in ipune capi põt de mandato pᷣlati ut ẽ tex.i.c.
ſi clericos eo.iti.lſi.Vi.Et ad ↄrium dic ꝙ loqui
tur i beratõe h̊ vo ĩ eaptõe ⁊æ detruſiõe ut nõ.iĩ
dicto c.ſi clericoſ e dixi i.c.univᷣſitatis alle.i gl.
Et attẽde qꝛ reꝑio h̊ do. Ant.⁊ Me.de acha.
tenẽ illã opi.quaʒ dixi ĩ.d.c. uni Vſitatis ꝙ cleri
cus ñ põt torqꝛi ꝑ laicum ẽt de madato pᷣlati ſi
cut nec vᷣberari:= ita refert.d. An. ſe ↄſuluiſſe:
liʒ Sriũ fueꝛit de fẽo ᷣuatũ ⁊ ita hʒ cõis obſᷣuan
tia z male. ¶ In gl. i v. mãdato ibi iĩcorrigibi
les ⁊ traditos curie ꝛ??. Mõ.ex glo.ꝙ qqᷓ cle
ricus ſit ĩcorrigibilis niſi ſit traditꝰcurie ſecłari
ñ põt ꝑ ſeclarẽ diſrringi:qð itellige niſi preceſſe
rit depoſitio ur in.c.cũ n ab hoĩe ð iudi.ulł niſi

capiatur icorrigibilis ut ꝛeſtit uat pᷣlato ꝓpo ut

gictũ ẽ tene menti.
* Excôicatus é qͥ in
Onting it. clericũ ẽt uolentem
manꝰinieceꝛit uiolẽtas:ẽt ſi h faciat in
latiſſactõʒ pcedẽtis iiurie ⁊ ẽ cãus nõbiliſ. Cõis
diuilio fa ibi nos ãt. Kaſus ⁊c. Mõ.pꝰex textu

quod offendes põt ſe ſubijceꝛ iudicio offẽſi pꝛso
ſatiſtactõe ꝓ S.c. qntauall z. c. ueniẽs de inẽin.

qð ẽ ꝛeſtꝛingendu; qn ſubijcit ſe aꝛbitꝛio ⁊ iudi
cio alrerius taq; aꝛbitrio boni uiri:n ãt põt fa
cere illũ arbiiꝝ ſeu iudicẽ in fo ſuo.ut in.l.pe.
ff. de arbi. z. l.unica. C. ne qs i ſua cã. Et nõ.iĩ
d.c. qntauallis. Et reſiringo ét pᷣdicta ad tex.
qñ ꝑ ſatiſfactionẽ n ingerit᷑ uulneratõ. nã neo ẽ
dñs mẽbroꝝ ſuorũ:ut. l.liber hõ.ff. ad.l.aquil.
2 h̊ paiʒ i clerico:ſʒ põt ĩtelligi qñ ꝓ latiſfactiõe
lenit᷑ poſſit caſtigaꝛi.alias at ñi ualeꝛet ↄſuetudo
et 1 12.i. l. i. F. uſqʒ. ff. de iiur̃. æ alł boc.c.
do nõ ꝙ ad icurredum excõicatiõm cao
nis. Si q̊s ſuadete ſufficit iniurioſa manꝰ abſqʒ
niolẽtia P b.c. nup e. ¶ Teruo nõ. ꝙ ubi p
uilegiñ e indulrũ pᷣncipaliteꝛ in fauoꝛeʒ collegij
ſeu i fauorem publicũ:lʒ cõir cõcernat fauorem
pᷣuataꝝ ꝑſonaꝝ ñi põt pᷣuata ꝑſona illi puiegio
renũciare cõcor.c.ſi diligẽti de foro cõpe. Secꝰ
dic ubi puilegium pᷣncipałꝛ ↄcernit fauorẽ pua
tarum ꝑſoaꝝ:ſʒ i ↄniam fanore publicum ut pa
get i.c.dilecti de fo:cõpe.nbi bonus tex.⁊ i.c.cᷣ
ↄtingat ? quod ibi nõ.ð iuẽiu. (Aano nõ.
ꝙ ꝑcutiẽs clericũ et uoletem ex q n fac iocoſe:
Iʒ aio ulciſcendi ⁊ ſeuiendi nõ euitat excoicatio
nẽ qꝛ clericus ↄſentire non põrvum iniuria fiat
toti collegio clericali. Ex q infertuꝛ ꝙ clenc?ꝑ

cutiẽs ẽt ſe ipᷣm icidit i cxcõicatiõem ex q hᷣ fac6

irato aio:ſiẽ ſepe faciunt illi qͥ tedio uite uł alia
oꝓcupia ducti ſeipos iterſiciunt ſeu uulneꝛant qð
coiꝛ tenet hͥ ꝑ doc.⁊ fac tex.i.c.ſi non licʒ.xxiij.
q.v ⁊ ita ẽt de iure ciuili puniret ille qui ſeipʒ
aulneꝛat ut nõ i. d. J. uſqʒ. lẽ nõ. ibi excoi
cet̃᷑ ꝙ clericus ſponte patiẽs uerbera non eſt ex
cõicatus ipo fẽo ſ excõicandus. Sʒ hoc op.
nam cõicans crioſo in crimie ꝓpter qð icurrit
excõicationem ẽ excõicatus ipo ſco ut i.c.nupeꝛ
5 eo. Sed iſte clericꝰcõitat iſti ꝑcurieti cũ in h̊
crimine dãnato g icurrit i eandem excõicatiom
cum ipo. Oualupkꝛ ſolui ꝑ Jo. an. Ei pmo ꝙ
iſte põt excuſari roõne conſuetudinis:æ ꝙ tiebat
xõe ſatiſfactõis æ non ui cõicaret i ccimne. Sʒ
ad incurrendam illam excoicationem ꝛ0ne ꝑuici
pij reqᷣri ꝙ qͥs coicet excoicato in crimine: ied
an ꝑcuſſionem non ẽ adhuc ꝑcutiens excõicatꝰ

g non cõicat excõicato. q;ꝙ; ergo mandans ul

cooꝑans añ factu icurrat excoicationeʒ ipo fco
ut i.c. mulieres. S eo.hoc ñ ↄtingit ꝛe pricipij
ſed ligatur tanq; pᷣncipalis. Et tacit hec 20 pꝛo
bis que dixi in. c.nuper.S. eo.æ pro hoc glo.in
cle. unica de ↄſang.? affi.i. H moniales. Iſta ta
men ſo. poteſt impugnaun fᷣm eum ⁊ bene quia
poſt primam percuſionem ſi inferatur ſecunda.
nam poſt pumã incidu in exc ommunicationem
ergo in ſecũda comunicauit excõicato i crimie.
Et an tot excõicatoes incurrat percutiẽs quot
fuerũt uerbera uide ꝑ Jo. an. in regula delictũ
de ꝛc.iur.li.Vj.iĩ mercuria.ubi ↄcludit ꝙ nõ qꝛ
babetur ꝓ uno fẽo ex q'uno impetu iferũt 2 ꝓ
bat.c.ſi quis ſuadente.xvij.q.iiij.quod tamen
limita prout ipſe ibi notat æ elegantiſſime nõ.
Haor. in. l.nunq. fl. de prina. delectis. er ſi nos

nigl

nlrnon ob hia⸗
e i9/n
tcoſei licluſ̃
intts mo insic
onmli ee wdſis⸗
6Acrß ginenuri
ilis nü iſ hürtni
i ic or agerclit van
oniſioreſecns irbigen
Unrcinlitgntic en i
Prin Hi ſum Gmdip
Ager actone inianſcnt
ua prorie pinionailan
Yt niniioiane em
nuſciporſn Aoonmn
Giinoru iaua won a o,
etenſicceinn. irr
1 Vuiimcai rbe
uid weneimnin gin
hlurangifacinioclüeech
duphufrtriimetn
citn incizͦd⸗ xe
Pfſtvinfm eten
ktu enctice A⸗
Cofn ni erad iher
miſeghic;
Ani zarnn,
iumr l gl

