Oſt miſerabilẽ. er ſub
cõionis xpianoꝝ ꝑ pꝛincipes ſeculares co
gendi ſunt indei ad uſuras reſtituendas. h. d. ponit
duplicẽ ꝓuiſionẽ õ iudeos uſurarios:fa ibi donec
caſus .AE di tex. ſingularẽ ⁊z apertuʒ in aꝛ.
ꝙꝙ coꝛã indice ſeculari poſſunt repeti nſure ſen agi
ad remiffionẽ nſuraꝝ ꝓmiſaxꝝ. nam ſicut indei poſ
ſunt cõpelli ꝑ poteſtatẽ ſeu pꝛincipem ſecularẽ ita ⸗=
xpᷣiani.Eſt eꝛgo iſtud crimẽ mixtũ ſeu mixti foꝛi ut

poſſit fieri reſtitutio ſen reperõ tam in foꝛo ſeculari
cꝙ̊ eccleſiaſt co ⁊ hoc ubi non dubitatur contꝛactum

uſurariũ eſſe.ſi aũt dubitaret᷑ cognitio ꝑtineret᷑ ad
foꝛũ eccliaſticũ nt plene nõ.iĩ.c.cũ ſit generale.ð fo.
cõpe.⁊. c.ſi iudex laicus.de ſen.ex.li.vi.⁊ in.l.titia.
ff.ſo.ma.⁊ tene menti in hoc iſtũ tex.qꝛ multi tenue
runt ꝙ iudex ſecularis nullo mõ põt ſe intꝛomittere
de uſuris ut plene dixi in.d.c.cũ ſit generale.⁊ uide
glo. in cle. diſpẽdioſam.de indi. ¶ Secundo nota
aꝛgu.a contꝛaꝛio ꝙ xpᷣiani nõ peccant cõicantes iu
deis in mercimonijs.nã in penã iĩterdicitur eis cõio
ut hic. ergo regulariteꝛ nõ eſt inteꝛdicta ſʒ nimia fa
miliaritas ⁊ ↄueꝛſatio bene inteꝛdicit᷑.xxviij.q.i.c.
ſepe ⁊z. c.nuliꝰ. z. S. de iude. in. c. ad hec. cũ ſimilibꝰ.

Itẽ nõ. ꝙ in cꝛĩe uſuraꝝ eccleſia põt ĩdirecte excõi

care iudeos inteꝛdicẽdo eis cõionẽ xpᷣianox ¶ Vl
nio põt itelligi ꝙ iudei peccãt cxercẽdo uſuras ẽt
xpᷣianos.ipſi iñ pntãt oppoſitũ peꝛ id ꝙ habetur ð
utero.xviij.c. Fꝛatri tuo nõ feneꝛaberis.⁊c. qꝛ dñt
Z gentes alteꝛiꝰ fidei liceat eis fenerari. Ad ideʒ
tex.optimꝰ.i.c.ab illo.xiiij.q.iiij.ubi dicit᷑ ꝙ cõtra
boſtẽ poſſumus licite exeꝛceꝛe uſurã cuʒ licite poſſu
mus adueꝛſus eos gladio militare æ bona eoruʒ oc
cupeꝛaꝛe.foꝛtius licet exercere uſurã contra eos ⁊ ẽ
caſus ĩ quo nſura nõ eſt peccatũ. ⁊ eſt addẽdus iſte

ca ſus ad alios quos dixi in. c. cõqueſtus.S.e.ſʒ cer

te iudei ex hoc nõ excuſant᷑ a peceato exercẽdo uſu
ras ) xpᷣianos.pꝛimo ꝑ id ꝙ hr̃ de ntero.xxviij. c.

alienigena fenerabituꝛ tibi iu autem nulli E tem in

plal. generalit᷑ dr̃ ꝙ ille habitabit in regno dei qui
pecuniã ſuã nõ dederit ad nſuram ⁊ ſic lex antiqua
indiſtincte pꝛohibet uſurã/ Non ob. pꝛima auctori
tas qꝛ ille nõ facit niſi ꝑ cõtraꝛiũ ſenſũ.⁊ ar.Srio ñ
nalʒ ubi Sriũ eſt alibi expꝛeſſum.ut in.c.a nobis.ij.
de ſen. excõ. Nec ob.ſᷣm ꝙ dr̃ de hoſte:qꝛ xpᷣiani ñ
ſunt hoſtes iudeis imo eos tolerant ex humanitate
ut in. c. æ ſi iudeos.de inde tẽ iudei poteſtateʒ
idicendi bellũ nõ habent ergo ↄcluderẽ iudeos pec

care exeꝛcentes nſuras xpianos ? poſſunt ab
boc cꝛimine nheſe ſ In glo. in fi.⁊ lʒ indei ĩ tꝑa

libus ſubſint pncipi ſcłari nõ tñ itelligas q eccleſia
nõ poſſit eos ↄpellere ad uſuras reſtituendus nam

