cata gnã iter ꝓpter deliciũ fornicatõis. qꝛ tũt 4
liber ĩcurreret excõicationẽ maiorẽ:qꝛ cõicaret
in crimie damnato quod uoluit Jo. an. ̊ ? bñ
2 latis ꝓbatur per iſtum iex.æ ꝑ.c.nuper et qð
lbi nõ. S. eo. quod tene menti.
Bobu 8. Excõmunicatus mio
ri excõicatione poreſt
abſolueꝛe excommunicatum minoꝛi. n-
fic comprebendendo potius memem qᷓ; uerba.
Excommunicatus minoꝛi poteſt ob excommn
nicarione aliquem abſoluere. h. d. Caſus æc.
In glo. i. uel dic ꝙ aliteꝛ alterutꝛum põt abſol
ueꝛe zc. à hanc lec. que ſequit tene. nom ut dicit
hoſt. æ bñ tenendo pꝛimã lec. glo. nõ eſſet aliqð
ſpãle ĩ excõicatione miori. nam ꝑ maiorcʒ excõi
cationẽ nõ tolli ptas in habiin ſʒ im in acmu: ut
in. e. ad ꝓbãdũ de re iudi. cũ gꝗ'iſie tcx. uolueut
notarñ ſpãlitatẽ ĩ mioꝛi excõicanõe qicẽdum ẽ ꝙ
excõicatꝰminori by pfateʒ abſoluendi habinn et
actu quia per hoc non immiſect ſe ſacramentis

Glrcertretl
Zamms
ditwebebh
aſtrab eſiabe⸗
(Mroata⸗
ymmoppe tſolta
nt cibndligur.
AMfotnenienoncuncn
(e cidei,
Gtdgrsäie
Aktintünßlue
ine oſbipeaiiinn⸗
ren aincj,
ſteipon niſthhri
tbcſſtgn ete⸗
loiminnmntit oefn
rod clultennnin

l un ornlſo
nſennſoſn
Wr iaamntuſg

en.

Ciat

ſonbcnini 14

WARed
nA

enenm wehſon
nans dcn tizaint,
õ
ain
leans red
bie nn
ct ieainmori
Raia ncdt ce
Nlbna poſſt ezedende
hica ſüſorti nſorun e
en eniſn eclan wdbetia
pöt Poninſgecfan pbi
di evs 1 g Nl
bipoſt hram ſtiandG
cvot int otd
achbei ame ſium n
rurcs inc ieno
pCommuniat poftian

ininedunmano Ctor

Menmn etdtnunp,
enmii bidtagls
Gtum naitericcnier
n vonqi on nnn
h esſfuſßz nwlr
hai rnieros gr ii

oni moreg. ddruu

vvont Jonbtt
õ

mn.
S,mintunr ol

ins nrntmn uin
oncſteb en=

=
S= S
—

Emrtuns io .

He uerbo. lignifica:

₰

paſſiue ſed exercet iuriſditionẽ qᷓ puatꝰ nõ eſt ꝑ
excõicationẽ minorẽ:ut i.c.ſi celebrat de cle.ex.
mii. ? iſta eſt uera lectura. 8
ſpri n PDeꝛmittlt
Ermittimus. uaris ce
cleſiaꝝ ſeł ĩi ebdemoda celebrare tpᷣe ĩ
erdicti ↄcurrẽtibꝰhis q̃ exprimũt᷑ iĩ tex.ſʒ hodie
B.c.ſeruit ð nihilo qꝛ hodie ꝑmirtit ſingulis cle
ricis ianuis clauſis excõicatis ⁊ iterdictis exclu
ſis ut habet᷑ i.c.fi.O. adiicimꝰ z. S. ſe.e.ti.li.vVi.
.h. d. caſus zc Hõ.pꝰ ex tex. ibi ꝙ ſolẽnia miſ
ſaꝝ ⁊c. ꝙ pulſario cãpanaꝝ ⁊ cantꝰ miſſe nõ ſũt
ð ſolẽnitate miſſe.ꝑagunt᷑ gꝰ ſolẽnia miſſaxꝝ:licʒ
alta noce nõ fiat celebratio qð nõ. ꝓ diſpõnibꝰ
faciẽtibꝰ mẽtionẽ ð ſolẽnitatibꝰ miſſaxrũ.¶ De
cundo nõ ꝙ licite ↄficit᷑ corpus xpᷣi ut cuſiodia
tur pro infirmis:pro Sh.c.i.de cuſto. eucha. Et
dicit hoſti.ſacerdotẽ nõ debere cuſtodire eucha
riſtiã ultra unã ſeptimanã ne putrelſcat ſʒ ſi infix
mi illa ſeptimana nõ indigẽt: dʒ ſacerdos conſu
mere antiquã cũ noua quã conficit: ⁊ alteraʒ in
nouatã reſeꝛuare: ꝓ hoc facit tex.iſte qui ꝑmit
tebat ſcł i ebdemoda celebrari q̃ſi ultra unã eb
domadã nõ dʒ rægſexuari ſʒ ſingulis ſeptimanis
dʒ ilið ꝛecẽſeri.¶ Vliio nõ. ꝙ tpe ĩterdicti cor
pus xpᷣi ↄcedit̃ moriẽtibꝰ:qð etiã ꝓbatur in.c.
qð in te de pe.⁊ re.⁊.c.fi.e.ti.li.vj.
½ Satiſfaclens clerico
B anuis *quem uerberauit nõ
põt ꝓpt᷑ h̊ͥ ab epᷣo abſolui niſi in ceuis
caſibus h̊ expreſſis. h. d. æ ßa ꝑs ivi niſi. Caſus
2c. 5 pᷣmo ex tex. ibi nel eius legatũ ⁊c.ꝙ
legatus pape abſoluit a ſnia canõis ſi quis ſua.
dente:⁊ cũ bic ñ diſtiguat int᷑ iiuriã mediocrem
et enoꝛmem tenendum eſt legatũ poſſe abſolueꝛ

ur de qin dic:ut dixi ĩ.c.ad eminẽtiã. Sẽ.e.
cdo nõ ꝙ ſenex idiſticte excuſat᷑ ab exceſſu
ad ſedẽ apłicã:qꝛ lſʒ ſit potẽs ad eũdũ tamen in
itinẽ põt ſibi ꝑiculũ iminẽ.¶ Sʒ quero nunqͥd
excoicatꝰ ex alia cã q; ꝓpt᷑ iiectionẽ manuũ poſ
ſit abſolui ab iferiore ĩ caſibꝰ H̊ expᷣſſis. docto.
cõit᷑ ̊ dñt ꝙ n ſʒ ſpeciale ẽ ĩ excõicatõe ꝓpter ĩ
iecrionẽ manuũ:⁊ hoc vm niſi ĩ articulo mouiſ
quod eſt ualde notandum ⁊? quotidianum iĩ pra

ctica. nam permiſſio iſta tantũ reperitur i excõi
catione illius canonis ſi quis ſuadenne.