. i Feg
loſt ſehncſre⸗
lſeſnent e

oe lonnee n nnine⸗
nhhin Nuguer

eſintafe,
nſise am

rinn in
1 ninte
ſn oſer

nd enim ecdiceno
non Wenn oru ſar
Gag iſenn gcenn
cöſcnnöen qgbt
n liq rcio nte iel
rſciun ſeuulnenn
Eiexic ſ non ic pi⸗
il omnmni e an leß;
. (N no l ori
lies merben wneker
lanhe G/boo.
mie prr qs urnt
5o Konni.pen
iewdenti inb
eden ecdcnen
Jom. Gpi
ſvandiniat gfhel
cöicareri anmn. G
olcnoen or gii
colcaid nanmti
buc heuiens on
zßcg nutmn
aummfii
inni nun
Gnuib on
mernr hoc go.in
noniles. In
fnamt dan ui
(uteraiur ſenner

nunicntonn
6

. ¶ He ſuia excommuni⸗

tenerem?ꝙ ĩcurrat excõicatiõeſ habito relpecin
ad oẽs ꝑcuſſioneſ eodẽ iperu iflictas tũc ñ dice
ret iſte communicare excõicato niſi poſt facium
ↄpletũ. AUltia ſo eſt ꝙ aliud ẽ ꝑricipare cum ex
cõicato ĩ crimiĩe.alið ſubmittere ſe miſericordie
alicuius cũ poſſit cogitare illũ remſſurũ cum ð̊
beat qs facile ꝑcereꝓ ſtratis In.glo.i.ibi iniu
ria iſta dr̃ fieri eccleſie nõ.bñ glo.ex h.n.ſentit
eccliaʒ poſſe agere actiõe iiuriaꝝ ꝓ ĩiuria illata
clico qð ẽt expᷣſſiꝰiʒ gl.in.c.ꝑochianos.S.eo.q;
ẽt ſequũtuꝛ qͥdam bᷣ ut ꝛefeꝛt Inn. ſed ꝛefeꝛt ip
ſe alios tenere oriũ.⁊ nꝛ plꝰ ſibi placere ut niſi
fiat iiuria cłico in odiũ ecclłie ꝙ ñ poſſit ager̃ ec
cleſia actõe iĩiuꝛiaꝝ.ſicut qn iinria fit libeꝛe ꝑſõe
nobis ſeruiemi nõ.n.poſſumꝰ agere actione iiu
ꝛiaꝝ niſi fiat ad iiuꝛiã nr̃aʒ. ut i.l. Itẽ apud Qa
beonẽ. F.pe.ff.de iiur.⁊ hãc opi.tʒ.bar.i.li..
uſqʒ. ff. eo. Yater̃᷑ iñ Inn. eccłiã poſſe ageꝛe ad
ſatiſfactionẽ actõibꝰpublicis ſeu aucroꝛitate cão
et ĩ.c.q̃ſq̃s ſed hoſtiẽ.dicit ñ curãdũ de iſtis ſub
tiliranibus Inno ſatis ei eſt ecchiam poſſe ageꝛe
nec cuꝛandũ de nqje actõnis.S. de iudi.c. dilecti
ſzʒ dic ⁊ meliꝰ ꝙ ĩ ueritate ẽt ẽ dr̃ia int᷑ unũ moʒ
agẽdi ⁊ aliũ.nã ſi põt eccłia ageꝛe actione iiuꝛia
aũ tũc põt ageꝛe cilit᷑ ⁊ lucrari pecũiã i ſatiſfacti
onẽ ĩiurie:ſecus aũt ubi ageret actione publica
pnta crialit᷑:qꝛ iũc pẽa applicaret᷑ fiſco inſti.de ĩ

lur. in. J.i ſũma.Sʒ mihi plʒ opi.ut ecclia poſſir

ageꝛe actione ininꝛiaꝝ:ſicut agit maritꝰ ꝓ iiuꝛia
illata nxori. æ ꝓ iniuꝛia illata filio agit pater nã
ꝓpt᷑ nimiã piũctionẽ q̃ ẽ inter cłicũ et ecchã in
iuria ñ põt fieri ckico quominꝰ tangat eccliã ſiẽ

dãi iniuria illata uxoꝛi uel tilio.l.i.in fi.et.l.eũ qͥ

nocẽtẽ in ſi.ff.de iiur. ꝓ h̊ᷣ tex hic in duplici lo
co. pꝰti ibi iiurioſa ur̃ ⁊c̃.⁊ ibi ſine iniuꝛia clica
li ⁊c.qᷓ Yba clare innuũt ꝙ iiuria ifert eccłie licʒ
ininrians ñ faciat i odiũ eccłie.naʒ hic iſte facie
bat ꝓ ſatiſfactione iiurie ⁊ nõ i odiũ eccłie. Ad
idẽ bo.tex.in.c.ij.S.de pe.ubi epᷣs agit ciuiliteꝛ
ꝓ pᷣſbyto iteefecto.⁊ medietas pene applicatuꝛ
eccłie cui pᷣfuit defũctꝰ. Alia medietas applicat

epᷣo ᷣm unã lec.ad idẽ facit tex.in.c.cum deſide

res ĩ fi.?æ ꝙ ibi dixi S. eo ¶ In ea. gl ibi non eſt
i bõis nr̃is iĩtellige q ad traſmiſſionẽ in beredeʒ
qꝛ actio ĩiuriaꝝ n tranſminit᷑ in heredẽ an lit.
teſt. ut i.i.iniunriaꝝ all.in gl.q̃ſi ex hᷣ nelit arguer
glo. ꝙ eps remittendo iniuriã ñ ur̃ alienare bo
na ecclie. Sed glo.j.tʒ Sꝛiũ ↄcludendo ꝙ ſolus
eps ñi poſſit remittere actionẽ iniuriaꝝ ↄpeietẽ
eccłie qdᷣ nõ ⁊ idem doc.hic ⁊ gl.xxiij.q. iiij in
.c. ſi is ꝗͥ z eað cauſa.q.v.in.c.excõicatoꝝ. In
ↄriũ tñ facit qð nõt Fre.ↄſilio.ix.ubi diẽ ſolũ
epᷣm poſſe repudiare legatũ uel hereditatẽ dela
tã eccleſie ſine alia ſolennitate:qꝛ non dicitur ex
hoc alienare:ſed non acquirere. ꝓ hot.l.magiſ
in. F. ſi fundus.ff. de re. eoꝛum ⁊ gl. xvij.q. vi.
in. F. fi. Sed uolens cõcordare hec dicta poſſʒ
dicere ꝙ alind in repudiatione legati leu her̃di

