nult ingredi religionem etiam pretexiu ↄſuetudinis
non dʒ aliqnid exigi = tamẽ illud applicatur eccleſie
nec licitum eſt dare bona tempꝑalia eccleſie ut ex illis
fiat prebenda que poſtea aſſignetur canonico ꝛecep
to: ut in prealleg.c.quanto:unde in hac materia ſic
diſtinguerẽ aut nullũ ſubeſt ſtatutũ uel conſuetudo
2 tũc nibil qʒ exigi ẽt conuertendũ in diuinũ cultuʒ
ut in iuribus preal. licet poſſit imponi onus cuilibzʒ
canonicorum ut contribuat aliquid in fanorem pie
cauſe ut in. c.fi. de bis que fi.a maior. par. cap. Sg

a recipiendo tantum non debet aliquid exigi ne ni

deatur fieri in recompenſationem ſpiritualiũ. Si
uero ſubeſt ſtatutũ eccleſie: æũc aut ſtatutũ iponii 5
onus pᷣbẽð ⁊ uellet ĩ fauorẽ cnltꝰdiuini agrauamii

Janis min
õ

m vubgamronln⸗

aumi photi nnl
ilirlit edßilid
nogig/ngar im
vbtals coina rolli to
ſinnloorieſ ſmnonug ur
heogäfngnun oumo
õ
ebeineana initihneie

oona Aiduafure, t
Gesd Reolknlinin
AVheenrqtgotigr n ce gpoi
ſo on in oniſio ula. Got
ſimnuniriunumii goic .
iidargerwvſemo valr nn

iiui n m ob jo ej in

ſiqus renicinr bifo in t hurob

nitiiſiginibüberic ien

in Gel eicno n ti nanm
Eenſnonmnudehiium un
nenueſtimmeiandaai mih
aſel fienantimaneii wnn
miiu'ſtiini emzum
lais inmiĩ i ſanan ſnrien
uni ciir Ceinniun nbibi
nit oſnphr onſ⸗

aeSiüclimn änni eſi
Racmioreiß A
ſgieftiſd in i
mm ſünkan hini gih
am amior on is ob
ma inspirclniniſd
in Giges cct guer
anhh r idicent ids
tprtimi fncinv icieaf

aciencsd bce ſi

Ni nnd tiniciinspn
on Eends eia i d
m Iucandengraſe an
cosn ndede ſ.
Nlsrörst n sddtg d
Coe roritis cis oſ iti
Prin gnon, olin
Ntvs npns lalplits
Mlo) lluhtl
ecans rucrs iiſb ,
1ichnsa1 ugnniialns
õ

¶ De ſimonia

in. c. ſignificatũ. de pꝛebẽ.⁊.e.unico ut ecc.bñ.? ar:
i. c. ſi ꝓpter ma debita de reſcrip.li.Vi.AKut iponit
HB onꝰ ipſi recepio uł recipiẽdo ut recipiedus uel re
ceptꝰ ðᷣ nono teneat̃ dare paramẽtũ eccleſie: æ foꝛte
tale ſtaturũ nõ nalz ꝑ illud.c. nobile ex multis ſupiꝰ
allegatis. aut ſubeſt ↄſuetudo ⁊ tẽ ſi a laicis clericis
aliquid debet᷑: die ut dixi ĩ.c.ad aplłicã ⁊ in. c.ſua.s.
co. Si a clericis ⁊ tũc ad pꝛinatã utilitatẽ clericoꝝ
nõ vʒ:ſʒ ĩ ſauoꝛe diuini cultꝰ nalʒ nbi m n pᷣceſſit ex
actio.? põt eſſe Va rõ diuerſitatis ĩter clericos ⁊ lai
cos qꝛ laici ĩ dubio ex q libere ſoluerẽt uidẽt ſe ad
pᷣ obligaſſe ſub noĩe cuiuſdã oblationis quã oblati
onẽ laici ſolẽt facere clericis tipꝛe ſpũaliũ:ut de cõſe
cra.di.i.oĩs xpᷣianꝰ:ſed ſecꝰ vr ĩ clericis qui recipiũ
tur ĩ canonicos:qꝛ tũc nõ cadit iſta pᷣſumptio obla
tionũ facit qð nõ.in. c.nouũ genꝰ. S. de deci.
J qui 8 Qui oꝛdinauit aliquẽ ſub
*e pꝛomiſſione de nõ petẽdo
ab ipſo ꝓuiſionẽ ꝑ triẽniũ a collariõe pn
tatoꝛ vo ab executione ordinũ ẽt ꝑ triẽniũ ſuſpenſi
ſunr. oꝛdinatꝰ vo ab oꝛdie perpetuo ſit ſuſpenſus ⸗=

lolũ ꝑ ſedẽ apłicã cũ eis diſpẽſat᷑.h.d. Caſus ⁊c̃.

Nõ.pꝛio ex tex.ꝙ ↄferens oꝛdinẽ ſimoniace ẽ ipo
facto ſuſpẽſus a collatione ordinũ ⁊ oꝛdinatꝰ eſt ſu
ſpeſus ab illo oꝛdine ſic ſimoniace recepto. e
cundo nõ. ꝙ cũ ſimouiace oꝛdinato ſolus papa di
ſpẽſat qð ĩtellige qũ ⁊ ipſe fuit ſimoniacus:ut quia
ipſe dedit pecuniã uel aliqͥd tpale ſecꝰ ſi eo ignoꝛãte

pecunia ꝑ aliũ data fuit: ut.S.e.c.de ſimoniace æ qd
ibi nõ.¶ In glo. i. ibi nullã inducit obligationem.

Adnuerte qꝛ glo.iãgit unũ de quo ĩ tex.nulla ſit mẽ
tio.i.an iſta ꝓ niſſio naleat. Et ↄcluſio eſt ꝙ ſi ẽt
ñ iteruenit inramẽtũ:ſed glo.in.c. ſi epᷣs de pꝛebẽ.
li.vVi.dicit ꝙ ex poſifacto nalet illa promiſſio ſen re

mnciatio ꝙ nihil petet ab epo nel pntatoꝛ. nã ſicut

põt quis renũciaꝛe bnficio ita ⁊ huic obligationi ca
nonice cũ ſuccedat ĩ locũ beneficij. vij.q.i.qᷓ; peꝛicu
loſum. Sed renũciatio facta an oꝛdinatione nõ na
let:qꝛ ſimoniaca ut hic.ᷣ̊ dictum pnto uerũ nbi nõ
interuenit iuramẽtũ:qꝛ ̊ paciũ tanqᷓ de re.iurpi.ñ
nalet: ſed ſi iteꝛuenit iuramẽtũ tunc non puio ꝙ iſte
ordinatꝰ poſſit aliquid petere õ iuramẽtum:qꝛ quo
ad eũ h̊ iuramẽtũ põt ſeꝛuari ſine iteritu ſalutis eteꝛ
ne ar. i. c. debitoꝛes de iureiur. nbi hac rõne tenʒ iu
ramẽtũ ⁊ nõ ſunplex ꝓmiſſio. Sed oꝛdiatoꝛ uel pñ
tatoꝛ nõ põt ſine peccato vtute illi obligationis ðᷣſi
ſtere.quominꝰ illi oꝛdinato ꝓuideat: qꝛ quo ad enʒ
nõ põt ſeruari ꝓmiſſio ſine iteritn ſalutis ererne. nã
hãc renũciationẽ acquiſinit ſimoniace. ergo nõ põt
penitere niſi renunciet z reſignet omnẽ utilitatẽ ide

