glo.i.colliguntur tres lec. ad. tex/ Drima eſt ut ſi
clericus dimiſſo habitu z tonſura oĩo uinit ſeculari
ter perdit priuilegium clericale. ¶ Sed iſia lec. cõ
muniter non tenetur quia primo reſtringit. c.ſi ne
ro alle.in.glo.pro contꝛaꝛio.¶ Item niderur S. c.
ſi index laicus de ſenten. excõi.li.vVj.ubi tex.multuʒ
nõ. innnit ꝙ quantuncunqʒ clericus nixerit ſecula
riter:neque ſit fama ipſum eſſe clericum ſi tamen ð
prehenſus in maleficio allegat ſe clericum ⁊ petit ſe
remitti ad iudicem eccleſiaſticum eſt audiendus ad
idem de ſen.ex.in audienria. ¶ Secunda lec. glo.ẽ
ꝙ tales clerici ſic ſeculariter uinentes non perdunt
ipſo facto priuilegium clericale:ſed eccleſia nõ nult
eos liberare peꝛ cenſuꝛã eccłaſticam a detẽtatoꝛibꝰ:
qꝛ ex quo ipſi contempſeꝛunt ecłlam:merito ab eccle
ſia contemni debent ſimile in.c.ij.ne cle. uel mo.?=
iſta lec. ſatis eſt probabilis ⁊ neꝛa in ſe ⁊ m eaʒ o
loco ſũmaui. ¶ ernii lec. glo. eſt ꝙ loquit tex. de
clericis qui perdunt o me pᷣuilegiũ clericale:iſta lec.
eſt ueriſſima in ſe Iʒ contineat diationem. Moteſt
7 extra glo. dari quarta lec. ut intelligatur tex. nõ
de priuilegio fori ſed de prinilegio canonis ſi ſua
dente.nam clericus hʒ multa pᷣuilegia:⁊ int᷑ ceta hʒ
priuilegium fori:ut tm ↄneniatur ſub indice eccła
ſtico. Aliud priuilegiuʒ ut ꝑcutiẽs ſeu ĩijciẽs manꝰ
niolentas in clericũ ſit excõicatus ut in.c.ſiqͥſ ſuadẽ
e.xvij.q.iiij. Drimum cũ maiori difficultate ꝑdi
tur qꝙᷓ; Fm.unde ex ſola dimiſſione bitꝰ? tõſure ⁊? de
pᷣbenſione in crie ⁊ imixione enormitatis non ꝑdit
hoc prinilegium ut in prealle.c.ſi iudex laicus.ſed
priuilegium canonis ſiquis ſuadente ex quo relicto
habitu ⁊ tonſura immiſcet ſe enormitatibus uuit eſt
tex.in.c.cum non ab homine ⁊.c.perpendimus de
ſen.ex.⁊ in hoc caſu poteſt intelligi iſta linera quod
iſti immiſcebant ſe enormitatibuſ. unde percutienteſ
eos non incidunt in excõicationem:⁊ tũc tex.̊ in
fi.facit mentionem de cenſura eccleſiaſtica:non eniʒ
negat quin debeat iudicari per iudicem eccleſiaſticũ
An autem z quando perdar clericus prinilegiũ

vXZlntenmmn,.
mi uti ninſnun d
ri potſ hoblci ſon nicitt
linſem. 5. G8 iiſo fi
ſioino ga d he ceobcc
Nelendu ſis ntegis 1 de ſs
eCegis (ddinen,
noniont ad owines:ſec dle
legnlruer von teguiri diſpelan
penteie pncio e no c i den
ſu kis gb ſril lheſgf⸗

nai mmiriſibr;

mniliſitun g bor mni
anii heni vent oyne
nniſoßlzes goniſ gtin ſ

Crſridentin ſelfn nd

mmiian Aräcin öonane
Eonbusiſcendumn loridns

dot erun qumndofcnſcene⸗

indiſana irſerdine⸗
faparſentdapigmif⸗
vanncſttw (Nir

vſtginten
. ate non ofſute
fniſn amar in fute

eiminummnez n
n Nanog en imj

ft .
rao innn .

(Raciniitr
ruin hn tr ſ
lonſon olo ilt irngi
tune. eſt lr c
ta hrino efrigteſ de
mNernim3,.
nadlG nmim
ngz enans iheit
Hancſetetanmſinen d
io egrſecenamt garte
CAſaſtiumn kardienths er
imi nnh lrghi
merunmns /o7 dh
Gaeaalrni n
Aſſtiama dainwib!
ntadlummerto bae
inCie Cerdno
Seain etfnenfd
Godant dt.
rzuiezi eilleſr.
woren Eminnmn Po
n ben inelcann in i
——
M zitur itni
ſdit aft
aunums ii
enſin
r wnis ili .
Eiti l
Mäiams l
mmnadfalue 1
A orer de
iſorbietid
gecnornmituns ſonb
lecſ wler icis
4 gno teſet⸗

dimus pᷣallega. ¶ Sed quero nũquid clericus cõ
ſtiturꝰi minoribꝰ ſine alia monitiõe ꝑdat priuilegiũ
clericale ſi vuerſat᷑ ut laicus. So. dicit Inn. h ꝙ ſi
exercet actũ oĩo Sↄriũ clericarui:ut qꝛ duxit corrup
tam in nxoꝛc:uel effecius eſt miles æ exercet arma:
tunc ipſo facto ꝑdit pꝛiuileginʒ clericale.per hoc.c.
.i. de bigamis.li. vi.?.c.quiſquis.lxxxiiij .di.ſecus ſi
nõ exercet aciũ oĩo Sriũ:qꝛ duxerat uxoꝛc uirgineʒ
2 de hoc dic ut in.c.diuerſis de cle.coniug. uel cffe
cius eſt miles ſed non exercet ſeua. xxxij. di. ſeꝛiatiʒ.
¶ Et ex h nõ. ꝙ licet clericus in minoꝛibus efficia
tur miles non per hoc perdit pꝛinilegiũ clericale ꝓ
h allego tex.cũ ibi notatis in.c.fi.de cleꝛi.coning. ſi
vo ſeculaꝛit᷑ uiuit exeꝛcẽdo aliquã negociationẽ iũc
nõ perdit pꝛiuilegiũ clericale niſi pꝛecedat tia moni
tio.ad hoc.c.in audientia.=.c.contingit preal. Sed
limita ꝓut hr in.c.i.de ni.⁊æ hone.cle.li.vi.⁊ in cle.
qm eo.ti.æ nõ.pꝛedictam coſi iderationeʒ Inno.

