nota ⁊ quarto ꝙ clericus conuictus de hereſi. non

debet in continenti tradi ſeculari poteſtati ſed pri
us debet deponi æ degradari æ formam degradati
onis nide in.c. degradatio de penis.li.Vi.E in hac
degradarione in defectum epiſcoporum poſſunt aſ
ſumi alij prelati de quibus in.c.i.e.ti.li.Vi. teʒ
nota caſum in quo parcituꝛ penitenti nam ſi hereti
cus uult in continenti redire ad fidem euadit penaʒ
mortis regulariter tamen peꝛ penitentiam non tolli
tur pena. lege qui ea mente .ff. de furis. ¶ Item
nota ſingulariter tex. ꝙ duo requiruntur ad hoc
ut ꝛedeũtibus ad fidẽ dimittat pena mõtis ſcilicʒ ꝗ;
incõtinẽti ⁊ ſpõte reuertat᷑ ad fidẽ ſi ergo ex iterual
lo ñ ſpõte ſʒ mein pene ł ꝓbationũ dicũt ſe ad fidẽ

Nainprel ,Moffi⸗
ali ini eben ig
cter omii vr indiaan ſbihu
ir ictuni mnin Mcnin
rcenr cahi mgsir
ini ror glai cchla ta pol
gopluani pxcgvtnbys wvr
eprateſiaſtc ucic⸗ tippii
uaſurenka. CMö.n. .. ain
Higtinsarhilna dor toninere
6dor rinido 1 d donn n
wendin ewdtain Aean
Nind wnu cnomin aud erih

droofrmehsn dcegens
laamnti
l qr ler nhal irde miduo ien
rronmallſa d an
euibpn fti tolci id
nmmſlem nmmantii
teitnmſeni onſancdie n
Maneni corate nie amnſan
Mofoti cha Gadatins aſn⸗
ndliiſgen indſingnng
niſdi. 1goizcdirann
diebargoinne
fun venit nonici e e
tnultgnennngnn
ultininſltin⸗ iketn
iiccjolir Eiern

. HMning
chntn emnhe lncs
benzz unmninis tſe e
msniſ Ceongntz eoren
nsch egelan taneſecg
umn gangmienreaden eri
dſenn onerit tre
rgmn ielinapinttes
Ccein onaarenos dtide
f conun ipponunmr inecco,
ormn teſſtenrselumn oneno
muuamn ennmnn i0l
arunmtmiiſtuii
r aun , ernag /l
Hioninirenmi noh⸗
Sceſgummns ateſe o
nu beteign niauitepr
uir 1 nſmaſr

(Pond wddhge
enn anntmiheg) 6
mmnntikt iche

Qaterninmun irm
ue nin Ihn
— ibal mos,

ne lcche
ninllu dn

¶C Se hereticis:.

redire nõ eſt eis paꝛcẽdũ qð bene nõ. Et qn dicant᷑

ſpõte redire dic ut nõ.archi.in.c.ut cõmiſſi de hef̃.

li. vi.? Jo. de lig.in cle.ad noſtꝛuʒ eo. ti. ¶ Item
tertio requirit᷑ ut erroꝛẽ ſuũ publice abiuret ad ar
bitriũ epᷣi cõſuetudinẽ regiomo. &. Nre mot addi 2
quartũ ut ſatiſfacionẽ cõgꝛnã exhibeat de peccato.
nã põt ſibi indici penitẽtia nel alia pena pecuniaꝛia.
de quo dicẽdũ ut in.c.ut cõmiſſi pꝛeal.? quod nõ.
in. pal.cle.ad noſtrũ.⁊= ̊ nõ. Alenns collige ꝙ;
in hoc crie hereſis etiã laicꝰ eſt ſubiectus epo.⁊ dic
ꝙ hoc cꝛimen eſt mere eccleſiaſticũ:unde iudex ſecu

laris et g laicum cognoſcere non põt:ut in.c. ut of

ficiũ.O. ꝓhibemus eo.ti. li. Vi. ſed ſola executio re
linquitur indici ſeculaꝛi poſt ſententiam epi ⁊ ad eiꝰ
requiſitionẽ nt hic ⁊ in.c.cum ſecundũ leges eo.ti.
li. Vi.⁊? in pꝛeal.c.ut offm. ¶1 5. ultimo modum
pꝛocedẽdi õ ſuſpeciũ de hereſi qui non poteſt uera
citer ↄuici nt indicarur ſibi purgatio ad arbitꝛium
epi ⁊ ſi defecerit punitur ut cõuictus: ut hic ⁊ in.c.
inter de pur. ca. ubi magis clare. 25. in. uer. ſta
tuimus ꝙ rõne ðᷣlicti eccleſiaſtici poſſunt ẽt laici pri
cipes pꝛiuari ipſoꝝ dignitatibus honoꝛibus ⁊z offi
cijs per eccleſiaſticũ indicẽ ⁊æ inhabilitari ad alia of
ficia aſſamenda. ¶ Mõ. in. v. ciuitas tex. ꝙ etiam
uniuerſitas ampliſſima pot cõmittere delictum in fa
ciendo ⁊ cõ nittẽdo ⁊ et puniri criminaliteꝛ dic de
boc nt dixi de ſimonia in. c. dilectus.el.ij. 6.
ultimo unũ caſum in quo exẽptꝰ eſt ſubiuriſditione

—

epi, cognoſcit iñ eps ut delegatus ⁊.j7. latius dicaʒ.
E S gio inbi ? mandat ab alijs obſeruari aduerꝛ
te qꝛ tex.nihil dicit de mãdato ſed quod ſeruat pre
dicat romana eccleſia. Et ideo conclude melius ꝙ ĩ
ſpectãtibus ad fidẽ catholieã ſequi debemus ⁊ tene
re puod ſeꝛuat romana eccleſia. Sed in alijs a
fide nõ tenemur ſequi conſuetudinẽ ratione eccleſie
uel curie niſi doceat æ mãdet eam ſeruandam quia
nihil officit ĩ ecclia dei diuerſitas ↄſueimdinis ðᷣ cõ
ſecra.di.iiij.de trina.⁊ ita diſtinguit glo. iĩ ꝓbhemio
ſexti libri. ¶ In glo.ij. ibi remanet penes capitulũ
no. bñj ex hac glo. iuncto tex.ꝙ appellatione cleꝛico
rum ueniũt canonici.nã tex. facit tñ mentionem de
clericis:ſed glo.æ bene intelligit de canonicis:qꝛ.c.
ſuccedit in iuriſditionẽ epiſcopi z non reliqui cleri
ci ut in.c. eũ oli.⁊ in.c.his que ðᷣ maio.⁊ obe. An
autẽ in materia odioſa appellarione clericoꝝ ueniãt
cononici: dico ſuper hca de uita ⁊ hone. cle. 2 ifi.
glo. Inno. hic generaliter qrit ad quẽ deuoluat᷑ iu
riſditio defuncti anꝙ; ſucceſſoꝛ inſtitnatur. Et in ef
fectu hoc cõcludit ꝙ aut defunctus exercebat iuriſ
ditionẽ ſeu alium actum ſolus aut cum alijs.primo
caſu ea qᷓ habet iſte ab alio deuoluũtur ad illum et
ille põt exercere ſi hoc exercere eſt nrile. ¶ Ex hoc
infert ꝙ moꝛtuo archidiachono pt̃as exercendi ar
chidiaconalia deuoluitur ad epm: qꝛ archidiaconꝰ
babet furiſditionẽ ab epᷣo ⁊ eius nices gerit tanqᷓ;
uicarius iuris nt in. c.i. off. archi 1 B nero de
functus habet aliqua a ſe ipſo æ non ab alio: ut qꝛ
ificauerat cccleſiam de bonis archidiaconatus:
tunc illa poreſias non denoluitur ad aliquem: ſʒ re
ſeruatur ſucceſſoꝛi ¶ ðcaſu quando exercinum

