ꝓcedit deciſio gl.ſecꝰ in alijs qꝛ tẽ ceſſat eiꝰrõ = qð
dixi de ſimoniaco ſuſpeſo idẽ dicir Inn.æ bñ de ex
cõicato.idẽ de depoſito nel ſuſpeſo:ut iſti ꝙᷓtũcũqʒ
ſint occulti ñ ↄferãt executionẽ ordiʒ.⁊= ex his deci
dit᷑ alia qõ.nũquid ꝓpꝛia ancẽte ſit licitũ recedere a
pᷣlato notoꝛio cnioſo.⁊ dicũt quidã ꝙ nõ niſi i duo
bꝰ caſibꝰ:ut ſi nõriꝰfoꝛnicatoꝛ uel ſimoniacꝰ ĩ oꝛdie
ut ĩ pal. F. vm. ſj Inn. ↄcludit hᷣ idẽ eſſe in quolibʒ
peccato qð ipedit execuiionẽ oꝛdiniſ er poſit ꝑactam

pniaʒ: qꝛ eadẽ rõ eſt in iſtis.? ꝗᷓ ſint illa ölictra nõ. i

pla.c.niſi i.O.ꝑꝑ cõſciam.de renũ.⁊z hũc aꝛticuium
m 53

¶ Be lunoms

ex animo latins in.c.euʒ non en de eſciſp.
20 criſmate nel
tantum. iueſtitura eccliaꝝ nil
exigi dʒ nec excuſatↄſuetudo uel nominis
nariatio. h. d. Et ꝓuidet circa duo. fa ibi prauam.
Et fſa ſubdiuidit᷑.nã pꝰ narrat factũ.fo conigi mã
dat ⁊ puniri ibi cũ Vo. Caſus ⁊c̃. ¶ Hõ pꝰ ex tex.
ex pᷣnꝰ.ꝙ ex uno pcc̃o qñqʒ gñat᷑ aliv:⁊ pcca indu
cunt pccoꝛẽ ad peccandũ 5 fo ꝙ nariatio tẽ
poris i ſoluẽdo ul mutatio nõis nõ excuſai ↄciũ al
illiciũ ¶ Et ex h̊ eollige ꝙ ad ↄſiderandũ ſpecieʒ
SIctus nõ ſolũ ſunt atédenda Vba: ſed ẽr nã õctꝰfa
cit.l.ſi nnꝰ. ff. loca. 5 teꝛtio ꝙ foꝛtiꝰdeclaramur
nẽdinio qñ pnũ pcedit traditionẽ ꝛei ꝙᷓ; qñ ſeqᷣt: qꝛ
er s ois ad multos Zctꝰ nõ ſic tradi

tio pᷣij. ¶ Itẽ nõ ſolũ arcbiepʒ poſſe punire ſuffꝛa

ganeos ſuos:de q i. c.ut litigãtes de offi.oꝛ.li.vi.
7 in.c.ſacꝛo de ſen.ex.⁊ ẽt officiales ſuffꝛiaganeoruʒ
qñ delinquũt ut officiales:de quo dic:ut nõ.in.c.i.
de offi. uica. li. vj.æ in c ꝛomana de offi. oꝛdi. eo. ’i.
nmo nõ. tene mẽti archiepm poſſe tolle? pꝛa
nam cõſuetudinẽ totiꝰ ꝓuincic ſue: ↄcoꝛ. c. ex fieqnẽ
tibꝰ de inſti.qʒ.n. non hẽat iuriſditionẽ in ſubduos
ſuffꝛaganeo?: ut in. c. paſtoꝛalis de off. oꝛ.iñ pranã
conſueiudinẽ tolleꝛe põt cũ ↄcernat totã ꝓniciam =z
pcqᷓ ſit notoriũ fac.c.ꝛ2õna..notoria de cẽli. li. Vj
In gſo.in v. qͥ pus ĩ fi uł ſʒ hoſti. caneaĩ de ꝛc
tradẽda ſi pciũ fuerit.j.ceriũ tepꝰ ſolutũ.ff. de edi.
edic..l.ediles. .fi.cũ.l.ſe.? idẽ nõ.in.l.ſi traditio.
C. de actio.emp.¶ In glo. fi. nõ. g ex glo. iuncio
tex. ꝙ ẽt ꝓ iueſtimmra fẽi.i.ꝓ ĩduciõe ĩ cõpoꝛalẽ poſ
ſeſſonẽ no põt aliqͥd exigi:archidi.n.bʒ ineſtiurem
facti æ non iuris:ht in.c.ad hec de offi.archi.⁊ ſic
pꝛo poſſeſſione habenda nõ dʒ aliquid tradi ubi et
ſubeſt conſuetudo ut hic eng3 rene nerki
ꝛdinatus in ſubdiaco
Er tuas *num qni prius pꝛeſenta
tori ſuo ꝓmiſit ꝙ nil ab eo perẽt i ſuſcep
to miſtrare uel ad ſupioꝛes oꝛdies aſcẽdeꝛe ſine diſ
penſatiõe nõ põt ẽt ſi peccare nõ cꝛediderit. h. d. fa
ibi nos. caſus ⁊c. ¶ Hõ p ex tex. ꝙ nõ ſolũ abba
tes. ẽt iferioꝛes pᷣlati ? ꝛectoꝛes eccliaꝝ pñt oꝛdia
ꝛc alios. ? in titulũ ſua? eccliaꝝ eos conſtitueꝛe ſiñ
piudicio tũ patronoꝝ ipaꝝ eccleſiaꝝ:ut pʒ in.c.peę
nul. 5 de iure patꝛo. Et ex h ãpliat᷑. c. epus ſi ⁊.c.ũ
licʒ de pᷣben. ut nõ poſſit quis oꝛdinari ſine bnficio
(. pprio uł alterius.nã ſufficit ꝙ oꝛdineĩ ad titulũ
ecckie alteriꝰ:ex h eĩm cõſeqnit᷑ ne dẽat hr̃e ſuſtẽtatõ
neʒ ex fructibꝰ illiꝰ ecchie q̃ſi cẽſeat ſibi cõſtuuiũ bñ
ficiũ in redditibus illius eccłtie ¶ Scðᷣo nõ. ibi ali
quẽ peteꝛe poꝛiionẽ ⁊c. ꝙ oꝛdinatꝰ ad titulũ eccleſie
alterius licite petit ibi poꝛtionẽ. Et inte lige ꝙ dixi
ꝙ dʒ ibi habeꝛe poꝛtionẽ ⁊ ſuſtentationẽ nite nõ in
dʒ habeꝛe tantã ꝑtẽ ut nidear̃ facta ſectio beneficij
p.c.maioribꝰ.s.de pꝛebẽ.ſed dʒ ſuſtẽtari tanᷓ (
ricꝰ: ar. in. c. ppoſuiſti. ö. de tempo. oꝛdi.¶ Mo. ibi
egiſſe licitũ c. ꝙ ignoꝛãtia iuris nõ excuſat a delic
o:minus t peccat qᷓᷓ ille qui peccat ex ſtudio ul ſci
enteꝛ de pen. di.ij. ſciendum. Sʒ tex. opp.de.c.cõ

