poſt ſniam pnit redire ad fidem ⁊? euadere hanc pe.
Idem tʒ glo.nõ.ᷣin.c.pe.j.e.ti. Sed tex.in prealle.
c.ad abolendam facit in contrarium. ubi requiritur
ꝙ incontinenti redeant ⁊ ſponte.nam poſt dãnatõʒ
nidentur h facere timore ꝓbationũ ſen pene iponẽ
de:facit qðᷣ nõ.archidi.in.c.ut commiſi eo.ti.li.vj.
ubi relapſis dũtaxat non parcitur:ſemel ergo lapſi
ſʒ condẽnatis parcendum eſt:ex quo uolunt ad fidẽ
redire. z. Jo.de lig.in.c.ad noſtrũ eo.ti.ſed prima
opi.eſt mitior ⁊ iõ tenenda.Et pro ea adduco i ar.
:c accuſatus eo.ti.li.vj.ubi relapſis duniaxat non
parcitur.ſemel ergo lapſis ʒʒ condemnatis parcen
dum eſt:ex quo uolunt ad fidem redire. ¶ Et hoc
nõ qꝛ expreſſo iure non probatur immo poni poſſʒ
defendi contrariũ:qꝛ iſtud.c.in damnatis nullã dat
indulgentiam ⁊.c.ad abolendam loquitur de redeũ
tibns ſtati ⁊.c.pe.j.eo.laquitur de depᷣhenſis ĩ hẽſi
2 nõ de cõdẽnatis.ſʒ ut dixi alia opinio tãqᷓ; mitior
ſequenda eſt ar. rle odia ⁊? rle in penis de re.iuris
li.vj. Et ad.c.ad abolendam colorate rñderi põt
ꝙ ſatis incontineri dr̃ redire ſi nullã dilationem ex
pectat nec impoſitionem pene ar.l.di.ponderet. uel
põt dici ꝙ aut ſunt condemnati ð heꝛeſi ſed adhuc
non ſũt traditi curie ſeculari:⁊æ hʒ locum iſiud.c.ex
quo ad iſtum effectum dicuntur incontinenti redir᷑.
Aut ſunt traditi curie ſeculari æ priuati omni prini
legio per degradationem actualem:æ tunc non ſit
locus pnie:?z vr iſta ſatis bona conſideratio.nam
tunc proprie non nidentur uenire ſponte nec incon
tinend Cdorrn F. qui ãt inuenti de.c.ad abo
lendam g eo. ubi dr̃ ꝙ ſi ſuſpectus de hereſi ſe non
puꝛgauerit ad arbitrium epᷣi incontinenti damnatuꝛ
ut hereticuſ:⁊ in iſto..primo dʒ excõicari æ poſtea
debet expectari per annum. So. fᷣm doc.iſlud con
trarium loquitur in his qui ſuſceperunt purgatio
nem ⁊ defecerunt in ea quia uoluerunt inꝛare uel
non inuenerunt purgatoꝛes pꝛopter nebementem
ſuſpitionem eoꝛum:æ iſte.ꝗ.intelligimur ĩ eo qni fuit
contumax in purgatione ſuſcipienda:non auteʒ de
ficit in ea:æ ideo tanq; contumax deber condemna
ri:⁊ ſi perſenerauerit per annum iudicabituꝛ hereti
cus,. nam deficiens in purgatione punitur ut conui
ctus:nt in.c.accedens de accu.Sed ſeꝰeſt ĩ eo qui
eſt contumax in ſuſcipienda purgationcll Bahenn
tra hoc nideiur tex.ſingnlaris in.c.decernimus.iij.

q.ix.ſecundum unum intellectum:ſed dic de intelle

ctu huius.c.ut dico de do.? comu.cum dilecti.
Itrem querit hic Moſti. quid ſi quis fuit ciratus uit
neniret ad ſuſcipiendam purgationem:æz quia non
comparuit fuit excõmunicatns: nunquid babeat
0 2

¶ De bereicis.

locu iſte. S. Ciꝛca hoc multuʒ inſtat. vVĩ cõcludeꝛe
ꝙ nõ:qꝛ non ẽ ↄtumax in ſe purgãdo.in quo caſu
inrelligit iſte tex. ſed in ſuſcipiẽdo purgationẽ. Sed
hoc hodie nõ ur ꝓcedeꝛe per.c.cum contumacia. e.
ti. li. Vj. ubi dẽ ꝙ ſi ↄtumax in cã heꝛeſis excõicatur
2 ſi ſtat in excõicatione ꝑ ãnuʒ hẽtur pꝛo connicio.
= iõ ſi in citatiõe fuit expꝛeſſuʒ ut ueniret ſe ad pur
gandũ:quia eꝛat ſuſpectus de heꝛeſi ſatis habebit
locũ illud. c.? ꝑ tex.illius.c.? ꝑ auẽ gaʒaros C. e.
ti. eſſet dicẽdũ ꝙ poſt annũ nõ eſt neceſſe ꝙ cõuin
catur per ſñiaʒ. naʒ ur̃ cõdẽnatus de beꝛeſi poſt an
num: iſta la nideat᷑ requireꝛe ſſiam dum dicit: ue
lut heꝛetici cõdẽnent᷑. nec ob.ſi dicat᷑.lex ciuilis nõ
potuit cõdẽnare de beꝛeſi:qꝛ leges condite o here
ticos in fauoꝛẽ fidei ſunt appꝛobate peꝛ papam ut
in. c. inauiſitiõis.e.ii.li. vj.hoc tenuit boſti.⁊ bene.
ppo. S. S. moneãtur i. v. ſi Vo: ubi dẽ q ñs
tpalis negligẽs dʒ peꝛ metrapolitanum et ceteꝛo s
uinciales epos excõicari.nam nideĩ ꝙ ſolus eps h
poſſit ut in. c. ad abolendã. S. ſiatuimus o eo Sol.
duplex eſt. prima ꝙ illud loquit᷑ de paruo dno: ſed
iſte. F. in dño habenie ꝓuinciã ſub ſe. uel ẽt melius
iſta pluralitas dʒ cõceꝛneꝛe pluralitatem dnox 2 lo
coꝝ ut ſu ſenſus ꝙ archieps excõicabit i ſua dioce
ſi conſtirutos ſic ⁊ ceteri metropolitani ĩ ſuis dioce
ſibus:⁊ iſta melioꝛ cum caſus graues reſeruẽtur h
2 in ſequentibus ipſi pape ppo. contra. F. cꝛe
dentes ⁊? nidet̃ ꝙ credẽtes debeãt incontinenti iudi
cari ut heretici nt in. F. pe..ce.⁊ bic dicit oppoſitũ
qꝛ pꝰ excõicant᷑:poſtea expectãtur per annu. So. 5
riũ ꝓcedit in credentibꝰ enoribus herericoꝝ:unde
cum ipſi deuiant a fide. heꝛetici ſunt. F. iſte põt itelli
gi in credẽnibus hereticos eſſe bonos homines er
eis fauentes:non ramen cꝛedebant eorum eꝛꝛoꝛibꝰ.
In. F. qꝛ nõ nulli queꝛo qui ſunt illi qᷓ pᷣdicaꝛe pñt
So. epᷣi pꝛedicare pnr peꝛ totñ oꝛbem ẽet in alienis
dioceſibus:niſi ꝓhibeant᷑ a dioceſano qui ſine cã ꝓ
hiberi non debent cum ſint miſſi a deo ad pꝛedicã
dum iuxta illud euangelicum. ite æ pꝛedicate enoge
linm omni creature.nam epi in locũ apoſtolorum
ſuccedũt.xij..q.i.uidẽtes.xxi.di.iĩ nouo.tenet hoſti.
hic. ⁊ bẽs bonã glo.in cle. archiepo de priui. Item
dic ꝙ omnes habentes curã aiaꝝ pñt pdicare ĩ eo
rũ locis:qꝛ tenent᷑ inſtrueꝛe populũ ſibi ſubiectum.
Ptinet.n.pꝛedicare ad officiũ cure ut nõ.i cle.una ð
regu. Itẽ hodie mendicãtes hñt priuilegium ꝑ uni
neꝛſum oꝛbem. limitatũ tñ ut hẽtur in cle.dudum ð
ſepnl Sed an iſti inferiores pnt alijs pt̃atem pꝛedi
candi cõcedeꝛe:iſta la ur̃ inuere ꝙ non qꝛ im facit
mẽtionẽ de papa ⁊ de epo loci:gꝰ abbates ⁊ alij pᷣ
lati ĩfeꝛioꝛes ñ pñt hoc cõcedeꝛe:cõcluſio iñ eſt ꝙ ĩ
eoꝝ locis pñt hanc ptᷣatem ↄcedeꝛe qñ ꝑſona eſſet
appꝛobata ad officiuʒ pꝛedicãdi: ꝓ boc adduco bo
nũ tex. in. d. cle.dudũ ubi frat᷑ minoꝛ põt pꝛedicaꝛe
iĩ ecclia curata de lñia curati.ſʒ gñaleʒ lñiaʒ pꝛedicã
di ꝑ totam dioceſiʒ nõ dat alteꝛ niſi ſolus eps. In
v̈ ſiqui vo qro nũquid oẽs nolentes iurare poſſũt
puniri de heꝛeſi.hoſti.ꝙ nõ.ſed illi qꝗᷓ obſtinatione
dãnabili reſpuunt iuramentum quaſi ex quadã pfi
dia ? fuꝑſtitiõe aſſerẽtes iuramentũ in ſe malum.ſe

