sglpſiggeſioniſtlint⸗ .
ts
n hpe intligo ehj .*

von
a iſe hi⸗
egeſte⸗ iin
niolicniul
ſid ualicl
ime lun,
nn m nln
nir mngr illma
n minlir inſi⸗
iuig ſ eee
irlatgo oneei
iifigentuppin

iums i thllnt ini iſ
xtihirho o ſl cl
ungo.eo veeſ cn in
enesb plpe t les
Miinititn in eriieni
Uicist dezalairumni cn
Cuitſtotaſtinns Aids d
biſcis ner wa ii coree ſeculn
ficiſs 1 denefcis.r hici ſün exe
puincthoc ſi menes no deſiſl
dun .: ſc ſlt boſti g g
ſiſindc.dn, od in
hoceſexqe jalſs emnins be
iqi ui nt us is ſis ni
ſutro ner eemni gylns m iP
nſibiteluensfifis nöͤ aenn
un Atmenkmraiini 6s nor
Ndcnioneſgemittiiiſulana
nenheinfi Go ae
wniſi

hori ticckens gſen fte

ſpy lurniz ͤ leſnp.an
menelin tlium
G igviiner ,⸗
i. Po, 3 Erin

Worun Qurt
RKrr adiofe
1chanſenan
i andocee Prrauſir
1 Ueſechnipe
1(Qiierofics iuns
cot barfogrin ,inn

li rom pnind u

pali , it nero ſis
is hnior tex.
ſeay mtoy hon poſſit

B lansſcot il
Sfonhicspensf
icencnsi ictd Iin
to Namücheneeſc
fen pöni enſegirſ
ſtun decieopicnscstne
Munirr fo on nucf ant
gbikrdebor ni plne tng
m ubbonine iuc
un in Muing,
oc Hims ſhbſeirer.
ms hoofr CEi
1 oſiſens ihſciu⸗
Ge Cſas Wi dins
e deſord he.
rfklanes iuetnsnſt
1SA ſr er tgill
ers ſci nonifi d
tdiigimnnln
lechns l gna
inein gbi⸗
ian fo ͦt enn

¶ Be crimi ne falli.

nit factũ ſine dolo de quo tn aliquid ꝑ baꝛ. in Pall.

l.lege.ff. eo. ¶ In gl. i. v. depꝛehenſi. in fi.nõ. glo.

intelligit eni ꝙ iſte pene cõtente in tex. infligunt᷑ fal
ſario qñ conuictꝰ eſt crinaliter: ſecꝰ ſi agebat᷑ ciuilit
Hoſti.uero ſentit ꝙ qualitercũqʒ cõſtet de hoc cri
mine ſemꝑ hʒ locũ diſpoſitio huiꝰ. c. quaſi ſit ſpãle ĩ
hoc delicto: Eirca hoc aliter diſtinguereʒ aut loqui
mur de penis que inflinguntur ipſo facto ⁊ tunc ſta
tiʒ intelligunt᷑ inflicte comiſſo delicto nec eſt uis qlit
fuerit actũ qꝛ cõſtitutio ligat delictũ omnino occul
tũ ut dicit glo.nõ.in cle i.de heꝛe.ſed ꝛeſpectu pena
rũ infligendaꝝ ꝑ iudicẽ ſatis tenerem cũ opi.gl. ar.
c.ſuꝑ lſĩis de ſæp.⁊ in.c.ſuꝑ biſ.s.de accu.= eoruʒz
que nõ. Inno. in. c. ꝑ inquiſitionẽ. de elec. nã diligẽ
ning foue defendiſſet cãʒ ſnã ſi fuiſſet actũ cꝛĩaliter.
C In gl in. v. oſtitutione. ibi qui falſant ſptũ pꝛĩ
cipis uult ergo glo. ꝙ falſans ſptũ pꝛincipis puni
tuꝛ ultimo ſupplicio.i.pena moꝛtis ⁊ ſic falſans litte
ras pape traditur iudici ſeculari poſt degꝛadationẽ
ut puniatur pena moꝛtis.? eſt ſpeciale in iſta ſpecie
falſitatis.nã regnlarit᷑ crimẽ falſi nõ pnnit᷑ ita acerri
me ut ĩ pꝛincipio.glo.facit.c.ad audienriã.s. eo.
Ectꝛa glo. queꝛo que eſt dria ĩ modo puniendi ĩteꝛ
fa ſantes las pape ⁊ utẽtes q nõ fallarũt. Sol. ſᷣm
hoſti. illi qui falſant ſũt excõicati = pꝛiuati officijs et
bñficijs ⁊ degꝛadati tradunt᷑ curie ſeculaꝛi. Illi vo
qui uſi ſunt falſiratis ꝑ alios nõ ſũt pꝛiuati officijſ 2
büuficijs nec tradũt curie ſeculari:ſʒ debẽt pꝛiuaꝛi of
ficijs ⁊ beneficijs.⁊ laici ſũt excõicati ipſo facio nt ĩ
pꝛin.c.⁊ hoc ſi utentes nõ deſiſtũt..xx. dies.ut i. c.
duꝛa. S. ? ſic ſenſit hoſti. ꝙ. J qui uero.dʒ intelligi
⁊? reſtꝛingi m.d.c.duꝛa.quod in ueritate non puto
pꝛocedeꝛe qꝛ in alijs terminis loquit᷑ iſte tex. ꝓcedit
eniʒ qñ urit᷑ ſcient quis lr̃is flis rũc enĩ eſt excõicatꝰ
ipſo facto nec expectat᷑ lapſus.xx.ſed.c.dura. loqui
tuꝛ in hñte litteras falfas æ nõ lacerante ſeu deſtruẽ
te uel reſtitnente:tunc enim ſi eis non ntitur nullam
excõicationẽ incurꝛit niſi ſit latꝗ a ingice prout ibi
dicit᷑ cum terminis.xx.dieꝝ. (S queꝛo quid in
tendit litteꝛa hic in fi. So. duplſex eſt intellectus. pri
muas ꝙ inten dit extendeꝛe pꝛouiſionem huius.c. ad
eos qui ꝑ ſuggeſtionẽ falſiratis impetꝛant litteꝛas a
papa ⁊ hoc intelligo ꝙ ueꝛbũ ſtatuimus eſt pꝛeteꝛiti
tẽpoꝛis ⁊ tũc eſt ſenſus ꝙ ſicut fit differentia in ter
minis ·c.ſuꝑ litteris.de reſcrip.an ꝑ maliriã an per
ignoꝛãtiam quis ſuggerit falſitatem ita hic debet in
modo puniendi diſtingui inter malitiam ⸗2 negligen
tiam ze. Aobas.
5. pfumit quis fal
Ccedens * ſare l̃as ð ſimplici iu
ſtitia nec punitur ſi hoc cõperto deſtitit il
lis nti. h. d. in pꝛimo ponit deciſam conqõnem. In
ſecunda pꝛoniſionem. ibi fꝛaternitati I 6. pꝛimo
ex tex.que ꝓ modico nõ pꝛeſumit. quis ſciẽter delt
quiſſe ⁊ optie facit iſte tex.ad probãduʒ animũ cuiꝰ
que ut circa modica nõ pꝛeſumat᷑ dolus:facit ꝙ nõ
in. c. i. de pꝛeſũp. cñdo intellige ꝙ pꝛoprer fal
ſitatẽ Iraꝝ aplicaꝝ quis dʒ pꝛiuari officijs 2 benefi

