nẽ dʒ deponi: cũ iſta cria ſint grauia. eꝛgo deficiẽs ĩ
purgatiõe debẽt ẽt ſic ðpõi. So. ut h̊ ſẽtiũt doc.?
ſatis inuit lr̃a:ñᷣ nõ agit᷑ de va accãtiõe:ſʒ ð qᷓdã ci
uili accãtiõe ſeu ciuili mõ agẽdi:qꝛ accãbat᷑ tantũ ut
Page bnficio.iõ ſi deficiẽte ꝓbatione iſtituta accu
atiõe idici᷑ purgatio accuſato: dʒ deliciẽs tantum
bnficio pᷣuari:qꝛ ad h tendebat acccſnatio. Sed õ
id qð dixi ĩ pᷣjn diſtictiõis ꝙ ubi nõ pceſſit ceuus
modus agẽdi: dʒ deficiẽs tin ſuſpẽdi. opp.foꝛti de
iſto trex. in. Vli. ſi ueꝛo ubi dẽ ſi nullus appareat

,kamud⸗
Ariitnmn
n. adi⸗
gladr
in Giiſt.
pc iyle bd

ercuorgla eärebien

ole cini ginn aſs licig
stir iniozinmi cucnne i⸗
Pritreſiknansceit dia
Nelinincidt Ncade en

heNe Rod ſtstcnck

Hemusin dffto denchid i
Onbeſit ofieii acoss ie
fonme paidenr in pale c
ſqi oca?ofma ie
Ouſjciri bifuort mimi
lclpba Gctuzke
patatqeinns ltrunini g s
Mhcgni boffoi ſi n aftn
Unenouenat ad ofiai anonisi
meiuligo ncinin dcſnn din

i toſhiheafnnnde ndihal

Inds,onisn rietadune
nicdehissetlhfi an n
chin hegfmmmos po⸗ exchi ne
nnourihfii co btztdicez

Ma Nennir ctinen⸗
—
wini itinan z6n l
jirc nißiinone⸗
pni rcl g icjſinni
elnizinaiſinie 4
nlifiündi dim ie ri
utr imti gttti i no
ſmiin ün iͤdaparch
ii den Nind ti nito
dchin micigittinzennin
ignttiiinekte
ii nditnaſcinit i
itone Aöm dosibfutner
igog n lb pc gepil i
nus , r inni lrin i
Ekmmetdi ai mi
lim uinonif inimnd
rti n noſtio ſenn
inll tiginlguti
thiel udm
Birmifniümiin
ndn id Eudmnn
ihratntinn
—

tus: ?æ tũc idubio admittit̃ exceptio tã 2 ꝑſona q; õ

¶ HSe accnſationibuno

accuſato. dʒ indici purgatio infamato.⁊? ſi deficit:
iponit ſibi ſiẽtin:⁊ ſic nõ rmin ſuſpendit᷑:ſj pᷣuat᷑ bnfi
tio. qd ẽ S.d.c.ſignificaſti. So. Srium ur᷑ difficile ⁊
nõ tactũ.⁊ iõ puto per hũc tex.dari poſſe nõbilẽ li
mitationem ad. d. c. ſignificaſti.? ad dictũ Jo. an.
ibidẽ:ꝙ illud ꝓcedat qn ifamams eratin poſſeſſiõe
bnficij ut ſuſpendat᷑ im ſi deficit in purgatõe nullo
mõ agendi pcedente.ſʒ ſi deficiẽs nõ ẽ in poſſeſſiõe
bñnficij ſʒ eã petit ⁊ tũc et nõ pᷣcedẽte aliquo modo
agẽdi dʒ tali bnficio priuari:⁊ ſuꝑ eo iĩponi ſibi ſilè
tiũ. Rõ qꝛ turpiꝰ cijcit̃ c.ut in.c. quẽadmoduʒ de
iureiura. Itẽ qꝛ infamato nõ dʒ tradi poſſeſſio bñ
ficij: ut in.c.ĩter dilectos de cxceſ.pla.⁊æ h. Itẽ cum
nõ bẽat poſſeſſionẽ bñficij:fruſtꝛa ab eo ſuſpendet᷑.
Itẽ qn petẽ i poſſeſſionẽ purgatio ĩdicitur tacite:
nů agi ut ꝛepellat ſi ſe non purgauerit ⁊ h̊ ꝓprie ur
uelle iſta lĩa. qð nõ. In gl.i.in fi. ð bac mã an z? qn
ad mittat᷑ exceptio ) perẽtẽ bñficium aliquid fuit tac

tum in. c. ſuꝑ his S. e. æ nõ in.c.cũ oli de elec.⁊ ĩ.c.

poſt ceſſionẽ de ↄceſ.pᷣbẽ.⁊.c. ↄſtitutus de appella:
7 Inn. in. c. iteꝛ dilectos de exceſ pla.æ ꝑ ccmpo
ſto.in.c.qdð ſicut de elec. Do.an.h̊ colligendo foꝛ
mabat duas ꝛegulas. S, ꝓſeq̃re hãc mã; pleniꝰ ꝑ
ꝓſecutionẽ caſuũ primꝰ caſus ſit qñ quis ẽ tm elec
foꝛmã:ſiue ſit ĩfamatus de crie obiecto ſiue nõ ð q
dicẽdũ ui in.c.i.=.c.ut ciꝛca de elec.li.vi.⁊ in.c.ſuꝑ
his ſupra.e.Rõ huiꝰ caſus ẽ:qꝛ elect nõ hʒ adbuc
plenũ ius in bnficio.iõ exceptio idiſtincte admuni
qꝛ uenit ad ↄflictũ actõis uel iuris petiti:uel qð ei
facultate petẽdi: ut in palle.c.ſuꝑ his ubi dxi¶ s
caſus qñ qͥs ẽ electꝰ? ↄfirmatꝰ:⁊ petit ↄſccratõʒ uel
oꝛdinẽ ãnexũ illi bnficio:⁊æ admittit̃ ẽt exceptio:ut ĩ
pall.c.ſuꝑ his.Et ẽ ꝛ20.qꝛ Iʒ iſte hẽat ius in bnficio
in petit aliqa iuris ↄſecutiuũ ad ius obtetum.iõ ex
ceptio oꝑat᷑ p̊ caſu officiũ ſuũ ut diffeꝛat:cum ut di
xi exceptio neniat ad ↄflictũ acnonis ſeu iuris.hoc
tamẽ ĩtelligo ꝓut dixi in. d. c.ſuꝑ hiſ.nam ſi exceꝑiõ
fuit diſcuſſa tpe ↄfirmatõis nõ dʒ admitti tppe cõle
cratõis uel oꝛdis:qꝛ de delicto nmiꝰſepiꝰagecũ no ẽ
nt i. c. de his S. e. z.l.qʒ.ff.nau.cau.ſta.ſʒ ſi nõ fuit ex
cepiũ tpᷣe ↄfirmatõis:põt excipi nẽ:exq petui aliqd
iuris ut in pᷣal.c.ſuꝑ his ubi de h ꝑ Inn.⁊ ſic limi
la.c.fi.de elec.li.Vi.⁊ nide qðᷣ nõ Fre.ↄſilio.xxviij
? idẽ ẽ qñ petit aliqͥd ꝙ hʒ in ſe executõeʒ alicuius
iuris:exeplũ in pctẽte ſigillũ.inx no in.c.ut nim de
app.¶ Etiꝰ caſus ẽ qñ quis ius plenũ ↄſecui ẽ i bñ
ficio ⁊ m petit aliqd facti. Et aduertẽdũ:qꝛ aui ille
petit poſſeſſionẽ quã al hũit z agit poſſeſſoꝛio recu
bande: ⁊ tũc nõ admittit exceptio crs: et cũ ifamia
ar. in. c. itẽ cũ quis de reſti.ſpo.nõ Inn. in pᷣalle. c.
iter dilectos ⁊ nõ in pallegato.c.quod ſicut.hoc pu
to ueꝝ niſi ifamia eẽt adeo manifeſta ut reddat no
toꝛia: ut iudex. tũc ſine aliqua ꝓbatoe ex offſicio ſuo
poſſit diffene ꝛeſtõem. nã cum poſſit ꝓpteꝛ uebemẽ
tem infamiã eũ ſuſpẽdẽ.ij.q.vi.pᷣſbiter. dẽ ⁊ feꝛti
us põt ĩ differẽdo reſtõeʒ. Idẽ puto ſi cꝛia eſſet no
toꝛia ꝑ id qð dixi i.c. pcedẽti.=.c.ſi ↄſtiterit.S.co.
T ſic lio pal.dictũi Inn. Aut nõ petit ꝛcſtõeʒ ſʒ agit
occupãtem dignuatẽ uel bnficinʒ iunm peutoꝛie