ſpectabat ad defunctũ 2 ad alium concludit Inno.
ꝙ ptas deuoluit ad collegã z non ad ſupeꝛioꝛc aꝛ.
in.l.ij. E. quando non pe.paꝛ.facit.j.ne ſede na.c.
i li.vi.⁊ ſi defunctꝰ habebat iuriſditionẽ a pluribꝰ
deuoluitur tẽ ad illos put ab illis renebat aꝛ. in. c. re
latu n. el. ij de teſta. (Erhe etiam infert Jun. ꝙ
cum eps ⁊ capitulũ faciunt nnũ coꝛpus ⁊ inter eos
contrahatur cõiugium ſpirituale moꝛtuo epo iuriſ
ditio ? poteſtas confirmandi pꝛelatos deuoluit᷑ ad
capitulum. Sed ſi ep̃s exercebat aliqua cum alijs
tunc poteſtas deuoluitur ad alios æ non ad capitu
lum ⁊ quod. s. dictum eſt de defuncto :ꝛidem itelligo
in abſente uel negligente. hoſti. dicit ꝙ hic glo. In
no.nõ pꝛobatur per iura que allegat.æ de materia
remittit ad nõ.in.c cum olim.æ.c.bis q̃ de maio. =
obe. Sed tu nõ. glo. Inno. que licet expꝛeſſe nõ ꝓ
betur iure nõ m repꝛobatur 2z multũ nalʒ in dubijs
eius auctoꝛitas 2z generaliter cnʒ queritur in quibꝰ
capitulum ſuccedat epo: uide in.c. cum olim. S. al
Do gle an uerbo pꝛerogatina in fi. diſtingue me
lius ꝙ aut quis deponitur nerbaliter aut actualit.
Pꝛimo caſu depoſitus tenet prinilegium clericale
reſpectu fori ⁊= reſpectu canonis ſi quis ſuadẽte: ut
in c.dictuin alle.in glo.⁊ in.c.cũ nj ab homine .S. 8
iu Ii.niſi poſt depoſitionẽ ſequatur coꝛrigibilitas.
nam tunc ſ̃m nerum intellectum. c. cum non ab ho
mine ꝑdit omne pꝛiuilegiũ clericale 2 abſaqʒ alia tra
ditione 2primi pot per iudicem ſecularem.2 ibi ple
nius dicã ¶ I? caſu cũ depoſuus eſt actualiteꝛ incõ
tinenti ꝑdit omne pꝛiuilegiũ clericale ut pꝛobatur ð
penis degradatio.li.vj. æ ibi plene. ⁊ an talis confi
ciat coꝛpus xpᷣi uide ibi er glo. æ melins per Jo.
an. ibi in nonella. IZn glon uerbo relinqueretur
in fine nõ.iſtam glo. quia quotidie allegatur ꝙ pro
nullo crimine quantũcũqʒ graui debet clericus tra
di curie ſeculari ſtatim ſed debet deponi æz remane
re ſub poteſtate eccleſiaſtica. Sed fallit p ſpm gl. in
crie heꝛeſis. Sed certe iſta non ẽ bona exceptio.qꝛ
ſi conuictus de hereſi uult redire ad fidem non tra
ditur curie ſeculari ut hic traditur. ergo cum eſt in
corrigibilis:⁊ ſic non recte excipitur. ¶ Secũdus
caſus eſt in crimine falſi ⁊ intellige de falſiffcante lix
teras appoſtolicas. Sed hunc caſum reſtringe per
nota in.c.nouimus de v.ſig. ertius caſus eſt
in conſpirante ſeu coniurante contra epm propriũ
2 lic ſentit glo. ꝙ in iſto non expectatur incorrigibi
litaſ ſed ſtatim deponi põt ? tradi curie ſeculari. Sʒ
glo. aliter ſentit in prcallegato.c. nonimus ubi dicit
quod benigniꝰ eſt intelligere nt procedat ſi eſt icor
rigibilis idem tenet HBar. brix.ij. q.vij. ſi qui ſunt
2 glo.i.c.ſacerdotum alle.in glo uariauit.ſed quod
requiratur incorrigibilitas ſentit gl. in. c. fi. de ieſti.
cogẽ.⁊ in.c.cum non ab homine de iudi.? iſta tãq;
benignior tenetur. ¶ Remanet ergo im nnus ca⸗
exceptus in glo.qui etiam recipit interpretanonem
⁊ reſtrictionem Sed hanc materiam pleniſſime pro
ſequor in.c.at ſi cerici de iudi. ubi generaliter dico
que cꝛimina ſunt digna depoſitione 7 degꝛadatione
? int᷑ cetera allego.c.nouimꝰð Vbo. ſigni.ad ꝓban
dum ꝙ oẽ crimen grane ⁊ dãnoſum elſt depoſitiõe

