2 ſcãdaloſa:runc.n.indiceꝛetur purganio ⁊ ſic in effe
ctu ſentiunt cũ iſia gl. Inno.dicit ꝙ ꝓpter ifamnaʒ
oꝛam a maliuoł uel ẽt ab uno põt et fieri iqſuõ: qꝛ
ſi ſuſpcus ẽ quis ſoli epᷣo põt indici purgatio.ij.q.
V. oibus:g ⁊ inqſitio fieri poterit:ſʒ alt᷑ dixit i. c.
lʒ heli.j.de ſimo.ibi.n.dãnat ſniam illorum qui in
diſtincte ꝓpter. ſcãdalum uolunt fieri inquiſitic ne: qa
poſſet inquiſiio eẽ cã maioris ſcandali: 2 lõ dixiui iu
periorem debere aꝛbitrari an poſſu ſeq maius ſcan
dalum: ? tẽ non faciat inqᷣſiuone:ſi Vo ſꝑar᷑ ſec ano
ſcan ꝗali tunc fiet inqſitio:qꝛ ſi ſuipẽus cei ſuperiori
in ſiceret̃ purgatio:g inqſitio fien põt:cum Lurga
tio ſeq̃rur inqſitionem: refert iñ alios ſenre Zriuz: 7
ex his remãet mã h̊ inuoluta:ꝓ cuius dilucidanone
duo ſunt iueſtiganda:primũ nũquid ſi ifaia e cria
a malinoł poſſit fieri inquiſitio ł idici purgano:quo
ad pᷣmũ bꝛenit᷑ puto ꝙ ubi cõſtaret cðᷣ intenne ſſʒ
orta a maliuolł:ꝙ tẽ nec inquiſitio nec purgano cet
indicenda ui vr ꝓbari in.c.cũ ĩ iunuẽtute o de pᷣſup.
unde poſſet illud dici:uane uoces pphi non ſunt au
diende in. c. oſius de elec.⁊ ppłſ cũ male monetur e
docendus non ſeqᷓndus. Ix j. di. docendus fac ꝙ 0
bar. in pᷣal.S. tormenta:ubi dicit non curãdũ ð ifaia
ſiue fama. qñ non ꝓceſſit ex ꝓbabilibus cõieciuriſ:
ſ ii ifamia eẽt ſcandaloſa ut qꝛ ppłs ꝓpteꝛ hᷣ abſtinʒ
a diuinis uel aliud ſcadalũ ide nimeri ſi põt ſedari ꝑ
purgationẽ idicendam cſt purgatio:ar.ij.q.v.man
daus: æ ita itelligo iſtã glo.ſed ſi non põt iedari uõ
fieret iquiſitio:⁊ tũc ſatis puto iquiſitione f er dam:
2 ꝓcedit dẽmn Inn. rõ qꝛ ꝓpt ſcãdalũ euuãdũ reli
quĩ vᷣitas iuris poſinui:2 qͥs qnqʒ puuat᷑ iure ſuo
ut i. c.ij.de no.ope.nũci.⁊.c.cũ teneamur. de pbẽ.
2 i.c nihil cũ ſcãdalo de pᷣſcri.⁊ ̊ q ad prin ũ. Sʒ
q ad ſm qn ſit idicẽda purgatio ntiũ ꝑ ſuſpiuonẽ
ſo ius epi: æ iſte pulcher articuluſ:ui.S. retiun Sn
no. ſenſit ꝙ ſic:ſed pe. ut refet Jo. an. in. c. ex parte
de off. oꝛ. tzʒ öriũ:qꝛ ſoli epo nõ credit aſſeꝛenii Im
crimmoſũ.vi.q.ij.ſi.tm.⁊.c.placuit z.c.ommbꝰ.ij.
q.vi. intelligit ut dictio uel ibi poſua ponat ꝓ ⁊ nã
tex.ibi dicit ſi eſſet ſuſpectꝰepo ſuo nel alijs ð plebe
unde exponendo uel ꝓ et nõ ſufficit depoſitio ſolꝰ
epᷣi. do. car. dixit ibi nuꝙ idicẽdã pugatione ꝓpter
ſuſpitionẽ niſi ſit tãta ꝙ inducat ſcandalũ af c.ina.
de coha.cle.æ mu.ubi uẽ bo.tex.ſed certe diciũ pe.
nimis impꝛopriat illud.c.omnibus exponendo uel
pꝛo ⁊: nec enaʒ dictum do. Car. uidetur indiſtincte
pꝛocedere per tex.qui ſonat ↄriũ in. t.inter de puꝛ.
ca. ubi tex. nõbilit᷑ dicit ꝙ pꝛopt tria põt indici pur
gatõ qʒ ꝑꝑ ifamiã uulgaꝛẽ graue ſcãdalu z= uebemé

tem pſumptionè: gꝰ no requirit nt ſemꝑ ſuſpicio in

ducat ſcãdalũ.ał.tertiũ ſupfluerer ꝑꝑ fm cũ.S.i fo
lecerat mẽtionẽ ð ſcãdalo:q̃re ↄcluderem ſic ꝙ aut
2

—

¶ WMe accaſationibus

qs eſt ſuſpectus ſoli epo ⁊ ſuſpitio ẽ ꝓbabilis:⁊ tũe

porerit ĩdici purgatio: ira loquitur ꝓp̃e.c.oĩbꝰ.?

remanet clarum dictũ Inn. aut eſt ſuſpecꝰ alijs ? ſi
eſt. ꝓbabilis 2 tta ut inducat ſcandalũ ⁊ idiceĩ pur
gatio ſecꝰ ſi nõ induceret ſcãdalum ẽt ꝓcedit.c.iua
al. æ ex h reſtringit᷑ mliũ.c.illð oibus ⁊ quod dixi
de epo:idẽ eſt ſi ẽ ſuſpẽus alteri ſuꝑiori ſuo iudici:
ut ſentit Inno. ĩ. d. c. iteꝛ:⁊ ẽ diueꝛſitatis 20 ĩteꝛ ſuſ
pitonẽ iudicis ⁊ alioꝝ: qꝛ nõ ita de facili pᷣſumiĩ 5
iudicẽ ſiẽ j alios:ut.ĩ.c.ad audiẽtiã ð pᷣſcrip.⁊.c.in
nr̃a de ꝓcu.nõ tñ iſtis caſibꝰ ꝓpt᷑ ſuſpitionẽ fiet in
quiſitio:lʒ aliud ſentiat Inno. qꝛ ifamia dʒ pcedeꝛe
inqᷣſitiõe nõ ſola ſuſpitio ut h: mitiꝰ agũ dcficiẽ