Excõicatio ſimplłꝛ la
J quem. ta itellꝛ ð maiori. h.
.d. æ ẽ tex. nõbil.æ quoridie allegat᷑ h.

d. Caſus ꝛc. ¶ M pex tex.effectũ maioꝛis ⁊
mioris excõicatõis.nã minor tin pᷣuat a ꝑticipa

te ſactoꝝ: ꝙ itellige ut plene dixi ĩ.c fiede cle.
er mi . En leato vVo maior priuar nedum
participatione ſacroꝝ ſʒ cõione fideliũ. (Sed

op. ſiam.æ uẽ ꝙ appellatõe excõicatõis dʒ ĩtel
ligi de minori:qꝛ i peis mitior ẽ intpretatio fa
ciẽda nut ĩ rla i penis ⁊ i rla odia. de ꝛeg.iur.li:
Vi. æ.l.ſi ð iteꝛpᷣtatõe.ff.ð penis.ſo. ꝛiũ ꝓcedit
i penis corporalibꝰ æ pecuniarijs. ſʒ excõicatio
nõ é ꝓprie pena ſʒ aie medicia: in i. c. cũ medi

.

cinalis eo.ti.ſi.vj.uñ eo ipſo ꝙ excõicatus unlt
ſatiſfaceẽ obrinet abſołoneʒ: ut i.d.c.ecũ mecdſcia
lis 2.ij. .i. młti.¶ Atẽ ĩ ↄceꝛnẽtibꝰpiculũ̃ gie tu
tioꝛ ĩteꝛpᷣratio facieda ẽ: ut i.c.iuuẽis.S.de ſpõ.
ſed cum excõicatus potuerit itelligere ita de ma

fori ſicut de minori tutius eſt inteꝛpꝛetaꝛi ꝙ itel

lexexit de maioꝛi:qꝛ boc caſu nullũ ſubeſt picłʒ.
tẽ ⁊ tertio vᷣba dnt ĩtelligi ſm cõſuetudinẽ
ut in.c.ex is.s.de ſpon.l.labeo.ff.de ſuppel.
leg. ſʒ cõit᷑ appellatiõe excõis itelligimꝰde maio
ri:iõ dʒ gñ aliter ĩtelligi ð maiori æ? nõ de mino
ci ut hic probatur. 1
ueri excõicati pro ĩ
Ber 18. iectiõe manuũ in cleꝛicũ
ab epo abſolui pñt:ẽt ſi an abſolutoeʒ
effecti ſũt puberes.h.d.uel gnãlius et ſic. Vñfi
ciũ indultũ ꝛõne minoris etatis poſiq; cepit hꝑ

locũ nõ exiiguit᷑:iʒ minor ꝑuenerit ad maioreʒ

etatẽ. h.d.⁊ ſa ꝑs ibi cũ ꝑꝑ cãus ⁊c̃. ¶Mõ pꝰ
ex tex. penã ĩponẽdã ꝓ delicto hito reſpectu ad
tps delicti ⁊? nõ ad ipᷣs ſñie ↄcor.l.i.ff.de pe.

Irẽ nõ ꝙ bnficiũ.ſemel iduliũ minori ex quo ĩ

cepit hr̃e locũ nõ extinguit᷑ ꝑ ſuꝑueniẽtiaʒ maio
ris etatis:⁊ fac hec lr̃a ad.q.nũquid ipubes fat
tus pnbes poſſit teſtificari de his que uidit i pu
pillari etate Mo. dicit iſtã liaʒ ſacere ꝙ ſc.ſed ĩ
ueritate ex lia põt ſumi ar.ĩ Sriũ:qꝛ incidens in
excõicatiõeʒ in miori etate ſemꝑ reputat᷑ minoꝛ
reſpectu abſołois optinede.ſʒ qꝰad.q.ↄludẽdo
Hitatẽ dic ꝙ q̃dã ſunt actus in quibꝰꝛequiritur
maiõ etas tpᷣe qꝰ actꝰ exercet᷑:ut ĩ teſtõ.⁊ tũc ñ
ſufficit ut ſuꝑuẽiat maior etas ad teſim ff de te

ſta. Quidã it᷑ actus ĩ qbus h n reqͥrit ꝙ ẽ regu

lare: tũc ſatis ẽ ꝙ ſit idoneus tpᷣe quo ꝓhibuit
teſtioniũ.⁊æ hoc noluit gl.i.c.relatũ.xxxvij.di.⁊=
gl iuris ciuilis ĩ.l.iij. O. lege iulia.ff.de teſti.⁊ ſe
qui Jo. an..in.c.ex ꝑte ð cor.uici.æ ad hãc di
ſtictionẽ debet reduci glo.i.c.cũ nobis.S.ð pꝛe
ſcrip.que ſentit oppoſitũ huius quod dixi.

Be nerborũ ſignificatione. Viica.
Supra uiſũ de diuerſis conſtitutioibus cir
ca iudices iudicia clericos matrimonia ⁊? cirmi
na. ueꝛumtamen quia in eis ? alijs diſponibus
dubirari poteſt de ſignificato ueꝛboꝛum. ideo

in fine operis annectit hanc ea
xpõit hoc
Nnouate. Jcronyms
ueꝛbũ nouale qð ſcribituꝛ Oſce
.x.c.? põt ſic ſũmari. Mouale ẽ
fra nouit᷑ ad cultuꝛã redata hoc
dicit. Caſus ⁊c᷑.¶ Mõ p ex tex. ꝙ dicio nũc i
ſẽper denotat tpᷣs iſtãs.nã hic refenuꝛ ad id qð
nonit᷑ fem ẽ Iʒ nõ tpᷣe iſtãt. ¶ Et cica hoc qro
pone ꝙ ager ꝓ maiori ꝑte fuit redactus nouit᷑
ad culturã:ſjᷓ aliq̃ ꝑs remãſit inculta:nũquid di
cet᷑ illa terra noualis:doc.q; nõ.ar.hꝰ cex.nam
ager dr̃ noualis non hito reſpectu ad quanlibe
partẽ:ſed habito r̃ſpectu ad totũ ſeu ad maioꝛe
Rrẽ ar.i.c.qð i cdiſs de cõſe.ec. uel alta.ex de
1

¶ WHe uerbo. ligni.

ſigniticato huius nouale dic ut plene dicetur in
ciqͥd per nouale.j. eo. 3J
ppellarione pa
Am 7 rex. tris ueniunt in la
a ſignificatione omneſ aſcẽdẽteſ.h.d.
In prima ponütur uerba danief. In. fa ba
Yero.exponẽtis illa ſa ibi.i.ꝓanꝰ ⁊ uide byſto
ꝛiq de oſe.di.i.i.c.ueſtimta al.icipit uaſa.caſus.
¶ Mõ p ex tex. ꝙ dictm.i.ẽ expoſitiua p̃cedẽ
tiñ. 6 fo ibi more ſcripte ꝙ i iterpᷣtatiõe
vborũ debemꝰ recurrẽ ad cõem uſũ loquẽdi ſi
ue tractet᷑ de ĩterpᷣtatõe legis cõis ſiue alteꝛi di
ſpoſitiõis. nã uſus loquendi pᷣfert᷑ ꝓprie ſignifi
caitõi borũ.unde debemus irelligere vba ni gʒ
ꝓpetatẽ ipoꝝ ſʒ ſʒ cõeʒ itellectũ ⁊ moʒ loqndi⸗
nt. I.nõ alit᷑.ff. de le.iij.⁊ i.l.qð labeo.ff. de ſup.
lega. æ h̊ hʒ locum ẽt iſtatutis ii nõ. baꝛ.i.l.oes
ppłi.ff.de iu.æ iure:⁊æ dico.S.in prdᷣemio buius
libri. ¶ Mõ trio ex eodẽ ꝓbo ꝙ ðᷣ ꝓpria ſigni
ficatiõe hꝰ. v. pr̃ n ẽ ꝙ cõprebẽdat auũ 1 pauũ
ſʒ ipſũ genitorẽ tm.nã tex.hᷣ diẽ ꝙ moꝛe ſeu con
ſuetudie ſcripture neniũt alij aſcedẽtes:gꝰ ñ ex
ꝓpria ſignilficatiõe vᷣboꝝ.⁊ ſic ẽt dicemꝰde flio
nã appellatõe filij i lata ſignificatõe neniunt ne
potes ⁊ alij deſcẽdẽres ut ĩ.l.liberornuʒ ĩ fi.f.de
.vV. ſig. ſʒ ſtricte ille dẽ fliꝰ qͥ natus ẽ cx maꝛiio ⸗
uxore ut ĩi.l.filiũ.ff. ð his qͥ ſt ſui ł alie. inꝛis ple