pꝛimuin uel ſecundum. dicam pleniſſime in. c.ppen

T litteꝛar um. Si crimẽ acco

liti qui rebapti
zanti pꝛebuit miniſteꝛium eſt occultum
moueꝛi põt ſi publicũ non niſi cũ eo religionẽ itrã
ti diſpenſetur. h. d. cõis diuiſio. ſa ibi qꝛ eꝛgo.
Nõ.pꝛimo ꝙ et ſub ſpe cõſequendi ſalutẽ non eſt
credendũ iſtis ſoꝛtilegijs.⁊æ de iſtis dr̃.in.c.i.⁊.ij..
de ſoꝛt legijs ¶ Mõ. bo ꝙ crimen publicũ ĩpedit

—

motionẽ ad oꝛdines:ſecꝰ qt ſi ẽ occuliũ. tunc enim
regulariter non requirit᷑ diſpẽſatio ſed ſufficit ſola

penitẽtie ꝑactio de quo ĩ. c.fi.de tẽp.oꝛd.¶ Alio

nõ. ꝙ ceteꝛis ꝑibꝰ faciliꝰ diſpẽſat᷑ cũ ĩtrante religio

nem eꝙ cũ remanẽéte i ſeculo:æ= G̊ ꝓpter pniam diu

turnã quã ibi ẽ acturꝰ. ꝓ hoc.xxxiij.q.ij.admoner᷑
Ded querit᷑ qᷓ pena nenit puniedꝰ qui facit ſe re
baprtiʒari.ſo. fʒ leges punit᷑ nltimo ſupplicio: ut.l.i.
2.ij. C. ne ſacrũ baptiſm. ſed ſm canones clericꝰ de
ponit᷑ laicus excõicat᷑:?⁊ nõ pꝛomonetur ad oꝛdines
de qnibus dicendum ur in iuribns allegatis in glo.
? hoc uerum quando facit ſcienteꝛ: ſecus ſi in caſu
dubij:quia põt ſe rebaptiʒari facere fm foꝛmã que

habetur in. c.ij.de bap. ¶ In glo. i. in fi. dic tamẽ

fm Goff. ꝙ in neritate non offuſcatur ſacꝛamentũ

primũ ſeu caracter iam impꝛeſſum in anima nec in
reiteratione impꝛimitur nouus caracteꝛ ᷣ quo nide
bo. gl. in. F. quod uero.lxviij.di. ſed offuſcatio ſen
iniuria fit quo ad animum facientis: unde punitur
iſte quo ad malum propoſitum ſuum:quia in c̈tuʒ
in ſe eſt intulit iniuriã nel credendo aliter non ſuffi

cere uel aliter extimando. ¶ In glo. ij. in fi. 2 dic

fin MHoſti. ꝙ iſte accolitus prebuit miniſteriũ ꝛeſpõ
dendo rebaptiʒanti:ut pʒ in antiqua que fuit h deci
ſa ⁊ minus bene:quia aliqui erant in intellectu iſtiꝰ
c. qui credunt iſtum accolitum fuiſſe rebaptiʒatum
uel rebaptizantem ſed nõ eſt nerũ:quia im pꝛebuit
miniſterium rebaptianti 2 auxilinʒ in reſpõdendo.
n glo.i. in. V. minoꝛ etas.ᷣin fi. Item i mino
ribus ſit licitũ ignoꝛare iura poſitina non tamen in
ra diuina ſen naturalia ad B.l.ij. E. de ĩ ius no. facẽ
.ꝗ ea q dei ſunt.xxxviij.di.nec ẽt uenir 3 ſacram

¶ Be apolſlaſis.

ta ut bic. ¶ In glo. i vbo itetio i fi.n. glo. q fa
ciliuſ expiatur delictũ ex quadã pietate cõmiſſũ qᷓ
ubi impietas preſtat cãm facit tex. in ſili in.l.ſi adul
terum. F.ſi iperatores.ff. de adult.nbi minus puni
taur qui iuſto doſore moꝛtis aliquod facinus commi

ſit. n gl. in uerbo religiõis fauore in fine.nõ.

quibuſdam tollitur ⁊ ĩ quib⸗
dam non. ſed illud eſt neꝛum ꝙ fauore religionis

mitius agitur cũ irregulari z crederẽ ꝙ tam in ca
ſibus de iure expreſſis tollitur irregularitas per reli
gionis ingꝛeſſum cũ non hbabemus canones loquẽ
tes griũ.nã.c.i.de fili.pꝛeſby.loquitur in caſn ſuo
nec tollitur iſta iꝛregularitas in totũ.imo beneficiũ
poteſt quandoqʒ habere:ut in.c.in quibuſdam.j.ðᷣ
penis.tene menti. Abbas.

E. Infamatus de apoſtaſia cõpellü̃

ſe purgare. Drimo ponit᷑ deciſa
õſultatio. fo rnſio ibi ſupeꝛ fo. o⸗
pꝛimo ꝙ ifamia de apoſtaſia inducit purgationem

ſicut infamia nataliũ de pur.cano.accedens.ſic infa
mia alio criminum.ij q.vV. pꝛeſbyter.⁊.c.de hoc.
c.inſinuatum. s. de ſimonia.¶ Mota fo modum
pꝛocedendi õ infamatos de apoſtaſia. nam debent
coherceri donec ſe purgauerint. ⁊ licet quidam irtelli
gant ꝙ debent coherceꝛi:ut aſſumant babitum do
nec ſe purganerint:tamen iſte intellectus mihi non
placet:nã ſapit abſi urditatẽ.nã notarent quadam in
famia ex reaſſumptionc ? poſtea ex deſerrione ſecu
ta purgatione. ſed itellige ꝙ debẽt cõpelli ad reaſſu
mendũ habitum uel ad ſe purgandũ.⁊= pꝛactica erit
ꝙ deficiente purgatione ſtatuatur eis teꝛminus ad
le purgandũ:⁊= ſi illã pſtiterint bene quigẽ al.hni
puictis ⁊ ↄpellẽt reaſſumeꝛe babitũ.? In glo. fi.
nõ. bene gl. æ duo tangunt᷑ i ea. PMrio ꝙ clericus ĩ
minoꝛibꝰ oꝛdinibꝰ ↄſtiiutꝰ nõ põt cõpelli ad reaſſu
mendũ habitũ ⁊æ tonſurã.ſo ꝙ talis põt renunciat
in totũ oꝛdini clericali.ſed cõpꝛehedendo oĩa que H
ſcribunt᷑ dic tria h̊ examinãda p an clericus dicat
apoſtatare relinquẽdo habitũ. ſo nũquid põt com
pelli ad reaſſumptionẽ habitus.ʒ nũquid põt renũ
tiare oꝛdini clericali.ad pꝛimũ dico ꝙ ſi eſt religio
ſus ꝓfeſſus nel ↄſtitutꝰ in ſacꝛis dicii apoſtataꝛe:nt
B ⁊æ. ð. eo. c.i.=.xx.q.iij c.i.ij..iij.⁊.c.eos.quod.c.
ſic intelligit᷑ ꝑ Inn.⁊ hoſt. z. c.i.nã̃ loquit ibi de cle
ricis aſtꝛictis. Itẽ ibi equiꝑat᷑ clericos ⁊z religioſos
quo ad reaſſumptionẽ habitꝰ. æilla equiparatio pꝛo
cedit ĩ cleꝛico conſtituto in ſacris:arg.c.i.de noto
li.vj.aut clericus eſt in mioribus.⸗ ſi tʒ beneficium
eccleſiaſticum dicicitur apoſtatare dimiſſis habitu
7 tonſura.quia ratione beneficij tenetur habitum æ
tonſuram portare.l.di.in. c.fi.⸗ quod ibi notatuz.
ut non poſſidet beneficium: æ tunc licet dimittar
habitum non dicirur apoſtataꝛe:ita tenet Inn. bic
quod placet: licet quidam contra pro hoc facir cle
ri. qm de nita æ ho.cle. ubi clerici in minoribus
non puniuntur ex deſeꝛtione habitus ſen portando
ueſtes inhoneſtas niſi etiam dimittant tonſuram.