—2 ⸗£

tẽ ĩ purgatiõe ꝙ; 2 2uiciũ ĩ iqſitiõc.ut dixi ĩ.c.acce
dens eo. ¶ In glo. i. v. iudicij foꝛma in fi. ul dic

meliꝰ ⁊ clarius ut dicit hᷣ Jo. an ſuꝑ tex.ut intẽtus
litreꝛe ſit iſte iuxta foꝛmaʒ iudicij æc. ideſt iuxta foꝛ
mam peritionis ⁊ modum ꝓcedendi:ut ſi agitur ci
nuiteꝛ ↄſequat᷑ qauis ꝓpriũ inteꝛeſſe æ aliqnãdo ſa
tiffictionẽ ĩiurie ut in.c.cum olim de ĩiurijs:ſi ueꝛo
agiẽ crialit: ſi pena eſt in iure expſſa iponet illa qtũ
cũqʒ; gꝛauis: ar. in. l.nõ ignoꝛat. C. qui acc. nõ poſ.
æ in. c.i.de homi.li.vj.ſi Vo non ẽ ĩ iure eypᷣſſa erit
arbitraria: ar. in. c. de cais de offi. dele. ſi agiĩ ꝑ uiã
inqᷣſitiõis:⁊ tũc ſi gꝛaue crimẽ ẽ ꝓbatũ 3 platũ ꝛe
mouebit᷑ ab admiſtratiõe niſi ſecũ miſericoꝛdit᷑ aga
tur. de quo dic ut S ſi agiẽ ꝑ uiã denũciatiõis: ſicut
narie ſunt denũciatiões: ita uarius põt eſſe oꝛdo: nã
ſi ẽ denũciatio euangelica ĩponitur penitenna: ſi iu
dicialis cõpellitur ad ſat ffactionẽ:ſi canonica qnqʒ
ꝓhibet᷑ pecq;. qũʒ ĩponitur pena fm modũ ⁊z cõclu
ſionẽ denũciatiõis canonice.Et nõ bene h̊ ultimuʒ
ꝙ; denũciatio canonica põt hʒůe triplicem effectũ rᷣm
cõcluſiõnẽ ipius denũciationis.naʒ onʒ quis denũ
tiat pcẽn cõmittendũ: ⁊ tunc tin eſt cffecius ur ꝓhi
beatur illud pcẽm: qnʒ pcẽm ẽ ↄmiſſũ ? tunc onqʒ
agit᷑ ut priuet bñficio ſuo ut in. c. ex ꝑte ade ð ieſti.
2 in. c.licet he i. ðᷣ ſimo.nʒ ut ceꝛta pena imponaĩ᷑:
2 iõ ſemꝑ aduenẽdus eſt modus ꝓcedendi in indi
cio ut h̊ in tex. ⁊ cõcoꝛ c. ſuꝑ his ð eo.⁊.c.cum dile
ctus de oꝛdi. cog. faciũt h̊ ad. q.nõ.quida cõuicius
fuit de crie: cã agit᷑ ciuiliteꝛ: nũquid lata ſnia poſſit
ſuus ſuꝑioꝛ eum pᷣua e bnficijs ſuis uigoꝛe illiꝰ ſé
tentie. Inno. dicit h̊ ꝙ ſic nõ ſuꝑ pori iſtãtia. qꝛ ſic
obſtaꝛet iſtud. c. æ alia iura & al.ſed de nouo foꝛma
bit inqᷣſitionẽ ⁊ aſſumet illã ſniaʒ tanꝙᷓ; inducentem
notorium: æ puniet᷑ iuxta moduʒ ꝓcedẽdi:æ cum h̊
dẽo trãſeũt cõiteꝛ doc. ſed aduene: qꝛ h̊ dẽm ẽ ualò
piculoſuʒ:⁊? ipſemet Inno. ſẽtit oppoſuũ ĩ.c. ꝑ inqͥ
ſionẽ g de elec. ubi aꝑte dicit ꝙ acta fca ĩ uno iudi
cio cũ agit᷑ ciuiliteꝛ nõ faciũt fidẽ in alio nbi agiur
crialꝛ. qꝛ foꝛte mła obieciſſʒ õ poꝛa acta ſi fuiſſz ac
tũ crĩaliteꝛ:q omiſit foꝛte ꝓpteꝛ leue pꝛeiudiciũ. Jẽ
ad aliuʒ affeciũ agit᷑ nũc ꝙ; tunc:ſi eꝛgo non obſta
ꝛet exceptio ꝛei iudi.ita nec illa acta debent faceꝛe fi
dem:ar. in. l. cum queritur cũ duab“ ſe. ff. de excep.
ꝛei iu. 2 H tener gl. iuris ciuil ĩ.l. ſiqs a ſe füduũ. C.
ad.l.iut. de vi. pu. ſeqt bar.in.l.ij. S. ptoꝛ. ff. ui. bo.
ꝛap.ſʒ dubiũ magis ẽĩ ofeſſiõe:nũquid faciat fideʒ
nuũc:cũ agit crialiteꝛ: 2 ſenſit Inno. in. d. . R iqſiio

nẽ ꝙ lic: qꝛ S ↄfeſſionẽ ꝓpꝛiã nil põt obiſcere: ar.
c. per tuas de ꝓba. ĩ.l. generali. C. de nõ nu.pe.
ſzʒ Zriũ ſenſit gl. in.c.ex penitẽt bꝰ.l.di.facit qð nõ.
bar. i. l. ofeſſus.ff. de cuſto. fo. vn ↄcluderẽ ꝙ ſola
ofeſſio nõ ſufficit ad cõdẽnationẽ:ſed põt compelli
reꝰut ꝑſeueret ĩ cõfeſſiõe ſua uel ut det intellectũ cõ
feſſioni ſue:⁊ ſic ꝓcedit dictũ Inno.in.d.c.ꝑ inqui
ſitionẽ: nã oꝛta eſt ſuſpitio non leuis ↄ eum ex illa
confeſſione ar.in.l.capite quinto.ff. de adunl.
J cut olim lerropolitani ad
* coꝛrectionẽ cxceſſuũ
2 refoꝛmationẽ morũ ſingulis annis facẽ
debent ꝓuinciale cõciliũ in quo ſtatuere debent peꝛ
ſonas idoneas ꝑ ſingulas dioceſeſ:qᷓ ſolicite inueſti
gent ⁊ in ſequẽti concilio referãt coꝛrigẽda:⁊ epᷣi ðᷣ
bẽt facẽ ſinodos epales ſinglłis ãnis ⁊ publicatr᷑ agi
tata in ↄꝛoninciali cõcilio: ? h̊ negligẽres ab execu
tione offcij ſuſpen lunt.h. d. uſqʒ ad fineʒ. Diuidi
tur in tres partes:in pꝛima ꝓuidet de pꝛoninciali
concilio ? de agedis in illo. In fa de teſtibus ſyno
dalibus ? eoꝝ officijs. In ttia de pena h̊ nõ ſeꝛuã
tiũ: ⁊ tacite int᷑ erit de epᷣalibꝰ ſynodis:fa ibi ut at:
tertia ibi quiſquis.¶Mõ pꝰ ex tex duas ſpẽs con
cilij. nã quoddã ẽ cõciliũ pꝛouĩciale ⁊ quoddaʒ cpa
le:pꝛouinciale dꝛ illud qð quilibet metropolitanus
ſeu archieps facit in ſua pꝛonincia cũ reliquis epis
ſibi ſubiectis.⁊ uocatur pꝛouinciale a pꝛouincia:nã
ꝗlibet ꝓuincia dʒ hr̃e unũ archicpᷣm ⁊ decem epos
de quo.vi.q.iij.in. c.i.⁊.ij. Cõciliuʒ epale ẽ qð fac
eps ſolus ĩ ſua dioceſi.ubi uocat clerices dioceſis
tm:⁊ al appellat ſinodus ⁊ iſta uocabula ſũt ſino
nima: ⁊ idẽ in effectu ſignificãt:⁊ de iſtis uarijs no
minibus uide tex. xv.di.in.c.i.Et ẽ aliud cõcilium
qð appellat᷑ gnãle qꝛ ↄcernit totum oꝛbẽ in quo pa
pa pᷣſidet ⁊ de h.xvij.di.in.c.multis cuʒ multis ibi
poſitis ⁊ qui debeãt conuocari ad iſta cõcilia dic ut
nõ Inn. in. c. gꝛaue de pben. cũdo nõ ꝙ iſta
ocilia ꝓuinciale ⁊ epale debent neccio fieri ſingulis
ãnis:⁊ olim fiebãt bis ĩ ãno:de quo in.c.qm.xvVuj
di ſ; hodie ⁊ male cõit᷑ no celebꝛãtur ¶ Leꝛto nõ
caſũ in quo fit iqu ſitio nõ pcedẽte ifamia:æ h ideo
qꝛ ̊ nõ agit᷑ õ ccꝛtã ꝑſonã:neqʒ fit ĩquiſitio de cer
to crie. Inquiſitio ergo gnãlter põt fieri nõ pꝛece

dẽéte ifamia ad h. c. i. de off.oꝛ. catuſt. ſi .8 off.