ttis: quia ula poſſem obeſſe pꝛopter grauami

na annexa. z ideo hot poſſit epᷣus ſolus ꝓpter
adminiſtrationem quam haber ar. inſti. de auc.
tu. in. J. tutor. Aliud in remiſſione actiõis iniu
rie:quia remittendo in cõtinenti facit conditio
nem eccleſie deterioꝛ m arg.in. c. ſi is qui. xxiij.
iq.iiij ¶ IYn gl in v. ordinati ibi ſi ſit elericus
ↄiugatus. Conclude ſic totã glo.qꝙ clericus nõ
ↄiugatus ĩ quocũq; oꝛdine ↄſtitutꝰ gaudet hoc
priuilegio canonis. Si quis ſuadẽte: dũmõ nõ
imiſceat ſe enoꝛmitatibꝰ.uł ſit prinatꝰpriuilegio
clericali ꝑꝑ trinã monitõeʒ: ut ĩ. c.cũ nõ ab hoie
⁊.c.ĩ audiẽtia.S. e.ꝓ h.c.ſi qs ſuadẽte pᷣal.⁊.c.
.i.S. e Si vo ẽ ↄiugatꝰ? tũc aut icedit ĩ habitu
2 tonſuꝛa ⁊ gaudet h priuilegio.als ſecꝰ ut ẽ ex
pᷣſſ hodie ĩ.c.unico ð cler.ↄiu.li.vi.ᷣ ueꝝ niſi
ſit bigamꝰ:qꝛ ĩ nlło gaudet priuilegio eccłaſtico
ut in. c. unico biga.li vi. Si vo clericus ẽ de
poſitus ⁊ tũc aut ẽ degradatꝰ actualr z ꝑdit H̊

pꝛiuilegiũ æ ome aliud eccłiaſticũ.ut i.c. dgrada

tio ð penis li. vi.in fi.⁊ qð ibi nõ. Aut ẽ depo
ſitus nerbalit᷑⁊ ſi ẽ ĩcorrigibilis ꝑdit ome priui
legiũ:ut in.c.cũ nõ ab hoie ð iudi.Si vo ẽ coꝛ
rigibilis gaudet p̊ priuilegio.ar.iĩ.c.degradatio
i fi.ð pe.li.vi.qꝛ ꝑ degradationẽ actualeʒ exuit
omi priuilegio.gꝰ prius nõ ꝑdidit. aut clericus
E hereticus ⁊ ꝑdit omne priuilegium. hoc tenet
Inn. in. c. ſi uere. S. eo. pro boc qꝛ hereticus ꝑ
dit omne priuileginʒ: ut in. c. excommunicamus
S. de here. Aut eſt excommnnicatus ⁊ cõiter
tenerur ꝙ gaudet hot priuilegio quod etiã no
luit Inno. in dicto.c.ſi nere ⁊ gl.xvij.q. iiij.in
.c.ſi quis deinceps.⁊.xxiij.q.v.excõicatoꝛum ⁊
per Jo. an. in regula delictum li. vi. in mercu.
nam hoc priuilegium competit non faunore pro
prio ſed ordinis clericalis. hoc ꝓbatur aperte
in. c.i.⁊ c.ð monialibꝰ.gꝗ e.ubi ſi duo clerici uł
moniales ꝑcutiũt ſe adinuicẽ incidũt in excõica
tionẽ:⁊ tñ ꝑcutiẽs.:ꝰ ꝑcuſſit excõicatũ qꝛ ille pꝛi
mo ueꝛberaueꝛat ⁊ nihilominus incidit in excõi
cationem. Aobas: .
El atum. Seruus excõlcatꝰ p
iniectione manuuʒ in
clericũ tener̃ pro abſolutõe ire ad ſedẽ
apoſtolicã. Sed ſi ex h̊ dns qui nõ fuit in culpa
graue dãnũ patiat᷑ uel ſeruus b fecir in eiꝰ frau
dẽ abſolui põt ab epo ſi leſio non fuit enormis
.h. d cõis diuiſio ſcᷣa ibi quo circa. Caſus ⁊c̃.
HMõ. prio ex tex. ꝙ etiã ſeꝛui ſunt capaces ex
cõicatiõis.⁊ ꝙ q;tũcunqʒ eoꝝ uelle ðpendeat a
noluntate dni nihilominus rõne peccati vnt di
ſtringi ꝑ eccleſiã:⁊ intellige h in ſernis xpᷣianis.
nam ſi eſſent inf ideles non eſſent capaces excõi
cationis:ut in.c.gaudemus de diuor. Sed tũc
aliter cõpelluntur clericis ſatiſfacere: ut in.c. oo
ſtulaſti de iudeis. Et ex hoc ⁊ ex tex.nõ.ꝙ ſicut
liberi laici ſortiuntur forum eccleſie ratione de
licti ecclefiaſtici ira ⁊ ſerui. Item nõ.ꝙ ubi inin
ria illata per ſeruum eſt enormis nullo caſu põt
abſolui ab inferiori a papa.pro medioeri ergo
ininria poteſt ſeruus abſolui ab epo in caſibus

B a

—¶—

¶ H. ſñia excõmauul. .

B expᷣſſis. C Hãõ. ibi plus ſit deo q́; hbomi defe
redũ ⁊c.ar.ꝙ fſuus n tenet᷑ obdire dño ð pᷣcep
ta ecclie ſeu dei æ ꝙ magis dʒ obedire canõbꝰ
i ↄceꝛnẽiibꝰ pcẽm ꝙᷓ ipi qño: ꝓ h.xi.q.iij. Juli
anus ⁊. c. ſi Aio põt colligi:ꝙ qn ꝓp
ter aliquam cãm excnſat᷑ qͥs ab itineratione ad
papã:ic̃ iſerioꝛ abſoluẽs dʒ iĩ recompenſationeʒ
laboris quẽ ſubijſſet ĩ itinere aliã ſatiſfactiõem
iiũgere. ESosli Vbo ĩ nrolibʒ ibi ſʒ ñ cꝛedo
2 cõir tenet᷑:qꝛ ex oria opi.nimis detraheret
canoni ſi qs ſuadẽte. nã ⁊ ſi ̊ caſu pꝛiuetur mi
lier uiro ſuo ſine culpa ſua:ñ tñ ſine cã ut lite ñ
Oteſ.c.quoniam in.F. ſinautem.
Arac⸗
xcõicatus ꝓpter ꝑticꝭ
Acris * pationem cum excõicato
lʒ eum poſtea ipugnʒ 2? & h̊ ſolo p ab
ſoluto ñ ẽ habẽdus.b.d. Caꝰ ꝛc. ¶ Mõ.pꝰ ex
tex. ꝙ qñqʒ qͥs excõicat᷑ cum oibꝰ fautoribus ⁊=
participibꝰ ſuis. Sʒ an bec forma iĩdiſticte poſ
ſit hodie fuari:dic ut i.c.ſtatuimꝰ e.ti.li.vVi.⁊ ui
de qð dixi ĩ.c.qð in dubijs S. eo. Scdᷣo nõ.qð
excõicatꝰ licite pugnat ĩ bello iuſto ¶ Teruio no
ta ibi de mãdato ecclie ⁊c̃.ꝙ ecclia põt indiceꝛe
bellũ æ pugnã excõicatos ⁊ iobedientes facit
xxiij q.viij.i c.igit 2.c.omni timore¶ Quarto
nõ. ꝙ ꝓ decedẽte ĩ excõidatione ñ ſt recipiende
oblatões nec orandũ ẽ:de qꝰ uide qð dixi ĩ.c.
A nobis.S. e. Sed op.õ lr̃am.exqꝰ.n. iſte expu.
gnabat illos excõicatos ſatis appaꝛebat de ↄtꝛi
tione iſꝰ maxie cũ h̊ fecerit de mandato eccłie.
g non oʒ ꝙ ↄſtet de ↄtritione ꝑ alia ſigna:cꝰ õ
rium inuit tex.in fi. So.poſſibile ẽ ꝙ ex aliqua
cã itrinſeca ⁊ non ꝓpt᷑ ↄtritionẽ illos expugna
bat:iõ oʒ ꝙ aliter conſtet de ↄtritione.
Aobas. g
. xcommũica
B Icut nobis. to qui dicit ſe
abſolutum ñn creditur niſi ꝓbet.h.d.uel ſic. Se
mel excõicatꝰ dʒ uitari ſẽꝑ ut excõicatus niſi le
gitime ꝓbet ſe fuiſſe abſolutũ. In pᷣma põit̃ de
ciſa oſulratio. In ſcdᷣa rñſio ibi fr̃nitati.Caſus
zc. Mõ. pex tex. ꝙ lemel excõſcaiꝰſẽꝑ pᷣſũit
excõicatꝰ:niſi de abſolutiõe doceat ad hoc ꝛcła
Semel malus ð reg. inr. lſi. Vj.æ qðᷣ ibi nota bo
nus tex. i. c. ꝓpoſuit de cle.ex mi. ¶ Seðo 15.

