de quo uide tex cuʒ glo.in.c.audi deniqʒ.xi.q.
.iij. 2 ꝑ boſti æ Jo. an. in. c. ira quoꝛũdã. S. ö̊ iu
deis ¶¶ Itẽ angelus depuratꝰad cuſtodiã ſuã mi
nꝰoꝑat i excõicato. Alij ſũt effectꝰexcõicatiõis
quo ad hoies.nã pᷣuat coione hominũ ⁊ actibꝰ
legitimis:ut in.c.pia de excep. li.vVj. Itẽ ñ nalʒ
ampliꝰ ꝑ ſe reſurgere ſicut põt qͥlibet peccatoꝛ:ſʒ
oʒ ꝙ habeat abſolutiõem:ut i.c.a nobis.⁊.c.cũ
deſideres . eo. Si uero excõicatio eſt ininſta æ
excõicatꝰpatient᷑ tolerat:tunc quo ad deuʒ nihil
oꝑatur.qͥnimo auget᷑ meritũ huius excõicati. ut
in.c.cuʒ eterni:de re iudi.li.vj.⁊ in.d.c.illud.ſʒ
opꝑat᷑ quo ad hoies:qꝛ anqᷓ; relaxet᷑ excõicatio
debet uitari:ut in.c.cum contingat de offi. dele.
2.cC.per tuas.j.eo. . 3
mpubes 4
Bper CO. ericũ beoſſi
ab epo abſolui põt.qui loco nel
cauſa diſcipline peꝛcutit clencũ
. etiã ſi ſit maioꝛ excõicatꝰnõ ẽ qͥ
So ex odſo ſic.⁊ peꝛ papã abſolni᷑ h. d Er tres
ſũt ꝑtes Fa ibi clerici.terria ibi cetreꝝ.Cãus ⁊c̃.
C 1 5. p ex tex. ꝙ mioꝛ etas n excuſat ſed alle
niat ölicrũ.⁊ itellige tex vᷣ̊ mioꝛibꝰdoli capacibꝰ
nã iſti ĩcurrũt excõicatiõeʒ ꝑcutiẽdo clericũ:ſʒ ñ
tenẽt᷑ iꝛe ad ſedẽ apłicã ꝓ abſolunõe:ſʒ epᷣs põt
eos abſolne:ut i.c.fi. j.e. Et ex hoc tex babito
iſpectu ad c.ſi qͥs ſuadẽte.xvij.q.iiij qð ẽ fũda
mẽtũ huiꝰti.põt itelligi ꝙ diſpoſitio ſen ſtatutũ
punieſ gñalꝛ ↄmittẽtes certũ delictũ ñ hbʒ ĩ totũ
locũ ĩ mmoribꝰ nel ĩ eo qͥ ex aliq̃ cã excnſatur a
totali ðᷣlicto:nã pᷣalle.c.ſi qͥſ ſuadẽte loqͥr̃ gñalit
dicẽs ꝙ ꝑcutiẽs clericũ dʒ ꝓ abſolutiõe ire ad
ſedẽ apłicã: æ tũñ mioꝛ ꝑcutiẽs clencũ ſʒ icidat in
excõicatiõeʒ ñ tenet᷑ iꝛe ad ſedẽ apłicã. ſi h puto
ꝓcedere ex benigna iterpꝛetat õe iſtiꝰiuris.ſj ðᷣ

*

rigoꝛ iuris ubi pẽa ẽ ipo iur̃ ipoſita mioꝛ ĩcider
in illã penã ad hꝰqð nõt bar.i.l.ij.ff.ð recepta.

ſʒ ꝑ iudicẽ ĩ ſñia pot᷑it pẽa alleuiãi:ut dixi i.c.ij.
.. ð delic.pueꝛ: nõ. ꝙ ñ ſolũ icurrit qͥs excõi
catõeʒ qñ clericũ ꝑcutit.ita ꝙ unꝰẽ ꝑcuſſoꝛ aliꝰ
Pcufſus:ſʒ ẽt qn ad iuicẽ ſe ꝑcutiũt:ita ꝙ ñ põt
apꝑeẽ qͥs fuit aggꝛeſſoꝛ ⁊ qͥs aggꝛeſſus:qꝛ ↄſtat
utrũqʒ iieciſſe manũ niolẽtã ĩ cleꝛicũ. ʒ nõ.ibi
leuitate iocoſa ⁊c.ꝙ ad ĩcurꝛẽdã excõicatõeʒ ca
nõis ſi qs ſuadẽte.ñ ſuffẽ ſolũ fẽʒ:ſed ꝛeqꝛi ani
mẽiiuriãdi. Itẽ reqrit᷑ niolẽtia ut in fi. Ee. Tria
gereglłꝛ reqᷣrũt᷑ ad icurrẽdã illaʒ excõicarionem:
Primo ꝛeqꝛit᷑ factũ.qð denõt vVba illiꝰ cãonis
ibi manꝰiniecerit ⁊c᷑.un ſi mandatuꝛ inijci:ſʒ nõ
hũit effectũ ñ ẽ excõicatꝰ. Idẽ ſi eleuauit manũ

mi e irll hs ani
ſihiatim Mepo⸗
delenui penn. inchi
Iii mecb infis dd
cceraidit tdtnde⸗
öicndezno ſoßienſo⸗
Gus ünrüͦci n dir.
nopotinioni ſeneet
Gii lidt fice
ſſonoſßs e honnie
parer geniens denci
nidt inemoöanonen.
eunmns ixd imniem
hen n clter ſnngtn
Ium vd: noleniam npel,
ickgi m gi nn
rerctdd mrmmneg
tfſeunentins urreglig
leeoni otn aiſſen
Hor ineligiſe er gi n
bebaraninni ſeprntee
Tehent henuſcriind
taur nincdien i ör nioſen
Plgo⸗ Kubennmna f

lagi de boni ag bi

Oncchi

in den
lgliki
5 die

e⸗ ſr
Adathmiß i N

wle Kercg⸗
irn
bengn gie
nitnenn nf
wngnr ſtin
Uuſte iir innii
uclüdeig i

nt i Adniign

9,
u 44 Cſdtifi
1 ſi Keberitris
ſone honnni r ni

aum iſziiut
tdi lden Ueegnoug
ice bist ta
foerröſeniocſt oſtne
numnr no dey ſibi
i ubgarunnin
4 eindeilu
icy eherei. oſcatio
Onninger de off dele,

Irhibes
denäädaſſt
Adſolatpör ni bocon
laplnepeunnt cenii
1 mnon rölntnoe
diabſolni bad Enes
nin bi nr Cins ti
1cus i cralar ſeg ale
mims l aꝛeb⸗
pauniito ceric:
bolanoerſzes p
Kedoc en dedto
Piii ed eide
ſpoltloſen ſumi
nii dchci ihitoii
r2d Arlſime
lſ ſoaler ſoc Fli
koltelſe⸗
õ
leinſi itin
nie ſtpnu

inr poln nio ſadet

rilioͤtecchia.
uinnt Ani
Gicurrit 05 cd
nbe gorſſondl
gcunüntin
8 glſenii
idendi.) ſo

