mentũ ꝓpꝛiũ cũ ſeptia manu ꝓpinquo.ar in. c. lan
dabilem.j. e. poſſet ẽt itelligi iſte ueꝛ. oñ mulieꝛ eꝛat
conupta. naʒ tũc de facili nõ põt ꝓbari ipedimentũ
mariti. V. ſi aut. loquit qñ mulieꝛ in nouitate procla
mauit. ? ꝑ aliqua ſigna põr pꝛobari impotentia ma
riti: tũc eiz dʒ audiri incõunenti ꝓut dictum fnit in
pꝛin. vñ diſcꝛetus dʒ eſſe iudex ⁊ ſemꝑ potiꝰ exigeꝛe
ꝓbatiões ſuꝑfluas i; defecuuas cũ agat in ſeꝑatõe
de piculo aĩaꝝ. ut dic Inn. ⁊? bñ.vñ qnñʒ exigat duo
ex (lis tribus pdicuis argumẽtis. quõdocß oig tria.

ti tgnotni o l da o da
ſetthestrd⸗ rtſKuch
NAne)irſehnanenpm mim
tanclening decl ſoni
Knämniit ni ir uch
irpoſttycaraleui igreſere
uunririni mimmni uv un
lu bn. jGoKrai
uefigcltret oiod gprr natfn
Nbon uaſtens once ini dnr de
lcibſtconmunm megl thrbi
luſmnann ſigcinseipodinenm
ſrinl Cun doni nſtanr oſe
iän Ngacrlan ulſe echin
Norcrmgi e
tespoſin cgnoleitn or

nuin ar ati cogno

ſt
lam bri 1 ed
unſiſecmni lin og⸗

ntien Opue ſontt li c ⸗
i ſe⸗ ſcitigo ci ler. a
nnſitain:nlond i

Bodſecdi⸗IRunns

imegninum
taſnod
u tdenii
imngian nef
W RN
innnann
NKnienrn gi
2dudnmm ſem NNmme
hnei⸗ unpwtnsiftii
bum hin nideipienn ne
inhunn ccnigii, nbo
ummii t otm ininnli
Oadems tci mmid auim:
Muges mna te einne conſangri
cetnt los deng innre hs
mummoniiſcpnn rcönnenn n
neni ndded niiiz tegvirir
alſgna umgoninobn nopon ar
ndCNElfiſfigniinsgi
lrdsiemtiniuuetnſoſ
idenn i ,mniſchiin
Pen oane ninm ihnsen
ſammims ctn inr li l
uts cen ANrinin
Aan chudpbin. Shein
n mi nn ginnor nacl
Gtmtenn ah, ir nti
widhene Mnlnie
mioraninofen Nond
einiric
Prid hihlem.
Ncho —
Pun w nin o itn.

¶ De frigi. æ male.

qnʒ ſufficiet nnica ꝓbatio.ut ſi eſt neceſiario conclu
dens exẽplum ſi ex toto nirilia ſũt amputata maꝛito

nam tũc fruſtra exq̃reret᷑ alia ꝓbatio. iſte rex.lc qt

in ipedimẽto fꝛigiditatis. nam cum impedimẽto ma
leficij ſeper ad minus dẽnt cohitaꝛe prius ꝑ triẽmũ
qꝛ cũ illud ipedimẽtũ nõ ſit nãle ſed accidentale põt
tpᷣe ꝛemoueri:ut ꝓbat᷑ in. c.fi.j.e.⁊ ſic ſtelligo iſium
tex.Iʒ multa æ uaria hic ſcrihantur. Cn glo.i. ult
ergo gl. ꝙ iuſtum iudiciũ appellat᷑ hic iuramentum
ↄiugum cum ſeptia mann ꝓpinquoꝛũ:ſed mibi nõ
plʒz hec expõ. unde dicerem ꝙ aut coniuges nolunt

incõtinẽti ſeꝑari nõ expectato triẽnio ⁊ oʒ ꝙ ipedi

mentum ꝓbetur per iuſtum iudicium.i.peꝛ aſpectũ
coꝛpoꝛis ut ſalti appareãt aliqua euidẽna ſigna iĩipo
tẽtie ⁊ tũc cum iuramẽto ꝓpꝛio ? ꝓpinquoꝛũ põt
fieri ſeꝑatio quod ſentit tacite hic abbas:⁊æ ad hoc
adduco.c.laudabilem.j.e.fᷣm itellectum queʒ ibi te
neo ut rectum iudiciũ ponat᷑ pꝛo remedio ſeperato
a iuramẽto coniugũ ? ꝓpinquoꝛũ.⁊ dic ut dicam
mchudhpini rai it⸗ non credo
ꝙ hoc obſtat itellige hanc gl.ꝙ pꝛimũ mr̃imonium
dʒ reſtaurari quo ad uinculum exquo nunc apparʒ
de potentia uiri. ſed reſpectu toꝛi ſeu mutui ſeruitij
ſerua diſtinctionem pᷣcedentem. ut ſi ſolus maritus
fuit in dolo poſſit uxoꝛ petere ſepationem quo ad
torum ꝓpter adulterium cõmiſſum cũ illa alia. Si
uero nõ fuit in dolo nel uterqʒ ↄmiſit dolũ tũc mẽi
moniũ repꝛobabit quo ad oĩa.pro h.c. fraternitatiſ

I. e.?.c.pe.⁊ uult.de adult.⁊ ſic diſtingue nõ h̊ per

Jo. an. ⁊ hãc ſeꝑationem pꝛimi mr̃imonij uenit
Sꝛium qð ſequit᷑ in gl.de.c.ſi per ſoꝛtiarias ubi dr
ꝙ ſi mꝛimoniũ fuit ſeꝑatũ ꝓpter maleficinm uiri:lʒ
uir poſtea ducat aliquã æ cognoſcat non peꝛ hoc ſe
ꝑabitur primũ mr̃imoniũ cuius ↄꝛium hic dicit᷑.⁊ ĩ
.c. lan dabilem... e. So. gl. dicit alind in ſeꝑatione

Ppter frigiditatẽ zæ aliud ꝓpter maleficiũ:æ nõ ꝛed

dit ꝛem diueꝛſitatis. unde aliqui diceꝛe uoluerũt ꝙ;
illud. c.ĩ ͥ ſit conectũ: ⁊ tu tene gl.æ dic hãc eẽ ꝛeʒ
diuerſitatis.nam frigiditas ẽ ipedimẽtum nale non
reſtrictũ ad certam ꝑſonã. unõ ſi uir poſtea cogno
neꝛit aliam appet eccliam fuiſſe deceptã cum eodem
modo potuiſſer cognoſceꝛe pꝛimã. ſed maleficiũ qð
fit inſtigante diaholo reſtringit᷑ ſepe ad cenã ꝑſonã
ut oẽs poſſint cognoſceꝛe pᷣteꝛ uxoꝛc.ideo ſi poſt di
noꝛtium ducat aliã æ cognoſcat non ꝑ hoc apparet
eccliam fuiſſe deceptã. ideo nõ dʒ ſeꝑari fᷣm ⁊ reſtau
rari pꝛimũ ⁊ ita ꝓpꝛie loquit᷑ illud.c. ſi ꝑ ſoꝛtiarias
ꝓ h. c.fi.j.e.⁊ ſic ĩtelligo iſtũ tex. qui ſolet difficilis
reputari:qꝛ vꝛ deuiare a deciſionibꝰ alijs. Abb.