cum hoc crimen lit eccleſiaſticuʒ ? ur iudei peccãt 9
tra legẽ eoꝛum ⁊æ contꝛa nãʒ exeꝛcendo uſuras licite
pñit ↄpelli ꝑ iudicẽ eccleſiaſticum ut nõ. Inno. in. c.
quod ſuꝑ his de noto. ꝓ hoc facit iſte tex. in fi. ubi
eccleſia interdicit eis coioneʒ xpianorum.nec.ob. ſi
dicatur quaꝛe papa mandar eoſ ↄpelli ꝑ iudicẽ ſecn
laꝛẽ ſi ipſe poteſt.hndo ꝙ faciliuſ pñt ↄpelli ꝑ ſecu
larẽ habentẽ homies armatos.nã eccleſia nõ bʒ ar
ma ⁊ de iuriſdictõe ſpirituali parũ curãt iudei.iõ ut
facilius cogant hr̃ recurſus ad pᷣncipem ſeculareʒ. ſi.
mile in. c. poſtulaſti. æ qᷣ ibi dixi.S.de iude.et quod
dicam ĩ gl.fi ¶ In⸗ gl. fi.ibi pena coꝛꝑali pũiantu
ſʒ hoc facit ↄtrã id quod dixi ĩ pce.gl.nã ſi pñt coꝛ
poraliter puniri ꝑ eccleſiam quare papa mãdat eos
ↄpelli ꝑ ſecularem ptãte.ſʒ põt reſponderi ꝙ eccle
ſia h facit nbi hʒ iuriſdicrõem tpᷣalẽ iʒ ubi hʒ ſpũal
poſſit idẽ facere in ſpectãtibus ad forum ſuũ iuoca
to auxilio brachij ſecularis ſicut facit ↄtra clericos
non tamen ita de facili poteſt ſicut index ſecularis.
Itẽ hic non negat quin eccleſiaſticꝰ poſſit. nã cꝛi
mẽ ẽ mixti fori ut.S.dixi Knie N.l-n bene gl.
quod indeuſ rõne delictii ſo:mi foꝝ eccleſiaſticũ.2 in
tellige ð delictis.contra legem eoꝛũ ĩ moraltbꝰ ur ſi
cnt xpᷣiani ſortiuntuꝛ forũ eccleſiaſticum delinquunt
contꝛa legẽ diuinã ut ↄtra iurametũ uel quid ſimile
ita iudei.nã nõ deñt ipſi gandere maioꝛi pꝛeroga
tiua.nã ut dicit᷑ in enãgelio unũ dʒ eẽ onile æ unus
paſtoꝛ. Itẽ qñ iudei et alij infideles peecant contꝛa
nãm.nam ſicut deus tales pũiuit. Genef̃ vij. ita et
eius uicaꝛiuſ põt eos pũiꝛe ut nõ. Inno. i. c. ꝙ luꝑ
his.de noto.iqᷓ;tũ gl.diẽ ꝙ rõne delicti ſortiuntuꝛ
forum. JIdeʒ dic ſʒ hoſti. roe rei nel contractus uel
do micilij cuʒ iſta equiperentur.ut.S. ð̊ fo. cõpe.c. fi.
uod tene menti.
as. Aſurarius qui fecit debitoꝛẽ
iuraꝛe de ſoluendis uel de nõ
ꝛepetendis nſuꝛis eccleſiaſtica cenſuꝛa cõ
pellitur ab exactione deſiſtere et ex actias reſtitueꝛe
hoc dicit ucl aliter. et ſic non obſtante iuramento
de non repetendis uſuris per debitoꝛem preſtito
poteſt iudex ex officio ſuo uſurarium ad reſtituen
das uſuꝛas eompelleꝛe hoc dicii. Cõmunis diuiſio
ſecunda ibi nol.caſuſ ⁊c ¶ Mota. pꝛimo ex tex ꝙ
iuramentum preſtitum de uſuris non repetencis
non inducit liberam remiſſionem uſuꝛaꝛum immo
uſure uidentur magis extorte:cum iuramentum nõ
preſumatur interuenire ex libero conſenſu iurantis
ut in.c.ſuper hoc.de rens. G n ota fᷣo iudice poſ
ſe ex ſuo officio ſupplere nedũ poſt nſuras ſoluias:
ut earum fiat reſtitunio ſed etiam ante ſolurionem
ut earum nulla fiat exacrio. poteſt. enim. index pᷣue
niꝛe ãte conſumatiõem peccati cum index nidet ali
quem iĩ precipiito peccandi.de quo nide bo. gl. in.
.c.ex litteris.S.de ſpon. Item nõ caũʒ in quo iudex
ſupplʒ ad ↄmodum pᷣuataruʒ ꝑſonaꝛũ cum mandat
uſuras reſtitui.ſed hoc facit poriꝰ ꝓpter utilitatem
publicaʒ ⁊ aiarũ ut obuiet ꝑiculis et peccatis: alias
nõ faceret ut nõ.in.c.ad nzam.ij.de iureiur.æ i.l.i.
F. Hᷣ aũt iudicium ff. de dã.infec ¶ In gl. i. ibi re
laxato priꝰ iuramẽto.iſta ſupplectio ad l'am ẽ potiꝰ
*53

auedã extoꝛſio.nã ſi hoc eſſz neceſfariũ papa dixiſſz
in tex. ar. in. c. ad audientiã. de deci. et iõ dic meliꝰ
ꝙ aut iudex ꝓcedit ex officio non imploꝛato ꝑ iſtũ
iurantẽ æ tũc nõ ẽ opꝰ hanc abſolutioneʒ faceꝛe qꝛ
in nullo nenit iſte cõtra inramentũ:qꝛ inranit nõ ꝛc
peter.nõ aũt iurauii uſuras nõ ꝛeciꝑe ſi ꝛeddeꝛẽtur
2 ĩ h cãn ꝓpe loꝗt iſte tex. Aut iſtemet qui iurauit
intendit ꝛepeteꝛe æ tunc ꝓcedit ꝙ; dicit glo.ut priꝰ
petatur ꝛelaxatio iuramenti ut in. c. i. de iureinrã. et
nõ glo. ꝙ iurãs nõ ꝛepeteꝛe põt pereꝛe abſolutionẽ
licer abſolutio oꝛdineĩ ad finẽ ꝛepetendi ⁊ hoc ideo
qꝛ primũ factũ eſt danatũ.⁊ iõ ꝛeſtringẽdum ad teꝛ
minos tm. Et in fi. glo. ſed queꝛo quid ſi iurauit nñ
genũtiare. dic ꝙ non ualet inramentum qꝛ nõ potu
it ſe obligare cõtꝛa bonũ caritatis ⁊ diſpõeʒz euange
licaʒ ſi peccauerit ⁊c. fundat eim ſe denuntiãs ſupeꝛ
peccato cꝛeditoris ⁊ ſalute aie illins ? non ſuꝑ pꝛo
pꝛio ↄmodo: de quo nide qð nõ. in. c. ad noſtꝛa. ij.
7. c. quẽadmodum de iureiur. teneas bene memi et
gde mã petendi hc abſolutionẽ dixi plene in. c.i. ?.
c.:Qebitoꝛes de iureiur. ⸗
on audiĩ uſu
Dia fruſtꝛa. rarins ꝛeperens
uſuras niſi prins ꝛeſtituat extoꝛtas peꝛ ſe
DH. d. ponit ſtatutum cniꝰ cãʒ pꝛemittit. ibi ſtatuimꝰ.
caſus c. ¶ Mõ p principiũ tex. ꝙ ſolet quotidie
allegari ꝙ non ẽ dignus auxilio legis qui cõmit it
in legẽ. lacit qð nõ.in.c.ij.de conſti.⁊.c.cuʒ omnes
eo ti. pateꝛe legem quam ipſe tnleris. Secundo
nõ. ꝙ nec ꝛepetens uſuras nec petens computari
fructus in ſoꝛtẽ audiri debet niſi pꝛius ꝛeſtiinat ipſe
nſuras quas ab alijs extorſit.⁊ ex hꝰ põt colligi ar
gu. ꝙ ab alijs ciuilibus actiõibus uſurarivs noze
pellit anteqᷓ; ꝛeſtituat nſuras arguendo peꝛ locum a
ſpãli. nã ſi ſpãle ẽ cũ ꝛepetit uſuras vi nõ audiat niſi
ꝛeſtituat ꝑ ſe extoꝛtas:eꝛgo in alijs actiontous audi
ri dʒ hac exceptiõe non obñte. ¶ Vltimo nota ibi
alijs ⁊c6. ꝙ uſurarius cõuentus ab alio uſurario po
teſt exciꝑe nedum de niuris extoꝛtis a ſe ſed a qbuſ
cũqʒ alijs. ⁊ ſic audit allegans de inre teꝛtij: et hoc
fir in odiũ nſurarij ut prius ſit purgatũ crimen ꝙq;
gliũ de ipſo arguat. d dubium é quid fiet cuʒ
nuſurario cxcipiẽte cõtra uſurariũ nõ ꝓcedit᷑ ĩ cq ꝛe
manevit ne peccaiũ primi uſurarij impunitum. naʒ
ex hoc iſte uſurarius prius cõnentus ꝛepꝛo babit cõ.
modũ.⁊ ſic nteꝛqʒ ꝛetinebit uſuras qð vꝛ abſurduz
So.doc.itelligũt mirabilit᷑ hunc tex. ꝙ iudex ex of
ficio ſuo ꝛepnlſo actoꝛe ↄpeller cõuentũ ad ꝛcſtiiuen
das nſuras non iſti actori ſed üllis qui debet ꝛeciꝑe
nſuras ab illo actoꝛc. iſie actoꝛ tenebitur poſiea
hoc habeꝛe raiũ cũ negotiũ ſuũ utiliteꝛ geſtũ ſit. l. ſi
pupilli.ff. de nego.geſt.facit qð nõ.in.c.itellexin us
de adul.z facta integꝛa ꝛeſtitõe audiet᷑ actoꝛ in iſtis
eim multum exhubeꝛat officiũ indicis. ar. S. c. ꝓxi.
¶ In glo.i. in fi. de hac mã vide ꝙ nõ. Inno. i. c.
intellexim? de adulterijs. Cxy. in. l. ij. C. que ſu lõ.
cõſueiudo ultra mediũ. Moſti. hic ſequii gl. dũmõ
iſte nõ peccaueꝛit eꝛga fidẽ ad hoc.j.de ꝛeg.iur.de
fleat peccatoꝛ. z..ij. q. vij. c. nõ põt. Ninc in. c. fi. de
mu. eccle. qixit ꝙ aut quis deliqt otra lesẽ gñalem