pᷣſi.⁊ facit qð dixi.s.c.ꝓxio. ltimo inducitux
iſte tex.ꝑ doc.in ar.S. archiepos pᷣtendẽtes ignoꝛã
tiã circa uacatões bñficioꝛũ ꝓuĩcie.nam pᷣſumunt
ſciꝛe cũ debeãt ibi he ꝑſonas idoneas.ut pᷣ in tex.
2 ſi nõ ſtatuũt tales ꝑſonas ſunt in affectata ignoꝛã

tia:de quo dic ut plene nõ. in.c.ex parte.⁊.c.ij.de
coõceſſ. poẽ ¶ In gl. ij. in fi. Vinc. dicit ꝙ aut iſti ſt

de loco in quo inqᷣrit̃ æ uiuũt de ꝓprio : ſt.n.electi
in prẽ ſollicitudinis:facit ꝓ h̊ qð nõ.gl.in.c.ſtatutũ
de Hotis li.vi. z.l. item ueniũt.ff. de peti.bẽ.aut mit

cuntur ut legati:æ tũc mittens dʒ eis facẽ expenſas

2z concludit ꝙ miſi in caſibus iure expſſis ui in coſe

cratione eccleſie ? uiſitatione nũq;ᷓ expenſe ſt fiende

pᷣlatis ut in. c.cũ ſu.j.de ſimo.hoſt.? Jo.an. uidẽ

tur ſcqᷓ opi. gl. ? ad. c. int ceta rũdent ꝙ loqᷣt᷑ ĩ alio
calſu.ſ. ũ eps uiſitat per alium: ? bʒ locũ tc. c.ſi epᷣs

lsnöcnnünn inenne

nbus ͦinnb liu e
meminern r nſi h,
ennclenai ſ mtidaun⸗
onciſiö iſnmtbigri
scnidp Asindteſts
inidöchnin iacr iril
en. Sncln ud manlimn
i GNo eluſtmeſtetia:
Jen acaio Puchenſencre⸗
Gd en eſazun inni
chrrese dius goms dileus:
uhidlwoni n aluptau unid
nimnit.
1 in. giemuͦm
ahidinen
(en oponen dnidi
hoinmncos micüins ache
Eumi ſoſanefinim tmenan
ſur urinn den tſtiü gücan
uſsöddnsnigtinem
ldas ninſrinnogee hi de
nalt ahg ce ſ; Llisfi⸗
rluurellvrſnade
lgrchfrraboj eeſß
au oſtriuin

tti
Hyan a ſizn
ti ilktttt⸗
lulgdaniba mneholmms
nuinpwnnctdi tinschs
Nmr müncderpoincn
GNidntnis
nnci Ca iihin
n docn o enten dods
Chi ſnptts Aitt vocbi ſü ſin
1cſean iontint e ſts onſed
AYX.kÜGuε16azdn
Erammi motti ſn
midinuip luib b
onwocnt 1 A cli i
Ne ehben. (Soddcor
tanentgie
ðõ
üidccnn n d
itondekrinutdin
cninondeigtn ce
c e ien
Gimahhhin nifick.
Aöeldin , ghan
tni inin hou
unin jlnui

5
4
— Jund
ME,

¶ Se accuſationibas

de off. oꝛ.li. vi.ſ h̊ loqᷣur in uiſitatoꝛibꝰ depntatis
ꝑ ↄcilim:dicit tñ hoſt. ꝙ ſi iſtis denegaꝛctur expen
ſe nõ poſſet aliquẽ cogeꝛe:cũ nõ hẽant luriſditõem
ut in tex. ſed debent ꝛeferre epo qui coger eos ar.
c.i.de ẽp.æ uẽ.⁊ ĩ.c.fi.de off archiepſbꝛi ⁊ h ſatis
plʒ.cum clerici teneãtur. ał ad hoſpitalitatẽ: foꝛtius
dent ꝛccipẽ iſtos qui ueniũt pꝛo cõi utilitate ¶ In
gl. fi. ibi ſed ſufficit ꝙ ſunt honeſti hoſt. dicit ⁊ bñ ñ
eẽ ipꝛobandũ ꝙ &t iſti iuꝛẽt: ar.in. c. eps in ſinodo.
xxxv.q.vi. ubi cõſiles ꝑſone q̃ ſtatuũtur ꝑ epm in
ſynodo iurãt nt ĩ.c. pᷣteꝛea de teſt. cog. In ea. gl. ibi
al. ſuperflua ? oneꝛoſa ⁊c. dic melius poſt docto.ꝙ;
iſta ꝑs gl. ẽ ſuperflua:qꝛ iſte tex loquitur de cõcilio
ꝓuinciali ⁊ nõ de archiepo ti. unde archiepᷣs põt
niſitaꝛe rotã ꝓuiĩciã ẽt ſine ꝛelatione iſtoꝛũ:2 quãcq;
nõ app neat de negligẽtia epoꝛum ut in.c i.⸗ fi. de
cenſi. l. vi. ¶ Jn ea. gl. ibi minus cꝛeditur qᷓ; alijs
hoſt. dicit. ꝙ aut iſti nunciant notoꝛia:⁊ eiſ cꝛeditua
ſicut alijs:ar.in.l.ea quidẽ. E. de accu.⁊.iiij.q.iiij.
aliqn:aũt nüciant non notoꝛia æ uni non creditur
pluribus aũt iuratis cꝛeditur donec comranum ꝓp
betur ut in. c. preꝛea de teſti.cogẽ. ¶ In fi. gl. Jo.
foꝛmat qõnem:quid ſi aꝛchidiaconus uolẽs niſuar
concurrat cũ iſtis niſitatoꝛibus: æ dicit ꝙ in indici
bus certũ eſt ꝙ apð ples in diueꝛſis iudicijs quis fa
tigari nõ dʒ ut in. c.ex tenoꝛe de rptiſ.2=...ubi cepiũ
.ff. de iudi. ſʒ in caſu nzo una niſitatio nõ piudicat
alti: j no dent illi uiſitare ſine lnia archidiaconi:qꝛ
plena uiſitatio piudicat ſemiplene:̊ non mihi placʒ
qꝛ h̊ uiſuant iſti abſqʒ uſla iuriſditione iteꝛꝛogando
ſeckłares ⁊? alias ꝑſonas diſcꝛetas:unde nõ ipediunt
aꝛchidiaconũ ſeu aliũ platũ iuriſditionalit᷑ uiſitãtem
ten mẽti:
Lim Snie excõicationum ſuſpenſio
nũ uel iteꝛdicti lare poſt denũ
ciatõem ꝑ abbatem denũciatũ uel aliũ
ipſo in monachos ꝛenũciãtes uel adbeꝛentes eiſcez
relaxant᷑ ſpoliari reſtirnũtur æ iuramẽeta de tacenda
Vitate ꝛelaxãtur. dicta teſtiũ denũciato tꝛaduntur æ=
expenſis de bonis monaſterij monachis denũcian
tibus miniſtrãtur: pꝛopter h̊ iñ ab obedientia abba
tis nõ eximũtur ſine tamẽ litis piudicio. h. d.⸗ pieſ
patẽt caſus ꝛc. ¶ Mõ pꝰ erx tex. ꝙ pedẽte negocio
iter ſuꝑioꝛc ⁊ ſubditos ſuꝑ cribꝰ ſuꝑioꝛis pᷣdicti dʒ
ipe ſuꝑioꝛ abſtine:e ab oĩ ꝓceſſu õ ſubditũ ichoan
do:ꝑ què poſſet ĩpediri negocij principalis ꝓſccu
no.⸗ Uf nõ monachos poſſe peter᷑ ſe reſtitui otra
abbatẽ illicite eos ſpoliãtẽ ſaltẽ ĩploꝛando officium
ſupioꝛis:de quo pleniꝰ.j. ſubijciã. ¶ Leꝛtio nõ ibi
7 adheꝛẽteſ eiſdẽ pꝛo cõi ↄſuetudine appellãtiũ:qni
appellãt pꝛo ſe ⁊ ſibi adherentibus:⁊= cuiꝰ appellatõ
nis vᷣute et adheꝛẽtes defedũtur: nã ſi tenẽtur æ in
noluũtur adheꝛẽtes quo ad penã:foꝛtius dẽnt gau
deꝛe priuilegio principali ar.in.c.i.de ofſ de e.facit
qð nõ. in. c. una ſnia ᷓ de ap. uarto nõ ꝙ ĩ in
qſitõe fiẽda )ᷣ p̃latũ rłarẽ fuãdus ẽ aliqs oꝛdo ſed
nõ uſqʒquaqʒ ſicui fuari debʒ õ ſeculaꝛes.nã h pa
pa mdat dicta teſtiũ adhibeꝛi abbati iquiſito ſecus
li fit iquiſitio 5 clauſtrales ſimplices: un p̊ de mõa
chis nihil r. ? dic ui plene dixi in.c.qualiter æ qñ

