dicta.l.i. E. de ſica. facit.c.ij.de rennn.li. Vi. 2.l. do
lũ.C. de dolo. Itẽ puto ꝙ iſta pena de qua in glo.
quinquaginta ſolidoꝝ ⁊c.hodie hʒ locũ dũtaxat qñ
agit᷑ remedio illius ti.ff. de his qui deie. ſecꝰſi ticins
Pcuſſit ſempꝛoniũ:nõ tñ anio occidendi :qꝛ iunc po
terit imponi alia pena coꝛpoꝛali iſſa capitali ut
in. d.l.i. S. diuꝰ. fl. de ſica. nn glo. ꝓ itel
lectu mãe queꝛo:an ꝑcnſſus uel ininriatꝰpoſſit agef
alio modo ꝙᷓ ̊ dicatuꝛ. So.dic ꝙ ſic.nam hic agi
tur utili actione aquilie ꝓ daãno dato. Sed ꝓ iniu
ria põt agere criminaliteꝛ ⁊ ciniliter nõ dico ſimnl:
ſed hʒ eligeꝛe ut.l.pꝛetoꝛ.ff. de iniur. ⁊ ſi agit cꝛimi
naliteꝛ:pena eſt arbitꝛaria ⁊ applicaĩ fiſco. ⁊ ſi agit
ciniliter:iũc eſtimat᷑ ininria per inramentũ iniuriati
taxatione pꝛemiſſa:æ pena applicatur iniuꝛiato nt in
Cc.olim.j.eo.⁊ inſti.de iniurijs.ꝗ.in ſũma.⁊..pẽa
⁊ nide glo.in.c.ſi canonici de offi.oꝛdi.lib.vi.tene
enti.

J quis. cne elꝛe ideo non lI
⁹

mat nec diuidit.¶ Nõ.
ꝙ dãs cãm damniſicãdi animalia alterins
tenetur ad eſtimationẽ etiã ſi non fecit ex pꝛopoſito
punitur eniʒ ex culpa ſua. Er facit ↄ eos qui ponũt
nenenum in loco ut animalia nenientia inficiãt.naʒ
certe ſiue ex dolo ſiue ex culpa illud fecerit tenetur:
qꝛ non debebat talia ꝓijcere in loco pnblico q̃ poſ
ſunt eſſe alijs nociuai Et Iʒ tex. ᷣ dicat quãdo bos

ftius:qꝛ ex quo prius eꝛat nitioſũ dominus pſumit
lciuiſſe:et ſi nõ cuſtodiuit tenetur iſolidũ.unde nõ li
beratur dando aiĩal.ſecus ſi aũt ignoraſſet ꝓbabili
ter: qꝛ tũc ſatis eſt dare animal nt ĩ.c. fi. j.e. ¶ In
glo fi. ibi cum dubium eſt. Mõ.gl.ꝙ eriã ſtante du
bio quis primo fuerit aggreſſor nõ teneiuꝛ domiꝰ
animalis occidẽtis:et idẽ nõ.i.. cũ arieteſ. alle.et
ſequit᷑ h. Jo. an. nã tex.i.d. . cũ arietes rquirit ag
reſſuram zc. Abbas.
3 leſerit. Hrene eſt ꝛc. ¶ Mota
primo ex tex. ꝙ non licʒ
intalieno depaſcere aĩalia ſua:qð intellige
quando dat dãnũ.ſecuſ ſi nõ daret dãnũ pnta qꝛ iti
nerans et tranſiẽs per pꝛediuʒ alienũ depaſcit ibi in
mentum ſuũ ſine damno:ut de pace te.c.qm.S.fi.
in. li. fen. ꝓ hoc tex. hic qui requirit dãnũ:qðᷣ nõ 3
ledentem agꝛum uel nineã puta capiendo uuas æc.
ur teneatuꝛ ad eſtimationem:niſi neceſſitas maxima
excuſaret de conſec̃.di.v.c.diſcipulos:et qðᷣ nõ.in
c.ſiquis per neceſſitatẽ. S. de fuꝛ. ¶ In glo. ibi niſi
dando animal nelis libeꝛare te.hoc ꝓcedit quando
ns nõ fuit ĩ culpa:et iõ nõ ꝓcedit quo ad teꝛmios
huins.c.qꝛ ipſemet dñs iumeniũ ſuum deduxit in
alienũ cãpũ ut ibi paſceret:unde tũc tenet inſolidnʒ
ad eſtimationẽ:qꝛ ipſemet nidet᷑ dediſſe dãnũ: 2 ſic
tenetur ĩſolidũ.l.i.ff.ſi qua.pau.fe.di.⁊.l.ij. ff.l. ad

aquil. ?. . eo. . fi. ¶ In glo. in fi. unlt gl. æ bene ꝙ

ſi reperio animal tuum dans damnum agꝛo meo:
non poſſum ipſum rerineꝛe donec ſatiſſeceris: quia
conſultum eſt mihi per aliam rationẽ quam per re
tentionem.dictum nerum eſt:ut pꝛobatur in.l.quin
tus alle.in glo. nõ. Marto. in.l. ratis.ff. de incen.
rui.nau. Sed ratio non eſt generalis. nam ſeque
retur ex ea quod ſi res tua peruenit ad me ſine ui
cio non poſſum eam retineꝛe pꝛo debito:quia mihi
conſultum eſt per actionem perſonaleʒ: quod eſt fal
ſum ut in.l.ſi non ſoꝛtem. F. ſi centum ⸗= quod ibi
1 2

¶ Ge iniurijs danno dato:

nm. ff. e condi. inde. in.l.i. C. ẽt ob chirogꝛa. pe
cu. ſed tenetur aĩal dimitteꝛe: quia ſine conſenſu qñi
ꝛes ꝑuenit ad enʒ: ⁊ dñs non pᷣſumiĩ cõſentire.ar.
in. lequi nas. . uetaꝛe de fur. nc eal
neue é. caſ?“ zc.
Jegꝛeſſus. (16 prino er
tex. ꝙ dans dãnum alteri uicino ſine do
o tenetur ex culpa ſua ad emendam etiam fᷣm ins
canonicũ ad idem tex. in. c. ſe. ibi tamen tex. loquiĩ
in noluntario. Sed nide nõ. peꝛ Inno . in. e. ſicut
dignuʒ de homi. ꝓpe ſi.ubi in foꝛo anime dicit ad
neꝛendum. utꝝ iſte fuerit ĩ lata cinpa leni uel leuiſſi
ma. primo cãu teneĩ᷑: ſed in leui ⁊ in leuiſſima nõ te
netur ad eſtimationẽ.ſed imponetur penitentia: ar.
xv. q.i.inebriarũt. ſecus ẽ in foꝛo cõtentioſo:quia ĩ
acq iana acriõe uenit ẽt leniſſima culpa.l.i.ff. ad.l.ac
quil. æ hoc dictũ Inno. eſt nalde ſingulare de quo
multum dubito. quare forus aie debeat diſcrepare
a foꝛo cõtentioſo cum hec lex ſit ualde ꝛationabilis
niſi dicatur ꝙ licet iſta eſtimatio ſit ĩteꝛcſſe ꝛeſpeciu
dãnuʒ paſſi: ꝛeſpectu m ĩfeꝛẽtis eſt pena:que ĩ foꝛo
aĩe nõ dʒ hꝛe locũ ex quo eſt extra dolum ⁊ latam
culpã. quinimo ibi ſubeſt dolus licet in foꝛo aie te
neatur ad eſtimationẽ nõ tñ tenetur ad penaz glo.
eſt ſingularis in.c.frat᷑nitatis.xij.q.ij. n glo.
fi. ⁊ pone exẽpluʒ poſtq; ignẽ appoſuit in ſuo agꝛo
nt ſtipulas cõburret:uentus ualidus repente ſuꝑne
nit ⁊ deiecit ignẽ in agrum alienũ:ita ꝙ iſte non ua
lẽs cõpeſceꝛe ⁊ defendẽ õᷣ uim nẽtoꝝ.iſte ĩ nolla cul
pa ꝛeꝑitur. I¹dẽ ĩ muſcipula tranſeunte cuʒ igne ad
domum nel agrũ alterins:ex quo igne ſecuiũ ẽ gꝛa
ne danum nicino. Abbas.
PBrene

