leg. iĩnitũtur vVitati qꝛ in Vitate non eſt meus ſocius
ſed iſtud.c.fundat᷑ ſuꝑ pſũptiõe quia ut dixi inimici
tia pꝛobat᷑ ex piecturis qꝛ oĩo ſocius ſocij mei non
eſt ſocius meus ꝓbatur qꝛ ad bhendam ſocietateʒ
requiritur ↄſenſus:ſed ad ↄhendã inimicitiã ſumit
affectio que pſumit᷑ ex cõueꝛſatiõe iſta. Sed an oĩs
inim citia ſuffticiat ad ꝛepellendũ ab accuſatione vin
cen. ꝙ non. ſed dʒ eſſe capitłis ut in aucẽ. de teſte.
ſi vo qð nõ.⁊ dẽ inimicitia capitalis qñ fuit ſibi mi
natus moꝛtẽ ſeu accuſauii eum crialiteꝛ.uel eſt con
tentio de maiori ꝑie bonoꝝ:de quo dic nt nõ. glo.
in. c.cum opoꝛteat.j.e.⁊.l.licʒ.ff.de arbi.⁊ in dicta
guẽ. de teſte. ¶ Witimo ſcias ꝙ ad pᷣhendum ini
micitias non inſpicit᷑ iuſticia uel iiuſticia aĩe ſufficit
eim ꝙ tale qͥ pceſſit qdð habuit ꝓuocare animũ al
terius ad inimicitiã pꝛo hᷣ tex.in.l.i.ffl.de his.qᷓ ut ĩ
dig. ubi Oar.pro hoc.c.cuʒ J.?.a.de re iudi.nnðᷣ
etiam infero ꝙ ille qui fuit cã iimicitie põt excipere
õ umicum ſuũ de inimicitia ut nult archi.i.c.ſtatutũ
de reſcrip.li.vVj.ar.l.nec timoꝛem.ff.qð me.cã.licet
gl. in v. ſi minus ronabilit̃ priuʒ ſentiat ? male in. c.
ut debitus de ap. in fi. Ad unum tamẽ aduerte qð
ille qui fuit cã inimicitie indiſticte non repellit inimi
cum ſʒ debʒ ↄſiderari an hoc fecerit malicioſe:ideo
relinquit᷑ arbitrio iudicis:ut eſt tex.nõ.in.l.i.O.cum

quis.ff. de queſtio.unde bar.reciiat ibi de quodam

Eifetgmenriimmemn
jellirgaſunam uuinen i

J trimiuliLANNnud

claridenndei nid ve ſoe
6Inc udrtdasſdigatnn
Natrie omn tmag la onc
wdinccdebe zet bot ſins n
ioftanin ſoꝛo oi ai on oliraa
voyj nlui nin io ieliet
M⁵Nρ„ναρορανvnααααα

Uyriſancnvvonng:nigid gvolta

ijnec otel ponei nin in ad⸗
unroer cengfentsieme ic n an⸗
Imleſitnes criecnonicet vide n
Niroft nidni ſt eenan
incet giaindenst ſen

mncbeſpoſitnan endii noi.

linſ. Nug eponitignompi
Chonſtignoidigon
vun fn hrim igniri noeten
iin mmlmn vdt
tiiut mmnij lens na

n
e anarnlaein
uunimb d ni o
Pcaflnidiinen
geſoeneniigan Hliſeniun
eſerocthn nain pani
nſwindicft mmn neri Ki
nſuni nnecrogenns res n
cannsAN ann glins i
raamicd r höfateen rod ro
Podanicta iigi rahiͤ
wos ſon. (Ro Min bi
meinonct meus locnsntint.
i/αtrirnanͦ
u groiumconuriinns
Itonduina innd. d
Nusdoaozprimooinl
in tar non et nus oeins
iſigtie ticii nnit
ncioſCeltsſoch niten
Aun rad idenan cem
And enhuinictd imi
igcnrinide in Naln
tunan palun
Pctlnignnu a
ancattki
utxian giiin / h
wr. eu o
Aentit idies

l.e.

¶ Be accuſationibns

qui cum ſciret non poſſe pꝛobari debitum ↄtra eũ
niſi ꝑ unum teſtẽ dedit illi alapã ut ſic poſtea ſi pꝛo
duceretur ĩ teſtẽ ↄ enʒ poſſet repelli prextu iimicitie
hoc tamèẽ iudex conſiderabit ex circũſtãtijs. nec ma
litia dʒ ſibi prodeſſe:ut in.c.iquiſitionis in..⁊ an

fides. J. eo. Abba.

Ccuſ. aſti Ponit pniam aecuſa

toꝛis calũnioſi cum ſeqͥ
tur inde mors uel mẽbri debilitatio. Hõ
primo quod in foro pniali imponitur minor pẽa q;
in foro iudiciali nã in foro iudiciali ĩponerer̃ pena

ualde acrior:⁊ facit ꝙ dixi in.c.de hiſ.s A In
glo. in v. niſi pro pace in fi. uel dic clarius col igen

do dicta doc.ꝙ iſta dictio niſi poſſet eriaʒ ꝛcferri ad
ſequẽtia: ut pñia ĩponatur niſi omittatur pꝛo pace 2
pꝛo ſcandalo qð inde ĩminet.põt ẽt ꝛeferri ad pecca
lum ut ſit ſenſus ꝙꝙ ſi in vitate accuſauit crioſũ: ſed
malo ʒelo tũc in foꝛo aĩe punit᷑:nt h̊ dr̃ qꝛ nõ debuit
malo ʒelo accuſare ꝓximũ:ſed ſi fecit pꝛo pace ⁊z ze
lo iuſticie: ut aliqui quiete niuãt:tunc non dʒ puniri
etiam in foꝛo anime.unde talis eſt imunis etiã ouo
ad deum. ſed nõ euitat irregularitatem qꝛ illa pbit
etiam ſine peccato.⁊ de hoc dic ut nõ.in cle.i.ð ho
mi. ⁊ per glo.in ſũma.li.di.Et ex hoc ſolui᷑ qõ.qui
dã iterfecit patrem meũ uel tutoꝛẽ meum ⁊z penituit
nũquid licite poſſum enm accuſare:nã ſi nõ accuſo
ꝑdo heꝛeditatẽ ut.l.ij. C. de his qui.ut ĩdig.ſi neꝛo
accuſo uideoꝛ moueꝛi malo ʒelo exquo egit peniren
ti. Minc. dubitat7 plus ſibi placet ut abſtineat ab
accuſatõe. Jo. an. tenet ꝙ licite poteſt eum accuſare
ꝑ nõ in. c.de his S. e.æ hoc vius .nam nut dixi abſo
lutio.facta in foꝛo pñ ali non tollit accuſationem in
foꝛo iudiciali.¶ Item qꝛo qũo ĩtelligitur f̃a dum
dicit ꝙ dʒ peniteꝛe in pane æ aqua per.xl dies cum
ſeptẽ ſequẽtibus annis:nũquid quolibet die dẽat ie
iunare.dic ꝙ nõ:ſed iponet᷑ pnia ſᷣm arbiurriũ ſacer
dotis ut per ceitas feꝛias ieiunet ſic in qualibʒ ſepti
mana ⁊ ſũt tres ferie canonice.⁊ uide in tex in.c.̊
a ł.qui nõ facit mẽtionẽ niſi de quarta ⁊ ſexta feria