ij. in fi. 3. eo. ¶ Itẽ nõ qꝙ ſi monachi denũciãt ab
baté:⁊ nõ pñt hr̃e expenſas ab ipſo abbate:licuũ ẽ
ꝓpria aucte caꝑe.de bonis ipſins monaſteꝛij cũ ip
ſius utilitatẽ ꝓcuꝛẽt: nec põt eos agẽtes excipi ð
ſpoliatõe. ar. optimũ . n gl. i. in fi. ſentit H gl.
P iſte ſnie poruerũt legine ferri:ſʒ ꝛelaxatio fit ſoluz
ut poſſit ferre teſtimoniũ in cã. Sed contra h diciũ
gl. põt multipliciter ĩſtari. nã cũ iſti denũciaſſẽt 2 ſic
ↄſtituiſſẽt ſe priucipales in cã non potᷣant ferre teſti
moniũ nt in.c.cũ dilectus ̊. eo.⸗ in. c. cum.i. z. a. =
qð ibi nõ Inn. de re. iud. INẽ ex quo negociũ ĩcep
tum ẽ ſuꝑioꝛẽc nõ dʒ ſuꝑioꝛ aliqd attentare p cS
poſſit pediri ꝓſecutio ipſius negocij ut pʒ in tex.
ibi:ut peꝛ h̊ ꝓſecutio negocij nõ ualeat impediri zc.
Et 10 oclude ꝙ ꝓpteꝛ h ? iniuſticĩ huiuſmodi ini
arũ fuit facta h ꝛelaxatio:ad h̊ optime facit fr̃a dum
dicit relaxatis nam qn excõicatio eſt iuſia fit abſo u
tio nõ ſimplex ꝛeclaxatio: unde pᷣ nõ pᷣſtatur aliqua
cautio:ſicut pᷣſtatur cũ ſit abſolutio a iu ſta excõica
tõne:de quo plene nõ in. c. ſacꝛo.j.de ſenten. excõ.
T in.c.ex ꝑte.j.de.vᷣ.ſig. Et ex iſta gl. ⁊ ex tex. colli
ge ꝙ ſuſpeſus nõ põt ferre teſtimoniũ:qð imelligit
hoſt. de ſuſpẽſo ab hoie:ar.in. c.fi.de cle. ex. miniſt.
.an. ꝛemittit ad nõ. in ſpe. in. ti. de teſt. F. V. qd
ge. ſed in Vitate va cõcluſio uz hec ꝙ ptexin ſolius
ſuſpeſionis nõ põt quis ꝛepelli a teſtin onio eũ hoc
iuꝛe nõ caueat᷑:⸗z qſqʒ admittitur ad teſtimomũ qui
expſſe nõ ꝓhibet ĩ. c. i. õ. de reſt. ⁊.l.i.ff. e. facit c. Qe
cernimð ſen.ex.li. vi. ubi tin fu mẽtio de excõicati
one ipſi eni repellũtur Ppter ꝑiculũ coĩoms que 16
ceſſat in ſuſpeſis cũ eis licite cõicemus:ſʒ ſi ſuſpẽſio
eet facta ꝓpter graue delictũ tũc talis ſuſpéſus eſt
repellendus a teſtimonio non vᷣtuie ſnie ſed vVᷣmwte
delicti in quo ꝑ euerat ur in. c.teſtimonium 2= qucd
ibi piene dixi s de teſti.⁊ in hoc caſu poſtet ſaluari
diciũ hoſt. z multas ſpeſ ſuſpẽſionum ⁊ effectũ eaz
de: uide per bona glo. in cle. cupiemes ð penis i. .
non nouam. B aln i fi.hoſt.̊ ↄcludit ꝙ pedẽ
te lite int platum æ ſubditum dʒ iudex iferior abſuẽ
ab illo negotio:ſuper quo pendet lis 2 dependen
tibuſ ab eo:ar.in. c.cum.m..de conſti = I. c. ut nr3
de appel. ſuper alijs vo pot o ſubditos ſuã exercere
iuriſditionem niſi rõe pẽdetis negocij it eos recuſe
tur. ar.in.c.ad hoc de ap.ia tñ ut per hoc ꝓſecuiõ
ne gocij principalis non impechat᷑: æ h ẽ ſatis bn dqᷓ
i ubi notoriuʒ eẽt delictuʒ inferioris:⸗ pena eet ĩ iu
re expᷣſſa:certe non ualeret ſuperior recuſari: ar. in
2c.propoſuit:⁊ qð ibi dixi 5 de appel.æ quod nota.
nu. in. c. ex ꝑte.i.de. v. ſig. al. põt recuſari: cũ ex ð
nunciatione ſoleant oriri graues inimicitie int᷑ denü
ciatum ⁊ denunciantc: ar.i.l.i.ff. de his qbʒ. ut idig.
? ꝓ plene dixi in.c.repellant᷑ =. c.meminimꝰ æ. c.cuʒ
p. S. eo. z nota. ꝙ 5 dixi 2 apꝑte collige ex tex.quod
monachus nõ cct ſuꝑiori obedir qñ ꝑ eius mãdatũ
ũinpediretur negocij proſecutio: aias ergo ſecus
. glo. in. v. de tacenda ueritate ipo iure relaxa
ta ſunt ut in. c.qꝛ pleriqʒ de offi. ordi.li. vj. nam tali
a iuramenta ſunt illicita z ð bonos mores:ergo ñn
obligatoria:ut ibi rta non cſt obligatorium de re.
lur. li. Vj. uide ꝙꝙ legit ⁊ nõ in. c. itimanit z de teſii.

