que quotidie ſolet allegari æ tenetur communiteꝛ ꝑ
doc.omnes ⁊ dicit notabiliteꝛ hoſtien.ꝙ excõicatio
nis iuſte triplex eſt effectus quo ad primam pꝛonũ
ciationeʒ. Drimo quia excommunicatoꝛ decla
rat iſtum ſeperamentuʒ:nam non excõicatio:ſʒ pec
catum eſt illud quod ſeperat a deo.nec poteſt qnis
ſeperari a deo niſi uelit.xi.q.iij.illud facit.c.cũ eteꝛ
ni de ꝛe iudi.li.vj. (Zrundas effectus eſt quia
ſeperat a cõione fidelium et quo ad iſtos duos effe
ctus ſecunda excõmunicatio nil operatur/ Tertius
eſt effectus retinendi eum extra cõmunionem donec
fuerit abſolutus Et quo ad iſtum effectum opera
tur ſecunda exõ municatio.nam declarat eum ꝓiec

tum a deo ex nouo delicto ? qdð non debet cõmuni

cari ſecum niſi prius abſolstionem optineat etiam
a ſecunda ⁊ idem dicendum de ttia ⁊ q̃rta ⁊ infra =
ulteriori ⁊ illud firmiter tenendum eſt ᷣm hoſtien.
gqð excõicatas non ita ſaciliter reſurgit nec ꝛecipit

Onſiuit i,

nim ul ui
lrſmmontzfl leu⸗

uron cſuaio aianns
nantcrieife ummio ti
rlggici ooor n m unͤe
ngcahra de nov Cigae nügni
tinitätadd onda idemn
Olcudbiecdi u d add⸗
elccris Kde no e no inmn
OWoNadcinatanidvi fomin
coſonveſarpl nivbiciqznun
iti mui cfcũ t aclr bb phi

ſojor iolnier vuamr in ⸗

nini gmii auumm
ni.MCeſltnierdeir kan
hlinelisde uibno ial ch
lummevonſtſeii ni amnid iraf
unen inſimanummn
ſeuſfci ininnedd ie tin
enmlliiims ſhtſ ans.
1e. delarmione rdlgor hoſh

ninnſſngogtfncins ontt

lcevowo aifenin
ce M) nflan in oco ddifci
tninumemnn
iluiu t r e
nlnon . eni / .
ſulncij

osenettagdicn er o,
nil(Mio,
auumnstitſpr e
tünicianinedin
gin oſephiſ näſ
Nleen c oi bbene
Pirod ns gpbinsitgini
Vluni uleuni
õ
ni un oit ſpfautt
banugrichjainos .
Grſim (Nradmng.
gui cbimn nags ſpe
io dlotcl aſtntstld
deneiagdencun.
oaindehoſinnuſtin
enus di
dinfi. ſontar gli⸗
it enuurconmmmi/
nrtin/ unmi

aurouummmnon Ceh

nmun nün ne
vuidil porſ nis

gram dei ſicut alius peccator non excõicatus ?
orpes ⁊ alia bona oꝑa ſunt i eo debilioꝛa qᷓ; ĩ alio.
r angelus deputatus ad cuſiodiendũ cũ ñ
ita operatur in eo ſicut in alio. ¶ Et ꝙ angelꝰ ma
ius.i.diabolug hʒ maiorẽ poteſtatẽ in eo qᷓ; in alio
peccatoꝛe ¶ Vnñ ſicut ruſticus utitur aſino uel ium̃
to ita diabolꝰ excõicato. Ex quibꝰ patet ꝙ et quo
ad eccleſiã tꝛiũphantẽ aliquid operabit excõicatõ la
ta ꝑ pᷣlatũ ſic limita glo.xxiiij q.i.quodcũqʒ; q̃ dicit
ꝙ nullã nim poteſtatis quo ad eccleſiam triũphãtẽ
exercet prelatꝰ excõicãdo. oc ꝓcedit ĩ iniuſta
excõicatione.i iuſta vo excõicatione unicꝰeſt effectꝰ
¶ Muia nõ qʒ illi cõicari donec fuerit abſolutus.
2 idem dicendũ de fa ⁊ tertia. ¶ Si uero excõica
tio enidẽter eſt nulla nullũ habet effectum: ut ĩ. c. cũ
cõringat de offi. dele. in.c. ꝑ tnas de ſen. excõ.
Mtimo queritur nũquid iſti incidũi in ſerniturẽ
pter delictũ pnñt manumitti. Jo. an. dicit ꝙ non ad
H.l.i. C. qui ad lib. ꝓcla. non licet tene menti.

— nſuluit. Judei ueteres ſynago

gas in pꝛioꝛem ſtatutũ
refoꝛmare pnt de nouo erigere non pñir.
Er due ſunt partes. fa ibi neꝛũ. õ pꝛĩo ꝙ cui
ꝓhpibitur noua cõſtructio alicuius edificij nõ vꝛ ꝓ
bibita antiqui edificij refoꝛmatio.⁊æ facit ꝓ ↄſitutio
ne quoꝛũdã locoꝝ qua cauet᷑ ut nõ liceat alicui pri
uata caſtra de nouo erigere. nũquid liceat antiqua
ruinã minãtia uel coꝛrupia refoꝛmare.æ dicendum
ꝙ ſic ut hic pꝛobat᷑ ad hoc qð habet᷑ in.:.i.F.ſi qͥs
edificatũ.ffſ.de no.ope.nunc.ita tñ nt noua repara
tio non admittat antiquã foꝛmã ut fiat ed ficiũ pre
cioſum uel ampliꝰ.nã nbicũqʒ mutaĩ pꝛiſtina foꝛma
nidet nouũ edificiũ ⁊ cadit ſub ꝓbibitione noni edi
ficij ut ſingulariter ꝓbatur in iſto tex. facit quod

in ſimili nõ.gl.xxxiij.q.ij.admonere.⁊.c. ꝓpoſuiſti
lxxxij. di. que ſingulariter dicũt licitũ eſſe comedeꝛe

ſanguinẽ illis diebꝰ quibus licitũ eſt comedere oua
licet tunc non ſit licitũ uti carnibꝰquaſi mutãdo foꝛ
mam nideatuꝛ ꝛei ſubſtantia mutata. facit quod nõ.
5ỹ. de teſti.cũ cãm in uerbo tpᷣe.⁊ in gl.magna.=.ff.
ad exhi.l.iunlianus..ſʒ ⁊ ſi quis. ESa cirea hũc
tex. ⁊ declarationẽ pꝛedictoꝝ poſſz dubitari quid ſi
antiqua ſynagoga funditus coꝛruir nunquid licituʒ
ſit de nono edificari in loco ubi fuit ãtiqua. Et põt
dici ꝙ nõ:qꝛ nidetur omnino nouũ edificiũ.exquo
fundirus deſtructũ eſt ad h qð legitur ⁊æ nõ.in.:.ĩteꝛ
ſtipulãtem. S.ſacrã.ꝑff.de nerbo. obli. nide bonã gl.
in ſimili in.c.iij.de iurepatro. quod ibi nota.intel
ligatur iſte tex. qñ antiqua ſynagoga minatuꝛ ruinã
ſeu coꝛruit non tn ex toto nel funditus. Sed queꝛo
quare iudei tollerantur ĩ antiquis ſynagogis. So.
dicit Jo. an. ꝙ ſpes eſt de eoꝛum conuerſione ⁊ ut
facilius trahatur ad fidem. arg. xlv. di qui ſincera:
7 qꝛ ipſi ſemper ſunt parati ſeꝛuire. Iu glo iibi
conſtantinus impeꝛatoꝛ. dic melius ꝙ ipſe xpᷣs moꝛ
te ſua ſubiecit iudeos in ſeruitute = eccleſiam erexit
j.eo.⁊ ſi indeos in pꝛin. Sed conſtantinus impe
ratoꝛ fuit executor zc̃.

