ſuꝑ copula ↄ mulierẽ negãtẽ iux ea qᷓ bntur i.c.oti
nebat᷑ S ti.ꝓx t ſecꝰ ẽ circa eẽnnã mr̃imõij ¶ In
glo.i.in fi.⁊ hec lec.ultia cõiteꝛ tenet ꝑ doc.ex quo
eiʒz l̃a ſic põt intelligi ʒ cuʒ aliquali ipꝛopꝛianõe nõ
debemus uiolare alias regulas iuris quibus cõueꝛ
cauet᷑ ꝙ aſſeꝛẽti incũbit onus ꝓbandi:ut in inꝛ. all.
in glo. Et nõ. glo.iũcto tex.ꝙ ꝓꝙ uitanda abſurdita
te uel niolatione aliaꝝ regulaꝝ debʒ diſpoſino intel
li gi cũ aliquali ĩpꝛopꝛietate ſi aliteꝛ ſaluari nõ põtp
quo bn facit tex.in.c.cum dilectus qc ↄſuet.
N. Bog nobis. De matrimõio
occulio non iudi
cat eccleſia. appꝛobat tamen illud publica
e uolẽtes. ⁊ habʒ duo dicia. ſm ibi uni. ul ſic ⁊? cla
ius ir̃e inhbeꝛedo. Qui mẽimoniũ clãdeſtine Sxeꝛũt
alto uł negãte utroqʒ nõ appente legitia exinde ꝓ
batioe ſił cohitare ab ecclia nõ ↄpellunt᷑.ꝛ ſi ilið pu
blicaueꝛint tanꝙ; ĩ ↄſpectu ecclie fẽn ↄpꝛobabi niſi

CHe clan. deſpo.

ronabilis cã ſubſit ꝗ iĩpediat. ¶ Mõ pꝰ ibi aliqtenꝰ
opellẽdi:ar.op.qꝙ ubi deficit ois ꝓbatio mr̃imonij
non eſt exigendũ iuramentũ a ꝛeo:ſed porius pure
abſoluendus ⁊ facit j theoricã doc.i.c.cõtinebatur
⁊. c.atteſtatiões.S.ti.ꝓxi. Et ad illa iura poſſet reſ

ponderi ꝙ ꝓcedunt qñ ſubeſt ſalti aliqualis ſuſpitd
ꝓ mr̃imonio. ſecus ubi ꝓ eo nihil apparet. ¶ Se

cũdo nõ ꝙ ſuꝑ ↄctu mr̃imonij dʒ credi ſimplici neꝛ
bo ipſoꝝ ↄhentiũ ⁊ hẽtur ꝑinde tale matrimonium
ac ſi ab initio in coſpectu eccleſie fuiſſet contractuʒ

ut in tex. ¶ Ex quo iuferũt doc. ꝙ ꝓles nata ante
publicationẽ eſt cẽſenda legitia qð eſt notandum.

Qualiteꝛ aũt debet fieri iſta publicatio clandeſtini-

mẽimonij dicunt doc. ꝙ ſᷣm foꝛmã.c.ſe. ¶ In gl.
ij. in fi. intel ige ðᷣ alio matrimonio publice Scto cni
nõ dʒ pᷣiudicari ꝑ ſolã ↄfeſſionẽ iloꝝ qui dicunt p
ns Sxiſſe imo plus dicit Minc.ꝙ maĩfeſtũ mꝛimoni
um pindicat clãdeſtino ẽt ſi habeat pꝛo ſe unum te

ſtem ⁊? famã qð dicit Gaſ.bene notanduʒ. ¶ Sʒ H

dẽm nõ uidet᷑ placeꝛe dño meo dño Car.moue qꝛ
Vnꝰ teſtis ⁊ fama plene ꝓbãt:ut nota.gl.in.c.i.de
appel. et. c. Veniẽs el.i.de teſti.ſed ſaluando pᷣmum
dẽm poſſiz dici quod ubi alia pꝛobatõ aꝑtioꝛ cũcur
rit cum fama ⁊ vVno teſte ꝙ tẽ ſtäãdum eſt pꝛobatõi
clarioꝛi et melioꝛi:licet teſtis ⁊ fama deponãt de tẽ
poꝛe añriori ⁊ eꝛit iſtð dẽm ſatis notabile ꝙ ſi quis
pꝛobat cum uno teſte ⁊ fama de ſuo titulo anrioꝛi:
Alius vo ꝓbat peꝛ teſtes aptos de titulo citeriori
quod iudicãdum ẽ ſᷣm ꝓbatõnẽ clarioꝛẽ ñ m ſꝑ ẽ
uerum ꝙ fama fac ſemiplenã pꝛobatõʒ:ſed uide qð
plene dixi. in. d. c. Veniẽs ⁊ ꝑ Har.in.l.de minore
G. toꝛmẽta. ff. ð qſti.
Abbas.

. Riti, DEabz multa
Bm inhibitio. c ropie
hendẽdo oĩa ſic ſummari poteſt. Cuʒ ma
trimonia ſunt contrabẽda debẽt peꝛ pꝛeſbiteꝛos in
eccleſia edicta ꝓponi aſſignato reꝛmino.j.oueʒ qni
noluerit impedire ĩpedimentũ opponat ⁊ ſi pꝛobabi
lis iectura fuerit de ipedimẽto ĩteꝛdicat mrimoniũ
donec de h̊ cognoſcat᷑ ̊ pꝰ uſqʒ ad.S.ſi quis. Si ĩ
gꝛadnu ꝓhibito matrimoniũ clandeſtine uel cõtra in
terdictũ de quo ᷓ cõtractum fuerit etiã ꝑ ignoꝛãtes
de ipedimẽto nati ex illo mr̃imonio ſunt illegitimi.
Igem eſt ſi ambo parẽtes ſciũt impedimentuʒ ma
trimonij licʒ in cõſpectu eccłie Zhant:hoc dicit uſqʒ
ad..ſane ſaceꝛdos. Qui ↄtẽpſerit pꝛobibez? matri
monia iĩteꝛdẽca ⁊ qlibʒ clericus etiã ꝛegularis qni in
teꝛfuit per triénium a bñficio ſuſpẽdunt᷑:æ ſi culpa
exegerit ẽt grauius puniunt᷑.ipſi ẽt cõtrabẽtes õ h
.c.ẽt als licite puniẽdi ſunt ⁊ idẽ in calunioſe denũ
ciatibus.̊ dicit uſqʒ ad finem. Et qiniſio ſatis patʒ
ꝑ.S.Iʒ poſſit alis modis diuidi. ¶Eõ ꝙ conſue
tudo unius loci neceſſario non eſt obſeruãda ĩ alio
loco niſi redncatur ad ius cõe peꝛ hñtem pateʒ nt
h feẽ papa fac de conſecra.di.iiij.c.de trina.et nide
quod nota. in. c.ſuꝑ eo de cẽſi. ¶ Item nõ. ꝙ ĩ cõ

tractu matrimonij dʒ internenire pᷣſbyt᷑ uel ſaltez clI.

