Hf120a_fol
author: Nicolaus <de Tudeschis>

S
„
„
—„
=
„

N12311916168 021

EIIIAIuISAuIrIIAII

aiflancnmm
mmnm,. a A
unr oiſfntüſtemon t
efüncdi mmiwwni tce p
nlls;isnilebeniz ggim m
tmnucnicftucnswlan

nR prtun⸗
ncnckfarstann bun
pnſoietdtn unun
Ingtntin Sünm i
Gendieniymmanli

ſinnncnnſnn
rſristhnlilidg⸗

ſica de ſponſalibus æ matrimonijs.
EI E NVpra niſum eſt in precedẽti
libro de actibus æ? geſtibus

ſpectantibꝰ ad clericos. ¶e

ctantibus ad laicos. Et hec
rubrica habet duas partes.
In pꝛima dicit de ſponſa
libus.in ſecunda de matrimonijs. æ diffeꝛentia ẽ int
illa maxima. ¶ Quid autem ſit marimonium. vnd
dicatur ubi fuit inſtitutum. æ per quem. ⁊ quot ſunt
cauſe inſtituendi matrimonij.⁊æ de ĩipedimentis ipſiꝰ
2 multis alijs uide bonaʒ. gloſam. xxvij.q.i.ĩ ſum.
ad declarationẽ diffinisonis pꝛoſequitur glo. ea. q.
ij. in BnAN i ſponſalia nide per tex. xxx.
q.v. in. c.noſtrates. ſunt enim futurarum nuptiaruʒ
pꝛomiſſio. nnde ſe habent ad matrimonium ut quo
dam preambuluʒ. Et dicuntur a ſpondeo es. quod
idem eſt quod promino.nt in.l.i.?.ij.ff.de ſponſa
. libus hinc ſponſus quaſi promiſſus æ ſponſa
quaſi pꝛomiſſa.ſed quaſi poſt contractum matrimo
nij adimpleta eſt promiſſio. unde proprie non dicũ
tur ſponſus 2z ſponſa.ſed mmaritus ⁊ uxor etiaʒ ante
carnalem còpulam. nam ſolus conſenſus animoruʒz
facit matrimonium. xxvij.q.ij.c.ſufficiat ⁊ ideo ſi le
gaaur alicui certum quid ſi contraxerit matrimoniũ
cum berta debetur illico ſibi legatum cum contꝛaxit
per uerba de preſenti licet matꝛimonium non conſũ
mauerit.nt in.l.cum fuerit.ff.de cõdi.? demon.
. uandoqʒ tamen appellatione matrimonij. cõ
pꝛebenditur matrimoniuʒ dumtaxat carnali copula
conſumatum. nt eſt tex. in. c. ex publico de connen.
coniug. unde ante copulam poſſunt licet in pꝛoprie
appellari ſponſi. nam nidetur mulier ſponſa.i. pro
miſſa reſpectu carnalis copule ⁊ ſic poſſunt intelligi
lura que tales nuptias appellant ſponſalia per net

rito nunc reſtat nideꝛe de ſpe

Tee ſponſalibus.

D.

ba de preſenti.ut in.c.penul.j.eo. Ande ſecundum
ſubiectam materiam appellatione matrimonij quan
doqʒ compꝛehenditur matrimonium contractuʒ ſo
lo conſenſu.quandoqʒ carnali copula conſumatum
ut pleniſſime tetigi in queſtione facti.de qua niðᷣ qðᷣ
dixi in dicto.c.ex publico. WMer pꝛedicta deter
minatur alia queſtio.dicit ſiatmtum mulier maritata
non admittatur ad ſucceſſionẽ patris cum fratꝛibꝰ.
quidam deceſſit relictis filijs maſculis ⁊ filia deſpõ
ſata per uerba de futuro queritur nunquid iſta de
beat excludi a ſucceſſione paterna.æ dicenduʒ eſt ꝙg
non quia ex quo agitur de odio appellatione mari
tate non uenit ſponſa.ſecus ſi ageꝛetuꝛ de fauoꝛe. ꝓ
hoe bo. tex.in.l.non ſine.C. de boniſqʒ liber. ⁊ ibi
per Ci. z alios.? uide bonã glo.inſti.de nup. in. F.
ſed ſi uxoꝛ.=. xxvij.q.ij.in princi.ſecus ſi diceꝛetur
de filia dotata ꝙ non ſuccederer quia ineſt doti.
icolans. Abbas. M
trimoniũ
g£ fr gncia. conſenſu cõtra
hitur nec inualidatur ſi conſuetudo
patrie non ſernetur.pꝛimo ponit ca
fſam. ſecundo diffinit. ibi diffininit.
¶ Mota primo ꝙ ualet matrimonium comtracmʒ
cum alienigena ⁊ intellige ds alienigena reſpecin pa
trie non reſpectu fidei. nam tunc non teneret matꝛi
monium ut in.c.caue.xviij.q.i. Mehent enim eſſe
maritus ⁊ uxoꝛ eiuſdeʒ fidei ut ibi. ¶ Secũdo nõ.
iũcta glo.prima ⁊ ſecunda ꝙ appellatione legis cõ
prehenditur conſuetudo. nam conſueindo eſt que
dam lex. ut in. lde quibus.f. de legi. .i.di. conſue
tudo.¶ Tertio nõ. qᷓ defectus ſeu omiſſio conſt⸗
tudinis patrie non uiriat matrimonium de quo .j.

latius. ¶ Quarto nõ. ꝙ cauſa matrimoniulis põt
tractari in concilio. Ex quo infert quod concilium

babet iuriſditionem etiam in cauſis decidendis.
H

¶ De ſponſalibus.