cꝰ poſſeſſionem iã habuerat:⁊ tẽ ñ admittit᷑ exceptõ
cris ẽt cum ifaia: niſi crimẽ ſit tale qd inducat pua
tionem bnficij ipo fco: utputa exceptio hẽß uł hoici
dij Peedẽrte collatione uel ſilis.rõ ẽ:qꝛ ꝓbata excep
rione adhuc iſte rẽanet pᷣ arꝰ: nec fis exceptõiſ ẽ euʒ
Puare.gꝗ cũ illa exceptio nõ uulnẽt actõeʒ: nõ dʒ ad
mitti:ita ſingłr diẽ Inno.i Pal.c. int.ſʒ hoc dem ẽt
intelligo cũ litatisne pcedẽti. Aut qͥs ẽ in poſſeſſiõe
bñnficij ⁊ nihil plus petit:ſʒ agit nomine bnfici pro
iuribus ipius: æ non dʒ admitti aliqᷓ excepuio: quia
exq toleratur i bnificio qʒ ſibi rndẽi de iuribꝰ ipiuſ.
Viij. q.iij nõne.⁊ qð in ſiłi nõ.in.c.ſciſcitatꝰ de ꝛp.
MNinqͥ i aũt poſſit ↄpelli ad ondẽdum uiulum: dic
ut nõ. Inn. æ Hoſt. in. c. j. de ↄceſ pbe.li. vj. qnqʒ
quis petit ↄfirmationem collationis ſibi fce:uel ſuũ
titulũ ðclarari legitimũ:⁊ tũc dðʒ ut i ſequenti men
bro. Qnqʒ ⁊ ulno qͥs ↄſecutꝰ e plenũ ius ĩ bjficio
7 petit poſſeſſionẽ quã nũq; hũit:æ tũc diſtigue pro
ut het in hac xr̃a cꝰmes eſt hec fʒ hoſti. Aut excipit
de crie cũ infãia. aut ſin.pꝰ cãu admittit exceptio:⁊
differt᷑ executio:⁊ ſi crimẽ fuẽu ꝓbatum:iponu ſibi
ſiletiũ.ſi nõ fuerit ꝓbatũ:⁊= tẽ ſi remãet fãia:idiciruꝛ
iſti purgatio.i ꝗᷓ ſi defecerit ipo iure ipõi ſibi ſilen
tiũ.ſi aut pſtuerit abſoluit᷑. Et ex hꝰ hes tres effectꝰ
buius infamie.primus:qꝛ d ffert executionẽ collarõ
nis. ꝛꝰ qꝛ ſuſpẽſa poſſeſſiõe admittit ꝓbatio excepiõ
nis.tertius idictio purgatõis.⁊ ſi pſiai purgationeʒ
abſoluit᷑ ut H. Si uero opponit᷑ cꝛimè ſine ĩfamia:2⸗

tũc fit executio: ⁊ facta executioe ſi apparet accator

Oʒ adm tti: æ probato crĩe ĩponit iſti ſilẽtiũ.ſi nõ ap
paret nõ dʒ moleſtari. æ dicit hũc itellectũ nõ mutã
duũ:qꝛ ſic acrenꝰ h̊ decre.itelleca ẽ.⁊ minime ſuũt niu
tãda æc. .ð.ill.l.minime.⁊ ita clementẽ tertiũ obler
uaſſe i fo. diẽ et ꝙ g petẽtẽ poſſeſſionẽ bntficij quã
nuqꝙᷓ huit iõ no admittit᷑ exceptio cais ſin famia:qꝛ
exceptio ꝓponat᷑ iuri uemetiũ ad oↄflictum iuris.ſʒ
ilie qui petit poſſeſſionẽ nõ petit aliquid iuris: ſiᷓ ali
quid fi ↄſecutiuũ ad ius obteũ ð prerito.iõ excep
tio nõ ad nittit᷑ niſi qn ſubeſt ifamia ꝑ ronẽ gl. alia
aute exceptio ↄcernes defẽm pfatis ↄferetis uel ſuꝛ
reptionẽ gee adm ttut᷑: qꝛ eſt exceptio itriſeca uuine
rãs ipſum ius pꝛincipale ratione cuius petu poſſeſ
ſio:ut i.c.cũ olim. de cau.poſ.æ ꝓpri.qð nõ.
Baliter 2 quando.
3 ſubditũ maxie pᷣlatũ de biſ tin iquiꝛet ſu
per qᷓo pceſſit ifaia.⁊ tũc nõbit eũ ⁊ tradet ſibi capi
tula ? noia.⁊? teſtiũ dicta publicabit ⁊ ipſius legitias
exceptoes admittet:? ꝓbato graui crie eũ ab admi
niſtratõe réouebit in ꝛegularibꝰ vVo platis ad unguè
fuandꝰ nõ ẽ ̊ oꝛdo.h.d. Et q̃tuoꝛ ſũt ptes in pꝛia
dicit qn e fiẽda iquiſitio. In ta qᷓĩ In itia ð qu
ꝗrta ibi.hũc ti:⁊ ꝑ ſe pʒ qͥd ĩitẽdat.⁊ qꝙᷓ ĩ hac ſũ
matõne uideat᷑ modica agi dria iter platos ⁊ ſubdi
tos ʒ quos iquirit᷑ in Vitate t fienda e: ut pʒ in ſea
2 ſubijciã.j.caſus ⁊c.¶ Mõ pꝛio ꝙ ĩ deciſionibus
cãꝝ ⁊? ſuꝑ mõ ꝓcedẽdi poſſũt allegari auctoꝛitates
noui ⁊ ueteris teſtamẽti.nã lex dei pᷣferi legi poſiiie
27 papa ↄdẽs ↄſtõem ↄtra legẽ diuinã: potius dicit
Scaare quam legem condere.xxv. q.i.in capitu. ſunt