cus ſi nolet:qꝛ inrarer ex denotione quad credens
peccatum eẽ pꝛout qnʒ faciunt aliqui ꝛeligioſi leui

ꝛeligione tenti:łʒ eni ubi cã ſuggeꝛit hoc faceꝛe ꝗ
en

ant non tam ſũt heꝛetici.c.⁊ ſi xps de iuꝛeiu. ¶
timo in.F.fi.queꝛit᷑ nũquid eps negligens pot᷑it de
poni ab alio citra papã:⁊ cõir ↄcluditur ꝙ non qꝛ
nullus citra papam poteſt deponeꝛe epum.iij.q.vi.
accuſatꝰ z. c.q;uis ⁊.c.ij.de tranſla.pla.adeo q ẽt

iquiſitoꝛ beretice pꝛaniatis non poteſt pꝛocedeꝛe

epᷣm ut in.c.nt inquiſitionis eo.ii.li.vi.ſed debet
hoc denunciaꝛe pape:⁊ bodie ſi in loco ẽ inquiſitoꝛ
deputatus a papa debet ſimul pꝛocedeꝛe cum epo.
unde ad actum piudicialẽ nõ dʒ pꝛocedere unus ſi
ne alio de quo in cle.ij.e.ti.⁊ in.c.per hoc.eo.ti.li:
vVi. ⁊= ibi nõ. an talis iquiſitoꝛ habeat oꝛdinariaʒ an
delegatam ? ad quem debeat appellari ſi appelletur
ab utꝛoqʒ.ſ.ab iquiſitoꝛe ⁊ epo
J cut Laici cniuſcunoʒ pꝛefeſſionis
Ce ſunt pdicare nõ debent. Nõ.
primo ꝙ ſub ſpe boni qñʒ cõminitur ma
lum.nnde alibi dicit canon:ſepe nitia ſe ingerunt:et
mẽtiũtur ſe eſſe Vtutes.nã qnqʒ ſub ſpe paꝛſimonie
que eſt nirtus ↄmittitur auaricia.?æ qnʒ ſub ſpe lar
gitatis omittitur pꝛodigalitas.⁊ qnqʒ ſub ʒelo iuſti
tie exeꝛcet̃ crudelitas.? ſub ſpᷣe miſericoꝛdie fit qnʒ
idigna remiſſio nt in.c.ſepe.xli.di.ita aliqui ſũt lai
ci qui ſub ſpetie fidei ampliande erroꝛes ſeminãt in
mentibus ſ gaan Eio⸗ ibi ueꝛo alios docto
ꝛes ꝙ uaria ſunt dona dei nam alijs tribuir donuʒ
ſcientie alijs ſpm pꝛophetie.alijs uiriutem miracu
lorum.⁊ ſic non omnes ſunt apti ad idem officium
ltimo collige qð laici predicantes mortaliter
peccant.qꝛ ueniunt ↄtra pᷣceptum eccleſie.unde pᷣci
pitur ꝙ debeant excõicari ut in.c.ſupra ꝓximo.F.
qꝛ uero ⁊ in.c.ij.e.ti.li.vj.ergo gꝛaniter peccũt.qꝛ
excõicatio nõ fert᷑ niſi pꝛo grauibꝰ penis culpis.xi.
q.iij.nemo de ſen.ex.ſolent li.vi.

Fcommunicamus.

— Hoc.c.uſqʒ ad. ſi qui aũt hẽ in.c.ex
eõicamus S eo.ti.in prin.unde ſũma ⁊ declara ꝓut
ibi fuit dictũ:ſʒ.ꝗ.ſi qui aũt ſic ſũmari põt uſqʒ ad
fi. Si in heꝛeſi depᷣhenſi nolũt ꝛediꝛe ad fidem ðtru
dendi ſunt ĩ ꝑpetuo carceꝛe ad pniam ꝑagendam.æ
cꝛedentes enoꝛibus heꝛeticoruʒ heꝛetici ſunt. Et hʒ
totum quatuor dicta. ᷣm ibi damnati tertium ibi ſi
qni.¶ Quartum ibi credentes. ¶ Mõ. primo ex
prima parte ꝙ nõ eſt facienda nis in noĩe ubi pʒ ðᷣ
effectu = de ꝛei ſubã:concoꝛ. de ſimonia ea que.
¶ Wõ ſecundo in. . damnati ibi per eccleſiam: ꝙ
crimen heꝛeſis eccleſia duntaxat damnare poteſt et
nomine eccleſie intelligitur ipſe papa uel dioceſanuſ
loci ut in.c.ad abolendam ſupra eo. nel inquiſitor
deputatus per papam nt in.c.i.cum multis ſimili
bus eo.ti.li.Vi. Secnlares ergo iudices ꝛeſpeciu
cognitionis æ damnationis de hoc crimine ſe non
impediunt:qꝛ eſt cꝛimen meꝛe eccleſiaſticum ut in.c.
inquiſitionis.ꝗ. pꝛohibemus eo.ti.lib.vi. ſed ſols
execut o pene ei demandabitur.ut hic. ¶ In. F. ſi
qui antem nõ.ꝙ hereticus nolens ꝛedire ad fidem

elais asn anni nort
oſi⸗ nos o ull ni /
lircincnn otn bonir
cat nid ſon gai bemcnt
Iedun aiudn ohernav
ccanonet aies. Jr eut
in re eagi Jo n de ged
Eechi cieherisſe atculnon⸗
Poniecus eberi ed de dini
pynenci bitlino ſopplcoo di
labilnii i i bocſe en
ltimi hi ccciuu go r
mils volib enſt al ſcln
upoc inone, n dſingwo⸗
nicamna d. dinnti c li Jabe