2 gñaliter perdit auxilium legis aut ↄtra legẽ ſpaſè
2? non perdit beneficium aliaꝝ legũ niſi ubi iure ca
gert᷑ ar. in auẽ. qua ĩ ꝓuincia. C. ubi de cri. agi oʒ.⁊
in ueritate hec nia brocardica c. vñ non põt dari in
uariabilis doctrina ſʒ m caſus ↄtingẽtiam ? quali
tatem iudicandũ eſt. ſatis tñ põt teneri ꝓ quad rla
gnali ↄclulio glo.cum dictis doc.pcedẽtiũ.æ ad.l.
auxilium alł. pro cõ. rario dic ꝙ non eſt ꝓprie ðᷣlie
tum qð facit ꝑdere illud bnificium ſʒ qꝛ ĩ de icto cel
ſat rõ beneficij ↄceſſi.nã ↄcedit᷑ bnficiũ reſõis mĩo
ri leſo ad ſuam facilitatẽ ꝗͥ rõ ceſſat in delicto cnʒ ðᷣ
lictum non ſit ſine dolo.non ob. c. dilectis fiijs de
appel. qꝛ ibi iõ auditur appellãs qui non detulit ap
pltoni aduerſarij qꝛ ſue appelloni fuit delatum per
iudicem. vVñ poſito ꝙ ſit fruſtratoria: iñ ꝓpter de
larionẽ deuoluit cãm ad ſuperiorẽ ut.c. cũ ape loni
bus. de appel.li.vVj.non ob.l.filio pꝛoni.S.i ubi Gr
ꝙ li pꝛonus duxit libertam ignominioſam in uxo
rem perdit bencficium alterius legiſ qua cauetur ur
patrono niuo non poſſit liberta dinertere ab co.lo
quitur enim in odiũ pꝛoni ↄtrahẽtis cũ ignomioſa
nel ilud ẽ pꝛopter oiũctõem ⁊ cõnexitatẽ quã hbʒ cũ
facto pᷣncipali. ¶ In glo. in. v. reſtituerit. ibi reſii
tuere ſaltem pauperibus ſi nullus appareat. bec in
tellige neꝝ anñ neſcitur ubi ſit cni fiẽda é reſtõ. ſi an
tẽ eẽt abñs æ de proximo neturus tũc peccunia il
la dʒ oſignari ⁊ deponi.ar.i.l.acceptã. C. uſurif.
en glo tbi ſi uſurarius impetrator appellat:
ſecus ergo ſentit glo. ſi aduerſarius appellet ? põt
eſſe rõ diuerſitatis qꝛ cõtra iperrãtem ẽ pſũpno ꝙ;
uſuras extorſit: iõ non auditur iteri nolens uſuras
ab alio repetere. ſʒ qñ aliꝰ appellanit eſt preſumptio
pro eo ꝙ bẽat iuſiam anſam.nec ob. li dicatur ap
pellatione pẽdẽte nihil nonandum:qꝛ illud neze in
piuditium pꝑtiũ.ſʒ iſta eſt cauſa ſepata.? hoc diciũ
gl. eſt latis equũ Iʒ nõ iure ꝓbetur. Et fi. gl. nõ fi.
glo. iñcto tex ꝙ v. fruſtra qnqʒ refenur ad id q tʒ
ſed eliditur per exceptionẽ ⁊ ſolet ad mm faceꝛe.1.
pe. F. ad crimẽ. ff. de publi. iudi. ubi dẽ ꝙ in crmiali
cã fꝛuſtra interuenit ꝓcuratoꝛ queſi ꝑ nueibuʒ ne
ceſſario nõ cõcludat᷑ ꝓceſſum eſſe nulluʒ.ſic hic peꝛ
hoc vbũ nõ inducitur nullitas r̃ax. ĩ effeciu Hn
de ut dixi in.c.neniẽs de accu. STc⸗ gl. oppo.
Ʒ tex.uidet᷑.n.ꝙ exceptio cris nõ bẽt obſtare pꝛoſe
queti ius ꝓpriũ.iiij.q.vj.oĩbus.nam quãtũcunqʒ
crioſus audiri debent petẽs iuſtitiã ut ibi Sol.Oñt
quidam boc ſpãlc in odium nuſurarij nel ꝙ ꝛepetẽs
uſuras fundar ſe ſuper peccato iõ excipit᷑ ð peccato
cõſilłi. ſed prima ſo. uerior qꝛ iſta ſunt dinerſa facta
vVñ non recipiunt compenſationem ut dixi in.c. ĩtel
leximus de adul. Sed quero utrũ alij a reo cõueti
pnt proponere hãc exceptionẽ cõtra ipetrãtẽ. doc.
cõit᷑ concludunt ꝙ non qꝛ ad eos non extẽdit᷑ niꝛꝰ
Faxꝝ ſed ipſe reuſ põt bñ exciꝑe ge uſuriſ ẽt ab alijs
exrortis ut hic in rex ¶ Altimo qrit᷑ qn hec excep
tio ẽ proponenda.cõſt cõcludiiur ꝙ an lit. con. qꝛ
eſt exceptio dilatoria nt pʒ in fi.ibi nullatenꝰ andia
tur. ſi ergo fuit auditus non poteſt amplius excipi

2 debet probari hec exceptio.j.octo dies ſm hoſti.

ar. c. pia. de excep.li.vVj.tene menti.

