mãdator. hẽbit gꝰ locũ tin i caſu ſuo ꝓ h̊ optie
facit tex.i ſili i.c.ſtatutũ ðᷣ elec. li Vi ⁊ i.c.cũ i 2
ctis ð elec.iũcro.c.ſi ↄprom fairiꝰ.e ti. l. Vi.fac̃
qð nõ. Jo. an. i regłi odia i mer. Aut ſtatutuʒ
ꝓuidet de pẽa regulari: ut qꝛ non multũ exoꝛbi
tat a diſpõe iuris.uel pone aliud exemplũ quoti
dianũ ubi pena i iure expᷣſſa nõ e:ſtaturũ ponis
penã ⁊ loquit᷑ ð faciẽte:⁊ tũc icludei mãdator:
qꝛ ̊ ſtarutũ nõ ẽ exorbitãs iõ recipiui iterptatõʒ
ſiẽ ius cõe.⁊ h̊ ĩ ſiłi ſeſerũt doc.ãtiqui iĩ l. qcũꝗʒ
.Cz ſer fu. iĩ illa. q.nũqͥd i ſtatuto maſcuunũ ↄ.
pᷣhedat feminũ ſicut i diſpoe iuris cots.⁊ cõuex
or ibi ꝑ legiſtas ꝙ ubi ſtatutũ ↄiinet odiũ rona
bile feminũ ↄpᷣhẽdii ſub maſculio ex irerpᷣtaiõe
2 nõ ex ꝓpria ſign ficatõe vᷣpoꝝ:ð quo plene ꝑ

bar. i. l. i. ff. ð V. ſig ꝑ Archi.i. c. ſi q; ſuadenie

xvij.q.iiij.ad oia pᷣdicta adde gl.ſing.i cle.i. ðᷣ
ni. ⁊ hone.cle.qᷓ dicit ꝙ ubi diſpõ iuris punt a
liquẽ facientẽ ꝑſonaliter:tũc faciẽs ꝑ aliũ nõ te
net᷑ illa pena licʒ peccei:ſecus ubi nõo adderetux
illud uerbum pꝑſonaliter zc̃. .
Excõicatꝰ ꝓ iniectiõe ma
Or 10. nuũ i clericũ lʒ occuicꝰ ao
ſoluit᷑ ꝑ ſolũ papam. b. d. Caſus æc.
occulte icidit i excõicationè ⁊z renet ꝓ abſoluioe
ire ad ſedẽ apoſtolcã. Et ex hoc nõbili ifero pᷣ
mo ꝓꝙ diſpõ iuris afficit ᷣliquetẽ q;incuqʒ oc&
te.ꝓ hoc uide bo.tex.i cle.i.ð here.⁊ opiie ꝓoa
tur hic iũcto c.ſi qͥ ſuadẽte.xvij q iiij.ꝛ infe
ro ex pᷣdſictis ⁊ ex tex.ꝙ abſoluuo a ſñ:a excoi

catõis ſẽꝑ reſeruari dʒ ſuꝑiori ſicut iura diſpo

nũt ẽt ſi petat᷑ i foro anie.ſic gꝰ abſoluuo ab ex
cõicatõe fori penuẽtialis uel ↄtetioſi reglariter
nõ iʒ ſunolici ſacerdon ꝓ quo uid bo. glo.i. c.
ij pe. æ re.ſi.Vi.ad qðᷣ pauci ſacerdotes adꝰ
tũt.i¶ 2*nõ ꝙ abſoluno et i foro aie nõ dʒ icul
geri niſi cũ onere ut ſatiſfaciat leſo æ ſi nõ ſatiſ
fac icidit ĩ eãdẽ excõicatõeʒ ð quo uide bo.tex.
i. c. eos i. S. i.e.ti.li.Vi. ʒꝰ nõ.ibi ſine ſpali mã
dato ⁊æc.ꝙ ad abſoluedũ excõicatũ ꝓ imiectiõe
manuũ ĩ clericũ reqriẽ ſpale mãdatũ qð rellige
niſi neniat acceſſorie ad mãdatũ ð quo i. c.pru
dẽniã ð offi. dele. ¶ In gl. i. ut itellige rex. ð cõ
ſinitate gñali qᷓ ad iuicẽ aſtrigunt̃᷑ oẽs catholici
maxie clerici iter ſe.ꝓ hoc facit.c.ioãnes i pᷣn.
.5. reg. nã oẽs xpᷣiani pñt appellari fꝛes:qꝛ eſ
fecti ſũt filij dei ꝑ regenerationẽ faciã in baptiſ
mate:ut in.c.ad menſã xi.q iij. qð tene menti.
Bl li. Etiã pᷣuilegiari tenẽt uitare
excõicatũ ⁊ ꝓ iniectõe mãuũ
. ĩ clericũ excõicati ſũt.h.d. Caſus ⁊c̃.
Nãõ.pex tex. ꝙ q̃libʒ tenet̃᷑ nitare excõicatũ qᷓ
cũcũqʒ ſit Bwllegar Szʒ 3 boc ⁊ tex.oppo.de
i

M. fãia excõmunt.

c.rñſo ⁊.c.eũ nolũtate ⁊ d.c.qꝙ ĩ dubijſ ⁊.c.int
.eo.ti.⁊.xi.qi.c.qm multos ubi pʒ ꝙ multi lici
te cõicãt excõicatis nigore pᷣuilegij apoſtolici ut
filij uxoꝛes pᷣuiẽtes ĩi domo.i.laboratoꝛes ⁊ ſiłes
de qᷣbꝰ ibi So. dicũt doc. ꝙ rex. iſte intelligit ð
pᷣnilegio nõ corpe iuris clauſo genẽali ł ſpali ẽt
ſin cã ↄceſſo ↄria loquũt᷑ ĩ pu legio corꝑe iurii
clauſo. ⁊ nõ mirabili᷑ ̊ dẽʒ ꝙ ſine cã nõ ualet
puilegiũ ↄceſſũ ꝑ papã ut qͥs nõ teneaiur nitare
exdicatos nã cum ſit papa ſupra ius põt ſine cã
ʒ ius diſpẽſare ⁊ ẽt i totũ tollẽ ut i.c propoſuit
de ↄceſ.pᷣben nõ. Inno i. c. cũ ad monaſteriuʒ
de ſta. regu. Soł credo poſſe dici ſaluãdo illud
dẽʒ cõe qdðᷣ mihi placʒ ꝙ iõ ſine cã papa nõ põt
H qꝛ eẽt nubila? ſeu tollẽ uniuerſalẽ ſtatũ eccłe ⁊
generare ſcãdalũ i mẽribꝰ aliorũ.h.n. papa facẽ
nõ p̈t l ſi faẽ n ẽ rolerãdũ ꝓ h.i q.vij.i.c ⁊ ſi il
la uide Inno.i.c.qto de ↄſue.⁊ ĩ.c.ĩqᷣſitõi.j.e.
Et ex b ifeꝛt᷑ ad aliaʒ qõnẽ nũqͥd papa poſſit
tollẽ canonẽ ſiq̃s ſuadẽte ut qͥs ꝑcutiẽs clericũ
nõ ſit ãpliꝰ excõicatꝰ. Ab.tenuit h̊ ꝙ ſine ↄcilio
generali h̊ nõ põt. Sʒ Hoſti.ſẽtit oppoſitũ mi
hi plʒ dẽm. Abba. qñ papa nellet tollere ſine cã
qꝛ ðᷣcoloraret᷑ uni vᷣſał ſtaꝰ eccle qdᷣ papa facẽ ñ
põt łᷣ nõ ẽ ſuſtinẽdus ut.S. dixi. Secus ubi ſub
E cã ar.ooti.i.c.nõ dʒ de ↄſan.⁊ affi.⁊æ ita ↄcõ.
gl.i.c.qᷓ ad ꝑpetuã ⁊.c.ſũt qdaʒ.xxv.q.i.q mul
tũ uariãt ⁊ diſputãt nũqͥd papa poſſit tolere cõ
ſtitutõeʒ ↄceꝛnetẽ uni vᷣſalẽ ſtatũ eccłe ⁊ dico ple
niꝰ i. c. cũ admonaſteriũ pᷣal. Infert᷑ ẽt ad aliaʒ
qõnẽ nũqͥ I excõicatꝰ teneat᷑ uitare excõicatuʒ ⁊
cõit᷑ ↄcludit᷑ ꝙ ſic.nã ſi puilegiũ ñ defẽdit quo
minꝰteneat᷑ uitar̃ multo fortiꝰexcõicat o:qꝛ ðᷣlie