Bmos d

bemi iod nli gig
isrenbmieſfti.
ici cceiiſici ole wioer .
om oblgriore t log eſce od⸗
ud ucihzotienone r hole

aez
Binnne
e, Ndi
aliggen geien
wterſch doef

me⸗
Gen
in Nin

un umnin ecibbſe in
giins toj ſb o inſti
tſubſſemetiogeft nß
4 Gekidintign ſitli

Annpande norsſonſtirin
nN Wnod hios Coc

lon anm iisriniong
poybete aiſs vfrunen iſenn
mmes ſon apiad den offcun
eo id Netianng /uitn
ianunantle t
mmu K,Pd.
IMavo unierwudir :
w guib enollhho n⸗
denI.

nmunicmns.

agi Keninmint
wunikſönting
citütſi ſnmiſir in
li wir riral ininn

n.
ra in M.
3 z,ninn bi
u friiumii lin

¶ De beꝛericis

nõ. euadit niſi penam moꝛtis. nam ad agẽdã pniã ᷣ
delicto cõmiſſo dʒ derrudi ĩ ꝑpetuũ carcerẽ: ſed ho
die iſta pena poteſt cõmurari in aliam ſi niſuʒ fuerit
ſuꝑiori ut eſt tex.nõ.in.c.ut commiſi eo.ti.li.vVi.
Sed circa hoc dubito de qõe h̊ non tacta:nũquid
clericus depꝛehẽſus in hereſi nolens redire ad fideʒ
ſit deponẽdus.⁊ poſtea in carcerẽ detrudendus.
An neꝛo ſufficiat ſola derꝛuſio:glo. nidet᷑ dubitaſſe
in. c.nũc autẽ.xxi.di.⁊ nihil fiꝛmat nec r̃colo ꝓ nũc
alibi legiſſe:ſed credo talẽ pꝛius vᷣbalit᷑ deponendũ

. c.i.J.e.li.Vi.ubi dꝛ ꝙ in canſa heꝛeſis ſolꝰeps po

teſt degꝛadare qñ degꝛadatio fit ut tradatur curie
ſeculaꝛi uel ut imuret᷑.i.ĩ aꝛto caꝛcere derꝛudat᷑:= ſic
facit mentionẽ de depoſitione eniã qñ fit detruſio:
ut ſic pꝛima paꝛs illius ſeu pꝛimũ dictũ illiꝰ.c. cõcer

nar pſeuerãtes in heꝛeſi qui ſunt tꝛadendi cuꝛie ſeeu

lari fʒ dictũ cõcernit redeũtes ad fidẽ qni ſunt imu
randi.i.in aꝛto caꝛceꝛe derꝛudendi.ad hoc facit tex.
in.c.tue.j.de penis ubi dr̃ ꝙ ꝓ magnis ſceleꝛibꝰ dʒ

quis degꝛadaꝛi ⁊ detrudi:lʒ eꝛgo hic paꝛcatur rede

untibus quo ad penã ignis.ĩponent᷑ m alie penc cõ
digne:ſatis.n.eſt eis ut euitẽt moꝛtẽ cum regularit᷑
ex ſola pnia quis nõ euadit penã.l.qui ea mente ff.
de fur. ⁊ in. c. cum nõ ab homine de iudi. Ad idem
querit᷑ nũquid ſicut ꝑcit᷑ heꝛerico redeũti ad fidẽ ira
ꝑcendum accuſatoꝛi ipſiꝰheꝛetici nolẽti deſiſtere ab
accuſatione ⁊ peniteꝛe. Ja.de are.in.l.fi. C. de ac
cuſa. quẽ ſequi Jo. an. hic ↄcludit ꝙ nõ:quia Ipᷣa

le eſt i cꝛie heꝛeſis:ſed accuſatoꝛ deficiens nõ uenit

puniẽdus de heꝛeſi ſed de calũnia. ¶ In gl. in. v.
puniendi ibi ultimo ſupplicio dic ut plene dixi.g e.
ad abolendã.nã iſti hodie igne cremant᷑ W gt.
ultima ibi ⁊ cõdẽnati nõ.glo.ſingulariter ꝙ parcit
hereticis nolẽtibꝰ redire ad fidẽ quo ad penã moꝛ
tis ẽt poſt danationẽ:ſed diſtinguo nt dixi i.c.excõ
municamus..dãnati. .eo.ti. Aabas.

Bſolutos. Breue eſt. ul põt ſie

ꝑ alia ueꝛba ſũmaꝛi.
Liberant᷑ ab omni obligatione qui hereti
cis tenebant᷑ aſtricti. pri papam ratiõe de
licti eccleſiaſtici poſſe abſolueꝛe naſallos laicorũ ab
omni obligatione ⁊ alios eiſdẽ obnoxios quocũqʒ
pacto quacũqʒ obligatione:⁊ hodie claꝛum eſt cum
bona hereticorum ſint ipſo iure confiſcata:ut in. c.
cum fᷣm leges eo.i.li.vi.⁊ ſic nihil remanet apud
eos. S=WW ibi manifeſte ꝙ hoc.c. uendi
cat ſibi locũ incidente ĩ heꝛeſiʒ manifeſte. Quid aũt
li occulte.phi.dicit ꝙ idem ſi pꝛobari poteſt. Joh.
an. niderur nelle hoc eſſe nerum ſi pꝛoceſſum eſt ad
pꝛobationes:quia pꝛobatio tũc facit delictũ manife
ſtũ. ut ĩ.c.cũ oliʒ.de.v.ſig.ſecꝰ ſi nõ eſt ꝓceſſum ad
ꝓbationes:qꝛ ecclelia nõ indicat de occultis ni ĩ.c.
ſicut tuis in fine de ſimo. æ ita ꝑtrãſit. Sed h dictũ
nõ puto hodie indiſticte uex:qꝛ cũ bona hereticoꝝ
ipſo iure ſint hodie cõfiſcata q;tũcũqʒ delictum ſit
occultum ut in.c.ij.de preſcrip.li.Vi.⁊ pꝛeal.c. cum
fm. nam pena ipſo iure ipoſita afficit delinquentem
itũcũqʒ occultum ut dicit glo.nõ.in cle. i.eo.ti.in
v. eo ipſo:ergo eoipſo ꝙ quis incidit in hereſiʒ in
cõtinemi perdiiK omnia bona: = ſic ſequit᷑ abſolutio

