tum ex glo. potes elicere tres ſolutiones que iñ fun
ditus non tollunt orium. unde uaꝛia in hoc ſcribun
tur per doc.ſed capiendo mentem Goff. que uidet
placere do.an.⁊æ magis amica ueritati.dic ꝙ qñqʒ
teꝛminus apponitur ad ſollicitandum implementuʒ
in obligationibus:⁊ tunc lapſus termini nõ liberat

ab oblig atione ⁊ ſic loqtur.l.celſus alle.in.glo.qn
qʒ opponitur ad finiendam ſeu limitandam obliga

tionem:⁊ tunc lapſus termini liberat ab obligate

ex quo non deficit per promiſſorem quo minus ſa
tiſfaceret in termino.ſi enim obligaui me ad dandũ
centũ uſque ad paſcha:nec eram aliter p prius obli
gatus nec deficit per me ſed per te:non teneor poſt
feſtum.⁊ ſic loquitur hic.ſed difficultas eſt in uiden
do qn dicatur terminus apponi ad primum uel ad
ſm effectum.do. An.dat duas theoricas.prima ſi
terminus apponitur ab uno contrabentium reſpec
tu implendi ab altero tantuʒ. tunc vꝛ apponi ad ſol
licitandum implementum:ideo poſt tempus nõ tol
litur obligatio:immo magiſ firmatur:ſed ſi terminꝰ
apponitur ab utroq; reſpectu implendi ab utroqʒ:
⁊ tẽ uidetur appoſitus ad finiendam obligationeʒ.
Ideo lapſo tempore ſi per alium ſtat alter eximituꝛ
ab obligatione:quia ex quo ab alio non impletur
contractus in die conuentionis alter reſilere põt a
contractu quia contractus recipit conditioneʒ quã
dam.ſ.promitto.⁊æ uolo obligari ſi tu iĩples rali die.
ſi tu non imples nolo obligari.ſicut ſi tibi promitte
rem centum in paſchate:ſi dareſ mihi librum in paſ
chate poſt pacha obligatus non ſum. Secunda eſt
quo ſq aur terminus apponitur ad ſolicirandum im
plementum contractus iam perfecti:æ tunc non ſol
uitur ↄtꝛactus lapſu temporis.aut ad ſolicitandum
principiũ noui ↄctũ ex parte utriuſqʒ:⁊ tunc tẽpus
ſoluit pᷣmũ ↄtractũ in finẽ hẽdi ordinatũ:qꝛ eo ꝙ
labit᷑ ipᷣs ↄtrahẽdi quilibet declarat ſe nolle Zᷣhere
7 cõſequenter ab anteriori ↄctu in fine Sctus ordi
nati diſcedere. z hec ultima theorica clarior ?æ vẽ
mente huius he. nã terminus fuit hic appoſitus ad
ſollicirandum principium ↄtractus mr̃imonij.⁊ ſic
obligatio reſtricta ⁊ limitata fuit in tpᷣs.Et ex hoc

als conſului ꝙ ſi a principio ſpõſalia fuiſſent pure

ↄtracta:lʒ poſtea ſponſus ? ſponſa conuenirent de
die nuptiaꝝ non ꝑ hoslapſus illius diei liberat ab
illa obligatione: quia terminus ex poſtfacto fuit ap
poſitus ꝓ ſolicitando implemendo promiſſionis iã
perfecte æ pure facte. Aee
utus ?æ ſuꝛdus
Bm apud. 2 omnes qui nõ ꝓ
hibentur matrimoniũ contrahere poſſunt
Orimo deciſũ exoꝛdiũ.2ꝰ conſultatio ibi ſane. ter

ʒ nſio ibi ad quod. que tria facit primo ponit
oduas rationes.ſecundo reſpõdet ibi nidetur. tertio

ſolnit obſtaculum ibi cũ quod. 6. pꝛio ꝙ ubi
materia eſt in ſe ꝑmiſſiua edictũ dr̃ ꝓpibitoꝝ q̃ſi ſit

ꝓhibitoꝛiũ ctaꝝ perſonaꝝ ñ eiʒ dʒ dici edictũ ꝑmi

ſoriũ exq mã ð ſe ẽ ꝑmiſſa ⁊ dr̃ edictũ ad iſtar edẽi

4
– ind
CeNniriüt Kudn
Armsn chirtttdien
uckniie A

Nns nen

Vyvdkea
Gobenblrdiau (den
HimcncieA
repiir kamsnttis drann i
INtrNaigni tgt mimn
NEnmeſröuditintunn
GmEAmrburai
Amhüginanie

muclhicnim

tinteftit imatn

ackinwcde
undrum W
ustheninn 4
nwnin lehre

n ninmna
leo o anhns ſo
l fmmel ſueni
am imnmnd dbnog⸗
ninimctſgnion.
er onſtncieranmnin
v⸗ 1eio pon inpenn
ions ir ſelſeepot
1s ſtchhtconcſtonez a⸗
Wigriſtnigesuide,
Nicchedddne
eſicareſnbilbnmnpr
s or n, Ranch
Vynimra ſolaimcim in
Inporſenir wne ton o
oris altad ſoſcundun
menriſazer mne rips
Sbiliorciman co
adelararſe wole öbere
ſizem infe zens oel
mtdiadniertKd
zw Wrd Gönsn
Nnmons inoli ſt
nimini iuin ku
: oll ninient
pos vs dielberil 1
imsg ffn iich
lnmd goniſonsi
ſbbos⸗

ex rõe littere.

pretorij. de quo uide qð le. æ nõ.ij. di c. conſtitntio
Alij tamen dicunt per oppoſitum ſed non eſt uis.
nam ſi mareria eſt ꝑmiſſiua æ edictum dicatur ꝑmiſ
ſoriũ deber tũc intelligi permiſſorium regulare z ꝓ
pibitorium certarum peꝛſonarum. o nõ ibi
ſufficit ſolus ↄſenſus.ꝙ ad ſubſtãtiã mẽionij vᷣba ñ
ſunt neceſſaria nec ſolẽnitatis patrie nec ↄſenſus pa
rentum uel dominorum: ſed ſufficit ſoluſ conſenſus
contrabennium. hoc denotat hoc uerbum ſufficit ad

hoc qð nõ gl.in. c.ſtatutum in prin. de ſptis.li.vj.
aund mud ? ſurdum poſſe explicare omneʒ
cotractum qui ſolo ↄſenſu perficitur hoc colligitur
ltimo habes hic colligere unum
ſacramentum eccleſie permiſſũ muto ? ſurdo.quid
antẽ de alijs ſacramentis ut baptiſmo confirmatio
ne euchariſtia penitentia extrema uncrione ordine
tractat h Jo. an.qui commentauit hanc decretalẽ
eo quia fuit prima decretalis quam didicit.dic uit h̊
plene per eum. ⁊ dicit.ꝙ regularit᷑ ubi vba ð ſubſtã