—

¶ We accuſanionibus

quidã qð intellige nt nõt Inno.in. c. que in eccliax
de conſti. æ ut nõ. in. c.fi. de conſue.⁊ nide bo.gl.in
c. 8 libelł.xx. di.ꝗᷓ ſingularit dicit ꝙ dẽm alicuiꝰ ſã
cti fulcitũ auctoritatibꝰ noui ulł ueteris teſtamẽti pᷣ
fert᷑ ↄſtõni papali:ẽt in deciſionibꝰ cãꝝ.ſecus aũt ſi
ceſſaret lex diuina:qꝛ tũc ↄſtõ pape in diffinitõe cã
rũ pᷣfei dẽo cuiuſlibʒ ſãcti:qꝛ pape ⁊ nõ ſactis fuit
data ptas legis ↄdẽde.⁊ uide qð nõ.i.c.ne initariſ
5 ↄſti. ¶Fo nõ ꝙ ius canõicũ bʒ depẽdẽtiã a iu
ꝛe dino.iõ ĩ qpuſdã locis appellat ius diuinũ: vt in
c.nimis de iureiur. nõ tñ itelligas ꝙ totum ius ca
nonicũ ꝓceſſerit ex auctoritanbꝰ noni ⁊ ueteris ie
ſtamenti:qꝛ ĩ multis bʒ depẽdentiã a iuꝛe ciuili.ſʒ in
telige iſtum tex. qꝛ canonice ſãctiones ꝓceſſerũt ex
anctoritatibꝰnoni æ neteris teſti.ſ.qꝰ ad modũ ꝓce
dẽdi ꝑ inꝗᷣſitionẽ:ut ſubijcit i la.& nd ar. opti.
ꝙ prelaius diffamatus maxie de dilapidatione põt
cõpelli ut rõeʒ admiſtꝛationis reddat.gꝗ añ diffama
tionem n tenetur hãc admiſtrationem ꝛeddeꝛe.qð I
mita ut nõ in c.cũ ⁊ plãtaꝛe.j.de priui¶ ꝗq nõ ibi
cũ ꝑ clamoꝛẽ ⁊æ famã ⁊c.dr̃iaʒ int᷑ iſia.⁊ dicũt qdaʒ
nt Moſt. ꝙ clamoꝛ ẽ paucoꝝ:æ cũ ſcit᷑ auctoꝛ.fama
E multoꝝ.⁊ auctoꝛ ignoꝛat.ucl melius ᷣm Inno.
ꝓ eodẽ h̊ ponunt᷑.⁊ expone ꝑ clamoꝛc ⁊ famaʒ.i.ꝑ
famã clamoꝛoſã.i.bñ ſpaꝛſaʒ.Et collige ex hoc ⁊ ex
tex. ꝙ fama eſt nomẽ gñale hns ſe nedũ ad bonum
ſz t ad malũ.p boc.l.capitaliũ.S. famoſos.fl.ð pe.
Aainto nõ ſuꝑioꝛc nõ debeꝛe ꝓcedeꝛe S ſubdi
tum ẽt ꝑ inquiſitioneẽ: niſi hẽat ſecuʒ canonicos ec
cleſie cathedꝛalis. Nã iuriſdinionalia ñ exeicet eps
ſinc cõſilio capłi. xv q.vij. eps nulliꝰ.⁊ ĩ.c.nouit et
in. c. qᷓto de his ꝗᷓ fi.a pla.ſed hodie ut arbitꝛoꝛ ꝑ
ignoꝛãtiaʒ canonicoꝝ epi pᷣſcripſerũt ↄ canonicos

ut ipſi ſoli iuriſditionẽ exeꝛceãt.⁊ nalet talis pſcri
6 PS

tio ſeu cõſuetudo: ut ĩi.c.nõ ẽ de ↄ ue.li.vj. ¶õ
vVj. ꝙ in iĩquiſitiõe iudex nõ tenet locũ ꝑtis:ſʒ iĩfaia
eſt loco accuſatoꝛis ſeu denũtiatoris: ⁊ ſic index eſt
accuſatoꝛ:qꝛ nõ funget᷑ duplici officio ĩcõpaſſbili:
qꝛ alins dʒ eſſe accuſatoꝛ: alius iudex.iiij.q.iiij.c.i.
2.ij. in. c. foꝛus de v.ſig. ¶ M. vij. oꝛdinem de
bite coꝛectiõis.nã pꝰ dʒ platus ſubditum argue?.i.
ꝛeprehẽdex.fo ĩcꝛepare.i.cõminari.ʒ ſuſpender: ⁊
inteꝛdũ ligaꝛe.i.excõicare.⁊ uide qð nõ.in tex.⁊ in
gl. in. c. cñ nõ ab bõie. ð. de iudi. ¶ Mõ. viij.õ inq
ꝛctes officia. incurrũt.n.odiũ plimoꝝ ut in Ra:cum
uõ poſſint oibus ↄplaceꝛe. ⁊ qᷓto qs ẽ inſtioꝛ: tãto
minꝰ põt oĩbus ↄplaceꝛe:cũ diligẽteꝛ hẽat ſuũ offi
ciũ exequi ſine ꝑſonaꝝ acceptiõe.hĩc aplus:ſi homi
nibꝰ oplacẽʒ xpi fuus n eſſẽ.xlvij.di.c.ſi.⁊ ĩ pᷣſ.qiſ
ſipa ðs oſſa eoꝝ qͥ hbomibꝰ placẽt.⁊ intellige qnñ pla
cẽt ̊ vVitatẽ.alł. aũt quiſqͥs tenet ꝓximũ ut ſepᷣʒ di
ligeꝛe ⁊z placeꝛe: ⁊ ita ſuccedit illud phi.s micus.pla
to:ſed magis amica vitas. ¶ Nõ nono diffeꝛctiã
in iquiſitione fiendã int᷑ ſubditũ ⁊ platũ.nã ↄ ſubdi
tũ ſufficit pcedens fama ẽt nõ ſcandaloſa.ſed õ pꝛt
latũ oʒ ꝙ; pcedat fama ꝗᷓ ſine ſcãdalo ⁊ ꝑiculo diſſi
mulari nõ põt. ⁊ ſine ſcandalo dic: ut qꝛ diffemaĩ ð
delicto incõtinentie: æ ſubditi muliũ ſcãdaliʒanĩ:ita
ꝙ timet᷑ ſcãdalum fniuꝝ niſi fict inquiſitio. ⁊ dic ſi
ne piculo:qꝛ ẽ infamatꝰ de dilapidatiõe uel ð heꝛeſi

Vñ ſi ſupioꝛ diſſiłaret:poſſet ĩteꝛim ſequi rex ccliaſti
caꝝ diſtractio:⁊æ reſpẽu heꝛeſis alioꝝ ĩfectio:⁊ ẽ ſpa
le in plato ꝑꝑ rõeʒ he:qꝛ de facili ifamant᷑ ſine iuſta
cã:cũ incurrãt ꝑp executiõem officij odium plimoꝝ
¶Uecio nõ ibi:quoad diminurtionẽ capitis ⁊c̃.ar.
ꝙ depoſitio eſt capitis diminutio.ſʒ ceꝛte ĩpꝛopꝛia ẽ
iſta capitis diminutio: quia nec minimã capitis dimi
nutiõeʒ q́s ↄſequit᷑ ex amiſſiõe dignitatis: ex qno ꝑ
ſone ſtatus nõ mutat᷑:ut inſti de capi.dimi.poſt pn.
7 in.l.iij.fl.de ſena.⁊ iõ tex.poſtea h̊ expõit.i.degra
datiõeʒ irendit zẽ. ¶ Mõ. xi. ibi degradatõeʒ. ꝙ de
poſitio Vbalis ab oꝛdine dẽ degradatio:qꝛ a gradu
ſuo dẽ remoxꝰ. ſʒ actualis degradatio que fit fʒ foꝛ
maʒ.c.ij.de pe.li.vVi.ẽ huiuſmõi vᷣbalis executio:qꝛ
iã ꝑ pꝛius degradatꝰ ẽ. vñ ĩ vᷣbali:nõ aũt in actuali
numeꝛꝰ epoꝝ requiri: ut ĩ pal.c.ij.⁊ ĩ nonel.⁊ tãgo
in. c. a ſi cleꝛici de iudi. ¶ rij c, nõ quodlibet
delictũ ſuffiẽ ad depoſitõeʒ:nec ẽt ad remotõeʒ a bñ
ficio:ſʒ dʒ eẽ graue.Et iĩ hꝰ nõ.tex. ↄcoꝛ.xvi.q.vVi.
inuetuʒ. ? qð delictũ dicat graue relinquẽdum ẽ ar
bitrio iudicis qui ſᷣm alia delicta a iure notata ⁊? cõ
phenſa ifoꝛmabit oſciaʒ ſuã:ut plene dico in pᷣall.c.
at ſi cleꝛici. ¶ M. xiij. in. S. dʒ:oꝛdinẽ ꝓcedendi in
in quiſitiõe. ? ꝓcedit iſte.. m doc.in ĩquiſitiõe ſpa
li.ſʒ cũ fu iquiſitio gñalis nõ dant᷑ capłla qꝛ nõ ẽ cui
dent᷑. nũquid aũt ualeat ꝓceſſus in iquiſitiõe ſpali:

ſi fit ĩiquiſitio capłis nõ traditis.Dic ꝙ ſic ſi no fuit
oppoſitũ: ut hẽtur ĩ.c.i.e.ti.li.vi. ¶ Wõ.xiiij qᷣtu
oꝛ mõs ꝓcedẽdi ſuꝑ cae. Dꝛimus ẽ in cꝛiminibus

notoꝛijs in quibus iudex ꝓcedit puniẽdo.ij.q.i. de
maniteſta. z nide glo.æ qdᷣ ibi dixi in.c. ad nr̃am de
iureiura. ſcous modus ꝑ accuſationẽ.ʒꝰ ꝑ denun
tiatiõeʒ.quariꝰ ꝑ ĩquiſitiõeʒ.⁊ largo mõ põt dari.
quitus ſ.ꝑ exceptionẽ:ut in.c.ſuꝑ his.s.e.ſextꝰ peꝛ
uiã actõis:q ĩipꝛoprie dẽ accuſatio.ad hoc.c.ꝑ tuaſ
J. 5 ſimo. Itẽ nõ. Zaʒ que ad hoc quotidie alle
gatur: ut ĩ quolibʒ iſtoꝝ mõꝝ iuxr foꝛmaʒ iudicij ſe
qui debeat forma ſnie ⁊ dicit lex fatuũ eſſe iudicem
qui aliteꝛ condẽnat q; fuerit petiiũ.l.fi. C. de fide
iuſ.libeꝛ. ⁊ cõcoꝛ.c.licʒ hely.j.de ſimo. Et declaro.
nam ſi ꝓceſſuʒ ẽ ꝑ iquiſitionẽ dʒ iudex iponeꝛe pe
nã oꝛdinariã ? nõ pniaʒ tm. Si vo ẽ actũ ꝑ denũti
ationẽ euãgelicã nõ dʒ iponeꝛe penã oꝛdinariã:ſed
cimn ad pmaʒ cõpelleꝛe: ⁊ ſic de ſilibꝰ.qibʒ n. moduſ
ꝓeedẽdi hẽt ſuũ ſeꝑatũ finẽ ⁊ cfecnd. C Altio ĩ fi.
lr̃e nõ tꝛia ſpãlia in ꝛegłaribꝰ pᷣlatis.pꝰ ut õ eos ñ
fuetur oꝛdo uſqueqqʒ.i.ad unguẽ dʒ m ſeꝛnari ali
quis oꝛdo.z intelligo ꝙ ꝛemouetur oꝛdo quo ad
ſubtilitatẽ non quo ad vitarem. illa enim omittenda
nõ eſt: ut in cle.ſepe de v.ſigni. Et bꝰ ſpãlitatis du
plicẽ aꝛbitroꝛ ꝛõeʒ. Dria qꝛ reglaribꝰ faciliꝰ ꝑmit
titur iura ignoꝛaꝛe ꝙ; ſecłaribꝰ.iux nõ.in.c.cum in
cũctis de elec.p Inno.⁊ qð nõ.in.c.ueniens ⁊.c.
qm de ſimo.iõ cũ eis nõ dʒ ſtrictus oꝛdo iuris ſeꝛ
uari. Rõ: qꝛ nõ hñ titulos ita fixos ⁊ ita firmos
ſicut ſeculaꝛes:cũ non multũ debent curar̃᷑ ꝙ ꝛemo
ueantur ab ad miſtratione. ¶ Scõm ſpale e: qꝛ faci
lius pnt ꝛemoueri.nã leuioꝛes cje ⁊? ꝓbationes ⸗
eos ſufficiunt m. Jo. an. Lertium ſpale: quia.libe
rius remouent.non. n. tot exceptões adinittunt ſit

AAleenelaus vſboſ ni greci
milſmmirefſaus iniſt ſ⸗
Gerebarnain edn wnan
tbacndeoprsiſfmniͤelate
barino ac Einen igoidtdeu
tblisde caſts wiurdsi
Gaiaocheio gedis u e neri
DA cadti ud aicd loc,e utan
pecdar ad boc cideoſoi /
Niqciciſio hlam ln⸗
rlſrn uiiponmti ue

Aſuwnianat wn iur nn

nii n i gwnr ans Gölann
nidkaioſ rnteur

.

höngſurfaninrnrdin hoͤag

ofterccniooffeſ 1dcdei
NCNMNdönatsſtide .
atſlech Innticen
nc nio mecchiftigizicn

onilmn t ic ie cgiaig

ſctũr pns gifnin 1ed
teß ifnnir zeccer e

e accuſationibus

q̃tta ꝑte ibi cũ ꝓcedit᷑:qrit nũquid admonitio ðbe
at ꝓcedeꝛe qñ fit inqᷣſitio per niam denũciationis:ĩ
quinta ꝑte ibi itẽ nũquid reus q̃it nũquid inqſituſ me cum infamia pcedit:unde hũc ordinè ꝓcedẽedi
poſſit ꝛecõnenire ſuum denũciatorem.ſ.petendo ut Eiquiſitionẽ appellat Inno ordiuariũ ĩ.c.dilecto ðᷣ
ẽt Z eum fiat ĩquiſitio:ſexto ibi item teſtes:qͥꝛit nun .v. ſig. li. vj. ſ in. c. cũ oporteat S e. appellauit eror
quid in cã inquiſitiõis teſtes ſint compelledi.in. vij. dinarium: q; uide ꝙ dico ſuꝑ ſeica de iudi. de iure
pte ibi item ⁊ illud querit nũquid pcedente infamia t ciuili regłr non admittit iſte modus procedendi

Nn.
dnin ſaien : S ”
gn . innn an agit z ſeculaꝛẽ: nec ſuꝑioꝛ tenetur foꝛmã exactã ab admiſtratione ut in. c. cũ ad mõaſterium de ſia.
Nan tiamin i ſeruaꝛe: 7 ſic quodlibet iſtoꝛum vVboꝛum poſitum E reg. an at talis ſine cã remotus poſſit inplorare of
de⸗ eſte t eiſt 5 cũ miſterio. ¶ In gl. i. hanc gl. pꝛo ſacilioꝛi intel ficium ſuperioris:uide ꝑ Inn. i. c. inſinuãte qᷣ cle. ulł
cheinie izſmn lectu diuido in. Vviij. ꝑtes.in prima ponit qñ platus uo.æ per Jo. an. in. c. cũ ſingula. de prebẽ.li.vj. pu
nheni⸗ ch inqreꝛe:in fa ibi ⁊ tůc diſtingue: pſequit qualit᷑ to tñ ꝙ ſi agit᷑ z rlarẽ et ſimplicẽ ad depoſitionem
n Anin Popii dẽat in iquiſitõe ꝓcedi.in ttia ibi cꝛie vo ſic ꝓbato ab ordie:tũc ẽt ſi non ſerneĩ ad unguẽ: alids tamẽ
migmnſieg Aaplisn ponit penã iponedã uł effectum iquiſitionis ⁊ in h ordo fuari dʒ cũ agitur de grauiſſimo preiudicio:
iri ſutrgn . gl. aliquãtulũ inepte ꝓcedit: qꝛ interſernit H qõnem 2 quiſ poſſit ĩqrere q rłarẽ:plene tetigi ĩ repe. c. ſiqᷣſ
4 Gar – in quarta tractãtur due ꝑtes: ſy ꝓſequẽ ut dixi. In ʒ dericum de fo. cõpe. indubio ꝓcedũt de iure ca
T ti⸗ gre
Miſbid

nonico. Ex qbus hẽs ꝙ modus inqᷓſitionis eſt rła
rit᷑ ⁊ ordinariter ꝑmiſſus de iuꝛe canonico æ maxi