tex.ẽ in.c.pe.xi.q.iij.⁊ ibi nideas ⁊ ſic intellige cia

iura que iponũt pniam certoꝛũ ãnoꝛũ. n glo.
ſi. in fi. Iſta gl. exponit ignotũ pꝑ ignotius.nec dicit
uerum vᷣm ꝓprium ſignificatũ uocabuli æ docto.̊
ſimpliciteꝛ tranſeunt.ideo dic ꝙ ꝓprie debiliratio
Oingit qn ipedit᷑ exercitiũ alicuius mẽbri:ut ꝓpter
pcuſſionẽ nõ poſſit libeꝛe exerceꝛe officium brachij
uel pedis:ita ꝙ ↄtingit debilitatio ſine abſciſſione
mebꝛi. uide aliqd in.c. ſicut urgeri.i.q.i.⁊ in.c.ego
ſupꝛa de iureiu.? in.c.i.qui cle.uel no.⁊ nõ bar.iĩ.l
ij. f. de publi. indi.æ ibi rangit ꝓprie qͥd ſi mẽbri
mutilatio ↄtingit enim ex abſciſſione mẽbꝛi:un mu
tilaꝛe. idẽ ẽ qð detrũcatr᷑.ad hoc qð nõ in cle.i.ðᷣ ho

mi. 2 in. d. c.i. qui cle. uel uo.?æ hoc no ꝓ ſtatutis fa

cientibuſ mẽtionẽ de hoc. HZ
q Snꝑ notoꝛio ꝓcedit
Bidentia. nemine accuſaã
te. h. d 5 pꝛimo caſum in quo iudex
ex officio ſuo ꝓcedit: ut qnãdo delictum ẽ euidens
⁊ notoꝛinm.⁊ ideo iſtud eſt:nam accuſatio inquirit
ut crimẽ manifeſtetur ⁊? in iudicio publiceĩ ꝑ ꝓbati

ones:ſʒ hũc finem hẽmꝰ ꝑ euidẽtiã fci. frſtra g req;
ritur accuſator. Er aduerte qꝛ lſʒ hec.non aperiant
intellectum hꝰ.c. Ego puto hoc.c. ꝓcedere in noto
rio facti pmanetis qð indicat tex. ibi euidentia. nam
euidẽs eſt id qð ſemper apparet.de quo uide glo.
in. c. ij. de.V. ſig. li. vj. in v. manifeſtũ. ⁊ ĩ tali no õto
non requiritur accuſator:ut h. nec probatõ nt.ij. q.
i.de manifeſta. ubi bo glo.ſecꝰ puto in notorio facti
tranſeuntis:lʒ illud fuerit notorium alijs non in eſt
notoriuʒ iudici ut iudici.iõ dʒ pꝛocedere ordine iu
diciario ut eriam ſentit Jo. an. ĩ. c. fi. de fo. ↄpe.li.
Vj.in nouella.ſʒ ad hoc nide glo in.c.ad noſtrã de
iureiu.æ ponebant h̊ aliqͥ exemplũ ð eo qui deliquit
in pnñtia iudicis æ aliorum:ſed tu de hoc dic melus
ut nõ in.c.vVra.de coha.cle.⸗ muli. æ. in. ij.q.i.. i.
2. F. qñqʒ ⁊æ proſequere mãm nt nõ in d. c. ueſtra z
nõ non eẽ intelligendum hoc. c. de notorio facti rr
ſeũ is qdðᷣ non habuit permanẽtiã. ſi habuit perma
nentiam certo tꝑe:ita ꝙ nõ potuit terginerſari nec
iu dici nec alijs: tẽ iudex ex offo ſuo põt iudicare de
hoc qʒ non iudicet de eo quod eſt ſbi notũ ut noto
rium ⁊ ſic ĩtelligo glo.ſingularẽ i.l.i.C.qᷓ ⁊ aduer.
quos quam uideas. abb.

Bm. p. manconela.

Laici uel inimici clericos accuſare nõ pñt
⁊ facit tria primo repellit unũ accuſatoꝛem:qꝛ laicꝰ
Secũdo repellit aliuʒ qꝛ inimicus.Leꝛtio ꝛepugna
tionẽ includit fa ibi eũ tertia ibi:ſed utꝛiqʒ ſ WM õ.
prio ꝙ uolẽs teſtificari õ aliquẽ in cauſa criminali
pſumit᷑ eius inimicus ⁊ ꝓpteꝛ hoc põt poſtea ab eiꝰ
accãtione repelli. Ex quo infero ꝙ ex tali teſticatio
ne ſeu ex conatu ipſius teſtificationis oꝛitur inimici
citia capitalis: nã ał nõ ꝛepelleretur ab accuſanone:
ut dixi in.d. c.ꝛepellantur ſupꝛa. eo. ⁊ facit.l.inceꝛta
⁊.l.inimicitie.ff.de his qui.ut indi.⁊a hoc limita.ut
.j.dicam.¶HNõ ꝙ ex accuſatione criminali neouz
onuntur graues inimicie inter accuſatoꝛem 7 accu
ſatũ: ſed et ĩreꝛ accuſatum ⁊ fꝛarnem accuſatoꝛie: öᷣ
nõ ¶ r quo nõ ꝙ inimucitia contracta cum uno
ex attinẽtibus tranſu ad alios ꝓpinquioꝛes in 92
du ¶ Deruſini hoc non ſeꝛuant quia non faciunt
uindictam publicam niſi de fꝛatꝛe carnali. ſacit. .i.
.C. ſi qua. pau fec. dicatur 27 optime.c. accedens.ij.
ut lit. nõ ↄ Hõ ꝙ ſublata accuſatione pꝛopter
indignitatem accuſatoꝛis põt accuſatus iteꝛum ac
cuſari ab alio ſi alia rõnabilis cauſa nõ obſiſtat de
quo plenius dixi in. c. de his g eo.ti. ota ulti
mo laicum repellendum ab accuſatione cleꝛici etiam
ſi cleucus ſit infamatus tem colligi põt ſingu
lariter ex tex. iſto.qdðᷣ de iure canonico adeo inimici
ꝛepelluntur ab accuſatione ut etiam infamatos ñ
ad n ttn iuur etiã in criminibꝰ exceptis:qð tene mẽti
2 fac.c.ꝑ iuas.:dę ſimo. S ado u laici ⁊ bo
ne fame. iora hanc glo.⁊= colligẽdo totam mãʒ
diſtingue faciendo quatuor mẽbra quod ant queri
tur nunquid laici poſſint accuſax cleꝛicos. Iteʒ nun
quid clerici clericos.⁊ nunquid laici eAn.
ad primum menbrum diſtinguo: quod aut ſaicus
ault accuſare clericum criminaliter aut ciuiliter.
b a