tonſecutam. ut in.c. de his. S. eo. ⁊ in.c. inquiſiuõis

de accu. in pꝛin n glo. in. V. pꝛeſentator in fi.
ex hac colliguntuꝛ due lec.ad iſtũ tex.pꝛima eſt ꝙ Hᷣ

nõ pꝛopꝛie fuit cõmiſa ſimonia. ideo fit H ſuſpenſio

tantũ nel trieniũ.nam h̊ non interuenit aliquod pꝛe
ciũ uel remiſſio obligationis iã nate 2 hc lec.final
tz Inno. dicens ꝙ hᷣ ſimonia non ſuit cõmiſſa in
ordine: ſed in conſecutione ad ipſum oꝛdinem. nã ⸗
oꝛdinator uolebat ordinare z oꝛdinatus oꝛdinare
imſlo dato. Si autem propꝛie cõmiteretur ſimonia

in ordine: oꝛdinatoꝛ eſſet perpetuo ſuſpenlus a col
latione oꝛdinum. ⁊ oꝛdinatus eſſet ſuſpenſus ne
duʒ ab ordine ſimoniace recepto:ſed etiam ab allijs
i. q. i. reꝑiũtur ⁊ dixi in.c. ꝑ tuas.ij.s. e. Ex hac lec.
infertur ꝙ ubi ẽt directe ſimonia nõ ↄmitti ĩ ordi
ne ex q' ẽ ↄmiſſa in ↄſecuno ẽ ad ipſũ ordinem nõ

Adiſpenſet alius citra papam:ut hic probatur in tex.

quod eſt õ id qð dixi in. c. per tuas.iij. S. eo. niſi di
cat᷑ ꝙ illud ꝓcedit qn ignorãter qͥs exceſſit. hic qn
ſcienter nam minus peccat ille qui peccat ꝑ ignorꝗ
tiam de pe.di.ij.ſciendum. Secunda lec. colligitux
ibi ⁊ hoc intellige.⁊æ fuit additio que reſtringit h.c.
ut habeat locum qn crimen eſt occultum:ſeecus ſi
eſſet manifeſtum ⁊ hanc tenet hoſti.⁊ tenuit primo
etiam Inno. licʒ poſtea mutanẽit. archi. xxxij. di.
Vʒ. Sed prima lec.pluſ mihi placet:quia iĩi neritate
ordinator non hẽbat liberam facultatem non ordi
nandi non ductus aliqua turpitudine: ſed tatuʒ uo
luit euitare dãnũ qð inde poſſz ↄſequi ſiẽ ordinatꝰ
nõ itendebat emere ordinẽ: ſʒ noluit ſeruare icenẽ
ſuum ordinatorẽ. ⁊ ideo nõ debent iſti puniri ſicut
illi q́ directe ↄmittunt ſimoniã. nã pena dʒ eẽ ↄmẽ
ſurabilis delicto.xxiiij.q i.non afferamus in. c. que
ſiuit.de his que fi.a ma.per ca.nec ob. c. ueniẽs.i.
g. de teſti.lʒ enim obligatio ibi iã non eſſet orta:ut
dicit hic Jo. an. tamen hoc uerum reſpectu pnian
di:ſed reſpecin eccleſie obligatio erat orta. illi pa
rochiani non ſolum nolebant ſeruari indẽnes mo
ꝓ debitum eccleſie eis reminereĩ ex illa prelentanio
ne 6. Abbas.

. A nd ato. HMabet duo dicta.æ fʒ

ibi ad ꝛeſignatio nẽ. Et
Ppter brenitatem ⁊æ narietatẽ lecturarum
aliter nõ ſũmatur. h. d. Caſus zc 0. primo ex
textu ꝙ appel atione monachorũ uenit abbas.? ad
H ſolet allegari quotidie iſtud.c. ꝙ ꝓpt᷑ abbatiã nõ
deſinit eſſe monachus.⁊ ꝑ boc dicit Jo. an. õ. in ꝓ
hemio in prin.ꝙ appellatione ſcholarium nenit eo
rũ rectoꝛ:quia peꝛ rectoꝛatum non deſinit eſſe ſcho
laris quod nõ. Sed comtra primum op. de. c. fi. de
pꝛebẽ ubi appellatione beneficij nõ neniũt rectoꝛie
nel dignitates nõ m deſinũt eſſe beneficia ad idé. c.
ſedes..de reſcrip.ubi expꝛeſſus inferioꝛibꝰ adiecta
clauſula generali nõ ueniũt ſuꝑioꝛes. So dicit In
no.hᷣ multũ ſuccite ꝙ h.c. ꝓcedit nbi agit᷑ de ſalute
ipſoꝝ monachoꝝ:ſed in orijs vᷣſat᷑ odiũ.ideo erat
ſfienda ſtricia iterpꝛetatio. Et hoc ſentit Inno. ̊ in
diſpoſitione odioſa appellatione monachorum non
uenit abbas.hoſti. dicit ꝙ utꝛoqʒ caſu conſiderãda
eſt intentio ſcribentis.j. de nerb. ſig. c. intelligentia.
Et intentio pape fuit ut iſti ſaluarentur. uideĩ ergo
idem intellexiſſe de abbatibus eadẽ ratione. Vel ſʒ
Jo. an. poteſt dici ꝙ diſpenſatio eſt ſtricti iuris et
odioſa quo ad illos cũ quibus diſpenſat᷑:ſʒj quo ad
illũ cui concedit̃ facultas diſpenſandi perſonis non
expreſſis eſt large interpretanda: qꝛ qᷣ ad eum vr̃
bnficiũ.⁊ ẽ dictũ nõbile:ſʒ non pꝑſiſtit ſed ſiplicit᷑ diẽ
ꝙ plus ibi placet precedens ſo do.an.tenet ꝙ in
diſpenſatione cum ſit ſtricti iuris non neni abbas

