qðᷣ nõ.i.c.ad audiẽtiã.j.de erimi.fal. n glo. in
vᷣ̈bo pecuniaria in fi. nõ. bene glo cto tex. eriã

ori. 7 iucendia.

iudex delegatus põt ↄmutare penam ultimi ſuppli
cij. in penã pecuniariam uel aliã tpalem.de quo dic
ur nõ. in. c. licet. . de pen ⁊ dicit h̊ hoſti.ꝙ ubi ſub
eſſet ſcãdalũ nel nõ ſubeſſzʒ cã ↄmutãdi:uel ubi agẽi
ad penã legalẽ ꝑ accuſatõeʒ tũc nõ dʒ fieri iſta com
mutatio.·facit.l.iij.in fi.C. ne ſacrum bap.⁊ nõ bñ
bec dicta ꝙ ubi agit᷑ ꝑ accuſatõeʒ ad penã legalem
nõ põt fieri ↄmutatio pene.æ optime facit illa.l.iij.

¶ Ne ubi ſubẽ ſcãdalũ i ↄmutatõe uel ñ ſubẽ cã ⸗9

mutandi. ⁊æ ſic debʒ intelligi.l quid ergo.in..pena
grauioꝛ ff. de his ꝗͥ no. infa.æ.l. hodie.ff. de penis
cũ ſi. ¶ In glo. fi. ibi qð Iʒ fm canones ⁊c̃. Mõt
hec glo.intelligi dupliciter.pꝰ qa fᷣm canones licitũ
eſt pᷣlato hnti iuriſdictõeʒ ipalem cõmiuẽ cãm cꝛimi
nalem:Iʒ ueniat imponenda pena moꝛis. ? hoc bo
die clarius ꝓbatr in. c. fi.ne cle. uel mo. ¶ 2 mõ põt
itelligi ꝙ ſm canones pñt ↄmitti canſe criminales.
ſed de hoc dic ut plenius dicã in. d. c. ꝙ ſedes.de
offi. oꝛ. ¶ Et in fi. adueꝛte qa Iʒ hec gl. geneꝛalit in
telligat illã aut. quidam tñ ut Ja. de bel. ibi dicunt
eã nõ ꝓcedẽ indiſticie ſcᷣm ius ciuile:ſed dʒ intelli
gi qñ ꝓficiſcit᷑ iudex de neceſſitate.nel eniam anteq;
intret ꝓuinciam:⁊ ſic non coꝛigunt᷑ leges antique.
¶ Ex gl. opp. ð tex. qa ur ſibi Srius.nã pꝰ dicit q
ilſi prelati recipiebãt iuriſdictioneʒ ex delegatione.?
poſtea dicit ꝙ iſta crimina committebant᷑.. inriſdi
ctionẽ eoꝝ. So. dicũt doc. ꝙ cõmittebanĩ. . iuriſdi
ctionẽ eoꝝ.iſ.ſpũalẽ.uñn ipᷣali᷑ nõ poteꝛant ſuo iure
cognoſcẽ.ſʒ ex delegatione.⁊ ſic ſentiũt coĩter doc.
ꝙ plati non uẽdicãt ſibi inriſdictõeʒ iure ꝓprio ẽt
ĩ caſibus hic expᷣſſis. (Sea aduerte qͥa Inno. ſen
ſit Zriuʒ ĩ. c qðᷣ ſuꝑ his.de noto ubi dicit ꝙ eccleſia
hʒ iuriſdictõeʒ in ifideles peccãtes S naturã.nam ſi
cut deus tales puniuit ut geneſis.xix.ita uidet᷑ ꝙ ni
cariꝰ ſuus poſſit.⁊ ꝑ ↄñs etiã pᷣlati qui ſunt aſſũpti
in pteʒ ſollicitudis. uñ placet mihi illud dẽm. ? põt
dici ꝙ ſit locus poccupatõi:ut de hoc poſſit cogno
ſcere tã ſecularis q; ecclaſticꝰ. ? ꝓ hoc tex.in.c.cle
rici. I. de exceſ.pla.in fi.ubi eccleſia mandat laicos
ob hoc delictum excõicari.ergo uendicat ſibi iuriſ
dictõeʒ iſio cãn ꝑ ea q̃ dixi.S.c. ꝓxi. Sed de facto
non exercent pᷣlati hãc iuriſditionem.⁊ iõ forte reci
piebant h̊ delegationẽ:poterant tñ iure ꝓpᷣo ut.S.
dixi¶ ¶ Miio qꝛituꝛ qꝛ tex. dicit ꝙ ſi exceſſuſ fuerit
ita grauis ꝙ debeant ſuſtinere penã mortis ⁊c.qñ
dicatur exceſſus grauis. So. põt dici grauis ſcᷣm
doc.qñ iſti procedebant ad homicidium:uel quan
do imminebat ſcandalum in ↄmntarione pene.nel
quia agebatur ꝑ accuſationẽ 63) penã leg. Abbas.
. . ncendiariꝰ eccleſie
litteris. in morte penitens =
bſolurꝰ in cimiterio ſepelitur:æ hẽdes cõ
pellũtur ad ſatiſfaciẽdũ. Cõis diuiſio. fa ibi.⁊ here
des. ota primo ex tex. ibi diabolo inſtigante.
ꝙ pcẽm dr̃ cõmitti diabolo inſtigante.⁊ fac pro cõ
ſuetudine iſtoꝝ iudicuʒ ↄdẽnantium de aliquo delic
to. peccatum enim ↄmittit᷑ tribꝰ mõis ꝑ ſuggeſtiõeʒ
q̃ fit ꝑ diabolum.per delectationẽ ꝗ fit ꝑ carnẽ.⁊ ꝑ
cõſenſum ꝑficitur ꝗᷓ fit ꝑ ſpm.⁊ de his.vj. di..ſed
penſandum. ¶ 2 nõ ꝙ ꝓ̈tũcũqʒ peccatori in nita

õ
nitraulſuſt Hini
imorcelr din ui ſi
ino m q flrg inmui
vonto wardfu iuch
lucichi na o ijt .
nons clſix ce le bol
pelialeig i i lud con
pcb gegde ndi
inſnegzdor dieicinſwe
piodidran warend raniwerin
Id g cerdd dcheir mnache

Gebeinleyeinii mieno: in
Ereiminimt
ſonut bedi enei de inre ane
Njaniuln nirs berecianus/

anij cſenuluũ mniſr/C,

Gurmiſenir ci ſug. G ac
Panc ijck ina l. i
Eeleiscöſio ti enen oppotiti a
ſe botesſtentimnenmrüͤſt no⸗

alco Gfmnialnfuutmn
„„„
mnniſlesrmmihe

ncongmilpes miane
lrſbi us nih diet
ſtiongg detgnione⸗
im Conmiutdeni inrici
WgGnintmi ſinſci
mii Nddrenn i ine
SoneAcſentintöerdor.
tſbiiarlclnos ine ppid e
San i Fon
de bianttii
Ascismi uni
rnuſs nr initiui
vauotn an inraſini
Narnbillc dint ho
emcebochoſſtegeo
da Pdor rn
miadtnnninin ld⸗
ringovenäcn idiin
lizc n uin
imſhunmtiſn
ni i