queꝛẽte ð cle. nõ ꝛeſi. So.qñ quis oꝛdinat᷑ ad timij

alterius eccleſie ? ecdeſia ſuffiè ad ꝓuidẽédũ uiriq;
tũc põt iſte ordinatus directe petere hãc poꝛtõem æ
tenet᷑ ibi reſidere ⁊ deſeruir̃ i dininis:ſi ãt ñ faceret
reſidentiam tunc poſſz puari hac portõne ſine h̊ ᷑
tulo Em Jo. an. in. d c. ↄquerẽte. Idẽ ſi facultates
eccleſie nõ ſufficerẽt:ſʒ poſſet dici fᷣm eum ꝙ ill.c.
ñ loquit᷑ ĩ pſoiteꝛo pntãte qꝛ ẽ qͥd ſibi ĩputet qᷓre pᷣ
ſẽtauit:ſʒ põt loq ĩ ſucceſſoꝛe qͥ nõ fuit in culpa:⁊ h
nõ. ꝓ itellectu illius.c. ↄquerẽte:ſʒ caueat epps ordi
natoꝛ:quia ſi nullo mõ pntator poſſit illi ſubuenire
prebẽ.⁊ ĩ.c.cũ ſᷣm eo.ti. n gl. ij. in fi. dicit h
Jino.ꝙ ꝑ ſolũ papã poterit cũ iſto diſpeſari: ⁊æ cũ
H dicto ſimpliciter tranſeunt alij doc.ſʒ ego puto ꝙ
ẽt ꝑ epᷣm porerit diſpẽſari in cãu hꝰ.c.p ꝑ theoricã
Inno. in.c.dilectus de tẽp.or.ubi ſingulariteꝛ dicit
ꝙ qñ in iure ꝑmiſſa ẽ diſpẽſano exq eã ſibi papa ñ
refuauit nẽ epᷣis indulſiſſe ptatem:⁊ facit in ſimili.
c.nuꝑ.j. de ſẽ.ex. z.c.nobis ĩ fi.S. eo. Mec ob.ſi di
cat᷑ ꝙ ꝑ alia iura caneat᷑ ut in oꝛdie ſolus papa diſ
peſet ut dixi in.c.de ſimoniace..eo.qꝛ dico ꝙ kᷣ
prie ⁊ ſtricte ñ cõmttti᷑ ſimonia:uel ſi ẽ ſimonia nõ
tm ẽ peccatũ ſicut qn ꝓprie interuenit donatio alicꝰ
tẽꝑalitatis nã ſi iſte pntatꝰi effeu nullũ lucꝝ ex h̊ ↄſe
quebatur ⁊ iſte ordinatuſ nihbil donat:qꝛ ſi nõ fuiſſ
ordinatus in effũ nullã obligationem habuiſſ, ad
nerſus ulũ pntatoreʒ: vñ iſti miius puniũt᷑ ux pʒ in
.c. penul j. e. ubi dicã ⁊? fatetur ẽt Inno. ibi. Ex pꝛe
dẽis ⁊ ex tex.colligit᷑ alia litatio:ut lʒ ĩ alijs caſibus
ſimoniacus in oꝛdine non ſolũ ſit ſuſpẽſuſ ab illo oꝛ
dine ſimoniace recepto ſʒ ẽt ab alijs.i.q.i.reꝑiũt᷑ ⁊
dixi i. c.ꝑ tuas.õ.e.iñ in cãu hꝰ.c.im eſt ſuſpenſus
ab ordine illicite recepto ſʒ nõ ab alijs ut pʒ in tex.

2 h̊ ↄtĩgit rõe pᷣdẽa:ſic ⁊ tali pacto ordinãs nel pñ
tãs mitiꝰ punitur:ut ĩ.c.penł.j.e.ubi tãgõ. In gl.
fi.i fi. Sʒ Z glo ⁊ tex.ſic oppõi põt:ꝙ nulla interne

nit h ſimonia. nã nõ ĩteruenit h mun? ab obſeqᷣo qꝛ
nullũ obſeqaz iĩdebue ĩpẽſũ fuit: nec ĩreruenii munꝰ

a lingua.i.fauor hũanus ſeu ſordide preces immo

hũiles æ iuſtas emiſit:nec inteꝛnẽit munus a manu:
qꝛ nullum quid tpale tradidit nec remiſi aliquam
oblõem de pnn.So.iʒ.de pñti non eẽt aliqua obla
tio m pꝰ oꝛdiationẽ obligat᷑ pntatoꝛ ad dãdum iſti
certam portoõem que quidẽ porto ↄſideratis frucii

bus ẽ qͥ tẽꝑale.remiſit g iſtam oblõm rei tẽꝑal ut
ddipiſeretur ius ſpũale æ remiitere in iſtis idẽ eſt ꝙ&

dare ut in.c.ueniẽs el.pᷣmo . teſti. ⁊c̃.
on eget ſummario
On ſuler Ce guia breuis Sed per
alia nerba põt ſic ſũari. Simonia eſt daꝛe

pecuniã ꝓ uicariatu uel ꝓ alia admiſtratiõe ꝛerum

ſpũalium ſeu eccłiaſticaꝝ habẽda:æ dantes ⁊ ꝛecipiẽ
tes ab illa ecclia ſunt eijcidi. b. d. caꝰ . Mõ. p
ex iex.ꝙ cõtumelia qᷓda ⁊ iinꝛia irrogat᷑ illi eccleſie
que acquirit pecunia iteꝛueniẽte: ⁊ idẽ ſi admiſtraiõ
ↄcedat᷑ ꝑ pecuniã i illa eccła:⁊ quia ↄſtituit illaʒ ec
cleſiã ſeu eiꝰ admiſtratiões uenales. ↄcoꝛ.de hoc.õ.
e.æ. c. audiuimꝰ. j. eoſ ¶ Scðᷣo nõ. ꝙ ſiõnia non ſo
lum ↄmittit᷑ ĩ bnificio ſpnali obtinendo: ſʒ ct ĩ qᷓib⸗
adiniſtratioe 2eꝑꝝ eccieſisſticaꝝ ? tunc eſt h ſimonla

ↄpelleret᷑ ep̃s ordinator ad Sene⸗ ut ĩi. c. eps lde

cd1rini iennia odinannl
dls BVupvli aci inen
io ic inoniamanis
qip ohipnijobl; timnore⸗

u s o:t uban i . ſeb,

p, Oin
4 N a la

biccionb; bonni don
iittennia emdo b. Diio
t enſuigne ialanorenen
pbert eii diciditin Cün⸗
ter gehs di Neenn wsde
nuniſe uis rlid g achs
oronn ſn ani ſen
loes t moſors e p
llaw not inchej ſuanco
t plen pulinoe oticß 4

ldadt
enganin
auliin inene
aweiſzen
tairmui ium
nmnat rh
m imumſeimii io
pr nmnnn o
eiaticfin wli luxard le
mmninl anſtoͤh
mädRienanen dohnic e
Rimmszwii unn
dürunm Nunſtde
Wst inimianhiiiecldn
ncnr von bi ir eii wla⸗
eapo ha b aisi gi cvii
Zenmi ndi Miuſml⸗
nmyß,uini ogntn
tuswwoN
nicmtieniii 1.
Keowig ultnngne
inaubmn tbchſede
rideüfürgienmnut
ursce Nalgtnd
ürmEktitNIIRtNN.
Gle ndik E nin iaim

tfuetninq.