¶ Be ſimonia

appellatione mõachoꝝ. ſed h iõ ↄphèdit᷑ qꝛ papa hᷣ
ſe ꝛetulit ad oſtõnes gnales cõcilij ubi tex.loqui tã
de pᷣlatis qᷓ de ſubditis.g 2z mãdatũ iuris execu
tiuũ dʒ intelligi ꝓnt loquit ius inteꝛpᷣtatũ ad h cðᷣ
hẽtur in auẽ. de fil. ante dota. iſtru. na. . i. Sʒ ceꝛte
H dictũ licʒ ſit ueꝝ in ſe tñ nõ cõgruit huic lr̃e:qꝛ pa
pa h̊ ſe ꝛetulit ad cõſtitutões gñalis ↄcilij nõ ut diſ
pẽſaꝛet cũ oĩbꝰ ibidẽ ↄtẽtis.ſʒ ni diſpeſaret fm illa⸗
ↄſtõeʒ. ſ.mutatis poribꝰ locis ⁊ iĩferioribꝰaſſignatiſ
Itẽ Jo. an. z ĩ ꝓheio ſenſit ꝙ ẽt in diſpõe odioſa
appellatiõe monachoꝝ ueĩt abbas:ſʒ Sriũ poſtea ſẽ
ſit pꝰ archi. i. c. nnico de ſta. ꝛeg.li.Vj. Dar. concoꝛ
dãdo ſic diſtigueꝛẽ ꝙ in mã odioſa nunqꝙᷓ appellani
one monachoꝝ uenit abbas ꝓ h̊ all tex.i ſimili in
.c.ſtatutũ de elec.li.vi. iuncto.c.licet canõ.ę.ti.⁊ li.
ubi hẽt᷑ ꝙ appellatiõe ecclie parochialis ĩ mã odio
ſa nõ neit eccla parochialis collegiata. qꝛ hẽt ꝗᷓlita
tẽ collegij ultra parochiã: vnð licet ſit eccleſia paro
chialis:mm bẽt illã qitatẽ collegij ſuꝑ parochia ita ĩ
ſimili Iʒ abbas ſit ẽt monachꝰ iñ hẽt qualitateʒ ſuꝑ
ioritatis ſuꝑ alios monachos:⁊ iõ in mã odioſa ñ
dʒ cõpꝛehẽdi: ⁊ idẽ ĩ ꝛectoꝛe ſcholariũ.⁊æ fac h̊ dẽm
generalit᷑ ad ſtatumũ qð.punit ſcholarẽ defeꝛentẽ ar
ma uel aliud facientẽ ut nõ cõpꝛehẽdat eoꝝ ꝛcctoꝛc
licʒ ſit ſcholaris. Si neꝛo mã non ſit odioſa et tune
ſi ꝓuiſio ẽ fienda ꝑ ipᷣm abbatem: ut quia mandet᷑
abbati ut poſſit abſolueꝛe monachos ſuos ⁊ tũc ip
ſe ñ ↄphẽdit᷑ ut nõ. Jo.de lig.in cle. attendẽtes de
ſta.ꝛeg. facit.c.fi. de inſti. Aut ꝓniſio eſt fienda peꝛ
aliũ ? tũc ↄpꝛehẽdit᷑ abbas ar. opti.ex nõ. in pᷣalle.
c. ſtatutũ ⁊? oprie ꝓbat᷑ h̊ in tex. h.n.agebatur ð ſa
lute eoꝝ. Et nõ qð dixi ꝙ diſpẽſatio non eſt ffricti
inris.qñ ↄcedit᷑ in fauoꝛẽ illius cui datur peteſtas
qð optie ꝓbat᷑ h̊ ſm iſtũ intellectũ:ſecus ſi hẽt ꝛeſpe
ctus ad ꝑſonas cũ qbus ẽ fienda diſpẽſatio: qꝛ tũc
dʒ fieri ſtrictiſſima iĩteꝛpᷣtatio: qꝛ ois ꝛcceſſus a iure
cõi eſt odioſus ui eſt tex.in.c.li de fil pᷣſbi.li.vi.⁊ ĩ
.c. qð dilecto ðᷣ cõſang. æ affi. Et iſta norabiliteꝛ de
fendũt dictũ bar.i.:.ij.ff.de vᷣ.ob.ubi dicit qð ſi da
tur pfas legitimãdi filiũ adulterinũ. Itẽ inceſtuoſũ
porerit ille legitimare adulterinũ ? inceſtnoſum ſimł
qꝛ in mã larga ſub ſimplici ueniũt mixta: ut.l.ſi ita
ff. de lib. æ poſt. Cõtra h̊ dictũ nltimum bar.tenẽt
cõiteꝛ canoniſte in.c.ꝑ ueneꝛabilẽ qui ſi. ſint legi.qꝛ
diſpenſatio ẽ ſtricti iuris. Sed põt dici nt S dixi ſal
nando utrũqʒ dictũ ꝙ ubi datur ptas alicni in einſ
fauoꝛeʒ diſpẽſandi cũ aliquibꝰ nõ expᷣſſis. tunc tãꝗᷓ
pncipis bificium eſt latiſſime inteꝛpꝛetandũ. Et ita
ſentit h̊ glo.i.quã nõ. ⁊ hͥ cãn ꝓcedit diciu, Har.
ſecus ubi exprimunt᷑ ꝑſone cũ quibus dʒ fieri diſpẽ
ſatio ar. in. c.ſi cui de pbẽ.li.vj. ¶ In glo. fi. ibi. ſʒ
ſecus ur̃ in uſura.nõ g ex glo. ꝙ uſurarius renemur
reſtitueꝛe quicqd ex mutuo ↄſecutus ẽ:lʒ nullnʒ pac
tũ expᷣſſe pceſſerit ſed dũtaxat ſola affectio mntuan
tis:ut qꝛ nõ eꝛat al mutuaturus niſi bũiſſz illã ſpe⸗
ↄſequẽdi aliquã ntilitatẽ.ſecus ĩ ſimoniaco ut ex ſo
la afkectiõe nõ teneat᷑ ꝛeſtitueꝛe quicqd inde Oſecutꝰ
: ſj ſatis ẽ ageꝛe priam de mente depꝛauata. Sʒ hᷣ
gl.nõ dat ꝛõeʒ diueꝛſitatis hoſt. diẽ diueꝛſitatis 2es

foꝛe.qꝛ uſura ẽ ꝓhibita unoqʒ teſtiamento: nec os

pa in ea diſpenſare põt:ſʒ ſimonia in bnſicio ẽ ꝓhi
hibita ex ſola ↄſtõne eccleſie ? in ea papa diſpenſat
2 nõ ex h̊ dicto hoſt.ꝙ in bnficio nõ committitur ſi
monia de iuꝛe diuino ſʒ dic ut plene dixi in.c.i.v.e.
Sed hec ſo.hoſt.aeſtringit multũ iſtã lam ut nõ ꝓ
cedat in ſimonia de iure diuino qꝛ tũc papa diſpen
ſare nõ poſſet:⁊ utroqʒ teſtamẽro ẽ ꝓhibita.i.q.iij.

ex multis. Alij dicũt ꝙ ̊ nõ fit ꝛeſtitutio: qꝛ ſimõia

ꝓprie ↄceꝛnit actum exteꝛioꝛem ⁊ uenditõem:ſʒ uſu
ra ↄcernit aĩiam iur illud euangelicum mutnũ dan
tes nil inde ſpantes:⁊ hec ſo.fuit abbatis in.c.con

fuluit de uſuris. ſed peꝛ h̊ ut dicit Jo. an.nõ ꝛeddit᷑
25 qᷓꝛe uſura magis ↄceꝛnat aiam ꝙ ſimonia. Alij

dicunt aliteꝛ æ naꝛio mõ. Jo. an. dicit q magis uul
nerat᷑ bonũ caritatis ſpare lucrũ ex mutuo ꝙᷓ; ex be
neficio qꝛ in mutno teneris mihi reddeꝛe tantũdem
ſed in bnficio tu ↄſeqris utilitatem ſine alia reſtõne
Itẽ magis quis obligaĩ ad mutuũ q; ad bnficium
ocedẽdum:qꝛ ex muiuo minus ledit mutuans:ſʒ in
donatõe ſecus. Itẽ in ſimonia mens utriuſqʒ.ſ. dã
tis ⁊ recipiẽtis poteſt eſſe depranata:⁊ ideo melior
eſt conditio poſſidentis ſʒ in mutuo tm eſt depraua
ta mẽs mutuãtis:⁊æ ideo tenet᷑ reſtiuere. Sʒ aduer
te quia iſte rationes nou concludunt ſi bene ponde

retur. Iſta enim ultima ratio non eſt gnal: qꝛ poſſi
bile eſt ut in ſimonia im ſit deprauata mẽs unins.

