tem excõicationẽ.nã h̊ caſu epᷣs nõ eſt excõicaiꝰ
qꝛ nõ ligat᷑ ppria ↄſtõe:ſed ſubditus ſic ðᷣ quo
ꝑ Jo. an i regula cui Iʒ de reg.iur. ii. vi. in mer
curi.ſimile eiiam.xxxiiij.q.ij.c.in lectum.
. Abbas.
audiẽtia. Cleꝛicꝰ qͥ a pᷣlato tenio
monitꝰ arma militaria ñ depõit
pdit oẽ puilegiũ clicale.ĩ gnãliꝰ⁊ ſic cłi
cus ut laicꝰ icidẽs ⁊ tertio monitꝰ nõ reſpiciẽs
dit pᷣuilegiũ clericale.hoc dicit. prio ↄſultatio
2 riiſio ibi ad Rec iſopan ꝙ clericus ex ſo
la dimifſione habitus clericalis et delatione ax
moꝝ mili tariũ nõ perdit ipſo facto priuilegin,

4

/

f

C fuia excommuni⸗

elerieale ⁊ ſic pcutiés talẽ clericũ aũ admonitiõʒ
excõicatꝰ ẽ. 2* nõ. ꝙ clericus i apoſtaſia depre
heſus nõ ꝑdit ipᷣo facto pᷣuilegiũ clericale quod
clariꝰ ꝓbat᷑ in. c. ↄtingit.ij.j e.⁊ ob h̊ oʒ reſtrin
gez. c. i. ð. de apoſta.⁊ ibi dixi. ʒ* nõ.caſũ nõbi
lẽ i quo cleꝛicꝰ pdit oẽ pᷣu legiũ clericale qñ.ſ.vi
nit ut laicuſ ⁊ ttio monitꝰ pᷣlatũ ſuũ nõ uult re
ſipiſci. Et q;ꝙᷓ tex. loquat᷑ ĩ cleꝛico deferẽte ar
ma militaria. Idẽ dic ĩ ali᷑ iboneſte niuẽte utꝓ
bat᷑ i. d. c.ↄtingit. Reliquit᷑ g iſte iudici ſecula
ri ⁊ põdeꝛa qꝛ ꝑpᷣus niła fit degꝛadatio niſi in

ris auctorierate poſt gꝰ trinã monitõʒ habetf ꝓ

degꝛadato. Si getrina monitio ſuffiẽ ut clerici
reliquat᷑ indici ſecłlari puniẽdi foꝛtiꝰ dʒ fieri tꝛa
ditio qn clericꝰ cõmitieret deliciũ enormiſſimuʒ
de quo dic ut dixi i. c. ad abolẽdã ðᷣ heꝛticis.ple
nius i.c.at ſi clerici de iudi. qrto nõ ꝙ i ca ſpi
rituali põt lex ciuilis deduci i argumerũ ⁊? ↄcõ.
c.auct᷑e. manini ð ↄceſ pᷣbẽ.li.vi.Et nõ ꝙ liei
tũ ẽ deducẽ inra i argumentum. ¶ Mluo nõ.ꝙ
qͥs pᷣſumit᷑ ralis qnalis ẽ habuꝰ queʒ portat ad
B.c.ſi iudex laicus e.ti.li.Vi.⁊.c nt apoſtolice ðᷣ
priuile. eo li.æ.c.ſi uero.õ e.¶ In glĩ v. inin
riarũ i fi.⁊ bãc ſolutiõʒ gl.tene ⁊ idẽ Frede.cõ

Eul.⸗ uide qð pleniꝰdixi ĩ.c.ſi vo.ij. Sg eo.
In glo. fi. ibi ſed ibi ſoluit᷑ zc.æ dic ut plene

dirxi i. c. ꝑpẽdimus g eo.loquit᷑ eni iſte tex.ĩ cle
rico qͥ dimiſſſo habitu ⁊ tõſuꝛa aſſũpſu qma mi
litaria ł aliter ſecularit᷑ nixit ni iñ imiſcuit ſe enõ
mitatibꝰ.talis eniʒ ñ ꝑdit pᷣuilegiũ clericale ante
trinã admonitionem:ſecꝰ ubi imiſcuiſſet ſe enor
mitatibꝰ:qꝛ tũc etiã ſine admonitoe ꝑdit pᷣuilegi
um clericale qð mm itelligie ut dixi ĩ. c. ppẽdimꝰ.

8 Bod de his. Enumerat à

ra ꝓpter qᷓ excõicati ꝓpteꝛ iniectiõem

man ĩ clericoſ abſoluũt᷑ ab pᷣo ita mñ ut ceſſã

1

te ipedimẽeto uiſitẽt papã. uł ſũma alit᷑ ⁊ ſic.Ex
cõiratus propt᷑ iniectionẽ manuũ in clencũ im
peditus ire ad curiã põt ab iferioꝛe abſolui:ſed
ipedimẽto ceflẽte renet᷑ curiã niſitare ſuſcepinrꝰ
mãdatũ apoſtolicũ h. d. æ p ponit regulã. 2 caꝰ
excepios. 3* quãc dererminatõeʒ ſubmittit. ſe
eunda ibi niſi. ertia ibi ceteruʒ. Caſus ⁊c.
6. poex tex. ꝙ i abſoluẽdo excõicatos ꝑꝑ
liecrõeʒ manuũ ĩ clericñ legarꝰſũgũ uice pape.⁊=
cũ iſte textus nõ diſtiguat int᷑ iiuriã enormẽ ⁊ le
uẽ ſen mediocrẽ ſaris nobis inuit ꝙ a qual in
iuria legatꝰ põt abſoluer̃ ⁊ ſic etiã ꝓ homicidio
poterit abſolui ꝑ legatũ.nã diciũ generale gene
ralit᷑ dʒ intelligi.xix.di.ſi romanorũ ⁊ dixi in.c.
ad eminẽtiã. S. eo. 2²nõ. unã generalè limitatio
nẽ ad.c.ſiqͥs ſuadẽte ui excõicatꝰ uigoꝛ ili cano
nis teneat᷑ ire ad cuꝛiã ꝓ abſolutõe niſi ſii legiti
mo ipedimẽto detẽtꝰ. Et nẽ lũmũ ipedimẽetuʒ ſi
non põt ſubire laborẽ eũdi ad curiã ⁊ ex hᷣ̊ ⁊ ex
tex ibi aut iĩfirmitate ⁊c. Hõ.ꝙ detentus in ifie
mitate lʒ nõ ſit i ꝑiculo moꝝis põt abſolui ab ĩ
leriori.ſatis eni eſt hũc teneri ipedimẽto ut nõ
poſſit ire. limo nũ. ꝙ abſolur?ab iferioꝛi