ne ꝑ bar.i.d.l liberoꝝ. aliqd dixi ĩ.c.ſi. ð penis

ubi ꝑ hoſti. æ nide gl.de h̊ ĩ cle.i.de bapa In

gl. ij. ibi ultꝛa vo maiores appellant᷑:ſʒ h facit

tex.i.l.iiij.ff.de ĩ ius uo.ibi r̃᷑ q appłone parẽ
tis ueniũt oẽs aſcedetes ⁊ deſcecẽtes i itinuũ:
facit.l iuſta iterpᷣtatoe.ff.de.vᷣ.ſig. unde ⁊ in di
nerſis locis ſcriptuꝛe. adã appellatur paꝛcs nẽ: 7
iñ nõ ẽ tritauꝰſʒ ultior:ſic et xpᷣs dẽ filiꝰ dauid 2z
nõ fuit trinepos ſʒ iferioꝛ un exẽplũ gl. ur̃ õ eiꝰ
dẽʒ. So. dic ꝙ dẽʒ gl. ꝓcedit fʒ ſigmiticanoem
vboꝝ nt i. paꝛctes alle.ĩ glo.ſʒ ex bvemgna in
kt᷑ᷣpretatõe ⁊ ↄſuetudie ſcꝛipte oẽs aſcẽdetes ĩ ĩfi
nitũ dicũt᷑ parẽtes ut hᷣ i tex.æ uide ꝑ glo.i.d.l.
ilj. ff. ð in ius no.
5 dr natꝰ qui
m ⁊? ego. ſtatiʒ deceſſii. h.
.d.nã i p ꝑte ponũt vba ſalomõil. In
2vha Yeꝛo. exponeiiſ illa ibi qꝛe æc. Caiꝰ. Nõ
pꝰex tex. ꝓpriã ſigificatõʒ hꝰ. vx. nĩgeitꝰ. nõ ꝓpᷣe
r̃ unigẽitꝰ ille q̃ n bʒ aliñ fẽeʒ ł ſi hũit icõtineti
natꝰ ðceſſit ſʒ h nltio cãu ĩ ꝓpᷣe qr̃᷑ unigẽiꝰ.Mõ
ꝙ qPad effẽʒ ſi d fuiſſe id ꝙ ñ ꝑſe vauit.⁊ ex H
bẽs mõʒ excuſadi ꝛpugnatiã aliquax ſcriptuꝛaꝝ
¶ In gl. . V. utinũ ibi qꝗͥ ex eode uto ꝛc. expoe
.i. ex eadẽ mãe tm:ſi vo ſt nati ex eodẽ pꝛe dicũ
tuꝛ frt̃es ↄſãguiei:qꝛ ex eodẽ ꝓceſſerũt ſãguine:
? dr̃ia eſt qP ad młta iter fres uterios 2 ↄlangui
neos. uñ frater uterinꝰñ põt rũper̃᷑ teſtmn fꝛis ẽt
iſtituta uili ꝑſõa heꝛede:ſecꝰi fꝛe ↄſãguieo ut in
l. fres. C. ioff. teſt. tñ hodie ſt opi.nũqᷓ ſii ſub
lata iſta oria ꝑ aut.ð hẽ.q̃ ab ireſta. defe. Abb.

B od dꝛ. Dictio anqᷓ ñ ſeꝑ ipli
* t. h. d. pꝛio ponuni vba

euãgelij. fo vba Jeꝛo. exponẽetis ibi ñ ſeqt. Ca
ſus c̃ ¶ Mõ pex tex. ꝙ dictiões negãtes actũ
certo tpᷣe ñ ponunt iplicatiue actũ alio tpe:⁊ ſic
fẽo negatiuo n põit᷑ aliqͥd i ẽe ⁊ h ualʒ młiũ i ſal
uãdis dẽis teſtiũ ntputa dic teſtis.anqꝙ; tiiꝰ ueiꝛt
ad prãdiũ:filiꝰ ſuꝰ ꝑcuſſit ſẽpꝛoniũ: ꝓbat᷑ ꝙ tiuꝰ
ñ neit ad domũ illa die:nũqͥd teſtioniũ ſit fłʒ:et
dð ꝙ nõ:qꝛ ſatis ẽ ꝙ nõ nẽeiꝛet ipᷣe ꝑcuſſionis.
unde ex facio negatiuo nõ ſequit neceſſaꝛia aliq̃
affirmatio.

JI. Oſeph. Mrogenii o, pn

ſcit et ſi nullꝰ ſeq̃t eu Hᷣ
. dic.⁊ pᷣponũt᷑ vba euãgelij po ueꝛba
JYero.exponẽtis illa ibi ex ̊ loco.Caui ꝛc Nõ
p ex tex.ibi donec ꝙ iſta dictio ñ ſeꝑ iplicat:nã
ſi iplicaret ſequeret ꝙ ioſeph cognoueꝛit mariã
ponatiuitateʒ xpi ꝙ ẽ flły:qꝛ beata maria vgo ſẽ
per ꝑmaſit. Mõ g ꝙ ubi ꝛſult ret aliquis ab

ſonè itellect?dictio dõec nunqᷓ iplicat. fo nõ
ibi cũ mos ꝙ ĩi expoſuoibſcripturaꝝ debemus

ꝛecuꝛꝛẽ ad cõez ↄſuetudinè itelligẽdi. eꝛtio

pst itelligi 2æ ꝛduci iſta ?a ad qone: dat brauiuʒ

pꝰueniéti ad tale locũ:nemo ueit niſi unꝰ: nũq̃d
ille debeat hie:æ dicedũ ꝙ ſic:cut dr priogeni
tus nõ ſolũ ille quẽ alij ſꝛes ſequũt᷑ ſed et ulle ꝗͥ
penatus fuit ?æ nemo ſecurꝰ:ita dr pꝛio uẽiſſe ille
que nemo ſecutus eſt.
telliscia. Hreue E ⁊ põt ſic ſũ

mari. Mer ba ſunt intelligẽ

an fʒ ꝙ ſonat ſz ʒ mentẽ ꝓfeꝛeus:
2 S 2 — -
caãus zc ¶ Mõ p ex tex ꝙ vba ðᷣſeꝛuiũt itẽtõi ?

ñ ecõtꝛa. nã vba data ſt ut qͥs ꝓfeꝛat cogitatõeſ

duas iĩ notinciã alterius.xxij.q.ij.c.is at:ex quo
ergo hẽmus intetionẽ nõ debemꝰcurare de ueꝛ

bis:⁊ h̊ uoluit dicere iſte tex.pro h.c.fᷣo reqꝛiſ

.S. de appellati.