¶ BDe accuſationibus

prio cãu ꝛegularit᷑ nõ admittit᷑ ẽt ſi laicus eſſʒ patꝛo
nus eccleſie ut nõ glo.ij.q.vij.in ſũma.et eſt rario
bꝰ ꝓhibitiõis qꝛ laici pſumuntur ex odio accuſare
clericos: ut ij.q.vij.laicos ⁊.c.laici. Itẽ quia debẽt
clericos ꝛeuereꝛi tanqꝙ; pres.ij.q.vij.oues. et.c.ſa
ceꝛdotes. Fallit hec ꝛegula in caſibus ut ſi laicus
uellet ꝓſequi iiuriã ſuã uel ſuox. ut in. c.de cereꝛo g
de teſti.uel ſi crimẽ ẽ exceptũ qꝛ tunc diſtingue ut ĩ
glo. oʒ iñ ꝙ accuſatoꝛ poſſit aſcendeꝛe ad illum oꝛ
dinem in quo ẽ accuſatus.ij.q.vij.ipi apli. unde ir
regulares nõ admittunt᷑ ad accuſationem clericoꝝ.
qꝛ nõ pñt illũ oꝛdinẽ bẽe:ut in palle.c.ipᷣi aplłi.⁊ ꝑ
Inno. H. Si neꝛo uult accuſare de crĩe ciuiliteꝛ: et
tũc patronꝰ adminit etiã ſi priueĩ bñ ficio:ut nõ.in
.c. ex ꝑte ade de teſti ⁊ in. c.filijs.xvj.q.vij.ð paꝛo
chianis ẽ dubiũ:ſed dic ur dixi in c.illa.S.eo.⁊ dixi
ct in pꝛealle.c.ex parte ade.Alij vo laici nõ admit
tũt᷑ Ʒ clericũ:exquo nõ ꝓſequunt iiuriã ꝓpriam.ut
dixi in. d. c. illa. I Secundũ mẽbrũ fuit nunqd cle
rici poſſint accuſare laicũ. Inno.in hoc unarianit p
dixit h̊ in iſto.e.ꝙ; nunqᷓᷓ clericus crĩaliteꝛ põt accu
ſare laicũ etiã ſi ꝓſequaĩ iiuriã ſuã.xi.q.i.clerienm
nullus. nam et teſtimoniũ fene non põt in cã crĩali.
xj. q.i.teſtimoniũ.ᷣrefeꝛt alios diceꝛe ꝙ põt accuſaꝛe
ſi nõ nenit imponẽda pena ſangnis. Ego latius di
ftinguo q; ad uindictã publicã clericus laicñ accãꝛe
non põt ẽt ſi nõ uenit ĩponẽda pena ſanguĩs et pꝛo
boc adduco.c.ſaceꝛdotes.ij.q.vVij.⁊ 25 ẽ qꝛ accuſa
tio dẽ genus illandabilis intẽtionis.ij.q.vVij.ſi cnis
vVñ clericus ſe imiſceꝛe nõ dʒ huiuſmõi odioſis liti
gijs. qdᷣ nõ. Itẽ clerici qñt eſſe ſegꝛegati a nita lai
co: ut nõ in pᷣalle.c. ſicnt. Item uides in ſimili ꝙ
clericus non põt aduocare ne nideat̃ alteri nocere
cũ ipſe dẽat uelle oibus ꝓdeſſe: ut in.c.fi.de poſtu.
fortius eꝛgo dʒ ꝛemoueri ab accuſatiõe qne eſt ma
gis odioſa: ut ᷓ dixi. ant clericꝰ ꝓſequit᷑ iniuriã pꝛ0
priã.ut eccleſie ſue:⁊ tũc ſi pena ſanguinis non neit
imponẽda põt licite accuſare laicũ:ut in. c. enm ſit
gñale de fo.ↄpe.⁊ in.c pꝛelaris.de homi.li.vVi.⁊.c.
oliʒ de iniu. facit.c.grauis de ꝛeſti.ſpo. Si ueꝛo ne
nit imponenda pena ſanguĩs etiã põt accuſaꝛe laicũ
ꝓſequẽdo iniuriã ꝓpriã:dʒ iñ ꝓteſtari non ĩirẽ
dit accuſaꝛe ui pena neeanluf de hoc in. d. c.
pꝛelatis de bomi.ii.Vi.¶ Tenium membrum fuit
nunquid clœici clericos poſſunt accuſare:⁊ dic ꝙ ſi

ſunt bone fame pñt accuſare ctiam eorum ſuperio

ꝛcs: ut in.c.ex parte.⁊ in.c.ueniens ⁊ in.c.licet.].e.
ſi vo ſunt male fame non admittunt᷑: ut in.c cũ dile
ctus.j. e. niſi ĩ exceptis cribꝰ qꝛ ĩ ił admirtunt̃ ẽt ⸗

nõ infamatos:⁊ in hoc differunt a laicis.et de hoc

in. c. i. de cõfeſ. z. xv. q.iij. c.fi. ¶ Vltimum mẽbrũ
fuit nunquid laici pnt laicos indiſtincte accuſare:et
dic bꝛeuiteꝛ ꝙ ſi crimen ſit publicũ ſtricte.large uel
largiſſime:quiliber de populo admittitur ſi ſpeciali
ieꝛ nõ ꝓhibet᷑.l.i.ff.de pnbli.indi.inſti.eo.ĩ pri.⁊.l.
qni acculare.ff.de accn. Si vo eſt crimẽ priuatũ et
tũc ad penã coꝛpoꝛalẽ tmn accuſat ille cuius inteꝛeſt.
ſed ad penã pecuniariã admittit᷑ quilʒ de populo.et
hoc uitimũ uoluit glo.æ baꝛ.pꝰ eam in Gica. ff. de
popu.acti.⁊ cui applicetur pena pecuniaria. dic ut

nõ. in.l. teꝛtia. ff. de ſepnl.uio. ? in.l.agaria.ff.de ter
mi.mo.⁊ dico ðᷣ de iudi.in Neica.⁊ intelige on laici
accuſatoꝛes ſunt bone fame:ſi auteʒ ſunt male fame
nõ admittũtur ut dixi in. c.i.S.e.niſi in cꝛaiminibꝰ ex
ceptis. nã in illis etiã admutũtur S nõ infamatum:
ut in d.c.i.de confeſ.2.xv. q.iij.c.fi.⁊ h pe: Inno.
que aũt ſint cria excepta.hᷣ habes glo.= aliazʒ magis
nõbilem.iij.q.vVij.in ſũma n eadem glo.in fi.
lIʒ hec ſolutio ſit neꝛa in ſe nõ tamen congruit litteꝛe
qꝛ papa repellit eũ qꝛ laicus nõ quia inimicus. ideo
Inno. ſoluebat aliteꝛ ꝙ foꝛte iſte accuſatoꝛ eꝛat ma
le fame.uel ſecũdum VWinc.tempoꝛe quo fuit iſte re
pulſus nõ eꝛat iſte cleꝛicus ifamatus:ſed ex his que

boſtea ſurrexꝛũt ĩ indicio.ſurrexit infamia ⁊ hec rõ
eſt melioꝛ. ¶ In glo. fi. ibi. ſuo iuramento. Nõ gl.