¶ Irem nð ibi ſancta ſinodus. ꝙ conſtitutio nel
diffinitio concilij edituriub nomine totius concilij
æ non pape tantũ.pꝛo hoc facit tex i.c.oſius ð elec.
æ.c.i.ꝗ.de pac.cum ſimilibns. qnqʒ tamen editiur
ſub nomine pape cum conſilio concilij.vt in.c.licet
de elec.æ.c.adueꝛſus de immunitate eccleſia.? nide
bo.glo.in.c.ad apoſtolice ðꝛe iudi.libꝛo.vi ꝑ In
no. ⁊ hoſti. in. c.ex geſtis de cle.non ꝛeſi. dominus
antonius in.d.c.i.de pac.peꝛ illum textum ſimplici
teꝛ colligit ꝙ conſtitutio editur ſub nomine conci
lij. quia licet papa ſit ibi ut caput tamen poteſtas
dependet ex toto concilio.ſedin contrarium faciũt
ea que ſtatim allegaui.ſed puto dicendum ꝙ aut
materia originatur a toto concilio ⁊ tunc fiat ſtatn
tum ſub nomine totius concilij. æ ita loquantur in
ra pꝛimo allegata et uide bonum tex. i.q.vVi.conue
nientibus. er. c. adrianus. xiij. diſtinctione. Aui ma
teria oꝛiginatur a ſolo papa ſed cum conſilio conci
lij æ habeant locum iuꝛa ſecundo loco inducta.
Altimo nota ꝙ notorius peccatoꝛ põt cõpelli
peꝛ eccleſiã ad agendum penitentiam. pꝛo hoc.c.ad
au dientiam. j. eo.⁊ nið glo.xxxiij.q.ij.quicunqʒ.
Item poteſt notari ex fine litteꝛe ꝙ maritus poteſt
cõpelli ꝑ eccleſiam ut ꝛedeat ad nxoꝛem. ⁊ pondera
quia non dicit peꝛ cenſuram eccleſiaſticam. ſed pure
ꝛedire cogatur. Ex quo põt infeni ꝙ pꝛeciſe põt 2
pelli uxoꝛ uel maritus ut in unum ꝛedeat.nam cum
iſta obligatio deſcendat ex lege diuina et humana.
poteſt quis pꝛeciſe compelli ad factum iuxta nõ ꝑ
Hꝛaꝛ. zæ aliog in l. ſtipulationes non diuiduntur. ff.
de.v. obli. ¶ In glo. iij. in fi. ex hac glo. põt colligi
25 dubitandi et decidendi. ſed reuoco in dubium ul
tra glo. nunquid conſuetudo patrie poſſit diſponẽ
circa matrimonium. Innoccn. dicit ꝙ circa fubſtã
tiam matrimonij diſponeꝛe non põt. ar. hic ſed cia
ca dotem forte ꝙ ſic ar. in.c.raynucius.S. de teſia.
do. anto. latius exoꝛditur materiam dicens ꝙ aut
ſtatutum patrie diſponit circa ſubſiſãnalia mairimo
nij. pura inualidando contractum uel inualidando
ꝑſonas ⁊ non nalet ſtatutum ut hic. Ex quo poteſt
notari ꝙ leges ciuiles pꝛohibẽtes matrimonium in
geꝛ tutoꝛem ⁊ pupillam ꝛectoꝛem pꝛo uincie et pꝛc nĩ
cialem ⁊ inteꝛ ſimiles ꝑſonas non teneant:de quo
uide latius peꝛ fꝛede. ↄſilio.xxxv. ubi generaliteꝛ te
net ꝙ ſtatuta ⁊ leges laicoꝝ circa matrimoniuʒ ninl
lius ſunt momenti quia hec mã non eſt ð ſoꝛo ſecu
lari ſed eccleſiaſtico ut in.c.tuam.de oꝛdi.cogni.fac̃
qð nõ.bar.in.i.tilia.ff.ſo.matri.⁊ ꝑ doc.in.c.fi.de
ſecũ.nup. ¶ Qñqʒ ſiatutum diſponit circa penam
eꝛga ſubſtãrialia mꝛimonij ⁊ ſi hoc facit apponẽdo
penã de nouo ⁊ ſic infeꝛendo dannum non tenet ut
diſputat Jo. an.late in. c. ſtatutum de hereui.li.vi.
Et hec faciunt ad queſtionẽ in hac ciuirate Senẽſi
ſi cauet᷑ ꝙ hens matrimoniũ cũ puella ante.xxv.

annos ſine conſenſu duorum agnaroꝝ incidit ĩ ceꝛ

anm penã. nũ quid ualeat tale ſtatutũ. Gaſ. de cal. ĩ
c.ij. .de clãdeſt.deſpõ.ꝛecitat ĩ ſili qõe fuiſſe cõſul
tum ꝙ lic. nam eꝛat ſtatutum ꝙ pöbẽs matrimoniũ
cũ puella ante.xxv. ãnos abſqʒ pñtia.x. pſonaꝝ ad
minus incurreꝛet ceꝛtã penam.ſed aliqui tenuerunt

oppoſitum ⁊ placet mihi opi. Jo. an. ꝙ talia ſtatn
ta non teneant cum per hoc intimidetur mrimoniũ
ꝙ debet eſſe libeꝛum ut in.c.cum locum.j.eo. Iteʒ
quia laici non pnt diſponere circa mr̃imonij mate
riam:ut.S. dixi. nqʒ ſtatutum imponit penam
aufeꝛendo lucꝛum ꝙ lex ſeculaꝛis attulleꝛat. ? tʒ. do.
an. ꝙ ualeat ſtatutus æ hoc ſequẽdo gl. oꝛdi. Jo.
an. in.c.cũ ſecũdũ leges de hereti. li.Vi. Sed glo.
eſt in Zrium.xxvi q.ij.de puelis et aꝑte ſenſit fꝛed.
de ſenis. in conſił. pall.æ hoc mihbi plʒ plus. Qnuan

doqʒ ſtatutum laicoꝝ diſponit circa dotem ? nalet

nr. . tʒ Inn. Qndqʒ circa ſolẽnitateſ ? tenet do.
an. nalere ſtatutum ⁊ pecant non ſeruantes illã ſolẽ
nitatem. Sed tu aduerte naʒ decre.h̊ non loquitur
de ſtatuto ſed ð ↄſuetudine patrie. vñ ego crederẽ
ꝙ ſtatutũ laicorũ ſit nullũ qꝛ materia ni pertinet ad
laicos.ſecus in conſuetudine quia ĩ ea int᷑uenit con
ſenſus epᷣi ⁊ totius cleri. unde ñ fuãtes cleꝛicalem
ↄſuetudinẽ ſaltiʒ ibi ẽ talis ex cuius ẽt pᷣteritione
eccleſia reddituꝛ inceꝛta de ↄtꝛaciu peccãt moꝛtalit
⁊2 ſic intelligo dicitũ doc.hic. S; dubitatuꝛ circa
predicta maxime pro declaratione tex. qͥd ſi ↄſuein
do mariti ⁊ nxoris eſt diuerſa. pone Floꝛentinus

contraxit matꝛimonium cum ſenenſi hic ſenis z alia

conſuetudo eſt huiuſ ciuitatis a ↄſuetudine florenti
na nũqͥd attendemus conſuerudinem ub i matrimo
nium eſt Zctũ uel conſuetudinem mariti Fꝛanc. vx
cel. dicit ut hic ꝛecitat ¶ Jo. an. ꝙ ſi in loco pcius
eſt certa conſueindo illa ſeruabitur vViij. d. ꝗqᷓ contra
⁊ xij. di.illa.⁊ ibi.glo.ſi nulla eſt conſuetudo ĩ loco
contractus ſeꝛuabitur conſuerudo loci mariti. uia
maritus eſt caput mulieris.ſed dic latius ⁊ clarius
ꝙ aut conſuerudo diſponit ſupeꝛ ſolẽnitate vhendi
2zͤ debet ſemper obſeꝛuari ↄſuetudo patrie.ubi ma
trimoniũ contrahitur etiam ſi ambo contrahetes
ſint forenſes qꝛ nõ debent peregrini uiolare ↄlueiu
dinẽ pairie cũ ſcandalo alioꝝ ut in dicto.c.que õ.
facit.l.ſi fundus.ff.de euice.⁊.l.ij. E. queʒ ad teſta.
ape. Aut conſuctudo ſeu ſtatutum diſpe nit ſu