ꝓ abſolutio ab excõicatiõe eſt ꝓbanda ꝑ reſtes
uł alio mõ legitio ⁊ iõ obtinẽs abſolutionem ſit

cautꝰ ut i futuꝝ poſſit ꝓbaxe abſolutiõm:⁊ uide
qð dixi in.d. c. ꝓpoſuit. (Erio nõ. ꝙ ad offi
ciũ epi ꝑtinʒ excoicatũ facere uitari ¶ Sʒ qro
q́̊s eſt iſte cui papa ↄmittet nices ſuas docto.di

cũt poſſe tex.ĩtelligi in pñiario pape.Et ex H

nõ. ab. ꝙ lr̃e pniarij fſaciũt fidẽ iptinentibus ad
offmn ſuũ qð tene menr A In glo.i.ĩ fi.glo.aꝑ
te nõ rũdet ad Sriũ:ſʒ dic ꝙ loqᷣt i foro anime
ubi credit᷑ ↄſitẽti:qꝛ ibi non traciat᷑ niſi de pre
iudicio ſuo ur in.c.ſigniſicaſti æ qdð ibi nõ.S.de
homici. Sʒ ſecꝰ i foꝛo indiciali ubi tractat᷑ ð pꝛe
indicio alioz. ¶QIn gl. fi. ibi nobiliſſimus. nbi

=

5

credit᷑ cardinali ? aſij honeſtiſſime pſõe aſſeren
ti ſe legaiũ:ſi glo h rñdet q ibi nulli fiebat pᷣiu
— Et cx hac ſo.nõ.ſingla ꝙ nõo credit̃
cardiali aſſerẽti aliqd in pᷣiudiciuʒ alteriꝰ. Et iõ
ſi caꝛdialis dicat papam ſe ſibi ↄmilſiſſe aliqnid
oracło uiue nocis tẽdẽs iĩ pᷣiudiciũ alteriꝰñ cre
deret᷑ ſibi niſi aliter ꝓbaret ðᷣ quo uide qð nõ.i
.Cc. ꝙ ſuꝑ his de fi.iſtru. tene menti iſtam glo. ꝗᷓ
nõbilirer limittat illud.c. nobiliſſimus ⁊ facit.l.
unica. C. de man. pꝛinci. tene menii.
Si excõicatꝰab epᷣo
1. tua 8- ad metropolicanum
agappellat ab eo abſolui põt metꝛopoli
tan? iñ uoles ſuo ſuffraganeo detferre põt illum
ſibi remittere abſoluedñ:⁊ tenet᷑ et ꝛemitteꝛ qñ
ꝓpt᷑ manifeſtum exceſſũ fuit excõicatus:æ an ab
ſolutoʒ. n audit᷑ nolens ꝓbaꝛ ſe iiuſte excoicatuũ.
Secus ſi ꝓbaꝛe uult ſniam eſſe nullã.h.d.uſqʒ
ad fi. Diuidii. nam in pria ꝑte ponit᷑ fla opio.
In ſcöa allegatõ ꝓ aꝛchiepo. In teꝛtia allegat̃
3 ipʒ. In qa ſoluit diſtinguẽdo fa ibi ueꝝ teꝛ
tia ibi in ſ rdinenſi quarta ibi nos. Caſus ꝛc̃.
6. pꝰex tex. ꝙ Iʒ appellario ab excõicatioe
ipᷣaʒ excõicatione non ſuſpẽdat ut pᷣ̊ ⁊ ĩ.c.paſto
ralis. S. de ap. cãm in defert ad ſuꝑioꝛem appel
latio ge principalit᷑ operat̃ duos effeciꝰ. Anum
ſnie ſuſpenſiuum. Alium iuꝛiſditionis deuoluti

uaum nã ſuſpẽdit regłariter effeciũ ſnie: ut i. c. ue

niens de iuꝛeiu.⁊æ iuriſditõem defeꝛt ſuꝑiori:ſʒ
cũ appellat᷑ ab excoicatione non oꝑat mili ſᷣm ef
fectũ:qꝛ iuriſditio defeꝛĩ ſuꝑiori ſʒ pꝛimũ n oꝑa
tnr ꝑ ea que plene nõ.in.d.c.paſtoral de appe.
Ex ꝗ inferẽ ꝙ ab excõicatione appellaꝛi por:lʒ
opi.falſa poſita i pᷣncipio.c. haberet ↄriũ. Se
cũdo nõ. duas ꝛelas ad ꝗᷓs quotidie allegat᷑ iſte
tex. Drima rela ꝙ dicens excõicatione ée nul
lam audit: lʒ ñ petat abſolunionẽ puꝛe: uł ad cau
nn Scða rela ꝙ dicẽs excoicanõʒ imnſta
non audiũ nolens ꝓbare eiꝰ iniuſticia:niſi ante
oĩa petit abſolutionem. Et h̊ qꝛ cũ excoicatio in
juſta liget:ſaltẽ q ad eccleſiã militantẽ:⁊æ ſic om
ni caſu ẽ impẽdẽda abſolutio:fꝛuſtꝛa expectaꝛeĩt
euentꝰcãe cuiꝰnullus eſſʒ effectꝰut i.c.cũ contin
gat de offi. deleg. ſed quando pꝛoponit᷑ nulla tẽ
effectus ẽ maximus:qꝛ ſi ꝓbatur nulla non eſt
neceſſaria abſolutio.Et ex predictis infertur ꝙ
non ſolum in duobus caſibus hc expꝛeſiis au
ditur nolens probaꝛe ſniam nullam non petita
aliqua abſolutione ſed etiam in omnibus caſi
bus ubi allegatur nullitas: unde iſti duo caſus
ponuntur h̊ gratia exempli:non ergo ꝛeſtingũt
regulam et eius rõnẽ ad hoc.c.i.? quod ibi no
ta. S. ne cle. ul mo. æ quod nõ. per glo. in. l.i. C.
de condi. inde. nam eadem ẽ 2 in alijs caſibus
nbi allegatur nulluas et hoc ſenſeꝛunt doo. H
? clarius i.c.ſolet eo.ti.li.vj.in nouella. ¶ ¶Cer
io nõ. ꝙ excommunicatus uidetur contemnere
excommunicationẽ non petendo abſolutionem
q;tuncunqʒ ꝓponat eam ininſtaʒ; ad idem. c. fi.
de penis ? quod ibi dixi:æ noia bene tex.quia

