dere. Alia iura contraria loquũtur in clericis con
ſtirutis in ſacris:ſed ſecundum h̊ hec decre. nimiſ re
ſtringeret illa iura:unde mibi non plʒ:poſſet etiam
intelligi in cleꝛico qui dimiſſo himu ⁊ tonſuꝛa diu im
pailegiũ clericale dicã i. d.c.ꝑpẽdimꝰ. Mino põt
intelligi in his qui allegabant ſe clericos ſed non ꝓ
babant.unde ſi tex ponderetur in nulla ſui parte pᷣ
ſupponit iſtos clericos nel uoluiſſe probare clerica
tum:ſed ſolum nolebant ſe defendere pretextu ton
ſure:et hec lec.uidetur multum applaudere litteꝛe.
Bariſius 2
Bber ſpecula. inua⸗
nis ius ciuile legi non deber. Nrimo po
nit pꝛobibitionis ꝛationem. Secundo pꝛohibitionẽ
Teꝛtio penam contrafacienti imponit. ſcdᷣa ibi fir
miteꝛ teꝛtia ibi æ qui. Caſus ꝛc. ¶ M pꝰ ex tex:

wung
—
innmtsbast unt
s cule no lechiin .
os ape o ethin ie
Sed anonepoblaſan
ptms n
ij janmncal il t
ad ls loln lavu⸗
in lois donl c it
lu cutli holtie
Aloes poyai.Clume
iode vionitais ine ai⸗
Grd ad ſtcnſer
fanid deends domni⸗
di bwvet gane iperion
ſanuti venit deſruenda d
nioꝛem nügvic debent de
gde per bar buir in.. nen
ql ijcl t conino e⸗
Prim orpemmmmr ur
Guunch r vns gue ni
iſſo Lanmcfmmn
gn cnmn ſocüſſenfane
Ninl neres Hheſf⸗
fins eensl Nre
tucnceisn adrrin
Ploanen vdi Ponitälas o
Umnſinseqna opini⸗ gren
übenfgalan nenn
pneguaf aͤde
. a ceſieo ab onnb
—–R Pcein
ſonn ſele henis
. Mpeno⸗gr
e hpo /an
Nueenbiihn n ,
inmniig
timaunihmb at⸗
lin aſbus nule
gn heen Nrſdl r

3

AAdi e ilinlicie;
ri intimmi 1 it
ergn nuen
fonihfmn rgenmnine
N

a.ſo. te 19 Au
nuinſi de

d
ing ans
prnien en
Aannnttu un
nticnin

bmrle cie ſoni
eprobanercheniati.
le et Nk inteligemr
Nicno mod e
Gnderen Acncanen
RWrNNN n
ſi dercenernrnr ig
ſes Ceſenderern ſaſe.
nr obniare ct wcert
1adilvd ceſetidonr

eus rmivo ſille 0
penimne Vof.

Vrins olſims 4
nugiumet gro
eraned ce co.
onings Cr ſun
Idodie cba dart.
e dedr bide ei
enrdin pot Inn.
Gor ot inhleiei
Pbin ſontrohics
ileo cans n
Nlünr in
mzenr it
im nil in
inrmntud n
nas lne
im:. Mio pot
cericos ſes von
gnola toidarne
ſerodare den
nere pratenn
Pplandele lin
Pniſtst
Uldeng les N
fmofe

De. prinileglijs:

ꝙ leges famulantuꝛ canonibus. Ex quo infertur:
ꝙ ſcia canonica pꝛefeꝛenda eſt legali ? ſic in homi
nibus latis.nam reſpectu ſubiecti iſta nobilioꝛ:⁊? iõ
leges dicuntur famnlaꝛi canonibus:qꝛ in multis vʒ
in concernentibus animam ſubijciuntuꝛ canonibꝰ:
uelit nolit ĩperatoꝛ ut in auẽ. de ecel.ti.in pꝛi. Item
qꝛ recipiunt᷑ leges in ſubſidiũ in foꝛo canonico iĩi. c.
.i.de no.op.nun. Et ideo hoſti. ĩducit ſam 3 deci
dentes dubig per iuꝛa legalia: ubi canones ſunt ex
pꝛeſſi. Secando nõ. caſum in quo papa hʒ inriſ
ditionẽ in laicos nʒ ut pꝛohibeat eos andire inra et
hoc in fanoꝛẽ ſacꝛe ſcie.Cõpellit ergo eccleſia quan
doqʒ laicos ad bonum qð occaſionaliter pꝛonuenit
ex ſtatuto ſuo. Itẽ nõ. ꝙ ins ciuile nõ poteſt recipi
in multis locis:⁊ enumerat hic hoſt.loca in quibus
ius ciuile nõ recipit᷑:⁊ ſõge plura ſunt loca int᷑ xpᷣia
nos que nõ ꝛecipiunt leges ciniles q; que ꝛecipiunt.
Sed canones obſeruant᷑ per torum mundum inrer
xpᷣianos nt in.c.i.de conſti ĩmo non nalet ſtarntum
epᷣi ↄ canones:ut in.c.qð ſupeꝛ his de ma. ⁊ obe.
ſed õ leges ualent ſtatuta laicoꝛum ut in. l. ex h̊ inꝛe
2 in.l.oẽs popnli de inſti æ inre.Et an laici poſſint
in totũ recedez a diſpoſi lhe legali: dic ut pleñ nõ. in
.d.l.oẽs populi. luns nõ. quem puniri qnqʒ
ratione nicinitatis ſine culpa concoꝛdat.c.clerici de
exceſ. pꝛela ¶ Et facit iſte tex. ad q. illam de duobus
fꝛatꝛibꝰ habetibus domũ nel tuꝛrim cõem quoꝛum
alt᷑ habet paꝛtẽ/ſuperioꝛc: alteꝛ infeꝛioꝛem: 2? ratiõe
ſtatuti nenit deſtrnenda domꝰ habẽtis paꝛtem inte
rioꝛem nũquid debeat deſtrui tota domus: de qua
goe per bar. bꝛix.in.q.uenerabili.xliij. nõ. gl. de pe.
di.ij.c.ſed æ continno.⁊æ ponit Jo.an. bic tꝛes opi.
PDrima ut peꝛmutetur pars infeꝛioꝛ cũ ſuperioꝛi.
Secunda ut paꝛs que nenit deſtꝛuenda redimatnzꝛ
a fiſco. Teꝛtia ut deſtꝛiuatuꝛ tota domꝰ. Sed poſſea
agat᷑ contra ſociũ ſeu fꝛatꝛẽ qui dedit cãm damno.
ar. in.l.ſi meꝛces.S. culpe.ff.ſoca. uiðᷣ per archi. i.c.
felicis. de penis.li.vi.æ peꝛ Jo. an. in addi ſupeꝛ ꝛu
bꝛica de penis:⁊ peꝛ bar. in. l. hactenus. ff de aqua
plu.aꝛcen. nbi ponit alias opi ¶ Et inter ceieras eſt
una ſatis equa opinio que mibi placet nt ↄmuretuꝛ
illa pena in aliam ar. eoꝛum que n.1 bidato.
F. pena gꝛanioꝛ. ff. de his qui nõ. infa. ¶ In gl. ij.
ibi ⁊ licet de facto ab omnibus non ſeꝛuetnꝛ æc̃.
Mõ.glo.ſentit enim ꝙ de inꝛe nullus eſt exemptus
a inꝛiſditione ipeꝛatoꝛis ⁊ ꝙ fꝛancigene de iure ſub
ijciuntur imperio:de quo iamẽ dic ur le.⁊ nõ.in.c.
per ueneꝛabilem qui fi.ſint legi.? de hiſpanis nun
quid ſubiſciuntuꝛ impeꝛio. uide bo. gl.in. c. adrianꝰ
lxiij. di.æ in quibns caſibus nalent ſtamta laicorum
5 leges nõ. in. d.l.oẽs populi.æ.ff. de pac.l.ins pu
blicum. ¶ In glo. fl. in fi. dic ꝙ Hrium intelligit q⸗
ad deũ.nam ⁊ ſi mulier coꝛrũpatuꝛ in nita quo ad
caꝛnẽ ex quo mens remanet incoꝛꝛupta quo ad deñ
non infamatuꝛ æ nide quod nõ. glo. in. c. tolleꝛabili
hic alle. xtꝛa glo.quero que loca dicantur vuici
na.ſo.que ſunt.j.duas dictas ar.in.c. nonnulli de
reſcrip.uel ſtandum eſt conſuetudini ſen comuni in
terpꝛetationi:ſed nbi non conſtat recuꝛrendum eſt
ad arbitꝛium indicis m doc. aꝛgum.c.de cauſis de