per executione.uel ſuper aiijs obſeꝛuandis poſt ↄ

crũ ⁊ debet atiendi conſuetudo domicilij ipſiuſ ma
riti rõ qꝛ uxoꝛ ſequitur domiciliũ mariti.l.fi.. idẽ
reſcripſerũt.ff. ad munic.uñ animi deſtinatione mẽi
moniũ nidetur ↄctũ in domicilio mariti. ar. in. c. 20
mana.S. contrahentes. de fo. cõpe.li. Vi.⁊ ĩ l.Sxiſ
ſe. ff. de act.⁊ obli.uñ ſi cõſuetudo uł ſtatutũ domi
cilij mariti hʒ ꝙ maritus ſuperueniẽs dʒ lucrari di
midiũ dot.ſeꝛuabituꝛ ibi illa conſuetudo licʒ i loco
ubi fuit ↄctum mꝛimoniũ ſit alia ↄſuetudo uel ſta

tutum.et hec ſunt de mente bar.in.l. exigere fj.de

iudi.ubi tex.cum glo.et in.l.cunctos populos.C.
de ſum. trini.ſequitur in efſfeciu do.an.hic qͥ dicit
ſe putare qð ſi maritus mutaret domicilium pꝰ õc
tũ mr̃imoniũ qð attendetur conſuetudo domicilij
tpe ↄctus ⁊ nõ domicilij vbi diſſoluii mrimoninm

dꝛ dʒ attendi locus ubi fuit oꝛta obligatio ⁊ nõ nubi

ꝛecipit purificationẽ.⁊ ꝓ hoc optime facit tex.iũcia
glo. Fʒ intellectũ quẽ ſequit᷑ in.l.ſi uxoꝛ. ff.ð iudi.=⸗
ꝑ boc potes diceꝛe quo ad tex. noſtrum que cõſue
tudo eꝛat obſeꝛuanda. an francoꝝ an ſaxonum.

Acinigimmäi

wvoni ditbi mmu
uſecirlin n Pimm
ectdeu bio⸗ Achie
Gaderdinafe
icidn erveds eßtdhen

vurEʒDÜ̈tits

1ilczs oum ris ohrn
n ubietcontto ai le.
Urgocolgunmr drekram
Ligrec. Lſc ine liqno daccn
Mn nſeiu dlſoes polin
Eckuporetnacöenum
ehetad ſi boe autr we
ſplennecamnvsince onnn
tni eets tderi
iee eſei kinn

guy ini gckemn
lt hſ glz ane ihn

mupmnirinler ini
eſene ſlonm⸗
lumme mamnami

. Nonnli
A hiupnan
. Hanonenr aoſtan
1 pore Fornuns
pmn ſaenſ betnis aſi
uinnstolendneforen
Oſugndnen urſnnnino
udinn mii Fine
0 Mglinloeo zens
Reenndin fiſdeonn
nntackcorſtenoi ko
tenidd Naiid
Viens ſeidtchinsechrns
Hvnt in litnehnc
ni andh ouniebine
auun ſanbo connnbencs
Nnk eregin tioloeiu
derindo gez,
int iCevqch.
ola ſunun oeniſt
cuis obſennd ſol⸗
enkotontiiigflem
. Anicli utdlid Ni
in Coniuummnll

ScqrlUti l

cid ltnuicoi

immmishlalnil

4
l colbend⸗ giſoe⸗

(Se ſponſalibns.

Reterea Sponſalia ðᷣ futuꝛo ſol

uuntur ſi ſponſi ſe diſ

ſoluunt etiam ſi fuerint iurata hoc. dicit

prio iubet moneꝛi.ſcdᷣo diffinit ibi ſi ame. El15.
primo quod contractus diciiuꝛ oio purus ⁊ ſine oĩ
cõditione ex quo non fuit certa conditio expreſſa lłʒ
ſubſtét multe tacite conditiones. nam in ſponſalibʒ
multe cõditiones ſubintelliguntur. ut i. c. quẽadmo
dum de iureiur. Conditio eꝛgo ſubintellecta nõ fac
cõtꝛactũ ↄditionalẽ nt in.l.cõditiones que extriſecꝰ
ff. de ↄdi.æ demõ.⁊ in.c.ſignificaſti quod ibi nõ.
de elec. ¶ Mõ. fo. ꝙ per bec uerba moneas ⁊? idu
cas non inducitur pꝛeciſa cobactio. ¶ Tertio nõ.
ꝙꝙ iuramentũ pᷣſtitũ ad ↄmodũ hoĩs põt remitti ab
hoĩe ad cuiꝰ commoduʒ fuit iuratum. Ex quo ĩfer
tur ꝙ ſi iuraui tibi ſoluere tali die non incido in ꝑ
iuꝛiũ ſi remirtis mihi iuꝛamentũ uel dilationẽ ad ſol
uendum pꝛeſtitã facit.c.i.de inreinꝛ.⁊.c.ſignificauit
de cenſi. n glo.ij.ibi ⁊ etiam cõpellendi ſi iuꝛaſ
ſent. uult ergo glo. reſtringere iſtũ tex. qñ in ſponſa
libus interuenit fidei pꝛeſtatio ⁊ non iuꝛamentũ.ſed
hoc non pꝛocedit qm reſpectu coactionis fiende
eccleſiam nõ ẽ dr̃ia inter iuramentum ⁊ fidei pꝛeſta
tionẽé in. c. peruenit. ð. de fideiuſ.in fi. Iteʒ ipſamet
glo. in. v. interpoſitione ſenſit ꝙ iſta equipollẽt. ⁊ ui
de hoc quod plene dixi ĩ.c. ad aures. quod me. cau.
? ꝑ Archi.xxij.q.v.iuramẽti.⁊ ad.c.ex litteris all.
pꝛo contra.dicit ꝙ ibi tantum unus diſſentiebat iõ
pꝛeciſe cõpellitur ad ↄhẽdũ matrimoniũ.⁊ ad.c. re
quiſiuit. dic ut ibi nõ. ad.c.fi..eo.dic ꝙ ibi pꝛio
ra ſponſalia fuerunt ſublata per contractum matꝛid

nij cũ alia per uerba de preſenti. Sed nõ.ex glo.iũ

cto tex.ꝙ dixi in notabilibus ꝙ ꝑ hec vba moneaſ
? inducas nõ datur ptãs coheꝛcẽdi licet YFred mul
tum dubitet conſilio.ciij.⁊ ſe. n glo. fi. in fi. ex

hac glo.colliguntur due lec. ad tex. una ut pꝛocedat

de iure cõi. æ ſic ſine aliquo peccato poſſint ſponſi
pari conſenſu diſſoluere ſpõſalia etiam iurata. Alia
lec. eſt ut pꝛocedat ex cõperatiua permiſſione quaſi