?z nide quod nõ. Hoſti.in.c.inteꝛ de pur.cano.⁊ in
fi. glo.illud.c.in pꝛimis alł ꝑ glo.nihil uel parum fa
cit fᷣm Jo. an. æ bene ſed melius facit. c. cnʒ in iunẽ
tute.de pur.cano.ubi glo.fi.hoc tenet.⁊.xviij.q.ðij.
in decima.⁊ nide bo.glo.lxxxi.di.c.cleꝛici.que dicit
ꝙ ſi duo cleꝛici dicunt me cõmiſiſſe nnum cꝛimen ta

li die ⁊ duo laici dicunt fuiſſe cuʒ illis rota die ⁊ nõ

uideꝛunt me illud delictum cõmitteꝛ e ꝙ tunc ſtarur
dicto laicoꝛuʒ quod nõ.ſingulariteꝛ. Ex quo habes
ꝙ laici poſſunt teſtificari in canſa cꝛiminali pꝛo cleꝛi
co licet nõ contra.facit.l. quo minus. C. de procu.
Item aliud ſingulare colligitur ex illa glo. q quan
do paꝛtes uel quando teſtes utriuſqʒ partis ſum cõ
trarij ſtandũ eſt dicto illoꝛuʒ qui deponũt pꝛo reo:
licet alij ſint magis idonei ⁊ boc quia illi deponunt
neꝛiſimilioꝛa. quia de quolibet pꝛeſumendum eſt bo
num ⁊ ſic limita nõ. ꝑ glo.c.in nr̃a de teſti¶ Vlti
mo extra glo.opp.⁊ uidetur ꝙ iſte pꝛeſbyteꝛ.b.non
debebat repelli ab accuſatiõe ex eo qꝛ fuit ꝓducius
in teſtem illius cãe:qꝛ neceſſarium eſt officium teſlis
⁊ ↄpellitur peꝛhibeꝛe teſtimoniuʒ.l.ſi onñ. C. de teſti.
⁊Z nõ in.c.dilectoꝛum.de teſti. cogen.facit.c.dilecto
de teſti ergo ex hoc nõ debʒ reputari inimicus excu
ſat᷑ enim rõe publici officij.ad hoc quod nõ.in.c.in
teꝛ dilectos.de fide inſtru.⁊ ĩ.c.ex litteꝛis.de trãſac.
hoc ↄꝛium uidet᷑ difficile æ dixeꝛũt cuidem ꝙ ad õ
hendum inimicitiã nõ debemus reſpiceꝛe an pceſſit
iuſta cã uel non: ſʒ ſatis eſt ꝙ animus ſit ꝓuocatus
ad inimicitiã: ut dixi in.c.repellant᷑ S. e. nam ex teſti
monio cꝛiminali ſolet accuſatus ꝓuocari ad inimici
ciam. hec ratio mihi nõ plʒ ex eo qꝛ ille qui ꝑhibuit
teſtimoniũ põt reum repelleꝛe nt ꝓuocatus ad inimi

citiam ſʒ nõ eõ qꝛ ille qni tulit teſtimoniũ nõ habuit

cauſam ꝓuocandi animũ ſuũ j reum. ⁊ ꝓ hoc glo.
nõ.iiij. q.iij. S. iteʒ in cꝛiali.que tenet ꝙ teſtis qui ſe
mel ꝑhibuit teſtimoniũ in cã cꝛiali põt in alia cauſa
ʒ eundẽ ꝑhibeꝛe teſtimoniũ. ? pꝛo hꝰ adduxo tex.
in.c.pꝛeteꝛea ̊ de teſti.cogẽ. ubi dixi.⁊ ideo in hac
mateꝛia concludo ꝙ aut teſtis inui tus peꝛhibnit te
ſtimonium in cauſa cꝛiminali æ non poteſt repelli ut
inimicus in illa cauſa uel in alia. aut ipe ſponte uenit
ad feꝛendum teſtimoniũ:⁊ tunc pᷣſumo eum inimicũ

Ar. in.. que oĩa. ff. de ꝓcu. facit. c. cnʒ in tna de ſpõ.

2 in h̊ cau ĩtelligo iſtum tex. quẽ ad h̊ nõ ut ſingula
rem ? maxime qn frateꝛ accuſabat.

tonutic Min
idti ettur i
mn noiaſbi r ij

unal busc/
Sect onvs

honotare ietionn. !
ti no nur ilient
ug thu talchalr ite⸗

uſtaren ulltitnn icrit

age iti mnons h uniſui
ſeſapimme ill eniir uld
Ponnfeio (No i Teha⸗
onecNNircndant den
amentus cn boa
Acee Vin dcn gifonna itig⸗
ucbun cenücine ali oi abbaren
ſanit ciudalmt a niam
ein iuee uccons tenus
MMioriAniir nonaſtnumr
Mpo o tenmo d , c ancn
Ginqneif menid noſucdus hir

Pirckrrbecſce ume

ſbulgeſt Gaſegg ochuun
nadlia daduſcuſenui
ms pr 5dengii
nbipuspzgerſtunter Zur r
li uulne gni Paun ppnü
iite ini aubeblllnlst
no p hoc Ac Daltons glie

irag i e eilta
I; dli 4
Ullrſiaf, nise
mniifne ed n!
ineſe Abckien

vnrfuſf n lis oncer

lam nitern Uunc ſotnr
nͦſipnenin Er no hibeg
Caninaſg ainingt Pro geri
al nonins Lgefrocn.
ne ligewr giin Go. g ven
Ndorches uninſc; unsſand
Badomgaliienindo ro.
Coneit doc in ſiecenent

1 volbarretnencumncto.

iͦpgoe int cent

tudmr ſr oxſnmn ö

ner nv grſir ſclans
bMencſrimn ehefunmtis
Eſinonoz Alc Ccrteſt
Geiefi. cogen t cdieno
itchnenm ifimnsee
czadboe dtdnn
GGrnsit Aieis eriſie.
ceräeinctim)
o taneſihternfſt
hlnscſg mnms ſ nn
irnmlni ni
luulm m n n
rnigferv rhil i
mnirn mind a in
en len nonu roharoit
ae oe go⸗
Gctocniſi

d.fa ibi Iʒ:tertia ibi quibus.

X£ paꝛte: Monach accuſaz põt

abbatem ⁊ de boniſ mo
naſterij expẽſas lit.neceſſarias habebit.h.
¶ W pꝛio ꝙ 26 ſub
lectionis ⁊ obedientie que ĩfeꝛioꝛ tenetur ſuperioꝛi
nõ aſtringit quo minus ifeꝛioꝛ poſſit accãꝛe ſupeꝛio