exemplum epᷣs ↄrulit beneficium clerico cum intenti
one principali conſequendi aliquod tẽꝑale ille cleri
cus liberaliteꝛ ignorans intentionem epᷣi in renume
rationẽ feẽ aliqua dona epo certe h̊ caſu ſolum eſt ð
prauata mẽs unius ſicut in uſura:⁊æ tamen tex. loqͥ
tur indiſtincte ergo rõ non eſt bona cũ dʒ eẽ gñalis

pcedẽtes ꝛationes etiã non procedunt.nã militartẽ

noi qͥs conferret beneficiũ de ſuo:qꝛ tũc plꝰ graus

tur donando ꝙᷓ; mutuando.ſecus aũt ubi conferret

ſpũalia ad q̃ teneĩ rõe officij ſui nec ĩ aliquo graua
tur:ſed ille qui mutuat ceſſat a lucro qð inde poſſet
conſequi ſi non mutuaſſʒ:uel ex mutuo forte confe
queĩr̃ aliquod dãnũ:do.an. adducit unã roem ualde
gñalem ⁊ quaſi ꝑ alia uerba incidit cum opi.hoſt.ꝙ
ĩ uſura qͥ tʒ õ ins dinum ⁊ bũanũ iõ tenet᷑ reſtitueꝛ
ſed ĩ ſimonia iʒ ius hũanũ:qð q̃ð ius ꝓhibʒ tmin
exteriorem: ſed certe h non procedit indiſticte. nam
zieſi qͥ pᷣ cõmiſit ſimoniam ĩ ueteri teſtõ nullũ pac
tum expreſſe feẽ ſʒ ex ſola animi prauitate fuit a deo
lepra percuſſus.i.q.i.cito turpem. Item ſicut dicit
euangelium mutuuʒ dantes ⁊ců.ita dicit alibi in iſtis
ſpũalibus gratis accepiſtis gratis date. Item facit
.c.tua in fi.S. eo.⁊ ideo male poteſt reddi ratio di
aerſitatis niſi dicamus illud intellec tum in odium
uſararũ: ꝙ ſi h eẽt permiſſũ daret ſepe mã figmen
tis:ut ſine pacto ſoluerẽt uſuras.ł ut reſtrigat̃ h.c.
ad ſimoniã ꝓhitam ex cõſtitõne ecclie ł ut itelligat

1 efſfectu ⁊ ſpe faria ⁊? ñ pᷣmaria ⁊ h̊ eflet tutiꝰ tenen

dũ:nt ibi itẽtio fuit principalis immincat reſtitutio.

pꝛelati nices ſuas uel eccleſias ſub annuo
cenſu concedant:

Sapra niſam eſt de ſimonia in geneꝛe nunc

ennsdin A im e
unpen elnddnd⸗
Un gamerden. Heiſcrnd
de odnencionidnsiurleinonis di
arcaio Sed ceneberſo nöckt
uccehis unicltone can peen
unr tinm nveninnnb .
irs ar iiniinicfr liu
ppntiuriir oauitinſin⸗

lutijſo oc, honme grhe cfan

iour pſnnupbr bi nin
nnittinn honi in imni
ſundtgaderiſegtaieis
Nricclicniszttiliciii
m iudia ere edie RW
cegofnboſtg ſulcimnni
encznprg ni tui gfn
ſno ſpcheni tſe ln di

dobgiumnie ti
nmomz iimunſt
Eickanmmnr in nin
mafinmmwiiif prene
n m eſimnt G agler
on onchlnt ſ bene once
mmmo nonck gfik grpoſſt
amſt depnunn nis unds,
üdenchcon dertd uninenni
nſeapeni tiarodnegtele den
ormsNrmucencimrene
dNdo rbinſeln
ins ſat indlonut unmntn b
Horo wnc bonn ci aicſil⸗

ni mrruttur i cietu

nfnic bo,i g
munch ſgai, oi oltena
tofieſi me igigno genn
1eſna Nao eönehoſſ
niſndenumdient ft
dnadinetniatdndlet
ä
umtääni hmin
„221 bz
nsbüai gdid is
nrzmut ulrin
immm mmn hali
aliunn i
unnn un
,i gtiltiin itis
u,au Imn iilt
. iemmdne un
t⸗ uli tmio

Zuſorvsk leinige ,
gatſutih 6 mielut
G htan
zpemr fſan⸗ 6
üpnn minentehime

¶ Me pꝛelati nices ſnas

ſubmittit de quadam ipfius ſpecie ſcilicet ne prela.
nices ſuas 6. Abbas. Dta
ui dat pecuniã
Reter eg. nt epalẽ nel ſpũa
lem iuriſditionẽ exerceat offcio ſuo
pꝛinat᷑ ⁊ ſic cõferens illud amplius
confeꝛre nõ poterit ⁊æ canonice pñie
tur. B. d.cũ ſeq.⁊ pꝛio ponit exceſſum quẽ.ꝛꝰ punit
ibi pñti. Caſus 25,6 116. pꝰ ex texiu ꝙ iuriſditio
epalis non põt pcio nẽdi. Eſt. n. qͥd ſpnale ꝓ h qð
nõ.in.c. decernimꝰ. S. de indi.⁊ idẽ dicendũ de alia
iuriſditione ipᷣali.nõ eniʒ dʒ uendi ne ſubdini gꝛanẽ
tur in auc.ut indi.ſine quo.ſuffra.⁊ in auc.de mã.
pꝛin. F. illud tñ fm Inno. æ hoſti.nbi uẽdiiur iuriſ
ditio ſpñalis ſimonia ↄmittitur: ſecus ſi uendit̃ ipᷣa
lis iuriſditio:licer tale lucrũ ſit turpe ⁊ S.l.ut.S.dixi
dãs g pecuniã ut hẽat iuriſditionẽ ipalem non cõ
mittit ſimoniã: licet alias grauit᷑ peccer ad ̊ qð nõ.
in.c.nemo de ſimo.⁊.i.q.iij.ĩ ſũma.licet ↄriũ uidea
tur nõre glo.j.c.pꝛox. Sed limita ut ibi dicã.ꝛ col
lige ibi ðᷣ cetero pᷣſumpſerit ⁊c̃. ꝙ cõſtitutio antiqui
iuris declaratoꝛia apponẽs nouã penã tin reſpectu
pene extendit᷑ ad futura ⁊ nõ ad pᷣterita cõcoꝛ. c. cũ
tu..de nſuris..c.qm.S.ti.pꝛox.⁊ ibi remiſi.nam
anteq; emanaret h.c.iuriſditio epiſcopalis nendi.ñ
poterat.nt.S.ti.pꝛox.in.c.ad nꝛam.ſed hic apponit
noua pena. Sed ) h̊ ⁊ tex op.ð.c.q.ꝓx.nbi ĩpo
nuur grauioꝛ peua. Gof. ſoluit pᷣ ꝙ hic loquatur
de obuentionibus iuriſditionis ibi cũ uenditur ipᷣa
iuriſditio. Sed certe hec ſo.nõ eſt bona qꝛ tex. dicit
ꝙ exercebãt iuriſditionẽ data pecunia ergo non qʒ
batur dũtaxat pꝛo oonẽtionib¶ Itẽ ipſe obuentio
nes licite nẽdunt: ut.j.c.fi.ꝛꝰ ſoluit ꝙ bec pena ap
ponit᷑ ipſo iure ibi tex.loquit᷑ inſtituta accuſatione.
bec ẽt ſo.nõ eſt bona: qꝛ hic eſt pena apponẽda et
nõ ipſo iur̃ ĩpoſita:ut ꝓbat tex.ibi pꝛiuet.⁊ ibi amit
tat.nã ubi pena apponit ꝑ vᷣba futuri ipris reqrit
ſnia: ut dicit gl.æ bene ĩ regula ĩ penis ð reg. iuris:
li. Vi.⁊ ĩ.c.quiſquis ð elec.⁊ ĩ.l.ĩ criali.C. ð iuriſd.
om. iudi. ⁊ plene dico ĩ. c.ſi diligenti.de fo. compe.