nam ſi deferunt tonſuram non perdunt: licet

¶ Me apoſtanis.

deterant ueſtes ſeculaꝛes.ſecus ſi per oĩia incedunt
ur laici. ſ puto ualde cautũ ⁊ eſt optima cautella.ut
epᷣs admoneat oẽs tales pꝛio fo ⁊ ſrio ut aſſumãt
babitum.? ſi nõ aſlumpſerit ꝑdũt õe pᷣuileginʒ cleꝛi
cale. ut in. c. in audientia de ſen. ex.nã als. ſequntur
multe abſurditates. qꝛ multi recipiũt primam ton
ſuram ſeu alios ordines minores non ui velint ni
leꝛe clericaliteꝛ. ut depheſi in crib poſſini efſuge
penam ſeculaꝛc: ⁊ iõ bonũ ẽ illã monitionẽ pᷣm iiteĩ
uel ut incedãt ut clerici uel ut nullo gaudeant pꝛiui
legio clericali.¶ Secũdo mẽbꝛo nunanid poſſint
cõpelli ad ꝛeaſſumptionẽ habiius ↄcdude ꝙ ꝛeligio
ſi ꝓfeſſi ⁊ ſeculaꝛes in ſacris pñt ↄpelli:ut h. ⁊ i.c.
pe. . eo. 7. c. eos pal. Idẽ de ↄſtitutis in mioribus
qui bñt bnficiũ. ut nõ.in. c. Joanes de cle. cõius ⁊
in palle. c. fi.l. di.ſi vo nõ poſſideãt benificia:tũc pᷣ
ciſe no ↄpellunt᷑.ſed dico ꝙ; poterũt cõpelli cauſati
ne mõ pᷣdicto. ut moneãtur ad ꝛeaſſũptionem babi
tus ⁊? tõſure z non ꝛeaſſumẽtes carent oĩ pᷣuilegio
clericali. Ee o aln pricipali nunquid poſſit ꝛe
nũriare priuilegio clericali. ? ſi eſt ꝛellgioſus uel in
ſacris claꝝ eſt ꝙ nõ põt: ut in c.ſi diligenti de foꝛo
cõpe. Si vo eſt in minoribꝰ tunc vbo renüũtiare ñ
põt ut in pꝛealle. c.ſi diligẽti.ſed facto ꝛenũtiaꝛe pot
utpnta exeꝛcendo actũ oĩo ↄriũ clericatui: ut dixi in
c.i.5S.e.uel qñ teꝛtio monitꝰnõ uult ꝛeſipiſceꝛe: ut S
dixi.⁊ idem in alijs caſibus n expꝛeſſis.
„ Iudei baptiʒati ritus in
Bidam: daicos dimitteꝛe cõpellũ
tur uel geneꝛalius ſic. Mapuiʒati alterius
lecte uel fidei ꝛitus dimitteꝛe compelluntur. Et prio
ponit iudeoꝝ baptiʒato pceſſum quem fo p:ꝛo
nidet ibi Karnumas.. e pr on in baptiſmo quis
efficit hõ xpianns. dẽ eim renaſci ex ſpiritu iuxta il
lud euãgelicũ. Niſi quis ꝛenat fueꝛit ex aqua ⁊ ſpi
ritu ſancto. ? iõ baptiʒatus dʒ dimitteꝛe omẽs riius
alterius fidei: nec dʒ ſernaꝛe enãgeliũ cum lege mo

ſaica: quia tranſlato ſacerdotio neceſſe eſt ut legis

tranflatio fiat de conſtitunionibꝰ.tranſlato. Ps
fo hõies duplices maledictos eſſe æ fugẽdos unũ
eĩm gerunt in coꝛde aliud in oꝛe.facit. lxxxviij. di.
eijciens. tẽ nõ ꝙ licʒ a pricipio paganus non
debeat compelli ad ſuſcipienduʒ fidem xpi: ut in. c.
ſicut de inde.xxiij.q.v. ad fidem tñ poſt ſuſceptiõeʒ
fidei dʒ quis ↄpelli ad ipᷣaʒ ſeꝛuandã ẽt ſi fuit bapti
ʒatus vi cõditionali: ut in.c O ianos de heꝛe.li.
Vj. ⁊.xv.di.de indeis: ESnn nõ. ex fine litteꝛe
ꝙ ceteris paribus in minori peccato eſt ĩſidelis nõ
agnoſcendo fidem quã xpᷣianus qui poſt agnitaʒ ꝛe
troceſſit iuxta illud turpius eijciĩ ꝗꝙ; non admittiiur
boſpes de iureiur. quẽadmodum. ceꝛto eĩʒ ꝛeſpecin
ᷣm BGoff. minus malum ẽ cognoſceꝛe ⁊ ꝛetꝛoueire
ꝙᷓ̃ᷓ nõ cognoſceꝛe: qꝛ ſi ꝛetrocedẽs ꝛeuenat᷑ ad fideʒ
bona opa prius geſta ꝛeuiniſcũt:ut de pe.di.iiij.ſi ĩ
pius. ſed non ſic geſta peꝛ paganũ cum fuerit ſin fũ
damento qðò eſt xps. i. q.i cum paulus. glo. faciles
ſunt omnes tene menti iſta ſunt pulchra
poſtate carcerari et affli
Nobis gi poſſunt. ut habitum re
aſſumant. ſecũda ibi ad ꝙ. ¶ N p' os

