guntur ⁊ pue la apparet cognita tenet matrimoninʒ
quia ex quo fuit cognita p otentia coeundi ſupplet
etateʒ: ut ſupꝛa eo.pubeꝛes in fi. æ infra eo.a nobis.
Item nota ꝙ poſſibile eſt ꝙ puella in.xi. anno poſ
ſit matare cognoſci ⁊ concipeꝛe.hẽs ct tex.in.c.fi.in
fra de eo qui cogno. conſang. uxo. ſue ubi dicitur
de decennio.¶ Mata teꝛtio ꝙ ex ſponſalibus con
tractis etiam cum impubeꝛe oꝛitur impedunentum
publice honeſtatis pꝛohibens matrimonia contrabi
inteꝛ ſponſam ? conſanguineos ſponſi ⁊ inteꝛ ſpon
ſam ⁊ conſanguineos ſponſe ⁊ extenditur hec pꝛohi
bitio uſqʒ ad quartum gradum ⁊ non ultra ut dixi
in. c. ſponſam ſupꝛa titu. pꝛoximo. ¶ Opponi. con
tra tex. uidetur enim ꝙ ueꝛ.conſultationi ponit ideʒ
quod in ueꝛ. ſi autem nam in utroqʒ dicitur ꝙ ante
annos legitimos puella fuit cognis. Son Ceinno.
intelligit pꝛimum ueꝛ. quando puella peꝛueneꝛat ad
annos legitimos tempoꝛe traductionis uer.ſi quteʒ
intelligit quando erat adhuc impubes reſpectu eta
tis. Hoſtien. dicit ꝙ in primo v. querebatur an de
beꝛet credi aſſeꝛtioni mariti in v.ſi autem queꝛeba
tur an eſſet matrimonium exquo puella erat in. xi.

el circa. xij. (¶ Sed queꝛo quid ſi puella tanum

tunnatinw
mnnulinamnu 8
urlſvoſtirige hi⸗
ztieneninun cn⸗
itdcinibg inſteif
roAdNi GNigtdd
rumgſrmmrnt M
ſerkzmoceen ſun munm
ſlpaimo mifih ilg i
icavs e iinn Mtnß 4
oͦnlilanalbar Ccen
ittũ no s u itams fui
lmnionilntust nn aii
iNonnscefceibu Zng.n,.
ſeuinni mn Lner e den
6ſfimn ganügſepor ng unmnenm
unthlrdunen töderhai
Sſtigaeen nſeisnderdden
unſiltcſaninfiihun un⸗
Nunnihoipe lr nnſes on den
Ulſeumaa diawrqns ui

bludſrpen Armulsu,

ianlonunmm ale n g. a⸗

enlrntts an nor i
unadr wd gohetan
Uſtännlticinn
icitn

ututin
nichinatn,
sſt Penstſe fghatg
lems cn de No
oncr Mmos
oni uolie bonſug
nouenkinuiaze nono
etezcänner gnacan bo
WGce onte gogin
..

ſponſent
ewamoesſacndeune
inſe erencee
Wnesſcdpopnaftdenne
P. Er ponllbos connas
lummo an, lfut
. Cunch ehonſo co
mog lanmnr cunn iei
Gdum rotai nanminonis
u ocijmmn Cnin
Cogiun mn maninonih
apotent Cwennl ſl
sinhalfnedans.
canh Naſll
õ
aeeng io. eltitin
ſmhni afn
vpah

u
n mnitonittonntfi

Hhonſeine on

Nprtinennnt

¶ De ſpõ. impn.

exceſſiſſet ſeptimũ ãnum nũquid copula ſuꝑueniens
heat ↄſumare mꝛimonium. Guil. naſo ſentit ꝙ nõ
dicit enĩ ꝑ iſtũ rex.requiri ꝙ puella ſit.xi.annoꝛum
ad minus. Sed Jo. de dᷣo tenuit prium æ uerius
pꝑ.d.c.fi.de eo qui cogn. ↄſang.ubi pʒ ꝙ in decimo
anno fuit mꝛimonium ↄſumatuʒ. Item ſi maſculus
qui tardius pubeſcit qnñqʒ pubeſcit ĩ nono anno: ut
nõ. glo.xx.q.i.in ſum.foꝛtius idem dicendũ in mu
lieꝛe que citius pubeſcit:ut dixi ſupra.c.puberes.et
ideo cõcludit Jo. de deo ꝙ ſi maioꝛ ſeptẽnio fuit
oↄgnita a ſponſo cõſumatum eſt mꝛimoniũ. ⁊ circa
hec multũ inſtat hic Inn. naꝛando non parũ Sed
mihi ſatis plʒ concluſio ſequens ꝙ aut puella ẽ mi
noꝛ ſeptẽnio.⁊ tũc q;tũcũq; fuerit cognita nõ dicat
meimonium conſiſtere: qꝛ nõ uidct hre conſenſum
aptum ad diſcernẽdum quid ſit matrimonium niſi
multũ eẽt doli capax ⁊ diſcꝛeta.ſi vo ẽ maioꝛ ſeptẽ
nio ita ꝙ nõ ſit ꝓxima pubertati non ſtarur ſimpli
citer vbo uiri dicentis ſe cognouiſſe illã puellã.naʒ
poſſibile cſt ꝙ puella ſit defloꝛata nõ t ſequitur ꝙ
ſit apta ad cõcipiendum tũc ideo debeꝛẽt mulieres
exꝑte aſſumi ad uidẽdum an puella ſit uiri potens.
ſi ãt puella eẽt ꝓxima pubertati tunc eſſet ſtandum
vbo uiri ⁊ ex cognitione ẽt pᷣſumpta debet pᷣſumi
ꝙ ſit uiripotens ⁊ optime ꝓbat᷑ hic in.v.ſi autem
? tene mẽti iſtũ tex.ad hanc mãm. ¶ In glo. ij. ibi
ſtandum eſt voo uiri. intellige quãdo ſimul cobita
ueꝛt Z ſic ꝓpꝛie loqtur tex.in.c.ſi quis uxoꝛc.xxxiij
.q i.⁊ bic.nã ponderat᷑ hͥ ꝙ iſta puella fuit inducta
a marito ad domũ. Et in fi. gl.nõ bñ ex gl. æ clare
ꝓbatur ꝑ iſtum tex.iuncto.c. ꝓpoſuiſti de ꝓba.ꝙ;
ſi ex ſtatuto debeꝛet ſtari iuramento alicuius officis
lis ſuꝑ aliquo maleficio dʒ ĩtelligi niſi accuſatuſ ſeu
denũciatus ꝓbet orium ꝑ teſtes:lʒ aliqui cõtra ut
nõ in.l.i. C. ſi adueꝛ. libeꝛ. z.l.i. C. de ꝛc.iudi.ſʒ pꝛi
mũ dictũ puto vius.nã uidemus ꝙ ſtat teſtibus et
iſtrumẽtis niſi melius ?æ pinguiꝰ ꝓbet᷑ Hꝛium. ut ĩ.c.
cũ Joannes de fide iſtiu ¶ In gl. in. v. firmauerit
in fi. ? H uultimũ tenet Lancꝛe.hic dicens ꝙ ubicũ
qʒ vtitur ꝑiculũ aie põt exigi iuramẽtum a ꝛeo:licʒ
actoꝛ nihil pꝛobauent ⁊ nõ bene h̊ dictum quod ſa
tis mihi placet: nam ſatis in ̊ exubeꝛat iudicis offi
cium facit. c.ſicut in fi.ſupꝛa ti.pꝛoxi.¶ In glo. in
ueꝛ. etati ibi peꝛ ſex menſes.nota bene glo. quia fa
cit ad ſtatuta:ut dicatur quis pꝛoximus alicui etati
cum ab illa diſtat peꝛ ſex menſes uel minus ? bene
facit tex.in.l.non tantum alle.in glo. qui pꝛobat ꝙ;
diſtans peꝛ ſex menſes dicitur pꝛope illam etateʒ qð
bene notabis. Idem quod glo. hic ſentit Inno. ho
ſti. aliteꝛ: ſed dictum ſuũ cõiteꝛ non tenetur:ſʒ in con
trariũ ego allego glo. iuris ciuilis in. S. furioſus in
ſti. de inuti.ſtipu.æ in S.i ſũma.inſti.de obliga.que
ex delic.naſ.que dicunt ꝙ maſculus dicitur ꝓximus
pube:tati cum eſt in decimo anno cuʒ dimidio.femi
na ueꝛo in nono cum dimidio arg. S. fi. inſti. qui et
ex qui.cau.ma.nõ poſſ.⁊ eſt ratio qꝛ poſt pneꝛitiaʒ
que otin git in ſepcimo anno reſtãt ſepteʒ anni uſqʒ
ad pubeꝛtatẽ in maſculo. vñ ex quo excedit medieta
tem bmus tempoꝛis: vr̃ magis pꝛoximus pubeꝛtati
ꝙ; infanne .æ idem in femina que pubeſcit in. xij. an