. Zl Obdat. Dinerſitas vVboꝝ ñ ui

ciat ſi iðᷣ i ſubã cocludat᷑.h.
.d. uel ſic. Mon uiciatur factum naꝛio
modo narꝛatum:ubi idem in ſubſtãtia ↄludituꝛ
h d. Caſus 2e. M5 peimo ex tex. ꝓ teſtibꝰ
deponentibus ſuper eodeʒ facto:ꝙ lʒ nuario mõ
factum ꝛecitẽt ex quo i ſubſtãtia ↄueniũt nñ dñt
dici Sꝛij:ct hoc intellige qñ teſtes adducũtuꝛ ad
ꝓbaudũ ſubſtantiã facti:ſecus ãt nbi habeꝛet ꝓ
bare uerba mãlia ⁊? formalia ab alio pꝛolata:un
de fuit hec qõ in facto. Quidaʒ dixit ſe heꝛedeʒ
ſempronij:⁊ aꝛticulanit ſempꝛoniũ dixiſſe in ex
tꝛemo uite:facio te heiedem meuʒ:et ad hoc ꝓ
bandum induxit teſtes:unus teſtis dicit ſempro
nium dixiſſe: facio te heredem meuz:et alius re
ſtis dicit illum dixiffe:inſtituo te heꝛedem meũ
pronunciarũ fuit teſtes eſſe contrarios. nam li
cet in ſubſtãtia idẽ diceꝛent: tamen ex quo eꝛant
probanda uerba materialia:iũc diuerſitas nar
rãdi habnit obſtare. Reſtringe geiſtũ tex. ꝙ tüc
n obſtat diuerſitas narꝛandi qn ſubſtantia facti
ſubijcit ꝓbatiõi dũtaxat ? nõ ueꝛba mãlia. Itẽ
aulducit᷑ tex. ad aliã qõneʒ. Motaꝛius ſen index
recepit ꝓrimũ teſiẽ:⁊ ſeriatiʒ ſeu exteſe ſcripſi

lte M⸗
Perab aſmoogun
1 fetropöfnan
apbncenebi,s
Eſfintio zden uunt
GiOffniioenaarſa
biſo ding oni
eue gbird⸗
cid, Cnmt
uncircumon
Pongpmnakern

mse⸗
Rir'an
0ſgeneisazonn ber
Etults ſginiͤ⸗
Haliimrüige
n Muiggr
nimüſnicsied
ſiiſclrnos dies
1S nöͦgncrnn
n ceimn

Nil no
liatoilin Prwuin
end ei mec
ecnd Miogeni
i i niſedd led⸗

t.

gin Beri ehoſecd
nmn Cad⸗ lunr ſtcie
Nniah jnmni en
.g woa Dſaniät titadrt.
Een dspfenn ogtnded
Aisiner o
oetrn mare oe n

E. no ,c Fo egi

Docfns Dar i
uſi Diobi oenii⸗

õ
nin bſtin gdmn
gindn er uſt

ſuhlnoni
ſupſtiin AMenind

ai s deinal
iſasirtbibhn )/

tsusgh iſe le

nuinob Pooutuun

Ocgdu letlG

ſmmi Grlſein er
n m;:el d vot p

s iets Lien enn
Cden menze Abbl

und eberten ian

ſſe ommam
ananel aclden

alanit dlu⸗
rgſͤer H
ns icturl
nun
ee .

Gterinse

s H.
a ,

¶ De uerbo. ſignifica:

dictũ ſuũ poſtmoduʒ audito ſo ſcripſit ſic.talis
teſtis per oia depoſuit ut primus:æ idẽ facit de

tertio qᷓrto zc. nũquid talia teſtionia probẽt:pꝰ
N —

facit iſte tex.ꝙ ſic ex quo iĩ ſubã idẽ dicũt.
Iriũ facit qꝛ teſtes reddũtur ſuſpecti qñ protfert
unũ ⁊æ eũdẽ mediatũ ſermonẽ ut i.liij.pꝰ pᷣn. j.
de teſti. hoſti.dicit ꝙ quidã iudices ſeu notarij
ex pigricia ſeu deſidia ſic ſcribũt dicta reſtium ⁊=
male:⁊æ hoc eẽt corrigẽdũ:qꝛ ex modo loquẽedi
muliũ põt cõprehendi falſitas:ſed ubi ẽ talis ↄ
ſuetudo dicit ſe ñ audere illa teſtionia ꝛeprobaz
ſed debemus itelligere ꝙ idẽ dixit ꝑ oia i ſubã
Iiʒ ſecus ĩ mõ narrãdi. dicit tũ tutius ut extẽſe di
cta teſtiũ ſcribãt᷑ ⁊ ſẽſit do. An.ꝙ hoc ſu neceſ
ſe æ ꝙ hec teſtionia nõ probãt qᷓ ꝓtuleꝛt unum
7 eundẽ ſeꝛmonẽ:⁊ ð dẽʒ ur̃ vius:ſʒ pᷣmũ eqiiꝰ
. Senſum nõ uerba 9
Retezea *ſideꝛaꝛe debemus. h.
.d. Caſus æc. Mõ pᷣmo ex tex. ꝙ non

Ip iudicãdum ẽ ᷣm ꝓprietarẽ vᷣboꝝ imo debe

mus attendere ad ſenſum ? mentem loquentis.
nam ex quo habemus intentionem peꝛ coniectu
ꝛas non debet inſpici proprietas neꝛboꝝ.pꝛo G̊
faciũt qᷓ dixi in, c intelligentia. S. eo. Abbas.
. Dicit quis proprie
gnnis. ſit pꝛepoſitꝰ. h. d. Ca
ſuſ cc. Mõ pᷣmo ex tex.ibi ꝛite uocent᷑:
ꝙ ar. ab etymologia nocabuli ẽ in iure ualiduʒ
⁊ rite fit expõ ſᷣm eiymologiã ꝓ hoc.c.cum ſᷣm
aplin de prebẽ.S.⁊.xxi.di.cleros:ꝙ itellige niſi
diffinitio Sdicat. nam ſꝑ ſtandum eſt difſinuõni
qꝛ diffinitio euacuat ſubãʒ diffiniti per genus =
ſubãles qr̃as:ꝙ non facit etymologia.ꝓ Sh.l.i
.ff. de teſta.æ ꝙ ibi nõ. ⁊ dico etiã plene in.c.i.
5. de iudi. ota fo ibi uſus in zc̃.ꝙ uſus
loquendi prefeꝛtuꝛ proprie ſignificationi ueꝛbo
orum et etymologie vorsbe⸗ Aobas.
6 ꝛecipit ↄgꝛnam
Orus eſt. ſũmatõem. Cãuſ ꝛc̃.
HNõ.pꝰ ex tex. ꝙ forus cum ẽ malculi
ni generis denotat locuʒ ubi iudiciũ exercetur:
hʒ ⁊ alias ſigniſicatiões ut nõ.S.de fo.compe.ĩ
Heica. ſz ĩ iure cũ ẽ generis maſculini cõit᷑ capit
nt. S. Qñ ãt ẽ geneꝛis neutri:tunc foꝝ denotat
tritoriũ iudicis ĩ qꝰ hʒ ptãtẽ trẽdi æ aiaduerien
di ĩ ſceleratos hoĩes.l.pupillus. .tritoriũ.ff.e.
2 qð ibi nõ. unde quotidie dicimus iſte nõ ẽ de
foro tuo.i.de t᷑ritoꝛio tuo.Oñʒ neꝛo vᷣnotat lo
cũ ubi fiunt nũdine:unde dẽ foꝝ ꝛeꝛũ nenalium.
Scðdᷣo nõ ꝙ uocabulũ qnq; aſſumit ſibi no
mẽ a mã:qnqʒ a cã efſiciẽti ſicut dicimus hic de
foro.⁊ nõ.ꝙ ualet ar. ab etymologia nocabuli:
de quo aliquid dixi ĩ. c.precedẽti ⁊ plene in.c.i.
de iudi. 6 ktio ꝙ aꝛgni cõſiſtit ĩ ſola iueſti
gatione itellectus:⁊ facit ↄ iducẽtes tex. aꝑtum
per uiã argumẽti.nã ubi tex. ẽ expreſſus in mã
ad quã allegat᷑ non dʒ dici argumetũ i tali tex.
imo dʒ dicere ut ẽ tex.i tali loco.ſʒ tunc dʒ dici
argu.qñ ſubrilit᷑ æ aſture adducit᷑ tex.ad probã
dũ id ad qð iducitur. uel per locum a ſpᷣali nł ꝑ