Oſcia ipiꝰ dʒ ↄtrabi ad h.c.alit.xxx.q.v. ¶ Item
nõ.quod filij nati ex mꝛimonio ↄtracto in cõſpecis

ecckie data ignoꝛãtia ipedimenti ab ipis pbentibus
ſunt legitimi ? H ꝑꝑ bonã fidẽ ↄbentium. ſecus ubi
hentes ſcirẽt ipedimentũ ul ubi õheꝛet clandeſtine
ueꝛo quid in laicis pᷣſtantibꝰ pñtiam in matri
monijs clãdeſtinis.dicũt doc. ꝙ ex vᷣbis lr̃e nõ ↄpꝛe
hẽdunt᷑:ſʒ ex mẽte ſic arg.l.i.C. de fal.mone.⁊=.c.qᷓ
to de ſen.ex. Eſt gꝰ eis imponẽda pnia ſicut ⁊ cleꝛi

cis. peccãt gꝰ tã ipi Zhentes cladeſtine ꝙ; inteꝛeſſen

tes ſiue ſint cleꝛici ſiue religioſi ſiue laici. ¶ Secun
do queꝛitur an diſpoſitio huius.c.locum habeat in
ſpõſalibus de futuro.dicũt doc.qð ex mẽte lr̃e idẽ
dicendum. nam ſponſalia in multis caibus trãſeunt
in mrimoniũ ipo fco: ut in.c.is qui S de ſpõ. Ideo
ne occurrat difficultas S ꝓhibitionẽ ecclie dʒ etiam
ſponſalibus adhibeꝛi h̊ ſolẽnitas facit.l.oꝛatio.ff.de
ſpon nbi dẽ ꝙ ꝓhibito mẽimonio uident᷑ pꝛohibita
ſpõſalia qꝛ ſunt pambula ad matrimoniuʒ. Ex quo
nõ ꝙ Zhentes ſponſalia clandeſtine peccant ⁊ ꝙ iu
dex loci poteſt illa inteꝛdiceꝛe. ¶ Teꝛtio queꝛit᷑ ntrũ
hec edicta debeãt pꝛoponi in multis eccleſijs:⁊ nide
tur pꝛimo ꝙ ſic qꝛ r̃a loquit᷑ in plurali ibi ĩ ecclijs.
docto.multũ inſtãt:ſed ↄcluſio vr hec ſi nolẽtes cõ
trabeꝛe ⁊? eoꝝ antiqui ↄtraxeꝛũt moꝛam in ceꝛta pa
rochia tũc ſatis ẽ in illa ecclia edicta ꝓponi. Si vo
in diueꝛſis parochijs traxeꝛũt moꝛã tunc in diueꝛſis
debẽt ꝓponi ulł in locis publicis puta in pdicationi
bus ubi ueꝛiſilꝛ pnt ꝑunenire in noriciam eoꝝ qui ſũt
de ipedimẽtis ĩfoꝛmati: vñ refeꝛt h Abbas ꝙ qᷣdaʒ
epᷣi ſeꝛuãt ut foꝛẽſis nõ admittatur ad contrabendũ
matrimonium niſi habeat litteꝛas teſtimoniales ſui p
lati ⁊z eſſet ualde optimum h̊ obſeꝛuare ⁊ ſatis puto
de mente huius lr̃e cum reſpectu foꝛenſiũ nõ poſſit
pꝛouideꝛi peꝛ illa edicta. nam ſepe ↄtingit ꝙ plebei
habẽtes uxoꝛes in ꝑtibus ſe ↄfeꝛũt ad partes remo
tas ⁊ ibi demũ matrimoniũ Shunt ſicut uidi in fẽo.
n glo.in v. clandeſtinis in fi.nõ.bñ glo. ex qua
habes tres ſpecies clãdeſtini mrimonij. Moſti. ultra
glo enn neꝛat alios modos ⁊ tandẽ dat regulã gña
lem dicens ꝙꝙ mr̃imoniũ gctum cõtra ꝓhibitionem
ecdlie gñalem uł ſpãlem expᷣſſam uł tacitam dicit᷑ clã
deſtinum ⁊ habet locuʒ pena huius.c.ſed adueꝛte in
młis locis nõ ſeruat᷑ huiuſmodi denũtiatio de qua
in litteꝛa. Mnde queꝛo nũquid matrimoniũ dicatur
ex ̊D clandeſtinum uide ad ̊ quod nõ. Jo. an. in ad
di. ſpecu.e.ti. in pꝛin. ⁊ oꝛiginalꝛ ſunt dicta Oldra.
conſił. ccl vi.⁊ ibi concludit ꝙ dũmodo matrimoniũ
ſit ↄtractum in facie eccleſie non põt ex alijs mrimo
nium appellari clandeſtinuʒ. pꝛo B.c.conſtitutus de
reli.do ⁊.c.S.pꝛoxi. ⁊ licet neꝛbum eccleſie ſumatur
mu tiplicit᷑ ut nõ. gl.in.c.fi.ne pꝛela.vi.ſuas. Lamẽ
in pꝛopoſito ſumitur eccleſia pꝛo collectione fideliuʒ
facit de conſe.diſtinc.i.eccleſia contrabẽtes eꝛgo co
ram multitu dine ſecundum parrie conſuetudineʒ nõ
dicitur clandeſtine contrahbeꝛe ſed in facie eccleſie
quod nõ. ⁊ hoc habeo pꝛo indubitato ubi non eſt

conſuetudo ꝙ mittantur edicta:ſed ubi eſſet talis

ſuetudo dubito utrum habeat locum pena bnius.c.
ſi quis contraxeꝛit in facie eccleſie nõ pꝛemiſſis iſtis
denunciationibus æ potius cꝛederem quod non
licet iſta gloſa ſentiat oppoſitum quia pena eſt

veni lun p
Nchtn.
HKogegei)t
rltimn Glcpd

Inixrcani untan al.

(Deſonndamn.

munſmnieinm hens
kersr aicinsſen ncſih
uuſiebiuſhonitu an dun
eſo wieramnciunis t n
grinemn i ol illlns i⸗
Ort Imlht ivn Riu dw i
lunun orunter pban qi ain
encdh, Concvcit ckaſſande
umcenor gono 2l dlin dr
ickliatutcicn mien g alfnic⸗
nnohtſeasdingenm depec
ſofontngand Pn aümdcn
Nenampefna amdrefee
iiin eſen ans eitn
linſcemmni Mbarz
potes olger obliqn iini
En enontr ninii ahr
irtdnirin munie
nglr untian,
ſolci oſſcer dön
Uufnidol ei 1 N
nche de

en bpin Nimltiimmhi⸗
is Nuſo frheſ orlitge
monr nonn in en
nlragttdmn gn giſp
smnumtitnwiitindneſs
as ſahiis uninzdict
Mheneintottimcor uſir
m:i fnd Brsgien
SNöAnmmn Meutbene,
den mensringtiesiid
opümunbodenmerſniszo⸗
ſeun tepen fomii peñt
Admn un rnilte
abus l.e Mair lonno ſno
inonii bun iat uciinſio.
tnsink,n bi go. erare
Gchni ninoni Loſinim
noos t mlicn teghi gi
gii nn den Pobtafen
Poncihfam Andnn lcic
woNetein
mi dünndnginmtgtttn
otöena nnnnoni gam
õ