tia requiruntur non põt mutus ⁊ ſurdus ſacramẽtũ

exercere.ſecus ubi ſufficit ſolus conſenſus.vnð põt
baptiʒari ſed non baptiʒare. ſuſcipere coꝛpus xpi. ſʒ
nõ ↄficere ⁊c. ¶ Vlnio qritur qͥd de ſurdo æ muto
2 ceco ſimul.nũqd poſſit matrimoniũ pᷣhere.pꝛimo
nidetur ꝙ ſic qꝛ naturaliter põt mulierẽ cognoſcer̃.
Item habet rationẽ naturalẽ. incontrariuʒ qꝛ nũqᷓ
nidit mrimoniũ ↄtrahi nec audiuit.⁊ ſic cũ ignoret

quid ſit matrimonium non uidetur ꝙ poſſit cõſen

tire in matrimonium. hoſti. dicit aduertendum utrũ

poſſit expꝛimeꝛe ſuum conſenſum in contꝛahendo =

debet admitti. alias autẽ repelli ex geſtis enĩ ⁊ ſigniſ
diſcreius iudex bocↄſiderabit æ in dubio conſulen
dus eſſe pꝛincepꝛ. Abbas.
J ectu g. Yurioſus matrimoninʒ
contraheꝛe non poteſt.
primo deciſe narrat factum. ecundo
canſas inſeꝛendo ſendet ibi cum aũt. ota ibi
legitimus conſenſus ꝙ ad matrimonium contrahè
dum requiritur legitimus conſenſus. non enim ſuffi
cit nudus conſenſus niſi legibus ſit qualificatus.nã
conſtitutus in ſacꝛis habet conſenſum non tamen le
gitimum ideo ualide non contrabit matrimoniũ.
Secundo nõ.ꝙ furioſus non poreſt cõtrahere ſen
actum a conſenſu dependentem exercere. EA gl.
ij. in fi. hoc intelſige fm hoſti.⁊ bene quãdo mulier
poſt ſanam mentem conſenſiſſet tacite nł expꝛeſſe.ſi
enim rempoꝛe furoꝛis mulier diſceſſiſſet a uiro æ ad
neniente ſana mente nolet conſentire non eſſiz matꝛi
moniũ licet ipſe nunc uelit conſentire qꝛ nõ iteꝛuenit
maruꝰ conſenſus eodem tempoꝛe. nec obſtat fᷣm eũ
ſi dicatur ꝙ ſi quis conſentit in abſenteʒ ⁊ illa ceꝛti
ficata ratificat æ conſentit eſt matrimonium.qꝛ hoc
caſu his qui conſentit primo durauit in primo con
ſenſu: ſecus ubi ꝛcceſiſſer. ota ex hoc dicto
Hoſt. ꝙ ad matrimoniũ cõtrabendum nõ ꝛequirit᷑
ꝙ conſenſus pꝛeſtetur ſimul eodẽ tpꝛe.ſʒ ſatis ẽ ꝗ;
nnus cõſentiat peꝛ prius ⁊ duret in propoſito ſuo
? alterius conſenſus poterit accedeꝛe ex poſtfacto.
et idem tenet Hoſtien. S. eo. ex litteris el.ij. ſed de
hoc dubito peꝛ id quod notat. glo. in. l. conſenſu

¶ Be ſponſalibns.

⸗
—c NBe fꝛateꝛnitati. Der liesi

.c.ſtatutum.de reſcrip.li.Vi.

ff. de ac. ? obli. ⁊ in.l.i.ff. de contraben. emp.? utro
biqʒ notabiliter glo.dicit ꝙ etiaʒ in contractibus 4
perficiuntur iure gentiũ debet conſenſuſ ſimul prari
idem quo ad materiã noſtꝛã nidetur ſentire ſpe.i ti.
de deſpon. in pꝛima colũ. ubi dicit ſnſio alteriꝰ
debet ſequi incontinẽti peꝛ. l. cõtinuus actus. 2 ĩ. l.i.
ff. de uerbo. obli.? hoc nidetur turius æ uerius de
ſubtilitate iuris licet pꝛimum ſit equius. Et nõ.illud
in pꝛatica ꝙ nidetur ſequi Jo. an. bic ⁊ in dicto.c.
ex litteris. Abbas.

timum con
ſenſum contrahitur matꝛimoniũ:inteꝛ eos
qui tandem loqui poſſunt debet cõſenſus uerbis ex
pꝛimi. Vel aliter ſm intellectum queʒ infra tenebo.
Solo conſenſu legitimo contrahbitur matrimonium
ſed uera requiruntur quo ad pꝛobationem.⁊ intelli
ge uel alia ſigna equipollentia. Dꝛimo ponit que
ſtionẽ.ſecundo eius ſolutionẽ quam pꝛobat exẽplis
ſecunda ibi nos legitur.¶ Miotia primo ad ſub
ſtantiam matrimonij uerba non requiruntuꝛ: ſʒ ſuffi
cit ſolus conſenſus legitimus.(¶ Sed contra hoc
opponitar.nã littera hic uidetur uelle cõtrariuʒ dũ
dicit ꝙ heꝛba ſunt neceſſaria quo ad eccleſiaʒ. illud
enim neceſſario requiritur ſine quo actus eſt nullꝰ:
ut patet in fine littere. Sol.glo.multum in hoc iſtat
2 innolute loquitur doct.ſunt uaꝛij. Inn. tenuit uer
ba eſſe de ſubſtantia quo ad eccleſiaʒ militantem in
loqui ualentibus.Et hoc ſtatuit eccleſia ſm eum ne
tantum ſacramentum eſſet incertum.alias ſequi poſ
ſet abſuꝛdum ꝙ ſi uir uidens mulierẽ conſentiꝛet in
eam in coꝛde ſuo ⁊ idem faceret mulier ꝙ inteꝛ eos
eſſet marrimoniũ.Ex quo poſſent ſequi młie abſur
ditates. Moſt. tenuit uerba non eſſe de ſubſtania ẽt
quo ad eccleſiaʒ:ſed ſatis eſt qualitercũqʒ appareat
de conſenſu Jo. an. diſtinguit ꝙ ant preceſſit con
tractus.⁊ non requiruntur uerba alijs:uerba ſunt
neceſſaria. Sed doc.modernioꝛes cõmunit᷑ ſentiũt
cum hoſti.cum ſatis ſit ꝙ appareat de conſenſu ꝑ
ſigna etiam inloquiualentibus.nam uerba extingũt
ſolũ ad oſtendendũ cõſenſ ũ:ideo ſatis eſſe debʒ ꝙ;
per ſigna appareat de ipſo conſenſu. ⁊ hãc opi.ſem
per tenui ⁊ pꝛobo per illuʒ tex.nam conſultatio hic
fuit facta in genere æ papa ndẽdo ꝓbat vba ñ eẽ
de ſubſtantia adducendo exemplũ in muto. Si eniʒ
quo ad ualiditatem matrimonij noluiſſʒ equiperaꝛe
mutum ⁊ loquiualentem inepte adduxiſſet exempluʒ
de muto.⁊ licet poſtmodum dixerit uerba eſſe neceſ
ſaria habnit reſpectum quia cõiter loquiualẽtes ex
pꝛimunt conſenſum per uerba. ¶ Item uidemꝰ ꝙ
legatum ⁊ fideicõmiſſum poſſunt relinqui nutu etiã
a loquiualentibus:ut in iur.alle.in glo. Ad idem fa
cit tex.S. eo.cum apud ubi dicituꝛ ꝙ ſufficit conſen
ſus.nam illud dicitur ſufficere quo poſito nihil alið
requiritur ad ſubſtantiam actus. ut notat glo.in.d.
tem non refert
quid ex equipolentibus fiat.ut in.c.licet exquadam
de teſti.¶ Item probo ⁊ alia ratione neceſſaria

