ret ꝙ ſuſcipiens habitum pꝛobationis noluit muta
re ſeculum:ſed hic ceſſabant ſigna mutandi ſeculuʒ
prima ſolutio non uidetur bona:quia habitus pro
bationis.etiam non impedit matrimonium comra
bendum imo libeꝛe poteſt redi e ad uitam prioꝛem

ut in.d. c. ſuper eo.æ maxime ex quo ceſſabant hic

ſigna penitus mutandi uitam cum non renunciaue
rit proprijs nec intrauerit clauſtrum:ut in lutera et

mulrtum inuoluitur peꝛ doctoꝛes intelleeius huius

c.hoſtien.intelligit inteꝛ ceteꝛa ꝙ loquitur de habi
tu ſuſpecto extra religioneʒ. ſed obmutendo ea que
conceꝛnunt titulum ſupꝛa de regula. Oꝛeuiteꝛ quo
ad intellectum huius titu. dico ꝙ tex. pꝛocedit iĩ aſſu
mente habitum pꝛofeſſoꝛum extra religionem a nõ
habente poteſtatẽ incoꝛpoꝛandi eũ religioni.naʒ pꝛe
ſoyteꝛ iſte non habebat poteſtatem recipiendi illam
ad pꝛofeſſionem ⁊ eam incoꝛpoꝛãdi religioni:ut ple
ne dixi in.c.ponectum de regula.⁊ ſic ex ſuſcepiione
illius habitus non poteſt iſta iudicari pꝛofeſſa: ſed
ex quo ſimpliciteꝛ mutauit habitum uidetur uoluiſ
ſe quantum in ſe eꝛat uitam mutare z obſe:uare
continentiam ideo ex hoc ſigno impeditur matri
monium contrahendum ſicut in ſimili dicimus in

q4

¶ Eni clerici uei uo.

coningato intrante religionem qui ſi reuocatur ad
petitõem uxoris debet qtum i ſe ẽ fuare continen
tiã qꝛ qtum ad illam fuandã põt ſe obligare:unde
tex. H̊ appellat illum hitũ religiõis æ non ꝓbatõis et
equiꝑat hãc ſuſceptõem habitus uoto ſimplici qnia
tacite vꝛ uouiſſe ↄtinentiam.ſecus puto ſi ab habẽ
ie p̃ateʒ habitum recepiſiʒ ꝓfeſſionis ẽt e? monaſ
terium aꝛ.in.c.poꝛꝛectũ ⁊ ĩ.c.ſic.de rła.⁊ pꝛo h̊ vi

de bonam gl.i.c. de viduis el.i.xxvij.q.i¶ Quid

at de illo qui poꝛtauit bitum pꝛobationis per anuʒ
ex relgiionem dic ut hẽs tex.cum glo.in e.eos ðᷣ
rla ⁊æ peꝛ h̊ habens clare inte lectum. c. ¶ In glo.
in vbo altare in fi de hac mã q́s poſſit recipere effi
cacit᷑ ad pꝛofeſſioneʒ dic ut dixi.ſupra.pꝰ Inno. in
d. c. poꝛectum.

Abbas.
Eniens Uotum caſtitatis de pñ
ti impedit matrimoninʒ
Itrabendum:ecclia tamen ex cã matrimo
nium ↄtrahi qñqʒ ꝑmittit. h̊ dic ibeꝛendo e.pꝛimo
narrat caſnm pmiſſa cã. o ponit mandaiũ ibi nos
itaqʒ ¶ NM prio ꝙ timoꝛ ſcuitie ſponſi nõ bʒ ſpõ
ſalia dirimeꝛe uidet᷑. n metus uanus qð puto uerũ
niſi maxia ſeuitia acceſſiſſet ex pꝰ facto arg.in.c.lit
teras ĩ fi. de ꝛeſti. ſpo. Q Scðdᷣo nõ. ar. ꝙ beꝛemita
põt nõie eccleſie unineꝛſalis uotum cõtinẽtie recipꝑe
uide qðᷣ dixi poſt Inno.in. c. dudũ de cõueꝛ. ↄiug.
M tertio caſuʒ mirabilẽ quẽ neſcio alibi ꝙ cõ
tra uotũ cõtinẽtie ſen caſtitaris eccleſia oñz diſpẽſat
de quo.j. latius dicetur cũ glo.ſi. ¶ In glo. in. v.
de ſeueritate ibi non obſtãte noto ſimplici nõ.glo.
ſingularit᷑ uſqʒ ad finem quam neſcio alibi. unlt.n.
apene ꝙ ſponſalia de fururo non tolluntur ꝑ ſim
plex uotum caſtitatis ſequens ⁊ iõ aliqui ut ꝛefen h
Inno. dicebãt ꝙ uotuʒ illius mulieris nõ tenneꝛat
ex quo prius cõtꝛaxeꝛat ſponſalia: vnde ſicut notũ
ſoleéne non ualet cõtra matrimonium conſumatum
ut in.c. quidam de conueꝛ. coniug.ita nec notũ ſim
plex. ſoonſalia de futuro. Hoſtiẽ.dicit ꝙ uotum
iſtiꝰ mulieris tenuit ? ꝙ papa de'gra dedit ſibi po
teſtatem pöhendi non tñ apte tangit dubiũ ſupᷣ d;
do. An. vẽ H uelle ꝙ uotuʒ caſtitatis ſit foꝛtius ꝗ;
ſponſalia de futuro ⁊ ſic ſentit ꝙ ſponſalia tollunt
ꝑ tale uotũ ꝙ ẽt h̊ ſentit Gaſ. Sy Zriũ apte tenet
hoſti. j.c.ſe.⁊ ſequit᷑ ibi do.ant.dicit.n.hoſti.ibi ꝙ
ſi uotũ pꝛecedit ſponſalia nõ ualẽt ſponſalia ut ibi:
fi aũt ſponalia pᷣcedũt notũ tũc cõpellitur nouẽſ aut
ſolẽniʒare notũ.ſ.intrãdo religionẽ ani ꝑficeꝛe ſpõ
ſalia:ar.c.ex ꝑte de cõueꝛ.cõiunga.⁊ hanc puto opi
nionem uerioꝛeʒ. nam cũ ſit oꝛta obligatio ſponſo
nõ uidet᷑ ꝙ in ipins piudiciũ poſſit uoneꝛe caſtita
tem: arg. in. d. c. ex parte: ⁊ pꝛo h̊ facit iſte tex. Mec
obſtat ſi dicat ꝙ h̊ pondeꝛat᷑ uotum poſt ſponſalia
emiſſũ:dico.n.qꝙ uotũ obligauit mulieꝛcẽ quo ad ſe
2 ſolutis ſponſalibus ꝑ ſequens matꝛimonium per

nirum contractũ ꝛemanſit in ſuo ꝛoboꝛe. ¶ In gl.
li.ibi ↄperatiua peꝛmiſſio:uult diceꝛe ꝙ illa ↄhẽdo
nõ euitat pcẽʒ ex quo uenit cõtra uotum:ſʒ ecclia ꝑ
mittit ut euitet maiꝰ malũ:⁊ hanc opinioneʒ tenue
rũt malti exxra glo. maxie Inno. ꝗᷓ exponit tex.i fi.