ciſs. diſtingue tñ latius ꝓut habei in. c. ð. pꝛox. C

In glo.i. ibi dlco q per inꝛamentuʒ. nõ. glo. ꝙ ubi

ueit aliquid probãdum ↄſiſtes ĩ mera ↄſcia tunc fit
ꝓbatio ꝑ iuramentum.= facit qð nõ.i.c.ĩnotuit de
elect.? uide bo. tex.in.c.nulli.eo.ti.li.Vi.2= per glo.
in. c. prepoſuiſti.ixxxij. di. tem quo ad caſum
nim poterit ꝓbari quod audiuit Pitioꝛes et nõ po
tuit ab eis informari.ad hoc quod nõ. glo. ij. S. c.
ꝓPri.? in fi.glo.dic quod ſᷣm diueꝛſitatẽ facioꝝ ex q̃
bus oriũt pᷣſũpriones una Pſũptio tãq; fortior eli
dit aliam.ſi ergo preſũptiones ſũt eq̃les tũc ↄfũdũẽ
alia uero minus fortis ↄfudit᷑ ab alia: æ ex circũſtã
tijs iudex habebit arbitrari que dicat᷑ foꝛtior.ad h̊
quod nõ.in.c.lEas.de pᷣſũp.= in. c.tue.qͥ fi.ſit legi.
So goo⸗fu in fi.nõ. glo.qꝛ multum limitat.c.pre
cedens ut reſtrigat᷑ ad litteras gꝛatioſas. Hoſti.po
nit alias ſolutiones. priĩa eſt ur illud intelligatur qn
ſcieter:iſtud an ignoranteꝛ uſuſ eſt. ſzʒ H ſo.ñ nidᷣtuꝛ
bona:qꝛ hic ſtatur ſimplici allegationi ignorantie
7 ibi d; quod talis allegatio ñ admittitalia ſo.eſt
quod.j.xx.dies poteſt deſiſteꝛe ab uſu ⁊ ſic fuit hic
qꝛ ſtati deſtitit.hec ẽt ſo.ñ placet qꝛ teꝛminus xx.di
ex datur ad reſignãdum ⁊ ſtruẽdum.ſʒ utẽs il fal
ſis ſciẽter ſtatim eſt excoĩcatus.⸗ ideo tene ſo. gl. ut
in t̃is iuſticie non preſũmat᷑ ſcia ſʒ ignorãtia prapt
rationem ſe.

Rcõſcientia. ropier han

caꝛum lzaꝛuʒ 22
ſuram in loco non ſuſpecto Heptũ ñ pbar falſũ. boc
dicit.prĩo diffinit obiectum dubium. ſo obijcientẽ
puniri mandat. bi uerum. caũs æc ¶ ¶ Hõ pꝛimo
regulam quod raſura paucaꝝ laꝝ ñ inducit ꝓbatio
nem falſitatis.hoc intellige 2 reſtringe niſi ex iſta ra
ſura ſequeretur eq̃uocatio noĩs ðᷣ quo dubitat᷑ et ꝙ
eſt in loco ſuſpecto nt eſt textus optimus in.c.inter
dilecros. de fi. inſtru. æ. c. ex litteris. eo.ti. 2 pro boc
facit littera que ſequitur ibi.que nequaq; ſapientis
anima ʒ. æcetera.nam ſi raſura eſſet in loco nalde ſu
ſpecto ⁊ induceꝛet equiuocarionem nominis lſen dic
tionis. tunc habeꝛet neꝛtere animum ſapientis in du
bitationeʒ. W ſecundo aliam ꝛegulam ex tex.
quod illa ꝛaſuꝛa inducit ꝓbationeʒ ſeu ſuſpitione fal
ſitaris que habet nenẽ ſapiẽtiſ animũ iĩ dubitationeʒ
non eꝛgo ſufficit quod cuiuſlibʒ aĩuſ i dubitationẽ ĩ
ducatur ſʒ ſapientis animũ dũtaxat.¶ M ttio ꝙ;
quiſ poteſt ſe obligaꝛe ad penã ꝑdedi bnficiũ ſuũ.ſi
mile in.c.cum dilecti.S.de elec.⁊? nalebit iſta obli.in
preiuditium ſui ſʒ ſuꝑior poſſit illam non acceptare
P ea que habent᷑ in.c. qðᷣ in dubijs.= in. c. admonet
.S. de renũc. C Jn gl. in fi. dic ꝙ contꝛaꝛia loquũt
ubi raſura fit in loco ſuſpecto ⁊ intellige quãdo fuit
facta per officialeʒ pape.nã ſi iſte impetꝛans raſiſſet
tunc falſarius iudicaretur q;tũcũqʒ ꝛaſura eẽt modi
ca ut in.c.lʒ.S.e.ſʒ quãdo eſt in loco n ſuſpecto pᷣſu
mitur raſura facta peꝛ officialẽ: Si vo ẽ in loco ſu
ſoecto preſum ur facta ꝑ iperrãtẽ ſeu utetẽ iõ n da
tuꝛ talibuns lis ſides N gl fir hoſti. tʒ oppoſuũ
cũ.n.iſte ↄ quẽ agebat᷑ poſſidẽt bneficiũ ſatiſ ẽ ꝙ
actori inponituꝛ ſiletiũ.un ſibi n ĩcũbit aliqð onꝰ ꝓ
bandi aꝛ.i.l. fi. C. de ꝛein eſt. 2 ij.q. Vj. i. F. i. Jde ẽ
ſecundũ eun ſi iſte non poſſidebat ex quo conuẽtõ
fcã fuit cũ aduerſario anctorãte ordinaꝛio æ eo no

5,

—

¶ Ee ſortilegijs.

pꝛobante falfitatem bñficium aſſignaretur ilii. Jo.
an. dicit ꝙ ſi bec neꝛa ſunt in facto pꝛocedat opi.
poſti. als ꝓcedat iſta glo.æ bene loquitur nã ſi ad
neꝛſarius peteꝛet bñficiũ opoꝛteꝛet pꝛobaꝛe titnlum
nec ſufficit ꝙ adueꝛſarius fueꝛit prinatus pꝛopt de
lictum ſuũ. ut in. c. oli allega. in glo. ¶ Eura gloſã
hoſti. hic ponit unã qſtionẽ latã quã non exaino:qꝛ
nõ facit ad mam rubrice. querit eiʒ nũquid appellãſ
poſſit ꝛenũciare appellatiõi ſue ⁊ ꝛedire ad ſuperio
ꝛem a quo appellanit zæ aſũpſit mãm ex ueꝛbis tex.
dum dicit quẽlibet poſſe ꝛenũtiare iuri.ſed de hac
mã dic plene ut nõ.in.c.inteꝛpoſita.de appella. 7. ce
cũ appellatur eo. ti. l. Vj. ? in. c.i.de elec.e.ti.