no do.an.j.eo.atteſtationes dicit hoc relinquendũ
arbitrio iudicis ex quo a iure non eſt determinatũ
ſed ꝛeſpectu matrimonij tene quod ſupra dixi ꝙ ſi
fuit cognita dum eſt in decimo uel ulrꝛa ſans preſu

mitur uiripotens ut matrimonium dicatur cõſuma
tum. ſſi autem non fuit cognita non eſt diſputanduʒ

de iſta Pximitate: quia opoꝛtet ꝙ maſeulus comple
uerit. xiiij. ? femina duodecimũ annuʒ ſupra eo. pu
be:es.⁊.j.eo.atteſtationes niſi ex alijs ſignis poſſit
dephendi potetia coeundi.æ uide quod dicam i. d.
c.atteſtationes.
E illi 8. Di maioꝛes ſeptennio con
trahunt ſponſalia neuteꝛ an
te pubertatem ꝛeſilire poteſt hoc. primo.
t ille qui primo fir pubes alterum expectabit. hoc
ſecundo ſecundum itellectum gl. ſed plus niihi placz
ꝙ non teneatur expectare.ut infra dicam¶ Tertio
dicit ꝙ ſi tempoꝛe contractus alter erat pubes non
ille ſed alter factus pubes reſilire poteſt.? tria ſunt
dicta.ſecundum ibi ſi ueꝛo.tenium ibi mulier.
¶ Mota pꝛimo ibi annos aptos matꝛimonij quod
in matrimonio contrabendo conſideratur etas z
ſic non ſunpliciter poteſtas ſeu potentia coeundi
de quo uide quod dixi ſupra eo. capitulo puberes
C Hã ſecundo ꝙ ſi maioꝛ contrabit cum minori
ctus claudicat. nam minoꝛ non obligatur maiori
ſaltem pꝛiuſq; ꝑueneꝛit ad legitimã etatẽ:ſed maioꝛ
obligat᷑ minoꝛi.¶ Vltimo nõ ꝙ lʒ maioꝛ ſeptẽnio

poſſit Zᷣhere ſponſalia tamen non obligatur priu

quã peruenit ad legitimam etatem. unde porerit pe
teꝛe ſeparationem.lʒ nullam cauſam alleget.⁊ h con
ceſſit ius quia ante etatem aptam matrimonio non
uidetur ꝙ quis habeat perfectum ſenſum ad conſẽ
tiendum indiſſolubiliter in futurum matrimonium.
¶ In gl.i in f. aduerte ut clare habeamitellectuʒ

utriuſqʒ dicti.nã in primo ⁊ ultimo dicto oẽs cõue ·

niunt in una ſnia pꝛimũ eni loquit᷑ qñ ipᷣe ↄctꝰſpon

ſalioꝛũ ãbo erãt ĩpuberes maioꝛes m ſeptennio et

an etatẽ legitimã neuter debet audiri reclamãs rõ:
quia ſicut nõ hʒ ſenſũ ad öhendum ita nec ad diſ
ſentiendum. Tertium diciũ loqtur qn alter erat ma
ioꝛ alteꝛ minoꝛ.æ decidit᷑ ꝙ maioꝛ nõ põt diſſentiꝛe
ſed minoꝛ factus maioꝛ ſic.difficultas reſtat circa in
tellectum ſecundi dicti uidelicet.S. ſi neꝛo in quo ua
rie ſunt lect ¶ Blo. iij. intelligit cum ambo eꝛant mi
noꝛes tempoꝛe contractus.⁊ alteꝛ pꝛius peꝛuenit ad
etatem legitimam.⁊æ deciditur ꝙ nõ debet audiri re
clamans donec alteꝛ peꝛuenit ad legitimam etatem.
poſtea ueꝛo quilibet poteſt contradiceꝛe ⁊ ad tex.in
v. cum ſponſalia Glo. reſpondet extoꝛquendo litte
ram. Alteꝛ intellectus eſt ꝙ ille v. loquitur quando
tenpoꝛe cõtꝛactus alteꝛ eꝛat maioꝛ alteꝛ minoꝛ. ? iſte
intellectus magis eſt lr̃e amicus peꝛ illa vba cuʒ ſpõ
ſalia contrabuntur æc. Sed glo.non placet iſte intel
lectus:quia non diffeꝛt a teuio dicto: ſed ceꝛte iſte
intellectus ſaluari poteſt ⁊æ dic ꝙ diffeꝛt: quia v. iſte
loquitur quãdo minoꝛ contradicit factus maioꝛ vV.
mulie: loquitur quando contradicit maioꝛ nec pla
cet iſte intellectus glo.quod ſi alteꝛ pꝛius peꝛueniat
ad pubeꝛtatem teneatur ſpectare reliquum quia