tũ nõ dʒ pᷣſiar̃ imunitatẽ et excõica:ꝰnõ ſolũ duʒ

ab alijs uitari:ſʒ tenet᷑ ipe alios niraꝛ ut i.c.illᷣ
.S. de cle.ex.mi.ubi de h̊. (Wagt i.i fi. nõ gl.
et tene eã mẽii ꝙ papa cõicando cũ excõicato lʒ
ꝑ pᷣus nõ tollat excõicatõeʒ nõ ẽ excõicaiꝰ ᷣ eniã
tʒ Yo. ð lig in cle. ſi ſũmꝰð ſen. ex. ꝓ h̊ qꝛ excõi
catio qᷓ Shit̃᷑ ex ꝑticipio ẽ de iure poſiiiuo quo
papa nõ ligauit ut i.c. ꝓpoſuit de ↄceſ.pᷣbẽ.naʒ
tãta ẽ ptᷣas pape circa iuſ poſitiuũ nt ſi tollat ↄ
ſtirutõm ꝓmulgãtẽ excõicationẽ æ ulłt eã hẽi ꝓ
ifecta excõicati uigore illꝰ ↄſtit.ñ idigent abſoł
tõe ut diẽ gl.ſingłaris ĩ cle.i.de imuni.eccle.
j PDertcutiẽſ
Arochianos. ecnuii
uel ↄvᷣfũ religioſũ dʒ denuntiari excõi
catꝰ ⁊z uſtari donec fuerii ꝑ papã abſolurꝰ. h.d.
Caſꝰ ⁊c ¶ M.pꝰex tex. ꝙ oẽs ð dẽis. pnt dici
parochiani platorũ ſen epoꝝ ↄcor.c.i S. ð rap.
2. c. ꝗpoſtolice. S. de dona. 2*nõ ꝙ incidens in
ſniã canonis dʒ denũciari publice excõicaiꝰ et ̊
ſpectat ad officiũ pᷣlatoꝝ ẽt neie reqrete ⁊ dʒ ta
lẽ facer̃ uitari donec ſatiſfecerit leſo ⁊ fuerit ab
ſolutꝰ.nõ g debẽt pᷣlati eẽ ↄtẽti ſimplici excõica
tõe canonis:ſʒ ꝓcedere ad publicationẽ ⁊ facer
talẽ euitari excõicando alios qͥ cõicauerit ſccũ ł
alio mõ. Vltio nõ ꝙ et religioß leſis ? iniuria
tis an oĩa ſariſfaciẽdũ ẽ. pnit g' ét religioſi agẽ

„

ad ſatiſfaction? iniurie de quo pleniꝰ? quał euit
iſta ſatiſfaccio dicã i. c tua nos.j. eSʒ qꝛ b of
i fi. le ꝙ icidẽs in hãc excõicatiõʒ dʒ cũ lris or

dinarij ſe ↄferre ad curiã ꝓ abſolutiõe¶ Quid
ſi iret ſine talibꝰlis. So.dicũt doc. ꝙ nihilõinꝰ
abſoueret᷑ ar.in.c.ſacro.j.e.⁊ ĩ.c.cũ ꝓ cãa. Sed
tẽ ſolet tal ꝛemitti abſoluedus ad oꝛdiariuʒ loci
ut appareat an expᷣſſerit falſã cãʒ in abſolunione
ar. i. c. ex ꝑte de off. ordi.defe rũt geiſte lr̃e ordi
narij ut appareat de ueꝛitate ? ſetie fẽi ꝓpt᷑ qð
icidit in excõicatiõeʒ.¶ Sʒ oppo. ſlꝛaʒ ⁊ uꝛ qp
poſſit appellari ne fiat iſta denũtiatio cuʒ poſſit
Pcutiẽs clericũ pᷣtẽdere excuſatiõeʒ.nã forte eũ
Pcuſſit ſe defẽdẽdo uł eũ ñ cognoſcedo el ſic in
excõicationẽ ñ icidiſſʒ ⁊ ꝓ h.c ꝑuenit.S. de ap.
ubi dẽ deferẽdum tali appellationi. So. ↄcordo
ſic aut notorie ↄſtat tale icidiſſe in excoicauoem
? tũc hʒ locũ iſta littera ut appellano n heat im
pedi? uires denũciãtis.cũ ꝑ tale denũnanonem
ãpliꝰnñ liger̃ ꝓ hc.paſtorał de app. Qaʒ vo ſic
notorie nõ ↄſtat imo ꝛefricat᷑ i dubin urꝛũ ꝑcuſ
ſerit uł ñ uł an ex cã eũ excuſate z tũc deferedũ
ẽ appellatõi ⁊ ita loqt᷑ õriuʒ. ¶ Nie aduerte ꝙ
ubi ñ notorie ↄſtat de tali excoicatiõc dʒ ordia
riꝰañ denũtiatiõeʒ facer̃ citari illũ que denũci t
excõicatũ intẽdit q.enꝰdefẽdat ſe ne denutiet ex
cõicatꝰ ꝓ h̊ uide gl.nõbilẽ ĩ cle.pñti de ceſi.⁊ in
cle.ij. de penis ⁊ dʒ iudex receptis ꝓbatiombꝰðᷣ
nũciar̃ talẽ icidiſſe i cãaonẽ ? ab hac denũciatoe
poterit appellaꝛi niſis notoꝛie ↄſtet ð orio qꝛ a

ſnia legis n appellat᷑ tni a ſñ.a iudicis declaran

tis que icidiſſe i penã legis appellari por ꝓ hoc
nide bo. gl.i. c. ceupieres de elec.li.vj.⁊ fac.c.cũ
fm leges de heꝛeti.eo.li.? qðᷣ ibi nõ. n gl.
.i ibi ſʒ moachus ñ põt ⁊c̃.b̊ limita ueꝝ nili mo
nachus eſſzʒ abſes puta i ſtudio uł pns =? plaius
ſuus eſſz lõge abñs pꝛocuꝛatore n dimiſſo.nam
tũc poſſet age?ꝛ mõachus ex pᷣſumpta uolutate ⁊z
licẽtia ſuꝑioꝛis ſiẽ dicimꝰ i finofamił. ꝓ h.l.ſi 0
gius ff de iudi.⁊ i.l.ſi unꝰin. O. fi fl. de iniur. fa
cit ꝙ nõ.i.c ex ꝑte S̊ de accu.⁊ i.c.ut ꝑiculoſa
ne ce uł mo. Ii. vj ⁊ uide gl.i.c.nñ dicatis.xij.q.
i. ¶ In ea gl ibi ſecꝰin ecclia ſeculari hᷣ itellige
neꝝ ſn Moſti. de actiõe ↄpetẽti ipſi cleꝛico.nã
opetẽetẽ eccleſie põt eccleſia ꝛemitter.ex iiuꝛia.n.
illara clerico ſeculari actõ naſcit᷑ æ cleꝛico æ eccle
ſie:un acrionẽ ↄpetẽetẽ clerico n pot ecclia remit
teꝛ: ſʒ opetetẽ ſibi ſic:ita eõ actioez ↄpetẽete eccle
ſie ñ põt clericꝰ iniuria tꝰremittere:ſed quatenus
tangit perſonam ſuam ſic ad h.c.cuʒ deſideꝛes
2 c.ↄtingit j.e.⁊ qð nõ.i:c.ſi is qͥ xxuj.q.iiij.x
lI.c.ſalonitane.lxiij.di. Quid aũt ſi clericus inin