offici. dele.æ ibi nide. Aabas.
Bia Innouatio pꝛiuilegij ius nouuʒ
non inducit ſed netus conſeꝛuat
ECaſus cc. 5. p ex tex. q; per ĩnoua
tionem priuilegij ius de nono nõ acquirituꝛ: quod
pꝛocedit qñ pꝛimũ pꝛiuilegiũ extar:ſecus autem ubi
fuiſſet ſublatũ 2 reuocatũ:qꝛ tunc ſi papa innonaꝛet
illud pꝛiuilegium bene ius confeꝛretuꝛ de nouo: ſed
intellige hoc.c.quãdo pꝛiuilegiũ extans inſinuatur
.i.aſſcribitur pꝛopter nimiam uetuſtatem uel pꝛopt᷑
aliam cauſam nt ſic faciat fidem tanquam originale
7 de ſolemnitare adhibenda in bac inouotione dicẽ
dum ut nõ.i.c.fi. de fi inſtru.⸗ in. c.albericus ⁊ ĩ.c.
ſignificauit de teſti. ¶In glo fi. in fi. dic ꝙ ibi in
teruenit auctas ſuperioris hoc intendentis. Sʒ hic
nos ſoquimur i dubio quãdo ſuꝑior ſimplicit̃ facit
innouari inſtrumentuʒ nel priuilegium:tũc.n.nõ ĩtẽ
dit ius de nouo conferre ſed antiquum conſernare
ne pereat ob defectũ probationum de quo i.c.cum
dilecta de confirma uti. nel inniti. et i. c ex parie ab
batiſſe. S. eo. Micolaus abbas.
hi 8. Pꝛinilegiati nt ubiqʒ polſ
ſint cum altari niatico cele
brare hoc poſſunt ſine licentia prelatorũ.
pꝛimo ponit exordium et facti nar:ationem. Secun
do orouidet et rationem ꝛeddit ibi cũ ãt Eaſ us 7c.
j.pꝰ ex tex. ꝙ line pꝛiuilegio non eſt licunʒ ce
lebrare in ſoco non conſecꝛato etiam cum altaꝛi ni
atico.i.portatili quo frequenter niuntur clerici quã
do celebrant in alrari nõ conſecrato nt in iſtis oꝛa
torijs et capelis dominoꝛum ad idem. c. nnicniqʒ
et. c. clericos de conſe.di.i. ¶ Hõ. fo q; indulgen
tia et prinilegium principis debent ita interpꝛets ri
ut aliquid de nono conferant: et ad hoc quotidie al
legatur iſte tex. Idem dicendum in ſtatutis ur ſi ſo
quantur in terminis iuris communis fiat interpꝛera
tio ut aliquid operentur: et ita nõ. Har. in. l. iiij. F.
pretoꝛ ait. ff.de dam. infec. et Inno. in. c. cauſan: S
ꝛeſcꝛip. C Sʒ quero nunquid epiſcopus poſſit hoc
priuilegium concedeꝛe. ſunt opi.communiteꝛ tenet
ut in ſua dioceſi poſſit nt hic ibi ſine qua id prela
tis annuentibus et facit. c. cleꝛicus er. c.unicniqʒ pꝛe
al.ſed in toto orbe ſolus papa concedere poteſt:et
ita intelligltur iſte tex. et ſic intellige.c.fi.eo.ii.li.Vi.
nbi epiſcopi habent priuilegium a iure ut poſſint in
tranſitu celebꝛare cum altaꝛi niatico. Alij. ergo nõ
pñi uti altari uiatico niſi habeant pꝛiuilegiũ a papa
aut licentiã a dioceſano: 2 ita intellige. c. cõcedimus
de conſe. di i. ed queꝛo hodie nunquid iſti fia
tres habeant pꝛiuilegium Moc. tacite innũt ꝙ non
nam olim fuit eis h conceſſum:qꝛ non habebãt ita
eccleſias cõſecratas ſicut hodie habẽt:ſed habebãt
quedã oꝛatoꝛia nõ cõſecꝛata:ſed puto ꝙ ubi hodie
etiã facto accideꝛit ꝙ haberent aliqua loca non con
ſecꝛata ꝙ fꝛatꝛes ad illa accedentes oſſint uri H pꝛi
uilegio:qꝛ ſubeſt ratio priieg. ( Bed 3, hoc. c.
oppo.de.c.paſtoꝛalis.S. eo. ubi religioſi pꝛiuilegiati
ut poſſint capellas ſuas in uſus pꝛopꝛios conueꝛteꝛe
nequeunt pꝛopꝛia auctoꝛitate poſſeſſionẽ appꝛehen
dere: ſed debent requirere licentiam oꝛdinaꝛij pꝛo
XxX 3

