agn entngtiliic .

8

AIn irmm nufle
ggie ri
ne iu Luonlumm
crunu runfeſe
ienmo j t Ceheci
— Pnpontue enpo

auispolet ſocurri

—

¶ Be ſimonis.

ſupplendo ꝙ aut factũ eſt antiquũ ſed fnꝑioꝛ exqui
rens titulũ nunqꝙᷓ; cõſenſit tacite uel expꝛeſſe ut qꝛ ᷣ
nouo adeptꝰ eſt epatũ nel din ſterit in captiuitate et
tũc habebit locũ illa opi.hoſti.ut ꝓpter antiquitatẽ
facti admittit᷑ ꝓbatio ꝑ iuramẽtũ ar. in.l.ſi arbiter.
ff. de ꝓba. æ eox.ꝗᷓ nõ. in. c. illud de pſump. Itẽ qꝛ
aliqua pſumptio eſt ꝓ titulo ex quo fuit tolleratus
ꝑ pᷣdeceſſoꝛcẽ.⁊ hãc opi.hoſti.ſic reſtrictã nõ. ſingu
larit:qꝛ quotidie uenit in pꝛactica.nã ſlatiʒ cũ qs ꝓ
monerur i epᷣm ſoler hodie ponẽ generale decꝛetum
ut quilibet debeat facere fidem de tiulo beneficij.
Sed dubitaꝛi poſſet nunquid ſufficit talis pꝛobatio
iuramẽétalis ↄcurrẽte antiquitate facti ſi ius cõe eẽt
g eũ qui tenet bñnficiũ:ut qꝛ poſſideret duo bnficia
icõpaſſibilia uel eſt minoꝛ ⁊ icapax ad illð beneficiũ
7 allegat ſe habuiſſe diſpẽſationẽ 2 eã perdidiſſe. et
ꝙ nõ ſufficeret optie facit in ar. c.oꝛdinarij palle. =
c. moꝛc.c.di.ſatis puto ꝙ decideret hec qõ ↄſi
derata lõgiquitate tpoꝛis ⁊ qlirate bnficiati æ ſupio
ris pᷣdeceſſoꝛis huiꝰ qui cũ tollerauit ſiẽ als dicimꝰ
in ſili an ⁊ qn pᷣbeat᷑ ĩ ſupplemẽtũ ꝓbanõis:ut nõ.
in. c. fi. de iureinꝛ. Aut factũ eſt antiquũ ſeu nõ mul
tũ ꝛecẽs ⁊ iſte ſuꝑioꝛ ipm tollerauit tãq; beneficiatũ
7 tũc nõ urget᷑ ad illũ titulũ pꝛobandũ ctiã ꝑ iuꝛa m
tum qꝛ uiſus eſt cõſenſiſſe ar.i pᷣall.c.ex oꝛe ⁊ tenẽt
glo. ⁊ doc.in pal.locis. Sed ipſe ſuꝑioꝛ bene pote
rit in ſe aſſumere onꝰ ꝓbandi tituli defeciũ ar. in. c.
dilecto ð pbẽ.h̊ diciũ doc.puto limitãdũ niſi ius cõ
mune eet in Sriũ ↄ poſſidẽtẽ ut tũc nõ ſufficiat ille
tacitꝰ conſenſus cũ ⁊ cõſentire nõ poſſit ꝓ h̊ pᷣal.c.
oꝛdinarij qð loquit᷑ indiſtincte qñ faciũ ẽ receſ.aui
ſuꝑioꝛ nõ ↄſenſit tacite uel expᷣſſe ⁊ tũc põt cũ ↄpel
lere ad faciedũ plenã fidẽ ðᷣ titulo ar.ĩ pᷣall. c. iij. de
iſti. 2 nõ.i pal. gl. 2 facit.ij.q.i.legi.æ qð nõ. Inno.
in.c.ſuꝑ his de accu. Et idẽ dic in parochiano nel
patrono nel alio cuiꝰ ſpãl ter intereſt: ut ſi nõ ſit ui
ſus ↄſentire in iſtũ poſſit iſtare ut ille ↄpellat̃ oſten
dere titulũ beneficij ꝙ uoluit Yꝛcðᷣ.conſilo. xxviij.
Et dicas plenius nt ibi per eum ⁊ hec nõ.qꝛ quoti
diana ſunt ⁊ tene menti. e
oc.c.eſt gl.pcedẽtis.
Er tuas. c.nã tendit ad declarati
onẽ illius an æ qñ teſtes crimiuoſi admit
tant in crie ſimonie ⁊ ĩ effeciu idem dicit quod pre
cedens. diuiditur in duas partes pꝛincipales.in pri
ma conſultatio:in ſecũda reſponſio ibi noueris.Et
bec fa pars ſubdiuidit᷑ in quattuor. nã pꝛio diſtin
guit circa quiqʒ.2ꝰ coaptat illa quinqʒ ꝓpoſua repe
lẽs factũ ⁊ declarãs ĩterlocutoꝛiã precedẽtis vᷣcreta
lis.ʒ traſumèdo cõcludit. quaꝛto recitat ceſſionem.
ſecũda ibi hec oĩ ia ibi tales. quarta ibi nnde.
Caſus ꝛc. ¶ Mõ.pꝰ ex tex. ꝙ cũ agit᷑ õ beneficia
tũ ut remoueat᷑ ſolũ ab adminiſtratione dicit̃ agi ci
uilit᷑ ⁊ nõ crialit᷑ nec ꝓpꝛie tũc dicit᷑ accuſari ¶
ex H bene nõ. ⁊ ſingularit᷑ ꝙ h nõ agaĩ de crimine
ad cõmodũ pꝛluatũ nõ dicitur agi crialit:lʒ agaĩ ð
crimine. agitur ergo criminaliter quando tendit ad
nindictam ut crimen puniat᷑ pena condigna. Sed
qn agit ſolũ ad remotionem benelicicij tunc princi
Paliter non agitur ad puniendum delictum: ſed ad