idem cum pꝛccedenti. Caſus 2ẽ6. ¶C VõS
pꝰ ibi uolũtarie facit.n. pꝛo his que dixi in.c.pꝛece
denti poſt Inno. ut in foꝛo aie nõ teneat᷑ qui n fuit
nolũtarius: ¶ nõ ꝙ licet quis ſatiſſaciat ꝓximo
de dãno:nihilominus tenetur ad penituã pagẽdaʒ
cõcoꝛdat.S. de homici. ſicnt dignũ. ¶ In glo. ſi. in
fi. æ appellatiõe edium nenit omne edificiũ ut l. qui
edes. alle.in glo.⁊ hẽt hoc locuʒ de iure ciuili:ſʒ de
iure canonico imponetur alia pena:puta depoſitio
nis: et maioꝛ æ minoꝛ ſᷣm quãtitatem et qualitatem
delicti.utin.c.ine.j.de penis.
Lim. Secularis poteſtas qui cleri
cum bãniuit cõdẽnari debʒ ꝑ
iudicem eccleſiaſticũ ſᷣm eſtimationẽ inin
rie in expẽſis æ daãnis:⁊æ hodie adde penã ĩ cle.i.de
penis hoc dicit. Oiuidit᷑.nã pꝰ ꝛecitat pꝛoceſſuʒ de
legati qnẽ fo ꝛeuocat ⁊ cãʒ diffinit ibi quare.cãns
zẽ. ¶ Nõ prio ex tex. iudicẽ eccleſiaſticũ bꝛẽe iuriſ
ditionẽ ↄ pricipes ⁊ cõtꝛa ceꝛtas cõitates ſeculaꝛes
uſurpãtes ſibi iuriſditionẽ indebite in clericos et ir
ꝛ0ogãtes eiſdem iniurias:nã tales cõmiuũt ſacrilegi
um: ⁊ niolant libeꝛtatẽ eccleſiaſticã: vñ ẽt infamiam
incurrũt de quo in auc. caſſa. C. de ſac. ſan. ec. facẽ
c.cũ ſit gñale de fo.cõpe.⁊ nõ.ꝙ iniuria irro
gata epo nur iniuria irrogata oĩbus eccleſijs ſubiec
tis. qꝛ ſponſus eſt illaꝝ eccleſtarum. unde et eccleſie

ꝗ quis domum. rne

inferioꝛes pñr ageꝛe pꝛo iniuria ſibi illata ut h. 3
nõ clericũ poſſe ageꝛe ad eſtimationem iniurie ſibi

illare æ pena pecuniaxia applicatur ſibi:ex quo agir
ciniliter. ¶ Et nõ. ex ſine modum eſtimandi iniuriã

2æ ↄdẽnandi ⁊ uide clarius per glo.in.c.ſi canonici
de officio ordinarij.li.vj. n glo. prima in fi.
Sed contra hoc ⁊ ↄtra tex.facit.c.qm frequẽt᷑.ꝗ.
ſũt ⁊ alij ur lite nõ ↄt.ubi ſuper ꝓceſſu ĩqſitionis ñ
fit ↄteſta. So. põt tex.iſte dupłr.iĩtelligi fʒ hoſti.pꝰ
ꝙꝙ ̊ cã non fnit cõmiſſa ꝑ modũ iqſitionis:ſʒ epᷣo
nolẽte agere ↄtra cõe:ſʒ iſte epᷣus errauit credẽdo ĩ
quiſitionẽ cõmiſſã ſicut in ſimili habet᷑ ĩ.c. exhibita.
3. de iudi. Itẽ pſupoſito ꝙ cã fuerit h̊ cõmiſſa per
moduʒ inquiſitionis.tñ inquiſitio fueꝛat ↄmiſſa ad
petitionem partis:ĩõ debebat liſ oteſtari ut in.c.cuʒ
dilectus:⁊ ꝙ ibi dixi de pur.ca.¶Sʒ ↄtra h̊ iteꝝ
op.nam factum non porerat h eſſe nõ notũ bãnien
do epᷣm.ergo nõ requirebatur oꝛdo iur. ut in. c. ad
nr̃am el.iij.de iureiur.ꝓ hoc qꝛ papa in fine tulit
ſniam:ſine alio ordine. So.ſẽtiunt doc qð qdam
iniurie erant notorie:quedaʒ non notorie ⁊ ſuꝑ no
torijs ꝓnuntiauit hic papa. Sed eps ꝓceſſit ſuper
oĩbus. Iſte tñ inte lectus non ↄgruit lr̃e quia papa
diffiniuit totam cãm nut innuit tex.⁊ iõ põt intelligi
qð coram papa fuatus fuit ordo iudiciarius:?æ qð
factum forte allegabatur notoꝛiũ:ſʒ non conſtabat
in curia.unð cũ factum eſt notoꝛium ĩi una ꝓnicia:
2 nõ in alia ñ dʒ iudex ꝓcedere etiam ſuꝑ notorio:
niſi prius uellet recipere ꝓbationes an facin ſi noto
rium nide ꝙ nota Inno. in. c. tua in fi.ðᷣ coba.cle.
2 mulie.⁊ glo.bonam in.d.c.ad noſtram.Et uide
ad intellectum buius.c.q.diſpntatam quã põit Jo.
an. in. c. fi.de fo.cõpe.li.vVj. n glo. fi. in fi. qᷓro

ex glo.pone ꝙ epᷣs iniuriatus recepit ad oſculum

iniuriantem ſeu eum ſalutauit:nũq̃d nidetur remiſiſ
ſe iniuriã. Hoſti. arguit pꝛo ⁊ S.nam nidet᷑ p ꝙ
ſic.qꝛ ex diſſimulatione aboletur actio iniuriarum
inſti. de iniur. in fi.? nõ.xxiij.q.iiij:ſi illic¶ Atem ſa
luratio eſt ſignũ ꝛecõciliatiõis:ſicut et ſubtraciio ſa
lutationis ſolite eſt ſignum inimicitie ut nõ glo.in
.c.cũ adrianus.lxiij.di.⁊ in.c.cum ſupeꝛ abbatia ð
offi. delega. In griũ facit.nam eps ex officio tene
tur cõicare alijs:nec dʒ ꝛancorẽ in animo retineꝛe
tandem cõcludit hoſti.ꝙ ſi a pricipio epus ꝛenoca
nit ſibi iiuriam ad animuʒz: ut. quia pronocatus eſt