¶ De deſpõ. ĩpn·

fruſtra expectatur euentus cꝰ nullꝰ eſt effecius: ut ĩ

c. cum coniigat de offi. dele. cum ergo f̃m gl.iiij. pꝰ

factus maiõ poterit ↄtradicere alto poſtea facto ma
iore ergo ẽt ⁊ nunc põt ↄdicere:h ẽt ꝓbat pᷣncipiuʒ
c.a grio ſẽſu ⁊ ſẽtit ẽt hoſt. H. ¶ Alius intellectus
ꝙ v ſi vVo loꝗᷣt um ſponſalia fuerunt ptracta inter
maiorem ⁊? morẽ.v.mulier cũ ð facto fuit ↄtractuʒ
matrimonium iter maiorẽ æ miorem ⁊ nutroqʒ caſu
decidit᷑ ꝙ is qui erat maioꝛ tpᷣe ctus non põt reſili
re exqꝰ ſemel conſẽſit:⁊ iſte itellectus ſatis ẽt põt ſu
ſtineri:ſj pcedens plus plʒ qꝛ deciduntur plures ca
ſus.nã matrimonium ↄctum iter maiorem ⁊ miorẽ

ſi ſponſalia iuris itpretratõe:ut ĩ.c.nnico e.ii.li.vi.
n gl. in V. iudicio in fi. nota ſingir duo ex iſta

glo. pᷣmũ ꝙ ubi iuramentum itnenit ĩ ſponſalib? et

ipuberes obligant᷑ ĩ tin quod facu maiores cõpelli
debeãt ad Zhendum matrimonium ⁊ itellige de ma
iõibus ſeptẽnio.ſcðvᷣo ex fi gl.ne ta quod ubi inram
ium in ſponſalibꝰ nõ interuenit non ↄpelli᷑ ſponſus
uel ſponſa iuita Zhere mr̃imoniuʒ. Et adurte quia
gl. loquitur indiſticte nõ reſtriges ſe ad minoꝛes.
nã de moribus nõ eẽt dubiũ:qꝛ tex.ẽ in h ⁊ idẽ ſẽ
ſit hoſt. in fa in ti.de mr̃imo.S.i.poſt prin.ſed hic
q oppoſitum dicens ꝙ ſiue iuramentum inteꝛuenit
ſiue non exqꝰ maior exiſtens Spxit ſponſalia ſꝑ com
pellit᷑ ad ↄhendũ ar.in.c.iuranti.xxij.q.v.⁊ in.c.i.
de pactis.⁊ ꝑ h iura idẽ dixi in.c.ex lr̃is el.ij.s.de
ſpon. Sed nunc adduco iſtum tex.qui iudicio meo
clare h ꝓbat in v. mulieꝛem. nam h non imeruenit
iuramentum:ſed papa fundat ſe ſupeꝛ nudo cõſen
ſu ⁊ dicit ꝙ exquo maioꝛ ſemel conſenſit ſpõſalibꝰ
non põt ↄuenire licet ↄxerit cũ mioꝛe:foꝛiꝰ gꝰ dicẽ
dũ cum ambo erant maiores ⁊ tene ad hoc menti
iſtum tex.quia ſepe de h̊ dubitaui ⁊æ uide qð dixi.s.
ti. ꝓxi.c.requiſiuit. n glo. fi. ibi. F. repꝛobari.
ubi dẽ ꝙ medicus ſemel appꝛobatus põt ꝛepꝛobari
7 idem betur in.l.ſed ⁊? ꝛepꝛobari.ff.de excu.iuto.
Et dicunt quidã ſpale in medico ꝓpteꝛ bominũ ſa
nitatem ut ſi reꝑia ur inutilis ? inexꝑtus pe ſiu ꝛe
pꝛobari:ſed idem dic in quolibet doctoꝛc cuiuſcũqʒ
ꝓfeſſionis ut nõ. Har.in. d.l.ſed ⁊ ꝛepꝛobari et ꝓ
H allegat tex.in.l.gꝛammaticos.C. de pꝛc feſſ.⁊ me
di.libꝛo.decio.
obi 8 Inmpubeꝛes ſponſalia cõ
* trabentes ante pubeꝛtateʒ
ſeperari non debent: ſed poſt pubeꝛtatem
pnt ſi Sdicunt ſponſalibus niſi copula carnalis in
leꝛuenerit ⁊ in effeciu idẽ dicit tex.quod pꝛecedens
niſi ꝙ addit de copula ⁊ cõſenſu tacito poſt aduen
tuʒ pubeꝛtatis.pꝰ ponitur qõ.ſcdᷣo ſolutio ibi talis.
CS ꝙ quẽadmodũ impubeꝛes cõtrabentes
ſponſalia nequeũt ab eis reſilire ante aduentum pu
beꝛtatis:ut S ti.ꝓxi.ita ⁊ mr̃imoniũ õheꝛe intendẽ
tes. nam tale matrimonium añ etatẽ Sctum iuris in
teꝛptatione ſũt ſponſalia de futuro ut nõ.h̊ glo.⁊ ẽ
hodie expꝛeſſuʒ i. c. i. eo. ti. li. vi. ¶ Ex quo infertur
ꝙ ſicut an euẽtũ pubeꝛtatis no łʒ reſilire a ſponſali
bus vis ita nec a pſũptis. cdo nota ꝙ poten
tia coeundi anticipat tẽpus pubeꝛtatis ⁊ ſic copula
habita inteꝛ minoꝛes ↄſumat matrimoniũ quodiin

tellige ſi ueꝛe lteꝛceſſit ſecꝰ in niſu ad copula:ut.j.e.
atteſtatiões ubi de h̊ Niee
I15 inoꝛes apti ad matrimo
Eillis.

nium ex contraciu matrimo

nij obligantur niſi niolentia eetul⸗
mo deciſa conſultatio.ſcõo nſio ibi aliteꝛ ¶ Hõ.