ex cã tali tenet᷑ cã ceſſate uiſitare eccleſiã roma
nã. Et itellige ꝙꝙ dʒ uiſitare.ſ. ſuſcepturus man
datũ apoſtolicũ non aurẽ petet iteruʒ abſolutio
nẽ. Ded narrabit pape qualiter ꝑꝑ impedimẽetũ
optinuit abſolutõeʒ ab ifeꝛioꝛi ⁊ ꝙ ꝓ ſatiſfactio
ne ꝑatus eſt ſubire mandatum apoſtolicuʒ ut ꝓ
bat᷑ i.c.ea noſcitur.S.e.in fi. Sed ſi ceſſante im
pedimẽto non nadit ad curiã incõtinenti ꝛeinci
dit in eandẽ excõicationẽ ut in. c. eos.e.ii.li.vVj.
C Sed quero:qꝛ tex. dicit tales debere uiſitaꝛe
romanã eccleſiam quid intelligat᷑ peꝛ romanam
eccleſiã.Dicũt doc.⁊ bene ꝙ papa.nã ut pᷣdixi
papa hʒ iſti iniũgeꝛe mandatũ pꝛo ſatiſfactione
et iõ nõ ſufficit niſirare eccleſiã romanaʒ capien
do eccleſiã materialiter:ſʒ dʒ preſẽtare ſe pape.
nam nbi papa ibi eccleſia romana.vij.q.i.ſcire
et i.c. ego.n. et qdᷣ ibi nõ.in fi.S. de iur̃iur.uł iõ
dicit eccleſiã romanã ad denotãdũ ꝙ etiã nacã
te eccła nõ ceſſat officium penitentiarie nam dʒ
ire ad penitentiarium nt in cie.ne romani ðᷣ elec
tio. ¶ F qnero quare excipit caſũ mortis ⁊ caſũ
infirmitaus cum conſtitutꝰ i moꝛtis ꝑiculo dica
tur infirmus. So.iõ h̊ diẽ: quꝛ nõt quis ẽe in ꝑi
culo mortis abſqʒ mñ ifirmitate ut qꝛ ẽ obſeſſus
in al qua arce ⁊ tũc viſimlit᷑ põi timere moꝝꝛẽ.
uel ẽ in alio loco periculoſo ubi exercet᷑ peſt fe
ra ars ſagittariorũ uł foꝛe uult nauiga?. Item
poſſet ẽe infirmus ⁊ nõ in aꝛticulo mortis ⁊ ſic
ꝓp ifirmitatẽ nõ poſſet uiſitare curiaʒ.caſus gꝰ
iſti ſũt diuerſi iõ lr̃a nõ ſuꝑfluit.
xcõica
Bm pro cauſa.oiea
ribus cãis ſi in abſolutiõe oẽs nõ ex
pꝛeſſit nõ hẽf̃ pꝛo abſoluto.uł ſic.Ligatꝰ pluꝛibꝰ
excõicationibꝰlʒ ex eodẽ fẽo obtinẽs abſolutõeʒ
expreſſa una cã ſeu nna excõicatione hẽt᷑ ꝓ ab
ſoluto quo ad aliã ̊ dicit diuidituꝛ. nam prima
pars narrat caſũ.2 dat iudicem ibi diſcꝛetioni.
Caſus ⁊c. öõ. pex tex.quẽ poſſe denũtiare
excõicationẽ ſuperiori.nam peccat remanẽdo ĩ
excõicatione. uł ẽt põt iploraꝛe officium ſupeꝛo
ris ⁊? ſic utroqʒ mõ põt itelligi iſte tex.ʒ Inn.

c i bac cã põt iteruenire ꝓcurator:qꝛ no agitu⸗

cꝛiminalit᷑ ut pʒ i lia ꝓ h.c.ſuꝑ his.S.de accu.
⁊.c.tue.S de ꝓcu cdᷣo nõ. ꝙ clericus ꝑcu
tiẽs cleꝛicũ ẽ excõicatꝰ ſic pᷣuilegiatꝰnõ utit᷑ pꝛi
nilegio ſuo S priuilegiatũ. Sʒ dic ꝙ iqtũ cleri
cus uerberat aliũ clericũ ipᷣe ñ ẽ pireꝛ pꝛimiegia
tus:ſʒ ubi i eadẽ cã ⁊ reſpectu eiuſdẽ duo eſſent
Piteꝛ pꝛiuilegiati tũc pꝛiuilegia ceſſant æ uiuntuꝛ
diſpõe iuris cõis ar.optimum in.c.fi.de or.co
gni. æ per baꝛ. in aut᷑. quas actiones. C. de ſa.
ſan. eccle. ¶ 3 nõ. ꝙ ꝛe ſacrilegij commiſſi ĩ ec
cleſia poteſt agi per eccleſiam cui fca eſt iniuria
ad ſatiſfacrionem pro S.xvij.q.iiij.in.c.quiſqᷣs
æ cum queritur cui accedat ſatiſfactio ratione
ſacrilegij commiſſi dic quod aut iniuꝛia fuit illa
ta ipſi clerico tantum et tunc cedit lucꝛ0 clerici
nt in. e. cum deſideres.S. eo.⁊ dixi i.c.paꝛochia
nos. 5 eo. Aut ſacrilegiuʒ eſt commiſſũ in loco

iict ar en
ſranbſe⸗
ucn Auil iln
ritſsutan
ſron tio 1
bienoͦn ſids
ſc anedkin ds
Chnusfuetliſenen
noſeatii g neehle
tr on holaiie alit
cuſeron ho ſio gi
ns ce bot oigt
pioletoe inuniats cet
tonen lofngo. be
ypn bie ſe lulr
ſelu nicmc inan
neröuns Jenr
ſoeſtecötanns. , bo
SSdeſer windiense
ſed ecctens Gd
oſeboſti li ceete
ſoſnoo incortiterdie
Aufi tem ze fl
inmmri me niiß.
tei rg mſa

huſts glſegnſſ olene

2, , Als ſep
24 Abi un ſii
(Woygennecz

ne pnbi momnͤb
uinſinindee i
ſatiüne Oprinm:
fienttni nii
Amnienemmen,
en iſhect
bolennei i
itprobeen
nnumcinie
anglinsinn en

Cind Mraerea a⸗

Atöſent
anſ Di

u monts eenlodſea
arſiranss e in di
rmmen ri dleſts
Munli driner none⸗
figlbſorbi enci eſſe
fſone nl mugi Zin

nöin amicno nons ſe

1biſtare antz aſoß
ſuekut.
. Cii
vculi n⸗
ſolnir os ſoͤ
olic Migarſluno⸗
oobinis tblomnde,
göriore dii Ped
1 aidirmn vannprina
ſadican bdi diſactoni.
r ali oſedenütin
uun petan ſenmetl
gormeefſem iyni⸗
ricligiſerr Nn.
pornoi Noggeni
ccr his e.

atzu ii n
6 4ℳ9 ſctun Geti
Ei iie Pnoſe d
enauſti do ſſen

—

¶ De ſnia excöõmuni⸗
△●
⁊ tẽ cedit lucꝛo ſp̃ius ſoci et ita loqtur iſie tex et ins aut obtinuiſſer abſolutionẽ ? erit abſolntꝰ.
nidebis gl. i. c. ſacrilegiũ. xvij. q.iij. ubi. habet᷑ ſed ↄclude larius ꝙ aut plures fuerũt excõicati
quot mõis ↄmittat᷑ ſaculegiũ ⁊ ꝑ ibi nõ decido ones ob plures cãs Aut nnica fuit excõicano
aliqua hic tacta P* Inno. Auio nõ. ꝙ niolaſ ex pluralitate cãꝝ. prio mẽbro ſi idetermiate ⁊=
clauſtꝛũ alicutus eeckie dr̃ niolare imunitatẽ ipᷣiꝰ ghñalit᷑ fuit petita abſolntio.⁊ ita gnalit᷑ fuit ipẽ
eccleſie:⁊ eſt rõ qꝛ imunitas eccleſie ñ reſtringit ſa:tũc ꝓdeſt quo ad oẽs excõicatões:ar.i.l.ſub
ad parietes eccleſie:ſʒ ꝓgredũ ꝑ.xxx. uel.xl.paſ ptextu. C tꝛãſac. Iteè łz talis abſolutio fiẽi nõ