bonum publicum ut imeritus et damnoſus non ꝓ
ſir eccleſie (Secundo nõ. ꝙ cum agitur de cri
mine ſimonie criminaliter etiam contra regularem
non admittuntur teſtes ciꝛminoſi. æ ex h̊ pʒ difeꝛctia
inter ̊ crimen ⁊ crimen leſe maieſtatis:qꝛ ibi admit
tuntur ẽt infames licet agatur criminaliter ut. S. c.
ꝓximo.⁊ h intellige niſi ſimonia ſit hr̃f:nt dixi ĩ. c.
S proximo ſupex glo.in uerbo indifferenter. ⁊ dic
nr ibi dr ¶ Tertio nõ ꝙ ſimoniacum babilitan
tur teſtes criminoſi ↄcurrẽtibus iſtis qualitatibns ᷣ
quibus in tex. vñ ſecus vr̃ in excoĩnicatis quia illi
non nidẽtur hic habilitati ar. in.c. decernimus de ſẽ
tẽ.exco.li.vj.nã requirit᷑ ſpalis diſpoſitio nec ueni
unt habilitati criminoſi ar.in.c.iĩ fidei fauorẽ de be
reri li. vVj. ¶ Item nõ. ſm cõem intellectuʒ ꝙ i iſtil
criminibus exceptis admittunt᷑ teſtes crinoſi ↄcurrẽ
tibus q̃liratibus de quibus in tex. non m ut faciant
plenam ꝓbationem: ſzʒ oʒ ꝙ adſint alia adminicula.
b nõnter ꝓbat tex.in v.qm.¶ Jteʒ ultimo colligo
ꝓ regulares pᷣlatos non ſolum remittit᷑ in parte
ordo iuris:ſʒ etiam fit remiſſio iuſticie cauſa:quia
ex facilioribus cauſis etiam non ſeruato uſe uagz
ad unguem ordine iuris pñt remoueri. n glo.
i.ibi qui emendati ſunt de crimine ⁊c. Glo.hic ſuc
cinte tangit duas lec.ad iſtum tex. pᷣma ut criminoſi
admittantur in teſtes ſi ſint emendati.⁊æ tunc dictio
preſertim poſita in v.quoniaʒ ſtat pro tantũ Scdᷣa
lec.eſt quod criminoſi etiam perſeuerantes in crimi
nibus admittuntur in teſtes cum alijs adminiculis:
7 tunc dictio preſertim põt exponi dupliciter ſecũcũ
uarietatẽ lecturaꝝ. ⁊ que iſtaruʒ ſit uera plenius diſ
cutitur. .in glo.in.v.taliter ⁊ ibi dicam:⁊ per hoc
ſit declaraia glo.que eſt in v.preſertim ſi exponitur
ꝓ tanta ẽ expoſitio ĩpropᷣa.Nõ ti eã ſigularit᷑ ĩi eo
ꝙ uult quod quando hec dictio preſeꝛtiʒ exponituꝛ
pro tantum ẽ expoſitio ĩpropᷣria.ꝓpria g expoſitio
eſt ut ſtet ↄparatiue:ut etiam uoluit glo.preale.ſuꝑ
v. taliter prope fi.= dicitur ſtare comparatiue.quia
idem preſupponit in ſuo poſuiiuo ſeu in caſu contra
rio ut ſit ſenſus preſertim cum teſtes fuerint de cri
mine emendati.q.d.qꝙ etiã ſi ñ ſunt emẽdati admit
tũt᷑:ſʒ maxie admittũt᷑ quãdo ſũt emẽdati.Er ex biſ
infertur ꝙ cum in ſtatutis uerba debeãt ſtare pro
prie ut nõ.in.cap.in noſtra de iniurijs ⁊ in.l.iij..
bec autem uerba.ff. de negotijs geſt. bec dicio pre
ſertim in eis pꝛoprie ſtabit comperatiue.¶ Et idẽ
dic de dictione maxime ut ſtet comparatiue: ut nõ.
glo.in capi.auditis de elec.⁊ in capi.quoniam fre
quenter in.F. poꝛꝛo ut lit.non conteſt. Jn. glo.
in. v. de ſimoniace in ſi. hec glo. ſimpliciter uult
idem ſit in alijs cꝛiminibus exceptis.⁊= licet docto.
ſimoliciter tranſeant tamen hoc non uidetur uerum
uſquequaqʒ.nam fateoꝛ ꝙ illi qui admittuntur in ſi
monia ad mittuntur in alijs criminibus exceptis.ſʒ
non omnes qui ꝛepelluntur hic ꝛepelluntur in alijs
criminibus exceptis inſtantia patet in crimine heꝛe
ſis ⁊ in crimine leſe maieſtatis nbi indiſtincte admit
tuntur infames ⁊ criminoſi: ut ſupra.c.pꝛoximo ⁊ ĩ
.c.in fidei fauoꝛẽ de heꝛeti.li.vi.2= tamẽ ̊ i ſimonie

crimine indiſt incte non admittuntur immo debent
m

pori ↄlideratões de quib in tex.lʒ.n. hec ? quedam
alia dicantur cria excepia qꝛ ñ ꝑ oĩa ſequũtur rłam
aliorum tu nnũ ẽ magis pᷣnilegiatum q; aliud ꝓpĩ
magnitudinem criminis ꝓpt᷑ puilegiũ pᷣncipis uel
eccleſie kex alia ↄſideratõe. ¶ In glo. in. v. excelleri
oꝛes nõ. iſtã glo.iuncto iſto tex. ꝙ abbas nõ dẽ hẽe
excellentẽ dignitatẽ ſed potius indicatur abbatia in
numeꝛo dignitatũ inferioꝝ. Et ĩ fi. glo.aduee:
qꝛ finis huiꝰ glo.nõ ſoluit ↄriũ imo fouificat qꝛ ſi ĩ
indicio fuanda ẽ eq̃titas: g' nõ debent aliteꝛ puniri
maioꝛes ⁊ alit miuoꝛes. Et iõ ꝛectius ſoluendo põt
dici ꝙ equalitas fuanda eſt in iudicio data equali
tate ꝑſonaꝝ:nam ubi ẽ dria tunc fuare equalitateʒ
ecſſer potius illa dicẽda iequalitas:ar.c.de mulcta in
fi. de pben.⁊ de hoc nide qð nõ.in.c.nonit ð iudi.

n glo.i v. ul mioꝛa ibi qꝛ ſotiꝰnõ admittiĩ ꝛ7.

bodie dic melius ut hẽtur in. c.i. de teſt.i. vi¶ In
glo. in vbo an paria ibi quãto maioꝛa crimina ⁊c.
Hõ. glo. ꝙ in iſtis eriminibꝰ exceptis admittuntur
teſtes ẽt inoluti maioribꝰ cribus ꝙᷓ ſint illa ſuꝑ qni
bus deponũt.ſʒ tũc nõ adhibebit᷑ tanta fides vnde
Fm qualitatẽ æ quãtitatem crimis obiecti iudex me
tietur fidem eis adhibendã. Sʒ 5 ̊ opponitur. naʒ
erimen ſimonie ẽ mains crimẽ alijs.nã ceteꝛa crimi
na ad ↄperationẽ huius ꝓ nihilo ꝛeputãt᷑ ur hᷣ dicit
tex. g* nõ pñt obiſci maioꝛa crimia. So.dicũt doc⸗
ſup tex. ꝙ ẽt in ipo cꝛimine ſimonie eſt dare maius
7 minus:ut quia agimr de ſimoniaco:quia pꝛo hibi
co:⁊ excipit᷑ de pꝛohibito quia ſimoniaco iuxta ea
q̃ bñt᷑ ꝑ glo.in.c ex ꝑte de offi.delega.⁊ dixi in.c.i.
5ᷓ eo.⁊ ſic uident᷑ ſentire ſimplicit᷑ q crimẽ ſimonie
fit maius alijs cribus:qð ego putarẽ neꝝ ubi ſimo
nia hẽꝛet in ſe heꝛeſiʒ:ut quia credit gꝛatiã ſpiritus
ſaneti poſſe pꝛecio acquiri. Sed ſecꝰ pnto in ſimo
nia que com nittitur hodiernis temporibus. dãres
enim pecuniam dant potius ut inducant ſuꝑioꝛem
ad oꝛdinandũ uł ad ↄfeꝛendũ beneficium ꝙᷓ; ꝙ eſti
menr illam gꝛam polſſe emi uel uendi. uł quã ipi ĩ ue
ritate intẽdãt emeꝛe uel nẽdeꝛe. Et iõ puio ꝙ multa
alia ſin gꝛauioꝛa iſto crie ſimonie ſic accepio:qð pʒ
ex facilitate diſpenſandi iuxta nõ. in. c.de ſimoniace
8 eo. ¶ In glo. in ueibo diſtinguenda ibi S ſecula
rem pꝛelatũ nõ admittunt᷑ teſtes crioſi. etiam in crĩe
ſimonie niſi ſint emẽdati. Et declara hanc glo.ut di
cam. j. in glo.ĩ V. talit. ubi declarabit᷑ itellectus hꝰ
c. ¶ In gl. in v. capitales ⁊c.nõ. glo.⁊ loquiẽ̃ me
lius ⁊ clarius qᷓ; glo.in.c.cũ opoꝛieat ð.ðᷣ accu. E
que dicant᷑ capitales inimicirie dic ut ibi dixi:æ nõ.
hanc glo. ppe finẽ. ¶ In gl. i v. furti ĩ fi. nota bñ
glo. ꝙ ſub geneꝛali diſpõe ᷣ hilitant teſtes crimino
fi nõ nidet᷑ habilitatus ꝑinꝛus.nũquid g“ debet ad