Dcc ergo fm. hoſt. ꝙ iſtud. c. limitat᷑ 2 ſupplet᷑ ꝑ.c.

ſequẽs.expone g tex.ſi pꝛiuet᷑ officio ſuo.i.remone
at a clerico.ſ.ꝑ depõnẽ.⁊ ſic ꝑdet oẽ offm eccliaſti
cũ.? dũ dicit i fi.ptãtẽ aminat ſupple ⁊ canonice pu
niat: ut.p.c. ꝓx. ⁊ pẽa canonica ẽ ut deponat᷑ 2 nõ
ifamia. i.q.iij.in.c.fi.? ꝑdit ptãtẽ h̊ offm cõfeꝛendi

nt H. pria t pena icludit in ſe iſtam. ¶ In glo. ij.

idi cõſtitueꝛe ſalariuʒ de camera ⁊c̃.⁊ 20 dineꝛlitatis
inieꝛ hũc caſuʒ ⁊ pcedentẽ ẽ qꝛ nicarius ꝛecipiendo
ſalariuʒ ur̃ locaꝛe opeꝛas ſuas.nõ.n.dʒ quis ſtipen
dijs ſuis militaꝛe:ut in. c. cum ex offtcij de pꝛeſcrip.
ſic ⁊ aſſeſſori ſtatuit ſalariũ in c. ſtatnutum. H. aſſeſſo
rẽ de Nep.li.vi.ſic ⁊ aduocatus licite uẽdit patroci
niũ ſuum. xiiij. q.v.nõ ſane. Sed ĩ caſu pᷣcedẽti qũ
eps capit pecuniã ab officiali tunc ur̃ uendere ipſaʒ
iuriſditionẽ ⁊ tẽdit in grauamẽ ſubditoꝝ:qꝛ officis
lis ut aliquid lucret᷑ ultra pecuniam datam ſuperio
ri per fas ? nefas inducẽtur ad extoꝛquendum pe
cuniaʒ ⁊ modicã culpã faciet granioꝛẽ ⁊ ſepe puniet
burſam ubi pnnienda eſſz ꝑſona. Ex boc ergo mul

ta mala ꝑueniũt ad h tex. . c. pxi. ¶ In eade glo.
ibi ar. . dic ꝙ illud ar. pcedẽs non colligir̃ ex tex.
nã poſſent hꝛe iuriſditionẽ non m epalẽ pro qua nẽ
ſtatuebant pcium. Er an iſti iferiores plati citra epi
ſcopũ hẽant iuriſditionem in foro ↄtentioſo dic ut
plene. nõ. in. c. cum ab eccleſia? de offi.ord.=.xi q.
.i. expientie ⁊ in.c.cũ in cũctis. F. inferiora de elec.
(Fezio ſtin fi. ſẽtit hec glo. ꝙ obnẽtiones inriſ
ditionis tãqᷓ; fructus pñt nendi. Sed dicit Inno.
ꝙ non debet nendi exercẽti illã iuriſditionẽ ⁊ bñ lo
quit᷑.nã ꝓpter ↄnexitatem uidẽtur ipaʒ iuriſditionẽ
nendere.i.q.iij.ſi quis obiecerit:ſed alij fructꝰ eccle

ſie bene poſſunt nendi cuicũqʒ ſm hoſti.tenementi.
Abbas.

Summatum ẽc. 5. c. ꝓ
Boniam. xi. dinidit᷑ qꝛ pꝛimo po
nit exceſſũ quem expᷣſſa cã finaliter ꝓhibʒ.
2. penaʒ addit ibi ꝙ ſi qs. Caſus ⁊c᷑. ¶ Mõ. p. cx
tex.nẽditio iuriſditionis ſpũalis tendit in grauameʒ
ſacerdotũ ⁊ ſubuerſionem iudicioꝝ.nã ſepe ut dixi
in pᷣcedenti.c.iſti emptores iuriſditionis gꝛanãt ſub
ditos per fas ⁊æ nefas ut exrorqueant pecuniã. Iteʒ
ſubnueꝛtunt᷑ iudicia qꝛ ſepe punit᷑ ꝛes nbi debe ct pũi
ri perſone ⁊ ſepe ferunt᷑ ſñie 3 iuſticiã eis cõruptis
datione pecunie. ltio colligit᷑ epᷣm puniri ex ſo
la diſſimłatione.nã cũ teneatur ex offõ ſuo obuiaꝛe
diſſimłlando v⸗ ↄſeniire.xliij.di.epheſijſs. In glo.
i ibi maxime cum iuriſditio ſit ſpũał nõ. glo. nã ꝓp
ter hanc dictionem maxime vꝛ nelle ꝙ ſimõia ↄmit
tatur cuʒ uẽdit᷑ ẽt iuriſditio tpᷣalis qð ẽ õᷣ id qð dixi
pꝰ Inno. ⁊ hoſti. ẽ c.precedẽti. Sed ↄcordaãdo po
teſt dici hãc glo. ꝓcedere qñ iuriſditio ipᷣalis bʒ de
pẽdẽtiã ↄmittit᷑ ſimonia. ad h̊ qð dixit i. c. ↄſulẽ. S.
ti. pꝛox. Eõtraria opi ꝓcedit nbi iuriſditio E mere
Fa nullã bns depẽdentiã ab officio eccleſiaſtico.
n gl. ij. i fi. hoſt. dicit ꝙ in duobꝰ caſibꝰ epus dat
iuriſditionẽ oꝛdinariã. pꝛimꝰ qñ ↄſtituit officialem
gnãlem in ꝑpetuum uel ad tempus ꝓnt ſibi plʒ qui
appellatur nicarius uel uicedñs. nam nicarius gñał
epi habet iuriſditionem oꝛdinariã nt nõ.in.c.ſuam
de offi. uica. æ in.c.pe.eo.ti.lib. vi. ⁊ in.c. perlectis
xxv.di.¶ Decundus caſus quando confirmar nel
inſtituit prelatum habentem iuriſditionem ¶NMo
teſt addi et tertius de quo in glo. quando boc ha
bet conſuetudo.ſicut enim conſuetudo dat uuriſdi
tionem oꝛdinariam:ut in.c.cum contingat de foꝛo
competen.ita poteſt dare z poteſtatem dandi banc
iuriſditionem oꝛdinariam: ut in dicto.c. cum con
tingat de foꝛo comperenti. NDoſſet etiam dici
in duobns pꝛecedentibus caſibus non eſt pꝛoprie
ipſe epiſcopus qui dat oꝛdinaꝛiam:ſed lex ipſa inteꝛ
ueniente miniſterio ⁊ facto epiſcopi. —
liter quis poſſit dare oꝛdinariam iuriſditionem dic
ut nõ. Inn. in. c. cum ab eccleſiarum de offi ordi.
7 ut nota. in.l.?æ. quia.ffl. de iuriſdic.om.indicum
¶ In glo. fi. uel dic ſecundum Jo. and. quod pe
na canonica eſt pena depoſitionis cum nota infa

mie.? dic ut dixi ſupra capitulo pꝛoximo æc.