dignũ ⁊ ĩcontinẽti abſqʒ alia ĩcoꝛrigibilitate debent
tradi ſeculari curie æ uide latiſſime in loeo pꝛealle.
¶ In glo. in Ybo ſpõte ibi poſtqᷓ eſt ↄdẽnatꝰ.dic
clarius ꝙꝙ an ↄdẽnationẽ cõpelli abinrare hbeꝛeſim
cauſatiue.ſ. ꝑ diſtꝛictionẽ ꝑſone ? ↄminationẽ pene
plonalis ⁊ ſpoliatiõis bonoxꝝ:ſed ex q iſte ſpectat
ↄdẽnationẽ nõ põt ampli ↄpelli: qꝛ homo põt coꝛ
riꝑe ⁊ nõ coꝛrigeꝛe ideſt ꝑſonã afficeꝛe nec animuʒ
põt mutaꝛe.xlvij. di. S. neceſſe. n gl. i. V. laicus
in fi. dic clariꝰ ut dixi ꝙ crimẽ beꝛeſis eſt crimen
eccleſiaſticũ meꝛe: Vnde de eo ſecularis iudex n põt
aliquo mõ cognoſceꝛe et laicum ut in. c. ut officiũ
F. phibem eo. ti. li. vi. ſed ad ꝛequiſitionem eccłie
imponit penã. nã ecclia declarat illuʒ heꝛeticũ 2 pri
nat eum omni priuilegio ⁊ ꝛeliquit eñ iudici ſeclari
puniendũ facit ẽt. c. cum ſm leges eo.ti. li. Vi In
glo. in. v. audictia in fi. dic ut hodie hẽtur in. c. ſuꝑ
eo eo.ii.ſi.vi.ubi ↄcludit᷑ ꝙ ꝛelapſus in beꝛeſim au
dit᷑ quo ad ſacramẽta: ſed nõ quo ad euitationem
pene. Intellige g ecchia nõ claudit gꝛemium ꝛe
deuntibus. ſ. quo ad ſpiritualia ¶ Sed queꝛo cirea
pꝛedicta qua pena debẽt puniri heꝛetici. dicit hoſti.
2 Jo. an. ꝙ pena ignis. debẽt ge cꝛemari ut colligit
ex euãgelio Joãnis. xv. c. ubi dꝛ ſis in me nõ ma
net mittet᷑ foꝛas ſicut palme ⁊ areſcet ⁊ colliger enz
2 in ignẽ mittẽt. Sed ius ciuile punit heꝛeticum ca
pitali pena ſen pena moꝛtis ut in. l. ariani. C. de hẽ.
iũcta.l.ultimũ ſuppliciũ. ff. de pe. ⁊ hanc penãꝗ eſſe
debitã inteꝛptaĩ ↄſuetudo. cõuenit eꝛgo in h lex di
nina canonica ciuilis æ cõſuetudinaria ut cõiteꝛ xn
niãĩ pena ignis. n glo. fi. ibi qð no eſt nex cir
ca h uide bonum tex. de Puile. c.i. l. vi. nã ſi exepi⸗
deliquit in loco nõ exempto ꝑdit quo ad deliciuʒ pᷣ
nilegiũ ut ibi. Sed aduene qꝛ illud. c. loquu ibi in
priuilegiato ꝛeſpectu ceꝛi loci:ſed nbi priuilegiũ eẽt
pſonale ⁊ nõ ꝛeſtrictũ ad ceꝛtũ locũ ut ẽ priuileginz

officialũ pape tunc ꝓpteꝛ delictum non pditur pri

nilegiũ de ᷣ latius dico in. c. fi. de foꝛo cõpe¶ In
ea.glo ibi non cognoſcunt epi inre oꝛdinario.
Mi glo.⁊ de ſimili materia hẽtur in c.irrefragabi
li. F. exceſſus õᷓ de offi. oꝛdi.æ boſtien. ſenticbai hic
ꝙ in Vitate iſti ſunt oꝛdinarij ? non delegati: qꝛ ba
bẽr geneꝛalẽ iuriſditionẽ nec extinguit iſta iuriſditõ
mone delegãtis ul delegati ſicut excinguitur iuriſdi
no delegata ut in. c. gꝛatũ de offi. dele.nec obſiat ꝙ
lr̃a dicit delegatis:qꝛ nõ ẽ pĩas in neꝛbo lex eniʒ eſt
ipoſita ꝛebꝰ? nõ vbis ut in. c. cõmiſſa de elec.li. vj.
Jo. an.ↄcludit tenẽdo oppoſitũ ꝙ epi ſunt in hoc
cãu delegati ut in Ia.nec obſtat ꝙ no extinguatur
iuriſditio ꝑ moꝛtẽ: qꝛ delegatio nõ fit ha papa: ſ
a ſede apłica que nũqꝙᷓ; morit ut in. c. ſi gꝛatioſe de
ꝛeſcrip.li. Vj. Irem non fit ꝑſone ſed dignitati que
non morit᷑ ut in. c. qim abbas de offi. delega. iõ trã
ſit in ſncceſſoꝛeʒ:nec obſiat ꝙ in effectu hẽt oꝛdina
riaʒ: qꝛ etiam quo ad effectum iuris eſt differentia
an habeat delegatã uel oꝛdinariam nim ꝛeſpeciu ap
pellarionis inteꝛponende. nã ſi habet oꝛdinariaʒ ap
pe labitur ad archiepm: ut in. c. ꝛomana de appella
tionibus. i. Vj. ſed ſi bẽt delegatã appellabitur ad
ſolũ papã delegante: ut in.c.ſuꝑ queſtionum ð offi.

¶ De beꝛeticis

dele. Er per boc infert Jo an. iicet aliqui contra ꝙ

ſi contingit appellari ab iſtis epiſcopis appellabi
tur ad papam. nam epiſcopus tanquã delegatus eſt

maioꝛ archiepiſcopo quo ad iſtum articulum ut in

c. ſane de offi. dele. ergo non debet appellari ad

minoꝛem. Irem ſi appellaꝛetur ad archiepiſcopum

detrabeꝛeur priuiſegio vltra quam ſit expreſſuʒ qꝛ

ubi exẽpti habent unum iudicem ſcilicet delegatum

haberent tres:qꝛ appallaꝛetur ad archiepiſcopum ⁊
ab archiepiſcopo ad patꝛiarcham ⁊ ſic cognoſceꝛet
ille qui non habet iuriſditionem. VUltimo querit

Jo. an. nunquid in hac poteſtare delegata ſuccedat

capitulum ſede uacante. Et concludit quod non qꝛ
non ſuccedit capitulum in his que competunt epi
ſcopo iure ſpeciali ut nota. de foro compe. uerum.
Jo. mo. tenuit contraꝛium.i.c.i.de maio.⁊ obe.li.
vi. dicens quod in caſu huius.c.? ubicũqʒ eps hʒ
iuriſditioneʒ generalem ſuccedit capitulũ:ſʒ in tene

p̃ num ꝑ nota.i dẽo. c. nerũ.