V. Maria ſi
nidei r nine

tudiin,inr enr
Alin nina⸗ ſybake

poõt pᷣlatus nõ re ſed ſtatuere termiuũ accuſat

uolẽtibus n. vViij.⁊ ultima ꝑte ibi quid ſi aliqs
qrit nũquid bõ alterius dioceſis ne ie põt in
quiſitionem ↄ alium ipetraꝛe. n eadẽ gl.ibi cũ

famã ⁊z frequẽtem clamoꝛẽ æẽ. gl. iſla exigit indiſti

cte famã ut platus ualeat ꝓcedere ad inquilitioneʒ:

cie:⁊ de hac mã in.c.ſe.2⸗ in. c. ꝛomana de cẽſi.li.vi.

per inqſitionẽ ẽr pcedẽte

ifamia. ſz fallit ĩ quibusdã

caſibus:unde nos facimus rlaʒ affirmariuam ⸗z legi

ſte faciunt negatiuam. Iʒ e
de iure ciuili ꝓſequere ut

publico.ff. de adul. J

rcipiant aliquos caſus =z
elegant nõ. bã. in. l. ij. F. ſi

tem limita iſtam glo. in quãtũ
reqrit infamiam precedere ut dixi in. c. cnʒ oporteat

iinſchonttipecta 6 ſed aduerte latius poſt hoſt. nã quedã eẽ ĩquiſirio ge g e.nam ſi fit inqſitio per oꝛdinaꝛiũ de officio mero
= neraliſſima ut qñ p̃latus inqrit ſuꝑ ſtatu roriꝰ ꝓuin non ẽ ncce recipẽ teſtes ſuꝑ ifamia:ſʒ ſatis ẽ ſibi cõ
N) mncgenipnſtiſn P

nochisdeni ahanbi
inma cſinanſtie il:

Kaennn

⁊? in hac nõ ẽ opus infamiã pcedere:iĩmo tenet quo
libet ãno hãc gñalem iquiſitõeʒ faceꝛe ut in.c.cũ ne

ſtare ut hꝛubi tm exigit quod
Puenerit a uiris ꝓuidis ⁊ ho
gato uel ordinario ꝓcedente

ad aures ſuperioris
neſtis ⁊c.ſecus indele
ad ĩſtantiã: ꝙ tn pro

mititiid. intin nerabilis 5 ge cenſi. in iuribus ſuꝑius allegatis: ſequere nt dixi in preal.c.cum opoꝛteat g co. * ꝑ B
äſntt Pingihennt dã ẽ iquiſitio gnalis ut qñ inqrũ ſox ſtain cinitatis remanet expedita Pᷣma ꝑs glo. n ea. gl. ibi põt
dus er Nect onitoiſed nel caſtri uel alicui loci.⁊ tũc er nõ exigit ꝙ ifamia illum recuſare:nõ. bñ glo. ꝙ in ex põt recuſari ut
uchtchbiafint ine pcedat ad hoc. c.i. de offi. oꝛdi. l. cegruit. ff. ge offi. ſuſ⸗ pectus non ſolum ſi pcedat nia ordinaria: ſz et ſi
mis,nlnin SAen pli. qᷓdã ẽ iqᷣſitio ſpaãlis: ut illa que fit õ certã ꝑſonã ꝓcedit ad correctionem P uiã inqſitionis.non ob.

nininthiy ſn ic
minimniApuin ie
””
õ
Ndornir tiſonn blc⸗ 1
Aiit t erktimi eolen

de ap. ut nõ. ĩ pal. c repꝛeheſibiliſ. æ uide neᷣ nõ. gl.
H“M irnſnildſ ſpon. æ uide qd nõ Inn. in. c. i. de excel.pᷣla. NHoſt. fi.i.c. ſi Z unũ de offi. dele. i. vi. Nr aonn
atu acen in. c. unico ut ecc. bnfici. qũʒ iſta ſpãlis fir ad penaʒ index ſit cuoſus: ſpe.in ti. de inqui. J fi. ad fi. z ꝙ
Gi guplnmihhl luee iponẽdam. ? tũc ſi ad denũciatõeʒ publici officialis iu dex oꝛdiariꝰ nõ põt repelli per exceptionem crimi
5 ninn ſoe ni u nõ eſt ẽt opus ꝙ ifamia pcedat.l. ea quidẽ. C. ð ac nis. Idem iʒ Jo. an. H 2 bene: qꝛ diu prelatꝰ to
zen rrnn alui cu. ?. c. pteꝛea de teſt. cog. ſʒ nõ denüciatuꝛ niſi noto lerat ei obediendũ eſt. viij. q.iij. nõne. nec modus
n aſſii, 1 ria ałs nõ cꝛedit̃ denũciatoꝛibus de quo tamen gic excipiendi ſufficit ad pꝛiuationẽ. ut i. c. ſuper his. .
fi ni pif⸗ in in inꝛibus pᷣal.nõ.iiij.q.iiij.. aliquãdo:qñ fir ex eo. accuſat ergo pᷣlatum de crie ſi nult: de delegato
iin zus, ) con ſpali infamia deferente: æ tunc aut pceditur contra Vo an poſſit repelli pretextu cris dic ut nõ per. In

ngt nvlenn i

ſncn le. n
P 4 irt ioin

rilind. cocics rlaꝛc aut agit ad pniam ſeu ad coꝛꝛectõeʒ. æ nõ ẽ ne E fiẽda iquiſitio: ſj qn ꝓcedit ad inſtantiam aſteriꝰ
mmtcſ⸗ 80do ius 6 ceſſe fuare hũc ordĩeʒ: ſʒ de facili 2 ſine ſtꝛepitu pro tũc nõ recipit h iuramẽétũ: ne inſtruat aduer ſariũ: ſʒ
jisün ni in imns cedi pot ut ĩ. c. ꝛepbẽſibilis de ap.ſi vo 3 platũ rla ipſe aduerſarius bʒ ꝓbare ea que dennnciauit. ſcdᷣa
irnwpsin eu li gn tei nit ò abbatẽ pꝛioꝛc ↄuẽtualẽ nel aliũ hñtẽ curã dꝛia eſt qn ꝓcedit ex officio nõ riensleitge phe
zwomt 1 lktenl aucke epi: dʒ iſte oꝛdo ſeꝛuari ſʒ non ad unguẽ nit s tionem ſuꝑ fama: ſatis eni ẽ ꝙ er ſibi: ſec? qn pꝛo
* mong, dixi:ſi aliũ rlarem obiarium ⁊ tũc non ſeruatur cedit ad iſtantiã de quo dic ut ſupra dixi plenius in
inn coĩ e iſte oꝛdo: quia poteſt remoneri ad libitum abbatis c.cum opoꝛeat õ eo.teriia dria ẽ qꝛ ſi ꝓcedit ard
en leimien K
ſ hs
c