¶ Be priuſlegijs: s

illaꝝ tenaꝝ ⁊ ſine prinilegio moniales nõ ꝛeduxiſſẽt
ad cultuꝛã: ? ſic papa de facili concedit tale priulle
gium:quia non intendit in gꝛaue pꝛeindiciuʒ alioꝶ*
ſed ex quo tene eꝛant ꝛedacte ad culturaʒ 2 decime
erãt ſolute ex eis ante iperꝛationẽ priuilegij gꝛaue
pꝛeiudiciũ infeꝛĩ poſſeſſori de quo nõ ẽ pſumendũ
ar. in. c. ſuꝑ eo. de ofſicio dele. z. l.ij. F. ſiquis a pri
cipe. ff. ne quid in loco publi.æ hoc teneas: licet In
no. uideat᷑ idem ſentire in alijs decimis ? pꝛo prio
dicto facit. c. cum olim eo. ubi ualei prinilegium
conceſſum monaſterio non facta menuõe de epo z
lic de poſſeſſoꝛe.¶ Sed pꝛo declaratione tex.que
ritur qnid ſi papa eximit monaſteriũ cum capells
ſnis æ aliqua iſtaꝝ capellaꝝ poſſidetur a teꝛtio: nũ
quid priuilegium pꝛeiudicet poſſeſſori. Inno. pꝛio
vꝛ faceꝛe dꝛiaʒ ntrum capelle ſint expꝛeſſe nel ne. ſz
poſtea uideĩ ĩdiſticte teneꝛe ꝙ nõ piudicat poſſeſſo
ri:qꝛ foꝛe ſi papa ſciniſſet poſſeſſionẽ alterins nõ
dediſſet priuilegium. ⸗ priuilegiũ debet intelligi ut
nõ pꝛeiudicet enoꝛmiteꝛ iuri alterius: ⁊ intellige pꝛe
dicra ? tex. ut ad impediendu m nires prinilegij ſuf
ficiat ſola poſſeſſio iuſta tantũ:licet ꝓprietas nõ 9
currat cum poſſeſſione ut cõiteꝛ ne et
bñ ⁊ glo.in. c.ij.de dccimis li.Vi. ¶ uid autez ſi
papa concedit priuilegium boc modo eximimus ia
le monaſterium ⁊z capellas ſuas quas ꝓprijs noca
bulis duximus exprimendas ⁊c̃. nunquid peꝛ h ꝙ
capelle nominatim aſſeruntur ee monaſterij ? prin
cipaliteꝛ pꝛobentur eẽ monaſterij. Innocẽ. dicit H
ꝙ non:quia papa peꝛ hoc non intendit donare ca

dis põt inrelligi de terris que nundum ſũt redacie
ad culturam in quibus nullũ uel modicũ preiudiciũ
inferrur alteri:non ergo dʒ intelligi de t᷑ris redactis
ad culturam tpᷣe priuilegij: qꝛ iferret grane preindi
cium tertio cũ ius eſſet ſibi queſuuʒ de pnti.nã poſ
ſeſſio conſideꝛatuꝛ ꝓpter pꝛeiudiciũ ꝙ infeꝛtuꝛ ttio.
Sed certe ideʒ eſt preiud ciũ ex quo terꝛe ſunt ꝛeda
cte ad cultuꝛam: æ oĩo dʒ acquiri poſſeſſio.nec ob.
iſta lea que facit mentionem de poſſeſſione:⁊ ſic ac
cidit-de facto. Abbas.

rum niſi ſe ad eos in to
tuʒ tranſtulerint ad epiſcopalia iura tenen
tur hoc dicit comanis diuiſio. fa ibi uerũ caſus ⁊c̃.
C Mãõ primo ex tex. ꝙ iſti pleno iur̃ non oblati.i.
qui ſe æ ſua nõ dedicanerunt non gaudent prinile
gio illorum in quorum fraternitate ſunt recepti niſi
in caſibus iure expreſſis:⁊ ita ſolue cõtrariũ qð poſ
ſet formari de.c.ut priuilegia õ eo. atr er b 2 ex
tex. infertur ꝙ iſte mantellate que plurime ſunt ĩ bac
ciuitate nili expreſſe in ſpe habeant priuilegium nõ
eximuntur a iuriſditione ordinaria: unde tenentur
ſoluere oĩa iura paꝛochialia z epiſcopalia:⁊ ſi dece
dunt ſine electione ſepulture debent ſepeliri in ec
cleſijs parochialium et ſepulchꝛo maiorum u dixi
in. c. ut õ fi. ibi et miles
ſoluitur duplicit᷑.⁊ põt teꝛtio mõ ſolui ʒ Jo. and.
ꝙ. l. ex eo alleg. in glo. loquitur de nõ milue qͥ erat
aſcribẽdus ĩ numeꝛo miluũ:qui anteꝙ; aſcripatur
non gaudet priuilegio militum: ſicut dicimus de

