te Inno. in pᷣn. ꝙ dẽʒ.c.qꝛ nõ apponit penꝗ exeꝛ
cẽtibꝰ uſurã.ſed apponit modũ ↄpellẽdi uſnrarios
ad ꝛeſtitutionẽ nſurax. ꝛeſtuntio neꝛo ẽ qͥd de fuma

10:1 nõ cõcernit uſurarios iã preritos:ex q nũdũ

ꝛeſtituerunt. ſic illud.c.ñ ꝛeſp cit pterita ut dixi ſ-
potius futura.ꝓ hoc bonus tex.iuncta glo.iĩ cłe. ut

hi ꝗ de eta. ? q̃i n glo. in vbo ꝑ penã ĩ fi.dic

pꝰ doc.ꝙ aut qrimꝰ de oꝛdiario:aut de delegato.
pꝰ caũ põt excõicare ſi illa pẽa magis timet᷑. Item
põr apponẽ penas.c.qꝛ.S.e.nã exqꝰ narie pene ʒ
uſurarios ſtatute ſũt optio.dat᷑ indici ĩ.c.qi freq̃n
ter ĩ fi. ut lit᷑ non ↄteſt.delegatus vo non põt excõi
care ſi ſibi mãdatur ut ↄpellat ꝑ penã ↄcilij latterañ
qꝛ excedeꝛet foꝛmã mãdati.poſſet tñ delegatus in ꝓ
ceſſu excõicare:nõ tñ ꝛeſpecin ꝛeſtitutõis fiende. ar.
.c.ex lris =. c.i.de offi.dele. ¶ In gl. in. v. nõ ſuꝑ
ſtitibus in fi.cõclnde melins poſt doc.ꝙ aut nſura
rius ꝛeceſſit de loco ubi extoꝛſit uſuras:⁊æ tunc cum
ſit malefidei tenet᷑ expenſis ſuis ꝛemitteꝛe ad locum

ubi extoꝛſit. Aut illi a qnibns nſure fuerũt exroꝛte

ꝛeceſſerũt:æ tunc ꝓcedit iſta glo.ut expenſis illoruʒ
mittant᷑. Similis diſtinctio fit in ꝛe legata:ut.l.cnm
eos.ff. de le.i.? hoc ueꝝ niſi reꝑiatur aliqs fidelis

qui uelit gꝛatis defene nſuras ad ꝑſonas a onibus

fuerũt exroꝛte.ar.in.c.ſignificante de pig ¶ J n gl.
in. V.ĩ faculratibꝰ in fi.nõ glo. in eo ꝙ dicit ꝙ ẽt
ſi uſurarius ceſſit bonis tenet᷑ ad ꝛeſtitutionẽ ĩ inte

grũ:nec hebitur rò ne egeat.qð inteler in foro pnia
li.qðᷣ nalde nõ. un Iʒ in foro cõtentioſo debeat heri
rõ ne egeat poſt ceſſonem bonorum : ut nõ.i.c. ij.
de pigno: iñ ſecus in foro pnie.¶ Item nõ aliud

ex glo. ꝙ uſurarius tenetur reſtimnere uſuras eriã ſi

poſt reſtitutionem integram remaneat pauꝑ:qꝛ nõ
dʒ uiuere de alieno. En gio liei ſic doc.aliqua
ſcribunt ex quibus non hetur clare materia buius
glo. z c. Et iõ pro clara deciſione pꝰ taq; ꝓ funda
mento quero:nuqnid bona uſurariorum ſint tacite
obligata pro uſuris reſtitnendiſ. æ glo. uidetur nelle
ꝓ ſic in. c. tua.j. eo ⁊ ſentit tacite iſta gl. Sed Jo.
an ·in. c. ij. e. li.li. vj.diẽ hoc nullo iure ꝓbari.⁊ ideʒ
1re ↄſcilio.xxij.nec in aliquo facit iſte rex. nam ̊ ñ
dẽ ꝙ agatur hypotecaria ſen reali actione ſuꝑ iſtis

poſſeſſionibus:ſed tin dr̃ ꝙ poſſeſſiones debent uẽ
di. Et ideo conclude quod ubi bona nſurariorum
peruenerunt ad aliquem ex titulo honeſio non poſ
ſunt nendicari per debentes recipere nſuras. ſed ſi

poſſeſſiones empte ex pecunia feneb ri peruenerunt
ad tertium ex cauſa lucratiua: tunc per officinm in
dicis porerunt tendi. non autẽ eo reſpecin ꝙ poſ
ſeſſiones ſint obligate:ſed ex quadam equitate quia
exquo res mea nel mihi debita pernenit ad te ex cã
lucratiuna:tu teneris reſtitueꝛe.l.ſi ⁊ me ⁊? ſtichum.
ff. ſi cer. pet.⁊ ſic poteſt ſaluari iſta glo.inquamum
diſtingnit inter cauſam lucratiuam æ oneroſam Et
pro predictis facẽ quod nõ.glo.in.c.ſiquis nſuram
xiiij.q.iiij.que diẽ qðᷣ dñiũ pecunie nſurarie tranſit
in nſuraꝛiunm. ergo fortius res empta ex illa pecũia
7 de hoc aliquid in prealle.c.tua.Et faciunt hec ad
.q quidam nſuraꝛius non hns niſi pecuniam uſura
riam ſine fraude maritauit filiam: æ dedit dotem ge
nero reſtituendam filie in caſn ſoluti matrimomij:
queritur nunquid filia poſt ſolutum matrimonium
2æ dotem ſibi redditam teneatur ſatiſfacere creditori
bus:ex quo non aſſunt alie faculktates. Fre. tracta
uit conſilio.lx.⁊ conſulnir ꝙ ſi in fraundem conſtim
ta fuit dos non renetur filia reſtituere:licet hebeat
ex cauſa lucratiua:quia illa non eſt pecunia uſura
ria.nam pecunia uſuraria travſiuit in domininʒ ma
riti.⁊ iſta eſt alia pecunia que proficiſcitur ex bonis
maritri. æ ſic non obſtabit iſte tex. quia loquitur in
poſſeſſone emota ex pecunia uſuraria.⁊ ſic multnʒ
reſtringit iſtum textum. Et circa hanc deciſionem
dubitauit dominus Anto. cum dos ſit quid uni
uerſale ut notat O m. in.l.i.ff. ſolu.matri.⁊ in uni
uerſali nna res ſuccedit loco alterius:ut in.l.impe
ratoꝛ in fi.ff. de lega.ij. Item ſi filia in- poteſiate
erat ergo heres:⁊ prius reſtitui debent omnia de
bita. l.fi. S. in computatione. C. de iure delibe.
ed aduerte: quia Fꝛede. loquitur quando fi
lia non eſt heꝛes.ſed poſſet dici ꝙ licet non ſit he
res non debet habere quartam ſuam niſi primo
deductis oneribus z debitis z hec deciſio uide
tur ſatis dubia.?æ foꝛte de rigore procederet opi
nio Frede. ſed de equitate pꝛocederet alia opi
nio ¶ Ertra glo quero quibus panperibus ſit
reſtituenda pecunia uſnꝛaria non extantibus illis
quibus fienda eꝛat reſtitutio. Oici Moſtienſis