mitti peꝛiurus in teſteʒ niſi de eo i i⸗
caueat᷑:⁊ facit.c teſtimonium g de teſt. n glo.
in ueꝛbo debilitaret. Aduerte qꝛ hec glo. ur̃ ſentire
illã lec. Yau. ut emendati tantũ nõ admittant᷑ niſi cũ
alijs ad ninicnlis:in h̊ ur̃ iſta gl. dicere.õ tex.expᷣſſũ
in. c. teſtimoninʒ de teſt. ubi patet ꝙ nedum in crĩie
excepto:ſed ẽt in alijs criminibꝰ admittũt teſtes emẽ
dati cũ agit᷑ ciuilit t ſine alijs adminiculis: et ideo
pe meiins ut. . in V. taliteꝛ. (Sn glo. in v. talik in

fi. Ex hae gl. colligũmr due lcc.ad iſtũ tex. ꝛima
ut iteliigat᷑ inteſtibus crioſis emẽdatis im:ut ſic dic
tio pᷣſeꝛti poſita in tex. ponat᷑ pꝛo tm:⁊ fuit iſta opi.
Lau. Sed hec lectura de modico uel nihilo ſeruiꝛet
hodie ꝑ.c.teſtimoniũ s ð teſt.ubi iex.gnãliteꝛ ĩ quo
cũqʒ crie ⁊ ð quẽcũqʒ agatur admittit teſtes crimi
noſos emendatos exquo agitur ciuiliter z ideo hec
lectura nõ eſt ſequẽda ar.in.l.quod labeo.ff.ad car
bo. ⁊ ut euitet᷑ iuriu ectio: ut in. c. cum expedi
at de elec.li.Vi. Nrez ar ſim hanc lec.ipꝛopriatur
tex. in illa dictione pᷣſertim. nam de eins vo ſigniſi
cato ẽ ut ſtet comꝑatiue ⁊ nt ponat idem in caſu ⸗ʒ
rio ut ᷓ dixi. Et iſte ipꝛopꝛietates fugiende ſunt ut
nõ in. c. itelligẽtia ⁊ in.c.pᷣteꝛea.j.de vVᷣbo.ſig.⁊= ĩ.l.
non aliter. ff. ð lega.iij. ecunda lectu. fuit Jo.
ninc.⁊ tancre.ᷣm quã debent admitti teſtes crinoſi
Et in criminibus ꝑſeu erantes in h̊ crie ſimonie cum
ſit exceptũ ↄcurrẽtibus tamẽ ↄſideꝛationibus ð qui
bus in la quas ſpecifice.j.ſubijciaʒ:⁊ tũc.c.teſtimo
nimn nõ conigit᷑ nec ꝛeſtringit᷑:ſʒ ꝓcedit ꝛegularit̃
2 h.c.ꝓcedit ĩ ̊ crie ſimonic cum ſit exceptum ⁊ B

lec. eſt amica lie ?æ ꝓbatur in. v. quoniã intelligendo

pᷣſertim pꝛo maxime:fſᷣm qð dʒ exponi.hoſti.tamen
dicit ꝙ h in hoc multa ſint ſparſa ⁊ in multis inſtan
ant᷑ indices per hoc.c. tamen tenendum eſt ꝙ h̊ nõỹ
ſit arbitraria cum papa hic ſpecifice nõ loquat᷑ qua
ſi poſueꝛit iſtas conſiderationes geneꝛaliteꝛ ad iſtau

ctionem iudicum unde dicebat ipſe ? Inno. iudicẽ

debeꝛe conſideraꝛe an agatur per uiam denunciati
onis:⁊ tunc admittentur omnes teſtes criminoſi et
etiam mulieꝛes et infames dummodo ſint emendati
tam ad denuntiandum quam ad teſtificandum ad
hoc quod nõ.ij.q.i.ſi peccauerit ⁊ in capitu.nouit

de iudi. Si ueꝛo agitur peꝛ uiam inquiſitioois ? cꝛni

men eſt exceptum ⁊? tunc admittentur criminoſi et
mulieꝛes non ſecundum ꝛigoꝛem iuris ſed ſecundũ
tempeꝛantiam equitatiſ que babebit iudicis aꝛbinꝛio
moderari: debet enim iudex multas conſideꝛatio
nes habeꝛe. Dꝛima eſt circa modum pꝛocedendi
ut magis pꝛocedat equitate penſata peꝛ niam accu
ſationis.ſecunda conſideratio circa perſonam. ↄtra
quã agitur ut facilius admitrat teſtes criminoſos ⸗

ꝛegulaꝛem quã ↄ ſecularem. Et facilius ſi regularis

eſt inferioꝛis gradus quaʒ excellentioꝛis dignitatis
rem facilius ſi ẽ infamatus ⁊ poſſit ꝛemoueri
ſine ſcandalo quã ſi ſit bone opinionis z immineat
ſcandalum in eius ꝛemotione.tertia cõſideratio cir
ca perſonas teſtium ur admittat facilius honeſtas
quã crioſos ⁊ facilius crioſos emẽdatos quã perſe
uerantes. Atem facilius ſi teſtificanĩ ʒelo i uſticie qᷓ;
ex odij fomite. quarta conſideratio circa crimina
que obijciuntur an ſint cꝛimina minoꝛa uel paꝛia ꝙᷓ;
maiora. quinta conſideꝛatio an ſubſint adminicula

ur facilius admittantur teſtes alijs adminiculis exi
ſtentibus quam ceſſantibus 4 Alij aliteꝛ dicunt

ſed ipſemet Innocentius poliea receſſit ab hac

opi. et tenuit ꝙ iſta temperantia equitatis non ſit
reliquenda arbitrio iudicis cum ſit iure expreſſa
gener aliter: ar. in. capitu. fi. de tranſ.quod tamen
gon placet hoſtien. qula ſecxndum eum licet ſu ime