——

ictextuniur rlni
iinmar ztüci dnn
Aerdta N n
Dibseil Rinn
Niofiboletiſchün
Nt tſtt ne ſwich
ſutoriöatöen ee höre⸗
Pprtkosrebepeien
z rennereiterutbuni⸗
9 fii atölenoeri t e
löſer one ce iuſti t tir n
oio nſckere : gppelane
ure bũ inti⸗
ſuecboolo pemi pore e
ced gtihhelnn
ie ritunge
Nuſditecinr mſed
D Mnctone üindodio
ioſer gelnnone e
eermmnchemmrſ
ucſabeulpetiſt,
Pbniinctunmtdiir,
Flnentbuganin
enlacebaiit in
–☛
“ ae rlnnor
NAANe,n,,
leſu ig⸗
n D g⸗
tt a l üii
cinthnn lorſ
ſgſtnenm i itat
Ghhnmnn ,dg

gennagninn

„
line n nunmr

19 8.3 Gnice 6

ne
den dſo dumn

fngne
0 dee,
Plucdz, eü ſin
idi⸗e t Vnine

8 lre mnlhiin
in rlan Alegꝛi
ſ ech krbr lep ten
nann ibnos, Aiſs ti,
ſelti d atnde
8 chen ube ichaſto
ſnad nrn
Peſni duos feh, Ann
luninuſcdhtons Celo
hmierefenü ſtien iee
ſcben dein iho,
Mione non opoi ni ncl
niſipon hounnhn
Inccrſora oeerpe,
anone ppelin von
c babelet rii. Cr
6s gboncdezlegii ſe
o etdtnude de
Oonone Pore Nlad tan
cicis olcanoz ilufi
e cinuſicärnig one
Crbqrcüoo
Cecſi mltantire ſ n
ono:ſoſtm peuer
6 ſ nic mu
umdo neponi an
Dur N ſ
1n Ndi lenur
ſsbl Mrſi dn
mwlam non heiin
iun in olnniobs e⸗ B
:unde iüi di an⸗
glenonerho Uinn

n yod bi
t gloen
Pitli⸗

od ſo elhh,.
eni vnzle
n doo.
boc lenlunn der⸗
nch
Conemne

1 Uenoef

einlidcitg

. ¶ He mia excõmuni:

quotidie allegat᷑ ꝙ ↄtẽnẽs excõicatiòeʒ ĩiuſiam

ligat᷑ tẽ ex ſ o ↄtẽpiu ⁊ itllige ꝙ ligat qPꝰad deũ

qꝛ ↄtẽnit claues eceleſie nã ꝑ pᷣus erat ligarus
quo ad hoĩes.xi.q.iij.c.i.? iõ excõicatus quan
tuncũqʒ iiuſte debet peter q;cito poteſt abſoluti
onẽ ⁊ litigare poſtmõm ſupꝑ iiuſticia. Er ſi dice
res ex q ꝑ pᷣus obtinet abſolurionẽ ad qd am
plius diſputat᷑ de eiꝰiuſticia nel iniuſticia. dic ut
dicit gl. fi. in.c. cũ ↄtingat de offi.dele. Quaꝛto
nõ. ꝙ archiepᷣs põt abſoluere excõicatũ a ſuffꝛa
ganeo ſuo nec tenet᷑ illum remittere ad ſuffraga
neum excõicatorem:niſi uelit ſibi deferre.⁊ ̊ ni
ſi excõicatio ſit euident᷑ iuſta.qꝛ tũc tenet᷑ neceſ
ſario illũ remittere. Sed ð pᷣdicta ⁊ ᷓ tex. opp.
nam iudex appellanõis ñ hʒ iuriſditionẽ ĩ pᷣnci
pali niſi pꝰiuſtificationẽ appellatiõis.ut i.c.ut ðᷣ
bitus. S. de appel. g“ archieps nõ põt ꝑ pᷣus ab
ſoluere cũ eius iuriſditio ñ ſit adhuc fũdara ſu
per pᷣncipali.ſo.qͥdã itelligũt anqᷓ; archiepᷣs
aqſoluat dʒ pᷣns pᷣmittere cauſe cognitionẽ ſuꝑ
iuſticia z neritate appellatiõis.ſed certe iſte tex.
ur̃ innuere Zriũ cũ dicat an li. ingreſſum ⁊ꝛc. alij
aliter dicebast Joa. an. remitti ad nõ.i. c. nergꝗ
bilibus eo.ti.li.vVi.ſuꝑ gl.pe.⁊ ibi nĩ nelle hane
oↄterionẽ hodie eẽ ſopitam ꝑ illð.c.ſʒ clare n ſol
nit. ⁊ iõ dic meliꝰponẽdo nꝛia mẽbra ꝙ aut con
ſtat excõicatõnem ee nõrie iiuſtã z tũc fudata eſt
iuriſdinio archiepi:un an oia dʒ abſoluere. net
dʒ remittere ẽt ex urbanitate.qꝛ iunc faceret iiu
riã excõicato ar.iĩ c.accepia de ap.aut cõſtat ex
cõica:ionẽ eẽ iuſtã ⁊ tũc n dʒ abſoluere:ſʒ debet
oĩo remittere.qꝛ appellatio nõrie iiuſta ñ deuol
uit cãʒ aut ẽ dubiũ de inſticia uel iiuſticia.et tũc
ſiue abſolutio petat᷑ pure ſiue ad cautelã dʒ pᷣus
archieps ad quẽ appellanit examiaꝛe ſaliẽ ſum
marie.qꝛ appellatũ fuit ex legitia cauſa. et anqꝙ;
oſtet ſibi de vᷣirate cauſe potit hũc abſoluẽ ꝛcce
pta anctione.nã in h̊ dubio fũdata eſt eiꝰiuriſdi
tio ſuper appellatione.abſolutio ãt uẽit acceſſo
rie:qꝛ non dʒ remanere ligatꝰex qꝰ oio abſoluẽ
dus eſt et ̊ caſu ꝓcedit iſte tex. hic hec nidentur
ꝓbari in.d.c.uenerabilibuſ in..ſane et duobꝰ
F. ſequentibus et in fine illius.c. et nide ibi gl.
penul.et de h̊ aliqᷣd.j.ſuꝑ gl. Sed õ hãc ſeaʒ ni
dent᷑ multa iura militare q dicunt excõicatũ poſ
ſe appellare ⁊æ appellationem ꝓſequi q;tuncũqʒ
iaceat in excõicatione:qꝛ ille q appellat ſe deten
dit aduerſus ſtimulũ ſnie qᷓ trãſiret ĩ rem indica
tam niſi appelleret᷑:ſj reꝰq;tũcũqʒ excõicatus au
diendus eſt in defenſione ſua g'zc̃ hec ꝓbãtur
in. c.intelleximꝰde iudi. æ. c. dilecti æ. c. dilecto =
ſignificauerunt et.c.fi.de except.cũ multis ſilibꝰ
So. breuiter conclude ꝙ aut qͥs appellat ab ex

coicatione quam dicit ininſtam ⁊ ſic lingium eſt

ſuꝑ iuſticia nel iniuſticia excõicationis et habet
locum iſte iex.qꝛ ex quo faterur ſe ligatum licet
iniuſte dʒ anñ omia petere abſolutionem preſtita
cautione cum nullꝰſit eflectꝰpuiꝰdilationiſ qnqʒ
ꝗs excõicatus appellat ſuꝑ alio arniculo ⁊ tẽ cũ
ñ fatet ſe excoicaiũ ni neceſſe ꝙ petat abſoluti