piimni anmi mni a .
ſauleponm ſ nim
õ
eliot utirui olnun
6 iſoise Na til
nilt ſt Eber chi peeltß
rus atwata viiü inre ied
Geppenientam Sed roride⸗
it tege doſiete ii errn⸗
Sdienn Pddoſti unr
icho nonfucſer in fen
od oropoſimm lua non babe
nioſrte te. Abbus,

in pur iſ chbinm
an i ioni ? endl
umstpe apo nendidte be d in
un Cs ätio ſi bi nod 1
Nioh annhinnisien
cbidinnnninſnnd ndr
ſen nöreſamfomnis onc

bicchig penvalirad leer d

Ieſluerſie ne ſchumn.
Nardicn o igepannvm
mhucummnt tredin Et
mrlid gointiais Gm

ediii derune tſorniennt

go ſonws tes npnerle ein
finprezlec a Qttannr ba
nus non bio ii enmiemnuſn
riuui ilame oult donge
iirin au ſobn minnoni.
lipwl ohunn muminuninm
tenenrur ſariaeeretecſtori
dn le kaoinnnes Frennen
en gſinftanden Ciſti
wrſiig Wneteſice bon
i a done omnia lun
Sorniaurſutin oniſin
nincerofcſeinee dans
dubtife M ii hlin /
mnuuinmnut ntn;
Ilai M nſenen
in n 4 1 d uni
ſnmnt in vni
I bov Amin inll impe

Be uſuris.

eã reſtituẽdã panperibns illius loci ubi pecunia fuit
exoꝛta uel illis pauperibus loci cnius fuit habitato
ris a quo fuit pecunia extoꝛta. Ratio qꝛ inter illos
ſacilius poterũt reperiri heredes illoꝝ. uel is cui dã
nũ datũ ẽ fred.conſilio.xxxij. tenet ꝙ licet ſit hoc cõ
ſiliũ non tamen eſt ex neceſſitate. unde ſatis eſt ꝙ re
ſtituatur pauperibꝰ.qð nõ.ut ibi latius p eum.
Et iſta reſtitutio dʒ fieri ꝑ em ſᷣm Hoſtiẽ. t
circa boc inſtat.ſj tu dic melius nt plenius dixi ſ.c.
cum ſit. S. ð iudeis. leimo põt hic ſubijci q̃ſtio
quotidiana ⁊ notabilis tex. hic dicit peccamʒ nõ re
miti niſi rſtiruatur ablatũ:nũquid ſufficiat remiſſio
illius qui ſoluit uſurã ut ſic euitet peccatũ abſqʒ re
reſtitutione reali.⁊ gl hoc tetigit in regula peccatũ.
li. vi. ? concluſit ꝙꝙ ſic. Dinus hoc limitat ney eſſe
quãdo uſuraꝛius erat parus reſtitueꝛe nuſuras:alias
lecus.fre.in cõſilijs ſuis latius tractat ⸗ poſt multa
concludit ꝙ cum ille qui exeꝛcnit uſuꝛas leſerit deuz
? ꝓximũ tenetur utriqʒ ſatiſfacere ſed ſatis nidetir
ſatiſfeciſſe pꝛoximo ſi pꝛoximus a quo extoꝛſit pure
7 ſumpliciter ſine dolo remiſit nſuꝛas.nam ſariſfactũ
intelligit᷑ qualiteꝛcũqʒ noluntati creditoꝛs ſatiſfiat
.l.ſi rẽ. S. ois.ff. de pigno. ac. æ idẽ archidi. in. c.ij.
eo.ti li. Vi. Et hec opi ꝓcedit ſʒ Fꝛede. etiã ſi uſu
rarius cõtinuaret uitiũ nſuꝛe.ſed deo tenetur ſatiſſa
cere ꝑ penitentiam Sed nõ uideo quomodo poſſit
nũc recte penitere niſi peniteat ſalti ſe exerenifle uſu
ras ⁊ habeat pꝛopoſitũ nunc reftituendi : ſi alias re
miſſio non fuiſſet ita facta q ſaltim nunc habeat il
lud pꝛopoſitum licet non habuerit tempor remiſſio
nis facte 7. Abbas.
rer Vẽdẽs ꝛc pluſq; ua
ciuita te. cat qꝛ ſolntionẽ dif
fert peccat niſi dubium ſit an ipꝛe ſolutio
nis erit ualoꝛ rei nariatus æ uenditoꝛ non erat nen

diturus tpᷣe quo uendidit. hoc. d. ſecundũ cõeʒ intel

lectum. Cõis diuiſio. a ibi.quod aũt caſus zc. C
Hõ.pꝛio ꝙ ex ↄctu emptionis licet maius pꝛetinm
debito interueniat ſoluendũ cerro tpᷣe poſt uenditio
nem nõ reſultat foꝛmalis cõtractꝰ nſurariꝰ: unde ex
foꝛma ſui nõ põt dici uſurariꝰ:æ hoc ideo qꝛ uſura

cõmitti regnlaꝛiter ex mutuo. Sed nubi fꝛaudem cõ

trabetes hñt in mente tunc uſura cõmittit: ſi pꝛopt
hoc ſtatuitur maius pꝛetinʒ.qꝛ ſolutio differtur. fin

gitur enim ſolutio facta ab ipſo emptoꝛe z pꝛetium
ſibi reſtitutũ quaſi Zhatur de nono mutnũ cũ lucro
illiꝰ exceſſus qui erat in pꝛerio.nam plus nalet qð ĩ
neritate agit ꝙᷓ; qðᷣ ſimulate cõcipit᷑.C. plus nalere
qð agit᷑ in rubro = nigꝛo.⁊ in.c.ꝑ tuas:qui.fi. ſint
leg. Et an teneant᷑ reſtitueꝛe iſti tales in foꝛo anime
illũ exceſſaʒ pꝛetij dicã in.c.conſuluit.j.e: Scdðo
nõ. ꝙ uerus ualoꝛ rei attendit᷑ ſm ipᷣs emptionis ⸗
uenditionis : ut in. c. cũ dilecti. de emp.z uen. æ.l.ij.
C. de reſcin. uendi. hoc uerum niſi dubiũ ſit an ipe
ſolutionis pretij res ſit minus uel plus nalitura ut ĩ
tex. ?æ nenditoꝛ nõ erat alias uẽditurus ipe pctus
ualoꝛe nunc cuꝛrente. iſtis eniʒ duobus cõcurrenbꝰ
ut habeĩ hic. æ. c.fi.j. e. non attendit naloꝛ exiſtens
tpe Zct? ꝙ eſt ſingulariter notanduʒ p limitatione
iltius. c. cum dſlecti. ? ilius... ij. ¶ Teruo nota ꝙ

