cũ te de re iudi.⁊ hoc caſu põt optie ſaluari gl. ĩ. c.
ex diligẽti.S.eo.iĩ glo.pe. Itẽ epᷣs diſpenſat regula
riter ĩ adulterijs ⁊ minoꝛibꝰ:ut in.c.ſi clerici in fi.ð
iu di.ſed crimẽ ſimonie eſt grauiꝰ ut in.c.ſicut.S.e.
⁊? ĩ. c.ʒ.j.eo.ergo nõ diſpẽſat ex quo non reperituꝛ
expꝛeſſum. Si uero ignoꝛauerit: ut qꝛ alius pro eo
ignoꝛante dedit pecuniã: ⁊ tunc aut fuit data a ſuis
emulis ⁊ ſibi nõ nocet: ut in. c. nobis.i.ho.j.eo.⸗
c.ſicut qꝛ uident᷑ feciſſe in fraudẽ. Aut ab amicis ⁊z
tũc ſi ſponte renũciat põt ſecũ diſpenſari magna mi
ſericoꝛdia.⁊æ idẽ ſᷣm hoſt.⁊ cal.ſi expectetur ſentẽtia
ex euidenti utilitate uel neceſſitate eccleſie hec diffe
rentia ſimpliciter mibi non plʒ.nã pꝛio uẽ S.c.pe.ðᷣ
elec. maxie in uer.fi.⁊ in.v.q;uis.nam ille.v. uenit
aduerſatine ad pꝛecedẽtia.⁊ ꝑmittit diſpenſationem
in ſimplici beneficio.⁊ qñ ſpõte renunciat:ſecus g*
ubi bnficiũ nõ eſt ſimplex uel ubi ſponte rennciat ⁊z
ꝓ h̊ tex.in pall.c.i.in ſi.i.q.v.ubi non ꝑmittitur di
ſpenſatio epo ut quis habeat dignitatẽ illã nbi fuit
omiſſa ſimonia. Itẽ diſpenſatio non ꝑmittitur epo
niſi in caſibus iure expreſſis:ut nõ.in.c.dilectus de
tem.or.⁊ ꝑ archi.in.c.licet canon.ð ele.li.vi.ſʒ iſte
caſus nullibi eſt expꝛeſſus ergo ⁊c̃. Et ideo in h̊ mẽ
bꝛo h ſic diſtiguerẽ ꝙ ubi beneficiũ curatum uel di
gnitas eſt acquiſita ſimoniace iſto clerico ignoꝛante
ꝙ nullo caſu diſpeuſatuꝛ in ea uacante ut habeat ta
le beneficiũ curatũ ſeu dignitatẽ:ſed in alia uacante

ſic. Alia nero beneficia põt habere etiaʒ ſine diſpẽ

ſatiõe ex quo ipſe nõ ↄmiſit ſimoniã: ut.S. dixi ⁊ uo
luit h Inno.nec iura alle per hoſt. æ cal.hᷣ pꝛobant
qꝛ diſpenſatio hoc caſu pꝛohibetur ergo indiſlincte
fieni non poreſt etiam ex utilitate uel neceſſitare eccle
ſie. ? pꝛ0 h.i.q.v.in.c.preſentium ubi ꝑmittitur di
ſpenſatio cum ignoꝛãte tin in beneficio ſimplici de

quo dicendũ nt ſtatim ſubijciã. Si ueꝛo beneficium
fuit ſimplex ⁊ ſi ſponte renunciat ⁊ eo ignorante fu
it ↄmiſſa ſimonia poteſt epᷣus diſpenſare:etiam ut
hẽat illud beneficium ea nice: ut pbatur in dicto. v.
Sꝓuis. Si vo ſpõte non renunciat uel eo ſciente fuit
miſſa ſimonia non admittitur diſpenſatio ſecũ per
epm per dictum. v. qᷓuis niſi fʒ hoſti. æ cal.ex enidẽ
ti utilitate æ neceſſitate eccleſie. Sed cerce h ultmnz
ſic intellectum non ꝓbatur. nã. v. quis pmittit diſ
penſationem in ſimplici dnobꝰ ↄcurrẽtb: ut ꝙ ſpõ
te renunciaueꝛit ⁊ eo ignorante ſimnoia fuerit com
miſſa. Secus ergo ſi ſciente uel expectãte ſñiã.? ꝓ
Hh tex.i.q.v.pᷣſentium ⁊ quod nõ.glo.in.c.ex inſir u
atione.J. eo. VUn h̊ caſu ↄcludo quod ſi ſcienter ac
quiſinit q; beneficiũ ſimplex per ſimoniam non diſ
penſatur ſecũ:ut hẽat beneficium illud ea uice maxie
ſi expectauit ſniã.nã tunc ẽ effectus infamis.? cum
tali non diſpenſat epus ex quo non ꝛcꝑit ꝑmiſſum
ut. S. dixi. Sed ſi fuit ignorans æ expeciauit ſñiam
tunc ſi diſtulit renunciationem donec fnerit certiõꝗ
tus de ſimonia non iudico eũ culpabilem nec impe
ditur: ſed diſpenſatur: ſecus ſi certior factuſ nolueꝛit
expectare ſniam ar.in.c.ſi beneficia ðᷣ preben. li. vj.
2 in omnibus caſibus in quibus dixi epᷣm diſpenſar
poſſe intellige ſi pecunia ſibi non fuerit data:ſed pꝛc
deceſſori uel alteri: alias ſecus. ut nota gloſa. in. d.
c preſentiuʒ. Et per predicta concludo dicũ Inn.
h non proceder᷑ in eo quod dicit quod in dignitate
nunquam diſpenſat epus cum ſimoniaco etiam ſi
illa non fuit data pecunia ⁊z vr tex. in contrarium.i.
q.V.c.i.in fi.ubi diſpenſatio prohibetur in digni
tate ſeu in eccleſia empta:ſecus ergo in alia ꝛ⁊c̃.
AA tth en g. Di contradicens ele
cto pro pecunia de uo
luntate electi tradita a contradictione ceſ
ſat electus poſtea confirmatus eſt ſimoniacus 2? be
neficio renunciare tenetur. hoc dicit Comunis diui
ſio. ſecunda ibi quia igitur. Caſusec ¶ W primo
ex tex. ꝙ peccatum detectum in pntia põt per con
feſſoꝛẽ alteri detegi ↄſentiete tamen ipſo peccatore
penitẽte. Et ita itellige iſtũ tex. fm doc.nã iſie Car
dinalis habuit hoc ĩ penitẽtia æ poſtea in ſecreto re
nelauit pape certe debet intelligi ꝙ fuit de nolũtate
illius alias non poſſei per.c.oĩs de peni.⁊= remiſ. C
Secundo collige ex littera ꝙ ꝓ habeda uoce electi
onis alicuiꝰ etiã non neceſſaria ad ualiditatẽ electio
nis ↄmittit᷑ ſimonia. hec eniʒ electio erat facta a ma
iori parte ⁊ tamè fuit cõmiſſa ſimonia ut minor ꝑs
deſiſteret a dictione. Yoꝛtiꝰ ergo cõmittereĩ ſi da
retur pecunia ꝓ noce habẽda qꝛ ẽ ꝙ ſpñale Cer