.

Be ſponlalibus.

eõcludẽte.miimonium eſt de iure diuino: ut in c.i.
de noto.li. vVi. de iuꝛe nero diuino non diſtinguitur
inter mutum ⁊ loqualẽtẽ.illud aũt certum eſt ꝙ mi
tus põt contraheꝛe mr̃imonium ſine uerbis dũmõ
exprimat coſenſum ſignis ut S.eo.cũ apud. ubi pa
pa ndit non ſtatuende de nouo ſed f̃m ius anti
quũ.ergo foꝛtius poterit hoc nalens loqui quia cuʒ
melius ſit ſenſatus poterit meliꝰ cõſeſũ ſignis oñde
re Item nullus tex. pciſe reqrit uerba. nec ob. iſtud
.c.qꝛ hic papa Gendet ad cõſultationẽ ? ſic non po
nit ius de nouo ut nõ. in. c. cõſultatõi de tempo.oꝛ.
7 tollitur motiuũ Inno.dũ diẽ qð eccleſia hoc
ſtatuit.nã hoc ſtatutum nullibi habert᷑. Ad idem fa

cit.c.ex parte de reſti.ſpoł.æ hanc opinionem ſenſia

glo.notabilis in.c.ſufficiat.xxvij.q.ij.ubi glo.expo
nit tex. illum dum dic̃ q ad eccleſiã.i.quo ad pꝛoba
tionem. ꝓbatio uero cõſẽſus non reſtꝛingit ad uer
ba ut A aur E ad ga n Abbas.
– eneraliter ſũmari ſie
B anos. poteſt. Mon eſt marri
2 monium ubi alter Zhentium nõ cõſentit
Hz h̊ ſũmariũ nullã dubitationem hẽt.iõ ſpãlius ſum
mo ſic. Si alter Zhentium utit᷑ vbis dubiis animo
decipiendi mulicrem ⁊ eã poſimodum ↄgnoſcit caꝛ
nałr indicatur ꝓ matrimonio in foro iudiciali.ſecꝰ
in penitẽtiali.h.d.ſcdᷣm nerũ ⁊ cõem intellectũ.priꝰ
oſultatio 2² Gnſio ibi ſuꝑ q. ſcdᷣa vo ẽ duplex. pri
ma quo ad foꝝ iudicialẽ.ſcdᷣa quo ad penialem. fa
ibi nos auͦ. C15 pꝰ ꝙ non nitiat᷑ Zctus ſi hẽs
loquit᷑ in tenia peꝛſona intelligẽdo tmm de ſe ipſo.ad
hoc facit.c.qð aũt de inꝛepatꝛo.⁊.c.duduʒ de con
ueꝛſio.coniuga. ? nõ.ꝙ ↄhens in pꝛopria pꝑſo
na efficaciteꝛ obligatur licer doloſe mutaueꝛit ſibi
nomẽ.⁊ eſt ꝛatio qꝛ nõia ſunt inuenta ſignificãdoꝝ
nominũ gꝛatia.iſti.de leg.F.ſiqs.ſed ex quo cõſtat
de coꝛpoꝛe non ẽ curandum de nõie ut in. d. F. ſi
quis in nomine. ¶ ʒ nõ ꝙ; qꝙᷓ due ſint cauſe pri
cipales ob quas fnit inſtirutum matrimonium.ſ.cã
ſobolis ⁊ in continẽtie euitande ut nõ.xxvij.q.i.ĩ
ſumma:tñ tenet mr̃imonium lʒ alia cã iducat᷑ quis
ad ohendũ.nam effectꝰ libidis induxit hic iſtum in
nenem ad ohendum.æ idem dẽ de eo qui pᷣhit cau
ſa dotis. uel ꝓpteꝛ parẽtelã mulieris uel ꝓpteꝛ pul

chꝛitudinem eius.nam multe ſunt cãe impellẽtes ad

matrimoniũ de quibus uide in dicta gl. ¶ quarto
nota ꝙ in foꝛo aĩe de omnibus crediĩ confitenti ẽt
ſi allegat turpiindinẽ ſuã:æ eſt ꝛatio quia ſolum ibi
agitur de ſui pꝛeiudicio ¶¶ AVltio nõ ꝙ quibuſcũqʒ
neꝛbis quis uiat᷑ in Zhedo uel qnemcũqʒ doluʒ ad
hibeat ſi in neritate nõ cõſenſit non eſt matrimoniũ
quo ad deũ: ppo. 3 tex. uidet᷑ eim ſibi contra
diceꝛe. nam in.v.ſuꝑ nidetur indicare ꝓ mr̃imonio
ſed ↄtrariũ poſtmodũ dicit in veꝛ.nos auteʒ. Sol.
duplex põt eſſe intellectus. primus ꝙ uſqʒ ad neꝛſi.
nos aũt.loqnitur in foꝛo iudiciali in quo quis nõ
auditur allegans turpitudinem ſuam ut in. e. inteꝛ
dilectos ðᷣ dona. ſed ex pꝛeſumptionibus iudicatur
ſupꝛa eodem. ex litteris el pꝛimo. vnde ex quo con
ſtat illum deſponſaſſe mulieꝛem in pꝛopria per
ſona et eam cognoniſſe carnaliteꝛ debet iudica

ri pro matrimonio non obſtante muratione nomi
nis:quia aut fuit facta ignoranter.⁊ non ob. exror
ex quo conſtat de corpore.¶ Eut ſcienter æ dolus
non debet ſibi prodeſſe.nam interpretatio debet fie
ri contra doloſum.⁊ intelligi debent uerba ſecundũ
illum ſenſum quem ſolent recte iutelligentibuſ gene
rare ut ĩ dicto.c.ex litteris.v. vo nos aũt uſqʒ ad fi
nem. loquitur in penitentiali foro ubi ſtatur confitẽ
ti ? pura ueritas conſideꝛatur:ſed attenta ueꝛitate h
non erat matrimonium cum defuerit conſenſus ex
parte alterius.debet tamen ſacrdos in foro anime il
lum inducere ut conſentiat de nouo.⁊ ſic nt purget

dolum ab eo cõmiſſum ? ut aptet ſe foꝛo indiciali.