—

ubi contractus eſt dubius an ſilicet continer in ſe
peccatum uel non debemus potius abſtinere a tali
contꝛactu qꝛ in dubio debemus capeꝛe partem ma
gis tutam anime etiam ſi illa pars uideatur duriox
ꝛeſpectu coꝛpoꝛis:ut nõ.glo.in.c.unico.de.ſeruti.
facit.c.ſignificaſti.et.c.ad audiẽtiam.de.homi.
ota. ex fi. litteꝛe ar. ꝙ in foro ↄtentioſo n poſſet
nenditor conuinci ex foꝛma hnius contꝛactus de
nſuꝛa ꝙ intelligo niſi cõfiteatuꝛ q alias erat nendi
murus tpᷣe cõtractꝰ ꝓ iuſto pretio ul certuʒ ſit ple
ne nõ naleat ꝛes ipᷣe ſolutionis pᷣtij. Eurnſo.ſein
fi.nõ.glo.uidetuꝛ enim permittere de iure canoni
co deceptioneʒ uſque. ad dimidiam iuſti pꝛerij quan
do res et pretium ſũt de pñti.ſecus quando differt
ſolutio pretij:qꝛ tũc id ꝙ eſt ulira nex pretiũ nidet
ↄſtitutum ꝓpter ipſã dilatõem pretij.? non ꝙ res
naleat tantum. Sed glo. x. q.ij. boc ins poꝛectum
dicit ꝙ eccleſia non debet alium decipeꝛe in contꝛac
tu. unde ſi offeratur aliquid plus debito non debet
illud capere. Idem putat hic dominus anto. in per
ſonis eccleſiaſticis æ etiam ĩ laicis quo ad forum a
nime. Sed Jo. cald.in.c.nauiganti.j.eo.in repet.
dicit quod iura peꝛmirtentia deceptionem nſe que ad
dimidiam iuſti pretii debent itelligi quando decep
tio uenit in re ipſa.ſecus autem ubi dolus dedit ca
uſam contractui nel incidit in contꝛactum.quia tũc
debet illud quis reſtituere. non enim eſt ueriſimile
quod ius canonicum conditum inſtinctu ſpiritus
ſancti ut in.c.ſiquis diaconus.l.di.appꝛobaꝛet hũc
deceptionem doloſam. æ hoc bene noi. er boc
ergo dicendum quod ex coniectuꝛis poteſt appaꝛe
re de dolo ex propoſuo poteſi compelli cleꝛicus eri
am in foro contentioſo ad ꝛeſtituendum id quod
habnuit ultꝛa neꝛum pretium.et idem puto in laicis
ſaltim in foꝛo eccleſiaſtico. ¶ In glo. in ner. ex foꝛ
ma. ibi oẽ eẽ eſt ex foꝛma.nõ.glo.iuncio tex.æ uult
id ꝙ dicit᷑ quotidie foꝛma dat eſſe rei. Sed glo.hic
non reſpondet qꝛ in iſto caſu non iudicatuꝛ ille con
tractus ex foꝛma: ſed ratio colligitur ex glo.in ner
bo uenditores ⁊ eſt illa pꝛopteꝛ intentionem depra
natam iſtius nenditoꝛis: ⁊ ſic nota. ꝙ non ſemper
attenditur foꝛma quo ad iudicandum qualitateʒ cõ
tractus. quia plus nalet ꝙ agitur ⁊ ceteꝛa. ut dixi ſu
pꝛa.z facit ꝙ nõ. Garto. in.l.cotẽ. ferꝛo.ff. de pu:
7.l.ſi uno. ff. loca. z ſupꝛa dixi rationem quare iſte
contractus ex foꝛma ſui non erat uſurarius.

(Ena gloſaʒ queritur de notabili æ quotidiana

queſtione nunquid ſit licitum dare alicni centum ut
ipſe ſingulis annis in perpetuum ſeu ad uitam
tnam ſen heredum det tibi certum annuum red
ditum: puta qnqʒ. hoſti. ?æ Innoc.et cõmuniteꝛ om
nes doc.ſequentes dicunt quod ſiue iſte annnus
redditus conſtituatuꝛ ex redditibus alicuius fundi
nel domus ſiue ex laboribus libere peꝛſone uel ſeꝛ
ni.qꝛ nõ poteſt dici quod hoc ſit uſura cum in ueri
tate non inteꝛueniat mutuum. unde licitum eſt iſti
emptori petere pretium ad libinum. Sicut ergo põt
quis emere libere totam poſſeſſionẽ uel capeꝛe poſ
ſeſſionẽ ĩ emphiteoſiʒ nel emere annuuʒ rediiũ iã cõ
ſtitutũ ab antiquo ita licitum eſt de nouno cõſtitueꝛe

F

—.—
4

¶ Deuluris. nlogbi

2g emẽ. nec ob. ſi dicat quod tractu tꝑis poterat iſte
cipe płq; ſit pretiũ qꝛ hoc etiaʒ ↄtigit ĩ vↄctu ẽptio
nis ⁊ ĩ ↄctu ẽphitheotico. Itẽ iſte emptoꝛ exponit
ſe ꝑiculo.qꝛ forte ille uẽditoꝛ efficieẽ inops ⁊ ꝑ hoc
nõ ob. iſtud. c. nam hic ꝛes eꝛat in pñti ſʒ pꝛetiuʒ di
larũ. ſed in qõne ꝓpoſita ꝛes ⁊ pꝛetiũ ſunt in pñti.
Atẽ hic nulla fraus.æ ꝑ hoc idem dicũt doc.in ac
tione empta. nã ſi hẽs acrionẽ ↄ titinʒ ad mille ñ ẽ
peccatũ ꝙ ego emã ꝓ octingẽtis.qꝛ hic ẽ Va nẽdi
tio ⁊ expono me periculo cuʒ dubius ſit euẽtꝰ litis.
nam poſſet ille debitoꝛ effici pauꝑ nel fugeꝛe. Sʒ ſi
aliqs ꝛecipet cẽtũ æ ↄſtitneꝛet ſe dauꝝ oĩ ano plul
i; ꝛeceꝑit tũc hoc eſſet illicitũ qꝛ nõ poſſer ꝓprie di
ci emptio ãnui ꝛedditus. ¶ Et ex bis ifert ad. q. ue
netijs ⁊ floꝛẽtie ipᷣe neceſſitatis ciues ↄpellũt ſubue
nire cõi. æ cõe poſtea ſtatuit libere eis lucrũ:uidelicʒ
qᷓnqʒ ꝓ cẽtenario æ qñʒ minꝰ ⁊ nõ poſſunt cines il
lud capitale ꝛepeteꝛe ſʒ bñ pñt uẽdeꝛe illud alteri:nũ
quid ↄmittat᷑ hoc caſu nſura. Cõiteꝛ modeꝛni hic ⁊=
in. c. fi.ſ. eo. dicũt nõ. ꝓ boc dictũ Inno.nam ci
nitas bẽt ꝛedditus uñ nidet᷑ ↄſtirueꝛe ãnunʒ ꝛedditũ
ex ꝛedditibus ſuis. Itẽ hoc nõ ẽ mutuũ qꝛ cines ꝰ
pellũtur ſubuenire cõitati ⁊ nõ pñt ꝛepeter qñ nolũt
licet cõe poſſit ſe exponerare ab illo debito ſoluen
do capitale. Itẽ cõe libeꝛe cõſtiiuit lucrum facit.c.
2 ſi queſtiones de ſimo.=.i.q ij.ſicut.⁊ de ſimilibuſ
ueſtionibus tractabo L n
ſurarius monitꝰ ñ ðᷣ
Reteꝛea. ſiſtẽs li clerieꝰ ẽ ab offi
cio ⁊ bñficio ſuſpẽdit᷑ ⁊ ſi laicꝰ exccicamr
.h. d. fa ꝑs ibi ſi laici. Caſus ⁊c.¶ Mõ primo ex
tex. ibi uſuras ꝛecipe q nedum ꝓhibet᷑ quis uſuraſ
exigeꝛe ſed ẽt ꝛecipe.⁊ hoc qñ ꝓpteꝛ lucrũ iducitur
ad mutuũ. ſecꝰ añt qñ ſponte aliqnid offeꝛet.et iſte
eꝛat at mutnarurus. ar. in. c. dilectꝰ. de ſimo. 7. i. q.ij
ſiẽ. ¶ Mõ fo ꝙ clcricꝰ uſurari nõ ẽ ipſo facto p̃
natus nec ſuſpẽſus ab officio ⁊ bñficio ſʒ dʒ ſuſpen
di ut bic. = põt ẽt priuari ⁊ deponi nt ĩ.c.i.in fi.S.
eo. Tertio nõ. ꝙ laici ſubſunt eccleſie quo ad iſtud
crimen uſuraꝝ ⁊ pñt excõicari ĩ nita ut deſiſtãt ? ſa
tiſfaciant de preritis. æ male faciũt epi hoc n exeꝛcẽ
les expectanteſ tin ip̃ᷣs monis.nã ipſi peccãr patien
do alios peccare. ut viij. di epheſus. nã meliꝰeẽt añ