¶ De ſpõſa duoꝝ

appoſita otra Zhentes clãdeſtine ⁊? nõ contꝛabentes
edictis nõ premiſſis.? non poteſt dici cladeſtine ex
quo in facie eccleſie nemine pꝛohibente contraxit

maxime cum illud ſit officium ſaceꝛdotis ? nõ S

tium. æ per h̊ aꝑi multũ itellectus bhnius.c. ¶ In
glo. in ueꝛ. uolueꝛit ibi publicum criem ur̃.⁊ ex h̊ di
cit Gof. ꝙ ſi unus egit ↄ mr̃imonium ⁊ ſuccubuit
nemo audit᷑ nolẽs iteꝝ ꝓponeꝛe illud ipedimẽtum:
qꝛ actio popularis ↄſumit᷑ uno agente.l.eũ qui..
in popularibus. ff. de iureiur. qð dictum nõ ur̃ pla
ceꝛe do.an.qꝛ cã mr̃imonialis non tranſit in ꝛem in
dicatam:ut in.c.tenoꝛ ⁊.c.latoꝛ ⁊.c. conſanguinei
de re iudi.niſi uelimus dicere ꝙ Sorium ꝓcedit ꝛc
ſpectu ipſoꝝ cõiugum ⁊ nõ reſpectu extraneoꝛum.
2? eſſet nõbilis limitatio ad illa iura:ſed nõ plʒ ſibi
rõe peccati ⁊ credo eum ueruʒ diceꝛe:tamẽ dico
nõ ad nittet᷑ alius niſi iudex pᷣmiſſa cauſe cognitiõe
uideat iſtũ ꝛõabiliter moueri ꝓ h̊ quod nõ. Inno.
in. d. c. tenoꝛ ubi ita nõbiliter dicit reſpectu ſenten
lie que tranſiuit in rem iudicatam ⁊ in fi.gl. Gaſ.
de cal.tenet oppoſitum:ut is qui fuit pñs ⁊ tacuit
poſſit de nouo accuſare ⁊ ſit ſpale in mrimonio ꝓ
pteꝛ ꝑiculum aĩe.⁊æ idem tʒ do. Car.in alia cauſa ex
quo edicta nõ pceſſerunt. ſed certe puto ꝙ aliquał

ſuſpitio generet᷑ tacentem: ſed in cã matrimonij

optime ꝓcedit dictum Gaſ.ex quo edicta non pꝛe
ceſſerunt facit.c.fi.qui matri.accu.poſi. Abbas.

¶ De ſponſa duoꝛum. ſiica.

upra uiſum ẽ de duabꝰ ſpẽbus ſpõſalioꝛuʒ. ſ.
mãaifeſtis æ clãdeſtinis:ſed qꝛ qnqʒ quis contrahit
ſucceſſue bina ſponſalia cum diuerſis mulieribus
uel eõ mulier cum diuerſis niris æ poſſet dubita i
que pualeant. ideo poſt pcedentes ſubijcit iſtam⸗
Queꝛit Inn. hic ſupeꝛ Geica duo petũt eãdem mu
lieꝛem in uxoꝛcẽ parueꝛ ꝓbant.qrit cui mulier ſit ad
iudicanda. Concludit ꝙ eſt diffeꝛenda ſmia donec
hbẽatur ceꝛtioꝛ ꝓbatio. ⁊ ſi aliteꝛ põt pꝛius ꝓbaꝛe
nõ eſt uli a diudicãda mulier: ſʒ differẽda ſnia donec
alteꝛ ꝓbabit:ſecus ubi ageꝛetur de pꝛebenda ⁊ alijs
poſſeſſionibus:qꝛ p ꝓbanti adiudicaretur res peti
ta. æ nictoꝛ pꝛeſtaret cautioneʒ ipi reo de ↄſeꝛuãdo
eũ idẽneʒ reſpectu alteꝛius petitoꝛis:ut in.l.is a quo
2.l. ſeq.ff. de rei uendi¶ Mõ bene h dictum Inno.
ex quo potes colligeꝛe nõbilem limitationẽ ad illas
leges: ut res nõ tradat᷑ p nincẽti ubi poſſit ſequi ꝑi
culũ aiaꝝ ex adiudicatiõe ſeu traditiõe: ſʒ diffeꝛenda
eſt ſnia donec alius ꝓbaueꝛit. Et nõ. ſᷣo quid agen
qn qn duo equal:ꝛ ꝓbant ⁊ res petita nõ ẽ diuiſibi
lis nec põt inſolidũ poſſideꝛi qð limitat nõ. bar.i.l.
ſi duo.ff.uti poſſi.æ nõ.in.c.ʒ de ꝓba.

B obu S: Contrahẽs ſuccel

* ſiue peꝛ ueꝛba de
pꝛeſenti cum duabus tenetur adhe
rẽ pꝛime. ſi aũt pꝛimo ↄtraxit ꝑ neꝛ
ba de futuro.fo ꝑ ueꝛba ð pꝛeſenti
adheꝛevit ſecũde æ habetur h. c. ꝓ palea. xxvij.q.ij.
c.quobus z ſecundũ hoſtien.⁊ bene iſtud.c.ideʒ di

cit in effectu cum. c. pe.⁊.c.ſicut ð̊ de ſponſa.due
ſunt ꝑtes.fa ibi ẽ aũt.⁊ fa ſubdiuiditur. fa ibi fivᷣs
M4 pino ꝓ omnis pactio ꝙtuncũqʒ ſimplici
ter poteſt appellari fides.unde ueniens contra pro
miſſionem dr̃ nenire fidem per eum preſtuam ⁊=

ſic capitur in.l.i.ff. de ↄſti. peccn. ⁊ in.l.i.ff. de pact.

2 poteſt ꝓmiſſio appellaꝛi fides ad inſtar ꝛeligionis
fidei:qꝛ ſicut ibi credimus quod non uidemus ita
in ꝓmiſſione.credo te facturũ quod pꝛomiſiſti: lic;
non uideam: unde dẽ fides qꝛ fiet uel a firmitate.
¶ Sccũdo nõ ex h̊ tex.ar. opti. æ quaſi expſſum
ex ſponſalibus ſine iuramẽto ↄctis quis obligatur
ad ohendum ita ut peccet ueniendo contra pꝛomiſ
ſionem cum alia Zhendo.¶ M tertio ibi ſi ꝓmi
ſerit ⁊c̃.ꝙ ualʒ matrimonium:lʒ quis inducatur ad
Iõctum ex mulieꝛis pulchritudine ſeu appetiiu copu
le extoꝛquende facit.c.ma. ⁊.c.ueniens ſupꝛa de
ſpon. Anno nõ teneꝛe matrimonium inteꝛueni
ente mutuo conſenſu:licet ſecundum loci conſuetu
dinem non detur anulus ſeu non ſeruetur alius
mos regionis.h̊ uoluit dicere iſta la in fi.dum diẽ
ſi non ſtringit manum ⁊c̃. n glo. pe. ibi pꝛo
non adiecta debet haberi ⁊ hoc teneas licet quidaʒ
dixerunt ꝙ contractis ſponſalibus ſub illa conditi
one quod per primum coitum non tranſeunt in
matrimonium. ſed purificantur. ſed per ſecundum
tranſeuut quod non placet. Mincenti.nec commu
niter docto.quia ut dicit glo.ſi intellexit de coitu
foꝛnicario habetur illa conditio ac ſi non fuiſſet
adiecta ? ſponſalia remanent puꝛa que tranſeunt
in matrimomium per carnalem copulam:ut in capi
tulo is qui de ſpon. Et in fi.glo.quilbet intellec
tus poteſt aptari ad textum ⁊æ non eſt uis qui tene
atur. ſenſus enim littere eſt quod ſiue quis promit