ſus ut i. c. ſicut xvij.q.itij.⁊ iõ ipᷣm clanſtrũ ibe
rens eccłie gaudet imunitate ipſiꝰ eccleſie.exq ĩ
feꝛo ꝙ ſicut ñ põt qͥs capi i eccłia ita nec ĩ clau
ſtro ipiꝰ ecclie. Item nõ.et põt ex littera colligi
argumẽtũ ꝓ et S ꝙ violãs imunitatẽ ecclie ẽ ex
cõicatus. ꝓ hoc facit ꝙ iſie archieps fecit iſtuʒ
denũciari excõicatũ.g erat ꝑ prius excõicatus
qꝛ denũciatio ni addit niculũ:ut in.c. paſtoralis
de appel. In Sꝛiũ facit qꝛ papa mãdat iqꝛi nuix
fueꝛit excõicatꝰob duplicẽ cãm ñ ei mandat ſim
plicit iqͥri uiꝝ ꝑcuſſii ſimpłꝛ i clauſtro nã ut dic
Inno. iſte archiepᷣs excõicanit iſtũ ꝓ miolatõe
clauſtri Ciꝛca h̊ iñ ſunt opi. nam gl.i.hic ti qðᷣ
ꝑꝑ boc n ẽ qͥs excõicatus:ſʒ excõicandꝰ. Moſt.
ſent op.dicẽs ꝙ ſi uis ifeꝛĩ eccłe ſiue rebus ipᷣiꝰ
q́ͥs ẽ excõicatus:fortins ſi nis iferr̃ ꝑſone eccla
ſtice cũ coꝛpoꝛæ? ſint pᷣcioſioꝛa oĩbꝰr̃bꝰ.xij.q i pᷣ
cipimus. facit.l.i ſeruoꝝ ff de pe. Jo. an. z In
no.ſequũt᷑ gl. nec placet Jo. an diciũ boſtiẽ. ut
ex ſola ſpoliatõe ecchaſticarũ rerũ quis ĩcurrat
excõicatõm ipᷣo fẽo qñ ſine effractõe ł incendio
ipᷣins eccłe hoc ↄtigeret. Cõclude g ꝙ ex ſola
niolatõe imuniratis eccleſie qͥs ni icuꝛrit excõica
tionem ipſo facto. ꝓ hoc facit iſta lr̃a:qꝛ ut dixi
papa bic ſe nõ retulit ſimplicit᷑ ad niolationẽ ec
cleſie ſed mãdanit inquiꝛi uiꝝ ob duplicẽ tãm fu
erit excõicatus. Iẽ nec ſpoliatus eccleſiam ipᷣo
facto eſt excõicatus.ꝓ hoc tex. optimus in.c.fi.
S. de fur. ubi rapiens ẽt ſacꝛa uaſa non eſt ipſo
facto excõicatus:Sed ſi fit ſpoliatio cũ effracti
one boſtiũ ipſiꝰ eccleſie uel incendio:tunc bñ ip
ſo facto incurrit excõicationem.? ita loqᷣtur.c.
ↄqueſi.æ.c.tua.S.e. n gl. ibi dic ꝙ incidit
in minorẽ tene mẽti gl. ꝓ his qꝗ.S. dixi:lIʒ aliud
uideat᷑ nõre gl.xvij.q iiij.c.quiſquis: Sʒ dictũ
huſus gl. ſequit̃ collectaꝛius in. c.ↄqueſtꝰ de fo.

ↄp. p c. nullus.=. c. ſe. xvij.q.iiij.⁊ dic ut.S.dixi

n gl. fi. ibi una ſnia abſolutiõis ſufficit ⁊c̃.
5. bñ gl. æ tene eã mẽti i pratica ꝙ excõica
tus pluribꝰexcõicatõibꝰn indiget neceſſaꝛio pli
bus abſolutionibꝰ:iʒ unica abſolutio ꝓ oĩbus

ſufficitr dũmodo exprimat ſeriẽ facti.⁊ ẽ rõ nam

Fa excõicatio ñ oꝑat᷑ niſi effeciũ retinendi.nam
primã excommunicationẽ erat extꝛa eccłiam:
uñn ex quo ſatiſfacit de omnibus lſatis eſt ipſum
abſolui ⁊ reconciliari eccleſie pꝛo omnibus ⁊ fa
cit pro hoc tex.in ar.in.c.officii..e. et quo ad
pꝛincipalem qõnem glo. Inno. bic diſtiguit ꝙᷓ
aut plures fuerumt excõicationes.⁊ nõ tenet ab
ſolurio pretenſa ob unã cãʒ im. Ant unica fnit
excõicatio. Sʒ plłres fuerũt excõicãdi cãe: ⁊ tũt
aut ſi expreſſiſſet oẽs cãs obtinniſſet nõ abſolu
Nient niſi alit ſuſſeciſſer:æ mũc nõ eſt nere abſolu

ðᷣbeat:fca tñ tʒ ſicut dicimꝰ i excõicatõe. naʒ ⁊ ĩ
luſta excõicatio tʒ ex quo lata ẽ ꝑ brẽ ptᷣatẽ ut
E tex.nõ i.c uenerabilibus i. S ubi añt eo.ti li.
Vi aut petitio abſoluttõis fuit reſtricta ad ceriã
cãm. Sʒ abſolutio gnalit᷑ diſpeſata:æ tũc gñ aliſ
abſolutio reſtrigit᷑ ad cãʒ expᷣſſã tin:qꝛ ſpẽs pᷣce
dẽs reſtrigit genꝰ ſequẽs: ut i c.ſedes ðᷣ ſep.æ iĩ
cle.nõ põt ð̊ ꝓcur.l.fi G. cui dulcia ff. ð ui. tri.
? ole.le.ſieut dicimꝰ ẽt ĩ trãſactõe nt gñalis traſ
actio ſequẽs reſtrigat᷑ ad ſpaleʒ petinionẽ pᷣcedẽ
cẽ: ut.l.age ⁊. l ſi ð̊ certa C. ð tꝛanſ.⁊= nõ.in c.
i. e. i ¶ Yde dic ecõuerſo qu petitio fuiſſʒ gñał
ſʒ ſuꝑior i abſolurõe reſtrigit ſe ad cexiã excõica
tõeʒ.tũc eni nõ oꝑat᷑ niſi ꝛeſpectu illiꝰexcõicanio
nis qꝛ ſẽꝑ atrẽdit᷑ ſpẽs ⁊ nõ genꝰ ⁊ maxie ĩ caſu
nr̃o nam attẽdẽda ẽ mẽs abſoluennis per iura
ſuꝑiꝰ allegata ⁊ qð i eis nõ. 2* mebꝛo pncipali
qñ unica fuit excõicatio ob płres Anr⸗ l5
cã ð ꝑſe ſuff ciebat ⁊ qʒ vꝛ ↄſiderata pricipałx
7 tũc nõ tʒ abſolurio nõ expᷣſſis oĩbꝰ cãis:qꝛ ſu
pior nõ intẽdit abſoluere niſi ex cã expᷣſſa: arg.
optimũ ĩi.c officij ꝗ eo.⁊ ĩ.c.ex ꝑte ð offi.ordi.
Aut qʒ cã ðᷣ ꝑſe nõ ſufficit:⁊ tũc ſi expᷣſſii cãm
ſufficiẽtẽ tʒ abſolutio ar.ĩ c. ſnp ſiis ðᷣ reſcrip.
Aur oẽs ðᷣ ꝑſe nõ ſufficiũt: ſʒ ſił iñcte ſic:⁊ tunc
nident᷑ oẽs cãe piter ↄſiderate. ⁊ tũc nõ teneꝛet
abſolutio oibꝰnõ expᷣſſis pofſſẽt ↄſiderari ⁊ alia
mẽbra:ſʒ nõ cxpedit ꝓſequi: ꝛ ex pdicris ſanis
apit intellectꝰ ad ſolurionẽ alioꝝ. bbas.