ip̃ᷣs occurreꝛe qᷓ poſt cãm nulneratã medic nã que
reꝛe.l.fi C. i. qͥ.ca. in ite ꝛeſti.non ẽ ne.¶¶ Altimo
nota ibi uſqʒ ad ↄdignã ſatiſfactionẽ ꝙ iſte tex. loq

tur magis large qᷓ; tex. in. c. cũ m. S. eo. nã ibi dicit
ꝙ dʒ ꝛeſtini ablatũ ⁊ hoc ſufficit ſauſfactio.nã neꝛ
bum ſatiſfaceꝛe ẽ magis latũ qᷓ; Vpũ ꝛeſtitueꝛe.qꝛ qᷓ
litercũqʒ uoluntati creditoruʒ ſariſfiat dr eẽ ſatiſfac
tũ.·l.ſi rẽ. S. oĩs.ff. de pigno.ac.ſed non ſic ↄtĩgit ĩ
reſtitutis qꝛ ꝛeſtitutio eſt in priſtinũ ſtatũ r̃poſitio.ſjʒ
illõ uerbũ ñ dʒ ira ſtꝛicte capi ſʒ lago modo pᷣdicto
=Z ideo ſufficit libera remiſſio cꝛeditornʒ abſꝗx ꝛeali
ꝛeſtitutiõe ut dixi in dicto.c.cum iu. gbo fi⸗
ibi pꝛimo ĩflicta pena æc. uult eꝛgo glo.quod iudex
dẽt pꝛimo incipeꝛe a penis illiꝰ. c.qꝛ. S.e.⁊ ſi ñ ꝓfici
ſt debet tũc recurreꝛe ad iſtã.puto hoc eẽ equnʒ ut
incipiatur a mitiori pena. ut dicit glo.i.c.cũ tu. S.e.
Seg t puto ſit in optõe indicis a qᷓ pena poti

us incipiat. qꝛ ex quo uarie pene in iure flatute ſüt
põt index imponere illam que ſibi uidet᷑ ur ĩ.c.quo
niam frequenter.in. fi. S. nt. lit. non cõt. maxime ſua
derem hodie ut inciꝑet᷑ ab iſta qꝛ ille pene paꝝ timet

2æ carẽtia ſepulture ↄtingit poſt mortẽ.unð meliꝰ ĩ

uita hãc penã exẽcer̃ ⁊ an tẽpꝰoccurrẽ ⁊c.ut.s.dixi

Onqueſtu g. Fructꝰ rei pigno

* rare computari ð
bent in ſortem ⁊ excipit unum caſum.pri
mo ponit deciſam qõnem. fo. prouiſionem ibi diſt
tioni. tertio exceptionẽ ibi niſi caũs ꝛc ¶ ¶ Nota p̃
mo ex tex. inncta ſupſcriptione ꝙ nedũ ſingularis
pſona prohibetur exercere uſuras ſʒ etiam nuninerſi
tas ⁊ ſic ciuitas non põt ipune exercere hoc crimẽ
E non habeat animaʒ. nã uniuerſitas peccare poteſt
de quo dic ut plene dixi in.c.dilecius.de ſimo. ſcdᷣo
nõ. ꝙ habens pꝛoprietatem rei poteſt capere in pi
gnus rem cuius nſufrucius ꝑtinet ad aliũ. qð ergo
dicitur ꝙ in re propria non ↄliſtit pignꝰ.l.rem alie
nam. ff. de pigno. act. ꝓcedit im quando res ẽ om
nio ſua:ſecus ſi alius habʒ aliqð ius in illa re tũc ꝛe
ſpectu illius iuris poteſt conſtitui pignus. ¶ Vtem
nõ. ꝙ creditor babens proprieratem rei pignorate
non tenetur compurare fructus in ſoriẽ quaſi conſo
lidetur tũc nſufructus cum proprietate.⁊ ẽ caũſ nal
de notabilis. Snsat æ hoc fauore eccleſie
Item puto ⁊ fortius in laicis.nã magis dʒ eccleſia
abſtinere a ↄtractu uſurario ꝙ; laici ar. in.c per in
as.de donat. ſimile in. c. ſuper eo. ð. eo. ¶ MDoꝛeſt
ergo quilibet etiam laicus hoc caſu licite non com
pntare fructus in ſortem ex quo proprietas ẽ ſua 3
ſi conſolidetur uſufructus cum ꝓprietate. de quo ẽt
no in. ci. de feu. æ facit quod nõ. glo.in. c.i. ẽ. eo.
In ea glo. ibi non quaſi uſure ſʒ quaſi intereſſe
Mãõ. gio. ſingulariter. Sed poteſt dubitari in quo
conſiſtat iſtud intereſſe. ⁊ dns. pe. de ãcha.conſuluit
ꝙ non ſolum conſiſtit in dãno bĩto ſed etiam in lu
cro ceſſante ut ſi iſte uenditor erat ſolitus meꝛcari.
unde ſi habniſſet pretiuʒ ĩ termino conſtituro forte
lucratus fuiſſer in mercimonio. Item paſſus eſt dã
num in alio:quia ille emptor percepit fꝛucius quos