nõ poſtponas.i.ñ ꝓbibeas qſi nelit ꝙ eccclia non
dabit licentiã phendi:ſʒ nõ ꝓhibebit contractuʒ ne
deteꝛius inde contingat:ſed hoſt. uidetur uelle ꝙ ex
diſpẽſatione ecchie iſta Zheꝛet. ⁊ tria fueꝛũt que idu
xeꝛũt papam ad diſpenſandũ. pꝛimo pturbatio mu
lieꝛis quia uotum emiſit nõ inſpirata ſz in fraudem
ſponſi.fo ꝓpteꝛ maius ꝑiculum euitanduʒ quia min
lieꝛ uidebatur incontinẽs. Teꝛtio qꝛ eꝛat inuenis ⁊
ſuſpecta: unde papa accepit a non idoneo debitoꝛe
quod potuit. hanc opi.ꝙ ex diſpenſatione pꝛocedat
ſentit ſpe. in ti. de lega. in. S. nunc de epox. v. cxxxiij
ubi dicit epiſcopum poſſe diſpenſare circa uotũ ſim
plex ? uolẽs allegare h.c.alleganit ꝑ enoꝛem. c.pce
dẽs quod nihil facit:⁊æ nõ. ſingulariteꝛ iſtud dictum
ſpecu.qꝛ neſcio alibi ꝙ epiſcopus poſſit diſpenlare
in uoto ↄtinentie. naʒ glo.j.c. ꝓxi.dicit ꝙ eccłia po
teſt diſpenſare ⁊ nihil dicit de epo. HNoſti. ibi ſentit
ꝙ papa ſolus diſpenſet ⁊ ex cauſa uide glo.i.c.i.de
noto que uoluit ꝙ etiã papa nou poſſit diſpenſare
in noto continẽtie qꝛ non eſt repeꝛire maius bonuʒ
in quo poſſit fieꝛi ↄmutatio:ſed q;tum ad bᷣ̊ ultimuʒ
doc.cõiteꝛ tenent contrarium in. c. cum ad monaſte

rium de ſta. regula. Concludeꝛem banc mateꝛiaʒ ſic

ꝙ aut queꝛitur an papa poſſit ⁊ dico ꝙ ſic ex maxi
ma tamen cauſa ⁊? loquoꝛ de directa diſpenſatione
peꝛ quam euitatur peccatum ⁊ de hoc dic ut dixi in
dicto. c. cum ad monaſteꝛium. Aut queꝛitur de epi
ſcopo ⁊ in teꝛminis huius.c.puto ꝙ epiſcopus po
teꝛit ex quo repeꝛimus caſum conceſſum ab eccleſia
nec repeꝛitur ſibi pꝛohibita diſpenſatio facit quod
notat Innocen.in.c.ex tenoꝛe de tempo.oꝛdi. ſʒ ex
xra caſum hnius.c.ſeu conſimiles teꝛminos puto ꝙ
epiſcopus non poteꝛit quia caſus eſt ualde arduus
2z dubius adeo ꝙ multi dicunt enam papam non
poſſe ut ſupꝛa dixi unde iſte caſus tanq; arduus de
bet reſeꝛuari pape nt in.c.maioꝛes in pꝛin. de bap.
Et puto attentis cauſis que induxcꝛunt hic papam
ad diſpenſandum ꝙ ſine peccato iſta contrabat ma
trimonium tamen aget penitentiam in ſatiſfactione
culpe ſi qua fuit a pꝛicipio ? hoc nidetur uelle iſta
litteꝛa eam non cauillando nec ſupplendo
Abbas.

Brſu 8 Morum ſolemne dirimit
2

matrimonium contractum
ſcilicet ſequens:ſimplex neꝛo impedit: ſed
non dirimit: uel aliteꝛ æ clarius. Motum ſimplex im
pedit ſponſalia de futuro non autem dirimit matri
monium ſequens ſecus in uoto ſolemni. pꝛimo po
nitur queſtio.ſecundo diſtinguens ſolutio ibi unde
2 ſecundum membꝛum ibi quod ſi. ¶ Mota pꝛimo
ꝙ uotum caſtitatis ſeꝛuãdũẽ ⁊ alio nõ intueniente
dicitur ſimplex.ſecũdo nõ.ꝙ ſponſalia etiam iurata
poſt notum ſimplex non nalent ex quo ĩfeꝛo ꝙ con
tractus etiam iuꝛatus contra notum non tenert qðᷣ
notabis:⁊ ſic iuramentum non eſt foꝛtius ninculuʒ

4

uoto unde non ualet iuramentum contra uotum:ſʒ

eſt temerarium. Item nõ. quem poſſe compelli ad
executionem ſunplicis uoti. ltimo nota ꝙ que
ſtio debet eſſe dubia tamen poteſt reſponderi

n on auradhwun
cuatmoi ir niüminn
iatirsciüigtünrirmet
öam iſrceün
rcttrlalneni
ehodecdbenn indtmiocer
niuortxummmoaminmni
ſturdhum ni iam wr
Faſieton ßeum ne igens
Gtlttnnita rpulennad minon
itinco an, nrtun inctar t in cſen
Ouu qnsvontonmi, ibſtnnin
Gnrſeen niganist une om
iopctimmmiinnäek zan
iderod Bumin ornia ddſen
enrfeſgonsingcſmmnd
Niatingun n
ewbitcäete
aſgttaer iſte Eonttöm⸗
moiſt ſe on ſt ar e ſnan

Ucbientlegs prnen ,a

int nii, Go npn

ltcnnnntad gem
1 ennnuhmumn

laiteniigädt
Ppchanr elgo⸗ K

Painn Dolttcipettr
mn nmnirmin honn
rummb i nmußimmg
ſnmnn NnlC nonnſte
nnchtenn tal nmnig e
M poſt tcloirernm
Mnorce iinmn iheninoe
Acammt ceboe cenncinin
ſeiun Ananeimtegi,
õ
sſun neſumed tei
nodn heſendfnr end
ncor denmho nl. ge
onimnils anirs o
ni s als land⸗
uiy Civyrcam vun N
eiſe aus uniy aenlo e
inc nmors n pin debap.
ſscve ndnwunt bicpopan
ſor cad iktonnibune
Gſcinmnumn Gllfrene
icgo tdar ien ule In
mder NNendn
An.