Bo d ſe d E: Innpotens ad copn

trimoniũ hendũ ſiue ſit ipedimentuʒ eta
tis ſiue nature. ¶ H pꝛio ꝙ pueꝛ nõ pꝛeſumiĩ q;
gnare poſſit. æ dr̃ pueꝛ uſqʒ ad.xiiij.annũ.de q dic
ult in. c. pubeꝛes ⁊. c.ij. de deſpõ.ĩpu. ¶ Secũdo no
ta ar. ꝙ ſufficit allegari uiri impotentiã abſqʒ ec ut
ſpecificet qualitas ĩpotẽtie. Item nõ ꝙ idẽ cꝑatur
impotẽtia tpalis quo ad tpᷣs qð ꝑpetua in perpeiu
tu: ut pʒ ĩ purificatiõe ꝗᷓ hic fit inter pnuerum er im
potemẽé. ¶ In glo. fi. ibi hũanitatis ſolacium æc.

* lam ẽ ipotens ad ma

expone iſta Vba ꝓut nõ. in. c.nuptiaꝝ pal.in glo. in
V. ? quibuſdã.ſenex enim iõ Shit:qꝛ hʒ habiitũ qñ
qʒ ꝛeducibilem ad exercitium. ſed tex. dʒ intelligi de
oĩno impotẽte.ideo dicũt hic doc.ꝙ ſpado utroqʒ
teſticulo nõ põt ↄᷣheꝛe mẽimoniuʒ. ſecus ãt ſi careat
uno teſticulo tm: ⁊ ſic põt ĩtelligi.l.ſi ſerua in. .ſpa
donẽ.ff. de iuredo.⁊ uide gl.i.c.hi qui.xxxij.q.vVij.
que tractat quid de eo qui habet uirgam erectam
ſed non poteſt emittere ſemẽ ꝓpter impedimentum
naturale uel accidentale. æ tenuit ibi gl. ꝙ talis põt
mr̃imoniu n Zöheꝛe cum poſſit mulierem ꝓuocare ſʒ
cõir tenet᷑ Zrium ⁊ hoc puto uerius:qꝛ exquo non
põt generare.põt uxoꝛ diceꝛe ego nolo eẽ m c̃.ut
ſupra.c.ꝓx.in.fi.de h mnaric eten mimnoe.
. W½ Marurale ipedimẽtũ
X* litteris. ad coitum inſeꝑabile
arte medicoꝛum mẽimoniũ ipedii prio cõ
ſultatio. o rñſio.ibi ꝛidemus. ¶Mõ ꝙ ad dirim
dum miimonium nõ ſufficit quodlibet ipedimẽtum
ad coit in:niſi ſit tale qd arte medicoꝛum reparari
non poſſit ⁊ intellige ꝙ poſſit fieri reparatio abſqʒ
piculo coꝛpoꝛis ut exponit tex.j.eo.fraternitatis.
C In gl. iein fi. uulſt ergo gl. relata ad tex. ꝙ impe
dimentum accidens poſt mꝛimonium Sctum ſʒ non
dũ ↄſumatum nõ tubuit facultateʒ ſeparandi matri
moniũ quod nõ nam matrimonium ↄctum ꝑ vba
de pniti qdð ſemel tenuit nõ reꝑitur poſſe ſeꝑari niſi
P ꝛeligionis ingꝛeſſũ ut in.c.ex ꝑte ⁊.c.ex publico ð
conuer.coniu.credo iñ ꝙ ſit ſufficiens cã ut papa
poſſit illud ſeꝑare ſi muliũ teneĩ de incontinetia ſa
ni ad hoc qð nõ.in.d.c.expublico. ¶ In gl. in. V.
a natuꝛa adueꝛte lʒ tex. loqᷓtur de ĩpedimento a nã õ
cto. Idem dic ſi ipedimẽtũ fuit accidẽtale dũmodo
pceſſerit mꝛimoniũ ꝓ hoc.c.pce.⁊.c.ſe.in qᷣbpuſ ſolũ
pondeꝛat᷑ ipotetia coeũdi ⁊ hec ſentiũt doc.j.eo.c.
ubi dicam.

Onſul tationi. Contrabẽs ſci

Eter cũ ipotenti

ad copulã ab ea nõ ſeꝑatur. h. d. prio cõ

ſultatio. o rnſio:ibi talter. ¶ M .paimmo ꝙ cum
oĩo impotenti ad copulam non poteſt conſiſteꝛe ue
rum mr̃imonmum nam deſinit cã inſtõnis mrimonij
nam nec pꝛopteꝛ ſpem ſobolis nec ut euitetur foꝛni
catio hoc mꝛimonium poteſt dici contrabi.? ideo
dicunt doc.hic ⁊ bñ ꝙ ſi potens qui pꝛus ſcienteꝛ
contraxit cum impotente gbit cum alia tenet matri
monium cum ſecunda non obſtante quod eſſet obli
gatus cum pꝛima ad moꝛandum tanqꝙᷓ cum ſoꝛoꝛe
uide inſtantiam in eo qui contraxit cum minoꝛe.nã
licet ſit obligatus ad expectandum donec perueni
ret ad maioꝛem etateʒ:ut in.c. de illis ſupꝛa de deſ.
impn.tñ ſi mr̃fimoniũ cũ alia ↄtraxit tenet matrimo
niũ:ut nõ.in dicto.c.de illis facit.c.ſicut de ſpon.di
cunt tñ Inno. ? Hoſtié. ꝙ tenetur iſte ſempeꝛ aleꝛe
illã impotentẽ cũ qua ſcienteꝛ contraxit matrimoniũ
quod bene nõ. plus etiam dicunt ꝙ ſi timeꝛetur de
foꝛnicatione potentis poteꝛit eccleſia ſibi ſubuenire
dan do ſibi licentiam cum alia contrabendi: ex quo
cum pꝛima ñ ẽ uerum matrimonium remanebit ta
men obligatus ad reddendum neceſſaria prime.
E

¶ ¶Qui fi. lint iegi.

Sed queꝛo de qua impotẽtia uerificat᷑ iſſe tex. qni
dam uolũt intelligeꝛe qñ mulieꝛ eſt multũ arta. ſed
doc.cõiteꝛ intelligũt in quacũqʒ iĩpotẽtia ẽt ſi accidẽ
taliteꝛ ꝓnenirer impedimentum ante pctum matri

monij. ꝓ hoc ſacit qð dixi S.c.ꝓxi.⁊ hoc pacet:qꝛ
eadem é ꝛ0 in qnolibei impedimento. ¶ Vltimo qꝗᷓ
ro quid intẽdit ha dũ dicit ꝙ ſi talis ſcienteꝛ cõtra
bit cum iporẽte hẽbit illã ut ſoꝛoꝛem.dicit Jo.an.
ꝙ ſecũ dʒ caſte niueꝛe ſicut cũ ſoꝛoꝛe. nam ſicut ue
ri cõiuges pnt pꝛomitteꝛe cõtinentiam ſimul moran
do. xxxiij.q.vV. qð deo ita ⁊ iſti poterũt ſimul moꝛa
ri in continẽtia. Et pꝛo hoc adduco textum ĩ.c.oĩo
xxxi.di.ubi paulus de uxoꝛibus apoſtoloꝝ dixit.nũ
quid nõ hẽmus poteſtatẽ circũducendi mulieꝛes ſo
20zes ⁊cc. unde coniuges appellauit ſoꝛoꝛes in quib⸗
n exeꝛcet̃᷑ carnale ↄmeꝛtiũ ſic puto ꝙ capiaĩ.V. ſoꝛo
ꝛes ¶ Ini gl fi. ibi ſic pcipit iudicãdũ h n ꝓcedit ĩ ſẽ
gentia laca oꝛdine iudiciario ſeruato:quia tenentur
alij iu licare fin ꝙ papa iudicauit licet nõ pꝛecipiat
ſic in dicanduʒ:ut in.c.iĩ cauſis allł.in glo.ſed ĩtelige
glo. non in ſententia ſed in cõſuetudine curie ꝛz oma
ne ⁊ ſic ſentit in fi.nã talis cõſuetudo neceſſario n
eſt ab alijs ſeruãda niſi papa pꝛecipiat.de quo nide
glo. in. c. nnico de ſũ.tri. in v. docuit li.vi.vn Qan.
exponit hic tex.indicare.i.teneꝛe:ut ſit ſenſus ꝙ cõ
ſueuit ꝛomana eccleſia teneꝛe ut habeat᷑ ut ſoꝛoꝛ nõ
aũt eccleſia ꝛomana pꝛecipit ut ſic fiat.⁊ ex h̊ poſſet
inferri ꝙ ubi ẽ cõtraria cõſuetudo illa ſernuanda ẽ
2 non diſpõ huiꝰ.c.qꝛ ut pꝛedixi inteꝛ iſtos non eſt
mr̃imoniuʒ:⁊ ita intellige iſtam glo.⁊c.