¶ De rap. 2 incédia.

nõ d,y in fine moꝛtis pnia denegaꝛi. ? ſic nidet᷑ ꝙ et
in fine moꝛtis pnia põt eſſe fꝛuciifera Augꝰ m diẽ
ſe dubitare utrũ ĩ fine quis poſſit ſaluari: qꝛ quaſi
ipoſſibile eſt ut in fine poſſit peniteꝛe.2= potiꝰ ipſe re
linquituꝛ a peccatis qꝙ; ipſe relinquat peccatũ. unde
multos decepit ſerotina pnia. æ nide de his de pe.
di. vij. ꝑ totũ maxie ĩ. c.ſiquis poſitꝰ.= in.c. nullus
in. S. fi.ſi tñ recte penitet ſperãdũ eſt de eo bonum
.l.di.ponderet maledictꝰ m hõ qui peccat in ſpe.
5 nõ. ꝙ defuncto abſoluto a pᷣſbyteꝛo 2? nõ nalẽte
ſatiſtacere ꝓpt᷑ caſuʒ mortis heredes pñt cõpelli ad
ſatiſfaciẽdũ: æ quotidie allegat᷑ iſta la:ꝙ de iure ca
nonico heꝛedes tenent᷑ ex delicto defuncti:lʒ nihil ex

illo ölicro ꝑuenerit ad heredes:⁊ ſic ſolet notari di

neꝛſitas inteꝛ ius canonicũ æ cinile.nam alind eſt de
iure ciuili:ut in.l.unica.C. ne ex delic.defun.iſia iñ
diuerſiias mihi non placet: ut plene dico in. c. fi. de
ſepulturis.æ..aliquid dicã. Hõ. quarto caſuʒ ĩ
quo iu dex eccleſiaſticꝰ hʒ iuriſditionẽ in laicũ here
dem ur cõpellat eũ ad ſatiſfaciendũ ꝓ defuncto.
Vltimo nõ.ex fi. ſe ꝙ cõtumacia heꝛedũ ĩ nõ ſatiſ
ſaciendo nocet defucto:nã fuit defunctꝰ i culpa i nõ
ſa iſfaciẽdo ĩ nita ðᷣ quo aliqd. . n gl. ij. ibi et
effꝛactoꝛes eccleſiaꝝ ⁊c.de hoc dic meliꝰ ut nõ.i.c.
coqueſti. alle.ĩ gl.ij. nã illud. c. loquit̃ de effꝛactoꝛibꝰ
ſpoliãtibꝰ.de quo ibi dicã. ¶ In glo. in vbo ſepeli
ri in fi. uel fʒ doc.ibi delictũ fuit manifeſtũ h̊ nõ. nk
ibi obſtinata mẽete nõ reſtituerũt hic ſecus. Itẽ hic
nõ dr̃ ꝙ clerici debeãt intereſſe ſepulture:ſʒ tãtũ
debeãt ſepeliri ĩ cimiterio: æ ita diſtingue ut ibi dixi
Er g mm. o. iuxta facultatẽ ĩ fi.nõ.gl.q apꝑuiſſime
ſentit heꝛedẽ ieneꝛi de inꝛe canonico ꝓ delicto defũ
cti etiã ultra niꝛes hereditarias ſi non confecit iuen
tariũ.æ ſic multũ extẽdit.l.fi. C. iũ delibe.= doc.
cõiter trãſierũt cũ iſta gl. Sed aduerte ſubtilius: qꝛ
Jo. an. in. c. qᷓꝙᷓ. de uſuris.ii.vi. in nouella.⸗ Fre.
de ſenis cõſilio.xi.tenent oppoſitũ concludentes
ſiue heres fecerit innentariũ ſiue nõ: nõ tenetur ex
delicto defuncti nitra facultates hereditaꝛias:nã ius
canonicũ iducẽs hãc equitatẽ S rigoꝛẽ iuris ciuilis
ut heres teneatur ex delicto defuncti nolnit obligat
beredẽ ultra nires heꝛeditarias.ↄcuꝛret eniʒz duplex
rigoꝛ:qꝛ obligaꝛet᷑ ultra nires hereditaꝛias.⁊ teneꝛe
tur ex delicio defuncii ↄ nõ.in.l.i. C. de do. ꝓmiſ.
7 ꝙ hoc intellectu facit iſte tex. in eo ꝙ nullã metio
nem facit de iuẽtario. mãdat eni heredẽ ↄpelli iuxta
uiꝛes heꝛeditarias.æ hec lec.ſatis nõ.eſt æ tenenda.
intelligẽdo qꝙ ſpãle eſt de iure canonico ut beres te
neat ex delicto defuncti ſm ꝙ tenet cõit canoniſte:
ſed ut dixi nõ puto aliquã ſpãlitatẽ ĩ ĩter iſta dquo
inꝛa ut plene dico in.c.fi. de ſepul.nam bhic iſte in fi
ne accepit pniaʒ ⁊ fuit abſolutꝰ ab excõicatione ᷣm
foꝛmã eccleſie.ergo ꝓmiſit ſaceꝛdoti de ſatiſfaciẽdo
? ex eo ꝙ expreſſe nõ ꝓmilſiſſet: ex quo tn ipſũ peni
mit ur̃ mãdaſſe heredibꝰ reſtitutionem: qꝛ qni nult
unuʒ uult oĩa ſine quibꝰ illud eſſe nõ põt: ut i. c. pꝛu
dentiã. 7. c. pterea. offi. dele. z. l. ad rẽ mobilẽ. 2.l.
ad legatum. ff.de pꝛocur. cum ſi. ⁊ ſic heredes bic
non tenentur ex puro delicto ipſius defuncti. ſed ex
diſpoſirione ipſius defuncti. 2 ita intelligit gloſa