¶ In glo iĩ vbo copiam ibi teſtium noĩa: pondeꝛa
glo. fetit enim apte ꝙ er platis regularibus in qſitis
exhibẽda ſt᷑ nedũ dẽa teſtiũ ſʒ ipſoꝝ noĩa:bhoſt.ſetit
priũ:qꝛ ĩ lĩa nõ fit mentio de nõibus ſʒ iin de ipo
rũ dẽis:tũ qꝛ exhibere nõia cõſiſtit in ſubtilitate iu
ris qᷓ nõ obfuat᷑ S rlaꝛes:ſʒ cene hoc nitimuʒ deẽm
hoſti. ẽ Z tex. in. c. q̊ t᷑. S. dʒ S eo. ubi dꝛ ꝙ ꝑ ſuppᷣl
ſionẽ nõium ipoꝝ pbei audacia infamãdi: quia au
dacia conſulit ad infamandum: cum ſciuni ipoꝝ no
mina ſuppꝛimẽda: eꝛgo non ↄſiſtit tm in ſubii itate
ſed in idagatiõe vitatis: qᷓ idagatio nõ ẽ omutẽda
& ꝗ platũ ꝛłarẽ: ut nõ.ĩ palle.c.qt᷑. uñ mihi placet
dèz glo. Ad tex. põt rñderi: ꝙ tacue incudi ipeꝝ
nõia cũ ĩ depoſuiõibus dicat᷑ talis iuratus ſic et ſic
dixit fateor i ꝙ ex cauſa poſſẽt ſupprimi ét nõig:
ad h̊ tex. nõ.in. c.fi.de heꝛe.li.Vj.? qð nõ. Inno. ĩ
.c. qm fꝛeqnteꝛ in pᷣn. vt lite nõ oteſta.? ipe ẽt dicit
in cãu·bꝰ. c. eſſe aꝛbitrarinʒ. Et adueꝛte qꝛ coc.
uident᷑ ſentiꝛe aliã ſpalitatẽ ĩ rrkaribꝰ ut Secspoſſu
ficri inqſitio ẽt ſine ĩfamia: allegar.c.iĩ ſinglis cũ ſe.
de ſtatu ꝛegu. ſʒ H dẽm nõ puto ueꝝ: qꝛ ülla iura Hn
ꝓbãt:loquũtur.n. indqſitiõe gñali in ꝗᷓ ſi ꝛeꝑitur ab
bas culpabilis ꝛemouet᷑ ab admiſtratione: et idem ẽ
in ſecularibus ⁊æ in. c. pcedenii ⁊ in. e.i de c ff. oꝛ. et
gð plene nõ bar. i. l. ij. F. ſi publico. ff. de adul.⁊ ple
ne teiigi in. c. ꝗliteꝛ ⁊ qñ g eo. Sʒ iamiſiio ſpaliſ ad
penã nõ põt fieri ) platũ ꝛegularẽ ſine ifamia: ꝓ hᷣ
adduco. c. q teꝛ pal. ubi oẽʒ pᷣlatum ⸗ ſubduũ ex
poſcit infa miã pcedeẽ: ut poſſit fieꝛi iquiſuio:ei po
ſtea ibi fu mentio de rłaribus ⁊ facit. c. ̊ beh. e ſy
mo. ubi tex. facit mẽtionẽ de ĩfamia et 5 ꝛegularez.
xtra glo. op. ð tex. ? vẽ ꝙ iſti monachi nõ po
tuerunt pereꝛe ꝛeſtitutionẽ: qꝛ nibil ꝓprietatis hñt
nec poſſeſſionẽ nõie ꝓprio.xij. q.i.nolo 7. C. nõ di
caris ⁊ Hᷣ in fi.Ee:⁊ ad petendũ ꝛeſtuutionẽ opꝰ c ꝓ
bare poſſeſſionẽ ⁊ ſpoliationẽ uit in. c. cõſu tanõibꝰ
ge offi. dele. So. dicit Inno. ꝙ iſti fuerunt auditi
ex gꝛatia æ ꝑ uiam ꝓuiſionis. Hoſti. dicit ꝙ in mo
ꝑ uiã iuris ſaltẽ ex ui denũciatiõis. ¶ Circa h poſ
ſumus aiadueꝛteꝛe de quo facta fuerit ſpoliatio:nã
ſi facta fuit de monaſterio: ut quia fuerunt expulſi ð
monaſterio: tunc ſatis põt pꝛoccdeꝛe opi. Hoſtien.
qꝛ ꝑ ĩgꝛeſſuʒ monaſterijj acquirit ingꝛeſſus ius in ip
ſo monaſterio: ut ibi deſeruiat. ⁊ alimẽtet᷑.ar.i.c.fi.
de ꝛeg. ⁊ q nõ.i.c.poneciũ eo.ti.unde ſicut clericꝰ
ſecularis expulſus a beneficio ſuo uel a iure pꝛeſtã
di uocem ĩ electiõe põt peteꝛe ꝛeſtitutionem:licet n6
hẽat dñium illoꝝ iurium: ita ⁊ ꝛeligioſus poreſt ꝛec
te peteꝛe ſe ꝛeſtitui ad monaſterium: unde iniuſte fu
it abiectus ſaltẽ iploꝛando officinʒ ſuꝑioris. Mõt
æ fo intelligi ꝙ iſti fuerũt ſpoliati poꝛanbus quos
poſſidebãt: ? iunc dieit Inno. ꝙ iſti nõ debent an
diri petentes reſtitutionẽ: ar. in. c. cũ ad mõaſteriuʒ
F tales de ſtatu reg. qꝛ ꝓpꝛio nomine nõ poſſidẽt
nec monaſteriũ dᷣ ſpoliatũ cum poſſidear Moſtiẽ.
Gyff. 5 S. põt dici ꝙ peꝛ uiam oꝛdiariã nõ audi
unt᷑:cũ ſint ꝛemouibiles de prioꝛaubꝰ ad nutum ſu
pioris:ſqᷓ ꝑ uiaʒ denũciationis ⁊ iplorationis officij
ſupioris debeꝛẽr audiri. quia uidetur abbas maliti
oſe cos ſpoliaſie: ut poſſet pꝛoſecutio negocij prin

