magium faceꝛe ſimoniacũ ẽ. In pria ſup
glicãtis narratio petitio ? oblatio.in fa petitionis
exauditio cuʒ determinatione ? laꝝ datio ibi quo
circa caſus c.¶ M ſõ p ex tex. ꝓ bomagiũ ⁊ fide
litas ſunt diueꝛſa Et pꝛoprie bomagium eſt qñ qᷣs
facit ꝓmiſſionem alteri genibus flexis et manibus
intra manꝰ illiꝰ poſitis ita ꝙ efficit homo illiꝰ 2 tlis
appellaĩ homoligi:et ſoler bomagiũ pꝛeſtari impe

ratori ſen ꝛegi ita ꝙ nõ ꝛecognoſcit alterium ſupen
oꝛem:⁊ de hoc bomagio uide glo.in cle.paſtoꝛalis
de ꝛe iudi.⁊ plene ꝑ ſpe.in ti.de fen.S.ij. Fidelitas
neꝛo ẽ cũ quis ꝓmittit alteri ſeꝛuaꝛe fideluatem et
ↄrinet in ſe h̊ iuramẽiũ fidelitatis multa capitula de
quibus uide bo tex. xxij q.v. de foꝛma ? quod nõ
in. c. ego eni de iuꝛeiur. æ hoc iuramẽtũ põt plibus
pſtari. ¶ Secundo nõ ꝙ ex ꝛedditibus alicuius di
gnitatis ſeu eccleſie poteſt certa penſio annua ꝓ be
neficio ſpũ ali ↄſtitui.? pꝛo h bonus tex.ĩ c.ↄqueꝛẽ
te de cle.nõ ꝛeſidẽ. ⁊ ſic uno mõ põt itelligi iſte tex.
põt ẽt irelligi ꝙ de beneficio ↄſtuiuto ꝛecipiebat cer
tã penſionẽ annuã: ſed primi itellectus uidet magiſ
congrueꝛe litteꝛe.⁊ plaeet hoſti. ¶ Tertio nõ q; al
legans turpitudinem ⁊ peccatũ ſuũ audiẽdus ẽ cuʒ
itendit deſiſteꝛe a peccato. ¶ Vltimo collige ꝙ de
gra a ſede apłica facta dʒ conſtaꝛe ꝑ as: unde de
ſtulo curie ẽ ut nõ poſſit ꝓbari ẽt per teſtes dequo

ꝑ archid.in ꝓhemio.vi. niſi lĩa ſemel habita fiiſliʒ

deꝑdita ut in.c.cũ olim el.prio.j.de priuile ¶ A
gl. i. in fi. ſj ꝑ ̊ nõ hẽtur va ratio decidẽdi ?æ maxi
me qꝛ uidetur obſtare.c. cum cerici.. de bo ſig.
2. xxiuij. di. quãqᷓ; 2.c. ego enim de iureiu. cum ſimili
bus ubi patet ꝙ clerici recipientes beneficia a ſupe
rionbus eis preſtat iunramentum fidelitatis ⁊ etiam
iuramentum homagij: æ de hoc ultimo uidetur tex.
in. capi.quam ſit graue de exceſ.pꝛela. So. dicunt
doc. quod iuramentum fideluatis poteſt bene pre
ſtari ſuperioꝛi habito beneficio eccleſiaſtico ſed in
ramentum homagij non.⁊z capitn. quam ſit gꝛaue
debet intelligi de homagio largo modo ſumpto
ur compꝛehendat tantum fidelitatem ut ibi nota.
& p teſt eſſe uera diuerſitatis ratio quare bomagi
um non debet pꝛeſtari pꝛo ſpiritualibus: ſed iura
mentum fidelitatis ſic. quia homagium continet
tempoꝛale commodum illius cui preſtatur nam effi
citur eius ſubditns æ uaſallus ? obligatur ſibi ad
certa ſeruitia que pꝛo ſpiritualibus conſequencis
pꝛeſtari non debent ⁊ boc foꝝe uoluit hic glo. cum
dicit ꝙ iſtud erat munus obſequio.i.munus cbſe
quiale quia plura ſeruitia inde ſequuniur quod nõ
ſic eſt in iura nento fideliratis cum preſtatur prela
to quia tantum ſe obligat ꝙ erit ſibi fidelis ? pre
ſtatur potius dignitati quam perſone. Ad hoc. c.
uenerabilem in fi. ſupra de elec. Sed dices quare
iſte aboſoluitur nedum ab homagio: ſed eriam a fide
litate puto duplicem ſolu.poſte dori prima ꝙ; iſte
archidiaconus in:endit iſtum omnino ligare ut eſſhü
ſibi uaſallus ⁊? ſubiectus ideo in totum nitiatur ob
ligatio ar. in. c. cum ſuper abbatia de offi. delega. ſe
cundo poteſt dici ꝙ pꝛopter indignitatem 2 peeca
tum ſuum quia noluit ꝛecipeꝛe homagiuʒ ⁊ ſic com
m ſit ſimoniam uitiatur obligatio in totum ut nul
lum commodum inde ſequatur. teꝛtio etiam poſſet
dici quod iuꝛamentum fidelitatis pꝛeſtandum eſt
epiſcopo nel alteri habenti iura epiſcopalia pꝛopter
preeminentiam dignitatis ſecus uidetur in alijs
prelatis infeꝛioꝛibus habentibus collationem cer
ti beneficij. boc enim iure non pꝛobatur. babe
bant ergo tantum de inre epiſcopali quantum

mnoniac inr inanre ,
cobieſlalalin⸗ min n
hr wſti he no li c ul

iſhtinpel mnnc ci
mnanttetfieg
irani e nimn noni n
riripnnr ercohdetcnd nanm
ntli uisſmian d K
ſeincwkindrin ReW.drn
tematdecn ſndniadn ors
erin denan herfti mameb
etinhincſnetbiegnigud annd
nni emaſnis Hani oo vonin
IiMorq erſolionnpe cial d⸗

i n olio ni uũ ni n /

Aeiani, nona wlim rn
lima unscſtilr olinr er ſoii
ncai ri ceſedi rinli ſece
fna po ni Cnonici nö nnit

insſhſohned ün ſiun dehn

imiabuitei ntmn inen
oananier etmn Gefumtd d cock
he incobioſnrelgg Mondsf
ich rent n go in legolg penis
1 nquua beſtegtiarein ii⸗

am mubcfum nn
Alſcebig ui iſz anran⸗
V , t
iinapcengin iitz
Rinn onlinwꝛimn poſer B
nnceceſei irogem

anttt ſuni
cn cinjc ſbo ſg.
Goenmn ce ſgron aun imn
iſecpienstqrflga e
numenun ſceſtnis t eian
1hoc uinoucent er.
Ne rc ea. Co rne
nlenans doc dore pe
d dorchadedcded is
non 1 in abun i gane
homngio ngo nodo ſongee
mun fcluumen or bbion.
urſans uo Orr MN
non nimilous G u
. is buniginn NNd
llus ai preſmr mncff
nlalast chignu il 4
ſrunniprs Cſſenneni⸗
Neſtonk Mende Jonn
Gs CDtad ANNNds e
inpk Cnmmn
itermsn giim it
Uen vein bi tts /e
0olgn Ithul.
in cn eſl,

oje
eu d 9
. 4 hyngllt dind ie
AwlCNN ,
wle rcſh

¶ De ſmonis.