Audabilem. Sce mhenn
tia coeundi con
t ſtatiz matrimoniũ ſeꝑatur. alias coha
bitabũt ↄiuges ꝑ triẽniũ ⁊ ſi cũ ſeptima mann pꝛo
pinquoꝝ iurãt ꝙ dederũt oꝑam carnali copule et
nõ potueꝛũt cõiũgi ſtatiʒ ſeꝑant᷑:ita cõiteꝛ ſũmatur.
ſed ego aliteꝛ intelligo.ut dicã.j.et diuiditur ĩ duas
pꝑtes.primo loquitur quãdo unus coniugum dicit
mr̃imoniũ ↄſumatũ ⁊ alteꝛ diffiteĩ:ſecũda ibi ſi aũt
qñ uteꝛqʒ fatetur mr̃imoniũ non eſſe conſumatum
2 pria ꝑs ſubdiuidit.nã pria loqnit quãdo ſimil eẽ

nõ conſentiũt.ſcdᷣa qn cõſentiũt:ibi ꝙ ſi. ¶ Motra

prio ibi ſi frigiditas priꝰ ꝓbari nõ poſſit bonnʒ ⁊
nõbile tex.ꝙ ubi ipedimẽtũ põt ĩ prĩi.pꝛobari nõ ẽ
opus ꝙ cohabitẽt ꝑ triẽnium uł ꝙ iducant conſan
guineos ad iurandũ.utputa ſi ꝓbatur ꝙ nir habʒ
membrũ aridũ uł ꝙ ex toto ſit ſectns uł qͥd ſimile.
nã fruſtra expectat᷑ euẽtus cuiꝰ nullus induceꝛetur
effectꝰ:ut in.c.cũ cõtingat s de offi.dele.qð itellige
in ipedimento ꝓpteꝛ maleficiũ:qꝛ cum ſit accidenta
le æ poſſit remoueꝛi ad tẽpus debet prius ſemp co

—

babitare ꝑ triẽnium iuxta foꝛmã.c.fi. ꝗ.co.¶ HNõ
fo cãun in quo iurat᷑ tactis ſacꝛoſancto ſcꝛipturis
ſeun euãgelijs:⁊ ſic requiri tactura euãgelioꝝ.nõ eiʒ
eſſz iuri ſatiſſactum ſi iuraretur ſine ractura.de quo
nide gl.ſing in.c.ut circa ð elec.li.vi.in.v.eoꝛpoꝛa
li: nbi dicit ꝙ qn pꝛo foꝛma diſpo ſitio exigit tactu
ram nõ nalet actus: niſi iuramentum fueꝛit coꝛpoꝛa
liteꝛ pſtituʒ: ⁊ tenebis ſemꝑ menti illã glo.æ vide ad

mateꝛiã glo.nalde nõbilem in cle.i. de heꝛeti. in ner.
tacta quã nide ⁊ nõ¶ Nem nõ ꝙ ↄiuges nõ habẽt
iurare ſpecifice ſupeꝛ aliquo ipedimento.ſed ſufficit
ꝙ gnaliteꝛ gicqt ꝙ nunq;; potueꝛũt cõſumare matri
moniũ.¶¶ Op. õ tex.de contrarietate. nam in pria
ꝑte requirit̃ cohitatio triennij.in fᷣa ꝑte uidet᷑ innui
oppoſitum.ſo. Inno.intelligit pꝛimã ꝑtem qñ alteꝛ

ofitetur ipedimentum ⁊ alteꝛ negat. Scdðᷣam partezʒ

intelligit qan uteꝛqʒ ↄfitetur.hoc eim cãu põt ſtatim
ſeꝑari mr̃imoniũ ad iuramentũ ↄiugum ⁊ ꝓpinquo
rum. ? Hʒ iſte intellectus nideat᷑ cõis pᷣteꝛ Hoſti. qui
ipꝛopꝛiat l?am in ſuo ĩtellectu.mihi tñ non placet:qꝛ
iſtud cohabitare ꝑ triẽnium datur ad expientiaʒ co
pule coniugalis:ut ẽ qñ frigiditas pꝛius neꝛe ꝓbari
nõ põtr:ut pʒ in tex.ſed hec ratio foꝛtius nendicat ſi
bi locũ qn uteꝛqʒ cõfitetur frigiditatẽ ſine alia ꝓba
tione qᷓ; qñ unus aſſerit æ alius negat.naʒ ſepe dubi
tat᷑ utꝝ frigiditas ſit nalis ⁊ ꝑpetua: an accidentalis
7 tpᷣalis ⁊ ideo ex quo ueꝛe ꝓbari nõ põt uoluit tex.
ut debeat expectari ꝑ triẽnium ut appareat ex curſu
tpᷣꝛis an ſit ꝑpetua uel tpᷣalis. Item tex. in pꝛin. dat
indiſtincte triẽnium ubi pꝛius frigiditas ꝓbari non
põt:ſʒ ꝑ ↄfeſſionẽ ↄiugum non habetur neꝛa pꝛoba
tio ut in.c.ſupeꝛ eo.de eo qui cogno.conſang.nxo.

ſue.nec iuramentũ ꝓpinquoꝝ ſufficit:quia illi iurãt
de cꝛedulitate:ut in glo¶ Itẽ nõ ſine miniſteꝛ io litte
ra in pꝛin.fecit mentiõeʒ de iuſto iudicio.⁊ in fa pte
de iuramento ↄiugum ⁊? ꝓpinquoꝝ ⁊ ideo intellige
ꝙ aut põt ipedimentũ ueꝛaciteꝛ ꝓbari ⁊ tũc non eſt
opus cohitatione triẽnij æ iuramẽto pꝛopinquoꝛuʒ:
nt in pꝛin e a contrario. aut nõ põt pꝛobari neꝛe:
⁊ tũc ſi unꝰ ↄfitet̃᷑ ⁊ alteꝛ negat non dʒ ſeꝑari matri
moniũ niſi is qui ſtat ↄtra mrimoniũ ꝓbet ipedimẽ
tuʒ ꝑ iuſtũ iudiciũ.⁊ intelligo hoc cãu inſtũ iudiciuʒ
qn cohabitaueꝛũt ꝑ triẽnium ⁊ poſtmodum pꝛobat
p aliqua ſigna pura qꝛ pꝛobat ſe uirginem facit ad
hoc qð nõ.glo.xxxiij.q.ði.c.i.ſi tũ habeꝛet ſigna ma
gis euidentia poſſet illo tũc ſeꝑari matrimoniũ cum
iuramẽto ꝓpꝛio ? ꝓpinquoꝛum:ut in.c.i.in ult. re
ſpõſo S. e. Si ueꝛo ↄfiret᷑ nteꝛqʒ ſy aliteꝛ nõ ꝓbarẽt
debent ſimul cohabitare ꝑ triẽnium ⁊ poſtmodũ iu
rare cum ſeptia manu ꝓpinquox.⁊ ſic intelligo.F.
ſi aũt. Vñ qð dr̃ hic de triẽnio conceꝛnit totam litte
ram ſequẽteʒ ſᷣm ꝙ ego intelligo.⁊ iſte intellectꝰ ap
plaudet litteꝛe ⁊ eſt multũ tutus. D
. . ꝛopteꝛ arta
Raternitatis.eʒ muleeꝛis
ſi apꝑet ꝙ pᷣteꝛ dininum miraculuʒ abſqʒ
Piculo coꝛpoꝛali abilis reddi non põt ſeparatur ma
trimoniuʒ reintegrat᷑ tñ ſi poſtea appareat eccleſiam
fuiſſe deceptã.h.d.pꝰ ponitur qſtio. fo diſtinguens
ſolutio:ibi q;nig.teꝛtio infeꝛt ad alias duas qſtiões:
ibi ꝓ hoc.¶ ¶ Mõ pꝰ ibi ꝑ multos annos ꝙ ĩpoten
tia alteꝛius ↄingum põt allegari pꝰ plurimos qnos.