Nobis Erccicatus ĩ quo apꝑ

nerũt enidẽtia ſigna t0
tritiõis abſoſnit̃ poſt mortem ab co a
Ano niuẽs fuerat abſoluẽdus 2 ad ſauſfaciẽduʒ
ꝓ eo ↄpellunt᷑ br̃des uel ſũma alit᷑ ⁊ ſic. Excõi
cato decedẽti ĩ excõicatõe q;tũcũqʒ ↄtritꝰ deceſ
ſerit nõ ẽ cõicãdum an abſolurõeʒ nec ꝓ eo orã
dũñ Iʒ ſit quo ad deñ abſolutꝰ. Sʒ ſi ↄſtat eccłie
8 ↄtritõe pᷣcedẽti abſoluet᷑ ẽr poſt mortẽ ab eo
a quo niuẽs fuerat abſoſnẽdus ⁊? heredes eiꝰ 9
pellunt᷑ p eccleſiã ad ſatiſfaciẽdũ ꝓ eo.hoc dicit
due ſunt ptes principales. In pꝛia poni᷑ bimẽ
bris qſtio. In fa ſolutio ibi nos igit ¶ Secũda
ſubdiuidit᷑ i.vij.ꝑtes.nã prĩo diſtinguit duplex
niculũ peccatoris.a? ex diſtictõe ſolutõeʒ qõis
ifert ibi vñ tũcũqʒ.ʒꝰ ꝓuiſionem ãnectit.ibi
põt tũi ¶ Quarto ſolnit duo obſtãtia ibi nec ob
ſtat. ¶ Quinto ſubnectit qdã dereiminationẽ
ibi nt aũt¶ Sexto tractat ð forma abſolutõis.

ibi abſo nit. nio ðᷣ ſatiſfacriõe ⁊ Opniſ be
beredis. ibi brdes. Caſus æc. ¶ Mõ.primo ex

tex. differentiam inter neritatẽ æ opinionẽ. Mã
neritas nec falli poteſt nec falleꝛe. nnnq eniz po
aeſt ſe br̃e ad ſalſũ. Opio nero giter põt le bie

N.

¶ Be Inia exeommuni:

ad fallũ z ad nerũ. 2 nõ. q; qñʒ eccła eiꝛat ligã
do nõ ligãdũ abſoluẽdo nõ abſouẽdũ.hᷣ enim
iõ ꝓcedit:qꝛ eccła nõ põt iudicare ð occultis ſi
cut ipᷣe deus ut ĩ.c.ut noſtꝝ ut eccle.bn.Sʒ qñʒ
ſeqᷣtur opinionẽ qᷓ quideʒ opio qñʒ ẽ falſa iõ oʒ
ecclłiã nõnũqꝙᷓ; errare. itellige de ecclia ꝑriculãi
ñi aũt uli q̃ repᷣſẽtat᷑ ꝓ collectõe fideliũ.nã eccle
ſia nni vſal errare nõ põt ſm Hoſt. ꝓ h.xxiiij.
q.i.c.arrecta Sʒ ego itelligerẽ iſtũ rex.idiſticte
qꝛ eadẽ rõ ẽ i. eccleſia nni vᷣſali nã ⁊ cõcilũ gene
rale ꝑ qð repᷣſentat᷑ eccleſia uniuerſał bñ poſſet
errare excõicãdo foꝛie pᷣlatuʒ qui nõ erat excõi
candus ex cã latenti nam ⁊ ipᷣa ccclia ulis etiaʒ
qnqʒ ſequit᷑ opinionẽ:qꝛ nõ põt diuinare.⁊ ad
id quod dẽ ꝙ eccleſia ulis errare nõ põt H qðᷣ
nõ põt errare ĩ fide ſeu in aniculis fidei.nã ꝓ h̊
tm orauit xpᷣs ad patꝛem iĩi euangelio. Ego pro
te rogaui petre ut nõ deficiat ſides tua ut ĩ. c.
maiores ⁊ quod ibi nõ.S.de baptiſ.Et ex pᷣdic
tis põt ſolui Sriũ qð formari põt.nam iudicinʒ
eccleſie dʒ ſe ↄfõmare iudicio dei ut i.d.c.ut no
ſtrũ.ſiẽ ergo deus nõ iudicat quẽ iniuſte ita nec
eccleſia. So. ↄformare dʒ inq;tũ põt. Sʒ aliqñ
nõ põt nt in occultis:qꝛ deꝰ ſequit᷑ ueꝛitatẽ ⁊ ue
ritas qñqʒ latet eccleſiã. ʒꝰ nõ.qꝙ ligatio nel ſo
lutio pᷣlati etiaʒ pape tʒ quo ad deũ claue nõ er
rãte.un ſi errat nihil ualet quo ad deũ nt i.c.cũ
eteꝛni de re iudi.li.vi.⁊ h̊ nide tex.cuʒ gl.xxiiij.
q.i.in.c.manet ⁊ gl.optima in.c.qðᷣcũqʒ.e.cã ⁊
.q. Illa ergo auctoritas qdᷣcũqʒ ligaueꝛis ſupeꝛ
terrã ⁊c.· ĩtelłr dũmõ iuſte liget q̃rio nõ.q; ꝑ ſo
lã cõtritõeʒ ex toto ſoluit eccleſia excõicatũ quo
ad deuʒ exquo nõ ↄtẽptus. ſed neceſſitas exclu
dit abſoloeʒ eccle. q̃nto nõ. æ tene menti tex. ꝙ
ar.a Srio ñi ualʒ ubi ĩ iure repit᷑ Zriũ expᷣſſũ col

ligit᷑ ̊ ar. ex a ĩ eo ꝙ allegabat᷑ eccłiã nõ poſſe
abſoluẽ mortuũ ar.a Sõrio ſũpto illiꝰ anct᷑is qd

cũq; ligaueꝛis ſuꝑ terrã ⁊c.⁊ papa rũdet illð õᷓ
riũ nõ ꝓcedẽ:qꝛ ĩ ceꝛtis caib legi ligaſſe ⁊ ſo
uniſſe mortuos. Sexto nõ. ꝙ Iʒ i articulo mor