¶ Qui clerici uel na⸗

ad ſatiffaciendum querenti. ¶ In glo.ij. hec glo
principaliter facit duo.primo inſtat ponẽdo diuerſi
tatem iteꝛ uotum ſimplex ⁊ ſolẽne.fo declaꝛat qð di
cit ſolẽne ⁊ qð ſimplex ⁊ icidẽter tangit uim ſimpli
cis ⁊ ſolẽnis.ſa ibi ⁊z qꝛ. ¶ Circa primã ꝑtem cen
cdude ꝙ notũ ſolene ⁊ ſimplex equaliteꝛ obligãt axpðᷣ
deũ in geneꝛe ſed in q;titate reatus differunt ex rꝛãſ
gꝛeſſione. na tranſgrediens notum ſolẽne granius
peccat ꝙᷓ tranſgredienſ uotum ſimplex. ut colligitur

ex. c. uirginibns.xxvij.q.i.iuncto.c.pcedentite,ʒ

in ſe eandẽ nim obrinẽt quo ad ĩpediendũ futurnʒ
mr̃imoniuʒ:ſʒ ex ↄſtõe ecclie uotũ ſolene eſt fonius
qꝛ ipedit ⁊ dirimit mẽimoniũ poſt Sctum ⁊ ſic uult
gl. ꝙ ſi cõſtitutio eccłie nõ eſſet teneret mrfimonium
vctum a religioſo uel pᷣſbitero ſeculari quod clariꝰ
tenet hoſt.⁊ cõir doc. ſequuntur. nam ut dicit hoſt.
de iure dinino quedam ꝑſone ꝓhibẽtur a phendo
mẽimonio de quibus nõ.in.c.ſas de reſti.ſpo.iter
quas uouens nõ reꝑitur prohibitus:unde oʒ diceẽ
ꝙ aut eccla errat i ſeruãdo mẽimonium poſt uotuʒ
ſimplex:aut ꝙ ẽt hodie poſſit ſtatuere:ut mr̃imoni
um ↄctum poſt ſolẽne notũ teneat:nã ſi utrũqʒ eq̃li
teꝛ obligat apud deũ ſicut ſeruat᷑ ĩ ſimplici ita poſſit
ſeruari in ſoleni:nec ẽ dicẽdũ ꝙ ecclia erret:qꝛ nõ
longe eẽt ab heꝛeſi.xxiiij.q.i hec ẽ fides.⁊ hãc opi.
tene pꝛo qua fac̃.c.unicum de uoto li.vi.⁊ ibi uide
deas per Jo. an. quaꝛe ecclia noluit m'monium te
nere poſt notũ ſolẽne.quidã tamẽ tennerũt oppoſi
tũ dicẽtes oẽ uotũ ipedire ⁊ dirimere mrimonium
poſt ↄctum:ſed uotũ ſimplex nõ dirimit exoſtituti
onc ecc eſie:ſed tene primũ.¶ Circa fam qõem te
ne hodie qð bẽtur in.d.c.unico de uoto ꝑ qð deteꝛ
minatur iſta ↄcertatio antiquorũ. Sed circa unum
vſatur dubium nõ modicum pone ꝙ aliquis ꝓmi
ſit caſtitatem reſpectu certe religionis ſed nõ uouit
oĩa ſubſtantialia ꝛegule nũquid mẽimoniũ poſtea ʒ
ctũ tẽat:do.an.multum inſtat ⁊ in effectu concludit
ꝙ aut quis uouit omnia ſubſtantialia religionis:ſʒ
non reſpectu ꝛeligionis ? tunc notum dr ſimplex
un non dirimit mrimoniũ poſt ↄctuʒ per illð.c.uni
cũ de uoto. Aut uouii omnia ſubſtantialia reſpectu
ceꝛte religionis ita ꝙ efficaciteꝛ eſt obligatus religi
oni ⁊ tũc eſt ceꝛtũ ꝙ mr̃imoniũ non tʒ ut hic. Aut
nouit caſtitatẽ tin reſpectu ceꝛte religionis. ⁊ tũc di
cit ꝙuotũ eſt ſolẽniʒatum ⁊ nõ tenebit mẽimonium
ſequens:licet iſte non ſit ueꝛe ⁊ ſtricte religioſus:ut
qꝛ nõ obliganit ſe ad paupeꝛtatem ſeu obedieniiã ⁊z
h peꝛ illud.c.unicũ.¶ Sʒ ego ſemꝑ tenui oppoſuũ
quia illud.c.requirit ad ſolemnitatem noti ꝙ pꝛofeſ
ſio fiat alicui de religiõibus appꝛobatis.⁊ ſic quod
quis pꝛofiteatur religionem appꝛobatam. eꝛgo uo
tum non dicitur ſolemne: unde puro ꝙ ad h̊ ꝙ uo
tum dicatur ſolemne opoet ꝙ quis ꝓfiteat᷑ aliquã
de religionibus appꝛobatis ita ut ueꝛe ſit religioſus
illius religionis ? h uidet᷑ nelle litteꝛa illius.c. unici
ſi bene conſideꝛeiunr. Abbas
otum ſolẽne ipe
Nſinuante. dit æ dirimit matri
onium poſt contractum. imo po
nit facwum. ¶Secundo diffiniendum comminit ibi

nos igitur. ¶ Mõ. primo ꝙ tenet ꝓfeſſio facta in
manibus unius ex religioſis alicuius monaſterij:ſʒ
quidam intelligunt ⁊ bene ꝙ iſte frateꝛ habnit man
datum a ſuperioꝛe ſeu toto capitulo alias non po
miſſet iſtam incoꝛpoꝛaſſe ꝛeligioni:de quo uide qð
nõ. in. c.porectum ⁊ capitu.ad apoſtolicam de ꝛegu
la.(Seenndo nõ. ꝙ pꝛomiſſio alicuius ex ſubſtan
tialibus regule una cum ſuſceptione habitus religi
onis inducit plenam profeſſionem ⁊= obligat quo
ad omnia ſubſtantialia. pꝛo hoc facit quia ſola ſu
ſceptio habitus religionis per ſe fuiſſct ſufficiens:
ut in capitulo ſuper eo de regu. ¶ Tertio ꝙ mo
dica coactio non excuſat etiam mulierem.pꝛo hoc
.c.conſultationi ſupra de ſpon. WVn go iin fi.
nõ. ex iſta glo.iuncto tex. ꝙ femina poteſt pꝛofiteri
religionem maſculoꝛum in manibus eoꝛum ⁊ erit
uera religioſa:licʒ non intret monaſterium moniali
um:ſed moꝛatur in domo olim ſua:z in quantum
glo pondeꝛat ſuſceptionem habitus pꝛofeſſoꝛum
dic idem ſine ſuſceptione hitus dũmodo feceꝛit pꝛo
feſſionẽ expſſã:ut in.c.poꝛꝛeciũ.S.de reg.ſʒ põdeꝛa
tur ſuſceptio hitus ad iduccẽdũ tacuiã ꝓfeſſionẽ:ut ĩ
.c.unico de uoto.li.vi. ¶ In gl. in. v. in domo in
fi.nõ.bñ ultimã lecturã gl.q̃ renẽdo opionẽ ſuã de
qua ĩ.c.fi.S.de ↄdi.app.dat mirabilẽ ĩtellectum ad
iſtũ tex.⁊ hãc lecturã ſentit pꝛio Inno.hic dicẽs ꝙ
in domo ꝓpria põt quis ꝓfiteri in mãibꝰ epᷣi ul ab
batis ⁊ ꝙ epᷣs ul abbas põt ſibi ſtatueꝛe ceriũ locũ
ubi moꝛct᷑ ⁊ daꝛe ſibi ſua bona in adminiſtratõnem
nec hoc ẽ q ſubſtantiaʒ monachatus cum poſſit eẽ
ſine ꝓprio ⁊ in obedientia ſuperioꝛis.dicit ramẽ ꝙ
nullus citra papam poteſt ſe obligaꝛe:ut relinquat
betuo monachum in certo loco.fatetur tamen ꝙ
ſi h̊ adducitur in pactum nõ eſt õ ſubſtantiã mona
chatus. ¶ Hõ b dictũ ſingulariter ꝙ abbas non
põt ꝑpetuare mõachũ in prioꝛatu manuali uł ĩ alio
loco quo mius poſſit eũ ꝛeuocare ad libitũ ar.in.c.
cũ ad monaſteriũ s de ſta.reg. ubi tenigi. ¶ Et itel
lectũ huius gl.æ Inn. ponit baꝛ.in auc.ingꝛeſſi.C.