dimittẽtes habitũ oꝛdinis uel ꝛeligionis apoſtate di

ccrur r officiũ boni paſtoꝛis nii ad vio ve
ꝛitatis ĩducat peccatoꝛẽ nunc nimoꝛe pene nũc pmio
Htutis ut ſic prius minis ne blãdicijs iducat pecea
toꝛem ad pniam ? ſi iſta nõ ſufficiant exeꝛceat coheꝛ

rionem facit. xlv. di. cũ beatus ⁊. c.diſciplia. E õ
3ʒ ꝙ eccleſiaſticus index bʒ penã carceris ? põt cle
ricum deputare ſub grani carcere attenuãdo ſibi ni
tã ut mors ſit ſibi ſolatium. nita vo tormẽtũ ui diẽ
tex. in. c. nouimus de. v.ſig. unde dicit hic tex. ꝗ ꝛc
ſeruatur iſtis uita miſera: ut quia fʒ/Jo.an.miſtra
bitur eis panis ⁊ aq. dic tñ ꝙ non cʒ ſuperior i tin
attenuare nitaʒ carcerati ꝙ ꝓpter attenuationẽ uite
nel aſperirarem carceris Viſilr moriat᷑. alialiñ euadit
penã inegularitatis.⁊ h̊ muliũ plati aduertãt. naʒ ut
h dr̃ debet reſeꝛuari licet cum miſeria ⁊ tex. in.c. no
nimus. dicit ꝙ ex pane doloris ? aqua anguſtie ſu
ſteétandus eſt. non ergo nita ei extenuanda eſt ut po
rius extinguat᷑. qꝙᷓ; ſuſtẽtetur. fac qð nõ. Jo. de lig iĩ
ce.i. de peni.⁊æ remi. ¶ Sʒ ↄtra pdicta facit tex in
i. aur danũ. F. ſolét. ff. de penis. nã carcer deputatꝰ
eſt ad cuſtodiam ? non oĩo ad penam: ut ibi dicitu⸗
So. de iure canonico poſſumus uti carcere æ ad
cuſtodiam æ ad penam: ut h ⁊ in.c. qᷓuis de penis
li. vj. ⁊ in perpetuum ⁊ ad tps: ut in nerbo donec.
uid at ſi carceratus frangit carcerem de iure

cimtli eſt pena capitalis etiã ſi innocens ſit. æ mitius

punitur ſi ſine fractione ꝑ icurisz cuſtodis cepit fu
gam de quo dõʒ ut in. .l.i. .ij ff. de effrac. ſʒ de iure
canonico põt ad depoſitionem ꝓcedi:? data icorri
gibilitate ad traditionem curie ſecularis de quo di
cendum: ut nõ. i.c. cũ non ab hõie ᷓ de iudi. Abb.

onachus i

Onſultationi. apoſta ſia ordi

natus non põt ſine diſpenſatione pape in
fuſecpto ordine miniſtrare. ota primo ꝙ re
ligioſus dẽ apoſtota dimittendo habitum religiõis
etiam ſi efficiatur clericus ſecularis. Mem nota
ꝙ ordo collatus in apoſtoſia non habet execurõeʒ
ſine diſpenſarione ſuperioris q;tũcunqʒ reſipiſcat z
agat pniam. ¶ Sed quero quia iſta littera facit mẽ
tionem de ſacro ordine tantum quid ſi recepit ordi

nem minorem tantum dicunt docto. ꝙ etiam nõ ha
bebit executionem. ſed hoe caſu poterit diſpenſare

epiſcopus cum papa non reſeꝛuet ſibi diſpẽſationeʒ

niſi reſpeciu ſacri ordinis. ſed hodie in religioſo H̊
ſi npliciter non procedit:quia per dimiſſionem ha
pitus incidit in excommunicationem:ut in. c. ij. ne
cie. uel mo.li.vj.unde ordo reperitur collatus in
excommunicatione unde dicendum æ diſtinguen
dum hoc caſu prout habetur in. c. cum illorum in
fi. de ſententas excommunicationis. ¶ Sed quero
quia tex.dicit ꝙ non porerit miniſtrare in ordine
ſic ſuſcepto nunquid poterit ad maiores ordines ꝓ
moueri dicendum quod multo minus: qꝛ nidetur
ordinatus ꝑ ſaltum: quia ex quo eſt irregnj aris nõ
debet ordinari:ut in. c.i.de regu.li.Vj. ¶ An glo.
.ibi ſolus papa diſpenſare poteſt ⁊c. tem ſo
ins papa diſpenſat cum quis ſcienter fecit le

—

ſjon 4
Eſvi v l
4

ll nema iuor⸗

nclim geen. cvii cin

bs ciflosoiigi.

Gn ſ unmmn: mri in
N ati nininin ci i⸗
Eolietciti bols din⸗ lii
iͦocli iu rin haleh

reſgunnstdhg Erbußi

Kniens
andin monan

Uunei ge incoptt
ho genegai ibi

oqnuur bre denre in ſono gie f⸗
Mn hl bochrinabii cofe

pia iſow onal ni bnie i

Npiunoꝛare tin poſy e cifti
Nicunpſin iponcci oſadntent
bopnoniecgnopen ſoin c bã
ſecl ii1 lepe ii neiri n
4 mmid en ſeionſ gündon
öfnito miapnseranun
ſoneetenop mde –

ſoſc epe dii ge derie g
dehe cii ge
enninad⸗ Guien⸗
aaltt nner w on

ümimimenna

intuitmckaeni
W
B Nolegioe ecnig ka
dad lin iun
giec im⸗

Cngoiinf e,
ntirnn irhn⸗

Im arsten M 1

naze tinüenmuntznn

iian ſi o Poce ſg
SSn ſuleri
ſeceens, Ninerchptes

Ncinidmum r bidinn
opoſſmus i antge e a
mnwbeinc o ge henis
uAisminderpo donee,
Nunsirut angende iore

dsdanndeendſta ins

Woe iantcentdd de e
unlIE iRehaein
eyoſtonen pecditn ion
mnonen ne aubnseo
i vrwtoruc idl lt⸗

nctns
itR cpoſuls orci

inediſbenlone eit
e.(Vonpenaoq'

Gninntoinn I s
ins eurs n nn

vondibe ekende
veis hümmgtiſcent
—
.