ſine peccato ſponſi hoc faceꝛe non poſſunt ſed eccle

ſia tollerat ne detcrius inde contingat. Alij ponunt
tertiã dicentes ꝙ nõ pꝛocedit ex cõꝑatiua ꝑmiſſiõe
ſz de iure.ſpe.in ti.de le.in.O. nunc oſtendendũ.v.
hoc quoqʒ ſentit ꝙ de mero iure.⁊ hec opi.uidetuꝛ
cõioꝛ æ mihi plus placet.nã ſi tex.pꝛocedeꝛet ex tole
rantia papa non induxiſſet ſimilitudinem in diſſolu
tione ſocietatis:ſicut ergœmero iure ſocij poſſunt
ſibi remittete iuramentum ita ſponſi.⁊ ad tex. cum
dicit ĩ paciẽtia. dic ꝙ habuit reſpeciũ ad uulgi opi
nioné. naʒ uulgares putãt ꝙ iſti incurrant periuꝛiũ
7 pꝛopter hoc iſti ſint monendi ⁊ inducendi ad con
tꝛactum. hanc opi. quaſi cõeʒ ſenſit Inno. qui dixit
ꝓ aut iuramentum pꝛeſtatur deo ⁊ non põt remitti
ab homine ſed a ſolo deo. Aut pꝛeſtatur hõi æ põt
remitti ab homine ur bic. æ in.c.i.de iureiur. Et di
citur pꝛeſtitum deo quando quis iurat nolens prin
cipaliter complacere deo.ſi autem intendit ad pale
cõmodũ hõis tũc diciur preſttum hõi Et aduerte
qꝛ h ome iuramentũ pꝛincipalit᷑ tendit in deum: qꝛ
obligatio pꝛimaria acquiritur deo: ut in. c. debi

tores de iureiur. tu qñ ↄceꝛnir ↄmodũ bomis dᷣuſ
ꝛccipit iuramentum ad illius ↄmodum ⁊ ſic illo re
mittente deus etiam remittit. æ hec ueꝛba nota ex
quibus poteſt inferri ꝙ ſi intuitu dei iuraui ducere
aliquã mulierẽ in nxorem nõ poteſt mihi illa remit
tere iuramentuʒ. æ uide latius ad materiã predictaʒ
quod nõ.ſpe.in d. I. hoc quoque. 5
Bu eni 8. Si maioꝛ ſeptẽnio cum
pꝛoxima ſeptennio in qᷓ
malicia ſupplet etatem ſponſalia contrabit

ex his oꝛitur iuſtitiã publice honeſtatii maxime ſi cõ

miſceri temptauerunt. ita cõit᷑ ſũmatur. ſed in ueꝛita
te ſũ mariũ non colligitur ex lr̃a nt patebit clariꝰ ex
infra dicendis.ſed inherendo lie poteſt ſic ſummari
Si maioꝛ ſeptẽnio duxit in uxorem minoꝛem ſeptẽ
nio ⁊ eã traduxit ad domum oꝛitur ex ali cõtractu
publice honeſtatis iuſticia. Duiciuur p⸗ narrat
factum ⁊ caſum dubium.ſecundum duplici ratione
diffinit. ibi quia igitur. ota primo ꝙ in conceꝛ
nennbus periculum anime debemus indubijs ſem
peꝛ tene? quod certius eſt ⁊æ quod ſine peꝛiculo ani
me explicari poteſt. unde in iſtis illa pars eſt mitior
que eſt tutior. ad hoc nide bonam gl in. cei. de ſcrun
ti. ⁊ tex.in cle.exiui de uerbo.obli. cta ſecun
do quod in matrimonio contrabendo magis conſi
deratur honeſtas ꝙᷓ rei ueritas. unde alibi diz iex.
iuris ciuilis quod in conditionibus nõ qð liceat ſʒ
ꝙ deceat ↄſiderãdũ ẽ ut in.l.ſcmꝑ.ff.de ritn nupt.

tẽ nõ. ibi cõplere nõ potuit. ꝙ magis ↄſiderat̃
ipſũ factũ ꝙ iuris effectꝰ. Eilnmo nõ. ꝙ ex ſpõ
ſalibus oꝛitur publice honeſtatis iuſticia inter ipſuʒ
ſponſum ⁊? conſanguincos ſponſe.⁊ ecõtra ĩter ſpõ
ſam ⁊ omneſ conſanguineos ſponſi uſqʒ ad qnariũ
gradum habilis ad impediendũ æ dirrimenduʒ ma
trimomiũ inter eos contrahendũ.ad hoc.c.ſponſã.
I eo.⁊ clarius in.c.i.eo.ti.li.vi. Et ſcias ꝙ hoc
impedimentũ nõ cauſat᷑ ex ↄſanguinitate nec ex affi
nitate: qꝛ an ↄſumationẽ matrimonij ſen carnis cõ
mixiionẽ non eſt oꝛa affinitas.ſed oꝛitur ex ↄſenſu
pᷣſtito ĩ ſpõſalibꝰ. fuit inductũ hoc ipedimentũ ab
eccleſia pꝛopt᷑ honeſtate. dũtaxat qꝛ qnqʒ oꝛiebãtur
graues inimicicie inter conſanguineos cum uni de
ſponſatam alius conſanguineoruʒ querebat ducere
in uxoꝛem ⁊ appellauit eccleſia illud impedimentum
publica honeſtas:qꝛ nõ poterat dari congruentius
nomen cũ nõ poſſet attribui alicui ex cognationibꝰ
.ſ. legali uel ſptrituali nel carnali. nam triplex eſt co
gnatio.iſtud ergo impedimentũ eſt de per ſe ex ſola
boneſtate ab eccleſig induciũ, de quo uide per Jo.
an.in.d.c.i.li.Vi. C Se glo. i. in fi. glo.iſta non cla
re aperit intellectum.c.ſed ut claꝛe habeamus mate
riam aduertendum eſt: ꝙ aut ſponſalia fuerunt con
tracta inter maioꝛes ſeptẽnio ⁊? in dubio oꝛitur il
ud impedimentum publice honeſtatis. nec exigitur
hoc caſu ꝙ ſponſus temptauerit ↄgnoſcer ſponſaʒ
ut in. c. ſpouſ..eo. ⁊ pall.c.i.? iſte non eſt caſugꝰ
noſter. Qnqʒ ſponſalia ↄtrabnntur iter miores
ſeptennio fere nullam diſcretionem bntes ſiẽ ſolet fi
eri qũ parentes ↄtrahunt ſponſalia pro filijs z nul
lũ oritur impedimẽeiũ quia talia ſpõlalia ſũt nullins
8 35

