lũ. ¶ Mõ q̃mo ſingulariter ex tex. ꝙ ubi confeſſio
ẽt iurata põt ꝛetoꝛqueꝛi ad bonum ⁊? ad malum.ex
quo tamen pꝛima fꝛonte ſonat in malũ dʒ fieri inter
ptatio in malã ꝑrem= S ↄfitentem niſi conteſſioneʒ
excuſans ꝓbet illas excuſatões ⁊ de hoc eſt hic tex.
ſing. nã dicit tex. ꝙ ille ↄfeſſiones poteꝛant ꝛetoꝛqri
7 ad bonum ⁊ ad malum.a ti ſi iſte eps uult uiraꝛre

ↄdeẽnatõeʒ oʒ ꝙ excuſet ↄfeſſionẽ datã ⁊ excuſatoõcs

ꝓbet facit qð dico in.c.cũ neniſſent de inſti.¶ Itẽ
nõ ꝙ ex ↄfeſſione alicuius capit᷑ illud qð 5 eum eſt.
nõ ãt qð pꝛo eo elici põt:æ hoc qñ inſuꝛgit mala p
ſumptio ↄ illud qð facit pꝛo eo.de quo tamẽ plene
nõ in. c. i. de ↄfeſ.li.Vi.per Jo.an.? Ci.l.i.C. e. di
co plene in.c.i.de poſtu. pꝛela.⁊æ in.c.bone.eo.t. .
: inquiſitoꝛes ſeu indices poſſunt deponẽ
ſuꝑ geſtis coꝛã ſe:⁊æ eis cꝛeditur depoſito officio.et
ad hoc ſolʒ allegari h.c.?æ ↄeoꝛ. c.inter dilectos de

excel. pla. z. c..ij. ſupꝛa dc arbi. æ. c.cũ dilectꝰ.¶ elec.·

⁊? plene tetigi in.c.cum a nobis.S.de teſti. 60.
ultio ꝙ cꝛedit᷑ actis õ ꝑtẽ ſen deponetẽ.Iʒ ꝑs ſen
deponens nũc dicat ſe aliter dixiſſe. facit.c.ad audi
entiam de pꝛeſcꝛip.⁊? nide quod dico in.c.ſicut. de
teſti. ? fac iſte tex.in ar.in eo qð dicit qð ſolꝰiſta exa
minabit ⁊c ꝙ ĩ examiatõe teſtis ſeu ꝑtis ñ ẽ neceſſe
adbibere teſtes foriſecos.ſʒ põt probari dẽm ex ſo
la ſcriptura norij.ð̊ quo in. c.qm.? in. c.poſt ceſſio
nẽ. S. de proba. æ in. l, in donatiobꝰ. E. de dona. fac
qð nõ.in. c.ut inqſitionis.de here.li.vꝛ.al incipit ut
offm. Sa i mr. uſtonent ibt ñ credit᷑ iudici ĩ
piudiciũ ⁊c. Hoc dẽm uẽ ᷓ tex.iſtuʒ.nam hic credi
tur iſtis inqſitoribꝰ niſi iſte inquiſitus ꝓbet Zriũ ꝑ
teſtcs. Inn. pic diẽ q iſti inqſitores nõ recipiuniur

hie ut teſtes. ſj qꝛ fuerunt iudices oſuluntur in iſta
cq.? ſic non ob.ij.q.vj.ſiaruendũ.nã æ al ille q n6
põt eſſe teſtis interrogat᷑ de facto ſuo,l.prouiciarũ.
C. ð ferijs.? creditur iſtis quo ad pꝛeſumptione:n
quo ad plenam probationẽ ſicut dicimꝰ in matre 4
deponit ſuper etate filij. ut in. l. etiã. ff. de ꝓba. hoſti.
dicit ꝙ quicq̃d dixerit Inn. iſtis qnqʒ creduur etizã
ad plenam probationem.ut in.c.inter dilectos. de
exceſ.prela.ſed ↄcludit ꝓ durante officio non poſ
ſunt eſſe teſtes ſuꝑ geſtis coram ſe:quia alius deber
eſſe iu dex.? aliuſ teſtiſ.iiij q.iiij.c.i.⁊æ.d.c.ſtiatuedũ.
⁊ in.c.dilecto.de teſti.ſed depoſito officio uel ſi ali
quis articulus nentilatur corã alio iudice poſſunt
adhpiberi: ut teſteſ de geſtiſ coraʒ ſe ſi laus ul mtupe

rium eis aſcribi non poteſt.de geſtis E ſe idiſtincte
non credi

hoc dic ut in. c. cum a nobis. 5. d
teſti. n glo.in. V. ualent retorqueri in .ESe

glo. uẽ contra tex. nam hic fiebat interpretatio con
feſſionis in deieriorem ꝑtèẽ non fuiſſet ſequuia excu
ſatio æ excuſationis probatio.⁊ iõ dic nt dixi ĩ nõbi
libus ꝙ quedam ſunt que pariter poſiunt retorqri
ad bonum ⁊ ad maluʒ:æ tunc fienda ẽ interpretano
in meliorem partem. ? ſic intelligat gio. Quedam
ſunt que lʒ poſſunt retorqueri ad utrunqʒ:habet in
pꝛima fronte aſpectũ mali.= ſonant in uitium. ?æ tũc

fit interpretatio in deteriorem partem. ⁊ de hoc eſt

tex. hic.idem ⁊ fortius qn aliqua ſunt mala in ſe. z

licet poſſint excuſari recipiunt interptationem i gete

riorem partem: ut in. c.fi. de tranſla. pla. ¶ In gl.
in. v.dilapidatione ibi nihilõiꝰ furrũ cõmiſit 2c. Sʒ
contra hoc ur̃ tex.in.l.falſus.i. . ſi iactuʒ. ff. ö. fuꝛ.
H oclude ut ibi nõ.quod aut res ex naufragio erat
babiata pro derelicto.⁊ eã capiens nõ cõmittit fuꝛ
tum. imo efficit᷑ occupantis.qꝛ qðᷣ in nullius bonis
eſt nali rõne occupãti ↄcedit᷑ ut inſti. de re.diui. F.
fere.qð.nõ. Si uero res non erat habita pro dere
licto ſʒ fuit proiecta ut euaderet maiuſ periculum. ⁊?
tunc proiiciens remanet dns.? cãꝗ occupans animo
retinendi omittit furtũ ut in gl. = ſi ſimpliciter acce

pit rem non ↄſiderando an brer pro derelicta uel

ne. etiam excuſatur a furto. ut eſt ibi tex.nõ. an aũt

ſit preſumẽdum ꝙ proiiciens haberet eam ꝓ dereli

cta uel ne. recurrendum eſt ad coniecturas.ſi enim
piicit librum apertum in mari pᷣſumenduʒ ẽ ꝙ aĩo
derelinquendi. ſecus ſi clauſum ⸗z paãnis inuolutum.