4 Ceuptori
Nirmmn nil obe

muntan dn
n e iihining
mhen goſo b

¶ De bis qui occl.

vadinali arresiearo nel ſuſpeſo:ut in. c.ij. ẽ oꝛdi.
ab epi. ¶ Irem qñ quis eſt ſimoniacus ⁊ ſimonia
ce oꝛdinatus:ut in.c.ðᷣ ſimoniace.S. de ſimo. Hos
ealus excipit Moſti. ſed dic meliꝰ faciendo regulam
ꝙ z canones ſolus papa diſpenſat mii in caſibus
in quibus tacite nel expꝛeſſe diſpenſatio permittitur
inferioꝛi: ut nõ. Inno.de tẽpo.oꝛdi.c. dilectus:ar.
in. c. licet canon de elec.li.vi.pleniſſime dico in.c. at
ſi clerici. F. de adulterijs de iudi. ¶ Et in fi. glo.
nõ.gl.ꝙ religioſus intrans alind monaſteriũ ĩ caſu
non conceſſo non dr̃ apoſtatare etiã ſi ſm monaſte
riuʒ ſit magis laꝛgum:quia non reperitur uenire S
tria ſubſtanrialia regule de quibus in. c. cuʒ ad mo
naſteriũ in fi. de ſta.regu. Idem nõ.in.c.ex parte ð
tẽpo.oꝛdi. Et nide Inno. in. c.fi. e renun. in. c.
intelleximus de eta.⁊ quali.dixi.S.e.c.i.Abbas

¶ De bis qui filios occiderũt. Kica.

¶ Supꝛa in quattuoꝛ pꝛoxis titulis niſuʒ eſt ðᷣ his
qui peccãt pꝛincipaliter in deũ ↄnier reſtat uideꝛe ᷣ
his qui peccãt in hoies ⁊ in deũ etiã:ut de cõmittẽ
tibꝰ hõicidiũ.ſed qꝛ ĩter hõicidioꝝ genera hõicidiũ
filiox eſt gꝛauius:ideo pꝰ de bis pmittitÿ. Abbas.

(Oulieꝛ occidens
E niens. nie filium debʒ

ꝑpetuo in monaſterio peniteꝛe:ſi mñ
timet᷑ de incontinẽtia dat᷑ nel ſalteʒ
nõ denegat᷑ ſibi licentia nubendi.et

Ater bec decre. in foꝛo aie. fa pars ibi mãdamꝰ

Hiõ. paio ibi lachrimabili cõfeſſiõe cc̃. qualis dʒ

eſſe pnia ĩ foꝛo pniali.nã lacrie ſunt ſignũ cõtritio
nis ĩterioꝛis:⁊ tqta poſſz eſſe cõfitẽtis cõtꝛino:ur ſi
ne aliqua pnia iponẽda ꝑ ſacerdorẽ merereĩ itegꝛã
abſolutionẽ peccatoꝝ:ut nõ. in.c. baptiſmi nicẽ de
cõſe.di.iiij.? de pe.di.i.mẽſurã.an maxia contritio
eſt maxia pena ĩferioꝛ. ſic etiã ruboꝛ quẽ quis parit̃
ĩ cõfuiẽdo ẽ maxia pars pene:⁊ multũ ꝓficit ĩ remiſ
ſionẽ peccatoꝝ.unde multũ ꝓficit ſepe iterata cõfeſ
ſio. ſic de pe.di.i.quẽ penitet.uide bonã gl. in. F. P
fecta pnia ea.di. ¶ Secũdo nõ. ꝙ caloꝛ iracundie
nõ excuſat a peccato ex quo nõ tollit ſenſum hõis.
ſecꝰ ſi iduceret furoꝛẽ:qꝛ delictũ cõmiſſum ipe fnꝛo
ris nõ iputat᷑ ad penã nel ad culpa. ſatis eni punit
ſuo furoꝛe:ut in cle.unica de homici. æ.iij.q.ix. ĩdi
cas.⁊.xV.q.i.in pꝛin. 6. tertio ꝙ non eſt ſua
denda oĩio religio ei de cnius incontinentta timetus
imo melius conſulit ut matrimonium ↄᷣhat. xiij. di.
nerni. ¶ In glo. i. in fi. ? dic ꝙ fm leges occides
parentẽ nel filiũ acerrima pena punitur. nã ſumitur
in culeo.i.in ſacco coꝛio cũ cane ſimia gallo gallina
ceo ? uipera ? pꝛoijcitur ĩ marẽ uel in flnmine.⁊ ſi
ibi nõ eſt mare uel flumen tũc poꝛtatur ad ſiluas a
feris aialibus lacerãdus:2 iponitur iſta pena:ut ſic
uiuus careat uſu omniũ elementoꝝ: ut ſuperſtii de
ſit celum æ moꝛtuo teꝛra.æ fit iſta mixiura iſtorum
aialiũ ad maioꝛc penam:qꝛ canis natnꝛaliter fugat
ſimiã ⁊ ſimia gallum gallus nipeꝛam: = cũ nipa non
inueniat refugiũ intrat corpus illius. De iure an

tem canonico non imponimns banc penam moꝛtij
ut. c. ſententiam ne cle. nel mo.ſed licet iſla glo. Qicat
ꝙ punitur:ut h̊ dr ⁊ in.c.fi. j.eo. dic hoc non ſim
plicuer uerum ſed iſia iura loquũtur in foro anime
nbi rantnʒ imponitur penitentia ut ſatiffiat deo quẽ
leſit. ſed in foro contentioſo etiam ſᷣm canones im
ponitur grauis pena. nam nidemus ꝙ pro ſimplici
homicidio etiã n qualificato clericns deponiiur ut
in. c. cum non ab homine de iudi.æ qd ibi dixi. Itẽ
in homicidio qualificato:ut ĩ eo qui fecit aliquem ĩ
terfici per aſaſſinum eccleſia imponit magnꝗ æ? gra
niſſimam penam. unde d ffidit eum cum bonis ſuiſ
⁊ ſic ipune põt occidi de quo dic ut in.c.i. hoi.li.Vj.
Vñ concluderem ꝙ aut laicus commiſſii hoc crimẽ
7 ſuppoſitus eſt remporali iuriſditioni eccleſie æ tũe
mamdabit eccleſiaſticus iuſtinam facere:ut i. c. fi. ne
cle. uel mo.li.vj.⁊ puto ꝙ talis punitur pena legali
qꝛ de iure canonico non reperitur pena talibns ap
poſita gꝰ recurendũ eſt ad iuſ ciuile ut in. c.i.de no.
oꝑ.nũ. Aut eſt clericus:⁊ tunc eriã exiſtimo ꝙ ðᷣpo
ni debeat ⁊ ſine alia incorrigibilitate tradi curie ſe
culari.nam ſi pro ſimplici homicidio fit depoſuio
7 detruſio in monaſterium: ut in. c. cum non ab hbo
mine de iudi.iũcto.c.tue ðᷣ peniſ. dʒ ꝓ iſto hõicidio
qᷓuficato imponi grauior pena ſzʒ grauior predicta
non innenitur. ergo cũ non hẽat eccleſia quid ulira
faciat reliquit eum iudici ſeculari:ar.in pal.c.cũ nõ
ao hõie.⁊ hoc quia doloſe nel appenſate iĩterfecit pa
rentem uel filium:ſecꝰ ubi non eẽt tanta culpa. z cir
ca hanc penam uide qð dixi.in.c.at ſi clerici æ. c. cũ
non ab bõie g de iudi.qʒ doc. bic tangentes hãc ma
teriam vñr aliud ſemire. Abbas.