fi. in. e. a nobis de ſen. excõ.iſtuʒ tex. unde papa hie
mandat ſi res ita ſe hʒ.i.ſi fuerit abſolutus.⸗ ĩ hoc
caſu loquuntuꝛ omnia iuꝛa canõica qᷓ mandant he
redẽ cõpelli ad ſatiſfaciendũ ꝓ defuncto: nt in. c. ꝗ
nobis. ]. de ſen. ex. æ palt. c. fi. ð ſepul. ſic iſto caſu
eiiam de iure ciuili debʒ teneri heres. ſecus ergo eſt
ubi delinquens nõ recepiſſʒ pniam:nam tunc beres
nõ cõpelleretur:nã ceſſaret rõ poſita in fi. c.= rõ ſu
periꝰ ale. æ h foꝛte caſu poſſet ꝓcedere iſta glo. ut
ſi heres nõ ↄficeret iuramentũ teneat᷑ in ſoſidũ cum
obliget᷑ ad ſatiſfaciendũ ex diſpoſiriõe de ucti: 2 ſic
nõ ꝓcederet dictũ Jo. an. æ frede. ¶ In gl. fi. ifi.
nõ. bene gl. iũcto tex. ꝙ bona hic ꝓmiſſa ꝓ defũcto
Iʒ nõ ualeãt quo ad eũ liberandũ a pena eterna: qꝛ
ibi nulla eſt redemptio. iij. q.ij. ips. ⁊ nõ.in. c. cum
marthe.de cel.miſſa.tm pꝛoſunt bona quo ad ipalẽ
ſatiſfactionẽ: nt. xiij. q.ij. aie vᷣfũcroꝛũ ubi bonꝰ tex.
tnõ. ꝙ hẽs nõ ſatiſfaciẽdo p vᷣfũcto pſtat cãʒ
ut maioꝛi tpe defũctꝰſtei in purgatoꝛio.nã fnit ipſe
ðᷣfunctus in culpa in non ſatiſfaciẽdo in nita: ut hic
colligitur ſi ĩ littera hẽtis naleat:qꝛ refertur tũc ad
defunctũ. ʒ aliqd habẽt vbũ naleãt: ? tũc refertẽ ad
heredes: nã heredes peccãt in non ſatiſfaciẽdo:iõ ðᷣ
bẽt ↄpelli ut naleãt liberari a pcco.æ prima ſa cõi
or eſt. EE glo. op. ð tex. de. c. ex ꝑte. . de. . ſig.
ubi excõicatus ꝓ offenſa manifeſta non dʒ abſolui
añ ſatiſfactionem. ergo p̃ſbyter iſte nõ debebar ab
ſolueꝛe ſatiſfatione nõ pᷣmiſſa. So. Gof. H quẽ cõit
uidẽtur ſequi doc. ponit ſolẽnẽ limittationẽ ad ills
c. ut ꝓcedat qñ quis abſoluit᷑ ĩ uita:ſʒ qñ in mor
te ſufficit ꝓmiſſio de ſaniſfaciẽdo:qꝛ timetuꝛ ne cito
moꝛiat᷑ i pcco.ſicẽ in ſimili dicimꝰ ꝙ penitenti ĩ mor
te nõ eſt iponeda pnia ſʒ inoteſcẽda: ut in. c.i.xxvVi.
q. Vij. En queꝛit᷑.quid ſi iſte moꝛte pꝛeuentus
nõ fuiſſet abſolutus:apꝑiſſent tñ ſigna cõtꝛinionis.
doc. dicunt ꝙ idem dicenduʒ 2 bene per. c. a nobis
j.de ſen. excö. Abbas.
Kaptus nõ dicitu⸗
B m cauſa. nbi nolẽs pro mẽi
monio abducitur. Raptoꝛ tamen cum ꝛa
pia mr̃imõiũ ohẽ põt z poſt ↄſũmatõem marrimo
nij alter ſine ↄſenſu alteriꝰ religionem ingredi non
põt. h.d.cũ ſe. Oiuidit nam ĩ prima parte ponit de
ciſa ↄſultatõ.ꝛꝰ rñſio.ibi reſpondemus.ꝗᷓ rnſio tria
fac. nã pꝰ rndet de rapto cum ꝛedditione canſe. ſcdᷣa
ibi pfea de ingreſſu et cãʒ ꝛeddit tertia de utroque
ↄcludit ibi nõ ergo.caſus zc. 5 p rapt
prie dr̃ cõmiiti nbi mulier rapitur cã libidinis exer
cẽde:ſecꝰ ubi cã mrimonij obẽdi.⁊ hoc nbi priuns
p̃ceſſit tractatꝰ de mrimonio.? in boc mulaum iſte
tex. eſt nõ.æ multum iudicio meo iſte tex. deuiat ꝗ
l. unica. C. de rap.uiꝛ.nã ibi raptꝰ dẽ cõmitti etiam
cum ſpõſa de futuro.z hic.tex. aperius innit oppo
ſitũ æ ualet hodie ad multa maxime in pena que im
ponitur raptoꝛi:æ applicatur rapte:ut preſuppoſite
bodie ꝙ illa pena locum babeat ut nõ. gl. in. c. cum
fin leges.de here.ii.vi.tamẽ ubi pꝛeceſſit tractatus
mimonij raptus ſubſecutꝰ nõ dẽ penalis. ut innnit
bec laa æ in hoc ſtandũ eſt potius iuꝛi canonico qÿ
ciuili.argu.in.c.penul.æ ulgr.de ſecun. nup. z quod

De raptori. z incendia.

nõ. in ꝛegnla poſſeſſoꝛ de ꝛegulis iuris libꝛo. Yj.
NMõ ꝛ ꝙ mr̃imoniũ dẽ pfectũ poſt cõmixtioneʒ car
nalem. ga Zrio ſenſu antea nõ dẽ ꝑfeciũ qð nidet᷑
g nõ ·in c.ex publico.de cõueꝛ.coniuga ⁊ S.c.ij.de
ſpõſa quoꝝ. Sʒ iſtũ tex.intellige qð dicit̃ ꝑfectũ.ſ.
quo ad ſignificatũ: ut in. c.debitũ.de biga.et ni am
plius nõ poſſit diſſolui ex quacũqʒ cã:ut in pall.c.
ex publico ⁊ nide qð nõ. glo.xxvij.q. ij. i. c. quapꝛo
pteꝛ. 8ʒ ꝙ poſt ↄſumatũ mr̃imoniũ nõ põt
alteꝛ cõiugũ intrare ꝛeligionẽ ẽt cũ conſenſu alteriꝰ
oiugis. ⁊ h ꝓbat hec dictio maxie. Sed intelligo H
qñ ꝛemanẽs in ſeculo ẽ iunenis ⁊ ſuſpectus de incõ
tinẽtia:qnia tunc non ſufficir eius cõſenſus.al.ſecuſ

nr. 5 de Oueꝛ. ↄiuga. c. cum ſit. = quaſi peꝛ totum.
n glo. ij. in fi. nõ. glo. æ in tũ in fine dic ꝙ ñ
lcit ꝛaptꝰ ubi coſenſit puella loquii nimis ghnaliteꝛ

vn itelligo glo. ut ꝓcedat qñ de nuptijs habitus fn
it pꝛius aliqs pctꝰ ita ꝙ fuit rapta ꝓ mrimonio cõ

trabẽdo: æ ita loquiĩ iſte tex.ſi aũt nullus pceſſiſſet

rractatꝰ de nutijs qtũcũqʒ puella cõſentiret raptui
li uiolẽtia infen ꝑentibꝰ raptus cõmittit: ut in.c.de
ꝛaproribꝰ. xxxvj. q.i. ? idẽ nidet᷑ nbi ꝑentes ignoꝛa
bãr uel foꝛte nõ eꝛãt ſuꝑſtites. nã mulieꝛ non põt ex
poneꝛe ſe raptui ſicut alia delicta cõmitteꝛe non põt
nec mẽbꝛa ſua exponeꝛe:ut.l.libe homo.ff. ad.l.ac
quił.c.ſignificauit.de coꝛ. uici. Item puella ſempeꝛ
pꝛeſumit᷑ exroꝛta 2 decepta.vñ ille cõſenſus nideiur
extoꝛtꝰ. Cõclude eꝛgo ꝙ ubi tractat de nuptijs nõ
pceſſit ꝛapiꝰ ſemꝑ dꝛ ſiue puella ↄſenſerit ſiue nõ: ut
apte nult rex. in. d. l.unica.? nide glo. in regula ſciẽ

li. de ꝛegu. iur.li. vj. Sed ubi pᷣceſſit tꝛactatus et ꝓ
mrimonio Söhẽdo fuit abducta: tũc de iure canoni