ect cõceſſum uel pꝛeſcriptũ ar.c.auditis ⁊.c.cũ olim
ã. de pᷣſcꝛip.⁊æ qð legit᷑ ⁊ nõ.i.c.cũ ex iniũcto in fi.ð
here. ? , b declarat intellectꝰhuiꝰ.c. ¶ In glo. inꝑ
nerbo diuinis in fi. Hoſti. dicit ꝙ ideo dixit diui
nis ĩ plurali:ut cõprehẽderet regulaſ theologicas ⁊z
canonicas ſimul:ut in.c.i.de iura.calũ. quaſi nuelit
hoſti. dicere ꝙ per neꝛbũ diuinis ↄpꝛehẽdat᷑ ius di

uinũ ⁊æ canonicũ.ꝑ nerbũ humanis legibꝰ cõpꝛebẽ

dat᷑ ius ciuile ⁊ ubi ſit iſtud ius cinile allegat᷑ ĩ glo.
ſe. Abbas dicit ꝙ nõ meminit ſe legiſſe ubi ſit iſtoᷣ
ius humanũ:ſed põt dici ꝙ iſte tex. habuit reſpectũ
ad ius diuinũ æ humanũ generalit᷑ diſponẽtia nihil
tpalitatis exigẽdũ ꝓ re ſpirimali ⁊ ſpeciſice ꝙ homa
giũ nõ debeat pꝛeſtari pꝛo re ſpirituali habetur ĩ re
gula idignũ.. de reg. iur. ¶ In glo. in vbo diſcre
to i fi. nũquid ãt peccator ſit tutus ſi ſacerdos indi
ſcretꝰ iponat penitẽttã minoꝛẽ debito uł alit minꝰ ð
bite exeꝛcʒ offm ſuũ:uið bo.gl.in.c. menſurã de pe.
t. E19., gl. i. V. infamia ibi infames ſunt nõ. bñ

glo. z ꝙ ſimoniaci ſint infames pꝛobat᷑ in. c. ultimo

alt. in glo. hic: ſed allego tex. melioꝛc.xv.q.iij.ĩ.c.ſa
ne. ſed doc. noſtri hic nõ declarãt de qua ifamia itel
ligat iſta glo.⁊æ iura pꝛeal.nunquid de infamia iuris
an canonica an facti:ſed puto ꝙ debet intelligi ð in
famia iuris.nã de infamia canonica non deber itel
ligi:qꝛ illa Zhitur ex quolʒ peccato moꝛtali æ ſubla
to peccato tollit᷑ talis infamia:ut nõ.vi.q.i.in.c.ij.

2.iij.? in.c.teſtimoniũ de teſti.⁊ iura loqnentia de

hac ifamia reſpeciu ſimoniacoꝝ diſponũt nalde ſpe
cifice ⁊ in penam ſpecificã.? maxime h uidetuꝛ nelle
tex. in pᷣal.c.ſane ubi equiperat h crimẽ ſimonie cꝛi
mini leſe maieſtatis: h etiã puto noluiſſe hanc glo.
dũ dicit ꝙ per ſolũ principẽ cũ tali diſpẽſatur.nam
ifa mia facti tollit᷑ ꝑ Sriũ factũ:ut nõ.ij.q.iij.F. hic
colligit.infamia canonica tollituꝛ:ut dixi per pniaʒ:
ſed infamia iuris eſt illa qᷓ tollitur per ſolũ principẽ
ut nõ. in. c.cũ te.S.de re iudi.⁊ in.l.i.O. de qua. ff.
de poſtula.puto ti ꝙ ſimoniaci nõ icnꝛrũt hanc ifa
miã iuris ipſo facto:ſʒ cũ ꝑ ſñiam de h̊ crimine fue
rũt danati:æ h uident᷑ ſonare iura ſupeꝛius allegata
cum loquanĩt᷑ per nerba de futuro ⁊z cõſtitutio odio
la debet in dubio intelligi:ut ſi ponus feꝛende ſen

ientie ꝙ; late:ut nõ.glo.in regnla penis.de ꝛeg. iuꝛ.

li. vi. Item quia hᷣ eſt regulare in alijs criminibus
publicis ut demuʒ quis efficiatuꝛ infamis ſecuta ſen
tentia.l.i. ff. de his qui nõ. infa. facit quod nõ. DOy.
in regula infamibus de reg. iur.li. Vi.? ͥ nõ. Ante
autem ſententiam condẽnatoꝛiam poſſer ſimoniacꝰ
notari infamia facti que de facili irrogatur ex publi
co. ? ſic intelligo iſtum tex. in eo ꝙ papa dicit ꝙ ne
iſte notarerur infamia tradidit ſibi litteꝛas indulgen
tie ⁊ ut contra larrantium morſus ⁊c̃.que neꝛba cla
re indicant ꝙ loquantur de infamia facii ſimile in
c.cum dilectus in fi.de oꝛdi.cog.⁊ in.c.cum m.de
teſti. ? in quantum glo.hic ſubijcit ꝙ cum ſimonia
co non diſpenſatur ad aliquod beneficium eccleſia
ſticum niſi per principem dicit hoſti.ꝙ eriã per epi
ſchopum poterit diſpenſari ad beneficium ſimplex
allegat. c. pe. s. de elec. Jo. an. dicit ꝙ illud.c.nõ lo
quitur in ſimoniaco: uult dicere ꝙ ſimonia fuit ibi