tis poſſit excõicatus abſolui a ſimplici ſaceꝛdote

in poſt mortẽ nõ abſoluit᷑ niſi ab eo a qꝰ uiuẽs
fuerat abſoluẽdꝰ.⁊ ẽ rõ:q; poſt morrtẽ ceſſat ne
ceſſitas. ¶ Septio nõ.i. F. abſolutionis formaʒ
abſoluẽdi excõicatos debet eni fieri cũ pſalmo
pnĩali. iſeꝛẽ mei deꝰ.ẽ. enim nnꝰex.vij.pſal
mis pẽitẽtialibꝰ. Itẽ ↄ oꝛone qñica.i.pꝛ nẽ ⁊ dẽ
or̃o dñ̃ica:qꝛ xpᷣs eã iſtituit æ docuit ſic eẽ oꝛã
dũ. liio nõ. ex fi.e unũ caſũ generaleʒ in
quo eccleſia exercet iuriſditionẽ i laicos nʒ ↄpel
lẽdo hẽdes ad ſatiſfaciendũ ꝓ defũcto q;tũcũqʒ
defũciꝰ expᷣſſe nõ mãdauerit ſatiſfactõnẽ. ſuffici·
tñ eũ fuiſſe ↄtrim̃.nã tacite nẽ mãdaſſe hiᷣdibus
nt ſatiſfaciãt.un rõne peccati ꝙ; comittũt hẽdes
ĩ nõ ſatiſfaciẽdo ⁊ qꝛ actꝰ ẽ pius ſatiſfiat aie de
fũcti eccleſia ↄpellit hr̃des etiã laicos:Moſti.tñ
B dicit IOdẽ fi defũctꝰnõ fuit Otritꝰ:qꝛ res tran
ſit ad hr̃dẽ cũ oneꝛe ſuo nt.c.ex lr̃is de pigno.
Et ſʒ doc.cõit᷑ trãſeant eũ h̊ͥ dẽo. Hoſti.tm non
puto uerũ diceꝛe ĩdiſtincte.prio eniʒ eccleſia nõ

dʒ ſe intromitter ex quo deſpatuꝛ de defunctoꝛ
nñ n vᷣſat ampliꝰpia cã.nã ex quo deceſſit ĩ pec
cato morrali eccſeſia nõ ipedit ãplius ſe de ilio
xiij.q.ij.pꝛo obeũtibꝰ.xxiij.q.v.placuit nec ẽt
8 iure ciuili h eſt uerũ indiſticte ⁊ iõ ↄclude ſic.
aut eni deceſſit ille cõtritꝰ:et tũc eccleſia ſe impe
dit ut h: qꝛ actus eſt piꝰet defunctꝰpõt dici miſe
ꝛabilis ꝑſona: iõ ut ſatiſfiat aie eiꝰeccleſia exeꝛcʒ
hãc cõpulſionẽ.⁊ h̊ caſu cõiter loquunt᷑ iura ca
nonica loquẽtia de ↄpulſione heꝛedũ ut in.c. in
lſiis de rapto.⁊ in. c.fi.de ſepul. Aut n fnit con
tritus.ſed deceſſit ĩ peccato ⁊ tũc ðᷣ delicto ðᷣfũc

ti ñ tenet᷑ hẽs de iure ciuili niſi quatenus ex de

licio ad hr̃dẽ pueit:uł niſi lis fuerit ↄteſtata cũ
defũcto ut ĩ.l.unica. C. ex delic defũc.æ uide qᷣ
plłe dico in. d.c. fi. de ſepul. ¶ In gl. i. i fi. Dae
qð gl. rener Inn. Hoſt. et Ainc. in. c. lacris. j.
eo.ubi dicũt ꝙ licʒ ꝓ tali ñ ſit ꝛcipiẽda oblatio
ut ibi poterit tũ oꝛo fieri. rõ diueꝛſitatis ſʒ eũ:
qꝛ oblatio fit eccłe qͥ bʒ eñ ꝓ ligato añ abſolu
tionẽ ut h. Sʒ oꝛo fit deo qͥ hʒ enʒ ꝓ abſoluto
ex quo deceſſit ↄtritus.Sʒ h̊ rõ ñ ur̃ neceſſaꝛio
ↄcludeẽ:qꝛ iʒ oro fiat deo m ſit ꝑ eccleſiã q̃ cuʒ

beẽat eũ ꝓ ligato nõ dʒ ꝓ eo ofaꝛe ſicut ñ orat
ꝙ ðcedẽtibꝰi peccato moꝛtali ut ĩ.c. ꝓ obeũtibꝰ

xiiij.q/ij. Sʒ ſatis puto ĩ ̊ dicẽdũ ur ĩ ſili nõ.
ꝑ Inn.i.c.i.ð ꝛeliqui.⁊ nene.ſan.⁊ ĩ c unſco.e.
ti. li. Vj. ꝑ gl.ut ĩ.ſecꝛeto ab illis qͥ nideꝛũt ſigna
ↄtritionis potcrit oꝛo fieri. Sed ĩ pnblico non
qꝛ ad ſuꝑioꝛẽ ſpectat iudicaꝛe an ſigna ſint ſuffi
cientia.⁊ hoc etiam noluit Minc.ut in publico
non ſit orandum.æ geneꝛaliteꝛ nunquid elemo
ſyna ſui recipienda ab excommunicato nuiuo di
tam in. c. cum uoluntate.j. eo ¶ In. gl. in. v.
relaxatum nõ. bene rationem glo.quam infeꝛo
ad ſolutionem multarum queſtionum.et primo
nunquid poſt mortem poſſit quis peꝛ pꝛincipeʒ
nobilitari ſen recipere gradnʒ militie ⁊æ dicit ꝙ
ſic:qꝛ nobilitas eſt corporis principaliteꝛ ⁊æ hoc
etiã uolnit Maꝛ in.l.i. C. de dig.li.xij. Iteʒ in

fero ad aliam.q.nunquid poſſit quis doctoꝛaꝛi

poſt mortem ⁊ alias in facto fui de hoc interro
gatus ⁊ reſpondi ꝙ credebam ꝙ non:quia di

gnitas doctoratus potius tribuitur nirtute ani

me qᷓ; corporis cum appꝛobatuꝛ tanqꝙᷓ; idoneus
ad docendum alios ut.l.. magiſtꝛos. C. de ꝓfeſ.
.li. xij HBeneraliter ergo poteſt ex ratione gl.cõ
eludi ꝙ ea que applicantur corpori pñt etiam
exerceri poſt moꝛtem:ſecus in his que applican
tur anime. Sed quo ad principalem. q gloſa.
Hoſti.dicit ꝙ peꝛ excommunicationem ligame
tin anima alł c.ſi quis preſbyteroꝛum de ꝛe.ec
cle.non alie. Et rationem diuerſitatis dicit eſſe
qꝛ nullum ſubeſt ſcandalum nel peꝛiculuʒ ſi poſt
mortem non baptiʒatur immo eſſet ſcandalum
ſi poſt mortem baptiʒaꝛetur. Sed in excommu
nicatiõe ſubeſt ſcãdalũ ſi ñ abſolueret pꝰ moꝝẽ.
Hec ꝛõ nẽ mihi młiũ ſuꝑficial ⁊ rpetit ipᷣm q̃ꝛe.
un dicerẽ aliter ꝙ iõ ñ baptiʒat᷑ poſt morte:qꝛ

baptiſmus flaminis æ ſola comxritio ſufficit ad

ſteden ri db
logtonqrbefut
amtelun erbr n
onoueN
ummunihte
o c Mo
. io oinf
6eröato da i
1sGelicligevnege
1 penior nprforeit

dl in ver pter in no

Heceſttnte hions ablofn
Ges eelke Gel ni ofi
pter oricione t duotio
uſt eteric be eni
ir bojnr e ora
it o bi iſno cus gl/
Iſi atnoz gent
fon opelar ipſus o
Hindaddin rd dci
Eus Sel es depene
tioa ſinpiclacadoeſti
1is O) tecſins on
bntignich Norns ideo
nii ne ot Iig
nin bere terboc hig
i ciceukt gichlge
rlebentti nie
nr niſe iiſimn
ſictihloi ſ iugrici
cinſpgat nin
lun ceimn ty,

Ded dinſicnß orat
noniinit Phiͤſd
moid ſeidi niſcnd.
ruen in tit mibe,
eb lis nitei ſin
1.Getiblto n
dcareen ſgna ſnr iß
ui ir n inpwblo
enlin /,mnd alno
mmnn Ao
n g0 gvan iſfe
hcfianun a rind
lrqus gerincpe
Nnz miile t cicth
s princi tert bot
dedgli Non
poſtt anis ogoni
ao ſolde e inenn⸗
Eum WNi
Inbrinruime
bammßing
ufa uN 5
oni hi eiam
ppn nhlinn
umtema gli
cionen igunn
Nuound

1.