onẽ.ĩmo ſi opponeret᷑ ſibi ðᷣ excõicatõe poõt ire
plicare ꝙ ð h̊ nõ ẽ diſputãdũ:qꝛ tʒ ſocũ rei.naʒ
alio tpᷣe porerit diſputaꝛi ſuꝑ nullitate uł iniuſti
cia.tũc eni nõ ipugnat᷑ excõicatio: ¶ In gl. i. in
fi. dic meliꝰ ꝙ aut excõicatio fuit lata ep̃m ad
inſtãtiã alteriꝰ ſubdui æ non põt aꝛchiepᷣs ſe ipe
dire niſi cã deferar᷑ ad eũ P appellatõeʒ qꝛ nõ ẽ
index ſubditoꝝ ep̃i niſi appellationẽ, ut in. c.
paſtorat ð offi.or. Aut epᷣus excõicauit ex offo
ſuo ⁊ tũc põt archiepᷣs ſe impedire.ita diſtiguit
tex.i. c. uenerabilibꝰ.e.ii li Vi.in prin. dic ut ibi
pleniꝰ habet ¶ I gl. iſ. i fi. dic g q ireꝛcũqʒ
allegatio poſita ĩ pnꝰ. iĩtelligat᷑ falſiratẽ otineꝛe.
nã ſi itelligit lla opi ꝙ excõicatꝰ nõ põt appella
re:qꝛ aꝑ eccłia ſeꝑatꝰ:ᷣ falſũ ẽ qꝛ appellando tʒ
locũ reiat.õ dixi ⁊ reo qtũcũqʒ crioſo excõica
to nõ denegat᷑ copia ðᷣfeſiõis: ut ĩ.c.cũ iter ð ex
cept᷑. Aur itelligit᷑ illa opi.ꝙ nõ pot᷑it appellaꝛe
qꝛ appellatio nõ ſuſpẽdit excõicatiõeʒ ⁊ et ẽ fła.
qꝛ ſʒ nõ oꝑet᷑ h̊ cau effectũ ſuſpẽſiuũ põt tñ oꝑa
ri effectũ deuolutiuũ: ut h̊ ⁊ i. d c.uenerabilibꝰ.
n gl ij i vᷣ ſardienſi. ibi ubi ĩ duobꝰ caſibꝰ.
dic meliꝰ ut. õ. dixi ꝙ iſti duo caſus ponunt᷑ gẽa
exẽpli:vñ idẽ ẽ ubicũqʒ excõicatio dr̃ niła nt au
diat᷑ et nõ petẽs orius abſolutione:qꝛ abſolutõ
nõ ẽ neceſſaꝛia ubi excõicatio ẽ nulla ad hoc.c.

ad diſſoluedũ ðᷣ deſpõ ipub.æ.l.x ff. ẽᷣů b. ob.

prinario eni pᷣſupponit habitũ ut ibi ⁊ ſic abſo
lutio pᷣſupponit uinculũ:ut i.c.ueneꝛabilẽ ðᷣ ele.
E in fi. gl. uide ſileʒ gl.i.c.ſi ep̃s forte.xi.q.iij.
7 diſtingue latiꝰ q; hic:ut ibi nõ. ꝙ aut ab epᷣo
fuit appellatũ ad archiepᷣm. aut nõ io cãu
aut euidẽteꝛ ↄſtat appellationẽ eſſe nulã =z debʒ
neceſſario fieri remiſſio: ut bic ĩ fi. tcx. ⁊ in d. c.
uenerabilibus. aut cõſtat appellarionẽ eſſe iuſtã
er tũc nõ dʒ fieꝛi remiſſio ẽt ex urbãitate:qꝛ tiẽt
iniuria excõicato ut in. d. c. uenerabilibus in. ꝗO.
ſane ⁊ ſequẽtibꝰ.aut dubitat᷑ ð iuſticia nł iniuſti
cia ? tũc añ ab ſolutionẽ ſiue perat̃᷑ ad cautelam
ſiue non debet conſtare de legitimitate appella
tionis apparenter æ ſummarie: ⁊ tunc eſt in op
tione ſua an uelit remiutere an abſoluere.æ ita ĩ
bus. ¶ Secundo membio quando non fuit ap
pellatum Aut ercommunicatio fuit lata ad in
ſtantiam alterius ſubditi: æ tunc non poreſt ar
chiepiſcopus ſe intromiuteꝛe ex quo nõ fuit ap
pellatum:ut in dicto.c.uenerabilibus in princi.

aut fuit lata excommunicatio ex officio epiſcopi
2 tunc habet locum diſtinctio 10( J. glo. i

v. intolerabileʒ in fi. Conclude dicta gl. æ doc⸗

hic aliqua addendo ꝙ aut ſententia excõmuni
cationis cõtinet in ſe peccaiũ manifeſtũ utputa
qꝛ excommunicat: qꝛ non facit furtum nel quia

fac elemoſynã uel quid ſile z excõicatio ẽ nulla

tex.ẽ hodie clarꝰ i.c.uenerabilibꝰ in. J. nſtimo
eo.ti.li.Vi.ant excommunicatio continet in ſe ꝗ
liũ errorem æ tunc aut contra ius ⁊? contra id
quo ag tur ⁊ non tenet.ij.q.vi.g. ſi ſententia.
aut S ſus:ſʒ nõ ᷓ id de quo agit 2 tenẽt quidaʒ

—

¶ De ſãia excommunl. .

ꝙ hoc cãn ualei ſnia. Sed forte poſſʒ dici h op
poſitum:exqꝰ fũdauit ſe ſuꝑ cã falſa ad h.c.per
tuas q filij ſint legeti. Aut ↄtinet enorẽ iuris ⁊
fei: æ tũc aut iniuſticia ẽ notoꝛia qꝛ cã ẽ ipoſſibi
lis utpura excõicaĩ̃ ifans:qꝛ ſtupranit nirginẽ:⁊
tẽ ſnia ẽ nila nt nõ.i.c. Romana ĩ.S.i univᷣſita