⁊ ſic de ſingulis.Ouid autem ſi reperiens rem alte
rius non reperiat dim nunquid licite poſſit retinet

conclude poſt bar. in preal.l.falſus. F. ꝙ alienum.
aut putauit eam rem ꝓ derelicta Iʒ non eſſer.= tẽ

poteſteam rem uſucapere.ff. pꝛo derelict. per totum

aut hoc non putauit.æ tunc ſi non reperit dominũ

facta proclamatione debet eam donare pauperibus

ar. in. auc. ut oms peregrini. C. cõia. de ſuccel. facit
quod legitur ⸗z nota.xiiij.q.v.ſi quid inueniſti.⸗
nota. in. c. quia fruſtra. . de uſur. ¶ Extra gloſa.
oppo. contra tex. æ nidetur quod ex ſola infamia or
ta contꝛa epᷣm non debeat fieri inqſitio ſuꝑ ſtatu to
tius eccleſie.nec contra canonicos ex quo nõ erqt ĩ
famati.So. Inn. hic. in.c. hely j. de imo.dicit
quod ubi infa mia eſt ex caput potelſt fieri inquiſino
i 3

— — —

¶ De acculationibus

Et contra mebꝛa: qꝛ ẽ pſumptio 3 canonicos exquo
eps ẽ malus.nam coꝛpoꝛe ſen capite languente ccte
ra mẽbꝛa coꝛpoꝛis ĩſiciantur uel ſecundum eum bie
canonici erant infamari. pꝛimũ diciũ hic non plʒ ho
ſti. qui dicit hic ꝙ lʒ eps ſit ifamatus nõ qʒ tamẽ fi
eri iquiſitio S canonicos niſi pcedente infamia.⁊ B
plus mihi plʒ.lʒ enim ſit aliqua pſumptio contꝛa ca
nonicos:qꝛ ex ſola leui pᷣſumptione nõ põt fieri in
quiſitio de ueritate criminum.nt in. c. qualit᷑.ʒ.e.ſed
poterit fieri ĩquiſitio cõtra canonicos. nᷣ inqniſitio
de fama uel de ifamia fit facilit᷑ cum nõ ſit multum
piudicalis.ad h.c.j. ꝓxi.⁊.c.licʒ 3. eo. Et põt rnde
ri ſᷣm Moſti. uel ꝙ canonici erãt infamati uel meli?
ꝙ hic nõ dẽ inquiſitionẽ fuiſſe factã S canonicos:
ſed ꝙ fiebat inquiſitio ſuꝑ ſtatu eccleſie. nam ex ĩfa
mia epi dʒ fieri ĩquiſitio tã in capite qᷓ in membꝛis
qꝛ dʒ iquiri q̃it᷑ eps ſe hẽat circa canonicos ⁊ aliol
clericos. ⁊ qualit ſe geſſit tã in ciuitate qᷓ; i diocef.
Scdo op. z ur̃ h̊ iurameniũ debeꝛe pᷣſiari fʒ foꝛ
mã in.c. pcedẽti poſnã ubi papa dicit ꝙ in illa inqᷓ
ſiriõe nult illam foꝛmam obſeꝛuari. So. dicit hoſti.
gm aliquos ꝙ utraqʒ foꝛma põt imiſceri ui.ſ.iurẽt
diceꝛe plenam ⁊ meram ueritateʒ.⁊ ꝙ; ad intenc ga
ta ueracit᷑ rĩdebũt. nam bonoꝝ optima eſt mixiura
xij. di. nouit in fi Inno. in. c. ij bely. . de ſimo. eiẽ
ꝙ aut fit inquiſitio de cenis eribus et debet ſeruari
illa foꝛma ut dicant plenã ? meꝛqᷓ ueritatẽ. aut fit in
quiſitio generalit᷑ de cribus.⁊ tunc piculum E iurar̃
Fm illam foꝛmã. vñ ſubiret iurans anceps peꝛiurij.
d 5 ̊ ob. c. pcedẽs qðᷣ loquũ in inquifuiõe
generali ⁊ iõ cõcludit ꝙ ſufficit iurare altꝛ0 iſto rũ
modoꝝ qiᷣcũqʒ agat.? hoc cõit᷑ ur̃ placeꝛ doc.Sʒ
ego boc nõ puto vm. qꝛ papa in. c.pꝛecedẽti dicit.
in ſimilibꝰ uult obſeꝛuari illã foꝛmã: ideo dico ꝙ
iudex ſemꝑ debet exigeꝛe inramentũ ſub illa foꝛma:
æ ſi non facit male facit. actꝰ tn tʒ ut hic.nã h nõ dẽ
ꝙ iudex bñfecerit. ſed tin qauerii an admutatur ex
cuſatio qñ iurauit ſub illa foꝛma. Aiemo op.
ram. ? ur indiſtincte ꝙ ſub qᷓfũqʒ foꝛma fuerit iuꝛa
tũ debeat admitti excuſatio. nã an ſniaʒ poteſt quis
ex iuſto enoꝛe cõfeſſionẽ ꝛenocare.ur in. c. fi. de cõ
fef.( enoꝛé. & de iur. æ fac. igno. 7. l nõ fatet ff. de
ofeſ. So. dicit Hoſti. æ bñ ꝙ aſiud ẽ ↄfeſſioneʒ ꝛe
uocare ꝓpreꝛ eꝛꝛoꝛc. ⁊ alind ↄfeſſionẽ excuſaꝛe.naʒ
ꝛeuocãs ꝓpreꝛ enoꝛẽ hẽt ꝓbare enoꝛem pꝛobãdo
Zriũ. vñ ſi iſte nolniſſer ꝛeuocare cõfeſſionẽ habuil
ſer ꝓbaꝛe ꝙ nullã ꝛem eccleſie alienaſſet.uel ꝙ nihil
ꝛeceꝑat ex naufragio: ? hoc fuiſſet difficile pꝛobaꝛe.
ſed excuſans ↄfeſſionẽ nõ hẽt neceſſe ꝓbare oriuʒ.
ſeꝗ tin excuſatiões ſuas.⁊ hoc tene.ł̊ alij dixerunt:
ↄfeſſionẽ iuratam nõ poſſe excuſari:qꝛ hoc E falſuʒ
ut hic: ⁊? i.c. cum pofitionibus.de iureiurã. li. Vj.

De nerita
Bm oporteat. ceniminum
non inquiritur niſi prins ↄſtet de ifamia
c tunc non inimici uel ꝑiurij: ſͥ idonei uiri ad ꝓſe
quẽdũ ĩquiſitionẽ ⁊ teſtimoniũ admittunt᷑ ? nõ pꝛo
bato crĩe indicit ifamatis purgatio. In prĩia denũ
ciatio epi ? inquiſitoꝝ datio. In fs ibi nerum ↄpi
tio ⁊ allegatio epi ð denũciates ⁊ teſtes. In tertia

ibi diſcritiõi. inqulſitoꝝ triplex inſtructio.fa ibi qſi.
tercia ibi ⁊ ſi nibil: ¶ Mõ.pꝰ ꝙ ad denunciationẽ
alicuiꝰ ꝓbe ꝑſone dʒ ſuperioꝛ ↄmittere ĩquiſitioneʒ
ſeu ꝑ ſe inquirẽ.nõ tñ dʒ inquiꝛere ſuꝑ ueritate cri