..,¾⁵⁊ð⁊

De ſuia excmuni.

tolledũ niculũ quo peccator ligatꝰẽ apud deuʒ:
ut hic ĩ tex. iõ nõ ẽ opꝰ ꝙ baptiʒet ꝑ eccliaʒ:ſʒ ꝑ
abſolut. ab excõicatõe tollit̃ uiculũ:æ illud uicu
lũ q ligatꝰ ẽ apud eccłiam nõ tollit ex ſola otri
tione.rõ ẽ qꝛ eccła militãs nõ indicat de occul.
Itẽ hoc iductũ ẽ ad teꝛoꝛẽ alioꝝ ⁊ ut magil ti
meat᷑ hec cẽſuꝛa ecclaſtica. Itẽ ſicut culpa pꝛece

dẽs ꝑ ſolẽnẽ ſniam fuit dãnata:ita ẽt ꝛcõciliatõ

dʒ fieꝛi ꝑ ſolẽnem ſniam ut ſic unũqðqʒ uiculuzʒ

tollat᷑ eo mõ qligatũ fuit:ut ĩ.c.i.j. de ꝛe.iu.æ ĩ
.l. nihil tã nale.ff.e.ti.æ ꝑ ̊ͥ heſ rõm diuerſitatiſ
q apud deũ ſufficit ſola ↄtritio æ nõ apud eccł
ſiã Et ex pᷣdictis credo ſatis poſſe ĩferri ad ſoł
tõeʒ qõnis quotidiane. Quidã in ceꝛto peccato
mortali ↄſtitutꝰin extremis nite petijt ſacerdotẽ
ſed pꝑpꝑ neceſſitatem deceſſit abſqʒ pnia. nũquid
iſte deat abſolui ab iſto peccato pꝰmoꝛtem et cf̃
do ꝙ non qꝛ hic nullũ uincnlũ ↄciũ fnit P eccli
am:ſed tm tenebat᷑ ninculo peccati a quo abſoł
tus fuit ꝑ ↄtritionẽ ut hic in tex. de pe.di.i.i.c.
quem penitet. Ceſſant enim hoc caſu ꝛces ſuꝑiꝰ
alle.ꝓ quo facit.c.ex ꝑte de ſepult. C gl. in
ner. nõ potnit in fi.nõ.fi.glo. Ex quo hẽs qð
ẽt excõicatio põta laico remitti in articulo moꝛ
tis. Sed itellige hanc glo. ꝓut eſt glo.notabilis
2 plenior in.c. paſtoralis in. S. pterea de off oꝛ

di. in. uer. pᷣter qᷓ; in mortis. Et ↄclude ꝙ et in

neceſſitate laicus abſoluere nõ põt:qꝛ nõ hʒ cla
nes ecclie. Sed tali ↄfites efficit᷑ dignꝰ uenia ꝓ
pter ↄtꝛictionẽ ⁊ ðᷣuotionẽ ex quo fecit q;iũ po
tuit ut ẽ tex.i.c.quẽ penitet de pe.di.i.Jile tam
tex.nõ loqtur de excõicatõe:ſʒ i aliſs peccatis.
et iõ nõ bñ iſtas duas gl.qᷓ extẽdunt illum tex.
ad caſũ excõicatõis et eꝛit magni effectꝰ.qꝛ hẽs
non ↄpelleiur aãplius ꝓ abſolutione ire ad pa
pã nel ad eũ a quo defũctꝰ niuẽs fuẽat abſoluẽ
dus. Sed dices qᷓre pꝰmortẽ nõ põt fieri abſoł
tio a ſimplici ſacerdote ſiẽ fieri põt ĩ articko mõ
tis. So. neceſſitas pꝰmortẽ ñ iminet ſiẽ immine
bat ĩ articko mortis.ideo abſolutio releruat᷑ ei
q̃ uiuerẽ ſoluẽ põt. In gl.in.v.mortuos ibi pu
ta in hereſi ⁊ ex hoc hẽs liam exemplificatam:
dũ dic̃ ꝙ eccłia qñqʒ l gat mortuos.nã pꝰ mor
tẽ excõicat heꝛeticũ ut i.c.ſane alle.·in gl.et uide
plene.xxiiij.q.ij.iĩ ſũma. ¶ Sed õ h̊ et tex.op.
nã exẽplis ñ eſt indicãdũ qꝛ ñ ꝙ fem eſt:ſed qð
fieri dẽat iſpiciẽdũ ẽ:ut in.c.cũ cãm de elec.⁊ in
.l. nemo. C. de ſent. æ ꝑ eccliam n poſſit qͥs Ii
gari uł abſolui poſt mortẽ ultra auctoritatẽ alle
gatã hᷣ in tex. ꝓbatuꝛ ꝑ.c.qualis.xxv.di.ubi dr
ꝙ qualis hinc.i.ex hoc ſeculo qͥs egꝛeditur talii
apud deum repñtatur: uñ ſi ẽ dãnatꝰ ãplius nõ

eſt redemptio. Si eſt ſaluus non põt ãpliꝰp ſniã

pape dãnari cum ſit relictus dei iudicio ad idẽ
.c. tempus.xiij.q.ij.ſolu.concludendo br̃ dicta
doc.dic ꝙ eccleſia ligat nel abſoluit poſt mortẽ
iſ.quo ad nos ut noſ bẽamꝰillum pro abſoluro
nel ligato:nõ eni ligat ułᷣ abſoluit quo ad eccłã
triũphãtẽ:ſʒ ẽ quedã denũciatio:ut qꝛ denũciat

