ gl. ibi tʒ
ꝙ poniꝰ ſit inſtituta ex q̃ ſã gnãi traditioe ecclie
Vñ greci nõ peccãt nõ utẽdo ↄfeſſioe. ↄfuentur
eni ſoli deo in ſecꝛeto:qꝛ apð eos nõ emananuit
hec iſtitutio.ſicut in ſili dicimꝰ in cõtinentia. nã
nõ peccãt eoꝝ ſacerdotes urendo matrimomo⸗
qꝛ ↄtinẽtia eſt ð iure poſitiuo:æ ipſi no admiſſe
runt illã inſti tutioneʒ:ut i.c.nicena.xxxi.di.⁊= in
c.cũ oliʒ.ð cle.ↄiu.z multuʒ mihi Plʒ illa opio.
aꝛ nõ ẽ aliq̃ auctitas aꝑta qᷓ inuat deuʒ ſeu xpᷣm
apꝑte inſtituiſſe ↄfeſſione fiendã ſacerdorti.hodie
in cũ ſit gnãlis apud nos illa traditio: peccaret
mortaliter latinꝰ nõ utẽdo ↄſeſſiõe.xi. di. in his
2 in vo A E ex his ſoluit alia qõ:nũquid pa
pa teneat᷑ ↄfiteri:ita ꝙ euʒ liget ↄſtõ hꝰ.c. Jo.
an.hᷣ ⁊ latiꝰ i.c.ſignificaſti ð fo. compe. dicit p
mens hꝰ ↄſtõnis eũ ligat:cũ ipſe peccet:⁊ dẽbat
ↄfiteri ðᷣ peccato:⁊ ſubiectus ſii iuꝛi diuino. Sʒ
dic melius nt pᷣdixi ꝙ ex deciſione pcedentis 4
ſtionis elicit deciſio huiꝰ. Aut eniʒ cõfeſſio ẽ de
luẽ diuino:æ tũc indubio papa renet᷑ ↄfiteri.ar.
xxv.q.i.in.c.ſũt quidã.ſʒ nõ ligat᷑ ᷣbis huiꝰ cõ
ſtitutois ut teneat᷑ ↄfueꝛi tpᷣe ̊ deputato ulł petẽ
ab alio licẽtiã:cũ ipſe nõ ſit alicui ſupiectꝰ:2⸗ par
in parẽ nõ hʒ iperiũ in c. ĩnoruit de elec.⁊ forte
hoc uoluit Jo. an. dum dirit ꝙ mes bꝰoſtõnis
eũ ligat:q̃ſi nõ iſta ↄſtõ. Aut cõfeſſio ẽ de iuxæ
poſitiuo:etiã ſi ex dicto Jacobi:æ= tũc papa nõ
artaret᷑: qͥ maiore poteſtatẽ bʒ papa qꝙᷓ; habuit
Jacobus cuʒ ille nõ fuerit papa.æ eſto ꝙ fuiſſz
iñ par i pareʒ nõ hʒ imꝑiũ æc᷑. Sʒ ex alio puto
papã idubio cõfiteri teneꝛi:qꝛ hec ↄfeſſio ſaltez
ẽ inducta ex gnãli ecchie traditõe:⁊ cõcernit uni
nerſalẽ ſtatũ ecclłie quẽ papa non pot nenire:
cũ ab oibus ſũmis pontficibꝰ ſiẽ ab alijs xpᷣta
nis latinis hec ↄſtõ fnerit cõiteꝛ ꝛecepta.ad hoc
ai. q. vij. c.ſi illa.⁊ qdð nõ.i.c.ſẽas ð reſti ſpo.2=
xxV. q.i.i.c.que ad ꝑpetuã.⁊ iõ dicit glo.in.c.
ſane.ij. ð offi. öᷣle.ꝙ papa põt ligari a ſaceꝛdote
cui ſe ſubijcit ĩ cõfeſſione.⁊ hoc 16: qꝛ ille i hoe
actu eſt maior papa:cũ ille ſit ſpãlis nicarius di
in illo actu. papa vo generalis. Item i illo actu
nõ tʒ locũ pape:ſed cenſet᷑ priuata pſona qꝛ lʒ
papa ſit:nõ tũ habet poteſtatẽ peceandi.xl.di. ĩ
c.i.facit.l.iij.ff.de offi.preſi.vñ in.c. dilecti de
exceſ.prela.⁊ bene dicunt doc.papam nõ poſſe

4

cõpellere ſacerdotem ad reuelandũ qð ſibi fue
rit i pnia detectuʒ:qꝛ ĩ illo actu eſt maior papa
Et ex his infert᷑ ad aliam qoneʒ: nũqͥd ſuſſiciat
ↄfiteri ſemel i ãno. Et circa hoc ſunt narie opi.
q̃dam ut refert Inno. h̊ dicũt ꝙ aut poſt ↄfeſio
nem non reiterat qͥs pccẽm. z bʒ locum qð h dr
ſemel i anno:qꝛ non debʒ nimis ĩ ſeipſo ↄfider
2 bonaꝝ mentiũ ⁊c̃. als aũt quotiẽs reiteꝛat pec
catum tociens dʒ ↄfieri.ar ð.pe.di.j.i quacũqʒ
hora Hec opi. mibi nõ placʒ.qꝛ tex. pᷣſupponit
pcca ⁊ multa dum dic:oĩa ſua pccẽa ⁊c.⁊= dũ mã
dat inqꝛi de oĩibus circũſtantijs:æ dum punit ſa
cerdotem reuelantẽ pcẽm.ergo tex.iĩtelli debet ðᷣ
reiterante pcẽʒ. Alij dicũt ꝙ nõ tenet᷑ ↄfiteri ni
ſi ſemel in ãno.ſed cautius ẽ ſn Inno.pluries
oↄſiteri.⁊ cum his cõiter tranſeũt doc. Archi. ð
pe. di.v.ĩ ſumma refert duas opi. Mam fꝛ bis
bonauẽmira qͥ fuit ualentiſſimꝰ ibeologus dice
bat iſtam lam itelligendã ꝙ iponat neceſſuateʒ
non diſſerẽdi cõfeſſionem nitra annũ.non autẽ
dat licentiam differẽdi. Alij uero dicunt ꝙ iſtõ
ſit preceptũ affirmatiuũ ð cuiuſ nã eſt ut obliget
ſemꝑ ſed nõ ad ſemꝑ:ſed loco ⁊ iẽpore debito:
tũc ſatis eſt ↄliteri ſemel i anno.Et hanc opi.di
cit archi.tenere beatũ Thomã:⁊ bec opi.młinʒ
mibi plʒ. naʒ ut pᷣdixi ↄfeſſio aꝑte non uidetur

inſtituta de iure diuino. et eſto ꝙ fuerit de iure

diuino:eſt tamen preceptum affirmatiuum: ſi
cut eſt illud honora pꝛem tuuʒ ⁊c̃.un ſatis eſt il
lud adiplere tẽpore cerio ⁊ deimiato ꝑ eccłam.
ſi dʒ homo ↄteri de pcco icontinẽti poſt ꝑpetra
tionẽ.⁊ ꝑ taleʒ ↄtritõem cum ꝓpoſito ↄfitendi
tẽpore debito dimitti pcẽm ꝑ.c.magna ð peni.
di.j. ⁊ nide gl.nõ.ibi ĩ ſumma.⁊ ſuꝑ.F.i.Et ex
his põt inferri ad unum nõbile dem ꝙ idulgen
tia ↄceſſa uere penitẽnibꝰ? cõfefſis ꝓſii illis qui
fuerũt ↄfeſſi ſemel ĩ ãno s hñt ꝓpoſituʒ ↄfuẽdi
2 ↄtritõeʒ ðᷣ pcco pᷣterito.naʒ iſti dicunt᷑ ueꝛe pe
nitentes exquo hñt ↄtritionẽ.⁊ uere ↄfeſſi:exqꝰ
fuerũt cõfeſſi tẽpore ðᷣtermiato:⁊ hñt ꝓpoſuuʒ