ſ io
öbus eguis ins fn ngtnil
mitunncblinn
nnzanci cl nmeſnenen
ridrein iületilo oh Vaſ
plesotſnsindac meſen
GoONeNO rdencd dd
cinied ernis ehien
R wescinrineſtternd ene
Oolhendns apend ereſſstſe
dehceretar ine ümns C cere
e er? oler enani fere eh
4rloo olicdn gon
reihiele
n ſeaſir ler ab imguiſnen
i inod nneſe moreahe
tatnitmgnnn
CAUede d Oaispumn
imiriaioman
ang Nfunſor i
eteſegr nl hoſtfinti aben D

ſonnica eſ fnn Loncioſione iheli

ligi Gun ſnplcirra onecni
yeninen onch unii

ueft chegwnofinnen
malnhrttihmnliiſin
NuNdktn
nrdeſptictiöſetiane
iestgectaniſnn
mütdur Inordic
gungen den Snri
mnnenm ormestſtstnneta
zaitanes dunndo ſrenmdi
tunnn wan A0 uſtfanchir
AlMni t,annN.
gur wuin itntilut
wur drixnur nnol a
un igtnmini ani
l r otinltisebind
iin uin iim llund
õ
Mnanme Kinnſanin il
apſigumdtaßſuni,
ins umm tpiiii⸗
enlnmn Ktulisl nn
nn a
onlanu hhluns
usinaſͤmun
. ſinmni g, nmt

iſſtun 1 ſceretio
,l Mi
ann lu boſto

.,ẽ

EGe ſimonia:

expreſſa tũ expꝛimit᷑ generaliter æ non apparet an
2 qñ ſit ea pꝛeciſe utendũ ⁊ cum hac opi. tranſennt
doc.cõiter. Satis putarem opi. Inno. poſſe ſa naꝛi

ut ubicũqʒ agatur ð crimine ſimonie ciuiliter æ im

equitatem ⁊ perſona contra quam agitur ſit regula
ris inferioꝛis gꝛadus male fame ⁊ ſine ſcandalo poſ
ſit remoneri ⁊ ſubſint adminicnla nimc teſtes cꝛimio
ſi debeant admiti etiaʒ non emendati nelit nolit in
dex:ſed quanta fides ſit eis adhibenda iudex conſi
derabit fin qualitatẽ æ quantitatẽ criminũ obiecto
rum.minoꝛ enim fides adhibet᷑ ubi objiciunt᷑ crina
maioꝛa ꝙᷓ paria uel mioꝛa. æ minoꝛ qñ paria q; qñ
minoꝛa. ⁊ maioꝛ fides ſaltẽ qñ ſunr aliquatenꝰ emẽ
dati ꝙ; quãdo ex toro perſeuerãt ? ad hanc fidẽ me
tiendã fiunt iſte conſiderationes circa crimina obie
cta. ⁊ etiã ſenſit glo.hic in.v.an paꝛia. Si nero defi
ceret aliquod ex pꝛedictis non pntarẽ teſtes crimio
ſos admittẽdos: ut ſi ꝑſona contra quam agit᷑ eſt
ſecularis nel ſi eſſer regularis ageraur criminalit:
nel eſſet excellẽrioꝛis dignitatis nel nõ ſubeſſent alia
adminicula æc.nã cũ ꝑ diſpoſiuionẽ huiꝰ. c. recedat᷑
9 cõibus regulis iuris ᷣm quas crioſi pleuerantes

non debent admitii dʒ h. c. reſtringi inrelligẽdo ma

xime:ut.S.dixi qn eſt crimẽ ſimonie non habẽs an
nexã hereſim. nã ſequẽdo opi. Hoſt. nimis eſſet ſar
ga iu dicis poteſtas in hoc iuꝛe relaxãdo ⁊ reſtꝛingẽ
do. clare ergo cõcludendo dic ꝙ h.c.debet intelligi
in cꝛiminibꝰexceptis ⁊ ſpecifice in ſimonia:ut admit

tant teſtes criminoſi: ſicet nõ emendari ↄcurrennbꝰ

qualitatibus ſuperiꝰ expꝛeſſis:ſecus ſi aliqua illarnz
deficeret ar.in.l.ſi nnus.C. de teſta.⁊.c.quia ꝓpieꝛ
de elec.: ? ꝑ hec remanét fere declarate oẽs gl. hunꝰ
c. ¶ In fi. glo.hoſti.dici glo.pꝛocedere ſi iſte pa

ratus eſt agere penitẽtiã: alias ſecꝰ.ij.q.i.ſi peccaue

rit. ¶ Itẽ ceſſat iudex ab inquiſitione ubi põt pre

tendi aliquod intereſſe ratione exſpẽſaꝝ nel fruciuũ
uel ut ſciatuꝛ a quo ⁊ de quo ſit eccleſie pꝛonidẽdũ
ar.in.c.ex parte de arbi. Satis putarẽ atendendũ
finẽ agendi:ut ſi agebat᷑ ſolum ad remotionẽ tũc in
dex non ꝓcedat facta ceſſione niſi ſubſir aliqðᷣ alðᷣ
intereſſe ar.in.l.poſt finirã. alł.in glo.nã ⁊ ſententia
formũda eſt ſm eoncluſionẽ libelli:ut. õ. c. pꝛox. Sʒ
ſi agebatur ſimpliciter ad coꝛrectionẽ:tunc qꝛ facia
ceſſione crimen non eſt pnnitũ poterit ꝓcedere opi.
boſti. æ querunt hic doc.de alia queſtione conſimili
quid ſi pendẽte inquiſitione contra abbatem abbas
pꝛomoueatur in epᷣm nũquid iudex deſiſtet ab iqui
ſitione æ concludunt ꝙ pꝛocedet inqniſitio nt impo
natur penitentia non ut remoneatur ab epiſcopam
pꝛomotio tamẽ facia pendente inquiſitionnõe ñ na
let. xxxj.di. rantis. quo ad primam pariem ſans pol
ſet diſtingui ut.S. diſtixi poſt glo. ut conſideretur fi
nis agendi. Quo ad fam partẽ an teneat ꝓmoiio
dic ut plene dixi i. c. omninotẽs. S. de accu. ⁊c.