de ſacr.ſã.ecc.qʒ non alleget gl.uel Inn. ¶ Et uf

B dictũ do.an.in.c.fi.s.de ↄdi.appo.ubi dixi tm
ualere pactũ eriã ut hẽat vona in adminiſtrationeʒ
qꝛ uidet᷑ ſaltem appꝛopriare ſibi ex debuo illã admi
niſtratõem. ic ãt nolendo ſuſtinere hunc cõeʒ
ĩtellectum dicit h̊ poſſe ꝓcedere non ex ture queſito
monacho ſed ex pollicitatione obligante abbatem

ar. eoꝝ que nõ. Jo. an. in regula nõ eſt de re.iu.li

vi. in meꝛcu.⁊ eſt dictũ ſatis coloꝛatum. ¶ Sʒ ego
ultra ea que tetigi in.d.c.fi. ſic diſtingueꝛeʒ in mate
ria. 218 aut quis ſimpliciteꝛ pꝛofitet cum ꝓteſta
tione ſeu conditione de ſuis bonis tenendis.⁊ nide
tur in dubio ꝙ reſeꝛuaueꝛit ſibi illa bona: ut c bedi
entiarius monaſteꝛij ¶ Quia ueꝛba appoſita in cõ
tractu debent intelligi ſecundum naturam contrac
tus:ut in.l.ſi uno in pꝛincipio.ff. locati maxime ut
res potius ualeat q; peꝛeat.l.quotiens de ueꝛ.obli.
⁊ in.c.abbate ifra de ueꝛ.ſigni.ẽt ĩpꝛopꝛiatis vᷣbis:
ut hic eſt tex. ſecundum unum intellectum quem ad
hoc bene notabis. ¶ Aut oſtat ꝙ ſibi uoluit reſer
nare pꝛopꝛium ita ꝙ nõ eſt locus ĩteꝛpᷣtationi 2 tũc

—

¶De eo q d

ſi ſit ꝛeleꝛuatio ꝑ uiã cõditiõis ſuſpẽſiue ul ꝛeſolutie
nitiat᷑ actus ? nõ ↄditio iqſciũ.c.fi.? qð ibi plene
dixi tẽ ſi fiat ꝑ uiã pacti:ſi fuit dicium ꝙ nec
aliteꝛ nec alio mõ ꝓfiteri itẽdo.nã h neꝛba kñ
cõditiõis ut ſentit War i d ane gariſ Atsm un
pliciteꝛ ꝑ uiã pacti uel modi ꝛefuat ſibi ꝓprietateʒ
ucl facultatẽ Zhendi mr̃imoniuʒ ? iſte caſus eſt mul
tuʒ dubitabilis. nam Mar. tenuit in. d. auẽ ingꝛeſſi
ꝙ uitiat᷑ pactũ ⁊ nõ ꝓfeſſio ⁊ foꝛte tenuit illã opio
neʒ qꝛ alibi ipſe tenuit nõ ualeꝛe pactũ ↄ ſub ſtãnam
Sctus ut ipſe no.i.l.ubi ira donat᷑ ff. de dona.cau.
moꝛ ꝑꝓ.l.cũ pcario.ff.de Beca⸗ ſer ego putaꝛc
oppoſuũ vñ diceꝛẽ ꝙ illud pactũ facit tranſire iſtaʒ
ꝓfeſſionẽ in aliam ſpẽm.quia ubi pactũ c S rẽm õ
ctus et impꝛopriatis aliquatenus neꝛbis põt tranſi
ꝛe in aliũ Sctum fit ĩteꝛpꝛetatio alterius Sctus:nt ẽ
tex.nõbilis i.d.l.ubi ita donat᷑ ⁊ in.l.cũ manu ſata
.cff. de pᷣhen.emp.iõ dico ꝙ iſte erit quaſi obligatꝰ
mõaſterto lʒ nõ ĩ tom ⁊ ſic bligabit ad oĩa pᷣreꝛqᷓ;
ad ꝛeſeꝛuata. ¶ Si aũt nõ pariunt᷑ vba: ut fiat trã
ſitus ad aliũ ↄctum tũc puio facti ificeꝛe Sctum. nt
in.l.ꝑ fuũ.ff. de uſu z habi.iuncta glo.i dicta.l.cũ
manu ſata.æ ad.l cũ pꝛecario dico ꝙ ibi conſtituit
pcariũ nõ tin ex vᷣbis pᷣcedẽtibꝰ q imm ex cõdince
ꝛe ipſa facta.idẽ diceꝛẽ ad.l.i.O.pe.ff. epo.Jn
glo. in. V. metu ꝛegio in fi.nõ.ſingulariteꝛ hãc glo.
iuncto tex.ꝙ regis ſeu principis in ꝑium non icrẽ
iuſtuʒ metũ. In õrium m fac.l.pe.C. cðᷣ mers cã
dicit ̊ Jo. an. ꝙ dignitas aduerſarij non ſufficit
ad ꝓbandum metũ: ut ẽ tex. in.l.ad ĩuidiam alł.in
glo. niſi aliteꝛ ꝓbetur oppꝛeſſio ⁊ ſic põt ꝓceder̃᷑ di
cta.l.pe.fatetur tũ ꝙ ſi rex cõſueuit tyrãnice tracta
re nõ paretes ſuiſ pceptis ſeu pꝛecibꝰꝙ iũc ſatis ꝓ
batur iuſtus metus qð nõ.ſing. ⁊ idẽ ſentit bar.in
tractatu de tirãno facit qð ipᷣe nõ.i.d.l.ad inidiam
ubi dicit ꝙ ſola ꝛeueꝛẽtia mariti non cãt iuſtũ metũ
in uxoꝛe niſi pceſſerit mine uel veꝛbeꝛa:z idem uo
luit Inno. in. c. cam mrimonij de offi. delega.æ bñ
facit.c.accedens de ↄueꝛ.cõiuga.⁊ ex his habes qᷓ
ſtionem quotidianã nũquid teneat n rfimomũ ſimu
lieꝛ cõtraxit ex imperio uel pꝛecibus principis.

Me eo qui duxit in matrimonium quam polluit
peꝛ adulterium. Cica.