ofitendi.naʒ ↄtritio eſt illa que multũ operatur

apnd deũ. Quatr aũt inſtituta fuit iſta ↄfeſſio
nide glo.nõ.ð peni.di.i.ꝑfecia.nam ĩ ea reꝑiun
tur tria oria ? oppoſita pcco.naʒ in pcco adeſt
iprudẽtia:operis ꝑpetꝛatio:⁊ delectatio.ↄfeſſio
oppõitur iprudẽtie.cõtritio delectatõi.pnia ſen
ſatiſfactio operis ꝑpetratõi.ſiẽ in arte medicine
Sria qrijs curant᷑.ð peni.di.ij.c.j. Itẽ adde =
aliã rõneʒ que forie uẽ oponere pᷣmaꝛiuʒ locum
⁊ elici põt ex.c.uenerabilem qui fi.ſint legi nam
peccatoꝛ maxie ſimplex neſcii diſceꝛner̃ ⁊ cogno
ſcere qtitatem peccati:nec diſtiguer ĩter lepꝛã et
leprã. uñ nidemꝰmultos peccare ꝑ ignorantiã:
? minꝰextiare peccata qᷓᷓ ſint.iõ ntile ⁊ quodam

mõ neceſſariũ eſt adire iudicem animaꝝ ꝗᷓ ſcaat

diſceꝛne? æ pniam ↄdignaʒ iĩiungeꝛe. ¶ Ex pᷣdi
ciis infeꝛo ad aliaʒ. q.nõbilẽ. pone ꝙ aliqs con
feſſus ſemel ĩ anno cõmiſit alind pcẽm ð qᷣcon
critus eſt:?æ babʒ ꝓpoſitum ↄfitẽdi in reuoluõe
anni ſed poſtea nõ ꝓfitetur: nũqd pcẽm dimiiſfũ

p ↄtritiõeʒ redeat: an ſolũ peccet qꝛ nõ ſatiſfecit
pᷣcepto eccłe. Inno. uẽ h uelle e nibil ꝓdeſt pꝛe
cedens cõtritio ubi poſtea nõ ſeqt oris cõfeſſio
q̃ſi ſentiat peccatũ fuiſſe dimiſſuʒ conditionalłꝛi.
Dʒ gl. pleniſſima aliud ſẽtit ðᷣ pe.di.i.in pᷣn. Sa
tis putarem i hoc diſtinguẽdũ:q; aut ↄteſſio eñſt

de iure diuio: æ tunc peccatũ itelligat᷑ dimiſſũ ꝑ

cõtritionẽ ↄditionalꝛ. Aut eſt inꝛre humano:
2 tũc peccatũ iã a deo fueꝛat dimiſſũ ꝑ ſolã Piri
tiõeʒ ut i. d.c.magna. ubi tex. nõ. æ heat iſte pꝛo
poſitũ confitendi:ſi poſtea nõ ↄfitet᷑ peccat moꝛ
talꝛ non paꝛendo pᷣceptò eccłe. ſed peccatũ iã di
miſſã nõ redit. Sro q̃s dicatur facerdos
ſcholariũ:mercatoꝝ:ſtipendiarioꝝ ⁊ ſilium.cuʒ
iſti non hẽant in loco ꝓpᷣum domiciliũ. Quidaʒ
dicunt. nt refert Inno. ꝙ ille dr̃ ppᷣus ſacerdos
in cuius parochia habitaꝛũt ꝑ annuʒ: ar. xiij.q.
i. i. c queſti. Alij uero dicunt ꝙ ideʒ ſi n ꝑ an
num. Alij ꝙ debẽt habeꝛe licentiaʒ a ꝓp̈o laceꝛ
dote. Illa opi. plus mqihi plʒ z ur̃ magis cõis ꝙ
ille dicatuꝛ ꝓpᷣus ſaceꝛdos iĩ cuius paꝛochia ha
bitant ð pñti.nec poſſunt comode adire ꝓpꝛiũ

ſacerdotem. aꝛ. i. c.fi.ð paꝛochijs. nide glo qug
S,

hoc tenet ĩ cle.i.ð pᷣuile.i.V.parochialis. ¶S
circa ultimã ꝑrem. c. queꝛo: qͥdaʒ fuit ↄfeſſus ſa
cerdoti ꝙ itendebat iterficere ſemproniũ: ul ali
ud maleficium cõmittere. æ ꝙ non poterat abſti
nere:nunquid ſacerdos peccet reuelando. In
nocé. inſtat æ randem concludit ꝙ hoc peccatuʒ

non dicitur detectum in penitentia:tuʒ quia pec

catũ eſt cõmittenduʒ ? non cõmiſſum:tum quia
non habet cõtritõeʒ. unde ſacerdos debet q;tuʒ
cantius poteſt reuelaꝛe nt peccatum impediatur
2 tene hoc ſemper menti ꝙ peccaiũ cõmiſſum ⁊
non commiteudũ dicitur detegi in penuẽtia.qðᷣ
itellige quando iſte diẽ ſe omnino commſſſuꝝ:
ſecus ſi peniteret de uolũtate pꝛedicta.nam tũc
eſt peccatum commiſſum reſpectu noluntatis.
C Ex his etiã infertur ad aliam qoneʒz. põe ut
quotidie contigit ꝙ nnus reuelat peccatuʒ ami
co: ⁊ diẽ hoc ſibi diceꝛe ĩ penitentia:nũquid ille
amicus adductus i teſtem teneatua illud ↄfiterꝛi
nel ſi reuelat dicatur reuelaꝛe confeſſionem. In
no. ꝙ non. tum quia ille non eſt ſaceꝛdos:tũ qꝛ
nõ dixit ſibi tanqꝙᷓ; miniſtꝛo dei:cum petatur ab
ſolutio a peccato:ſed ſibi reuelauit tanq; amico
Di tamen ille amicus eſt ſaceꝛdos:debet omni
no abſtinere a reuelatioe ne ſit canſa mali exem
pli. quod intelligo nili ꝓducatus in teſtem. Et
quod dixi ð laico intelligo ꝙ laico non dicitur
aliquid. in penitentia:niſi aſſumatur loco ſacer
dotis in neceſſitate:⁊ fiat ei uera confeſſio ſicut
ſaccrdoti. tunc enim non debet reuelare etiam
tanquam teſtis. alias puniꝛetur. ¶ Mitimo hic
quero:pone ꝙ confeſſus dicat ſacerdotem ꝛene
laſſe ſuam conſeſſionem.ſacerdos uero confite
tur ſe dixiſſe delictum illius:ſed negat ſe habuil
ſe illud in confeſſione. Eirca hoc quidã dicunt
ſacerdotẽ illũ abſoluẽdu:qꝛ ñ ẽ magis cꝛedẽdũ
illi q; ſaccadoti. ho. diẽ inliũ mihi plz e niſi ſe