Icut tuis. Non impntatur elec

to ↄfirmato ſi eo ꝓ
— hibente ꝓ ipᷣiꝰ oↄfir̃atõe pecnnia data fuit.
d. d. i pma ponit ↄſultatio. ĩ ſecunda rñſio ibi q;uis
iĩ tertia ꝑre põitur quedã derermĩatio ibi illos. Cuſ

2èᷣ ¶ Hõ. primo ex tex. ibi ad regĩen eccleſie florẽ.
ar. qꝙ monachus promoueri põt ad rectoriã ecclie
leclaris. ðR epatu non eſt dubium: ut in cle.i. de elec.
¶ Ded an ad eccleſiam inferiorem ſeclarẽ poſſir p
moueri:uide tex. cum glo.i palle.cle.i.? plene iãgo
in.c.qð dei timorẽ de ſta.reg. (hor ofir
matio electi in abbatem ſpectar ad epm loci cui ſub
eſt ipm monaſterium:uide tex.cum glo. xvViij. q. ij.
c.i.? bonam glo.proſequentem gñalr circa puilſi
ones electorum in.c.quãqᷓ; de elect.li.vj.¶ Mota.
ʒ.ꝙ monachus hẽtur loco filij. Abbas uero loco
Denn ad materiam nõ. in c. in pntia de proba.
Item nõ. ꝙ Iʒ taciturnitas qnqʒ hẽatur ꝓ pdic
tione:tñ ueritate inſpecta maxima eſt differentia in
ter expᷣſſã ꝓhibitionẽ ⁊ tacituꝛnitatẽ. Altimo nõ ꝙ
ↄmittẽtes ſimoniã ct ĩ fanorẽ alioruʒ ſũt ceponedi
facit. c.ij. de ↄfeſ. In glo.ij.in fi.nel ſʒ Inn. foꝛte
iſta eccleſia metropolitana erat prona mõaſterij:un
de uacãte mõaſterio ſicut hʒ ptãtẽ cuſtodieẽdi:ut in
e.cum nos de offi. ordi.ita potuit hinc electo dare
ptãtem ad miniſt andi. Sed hodie iſta opi. Innoc.
non procedit per.c. auaricie de elec.li.vj.quia elec
tus an cõfirmationẽ non poteſt aliquo queſito ce lo
re ad miniſtrare alias in penaʒ incidit ut ibi:ideo te

ne opi.glo. Et quare capitulum põt nacante ſede
elecium confirmaꝛe non autem poteſt conferꝛe bene

ficia ad epiſchopum ſpectantia dic: ut nõ.in.c.cum
olim alle. in In glo. in nerbo ſub terminati
one in fi. Mõ. glo.quia quondie uenit in prancaʒ
inter iſtos regulares pꝛecipientes ſimpliciteꝛ alic uid
fieri ſub pena excõmunicationis. nam in dubio nõ
fertur excõmunicatio:ſed potius eſt quedam cõmia
tio de excõmunicãdo ſi non fuerit paruum pꝛecipiẽ
ti. z facit quod nõ. in titu cõminaniones nel epiſto.
qu iſi per totũ.Et facit ad illaʒ.q.quãdo index pre
cepit alicui:ut aliquid faciat nel non faciat ſub pena
mille libraꝝ. ut non ꝑẽs nõ incidat icontinenti i pe
nã cum illa fuerit quedã cõminatio ð pena ifligeda
uide tñ qð nõ.in ſpe.in ti.de execu.ſentẽ.i. .1. poſt
pꝛin. Et habes plures glo. ↄſimiles in. c.ij. de mrio
Zci.õ interdic.eccle.⁊⸗ in. c.ſalonitane.lxiij.di.⁊ i.c.
unico.j. ö ſagitta. æ ibi plenius dicã poſt do an.an
aliquo caſu habeatur loco excõicationiſ. n gl.
in uer.non pꝛebere in fi.de h̊ an.? quando tacens
habeatur pꝛo conſentiente dic ut nõ. in regula qui
tacet de re.iuris.li.vVi.plenius dico in.c.nonne. de
preſump. Sed aduerte quia hoc.c. non loquitur
preſente ⁊ tacente:ſed de abſente ⁊ ignoꝛante unde
longe diuerſum eſt expꝛeſſe contradicere et ignora

re quia ille qui ignoꝛat in neritate non contradicit.

In glo. in v. imputari in fi. aduerte quia licet gio.
ponat differentiam quo ad caſum huius.c.inter cõ
firmatum ⁊? electum tamen aperte non aperit nũqᷣd
confirmatio fuerit inualida ratione ſimonie ? Inn.
loquitur hic generaliter glo. Sed Jo. phi. æ hoſti.

tenent quod licet non ualeat electio taliter facta con

firmatio bene ualet:ſed goff. tenet oppoſitum dicenſ
ꝙ iülla confirmatio tanquam emptitia z ſimoniaca
non ualet. Et ad iſtum tex. dum dicit quod non de
bet ei imputari rñdet ꝙ. dʒ intelligi quo.ad h̊ ui nõ
m 2»

C De ſimonla

ꝛepꝛobat᷑ electio p̃us facta de eo. Oꝛo opi. goff. ſa
cit ſᷣm Jo. an. qꝛ petens cõfirmari tractat de iure
queꝛẽdo.vn ur̃ acqſiuiſſe ius mediante ſimõia licet
pꝑ alium ↄmiſſa. Sʒ ꝓ opi. Hoſti.? alioꝝ facit iſte
tex. qui faceꝛe ur̃ dꝛiaʒ inteꝛ ignoꝛantẽ ⁊ expſſe ↄdi
centẽ tenẽs aliquẽ odictiõis eſſe effectũ. Vnð ipſe
Jo. an. ſic diſtinguit ut in ignoꝛãte ⁊ nõ ↄdicẽte ꝓ
cedat opi. goff. ur nõ teneat cõfirmatio. Sed in ex
pꝛeſſe zᷣdicẽte ꝓcedat alia opi. do. an. uidet᷑ ſeqᷓ opi.
goff. qꝛ qtũcũqʒ pᷣdixerit nõ põt negari qͥn talis
firmatio ſit ſimoniaca. Anð adhuc quidam alij ma
gis ꝛeſtringẽtes hanc mãm dicũt idẽ eſſe etiã qn pe