ꝛem ſi malus eſt.nõ eni in hoc uenit ↄ obedientiam

qꝛ in licitis tenetur obediꝛe nõ aũt toleꝛar̃ ſi malꝰ ẽ
cudo nõ ꝙ monachi dir ꝓcura:e utilitatem
accuſando ꝓpriũ abbatẽ qꝛ inteꝛcſt monaſterij nõ
bẽe pꝛo paſtoꝛe lupum: æ iõ dẽnt habeꝛe expenſas a
monaſterio. ¶ In gl.i. ibi nõ renet obediꝛe ⁊c̃.nõ
intelligas glo.ꝙ pendente lite iſti accuſaioꝛes non
ienẽtur obedire abbati:imo tenetur ei iteꝛim obedi
re.viij.q.iiij.nõne.dũmõ ex hoc cã nõ impediaiur

nut in c. olim. .e.ſed nõ tenẽtur obedire ſi abbas pᷣ

cipet eis ut nõ accaãꝛent cũ qꝛ tũc nõ ẽ ꝑendum qꝛ ẽ
iiuſtũ pceptũ.ix.q.iij.iulianus Et in fi.gl.i.nõ glo.
ꝙ rotũ litigiuʒ explicat᷑ ſumptibus monaſterij:nem
monachi dnr ꝓcurare unluate monaſterij in quan
tũ dicũt abbate idignum. abbas dr ꝓcuraꝛe utilita
Iem monaſteꝛij qꝛ ſi ipe eſt idoneus ut aſſeꝛit iteꝛeſt
monaſterij nõ mutaꝛe ſuꝑioꝛem.⁊ dicit hic Minc.?
Jo. an. ꝙ abbas hebit expenſas ẽt ſi eẽt ꝛemorꝰ ab
admminiſtratoe ar. in. I. ſi iſtituta. ff. de ioffi. teſta. æ in
tellige quado ẽ ꝛemotus ab admiſtratõe tm:no aũt
ſi eſſet pꝛinatus titulo qꝛ iũc nullã coĩone hr̃et eum
monaſterio ¶ In gl. ij. bi. Sed ↄtra u? Inn htʒ
ꝙ monachi poſſũt denũciare quecũqʒ ʒ nõ accãre
ut Laurentius diccbat ꝙ hoc et poterat abbate ꝓ
qicee. Vin. dicit ꝙ ĩ foꝛma iudiaj nõ admiuẽt mo
nachum denũciate aliũ quã abbatem ꝓpꝛium quaſi
ſentiat ꝙ eriudicialiteꝛ ⁊ ad pniam poſſent denũcia
re in vitate ⁊ hoc cõius ⸗ nerius.nec ob.c.placuit.
XvVi.q.i.qr.ibi exiuit monaſterium pꝛo lucꝛo aiaruz
7 nõ pꝛo lucꝛo terreno qð nõ.⁊ circa hoc cic lanꝰ
ꝙ aut querit nunquid monacbus põt accãꝛe pᷣlaiũ
ꝓpꝛiũ.⁊ eſt tex.hic.ꝙ ſic:ueꝝ tamẽ archi.ij.q.vij.
cu paſtoꝛiſ poſt Gof. tʒ ꝙ nõ dʒ admitti niſi petita
uenia ⁊ lnia ab abbate ſicut ſeꝛuat in filio ciꝛca pꝛeʒ
ſed Inn. S. c. ꝓxio tʒ ꝙ nõ exigat᷑ h caſu licetia cðᷣ
mihi plus plʒ peꝛ iſtum tex. Aut qritur nũquid põt
aliũ accuſare quã platum ꝓpꝛiu. æ tũc aut uult ac
care platũ cuius ẽ cubicularius æ pot m Inn. S.
c.ꝓxio ꝓ hoc.d.c.cũ paſtoꝛis:aliteꝛ officiũ ſuũ lau

dabiliter nõ exeqᷓret uel ſaltẽ denũciet crimè illius z

bᷣ magis ſibi ↄſulit aut uult accaꝛe eĩ neũ ⁊z põt duo

bus ↄcurrẽetibus.iſ.ꝙ iterſii monaſterij = hẽat licẽ

ti abbatis. al. ſecus.xvi. q.i.monachi. ¶ In eadẽ
gl. ibi pꝛo alienis debuis. Item nec pnt obligare li
bꝛos ſeu alias ꝛes peculiaꝛes ſicut nec filiuſfa.l.i..
i.fl. que ꝛes pig.obli.poſ.⁊ foꝛtius nec donare uit ĩ
Pal.l.i. .l. filiuſfa. ff. de dona. Sed an belimoſinaʒ
coõpetẽtẽ facere pnt uide gl.in cle.i.de ni.⁊ ho.cle.
que dicit ꝙ ſic. ¶ In ea. glo. ibi ſi abbas ⁊c.nõ gl.
2 fuit additio ſᷣm Moſt. ex que ẽt dicit Hoſti.ꝙ et
ꝓ neceſſitate ꝓpria non põt obligaꝛe monaſterium
ſine ſpaãli conceſſione abbatis hoc dictum nõ eſt ue

rũ: ? lo diſtingue ſic ꝙ aut habuit licẽtiã a ſuꝑioꝛt

7 ꝓmiſit ſuperioꝛ ſibi faceꝛe expenſas:æ tunc ſine

De accnſationibs

alia ↄceſione põt obligare monaſterium uſʒ ad expẽ
ſas quas promiſit ſibi mittẽ ſuꝑior.optie hoc pro

baꝛtur in filiofa. ut in.l.ſz iuł. F. ꝙ ʒ. ff. ad mace. nã

uno ↄceſſo uidentur ↄceſſa oĩa ſin qbus ⁊c.i.c. pꝛu
detiã ðᷣ offi. dele.ſʒ ſi fuit conuẽtũ ur aliqs ex attinẽ
tibus faceret ſibi ſumptus. uel neller obligare mona

ſterium u tra expẽſas ſolitas ſibi mitti:tunc non põt

intelligi hec glo.æ hoc eriã tʒ archi.in pak.c. cum pa
ſtoris ⁊ in. c.ij.ne cleri.uel mo. li. vj. n glo. fi. ĩ
fi. ex iſta glo.nõnt doc. ꝙ iſte expenſe dabuntur et
pro lite exeqnda. Sed certe ꝓ hoc & tex. clarꝰ j e.
c.olim. un accãtores habebunt nedũ expẽſas nicus
ſʒ etiam litis. Et circa hoc colligẽdo dicia doc. diſtiĩ
gue ꝙ aut monachus ꝓſeqt cãm ꝓpriaʒ puta cãm
electionis ſue:æ tunc nõ hẽbit expẽſas a mõaſterio
nictus ad hoc.c.cupietes. S. ſi vo in diſcordia de
elec.li. Vj.aut ꝓſequitur cãm monaſterij puta accãn
do abbatem:⁊æ tunc aut hʒ aliqð peculiũ æ nõ hẽbit
a monaſterio expenſas ar.in. c. qᷓto de offi. ordi. ⸗
faẽc etiãm iſte tex.a ↄtrario ſenſu ⁊ etiã nõ. Spe. in
ti. de inq. S. ft ꝓpe finem. aut non hʒ peculiũ æ babe
bit expenſas a monaſterio.dicit tñ Inno.⁊ bene ꝙ
indiſtincte non admittiur monachus ad excuſandũ
abbatem. ſz cae cognitione pcedẽte enam ſine preſẽ
tia ꝑtiuʒ an ꝓcedat bono uel malo ʒelo:ut.ij.q.vij.
queren dũ ⁊.c.ſi qͥ ſt.⁊æ ſi admittitur ad accuſãdum
uel proſequendum denũciationeʒ habebit expenſas
incontinenti.lʒ alij aluer dicant ⁊ minus bñ.ſi vo ẽ
clericus ſecularis qͥ uult alium accãre ſiue denũciar:
⁊ tũc ſi ẽ paupeꝛ ⁊ denũciat habebit expẽſas ab illa
ecceſia.ſecus ſi accuſat qꝛ accãno eſt illaudabilis in
tentionis.ij.q.vj.ſiquis. uid de nxore que ac
cuſat matrimonium de conſanguinitate uel alio im
pedimento an debeat habere expenſas a marito cuʒ
nihil habebat.doc.quod ſic quod etiam tenet Ho
ſtienſis. in ſumma eo.. quis poſſit in. v.quid ſi cũ
aingit ⁊ ſpe.in n. de inqui..fi.V.ſi matrimonium.
2 hoc nota. Abbas.