riatus hẽbat plures eccleſias cui illarum ↄpetit

actio iniuriarũ. DOic̃ Moſti.ↄſideꝛandum e an
altera ſit ĩ ↄmẽdã et alteꝛa in titulũ uł an iiuna
fuerit irrogata ꝓpteꝛ a teꝛam taniũ aꝛ. in.l.item
apud labeonem. F. ait pretor de iniur. 2. c. ꝛela
tum. ij. S. de teſta. Et conclude ꝙ eccleſia ubi eſt
innitulatus habet actionem. Sji uero utraqʒ eſt
in titulum ⁊ ſi pꝛopteꝛ alceram tantum imuꝛia ẽ

e ſ giͤrͦ ſo9
iij. Nliitpiunt ni
cnſſone qr als iunis
ce ceie 9 botbo.
ir a .b tl /l l.

Zlenoni

mmumtij tnh l
n iecoei liii noun
sbnmnns Ein
ſorma 1 ranenaddde⸗
lictde enoneeſ i iund
rmori cantione de ni
hoſobiolnonch fen pe⸗
geli arbͦch uſfen e

Pt in. c.a Molcli eo t n
1Mnodäre,

rere nangans aſcuins

iue mſi ummmmi roh
racn Gui
Riatunsreigons auerii
ls teigonis ganle pnt
ſalemme efgreoniun le⸗
endennt dot Dublepo g
Zuenſs.Ouidinn
ii ndtiflnt non dub

tdſenloe dr oran
tn ü glideiüci
Nttuſene daiini
bleie ii deteſan
n recis pbnhonib
het ab hat denüne
olone gſte gio⸗
1 ſia udſosecurn
gss ppelun por obot
Ncle l. .r Aa

coti ol

lmta vex nii mo
tio al is t plans
ore ſ meclo Nun
Panpntofnr
ifiucfant.pbl ii
en 6. koeinun
AC.ti et glenſi
g.icRdtate N),
uala enonbirl
Npin il clin
1umniur cr d.
uli tumtale⸗
iu alin nit
um oetite ecce
Gaeied ovaienus
H.C deſigens

i iii

cat ſ derics n
ai brun i

ſcennann tin

4 Uuolötlan inn
mloni nincen
6

1,1⸗
lrgaagiuin
vero nſuc ,

unnnu⸗

¶ Be ita exommunis

irrogata ili ſoll petit actõ. Si uero pꝑ ntrãqʒ
nel ſimplꝛ iiuria ẽ irrogata tũc ↄpetit actio utri
qʒ.nã ex eadẽ iiuria põt actio cõpetere pluribuſ
ſonis ut puta ſi iniuria inferiur nxori alicuius
actio cõpetit ſibi. Iẽ marito. Itẽ pfi de quo iĩ
.i.?.ii ff.de iiuriis cũ ſi. In gl.fi.ibi cleꝛico ãt
ſeculari dʒ dari zc. hot itellige ſm doc.⸗ bene ĩ
emenda qᷓ fit roe intiurie tãgentis pſonã clerici.
Sed quatenꝰ ĩiuria tãgit eccliam emẽdabit ipſi
eccle iniuriate.er ſi plures hʒ ecclias dic nt.S.di

xi. Et in fi. gl. dic gl. ꝓcedere ubi non peuterek

clericꝰ.nã ex ꝑcuſſione clerici oↄmitiit᷑ ſacꝛilegiuʒ
quo cãn põt adiri iudex eccłaſticus.. laicũ: ut ĩ
ec. cũ ſit gnãle.S. de fo.ↄpet.⁊ i. c. q̃ſqs. xvij.q.
iiij. Idẽ ẽt putarẽ nbi ĩiuria fieret clico ſine ꝑ
cuſſione qꝛ talis iiuriãs pt᷑ dici malefacror cleri
ti et eccleſie. ꝓ hoc bo. tex.i.c.cũ olim..de in

lur. et ꝓ h̊ facit.d. c. cũ ſit gnãle.

F£½ tenore. Noni foꝛma pcs

pti qdð ſub miꝛtute
iuramẽti fieri dʒ illi q ꝓ niolẽta mann
um ĩiectõe ĩ cleꝛicũ excõicatuſ abſoluit. h.d = ſe
cũda ꝑs ibi mandamus. Caus zc. ( Mõ. p ex
tex. formã ⁊ pratiea adhibẽdam ĩ abſolut.ab ex
cõicatõe canon s ſi qͥs ſuadẽte. ſufficit ei pſtare
iuratoriã cautionẽ de paꝛẽdo mandatis eccle =
poſt abſolutõm dzʒ fieri pceptuʒ ut h̊c;. Intelli
ge iñ ꝙ priꝰ dʒ ſariſfieri leſis ſi iiuria E notoꝛia

nt in. c. ea noſci I.eo.æ nõ. Joa. an.in c. ad H̊
J.co Vis : nod presped ei qui iurauit
parere mandatis alicuius ut pcipiatur ſub uix
tute preſiiti iuamemi pro hoc.c.breui de iure
iur. et. c.ueniens er.c qͥntauallis eo.ti. ¶ 3 nõ.
ibi alicuius religionis ↄuerſũ ⁊c᷑.ꝙ ↄuerſa ali
culus religionis gaudet pᷣnilegio canonis ſi qͥs
ſuadente ⁊ fere oĩa iuꝛa loquentia de aueꝛſis n

gandeant hoc pꝛiuilegio loquũtur de religioſis

ↄuerſis. Quid at in ↄuerſis eccleſe ſecularis.
cdic ut dictũ fuit in.c non dubium g e. Altimo
nõ ꝙ delictum ꝑcuſſionis ↄmiſſum imer bõies

ſimul niuentes alleuiat̃ rõe ſocietatis et cõionis

qꝛ cõio eſt mater diſcordie.ł.cũ parer. S. dulciſ
ſimis. ff. de le.ij.æ iõ qͥ ſemel incidit in excõicati
onem non iurat ꝙ de cetero non ꝑcuciet ſociũ
qꝛ de facili fieꝛet ↄnentio.excõicatus in eſt pcu
tiendo clericũ ſociũ:ſed nõ iurat rõe predicta =
de abſolutione fiẽda in hoc cãu dic ut nõ. in. e.
qm.S.de ni.et hone cleri. ¶ Minmo q̃ro qͥd ſi
moderate quis ꝑcuciat clericũ ſibi fuiẽtem cau
ſa correciionis.doc.dicũt talẽ ñ eẽ excõicatum
qꝛ ñ põt ĩ hoe nõri niolentia ar. hic in eo ꝙ ex
cuſat᷑ platꝰ uel magr̃ ⸗ facit.xxiij.q.i.patus.
Excommunnicatum
g„ cetero. . percenſſione cle
rici abſoluit epiſcopus ſi ſine perieuio
papam adire nequit. debet tamen ſibi mandaꝛe