cunia fuit daia ĩ fraudẽ ipſius qui debebat eligi u

cõfirmari ur talis electio ſiue confirmatio dicatur
ſimoniaca. ¶ Mec ob. iſte tex. ani dʒ itelligi ꝙ non
dʒ ipurari ad penã ul quo ad facultatẽ diſpẽſadi. ſʒ
certe ̊ rigiditas non plʒ vñ ſequoꝛ aliã opi. ut ſiue
pecunia ſit data cõfirmatori ſine fraude uł cuʒ frau
de pdicente electo uel ẽt eo non ↄdicète nbi inteꝛue
nit fraus nõ dẽat talis confirmatio annlari:æ ur̃ hᷣ
opi. ꝓbari ꝑ iſtũ tex.ſic inducẽdo.nam v. quis ue
nit adueꝛſatiue ad ſequẽtia ⁊ dicit ꝙ qnis etiã par
nuli teneant᷑ dimitteꝛe bñficia acquiſita ꝑ ſimoniam
eis ignoꝛãtibus:tñ qꝛ longe diueꝛſuʒ ẽ ⁊c̃.nõ dʒ im
putari Sdicẽti ad culpã uel ad penã: dʒ ge itelligi ad
penã nt ãnuletur ↄfirmatio ⁊ teneat᷑ dimirter̃ bñfici
um:abł aũt ille.V. q;uis nõ adueꝛſaꝛet᷑ in aliquo. naʒ
cenum ẽ ꝙ ignoꝛãs nõ ↄdicẽs ñ iuoluũ culpa cnʒ
pena nec ẽt erit aliqua dubitatio ð ignoꝛãte uł ↄdi
cente ꝙ eſſet e oẽ; noxã ⁊ inra debẽt ꝛeduci ad ca
ſum dubiũ.l.qð labeo.ff. ad carbo.nec ob.ſi dicat
ꝙ iſta confirmatio ſit ſimoniaca: qꝛ ⁊ ſi inreꝛuenit ſi
monia ex pte dantis nec factũ danabile ipſius pᷣiu
dicet expſſe pdicẽti tollerat talis cõfirmatio.naʒ ex
quo al eꝛat idoneus foꝛte fuiſſet cõfirmatus ẽt ſine
pecunia. Itẽ pᷣdicẽs expᷣſſe equiꝑat̃ ei in cuiꝰ fran
dem data fuit pecunia: ſed factũ illiꝰ ñ dʒ ꝛetractari
ur claẽ ꝓbaĩt᷑ñ cauilãdo lram.i.c.a nobis s e.qᷣqᷣd
alij dicant. gꝰ nec fqʒ iſtiꝰ expſſe ↄdicẽtis erit ꝛetrac
tandũ. Et poſſz ẽt dici pᷣdictis ꝛõnibus ↄiuncto.d.
c. nobis: ut ita ſit in electiõe.ſ.ut nõ ãnuletur ꝓpteꝛ
intueniũ pecunie date ↄdicẽte uł eo ignoꝛãte in eiꝰ
fraudẽ qꝛ ñ appet ꝛ diueꝛſitatis iteꝛ electionẽ ⁊ cõ
firmationẽ. nã utroqʒ cãn agit᷑ de iure qꝛẽdo er foꝛ
tius ⁊? pigni ius acqrit᷑ ꝑ ↄfirmononẽ ꝙᷓ; ꝑ electio
neʒ. nam utroqʒ caſu agit de iure qꝛẽdo:ut pʒ in.c.
ſup his ᷓᷓ de accn. ¶ In glo. in v. ↄſenſerit ibi ꝗ
nõ ſit ſimoniacꝰ. ꝓ h̊ facit im Jo.c.cũ quis ð ſen.
ex.li. vi. põt tñ illud.c.ᷣm eũ adduci in Sriũ ⁊ nihil
aliud plus dicit nec ipe nec alij ¶ YIdeo aduerte ꝙ
aut querit nũquid de iure canonico poſſum habeꝛe
ꝛatũ qðᷣ meo nõie geſtũ nõ ẽ:⁊ dicendũ ꝙ nõ intelli
gẽdo de va ratihĩniõe ut trahat᷑ ꝛerꝛo tex.eſt in rls
ꝛatũ de ꝛeg. iur.i. vi.? dic ut nõ.in.c.cũ quis ð ſẽ.
ex. li. vj. æ nõ.in pᷣal.iuri.ubi reſpondi ad all.ᷣ peꝛ
glo. Et ex h ifeꝛo ꝙ iſte ſoluẽs pecuniã poſt dicii
onem ?⁊ ius acquiſitũ nõ ꝓprie ↄmittit ſiõniam.
aliud ẽ nẽdeꝛe ſeu emeꝛe:⁊ alind uẽditiõi ſen emptõ
ni iã facte poſtea cõſentire ut in.l.ali.ff. ð ꝛeg. inx.
enc hẽt h̊ locũ ꝛatihitio exqꝗꝰ uẽditio ſen emptõ ſen

pecunie datio nõ fuit ſacta noie ſuo ſed fateoꝛ ꝙ ĩ
noluit᷑ peccato appꝛobando faciũ anabile: ? ita in
telligo dictũ.c.cũ quis ꝙ Jo. an. dicit facẽ ꝓ er ʒ
An ãt teneat᷑ iſte ex h̊ dimitteꝛe beneficiũ nel poſſit
priuari. Et dico ꝙ ſic ↄiungendo ſimoniã a pꝛinci
pio ↄmiſſã cũ eꝰ féo ⁊ pcco ↄſecuto poſtea ⁊ h̊ uult
tex. H i. V. niſi pꝰea ↄſẽſeris ⁊c.al ñ eẽt bõa exceptõ
Si clericus cum pacto
Ba nos. ofeꝛt eccleſie bona ſua
ut in ipſa ꝛecipiat in canonicũ ⁊ illa ſibi ꝛe
iineat ꝓ pdẽda ſimonia ↄmittit.ſecus ſi h̊ fiat ſine
pacto. h. d. Et ſũt due ꝑtes.ĩ pꝛia ↄſaltatio in ſcdᷣa
rñſio ibi deuotioni tne qᷓ diſtinguẽdo pꝛoſeqᷣt duo
mẽbꝛa.fm ibi ſi vo cuiꝰdetminatõeʒ ſubmittit ibi lIʒ
Caſus ⁊c.¶ Mõ pꝛio ex tex. ꝙ bumiles pces emiſ
ſe a digno pꝛo bnſicio ſpũali ↄſequẽdo nõ ĩducũt ſi
moniã nec aliqð aliud peccatũ ẽt ãbitioſũ ꝙ pꝛoce
dit ẽt ſi pceſſit donatio ꝛei ſpalis ex libeꝛalitate tam
facta:⁊ optie h̊ colligit᷑ ex tex.quod ſẽꝑ tene menti
pꝛo iſtis cardinalibus ſeu alijs platis qᷓbns aliqua
munnſcula ſen enſenia ↄferunt ꝛogãtes pꝛo aliquo
bñficio ↄſequẽdo:ſi enĩ nõ ducũtur principali ĩtẽti
one ut ſpũalia adipiſcãtur qᷓqᷓ; faꝛio hẽant talẽ ſpẽ
ex? oẽm noxã iudicãtur. nam iuſte iſia pnt fieri ſine
ſpe faria ut dicũt Inn. = hoſt. facit quod legit s
nõ. in. c.qͥd pꝛodeꝛit.xi.di.i.q./i.ſunt nõnulli ⁊ i.c.
tuã de eta. z quali. ¶ Secundo collige ꝙ pꝛebẽda
põt ↄſiſteꝛe ĩ ꝛebus tpᷣalibus tin ⁊ taliſ pꝛebẽda põt
ca deꝛe ẽt in laicũ:⁊ ð hac ĩtellige gl. in. c. cum. Uld.
de ↄſti. Qñqʒ tamẽ pꝛebẽda appellat᷑ ius ſpũale et
pꝛocedit illud quãdo ẽ qnexa canonie.⁊ ita itelligit
.c. dilecta ſupra de pbẽ. zæ uide qð nõ. Inn.i.c. ma
ioꝛibus. e. ti. ¶ Item nõ ꝙꝙ ius canonie ẽ quid ſpi
rituale hinc eſt ꝙ nõ cadit in laicũ ut in.c.ij.ð inſti.
2æ quod idi nõ Inn. ⁊ ideo pꝛo eo hñdo nõ lIʒ pro
mitteꝛe uel donare tpᷣalia ut h̊ ⁊ in. c.iacobus.j.eo.
¶ In gl. in. v pure ibi tpe igreſſus nõ gl. e, er te
ꝛeceptionis ſpũalium põt fieri donatio alicuiꝰ tpᷣali
tatis dũmodo libeꝛaliter fiat: ⁊ facit c.in pñtia ð ꝓ
ba.⁊. c.ad apoſtolicam.j.e.⁊ uið gl.que h̊ diſputat
in.c.emẽdari.i.q.i.⁊.c.qᷓ;ᷓ pio.i.q.ij. C In glo. fi.
in fi Inn. diẽ ꝙ in pꝛohibitis qꝛ ſimoniaca ſola ĩtẽ
tio iducit ſimoniã ⁊ illa dicũtur pꝛohibita:qꝛ ſimo
nia que ſũt ſpũalia ⁊ de iure diuino ut uẽdeꝛe ſacꝛa
mẽta ⁊ ſimilia.ſʒ in ſimoniacis.quia pꝛohibita ſola
intentio non inducit ſimoniam uit ſi quis renuntiat
beneficio ſuo cum intentione habendi aliquid tppale
de quo uide quod nõ. glo.in.c.ex parte.de offi. de
lega. Jo. an. tener indiſtincte quod nunqꝙᷓ; ſola in
tentio inducit ſimoniam niſi mentalem 2? bene lo