Abbas

e prelati nices ſuas?

. Regimen eccleſie ſub
Boniam. ãqnno cenſu committi
non debet. hoc dicit. Et primo narrat cõ
ſnetudinem quã fo ꝓhibet ibi ne id. tertio cam ꝛed
it ibi quia Caſus æc. CWMö o“ ex tex. ex fine le

w ſaceꝛdos in ꝛegimine eccleſie dʒ hr̃e cõſideꝛatiõeʒ

ad pꝛemium ererne ꝛetributionis:nõ aũr ad lucra tẽ
poꝛalia.ideo tẽpoꝛalis ꝓmotio ſemꝑ querit tempo
ꝛalia:ſpũalis ueꝛo ſemꝑ querit etcꝛna:qꝛ qð natum
E ex ſpiritu ſancto:ſpiritus eſt:qð natum ẽ ex carne
caro ẽ: ideo quaſi impoſſibile ẽ ut bonũ ſit ꝛegimẽ
illins qui ꝑ pecuniam illud acquirit ut.i. .i. pricipa
tus quẽ aut ſeditio extoꝛſit ⁊c.¶⸗ n glo. i. in fi nr
hec glo. ſentire ꝙ ꝓpteꝛ impedimẽtum ꝛectoris eps
debeat ſibi ſtatueꝛe uicariũ in ecclia de hͥ nide quod
nõ. Jo. an. in. c. cũ ex eo de elee. h vi. in nouella: et
uide bonã glo.xxi.q.ij.pꝛecipimus ⁊ tex.in.c.extir
pangde in. F. qui ueꝛo de pꝛeben. 2 glo. in cle. i. de ex
cel. pꝛela. Et ↄcludit ꝙ aui impedimẽtũ eſt ꝑpem
um ut quia habet eecleſiam curatã annexã pꝛebede
eccleſie cathedralis: et tunc debet ibi inſtini uicariꝰ
ppetuus cũ ↄſenſu epi:de quo dic ut in pꝛealle. F.
qui vo. Aut ipedimentũ ẽ tempoꝛale ⁊ ſi ad. tpᷣs
modicũ puta ad nuã nel duas ſeptimanas: et tunc
ipſe ꝑ ſe põt ſibi iſtitueꝛe nicariũ tẽpoꝛalẽ:ad h̊ͥ qðᷣ
nõ.in.c.pꝛeciptmnꝰpꝛealle. Aut ipedimentum ẽ ma
gis longuũ. ⁊ tũc debʒ h facer̃ cum cõſenſu epi: ut in
Ppalle.c.cũ ex eo ⁊ qð ibi nõ.⁊ facit.c.peꝛuenii 3 ap
pella. An at clericus poreſt licite operas ſuas ſpũa
les locare ſiue ſit dines nel pauꝑ. Et an laicus dan
do ꝛem tẽpoꝛalẽ eccleſie põt apponeꝛe cõditionẽ ſpi
ritualem puta ut fiat anniuerſarium uł dicantur tot
miſſe tractat h Inno.ſed doc.cõiteꝛ tractant in.c.ſi
gnificatum de pꝛeben. ubi cadi mellus: aliquid di
xi in.c. ſuam S ti. pꝛoximo.⁊ nide glo.in pꝛealle. c.

precipimus tene menti.
Fructus eccliaꝛũ ſub

Berelam. annuo cenſu concedi

pñt. Et pꝛimo Donn vane deregte
dat ei iudicẽ ibi ideoqʒ. Caſus.⁊c. ¶ Mõ.prĩo ex
tex. ꝛectoꝛem eccleſie poſſe fructus eccleſie ſue ⁊ ccg
obuẽtiones locare uſqʒ ad. vij. annos ẽt nõ iteꝛue
niente auẽ. ſuꝑioꝛis alicuins:qð nõ Exquo infenuꝛ
ꝙ ↄceſſio uſqʒ ad ſeptẽnium nõ exigit ſolẽnitatẽ 3
ſolet ? qʒ inteꝛuenire in perpemis alienationibus
Serndo nõ locatoꝛem poſſe compelli ad ſtandũ
pciſe ↄctui locationis.nam ↄctus a principio ſunt
uoluntarij ex poſtſacto neceſſitatis.l.ſicut. C. ð act.
2 obli. 5 gl. i. in fi. nõ bene gl. ꝙ neduũ tranſ
greſſoꝛ iuramenti: ſed etiam fꝛactoꝛ fidei poteſt pri
nari eccleſia ſua æ ideʒ nõ.in.c. ꝑuenit de fideiuſſo.
ed an h̊ ſit uerum plenius dico in. c. ad aures
quod me.cau.et geeneen nide per archi.
xxij. q. V. iuramenti. n glo. ij. in fi.nõ glo.que
quotidie ſolet allegari ¶Er primo nõ ex ea qð ꝛec
toꝛ eccleſie poteſt locare frucrus pꝛo toto tempoꝛe
nite ſue: quod etiam ſenſit fre. conſilio.l.hoſti.in ſũ
ma de his que fi. a pla...fi. C Sed an ſucceſſoꝛ te
neatur ſtaꝛe pctui inito peꝛ pꝛedeceſſoꝛem deceden
em an finitum tempus locationis.multa h et alibi