, inelann dor gMoe
j norin di gmmin
ſor unni mnſfit ⸗
ginigainllel 05
ſſtos ag ei nmnſeſit wt
õ
ichlnmifü hen ffn⸗
rlrded Prn er a
KRreggeſ cidensdrid
cedrcaſeecſgid (ocades
Poba. Go ſolit odus m
hiü ter ch ineligie nanleeſ.
hoc novoni noc gnunis in nin
rilaina di no np mtuer ſob
pniala vuniis airz ili onn
ſinmli oͦgi pb nce
lnmnſeſn ſal Yo an no nici ⸗
nninsbynnigmarati e rbibn

Inidu t ais nnonend rie

ſio nio Mni ſrärocAnomi
Pfucinmansniheſähr⸗
füſfenimenelln cetd en
noaio firi nanenisg t ic eß
Mulg ela tennimni Ngonenn
cC l ſleck wa e⸗
ieſpllacinlinm en
ſc pnione ne no ſffichrad
giet ilbſhniin gis⸗
eharntiſee nmn eie
hmmſcſniore hnj “
1nmmiſſihg

bennn ſronnteen
mnabenis e nud
gs oſ nn anenr
ſtibemcmnnreb o⸗
on onbens i gonio
ane nini tihh
b.in 5reſlivant o ſeſi
ſinuſus grpgrent bot in
biſtcaifidaeetoſ an
o dewins fit gegenrie
NiNaad wf.
Dmuinsinpenndt dd
Aadreſgtus pelnd de
Rcönn ipeniene hlipto g
on audinr ieni robns uſons
ian oppelinre orinpo
ulm, Mdaur 4/
Spovundmr lr i
lalſslaan? bot dn
4 nbent Ciif goͤff
1cßezehenmadide,
etſerdnäminend.
Düiiochrd Ciai
ArncrcNiipbleth
cclan cſerulch irhtſe

rrlus i i An in
Nrn. CEnag n.
vabtökuehſti

„7

cibra n uninc)

wſ, anikeſti
Bm in dioceſi. nſuꝛaꝛij etiõ
nullo accuſante pñt cõpeſci peꝛ penam la
teꝛan.cõcilij.h.d.nel aliteꝛ ⁊ ſic. Connictꝰ de uſura
ria pꝛauitate ꝑ famã ⁊? alia argumẽta põt manifeſta
ri uſuꝛauiꝰ ⁊z tanq; manifeſt uſuraꝛius compeſci ſᷣm
diſpoſitionẽ lateꝛan.cõcilij. h.d. notabiliter ſm vuʒ

itellectũ.c.nã pꝛimũ ſumaꝛiũ o. al.pani hʒ dubiũ
fa pars ibi fꝛateꝛnitati ¶¶ Hõ.pꝛĩo ex tex.fᷣm nnũ

intellectũ qui ſatis eſt uerꝰ in ſe ꝙ ſola fama nõ fac

nſuꝛaꝛiũ manifeſtũ etiã quo ad penas lateraneñ. cõ
cilij. ſed ultra famã requirunĩ alia argumenta. æ in

boc iſte tex. eſt ſing. æ alibi nõ ꝓbat̃ ꝙ ꝑ ſolã famaʒ

27 aꝛgumenta poſſit quis cõninci æ cõdẽnaꝛi de uſu

raꝛia pꝛauitate. ? ſic cõuictꝰ? z cõdemnatus dicatuꝛ

manikfeſtꝰ.qdð intelligo:ut.j.dicã.¶¶ Mõ.ꝙ nemine
inſtante nſuꝛariũ nihilominus debet ordinariꝰ õ

eũ ſnũ officiũ exeꝛceꝛe n glo. ij. in fi. hec gl. ten

dit ad declarationẽ.c.⁊? obſcure aliquantulũ loqui

? pꝛo intellectu põt ſic opponi. ur̃ enim iſte tex. ſibi
Zriꝰ.nã in prin.dicit ꝙ minime dubitabatuꝛ quin
iſti eſſent nſurarij manifeſti:æ tñ poſtea dicit ĩ.V.fꝛa

leꝛnitati.qꝙ ſi aliſjs argumẽtis illos cõſtiterit eſſe ma

nifeſtos. ſi ergo eꝛãt manifeſti æ notoꝛij non debent

requiri alia argumẽta: ut in. c. euidentia de accu. ſi

autẽ capit᷑ manifeſtũ:pꝛout diffeꝛt a notoꝛio ut dica
tur illud qð ꝓbari põt.iũc debẽt ſufficere argumen
ta: ſed requiri enidens ꝓbatio. nã ꝓbatio dʒ eſſe ñ
pꝛeſũptiua ſʒ neceſſaꝛio cocludẽs:ut in.c. in pñtia ð
pꝛoba. lo.ſoluit duobus modis pꝛimo ꝙ princi
piũ tex.dʒ intelligi de manifeſto.i notoꝛio. ſed quia
hoc notoꝛiũ nõ ẽ ꝑmanẽs in nſurario.ſʒ eniaʒ facti
trãſeũtis cũ nõ ſemꝑ mutuet ſub uſuris.ideo reqni
runt᷑ alia argumẽta ultra illã noroꝛietatẽ. ⁊ ſi gl.eẽt

va multũ foꝛet nõnda.? ꝓ h̊ uide qð nõ glo.ij.q.i.

de manifeſta. ſed Jo. an. nõ uẽ eã ſequi. naʒ ex quo
nſurarius bʒ mẽſam paratã ? exhibuit ſe paraiũ ad
mutuãdũ oibꝰ ſatis d noroꝛiꝰ æ uſarariꝰ.æ hec opi
nio mihi plʒ.nã iſtud nõ eſt notoꝛiũ facti trãſeũtis:
ſʒ facti ꝑmanentis:qꝛ hʒ menſã paratã nel eſt noto
riũ facti interpellati. Vñ de eo idem iudicãdum nt ðᷣ
notoꝛio facti manentis.⁊ ſic adeſſet hec notoꝛietas
nulla alia requirunt᷑ argumenta. pꝛo hoc.c.qᷓ;ꝙᷓ;. et
.c.i.eo.ti.li.Vi.⁊ cle.eos.de ſepul. ¶ Secũda ſoſo
gl. eſt ꝙ pꝛia ꝑs.c.intelligatur de manifeſto ꝑ famã
7 cõeʒ opinionẽ que nõ ſufficit ad cõnincendũ quẽ
de hoc crie.æ ideo requirũtur alia argumea quibꝰ
inſertis poterit iſte dici manifeſtꝰ.qð iutelligit hoſt.
poſt manifeſtationẽ factã ꝑ iudicẽ.unð exponit tex.
manifeſtos.i.maniſeſtãdos.q.d.ꝙ poſtqꝙ; index re
ceptis his argumentis iſtum declaranerit nſurariuʒ

Cde nluris.

poteſt dici tunc manifeſtus.⁊ eſt dictuʒ ſatis nobile

nõ eniʒ eſt officiũ pꝛiuataꝝ pſonaꝝ indicare per ar
gumenta quẽ manifeſtum. Et faciunt hec ad.q.quo
tidianã ? notabilẽ quidã uſurariꝰ condito teſtõ. de
ceſſit nulla cautione de reſtituendo pꝛeſtita. oppo.

poſt moꝛté de nullitate teſtamenti: quia erat manife

ſtus ⁊ nõ pᷣſtitit cautionẽ ad ꝓbandũ banc publici
tatem articulat᷑ de fama ⁊æ alijs ãgumentis nunquid
poſt monẽ ſufficiat pꝛobare ad nullitatẽ teſtamenti