A hec. In familiari ſeꝛuicio iudeo

rum chriſtiani eſſe non de

¶ De iudeis æ ſaraʒ.

bẽt. prohibet ⁊ prohibitõis cãʒ reddit. ibi qm.
Mã. pꝰ criſtianũ nõ debere ſe exponere ſeruitio iu
dei ꝑ ꝙ cõtrabat familiaritateʒ ĩtriſecã cum ipſo in
deo: Et ideo prohibetur hic aſſidua mora ⸗z ſerni
eiũ in domo. Hõ fo ꝙ nõ debẽt illi cohabitare et
coniũgi quorũ.ſtudia ſũt diueꝛſa. ¶ Item nora ex
fi tex.ↄtra malam ſocietateʒ. ſepe eniʒ ex malo co
mite ſeu ſocio coꝛrũpũtur mores alterius ad boc.
xxviij.q.i.ſepe malorũ.2⸗ collige ex mente litere in
fi.ꝙ magis ꝓhibetur ſimplicibus cõuerſatio cum
iudeo ꝙᷓ cũ uiris literatis.qꝛ ſimpliceſ de facili ſub
neꝛtuntur.ſed literati poſſent potius eos ad criſtia
nitatẽ adducere.facit ꝙ nõ.de diuor. quamio ⁊.c.
gaudemus. In prima glo ibi 5. e. multorum dicit
hoſt. ꝙ ibi aſſiduitas ñ repꝛobatur imo approbat᷑
ibi indiſolubilis aſtꝛictio.ideo concludit quod extra
domum poteſt criſtianus ſeruire iudeo ſed ĩi domo
ipſius iudei n.ſic uidetur intelligere iſtum tex:qñ in
domibus iudeorum criſtiani ſe exponebãt ſeruitio.
Sed pnto ꝙ alia ſit mens.c.ſ.ꝙ extra donũ nen
debet xpᷣianus aſſidue ſeꝛuire indeo nec etiam in do
mo licet nutrire infantes eorum. unõ iſie tex. uoluit
equiparare aſſiduum ſeruitium extra domum: æ ſer
uitium qð fit in domo.·? certe iſta uideniur paria
hito reſpectu ad cãm prohibitionis.nã ſi bene oĩa
iura huius mãe põderentur due ſunt principales cẽ
prohibitionis una ꝓpter ↄtinuam ↄuerſationem z
aſſiduaʒ familiaritatem ſubuertantur animi ſ ipliciũ
ut hic in fi. e fa ratio ne iudei nideantur ſuꝑiores
ſi xpᷣiani eis famularentur cũ potius iudei debeant
recognoſcere ſe ſeruos chriſtianorum ut dicit tex.
in.c.⁊ ſi iudeos.j.eo.⁊ certe quelibet iſiarum rõnũ
militat in ſeruitio cõtinuo e? domum cũ ⁊ ibi õbat
familiaritas æ denotet᷑ quedã ſupeꝛioꝛitas. Eem
iſte tex. facit mennionem de domibus quando loqui
tur de nurricibus:ſed cum in precedẽti caſu nullam
fatiar mentionem de domo:intelligo predicta æ tex.
quando xpᷣianus noluit ſeruire perſona iudei.ſecus
ſi edificium uel aliqdð alind fabricet ad utilitatem eo
rũ mercede cõſtituta. ¶ In gl.ij. ibi eadem ꝓhibuõ
E nõ.bene glo.qꝛ quottidie nenit ĩ pᷣticam ⁊ loqᷣtur H
nimis ſuſcincte. Et põt habere duos intellecius
Primuns quod eadem ꝓhibitio ẽ ẽt e domum.
2 hũc ĩtellectũ uidx ẽt ſenſiſſe Jo. an.hic qui ſuper
hac ꝑticula.gl.diẽ ſupple e? domũ æ mihil ultra dic
⁊ idẽ ur̃ ͥ ſentire do.an. Et bꝛeuiter ſe expediẽdo
do. Car.ſentit oppoſitum ⁊ ſic ſm intellectũ ut er
domum liceat hẽe. æ credo ꝙ ultimus fuit itellectꝰ
glo. ut referatur iſta cauda gl. ad tex. z non ad id
ꝙ ꝓx.dixerat qᷓ uoluerit dicere ꝙ ſimiliſ ꝓbibitio
huius de qua in tex. hẽtur in.c.fi.j.ec. Et pro in
tellectu huius facit dẽm. c.= ſi indeos in.i. ubi in
directe excõicantur iudei ſi non dimiſerint nutrices
chriſtianas ⁊ ſic nidet᷑ innere ꝙ hẽant eas ĩ domo
exquo cõpellũtur ad dimirtendum. iſte intellecus
eſt humanior.nã poſſent iudeorum creature prir ſi
non reꝑiret nutrices xpianas ex domum. (Nem
ille tex. expᷣſſe facit mentionẽ de dominſ a orio.g
pmittit e domum:⁊ ar.a ↄrio ſẽſu eſt fornſſimum
ſi non reꝑitur oppoſitũ de hiſ qᷓ fi.a pᷣla.cũ aplica.
n 5

—,—

¶ De indeis æ ſarrac.