ſcribunt᷑ et uario mõ dẽ. ſ clare ꝓſequendo et capi
endo opiniones efficacioꝛes tã canoniſiaruʒ q;; legi
taꝛum duo pꝛincipaliteꝛ uidenda ſũt Dꝛimũ nuqd
ſucceſſoꝛ in bnficio teneat᷑ ſtare ↄctui modo pᷣdicto
fo quid de alio ſucceſſoꝛe. Quo ad primũ diſtigne
ꝙ aut locatio fuit facta ad modicũ tpᷣs aut ad non
modicum:prio caſu nõ i locatio.unde ipemet loca
toꝛ nõ tenet᷑ ſtare niſi facta fuerit in caſu liciro ut in
aliquo illoꝝ caſuũ qui nõ.xij.q.ij.in ſũma: ⁊ ſeꝛna
ta ſit ſolẽnitas qᷓ dʒ iteruẽire in ꝑpetuis alienatõibꝰ
ad h̊ cle.i.de ꝛeb.ecc.nõ alie.⁊.x.q.ij.h ius poꝛꝛec
ctum. S. ꝑpetuo. iuncta gl.? ſi iſla iteꝛueniunt tunc
ſucceſſoꝛ tenet᷑ ſtaꝛe:⁊ ſi eccleſia eẽt leſa poſſet pere?
ꝛeſtõem in itegrũ aduerſus ↄctum ut in.c.i.de in in
te. ꝛeſt. æ in. c. ad noſtrã de reb. eccl.nõ alie. Dð aũt
dicat᷑ tᷣs longum cõir dꝛ ſi excedit decẽnium. nam
ex tali ↄctu uẽ alienari utile dnium iõ dʒ iteruenire
ſolẽnitas ↄſueta in ppetuis alienarõibuſ:ut i iuribꝰ
palle. x facit. c. nulli. de ꝛeb.ecc.nõ alie. Si vo lo

catio facta ẽ ad modicum tps ? quod dicatur mo

dicũ ẽ arbitrarium:ſʒ cõiter dr̃ uſqʒ ad decẽnium

gr. 5H ⁊= nõ.in cle.i.de ꝛeb.eccl.nõ alie.⁊ tunc ſi erat

clericus nõ hñs adminiſtratõem ut ſimplex canoni
cus ⁊ nõ tenet᷑ ſucceſſoꝛ ſtaꝛe Sctui:qꝛ nõ põt cano
nicus ſeu alius non hns adminiſtratõnem obligare
bñficinm ultra tpᷣs nite ſue.nam dat᷑ ſibi ppẽda ut
inde uiuat: æ ſic equiꝑatur uſuario ueli uſufructua
rio ᷣm narias opi.un nõ hʒ obligaꝛe ſucceſſoꝛẽ ſiẽ
dicimus in locatõe facta ꝑ uſuariuʒ ur.l.ſi quis do
mũ.ff.loca.h̊ ueꝝ fᷣm doc.niſi ex cã ꝛõabili ⁊ ĩteꝛne
niente auc.epᷣi.ad maius tpᷣs locatio facta ſit:tune
enim ſucceſſoꝛ tenet᷑ ſtaꝛe qꝛ tũc uẽ facta ab hnte ad
miniſtratõez. Si vo ſit clericus bñs adminiſtratio
nem ut plebanꝰ ſeu alius rectoꝛ curatus:⁊ tunc aut
locauit noĩe ꝓprio ⁊ nõ tenetur ſucceſſoꝛ ſtaꝛe ⁊ ſi
quid ꝑceptum ſuerit poſt moꝛtẽ pdeceſſoꝛis an bñ
ficium collatum põt iſte ſucceſſoꝛ perere ab heꝛede
cleꝛici uel ẽt a conductoꝛe qꝛ fructus ꝓueniétes pꝰ
moꝛtẽ ⁊ añ collatõem ꝛeſeruãtur ſucceſſoꝛi ut in.c.
relatũ de teſta. ⁊ in.c. pñti de offi.oꝛdi.li.Vi. Si vo
locauit noĩe ecclie ⁊ tũc cõir diſtingnit:ꝙ aut ĩ ntili
tatem ecclie:æ ſucceſſoꝛ teneĩ᷑ ſtaꝛe aut inutiliter et
aut fuit ſernata ſolẽnitas que ſolet inteꝛuenire in ali
enatione et ſucceſſoꝛ tenetur ſiare alias ſecus argu
mentum in. c.ij. de pꝛecaꝛijs.⁊ in.c.ij.de ꝛe.permu.
ſed do. anto. tenuit ꝙ exquo habnit adminiſtratio
nem licet ſolus locauerit tenetur ſucceſſoꝛ ſtaꝛe. Sʒ
ſi ſoluit ultra tempus nite illius ſibi eſt impntanduʒ
pꝛo boc.l.ſi tutele.ff. de adminiſtra. tuto. ubi rene
tur pupillus ſtare contractui inito peꝛ tutoꝛem:qua
ſi uelit diceꝛe ꝙ ſolutio facta ultra tempus uite illi

ns non pꝛeiudicat tſucceſſon ſi contractus tenet

meo iuꝛe. ? certe iſte articulus nidetur ſatis dubi
gabilis æ doctoꝛes communiter tenent pꝛimum ut ſi
inutiliteꝛ fecit non teneatur ſucceſſoꝛ etiam ſtaꝛe cõ
tractui. Sed poſſet dici ꝙ aut apparenter contrac
cus fuit initus in damnum eccleſie æ non teneatur
ſucceſſoꝛ ſtare ⁊ ſic pꝛocedat pꝛima opinio:quia nõ
habet piãtẽ dererioꝛandi ↄditionẽ ecclie ut in. c. ij.
de dona. Aut apꝑent᷑ pct uidebaĩ̃ inius ĩ ntilitatẽ

i nnli ſ owgei
lbglußtlch Ae wa
nſtosſcnie egen

n e insüfit
Nmezanilocaton⸗
igioutun ide

ijuar n heinmn
jm litholi Eis
tuurun t id u⸗ in
tmnoni lun t n
in gin d gnint onnn
ols ni tic bin ugin r bean/
irmi oelg iucſnaſn
incend uosiſettiin
õ
am Adfann ähdn
fgeäden iäknanm tdi
cecſorrdeſue ihan
cisdori anbebn geni unnt
rejtaſepeu iceeſonis t wnen
mne mni Crinii norco wond
i Mmenamiono,iſoltni n
umonifi moimner ar ni
linmi ih lni unnifnuon
ninammon eſ n no ili fl
fommttictani iinnnloun
Umienanstnegnnnenni
ſtendrſtn mſtatſin deeng
ſneeſenſe nuccſdig
Gdbommman meiinne
MeCNdeniſinie tans
vplnnonlglinpuin MR

el ifio ering⸗ 2
unneinns, ralon nngal

go Kheohe

mlocoſn
mnadd nolnn
Düinliniz Neconi

unngen de

Pallien lne Poſ
aattanune 4

Pr
räſenhtinnnn
tannnkiimi; enent
Kingponttiemöbtfn
luck mar le⸗Gjfoo⸗
* 1s rampcem o
mh nr che, griziin
cerh anl bale enr ian
hiiſnien iinir mnoii
ſſorftne zenie ot and
pbisnüniiimninencbigere
Sweſte un d ſpißbein u
giann Wrand wölrſekvews
Mirobz digrecſen ſe
Ndeſuen guſonntn uliansde
eyfncoe nii di ddplir iene
nuns ſös imno inn iimt
i ſur rtieuitinabtfie
ſpſednins ſo nilſene⸗
alus ruoi ungr Met
minn iutſin ſert i
poſ noreßegeſois eiti
ſe ſecſnheetth berct⸗
untcinmnm minf
n Win ſetun.
niiftn
etiͦtci inanimni
ehen eiſreeut unſira
cteſe ummennl
gius one ſen

1 3 mn.
,e cſrhen .
nun, Cni afninſferi⸗

7 ammn teaſo ſe. G

¶ De magiſiris.