nã tractu tpꝛis nõ firmat᷑ mrimoniũ nullum ꝓ h.ĩ.
c.ꝓxi.ubi poſt octo ãnos mulieꝛ ꝓclamauit. ¶ Se

cundo nõ ibi ꝑ archipᷣſbyteꝝ ꝙ infeꝛioꝛ epᷣo põt co
gnoſceꝛe de cã mẽimoniali.⁊ foꝛte fm docto. iſte co
gnouit ex delegatõe epiſcopi.⁊ de hoc nide ut plene
diri in. c.i. de conſang. ⁊ affi ¶ ¶ Lenio nota ibi in

mls: eini

eleriuudib hpalſca⸗ *“
tis io⸗
Nowol e e
akingiß n bun
wiieg circ an

5 r
Peroni eßinm on
uckhtgl dtnke

nidnn Unfim dm mng .
ſanmrpeniünd. da

cnons onncegin mm

Nidarſpoſſoseins Coraun Cccdnne
mnunſenm usnſhglae .
Cirbratnſnn menr.W
endlisr oguantnarin
ſuurin rycnignoumade r. .
ippntloanlaru n
Einpml ſw. vulrr ol
Minmi mor nöͦcinnmtauimm
Cumr urugr anienig ontonmn

ulertice n rii gi un e
— nane la ticene
Fündisartpastcrlamn sih
antseng aldet mt i
don N nig hnuies
ten Akiwre lumnsfidsih ig
llcsad Phbenang Ueſtimonümn

ſlicteanit inſie
Erbvuminunne⸗
toni lrck lini
untißſtchr hawr
nucigo. rimummn n

lgonz: en
irneſ
ce⸗

l lgrtig hon,⸗
N Hati e⸗ D“ũü
ſitee fhiwen⸗ Mrein
ninie
rgtt ⸗ DW ſeer
line darur lctc⸗
inrdrit
nn⸗
N1

nmnin Nrapr ranin
l. emn kr in n,
inufhiinnmi⸗
—
ngnon ſuffet arin iini
Wiiroſreninceio iee
Griſiclin rifipte
nt Pingnort icedinelige
iencte Pbn tiit on
nitinminywzinnon
mo. mNdder⸗
e egu ronch leninen
m mimmni prn irnte
iurl twrcir i ciig
umt ppſnochm gobat
pober e igen bted
cl Umbebem icno ne
diücſepan nanironiͦun
epoumminciind e
inen Hiitnd Krand
rntimn:indüit
õõ
clerinocnent vanin
eleorſr intd
cointliytil

miim⸗ nm

tnligeng mas

¶ De frigidis 7 male.

ſue paꝛochie ꝙ iudex ex officio ſuo põt allato impe
dimẽto faceie ĩpeditã ipotentẽ iſpici matꝛone ĩ
ſpicientes déant eſſe ꝓuide ⁊? honeſte - de paꝛochia
m iieris quã iſpiceꝛe debent.⁊ h̊ ideo:qꝛ pᷣſumũtur
hẽe plenioꝛem noticiam.ar. c.ſcriptum.⁊.c.poſtquãꝗ
ſupra de elec.? conſuluit Hoſti.ꝙ prius faciant la
uari mulieꝛẽ in aqua calida ⁊ diu ibidẽ moꝛari. naʒ
ꝑ medicias redduũt ſe qnʒ artas qbus pᷣdco mõ ob
uiãdũ c¶ Mõ ẽt ibi ſiplici vbo an uoto ſolẽni ⁊c᷑.
ꝙ uotũ põt eſſe ſolẽne ad ipediẽdũ æ dirimendum
mr̃imonium poſtea ↄctum citra religionis igꝛeſſum
2 clarius h̊ ꝓbat lea in vſi.niſi ſe uoto ⁊ nõ recolo

ge alia lĩa qᷓ ita bñ h̊ ꝓbet ſicut iſta. æ fac pꝛo opio

ne do. An.in. c. rurſus g qui cle. uel no. ſed hodie
ſta nus.c.i de uoto li.vi.æ dic ut dixi ĩ.d.c.rurſus
tẽ nõ hic regulã ſatis nõndã in materia matri
moniali: ꝙ oẽ ĩpedimentũ uiri uel mulieris ꝙ facto
hũano ſine coꝛꝑali ꝑiculo remoueri non poteſt red
dit quẽ ihabilẽ ad bendũ mr̃imonium ſecus eꝛgo
ſi facto bumano poteſt impedimentum reuocari .
3. ibi cuius a ſili ꝙ ſi mulier eſt cognita ab
uno uiro pᷣſumitur ꝙ ſit cognoſcibilis a quolibʒ ui
20. puto tñ ꝙ bec pᷣſumptio ꝛecipiat ꝓbationem in
Zꝛium ut patebit ex.j. dicendis.¶ Et ex boc ifert᷑
ꝙ ubi duo parificãtur data potentia exeꝛcicij ĩ uno
pſu nitur potentia etiã in alio. ¶ M ẽt ibi prextu
foꝛnicationis ꝙ ſi ſponſa de pñti cõmittit foꝛnicati
onẽ põt ſponſus eius ↄſoꝛcium declinaꝛe nõ tũ mi
monium ſeꝑatur.ſecus in ſponſa de futuꝛo:ut in.c.
quẽadmodũ ſupꝛa de iureiur. (Ho e ibi ar. iſte
dubitabilis ⁊c. ꝙ Iʒ ꝛegulariteꝛ erroꝛ iuris non excu
ſet ut in ꝛegula ignoꝛantia de ꝛc.iur.li.vi.ſi tñ eꝛꝛ02
ẽ ꝓbabilis excuſat:ad h.l.ꝛegula.ff. ðᷣ iu.2⸗ fa. igno.
Et nõ ex eodẽ vᷣbo ꝙ ſi ꝓbabiliter pᷣſumens ſe ſo
lutã alteri nubat nõ cõmittit adulterium Iʒ poſtmõʒ

reꝑiatur nupta: qꝛ adulceriuʒ non committitur ſine

doloꝗ.l.pe.fl. de a dul.xxxiiij.q.ij. cum per bellicam.
C J glo.i. ibi ⁊ ꝑite in aꝛte illa ⁊ idem dic in alijl
pitis in alijs arribus ut cꝛedatur eis cũ deponũt ſu