— „Bona bereticorum
E S entis. cõfiſcant᷑ et in terris
eccleſie applicantur fiſco eccleſie in terris
imperij iudicis ſecularis fiſco ⁊ pꝛocedit etiem ſi ca
cholicos habet filios. MHam diuiditur. primo pre
mirttit deciſum exordium. 2*. ponit ſtatutum de pu
blicatione quod probat per ar. a maiori. tertia ſol
nit obſtaculum. ſecunda ibi in terris. tertia ibi nec.
ora primo quod ĩ terris ſubiectis eccleſie q
ad rempoꝛalem iuriſditionem eccleſia per omnia
uendicat ſibi iura principum: unde came:a pape
tenet locum fiſci facit cle.ij. eo.ii.ibi in filcvm er ꝙ
nota. glo. Jo. an. ſuper ea in. c. quia diuerſitatem ðᷣ
conceſ.preben. (Wora ſeund⸗ quod in t᷑ris im
perij poteſt papa ratione delicti eccleſiaſtici iſtigere
penam publicationis bonorum. appreheſio bonorũ
tamen non fit per iudicem eccleſiaſticum ſed per ſe
cularem ut bic ⁊ in. c.cum ſecundum. eodem titulo.
li. vj. Et aduerte quod ipᷣe huius.c. bona uneniebãt
publicanda:ſed hodie ipo facto ſunt publicata ut ĩ.
d.c.cum ſecundum:unde ſi ductus hereticus in uita
non fuit dannatus ex quo poſt mortem poteſt pro
bari quod fuit hereticus bona eius pñt capi ut ĩi.c.
ij. de preſcrip.li.vj.quia nunc fit executio:qꝛ publi
catio fuit inita ipo iure.⁊ ideo tranſit ĩ heꝛedes fa
cit qð nõ.bar.ĩ.l.eiꝰ qui delatoꝛẽ ff.de iure fiſci et
pꝛout ẽt dixi in.d.c.ij. ¶ 5. 3 licet heꝛeticus
nelit ſponte ꝛedire ad fidem non iñ ꝛecuperat bona
ſua niſi ex miſerico rdia quadã. Q¶ Mõ q̃rto ꝙ de
iuꝛe ꝓcedit ar.a maiori ꝙ ubi reꝑitur maius delic
tum ibi maioꝛ ultio ẽ exeꝛcẽda. xxiiij.q.i.nõ affeꝛa
mus. timo nõ. ꝙ ꝓpteꝛ aceꝛbitateʒ delicti fili
põt tẽpoꝛaliteꝛ puniri ꝓpteꝛ delictum parentũ tãtũ
qꝛ ipſi parẽtes puniunt᷑ in ꝑſonis filioꝝ.l.iſti quidẽ
ff. ꝙ metus cauſa:qꝛ exempla pᷣmi criminis metiũ
tur ĩ filijs. nã ſepe filiꝰ ſeqf᷑ neſtigia pniũ ut.l. q qᷣs
C. ad.l.iul. maiel.⁊ iõ dicit tex hᷣ ſpaliteꝛ:q; ſpiri
tualiteꝛ ? eternalit filius nunq; punit ꝓ patꝛe:æ ita
dʒ intelligi ſcriptura filius nõ poꝛtabit iniquitatem
patris nec ecõueꝛſo vide de boc. xxiiij. q.iij. ſũma
2z.i.q.iiij.in ſũmma.¶ Sed circa pꝛedicta dubinat

ee obnlmeci ol c
ic eno nj t nin nnhr
eline bot niti Gelct/
mlemnre clſiaſtei ceft
eili ver polto ſpenn
iͤtnöa ſuime nnij gi ſ
ſor ponngar mmion.bic o
Neo Nasrotided gi nade
Ntnonepnäcunaebodhen
Ceod lenn on dainn

Judnerns,

WVuxdtſnb inas
lbys orponirse p ag inſfn ni
inch ſoofehii Priw⸗/
mli bltoni eno w f⸗
. (Rar fminpnn :
nite legnit Uatad arulanone
Enſpiſs dloltio no d⸗ ſupl⸗
bEerrieanditzftn Nümeni

dcereni giſi Pbriͤne de

D
II ſtunmngsumi, nſcerpa⸗
„alnetuunlin de
c ni z nuhn ſteice⸗
lullik Cciie
aſam ſſohunr ge n i⸗
otecele mmirlume
algg eopoſ
l droſig
ukmncing ſr
likdetg öe nt⸗
llitin n gnn
.
hninan un

ntis. Bnhmimm
flant ain enns
ppiemmr ſloacſein ns
Nuens ſfſſot octiftcenn ih
8s Mmn dndin, orno p
Mümn. Pann fumun ert
Nnder d. Amionienigl
NaeRds Wriai Net,
oditrtisſideasadee
inidinonon ads e onnin
un gircfun: ce nen ir
A ſri ceiionitin n

1 Auudiſannd
Hus anch o n fhofnt
yr caitartſſi iiigen

gbonorun aporttiſo bohori
nden ecceiaſon ſel le ſ.
coumſerninmtlemint.
wdihe dunst niti