B 1 d am. Confꝛatꝛes prinilegiato

ſan abn
ſolutis. multa bic ⁊ ibi dicũt doc.ſed bꝛeniteꝛ capiẽ pellas monaſterio ſed capellas ſuas eximere: x ideo HM lini
do duas ſolutiões dic ꝙ iſtud priuilegium fniſſet h̊ oportet ꝙ probetur ꝙ ſint ſue. idem Jo. an. bic ſo luuge
inutile ſi habuiſſent ꝛequirere licentiam oꝛdinarij: pro quo alegat c.ſi gratioſe ĩ fi.de reſcrip.li.vVj.qð a
quia ſola licẽtia pape ſufficeꝛet. ſed ibi prinilegium bñ facit:æ nõ perpetuo hoc dẽʒ ⁊ ſepe dubitaui ⁊ ui .
non eꝛat inutile quia iam eꝛat tranſlatum ius nuigo di mauita conſilia hĩc inde pro ?æ S: nec allegabatur mideuin
2c priuilegij:ſed ꝛeſtabat poſſeſſio que non debebat dez hoc Inno. æ Jo. an. ? puto boc dẽm limitãduzʒ . pino ont⸗
appꝛehẽdi ſine licentia oꝛdinarij. Vel fo bic non niſi priullegium eſſet conceſſum hoc modo momnꝓ toti 6
agebatur de gꝛaui pꝛeindicio ſed ibi ſic:quia ibi ꝑ prio: quia tunc exquo papa intentionẽ ſuam fundar . ,plern lonc,
illaʒ cõceſſionem priuabatur pꝛoprio pꝛelato ecchia ſuper illa aſſertione ꝙ capelle ſũt monaſterij: ꝓbãt id ns⸗ ſche
2 diminuebatr᷑ hoſpitalitas: æ prinilegium illud poin monaſterij eſſe niſi pꝛobetuꝛ Zꝛium ut in ſimili nolu cnperd abice 1
it elſe ſurrepticiũ:⁊ lõ debuit requiꝛeꝛe oꝛdinarij li it Lapus in cle.ſis de proba.naʒ qñ ad inſtantiam bene vr i nifrn
centiam. Abbas. alicuius conceditur tale priuilegiuʒ nidẽtur illa uer lonſcleih ſaor
N Bdum Priuilegium de decimiſ ba narratiua ⁊ de facto alterins que non prebant Aum ſo
. . * noualium non ſoluendis ut in.c.ſi papa de priuile.li.vj.ſed qnñ pꝛoprio mo 2ſirülbugiune t
non cõpꝛehendit decimas tẽpoꝛe priuile tu ur̃ papa ex certa ſcia aſſerere illas capellas eſſe ni gpo aig e
gi impetrati poſſeſſas ab alijs niſi de poſſeſſiõe al monaſterij: qd nõ.¶ Vltimo queritur quid ſi tippe gvel nocjnnhe
terius in prinilegio fiat mentio. In prima ponitur impetrati priuilegij iſia loca fuiſſent redacta ad cul 1go feinfuin
facti narratio. In fa deciſio. fa ibi de conſilio Ca turam:ſi decima adhuc non eſſet ſoluta:æ ſic nemo isin eincenlon
ſus ⁊c̃. 6. p ex tex. ꝙ prinilegium nen faciẽs adhbuc eẽt in poſſeſſione an naleret prinileginum ſim Gicmue itu, ae ani
mentionèé de poſſeſſione alterius nõ pꝛeiudicat pol pliciter conceſſum. Inno. tãdẽ inclinat in ſiã ꝙ na achue ru cſa n⸗
ſeſſori qðᷣ intellige quãdo impetꝛat᷑ ſuꝑ decimis no leat: qꝛ ſola poſſeſſio alterius ipedit uires priuilegij zoo o h NManier
nalium: ſecus dicit Moatius ubi priuilegium eſſet 2= non decimas deberi cum Nave Eardaiie ſem cnmninſmni poſt ti
impetratum ſimpliciteꝛ ſuꝑ decimis. quia tunc nale per eſſe debitas:⁊ idem ſequituno. and. ⁊ coiĩter gt le emeni iuie
ret non facta mẽtione de poſſeſſiõe alterius: et põt doc.diſputatiue tenent totum oppoſitum:qꝛ puilegi Gdanratoiu poſe⸗
eẽ 25 dineꝛſiratis. nã decie ab aliquo poſſidentur un um iuri alterius preiudiciale dʒ ſtricte intelligi ⁊ in Uen punbls elcheni
de cõcedédo papa priuilegium uoluit deꝛogaꝛe pol eo caſu ubi minus afſeratur preindiciũ ut in.c. cum õ
ſeſſoribus:quare tacite facit mentionẽ de poſſeſſio capella ⁊ in.c.qm intentionis ᷓ eo.æ per Inno.in. 4 Rdun leſe
ne. ſecus eſt in decimis noualiũ: quia priuilegiuʒ po c. cum dilectus de dona. pʒ in. c. ſuper eo. de offi. de Nan Töivdirs
teſt itelligi de tris que adhuc non ſũt ꝛedacie ad cul leg. in.l.ij. S.ſiqs a principe.ff. ne qͥd i loco pub. leſſa N ri
turam:? ſic potert eſſe ꝙ nullus hebat pe ſicſtienẽ ſed iſtud priuilegium de decimis noualinʒ nõ ſolnẽ uaran ne
4 4

¶mmmmime an

unincten
openeri qr funan a
Uirccercöveltad purgan

Obi
ſepungan
ſconens⸗
biſiaute
ler iunca pꝛina go.
ber ſen hobilis aſi⸗
E nobliar quo a honi
imns /vtiiugeſihni⸗
Nincpunm r n .

nogenn W
S ee dns vez
ttihtitnn 4 derdi
nannne ſa
eeſenig nerſeen

leienge, W
enande in onong

ſnksnd
e

Minlimin ſiigu
Biult uins oiig
uſeit ec ns in
mn Ho. n 2 coirer
opoſtumanuiegt
ilar intligrin
Wencaäint
N tda Zinonn.
Gin cſher ed ecnſd
Nhe ſneqdi eo dd.
kunnss noveſin bori
Ove nundonn ſür tectne
li vc nodũ preudi
Inclice tns richans
nilanigrue ouucdi
eſimj d ſti po
cicug ifemiio.
GO rnſuſe
gin oncio e d.
nde hoſtchenen ieu
Bobn.

Coriunes pilſegend

un niſ ed roln i⸗
ANeplcopiin , inn
ſo.i biniayl⸗
igew inm/ l.
tor nuſ
mi in iſl nii
lor inaltl po⸗
o. ebae
gve Surmneonibe

ſalegiorn v
ehriodepie
beant de mem

mm

¶ De prinilegijs.

ſcholaribus qui nõ gandent pꝛiuilegio ſcholarium
quouſqʒ deſcribantur in matꝛicnla:ſed.l. contraria
loquit᷑ de milite qui traſfert᷑ ad aliũ numeꝝ qni gau
det pꝛiuilegio I nõ ſit deſcriptus i illo numero.
ratian, Quo ad pri
2. nſultationi. nilegium ꝛeten
tionis decime:ſemel nonale ſemper eſt no
ualle.h.d.pꝛimo ponit dictum. fo rationẽ. fa ibi cũ
aliaſ. Caſus ⁊c̃. 6. pꝛio ex tex. ibi quo ad imn
nitatẽ ⁊c̃.ꝙ terꝛa ſemel redacta ad culturã nõ debet
ſemper dici noualis ſed quo ad imunitatẽ decimaxꝝ
bene ut patet ibi quo ad imunitatẽ ⁊c. quemadmo
dum ſolet appellari ſponſa infra annũ. Et poſiea ñ
appellatur ſponſa ut nõ.xxxv.q.viij.c.i.⁊ in nino
2 ſimilibus:ita dicendũ eſt in iſtis terꝛs:facit ad ſia
tutũ quo cauet̃ ꝙ de terris nonalibus non ſolnat

gabella ꝙ nõ dʒ in perpetuũ intelligi terra noualiſ.

Wn glo. fi. in fi. intelligit ergo glo.de expenſis fa
ctis in reducendo terrã ad culiuram: ut puta expen
di centũ ⁊z ifra decẽ annos ꝑcepi quiquaginta: nnðᷣ
ſi adhuc terꝛa eſſer noualis ſo lneꝛei de pꝛopꝛio. Sʒ
B rõ nõ plʒ Jo. an. qꝛ ex nouẽ ꝑnbꝰ quas eſſent re
cepturi in futurũ poſſet recuperare expẽſas:⁊ ita in
telligit illſe ð expenſiſ faciis pꝛo obiinẽdo pᷣmilegio.
Ded certe ẽt rõ ſua poſſet impugnaꝛi:qꝛ ex illis no⸗
uem paꝛtibus percipiendis in futurũ poſſet recupe
rare expenſas factas in pꝛinilegio. Er ideo dicendũ
eſt ꝙ tex. habuit reſpeciũ ad id qð contingere põt.
Itẽ iſta vꝛ rõ ip nſſiua æ non finalis: æ ideo ueram
rationẽ puto:qꝛ pᷣnilegia debet eſſe ꝑpetua: ⁊ ideo
ſemper debent cenſeri iure noualis. Abbas.