=
E
=
☛R
=-
—

olr i
peninid
ina ſ
ſi ein imn Pleeri
er mcune n ai
s iöm ealniͤt
nle elgo ir gizſ
Irßecti u füm

nen giterent c ſ⸗
dt ercj uk

nias r ℳ)«α
rerM oinani
lebao Yo . nulus
ſiscfell ngs boſt
a dal oſiodi Nuni⸗
Uleroni Peno
ſortor innenrincNie
ci ad cortecione petcan
manitecet gigz gotiuch
bendi. Quin diadine
ne. cut in Mrocei
lncioitpunire oeceoren
ler ut ſrin boe ſcio inicid
Mas er igiitl
mnci e on ſt ac
unciſvoſtio corponts
cen itlic ücſtaneii
nin no ſiftt neiics nos
Alur ſnit d nociciſſn
On bo öholli er in
inc do nodlciſtnn
ſeen 0s aus popo
Horall Gr no ſni in

geimuͤſung dh
lic⸗ Ge
Ponls: e nog

n
1
onen de feyunciz, 6
In ar nn
enre uti ii
ari ii iiu⸗
de thrine *
minizenitie
ſennirin
Oplron ſangl is
ſni, aemiae
nirgnetnzn
tn nſa

delelatnii
disg
Kchemruting
A eſima
niclii Qutg
leripiislte⸗
Amnger iſ
tang gltiken
r lentzt ho lin
Eurnigo ihz
Mo nwuhijh
noge ale ppri
chiſs ice go gne
Mocdas. (
A iin geſisl
gt emtdürii
1 non poraatr
Uettet kenchndo. Y
elodit g boe peeang
Nienninz qiaper
nCönnſiumun qui⸗
ſunchs orher n
unun inpectatur
acuu connſſumt
egiin penſtieiaes
mino cormnſun:
rechcn min iͦ
ceenn wbnmns,
Hunan gotzpien
lcneht etcunzant
enieninni dl
enezmt ilud oien
lr coneſlonen
nck benluii⸗

cerdos doceat aliũde ill hũiſſe: p̃ſũendũ ẽ illõ
hũiſſe in ↄfeſſoe.ar. vi.q.ij.i.c.placuit nõ tñ pu
niet ſacerdos pena ordinaria huiꝰ. c. ſj pena aꝛ
bitraria:qꝛ aꝑte non conuincitur de o⸗
1 5 edici
Bm ifirmitas. Medei
ifirmos debẽt ante omnia inducẽ ifir
mũ ad ↄfeſſiõeʒ:nec quicq; ꝑſuadẽ ꝓ ſalure cor
poris tẽdens iĩ aiaꝝ ꝑiculũ. h.d. Oiuidit᷑ nã pꝰ
ponit unã ↄſtitutõis cãm.⁊ ↄſtitntionẽ ʒ aliam
cauſã. qᷓrto penã traſgreſſionis. qnto qndam ꝓ
bibitõem fſa ibi pniti.teꝛtia ibi hoc qͥge qꝛta ibi
ſi qͥs aũt. q̃ma ibi ceterũ. Cãus ⁊c. (broer
tex.unã cãm ex qua qñqʒ ꝓuenit infirmitas coꝛ
poris.ſ.ipᷣim peccaiũ ⁊ infirmitas aie. Ex ifirmi
tate ergo aie qñqʒ ſequit᷑ ifirmitaſ cõporis ⁊ iõ
ut pcidat᷑ radix ifirmitatis corporis dʒ qͥs icon
tinẽti ofiteri:ut ſic ceſſante cã faciliꝰ ceſſz effeciꝰ
⁊ dic ꝙ ex qͥnqʒ cauf põt ꝓuenire corporis ĩfiꝛ
tgo an gl. ſuꝑ euãgelio. Nathei¶Dri
ma ẽ ni inſt p patieriam ĩ meritũ cꝛeſcat ut legiĩ
de beato Job. qui multas paſſiones corporis
paſſus eſt: ut magis hoc ſibi tenderet ad meri
tũ fa cq ad enſtodiã Vrutis: ne vtus nimis ſuꝑ
biret.ſicut ĩ Maulo apło qui dixit dũ ifirmor
fortior ſum:ut in.c.niſi cũ pridẽ.de renũ. tertia
cã ad correctionẽ peccati nt hic: Quarta cã ut
manifeſter̃ qnqʒ gloria dei: ut ĩi ceco quẽ xpᷣus ls
beꝛauit. Quita cã ad iniciũ pene.ut ſit iniciũ pe
ne. ſicut in Merode.nã qñqʒ deus in boe ſecło
incipit pnnire peccatorẽ aſſi gẽdo eñ corporali
ter. ut ſit in boc ſcło iniciũ penaꝝ ſuaꝝ Ad pꝛe
dicra uið tex. vij.q.i.i.c.cũ ꝑcuſſio. MDot addi
ſexta cã que non facit ad ppoſuũ noſtrũ uidelʒ
mala diſpoſitio corporis qᷓ ꝓuenit ex aliquo ac
cidenti. ¶ 2? nõ ꝙ bec vᷣba moneas ⁊ inducas
debent itelligi cũ effectu: nã ut colligĩ ꝑ ſequen
tia nõ ſufficit medicis modicũ mõer niſi effeciu
aliter iducãt ad uocadñ ſacerdoteʒ. ¶ Mõ ino
ꝙ ſicut hõ cõponit᷑ ex aĩa et cõpoꝛe:ita ꝓ ſalute
utriuſqʒ duo medici iſtituti ſunt. unꝰ ꝓ aiabꝰ: ut
ẽ ſaceꝛdos.alius ꝓ corporibꝰ:ut eſt medicꝰ coꝛ
poraliſ.Ex quo ifert᷑ ꝙ inqtũ aia ẽ pcioſior cõ
pore:ĩtantũ ſacerdos dʒ phonõari reſpectu me
dici cõpoꝛalis: ¶ Jtẽ nõ.ꝙ qnqʒ ad ↄſtirutõeʒ
ↄdenda ↄcurrũt plime cauſe:q̃ꝛum una ẽ ipulſi
ua.alia finaliſ.nã ſalus aiarũ hic fuit cã finalis.
ipulſiua uero fuit cã coꝛpoꝛũ.unde ceſſante ipni
ſina nõ debet ceſſare ↄſtitutio.de quo in.c.poſt
tranſlationem. de renuncia.¶ ¶ Alumo nõ.ex fi
ne lr̃e contra nolentes ieiunare:aſſerẽtes ieiuni
um corpori nociuũ.nã cũ aĩia ſit pcioſior coꝛpo
re:magis eſt inſiſtẽdũ ꝓ ſalute aie qᷓ; corporis.
nã ad hoc principaliter ieiunnium E inſtitutuʒ ut
caſtiger coꝛpus. Juxta illud apłi.Caſtigo coꝛpꝰ
meũ et in ſernitutẽ redigo:ne cũ alijs pᷣdicaueri
ipᷣe probꝰefficiar. qdð itellige vm nili viſilr ppt
oplexioneʒ homis timeat᷑ ex ieiunio uel alia ab
ſtinẽtia ifirmitas corporalis ſeun mors. nam rũc
porius peccaret ꝙᷓ mereret. ꝓ hoc tex.nõ. in. c.