tat ducere aliquam ſiue conditionaliter ſiue ſine

aliqua conditione ſemper illa ſponſalia rolluntur
per matrimonium de preſenti cum alia conttactum
ut in capitulo ſicut ? capitulo pe. ſupꝛa de ſpon.
hoſti.hic format.q.quot modis contrabantur ſpõ
ſalia de futuꝛo ⁊æ dicit ꝙ quatuoꝛ.primo per uerba
de futuro ad hoc apta.ut in.d.c.pe.ſecundo per v
ba de preſenii ſi Zhentes ſunt impuberes uel alter
eoꝝ.na iuris ĩteꝛptatione ſunt ſpõſalia de futuro:ut
in.c.fi.de del.ipu.⁊ clarius in.c.unico eo.ti.lib.vi.
ltio ꝑ datiõeʒ arraꝝ.l.arris.C.de ſpõ.h ĩtelligo en
pceſſeꝛũt vᷣba uł ſigna h ĩdicantia:qꝛ datio arraꝝ n
magis ꝓpo tionat᷑ ſpõſalibus qᷓ; alijs Zctibus:ut in
ſti. de ↄhẽ.ẽp.ĩ pᷣn.qᷓrto ꝑ ſubarratiõeʒ anuli.xxvij.
q.ij.ſi quis deſpõſaueꝛit ̊ dʒ nõ ẽ ſimpłꝛ neꝝ:quia
potiꝰiu licat mimoniũ q; ſpõſalia:ut ĩ.c.feie.xxx.q
.V.iõ dic: ut pleni dixi.in.c.fi.de deſpõ.impu.
Pi· Alteꝛi deſpõſatã ducẽs
Ccepiſti. in uxoꝛem ⁊ ognoſcens
unqᷓ; in nxoꝛc eã hẽe põt.̊ dicẽ ᷣm unum

itellectũ: ſʒ clariꝰ ̊ vx i. c. fi..de eo qui dux. in ma.

uł iux. ?aʒ ſũma ſic.ponit pniaʒ illiꝰ qui alteꝛiꝰ ſpon
ſaʒ de pnti ſibi accepit in uxoꝛem. ¶ Mõ ibi deſpõ
ſatam ⁊ rene mẽti ꝙ cõtrabens peꝛ ueꝛba de pꝛeſen
ti ante carnis copulam poteſt appellari ſponſa.nam
iſte textus loquitur de tali ſponſa de pꝛeſenti. patet

¶e boſi duo?

ex eo qꝛ ſi fuiſſet ſponſa de futuro naluiſſet mrimo
mum cum ſecunda contractum:ut in. c.S. ꝓxi.? in
.c.ſicut ⁊.c.pe.S.de ſpon.⁊ facit h̊ optime ut in ſta
tuns odioſis appellatiõe nuxoris non uemat deſpon
ſata ꝑ uerba de pñti ante traductionẽ ad domum
niri ? carnalem copulam ꝓ hoc uide quod dixi ſu
per Rica de ſpon. æ in. c. ex publico de conuer. cõ.
Secundo nõ. ꝙ eccleſia imponit pnitiam publi
cam ducenti ſponſam alterius in nxoꝛem æ dic ꝙ;
mulier que contraxit cum duobus eſt ifamis ? idem
i maſculo ut in.l.i.ff. de his qui nõ. infa.⁊æ crede ꝙ;
eccleſia poſſʒ iponere penam in foꝛo iudiciali qꝛ iſti
abutuntur ſacramento man inmni 2 ſic cõmittunt
ſacrilegium ut in.l. quis. C. de adulte. ſacrilegium
vo eſt mixti foꝛi. uterqʒ.n. iudex eccleſiaſlicꝰ ⁊ ſecu
laris cognoſcere põt de quo in.c.cum ſit generalc
de fo. compe.nbi plene dixi ⁊ facit ad predicta tex.
cun glo. xxxij.q i.de benedicto h̊ autem papa non
curauit de pena fori iudicialis qꝛ ad h nõ fuerat ac
tum ſed per uiã ſaluris æ conſilij anime fuit h̊ papa
aditus. Altimo nõ. hanc penitentiam ⁊ eſt regulare
ꝙ pro quolibet peccato mortali eſt penitencia miũ
genda. vij. annoꝝ.xxxij.q.ij.h̊ ipſum quod tamen
intellige niſi ſacerdos tempus ex cauſa abreviaue
rit ut in.c.deus qui de pe.⁊ r̃miſſ.⁊ de pe.di.i. nẽ
peniutet. Sed queꝛo quid dʒ iſte agere in. h̊ ſpacio.
Vij. annorum nam tex.̊ nõ aperit ſed dicit ꝙ debʒ
penitere cum vij. annis ſequentibus. So. dicit.Z. b
bas ꝙ debet ieiunaꝛe ſemel uel pluꝛies in ſeptimana
uel aliud bonum agere ſecundum diſtinctionem 2z
iudicium ſacerdotiſ æ bene loquitur.facit quod nõ.
in.d.c.hoc ipſum.⁊ ſic dẽs intelligere omnia iura
q̃ imponunt penitenciam ꝑ numerum dierum uł an
noꝛum n ſpecificando modum pnie ⁊ h̊ notabis.
In gl. ij. in fi. ſolue Zria ut nõ.gl.in.c.ij.S.tſi.ꝓxi.⁊
in regula non firmatur de re. iur. li. N. æ ad iſtum
tex. dic ꝙ aut duxit ſponſam alterius ? cognouit ⁊
nõ põt aplius habere eam in uxoꝛem ctiam mortuo
primo uiro:ut in. d. c.fi.de eo qᷓ dux.in ma.⁊ dic ut
ibi. Aut non cognonit ⁊ tẽ ex nouo conſenſu poſſz
ceam habere in uxoꝛeʒ mortuo primo niro ut in. d.
c.fi.? ſic intelligituꝛ.v.nunq; poſuum in tex.
2 cet Sponſalia de preſeri nõ ſoluũ
*tur ꝑ ſequens matrimonium
ẽt carnali copula ↄſumatum ⁊ clarius h hr in.c. fi.
2 pe.S.de ſpon. primo ponitur deciſa conſultatio
ſecũdo ꝛeſponſio ibi cõſultationi.teꝛtio alterius du
bij ſolutio ibi ⁊ ſi nuper.quarto obſtaculi ꝛemotio
ibi Fuis &. bir nerbis expꝛeſſo ꝙ conſenſus
in matrimonio hendo debʒ vbis exprimi in fari
nalẽtibus ⁊ ſic faẽ h la in ar.q vba ſũt de ſubſtã
tia ĩ loqᷓ naltibꝰ:æ his vᷣbis foꝛmalit᷑ unt᷑ tex.in.c.
pe.S.de ſpon.ſed hoſti.ſupplet ad litterã uel alio ſi
gno equiualẽti quod piʒ dixit.n. de vbis quia cõit
accidit ſed ag mam uide qð plene dixi in. c. tue S
de ſpon. ¶ Mora ibi ſiue ſit inramentum ꝙ iura
mentum nõ eſt de ſubſtantia mr̃imonij licet foꝛius
obliger Zhentem. ¶ Vltio nõ ꝙ mr̃imoniũ hʒ ſuã
eſſentiam ex ſolo mutuo conſenſu pᷣbentium: vnde
carnalis copula non addit maius uinculum re