iſte percepiſſet ſi hũiſſet rem. Idem pmio in iſtis ui

duis que ſolent ponere pecuniam in banchis ? ali
quod lucrum conſequi ex honeſto mercimonio.ut
in. c. per ueſtraſ. de dote poſt diuo.reſti. Et iſte rõeſ
concludunt idem eſſe in mutuante:ut ſi debitor nõ
ſoluit in termino non poſſet haberi poſt terminum
reſpectus ad lucrum ceſſans dummodo ſit talis ꝑ
ſona ꝙ ueriſimiliteꝛ iuſte fuiſſer lucꝛatus.⁊ hẽbit ex
timare hoc iudex.pro hoc adduco tex. in fi. de eo
ꝙ cer. lo.l.ij. ubi dicit ꝙ in hoc interereſſe hẽbitur
rõ lucri ceſſantis. IJrem Inno. in. c. ſacro. de ſentẽ.
exco. JIJdem glo.i.l lucrabit᷑ ff. de ac. ẽp.facit ꝙ nõ
in.l. iuli. in. S. ferri. ff. eo. hoc teñ peꝛpetuo mẽti ut
ſic etiam de iure canonico poſſit peti aliquid ultra
ſortem ratione intereſſe non ſolum dãni otigẽtis.ſʒ
etiam lucri ceſſantis. ¶ In ea. glo. ibi ſi modicũ eſ
ſet pretium pᷣſumitur ↄtracius in fraude nſurarum
Vota hanc glo.ſingularem.expreſſe eni ſẽtit ꝙ pat

Ore omni nigroec
a nemmi njpn
r ſerulma hotun, n
tone uai aſina mun lea
IEubiſlms ni m
ttet o eaniii g iſ cn
ncdto ni giſ in limn 1
ſͦhnei chaſt miendle ie.

Vats
NBaos en

US Pecfenciͦ rchven
mmns diuſio fnii me.
detonet'dereſent in percato nin
Iuit ner mancarreſtimi vloras
iblonig his es onpcli
lſivencs? ſe onivr berg q
Iorappwan ſßnai pmumic.
llig or pſi bonn gvenenüir o h
manon cöleiin orele eia
Dnva anii Co ti dimnad id
ſunns deen cili uinc nidu⸗

t 4 rüchddſonmipoſige
1 ſisz nlKinran
natſumo⸗ nonſumobigan aee

is eſiwendis anin ſebien

ſuit lineh s nnid
ue Clfii ci ni Mlario fn
nhmmniutmrtoui
nlpogin mt⸗ ſgi
Cibro ſing Kari
egungſinan
itagezg ge n⸗
ͤbiaſn d ral
baniſilirlitd Na
inn anlninns ſin
pperizii oltan tge

uimtini lagori niinn

inn tin aninem

nimpann Wer
ni
ricid Aun ntünn
wgenmed
ind
1

ſtonſim ngng (DNen
ropniaanan rei pignorete
efnensinſonenaſtonto
noreane d ßt nal
Noi Wrdinndre ateſte
WinCS MANNsdd
rſorand hidi in Nr
zinc per o dto.
hians boc cain Mie non on
rmr o nprinztlin

msainponne v

i u go in 1ä.
Auus uiurßnn inenſt
oeſcbinn in go
1Gis ge ichn ooſnoit
nd d deian n
cwönor an ſGinsſtkan.
iernind COVſtuno t
inono.Yenfiſtisch ti
ranhior reehl ucno is

ſe ren Jan un rti

minbnetiz:/41
nieminbmnit
de 0 mnmnoio .
8 Ctontt frſodl
gr1Cbitor n
menncbio⸗
ſpoterwinum

¶ Me uſuris.

tum de retro nẽdendo ↄiũctũ cũ modicitate pᷣtij ſa
cit ↄtꝛactũ pᷣſumi uſurariũ pᷣſertim ſi iſte emptoꝛ cõ
ſueuit uſuras exercere de hac materia dico plene in
.c. ad noſtrã. ð ẽp. æ nẽ.⁊.c.illo nos.de pigno. Et
in fi. glo. hec glo. excipit ſex caſus in quibus aliqd li
cite recipit᷑ ultra ſoꝛtẽ.ſunt 2 alij caſus.⁊ ſeptimꝰ ca
ſus ſᷣm oꝛdinem materie eſt in fideiuſſoꝛe qui foluit
uſuras cꝛeditoꝛi.de quo tamẽ dic ut plene nõ. Jo.
an in regula danũ.ð re.iuꝛis.li.vi.in mer. Octanꝰ
caſus eſt quando emit᷑ annuꝰ redditus. de quo dic
ut dixi in. c. in ciuitate. s. eo. Monus eſt rõne dubij
ut in. d. c.in ciuitate. de quo dic ur ibi dixi. Decimꝰ
quãdo aliquod gꝛatis datuꝛ ceſſante pꝛaua intẽtiõe
ut in. c. dilectꝰ. ð ſy. z.i.q.ij.ſicut. Andecimꝰqñ rõe
mutui cꝛeditoꝛ ſubijt laboꝛc tũc in ↄpẽſatione labo
ris põt fructꝰnõ ↄputaꝛi in ſoꝛtẽ ſᷣm boſti.quod be
ne nõ.? remittit ad ſũmã.eti. S. in aliquo &â uode
cimꝰ caſus qn rõne adminiſtrationis tenebaĩ quis
collocare pecuniã in ẽptione pᷣdioꝝ ut iutoꝛ.ſi enim

nõ collocer pecuniã pupilli in pꝛedijs emendis tene

tuꝛ ſolueꝛe uſuras. ⁊ poteꝛunt peii de inꝛe canonico
ratione lucꝛi ceſſãtis.l.tutoꝛ..ſi depõi.ff. ð admi.
tu. Et nõ. platos. nã ẽt ipſi tenẽt ſi pñt acqrere
eccleſie ? nõ acquirũt.xij.q.iiij.c.quicũqʒ. ⁊= nið ad
pᷣdicta qð nõ.xiiij.q.iij.in ſũma.⁊ aliũ caſum nide
nõ. ꝑ me ĩ. c. poſt m erablie e. Cibdas
eres uſurarij filiꝰ ue
Ba nos extꝛaneus uſuras extor
tas ꝑ defunctũ reſtitueꝛe oↄpellitur. h.d. cõ