7 ſi fit nõ ad penã imponendã ſed ex debito officij:

ut meimoniũ carnale non Zbat᷑ ꝓpter aliqðᷣ impedi
metüũ: uel nõ ꝓmoneat᷑ quis ad platurã ſeu nõ con
firmet᷑ electio ſi reꝑiretur ꝓmouendus nitioſus et
Et nõ exigitur ĩfamia:qꝛ ut dixi nõ agit᷑ ad penã ex
gqnuo fit ex debito officij ad B.c.poſtq; z.c.cũ dilecti

2? in.c.nihil.cũ multis ſili.de elec.2.c.fi.de clãd.de

prelatum ſecularem aut 5 ſubditum ẽt ſecularẽ aut

ð rlarem. prio caſu cũ S pᷣlatum ſeculaꝛc nõ dʒ fieri

„2—

niſi pcedat tãta iĩfamia nt ſine ſcãdalo ł ꝑiculo diſſi
mulari nõ poſſit ut ĩ tex. æ declara ur g dixi ĩ nõbi
libus:ſʒ õ prelatũ ſecularẽ nõ reqͥrit̃ ſcãdalũ ł ʒꝑicłj

ſy ſatis ẽ ifamiã clamoꝛoſã pᷣceſſiſſe ut i lr̃a.ʒ caſu õ

ſi dicat᷑ ꝙ a correctione non appelat᷑ ur in.c. repre
henſibilis de ap.gꝰ nec recuſari põt cum i la proce

dãt a pari ut in. c. ſuper eo. el
det᷑ ꝙ iudicant᷑ a pari. quo
adinittatur: unde appellari p
dAd coꝛrecuonẽ ſi excedat m

no.⁊ alios in.c.ſciſcitatus gꝗ
hac fa ꝑre dũ tractat qliter ſit fienda iquiſitio:nam

ij

.de ap.ad h. n. ̃ſpon
ad h̊ ut neutra ſine cã
õt a iudice procedeme
odũ ut.i.c. ut debitus.

de rp.æ pondera gl.in

nᷣ tacite ponere tres drias iĩter ꝓceſſum fiendum ex

meꝛo iudicis officio ⁊ illũ qui

mouente ĩquiſitionẽ:pria dria

20 officio tũc reci

fit alio ipetrante 7 ꝓ
ẽ qꝛ qñ ꝓcedit ex me

pit iuramẽtũ ab illis contra quos

¶ Be accuſationibus

Rantiam altius admittit ꝓbatões Zrias ſuꝑ bona
fama.ſecus qñ ꝓcedit ex offõ:rõ diuerſſitatis ẽ qꝛ
ñ ita pſumit᷑ Z iudicem ſicut ð piẽ.i. c. . nꝛa ð ꝓcu.
æ i.c.ad audiẽtiã ðᷣ pᷣſcrip.qᷓrta cẽia ultra gl. pe nit
ꝓ doc.qꝛ qñ ꝓceditur ad inſtãtiã lit. ↄt. cum ꝓmo
uente inqſttionẽ ut in. c. cum dilect de pur. ca. ſecꝰ
qn ex offõ pꝛoceditur:qꝛ ibi non eſt cuʒ ꝗ fiat lit.
ote. ſz fi q̃dã quaſi ↄtinnatio iteꝛ ifamiã ꝗ tʒ locum
accuſatoꝛis ⁊ rũſionẽ ĩquiſiti. Quĩta dria qꝛ qñ ꝓ
cedit᷑ ex officio pñt ꝛecipi ieſtes ẽt publicatis aiteſta
tõibus:tũc eni ceſſat 25 tioꝛis ſuboꝛnatõis cũ ſemꝑ
dgicta teſtiũ ſint nõ iudici. ſecꝰ q ꝓcedit᷑ ad inſtatiã
Ptis ut nõ in.c.clamoꝛ 5 teſti.?æ has drias bn nõ
n ea gl. ibi dʒ ꝛemoueri ab admiſtratione. Ex
H dicto gl.colligit᷑ ↄcoꝛ.iter H. c. ?.c. ĩquiſitoõis S.e.
nt ſi crimẽ graue ꝓbetur S platum ꝑ iqniſitionem
fiar ꝛemotio ab adminiſtratione.⁊ ſic pena in pꝛela
to non erit arbitraria: ſed ſi nõ bʒ iquiſiius admĩ
ſtrationẽ: tunc pena ẽ arbitraria: 2 ita loquuur. c. in
quiſitiõis S.e.plures alias ſo. ibi tradidi ? Jo. an.
H ſenſit ſuꝑ tex. ⁊ hoſt.in pal. c. inquiſinionis ꝙ licʒ

2

in pᷣlato ſii pena ꝛemotõis ab adminiſtratõe:in po

terit ſecum miſericoꝛditer agi ut diminatur i acmi

niſtratione z iponatur alia pena: 2 ſic quaſi.nolunt
itelligeꝛe illud.c. iquiſitõnis: dum dicu ꝙ põt me de
rari pena. ſ. ex diſpenſatione ⁊ miſericoꝛdia: 2 h dic
tum cõiseꝛ tenctur. Sed ̊ adduco iſtum tex. foꝛti
teꝛ in eo ꝙ dicit ꝙ dʒ remoueri oĩo ab adminiſtꝛati
one hec enim dictio oĩo excludit oẽm gꝛatiam ⁊ di
ſpentationem ſicut ⁊ illa nullo modo dicit gl.nõ in
cle. ut bi qui dicit de eta.? quali.? ideo ꝓ ↄcoꝛ. ſie
diſt ngueꝛẽ ꝙ aut nõ põt platus ouicius ꝛcmancre
in adminiſtratione ſine ſcãdalo uel piculo:? nõ poꝛ
fieri diſpẽſatio: ſed oio dʒ ꝛmoueri ab adminiſtꝛati
one: ? ira loqtur iſte tex.ſi bn ponderet: æ omnis 25
H ſuggeꝛit:ar. in. c. uenerabili ge cff. dele.⁊ in.c.niſi
cũ pꝛidem de ꝛenũ.æ ibi per Inno. in. c.ij. de no.
oꝑ.nun.⁊ in. c.nihil cum ſcandalo de pꝛeſcrip. ant
iſta ceſſant: ? tũc poſſit fieri diſpẽſano ? pẽa mode
rari:⁊ ita loquit᷑.c.iquiſitõis. Circa hec moneo
dubiũ unũ qð expreſſe bactenꝰ nõ reperi racitum ꝑ
doc.nũquid cũ coſtar de crĩe per niã inquiſitionis
poſſit eps diſpẽſare cũ pꝛelato in maioꝛibꝰ cr bus
adulterio æ ĩclinando ĩ hũanioꝛc partẽ credo ꝙ ſic