commiſſa illo ignorante et ſic non erat ſimoniacus
licet electio ſeu collactio fuiſſet ſimoniaca.Et ꝑ boc
nidetur. Jo. an. tacite ſentire quod cum ſimoniaco
non poteſt diſpenſari per epᷣm etiam ad ſimplex bñ
ſicium ⁊ certe nec dicum boſt.nec Jo.an. ꝓcedũt:
quia per epᷣm diſpenſari poteſt cuʒ ſimoniaco in bñũ
ficio nedum ad ſimplex beneſicium: ſed etiam ad cu
ratum ut probatur.i.q.i.in.c.i.=.c.pe.de elec.loqᷓ
de diſpenſatione fienda ad illud bencficium pro q
fuit com miſſa ſimonia. nam ut habet illud idem nõ
ita defacili diſpenſatur ſicut ni habeat aliud ne nide
atur per precedens uitium illud obtinere ſicut dici
mus in fillio legitimo ſacerdotis qui eccleſiam pateꝛ
nam ex diſpenſatione epi hr̃e non poteſt ne notetur
quedam ſucceſſio in eccleſia dei:ſed aliud beneficiuʒ
etiam ſine diſpenſatione.bene poteſt habere.Et an
2 quando poteſt diſpenſari cum ſimoniaco in ordie
nel in beneficio:dic ut nota. Cal.poſt glo.in.c.pꝰ
tranſlationem de renuntia. Sed dices quomodo
poterit inferior a papa diſpenſare cum ſimoniaco
cum ſit effectus infamis infamia iuris ut.S. dictum
eſt æ epiſcopus non poſſit reſtiiuere fame:ut nota.
in pall.c.cum te:reſpondeo ꝙ directe non poteſt
epiſcopus infameʒ reſti uere:ſed diſpenſando in ca
ſibus a iure ſibi conceſſis tollitur intamia tanquam
ſequela ꝗᷓ quandam cõſeqᷓntiã ꝓ hoc adduco bonũ
tex.i ſimili ĩ palle.l.i.O.de qua.ff.de poſtu.? ꝓbat
iĩ ſimili ĩ.c. at ſi clici..fi.de iudi.ſʒ itelleciũ quẽ ibi
ne menti Abbas.
Summat
Tſi queſtiones.umm
bbatem. Cardinal pro palafreno a nebi
li uiro recepto non pꝛeſumit᷑ ↄmittere ſimoniã. h. d.
UVel ſic in arbitrãdis muneribus an inducant ſimo
niam debent conſiderari perſone dantis ⁊ recipien
tis qualitas 2 quantitas muneris ? donationis. h.
dicit. uel aliter æ melius. Ordinatio uel conſecrano
non cenſetur ſimoniaca:lʒ ordinatori aliquid dona
tum fuerit non ex pacto hoc dicit.QOiuiditur.in pꝛi
ma querentis conſcientiam a puritate commendat ⸗z
ſcrupuloſam curioſitatem reprehendit. in ſecũda ibi
in hoc itaque factum narrat diſtinguendum ſoluit
⁊ concludit ſoluendo.ſeęcundũ ibi cũ in accipieniis.
tertium ibi ſi ergo ¶ In rertia principali ibi quod
autem reſpondit auctoꝛitati ex qua dubitatio inſuꝛ
gebat caſus ⁊c̃. ota. primo ex tex. ꝙ puritati
conſcientie non debet deeſſe iudicium rationis:
unde ex tenui conſcientia ⁊ ſcrupuloſa non eſt quis
commendandus: ſed potius reprehendendus. de
bet enim conſcientiam ex iudicio rationis informa
re ad idem uidetur tex.in.c.non ſolum de regul.
libꝰ. Vi. ⁊ in pſalmo trepidauerunt ubi non erat ti
mor ⁊c. ⁊ an debeat quis uenire contra conſcien
tiam ſcrupuloſam antequam eam deponat nõ.in. c.
per muas. clej.j co!.: ndͤ er hoc ⁊ ex tex. contra
iſtos fraticellos abſtinentes a iuramentis licitis tan
quam a peccatis ¶ Irem contra dubitantes in mi
nimis quod eſt redarguendum in iureperito : ut in
c.cum in iureperitus de eleccti.⁊ in.c.cum in iure
de offici.delega.facit.l.quod labeo.ff.ad carqonia.
1 2

De limonia

=...i.ſ.ad munic ¶ Secũdo nõ. ꝙ qñʒ cardinalis
mittit᷑ ad traddẽdũ palliũ archiepo ⁊ in effectu iũc

dr᷑ nũtius ut in.c.ſignificaſti de elec.liʒ pꝛo bonoꝛe

cardinalis det᷑ ſibi legatio. ¶ Mertio nõ. ſingularit
iſtũ tex.quãdo ĩ dubio debeat pſumi donũ gꝛainitũ

uel ne.nã dent ↄſiderari circũſiãtie qualitatis.ſ.per

ſone dãtis ⁊ recipiẽtis.nam a diuite locupleti faciliꝰ
pᷣſumit libera donatio ꝙᷓ; a panꝑe diuite¶ Itẽ debʒ
ↄſiderari q;titas muneris.nã de facili qꝗs nõ pᷣſumi
tur ↄferꝛe libere ea ꝗᷓ ſũt maximi pcij qꝛ nẽo pᷣſumi
tur iactare ſuũ ut in.c.ſuꝑ h̊ de ꝛenunc.⁊.l.cum de

indebito.ff.de ꝓbat. Itẽ ↄſiderat᷑ ?⁊ donatiõis ips

nam facilius quis pſumi dʒ donare iſtate neceſſuate
alterius q; ubi nulla ſubeſt neceſſitas.⁊ peꝛ iſiũ tex.
2 ſupꝛadicta defendit æ ampliatur glo.ualde nõbiliſ

in.l.cũ qd.ff.ſi ceꝛ. peta.in illa queſtiõe ſi qs dixit al

teri in nulgari tolle hanc peccuniaʒ nũquid plumat᷑
donatio an depoſiiũ ſeu mutuũ.⁊ ceꝛe ex pcedenti
bus piecturis dʒ pᷣſumi qnqʒ mutuũ uel, depoſuum
ſeu donatio ⁊ ĩ dubio ceſſantibiſtis ↄieciuris dʒ p
ſumi mutuũ ul depoſitũ ꝓpt᷑ ilã pſũptionẽ ꝙ nẽo
pᷣſumit᷑ iactaꝛe ſuũ.⁊ ex his nõ.bar.in.d.l.cũ qͥd te
ſtẽ ꝓbaꝛe mutuũ ſi ſimplicit᷑ dicat:vici pecumã ſibi
numerari:ſed neſcio an donauerit ſen mutuauerit:
de quo dic ut ꝑ eũ pleniꝰ ibi nõ. ltimo collige
ꝙ ĩ traditiõe ſpũaliũ pnt inteꝛuenire aliqua enſenia
modici pᷣtij pacio oĩno ceſſame ⁊ intel ige ut dixi in
.c.i. S. e.ti. ut ex qᷓdã caritate ⁊ n ꝓ ipa ꝛc ſppᷣali cõ
ferant᷑ ¶ In gl. i. ibi ĩ. l. dꝛ 2c. Mõ. ꝙ alii ſeu ſub
alia ↄceptõe vboꝝ loquũt᷑ leges ꝙ; papa h ꝛcferat ĩ
tex. et ꝑ ̊ arguit hoſti.nõ ꝛepꝛehendendũ ſi doceteſ
nel legẽtes aliqñ vba mutent.nã de neꝛbis nõ ẽ cu

randũ dũmõ ſubſtãtia nõ mutet᷑ de aeme an.