4

mnnis diniſio. fa ibi tue. ¶ Mõ. pꝛimo ex tex. ꝙ iz
gefunctꝰ deceſſerit in peccato uſuraꝝ ut qꝛ nõ reſti

iuit nec mandauit reſtitui nſuras tacite nel expꝛeſſe
nihilominus hr̃es eius compelli dʒ ad ipſas nſuras
reſtituendas. z ſic punitur heres ex delicto defuncti
lʒ non appaꝛeat defunctũ penituiſſe.? hoc ideo põt

intelligi qꝛ ipſa bona ꝑuenerũt ad heredẽ uł qꝛ iſte

beres non cõuenitur pꝛeciſe ex delicro defnncti ſʒ ex
vctu uel quaſi geſto cũ dᷣfuncto.iĩdebite eniʒ recepit
uſuras de quo dicẽdũ ut in. c. mihael.]. eo. ⁊ ſic rñ
de ad oriũ quod foꝛmari poſſet ad nõ. per me ĩ.c.
in lis. S. de rap. G Hõ. fo aꝛ. optimũ ex tex. ꝙ bo
na uſuꝛaꝛioꝝ non ſunt obligata cꝛeditoꝛibus ꝓ nſu
ris reſtituendis:tex.enim ſe hic non reſeꝛ ad bo
na ſeu ad illos ad qnos ꝑuenerũt bona ſz im ad he
redẽ ipſiꝰ defũcti.cũ eni ↄſultatio fuiſſet facta in ge
nere nʒ ꝙ extraneis ad quos bona nſurariorum P
ueneꝛũt. papa in rñſione ſe reſtꝛingit ad heredes 2z
ſic illi quibus ſen ad quos pernenerũt bona uſura
rioꝝ titulo ſinglaꝛi non poſſunt ↄneniꝛi ⁊ cõpelli ad
dimittẽdũ ipſa bõa. ꝙ ẽ õ gl. ̊ ⁊ cũ ea latiꝰ. . ſubij
ciaʒ. ¶ ʒ nõ. ibi ea ſunt diſtꝛictione cogendi zæc.
deꝛes uſuꝛaꝛij põt cõpelli ad nſnras reſtimendas
penas poſitas in conſilio lateꝛañ. ⁊ per alias ꝑ qᷓs
boteꝛit cõpelli defnnctꝰ ſi eꝛgo nõ reſtituit põt excõi
caꝛi nec admitiet᷑ ad cõionem altaꝛis.nec ad ſepultu
ram eccleſiaſticam. Et facit iſte tex. in ar. ꝙ ꝑ reſcri
ptum impetꝛatum uſurariũ poſſit cõneniri beꝛes
etiã reintegꝛa ꝙ quidã nõ admittũt. dictũ tñ in ſe ẽ
ueꝝ ⁊ idẽ in quocũqʒ alio nt heꝛes poſſit conueniri

ex hepto ipetꝛato õ defunctuʒ ſi tempoꝛe dare uiue

bat defũctus qꝛ cẽfetuꝛ eadẽ ꝑſona cũ vᷣfũcto i auè.
de iuꝛeiu.a moꝛi. pꝛeſ.xxxv.q.iij. S. hac aute. v hac
tamẽ mateꝛia plene nõ.i.c.ſignificauit. de B. et in
regula.is.qui.de ꝛe iuꝛ.li.vi.i meꝛ. En gl. fi. ĩ fi.
ex hac gl.colliguntur due cõcluſiones. prĩa ẽ ꝙ be?
des uſurarij tenent᷑ ad reſtituẽdas uſuꝛas nõ inſoli
dum ſed pro hereditarijs portõibꝰ nt ſi unus hũit
duas paꝛtes heꝛeditatis tenet᷑ ad duas ptes ufaꝝ et
aliuſ tenetur ad paꝛtẽ teꝛtiã. 2 hoc nõ ẽ ſpale ĩ brdi
bus uſuꝛaꝛij.ſʒ idẽ ẽ ꝛłarit᷑ i qbꝰcũqʒ hẽdibꝰ. qʒ acti
oẽs ↄpetẽteſ g̊ defunctum diuiſe ſũt ꝑ legẽ.ĩteꝛ heꝛ
des ex hereditarijs portionibꝰ.l.i.⸗ ij. E. ð̊ ac. hex.
⁊.l.pcõ.ſuccõri.C. ð̊ pac. ſecũda cõcluſio gl. ẽ ꝙ al
tero heredũ effecto non ſoluendo alius põt oveniꝛi
ĩ totum.qꝛ bona uſuꝛaꝛij ſũt obligata pꝛo uſuꝛis re
ſtituendis ¶ Et ex hoc nltio poſſet colligi tenia con
cluſio.ſed ſi hoc ultimum deẽm eeèt ueꝛũ nidert ẽt p
ſi alter heredum eẽt ſoluendo poſſj unus ↄuenirxi ĩ
ſolidum inquantum ſufficiũt bona ad eũ dᷣuoluta ſi
ageꝛetuꝛ ipothecaria. Er incipiendo ab hoc ultimo
ſcias quod cõis opi. antiquoꝝ fuit illa ðᷣ qua in iſia
gl. uidelicet quod oĩa bõa nſi uꝛarioꝝ ſunt tacite ob
ligata. de quo nide gl.iĩ c.quãquam.e.ti.i. vi. in v.
facultas.ĩ fi. Sed moderniores cõmuniteꝛ tenueꝛũt
oppo ſitum nt hoſti. hic et Jo.an.ĩ dcõ c. quãquaʒ
dicendo hanc hypothecã nulo iuf ꝓbari.æ fꝛede.
cõſilio.xxij. dicens quod ex quo iſta hypotheca ñ cẽ
iure expreſſa non dʒ ꝑ doc.itpetratiue iduci.⁊.c.Cũ
tu. z.e.ñ loquituꝛ generalr de oĩbꝰſʒ ð bonis emptiſ
ex pecunia nſuraria.nec etiam ibi probatur ur ibi
dixi.quod illa bona ſunt obligata licet ẽpta de pecu
nia fenebꝛi ſed quod pñt nendi ⁊æ iõ ↄcludit hic no
tabilr hoſt. quod ille ad quẽ bona uſurarioꝝ puene
runt titulo ſingulari ſine ex cã lucratiua ſiue ex cã
oneꝛoſa non poteſt moleſtaꝛi ſuꝑ ill bõis etiã ꝓ nſu
ris reſtituendis ar.i.l.eris.alieni. C. de dona.alias
multi illaqarent. Sʒ in bõis emptis ex pecũia uſuꝛa
ria poteſt ꝓcedere illa diſtictio an ex cã lucꝛatina nl
ne. ut ibi nõ. Et hec opi. ut. d. an. refert. fnit alias i
facto ſerunata.nec curãdũ ð cõi opi. antiquoꝛum ex
quo iuie nõ ꝓbat᷑.nõ.bene hoc dẽʒ ꝙ licite indicat
3 cõeʒ opi.doc.⁊ et glo.qñ illa opi.iure nõ ꝓbatur
⁊ ita dicit ſingularit᷑. Jo.an.in.dicto.c.i.de conſli.
ꝙ ubi cõis opi.eſt euident᷑ falſa:nõ ienet᷑ illã iudex
ſequi ⁊ ꝙ iudex accutiſſimi ingenij dʒ h̊ exiſtimare.
ꝓ hoc facit.l.pꝛia.C. de ne.iur.enn. Et hodie põt
dici ꝙ iſta ſit cõis opi.cũ oẽs ſequẽtes eam teneãt.
Et ex pꝛedictis põt inferꝛi ꝙ pꝛima cõcluſio glo.ſit
vHa ut teneant ꝓ heꝛeditaꝛijs poꝛtionibꝰ. æ ſa ↄclu
ſio ſit falſa tanq; fundata ſupeꝛ opinione damnata.
Si enim bona non ſunt obligata ergo alius heres
non tenet᷑ inſolidum altero effecto non ſolnendo.
Doc. iñ cõit᷑ tenẽt illã cõcluſionẽ qᷓ ut dicit dominꝰ
an.⁊ bene poſſet pꝛaticaꝛi fanoꝛe aĩe nt ſic liberetur
faciliꝰ aia defuncti ex integꝛa ſatiſfatione. unde ðᷣ in
ris rigoꝛe nõ nidetuꝛ concluſio nera. vñ ? Jo. cal.
dixit ꝙ ſi diuiſio fuifſet facta inter heꝛedes tũc alter
non cõueniret᷑ inſolidum puta qꝛ creditoꝛes recepe
runt poꝛtionem illius extra iudicium uel conuene