¶ Sed queꝛo nunqͥd exdiſpẽſatiõe epi poſſit iude
ns br̃e nutricẽ xpianã in domo. Et ur̃ ↄcludenquʒ
ꝙ nõ: qꝛ ep̃s nõ diſpẽſat ↄ ius niſi expᷣſſe ulł tacite
Pmittat᷑: ut nõ. Inn. de tẽpo. oꝛdi. dilectus ? archi.
in. c. licet canõ de elec.li.vj.plene dico in.c.at ſi cle
rici in. F. de adul.de iudi.maxie:qꝛ iſta diſpenſanio
tendit in dedecus fidei æ ad ↄmodũ prinamm ipiꝰ
ꝛei.⁊ pꝛo hac parte conſuluit do Cardinalis quod
ſatis mihi placet. Bbgde⸗
Iugei nolentes nõ
Icut iude * funt inuiti baptizan
di nec ad h̊ cogẽdi ſũt nec ſine iudicio pu
niendi aut ꝛebus ſuis ſpoliãdi nel in ſuis feſtiuitati
bus moleſtandi nec ipſoꝝ cimiteꝛia niolãda aut eo
ruʒ coꝛpoꝛa expumanda. ꝑteſ patẽt ¶ Nõ ibi poſt
quã uolũtas eius fuerit patefacta ꝙ indeus fugienſ
ad xpᷣianos ⁊ poſtulans baptiſinũ non debet incou
inẽti baptiʒari:ſed expectari dʒ donec noluntas eiꝰ
fuerit patefacta. ſ.ꝙ nõ rancoꝛe animi: uł ex aliqua
cãꝗ uenerit ad baptiſmuʒ. Sed ꝙ ꝛecta deuotiõe: vñ
debeꝛet ſtaz int xpianos.xl. dies anqꝗ; bapuʒet ut in
c.ne qð abſii de cõſecꝛa. di. iiij. qð tamẽ in multis
locis non ſeruat᷑ æ⁊ male. Nã anʒ iudeus ꝑꝑ diſcoꝛ
diã quã hẽt cũ patꝛe diẽ ſe uelle fieri xpianũ ⁊ ſe da
ta diſcoꝛdia ꝓficiſcit᷑ ad aliã ꝛegionẽ ⁊ ꝛedit ad inſi
deliratem priſtinã. debʒ eꝛgo ſtare modo pꝛecicto.
on ꝙ iudei nõ ſunt ↄpellẽdi ad fidẽ pianã
ſuſcipiendã qð uerũ eſt de adul.ſed de paꝛuis ſunt
opi.glo.in.c.iudeoꝝ.xxviij.q.i.tenet idem ne n
poſſit eripi a paꝛẽnbus eoꝝ ⁊ baptiʒari. Sed alij te
nent oppoſitũ.qꝛ cuʒ ſint fui nõ hnt filios in xkate
vñ principes ſeculaꝛes eoꝝ dñi pnñt pueros inuitis
parẽtibꝰ eoꝝ faceꝛe baptiʒari ⁊ hãc opi.ſeniu Jo.
an. lʒ apꝑte nõ firmet:ſzʒ Sriũ expᷣſſe iʒ archid.xlv.
di. qui ſinceꝛa.Ego multũ dubitarẽ cũ ſtticte ⁊ ꝓ
pꝛie ñ ſunt fui imo ab eis nõ pñt coacta fuitia exi
gi nt H. Itẽ idirecte cogerent᷑ ꝑentes eoxꝝ ad fidem
ſuſcipiendã qð nõ eſt fiendũ nit h̊ ⁊ ĩ palle. c. qui ſin
ceꝛa. ¶ In glo. i v. effodeꝛe ibi h̊ actio infamat et
vz tex. in l.i.alle.ĩ glo.de mã in.l.ifamẽ.ff.de publ.
iudi. . gn bt optiõe iudicis nõ bnñ glo ꝙ;
nbi pena imponit᷑ alnatiue optio datur iudici quaʒ
penã illaꝝ imponat¶ Idẽ nõ. glo. de ni. æ ho. cle a
crapula. ¶ In Zriũ ur tex. cũ ibi nõ. in.t. qcũqʒ. C.
de ber fagt. Sea dic ꝙ aut vᷣba ꝛeferunt᷑ ad ꝛcũ
= iũc eiꝰ ẽ electio ur ĩ palle.l.quicũqʒ. Aut ad indi

cem uel ĩꝑſonaliẽ ꝓferũt vba ⁊? tunc ꝓcedit iſta gl.
(Seir iſte rex. itelligi aliteꝛ ⁊ ceſſabit deciſio hꝰ
glo. ꝙ hẽat locũ pᷣuatio honoris ⁊ offſicij qñ quiſ ẽ
in honoꝛe ? officio ↄſtitutꝰ ¶ Sed ſi nõ ẽ talis bʒ
locũ fa ꝑs altẽ᷑natiue nt excõicet᷑ ⁊ hunc ĩtelleciũ ſen
tit hoſti. Intellectꝰ mm glo.plus mihi plʒ ut cõſideꝛs
ris circõſtarijs iudicis ſit eligeꝛe penam.

Eonit duas indulgẽ
Bam ſit. Donit duas in vigs

tias illorum ani
pꝛedicant fa ibi inſupeꝛ. Ab & ſo
eij priuilegiati gaundent eodes priuilegio quo prini

legiatus:qð intelligo qñ priuilegiũ eſſet iutile Pnile
giato niſi ſocij eodeʒ prinilegio⸗ gauckerent de quo
die ut plene no. prinile.j.li. v Q Vo. ſco ꝛ

gulaꝛiteꝛ non lʒ veſci cibis infidelium. nã hic pmittit
ex cã. Item nõ.ꝙ etiã infidelibus qͥs nã põt pᷣdica