co nõ ↄmittitur ꝛaptꝰ. qꝛ mrimoniũ debʒ eſſe libeꝝ
2 pnella nõ potᷣat libeꝛe heꝛe in domo paꝛentũ eis
ꝛenitẽtibus. vñ ius canonicũ cõſiderauit libeꝛtatem
mrimonij. ius Vo ciuile conſideꝛanit delictnʒ ꝛapto
ris æ deceptionẽ mulierũ. vnde habuerũt diueꝛſos
ꝛeſpectus:⁊ ſic potius iura ſunt diueꝛſa q; õria·ſed
in matrimonio et in acceſſorijs ſtamus iuri canoni
co. ut in. c. penul.æ ulti. de ſecũ.nup.vnde hodie mł
tum dubitari põt:nũquid pꝛocedat ius cinile dũ au
feꝛt bona delata rapte. quia contraxit matrimoninʒ
cum ꝛaptore. ? glo. nõ. in. d. c. cum ſecundum leges
de beꝛe. .i. vj. tenet ꝙ ſic. Sed põt multũ dubuari.
utrũ illa glo.ſit uera:qꝛ licet ius ciulle tollat lucrum
qð alias contuleꝛat mulieri tamẽ inteꝛdicitur matrxi
monium:et rollitur libeꝛa facultas contrabendi cuʒ
ꝛaptoꝛe. vnde nidetur quod hodie ð iure canonico
non ꝓcedat illa diſpoſitio de quo Fꝛedic. de ſenis

conſilio. xxxv. circa quod tamen conſiderandum ẽ.

n glo. in neibo reclamarẽt in fine. Idem nõ.
m. c. ſufficiat alle. in glo. nam in iſtis ſpiritnalibus
non curatur patria poreſtas. ut in. c.ſi annum de in
dicijs. libꝛo ſexto. Sed dubiuʒ notabile foꝛmari po

teſ:nunquid boc caſn pateꝛ teneatur dotare filiam
que contraxit matrimonium eo innito.et glo.in.c.

ge ꝛaptoꝛibus. xxxvj. queſtione prima tenuit ꝙ ſic.
ſi elegit ſibi idoneum. ⁊ idem uoluit glo.xxxij:q.ij.
(c.ſi. Sed Mar. in. l. obligamur. ff. de actio. æ ob.
poſt Guil. de cu. geneꝛaliteꝛ tenet ꝙ nõ. cõpellemmt

dorare ubicũqʒ filia contraxit matrimoniuʒ ſine eiꝰ?

conſenſu. Douetuꝛ bac ratione. pater tenetiur

dotare filiam ad hoc ut poſſit eam maritare.l.qui
liberos.ff. de ritu nup.ſed ex quo puella maritum
eſt conſecuta ſine dote ceſſat ratio ↄpellendi patrẽ.
Sed ſi puella promiſit dotem tunc pater compelli
tur. z latis placet hec opi.⁊ ideo cante puella debet
promittere dotem.poſſet tamen inſtari circa dicinʒ
Har. nam melius alimentabitur puella ſi fuerit cõ
ſtiruta dos. ar. in. l.ſi cum dotem. F. ſinautem. z pre

cedenti. ff. ſo. ma. Item dos dr̃᷑ quaſi primõiũ muli

eris.l.in cauſis ff. de mino.⁊ deberet dotrari:ut ſic
ſoluto mrionio cũ p herʒ doteʒ ꝑatã ad ↄhẽdũ cũ
alio:nã ꝑ banc rõem doſ ꝓfecta a pꝛe ab eo ſolo re
peti non põt.l. ij eonn ( rten de rigo?.
ſʒ dicrum Oar.eſt equũ ¶ In glo. in. V. mulieris
ↄfeſſionem.in fi.hec glo.ſimpłr inuere ut naleat cõ
feſſio intrandi religionem in piudicium religionis.
Inn. diẽ h̊ Iʒ ↄfeſſio ualeat quo ad piudicium ꝓſeſ
ſionis non tñ ualʒ quo ad bõa tradita monaſterio.
hoſt. latiꝰ attigit hãc materiã cũ qritur an ?⁊ qñ con
feſſio ↄiugũ pᷣiudicer mrimonio carnali uel ſpũali
dicens ꝙ aut ↄfeſſio tendit ad ſeꝑatõem mẽimonij
ad quam ẽt tẽdit iſte ↄfitens:⁊ tũc ↄfeſſio non nalʒ
in fauoreʒ ↄfitẽtis.xiiij.q.ij.ĩ pᷣn. Aut ↄſitẽs ſtat
mẽimonio carnali ! ſpũali.⁊æ h̊ certũ ẽ ⁊ tẽ ↄfeſſio ʒ
mr̃imoniũ tʒ:qꝛ nõ ẽ pᷣſũptio ꝙ ↄfiteat᷑ falſũ õ ſe.⁊=
ſic procedit iſte tex. nã iſta mulier ſlabat pro mona
ſterio æ contra matrimoniũ carnale: ⁊ iõ ſi confitet
in preindicium monaſterij nalet confeſſio. æ de ma
trimonio carnali eſt bonus tex. S. de preſump.c ter
tio loco. aut dubitatur utrum in neritate ſtetit pro
matrimonio: quia timetur de colluſione:⁊ tunc ſi fa
ma ⁊ alia adminicula adinnant ↄfeſſionem nalet 9
feſſio contra matrimonium. xxxv. q. vVj.ſi duo.⁊ ſie
intellige nõ.in.c.ſuꝑ eo de eo.qui cogno.conſan.
uxoꝛis. Si aũt non adſunt admicula. æ tũc non na
let confeſſio cõtra matrimonium ſpũale ſi tendit in
fauoꝛeʒ mẽimonij carnalis:⁊ ſic põt fo mõ itelligi
iſte rex nã iſta cõfeſſio licet eſſet cõtra ꝓſcſſionẽ ꝓ
q̃ mulier inſtabat: tendebat iñ in fauoꝛem mr̃imoni
cãnał:⁊ iõ inudicat poiiuꝰ ꝓ carnali q; ꝓ ſpirituali:
qͥa carnale eſt fortius reſpectu ſolutiõis:ut in.c.ij 8
traſla. prela. Item in carnali nertitur ntilitas publi
ca in qua eſt etiam priuata.l.i. ff. ſol. ma. Sed in
ſpirituali uertitur tantum niilitas priuata. ſecus
ergo uidetur dicendum ubi nerteretur etiam uti
litas publica:ut quia promotus in epiſchopum peti
tur in maritum: tunc ĩ dubio faueretur matrimonio
ſorituali.¶ Et ex predictis in foro ad illam. q.nũ
quit cã monachatus poſſit deferri iurameetũ nolun
tariũ uel neceſſariuʒ: nã ex quo ſola cõfeſſio ñ iura
ta nalʒ fortius dʒ eẽ locꝰ delationi inramẽeti iõ con
cludo ꝙ ubi quis ſtat pro religione ⁊ abbas negat
ꝓfeſſionem.tunc bene põt ſibi deferri inramentum
uoluntarium nel neceſſarium: ut optime probatur
hic. Item cã non eſt grauis reſpectu monaſterij.
Igem puto noi quis negat ſe. feciſſe ꝓfeſſionem:⸗
Abbas. ſtat ꝓ ꝓfeſſione.? ꝓbat ſemiplene.tẽ dʒ ðᷣ

kerri inrametũ reo: ut iuret ſe n ꝓfeſſũ:ut ſic purget

,g,anert
lioeiin 4
Vorſinii ben
vrule i gz4iͤß

lnanli anſemn
on ne rgi ⸗ .

lunt mmnd nin
nnelhi ae. g
uſh.
cdellb n
,erl erah aon
imwni e 6/

4
ce Nn
maa gui
holeſon Clun Gi⸗ mnt
cidcdͤ eſſ⸗ u
berkoroki ins uin
iſn is cnolicid inec⸗
zer imnni ii tmof un
ur.ſel eiore cnonco ſer N
Gtev mnmncd iftn u

luciff nmoniiner ins

bu e hun c0 ii

.labieic prr in puin
Elepini Goy in ſgiumee
li ioſpeiima:nnnn m
Nalttier imen. Bonns.

