prima denunciatio 2 cauſe commiſſio: in fa proceſ
ſus examinatio æ abſolutio denunciati: in teꝛtnia pe

na calumnioſe nunciantiſ. Fa ibi cum autem:t᷑tia ibi
nobis caſus ⁊c. ¶ Hõ prĩo ex rex.ꝙ ad denũciano
nem unius tin põt cõmitti iquiſuio ẽt õ epm dcnũ
ciatũ ad h̊ qð dixi poſt Jo. an. in. c. q̊ ð n. ꝓxin o.
Mota fo ꝙ ↄmiſſa examinatiõe alicnius cauſe nõ
nidet᷑ cõ miſſa diffimtio:ſed debet diffinitio ꝛeſerua
ri ⁊ ꝛe nitti ad delegantem:de quo in.c.i.de ſeque
ſtꝛa. ¶ Item nota ꝙ licet denunciatoꝛ nõ ſe inſcri
bat a aliquam penam: tamen puniri debet ſi deficit
in pꝛoban lo. Item collige denunciatum abſoluen
dunm ſi lufficienter cꝛimina nunciata probata non
ſunt:⁊ ſic non eſt locus delationi iuramenti in ſup

plementum pꝛobationis: pro hoc uide bonum texx.
cu n glo.in. c. tam litteꝛis ſupra de teſti. n gl. i.

in fi.nota glo.ꝙ licet in accuſatione uel in pura in
quiſitione non ꝛequiratur admonitio ut nõ in. c. li
cet heli.J.de ſimo.ſecus quando inquiſiio commit
titur ad denunciationem alicuius: nota glo. quia
contrarium ſenſit in. c. qualuer ?æ quando ſupra ti.
pꝛoximo ⁊ ibi dixi ¶ In gl. ij. ibi calumniari pꝛeſu
mitur ſicut in accuſatoꝛe ⁊c̃.nõ bñn glo.iuncto tex.
ꝙ de calũnia cõuincitur accuſatoꝛ ſeu denunciatoꝛ
eoipſo ꝙ non ꝓbat: 2 idẽ tʒ bar.in.l.i.ad turpil et
in. l. atheleras. pnaricatoꝛ. ff. de bis qui nõ. ila. et
ibi eſt glo. ſingularis de hac matena ponens caſus
exceptos in quibus nõ ſtanm pſumitur calũmia ꝙ
deficit in ꝓpando: primus caſus eſt quãdo quis ac
cuſatur ex neceſſitate officij ut in iutoꝛe ut.l.ij. C.
qui accu. non poſſ. Secundus caſus eſt quando ex
neceſſitate hoc facit ut qꝛ beres qui tenetur uindi
caꝛe necem defuncti.l.cum fꝛatrem. C. de bis qui.
ut indig Tertius ratione imẽſi doloꝛis nt quando
maritus accuſai uxoꝛem de adulteꝛio ut in.ſ. ꝗᷓuis
C. de adul. Quartus quãdo ꝓpter imenſita ẽ de
licti ut quãdo accuſat de falſa moneta naʒ ut faciliꝰ
ꝛcꝑ atur accuſatoꝛ ius non uut ut deficiens incon
tinen i pꝛeſumatur calumniari ut.l.i. C. de fal.mo.
Irem fallit ſm bar. ibi ratione infamie: ut ſi accuſa
tus eꝛat infamatus de delicto:pꝛo hoc bonus tex.
in.l. mi es. S. mulieꝛ. fl. de adul. Item ſi audiuit il
lum cruninoſum a fidedignis peꝛſonis ſecus ſi a
u lious facit.cap.inqu ſiionis.j.de ſenten.excom.
Item fallit ſi teſteſ decepeꝛunt accuſatoꝛem:ut quia
pꝛo miſeꝛunt teſt ficari:æ pꝛomiſerunt ⁊ defecerunt
pꝛo hoc bona glo.ij. q. iij. paulum. Item fallit ſi ſe
miplene accuſatoꝛ pꝛobauit ſecundum UMincen. et
facit quod notat Jo. an.in. capitu.cum dlilecti de
elec. ⁊ ſpe. in ti. de accu.ad fi. In his eꝛigo ⁊ ſimili
bus caſibus licet quis deficiat in pꝛobando:non
preſumitur ſtatim calumniari: ſed index ex officio
ſuo debet inquiꝛeꝛe:utrum fuerat calumniatus: et
ſi ꝛeperiret euidenter calumniam. puniet calumnia
toꝛem eriam in iſtis caſibus ut in pꝛeallega.l.i. F.
i. ad turpillia. æ nota gloſam in pꝛellegat. . preua
ricatoꝛ ꝛegulariter ergo extra hos caſus ⁊ ſimiles
co nnunis eſt opinio ꝙ eoipſo quod quis deficit
in oꝛobando ꝓpꝛeſumitur calumniari: æ ſine alijs
indicijs poteſt puniri de calumnia: quod euidenter
pꝛobatur hic ubi papa ſe tantum fundat ꝙ non re
perit aiquod delictoꝛum pꝛobatum: æ facit.ij. iij.

SS

lginwecnjni ſno cſa
ipalningenobenones un
nalinit d oedo m bin
aa ſncclum nhen
jeg eenaninundnetan
eledergneiraiadiinh
õ
r Kerord deſcſſainoben
Onnidiau ſoon arido clale
un tmpon ipe Moſt ſant
ſinlilanpuoncavr n. e
gbiolmnmnin hi ci w
lriſtmtardinmnu an genn
In nmbirmne ond ocit iſi on

V Utieepurgatone per uun ſunr
Ge os mescihngnausf

uurbonibicdcrſocheeeſgani
ben ler eargnione ed
mnidi Ns Dueranaenns dich
ſe Prgak:r porgaio anonicne
epugt afgrihnmn ig n
uſt. eporeni cnonict ong

bit alaui vci ceſpucl

neuln go bihen liusa

nn hocr con lex fomnier

7. eit AGlrad Nennemi er

lyr te high inin
Mmnm unlmn ir n zn
Vrrlgdnitlitmnia
Puncnorf ce boz n ſo fn e
rscedu unn znb ſis
dpidſun Punmn ginn
GNmCliseſetild ensa
ntthun wor .
Dendsclccnnie
DNNhurN bots n wronn undi
nnml an fanen Cce boln
us /mu iniſ bis cn,
õ
ums i AMer iniue
merck oli onnn bal
s on octicis nron
anmini uliC iim.
r dininelinirnituiin
s icnddel⸗
aiA Aen uu
ddcis Nlms
uln b u uunn
, r raunn
ru a⸗ In Attun
timm nlurll
i un rene
Arrgutu an diut 4
ue i inl
A1 nnltonon