tem eo.ti.lſi.Vi. Aut cã ñ ẽ ĩpoſſibilis ſʒ notoꝛie

iiuſta = tẽ aut error ẽ expᷣſiꝰ i ſnia ⁊ putaẽ ſniaʒ
nullã: ꝓ B.l.i.ff. que ſen.ſine ap.reſcin.æ qð nõ.
Inn. i.c. cũ Bertoldꝰde re iudi. Aut n ẽ expᷣi
ſus error ĩ ſnia:ſʒ aliũde ⁊ extꝛinſecꝰ ↄſtat de in
iuſticia niputa excõicatur ticiꝰqꝛ ſpoliauit ſẽpro
nium æ nororie ↄſtat ꝙ iſte ñ ſpoliauit:ſj alius
2 tũc glo. ur̃ h̊ dubitaꝛe ? ẽt Jo. an. Sʒ ↄclude
rẽ ꝙ ſnia excõicatõis teneat:⁊ h̊ ui magis time
atur ꝓ h̊ tex. ̊ reqͥrẽès errorẽ patẽteræxpᷣſſuʒ =
tex.i.d.c. uenerabilibus ĩ fi. ⁊ ideʒ tenuit ibi ar
chidi. Sʒ alias ſnia iudicabit᷑ nulla ꝓ bᷣ tex. iunc
ta gl.i cle. paſtoralis de re indi.iĩ vꝓ.non hẽat tʒ
Inn. i.c.fr̃nitatis de frigi.uẽ bonꝰ tex.i.c.inter
cetera de re iudi.ꝓ h̊ adduco rõnẽ. Sñia iiuſta
trãſit in rẽ iudicatã ꝓpter pᷣſũptõm:qꝛ pᷣſũptio
ẽ ꝙ diligẽteꝛ iudex exercuit offm ſuũ:ut expꝛeſſe
tex. S. ð re indi.i.c.cãʒ ⁊ in.c.i pntia de renũci.
S ubi ↄſtat notorie de iniuſticia ceſſat pſump
tio inſticie: qꝛ pſũptio cedit notorietati.viij.di.
neritate maileſta. nec ẽ pᷣſũptio ꝙ ius in ſe nalð
equũ uelit approbare notoriã ĩiuſticiã:⁊ ea q̃ ſt
notoria hnt ꝓ expᷣſſis:fac.c.euidẽtia.s.de acc.
nã ⁊ ↄfeſſio ꝑtis ↄfitẽtis iniufticiã ſñie induẽ re
tractatõem ut nõ. Inn.i.c.qꝛ pleriqʒ de imu ee
cl. fortiꝰubi ẽ notoꝛietas¶ In gl. i Vv. ad cantelã
ĩ fi. Sʒ circa h̊ dubitat᷑:nũqd idiſtincre ſit credẽ
duʒ peiẽti las abſolutorias ſi dicat excõicatio
nẽ latã pꝰ appellationẽ. Conclude pꝰ doc.hic ⁊
in. d.c.ſolʒ ð ſen.ex.li.vVi.pᷣmittẽdo ꝙ ubi abſo
lutio fiẽda ẽ citari dʒ pus ad vᷣſariꝰ ad cꝰ inſtãti
am laia fuit excõicatio nił ipe iudex eam tulit ex
officio nt nõ.in.c.qᷓ frõte de ap.⁊.xi.q.iij.in.c.
cũ excõicato:⁊ ſatis inuit tex.in.c.ſoleʒ pᷣal.⁊ h̊
nerũ niſi ꝑiculum ſit ĩ mora.iũc.n.ñ nocato ad
vſario potit fiẽi abſolutõ pᷣſtira ſufficiẽti cautoe
de parẽdo. mãdatis ecclie:ar.i.c.ex pte.i.j.e.de
v.ſig. Si aũt ad vſar̃iꝰcõꝑet iũc aduerte ad mo
qũ opponẽdi.aut.n.dicẽ̃ excõicatõem latã ꝓ ma
nifeſta offeſa: æ dʒ ſibi dari tminꝰ ad hoc ꝓban
dũ ut.d.c.ſolʒ.Aut diẽ appellatõem fuiſſe fruſ
tratoꝛiã:⁊ cũ ↄſtet excõicatis.pᷣceſſiſſe ex legitia
cã.ʒ ñ apꝑeat de ueꝛitate cãe ſiet abſolutio pſti
ta cantõe ſaltẽ iuratoria.⁊ poſimodũ inqꝛet᷑ de
neritate cãe ꝓ h̊ dẽm.c.nenerabilibus i fi.⁊ ibi
gl.pe. Aut aduerſariꝰ ꝓponit nullam appellati.
iterueniſſe ſaltẽ ifra tẽpus legitimũ ⁊ tũc an oia
dʒ ↄſiare ꝙ appellatum fuit an excõicatiõʒ ⁊ p
ablolutionẽ iqret᷑ de ueritate ut.d.c. uenerabili
bᷣ ĩ fi. ⁊ qᷓ tex. h dicat ꝙ ſedes aplica conſue
nit abſoluere ad cautelam. Idem dicendum de
iudicibus inferioribus ut in.d.c.ſolet ⁊.c.uene

zabilibus ? de hac abſolutione ad cantelam ui

de plene per Jo. an. in. d. c. ſolet,.

3J aliquãdo Si papa ſuis

* ſis excõicatuʒ
ſalutat non per h̊ eum abloluit.h. d.
Primo ponit dẽm. Scðo cam ꝛeddit ibi cum
per ignorãtiaʒ. Caſus ⁊c. Mõ.pꝰex tex. ꝙ excõ
municati ñ ſũt ſalutãdi ẽt ꝑ f̃as.nam papa h uꝛ

ſe excuſare ꝙ ꝑ ignorãtiaʒ he e qñqʒ ðᷣſtinan
ach cresicaton C Hõ. ſcᷣo ꝙ papa põt nõ ſer

uata forma ecclie abſoluere excõicatum. nã tex.

H diẽ ꝙ ꝑ ignoꝛãtiã qñqʒ emanant be he.g ſi

ex certa ſũia ⁊ papa ꝑ b̊ intẽdeꝛet abſoluer̃ uale

ret abſolo ut hodie claꝛe ꝓbat᷑ i cle.ſummꝰeo.

ti. ¶ In gl. æ ibi et h̊ ↄſtet et dic ꝙ ñ dr ↄſtaꝛ

niſi h expᷣmatur:uñ oʒ ꝙ dicat ꝙ ꝑ h̊ uult eum
abſoluere et hodie ꝓbat᷑ i dẽa cle. Si ſũmus.e.
ti. ? ꝓ ̊ uide.gl.nõbilẽ i cle.i.de iĩmu.eccl.qᷓ di
cii ꝙ ſi papa reuocat aliquã ↄſtitutõʒ ? uult eã
heri ꝓ ifecta excõicati nigo? illius ↄſtitutionis
ñ idigẽt abſolutiõe maxia.n. ẽ pape ptas caca
ius poſitiuum ut ibi nõ.? ꝓbat᷑ i.c. ꝓpoſuit de
ↄce.pᷣbẽ.Et ĩ fi.gl. Mõ gl.ꝙ papa nõ inciditĩ
excõicationẽ cõicando cũ excõicato:æ idem nõ.
gl. in. c:ſi inimicꝰ.xciij. di.⁊ i.c.nui.S.e.male ti
fac ſic cõicando ut nõ. in.d. e. nulli ⁊ ibi dixi æ
ſõ papa fuat ꝙ cũ excõicati ambaſiatoreſ petũt
audiẽtiaʒ fac eos pᷣus abſolui ⁊z explicata amba
ſiata reducit eos i pᷣſtinam excõicatõm. Sed ex

gl.qᷓro nũqͥd poſſumus optaꝛe excõicato ſalutẽ

aie æ corꝑis:doc.ꝙ ſic æ orare ꝓ eo ſicut eccle
ſia in die ꝑaſceues oꝛat ꝓ heꝛericis:qͥ tñ ſũt ex

cõicati ut in.c.excõicamꝰ.S. ð̊ heꝛeti.h̊ itelligen

dum excõlſcati niuunt. Sʒ ꝓ ðᷣcedẽtibꝰ in excõica
tionẽ ñ oꝛãdũ:ut ĩ.c.a nobis ⁊ ĩ c. ſacꝛ.S.eo.
ficii Excõicatus a pluribus pᷣ
latis ñ ẽ coĩoni rſtituẽdus
ſi ab uno tmn abſoluit᷑.uł alit᷑ ⁊ ſic. Ex
cdöicatꝰa pluribus pᷣlatis ob ples cãs nõ ẽ coĩo
ni reſtituẽdus: iz de una caulſa uelit ſatiſfaceꝛe:et
ſi impetꝛatur abſolutio.tacitis alijs nõ ualer eb
ſolutio. h. d et ſecunda pars ibi ſuper boc. Ca
ſus ꝛc. ¶ Mõ.pꝛimo ex tex. ꝙ multiplicans ex
ceſſibus poteſt multiplicari ninculum excommu
nicationis pꝛo hoc.c.ita quoꝛundã.S. de iudeis
2= in. c. cum pꝛo cauſa. S. eo. (Ex quo infenur
ꝙ propteꝛ exceſſum ſeu delictum quis põt excõ
municari ab boĩe qð uẽ contra glo.in. c.epi. xi.
.q.iij.que diẽ excõmunicationem non eſſe feren
dam ab homine niſi rõne otumacie:⁊ pꝛobatux
in. c. ſacro.]. eo. ¶ SDed tu intellige tex. ꝙ, debʒ
excõicari ꝓpter exceſſum.i.propteꝛ contumaciã
inlurgentem ex exceſſu ſeu delicto: ut quia cita

tus ur ſatiſfaciat pro delicto negligit ſatiſſacere
ur nõ. in. c. ex parte. j. ð Sõ

do ꝙ piures pꝛelati poſſunt habeꝛe inriſditio

nem in perſonam unins cleꝛici ? eum excommu

nicare:finge enim ꝙ clericus habeat beneliciu⸗
in diuerſis dioce uel in una dioceſ̃ babet bũſi
cium ⁊ in alia patrimonium ſen domicilium: ut
in. c. poſtulaſti de foro competemti uel in alia
babet dornicilium in alia oeliquir: ur in. e. .