tia ⁊ in.c.nihil obſtat naꝛrãdi diueꝛſuas ⁊c̃. n
glo. in bo dandis muneribus ibi munꝰ ſpẽs. Itẽ
donũ ſine cã munus ex cã:⁊ iſtas duas diffeꝛentias
inteꝛ munus ? donum pit tex.i.l.inteꝛ donũ. ff. de
vbo. ſig. uel ᷣm hoſti.põt dici donuʒ exile ⁊ tenue:
munus vo pcioſum:ſʒ h̊ nõ plʒ ꝑ iſtum tex. ubi ap
pellat munus ꝛc modici pᷣtij. NRéẽ ⁊ donanio cõſiſtit
in ꝛe pꝛecioſa:ut.ff.de dona.inteꝛ vir.⁊ uxo.ꝑ totũ
2 in. c. fl.S.eo.ti: n eadẽ glo.ibi attendas qua
tuoꝛ iſta ⁊c. Aduerte qꝛ fᷣm ̊ ur̃ h̊ papa diminutꝰ
cũ dicat h̊ tria pᷣſerii attendenda. Iteʒ quo ad tex.
noſtrũ gl.iſta nõ ꝓcedit qꝛ ſi interneiret petitio nõ
euitaretur ſimonia.ut in.c.ex tue.j.eo.⁊ ideo ſerua
glo. in alijs muneribꝰ ſen in alio caſu ꝙ; in iſto de
quo in tex. tẽ põdeꝛa ex tex.ĩ eo ꝙ ponit die
tionẽ maxie nt iſta tria ̊ expſſa maxie artendi debe
ant eꝛgo ⁊ qᷓdam alia attẽdenda ſunt puta cõſuetu
do capiẽtis.ꝗᷓd.n.ſi a clerico oꝛdinãdo dat ꝛes mo
dici pꝛetij oꝛdinatorij ſuo qui ſine pꝛecio nõ cõſue
nit oꝛdinare:ceꝛte iudicabit ſimoniacũ qꝛ attenden
da ẽ ↄſuetudo patriſfamilias.c.illo uos in fi.de pi
gno.⁊.in.l.qui ſemiſſeʒ.ff.de nſur.⁊ idẽ dic in alijs
circũſtantijs. Item attendi debent neꝛba pꝛeceden
tia: ar.l.ſi ſeiuus pluriũ.S.fi.ff.de lega.i. In eadeʒ
glo. .ibi. cynicus ꝗᷓſi ribaldus repꝛehẽſoꝛ:⁊ dr̃ a cioſ
að eſt canis q̃ſi reprebenſor moꝛdax ſiune mordens
ſine latꝛatoꝛ: fac.c.ex diligenti.. eo.in. li Et in fi.

gl. uel dic meliꝰ ꝙ in feꝛẽdis muneribꝰ ſeu in facien
do elemoſinã nirtus ſẽper ieneꝛe dʒ mediũ ut nõ ſo
lum hẽat᷑ reſpectus ad dantẽ:ſj ẽt ad ꝛecipiẽtẽ unð
ſeneca ꝛephẽdebat alexandruʒ qui cuʒ daꝛet ciuitatẽ
cuidã panꝑi illi aſſeꝛẽti nõ cõuenire humili foꝛune
ſue reſpondit rex non quero quid te oporteat acci
pere:ſed quid me oportear dare:æ appellat ſeneca
alexandꝛum h̊ raſu tumidiſſimũ:qꝛ ex ſuꝑbia ⁊ elati
one quadam illa vba ꝓtulit:æ ad idem uide bonuʒ
tex.in.c.non cogantur.xl.di.æ in.F.ał. ea demum
xxv.di.ubi nõ.ꝙ potius quiſ peccat ꝙ;ᷓ meꝛeat᷑ pre
ſtando pauꝑibus epulas delicatas æ pꝛecioſas:uiðö

etiã bo.tex.de modo faciendi elimoſinam.xlij.di. c.
quieſcam ⁊ bonum tex. xxxvi.di.non ſatis. ¶ In

glo. in vbo equum unum in fi.h̊ glo.tacite opponit
2z non ſoluit.nam ſi ſex ſolidi inducunt ſimoniam eꝛ
go foꝛtius donatio unius precioſi equi. Sed ſolue
Fm hoſt. ꝙ ibi interuenit pactum h̊ donatio fuit fc̃a
pure ⁊ ex liberalitate quadam:⁊ dic plenius ut dicã
in.d.c.ex tue. Wn gl. fi. in fi. ſʒ S gl.⁊ tcx. oppo.
2 ur̃ ꝙ nihil debeat capi ab adminiſtratione ſeu iu
dice uel ſuꝑioꝛe quantũcunqʒ modicum ut.l. i.C.
ad.l.iul.ꝛepe.⁊ in.l.iij.C. de acceſſo.⁊æ in auc.ut iu
di. ſine quo ſuffꝛag.in. J. ſi quis facit.c.exigit de cẽ
ſi.lib.vi.immo debet ꝛeddi quadruplum.i.q.i.iube
mus ⁊. capi.concuſſionis. Solu.duplex ſecundum
doc.ut contraria pꝛocedant in exigente boc.ca. ⁊ ſi
milia quando ſponte aliquid donatur: uel contꝛaria
pꝛocedant in hñte ſalarium de publico. alia ueꝛo in
ra in non babente. ſecundum hoſti. de iure canoni
co poteſt dici arbitrarium an ? quantum poſſit re
cipi dummodo non excedat quod habetur in. c. ſta
turum. F. inſuper de zp.li. Vi. Et ceꝛte illud.c.loqui
tur in iudice delegato qui non poteſt ꝛecipeꝛe niſi
oſculenta ⁊? poculenta que in paucis diebus poſ
ſunt conſumi ⁊ idem poteſt dici in oꝛdinario:ſed in
legato ⁊ etiam in alijs prelatis foꝛte licite poſſunt
ieri alia dona li omnino ceſſat fraus ar. i iſio tex.