¶ We ſimona

ani non ꝓbat ⁊.ij.q.viij.quiſquis.dicit m bar.i.d.
F. pᷣuaricatoꝛ ꝙ iſta nõ eſt pᷣſumptio iuris ⁊ de iuẽ
imo admittit pbatio inocẽtie:⁊æ ideo dicit ſe putare
ꝙ anteq; iudex puniat calũniatoꝛc debet ſibi ſtainẽ
terminũ ad ꝓbandũ innocenuã ſuam. Sed h̊ dictũ
ur̃ pꝛima fronte õᷓ iſtum tex. ubi papa nõ ſtatuit ter
minũ ad ſe excuſandũ:imo icontinenti mandanit eũ
puniri ſcilicet ſuſpendi donec pꝛobaret inocentiam
ſuã ⁊ ur̃ in hoc iſte tex. mirabilis:ut primo puniat
calũniatoꝛ ð calũnia æ poſtea recipiat pꝛobariones
ſuper inocentia cũ deberet eſſe totum oppoſitũ ma
xime fm illã theroꝛicã Har. ? ſenſit hic Hoſtiẽ. et
ideo ad mittitur iſta ꝓbatio inocẽtie: qꝛ ⁊ ſi non ple
ne tnñ aliqlit᷑ ꝓbaueꝛat: ut ĩ tex.ał. eniĩ ſfm eũ admini
tur purgatio inocentie.allegat quod habetur ĩ aut᷑.
de iudi.y.poꝛꝛo:⁊ ſic ſenſit aperte ꝙ ex toto defi
ciens in pꝛobando uenit puniendus pena calumnie
nec ad nittit᷑ pꝛobatio inocentie quod eſt ↄtꝛa bar.ĩ
loco pꝛealle.nec doct.hic hãc orie atem tangunt:ſa
tis putarẽ poſſe eque diſtingui ut accuſator̃᷑ ex toto
deficiente iudex nõ debeat imponere penam momẽ
taneã accuſatoꝛi niſi pꝛius admittat ſuas probatio
nes ſuꝑ innocẽtia:nã ſatis eſſet inbnmanũ ⁊ accer
bũ nõ admittere pꝛobationes cum poſſet ex cã calũ
nia excuſari:⁊ pꝛo hoc bo.tex.hᷣ in fi.⁊ in.c.i.ð ele.
li.vVi.ſed penã ſucceſſinam pꝛopter pꝛeſumprionẽ oꝛ
tã ex deficentia põt imponeꝛe cum illa limitatiõe do
nec ſe purgauerit:⁊ ita põt intelligi iſte tex.⁊ ſic nõ
pꝛocederet opio Hoſti.̊ ꝙ purgatio non admitti
tur ſi ex toto deficiſſet in pꝛobando poteſt tam ſal
uari dictũ ſuum quãdo uellet ſe purgare per iuram
tum tin:pꝛout ipſe Hoſt. ſentit:ſecus ſi peꝛ alias Vi
ſimiles pᷣſumptiones:ut.S.dixi.⁊ G vö. In erde
glo.ibi ꝑ ſacra nẽtũ ſuũ ⁊c̃.ſed pꝛopꝛie finis glo.cõ
cludit ꝙ iſtud arbitrariũ erit qꝛ purgationes hodie
ſunt arbitrarie quaſi uelit ꝙ iſti cõmiſſarij porerunt
indicere purgationẽ per ſuum ſacramẽtũ uel adiun
gere duos uel tres cõpurgatoꝛes fᷣm ꝙ eis nidebi
tur. hoſti. bic dicit ſufficere ſolum iuramentũ:qꝛ nõ
habetur tex.de purgatione. Sed certe opinio gloſe
mihi plus placet:quia textus dicit ꝙ canonice debʒ
ſe purgar᷑:? purgatio canonica eſt arbitraria:ut.j.
de purga.ca. per iotum.ij.q.v. omnibus.⁊.c.cõſu
luiſti. Itẽ poterit canonice purgare inuocentiã ſuã
pꝛobado aliquẽ modũ de ſupꝛadictis nel cõſimiles.
¶ In eadem glo. ibi pena illius qui denunciat æc̃.
ſed contra hoc ⁊ cõtra tex.foꝛtiter opponit᷑ ille qni
denunciat agit ad penuentiaʒ ⁊ ideo non tenetur ſe
inſcriber̃ ad aliquã penã extraoꝛdinariã: ut dic tex.
in. c. ſuper his.S.ti.pꝛoxio. Iteʒ pena calũnie eſt nt
puniat᷑ ſimilitudine ſupplicij: ſed iſte denunciatoꝛ ñ
agebat ad aliquam penã: ergo deficiens h̊ͥ nõ debe
bat puniri. Inn. H̊ non reſpondet ad contrarium:
ſed dicit nõ.ꝙ grauioꝛi pena afficitur denunciator
ca ũnioſus ꝙ; denunciatus conuictus: qꝛ denuncia
tus conuictꝰ fuiſſet cõpulſus tin agere penitentiã:ſʒ
denunciatoꝛ calũnioſus h̊ ſuſpenditur ab officio et
beneficio dominus Cardina. dicebat ꝙ opoꝛtebat
intelligeꝛe iſtum tex. ꝙ agebatur ad certam penam
quaſi uelit ꝙ hic loquatur de denunciatione cano