Nconſtiterit. Notent multi

pliciter intelligi
⁊ ut conueniat omnibus litteꝛiſ ſic ſumma

ri poteſt reſbiter ebrioſus miſſam celebrans

non pꝛemiſſa digeſtione eccleſia priuari debet boc
dicit QOiuiditur: nam pꝛimo inſtruit indicem quan
do contꝛa actoꝛem pꝛonunciandum ſit. ſecundo
quando contra reum ibi ceierum. ¶ HNota pꝛimo

ex tex. ꝙ in dubio eccleſia preſumitur conceſſa in ꝑ
petuum ⁊ non ad ipᷣs ⁊ dicenti contrarium incum

bit onus ꝓbandi: ut H. An autem poſſit ad tps cõ
cedi conclude ꝙ titulo ſeruiendi ſic: nam hoc etiam

fieri poteſt ab inferioꝛe de quo eſt dicendum ut in.

c. nemo de elec.i. Vi. In titnlum poteſt concedi ad

tempus a ſolo papa non autem ab inferioꝛe ut in.

.c.ſi gratioſe de reſcrip.li.vi.iuncta glo.⁊ nõ.vij.
.q.i.paſtoꝛalis ⁊ plene de boc nõ.in preal.c.nemo.
Miö ſecundo ꝙ ſo um delictum ebꝛietatis non ẽ
priuatõe bnficij dignum. ̊ eni nõ ſolũ mandat᷑ inqͥ

ri de ebrietate ſed quod celebꝛauerit non facta di
geſtione rimum enim peꝛ ſe non ſuffici. immo

—.tß—

¶ He accuſationibus

ebꝛietas ſi ꝛara eft peceatum ueniale ſed nõ monale
xxv. di. F. ea demũ.et de hoc in. c.a crapula ð ð ui.
æ hone.cle.⁊ in.c.clerici.e. i ¶ Lerio nõ unum de
lictũ priuatiõe bñficij dignum.ſ.qn pᷣſbiteꝛ celebꝛat
nulla mnſſa digeſtiõe. an aũt tunc conficiat uerum
coꝛpꝰ xpᷣi cõiteꝛ teneĩ ꝙ ſic Iʒ gꝛauiteꝛ peccet:ut n5
glo. de ↄſe.di.ij.c.liquido ⁊ in.c.qð a pr̃ibus.lxxv.
di.nam ⁊ xpᷣs hoc ſacramẽtũ inſtituit in cena.fac̃.c.
fi. de cele. miſſa. ⁊ uide pᷣalle.c.liquido ubi nõ.quat
nos cõficimus ſacramentũ euchareſtie ieiuno ſtoma
cho eũ hoc ſacrm fuerit inſtitutũ ĩ cena.¶ Nõ ul
io ꝙ pſbiteꝛ pᷣ puatus ? ↄdẽnatꝰ ꝑ ſẽtetiã ecclia ſua
ſi appellat nõ dʒ interĩ ſpoliari qꝛ appellatiõe pẽden

te integeꝛ manet eiꝰ ſtatꝰ:qꝛ vᷣtus ſnie tollitur ſeu ſu

ſpendit᷑ ꝑ appellationẽ.ff. nil.no. ap.pen. l. unica. F.
integeꝛ ⁊ in.c.dilecti g̊ de app.unð ſi ẽ plat? poteſt
interĩ excõicare ſubditos ⁊ officiũ ſuum aliter exeꝛ
ceꝛe.de quo in.c.ſepe de appella. C In glo. i. i fi.
Oo. 3 tex. æ V ꝙ cũ iſte agẽt poſſeſſorio et peteꝛet
xſtitutionẽ nñ debebat admitti exceptio cris.ut ĩ.c.
itẽ cum q̃s de ꝛcſti. ſpolia.nec exceptio ↄcernens ꝓ
prietatẽ ſeu defectũ tituli:ut in.c.in litteris.e.ti. naʒ
27 pdo ante oĩa ꝛeſtituẽdus ẽ ut ibi. Sol.hoc.c.mul
tiplicit̃ ut pᷣm ſi ĩtelligi põt ⁊ dixi male declaratur ꝑ
glo ⁊ doc. dic eꝛgo ꝙ iſte epᷣs pꝛoceſlit 3 illuz pſbi
terũ iudicia it᷑ ⁊ pꝰ cõnictionẽ eũ pꝛiuauit ⁊ eccłiaʒ

ſuã cõtulit iſti ut in tex. pſbiteꝛ vo dicebat ſe ininſte

ſpoliatñ ⁊ petebat ſe ꝛeſtitui ex adueꝛſo dicebat̃ ꝙ
iſte inſte fuerat ſpoliatus ꝑ ſñiaʒ. Manc lecturã ſen
tit hic glo. ?æ Jo.an.ſuꝑ tex.qui ad lam ſupplet ꝙ
etiam fuit cõdemnatus:⁊ tũc ad ↄria dic ꝙ cum iu
dex ſpoliat iudicialiteꝛ non põt agi poſſeſſorio quia
index nõ dẽ facer̃ uiolẽtiã quãdo iuſte pꝛocedit.vij.
.i.pñtiũ ⁊.c.cõqueꝛẽte de ꝛeſti.ſpolia.facit.l.iij.ff.
ꝙ me. cã. Itẽ iſte exceptiões cõceꝛnũt etiam poſſeſ
ſoriũ qꝛ ſi fuit ↄuictus ⁊ ↄdẽnatus eꝛgo ñ ſpoliatꝰ
ſed Iʒ hec lec.ſit va in ſe iñ nõ hẽt dubium nec con
gruit huic littere ubi uihil dẽ de cõdẽnatiõe ſeu de
ſnia priuatiua:ſj tin fit mentio de ſpoliatiõe qᷓ ſõat
in uiciũ:iõ hoc mõ põt intelligi ꝙ iſte pᷣſbiter fnit
nictus ⁊? cõdennatus ꝑ epm ſuũ:ſedipoſtea ſpoliatꝰ
P iſtũ = 3 eũ nũc agebaĩ poſſeſſorio⸗ Sed tunc ob
ſtat ↄriũ qꝛ nõ dẽbat admitti excepiio criminis:ſed
rũdetur defendendo hãc lec.ſ.ꝙ cũ hec exceptio ñ
porerat eſſe nõ notoria qꝛ in indicio fuerat cõdem
natus.iõ non obſtat exceptio petenti ꝛeſtitutionem:
qꝛ eꝛat exceptio defectus ꝓprietatis notorie ꝗᷓ ob
ſtar petenti ꝛeſtitutionem maxie ĩ bnficialibus:ut nõ
Inno. in. c. conſtitutꝰ de fi.pᷣſbi.ad idem.c.ad deci
mas de ꝛeſti.ſpo.li.vj.⁊? qe hoc dic vut nõ.in.c.ĩ lit
teris 5 de reſti. ſpolia. ¶] Tertio ꝛetentis eiſdeʒ teꝛ
mins põt inrelligi ꝙ agebat᷑ petitorio qð inuit lea
dum ppetuũ ſilentiũ mãdat iponi.⁊ in fi.dũ mãdat
ꝙ dimittatur poſſideꝛe in pace. Et fʒ hũc itellectũ
quẽ ſentir hic Inno.ſr̃a ẽ nalde clara: nam iſie ex
ceptiones cõtinebãt ꝓprietatẽ ⁊æ non poſſeſſionem
2 inferebant defectum tituli ipſo iure.ideo admitti
debnerunt iur theoricã Inno in. c. iteꝛ dilectos de
excel. pꝛela.¶ Quarto mõ ⁊ ſubtiliꝰ.⁊ lr̃e ↄgruẽtiꝰ
pot itelligi ꝙ iſte pſbit᷑ fuir conuictus nel confeſſus