runt eum ſuper parte ſua tantum. Extꝛa glo. queꝛo
r 2

guid ſi bona defuncti nõ ſufficiũt ad uſuꝛas ꝛeſtituẽ
das nũquid heꝛes teneat᷑ de ſuo.hoſtiẽ.hic ꝙ ſic ſi
non cõfecir iuẽtariũ.l.ſancimꝰ. C. ð inẽ. delibeꝛãdi.
Sed ipſemet hoſtien. in ſũma banc ſuam opinio.in
pluribus locis poſuiã modificat ⁊ ꝛeſtringit ad foꝛũ
cõtentioſum nõbiliteꝛ concludens ꝙ in foꝛo anime
nõ tenet᷑ heꝛes Iʒ inuẽtariũ ñ ↄfecerit nlira uiꝛeſ heꝛ
ditarias. ⁊ hoc in ſumma in ti. de teſta. in. S. penul.
H. quid ſi nõ ſufficit.⁊ ſequitur Jo. an. in. c. ij. e.ti.
li. vj. in nouella. Fꝛede. tamen ut ego dixi in. c.ĩ lit
teris.S de ꝛap.tenuit etiam ꝙ in foꝛo iudiciali heꝛe
des uſurarij nõ tenẽtur ultra uires heꝛeditarias ẽt
fi non confecerint inuentariũ qr tenentur ex delicto
defuncti. æ hoc caſu ins canonicũ nõ aſtꝛingit nltra
nires heꝛeditarias ut dixi in. d. c. in litreris. ⁊ dic nit
ibi. Sed aduene ꝙ ſi nos tenemus heꝛedem cõne
niri pꝛeciſe ex delicto defuncti tunc poſſet pꝛocede?
opi. fꝛe. quam ponit Jo. an.? ſequit᷑ in dicto.c.ij.ſj
ſi tenemus heꝛedẽ ↄueniri ex ↄditiõe indebiti ⁊ ſie
potius ex quaſi cõtractu: ut nõ. glo. in. c. mihael. .
eo. non nideo ꝙ opi. ſꝛe. poſſit ꝓcedeꝛe.tñ illud re
neo.⁊ dico nalde notandũ ꝙ in nullo caſn in foꝛo
aie tenetur beies ultra nires heꝛeditarias. 25 eſt qꝛ
lex inducens oppoſitum ẽ fundata ſuꝑ pᷣſumptione.
qꝛ pᷣſumit plus fuiſſe in heꝛeditate.ſʒ ĩ foꝛo aĩe ð̊ oĩ
bus cꝛedit̃ confitenti.⁊ ex quo ceſſat 25 legis debet
ceſſare ipſa lex. ? ꝓ hoc.c.ſignificaſti.ij. ð hoĩcidio
2 qꝙ. nõ. Inno. in. c. quia pleriqʒ in fi.ð imn.eccle.
Itẽ qꝛ in foꝛo aie non hẽt locũ ſolutio pene:ſatiſ ẽ
ſatiſfaceꝛe.nt dicit glo. ſingularis.xij.q.ij.fꝛat᷑nitas
2 ſequit᷑ fꝛe.? Jo.an.ubi.S.qꝙ lex ↄdita ab habẽte
poteſtatem nõ cõtinens manifeſtã iniqtatẽ dʒ ſeꝛua
ri etã in foꝛo aĩe:dʒ intelligi qñ non ceſſat 2 legis
in foꝛo anime ſen eadẽ ẽ 20 in ntroqʒ foꝛo. alias ſe
ecus. It in. c. iua. de ſpon. Et hec bñ nõbis. Abb.

,„* umans ea mẽte in
Onſuluit. ultra ſoꝛtẽ aliòd ꝛecipi
— t tenetur in foꝛo anime ad illud reſtituen
qum ſi ex hoc aliquid conſecutus eſt. Idẽ in nõ dꝗ
ie ꝑabolã iuꝛamẽti niſi aliquid inde ꝛecipiat:⁊ idem
in uendente ꝛem pluſq; ualeat qꝛ differt ſolntionem
b. d. In pria põit᷑ ↄſultatio tria continens. Jn fa
ſimul ad oĩa ꝛeſpondet ibi nerũ. caſus ⁊c̃. Moia
primo ſing. ex tex. ꝙ libeꝛa donatio cꝛedttoris occa
ſlione mumi nõ ꝓdeſt ipi cꝛeditori hñti intẽtionem
depꝛauatam. ut qꝛ al nõ fuiſſer mutuaturus niſi ſpe
raſſer inde aliquid conſeqni.⁊ ſing.facit iſte tex.q;
zemiſſio uſuraꝝ ẽr libeꝛalit᷑ facta ab eo qui ſoluit ñ
ꝓdeſt ipi nſurario hnti mentẽ coꝛruptã ? ꝓpoſunʒ
nõ ꝛeſtituendi ꝛemiſſione nõ facta qð eſt cõtꝛa glo.
in ꝛegula peccatũ. li. Vj. æ S fꝛe. ut ſaltẽ tpꝛe pnie ha
beat hoc pꝛopoſitũ de q dic ut dixi in.c.cum tu ẽ
eo. o nõ ꝙ oĩs ſpes ↄſcqndi aliquod lucruʒ ex
mutuo é dannara ĩtellige tñ ꝓ ut nõ. i glo. i. V. ſpan
es. ¶ Arẽ nõ. ꝙ ois ſuꝑhabũdantia eſt pꝛobibita
eꝛgo ꝙ;tũcũqʒ modicũ ſit ?æ qualecũqʒ ſit qdð datur
occaſiõe mutui ſẽꝑ inducitur uſura ? tenetur ad ꝛe
ſtitutionem. ꝓ hoc. xiiij. q. iij. in. c. i. ij. .ij. eliam ſi
ſint munulcula vt ibi d?. Vltimo nota ꝙ in loꝛe