¶ De peni. 2 remiſ.

nõ mediocriter de cõſecra.dil. v. facit. e. ↄuiua.
xliiij.diſ.habenda eſt enim cura corporis:ut ſit
promptũ ad exercitiũ nirtutis: ut in dictis iuri
bus. Et põt iſie tex. optime allegari ad unã caãʒ
generalẽ.ex qua papa habet poteſtatẽ ĩ laicos:
nidelicet qn diſponit in finem ſalutis animarũ:
licet principaliter nõ diſponat circa aias illoruz
quos intẽdit ↄſtringere ſicut hic. naʒ pↄro ſalute
aiaꝝ egrotantinʒ papa hic diſponit in medicos
laicos cõceſſo ergo fine nident᷑ ↄceſſa oĩa peꝛ qᷓ
deuenitur ad fine. l qij ff. ð̊ iuriſdi. om.in.l. ad ꝛc
mobilẽ ⁊ l.ſi ad legatũ.ff. de pcura.⁊ in c.pru
dentiaʒ.⁊ ĩ.c. pᷣterea.de offi. dele. ꝙ bñ nõ. qꝛ fa
cit ad multa. æ maxie ad mãm tactaʒ ꝑ bar.l. am
bicioſa ff. ðᷣ decꝛe. ad or. fa. ut qñ ↄcedit̃ aliqui
bus officialibus poteſtas ꝓuidendi ſup babun
dãatia ſeu ſuꝑ pace: ſeu ſuꝑ ſtatu ciuitatis:ut oia
extrinſeca uidet̃ ↄceſſa:ꝑ que peruenit᷑ ad epᷣſſe
cõmiſſum. ſicut econtra nno ꝓhibito oĩa etiam
remota intelligant ꝓhibita ꝑ q ꝑuenir̃ ad iſlud

ur i c ni oꝓcupiſcẽtiã ðᷣ ↄſti.⁊.l.of̃o.ff de ſpon.
WN gtoi bareref ibi p ſniaʒ. Mõ.ex glo.
ꝑ hoc vᷣbũ nõ tert᷑ ſnia ipo fcõ:ſʒ ẽ ferenda .
iudicẽ: nã ẽ Vbũ fuiuri tẽporis:ergo ꝛcqᷣrit̃ ſnia
iuxta theoꝛicã glo.i regta i penis.de reg.iur.li.
Vi. i. c.qſqs ðᷣ elec.⁊ ĩ.l.cꝛimiali.C. ö̊ iuꝛ. om.
iudi. Et ĩ fi. gl. Sʒ qᷓro nũquid ꝑ diſſuetudi
nẽ ſit ſuplatꝰ effectꝰ: ut ſic medici bodie nõ pec
cẽt ↄueniẽdo.hoſti.dicit eos peccare:⁊ olue
tudo ↄria nõ ualʒ.⁊æ bñ loquit᷑. nã ↄſuetudo nõ
pᷣiudicat iuri:niſi ſit rõnabił. Sed iſta ↄſuetudo
nõ hʒ i ſe aliqnã rõnẽ: imo ex ea pueniunt mala
ð qᷣbꝰ i tex. E In gl. f. i fi. ſ qro qͥd itẽdat lr̃a
ibi añ oĩia moneãt ⁊c So. dicit hoſti. ꝙ anqᷓ; in

cipiãt curã corporis uł ↄnenmiãt ð ſalario debẽt

ſeiua? ꝙ hic dic. al aũt poſſẽt ꝛepelli ꝑ exceptõʒ
nel ſalariũ ſolutũ poſſʒ repeti.qð eſt õ. c.uides.
x. diſ.? S. I.nõ dubiũ C. ð legi poſtea diẽ 2æ bñ
a cũ iſta pena nõ ſit iure expſſa nõ ẽ iponẽda:
licet utile fuiſſet cam imponere.nã tex.iſte ſolum

punit eos arcendo ab ingreſſu eccleſie ¶ Vltio
quero circa finem lr̃e quid ſi medicus diecat nõ
conſulo:ſed tamen ſi haberetur ralis mulier in
cantatrix de facili liberaretur dicunt doc. medi
cum non excuſari:quia malicioſe æ in fꝛandem
legis nidetur hoc aſſerere ſicut dicimꝰ in ſiłi de
nẽdente aliqdᷣ aial ꝙ ſit morboſum:ſed aſſerit
illud ſanũ æ dic ꝙ nõ uult teneri. de quo ĩ.l. cre
ditoꝛ. 2 in.l.i. F. nenditor.ff. de ac. em. Abbaſ.
Elemoſynarũ ꝗᷓ
Bm ex co. ſtoreſ ſine aplicil
nel dioceſanorum lr̃is admini non de
bẽt nec tũc proponũt ultꝛa id qð ĩ ipſis ir̃is ↄti
net᷑ boc p ⁊z debẽt eẽ modeſti ⁊ a locis ⁊ epen
ſis ĩicõgruis abſtineꝛe hoc 2²* In dedicatõne ba
ſilice ultra ãnũ etiã ĩ ãniuerſario dedicatõis:⁊ ĩ
lris induigẽtiaꝝ ↄceſſis ab alio q; a papa uitra
.xl. dies remiſſio exceder̃ nõ debet. h. dicit uſqʒ
ad finẽ. Et qᷓnuor ſũt ꝑtes pᷣncipales.Fa ibi for
mã.tertia ibi qui aũt.qᷣrta ibi ad hec. Cãns æc᷑.

¶He peni. ?2 remiſ.

¶ Mõ. p ex tex. ꝙ iſti queſtões elemoſynaꝝ ut

ſunt iſti qui mittunt᷑ ab iſtis pceproribus ſancti
antonij ſiue ſancti ſepulchri ſiue aliorũ hoſpita
liũ ꝓ uotis colligẽdis ⁊æ elemoſinis petendis nõ
debẽt admiti ad petẽdũ elemoſynas noie illoꝝ
hoſpitalium niſi habeãt lr̃as ueras aplicas:liue
epᷣi dioceſani.⁊ ꝓcedit hq;ũcũqʒ ſint exempti
inni cle.ij. eo.ti. Et fuit h ſtatutũ ꝓpter eoꝝ intẽ
pantiã nimiã.nã młti mẽrtiebãtur ſe eſſe alios:qꝛ
falſe portabat ꝛligiõis uel illiꝰ hboſpitalis habitũ
alſeretes ſe eſſe frates illoꝝ locoruʒ: ubi ĩ vitate
nõ erãt.iõ debẽt pᷣus exaiari a papa uel ab epo
loci.ſecus dic de alijs uolerib peteꝛe elemoſinaſ
ꝓ ſeipſis. Iſt eni nõ indigẽt lr̃is.xlij. diſ.qeſca
mꝰ. lxxxvi. dil.c.nõ ſatis. Sed iſti queſtores de
ꝗbus i tex. petebãt ut dixi noie hoſpitaliuʒ:⁊ iõ
oʒ ut approbent᷑ priꝰ ce tales.⁊ maxie ut axami
nent ne rengiõis fallum hiũ geſtent ¶ 1 nõ.
ſti queſtores n pnt pdicare nec aliqͥd ꝓponeꝛe
perẽdo elemoſynas niſi qð in is ↄtinct᷑.⁊ hoc
fnit ſtatuiũ:qꝛ ipſi ſolebãt ꝓponeꝛe multas abu
ſiões ⁊ dicer̃ multa mẽdacia.? maxie ↄmutãdo
nota: z abſoluẽdo a pena æ culpa.⁊æ hodie ꝓui
ſuʒ eſt ꝙ nõ obſtãte quocũq; puilegio pñt exce
dentes in talibꝰꝑ epʒʒ loci puniꝛi:ut i.d.cle.ij.e.
li.facit.c.ut officĩ.. cõpeſcẽdi de hereti.li.vi.
¶3 nõ. ꝙ elemoſyne młũ nalet ad aqrẽduʒ ni
am eternã.de quo. xiij.q.ij.c.ut aie vᷣfunctoꝝ.æ=
dge peni. diſ.i.i.c.medicinã.Et nõ.ex hac forma
liaꝝ ⁊ modũ ⁊? ordinẽ ſcribedi.nã pꝰ pᷣ ponit ex
ordiũ cã aliciẽdi ⁊ ꝓuocãdi aios anditoꝝ.ꝛ po
nit᷑ narratio.ʒ ponit᷑ ↄcluſio. uarto nõ. in
J. qui ant q́les ðᷣbẽt eſſe iſti qſtores elemoſyna
ruʒ.debent eni eſſe modeſti z diſcreii.nec debẽt
hoſpitari ĩ locis icongruis nec portare falſe reli
giõis habit̃. Si aũñt tales nõ ſint.nõ tenet᷑ epᷣs
eos admittere:imo põt eos puniꝛe tãqᷓ; exceden