minũ denũciatoꝝ:ſʒ priꝰ ſuꝑ ifamia.an.ſ.ſit de cri
minibꝰ pdictis ema er ev boe nõ. ꝙ ex ſola de
nũciatione cꝛiminũ facta õ aliquè n oriĩ ifamia ſuf
ficiẽs ad iquirẽdũ de ueritate qð nõ. ¶Mõ. 2
ſimpłr ↄmiſſa ĩquiſitõe ſuꝑ crie tacite intellłi omiſſũ
ut priꝰ fiat ĩquiſitio ſuꝑ fama. Iſtud eni ẽ quoddã
pambulũ ad iquiſitionẽ ð neritate. Et ex hoc nõ. ꝙ
ↄmiſſio ↄñti intelligi᷑ ↄmiſſũ ancedes.⁊ ſic cme id
ꝑ qð ꝑuenit᷑ ad ↄns.ſicut aliquo ꝓhibito intelligiẽ
eſſe ꝓhibitũ ome per quod peruenit᷑ ad illud. ut in
.lI. oz0. ff ibaer H faciũt ad extenſionẽ mae.c.p.
=. g. ö. de offi. dele. ut ſic le decgatc ꝛie extẽdeniur
ultra expꝛeſſa. ¶ Mõ. ꝙ nõ ſolũ inimici repellunt̃
ab accuſando ut dixi in. c.i.S.e.ſed ẽt a denũciãdo
æ ad eã ꝓſequẽdo. JItẽ ꝙ ↄueꝛſantes cum inimicis
& ↄſanguinis inimicoꝝ ſunt ſuſpecti de quo.j. Iij
Mõ.ꝙ ſʒ ꝑ inquiſitionc nihil ſit ꝓbatũ infamatũ
tñ ſunpłr nõ abſoluit reus:ſed inducitur ſibi puꝛga
tio ppt᷑ infamiã. ut nõ.glo ij. q.v.pſbr.⁊ in. c.ij. de
purkca A In gli,nd 2 ſocius.ſolue hoc orium ut

dixi in. c. repellant.õẽ e. ¶ In glo. ij. in fi. uult eꝛgo

iſta glo. qꝙ ĩ cã criali nõ admitut᷑ conſanguineus ꝓ

conſanguineo. ? ideo iſti poterant repelli. bb. diẽ

2 vr ſequi Jo. an. ꝙ ſi agitur ð crie criminaliĩ.tũc
procedat iſta gloſa. ſecus ſi agitur de crimine cini
lit᷑.qꝛ tunc e ebe teſtis ꝓ fratre:ut.c.Ras
5. de pᷣſump tẽ qꝛ hoc caſu non reperitur pꝛo
hibitũ ergo admittẽdũ.ut.l.i.ff.de teſti.⁊ in.c.i e.
ti. ſed glo.iij. q. V. in ſũma vꝛ uelle ꝙ etiã in cã crĩa
li admirtat᷑ cõſanguineus ſi eſt adeo bone opinidõis
ut nõ pᷣſumat᷑ deuiare a neritate ratione ↄſanguini
tatis do. anto. dicit hoc arbitrariũ ſʒ bar. in.l. qui
teſtõ.ff. de teſta.nbi proſequi hãc mom ſimplicuer
dicit eũ repellẽdũ in cã criminali. Circa hoc ego ſic
puto poſſe dici ꝙ aut eſt cã mere ciuilis ⁊ uide bo.
glo. in. c.i lis. ð. de teſt. æ nõ eſt ꝓpꝛie m nia:⁊ ꝙ
nõ. in glo. in. l. ꝑentes. C de teſti. aut agitur de crie
ciuilit. æ tũc in actione iniuriaꝝ nulo modo dʒ ad
mitti conſanguineꝰ uel affinis ꝓ cõſanguineo: quis
iniuria illata uni de cõſangaineis ſuis uẽ illaa omi
bus de cõſanguinitate aut affinitate ad hoc bo. iex.
in. l. lex coꝛnelia. ff. de iniurijs. Si uero eſt alia cã ſi
ſunt i prãte eiuſdeʒ nõ debẽt admitti. ut nõ. d.l.ꝑen
tes. ſi uero nõ ſunt in poteſtate eiuſdẽ tũc dʒ admit
ti. ſʒ cũ diſtinctione affectionis:⁊ minꝰ creditur cuʒ
agitur crimine cinilit ꝙᷓ ſi ageret᷑ mere ciuilit᷑. ad h
qð in ſimili no.ᷣin.c.in lris. S.de reſti.ſi uero agitur
de erie criminalit᷑: æ tũc aut ꝓſequit᷑ nindictã publi
cã. ⁊ erit arbitrariũ q;tũ credatur.⁊ an admittatur.
2 ſic ꝓcedit glo.iij.q.v.in ſũma.⁊ pꝛo hoc uide bo
nũ tex.ĩ.c. cũ.p.s.e.ubi frater carnalis fuit adductꝰ
in teſtẽ in cꝗ crinali.nec illo reſpeciu apparet ibi re
pulſus.aut ꝓſequit᷑ iniuriã propriã ⁊ indiſtincte cõ
ſanguineus repellitur. æ ſic ꝓcedit dictum bar.? fa
cit.l. lex coꝛnelia. preal.?æ uſqʒ ad quem gradum re
pellant᷑ ſatis põt dici ꝙ uſqʒ ad illũ gradum inf:rs

mnl. umun Ace o du
iy i irglne ſihen ſe
toünr inete hinſs u bi
vügtcinn an aus beſcſiiß
ſocſhoimn esiiniinemn
6ebis atimidignot ide
sa Ged ndor eſc⸗ ra
iniane ſn enesne enesa
n amn Ginarümmn g.
doe ſeſngir wino udds
Zmardurebi pials idl
r anienaͤ ſpno in
uatt oorunamus n n⸗
nuliſti umry⸗
niſmm inent on ficr gieh
iinoſt is ginmieo leumn
Pnicriendummel rr domns,
Aenitſtietlän ſinoni en
nrfimenn rirlinis
ſumi ic ſſefrli⸗ Dpcrünen

prenish wlatimiätirontwlnr

lut nilego⸗ inove
leuigegoinae den
n an nain ſann

lbein⸗

ain iſtcßri
— Nn nrigi
ana üſrln
1 iiatidii
ni

. lge i
uannalzeſtan ni⸗
tmnſumr Mii inii inni
1 iingtuituinifnnn
i b ſafſtitnſ⸗
Anütſang ſurdo ümd
Kize Ggaininmtag
cih Wunni gingnne)
MiRNNdribct
Rnim dctnmmn i
Al h Esn ren Aen
”õl
eoboanir e
vunniin M tudi
iu im d⁰α0⁰10
ir muns ilſ , nrqini⸗
auariuminr niit inun
Ar dentemi tn ni
Nmn iinitirin wus
Kündnmaatie
emdärctcik tedd
4 rech Nenüſnd
S lc
dl etun
. veWom
tuunn un n
Ningie n mtonuini

Amm . urttln.

madſ
elten
mulius mn N
uttealuun
u⸗ tm orimn i
o.

mria imntii⸗ Ah

iiſ mnoagin
4 s5/ eihtl ez ori
nCNe in
itn modna

.

55
.

i

oboen

Cnan⸗ t
ao Afnii

Gd
b

0

zöͦetm. geted

¶ De accuſationibns

quẽ ↄpellit᷑ teſtificari Z̊ cõſangnineũ de qbus in..
lege iulia.᷑ff.de teſti. canoniʒata.iiij.q.iij.uel poreſt
dici æ melius ꝙ attenditur qualitas atfectionis fᷣm
ↄſuetudinẽ patrie:nã in aliqbus locis dilectio ſtric
te durat iter ↄſanguineos uſqʒ ad ceꝛtum gradum
tantum. In qᷣbuſdã locis durar indrnter inteꝛ oẽs
eiuſdẽ cognatõis:faciũt nõ.in ſihi.in.c.poſtꝛemo.S.
de ap. per Jo. an. io. imr vns denunciadũ
in fi. Jo. an. dicit ꝙ in enangelica denũciatõne ꝓce
dit opi. Jo. ut admittatur iĩfamis.ᷣſi nõ ẽ cꝛioſus.ſʒ
in denũciatõe indiciali.uel canonica ꝓcedit opi. beꝛ.