¶ Ge ſimonia

cũ qꝛ ꝓhibitũ.⁊ de iſtis admiſtrationibꝰ late hetut
ij. q. iij. ſaluatoꝛ: vnñ aduerte poſt Jo. an. ꝙ quedaʒ
ſut ſpũalia ſm eſſentiã ſuã.⁊ hoꝝ qᷓdã ĩcoꝛpoꝛalia q̃
dã coꝛpoꝛalia.pꝛia.ſ.iĩcoꝛpoꝛalia nõ pnt nendi ẽt de
facto.qꝛ nõ cadũt ĩ cõuẽditionẽ nec eſtimãt᷑:ut ſunt
vtutes ⁊ dona dei.⁊ de his.i.q.i.in.c.i.⁊ ibi glo.
fa.ſ.coꝛpoꝛalia de iure nendi nõ pnt.ſʒ de féo uen
dunt᷑.nõ iñ ſine uitio ſimõie. exeplũ ĩ reliquijs ſcoꝝ
ut in. c.i. ?.ij. S.de reli.⁊ nene.ſan. Quedã ſunt ſpi
ritualia ꝑ cãʒ ut ſunt ſacꝛa ſtricte ? large ſumpta.ia
cꝛa.n.ſũt ſpũalia rõe cãe:qꝛ pꝑ ea cõſequimur gr̃am
2 iſta qꝛ coꝛpoꝛalia cadũt in pᷣcio ⁊ nõ ſine uitio ſi
monie:ut in.c.nõ ſatis.⁊ ĩ.c.cũ ĩ eccleſie.õ.eo.Ene
dã ſũt ſpũalia ꝓpt᷑ ſtatutũ ut eſt ꝛeligio.⁊ de iſſis di
cendũ eſt:utiĩ.c.dilectꝰ.⁊ ĩ.c.ueniẽs.s.e.Ouedã ſũt

ſoũalia que depedẽt a ptate ſpũali: ut i.c.ad aures.

ʒ.e. Et quedã rõe officij:ut in. c. ad nꝛam. Sö. eo. ⁊ ĩ
iſtis nõ põt iteruenire aliqua nẽdiiio.vñ quicqͥd cõ

petit clerico rõe oꝛdinis:ut pulſare cãpanã claudeꝛe

hoſtia eccleſie ? ſimilia uel ſi eſt adminiſtratꝰ rerum
eccleſiaſticaꝝ nẽdi nõ põt hñt.n. depẽdentiã qᷓndaʒ
a rebꝰ ſpũalibꝰut pᷣbẽda ⁊ bnficia ⁊ declarauimus.
Quedã ſũt ãnexa ſpũalibus qꝛ ſũt deputara ad uſũ
ſpũaliũ:ut uaſa ſacra neſtes ſacerdotales ⁊ ſimilia.
2 de iure pꝛonatꝰ certũ eſt ꝙ cũ ſit ãnexũ ſpũalibus
nẽdi ñ põt.ut ĩ.c.i.de iure pr̃o.ſed trãſit cũ nniuer
ſitate tpali: ut ĩ. c. ex lf̃is.eo.ti. ¶ In gl. fi. ibi fuit
ceſſũ ad actũ: ⁊ tũc aduertẽdũ:qꝛ aut interuenit pa
ctũ ⁊ cõmittũ ſimonia ↄuẽtionalis:qꝛ eſt nalde de
reſtabilis. Aut nullũ paciũ interuenit ſʒ pꝛana ĩten
tio.⁊ tũc eſt ſimonia metalis q̃ nõ ẽ tã execꝛabilis:
qꝛ ꝑ ſolã pniã abſqʒ reſtitutione aboleĩ:ut dixi ĩ. c.
tua.S.ep.⁊ habetur in.c.fi..eo.
ꝓ cẽto. Simoniacũ ẽ aliquid
Acut. exigeꝛe ꝓ ↄſecꝛatione ep
boꝝ 2
bñdictionibꝰ abbatũ.⁊ oꝛdiatiõibꝰclerico
rũ nec excuſat ↄſuetudo.h.d. Orio naꝛrat exceſſũ
2 ipſiꝰ excuſationc.ꝛ excuſationẽ repꝛobat 2ʒ elſi
pꝓhibet ⁊ penã adijcit ibi tm. Caſus ⁊c̃. 5. p*
ex tex. ꝙ epᷣs dr̃ ↄſecrari.abbas bndici.clericꝰ oꝛdi
nari:ſed ſatis põt dici ꝙ ẽt epᷣs orginat:qꝛ epᷣatus
eſt oꝛdo:ut nõ.in ꝓhemio ſexti. 6.2 * ibi exac
tiones ⁊ extoꝛſiones ꝙ nec ꝓ ↄferẽdo oꝛdie nec ꝓ
iã collato põt itroduci ↄſuetudo ut aliquid detur ei
nult tollere palliationẽ quoꝛũdã qꝛ exigebãt ex poſt
facto.dicit tñ hoſti.ↄſuetudine poſſe induci:ut oꝛdi
nãdus aliquid daret ad fabricã eccleſie nel ad cultũ
diuinũ:ita tũ ut oꝛdo libẽ ↄferat᷑:ſʒ poſtea ↄpeſlat
oꝛdinãdꝰ ad obſeruãdũ laudabilẽ ↄſuetudinẽ:ut in
.c. ad aplicã. j.eo.? nõ.bñ h dẽʒ hoſti.ut nõ ſolñ a
laicis:ſʒ ẽt cleꝛicis põt pᷣtexm ↄſuetudinis aliqͥd hꝛi
ad cultũ diuinũ ↄuertẽdũ.nõ tñ ualeret pactũ nł ſta
tutũ ẽt ĩ fauoꝛẽ ecclie.ut.i.q.iij.ex młtis ĩ fi.ubi bo
nꝰ tex. ? i.c.iacobꝰ.j.eo.ubi dicã.nalʒ ẽt ↄſuetudo
Fʒ doc.ut cẽſus als ðᷣbitꝰ epo ðᷣferat᷑ ipᷣe chriſmatis

qꝛ ñ dat᷑ pricipalit ꝓ chriſmate qð nõ.æc̃. Abbas.

B oniam NReligioſi pᷣcio r̃cepti
⁶

una cũ recipictibꝰ de
onaſterio expelluntur æ in artioribꝰ mo
naſterijs ad agẽdũ pniam detrudunt᷑. Sed recepti