tes i eins territorio:nt ĩi.c.ex l̃is.S.ð exceſ.pᷣla.

2 i.d. cle ¶ H. qnto i. SF. ad hec.qꝙ; idulgetia
ↄcedẽda ꝑ platũ nõ dʒ eè ĩidiſcꝛeta.ſeu ſuꝑflua:
iʒ moderata. Et dẽ indiſcreta qñ nõ ponderata

q;titate ſeu qᷓlirate canſe idiſtincte ↄcedit. dʒ enri

tedi idulgetia ſᷣm q;titatẽ ⁊ qᷓlitatẽ e. (a
ſexto ibi pnialis ſatiſfactio eneruat᷑.tex.oprimuʒ
optime ꝓbãtẽ ꝙ idulgẽtie ꝓſunt nedũ ĩ purga
torio ſʒ etiã quo ad pniam hic iiunctã. Si eꝛgo
tenet᷑ qͥs ieiunare.xl.diebꝰhabita indulgetia.xl.
dieꝝ nõ tenet᷑ ieiunare:⁊ clariꝰ adhuc hoc ꝓbar
hec ha.J.ibi de iniũctis penitẽtijs ⁊c. Cantiꝰiñ
ẽ has indulgẽtias reſeruare ꝓ penitẽtijs illorũ
peccatoꝝ quas hõ hic ꝑficere nõ põt.ut dixi ĩ
c.qð aũt.S.eo.⁊ de mã dic ut ibi plene dictum
fuit. ¶ Septimo nõ.⁊ tene mẽti iſtũ tex.qꝛ coti
die pꝛancat᷑ qtã indulgentiã poſſũt pᷣlati eccłlaꝝ
citꝛa papã ↄceder᷑.nã ĩ dedicatiõe eccłie dũtaxat
pñt ↄceder̃᷑ annũ.ſʒ ꝓ alijs qᷣduſcũqʒ cauſis nõ
pñit ↄceder᷑ ultra.xl.dies.⁊ hoc aꝑte uoluit lr̃a ĩ
vVſi:hũc quoqʒ dieꝝ numeꝝ ⁊c̃.uñ diciũ Inn.æ=
hoſti.dic dũ dicũt ꝙ qñ celebrat ſolʒ ↄcedeꝛ an
nũ.aliqn anum ⁊. xl. dies intellige in papa nõ at

à alijs platis ĩferioribꝰ. qʒ ali᷑ æ minꝰon dictum
hoſti. æ Inn. retulerit dñs anto. nã glo. Inn. 7
Jo. an.ẽ ſuꝑ fine lr̃e ibi ĩ talib moderamẽ ⁊c qᷓ
loquitur de papa ⁊? non de alijs prelatis.nam
de alijs prelatis. S. dixerat z eis prefixerat ter
minum.⁊ pro hoc facit tex. ibi dum in ſingulari
dicit hũc quoqʒ dieꝝ numeꝝ ⁊c.ex qᷣbꝰ vois ſa
tis pʒ ꝙ ñ loqt de ano ſʒ im ð nũero.xl.dieꝝ:⁊
maxie qꝛ ꝛelatio dʒ fieni ad ꝓxia: ut.l.ſi ita ſtipu
latꝰ. fl. ð Vbo. ob. et i. c. iqſitõi. ð̊ ap. Itẽ ñ ẽ vi
ſile ꝙ i ↄſecratoe eccłe ñ poſſʒ ↄcddẽ ultꝛa ãnũ
et ꝗqñ ipᷣe eps celebꝛat põt ꝑiteꝛ ↄcedeꝛ ãnũ Cõ
clude g oeés pᷣlati cuiuſcũqʒ dignitatis ſint nõ
pñi ↄceder idulgetias niſi ꝓur ̊ dr̃.?. S dᷣclaꝛa
ui. Et aduerte qꝛ ſʒ h̊ ſea loqt i gñe de plans ñ
tñ itelligas ðᷣ iferioribꝰſʒ de epis z ſuꝑtoribꝰ:qꝛ

ifeꝛioꝛes pᷣlati ñ pnt ↄceder̃ idulgẽtias:qꝛ hͥ e di

gnitatiſ ep al:ut nõ.dic tex i.c. accederibꝰ. S. ò ex
ceſ. pla. (Saro an iſti.xl.dies ſen pauciores
ꝓut lr̃is idulgeilaꝝ cotinet ſint utiles an Vvo cõ

tinui. ? idẽ q rẽédũ de ano hoſti.circa hinſtat: et

tadẽ ↄcludit ꝙ dies debẽet ẽe ntiles.ãanꝰ vo e fʒ
ꝙ iügit i pnia. æ uult h dicer̃ ꝙ ſi dʒ ieiunaf̃ in
ãano ꝑ.xl. dies: Iʒ iterpellati: ut qꝛ foꝛte qʒ ſeptia
na dʒ ieiunaꝛe ſeł ualet illa idulgetia.xl.dieꝝ ad
tolledñ oẽs iſtos.xl.dies.uñ ñ currũi condie.ſʒ
utiles ſunt ð ano vo ſic intelnge dʒ agẽ pniaʒ ꝑ

unñ ãanũ q̃liſcũqʒ ſu illa pnia:puta ieiunãdo peꝛ

ãnũ ſemel i ſepniana tollit᷑ iſte ãn bãc indulgẽ
tiã anualẽ:.ita ꝙ idulgẽtia ãni ñ didat᷑ ꝑ dies:ſʒ
ualz reſpectu ani iteg:i ꝓut penitẽtia ẽ anualis.
¶ Vuio hic qᷓro ꝓ declaratiõe huiꝰ.c.nunqᷣd