—

reperio quoſdam ſũmos niros cõſuluiſſe ꝙ ſic per
iſtũ tex. ſʒ non fecerũt mentionẽ de ↄſilio Fre.ↄſil.
lxij. ubi aperte ↄſaluit Srium.ad iſtũ tex. Gndet re
ſtrigendo dupliciter. prio ꝙ loꝗt ut pena lateranen
ſis ↄcilij poſſit exerceri in iſtos.nã hoc caſu agituꝛ
de modico preiudicio ⁊ expedit ad ſalutẽ animaꝛuʒz
uſuꝛaꝛiorum. iõ ſufficit iſta modica ꝓbatio ꝑ famã
? argumenta. ſeeus ſi ageꝛetuꝛ ad nullitatem teſt :?
cum teſtm ſit res fauorabilis:ut in. c.fi.de re iu.nõ
debet dici nulinʒ niſi aperte conſtet teſtõrẽ ꝛũc fuiſſe
uſurarium mamfeſtum. Item iſtud. c. dicit iſta aꝛgn
menta cum fama ſufficere ut manifeſtetur ꝑ iudiceʒ
fm lect. hoſt. ante ergo quaʒ iudex manifeſier ñ põt
dici quod teſtm fuerit odituʒ a manifeſto nſurario.
⁊ certe iſte due/ſũt maxime ꝛeſtrictões ad iſtum tex.
2 ſunt ualde nõnc in pꝛactica. Sʒ dubito nunquid
de iure ꝓcedãt.æ utrum admitterentur in iudicio:æ
ſic etiaʒ dubito de lec.hoſt. nam iſte tex.dicit ſi ↄſli
terit iſtos eẽ uſurarios manifeſtos ꝑ alia argumen
ta ⁊c.ergo an ſententiaʒ iudicis pnt dici mãifeſli:ct
tunc poſt mortem poterit fieri probatio ad declarã
dum quod erãt manifeſti. Itẽ ufaꝛij ñ pñt de facili
ↄuinci.iõ ſufficiunt argumenta cuʒ fama aꝛ. in cle.i
Ee.ti. ? qᷓ pnt eẽ iſia argumenta doc. ponunt multa
exempla. pone ꝙ ultra famaʒ apꝑʒ ꝙ iſte nendebat
cariori pꝛecio:qꝛ differebat ſolurõeʒ:nt in.c in ciui
tate.S.e.uel emebat cum pacto de retro uẽdẽdo cũ
maiori precio ł reperiũt iſiia uſaꝛia. Idẽ puto ſi ꝛc
ꝑiunt᷑ ſui libri ĩ qꝰ ſũt ꝛatiões ufarie.ar.in.d.cle.
una:licʒ glo. ſentiat oppoſitum in.c.ſane.xxiiij.q.ij
Sed queꝛo qꝛ. S.dixi ſufficẽ aꝛgumẽta cũ fama
nuquid ualeat ſtatutũ epi ut ꝑ unũ teſtẽ uel ꝑ tres g
auditu ł ꝑ.iiij. teſtes ſingulares uel ꝑ ↄfeſſionẽ fcaʒ
ex iudicium corã quocũqʒ poſſit ↄuici de ufa.fre.
ↄſi.xvij.ↄſuluit ꝙ nõ ut cõit᷑ tenet:quia eps ñ põt
tollẽ diſpõem iuris cõis cũ ſit iferiõ. ꝓ ̊ͥ quod nõ.
Jo. an. in ſili ĩ. c. li. ð de offi. achiß̃.
2 . aꝛitus frucius
Alubꝛiter *rei dotalis ' obliga
. te ꝓ dote non tenetur ĩ ſortẽ ↄputaꝛe. uel
aliteꝛ æ meliꝰ. aꝛitus recipiens pignus pꝛo dote
ꝓ miſſa nõ tenet᷑ fꝛuctꝰ in ſoꝛtẽ cõputaꝛe.⁊ eſt caſus
ſing.⁊ alibi nõ ꝓbat᷑.h.d.pꝛĩo ponit dictum.Fᷣo eiꝰ i
cauſam aſſignat.ibi cum frequenteꝛ. caſus ꝛc. ¶
Hõ.pꝛimo ex tex. qualiteꝛ maꝛitus lucratuꝛ fructus
dotis.hoc eni iductũ fuir ꝓpt oneꝛa mr̃imonij ſup
poꝛtãda.nã tenetur maꝛitꝰ alimentaꝛe uxoꝛc:= ideo
recipit dotẽ:ſed fructus debẽt cedi ad alimẽta = nõ
cõſumi ipſum capitale. æ ideo dicimus ꝙ ſᷣm qtita
tẽ dotis nxor eſt alimẽtãda.l.ſi cuʒ dotẽ..ſinãt. ff.
ſo.ma.⁊?.c.ꝑ ueſtꝛas de do.poſt di.reſti. Et ex hoc
infeꝛtuꝛ ꝙ cõmodiꝰ z honoꝛabilius alimentaꝛi debʒ
mulieꝛ qᷓ poꝛtauit ãplã dotẽ ꝙᷓ ſi poꝛtaſſet tenuem.
¶ Secũdo nõ. caſuʒ ſingularẽ in quo fruciꝰ rei pi
Snoꝛate nõ extenuant ſoꝛtẽ:ſed cedunt ipſi cꝛeditoꝛi
⁊ hoc qꝛ ſuccedunt loco intereſſe ꝙ maꝛitꝰ patit in
non recipiendo doté ꝓmifſaʒ. Sed circa intellectuʒ
.c.querit᷑ de norabili z ſatis dubia.q.pr̃ pnelle pꝛo
miſit ceꝛtã quãtitatem pecunie pꝛo dote ſuo genero
⁊? pᷣſtitit cautionẽ de ea numeranda certo tpᷣe ⁊ pꝛo
A.

(Menufnris.

mmilit dare interĩi ceꝛtos denarios pꝛo libꝛa quolibet
menſe nũquid liceat.? vẽ pꝰ ꝙ ſic.nam ſicut ꝓ dila
ta dote lucri facit maritus frucius ꝛei pignoꝛate: ita
licite dʒ poſſe aliqd ꝛecipꝑe donec ſibi dos fuerit ſo
Inra. YJo. an. ſentit bic oppoſitum dicens ꝙ qui diẽ
hũc caſum licitũ dʒ allegaꝛe caſuʒ expꝛeſſuʒ.nam in
jure nõ hẽm' niſi iſtũ tex.qui loqt ĩ fructibꝰ poſſeſ
ſionis ꝗͥ ſubijciũt diuino iudicio:qi dicat iſtud nõ
eſt lucrũ ceꝛtũ:qꝛ poteꝛit eſſe ꝙ nibil ꝑcipiet ex poſ
ſeſſtone. ſecꝰ qñ ex pacto facto quid cenum recipit.
nec ob.ſi diceꝛes hoc ꝑmittendũ nt maritus poſſit
ſuſtineꝛe onera matrimonij: qꝛ poſſet Genderi ꝑ id
qð hẽt in. d. c. ꝑ neſtras in fi.q̃i dicat ꝙ ipſa dos
pʒ deponi apð meꝛcatoꝛẽc ut ex honeſto lucro poſ
ſit ſuppoꝛtate oneꝛa mr̃imonij. do. an. uidet adhuc
magis reſtringeꝛe ĩtelleciũ huiꝰ.c.dices:ꝙ aut nul
la moꝛa cõmiſſa eſt in dote numerãda.ut qꝛ in prin
cipio cõuẽtũ extitit de ea ſoluenda in ceuo teꝛmio:
7 tũc nihil põt geneꝛ licite ↄſequi nec ẽ frucius ꝛei
pignoꝛate: qꝛ exquo nulla moꝛa nullũ dʒ eſſe inteſſe
aut ꝓceſſit moꝛa ut qꝛ dos debebat ſolui incontinẽ
ti: ? tũc ꝓ inteꝛeſſe põt ꝑciꝑe frucus. Itẽ poſſet pe
teꝛe q;tuʒ ueriſimilit fniſſet lucratꝰ cuʒ illa pecunia:
Vt ſic hẽat᷑ ꝛõ ad inteꝛeſſe lucri ceſſatis ſicut latius
dixi in. c.cõqueſtus.S. eo.ſed non ur̃ do.an.nidiſſe
Eal. qui dicit ꝙ lʒ opi. Jo.an.ſit tutioꝛ. contraria
tñ uidetuꝛ eſſe nerioꝛ.ut a principio poſſit cõneniri
cũ ſoceꝛo ꝓut õ dixi. nec ob. dicrum Jo. an. qꝛ iſte
tex. loquitur indiſtincte ut lucretur fructus poſſeſſi
onis.⁊? qnqʒ tales fructus ſunt ceꝛti ut qꝛ ẽ domus
ſolita lucrari uel poſſeſſio ad affictũ conceſſa. unde
circa bãc..ſans dubiã putarẽ ſic dicendũ ꝙ aut a
pricipio ſimplicit᷑ datus fnit minꝰ ad dotẽ pꝑſoluẽ