nica ⁊ finis erat ad certam penam iponẽdam. iſta ẽ
magna reſtrictio ad iſtum tex.? S. opi. oium doc.
? h.c.hactenus per oẽs intellectum eſt ut ꝓcedat ẽt
cum agit ꝑ pniam:⁊æ minie ſunt mutãda ⁊c.æ ad h̊ᷣ
adduco iſtum rex.in fine dũ dĩ iſtuz debere ſuſpẽdi
ne ð facili ad infamiã prelatoruʒ ꝓſiliat᷑:ponderatur
g fama que oritur ex denunciatõe æ non pea. Iteʒ
ſi fuiſſet actũ ad certam penam fuiſſet fẽa inſcriptio
ad penam extraordinariam: ut in. c. ſuper hbis Pall. 2
iõ intelligo iſtum tex.ut ꝓcedat ẽt in denunciatõe
fit ad pniam. Ec ad oria reſpondeo æ pꝰ ad.c.ſuꝑ
his.fateor eiʒ ꝙ denũcians non hʒ ſe inſcribere:qꝛ
non agit ad penam:ſed ſi deficit tunc propier infa
miam quam conatus eſt inferre denũciaror dʒ puni
ri prout dicitur hic.nam infamare alium ẽ graue ð
lictum de pe.di.i.homicidiorum ⁊.vj.q.i.deterio
rel ⁊.c.ex merito.⁊.v.q.i.c.i.?.ij ⁊ hoc apertiſſime
uoluit littera in fi. hic nã ſi aliqualiter non puniretuꝛ
denunciatoꝛ de facili quiſqʒ proſiliret ad denuncian
dum alium nec ualet argumentum. non ſe inſcribir
ergo non debet puniri:tolle inſtantiam: E bijciens
contra electum non confirmatum non ſe inſcrib it:
quia non tendit ad penam:ut dicit tex.in. c. ſuper
his ti.proximo ⁊ deficiens in probatione tamen
punitur: ut in. c.i.de elec.li.vj. Nec ob.fo priũ:qꝛ
in odium calũnioſi inductum eſt ut puniat᷑ ſlimiluu
dine ſupplicij:ſed ſi non reperitur ↄſilis pena quia
ad penam non agebat debet puniri alio modo qa

non dzʒ calũnioſe ꝓſilere ad infamiam alteriꝰ æ cria

non dẽent remanere ipunita. Et ꝑ boc hes itelleciuʒ
huiꝰ.c.⁊ rõem ipſius tene menti.

De ſimonia Rubrica.

Kontinuari poteſt iſta ꝛubrica ad pꝛecedentes h̊
ordine. Supra niſum eſt de accãtoribus ⁊ calũnia
toribus:nũc ꝛeſtat uider̃ ðᷣ his cribus:⁊ qꝛ ĩter cet̃a
ſimonia obtĩet pꝛimũ locũ:nã cetera reſpectu huius
pro nihilo reputãtuꝛ.i.q.ult.c.fi.iõ tractaturus au
ctor de criminibus premittit de ſimonia:z quid ſit
ſimonia: unde dr̃ quor modis contrahatur: quis
admittitur ad accuſandũ nel teſtificãdũ:æ quot mo
dis dicatur quid ſpirituale nið plene.i.q.i.ĩ ſũma ⁊
in glo. ſe. Et pꝛopꝛie ſimonia eſt uoluntas ſiudioſa
uel cupiditas emẽdi uel nendendi aliquid ſpirituale
nel ſpirituali annexum:⁊æ dixi noluntas uel cupiditaſ
qꝛ ſpũalia uendi nõ poſſunt ſed ex nolũtate ſola uẽ
dendi uel emẽdi egreſſa tamen ad actum commitii

uꝛ ſimonia.
Nordinãdo. Hrues
* Vel põt
ſic ſũmari. Epus pꝛo oꝛdine ab eo
confeꝛendo nel miniſtri nel norij ni
il rempoꝛale exigeꝛe debent. Et
duo ſunt dicta ſm ibi pro oꝛdinatione caſus ⁊c.
Mãõ. p. ex tex.ꝙ ubi principale debet eſſe gratuim̃
omnia acceſſoꝛia ⁊ circũfeꝛẽtia debent etia eſſe gꝛa
tuita:un nõ ſolũ prohibet᷑ epᷣs qui oꝛdinẽ cõfert ali
quid ꝓ oꝛdie recipere:ſʒ ẽt alij miniſtri qͥ ſunt acceſ
ſorij z coadiuuant ipſum epiſcopũ in celebrations:

De ſmonls.