quod adeat papam impedimento ce B. d.
2 fa pars ibi ſed eſt. Caſus æc. 15. primo

ex tex. ꝙ inimicitia æz alia impedimẽta ipalia ex

cuſant ab onere adeũdi papam ꝓ abſolutione

ab excõicate: ſ poterit abſoluſ a dioceſano ⁊
pedimẽto ceſſante debʒ comparere coram papa
nn hic i fi. tex. x ĩtellige ꝙ i ꝓpria ꝑſona ↄpare
at nit i. c. ꝙ i dubijs.· j. eo. nec ponderaĩ qs fue
rit cã inimicitie.ſans eni ẽ hũc bẽe iuſtã cam nõ
accededi ar.i.l.nec timore. ff. qd me. cã. 2 i. c. ue
niẽs ðᷣ ſpõ. 2˙nõ. ibi dioceſano ep̃o ꝙ abſolu
tio ab hac excõicatione et ſubſiſtete cã ipedimẽ
ti nõ ↄpetit inferioribꝰ pᷣlatis citra epᷣm quo
dixi i. c. monachi g. eo.¶Alcio nõ. ꝙ abſolurꝰ
ꝑ iĩpedimentũ ab eo cui nõ ↄpetebat ats ptᷣas
abſoluẽdi dʒ ĩpedimẽto ceſſate ire ad illũ cui 9

petebat abſoluno. Et circa hoc dubitat᷑ de duo

bꝰ. pꝛio nũquid tex. iſte bẽat locũ i excoicatione
lata ob aliã cãm ut nõ nalẽs iꝛe ad papã poſfit.
abſolui ab epo. æ Inn tʒ ꝙ ſic. ⁊ clare bodiep
bat i.c. eos.e.ii.li.Vi.ubi bonꝰ tex. ¶2 dubita
tur quid ſi captata opportunitate nõ uadit ad
illũ cui ↄpetebat abſolutio.dic ꝙ ſtati ꝛeincidit
in eãdẽ excõicationẽ:ut i. d.c. eos. n gl. fi.
dic melius ꝙ aut opportunitate capiata uadit
ad papã: æ tũc nõ peret denuo abſolutionẽ. Sʒ
recipiet mãdatũ apoſtolicũ dütaxat pꝛo hoc iſte
tex.i fi. Si vo opportunitate captata nõ addit
papã:tũc ẽ ꝑiurus:qꝛ nõ ſeruanit iuramatum =z
reincidit ĩ eadẽ ſniaʒ excõicatiõis nõ ꝙ pria re
niuiſcat: ſʒ ẽ noua excõicatio a iur̃ ſata ꝑpꝑ ptẽp
mũ iſtiꝰ: ut. d. c. eos. z ꝑ h rñdet᷑ ad arg. glo.
E hec Cũ papa abſolutionem
. excõicati delegat mãdat
ecipi cautiont ð parendo mãdatis ec
cleſie h. d. caſus zc. 6. prĩo ex tex.i lꝛis aitẽ
dedũ ſtilũ cur e.a ſi pᷣtermitut᷑ ir̃e redaũt ſulpe
cte ut i. c. q; graui ðᷣ cri. fal.æ i. c.cãm. S. ð teſti.
SDed op 3 tex. nã vr ꝙ delegatus qui cõica
nit poſſit abſoluere abſqʒ alio mãdato: ut i. c. qᷓ
rein ð offi. dele. So. dʒ tex. intelligi qn delegati
qui excõicauerũt ert mortui uel reuocani ulł ex
cõicauerãt poſt ſñiam diffininuã æ terminꝰ erat
lapſus quibus caſibꝰ oportet re urrẽ ad aliũ p
abſolutõe: ut i. d. c. qreti. ¶ In gl. fi. ibi ſola iu
ratoria ſufficit nõ gl. Sʒ itellige ſm Jo. an. qñ
nõ ↄſtat de iniectioe manuũ notorie.nã ſi cõſta
ret nõ debeꝛet fieri abſolunio niſi priꝰ fieꝛet ſatiſ
factio qðᷣ puto nex ꝓ h.c.ꝓximũ.naʒ excõicatꝰ
ꝓ iniuria mamifeſta nõ abſoluit᷑ niſi prio ſatiſfa
ciat: ut ĩ.c. ex ꝑte ðᷣ v.ſig. ⁊ i.c.uenerabilivꝰ de
ſenten. exco.li.vi.⁊ intellige quod ſequit᷑ in gl.
ſecundum iura ſuperius alle. *
4 xcõicatus per
noſcitur * canonẽ ſi qͥs ſna
dẽte ſi diues uel pauper papam nel
eius legatũ abſoluendus eſt. fallit in muliere ſe
ne ifirmo ul mutilaro qui ꝑ epm abſolni poſſũt
b.d.pꝰ exceptionẽ ponit.ꝛꝰ ꝛegulã ibi alios. 5
i;dã determinationem ibi ſi nero caſus Xc.
45. pꝰ ex tex. qᷓtuor caſus ſeu qᷓtuor ſpᷣes
pſonarũ q̃ ñ tenent᷑ ꝓ abſolutõe ire ad papam
Et nõ.qꝛ tex. de mulieribus loq̃tuꝛ indiſticte. et
ic ſi malier inuenis nei ſui iuris diues nuił paup
2 *

—

¶Be ſñia excomunl.

fit ſi tenet p hac abſolutõe ire ad papã: qꝛ itleꝛa
tio eaꝝ piculoſa e. ¶: nõ. legatũ pape poſſe ab
ſoluẽ ab bac excõicatioe ét i caſu epo nõ ꝑmiſſo
2 de iſtis legatis dic ut plene legit 2 nõ. i. c. pe.
de offi. lega. ʒ3 nõ. ꝙ tpe moriis põt excõica
tus ꝑ canonẽ ſiqs ſuadete abſolui ab alio ꝙ' a
papa.recuꝑata tn ſanitate tenet᷑ adire papa leiꝰ
legatũ als reincidit ipo ſco i eãdẽ excõicatõʒ ut
i. c. eos. e.ti.ſi.Vi.¶ Sed qꝛo qͥ dicant᷑ deſtituti
mẽbris So. ꝓcedit tex.ĩ iſtis claudis cecis ?
lijs mulnifarie ipeditis ĩi mebꝛis. oẽs eni tales di
cur̃ mifabiles pſone 2 gandẽt hᷣ pᷣuilegio. Al