ſzpſequere hũc articuluʒ ut plene nõ.in.c.ne nit de
iudi. ibi dicoYa gio ſh v. iimicos. nõ glo. ad
quã quotidie fit remiſſio.⁊ pꝛio inqiũ dicit ꝙ iimi
citie capitales ſen graues ſũt que ſũt de ſiain hoĩs
uel bonis eius.uide gl.in.l.łʒ.ff. de arbi.? auẽ. ð te
ſti. F. ſi Vo. ubi gl. dicũt ꝙ iimicitie capitales ſũt cũ
quis alicui miat᷑ moꝛtẽ:uel cũ odit.uel ad moꝛtẽ de
ſiderat uel qui accuſauit eum crinaliter.⁊ idem dic
qn ẽ qõ de oibus bõis ul maioꝛi ꝑie ar.ĩ. c. frcq̃ns

gel ꝛeſti. ſpo.li.vVi.nam bona tempoꝛalia ſũt uita bo
minum. l. aduocati. C. de aduo. diuer. iudi. æ dicit

et ꝙ lʒ iſtud ſit ꝛegulare.iñ qnqʒ ex ſpoliatõe ꝑticła
ris rei oꝛiũtur iimicitie capitales ad h.c.accedẽs.ut
lit.nõ ↄt.⁊.c.item cum quis de reſti.ſpo.⁊ ex facio

honeſto qñʒ oꝛiunt᷑ tales iimicitie:ut in.l.i.⁊ qðᷣ ibi

nõ.ff. de his.qui.ut idig. facit. xxiij.q.vV. non eſt cru
delis:⁊æ ideo in hoc iudicio multũ vᷣſatur aꝛbitrium
an iimicitie ſint graues uel leues.æ hoc quo ad pꝛi
mum dictum gl. Sʒ inquãtum glo. poſtea dicit ꝙ
hoc relinquiiur arbitrio indicis qᷓ iimicitie repellant
Tancre.dicit ⁊ bñ ꝙ capitales indiſtincte ꝛcpellunt
ut h.æ in.d.c.accedẽs.ſi Vo nõ ſunt capitales.⁊ tẽ
ꝓcedit glo.ut ꝛecurramus ad indicis arbitrium. et
facit.i..i.ff.de qõi.¶ Itẽ aduerte ꝙ ad repellendũ
quẽ pᷣtextu ĩimicitie non ſufficit ꝙ ſic facta ꝛccõcilia
tio dũmõ ſit ꝛecẽs.qꝛ inimico de ꝛecenti reconcilia
io non ẽ cꝛedendum: ut eſt tex. bonus.iij.q.v.c.ij.
Sed quid ſi tpᷣe redditi ieſtimonij erat iimicus.ſed
ante ſniam erat ꝛecõciliatus.dic ꝙ nõ credit᷑.qꝛ cũ
pᷣſumat᷑ tũc dixiſſe falſũ ꝓpier ĩimicitiã.ꝛeconciliatõ
ſuꝑueniẽs Iʒ tollat iimicitiã non tollit falſitatẽ ſi quã
dixit. uide glo.in auc.de teſti. ꝗ. quoniam vo in. v.
adſit ? ponit Jo.an.in addi.ᷣſpe.in n. ð teſte. S. po
nit᷑ in pꝛin. æ nide multas qões conſimiles in addi.
? nõ iſtam glo.¶ Blo. in. v. per niꝛos idoneos in
fi.nõ glo.quotidianã z Inno.pᷣ in hoc aꝛticulo ſic
diſtinguit ꝙ aut ipetꝛatoꝛ adbibuit nudum miniſte
rium:⁊ eo ꝛepulſo poteꝛit iudex ex officio ꝓcedere
uel aliũ peꝛ moꝛtẽ inquiſitoꝛis inſtitueꝛe. aut nõ ad
bibuit nudũ miſterium ſed fuit anctoꝛ. ⁊æ tunc eo ex
pulſo dʒ index ſuꝑſedeꝛe peꝛ ꝛõem poſitã in gl. Oñ
aut dicat᷑ adhibuiſſe nudũ miniſteꝛiũ dic ꝙ ſi nõ eſt
eypᷣſſim nomẽ ĩpetrantis.ut qꝛ papa dicit ad andiẽ
tiã nr̃am ꝑuenit multoꝝ clamoꝛ ⁊c̃ tunc ur̃ adhibn
iſſe nudũ miſteriũ. nam dixiſſet papa eriã r̃as ſine il
lo. ſecus aũt ubi eſſet expſſum nomẽ impetrantis.et
boc mihi ſatis plʒ. Quid aũt ſi impetꝛans fuiſſet ex
cõicatus. Inn. idem concludit ſm diſtinciionem pᷣ
dictam. Sed uide glo. in. capi.i. de reſcrip. li. vi.