¶ De ſponlalibus.

effectus ex defectu conſenſus. vt in pꝛealle. c. i. ? hie
nõ eſt caſus noſteꝛ. Onʒ maioꝛ cõtrahit ſponſalia
ecũ miori ſeptẽnio pꝛoxia tñ ſeptẽnio:⁊ gl.iſta nide
tur ſentire ꝙ diſcretio ſuppleat etatem ⁊ clarius hꝰ
ſemit.. eo.ſponſã.⁊ ſentiũt bic doc. Ex quibus in
fertur ꝙ ꝓxima ſeptẽnio põt cõtraheꝛe ſpenſalia.ſʒ
ceꝛie hoc dictum nullibi pꝛobatur. nam.c.Fas.⁊.c.
duo pueri.⁊.c.atteſtationes.j.ti.prox.aperte inr ũt
oppoſitum.nidentur enim preciſe requirere ſeptẽeni
um ad ualiditatem ſponſalioruʒ pro hoc fac ꝙ ſep
tẽnium ꝛequiritur qꝛ in tali etate preſumit᷑ diſcretio
cum exeat qs tunc infantiam:ſʒ ubi certa etas requi
ritur reſpectu diſcretionis illa preueniri non põt ut
aꝑte pʒ in etate ſtatuta ad ↄfectioneʒ teſtamẽti.ut le
gitur ⁊ nõ.in.l qua etate.ff.ð teſta. Itẽ pʒ ex nõtiſ
in. c. puberes.j.ti.proxi.⁊ in.l.ad rẽ publicã. ff. de
mu.⁊ ho. Item per totũ ti. C. qn tu. uel cura. eſſe
deſinãt. nullibi autẽ habemus ↄtrariũ ſed ſolũ iſiũ
tex.qui hoc non probat.nã tex.iſte fundat ſe ſuper
dubio tẽptatus ꝗqa forte tẽptauit ⁊c.nã iſtam puellã
traduxerat ad domũ. Iteʒ fundat ſe ſuper honeſta

te eccleſie quia illa decebatur ↄiunx iſtius.ũde ſi ꝛec

te ponderetur lr̃a hic fuit ↄtractũ mr̃imoniũ ꝑ vVba
de pnii ʒ de fẽo ut pʒ ibi dixit ⁊ ibi coniunx ipſius
⁊zẽ. Er hunc ultimum intellectum ad tex. hic. ſenſit
do.an.licet etiam ipfe ſequatur primum dictum. ſʒ
nt dixi iure non ꝓbat᷑ cum ergo illa diffiniꝰ. fundʒ
ſe ſuper duplici cauſa:alia ceſqte ceſſat diſpõ ut nõ.
in. c.quoniam. in. F. ſi neꝛo.S. ut lit.non conte. ſed
caſus magis dubius eſt ſi fnerunt contracta iſpõ/a
lia cũ minoꝛe ſeptẽnio ⁊ inteꝛuenit temptatꝰ uel ſal
tim ſit dubium ut quia ſecum cohabitauii ſponſus
2 uiderur ꝙ oriatur hic publica boneſias ey qdam
equitate.tñ hoc iure non ꝓbatuꝛ qꝛ ceſſat alia ꝛatio
lirteꝛe dũ diẽ ꝙ illa dicebaĩ coniunx iſtius. In do.
an tenet pmũ ſed ut pꝛedixi lIʒ ſit equũ non iñ iure
pꝛobatur. Nicolaus abbas.

ODaudientiam. e von⸗

tis cũ conſangninea oritur publice bone

ſtatis iuſticia primo narrat factum. ſecundo decidit
ibi ſed quoniam. ¶¶ M primo quemlibet ð popu
lo poſſe comparere ad impediendum matrimoninʒ
contrabendum ſubſiſtente impedimento legitimo
ad hoc.c.fi.I.de clan.deſpon.⁊.j.eo.pꝛeteꝛea et ni
derur inueꝛe tex.ꝙ in hoc caſu idem poreſt eſſe de
nũciatoꝛ ⁊ teſtis pꝛout hic facit.c.in omni.s.ð teſt.
¶ Secũdo nõ ꝙ publica honeſtas oritur ex ſpon
ſalibus oĩo nullis de inre poſitiuo dũmodo ſint ali
qua de iure nãli. ſatis eſt eim ad contrabendum hꝰ
impedimentum ꝙ ſponſalia teneant ꝛatione conſen
ſus.⁊ hoc clariꝰ hẽtur. . e. ti. .i. li. vi Ex quo col
ligit ibi glo. ꝙ ex ſponſalibus dtractis.peꝛ ſaceꝛdo
rem oritur hoc impedimentum ſic ꝙ nullus de con
ſanguinitate ſaceꝛdotis poſſit illa duceꝛe ĩ uxoꝛc̃.nã
talia ſponſalia non peccãt in ↄſenſu nali ſed ãnullã

tur ex impedimento inducto peꝛ eceleſiam ¶ Neʒ

nõ ꝙ ſponſã fr̃is fꝛateꝛ habeꝛe nõ põt.⁊ licʒ tex.hic
dixerit de fratre idem eſt in oibus ↄſãguineis ſpon