ſacerdos curat teneat᷑ ĩ ꝑpochia ſua reciꝑe iſios

q̃ſtoꝛes elemoſynaꝝ.Cõclude poſt doc.ꝙ aut ñ
haber lr̃as apłicas uel dioceſani.æ nõ tenet᷑ nec
dʒ eos ꝛeciꝑe. ? ꝓ hoc tex.idi admitti ꝓbibemꝰ
zcẽ. Aut bẽnt lr̃as æ tũc ſi ſũt vᷣe ⁊ ñ ſuſpectie:te
net᷑ eos admittere: ſecꝰſi ſũt falſe uel ſuſpecte:qꝛ

tũc põt ↄſuler̃᷑ ep̃ʒ.⁊ idẽ dic ĩ epo qn iſti ðferũt

lias aplieas.un epᷣi tũc poſſũt lr̃as illas exaiare
ne ſint falſe. ⁊ iõ ſolẽt epᷣi faceꝛe ſtatutũ ut nulla
ra aplica admittat᷑ ſine ipᷣiꝰcõſciẽtia ⁊ exaiatiõe

MCaneat tñ eps ne hoc faciat ĩ fꝛaudẽ.al pun er᷑:

ut l. c. ᷓto.⁊ i.c. dilecti.S. vᷣ pᷣuile. In gl fi.i fi.
2z huic contꝛaꝛio hodie ſtandũ ẽ.per.c.fi.e.ti.li.
Vj. ubi diſponitur ꝙ indulgeutia cõceſſa a pᷣla
to ultra numerũ hic taxatũ.eſt ſpſo iuꝛe nulla.et
uide ibi glo. que diſputat:nunquid excedendo
hũc nũeꝝ corruat indulgẽtia in torũ:an uero te

neat uſqʒ ad facultateʒ conceſſam 2 intellige ꝓ

uſqʒ ad cõceſſuʒ nũeꝝ cõcluſiue tenet.ar.ĩ ꝛegfa

ntile ðᷣ reg. iur. li. Vj. 2 i.l.ſancimꝰ. C. de dona.

Oſtro Archiepᷣs intra ꝓuinciã
*ſuã põt ↄcedeꝛe indulgen
tias ſᷣm formã cõcilij gnalis.h d. ⁊ lo
quit᷑ de. c. prece.i fi.? fa ꝑs ibi nos igi. Caſus
2c̃. ¶M5. per tex.unũ caſũ i quo aꝛchiepᷣs ex
ercet iuriſdictõeʒ uolũtariã i ſubditos ſuffraga
neoꝝ ſuoꝝ nidelicʒ ↄcedẽdo as induigẽtiaꝛuʒ
Alius caſus ẽ qni miſirat ꝓuiciã: nam põt tune

iNhzilbiin i
in por geg⸗ ſeligo⸗
hyaigne eſſſo
Hilt eiffe ſnißz
ſvctox f inz
tl lincal ni,
en go hittg⸗
ctſteter ani o gene
Nlegriͦſenr d nce
atlegneymüdrein
Auhichs ni ini
Ge puich g aſtei⸗
. Gtni l
lgarſp ilͤinnſci⸗
r i deofi legjl.
lounbuo ge ane o

gpo

3GSiilugniſi
ge prlli aſeſoreb .
ſiraloeonickäf
ſiſthicigen gcſcudrn
Opfut olege Mhead
Neteſtias ncniain g
ſponi üc horſcl
e leheniter 5 geni l
deoffontl N.
nicigz nunmn hor ſi⸗
Mno pot igen el 4bol
tonns rin cdir
ultta llore ſi ce⸗
dipn andiii
N ſime ile⸗
animi

Reihstſt orbe,
ric natiſbi
dusſnnuni
ner ſranloi fye
uſt ambeſine
et niles i, oe 3
c gſ leinnf in
den arſaweizſepen
ndügede
aii anti tandte
inelge dagehnind
1pnigeputg ieionico pe
li ſe id) bie nelge
n ini dicni ſest⸗
Pn penteine innls,
rmnör huic,
wchiy us rape tos
deot vo gn
Cſmni Ano tenc nee
iahnin Putet⸗
ſer deri uſtenen
in fle val ſoſpegen
ri o ſihtin
doſii is lsenint
farr ſamii n ini
pſiiin 4 mini
einifanai apid
öole Fgif
mliim itl
gan tl
Gui Atedendo
nntoi:an deſo
Aim melihe n

C e peni. 2 remiſ.

anudire ofeſſiõcs illoꝝ æ abſolutõeʒ iptiri de q
i. c.fi.ðᷣ cenſi.li.Vi. AIdde ẽt caſum de archiepo
de pᷣuile. æ generaliter quã prãtẽ hẽat aꝛchieps ĩ
ſubditos ſuffꝛaganeoꝝ ſuoꝝ. dic ut le. ⁊ nõ.i.c.
paſtoralis de offi.ordi. ¶ O nõ ibi libere zc. qdᷣ
i ↄcedẽdis iſtis Iris ꝑ totã ꝓuinciã. ñ eſt neceſſe
ꝙ archieps hẽat ↄcurſum ſuffraganeoꝝ ſuoꝛ:
qꝛ tũc libere nõ poſſet. Itẽ de h̊ vᷣbo libere nõ.
in.c.de multa.S.de pᷣben.⁊ i.c.licet epᷣſ eo.ti.li.
Vi. aliqd ĩ.c.diꝛecte.de appel.⁊ i cle.dudũ.de ſe
pul.in glo.in uerbo libere nio nõ. ꝙ et ar
chiepᷣs nõ põt in cõcedẽdis ĩdulgẽtijs excedeꝛe
numeꝝ otæétũ in iſtitutõe genẽali ſ.i.c. S.proxi.
in fi. ¶ In gl.i. ſed uoluntaꝛiã ꝛc᷑. uult ergo gl.
ꝙꝙ ſz archieps nõ poſſit exercere iuriſditõnem ⸗
tetioſaʒ i ſubditoſ ſuffraganeoꝝ ſuoꝝ uolũtariã
t põr. ꝙ ego itelligo ĩ caſu huiꝰ.c. ⁊ ĩ alijs caſi
bꝰ a iure ↄceſſis.ſʒ regułꝛ non põt.nã uidemus
ſpale eẽ tpᷣe niſiiatõis.ut poſſit audire ↄfeſſiões
ſubdiroꝝ ſuffraganeoꝝ alio eꝛgo tpᷣe nõ põt fa
cit ꝙ legi in.c.ad reprimendã g. de off. ordi.
In ea. glo. ibi ⁊ 'gatꝰpõt æc᷑. nõ gl.⁊ ꝓ hoc
facit iſte tex. qui loqt geneꝛaliteꝛ.⁊ põt adaptaꝛi
ad legatũ ſicut ad archiepᷣm:iĩmo fortiꝰ ad lega
tũ qꝛ legat? hʒ maiorẽ iuriſditõem i pronicia qᷓ;

aꝛchiepᷣs.nã põt adiri ſine appellatõe ꝑ quelibes
de ꝓnicia. ꝙ no ſic ẽ ĩ archiepo: ut i. c. i. de off.

lega. tẽ ocedẽ indulgẽtias ẽ iuriſdictõis.⁊=
legatꝰpʒ aplã iuriſditõem in ꝓuincia ſua: ut i. c.
ꝛi. ?. ij. de offi lega li.vi.⁊æ uide ꝙ dixi in.c.acce
denttibus. S. de excelſ. prela.

E pro dilatione. pe⸗

alij de

qbꝰ iĩ hia pnt ſin licentia ſuꝑioꝝ ſibi els
gẽ ꝓuidũ pfelſoré b. d. Ca'c( M veer rex.