Aa eo. ubi dicetur.
◻ Ba fraternitas. t aui ap

ſpectu eſſenrie mr̃imonialis:iõ non tollitur primum
ꝑ ſecundũ cõſumatũ:ſed bene addit reſpectu ſigni
ficati:qꝛ aliud ſigmficat conſumatum qꝙ; non conſu
matuʒ;: ut in. c.debitum de biga.=.xxvij.q.ij.c.qua
pꝛopteꝛ. Item eſt foꝛnus conſumatum: binc eſt ꝙ
nõ diſſoluitur peꝛ ingreſſum religionis ſicut non cõ
ſumatum:ut in. c.ij.⁊ in.c.ex publico de conueꝛ. cõ
iuga. VMiuimo nota papam poſſe reuocare ſentẽ
tiam ſui pꝛedeceſſoꝛis ? ↄtrariam ↄſtitutionẽ faceꝛe
uł aliteꝛ declarare ẽt pcepta iuris diuini q; pꝛedeceſ
ſoꝛ declaraueꝛit. ¶ S glo.fi.in fi.quid autẽ de ma
trimonijs octis ante hanc conſtitutioneʒ:dicit hoſt.
ꝙ ülla ſunt toleꝛanda ꝓpteꝛ conſuetudinem contrari
am ⁊ quia nõnulli ſũmi pontifices ita diffinieꝛãt de

pellat ĩ can
ſa matrimoniali inteꝛdici deber ne aliud

matrimonium contrabhat lite pendente ⁊ ſi contraxe
ꝛit debet ſepeꝛari.pꝛimo thema. ſecundo pꝛecipit fie
ri inteꝛdictum ibi ̊ arbitramur. teꝛtio dicit quid iu
ris ſi uioletur ibi ⁊ ſi contra. ¶ Mota ꝙ; appe latio
ne pendete põt iu dex a quo iteꝛdiceꝛe mr̃imoniũ cõ

trahbendũ ⁊ ſic nõ ſuſpenditur in totum iuriſditio iu

dicis a quo unde poteſt ageꝛe ea que tendũt ad faci
lioꝛem exiruʒ cauſe appellationis de quo nide bonũ
tex.cum glo.in.c.ex litteꝛis de ma.cõtract.cõtra ĩteꝛ
dic.eccle.unde uidetur ꝙ iudex poſſu hoc inteꝛcẽm
fere ¶N nõ. ꝙ pendẽte lite ſupeꝛ matrimonio
ſiue fuen appellatum ſiue non:non licet tranſire ad
alind matrimoniũ licet peꝛ partem pꝛetendatur nulli
tas pꝛimi matrimonij:ut in.c. cum in apoſtolica. S.
de ſpon.⁊ h̊ ⁊ peꝛ illud.c. non debes diſpoſitionem
huiꝰ tex. reſtꝛingeꝛe ad pendẽtiam appellariõis. Idẽ
eiʒ eſt ſeꝛuandũ pendęete lite an appelloneé: ut in. d. c.
cum in aglca. 1Yn gio ſſ i in fi.nõ. bene diſtinctio
nem glo. ſolet eim quotidie allegari ⁊æ hec eadem di
ſtincrio ſolet fieꝛi cum queꝛitur utrum actus ð legeʒ
ſit ipo iure nullus de q nide in regula ea que ↄtra
ius de reg. iur.li. Vi.⁊ in.c.uides.x.di. ⁊ in.l.nõ du
bium. C. de legi. ⁊ dicit᷑ ꝑpetua cã ꝓhibitiõis qñ cã
ꝓbibitionis non eſt reſtricia ad ceꝛtum tempus ſed
eſt peꝛpetua puta ſi pꝛohibetur aliquid fieꝛi pꝛopteꝛ
malum quod inde ſequi poteſt. uel pꝛobibetur ma
trimonium fieꝛi pꝛopteꝛ conſanguinitatem uel quid
ſimile. dicitur non habeꝛe peꝛpetuam cauſam pꝛobi
bitionis quando cauſa eſt reſtricta ad ceꝛtum tẽpus
puta pꝛohibetur matrimonium pꝛopteꝛ neneꝛatio
nem diei.

as. Qui duas per uerba de pꝛe
ſenti deſponſat primaʒ deſpõ
ſatã habet in uxoꝛem etiam ſi pꝛius ſecun
dam cognouerit nec ualet contraria conſuetudo.
⁊Z hoc ultimum additur ad.c.licet ſupra eodem.
In prima conſultatio. In ſecũda ꝛeſponſio ibi ne
nero. C Mota primo ꝙ circa ſacramenta eccle
ſiaſtica eccleſie inferioꝛes debent ſe confoꝛmaꝛe ma
io ribus ꝛatione metropolitane eccleſie: facit.c.ad
abolenda n ·.j. de hereticis. nide bonam gloſam in
Cc.i.de ſuimina tri. li.vi. ota ſecundo ibi que

Connſoommai
2 —
,goinmn ensginsi 1
ſcn olnelg ndin m an
õ lurc
1 iceni nlntrvrin i lon
etkl erbuur ce uſit in iun
zi Ousninoni dſtgſens, ſom
lgyenſon Natuncinudmn
lin roltiocopris nbbl addn h
prönedoerituns nunmne bolt nn
iwrunbzſtumeitänime dnn.
ur odjacventen Awis zam eens
. Ali do ens ſun doendtn
Ulan boinnibre Tö mibiui Prier
o ebuaens, Nie alora ſnn ad
bimobi iufmonmucft
bliphoi colnone Hnifq augnn
onnberinc bi 4bſenn ge
iutng gligin Obus hüribnsr
— indelibi
—

zua W –

ic⸗ ennir Gägfcumn

—

ur intommn iunſclto⸗ 1

. erengpencitalſai

talmnonise no ncebeni
almnnst m crolrtine
dan git Poſſbocinrven
dcgenlerlreinanannon⸗
ummſie orndMNruſfen
MaanenadEN i
IWnim nc n napondla .
Na d c. nncettsc pſnonemn
ri wnliimn elnis N
Arleni Alone or inc.
Jygoſſinf nö arcſtn⸗
ſgvondletlegen eber acen gi
On goenmr umn anns ege,
de g'nein egon acreonnn
Ntnt ncesa 1nl hotn
thri gonn PPtiſ
ckrchecan cuunwpes
alnwpden innifeitche
deſenniporf,⸗ nrltenn
onm mutgnnunm
vylirr ynunlln

anifies AAeuumtehus

mminonumprpre ncnento

nns oe lelbz de hl
Quids e el⸗
, rime; depo
– ſoi iun

¶ De condi. appo.