i anoge

ut peꝛcuteꝛet. non tñ ꝑcutir. Qaid aũt de ſpuen
te uel derurpante ueſteʒ cleꝛici dic ut nõ.ĩ d.c.ſi
q̃s ſuadente.aꝰ reqͥrit animꝰ iniuriandi qꝛ ſi per
cutit iocoſe nõ eſt excõicatꝰ ut bic ⁊ hoc ẽt indi
cant vᷣba illi canõis.ᷣ ibi ſuadente diabolo zc.
requirit̃ niolentia ut hic in fi. et in. d.c.ibi ma
nꝰniolẽtas 2c. Quãdoqʒ tñ n requiruntur oĩa
iſta tria. nã ſuffiẽ fẽm. nqʒ ſine ĩiuria: ut ĩ.c.
tingit. et ĩ.c.uninerſitatiſ..eo.Qũñqʒ ſuſtiẽ iniu
ria ſine niolẽtia ut i.c.nuꝑ.j.e.et rõnem falletie
nidebitis ibi. Quarto nõ.ꝙ rõne diſcipline ex
cuſat᷑ magiſter ab iiectõe manuũ.rõ ẽ qꝛ.c.ſi qͥſ
ſuadẽte ꝛeqꝛit dolũ:ut pʒ ibi ſi qͥ ſuadẽte diabo
lo ⁊c̃.ſʒ ĩ magr̃o ꝑcutiente intuitu diſipline non
põt notari dolus iõ æc. In.gl.ij.in fi.dic ſoluẽ
do ꝙ minor etas nõ excuſat delictum ſen delin
quẽtẽ qͥn reneatuꝛ ſi ẽ doli capax.ſʒ excuſat quo
ad minorem penã. ut ĩ. c.ij. de delic.pue. NHam
ꝓ iniectione manuũ in cleꝛicũ due pene iferunt
unã qꝛ incidit qͥs ĩ excõicatiõem.alia qꝛ ꝓ abſo
lutõe tenet᷑ ire ad papã.minor getas excuſat a
Fa:ſʒ ñ a pma.non eꝛgo ex toto exeuſat᷑ delictũ.
ſed alleuiat᷑ pena. æ intellige tex ĩ ivnberibꝰ. do
li iñ capacibꝰ.nꝗ infãs non eſt doli capax.⁊ n ĩ
cideret ĩ bãc excõicatõeʒ.qꝛ ad icurrẽdũ bãc ex
cõicatõeʒ nõ ſufſicit ſoluʒ ſactũ:ſʒ ꝛequiritur an⸗
mus ĩiuriãdi.ut. S. dixi.ſʒ ifans non doli capax
nõ põt iniuriã iferre qꝛ non hʒ animũ diſcernen
di.xv.q.i.illud ⁊.ff.de iniur.x illud facit clemẽ.
ſi furioſus de homic. Op.pꝰde.c.ſi vo.j.e.nbi
patet ꝙ ꝑentiens cleꝛicũ ꝛepellẽdo nolentiã non
incidit in excõlcationem:ergo male dicit ̊ texrt.
ꝙ pcutiens ſe ad innicem incidunt in excõicati
onem nam deber diſtingui inteꝛ infeꝛentem inin
riam uel niolentiam repellentem. So. młiiplex.
p ꝙ itelliger̃ tex.qũ non apparet qᷣs fuit aggꝛeſ
ſor.ex quo eĩ ↄſtat utrunqʒ manꝰ uiolentas inie
ciſſe temeꝛarias nterqʒ ligat. Cõrrariũ loquituꝛ
de eo quẽ ↄſtat ꝑcuſſiſſe niolentiã repellendo.2
põt intelligi iſte tex qñ unus ꝑcuſſit ſed non ha
bebat animũ iteꝝ ꝑcutiendi quo cãn ſi ꝑcuſſus
Feꝑcutit percuſſorẽ ĩcidit in excõicatõem:qꝛ uo
catur uindicta ñ ãt niolentie repulſio ut ĩi.l.ſi ex
plagis ĩ. S tabernarius.ff. ad.l..aquił in.c.ſigns
ficaſti.S.de homi.et ꝙ ibi dixi ꝙ ẽ nõndum.
O nachi Moachos ſe ad iui
cem ꝑcutientes abſo!
uit abbas. Itẽ in canonicis regulari
us ẽt abbatis diſcꝛetõe ðᷣficiẽte recuꝛri ad epᷣʒ
bh. d. Caꝰzc. ¶ Mõ. peex tex. ꝙ corꝛectio mõa
choꝝ pꝰ ioco ſpectat ad abbatẽ.ſʒ abbate defici
ẽte recuꝛꝛit᷑ ad epᷣm de quo m dic ut plene nõ.iĩ
.c q;to de offi.ordi.dico pleniſſime i ꝛepetitõne
xc. ſi qf õ clicũ.de fo.ↄpe. 2 nõ. cãnʒ in quo ab
bas abſoluit a ſnia excõicationis lata a canone
¶ Dʒ circa hoc q̃ro de nõbili.q.nunq̃d abbas
poſſit genẽaliter abſoluere monachos ſuos ab

le fuant ꝙ ſic.ſʒ Zriũ eſt vᷣm uñ facit rłla ꝙ ab
excoicatũe lata a canone nullus prelatus iſeriõ

excõicatõe a canonc iflticta muhi religioſi zæ ma H

De ſuia excômuni.

citra epᷣm abſoſuit niſi in caſibꝰiur̃ ꝑmiſſis hoc
Vr ꝓbari ĩ cle.i ð priuile.facit.c.religioſo.e.ti.