cipalis aliquantulum impediri: æ facit ꝙ; nõ. Inn. i

c. inſinnãte & ne cle. uel mo. z. Jo. an. in. c. cũ ſigu.
de preben. ii.vj. in nouela: ? idem põt dici ĩ ſpoliari
one aliarum reꝝ ncciarum ut neſtuũ librorũ ⁊ ſikiũ:
de quo uide ꝙ le. æ no ĩ. c cũ dilca s ð ſeptis. Ab.
Contra prelatum
Relatoru m. infamatum de di
lapidarioue inquiritur de ueritate 2 iteꝛim
interdicitur ſwi oe genuſ alienãdi. Mel põt iuxta hã
aliter ſũmari ? ſic. Contra prelatũ denũciatũ ð dila
pidatione fit cõmiſſio ſuꝑ ueritate iqrẽda ⁊ pẽdẽte
negocio dʒ ſibi inrerdici ptᷣas alienandi. Dinuiditur
nĩ i prima põitur ep̃i denũciatio:ĩ fa ipſiꝰ cõmiſſio
ibi diſcretioni: que duo facit: p mandat iſitionẽ fie
ri ? remitti. fo inquiſit õis terminũ aſſignari ⁊? alie
narionẽ iĩteꝛdici: ibi eidẽ caſus ⁊c. ¶ Mõ.pex tex.
ꝙ ſʒ dẽa paucoꝝ nõ ĩfamẽt ur in. c. inquiſitionis in
f..5. eo. tñ ad dictum pancoꝝ denũciãtiuʒ cõmitut i
qu ſitio ? tenuit hoſti.ibi ꝙ pꝰ debẽt ibi inc virer̃ ð
ifamia Jo. an. hic S ꝑ tex.qui dixit iquiratis vVitatẽ
zẽ. ſ̊ primũ dictũ mihi plus plʒ. qꝛ ex quo papa hic
nõ expᷣſſit ꝙ iſtũ hẽꝛet pꝛo ifamato cõmiſſa ſimplici
teꝛ ĩquiſitio Vitatis ur̃ tanq; ꝓpandũ ⁊ ancedẽs cõ
miſſũ negociũ ſuꝑ ifamia: qꝛ nõ eſt Hilimile ꝙ i ſim
plici cõmiſſione papa uoluerit niolare regulas iuril
ꝓ h̊ᷣ uzẽ tex. cũ ibi nõ in. c.cũ opoꝛteat ſupra.e. Se
cũdo nõ ꝙ nõ ſolũ ꝛeꝛũ quis ẽ ꝓdigus ſʒ Et qnʒ fa
me ſue: ⁊ dʒ ꝓd gus fame ſue qn quis nõ curat de
ifamia turpiter uiuédo: ?7 talis negugens femã ſvaʒ
crudelis é: ut dixit tex.xij. q i.nolo ſic oñʒ ems dici

ctur inimicus ſui ipſius ut qñ agit ꝓpriã utilitare·

æ honeſt ẽ ut in. c. ?⁊ qui emẽdat.xlv.di.¶ Eõ.
nltimo er fi. le ar. qꝛ ueꝛbũ uendendi non cõceꝛnit
alias ſpẽs alienatõis: ſs tm illꝗ ſpẽm alienationis in
qua iteꝛuenit pᷣtiũ In vZꝛium facit tex. in. l.ſtatu libe
ri. F. qmitus ff de ſtatu libe. ? facit rex. in.l. illicitas
prin ff. de offi. pᷣſi. ubi vbum emprio ſeu nẽdiuo (cõ
prebẽdit oẽm ſpẽm alienationis. Sed c. nelude ꝙ
ubi non fit cõmemoꝛatio pᷣtij. ueꝛti uenduio com
phẽdit oẽʒ alienatio nẽ ut in inribꝰ palle. ſed ubi fit
cõmemoratio pcij: urpura quia dicitur nen uẽdidit
pro exiguo pcio: uł ſimilia vba apponumur: iũc v*
bũ uẽditio nõ cõpꝛehedit alias ſpẽs alienauõis: ad
boe adduco tex. in I ij. C. de pꝛedi. decu. ſine cecꝛe.
non aſie. i. x. ? uide qðᷣ nõ bar. in.l.diui. i.deleg.
i. ?2 Ey. iu.1.ij. C. de uſuca. pꝛo emp. In glo.
fi. in fi. de mõ ꝓcedendi Sᷣ platuʒ ſuꝑ dilapidatiõis
negocꝰ plene nõ.i. c. uenerabili de offi. deleg.? p ar
chidi.i. c.uulteꝛane. xij. q.ij. ? ego plemiſſime tãgo ĩ
d.c.ueneꝛabili ubi tractat᷑ an ⁊ qñ poſſi fieri inteꝛ
dictio alienationis:et quãdo debet dari coadiutoꝛ.
¶¶ S:4 circa iſtuʒ tex. queꝛo: nũquit omnis alienaꝰ
erit iſti pꝛelato inteꝛdicta. Inno. hic dicit ꝙ poteꝛit
alienaꝛe ꝛes que ſeinando ſernaꝛi nõ pnt. facit C. ð
ad mi. tu.l. lex turoꝛes:hoſti. ꝑ iſtũ tex.qui gene
ꝛaliteꝛ ꝓhibet oẽʒ alienationem: g“ non tin inteꝛdi
cit̃ alienatio rerũ imobiliũ ſed ẽt mobiliũ. IJtẽ cuili
bet pꝛelato eſt iteꝛdicta ptᷣas alienãdi immobilia vt
in. c. nulli de ꝛc. eccle. nõ alie. eꝛgo ut iſtud.c.ſen iſið
int dictũ ponat aliquã ſpalitatem debet intelligi ciiã

=
=
=
=
—
—
=
—
=

oſi Adnurin c
ſſceeemiu ncklcen np.

iyuihrſpenmg ſus innmn
iibiis vncnai 6atdcame
odalonint Ind in ſoind
tifit awelnita igend dinen⸗
eſir in udarie ie Wnn
rdſde neind rtn
Piugethehiſasch nicles .
Cr insz dend Gupen⸗
Pirqea odemit tboe nlinmun⸗
iurir n onitbni or
Iapelainmovhapenunn

W niicMi pelunonbua ⸗

iti in Ynar ilrim owerc⸗

Numttnnimnggt ppelnti t )l.

Gſpnd eſtin vndir poſrin
Miſfnume,limdaneti wn
N egoed NPwani uden ienand
leni gſinnfen wſimic⸗

n; nſn eninövder dlenan
onnni nj g i ſne ceptöe ? in fe

un cere inl Min er fa li
umni iw cwechhif
llir⸗ le giamm belnoꝛmi⸗
uͦinns ſeoblgenn cen 4
tlitennd brrnj ni⸗

unultiichew n
iCdere gli –

ulinig

elie atenn

CMaokroraf
ungmndr hitiin inni
rtpſitig, hhitianiz
Nn Chttfumz
Npi nchnripnmoafteni
nip ganyht
Nen no hmmwconſi irmia
Bn m gynti t iſietioc
Bmagrnöcſ flinegiſn
Moobentnoſneegogsſur
nönctidhonen inte. Le
ürö st lanhacſzſ
Leimt Ncnsdn de
NNNtRoRtiNNdeead ,
tunnn Nieictitliti
li pinsgigr) piunni.
INra itr MdYà⅜
raniniii henn
gusfn i in,lno
im uini in le
ſmn lor tlul erinl liimi
tmaneſtutud
nonitis d Ntarh