re niſi hẽat licẽtiam a ſuperiore. 3 qro nunqd
hodie ſit neceſſe petere licentiam de nouo. Lau. ui
detur hic ſentire ꝙ non vñn expõit tex. ↄcedimus.i.
conceſſum eſſe oſtendimus hoſt.ſentit oppoſiũ.dic᷑
ꝙ iſta priuilegia fuerũt ↄceſſa de iure ſpãli idẽ nide
tur ſentire Inno.dicẽs ꝙ ſ olim fuerit licitũ cõica
re n pagams hodie ſecus ꝑ id ꝙ nõ.hic in glo.
¶ Wltimo nõ. ꝙ religioſi non pñt ire ad pᷣdicandũ
infidelibus niſi hẽant licentiam ſuo ioꝝ 2? ba
beant auẽtẽ ſedis aplice ut hic. Wedri. fi. Jo.
in. c.oms.xxviij.q.i.reddit aliã rõnem ꝙ maior fa
miliaritas ↄhitur in cibo ſumendo qꝙᷓ; in colloquio
2 faciliꝰ quis decipitur inter epulas.xxij.q.iiij.unuſ
quiſqʒ. gl. fi. ibi niſi ex officio ſibi commiſſo
2 eſt rõ quia predicare eſt officiuʒ cure iõ nõ ↄpetit
illis qui non hñt curam aiarum ut diẽ glo.notabiłi
cle.i.de regu.un iſti fratres mẽdicantes de iure cõi
predicare nõ pnt:quia non hnñit curam aĩiarum:ſed
eis competit ex priuilegi diunt ↄfeſſiones ut ĩ
cle. dudum de ſepł. n eadẽ glo.ibi de regulari
bus.iqʒ ubi uolenti ĩtrar̃ ſtrictiorẽ religionẽ ſuffic pe
tere licentiam a ſuperiore licer non obtineatur ? h;
eſt opus ut etiam obtineatur ⁊ ſic facit incontrariũ
Inno.⁊ goff. diẽ ꝙ religio æ predicare hit ſe tan
qᷓ;ᷓ excedentia ⁊ exceſſa.nam pꝛo ꝛeligione ſufficit pe
tere licentiam:ſed pꝛo pꝛedicatione eſt neceſſe qued
obtineatur:ſed in alijs pꝛedicatio excedit ꝛeligioneʒ
quia pꝛo hoc officio pꝛedicandi ꝛeligioſus aſſumi
poteſt ad eceleſiam ſeculaꝛem ? exire monaſterium:
ut in. c ꝙ dei timoꝛem de ſta. ꝛegula. Sed uera 20
diueꝛſitatis inteꝛ hũc caſum ⁊.c.licet ẽ.quia hic ſub
eſt periculum in pꝛedicando:quia poſſet coꝛrũꝑe ꝓ
ximum. Itẽ eſt e obediẽtiã.vñ ſuꝑioꝛ ſᷣm qualita
tem peꝛſone concedet uel negabit licentiam.ſed ĩi. c.
licet non ẽ hoc ꝑiculum cum intret aliam religioneʒ
ſtrictioꝛeʒ ⁊ erit ibi ſub obedientia ⁊ iõ ſufficit pete
ae licentiam a primo ſuperioꝛe.nec ob.c.cum olim
allega. in glo. quia ibi ex foꝛma arbitrij tim obliga
batur ad conſilium perendum ⁊ non conſenſum.ſʒ
et habeꝛe conſenſum ſuperioris.
E HMabet tria dicta
£ nificauit. h dicit in ſum
ma. M:o redimendis captiuis licet iꝛe
alexandriam iuꝛantibus ꝙ nihil deferent auxilij ſeu
ſubſidij extra redemtionis articulum. poꝛtans uel
mittens ctiam poſt treugas meꝛces pꝛohibitas ex
communicatus eſt æ pacis appellatione non ueniũt
treuge.ſecundum dictũ ibi illi.teꝛtiuʒ ibi ad ultimũ:
Mota primo ꝙ durante gueꝛꝛa inteꝛ chriſtia
nos ⁊? infideles non debet peꝛ aliquein chriſtianum
ſubſidium aliquod ifidelibus affeꝛꝛi ⁊? ſic nõ tin illo
tpᷣꝛe ꝓhibet᷑ delatio pꝛoh bitarum mercium de qui
bus in.c.ita quorũdam S eo.ſed etiam aliarum nõ
ꝓhibitaꝝ ut ꝓbat euident᷑ Ea ibi aliquod comme
duʒ uł ie dicto facit dicitum Inno. in
.c. ſequẽ. ota ſcdᷣo ꝙ licituʒ eſt ꝛedime? capti
uos chꝛiſtianos etiaʒ durante gueꝛꝛa licʒ ex ꝛedem

ptione cmodam nel ſubſidium ꝓueniat infidelib⸗

ut t ho ol t n vnni,
wri moulirn i ſmi/

hitiaeni tethinib ie

he ſn henn c ugb hi
iinge ſim er A nns hd⸗
lec poris is e ts a he gie
gicticidis Gel nna dor
jlensin falinrintclce
DGeMNG deians
(Aes Eerte onn ter cropin di
Cunn ciedintg. Cicto ord
gheffen et lani deſenezlres
as r c. io , t boe iden
rdaicin toMane⸗

Inn hrſibt mi i renn

llugiclans vgo nimgur
miciſne neres robibins r ,
Engoln c. incldepig ni a
remt uecicikrdi it tec
1 fiunmn Jan ond
egbenlac .go näſtinfiees
redeptde Peſer geniiusna
neer iuiptetihie Niraii
ranicir elane grl
mnis cMrins⸗
gmel dium .
atgguſctran cr D

in

or a
* Wi roriml
ae ntſagſiͤ,
et e ire iſ lenie
dann ſerir ſcii coſen
– ihnitn in go
lſtiegd .
nlgue
. Gngliſif Zo.
alünrngmn 4
din dchn lonio
dig fineenn

nnl cftedin rſco
dnec fiezene⸗ d Mi

aminmnnihmt
ninſesnilants deine 6
non bit nnn tinnnſl
cinn ſionsn
Wraadi gorce evbri
nieni eeiffere
toreſi Nonoblirzur e 9
mmeaure ſeſact ionnani
igo t predlene hit e ian
ſamm ugafeſfffte
Driniorenecſeeed
Uisrindetit iigeng
oPrdicndi vigolts iuni
1ſeuiment enre nonſenun
vrn ceſt ve. Cuuvani
Maumt Kaélihelt
anchnincoſerwnir
lai i porin eln
evetie innum ic.
ncuminna alanteigon
Pohehlmnn tiͦſiffhnfer
imNNdi in n
— Clſahonch

tmſen
jifcanit. Aruin

D nlinmus us in ir
nn tmranl,l
bg n oumsbel

zniyms AMA. N
nn wus binser
none on teniit

uhialllini:

¶ Be iudeis e ſaraz.

cõmodũ nel ſubſidiũ ꝓueniat infidelibus¶ TS.

3. in. F. illi ꝙ diſpoſitio cocernẽs ipᷣs gueꝛre uʒ etiã
cõcernere tpᷣs treugue:qꝛ per treuguã guerra no ẽ
extincta:ut ꝓbat᷑ ĩ. I.ſeq. Et fᷣm unũ intellectuʒ vr̃
iſte tex. nõ. ut ẽt in penalibus ipᷣs guerre oprehẽdat
tpᷣs treugue quo ad hoc ut inimicis nulluʒ ſubſidiũ
neniat. tẽ nõ.q ꝙ diſpoſitio loquẽs perſona
liter ?æ cõcernens actũ ꝑſone cõpꝛehẽdit nedũ facien
tem ſed ẽt mãdãtẽ ſeu fieꝛi faciẽtẽ quãtũcũqʒ ↄſtitu
tio ſit penalis.nã.c.ita quoꝛũdã.S.e.punit ducẽtes
merces ꝓhibitas ad infideles.⁊ hic dicit ꝙ non ſo
lum illi incidunt in penã qui tales merces perſonali
ter deferũt: ſed ẽt ꝓbatur ꝙ illi qui p nunciũ deſtia
rũt ⁊ etiaʒ ꝓbatur ex.c. mulieres de ſen. excõ.iuncto
c.ſi quis ſuadẽte.xvij.q.iiij.de quo per bar.ff. de
adul.l.hec nerba ⁊.l.aut qui alit᷑.ff. quod ui ant clã
7 in pꝛeal c.mulieres ubi h̊ dico. Si iñ conſtitutio
puniret facientẽ perſonaliter:⁊ tunc faciẽs peꝛ aliuʒ
peccat.tñ nõ incidit in penam ut dicit glo. in cle. i.
de uit. æ ho. cle. in uerbo perſonalit᷑ ſecus ſi non ap
poneret per ſonaliter: qꝛ tũc faciẽs per aliũ incidit ĩ
culpã ⁊ ĩ penã ut hic ⁊ in iuribꝰ ſuperiꝰ alle. In
glo. ibi fmn ꝙ dicitur. S.e. iſta glo. hic uidetur nelle
reſtringere iſtum tex. ad merces ꝓhibitas ut ſit ſen
ſus ꝙ poꝛtãs alias merces ẽt ipe guerre nõ icidit ĩ