bdicta ſunt uera fm Inn. niſi papa mãdaſſet inqui
ri de fama. qꝛ tunc ſi ↄſtat de fama per uiros idone
os põt procedi ad ulciora licet repellaĩ impetrans.
q̃ſi nelit Inno. ꝙ ubi mandauit iuquiri de fama pa
pa non hũit reſpectũ ad ipetrãtẽ.⁊ iõ oĩo proceden
du eſt in cã. H nũqd papa limplicit᷑
indſitionẽ ↄmittẽdi teneat᷑ ſemꝑ delegatus pus inqͥ
rere de fama. Conclude ꝙ aut papa ſimpłr commi
ſit inqſirioneʒ: ur nullã merõem facit de fama.⸗ tunc
ſinꝑ delegatus dʒ pᷣus inqrere de fama: qꝛ ur̃᷑ boc
ↄmiſſum tãqᷓ pabulum.ut.s. dixi.? ſi uellet ꝓcedef
ſuꝑ ueritate ñ fcã prius fide de fama poterit appel
lari. ar. h̊ ⁊ in.c.ij.e.ti.li.vj.⁊ hoc oẽs ↄcedũt.Aut
papa facit mẽtionem de fama:ut qꝛ dicit młtorũ cla
mor ad nos ꝑuenit talẽ infamatũ de tali cꝛie,. ⁊ ideo
inqras ⁊c.tunc dicit Jo. ꝙ delegatus non tenct᷑ in
quirere de fama ex quo papa aſſerit eum infamatuz
Contrarium rʒ Lãcre.qꝛ potuit hoc puenire ad pa
pã ꝑ iimicos ⁊ ↄſpiratores iſtiꝰ denuuciati uel falla
relatio facta eſt pape.lʒ per alios. Jo. an. diſtinguit
2 bñ quod aut papa hoc aſſerit per uerba aſſertiua
? procedit opi. Jo. aut per uerba naratiua. æ pro
ce ſit opi. Lancre.⁊ uide in ſpe.in ti.ð iquiſitore.in
.F. nunc tractemus. v. hoc aũt notandum.z ibi di
cit Jo. an. quod uerba aſſertiua ſunt ſi dicit cũ con
ſter nobis talẽ infamatũ:uel relaiu fidedignoꝝ per
cepimus talẽ ifamatuʒ ⁊c.uel per ſilia uerba.iũc eni
nõ eſt opꝰinqrere de fama. ? facit cle.ris.de pꝛc ba.
nerba uero narratiua ſũt ſi dicat mitorum clamor
ad nos ꝑuenit talẽ infamatum ⁊c.nã tunc papa nõ
aſſerit talem infamatũ: uel hꝰ ꝑcepiſſe a fide dignis.
⁊ idem dic ſi papa diceret relatu fidedignorum ꝑce
pimus talẽ ↄmil ſſe hoc crim.nã ꝑ hoc non tolli ꝓ
ceſſus fiendus ſuꝑ fama. nã pſuppoſito quod a fide
dignis ꝑcepit delictum ↄmiſſum n ſeqtur ꝙ ille de
boc ſit iufamatus:ut ꝓbatur iĩ. c.ĩqſitõis..tertie.j.
e. ¶ S; iu hoc qrit nũqᷣd generaliter ualeat pro
caſſus ſuper ueritate cris non facta pus inquiſiudõe
de fama. Cõcludo aſſumendo multa dẽa doc. h. 2 iĩ
.c.qꝗᷓliter. j.e.? aliqua addẽdo ꝙ aut iudex ẽ delega
tus.aut ordinariuſ.ſi delegatꝰ.aut eſt fcã mẽtio de
fama in reſcripto mõ pᷣdicto:⁊ ualet ꝓceſſus ſuꝑ ue
ritate.ut.S.dixi.aut nõ eſt fcã mẽtio ĩ reſcripio ð fa
ma.⁊ tũc ſi iudex ꝓceſſit inqᷣſito pnite ⁊æ nõ ↄdicente
ſuꝑ ueritate omiſſo proceſſu infamie: æ ẽt ualet pro
ceſſus.qꝛ iſta excep ꝙ nõ pceſſit ifãia eſt dilatoria.
⁊? inducta ĩ fauoreʒ inq̃ſti.æ iõ ſibi iputanduʒ ſi ĩ pn
cipio non excepit ut ex eſt tex.nõ.i.d.c.ij.e.ti.li.vj.
aut iqᷣſitꝰ erat pñs.ſj ignorabat ꝙ teſtes deponeret
ſuꝑ pᷣncipali:æ nõ ualet ꝓceſſus.ad hoc.c.inquiſiti
onis..tertie.j.e.ubi tex.ſi uero erat abñs.ant nõ
contumaciter:⁊ idem. ar.in dicto.c.ij.aut cõtumaci
ter.? tunc non põt opponere iſtam exceptionem ꝓ
non pꝛeceſſit infamia niſi proceſſus ſit in eo ſiatu in
quo ſi eẽt pns poſſet admitti.iõ ſi eẽt proceſſum ad
actũ qui ſolet fieri poſt lit.ꝰt.nõ admineret̃ ampliꝰ
ad h̊ glo. nõ.in.c.i.de elec.li.Vi Et ad pᷣdicta uide
nõ dictũ Inn. in.c.pterea de dila.in ujtia colump.
nõ.n. dʒ eẽ melioꝛis ↄditionis ↄrumax in facultare
opponedi ꝙ; obediẽs qui fuit pnis æ peꝛ illud dictũ
g4

¶De accuſationibus

Inno. ita limita pallegatu.c.ij.eo ti.ubi tex. exigit
pntiã ẽt Sdicẽtis.ſ idẽ itelligo ſi eꝛat abſens cõin
maciteꝛ ꝑ illud dictũ Inno. ? uide optimum tex.in
auẽ. qua in ꝓuĩcia. C. ubi de crie agi oʒ. Si vVo in
quiſitus pns oppoſuit ut prius inquireꝛet᷑ de fama
2 appellauit: æ tunc non ualet ꝓceſſus ſuꝑ ueritate:
qꝛ ẽ leginima cã appellãdi ut hic ⁊ in. d.c.ij. Et ſi
delegatus dʒ ꝛeciꝑe teſtes ſuꝑ infamia.nec ſatis ẽ ꝙ-
dicat ſibi conſtare de infamia. ar. h ? in dicto.cꝰ.
ij. æ ſentit hoſti. hic. Si vo ẽ oꝛdiarius ⁊ tũc aut ꝓ
cedit alio pricipalꝛ ꝓmonete inquiſitionẽ.? ideʒ qð
3. Ant ex officio puro.⁊ tunc ſi nult põt ꝛecipeꝛe te
ſtes ſuꝑ infamia. ſed ſi nõ uult ⁊ ↄſtat ſibi de infaĩa
ꝑ inueſtigationẽ eriudicialit᷑ factã q;tũcũqʒ ps ↄdi
cat põt ꝓcedeꝛe ſuꝑ ueritate. ar. in. c. qualit.j.e.ti.
Satis eſt eiʒ ꝙ ad euʒ ꝑuenit inſinuoſa ? fꝛequens
ꝛeclamatio:nec hẽt alicui faceꝛe fidẽ.ſʒ ſi iſte appel
lauit dicendo ꝙ imo non eſt ifamatus.⁊ tunc oʒ ꝙ
apud iudicẽ appellatiõis iudex oꝛdinariꝰ faciat fidẽ
ge fama. ut nõ. . e. qualit᷑.? ꝑ ſpe.in ti de inquiſitõ