p ꝙ ꝓximitas etatis ſola nõ ſufficit ad cõtrahendũ
matrimoniũ ſz oʒ ꝙ ſit talis ꝙ carnaliteꝛ coniungi
potueꝛint ⁊ h̊ nõ.ꝓ limitatiõc.c.ſe. ecũdo nõ.
ꝙ malicia ſupplet defectũ etatis quo ad ↄtrabendũ
mrt̃imoniũ ⁊ ad hoc quotidie allegatur æ quo ad ꝓ
poſitu n exponitur malicia.i.uigoꝛ nãlis ſen potẽtia
coeũdi ut colligitur ex neꝛbis pcedẽtibus ibi ꝙ po
tueꝛũt coniungi. nõ enim ſufficeꝛet malicig in rebus
agendis ut in. c. pubeꝛes in. . fi.. eo. ¶ Ded que
ro qꝛ tex.requirit H̊ duo ad ualiditatem mr̃imonij.
ꝙ ſint ꝓximi etati ⁊? ꝙ potueꝛũt carnaliteꝛ ↄmiſceꝛi
nũ quid ambo requirant᷑ de neceſſitate. So.ſi ĩcipis
a pꝛimo neceſſario requirit᷑ fm qꝛ ſicut dixi pꝛoximi
tas nõ ſu ficit ſine porentia coeuadi:ſed ſecundũ bñ
ſufficit ſine pꝛimo dũmodo ſint doli capaces: ita ꝙ
potueꝛint diſceꝛneꝛe nires matrimonij.nam mr̃imo
nium nõ phitur ex copula ſed ex conſenſu & ti. ꝓxi.
c.cum locum. Sed diſceptatio non modica eſt inteꝛ
doctoꝛes quomõ depꝛehenditur iſta potentia coeun
di que habet ſuppleꝛe defectum etatis. quidam eniʒ
ut Tancꝛe. requirũt ꝙ ueꝛe ĩteꝛ eos copula inteꝛceſ
ſeꝛit quod etiam ſequitur Moſtiẽ. exponẽdo tex.qꝙ
potueꝛũt ↄiungi.i.ꝙ de facto ſe ↄiunxeꝛũt ſʒ Gof.
Inno. Aobas,7 Jo. an tenent oppoſitum dicẽtes
ſatis eſſe ꝙ porueꝛũt piungi. mid enim ſi iune
nis minoꝛ alias mulieꝛes ↄgnouit uel ſi femina mi
noꝛ ab alijs fueꝛit ↄgnita:ceꝛte nemo negabit matri
moniũ ↄſiſteꝛe inteꝛ iſtos: ex quo apparet eos potẽ
tes ad copulaʒ ⁊ pꝛo hac ſnia habes glo.in.c.unico
eo.ti.li.Vi.ſed de h̊ nõ uidet᷑ mibi magnum dubiuʒ
ex quo clare conſtat de potentia coeundi:ſed dubiũ
eſt qñ nõ conſtat clare ſed tin peꝛ ſigna puta ex aſpe
ctu coꝑis uł ex alijs ſignis ĩtriſecis młieꝛ uł maſcu
lus uidetur aptus ad copulaʒ ⁊ ſenſit Inn. b ſigna
ſuficeꝛe quod mihi ſatis placet:ar.c.ſe.ubi niſſus
ad copulam cum conſenſu adhibito ꝓpe etatem le
gitimam ſufficit ad matrimonium pꝛo quo facit
iſta litiera dum dicit ꝙ potuerunt ⁊ ſic ſolum requi
rit potentiam ? uidetur eam requirere ex ſignis dũ
dicit ſi fuerint ita ꝓximi etati.⁊c̃.

Tteſtationes. ontractus

ante pubeꝛta
em ẽt cum niſſu carnalis copule nõ facit
mr̃imoniũ Cõis diuiſio.ſecunda ibi conſultationi.
ota primo ꝙ ſolus niſus ad copulam nõ de
clarat potentiam coeundi uide.S. de ſponſali.c.iu
uenis ⁊.c.fi. eodem titulo. ¶ Secundo nota ibi uẽ
dicare ⁊ tene menti ꝙ uxoꝛ poteſt nendicare mari

* tum intellige cauſa adiecta de iure diuino ? cano

nico quod exiam tenet h hoſti.nã multa iura habet
mulieꝛ in marito adeo ꝙ maritꝰ nõ dicitur habeꝛe
poteſtatem ſui coꝛporis nec contra :ut in.c.non de
bet.j.de conſangui.⁊ affi:unde ratione huiꝰ iuris

.

M

eur pornp ne
nnftnlis cpan. Liccf

icunnmn kinmsien n
mmiiaiimnna
cMemmiftſa ſſikt n
n. nmtim uſneeoin
nm nsd mom une
urq ns i ſnijcen H
Cuinmtandeddriann
5NNcürmaurunmnuimdn
NRopkinmſetwdenmamme
Ileſndam nönn
titinfb vigr anin id
liucirnet ſinsmi, s onm
mnoniciö odipir ſem
ifor cizeini dmf ni, mn.
isntcian. ()1 gi
thi gſiglinim g oiſto
inoni naci nenant tb to
iod gi ißſendid g glii g
it öfinmniü dmndud⸗
nicalinin nsttenkin
Niſngenlurse in Gen ei
tunwninn, gnij
plant n .
– nans⸗
. . . liſgo mj
) nimniniſ it

his mmninon, ,un niin,
Nuſitganſghsn
iano on noclgnetine
cimr upotana can
ümmang gienen,
ner iencds chbltenef
m Doſi cnitdtng
Eeioſegungrinh Go,.
Een od ſron es
Lmg.(Duacnmktone
lers ognonirvdiikninni
n Cue d trvehtui
ho e uo pune ws ole
e ſin bobes gl. in c nieo
ili nhi mgmn drbin
ponnin vanelſalcbi
dmmpeſgn uncraſe
gisirſets nſallnid
Gnt ſit Indſna
s N e s
Sctarddin Naum t
mummnonun po gn⸗ int
mmmrl htn i
mran mmunra ſns ĩ