¶ He calumniatoꝛibus

de oĩibus mobilibus: fatetur t q poterit alienare
pẽdete iquiſitione ꝓ expẽſis ſibi fiendis: ex quo re
manet i ad miſtratiõe: dimn Inno. plus mihi ply: qꝛ
itelligẽdo idiſtincte: ut nõ poſſit alienaꝛe ꝛes:que ſeꝛ
uando ſeruari nõ pnt: iſtud iterdic ũ eſſet õ̊ unlita
tẽ eccłe. Nẽ uidemꝰ ꝙ i generali pꝛohibitõe aliena
tionis qᷓ fit tutoꝛi nõ uenit ĩterdictũ bonoꝝ:q ſeruã
do ſeruari nõ pñt. ut.l.tutoꝛ qui repertoꝛiĩ f. ð ad
mi. tuto. æ in pꝛeal.l.lex qᷓ tutoꝛes. ¶ Secunco q́ꝛo
Hh iudices quibꝰ facta fuit cõmiſſio ſtatuerunt teꝛmi
nũ parti:nut cõpaꝛeret coꝛã iudice ad quem fit remii
ſio. ? h qꝛ expreſſe h̊ iſta ptas fuit eis tributa: nun
quid poſſint ceſſante ſpali cõmiſſione hãc citanonẽ
facere:qð eſt querere:nũquid iudex certi articuli ut
ſe ifoꝛmet ⁊ referat poſſir citare partes ut cõpareãt
coꝛã iudice: ad quẽ fit remiſſio:? Inno.h̊ ꝙ ſic:nã
iudex a quo appellat᷑ h̊ põt ut ĩ.c. ꝑſonas ⁊ in.c.cũ
ſit romana de appel.foꝛtiꝰ ergo h poterit iſte iudex
ne cã remaneat ſine rermino:⁊ hoc dictũ ſatis plz.
nꝗ cõmiſſo pricipali nident̃ cõmiſſa ↄcomitantia =
acceſſoꝛia ad cãm ut in. c pꝛeterea z in. c.pꝛudẽtiaʒ
de off dele. æ mel us in cle.i. de reſcrip.ubi tex. uulę
nõ. ꝙ iudex ipetratus per has ſurrepticias põt pꝛo
nũciqdo lr̃as ſurreptici s ẽt cõdẽnare ipetꝛantem ĩ
expẽſis ſubmittit Inno. ꝙ ſi ab iſto indice certi ar
ticuli fuit appellatũ:æ ipſe nõ deferens appellationi
pꝛoceſſit in cã:nõ põr ãpliꝰhũc terminũ ſtatuer:mo
uetur:qꝛ ſuper pꝛincipali nõ põt:cũ appellatum ſit
7 pꝛius expediendus eſt articulus appellationis ut
in.c.ut debitus.S. de app. Super appellarione non
põt qꝛ ei nõ detulit:hoc ultimum dictum nõ pꝛoce
dit: qꝛ iudex qui nõ detulit bn põt ſtatuere terminũ
ad appellationem pꝛoſequendam: ut in c. oblate et
quod nõ.in.c.cũ appellationibus.de appel. i. Vi. ni
ſi ſalnet̃ dictũ Inn. nt illa iura pꝛocedãt qn imedia
te ſtatuit terminus ad appellandũ z ꝓſequendũ: ſe
cus ſi priꝰ ꝓceſſit in tora cã ⁊ poſtea nult hunc ter
minũ ſtatuere. timo querit᷑ nunquid pendẽte
boc negocio ò pꝛclarũ ualeat alienatio facta per eũ
dicendũ ꝙ ſi fuit facta poſt iterdictũ ẽ ipſo iuꝛe nul
la fin Inn. ſicnt enĩ nõ nalet alienatio facta õ legẽ
moꝛtuã.xij.q.ij.ſine exceptõe ⁊ in regula que õ ius
liunt de re iu.li.vi.ita nec féa ð legẽ aiataʒ.i. S pꝛĩ
cipis pꝛeceptũ. nã pꝛo eodẽ dʒ hꝛi fm Inno ꝙ ali
quid fiat õ legẽ aiatam uel monua:quod nõ. ſecus
ſi ꝑ õctũ aliquis ſe obligaret de non alienãdo:qꝛ tẽ
nõ ipedit̃ alienatio. Oe hac tũ mã dic ut plene nõ.
in.c. raynaldus dẽ teſta. per Inno.⁊ doc.iuris cini
lis in...fi. C. de re.ali.ñ alie.? ꝑꝓ Har.ĩ...filxs. .
diui.ff. de lega.i. Si nero interdictũ non eſt factuʒ:
? tunc ua et alienatio ſi eſt facta cuʒ ſolẽnitate iuris
? in caſu debito ex quo remanſit in adminiſtratiõe:
quod ſentit hic Jo. an. ⁊ uẽ tex.i.c.neꝛitatis in fi. ð
do. ? cõtu. ubi retractãtur tin alienatiões facte poſt
interdictũ uel excõicationẽ ſine ſuſpẽſione. abbas.

¶ We calumniatoꝛibus rubrica.

omtinnari põt h̊ Geica ad pcedentes ̊ oꝛdine.
Dupꝛa uiſum eſt de accuſatonbus 2 delaronbus

K

eriminn n. nerũn qꝛ iſti qnʒ caſũniã::iõ competenii
ordine ſubnectiiur hec rubrica de calumniatoril uſ
t aduerte qꝛ accuſarium temeritas detegi tribus
modis: quʒ. n. caluniantur: qnʒʒ puaricãtur: qnʒ ter
giuerſãtur. Caluniari ẽ flo cria impendẽ: zæ pena ria
ris calũnianrium eſt ilłitudo ſupplicij. Priuaricari
eſt collu dere cum reo admittendo flłas probationes
? ueras ſimulando.⁊ dicũtur iſti pᷣuaricatores:quia
oſiſtunt ex utraqʒ ꝑte. naʒ uidẽt eẽ 5 reum: in eiꝰ
ꝑtẽ fauent racite:? iſti puniuntur arbitrio iudiciario
ut. l. i. 2. ij. ff. de priua. Tergiuerſari eſt in rotũ rece
dere ſine lñia iudicis ab accuſatione:⁊= iſti tergiuer
ſatores puniũtur in quinqʒ libris aureis.l.iij ff. de
priuari.? ꝓ predẽis uide bo. tex.ij.q.j. S. nondũ ? ĩ
,l. i. ff. ad turpilk.
—

Bm fortius. Sb

nus calũnioſe accuſans diace nũ
ſubdiaconatn puat.æ publice vxᷣ
beribꝰ caſtigatur:æ exiiũ murt.
0 facit:pᷣmo ponit ⁊ aggrauat culpã iudicis: fo
ponit calũniatoris penam ibi qꝛ caſus ¶ Mota p
ex tex. ꝙ conſtitutus in ordine ſacꝛo vẽ hõ ſacratus
unde Inn. exponit tex. ibi ſacrꝗtis hoĩbus.i.homi
nibus conſt uns in ſacris. ¶ M fo iudicem debe
re ex offo ſuo punire accuſatorẽ calũnioſum:⁊= ſi nõ
facit:eſt maxime redargutione dignus:⁊æ po ndera
tex. ibi ex difſininione nꝛa ꝛc. ꝙ calũniator debet pu
niri ex officio iudicis ĩ ipſa ſnia:qꝛ rens abſo luntuꝛ
cõcoꝛ. l.i. C. e. æ dic ut plene dicã in glo.ſi. ¶ Ler
tio nõ. ꝙ ſi calũniatoꝛ nõ eſt punitꝰ tpᷣe ſuo: rcus
fuit ab ſolutus põt poſtea puniri ex nobili officio in
dicis: æ nz hic tex. ſm hũc itellectũ pro nõ. in.. i.ff.
ad mupil. ¶ Nõ quarto quẽ poſſe accuſare cleriũ
maioꝛis oꝛdinis: qꝛ ʒ nõ poſſit ex toto pumiri ſumi
litudine ſupplicij:qꝛ nõ habet illum oꝛdinẽ:põt tam
pena cõmutari ut bic. CEino collige ex tex.duo:
p ꝙ ecclła hʒ penã nerberũ etiam reſpecio clerice⁊
ita i ꝙ nõ tendat ad effuſionẽ ſanguinis ut in. c. ĩ
archiepatu.j.de rapto. Scõo ꝙ hʒ penã exilij:pot
er go eccleſia clericũ delinquẽtẽ publice uerberaꝛe et
in eciliũ mittere qðᷣ nõ.⁊? concoꝛ.iura egan in gl.