In glo.ij ibi aꝛchidiaconus ⁊ ſi intelligatur de eo
ſoquitur tex.de uoce qua nocaniur ꝓmouentes nk
forte de illa noce qua rñdet inſcrutinio fᷣm formaʒ
c.unici de ſcꝛutinio: nel intelligi poteſt fm odofre.
de diacono qui cantat enangelinm: æ magis con
ſonat antique. Sed põt dici ꝙ in ntroqʒ ipoꝝ ⁊ in
gquibuſcũqʒ adminiſtrantibus h.c:uẽdicat ſibi locũ
qꝛ ordo dʒ gratis ↄferri. ¶ In. gl.i. vbo uẽdẽ fi.
duo ſunt h̊ examinãda. Drimũ nũquid notarius
poſſit licite pro ſuo labore aliquid cape.fᷣm nũquid
datio alicuius tpalitatis ſponte oblate poſſit licite
ſine peccato recipi. Ad primum conclude breniter
poſt glo. æ doc. ꝙ aut notarius bʒ ſalarium de pn
blico puta ab epo ⁊ nibil debet exigere. Aut non
bʒ ſalarium: æ tunc aut ſuũ offm ẽ adeo neccſſariuʒ
in ordinatiõe:ut niſi ipᷣe ſcribat ordo nõ dicaĩ rec
te collatus:⁊ tũc cũ officiũ ſuum ſit de cõfeꝛennbus
admiſtꝛationẽ nibil põt exigere. Ego tñ non nideo
ꝙ officiũ ſcriptoꝝ poſſit ee tale ui neccſſario ꝛcqui
ratur ad oꝛdinẽ legitie ↄfeꝛẽdũ:⁊ iõ ſimpłꝛ põt dici
ꝙ ex quo nõ hẽt ſalariũ de publico ꝛecte põt pꝛo la
boꝛe ſuo pecuniã exigeꝛe ⁊ iſtud.c. uoluit fm Inu.
tolleꝛe cõſuerudinẽ quorũdam locoꝝ in quibus ceſ
officiales ⁊? miniſtri petebant pecuniam. Quo ad ſe
cundũ cõclude ꝙ ꝓ ipᷣis ſpũalibus nõ dʒ aliquid 2
ferri ẽt gꝛatis ꝓ hoc iſte tex ĩ fi.ubi oꝛdinãcus pꝛ0
hibetur daꝛe: ſed ſi nõ ꝓ ipᷣis ſpiritualibus pricipa
liteꝛ ſed ex caritate quadam aliquid ſponie ccſeaur
licite ꝛecipi põt:ut in.c.⁊ ſi qõnes.j.e.ti. pp.
ex gl. tex.⁊ ur̃ ꝙ norarins indiſtincte ꝛecipeꝛe poſ
ſit. nam in curia ꝛomana notarij exigũt pecunias et
papa ſcit ⁊ tolerat.iĩmo eſt facta taxatio quãtum ſol
ni debeat ꝓ qualibet bulla:eꝛgo ⁊ in alijs locis no
tarij licite ꝛecipeꝛe pnt:ar.in.c.in cãis g̊ de ꝛe iudi.
nam ipſius curie actio noſtꝛa dʒ eſſe inſtructio ſicut
dicimꝰ in actionibꝰ chriſti in. c. ſignificaſti ð ele. ſe l.
dicũt doc. ꝙ in curia ꝛomana notarij non habet ſa
lariũ.iõ licite exigũt:uel in curia ꝛomana non habʒ
locum titulus de ſimonia ſicut nec in curia pricipis
habet locum.l.iulia de ambitu: qð eſt ueꝝ ſm hoſt.
in his que ſunt ſimoniaca: qꝛ prohibua ſecvs in
pꝛohibitis quia ſimoniaca ut dicit glo.in.c.ex paꝛte
de offi. dele. dicit Hoſti. ꝙ Iʒ papa non liget᷑ ꝓpria
cõſtituriõe ĩ his q ſũt ſimoniaca:qꝛ ꝓhibua in debe
ꝛet ipe pcef̃is abſtineꝛe:qꝛ ſi in ſe hoc non ſit malũ
eſt tamen ſpẽs mali a qua pꝛecepit apoſtolus abſti
nendum:ut in. c cũ ab oi ſpe mali ð ni.⁊ ho. cle.
Itẽ decoloꝛat᷑ ſtatꝰ ecche:g dʒ abſtineꝛe.i.q.vij. =
ſi illa. = hec faciũt ad.q.notabilẽ.nunquid papa in
uoluatur crie ſimonie ſi de facto ꝛecipit pecuniaʒ ꝓ
collatione alicuius pꝛelature ſeu beneficij ? expᷣſſe
non ꝛeperi hanc.q.examĩatã peꝛ doc.niſi quia do.
Car. ̊ ſimplłꝛ diẽ ꝙ nõ cõmittat᷑ ſimonia quaſi infe
ꝛendo hiciex pᷣdictis ꝙ titulus beneficij uidetur de
iure poſitino et papa utitur eo iure ⁊ in iſtis non li
gatur: ut in. c.pꝛopoſuit de conceſ.pꝛeben. Ego ſẽ
peꝛ tenui oppoſitum ⁊ ita ꝛepetendo.. quia neꝛo
in. c. extirpande de pꝛebendis.et ibi pono concluſio
nem ꝙ ſi beneficium habet adminiſtꝛationem oꝛdi
nis nel exccutionem clauium etiam papa inuol

uitur nuitio ? peccato fimonie: fecus ſi non habʒ ad
miniſtꝛatõnem oꝛdinis uel executionem c'auium: vt
ſunt iſta hoſpitalia nel alie adminiſtrationes tpales
pꝛimũ pꝛobo ꝛatione.nam licet ipſe titulus bencficij
ſit de iuꝛe poſitiuo:tamen executio oꝛdinis ſeu pote
ſtatis clauium eſt de iure diuino. nam ? oꝛdo erat ĩ
ueteri teſtamento ? uendens executionem oꝛdinis
nidetur uendes ipſum oꝛdinem ⁊ gratiam dei ? iſta
ſunt ſimoniaca in ſe ⁊ ideo pꝛohibita.i.q i.qui ſtu
get. unde debes ſciꝛe ꝙ quando aliquis oꝛdinatur
recipit tantum poreſtatem ſoluendi ⁊z ligandi in ha
babitu non autem in actu. xij. q.i. ecce ſufficienteꝛ
cnm. c ſe. hinc eſt ꝙ non poteſt quis abſolnere uel
ligaꝛe pochianum alteꝛins quantũcũqʒ ſit ſaceꝛdos
ſi tamen ſibi confertur bnficiũ: tunc darur ſibi aliqᷓ
executio oꝛdinis:que quidem executio eſt in ſe me⸗
ſpũalis ? de iure diuino:⁊ pꝛo hoc uide bonam gl.
in. c. ʒ ifꝛa ð̊ penis ⁊ tex.cũ gl.in.c.ex diligenti.j.e.
? ſic intelligo.i.q.i.pᷣſbiter ⁊.i.q iij alraꝛe:⁊ in col
latione epᷣatus nulli dubium eſt ꝙ papa cõmitteꝛet
ſi noniam.i.q.i.ꝛeperiuntur:qꝛ cpatus eſt oꝛdo:et
cum iſta ſint cõnexa non excuſantur dicendo ſe ꝛeci
peꝛe pecuniam pro tpᷣalibus:qꝛ uendito uno ex cõ
nexis neutrum inuenditum ꝛelinquitur.i.q.iij. ſiqnil
obiecerit Sed in alijs beneficijs non habentibns
executionem oꝛdinis papa non cõmitteꝛet ſimoniaʒ
qꝛ ꝓhibitum eſt in illis tantum de iuꝛe poſitiuo ouo

papa non ligatur debet tamen abſtineꝛe ꝛationibus
pdictis:⁊ in omnibus caſibus puto ꝙ ille ani vðᷣdit
ex pacto pecuniam pape non ſit tutus quo ad ceuz

nec poreſt ſine peccato adminiſtrare in benceficio et
in cãu in quo papa non ↄmitteꝛet ſimoniam exquo
extabat conſtitutio pꝛohibitina ſubditus incidit in
penam ſicut in ſimili diſpntat Jo an. queſtionem
Cauetur ſtatuto epiſcopi q ludens ad aʒarrum ſit
excom municatꝰ an ludens cũ epiſcopo qui fecit ex
com nunicationem incidat in excommunicationem