Detoris Ria:
(Gnmn Aber iea din
Dridi.Qverop pcecananöen
ii Ocecano ai denefn
gio nidl ie ſpls reiſue nin
out dt n ife euce
lece Ciſoc fanſibl il
mn me tuleck in 4
ſionint ſonũ n aint ois ſn
Lobigove züncc
Rifünglamiſcenicn rtchn
fünpnſtmimit niha eſec
nneſegerchenuris Uden dabed

din iund'alein C indicin⸗

Cfoſcencratsciieſnſin
ipſngint ens bolerei abi

ndnn
e. N inſe
nniuziii
aſiehenſs
a) Rͤte

uchrkni⸗
doi

n Kinchmiet
in pugfe ldden
Aunflnn ſeigons,
–
Diuſidin noeſnno,
nicjiun nrf nn
monio annil ieß
ltan ſeprin niſnoni,
nar it ſſo wndaß
giin Ar ſtisſing
nrdenuͦttiſo
id eerüfiſiz ſee
ſammia Nirn n done
Nonirnden doſri
ſeni mnen confeſtotde i
onns tride gehnmne ier
Vumn MNeniare ſn, or
rMRloret m4
umn alſſnon ulr/
1mna il dotſi
oli dogio onien.
hAMnicca4 enene
dniun ſüieſtnitn
Grſegatid nü lg
Grii nivomn ilm
parmi ſinnif
timiun nelt
iummn nin ſil

¶ Be furtis:

ill pꝛeſũptionẽ que iſunexit g̊ eũ ex ſemiplena ꝓba
tione nel ex alia pſũpttiõe:⁊= ſic intelligo iex. notabi
lẽ in.c.atteſtationes ð deſpõ.ipu.ſed abbati non cʒ
deferri iurametũ qꝛ reſpectu alterius cã eſt pꝛeindi
cialis ? grauiſſima: qꝛ agit quaſi de ſtaru hoĩs.⸗ ſic
intelligo.in.c.mulieri de iureiur.2= nõ. in.c.fi.eo. ti.
2 hec nö. Abbas.

g Süma nt. 3. c. pximo
Cceden Senel ſic. Napta poteſt

mrimoniũ ↄᷣheꝛe cũ raꝑtoꝛ ubi datur libe
ra facultas ĩ hendo. h. d. 5. p' ex tex. ꝙ per

„7

ſuoſequẽtẽ cõſenſum tollit᷑ nitium pꝛecedens. ſimile
i.l.ij E. qð me. cã.ubi ſi ꝓmiſi decẽ ꝑ metũ ⁊ poſt

ea ſpõte ſoluo tollitur uitiũ pcedetis. ad idẽ
cc.ad id qð. s. de ſpõ. l aln i mimonio Z
hendo nõ ſtat᷑ diſpõi iuris ciuilis:ſed attendendum

eſt ipſuʒ ius canonicũ.ð iure eni ciuili rapta nõ põt
vheꝛe mr̃imoniũ cũ rapror:ut in.l.unica.C. ð rap.
nir. ſed de iure canonico.ſecꝰ ut h:⁊.c.pᷣcedẽti.
ed queꝛo:nunquid anee enis cõſenſus ad ĩ
ducẽdn mr̃ioniũ inteꝛ iſtos. oc. ꝙ ſic. ⁊æ bene fac
c. las.de deſpõ.ipu. z. d.c. ad id qd.¶ ꝛ qneꝛituꝛ
qꝛ tex.hic dicit ſi ꝑſone ſint legitime ⁊c̃.que legitimi
uas requint. So. oʒ ꝙ ſint legitime etans:2 ꝙ non
ipediãt᷑ alio ipedimẽro:utputa ꝙ non ſint cõſangui
nei uel aliter impediti. Abbas.

De fartis ſyica.

¶ Eoͤtinuata eſt bec ſeica. . in ꝓxia ſvica. ⁊ dit
nt ibi. Quero pꝰ ꝓ declaranõe materie quid ſit fuꝛ
tũ. Oc ꝙ ẽ ↄctatio ꝛei aliene fꝛauduloſa iuito dno
aio lucꝛãdi ſine ipſius rei ſiue nſus rei ſiue poſſeſſio
nis:ut dicit tex.in.l.i.ff.e.⁊ uide glo. in. c. dudũ.ij.
de elec. Et ideo dr̃ fꝛauduloſa:qꝛ ſiquis Zctaret reʒ
alteꝛiꝰ putãs ꝓbabilit eſſe ſuã. uel dnm rei ꝑmiſſuꝝ
nõ cõ nittit funũ.ut.l.int oẽs F.recte.ff. eo.⁊ inſti.
de oblig. que ex delic. naſ.in. . placuir.nõ ñ credit
ſibi ſimoliciteꝛ aſſerenti ꝙ cꝛedebat rẽ eſſe ſuam nel
dnm ꝑmiſſurũ:qꝛ ſic quilibet de facili nitaret penaʒ
fuꝛti:ſed ex cõiecturis iudex habebit hoc indicatr᷑:nt
nõ.in iuribꝰ pᷣalle.iĩmo eniã indiſtincte non cꝛeditur
Aßno ſi dicat ex eius cõſenſu fẽm qꝛ poſſet hoc dicer
in fraudẽ ut reus abſolueret᷑ ab inquiſirione ꝑ indi 5
cẽ foꝛmaia ↄ eũ.de quo ꝑ Har.i.d.F.recte. Item 6
ideo c i diffinitiõe ſiue ipſius rei ſiue uſu ⁊c.qꝛ ſẽꝑ
cõmittit᷑ furtũ ſiue quis fuꝛeĩ ut hẽat ipſam reʒ ſiue
uſuʒ ipſiꝰ rei:ſine ut hẽat ſolã poſſeſſionẽ: ur qꝛ ꝓ
pꝛietaꝛiꝰ ſubtꝛaxit rẽ uſuſꝛuctuarij. unde antẽ dicat
furtũ. dic a furuo. i. nigꝛ0. uel dicit furtum a fraude
nel a ferendo: ut in.l.i.prealle. qd nö. Abbas.