et iſte eſt uerus intellectus.c.? põt induci ad mul
tas ſimiles queſtiones. Alius intellectus eſt ut rora
litteꝛa intelligatur in foꝛo indiciali.ſed in principio
loquitur allegando non autem decidendo pꝛo ma
trimonio. ꝓ quo facit illud vpũ foꝛte poſituʒ ĩ tex.
Quare aũt hic cꝛedit᷑ doloſo in foꝛo iudiciali. ſn
det᷑ ꝙ hic non conſtabat de facto niſi ex ↄfeſſione
illiꝰ iuuenis. vñ cũ ↄfeſſio ſua eſſet qualificata ſeu
cõtineꝛet unũ factũ qualificatũ non poteꝛat ꝛecipi 9
feſſio quatenus faciebat õ confitentem tantum:ſed

opoꝛtebat ꝙ uel ex toto ꝛccipeꝛetur uel ex toto ꝛe

pellẽtur iuxta nõ.in.c.i.de confeſ.li.vVi.2⸗ P legiſtas
in.l.aurelius in.. idem queſijt.ff. de libe.leega. fac

c.cum olim de cenſi.ſed iſte intellectus mihi non

placet qꝛ nbi pꝛeſumptio eſt õ cõfitentẽ poteſt ꝛcci
pi confeſſio quatenus facit ↄ ſe æ ꝛeijci quatenus
facit pꝛo ſe. ⁊ ut nõ. Dar.in.d. S. idem queſijt. in
illa queſtione cum quis cõfitetur aliquem iteꝛfeciſſe
ſe defendendo.⁊ facit tex.cõiuncta glo.s.de inſti.c.
cum ueniſſent ubi dixi. hic enim eꝛat pꝛeſumptio cõ
tra illum confitentem eo ꝙ illicite exioꝛſit copuſam
carnalem:et quod in pꝛopria perſona deſponſauit
tene eꝛgo primam lecturam. (S gloſa prima ibi
qui ſimulare nuptie.foꝛmaliteꝛ glo.non ſoluit con
trarium. ideo dic ut ſupꝛa dixi ꝓcedunt enim in fo
20 iudiciali ubi iudicatur de conſenſu ſecundum
extrinſeca ut in dicto.c.ex litteris.ſecus in foꝛo pe
nitentiali. et hoc ſentit apertius glo. antepenultima.
Et in fi. glo. nora hanc ultimam queſtionem.
nam poteſt addnci generaliteꝛ ad omnes tonmtra
ctus. æ dic foꝛmalius qꝙ; glo. capiendo mentem
Hoſti.aut enim fuit iuſta cauſa proteſtandi.puia
metus ⁊ iuuat proteſtatio nec ab ea nidetur receſſũ
per contrarium factumut in.c.i.quod metus cauſa
2 in.c.lotharius.xxxj.q.ij.?⁊ hoc ueruʒ niſi poſimo

dum ſequatur copula. nam tunc indiſtincte uidere
tur receſſum a proteſtatione. argu.in.c.conſnlati
R t

ni. infra. eodem facit.l.ij. E. quod me.cauſa Au
non ſuberat iſta cauſa proteſtandi. æ procedit deter
minatio glo.ratio potiſſima eſt ultra glo.quia cum
contractus depẽdeat a poteſtate utriuſqʒ contrabẽ
tis non naʒ proteſtatio ſacta ab nno in preiudiciũ
alterius niſi ille conſentiat ut in. c. cumana iuncta
gloſa. ⁊ in.c.in geneſi de electione.facit lex cum in
plures..locator.ff.loca.æ quod plene notatur per
HBirtolum. in materia proteſtationis in lege non
ſolum. J. morte.ff. de noni operis nuntiatio.et per

*

ſlend g iͦ

.
edli ninoni
rlodha etimmd
io ctontn bi 4 . E.

gr e b
ien hſi
ſon ,oℳℳℳNο½

4
5

gatrnitninimn
n

lpneobunnon oufe

ſhtoͤfein enms: ſelpapeen

licmsn aiinag bowun
ſenasfifimmsn oir
riadniceton iiir naa
6vnscetet. esdctwircts
auamme mi iens rde
oiswddr d
ſik irit annin rin
iin ofem un g onmd
1nin u vd e
Nflenreflimsgnonsonbmend⸗
Gpumr uruma n ucentn
En ifien dmmmi dor

unfmn oleem un in

tcetvand den nli
nnialn tmitin

un ſn heäni inoni

—
fininninn uiirſ
ooſez negg dbi inn i
utumncnminnni rn
tubſnimlar miwni
G rlhtcice en
ialninkute
u) ſeiriin
mideſdendins
Eellgini e
ſtts as l hen
müie „ din
nd tnt
dnſtre tene

h *

NV Mean
— R
lenn in

eſſffice ſbe lega tre
ſe inclens ibi Nn
efune wſt ni
lölet wſcinnans
Nind . Een oneſin
tanr dioben reſeeſte
r cönnan go s ceifſtie.
Nin movinpr
larwiſtrubnn
nu galonn gehonſent
n. D gols prin ibi
Unen gonnon ſootcon
Ein Neccunteninin ſ⸗
ce colleniu ſeoncpn
nens ſes in ſod de
Gtus Oantchentin.
õ