*

locũ a ſili ul a ſufficiẽti ꝑtiũ enũeratiõe nel alio

mõ.vñ Jo. an. vr repᷣhedere gl.i.c.l.ẽ. ð pac.
ubi glo. dicit ibi eſſe ar. ꝙ ex nudo pacto datuar
actio:dicit eni ibi imo vᷣ expꝛeſſũ ⁊= nõ r⸗(Dee
nõ. ꝙ ꝓbatio ꝓprie dr̃ q oſiſtit ĩ facto puta i te
ſibꝰ uel inſitis. ¶ Nõ ꝙ femia nõ ẽ tãte fidei
ſicut maſculus.vnð põt optime adduci iſte tex.
in argu. ꝙ iĩ caſibꝰ in quibꝰ femina admittit nõ
facit tãtã fidẽ ſicut nraſculus:⁊= iõ ſi duo ſunt ui
ri ex una parte ⁊? due mulieres pꝛo oria ꝑte pꝛe
ferendũ ẽ teſtimoniũ uiroꝝ.nã dicit mulier non
a ſexu ſʒ a mollicie mẽtis:ita ⁊ uir nõ a ſexu ſed

a ↄſtantia ⁊ nirtute animi:ita inquit tex.i.G. ſed
illud abroſ.j.xxxij q.vij. ¶ Ailtio nõ. ar. ex fi.
lie ꝙ homo unius narõis ex quo notꝰ ẽ põt fer
re teſtimoniũ ↄ hominẽ alterius natiõis.nã hie
ↄſiderat᷑ uita ⁊ nõ natio:ſatis ẽ ergo ꝙ ſit bðᷣ
nite ⁊ hẽar alias q̃litates a iure requiſitas:nec ẽ
curãdũ vñ originẽ duxit.pro h. c. cuʒ deputati
S ð iudi.nã ⁊ iter oẽs boĩes mũdi ẽ cognatio
qdã qꝛ oẽs deſcẽderũi ex uno parẽte ⁊æ uiro „
bo toiꝰ mũdus ẽ patria. ad hoc ꝗð legit᷑ 2 nõ.
i.l.ut uim.ff.de iuſti.æ iu.¶ In gl. in v. non fe
mina i fi.⁊ ĩ.l.qui in teſtamẽto i.S. mulier. ff. de
teſta. æ ibi querit Accur. nũquid admittat̃ muli
er ĩ codicillo ⁊ ↄcludit ꝙ ſic qd nõ.qꝛ nõ reꝑit
ꝓhibita de quo nide per ſpe.in ti. de teſte.S i.
V.item ꝓꝙ eſt mulier ⁊2 ſequenti tene menti.
Dicit quid ſit pactũ ⁊
Actu m. unde dicat᷑.æ tex.iuris
ciuilis aliter diffinit i.l.i.ff. de pac. cu
ius diffinitionem nide hic ĩ glo. fi Caſus ⁊c.
HNõ prio ex tex.ꝙ paciũ eſt pluriũ:nõ gꝰ ↄlſiſtit
ex ꝑte uniꝰ im. vñ pollicitatio ẽ ex ꝑte umiꝰ qñ
qs aliqd ꝓmittit abſqʒ féo aduerſarij Daciũ
vo ẽ pluriũ ut qñ ad iuicẽ ↄueniũt ſuꝑ aliqꝰ ne
gocio:⁊ dr̃ paciũ ex pace qꝛ cõit᷑ hoĩies poſt ↄtẽ
tione neniũt ad pactum quo mediante init pxx
nõ. ꝙ nô ualet pactum ↄotra leges uł õ bo
nos mores ut ĩ c.fi.de pac.⁊ i.l pacta q ↄ.C.
ð pac. ( Hn gl. i. ibi ẽt ſine ſcriptuꝛa.uult eꝛgo
2 bñ ꝙ ualet pactũ ẽt ſi nõ ĩteꝛuenerit ſcriptuꝛa
2 ꝓ bᷣ ẽ tex.i.l.pactũ.C.de pac:⁊ i.l.Shit ff.de
pig. ⁊ h̊ itellige neꝝ niſi ꝑtes ↄuenerit ⁊ ide fiat
ſcriptura qꝛ tũc nõ ualʒ miſi fiat inde ſcriptura
ut in.l. Sctus. C. de fide inſtru. en
ic Iſidoꝛuſ
Bs dictum. ponit ethymo
ogiã iuris ꝓut babet᷑ i iure. vñ ſcias
hic nõ diffini᷑ ius ꝓut ẽ gnãle nomẽ: ſʒ ꝓut
applicat᷑ ad certã rẽ:qn dicit hẽo ius i tali re tẽ
:n.dr iuſ a iuꝛe poſſidẽdo:et ita ĩtellige iſtũ tex.
ſʒ capiẽdo ius gnalit᷑ ius dr̃ a iuſticia:⁊ eſt ars
boni et equi ut.il.i ff.de inſti.⁊ iu.uide glo.ſi.ſu
per rubrica de reg.iuris li.vi.et iſtud gnãle no
mẽ hʒ multas ſpẽs ſub ſe.nam quoddam ẽ ins

gęfale: quoddam eſt ius ciuile: quoddam ẽ ius

gentium ⁊c̃.et hoc proſequere ut hetur ĩ decre
ig taagtus cũ. . ſe. Caſuſ ⁊c. ¶ õ p ex tex.
ꝙ duobꝰmodis male poſſidemꝰ. pꝰhito rſpectu
.

—

¶ Be uerbo. ſignl.

ad iiuſtã cãz poſſidẽdi:⁊ tũc dicimur male poſ
lidere qꝛ detinemꝰ alienuʒ. ¶ Scðdo bito reſpe
ctu ad ipſã rẽ quã tractamus.nã ſi ñ tꝛactamns
rẽ nt debemꝰdicimur male poſſidere æ quodam
mo alienũ nã ſi auarus nõ expendit qn dʒ dicit

male poſſidere æ quodamõ detinet alienũ.i.ali

js gebitũ ꝓ hoc.xlvij.di.i.c.ſicut hi.
Aulſa. NQuicquid fideliſ offeꝛt er
cleſi oblatiõis nõie conti
netur ⁊ a ſecularibꝰ poſſideri ñ dʒ.h.
dicit.pꝰ deciſe narrat factũ.ſo diffinit ibi certũ
caſus ⁊c. ¶ Mõ p ex tex. tria requiri ut ꝓprie
dicat᷑ oblatio.pꝰex ꝑte offerẽtiſ reqrit ꝙ ſit xpia
nus:qꝛ ab ifidelibus eccła ꝓprie ñ recipit obla
tioneʒ ſz extimationeʒ oblationũ ꝓ inteẽ ut i.c.
qto. S. de uſuris ⁊ ꝙ ibi dixi.fo requirit᷑ aꝑte
eius cui ofſert̃ ꝙ ſit eccła:ſi.n. dat᷑ orinate ꝑſoe