dam nõ iteꝛueniẽte pacto intuẽtiõis pignoriſ licʒ ex

poſifacto pignꝰ fnerit ꝛeditũ: ⁊ tunc nihil põt geneꝛ
conſeqni.nam ſicut põt uxoꝛc ſine dote duceꝛe et de
ꝓprio tenet᷑ aleꝛe:ut nõ.in.d.c.ꝑ ueſtras.ita pomit
uxoré trãſduceꝛe dato reꝛmino ad dotem ꝑſoluẽdã
ſed ſi a pricipio inteꝛueĩt datio pignoris tũc credo
opi.do.an. ꝓcedeꝛe:qꝛ geneꝛ recipiendo pignus:
nideĩ cõfiſus auctoritate huiꝰ.e. æ recipeꝛe pignnueæ
ur lucret᷑ fꝛuctius in cõpenſatiõe dotis dilate.⁊ pnio
t ꝙ a pricipio poſſit ↄneniri cum ſoceꝛo de ꝑcipi
endo aliq̃d ãnuatĩ uſqʒ ad ſolutionẽ douiſ dũmõ ſit
ſolitꝰ meꝛcari poneꝛe pecuntã apud meꝛcatoꝛem cũ
iſte nõ capiat ꝓ mutuo nec pꝛo dilatiõe data ſʒ ut
ſuſtineat oneꝛa mr̃imonij. ⁊ ſic potius capit uit inteꝛ
eſſe nec ur̃ hoc contꝛa bonũ caritatis. ¶ Secũdo
pricipalit᷑ querit᷑ quid in heꝛeð mariti poſſidẽie ſen
detinẽte pignꝰ poſt moꝛtẽ mariti nunquid lucreiux
iſtos fꝛuctus ſicut maritꝰ. Inn. tʒ ꝙ nõ: qꝛ ĩ optiõe
heꝛedis ẽ qũcũqʒ ꝛeſtitueꝛe pignus ⁊ libeꝛaꝛe ſe ab
obligatiõe qð nõ ẽ in marito cũ ipſe teneat᷑ ad one
ꝛa matrimon ij. ſicut ẽt põt queri de nxoꝛe cni ſolu
to mr̃imonio datũ ẽ pignus ꝓ ꝛeſtõe dotis nunqᷣd
lucret᷑ fructus.⁊ cõit᷑ tenetur ꝙ nõ łʒ eni nxõ alimẽ
tet᷑ ex dote ſua:tñ cuʒ ipa nou ſuſtineat ſeruicia ma
trimonij ſoluto matrimonio dʒ compniare fructua
ĩ ſortem. ⁊ iõ ſit cauta ut facit ſibi dotem ſolui nel
poſſeſſiõem dari inſoluiʒ. Et faciunt hec ad.q.in

muſtis locis ſtatutum eſt: ut ſoluto matꝛimonie quꝗ
diu hbr̃s mariti ſteterit in dote perſoluẽda reneatur
dare certum quid uxori relicte: ut poſſit inde alere
nũquid naleat ſtarutum ut poſſu mulier cum bona
cõſcia recipere iſtð: z ſepe nidi ĩ facto dubitari. Jo.
de lig. in cle.i.e.ti.concludit ſtatutum non nalere ꝑ
ea qꝗͥ.S. dixi:qꝛ nxor nõ ſuſtinʒ ſernicia matrimonij

iõ non dʒ aliquid lucrari.ſz dʒ agere nt dos ſibi re
ſtitnatur ſen ꝑſoluatur ¶ Ego aũt alit dicerẽ. ? ꝓ

deciſione hꝰ. q.eſt exãinãda alia qõ:nũqͥd br̃s mari
ti teneatur alere uxorẽ relictã donec perſoluerit ſibi
dotẽ.⁊ Iʒ ſit opi.mihi pł plʒ illa opi.ꝙ ſi non habet
nxor alia bona dʒ ali ab hr̃de mariti etiã.j.annum
datum br̃di ad dotem reſtituendã. æ hac opi.tenue
glo.?z Hã in. l.i. F. exactio. C. de rei. uxo. ac. ? ſpe.
in ti. qui fi.ſit le. F. i. V.nũqͥd nxor hoc preſupoſito
ad pᷣmiſſã. q.dico ꝙ aut ſumus in cãu in quo uxor
debʒ ali ab hr̃de mariti: ⁊æ tunc naleat ſtatutum.loco
alimtoꝝ decernẽs certam qᷓtitatem cũ hõeſtiꝰ ſit re
cipẽ q;titatẽ ꝙ; alimta manuati.aut non dʒ ab hide

mariti ali.? tunc ſecus ⁊c. ¶ In gſo. fi. ibi cxti fodi

no fundo expone.i.in fũdo in quo foditur creta ꝓ
faciendo teglaſ ſiue laterea. In ea gl.ibi ſecꝰẽ i fetu
ãcilaꝝ doralium ⁊c. Rõ aũt qᷓ ꝑtꝰ ãcille dotal non
cedit lucro mariti ẽé qꝛ hũana catura non oputatur
in fructu imo reꝝ nã gratia hoĩs iduxit oẽs fructuſ
ut dicit tex.in.l. in pecudũ.ff. de nſufru.? Cicero.li
.i. de officijs. vñ cum marituſ debeat lucrari frucꝰ

2 ꝑtꝰnõ ẽ ĩ fructu gꝰ æc. In ea.gl.ibi ⁊ ĩ arboribꝰ

non cedẽdis. ſecus er go in arboribus cededis lqꝛ
J. brene tꝑs renaſcuntur. nã tunc põt dici fructus.

ſecus ubi non naſcuntur.