¶ De ſponſa ibus

Jo. an.i regla ĩ generali ð regu.iur.li.vj.ĩ mercu.
ubi plene poſt Jo. mo. de mã ꝓteſtationis nõ. etiaʒ
i.c. cũ m. ð ↄſti. In glo. penlutima nõ gl.iũcto tex.
quod ad eẽ mimòij reqrũtur duo ſubſtãtilia.ſ. mã
2 foꝛma ⁊ lſʒ dent̃ multe exceptõnes plʒ tñ expoſitio
glo. ut ſubſtantia capiat᷑ ꝓ conſenſu = ex h notabis
ꝙ illud dicir̃ de ſubſtantia ſine quo actus ſubſiſtere
non poreſt facit ꝙ nõ Or. in. l. platam. C. de ſẽ.
? iterlo.om. iudi. Yoꝛma vo dicunt᷑ ipa vᷣba ſupple
uel ſigna equipollentia vbis ſupra. eo.c. cum apud
⁊ facit.c.is qui.j.e.⁊ dixi ſupra.c.ꝓx. Mon obſtat
ſi opponatur de iuribus cõir dicentibus ſolum cõ
ſenſum ſufficere ſupra.eo.cuʒ apud ⁊ in.c.ſufficiat
xxvij.q.ij.qm ↄſenſus nõ poõt hei niſi mediantibꝰ
vois aut ſignis. nam ſi uir ignoꝛat mẽtẽ mulieris =
eõ ibi nõ eſt conſenſus.i.ſimul ſenſus.ſʒ diſſenſus
? ſeperatus ſenſus ꝓ h̊ facit qð le. ⁊ nõt᷑ in.l.conſẽ
ſu. ..qe act. æ obli. Abobas ſicculus
q Ag denuntiationẽ
B m in tua. unius honeſti niri
qui defert conſanguinitatem ⁊? de fama uł
ſcandalo docet ipedit᷑ mẽmonium Shendum. cõis
diuiſio.ſecunda ibi ad quod. ¶ M. ibi offerant᷑
? ibi ſponte oblata aꝛ.opti.q; nõ inficitur dictum
teſtis: ʒ nõ fueꝛit citarus: ſed pe: ptem ꝓducentem
iudici oblatus:nõ enim ex hoc pꝛeſumitur ſe ĩgeꝛeꝛ
ſz potius vꝛ ſtimulatus a ꝑte ꝓducẽte. 2 h̊ notabis
? tenẽt dni de rota deciſiõe.cclx.at.ccclx.facit.c.con
ſtitutus de teſti. ſecus dic ubi teſtis ſeipſum ingeꝛe
ret:quia tunc tanq; ſuſpectus eſt repellendus ar. in
l.uxoꝛi. .i.ff. de fal.⁊æ ibi ꝑ bar. ⁊ in.l que omnia
.ff. de ꝓcu. facit. c. qualiteꝛ de elec ¶ W ſecundo
iũcta glo.fi.⁊ tene mẽti ꝙ Z ꝓbationeʒ fame poteſt
a ĩ nitti Sia phbatio.⁊ ſi ſecunda ꝓbatio eſt clarioꝛ
offuſcatur effectus pꝛioꝛis pꝛobationis. EEE dic
cum ꝓpbatur infamia ↄtra aliquem ⁊? in eo cãu quo
infamia ſufficeꝛet ad toꝛturam ſi pꝓbaretur peꝛ aliã
ptem bona fama tolleꝛetur pꝛima pſumpnio ⁊ ſic ni
det̃ hic tex. de eo quod nõ. bar. in... fi.ff.de queſti.
Leuio nõ ꝙ ad ſolam famã defeꝛentem impedi
mentum debet impediri mrimoniũ oöbhendum ð ꝗꝰ

.

nidet᷑ tex. in.c.ſuꝑ eo de ↄſan.⁊ affini. ¶ Sed nõ.

iſtũ tex. ſimplicit᷑ in eo ꝙ addit de ſcandalo ¶ ¶ Ex
quo potes inferre ꝙ ubi inteꝛ aliquas parentelas
ſcandalum uehemẽteꝛ timet᷑ ex Zctu mẽimonij põt
? debet iudex interdiceꝛe mr̃imoniũ:facit.c.nihil cũ
ſcandalo de pꝛeſcrip.⁊=.c.ij.de no.oper. nuntia.
Quarto nõ ibi ꝑ teipſum ꝙ iudex ordinarius põt
inquirere de fama õ aliquẽ ſimplicit᷑ æ de plano et
poſuit hic Inno. nõbile vbum dicens ꝙ ſine oꝛdie
iu diciario ⁊ ſine teſtibus põt hanc ĩquiſitionem fa
ceꝛe.⁊ inielige ubi inquiritur nõ ꝛeſpectu magni pᷣ
iudicij:alias ſecus qꝛ in pꝛeiudiciũ abnitis nihil ẽ in
nouandũ.iij.q.ix. caneant ⁊.c.oĩa de cauſa poſſeſ.
⁊ ꝓprie.c.i.⁊.c.inteꝛ quatuoꝛ de maio.⁊ obe. In
glo.ij. in fi. hec glo. multũ obſcure loquit᷑ ? uidet qᷓ.

ſi in dictiõe:ſed põt intelligi tex.dupliciteꝛ.primo

ꝙ de fa na iudici ↄſtabat: ut priuato quia aubuc ñ
eꝛat ꝓbatio facta in iudicio:ſed a multis in priuato
audiuerat 2? hec fama que põt appellari priuata nõ

ſuſficit ad impediendum matrimonium: ut h ſʒ dat
facultatem iudici ad inquirendum ? ad recipiendũ
ꝓbationem de fama ⁊ iõ dicit hic hoſti.no tandũ
iudex nõdʒ reputare famam niſi ꝓbetur coram eo
qð nõ.ſecus uidetur quãdo aliquid notum eſt iudi
ci ut notorium.nam lſʒ nõ ꝓbetur põt iudex r̃m id
iu dicare:ut ctur tex. iuncra gl. in. l. i. C. qui æ ad
uer. quos. ecundo poteſt intelligi exponendo
ibi puatum pᷣno puatun. æ recidit in eundem ſenſũ
ſed hec litteꝛa eſſet clarior. In gl.in. V. perſona gꝛa

uis reicitur a perſona denunciãte dic clarius ꝙ põt

ad contrarium rideri dupliciter. primo ꝙ ibi factũ
erat tam clandeſtinum ꝙ non poterat probari niſi
per perſonam illam licet. uilem nam ubi deeſt facul
tas probandi admititur probatio alias nõ integꝛa
ut eſt bonus tex.cum glo.in.c.cum dilecti de elec ⁊
in.c.preterea.S.de teſti.ſed in caſu nro impedimẽetũ
poterat per allos probari æ denuntiari mento nilis
ꝑſona nõ dʒ admitti.Et nõ.ex hoc tex. unum ſatis
nõbile ꝙ etiam ubi agitur ad impediendum pecca
tum futurum nõ admittiiur uilis ꝑſona ad denunc
andum. licet aliud ſenſerit Gof.in ſumma de accu
in fi. Scðᷣo põt reſpõderi ꝙ in Sjrio ille ceponcbat
ut teſtis hic nero ueniebat ut denunciator: ſed pri
ma:ſolutio uidetur preſtantior. n glo. in. H.
de form ibi inquiſitionis.dic ꝙ illud capitulum ſo
lum probat ꝙ dicta pancorum non infamant: ſed
fama bene poteſt probari etiam per duos teſtes. ut
nõ. glo.ij.q.i.in..quando ⁊.iiij.q.iij J. item ſepe
7 in.l.iij.ff. dſe teſti.?æ nõ. per bar.in.l.de minore.F.
tormenta.ff. de queſt. ¶ Vltimo oppo. contra tex.