ne. F. nunc tractemꝰ. v. H aũt ſcias. Et nota bñ qꝛ

ex pdictis hẽs pꝛaticã alibi non ſic collectam ¶V
timo queꝛo nũquid ꝓbata ifamia ꝑ teſtes põt ĩqui
ſitus ꝓbaꝛe ſe eſſe bone fame: ⁊ ſic ꝛepelleꝛe inquiſi
tionẽ ſuꝑ vitate ? tolle? male fame ꝓbatiõeʒ. ⁊ hec
qõ ẽ ſubtilis ?æ notabilis ⁊ quotidiana: ſunt uarie
opi. ? Jo. b ſentit ꝙ nõ dʒ admitti ꝓbatio ſuꝑ bo
na fama: qꝛ uideret᷑ fruſtatoꝛia. nã ſi cẽtum dicerẽt
quẽ eẽ male fame:⁊ mille ꝙ eſſz bõe fame. ꝓbõ ſuꝑ
bona fama non ꝛeleuat quin ſaltẽ ꝛemanet infamar?
apud alios: æ illoꝝ ꝛeſpeciu fienda eſt inquiſitio.
Tancꝛe.tʒ Zriũ cõcludens ꝓbationẽ admittẽdã in
priũ.⁊ ſtandũ dẽo plimoꝝ.⁊ idẽ ſpec.in.d..nunc
tractemꝰ. v. qd ſi pluris. Moſt. diẽ ꝙ ſiꝓba admit
tetſzʒ an piudicet ↄrie ꝓpatõi dʒ artẽdi quid hẽat
cõis uxoꝛ exterioꝛ. ⁊ attendit qualitas teſtium ⁊ ꝑſo
naꝝ. ? fm boc iudex arbitrabit que ꝓbatio naleat.
Inn. tetigit in. c. iqſitiõis.j.eo.ti.⁊ ꝑ ueꝛbuʒ unũ ĩ
fi. poſitũ qð ꝛeꝑit᷑ in origĩali:nõ appaꝛet quid uelit
ſm Jo. an. ibi. Sed ipſe Jo.an. dicit ꝙ ſi primi ⁊=
fi reſtes deponũt ſuꝑ fama uicinie. tunc ꝓcedit dẽʒ
Tancre. aut primi teſtes deponũt de uicinia et alij
de alio loco ałr: æ ꝓcedit opi. alioꝝ.⁊ ſic erit pꝛoba
ta infamia. hoc dictuʒ indiſtincte ꝓcedit. licet putet
Jo. habuiſſe bonũ ĩtellectũ:ut.q.dicã in ꝓſequẽdo
do.an. aꝛefeꝛendo dictũ Inno.i.d.c.inqᷣſitiõis. dicit
ꝙ ſi teſtes deponũt de ĩfamia: ⁊ cõis uox eſt in op
poſuũ ð qᷓ iundex ꝓprijs auribꝰ ſe poterit ĩfoꝛmaꝛe.
er rũc nõ fiet inqſitio ad dictũ illoꝝ teſtiũ. ꝓ hoc.c.
inqſitiois.j.e.aut iudex pᷣdicto mõ nõ põt ſe infoꝛ
maꝛe. ſʒ ꝛecipit teſtes ſuꝑ bona fama.⁊ tẽ aut utriqʒ
teſtes deponunt ſupeꝛ fama habito ꝛeſpectu ad cõeʒ
opi. ⁊ habʒ locũ dictũ Tancre.aut habito ꝛeſpectu
ad ſe:qꝛ teſtes unius ꝑtis dicũt eũ ifamatũ apð ſe.
alij dicũt oppoſitũ.⁊ tũc ĩdicet purgatio.ex quo eſt
infamatus apud niros ꝓuidos. ij. q. V. oibus. Ego
aſſumendo aliqua dicta bar. ᷓ poſuit in tꝛibꝰ gõibꝰ
i.l.ð mioꝛe. S. toꝛmẽta. ff. de qõi. ſic diſtinguo. aut
teſtes utriuſqʒ ꝑtis deponũt ſuꝑ fama eiuſdem loci
er eiuſdẽ tẽporis. aut deponũt ſupeꝛ fama diuerſi

loci. pꝰ caſu ex quo ꝓbatidões ſunt grie oĩo hito re
ſpeciu ad tps ⁊ ad locũ: ſtandũ eſt teſtibus magis
idoneis. ad hoc quod nõ.in.l.hoc carmẽ.ff. ð teſt.
2 i.c.iĩ nr̃a.de teſti.facit.l.iij.ff.e.ti.⁊ qð nõ.gl.ĩ. c.
cũ ĩ tua.S.de ſpõ.ſi teſtes hincinde ſint equales. et
tũc dʒ ſtari numero:uel data qualitate numeri ꝓba
niõi magis vHilimili. æ puto ꝙ ꝓbatio magis vViſilis
pferat᷑ alreri ꝓbationi:lʒ illa aliqualit᷑ excedat in nu
mero uel qitate teſtium:lʒ bar. aliter ſenſerit ꝓ hoc
tex.l.d.l.iij. æ.l.ob carmẽ.ff.de teſti.⁊.iiij.q.iij.ſi te
ſtes.æ qdðᷣ nõ. Inno.iĩ.c.auditis.de pᷣſcrip.⁊ glo.in
.c.i. e.ti.li.Vi.⁊ maxie ĩ ifamia dʒ attendi ueriſiłitu
do.qꝛ ut ſingularit᷑ dixit bar.i.d.S. toꝛmta nõ ſul
ficit teſtes dicere ĩfamia ĩeſſe apud ppłʒ:qꝛ uane uo
ces ppłi nõ ſunt audiede.ut in.c.oſiꝰ.de elec.ſʒ dʒ
reddi cã ſurges ex aliqua ſimili pſumptiõe.qð nõ.

2 idẽ ſentit tacite Inno. in h ultio. ſi vo teſtes

utriuſqʒ ꝑtis deponũt ſuꝑ dinerſo tẽpoꝛe: ut qꝛ ꝓ
batr᷑ ifamia exiſtẽs tẽpoꝛe ↄmiſſi maleficij. ⁊ bõ.ꝓ
bat᷑ ꝑ alios teſtes ð pnti.æ tunc pferenda ẽ iſta fᷣa
ꝓbatio:qꝛ potuerũt oẽs mutaꝛe opi. ad hoc.l.ij.ff.
quis oꝛ. in bo. poſ.ſerue: ⁊ fac̃. c.nõ dʒ.ð conſang.

2 affi.⁊.c.cetere.xij.q.i.ſi uero ꝓbatiões ↄcludũt

ſuꝑ diuerſitate loci:ut qꝛ teſtes uniꝰ ꝑris dicũt euʒ
ifamatũ ĩ tali loco uel caſtro.alij dicũt eũ bõe fame
in ciuitate: æ rũc attendi debet ex circũſtatijs ꝗᷓ pro
batio pꝛeualet. finge eniʒ delictũ cõmiſſum in loco
pariter diſtante a ciuitate ⁊ caſtro.nã tũc ſi infamia
eſt in caſtro æ bona fama ĩ ciuitate debet iudex attẽ
dere ad rationẽ ſuꝑ qua ſe fundant teſtes:⁊ ſi oĩa
ſunt pariter ueriſimilia ꝓbatio ſuper bona fama cõ
fundat aliam. ut nõ.in ſimili in.l.admonẽdi.fl.ð iu
ꝛeiurã.⁊ in.c.fi.eo.ti.ſecus eſſet ubi ĩfamia eſſet in
loco cõmiſſi delicti:⁊ in alio loco eſſet bona fama.
qꝛ tũc pꝛocederet opi. Jo. quã ad hũc caſuʒ reſtri
guo.⁊ ſic puto intellexiſſe. Abbas.
A denunciati
Bm dilectus. ne repeluur
publicꝰ cõcubinarius :excõicatus ⁊ cõſpi
ratoꝛ:⁊ is qui non pmonuit.b.d.pꝰ inſtruit indicẽ
ſuꝑ declinatoꝛijs ⁊ eis deficientibus ſuper princi
li. ꝛ inhibitionẽ fieri mandat.fa ibi eidẽ. 5.
pꝰ.ᷣibi quoꝝ noĩe ⁊cẽ.ꝙ iʒ accuſatio non poſſit ſfieꝛ
per aliũ ſeu per ſcipturã.ut.ij.q.viij.ꝑ ſcripta: lecꝰ
tamẽ eſt ĩ denũciatione ꝗᷓ ꝑ aliũ fit ut h. ⁊ in.c.licet
.5. e. ⁊ põt ĩteruenire ꝓcur᷑.de quo ĩ.c.ſuꝑ his.⁊ ĩ
.c. ueniẽs. ö. e. ¶ Mõ. 2. ibi tũc fuiſie ⁊c᷑. ꝙ ad cõ
ſiderandum naliditatẽ reſcripti reſpecin idoneitatis
impetꝛantis attendit᷑ tempus impetrationis de quo