ſmmng Mulier occi
Ntelleximus. N ſin n d.
ter hoc a uiro ſeparari non debet ſʒ alis
benitentia ſibi imponitur. z loquitur de foꝛo anime
ut dixi in precedenti. c. ota primo ibi furore
diabolico ꝙ cõmittens deteſtandum facinus nider e
diabolico furore accenſus.vi. di. F. penſandum.naʒ
demon ſuggerit peccatum mentibus hominũ. xvj.
q.ij uiſis. &: M15 ſerundo ꝙ propter crimen etiaʒ
grauiſſi num ex quo criminoſus uenit puniẽdus ni
timo ſupplicio non debet ſeperari matrimomũ con
in gibus remanentibus in ſeculo. ¶ Alumo nota

ſpecialibus ⁊? ſic ꝙ uxoꝛ non poteſt a maꝛito dimit

ti pꝛopter hom cidium eriã in cõmunẽ filiũ cõmiſſũ

nã deus tm excepit cãm foꝛnicationis de hoc.xxxij.
.q.Vij.in.c.fm.=.c.hi qui.æ.c.i.de diuoꝛ. ed
oppo. ? Vvẽ ꝙ iſta mulier dʒ puniꝛi ultimo ſupplicio
ut dixi in.c.pꝛecedenti. So.̊ non aperitur qualiter
ſibi pꝛeceptum fuerit: ſed eccleſia de hoc ſe non itꝛ0
mittit cum laica ſit:ſed rin cognoſcit ð matꝛimonio
qð ſpectat ad eccleſiaʒ.i. reſpectu pnie imponende
in foꝛo anime que imponetur fm circũſtantias pec
cati:ut in.c.deus qui eccleſiam.de pe.æ remiſ.

nei Se ſummat
infantibus. e mummur
nitentiam parentuʒ circa quos pueri repe

„

¶ De bomieidio

riuntur oppiſi. ¶ M primo collocãtes puds ſi
lios pꝛope ſe in eodem lecto. nã hᷣ fieri non dʒ. dicit
canon ꝙ parentes hortãdi ſunt ne hᷣ faciant.ij.q.
iiij. c. conſuluiſti.ubi bonus tex. ſi aliter faciãt ſũt
in graui culpa adueniente caſu aduerſo. ¶ Mota
fo ꝙ ubi probabiliter dubitatur ð peccato dʒ ĩpõi
aliqua pnñia. In ↄtrariũ tñ facit qꝛ in penis mitior
interpetratio eſt fiẽda in rla in penis de re.iuꝛ.li. vj
dic ꝙ in foꝛo cõtentioſo ꝓcedit ↄriũ.ᷣſed ĩ foꝛo aĩe
ubi tin agit de ſalute aie bʒ locum qð bic dẽ ut fiat
durioꝛ int petratio: qꝛ illa tutioꝛ.nide bonam glo.in
.c.i.de ſcruti.? ꝑ Inno. de reſti. cũ 1⸗Aiiio n
pñiaʒ iponẽdã in cã dubij. qũ.ſ.dubitat᷑ an pentes
fuerint ĩ culpa an ne. Et facit iſte tex.in fi. conſue
tudinẽ quorũdã locoꝝ in quibus hoc cãn publica ĩ
ponit᷑ pnia ⁊ ſolẽnis de qua ĩ.c.in capite.l.di.qð fi
eri non dʒ. nã illa pnia imponi non debet niſi crimẽ
adeo gꝛaue ſit . moneat totam urbem ut in palt.

.c.in capite. n glo.i.ibi culpa gꝛaui pꝛecedente

MExẽplũ ſᷣm doc.ꝙ parentes collocauerunt apud ſe
paruos filios qð faceꝛe non debent:ut pꝛealle.c.cõ
ſuluiſti. Qeuis ueꝛo culpa eſt qñ ſe colloeauerunt ſʒ
in loco remoto nulla poteſt culpa aſſignari quando
ꝛeperitur moꝛtuus ĩ cunabulis:nã tunc aliqua pnia
ꝓpteꝛ dubium poterit adiungi:quia foꝛte ꝑ prius
minoꝛem diligẽtiã adhibuerũt parentes foꝛie nimis
ſtringengo membꝛa uel nimis curioſe attendendo.
Vñ in hoc cãu eligatur ꝑs tutioꝛ:⁊ in penitentia im
ponẽda ualet multum arbitrium diſcreti ſaceꝛdotis
Vnde fm circũſtantias põt augeꝛe uel minuere pe
nirentiam etiam iure expreſſam 2 taxatam: ut in. c.
deus qui de pe.æ remiſ. Abbas.

Mmatibus ? languidis expoſitis. Niica.
uia exponẽtes infantes ? languidos eos qſi
occidunt: ideo poſt rubricam pꝛecedentem ſubijcit

iſta
g ₰ Põt ſic ſũ
J 9 Patre. mari ifãs ex
poſitus a patre ul alio eo cõſen
tiente uel ratum habẽte h̊ ipſo a

ſemno 2 libeno qui ob pᷣdictã cãm liberant᷑ a dnica
poreſtate. Et ideʒ iuris ẽ in pdictis languidis cuiuſ
cũqʒ etatis ſic expoſitis.uel ſi eis alimẽta dene gant᷑
Hi tñ qui pdictis alimentis pᷣſtirerit nullũ ius ĩ eis
acqrũt. Hora pꝰ tex.ꝙ quo ad diſpoſitionẽ hꝰ
c.paria ſunt patrem exponeꝛe uel alium eo ſciente
2 nomie pf̃is. uel ẽt nõ nõie patris ? patꝛe poſtea

hnte ratum.