añ iſtð cõciliũ ponebãt᷑ ſic recepii ĩ alijs locis eiuſs
oꝛdinis niſi młtitudo ſit ĩ cã ira iũ ꝙ renunciat pꝛie
receptiõi ⁊æ de nouo ꝛecipiũtur.h.d.Et ſũt.iiij.ptes
pe ꝓuidet circa futura. ſo circa pᷣterita ibi ðᷣ his.ʒ
Pꝛogat ibi ð H̊ q publicatiõeʒ fieri mãdat ibi vñ
Caſus ⁊c. ¶ Mõ.pꝰ ex tex.ꝙ appellanõe moniali
um nõ uenit abbatiſſa uł prioriſſa uel alit plata. nã
pꝰ fecẽ mẽtionẽ de mõialibꝰ ĩ gũe ⁊ poſtea ſubdit ðᷣ
plata: ut lc.fi .e. ¶ Srdo voͤ ꝛeceptio mõialiũ
ſpectat ſimul ad platã z ala mõiales.æ nide qð nõ.
in. c. fi. de ꝛeg.li.vj. ¶ Zertio nõ.i v. h ẽt ꝙ appel
latiõe mõialiũ nõ neniũt mõachi:qꝛ Iʒ maſculinũ ah
hẽdat femininũ nõ eõ.ut.ff. de le.ij.l.ſi a en
nõ.ꝙ ↄſtõ iuris antiq declaratoria addẽs nouã pe
nã ñ extẽdit᷑ ꝛeſpẽu pene ad pᷣfita.⁊ ſic ꝛeſpctu illius
pene cẽſet᷑ nona ↄſtõ.qð optie ꝓbatur h.nã licʒ añ
ↄciliũ hec ſimonia ↄmitteret᷑ ĩ huiuſmõi receptione
tñ iſta pena nõ erat ſic ſtatuta:vñ alit᷑ pnniũt recep
ti añ hãc ↄſtõnẽ alit᷑ recipiẽdi.⁊æ cõcoꝛ. c.cum tu· j.
de uſuris. æ nõt paulus.de liaʒa.ĩ ꝓhemio cle.⁊ nõ.
i. c. fi. ð ↄſti. ore⸗ colligi ex fi. l̃e ꝙ mõachi
moniales ⁊ alij regulares excuſant᷑ ab ignoꝛãna iu
ris ⁊ ð monialibꝰ nõ ẽ dubiũ:qꝛ ⁊ alijs mulieribꝰx.
miſſũ ẽ ignoꝛare iura.l.cũ ð ĩdebito.ff. de pꝛoba.l.
ſi emãcipati C. de iur.⁊ fac.igno.uide bonã glo qᷓ
gnalit̃ h̊ ꝓſeqt.i.q.iiij.O.nõndũ.⁊.xxxviij.di in iũ
ma ⁊ foꝛtiꝰdebẽt excuſari monia les q̃ nõ exeũr claun
ſtra mõaſterij:ut in.c.i.ð ſta.reg.li.vi:ſʒ ĩ mõachis
eſt bñ notãda hec la. Sed dicit hoſti.ꝙ põt pꝛoce
dere in monachis qui nũqꝙᷓ; exeũt clauſtꝝ:ſed cũ ho
die nadũt ad audiẽdũ iura nõ de facili eis permitti
tur hec ignoꝛantia. Doſſet etiam dubitari in cleri
cis ſecularibus:quia ⁊ militibus permiſſuʒ eſt igno
rare iura.l.i. C.de iur.⁊ fac.igno.⁊ clericꝰ gandet
pꝛiuilegio militis. ut nõ.glo.in.l.miles.ff.de re iud.
nam ſicut miles armate militie debet intendere ar
mis.ita et miles celeſtis militie dʒ itendere dininis.
Sed tamen foꝛte aliud poſſet in eis dici:quia ⁊ ipi
ſi poſſunt debent mitti ad ſtudlia litterarũ ⁊ cis ſua
detur ⁊ precipitur:ut ĩ.c.cũ ex eo ð elec.li.Vi.⁊.xx
xViij.di.c.ignorãtia cũ multis.c.illiꝰ di. ſed milites
armate militie non debent ſtudere ſed intẽdere circa
ſalurem rei publice. n glo.i.ibi non dʒ qͥs pccẽʒ
operari moꝛtale æc. Sed h̊ op.de.c.diſcipnlos de
ↄſecra.di.qͥnta.⁊ de.c.iij..ðᷣ fur.ubi pretextu pau
pertatis quis excuſatur a furto.dicit h Jo. an. q
neceſſitas non excuſat a culpa:ſed aleuiat penam.
hec ſo.mihi non placet quo ad furtum per.Cc. diſci
pulos: ubi etiam a culpa excuſant diſcipuli.¶ Scdo
ſoluit ꝙ paupertas hñs in ſe necceſſitacem excuſat.
iſta ſo.nõ eſt generalis.⁊ obſtat.c.ſicut.xxxij.q.iiij.
ubi dicitur ꝙ potius qͥs debʒ fſame mori ꝙᷓ idolati
cis ueſci. ⁊ uide ibi tex. cum glo.Et ideo conclude
ſic ꝙ quedam ſunt in ſe mala:ut adulterare occideẽ
7æͤ deierare ⁊ ſimilia ⁊æ illa pretextu paupertatis non
ſũt ↄmittẽda ⁊æ hadet locũ illnd dictũ ponꝰoia mala
pati qᷓ; malo conſentire:ut in.c.ita ⁊ i.c.ſacris a le.
in. glo. Quedam ſunt que licet in ſe mala m tppe ne
ceſſitatiſ deſinũt eſſe mala ut furtum.nam tpᷣe neceſ
ſuatis omnina debent eſſe cõia.xl vij. di. ſicut æ iðo
m α

Se ſmonla

nõ cõmittit᷑ furtũ illo tpꝛe qꝛ ñ Sctat ꝛc̃ alienaʒ:ſed
intellige qñ ẽ tãta necitas ꝙ fame piret ſi nõ caꝑet
ex q ſibi ab alijs nõ dat᷑:⁊ iũc excuſat᷑ ab omni cul
pa:⁊ ita intellige.c.diſcipules:ſed qnñ ẽ necitas ſed

nõ tãta tũc alleuiat᷑ pena ? culpa nõ tñ ex toto exen

ſat᷑:⁊ ita ĩtellige.c.iij.de fur.fᷣm unã lec. Ad pꝛopo
ſitum dic ꝙ iſte moniales nõ pnit excuſari a nicio ſi
monie pᷣtextu pauꝑtatis.qꝛ debẽt a ꝛeceptõe abſtine
re ⁊ tot debent ꝛecipi quot pñt uineꝛe de ꝛedditibuſ
monaſterij:ut in.c.unico de ſta.ꝛegn.li.vj.Et in fi.
glo.nõ. glo.ↄſimilẽ gl.hẽs in.c.nõ ſatis S.e.? hãc

gl. ſequi boſt. Inn. S i. c. tua S. e. nã ẽ ꝛemineẽ de

biuũ a iure ut ſit moachus ⁊ nõ hẽat uictũ a mona
Nerio S.c.ꝑ tuas.iij. S. eo. ¶ Itẽ pauptas nõ excu
ſat nt h:ſed dic ut dixi ĩ.d.c.nõ ſatis ꝙ ꝑ niaʒ pac
nis ſimplicis. põt glo.ſatiſ ſubſtineri.qð etiã uoluit
B do.an.cantiꝰ iñ ẽ ut nullo mõ k̊ fiat ar.illiꝰ.c.uni
ci de ſta.ꝛeg.li.vi. ¶ In glo. ij. ibi credo ꝙ hodie
ſtandum ſit æc̃.vult g glo.ꝙ hodie ꝛeglares ꝛecep
ti ꝑ ſimoniã nũqᷓ; deponãtur ſiue agat ꝑ uiaʒ inqui
ſitiõis ſiue accuſatiõis:⁊ fᷣm hanc lec.erit ſublata di
ſtinctio.c.dilectꝰ.ij.S.e.ſʒ Inn.⁊ hoſti. tenent priaʒ
lec.glo.ut diſtinguat᷑ modꝰ agẽdi:qð mihi ſatis plʒ
in monialibꝰ in ꝗᷓ nõ hñt oꝛdinẽ ut ĩ. c.nona de pe.
2 ꝛe.indiſtincte fnabit᷑ h.c.nec ob.qð dicit glo.qꝙ ĩ
effectu deponunt᷑ exqꝰ derrũdũt᷑ ſine executõe oꝛdis
qꝛ h̊ eſſ ueꝝ ĩ mõacho nõ clerico:ſʒ ĩ monacho cle
rico foꝛtiꝰ oꝑat᷑ depoſitio qᷓ; ſimplex ſuſpẽſio ſalteʒ
ꝛeſpectu diſpẽſatiõis ad h̊ qð nõ.i.c.tue de cle.non
ꝛeſi.⁊ in fi.glo.uł ᷣm hoſti.detrudent᷑ ĩ eꝛgaſtnlo.j.
ſepta monaſterij:⁊ ibi agẽt durioꝛeʒ nitã qᷓ; alij ar.
.l. di. ſtudeat. Et ad ultimum pondeꝛa glo. enʒ tex.
maxie ibi ne danabiliteꝛ ĩ ſecko enaget᷑ ⁊c. ubi elegã
teꝛ ꝓbat᷑ ꝙ ſimõia n ipedit mõachatũ licʒ impediat
locum hr̃e ĩ illo mõaſterio.nã ſi nõ eſſent mõaiales