li. vi.ubi religioſus pentiẽs clericũ ſecłaꝛẽ ñ ab

ſoluit᷑ abbate:qꝛ ſumꝰ er caſũ ↄceſſũ bic ¶ Iẽ
abſolutio a ſnia excõicatiõis lata a canone ↄce
dit̃᷑ dũtaxat epis:ut i. c.nuꝑ.j.eo.pᷣʒ cõem intel
lectũ.nã iſta ardua ſibi ſoli reſeruant᷑.ar. i. c. li.
ð offi. archipᷣſ. ĩ. c. ſicut unire ð exceſ .pla. ? iſte
caſus fuit hic ↄceſſus:qꝛ ꝓpt᷑ cõionẽ q̃ parit cõ
tempiũ ð facili icidũt monachi ĩ illũ canonẽ ſiqᷣſ
ſuadẽte.iõ ne hẽat mãʒ enagãdi ↄceſſũ fuit hoc
ut ab eorũ abbate poſſint abſolui vñ iſte caſus
nõ eſt trabẽdus iĩ ↄſequẽtiã cuʒ ſumꝰ ĩ mã exor
bitãti.ar.in regula ĩ argumẽtũ ð reg. iur.li. vVi.
2 in.l.qð vo ↄ.ff. ð legi.hoc nex niſi eſſet talis
abbas uł ſuꝑioꝛ hñs iura epᷣalia. ar. opti.ex nõ:
Eꝑ gl.iĩ cle.i.ð re.eccle.nõ ali.⁊ ꝑ Inn.i.c.ſtatui
mus ð maio.⁊ obe.⁊æ hoc.ↄſuluit Frede.ↄſilio
xiiij. qð tene mẽti.qꝛ facit ad multa ¶ ꝛ ex bis
põt ãnecti qõ quid ſi monachi eſſẽt exẽpti.uel ẽ
caſus ubi abbas abſoluere nõ põt: nũquid poſ
ſint abſolui ab epo:cũ exerceat᷑ hoc caſu iuriſdi
tio uolũtaꝛia. Fre.i ↄſilijs ſuis tenuit ꝙ ſic.Cõ
trariũ põt elici ex dictis Jo.an.ĩ regla ſciẽti de
re.iur.iĩ merc.⁊ Sriũ tenui in q̃dã diſputatiõe q̃
icipit duo clericali ordie ⁊c̃.ubi plẽiſſime iuéies
rA gl. i. ibi dũ i nõ enormit᷑¶ Hõ glo
calus enormitatis ſẽꝑ ĩtelligi exceptꝰ i hac mã
qᷓtũcũq; vᷣba ꝑmiſſiua ſint gñalia.⁊ de hoc dic
ut plene legit̃᷑ ⁊æ nõ.i.c.cũ illoꝝ.j.eo.⁊ ſʒ iſtũ ca
ſũ exceptũ põt ĩtelligi iſte tex.i fi.dũ diẽ ꝙ ſi ab
batis diſcretio nõ ſufficit ⁊c̃.⁊ idẽ dic qn ðᷣficit
abbas qꝛ tũc recurrẽdũ ẽ ad ep̃ʒ.ut ĩ.c. qᷓto ðᷣ
off. or. Ex gl.q̃ro ꝓ ðᷣclaꝛatõe ſie qꝛ tex. ſoquit᷑
qñ mõachi ꝑcuſſerũt ſe ĩ clanſtro:qͥd ſi er clan
ſtrũ dic ꝙ idẽ ⁊ fortiꝰ qꝛ maiꝰ ẽ ðᷣ iciũ cũ ↄmit
tit᷑ ĩ clauſtro ubi dʒ ſeꝛuaꝛi ſilẽtiũ.nã uiolat᷑ imu
tas clauſtri.ꝓ hoc qð nõ. ꝑ Jo.an.poſt Abba
tẽ.in.c.cũ illoꝝ.j.e.⁊ facit tex.in.c cũ pro cã.j.
eo. ubi aggranatur factum illius qui traxit aliũ
nexberando per clauſtrum. .
Hoſtiariꝰqui cleꝛicũ ꝑ
J ue?0. cr nõ grauit᷑ ab epo
abſolui põr. hoc prio. Officiał ð liber
tate inijciẽs manũ ĩ clericũ ꝑ papã abſoluit hoc
ſecũdo. Qui repellẽdo uim cui eleꝛicũ ꝑcutit ex
cõicatꝰ nõ ẽ h ʒ. Qui ꝑcntit clericũ turpit᷑ inuẽ
tum cũ ꝓpinqua excoicatꝰ nõ c. ſecus ſi cum re
mota. æ dr̃ ꝓpinꝗᷓ ut iĩ Fa æ ꝑtes patẽt p. F. Ca
ſus s lr tex. ꝙ vᷣlictũ ↄmiſſũ pᷣrextu
officij alleuiaĩ qñ ðᷣliquẽs modũ exceſſit.ſfac qð
nõ.i.c.oliʒ el pꝰ ð reſti.ſpo.nã vẽ morꝰ bono ʒe
lo ⁊ non ſuadente diabolo.ſed quia exceſſit mo
dum trenet᷑:ſed alleniat᷑ delictũ rõe principij illci
ti. ad hoc.c.ſignificauit.s.de peni.⁊æ remiſ.⁊ qð
ibi dixi. ꝛ· nõ. ipi grauiter ⁊c ꝙ pro medio
cri iniuria põt epᷣs abſoluere iſtum hoſtiarium⸗
nã tantũ excipit iniuriam grauem.ſecus eꝛgo ĩ
leui uel mediocri.nam exceptio firmar ꝛegulam
ialijs.xxxij.q.vij.c.dñs.¶ nd.i. F. officiales

Xr. 5&α 1— *„

—

.

/

¶ Be fſia excommuni:

1

qᷓ; officialis laicus iniielẽs manũ in clericũ deli
berare nullo caſu pot ab epo abſolui qꝛ ur̃ deli
ctũ nõ leue cũ non ſolũ inferat iniuriã:imo uſuꝛ
pat ſibi iuriſditõem i clericũ. Auano nõ. i.
H. ſi Vo. ꝙ ſolũ fem nõ ſufficit ad incurrẽdũ ex
cõicatiõeʒ ſʒ reqᷣritur animꝰiniuriãdi:iõ ꝑcutiẽs
clericũ ſe defẽdendo excõicatus non eſt. z intelli
ge qn clericus nolebat iteꝝ ꝑcutere:ſecus aũt ſi
cleꝛicꝰ ꝑcutiẽs deſiſtit:qꝛ tũc ipᷣm ꝑcutiẽs eẽt ex
cõicatꝰ:qꝛ nõ eſſet repellere niolẽtiã ſʒ.exercere
nindictã ad hoc.c.oli.ij. S. de reſti.ſpoli. Nuĩ
to nõ.in...nec ille caſũ in quo ꝑcutiẽs cleꝛicuʒ
nõ ẽ excõicatꝰ. Et ſacit iſte tex ꝙ ↄmittẽs delic
tũ iuſto doloꝛe motꝰ:aliq̃tenus excuſãdꝰ ẽ a pec
cato ⁊ a pẽa peccati facit.l.ſi adulteriuʒ.i.JO.iꝑpa
tores. ff de adulte. nide qð dixi in. c.i.S. de in
iuri. Ailio nõ. ꝙ nõ ẽ licitum eỹneo uel etiã
ꝓpiquo hic nõ expᷣſio caꝑe clericũ ĩ facinore ſi
ne ſit graue delictũ ſine lenue. ꝙ itellige qñ cleri
cꝰ gelſiſtit a delicto ſecꝰ vꝛ ſi ᷣlicũ ↄtinuat:nec
aliter arceri põt a delicto: uñ tenet hic Inn ꝙ
ſi clericꝰ ñ põt aliter ↄpeſci ab iiuria niſi capiat᷑
2 liget᷑ põt etiã iudex ſecłaris ĩpune eũ caꝑe ⁊ li
gare. dʒ iñ eum reſtituere iudici ſuo qᷓ; cinꝰ por.
2 nide ꝙ nõt Inn. i. c. ut fame. j. eo Et ex hoc
nẽ ifereduʒ ꝙ familia ptãtis repiens clericũ de
nocte:qꝛ vViſimiliteꝛ põt rimeꝛe deliciũ ↄmittedũ
nõ icurrat excoicatõeʒ ſi clericũ capiat ⁊ pᷣſẽtet
epo.qꝛ nõ põt hic notari diabolica ꝑſuaſio:cuʒ
boc fiat ad obuiãdum delicto.⁊ preſumptio ma
la ſit ↄtꝛa icedentes de nocte iu illud Qui ma
le agit odit lucé.i.c.cõſuluit de offi.dele.ð quo
plemius dico in.c.cũ non ab homine.S. de iudi.
n gtoelh. H lalcoei fi. ⁊ dic clanꝰ ꝙ clericꝰ
de maudato pꝛelati ſui licite põt capi per laicuʒ
2 peꝛ eũ ad iundicẽ ſuũ duci:ut i.c ut fame.j.eo.
li vi. ſed uerberari per laicum non ðᷣbet ena de
mãdato prelati ſui:ut in.c.uniuerſitatis.j.eo.al
uiqꝛ icidẽt i excõicatõem. de quo dic ut wi nõ.
Sn giorm vbo fortuito i fi. Sed quero qͥs
probabit an foriuito an deliberate clericuʒ peꝛ
cuſſit. doc.dicunt ꝙ clericus pꝛobabit. tuʒ quia
clericus hoc aſſerendd eſt actoꝛ: æ actor pꝛober