ab obligatione:ſed non põt hec obſolutio ſeu publi
gatio allegari niſiananifeſta cã probetur:ſed re ipſa
ſuppoſito delicto ſequitur abſolutio:ſic poſſunt re
duei ad concordiam omnia dea. Sed quero qᷣd
de famulis ⁊? libertiſ hereticoꝝ.doc.qꝙ idẽ. nec ob.
c.qm.xi.q.iij.z.c. inter de ſẽ.ex.qꝛ procedũt iĩ non
heretico. ſecus ĩ hertico. Quero fᷣo qᷣd ð filijs here
ticoꝝ: dic ꝙ eximũt᷑ a pr̃ia ptate ⁊eeff ciũt ſui inꝛiſ
adeo ꝙ emãcipatio fẽa poſtq;; ĩciderũt in hereſiʒz eſt
ipſo inꝛe nulla tãqᷓ; fa de hoibus ſui iuris ut in. c.
quicunqʒ eo.ti.l.vj. ¶ In glo. i. ibi ipſo iure perx
hoc dicit boſti.ꝙ lIʒ reconcilientur: non per hoc re
cuperant preſtinã obligationem .quia obligatio ex
ticta non reniuiſcit de conſ- ecra.di.iiij.querii 2z.vij.
q.i.qᷓ periculoſum.ſic etiam dic de alijs bonis nt ð
neceſſitate non ſint eis reſtituenda ut in. c. vgẽtis.
⁊ qð ibi nõ.S.e.ĩmo iſta bona pnit capi ẽt poſt mõ
tem iz in nita occultam hereſiʒ fouerent ut in. c. ij. ð
pᷣſcrip.li.vi.qꝛ confiſcario fuit facta in uita eoipſo
ꝙ inciderunt in hereſiʒ: ꝑ boc enitantur gr. ꝙ dᷣlic
to defuncti non tenentur heredes: ¶ In glo. fi. in
finõ. glo.ſed quero quid de ꝓminente in tminis
glo. ei qᷓ poſtea incidii ĩ excõicationeʒ. nũqͥd diffeꝛẽ
da eſt ſolutio ſicut in heretico:⁊= iſte eſt caſus diuer
ſus a qde glo.qꝛ heꝛeticus perdit oĩa bona. ſzʒ excõi
catus non:immo remanet apud eum obligatio:ſed
rõ gl. vr eadem qꝛ non eſt licituʒ cõicare excõicato:
eꝛgo res non permanſit in eodeʒ ſtatu.de hac.q.dic
ut nõ.de do.⁊æ ↄtu.c. Viralis.

Se ſciſmaticis. Mubrica.

¶ AQula ſciſmatici incidunt in hẽſim diuidendo ſe
ab i utate eccleſie conſtituendo ſibi ſacerdotes = re
liquos clericos.xxiiij.q.i.loquitur:iõ p' precedente,z
rubricam bubijcit iſtam. d ad rubrice z me
declarationem quero ꝗ dicantur ſciſmatici.ſoł.colli
gitur hic ex nõ.j.c.ꝓximo.pꝰ largiſſime dicũt᷑ oẽs
conſtituti in peccato mortali:ſũt eni extra caritatem
xj.q.iij.andi deniqʒ ⁊=.xxiiij.q.iij.dixi. rge vo
dicuntur ſciſmatici excõicati quia ſunt extra eccleſiã
⁊ cõionem fidelium.xi.q.iij.cum excõicato ⁊.c.ſe.
Stricte vo dicũtur ſciſmatici qui propriũ epʒ eijci
unt de ſede epali ſibi occupantes z preſbyteros ſu
os facientes:æ fin quoſdam iſti ſũt excõicati.Alij
vo cõiter tenent oppoſitum:ex quo eni nõ ſũt diui
ſi a romana eccleſia Iʒ eiecerint propriũ epm ⁊ aliũ
recepeꝛint:non tñ dicũtur per hoc ſtrictiſſime ſciſma

tici: ſz illi ſtrictiſſime dicuntur ſᷣm mam nzꝛam qui di

uidunt ſe ab unitate ꝛomane eccleſie conſtituendo ſi
bi eccleſiam ? ordinando clericos ⁊ ſe acerdores ut i
pᷣalle.c.loquitur xxiiij.q.iij.inteꝛ ſciſma. ¶ Sed ciꝛ
ca pꝛedicta queritur nunquid ſi ſciſmatici capiantur
ut. S.dixi ſint heretici: æ dic ꝙ ſi eapiantur largiſſi
me large ⁊ ſtricte pꝛont..dixi non ſunt heretici: ſʒ
ſi capiant᷑ ſtrictiſſime pꝛout predixi:⁊ tunc aut cõſti
tuũt aliã eccleſiã oĩo diuidendo ſe ab eccleſia roma
na pꝛout faciunt greci:æ tũc ſunt heretici:qꝛ ueniũt
S illũ articulũ fidei æ unã ſanctã ecclaʒ ſic dʒ ĩtelligi
qð dẽ ſciſma nõ eſt ſine hereſi ut ĩ illo.c.int᷑ ſciſma.
0% 3

¶ De ſci maticiss.

Si uero non conſttituũt aliam eccliam ĩmo cꝛedũt
eccleſiam romanam apud ſe ut ↄtigit qñ duo ł plu
res cõtẽdunt de papatu nã quiſqʒ eorũ credit unita
tatem eccklie ⁊ illã ẽe apð ſe.nec impugnãt romanaʒ

eccleſiam.⁊ tũc iſti ſunt ſciſmatici nõ heretici nt nöõ.
in. c.i.J.eo.uide bo. glo.xxiiij.q.i. F. i. ¶ Tertio.

q̃ritur nunqd ſciſmarici ſunt excõicati æ aduertẽdũ
Hubi eſt ſciſma cũ hereſi ut pʒ ex pdictis. tũc nõ ẽ
dubiũ ꝙ ſunt excõicati.ꝙ oẽs heretici ſũt excõica
ti ut in. c. excõicamus s ti. ꝓximo Si nero ẽ ſciſma
ſine hereſi ⁊æ tunc ſi ſciſma.capiiur largiſſime large
2 ſñi ſt excõicati.ij.q.i.multi:niſi ab hoie ł a iure ex
cõicentuꝛ alio reſpectu. ſʒ capiendo ſtrictiſſime uit ca
pitur hic doc.uariãt.j.c.ꝓximo.ſjʒ magis nident᷑
inclinare in illaʒ ptẽ ꝙ ñ ſũt excõicati.ſʒ dic hͥ vuʒ
reſpectu illius.c.i.Sed hodie puto oẽs excõicatos
eẽ per. c.lʒ ᷓ de elec.ubi dẽ taʒ ipſe qui ſe gerit pro
papa ꝙ ſibi adherentes excõicationi ſubiaceant.
que uerba fertur cxcõicatio ipſo mre uit ibi dico fa
cit qð nõ. glo. in. c.i.de iniurijs li.vi.æ puto hoc ne
rum ubi nõ cadit ꝓbabilis erꝛoꝛ. Si aũt qõ cet du
bia ⁊ maxime ſi cõſiſtit in facto intricato æ lõgeno
prout ↄngit ĩ ſciſmate preterito tũc putarẽ oẽs eni
tare excõicationem ei peccatuʒ ar. in. l. rła 2 ĩ l.ij. ff.
de iuris ⁊ fac.ign.⁊ in c aplice de cle.excõ.mi.⁊.i
c.ut animarũ de conſti.li. Vi.nöõ. Aabbas.