æ hãc ſñiam arbitror ꝓbari ꝑ. d. c. inquiſiionis ĩ

prin. ubi dẽ ꝙ põt ſuperioꝛ penã moderari miſi tale
ſit crimẽ: qð ipediat oꝛdis executionẽ nel beneficij
rerérionẽ ẽt poſt peractam pniaʒ: g ubi iſta ceſſant
itücũqʒ crimẽ ſit grane ſemꝑ porerit ſuperioꝛ di
ſpẽſare nt nõ remoueat᷑ ab adminiſtratione ꝓ boc
qꝛ uidem ꝙ ubi ꝓcedit̃ ꝑ uiã iquiſitionis uenit ipo
nẽda pena mitioꝛ: nec ẽt fimn unã opi. inquiſitus effi
citur ifamis: nõ mirũ ſi põt hoc caſu diſpenſare in
maioꝛibꝰ cribus adulterio: ſecꝰ qñ pꝛoceditur per
niꝗᷓ accuſationis: ? ita intelligo.c. at ſi clerici. S. de

indi. Et er h hẽt ſing. limitatio alias nõ cõſiderara

ag. d.c.at ſi clerici: ⁊ in qᷓtũ dixi ꝙ mitioꝛ pena im
ponit᷑ qn ꝓcedit᷑ ꝑ uiã inquiſuionis Inno. dat hic
duas ſing. limitationes: pꝛia eſt ꝙ ſi crimie ↄſtat ꝑ
ofeſſioneʒ tũc nõ attenio modo pꝛocedendi iponit

pena oꝛdinaria qptũcũqʒ grauis: alle. l. perinde.ff.
ad.l.acqui. z. c.ij. de confel.ij. q.i. c. i. 2. ij. alle.tex.
meliꝰ. H ꝓbãtẽ in. c. fi. ð cele. miſſa. ubi procedebaĩr
per uiã inquiſitiõis ⁊ ꝑ cõfeſſionẽ cõſtiiit de caibus
nõ ipediẽribꝰ oꝛdis executionẽ: ? m fuit facta depo
ſitio ab oꝛdie:⁊æ vr pꝛia frõte h̊ mirabile ut durius
agat cũ confeſſo q;cũ ↄuicto:ſʒ põt dici ꝙ illa con
feſſio fuit facta ex timore ꝓbationis.⁊ ſic non debʒ
agi mitius ad h̊ qð nõ. glo.. de ſimo ·in. c. de hoc
ubi glo. nõ. ſecus puto ubi ſpõte confiteret᷑. tũc enĩ
hñt locum iura dicentia mitius agenduʒ cũ conſeſ
ſo. xij. q.i.nõ dicatis. Iteʒ ↄ confeſſionẽ nil cbijci
põt:ideo imponit᷑ pena oꝛdinaria: ſed õ cõnictionẽ
multa poſſunt opponi: æ qð dixi de ↄfeſſione ĩtelli
ge nili ſit fea ĩcident᷑.ſic limitat bar.in.l.ſi cẽfeſſus.
ff. de cuſto. re. ꝑ.l.ſi filiũ. C. de li.cau. Ego allego
glo. in. c. ex penitẽtibꝰ.l.di. Scðᷣa limitatio Inno.
eſt ꝙ ʒ nõ cõſtet de crie ꝑ cõfeſſionẽ ſi m eſt noto
riũ iuris iponi᷑ ẽt pena oꝛdinaria: ale.l. ſi quis. C.
qui ac.non pol.ut in eo qui accuſat dñ; in iudicio:
ſz certe illa.l.nihil ꝓbat in.q.nẽa:qꝛ loqui de iure
ciuili ſm ꝙ par eſt pena inquiſitionis ⁊ accuſatiõis
uit dixi in. c.ĩquiſitiõis.S.eo. ſed de iure canonico
extendo bũc caſum ubicũqʒ crimẽ ſit notoꝛiũ uit iẽ
nõ atrendat modus ꝓcedendi: æ allego tex. nõ.i. c.

cũ nõ ab hoie.S. de iudi. ubi depꝛehẽſus ĩ SS
n

nitur tanqᷓ; cõnictus ꝑ accuſationẽ ⁊ nõ.hᷣ.
ea. gl. ibi nõ credo necceſſariã admonitionẽ:nõ gl.
que eſt utilis nalde in pꝛactica.ſed guil.in ſpe.in ti.
de inquiſi. F. i.uer. ſed nunquid iʒ contrariũ: dicit
eniʒ ꝙ aut ĩpeirat᷑ inquiſitio ꝑ aliũ: tunc pꝛocedituꝛ
per uiã denunciationis ⁊ ideo neceſſaria eſt admõi
rio pcedens: ad h alle. tex.ꝭᷣ ꝓbantẽ in.c.ſRᷣ heli. de
ſi no. poſt pꝛin. ⁊ hoc tenet aꝛchi. ij. q. ij. c. idigne. in
fi ubi uide ? idẽ nõ.j.de calũ.c.ij.? hanc opi.ſpe.
dicir Jo. an tenendã: qñqʒ etiã admonitio trina nñ
ſolũ requiritur ĩ denũciatione euangelica ſed etiam
in canonica ut ĩ. c.nouit de iudi. ſed ſi inquiſitio fie
ret ex officio puro: Iʒ ał. coadinuaretur cfficio ĩqui
ſitiomis: tũc putat Jo. an. bãc glo. ꝓcedẽ ¶Wõ.
ergo ex pᷣdicris ꝓpꝛie eſt pꝛoceſſus ĩiquiſitionis
eſt qð iudex facit ex offõ ſuo puro ? mero nemine
deferẽte ⁊ ĩpetrãte inquiſitionẽ: ſed qn fit ad denũ
ciarionẽ alterius: iũc eſt pꝛopꝛie ꝓceſſuſ ꝑ uiã denũ
ciationis: ꝓ hoc facit:qꝛ ex quo iſte denunciat ſuꝑi
oni ⁊ eligit uiã qᷓ extraoꝛdinariã debuit rio qᷓſiuiſ
ſe: qꝛ foꝛte inquiſitꝰ ſe coꝛrexit. ¶ In ea. glo. ibi ſʒ
meliꝰ eſt ꝙ inquirat nõ. ſẽꝑ iſtam glo. qꝛ limitat gl.
in. c. inter. de pur. ca. z. c. plbẽ.ij.q.vV. ubi ſimplicit᷑
datur oꝛdo pꝛocedẽdi ut pᷣmittit hic in glo. ut pꝛio
ſ.ſtatuat᷑ rerminꝰ uolenti accuſare ⁊c̃.Ex iſta enim
gl. hẽs ꝙ ille oꝛdo nõ ẽ neceſſariꝰ ſed conſultius:?=
illud ↄſiliũ glo.pᷣ nõ dãnat: ꝙ non poſſit obſeruari
ſed melius eſt non obſeruare ⁊? a pꝛin. ex quo ↄſtat
ge iĩfamia: cõſulti eſt ut pꝛelatꝰ ꝓcedat inquirendũ:
aſſignat glo. H rationẽ:qꝛ de facili nullus accuſarʒ:
= idẽ tʒ ſpe ·in ti.de ĩquiſi..nunc tractemꝰ. V. por
ro: ⁊ ibi aſſignat rõnẽ aliã: qꝛ accuſatio ẽ geny illan
dabilis ĩtẽtiõis ut diẽ tex.ij.q. vij.ſiqs eps: idẽ etiã
ſeqtar Jo. an.iĩ addi. ſpe. aſſigns euis aliã ratioez

utommr; iut i en
nttithennnc iul ſn
inagn imitii ceninaced
lpriſtsinin gnicanofe u
ilpipnenn ne n Kfee
ucwuteind. Ren emeele
Gicf aien tdrdehns ttiice
neCetcns deröcana dn
Aturnt ad dcdndi dd dindi⸗
tvechn dd.Frg.I
ibjo opnrmndein n
Ne pmmn mon r ami,
iſiilol xim ſtm t lns
letaſſonne oengnnms
ncice eemn t nc gie
geſſaßarlel arnornutſen Pon
tlerde nlltd citlamen⸗
nin Neſiſnihles .
Nnus itn cigtins 2nn did
lii inf.r aalun. Au
l.. Linchmmn iſn go dicn

lco hun ſiacſninicran
Dnid apocniniſtranone d
r oͤte aj ne d

ra wmarnmutlſcni.
ſanwmm m iß iit
n ng tin linlchin⸗
tnn liunſonizt nalcros
nuszͦan ieine ani
nhrigjnineſtnotni nrſe
1s Atender ieten d.
Kni ensifn
n udnerd. O
GthEdra Irmtncdrid.
Suenpumalel nket.
iner d unand geommnüͤde
ni npiim ali mn ondin
ins l eflni c Mi
Ab untit ,id
emmtilticitri
5 õ
icſczetinltaniio niinn
Kiiniramgiaſtin
1mit eth Atgimrft.