ſbiheet Cing ,t .
lgeerien lirinn ale
6bö gatöpnini u nnn⸗
ore Nnnduemn an
Cp ſgen ieki Büvn
igoſtcumnoi nadi⸗
zeönbipchzr pom n
mi Mos eno se
lll cl nl Cop / g ⸗
Nocatngi gcuͦ idrae
Emdnwiittinginr n
nudeſscpeintti gi
ußaißhnonſiftangi
Mulin n nden dü il
nigeneſncliml git e
ng ilnnſnii den
unfuni ich en gien⸗
nüfintetic Renm
4l Aio ſir
lſi e hilii gii d
rdart ule igt
l . R gi⸗
iirſeninn⸗
hihetinin uf

Natnore lenö.
amäemiii
dcmmii tbiiine
monbaſigore eii
Git piean mnn
Mnr groltno ſini
onre peo ſant ac
5 keni 5ielgen
artinb in oin
bric ludo.
nug inhuß
cdiont Kümins
i Aa.
ſles is ndi00i
is iſs no ule e
8b be bor
Pg niplens
pinenvmmexconmm
wndi? Ndes
.(Erovo lemi
mngut
nc.
eſe keren
õ
lige e. de
tertonilſuin
daiaoebt nin li

D

¶ De ſuia excoõmuni.

de ꝛap. ¶ Tertio nõ q; abſolutio ab excõicati
one ꝑ ſurreptionẽ obtẽta ñ ꝓdeſt excõicato de

qꝰdic:ut plene dixi i.c.cũ ꝓ cã.s.eo In glo.
i. ibi una abſolunone æc. Mõ glo.uiqʒ ad finẽ
ex qua hẽs duas practicas abſoluẽdi illũ qͥ płri
bus excõicationibꝰligatꝰ ẽ pᷣma practica ẽ ut ꝑ

nnicã abſolntionẽ tollant᷑ oẽs.⁊æ itellige iſtã glo.

dupłꝛ. pᷣmo ſi ide pᷣlat excõicauit ſubiectũ płꝛieſ
ꝓpter multiplices cauſas.tũc ipſe ſolꝰpõt unica
abſolutione oẽs excõicationes rollere. Secũdo
põt itelligi qũ diuerſi pᷣlati excõicarũt:ut ĩ la et
tunc põr fieri unica abſolutio.ſ.ſi oẽs ↄueniant
ſimul.nã unꝰpᷣlatꝰn põt abſoluere ab excõicatio
ne lata ꝑ aliũ pᷣlatũ: ut ĩ. c. paſtoꝛalis de offi.oꝛ.
i. F. p?ea Sedðᷣa practica ẽ ut unꝰↄmittat alt᷑i ui
ces ſuas.⁊ hec ẽ bona ⁊? młũ fꝛeq̃ntata. Tertia
practica ẽ: ut qlibʒ ſeꝑatim abſoluat ab excõica
tione ſua.⁊ lʒ utat᷑ vbo abſoluo ñ ꝑ h̊ cẽſeĩ ꝛeſti
tuiꝰ cõioni:qꝛ ꝛeſtꝛingit᷑ ad cãm ſubiectam ar.in
al. age ⁊ i.l.ſi decreta. C. de tranſac. abbas.
2 Excõicatis ⁊ ĩteꝛdic
Eſponſo.⸗ pᷣdicaꝛi põt licite
vperbũ dei hb pᷣmo. Tpe gnãl uerdicti
Icedi põt baptimꝰ chriſmatio i frõte ⁊ pẽitetia
morientiũ h. d. o. Et ſunt due ꝑteſ puncipales
fa ibi pteꝛea Caſus ꝛc. Mõ.pꝰ ex tex. nnũ caiũ
i qꝰ excõicatꝰlicite itrat ecchiam midek ut andiat
vbũ dei ⁊ h̊ ꝑmitui᷑ ut inducat᷑ faciliꝰad cõꝛecti
onẽ. Munqu d ãt exiꝛa hunc caſuʒ poſſit excõi
carꝰ ingredi ĩ eccłiã. Hã brix.i.c.qͥ ſtuder.i.q.
.i.tʒ ꝙ ſic dummõ ñ itrer cã audiẽdi dina. Alij
3 qð mihi plꝰplʒ æ ꝓ h̊ tex xxv. di. perlectis.et
xxi. di.cleros.⁊ nõ.S.e.nuꝑ.et iõ ĩteligo hune
caſũ eſſe ſpalẽ. Scðo nõ. ꝙ licite ꝑticipat᷑ cum

excõicato qn ꝑticipiũ tẽdit ad eiꝰ coꝛectionẽ

clariꝰhabeĩ᷑ i.c.cũ uolũtate j. eo. Lertio nõ.ibi
cũ uideris expedire ⁊c̃. ꝙ nñ ſolũ ſeł ĩ bebdoma
da ſʒ ẽt cũ pᷣlato uiſũ ſuerit pñt excoican uocaꝛi
ad eccliaʒ ut audiant vbũ dei. Quarto nõ.qðᷣ
oẽs ciueſ uniꝰcitatiſ ꝑit᷑ 2 ſił excõicaꝛi pñt ⁊ itel
ligo ꝙ excõicatio ferat᷑ i ꝑſonas capaces.nã in
uni vᷣſitatẽ ñ dʒ fẽri excõicatio nec ẽt ĩ icapaceſ:
nt ſũt ifates de qꝰi. c Romana i. F. i uni vlſitatẽ
eo.ti.li. vi. Quĩito nõ.i. S. pᷣterea tria ſacramta
oceſſa ipᷣe intdicti gnãlit. Dꝛiuʒ ẽ baptiſmꝰæ Iʒ
bic dicat de ꝑuulis idẽ eſt de adult ut in.c.qm
.e. ti. li. V. Scðᷣʒ ẽ pñia moriẽtiũ hodie ẽt oibꝰ
dat᷑ pnia ipᷣe iteꝛdicti:ut i.c.fi.e.ii.li.vVi. Sʒ coꝛ
pꝰ xpᷣi ñ ↄcedit᷑ niſi morietibꝰ ui ibi nõ. Tertiũ
ſacꝛamtũ ẽ chꝛiſmatio ĩ fronte ⁊ licet h̊ dicat de
pueris. Idem i adultis ut dixi i. d.c.qm Quid
aũt ĩ mẽimoio ⁊ ĩ ordibꝰ.dic ut nõ.i.c.nõ c.õ.
de ſpon. Aobas.
B ti ani Si. giux ſcit ꝓp
Nquiſitioni. impedim
um mr̃imonij n dʒ reddere debituʒ ſʒ