de contrarietate. nam in principio repellit iuramen

ta ↄſan uineorum fama in contrarium ꝓbata: ſʒ in
v IH õ dicit oppoſiũ. Solutiones ſũt multe ſʒ cne
ſunt principaliores.prima ꝙ in principio ponitur
regula poſtea vo h̊ reliquit arbitrio diſcreti indiciſ
nam fm tps ⁊ qualitatem facti æ peꝛſonarum admit
tet uel repellet pꝛobationem in ↄtrarium.uł ſecũdo
pꝛincipiũ loqui᷑ quãdo cõſanguinci uolebant depo
neꝛe ſupeꝛ non conſanguinitate uel contra intelligi
tur quando uolebant deponeꝛe coniꝛa famaʒ z= hoc
mihi placet. Abbas.

Onſultationi. Mulien q

negat ſe in ma
trimonio conſenſiſſe non cꝛeditur marito
pꝛobante contrarium: ſecus ſi ꝓbat ſe conſenſiſſe ꝑ
metum qui põt cadeꝛe in conſtantem. ⁊? duos caſus
deteꝛminat.ſecunda ibi ſane. ¶ Mota pꝛimo ꝙ ſpõ
ſus ⁊ ſponſa ante conſumationem matrimonij bene
dicuntur ante ualuas ideſt foꝛes eccleſie: alicubi ti
benedicuntur ante alteꝛe palio ſupeꝛpoſito. de quo
in. c.uir aũt de fis nup. hec ſunt tamen de ſolemni
tate ? non de ſubſtantia matrimonij:ut in.c.i.S eo.
7 uide qð legitur ⁊æ notatur in.c.aliteꝛ. xxx.q. V.
Secũdo nõ. ꝙ teſtes pꝛoducti ab una parnum eti
am ſi ſint extranei pꝛefeꝛũtur ſimplici aſſeꝛnoni alte
rius etiam ſupeꝛ contractu matrimomij. nalet eꝛgo
matrimonium quod pꝛobari poteſt coꝛam duobus
teſtibus duntaxat ↄtractum. nam litteꝛa bic adnuiti
b

ſimplicit teſtes idoneos g duo ſufficiunt.iiij. q.iij.
ubi numerus:= ĩ ꝛegla pluralis locutio ðᷣ ꝛcg iur.
li. vi. ¶ Zertio nõ ⁊ tene mẽti fi.c.ꝙ nõ oĩs metꝰ
excuſat ẽt mulierẽ:ſed oʒ ꝙ fuerit talis qui potuit
cadere in ↄſtãtẽ ⁊ dic ĩ ↄſtantẽ.ſ.mulierẽ:nõ aũt in

cõſtantẽ uiꝝ qꝛ minoꝛ metus excuſat muliereʒ q; ni

rum:ur dicit glo.nobilis S eo.c.cũ locum. ¶ Sed
quero ꝓ declarariõe prime ꝑtis qͥd ſi marims non
põt ꝓbare mr̃imoniũ ꝑ teſtes:dic hoſti.ꝙ nõ pᷣſũi
mr̃imoniũ ẽt ꝓbata cohabitatiõe ſed potius ſtuprũ
ut ĩ. c. alit᷑ pallł.niſi lõgo tpꝛe puta ꝑ.xl.annos tenu
iſſet in lecto ⁊ menſa ut nxoꝛem ad h.l.in libeꝛe.ff.
de ritu nup.q̃ ad hũc caſuʒ dʒ reſtringi.⁊ facit qðᷣ
legi. ⁊ nõ.in.cC.illud de pſump.ubi plene de hoc er
nõbis bene ̊ dictum ꝙ ꝑ poſſeſſionẽ ſalteʒ longiſ
ſimam ꝓbar᷑ ꝓprietas mr̃imonij: ſecus ẽ ꝛegularit
in ꝓphanis niſi ꝓbaret᷑ pᷣſcriptio ut plene no.i.d.
.c. illud. In glo. i. in fi. ſed m iſtuʒ itellectum pᷣmꝰ
caſus huiꝰ. c.nõ eſſet dinerſus a ſequẽti iõ dic meli
ns ꝙ potit ĩdirecte ꝓbare non cõſenſuʒ puta ꝓbã
do abſentiã a loco tpꝛe ↄctus:ut ĩ.c.ex tenoꝛe ð te
ſti.? dic ut ibi. el ꝓbando ꝙ tpꝛe ↄctus cꝛat mi
noꝛ ſeprẽ ãnis:⁊ ſic nõ pot᷑at cõſentire ut ĩ.c.tue.S.
e. n glo. iij. nõ glo. iuncto tex. ꝙ licet metꝰ an
nulet ipſo fẽo mr̃imoniũ tñ ꝑ copulã ſubſequentem
cõnaleſcit.ſ.ut.ex nunc ⁊ dicit Vinc.h ũerum niſi
ꝓbet ſe ui fuiſſe cognita qð nõ.ſed dubito quid in
vi conditionali.nam dictum Vinc. põt intelligi in
Vi pꝛeciſa. utputa qꝛ fuit detẽta ⁊æ oppꝛeſſa.nam po
tius dẽ quis tũc pati qᷓ; ageꝛe:ut i.c.ſacꝛis ꝭð quod
me.cã. ſed ĩ vi ↄditionali quis ageꝛe dꝛ:puta metu
moꝛtis cõſenſi æ credo ꝙ non ſit mrimoniũ qꝛ me
tus ẽt cõditionalis excludit libertateʒ cõſenſus:ut ĩ
.c.cũ locuʒ. S. eo.⁊ h puto viſſimũ Iʒ Hoſti.i alijs
termis aliud uideatur ſentire.j. eo..is qui.