quitur: 2 differentia maxima eſt inteꝛ ſimoniam mẽ

talem æ conuentionalem. Mam in conuentionali te
nerur quis ꝛeſtitueꝛe talia ſpiritnalia nel rempoꝛalia
illicite ꝛecepta nec poteſt alꝛ peniteꝛe: ut in.c.inquiſi

tionis in prin. ſupra de accu. ſed in mentali poteſt
aboleri peccatum per ſolam pniam:ut pꝛobatur in.

c.fi.eo.ti.ubi tex.loquitur indiſtincte de omnibus
ſpiritualibus procedit eꝛgo ſiue ſint ſpiritualia de
iure diuino ſiue ex conſtitutione ecclie exquo aliter
nõ diſtingnit. xix. di. ſi vomanoꝛum. 2. xxi.q. i.

r ie lticcſu im s n
irnielelo Ni ih inde
d enir eiriicchnüe
ur ra rdicner
gignchendd ga
rnid uo feo ſueſe⸗
P coe Gri breni t anrepe
Aerwoet inonac olen
nineiz ioe Nbrito rihi
ſmonix ionlenmnibdcg
itbiſpouie inonie nupr⸗
ornb, a lar tuna ep⸗
umh alniſmie halü biftnor
otiſinrouines müt tlacan
otinit nonäimmo wünern
edeſſhein pemn ane in
inſttionbonap ooii I
zeoſaterih In rni dlt
nnc g iin dr ik g inc
ubniebitnmuinn
co tſiſeſhſla biftco ⸗
linc iſe cirr eher
niſmonti irs ien , n
uniniren ignoie i⸗ en
imun⸗ uriiſ
erep tad Maͤa⸗
SS
lätelz de ſs puici
a mnnze
unſſn toine
bwzicht gulgi ris
13e Ain tarftle
icen

R
angdneſeg
zalgin nilun
* Aneml ihnemt
nlripiin⸗ ſdw gin
urs owgia
aiten muin
nläm fun inniſi
Em mn uſt fapir eni ſne
Jnihtihitt od egtt
dunn digim woll rie,
Ern cling rits
iidentl tddr
ütriidgegncand.
Bmmeprhid vpali beſulen
uichiirn annie tin icho
1 iitut o i Mien
isanmniin
iat iliininc i.
timma hith hni⸗
auuzeitiutiſ .
dipeigiſisni gaß
nbiriimnmnic ii
cuimiranitNad

a an e
zecih la⸗ lrt.

.

R
mmuu un
umn nen in incn
wend
o
nruc,
ſnt gſinge e ,
Naplot n ſrnu⸗

tum ⁊ dicã.j. latiꝰ.
i credẽdo uel nõ põt quis ifoꝛmare ↄſciam ſuã ut li

¶ De ſimonla

ſi doꝛmieꝛit Zobtimme illud.c. ſic inductuʒ ꝓbat opi.

Jo. an. ¶ Exira gl. q̃ro quid ſi aliqs coꝛruꝑit in

dicẽ uel teſtẽ ĩ cã ſpũali nũquid ↄmitiaĩ ſimonia. ho
ſti. ↄcludit ꝙ ſic ꝓpter quãdã anexitatẽ quã hʒ cuʒ

rebꝰ ſoũalibꝰ uel erit q̃i ſimonia ar.i.c.nẽo.s.e. ſe

cas ſi datur pecunia ĩ cã mere tprali quod nõ.

P HMon dʒ quis oꝛdinẽ re
er. tuas. cipere ab eo quẽ credit
ſimoniacũ ſʒ miniſtra? põt ĩ illis quos pꝛi
us ab i ipit. Cõis diuiſio. ſcdᷣa ibi noſ. Caſus
2c. reter tex.aꝛ.ſimoniacũ nõ poſſe oꝛdinis
executionẽ ↄferre cũ ipſe nõ hẽat tãq; ſuſpẽſus nõ
põt alij ↄferre: qꝛ nẽo dat qð nõ hʒ.i.q. vij. daiber
6.2 ubi nõ ſubeſt pcẽm

bet nõ tñ dʒ nenire ↄ ↄſciam ẽt erroneã niſi pꝛiꝰ eã
deponat. ? ad hͥ quondie alłat iſte tex. ¶ Vlno col

uiige ꝙ ueniẽs ↄſciam ẽt ſcrupuloſam edificat ad

gehẽnj.i.ↄ mittit pcẽm moꝛtale qð pimiet᷑ pena ge

bẽne.i.ignis eterni.Et dẽ edifica? ad gehẽnã:qꝛ ur
oſtituex ſibi edificiũ ad moꝛtẽ eternã. z. nõ. bñtes

oſciam nimis ſcrupnloſã ⁊ erroneã. n glo.i. in

fi. dic ut dixi ĩ.c.q̊ hely.S.eo. uʒ qð in pꝛeiudieciũ al

teriꝰ ⁊ ifamia nõ dʒ quis alij facile creder. ⁊ ita loq

tur hic: Sy ubi ceſſat alterius pᷣiudiciũ nõ nimꝑaĩ

Aecilitas ĩ credẽdo. xxij. q.iiij. inocẽs iſte ergo mona
chꝰ nõ debuit de facili credere iſtis relatoꝛibꝰ i pᷣiu

diciũ ⁊ ifamiã epᷣi.⁊ iõ dẽ ĩ erroꝛe de quo j. .
gl.ij. i fi. ꝓ intellecta huiꝰ gl. æ.c.pꝛiꝰ qꝛẽdũ ẽ nũqᷣd
ſimoniacꝰ ſit ipſo facto ſuſpẽſus ⁊ h̊ multa inoluũt
p doc. Sed breuit᷑ ? clare expedio ꝑ tria membra.
Ant nõ eſt ſimoniacꝰ ĩ oꝛdine recipiendo aut ſimo
niacus ĩ oꝛdie ↄferẽdo.aut ĩ bnficio.pꝰ mẽbꝛo cũ ẽ
ſimoniacꝰ i oꝛdie recipiẽdo dic ꝙ iſte ẽ ſuſpẽſus ne
dũ ab iſto oꝛdine ſimoniace recepto: ſʒ ẽt ab oibus
alijs oꝛdinibꝰ ẽt licite receptis.æ ꝑ ↄns ẽ eriã remo
tus ab admiſtratõe tpᷣaliũ bnficioꝝ ſuoꝝ quãqᷓ; eniĩ
multi ſint oꝛdines unũ m eſt ſacramẽtũ ordinis: iõ