¶ Supra niſuʒ eſt de quibuſdã ĩpedimentis matri
monij. ſ.oꝛdinis æ nori. Nunc ſubijcit de alio impe
dimento qð.ſ.cauſatur ex adulterio uel ex machina
tione in moꝛteʒ coniugis ⁊ declara ut plenius dice
ur. J. Cel.
r7 Si quiſ ui
Ropoſitũ: uente uxo
ꝛe Zhit cum ſecunda h̊ ignoran
te prima moꝛtua ad ſui petitiõeʒ
nõ ſeꝑabit᷑ a ſecũda. Cõis diui
ſio.fa ibi licʒ aũt. ¶ Mõ.pꝰ ꝙ ueniẽs ſcicieꝛ S le
gem nõ põt legeʒ allegaꝛe ad ſui fauoꝛẽ ad actum ĩ
nalidandũ ꝓ h.c. inteꝛ dilectos de dona. ¶ Secun
do nõ.ex ſupficie littere tria impedimẽta mrimonij
Primũ ſi niuẽte uxoꝛe cum alia Sxit ⁊ cõmiſit ad

uxit. i mil.

akreig ASan ſi uiuẽte uxoꝛe dedit alteꝛi fidẽ
nt illam duceiꝛet moꝛtua uxoꝛe. ¶ Leꝛtium ſi muli
eꝛ fuit machinata in moꝛtẽ alteꝛius ↄiugis:ut ſpᷣius
efficiatur uxoꝛ. ed queꝛo pꝛo declaratione tex.
2 totius capituli nũquid quodlibet iſtoꝝ impedimẽ
toꝛum ꝑ ſe ſufficiat. ic ꝙ iura uario modo lo
quũtur ut haberur peꝛ totum hunc nitulum ⁊.xxxi.
q.i.ꝑ totam queſnõex. CBed eanclndendo ueꝛita
teʒ dicendũ eſt. ¶ QOõ aut ſolũmodo pceſſit adulte
riũ ⁊? nõ ipedit᷑ mꝛimoniũ ſeqns unde alio nõ ireꝛue
niente quis põt duceꝛe in uxoꝛẽ illã quã pꝛiꝰ polluit
ꝑ adulteꝛũ:ut eſt tex.in.c.ſignificaſti.j.e. ⁊.xxxi.q.
i. c. ſiquis Gineme. .Aine ago Grir cũ mulieꝛe ſuꝑ
ſtite ꝓpna uxoꝛe nec ad alia fuit ꝓceſſum z ſolus ↄ
tractus mẽimonij nõ impedit mẽimoniũ ↄtrabi moꝛ
tua uxoꝛe ⁊ idem eſt ſi nõ ↄxiſſer de pnii ſed dediſſʒ
fidem de contrahendo poſt mortem coningis ur eſt
tex.. c.fi. ¶ Aur cum contractu matrimonij fnit
mixtum adulteꝛiũ ⁊ tũc aut cum ignoꝛante ⁊ põt int
eos eſſe matrimoniũ poſt moꝛtẽ oiugis ut eſt caſus

B ⁊ intellige ꝙ ſupeꝛ inducta ignoꝛauit ſoto tempo
re ante moꝛẽ pꝛime uxoꝛis ¶ Si aũt ceꝛtioꝛata de

uita pꝛime ↄiugis ꝑmiſit ſe cognoſci ab illo uiro nõ

põt amplius eũ hẽe in maritũ ad hoc. c.fi. j. eo.⁊ ſe

quunt᷑ doc. h̊ Idem ꝑ oĩa dicendũ eſt qñ pᷣceſſit ii
E P B

des de ducẽdo ſecundã ſecuto adulteꝛio.
declarant᷑ pꝛima duo ipedimenta vn ad tex. duʒ diẽ
maxime dic.i.tin.ulł ſi uis caꝑe ꝓpꝛie ĩtellige pꝛimũ
caãum qn pceſſit adulteꝛiũ cum cõtractu mr̃imonij.
com cãum itellige qn pceſſit fides de ducẽdo
illam ? ſequit adulteꝛiũ nam iſti duo cãus ꝑificant

.Jj. c. fi. ¶ Quo ad teꝛtiũ naria ſentiũt doc. in. c. ſu

peꝛ h j.eo.⁊ in.c.i.de conueꝛ.infi.ſed mihi plʒ opi.
quam tʒ ibi Joã. an. ut ſine adulteꝛio requirar̃ ma
chinatio utriuſqʒ puta ſi coniunx machinat᷑ ĩ moꝛteʒ
mariti cum extraneo ut illum poſſit habeꝛe in uiruʒ
ſecuta moꝛte non poreſt inteꝛ eos eſſe matrimoninʒ
ut eſt tex. in dicto. c.i. ¶ Di ueꝛo inteꝛuenit machi
natio alteꝛius tantum noñn impeditur matrimonium
niſi ſit machinatio coniuncta cum adulteꝛio. ad hoc
.c.ſiquis niuente.xxxi.q.i.⁊ ſic intellige iſtum tex. 2=
.d.c ſupeꝛ hoc ⁊ peꝛ hoc habes fundamentum toti
us ti. glo.i.in fi.nõ.concluſionem glo. que
uidetur cõmuniteꝛ placeꝛe docto.⁊ adde hic fi. glo.
ultime que dicit ꝙ ſi iſte poſt moꝛtem pꝛime uxoꝛis
intellige anteqᷓ; contraheꝛet cum iſta tacite uel expᷣſſe

duceꝛet aliam in uxoꝛem teneꝛet matrimonium cum

iſta teꝛtia:quia cum ſecunda non fuit matrimonium
obſtante impedimento matꝛimoniali ⁊? pꝛo hoc uide
bo. glo.in ſimili in.c.ſiquis ingenuus.xxviiij.q.ij.
Mam matrimoniũ non pot clandicare ut tencat ꝓ
parte unius tantuʒ:ut in.c.tua.S.de ſpon.nõ.glo.
in.c.de illis el.i.de deſpon.impu.⁊ in.d.c.ſi quis ĩ

genuus. ſed ratione ꝓmiſſionis uir cõpellitur ad

cõtꝛahendum mulieꝛ aũt que fuit decepta non:unð
ad tex.dum dicit ꝙ nõ ſunt ſeꝑandi ad petitionem

niri ſupple.ſ.de facto quia nõ cadit h̊ ſeꝑatio iuris

cum matrimonium nunqꝙ conſtiterit. Ad iura alle
gata in gloſa. pꝛo contrarijs dic quod ibi actus
tener ex nouo conſenſu ſaltiʒ tacito que notabis.

wfnl n
e gfmd amn
ecl en
Ndon r'atns:
Aius urn
niti entq i
ͦicheen

CN ne enius nine

alnenen mm
d in airmeun
anmnuen. eiinw

õ
ſrrikoenctödendstar, e
wrola Nimanimminmamnn
ſnbvaldermuen Noosmlrs
NcrsRatiunend Amen
ded NoNrmNdcdühem
5Mrabeſemünr oſrnnrh
c wcie wnir ali enimn .
ſömmuurena agaun aun.
elobeoe inau eem; awaa
Plhtegnanöfimnt ein gufaen

*

, lepinene ognovit iimacdi
DMMebis (eninn anckon
Ditlgn. piodiaädnen⸗

ficiniier mſſimn iccnn
gtin lge oſt alruinue
hie min l pmi till
ninffüſpait mimwni nl irn
Molps llusoe nl fua ſej
rcmwcumngn
pthiienſit Mblrni
ünisinnnn in
lal lirnb Rgic
Wr ad ſdtio⸗
NMNIroni) iſa
3igoin

ntne bie
lag. Ni⸗ ani ade
Mos Celomittetn N
Gctg, d
ncin Nienin
ispot Rdo P
eüt

Mn

Heuuunn
ewrs Gaireronchr
nitleccgrſieb o iv
nnmni albec fiſ ntſ
ncnciti c gi ecſti
itendeſen, Ko;
eimen iale
insane gneiliepini
unenii ancnuuninonf,
iceen echrfies Arcd,
Neiü un ſico inozfrei
rübana ſentit or ini
cua i Aontigz.
1r ir acheno nmuixf ni
1conunr nabini inorq
r lun poſithaberinvirg
etime eos cſe naninori;
.(Sveoſnnewent nechi
Nokirpedtmr raminogin ⸗
Miuncn amn nolrid Rbo
aaAcigeContc
odocdedeiNeatennm im
niito amerſormgn
erimmtu
. ſr umm/ duree
ſuuercl erßſe
ENI
mer mummnorium n

. .
uuncu non fuit Mumſropion

¶ De eo qᷣ duritĩ mãl.