4
Bogd a predeceſ.
ſore. Irrite ſunt ordinationes bñ
ficiorũ collatioẽs ⁊ eccleſiaſticaꝝ re
fuum alienationes per ſciſmaticos
facte 2 a dignitate æ ordine ſuſpenduntur. qui ſciſ
ma teneꝛe iuꝛant. panes patent ꝑ. J. Mõ pꝛimo
ex tex. ꝙ geſta peꝛ ſciſmaricoſ eꝛga ſpũalia ⁊ tpalia
ſunt nulla ſaltem qno ad effectũ de quo m dicẽduʒ
nr. . ſubijciã. ¶ Itẽ nõ caſũ ĩ quo emẽs ꝛc̃ ecchaſſi
cãᷓ eſt ipſo iure excõicatus vʒ qn emit nł ali acqui
ſiuit a ſciſmatico al.aũt rlarit᷑ occupãs ꝛc eccliſticaʒ
non ẽ ipſo facto excõicatus ſʒ excõicãdus ut in.c.⸗
queſtus de foꝛo eſſl Ned nõ. ꝙ tenẽs bñ
ficiũ eccleſiaſticũ a ſciſmatico uł ↄſentiens oꝛdinati

oni facte peꝛ eum ẽ ipſo facio excõicatus. ¶ Et ex

H ⁊ ex.F. uliimo colligit̃ ar. ꝙ ſciſmaticꝰ ꝛegulariteꝛ
nõ ẽ excõicatus: qꝛ ſi excõicatio fert᷑ in tribꝰ caſibuf
B expᷣſſis:g extꝛa iplos nõ ẽ ſciſmaticus excõicatuſ
peꝛ ar. a ſpali. ¶ Ren in fine litteꝛe feꝛtur ſuſpẽſio
5 iurqtes teneꝛe ſciſma.? ſic ĩponit pena ſpecialis:
g nõ ſũt al.excõicati.⁊ fortius illi qui n iurauerũt
licet adhereãt intruſo. Sed ut dixi s ſupeꝛ rubrica
ueꝝ ẽ ꝙ auctoritate bꝰ oſiiturõis nõ ſũt excõiĩcati:z
ſic ꝓcedãt dicta doc.h:ſʒ uigoꝛe.c.licʒ ð elec.et dic
ut ibi nõ ⁊ limita pꝛedicta ſᷣm edir ſupe Hica
an ſit ꝓbabilis eꝛꝛoꝛ uel nõö. ¶In glo. i v. irregla
ritas in fi.ad mãm uide qð no.ix.q.i.in ſũma et cõ
iungendo iſtam glo. cũ fi. gnaliteꝛ examinanduʒ eſt:
nunquid reneant geſia peꝛ ſciſmaticos circa quod
multa ꝓſequit H̊ Inn. æ hoſti.et in multis ſibi ↄtra
dicũt. Sʒ cõcluſine ꝓſequendo dic aut ſunt geſta eꝛ
ga ſpualia aut circa malia. p caſu aut circa ſpirits

alia que nitra gẽam bũt executionẽ ſacramenti ut ẽ
oꝛdo aut ſũt ſpũalia in qbus ti ↄfert᷑ gẽa: ? ultra
eam nõ ẽ aliqua executio fiẽda ut in ſacꝛamẽto cor
poꝛis xpi ⁊ ſilibus.prio cãu qn ſciſmatici ↄferũt ea

ſpũalia que hñt executionẽ exna gꝛaʒ. Aut ſunt ſcil

matici largiſſime ut qꝛ ſũt in peccato moꝛtali:⁊ tũc
talia geſta tenẽt æ quo ad caracierem æ quo ad exe
cntionem ſacramẽti.qꝛ Iʒ exiſtens in peccato moria
li ſit ſuſpẽſus quo ad ſe nõ tamẽ quo ad alios uit ĩ
.c.fi. de coha. cle æ mu. unde gra diuina per quam
ofertur ſacramẽtũ tranſit ꝑ iſtuʒ tanq; per canalem
lapideum unde peccatũ ſaceꝛdotis nõ põt iſia ificẽ
ut iu. c. ur̃a de coha.cle.⁊ mu.⁊ idẽ de oꝛdinatiſ ab
excõicato minoꝛi excõicatione:qꝛ tales excõicati re
moti ſunt a pticipatione nõ tñ a collatione ut ĩ. c.ſi
celebꝛat de cle. excõi.mi. Si vo ſũt ſciſmatici laꝛge

ut qꝛ ſũt excõicati: æ idẽ de alijs pᷣciſis ab ecchia: ut

qꝛ ſũt ſuſpẽſi uel depoſiti.uel ẽt ſũt ſciſmatici ſtꝛictiſ
ſime: ⁊ tunc aut ſcienter quis recepit hec ſacramen
ta ab eis aut citra foꝛmã eccleſie ? nihil ꝛecipit. unð
Et caracter nõ iprimitur.i.q.i detrabe. ⁊=.j.c.ꝓxio
2. c.i.cũ ibi nõris de baptiſ.⁊ ſic poteſt intelligi iſte
tex. capiendo vᷣbum irritas ꝓpꝛie. ſi vo fuit ſeꝛuata
foꝛma eccleſie ? tunc caꝛacteꝛ iprimitur.ſʒ executio
nõ ↄfertur ⁊ h̊ caſu ꝓcedit tex. ſm lec.glo.nam oꝛ
do bene ↄfertur a talibus:qꝛ ipſi oꝛdinem habent
2æ caracter iprimitur a deo: cum ſit quedã qualitas
ipꝛeſſa in aia ꝑ quã quis diſponitur ad facilius ꝛeci
piendũ gꝛam dei ſed executio nõ ↄfertur: qꝛ o&l iſti
ſũt ſuſpeſi ab ecclia:iõ ↄfeꝛẽdo nõ pñt dare qꝗð nõ
hñnr. Si vo ignoꝛanter a talibus h̊ ſacramẽta recep
ta ſũt ſi ignoꝛantia eꝛat ꝓbabilis nideĩ ſẽtiꝛe Inn.
ꝙ ↄfertur oꝛdo ⁊ ẽt executio.ſi iſti erãt occulti: qꝛ
oꝛdo iprimitnr a deo ut. xxxij. di. in ſũma æ in.F.