¶ De purgatione canonica. Gica.

(Suoꝛauſan eſt de uaꝛijs delictis tã pꝛelatoꝝ qᷓ;
ſubditoꝝ: nerũ qꝛ ifamati ex delicto qui cõuici non
pnt debet cõpelli ad purgationẽ:iõ ſubijcit᷑ h ſeica.

Obili g. Infamatus fide di

gnus per inꝛamentũ
ſe puꝛgat:alias ſecus ⁊? cenſetur nõ
idoneus enoꝛmit᷑ peccanſ b. d. ? fa
ibi ſi aute.caſus ⁊c̃. ota pꝛio
ex tex.iuncta pꝛima glo.ꝙ nõ quiſqʒ ingenuus.i.li
ber natuſ eſt nobillis ẽt ſi uirtuoſe nixeꝛit:⁊ intellige
de nobilitate quo ad homines mundi ſᷣm quam di
cimus ꝙ nobilitas eſt quedaʒ qualitas illata per ha
bentẽ pꝛincipatum per quam cognoſcituꝛ ⁊ diſceꝛni
muꝛ inteꝛ plebeios de qua plene peꝛ baꝛ.in.l.i C. de
digni.li.xij. Ded apud deũ ſũma nobilitas eſt claꝛũ
eſſe uirtuibus.xl. di. c.nõ loca ⁊.c.ante omnia.?.cC.
pe. S. ð pben. z. Vi. di. c. nunqᷓ z. c. naſci. ¶ Scdᷣo
nõ. ꝙ oliʒ cãe cꝛiales tꝛactabat᷑ in ſynodo tam epali
ꝙ aꝛchiepᷣali.vi.q.iij.c.ſcuote ⁊.c.ſe. Bora er
tio ꝙ enoꝛmiteꝛ peccans peꝛdit cõmoduʒ ingenuita
tis. nã nõ pꝛeſumituꝛ de eo ſicut de quolibet ĩgenno
imo tꝛactatuꝛ ut ſeꝛuus:⁊ ſic nõ.ꝙ gꝛaniteꝛ peccãs
2 peꝛſeueꝛãs in peccato non pꝛeſumituꝛ neꝛum dice
re etiam peꝛ iuꝛamentum. ¶ Sʒ queꝛo qꝛ ſia dicit
ꝙ ſi ſynodus ſciueꝛit iſtũ eſſe fidelem ⁊c. quid ſi ne

ſciat. ſo. d reputare eum fidelem.i.iuſtuʒ et bone ſa
me:qꝛ quilibet pꝛeſumitur bonus ut in.c.fi.de pꝛe
ſũp. n glo.i. in fi. iſte intellectus gl.nõ plʒ hoſt.
unde exponit ipſe uel pro.i.ut ſit ſenſus.nobilis ho
mo.i.ingenuus ut ſic quilibet ingenuus appelletuꝛ
nobilis largo modo.nel exponatur nel pro et ſicut
et quãdoqʒ fit ut.l.ſepe.ff. ðᷣ uer. ſig. et hoc iõ qꝛ ſʒ
lec. glo.ita purgaret ſe nobilis ſicut ignobilis:cum
tm deberet eſſe differentia:ſed hoc totuʒ arbitrarinʒ
eſt. uñ numerus hic taxatus nõ ẽ ð̊ neceſſitate ſeꝛuꝗ
dus. unde hodie numeruſ compurgatorum eſt aꝛbi
trarius et taxatur ᷣm qualiratem perſone æ quanii
tatem delicti ue infamie.ij q.v. oĩbus 2. c ad liberã
dum de indeis facit.c.quotiẽs.j.eo. ¶ In gl. i. V.
furto ĩ fi.nõ.bene gl.iuncto tex. ꝙ quilibet ifamatꝰ
ꝛepellituꝛ a preſtatione iuramẽti quatenus tendit ad
commodum propriuʒ: qꝛ preſumptio ẽ ꝙ deieraret
ex quo alias ẽ nilis perſona. Et idem poteſt dici de
infamia facti. nã talis uilis eſt ad hoc quod le. æ nõ.
in. c.lʒ de proba nec ob.iſte tex.iuncta glo.prececẽ
ti:qꝛ iſtud iuramẽtũ non ẽ omnino ad commodem
propriũ:ſed eſt inꝛamentum oneꝛis.Cõclude g ꝙ;
aut quiſ eſt infamatus infamia facti aut infamia iu
ris.pꝰ caſu admutitur ad ſe purgandũ cũ inꝛam cto
nt hic et.c.quotiens.j.eo.ſed non dʒ admuti ad iu
randum in pꝛeiudiciuʒ alterius ut in. d.c.qʒ facit.l.ĩ.
bonefidei et quod ibi nõ C. de inreiu. Si vcro ceſt
infamatus infamia inriſ et tunc non puꝛgat ſe cũ iu
ramẽto nec ẽt admittitur i preiudiciũ altins ut ĩ. c.
teſtimoniũ de teſti. et de infamia fci æ ð iſfamia inꝛis
nide tex. cnm glo.iij.q.vVij.ꝗ. poꝛro. ¶ In gl. fi. bi
ſicut propt᷑ monachatũ ⁊c̃.nõ.gl.æ idẽ nõ.i c.fi.de
ſtaru religi.et põt e ratio qꝛ ut.S.dixi nobiluias eſt
q̃dã qliraſ illata ꝑ habentem pꝛicipatũ ꝑ quã dʒ diſti
guiiinter alios plebeios. Sʒ ex qꝰ qͥs intrat ꝛeligio
nem debet nna cũ alijs equaliteꝛ niueꝛe ⁊ ſine deletu
ꝑſonarũ ſũt oẽs equalit᷑ tractãdi ꝑ ſuperiorẽ.⁊ nõ
gl. qꝛ facit ad ſtamntum qno in ſucceſſionibus ⁊ aljs
fit mentio ð nobilibus ut nõ extẽdatur ad alios no
biles qui intrarũt religionẽ. Et ĩ fi. gl. unit gꝗ gl. ꝙ
ſeruꝰ libeꝛtus nel aliteꝛ crioſus ĩfamarꝰ de cꝛie dʒ ſe
purgaꝛe ad arbitrũ ſuperioꝛũ aliter ꝙ; per iuramen
tũ: ⁊æ ſatis plʒʒy hec opinio. Quidã intelligũt ur Am.
ꝙ debet ſe purgare toꝛmẽto.i.ꝙ dʒ ſe ſubijcere toꝛ
inre. Et h̊ nõ. ꝙ de iure canonico infamatus: alias
fide dignus pꝛopteꝛ ſolã ifamiã non ſubijcit᷑ roꝛinꝛe
ſz dʒ ſe puꝛgaꝛe cũ iuramto ⁊ alijs ↄpurgatoꝛibꝰ:ſe
cus ĩ alio crioſo uł ᷣno nel liberto:⁊= h̊ vr̃ nelle rotꝰ
tractatus hꝰ ti quid aũt de inre ciuili:unide bar. in.:.
de mioꝛe. S. toꝛmẽta. ff. de qſtioni. Abbas.
J qui 8 Suſpectus qui tiio moni
*tus ſe non coꝛrigit cũ poſ
ſit ab officio ſuſpenditur. h. d. nł ſic ĩifama
ius tio monitus ſe non corrigẽs uſqʒ ad purgatio
nem ab offitio ſuſpendituꝛ. h. d. caus zc. on⸗
ex tex. ꝙ z ſuſpectum põt epᷣs inqᷣrere ⁊ dʒ priuſ in
ꝗrere de infamia ꝙᷓ; de neritare cris it in. c. qualiter