dãnatione quod tene menti.
i Ep̃i nil exigeꝛe de
Bdiuimus *bent ut pmittant ĩ
eccleſijs ſibi ſubicctis clericos inſtitni mo
nachos ꝓfiteri uel moꝛmos ſepeliri alioqͥn exacta
ꝛeſtituent᷑ duplicata.h.d.Et ſunt nꝛes ꝑtes principa

les.in prima narrat fqʒ.ĩ fa ihibitionẽ fac ibi cũ igi
tur.ĩ teꝛtia pũiri mãdat ibi ꝙ ſi qs.caſꝰ. 5 p*

ex tex. ꝙ ꝓ inſtitutõe ꝛectoris ſeu ꝓ ↄſenſu pᷣſtãdo
ipi ĩiſtiruto nihil exigi dʒ:fo nõ.ꝙ iiuria fit illi eccle
ſie de cuiꝰ ꝛectoris iſtitntiõe tractat᷑ ſi ꝓ inſtitutiõe
pecunia exigii¶ Vltimo nõ. caſum ĩ quo ſiõniace
exaciũ dʒ ꝛeſtitui duplicatũ. Sʒ h̊ ob.tex.in.c.de
H S.eo.ubi tm ꝛeſtituit illicite exactũ: nec in aliquo
alio iure huiꝰ ti. cauet᷑ de iſta duplicatiõe. Sol.põt
dici ꝙ ↄSriũ ꝓcedit qñ aliquid ſimoniace exigit᷑ ex
cõi cõcoꝛdia dãtis ⁊ ꝛecipiẽtis. iſte ueꝛo tex.ꝓcedũ
in exacio ꝑ ſuꝑioꝛem quaſi ꝑ extoꝛſionẽ ? quãdam
ↄcuſſionẽ.naʒ ꝛõe ſuꝑioritatis iſti epi ingeꝛebãt dit
ficultates ⁊ ſic potiꝰuiolent᷑ ?⁊ ꝑ ipᷣſſionẽ ↄſequebãĩ
haãc pecuniã ꝙᷓ; ex ſpõtanea uolũtate dantis: 2 ꝓ h̊
qð nõ.i.q.i.iubemus ⁊ in.c.ꝓcur.de cenſi.⁊ in.c.
exigit. e. ti. li. vj. An aũt in ſoꝛo pnie teneant illi ex

impediente ſimonia poſſentnedire ad ſecnlum ſine

actores ſic exacta rſtituere duplicata. cꝛedo q; non

qꝛ in foro aĩe necio nõ eſt ſoluẽdũ qð ratõe pene i
põitur: ꝓ h̊ uide glo.ſinglarc.xij.q.ij.fr̃nitatiſ. In

glo. i.ibi qꝛ redimit iꝰ ſuũ ⁊c̃. Aduerte qꝛ glo.male
diẽ quocũqʒ ſe uertat. Auti ei capitur h̊ inſtitutio
ꝓ libera collõe bnficij ſeu ꝓ ↄfirmatione electionis
2 ſic ꝓ inſtõe iuris ⁊ ſic indubitãt᷑ ſimonia cõmittit
quãtũcũqʒ denegetur indebite talis ĩſtitutõ qꝛ non
debuit iſte emere inſtõeʒ:ſʒ ad ſuꝑiorẽ ſuꝑioriſ erat
recurrẽdũ:⁊ de h̊ ẽ tex aꝑtꝰ in.c.ſic.Sõ.e. fac.c.nul
lꝰ de iure patro.nec dr̃ talis redimere nexatõʒ ſuaʒ
imo intẽdit iꝰ ſuũ de nouo qrere.nã h̊ caſu tractat
de iure ſpũali qrendo:nõ ãt de iure qᷓſito defẽdẽdo
7 ꝓ h̊ að dixi ĩ.c.dilcũs.ij.5õ.eo.aut capitur h̊ inſti
tutio ꝓut ẽ fci:ut eſt introductio ĩ poſſeſſionẽ ꝗᷓ fit
pꝰ plenum iꝰ rꝛãſlatum de qꝰ.ĩ. c. ad h̊ z. c.ut nẽm d
offi. archid.⁊ cè ẽt ꝓ tali poſſeſſione adipiſcenda ũñ
ẽ aliquid tẽꝑale ex pacto dãdũ cũ poſſeſſio ſit inriſ.
hic ẽ ꝙ laicus rẽ ſpũalẽ ẽt poſſidere nõ põt:ut ĩ.c.
cãm de preſcrip.nel ſalti ẽ ↄiũcta cum exercitio inriſ
ſoũal ⁊ ꝓ ãnexo ſpũalibus nil eſt ſoluendum.i.q.iij.
ſi quis obiecerit:⁊ in.c.de iure.s.de iure patro.⁊ H̊
noluit Inno. in c. ad aures. S. e.ẽ gl. nõ.in. c. maio
res. xvj.q.vij.uide iñ quod dixi in preal.c.dilectuſ
ubi tetigi an ⁊ qn ſit lictũ redimẽ uexarionẽ ſuã zc.

D ap oſtolicam. Sacramẽ

ↄſereuda cogit tamen ordinarins laicos
obſeruare laudabiles conſuetudines. b. d. Et pꝛimo
ponit clericorum ⁊ laicorum exceſſum. fo õ̊ utrũqʒ
prouidʒ ibi quapꝛopteꝛ. Caſuſ ẽ ¶ WMora pꝛimo
ex tex.quod lʒ tpe ſacramentorum collatorum nil
temporalitatis precedente exactione ſit tribuendum
tamen ſpõte ⁊ libere poteſt eccleſijs aliquid ↄferri:
nec ex h̊ dicuntur ſacꝛamenta nendi:ad ̊.c. quando
2. c. dilectus.ij.S.eo Et poteſt introduci ↄſuetudo
ut laici aliquid conferant eccleſtis:de quo dic ut la
tius..dicam cum go1 iora., ibi libere ꝙ eriã
ubi ſubeſt conſuetudo aliquid dandi ſacramẽta ipᷣa
libere ſunt conferenda. Ex quo infertur ꝙ aliqua
cautio per prius exigi non poteſt. Item nota.ibi P
epᷣm loci quod rector eccleſie non poteſt ex ſe aliqd
circa conſuetudinem decernere uel populum ad ob
ſeruandum hanc conſuetudinem compellere. Sed ⸗=
rationabilitas conſuetudinis ꝑ ep[ʒ ẽ fuãda ⁊ decla
rãda z ꝑ eũdẽ ↄpulſio facicẽda.Et ex h̊ ⁊ ex tex.rõ

unũ caſuʒ ſin.quo ep̃s hʒ iuriſditionẽ ĩ laicos:ut.ſ.

cõpellat ad obſeruãdum laudabileʒ cõſuetudineʒ eꝛ
ga eccleſiã introductã:⁊ tene mẽti hunc tex.ut non
ſolum epiſcopus ſibi nendicet iuriſditionem ubi de
ꝛationabilitate cõſuetudinis apparet. Sed in cogno
ſcendo an ipſa ↄſuetudo ſic laudabilis: ꝓ h tex. ubi
Hitate cognita:ſicut.n.iudex cognoſcit an ſua ſit in
riſditio ĩ.c.ſuꝑ litteris.S. de Nptis ⁊ ĩ.l.ſi quis ex
aliena. ff. de iudi. æ ita ipe põt cognoſceẽ de hoc ſue
iuriſditiõis fundamẽto an.ſ.ↄſuetudo ſit laudabiliſ
nã data ꝛ0 nabilitate cõſuetudis laici cõmittunt ſacri
legium ſeu excedunt in ipſam eccleſiã quo caſu epi
ſcopus ẽt in laicos uendicat ſibi iuriſditionem: ut ĩ

C.cum ſit generale.S.de foꝛo cõpetenti.¶ In gl.

ta ſũt libẽ

. tuon telſe ani me⸗
imein hiiſci ui
iinsr ſmlbns /o ſla i
iCeobonden. lil luel
etnis i tl i hiti
ligogſtin in cſn e
jitrnggebirlr dilo int
6i innur bit ihenaine iei
Hmnido ntit dintlig iti
miizechuidnis uintd Ai⸗
6ſNel Vidandn P
mN Nrienſihcl a⸗
atdean inl gussſoli
Nioci vo diini ndnaüm
Nri öoſt hr huͤr nſ,
Aoliat ifiſalid ain
AVliton ufoncj r olleo

bsi, iu o ſolirain den

.