—

¶ He Ioꝛtilegijs. ſeica

¶ Kontinuatur ad pꝛecedẽtia ̊ oꝛdine.ſupꝛa niſũ
eſt de crimie fal.nerum qꝛ foꝛilegia ↄtinẽt ĩ ſe fal
ſirateʒ. merito ſubijcit᷑ ̊ͥ rubrica ? nide ꝓ hac mate
rig glo.optimam.xxvj.q.ij.in ſunma
. +Sonilegia P
tabulis * furtis inneniẽ
dis uel diuinationibus faciendis ꝓ
hibentur ⁊z contrafacientibus pena
imponitur. hoc dicit. primo põit ꝓ
bibitionẽ.* penã ponit trãſgꝛeſſoꝛibꝰ.ibi qui anteʒ
caſus æc. ¶ Hõ pꝰ ex tex. ꝙ ſonilegia oĩa ꝓhibẽ
tur ſiue fiãt ꝑ iuocationẽ demonũ ſiue fiant ĩ codi

cibus ſicut faciunt pleriqꝗʒ dicentes nerſus aliquos

pfſalterij ⁊2 faciũt illud nolneꝛe ſine fiant in rabnlis
2 dicũtur fieri in tabulis quia faciunt ibi puncta ſiẽ
ſaciunt nigꝛomãtici.omnia eꝛgo iſta ⁊ ſimilia pꝛohi
bent᷑x 2 nõ. ex ̊ ⁊ ex tex.ꝙ crimen ſonilegij ẽ cri
men eccleſiaſticũ. uide tex.cum glo. in. c. contꝛa ido
loꝝ.xxvj. q.V 5 3 ꝙ ois diuinatio in qcũqʒ
ꝛe ꝓbibita ẽ ut ccla aſtꝛologie peꝛ quam quodãmõ
pꝛedicanĩ futura æ occulta 2 quid de ſcientia alchi
mie dicam in.c.ſequenti. VUltimo nota penitentiam
iponẽdam ſoꝛtilegijs ⁊ intellige finẽ tex. ð pnia im
ponẽda in foꝛo pniĩe.nã in foꝛo cõtẽtioſo imponi?
alia pena magis gꝛauis. ut dicetur cum glo. fi. U
In glo.i. ibi ſoꝛs in ſui natuꝛa non ſit mala hoc in
tellige qñ quis ſubmittit ſe foꝛiune.puta habentes
2c cõeʒ ĩdiuiſibilẽ uolunt poneꝛe ſoꝛẽ ſupeꝛ illaʒ cu
ius debeat eſſe. ceꝛte iſta de ſui natura non ẽ mala.
nec de iſta ceꝛte loquit᷑ iſte tex.ſed ðᷣ ſoꝛilegijs que
fiũr ꝑ incãtationẽ uel ꝑ pũcta uel quid ſimile oĩia ꝓ
hibentur qꝛ in ſe mala ſunt et de iſtis loquitur iſte
iex.⁊ uide bonã glo.ad quã ꝛemiſi in rubꝛica.et qð
dicã inc.i⸗ Jn g. fibi officio et beneficio po
teſt priuari. uidet᷑ hec glo.cõtraria tex. cum in tex.iĩ

ponit pnia tm.xl. dieꝝ ut dixi notando ꝙ in tex. im

ponitur pnia iiungenda peꝛ ſaceꝛdotẽ.ſed glo.⁊ in
ra allegata in ea loquitur in pena ĩponẽda ꝑ iudicẽ
in foꝛo ↄtẽtioſo:ſed adueꝛte qꝛ ultra penas poſitai
in tex. poteſt epiſcopus iſtos tales ſoꝛtilegos de ho
neſtaꝛe. utputa mitriando ut fit in quibuſdam locis
nel ponendo ad ſcalam cuʒ nituperio et eijceꝛe eos
extra dioceſiʒ nide bo. tex. xxvj. q. v.in. c. epi er ꝙ
nõ. xxxij. q.i.c. de benedicto.⁊ ſupꝛa dixi cobeꝛiio

bꝰ delicti tãq;' ↄcernentis maieſlatem die clementie
qꝛ aitribuitur creatnre id ꝙ eſt ſolius creatoris ut
ſcire oĩa occulta uel pdicere futura ſpectat ad epᷣm
loci ut palle.c.contra idoloꝝ.credo etiã ꝙ iudex ſe
cularis põt ſe impedire qꝛ Iʒ ſit crimen eccleſiaſticuʒ
non iñ eſt mere eccleſiaſticum. ⁊ ideo oocus ẽ pnẽti
oni inter eos nã utroqʒ iure ̊ crimen eſt danatũ z
acenime punitur ꝑ ius cinile nt. C. de malefi.æ ma.
ꝑ torum. Sʒ inquiſitoꝛ heretice prauitatis non põt
ſe impedire de h̊ᷣ crie niſi ſaperet hereſi manifeſtã.
ut ex tex.in. c. accuſatis de bere.li.Vj.⁊ ſapiunt heꝛ
ſi manifeſtam huiuſmõi ſortilegia qñ ↄſuluntur de
mones ⁊ expectantur eoꝝ rnſa ⁊ fiunt eis preces ⁊
facꝛificia nã cõmittitur bic idolatria. Idem ubi fiũt
cum hoſtia ↄſecrata ſen rebaptizando aliqnẽ:ſecus
aũt ubi iſta uel ſilia non accidunt lʒ inuocarentur ðᷣ
mones ut promouẽent puta aimũ mulieris in ipudi
citiam. nã iſtud ̊ ſit grauiſſimũ peccatum in ſe non
tñ ſapit hereſi qꝛ ꝓprium dẽonis eſt temptare crea
turã ut hẽ in euangelio.⁊ accedẽs tẽptator.⁊c̃.? pa
tet. xvj.q.ij.c.uiſis.nide ad pᷣdicta.glo.i pᷣdicto.c.
accuſat᷑. Oldra.in ↄſi.ſuis.? brim Tho. fa fe.q.
.xcij. . de ſuperſticiõibus. Et aduerte quia inꝗſitor
non põt ſe impedire ẽt ſi ſapuerit bereſi:dũmõ nõ
manifeſte nec poteſt cognoſcere an fſapiant hereſim
quia iuriſditio eſt ſibi tributa exnte illa qualitate no
torietatiſ ut dicit ibi glo.⁊ bene ſecus dico ubi ipſe
nellet cognoſcere an ſapiat manifeſte ⁊ ita intellige
.c finali de offi. delegati.li.Vj.que iura ſunt contra
ria illi glo. in. c. accuſatus Et in fine gl. dic ſol
uendo quod illud. c. finalẽ loquitur ðᷣ exercentibus
non ſortilegia ? diuinationes ſed de ſubijcientibus
ſe fortune per breuia uel ludendo cum raxillis illi
enim non ſunt infames nec puniuntur iſtis penis
fed primi ſunt inſames ⁊ repelluntur a teſtimonio =
ab accuſatione.iij.q. v. conſtituimus. ?.ij.q.vViij. qͥſ
quis.⁊ afficiuntur penis ſupradictis.