tio collige ꝙ nolũtas turbata ĩ pcco pcẽm nõ execu
ſat ¶ F. gl. ij. ibi ⁊ ira ius hẽbãt ⁊c̃.põdera gl. qꝛ
multum reſtringit tex.ut habeat locum in dictione
iuris ⁊ nõ facti.Si ergo datur pecunia ↄdicẽtibus
de facto nõ ↄmittitur ſimonia fm gl. z pꝛo h̊ faẽ qꝛ
uideꝛetut electus potius redimeꝛe uexationẽ ſuã qᷓ
emeꝛe aliquid ſpiꝛituale. Inno. hᷓͥ tenet Sꝛium dicẽs
ꝙ ante confirmationem nõ debet dari pecunia ſiue
contra dicatur de iure ſiue de facto:argu.in.c.ſigni
ſicaſti ſupra dæ elec. Et hoc dicium placet mihi: qꝛ
1 a

De ſimonia

pꝛe iure queꝛẽdo n ẽ licitũ dare pecuniã èt ad ꝛedi
mendũ uexationẽ ſecus ꝓ iure qᷓſito ad h̊ qð nõ. in
c. dilectus..eo.nã ur̃ pecuniã dare ut liberius poſ
fit cõſeqni iſtud ius ſpũale. Sʒ qñ ẽ iã ius ſecntum
æ uexat᷑ in eo tũc pecunia ꝓprie datur pꝛo uexatio
ne. Er nota hoc dictum Innocen.
Abbas
gures. Pꝛo abſoluendo ex
cõmunicatum pꝛetium
aliqð exigi non dʒ.pꝰ ponit᷑ queꝛela.ſcðᷣo
indicis datio ibi qm. Caſus ⁊c. ¶ Hõ.pꝰ ex teriu
debitoꝛẽ poſſe excõicari ad petitionẽ creditoꝝ ꝓ nñ
ſatiſfactione debiti:de quo dic ut legiẽ 2 rõ. in. c.
odardus de ſolu.Scðo collige aꝛ. ꝙ excõicatus
donec latiſfecerit eget abſolutiõe ẽr poſt ſatiſfac õeʒ
fecus in ſuſpenſione ſic ꝓmulgata de quo ꝑ Inn.

in. c.cũ bone de eta.⁊ r neli glo. ſingula
ꝛem in clemẽ.i.de deci. n glo. ibi cũ uexationẽ
ſuã ꝛedimat. Inno. tʒ Sriũ.nõ eim ꝓ abſolutione
debet aliquid tẽpoꝛale impendeꝛe: ſed deber babeꝛe
ꝛecurſum ad ſuꝑioꝛẽ ar. in. c.nullus de iure patꝛ0:
Jo. an.cõcoꝛ. dicit ꝙ aut iſti iminet aliqð pᷣudiciũ
ex dilata abſolutiõe:puta quia ſperatur eligi ucl dʒ
eligeꝛe uel pſcꝛiptio currit ↄ eum niſi agat et tune
ꝓce ſat opi. gl. ut dicat᷑ potiꝰ ꝛedimeꝛe uexationem

fnaʒ. Aur non ſubeſt tale periculũ: æ pꝛocedat c pi.

Jno.⁊ vi diſtinctio ſatis ꝓbabilis et equa ¶ In
ea. glo. ibi debet ꝛeficeꝛe anteq; abſolnat᷑ ⁊c. ꝓ boc
dicto glo ẽ tex.in. c. uenerabilibꝰ in. F. ſecus ð ſen.
excõ.li vi. in fi. glo ¶ Sed q̃ri qͥĩd ſi ſiawto caue
tur ur excõicatꝰ ſoluat decẽ libꝛas pꝛo quolibet mẽ
ſe quo ſteterit excõicatꝰ nũquid ualeat. hoſti. bic diẽ
ꝙ ſic: qꝛ nõ exigit᷑ h cãu pꝛo abſolutiõe ſed pꝛo cõ
tumacia. nã ? pecuniaria pena qnqʒ exigitur de iut
canonico: ut in.c. dileetus de offi.oꝛ.⁊ ſic poteſt in
telligi tex. in. c.i.. de iudi.cũ loquitur de ſatiſfactõ
ne: dicit iñ m quoſdaʒ ut prius abſoluat æ poſſea
cogat᷑ ſatiſfacere fin formam ſtaturi. lino pon
H Inno. qõeʒ an licer uexato ĩipune dare aliqͥd tem
poꝛale ut ꝛedimat uexationem ſuã. Er concludit ꝙ;
ſi uexatio ſit in ꝛe tẽpoꝛali põt:quia ibi nullum ſub
eſt pcẽm ex pte dãtis. Si ueꝛo uexat᷑ in ꝛe ſpũali:aut
in poſſeſſiõe ⁊ tũc nõ peccat ſi dat peccuniã ut nõ
uexet. Sed ſi non het poſſeſſionẽ quia fuit ea ſpoli
atus tũc nõ ẽ licitũ ꝓ ea dare pecuniam:quia non
folum ꝛedimit uexationẽ ſed ẽt poſſeſſionem:et hec
nõ. H.n. poſſeſſio nõ ꝓprie ſit qͥd ſpũale tũ ẽ ↄnexa
æ cõiuncta ſpũalibus.qꝛ ꝑ eam cõſeqtur exercitium
ſpũaliũ. Et de hac mõᷣ dicet᷑ in.c.dilectus.j.eo.⁊c.

— Abbas
. ꝛegularibus. . noe,

ꝛecepti ſi ſunt ſimoniaci ad artioꝛa mona
ſteria tranſferuntur at poſt ꝛenũciationẽ nel ĩ eiſdeʒ
nel in alijs monaſterijs eiuſdeʒ oꝛdinis poterũt col
locari.p.d. prio ↄſultatio.ᷣo reſponſio. Caſus ⁊c.
H prio ex tex. ꝙ ſimoniace ꝛeceptus ? ſimoni
ac? n ſolũ eijcit᷑ a loco ſic queſito.ſed dʒ ager̃ pniaʒ
de delicto cõmiſſo. Fe.nora. anod ſimoniaci ſi
Bioniace recepti debent collocari ĩ monaſterio artie