debet intentionem ſuam. vi.q.ult.actor.l.actor

.Cae ꝓba. tum quia quilibet pꝛeſumituꝛ bonꝰ
de preſump.c.fi.niſi ex coniecturis iudex preſu
meret contra laicum. æ onus pꝛobãdi in eñ trãſ
ferret. Ego puto ꝙ indiſtincte onus probandi
incumbat laico ſaleem per iuramentum:quia pᷣ
ſumptio eſt contra eum.ex quo conſtat de ꝑcuſ
ſiõe. nec caſlus fortuitꝰpreſumiiur. ſed qui eũ al
legat probare debet.ut i. c.uno.⁊ qð ibi nõ.de
oↄmo.pro hoc tex.in.c.ſe.ubi inijciens manum ĩ
elericum nutrientem comaʒ tenetur probare ſal
tem per iuramentum S
fortius eꝛgo in caſu huius.c In glo.i.V. ma
taꝛe in fi. Idem dicit Inno.de collateꝛaꝛbus.ut
in eis non habeat locum iſta peꝛmiſſio. Hoſt.
dicit ꝙ id qð dicitur hic de filia. lex uidetu: ex
tendere ad nepotem. æ qð dicitur de nxoꝛ nidet

extendere ad ſoonſaʒ.i. aut᷑ ut ſi.ma.et auie ꝗ.
quia uero.dicii tamen tutius eſſe teneꝛ gl. Jo.
an. dicit poſſe diſtingni inter neptẽ ex filio.? ne
prem ex filia. ut primo caſu pꝛocedat lex. ar. ĩ.l.
libeꝛos.ff de ſenato.dominus Antoni.indiſtin
cte ſequitur glo que mihi plus placet. cum eniʒ
hec materia ſit odioſa ipſis cleꝛicis ⁊ exoꝛbitãs
a diſpoſu one iuris non debet extẽdi:ſed in pꝛo
prijs terminis intelligi debet ar. optimũ in.l.pa
ter.? quod ibi nõ.ff ð adul ubi patri datur po
teſtas iterficiẽdi filiã adulterã dephenſã in adul
teꝛio. nec appellatiõe patꝛis ueniũr ibi alij aſcen
dentes. Nẽ appellatione filioꝛum nõ ueniũt ne
potes in materia ſtricta.maxime nbi non tracta
tur de fauore filiorũ.ut hic de quo nõ.in.l.libe
20ꝝ. ff. de Voo. ſig. æ in.c.ĩ qpuſdaʒ S. de penis.
7 uide glo in cle.i.de batiſ.⁊ nõ.glo.qꝛ facit ad
mła. Sr gori urpire⸗ ibi illũ occideꝛe ſit
iuẽtũ ꝛc Hoc itelligo ꝓcedez ðᷣ iuẽ ciuili ñ aũt
ð iur̃ canõico peccat.n maritꝰſeu pẽ iteꝛficiẽdo
nxorẽ uf filiã ẽt dephẽſã i adulteꝛio.⁊ pnia gꝛa
uis iponẽda ẽ ut ĩ c.iter hec.⁊ c. admoner̃ xxx
iij. q.ij. ⁊ nide bonã gl i.d.c iter CEx gl qꝛ0
cleꝛicꝰuẽit aꝛmatꝰ ad beiſũ æ fet iſuliũ õ aliquẽ.
2 ibi fuit captꝰet pcuſſus:nũqͥ q ꝑcutiẽſ ſiue capi
ens ſit excõicatꝰ. Inn. diẽ ꝙ ſic.ſʒ n dʒ mitri ad
ſedẽ apłicaʒ ꝓ abſolutõe hoſt. dicẽ̃ ꝙ ſi fecii cã ðᷣ
fenſiõis ñ tenet᷑ hic eſſent duo nidenda.pꝰnũqᷣd
clericꝰ imiſcẽs ſe bello ſen enormitatibꝰpꝑdat pri
uilegiñ cãonis ſi qͥs ſuadete de quo plene dixi ĩ
.c. ꝑpẽdimꝰ. j. eo. ⁊ ibi de mã. 2 nũqͥd cã ðᷣfeſio
nis ipune liceat clericũ ꝑcuter. ⁊ dic ut.S.dixi ĩ
.c. nã ſi fecit ad defeſiõeʒ ꝓpriã ⁊ ſtetit in meris
kmis defeſiõis clariſſimũ ẽ ꝑcutiẽtẽ ñ icuꝛei ex
cõicatiõez:ut h.⁊.d.c.oli ð ꝛeſti.ſpoli. ¶ Sʒ du
biũ ẽ qͥd ſi ꝓ defenſiõe alioꝝ qͥs pcuſſit clerienʒ
quo cãu dicẽ Inn. h. ꝙ aut ꝓ defeſiõe ꝓpiĩquoꝝ
ut filie uxoris ⁊c. ⁊ tũc ñ icuꝛꝛit excõicatõeʒ Si
vo pꝓ defeſiõe eneoꝝ.tẽ ſũt opi ſʒ cõior ⁊ vᷣior

u⁊? opi. ur ẽt hꝰcãn ni ſit excõicatꝰ.⁊ hꝰmihi ſaris

plʒ:qꝛ ñ põt h̊ nõꝛi diabolica ꝑſuaſio ñ vðbemꝰ
rpeller̃ iiuriã iferẽdã ꝓxio:ut i.c.dilecio.e.ti li.
. Vj. 2. xxiij.q iij fortiiudo ⁊. c.ñ inſerẽda. An
aũt ꝓ ðfeſioe reꝝ liceat ꝑcutẽ clericũ ↄclude ꝙ;
aut ꝓ ðfẽſiõe reꝝ ſuaꝝ.⁊ ni icurrit excõicatiõeʒ
ur ꝓbat᷑ optie ĩi. c.oli palł.ñ m ꝑ b dʒ intelligere
mo:tẽ.ð qꝰdic ur dixi i.c.ij.ð hõici.⁊.c.ſuſcepi
mꝰ. e. ti. Aut ꝓ ðᷣfeſiõe ꝛeꝝ alioꝝ.æ Inn. põit h̊
opi. Sꝛias mihi plʒ opi. ut ẽt euitet᷑ hcãu excõi
catio:qꝛ.vðᷣpemꝰſubueir̃ ꝓxio.⁊ diligẽ ſiẽ noſmet
ipoſ iõ n põt nocã diabolica ꝑſuaſio ſi adiuuo
patiẽtẽ uiolẽriã i roꝰſuiſ:ut opnie nr̃ ꝓbari i.d.
c.oli.nã ibi epᷣs iuit ad repellẽdũ niolẽtiã illatã
rebꝰfuit ſolus:⁊ nihilominꝰeuitat᷑ ibi excõicatõ
2 plus ſẽtit ibi Inn. ꝙ ſi iterficio cleꝛicuʒ ad de
fenſionem meam. uel meoꝛum non ſum excoica
tus:licet ſim irregularis intelligo ꝙ ſum irregu
laris qñ nõ ad defenſionẽ meorum:ſecus ſi ad
defenſionẽ meam.de quo uide tex. cum glo. in
cle. ſi furioſus. ðᷣ homi. xxiiij.q.i.ĩ. J. i. Abbal.

fur lnatei aniet
n wuere Cruice n
ninos eſenn
lerpio eio bii dant
tone ccenngtnuguidin
Andit no⸗net ercöann
Ceericuus ad imortedie
ſuagete xpijeg i.ſente
lus cnals no het ove
l iein meſinperaſinn
ſoplone fuiecerpenr
gobaronj Lne m
munſterorinſoh arati⸗
1öenicnebicſend ei
lu Cunendein tſonar
ckehedi pemenemmuinn
aici robl ci gii
tilanitiſelslinenni
ininus entenci enci
anis ſocdre di cilſi
rquo en igoubꝛrci e
nperedi