ſufficit ; ad eẽntiã mr̃imonij copula carnalis neceſ

ſario nõ cõcuꝛru ẽ eꝛgo uex mr̃imonium poſt cõſẽ

–

ſum de pnti pſtitum. nã id dicit᷑ ſufficeꝛe quo poſito
nibil aliud ad ſubſtatiã actus requirit ut nõ. glo.in
..ſtatutũ in pꝛin de zp.li. Vi. Et adde hic ea que di
xi ſupꝛa. c. I ? quod plenius dixi in.c.ex publico de
guerſa. Ziuga Quid de matrimonijs contractis
ante iſtam conſtitutionem: doc. cõiter renent ꝙ illa
iolerantur. æ h aꝑte innuit vpum deceteꝛo hic poſi
um ⁊? pot adduci iſte tex. ꝓ ⁊ contra ꝙ conſtitutio
juris antiqui declaratoꝛia nõ exteditur ad pꝛeterita
hutia Zꝛiam conſuetudinẽ quaſi ꝛõe conſuetudinis
illa debeant toleꝛari.pꝛo quo nide bonam glo.in. c.
cum uenerabilis de conſue. ⁊ in. c.i.de poſtu. pꝛela.
l. vi. In ↄꝛium poſſet adduci iſte tex. quia dicit de
ceteꝛo ſecus eꝛgo.ſi h̊ vbum non fuiſſet appoſitum
ut in. c. cũ tu z quod ibi nõ.de uſuris.ſed ad mom
plene uide nõ.in.c.fi.de conſti.⁊ in cle.ij.de ꝛc.ecc.
no alie. ? in cle.i. de elec. ¶ Altimo queꝛitur nũqᷣd
papa poſſit ſtatuere ut per fᷣmn mrimonium ↄſuma
cum tollatur primũ nõ conſumatum. ſic appꝛoba
ꝛe conſuetudineʒ hic ꝛepꝛobatam.hoſt. tenetĩ ꝙ ſic
qꝛ circa mrimonium non conſumatum latiſſime pʒ
ptãs pape:ut nõ.in.d.c.ex publico ⁊ ad hoc po nde
rat. Y. nullus poſitum in tex. quaſi dicat ꝙ potuiſſzʒ
ſtatueꝛe bic ↄꝛium Sed ego dubito an h dictum ſit

nerum . nam ſine magna cauſa papa non diſponit

Ʒ iſtud mrimonium ut in.d.c.ex publico.¶ Otem
ſi eſſet quaꝛe papa ꝛetꝛactaſſet diffininionem pꝛede
ceſſoꝛum ſuoꝛum ſi illi potuiſſent ad libitum diffiniꝰ
nt in. c. ̊ ſupꝛa eo.ſʒ ex magna cauſa poſſet h face?
In glo. ibi. nam ↄctus ꝑfectus ẽ ꝑ ſolum cõſen
ſum. nõ intelligas glo. ruditer. nam etiam ↄpctus ẽp
tionis ? uenditionis ⁊ ceteri qui ſunt de iure genti
un pficiuntur ſolo conſenſu: ut in.l. conſenſu.ff. de
act. ⁊ obli.l.ex h̊ iuꝛe.ff.de iuſti.⁊ iur.ſed intelligas
glo. ꝙ Zctus mrimonij eſt ꝑfectus ꝑ ſolum conſen
ſu n.i.ꝙ peꝛ ſolum ↄſenſum eſt tranſlatum plenum
ius ita ut traditio coꝛꝑalis nihil addat.⁊ lʒ doc.hic
inſtet ꝓ rõne diuerſitatis maxime hoſti.qui dixit ꝙ;
mimonium bʒ ſuam eẽentiã a iure diuino. JIdeo ſe
quitur ↄditionem ſui actoꝛis. nam deus eſt imnta
bilis. Alij vo pctus ſunt ab hoĩe:ideo ſequuntur
naturam hoium: hec rõ mihi u? ꝑſuaſiua ? non ne
ceſſario ↄcludens.nã ⁊z aliqua ſunt ab hoie que mm
ex ſolo titulo hnt ſuã ꝑfectionem:ut eſt titulus bene
ficialis. nã ꝑ ſolã collationẽ bnficij acquiri plenum
ius ꝓuiſo ut bic ⁊ in.c.ſi tibi abſenti de pᷣbẽ.li.vi.
ideo facit regulã ꝙ in oibus ſpũalibus ex ſolo titu
lo tranſfertur plenum ius ut in.d.c.ſi tibi abſenti =
per Inno. in. c inter cerera de pᷣben.¶ Ma eni
tanq iuiſibilia ſine alia executione exterioꝛi trãſferũ
iur ? ſolo ↄſenſu ut dixi ꝑficiuntur ¶ Abbas.

(De oditionibus appoſitis in deſponſatione et
matrimonio nel in aliis Sctibus. ſica.

(Kontinnatur. bec ſyica ad pcedentia h oꝛdine:
q qnqʒ ſponſalia ↄhuntur pure de quibus niſuʒ E
5 qnq; ſub conditione. ¶ erito de bis poſt prece

dẽtia ſubmittit.? qꝛ ↄditio apponi põt non ſolum
in mr̃imonio. ſed ẽt in alijs Sctibꝰ. Ideo ne auctoꝛ
haberet mãm geminãdi ſeicã ſubnectit hic de cõdi
tionibus appoſitis ẽt in alijs ↄctibus.⁊ quid ſit cõ
ditio nõ. ſuper rubrica.ff. de ↄdi.?æ demõ. Sed dic
latius ⁊ clarius ꝙ ↄditio ẽ quedã adiectio poſita ł
ſubintellecta in diſpoſuõe ſuſpẽdẽs uel reſolues ip
ſam diſpoſitionẽ z differt a mõ qꝛ modus nõ ſuſpẽ
dit ſʒ ẽ quedã modificatio diſpõis de quo clariꝰ di
cetur.j.e.vm. Micolaus ſiculus.