ð

ti in ſolitudine ſito: æ de iſtis hodie dicendum eſt

ut hẽtur in. c. qm. J. e. ¶ M. ꝙ cum ſimoniace ꝛe
cepto qui ſimoniacus nõ ẽ põt ꝑ epᷣm diſpeſari pre
cedente prius ꝛenũciatione.Et nõ. ꝙ h̊ᷣ nõ fit dria ĩ
teꝛ manifeſtũ ⁊ occultũ:⁊ ĩdiſticte eꝛgo diſpẽſat eps
exquo iſti nõ ſũt ſimoniaci ſʒ ſimoniace receꝑti:⁊= ſ⸗
cit a ſ ea que dixi in.c.de ſimoniace S.e. GB gl.
in. v.dimittãt ibi in manibus platorũ:dic ẽt ſᷣm ho
ſti. ꝙ ſi iſti plati ĩferioꝛes ſunt exẽpti nõ ꝛenũciãt ni
ſi in manibꝰpape nel legati:ut in.c.cũ nenerab ł de
ↄſue.⁊ in.c.ſi abbatem de elec.li.vi.⁊ in eo qð gl.
ſubijcit ꝙ ſi ſuꝑioꝛeſ nolũt ꝛeciꝑe ꝛeſignatõem nihil
ominus debent iſti cꝛedere dic melius ſm Inno.qꝙ;
dnt ꝛecurrere ad ſuꝑioꝛem ſuꝑioꝛis:⁊ faceꝛe illũ cõ
pelli ad ꝛeſignationẽ ꝛecipiendam:ar. in. c.nullus de
iurepa. Et nõ glo.que extendit ⁊ ãpliat.c. admonet
7. c. quod in dubijs de renũt. ut ceſſio fiar in mani
bus pᷣlati nõ ſolũ de bñficio licite acquiſito:ſʒ ẽt de
acquiſito illicite ⁊ ꝑ ſimoniã facit.c.niſi cũ pꝛidem
de ꝛenũt.¶ In glo. in. v. ignoꝛantibus in fi. Hõ.
ergo ex gl.iũcto tex. ꝙ ẽt in bñficio ſimplici acq̃ſuio
ſimoniace nõ diſpenſatur ꝑ epᷣm cum ſciente fac ad
ea que dixi in.c.de ſimoniace.S.e.t.? nõ bene ⁊c̃.
Abbas. 6
4 i quis
KX inſininatione. men
tui ꝛenũciãſ ad quẽ fueꝛat ꝑ ſunoniã igno
ranter aſſamptus poſtea de nono aſſumainz ad il
lum non poteſt ex pꝛima receptõe ſibi aliquid uedi
caꝛe. Vel aliter ⁊ ſic. Renũtiãs bñficio ſimplici ad
quod ꝑ ſimoniã eo ignoꝛante fueꝛat aſſumptus põt
exdiſpenſatione in ea uacatione denuo ad illud aſſu
mi nihil tamẽ ex pꝛima ꝛeceptione ſibi nendicabit
Cõis diuiſio.ᷣa ibi ꝛeſpondemꝰ Caſus ⁊c̃. ¶ES
prio ex tex. ꝙ adeprus bñficium alio committente
ſimoniam ipſo ignoꝛante nõ põt ſalua ↄſcientia ilſ
retineꝛe: ſed dʒ illud ꝛeſignaꝛe in manibus ſuꝑſoꝛs

ↄcoꝛ.j.c.ꝓxi.¶ Secũdo nõ.canonicum poſſe ꝛc

nütiare canonicatui in manibus capituli etiam nõ

iteꝛueniente auẽ. ſuꝑioꝛis dicit Inn. foꝛte ꝓcedeꝛe ĩ
odium ſimonie uel foꝛte ſpectabat ad capłm electio
2z cõfirmatio. Si autẽ electio ſpectaret ad capimuluʒ
2 ↄfirmatio ad epᷣm tunc ꝛenũciatio dʒ fieri in mani
bus ↄfirmaroꝛis ⁊ elligẽtium allegat.xix.q.iij ſtatu
imus.de hac mã in cuins manibus dʒ fieri renũtia
tio beneficij dic ut plene nõ.in.c.admonet ⁊. c.ꝙ ĩ
dubijs de ꝛenũt.⁊ per pau.in cle.i.eo.ti.⁊ plene di
xi in ꝛepetitione.c.ſi quis cleꝛicum de foꝛo cõpe.
Et ſi ĩtelligat H ꝙ iſtitutio canonicoꝛũ ⁊ deſtitutio

ſpectabat ad capitulũ tũc in dubio põt fieꝛi ꝛenũtia

tio in manibus capli ut nõ. in iuribus pall. ( Wõ
tamen nitimum dictum Innocẽ. ut ꝛenuntiatio non
poſſit fieri in manibus ſolius confirmatoꝛis ſed eii
am ꝛequiritur aſſenſus eligentium. nam eoꝛum in
teꝛeſt: æ quaſi quidam contractus geꝛitur inter
eligentes ⁊? electum: argumentum in capitulo cum
inter canonicos de elec. in. c.niſi cum pridem de
renunt. unde ſicut in contrabendo ꝛequiritur con
ſenſus eligentium: ita ? in deſtituendo aꝛgumen.
in ꝛegula. i. de ꝛegulis iuris et in .l. nibil tam

gückugrubdn aui
ſenienigotor alncſmn nio
heno Gnaninchius cpinco
wetonronfnernonn aſa
Amigid Na Rieeiane
tincaſelichened eſen
weidspüind apitürigu
Zerovograntimr. Abbis.

Obis fit

lupub gniſu fn tr

min ni toetann irnrin

0oim Qum ckno ncpobaio ve
Ienrciieſirenichosh C
Isoinciaestſccunda di aduirni⸗
Föpindertg ttid dnn
Clom on dennia goniſachſe⸗
tectolbusſel eianſian ten
reſst icynnin wnius fcctio
lclur mirable un merueniar
lunſvenſmee enmen non niciat
luyfnt afniſſio n in (Kie
ltdr Senh noͦ .
mpone nooſpnimal ichar i

miat ſnn c. nc i de e⸗

ele⸗
ſewceien
unsnie anſnmn

rr nie ik min
Fatun ienli
in . annn
õ
Am ene ſeriu
nin ttſiͦ aete,
on.
Inſnigrigne S os
niniunicre nontes
wii Agikwnginmiͦgo
NRn NNnren d
Ndapinut Uaddtin
mtic Boninisdiftondidel
w/ pormnt irn ſnpnei
ruatuuiror iſ
lanim mnn ſ nllt,
aun An
Cmmsaifiun a nmnii
nom poa in imn ſ
6 Nyuri enbs nons
Se cwian Mr
Mnemitn, Crc Peni
enasda nſor eet

urſettidinnd
Sniciyſfunm iignn
. zume ninſinn
. arinign hſi
5 vumunn k
. amrins A
a vudiule
, jci ſuche
Ae, i toſiut
. oncon dini
uvrnſſa
. i nbeszel⸗