¶ De deſpo. inpu

poſſunt adinuicẽ ſe uendicare ar. in.l.i.. peꝛ hane
fl. de rei uẽ. æ tene ad h̊ mẽti iſtũ tex.cum dicto ho
ſti. z Zꝛiuʒ ſenſeꝛit Jo. an. in addi.ſpe. qui fi.ſint le
gi. poſt pn. æ ſequi vr̃ do. anto.in. c.nõ eſt o ti. pxi.
ſů pꝛimũ dẽm neꝛius:ut latius dico in.c.illud de pꝛe
ſump. ¶ Nõ ibi circa fi. xiiij.anni iũcta gl. ꝙ quis
dr eſſe ꝓpe finẽ alicuius etatis cum diſtat ab ea peꝛ
ſex mẽſes:qdð nõ. pꝛo ſtatutis. quis aũt dicatur ꝓxi
mus alicui etati dic nt dixi ſupꝛa eo. continebatur.
tẽ nõ. mirabilẽ deciſionem ꝙ minoꝛ pubertate
maioꝛ tñ ſeptẽnio pᷣhens ſponſalia ad mr̃imonium
põt adueniente etate legitima ſine alia cauſa reſilire
a talibus ſponſalibus ſeu matrimonio:licet mulieꝛeʒ
ſepe fueꝛit coꝛumpeꝛe ⁊ h̊ ampliat.c.de illis g
eo. ¶ Utimo nõ ꝙ ſi minoꝛ factus maioꝛ uult re
cedeꝛe a ſponſalibus debet etiam maioꝛi dari licẽtia
ad alia uota tꝛanſeundi. ¶ In glo. i. in fi. dit ille
conatus nõ facit ſponſalia tranſire in matrimoniuʒ.
nn in. c. fi. S.ti.pꝛoxi ſed alium effectum hic induxit.
nam induxit pꝛeſumptionem ꝙ cirea finem. xiiij.ãni
iſte eꝛat potens ad geneꝛandum ex quo ante illam
etatem fuit niſus ad copulam. ⁊= ideo papa mandat
hic inquiri utrum ille iunenis conſenſeꝛit circa f nez
xiiij.anni.nam ceſſante pᷣſumptione cauſata ex niſu
copule non ſuffeciſſet ↄſenſus pꝛeſtitus circa fi. xiiij.
anni. quia ubi non conſtat de potentia coeundi ex
pectatur pubenas ex annoꝛuʒ numeꝛo in qua requi
ritur ꝙ annus. xiiij. ſit cõp etꝰ in maſculo:ut in.: fi.
C. qñ m.ul cura. eſſe deſie.facit tex.in. c. . pxi. icet
hoſti. hic dubitet utrum in ultimo die.xiiij. anni uel
.xij. anni in mulieꝛe naleat matrimoniũ Sctum. nam
ur ꝙ ſic ſicut dicimꝰ in teſtõ.ut in.l.qua etate.ff. de
teſta. tadẽ ur̃ hͥ ꝛeliquer̃ arbitrio iudicãtis ↄſiderata
hitudine ꝑſone ⁊ ſatis mibi plʒ primũ dictum fauo
ꝛe mr̃imonij. ⁊ iõ nõ decipiat te iſte tex.cum ur uelle
ſuffceꝛe ↄſẽſũ pᷣſtitũ ciꝛca fi.xiiij.anni.nã hic pᷣceſſit
niſus ad copulã ut pdixi. ¶ In gl. ij. ibi contra ſe
oꝓfitebat᷑ nõ.gl.ſingulariter ꝙ ↄfeſſio ↄiugis cõtra
mrimoniũ ualet qn emanauit ab eo qui ſtat ꝓ mr̃i
monio nõ eni ẽ pᷣſumptio ꝙ falſũ ↄfiteat᷑ õ ſe dicit
iñ hoſii ̊ relinquẽdũ arbitrio iudicãtis.nã poſſ. fi
eri colluſio iteꝛ ↄiuges nolentes ſepari mꝛimonium
nã fingeꝛẽt lites ⁊ in ꝓgꝛeſſu cauſe is qui firmabat
ſe ſtare pꝛo mr̃imonio ↄfiteꝛet᷑ ↄ mꝛimoniũ.⁊ ſi iu
dex h ſuſpicaret̃᷑ nõ dʒ eſſe ↄtentus tali cõfeſſione:ſʒ
faceꝛe mulieꝛẽ ĩſpici an ſit uirgo uel alias ꝓbatiões
exigeꝛe ↄð mꝛimoniũ niſi aliud ipedimẽrum allegare
tur. ubi aũt ceſſat pᷣſumptio fraudis ſtabit ↄfeſſiõi
ↄiugis mzimonium ex quo ↄfitẽs ſtar ꝓ mꝛimo
nio qðᷣ muliũ nõbis:qꝛ multũ limitat.c.ſuꝑ eo.de
eo qui ↄgno.ↄſang.uxo.ſue.¶ In glo. in. v. p te
ſtes iu fi. uel dic melins fᷣm hoſt. ꝙ h oꝑatur fauoꝛ
mimonij. nã ſi nõ obſtat ſententia quo minus pꝛo
bationes de nouo accipiãtur: ut in. c. latoꝛ. =. c. con
ſanguinei de re iudi. foꝛtius non debet obſtaꝛe atte
ſtationũ publicatio. de quo tamẽ nide qð plene dixi-
in. c. iuraui de ꝓbatio. glo. pe. ibi illud dic
ille tex. ꝓcedit quo ad ingreſſum religionis ubi
etas nõ pᷣnenit᷑ ex diſcꝛetione:ſed reqᷣritur pciſe nu
merus qnoꝛũ: ut in.c.i.de regu.li.vi.nõ.i.c.poſtu

ſaſti. ? in.c. ad nr̃am eo.ti. ¶ In glo fi.hoſti.? cõi
ter doc.dicunt ꝙ ubi agiuur de ſacramento mrimo
nij debet ſemꝑ iuramentum exigi a reo:licet actoꝛ
nihil ꝓbet:ut vitas tanti ſacramenti meliꝰ eluceſcat
quod nõ.? idem dic ubi ueꝛutur piculum aie:ut nõ

doc.5 e. continebatur. Abbas.
& Si maioꝛ inuitus cõ
X litteꝛis. traxit ſponſania cum
minoꝛe nõ tenet᷑ ipᷣm expectare donec ne
niat ad etatem adultam. Cõis diuiſio. fa ibi cum
aũt. ¶ Mõ unum bonum dictum ex tex. ꝙ ſicui n e
tus impedit mrimonium ipſo facto: ut in. c. cũ ocũ
ſupra ti. ꝓx.ita ⁊ ſponſalia de futuro ut hic. nan l
iſti itenderẽtiõheꝛe mr̃imoniũ tin ꝓpter defectũ eta
tis alterius fuerunt ſponſalia de fururo ut in.c. uni
co eo.ti.li.Vi.? tamen ipſo iure nõ ualuerut ꝓpier
metũ iteꝛcedentem. ¶ Secũdo nõ ibi muns pentuʒ
ꝙ mine ꝑentum inducũt iuſiũ metu maxinc in miu
lieꝛe:quod ego admutcrem conſic crata qua liate
pPentum ⁊z minarũ ¶ Unmc nõ en phauc nem ad
c.de illis el.i.ſupra eo.ꝙ maioꝛ ↄhens cum mino
re tenet expectare minoꝛcẽ donee ꝑuemat ad eratem
legitimã:ut in.d.c.de illis.ꝭ̊ nerum miſi matoꝛ mui
tus ↄxerit cum minoꝛe tunc enum non tenetur expe
ctarę minorem. vut eſt caſus hic.
= B 0 pu eꝛi. Eponſalia contracta
cum minoꝛi ſeptenio
ꝑ cohitationem mutuam poſt ſeptenium
ↄualeſcunt z inducunt publice honeſtatis iuſuciam
ſoluuntur tamen per matrimonium de prelenu. pri
mo narrat factum ſecundo reſpondet ibi quia igit.
Mi primo ꝙ ſponſalia nulla ex defectu conſenſꝰ
conualeſcunt ex tacito conſenſu interueniente ex cõi
cohabitatione ⁊ ex iſtis oꝛitur publice honeſtauis
iuſticia ſicut ex ſponſalibus contracus tpe maioꝝs
elatis ⁊ h̊ clarius probatur ſupꝛa eo.litteras ⁊ c.ac
ceſſit ¶ Secundo nõ. ꝙ impedimenium pubuice
honeſtatis oꝛtum ex ſponialibus durat euam ſpon
ſalibus egitime diſſoluts:æ inem nidetur pꝛobari