EA Hii† Si niuéte pꝛima
nificauit. uxore ⁊? nõ ↄgni
ta quis Sxit cũ fa ſcienteꝛ ⁊ eam cognoſce
ret:ẽt moꝛtua prima fam habexæ nã poteſt.ſecus ſi
pꝛima eꝛat no legitima uxoꝛ. ¶ In pꝛima deciſa cõ
ſulrati. n fa ibi mãdamꝰ diſtinguẽs ↄmiſſio.
tfin mẽbꝛũ ibi alioquin Hõ pꝰ tex. expᷣſſũ
quẽ ad hͥ ultra alios.ſoleo allegare ꝙ mrimonium
metu ↄctum ẽ ipᷣo iure nullũ nec ẽ opus ꝙ petatur
reſciſſio actione ꝙ metus cã.nam ut hic uides poſt
pctum cum prima tenuit mꝛimonium cum fa nulla
reſciſſione pꝛius facta æ indicatur ſm mr̃imonium
legitimũ ſi ꝓbatur metus in pꝛio qð nõ eſſet ſi fuiſ
ſet opus peteꝛe reſciſſionem ar. in. c.ↄſideramus ð

elec.? uide qð plene dixi in.c.cũ locum.S.de ſpon.
G to ꝙ ſolum adulterium noò inhilitat quem

ad ↄtrabenduʒ miimonium iĩmo ecclia dat ſibi licẽ

tiam contrabendi monua prima uxoꝛe. ¶ Lertio
nõ. æ tene menti ꝙ ſola exñtia mẽimonij enam ante
carnalem copulam cauſar impedimcntum ꝑpetuum
ut quis nõ poſſit habere illã in uxoꝛem cũ qua õxit
2 mꝛimonium ↄſumauit uiuente prima etiã non co
gnita. UNr gla.m fi.nõ.ſing.gl.iuncto tex.qꝛ ne
ſcio alibi ꝙ metus ſufficiens ipedit matrimonium
vbi etiam ſi interuenit iuramẽtum:⁊ ſic hẽs calum
in quo iuramẽtũ metau pᷣſtitum nõ eſt obligatoꝛium
2 foue ideo:qꝛ eſt ð bonos moꝛes. Item cõtra ſub
ſtantialia mr̃imonij.nam iuramẽtum metu exioꝛtuʒ
nõ tribuit libertatem ↄſenſus.nullus ergo ẽ ↄſeſus
coactus itercedẽte iuramento.nã mẽimoniũ ↄhit li
beꝛo ↄſenſu: ut in.d.c.cũ locum ¶ In gl. fi. ibi ar.
Ʒ iſta que ſequũtur nõ ſũt Sꝛia:ut diẽ Jo.an.⁊= bnñ
ſed potius ponũt caſũ ↄuerſum.ſ.ꝙ legitime factũ
nõ ꝛetractat lʒ ꝑueniat ad eum caſum a quo nõ po
tuit habeꝛe initiũ æ de utꝛoqʒ bꝛocardo dic:ut le.et
nõ.in regula nõ firmat᷑ ⁊? in ꝛegula factum legitime
de ꝛeg. iur.li. Vi.
Boper hoc. haoreh auis ch
illa her̃ quam uxo
re uiuente oↄgnouit ſi machinata fuit in
moꝛtẽ uxoꝛis. ¶ NDꝛemittit queſtionem cui rñdet
ibi raliteꝛ. ¶Hõ pꝛĩo ibi ſi adulteꝛa ꝙ ſolũ adulte
riũ cũ mulieꝛe ↄmiſſum nõ iĩpedit quo minꝰ moꝛtua
legitia ↄiuge poſſit adulteꝛa in uxoꝛẽ duci. naʒ ut h
nides hec mulieꝛ pᷣſupponit᷑ fuiſſe cognita ab iſto ni
ro:⁊ tũ nõ ipedit᷑ mr̃imoniũ niſi fueꝛit machinata in

moꝛtẽ ↄiugis illius uel niſi fueꝛit ſibi data fides de

ea ducenda: de quo dic ut latius dixi ſupꝛa eo.c.i.
cᷣo nõ ꝙ ubi iteꝛceſſit adulteꝛiũ ſufficit macbi
natio alteꝛius in moꝛteʒ; dũtaxat quod declara:ut di
xi in. d. c. i. ¶ Mltio nõ ꝙ h ꝓhibitio ẽ ꝑpemna qſi
nedũ ipediat mꝛimoniũ phendũ:ſed ẽt dirimat iam
Zctuʒz. ¶ In glo. in Vv. machinata ibi ita ſcꝛiptuʒ eſt
Joã. an. dicit ꝙ h nullibi pciſe reꝑit᷑ ſcꝛiptũ.nam.c.
ſi quis uiuente allegatũ in glo.loquit᷑ de occiſo ⁊ ſic
cũ machinatio habuit effectũ iſtud.c.pſupponit uxo
ꝛem illius fuiſſe moꝛtuã ⁊ ſic ſentit Jo.an.qꝙ machi
natio ſola ſine effectu nõ ipedit mrimoniũ cum adul
leꝛa. qd ſatis mibi plʒ qꝛ cum illud ſit impedimentuʒ
iuris poſitiui non dʒ ita taxari: ut reſtxingatur facul

tas Zhendi mẽimonium diſpoſitionẽ iuris diuini
ar. c.̊ ex quadã g̊ de teſti.⁊æ inqiũ gl in fi. dicit ꝙ
ex ſola iterfectione mariti nõ ipedii matrimonium
cum nxoꝛe puto gl.ꝓcedeꝛe etiam ſi eo pꝛopoſuo ĩ
terfecit quis maritum alteꝛius mulieris:ut uxoꝛem
eius hẽat in ↄiugẽ.qꝛ machinatio uniꝰ m nõ ſuffiẽ
ſine a dulteꝛio:ut dixi.S.e.c.i.⁊ tene quod ibi nõ. Iʒ