pen excõlcationis. Sed certe ex hoc r̃ſultat quedã

Zrietas in glo.nã ſi in tex. intelligi debet de mercibꝰ
ꝓhbibitis tm ergo pꝛo redeptionis articulo licitum
eſt eas deferre cnm tex. excipiat hũc caſum cuius 3
rium cõcludit gl. Et ideo põt dici ut.5S. dixi ipe
guerre n eſt licitũ deferre aliquas merces etiã nõ ꝓ
hibitas per. c. ita.S. eo.æ hoc nidetur uelle tex. iſte =
boc nõ per dictũ.c.ita ⁊ ꝑ. c.ſequẽs. Aduerte tam
ꝙ; Inno. æ hoſt. hic tenẽt priũ ⁊ contra deciſioneʒ
buias gl. dicentes ꝙ pro redemptõe captinorũ lici
tum ẽ deferre meꝛces prohibitas ar.l.ſancimus. .
de ſacroſan. eccl.? in.c.i.de pig.nã naſa qᷓ ꝓbibent
alio tempore nendi diſtradi pnt ꝓ redimẽdis capti
uis. xij.q ij. aurum. Jo. an. concludit ꝙ añ factum
ſequenda eſt opi.glo.nã ſi infideles ꝑpẽderent
redeprõe poſſent ↄſequi iſtas merces ꝓhibitas nõ
nellent aliud ꝓ redẽptõe. Itẽ nolẽti fraudẽ ↄmitter
paratũ eẽt uellamẽ:qꝛ ſemper diceret feciſſe pro re
dimentis captiuis:ſed poſt ſactum ↄſulẽdum eſt ſᷣm
opi. Inno.⁊ hoſti. ⁊ ſic neceſſitas redimendi capti
uos eos excuſet ar.de ſen. excõ.c.inter.⁊ facit de iu
reiur. uerum Tenerẽ tñ indiſtincte ꝙ tales merces
phibitas non ſit licitum deferre ẽt pro redemptiõe
nec excuſatur deferrẽs ẽt ex poſtfacto:qꝛ cuz ex illis
armis ueniant ipugnãdi poſtca chriſtiani non debʒ
ipendi cõſiliũ ad malũ cõmittendũ pꝑ bonũ qð inðᷣ
ſequit.talis eiʒ ↄpẽſatio a iure ꝛepꝛobat᷑ ð̊ uſu.c.ſu
peꝛ eo. ? in. c.non magno iuncia gl.i.ne cle. uel mo
ma. ꝓ hoc lex. . eo.c. ita ubi defeꝛẽtes dicuntur pa
ꝛes aut ſuꝑioꝛes in malicia cũ illis qui poſtea impu
gnant.⁊ facit glo.in neꝛbo ſubminiſtrant et hoc pu
10 ꝓcedeꝛe durante guena: ſed tẽpoꝛe pacis pꝛoce
dat opi. Jo. an. B glo in ueꝛbo excõicatiõis ĩ
fi.põdeꝛa glo. qꝛ facit ꝓ notabili ſuperius collecto
ſentit clare ꝙ ipꝛe pacis licituʒ eſt defeꝛꝛe meꝛces

t phibitas ad ifideles æ idẽ ſentit glo. fi. Sed ᷣriũᷣ
ſentit Inno. in. c. ſe. ? ilud puto neriꝰ ut ibi dicam.
n glo. fi. ex gl. colligitur unus intellectꝰ ad tex.
ꝓ iurauerit nõ ire niſi facta pace ꝙ ſi facta tin tren
gua iuerit merito ĩcidit ĩ penaʒ excõicationis 2 ꝑiu
riũ.⁊ facit pꝛo illis que dixi.5. in tertio notabili qðᷣ
clarius pꝛobatur in. c. ſe ubi excõicatio ꝓmnulgatur
durante guerra. = m̃ poſt trenguã incidũt ĩ penam.
ius intellectꝰ ponitur pic docto. vʒ ꝙ iſti
appoſuerũt cõditiones de pace aut trengna. quod
colligitur ex nerbis pape dum dicitur ꝙ illa ↄditio
de pace aur trenga hñda. vñ ſi uadũt poſt treugaʒ
non incidũt in ꝑinria:qꝛ purificata eſt altera Ps al
ternatiue:ſed incidunt in excõicationẽ: qꝛ adhuc ñ
eſt pax.ideo læa in fi.facit mẽtionẽ de excõicatione
Et põt dici ꝙ ſenſus ſre ſit ꝙ ſiue ſit facta pax ſine
ſit guerra incidunt ĩ excõicationẽ poꝛtando merces
ꝓPhibitas pꝛo hoc quod qicã in. c.ſeq.⁊c̃.

r od olim Excõicati ſunt qui

cũ ſaracẽis ipᷣe guer
re aliquod habẽt comerciũ uel eis pꝛeſtat

ſubſidium. pꝰ excõicat. 2 hoꝛtatur illos quibus ſcꝛi
bit ibi ufe gi 5 ve , mercioniũ ⁊ ibi ſen qꝰ
cũ qʒ alio in genio ⁊ ibi ſubſidia ſen cõſilia ⁊c. ⁊ ipᷣe
guerre exñtis int᷑ xpianos ⁊ infideles non ſolũ imi
net excõicatio deferentibꝰmerces pꝛohibitas ut ĩ.c.
ita.S e. Sed etiã deferẽtibus quaſcumqʒ merces et
habentibus cõmerciũ cuʒ eis ⁊ impendentibus ſub
ſidia ſeu conſilia non ſolum realiter ſed cuʒ ingenio
⁊7 licet hoſti. dicat hoc periculoſum ⸗ ꝙ eget decla
ratone tñ Inno. æ gof. ⁊ multi alij renet ſimplicit᷑
quod dixi dicenres ꝙ exiſtente gueꝛra duꝛat ꝓhibi
tio generaliter ſed guerꝛa ceſſamte non durat canon
late ſentẽtie niſi in illis mercibus prohibitis. z ideo
hic arg.a cõtꝛario ſenſu ubi gueꝛra durat ⁊c. ut ꝓ
cedat in alijs mercibus ⁊ in alijs non contentis ſub
diſpoſitione.c.ita ſed in illis de quibus in. c.ita ſem

per ſtat pꝛohibitio etiam tempoꝛe pacis licet alind

ſenſit gl.S. c. pꝛoximo ſed iſtud plus mihi placer. nã
poſſunt facere ĩfideles pacem fraudulenter ut ſic na
lereni fulciri huinſmodi armis. iſta opi.benignioꝛ
eſt antefactũ: ſed poſt factũ poſſent foꝛte excnſari a
pena qꝛ ill,: c ita dicit ꝙ deferebãt ad ipugnandos
rpᷣianos. ¶ In glo. in uerbo ſupponimulſ ibi dupli
ci excõicatione ſunt ligati nota. glo. ſingulariter ex
qua colligitur ꝙ ſicut pro eodem delicto a diuerſis
ↄſtirutionibus imponuntur pene ipo facto ꝙ nitra
q; ſimul imminẽt oöfacientibus ita ꝙ utraqʒ ipo fẽo
ligantur licet conſtitutiones non cõcernant inteꝛeſſe
priuatuʒ de quo dictoldubito ꝑ nõ. ꝑ Jo. an. in. c.
felicis de penis li.vj.⁊ ꝑ Mar.in.l.i.ff.ui bo. rap⸗
⁊? in.l.quotiens de act.? obli.æ uolens tenere cõtra
rium poſſet dicere ꝙ hic papa excommunicauit de
nouo prorogando conſtitutionem. c. ita etiᷓ ad meꝛ
ces non prohibitas ¶ Sed contrafacienſ in unam
excommunicationem incidit pro hoc tex. in fi. ibi
excommunicationem illam. non enim dicit in excõ
municationes nec in iſtam ſed in illa. q. d. progamuʒ
in iſtam ? ᷣm bunc intellectum nulla ſeq abſurditalſ
n