pono. unde indignitas miniſtri nõ dʒ ipedire cum

oꝛdinatus nõ reꝑiatur in aliqua culpa. Alij tenent
oppoſitũ.⁊ ur hoſti. ↄcludeꝛe ꝙ q;diu ẽ occuliũ cõ
ferẽtes ↄferũt ordinẽ ⁊ executionẽ:⁊ ſic cedit opi.
Vitati:ſʒ poſtꝗ; h̊ fueꝛit patefactũ ꝛeqꝛitur diſpeſatõ
ct ſi totus oꝛbis eẽt inuolutus:qꝛ exquo oꝛdinãtes
nõ hẽbãt executionẽ nõ poterãt eã ↄferr̃ ⁊ iſta opi.
tutioꝛ cũ ꝓpteꝛ ignoꝛantiã ſit facta oꝛdinatio ut in
.c.i.de oꝛdi ab epi.ſʒ qdiu h ẽ occultum opi.hr̃ ꝓ
Hitate nt ꝑinde ſit ac ſi iſti nõ ſint ſuſpenſi.fo caſu
qñ ſunt ralia ſpiritualia qᷓ ultra gꝛaʒ nihil hent ⁊ iũc
aut ignoꝛanter fuerunt iſta recepia ab iſtis: æ tunc
ↄfertur gra uec ẽ neceſſaria aliqua diſpenſatio.ant
ſciẽter = tũc ſacramta receperũt:ſed a talibns ꝛecipi
ẽdo peccauerũt niſi in caſibus ꝑmiſſis ut le.? nõ.
xxxij. di. in. . Vm.ſi nero qritur de geſtis erga tpᷣa
lia aut erant ſciſmatici largiſſimo mõ ⁊ tenent geſta
qꝛ peccatoꝛes non ſunt remoti ab adminiſtratione

tpᷣalium. JIdẽ ſi eꝛãt ſuſpẽſi a tpᷣalibus æ ſpũalibus

uel excõicati uł ſciſmatici ſtrictiſſimo mõ ⁊ tũc geſta
in dãnũ eccleſie nõ tenẽt.qð itelligo niſi fuiſſent to
lerati. qꝛ ꝛ2õe publicij officij debent reneꝛe ſi fuit foꝛ
ma ſeruata:⁊æ caſus erat permiſſus ſed eccleſia leſa
poteꝛit petere ꝛeſtitutionem in integꝛum:ad hoc ꝙ
nõ de elec. nibil ⁊ in.c.neꝛitatis de do.æ contu. Oe
ſia neꝛo ad commodum eccleſie tenent ut hie in

Gtancl unsn .
do ſono in in ſope .

ainnto glſimx mloh
65 rrcii cr
eropeel er li i 1
ius oatol udni
prfen uinl hl
Indi j i Nu uun
txllur b eficd i rn
eitiue 4iigetan.
Gdunaican ſionſmdſg
Gorlöaid pden ce
Phiregoletue,r doelts
aio ft dded nichconcſſn
olireugtas is io dipeſa
uetincipolelins ibi otſi⸗
nio arderet leſam i⸗
tuiHuρa) oâ²,
io an vueli ?0
koft oeneoninc ⸗
Nigoiii genreſi ci iin
onde legi. Jumn go i
un Nibeſis Gefibt In
CNenicsſed diud demionin i

oning diſaſtg, orinido ie

Ofmnirllciͦ fſihetorlhen

nhe ſfinglt gan ſope
ᷣ no aumiſt Pperiorcaue
ſpnuuch licpelne n ne
hue e it infc ſoeſu n

cnis enpiber ſnnen
vm lſe eibitrpt ond
in iinte ee ri⸗
nnt ſepunf nelcrle
nins ppne i ſo iſt ſenann
mann prinimt geati⸗
Nedn rer n e gonn o⸗
dns grigt oinen babent
1dwen ſtceehi ttins
sſdorien Atnicsc⸗
Aorento ögſenmn ancäſi
nro gfortto nö tonrerd ii
Meraaibys 5 ananin n
n otuib niti ir n.
o/An,onti,
ummidfr im ? ii.
ninihi no, ircſr an
iian aln Aiinan
Cderg Ali oCid
1Ctandtaſt CRten.
Aguciriim tiſtid
mdumscnctl oihiic
mmni ſuſen nn .
ſödub oauim,
G iriniſan
uſmußn
nlun , ſtoau

ſts: : tunc .

¶ De apoſtatis.