nã prio ecclia ſe ĩformat ð pñ ia = Stritiõe ex 4
pcludit᷑ illũ abſolutũ quo ad deũ. abſoluit eꝛgo
poſtea quo ad nos ⁊ denãciat quo ad deũ ⁊ 10
alibi dicit glo. nõbilis ꝙ plarus excõicando uł
abſoluẽdo nullã nim pfatis exercet quo ad deũ
.xxiiij.q.i.uel illa aucroritas qðcunqʒ ligaueꝛis
⁊c.refert᷑ ad ligãrẽ ut ſit ſẽſus qðᷣcũqʒ ligaueꝛis
ſuꝑ terrã.i.te exñte ſuꝑ terrã:qꝛ poſt mortẽ trã
ſit poteſtas ad ſucceſſorẽ z utrũ gictũ ueꝑ: ſʒ
pria ſolutio notabilior v?. ¶ In gl.i. i v. cetis
indulgemꝰ in fi. hoſti. intelligit tex. ꝓprie ut ſit
indulgetia: qꝛ caſus iſte ligãdi uel ſoluendi poſt
mortẽ tanqꝙ; difficilis erat reſernãdus ſoli pape
qꝛ eſt quodã modo iuſtificaꝛe aliquẽ poſt moꝛtẽ
qð ſpectat ad ſolũ papã. ut in. c. i. ð ꝛeli.? uene.
ſanc. ¶ In gl. i v. ibi nõ eſt de ſubſtanria abſo
lutionis z hoc tenetur ut dixi in.c.cũ deſideres
S. e. Sed hoſtien. qui tenet contrariam opi. reſ
pondet multipliciteꝛ ad iſtum tex. primo qꝛ hoc
contingit propter impoſſibilitatem facti:qꝛ non
poteſt amolius iurare. nel ſecundo hoc.c.loqui
tur non de uera abſolutione:ſed de quadaʒ de
nuntiatione que fit poſt mortem uel ſecundum
eum ⁊ ternio heredes compellentur iurare ſʒ te
ne gl. Et i fine glo. quidam dicũt ꝙ aut abſolu
tor eſt preſens ? non expumabitur ð cimiterio.
Aut eſt abſens æ exbumabitur donec fuerit ab
ſolutus:qꝛ interim ſibi communicaretur quod
non licet quod ſatis mihi placet. nam ex quo ec
cleſia habet eũ ꝓ ligato añ abſolutionẽ non dʒ
pati corpus iacere in cimiterio anꝙ; ſequat᷑ ab
ſolutio ar.in.c.ſacris ð ſepul. n glo. fi. ib
penituerit ⁊ contriius fuerit 1. (Uas ba gl. 7
tene eam mẽeii:qꝛ ſatis aperte ſẽtit heredem nõ
teneri ex delicto defuncti ſi nihil ex delicto ad
eum peruenit:niſi qũ defunctus contꝛitus deceſ
ſit:qꝛ tunc tacite uidetur mandaſſe reſtitut᷑. fieri
nam quicũq; uult conſequens uult zæ omnia per
que peruenitur ad illud: ut i. c. ex parte.æ quod
ibi nõ. de ſpon. in. c. preterea de officio deleg. z
in.l.ad rem mobilem ⁊ in.l.ad legatum .ff. de
procura.ſed ciꝛca hoc plene ſcribo in.c. fi.de ſe
pul. Concludendo ꝙ in hoc nulla ſir diuerſitas
inter ius canonicum ⁊ ciuile licet per gl.⁊æ doc.
communiter dicatur cõtrarium ⁊ uide quod.S.
dixi ſuper tex. Aobas.
B per Detinens clericum in cu
Rſtodia uel uinculis ſine le
ſione excommunicatus eſt hoc primo.

VLVLopmmunicans excommunicato ſcienter in cri

illũ ligatũ nel abſolutum et ita proprie facit B.

=

mine excommunicatus eſt. æ niſi difficuitas im
pediat abſolui debet ab excommunicatore cum
iuramento. Cõmunicans uero extra crimen re
conciliari poteſt per ſimplicem ſacerdotem ſine
iuramento hoc dicit uſqʒ adfi. CSre pria Ppte
ponitur conſultatio. U Jn ſecũda ꝛeſpoſio:ibi
nos ? utraqʒ poteſt ſubdiuidi ni patet in textu.
Caſus ⁊c̃. 6. primo ex tex. ꝙ derinens cle
ricum in cuſtodia publica: uel priuata: 2 dic pu
blica ideſt in carcere publico priuata ideſt in

„

¶ BDe ſũſa excommunl:

carcere priuato ut in domo propꝛia q;tũcũque
manus nõ iniecerit i peꝛſonã ſuã eſt excõicatus:
qꝛ ex quo nõ põt libere abire quo uult uioleiia
ifert perſone:uñ i effectũ manus iiecta ẽ ĩ eũ.uñ
.c.ſiqs ſuadete.xvij.q.iiij. põderat potiꝰ effeciũ
niolẽtie qᷓ ipᷣm modũ iferẽdi uioletiã ⁊ hac pu
o ſuiſſe rõnẽ decidẽdi h̊. 2 nõ. ꝙ tẽtꝰ in cuſto
dia ſeu uiculatus ex ̊ ſolo nõ dr̃ pati corpora
lẽ leſionẽ ⁊ eſt rõ qꝛ uinculatio uł diſtrictio non
fit ad penaʒ ſʒ ad cuſtodiã.l.aut dãnũ.. ſolent
.ffl. de penis:uñ ↄſiderar qð pᷣncipaliter fit ut in

.c.cũ uolũtate.j. eo. ⁊ i.l.ueꝝ ff.de fur.= pᷣ ẽ no

tandũ ꝓ ſiatuiiſ faciẽtibꝰmẽtionẽ de leſione cor
porali. 3 nõ.ꝙ niolẽétia põt eẽ ſine uiolẽtia cõ
porali.nã optie tẽto in cuſtodia põt ꝓuideri de
neceſſarijs: un ibi ulolẽtia ſine leſione corporali
rto nõ. ꝙ qr̃ qͥs cõicare excõicato in crimine
ſiue ipendat auxiliũ ul fauoꝛeʒ ſiue conſiliuʒ. Et
nõ. b eypᷣſſũ maxie iũcio tex.ibi cũ facieniẽ ⁊ cõ

ſeuiẽtẽ ⁊c᷑. ꝙ pꝛeſtãs auxiliũ conſiliũ ul fauorẽ re

ner̃᷑ eadẽ pena cũ pᷣncipali de quo in.l.is qͥ opẽ.
ff. de fur. z i. l.nõ ſolũ.ꝗO. ſi mandaro.fl ð iiuujs
2 i.c.i.de offi.dele.⁊ ĩ regula nullus ex cõſilio ðᷣ
reg.iuris li.vi. qͥnto nõ.ibi cõditoꝛ canois ⁊c.

ꝙ ab excõicatõe lata a canõe põt ifeꝛioꝛ abſolue
re ſi cõditor canonis abſolutõʒ ſibi ñ refuauit

2z ad hoc quotidie allegat iſie tex.⁊ bʒ locum ne
dũ i canone. Mape ſed eniã ĩ canone ſen ſtatu
to cuii ſl bet epi ſeu pᷣlati eccleſiaſtici ut exeòica
tus ꝑ ſtatuiũ ſuũ poſſit abſolui a ꝓpꝛio ſaceꝛdo
te exquo cõditor canonis nõ refuauit ſibi abſo
lutionẽ ⁊ h nõ.qꝛ quotidie eſt in pratica.
aduerie qꝛ qñ excõicatio ẽ maioꝛ nullꝰ citra epʒ
regularit᷑ abſoluit ꝓ hᷣ uide gl.in.c.ij.de pe.⁊ re
mil. li. vi. uñ dictio alijs h poſita cõiter dẽ ꝙ vi
ficat᷑ ĩ epis ⁊ ſuꝑioribꝰreſpectu excõicatiõis ma
ioris. hec tñ litiera apꝑte hoc non probat:qꝛ ſu
pra facta erat mẽtio ð ſimplici ſacerdote. Sʒ ꝓ
cõi intelleciu facit cle.i.de priuile. ubi uidei boc
probari. ¶ Sexto nõ. ꝙ excõicatio minor nõ
relaxat᷑ ſine recõciliarione ſoleni lʒ non exigaiuꝛ
iuramẽrum. Aeno nde in articulo neceſ
ſitatis ſeu etiam dato impemimẽto teporali ſun
plex ſaceꝛdos abſoluit a ſuperioꝛs excoicatione
recepto iuramento ut in littera. ¶ In glo. ij.