B p ſe uel per aliũ a quocũqʒ cẽʒ hʒ.h. d. pꝰ
põit ptis qrelã. fo clanſulam ꝙᷓ ſtilꝰ curie apponit
in litteris ᷓ iverantur ad r̃cuꝑãdas ufas. caũs ⁊c̃.
ota primo ex tex. laicum poſſe adire papã 5
laicũ pro uſuris reſtituẽdis ⁊ Gptũ ĩpeirare.nã hoc
caũ iudex eccleſiaſticus bʒ iuriſditionem int᷑ laicos
ut in. c.quia. S. eo. ⁊ dixi ſuper rubrica.⁊ nõ.i.c.cũ
ſit gñale. de fſo pe. Wo. Fo. ſliu, poſſe exigere
nſuras extortas a pꝛe. ? intellige de filio herede z
idem eſt in quolibet herede extraneo. ¶Niem nõ

ꝓꝙ non audituꝛ repetens uſuras niſi reſtituat exior

tas per ſe ⁊? ꝑ pĩem ſuũ.⁊ idem puto ↄſili rõne de
extortis ꝑ defũctum cnius heres iſte extitit.? ad
dit iſte rex. ad. c. quia fruſtra.S. eo. quia ibi fit men

tio tantum de extortis per impetꝛantẽ ſen repetenn-

hic autem ⁊ cetera.ð extortis per patꝛem. Sed
dubium eſt quid in clexrico repetente uſuras nomi
ne eccleſie nunquid poſſit excipi quod ab alijs ipſe
extorſit uſuras.⁊æ doctores comnniter tenent ꝗqðᷣ
non: quia agit nomine eccleſie ideo delictum ſuum

nõ debʒ obeſſe eccleſie:ut in regula delictũ.li:. Vj.x
4 Igez

fac.c.frequens.in.fi.de reſtitu.ſpolia.eo.li
dicendum in pꝛocuratore conſimili ratione: ut non
poſſit excipi de extoꝛtis peꝛ ſe.Et declaꝛa huius.c.

materiam. pꝛo ut habuiſti ĩ.c.quia fꝛuſtꝛa.ſupꝛa.eo

‚e toſin dim fn bi byee

Aefmmo cnus hers ien
ſanopirenpi mnilen
inarpimas oskit
iitbe cu aull iMw⸗
Gdinlins Mulo fa mmn⸗
mnotpigeoncnmnmi⸗
eſam ichgie ofttr
upoonſio non ori enoinw
Poſtione er nd eimirimn
idoe hrete wnemt wurns
EeNerwechihereüm⸗
f. go. ,go.? lene bene m
g s qni rs oꝛſt noie
ſiſtumione er por cñ
incr &. Lone £
iu nierhi Joan anin

ar. iealsct ⸗olnigo⸗ n

liblet her gi nbioyn
gao enent lo lolente ſai

Bumnd ⸗
— Ppſeſondus eima
ins Nhiber aleſns is e
dionenelſcbrens Eri lvde
Teſtinenlas Ulures rOrnns

s ecjus ne obigaioes

ik nie pri

tiri ndtundite
rti nend nni ne
inaid nn in
oireedtiln, ude
nl i
ienn 8
ſo. nrde ſerin
memnn n mg
lau
c

(e aſuric

r gof bici oe
fich in vo huienr Genn
nn Mar gibilrkiſen
dͦiͦr gdille congknon
bünm amta non Opntatur.
Gntabösintt dis fruenf
dg elſtnn Cto.ſ
mWNEN Rdendnadd d
Sag Riri wei
go in wdorbus elidſsl
nmr ni une pircig fnens,
mr.

. Epam Nuio , l
Iunr aii alimar enorus
ſin oligzci⸗ bay'
ani tl ane ahani
Aicpilnsits isd,
hicun doſe dnen
ar ühenme ünd
1 Grſciionenin nics
Ao her Ndn Adi
ſpimnſt n
iet – ie mn
4

beredecnnvne. ,
ruimiitumi

eum mo i ſin ⸗
in gantth l

ie gbi in nen

Ju glo. ſi. ibi ſed potius ex quaſi Zctu röe idebiti
nõ. glo. ſing. qꝛ facit deciſionẽ mulctarũ qõnũ.⁊ pꝛi
mo põt infeni ꝙ etiã de iure ciuili beꝛes tencaĩt̃ re .
ſtituere uſuras extoꝛtas ꝑ defũctũ Iʒ de uſuris nihil
perueneꝛit ad heꝛedẽ:qꝛiñ ouenſt᷑ ex delicto her̃dis:
ſed ex quali contꝛaciu:⁊ ſic ceſſat.l.i.C. ne ex delic.
deſnrer põt infeꝛri Z opinionẽ Fre. ur beres
teneatur ſi non cõfecit inuentariuʒ per reſtionẽ niᷣa
ruʒ ultꝛa niꝛes heꝛeditaꝛias ſicut dicimꝰ in alijs obli
gationibꝰ defunctũ.nt.l.ſancimꝰ. C. de in.deli.S
quo dixi in. c. tua. ð. eo. ? in.c.ĩis. de rap.¶ Sed
tunc foꝛtiteꝛ oppo.S glo.ſi non agit᷑ ex delicto: ſed
ex quaſi Sctu quid ad eccleſiã õ laicũ. Sol.ſʒ agat
ex quaſi Sↄctu:iñ uerſat᷑ delictum qð eſt mixti foꝛi ut
dlicit glo.in.c.ſi epᷣm.xvi.q.vi.⁊= ad pᷣdicta nide qðᷣ
nõ. Bar. in. l. i. C. de Prion. elc⸗E. I eaen ibi
quod potiꝰ cꝛedo.concludit in hoc glo. ꝙ ſiue in re
ſcripto ſit facta mentio de nſuꝛis extoꝛtis a pꝛe uel
defuncto cuius heꝛes iſte fuit.ſiue nõ ſit facia mtio
ſemꝑ põt excipi ĩpetrãtẽ uel agenteʒ ut pꝛius reſti
ſtituat nſuꝛas extoꝛtas P ſe uel per aliũ cuius heꝛes
fuit.⁊ hec cõcluꝰ cõiter appꝛobat᷑. Mec ob.ſi dicat
cũ in litteris nulla fiat mentio ð pꝛe nõ põt ð eiꝰ
facto excipi:qꝛ non extendunt᷑ ad perſonas non ex
pꝛeſſas:ut ĩ.c.p.⁊=.g.de offi.dele. So.iſta obligatio
ſeu pꝛouiſio non orit᷑ ex nirtute Eaꝝ:ſed ex iuris di
ſpoſitione.ex quo enim iſte impetratoꝛ ſine ex ꝑpſõa
ſui ſiue alteriꝰ tenetur uſuras reſtituere nõ deber an
te allũ ĩpetrare ꝙ; ipſe reſtituat extoꝛtas per ſe. Et ĩ
fi. glo. nõ. glo. ⁊ tene bene menti in eo ꝙ concludit
ꝙ is qui nſuras extoꝛſit noie alteriꝰ non tenetur ad
reſtitutionẽ nec põt ↄ eũ excipi.Sed Sriũ ſenſit gl.
in. c.ſicut.xlvi.di. Hoſt.æ Gof.in eoꝝ ſũmis hniꝰ
ti. ut refert hic Jo. an. qui uẽ eox ſequi opi. ↄcludit
ꝙ aut pꝛĩcipalis eſt ſoluẽdo:⁊ nõ teneĩ iſte ad reſlõ
nẽ. als ſecꝰ. ⁊ hec opi.mihi plʒ nt ex quo dedit cãm
delicto teneat᷑ alio nõ uolente ſatiſfacere qð nõ.