(DSe iudeis æ.ſarrac.

an ? qñ ꝑ ſecundã ↄſiitutionẽ diſponẽtẽ ſuꝑ oodẽ
facto intelligat᷑ ꝛeuocata prĩa dic ut ibi nõ.i iuribuſ

pꝛealle. facit ad pdicta qð nõ.in cle.ij de magiſ.? ĩ

c.cũ in cũctis de elec.ꝑ Inn.i ſi. gl. h dictũ pꝛoce
dit ut eps poſſit abſolueꝛe niſi excõicatio et eſſet la
ta ab hõie iuxta foꝛmã. c.ita ĩ fi. S. eo.nã a tali ñ ab
ſolnit niſi qui excõicat uel ſuꝑioꝛ nt in. c. paſtoꝛalis
.F. pꝛeteꝛea de offi. delega. ? in. c. nupeꝛ. de ſen. ex.
2 hodie papa teꝛ in ãno cũ facit ꝓceſſus geneꝛales
excõicat iſtos ſolẽniteꝛ: ? iõ nemo poſſet eos abſol
neꝛe ab illa niſi papa qui eriã cũ magna difficultate
facit im Jo. an. Ibt wo⸗ dei nunnes
„ udei nutrice
T ſi iudeos * ub ſeꝛuiẽtes chri
ſtianos hr̃e nõ debẽt ↄᷣfacietibꝰ inteꝛdicit
chriſtianoꝝ cõmeꝛtium.hoc dicit. Primo ponit ex
oꝛdiũ.ꝛ facti narrationẽ. 3² ꝓhibet. penam ipõi
mandat. ba ibi accepimꝰ. teꝛtia ibi ꝓhibemus.quax᷑
ia ibi ſi ueꝛo. Mõ pꝰ iudeos poſſe eſſe ſeꝛuos chri
ſtianoꝝ ꝓpt᷑ eoꝝ delictũ.ſed ex pietate ſuſtinẽtur in
libeꝛtate ?æ eoꝝe cerimonijs ad h ut allicianĩ ad fideʒ
xpianoꝝ:⁊ h̊ iõ qꝛ ẽ aliqᷓ ſpes de eoꝝ conueꝛſione.
.xlv. di. qui ſinceꝛa 5 2 ibi ? de familiaritate
cõtẽptnʒ ꝙ familiaritas qñqʒ parit cõtempium: ut
.l. obſeꝛuãdũ. ff. ðᷣ offi. pꝛeſi. z.c.qñ.lxxxvi.di. qð ꝓp
cedit ut ibi dicit glo. int᷑ ruſticos ? paruʒ prudẽteſ.
nam iteꝛ prudẽtes familiaritas nõ parit cõtempiuʒ
imo beniuolẽtiã affectionẽ ⁊ amicitiã. ↄfabulatio et
cõiunctio iducit ⁊ ↄuat amicitiã.viij.ethicoꝝ ⁊ au
get affectionẽ ut ĩ. l.ij. ff. de pecu..¶ 6.* tex.
familiarem inimicũ nam familiaris inimicus ꝓprie
ꝛeddit illam ꝛetribuionẽ de qua . 7 nulla peſtis ef
ficatioꝛ ẽ ad nocendũ ꝙᷓ; familiaris inimicus: qꝛ hõ
non ſibi pcauet ab eo. minus eniʒ iacula feriunt ꝗ
pꝛeuident. ¶ Mota qno ibi cũ ĩ die ꝛeſurrectionis
dnice ⁊c᷑. ꝙ coꝛpus xpi licite recipitur in ipſo die ꝛc
ſurrectionis ⁊ ſatiſfit cõſtiturioni in. c.oĩs ð peni.et
ꝛemiſ. Et facit iſte tex. ꝓ illa opioe nt in die ꝛeſurre
ctiõis debeat ꝛecipi æ nõ in die iouis ſancta. de quo
dicã in pꝛealle. c. ois. ¶ Vlt o nõ. ibi nõ dimiſerit
ar. ꝓ bis que dixi g eo. ad h̊ ⁊ iſta cõſtitutio nõ ꝓ
pibet indiſtincte iudeos non hẽe nutrices xppianas:
ſed dumtaxat in domo. nã ꝑ h̊ ueꝛbũ inuituꝛ ꝙ ba
bebãt eas in domo uii qꝛ foꝛte eꝛant indei potentes
2 nolebant eas dimitteꝛe qꝗð ẽt inuit ex alio qð faci
ebant emittere lac in latrina qð non ↄtingeꝛet ſi nu
trices eos habeꝛẽt in domibus ꝓprijs quia non eſ
ſent ſub eorum imperio.
Oſtulaſti Judeus qui peuſſerit
* clericũ tpᷣalit᷑ punit er
ſi de fẽo puniri nõ põt inteꝛdicit ſibi xpᷣia
Rori cõmeꝛtium douec ſatiſfecerit iniuriam paſſo
Cõis diuiſio.fa ibi ad quod ¶ Mota prio ex tex.
iudeum non eſſe de iure cõi tempoꝛaliteꝛ ſubiectuʒ
iuriſdirioni eccleſie. eſt eꝛgo ſubiectꝰ domino tẽpo
rali ſicut æ laicus niſi de iure ſpeciali. Et uide ali
quos caſus ĩ qbꝰ iudex eccliaſticꝰ exeꝛcer iuriſditio
nẽ in indeos æ alios paganos ꝑ Inn. ꝙ ſup his ðᷣ
noto ⁊ in. c. ita. S. eo. 5.2* ifeꝛentes iiuriaʒ
(lerico tenẽt ſatiſfaceꝛe necũ ipſi clerico leſo. ſed ẽt

ecclelie cui vr fea ĩiuria ex perſona clerici.¶ Mõ.