7 qũ.ij.?.c.cum oporteat de accu.⁊=. c.i.eo.ti.li.Vj.
ecundo nõ. ꝙ apparente accnſato? non dʒ in

dici purgatõ ifamato: qꝛ iſta purgatio ẽ ſubſidiaria

X 4

¶e parga. eane

F. qu cꝛimẽ aliteꝛ ꝓbari nõ põt: ceſſat eꝛgo rõ adue
niẽre accuſaroꝛe. enno nõ. ꝙ illud dicitur fieꝛi
ſeoꝛſuʒ: qð fit excluſis oibus teſtibus qð facit ad ſia
tutum. e nõ ꝙ id qð fit coꝛam dquobus ut tri
bus nõ dicit᷑ fieꝛi in pnblico.¶ Altimo nõ ꝙ inſa
matus poreꝛit ſuſpẽdi donec ſe purganeꝛit: de qno
iñ dicendũ ut nõ. in. c. iteꝛ. j. eo. ? uide qð nõ. Jo.
an. in. c.i.de accnſa.li.Vi.⁊ uide glo.opti.ij.q.iiij.in
c.pᷣſbyteꝛ ſi. ¶ In glo. in vV. xpianitatis uł ſʒ doc.
expone bãnum xpianitatis.i. ſub pena excõicatiõis
quia excõicatio eſt pena a cõione hominũ a cõione
xpianoꝛuʒ nut bis de excep.⁊ eſt uulgare cuiuſ
dam loci. n glo. emẽdaneꝛit in fi. nõ glo.iũcto
tex. qualiteꝛ quis debeat infamiam facti purgare:qꝛ
debet deſiſteꝛe ab illis opeꝛibus ex quibus oꝛitur in
famia ⁊ inheꝛeꝛe uirtutibus.nã ↄꝛia ↄꝛijs curani de
pe. di.ij.c.i.⁊ ꝑ hᷣ intellige iſtuʒ tex. in delicto ſucceſ
ſiuo nut ẽt itelligit Jo. an. nutputa tencbar m plieꝛem
ſuſpectaʒ in domo uel cõneꝛſabatur in loco minus
honeſto. Talis eꝛgo põt emẽdare ⁊ coꝛrigeꝛe hane
infamiã. ſ. abſtinẽdo. Et iõ hic ꝛequirunt᷑ admoniti
ones ante ſuſpẽſionẽ:ſecus ſi deliciũ fuiſſet me men
taneum: utputa eſt infamatus ꝙ occidit ſempꝛoniũ
uel ↄmiſit ſimoniã cõfeꝛẽdo talẽ eccleſiã. nem hec ĩ
famia nõ põt de facili purgari ꝑ ifafniã. vn bᷣ caſu
non ſunt neceſſarie admonitiões ð quibus ĩ tex. qꝛ
fruſtra fierent cũ nõ poſſu hoc emẽdare:iũc.n.ſine
iſtis admonitis põt ꝓcedi ad purgationem uel ad
ſuſpenſionẽ ꝓut dẽ in. c.inteꝛ ⁊ in.c.quotiẽs.j.eo.
Et adueꝛte qꝛ ſuſpẽſio ab officio non dʒ ſem ꝑ ſieri
an pᷣſtitã purgationẽ:ſeu dʒ itelligi tex.qn delictum
eſt enoꝛme nel ſcãdalũ iminet ui in.c.inteꝛ.j.eo.in
dic ut ibi.uel qñ purgadus eſſet negligẽs ĩ pᷣſianda
dursnone G Sn glo. fi. in fi.? uide qðᷣ nõ. Inn.
in.c.cũ.p.j.eo.⁊ bonã glo.i.c.pꝛeſbiteꝛ ſi.ij.q.iiij.
Et cõclude ꝙ exñte infamia 2 aliquẽ põt index ſiłᷣ
ſtatueꝛe teꝛminũ accuſare noletibus ⁊ nullo compa
rẽte põt inquirere ex officio.ſed dic ꝙ non eſſet ne
ceſſariũ nec ntile ut nõ glo.i.c.qᷓiteꝛ ⁊ q.ij.de ac
cn. ?2 ibi plene dixi licʒ alind ſenniat glo. in. c. inteꝛ. 7.
eo. ⁊ in. c.pᷣſbitcꝛ ſi.pal. Si ueꝛo non nult ſtatueꝛe
hũc teꝛminũ.⁊ tunc aut infamatꝰ ẽ ſuꝑ actn ſucceſſi
no.æ tunc debẽt fieri admonitiões de quibꝰ in tex.
Si aũt ẽ ſuꝑ actu momẽtaneo tũc nõ ſũt neceſſarie
iſte admonitiones ur S dixi:ſed ſuꝑioꝛ põt indiceꝛe
purgationẽ ⁊ deficientẽ in ea punire ut conuicim
de quo dic nt plene dixi in. c. accedens de accuſa.ᷣ
nerũ niſi deliciũ ſit enoꝛme uel ſcãdalũ ſit ĩ populo:
tũc eim a prin.põt ſuſpẽdi donec ſe purgauerit:⁊ ſi
pꝛcſtitit purgationẽ tollet̃ ſuſpenſio et abſoluetur ut
in. e. er tuax.j.e.ſi aũt defecerit punietur ſʒ modũ
agẽdi iuxta ea que dixi dcend⸗ Aonae⸗
ꝛeue eſt: 2 poteſt ſic
Oniales.men fm imehiecin gl.
Murgario indicenda eſt regulaꝛibus ſᷣm
tenoꝛc regule. b. d. uel alit᷑ fm a iũ ĩtelleciũ. et rlarel
purgãt ſe de delicto fm rlam canonic. b. d. Et qui
libet intellectus eſt bonꝰ i ſe. nã regulaꝛes iudicãtnx
nõ ſolũ ſm regulam ſed ẽt fin canones ut in. c. fi. ð
ſiau regu. Caſus c. ¶ Mota pꝛimo ex tex. ibi t