glo. fi. Circa h m diſtingue ᷣm hoſti. aut contꝛactꝰ
fuerũt geſti cũ eadẽ ꝑſona = ꝑmixtiʒ:⁊ iũc cõmodũ
cũ incõmodo cõpenſant ut dẽ in glo.ſed ſi pctꝰ fue
rũt ſeꝑati nel cũ diuerſis ꝑſonis agitati:⁊ tunc pro
cedat iſta gl. ut geſta ad ↄmodũ teneãt ad icõmodũ
nõ. An antem reuocatis rebꝰ male alienatis aliqðᷣ
remediũ cõpetat emptoꝛi.dicit Minc.ꝙ ſic:qꝛ pote
rit habere regreſſum ↄ alienanteʒ ar. in.l. falſus. ff.
ꝙ fal.tu.auc.de quo dic ut melius nõ.de re.ecc.nõ
alie.c.ſiquis pꝛeſbyteroꝛum. 2
Orqdinatꝰ a ſciſ
Raternitati. matico ab officõ
eſt repellẽdus niſi ꝓbet ſecum diſpéſatum
ꝑ babentẽ poteſtatẽ. In pꝛia ponit᷑ deciſa conſulta
tio. In fa rñnſio ibi pꝛioꝛc. e ꝙ appella
tione ſciſmatici intelligimꝰ de ſciſmatico ſtꝛictiſſimo
modo ſumpto ut dixi ſuper Gica. naʒ oꝛdinatus a
ſciſmatico largiſſimo modo dicto repellédus nõ eſt
ab oꝛdine nt dixi.S.c.pꝛoxio. 5. fo ꝙ diſpen
ſatio ꝓcedit ex quadã mĩa. 6. tertio ꝙ ſciſma
ticus cõfert neꝝ oꝛdinè ſed nõ executionẽ oꝛdinis
ꝙꝙ ↄferat oꝛdinẽ pʒ:qꝛ poſt diſpenſationẽ poteſt oꝛ
dinatꝰ illũ exeqᷓ ꝙ n ↄfeꝛat executionẽ pʒ:qꝛ oꝛdia
tus repellitur ab officio.i.ab executione ut h:de qꝰ
dicẽdũ ut dixi i precedenti.c. ltimo nõ. nõ cre
dendum alicni aſſerenti ſecum diſpenſatum: opoꝛtet
ergo ut diſpẽſatio pꝛobet᷑ legitime æ ꝙ fuerit facta
ab hnte poteſtatẽ:⁊ ad hoc lis cautus nt qn diſpẽ
ſatio fit ab eo cui eſt conceſſa poteſtas de iure ſpali
n ſolũ recipias lrĩ̃as ſuꝑ diſpẽſationẽ tin ſ t copiã
auctẽticã poteſtans ſibi cõceſſe ſuꝑ diſpeſatiõe fien
da.nã nõ crederet᷑ diſpẽſanti ſi diceret ſe hũiſſe po
leſtatẽ diſpẽſadi ad hoc qð nõ.i.c.i.de offi.dele.li.
vi. ꝑ JYo. an. i nouella 2 qð nõ. ſili in. c. cũ in iure
de offi. dele. uide qð dixi in.c ſuꝑ his de fi. inſtꝛu.
JIn glo.i.ibi ꝙ expꝛeſſa cã pᷣſumi⸗ Nõ.glo.qꝛ
quotidie allegai. Idem nõ. glo ĩi.c. las de conceſ.
pꝛebẽ. Idẽ hoſti.? Goff. H ? Inno. de fi. pꝛeſby.
.c.uenies:ſed aliud idem ſenſit ĩi.c. diueꝛſis de cle.
coniug.ubi ſenſit ꝙ oꝛdinãdo ſen pꝛomouendo ad
offm ĩteꝛdictũ vr̃ ſuperioꝛ diſpenſare cum ꝓmoto.
Jo an. hic diſtinguit.ꝙ aut ſuper diſpenſatione fiẽ
da.uel nõ pꝛemiſit ſuperioꝛ cauſe cognitionẽ: ⁊ tũc
nõ ꝓmouedo i diſpẽſare. aut nõ pꝛemiſit canſe co
gnitiõe ⁊ tũc ñ ur̃ diſpẽſazꝛ imo pũi᷑ ꝓmouedo idi
gnũ ut ĩ.c.qui iĩ aliquo ⁊ ĩ.c.quicũqʒ alle.i glo.⁊ ꝓ
bac diſtinctione adducit iĩ ſimili nõ.in.c.fi.de cõiu.
ſeruo.uide eriã glo.in.c.unico:de eta.⁊ quali.li.vi.
2 cũ hac diſtinctione Jo.an.que ur ſatis equa trã
ſeunt cõit᷑ doc.⁊ ſolet quotidie allegari:ſed õ hanc
diſtinctionẽ facit tex.in.c.pꝛetera de teſti.cũ ibi nõ.
ubi cum infame pꝛomoro ad offm publicum ex ſola
pꝛomotione vꝛ diſpẽſatũ rõe infamie pᷣteꝛite ⁊ hot
an infamia erat publica ut ibi nõ. hoſti.æ hoc nideĩr
uelle gl. in.c.qui in aliquo li.di.ut faciamus differẽ
tiã inteꝛ occultũ æ publicũ ut ſic cum occulto nidea
tur facta diſpenſatio:ſed in publico nõ ſic: pro boc
adduco tex.in.l.barbarius.ff.de offi.preto.in uer.
potuit. Sed glo.in.c.ſi qui ſine.lxxxi.di. indiſtincte
tenuit ꝙ etiam circa uotuʒ non nideĩ facta diſpeſa

tio:⁊ pro hoc facit:qꝛ in diſpenſatione requirit᷑ cãe
cognitio:ẽ eniʒ diſpenſatio iuris cõis relaxato facta
cum cãe cognitione ab eo qui hebat pfatem diſpen
ſandi ut dicit glo.nõ.i..niſi rigor.i.q.vij.ſi ergo
non preceſſit cãe cognitio non põt dici diſpenſauio
7 arguendo a diffinitione nocabuli ur̃ optume pro
bari diſtinctio Jo. an. ut ſatil ſit preceſſiſſe cauſe co
gnitionem ⁊ poſtea permiſiſſe licʒ non fuerit expreſ
ſum uerbu; diſpenſo. qꝛ de facto diſpenſauit relaxã
do ius cõe.ſed pro concordia aliarum opinionum
ſic puto diſtinguendũ.quod aut notoꝛius indignus
fuit peꝛmotus peꝛ pᷣncipẽ z vꝛ ſecum diſpenſatum.
qꝛ princſpes nõ aſtringũtur ad cãe cognitõem pre
mitten dã.ſʒ ſufficit ſola uolũtas iuxta nõ.ꝑ Inno.
de ſta.mo.c.cũ ad monaſteriũ.et h caſu ꝓcedit.l.
barbarius cũ mã ſua. Aut loquimur in iferiore et
procedit opinio et diſtinctio. Jo. an.qꝛ inferior aꝛ
tatur ad cãe cognitionẽ premittendã at. non diſ
penſati ut dicit Inn.in. c.cũ ad monaſteriũ ð ſia.
re. ¶ In eade glo. ibi per teſtes nota bene glo. ex
qua infertur ꝙ non eſt cꝛedendum ſimplici uerbo
ſuperioꝛis aſſerẽtis ſe diſpenſaſſe qdð clarius tenuit
glo. in. c. ſi qui ſine pꝛeal.= in fi.glo. Aduerte qꝛ in
qtũ glo.dicit ꝙ poſt diſpenſationẽ in occulto faciã
poteſt diſpenſatus de crimine accuſari nõ pꝛocedit
in diſpẽſatione facta ex pnia.nã ſi poteſt pꝛobari di
ſpenſatio licet ſit occulta nõ poteſt amplius accuſaꝛi
de crimine illo iuxta nõ.in.c.de his de accu.nili fʒ
doc.accuſatoꝛ ꝓſequeret᷑ iniuriã ꝓpꝛiã.iiij.q. Vi.in
.c.oĩbus:⁊æ qð nõ.in preal.c.de bis. ¶ Sed gl.po
teſt ſaluari in diſpeſatione facta ꝑ ſacerdotem in fo
ro aĩe.nã illa non ipedit accuſationeè in foꝛo cõten
tioſo:qꝛ tendit ad aliũ finẽ:⁊ ita loquitur.c. admo
nere alle. in glo. Itẽ põt ſalnari glo.qn diſpenſatio
eſſet ita occulta ꝙ nõ põt ꝓbari:tunc enim fruſtra

allegat. Oeficit eni tũc ſibi ꝓbatio ⸗ ar. ſi
mile ĩ l.duo ſũt titij.ff.de teſta.iu. (SBugle⸗ ultima

in fi.nõ glo.ſed hoſti.latius ꝓſequendo dicit ꝙ in
epᷣatu ſolus papa diſpẽſat ut in.c.qꝛ diligẽt a.s. de
elec. Iem in dignitate exempta ut in. c. cũ nenera
bilis. S. de conſue. In alijs uero aut recipit oꝛdinẽ
ſcienter uel ignoꝛanter ¶iſi ignoranter 2 ignorantia
fuit craſſa æ ſupina ⁊ ſolus papa diſpenſat.aut reci
dit ignoꝛanteꝛ ⁊ ignoꝛantia fuit ꝓbabilis z diſpcn
ſat eps:ſicut ĩ limili diſtinguitur in.c.i.de oꝛdi.ab.
ep.ille mñ qui fuit in culpa ſciſmaticum ordinando
diſpenſare nõ põt ut in prin. glo.⁊ hec diſtinctio ſa
tis plʒ. Extra glo.op.õ tex.in eo ꝙ dicit ꝙ iſte ar
chiepᷣs poterit illũ oꝛdinatum ab officio repellere.
nã u? ꝙ nõ ſolũ poſſit imo debeat:quia oꝛdinatio
fuit irrita quo ad executionẽ.s.c. ꝓximo.⁊ nitens
tali oꝛdinationi excõicatus eſt ut ii So. dimkr
pꝰ ut ſuppleatur ad lr̃am ibi poteris.i.debes.uel re
fertur ad facultatẽ diſpẽſandi.nan poterit hunc re
pellere ſi non vult ſecũ diſpeſaꝛe.⁊ tũc iſta litiera
ſtat ſine aliqua ſupplectione. Abbas.