Bi furatur. Breue

2 nõ ſum

mat᷑. ¶ Nõ. pꝰ ex tex. ꝙ fuꝛtũ com

mittit in hoie libero. ¶ Sed circa
hoc põt queri quid dicendũ de iſtiſ

magnis dñis qui pro enſenio tꝛadunt hoieſ uanos
len ioculatoꝛes uel ꝑitoſ in aliqua arte:nũquid iuol
nant in hac pena. bar.ĩ.l. lege fauia. ff. ad. l. faniam.
de plagiarijs. dicit ꝙ nõ:qꝛ nõ pnant hos hoines
in auferant eis liberiatẽ: ſed ur ſerniant illis ad pla

nam uerbum depredando bic refeuur ad latrones.

citũ eoꝝ. Circa hoc poteſtt etiam formari qõ. Ciui
tas feẽ ſtatutũ nt qcũqʒ duxerit taleʒ hominem liga
tum infortiam cõis hẽat tm: nũqͥd ualeat tale ſtatu
tũ ¶n.i. l.j.ff. ad.l.fa. ö plagia tenuit quod nõ:qꝛ
nõ poreſt ſtatui ptium ꝓ hoiĩe libero:niſi ille eẽt ho
ſtis ciuitatis.qð nõ. E renh loqt in nen
dẽte:qͥd ĩ emẽte qͥd in donãte:donatorio:2 ſimilibꝰ
Dic ꝙ omnes tenẽt eadẽ pena exquo ſcient᷑ faciũt
utt i.l.j. ? ĩ.l. lege pᷣalle.nã uẽditio dicitur qualitercũ
qʒ dniuʒ tꝛãſteꝛtuꝛ:ut.l.ſtatu liberi. F. quintꝰ de ſta.
lib. ff. ¶ In gl. i. fi. ſy tũc ob. iſte. ex. naʒ ſi eccleſia
nõ impõit iſtam penam hec decretalł eſt h ſuꝑflua 5
ꝓhemiũ hbꝰ ↄpilatõis. So. iſta non eſt inſtirutio ca
nonica: ſʒz lex antiqua ut pʒ in ſ upraſcriptõe.ſj cõpi
lator eam poſuit h:⁊ poruit int᷑ſerẽ pꝰut ſciret᷑ qũo
acrit᷑ furãtes homies liberos ſint puniẽdi.quaſi inu
at ꝙ ſᷣm legẽ antiquam ſint puniedi moꝛte:debent
ꝑ iudicẽ eccleſiaſticum cirra moꝛtẽ acrit puniꝛi.
Ex quo itellectu nõ ꝙ nõ efficitur qᷓs iꝛregularis ſi
int᷑ro gatꝰ de pena delicti:rndet ꝙ e pena mortis.
qð intellige qñ caꝰ nõ imminʒ de pñti als aũt ſi ex
rñſione ⁊ ↄſilio ſuo ſeqretur mors efficeret irregla
ris: ut.l.di.ſiqs uiduã.=.c.ſiẽ dignum ð bomici.õ.
in fi.de q ꝑ Moſti.i.c.ex lis.j.de exceſ.pla.= per
Archi.i.c.oẽs.iij.di. 2 põi dici ꝙ in h̊ interſeru
it hanc decretalem.qꝛ ꝑ mortem hodie de iur cano
nico ĩterpᷣtatur excõicatio.iſte eſt lex.nota.i.c.ꝑ ue
nerabilẽ qᷓ fi. ſint le. ubi papa ꝑ legem antiquam in
ferentem mortem tpᷣalem intelligit quo ad iudicem
eccleſiaſticum de ſnia excõicationis.⁊ ſic iudex eccła
ſticus põt iſtos fuꝛes fuꝛantes homines excõicare.
Et ex hoc collige caſuʒ in quo iudex eccleſiaſticus
habet iuriſdictionẽ in laicos.ſ.furantes homines li
beꝛos et uendentes ſeu alr exponentes.et hoc ideo
qꝛ ꝑ hoc detrahitur religiõi xpiane. aꝛ. optimum in
c. j.ð homici.li.Vj. Abbas.
Bꝛe 8 Brene eſt: ſed põt ꝑ alia vᷣ
ba ſũmari ⁊ ſic. FYnꝛibus et
latronibus in peccato obeũtibꝰ ſacramen
ta eccleſiaſtica deneganda ſũt: ſecus ſi moꝛte eos pe
nituit. Caſus ⁊c̃. 6 M5. primo ex tex. ꝙ interem
ptus in aliquo facinoꝛe pꝛeſumitur deceſſiſſe in illo
peccato Er ex hoc ⁊ ex tex.nõ. ꝙ in extremo uite
non preſumitur contritio:exquo manifeſte patet de
peccato pꝛecedenti Opouet ergo ꝙ per aliqua ſi
gna exterioꝛa conſtet de contritione. FESeanao
nõ.ꝙ pꝛo decedentibus in peccato moꝛtali non eſt
aliquo modo in eccleſia oꝛanduʒ. pꝛo hoc. xiij.qe ij.
pꝛo obeuntibus. ?.xxiij. q.v. placuit. ¶ Lerno no
ta ꝙ fures ⁊ latrones puniuntur hic ut diuerſi.ſi
enim non eſſent diuerſi non haberent diuerſa uoca
bula.l.ſi idem. C. de codicil. de quo dixi.õ. ð homi
ci.in.c.ij.? ſentiunt ibi ⁊ hic doctoꝛes. ꝙ fur dici
tur de nocte:latꝛo de die.uel dic ii ſenſit HBarto.
in auc.ſed nouo iuꝛe. C. eodem titulo.furem dici
qui furatur clam ſine aggreſſura. latro cum aggreſ
ſura ſiue cum armis ſiue ſine.⁊ etiam ſatis hoc ni
detur nuelle tex. in dicta auc. maxime in coꝛpoꝛe un
de ſumitur. Et hec uidetuꝛ mens hnins littere.

—

WBe furtis.