de crimine:ſj anqᷓ; fuiſſet per ſniã puat fuit ſpoliatꝰ
per iſtum.g. quẽ agebarur nẽ poſſeſſorio/Sed op
ponebatur prout dẽ ĩ lr̃a ꝙ fuit cõnictus uł ofeſſus
de crimine ꝙ ſufficit ad priuationẽ:ſʒ tũc fortiſſime
obſtant Sia: qꝛ ex quo nõ eꝛat pꝛiuatus non c; ad
mitti exceptio cas que nõ infeꝛt pꝛinationẽ ipo fẽo
lʒ ↄcludat facultatẽ pꝛiuãdi iur theoꝛicam Inno.in
palł.c.ĩteꝛ dilectos. Sʒ tenẽdo iſtã lec.que ẽ nõbilis

7 e ↄſentanea ubi nihil dr̃ de ſnia ſed tantum man

datur inquiri an fueꝛit Zuictus uel confeſſus. dic
hoc delictũ eꝛat notoꝛiũ: qꝛ in iure conſtabat de cõ
nictione uel ↄfeſſione. ad hoc.c.cũ oliʒ de vbo. ſig.
⁊ exceptio delicti notorij dʒ obſtare perenti bene
ficij reſtitutionem ex quo concludit facultateʒ pꝛinã
di ⁊ hoc potius ſupplente iudicis officio ꝗ; uirtute
excipientis. non enim debet ſuperioꝛ reſtitueꝛe eccle
ſiam notoꝛio cꝛiminoſo quinimo debet incontinẽti
ipm vꝛiuare eccła etiam ſine accuſatoꝛe: ut in. c. de
manifeſta.ij. q.i.⁊ in.c.euidẽtia S̊ e.⁊ turpius eijcit

⁊ nt in. c.quẽadmodum de iuꝛeinran. ⁊ cꝛiminoſis

2 infamibus nõ debent pateꝛe poꝝe dignitatis:ut in
requla infamibus de re.iur.li. vi. nec debent ꝑmitti
etiã in dei ecclia miniſtrare:ut in pᷣal.c.inteꝛ dilectes
2. ij.q.vV.pꝛeſbiteꝛi/ Item agenti poſſeſſorio adipi
ſcende in beneficialibꝰ obſtat exceptio cris infamie
non obſtãte ꝙ habeat titulũ:ut in.c.accedens.j.e.
ita agenti poſſeſſorio ꝛecuperãde debet obſtare ex
ceptio cris notorij:licet eniʒ nõ cõcludat nullitatem
ipſo inre.ſatis eim eſt P det facultatem priuandi. et
ita limita.d c.itẽ cuʒ qs nt ꝓcedat:qn delictũ nõ ẽ
nororiũ ſic ẽt reſtrige theoricam Inno. in pꝛealle.
.c.inteꝛ dilectos.⁊ Iʒ hec lec. uideat᷑ difficilis ad ſu
ſtinendũ:tñ põt ꝑ pꝛedicta ſatis ſuſtineri qꝛ ur̃ ma
gis cõſentanea ke. ⁊ facit. c.ad petitionẽ.j.eo.⁊ qð
ibi nõ.⁊ ꝑ eã habet᷑ notabił caſus ⁊ ſingularis hic
lim rĩs infinita iura.⁊æ ꝑpetuo eſt talls limitatio no

tan da qꝛ ſepe nenit in pratica. ¶ In glo ij. in fine

Mã glo ex qᷓ collige ꝙ ↄmẽda eccleſie põt rolli ad
lib tũ cõmendantis:nec cõmendatarius de hoc põt
cõqueꝛi.⁊ idẽ ſentit glo.in.c.ꝗqᷓ plures.xxi.q.i.ſʒ gl.
in pꝛeal.c.nemo tenet oppoſitum quia titulus ↄmẽ
de eſt ſtſimus.eꝛgo non ad libitum põt extingui: ſed
concoꝛ. quia aut cõmenda eſt facta ad tempus ⁊? ex
cauſa:⁊ tunc niſi ceſſet cauſa non poteſt reuocari.et
ſic intellige illam glo.ant eſt facta ſimplicireꝛ: z tunc
reuocari poteſt. ita pꝛocedit iſta glo n glo. peꝛ
noctaueꝛit. nota ex ęa ꝙ iſta dictio p?Rotat peꝛfec
tionem ? augumentum eius cui additur. In glo in
neꝛ.doꝛmitione.nota glo. nam relata ad textum ui
detur ſentire ꝙ dormitio ſit de ſubſtãtia digeſtiõis:
7z quia non debet pꝛeſoyteꝛ celebꝛare doꝛmitione nõ
facta:⁊ aliqui hoc caute ſeꝛuant in uigilia nanitatis
domini quia habent eelebꝛare media nocte pꝛemit
tunt doꝛmitionem: ſed dic ꝙ iſtud non eſt neceſſari
um:ſed ſatis eſt ꝙ ſit peꝛfecia digeſtio ſine doꝛmiti

one:naʒ ille dicitur ieiunus qui peꝛfecit digeſtioneʒ:

ut in.c.ſacꝛamẽta de conſecia. di.i.Et ideo dicit hic
Hoſti. ⁊z bñ ꝙ neqʒ itrare tabeꝛtam neqʒ celebꝛare
goꝛmitiõe nõ pmiſia fuit cẽ pꝛinatiõis: ſʒ Va cã fuin

Juinia

nn

Sio wiunmi

8 d
gltisti Nen
Adince gint 1

—
otöortca onfrla .
Meni aeuatiien wa,
umſaientndn
ndidtionei oh ſen tdden
mugivg iktilno min
buiralcuid unsdl n amirenn
hyhmne olri nanri cinmo
ſ arn rt. g⸗
pun oor oltun ſ biddd gin
anpupemtin c inciſtrtbvendisct
ncair cecec ld in go t dee
n Riinrun
ſtebacclinidennin 9eh
euinitiinminuinn
ng venſtac iucſci ſcreſed
Ienecrendebar g dhäe. 1
u unulis tynin laccuſronsgt
n e incCcii i. ſöcecle eit,
nce acep. Nen nunfef
Haicdesoff⸗ Cältn
iuitrzuicim in
ſictuſu ſtbitian