ibi n de malo deteriorẽ fecerit bec allegatio ut
diẽ Jo.an. ⁊ bñ eſt contra concluſiouẽ a .
4

ſi perſuadeo delictum als facturo iunc de m
facio dererioꝛeʒ. Si aũt alł.nõ erat facturus iüc
de bono facio malum. Si g ' non rekert an fiat
malus an deterior ex conſilio meo ergo diciuʒ
glo. nõ ꝓcedit. dũ dicit quem teneri ex conſilio
qñ ille ał non erat facturus. Item nõ ꝓcedit fi
nis glo.indiſtincte dum dicit quẽ non teneri ex
cõſilio niſi fuerit fraudulentum. boc enim locum
habet qñ conſiliũ uerſat᷑ circa ea que non cadũt
in delictuʒ. ⁊ de hac materia dic nit nõ.in regula
nullus ex cõſilio de reg.iuris.li.Vi.ubi ꝑ. DOy.
2 Yo. an. ⁊ per Bar. in.l.non ſolum. F. ſi man
dato.ff. ð iinrijs. æ niderur placeꝛe Jo. an. i dic

ta ꝛegula nullus ut in maleficijs indiſtincte quis
teneatur ex conſilio ( Sed quo ad pene quanti
carem fienda eſt illa differentia an ille eſſet alias
facturus uel non:ut pꝛimo caſu minus puniat
q; ſecũdo ꝓ quo optie fac tex.in.c.ſicut dignuʒ
in. F. qui uero de homicidio. Si ueꝛo uerſatur
conſilium circa ea que.non cadunt in delictum
? tunc cõiter dicituꝛ ꝙ aut eſt fꝛaudulentũ ⁊ te
netur conſulens ut in dicta ꝛegula nullus. Aut
non eſt fraudulentum ⁊ tunc aut alias ille erat
facturus et non tenetur conſulens. Aut n erat
et tenetur factuꝛus peꝛ.l.ſi ꝛemuneꝛandi in. J.ſi
tibi. fl. man. et multum inualuit hec opinio: ſed
inueꝛitate non pꝛocedit primo per illum tex. nul
lus ex conſilio ubi regula ponituꝛ negatiue et
excipitur im quando ſuit fraudulentum. Iẽ cõ
ſilium nõ obligat ſeu neceſſitat: et iõ apð ſe met
ipᷣm debebar experiri utrũ cõſiliũ eſſet ſibi utile
Mon ob. F. ſi tibi qui cõiter ad hoc allegatur
qꝛ ille ꝗ loquitus in mandato nõ aũt in cõſilio
ur etiam pʒ in heica. ¶ In glo. in. v. cicet i fi.
doc. hic dicunt ꝙ quis dicituꝛ cõicaꝛe crimino
ſo in crimine quando cõicat in eo crimine ꝓpt᷑ᷣ
quod incurrit excõicationem utputa: qꝛ conſu
juit uerbeꝛationem clerici: ſecus ſi conſuluit ſiue
conſilium impedit in alio crimine propter qð
non incurrit excõicationem: qꝛ tunc illud crimẽ
non eſt danatum per ſententiam:ideo ceſſat tũc
ꝛatio litteꝛe. Et ex hoc ſentiunt doc.ꝙ conſulen
do crimen ante factum incidit in excõicationem
una cũ faciente. Sed aduerte:qꝛ boc exemplum
non uiderur conueniꝛe huic litteꝛe que loquitur
de cõmunicante excõicato: æ ideo intelligit᷑ rex.
proprie prout loquitur quando poſt excõicatio
nem cõmunico ſibi in cꝛimine daãnato utputa ii
tius fuit excõicatus qꝛ tenebat uxoꝛem alteꝛius
2 ego impendo ſibi conſilium ſeu auxilium uel
fauorem ciꝛca detentionem illius mulieꝛis tunc
proprie cõico excõicato in cꝛimie damnato nec
ſufficeret cõicatio in illo actu peꝛ quem incurri
tur excõicatio. Sed opoꝛtet ꝙ ille prius icidat
in excõicationem ut nõ.in. c. contingit.j.eo. ⁊ ui
de glo.in cle.unica de conſan.⁊= affi. in. v. ⁊ mo
niales ? in cle.i. de reli. domi. poſſet tamen dici
ꝙ ex alio capite quis incurru excommunicatio
nem iuris ut ſi conſulo nel auxilium impendo
circa uerberationem clerici.nam tacientẽ ⁊ con
ſentienteʒ par pena conſtringere debet nt i tex.
2 facit. c. mulieꝛes ⁊ quod ibi dixi.S. eodem.
In glo. in uerbo tunc eꝛit abſolutio ibi et
non ſententia canonis uult eꝛgo hec glo. ꝙ cõ
municans excommunicato in cꝛimine incidat in
ſententia hominis æ non in ſententiam canonis
et ſolum mouetur gloſa. quia abſolutio ab hac
excommunicatione non poreſt fieri niſi per ex
communicatorem aut ſuperiorem ut in tex. ſed
ſi eſſet ſententia canonis quilibet ſuperior pol
ſet abſoluere ut in tex. ſed doctores communi
ter bic tenent oppoſitum ⁊ melius et ꝙ iſta ſit
ſententia canonis ? non bominis pꝛobat tex. in

nico, ſm

adctoN.
ln z lun

Gduniſii i
mion noau⸗
miſi nln
gbitt nll
riſo ir dlin ichl
bn tMiding hl
iniceſodäs iuuns
Goſisfnind d
foneſcbältopi nüin
Geina nesitarttono⸗
ge. Juedg biledn
Ogüncenboni fin
ie or clcr ihlii
1i weicligannpĩ in
Hiſtr mror uu ro ſi
ſoi ni ieciamn
vijenceeſhns nchin
inblcecyleit calnan
ed biaſnicmiorei⸗
digäͤlinmſänchtain
unfiranstaunnt
lichuitiünc
winnit ibinieibin

Pogre
tl
lſeſeibyni
nomlölmmf;

ſccisarlnd leumt
cilleci it
iami nt
. rarmi⸗
Narler regen
aiiilhi
ifreremnn
og (ſensen

eulwn i i iſt
Ugbin huülaif,.
sdeim Noſcar crinino⸗
ocuineo ginine ppi
miopen vpungn donſ
Gicdensieonſninte
ndio ginine ohnn e
Mionenqn une ilndenfe
ſenennamideo eſan iͤ
ſeniont doc g conſlen
n incidt in eröicatonen
AGuentergꝛ boc anenphn
ebuie iume gve oiun
cuott Mo Ml,
Ouundo oſ encöatio
inine oinaro utputa
ncdn vporen aeuns
an ſen aupinnu
on Uius moltens tun
oin aimie daummo net
bamn gegun nann
Pontt y ehts icar
lncog ttll

¶De ſnia exco⸗n nuni⸗

„

v. ;uis ĩ eo ꝙ dicit ꝙ ex ſolo ꝑticipio extra cii