on Yncde aen
r fmden 6
igenon en er
6
Nutnled d ,
im n in aynno 4
SSZ Kon giin

n
ccen
in B iimn

naturale. ff. eo. ¶ Iẽ nõ. ꝙ ſimonia ignoꝛãter cõ
miſſa in adeptione beneficij non ipedit diſpenſatio
nem ſuperioris ẽt in illa nacatione iterueniẽte tamẽ
renũciatione ⁊ ꝙ beneficiũ ſit ſimplex de quo dixi ĩ
c.de ſimoniace.S. eo. ¶ In gl. in. v. eligerunt itel
lige glo.ꝙ epiſchopus non põt diſpenſare cũ ſimo
maco.ſ.ciꝛca ilið beneficiũ ad qð optinẽdũ ↄmiſſit
ſimoniã: ſed ut habeat aliud bene poteſt diſpenſare
i.q.v.c.i.plene dixi ĩ.d.c.de ſimoniace. (Sas.
in uer. ratione prime in fi. Item ſᷣm hoſti. fuit h ſta
tutum ad ̊ ut obniaretur fraudibus perſonaꝝ iter
ponendaꝝ ne de facili quiſqʒ interponeret aliũ qui
darer pecuniam ⁊ ſimularet ie ignorantem. Item ð
facili non poreſt pꝛobari ſciẽtia. Ael põt ſolui õriũ
iu licio meo ⁊ me ins ꝙ hic ille qui adeptꝰ eſt bene
ficium non propꝛie punit᷑ ex facto alteriꝰ. nam colla
tio fuit illegitime æ ſimoniace ſacta ⁊ pecunia tantũ
dãtis ergo nullũ ius ſaltẽ legitimũ fuit ſibi acqſuũ:
licet enim ꝑſona cni facta eſt collatio non ſit i culpa
ipſa tamẽ collatio ſimoniaca eſt. ⁊ ſic tanqꝙ; ſimonia
ca ſʒ retractaꝛi eſt tex.ꝓ h.j.c.pꝛox.primo NGi fi.
⁊? qð ibi nõ.in.v.repꝛobãda.(¶ In gl. fi i.ti. Jo.
an.remittit ad ibi nõta. Et dic ꝙ iſtud õriuʒ non
multũ reſtringit: ut h̊ dicit Jo. an.⁊ bene ibi ius iã
creatũ extinguitur cauſa ceſſante qꝛ tolli appellatio
reuocato grauamine b ius extinctum per renuncia
tionẽ non reuiuiſcit ex noua cauſa ſe non reterente
ad antiquã. Itẽ ibi ꝑ appellationẽ iuriſditio nõ eſt
extincta:ſed ĩ pꝛecedẽti:ſed hic per renunciationem
totale ius pꝛimo acquiſuũ extiguitur ⁊æ ius omnino
de nouo acquiritur. Abbas.
j Electio ſimoniaca eſt
Obis fuit. caſſanda ſi pꝛopter h̊
D electoꝛibꝰ pꝛomiſſa fuit pecunia q;uis elc
ctus ignoꝛet niſi hoc factum fuerit in fraudẽ electi.

b. d. pꝛimo. Cum electo repꝛobaio peꝛ uitium ſimo

nie non diſpenſat epiſchopus h̊ 2½ Et due ſunt par
tes pꝛincipales: ſecunda ibi adulteriũ. Caſus ⁊c̃.
Mõ.pꝛimo ex tex.ꝙ electio dicitur ſimoniaca non
ſolum cum pecnnia promiſſa eſt ſeu data ẽ omnibꝰ
electoꝛibus:ſed etiam ſi data eſt ſeu pꝛomiſſa ẽ uni
ex eis ⁊ ſic pꝛauitaſ unius inficit tomʒ acium.quod
uidetur mirabile cum interneniat excommunicatus
in uniuerſitate ? tamen non niciat totum actum niſi
ſcienter fuerit admiſſus:ut in.c.fi.de pꝛocu.⁊ nõ.in
c.illa de elec. ¶ Secundo nõ. ꝙ ſola pꝛomiſſio dã
di tempoꝛale pꝛo ſpirituali inducit ſimoniã concoꝛ.

.c. ueniens ſupꝛa. eo. ? in. c.ij. de confeſſ.¶ JItem

nõ.caſum ſingularem in quo electio facta peꝛ ſimo
niam non niciatur quando ſcilicet ſimonia cõmiſſa
eſt in fraudem illius qui ſperabatur eligi. qualiter
autem poterit apparere de fraude: dic ꝙ per cenie
cturas utputa illi qui ſe opponebant electioni dede
runt pecuniã ut eligeret᷑.fraus enim æ dolus ꝑ con
iecturas ꝓbant in.c.ij.de renũ.li.vVi.⁊ ĩ.l.dolũ.C.
dolo. Et põdeꝛa tex. qꝛ pꝛio diẽ ꝙ amici dederũt

pecuniã ⁊ poſtea ſubijcit ꝙ ſi ĩ fraudẽ hoc fecerunt
non nocet.nã ſi erãt amici quomõ fecerũt in fꝛaudeẽ

So. m Jo. an. uidebãt᷑ amici ſʒ nõ eraãt. Ex quo
collige ꝙ fraus pꝛobari poteſt per coniecturas eti

¶ De ſimonia

am contra eum qui nidebatur amicuſ. n glola.
ij ibi.ꝗ. ultimo ubi quaſi uidetur expreſſum ⁊c.non
enim debet nocere prauitas æ factum alterius ex
quo alias iſte erat electurus ſicut dicimus quod pre
ces non inducunt ſimoniam ex quo alias eligenduſ
eſt idoneus de quo in.c.ruam de eta.æ quali.?æ hãc
opi.tenuit hic goffre. Sed uinc.⁊ hoſti.tenent opi.
contrariam que ſequitur in gloſa.dicebat tamen ho
ſtienſis. ſupra eo.tanta Quod aut pecunia data fuit
alteri quam ordinatori nel conſecratori uel elecrori
bus ⁊? procedat prima opi. Aut fuit data iſtis elec
toribus ſeu ordinatori ⁊æ tunc procedat ſecũda opi.
Jo. an. nidetur ſequi ſecundam opi.glo.nam non
uidet quomodo poreſt probari illa itentio eligenns
niſi per ipſum cui ut ſolo criminoſo ⁊æ deponenti in
facto ſuo non credetur ⁊ facile eſſet cuiqʒ qui pro
pecunia elegiſſet dicere quod alias erat electurus. =
ſi diceres hoc poterit probari per alios quibus di
xerat prius ſe iſtum electurum reſpondet quod for
te falſum dixerat uel mutaſſet opi.ſi pecunia non fſu
iſſet data iuxta nota.in ſimili in.c.tua ſupra de ſpõ.
¶ Sed aduerte quia Jo. an. clare non exprimit
qu in do pecunia fuiſſet data alteri quam eligentibuſ
nam tunc rationes ſeu non conclude:ent:unde con
cordando opi.poteſt ſic eque diſtingui.Qond aut
pecunia fuit data electoribus æ procedat ſecunda
opi.gloſe.quia electio non fuit libera. Item forte
mutaſfent opi.nec poſſer probari intentio eorim
cum ſint criminoſi.Et hoc caſu concludunt omnes
rationes Jo. an. Aut pecunia fuit data tertio forte
conſanguineo uel amico debentium eligere. æ tunc
ſi pecunia fuit data per ipſum qui ſperabatur eligi
omnino uitiatur electio etiam ſi fniſſent alias electu
ri ipſum:qꝛ pro iure ſpũali querendo non debet ali
q iĩ dari: ut nõ.in. c. ad aures S. eo. ⸗ dicaʒ. .c.pꝛo
xi. Nẽ qꝛ locus regimis qrẽtibꝰ ⁊ aãbiẽtibꝰ denegã
dꝰ ẽ ⁊ tã p ãbitioſꝰ ille eẽt reprobãdꝰ.viij.q.i.i. ſcꝛip
turis.aut fuit ꝑ alium data ⁊ tunc ſatis põt procedẽ
prima opi.nam intẽtio eligentium ꝙ al erant eum
electuri ſatis põt ꝓbaꝛi ꝑ eoſdẽ cũ non ſint ĩ crie ⁊
foꝛte hũñdo tractatum adinnicem decꝛeueꝛunt unani
miteꝛ eligeꝛe. Et h̊ caſu ꝛecte pꝛocedat:tex. in. C.ulti
mo pꝛeall.æ ceſſant omnes conſide:ationes Jo.
an. n glo. fi. in fi.nõ ſecundum intellecrum gl.
quia facit pꝛo opi.quam tetigi in.cap.de ſimoniace
ſupra. eo. ? expedias hanc materiã pꝛout ibi plene
dixi ? ibi nide vẽ7. Abbas.
JIlectus filius. Qui dat ſꝛe
lato pecumiã
ne ipſũ in iure ſuo de facto moleſtet illam