2 facit aduerſarium citari:tunc per ſalutationem uł

admiſſionem ad oſculum:non nidetur remittere in
iuriã. Mam a principio bñn tollituꝛ ex diſſimulatiõe
non reuocando ad animũ.ſecꝰ ſi ex poſtfacto.uñ 2
cludit ꝙ ſiue ſit prelatus ſiue priuatus nõ tenet᷑ re
mirtere ſatiſfactionem ĩiure.lxxxx.di.ſiqs cõtriſtatuſ
neqʒ preſumitur remittere ex tali participatione:qͥn
imo non põt etiam expreſſe remittere iniuriam ſi
bi commiſſam quatenus tangit eccleſiaʒ:⁊ ſic poteſt
intelligi.lxiij.di.ſolonitane ⁊.c.ſi is qui.xxiij.q.iiij.
Sʒ aduerte qꝛ hoſt. loquitur qñ ꝛecepit ad oſculuʒ
ſeu ſalutauit poſt uocationem ad iudicium.quid ſi
an.tunc foꝛte eſſet dicendũ nt pro damnis et expẽ
ſis poſſit nihilpbominuſ ageꝛe.ar.nõ:in.c.i.S.e.ſʒ ac

tione liuria x.ñ.ar.c.ex ore ð his qᷓ fi.a ma.pte ca.

trpelſeinuifterfue
do dini et dininmi
fdedenife dio⸗
apenl i pppiu⸗
ig te ſoh lonit al/
ſeniſtau eprmto⸗
hhint ſrin ihnfmn
ſumni on ter nenc,
ſtaenenfce ge
Rbonacica apetcfen
ſore dere r .R.we
Pii. CMne oligee
Nechi Mrciͦ tiͦ a
ſteie inteligaur guaten
tis s n inis aueni,
uintaralis deſinreinn.
boc ſtomu ectua coin
bar ſinlares e popuio
u s ſunomn, popußn
bysonielltnns. o ni n
iſ go ingulans inl i,
nt disdhe oſfi or id
r näldins pineps
Peporctfnenn.
ſi⸗ ola C.liconnige
tals ere di Sopwt
tuaſeeb buiig e hiinen
nodis aiino g cum aſtr

liites biſteſſ nuln di

Atmmg; pars illis
iciſeem il lcheſtaremt
upane cöe io bono co
1ditſrocl inn vonne

odin nitel
de ean inſſe ult
bſenunt gor 6 En
n umteſpp
chs guſt lper
Agrui e anpn
tio or nelg
oiudiciging 5
tſenoncrſt
odinninn in
Aartcuunſonnati.
Mtones mnfaan ſinoto
ncMa infi coba ce.
cad noſran Cr vſe⸗
ſpunrumori pot 0,
Nrgo n fiqeo⸗
Bguyit as olvuum
niiiticaur oniil
z nan nicetp'
r acto dhlornun
iiiicſend
mrer onnioſt
günictiemrd go n
ccun bpe edbinid
amczs glefiho nr
cori n mino taitr
hiigo ns
nu grann ,
nron inuin
nim mine n
im dinaie
ſcwſfico.n 0
nums ho lene⸗
dſiß Euſun
emnchliaſecl
minere ünbe
celelaytr then
r i)
ia olec,
inhle
d ſjconnie,

o ums 4
2 ͤnti⸗
3boiſanu

¶ Be iniurijs ? dano dato?

— — —.—

noſtra. Qui iurat ſtatutum ſn

per non repetendis dã

is hoc non obſtante expẽſas repetere po

terit.h.d.nel ſic. Statutũ ſuper danis non repeten
dis ad expenſas non extẽditur. h. d. In pꝛima deci
ſa cõſultatio. In fa reſponſio.ibi cum igitur. caſus
⁊c. ¶ M. pꝛio ex tex. ꝙ ciuitas põt faceꝛe ſtarutuʒ
ſine alia ſuꝑioꝛis aucroꝛitate. ſacit ꝙ legitur ⁊æ nõ. ĩ
.c.qð clericis.de fo.cõpe.de quo mñ plene per bar.
in.l.oẽs populi.ff.de iuſti.æ iure. ubi nõ.per bar.
an quiliber pꝛelatus poſſit facere ſtatuta:⁊ in quibꝰ
poſſit derogari iuri cõi. ¶ nõ. ꝙ ſtatutum alteri
pꝛeiudicatiuũ eſt ſtricuiſſime intelligendum:unde ap
pellatione danoꝝ non neniunt expenſe: cuʒ iñ largo
expenſe inutiliter facte ſit dqnum. ſed qꝛ ſtricto mo
do dãnũ eſt diminutio pꝛionij aliũ facta nt.l.iij.
ff.de dam.infec. ideo appellatione damni non uenit
expenſa quã pꝛopꝛia noluntate fecit.lʒ foꝛte coacta.
ad hoc ſolʒ quotidie allegari hoc.c.ꝙ in ſtatutis dʒ
ſieri ſtricra inteꝛpꝛeratio:ira ꝙ nerba capiantur in
pꝛopꝛia ⁊ ſtricta ſigniſicatione.unde alibi habeĩi s
ſtatutũ non debet extendi ad caſum fictum nt.l.iij:
H. hec autem ff. de neg. geſ. ⁊æ ad materiam nide plu
ra bona dicta que refeꝛt Jo. an. in regula ꝓ poſſeſ
ſoꝛe de re iur.li.vVi.in meꝛcu.per bar.in.d.l.oẽs po
puli. WWlrimo collige ꝙ ſtatutũ iuteꝛpꝛetationem
recipit reſtꝛictã etiã qn iuratũ eſt. vñ ẽt iuramentuʒ
ſtricte intelligitur quatenus uenit in derogationẽ in
ris cõis ſeu iuris alteriꝰ.facit.c.ad nr̃am.el.iij.⁊.c.
quintauallis de iureinꝛ. ¶ Sed ) tex. op.ur. enĩ ꝙ;
hoc ſtatutũ editũ a cõi non nalnerit quatenus liga
bat ſingulares de populo:nut non poſſent peteꝛe dã
na eis illata:qm Iʒ popnlus poſſit ſtatuere ſuper in
ribus uniueꝛſitatis.nõ m ſupeꝛ iuribus ſinguloꝛum
ut nõ. glo. ſingularis in.l.ij.que ſit longa conſne.=
in. c.oẽs.de conſti.facit.l.id qdðᷣ nẽm eſt.ff.de regul.
iur.nã ſolius pꝛincipis eſt tolleꝛe ius alterius.nec ẽt
ipſe poteſt ſine cã ut nõ.in. c.que in eccleſiaꝝ de cõ
ſti. ⁊ in.l.fi.C.ſi contꝛa ius uł nti.pu.⁊ in cle. paſio
ralis de re iudi. So. pꝛopter hec ſimilia oria nariat̃
intellectꝰ huius.c.⁊ pꝛincipaliter intelligitur duobꝰ
modis.pꝛimo ꝙ cum eſſet diſcoꝛdia inteꝛ populum
2 milites bꝛixieñ.multa dãna hincinde illata fuerũt:
2 utꝛaqʒ pars multas expenſas hac occaſione fecit:
tñ cũ ſedata illa tẽpeſtate mulri peteꝛent damna a re
liqua paꝛte cõe pꝛo bono concordie fecit ſtarnium.
ut huinſmodi dana non repeterentuꝛ:⁊ boc ſiamtũ
fuit appꝛobatum ⁊ iuratum a cinibus:⁊ tunc neibũ
a cõi refeꝛiuꝛ ad paꝛticipiũ editũ ut ſit ſenſus ꝙ hꝰ
ſtatutũ de nõ repetendis dãnis fuit a cõi ediinʒ boc
iñ non obſtante dr̃ ꝙ expẽſe repeni poſſunt:qꝛ non
neniũt appellatione dãnoꝝ. æ fm iſtum intellecium
tõit᷑ rñdet᷑ ad ↄria:ꝙ huic ſtatuto ſinguli conſenſe
runt.alias nõ ualuiſſet ſtatutum in pꝛeiudiciũ ſingu
loꝛum. ¶ Hed ego dubito an hoc cõe diciũ ſit ne
rum:qm ĩ hac ciuitate bꝛixienſi erant multi infates
2 mulieꝛes que non uocãtur ad uniueꝛſitatẽ. vñ nõ
conſentientibus nõ debebat hoc ſtatutũ obeſſe. aꝛ.
c.cuʒ oẽs de conſti.z.l.i.ff.de magiſtra. cõue.unde
Et ualeat indiſtincte hoc ſiatutum æ tolleꝛando bãc