io qꝛi᷑ hᷣ diẽ tex. ꝙ abſoluit tpᷣe neceſſitatis de

bẽt neseſſitate ceſſãte adire papã ł legatũ ſuſcep
turi mãdatũ apoſtolicũ ⁊c.nunqͥd ſuſt ciat dũ le
gatus ẽ in lin Yun ponit 5 duas opi.qᷣdã
dicũt ꝙ ſic.ſiẽ enĩ poſſũt abſoluẽ ita ⁊ b manda
tuũ iniungere. Alij Z ꝙ i traſiu pnt abſoluẽ ꝑꝑ
pculum mortis ? ũc acceſſoriũ iniungere man
datũ:ſed mãdare pᷣncipalit᷑ nõ pni: ſiʒ qʒ recurri
ad legatũ ꝓprium nõ ad nãſeũte. Moſti. placet
p̃ᷣmũ dictũ. Sed certe ł; pᷣmũ ſit equiꝰ ſecunduʒ
nerius m Jo. an. de quo ꝑ Spe in ti de lega
to in S. nic dicamus. v. ſʒ tũe¶ In gl. i. V. iu
facultates in fi. Sʒ queꝛo qualis erit iſta ſanſſac
tio. due opi. ponũt ꝑ doc. una ꝙ Vlatur circa ex
peñ. dãna ⁊ iterec: qꝛ clericꝰ nõ dʒ petere eſtima
tionẽ iniurie. Sʒ ꝓpter dignitatẽ cleꝛicarꝰdebʒ
ignoſcere ut ĩ.l.ſiquis ĩ h genꝰ. C. de ſac.ſan. ec
cle. Alij vo dicũt quos ſequi Hoſii. ꝙ nõ ſuß
ficit iſti iniurianti flectere genua ? petere uent
am imo teneĩ ſatiſfacẽ de iniuria illara ? eſtima
bit iiuria ʒy qualitatẽ ⁊ q;titatẽ pſone ininꝛiate
2 ilurie 2 emda dabit ipᷣi cleꝛnico ? ꝓ ̊ bonꝰtex.
I c.oli. S̊ ð iniurijs. ⁊ opi.ẽ Vioꝛ ſʒ alia ẽ eqoꝛ
Irẽ ad vᷣie qꝛ Iʒ actio iiuꝛiarũ expiret ꝑ lapſum
ani.l.ſi nõ ↄuicij C. de ſiuaiſ in ꝑ niã exceptõis
ppelliĩ iiurians excõicatꝰ ſatiſfacẽ eriaʒ poſt an
nũ: qꝛ nõ dʒ abſolui niſi p ſauſfaciat ur h qq;
g directe ꝑ uiò actionis nõ poſſi pꝰãnũ ↄleq ĩ
iuriatꝰ eſtimarionẽ iinrie ↄlequeĩt᷑ iñ eã ĩdiꝛecte
qꝛ al ũ andiet petens abſolunonè im Hoſt. et
bñ ? b nõ. EA v. paupes. Jo. an. diẽ ꝙ;
pauꝑ mẽdicãs ał potès ad eñd teneĩ ire ad cu
riã ſi ał.mẽdicãdo põt ſibi ꝓſpicer̃ ſic ĩ boco in
quo maner 2 cau loòt iſte rex. Si vo ẽ pauꝑ
ſi mendicãs nihil habens: un uinar niſi ex arrifi
cio ſuo ꝙꝙ exercere non põt iĩ itinere 2 bʒ locum
Sriũ.er quo eni non ẽ ſolitꝰmẽdicaꝛi:ſʒ ex arnfi
cio uiuer̃ ñ tenet᷑ ꝓ abſolunõe optineda mendi
car̃ z ita loqnat᷑ Saũ qð nõ.imo plus dicit ſi
ſolit mẽdica? ex medicitate ꝓſpiciebat ſibi ⁊ uxo
ri æ itineꝛãdo nõ poſſit ꝓſpiceꝛe nxori tunc non
generetur ire qð ſatis mibi placet.

Bm nõ ab homine.
Ame denũñciationẽ uitadus ẽ excõica
rus ꝓ uiolẽta manuũ iniectõe in cleꝛicos niſi ſit

occultꝰ. b. d. pꝰ. Interſiciẽs cłicũ qui ↄtẽpto cle
ricali hirn ſe enormiratibꝰ imiſcuit excõicatꝰ nõ

5 ſco. Et duo fũt dèa Fʒ ibi ĩ articulo. Caus

gé. ¶M. pex tex. ibi ꝓ ſacrilegio ꝛc̃. ꝙ inijci

ens manũ uiolẽtã i clericũ ↄmittit ſacrilegiuʒ et
tanq; ſacꝛilegꝰ coeꝛceꝛi põt ⁊ coꝛã iudice eccleſia
ſtico cõueniri.xvij q.iiij.ſi qs deiceps ⁊.c.qᷣſqᷣs
2. 5. de fo. cõpe cũ ſit generale¶ 2 nõ. ꝙ uitare
tenemur excõicatos nedũ noiati ab hoie: ſʒ enã

excõicatos a iure qʒ adhuc ꝑ hoieʒ denũtiati n06

ſint excõicati et h qñ ceuũ ẽ illos cẽe excõicatos.
nõ. ꝙ i publico nõ debemꝰnitare excõicatuʒ
a iure qñ excõicatio ꝓbari non pot ut qꝛ alicui
tm b̊ notũ e et bãc puto ꝛ0nẽ hꝰre.ex quo eniʒ
nõ poſſumꝰeũ ↄuicer̃ de excõicatiõe nõ debem⸗
eũñ uitare ĩ publico cũ dedecor̃ uł ifamia ſua ar.
.Vj. q ij. ĩ. c. ſi tin et. c. placuit fac.l.difſamãi. C.
8 inge. mau. ¶ Aꝛto. nõ ibi ꝓ latẽii exceſſu æc.
ꝙ canon penã ipo. iure. p oᷣlicro inferes affc ð

— 2 — —

liquetẽ qtũcũqʒ occulte.ↄſtituiõ g foꝛi ↄtetioſi

ligat criminoſos qtucũq; occultos ꝓ quo uide

bo. gl. i cle. i de hereti. 5 i. F. i aꝛiculo fʒ
nera lec. caſũ i quo cleꝛicus ſine alia admonuoe
ꝑdu ipo fẽo puilegin canonis ſi qs ſuadente uʒ
qn comepto clericali babiin un ſcei ſe enormita
tibꝰ. 2 ẽ notã dſũ iſtos clericos ꝗ idebite re

licto babitu efficiunt ſtipediarij ſeu armigeri ut

qteũqʒ iſti cognoſcat᷑ ⁊ notuʒ ſui alijs eos eſſe
clericos ñ habeaãt pullegiñ imũitatiſ ꝑſone. nã ſi
ñ cognoſceꝛet tũc no cet dubiũ ꝑ.c.ſi uero.S.e.
nec b cet in odiũ iſtorũ clericorũ:ſed ꝑꝑ babi
le ignoꝛãtiõ ꝑcutiẽtũ.ueꝛꝰ g itellectꝰ bꝰ. F. ẽ ꝙ l
ſciat᷑ ipos ee clericos iñ ꝑꝑ bũc exceſſũ exuti ſt
iilo puiegio canonis ſi qs ſuadẽte: ſiẽ dicimꝰin
ciericis ↄiugatis. qꝛ relicto babitu ꝑiteꝛ ꝑdũt p̃
uilegiũ imunitatis ꝑſone ⁊ aduerte qꝛ iſte tex.ni
hil diẽ de puilegio fori nũqͥd tales clerici capti
i buiuſmoi enormitanbus pnt puniꝛi ꝑ iudicem

laicũ de qno dicaʒ plene in. c. ꝑpendimus. j. eo.
Paaa niſi ſolus h ſciat nõ bñ gl.nam
nno i. c. iſitõi. .eo.ĩ quadã adi. uiſus eſt no
uiſſe excõicatũ a iure debeꝛe uitari circa denun
tiatiõeʒ qñ notoꝛiũ & illũ ĩ excõicatiõʒ incidiſſe.
Secus ubi ñ ẽ notoriũ lʒ młitis pateat aꝛ ij q.
i. mulii Sed certe ilᷣ dẽm Inn. ur Z iſtu iex.
cũ in p̃ncipio geneꝛalĩ dicat excõicatum & iuꝛe
uitãdũ abſqʒ alia denũtiatõe ⁊ excipit m unum
caſũ qñ.ſ.nni ſoli hᷣ pateret:ſecus g ſi pluꝛibus
Iʒ nõ iducat᷑ notoriũ.nã excepiio ſiamat ꝛegulaʒ
.xxxij q. vij c. dñs. ? ut S. dixi. Rõ hui?excep
tõis ẽe põr qꝛ ex quo ſolus ſcio ⁊ ſic ꝓbar̃ non
poſſẽ debeo ſilere ał. de facili daref̃ mã iĩfamãdi
aliquẽ Sed qn plnꝛibus boc nom eſt andacteꝛ
debeo eum uitare etiam in publico cum poſſuʒz

eum connicere ar. in l. diffamari. E. de ingenu.