P g Prelbyter q̃ ꝑ iſpee
X tenoꝛe. bc aſſꝛolobij funta
ꝛequirit ad tempns ſuſpenditur ab altariſ
miniſterio ita communiteꝛ ſummat᷑.æ in Vitate hec
ſũmatio nõ ẽ ĩdiſticte va.qꝛ acriꝰ põt pnniri ut.j.
dicet᷑ cũ glo. hoc dicit. pꝛimo ponitur conſultanio.
fo ſynſio.ibi neꝝ.caſus ⁊c̃. HMota prio ꝙ etiaz
ꝓ furto ſacto ecclłie non licʒ cõſuleꝛe iſtos diuinato
res ſeu ſoꝛtilegos etiaʒ ſi hoc fiat ſine innuocatione
demonum. ratio qꝛ oia occulta noſcit ſolus dens.
xxxij. di.erubeſcant. cdo nõ. ꝙ ubi graniꝰ de
lictũ ↄmittitur ſic granior pena idẽ põi debʒ ubi in
fortilegio iuocaniur demones. Iẽ fortiꝰ deliqui
iſ qui ex ꝓpoſito ꝙ; ex ſimplicitate ⁊ bono ʒelo fac
grauiſſimum in peccatum oĩ caſu ominitur ut hic
in tex. ¶ Altimo nõ. ꝙ ſuſpẽſꝰ ad tẽpus põt poſſ
lapſũ tpis ſine alia abſolutione exercere officium ſiu

um. ſecus dic de excommunicato ſemper ibi regni

citur ablo. nide. glo.nõ. in cle.i. de. deci. ¶ In gl.
i. pondera hanc gl. æ glo.fi. ex quibus collige ꝙ ſa
cerdos ↄſulẽs iſios ſortilegoſ grauſiſie piri põt fʒ
qlitatẽ vᷣlictiꝰ.x ei itẽtionẽ. Itẽ potuiſſʒ iſte priuari

hus ſiß nſclts li
rrinl or Ccem
iin dieuinigrereig
qj ichan ir lobmni
ſltros Katucſe
ginli in boin.
mcenes elenteſoled
necnſmi er cohond in
n vneſen disſen corner
enrind ecchr nnodo d⸗
n ens dr ilte ucre n
lligl no,i.cn lea ig.
Medicni? mſtc in emmnid
ſenh aniun ine veſſtelar
ſmi wſeg iſn copo⸗
emme or cie NMiben
in Ar woli if ſobe,/
ipsbonini tenimciuim 5,
Rlacmon ſthrteſa ben
ſineeſine aboſterineinan
ndisdeicnoddtüh
niſponſtaind inge iaiiz,
poibiſperleſid ſei 4
nieſaſtiunt wmnn
lngo? gpperit narn
be in⸗
Eabiniie moneirlen⸗
giir er tenc⸗ 4
i⸗ Snuls
nigitſiſvin u⸗
lit caffitini egn

„ M o pecci⸗
mntiſnen ſi
c:

thinvocrenn;
rgunſtnügetumni
kſmmen
e
to⸗ uetithunn ti e
eilln goi Alo.e.
ſas toin Th i feg.
s Ednnr attiiſtor
iſunenibercſtcino o
laremn ichinn bereſin
Wuerne la aunitne no
Radenſens dedlmige
ſin muntoe ain ndige
egnl reimn inn onn
Mamns Er infne gg l
Kti ſoorivrd eurconibus
inmnones du Celibicennbu
enon unlio ii
8 r ouninnmr iKss pens
Ynralunmra tfinenio⸗
orſininus , iſ
ſohradiais.

ebmrin ihe
Re . Togon⸗ nn
eſihhencime⸗ Aur
unſmi tb n

rnqr m nſmi i,

i.pun nioroiin
pino gonim⸗
. ii Girneg es
lqc rſhsdlvinnn
z virſir rocatiofe

SD
l Cuic

ððÿ

Be loꝛtilegijs.

officio ? beneſicio ſʒ dignus fuit miſericoꝛdia:quia
ex ſimplicitate ⁊ bono ʒelo fecit ⁊ intuitn eccleſie. pe
na eꝛgo otẽta in hoc.c.nõ ẽ oꝛdiaria: ? ideo illa ſũ
matio cõis nõ ẽ ulis. ¶ Et ex hoc tex. iũcta gl. col
lige unum ualde nõndũ ꝙ in pena imponenda iſtis
ſoꝛtilegijs uel eos cõſulentibus dʒ aĩaduerti ad qua
litatẽ ⁊ ꝙtitatẽ delicti æ ad animũ delinquentis ⁊ ſe
cundũ hoc penam iponere qnq; aceꝛrimã qñqʒ gꝛa
nem qnqʒ leuẽ. ſacit qdᷣ nõ. in.l.hodie ⁊ in.l.aut fca
ff. penis.=.l.quid ergo. ꝗ. pena granioꝛ. ff. de his
qui nõ.ifa. facit.xxiiij.q.i.in.c.nõ afferamus.⁊ nõ.
ẽt ex glo.li. epm poſſe cũ ſoꝛtilego diſpeſare.ſ.ut ñ

deponatur: ſed ut imponatuꝛ ſibi alia pena. i

mo hic queri põt nunquid per ius canonicnʒ ſen ci
nile ſit pꝛob bita ſcia aſtꝛologie 2 nuquid eã exercẽ
tes peccẽt. Jo. an. late ꝓſequit hic.? ad pꝛimũ con
cludit ꝙ hec ſcia nõ eſt in ſe mala nec pꝓhibita cum
ſit una de ſeptem artibꝰ liberallbus 2 inra pꝛemiant
has ſcias exarcentes.l.i.ff. de na.⸗ exor.cogni.⁊ fa
cit tex. in.l.eoꝝ. C. de male. ⁊ mathe.ſʒ abijt hec fciẽ
tia in diſuetudinẽ:qꝛ ex eius occaſione hõines quã
doqʒ icidebant in idiolatriã:qꝛ credebant homines
neceſſitatos eſſe coꝛpoꝛibꝰ ſuperceleſtibus ut dicit
gra.xx vi.q.ij.in..his ita. ¶ Ad ſecundũ nunqd
exercentes peccent reſpõdeo ꝙ ſi uolunt pꝛedicere
ea que cauſant᷑ ex coꝛpoꝛibꝰ ſuperceleſtibus nel ecly
ſim une ſeu ſolis ſeu ſiccitatem nel abundãtiam fiu
menti nõ peccãt dũmodo nõ cꝛedãt neceſſitatẽ ĩeſſe
qꝛ deus põt aliter facere q; caſtra indicẽt. æ ideo di
cti gl.nõ. i. c. nõ licet.xxvi.q.v.q; medici in dando
medicinã ⁊ ruſtici in ſeminãdo ⁊c.nõ peccant inſpi
ciendo curſum ſune uel ſtellaꝝ diũmodo non credãt
neceſſitatẽ ineſſe: qꝛ iſta coꝛpoꝛa ſi upeꝛceleſtia ſunt ſi
gna rerum ⁊ non cãe. Idẽ beatꝰ Tho. fa. fe.q.xc.
arti. V. Aut uolũt iſti aſtrologi pꝛedicere caſus foꝛ
tuitos hominũ certitudinaliter h aſſerẽtes æ peccãt
qꝛ licet coꝛpoꝛa ſuꝑceleſtia hẽant inclinationem nõ
iñ neceſſitatẽ qꝛ hõ licet inclinetur ſᷣm diſi politioneʒ