£ litterarũ. OQul uiuente nro

re etiam ab eo ſe
ata quo ad toꝛũ faʒ ↄſciaʒ duẽ uxoꝛẽ ẽt
prima moꝛtua ſeꝑabit᷑ a fa: ſed cum alia oöᷣbeꝛe po
terit. Cois diuiſio fa ibi ſuꝑ quo. Hõ.primo ꝙ ſe
pꝑato mẽimonio quo ad thoꝛum ꝓpter adultenum
remanet nihilominus uinculum meimoniale etiaʒ ſi
gdultera intrauit monaſteꝛimnm nam matrimonium
ſeł ↄſumatũ nõ diſſoluit niſi moꝛte nãli.xxxij.q.vij.
in. c. ij. YVeo iſte uir hedo cum fa pria uiuente et
ean. ↄgnoſcendo cõmiſit adulterium. ¶ Viltimo
nõ ꝙ ↄctus ſecundi mẽimonij cum adulterio ſecu
to nõ impedit quo minus moꝛtua legitima coniuge
poſſit adulter aliam ducere in uxoꝛcẽ. ¶ In gl. ij. in
fi.nõ gl.qꝛ ſolet ſatis allegari ꝙ ſola depꝛebenſio ĩ
adulterio non ſufficit ad puniendum deprebenſum
niſi aliter cõicat᷑:ſjʒ ĩ Sörium facit qdð nõ gl.in.c.cum
nõ ab hoie de iudi.⁊ dic ut ibi plene nõ.⁊ uide gl.ĩ
.c.ſi quis diaconus.l.di.⁊.lxxxi.di.c.pᷣſbiter Gof.
hic dicit deppenſionem ſufficeꝛe ſi adulterium effec
tum ẽmotoꝛium.hoſt.dicit ꝙ fides ſeper ẽ faciẽda
eccleſie de adulteꝛio.ſed dic ut in.d.c.cuʒ nõ ab ho
mine dixi.
Bm haberet. Qui uinente
uxoꝛe legitima
cum fa hit adulxera:ẽt prima moꝛtua ſe

ꝑabit᷑ a fa er ſi longo ſpe cobabitauit nel filios ex
ea ie Al b⸗ poni ↄſultatio. ¶ Fo rnſio
ibi tale. ¶ Hõ pibi abiurauit adulterã ꝙ index ec

cłiaſticus põt ↄpellere adulterũ.ut abiuret adulterã
2 ad ↄiugẽ redeat. Ee dic abiuret.i.ꝙ eã a ſe r
mittat cũ iuramẽto de ea ulteꝛiꝰn admittẽda
quo ifert᷑ ꝙ iudex eccleſiaſticꝰpõt ſe ĩpediꝛe ð adulte
rio nõ ſolũ cũ agit᷑ ad ſepatõeʒ mrimonij.ſʒ et ut ꝛe
itegꝛet mr̃imoniũ ⁊ ðᷣſiſtat a pcco adultij:qð nõ.nã
Jo. an.in.c.fi.de fo.ↄpe.li.vVi. dicit iudicẽ eccſaſti
cũ nõ ſe ipedire de adulteꝛio niſi cũ agit ad ſeꝑatio
nẽ toꝛi fone motus ꝑ.c.rex dʒ.xxiij.q.vV. ubi dr p
iudex ſecularis dʒ adulteꝛia punire. ¶ Sʒ in Zꝛium
lac iſte tex.⁊.c.i.ð offi.oꝛ.vVñ vẽ ꝙ ſit mixii fori ſal
tẽ ubi agit᷑ ? deſiſtat a peccato qð plenius pſequoꝛ
in.c.cum ſit gñale de fo.cõpe. sr„ Sbens
ſecundum meimoniũ uiuète nxoꝛe põt compelli ꝑ ec
cleſiam ad agendum pniam de delicto. ¶ aedo &
Et in foꝛo ↄtentioſo põt ecclia talem pumire. ¶Er ui
de mirabilẽ penã. xxxij. q.i.de bndicto.ubi abſcindũ
tur panui ante ⁊ retro etiaʒ ſi ſit mulieꝛ cꝛinibus in
ciſis ad muoꝛem ignominiam: unde poteſt eccleſia
ſticus index iſtun habentem duas uxoꝛeg ice
deboneſtare modo pꝛedicto uel alio. Unde in
quibnſdam locis mitriantur uel aliam igffominiam

¶ De eo qᷓ́ duxit.ĩ mẽi.

patiunt᷑ 2 tene mti iſtum tex. ? nide tex.in ſili. xxvi.
q.v.in.c.epi ubi eccleſia itxogat publicam ignomi
niã iſtis diuĩatoribꝰ. ( ens ꝙ diut᷑nitas ipec
cato non minuit pcẽm ſed augmẽtat. S h̊ facit.l.ſi
diutino.ff. de penis nbi dr̃᷑ quod alleniatur pea ad
ideʒ.l. adulteꝛ. C. ð adulterijs ubi dẽ ꝙ poſt qͥnquẽ
niũ nõ põt quis accuſari de adulterio ad idem.l.ꝗᷓ
relã. C. de fal.ꝑ quẽ tex. cõiteꝛ tenẽt ibi doc.ꝙ ad
nerſus qð ibet crimẽ ꝛegularit᷑ ꝓcedit pᷣſcꝛip tio.xx.
anoꝝ: ut poſt lapſuʒ. xx. annoꝝ non poſſii accuſari.
o. an. ̊ iſtat ſed dic clarius cereris ꝙ quo ad
deũ ⁊ foꝝ aĩe diuturnitas tpᷣis auger peccatũ ẽt ſi
non ſit reitatum qꝛ ñ penitẽdo vꝛ ↄtẽpſiſſe diuinnʒ
iudiciũ ⁊ pceptũ ecche:ut ĩ.c.oĩs de pe.⁊ ꝛemiſſ.fac
.c.fi.de penis ⁊ ꝛõe peccati põt ꝓcedeꝛe iſte tex.
Aut querit᷑ ꝛeſpectu pene iponẽde ⁊ ſi peccatũ fuit
ꝛeiteratũ ſeu ſucceſſiuũ diuturnitas aggꝛauat:⁊ ſic
alio mõ põt intelligi iſte tex.æ nõ.glo.i.d.l.ſi ciunio
i ueꝛo pecca um fuit momentaneum ut homi
cidium tunc lapſus tpis alleuiat penam:ut in. d.l.ſi
diutino. æ qnʒ ex toto tollit:ut in.d.l.adulteꝛ et.l.q
relam. (e de iure canonico nõ currit pᷣſcriptõ
in peccatis quo minꝰ ſalti ĩ foꝛo aie ivponat pnia ꝓ
delicto:ut no.glo.ĩ.c.admoner᷑. xxxiij.q.ij.et doct.
i. c. H̊ de ꝓba. ltimo tenebis ꝑpetno menti fi
nẽ hꝰ tex. qui n ẽ alibi ꝙ de iure canonico etiã filij
ſpurij uel nati ex dãnato coitu debẽt ali a parẽribui
fm facultates eoꝝ:⁊ huic iuri canonico ſtatur bo
die ẽt de iure ciuili. OQnia eccleſia h̊ iduxit ex q̃daʒ
eq̃tate nãli ⁊ ne filij alimẽtis priuati peꝛeãt ut etiaʒ
ſentii bar.in auc.ex complexu. C. de inceſt.nup.i bi
ꝑ ꝛceʒ iſtius tex.nõbiliteꝛ dicit parẽtes poſſe lega
filijs ſpurijs ꝛõe alimẽtoꝝ:⁊ ꝙ porerunt parentes
donare uel ꝛelinqueꝛe dotes filiabꝰcũ dos ſuccedat
loco alimẽtoꝝ quod ſing.nõbis. n glo. in. V.
multiplicitas in fi.ſed glo.nõ Gndet ad iſtum tex qᷓ
ꝛe h̊ papa non diſpẽſauit ꝓpteꝛ maultiplicitatẽ ꝓlis.
HMoſti.? Jo. an.ſentiũt ſuꝑ tex.ꝙ ubi erꝛoꝛe ꝓba
bili din ſteterũt aliqui ĩ cõnubio.tunc mutiplicuas
ꝓlis inducit diſpenſationẽ ut in iuribꝰ alle.in glo.
Sed circa delinquẽtes ⁊ pᷣſũptuoſos nõ datur mꝗᷣ
diſpẽſandi:⁊æ iõ lr̃a iſta dicit multiplicitas ꝓlis ita
ſuſcepte.vnde pondera vᷣbum ita ſuſcepte. ¶ In
glo. fi.nõ. pꝰ totã gl.? gñalit᷑ ð alimẽtis filioꝝ uł pa
ꝛentũ ⁊ ſiłiũ.uidę ĩ ſpe.qͥ fi.ſint le.⁊ ĩ tractatu bar.
ð alimẽtis. Et i hac gl.ibi ali dʒ apð mr̃eʒ. Ala
dicit h̊ ueꝝ niſi dedeceat mr̃eʒ eũ lacta? ut quia ma
gna pricipiſſa uel foꝛte pꝰ diuoꝛtiũ ẽ pꝛofeſſa.⁊ idẽ
diẽ Galſ. ſi ſubeſt alia cã legtia:ut quia mr̃ ẽ inſir
ma ułali᷑ ipedita. In bis eim caſibꝰ lacrabũ ex
pẽſis pꝛis.ar.ff.de lib.agno.il.ſi qʒ a liberis.Ceſſa
te aũt cã dʒ mr lactare filiũ ꝓprijs uberibꝰ.v.di.in
c.ad eiꝰ qdᷣ nõ. vñ h̊ cãu ſi mr̃ nõ uelit lactare fili
um ⁊ ceſſat cã legitia ꝛecuſandi dʒ faceꝛe expẽſaſ ab
lactationis. ¶ Et aduerte qꝛ glo.bᷣ ⁊ doc.ſcribẽies
nident nelle tex.iſtũ ꝛeduceꝛc ad diſtinctionẽ glo.ut
minoꝛ triénio alat᷑ñ apud matrem. maioꝛ ueꝛo expen
ſis patris.¶ Sʒ ego puto h̊ dẽm nõ ꝓcedẽ in tex.
noſtꝛo.nã iura alle. in glo oquũtur ð filijs legiris ꝗ
cũ ſint ĩ płate pr̃is ⁊ nõ mẽis:⁊ ſequãtur familiam