nõ dr oblatio ſʒ ꝓprie donatio. ¶ Zeꝛtio requni

rũ ex ꝑte rei obiate ꝙ ſit iuſte acquiſita:nã ex il

licite acquiſitis nõ dʒ eccła recipere oblatõeʒ: ut

i.c.qꝛ i oibus.S ð nſuris ⁊ ĩ.c.ex trãmiſſa.ð de
ſum. ¶ Ité nõ ꝙ oblatõ dẽ quicqd offert cccle
ſie:nec fit dria an ĩ morte an.i nita facit.c.ð his
S. de ſepul.nel an cõſiſtat ĩ rebus mobilꝰ nel im
mobilibus.xij.q.i.uidẽtes.⁊ h̊ largo ſumpto uo
cabulo ſm hoſti.æ bñ:ſz ſtricte hito reſpectu pᷣ
ferf̃ ad cõeʒ uſũ loqᷓndi dicitur oblatio. ꝙ offert̃
facerdoti ĩ mifſa:⁊ hec oblatio ẽ debua fʒ hoſt.
i pcipuis feſtiuitatibꝰ alle.c.ur nicis.S.ð ꝑro.
qð.c.̊ͥ nõ probat:ſp tene bñ mẽni ̊ dẽm hoſti.
uult.n. parochianos teneri ex debito ad facien
dũ oblatiões i pᷣcipnis feſtiuitanbus ut ĩ dñicis
diebus ⁊ alijs pᷣcipuis feſtis: æ ꝓ boc facit tex.
de cõſe.di.i ois xpianus:⁊ idubio ̊ dẽʒ hoſti.
admitterẽ nubi ſacerdos idigeret:ał.ãt hoc relin
querẽ ↄſuetudini.nã nõ reperio expᷣſſe iuꝛe cau
tu ꝙ ex neceſſitate talibꝰ diebꝰ fiat oblationes.
Et ex oib pdẽis ifeꝛi põt ꝙ iĩ mã ſtricta æ odio
ſa noĩe oblatiouũ tim ueniũi qꝗᷓ offerunt ſacerdo
ti ĩ miſſa 2 nõ extra:ſecus ẽ i mã fauoꝛahili ⁊ laꝛ
ga: qꝛ tũc capiemus gnalit᷑ ut S. dixi. ¶ In gl.
.ij in fi.nõ pex gl de nario ſignificato huerbi
ectłia.nã qñʒ capi ꝓ ipſis muris eccłe:qnqʒ ꝓ
nniuerſitare ecclłe ut pᷣlato ? capło ⁊ uaria ſigni
ficata hꝰueꝛbi un ꝑ gl.plenioꝛc ĩ.c.fi.ne pla.vi.
ſu. ¶ Scdðo nõ ex ultia opi. gl.q̃ et plʒ Inn. in
.c. cũ ſuꝑ de cã poſſ.et ꝓpri.ubi ꝑ eñ ꝙ bõa ðᷣ
dicata eccłe ſũt dei:æ , h̊ facit bonꝰtex.i.c.cũ ex
eo de elec. li. Vj dũ tex.ibi dicit ð pꝛimonio ꝛeſu
xpᷣi ⁊c.⁊ facit.c.nulli.xij.q.ij.¶ ¶Rertio nota
ex hac gl.ibi uſũ qrũ æc.ꝙ ex bonis eccłe cleri
ci debẽt hr̃e ſolũ uſũ de q nide glo.i.c.pniti de
offi.oxrdi.li.vi.plene dico ĩ repetitiõe.c.cũ eſſes
de teſta. upi nideas.
† Solus ſacerdos põt
Beſiuit. cafni extreme un
ctõis inftrmo ↄferre. hb. prio. In ano
bixeſti leruari dʒ loci ↄſuetudo circa diẽ ſancti
marbie feſtãdũ: du im uigilia ↄtinuet᷑ feſto 2 fa

ps ibi feſtis. Caſus 2e ¶Ms prio ex tex. ꝙ ni
gilia beati mathie eſt in pcepto quo ad ieiuniũ.
lʒ.n.ñ ſuerit de nũeꝛo duodenario ĩ uita xpi:fu
it iñ poſtea electus ꝑ ſortẽ iſpiꝛatiõe diuina pꝛe
cedẽte ⁊ aſſũptꝰ i locũ iude traditoris qꝗͥ laqueo
ſe ſuſpendeꝛat ꝓ h.c.ↄſiliũ de ob.iein.⁊ qð nõ.
gl. in. c, unico ð ꝛeli.æ nene.ſã.li.Vj.Ex quo ifeꝛ
tur ꝙ ſubrogatũ dʒ ſapeꝛe nãm eius cuius loco
ſubrogat᷑ facit.c.eccła ut li.pendẽ. Seõo no
ꝙ dictio q̃i duninuit qnʒ tñ ſʒ iprope ẽ vVitatis
expᷣſſiua iuxta illud euangelij qi unigenti a pf̃e
æc. ð̊ q'in. c. ꝓut ð do ⁊ cõtu. 5 tertio ꝙ
in anno biſextili duo dies apntat ꝓ uno 2Z 5
rõem qꝗᷓ reddit᷑ in glo.pe. (Alin põt colligi
ꝙ dies aliqᷓ n ẽ inteꝛponẽda int᷑ feſtũ æ uigilia:

2 ſi qͥs bñ inſpexit ſepeꝛ ita põt u aꝛi feſtuʒ ſan

cti mathie:ut nũq; nigilia ↄnigat i dñica in ãno
biſexcili.nã ſi feſtũ ẽ i die dnica:tunc uigilia põt
celebrari die ſaban. Si vo feſtũ uenit in die lu
ne:tũc uigilia põt celebrari ila die æ ſequenti fe
ſtum:ſʒ diciũ tex.por ꝓceder̃ in ãno biſextili.
In gl.i.i fi. hoſti.uẽ itelliger̃ tex idiſticte ut etiã
ceſſãte neceſſitate unꝰſolus ſuff ciat ⁊ ᷣm eũ plu
rale reſoluit᷑ in ſingulare ſic i ſi i.l.demõſtratio
.F fi. ff. de cõdi.⁊ de.⁊ qðᷣ nõ.i.c.ut puilegia.S.
de pᷣui. ul ſm Yo. itelligitur diſtr butiue: æ dicit
Jo. an.in qouſdã locis ſeruaꝛi ut padue ꝙ plu
res clerici cõueniũt:ſʒ ungit unus ⁊ alij ꝛn dent:
cꝛedo ſatis poſſe dici ꝙ dẽʒ apli ſit ↄſiliũ:nã me
lius é hr̃e plures iuxta illud euãgelij: ubi duo uł
tres ↄgregati fuerũt in noie meo ibi ſũ ⁊zc̃.⁊ fa
ciliꝰ exaudiunt plures ꝙ; unus de l.1. in. C.
oret:ſʒ no ẽ neceſſaꝛiñ ut hic. F Segt men fi.
nõ glo qꝛ quotidie alegai: æ maxime nõ theoꝛi
cã qᷓ; ſenuit in fi. ut in odioſis intelligat᷑ annus ðᷣ
ccclxv. diebus:ſʒ illo ãno ↄtigat biſextus ſecus
in fauorabilibus:qꝛ tunc duo dies cõputabunt
ꝓ uno ut in tex. ⁊æ iia uult rñdere gl.ad.l.iiij.ff.
de ſta. libe. de qꝰ. S. oppoſuerat ⁊z nõ ſoluerat:et
hẽs cõſilem gl.æ magis clarã in.c.ſi ꝑꝑ de Ep.
.li. Vj. ſʒ gl. iuris ciuilis i.l.ij. fl. de diuer. ⁊æ tep.
pᷣſcrip.poſuit in hoc młtas opi.⁊ inter ceteras
poſuit opi. Agu.q̃ plʒ ibi baꝛ. er ĩ.l.cũ biſexius
ff. ð v. lig. ꝗᷓ diſtiguit an teꝛmin? ſtatua ꝑ nueꝝ
ſanoꝝ ł meſiũ:et iũc duo dies cõputant᷑ ꝓ uno ſi
biſextꝰtũc accidat:ſʒ ſi tminꝰſtatuat᷑ ꝑ nueꝝ dieꝝ
ñ ↄputat᷑ ꝓ uno:qꝛ ĩ ueꝛitate plures dies ſũt:et
ſatis plʒ ↄiungẽdo iſtas opi.poſſumus dicẽ:ꝙ
aut t᷑minꝰ ſtatui ꝑ nũeꝝ dieꝝ puta ꝙ fuiat nel
ſtet ſuſpenſus ꝑ.xl. dies:⁊ liũc tã in fauoꝛabilibꝰ
qᷓ; i odioſis n ↄputabũt᷑ ꝓ uno die.aut t᷑minus
ſtatuit᷑ ꝑ nüeꝝ anoꝝ uł meſiũ:⁊ tũc opi.gl.nꝛaꝝ
nẽ benignior ut diſtinguamꝰinteꝛ fauorabilia et
odioſa maxime peꝛ illam.i iiij.de ſta. libeꝛ. que
loquitur indiſtincte:licet Maꝛtolus dicit ꝙ nõ
loquitur de anno biſextili.ſed hec reſponſio di
uinat cũ tex.ille loquat᷑ geneꝛaliter.
S hi g. Der neꝛbũ ſtatuo et pᷣ
cipio diffinitiua ſnia feꝛxi
oteſt. h. d. et fa pars ibi anendentes