manu.? melins in.l.eum qui nocẽtem.ff de iinꝛ.
non ob. c. multi. ij. q. i. qꝛ loquituꝛ de cꝛiminof
quos niſi ſint excõicati uitar̃ n debeo.non autẽ
loquitur de excõicans a iure.dicit tamen Inn.
in preal.c.inquiſitioni ꝙ ſi quis in una prouin
tia eſſet excõicatus notorie 2 in alia pꝛonintia
mihi ſoli pateret ꝙ debeo eñ uitaꝛe ibi etiam in

ca er ſonuß⸗

ſoneſtlorgin
9 ela

( Vita
md fuutei

ſir wlm i i⸗
ocrce cilii ſeni
iebſooni b K
(Ctsde (No
cne etedicnd n edd
s crſtn u e chl coie
ſolntione igdt ienot
ecölen llipire res
Uricid 91 Anait
icdu Mono; gi
1founilnebot!
himis iir woſuuo no
pyoſni e eeſ obii d
p ecer cielige g
iil ti ici ſliin
aöinsdiininanudin
Coltigret etcdenmn d
enſens epibſeans
ſgdune nſ gi ſütg
cy nſeni g fi
Aoſne ſe bi ge bo⸗
nehrarſungline tig

noe e öß ſt ⸗

tenſ cblolno ir⸗

efſbun ane honn

Plini nb , i
D Ho/,
pghniri ſpna

g o ͤſtir hoah
ar wieann
nicln linieen
deniibinſin
lenf fäci
ncgfninhe⸗

8
1

nt pöltd iſciz fih
ir flimg ſlgiiti
gi ſno g hote
CMiſimab
lus ſne alg achnontöe
monis icsſincente
Dlninnſcaſeenormin
os ertds iebiere
pelariſen nngenu
iit non ſtaiis os ſſe
legiͤinüitant gone nif
ta dobii eli nao e⸗
i derſorüſed popbebt
beg ſlea beſeg

ii o bir aneſi mit
cs uuir ſidn
tao ubiun gien it 9

t advente qr ſe tex.ni
Hüdt uſes ceici aht
1 Pärhorin pirden
xin c NNinns ⸗
Posbleni di Hen
inacdi nſicf
deber lili ilel daun
iarotcni u
iß rins purean,/⸗
u zufit⸗
idrn miam /in
iinirtacn

mtiugl Plrons

mmi iinmn giß
14r. R

nun

cit fortius ubi hẽtur certitudo.

2

¶ De ſqia excommunſ:

publico ꝙ ſatil placet qꝛ non põt iſte dici ab ec
cleſia tolleratꝰ ꝓ quo facit qd nõ.gl.i.c. ad nzꝛaʒ
.iij. de iureiu. ?æ in. in. c. tua in fi. de coh. cle. 2
mali. In gl. in ner. minie coercent᷑ ibi ꝑpẽdimꝰ
2 ibi pleniſſime dicã. ¶ In gl. fi. ſed q̃ro nũqᷣꝗ
iſta pnia iponat᷑ iſtis occiſſoribꝰ clericorũ de ne
ceſſitate. doc uidẽtur nelle H̊ ꝙ ad cautelã tmn ut
ſic potiꝰneceſſitate q; uolũtate ad talia ꝓſiliant.
puto ad vᷣẽdũ ꝙ aut er ꝑte occidᷣntiũ bellũ ẽ in
ſtuʒ: ⁊ tũc ꝓcedat diciũ doctoꝛũ ut ad cautelã ĩ
ponat᷑ hec pnñia. aut bellũ ẽ iiuſtũ:et tũc iponen
da ẽ de necefſitate:et hũc puto itellectũ. c. naʒ lIʒ
pꝑ hoc deliciũ clerici ꝑdãt pᷣuilegiũ imunitatis
pſone.nõ tñ ꝑ p̊ ſequitur ꝙ ipune licet tales ele
ricos occidere.et hũc puto eẽ ueꝝ intellectũ hꝰ
.c.cũ tex.pᷣſupponat penitẽtiã ĩponẽdã ẽt ꝓ oc
ciſione aicoꝝ ꝙ ẽ mẽtii tenendũ in ꝑpetuum.
B m delideres. Anmne ablolunonẽ
. cõicandũ non eſt excommuni
cato Iʒ inraueꝛit paꝛere mã datis cccle
ſie nł ↄpoſuerit cũ offeſo:uel ſic. Jnufamato de
excõicatõe cõicã dũ ñ ẽ miſi ſe purget uel ad cau

telã abſoluat̃᷑ h. ꝗ E tria ſũt dicta qᷓ patẽt pes
.F. Caſus ?c. en tex. ꝙ nemo dʒ cõi
care excõicato an abſolutionẽ q; ecũq; dignua
tis exiſtat:uñ ẽt epᷣſ cõicãdo cũ excoicato an ab
ſolutionẽ icidit ĩ excõicationẽ.nã ius idiſſeient᷑
excõicat ꝑricipãres excõicato cni oes ſubijc ũf:
ut i. c.i.de ↄſt An aũt papa cõicã do excoicato
icidat iĩ excõicatoʒ gl.i.c.nulli.S.e.ↄcludii ꝙ; n

2 rõ ẽ manifeſta: q; hoc uiculũ excoicatioms

hituꝛ a iuꝛe poſitiuo quo papa ñ ligatuꝛ:ut i.c.
ꝓpoſuit de ↄceſ pᷣbẽ.dic tũ nõbilt᷑ ad illa gl.ꝙ
ał papa peccat. ꝙ itellige qñ ñ ſubeſt cã ſibi cõi
cãdi nã tũc papa n ſola faciui g ins poſitiuũ:ſed
ẽt j ius diuinũ:qꝛ ut hẽtuꝛ i euãgelio qͥ ñ ulłᷣ ſe
corrigere ⁊ excõicatur ꝑꝑ hoc dʒ haberi uelut

etnicus z? publicanus. un papa cũ ſii ſubiectus

legi dinine.xxv.q.i ſũt qͥ ſã:peccat ñ hñdo euʒ
tãqꝙᷓ;ᷓ publicanũ et ifidelẽ. Qualis aũi ſu excõica
rio qᷓ Shitur pꝑ ꝑticipiũ: Dic ut i.c.nuꝑ ⁊ i.c⸗
ſi ↄcubine.jſ e.ubi de hoc dicet᷑. ⁊ꝰ nõ.qꝙ epᷣs
ñ põt ex ſua uolũtate aliquẽ abſoluere ab excõi
catione.⁊ iõ Iʒ uelit ꝑ cõionẽ.ſuã illi reddiiã eũ
haberi ꝓ abſoluto ñ põt. Secꝰeſt in papa:quia
ipe ñ ſubiacet cerie forme:ſed epᷣus ſubijcii diſ
poſitioni iuris de quo in cle.ſi ſũmus.e.ti.¶ ʒꝰ
nõ. ꝙ iuramtũ qð pᷣſtãt hodie abſoluẽdi ab ex
cõicatione de quo ĩ. c.ex tenore.S. eo.fuit intiro
ductũ ex quadã ↄſuerudie eccłie. exquo ifert᷑ q;
iuramẽtũ n ẽ de ſubſtãtia abſolutõis de quo ta
mẽ dic ut.j.ſubijciã cũ gl.q̃rto nõ.i.O.pᷣe qõni
aꝛ. optimũ ꝓ his qᷓ dixi ĩ. c. pcedẽti ꝙ ubi excõi
catio pluꝛibus nõ c.debẽt ſciẽtes nitaꝛe excõica
tũ circa omnẽ denũciatõm.nã ſi ſola fama ſuffi
5. . F. ter
tio ꝙ ñ ſufficit excõicato ſatiſface? de eo ꝓ quo
fuit excõicatus niſi abſolutionẽ ↄſequaĩ imo ex
cõicatꝰdonec ſatiſteceꝛit eget abſolutione de q
P gl. nõ. i cle. i. ð deci. N nõ. ꝙ ex iiuria illata