ſupra eo. acceſſit. ¶ Lerno nõ ꝙ impecimentum

publice honeſtaris neaum impedi mꝛimonium. led
ẽt dirimit q;tuncunqʒ cc pula in mrunomo interceſ·
ſeꝛit ⁊ h̊ nõ.nꝗ iſte ↄxit mrunomum cum conſobri
na prioriſ ſponſe z eam cognouit ⁊z nibilominus
dicitur ꝙ non eſt matrimomium. æ mandatur ecs
hic ſepari facit.c.umicum e.iti.li.vi.facit.c.iide ſpõ.
eo. i. ¶ Item nõ. ꝙ cognoſcens conſanguineam
pꝛioꝛis ſponſe etiam poſt ſponſalia rupta grauiter
peccat adeo ut priuetur ſaltẽ ad tpᷣs ptãte ohendi
matrimonium. ¶Vltimo nõ. ꝙ nedum creduur
marito quando dicit ſe cognouiſſe uxoꝛem nxore
negante ut in. c. continebatur ſupra eo. ſed etiam
creditur ſi negaret copulam mulieꝛe aſſerente op
poſitum tamen dicit hoſti.quod ſi copula confirma
ret matrimonium ſtaretur potius aſſertioni mulie
ris aſſeꝛentis copulam quam dictis niri negantis
copulam.⁊æ hoc fauore matrimonij quod nõ. Et
ad iſtum tex. reſpondeo ꝙ hec copula non faciebat
ad confirmationem matrimonij: ſed potius uenie
bat ad delictum probandum: quia matrimomnium

¶ He deſpõ. ipu.

nõ poterat eẽ cum ↄſobria pᷣoris ſponſe ⁊ ex ſola
confeſſione młieris non debebat vir puniri. ¶ In
glo. i v. ſue ibi ꝓpt᷑ delictũ utriuſqʒ:⁊ ſẽtiũt h doc.
ꝙ ille Omiſit iceſtũ ducendo z cognoſcendo conſo
brinã poris ſponſe. Sed tẽ opponit ad lr̃am qᷓ mãꝗ
dat ntrunqʒ iſtorum ſtaꝛe ſine matrimonio altero
viuẽete.naʒ delictũ inceſtus priuat ꝑpetuo facultate
BSbendi matrimoninʒ: ut. in. c.i. ⁊.c.diſcretõm.j.de
eo qͥ ↄgno.ↄſang.vxo.ſue.So.metu ↄtrarij doc.
ſupplent ad rex. maxime:ſed ceꝛte h ſuppletõ impꝛo
pat lr̃am cũ non ſine miſterio diẽ alto uiuente. õ
dicerem quod h̊ ꝓpᷣ̈e non fuiſſj cõmiſſus inceſtꝰ qꝛ
ex ſponſalibus non ẽ oꝛta affinitas ĩt ſponſã æ ↄſã
guineos ſponſe:ſed publica honeſtas dũtaxat ideo
non dʒ iſte rmn puniri ſiẽ ſi ↄgnouiſſÄh affinẽ:iõ papa
p temꝑauit ſniam ⁊ ad tps itdixit facultatem ↄtra
hendi ⁊ foꝛte dixit altero uiuente:qꝛ vVulgariteꝛ iſti
putabant᷑ maritus ⁊ uxoꝛ:vñ ne nideatur trãſire ad
ſcdᷣa mẽimonia ⁊ ut delictum ñ eẽt pꝛoꝛſus impum
tum papa pꝛoceſſit ut h q?: ⁊æ ſic dico ꝙ h eſt caſus
ſpãł ꝓuides 5 contrabẽtẽ matꝛimonium obſtante
publica honeſtate æ duciã cognoſcẽte.

Oadiſſoluenduʒ. Ae

ri non poteſt matrimonium quod non
eſt ut ſi cum minori ſeptẽnio ſit cõtꝛaciũ:denũtiari
tñ põt ipedimentũ ne ↄhaiur in poſteꝝ. Et tria fa
cit. pꝰ factũ narrat.fo interloqniĩ ibi iniloquendo:
teꝛtio ꝓhibet ⁊ decreuit ibi ne vo. ð prio ibi
int᷑oquẽdo ꝓnũtiamꝰ.ꝙ ſnia lata ſuꝑ ineptitudine
ibelli ẽ int ocutoria hʒ tñ uim diffinitie qꝛ diffinit
primã inſtantiã: æ ꝑ h cõſuluit Jo.cal. ꝙ ab hac ſẽ
tentia pot appellari uiua noce ĩ ↄtinẽti ſicut appel
lat᷑ a diffinitina in.l.ij.ff. de appel.⁊.ij.q.vi..diffi
nitiua. Cõtrariũ tñ h̊ t Gal. iſtum tex. in vl. in ?
loquedo ⁊ ꝑ.c.ſua de appel.Sed certe licʒ ſit inteꝛ
locutoria ⁊ ſic loqnant᷑ iſta iura tñ exq bẽt uiʒ dit
finitiue ⁊ ceſſat ꝛ.c.ut debitus de appella.uidet᷑ ꝙᷓ
ab ea poſſit appellari ut a diffinitiua de quo ꝛemit
1o me ad ea q plenius dixi in.c. ꝑuenit de appella.
C⸗⸗lo ꝙ mr̃imoniũ nullum ex defectu con
ſenſus accuſari nõ põt ⁊? quotidie allegatur ꝙ pri
uatio pᷣſupponit babuũ ð quo in.l.decẽ.ff. ð vbo.
obli. z. xxxij. q.ij.in.c.qðᷣ vo nõ foꝛmatũ:et ibi eſt
glo. cõſimilis glo. nre in vbo nũtiari.¶ M tertio
ibi ſaluis exceptiõibꝰ æc̃.ar.ualde ſingulare ꝙ ſi iu
dex ꝓcedit ad luẽ cõteſtandã uel ad ea que ſolent fi
eri poſt cõteſtationẽ ĩ cã in qua nõ reqrit᷑ ↄteſtatio
cũ ꝓteſtatione ꝙ exceptiões dilatorie ſint ſalue nõ
ꝑ ſ̊ irritat ꝓceſſus iudicis:ſʒ tenet mero iure ſalteʒ
parte non appellante ⁊ ſic eſt caſus nõbilis in quo
exceptões dilatorie pñt diſcuti pꝰ litẽ cõte.ſi iudex
eas ꝛefuauit a pᷣncipio ꝙ latiꝰ tago ĩ. c. exhibita. ð.
ð iudi. ¶ Cõtra tex. oppo. vr.n. ꝙ iepte papa ſta
tuerit terminũ ad denũtiationẽ ꝓbandam ex quo
eĩz pars accuſauerat ⁊ nõ denũtianerat fatuũ eſt ꝓ
nũtiare ſupeꝛ nõ petito.l.fi. C. ð fidecẽmil.liberta.
⁊ in.c.licet hely de ſimo. So.heſti.ꝙ foꝝe libellus
continebat accuſationem ⁊ denuntiationeʒ:ut quia

dicebatur accuſo æ denuntio Vnde repulſa prims

*
pte tanq;ᷓ inepta papa pfixit teꝛminũ ſuꝑ ſecũda ꝑte
libellii⸗· Mo ſingularit᷑ h dictũ ꝙ k libellus ſit unic⸗
m ſi por opꝛehende? multos modos agendi quoꝝ
aliqui ſu it iepti pars inepta nõ habet uitiare modũ
aptumJYde eſt in Gpto aplico otinẽte plures gra
tias ut ſurreptio in una non uitiet reliquam: ut eſt
pulcheꝛ rex. in. c. ſi eo tpe de Gep.li. vi. ul ſolue ſcom
Hoſti. ꝙ papa ex officio pfixit teꝛminũ ad ꝓbandã

denunciationem: ſed pꝛima ſolutio melioꝛ qꝛ nõ 6t
dici denũtiatio ſi pars non denuntiat. n glo. in