2 concludit ꝙ ſic licet ipſe epiſcopus non ſit excom

municatus:quia non poruit ipſe ligari ſua conſtitu
tio ne:ita diſpntat in ꝛegula cui licet de ꝛe.iur.li.vi.
in meꝛcur.ita etiam ad pꝛopoſimʒ ubi papa non cõ
mitteꝛet ſimoniam exquo recipiendo pecnniam ex
pacto non ſuſpendit conſtitutionem pꝛohibitiuam
dans pecuniam committit uitium ſimome.⁊? ſic non
poteſt ageꝛe penitentiam ꝛetento beneficio:ut in.c.
inquiſitionis in princi. ſupra de accu.⁊ pleniſſime
hunc articulum pꝛoſequoꝛ in dicta repetitione.
Abbas.
Bi glium. Pꝛene eſt ſed poteſt

ſic ſummari. Depo

cleſia ſua ſe poſtea intrudendo caſus ⁊c̃. a
pꝛimo ex tex. unum caſum in quo fit depoſitio:licet
pꝛocedatur peꝛ uiam inquiſitionis. Aliqui tamẽ uo
lunt intelligeꝛe H.c.qñ fuit ꝓceſſum ꝑ niã accãtõis:
ſʒ primũ viꝰqꝛ tex.loqrur idiſticte æ ↄmiſit iſte duo
peccata.nã ſuccedit ĩ locũ uinẽtis ⁊ cõmiſit cꝛimè ſi
monie de quo dic nt ĩ.c.ĩquiſitõis ĩ pn.S.de accu.
Abbas.

nendus ẽ qͥ ꝑ pecuniã aliquẽ e ee. .

PiinN.de A
N Gresittnlines
cecoiifehnon 8s er
in Joangoſüchücne,
sper ivicen rinug
Nonn ſondni

Cſimm.
iſdrdinnwri phbei

enliiandnn
Mnitionlne wdictmnünr ichge 4

iinſocechlapn win oen
den (Soomdo 1d klomin an
Gvispriunmr apnſipolehone de
nclige it er ai walai; an
umn in go ni per amocmed
ſamo fr ſhenio doner (as
nrcepor a igein As nugn
mnmntitmine nc go d0
ma tin icemmn , .
ſiſtaanl hölnn go.nj
Eglmmnirn oce qnutiiin
nunlun dai ſa
lsctoe ios En D

a dho gini nügv
ſigid oſſt Pobbe
3ri cgunck inn
i ſ aaltnscſtſiſe

aami mnn tue

Noite. er TW
naignnnnd i
un deen 0.5

iudtcn
dd

Paibsrnni noerc
nim Anmnimr i if feri
Hsborfeſs ion blranitng.
anmnmnlhnnenonig
Gmmn et öma,
Entmen tiner moſens
mdliszud ren dit
tumgpenonſtnnsgotd i

Aao Dchninitrwein barſcoa

v r Aninen ſnnim o
vewhhium tcfus /r ⸗
õ
apigdnz S
Pdnsci cpo uiftan
nadnin ewonmmonicnnonen
aiechdrstcnſtctenn
Nnideign Cſin
nEHAGNtNHN.
n ApNpnd
En ando ttipento eimn 4
1r nſmnnn ointiinn

tuum imn/liin
rfher.

un. ſe immi Do

opem cnicce

nvdcdo ls tl⸗ ua
imincofteche
in iooitanen

o

unſtane⸗ giͦacchos⸗

1ſur pecſun
in eſim lna g
i in t miul
ndroist n i n
B 721, „ 3 .
iumnſobii⸗

An.

¶ He limonijs

J dominu . OQuilʒ catholicꝰ

admittitur ad ac
cuſandũ de crie ſimonie ⁊ fa pars ibi nõ
igitur caſus ⁊c. ¶ M pꝛimo ex tex. ar. ꝙ ſupeꝛioꝛ
põt accuſari ꝑ iferioꝛcẽ ad h.c.qʒ ⁊.c.ueniẽs ſupra ð
accu. ¶ Secũdo nõ unã rlam ꝙ nõ catholicus nõ
admittitur ad accuſandum ẽt de crimine ſimonie.
Teꝛtio nõ bonũ tex.in ar.ꝙ teſtis exoꝛatus pꝛe
cibus ꝑ ꝑtem ur ferat teſtimoniũ non dẽ ſuſpectus
N geſbit uide melius diceret iudeo ſecũdum
Jo. an.qꝛ iſta vba que ſequũtur nõ fuerũt dicta in
de:ſed illi iudeo miſtꝛo qui dedit alapam ieſu dicẽs
ſic rides pontifici ⁊ chꝛiſtus rndit ſi male locuius
ſum ⁊c.⁊ ſic etiã debeꝛet coꝛꝛigi.glo.ſe. Goff dicit
ꝙ poreſt intelligi tex.de illa ancte quis eſt uobis ar
guet me de peccato ⁊c̃.nam iſta auctoꝛitas loquunꝛ
pꝛopꝛie de accuſatoꝛe:ſed prima de teſte. Sed iu
dic ꝙ utraqʒ auctoꝛitas poteſt applicaꝛi ad litteraʒ
fa poteſt applicari ad ſ'am ibi ut vitateʒ afferat ⁊c̃.
Iſie auctes faciunt tantũ quo ad ſuꝑficiẽ: qꝛ in vi
tate ſenſus illius anctoꝛitatis eſt ꝙ a nemine petat
chꝛiſtus accuſari ſiue ꝛedargui. In glo.in nerbo ca
tholicus admittit᷑ in teſtimonium ⁊c.̊ nõ eſt neruʒ
ſimplꝛ:ideo dic ꝙ aut qᷓriĩ nũquid qͥibet adminat
2 dic nt le.⁊ nõ.in.c.per tuas.j.e.ubi dicã aut qri
utrũ qiber admittatur ad accuſandum: ⁊ dic ut ple
ne dixi in.c.cum.p.sõ.de accu.¶ In gl. fi. in fi. de
h an ⁊ qñ teſtes pnt compelli in crialibus dic ut in
.c. dilectoꝛũ allegato in gl. Et iſte tex. poſſet iĩtelligi
ſim Jo.an.qꝙ prio ſit exoꝛãdus ꝑ ꝑtem ſʒ cõpellen
dus per iudice:⁊ nõ primũ ꝙ põt licite exoꝛari per
ꝑtem ut ſupꝛa dixi.