2 agnationẽ pr̃is ⁊ nõ mꝛis:ut in.c.ij.de ↄueꝛ.infi.

meꝛito debẽt a pr̃e ali ⁊ nõ a mr̃e niſi tpᷣe ablactat⸗ö

nis:qꝛ tũc idigẽt auxilio mat᷑no:ut ĩ.d.c.fi. ¶ Sed
in caſu nr̃o ubi filij ſunt ſpurij cꝛedeꝛeʒ ꝙ parentes
nõ hita diſtinctõe etatis tenent᷑ equalꝛ aleꝛe filios fſʒ
facultates eoꝝ ⁊ h ꝓpꝛie noluit iſta lr̃a ĩ fi. ſi bñ põ
deꝛet᷑. (Wr dinennaris rõ põteſſe qꝛ filij ſpurij nõ
ſunt in ptᷣate pr̃is nec mr̃is.inſti.q glian et
in.l.uulgo queſiti.ff.de ſta.ho. tẽ iſta alimenta
decemunt filijs ſpurijs ex inſtinctu nẽ fʒ quẽ nõ ma
gis obligaĩ filius mẽi q; pꝛi:ut nõ. Inno.in.c.ij.de
regula. t ideo debẽt mr̃ ⁊ pz ↄtribneꝛe in neceſ
ſarijs filioꝝ ᷣm eoꝝ facultates æ hũc puto neꝝ itel
lectũ.c. n ea. glo.ibi ſi foꝛte eũ accuſauit: ⁊ ex
boc habes unum cãum in quo pateꝛ nõ tenet᷑ aleꝛe
filiũ. ¶ Secũdus cãus ſi ẽ minoꝛ triẽnio qꝛ tunc dʒ
6 . marre cũ diſtinctiõe iñ pᷣmiſſa: ut S̊ dicit᷑ in gl.
Teꝛtius cãus ſi pateꝛ eget. nam nõ renet ultra
faceꝛe põt:ut ſequitur in glo. nartus caus ſi fi
lius ẽ ſpurius ⁊ h̊ de iure ciuil.ſecus de iure canoni
co ⁊ hodie ſtatur indiſtincte iuri canonico ut ſubijci
tur ⁊ S dixi. ¶ Quitus cãus ſi fiius ↄmiſit ingrati
tudinẽ õ pꝛeʒ:ut.C. de alen.lib.l.ſi patrẽ.in p rnſo
extus cãus ſi filius hʒ arteʒ uł aliund vñ niuat
.ff. de lib. ag.l.ſi quis a libeꝛis. S. ſi filiꝰ 2. Sꝗ. alimẽ
ta. ¶Moc tñ ultimũ limirat Marto. in tractatu ali
mentoꝝ niſi filius ſit nobilis ita ꝙ dedeceat ipᷣm ar
tẽ exeꝛceꝛe:tũc eiʒ tenet᷑ pr̃ filiuʒ egentẽ aleꝛe. t
gnabłꝛ dic ꝙ oẽs cãe ſufficiẽtes ad exheꝛedandũ filiũ
ſufficiunt ad pꝛinandum euʒ alimentis .C Er cauſe
legitime ad exbeꝛedandum notautma peꝛ glo. in. c.
quintauallis de iureiurã . ⁊ vide circa hoc quod di
xi in.c.ij.de conueꝛ.infi. ¶ Etr in fi. glo.nõ. glo. ꝙ;
eriam de iure canonico filij ſpurij non ſuccedunt pa
rentibus licet eis deceꝛnantur alimenta ? ad hoc ni
de tex xxxij.q.iiij.in.c.dicat alicuis. ¶ Er intellige
glo. duʒ dicit ꝙ de iure ciuili ſpurij pꝛinantur alimẽ

teꝛat eſſe uxoꝛius tempoꝛe conceptionis. ¶ Weꝛ
quod infeꝛtur ꝙ filij ſaceꝛdotum non poſſunt ſucce
deꝛe patri nec eriam matri. pꝛo quo uide glo. in. c.
peꝛ ueneꝛabilem qui fi. ſint egi in v. adulteꝛijs ⁊ qðᷣ
nõ in. d. anẽ: ex ↄplexu. Filij vo nales tantum quia
non ſunt nati ex coitu ita damnato ſuccedunt ma
tri etiam cum legitimis filijs niſi mateꝛ ſit illuſtris:
ut in.l. ſi qua illuſtris ? ibi per glo. ? Bart. C. ad
oꝛfi. patri ueꝛo nel coniunctis peꝛ lineam pateꝛnam
non ſuccedunt onia non ſunt agnati de quo nide
quod habetur inſti. de ſuc.ag.in. S. uulgo ⁊ inſtiiu.
ad orficia. in. S. nouiſſime. Mati neꝛo ex cõcubina
in domo detenta cum qua poterat eſſe matꝛimoniũ
ſuccedunt patri ab inteſtato in duabus untijs here
ditatis non extantibus filijs legitimis nec coniuge
de quo dicendum ut habetuꝛ in auc. licet patri.C.