clerico naſcunt᷑ due actiões iniuriaꝝ nna ↄpetit
ip̃i clerico q̃renꝰ iniuria tãgit pſonã ſuaʒ. alia cõ
betit ecclie cui iniuria iferẽ ex ꝑſona clerici:⁊ re
miſſio ſeu ↄpoſitio facta cũ clerico nõ tollit acti
onẽ ↄpetẽtẽ ecclie.æ ꝓ hoc tex ibi ecclie m̃ quã
offedit zc. nã loquit᷑ ᷣ eccłia ꝑticulari cui ſatilfa
ciẽdũ ẽ ꝑꝑ iniuriã illatã clerico: ut dixi ĩ c ꝑro
chianos g.e. Et puto ꝙ ẽt pr̃i ip̃ius cleꝛici ↄpe
tat actio iniuriaꝝ ꝓ hoc qð nõ.i.c. ꝑ uenerabi
lẽ qui fi.ſint le.cũ clericaiꝰ non eximar a patria
ptate iʒ aliud ſeſerit gl.i.c.indecoꝝ ð eta. q̃ i.
Sed primũ uerius nt ꝓbat᷑ i. d.c. ꝑ uenerabilẽ
ꝑ locũ a ſpãli. rglin v̈ ſi publica fama: ſʒ
qro qñ iſte ẽ uitãdus. Inn. ponit duas opi.qui
dã dicũt cũ defecerit ĩ ſe purgãdo.alij vo ꝙ cũ
Qiffert pᷣſtare purgationẽ æ hoc uideiur place:d
Inn. ſʒ puio icontinẽti hũc nitãdũ cũ infamia ĩ
naluit S eũ. ar.i.c.illð de cle.ex.mi.nã tractat᷑ ̊
caſu de mo dico pᷣindico ? ð fauore aie. JIdeo
fama h̊ cãu facit plenã ꝓbaſonem.⁊= h̊ vr uelle
iſte tex. nã idiſtincte dicit eũ uitan dũ niſi ſe pur
gauerit ⁊? purgationẽ pᷣſtirerit. nõ ergo redẽda
ẽ ſibi cõio aũ purgatione pᷣſtitã uel abſolunonẽ
obtẽtã ad cautelã. n gl.fi. ibi ut ſcʒ iuramẽ
to pſtito ⁊c. Oic ꝙ imo tex.loquitur de forma
abſolutionis tradita in. c. a nobis.ij. in fi.j. eo.
ut.l preſtito iuramẽto de parendo mãdatis ec
cleſie itroducat᷑ poſtea in eccleſia cũ pſalmo pe
nitétiali oꝛone dñica ⁊c ut ibi dr̃ nec opus e ꝙ
alia ſnia ferat᷑ ſuꝑ abſolutõe. Et ex his ifeꝛt᷑ ad
q nũquid abſolutio ab excõicatõe poſſu peti ꝑ
ꝓcuratorẽ. Inno.dicit ꝙ nõ:qꝛ hec ſorma re
quirit pñciam ꝑſone. fatetur tñ ꝙ ubi ſubeſt iu
ſta cã poterit ꝓcurator iteꝛuenire. ꝓ hoc. c. qto
ꝛij. q.V. ſed hoſti. tenet ꝙ indiſtinere nõ por ireꝛ
nenire ꝓcurator quo ad eccleſiã militate: qꝛ ab
ſolurio requirit ↄfeſſionẽ ↄtritõeʒ ⁊ itroductio
ne in eccleſia cũ ſolenitate pᷣdicta.⁊ dictũ gl cõi
ter tenef᷑.nã ſi ualʒ excõicatio ẽt nõ ſeiuata ðpi
ta forma fortius abſolutio. Satis tñ mibi pla
cet opi. Inn. ut ibi nõ ſubeſt cã cõpareat abſol
nedus.æ ꝓ hoc uide bo.gl.i.d.c.qᷓto ⁊ dic ſpe
cu.ĩ ti.de ꝓcur..i.v.uẽ opponit᷑ ꝙ ĩ curia ro
mana hoc ſeruatur de quo et per archi.in.c. ut
officium de here.li.vi. Infeꝛt᷑ ẽt ex pᷣdictis ad
altã. q.qᷓ ſequitur i glo. nũquid ualear abſolurio
iuraméeto nõ pᷣſtito.quidã ꝙ nõ. quos ſequitur
Hoſſi.nã cũ ſit ð forma nõ nualet abſoło foꝛma
nõ ſeruata ar.i.c.qꝛ ꝑꝑ de elec.nõ ob. iſte tex.
dicẽs fuiſſe ĩductũ hoc iuramẽtũ ex ↄſuetudine
qꝛ hodie hec ↄſuetudo redacta eſt ad ius cõe.
Glo. hic ↄcludit oriũ ⁊ cõiter tenet᷑ opi.gl.naʒ
ut dixi ĩ pcedeti.q ſicut tʒ excõicatõ nõ ſeruata
forma ita abſolutio ar.de pe.di.i.in.c.ueꝛbũ fa
cit.c.uenerabilibus in..ubi auteʒ eo. ti.li.Vi.
ubi patet ꝙ abſolutio iinſta tenet qð nõ.
Abbas.
mic Saterdos eijciés reg-
Eniẽs erẽ de ecchia officia diuia
turbãtẽ excõicatꝰ nõ c.b.d. In pata

5

¶Be ſñia excõmuni.