Ntümdmen 6
Pn i N
eckhu

¶ De accuſationibus

qꝛ põt ſubmitti accãtoꝛ amicꝰ accãti ⁊ colludeꝛe cũ
eo:⁊ ſic abſoluẽtuꝛ:dicit tamen ꝙ pena calũnie tol
lit iſtam ſuſpitionem:ſed in qubuſdam locis.nõ ob
ſeꝛuatur pena talionis.⁊ ideo ibi peſſz fieri fraus: ſʒ
puto ꝙ et poſſet timeri ubi hʒ locũ pena taliõis:qꝛ
accãtoꝛ amicꝰaccãti poſſʒ tin ſemiplene ꝓbare:⁊ ſic
excuſaret̃᷑ a calũnia ⁊ reꝰ abſolueꝛet᷑ ut i.c.i.de elec.
li.vi.⁊ nõ in.c.fi. ti.ꝓxi.⁊ ideo ſerua ↄſiliũ gl.nt
iudex a pricipio ĩquirat ⁊ dicũt doc.ꝙ nõ renet᷑ ſu
ꝑioꝛ deſiſtere ab ĩquiſitione:lʒ ĩiquiſitus petat ſtarni
terminũ accuſare nolẽtibus: z offeꝛat ſe patum pur
gare in caſu in quo nullus appeꝛe accãtoꝛ ⁊ h mihi

pʒ ꝑ iſtũ tex. ubi dat᷑ facultas ĩquiꝛendi ubicũqʒ ẽt =

ifamia pceſſit: æ ↄcoꝛ.ij.q.i.dens oĩpotens.¶IZn
c. gl.in fi.nõ gl.pꝛio ꝙ ꝑpochianus põt denunciaꝛe
ſuũ platum:æ ipetraꝛe ĩquiſitõeʒ õ eũ:ĩteꝛeſt enĩ ſua
ne hẽat lupũ pꝛo paſtoꝛe: ar. viij. q.i.audact᷑:⸗ ideʒ
nõ gl.in. c. ex ꝑte ᷓ de teſt. ⁊ in.c uenerabili de eff.
dele. ⁊ plene tetigi in. d. c. ex pie ⁊ tetigi in.c.illa pᷣ
poſitoꝛũ S. e. fo nõ ex gl ꝙ nõ pocbianus enã de
nũciaꝛe nõ põt cria clici:unde ſie iquiſuõis iperꝛate
erũt ſubꝛepticie h tacito:? idẽ Jo.an.in.c.ex parte
pal.⁊ gl.ibi. ⁊ ſpe.in ti de ĩquiſi. .i. in. V. nunquid

exneus:h̊ puto limitãdũ iĩ denũciatõe canonica que

fit ad penã:ſecus ãt in denũciatione euangelica aue
fit ad pniaʒ. aꝛ eoꝝ que nõ in.c.ſi peccaueꝛit ij. q.i.
? in.c nouit de indi. Item foꝛie poſſet hec gl.iſtin
gui qn laicus nõ ꝑochianus denũciaꝛet cleꝛicũ:ſecꝰ
foꝛte ſi clericus denũciaret alium clericum qꝛ ſicut
admittitur ad accãndũ pꝛo uindicra publica ita ce
beꝛet admitti ad denũciãdũ ꝛoᷣne ĩtereſſe publici iux
ea que dixi.S.e.c.cũ.p. ¶ In gl. in. v.ꝛedoẽ ꝛcem
⁊c.ibi qꝛ ↄpatur tutoꝛi:dic ꝙ in vVitate nõ põt pꝛo
prie ↄparari tutoꝛi nec curatoꝛi nec ꝓcuratoꝛi. qꝛ
bñt ãolioꝛc prãtem qꝙᷓ iſti:unde pᷣlatus uiuit de bõiſ
ecchie ⁊ ẽt poõt ſuſtentare ↄſanguincos ſuos inopes
ut in. c.i. de coha. cle.? mu.⁊ in. c paſtoꝛalis de his
que fi. a pla.ſed curatoꝛ tutoꝛ ſeu ꝓcuratoꝛ h̊ non
põt de ꝛebus pupilli uel dni.l.a tutoꝛbus.ff. de ad
mi. tu. Irẽ iſti ſunt tpales:pᷣlatus vo ꝑpetuus: ill
onus iſta dignitas æ multas drias uide per glo. v.
q.iij. in. c. fi.? inq;tum iſta glo.dicii ꝙ dʒ ſtari ſpra
mẽto pᷣlati ſuꝑ adminiſtratione. diẽ hoſt. ſub qubio
foꝛte nõ hr̃e locũ in ꝛectoꝛibus hoſpitaliũ:qui tenẽt᷑
ſingulis ãnis ꝛeddeẽ ꝛõem ut in cle.qꝛ ↄlingit ðᷣ ꝛe.
do. quaſi nelit ꝙ in eis ſtat iuramẽeto:ſʒ ſatis puta
rẽ diſtinguẽdũ ꝙ in mimis ſtet iuramẽto eoꝝ qꝛ ñ
pñt ſemꝑ hr̃e nõꝛiũ uel teſtes mocaꝛe:ar. eoꝝ qᷓ nõ.
in. c. ij. de teſta.li.Vi.ſʒ in maioꝛibus ꝓcedit dictum
hoſt. qꝛ cũ ſciãt ſe obligatos ad reddẽdũ 20eʒ ðbẽt
ſibi ꝓuidiſſe: æ graue eẽt eis ꝛeddeꝛe ar. in.l.ꝛes ⁊
in.l. exꝰ. C. de ꝓba. ¶ In gl. in. v. ad famã i fi. an
2 qn fama ꝓbet plene nõ in. c. ueniẽs.ij.5v. de teſti.
⁊ bar.in.l.de mioꝛe..toꝛmẽta.ff.de qõi.⁊ in caſu
huius.c. qñ fama ẽ loco accuſatoꝛis ſiue denuncia
toꝛis nil ꝓbat qꝛ non dʒ teneꝛe locũ teſtis.? accula
toꝛis.iiij.q.iiij.c.i.⁊ in.c. foꝛuſ de.vᷣ.ſig. ¶ In gl.
in. V. a maliuolis nõ gl. = pondera:nam ur nelle ꝗ;
Ppteꝛ ifamiã oꝛtã a maliuoliſ nõ ẽ fiẽda ĩquiſitio ſʒ
poterit idici puꝛgatio ꝓpteꝛ ſcãdalũ euitãdũ:ſi eꝛgs

nõ eẽt ſcã dalũ ẽt purgatio nõ eẽt indicẽda fᷣm ills
gl. y alibi dicit gl. ꝙ ſi imfamia eẽt nũc apð bonos
? graues q;uis ꝓceſſerit a maliuolis puꝛgatio ẽ in
dicenda ur nõ ꝛemaneat icredibilis penes bonos 27
graues: ⁊ ſic nõ requiritur ſcãdalũ i ea ut ẽ gl.ĩ. c.
cũ dilecti.. de pur.ca. hoſt. ⸗ goff. H dixernnt: ꝙ ſi
conſtaret infamiã ortã a maliuolis nõ ẽ iquiſinio fiẽ
da nec purgatio ĩdicẽda: niſi infamia cẽt multũ ſEſa