Fg de reſcrip.eã.te.⁊ glo.in.c.dilectus.de preben.
ö. ʒ. ar. ꝙ concubinarius ⁊ ſic uilis ꝑſona

põt denũciare. nam b̊ conſideratuꝛ excõicatio lara

ſuper cõcubinatu. ergo ſolus cõcubinatꝰ nõ ſufficit
ſed pꝛium puto uerũ.at. S. c. ꝓxi. æ.il.q. i. ſi pecca
nuerit. z. c. nouit. de iudi.⁊ ad iſtũ tex. reſpondeo
ꝙ hic fit mentio de excõmunicatione ad maioꝛem
aggrauationem. ¶ Wltimo nõ. ex fi. littere ꝙ pen
dente denunciatione contra ſuperiorem non debet
ſuperior pꝛocedere in aliqua cauſa contra ſubditũ
ſed puto ſic dicẽdũ ꝙ aut impeditur aliquo modo

te Doitungnnni ſunuo.
ſbeinero Ghrn errqnn
unshcehni cuſtvsiy Mun
dos tisn itisſi (inech gn
Peſco eicd d nen d.
Ecre ingsiilidondoin
dat Nnrtdi ſidan
ecnoe Geire nii nd
Gain nd peiidt ninpoepen⸗
punt zpuotveal o bo le. in.
o ce oo ſpub al c
blnftadti Garskv,
unlinmsce nepe ai imi
Nlinmmsnijacios eftcent lun
nitſc itceine awicopectir
ci aitniliſ ihence
CealtCndmchbu⸗
in nd we d de Mlind G
ſtingen i us anonli ts uie⸗

lnbenli fanint peeludenbe

Neiiti ieni henn gimret

ilhn ebi E
e iemͦr ul
linino geecli pij nen⸗
uni Pralipuiz ignlinon

aiirzri
ittert
ac e Magrn;ge
tagen J

ateineu

de enple
tst i
fmidmin
in dſ in ſͤf
cm 6rnee
Ance

s Mltr iinnie ip
lmurgn iſn /f
wl etleciczdenin
ngll m bnun ci
angrſtemn sdi 4,
atoai tittibde ine
umidtaactiſmisi n
D Z
WMt1Cr aiktefna
Naſmia Nnn.
NeN inmdntten
Minis pbnio ve onſmtd
nö nni n achit o
CAmailwzaſrmi ininſh
Antun wſr M i
mmn , git tü ahii

ſe. Rov.
ne Aenwin

clecns. ner
Sttarts dnd i
4 iuedi Uunrvut
Nisiclialtineiii
vinmmuſd i
tthinnn c
iemin i i
r gigitcl
nn elhtut
ma iſii 0

ðð

nnhmun en
ns,de
ir9 totſenis gon
cäcno

denũciatõis cã per ꝓceſſum fiendũ ĩ alia cã:æ debʒ
ſuꝑioꝛ ab oꝑe ceſſaꝛe:ut in.c.oli.j.eo.nõ eni tenet
ifeꝛioꝛ denũcians obeditr̃ pᷣcepto ſuꝑioꝛis denũciati
ſi inde ſuꝛgat ipedimẽtum cãe ut ibi. Aut tale impe
dimẽtum non ſurgit:⁊æ tunc tenet᷑ ſubditus obediꝛe
2 cãm ſub eo ageꝛe.viij.q.iiij.nõne.⁊.d.c.olim ſed
poterit eũ tanꝙᷓ ſuſpectũ recuſare:qꝛ ex hac denũci
atione ſolẽt oꝛiꝛi inimicitie capitales iter denũciatuʒ

2 denũciatoꝛc̃ ar.in.l.i.ff de his qui.ut indig. facit

.c. ꝓpoſuit ⁊.c.ad hec.S.de app. S
ſ ri i crim ĩi mo
quiſitioni 8. dũ inquiſuõis
ꝓbatum impedit etiam poſt ꝑactã pniam
oꝛdis executionẽ uł bnficij ꝛetentionẽ punitur quis
ſicut in accãtõis iudicio:al pena erit arbitraria. h. d
fin cõem ſũmatõeʒ uſqʒ ad. F. tertie.ſed ↄphẽdẽdo
mẽtem ſe ⁊ nerã lec.ſic ſũmo uidelicet.Cumẽ ꝓba
tum ꝑ modũ iquiſitõiſ ꝛegule pena oꝛdinaria no pu
nirur:ſed ſi ĩpedit oꝛdinis executõnem fit depõ ſicut
in accatione.⁊ ſi ipedit tin bnficij retentõem fit pri
uatio a bnficio:nec poterit index hanc penam meðᷣ
rari. 7 iſte ẽ vus iĩtellectus hꝰ. c.nõ bñ declaꝛatus
ſcribẽ. DO uiditur:qꝛ in pꝛia ↄſu tatio. In fa rnſio
fa ibi:in quo 5 prio ex tex.ꝙ mitius puniuur

ↄuictus de crie ꝑ uiã iquiſuõis qᷓ; ↄuicius ꝑ niã ac

cãtõis finis.n. accãtõis ſi crimẽ eſt graue:eſt depõ
ab officio ⁊ bnficio nt h.⁊ in.c.ſuꝑ his S.e.⁊.j.de
pe.c.tue.ſʒ finis ĩiquiſuois nõ:ſʒ dʒ ipom mitiõ.pẽa
ut.j.dicã ⁊ ↄcoꝛ.c.q uer j.eo.⁊ H̊ indubitanter de
iure canonico.de iure ãt ciuili nõ ꝛeꝑio ꝙ fiat hec
dr̃ia in mõ ꝓcedẽdi in impõne penaꝝ:ſed par pena
iponit᷑ zæ pꝛo hoc ad duco bo.iex.in.l.iuj.C. ð ſepł.
nio. facit.l.oꝛdo.ff.de pub.iud.⁊ qð nõ in.l.ij..ſi
pubiico.ff. de adul. Et cx h ifeꝛo ad unũ nobile dic
tun ꝙ ↄdẽnatus de crie peꝛ uiã iquiſuõis de quo
ↄdẽenatus ꝑ uiã accãtõis efficeret᷑ ifamis euitat infa
miã.⁊ ſic ſaltẽ de iure canoĩco ꝓcedãt gl. iuris ciuilł
que cõir dicũt ut ĩ.l.iij. . pteꝛea.ff de ſuſpec.tuto.
.l. fi. E. e. . l.i. C. de mõ muc.lʒ. bar. oppoſuũ ſen
tiat in.l.infamẽ. ff. de publi.iud. Sʒ põt ſatis eq̃ di
ſtingui iter ius canonicũ ⁊ ius ciuile:ut de iure ciui
li nõ euitet᷑ ifa nia.? ꝓcedat dẽm bar. qꝛ ex modo
ꝓcedẽdi nõ alterat᷑ pena.ſʒ ð iure canonico ꝓcedat
ac; gl. fʒ pᷣ licta. ⁊ h̊ bñ nõ. Et põt eẽ tũc ro diuer
ſitatis iter ius canonicũ ⁊ ius ciuile:qꝛ ð iure ciuili
requ ari nõ ꝓcedit̃ ꝑ uiã iquiſitiomis ſʒ tm i qouſ
dã caſibꝰ exceptis:ut nõ.i.d.F.ſi publico.Sʒ oe in
re canonico ꝓcedit idiſticte pᷣcedẽie ifama. ut ĩ. c.
q̃ t j. e. In uno g qs grauat᷑:qꝛ ꝓcedi ſine accu
latoꝛe.iò nõ ẽ mirũ ſi ĩ alio releuat:ut ſic minoꝛ pe
na iponat. ar. l.eũ qui.iĩ prin.ff. de imur. æ qð nõ.in
c.cũ:R de offi.dele.¶ Nõ.ꝛx.ꝙ nõ oĩia cria de
põne digna ipediũt oꝛdis execurionẽ aut benerficij
retetionẽ poſt ꝑactã pniam. æ pone exeplũ in adul
terio uel furto. nã ſi quis ꝑagat pniaʒ licite:poſtea
ad miſtrat in oꝛdie ſuo:exquo ĩ iudicio nõ couicit᷑.
ur i. c. qſuũ. S. de tẽp. or. æ dic ur ibi no. Quedam
Vo ſũt cria ꝗ ipediũt executionẽ ordinis uel bñficij
retentioneʒ: etiam poſt ꝑactã pniam qtũcũqʒ ſit cxi
mẽ occultũ ut hõicidium. nã homicida nõ pt unꝙ