coꝛpoꝛis ad aliquod nitiũ: mñ ꝑ rationeʒ liberi arbi

trij. poteſt alind facere. aia eniʒ non ſubijcit iſtis coꝛ
poꝛib ſupeꝛceleſtibꝰ:ſed qꝛ pleriqʒ homines ſequũt
nires ſenſitiuas z appetitꝰ natuꝛales ⁊= captiuant li
beꝝ arbitꝛiũ ⁊z rationẽ itellectꝰ:2 ideo qndoqʒ aſtꝛo
logi dicũt ueꝝ dicendo ꝙ talis diſpoſitꝰ eſt ad tale
nitiũ. Sed ſi aſtrologi dicũt quem inclinatum ad ta
le nitiũ uel qꝛ aſtra inclinãt ad tale quid non tñ ipo
nunt neceſſitatem nõ peccãt. ¶ Sed inxta pꝛedicta
põt queri de alia qᷓſtiõe quã facit z põit Oldꝛa. cõ
ſilio. xvViiij. nunquid archimia ſit ꝓhibita ⁊? ſic nun
quid exercẽtes eã peccent æ uidebatur ꝙ ſic:qꝛ una
ſpes ↄuertitur ſeu trãſmutat᷑ in aliã cũ pũblũ efficia
tur argẽtũ uel es anrũ. æc. Sed citꝛa deũ nemo põt
unã ſpem ĩ aliã trãſmutare: ut. xxvi. q. v. in. ꝗ. quiſ
quis eꝛgo. Oldꝛa. tñ concludit oppoſitũ:qꝛ ĩ una
ſpᷣes nõ mutat᷑ in aliã diuerſaʒ cũ oĩa metalla pꝛoce
dãt ex eo.fõte nʒ ex ſulfure 2 argento niuo: ſed ubi
eſt melioꝛ influentia aſtroꝝ ibi pꝛoducitur metalluʒ
pꝛecioſius uñ ꝑ influẽtiã aſtroꝝ ⁊z cũ heꝛbis ⁊ lapi
dibꝰ quibus iſunt multe uirtutes poteſt naturaluer
ana ſpecies metalli conuerti in gliaʒ ſpeciem magis

pꝛecioſam quod ẽ noõnqũ.
Ccleſi a. Non ſolum electio ꝑ ſor
tes fieri non debet ſed ẽt
electõöes ↄpromiſſariorum ꝑ ſortes aſſu
mi non debẽt. h. d. In prima ponit electio. In fa
electionis proſecutio exaĩatio = reprehẽſio. In t᷑tia
gratioſa ofirmatio ⁊ ſortis prohibitio. ſa ibi
cnꝛatoribus.tertia ibi electionem.cãus ⁊c. (ns.
pꝰ ex tex.ibi ↄneniẽtes ĩ unum 2c. aꝛ2. ꝙ act? prinen
tes ad collegium debent expediri collegialiter 2 perx
ↄgꝛegatos in unum de quo nide qð nõ.ꝑ gl.i.c.i.
de re.ec.non alie.li.Vi.⁊ latius dico ĩ.c.cũ :omnes
de oſti. ¶ I „7 nõ.quod ſoꝛs nullo cãu põt ĩteꝛueniꝛe
iĩ tractatu electiõis:æ rõ quare qꝛ põt aſſũmi ĩdignꝰ
cũ ſors poſſit ſuper eũ cadeꝛe. Iem ꝑ ſoꝛtem tẽta
tur deus qꝛ nolũt facietes ſortem ꝙ deus inuiſibi
liter ꝛeuelet melioꝛc.naʒ debent ipſi ex quo poſſunt
eligere meliorem ⁊æ non tentare denʒ ĩ eligẽdo ⸗ pni
dendo ⁊ intelligo hoc ᷣm doc.in electione ad offi
cia eceleſiaſtica.ſecus aũt inter laicos nel ĩter cłicos
quo ad tpᷣalia:qꝛ hic nſus ſoꝛtis non ꝛepꝑit᷑ in illis
prohibitus:exquo tm ſubijciũt ſe foꝛtune.⁊ ita ĩ mł
tis locis faciunt laici eligentes officiales per balo
tas ſeu breuia quod nõ.meliuſ iñ puto abſtinens:
qꝛ militant rõnes ſuperius allegate. In glo. i. in fi.
cõmuniter tenet᷑ opi.ꝛia ꝙ ẽt data ptate ſipliciter
poſſũt eligere unum ex ſe de quo dic ni plene nõ.in
c.cum in iure de elec.⁊ ĩ ꝛegula in toro de ꝛeg.iu.li.
Vi.ĩ meꝛcu.ubi ponituꝛ qõ nõbilis nũqͥd ſi ĩ unineꝛ
ſitate ſint iin duo.poſſit unus eligere alium. 03
gl. in. v. ad grãm i fi. nõ. glo. ꝙ electio dʒ caſſaꝛi uł
potius eſt nulla qñ ſors i ea interuenit.nã eſt facta
p diſpoſitionẽ iuris 2 formam.c.qꝛ ꝑꝑ.s.de ele.
ubi dat̃ fõma electõi ſiẽde.¶ In glo. f. in. fi. ⁊ qꝛe
prohibemꝛ ſoꝛs in electionibus..tetigi. In alijs
aũt dicit Jo. an. fin legiſtas ꝙ aut factũ eſt incertũ
aut ius.pꝰ cãn in iudicio non admitti ſors ſʒ dicẽ
ti incumbit onus ꝓbandi:ut.:.ei.q.ff de ꝓba.⁊. vi.
q ultĩa.c.actor. Si uero ius eſt incertnʒ ſed factum
certũ:⁊ tunc ant tractatur de preiudicio alteꝛius⸗
ↄtẽdẽtiũ ⁊z tunc ad petitioneʒ illius iudex facere po
terit fieri ſoꝛtẽ ar.in.l.huiuſmodi.S. fi.ff. de le i. ut
qꝛ duo ſucceſſerũt in locũ legararij æ unus uult intẽ
tare unã actionẽ ⁊ alius aliã pꝛo eadem re. Aut rꝛa
ctatuꝛ de pꝛeiudicio ↄtendentium ⁊ ſi uolũt foꝛtunã
indicẽ diſcoꝛdie eligere non cõpellunĩ ſed mutuo ſe
ipediũt:ut.ilqij.ff.qui.mo.uſnf.amit.ſed ad petiriõeʒ
alterius iudex cõpellit ad ſoꝛtẽ nt.l.ſi eum ambo et
l.ſi duobꝰalle.ĩ glo.æ de materia nide gl.in.l.i:. E.
nti poſ. =. c. licet.S. de pꝛoba. = iſta ꝓcedunt in indi
cialibꝰ:ſʒ in eriudicialibꝰ ſoꝛs nõ eſt ꝓhibita. Con
ſulerẽ iñ abſtinendũ ꝑ ea que nõ.in.c.i.S.e. in gl. i.
niſi neceſſitas aliud inducar.