H tuimi on bog noblinri in bii

conti In ainn bonp
ohiiircenaſftnargumei
krürsti ſeniedeſin
ſctim aimtſtüidr
o crgo Iindibrentbeft
,lnic berliei finn
ſmmem lci ly hlcii it
be G ileon Non vnir ſone
ſolut lul aif rle
nn cul m amnt nnn
ed ber is gſſecno bi
Plberi o one hoft
iſnienttiit n a a
iſſreni Mn n,⸗

mnkiieten
nglnihan
hi iſſen
atinlini ini
iicinn n i i
ſulw lf i drina

leirininnniſi ti,

Wolcun Srm

llenſi ſ
nne Wlrnnts icos

Scfunninsikinn
mt kunmn ntſun fo; igz
l
eſunmmunmn olyonn
emimz anirſmhmnn
rhaclie aln A..
Aumm uncotaunncdo
Grporkinrochei oMenc⸗
An alclade nd n
1eDnizſ ſrergein
Dcd unnten i
aEdtienn g din
ämntt ennnn
ewr attrm ncabii
õ
Neimimnii if
tmin idhtl
isinitini linan
ancineze

¶De

fi. ex hac glo. colligit duplex lec. ad tex. una ponitur
in fi. ut intelligatuꝛ de cõſuetudine qua abutũtur lai
ci in uolẽdo inſtituere clericos in eccleſijs pr̃onatiſ
nel in uolẽdo eligere nbi eccleſia eſt collegiala. Sed
certe iſta lec.nõ eſt applicabilis ad tex. qui loquitur
de ↄſuetudine intꝛoducta ꝑ laicos in fauoꝛc ecclelie

ſed qð laicꝰ pntet uel ꝙ ↄſentiat elecrioni non fuit

introductũ ex ↄſuerudine laicoꝝ nec pꝛincipaliter ĩ
fauoꝛẽ eccleſie ſiue clericoꝝ ĩmo ĩ fanoꝛc ipſoꝝ pr̃o
noꝝ.? fuit introductũ ex tollerãtia ⁊ pmiſſiõe. eccle
ſie ⁊ gratioſe nt laici iducereni ad conſtructionẽ ec
cleſiaꝝ:ut in.c.qm de iure pro.ſic ẽt põt tolli qð H
dicũt aliqui ut ĩtelligat᷑ de cõſuetudie ꝑ quã laici uo
lũt punire clericos añ degradationẽ dicẽtes ꝙ pꝛo
pterea h̊ faciũt ut pꝛoniciã purgẽt malis hominibꝰ

nã hec ? ſimilia exẽpla nõ ſunt huic le oſentanea qᷓ

nt dixi ſoquiĩ de ↄſuetudine laudabili iniroducta ꝑ
laicos iĩ fauoꝛc eccleſie.quã nũc quidã laici uolebãt
infringere. Et ideo dat᷑ ſcdᷣa lec.qᷓ ponit in prin. gl.
q ẽ nõ.æ ſingularis ⁊ nõ ꝓbat᷑ alibi niſi nt intelli
gat᷑ de ↄſuetudine qn laici ↄſueuernt liberalit offer
re eccleſijs aliqᷓ tpalia qñ ꝑcipiebãt ſacꝛa æ idem uo
luit glo. ꝑ iſtũ tex.in.c.ſua.s.e.Sed Inno.vr̃ mul
tũ reſtringere hãc lec.dicẽdo eã intelligẽdã qn laici
nitũt᷑ imutaꝛe hãc cõſuetudinẽ ſolicitãdo uel Srivm
ſtatuẽdo.nõ aũt dʒ intelligi ut ſi aliquid oↄſueuit (õ
ferri ipᷣe collationis ſacri qdᷣ ad illud ſo nẽdũ poſſu
nũc ↄpelli. Unð ↄdudit ꝙ ſi ꝓ pnia ↄſuenit dari
munꝰ nõ põt quiſq; cõpelli ad illud ꝑſolnẽdũ. MRed
dit rõcʒ qꝛ aut initꝰ quis ſoluit æ tũc illud fuit ſimo
niacũ ⁊ 3 ius diuinũ inductũ ergo ⸗ ipreſcriptibie
ut ĩ. c. fi. ð ↄſue. ant ſpõte quiſqʒ ſoluit ⁊ tũc nõ põt
ꝓpelli ad ſoluẽdũ:ſʒ ſi aliquid ↄſuenit dari non ipe
collationis ſacroꝝ:ſʒ ex poſifacro:ut ẽ uenetijs ubi
hoiĩes in uita nõ ſoluũt aliqd de decimis:ſʒ ĩ morte
deciant᷑ oia bona mobilia: ? ẽt in britanea ubi eſſet
i moꝛte dat᷑ terna ꝑs oĩum bonoꝝ ↄuertẽda ad cul
iũ dininũ ⁊ elemoſynã panꝑum:tũc bñ ſᷣm eum nõ
ſeruãtes talẽ ↄſuemdinẽ poſſunt ↄpelli: qꝛ tãto ipᷣe
ſoluẽdo uidẽtur nolũtarie ſe ad hoc obligaſſe. Cõ
cluꝰ ergo Inno. i breuibꝰſit iſta ut ſi eſt cõſuetudo
ꝓ aliquid liberalit det᷑ ſpᷣe ſacri laici qui uolũt priũ
ſtatuere ut nil det ſeu ſollicitãt pnt opelli nit deſiſtãt
nt hic. Sed ille qui non uult ſoluere n eſt cogendꝰ.
SDed ſi ↄſueuit aliquid dar̃ tpᷣe ſacꝛi eſt pꝛeſumptio
ſimonie quaſi non habuerit pꝛincipiũ noluntariũ.2
ideo nõ debet quis cogi:ſecus nbi conſuenit aliqᷣd
dari pꝰ liberã collationẽ hoſti. uẽ ĩ oibꝰ tenere õriũ
ut ẽt ſi ↄſuenit aliqd dari ipᷣe ſcẽi ex qꝰ libẽ nłla exa
ctõe pᷣſẽte:qꝛ tũc põt ↄpelli ad obfuãtiã ↄſuetudis.
tamẽ cõpulſio fiet poſt collationeʒ ſacꝛoꝝ. ad ̊ alle
gat. c. ex paꝛte de cenſi. Et illã rationẽ Inn.ĩ eo qðᷣ
dicit cõſuenerũt dare poſt nideret noluntarie ſe ad
illud obligaſſe quaſi idẽ ſi tpᷣe collatiõis ex quo nul
la pꝛeceſſit exactio. Et idẽ ſenſit goff. ponẽs exẽplũ
foue ĩ exequijs monuoꝝ erat ſolitũ ꝓut eſt dari
cereũ ĩ bndictionibꝰ nubentiũ ſolet dari panis i or
dinatiõe clericoꝝ ſolʒ dari manitergiũ.⁊ ſic expꝛeſſe