epetit ſi p atus ꝓmiſſa nõ ſeruat h̊ dicit ᷣm unum

intellectum inheꝛendo he. uel gñalius ſm aliuʒ intel
lectun dans pecuniam alicui ne in iuꝛe ſuo de facto
mole ter̃ põt illã repetere.diuidit᷑ ĩ pꝛia qꝛela.in ſecũ
da dat iudicem. ibi ideoqʒ. Caſus ⁊c̃. poer
tex.caſũ nõbilẽ ⁊ ſingularẽ ꝙ ſine aliquo uitio põt
dari pecunia pᷣlato ab eo qͥ iniuſte uexat᷑ in iure ſuo
ut ſic redimat nexarionẽ facti. ex quo ifert᷑ illõ gña
le ꝙ datõ pecunie ꝓ iure qſito oſernãdo pᷣ moleſta
tionẽ idebitam nõ iducit ſimoniam nec turpitudine

Ve fimonis.

al.ñ potuifſz iſte repeteꝛe:qꝛ qñ turpitndo verſatux
ex utraqʒ parte ñ ẽ locꝰ reperõi: ut.l.iij ff.de condi.
ob. tur. can ⁊ in regula ĩ pari delicto de reg. iuris.
li. Vi. ¶ In glo. i.i fi. boſt. H dicit ꝙ ꝓ iure ſpũali

— = UE,=

q endo n ẽ licitũ aliqd dare ut in. c. matheꝰ. S. eo.
Sed pro qſito ↄſeruando ſic ut h:ſed dic meliꝰ nt
ibi n.C 5redpenen⸗ gl. ppe. fi. gl. ſequi opi.
ſecũdã qua poſuit ĩ.c.ad auꝛes.S.e.ut ꝓ abſolutiõe
iniuſte denegara poſſit licite aliquid dari. ſed in dic
melius ut ibi dixi.Et cõpꝛebendendo totã materiaʒ
ſic diſtingue ꝙ aut querimꝰ ĩ tẽpoꝛalibꝰaut ĩ ſpũali
bus.pri cãu licite ꝛedimit᷑ uexatio tã pꝛo iure qſito
ꝙ pꝛo iure qꝛendo. Sʒ ꝛecipiẽs pecuniã ſic ĩdebute
tenetur ad ꝛeſtitutionem: ut.l.i.?.l.gñalitcr.ff.de ca
lumnia. z.l.iiij. SF. quotieẽs.ff. de cõdi.inde.ob tur.
cãm. In ſpũalibus vo ꝓ iure queꝛẽdo nõ ẽ licituʒ
aliqd dare ẽt ut ceſſet ĩpedimẽtũ facti:qꝛ uĩ iſte am
bitioſus dando pecuniã ut faciliꝰ illud acqrat: ⁊ ſic
ꝓprie loquit᷑.c.matheus.s.eo.nec tũc ꝓpꝛie ꝛedimi
tur uexatio: ſed dat᷑ ut faciliꝰ acqrat᷑ ius ſpirituale.
20 iure aũt acquiſito ant in poſſeſſiõe illiꝰ
iuris. æ ſimoleſteĩ de facto licitũ eſt aliquid dare ut
ꝓbatur h: ʒ ꝛecipiẽs teneat᷑ ad ꝛeſtitnnionẽ Si ueꝛo
iſte uexat᷑ ut qꝛ eps uult eũ iuſte deponeꝛe uł alius
inſte accuſaꝛe uel foꝛte ptẽdit ius ĩ bñficio:⁊ tũc ue
xato nõ ſʒ aliqd daꝛe:qꝛ nõ ꝛedimit᷑ tũc nexatio facti
nt nõ S. eo. nemo fac. c.niſi cũ ibi nõ.de pꝛeben. et
c.miſi cũ pꝛidẽ.de ꝛenũ.Aut nõ ẽ ĩ poſſeſſiõe illius
iuris iam qſiti:⁊ tũc aut hʒ poſſeſſionẽ ẽt illicite de
tctã: æ nõ Iʒ aliqd dare ut nõ. Inno.in.c.ad aures
5 eo.⁊ tʒ glo.xvi.q.vij.decimas. nam poſſeſſio eſt
q̃ i ſoũale. hinc ẽ ꝙ nõ cadit in laicũ.ðᷣ pꝛeſceip.cãʒ
nel ſalrẽ ẽ ↄnexa cũ ſpũalibus ꝓpteꝛ adminiſtratio
nẽ qᷓ ide ſequit᷑.i.q.iij.ſi ꝗ; obiecerit. Muio tamẽ
ꝙ ſi ꝓpteꝛ potẽtiã adueꝛſarij uel ipotẽtiã ſuã n poſ
ſer de facili illam ↄſeqni apð ſuꝑioꝛẽ ꝙ tẽ ut euitet
magnum pꝛeiudiciũ licite dare põt pecuniam: ſiẽ̃ in
ſimili de abſolutione ab excõicatione optinẽda diẽ
Jo. an. in. c. ad aures.S. ⁊ ſᷣm h ⁊ ibi nõ.intellige
mãm buins gl. ¶ In gl. f. ibi ſupple maxime ßᷣ gl.
cõmuniter tenetur: ar. in.l.i.. gñaliteꝛ.ff. de calum.
naʒ ſi dedi peccuniã ut negotiũ calũnioſe mibi non
faceres poſſũ repetere ẽt cũ pena ꝗᷓ drupli quãtum
cũqʒ pacto recipiens paruerit Vbpõt intelligi iſta
lſia ſecundũ aliũ ĩtellectũ quẽ ſequĩ hoſt.? Jo.an.
ꝙ ̊ iteruenit ↄpoſitio inter archidiaconũ ⁊ pᷣpoſi
tum illum ĩterueniẽte ancẽ.ſuꝑioꝛis quo cãu licite ꝛe
cipit᷑ pecunia nec ꝛecipiẽs tenet᷑ ad reſtitutionem ſi
oꝓpoſitionem fuat.nt in.c.niſi.eſſent de pᷣben.⁊.c.ij
2æ. C. de ceteꝛo de tranſac. æ uteꝛqʒ itellectus ẽ bonus
in ſe. Et in fi. gl. ſolue h Zꝛium ut nõ.in.c.peruenit