¶ De apoſſatis æ reiteramibus baptiſmũ. ica.

Muia herici 2 ſciſmatici incidunt in apoſtaſiam

¶ De apoſtalis.

ideo poſt titulos pꝛecedẽtes congruo oꝛdine ſubij
cit iſtum. æ qm ꝛeiterantes bapiiſmuʒ uidentur apo
ſtatare dum ꝛecedunt a priori baptiſmate:iõ ſubij
citur hic de ꝛeiteꝛantibus baptiſmuʒ

R eterea. Non ſumatur ꝑ

Jo. andream et
foꝛte pꝛopteꝛ bꝛeuitateʒ æ narietatẽ
lecturarum. Sed dominus An. ſic
ſumat. Clericꝰ ſine habitu æ tõſuꝛa
depꝛehenſus in crimie nõ gaudet prinilegio clerica
li. ſed cene hec ſũmatio eſt nimis generalis ⁊ mł
tos canones ⁊ maxime S.c.ſi iudex laicus de ſen.
excõi.li. vj. ⁊ Z.c.contingit 2.c.in audiẽ tiã. ð ſẽ.
excõi. Ande aliteꝛ ſummo ⁊ p ſᷣm unum intelleciũ
ſic. Mer cenſuram eccłaſticam non liberant clerici
a manibus laicorum ſi ſine habitu ⁊ tonſura ſunt
deprehenſi:ſi prius ſe babebant per omnia ut laici
nel ſic m alium intellectum. Qlericus qui dimiſſo
habitu ⁊ tonſura immiſſet ſe enormitatibus perdit
priuilegium canonis.ſi quis ſuadente. vnde enʒ de
pꝛehendẽtes non incidunt in canonem.ſ.excõicatio
nem. hoc dicit et non ꝛecipit cougruam diuiſionem
Et adueꝛte quia ſecũda decꝛetalis facit tantuʒ ad ſe
cundam partrẽ rubrice: alie neꝛo faciũt ab primam

partem. ¶ Mõ p ꝙ der icitur apoſtata ꝛelic
to habitu ? tonfura. Mora fo caſum in quo de

ricus ſtatim ꝑdit unum priuilegiũ clericale. té

nõ. ꝙ clerici dicuntur habeꝛe certum habitum. et ð
h uide tex in.c.clerici de nita ⁊ hone.clericoꝝ.⁊ ni
de optimã glo.in cle.i.de elec. Sed ceꝛie clerici ſecu
lares non habent ceꝛtum habitum ⁊ deteꝛminatum
ſed quidam habitus ſunt eis inteꝛdicti ut in pꝛealł.
c.clerici ⁊ in.c.quoniam de nita.⁊ hone.clericorũ
Vnde neſtes eornʒ debent eſſe honeſte æ uſqʒ ad pe
des ut pꝛealle.c.clerici:? quidam coloꝛes ſunt eis

inteꝛdicti:non tamen iure exprimitur ð ceꝛta fomma

de quo peꝛ glo.in pꝛealleg.cle.i.quam uide. ¶ In
glo. i. ibi. eſt aũt triplex nõ. glo. et ide; dicit Inno.
et inquantum glo. de teꝛtia ſpecie apoſſaſie ponit
nnum exemplum nidelicet quando quis ꝛecedit ab
oꝛdine ⁊ ꝛeligione iam ſumpta. Innocen. ponit mł
tos alios modos utputa quia dimiſit habitum ⁊ tõ
ſuram:⁊ duxit nxoꝛem ⁊ ꝛedijt ad ſeculum:⁊ ſic di
cendum eſt in ſimilibus: æ adde hic quod notat In
nocé.ĩ.c.fi.de ꝛenũ.⁊ in.c.intelleximus de etate et
qua. ubi nõ.dicit ꝙ religioſus ꝛecedẽs in conſulto·
ſuperiore ſuo ⁊ non ſubijciẽs ſe alicuius obedientie
ur qꝛ non intrat aliud monaſteriuʒ dicitur apoſtata
quãtumcunqʒ ꝛetinet habitum et tonſuram:quia ꝛc
cedit a regula ſuperioris.et ſic nenit contra unum
ex tribus ſubſtantialibus.ſ.contra bonum obedien
tie contra. c.i. de ſta.regula. Qua pena plectuntur
iſti: dic ſecundumm hoſtien. quod apoſtata peꝛfidie
punitur ut hereticus:quia nec heꝛeticus eſt ex quo
ꝛeceſſit a fide:et habent locum iura ſuperius poſita
de heꝛeticis Apoſtata inobediemtie puninur di
ne:ſimode. vnde. adnerte quia aut quis non nulr
obedire ſuperiori puta pape ſen ipſins canonibus:

credendo eum non habere pkatem cõdendi canone⸗
2 punitur ut hereticus.nt.xix.di.nulli faſ.anr non
negat hanc ptᷣatem:ſed nõ uult obedir̃ ex contẽptu
2 grauiter puniri dʒ:unde dʒ deponi:⁊ ſie dʒ ĩtelligi
.F. hec ⁊ ſi legibus.iiij.di.⁊ nide.c.gnali de elec.li.
Vj. ⁊ ſi eſt incorrigibil traderur curie ſeculari Nẽ
poterit excõicari ut de iudi.in.c.cum non ab hoie.
ſi ãt nollet hobediꝛe ex quadam ↄcupiſcentia:qꝛ te
netur aſtrictus:tẽ mitiꝰ punit᷑ de quo aliqͥd nõ.i.c.
nã cõcupiſcẽtiã æ in.c.i de conſtitu. Apoſtota vo
circa irregularitatẽ põt dinerſimode puniri ut hẽt̃

in.c.J.eo.iñ ſi eſt clericus ſecularis nõ ẽ ipſo facto

excõicatus ſed excõicandus ⁊? grauiori pena plec
tendus ut in. c. tue ⁊.c.pe.j.eo.ſʒ religioſus ſic de
quo nide bonum tex.in. c. ut periculoſa ne cle uel
mo.li. vj. ⁊ predicta intellige niſi habitus reliquat᷑
ex rõnabili cã:puta quia tranſit ꝑ loca ꝑiculoſa.uel
ex alia iuſta cã ad h̊ qð legit.⁊ nõ.de ni.⁊ ho.cle.
deus qui ⁊.c.clerici el.i.eo.ti.⁊ uide ibi per glo.2⸗
faciunt ueꝛba illius.c.ut periculoſa que im notant
cam ⁊ mareriã nagandi. ¶ In glo. i. in. fi. Ex hac