Eniens. Abbas 2 maiores de

conuentu ſi pꝛo ꝛeceptio
Rne monachi ꝛeceperunt pecuniam ex pac
to ab officio et beneficio ſuſpenduntur:æ taliter re
cepta pecunia reſtituitur: ? in aliud monaſterium
tranſfertur. pꝛima paꝛs ponit queꝛelam preſbyteri.
ſecunda dat iudicem cui tria mandat ibi quoniam
Caſus ⁊c. ¶ Mota pꝛimo ex tex. quod ex ſola con
uentione dandi tempoꝛale pꝛo ſpirituali committi
tur ſimonia ſpirituali ꝛecepto: licet non tradarur
tempoꝛale pꝛomiſſum. nam hbic an ingreſſum ꝛeli
gionis interuenit duntaxat conuentio. ecun
do collige quod ſimonia committitur nedum quan
do tempoꝛale confertur conferenti:ſed etiam quan
do confeꝛtur miniſtris et familiaribus conferentis
ſicut dicimus in ʒieci. qui fuit ſeruus helyſei.i.
queſtione.i.in ſumma et capitulo cito turpem.
¶ Tenio nota quod ex malicia abbatis æ mona
choꝛum puniuntur abbas z maioꝛes de conuen
tu. ſed hoc intellige quando ipſi tantum fuerunt
culpabiles ſecus ſi communicato conſilio omnium

loio⸗ Aulamr l⸗ .
Gsubli uncivror mmet alun
coretbiggenn eniang
viirtbconſe go legnotpiin
enbuos. Nbicicimn gdde
punöſtd ego non agn entie
Gentonwandamn ſar wonche⸗
lonoractend Cerumin dedin

lKCNS. Bdrn lmd rrd

Uuneſenenameduint pond
Ar cheaſctecgnnsinnae
canmubiſrerin ſavlo wogar ave
nrſic ununannmanare mo⸗
plut er ominmman l nein⸗
Mber ncfcenin Jm onpn
inur ron tehham nonacbainernr
Unilononuſeiongeingreſis
Unſiriſouttanr ſel nonachams den
gnd e anein are n n
n cias Necmnian. wn
bane Sgimennauns
Cf. geconcl/ wii nl B
Immunicorio n lunüm
onacbaun non in

Urllominffan
ul eſenren aromn
Un groſim

onia non Vinat aann

the. Aondimmais

eo dlig ci
ſonſaumchwn mnc

—
trterge Nunn denee
i MCchſoſiin
zni Ahlnisni
/, fhilen
ci n .
z e nnſfnrtri
h nmung in n iG

NrüliCcentſbe elr in

lſtznſi nstt ai AdH

daul ulnhioniitte
Aſeuuncnn

Ncnlans Inen
WMapriminejegt bar e

minſhnritlinnnnin

nsdrürmA MNunn
Wdaden ſkninn dficeine nee.
ldaminmmin ntunmn Nine
mch Mrenttn renen
ſu c i,l,A Gar dclon
Urdizwe or u, nirr d
wulmi e i s ho vo
nen wntdi noc mnoſun
muniplins int iar doſint
lominocrfnsilote

MLNiN d
⸗ chmaniptegen

pian ape.
nonuhetcenn nn
ler genummne n

Nſont
mnlin ⸗⸗ aneblic .

miti,inn

delictum extitit explicatũ.nã minc oms debent puni
ri ar. in.c. romana. F. in uniuerſitatem de ſen. ex.li.
vi. æ puniuntur etiã illi qui fuerũt in. c. Iqʒ tacuerũt:
qꝛ debebãt õdicere:ut nõ.ſingularit᷑ Inno.in.c.i.
de his que fi.a ma.ꝑ.ca. ¶ Vlrimo nõ. ꝙ recepiꝰ
in monachũ ꝑ ſimoniã non debet in eodẽ monaſte
rio remanere nec etiã in ſeculo uiuere:ſʒ deber itra
re alið monaſteriũ.an autem ſit nere monachus.j.
ſuhiiciã n glo. fi. ibi apparet ꝙ monachfuit.
6. bene hoc pꝛincipinʒ gl.ex quo apparet
ſimonia ↄmiſſa i mõachatu ñ niciat moachatũ nec
obſtat ꝙ ſubijcitur in glo.qꝛ bic nõ fuit pactũ fẽem
nt iſte exiſtens monachus haberet pecuniam:ſed ut
monaſterio tradeꝛet pecuniam. ⁊ hic nõ eſt p ſut ſtã
ni monachatus. Itẽ pecunia reſtituit᷑ ſibi ut intrer
aliud monaſteriũ ne ſit oneroſus ſecundo monaſie
rio non autẽ ut eã ſibi retineat ille ingrediens. ⁊ H
etiam uidentur hic ſentire doc. Quidaʒ uero dicũt
ꝙꝙ hic non pꝛobatur iſtum remanere monachũ:naʒ
i n pꝛincipio appellatur pſoyter æ monachꝰ nec ob.
finis.c.ubi mandatur ut intret aliud monaſteriũ qꝛ
Hh pornit eſſe ut ibi ageret penitentiã. ⁊ hãc cõſidera
tionẽ facit h do.an.ſed ego ſequoꝛ pꝛimũ dictũ. pꝰ
per finem huius.c.ubi dicitur ꝙ debet deſeruire in
habitu mõſtico.ergo non ut agat penitentiam tãtũ.
Item non mandatur ui fiat monachus: ſed ut in
alio monaſterio deſeruiat in habitu: ergo remanſit
monachus. Ad idem adduco tex. qui iudicio meo
hanc ſententiam pꝛobat in. c. quoniam.j. eo. ubi di
citur ꝙ deberet ſic receptus intrare monaſteriũ ne
da mnabiliter in ſeculo euagetur que nerba clare iu
dicant ſic ꝛanſeuntem remanere monachuʒ nec pre
cipituꝛ ut agat penitentiam:ſed ne in peccato ſtet in
ſeculo ar. in. c.fi.de regu. Item propꝛie ſimonia cõ
mittuitur non reſpectn monachatus:ſed ut habeat ſo
cum in ilo monaſterio: unde ingreſſus reſpectu illiꝰ
monaſterij uitiatur:ſed monachatus tenet. eſt eni 4
dai obligatio deo queſita que non impeditur per
factum recipientis pecuniam. nam cum iſte intẽdat
ſe obligare deo parnum factum alrerius non impe
dit hbanc obligationem. facit quod nõ. Joban. an.
in. c. fi. de condi. appo.ſicut uidemus in ſimili ꝙ ex
communicatio monachatum non impedit: ut in. c.
cum illoꝛum infra de ſenten. excom.æ ex hoc babes
caſum in quo ſimonia non uitiat actum.
X£ tue. Si ordinandus pꝛeſentatoꝛi
. ſuo aliquid dedit ex pacto ſi
moniacum eſt non tamen deponitur ſi eſt
occulium. pꝛimo ponitur conſultatio. ſecundo ꝛeſpõ
ſio ibi: unde caſus zc. 5. primo ex tex. ꝙ ex
confeſſione facta in foꝛo penitentiali non poreſi qᷣs
deponi nec aliter ab officio coherceri inuitus eriaʒ
ſi confeſſio ſit facta epᷣo uel etiam pape:quia eoꝛuʒ
uterqʒ ſcit ut deus non ut homo concoꝛ. c. ſi ſacer
dos de offi. oꝛdi. 7 quod nõ.in.c.dilectus de exceſ.
bꝛela. ᷣ enim iſta confeſſio fuit facta pape ⁊ epiſcho
bpo in foꝛo penitentiali.ideo dicit papa ꝙ ſi exceſſuſ
ſit ſecretus ⁊c.poſſet etiam intelligi quando confeſ
ſio eſſet facta in preſentia ſolius iudicis. ſibi enim
hon creditur confitente negante. vj. q.ij. ſi tin =. c.