capinnt tñ in diueꝛſfis locis equiuoce:ut i.c. tna. . ö
homici. ⁊ dixi in pꝛealle. c.ij. ¶ Mio nõ.ꝗ q;iũcũ
ʒ5y facinoꝛoſo in nita ĩ moꝝe cõtrito nõ ſũt denegã
la ſaciamenta. ad hoc de pen. di. vij. in. c. ſiqnis. ni
ſi in caſibꝰ a iure expſſis.nã eccleſia non clandit gꝛe
miũ ꝛedeũti.de heꝛe.in.c.ſuꝑ eo.li.vi.Et hec faciũt
ad. q. nũquid iſti ꝗᷓ ꝓpteꝛ facinoꝛa ſua ſuſpẽduniur
in patibulo nel ali᷑ moꝛte niolenta afficiuntur ſint ĩ
cimiterio eccleſiaſtico ſepeliendi:et alia ſacramenta
ſint eis concedẽda. Doc.ꝙ ſic: ſi eos penitet ð pec
cato: ut ẽ tex. xiij. q.ij. in. c. fi.nec nalet conſuetudo ĩ
Sriũ in cle.fi.de pe.? ꝛe. ¶ In glo.in. v.diacono.
ſed dic ꝙ licet in cãn neceſſitatis non pᷣſbito poſſit
7 debeat qnis ↄfiteri:non m ab illo põt abſolui.qꝛ
nõ bʒ ptãteʒ clauiũ:ſed ꝓpt᷑ cõtritionẽ deus dimittit
ſibi pcẽm. ita dicit tex.in.c.queʒ penitet alle.in glo.
et nide qð nõ. in. c. paſtoꝛalis de offi.oꝛdi.i.V. pteꝛ
ꝙᷓ in moꝛtis articnlo.imo ⁊ papa nõ poſſet hãc po
teſtateʒ dare non ſaceꝛdoti. de quo uide qð nõ. gl.
in. c. peꝛuenit.xcv.di.quia hec poteſias data fnit a
deo tantũ ſaceꝛdotibus tene menti.
3 qui g. Brene eſt: nec ꝛecipit cõ
2 grnam ſummationeʒ: ma
xime ꝓpteꝛ narietatẽ intellecũ. ſummari
m põt ſic fᷣm cõem itellectũ. Cõmintẽs furtyʒ ex ne
ceſſitare nõ multũ urgẽte peccat ſed non gꝛaniteꝛ.
vñ iponenda eſt leuis pnĩia. Caſus æc. ¶ MDꝛo ð
claratiõe litteꝛe queꝛo:nũquid teneat᷑ iſte cõfireri de
peccato nel an ſufficiat ieiunare nt h̊ dici᷑. Hoſtiẽ.
dicit ꝙ tenet᷑ confiteri.ar.in.c.cnʒ oĩs de pe.⁊ ꝛe G̊
itelligo neꝝ ubi neceſſitas nõ fuit maxia:als aũt ñ
tenet cõfiteri nec aliquã ageꝛe pniam:qꝛ tunc tpᷣris
oia ſunt cõicanda:ut in. c. diſcipulos de cõſe.di. v.
7 in. c.ſicut.xlvij.di. Et ex hoc infert᷑ ad aliã.q.qᷣd
ſi iſte uult ꝛeſtitueꝛe ꝛem ſubtractã:nunquid ſit cogẽ
dus ageꝛe pniaʒ. Moſti.dicit ꝙ ſic.ꝑ.c.ſient dignũ
de homici.S. Sed ut dixi hoc intelligo nbi peccaiũ
fuit cõmiſſum ut qñ nõ ſubeꝛat maxima neceſſitas.
als ſecus. p ea que ꝓxie dixi. ¶ In glo. ibi. qꝛ oĩa
in neceſſitate ſunt cõia ⁊c᷑. ¶ Et bec faciũt ad. q.nũ
quid tpe neceſſitatis poſſit ꝛeligioſus facere elemoſi
nam de bonis monaſtexij ſine cõſenſu ſuꝑioris.et

cõcluſio ẽ ꝙ ſic:ex quo tanta eſt neceſſitas ꝙ ñ põt

interi habeꝛe ꝛecurſus ad ſuꝑioꝛẽ:ut nõ.glo.i.c.nõ
dicaris:xij.q.i. Idẽ ẽ ubi nõ ẽ nccitas tãta ⁊ ꝛeligi
oſus ſit abſens:puta in ſtudio:tunc poteſt faceꝛe cõ
petentẽ elemoſinã ut nõ.ibi glo ⁊ uide glo.in cle.ij
de ni.⁊= ho.cle.vVnð ꝑ hoc dico ꝙ clerici ꝛeligioſi ex
quo ab alijs ꝑcipiũt dina:pñt ⁊z debẽt faceꝛe oblati
ones ſicut ⁊ laici peꝛ ex.expꝛeſſum iuncta glo.in.c.
alia. xvj.q.i.⁊ facit glo.in cle.ij.pꝛealle. Et ponit h̊
Jo. an.q.hoſti.iĩ ſũma:nũqͥd nxoꝛ poſſit faceꝛe ele
moninã. ? ↄcludit hoſti.ĩ ſũma de pe.= ꝛe.i.O.qᷓpnſ
moꝛtuis in. v. qᷣd de faciẽtibꝰ elemoſinã.ꝙ ant uxõ
ultra dotem hẽt alia bona: æ tunc de eis põt faceꝛe
elemoſinã:qꝛ de illis maritus nõ põt ſe intꝛomitteꝛ
pdicẽte uxoꝛ.l.hac lege.C.de pac.cõuen.inteꝛ vir.
2 uxo.l.maritꝰ.C. de ꝓcu. Aut nõ hʒ alia bona ul

tra dotẽ:⁊ tũc õdicente marito nõ põt facẽ elemoſi
nã:qꝛ dñium ꝛei dotalis peꝛtinet ad maritum ↄſtan

te mr̃imonio.l.dotem. E. de rei uẽ. Sed ſi maritus
non odiẽ põt facere elemoſinꝗ ↄformando ↄſciam
ad uoluntateʒ. mariti. q. d. ꝙ facit illã qus pſũi ma
ritum uelle æ non aliã. Et rõ eſt: qꝛ de rebus alienis
non licite fac ꝗs elemoſinã. j. q.j.non eſt putãda.=
ꝓ pᷣdiiis allego tex. expſſũ cũ gl. i. c. q deo. xxxiij.
q. vEr pdictis ht unꝰintellectus ad iſt. c. ut in
telligatur qñ necitas fuit modica. Mõt ⁊ fo intelli
ur ſentiunt h̊ doc. qñ necitas fuit maxia:ſed poſtea
neniens ad pĩguiorem fortunã non reſtimmit. arg. in
.l. nẽſenius. ff ð nego. geſt. 6. bñ hõc lec. ex ꝗᷓ
hẽs ꝙ ſubtrabẽs aliqd tpe necitatie etiã renet illud
reſtituere cũ põt.nam talis ſubtractio ꝑmitti ꝓpter
necitatem. ſed ceſſãte cã ceſſare dʒ effectus:ſicut dici
mus in eo qͥ pbet aliméta ipe necitatis ꝓteſtat᷑ de
repetendo: ut no. in. d. l.nẽſenius. 7. d.l. aliméta. ff.
nego. geſt. xij. q.ij. c. ſacroꝝ ⁊. c. ſicut. ¶ In ea gl.
ibi: ſed in fornicatione non eſt ita. ⁊ rõ eſt ſm Jo.
an. qꝛ hũana creatura non uenit in fructu. iſti. ð re.
diui. S. in pecudum.nã in ea artedit reuerẽtia diuĩe
pulchridudis.l.ſiquis. C. de penis.? in.c.ad audiè
tiam. . de cri. fal. ¶ Et in. fi. glo. ex hac glo. ifert h
ꝓcedere etiam in foro 2tẽtioſo. qð puto ueꝝ nt nõ
poſſit puniri per iudicẽ q ꝓpter necitatem maxiam
aliquid ſubtraxir. æ facit. d. c.diſciplos.=.l..ij fl. ad
rodi. de iac. ¶ Altimo qritur exquo tpe nectatis

oĩa ſunt commnnia: nũqͥd pauper poſſit agere ð di

nitem nur ſibi ſubueniat.uide glo.nõ.i.c.ſicnt xlvij.
di.qᷓ ↄcludit ⁊ bñ ꝙ acno non ↄpetit pauꝑi:ſʒ bñ
põt implorare offm ſuꝑioꝝ 3 diuitẽ:qꝛ ille peccat ñ
fubueniendo in tanta necitate. Sed ſi necitas non ẽ

tanta nõ tenetur qs ad elemoſinã niſi ſiẽ ad alia pia

oꝑa:ut nõ.. de ſpõ.c.inter oꝑa. „
1 . Mrene eſt 7 na
Bi com fuꝛe. modo intelli
gitur. 7 poteſt ſummari bm unum intellec
mum. non indicas furem pꝛopteꝛ lucꝛum ꝙ ab eo cõ