deifuniintälnar

csinu
unmeſinens

n umt n

ommſi

mpnu etirff
Mrriammn

euim,
l
uinig at cl
abirne; Cicn

, „p
ann iemmn

peceienſi
unmhe isfiok iſien
hin an e
. „„Aidi en 44.47,
6 ci ngo Ni nni⸗

itanen bonn
Piin
ur nains eſt
e gi.Nd aſten
vicnihii giiſi

reors iqI

¶ De beꝛcticis

nunquid flliꝰ heretici ꝑdat bnficiũ eccleſiaſticũ: qð
hʒ gl. i.c. ſatis ꝑuerſuʒ.lvi.di.cõcludit non. Sed
circa iſta bnficia filioꝝ nide glo.i. c. quicũqʒ.eo. ti.
li. vi. Et nunquid feuda hereticoꝝ cõfiſcentur: nide
in ſpe. de fen. I.i.vV.xl. Nunquid ĩ publicatione bo
noꝝ ẽt in alijs delictis ab iſto ueniat iuſparꝛonaius
nbi publicatio Bnd ſecularẽ:uide glo.xvi.q.
vij. in. c. filiſs. ¶ In gl. in vbo exheredatio in fi.
nõ.glo.⁊ hãc opi.tenet gl.xxiij.q.vij.i ſũma.⁊ ibidð
archidi. uide Cy. in.l.quiſquis. C. ad.:.iul.maieſ.=
uf tenere hoſt. in ſũma eo. ti. F. qua pens Iʒ poſſet
dici fm eũ ꝙ de mĩa pꝛocedit lex cinilis:ſed ð equi
tate ꝓcedat h.c.uel diſtiguat᷑ an heꝛeticꝰ fuit dãnatꝰ
iu uita ? ꝓcedat h.c. an poſt moꝛtẽ ? pꝛocedat ius
ciuile. Jo. an. dicit ĩ teꝛris iperij põt ſeruari ius
ciuile cuiꝰ diſpoſitio ẽ benignioꝛ. Sed ĩ terris eccle
pᷣnalebit h.c.æ mirãdũ de hac opinione. Jo.an.nã
raro hʒ opi.ſaltẽ nõ ꝓbabilẽ. nã hec opi.nullam hʒ
in ſe probabilitatẽ cũ hoc.c.expꝛeſſius fecit mentio
nẽ de teꝛris iĩperij zæ mãdat pꝛincipes ſeculares ad h̊
cõpelli nec boc caſu curãdũ de.l.qꝛ cũ hoc caſu cri
en ſit mere eccleſiaſticũ ut ĩ.c. ut offm. F. pꝛohibe
mus. c.ti.li.Vi pene ĩpoſitio ſpectat ad eccleſiaſticũ
iudicẽ æ nõ ad ſecularc.xxxiij.a.ij. F. in boc ¶ Irẽ
r̃a hoc ꝓbat ꝑ ar. a maioꝛi.⁊ hãc opi. glo.ſequitur
bic do. An.⁊ nõ nideo ꝙ ĩ aliquo ſit heſitandum
ꝑ rationẽ ſupꝛadictã maxie hodie ꝑ auẽ. gaʒaros.
C.ęo.ti.que nẽ concoꝛ. huic iuri canonico.
Aduocati uł no
J ad nerſus. tarij hereticis neſ
eoꝝ defenſoꝛibꝰ fauẽtes aur ſub eis litigã
tibus pr̃ocinãtes ⁊ ꝓ eis inſir̃a ſcribentes infames
ſunt ab illo off cio ſuſpẽſi. Dꝛimo ponit deciſum
exoꝛdiũ.ffo ꝓhibitionẽ.tertio penã. fa ibi qꝛ. tertia
ibi qð ſi. W vio lr̃am in pꝛin.qꝛ ſolet iſte tex.
quotidie allegari: æ nalet ad excuſationẽ ſuperfluita
tis: ut ſpalis diſpoſitio nõ dicar̃ ſuꝑflua Iʒ cõtineat
ſub generali:qꝛ quaqʒ fit ut plꝰtimeat᷑ æ hoc nult iſte
tex dicere.nã gñalit᷑ eſt ꝓhibitũ ne herericis fauto
ribꝰ ⁊c.aliqðᷣ ſubſidiũ pᷣbeat᷑:ſed nũc ſpãliter ꝓbibẽ
tu c iſti ut magis timeat᷑: qꝛ ſolet plus timeri æcẽ. 4
M. fo ꝙ aliud eſt auxiliari: aliud eſt conſulere: ſi
ud fauez. ponũt᷑ .n. ut diuerſa ? ideo unũ nõ opꝛe
hẽ dit aliud.l.ſi idẽ. C. de codicillis.æ hͥ facit ad ſia
iuta odioſa:ut ſi loquant᷑ de auxiliãtibꝰ nõ includãt
cõſulẽtes nuel ecouerſo. ¶ Mõ.teꝛtio rõe delicti ec
cleſiaſtici põt eccleſia punire laicos pena infamie et
ſuſpende? eos ab eoꝝ officijs. Bed erca H que
riẽ nũquid iſtrumẽta cõfecta ab iſtis ſuſſ pẽſionez te
neãt: æ cõcludit hoſti. ꝙ nõ facit quod nõ. in de. ij.
de magiſ. Sed quid ĩ caſu ubi iſti fuerũt pꝛocinati
dicũt quidã ſñiam latã ad eoꝝ prociniũ iꝛritandam
H in inꝛe nõ ꝓbat᷑. vñn eẽt neceſſaria declaratio ſm
.an. Sed hec ↄſtitutio poterit hr̃e effectum ĩ h
qꝛ a pꝛincipio poterũt remoueri a pr̃ocinio. Itẽ lu
crũ acquiſitũ poterit erogari in pauꝑes ar.in.c.cnʒ
ſit. . ti. pꝛoxio ? trãſgreſſoꝛ poterit ali puniri.
n gl. i. v. auxiliũ ibi boc porerit br̃e locũ.. ãnuy.
Aluerte qꝛ að diẽ gl. de ãno ꝓcedit ĩ ſuſpectis de
hereſi: ita loquimur. c. excõminicamus.alle. in gl. ſed

—

ſi conſtꝛt de hereſi non expectatur aliqð tpᷣſ. hoſtiè.
dicit ꝙ ſi iſti conueniuntur ſi uper aliquo erie ab he
reſi tẽ audictia non eſt denegãda nec iuſta ſnia.Et
ſi diceres q̃iter iſti pũt conueniri cũ debeãt puniri
pena morus ut dixi in. c. ad abolẽdã gᷓ e.ꝛndet iple
põt procedere in eo qui redit ad fidẽ:nã talis dʒ
detrudi ad agendam pnñiam ut in. c. pe.j. eo. æz ſic
procedi poterit in cq õ eũ. Jo. an. dicit ſe nõ credẽ
ꝙ hoc. c. hat locum redeũtibus ad fidem ar.in. c.
ſtatutu m e.ti.li.vj. põt dici ꝙ iſtud.c. ꝓcedit qn hbe
reticus ꝓpt᷑ ipſius potẽtiã uel ꝓpt᷑ fauorẽ qñi ipa
lis de fẽo puniri non põt:tẽ nullũ pꝛociniũ nullũ au
xiliũ ſit ipẽdẽdũ ⁊ oĩs audiẽtia ẽ eis denegãda. Si
ãt põt hereticꝰ de fẽo puniri tũc aut perſeuerat in
hereſi ? dĩnatur pena mortis ut dixi. Aut redit ad
fidem ⁊ non hʒ locũ h̊.c. qꝛ no dx aplius hereticꝰ ulł
fautor hererici:⁊ iõ licite pro cis exercet aduocano
2 iſtrumentum ſcribitur. Abbas. 1
S aici nõ
Bm ex iniuncto. Prdiec
nec occulta conuenticula faciant nec ſaceꝛ
dotes reprehendant.h.d.in ſumma . Diuiduur.
nan primo ponit triplicem reprehenſionem laicoꝛũ

quã fo ꝓſeqᷣtur p pmã ibi deꝰ. ſᷣo faʒ ibi ſicut eniʒ
tertio ttii ibi ſz. ( pꝰ ꝙ iſtãtes circa ĩtelleciũ
diuie ſcripture ſũt cõmẽdandi:æ= et cõmendandum
E ſtadium adhortandũ ſᷣm diuinã ſcripturam:lʒ g
nõ põt qͥs publice uel occulte pᷣdicare niñ ſit deſſiatꝰ
põt adhortare ꝓrximum ad miã vitans fʒ diuinam

ſcripiuꝛam.¶ Nõ fo ibi pᷣdicat ſupeꝛ teca: p
cator uel docẽs dʒ ſtare in altiori loco. (EE
ibi pᷣcipimꝰ ꝙ doc.in eccleſia ſũt nalde bonorandi:
unde ipſoruʒ ordo di precipuus:æ mlia prinilegia
ↄſequũtur doc.ab imperio de qbꝰ in.l.i.C. de pro
feſ qͥ in urb. ↄſtã.li.xij. z.l.medicos ⁊.l.ſe. C. de
fel. æ me di.li.x.aliquid teiigi in. c. qᷓto o. de magiſt.
s ꝗqrto ꝙ non ẽ credendum alicui aſſerenti ſe
miſſum a deo uel ab eo iſpiratũ niſi h̊ ondat cEa
nionem miraculi ł ſcripture ſeu ꝑ teſtimoniuʒ ſpale.
Arẽ nõ in vbo lʒ ꝙ ſcia eſt nalde ncẽia ſacerdotibꝰ
peccant ergo ſacerdotes z maxime bntes curã aia
rũ ſi non inſiſtunt ſtudio larũ.nam ignorãtia oiuʒ
errorũ dr eẽ mr̃.xxxviij.di.ignorantia.Et quã ſci
entiam debent hr̃e clerici uide no.de.elec.c.cũ in cũ
tis. 5 ibi dijs non detrabes. ꝙ ſacerdotes ap
pellãtur dij z h ꝓp:er oꝛdinis excellentiam 2 officij
dignitatẽ. Et nõ ex eodẽ. v. ꝙ qᷣqʒ ſacerdoſ ꝛcſpec
tu oꝛdinis d; hie dignitatẽꝛz h̊ capiendo dignuaté
large. Ter B no laicos en bendendos paruz defe
rentes ſacerdotibus. lem no ꝙ quiiqꝗʒ põt cẽt
ſuꝑioꝛẽ occulie coꝛꝛipeꝛe nõ in maniteſie Exquo
ifertur ꝙ et denũciatio euangelica ꝛeſpeciu ſupioꝛiſ
ꝓeedit uide etiam bonam gl.xxi.di.nolite que dicit
triplicem eſſe ꝛephenſioneʒ. qᷓdam eſt iperioſa:æ iſta
tm ↄpetit ſuꝑioꝛi:qᷓdam eſt ſocialis z caritatiua:et
iſta ↄpetit cuilibet ẽt ſubdito:dũ in eã occuſte exer
ceat ut hic. qᷓdam eſt temeraria: æ iſta omnibus pꝛo
hiber̃ ¶ Micimo nõ ꝙ eps fundat intenionem ſuã
de iure cõi ſuꝑ inſtitutione ⁊æ deſtitutione ſacerdoiũ
ad eßinergopectat inſtitutio in quolibʒ beneſicio
0