ſi ↄmittit ſimoniã ĩ uno uulnerat totũ ſacrʒ oꝛdinis

ideo ẽ ſuſpẽſus ab executione oĩm ⁊ peꝛ ↄñs ab ad
miniſtratione bonoꝝ.̊ uoluit Inno.̊ ⁊ i.c.tanta.
5. eo.facit tex.ĩ.G. Vm. xxxij.di.⁊.i.q.i.reperiunt᷑ 2
in.c.eos.lxxx.di.⁊ nide gl.in cle.cupientes.iĩ.v.nõ
nouã de pẽis ⁊ ibi generalit᷑ tractat an ſuſpẽſus ab
officio ſit ſuſpẽſuſ ẽt a bũficio ⁊ faciũt nõ.ĩ ſili.xxx
ij. di. in. c. nullꝰ. æ. c. pter. æ hec intelligo va ĩ eo qui
ↄmiſit ſimoniã:ſecꝰ ĩ eo qͥ recepit oꝛdinẽ alio ſimo
niã ↄmittẽte eo ignoꝛãte.iũc eni iſte eſt iin ſuſpẽſus

b oꝛdie ſimoniace recepto nõ ãt ab alijs quos pꝛi
us icite recepit nec a bñficijs pꝛiꝰ licite adeptis nel

adipiſcẽdis ad h.c.de ſimoniace.s.e.⁊= ibi h̊ noluit
Inno. idẽ puto ĩ eo qui recepit oꝛdinẽ ignoꝛãter a
ſimoniaco ſuſpẽſo:ut.i.q.i.ſi quis a ſimoniacis.ꝛ

mẽbꝛo pꝛicipali qñ quis ẽ ſimoniacꝰ ĩ oꝛdine ↄferẽ
do doc. uidet᷑ uarij. vñ tenuit gof.talẽ nõ eẽ ſuſpen

ſuʒ q ad alios ⁊ ſẽſit ẽt hic Inno.niſi ꝑ triẽniũ tin
ut i. c. penul.:e.⁊ ſic plꝰ puniat᷑ recipiẽs oꝛdinem ſi
moniace q; cõferẽs:qꝛ recipiẽs habet oꝛdinẽ uitio
ſuz nõ ſie ↄferẽs Iʒ peccet indigne cõferendo. Sed
ipſemet Inno. ſenſit oppoſitũ ĩ pᷣalle.c. penul. ills

credo uernʒ. cõcludo g . oferẽs ordieʒ ꝑ ſimòiaʒ

ipᷣe ẽ ipo facio ſuſpenſus ꝑpetuo ab ordinibꝰ ꝓ B
tex.iuncta glo.in pᷣalle.c.ſi qui a ſimoniacis facit ẽt

ilſe tex. melius.xxxiij. di. F. vm ⁊ ibi bõa glo. vñ

a tali ſimoniaco q;tũcũq; occulto nõ debemꝰreciꝑe

—

aliqᷓ ſacꝛa niſi baptiſimum ⸗ corpus xpᷣi tpᷣe neceſſi

tatis tm ut in palle. F. uernʒ. tertio mẽbro pncipali
añ quis eſt ſimoniacus in bnñficio.aut eſt notorius
ſimoniacus ⁊ ẽ ſuſpẽſns ipo iure:ut nõ. in palle. F.

Sũ ⁊ nõ Inno..? in. c. tãta. . e. aut ẽ occultꝰ 2 .
cẽ ſuſpenſꝰ.ſʒ ſuſpẽdẽdꝰ ar.i.q.iij.i.c.i.⁊.ij.dicit iñ
nõ. Inno. H reſpectu illius bñficij ꝙ ſimomace
acquiſiuit ẽ ſuſpenſus ab oĩbꝰ ordinibꝰ:vn ſi quis

emit epatum licet non ordineʒ non põt ualide cleꝛi

cos ordinare qꝛ illa collo ꝓcedit ex illa emptione
bñnficij ⁊ ideo ordinati ab eo non habent executio
nem quod eſt ualde nota. allego. i. q.iij. in. c. ea qne
Et ex his nunc intertur ad intellectum illius.c.? ad
declaratiouem prime partis huiuſ glo. Mam poteſt
primo h.c.intelligi quod iſte monachus eꝛrabar in
iure:ut quia credebat ſimoniacum occultum in bnjfi
cio conferendo eſſe ſuſpẽſum. ⁊ idᷣo dicit papa büũc
eæẽ in errore. Sed non placet h̊ Inno.dicenti quod
licet prius non ſit peccatum male intelligere canonẽ
cum ſit de iure poſitiuo tame poſti eſt doctus ⁊ in
ſtructus per ſupeꝛorem grauiter peccat non depone

re de errore ar. xix. di. nulli æ nõ.h̊ dictum quia ſolʒ

alłari ꝙ malle intelligere legem uel canonem non eſt
peccatum.quod itellige niſi ex ̊ ↄmittatur aliquod
delictum:quia ignorantia non excuſat in delictis ᷣ
peni. di.ij. ſciẽdũ. ⁊ i. c.ꝑ tuas.j.eo.⁊ põr itelligi
ille errabat ĩ facto qꝛ credebat ex aliqua pſumptiõe
iliũ epᷣm ſimoniacũ iĩ oꝛdine:ſed cũ de boc non eſſet
certꝰ nõ debebat abſtinere ab oꝛdine recipiẽdo:vn
bẽbat ↄſciam nimis ſcrupuloſaʒ. Sed pᷣdicta iſia
tur nã ſicut nõ dʒ uenire cõſciam quo ad oꝛdineſ
ſuſcipiẽdos ita nec ad oꝛdies ſuſceptos huius priũ
innuit iſta litteꝛa. Sol. dicit Inno. ꝙ oꝛdines ſulci
pere eſt libeꝝ:ſed in ſuſceptis miniſtꝛare eſt necceſſa
riũ:ut in.c.q̃ris de eta.⁊ quali.vñ ille debuit ↄſcia
ſuã infoꝛmare ſᷣm ius quo ad oꝛdines ſuſceptos: 6
iĩ ſuſcipiẽdis nõ debuit cõpelli rõe pᷣdeẽa. Itẽ ſʒ bo
ſti. facili? frãgit᷑ cõſcia ĩ ſuſceptis q; in ſuſcipiendis
qꝛ multa ĩpediũt᷑ faciẽda ⁊c. ut ĩ.c.i.⁊.c.rurſus qui
cle.uel uo.⁊ i.c.quẽadmodũ ð iureiur.uel ut ſẽtit h̊
Inn. papa diſpẽſauit hᷣ iĩ ſuſceptis:qꝛ iũc ignoꝛbat
ar.i pall.c.ſi qui a ſimoniacis. Ex pᷣdictis declarat
ultia qõ gl. an poſſem reciꝑe oꝛdinẽ ab eo quẽ ſcio
ſimoniacũ.nã in caſibꝰ i quibꝰ dixi eũ eſſe ſuſpẽſuʒ