pe: ꝑitia artis eoꝝ:ad hoc.c.tua 7. c. ſignificaſti. ij.
de homi. vñ index dʒ in talibus adhibeꝛe ꝑitos ut
5

debeãt eſtimare ſumptus fcos in aliquo edificio uel

medicos ad ꝑhibenduʒ teſtimoniũ an ꝑcuſſio fueꝛit
letalis.⁊ idem in ſili dicendũ ⁊ in fi. glo.diẽ Hoſti.
ꝙ iſta pꝛeſtatio iuramẽti ꝓpinquoꝝ hʒ locũ in omni
cqu in quo nõ ↄſtat de euidẽtia ĩpedimẽti 2= hic foꝛ
te fuit adhibitũ ʒ a nõ dicat. ſed quo ad cãuʒ huiꝰ
C.placet dictũ glo. ut iuramentũ ꝓpinquoꝝ uel cõ
iugũ nõ ſit neceſſariũ ex quo ꝑ teſtes euidẽteꝛ ꝓba
ri põt ĩpedimentũ ut hic ſatis bene ꝓbat᷑ ⁊ in. c.lau
dapilem S eo.i pꝛin. a Zꝛio ſenſu:nõ tñ dẽm Hoſti.
In glo. ij. in fi. tene mẽti glo. iñcto tex. = idem tʒ
JInno. in. c. ppoſuiſti de ꝓba. ¶ Erx hoc eiʒ infe
ro ad.q.qua q̃ri᷑ an ꝑiti adhibiti ꝑ iudicẽ ad aliqd
decemendũ ſm artis peꝛitiã debent pſtare iuramen
rum ſicur alij teſtes. vr̃ pꝛimo ꝙ nõ:qꝛ poſſent de fa
cili ſubire pinriũ cum nõ deponũt de re peꝛceptibili
ſenſu coꝛpoꝛali ſed iudicio intellectus.ſed contrariũ
eſt nep: ? dic ꝙ debent iurare de cꝛedulitate 2 non
de neꝛitate ? ſic tollitur pcedens motinũ ⁊ h firmat

Bir. in phe. flox. ⁊ facit.l. hac edictali. C. de fis
nup.⁊ ad iſtũ tex.dic.qꝙ iſti iurarũt pꝛo boc tex.ibi
in fide.uel ꝙ alia abiuratio epi hʒ uim iuraméti:ut
nõ gl. in. c. cõſtitutis de appel. E n glo. in. v. diui
num miraculum nõ. bñ iſtam gl. uſqʒ ad fi.qꝛ mate
ria quotidiana:⁊ inſtat gl. ſuꝑ intelleciu.c.ſi peꝛ foꝛ
tiarias ubi melius qᷓ; alibi ꝓbatur ꝙ per ipotentiã
ex maleficio ꝓuenientẽ poteſt ſepari mr̃imoniũ nec
ꝛeintegꝛat᷑ ſi poſtea ducat aliam ⁊ cognoſcat:ſed illi
c.uidet᷑ obſtare iſte tex.ſj gl.prio rñdet ꝙ illud. c,
ẽ hodie coꝛꝛectũ:? Idẽ tenuit Inn. in. c. ſupra ꝓx.
ſʒ doc.cõir tenẽt oppoſitum.tũ qꝛ ex quo nõ apꝑet
expſſe conectũ nõ dʒ ꝑ gl.magroꝛũ iduci coꝛꝛectio
S6 lun ꝙ aliud ipotentia uiri ut ibi.aliud
ipotentia mulieris ut hic:qᷓ ſolo ẽt repꝛobat qꝛ nir
? uxoꝛ nõ dent ad ĩꝑia iudicari:ut in.c.gaudemus
de diuoꝛ. ¶ Eenio ſoluit gl. ? bene ꝙ exquo uir z
uxoꝛ cohĩtaueꝛũt peꝛ triẽniem nec poteꝛũt mrimoni
um conſumare pᷣſumitur impedimentum pꝓpetuum
nam ut dicit Gof. ſepe iſta impedimenta ſunt ppe
tua. unde qn moꝛtuus ẽ ille qui fecit uel maleficiũ ẽ
Pditum nel ſi fuit datũ in potu uel cibo. Itẽ cũ ipſe
actoꝛ ſolus poſſit tolleꝛe nõ uẽ poſſibilis ꝛeuocatio
ſiue ꝛemotio cũ depẽdeat ex facto uniꝰ ut.l.apð iuł.
in. fi. ff. de lega.i facit qdᷣ nõ Di in rla ſemel ðᷣo de
ꝛc.iur.li.vVi.⁊ iõ tene ꝙ ꝓpteꝛ maleficiũ pᷣcedenſ mẽi
monium põt fieri ſeꝑatio.ſeruatis tn his que habẽ
tur in. c. ꝓx. æ põt quilibet tranſire ad alia uota =
ultimum nõ. 5ẽ dubiũ utruʒ pᷣſumat᷑ pceſſiſſe
mr̃imonium an ſecutũ fuiſſe doc.lʒ hic dubitent ni
dẽtur ta nẽ magis iclinare in ſniam ur pſumat᷑ pre
ceſſiſſe ⁊ ſic expediãtur iſti æ nõ maneãt ipediti nec
ohſtat.c.lqʒ ex quadam in fi.ſupra de teſti.ubi dicit
ꝙ in dubio ẽ pro mrimonio ſniandũ illud eni ꝓce
dit ubi miinonium põt hꝛe ſuũ effectum.ſ.euitatio
nẽ foꝛnicationis uel bonũ ꝓlis ꝙ hic nõ ẽ ꝓpter ĩ
potentiã coeundi ⁊ nõ mirabilẽ limitationẽ ad illud
c.ut nunq; pſumat᷑ ꝓ mẽimonio in dubio qn non
põt hr̃e ſuũ effectũ.æ hanc opi.ſeq̃tur do.An.in.c
ꝓx. ſed ego allego glo.in ↄrium.xxxiij.q.ði.in ſum
ma que dicũt ꝙ impedimẽtũ pᷣſumitur ſubſecutũ fa
nore můimonij pꝛ mũ dictũ plus mihi plʒ exquo nũ
quã potuit cognoſcere illam mulieꝛc.nã ex futuꝛo
ſumit᷑ circa pᷣteꝛitũ:ut nõ.gl.in.c. ſcꝛibã õ de pᷣſum.
gl.ĩ v. ꝑ eꝛoꝛc: ibi ſi enoꝛ ꝓbabilis detegat᷑.
nõ ſing. hãc ꝑticulã glo.ꝙ ſnia põt reuocari ſi eꝛꝛoꝛ

ꝓbabilis poſtea detegat᷑ quod intelligo quãdo dete

git̃᷑ nõ ꝑ ꝓbationes admittendas:quia nt nõ admit
tantur poteſt excipi de tranſitu in rem iudicatam:ut
in.c.cum inteꝛ de re iudi.ſed intellige quando alias
in ipſa re apparuit de eꝛꝛoꝛe nt h̊ z peꝛ iura allegata
in glo.pʒ ꝙ h̊ dictũ nõ ſit reſtringendum ad cauſaʒ
mr̃i nonialeʒ:⁊ nide qð latius dixi in.c.ij.de purga.
uulga.ſi tñ ꝓbationes iniuſte de facto admitterent
iudex dʒ retractare ſniam nõ obſtante ꝙ trãſiret in
rẽ iu dicatã:ita ſing.dixit Inn. in.c. cũ dilecta de re
ſcꝛip.⁊ in.c.cũ beꝛtoldus de re indi. Itẽ ponit In
no.̊ a iud ſingulare dictum ꝙ ſi notoꝛie appareat
ſniaʒ eſſe iniuſtã dʒ ꝛcuocari nõ obſtante non fuit
appellatũ:ut h̊ͥ z.c.ij.de purga.uulg.qꝛ vitati cedit
eE 2