In matrimonijs et ſpon
Emm 3 *ſalibus dʒ eſſe libertas nñ
in eis pꝛomiſſio pene non obligat:duo fa
cit. In prima ponit mulieris queꝛelam. In ſecũda
dat indicem ibi cum itaqʒ. Es primo ꝙ timoꝛ
etiam pecunie ſoluẽde ipedit libertatem conſenſus
puto tñ ꝙ ſi dñs tpᷣalis incurret metum amiſſionis
alicniꝰ ꝛei niſi ↄhat᷑ mr̃imoniũ ꝙ ꝑ h mr̃imoniũ cõ
tractũ nõ eſſet nullũ qꝛ iure nõ cauet merꝰ ꝑdiri
onis alicuiꝰ rei cadat in conſtãtẽ uiꝝ niſi foꝛte eſſet
ꝑditio oĩnʒ bonoꝝ uł maioris partis ii ĩ. c abbas
qð me.ca.facit quod legitur ⁊ nõtur in.c.frequens
de reſti.ſpolia.li.Vi.⁊ ad iſtum tex.dic ꝙ papa im
pꝛobat oẽm ſtipulationẽ penalẽ quia poſſet in ali
quo aufeꝛꝛe plenitudinẽ libeꝛtatis nõ m ſequitur ꝙ
ꝓpteꝛ talem metũ mr̃imoniũ ſit nullũ:ut ꝓbatur in
c.ꝓxi. S.eo.⁊.c.ueniẽs. ecũdo nõ ᷣm unum
intellectum ꝙ nedum inteꝛ ipos ↄhentes non ualet
ſtipulatio penal:ſed ẽt ĩteꝛ parẽtes ipoꝝ ↄhẽtiũ qð

cdarius ꝓbat᷑ in.l.rcitia.ff. de vbo.obli.de quo.j.

¶ Itẽ nõ ꝙ liberias reqri᷑ ĩ mr̃imonio nõ ſolũ tpᷣe
ꝓmiſſionis de eo ↄᷣhẽdo:ſed etiã tpꝛe ↄctus.nam
H pricipiũ tuit uolũtariũ. x quo põt h colligi:
ar. ꝙ ex ſponſalibus nõ iuratis ñ dʒ qs pciſe ↄpelli

ad gbendũ mr̃imoniũ de quo uide qð dixi in. c. c
quiſiuit S. e. ltimo nõ. æ tene menti ꝙ eccliaſti
cus iudex põt adiri nedum ubi ↄtendit᷑ de ſubſtãtia
ninculi mẽimonialis:ſed ẽt ubi agitur de ↄſecutiuis

ad ipᷣm mr̃imoniũ ut pʒ h̊ ubi papa fuit aditus con

tra laicos ſuꝑ extoꝛſione pene:⁊ idem cauetur ſi agi
tur de dote de quo in.c.de pꝛudẽtia.j.de dote poſt
diuoꝛ. reſti. (B glo ibt ſi poſt ſeptẽniuʒ.pondeꝛa
glo. nam apeꝛte ſentit relata ad tex.ꝙ ꝓximus ſeptẽ
nio ſeu ↄſtitutus in ſeptẽnio ex quo nõdum comple
uit ſeptẽniuʒ ẽ inhabilis ad ↄbhenduʒ ſponſalia ẽt de
futuro cuiꝰ Sꝛiuʒ tenuit glo.S.e.in.c.ſponſaʒ. Sed
iſta glo. plus mihi plʒ ut tetigi.S c.iuuenis ⁊ idem
hH Goffre. tenuit dicens ꝙ tria impediebant hic pe
ne cõmiſſionem. pꝛimo libeꝛtas matrimonij. ſecũdo
quia non tenuit pꝛincipale ſcilicet ſponſalia.teꝛtio in
fantilis etas nam infans nõ poteſt obligari de quo
in.l.i.ff.de noua. papa tamẽ h̊ ſe fundat ſupeꝛ libeꝛ
tate matrimonij duntaxat. nam non contendebatur
hB de defectu etatis ⁊ foꝛte pena fuit h̊ appoſita inteꝛ
parentes eoꝛum.nam h̊ extoꝛquebatur a matre ut in

nuit litreꝛa. ¶ In glo. i. fi. ibi ſed ſecus eſt ſecundũ

leges hec glo.moꝛdetur ab hoſti. quia ideʒ uiderur
ſecundum canones ut ipſemet gloſatoꝛ notanit in
.c.accedens de pꝛocura. ⁊ in.c ex parte de conueꝛ.
coniuga.ſed glo.poteſt ſaluari dupliciter ſecundum
Joannem andreã. pꝛimo ꝙ glo. loquitur allegãdo
non decidendo ꝙSecundo ⁊ melius ꝙ debet intelli
gi aliud eſſe ſecundum leges quia leges impꝛobant
penam ⁊ appꝛobant inteꝛuentum arrarum. ⁊ dixit
de legibus quia canones non faciunt hanc difſeꝛen
tiam non tamen ſenſit aliud eſſe ſecundum canones
ſed difficultas eſt in nidendo rationem quare pꝛo
contrahendo matrimonio poteſt inteꝛuenire arra ?
non pena cum eadem uideatur ratio in arra. nam
ſi is qui tradidit arras retrocedit a contractu eas
peꝛdit ⁊ ſic patitur penam Si ueꝛo is qui recepit
hellet reſileꝛe debet eas reddeꝛe duplicatas ? etiam
quadruplicatas ſi hoc fuit conuentum ut in.l.muli
eꝛ. C. eodem.⁊ ſic ſatis in effectu ſoluit penam ſi ha
bet reddeꝛe quadruplicatas. Joannes andree poſt
Goffredum dicit ꝙ ratio diueꝛſitatis eſt quia arre
ſolent tradi in parna quantitate pena ueꝛo in ma
gna. Item arre traduntur de pꝛeſenti ſed pena pꝛo
m ttirur in futurum: ſed quis facilioꝛ eſt ad promit
tendum ꝙᷓ ad exburſandum. Hoſtien. reddebat ali
am rationeʒ uidelicet ꝙ in traditione rei ſue quiſqʒ
poteſt apponeꝛe pactum quod nult. l. in traditioni
bus.ff. de pact. Unde arre traduntur ſed pena pro
mittitur. Item ſi recipiens contrahit matrimonium
lucꝛatur arras ⁊ ſic lex pꝛeſumit ꝙ pꝛopteꝛ lucꝛum

induceretur ad contrabendum matrimonium ſpon

te:ſed metu pene uiolentatur quis ad contractum.