Ccuſ. atu kSimoniacus pẽden

te accuſatõne ab ad
miſtratõe diuinorũ ꝓhibeĩ.h.d.cũ ſeq̃nti
caſus ⁊c. ¶ Hõ prio ex tex. ꝙ papa neceſſitat ad
ſeꝛnãdũ oꝛdinẽ iudiciaꝛiũ:æ itellige de oꝛdinaꝛia po
tẽtia nõ de abſoluta.ut in.c.pꝛopoſuit de conceſ.pᷣ
ben. ¶ Secnndo nõ. caſum in quo lite pendente
quis priuatur quaſi poſſeſſione beneiicij ⁊ officij:
intelligc hũc tex.qñ accuſatõ erat infamatꝰ de ſimo
nia:ut in glo.nã per attrocitatẽ delicti concurrente
infamia fit ſuſpenſio donec cauſa finiatur: ut in.c.in
ter de pur. ca.⁊ idẽ in alijs magnis criminibus cõ
currente ĩfamia: æ uide qð nõ. Jo. an. in. c. inter. j.
de pur. ca. ? in. c.i.de accu.li.vi. ¶ In gl.i. ibi on
tũcũq; ſit occultꝰ põdeꝛa:qꝛ glo.nr ſibi Oria:qꝛ bic
dicit ꝙ ſimoniacꝰ in oꝛdie quãtũcũqʒ ſit occultus ẽ

ſuſpẽſus.j.in uer.ſi uero dicit ꝙ ſi eſt occultus nõ

eſt ſuſpẽſus quo ad alios. Et ut clare habeas hunt

articulũ aduerte ad duo.pꝛimũ nũquid ſimoniacus

ſit ſuſpẽſus:fᷣim nũquid poſſit pꝛohiberi ne miſſam
celebret. Ad pꝛimũ dic ꝙ aut eſt ſimoniacus in or
dine æ quãtũcũqʒ ſu occulins eſt ſuſpenſus quo ad
ſe æ quo ad alios qꝛ ⁊ alij peccãt audiendo diuina
ab eo. xxxij. di.. ueꝛum:⁊ nõ. Inno. in.c. ianta.j.

eo. ? ita intellige hanc particulã glo. Si uero eſt ſi

moniacus quo ad beneficiũ ſi eſt manifeſtuſ ⁊ noto
rius ſuſpenſus eſt quo ad ſe 2 quo ad alios:ar.in

pall. F. uerum. ? nõ. Inn. in pall.c. tata niſi delicinʒ
ſimonie fuiſſet conmiſſuʒ eo ignorante: ut qꝛ pater
uel alius dediſſet pecuniam eo ignorante:arg.i.q.
Vij.pntiũ:ſed cum hᷣ ſciuerit dʒ dimittere beneficiũ
ſi uero eſt occhus:⁊ tũc eſt ſuſpenſus q ad ſe ⁊ nõ
quo ad alios ſicut quilʒ pecator.i.ipᷣe peccat celebrã
do:ſed alij non peccant euʒ audiendo:⁊ ſic loquiiuꝛ
glo. in fi. ⁊ ſentiunt h doe A no dd ſecundũ dic
ꝙ aut notorium eſt euʒ eẽ ſimoniacũ ⁊z nedũ dʒ de
poni ᷣm ea que leguntur ⁊ notant ĩ.c.iqſitõis õ de
accuſa. Aut hoc nõ eſt notorium nec infamatus eſt
2 non dʒ ꝓhiberi nt S dixi. Aut infamatus æ debʒ
ꝓbiberi ut h̊ nec ob. oppoſitio glo.quod iã iſte eſt
ſuſpenſus ipo iure:qꝛ in tex.non dr̃ ꝙ debeat ſuſpẽ
di:ſed ꝙ debeat prohiberi.nam ⁊ ſuſpenſus poſſet
de facto celebrare:iõ debet prohiberi quaſi pro hibi
tio ↄferatur ad factum ſuſpenſio ad ins. Item dicit
Jo. an.põt proprie ſuſpendi ſʒ ſit ſuſpenſus.nam
licut excõicatus a canone poſſet excõicari ab ho
mine ut in.c.ita quorundaʒ infra de iudeis:z quod
ibi notat.gl. iia ſuſpenſus a iure põt ẽt ſulpendi ab
homine. Abbas

Botiens. Idẽ dicit ꝙ pᷣcedens

niſi ꝙ illud.c.loquunꝛ
in accuſatione iſtud loqtur in inquiſuione
⁊c᷑.illud loqrur de ſimoniaco in geneꝛe:iſtud decla
rat de oꝛdine. Et ex his colliguntur oppoſitiones
que poſſunt foꝛmari de ſuꝑfluitate caſuſ ⁊c¶¶ No
ta primo ex tex. ꝙ ſimonia dicitur hẽſis. nunquid
autem quilibet ſimoniacus ſit heꝛericus dic ſecũcũ
Inn. ꝙ nõ.ſed ille eẽt heꝛeticuſ qui cꝛedẽt gꝛaʒ ſcti
ſpũs poſſe pᷣcio acquiri.Alij neꝛo h nõ cꝛedẽtes ſj
dantes pecuniã pꝛo auiditate hñdi bñficiũ ul ↄſeqn
di oꝛdinẽ nõ ſũt heꝛetici ſʒ ſimoniaci:iʒ ꝑꝑ imanita
tẽ cꝛis appellat᷑ hẽſis.⁊ ex his ifeꝛo ad id qð nõ gl.
in.c.ſiqs pecuniã.lxxix.di.nũquid papa poſſit accã
ri de ſinonia cũ poſſit accãri de hẽſi.xl.di.ſi papa
⁊z dðʒ ꝙ nõ põt accãri niſi cõcurreꝛẽt tria que nõ.i
glo. in illo.c.ſi papa pᷣal.æ tene mẽti. Abb

Jicut ſimoniaca.Simõa

vcus eſt ð
ponẽdus.h.d.caſus ⁊c̃. 5. prio ex
lex ꝙ ſimonia appellat᷑ h̊ peſtis.ſicut eni peſtis ĩficit
hominẽ ⁊ multos ita ſimoiĩa ificit qꝛ reddit ipm ina
bilẽ ad executionẽ officij:æ tãta eſt cupidiias conſe
quẽdi bnficia:ut multos inficiat ſiẽ peſtis.i¶ Nõ.
Fo caſũ ſpalẽ ubi ĩ crie graui ⁊ grauiſſimo pꝛocedit
per ſola ſigna.i.ꝑ viſiles ꝓbariones.nã regularit᷑ ĩ
cribus debẽt eſie pꝛobatiões luce clariores.l.ſciant
cũcti.C. de ꝓba.canoniʒata.ij.q.viij.⁊.vV.q.vVi.epi
phaniũ:ſed ĩ iſto crie ſimonie i odiũ ſui admitrunt
pᷣſumptiones:⁊ ita ĩ crie hereſis de quo ĩ.c.cum cõ

tumacia de hẽt. i. vi. ?2 in..ij. C. ð here. ¶ In gl.