¶ De colluſione detegenda. ſeica.
¶ Duaia in colluſione ineſt falſitas:ideo ſubijcitur
hẽec Niica de colluſione ⁊c. De materia hiice reſpe
ctu quo colludens pꝛeuaricatur haberur.ij q iij. F.
fi.facit tex.in.c.ij.in fi.de pꝛocura.li.Vi.⁊ in clemẽ.
3

¶ Ne colluſio. detegn

conſiitutionẽ. S. ſane. de elec.⁊ colluſio ẽ inteꝛ acto
2em æ ꝛeũ latens æ fꝛaudulenta cõuentio ut noluit
glo. in c. iij. . eo. in. V. ? nide glo. ij. q. lij. SF. notan
dum ⁊æ dicitur colludens falſuʒ cõmitteꝛe quia alind
agit ? aliud ſimnlat ⁊c̃.
Cꝛipta.Si accuſatoꝛ ab ac
cuſatione deſiſtat de
bet index inquireꝛe an peꝛ colluſio
nem k fecit. ita ſũmaĩ cõiteꝛ. ſz ego
ſic ſumaꝛẽ uidelicet. Accuſaioꝛe de
fiſtente ab acenſatione põt iudex ex officio ſuo inqᷓ
rere ſuꝑ crimine illato.qð intellige ur. J. ſubijciam.
pꝛio ponit ſactũ.ꝛ decidit qõeʒ circa factum ibi qꝛ
caſus ⁊c̃. 5 prio ex tex. ꝙ plures accuſatoꝛes
ſeu denũtiatoꝛes pnt admitti cõtra aliquẽ ⁊ dic me
lius ut. . dicaʒ ĩ glo.i. ¶ 1 nõ ꝙ ꝑ ſoꝝes ſeu pᷣciũ
nõ eſt ficitũ deſiſteꝛe ab accuſatiõe qð intellige nt.
ſubijciam. Irẽ nõ ꝙ accuſatoꝛes crimialiter ĩidu
bio efficiũtur inimici accuſati.facit tex.in.c.cũ.p.S.
de accn.? ſtani cũ deſiſtũt euertunt᷑ ĩ amiciciã uit h
dicit tex. ⁊ dẽ accuſatio.i.illandabilis intẽtio it i.c:

ſiqͥs eps.ij.q.vVij. æ iudex ex ſuo officio debʒ inguni

reꝛe de mõ deſiſtendi.. an ſit licitum uel nö. ¶ In
glo.i.in fi.nõ.glo.⁊ dic latiꝰ ꝙ aut inteꝛeſt oinʒ ac
cuſatoꝝ eque pricipalit᷑ æ iunc oẽs admittuniur ad
accuſandũ.ut in.l.iij. O. ſi plures.ff. de ſepul.uiola.
quiſqʒ. n. debʒ admitti ad ꝓſequẽdum ius ſuum ꝓ
priũ.aut ꝓſequũtur uindictã pnblicã ⁊ tunc iudex
dʒ eligeꝛe idoneoꝛc ut in.l. ſi plꝛes.ff. accnſa.ſed
ſi non excipit᷑ nec index eligit ⁊ iunc nalet iudicium
cum oibus agitatũ uit noluit iſta glo.æ bene.et nõ.ĩ
ꝛd l.ſi plures.⁊ hoc colligit̃ intelligendo tex.ĩ accu
ſatoribus ſed põt intelligi in denũtiatoribus ⁊ pꝛo
H tex.ibi nuntiati facinoris.⁊ tunc ar.glo.non colli
gitur: ſed põt colligi ꝙ plures admittunt ad denun
tiandum licʒ nõ ad accuſandũ:equũ iñ eſſer etiaʒ in
ꝓſequẽda denũtiatiõe eligeꝛe unũ ꝓpteꝛ facilioꝛem
expeditionẽ cãe.ar.in.c.olim de accu.⁊ de plüuribuſ
pꝛocnratoꝛibus. vidc tex.in. c. ſi quo.de pꝛocura.
li. vj. -.c.penul.d elec.eo.li.vj. ¶ In glo. ij. in fi.
nõ bene gl. quia quotidie allegatur æ pꝛo hac glo.
optie facit tex. iũcia glo.in.c.uide quãtuʒ.i.q.i ubi
dẽ ꝙ dans elemoſinã nel ſuſtinẽs martiriũ ad pom
paʒ peccat ita ꝙ nõ meꝛet᷑: ſed demeꝛet᷑. qð bene nõ
ad idẽ facit tex.cũ glo.in.c.odi.de ꝓieci.xxiiij.q.i.
ubi glo. arguit ↄ ſcholaꝛes qui uadũt ad eccleſiam
nõ ur audiãt miſſam ⁊ diuina. ſed ut nideant dnas
2 facit.c. ꝛclegẽtes. xvij.q. v. Cn glo. in. V. feciſſe
grẽam. nõ glo. æ maxie nõ eã inqtum diẽ ꝙ fim ins
canonicũ oẽ crimẽ cẽſet᷑ quaſi publicum et idem nõ
ij. q. iij. in. F. ultimo ubi ẽ ẽt bona gl. de hac mõ. et
foꝛte iõ cenſet᷑ quaſi publicũ:qꝛ ius publicũ non ſo
um intendit ꝓnideꝛe hõibus ut ſit coꝛdia int᷑ eos
ſed etiam ur cos dirigat ad deum ? ipuniendo deli
ctum bʒ pricipalit ꝛeſpecinʒ ad deum i in. c. nouit