8.
2–

tegi non noluerint ⁊c. ꝙ ceſſat purgatio ubi delictũ
purgari põt nt in. c.cum dilectus.j.e.⁊=.c.ad noſtrã
8. de proba. ¶ In glo. fi. et intellige dupliciteꝛ pro
nt dixi in ſummario ut intelligat᷑ p de tenore ꝓpᷣo
rłe.i.ſecũdũ regulã religionis poꝝ ł fʒ ꝛlaʒ.ſ.cano

nũ:de quo in. c.i.S.eo.⁊.j.eo ꝑ totũ. .
Iquis de gꝛadu.S &e

probabile non indicitur purgatio:alias
ſecus hoe dicit quo ad titulum. Caſus ⁊æ cetera.
Mota primo ex tex. in prin.ꝙ clericns cniuſcunqʒ
ordinis poteſt degradari. ad idem. c. cum non ab
homine et quod ibi nõ.S. de iudi.põt ẽt incidere in
irregularitatem ut notat᷑ in. c.ij.S. de cle.ex.mi.
In glo. ij. ibi in iudicio.ſi uero extra iudicium con
fitetur:tunc põt ſubijci torture nt nõ.glo.? Bar.
in.l.capite quinto.ff.de adul.æ qñqʒ confeſſio extra
iudicium plene probat crimen ut plene dico in.c.at
ſi clerici de iudi. dixi in.c.quam ſit graue ð ðᷣ
exceſſ. prela. ¶ In glo. fi. nõ tres ſpecies preſump
tionis:⁊ dic ut nõ.plenius in.c.quia ueriſſimile ⁊z.c
zas ⁊.c.afferte de preſũp. 3
nfamatꝰ contra quẽ
Botien 8. crimen probari non
poteſt debet ſe purgare inrando de ueri
tate:compurgatores uero de credulitate hoc dicit.
diniditur. nam primo narrat factuʒ. ſecundo purga

tionem indicit ibi communi. tertio ponit purgatio
nis formam ibi porro.¶ Taſus ⁊ cetera. =—

ta primo ex tex. ar. q numerus compurgatorum
eſt arbitrarius.̊ eniʒ ñ requiruntur.xij.compurga
tores de qbus fecit tex. mentionem in. c.i.S.eo.
Mõ fo caſum in quo epᷣs iurando dʒ tangere euã
gelia:⁊ regulariter an ? quando debeat tangere ple
ne dico in.c.fi. de iura.calũ.¶ QZertio nota ꝙ ille
qui ſe purgat ab infamia dʒ iurare ſuper euangelio
de ueritate. Jlli uero qui puꝛgant enm non debent
iurare de ueritate quia non poſſent cum ſit factum
glienum:ſed iurant quod credunt eum uerum dicer
2 ſic nota caſum in quo recipiiur inramentum de
credulitate.qnqʒ tamen poſſunt teſtes iurgre de ue
ritate ut qn negatoria eſt reſtricta ad certum locum
uel perſonam uel rempus: utputa accuſatur ticius
de homicidio commiſſo i calendiſ iunij hora.xviuj.
nam teſtes tunc bene poſſent deponeꝛe de neꝛitate
iurando quod illa die ? hora fuerunt ſecum:æ non
potuiſſet committere delicium quin uidiſſent:ſed H
caſu non requirat᷑ iuramentũ de purgãdo:qꝛ plene
ꝓPbarei inocẽtia:de q in.c.clcrici.xxxi.di. Abbafſ.

Os inter. Epiſcopꝰ parochianũ

ſuum infamatum cõpet
lit ad ſe purganduʒ niſi ab eo legitime ap
pellauerit. Communis diuiſio. fa ibi conſultanioni
⁊c. ¶ Mõ. priꝰ ex tex. ibi parochianum ꝙ quilibet
de dioceſi põt dici parochianuſ epi nam epiſcopus
concurrit cum quolibet curato in admiſtrandis ſa

cramentis hominibus dioceſis nit in.c.ij. de Se- =

re.li. vj. Ad idem. c.aplice de dona. cum ſi¶
ta ſecundo ꝙ apparentibns accuſatore et teſtibus

tanirere pelbere
eſo Niirn
use ecgo ſtae n..
in toſtten al g
ofhfimano ,heni nca
itninaib huinb u
igeletcle ge lomo cohe an
icen penſtaid inponeti
ſipor iucer ecdeiaſicns n
Deheread fiam d n.ci
iadi. Codenodo por infan
q no dzpan nr hiens fai
er nanibus eig leggini 1
ſagabil de fo ¶ N⸗

mdim on muepy teſto in

llſon uul xupene eſtes bol
lbics ins gumnrennin
pl mn iuer nnnens ſratbi
1Gnnn nbon' gine ſalteng
6 Malriſcndcſioincae
dunmende WMleiſtinter
aidneminiceäln Zien
Pennmamn pateſteaniſin
bonmn goinc ſhe bio en

Ar.in.ive ben fiene

. eſoungit er cebe

elrie f eng
u tinebitpugrn
rli ang hbinn le ernea
eeſn a,
anninairgen
sne
tu aer cre Purgne vo

nennplreche n
ncgunſt gezz
ones ſoegeg Pleſunp

Cuiz unſinniee

Nlnm nn
Umen probzri non
e rmndo ge vert
CeMöiruedor dt.
thenendd ner
hirnioonit ponauo
1st (nen. (
venns comporgnonm
nirvnmr. n,eenpunge
lonon incsͦeo,
nuch angere o
Goctar tangarot
Zmomon Glle
Ne yer eungeſo
n eunn non cdent
Gcer ham
uneumveumdld

DMor wramentun de

omicſts innge te ie
unadcamm ban
Hpon aunſan ſins
mal uniboni
deper nir
iemm eunt
unnlliutt 5
Lpngihhin
tnn4 lb .