¶ He frigidis ? male:

opi. Viij. di. Vitate Y. c. cõſuetudo. Et nõ ex hoc ſin
gu. ꝙ ſñia notorie iiuſta eſt nulla uel ſaltĩ ꝛeuocabi
lis nõ obſtãte ꝙ appellatũ ñ fuerit ẽt ſi notorietas
iniuſte poſtea acciderit ut hic qð nunqꝙᷓ tradas obli
nioni. Et põt eſſe ꝛ0: qꝛ ſñia iiuſta a iure ſuſtiet: qꝛ
pſu mit iuſta ꝑp auctoꝛitatẽ indicis: ut i.c.bone de
ele ⁊ in.c.in pntia de ꝛenũ.q 2 ceſſat cum notorie
cõſtat de ĩ iuſticia. æ iõ alibi diẽ Inn. alind ſinglłaꝛe
dictũ ꝙ ſi ꝑs in cniꝰ fauoꝛẽ lata ẽ ſñia ↄfiteĩ eã iin
ſtã dʒ eã iudex ꝛctractaꝛe: ita nõ in. c. qꝛ pleriqʒ de
imu eccle. Eu gl im. Hc⸗ ſil i fi. nõ. gl. idẽ ſen
tit gl. in. V. dẽat. ſ Inn. 2 Moſti. tenẽt oppoſitũ di
cẽtes ꝙ ex quo facto hũano eſt facta apta pꝰ niro
ʒ illa ꝛeſtitui.naʒ ſatis ẽ ꝙ ſine ꝑiculo moꝛis pot
cognoſci. Et ex h eiʒ pʒ ꝙ; ipedimentũ nõ erat peꝛ
peinũ.⁊ expõit Hoſti.tex.abſqʒ coꝛpoꝛali periculo
i. abſqʒ moꝛte: q̃ſi uelit ꝙ ſi cũ picło ſit ꝛeddita ap
ta ex quo in moꝛtẽ nõ ĩducit eſt ꝛeſtituẽda primo et
ita cõiteꝛ uident᷑ ſentire doc. ſed ego diceꝛẽ h diciũ
ꝓcedeꝛe ex pſumptõe qn nõ oſtat de dria ĩiteꝛ utrũ
qʒ.ſ.uiꝝ ⁊ uxoꝛẽ̃.nã ſi uir ẽ adeo carnoſus ꝙ nü
ꝙ poſſet defloraꝛe mulierẽ ſine ꝑiculo moꝛtis. Se
cũdus vo uir magis gꝛacilis potuit eam cognoſcẽ
tũc pnto ꝙ nõ ſit ꝛeſtituenda pꝰ łʒ ꝑ frequẽteʒ uſuz
cũ ſcdᷣo ſit ꝛeddita apta pꝰ ⁊ h tacite iudicio meo ſẽ
ſerunt De. ? Abba i qᷓdã diſtinctiõe quã po nit
Jo. an. in fi. ſed. ego hoc ꝓbo ꝑ iſtum tex.qͥ diẽ
ꝙ iſta erat cognoſcibilis a pᷣ ex quo potuit cõmi
ſceri ſcdᷣo:qꝛ eꝛat ſimilis pꝰ.ſecus eꝛgo ubi nõ erat

ſibis. vñ tex. arguit pſũptiue a cõit᷑ accidẽtibus ſecc

g ubi ꝓbat᷑ apte diſſimilitudo mõ pꝛedicto ¶ In
glo. in. V. foꝛnicatio ibi appeat ꝛetro fuiſſe factaʒ in
iuriã. bec ſoło nõ ur̃ bona qꝛ idẽ ↄcludẽt ꝛeſpecin
mrimonij cꝰ Sriũ innit la ĩ.V. qdiu.iõ dic ꝙ priꝰ
nir põt obiſceꝛe foꝛnicationẽ ⁊ nõ mr̃imoniũ quaſi
foꝛnicãdo dedit opꝑã ꝛei illicite.iõ iputant᷑ ſibi oĩa lIʒ
pteꝛ intentũ eueniãt:ut in.c. tua de hoi:ſʒ öhendo
cũ ſcdᷣo dabat opã ꝛei licite cũ putaret ſe ſolutã a pᷣ
mo:iõ pꝛimꝰ ñ põt ſibi opponẽ ð adultio.ſj hodie
ẽ dubiũ nũquſd pᷣhendo cũ ſcdᷣo poſſit ꝛepelli a pꝰ
ptextu adultij. aliqᷓ enẽt ꝙ ſic ꝑ iſtũ tex. in. v. ſʒ
modo. nõ dy ⁊c᷑. exponẽtes illud v.ſed ãmodo.i.pꝰ
iſtam decretalé: ut ſentit Inno.q̃ſi oli.hᷣ qõ erat qu
bia. hodie vo aꝑta. Alij exponunt ãmodo.i.poſt
primũ coitum:qꝛ pꝰ primũ dʒ cognoſceꝛ ꝙ mr̃imo
niũ erat cum pꝰ.⁊ h̊ͥ opi.mihi placet.nam credo ꝙ
ẽt hodie iſta mulieꝛ licite Shẽt cũ ſcdᷣo poſt ſñiam
diuoꝛtij latã ꝑ eccłiã nam põt pᷣſumi ꝙ alteri uiro
erat apta qð eſt poſſibile fᷣm ea que s dixi.nec tene
tur mulieꝛ ꝛedire ad primũ niſi ueriſitr cognoſcat pᷣ
mũ fuiſſe aptũ a prin. ᷣm diſtinctionẽ ſupꝛadictã =z
in fi. glo. Inn. decidit opi. primã Jo.qꝛ quilibet ẽt
inſipiẽs uideꝛet ꝗ;ſit abſurdũ ꝙ ↄiunx alteriꝰita tꝛa
craret᷑. vñ dicit Inn. ꝙ ex quo fnit cognita a ſecũ
do dʒ irreuocabiliteꝛ ꝛeſtitui p Moſti. dicit ⁊ meliꝰ
indicio meo ꝙ dʒ primo reſtitni ⁊ ſi ꝑ triẽnium ñ
põt ab eo cognoſci dʒ ſcdᷣo ꝛeſtitui irreuocabiliteꝛ.
nam pꝛeſumendũ ẽ ex curſu tanti tpᷣis driaʒ eſſe in
coꝛporibus iſtoꝝ. ¶ Vltumo põderabis finẽ buiꝰ
glo. qᷓ ponit unũ dictum ſinglaꝛe qð nõ ⁊æ nõ ẽ alibi