lec. poſſet dici ꝙ illud ſtatutum emananſt potius de
facto nec ualebant iſti neniꝛe contꝛa. Sed pꝛeſuppo
ſita naliditate ſtatuti querebatur nũquid poſſint re
betere expeſas.nã cõit iſie ciuitates cũ ſubtrahũt ſe
de facto ab obedientia ſupeꝛioꝛis uſuꝛpant ſibi inꝛa
pꝛincipis: ? faciũt ſtatura alijs pꝛeiudicatiua:ac ſi ha
herent iura pꝛincipis:nec paciuntur aliquem diſpu
tare de naliditate ipſorum ſtatutoꝛum:ſicut pluries
nidi de facto.pꝛincipes ſen etam babens iura prin
cipis bene poſſet cõſimile ſtatutũ facere ꝓpt᷑ bonuʒ
publicum:et ſcandalum tollendum. ar. nõ. in. d.l.fi.
C. ſi contra ius nel uti. pu. et.c.que in eccleſiaꝝ de
oſti. ¶ ꝰ.principaliter legitur hoc.c.ꝙ poſt multa
dãna et expẽſas ſactaſ cõe obliganit ſe ꝑ ſtatutũ ad
ꝛefectionem omniũ dãnorũ.ſʒ cũ poſtea uideꝛet ma
ximum preiudicium:iminẽ fecit ſtatutũ Zriũ ſuꝑ nõ
repetẽda huiuſmõi damna a cõmuni. et tũc uerbũ a
cõi refertur ad geꝛũdiũ petẽdo uel recipiendo:nt ſig
ſenſus:ꝙ ſtatutum fuit editum de non recuperãdo
uel petendo dãna a cõmum:licet pꝛius ſe obligaſſz.
Sed tunc fortiter op.ubicunqʒ ſtatutuʒ tranſit ĩ cõ
eractum eſt irreuocabile inxta nõ.in. c. nouit de iu
di. et per Mar. in dicta.l.omnes populi 7.l. pe. ff.
decꝛe.ab oꝛdi.fa.ubi dicit quod ſi ciuitaſ facit ſtatu
tum:quod quicũque nenerit ad habitanduʒ i hac ci
nitate:ut non teneatur ſoluere amplius ullam gabel
lam non poteſt amplius illud ſtatutum ꝛeuocari in
preiudicium illorum qui uenerunt:qꝛ iam tranſiuit
in contractum ſeu quaſi So. quidam dicunt ꝙ il
lud habet locuʒ quando ſtatutũ fit ĩ fauoꝛc nõ ſub
iectoꝝ:ſʒ iſtud non fit in fanorem ſubditoruʒ et ſic
ſolet intelligi dictuʒ Inno. hic qui dicit ꝙᷓ cum cõe
nõ cſſet h̊ naturaliter obligatũ cũ nõ teneaĩ ꝓ dam
nis ſingulorum: ut.l.ſicnt.ff. qd cuiuſqʒ uniueꝛ.no.
Sẽd tantuʒ tenebatur ex ſtatuto ſuo potuit ↄtraria
nolũtate illud ſtarutum tollẽ: qꝛ ois res ꝑ quaſcũqʒ
cãs naſcit᷑ ꝑ eaſdẽ diſoluitur:ut in regula oĩis ꝛes.j.
de ꝛe.iu.et in.l.nihil tam nãle.ff. eo.hec ſo.nẽ mihi
nimis gnñalis.unde dicerem ꝙ ubi ſtatutum trãſiuit
in ↄctũ ſeu quaſi etiã cũ ſubiecto non poſſit ãplius
reuocari.nã et ipſe princeps tenetur ex IZctu ſuo cũ
ſit de iuꝛegentium ut in.c.i.de ꝓba.foꝛiiꝰ iſti ciues
obligabantur qui nõ habebant iura pricipis.uñ in
telligo hoc. c.er reſtꝛingo illã ſo.quãdo adhuc ſtatu
tum non tranſiuerat ĩ Sctũ uel quaſi:ut qꝛ ſtatutum
fuerat ſimpliciter edituʒ i nniuerſitate de obligando
ipᷣm cõmune et nihil actũ fuit ex pte ſinguloruʒ: ita
quod poſſunt pretendere intercſſe et dicere ſe decep
tos et per hoc poſſunt ꝛediꝛe ad priſtinaſ actiones.
et per hoc habetur clare intellecius.c. et ad mateꝛi
am nide quod dico in dicto.c. nouit de iudi. CIn
gl.i. in fi.nõ.ex glo.que proprie dicantur damna et
que expenſe.et facit ĩ ar.quod habetur in.l.quibus
diebus.in prin.ff. de condi.et demon. ubi dicitur
ſi teſtator legauit predium ticio ſi expenſas ĩ eo fa
ctas ſoluit heꝛedi:non intelligituꝛ de expenſis factis
pꝛo pꝛedio habendo.⁊ ſic non nenit pꝛeciũ rei:unð
expꝛeſſe etiam ibi capiuntur ſtricte.