¶ Mota fo bonuʒ caſum in quo po
ꝓpt᷑ delictum ſuum pᷣuatur patria porhate C Re

nõ ʒ ꝙ nalet argumentũ de patria prate ad dnicaz
circa libenatem. ¶ Aẽ nõ qrto ꝙ diſpõ huius. c.
pꝛocedit ẽt in filijs nã cũ pat᷑ de patꝛia ptãte priuet
ſequit᷑ ꝙ. c. loquat᷑ de legitimis qꝛ nõ legitimos nõ
bẽt in pkᷣate. ut inſti. de nup.S.aliqũ ⁊ nõ.in cap.cũ
hẽrʒ de eo qui dux.ĩ ma. tio nõ caſum in q
pr̃ uel dĩs pᷣuatur patria poteſtate uel dominica
denegando alimenta filio nel dominus ſeruo Sed
ẽ dubiũ nũqd iſte tex.debeat intelligi idiſtincte ſine

parria poteſtate liberat. Ideʒ in

denegatur eis ſanis ſiue lĩguidis. Goff. itellexit in
diſtincte dicens iſtos tres caſus equiparari.ſ.expe
neꝛe infantem ? languidum cniuſcũqʒ etatis. Jiem
denegare alimẽta. ſed Inn. Hoſt. ? Mincẽ. ꝛeſtrin
gunt banc litteram quando denegantur alimenta
eis languidis Idem aʒo in ſũma huius ti. qð mibi
placet. nam maius delictum z magis deteſtabile eſt

denegare alimenta languidis quam ſanis ? idðo gra

uioꝛi pena afficiendi ſunt parentes uel domini. JItẽé

in iure expᷣſſum eſt contra paꝛentes impie denegan
tes ali menta filijs: ut.l.i J. ſiquis a libeꝛis. C. de li
be ag. ⁊ in prealle. c. cum habeꝛet. ⁊ ideo ceſſat iſta
pena.nam in dubio mitioꝛ eſt interpꝛetatio fienda
quo ad penam incurrendam:ut in regula in penis:
2 in regula odia de regu.iur.li.Vi. Et multum pon
dera ſam qꝛ loquitur de inſante. habet eꝛgo locum
hoc.c.uſqʒ ad ſeprimum annum: qꝛ infantia duꝛat
uſqʒ ad illud tps: ut in. c. literas de deſpon. impu.
nide glo.in ꝓhemio ſexti que diſtinguit omnes eta
tes. (Sn go.in. v. iberamms ibi ſed reſtituet expẽ
ſas. ſed aduerte qꝛ glo. non declarat quas expenſas
ſed glo in.c.ultimo.lxxxviij.di.dixit ; ꝛepetantur
expenſe facte circa pueꝛum in adiſcendo aliquam aꝛ

tem:non autem alimenta: nidentur enim canſa pie

tatis facta ideo non ſubiacent ꝛeſtirurioni uel ꝛepe
titioni.l.alimenta. C. de neg. geſ.nõ.xij.q.ij.ſacꝛoꝰꝝ
2 idem nidetur nelle. Jo. an. bic ꝛecitando. ſed tex.
aidetur in oppoſitum in.l.i. C. eo.ubi ſit mentio
eriam de expenſis circa alimenta. ⁊ licet loquatur in
ſeꝛuo expoſito. Idem eadem ratione in filio 2 foꝛti
us. ſed pꝛo opi. glo. multum facit.I. patrem. C. de
nup.nvi in nno caſu tantum reſeruat repetitionem
alimentoꝛum quando.ſ. expoſitus non uul duceꝛe ĩ
uroꝛem filiam nutritoꝛis. ergo ꝛegulariter nõ repe
tuntur. ſed poteſt dici ꝙ ant alimenta ſunt pꝛeſtita
ab eo qui ad hoc tenebatur: utputa ab eccleſia ? de
bet aleꝛe hos paupeꝛes:⁊ tunc non eſt locus repeti
oni eriam pꝛecedente pꝛoteſtatione:ut in prealle.c.
ſacꝛoꝛum.⁊ in prealle.l. alimenta. C. de nego. geſ.
æ qnod ibi nõ.autr ſunt preſtira ab eo qui tenebaĩ

æ tunc aut a coniuncto ⁊æ pꝛeſumptio eſt quod uolu

ir donare niſi fuerit pꝛoteſtatus:ita loquitur.l.nẽſe
vius.ff.de nego.geſt aut ceſſat ratio coniunctionis
æ tunc aut nutritoꝛ fuit proteſtatus ꝙ ipſe itẽdebat
reperere: ⁊ in dubio repetit oẽs expenſas:ut in. d.l.
nẽéſenius. aut ſi fuit ꝓteſtatus ⁊ ſi fecit cã pietatis et
ↄſtat ſaltẽ ex ↄiecturis.ut qꝛ erat hõ dines uel li
beꝛalis:⁊ tũc nõ repetit alimẽta niſi in caſu: ut dicta
.l. patꝛc.? cãu ꝓcedit dictũ gl.aut nõ ↄſtat ꝙ fec
cã pietatis ⁊ ꝛepetit oẽs expenſas.⁊ ſic ꝓcedit.l.i.⸗
de hac materia uide bonã glo.in.pal.c.fi.nbi de h̊.
In gl. pe.ibi ſi monaſterium ipᷣm expulit ↄclude er
go ꝙ aut ſolus abbas expulit ⁊ nõ dʒ puniri mona
ſterium qꝛ delictum pꝑſõe ⁊c̃.ĩ regula delictũ de re.
iur. li. Vi. aut monaſteriũ expulit æ dicit Gof.ꝙ an

teqᷓ; alind mõaſteriũ ingrediat᷑ acqnirit prio. ſecus

ſi poſt igreſſũ. H̊ ultimũ plʒ ſʒ dubito de prio.naʒ ſi

fuit expulſus ð monaſterio nõ uẽ aplius hẽe cõionẽ

cũ illo monaſterio:ar.c.ne pꝛo cuiuſlibʒ.xvi.q.i.er
go ẽ ſub ptãte epi. Abbas.

—

uuncr int olnd M
cunnni unin ; bin
ziginrutiſtus iüatüpin
lol ſbun giniſrürr di nauſt
No. 1golhinfiendu go
elecefn cve oranimeimchgi,
Gonerdecgiam deſ onididiü
umchnrpoopt ndamni diain
mmnime erteſaſtca inie in oobii
Mitate naleicii in eceſa. Vanele
bas aſ cne be er öſt an t
cerolnivumi nſo o vxr o

mMs humnme cimrs imunimr a

idcii tgirnizalirat

mMar lego er oti , bei 1ſpaun

lim ac midci gcöninarsdon
ſatd cminid Adwpoluo d (ecn
enodcdengend an Poniantie

unn crmtmiſen gnini di⸗

R
mknime ineghdn
umammnngn fne Uun
uinclnmsc Cahoninpn
ioſmigrtſüntoman
i hnmii u ſfine ni
ndrtnr nnnnſin
mmniſdin 9 memmn
amminacllentoatgnann
mmnitenmr nin anſg pie
winenn vſimtoni tei uye
Lng ginm aiſrnr
Rmnraminſc dr.
mn NdiCenidi ſt oni
E dünena ticaloaranrin
enanden unoneinflioeſtii
hImlun fun,pumn. Qc⸗
uun iN
aplus M lletj
o ni /npe
t ainenn inn prſin
uruntbetktiit
Amrnoncfſocs een
vorſfaice uin ilel.

dinemn Cd K.
nunemi N Medn

ntoinni⸗ Krodtor

Orſtungin bepini
lachmdunn
ii nunſmp hll⸗ t
ng e mlannd.
adpiontis t
cr demise
Nas es 44 li
,, ſumdietn

,e i irc
unullin ſei

e höici. uolu.