ſenſit de eo qð dabat᷑ tpᷣe collationis ſacroꝝ. Iem

n plʒ hoſti.illa opi. Inno. ut naleat ↄſuetudo per

ſimonia

quã bona deciant᷑ poſt moꝛtẽ niſi eſſet approbata p
papã. ¶ Douet᷑ qꝛ hec cõſuetudo poteſt eſſe dãnoſa

ipſis eccleſijs iʒ qñqʒ poſſit eſſe lucroſa. Mã ſi pffa

milias niuerer cẽtũ Inis bona illa decimarent tm ſe

mel ĩ cetũ ãnis. ſic eccleſia perdeꝛet. Eõ põt ↄtigẽ
ꝙ ĩ tꝛibꝰ diebꝰ ſucceſſiue moꝛirẽt pz filiꝰ z nepos ⸗z
ſic decimarẽt illa bona rribꝰ uicibꝰ in tribꝰ diebus.
irca h̊ an z qñ naleat cõſuetudo ſuꝑ decimis dic
ut nõ. i. c. i. de deci.li. Vi.z.c.ad apoſtolice.⁊.c.a no
bis.⁊.c.tua.S.de decimis.do. an.icet diſtinguat ta
men nihil boni uideo.dicit enim ꝙ aut illud quod
eſt pꝛeſtandum de conſuetudine babet aliquam legi
timam cauſam ut ratione cathedratici 2 tunc illud
eſt pꝛeſtandum. Idem ſi non habet cauſam ſpecifi
cam:ſed eſt illud conuertendum ad cultum diuinuʒ
Sed iſia ſunt dicta Hoſti.in.c.ſicut.ö. eo. ⁊ debet
ultimum intelligi ꝙ ualeat pꝛo cultu diuino. Ita
ſacramenta pꝛius libere conferantur ut ibi dicit ho
ſti. Si nero aliquid eſt preſtãdum tempoꝛe ſacramẽ
ti quod tendit in utilitarẽ ipſoꝛum clericoꝛum: tunc
debet fieri compulſio: ſecus ſi ſoluitur ex poſifacto
ſine fraude ⁊ in hoc nidetur ſequi opi. Inno. hic.
Mo intellectu huius.c. uide quod plene dixi ĩ. d.
c.ſuna.S.eo. Et condlude ꝙ iſte tex. debet intelligi
de eo ꝙ cõſueuit libere dari uel ipᷣe collationis nel
ex poſtfacto ita tũ nt nũq; fiat ẽt pꝛeſuppoſita oſne
tndine ↄpulſio uel aliq̃ exactio tpe ſacri.2 ꝙ cõſue
tudo fuerit ĩducta nõ ex pcedẽti exactiõe:ſed ex pia
deuotione fideliũ.ut dẽ in ſia.Et ita vx apte ꝓbaꝛe
iſta lr̃a nã ĩ pꝛin.fecit mentionẽ de clericis exigenti
buſ ꝓ ſacr̃o ⁊ ſtatiʒ ſubiecit de laiciſ uolẽtibus imu
tare cõſuetudinẽ laudabileʒ. ur gꝰ. cauda i ſeperet
a capite iuxta nõ.in.c.maioꝛes.ð bapti oportet ꝙ
intelligatur de conſuetudine laudabili aliquid dãdi
precedentibus ſacris ⁊ certe lr̃a ſatis innuit de doa
tione tpᷣe ſacroꝝ.nam ſi fuiſſet conſuetudo ut daret
poſt non fuiſſet dubium ne clerici exigiſſent a pꝛici
pio.vnde hic papa hic: ꝓuidit capiendo mediũ ? ſa
cramenia libere conferantur ⁊ laici poſtea compellã
tur ad obſeruandã conſuetudinem. nec pꝛocedit re
ſtrictio Inno. dum intelligit litteraʒ de uolentibus
cõtrarium ſtatuere non autem quod aliquis poſſit
compelli.nam nehementer obſtat ſibi hec littera ibi
7 pias conſuetudines precipimus obſeruari.ergo
fiet compulſio cum effectu. nam licet alibi compells
tur deſiſtere a moleſtia per hoc tamen neceſſaꝛio nõ
obſeruaꝛetur conſuetudo cuius contꝛarium hic pre
cipit papa. Concludo ergo tꝛia ꝙ non ualet conſue
tudo:ut tempore ſacramenti aliquid conferatur ab
inuito. Secundo quod non poteſt conſuetudo in
troduci ut aliquid detur pro ſacramentis ut preceſ
ſit exactio:quia initiuʒ fuit ſimoniacum ⁊ nitioſum.
2 ĩ iſtis duobus caſibꝰ intelligo modos qui qnullãt
cõſuetudinẽ. Tertio ꝙ ualet cõſuerudo: ut aliquid
detur tempore collatiõis ſeu ex poſtfacto.ubi ex me
ra liberalitate populi fuit irroducta: ita tñ ſacra mra
priꝰ liberalit pferãt. Aut gꝰ noluit libẽ daẽ tẽpore

ſacramti ⁊2 põt rcipi.⁊æ aut noluit.æ tũc ne uideãt᷑ ſa
cramta nedi obẽt libẽ ↄfeꝛil:ſʒ poſtea fiet opulſioad
obfuãdũ.ↄſuetudinẽ.⁊ h̊ nidet᷑ ſẽtire iſta la. Quõ

&t poteſt induci ↄſuetudo ex libera donatõe Et ex
bis que ſt mere facllatis 3 nõ.ꝑ bar.i.l.cũ ð ĩ rem
Hſo. ff. de nſuris.⁊? ꝑ Cy. i. l.i. C. de fui.?⁊ aq ⁊ ĩ.l.
ij. C. que ſit lõ. coſue. dixi i kaperſna d dic ut ibi.
5 robibʒ ab
dei eccleſiã. bates ciſterciẽ
ſium ſolẽniter iſtallari. Et ponit formam
obediẽtie quam pᷣſtãt ſuis epiſco 18. h. d. ? fa paꝛs
ibi adijcimus Caſꝰ. æc. C prio ꝙ möchi ⁊ ab
bates etiã oꝛdis ciſteꝛciẽf ſt ſubiecii archiepiſ loco
rã.qʒ ergo hẽant iſti multa pꝛiuilegia: ut legit æ nõ.
i. c. cũ oꝛdiñ.5.de ſꝑptis.nõ mñ ſt exepti a iuriſditõ
ne epoꝝ. hñt g ipi ꝓbare pᷣuilegiũ ſi allegãt exẽp
tõem. de iure eĩi cõi eſt ut oẽs clerici et prelati citra
epʒʒ cuiuſcunqʒ ſim dignitatis ⁊ ſtatus ſint ſubiecti
epis locoꝝ.fundãt eiʒ epi ĩitẽtionẽ ſuã de iure cõi ſu
peꝛ rota dioceſi nt in.c.cum uenerabilis ðᷣ ꝛeli.do.⁊=
in. c. i. de offi. oꝛ. ? in. c. cuʒ eps eo. ti.li. Vj..xviij.
.q. ij. c. i. ? qſi ꝑ totuʒ. 5 fo ꝙ ẽt abbates oꝛ
dinis ciſteꝛcieñ. capiũt poſſeſſionẽ ꝑ inſtallanionẽ ut
ꝛ electus 2 ↄfirmat? itroducit᷑ in ſiallum poſunʒ in
choro deputamm ꝓ loco abbatis. Et an ex ſola in
ſtallatõe nãciſcat᷑ inſtallatus poſfionem beneficij 2
reꝝ ipius nide pulchꝛe ꝑ Inno.y in. ci lis de ꝛcſti.
ſpo. ¶ M. ttio tria ᷓ debẽt abbates epis loco vʒ
ſubiectionẽ ? ꝛeuerẽtiã: æ obediẽtiaʒ: non ſolum g
ſubijciũtur epis:ſed ẽt debẽt eis exhibeꝛe ꝛeueꝛctiaʒ
2 ẽt obedire eoꝝ licitis pceptis dũ iñ n ſin 3 cõeʒ
Tlam eoꝝ. Sglo inbt pallofreduʒ in ſua inſial
latiõe ⁊c̃. ⁊ ĩ h facit hec decꝛectalis ad titulu. na ceba
tur qͥd tẽpoꝛale ꝓ iſta iſtatiõe ſiue iſtaliatoe: Vvn pa