ꝙ diſtatia locoꝝ n eſt cã ſufficiẽs ui ſubditꝰ po
ſit ſibi eligeꝛe ↄfeſſoꝛẽ pꝛopria auctoritate.nã H̊
opꝰfuit pᷣuilegio pape. qð intellige niſi.iĩmineret
neceſſitas maxia. ira ꝙ no poſſit hꝛi fcurſus ad
ſuꝑioꝛẽ qꝛ tũc põt qᷣſq; ſibi eliger̃ ↄfeſſoꝛẽ:ut in
c.quẽ penitet. ðᷣ peni.diſ.i.⁊æ nõ.i.c.paſtoralis.
de offi.ordi. Mõ.ꝛ ꝙ de iure cõi nullus pᷣlatꝰ

ſtũcũqʒ maximꝰ põt ſibi eliger̃ ↄfeſſorẽ. Rõ qꝛ

nemo põt ligari uel abſolui niſi a indice ſuo:ua
in.c.omnis.⁊ in.c. ꝙ aũt.sS.eo.eꝛgo oʒ ꝙ pᷣlatꝰ
uadat ad ſuꝑiorẽ ſuũ de iure eꝛgo epᷣs dʒ ↄfite
ri archiepo.arehiepᷣus priarche. pꝛiarcha pape
de quo pleniſſime uide ꝑ hoſti.iĩ ſũma buiꝰ ti. in
F.cni confitendum. ubi genẽaliter proſequitur
cui ſit ↄfitẽdũ.ſʒ qꝛ iſti plati coit hent ſuꝑiores
nimis diſtantes fuit eis ↄceſſũ pᷣnilegiũ ut bᷣ dẽ
5. ꝙ platꝰ exẽptꝰ iure cõi tenebat᷑ ↄfitẽi
ſoli pape uel eius penitẽtiario rõne pdicta.ſʒ ex
pᷣuilegio põt ſibi eligẽ ↄfeſſorẽ. Et aduerte qꝛ
hoſti.ponit notabilẽ limitatõeʒ ⁊ reſtrictõeʒ ad
iſtũ tex.i fũma i.d.. cui cõfitédũ.v.cui abbas
ubi diẽ hoc hre locũ ĩ exẽpto q imediate ſubeſt
pape. Dec? ergo de iſtis exẽptis habẽtibꝰ ſupra
ſe aliquẽ ſuꝑiorẽ ut pr̃eʒ abbatẽ genẽale:nã iſti
debet cõfiteri ſuꝑiori eoꝝ uei heꝛe ab eis licẽtiã

ofitendi alijs qð ſatis mipi placet:nã rõ ↄfeſſio
nis fuit: qꝛ iſti nimis diſtabant a cuna romana.
Iltẽ vᷣbũ exẽptis dʒ iteiligi iĩ lata ſignificatiõe.ſñ
qñ ſubſũt pape tin. ltio nõ. ꝙ exeptꝰ nõ P

lat. nõ gaudet hoc puilegio. duo g“ requirunt

iĩ iſtis infenoꝛibꝰcitꝛa epos ut plati ſint:⁊ ur ſint
exẽpti.æ crederẽ ꝙ vᷣpũ pᷣlatꝰ capiat᷑ large:ut
Et ↄpᷣbedat rectores eccłiax ꝑꝛochialiũ qui lar
So mõ dicunt᷑ plati:ut S ð cle.egro.c.tua.⁊ ibi
tex. nã pᷣlati ſtricto modo illi dicunt᷑ qui babent
iuriſditionẽ fori ↄtẽtioſi.pro quo uide bonam
glo.cũ tex.i.c.ij.ð iudi.⁊ ĩ cle.dudũ.de ſepul.in
v plati.nã cũ hoc caſu tractamꝰ ð fauore ⁊ ſic
bñficiũ pꝛĩcipis nulli nocẽs.dʒ fieri largiſſima ĩ
terpᷣtatio:ut in.c.oliʒ ð v.ſig.⁊ i.l.fi ff. de ↄſti.
pri. ¶ Sʒ qro nũquid epᷣs non exẽptus ualeat
ſibi eligẽ cõſeſſorẽ ꝓut hic dr̃. doc.⁊ bñ ꝙ ſic.
qð ꝓbat ſꝛa ibi pᷣter ſui ſuꝑioris licẽtiã ꝛc̃. Itẽ
meliꝰ facit r̃a ibi minoribꝰ pᷣlatis exepiis. ut ſic
nerbũ exẽptis ſolũ referat᷑ ad platos minores:

⁊? pꝓ hoc facit:qꝛ iſtð ẽ pricipis bñnficiũ:dʒ ergo

latiſſime interpᷣraꝛi:ut.ẽ dixi.ut ſic illa q̃iras ex
emptõis nõ ꝛefeꝛat᷑ ad oia pᷣcedetia:ſʒ ſolũ qua
lilicet pᷣlatos minoꝛes citra epm. Genn dnt
nũquid uigore ↄſuetudis poſſit qͥs ſibi eligẽ cõ
feſſorẽ ſicut uigore priujlegij.æ dicedũ ꝙ no ꝑ
tex. expᷣſſũ in.c.ij.eo.ti.li.Vj.nõ põt ergo tm ⸗
ſuetudo ſicut priuilegiũ.facit qð i ſili nõ.ꝑ Jo.
an. i. c.ij. ð pᷣbẽ.li vj.æ hoc ĩ dubio ꝓcedit i ſub
dito uolẽte ſibi eligere ↄfeſſoꝛẽ pretexiu ↄſuetu
an Szʒ dbiñ ẽ ex ꝑte ſaceꝛdotis.nũquid
poſſit ſacerdos ſen aliꝰplatꝰpᷣſcribere in ſubdi
tos alteriꝰ cuꝛã aiaꝝ:ð̊ quo ꝑ boſti.æ Jo. an. in
c.omis utriuſqʒ. S.e.⁊.i.c.ↄquerẽte.de off.oꝛ.
Et ↄcluſio ẽ iſta. ꝙ aut eſt priuata ꝑſona:ita q;
uult pᷣſcribẽ noie ꝓpꝛio:⁊ no põt.aut noie eccle
ſie ſue.ut qꝛ alias hʒ curã.⁊ ualet pᷣſcriptio ar.i
c.auditis.⁊.c.oliʒ.S. ð pᷣſcrip.⁊ iieluige ꝙ ualet
pᷣſcriptio dũmõ heat ſua ↄconmitantia.nã cũ ſit
3 ius oʒ ꝙ hẽat titulũ z bonã fidẽ uel ſi no bʒ
titulũ ꝙ ſit tati tpᷣis cuius memoria ð orio nõ
exiſtit ut ĩ. c. i. ð pſcri.li.vj. ¶ In gl fti. Mõ.ex
glo.qn dicat᷑ ſaceꝛdos ꝓuidus ↄfeſſoꝛ.dʒ enim
ſcire inueſtigare ⁊z inquirre circũſtãtias peccati
Irẽ dic ex gl. ꝙ dʒ ſcire canões pniales.i.cano
nes iponẽtes certas penitẽnas. quos hoſti. colli
Sit ĩ ſũma huius ti.nã alł nõ poſſʒ moderari pẽi
tetiã:cũ a canõibꝰ nõ ſit ſine cã recedẽduʒ. Ad
de ẽt ꝙ tał eligẽdus dʒ ał hr̃e curã aiaꝝ. Irem
ꝙ hʒ al poteſtate ligãdi ⁊z ſoluẽdi in habitu ⁊ in
actu.prout dixi in. c.omnis.S.eo.qð eſt nõ.

e ſententia excõicationis. Wica.