all. in gl.
5 ro benedictioni
Ba nobis. bus nubentium =
exequijs moꝛtnoꝛum nihil exigi debet.h.
.d.primo ponitur queꝛela. ſecundo iudicis datio.
ſecunda ibi diſcretionis ⁊c̃. ota primo ex tex.
quod pꝛoprius ſacerdos debet ſacramenta ⁊? alia
ſpiritualia ſuis paꝛochianis gratis impendeꝛe.
Secundo intellige quod preſbiter qui tenetur

gratis ſpiritualia impendere ſi aliquid recipi
ex pacto tenet᷑ illud reſtitueꝛe. qdᷣ itellige in ſimonia

ↄuẽtionali:ſecus ĩ mẽtali ubi nõ pᷣceſſir paciũ ſed in

tentio depꝛauata.tũc eni ꝑ ſolã pniam aboletur pec
catum ut in c.ul.j.eo.ubi de h̊:lꝛ uide glo.in.c.uni
co de cle.nõ ꝛcſi.li.Vi.que ponit qõem in canonico
qui nadit ad dia ſola itentione ut ꝑcipiat diſtriburi
ones quotidianas.ẽ eni illa ſimonia mẽtalis nõ cõ
uẽtionalis:unde ꝑ ſolã pniam abſqʒ ꝛeſtõne abolet᷑
peccatum de quo dic ut ibi plene nõ. ¶ In gl. pri
ma ibi lʒ ſaceꝛdoti nõ detur actio ⁊c̃.hoſt.dic ꝙ cẽt
actio ↄpetit ubi eſt talis conſuetudo. Sed õ h̊ͥ ob.
tex.in.c.cũ in ecclłie S.eo.ubi tex.ſpecifice loquit de
exeqis moꝛtuoꝝ ⁊ de bndictõibus nubentium ⁊ dã
nar ↄſuetudinẽ Sꝛiã do. an. bꝛeuiter æ ſuccinte dicit
ꝙ foꝝe ꝓ ipſis ſpũalibus ipẽdẽdis non põt induci
conſuetudo ut aliqd det᷑ ſecꝰ ꝓ laboꝛe:⁊ ſic põt ĩtel
ligi iſta gl. Sed certe h̊ ſo.nõ uẽ poſſe ꝓcedeꝛe qꝛ
ut dicunt doc.cõir.in.c.cũ ſit ꝛoãna ſupra.e.ẽt pꝛo
laboꝛe nõ põt aliquid peti.qꝛ pꝛo ipſis ſpũalibꝰ uꝰ
exactũ:unũ nãqʒ ſine ꝛeliquo non ꝓcedit:⁊ ſic pꝛo
utꝛoqʒ.ſ.pꝛo laboꝛe ⁊ ſpũalibus uideꝛeĩ exactum.i.
q.iij.ſiquis obieceꝛit:unde pꝛo intelleciu huiꝰ.c.ad
aplicam.j.e.exquo mone iſta glo.ad ↄſuerudinem
appꝛobandam uarij nõ.ibi ĩtellectus:ut ibi plene di
cam. Sed hanc opi. ſemꝑ tenui ut poſſi ĩduci con
ſuerudo quãdo non preceſſit exactio ut ſic ex mera
liberalitate ? deuotione populi ↄſuetudo talis ſit in
tꝛoducta tũc.n nõ hʒ nitiũ nec fundamentum nitio
ſũ:ſed laudabile.qꝛ nõ ẽ magnum nec mirum ſi ab
eo metũtur tpᷣalia qui ſeminat ſpũalia. ut in.c.ſi epᷣſ
de offi. oꝛdi.li.Vi.⁊ ſupra de offi.oꝛ.qm.⁊ h ur̃ uel
le Ra illius.c.ad apoſtolicam:dum dicit laicos com
pellendos ad obſeruandũ laudabilem conſuetudieʒ
erga ſuã eccleſiã pia deuotione fideliũ intꝛoductam
⁊zẽ. Sed ubi exactio pᷣcedens dedit cãm conſueiudi
ni tũc talis conſuetudo non ualet qꝛ habuit initium
uitioſum ⁊ ita loquitur tex.ſi recte inſpiciatur ⁊ põ
deꝛetur in pᷣall.c.cũ ĩ eccleſie. Sed cõtra pꝛimum h̊ͥ
diſtinctõis mẽbꝛuʒ foꝛtiſſime opponitur.nã ex his
que ſunt mere facultatis non itꝛoducitur conſuetn
do nec ex datione annua gratis facta:ut legitur et
nõ.in.l.i.C. de ſerui.⁊ aqua.per bar.in.l.cnm de
in rem uerſo.ff. de uſuris. peꝛ. Ci. in. l.i. ?.ij. C. que
ſit lõga conſuetudo ⁊ peꝛ Joan.and.in c.ioannes
de cle. coniug.? Innocen.in. capitu. bone.ij.ſupꝛa
de poſtu.prela.ubi dicit quod licet recipiamus in
domum noſtram amicum a longe nenientem: non
tamen ex hoc acquiritur illi quaſi poſſeſſio licet
fuerit pluries receptus nec aliqua conſuetudo indu
citur:⁊æ ut dicit bar.in prealleg.l.cum de in ꝛem
uerſo.licet ruſticus per decennium detuleꝛit alicui
annuarim unum par caponum ſponte ex liberalita
te non tamen ex hoc inducitur aliqua conſuetudo
ut in poſterum inuitus aſtringatur. Item ut dicit
Ey in locis preallegatis quod licet quis per decen
nium continuauerit ire ad molendinum uel furnuʒ
alicuius ⁊ ſic lucrum attulerit lli non per hoc itro
ducitur conſuetudo aliqua ut in futuꝝ aſtringat᷑ iꝛe
2z ↄtinua qꝛ iſti ſũt actꝰ mere facultatis ad ꝓpoſitũ

uae luaniin fuur.