pa hic ꝓhibnir ⁊ uoluit ꝙ epi eſſent dtenn An ſiio
n gl.

ne ovediẽrie. cꝰ fonna h exprimit in tex.
.ij. in fi. nõ. qꝛ glo. nõ diẽ ꝙ iſti abbates ciſteꝛcien.
nõ dgebeãt iſtallari ſʒ ꝓhibet᷑ tin ſolẽnuas iltallatois
er ꝑ. vᷣ goff. ꝛephẽdit Uinc.qui dixeꝛai ꝙ licet ſecu
lares pᷣlati ĩſtallent nõ tñ ꝛeligioſi: dicẽ Hoſſien. ꝙ;
potueꝛũt iſti iſtallari de plão ꝑ monachos eligeies
Jo. an. diẽ ſtandũ intpetratiõi ↄſuetudinis int eos
ꝑ tẽpoꝛa fuate. Sʒ puto ꝙ ubi nõ apꝑet de conſue
tudine ꝙ inſtallano debeat fieri ꝑ archidiaconum.
qꝛ ad eũ ſpectat regularit᷑ de iure cõl.ut in.c.ut no
ſtrũ de offi. archid. ? tin tollitux ſolenitas nõ aũt
mutat᷑ pſona que hʒ inſtallax. U⸗ n glo. n. ĩ fi. nũ
q̃d aũt pape reneãtur obedire 3 ꝛlam: dic nt plene
nõ. in. c. cũ ad mõaſteriũ de ſta. ꝛeg. ? qð nõ.i ꝛegla
ſemel deo. de ꝛeg. inr. li. Vj.ꝑ Jo. an. in mercu. ubi
plene diſputauit nundqd papa põt diſpeſare cum ꝛeli
ioſo ut ducat nxoꝛẽ ⁊ uide æc. ſtenmck
retexiu conſuetn
Acobus * nis nõ dʒ exigi prandi
um a canonico de nouo ꝛecepto. Vel al
2 ſic. Recepto in canonicũ dentur pꝛebenda ? ꝛed
duus conſuerudine non obſtante ꝙ non ſeruauerit
pꝛauam conſuetudinem de aliquo tempoꝛali dando
iplis canonicis. b. d. Diuiditur. nã p paꝛs ponit
relaʒ ſecunda dat indicem ibi quo circa. Caſus æc.
ota primo quem poſſe inſtitni in canonicum
in pluribꝰ ecdeſijs. ⁊ H ꝓcedit de iure ſpecial: de H
in dicendũ. ut plene nõ.i.c. as de conceſ.pꝛeben.?

¶Ue ſimonia

c.ſactoꝝ.lxx.di. ⁊ ꝑ Inno.in.c.cum iam duduʒ de
prebẽ. ⁊ colligitur h nõbile ſi hẽt in ia aprutin. ſed
aligqui bũñt a puericia ⁊ tẽ h nõbile non colligeretut
Bernndo nõ ꝙ ultra pbẽdã debẽtur canonico

alij fructus ſeu reddituſ: ? forte loqtur tex. de reddi
tibus cõibus ꝗᷓ in qbuſdã eccłijs appellat mẽſa gro

ſa uel forte loqt ĩ diſtributione quotidiana qᷓ datur
ultra prebẽdã: ? utriſqʒ uide ꝙ legit ⁊ nõ.i.c.uni
co de cle.non reſi.li.vj. ltimo nõ. tex. ꝙ nec
recipiendꝰ nec receptus ĩ caõicuʒ tẽt aliq̃d ten pale
Et ptexiu ↄſuetudinis dare alijs canonicis. Sʒz nun
q̃d hᷣ ſit uerum ĩdiſticte nt non ualeat illa ↄſuetudo
donandi aliqd tẽpale: hoſti. 5 diẽ ꝙ ñ vʒ ↄſuetudo
ut detur aliqd canonicis qð tendit ad repletionem
uentris uel burſe eoꝝ. Sed ſi petat᷑ aliqð paramen
tum uel aliqd aliud tẽdẽés ad culium dininũ tc fillud
licite exigitur æ põt a pᷣncipio ẽt cautio recipi de p
ben. ſignificatum de clec.c.ſignificaſti qſi h con de

us cum canonico ꝑmutet ſpũale cum ſpũali. Sed /

dert᷑ aliquid ad ntiliratem canonicoꝝ non ualʒ oſue

tudo.a laicis tñ pᷣtextu ↄſuetudinis pni clerici aliqd

exigere. iux. c. ad aplicã. . eo. Et ples reddit diuer
ſitatis rões qᷓre nalʒ ↄſuetudo ut laici dent clericis
2 nõ clerici clericis.Et prima ẽ ſᷣm eũ qꝛ ꝙ indicat̃
pᷣuare utilitatis qñ clerici dãt clericis eſt publice añ
a laicis datur clericis.l.i.ff. de iuſti 2 iu.i.di.ins pu
blicum. Iẽ qꝛ laici ſunt clericis infeſti.ij. q. vij. lai
cos. æ non curandum ꝗᷓ eccleſia bẽat: ſ nõ ſic cum
remaneat apud laicos in. c. cũ aplłica de bis que fi.
a prela. allegat ẽt ↄſ les rõnes:⁊ cum bis dicus bo
ſti. tranſeũt h cõir doc. Et ex iſtis dẽs boſt. xt col
ligi alique ↄcluſiones. rima ꝙ non valʒ ↄſuetn
do ut clerici ꝓ ſpũalibns receptis ł recipiẽdis dent
aliqdðᷣ tẽꝑale alijs. fa ↄcluſio ꝙ ualʒ conſuetudo: ut
laici dent aliquod tẽꝑale clericis receptis ſpũalib?.
tertia ↄcluſio ꝙ tẽꝑale tẽdens ad augmemũ cultus
diuini põt dari pᷣtextu ↄſuetudinis ĩ recõpẽſationeʒ
ſpũñalium collatorum. Sʒ 5 pᷣdẽa adduco tex. ſing.
in mã i. q. iij ex muſtis prope fi. ubi dẽ ꝙ a clerico
inſtitaendo ſeu inſtituto in beneficio non debet in re
compenſatione inſtitutionis peti aliquod tempale ẽt
conuertendum in pauperes uel in fabricam eccleiſit
quia qui male accipit ⁊ bene diſpenſat potius graua
tur qᷓᷓ innatur ut ibi dicit tex.ergo in fauorem cultꝰ
diauini non debet aliquid exigi pro ipſis ſpũalibus

ad idem.c.ueniens 2. c. quanto. S. eo. ubi ab eo qui