Aduerte quia hec ratio non concludit ut dicit Jo

annes an.⁊ bene nam recipiens timoꝛe ne habeat
eas reddere duplicatas uel quadruplicatas induci
cur contra animum ſuum ad contrabendum ma
trimonium. Item pondera quia Moſtien. ſenſit ꝙ
recipiens arras eas ſibi ucri facit ſecuto matri
monio ſed ipſemet ſentit oppoſiium in ſumma.

enmrti eg
ivdo ooneimn jnan ⸗
ir ntis tih inmm ir
Anaehei tzliccnt
Lerpnd ſanſdſonannune
Pügemminguenmula
denns Nioninsdem dn
1ſoſnidrs lccicrdete n
C Jruß m aar cſinn
ux innenir in um
ſiciscxn us bi nis erni
igiſetcoſer oce itt oni⸗
ion vobi Fie conſi cit
oſtocprrthercinonnt
(uwiane imnement ctani⸗
inoſtone ore gniz de fui
Uſerteciſtmaninnnenn 4
lsdatd Bng –
ſſt td ien an a uun⸗
unſerhininnaſ t iir
mnl wyniiv, iuſt⸗ .

keumnitanmmm umn

1 tincerpmnececoma,
ſäluni Gnplairr ſeenpenn
nocgo. ooninr gſegido
nlot niins Ccheinli
eges uin egesirpnbant
Mewermumantuon. Tdrit
eSNeRddre Icenn
ſa Av chſeſeemnom enones
vidnco ronmn mreo
noonß inenenteenme
niceawr mo fnera. on
8 lerocelito contracn ens
nan Givew scnitetepit
reher pianme aian
aitcctwenmmrin ) nel
inckanſonin Manſiha
ns. Jonnis Meeſ

W reſiais Achamt
monaden nnn

eo. ti. F. i. ? hanc Zꝛiã ſnĩiam tenet Fꝛcd.poſt Jo.
pagliaꝝ oſilio.clxiiij.nam dictum hoſt.hic nullibi p
bat᷑.? uidet᷑ ibi appꝛobaꝛe ꝛõem diuerſitatis ſupius
all.æ H bñ notabis. Et ut hẽéat᷑ plene mã huius. c.

qꝛ eſt quotidiana ↄcluſiue examiabo quaruoꝛ que

poſſunt cõtingeꝛe in mã.prĩo nũquid idiſtincte poſ
ſit iteruenire arrarũ traditio.fo nũquid pena idiſti
cte ſit repꝛobata.tertio nũquid poſſit iteruenire pi
gnus ut ſic mẽimonio nõ ſecuto recipiens lucretur
pignus.quarto nũquid ſaltim ĩteꝛeſſe poſſit peti a
ꝛetꝛocedente¶ Circa primũ ⁊ ſm dicit Jo. an. hic
ↄſiderandã qualitatẽ ꝑſonarũ ? quãtitatẽ arrarum
ſeu pene. Si eni ĩter uiles ꝑſonas iĩteꝛueniret tradi
tio magnarũ arrarũ nõ ualeꝛet:qꝛ eſt eadem 20 que
in appoſitione pene.nam ſepe traditur pꝛo arris qᷓ;
titas mille floꝛ. z ſi ier magnas pꝑſonas interueniat
modica pena ualeꝛet quia eſt eadem ratio que in ar
ris.nam ſolutio modice pene non habet intimidar
magnum uirum ⁊ hanc opi.uẽ ſentire ⁊ teneꝛe Cy.
in.d.l.mulier.ſed Har.in. d.l.titia uiderur oio re
pꝛobaꝛe appõitionẽ pene quãtũcũqʒ ĩ modica quã
titate ſit appoſita qꝛ lex ĩdiſtincte ꝓhibet ſtipulatio
nem penalẽ: ut in. d.1. fi. in fi. C. eo. ⁊ in.l.titia.? B
reſpectu arrarũ ur̃ uelle ꝙ indiſtincte admittantur
dqũmodo nõ excedant q;titatem dotis uel donatio
nis ꝓpter nuptias.⁊ nbi iſta non interuenirent non
debet excedeꝛe penã legalẽ de qua in.l.iubemus.C
de ꝛepuð.nam ſi diſſoluenti mꝛ'imonium lex non ap
ponit penam ita grauem:ut in.l.conſenſu ⁊ in.d.l.
iubemus. ergo foꝛtius idem dicendum in ꝛecedente
a ſponſalibus ⁊ ſic dicit poſſe limitari dictam.l.fi.
C. eo. Itẽ ad h̊ ut ualeat effectus arrrarum eſt opꝰ
ꝙ ueꝛe interueniat ita ꝙ quantitas ſit numerata et
tradita paꝛti.ſecus ubi pars confitetur tantum ſe
recepiſſe ut cõiter hodie fit æ conſtarer contrarium
2 idem uoluit Fre. conſilio. clxiiij. nide ad mãm
in conſilio.clxxxix. æ hec opinio mulium mihi placet
quia ubi arra interuenit eſt quaſi eadem ratio que
in appoſitione pene:quia de facili quis confiteꝛe
tur ſe recepiſſe arram in magna quantitate immo
plus dicit ibi Har. ꝙ ſi utraqʒ pars confitetur re
cepiſſe ab altera non ualet altera etiam ſi ueꝛe inter
neniſſet ſolutio:quia ſi ſolui tibi mille ⁊= recepi a te
alia mille non nideoꝛ ſoluiſſe ar.l.qui ſic ſoluit.ff.
de ſolu. multi tamen tenent contra hoc nlitimum.
de quo per bal.in. d.l.fi æ uide naria conſilia in
boc contra bar.ſed nolui tunc conſulere contra
quia tunc credidi ⁊ credo ſuam eſſe uerioꝛem opi.
nam ut dixi ratio legis fuit quia facilius quis pꝛo
mittit quam exburſet.ut dixi:ſed ex qno tantundeʒ
ꝛecepit ab alia parte non nidetur exburſaꝛe ⁊2 maxi
me bᷣ pꝛocedit hodiernis tempoꝛibus in quibus cõ
trahẽtes ↄfitẽtur recepiſſe alteꝛ ab alteꝛo magnam
quantitatem arrarũ que in neritate nunq; fuer̃t nu
merate: ſed eſt nuda ⁊ ſimplex confeſſio ? Bar. in
tm inheꝛet huic opinioni ꝙ ſubnectit fundum non
poſſe dari loco arrarum. etiam ſi tradens conſtitu
at ſe nomine alteꝛius poſſideꝛe quod ſatis placet:
quia.i.fi.loquitur de arris traditis in quantitate et
annullat aliam penam. ergo extra illum caſum non

¶ De ſponlalibus

debemus arras appꝛobaꝛe ? cum pmiſſa ſnia bar.
ur̃ hic tranſire do.an. reſpectu arrarũ multum mihi
placet opi. Jo. an. ut conſideꝛetur qualitas ?æ quan
titas ꝑſonaꝛum maxime reſpectu recipientis qui ha
beꝛet ꝛeddeꝛe duplicatas uel quadruplicatas.moue
oꝛ quia per rationem naturalem legis debemus re
cedere a uerbis legis ⁊ ſeꝛuare ſententiam ut nõ. in
.l.non dubium. C. de legi.? in regula fi.de regu.
iur.li.vVi.ſed appoſitio pene in quacunqʒ parua
quantitate non tenebit. quia odia non debent extẽ
di:ut i vi n td legi.æ in regula