ſentit em unũ ĩtellectuʒ ꝙ ſmia in canſa mrimonial
tranſit ĩ rem iud.cũ eſt cõfirmata ꝑ duas ſnias: qð
dẽem non placet do. An. qꝛ nullum uiculum põt fir
mare ſniam quo minus enoꝛ poſſit detegi ꝑ ea que
nõ.i.c. latoꝛ ⁊ ĩi.c.tenoꝛ de re iud. ſed ſaluando ali
quatenus glo.dic ꝙ cum ſnia ſit bis confirmata nõ
dʒ ꝗs ↄ eam audiri niſi cuʒ ſtricta cauſe cognitiõe.
naʒ ut dicit Inno.in.c. renoꝛ de re iudi. etiã õ unã
ſmiam nõ dʒ quis audiri de facili:eꝛgo foꝛtius qñ fu
it bis ↄfirmata. Item ego do aliũ intellectum ad gl.
ut ẽt in cã mr̃imoniali nõ poſſit teꝛtio appellari.non
tñ ꝑ hoc excludit᷑ quin poſſit pꝛobari ſiue ꝓponi in
iuſticia ſmie ꝑ uiam queꝛele.⁊ iſte ĩitellectus eſt neꝛiſſi
mus in ſe:ꝓ h̊ ꝙ in ſili dicit gl.nõ.in.c.ad repꝛimẽ
dã de offi. oꝛ.Et ẽ dꝛia magna utꝝ audiat᷑ quis peꝛ
niã appellatiõis an ꝑ uiã queꝛele: ut nõ.in.d.c.ad ꝛc
pꝛimendã. ¶ Vltio ſcias ꝙ bec ha inducit᷑ ad que
ſtionem:an laʒarus ⁊ alij reſuſcitan recuꝑent uxore
2 filios ⁊ alia bona. JInÄẽ qritur de bapnſmo oꝛdie
2 pfeſſione religionis. Iteʒ ſi reiquit aliqua ecclijs
nũquid poſſit illa repeteꝛe.de his nide glo.⁊ archi.
xxxij. q. vij. c. ij ⁊ ꝑ Jo. an. hic qui allat ꝓ ⁊ poſt
PBar. bꝛix. ?7 alios antiquos. ? vr ↄcludeꝛe ꝙ ea qᷓ
ipꝛimunt᷑ aie nõ ꝑdideꝛit:⁊ ſic non eſt opus tractare
de recuꝑatiõe.exemplũ in oꝛdie baptiſmo ⁊ ſilibus
ſacꝛamẽetis ex quibꝰ caracteꝛ ipꝛimit᷑ aĩe.nã ſicut aĩa
ipſa ñ moꝛit: ita nec ſibi impᷣſſa. Idẽ ſentit Jo. an.
in pfeſſiõe nõ ꝙ P ꝓfeſſiõeʒ ipꝛimat᷑ caracteꝛ:ſed qꝛ
obligatio inde oꝛta acquiri᷑ deo qui nõ moꝛitur: ut
nõ in.c.fi.de condi. appo. In alijs ueꝛo que iheꝛẽt
coꝛpoꝛi tenẽt ꝙ ſi neꝛe fuit moꝛtuus non recupeꝛat
illa bona de rigoꝛe. ſecꝰ ſi cedebat᷑ moꝛtuus ⁊? non
eꝛat ut qꝛ reꝑitur niuus in monimẽto. Idẽ in caſu
dubij ⁊ facit hec lr̃a in eo ꝙ dicit ipedimentuʒ eẽ ꝑ
peruũ qð ſine miraculo diuino nõ põt reme ueꝛi.ſed
glo.ĩ. l. na ad ea.ff. de legi.⁊ in.l.ſeꝛuus de ac.⁊ ob
li. ſentit oppoſitũ ut indiſtincte bona recuꝑet.dic eiʒ
ꝙ reſuſcitatus rũpit teſtamentuʒ qð antea feceꝛat =
aufeꝛt bona bẽdibus.? idẽ gñalꝛ uident᷑ ſeq Ray. z
HGuil. de cu.? Oar.i.d.l.nã ad ea. Doniuuʒ eoꝝ
pꝛincipaſe ẽ:ꝛ ſi reſtirutio pꝛincipis refeꝛĩ ad oĩa.l.
i. in fi C. de ſen.paſ.⁊.iij.q.iij.in fi.foꝛtiꝰ reſtitutio
dei dʒ opari h. nã reſuſcitatus vꝛ ꝑ ſũmuʒ pꝛincipẽ
reſtitutꝰ. vVñ ut plena ſit reſtitutio dʒ oia recuꝑare.
in uxoꝛe tñ ſecus ſentiũt:qꝛ illã nõ recupeꝛat reſtiin
tus iure poſtliminij: ut in.l.nõ ut a patre ⁊ in.l.cum
due ff. de cap.⁊ poſtli.reueꝛ.Sʒ certe de iure cano.
nõ eſt dr̃ia ĩteꝛ filios ⁊ uxoꝛẽ: qꝛ ꝑ captiuitatẽinõ ſe
ꝑarur mimoniũ ſiẽ de iure ciuili: ut in.c.dns de fis
nup.⁊. xxxiiij.q.ij.cum peꝛ bellicam de rigoꝛe placet
mihi opi. Archi.? Joã.an. qꝛ actio ſemel extincta
ex tranſmiſſa de renũ.ſʒ de equitate ꝓcedit opi.legi
ſtaꝝ.dico igit ꝙ ꝑ moꝛtẽ ſoluit religio:qꝛ nihil alidð
eſt religio niſi quoddam uotum obligans in huma
nis:ad boc quod nõ.glo.in.c.fi.de ſepul.li.vVi.⁊ ſic
nõ obſtat motiuũ Jo. andre. qꝛ lʒ obligatio acqui
rat᷑ deo tñ eſt reſtricta ad tps.vñ poſt reſuſcitatiõeʒ
eſt noua uita.ſʒ de equitate põt ꝓcedẽ dẽʒ ſuũ ſʒ nõ
eſt ſpale in religise: qꝛ ideʒ in alijs ſpalibus:ut ſupꝛa

ſtifleann uurnd
galn Prnimfin enngior
8no NlCconfinmniſnm
igruſtnchüh i
õ
popinicmi ? mis r
ſbo ter ho e co
luik cſio mizcg
ſpunoe nunn gpnvor no ſufar
Nonerone menſ ino gus Pbꝛt di
itſbano urgmnians ongo r dedin
Cnſelns ogoniſedoc ind pdrn
taifim oatiinmieſcomin
Münianſz ncüine degi m
1der ns ern
oni ppreidormtumnaninnin
unſpaneßzſuiseſ lenetimn
mkoisritn tmniin

gefi i
. 4 f
übiimn
1e usſſih
Z an Uicvlon Hotſir
n lcerg Peaqre
nitl lunncog
ici Seofftnen .
i⸗ e aiſe cogninioe
nini
doſenibgf
üinlenmna
poſſtero

ſt Pubeiiſi

.

ehnnimone
Mleigblt aiovenis
Nwr ehoirgh ranh,
oan Menialr ori ol
nsr ſfolteega
ntſenoncfons mome
inromſe baprlto e ſtbus
naripeini deni ſn di
iinpl eſent Joan.
Riczihinn angeſcd
Kauni ed aüronwinnnet
o. Naise vedehei
er fitmomwns on ehen
icrdehi nomst n
unmninin iirl
n M uinmmmci
dinmno o r onnei iu
girinllmscet te