Habet plura dicta. 2z ſe
J culp 4. ſummat. Caſus ⁊? ceteꝛa.
Y 3

Mã prino ex tex. ꝙ ex ſola eulpa ſen negligentia
tenetur quis ad ſatiſſactionẽ dãni etiam de iure ca
nonico quãtũcũqʒ nõ habuit nolũtacem damifican
di: z cum bec litrera loqnatur indiſtincte de culpa
ſen negligetia debet intelligi de qualiber culpa: quia
indetinita equipoller uniueꝛſali ut nõ in. c. ut circa
de elec. li. vi. Infeꝛt᷑ eꝛgo ꝙ in bac actiõe legis acq
lie nenit leuiffima culpa de iure canonico ſicut de
iure ciuili nt in.i. acquilia.ᷣ ff. ad.l.acouil. dẽ leuiſſi
ma culpa qñ diligentiſſimus homo ſciniſſz pcaueꝛe
ur nõ. in. c.i. de cõmo. ? in. l. qdᷣ neꝛua. ff. depo. 2 fa
cit iſte rex. ſic intellectus Sↄ opinio. Inno. in. c.ſicut
dignum de homici. æ dixi in. c. ſi egꝛeſſus.S.eo. it
etiã in foꝛo anime teneatur ad emendam: licet ex le
niſſima cnlpa damnatũ illatũ ſit:quia cum hec ſit
lex principis ⁊ nalð ꝛõnabilis ⁊ non ſit meꝛa pena
ex parte dãnum paſſi debeꝛet obſe:uari etiam ĩ foꝛo
aie iuxta nõ. per Jo. an. in. c. ꝙᷓqᷓ; de nſuris.li. vi.
2 peꝛ Cal.s.in ꝓhemio huius cõpilatioois.nec ob.
c.i. inebꝛianerunt. xv. q.i.iꝑ quo fondat ſe Inn.
qꝛ ibi eſt meꝛa pena:ſed bic eſt inteꝛeſſe ex parte pa
tientis annm AA: n hl opem tuliſti ꝙ etiam ð
iure canonico pꝛeſſlans opem tenetur ſicut principa
lis tam ad eſtimationem dãni ꝙᷓ; ad penam niſi age
ꝛetur criminaliteꝛ ut in.l.unica C. de ꝛapin. nir. 2 ĩ
c.de offi. dele. æ in. l.is qui opeʒ ⁊.l.in furti.F. ope
2 qð in eis nõ bar.ff. de fuꝛtis. Statutum tamen
faciens mentionem de committente delictum nõ cõ
pꝛehendit opem pꝛeſtantem. nam alind eſt feꝛꝛe opẽ
ad delictum aliud cõmitteꝛe delictum pꝛo hoc tex.h
nubi iſta ponunt᷑ nit diueꝛſa æ optime facit tex. in. d.
l. is qui opem z ibi Mar. z hoc nota. qnia quoti
die accidit ʒ. nota tex.ibi imperitia tna ⁊c̃.otra
medicos ⁊ alios artifices nt ſi ꝑ eorum imperitiam
alicui dãnum illatum eſt ꝙ tenent᷑ ad eſtimationem
dãni. facit.l.illicitas ꝓpe fi.ff.de offi.pꝛeſi.2.c. ad
aures de eia. æ quali.æ nõ.in. c.ina.. ðᷣ homi. Idẽ
diceꝛem in doctoꝛe:cnins imꝑitia dannum alicni il
latum eſt:ut quia peꝛdidit conſam ut tunc teneatur
doctoꝛ ad emendam dãni: qð enã unk HMoſtien. in

c. calũniam. j. ti. pximo.¶ Nõ qno in. v. ꝙ ſi ꝓ

ꝓ danno dato ab aiali alicuins non tenet᷑ dñs inſo
lidum ad emendam: ſed libeꝛat᷑ dando aĩal niſi dñs
fuiſſet in culpa. tunc. eĩʒ teneiur inſolidũ nec libeꝛat
dando aial. utpnta ſi animal nã iteꝛ erat feꝛa ut ur
ins leo ⁊ ſiłia:⁊ dñs teneat ea in publico uel nõ be
ne cuſtodiuit. uel ſi non erãt nãliteꝛ feꝛa. m ex cõſue
cudine ſolebant eſſe nociua:ur bos erat ſolitus cor
nupetere nel equus calcitroſus his ⁊ ſimilibus cꝗi
bus tenetur dominus inſolidum:ſi non diligent᷑ cu
ſtodiuit.¶ Vlrtimo nota qð non quilibʒ dãs occa
ſionem dãni tenetur ð damno: Giille ſolus ꝗᷓ potuit
obniare dãno:⁊ non obnianit. ¶ In gloſa in vſi.
ignorantia ibi quotiens ↄnitium dicit:circa hoc cõ
clude poſt Moſt. ꝙ ant dicit quis onitinm alteri in
accuſatione nel in denuntiatione ? ꝓbat:æ tunc nõ
tenetuꝛ. vñ ſi ĩ libello dico te latꝛonem uel adulteꝝ 2z
ꝓbo:non teneor. Idem ſi ut repellam te a teſtimo
nio: qꝛ hoc facio auẽte iuris: æ nõ aĩo iniuriãdi ut ĩ
e teſtimoniũ.S. de teſti. æ. c. licet. S. de accu.de quo

in. l. itẽ apud laboneʒ. ff. de iniur. ¶ Si nero exua
iudicinʒ:⁊ tunc aut impingo falſo tibi ↄnitia:æ tene
or ut. ff. de iniur. per totum ⁊ bic in prin. ⁊ in.c.cnʒ
te de re iudi. Aut dico nerum:ut quia noco te ſpu
rium ubi es nel claudum: ⁊ ita in neritate es:uel cn
curbitum:⁊ tunc ſi expedit reipublice iſta eſſe nota
non teneor. ſecus autem ubi non expedit ſcire cũ ñ
operatur niſi infamationem ur eſt tex. nõ.in.l.eum
qui nocẽtem. ff. de iniur. Exemplum expedit rei pu
blice ſcire te eſſe larronem uel adulterum: tunc ſi di
xi tibi hoc connitiũ:⁊æ nolo probare ita eſſe.non de
beo puniri.ſecus ubi non expedit reipublice:ut qꝛ
appello te baſtardum nubi nihil petis. ſecus ſi dice
rem ut ꝛepellerem te ab ordine uel dico te cncurbi
tum:quia non expedit hoc ſcire reſpeciu de meriti
quia magis dolet ipſe quam alius ⸗ ſic in ſimili.