placuit. a. de teſti.c. cũ a nobis. ¶ Secundo nora.
ꝙ ſumonia committitur in ordine non ſolum quan
do pecunia datur ↄferendi oridinem:ſed etiam cuʒ
datur miniſtro ſeu miniſtranti ad ordinem: ut hic =
.Cc.i.5.eo 5. ꝙ per iſta uerba moneas æ indu
cas non datur praſ pciſe opellendi. de quo iñ dic ut
nõ. in. c. ij. de ſpon. Einnno volligo quod per in
greſſun religionis ſimoniacus non babilitatnr ad
exercendum ordinem ſimoniace recepium quar qᷓ;
per ingreſſum religionis tollatur defeciuſ ſine pecca
to ingredientis contracius:ut in.c.i.de ſi pl. non
tamen tollitur contractus peꝛ pꝛopꝛium delictum: ut
le.⁊ nõ.in.c.i.de apoſta. ¶ S glo. i. ibi intenno
conſideranda eſt. hoſti. dicit quod ſola inrentio non
in lucit ſimoniam ↄuentionalem ſz tin mentalem ꝗᷓ
per ſolam pniam aboletur abſqʒ reſtitutione: ut ĩ. c.
pe.j.eo.ii.æ dic ꝙ glo.hũit bonum intellectuʒ ⁊ eiꝰ
mens eſt iſta quod ſine in:ẽtione nõ ↄmintitur ſimo
n a: ut qñ ex liberalirate ↄfertur aliquid ⁊ recipitur
2 ſic loquitur.c.⁊ ſi queſtiones:ſecus aũt ubi adeſt
affectus ↄmittendi ſimoniam.æ dic latius proſequẽ
do qu nuor membra. aut enim ex pacto aliquid tem
pora e confertur ⁊ illud quãtũcũqʒ modicum ſit idu
cit ſimoniam ſicut dicimus in furto = uſura ⁊ ita lo
quiiur iſte tex.⁊ dicitur tunc ſimonia conuentiona
lis nec dimittitur peccatum niſi reſtiruarur male re
ceptum:ut in.c.de h.S.eo.⁊.c.ueniens.ant non in
teruenit pactum ſed mens deprauata ut quia non pᷣ
ſentaſſer ſeu ordinaſſet niſi primo habuiſſet aliquid
te nporale. æ tunc inducitur ſimonia mentalis que
aboletur per ſolam pniam.ut ĩ.c.pe.j e.ſecꝰĩ uſuris
qꝛ ibi opus ẽ ꝛeſtitutione:ut in.c.conſulnit ⁊ qð ibi
nõ. j. de uſuris. A it mẽs nõ fuit dep.auata:ſʒ ex li
ber alitate aliq̃d donatũ fuit æ receptum ⁊ tunc ſimo
nia non indacit᷑: ut in.c.ta.j.eo.ti.Aut ſumꝰ indu
bio an pceſſerit prana mẽs ⁊ hẽt locum ꝓprie.c.⁊
ſi queſtiones. S. eo. æ ad coniecturandum animum
pon lerẽtur ea que habentur ĩ tex.æ peꝛ bãc diſtin
ctionẽ reducuntur ad concoꝛdiã multa iura. Wn
glo. in. V. ſecreiũ in fi. Ex hac glo.collige duas bo
n is limitatones ad.c.ad aures.alł.in glo.i.ut pro
cedat dũtaxat in regularibus ſecus in clericis ſecula
ribus ut ex ſola inhibitione ſuperioꝛis cauſa nõ ap
parente non poſſunt impediri quo minus ꝓmonea
tur ad ordines ⁊ facit.c.ex tenoꝛe eo.ti. Inno. ta
men diſputat ⁊ non firmat in prealle.c.ad aures: ſʒ
mihi hoc placet ut non habeat locum in ſecularibꝰ.
ac.c.ſi tantum.et.c placuit.vi.q.ij.et ꝙ illud.c.ad
aures loquatur proprie in regularibus:quia magiſ
ſunt ſubiecti eorũ prelato qꝙ; clerici ſeculares ꝓpꝛio
epiſchopo ar.iin.c.ſi religioſus de elec.li.vVi.⁊ ĩ.c. fi.
de ſepal.eo.li..xij.q.i.nolo.⁊.c.non dicatis.ſecun
da limitatio eſt ut licet regulares poſſint ex ſola ihi
bitione pꝛelati impediri ne pꝛomoueatur ad certum
oꝛdinem tamen ab executione oꝛdinis iam ſuſcep
ti non poſſunt coherceri ex ſola inhibitione prela
ti alia cauſa non apparente. nam turpius eijcitur
⁊c.de inꝛeiur.quemadmodum et muſa impendiunt
promouendum que non deijciunt iam pꝛomotum
qui cle.uel uo.capitulo rurſus 7 de cle. egro.capi.
1 5

—— —

Se ſimonts

i. eũ ſe. ⁊ hec n5. ¶ In gl. in vbo coherceꝛe ĩ fi. Cie
ut dixi in. c. accuſatũ ⁊. c. tanta all. in glo. æ Vitas eſt
ꝙ ſimoniacus in oꝛdine ipſo iuꝛe eſt ſuſpẽſus ab oꝛ
dine xxxij. di. F. ueꝝ ſed h.c. intelligit᷑ de coheꝛnone
facti. ut de facto coeꝛceat᷑ a celebratione ? execntio
ne oꝛdinis.põt ẽt ĩtelligi de ſuſpenſione ab hoĩe:qꝛ
ſicut excõicatus a inꝛe põt excõicari ab hbomine.nt ĩ
.c.ita quoꝛũdã de iudeis ita dicẽdum ẽ in ſimonia
co de ſuſpẽſione n gl. fi. in. fi. bec pnia fᷣm bo

ſti.ẽ potius monitoꝛia ⁊ ↄſultoꝛia ꝙᷓ ſalutifeꝛa quo
ad uiam erernaʒ ⁊? qͥd oꝑetur ⁊ quot effectus bʒ hb
penitẽtie ꝑactio: uide glo. in. c. ꝙ qdã ðᷣ pe.æ ꝛemiſ.
2 de pe.di.iij. F.fi.? ibi etiam nõ.nunquid h pecca
tum teneatur iterum confiteri cum ab eo non ꝛeli
puerit.

noſtram Prene eſt et ceẽa
*Caſus et cereꝛa.
Mö. p* ex tex. unam ꝛegulã generalem ꝙ
p miniſterio eccleſiaſtico exeꝛcnedo non dʒ tradi ul
exigi pecunia ⁊ idẽ dic ꝓ miſterio et foꝛius eſt eim
dr̃ia int miniſteriũ æ miſteriũ.nam miniſterium pꝛo
prie dẽ ofſiciũ a miĩſtrãdo. miſterinm idem eſt oned
acrm qꝛ bʒ uirtutem ſecretã ⁊ recõditã: uñ dx ſacꝛa
Etum q̃ſi ſacre rei ſignum.i.q.i.multi.nõ.n.qʒ pe
Nna exigi ꝓ ſaczo:ut in. c.non ſatis cum ſe.S.eo.