¶ De homicidio noluntaꝛio nel caluali ſeica.

Vlio de homicidio ĩ ſpe cõpetent᷑ ſubijcit Nicã
generalẽ de homicidio:æ qꝛ homicidiũ quoddam ẽ
neceſſariũ:quoddã uolũtariũ:ut.j. eo.ſicut dignuʒ.
ideo ſubijcit de ntroqʒ/ Nicolaus abbas.

J qui g. Mon põt cong:ue

ſũmari ꝓpter breni
tatẽ ⁊ lecturaꝝ naꝛietatẽ. ſed fᷣm in
tellectũ glo.h.d.homicida ex ꝓpoſi
to nõ gaundet imunitatibns eccleſia
ſticis.ſed iſte intellectꝰnõ pꝛocedit de iure: ut ĩ.c. ſi.
de imu.ecc.ut.j.dicã.imo potius debebat in illo ti
tulo collocari:ideo ad alium intellectũ ſic ſummari
põt. homicida ex propoſito debʒ deponi ab altaris
miniſterio uel ſic.homicida incoꝛrigibilis dʒ depõi

—

⁊ tꝛadi cuꝛie ſeculaꝛi ut moꝛiatuꝛ. poſſet ⁊ aliteꝛ ſum

mari:ut.j.patebit.¶ Nõ.fᷣm unũ intellectuz qðᷣ ðᷣ
iuꝛe dinino pꝛocedit iꝛregularitas que cauſatur ex
pꝛopoſito nõ autẽ illa que caſu Shitur. unde illa vz
inducta de iure poſuiuo ¶ Mõ. ꝙ induſtria qnqʒ
ſumitur in malã paꝛtẽ ut h. naʒ h qr iterficere ꝑ idu
ſtriã qn parauit inſidias.vn uerbũ ꝑ inſidias decla
rat illud Ypum ꝑ induſtriã: æ dic induſtꝛiã i.ex pꝛo
poſito. (GBr glo i n fi. ex hac glo.colligi᷑ primꝰ
intellecrꝰ m quẽ ſũmani ut intelligat᷑ tex.de laico fn
giente ad eccleſiam poſt homicidiũ per inſidias per
petratũ: ut pꝛopt᷑ attꝛocitatẽ delicti non gaudeat im
munitate eccleſiaſtica ſimile in publico latꝛone 2 cõ
mitẽte maleficiũ in eccleſia. Hanc lec. ſentit ẽt h̊ ab
bas. ſed certe hec lec.nõ eſt uera.⸗ lʒ potuiſſet ꝓce
deꝛe olim ĩ ueteri teſtõ quo tẽpoꝛe nõ emanauerunt
leges humane cõferentes imunitatẽ eccleſijs. hodie
ãt ſecꝰ ẽ dicẽdũ. ⁊ ꝙ ĩ teꝛris eccleſie debeat gauder
imunitate allego tex. aꝑtũ ꝑ locũ a ſpeciali in. c. fi.
de ĩmu.ecc.ubi dicit᷑ ꝙ cõmittẽtes homicidiũ in ec
cleſia uel cimiterio ex pꝛopoſiio nt cõſequãt imnni
tatẽ nõ debent gaudex? ea ut puniant᷑ iĩ quo delique
runt.nã qꝛ uiolarũt ſacꝝ ↄmittẽdo ibi delictum nõ
debent a ſacꝛo defendi. ſic loqui᷑ ð homicidio ex
ꝓpoſuo ↄmiſſo:⁊ ſic pꝛiuant᷑ imunitate:qꝛ homici
diũ cõmiſerunt in eccleſia:ſecus ſi extra licet ex pro
poſito.allego ad idem.c.inter eo.ti.ubi dicitur -
fugieus ad eccleſiaʒ q;tũcũqʒ graue delictum cõmi
ſit nõ dʒ inuitꝰ ide extrahi.cũ ergo caſus hui. c. fʒ
hũc ĩtellectum nullibi ſit exceptus.⁊ eſt lex exodi: 2=
non noua debemꝰ ſtare regule gñali foꝛte t ui diẽ
Inno. pcedebat iſte tex. in altarib noui teſti que ñ
eꝛãt tante auctoꝛitatis qte ſũt nꝛa.dant᷑ ergo ⁊ alij
intellectꝰper doc.ut intelligat᷑ de moꝛuo peꝛ penitẽ
tiã.ut nt moꝛiatuꝛ.ſ.in peccatis ſuis ut deponat᷑:qꝛ
depoſitio eſt moꝛs ciuilis:ut.ij.q.vVij.qꝛ ergo ul fʒ
Hoſti. poſſet intelligi de incoꝛrigibili qui dʒ poſt ð
poſitionẽ tꝛadi enꝛie ſeculari:ut in.c.cũ nõ ab hoĩe
5. de iudi. Alij ut Gol. intelligũt ſyaʒ ꝓut iacet fʒ
dicit ꝙ nõ eſt hec lex obſeruãda ſed fuit hic poſita
nt ſciret. ſed õ hoc facit.l.i. C. de ne. inꝛe enu.æ.c.
ſi applice de pᷣbẽ.li.vi.nam oĩa nr̃a facimꝰ quibus
quctoꝛitatẽ noſtram imꝑtimur. Exquo eꝛgo papa

terſeruit hoc nolumine hane antiquam legem: ?æ in
principio mandauit ꝙ deberemus hoc nolumie uti
in iudicijs ⁊ in ſcholis vr hanc.l.comprobaſſe.Cõ
cludendo ergo poſſumus dicere ꝙ hoc.c.poteſt in
telligi tam in laico ꝙᷓ; clerico. primo poteſt intelligi iĩ
laico nt euellatur ab altari..i.ab eccleſia 2 a comuni
one fidelium per excõicationem. nam ubicunqʒ ĩ ca
nonibus fit mentio de morte intelligimus de morie
ciuili.⁊ poteſt intelligi de morte.i.de ſnia excõicatio
niſ: ut optie probat in. c. ꝑ uenerabilẽ .ꝗᷓ fi. ſit legi.
ubi lex. antiqua incorporata in corpore canonum
faciẽs mentionem de morte exponitur moriatur.i.
ꝑ excõicationis ſniam nelut mortuuſ a comunione
hominum ſeparetur ⁊ ille eſt ad tex.nõ. Fatendum
ergo eſt ꝙ tempoꝛe iſtius.l.= quo ad litteram intelli
gatur ð morte naturali ad hoc quod legitur æ nõ.
xvi.q.i.placuit.ſʒ poſtq; incorporata eſt incanoni
bus tunc gebet intelligi ciuiliter qꝛ canon nõ impo
nit mortem naturalem immo prohibet clericum in