ma. Defectus
tuꝛpis conditionis in contꝛaciun ma
trimonij appoſite nõ uinat mrimo
nium:ſʒ uitiat.pꝛio ponitur thema
ex quo ꝛeſuſtat tacita queſtio.ſᷣo ꝛñſio ibi rndemus
¶ Gopo. 5 tex ur̃ enim ꝙ conditio poſſit appe ni
in mr̃imonio gᷣhẽdo:ut.j.eo.de illis ⁊.c.ſuper co.
So. meru Zꝛij iſte tex.itelligitur duobus mõis pri
mo ꝙ loqtur in ↄditione ſuſpendente turpi tamen
nã ↄditio turpis que nõ ſit ↄ ſubſtantiã mrime mij
hẽ pꝛo nõ adiecta ? Zctus ꝛemanet purus.j.c.c.fi.
ſecus in ↄditione boneſta de qua itelligiur ↄꝛium
2 hunc intellectnm ponit glo.hic. Secundus intelle
ctus extra glo.ut itelligatur in ↄditione reſoluente
puta contraho tecum mẽimonium ⁊ ſi non donaue
ris mihi.x.uolo te ꝛelinqueꝛe.ceꝛte ex quo mẽimoni
um a principio tenuit non poteſt diſſolui:ut in.c.
cum ſis de conv.cõiug.⁊ pꝛo h intellectu facit lr̃a ĩ
.H. ꝛelinqueꝛe ? hunc intellectum ſenſii Minc. Qui
dam tamen dixerunt ꝙ in mr̃imonio nõ põt appo
ni ↄditio.qꝛ conſenſus dʒ eſſe purus ⁊ abſoluius:
ſed h̊ ẽ falſum:ut in ↄrijs niſi intelligas ꝙ nmæimoni
um nõ poreſt conſiſteꝛe niſi ex conſenſu puro ⁊ ab
ſoluto. nam exnte conditione conſenſus remanʒ pu
rus ⁊ tũc ueꝛe incipit teneꝛe mrimonium: ut in.c.ſu
per eo.j.eo.=.c.ueꝛum ⁊ in.c.unico de ſpon.li.vi.
B m ſit pꝛopꝛium. Q Kerunet
ad fam pꝑtem Nice ⁊. B.d.ĩ
ſũma.Seꝛuus manumiſſus ea ↄdictione
ut fiat monachus ? monaſteꝛio ſeruiat als in ſeꝛui
tutem ꝛedeat:⁊ ſi acceptato monachus factus ſit
manumittentis uoluntatẽ cogitur obſeꝛuaꝛe pꝛimo
thema. fo ꝛnſio ibi ergo E 10 primo ꝙ in manu
miſſione ſerui põt apponi conditio libenatis ꝛeſolu
tina. Co nõ ꝙ ſeꝛuitus antiqua nõ impedit mona
chatum cocoꝛ. liiiij. di.multos.nec ꝓmotionem ad
ſacꝛos oꝛdines: ut in. c. nulł.? in. c. de famulis de ſ.
nõ oꝛdi. ¶ Lertio nõ. ꝙ ſeiuus poteſt manumitti
ſub eo modo:ut fiat monachus uel clericus. In
glo. i. ibi. eſt ꝛes ſpũalis. nõ.glo.ꝙ libertas poteſt
dici res ſpũalis.⁊ facit quod nõ glo. in. d. c. pꝛeall.
(ſ. in. c. nullus:ſed hͥ nõ ꝓcedit: qꝛ ſi eſſet ſpũalis nõ
ca deꝛet in laicum: ut in. c. cauſã de pᷣſcrip. Itẽ.qns
qnqʒ manumittit inteꝛuentu pecume.l.i.ff. de ma
numiſ quod non poſſet fieꝛi ſi libertas eſſet res ſpi
ritualis ? ideo tene ſequentem ſolutionem glo. ꝙ

monachatus hbic confertur pure ¶ Nem bec eſt

quedam conduio intrinſeca: unde ſicut non eſt
.