¶ He bereiicis.

ſue dioceſis ⁊ deſtitutio. xvi.q.vij.c.nullus. nide
bonã glo. in. c. qᷓꝙᷓ de elec.li.Vi. Mꝛelatus ge inle
rioꝛ uendicans ſibi ptatẽ iſtimẽdi uel deſtiuẽdi dʒ
B ꝓbare:ꝛ de iure cõi iſta ꝑrinent ad epm ur h. er
gñaliteꝛ an ſolus eps an vo cũ cõſilio ⁊ ↄſenſu ca

iruli uel aliꝰiferioꝛ poſſit confene beneficium di
P (
n

pleniſſime in. c. cum eccleſia ulierana de elec.
glo.i vbo miraculi æ de hac mõ uide bo. glo.in. e.
nnico de ꝛeli 2 uene.ſan.li. Vi:ubi narrãtur ea qᷓ ſi
de eſſentia miraculi ¶ In: gl.ĩ Vbo ꝙ qſaʒ tenet ĩ
ſi. de mã denũciatiois quoruplex ſit: æ an ſit in pcep
to ⁊ qui admittãtur ad denũciandũ.⁊ de młiis alijſ
plene tractat᷑ in.c.nouit S de iudi.dic ui ibi.⁊.ij.q.
.i. ſi peccauerit. In glo.n ex glo. ꝙ iſta duo
ſunt ↄnexa ut deſtiturio ſpectet ad eum ad quẽ ſpe
ctat inſtiutio:æ hboc ꝓcedit fm hoſtien.de iuꝛe cõi.
nam de iure cõi ad quem ſpectat unnʒ ſpectat ⁊ ali
ud. ſed ſi ex iure ſpᷣali pnta pᷣſcriptiõe uel ex conſue
tudine ad aliquẽ pꝑtinet inſtitutio nõ ſpectat ad euʒ
deſtitutio nec denũciatiõis amiſſio: al ſeqneꝛetur ꝙꝙ;
plus eſſet pᷣſcriptũ qᷓ; poſſeſſuʒ õ ꝛegulã ſine poſſel
ſione de ꝛeg. inr.li.vj.⁊ cũ hoc dicto cõit᷑ tranſennt
doc. Ex bis collige plura q̃ ueniũt quotidie ĩ practi
ca.pꝰ ꝙ pᷣſcribẽs ptᷣatẽ ↄferẽdi aliqð bñficiũ nõ ui
detur pᷣſcribeꝛe ptᷣatẽ ꝛemouendi uel deſiſtẽdi illum
quẽ ipſe ĩſtituit:qꝛ iſta ſunt diueꝛſa. vñ pꝛeſcriptio
in uno nõ extẽdiũ ad reliquũ ẽt ſi der̃ int ea quedaʒ
cõmunio ſicur é ĩteꝛ iſtiiutionẽ ⁊ deſtitutionẽ. ↄcoꝛ.
de deci.c. cũ cõtingat ubi pᷣſcribẽs decias ĩ aliquo

loco nõ ur̃ pᷣſcripſiſſe decimas nonalium. ¶ Secũ

do nõ ꝙ priuilegium cõcedẽs pĩatẽ iſtituendi non
extẽdit᷑ ad ptᷣatẽ deſtituendi qð ego fateoꝛ ubi pui
legiũ nõ eſt ↄceſſum ab eo in cuiꝰ pꝛeiudiciũ ueit ur
qꝛ a papa cõcedit᷑ alicui pᷣlato inferiori ptᷣas deſiſti
tuendi qꝛ ̊ priuilegiũ tanqᷓ; tẽdẽs in piudiciũ oꝛdi
nariorũ dʒ ſtricte iutelligi nit nõ. Inn. de dona. cnʒ
dilecti. Sʒ ſi priuilegiũ eſſz ↄceſſũ ab eo cnius iuri
dtrabit᷑: æ tũc ẽ magis dubium:quia hoc caſu pri
uilegiũ recipit latiſſimã inteꝛptationẽ 5 cõcedentem
ut in. c. cum dilectus de cõſne. ⁊. c.olim de v.ſig.et
..fi. ff. de ↄſti. pn. uñ hoc cãu ur̃ ꝙ ꝓpt᷑ iſtã cõnexi
tatẽ ⁊ cõioeʒ qᷓ ẽ ini iſtitutioneʒ ⁊ deſtitutionem ni
dearur cõceſſa ẽt deſtitutio: ꝓ boc facit.c.ex ꝑte de
deci. ubi puilegiũ ↄceſſaʒ ſuꝑ decimis nõ ſoluedis
exiẽdit᷑ ad noualia qð ſecus eſt in pꝛeſcriptione ut
in. c. cñ cõtingat pal. fac qðᷣ nõ. pau. de leaʒa. in cle.
nnica de ꝛenũ. circa hoc qð dixi in quadaʒ diſputa
tione que incipit duo clericali oꝛdine ⁊c.aliquid di
xi de fo.cõpe:ſiquis 3. ¶Alrimo collige ex glo. ꝙ
pᷣas recipiẽdi ꝛeſignationẽ beneficij nõ pertinet ad
pntem inſtitutionem de iure ſpali ſed ad eum qͥ põt
inuitos deſtituere: de quo m dic ut nõ. ꝑ Inno. de
renunc. qð in dubijs ⁊? peꝛ glo.? paulum in cle.i.ð
renunt. ? dixi in diſputatione predicta.

FXcommunicamus.