„

9

do imuin
cuntcelre⸗
folunt, 4
nsehhrtt
riſprotden
1 (ris⸗Cns
(eitrinhie
Prſüthet
ijhnommmore
Nultculeru,⸗
⸗
Cred⸗
ſſſnebachreani
un fo hiusinnen
af bi guun mo
Nter hrnepst
lgbnnniaizecſen
oynnist boeproe
Niasene in ſewino
Gtith olterpi
liegiijſoncir in
eni ngn
uſonent ietßneen.
Uicid tondinr in
Mitdrspnidrswen
MMchmichſenan
uan Fuenran
Mataantröo
ſlieſnönepeno
nbeſc utein
Gaimm ſs önne

MMoggonefſceren
gllbne

i⸗
ahinfſektie
1 1Naſt
A

249 dicnzulga.

ur ſrbanner din
Nas ſenan u Pacte n

gungtunnst aiſ in
i de apl irolllünine
nllud enigeſheod drol
in noie mo bi ſi te tſl
5 ums 0r clline⸗
jube, Nogb eif,
iiie munine thevii
Nols eligi nnus
oonigan bilenus ſens
NNdod Eus chondeni
n tndere g.adli f.
Poſverat ? 1o ſohtennia
chri inl ode hn⸗
ili de cier ,.
las opi.r iner dens
blbn ai Aüblians
ntemmiu ſtwei g nie
ddrs ihlnil
nuſſtumip i,der
ia nr Au ill
l ufinns ceg
rbuag fuiat el
icuünimwonblb
no e n inims
gürt itoigin

eenen fvortbiea
monen
lir lbnl

uols
het oſe 6

glef. 5

ntifen
oaffnum

¶ De uerbo. ſignifica.

Caſus ⁊c. ¶ Mota primo ex tex ſniaʒ diffiniti

ua naleꝛe Iʒ index non exprimat vbũ ↄdeno n½

abſoluo. ſatis enim ẽ qdð ↄdenet uel abſoluat ꝑ
Vba equipollẽtia. Et ex hoc apꝑitur itellectus in
riũ dicentium ſniã debere ↄtinere cõdẽnatiõem

nel abſolutionẽ ut intelligat᷑ ð odenatione ł ab

ſolutione in effectu non autem quo ad vᷣba tin.
Secũdo nõ ꝙ vᷣba ſtatuo uel precipio iportãt

neceſſitatem. pro hoc. xiiij. q.i.e. quod precipiẽ
C 5 tẽ nõ ꝙ uerbum ſtatuo ñ ſolũ põt applica

ri ad ſtatutum uel ad.l.municipaleʒ: ſʒ ẽt ad dit᷑
finitiuam ſniam.⁊ hoc intelligo qũ mã ſubiecta
hoc patitur ut quia poſt ↄtẽtionem i iudicio fa
ctam ⁊ alijs rite agitatiſ iudex dicit ſtatuo ĩ bũc
modum ꝛc. Itẽ nõ ꝙ etiã i ſententijs non vᷣbe
mus attendeꝛe nudam pꝛoprietatẽ ⁊? coꝛicẽ neꝛ
borũ:ſʒ potius mẽtem ⁊? uolũtatem indicis pro
feretis.¶ Alrimo nõ ibi diffinimus ꝙ eriã enz
qõ ẽ de interpretatõe ſnie qʒ ferri diffinitia ſnia
Ntibuſ pnñiibus.⁊ boc tene menti.quod intellige
in interpretatione que fit indicialiter. ſecus ſi ex
traludicialiter ut in. c.ſe.ubi plene peꝛ Inn.
„ im. Aerba prinilegiorum ſunt
interpretanda latiſſime hoc
dicit.el ſic. Oeneſicium principis la
tiſſime interpretari debet.et prio ponit manda
tum fo ipſius inteꝛpꝛetationem et eins eauſam.
et ßa ibi.quia nero. Caſus ꝛc. ¶ Moia pꝛimo
ex tex.qꝙ principis bñficium appellari põt priui
legium alicni ↄceſſum etiam ꝓ executione iuris
ↄmunis.⁊ hoc procedit intelligendo ꝙ iſte cão
nicus erat in ſeruitio pape nel ep̃i ut qrñ in glo.
Secũdo collige papã poſſe int᷑pretãri ſuum pri

nilegiũ ey iudiciũ ⁊ in abſentia partiũ.⁊ circa

uide hic nõ. ꝑ Inn. qui diſtinguit inter moditfi
cationem ⁊ iterpᷣtatõem.nam modificatio ẽ cuʒ
aliquid deirabitur priuilegio.⁊ hoc dehet fieri
pntibus partibus ut in.c.nuꝑ de deci.poſſet iñ
papa etiam iĩi abſentia paruũ hãc modificatõem
facere. Interpretatio ueꝛo ſi fit iudicialꝛ debẽt
ptes uocaꝛi ut.S.c.prox.Si uero fit ex?iudiciali
ter:tũc in pᷣncipe nõ eſt neceſſaꝛia nocatio ꝑtiũ
ut hic. ſed iudex ilerior debet ſeruare ordinẽ iu
diciaꝛium. als nõ tenet quod ipſe facit aꝛ. in.l. &

nno quoque.ff. de re iudi. z. iij.q.ix. caueant..

In gl.i.ibi:quia papa ſic uoluit.ſed ↄtra hane
lect.ultimã facit quia ſi pꝛiuilegiũ eꝛat õ ius co
mune debevat ſtrictiſſime interpꝛetari:quia oĩs
ꝛeceſſus a iure cõi eſt odioſuſ ut in.c.i.⁊ ii.ð fi.
prel.li.Vi.⁊ ĩ.c.quod dilecto de ↄſang.⁊ affi.?=
ideo ut clarius hẽas mam buius.c.conclude ꝙ;
tres intellectus poſſũt dari ad iſtud.c.primꝰ qd
iſtud priuilegiũ eꝛat cõforme iuri cõi ut qr erat

i ſeruitio epi uel pape ⁊ ſic debebat reputari re

ſidens:⁊ ideo longiſſima iterpꝛetatio fienda eãt
Secunduſ intellectus q; papa uoluit pꝛouideꝛe
ius cõe:⁊ tunc ad cõtrarium dic ꝙ priuilegiũ
3 ius cõe debet ſtrictiſſime ĩterpretari qñ nerba
boc patiunt᷑:ſecus ubi cõſtat de intẽtione prici
pis ut bic conſtabat nã ex quo mãdabat iſti ꝓ

uideri ſicut uni ex alijs reſidẽtibus.ergo uoluit
iſtũ hr̃i pro reſidẽte quo ad oĩa. Et ex hoc ⁊? ex