apyli iqnn Nenili ni
nrro o uyl ſi⸗ 8
he opols ſein n 6

cc 150l⸗ ,
i ate le; olts obndt
teiſiecinmit aii ien
ej c Qi ſo hs igi 4
Nunndce gan iift ihs hn
entticds iingtiimnd
dtneet Neecir doedlo
ogi d nl E and cee
Wl Ns mopatnn
clntci i eni deine aan
Mnorigo in ce⸗
o hae AMema ne angubi
tol , uitioblmni hiel⸗
Netr or boſtecbrt pogcir⸗
gmego (Gri ro Drimig⸗
ICenn vclecti onn ſrerdos
Do tiancd cngete ſane dſ
Muas deincdilingpelate aſ 92
dsbihe Nüura ttrcckan
Piſtäimndoignenberin
.o ß giuſs oblnü lete rehe
ſtt tm et eſipeſi
tin aſunm nurſinier i
iteacqunereag nianpon ,

lto eſrig ſe encco e nd

thunt gn ibigninte lenne ha

to ſbi igi
. ln unbe
tniͦt hibonn ii

lii wünatls
noblarvgt. „ 10
cnnn 1 gh

mfmi biilangn tine
Nlentn uneſtichiſcen
mpucſtennſaneee nen
m enh ieſtnl
nndnü imAnnndt
tkntimugumta ninnt
jtuminn hin nnet
Intlyna goſtorntzrY
awſotamdnciim
veuntiudtſenndei
udammnt fafi innninmn
Pzutnscdtein aſencl
NlorNia bibhtittun
cimrteriittge nſcnn 18
elGnhinnd
riim imnugts
rürtstorininan ofon
mugutfunnn igin

an
it Mnl
ndtl ln

N
hin u tmlyn

¶ De ſimonis

ergo ſi ppls aliquid gratis offeꝛebat eccleſie quãdo
recipiebat ſacramẽtũ nõ ur᷑ inrroducta cõſuetudo:
nt i futuꝛũ ad idẽ aſtꝛĩgat᷑ inuitꝰ.pnto priũ hoc poſ
ſe irioꝰ modis ſolui. Mrio modo itelligẽdo ꝙ ali
quis ex populo deſiſtẽs ab obſeruatione alioꝛnʒ re
dargutꝰ a reliquis obſeruauit alioꝝ moꝛẽ. ex h eniʒ
aciu ſatis apparet de ↄſenſu populi uolẽtis itrodu
cere illa landabilẽ ↄſuetudinẽ ſicut in ſili nõ. in iuri
bus ſuperiꝰ alleg.i SZriũ.ſcdᷣo põt ſolui ꝙ ↄria pro
ce ſũt ubi donatio ẽ pura nõ relata ad certũ quid.
Sedi hᷣ caſu ipe ſacri ſeu exhibite rei ſpũalis aliqd
conferebaĩ ur̃ populus lõgo ipᷣe h̊ obſeꝛnãdo ſe ad
Hᷣ uelle obligare ⁊ cõſtituere illã ſpontaneã obligati
o iẽ in recõpenſationẽ ſpiritualium recognoſcendo
deũ in mmeribꝰſuis ⁊ redimendo peccatũ elemoſy
nis. de peni. di.i. medicinã ſicut in ſimili nõ. bart. in
prealł.loco de ruſtico qui ꝑ longũ tẽpus ſolnit par
caponũ aliqua cã pretẽéſa qꝛ tenebat aliquid a dño.
tertio põt ſolui ꝙ ſit ſpale fauoꝛe ecclelie ut longo
tpᷣe popuſus ſic ĩpendendo tẽpoꝛalia nidearur nelle
iducere cõſuetudinẽ in futuxꝝ. facit.c.ex parie de cẽ
ſi.? qð ibi nõ.⁊.S.ð cõceſ.prebẽ.ex ꝑte aſtẽf.⁊ hec
bñ nõ ꝑ que elicit᷑ modus ꝓbandi cõſuetudinẽ lan
dibilẽ i iſtiſ ſpiꝛitualibꝰ.⁊ ĩ ſili aliquid tãgã i.c.iaco
bus.j. e. Quãtũ vo ſpᷣs cxigat᷑ ad ĩtꝛoducẽcũ bãc
ſuetudinẽ puto ſufficere tps.x.annoꝝ tum qꝛ iſta
ſuetudo laicos aſtringit ⁊ non clicos inter qnos
indiſtincte ꝓcedit cõſuetudo ex curſu decẽnij:ut cõ
manit᷑ nõ in.l.de quibꝰ. ff. de legi. Lũ qꝛ iſta cõſue
rudo nõ eſt ↄ ius imo pia ⁊ fauoꝛabilis:ut in pᷣa le.
c.ad apticã. vn eriã de iuꝛe canonico ſufficit ipᷣs. x.
annoꝝ:ut eſt gl.nõ.in.c.fi.de ↄſue.li.vi.⁊ puto ẽt
ꝙ data hac ↄſuetudine laudabili cõperar actio ipli
actoꝛi ad faciẽdũ obſeruari hãc laudabilẽ ↄſuetudi
ne n: ut dicit hoſti.⁊ hec pꝛocedãt quo ad primam
parté glo. ¶ Sed quo ad primã paꝛtẽ in eo quod
uiderur uelle ꝙ tã pꝛopꝛiꝰ ſacerdos q; alienus non
poſſii aliquid exigere ceſſante cõſueiudine niſi ei ſũ
ptus deſit: diſtingue latiꝰ z ſic ꝙ aut pꝛopꝛius ſacer
dos habet vñ niuat ⁊ tũc ceſſante cõſuetudine non
poſſit aliquid exigere ut hic ⁊ in.c.cũ in eccleſie.S.
eo.ſʒ gracis oblatũ licite recipere põt:ut .c.pꝛoxi.
in fi. ⁊.c.tua.j.e.⁊.c.⁊ ſi queſtiones.s.eo.Si nero
deſunt ei ſumptꝰ neceſſarij:⁊æ tũc ſi põt honeſte ſibi
aliũde acquirere ad nictũ:puta ſcribẽdo pueꝛos do
cendo uel quid ſile exeꝛcẽdo ⁊z nõ põt aliqnid exige
re. ĩputet᷑ eni ſibi qui tale tenue benficiũ acceptauit:
querat ergo ſibi nictũ manibꝰ nel induſtria.xci.di.
clericꝰ uiciũ ⁊ ibi bona glo. nã ⁊ aplus qrebat ſibi
nictũ manibꝰ tpe pꝛedicationis:ut in.c.cũ apłlus de
cenſi.ſic enã nidemus ſile in pꝛe ut nõ teneat᷑ alim ta
pꝛeſtare filio ſi honeſte filiꝰ põt ſeipſũ reger̃ ⁊ nutri
re:ut dicit tex.in.l.ſi quis a liberis.ff.de lib. agno.
Si vo nõ põt ꝓpꝛiꝰ ſacerdos hõeſte ſibi uiciũ alit
qrere tũc uel eps ſibi ꝓuidebit nel populus poterit
Opelli ad pꝛeſtãdum ſibi neceſſaria uictui.ꝓ h nide
bo.glo.de ↄſecr.di.i.in.c.oĩs xpᷣianꝰ q̃ dicit facere
dorẽ indigẽtẽ poſſe ſubtrahere ſpũalia populo niſi
faciat oblationẽ:vn poſſit niuere ⁊ uide quod nõ.iĩ
Cc.de bis.S.de eccle.ediſi. Si uere eſt ſacerdos ali