aie oẽs iſti de quibꝰ in tex. ſunt iducedi efficacit ad
reſtitutionem. ? nõ. vV. efficacitur. quia cuʒ cffeciu dʒ
eẽ illa inductio. öñt ergo effectualiter ⁊ realłr reſtiiu
ere ſi nolunt ↄſulere aĩalibns eoꝝ.⁊? ꝑ hũc tex.i fi.qᷣ
refertur ad oĩa pcedẽtia dico bic eẽ caũm aꝑtũ pro
opi. Inno.æ hoſt.quã ſequũtur cõit᷑ doc. ꝙ adept⸗
lucꝝ ex mutuo intentione tamen deprauata tenetur
reſtituere in foro aĩe nec ſufficit agere ſolã pniam ſʒ
aliud ſit in ſimonia mentali ut in.c.fi.de ſimo.⁊ ra
tionem diuerſitatis ibi dixi. n aüt in foro vtẽ
tioſo talł teneatur: iſta littera uẽ uelle ꝙ non ꝓ hoc
nidetuꝛ glo. ultima qᷓ dicit ꝙ tanqꝙᷓ uſurarij iſti taleſ
non ſunt puniẽdi ? hoc iõ qꝛ ex forma nõ apparet
ↄtractꝰ uſurariꝰnec ĩteꝛnẽi aliqua pactio uel exactõ
2 hoc idubitatũ ubi iſte creditor negar hũiſſe ĩtẽtio
nẽ corruptam ſʒ ſi ↄfitẽtur tũc dicit hoſt. ꝙ ſi peti
tio emanauit ut cogeret᷑ taq; uerus uſurariꝰ eẽt ab
ſoluendus ꝓpter ieptã petitionem niſi aliud dicẽmꝰ
fauore aĩe ⁊ hoc pł placʒ nã ideo iſte tex. dicit de iu
dicio aĩe quia in foro ↄtentioſo non iudicamus de
occultis.ſʒ ubi hẽtur ↄfeſſio faciũ ẽ notoriũ.? tex.
dãnanit non ſolũ pactum ſʒ ſpẽ ut in lra.ſʒ ſi iſte ne
garetur tũc claruʒ eſt ꝙ ſequi dʒ abſolutio ſi t fuiſſ
let petitum ut ↄdẽnaret᷑ qſi uſurariꝰ tũc ĩ dubio eſt
ↄdẽnãdus ex quo apparet de ĩtẽrione.⸗ dicẽdũ
in alijs duobus articulis ð qbꝰ ĩ tex. uero qᷣd
ĩtẽdar litera dũ dicit ꝙ creditor nolebat daꝛe para
bolã inramẽto ⁊c. So. añqʒ ↄtingit ꝙ debitor in
rat reſtituere mutuum. . menſem ⁊ adueniẽte ĩmiĩo
2z nõ nalens ↄmode ſoluere rogat creditorẽ ut diffe
rat tminũ ille malitioſe non ułt ſoueẽ ut pᷣus aliqð
lucrum ide peꝛcipiat ⁊ lucro peꝛcepto ꝓꝛogat teꝛmi
num iſte talis tenetur ur̃.n.ꝛeciꝑe lucrũ ꝓ teꝛmĩio ꝓ
ꝛogato. ¶ In glo. in. v. ſpantes in fi. no. ling. glo.
nã tenẽdo Sriũ multi illaqarent᷑. ¶ An aut debitũ
nãle poſſit licite deduci in obligationẽ ciuilem. utpu
ra mutuo tibi. x. Vvolo deduceꝛe in pactũ nt tenearis
alia uice mihi mutuare alia. x. docto. tenent ꝙ non
quia non ſequoꝛ lucrum. nam ex illa obliganione nã
li non poterant te eompelleꝛe. ſecus ubi inteꝛcedit
obligatio ciuilis.? de boc.xiiij.q.iij.inc. i. in fi.

2— eſum. Aanite
B peꝛnicio. ſtus uſuꝛarius
appellans ad ſubteꝛ fugiendũ ꝛeſtitutioneʒ
audiendus non eſt. boc dicit Eommunis diniſio
ſecunda ibi mandamus. ¶ Mota primo ex tex. ca
ſum in quo denegatur appellatio. æ dicunt quidam
hoc eſſe ſpetiale in odium uſure nam ⁊ raptori nõ
eſt interdicendum appellarioni remedium. argu. in
.c. in litteris de reſtitutione ſpoliarorum ſed cõmu
niter tenetur ut in boc nimia ſit differentia. naʒ tex.
non ponit aliquam ſpecialitatem in uſurario loqui
enim in manifeſto. ſed quilibet criminoſus maifeſt
nõ andit᷑ appellãs ut in. c.cũ ſit ꝛomana de appel. et
idem in ꝛaptoꝛe manifeſto ut ibi. ? intellige tex. qu

dDo appellario eſi manifeſte friuola ut quia dicit ſe

non uſurarium ubi manifeſte conſtat de contra
rio uel appellat ne cogatur ad reſtiutonem quod

ſoem etme mmiin bor ſi
ngq naer euenis mlo no⸗
tſnisatgeredin indct
Goinee Ahenigean cj.
õ
esin wercinoniſs nuinpen
rbic ergo regnanita noͤſt
niiarins ? ouenano bene in
ſe tclt de inle in
Nũ gincieuſimreuli
iine ios inenlcio as ci
ſhor iclgi ici mnir an
5inoa iolmn oniroppoſtun
norſiſtc Fun mo ſnen
nts eis fe lten asfe
rr in icen loeniggii
doſtehaſtumnsicineteter ie
mmsddrſisensgmtio niin
dpeut ſonislin amter

aſlgiguonſunn Noͦcſ percui
aalty los gpos r in 4 .
rich erbor pͤennſni

Grpeitonen iſizinc cſene
Nplq ni ſed ſe R
otoſo oindſants
r iſſofuue wrii⸗ 1.
unß ſrirluß iſtene
ennic obſolno iti fut
ei umn üri ubio eſ

Nerde kan ck
usdiirr. (o
1 Aur edudenpar

Baci nnn
dum] Nerſant adraſin irin
geſoere rognn gedtore nraiſt
toe on i ſoreinn is dis
ze bero eupro cgetten
riir uineni⸗
t omwi, /b.
lipmni⸗ nitti
nobigetone cnien unn
lelcer in aciüteneniis
Niac do Nne Gnon
iugk Dicridherd

orhaler ſcts d tuli
ledoc iſg ihincil

yy, in Wnte
pennico guin

¶ De uſuris.

eſt contra iuris pꝛexeptuʒ ſecus quando appellatio
poſſit eſſe iuſta ut qꝛ cõuenitur ſub nno ⸗2 ↄdẽnatuꝛ
ab alio. nã hoc caſu nõ ſequit᷑ erat uſurariꝰ mãaifeſtꝰ
eꝛgo extoꝛſit uſuras ab iſto. Item ubi uoluit repꝛo
baẽ teſteſ ñ fuiſſz adiſſus.æ idẽ ẽ ubicũqʒ gꝛauet᷑
nam grauato quantumcumqʒ criminoſo non de
negatur applo ſicut nec alia defenſio ut ĩi. c. inter ᷣ
excel.pᷣla.⁊ in.c.ut debitꝰ.de ap.ꝙ et ſenſit gl. hic.
1 SE Der ſub