3. ꝙ ↄgnoſcens de iniuria criminaliter põt ex offo
cõpellere iniuriam inferẽtẽ ad ſatiſfaciẽédum leſo e
faẽ optime qðᷣ nõ.i.l.interdũ..q furẽ.ff.de fur.ut
lʒ ſimul non poſſit agi criminaliter ⁊ ciniliter uit ĩ.l.
i. E. qn ciui actio cri. preiudi. iñ ſi pncipaliter agit
criminaliter iudex acceſſorie ex officio ſuo põt ↄpel
lere reum ad ſatiſfaciẽdũ ſeſo ciniliter ut ĩ palle. S. q

furẽ.hic enim index pꝰ punit crialiter æ poſtea ↄpel

lir reum ad ſatiſfaciẽdũ leſo ⁊ ſic ciuiliter. ¶ Irẽ nõ
modũ ⁊ praticã excõicãdi ifidelẽ ĩdirecte ut ĩterdica
tur ſibi xpianoꝝ ↄmerciũ.ẽ enĩ vnꝰ ex effectibus ex
cõicationis pᷣuatio hoim ⁊? ẽ pena non modica inteꝛ
boĩes eẽ æ boĩm carere ↄmercio.l.hi ꝗͥ ſãctã.C.de
here.⁊ in.c.ſolʒ.].de ſen.ex.li.vj.¶ Itẽ nõ. ꝑ lo
cum a ſpãli licitum eẽ xppianis habere cũ iudeiſ com
mercia.̊ͥ en in penã iterdicitur xpianorũ ↄmercio
donec iſte ſatiſfecerit fca gꝰ.ſatiſfatione liciiũ ẽ cum
eo exercere cõmercia dʒ iñ euitari magna familiari
tas.xxviij.q.i.c.ſepe ⁊.c.oẽs ⁊.c.null.¶ Sʒ õ hũc
tex.in eo ꝙ diſtinguit an iſte ſubſit iuriſditioni eccle
ſie uel non. Oopo.de.c.cũ ſit de fo.ↄpe.nbi patet
ꝙ ʒ ledẽtẽ clericũ uel eccleſiã tãqᷓ; ſacrilegũ exercet
eccleſia iuriſditionem Iʒ al ſpaliter ſibi ñ ſit ſubiectꝰ.
So. puto ſtãdum ↄrio ⁊ ad iſtũ tex.puto reſpõden
dum ꝙ ꝑꝑ faciliorem executioneʒ feẽ iſtã diſtictõeʒ.
naʒ qn iudeꝰ eſt ſubiectus tpᷣalit᷑ ſeculari dño ñ põt
ↄpelli de facili ꝑ iudicẽ eccleſiaſticũ:qꝛ maior pena
quã hẽat eccleſia ẽ excõicatio.xxiiij.q.iij.corripiant
2 hbꝰ plene iudeus non ẽ capax: vñ adit᷑ dns tpalł =z
eo negligente eccleſia facit poſtea qcqd põt ĩterdicẽ
do cõicationeʒ. vñ intelligo ꝙ etiam a pᷣncipio põt
eccleſia ſua iuriſditionẽ exercere in huiuſmõi indeuʒ
ſacrilegũ ⁊ ẽt innocare brachiũ ſeculaꝛe ut in palle.
c. cum ſit iũcto.c.i.de offi.ordi.Simile ẽ iĩ.c.ſigni
ficaſti de offi.deleg. nã delegatꝰ pape ſuaʒ ſñiaʒ põt
executioni mandare nt ĩ.c.iĩ litteris ⁊.c.querenti de
offi. dele.⁊æ tamen ꝓ faciliori executione ĩterpellatur
ordinarius loci ⁊ facilius ſibi obtẽperat᷑ ut ĩ.c.ſigni
ficaſti. e. ti. ¶ In ea. glo. ibi qꝛ ſpũali pena ipſũ pu
nire non poteſt. ſentit ergo gl. ꝙ vbi iudex eccleſia
ſticus poteſt punire aliquem eccleſiaſtica uel ſpiritu
ali a pena non debet imponeꝛe penam pecuniariam
ſeu aliam tempoꝛalem qð tamen non eſt indiſtincte
uerũ maxime in crimine priuilegij: vnde ceſſante cu
piditate ſi magis timetur pena pecuniaria quaʒ ſpi
rirualis poteſt eccleſiaſticus illam imponeꝛe.arg.de
offi. oꝛdi. in. c. dilectus æ quod nõ Jo. an. in. c.i. de
homici. ⁊ facit.c.qm fꝛequẽteꝛ in fi.ut lire non con
teſta. æ an æ qñ iudex eccleſiaſticꝰ põt punire pecu
nialiteꝛ æ ad quem uſum deputanda eſt talis pecũia

icam.j. de penis in.c.licet.

Abbas.
N nõ nullis. Judei ⁊ ſaraceni

utriuſqʒ ſexus ð
bẽt in reꝛis chriſtianoꝝ uti habuu ꝑ qnẽ

a chriſtianis diſceꝛnantur et in die paraſceue z paſ
ſionis domini non debent in publicum pꝛogꝛedi.
nec in contumeliam cꝛeatoris proſilire ¶ Zria ſũt

dicta.ſecundum ibi in diebus.teꝛtium ibi illum.

lohn veſbo elos
gai fone ltcient N

vii bli ebal nmmi⸗
i Gtpördaig mim 5
ieri =
lauir Gonni unnnlu ui
tes u N nnon nidl.
õ

ieckin d ectur Wmm

crore Ynairpoht icnn den
ſendo wden an eir ONetära in
Pninteia am güs detti
Riide PPont tone decogno
tolerbebei . ſolnin t e cogne
cuſer bapehii p unlum nide g
Ou tv inc,Nebnaumnit .
ler aninudheſonis inf. hn N
In ue o navr ma nan

biude.

Abn.
Piunſt. bons
egmnun
Poonelü pinciic ton⸗
an Glienop cönerci
ofme muſtschrſtinor dan
arſu e hwnci⸗ in
ſone mnivoin ihhii phe
nunt Pponiti· roſt

Aiubiſ ls rni bbioffi
Allls mnn tfoffaa.
uime

bleo ler pnnos, Ehiin

mn ik ſtſinſilieniat
ci ſtcr grlti Noer
liitißſntei ama
i in ſti ſt biap.
an ü rr und eſoden
Jrintoſleſftiſſilfigic.
ns ihit eelmn ioſd⸗
idettänn nadt dene
H
oni anr Nli cis hn
in uar doſtn ais porſentie
nrlogaunma, npo
anen i uinni ud
bnuchii ulr in e.
ſtonl Ginke io ſeni
Eegn nhe in ſiih pot
ciſiacns dbateni te
ciertcioreteſcum
ſdnigi di
Ptichthilien hi
ao nter igt
iimnenllkiifn i
mmnnun

¶ De in deis ? ſara.