Ondubin

H 1

Nllſtinorngon⸗
Pr onine
amicing heſaie
ſgisfutn nſäreſig

ſeliib t e l fur

. . 3,4
liee Uuid nlt emenene

ceſeſne
rſtneri⸗ ngis

iefunnnn

ercioi cull air
mnrſr ſoftit⸗
aumo r ygn
t Catfnor m
C lter. 1g qo
1eiſi3 diene.
imtiinetn
ſegüdetiad
beſt di gfecndid
1wocendape
n nornitanb'anp
dter de gvo pediri
emi rnicti dſeſe
rti , dleNö ini
mr n inmens
pane imier
rſeſvl. (on
P is poſi cenen;
Odaiſe Patep
unn dend
i1o hdrt ſol
toane ub n iĩ
langſnſof ddan
micdlethenl
ot Ci micnict. ,
cni enii ie
riimn bani
ziob hin le
mint ulchl
ut n i
atib n enc
1dnge it neini
gbaſol adti
chie er zin
zZ wolern
diti o

4

—

2

2

¶ De len, excõi.

clericum excõicatus non eſt:ignoꝛantiã iñ
ꝓbaꝛe dʒ ꝑ iuramentuʒ. ⁊ ſi hoc preſiare recnſat
excõicato hẽi dʒ.h. d. Lres ſũt ꝑtes. Scdᷣa ibi ł ſi.
Terria ibi ab illo.Caſus ⁊c̃. ¶ M. p ex tex. ꝙ ex
depoſitione tõſure clericus nõ ꝑdit pᷣuilegiũ cãonis
ſiqs ſuadente. ¶ Scðo nõ. ꝙ qs pſumit taliſ q̃is ẽ
bitus quẽ geſtat. ¶ Tertio nõ. ꝙ ubi eſt dubiũ in
depẽdẽtibꝰ a ↄſciẽtia alicuins ſtat᷑ iuramẽto illiꝰ nã
ignoꝛantia aliter ꝓbari nõ poſſet. ad hoc non ſolet
allegari iſte tex. facit.c.nulli de elec.li.vi. Eõ. q̃ꝛ
to ꝙ ubi faciũ eſt in ſe illiciiũ pꝛeſumit᷑ ſcientis in fa
cto alieno.vñ pᷣſumit᷑ quis ſciꝛe illũ eſſe clericũ quẽ
Pcuſſit.¶ Itẽ ultimo nõ. ꝙ pꝛo iniectione manuũ
niolentarũ in clericũ tenet᷑ laicus ire ad ſedẽ apoſto
licã ꝓ abſolutione:ð quo in.c.puenit.j.eo. n
glo.i.ibi dũ iñ ille cleꝛicus ſit.hoc neꝛũ ᷣm Inno.⸗
bene niſi ꝓbabiliter credidiſſet eũ ñ clericũ.utputa
incedebat i habitu nõ congruẽti clerico. 2 pꝛeſume
bat᷑ deferre tõſurã moꝛe quoꝛũdã laicoꝝ eaʒ deferẽ
tium tepoꝛe eſtiuo.¶ In ea. glo.ibi niſi poſtea ceꝛ
tus efficiaris ¶? uſt ergo glo. bene. ꝙ cõperta
Hitate nõ excõicatꝰ qui percuſſit laicũ credens cleri
cum ꝑcutere. Et uide Frrde.cõli.xiij. ubi ãpliat ter
minos aõis ¶ Suen quid ſi ꝑcuſſit tirniũ laicũ cõi
ter pꝛo clerico hitũ z ante abſolutionẽ ſen certifica
tionẽ celebꝛani nũquid incidã in irregulaꝛitatẽ.⁊ cõ
cludit ꝙ nõ:nec excõicatus ſuʒ. Requirit̃ eni Vitas
clericatus ad incurrẽdã excõicationẽ: ut ĩ.c. ſi quis
ſuadẽte.xvij.q.iiij.ſicut enim ſimplex dimiſſio habi
tus clericalis nõ facit quẽ ꝑdere pꝛiuilegiũ clericale
ut hic:ita nec ſimplex aſſumptio habitus nõ cõgꝛuc
tis ꝑpſone.facit.c ex parte.s.de pꝛiuile. el. iij. ¶ 2 t i
fi.glo.hanc opi.Lancre.tenet Jo.an.licet NHoſti.
.nam ſi eꝛroꝛ in ſola qualitate ſufficit ad nitanduʒ
excõicationẽ ut hic:foꝛiiꝰ qñ concurrit eꝛroꝛ in qua
litate cum eꝛroꝛe in ꝑſona:ut in terminis qõnis gl.
qñ credebã ꝑcuteie maꝛtinuʒ laicũ:⁊ ꝑcuſſi maꝛinũ
clericũ. Mec ob.l.eũ qui.alle in glo.qꝛ ininꝛia bene
eſt illata iſti.ſed ad incuꝛredã excõicationẽ requiꝛit
animus ꝑcntiendi clericũ qͥd icidãt vᷣba illiꝰ canõis
ſiquis ſuadẽte.dũ dicit ſiquis ſuadente diabolo ꝛc̃.
ex quo eni ignoꝛabat eũ clericũ ceſſat diſpoſitio illiꝰ
.c.facit. c. ut aiax de oſti. . vi.¶ In glo. fi in fi.
de hac materia ut plene dicã te Hdg Ler
. eꝛcutiens
n dubium. conuerſuʒz religi
oſuʒ excõicatus eſt. nec ab alio q; a papa
abſoluitur. niſi ĩ moꝝis articulo.h. d. Caſus zc.
Mõ.pꝰ ex tex. ar. ꝙ appellatiõe clericoꝝ nõ neniũt
canonici.Cõtꝛariũ iñ põt colligi ex iſto.c.iuncio.c.
ſiquis ſuadente.nã ibi nulla fit mentio ð canonicis.
ſed tñ bñ de clericis. æ tñ extendiĩ ad canonicos:ut
hic.? quid iuris ſit de hac qõe dico ſuper ſica de
nita ? ho.cle.¶ Scðᷣo nõ. ꝙ appellatõe mõachoʒ
neniũt cõuerſi alicuiꝰ religiõis.nã in.c.ſiqnis ſuadẽ
te fit mentio dũtaxat de monachis.⁊ tñ ↄpꝛehẽdũt̃
cõuerſi.⁊ vVr̃ glo.pe.hᷣ uelle.ꝙ hoc fit de exienſione
haius.c. ꝙ tñ mihi nõ placet ꝑ tex.in pꝛin.dũ dicit