W mitpbatſſi uch
iliimneni on blnch cenrticf

itii gin
reintiddllnim

Wmndeinmfuit

nimiuingitritti
wri ki irrtmimn rn n
n 1 rAd ,
uin ip ur wilin in,
m AAAAA Ae
itatm iain inn hl
mnpNgelnend
1rtrmib. bhirfi
. gicbrg ninttttſiii
iries GIIi V
Arnndlener.
eIENNa
aeANNNtN
kamstan Uttamnen
orn mmimn mniunl
vtmuin . toigud
² n/
mnisg,
m li
m mmniin
muunb hebn dhin
vhaße gununn
c eni
Ds genduttah
1An ein

ma cin

Ngoncr
Gotne Nen

— —

Se accnſationibus

ijꝛ ebꝛioſus celebꝛauit qued pᷣſumitur qꝛ peꝛ totam
noctem ſtetit in potatione z mane incontinenti cele
bꝛaueꝛit:⁊ ſic pſumitur nõ ieinuus.⁊ diẽ hic abbas
ꝙ habuit quẽdã ſocium qui pꝑ octo dies nõ doꝛmi
nit ⁊ t potniſſet dan Z a n van epᷣm
ibi ? pnti aduerſario.dic ꝙ aduerſarij pnia ꝛeqrit
in his que tẽdunt ad cõmodũ pꝛiuatũ.ſʒ nõ in tẽdẽ
tibus ad publicum ubi iudex ſuppiʒ ex offõ. de hoc
ur nõ in. c. cũ dilectus de appel.x in.c.cum dilecti g̊
ge elec. 3
2minim nimicuſ ẽt a uo
Em mmus. luntaria exceptõe
repellit᷑. Et pꝛio ponit mandatũ nõ execu
tum ⁊ eius cãʒ. fo cꝗm ipꝛobat ⁊ illud exequi man
dat idi qꝛ vo. (prio ꝙ electa in abbatiſſam
æz ↄfiꝛmata põt appellari abbatiſſa an benedictionẽ
2 idẽ nẽ dicẽdũ in abbatibus Iʒ in eis ſit magis du
bium.ad hoc.c.i.de ſup.neg.pla.ſecus in electo in
epm uel archiepᷣm qꝛ lʒ ſit cõfirmatus nõ dʒ appel
lari epᷣs uel archiepᷣs ſed electus:ut in.c.tua ð bis
que fi.a pla.facit qð nõ.in cle.una de bap.⁊ in.c.ni
ſi ſpalis de auc.æ uſu pal.Et põt eſſe diueꝛſitatis 20
qꝛ ꝑ ↄlſecrationẽ epᷣi ↄfertur oꝛdo:ut nõ gl.in ꝓhe
mio ſexti.ſed nõ ſic per bnñdictionẽ abbatis uel ab
batiſſe. Irẽ in epo ꝛeſtat maioꝛ dignitas:naʒ nõ cõ
ſequit᷑ nomẽ pontificale anteqᷓ; obtinegt oꝛdineʒ ex
quo nõ exercet pomtificalia G Hi. fo ꝙ ſicut otra
petentẽ ↄſecꝛationẽ epᷣalem põt excipi ꝙ nõdum ſit
ↄſecutus plenũ ins:ut in.c.ſuꝑ his.j.e.ita ⁊ petẽ
tem bndictionẽ qᷓ ſolʒ ↄfeꝛꝛi abbati uł abbatiſſe. Ex
quo infeꝛo ꝙ iſta bndictio non ſit meꝛi facti:ſed tri
buit aliquid iuris al.nõ admitteꝛetur exceptio ↄtra
habentẽ plenũ ius:ut ĩ.c.ↄſtitutus de app.⁊ qð ibi
nõ. ¶ Mõ teꝛio bonũ ar. ex tex. ꝙ ↄfirmatus peꝛ
papam nõ põt ↄſecꝛari ſen bndici ꝑ infeꝛoꝛem ſine
licẽtia pape: ut in.c.in diſtribuendis de tempo.oꝛdi.
⁊ in.c.añpe.de elec.lib. vi.in glo.⁊ hoc niſi habeꝛet
alið ↄſuetudo.¶ Nõ q̃rto ꝙ ininicus nedũ repel
lit᷑ ab accuſatiõe:ut in.c.cũ.p.s.e.ſʒ etiã ab exceptio
ne nolũtaria:⁊ dr̃ exceptio uolũtaria qn nõ moleſta
tus uenit ad iudiciũ ſʒ ſpote ſe oppoſuit nt faciebat
iſte nec ptendebat aliqͥd ſpãle. ̊ eiʒ exceprio nolũta
ria in multis bʒ uim accuſatoꝛis:ut nõ. Inn.i.c. ſu
ꝑ eo.⁊ in.c.dudũ.ij.ẽ de elec.⁊ ĩ.c.cũ iteꝛ ⁊ in.c.di
lecti de excep. Itẽ nõ ꝙ manitfeſtus inimicus dʒ re
pelli ex iudicis ofſicio. iio nõ ꝙ abbaniſſa bñ
dicit᷑ ſicut abbas ut i.c.ĩdemnitatibus de elec.li.vi.
an autẽ de neceſſitate ſit bñdicenda.dic ꝙ in mona
ſteꝛio nbi abbatiſſa ſolita eſt benedici miſi faciat ſe
bndici infra annũ eſt pꝛiuata bnficio iam queſuo:ſʒ
ubi non eſt ↄſuetudo bñ põt obmitti talis bnñdiciõ
nide tex.cum glo.in.cle.attẽdẽtes de ſtatu regu.Et
aduerte quia iſta bnidictio nõ bʒ eũdẽ effectum queʒ
hbʒ bndictio abbatis:qꝛ abbas pot ↄferre ordines
minores:ut in.c.cum ↄtigat de eta.⁊ q̃i.ſʒ abbatiſ
ſa non põt ↄferre ordines qꝛ illud eſt uirille officiuz
2 uide de hoc glo.in pał.cle.attẽdentes q hoc pxo
ſequitur dle In WMiiti ber glo. faẽ ꝓ bis ꝗ di
xi ſuper tex. ut bndictio ↄferat aliqd iuris in abba
nſſam. un pot ð eã excipi ut repellatur a bndicitone

obtinẽda. põt èt accãri nt ꝛepellat a iure iam obtẽ
to ? acquiſito ꝑ electionẽ ⁊ ↄfoꝛmationẽ:⁊ ita intel
lige iſtam gl. ¶ In glo. fi. in fi. ibi ⁊ ob hoc ſolum
⁊c. Hõ bñn gl. iuncto tex. ꝙ ex ſola teſtificatione in
c cꝛlali teſtis pᷣſumit᷑ inimicus:⁊ põt in alio iudicio
tanq inimicus repelli.⁊ ſic facit ꝙ ad ↄhendum ini
micitiã nõ dʒ attendi an pceſſerit cã iuſta uel iiuſta:
ſed an potuit ꝓuocare animum ad inimiciriã de qꝰ