ſequitur reus pcẽi eſt. æ poſſet alĩ ſummari ut.
tebit ex narietate intellectum. Caſus ꝛc. ¶ Mota

primo ex trex. fm unum intellectum ꝙ egenies 2 (0
ſentientes in funo pari pena aſficiuntur. de quo in
c.i.de officio delegati. ¶ Scðdᷣo nora fm alium in
tellectum quod conſcius furti renetur indicaz? furtuʒ
querenri dno:ał peccat.⁊ ꝑ iſtum tex.iuſtificari põt
ſententia epoꝝ ꝗͥ quotidie ſubditos ſuos ↄſcioſ fur
ti admonent ut debeant reuelare: æ non reuelãteſ ex
cõicant. Si enim non eẽt pcẽm in non reuelando ñ
deberent poſſe excõicari. tenet eꝛgo qͥs de neccitate
in dicaꝛe furtũ. Hoc etiam uoluit Mar. i. l.iĩ cinileʒ
.E. eo. ti. qdðᷣ nõ. ¶ In glo. i. in fi. ex hac glo. colli
gi põt unus imellectus ad iſtud. c. ut intelligarur ꝙ
ille peccat in non reuelando qui lucrum ex boc con
ſequit a fure uel ipe occliat. Mõ.n.ẽ licitũ aliq̃d ca
peꝛe a fure ut ñ ĩdicet᷑ nel nt occulter: ut.l.q nas..
qui furẽ.fl.eo.⁊.l.iiij.⁊.l.ſi a fuo.ff.ð ↄdi.ob tur.
cau.? iſte ĩtellectus nõ habet qubiũ. Alium intellec
tum tangam. j. cum glo. fi. Q In glo. in neꝛbo pol
ſeſſoꝛe.i.domino.nota ex tex. inncta glo.ꝙ poſſeſ
ſoꝛ quandoqʒ ſumitur pꝛo domino.ſic et nerbum
poſſeſſionis quandoqʒ denotat pꝛoprietatem ꝛei

re
Arctk
Gunlotgln nn
ſonr 4 ginlin *
nl loeo⸗ Eiint arter.

ij

imi mls onib i aher
Amnunti biluſe⸗
ſi ts ris nui ohibat
lnli CCenft ego ene, ige
ſyhbere omnoniun: Alodind
nuͤci ais eiiſci nfar ern
aroneſee der n n d d de
iſankanus dden maciit

d QArchedidniibonv

ſuſpici ſtin dono neiſpenn
donmis ius v n penani ſeinia
Nunmncutexch boe ſaere E⸗
uuinm ii Cetbic poffcjpr
ſwos ſtis Ciim boierch
hie ieinlmo rinala r lpl
lier chiiſe oclito nr ir poſ
loberſc vani erreguitii ü
Urutumſnſtindon tictd diͤͦ

tieucneni dr; ins ens

Ndpor ingeifnbli ir a
ueiconi –
Pike iun Mfinonii Uiſaili,
herinli Ce ne hifi

da Pa il eltſt
Amapigſe

t ( ang.,

Pprer ärnen M
dc dlehistliſieg
NGemganoſhe Näns
Ang ſteez
ck oiten zi.
d Nlddct
bpori dnii grſe urf
A Mritae Ced ſ ins n;
A wſti ni, ſiadt
h 4
wechena
lul enl
Inrarim vrunn inelee
vonarng che

äſde⸗
ann Cins n
Ninclecon g,eanstid
den Konar deen
(Sooronfndimin
. gn enr. nlaiin
4 umtn lfin /
ideſnmm io, iſin
Oretn ilſe
mnutnco ñ
m celeini⸗
Huui ilici
Pintar ſ
Ccrimtlgnunt
iaumetdol n
nilcti iiit
lil

e furtis:

ſicut quando teſtatoꝛ legat poſſeſſionem quam bʒ ĩ
ali loco.vr enim legare non nudam poſſeſſionem:
ſed ꝓpꝛietatẽ rei:ut dicit tex in.l.interdũ alle.in gl.

2 facit ad mãn.c. qin ſꝛequẽteꝛ. S. ſi ſuꝑ ut li.nõ
pteſt. ¶ In glo. li. in fi. uult ergo gl. nõꝛe diuerſita

tem iter ius canonicũ ⁊ cinile:ut de iure ciuili nõ te
neatur quis ad indicandum furem:cũ licite recipiat
pecunia ꝓ eo indicando:ut in.l.iiij. ̊ alle. ſed ſecꝰ
Fm canones.Moſt.dicit ꝙ nullo iure tenet quis in
dicare furẽ æ maxime qn timet᷑ ð moꝛte furis eo in
dicato.ſed iudex ex officio ſuo põt quẽ cõpellere ad
indicãdũ furẽ.ar.l.iij. æ.l.cõgꝛuit.ff. de offi. pᷣſi. Cla

rius adhbuc hunc aꝛticulũ attingir Mar. in. d.l. ciui

le. cõcludens ꝙ furtum qͥs idicare dʒ.⁊ ſic ux ꝓpꝛie
iſte tex. uelle ſi recte põderet᷑.nihil eni dicit de fure:
ſed de furto.ſʒ iudex uel ex officio iploꝛato:uel dnʒ
ꝓcedit ꝑ inquiſitionẽ generalẽ põt cõpellere ad idi
candũ furẽ:ut in iur.pᷣalle.qð cgrcrgo pñt
epi admoneꝛe ⁊ excõicaꝛe non indicantes fuꝛem nel
fuꝛtũ:quia ſupeꝛioꝛes tenentur oiĩbꝰ modis purgaꝛe
ꝓuinciã malis homibꝰ.vñ ex hac cã pñt compeller

ad manifeſtandũ. nõ ob. pᷣdictis ſi dicat ad inſtã

tiã partis quis tenet᷑ ꝑhibere teſtimoniũ p furẽ.ar.
in.l.nullũ. C. de teſti.ergo tener indicare. nam aliud
eſt verhibere teſtimonium: aliud indicare ſine teſtio
nio.nã cũ quis teſtificat᷑ iam fur erat detectus ꝑ ac
cuſationẽ.ſecꝰ aũt qn fur eſt oĩo occultus:qꝛ tũc ad
inſtanriã paꝛtis nõ tenet᷑ indicar̃ furẽ. Et hec faciũt
ad.q.Quidã peꝛdidit libꝛum nel ueſtẽ uel aliam rez

ſuſpicat᷑ ꝙ ſit in domo titij:petit ꝑ indicẽ ut querar

domus illius ⁊ ut apeꝛiant᷑ ſcꝛinia ⁊ loca ſecꝛeta titij
nunquid iu dex dʒ hoc facere. Et nidet᷑ ꝙ ſic. ꝑ. l. re
quirendũ.C. e.ubi dr̃ ꝙ officij pꝛeſidis eſt iquirere