non dubiũ ⁊c. et ꝑ tex.ibi ex conſtiiut. ↄcilij. c. q

Vba clare innnut boc eſſe de iure antiquo. ? ꝙ bec

conſtitutio ſit tin iuris antiqui declaratoria ¶ſ Sʒ
tũc foꝝiteꝛ opponitur.nã cũ ille canõ ſiquiſ ſnadẽte
imponat penam dʒ ſtrictc intelligi.ct ſic appellatiõe
mõachoꝝ debẽt uenire conuerſi.ꝓ hoc.c. ſtaintnz.
de elec.li.vi.ubi in mã odioſa appellatione eccleſie
parꝛochialis nõ nenit eccleſia collegiata ꝑꝛochialis.
ꝓpt᷑ qualitatẽ collegij que ẽ ſupꝛa pꝛochiã So. cꝛe
do poſſe dici ꝙ ille canõ ſiquis ſuadente licet ↄtine
at odiũ ex ꝑte ꝑcutiẽtiũ:ↄtinet tamen fauorẽ ex ꝑte
clericoꝝ.et ubi in ↄſtitutiõe ↄcurrũt odiũ et tauor.
magis attendatur fauor q; odiũ.pro hoc glo.nõ.in
.l. ij. C. de ius in uo ¶¶ Niẽ iſſud eſt odiũ rõnabile
quo caũ non fit ſtꝛicta inteꝛpretatio iuxta nõ ꝑ Ci.
in. l. qcũqʒ.C. de ſ ai J lẽ excoĩcatio ẽ medi
cinalis.et de facili optinet᷑ abſolutio:ut i.c.i.ð̊ ſen.
excõ.li.vVi.nnde putarẽ ꝙ in diſpõne mere penali 2=
odioſa appellatione monachorũ nõ neniunt ↄuerſi
ꝑ dictum.c.ſtatutũ.nec eõ.¶ ¶ In glo.i.ĩ fi. coꝛ..
eo. poꝛo. dicit ꝙ retinens ꝓprium non põt dici cõ
ueꝛſus.ʒ in inſtro dicat᷑ eũ eẽ ↄnerſuʒ talis eccleſie.
hoſtien. diſtiguit et bñ. Quod aut iſte ↄuerſus reti
nuit ſibi aliquã ꝓpᷣetate: et tũc nõ gandet hoc pᷣuile
gio.¶ Aut dedicauit ſe ⁊ ſua.et icedit tõſuratꝰ.nel
murtauit habitum intereſſendo diuinis. et talis gau
det hoc pᷣnilegio.ar.ĩ.c.quiſquiſ.xvij.q.iiij.et optie
facit.c.ut pꝛiuilegia.o.ð pᷣuile.ubi oblati non plene
gan ſent priuilegio illorum quibus ſe obtulerunt.
et facit cle.i.de deci:
ulieres que inci
Blieres. derut ĩ canonem ſiquis
ſuadente abſoluuntur ab epo. Idẽ in ꝑſo
nis que nõ ſũt ſui iuris uel dedicati.ðᷣ quibꝰ dubita
baiur ꝙ non poſſunt commode accedere ad curiaʒ
et hoc uſqʒ ad...illi.

ſunt dicta. Scom ibi de his.Tertiũ ibi.illi. Caꝰ⁊c.
¶ Mõ. p*. ar. ex iſta dicniõe alia. qᷓ ſolet facẽ põnẽ
eiuſdẽ qua itauſ cũ pcedẽtibꝰ ꝙ iſie tex. dʒ itelllgi ð
mlieribꝰ q̃ ñ ſũt ſui iuris.¶ Sʒ boſt. er Jo. an. et
coĩteꝛ doc.dicunt iĩdiſticte tenẽdũ.idẽ de oĩbꝰ mulie
ribus cuiuſcunqʒ ſtatus ſint ꝙ poſſint abſolui ab
epᷣo loci:qꝛ ꝑiculoſum ẽ itinerare:⁊ imiſcẽ cetibꝰ ui
rorũ.⁊ hꝰ hʒ laudabilis ↄſnetudo quaʒ papa ſcit et
tolerat.unde ſaltẽ ꝛõne ↄſuetudis que dat iuriſditio
nẽ: ut.ix.q.iij. ↄqueſtus de fo.ↄpe.cum ↄtingat ſine

ſit uidue ſiue ſit maꝛitate:ſiue nirgies.ab epiſcopo

abſolui poſſũt. qð nõ ¶ Et ex boc ⁊ ex tex. nõ.ꝙ
abſolutio ab excõicatione canõis regłr reuat᷑ epo.
2 ñ pᷣlatis inferioribꝰ.qð dixi ĩ.c.ij.s.e.¶ An aũt
uxor dicatur ſub ptãte uiri uel p'is.dic ꝙ pf̃is niſi
quo ad debitum reddenduʒ: uel ut operetur marito

Et ie. 5. hoc dicit Dan
dãs clẽicũ ꝑcuti excõicatꝰ ẽ ſicut ꝑcutiẽs. Et tꝛia

de quo nide tex.cũ glo.in.l.ſi nuxor. C. de ↄdi.iĩſer.

2.l.ſic.ff. de ope.liber.xxxiij.q.fi.hᷣ imago.¶¶ 2 nõ
tex. ꝓ perſonis delicatis.? nõ nalẽtibus ↄmode ire
ad curiã pro abſolutione uit poſſit ab epo abſolui.
Wrimo nõ. ꝙ in iure penali æ odioſo faciens
per alium habeiur pro faciente. licet uerba inꝛis
ſint concepta in perſonam propriam.nam.c.ſiquis

¶ De lenten. excdi.

fuadente.cõcipit ueꝛba in ꝑſonã ꝓpriam.nt ſiquis
ſuadente æc̃.? ibi iiecerit manus ⁊c̃.⁊ iñ ĩteꝛpeirati
ue mandans incidit in illam penam. Sed an h̊ cau
mandans includatur ex inteꝛpetꝛatiõe. an aũt ex ꝓ
prio intellecru Yboꝝ. nõt.bar.in.l.hec ſieꝛba.ff.de
adul.æ in.l.aut qui aliteꝛ. ff. qdᷣ ni aut clam. et.l.nõ
ſolum.ff. de iniur.=.l.ſed ſi unus.eo.ti.⁊.j. aliquid
dicam. ltio nõ tex. ſingulaꝛẽ ibi neꝛe cõmittat
æc. ꝙ mandans delictum dẽ neꝛe committeꝛe deliciũ
Ex quo ſequeꝛet᷑ ꝙ etiã in ſtatuto mandans delic
tum cõmitti ↄpꝛehẽdeꝛeĩ:hoc tamen non uidet᷑ idi
ſtincte uex:ut.j. ſubijciã.¶ In glo. in fi. Idẽ In
no. hoſti. Jo.an.cõcoꝛdado diſtinguit. ꝙ aut fili
us exiſtens in poreſtate tenet familiã de peꝛ ſe. puta
uxoꝛem ⁊æ libeꝛos:æz tunc hẽt locum iſta glo. Aut ẽ
in familia pat᷑na:æ tũc ꝓcedit opi.hoſti. nã non dʒ
iniqua ↄditio affeꝛꝛi patri ꝑ factũ ſuij. Do.ant.ni
det᷑ nelle ꝙ aut filinſſa.non hʒ quid expẽdeꝛe in iti
neꝛe: æ tunc nõ tenet᷑ ire. nã ꝛegularit᷑ quicqnid acqᷓ
rit: acquirit patri:quo ad uſufructnʒ.ſed ſi bẽt quid
ex pendeꝛe tunc ſecus. Sed hec opi.mihi nõ placet:
quia nullam dẽiaʒ poneꝛet inteꝛ iſtum conſtitutuʒ in
pr̃are ⁊ aliũ.nã idem eſt in alio ſui iuris nõ habẽte
quid expendat ut in.c.q;uis.j.eo.⁊ iñ iſte rex.nolu
it denotaꝛe quãdam ſpecialitatẽ in hominibus ſup
poſitis aliene poteſtati.nec placet ind ſtincte opi.
Jo. an. nam licʒ ſit ex familiã tamen ex quo eſt ſui
iuris tenet᷑ aſſiſteꝛe æ obedire patri ⁊ eidem ↄmoda
patrie poteſtatis exhibeꝛe.unde idem puiarem in fi
lio qð in ſeꝛuo ex benigna inteꝛpetratiõe.Et ꝑ boc
ſoluitur qð opponi poſſet de.l.tiã ex contractibus
ff.de iudi.ubi pʒ ꝙ de delicto fi iuſfami.obligatur
ſicut alius qui eſt ſui iuris.? quod dixi pꝛocedit ex
benigna int̃petꝛariõe ⁊ ↄceſſione pape. nam de in
ris rigoꝛe oẽs iſte ꝑſone tenentur ( Nẽé nõ obſtant
alia iura ꝙ excuſant pueꝛos tantum. ⁊æ nõ maioꝛes:
qꝛ pnt intelligi de illis qui ſunt ſui iuris. In gl.
ij. in fi. hec deciſio gl.mihi nõ plʒ:qm tex.idiſtincie
dicit ꝙ ubi ꝑſone ſunt delicte ut nequeant ſubiꝛe la
boꝛem eũdi ad curiam.ꝙ ſtatus peꝛſone prius de
ber intimari ꝛomano pontifici. Vnde pondeꝛo nerx
bum prius non debet eꝛgo antea abſolui quam
hoc intimetur pape. Fateoꝛ tamen ꝙ ſi interiʒ imi
net periculum moꝛtis:tunc non nigoꝛe diſpõnis hu
ius.c.ſed uigoꝛe alioꝝ iurium põt abſolui ꝛecepta
cautione:pꝛout dicitur in glo. n glo. fina. ibi
quia mandatum moue extinguitur ¶ancꝛe. ſen
tit oppoſuum.quoniam pꝛeſumitur deceſſiſſe in ea
dem.nt in. c. maioꝛes de baptiſi Dnñs antonius ̊
diſtinguit ꝙ aut mandatarius eꝛat ceꝛtificatus de
moꝝe mandatoꝛis: 2 tune ſit ueꝛa opinio glo. alias
pꝛocedit opinio connanaſ Purarem tamen ꝙ
ubi iſte mandatoꝛ in extremis ꝛecipiſſet penitentiaʒ
ꝙ tunc licet fuerit in culpa in non ꝛeunocando ex
pꝛeſſe non tamen incidit in excõmunicationem cuʒ
in ueritate mandatum non fuerit moꝛte ꝛeuocatuʒ.
Aut iſte non egit penitentiam. ⁊ tunc etiam de ri
goꝛe non eſſet excõmunicatus. quia mandatuʒ ꝛeno
catur moꝛte. Sed quando deceſſit in eo peccato
renetur de delicto alterius ſicut tenetur principalis