Mõ. pꝰ omi tpe ⁊ publice ꝙ iudei debent diſcer
ni a chꝛiſtianis ĩ qlitrate hitus nedũ de nocte: ſed ẽt
de die 2 ĩ omi tpe:nec debent poꝛtaꝛe ſignum diſti
ctionis occulte ſed publice. non eſt ergo ſatiſfactum
huic ↄſtitutioni ſi poꝛtãt aliquod ſignũ ſub mãtello
nuel in plicatura mantelli ſicut a multis ficri uidi ſed
palã æ publice nt ab oĩbꝰ decernãtur.¶ Mõ.2 ibi
oꝛnatiꝰ non erubeſcũt ⁊c.ꝙ in diebꝰ paſſionis dni
ce nõ debẽt homines fulgidis ueſtibꝰ uti ut ſic ꝑ q̃i
tatẽ hitꝰoñ dant iteriorẽ mẽtis diſpoſitionẽ. qð eniʒ
exteriꝰ agit᷑ interiꝰ idicat mẽtis diſpoſitionẽ ⁊ habi
tũ repꝛeſentat nt dicit tex.i cle.exini de.v.ſig.obſcu
ritas ergo ⁊ uilitas bitus eſt ſignũ meroꝛis ſicut pᷣ
cioſitas eſt ſignũ letitie. 6. ultimo ibi ꝑ pꝛinci
pes ſeculares ⁊c.qð de iure cõi indei ⁊ alij infideles
exiſtentes in terris xpᷣianoꝝ ſubſũt tẽpoꝛaliter indi

ci ſeculari.nide Inno.de uoto ꝙ ſuper his.¶ In

glo.in uerbo eꝛroꝛis ibi excuſatur in eo excuſat᷑ ꝙ
iu dea ⁊c.quaſi foꝛte uelit dicere glo.ꝙ non excuſat
i totũ:qꝛ ſaltẽ agebat ut ↄmitteret foꝛnicationẽ ſim
plicẽ. Sed põt dici ꝙ aut xppᷣianꝰ õxit matrimoniũ
ignoꝛãter cũ iudea:⁊ tũc ex toto excuſat᷑: qꝛ agebat
rẽ licitã æ ignoꝛãtia facti excuſat ut i regula ignoꝛã
ria de reg.iu.li.vVi.⁊ in.c.in lectũ alle.in glo. Aut ĩ
tẽdebat foꝛnicari cũ chꝛiſtiana ⁊? ĩ Vitate iudea erat
7 tũc eſt in culpa ⁊ tenetur ad minꝰ de ſimplici for
nicatione. An aũt poſſit aliqua pena puniri cogno
ſcendo iudeã:qꝛ dedit operã rei illicite:uide qð nõ.
Jo. an. in rcgula cum quis de re.iuꝛ. li. vi.in meꝛcu
rialibꝰ dũ ponit q tionẽ de cognoſcente maritatã qᷓ
cõiter hebat᷑ ꝓ ſoluta ⁊ de cognoſcente ſolutã que
cõiter babebat᷑ ꝓ maritata uide glo.in pꝛeal.c. in le

ctũ ⁊ qð nõ.in.c.inebriauerũt. xv.q.i. CIn glo. ĩ
uer animaduerſionis in fi.ᷣm.ll.eſt pena capitalis:
nt in auc. ut nõ luxuriẽtur ↄtra naturã..i.col.vVi.

2 ibi nide.

Abbas.
Bm ſit. Preponẽs iudeum uel

paganum publicis officijs
P conciliũ ꝓuinciale coipitur ⁊ pᷣpoſito

denegatur chꝛiſtianoꝝ cõmerciũ donec depoſuerit

offm ⁊ in uſus chriſtianoꝝ pauperũ reſtiituet. idem
queſita ſʒ epi pꝛonidẽtiã. Prima pars ponit que
ſtionẽ inouãs olim inhibitã ꝓhibet ? oẽs cãs red
dit. 2 punit pꝛeponẽtẽ. ʒ pꝛepoſitũ. quario ꝓro
gat. Fa ibi ſi quis.tertia ibi officiali. quarta ibi boc
idẽ 6. pꝛio indeũ nel paganũ nõ poſſe prefici
officio publico ĩter xpianos. Et latius ) eos circa
iſtũ paſſum pꝛonidet ius ciuile in.l.fi. C.e.ubi inhi
betur ur nullã dignitatẽ nullũ honoꝛc nullã peminẽ
tia habeãt inter xpianos. ? ꝑ illũ tex. retulit ibi baꝛ.
iudeũ nõ debere doctoꝛaꝛi cum doctoꝛatus ſit que
da dignitas ? peminetia ut latius dixi in. c. qᷓto. S.
de magiſ. Ex hoc infert᷑ ꝙ inter ipos pñt iudei br̃e
officia æ dignitates æ m hũc intellectum põt intelli
gi tex. in.l. generaliter. J. fi. f. de decur. ubi ꝑmittit
iudeos pꝛomoueri ad dignitates ¶ Sed dʒ intelligi
ut dixi uel pꝛocedebat de iur̃ antiquo bodie eſt coꝛ
rectũ per.l.fſi.C.e.¶ MNõ.⁊ q; ꝓuiĩciale cõciliũ epo
rũ hʒ iuriſditionẽ in totã ꝓuinciã. vñ olim oẽs cãe

agitabãtur in hᷣ ocilio. Vj. q.iij. c. ij. . c.i. de iudi.⸗
c.ſicẽ.S.de accu. ¶MHõ.ar. ꝙ acqſitum ex negotia
tione illicita eſt int᷑ pauꝑes diſtribuẽdũ.Ex quo in
ferebat hoſt. ꝙ acqᷣſita ꝑ excõicatum negotiando ðᷣ
bẽt diſtribui in pauꝑes:qꝛ negociatio erat interdic
ta ſibi tpᷣe excõicationis de cle.exco.miniſt. c. illud
ed utrũqʒ dẽm non puto uerũ. ꝓ h facit ꝙ nota.
Inno.de imu. ecc.qꝛ pleriqʒ:ubi nõnter dicit quod
acquiſitũ ex negociatione illicita ſine alicuius calun
nia neceſſario non ſubiacet reſtitutioni. hoc enim n
ꝓbatur iure imo potiꝰ õrium ꝓbat᷑ ut ſit ↄſilij nõ
neceſſitatis: ut in.c.q hẽtis ⁊.c.ult.xiiij.q.vV.⁊ de ex
cõicato facit qð nõ.in.c.ueritatis de do.⁊ ↄtu.licet
tñ peccauerit ſe imiſcẽdo cõioni:non tn tenetur ad
reſtitutionem ex quo ab aliquo non extorlit.uide ſi
mile in.c.fi.Sð.de ſimo.ubi illicite acqſiiũ ſine alteri
us calunnia non ſubiacet reſtõi:ſed ſufficit agere pe
nitentiam. Ad iſtum tex. dic ꝙ aſſumpſit officiuʒ S
iuris diſpõitõm ⁊ ſic ſine cã habuit pecuiam. Steʒ
hoc ſtatui hic in penã nõ.bñ.¶ Vlteriꝰ ex pdictis
7 ex tex, collige ꝙ aſſumptꝰ ad aliquod officiũ ⸗9 iu
ris diſpoſitione tenet᷑ officiũ cũ pudoꝛe deponere =
acquiſita reſtituere. Et facit ad illa.q.nunquid offi
cialis depoſitus ꝓpt᷑ barratarias debeat hꝛe ſalanũ