H. denuntiari ibi ſine aliqua amonitiõe: nõ. bn glo.
ꝙꝙ cum denuntiatur impedimentuʒ mr̃imonij nõ eſt
neceſſe pꝛius amoneꝛe ꝑtem ſicut ſeꝛuat᷑ in denũtia
tiõe euangelica de qua ti remitto ad plene nõ. in. c.
nonit de iudi. ¶ In gl. fi. ibi ſecꝰ eſſz ſi clauſula: Vĩ
h glo.uelle ꝙ geſta ↄ mandatũ pape teneãt ſi in mã
dato nõ fuit appoſita clauſula decꝛeti: ſed ↄꝛium no
rabitꝛ dicit Inno.in.c. fi.de accuſa. ubi dicit ꝙ ſicut
geſtum otra legẽ mouuã eſt nullum: ut in. I. non du
bium. C. de le. ita ? ↄtra legem uiuaʒ nam papa eſt
lex nina in tenis.ix.q.iij.in.c.ipᷣi ⁊ ad.c. dilectus al
le.in glo. dic ut ibi plene dixi nide ad mateꝛiã glo.
ſing. in cle.i de iurepa. ¶ Et in fi. glo.nõ.ſingulaꝛi
teꝛ iſtã glo. ꝙ matrimoniũ ↄctuʒ ↄ inteꝛdictũ pape
etiam cũ cła decꝛeti irritãtis tʒ meꝛo iure alio iĩpedi
mẽto nõ ſuppoſito ⁊ idẽ vꝛ teneꝛe Inno.ſentiẽs ali

nd eſſe in ſpõſalibus:ſʒ hoſti.) qꝛ iteꝛdiciũ pape eſt

foꝛtius qᷓ; mꝛimoniũ nõ ↄſumatũ cnʒ ſuꝑ ilo poſſit
ſtarueꝛe ᷣm libitum:ut in.c.ex publico de ↄueꝛ.cõin
ga. Aij d ſtinguntĩteꝛ clauſulã gnalem ⁊? clauſulam
ſpalem: ut pꝛimo cau nõ irritetĩ mẽimoniũ.ſecũdo ſic
ex quo ↄſtat de intetiõe pape: ſed ego diſtingueꝛem
ꝙ aut iteꝛdictum pape bʒ ꝑpetuã cauſaʒ pꝛohibitio
nis ⁊? tunc matrimoniũ eſt nullũ. Aut tempoꝛaleʒ =
tũc mẽimoniũ tenet z decꝛetum dʒ refeni ad canſaʒ
ut ſic durante cã debeat matrimoniũ ſeparari z pꝛo
hac diſtinctiõe nide glo. nõbilem in.c.tua de ſpon.

duo.⁊ facit glo.in.l.non dubium ppal. In caſu ueꝛo

noſtro iteꝛdictuʒ nõ hẽbat ꝑpetuam cãm ꝓbibudis
qꝛ ꝑꝑ litis pendẽtiam fuit appoſitum decꝛetum irri
tans ⁊c.nõbis iñ ꝙ infeꝛioꝛ a papa nõ põr ipedire
nirtutẽ marrimonij ex aliquo impedimẽto tpali. n
in ipſo papa eſt dubium ut pʒ ex pdictis.
„ Si quis peꝛ uerba
Be nobis * de pꝛeſenti cõtrahit
— cum impubeꝛe in qua etatem malicia non
ſupplet inteliigitur non matrimonium ſed ſpõſalia
contraxiſſe etiaʒ ſi ſubaꝛratio inteꝛceſſerit.prio que
ſti ndo diſtinguens reſponſio ibi quia uero.
Mö primo ꝙ puella circa. xij. annum cõſtimuta
non eſt habilis ad cõtrabendũ matrimoniũ niſi alt
eſſet potens ad concipiendum. ¶ Secundo nota
ꝙ peꝛ iſta ueꝛba talis eſt circa.xij. annum nel talis
poſſedit circa.xij.annos uel quid ſimile n pꝛobaiuꝛ

certum ⁊? determinatum tempus ⁊æ facit contra te

ſtes ita deponentes de quo nide quod nõ. in. c.licʒ
de pꝛobationibus a iure enim non eſt determinatũ
quantum tempus compꝛehendat hec dictio circa
ſicut dictio æ plus et ultra.vt in.l.hec adiectio.

—=

de i Nrantohnenmn
Cnudümtenten mirh
iis Coe chikvſi n cngem Nan
ytonmcihlun n h⸗
iin os ai, ouimrin minvn

euze ſarnnige
te (Nrdliinfno glr vondte
ilego caroren incMorce ie ir

Ingo in kenne m .. Prel
Ionſno numo conlenin mnerven

Ipiſorenanct. CrconeNendo

NNNNdcaiiniicneng
ir ſntic d er i atmi
Moglvlnan ſ precdit tedn
Immmniinſio nuiceten
tuien ulo inponi in noch
ilartz Uen ſugnlns al
. Gnnſchuzmmeclantons

n. uiNAren
miet Nlunminlinndn
nilpen nn n re
ntut linog
echnolce an nteii
4 go.
Ainſigonoſigtbt
n anͦnedi re
ushec e ſo ee⸗
ſieee Yroſeniisgl
voſtritaltnüec
Aungn agoo lo pogin
nCANRio e en cd
CidäcPdent deldan
Ertä waneninſaändo
deſae lego cſtngneen
ehy mi alz orbhin⸗
,uli Rrnront,e
Eurumg,kn ad uſg
ruminonĩ ſunnit o
ſobtenincu ceſpon.
dAnim 1 Inde
enmn in gbtus
tappoſtun errunin
Gnimd Kiſle
Aagdihgtntd ifirid
umuperpiigs.

6 be Ueſha

Olisgnin otohit
lca non

sleſof
clcnj nn
betci nnnon

fr. de. v.ſig. ¶ M ꝙ immiſſio anuli non inducit
miimonium ubi etas deficit in contꝛabentibus.Sʒ
hic queritur pone ꝙ pue la diſtet a.xij. anno cõple
to per triduum duntaxat nũquid ſit habił ad pben
dum mẽimonium hoſt.tenet ꝙ:ſi ꝑſeueꝛat in eodem