.i. in fi. uel dic ſecũdũ hoſti. ꝙ homicidium eſt hoꝛ

ribilius ſʒ crimẽ ſimonie eſt grauius uel ſimonia eſt

grauius delictũ quo ad ificiendũ caracteꝛem:unde
puto ſic dicẽdum ꝙ aut quis credit poſſe acquireĩ
ꝑ pecuniã gꝛaʒ dei:⁊ tunc cũ iſte ſit heꝛeticꝰ grauiꝰ
peccat.ut dixi in.capitu.pꝛecedenti:ſed ubi euitatux

Be ſimonia.

bereſis tunc homicidium è granius delicum reſpe
ctu cõmittentis ? illiꝰ in quẽ cõmiſſũ eſt:ſed quo ad
inficiandũ caracterem ſimonia in ordie ẽ grauiuſ ðᷣ
lictum quod bene nota.

A nta. Simoniacuʒ accuſare poteſt
. ſeruus meritrix ⁊ criminoſus
h. d. æ duas habet partes ſicut duas red
dit rationes:fa ibi itẽ omnis caſus ⁊c. Mota pᷣmo
ex tex.caſum in quo ſeꝛuus poteſt eẽ ĩ iudicio etiam
accuſando:dnim:⁊ eſt ſpãle in crimine ſimo nic.reglłr
ꝗt ſerui non ſtant in iudicio de quo.ff.de iudi.l.vix
certiſ.iij.q.iiij.c.pẽ. tad collige ꝙ ſub diſpo
ſitione gñali qua criminoſi admittuntur ad exerciti
um alicuius actꝰ non cõprehẽdi mẽtrix niii ſpãlit ðᷣ
ea caueatuꝛ ꝙ clare innuit hec za.nam primo dixe
rat quoſlibet admitti ẽt criminoſos.⁊ poſtea ſubiũ
xit ⁊ meretices.licet eĩ ⁊ ipa criminc ſa ſunemer ꝓ
pter eius uilitatem repellitur gñaliter a liis acubus
?7 ſpecialis ꝓuiſio requiritur circa ipſius abinatem

3-

qꝛ. in l.qm alexandy. C. de adul. 2 l.qui acenli 2 fa

cit hoc.c.ad ſtatuta loquẽna de criminoſis. n
glo.i.ibi ſi accuſatus fuerit infamatus h limita cñ
clericus accãt᷑ a laico crioſo. tune eĩʒ ꝛcqcĩ iii accã
tus clericus ſit male fame:ſecus eꝛgo ubi laicus a
laico uel clericꝰ a clerico:ðᷣ quo pjene dixi in. c. cum
p.alle.ĩ glo.æ i.c.ꝑ tuas.J.e.ti. REE glo. ij ipn.
hec ſo.H prima fronte nideatur uera tamẽ ĩ vitate
non pꝛocedit. nam ⁊ ſimoniacus in oꝛdine eſt pꝛeci
ſus ab eccleſia gꝰ nullũ ſpãle poneꝛet iſte tex.iĩ ſimo
niaco ⁊ ẽt ſequentes. Sol.glo.pe ſſent impugnari.
ideo conclude bꝛeniteꝛ poſt Inno.ꝙ alios peccato
ꝛes etiaʒ pꝛeciſos ab eccleſia toleꝛatos nõ tenemur
nirare etiam in diuinis. nam licite audin us diuina
etiam ab excõicato toleꝛato:⁊ facit.c.cum non ab
homime. . de ſenten. excõica. licet poſtimus ĩi occho
eos uitare nt erubeſcẽtes agãt penitẽtiãm.ar.m.c.
neſtꝛa de coha.cle.?⁊ muli. Sed ſimo niacum in cꝛdi
ne q;tũcũqʒ occuſtũ tenemur uitare in diuinis:ut in
.F. nerum. xxxij. di. ? ſic intellige tex.q peccetoꝛ ct
ſi pꝛeciſus toleꝛa:us tamẽ ab eccleſia poteſi quo ad
alios celebꝛaꝛe licet ipſe peccet celebrando. Sed ſi

moniacus in oꝛdine quãtũcunqʒ toleratus nec quo

ad ſe nec quo ad alios poteſt miſſaʒ canae Kle
eadem glo.ibi. niſi ꝛenũcier benef cio ⁊c. Conclude
latius aſſumendo aliqua dicta Inno. g aut quis ẽ
ſimoniacus in oꝛdine aut in beneficio. primo caſu
ſuſpenſus eſt quo ad ſe ⁊ quo ad alios nec ꝓdeſt ꝛe
nunciare beneficio nec diſpenſar̃ cum eo niſi peꝛ ſo
lum papam.i.q i.in.c.gꝛatiam. Si neꝛo eſt ſimoni
acus in beneficio:⁊ tunc ſi eſt occultus nõ eſt ſuſpẽ
ſus quo ad alias ſed quo ad ſe tantum. ? ſi ꝛenun
ciat beneficio poteſt oꝛdinem ſuum exequi poſt peꝛ
actam penitentiaʒ:ſed illo beneficio ꝛerento in qno
fuit ſimo nia commſſa non poteſt ageꝛe penitẽtiam
ut in. c. iquiſitiõis ĩ pn. s ð accu.ſi vVo eſt mãifeſius
7 tũc eſt ſuſpẽſus ẽt quo ad alios:et licet renunciet
bnficio eget tamẽ diſpenſatione ſicut qͥ̃l bʒ notoriꝰ
criminoſus:ut in.c.fi.de tempo.oꝛdi. Sʒ poteſt cnʒ

iſto diſpenſari ꝑ epʒ dũmõ non ſit ille epe qui ↄmi
ſit ſimoniã: ut nõ.iij.q.v.pñrinm.itẽ ꝙ dixi ꝙ noto
rius ſimoniacꝰ ĩ beneficio ẽ ſuſpẽſꝰ qꝰ ad alios ẽ ne
ruʒ qñ ſimonia fuit commiſſa eo ſciente:ſecus ſi eo
ignorante puta per parteʒ uel amicũ iũc non eſt ſu
ſpenſus q ad alſos:ſed non põt illud beneſiciũ lici
te rerineẽ ſine diſpenſatione ut pᷣalt.c. pñriũ ?æ quod
nõ.in.c.ſicut.⁊.c.nobis.j.e.ti. Abbas.