tionẽ ut qꝛ ꝛecedit a lite aliqno ſibi dato uel ꝛetẽto
naz illa é Pprie traſactio ut in.c.ſuꝑ eo.de tranſac.
Auano ꝑ abolitionem uidelʒ ipetrando a iudi
ce facultatem recedendi 2 ut accnſatio aboleatur ?
deleatur æ canceletur ex aliqua cauſa qꝛ per errorẽ
uel calore iꝛacũdie eũ accuſanit uel ex aliqua cã ltia
ut. l. ij E. de aboli. nide tex. cum glo. ij. q. iij. in. c. ſi
quem penituerit Et ex bis premiſſis dic ꝙ aut que
ritur nunquid liceat recedere lite in cauſa ciuili aut
criminali. primo caſu an oblatum libellum licitum 6
regulariter ꝛecedeꝛe etiam motu pꝛopꝛio. Iiem per
gratiam ⁊? tranſactioneʒ quia nemo inuitus compel
litur agere. C. ut nemo inuitus in rubro ? nigro z
nõ. in. c. cam de dolo æ ↄtu. qnqʒ tñ rõe infamie nnł
qꝛ reus vult recedere de ciuitate actor opellit ager
ut in.l. diffamari. C. inge. manuiſ..c. ↄqᷓrente fʒ
unaʒ lec. de offi:or.æ qðᷣ nõ. glo. in. l. i. C. ut nemo
innitus. ¶ Roñ oblarum Ho libellũ 2 foꝛuiꝰ pꝰ con
teſtationem lir. non lʒ recedere ab ea propria ancio
ritate imo ↄpellit᷑ agere ut in. d. c. cauſã ⁊ ĩ auc.qui
ſemel. E. qũo ⁊? qn iudex niſi uellet renuntiare liti 2
cãe in totum ut.l.poſtq lit. C. de pac.ſed per gꝛam
2 tranſactionem licitus eſt ꝛeceſſus niſi ſit actio ſa
moſa ⁊ actio furti ut in.l.funti alle.in glo.uel niſi ſit
talis cã que nõ dependeat a libera uolutate litigan
tiuʒ æ ſub h̊ membro põt ↄprehendi cã matrimonia
lis. Item alia cauſa ſpiꝛitualis in qua non põt inteꝛ
nenire tranſacrio ſtricte ſumpta ut in. c. ſuꝑ eo. pal.
Item ſi cã eſt popularis non enim licet nanſige: ni
ſi deferendo iuramentum ut in.l.eum qui.F.i popu
laribus. ff. de inreiur. ¶ Secundo mẽebro prinipa
li qñ cã eſt criminalis ⁊ tunc aut agitur de crimine
ciuilirer ?æ dicendum ut ſupra dixi in cauſa mere ci
nili aut agituꝛ ð crimine criminaliter ? tũc aut unkt
deſiſtere ante inchoatam litem utputa antequã ſe in
ſcripſerit ad penam talionis ⁊ poreſt ut in.c.licer de
accu. ? i.l q̃ſitũ ⁊ ꝙ ibi plene nõ.ff. ad turpill. Aur
uult deſiſtẽ pꝰ ichoatã litẽ æ aut mom ꝓpo ⁊ non

põt ⁊ deſiſtẽl ĩcidit ĩ turpillianũ ⁊ pẽa turpilii ẽ qa

punitur in. v. libras auri ? efficitur infamil ? poteſt
proprio motu ⁊? arbitrio iudicis coerceri ut in. l.
iij ff. de preuarica. æ in.I.ij. C. ad turpil.ſi nero cri
men eſt priuatum et tunc non punitur pena turpil
liani: ſed arbitrio iudicis ut in.l.ſiqs ꝛepeteꝛc.ff.ad
curpilt. æ ſentit hic glo. quod non efficiatur ifamis.
Sed aliud ſentit glo.in.d.c.ſi quem penitueꝛit et fa
cit tex. in. d. l.ij. E. ad tuꝛpill:ꝗqᷓ loqt indiſtincte et qᷓ
dicantur priuata delicta ? que publica uide iĩ ſpe. ð

accu. F. ij.ĩ prin. Aut vult deſiſtere per trãſaction

2 tunc aduerte ad duas rlas qᷓ in hac mã tradũtur
in.1. tranſigere. E. de tranſac. prima regnla affirma
tiua eſt ꝙ ubicunqʒ uenit imponenda pena ſangui
nis licitum eſt tranſigeꝛe.fallit in crimine adulterij.
ꝛatio regula eſt quia licitum eſt quocunqʒ modo ꝛe
dimeꝛe ſanguinem ſuum. æ rario exceptionis eſt fꝛe

rini cili u wblii ii
ccre ci uſ inian lhn

c Nroꝛidi opi⸗ ho . . arn

cötaſi tneroppoſti nan
ſen riſcere nii hreghlasi
Nenc niſacid Mien d
Coperii m dd io noreß
JNent inſtanna Hropen
ſandi eicden de coce delae

uus poſſt eroffio io ingt

ſuntin ebi ſbe in quib
inurere ix Ahclt bar in d.

iuletm md ee
i o potintr mumeck
kin (Emrnin
(hunſi penn ttioni neecfie
ſileider neiünplnime
un unm igtdtii dicin
umu Bun Aluntg

nthei pciſeſo bi iagni
1cſeſſo biing ni
diipgſſmi anit

his golni 6 N
n . ka ( Naeoec
ð
ne alichen
h rtul ſele

lieper

de indi. Er ꝓ intellecru mẽ hꝰ gl.ↄcludẽdo aliqua quẽtia delicti æ in odiuʒ eius. Vnde ut adulterium nnitn der

. dꝛeniteꝛ qꝛ mã eſſet ſatis longa pꝛemine ꝙ multis pꝛohibeatur et ne ita frequentet fuit ſancitum ut ni; ſenn riſgnane
modis põt quis a lite ꝛecedeꝛe.pꝛio ꝓpria auctori non liceat ſupeꝛ eo tranſigere. Secuada regnula eſt ngn Qinn
ate ſine ꝓprio motu.qꝛ ſic ſibi placʒ. p gram ꝙ in omni cauſa ubi non uenit imponẽda pena ſã Gin Wmil ibes
ut qꝛ ad pxces ꝛci uult recedes a liie. 3 troſac guinis non eſt licium tranſigere. kfallit in crimine . 8 aunein ui
nthitlrcne
. lien

2

nen nem Zmnan
nin Reno nimnscorde
nins intididtni 4
n aſchndd⸗ ſenie
knineaar Rek
unmg nanll cheſent⸗
gonlin ſero
Aumn beli ſelp
nerien tbenrchuinin
ebrindc Aalj ej i yi
Tni ſa mmnin ii
Ccem lunr in
reſto ni ir anio ſa
mialein go ra rielit
Nalben volntae iigen
oeencdtcinanimnonie

umisinenarondittan

eſonganinKdedin.
ris non enim icanantiar
mnr in eunn.ipenr
(Samo nihiohrfin⸗
em uurgiur & ainine
ſpncnauls i
inmuiertiran ul
iumupu anuqni in
st potetſorire Klrce
eötanmnl An
nonn S din
lenit aunhſiiti
dchamuinltfal
wcics Cerceli M
nrraml neo
nr nhin Mn

ſingi

¶ Be colu. detegen.