Judei qui txtoꝛquẽt gꝛa
Banto. nes uſuras xpianis uel de
. poſſeſſionibus decimas uel obligatões ſo

litas ꝑcipi per eccleſias eis nõ ſoluũt pᷣuãt᷑ xpᷣianoꝝ
cõione uel ſic breuiꝰ. Etiã iudei compellẽdi ſunt ad
reſtituendas uſuras exoꝛtas a xpᷣianis æ ad ſolnen
das decimas uel obligationes de eoꝝ poſſeſſionibꝰ
h.d. dno ſunt dicta. m ibi hac eadẽ. pꝛimum dictũ
facit tria.pꝛimo ponit cãʒ ſtatuti.ſecũdo ſtatutũ. ibi

ſynodali. 3 veiget grauame ſuſpicatũ.ibi princi
C 65

pibus. caſus. æc̃ prio unã cãʒ quare uſura
pꝛohibet. nã diminunt᷑ facutares hoĩum. ſic in bre
ni ſpᷣe reducuntur ad paupertatẽ ⸗2 paupeꝛtas ẽ res
periculoſa ẽt aĩabꝰ iux illud Salamonis dinicias z=
paupenates non dederis mihi zc.⁊ binc eſt ꝙ ꝓpĩ
ſuſpitionẽ paupeꝛ nõ admittit ad teſtimoniũ.iiij. q.

iij. teſtiũ. æ hanc rationẽ ẽt ponit Inn. ſuper Hica.

⁊ nið bo.tex.i.c. i.e.ti.i. vj. ibi uſurax qᷓ animas 8
noꝛãt ⁊? facultates exhaurit. ecũdo nõ. ꝙ ꝛõne
uſurarie prauitatis ẽt iudei ſoꝛtiũtur foꝛnm eccleſia
ſticũ. unde idiꝛecte hic cõpelluntur peꝛ eccleſiã ad re
ſtõeʒ. de quo dixi in. c. poſt miſerabilẽ. S. e 5.
Ertis modũ ↄpellẽdi iudeũ ꝑ eccleſiã ut ſubtrabat᷑

A ↄmerciũ xpianorum.⸗ ad hor poͤt excõicaꝛe xpia
nos Ifacienteſ.⁊ iſta eſt maxia pena.ſ.inter homies
eſſe ⁊ hõiuʒ carẽ ↄmertio..hi qui ſãctaʒ.C. de apo
ſtaticis. excõicant᷑ eĩʒ indirecte. ¶ Quarto nõ. ar.
optimũ ꝙ oblatões ſunt in precepto ⁊ de iur̃ paro
chiali eccleſie indei tenent ipſas ſoluẽ ſi ſtant in do
mibus ſolitis hitaꝛi ꝑ xppianos.de quo.j ¶ Vlnio
nõ. quod iudei pñt acqᷣrẽ reꝝ dñig. de quo latins ꝑ
Inno. in. c. ſupeꝛ his de uoto. dS. glo. i. ibi a Z
rio ſenſu.nõ.glo.iuncto tex. qꝛ ſolet allegaꝛi ꝙ ar.
a contrario ſenſu ñ ꝓcedit ubi ĩſuꝛgit abſon⸗ ltellec
tus uel alibi reperit̃ Zrium. æ de boc plene dico in
c.cũ apoſtolica. ð his.qᷓ fi. a pla.nõ. Jo. an. ?æ Cal.
in.c.publicato de elec.nel dic ⁊ aliter ſᷣm hoſti. qð
ois ufa ſolʒ eẽ gꝛauis.unde nõ ꝑmittit aliquo mõ
n ea.glo.ibi legitimũ nõndaʒ ⁊c.nã de iur cini
li non poterant ufe ad libitũ exigi:ſed uſque ad cer
tã menſurã uel ſũmũ tm: ut bx in.l:ocẽs. C. de nſuꝛ.

? dic ut ibi. de quo n eſt hodie inſtãdum:qꝛ oĩno

ube hodie ꝓhibentuꝛ. ut. S. e. per to. ⁊.j.c.fi. WUn
gl. fi. ibi res tranſit cum onere ſuo.põdeꝛa gl. ſẽtit
enim tunc iudeos ↄpellendos ad oblatões ⁊ ðcias
perſonales ⁊ pᷣdiales quando illa poſſeſſio peruẽta
ad iudeuʒ habebat hoc onꝰ qnexum z hanc opi.an
tiquitus tenuit hoſt.æ ſecuius ẽ Goff. z poſtmodũ
ab ea ꝛeceſſit et tenuit ĩdiſticte iudenʒ debẽ compelli
ad decimas peꝛſonales ⁊? ẽt oblariões quas eccłia
ↄſueuit recipere.i.xpianis hitantibus in illa domo
ne per defunctum iudei ecclia patiat᷑ detri muũ.nam
poſſet ſequi quod iudi emeret fere totꝗ parochiã:2z
ſic diminuerentur iuꝛa paꝛochialia.¶ Ego in bac
diueꝛſitate nbi onus non eſſet annexum rei ſatis pu
tarem ſtandum conſuetudini.ſecus ubi eſſet annexũ
rei:ut in decimis predialibus.naʒ in dubio etiaʒ om
nes infideles tenentur ſoluere decimas prediales ẽt
ſi xpiani nunquam illa pꝛedia poſſederant:ut in. c.
de terris ⁊ in.c.in aliquibus de deci.æ tener Olidr.
conſi.xxv.nec ualet hic:argumen.a contrario ſen
ſu tene menti.

, Aſurarius eſt qui a
Ig Anti. debitoꝛe ꝛecipit aliqᷣd
ultra ſortem etiam ſi ſuſcipiat in ſe peꝛicu

um. hoc dicit pꝛimo. non eſt uſurarius emptoꝛ rei

minus iuſto pꝛecio ſi tunc neriſimiliter dubireruꝛ an
tempoꝛe ſolutionis plus nel minus ſit res nalimnra.
boc ſecundo. propter dubiuʒ exculatur is qui ex eo
quod differt ſolutionem pꝛecij ſi uendit rem pluſqᷓ;
ualeat: ſi non erat eam alias nenditurus.hoc tertio.
2? ſic tria dicta eſſe patent.ſecundum ibi ille qnoqʒ.
tertium ibi ratione dubij.caſlus et cetera. ¶ Ho.i.
ex tex.quod recipiens ex mutuo aliquid ultra ſortè
pacto interueniente eſt uſurarius. æ nota bene qðᷣ
textus dicit aliquid.ex hoe iufertur quod quicquid
ſit illud quod recipitur. ex quo poteſt pecunia eſiia
ri quatũcũq; modicum ſit:inducit nſuram. xiiij.q.
iij.in. c.i.ij.?.iij.?ꝓ uoluit beatus Tho. ſecunda ſe
cunde.q.lxx viij.arti.ij ota ſecundo ꝙ occaſi
one matui non põt recipi aliquid ex pacto etiam ſi

¶ crimine falfi⸗

mutuans ſulcipiat in ſe pericnlum pecunie mutnate
r ſi mutuet nauigãti ul eunti ad nundinas qui ex
ponunt ſe uarijs piculis ? nadunt cã lucri.⁊ ſic nõ
bñn & non eſt licituʒ ꝛeciꝑe etiã a meꝛcatoꝛe ex quo