ſii uſqʒ ad quartum gꝛadum. ut in. d. c. i. Et ex bhoc

tex. colligitur claꝛe ꝙ poſt moꝛtem ſpõſe non poteſt
ſponſus ducere in uxorem/ſororem defuncte.nam
publica honeſtas fuit orta inter ipſũ ſponſum ⁊ cõ
ſanguineos ſponſe.ut.j.eo.ſponſã.⁊ in.d.c.unico.
Ex ſponſalibus aũt conditionalr ↄtractis non
oritur hoc ipedimentum an exiſtentiã conditionis
ut dicit tex.in pᷣalle.c.i.⁊. ideo inteliige iſtũ tex.qð
ſpõſalia fuerũt hic pure ↄcta nõ aũt ſub illa ↄduõe
ſub qua iuranit prius pꝛ.nã ſi ↄditio iterceſſiſſet in
ciu potuiſſei poſimodũ phere cũ alio filio ꝓq
uide bo.glo.in.d. c.unico//liimo nota quod te
mere iurans peccat mortaliter ⁊? põt ↄpelli ꝑ eccłiã
ad agendũ penitentiã. uide qð legitur ⁊ nõ.xxij.q.
iiij. qui ſacramento In gloei. v. bfe in fi. ꝓ hꝰ
facit quia in ſponſalibus ſeu matrimonijs pᷣhendil
e ene nom honeſtas utĩ.l. ſemꝑ.ff.de ri.
nupt. ¶ Irem potius conſideratur factũ q; iuris
effectuſ ut in.c.nuper de biga.ex quo eꝛgo ſpõſalia
tenuerũt de iure naturali ñ ẽ honeſiũ ut aliqnis cõ
ſanguincorũ illã ducat in nxorem.⁊ ſic dicas ex Sc
tu inito lege reſiſſente nulla oritur obligatio ut nõ.
in. l. cñ lex.ff. de fideiuſ.ſdetur qð hic non eſt or
ta obligatio inter contrabentes. ſed ex illo Scin in
ducitur quedam honeſtas ut nõ liceat matrimoniũ
phere cũ aliquo ex conſanguineiſ ſpõſi uel econtra
E illi 8. S ſponſus de futuro ante
copulam ad remota ſe trãſ
feret ſponſaʒ libere cũ alio contrabit ſi ta
men ꝑ eam ſtetit quo minus ꝑficeretur mẽimoniuʒ
ſibi penitentia imponitur.h.d. Cõis diuiſio fa ibi
hoc nibi.¶Nõ.ꝙ peꝛ vba futuri tpᷣiſ ſeu tractum
hñtia ad futuꝝe ñ contrabit matrimoniũ ð preſenti
ſed duntaxat ſponſalia de futuro nt dicã ĩ. c.ex ꝑte
I. eo. ¶ fo nõ ꝙ ſi ſponſus tꝛanſfert domiciliuʒ ad
loca remota poteſt ſponſa ſine alterius licentia cuʒ
alio matrimoniũ cõtrahere.⁊ hoc denotat uerbum
libeꝝ poſitum in tex. non eiʒ ei eſſet libeꝝ ſi haberet
expoſcere alterius licencians nt nõ.in.c.de multa.ð
pben. et in. c. ʒ eps eo.ti.li.vi.ſecus eſt in ſponſa ð

pñti. ur in. c. in pntia.j. eo.æ quod ibi nota.¶ IJẽ
nõ. ꝙ tenet matrimoniuʒ contractũ ↄ iuramentũ ?z

ſic ꝑiuriũ non impedit. Sctũ matrimonij ⁊ ex h̊ ĩfer
tur ꝙ etiã actus ſpũalis geſtus contra iurameniuʒ
non ẽ nullus ſed tʒ mero iure licʒ de ꝑiurio ſit pnia
iniũgenda.⁊ cõcordare nur᷑.c.ſiẽ.j.eo.qð ẽ ↄ theori
cã Inno. in. c. dilecto de pᷣben. æ uide ad hoc ꝙ nõ
Jo. an.in regula.qð ſenſel placnit de reg.iuris.li.
vj. in mercur. ¶ In glo. i. in fi. dic ꝙ ſponſa non
tenet᷑ ſeꝗᷓ ſponſũ ut hic.? ĩ.l.ij. C. de ꝛepud.⁊ ĩ uxo
re dic. aut ſciebat maritũ nagabunduʒ qnñ ſecum
xit puta quia eꝛat iuxta locũ mariti ⁊ n tenet᷑ eum ſe
qui. ut ĩ.c.unaqueqʒ.xiij.q.ij.? ibi bona glo. Aut
ignoꝛabat uel ex poſtfacto ẽ facuus uagabundus ⁊z
nõ tenetur eũ ſequi.ut nõ.in.d.c.unaqueqʒ. Si tñ
ex cã ſe tranſſeꝛt ad alia loca nel etiam ſine cã mutã
do domiciliũ tenet mariiũ ſequi.ut i.d.c.unaqueqʒ
2& uide qð le. ⁊æ no.in.c.ex multa.S.de uoio in caſu
tamen in quo non tenetur ſequi maritum non põt
cũ alio mꝛimonium ↄbeꝛe ninente pꝰ ẽt ſi matrimo
niũ non ſit cõſumatũ ut in.c.in pntia.? qð ibi nõ.

Ci iiemineni .
lu inttzl ſen nĩ
cmnanun rbe letemn
ſehore mlcaliu wal
culaas anrsi cindte
NeNNiidenii
erut enani ⸗onicmnons
NNuſum Kα
ſocttrscenwnino uim tt
N mnſenes nun ſ
lienpeunao kegs is non
lſianenonece iran n
Eitfur ocolnrto dun
gnfuſtt os nz in
hlunſn. Aras,

nee
Aimbinenoe
ſamnſelo mn
nnoms obnr int, n
inongocor onnenn
Eninctimntnam, fin
nſitideerihta
Mürhe

ne
aln dnſco.
ainsNun non
. i Concitionss
nciige ſii terod
näüidihct⸗
Nito terteſtcerin
,reci loffe da⸗
64

e pefitt ienisd
unmnt licip i⸗
1 onim obignot i
Ccamn göeeron gor
bPanaſi ſlo Zan n
Elnröſeen mnnonii
Mgnigeſthäſiue aonen
Ghhontseſnnogne
CPlam a1 eron ſeni
bcſeci eo vonnttiitn
ns Pſcerarr ninenig
lb Gos auſenn ti
SRrzwandierwaed
mbi mannoniöpnihnt
AKuAr diii r
ſustunſten conteſizod
Mneghenus tcnti e
get boc cnolet ebbumn
ſchaitſit berſbnane
n n in dGe nln
dlaschkirhot
ot rod b ron. C.
ni inmgſit
äraninolietid
cca onn ini
nun unla
Kſa dot)
jn tMce l oegii
ant ehinbi

De ſponſalibns

eo. ? ex his habes unã driam inter ſponſalia. æ ma
trimonium de futuro. Dn glo. ij. ibi ſʒ leges põ
dera bene hec uerba qꝛ poteſt intelligi glo. ut nelit
notar̃ in hoc differentiã inter leges æ canones ii ſʒ
leges teneatur ſponſa ſpectare per triennium.ſecus
fin canones.ſecũdo põt ĩtelligi ut uelit ſupplere iſſũ
canonẽ per legẽ ⁊ hẽ ultimũ intellectũ nidetur ſentizx
Jo. an. qui dicit expectanduʒ eſſe ſjm ipᷣs legale niſi
in ↄtractu ſponſalioꝝ fuit additũ certũ tempus.nã
tũc illud ſeruabit᷑ ut in.c.ſicut.j.eo. Et intelligo on
a pꝛincipio fueꝛunt reſtꝛicte ad certum diem.ſi enim
fuiſſent pure contꝛacta licʒ ſponſus ⸗ ſponſa poſtea
conuenerint de ceꝛta die cõtrabendi matꝛimonium
non puto ꝙ poſt lapſuʒ illius diei ſit diſſoſuia obli
gatio.de quo in.c.ſicut.j.eo.dicit etiam Jo. an. qꝙ
ips tꝛiẽnij habet locum qñ neſcituꝛ ubi eſt ſponſus
uel ſcituꝛ æ nõ derinetuꝛ ipedimento ꝓbabili. als dʒ