eccleſie ? tunc tenet ↄctus:ſʒ ptexiu leſionis poteri
Sʒ

peti reſtitutio iĩ itegrũ ar.in.c.i.de ĩ ĩteg.reſti.
pᷣdicta ob.tex.in.l.emptoꝛẽ. E. loca.ubi emptor
rei locate ⁊ ſic ſucceſſor nõ tenet᷑ ſtare ↄᷣciui locatio
nis facte ꝑ pᷣdeceſſoꝛẽ. So.illa.l.loquit᷑ in ſucceſſo
re ſingulari ⁊ ĩ eo qui ñ habuit admiſtrationẽ reſpe
ctu ſucceſſoꝛis.nos nero loquimur iĩ ſucceſſore nili
? in eo q habuit admiſtrationẽ reſpeciu ſucceſſoꝛiſ.
Aẽ locatio ẽ facta noie eccleſie: ⁊ eccleſia nũq; mo
rit:ut in.c.ſi gratioſe de reſcrip.li.Vi. In alio ſuc
ceſſoꝛe q; in beneficio diſtingue. ꝙ aut eſt ſucceſſor
uninerſalis uel heres ⁊ tenet᷑ ſtare locationi iã facte
ꝑ defunctũ:ut in.l.uiã vᷣitatis.C.loca¶ Aut eft ſuc
ceſſoꝛ ſingularis. æ tũc aut nõ hʒ plenũ ius in re: ut
q miſſus fuit ĩ poſſeſſionẽ illiꝰ rei cã rei fuãde ⁊ te
netr ſtare Zctui locationis iã facte:ut in.l.ĩ uenditio
ne. F. i.f. de bo.auẽ.iudi.poſ. Ant ſucceſſor bʒ ple
nũ ius ⁊ ſi colonꝰ hʒ ius i re tenet᷑ ſucceſſor ſtare il
li Zcrui.l.i.? qð ibi nõ.ff.de ſuperfi.⁊= nõ. i.l.i..ij.
ff.ſi ager uecti.?æ nõ. in. d.l.uiã vVitatis. Et ꝑ hec da
tur bona cautela ↄducenti rẽ aliquã ut ꝓ obſeruan
tia Zctꝰ recipiat obligationẽ omniũ bonox ipſiꝰ lo
catoꝛis. nã tũc cũ hẽat ius in re locata ꝓ obſeruan
tia Zctꝰ nõ põt expelli ꝑ ſucceſſoꝛẽ ẽt ſingularẽ q8
nõ. Si vo clericꝰ nõ hʒ ius ĩ re ⁊ tũc aut pᷣdeceſſoꝛ
qui locauit nõ hẽbat plenã adminiſtratione ĩ ſpeciu
illiꝰ rei: ut eſt uſufructuariꝰqui lʒ hẽat adminiſtratio
nẽ plenã ꝛeſpectu uſufꝛuctuum nõ m habet reſpectu
rei ⁊ ſucceſſoꝛ nõ tenet ſtaꝛe illi Sctui:ut in palle. l. ſi
quis domũ.aut hebat plenã adminiſtralionẽ reſpẽu
rei ⁊ ẽt reſpecin ſucceſſoꝛis ⁊ tunc tenetur ſucceſſiox
ſiare ↄctui.Exẽplũ in pꝛedio dotali locato permaꝛi
tũ ↄſtante matrimonio.ſi eni ſoluit᷑ matrimoniũ ãte
locationẽ fictã uxoꝛ tenet᷑ ſtare ↄctui locatioiſ qꝛ uis
dixi maritꝰ bẽbat plenã adminiſtrationẽ rei illius.
etiã reſpectu nxoꝛis ut eſt tex. nõ.i.l.ſi filio. F. ſi uiꝛ.
ff. ſo. ma.⁊ idẽ dicendũ ẽ in pupillo ut teneatur ſtaz
ↄctui locationis facte ꝑ tutoꝛc:ut in preal.l.ſi iniele
.ff. de admiſt. u. aur pdeceſſoꝛ habebat adminiſtra
lionẽ reſpeciu rei ⁊ non ſucceſſoꝛis.⁊ tunc ſucceſſoꝛ
in dubio non tenetur ſtare illi contractui. ut in.l.em
ptoꝛem. C. loca. Succeſſoꝛ uero in adminiſtratione
tenetur ſtare contractui ſi rite factus eſt. æ de h̊ ulti
mo plenius retigi in pꝛimo membꝛo:⁊ de ̊ bart.
in preal.l.ſi filio.æ per glios in preal.l.emptoꝛc. ⁊ ĩ
.l. uiam ueꝛitatis. n glo. li. iple obuentiones ec
cleſiaſtice ꝛc. Mõ.ᷣbene glo.iuncto tex. ibi ꝙ nõ ſo
lum poſſunt locari pꝛedia omnia Ang reckeſte ſed
etiam iſte obuentiones eccleſie. ſic quicquid
obuenit eccleſie cedat conductoꝛi ⁊ dicit hic MHoſt.
ꝙ laico non poreſt talis conceſſio fieri argu. in. c. j.
2?.ij ne cle. uel mona æ remittit ad ſummam buius
1itu. ? ibi etiam tenet ꝙ laico poteſt fieri dĩmodo
ipſe ponat clericum loco ſui pꝛo recollectis obuenni
onum eccleſiaſticarum ne contingat laicum aliquid
ſpiritualitatis attingere quod nõ. nam poſſet pre

ſumptuoſe accedere ad altare quando fiunt oblantio

nes uel decime defunctoꝛum uel quid ſimile. ¶ In
eadem glo. ibi ſed ideo ponitur ne nidereruꝛ pꝛohi
bita zc, unde pꝛia 5 ſecũda decꝛetalis faciunt ad pꝛi

—

thedralis ⁊ quelibʒ collegiata q̃ ad h̊ ſufficit dʒ aſſi

mam pꝑtẽ Nice.rertia uero facit ad ſecũdaʒ.? iſla ui

tima excipitur a mã ⁊ prohibitione aliaruʒ. Et ideo
fuit ⁊ hic poſiia ꝛc.¶ Abbas

e magiſtris ⁊ ne aliquid exigatur pro licẽcia
docendi. Veca.

(Supra niſum eſt qᷓit᷑ ſpũalia pᷣcio ↄcedi ñ oᷣbẽt
nunc ſubmittit de qousdã hnribꝰ iſtar ſpũaliũ:ut ðᷣ

magiſtris ⁊? licentia docendi nt in nigro uidebitis.

—.–

Boniam. Jo. an. ſum

mat totum ti
tlin ſimł. Exr primo quo ad pri
mam pꝑtem Nice.*. qad ſʒ 2
dicit totus titls ſʒ eũ Ecclia ca

gnare ↄpetens bñnficiuʒ ſeu redditũ uniꝰ pbede uni
magiſtro in grãmatica qͥ clericos illiꝰ ecclie z alioſ
ſcholares pauꝑes gratis doceat. eligetur a plato
cum caplo uel maiori ꝑte ipᷣt quox negligentiã ſup
plebit ordinarius loci. Oetropolitana eccleſia ba
bebit eẽt theologũ cui fructus uniꝰ pᷣbede q'diu do
cuerit miſtretur.n iñ erit canõicꝰ.⁊ ſi ipᷣa utriqʒ ma
giſtro ꝓuidere non ſuftiẽ ꝓuideat gramatico ĩ alqᷓ
eccleſia ſue ciuitatis ⁊ diocet.⁊ ur poſſit habeꝛi copi