queſtio. In fa ꝓniſio ibi ideoque. Eaſus zc.
UEaSer rer i canonicꝰ zẽ.qñ inijciẽs ma
nũ i clericũ ſeu religioſũ turbãtẽ dinina officia
excõicatꝰ nõ ẽ etiã ſi ↄmorꝰ ̊ fecerit. ↄmotõ gꝰ
ex iuſta cã nõ oꝑat᷑ ninculũ cõicatõis ubi ſubeſt
iuſta cã manus inijciẽdi. ¶a nõ. quod moniat
gaudʒ pᷣu legio ſiqs ſuadẽete nbi ſine iuſta cã ma
nus i es inijcirur ut i. c. ð nominalibus.j. eo.ti.
Hop. Z tex. nã nr̃ ſibi ↄtrariꝰ. nã pꝰdiẽ iſtuʒ
ſacerdotẽ iieciſſe manũ iĩ monialẽ ut eaʒ er eccle
ſiã ponerer ⁊ poſtea dic ꝙ ↄpulit eã reſidẽ itra
eccleſiã. So.duplex.naʒ una lẽa hʒ ey eccleſiã ⁊
tũc ceſſat Sriũ.Alia vo ſia hẽt ĩtra ⁊ tũe intelli
ge ꝙ iſti ĩ hac eccła erãt canõici regulaẽs ⁊ mo
niales hñtes divᷣſos choros:uñ ſacerdos iſtam
monialẽ ĩgreſſã choꝝ uiroꝝ extraxit ⁊ duxit ad
chorũ ꝓpriũ ⁊ intra eccleſiã coegit eã reſidere.
glti.n. Al Ho itelligũt q iſte ſacerdoſ
erat ibi por eniã momaaliũ ſiẽ fuatur in ordine
ſci ¶ Daꝛci uñ rõe pᷣlatõis fuit excuſatꝰ.Alij.ue
ro intelligũt indiſtincte ꝙ q;tũcũqʒ nõ hẽat iſte
plationẽ excuſat᷑ ab iniectõe manuuʒ exquo tur
batrur. ⁊ ex ̊ ⁊ ex tex.nõ. ꝙ turbãtes diuinũ ołf
ficiũ ĩ eccleſia pñjt de ea expelli ſiẽ faciẽtes tumul
iũ in iudicio de quo nide bonũ tex.in.c.in loco
V. q. ilij. A e.
ſe Legit᷑ multis modis:
Eruenit. ſʒ ſᷣm cõeʒ lec.h. dic.
Ercöicati ꝓ leui iniectõe manuũñ i ele
ricũ pnt ꝑ epᷣm abſolui ⁊ ẽ iſte tex.ſingulaꝛis ſʒ
hãc lec. Caſꝰ ꝛc. In gl.i i. fi. pᷣmã opi.tẽuit. In
no. ̊ ⁊ ꝓ h̊ adducebat ſam ĩ fi.ibi dicimꝰ ↄmit
tẽdũ quaſi uelit dicer̃ hãc fuiſſe ſpẽalẽ ↄmiſſiõʒ.
Sʒ alij. cõiter ſequũt᷑ dẽm gl.ut qð faẽ ius cõe
quo ad oẽs.nã ſi ↄtineret ſpẽalẽ iĩdulgẽtiã cum
nõ appareat cui loquat᷑ ? cuiꝰſit pᷣnilegiũ erit h
ðcre.oĩno ſuꝑflua ꝓ h̊ facit qð hẽt i ãtiqua nbi
ſcribebat᷑ ꝙ iſte dẽrʒ abſoluẽ mulieres ſenel ⁊c̃.
? poſtea ſubijciebat᷑ de his abſouendis ⁊c᷑.ut in
lr̃a:uñ ſiẽ epᷣs põt iure ſuo mulieres ſenes ⁊ ał.
huiuſmõi abſoluẽ uit ĩ.c.ea noſcit᷑ Sõ. e.ita ⁊ iſtoſ
ꝓ leui iiuꝛia excõicatos ⁊ iſte intellectus tãqᷓ; be
nigniõ ãplectẽdus ẽ. Et ꝓ b̊ faẽ ꝙ ubi duo pñt
elici ĩtellect? ðbemꝰſeqͥ illũ qᷓ ↄtinet in ſe aliqᷓ; du
bitatiõeʒ ⁊ de aliquo prouidet l.qð labeo.ff ad
carbo.⁊ i.l ff.ad municipa.fac̃.c.cũ ĩ iure de of
dele ſj. it aluerudo q̃ h hʒ ĩ dnbio multuʒ
ẽ attẽdẽda et mime ſũt mutãda ⁊c.l.mĩme ⁊.il.ſi
de interpᷣtttiõe ff ðᷣ legi.⁊ i.c.cũ dilectꝰde ↄſue.
Sʒ Z hũc ĩtellectũ fac̃.c ſi Vo. S.e.nbi ĩ cãn ſpã
li epᷣs abſoluit qñ iiuria nõ ẽ enormis ad ideʒ.
ic.qm.S. ð nit.⁊ bo.cle ubi b̊ ẽ pᷣuilegiũ cłicoꝝ
cõiteꝛ niuẽtiũ. So. diẽ Joa.an.⁊ bñ diſtinguen
dũ fore int᷑ iiuriã leuẽ mediocrẽ ⁊ enoꝛmẽ ut ꝓ
leni iniuria quilibet epᷣs poſſit abſoluẽ iure ſuo
auct᷑e hꝰdecretał non ãt hᷣ ʒ regularit᷑ ifeꝛori pᷣ
lato. nã h̊ decre.dirigit epᷣo ut pʒ ibi fraternita
ti tue ⁊c. Inferior eĩ ab epo nõ appellaĩ frat᷑ ſʒ
filius ut ĩ. c. qᷓ gaaui de cꝛi. fal. ꝓ iniuria vo me
diocri nõ põt epᷣs abſolner᷑ niſi puilegiatos 2 B

caſu locũ habebãt õria ſuꝑius alł.x ſilia iuꝛa ꝓ
iiuria vo enoꝛmi epᷣs reglꝛ nõ abſoluit niii ĩ ne

ceſſitate ⁊ ubi ſpecifice ſibi comittit᷑.¶ Sʒ qꝛo

nũq̃d eps poterit abſoluẽ laicos leuit᷑ iiuriates
clericis.Cõit᷑ tenet ꝙ ſic:qꝛ iſte tex. loquit᷑ indi
ſtincte q nõ. z q dicat᷑ iniuria leuis que medio
cris et que enormis recurrẽdũ ẽ ad arbitriũ iu
dicis ar.inſtit. de iniur.i.ꝗ atrox fac.c.cũ illoꝝ
7 quod ibi nõ.j. e. Abbas.
61 ½ Licãs ĩ diui
₰J S nifica uit. nis excõicatis
p papã: qꝛ diuia celebrat excõicatꝰe ex
cõicatione maioꝛi = ꝑ ſolũ papã abſoluedus h.
diẽ fʒ unũ itellectũ.uł ſic.ʒ aliũ. Clericꝰq ſciet
2& ſponte participat excõicato in diuinis officijs
excõicat maioꝛi ⁊ tin abſoluẽdus ꝑ papã. Ca
ſus ꝛc. ¶ In gil. i li. ex hac gl. colliguntur tres
lec.ad tex pᷣma lec.ut loquat de excõicatione mi
nhori quã regularit᷑ icurrũt ꝑticipãtes excõicato
ut i.c.nuꝑ.j.eo.=.c.ſi celebꝛat de cle.ex.mini.et
in. c.a nobis de excep. Et iũc ad tex.dum dicit
eadem ſñia ꝛudefr᷑ ꝙ eſt eadem in geneꝛe ⁊? quo
ad quid. puta veſpectu pᷣnatõis ſacrõꝝ ꝙ liẽ ex
cõicatio maioꝛ puat ſacꝛis ita et minoꝛ ut i. d.
c.ſi celebrat. Sʒ S hãc lec.fac qꝛ tex.reſeruat Gᷣ
abſolutionẽ pape qð nõ faceret ſi loqueretur de
excõicatiõe minori ut ĩ.c.nuꝑ.j.e.et io forte gl.
tranſu ad aliam lec. ut intelkgat᷑ tex. de excõica
4o cũ oibus ſibi participãtibꝰ.nam tũc ꝑticipan
tes iuoluunt᷑ eade excõicattiõe et iſta let.ẽ neꝛa ĩ
ſe. Sed diuinat ad tex. æ hodie nõ põt ferri iał
excõicatio i ꝑticipantes cãonica monitõe no p
milſa ut ĩ. c.ſtatuimus.e.ti.li.vj¶Leꝛ ia lec. gl.
ut loquat᷑ de ꝑticipantibus excõicato in crie ꝓ
quo fuit excõicatꝰ? iũc opʒ itelligere ꝙ fuit ali
quis excõicatꝰa papa qui celebrauerat diuina
poſt ſuſpenſioneʒ quo caſu paꝛticipantes ſibi in
diuinis officijs cõicãt excõicato ĩ crie ⁊ iuoluun
tuꝛ eadem ſñia nt i.c.ſi ↄcubiue j.eo.æ iſta lec.
bona ẽ ? ſm eã p ſũmaui. Sʒ aliquãtulum diui
nat ad iſtum tex ꝙ ̊ ꝑticiparũt in crimine:
Quaꝛta lec dat᷑ ey gl qᷓ ũ cõis ur imelligat᷑.c.
de ꝑticipantibus excoicato æ non in crie. Sed