falli. rõ regule eſt ne eria remaneant impunita. nam
publice utilitatiſ ẽ ut cria puniant᷑:nt in.c.ut fame ᷣ
ſen. excõ. Rõ exceptionis ẽ qꝛ ↄdẽnatus ð falſo eſt
quaſi moꝛtuꝰ cũ multũ homines dereſtent᷑ ͥ crimen
7 nulla fides iſti ampliꝰ adhibetur. unde tenẽt malti
quos ſeqͥ t bar.in.d.l. trãſigẽ ꝙ in crie falſi põtin
diſticte traſigi quecũqʒ pena ueniat ĩponẽda pdicta
rõne.? ꝑ hoc infertur ad.q. de iure canonico nũqᷣd
iponat᷑ pena ſanguinis:ſʒ habemꝰ aliquas penas qſi
ſimiles qn uidelicet põt tradi curie ſeculari. et tunc
ſatis crederẽ ꝙ admittat᷑ trãſactio.qð nidet᷑ tenere
goff. in ſum. de tꝛanſac. Idem putarẽ nbi nenit ipo
po nenda pena perpetue detꝛuſionis Iʒ õriũ ſenſerit
hic Jo. an. do. an. ſed pꝛimũ tener do. Car. in. d. c.
fi. de traſac.⁊ hoc dictũ ſatis mihi placet ꝑ nõ. per
Inn. in. c. qualit᷑ ⁊ q.el.ij.de accu. ubi dicit ꝙ iſta
pena equiꝑat᷑ moꝛii. Itẽ qꝛ ſicut in crie falſi licitum
eſt ꝛaſigire hac rõe ut dixi.ergo ⁊ in iſta pena que
Vr giauioꝛ. Er circa hoc põt queri quid in crib pri
natis nũquid admittat᷑ tranſactio ĩdiſtincte ⁊ cꝛedo
glo. hic ſenſiſſe ꝙ ſic dũ dʒ ꝙ ð iuꝛe canonico ome
crimẽ cẽſet᷑ quali publicũ.ideo nõ Iʒ ꝑ trãſactionem
recedere ⁊c̃ quaſi inuat ꝙ ĩ puatis Iʒ trãſigeẽ æ fuit
iſta quoꝛũdã opio nõ.i.d.i.trãſigẽ.ſʒ glo. ibi æ baꝛ.
⁊ cõit᷑ alij tenẽt oppoſitũ ut ẽt in pꝛiuatis delictis ñ
liceat trãſigere niſi ſʒ regulas pᷣdẽas.i Quid aũt
operet᷑ trãſactio ubi licita eſt bꝛeuiter dic ꝙ reſpẽu
rei operat᷑ nt ab iſto actoꝛe ñ poſſit ãpliꝰ moleſtari.
Itẽ finit inſtantia ſʒ nõ pcludit᷑ alijs facultas accu
ſandi eũdem de eodẽ delicto nec etiã iudici quo mi
nus poſſit ex officio ſuo inquirere ſuper nona tñ in
ſtantia ⁊ ĩ caſibꝰ in quibꝰ index põt ex officio ſuo
iquirere ita ocludit bar. in. d.l. trãſigere. Ex quo in
fero ꝙ de iure canõico poſt trãſactionẽ ĩ caſu licito

factã nõ põt index inquirere de illo crimie niſi pce

dat ifamia. ¶ Ex parte accuſatoꝛis oꝑat᷑ trãſactio
qꝛ nõ punit᷑ pena talionil nec efficit᷑ ifſamis fin quoſ
dã. ſed bene incidit tuꝛpillanũ. unde debet i. v. ibꝛis
auri puniri ſi vublicũ ẽ ᷣictũ: ul eyoꝛdinarie ſi pᷣua
tum: ut nõ. Mar. in. d. I. tranſigere. Item rens no

habet᷑ ꝓ cõfeſſo. ubi alias trãſactio.nõ eſſet pmnſſa

babet᷑ ꝓ ↄfeſſo: ut in.l.qm.z.l.furti. ꝗ. pactus.ff. ðᷣ
bis qui nõ.ifa.¶ INẽ Boc caſu poſſet iudex ꝓcedẽ
ſuꝑ inſtãtia inchoata ⁊ punire reũ.l.ij. E. de aboli.
Sunt ⁊ alij eflectꝰ de quibꝰnõ.in.d.l.tranſiger᷑
Aut uult diſcedere a lite per pactum ſen gratiã 2 ñ
licet trãſigẽ:tñ h̊ caſu reus paciſcẽs nõ hr ꝓ confeſ
ſo ut in. d. . pactꝰ. Aut nult receder̃ ĩpetrata abo
litione ⁊ põt:ut in.d.l.ij. C. de aboli.⸗ per hoc patʒz
elare ⁊ ſuccinte materia Duhe glo.
== eliſtente accuſatore 2=
Kimin . accuſato iudex ꝓſequit
b. d. nõ patit cõgruã diuiſionẽ. caſlus æc.
¶ Hs. pꝛio ex tex.ꝙ regulariter de iure canonico
r&ceſſus a lite ꝑ gratiã ſeu trãſactionẽ non impedit
inquiſitionẽ ꝑ iudicẽ fiendã. Sed tu intellige h.c. fʒ
maʒ qua tetigi in. c. pꝛecedeti. vñ hoſti ponebat qn
plicẽ itellectum ad hoc.c.pꝛimũ ut ĩtelligatur lꝛa qñ
crimina erat ꝓbata: æ tũc dʒ tex. exponi ſemel audi
m.i.hꝛobata ⁊ ibi indiſcnſſa.i.iĩpunita nt ſit ſenſus

»

quod poſtquam crimina ſuut pꝛobata iudex poteſi
procedere ad punitionem licet accuſator deſiſiat.
quod nõ.pro hoc facit texius in lege quamuis. C.
de adulte. Secundus intellectus ut litteꝛa inteiliga
tur proprie quando accuſator deſiſtit ante proba
ta delicta:et tunc poteſt index inquirere ex officio
quod intellige ſi fama ſubeſt. Sed tu dic melius et
latius ut dixi in. c. pꝛecedenti. nam ubi non eſt licita
tꝛanſactio ſi accuſatoꝛ ꝛccedit a ſite poteſt iudex pꝛo
cedere ad ulteriora etiam ſupeꝛ illa inſtantia quan
umcunque non procedat infamia: quia aur inter
uenit tranſactio et reus habetur pꝛo confeſſo: ut.:.
furti.G.pactus.ff̃ de his qui no.infa. Aut non ins
teruenit tranſactio ſed gratuita pactio nel propria
auccoritate accuſator recedit a lite inchoata et iunc
ſupeꝛ eadem inſtantia index pꝛocedere poteſt:ut.l.
ij. C. de aboli. ? dic ut dici in. c. precedemii.

Badiuimus. anico o

priuatur qui pe⸗
colluſionem iliud conſtituit cenſuale hoc
dicit. uel geneꝛalins et ſic. Collndens in cauſa bene
ſiciali priuari beneſicio deber boc dici pꝛimo ꝛcſeꝝ
collaſioneʒ.ſecundo illum priuari mandat. .ibi vnde
caſus. ꝛimo nosa ex texiu aꝛg. a contꝛaꝛio q8
ſuper beneficijs ſicita eſt tranſactio nbi ceſſat colluj
ſio. ſed dic quod iſtud ar. a contrario non eſt ueruz
qꝛ habemus ius expꝛeſſum in contꝛaꝛium ut in.cC. ſu
peꝛ eo.de tꝛanſac. unde conclude quod iſta tꝛanſac
tio non nalebat etiam ſi colluſio ceſſaſſet niſi iudex
ex officio ſuo feciſſet iſtam tranſaciionem et compo