oß ccnei
nnſkammumn

infamato nõ eſt dicenda purgatio pꝛo h.c.cum dile
ctus. j. eo. ?.c ad nr̃aʒ de pꝛoba/ Sʒ qᷓro quid ſi cã
eſt mꝛionialis:nũquid ſit indicẽda pnꝛgatio. So.di
cit Inno. ꝙ aut agit᷑ ad diſſolntionẽ mutue ſernim
tis: 7 tunc ſi uxoꝛ eſt infamata de adulterio põt ſibi
indici puꝛgatio in qua ſi defecerit punit᷑ ut cõuicta:
qꝛ ſeparabit᷑ mꝛioniũ quo ad ihoꝛumSi neꝛo, agit
de diſſolutione ↄiugij:tũc nõ eſt idicenda. puꝛgatio
qꝛ et expᷣſſe cõſitẽdo nõ pni cõiuges piudicaz? mẽio
nio ut in. c. ſuper eo.de eo qui cog. cõſan.uxo.ſue.
Vn giolen fi.nõ.glo.iũcto tex.ſolet enim quot
tidie allegaꝛi:? hanc concluſionẽ glo. ſequiẽ Inno.
hac ratione pnꝛgatio non indicit᷑ niſi in defeciũ p
bationũ:ut in tex.ſed ꝓbationes non pñt iduci ſuꝑ
quolibet crie coꝛã indice eccleſiaſtico õ laicum:ergo
nec puꝛgatio indici põt laico ꝑ epᷣm ſuper quolibet
crie archi.in.c.iij.de ↄſue.li.vi.tenet Zꝛium. ꝛ epᷣs
dʒ inquirere ↄ quèlibet de dioceſi ſua:⸗ punire ur i
c.i.de offi. oꝛ. Itẽ iſte tex.olquit indiſtincte itelligẽ
dus eſt ergo ĩdiſticte. xxxi.q.i.ꝙ ſi doꝛmieꝛit cõcoꝛ
dat. hoſt. ⁊ bene ꝙ aut epᷣs nuit indicer purgatic nẽ
laico infamato ad penã iudicialiteꝛ imponẽdꝗ:zæ nõ
põt niſi in cribꝰ ſpectãtibꝰ ad eccleſiã:de quibꝰ in.c.
rũ ſit generale de foꝛo cõpe.aut uult indicere purga
tionẽ ad penitẽtiã imponẽdã 2 pꝛocedat opi a chi.
nã põt iudex eccleſiaſticus quẽlʒ notum crioſi m cõ
pellere ad pniam. ut in. c.i.de ſpon.facit.c.nouit de
iudi. Eodẽmodo pot infamato idicere puꝛgationẽ
qꝛ nõ dʒ pani nt laicus ſtet ĩ peccato ne ſanguis eiꝰ
ex manibus eius requiꝛat᷑ xliij.di.effeſijs.2 i.c. irre
fꝛgabili.S.de off.oꝛ¶ In glo. fi. ibi qꝛ excedit ⁊c̃.
modum puta recepit teſtes indignos nel inimicos
nel non uult ꝛecipeꝛe teſtes bone fame. Idem cꝛedo
nbi epᷣs nimis gꝛauaret eum in numero compurga
toꝛũ.nam licet numeꝛus ſit aꝛbitrarius: tamen dʒ
aꝛbitꝛaꝛi ut bonꝰ uiꝛ:⁊ ſi aliteꝛ aꝛbitꝛatu⸗ poteſt ab
eo appellaꝛi ſicut diciſio in dilationibus qꝛ Iʒ ſit ar
bitrarie tñ põt appellaꝛi ſi iudex nimis decurtat di
lationẽ: ut in.c.i.de dilat. Idem ubi iudex arbitrat
penam nam poteſt appellari ſi male arbirretur. nide
bonam glo.in.c.ſuper his de accu.⸗ tex. cuʒ glo. =
Ar. in. l. ſi qua pena. ff. de ner. ſign.
B m. p Coõpurgatoꝛes ðbent eſſe
honeſti ⁊ notũ habere enʒ
quem purgãt nec debent a indice uel alio
ĩpediri.⁊ deficiens in puꝛgatione punitur ut conui
ctꝰ.h.d. ſa pars ibi ut autẽé.tertia ibi deficiẽs.quaxr
ta ibi pꝛecanẽs ⁊ eſt pars.c.cũ.p.s.de accu.Caſns
2c̃. C Aon pꝛimo ex rex ꝙ cõpurgatoꝛes debent
agnoſceꝛe uitã eius quẽ purgaꝛe nolũt:2 in hoc dif
feꝛunt iſti ab alijs teſtibns nam deponentes ſuper
contractibus nel alijs non eſt neceſſe ꝙ cognoſcant
nitam eoꝝ contra quos nel pꝛo quibus deponunt:
niſi deponant de qualitare inherente perſonis. de
quo in.c.cũ caãʒ.S.de teſti.ſed iſti cõpurgatoꝛes cũ
hẽant vᷣponẽ de cꝛedulitate ſuꝑ nita æ moꝛbus puꝛ

gandi nõ pnt deponere niſi habeãt notã nitã 2 mo

res eiꝰ. Scdᷣo nõ qꝙ; deficiẽs ĩ puꝛgatiõe pꝛiuãdꝰeſt
omni offo ⁊ bñficio ¶ Sʒ h op.de.c.ij. . e. ubi
im ſuſpeditur æ melius lacit. c. ſignificaſti de adul.

¶Be purga. eano.

ubi tex. pꝛopꝛie loquit᷑ in deficiẽte ⁊æ nõ mandat enz
niſi ſuſpẽdi.ad idẽ.c. accedens. . de accu. nbi nõ fit
depoſitio.ſo.intellige hoc.c.fᷣm caſum.c.cũ.p.S.de
accu. cniꝰ eſt ꝑs. nã ibi accuſatio pꝛeceſſerat de ſimo
nia de qua ↄuictꝰ deponẽdꝰeſt ab officio ⁊ bñficio:
nt i. c. de h̊ ⁊ in. c. inſinuatũ.5. de ſimo. æ. c.iqniſirio
nis. S. de accu. ideo deficiẽs in purgatione in h deli
cto ꝑinde dʒ puniri ac ſi fuiſſet neꝛe ↄnictus:nt dẽo
c. de hoc ⁊ c.ĩſinuatũ. ſecus aũt ubi quis deficeꝛet ĩ
purgatõe ſuꝑ alijs cꝛibus nõ exigẽtibus depoſuõcʒ:
de qua mã dic ut plene dixi in dicto.c.accedens.Et
ↄcludẽdo dicta doc.diflingue h̊ quo ad ꝓpoſuũ ꝙ
aut negligit ſe purgare ſen nenire ad ſe purganduz:
2 tũc nõ hẽ ꝓ ↄnicto ſed põt ſuſpendi uel excõicari
donec ſe purgaueꝛit: ⁊ ſic põt itelligi.c. excõmunica
mus.y.qui aũt õ de heꝛe.⁊.c.ij.ẽ e. Idẽ ubi offert
iuramentũ ſuũ de pñti ſed non pot habeꝛe cõpurga
toꝛes:ſpeꝛat tñ de bꝛeui hzẽe: ⁊ tũc rõne infamie põt
ſuſpedi donec ſe purgaueꝛit. ⁊æ hoc modo fᷣm Inn.
põt intelligi. c.ij S. e. aut purgatione recepta purgã
dus defccit in ea:ut quia cõpurgatoꝛes nõ depoſue
rũt ꝓ eo: ⁊ tũc iſte dʒ paniri:ut ↄuictus. unde ſi de
lictum ſuꝑ quo eꝛat ifamatus æ modo ꝓcedendi añ
purgatide idictã exigebãt depoſinõeʒ iſte deponet᷑.
ſi ueꝛo aliã penã illa iponeĩ dũtaxat ⁊ ita imellige ᷣ
c.?.c.accedes pᷣal. Icdẽ dicendũ ubi teminus Pem