¶ De penis. Nica.

C Continuatur ad precedentes bec Rica hoc or
dine:quia. S. uiſum eſt de narijs exceſſibus propter
quos pene debentur merito ſubijcitur nunc Hica ðᷣ
peniſ.
A que Brene eſt nel põt
1 * ſic ſummari. Lotiẽs
puniendus eſt eriminoſus quotiens
delictum iterat:æ pone exẽplum i.c.
pia. de excep.li.Vj.nbi excõicationiſ exceptio põt cõ
tra actorem pluries opponi. ibi dẽ ꝙ quotiens ðᷣ

ficit in probando totiens debet pnniri i expenſis ut
j. etiam ſubijciam. caſus ⁊c.¶ Hõ primo ex tex.

ꝙ frequentia ⁊ repetitio delicti non preſtat aliquã ĩ
munitatem reſpectu pene:ĩmo totiens eſt puniẽdus
quotiẽs illud delictum cõmittit. Sed ↄtꝛa boc facit
.l. fi. C. de mõ mulc. ubi index pro contumacia ſepe
ſepius iterata non põt mulctare niſi uſqʒ ad tertiaʒ
nicẽ. uarie dantur ibi ſo.⁊ ĩ.l.nũqᷓ;. ff.ð prina.delic.

gera ⁊ cõis ſo.eſt:ut ſi contumacia reperitur ĩ eodẽ

facto locum bhʒ lex ↄtraria.exempluʒ index citat ticiũ
ſnb certa pena ut cõpareat tali die ad recipiendum
libellam:non comparet.iteꝝ citat eum ſub alia pena
ut neniat ad reſpõdendum libello:ſi non cõparet hʒ
locum pena:ſʒ ultra ꝓ codem ſacto non punit:quia
ſatis u? punitus.ſecꝰ qñ conmmacia cõmitteretur ĩ
diuerſis articulis ſeu ĩ diuerſis factis:qꝛ totienſ põt
puniri quotiens ↄtumatiã cõmittit ut h̊ ⁊ in.l.nũqᷓ
prealle Et pro declaratione buius tex. ſciendum
ꝙ qñqʒ cõmittũtur plura delicta ex parte cõmitten
tis ⁊ ex parte recipientiſ:ut qꝛ hodie ꝑcuſſi te unico
ictu. cras alio ictn et in dubio babʒ locum iſte tex.⁊?
dicta.l.nunq;. Qnqʒ. delictum eſt iteratũ eodeʒ ĩpe
tu:ut quia eodeʒ ipetu pluribus ꝑcuſſionibus te ꝑ
cuſſi.unde poteſt dubitari ſi eras cleꝛicus nunqnid
incideri in tot excõicationes quot fuerũt ꝑcuſſiões.
Eodẽ modo ſi dicit ſtatutũ quicunqʒ dederit alteri
alapam puniatur in centũ quidã in eodẽ impetu de
dit tres alapas:eodem mõ poteſt queri in adulteꝛio
reiterato eadẽ nocte uel eadẽ hora:nunquid pnnia
tur pro pluribus adulterijs. Quandoqʒ deliciuʒ u?
nnicũ ex parte cõmitẽtis: ſz plura ex ꝑte recipietis.

ehenagemiſdr
o inſalecn on
no rniono:ſſt in
funuͦtüchabito ſche
urotholnlibͤdbl id
ditany lauro ſanolis
ens'codleue honp
hiconſſart tor ſuu
ll iifoͤͦoan,

Peſorto

Uticnefecterdee
icensebfei wone
ſe cn pufalt gia dars;
Ponit dici igtio bi
cx er q pro imniuria lln
locl.ni ferunn niuria nea
ſec eui ecceie pninenat.
ſen eo cc porochiane
lmno r yh lau
Allumnon ni enmn in on
neds ſbier nechan
ſniblecſtibn Kierbe
hilamnin Honn d ala bon
rdüdecdn i ladonnn
ſie Düfanid robebun
hanc i
4ſ.ceteſtr ſed

Mlai ateien f Se⸗
. . 4 .
6ha halct apiſe lllli⸗
teſinn Eiachen

un oumn ſier 6psckſen

noſnmn 1Conereſttn

nury lnoſnn ſie

nn be gin bw
Msnſſonggrepr
Ebhanr nne giad

Dr 4 uhit
CCNNNNiTores
Sihtiningindaigts
Uetand poreerigonic.
Gocnionſ hio itd
Dnit bicivonenes
Sche punin iapenten
1(Hnim an.
Menvon oriiz alorsi
no aonens pynecs
ni. Cu n bot hit
1pro conuncct ſepe
eniriczed enia;
uich üdnim deſt.
wraca heimitcle
gencrz icer airt iii
1ni dend neepienn
crdar annſob 1 Nn
lbclot rrcannh
an an or i⸗
onmmnmcs Ginimn
aſs ilar, in hit
imnin it luq
Grnizl undin
ma ſane Cöminn
hodie genſt mien
bedzoconn Ge n
c emiͦ colif

¶ De penis.

peꝛcuſſit te cum calcaꝛibus ſen cum loꝛſice nnũ fuit
delictũ ex ꝑre mea: ſed ex paꝛte tua plura: qꝛ plura
nulneza illata fuerunt. z ſtatutnʒ punit pꝛo quolibet
nn Inere in centũ nunquid puniatur totiẽs in centũ
quonẽs fuerũt nulnera: ð his ⁊æ ſimilibus põt dubi
tari: nũquid habeat locũ iſte tex.nt reiteꝛeruꝛ ↄdẽna
tio ex iteratione delicti:æ qꝛ mateꝛia ẽ longa ⁊ ſobti
lis uide eã plene ꝑ baꝛ. in.d.l.nũqᷓ; ubi etiã multas
remiſſiones facit ⁊ per Jo. an.in ꝛegula deliciũ de *
reg.iur.li.vi.in meꝛcu.⁊ aliquid nõ.in.c contingit.
I· de ſen. excõi. Anũ iñ nõ. ꝙ ſi quis cõmiſit plura
delicta in uno loco ⁊ in hoc terꝛitoꝛio cõmiutir alidᷣ
delictũ uel reiterat illud non põt puniri h̊ pro deli
ctis alibi cõmiſſis niſi alia ratione h̊ ſoꝛtiatur foꝛnʒ
ſed pena aggꝛanaꝛi põr ex delicris alibi omiſſis. exẽ
plũ nõ in fure qui cõmiſit naria ⸗ dinerſa furta in
uno terꝛitoꝛio:nunc in altero teꝛritoꝛio ↄmitiit nnũ
furtũ:tũc habitio reſpeciu ad alia põt dici famoſus
latro ⁊ poterit h̊ ubi cõmiſit tantnʒ nnũ fuꝛiũ ſuſpẽ
di tanqᷓ latro famoſus.l. capitaliũ F. famoſos.ff ð
penis licet directe non poſſit puniri pꝛo delicris ali