in non ꝛeuocando mandatũ: ut in. l.ſi mandaſſem.

ff. manda. Et ſi diceres quid ope:abitur excõicatio

hoc caſu cuʒ iſte iã ſit mortuuſ

So.poteſt opari
quo ad corpus:qꝛ nõ ſepeliet᷑ in nnaio ſ 2 lſi
fuit ſepultꝰ ꝑ pus inde exphumabit᷑ ar. in. c.ſdcris.ᷣ

ſepul.
Et corpus.
qᷓs ab excõicatione:ut in.c.a nobis.ij. eo ¶ Et
alibi dicit glo.ſingularis ꝙ cõicãdo qs mortuo ex
cõicato.incurrit excõicationem.ſicut ſi cõicarʒ nino
excõicato ira dicit gl.ſingulariſ ĩ.c.ad hec.de priui.

p excõicationẽ non ſolũ inficit᷑ ais ſed

inc eſt ꝙ etiã poſt morteʒ abſolui

—

4 Er in fl. gl. bodie de hac ultima qõne dic ut ha
bẽs tex. apertum in. c. cum qͥs eo. ti. li. vj.¶ r ad

uerte quia nõ omnia geſta noie meo poſſũ rata ba
bere. nam quedam ſunt que pnit ꝑ a iuʒ cxplicari:ut
nulnera homicidia ⁊ ſimilia.⁊ in iſtiſ rarihitio trabi
tur retro:ut in.d.c cum quis.⁊ in.l.i. G. deieciſſe.ff
de ni ⁊ ui dr Aeueden ſunt qᷓ nõ poſſũt explica
ri ꝑ alium:ut adulteriũ æc.carnis delicta.⁊ in iſtis n
hʒ locum ratihabitõ:ut dicit glo.⁊ bene in. dicta.l.
i.F.quotiẽs.⁊ in.c.ſciãt cũcti.de elec.li.Vj.⁊ ꝑ.Ci.
in.l.non iõ minus. C. de accu. ¶ Ex glo. quero ð

notabili æ cotidiana queſtione que nenit ad declara
tionem huius. c.æ materie. ¶ an mandans deliciũ

committi debeat puniri P principalis. ita ur ĩclun

datur ſub diſpõne iuris.Et colligendo multa
ſparſa in diuerſis locis diſtinguo ſic. ¶ ð aut vᷣ
ba ſunt ſcripta in rẽ. puta dicit ius ſiue ſtatutum ꝓ
hõicidio iponatur talis pena. æ tunc mãdãs ĩcludit̃
qꝛ de hõicidio tener:ut i.c.ij.ð cle.pug.in duello.=⸗
.l. hec uerba. ff. de adulte. z. l. aut qui aliter. ff. qᷣ ui
aut clã. æ utrobiqʒ per Har.⁊ per Ci.in.l non. eo
minus prealle. ¶ Etr boc caſu includit᷑ mãdans ex
ꝓpria ſignificatione neꝛboꝝ.iõ hoc caſu ñ diſtiguo
inrer diſpoſitionẽ iuris cõis ⁊ iuris mũicipalis.
Aut vba ſũt ſcripta in ꝑſonã:ut qꝛ ſiqͥs commiſe
rit hõicidiũ puniat᷑ tali pena:⁊ tunc. nt qs cõ
mittit ðᷣlictũ ꝑ iſtm qð neceſſario operat neceſſuia
tẽ facti:æ tũc mandãs includitur ſiue ſii diſpõ iuris
cõis ſiue mũicipał:qꝗꝛ ipſe nere facit qi actus attri
buitur principio Exemplum in mittéte ſaginem
lanceam uel lapidem. nam ipſe uere fſecit: licei non
terigerit proprijs manibus. pro hoc.l. Item mella
.F. primo.ff. ad. l. aquiliam. deʒ dic per omnia
ubi inſtrumentum per qð omittitur delicium opeꝛaĩ
(nin mãdauit filio meo ali
qd ꝙ tenebat᷑ explicar̃ uł fuo nel ꝓcuratori:⁊ tũc ĩ

neceſſitate iuris. ute

Hitate cum ego faciã includar ſub diſpõne.
tꝰ eniʒ tribnituꝛ mihi.ex quo inſtrumento per quod
facio tenebatur parere.pro hoc tex.in.l.iij.G.ſi pro
curatoꝛ. ff. qðᷣ quiſqʒ iuris. Et facii hoc ad qõnem
quoridianam. Statutum punit pꝛoponenteʒ excep
tionem contꝛa inſtrumentum gnaramtigiatum. man
daui pꝛocnratori nt exceptionem pꝛoponeꝛet. nun
quid ego mandans includar ſub ſtaturo. et dicen
dum eſt ꝙ ſic:qꝛ pꝛocuratoꝛ in hoc tenebatur obe
dire domino. Aut inſtrumentum peꝛ quod expli
catur delictum operatur pꝛopꝛia noluntate: non
neceſſitate facti uel iuris urpura mandaui deli
ctum committi mandatarius non tenebatur mihi