¶ Be accuſatlontbus

ſine pecato miſtrare ĩ ordine ſuo qtũcũqʒ peniteat
⁊ ꝙᷓtũcũqʒ ſit crimen occuuũ.l.di.miꝛor.⁊.in.c.fi.
de tẽp. or. ? in. c.ſi. J.de homici.⁊ idẽ in ſiõiaco in
ordine.nã cum ordo ſu uicioſe receptꝰ nec hũit exe
curionem: nunqꝙᷓ; ex pnia põt h pugari.æ ordo intuſ

ortus occidit: ut diẽ tex.j.q.j.ꝙ quidamMWMõ ʒ

cũ pꝛocedit᷑ ꝑ mnã iquiſuõis iudex poõt moderari pe
nam: æ ad eĩ moderandã dʒ ↄlſi erare qᷓtitatẽ perſo
ne ⁊ exceſſus.Et nõ ꝙ hec duo u oↄſideranda in
impõne pene ubi pena eſt arbitraria. fac ꝙ nota in
c.cũ quidã de iureiu. ¶ In gl. i. i fi. H dẽʒ gl.cõit᷑ dã
natur:qꝛ mlia alia ſũt qᷓ ipediunt ordinis executõeʒ:
ẽt poſt ꝑacta pmiam.de qᷣbus plene nõ.i.c.niſi. F. ꝓ
pter.S.de renũ.⁊.c.ex tenore ⁊.c. fi.s.de tẽp.or.⁊=
dic ut ibi. Sʒ h̊ ponũt᷑ iſta duo cã exempli.⸗ ea que
cã exẽpli dicunt non reſtrigunt dupõne:ut nõ.i.c.
ij.S. ne cleri.uel.mo.vn uulpianus fuit uno exepto
otẽétus in.i.ita uulneratui ff. ad. I. ac ql. Inno. uni
cũ tin exeplũ poſuit in.c.ĩ audiẽtia.j.de ſen.ex.ideo
non bñ dixit h̊ glo.ꝙ h̊ ↄfirmat᷑ regla in oppoſitũ.
exceptis iſtis duobꝰcaſibꝰ. ¶ In glo. in v. accatõlſ
ibi:ſʒ ñ credo ⁊c. Inn.diẽ quod ẽt ad penã evordi
nariam iſte nõ obligauit ſe: qꝛ Iʒ ſit ſilitudo in accu
ſatione ⁊ inquiſitõe ut utroqʒ caſu pᷣuet᷑ ↄuictꝰ offõ
⁊ bñnficio.tñ eſt diſſibitudo:qꝛ accatꝰ degradat:ſj in
q̃ſitꝰ nõ:ſʒ im remouet᷑ ab admiſtratõe. ſ.a bnficio
j. e. qtr. Hoſti iʒ ꝙ debebat ſe obligare ad penam
talionis:qꝛ in iſtis caſibus fil depõ ſic in accanone.
nec procedit dem Inn. ar. c. q̃tr. j. eo. ubi põit regu
la n.ſʒ ſunt ca excepti ubi fit depõ:nec apꝑat dꝛĩa
realis inter degradatonẽ ⁊z puatõeʒ bnficu ⁊ officii
ſiẽ ſẽtu Jnn.nam ꝑpetuo pᷣuatus bnfcõ ⁊? cfficio
ſatis dici degradatus.ex enim non poſua eſt uer
bis:ut in c.co miſſa de elect.i.vi. tem uiden us q
calunioſe denuncians punit ui in c.ii. de calũ. Iteʒ
excipiens obligat ſe ad penam eordinariam: cum
deijeit ab obtento: ut in.c.ſuꝑ his ſupra.e.eꝛgo foꝛ
tius dʒ iſte ꝓmotoꝛ inquiſuois puniri ſi deficii cuʒ
tendat ad depoem in iſtis cuniminibus exceptis. Et
ſi diceꝛetur contꝛarium:uia apeꝛiꝛetur fraudibus fa
tuus enim eſſet q accuſaꝛet cum peꝛ uiã inquiſitiõis
poſſet ipuue ſuain intẽtionem conſequi.?æ cum hoc
dicto hoſti cõiter tranſeunt mode:ni docto /Sed
ego puto diſtinguendum: ꝙ aut crimen impedit oꝛ
diniſ excuſatoemn:⁊ tunc cum imineat depoſitio eriã
ab oꝛdine debet fieri inſcripiio ad penam taliõis.⁊
ꝓcedat opi.hoſti. Jus enim in hoc conſiderat effe
ctum pene imponende:⁊ non modum ꝓcedendi:ut
clare colligitur in.c.ſuper his ſupra eo.ſi recre pon
deretur.ibi enim dicitur ꝙ accuſans debet inſcribe
re ſe:qꝛ tendit ad depõnem:denuncians non: quia
tendit ad coꝛectionem: eigo ubi denuncians: ⁊ pꝛo
monens iquiſitionem tendit non ſolũ ad coꝛectõeʒ
ſed etiam ad deponein: ut eſt in iſtis criminibus ex
ceptis debet fieri inſcripto ad penaʒ talionis. Et ſi
diceres finis denuciarionis eſt coꝛectio: ſed ꝓpter
qlitate n criminis alteratur pena:dico ꝙ idem ẽ ui
dere in excipiete.nam excipiẽs õ ipſum ↄſecrãdum
tm nititur repellere a ↄſecratione:ſed ꝓpter oↄnexita
em cum iſto iure de faturo ꝑditur euã ius queſuũ

¶ Ve accuſatlonibus

æ boc ꝛeſpectu obligat ſe ad penã eyoꝛdinariam. ut

ibi: ſed nõ ad talionẽ: qꝛ nõ priuatur oĩbus beneli
cijs hĩtis:ut ibi dicit tex.ſi eꝛgo prinaret᷑ eiã hitis
habeꝛet locũ pena talionis:nt etiam ſatis innit illa
a. Cum eꝛgo in caſibꝰ h exceptis et ſimilibus fiat
depoſitio ab oꝛdine ⁊? ab oĩ beneficio:debʒ habeꝛe
locũ pena talionis.⁊ hͥ 20 ur̃ incõuicibilis. Si aurẽ
ſit tale crimẽ ꝙ nõ impediat executionẽ oꝛdis.ſʒ tin
bnficij ꝛetẽtionẽ.⁊ tũc cũ nt.j.dicã ñ debeat fieꝛi ðᷣ
poſitio ab oꝛdie: ſj tin puatio ab illo bnficio:nõ hẽ
bit locũ pena taliõis:qꝛ nõ tendit ad depõeʒ:ſʒ qꝛ
ijcit̃ a bñficio obtẽto dʒ ſe iſcribe? ad penã eroꝛdia