bi cõmiſſis: v hoc ſingulariter ponit Marto. in. lſi
cul. in fi.ff. ð accu. ⸗

Dicit qnid faciẽdũ
Reſbyteri. ſit de pena qnã ſol
uit inteꝛfectoꝛ pꝛeſbyteri h. d uel ſic. In
terficiens pꝛeſbyterũ puniendꝰ eſt. pene paꝛs eccle
ſie cui pꝛefuit alia pars ꝓ eins aia diſtꝛibnituꝛ. pꝰ
ponit᷑ dictũ.ꝛ ratio ibi qꝛ:caſus ⁊c̃. rimo nõ
ex tex ꝙ pro iniuria illaia ſacei don põt ageꝛe cps
loci.nã ifertuꝛ iniuria nedũ ꝑpione ipſius ſaceꝛdotis
ſed euiã eccleſie nnineꝛſali ad.c. cnm deſice:cs j. de
ſen. excõ.⁊.c.paꝛrochianos.eo.ti.facit.ij. o. Vij. ac
cuſatio. ¶ nõ. ꝙ ſʒ ſaceꝛdos habeat pꝛopꝛiem ec
cleſiam:non im pena in totũ applicatur ipſi eccleſie:
ſed medietas ſibi:æ medietas epo nt ꝓ eiuns elemo
ſyna iuſte diſtꝛibuat. Et ex hoc nident iſuꝛgere duo
ſpãlia in iſta pena ad alia bona que dimittit pꝛeſby
ter cũ decedit.nã illa bona in totum applicant᷑ eccle
ſie cui pꝛefuit:ſi nõ habuit conſangnineos nt nõ.in
.c.i.de ſucceſſio. ab inteſta xij.q.ultima. c.fi.?⁊ in
c.relatum. ij. de teſta. ſed iſta pena in torũ non ap
plicat᷑ eccleſie nt alBeridt ſnus põt eſſe ꝙ;
eps h̊ aliqd capit: ſed ex illis bonis nibil capit:ſi ha
buit eccleſiam. Et adueꝛte qꝛ lia hʒ duplicem intelle
ctum. pꝛimꝰ eſt ut eps diſtribuat medietatem in eiꝰ
elemoſynam i.pꝛo neceſſitatibus ſnis ¶ Alia lec. ut
di tribuat pꝛo elemoſyna ſacerdotis interſecti. ꝛ ſic
det magis egẽti. ar. in. c.nõ ſatis. xxx vi. di. Et poſ
ſu nus reducere ad concoꝛdiã diſtingnendo: ꝙ aut
eps eſt indigens: 7 põt tunc retinere ſibi iſiam par
tem aut non indiget ⁊ debet diſtribuere inter egen
tes ¶ Ex quo infero ꝙ bona pꝛeſbyteri deceden
tis ſine eccleſia ⁊ ſine ↄſanguinitate debent ꝑnenire
a ep n loci: non ut ſibi retineat: ſed ut diſtꝛibnat fʒ
diſtinctionẽ pꝛecedẽtem: qdᷣ nõ. ¶ Altimo aduerte
qꝛ iſte tex. non apeꝛit quid ſi iſte ſaceꝛdos habuiſſet
heꝛedẽ de ſua conſanguinitate: nunquid innc pena
applicarur heredi an epiſcopo nt hic dicit. ⁊æ doc G
non tangunt. Ded ego ſatis putarẽ in beres admit

.⁵ . —

tatur ꝓ iniuria quatenus tãgit pſonã preſbyteri. ꝓ
hoc eſt tex. in fi. qui dicit ꝙ nullus eſt heꝛes proxi
mior qꝙᷓ eccleſia. ¶ Sʒ cerium eſt ꝙ ſaccedens inꝛe
ſanguinis excludit eceleſiam in alijs bonis ut nõin
dicto.c.i.de ſucceſ.ab inteſ.ergo intehigatuꝛ hec la
ubi decedat ſine herede ſanguinis. facit qð dixi iu
c.i.ð.ti. proximo. ¶ In glo. ij in fi. de hoc cni ap

ditis dicã.j.c.ſe.
Icet. Archidiaconi et alij pꝛelati qͥ
in criminibus diſpenſare non
poſſunt penam pecuniariam imponere nõ
poſſũt ubi a iur̃ alia ſtatui:ita communiteꝛ lũmat᷑.
uel ſumma aliter et melius. NHon debẽt prelari ꝓ cꝛi
minoſis ſuſtinendis pecuniam exigeꝛe:nec enã coꝛe
crionis cq ex cupiditate penaʒ pecuniariã imponere
hoc.d.pꝰ ponitur archidianorum actus ꝛepꝛehenſi
bilis.ꝛꝰ mandat illos inhiberi et compeſci. ibi mãda
mus.caſus etcẽ. 6. peex tex. ꝙ in eodem cpiſco
patu poſſunt eẽ plures Archidiaconi:et ſic eadẽ di
gnitas eſt multiplicabilis in eadem dioceli de ono
in.c. quoniam abbas de offi. dele. ¶2 nõ. aꝛchidia
conum poſſe ſibi querere iuriſditionẽ cognoſcẽci ðᷣ
criminibus et puniendi:et hoc inteliigo de iure ſpã
li.nã de iuꝛe communni nõ fũdat inrẽnonẽ ſuam niſi
ſuꝑ hiſ que habent᷑ in. c.ad hoc ĩ O. i quadã ðᷣ offi.
archi. et ibi per Jo. an. ¶ ʒ nõ. ↄtra iſtos pᷣlatos
inferiores de facili imponentes penã pecuniariã.
q* nõ. ꝙ ꝓ annua exactione nõ debʒ fieri ſuſpeſio
nel interdictum et itellige qñ iſta annua exactio erat
in debira.naʒ ſi erat debita bene põt ſuſpẽſio fieri et
interdictũ poni ut ĩi. c. queſiuit de his qᷓ fi.a ma ꝑte
ca. ¶ AMHimo nõ. ꝙ archidiaconus et a ij prelati
inferioꝛes habentes iuꝛiſditionem etiam de iuꝛe ſpã