ꝓpoſito ꝑ triduum poſt etarẽ ꝑfectã tʒ mrimonium

pctum an tpᷣs allegat.c.ad nẽam de regula. Adueꝛ
ie.nam ꝑ h̊ ſentit hoſti.nõ teneꝛe mr̃imonium Sctũ
ante. xij. annũ opletum. Item ꝙ non conualidatur
ex ſuꝑuenientia etatis niſi detur ꝑſeuerantia tridui
UVin. dicit quoſdam teneꝛe ꝙ annus dʒ eſſe ↄplerꝰ
Neʒ fʒ alios ſufficit ꝙ ſit inchoatus.ipᷣe neꝛo tenʒ
ꝙ in maſculo requirit᷑ etas.xiiij.ãnoꝝ ⁊ in feia.xij
2 ꝙ in ultima die poſtꝛemi anni teneat mẽimoninʒ
ↄctum ſicut dicimus in reſtamento:ut ualeat ſi fue
rit ↄditum in ulti na die.xiiij. anni ur in.l.qua etate
.ff. de teſta. ¶ Mtimo dicit hoſti. relinquendum ᷓ
arbitrio iu dicantis Jo. an. in teſtõ dicit ſatis pꝛoce
deꝛe quod tenet uinc. unde refen Ja. de bel. diſpu
taſſe ꝙ ſi puer multum pru lens diſtabat a.xiiij. an

no peꝛ triduum ex quo non comp'euit. xiiij. annum

non poteſt faceꝛe nalide teſtamentum per illã.l.qua
etate:ſed ꝛeſpectu mr̃imonij h relinquendum eſt ar
bitrio iudicantis ſᷣin eum qui ex maltis hebit conſi
deꝛaꝛe utrũ ante ctatam ↄpletam ſit pe tenſ ad gene
randum. Er ratio diueꝛſitatis ẽ: qꝛ in mẽimonio ſta
tuit᷑ etas nõ ꝓpter ſe ſimpliciteꝛ:ſed reſpectu poten
tie coenndi:ſed in teſtõ ſimplici ꝓpter ſe ⁊ credeꝛẽ
ꝙ ubi de potentia coeundi nõ cõſtaret ſaltem ex ſi
gnis ꝙ an eratẽ ↄpletam nõ tʒ mẽimonium niſi ſal
tem in ultima die poſtꝛemi anni neqʒ placʒ Jo. an.
7 alis doc.opi.hoſti.ut exigatur ꝑſeueꝛantia tridui
poſt etatem cõpletã:qꝛ.c.ad nꝛam loq̃tur in ꝓfeſſio
ne tacita nos aũt loquimur in mrimonio expᷣſſe ʒ
cto: ubi nõ requiri ꝓbatio ſicut in religione ? h te
nebis. In gliin fi.nõ gl.qꝛ quotidie allegatur
2 uide glo.clarioꝛem in.c.tenoꝛ de re indi.tractat
etiam glo.in.c. femine. xxx.q.vV. ⁊ ꝓprie ſubarratio
eſt deſponſatio mutuo conſenſu interueniente facta
per imiſſionem anuli. Et concludendo hanc mate
riam poſt docto.dic ꝙ onʒ imiſſionem annuli pꝛece
dũt vba ⁊ tũc ad illoꝝ ſenſuʒ declaraĩ effecius imiſ
ſionis anuli.nam ſi pꝛecedũt ueꝛba apta ad cõtrahbẽ
dum matrimoniũ imiſſio anuli declarat matrimoniũ
2 dʒ mulieꝛi anulus imponi in ꝗrto digito.qꝛ ut feꝛ
tur ibi eſt quedaʒ nena ſanguinis uſqʒ ad coꝛ pꝛece
dens.ideo in ſignuʒ mutue dilectionis iponitur anu
lus de quo nide latius ꝑ tex.in.c.feie palle.Si neꝛo
pcedũt ueꝛba apta ſolũmodo ad ſponſalia tunc anu
lus ſolum denotat ſpõſalia:quia traditio anuli ex ſe
nõ. denotat aliquẽ Sctum: ſʒ regularueꝛ ſᷣm pꝛecedẽ
tia ſicut dicimus in arris:ut inſti.de contra.emp.in
pꝛin. ¶ Aat pceſſeꝛunt vᷣba unius tin ? tunc ideʒ:
nt imiſſio anuli habeat denotare ueꝛbum expꝛeſſum
ut tenet glo. in. c. pe. ð. titu. pꝛoxi¶ Si ueꝛba non in

teꝛceſſeꝛũt. aut non apparet de conſuetudine nec ex

facto circũſtanti põt aliquid ceꝛtum peꝛcipi ⁊æ nõ in
dicatur ꝓ mrimonio: qꝛ cum h̊ ſit ſignum ad multa

equiuocũ nõ ꝓbat ceꝛiũ quid pciſe: ut in.c.illud de

preſamp. Aut conſtat de cõſuetudine ui puta in

mẽimonio ↄöhendo folet tradi anulus cum certa ſo
lemnitate ⁊ tunc ex quo anulus probamr traduus
cum ſolemnitate que ſolet iterueniꝛe in matrimonio
ſatis ꝓbatur mr̃imonium ↄctum ? in h̊ caſu intelli
ge iſtam gl. ? gl. in. d. c. femine. in dubio mi lempꝑ eſt
iudicandum pro mr̃imonio.qꝛ res eſt fauoꝛabilis
ut in.c.ex litteris de pꝛoba.æ.c.fi.de re iudi. dicit
tamen do. an h̊ ꝓcedeꝛe ſi ponitur in diguo:ſed ſi
traditur in manu pᷣſumitur donatio. ut dixi cꝛedo ĩ
H ſpectandã ↄſuetudinẽ loci. Si aũt datur a paren
tibus dicit do.an. ꝙ pᷣſumitur donanio ? non ſpen
ſalia quod ſatis poteſt admuti niſi conſuetudo fo
ret in contrarium.

¶ De clan deſtina deſponſatione. Vica.

Quia matrimonia ⁊ ſponſalia qñzʒ p̃huntur pa
lam quandoqʒ rundelli alee dolf generales
Riicas precedentes ſubijcit iſtam rubricam ſpãlem
de clandeſtina deſponſatic ne.nam quandeqʒ puel
le ſubducuntur z inducuntur ad contrab encum cã
parentibus ⁊ quia de tali matrimonio poſſet qubi
tari ideo ⁊c. Oe materia nide.xxx.q.v. z.uij.q.iiuj.
capitulo conſanguineoꝛum non repenitur alibi.
Abbas.

J qui 8 NMoc.d. fm commu

nem intellectum. Ei
qui aſſerit mrimo niũ icumbit ꝓpa
tio uel ſic. Dꝛo clandeſtino matri
monio non pſumit: ſed illud alegã
ti incumbit onus ꝓbendi.primo thema fo deieꝛmi
natio ibi niꝛo. ¶ Mõ. ꝙ clandeſtinitas non uiuat
matrimonium ſolus crgo conmtrah entium conſen
ſus ſufficit ad matrimonium:licet clam ſir preſums
ᷓ;ꝙᷓ peccent ſic clandeſtine Shentes:ut.j.co.c.ſi.et
xxx. q. vV. in. c. aliter iuncta gl. Idem eſt in collatio
ne beneficij q;ꝙ; enim collatio clandeſtina nen caꝛe
at ſuſpitõe mm tenet ſi de ea quoquo mõ fides fieri
põt de quo ur̃ tex.opti.in.c.unico ui eccl.bene. ſe
cus in e eciõe õ ꝓꝑ ð elec.
? in.c.fi.eo.ti.li.vVi. 5 fo ꝙ ſz cꝛedat maſculo