tex.ſingłr nõ. ꝙ priuilegiũ õ ius cõe debʒ lanſſi
me interpᷣtari ubi vᷣba hoc patiunt᷑. n
intellectꝰ ex gl.quẽ ſetit hic Jo. an.ẽ ꝙ iſte ca
nonicus erat pns. ꝓ quo facit tex. .ibi ſiẽ uni ex
aliſs . ſed ꝓpter aliquod ſtatutũ ꝑticulare uel
ſuetudinc nõ poterat reciꝑe pꝛebendã que ↄſi
ſtebat in uictu æz ueſtitu.æ ad hoc ipetrauit pꝛiui
legiũ quod erat 2ſme iuri cõi.licʒ õ ſtatutuʒ
uel ↄſuetudinẽ. ¶ Et ex hoc tcriio intellecm nõ
ꝙ priuilegiũ indultũ O ſtatutũ uel ↄſuetudinẽ ⸗
forme tñ iuri cui eſt latiſſime interpꝛetandum.æ=
idẽ mõ i. c. cũ tibi. J. eo. æ ꝓ ĩtellecin ſec nide qð
nõ. glo.penui de cie.nõ reſi.c.i.ſli vi¶ In glo.
ij. ibi qui ĩterſũt diuinis.ĩtelligit ergo gl. ꝙ ma
nnalia bñſicia hic appellant̃ diſtribntões qugti
tiane: ſed nõ bñ dicit quo ad tex. noſtrum: qꝛ dᷣ
ſtributões quotidiane nõ dant᷑ relidentibus tm
ſed intereſſentibus diuinis ut ĩ. c. unico ð cleri.
nõ reſidẽdis li.vi.⁊ papa mãdauit Puideri iſti
ſicut nni ex refidẽnibus. Et ideo potcs intelligẽ
huũc rex ꝙ oliʒ in ecclia paduana nõ erãt pꝛebẽ
de diſtincte ſicut hodie:ſed ex oibus redditibus
certa portio dabit̃᷑ cuilʒ canonicoꝝ pro ueſtimẽ
tis ⁊ uictn. illa appellabat᷑ pꝛebẽda. Atẽ quoli
bet die dabant᷑ cuilʒ canonicoꝝ tot libre panis
2 tot menſure uini ⁊ certi denarij pro niciu: æ
iſta appellabant mannalia beneficia ſen pꝛebẽde
bro nictu. ? forte nitra iſta erant diſtributiones
quotidiane pro intereſſentibus diuinis. ¶ In
glo.fi.in fi.hec gl.intrat.q.an bnjficiuʒ pricipis
ſit largiſſime interpᷣtandũ.ſed nõ dat aliquã bo
nã theoricã. nõ. tñ eã inqᷓtũ dicit ꝙ Hepta ad li
tes debẽt ſiricte interpretari.nõ etiã eã i quʒ ĩ
fi.dicit ꝙ bñficiũ principis tendẽs ĩ alterius ſe
ſionẽ nõ dʒ largiſſime iterpꝛetari æ ↄcor. Inn.
i.c cũ dilecti ð dona.æ pro hoc allegat bo. tex.
in. c.ſuꝑ eo.de offi.dele.⁊= i.l.ij. G. ſi quis a priĩ
cipe.ff.ne quid in ſoco pub. æ ocludendo clare
dicta doc. æ mãm ſcias ꝙ ubi ĩ iure ſpecitce fit
mẽtio de bñficio pricipis. Iẽ ð priuilegio 2 ð
Npto tã ad lites q; ad bnficia beneficiũ põt la
te ſumi.⁊ tũc ẽ veniuola actio gaudiũ tꝛibuens

—

capiéti ĩ li.feudo.i ti.ĩ quibꝰ cãis bñ ami. ĩ.c.i.

7 nõ.i.c.ad aures. ᷓ ð penis. tunc ſic gñaliter
ſumptũ ↄprehẽdit ĩ ſe priuilegiũ. Itẽ ⁊? Roptnʒ:
qꝛ ſemꝑ priceps facit graʒ ut i.c.ſedes ðᷣ Nptis
nõ eni tenet᷑ dare ſeptũ cuʒ ſubiecti hẽant iudi
ces ordiarios. Qnq; vo hoc vᷣbũ bñficiũ ſũit
ſtricte ⁊ trãſit i ſpeʒ:⁊ tũc ꝓprie dr̃ bñficiũ libe
ralitas qᷓdã ſeu gꝛa cõceſſa ſine alteriꝰ pᷣiudicio
pter ius cõe ut qñ princeps ↄcedit aliqᷓ iura ad
ſe ſpectãtia illð ꝓprie dr̃ bnficiũ ⁊ nõ priuilegi
um. ? illð dʒ largiſſime interpretari: qꝛ tiin pᷣiu
dicat ↄcedẽti.⁊ ĩ hac ſpecie ĩtellige iura q̃ dicũt
ꝙ bñficia pricipis debet largiſſime iteꝛpꝛetari.
prinilegiũ uero ẽ quoddã bũficiuʒ 3 ius ⁊ dici
priuilegiũ quaſi priuata lex qꝛ ẽ legẽ cõem =
appellatur beuelick:aci tꝛibuit gaudiuʒ ei cut
5

Be uerbo. ligni.

cõcedit᷑.æ tale pᷣuilegiũ dʒ laꝛgiſſime intptari:ſʒ

i qꝙ;tũ pᷣiudicat ʒꝰ ł iuri cõi dʒ ſtricte ĩterpᷣtari ut
i.c.ꝙ dilecto pᷣall.æ in.c.i.⁊.ij.ð fi.preſ.li.vi.⸗=
nide bo.glo.in.c.ordinarij.ð offi.or.li.vVi.⁊ ꝙ;

nõ.gl.in.c.fi.de trãſſa.la.⁊ in hoc pᷣuilegio nõ

hiit locũ illa iuꝛa q dicũt bnficia principiſ largiſ
* ſume itpꝛetãda niſi mõ pᷣdẽo. Nptũ vo ebnficiũ
ſʒ ius qꝛ dat᷑ ad inꝛis obfuãtiã:nec tenebat᷑ pᷣn
ceps ↄcedẽ ut.S.dixi.iõ põt appellari bñficium
laꝛgo mõ:ſz ſi dat᷑ ad lites dʒ ſtricte itpretãi:qꝛ
pᷣiudicat ordiarie pfati. Itẽ ẽ odioſũ quia dat
mãm litigãdi æ uexãdi aliũ. Idẽ dic ĩ Epto ad
bñficia.nã ẽ ãbicioſũ ⁊ pᷣiudicat ordinarie ptãti
iõ fit ſtrictiſſima it᷑pretatio nit ĩ.c. q;uis dꝑ pᷣbẽ.
li. vi.⁊ hec nõ qꝛ ĩ hac ↄpilatõe nõ ita clãe exãia
tur hec mã ſc̃ hic.adð qᷓ dixi.S ĩ gl.⁊æ tene mẽti
B mi pariibus. Bnãle dr̃ inrer
dictũ qð fertur:nedũ i ꝓum
cia: ſʒ ĩ uillã ł caſtrũ.h.d. Cõis diuiſio
fa ibi.cũ aũt cãus zc. Mo prio ex tex. ꝙ ꝑti
culare intdẽʒ dꝛ qñ nna eccła ł płres eccłe ſpeci
fice ? n ſub noĩe nui vᷣſuatis it̃dicũt᷑. Gjãle vo
ẽ qn univᷣſitas uniꝰloci itdicit ſiue locꝰſii paruꝰ
ſiue magnꝰut e uilla ł caſtꝝ.æ ẽ rõ qꝛ ⁊ ſi i nila ũ
eeét niſi una eccła:iñ apta ẽ hr̃e plꝛes ecclias:uñ
otinet ĩ ſe uniuerſiratẽ.Et nõ qꝛ facẽ ad młia et