li nõ poſſut exeꝛcẽ ſẽtẽnã cenſuꝛe: et ſis poſſũt excõi

caꝛe ſuſpẽdẽ et iterdicẽ. Et facio hãc ↄcluſionẽ cir
ca ptᷣatẽ exeꝛcendi cenſuꝛam eccleſt laſticam. q; qcũqʒ
iudex eccleſiaſticus qui hʒ iuriſditionẽ fori oↄtẽtioſi
ſine de iure cõi ſiue de inꝛe ſpãli: talis ſentẽtiam cen
ſure proferre põt ar. ̊ et in.c.i.de ſen. excõi.li.Vi.
et in. c.ſicut de ſimo et in.c.cum in eccleſijs ð ma.⁊=
obe. et in.c.cum ab eccleſiarũ de offi ordi.An aũt
curatus poſſit excommunicare. nõ. in. d. c. cum ab
eccleſiaꝝ et ĩ. c.ſi ſacẽdos.eo.ti.dico plene ĩ repeniti
onc. c. ſiqs clericũ ð fo.cõ. ¶ In glo. in vbo pe
na m in fi.nõ.glo.ad quam quotidie fit ꝛemiſſio cũ
queritur an index eccleſiaſticꝰ poſſit iponẽ penã pe
cunmiariã: et facit gl. h̊ tria mẽbra.nã quandoqʒ ins
ꝓ delicto ĩponit penã pecumiariã:quandoqʒ ipe nit
aliam penaʒ cen. pura vᷣponit̃ nel pꝛiuat̃ beneficio.
qnqʒ nullã penã certã. ¶ Erimo caſu quãdo im
ponitur pena pecuniaria quilibet index de crimine
cognoſcens põt illã imponeꝛe. cũdo caſu qñ
imponit aliã penã ceꝛtã diſtingue an iudex poſſit di
ſpenſaꝛe an nõ. ʒ caſu qn nulla ceꝛa pena iponi
tur ⁊ tũc cõcludit glo. ꝙ eſt in aꝛbitꝛio iudicis quaʒ
penam imponar:quod nõ.ſed ſᷣm membrum non
ur᷑ pꝛocedere indiſtincte: tum quia nimis reſtringit
banc lam:tum qꝛ quilibet iudex cognoſcens de cri
mine põt ex cã dum ꝓnũciat penã temperare ut.ij.
v7 4%

plicetur iſta pena pecuniarta quam eps exigit a ſub

¶ De penis.

Iq iij. in. notandũ æ in.:.qd eꝛgo. pena gꝛauiõ
ff de bis qui nõ. infa. ? in.l.hodie.ff. de penis. vn
in bac mã ſic diſtingneꝛeʒ: aut querimur nũqͥd in
dex eccleſiaſticꝰ poſſit imponcꝛe penã pecuniariam
multando ant penã diffinitine imponẽdo. pꝛio cãn
dicendum eſt ꝙ ſic: ſi ila magis nimeiur. ar. in. c de
cãis de offi. dele. ⁊æ in.l unica ff ſiquis ius di. non
obté. ⁊ nõt Jo. an poſt Hoſti.in. c.i.de homic li.
vj. ⁊ ſatis ſentit iſta glo.qꝛ pena cena nõ ẽ ſiatuta

ꝓ ↄtumacia arcẽda. vñ põt iponeꝛe ꝓut ſibi vꝛ nt

in. d. c. de cãis.2 caſu pricipali qñ nult iponeꝛe difi
niẽdo aut ſubeſt ſiaturũ ul ↄſuetudo ut ꝓ quohbz
delicto iponat᷑ pena pecuniaria ? nõ ualʒ: qꝛ ĩſurgit
diſſolutio.nullamin. delinquẽs pꝑtimeſcit en pam:cũ
ſpeꝛat eã nũmis ꝛedime:e ur diẽ tex.in.c.pauꝑ xi.q
eiij. æ hoc tenuerũt Jo. an.⁊ Moſti.in. c.fi. ð ↄſti.
= in.c.ij.de delic. pue. Aut ſubeſt ſtatniũ ſen cõſue
tudo ur ultra penã iuris iponaĩ pena pecuniaris: z
nalet dũmo non pꝛocedat ex ꝛadice cupidiatis.põt
eĩm epᷣs adiunando canonẽ imponeꝛe neuã penam
nt in. c ij de elec æ Jo an. in. c. fi. de effi. archipꝛeſ
biteꝛ. Aut nõ ſubeſt ſtatum nel ↄſuemudo:⁊ tunc ex
iudiciũ pꝛelatus nult exigeꝛe pecuniã ꝓ delieto ⁊ ñ
põt:qꝛ ceꝛti modi ſunt in iure ſtatuti ꝓcedendi ptꝛa
delinquentẽ ⁊ puto ꝙ ita faciebãt iſti archidiaconi:
qꝛ ex iudiciũ ſine cãe cognitõe exigebant pecnniaʒ
pꝛo delicto cõmiſſo ⁊æ ſuſtinebat cꝛiminoſos in delie
tis ꝛecepta pecunia. Aut uult iudex pꝛocedeꝛe indi
cialiteꝛ:⁊ tñc li ceꝛta pena nõ ẽ ipoſita põt impone
2e penã pecuniariaʒ :ſi illa magis timetur ut hic in
glo. Si vo eſt ceꝛta pena ſtatuta:et tunc ſi cum cõe
cognitione nolũt illam tẽperare ꝓnunciando poſſũt
ꝑ iura ſuꝑius allega. nã hoc nidet̃᷑ ↄceſſum cnicũqʒ
iudici cognoſcẽri de crimie ut ex cauſa poſſit tẽpe
rare penã dum ꝓnũciat.ſed poſtq; ꝓpnnnciauii hoc
non põt ui dicto. Sꝗ. notandũ.? in.l.i.ff. ad turpil.
niſi poſſit diſpẽſare ſupeꝛ illo crimine ut in dicto.c.
at ſi clerici.in. S. de adulierijs de indi.niſi eſſer mul
cta ipoſita que põt ꝑꝑ inopiã ꝛei ẽt ex poſſacio tẽ
perari nr ẽ tex. nõ. in.i..illicitas. in fi. ff. de offi. pꝛeſi.
Mitimo aduene ꝙ ubi pena non eſt in iure ex
peeſſa debet apponi cõſuetudinaria:⁊ ſi index exce
dit cõſuetudinẽ dicit᷑ excedeꝛe modum ad hoc tex.
iñcta glo.in.l.hodie ff.de penis ⁊ in pꝛealle.i.quid
eꝛgo. S. pena gꝛauioꝛ. Sed cõſuciudine ceſſante ne

nit arbitrium. ¶ Sed queꝛo nunqnid eps poſſi ĩ

poneꝛe penam pecuniariã laico tẽpoꝛaliteꝛ ſibt non
fubiecto. Jo. an poſt Moſti. ſentit in.c.i.de homi.
li.vj. ꝙ non.ſed dʒ eaʒ faceꝛe infligi ꝑ indiceʒ ſecu
larem.allegat.c.ij.de maledi. .c.poſtulaſti S. de in
deis ⁊.c.cum ſᷣm leges de heꝛe.li.vi.hoc dicinʒ mi
bi nõ placet:exquo.n.eſt caſus in quo eſt index ee
cleſiaſticꝰ uendicat ſibi inriſditionem in laicis non
appaꝛet ꝛatio q́ꝛe ĩ caſibꝰ pᷣdiciis non poſſit ſibi im
poneꝛe penã pecuniariã:et ꝙ poſſit indnco textum
xvi.q i.ſtatuimus ⁊.xvij.q.iiij.quiſquis. Et ad in