— Hʒ multa dẽa. ⁊ põt ſic ſũmari fa uarie
tatem dẽorũ. Excõicati ſunt oẽs heretici q̃pnſcũqʒ
noibus noĩentur. h. d. uſqʒ ad. . damnati æc:· Daʒ

nati de hereſi per ſecularẽ iudicẽ puniũtur æ bõa lai
coꝛũ heꝛeticoꝛũ ↄlſiſcãtur ⁊ clericoꝛũ bona applican
tur eccłiis ubi bñficiati erãt. h. d.uſqʒ ad. S. qun ãt.
Saſpectus de beꝛeſi ſe nõ purgans ad aꝛbitriuz
ſupioꝛis excõicat᷑ ⁊ exñs peꝛ annum in excõicatione
nt heꝛeticꝰ dãnat᷑.h. d. uſqʒ ad. ꝗ. monetur ¶ iã
tes ſeculares ꝑpetui uel ſpales iurare tenentur uni
nerſos heꝛeticos ab eccleſia daãnatos pꝛo uiꝛibus ex
terminare ⁊æ tpᷣalis ds nõ puꝛgans terrã ſuam he
ꝛeticis excõicat᷑: æ ſi ꝑſtererit in excõicatione ꝑ ãnuʒ
nunciat᷑ pape qui fideles eius a iuramento abſoluet
æ eius teꝛrã fidelibus exponat ſaluo iuꝛe pꝛincipalis
domini niſi ⁊ ipſe ſit in culpa.h.d.uſqʒ ad.S.catbo
lici. ruce ſignati ad exterminationem beretico
ꝛum gaudeẽt prinilegio ↄceſſo cruce ſignatis in ſub
ſidium teire ſancte. h. d. uſqʒ ad. . cꝛedentes ⁊c. ibi

ponit̃ pena cꝛedẽtium reccptatoꝛũ ⁊ defendentiũ he

reticos. pꝛio laicoꝛũ. fo clericoꝛũ uſqʒ ad. F.qꝛ vVo
nullus dʒ ſibi officiũ pdicandi aſſumeꝛe miſi h ſibi a
jure nel a ſede apłica uel a dioceſano epo lnia oce
dar᷑ ał excõicat᷑ æ nõ ꝛeſpilcẽti alia pena iponuiur.h
.d uſqʒ ad. S. adiſcimus. Archiepi ? e iferio rum̃
ſuoꝛũ ꝓnicias ⁊? dioceſes ſuſpectas hites de heꝛeſi
ſalt ſet in ãno per ſe nel ꝑ alioſ idoneos uiſutet qui
êt debẽt ſi hͥ expediret exigere iuramentum ab ulis
de uicinia ad ꝛeuelãdos heꝛeticos ⁊ occulta conuen
ticula celebꝛantes: quos ꝛeuelatos ꝛelapſos caneni
ce puniet ⁊ renitentes iurare it heꝛetici ↄdemnent᷑
h. d. uſqʒ ad. S. uolumus. ¶Epilcopus negliges
in heꝛeſi plequenda a dignitate epali eſt ꝛemonẽduſ
7 alius idoneus eſt ſurrogãdus. h. dicit uſqʒ ad fi.
ptes patent per. F. ¶Mõ primo dictum geneꝛale
ꝙ; oẽs heretici ſunt excõicati ⁊ anathematizati. ana
thema tamen in effectu non diffeꝛt ab excõicatione
niſi reſpectu ſolẽnitatis qꝛ anatbema fertur cum ſo
lemnitate de qua.xi.q.iij.debent ⁊ ceꝛta ſolemnitas
requirit᷑ ẽt in abſolutione de qua ibi ⁊ in.c.ſequẽti
NMõ in. S. damnati tꝛiplicem penam heꝛeticoꝛũ.pꝛia
& ſpñalis ut excõicatio.fa coꝛpoꝛalis ut cremalis.
tertia bonorum pena: qꝛ oĩia bona dent ↄfiſcari: et
hodie ipſo facto ſunt ↄfiſcata ut in. c.cũ fm.e.ti.li.
Vi. E vbona clericoꝛũ heꝛeticoꝛũ nõ cõfiſcat̃
fiſco eccleſie uel iudicis ſecularis ſed applicantur ec
cleſijs ĩ quibꝰ hũerunt ſtipẽdia.i.eccleſijs quas hũe
ꝛunt. Et aduerte qꝛ tex. bic nõ explicat quid de bo
nis clericoꝛum qui eccleſiaſ nõ habebant: ? ſatis pu
to ꝙ debeãt applicari epo loci qui illa in pios uſus
diſtꝛibuat ad ̊ quod in ſimili nõ Inno. in. c. fi. oni
cle. uł uoné. ⁊ fre.de.ſenis conſilio.xx.⁊æ quod nõ ĩ
.c. qꝛ diuerſitatem de conceſſ. ppen. Idẽ puto de
bonis clericoꝛum decedentium ſine heꝛede:ut ſi nõ
habuerunt eccleſias applicent epo ꝑ nõ. in locis pᷣ
alle. qð nõ ¶ Itẽ nõ in. F. moneãtur qy quidã ſũt
pates ꝑppemi quidã tpales. Item ꝙ quilibet hens
officium publicum cum iuriſditione põt appellari
ptãs a ptãte quã hʒ.ſicut in ſimili nõ de magiſtrati
bus in. eum qui. ff. de iuriſditi. om. iu. Item nõ.
unum caſum reſeruatum pape videlʒ abſoluere

uaſallos a fidelitate alicnius domini ſen exponere
terram alicuins alijs occupandam (& ex hoc

ili hhnufen Fch z i

“
amuͤtz Ren iſd
lnnſired

iurupnor t iſo hanni
rofei vbluñ t hthn
IrcthGtααMen e
in ohii eff i ⸗
iccician M offi h.
ncͤliri bibe uoleimn ſſtpr
Heſte Pbisiccin e⸗ r.
iroKrd ger iciiſſm
oMClanmit genſſind ein
igllicca dein g iricii
Nealeg dſeensin isin
Kti atoivog degar garitſt n
ſoi af bon citnbuuni pptcd
ur pecſivr od coſanont:
rocnone Moͤcſt alrd ino e
uni ſan mumms gyrrecnn
ihettis ebei pcinigo voſ ammn
munnct eo .l Fl ln pi kns in

scibibihei p irid ro il

stincnidthng ii rö türdet
enotiudenf go rung
dnnntachd einnleen ar en
Deneccoincidind. ngoe
gnlr o be hoe ic nnd, mie
Nigbinnaboſinoineinß,
mliſſſe arier niin finn

8 ronmmiminz it
inchinmn aii in
in gilcnineel
ſnelncsne dgdn

if ſn
ſizdenditliner l

ſa tacletn do in ae
Npllin alawn poniprh
imms. Anbiihleit ifnervn
Neeſs ſuſouns hiseheneſ
enclo noficonens iſtetri
tacyöigere iururenom eb itis
Msdeditdd cn nen
Ads Wdand Winſcs heni

onts nue MpettdiNente e.
mm Eane legicis

Ndtdigninrcnl dt mnonidl
imnogichs hdil Med f,

„.☚

nimn dun orul
rruai tanutmnin an

n von fer ob ncitatone
rstanubene Gnmrn
ii emn teenſohmnins
fone e annidit in nii
cdiecnenan tentdihin

S
gio ſn Cnoilon mnid,

vnöltoniin fated
riimuntüfut
omceici beni i ni
nnckn ne itapiumſc
dies nne a g
mn l laline⸗
es Hranct .
ct ptuptili ſtis 1
ginios ie
n.ckl.oi