– 2 ☛☚
¶De cogno. lega: ttc, s
4 ⸗
ſimonia ſi dat᷑ pdium nt ibi fiat ecclia:ut in.c.oli . cheb⸗ ug
emnla d 56 ne ecc latt in. c. olim tanq; inhoneſta ? ideʒ dicit in ꝑſona uiri ne uideat᷑ erpoſi⸗
i.de reſti.ſpo.ita et ſi manumittitur fuus ut fiat ꝓpteꝛ libidinem dediſſe centũ ſeu mrimoniũ Sxiſſe. ,che. tin An
clericus nel monachus qꝛ nõ pot fieri monachꝰ aut ¶ So. Zꝛium eſt difficile 2 nõ 5 p doc. ſed tond
clericus niſi priꝰ ſit libeꝛ S de ſeꝛ.nõ oꝛdi . no toctnun doc. ſed ſpilen elt
18 niii p 2 ci. n0 oꝛdi. p totum. cꝛedo poſſe dari duas ſołones. pꝛia ut ĩtelligat᷑ quã 4 oſeh dſo⸗ e⸗
Hoſti.ĩtellexit tex. ꝙ nõ ſub cõditiõe. ſʒ ſub modo ir fuit ſti ſanig in. ; N. Ct t.
iſti fuerü i. vñi gdͤitij 5 do uir fuit ſtipulatus aliquid ſibi donari occaſiõe.ſ. ide n
di uerut nannim x. ↄditio h̊ ponũ largo mõ: dotis.nam tũc bn ualeꝛet: ut in. d. S.ſi tibi nupſeꝛo 1 ilnſ G;
ſi ꝑ h n mutat᷑ ĩtellectꝰ iuris.⁊ de qria iteꝛ mocũ ei ¶ Ael fo põt dici ꝙ qñ ſubeſt cã . i att uin chew⸗
cõdirionẽ hr̃ ĩ c. uex. j ſo. fi. ibi &ᷓ ci Fei- qn ſubeſt ca honeſta petendi S
ecg ie nalt P. J. (0. ¶ In glo. i. ibi ꝙ; cito domũ tũc ualet oditio ſeu ſtipulatio. nam tex.in.d. aml holl⸗ cobürcic⸗
cceptauerit ↄditionẽ. itellige glo. ſane. l. , accepis g. non ãnullat indiſtincte illam ſtipulatiõeʒ: ſed dicit dttirhhli⸗ –
uit cum effectu faciẽdo ꝓfeſſionẽ ĩ manibꝰ illiꝰ qui ꝙ cã cognita eſt annullanda:uñ ut dicit ibi Mart gin ml he
paiul eñ opome r igii iuk n lc ponecri de ſi nobilis Zheꝛet cum plebeis nõ eſſe inhoneſtum ſi ticmfcdn
rla. ex nuda g acceptanioe cõditiõts non eſtet effer ꝓmitteꝛet᷑ aliquid ipi nobili in ↄpenſationem nobi nt
Z tus moachus. Et in fi. glo uult g gl. ꝙ ꝓmet Iiitatis.nam tũc ceſſat ratio libidinis æ idem ubi ſub lu⸗
ad clericatũ põt ꝛeuocari ad fuitutẽ ſi ñ ſeruat mo eſſe põt ↄſilis cã.¶ Vtimo nõ. duos cãus ĩ quibꝰ lſoc⸗
— - . „q. = „— 9 „ . S . *
dũ i manummiſſie appoſitũ. ſec in eo ꝗ eſt effectus ditio appoſita in ſponſalibus tollit.ſ.p carnaleʒ co
monachꝰ. ſ ñ ꝛecit 20e; dineꝛſizatis nec ẽt doc. ſ pulam ſubſequentẽ:⁊æ nõ bñ hũc caſum maxime iun acn
põt dici ꝙ clericꝰ degꝛadat deſinit i cffeu eẽ clericꝰ cta glo.fi. qꝛ extendit. c. is qui de ſpon. nam copula enmit
ut in. c. degꝛadatio de penis li. vi. vñ ſine niolatiõe B oꝑat᷑ duo.purificar eiʒ ſponſalia æ eodem momen
dericus põt degꝛadari ⁊ redigi in ſeꝛuituteʒ: ſed ꝑ to ea tranſfundit in mrimoniũ. ¶ Secundus cãus ezaſonanle acr
degꝛadationẽ ſen depoſitionẽ nõ deſinir quis eſſe qn inteꝛuenit poſtinodum ↄſenſus de pnti. ¶ Secd ; ⸗cſyrnoce
monachus:ẽ eiʒ mõachatꝰ qdᷣdam notũ fiani it oj ntd. Als ſum mjſurdum
, onachus: e eiʒ moachat qodam notũ a quo non queꝛo nũquid ſufficit ois ↄſenſus de pnti. Vinc.h̊ᷣ nicnnd ing
põt liberari ẽt ꝑ papa ſaltem ſine maxia cã iuxta ea pe.?¶ Abb. ⁊ Spe. eo.ti. in pꝛin.miro modo intelli . ergg bͤcbn 1
que nõ. in. c. cum ad mõaſteriũ in figde ſtat. regu. ex gunt iſtum tex. dicũt enim ſufficeꝛe ↄſenſum de pñti uimt Connone id cunun
quo ſemel pure uouit deo non pot amplius ꝛedire ſiue ſit purus ſiue ſit conditionalis dũmodo non cõ n icn wocan
ſecu “D 2 ſubijci ſraiulco⸗Pora'lefed ſi fuiſſz feꝛatur in arbitrium alteꝛius = h̊ ultimo caſu intelli ſe iſdſiarter in utn
eruus illius a agen tunc ane naſerer conditio gunt. c. ſupeꝛ eo.infra eo.quaſi nelint iſti diceꝛe ꝙ ſi i leun abts wins
nõ ut ex toto deſinat eſſe monachus. ſz ut ſit magil fueꝛit dictum contraho tecum ſi donaueꝛis mihi cẽ an —–☛
aſtrietus monaſterio q; ceteri:unde erit quaſi fuus tum incontinẽti eſt matrimoniuʒ quia ueꝛba ſunt de ſnolnsehhoſn⸗ oötun
monaſterij nec porcrit intrare monaſteriũ ſtrictius pꝛeſenti nec conſenſus eſt collatus in arbitrium alte eulmnmilnm
facir qð legit * nõ.i.c. ð famulis ? in.c.eo libẽtius rius: utputa ſi fuiſſet dictum contraho tecum ſi pa lärfidm CAien
de ſeꝛ. nõ oꝛdi. æ qðᷣ nö.i glo. i. c. ut lex continentie teꝛ meus conſenſeꝛit. nam h̊ caſu nõ eſt matrimomũ Qui arſhnd Ginne
xxvij. q. i. ¶ Ded Ʒ hũc ĩtellectũ glo. opponit de niſi pateꝛ conſenſeꝛit ut in dicto.c. ſupeꝛ eo ¶ Sed pdi n it o gi men
fi. c. ubi papa mandat ſeruari manumintens uolũta Jo. an. ̊ ⁊ Inno.tacite ſentiũt oppoſitum ⁊? meliꝰ: ſmimi njriu vemirii er n
tem eꝛgo dʒ ille redigi in fuitutem cũ h ſit manumit dicunt enim ꝙ licet conſenſus ſit preſtitus peꝛ Vba AMiti rfumdnmmns
tentis uolũtas: riũ ur difficile 7 h non tactum peꝛ . de pꝛeſenti ex quo non inteꝛuenit conditio ſuſpenſi I uicamr heſn e do hl
doc. ſʒ HZ inherẽdo p inelen hoſt. ꝙ iſti fuerũt ua non tenet matrimoniuʒ niſi exiſtat conditio quia ii its wſtcifmis enan
nenin ſub n eren eenateern⸗ vnð conſenſus a quo ſubſtantiatur matrimonium non anpoberinn nii no moci chn
ne r ia en nolg ebet ꝛcferri ad tps eſt purus ?7 abſolutus ⁊? hoc dictũ ſatis ſenſu hᷣ gl. Nfeni ſitdai inconanoe rpoeſſt n
33 dnac atum. nam uo uinas manumittentis be. ⁊ tenet do.anto.in dicto.c.ſupeꝛ eo.⁊ hoc mihi pdlostgo ro vaner donns
n ut ſerent monuen 2 li non genn ꝛedirent ad uidetur ipa neꝛitas unde tex. debet intelligi de cõſen Ulignnchuier doniſb pra demn⸗
eruitutem. vñ ſi fiunt monachi ſer . . 6 eCN
han eg vVñ ſi fiunt nac P nan noletacz ſu de pꝛeſenti pure pꝛeſiito ¶ Lamen eſt diffeꝛentia tioggaaniſinzn n tnic⸗
maumiſſoris eo ꝙ ↄpellunt ꝑſenerare ĩ mõaſterio. utrum dicam accipiam te ſi centum dedeꝛis.nam i zWded
I.·Nui iurauit ali 5 1 . sS. nam in Ncde deſesnddfen
E illi 8 urauit aliquam iĩ uxo pꝛimo caſu exiſtente conditione purificãtur ſponſa cöpöragiad woegianz
ꝛem accipere ſi.c.ſibi d j nath nnanmnthin
SS pere ſi. c. ſbi dona lia:ſed adhuc non eſt matrimonium ſed in ſecundo Ndoir poſirn 4
— uerit recipeꝛe non tenetur niſi poſtea pure caſu eꝛit matrimonium quia conditio ſuſpendit con us vie moentodn
conſenſerit uel eam cognouerit primo thema.ſecũ ſenſum de pꝛeſenti. lermnli ium
do de eꝛminatio ibi reus. ¶ Hõ ꝙ ſponſa ia poſ . lute ohniſo lbnill
. ſunt ghi ſub cõditione tex.n.iſte loquit᷑ in ſponſali E o therevcrau
Mele vet = ſt textus notabili⸗ Ne rvcr r v
bus de fururo ur py g uerbum acciplaʒ ad eſt futn ( Erum. tum alegarur 7ſemncnn i ſtumnrrdmn⸗
ri tpꝛis: ut in. c. pe. ð. de ſpon. ex talibus ſponſali e lellectum ueꝛioꝛem hoc dicit in ſum Res gfnunin in W
bus coõditionatis nõ orit an ↄditiõis cuẽtũ publice donata eccleſie ſub modo ſſatim eſt eccleſie nec reno tiiſmnitzennle