D Wnec pro officio eccleſiaſtico exercendo. Ex his infer

tur ad. q. nũquid ꝓ calice et ueſtibus bndicẽdis cõ
mittarur ſimõia ſi aliqd rẽpo:ale exigaĩ ð q ꝑ gof.
in ſu mma eo. t. v. ſ̊ nunquid ſimonia qͥd dicũr ꝙ
ñ qꝛ ñ reperitur ꝓhibitũ:ipe vo ↄcluòn ↄriũ ⁊ me
lius ꝑ iſtum rex. ubi gñ uiteꝛ dẽ ꝙ p officio eccleſta
ſtco exeꝛcẽdo ⁊c᷑. ibi enim neꝛſat᷑ officium eccleſiaſti
cum ⁊ eſt quid ſpãle. ¶ Seðo nõ. ibi pꝛo uicarijs
ꝙ nõ ſolum ↄmittit ſimonia in inſtitutionc bnficij.
ſed t ut quis deſeruiat tanqᷓ nicarius in eccha dei
et uide bonũ tex. cũ glo.i.c..j.de penis. An autẽ
ſaceꝛdos cõmittat ſimoniã locãdo opeꝛas ſuas ſpi
rituales in aliꝗᷓ ecclia dicã ĩ.c.qm.j.ne pꝛelari nices
ſuas. ¶ Tertio nõ ibi ꝓ criſmate ꝙ indiſticie mihil
dʒ exigi pꝛo criſmate: æ cũ tex. loquat᷑ generalue:
hibitio ꝓcedit tã ſi cõfert ut ſaciamẽtũ ſiue ↄcedat
ur eccleſia inferioꝛ utat᷑ ſen quocũqʒ mõ.nam ꝓpteꝛ
benedictionẽ eſt quid ſpũale. ¶ Vilumo nõ. ibi exi
garis ꝙ in talibus tin ꝓbibemr exactio: ſi gꝰ' ſpote
aliquid offertur hoc non eſt pꝛobibitũ ſᷣm boſt. qð
intellige ut dixi in.c.i.S.eo. Tne
„1ſ 4 um ſimo niace
„ ſimoniace. qinato qni ſi
moniacus non eſt diſpenſari põt: æ nõ di
niditur. caſus æc. ¶ Nõ p ex tex. ꝙ quidam ſunt
ſiõniace oꝛdinati nõ tñ ſũt ſiõniaci:ur qn eis igno
aãribꝰ pecunia oꝛdinatoꝛi foꝝe ꝑ amicũ data fuii:
dam vo ſunt ſimoniaci æ ſimoniace oꝛdinati:ut oñ
ipli dederũt pecuniã ut oꝛdinaꝛẽtur uł data fuit eis
ↄſẽtiẽtibꝰ tacite uel expᷣſſe. Quidã vo ſũt ſimoniaci
ſed nõ ſimoniace oꝛdinati:ut qñ ſimonia fuit com
miſſa nõ ĩ oꝛdine qn ipſi dederũt pecuniã ut alij oꝛ
dinaꝛctur. 4 Secundo collige ꝙ cuʒ ſimoniace oꝛ
dinatis qui ſimonisaci nõ ſũt põt diſpenſari nt ꝛema
neant in ſuis oꝛdinibus: æ cñ hic nõ dicat᷑ peꝛ queʒ

ifert ꝙ eps põt diſpẽſaꝛe iuxta theoꝛicam Inno. in
.c. dilectus de tẽp. oꝛ. æ de h plenius dicam ſtatiʒ cũ
glo. ¶ In glo. i. in fi. Circa hanc mãm quis poſſit
diſpenſaꝛe cũ ſimoniaco aliquid ponũt h doc. ple
nius nõ ꝑ gl.in.c.penul.de elec.⁊ in.c.poſt tranſla
tionem de ꝛenũt.⁊ ibi. Jo.cald.colligendo opi ano
ꝛum foꝛmauit diſtinctõem quã ꝛetulit h̊ do.an.nihil
addendo. Sed in vitate in multis iudicio meo egz
ꝛefoꝛmatione.diſtingue ergo ꝙ aut quiſ adipiſcuur
ſimoniam oꝛdinem aur beneficiũ.prĩio caſu aut ſi
monia fuit ↄmiſſa eo ſciẽte ⁊ ↄſentiẽte tacite nel ex
pᷣſſe nel ipomet pecunniã dante ⁊ tũc fᷣm eẽs ſolus
papa diſpenſat:nec ẽt papa ſolet diſpenſare.i.q.i.c.
erga ⁊ in.c.pe.j.e.ti.⁊ iſte ſic ſimoniace ſcienteꝛ oꝛ
dinatus nõ ſoluʒ eſt ſuſpenſus ab oꝛdine ſimoniace
recepto.ſʒ ẽt ab oibus oꝛdinibus:ut.xxxij.di..ve
rum. ⁊.i.q.i.ꝛeꝑiuntur. Aut ſimonia fuit commiſſa
eo ignoꝛante nec poſtea ratũ bnte:⁊æ tunc. lau. tan
cre.⁊ hoſt. H̊ quos ſequituꝛ Jo. cal.in loco pꝛeal.di
ſtinguunt ꝙ aut delictũ ẽ manifeſtũ ⁊ ſolus papa di
ſpenſat: ar. in. c. ex tue. S.eo. Aut nõ ẽ manifeſtũ 2=
diſpẽſat epus.Sed certe lʒ doc.trauſeant cõir cum
H dicto nõ tamẽ puto h̊ neꝛũ:ſed ĩdiſtincte diceꝛẽ ꝙ
cum rali diſpenſat eps.prĩo per iſtum tex. ubi idiſti
cte ꝑmitut᷑ diſpenſatio ergo epᷣs diſpenſaꝛe poterit
ut ſupra dixi ¶ Jtẽ adduco. c. pᷣſeutium. i. q. v. ubi
ſponte ille fuit ↄfeſſus oꝛdinẽ ꝛecepiſſe eo ignoꝛante
2 tainẽ diſpenſat epᷣs nec poterat cſſe nõ manifeſtũ
exquo illemet ↄfiebatur. Iteʒ cũ h̊ iſie gꝛauareiur
odio alterius nec põt dici ſimoniacus debʒ fieri be
nigna iterptatio ut eps poſſit diſpenſaꝛe ar.in ꝛegn
la odia ⁊ in ꝛegula ſine culpa ⁊ in regula nõ dʒ de
regu iur.li.vi. Et aduerte qꝛ iſto ca u quãdo ſimo
nia fu t cõmiſſa eo ignoꝛante nõ ẽ iſte ſuſpenſus ab
oĩibus oꝛdinibus. Sed ut dicit h̊ Inno. ? bene tan
tum eſt ſuſpenſus ab oꝛdine ſimoniace collato:unðᷣ
alios oꝛdines licite ꝛecepios exequi poteſt ex benefi
cio ꝛetineꝛe ⁊ recipeꝛe de nouo quia ut dixi iſte nõ
eſt ſimoniacus: ſed non poteſt pꝛomoueri ad ma
ioꝛem oꝛdinem niſi diſpenſetur in oꝛdine ſime nia
ce recepto quia alias uideꝛetur per ſaltum pꝛomo
tus lij.di.in.c.i.de cle.peꝛ ſal.pꝛomo. peꝛ totum
nec obſtat pꝛedictum capitulũ. ex tue ſupra eo. per
quod moneri nidẽtur docto.ad diſtingnendum in
ger manifeſtum ⁊? occultum quia ad alium effectum
fit illa diſtinctio uidelicet ut poſſit coeꝛceꝛi ab execu
tione oꝛdinis:quia occultus ⁊ confeſſus penitentia
non coercetur quoniam foꝛus penitemialis non
habet pꝛeciſam coeꝛtionem nt ibi ⁊ in.capi.ſi ſaceꝛ
dos de offi. oꝛdi. Item ibi loquitur de ſimoniace
oꝛdinato ⁊z ſimoniaco cum quo ſolus papa diſpen
ſat:ut ſupra dixi.ergo illud capitulũ nihil facit ad
pꝛopoſitum ⁊? quod indiſtincte poſſit epiſcopus
diſpenſare quando eſt ſimoniacus: facit etiam tex.
in capitulo. de ꝛegularibus infra eo. ubi permiititur
diſpenſatio tam cum monachis quam cum canoni
cis ꝛegularibus quando interuenit ſimonia eis
ignoꝛantibus. ⁊ hoc quo ad primum membrum
principale.ſed quo ad ſecundum de adepto benefi
cio per ſimoniam diſtingue quod aut eſt beneficiuz