expectaꝛi donec ceſſaueꝛit ĩpedimentum ut in. l. epe

ff eo.⁊ ſic tꝛãſeũt cõit᷑ doc. hic. Sed aduerte quia
in Sriũ uidet᷑ tex.in.l.ij. C.e.ubi ſolũ dicitur de biẽ
nio. ⁊æ Ci.ibi tandẽ reſidet in illa opi. ut ſi abñs de
tinetur impedimẽto neceſſario tenetur ſponſa expe
ctare donec ceſſet ipedimeniũ ut in.d.l.ſepe ſed ſi ð
tinetuꝛ ſola nolũtate tunc ſatis eſt expectaꝛe bienniũ
unt in. d. l.ij. nec ob.l.ij. alle. in glo. quia narrat factũ
Fm Ci.ñ aũt ponit inris niſteriũ.⁊ hoc mihi plus
placet fm legs. Sed dubito utrũ hoc procedat fʒ
canones: nam papa hic ſimpliciter reſpondit liberuz
eſſe ſoonſe tꝛanſiꝛe ad illa uota ſi ſponſus tranſſujit
ſe ad alias paꝛtes.nõ enim eſt libeꝛum ſpoſe ſi tenet
expectare per biẽniũ nel trienniũ.⁊= ſoꝛte papa conſi
derauit periculũ foꝛnicationis qðᷣ iminet ſponſe ar.
in. c.qm... poꝛro ut li. non cõte.intellige m tex. qñ
nõ eſt ſpes de pꝛoximo reditu. æ hoc denotat illud
ner. tranſfeꝛentes. nam ſi papa uoluiſſet intellexiſſe
cũ tempeꝛamẽto legis ciuilis:non dixiſſet libeꝛnʒ : ſʒ
feciſſet mentionẽ de tẽpoꝛe. ar. in. c. ad andientiã de
deci.⁊ foꝛte hoc uoluit glo. dum dicit ſm leges.
n glo fi.in fi.? alios plures caſus uide per Jo.
an. in ſum. ſuu. Abbas.
2 muli ere Cõit non ſummatuꝛ
* quo ad titulũ ſʒ quo
ad lr̃am.h.d.incerto queſito nõ poteſt da
ri certa reſponſio.ſed quo ad titulũ ſummarem ſic.
non omnis uiolentia ipedit Zctum matrimonij.
Hõ.pꝛimo aꝛ.pꝛo doc. conſulente ut ſi caſus naꝛra
tur in genere non teneaiut diſtinguere per oẽs ca

ſus qui pnt ſub geneꝛe cõpꝛehendi ſed peteꝛe ut de
ſcendatur ad ſpeciem. pomiſſet iñ hic papa reſpon
dere per diſtinctionem pꝛout fecit in.c. las de reſti.

ſpo.⁊? ĩ multis alijs iuribus.ſed noluit hic foꝛte im
peditus multa vba fauſtra effundeꝛe. ¶ Scõo nõ.
ar. ꝙ uiolẽtia certo caſu ipedit ↄctũ mr̃imonij.vnd
in mr̃imonio nõ habet locũ illa regula coacta uolũ
tas: uolũtas eſt. de qua in.c. meꝛito.xv.q.i.? eſt ra
tio qꝛ i matrimonio requirit᷑ de ſubſtãtia liber con
ſenſus.ᷣ ut ĩ. c. cũ locũ.j.e.vñ conſenſus coaciꝰ ẽ bñ

conſenſus ſʒ nõ libeꝛ. ſic deficit q̃titas libeꝛtatis qᷓ

ð ſubſtãtia cõſenſus matrionialis. ad hoc fac tex.
eü glo. xxxiij. q.ij. c. notificaſti.æ quod le. æ nõ. in.l.

ſi mulier..ſi dos qdð me.ca. Aliqui ramen nolue
rũt ꝙ mr̃imoniũ teneat licʒ ſit ꝑ ui ↄctũ ſʒ uenit ꝛe
ſcidẽdũ offõ indicis uel ĩtentata acrõe ꝙ me. cau. ꝙ
ego non puto veꝝ ut pleniſſime dicam in. c.cũ lio

cuũ.j.eo.ubi tangam plura iura reſtrigéda. Abbaſ.

1 litteris. Si aliqui apti ad ma

trimoniũ ↄtrabũt ꝑ

uerba obſcura cõem uerborũ intellectũ le
qui tenẽtur.ꝓꝰ ponituꝛ ↄſultatio.ſᷣo lnſio ibi hen
demus. ¶ HNõ. primo duo que requirũtur ad iub
ſt intiam mẽimonij. ſcia.ſ.æ etas.⁊ capitur hic ſcia
ꝓ diſcretõe nã indiſcrerus nihil ſcit.nõ enĩ reqriiuꝛ
ſcia poſitiua. naʒ ⁊ ad iudicandũ neceſſario ñ ꝛqui
ritur illa ſcia. ſatis enim eſt ꝙ hẽant peritiã iudican
di ꝑ exercitiuʒ ut in.l.cerni. C. ð iudi. ⁊ nõ in. c. ſci
ſcitatus.5. de Hp. ¶fo nõ ibi ad cõeʒ ꝛc. ꝙ vᷣba
dubia ꝓlata in zctu itelligi debent ñ ſʒ opi.ſingu
larẽ ſed cõem. ad ꝙ uide ꝙ nõ. baꝛ. in.l. labeo.ff ð
ſupel. le. Et facit ille tex. in ar. ut in deciſione cãrum
iudex non ſequatur opi.ſingularẽ docto ſed cc mu
nẽ. un ſi eꝛrat ſequendo comunẽ excuſatur. ſecus ſi
eꝛrat ſequendo ſingularẽ. ad hoc facit qð nõ. glo. iĩ

ſti. de obli.que ex quaſi delict. naſ.poſt prin.2= in...
qui ſolidũ ff. de leg.ij.æ uide qð dixi in. c. ut debirꝰ

S. de app. Et adde nõbile dictũ. Jo. an. in. c.i. de

conſti.ubi dicit qð ſi cõis opi.doc.eſt notoꝛie falſa
uel poteſt conuinci apꝑtiſſimis rõnibus licite iudex