,„

¶ De bercticis

? ex tex.nõ.qꝙ rõne delicti eccleſiaſtici põꝛ papa ab

ſoluere oẽs naſallos æ ſubditos a poteſtate alicuiꝰ

dni tpᷣalis ⁊æ totũ teꝛritoꝛiũ ſuũ exponere alijs occu
pãdũ. Et ꝑ h̊ arguit ꝙ ſolus papa põt pᷣdicare cꝛu
cem aliquẽ dñm.i.exponere illũ dñũm crioſum uit
ipune poſſit innadi.facit qð ĩ ſil habet i.c. ꝓ hũani
de homi.li.vi. ¶ Itẽ nõ. ꝙ delictũ naſalli nõ dʒ re

dũdare ĩ piudiciũ dñi:lʒ imineat publicati onoꝝ
uide qð nõ.in ſpe.ti.ð feu..i.uer.xl.¶ Mõ.i.v.

catholici nero ꝙ cruce ſignati in hereticoꝝ extermi
nationẽ ⁊ cruce ſignati in ſubſidiũ teꝛre ſancte.ſ. ci
nitatiſ hieroſolimitane equiꝑant ĩ pꝛiuilegijs gaudẽ
dis. nã cruce ſignati ĩ ſubſidiũ teꝛre ſancte hũt mui
ta pꝛiuilegia qᷓ fuerũt deciſa ĩ.c.ad libeꝛãdũ ð iudeiſ
? iter cetera hñt remiſſionẽ pene ⁊ culpe:⁊ bʒ ↄſue
tudo iĩducta per ĩquiſitoꝛes ⁊ religioſos ꝙ aſſumen

Ac e⸗ ippe paciſ gaundẽt h̊ puilegio ⁊æ alijſ.
ð.ĩ. S. credentes.xij.uel.xiij.penas credentiũ

ſeu receptatoꝝ æ defenſoꝝ hereticoꝝ. ¶ Er nõ ꝙ;
bẽe officiũ publicũ z hr̃e poreſtarẽ eligendi ad illud
ſunt diuerſa.Ex qꝰ infertu: ꝙ; pꝛoniſio inhabilnãs
quẽ ad publicũ offm habendũ nõ dʒ extendi ad po
teſtatẽ eligẽdi ad illud offm qð nõ. ¶ In glo. in vx
bo cõdẽnet᷑ ibi hec niolẽriſſima eſt preſumptio.nõ.
glo. ? ſileʒ glo. bẽs ĩ. c. cũ iter de pur. ca. ⁊ in. c. ð h
de ſimo.¶ EÆt nõ. ꝙ ex niolẽtiſſima pꝛeſumptione
quis põt cõdẽnari ⁊ gꝛaniſſimo crimine ⁊ ita dʒ in
telligi. l. idicia alle. in gl. dixi ĩ. c. iij. de pꝛeſump.
In eadẽ gl.ibi ſecus in alijs criminibus dic q; ſec
eſt ĩ caſn ĩ quo gl.allegat qui eſt nalde ſeparatus a
no.i.qñ bona diſtribuunt᷑ ꝓpt᷑ cõtumaciã alicuins
nec ꝓceditur ad excõicationẽ: ſed ſi eſt pceſſum ad
excõicationẽ nõ eſt aliud imo eſt idẽ in alijs cꝛimini
bus.nã ſicut excõicatus ꝓpter cõtumaciã cõmiſſaʒ
cã hereſis habet᷑ ꝓ cõuicto poſt annum ur in. c. cuʒ
contu macia eo.ti.li.vi.ita ꝑſiſtens in excõicatione
ĩ alijs cribꝰhabet᷑ ꝓ cõnicto quo ad illa nt in. c. rur
ſus ⁊ in.c.quicũqʒ.xi.q.iij.nõ aũt habet᷑ ꝓ cõnicto
de hereſi ut bic in fi.glo.dẽ = nõ.in glo. in. d. c. cnʒ

cõtumacia.⁊ de chcr Hercidurne ⁊2 quicũqʒ
plene dico in.c.i.ð indi. ¶ In glo. eadẽ ibi ur ipu

gnet nos de hoc dic ut nõ. xxiiij.q.iij. dicit apłs.

n glo. in nerbo ſaluo iure in fi. dic ꝙ illud. c.
loquit᷑ ĩ filijs hereticoꝝ qui in vitate niuẽte pꝛe nõ
ſũt dni lʒ ſperẽt ſieri. Ne eſt ſpãle in filijs:qꝛ ĩ ipſo
rum ꝑpſonis puniunt᷑ parẽtes l.iſti quidẽ.ff. qð me.
cã. Ncẽ in eis timetur deliciũ paternũ.qꝛ ſepe filius
ſequit᷑ pateꝛna ueſtigia.l.quiſquis.ad.l.iul.ma. Sʒ
tex.iſte loquit᷑ in exrraneo qui bʒ directũ dñium in
feudo ĩ quo ceſſant oẽs rões pᷣdicte.ideo ꝓpt᷑ delic
tum alteriꝰ puniri nõ dʒ.¶ In glo. i Ybo artraxe
rit ĩ fi.? idẽ pnto rõne delicti ↄcernẽtis ipſam xpia
nitatẽ. y dicere nõ ĩpugnet᷑ xpᷣiana fides ar. optimũ
in. c.ꝓ humani.de homi.li.Vi. Et ex hoc nõ.tres
caſus in quibus eccleſia põt indicere beliũ etiã õ ſe
culares. Dicit et ꝙ ſi ipugnat᷑ ĩperaroꝛ ſen aliqui
lunt ſibi rebelles inuabit papa ĩpeꝛatoꝛc in bello in
dicẽd xcvi. di. duo. tenet Inno. de fo. cõpe.lʒ qðᷣ
nõ. ¶ In glo. in Vbo cũ auctore dãnetur in fi. ho
die nero reſcriptũ impetratũ ab excõicato excõicati

one ſuppreſſa eſt ipſo iure nullum niſi in qbuſdã ca
ſibus ꝓut legitur ⁊ nõ.in.c.i.de reſcrip.li.vj.⁊ dic
nt ibi ⁊ eo.li.c.pia de excep. Cara gio to de
claꝛarione tex.op. ..dãnati ubi dx ꝙ dãnati ð̊ he
ꝛeſi ꝛelinquendi ſunt ptatibus ſeculaꝛibus peꝛ eos
puniendi:cuiꝰ ↄtꝛaꝛium innnit tex.in.c.ad.abolẽdã
5 eo.ii. ubi dr̃ ꝙ ſi nolunt ueniꝛe ad fidem non fit
iſta tꝛaditio. So. Jo. an. in quadam apoſtolila hic
ſentit ꝙ iſti ſũt tꝛadendi niſi nellint ꝛediꝛe ad fideʒz:
⁊? ſic ſentit ꝙ nedũ an dãnationẽ de heꝛeſi ſed enã