ſrarbomfepetcich
Umenmzcdemer ſeent
e GnueniſiKet

Altna Demmen
wid Phefti N inl
1ai ſiſom coun
enlinns üimniihi
uſrnchund Hoi HD
nüi nlin nſent
untmn tillan
n Gunkcl nnecnd.
a annnimii 4

ng

¶ De frigidis ? male

dixi:nec amplius inſiſto qꝛ nunq; uel raꝛo pꝛatica
itur iſta queſtio c.
Ittere. Legit tribus mõis primo
ꝙ loquat᷑ in maleficiato.et
fᷣm hũc ĩtellectũ ſũmo ſic.ſi uir maleficia
ius nuq; potuit cognoſceꝛe uxoꝛẽ cui per triẽnium
cohĩtauit ipſis cũ ſeptia ꝓpinquoꝛũ manu h̊ iuran
nibus mimoniũ ſeꝑatur.h.d. ¶ Scðdᷣo mõ legũ ſic
ꝙ nõ loquat᷑ in maleficiato ſed in frigido.ut tenuit
Yin.cuius lec.cõiꝛ nõ ꝛecipit ſed tñ in ſe Va ẽ:⁊ di
cẽdum ut habuiſti ĩ.c. laudabilẽ.S.e.¶ Zertio mõ
legit᷑ ibeꝛẽdo vᷣbis lr̃e generalit᷑ cũ uxoꝛ dicit niruʒ
nõ hbẽe potẽtiã ſecũ coeundi nec exprimit ex qua cã
⁊? ſic facit ad tertiã ꝑtẽ rubrice ⁊ H̊.d. Si uxoꝛ dicit
uirũ cui cohĩtauit per triẽnium nõ hꝛe porentiã co
eundi eis hoc iuꝛantibus cũ ſeptima manu ꝓpiquo
rũ miimoniũ ſeꝑat᷑. h.d.prĩio ↄſultatio.fo rniſio fa
ibi quo circa. ¶ Mõ ibi octo ãnis elapſis ꝙ non
ob. ãnoꝛũ numerus quo minulſ poſſit allegari impo
tentia alteꝛutrius ↄiugiũ ⁊ peti ſeꝑationẽ mẽimonij
hoc ẽ idubitatũ cũ uterqʒ ipotentiã ↄfitet᷑ ut hic uł
cũ clare ꝓbaꝛi põt.nut ſupra.c.ꝓx.quid aũt ſi unus
ↄfitet᷑ ⁊ alt negat ⁊ nõ hẽnt᷑ ꝓbatões euidentes dic
ut dixi in. c.i.?.ij.ſupra.e.qui tex.ad hũc caſũ ꝓpᷣe
adaptari debẽt cdo colligo hic ultra alios ca
ſũ aꝑtũ ĩtelligẽdo ꝙ loquat in malcficiato ut cõiter
tenet ꝙ exquo mimoniũ nõ ẽ ↄſumatũ maleficium
pſumi pceſſiſſe mꝛimoniũ.nã ut hic nides nec alle
gatio nec ꝓbatio facta fuit ſemꝑ pꝛioꝛitate tpᷣis ſed
ꝓbato maleficio mr̃imoniũ ſeꝑatur.⁊æ nemo ad hꝰ
ponderauit iſtum tex.nec ego al.ſʒ nũc mihi accidit
legẽdo lec.⁊ ẽ gl.oꝛdi.xxxiij.q.i.c.requiſiſti.⁊ fac
pꝛo opi.quã recitaui ⁊ tenui.S.c.pꝛoxi. ertio
nõ bo.tex.pꝛo his que tenui contra cõem lec.in.c.
laudabilẽ S.e.ꝙ ↄfeſſio utriuſqʒ cõiugum una cum
ſeptima manu ꝓpinquoꝝ nõ ſufficit ad ſeꝑanduʒ ſi
ne cohitatione triẽnij imo plus ꝓbat᷑ hic ꝙ nõ ſaffi
cit ꝓbatio uirginitatis longo tpꝛe habite:⁊ lIʒ uir di
ceꝛet ſe alias cognoniſſe hoc mñ nõ ꝓbatur. nec ob.
ſi dicat lĩr̃am loqui in maleficio:qꝛ in tex. hoc nõ ex
pꝛimitur ſʒ ſoluʒ gñaliteꝛ allegat᷑ impotẽtia coeũdi.
2z ex hoc ⁊vex tex. bene nõbis ꝙ petens ſeꝑari matri
moniũ ꝓpteꝛ ĩpotentiam mariti nõ teneĩ ſpecificare
cãm iĩpotentie:ſʒ ſatis eſt diceꝛe nirum nõ habeꝛe po
lentiã ſecũ coeũdi:qð tʒ hic Moſti.⁊ tenet Jo.an.
⁊ cõiteꝛ ſeqũunt᷑ oẽs:⁊ idem tenui ſuꝑ rubꝛica. ⁊ ex
hoc habes cãum ꝙ in actiõe ꝑſonali nõ tenet᷑ quis
expꝛimeꝛe cãm:⁊ boc ideo ut arbitroꝛ: qꝛ dubietas
ꝓuenit ex facto adueꝛſarij quo cãu admittitur libel
lus gñalis ⁊ alteꝛnatiuus:ut in.c.conſtitutus ⁊ ibi ꝑ
Inno. de reſti.in inte. facit.l.que de tota..inceꝛte
.ff. de rei uen. z in.l.ij.ff. quoꝛum le.ſentit glo.nota.
Xxxiij.q.i.c.requiſiſti.que etiã dicit ꝙ ꝓponẽs etiaʒ
ghaliteꝛ ĩpotentiã coeũdi vr̃ omne ius ſuum in indi
ciũ deduxiſſe:ut in.c.abbate ſane de re indi. lib.vi.
p qð arguit hic Jo. an. ꝙ ſuccumbens in hac gña
li petiione non poteꝛit poſtmodum allegare frigidi
tatem nel a iud impedimentuʒ. ſecus ubi pꝛius ſe fũ
daſſer ſuꝑ canſa ſpecifica.⁊ nõ.ſing.ex hoc dicto ꝙ
mnia in tali cã trãſit in reʒ iudicatã quod n õmemini

alibi me legiſſe. ? ꝓ hoc facit:qꝛ in hoc caſu ceſſar
Piculũ aĩe rõe cuius ſnia nõ trãſit in rẽ iudicatã.nã
ſi nõ põt ſtare ut uxoꝛ ſtabit ut ſoꝛoꝛ ⁊ ſic ut nulluʒ
peccatũ iminet ſed meꝛituʒ:ut in.c.ſi tu abſtines.xx
vVij.q.ij.⁊ in.c.ſi deo patri.xxxiij.q.ij.facit.c. cõſul
tationi ſupra.e.æ hoc nõ. æ ſemper tenebis menti.
Hoia ꝙ deus fuit actoꝛ ⁊ inſtitutoꝛ matrimo
nij.? ex hoc habes unam excelletiam iſtius ſacramẽ
ti. alia excellentia eſt ꝛatione ſtatus quia fuit inſlitu
tum in ſtatu inocentie.ſ.in paradiſo uit in.c.i.ð no
to li.Vi. Alia ueꝛo ſacramenta fuerunt inſtituta po
peccatũ. Item excellit ꝛõne tpᷣis:qꝛ ab initio mundi
fuit inſtitutum. Item ꝛe loci qꝛ in paradiſo. Item
rõe cõitatis:qꝛ oẽs gentes fere utũtur eo.⁊ uide de
his que nõ hic Hoſt. ¶ In glo.ij. in fi. ex hac col
ligitur pria lec.ad tex.quã nõ.⁊ dic ut nõ.iũ fuit Sõ
.c. ꝓx.in glo.in.vV.diuinum miraculum ubi dicitur
latius de hac materia Inn. hanc lec.non appꝛobat
dicens ꝙ ꝓpteꝛ maleficiũ nõ dʒmr̃imonium ſeꝑari
cũ nõ ſit ipedimẽtum ꝑpetuum:⁊ intelligit iſtũ tex.
in frigido.nam de maleficiato nulla mentio fit h ſʒ
allegabatur ipotentia coeũdi in gñe.⁊ ad.c.ſi ꝑ foꝛ
tiarias:dicit ꝙ ẽ coꝛectũ.hec lec.cõir.nõ appꝛoba
tur ut ſupra dixi æ ꝙ poſſit ſeꝑari ꝓpter maleficiuʒ
ſatis dixi in.c.ſupra ꝓx.in gl.pal.naʒ ut dicit Ho