7 uide Inno.i.c.qᷓiter.ij. S.ti. pꝛox. ¶ In glo.i v
bo pꝛiuari officio:iſta glo.h itendit:ꝙ ſi calũniator
ꝑuniat᷑ i ipſa ſnia:qꝛ reus fuit abſolutus: nõ poteſt
poſtea puniri niſi per uiã accuſationiſ:⁊ tũc ille qui
accuſat dʒ ſe inſcribere ad penã talionis: ueruʒ ni
ſi iudex pꝛonunciaueꝛit accuſatoꝛem fuiſſe calumnia
tum: naʒ runc põt ex iteꝛuallo penã calunie infligeꝛe
qꝛ ſatis eſt iudicẽ pꝛonũciare ſuper delicto:qꝛ ſiai
uenit iponeda pena iuris.ij.q.iij. J. notandum æ.l.
.i.ff. ad turpil. vin. extra glo.dicit ꝙ foꝛte h̊ crimen
erat notoꝛiuʒ. uel fᷣm hoſt.iſte diaconus accuſoius
appellauit: æ iõ in cꝗ appellatõis potuit infligi iſta
pena:et cã fuit ꝛemiſſa ad eoſdem indices de ↄſeſu
appe lantis: et ſic non ob.c.accepia de appel. Et ex
bis habes duas limirationes ad.l.i C. de callum.
alle. pꝛo Oꝛio et ↄphendendo clarius materiam ad
uexte poſt bar. in. l.i. .i.ff.ad turpil. et ad. 1. alletas

FK q

—

e calumniatoꝛibus

F. pnaricatoꝛ. ff. de his qui no. ifa. ꝙ de caſumnia
põt quis puniri mulus modiſ.pꝛimo ex officio indi
cis meꝛcenario. et tũc pena dʒ iſeri ĩ ipſa ſnia et ita
ite ligat᷑ l.i. C. de calũ.l.per totã illã diẽ qua lata 6
ſnia abſolutoꝛia qꝛ tanto tppᷣe durat iudicis officiuʒ
in acceſſoꝛijs ut in.c.cum appellationibus de ap.li.
vi et.l. paulus.ff. de ꝛe.iudi.poſtea punire non põt
ex officio iudicis mercenario: qꝛ expirat exquo lata

ẽ ſnia ſuꝑ principali. nenit eni acceſſoꝛie ad ipſum
factu n pꝛincipale: pꝛo hoc.l.iiij. C. depo ¶ 0mô

calũniatoꝛ põt puniri ex officio iudicis nobili: er ſic
põt intelligi tex. i pal.l.i. F.i.ad turpil.? nõ.q bor hᷣ
Fn unũ intellectũ. æ ex tali officio põt ꝓcedeꝛe ẽt lõ
ge pꝰ ſniaʒ abſolutoꝛiã: ex quo eim cõmiſit deliciuʒ
in pnitia iudicis põt iudex ẽt ſecularis ex officio ſuo
nobili poſtea inquiꝛeꝛe ⁊ punire: ar. in.l.nulium. E.
de teſti.? qdᷣ nõ baꝛ. in.l.ij.ꝗ.ſi publico.ff. de adul.
Et ſm bãc opi.nõ oʒ diceꝛe ꝙ iſtud pꝛoceſſu hᷣ ex
ſpãali diſpõe prĩcipis:qꝛ deʒ eſt in quocũqʒ iudicio
nt 5 der Temo! mõ poteſt puniri calũniatoꝛ peꝛ
nia n accuſationis ut ſi non fuit punius in ipſa ſen
tentia abſolutoria põt ð nouo accuſari ſicut ð quo
liber auo delicto ut hic in glo. æ in pꝛeale.l.i. Et ſi
querit᷑ . qᷓtũ ipᷣs põt accuſari uel ex officio nobili
puniri:ſunt opi.quidã dicunt qꝙ ſtatiʒ abſoluto ꝛco
ar. in pal. F. i. bar. ibi dicit ꝙ. j. tin ipᷣs põt irq̃ri ul
accuſari q;to pꝛe durat accnſatio delic i in quo fu
it calũniatus: quia punitur calũnia ad inſtaꝛ illins ð
licti: qd ur̃ ſats ꝛonabile ⁊ notãdũ. Mõt ẽt ⁊ q̃no
puniri ſin modũ hᷣ tradiũ in glo. ut pe ꝓrnũcici ſu
peꝛ calũnia: poſtea ex iteꝛuallo fiat execurio pena iu
ris:que ſtatim uenit iponenda ex ipſa ꝓnũciane ne
ut 5 dixi: ꝓ hoc hẽs declarationem bꝰ glo æ mate
rie. ¶ In glo. in ueꝛbo vberibus:oppo.⁊ nidetur
ꝙ iſte ſubdiaconus accuſatoꝛ non debeat ꝓpteꝛ ca
lu nnia n ſubijci ueꝛeribus nec in exilium depoꝛta
ri: qꝛ calũniatoꝛ tin punitur ſimilitudine ſupplicij. et
ſic ſuſtineꝛe dʒ illam penã tin quã ſuſtinuiſſj accuſa
tus conuictus.ij.q.iij.qui non pꝛobat.ſed accuſatꝰ
de crimine fuiſſet depoſitus ut in. c.tue.j.de penis:
non auteʒ ueꝛbeꝛatur: eꝛgo nec iſte calũniatoꝛ dete
pat ueꝛberari.ſo.h̊ factum fuit in ſuplementum pe
ne ſᷣm glo:quaſi dicat iſte accãtoꝛ non poterat pu
niri ſimilitudie ſupplicij. quia non habebat oꝛdineʒ
diaconatus:quem bhabebat accuſatus: quapꝛopteꝛ
priuatur oꝛdine quem babet: æ in ſupplemeniũ im
ponitur alia pena: qd nõ. ex quo habes modum pu
niendi laicum criminatoꝛeʒ clerici:ut ſi conuincetut
de calũnioſa accuſatione: cum non põt puniri ſimili
indine ſupplicij: quia non habet oꝛdinem puniatur
alia pena ad aꝛbitrium iudicis: ſicut obſeruatur qn
ꝓ delicto de quo quis accuſatur non ꝛeperitur ceꝛ
ta pena ut nõ in pꝛealle. S. pꝛeuaricatoꝛ ⁊ in. d.3.i.

ad turpilianum: Abbas.
Denunciatot
B m dilectus in probatione

criminum deficiens ab officio ⁊ beneficio
ſuſpenditur: donec iunocentiam ſuam purgei. Et in