)zönnuat hec Gica ad pᷣcedẽtes hoc ordine
uidelʒ. S. uiſũ ẽ ð̊ pẽis qᷓ iponũt᷑ ſã i foro ↄtetio
ſo ꝙ pniali.ueꝝ tñ qꝛ excõicatio ẽ pẽa delicti cũ
fert᷑ a iure.cũ uero ab homie ẽ pena ↄtumacic.
merito poſt Geicas pᷣcedẽtes ſubijcit᷑ iſta. Et ex

bac cõi cõtinuatione doc.prio nõ. ꝙ ab hoie ſ

¶ De ſãin exco mmunl:

fert excõicatio niſi rõe ↄtumatie:a iure vᷣo ſolũ
rõne delicti.? hoc uoluit glo.xi.q.iij.epi.Et itel
lige de ↄtumacia qᷓ cõſiſtit ſiue in ñ neniedo ſiue

in ñ parẽdo ut nõ. in cle.i.ð do.æ ↄtu. ¶ Mõ.

1 ex Gica ꝙ excõicatio põt diei ſnia de quo in
ſpe.de ſen prola. in pᷣn. ſʒ ꝓprie ⁊ ſtꝛicte n põt
dici ſnia diffinitiua: uł interlocutoria. diffinitiua
nõ: qꝛ nõ diffinit cãʒ:imo petẽti abſolutiõem nũ
ꝙ; denegat᷑ audiẽtia.i.c.ex ꝑte.pꝰ.j.ð vV.ſig.nec
ẽt int᷑locutoria:qꝛ inteꝛlocutoria qr illa qᷓ ꝓfert
iter pᷣncipiũ ⁊ finẽ cãe a iudice:ut nõ.iĩ cle.i.ð ſe
queſtra. poſ.⁊ fruc. Sʒ excõicatio qñqʒ; fert᷑ ex
iudiciũ ut ĩ.c.dilecto.eo.ti.li.Vj.un ꝓpꝛie excõi
catio eſt qᷓ ſã cẽſuꝛa eccłiaſtica.ar.in.c.qrenti.j.
de.v.ſig.ubi tex. an aũt tꝛahat᷑ magis ad natu
vã ini locutorie q; diffinitine.tã ĩ appellatõe ĩter
ponẽda qꝙᷓ; i alijs nõ.i.c. ꝑ tuas.j.eo.⁊ i.c.uene
rabilibꝰ eo.ti.li.vVi.⁊ ad pᷣmũ diciũ nide qð nõt
Jo. an.i.c.ut aĩaꝝ de Dinl Clocfo quid
ſit excõicatio ſũmiſte ut gof.⁊ hoſti cõiteꝛ ſic dij
fimũt.ꝙ ẽ a ql: licita cõione uel licito actu ſeꝑa
tio. ⁊ fᷣm hãc diffinitõeʒ tot ſũt ſpẽs excõicatõis
quot ſũt ſpẽs cõionis. Sʒ hec diffinitio põt im
pugnari:qꝛ nõ ẽ ↄuertibił cuʒ diffinito ſuo. ſic
ʒ eſſe ois bona diffininio:ut nõ S.de ſũ tri.in
Nica ⁊ ꝑ glo.inſti. de obli.ĩ pᷣn. æ.ſ.omnis.ff ðᷣ
reg.inꝛiſ. Itẽ ñ euacuat nãʒ diffiniti ſ.peꝛ genꝰ
2 ſubſtãtiales dr̃ias ſicnt dʒ facẽ quelibet bona
diffinitio: naʒ diffinirio ẽ ſubſtatie rei de mõſtra
tio facit.l i.ff de dolo.⁊ iõ dicimꝰꝙ ois diffini
tio ĩ iure ẽ picnloſa:qꝛ ꝓpt᷑ ciꝛcũſtãtias negocij
mſ’tum uariat᷑ fem.nun difficillimũ ẽ diffiniẽ fʒ i.
ut.l oĩs diffinitio ff. de reg. iuriſ.naʒ ſᷣm diffini
tionẽ pᷣcedentẽ iudex ſecłaris poſſi excõicare:qꝛ
poſſz pᷣuaẽ quẽ a cõione hoĩnũ:⁊ iñ hoc pᷣceptũ
nõ eſt ꝓprie excõicatio ſicut nos capimꝰ. ? iõ.ut
ponamꝰ aliquas ſubſtãtiales dr̃ias poſſumꝰ ſie
diffini?: excõicatio ẽ cẽſura a canõe uel iudice
eccliaſtico ꝓlata puans legitia coĩone ſacꝛamẽ
toꝝ ⁊ qñqʒ hominʒ. Et ſcias q due ſũt ſpẽs ex
cõicatõis ſm mãm nzam Quedaʒ ẽ excõicatio
maioꝛ: ⁊ illa pᷣnat ꝑticiparõe ſacꝛamẽtoꝝ ⁊ coĩo
ne hoinũ:ut in c.a nobis j eo Quedã ẽ mioꝛ.
? illa ſolũ pᷣuat a pricipariõe ſacramẽtoꝝ.nõ au
tem a coĩone fideliũ:ut ĩ.c.fi.ð cle.excõi mi.⁊ ĩ
.c. a nobis de excepri Iſta minoꝛ excõicatio feꝛ
tur a iur̃ ⁊ ab hoĩe. A iuf̃ ut plłimũ ferĩ ꝑ ꝑtici
piũ cũ excõicato:ut in.d.c.fi. Ab hoie põt fieri
ꝓ quolibet peccato ſiue pro cõrumacia:ſj ñ ẽ ĩ
uſn:qꝛ cõiteꝛ iudices ſeꝛũt excõicatõeʒ maioꝛc̃.⁊
8 hbꝰẽt hetiſ iij q.iiij. engeltꝛudã. Appellatõe tñ
excõicaiõis cũ iudᷣx diẽ excõico illũ ⁊c̃.ĩtelligimꝰ
ð maiõi excoicatiõe:nt i.c.pe.j eo(¶ Hit qro
q̃d oꝑat᷑ excõicatio ⁊ quat᷑ ſic dr̃. So.excõicatõ
d quaſi e? coionem poſitio.nt ĩ.c.ceteꝝ xxiiij.
q.iij. ⁊ aliq appellat᷑ anathema.qð eſt idem qðᷣ

ſuꝑna maleditio:ut i c.cũ non ab hoie.⁊ qð ibi
nõ. de udi. Ad alnd qſitũ ſ.q̃d oꝑatur die
ꝙ aut excõicatio eſt iuſta aut ininſta: ſi eſt iuſta
quo ad deuʒ paꝝ nel nibil oꝑat᷑:qꝛ quilʒ peccãs

icontinéti ſeꝑat ſe a g;a dei. xi. q.iij. illud. unde
dicit glo.xxiuj.q.i.quodcũqʒ.q; quo ad deũ ec
cleſia excõicando nulla nim pfatis exercet:ſʒ ſo
lum denũciat: uidelʒ qꝛ declaꝛat illã ẽe ex gr̃am
ei. poteſt tñ dici ꝙ quo ad deũ oꝑat᷑ hoc qꝛ ex
ↄtẽptu ſuꝑueniẽti magis eſt piectus a gꝛa dei.
Iteʒ qꝛ diabolus hʒ maiorẽ ptatẽ in eo poſt ex
cõicationeʒ qꝙ; añ uñ excõicato utitur diabolus
nelut quodã peccore.ſicut ruſticꝰ utitur iumẽto