ſequitur opi.ſingularem ſꝑnendo cõem. ¶ Mota
ibi recte ĩtelligẽtibꝰ.qðᷣ vba ñ debẽet itelligi ſo phiſti
ce etiã ſi cõiter ſic intelligũtur ſʒ ſunt referenda ad
ſenſum hominis bene ſenſati. ¶ In glo.i. in. fi. H.
glo. allegando.c.i. S.e.vr intell gere tex.oñ ben
tes erant diuerſe lingue ſed glo. quarta nidetur in
telligere qñ etiam erant einſdeʒ ligue.æ dic ꝙ ntꝛ0
qʒ mõ põt intelligi. ¶ ſi enim erãr diuerſe ſigue *
poſſunt contrahere peꝛ interpꝛetem ut ſenſit gl. qrta
quam notabis ut quẽadmodũ alij cõtractus poſſũt
explicari ꝑ interpretẽ ut in.l.i.de neꝛ.obli.ita et cõ
rractus matrimonij. Item ſine interpꝛete nt ſi qſqʒ
profert uerba in idiomate ſuo.et hoc caſu ſi alter
poſtmodũ dicat ſe non intellexiſſe neꝛba alteꝛius re
currẽdum eſt ad comunẽ intelligentiaʒ vboꝝ conſi
derando.ſ. uerba precedentia tractatũ locum et tẽ
pus.nam ſi preceſſiſſet tractatus matrimonialis et
poſt tractatum maſculus poꝛrigit annnlum dicẽdo
uerba in uulgari ſuo z mulier pꝛeparat digitum
⁊ recipit annulum dicendo in uulgari ſuo neꝛba ceꝛ
te ſatis iudicabitur pꝛo matꝛimonio licet alter alle
get non intellexiſſe neꝛba alterius. nam æ muni poſ
ſunt contꝛaheꝛe peꝛ ſigna ut in.c.cum apnud.j.ecðᷣ.

foꝛtius poſſunt iſti contrahere per ſigna expꝛimẽdo

neꝛba fſᷣm pꝛopꝛiũ idioma. ecundo caſu quan
do ſunt eiuſdem lingue poteſt tex. multipliciter figu
rari.pꝛimo ſi alter dicat non intellexiſſe nerba.i. uiʒ
nerboꝛum ut quia non putabat ꝙ ſponſalia ſeu mg
trimonium haberent tantum effectum ſed credebat
poſſe ad libitum relinqueꝛe mulierem. æ hoc caſu di
cit notanteꝛ Inno. recuꝛrendum eſſe ad iuris intel
lectum. non enim excuſat ↄtrahbentẽ iuris ignorãtia
notabis bene boc nerbum.ſacit enim cõtra ruſticos
32 4

Cee ſponſalibus.

ani poſt peꝛfeium cõtractũ dicunt ſe non ↄcepiſſe
uim ueꝛboꝝ ⁊ effectum peꝛ notarium pꝛolatorum.
debent eĩz ueꝛba hẽe ſuã uiʒ ? ꝓprietatem. Fʒ iuris
diſpoſitionẽ.nec excuſat ↄtrabentem iuris ignoran
tia. Et ex hoc etiã infeꝛt ꝙ ſi alteꝛ cõtrahentium di
ceꝛet ꝙ cꝛedebat contraheꝛe peꝛ illa neꝛba ſpõſalia
2 nõ mr̃imoniũ nel ecõtra non ẽ ſibi acquieſcẽduʒ.
ſed accipientur vba ſecundum ꝛectum ⁊ uex intelle
cinʒ. cdᷣo pricipaliteꝛ põt tex. intelligi. qn alteꝛ
ꝓooſuit ueꝛba ſophiſtica foꝛte ad decipienduʒ ꝛeli
quũ.utputa ꝓmitto teneꝛe te pꝛo legitima coninge
donec teꝛa coopꝑiet ocnlos meos.nõ eĩʒ ſufficit ad
diſfolurionem matrimonij ꝙ ipſe ninens teꝛraʒ ſu
is occulis ſupponat. nam a recte intelligẽtibus illa
neꝛba capinnt ꝓ moꝝe nãli. æ idem dic in ſimilit niſ
2 nõ. huc intellectũ qꝛ eſt gñalis ad oẽs ↄtracius.
e.⁊ Abbas.ponebant exempluʒ quãdo maſcu
lus dixit placet mihi babeꝛe talem in nuxoꝛem ei mu
lieꝛ inteꝛꝛogata idem ꝛeſpondit.nam põt dubuari.
vtrũ hec ueꝛba inducant matrimomũ de pꝛeſenti.
videtur pe.ꝙ non qꝛ alind eſt uẽdeꝛe z aliud velle
nendeꝛe. ar. in.l.in nenditionibus. ff. de contꝛeben.
emptiõe.ſed hoſti. poſt multa tenet örium dicẽs.qꝙ;
peꝛ hec neꝛba uolo te habere in uxorem uel placer
mihi te habere i nxorem cõtralb iur matrimc niu m
de pnti. Jo. an. diſtingnit ꝙ aut fuit dictum placet
mihi te deſponſaꝛe nel iecum cõtrabeꝛ e ꝓcedit pᷣ
ma opi. Aut fuit dictum placet mihbi te habeꝛe in
unxorem ⁊ ꝓcedit ſecũda.quaſi plus impoꝛtent hec
ultima ueꝛba ꝙ; prioꝛa. Oo. an. multum inſſat ſiuꝑ
ꝓprietate horum neꝛboꝛum dicit enim in effeciu ꝙ
neꝛbum placet ⁊? ueꝛbum uolo ſignificam fᷣm rẽpus
de pnii. Item vᷣbum infinitum eſt aptum cõp kede
ꝛe tẽpus pns ⁊ futuꝝ ſecundum uerba adiecta. naʒ
de ſe infinirum neꝛbum mnihil ꝑfecte ſignificai ſed ðᷣ
teꝛminat᷑ fʒ vᷣba ſeqñtia¶ His pᷣmiſſis dic ꝙ ſi v
bo uolo uel ueꝛbo placet adicitur infinituʒ denotãs
actum non dependentem a libeꝛa noluntate pꝛc feꝛẽ
tis tunc non inducitur diſpc ſitio de pꝛeſenti ſʒ de
claratur diſpſuio in futurum. Exempluʒ fi dico pla
cet mihi aſcendeꝛe in aꝛboꝛem. Enqʒ ueꝛbo uolo
nel placet adijcitur nerbum infinitum denetans ac
tum dependentem a libeꝛa uoluntate pꝛofeꝛentis.?
tunc ſi ueꝛba denotant principium acius non indu
citur diſpoſitio de pꝛeſenti viputa ſi dico nolo uel
placet mihi te deſponſare ſeu tecum contraheꝛe.et ĩ
hoe uidetur ipſe acquieſceꝛe opi. Jo.an.qnqʒ uer
bum infinitum denotat executionem actus et tunc
inducitur diſpoſitio de pꝛeſenti.ut ſi dico nolo ha
beꝛe te in uxoꝛem.nam non poſſum nelle te habeꝛe
in uxoꝛem niſi tecum prius contrabam. æ tunc idu
citur matrimonium. Et circa hoe multum inſtat. ſʒ
tu uide plenius ꝑ Har. in.l. cunctos populos ĩ pᷣn

cipio.E. de ſum.trini.⁊ in.l.ſerui electione de le.i.
2 bec ſufticiant quia multum longa eſt mateꝛia. CQS