*

ea uco ter nngio ng⸗
guel vdiuet oq urcet
Aünterfertaetn
ſadelus böiccli nſt
erzho iw te Nin
Verla uore mnidarennt
i cſurdgni e boei
roſun wec ⸗
li md icſpoſtoe ionis
ſet Antonnsin dſone⸗
giſemi pondtcönindd
Gdubiavelez auoicianan
Midnorqrverendiuut
itit fanmiß icſen ſb
eptno.l iſ .0it a,
elr doſe cn c di .
No. Yo. ni regnl pſumi
Mtiihit gſtann de
ent ic c len daſne
Iceit e bar i os do

einiſts;
lcn goe bne , n,

Unc rlro
.En.
(Enan
e ne naſt ad cetarg
An mmncans deii
atnn wicn⸗
Ccktnig nln
ſneroſ.(e
ndcrinsſieſtnmnn,
N.? tonc midis icbef
cſ öcke pug in coclor
12. ant qbi lier oo
Dre er Ciin oni
alx incha nigns er
rlotoc auiiſtigvo
tiuns mücpals.
nn gr ſs coniſe
umn. (R 6
Gario opefti nlachin
drar ſue iu ſpo unis
Nereſuct in adns auli
hominnitar gnin
bplevar katlin ſon
mroboel Iun
.(NodNn
Intmorcinm tul

nnilutfi, nd ͤl

en ,eieüt

lochor. (

vneno her ep
a inlic1
fnen boc 40 coren
i Popopeng n
gorrimigaunn

.,õêã,

¶ De ſñia excommunl:

obedire:ſʒ nihilominus pꝛopria uolũtate uoluit
mãdatũ exeqͥ:et tũc aut ſumus iĩ diſpoſitõe iuꝛii

cõis et mdator ↄprehedit᷑ nõ ex ꝓpria ſignifi

catiõe uerboꝝ:ſʒ ex iterpᷣtatõe iuris.qꝛ ius iter
pᷣtatur eũ facere licet uere nõ faciat paꝝ ei rfert
an qs ꝓprijs manibꝰ iterimat ! ꝑ anum ut dic
tex.i.l.i.G. deieciſſe.ff. de ui.⁊ ui.ar.ſfac̃.c.cũ ad
ſedẽ ⁊.c.ſepe de reſti ſpo.ad idẽ rex.iĩ l.ſi qͥs id
qð.ff.de iu.o.iu.⁊.l.ſi ꝑ aliũ.ff.ne qͥs eũ qͥ ĩ iuſ
no. æ. c.ſciãt cuncti et ꝙ ibi nõ.pal.et ĩ rla qͥ ꝑ
aliũ ð re.iu.li.Vi. et. c.i.S.de off.dele et dixi ex ĩ
terpᷣtatõe icludi et nõ.ex ꝓpꝛia ſignificatone qꝛ

mãdator uere nõ facit ſed ꝑinde ẽ quo ad penõ

ac ſi feciſſet. S; j hoc facit multũ iſte tex.i fi.di
cẽs ꝙ is uere ↄmittit cuiꝰ mãdato ⁊c.uñ põdẽa
vHbũ uere gꝰnõ ꝑ iterpᷣrationẽ. bar.i.l.ſjʒ ſi anus
.ff de iiuꝛ Ge idet ad iſtũ tex. ꝙ ꝓcedit ĩ peccaio
i qmagis põderat᷑ aius qᷓ; ipᷣm factũ q̃ uelu di
cere ꝙ quo ad peccatũ is uere facit cuiꝰman da
to ⁊ẽ. Sed h̊ dictũ bar.facit:qꝛ tex iſte no lo
q̃mnꝛ de peccato ſʒ de pena peccati ⁊z excõicatoiſ
pena ẽ m ia adeo ꝙ diẽ canõ nullã penã maio
rem ea eccłiã hẽe. xxiiij q iij. corꝛipiat facit.c.ſa
cro ſ. e. Iẽ ꝙ uete nõ facit ẽt de iure canoico

allego rex. aꝑtũ i. c. ut fame ᷓ e. ubi poni uẽbũ

ficiũ dicẽdo ꝙ is uĩ facere cuiꝰmãdato ꝛc. Ad
idẽ adduco tex.magis aꝑrũ i c.ij.de cle.pug in
duel ubi tex.loqͥ ur de eo qͥ dedit ꝓ ſe puguem
q̃ aliũ ĩterfecit ⁊ dicit ꝙ nõ iſte qͥ dedit pugileʒ:
ſed alius hõicidiũ ↄmſit iñ tener̃ de hoicidio:
qꝛ ex pᷣcepto ſuo ⁊c̃. Iẽ alibi tex.põit iſta ut di

nerſa facere ' mãdare:ut in.c.ſi q niduã. l.di:

2 i. c.ſicut dignũ de hõici. Sʒ põt dici ad iſtum
tex. ꝙ facere nere dr̃ qPad peccatũ ⁊ penã pecci
dũ ſumꝰ i diſpoſitõe iuris cõis tñ ꝛe ipſa ueꝛe ñ
facit. Aut ſumus in diſpõne iuris municipał ut

qꝛ ſtatutũ punit cõmittẽtẽ delictũ ⁊c̃.⁊ tũc qo eſt

dnbia nalde zæ quotidiana: nã p ur̃ ꝙ icludatur
mãdatoꝛ qꝛ nere nõ facit ſiʒ ficte ⁊ iterpᷣtatiue ut

dixi ⁊ ſtatutũ n uẽdicat ſibi locũ i cãu ficto ⁊ in

terpᷣtato.l.iij.ꝗ.̊ aũt Vpa.⁊ ꝙ ibi nõ.ff. ð neg:
geſ. ⁊ bonꝰ tex. cũ ibi nõ.i.c.nr̃a.s.de iiur.et q;
nõ. Jo. an. i regula pᷣſumit᷑ de re.iu.li.vi.iĩ mẽ.
In Zꝛiũ facit qꝛ ſtatuta debent iteꝛpᷣtari ᷣm iui
cõe:ut ĩ.c.cũ dilectꝰð ↄſue.nõ. Inn.in.c.cãm q̃
S de r̃pt.⁊ bar.i.l.oẽs populi.ff.de iuſti.⁊ iu.
Sed ð iure cõi mãdãs icludit᷑ ſub diſpõe afficiẽ
te facientẽ ut.5S.dixi.gið in diſpõe ſtaruti maxi
me cũ ſtatuta ſint ꝑs iuris ciuił.qn fiũt a popu

lo.nt.l.oẽſ poplłi pal.⁊.i.di.ius ciuile.Et ꝑ bãac

rõm ultimã tenuit Cy.i.d.l.nõ eo minꝰ ꝙ inclu
datur mãdator. Sʒ bar. licet ñ aꝑte tacite m ſẽ
tit oppõitũ ĩ.d.il.ſʒ ſi uniꝰet.l.nõ ſolũ eo.ti.et ꝓ
hoc optie facit ꝙ ipſe nõ. ĩi.l.i.ff.de ſica.ubi di

cit ꝙ ſtatutũ punies delictũ nõ hʒ locũ niſi ðᷣlie

tũ fueꝛit ↄſumatũ:lʒ in diſpõe iuꝛis deliciũ pᷣnci

piatũ hẽat᷑ ꝓ ↄſumato ut.l.ſi qͥs nõ dicã rapere

.E. de ſac.ſan.eccl.cão.de pe.di.i.c.ſi q ⁊ ĩ.c.
i. ð eo qͥ mit.ĩ poſ.æ qdð ivi plene nõ. Sʒ bal.
latius atiigit hãc mãm i reperõe.d.l. oẽs popu

1
li. Ec breuit Zelude pꝰ eũ ꝙᷓ aut ſtatutũ idulget
ut qꝛ dicit hõicide remitrat᷑ certa ꝑs pene.⁊ tũc
ↄpᷣhẽdit̃ mãdator qꝛ ceſſat odiũ ⁊ fanorẽ ãpliã
dus ut i regła odia ð re. iur. li. Vi. Aut ſtaturnʒ
punit ⁊ tũc aut ꝓuidet ð̊ pena irregulari: ut qꝛ
maltũ exorbitat a diſpõe iuꝛis:⁊æ tũc nõ includit᷑