mi ipoteſero Apnnu⸗ 1
ftſochei o ſlwe⸗
ecceſnonip eniani ſſcin

õ

ſirinsnſinaiiß ine enſſ
re reindi r dot id chit
Agin dhe Ne. NMecs
eriadhiis indi min
Rſedceine imoriech geaw⸗
i chi eo ego no dſpeſarer
ipſam. O uao ignonuent:
momnr antpemmnie nean
onuls? ioi oen ur incNoh
.ſr tultni aſein fungi
itſ hone tenicur or ſri dſhen
nionla tilifnn boſt t a ſ aye
tatdeni uiinr dd aecſtur ee
ni nlän ibivondzr 1
Ac nieinder ia n dihwssn
duerſinealuteliin Priri

in ſinplci beneftclo t Gs ſötere

bibifcii nöcl inplere Ubi

Nhrex inpalci inſti vn
„ 2 tce rleg.
nld po in guis babent g

.
Radöds nen
nchhte
A hitemne
— n ler meln e
beastnin , nbepgnis
u u imiß tie n

acamiae, Arimifi
rhclrnnimcir n
n mztri ſftſiiir ii
Gluchs gfoe un vbiiſti

eimn Wzlihhſar wint
ilntzmnihhn
AsAlevnſenhomne
Kiisdendeid deſeti
m Knn Ygail ganen
Xr N di inoninsichfinde
aiund r srtcinrn e
rz, irrtir ah
AArvrinit ,
Wuun mnige
mGn dai; gMotirin
rotdr inorine ohund
rrmslti effatati
chet nn nl 1
s Mwnnſün
EenAieſen ne
nikilen umn

xirpe Apono wun
cien muht
– tnunhnin
unin amn

8 ſiwonitp glin
n tiils –
* ſm imiis
Kernn

gen Povin
ügenn

winanch ſhlii 1

tiencin ilucr
ns ſnont
n ſen

¶ De ſimonia.

curatũ ſeu dignitas q̃ ĩ H equiparãt ar.c. de mulcia.
de pᷣbẽ.⁊ ĩ.c.cũ ĩ illis.eo.ti.li.Vi.Aut eſt beneficiũ
ſimolex.pꝛio caſu dicit Jo.cal.in loco pꝛeall ꝙ aut
fuit ſciens aut ignoꝛãs.ſi ſciẽs ⁊ ſponte renũciat be
neficio põt diſpenſari ſecũ ad aliã eccleſiã:ſed ut ha
beat illã ubi fuit ↄmiſſa ſimonia diſpeuſari non põt
niſi ut habeat ibi aliquod bnficiũ:ſed rũc nõ diſpen
ſat niſi ut miniſtrer ĩ minoꝛibꝰ oꝛdinibꝰ ⁊ ꝓbatur.i.
q.v.c.i.durius ergo agitur ut habeat beneficiũ ec
cleſia empta qꝙᷓ; ut habeat alibi: qꝛ ut dixi aliam põt
hre diſpenſatiue ⁊ cũ executione omniũ ordinũ:ſed
iſtam ubi ↄmiſſa eſt ſimonia hẽe nõ põt: łʒ ibi poſſit
hꝛe ſimplex bñficiũ ? cũ executione minorũ ordinũ
tantũ.ſed non attingit ſpecifice Jo. cal.quod nõ re
nunciãte: ſed expectãte ſententiã ↄdẽnatoꝛiã. ⁊ ĩ eo
puto ꝙ nullo modo diſpẽſet epᷣs nec ut habeat be
neficiũ alibi. nec ĩ iſta eccleſia. Dro h̊ adduco tex.
in. c.nobis i fi.j.eo.ubi dici talẽ non poſſe aliquã
diſpenſationẽ obeiner (ec ſoelten. i. q. V. c. i. vbi
permittit᷑ diſpẽſatio cũ tali ſi oĩo diuiſerit beneficiũ
2 ſic ſponte renuncianerit ſecus ſi expectauerit ſen
tentiã Et põt eſſe rõ duplex. pꝛia qꝛ mitiꝰagitur cũ
confeſſo q; cũ cõuicto.xij.q.i.nolo. Itẽ qꝛ qui dã
natꝰ eſt de ſimonia ꝑ ſentẽtiã efficit infamis ĩfamia
iuris.xv.q.iij.ſane.⁊.i.q.iij.c.fi.? cũ ifame non di
ſpẽſat epus niſi in caſibꝰ iure expꝛeſſis:u: nõ.in. c.