enus qni fone eſt innitatus ad exequias faciendas
uel a 1 alia ſoũalia ĩpẽdẽda. ? tũc põt licite ſuas ope
ras ſpua es locare non ut directe ꝓ ſpualibus reci
piar tpale: qᷓ in recõpenſatione daãnoꝝ que ſuſtinet
in expibe do puᷣti ſuã æ trabendo morã ĩ ſpualibꝰ
imen ſen dis: ur nõ. Iino.in.c. qm j. ne pla.uices
ſuis. ⁊ ſic reſtringe glo.xxj.q.ij.pcipimus que ſuimn
płr Aicit ſacerdotem poſſe ſuas oꝑas ſpᷣuales loca
re. Et amnolia hãc glo. que uideiuꝛ h ꝑmitere etiaʒ
in ectraneo ſacerdote dnutaxat qñ ſumptus ſibi de
ſunt. nã et ſi abundat põt exigere in recompenſatio
ne dĩnorum cũ ad h̊ ex officio nõ tenear᷑.?⁊ ꝑ h rẽa
net declarata tota mã glo¶ In glo. in v. benedicti
onibus in fi.dic ꝙ ꝓpe ⁊ ſtricte iſta bndictio nupti
a is non ẽ ſacr̃m.ſed largo mõ ſic:ut nõ.in ſeica de
ſacra.non ite. Et qꝗᷓ ſunt ſacr̃a ſtricte ſũpta tã neceſ
ſaria q; uoluntaria uide per banã gl.in.c. ueniens
de tra iſac. Nẽ vꝛ innuere iſia glo. ꝙ ſi benedictio
non eſſz ſacramẽtum poſſz aliqͥd peti:dic ur ĩ. c.ad
nzam. S. eo. Abbas.

Jlectus filius. Si per aceu

ſationem con
ſtat monachum ſimoniace fuiſſe receptum
receptus ⁊ recipiens deponetur. Si vo per iqſino
nẽ receptus ĩ arnꝰ mõaſteriũ detrudit̃ recipienu vo
2 n noribus pena ↄdigna iponitur. æ interi ab exe
cutione ordim ſacroꝝ ſuſpẽduntur. Oiuidit nã i p
ma ponitur ↄſultatio.iĩ ſcdᷣa diſtinguens reſpe nſio
ibi nos.in tertia mandat ibi iniũgens.in quarta in
ſtruit ibi illð tñ. Caſus ⁊c̃. 4 Sors nn ex tex.
ꝙ conuictus per uiam inquiſitionis de ſimoma nõ
in oꝛdine com miſſa non deponitur ab officio: ſed
ta itu n re nouetur a beneficio uel a oco ſunoniace

ac quiſito. nam poteſt talis poſt peꝛactam penitentiã

in ſuo oꝛdine licite miniſtrare ex quo traſfertur ad
aliud monaſterium ſeu ad aliud beneficium Se
cun ſo nõ. ꝙ archiepiſcopus poteſt deponere ſub

ditos ſui ſuffraganei pꝛopter crimen:quod nidetur

contra.c.paſtoꝛalis.S.de offi.ordi.Sed doc.intelli
gunt ſoeciale hic in archiepiſcopo cantuarienſi qui
non ſolum utitur iure metropolitico ſed etiaʒ legati
onis:ut in.c.i.ſupꝛa de offi.lega. Vel poſſumus di
cere ꝙ crimina noroꝛia erant que archiepiſcopus

uiſitando pꝛouinciam punire poteſt: ut in.c. Roma

na..notoria.de cenſi.li.vVi.¶ Zertio collige ꝙ
receptus in monaſterio per ſimoniam ſeu ſunonia
cam pꝛauitatem inde remotus debet collocari in ar
tioꝛi monaſterio ad hoc ut agat penitentiam ð deli
cto commiſſo. Si nero nõ reperiuntur artioꝛa mo
na teria.tunc ſecundum doctoꝛes poſſunt collocaꝛi
in equali eiuſdem oꝛdinis uel diſpenſatiue poteſt e
nuntiationem in eodem:ut in. c. de regularibus ſu

pꝛa eo. Et per hoc remanet declarata tota materia

glo G Altimo collige ꝙ gratanter oblatum tem
poꝛe receptionis alicuius ſpũalitatis poteſt recipi ſi
nulla pꝛeceſſit taxatio. ¶ Et ex hoc infero ad que

ſtionem:eſt ſtatutum in eccleſia:ut nouiter receptus

in canonicum nel in monachum tencatur cer
zum quid ſoluere: quidam recepius ſine aliqua

—

—

¶ Be ſimonia.

exacuone ſoluit nũquid licite h̊ ꝛecipiatur. Et dico
ꝙ non ꝑ iſtü tex.qꝛ exquo pꝛeceſſit taxatio illa obla

tio aer Bwr ns taxatiõis:facit.i.q.iij. ex
multis. ¶ In glo. i. ibi bene põt dari pecunia æzc.
Sed pondeꝛa qꝛ h̊ dictũ z ſequẽtia prima fꝛõte
nident᷑ cõtra tex.nec glo.ſolnit:ſed in vVitate ponũt
diueꝛſos caſus.nam ab eo qui innitari dʒ gꝛatis ñ
dʒ aliquid exigi:ita loquit iſte tex. Sed ĩ caſibꝰ poſi
tis in glo.pecunia dat᷑ ab iuitante nõ ab iuitato: et
diẽ h̊ hoſt. ꝙ ut quis ꝛecipiar ſacramẽta neceſſaria
poſſumus dare pecuniã qꝛ ſine eis ſaluari nõ põt:
iõ ioleratur pecunie datio ut alliciat᷑ quis ad fidem
7 ad ſalutem. Sed ꝓ alijs ſacramẽtis nolũtarijs ꝛe
cipiẽdis nõ dʒ aliquid dari:unde non debeo da? pe
cuniã uni ut itꝛet ꝛeligionẽ:qꝛ ſine ꝛeligione ſaluari
põt: ut i.c.i.in fi de ſum.trini.⁊ fide catbo. Itẽ diẽ
phili. ꝙ etiam pꝛo ſacramentis uoluntarijs non d;
aliquid dari ex pacto:⁊æ eſt ueꝛbum ſatis notabile.
Et limita ſecundum ea que dixi in. c. cum in ecclie
S. eo. non tñ debeo infideli daꝛe pecuniaʒ ex pacio
ut conuenatur ad fidem. ſed gratia libeꝛalitatis ſic
ut ipſum ad fidem alliciam. ¶ In glo. in Vbo dan
tes ibi de hoc accuſatur:⁊æ bec ſolutio uerioꝝeſt: ut
ſaris pꝛobatur in.l.denũtiaſſe allega.in glo.naʒ po
tuiſſet dans conuinci peꝛ fallas pꝛobationes. uel in
iuſte condennari peꝛ iudicẽ et iniuriaʒ:iõ non debʒ
pꝛeindicari alteri qui dicitur ꝛecepiſſe. Et pꝛo intel
lecru glo.facit tex.ibi ꝙ ſi aduerſus eos ⁊c̃.que lr̃a
pareſt compꝛehendeꝛc tã dantes q; ꝛecipientes?« 2