On ſatis Simoniacum eſt pciũ
* recipere pro ingreſſu
religiõis pro prioratibus nel cappells cõ
cedendis pro prelatis inſtitvendis pro concedenda
ſepultura pro chriſmate pro oleo ſancto pro bene
dictionibus nubbentiuʒ uel aliſjs ſacramẽris nec ualʒ
ↄſuetudo in Sriũ.h.d.cũ ſe. Diniditur nã pꝰ ponit
Oſilium tripir prohibitiuũ diniſim traſgreſſe res Eu
ius ⁊ ↄſenſores diẽ ſimoniacos fo piũctiʒ. ponit ali

am triplicem prohibitionem dãnãs oriã ↄſnetudin
⁊ cãʒ reddit: fa ibi pro ſepuſtura caſns ꝛc. ¶ Nõ

primo ex ter. ꝙ ingꝛcſſus religionis eſt quid ſpũale
Vñ pro eo nõ dʒ aliquid tpᷣale exigi:ał committirur
ſimonia ut h de quo plene dicetur ĩ. c. qm.j. eo. ubi
bẽ de iſtis monialibus. ¶ Secundo nota quod pa
riter ſimonia cõmittitur ſiue principio tpᷣis in ſtitn
tionis aliquid tpale ex pacto derur ſiue annna pars
ꝛeddituũ conſtituatur. nã uidẽtur cõfeꝛe bencficiuzʒ
Po er illũ anuũ ꝛedditum qui qͥd tẽpoꝛale de q
aliqd.j tãgã. Teꝛtio nõ. qꝙ tã ꝛecipiẽs tempoꝛaſe ꝓ
ſpũñali q; das ⁊ ↄoſentiẽs ſine mediatoꝛes inoluũtur
nitio ſimonie Cꝑ iquiſitioné S de elee. æ. c. ij.
de eonfeſ. (Arn nõ. ꝙ conſuetudo non excu
ſat in iſtis imo aggꝛauat pecca um qð intellige qñ
diu pe:ſeuerauit in peccato pᷣtextu conſuerudinis ᷣ
quo. vVi. q i.imitare ⁊ in.c.fi.de conſue.⁊.j.c.ꝓxio
In glo. i. ĩ fi. nõ ex glo. duas bonas theoricas
? practicas cõficiẽdi iſtr̃m qñ aliqᷓ puella recipit̃᷑ in
moniaſẽ utnõ det᷑ aliq ex pacto:ſed pure ꝓ deuo
tione ſua ipſa pnella uł ciꝰ pꝛ offeꝛat monaſterio ali
quid. Scðᷣa pꝛactica ẽ ui ſi h̊ cõtingat ex defectu fa
cultari ꝛeddituũ monaſterij œ pꝑ niã cuiuſdẽ teſta
tiõis ſiue itimatiõis dicat᷑ noſẽti intrare ut ſecuʒ ali
quid appoꝛtʒ: vñ poſſit uiueꝛe:nõ aũt dʒ deduci in

pactũ:⁊ ita ĩtelligo Inn.j.c.tua.j.eo.ubi ur̃ ſenti?
3 iſtã glo.de quo ẽt ꝑ Jo. an. in. c.quoniã.. eo. ſjʒ

queꝛo exrꝛa glo dicitur hic ꝙ non debent concedi
eccleſie ſeu capellanie ſub annuo ꝛeddiiu:nũquid ꝛc
ligioſi quibus ſunt conceſſe alique eccleſie ad uſum
pꝛoprium poſſint licite concedendo omnes frucmus
ꝛetineꝛe ſibi ãnuam penſioneʒ.et concludunt ̊ doc.
ꝙ ſic nec ob.ce.ꝓhibemꝰ nec. c.ſignificauit o de cẽ
ſibus.quia ueꝝ eſt ꝙ cenſus nõ dʒ iponi eccleſijs: ſʒ
fructꝰ qui dẽtur alicui bñ pnt nendi uel ſocari:urĩ
c. ueſtꝛa de loca.⁊ fac qdᷣ nõ.i.c.de mõachis:⁊ in
.c.auaritie de pᷣben.⁊ in cle.i.de iuꝛepa.? hec faciũt
ad qõnem quotidianã. nunquid cardinales poſſint
cõcedere beneficia eis commendata ſub annua pen
ſione. Et. circa h ſic conclude ꝙ aut uolunt locare
cõmendam exiſtentem apud eos ⁊ pñt ſicut quilibet
beneficiatus nendeꝛe æ locare fructus ſui beneſicij:

ym neceſe.
clai. Ganden arpin

Gublet iſuigfe ſlcants ¹

urhuaringiumt
(Wodioorerg Nemn uan
lernons hdam tigkr
1)umiezunobſetam ideonn
ſtemſpondnnr iſcl na do
lynons i ln oni mni
pilmmuuũ ctr r o iii di
uatnnſan
lgo eaani ceſluun at gn
mafſcicum iyſt nonenneü r
ſte iplner e innſititergian uine
Puanſnrnincna wer onns i
noogcaſpiginkrto nd
ctmninithligmn diſcn is
nuunm Ahnumnn
enneno ge nanſac per go⸗
Acſundnn Ug P.
lr nao mnonioo non nalr con
ho⸗ Pfninai dihniſchnn
tiimn onſnch i buu
n nncal Ppoſtolcan. e. 6

is N
iberd ie , Nn
1i weſiheß⸗ inp
de di

Cnoot
lbns Gennlonon Nroc pe

adenzft nnm ns
nrin Kummnn
ntlndegede et
dngünhisneten
t enisiit enare rinn
AlAA ibultienzr erteß
im i gloninntb ran
ur m,n fnler
rinmaminmn mnindines
nrnccanir i
ago ns tonns kiorias
iffn gi ad welnrrct i
Uiiarand ſel me pden⸗
uüice rfennenched i
datuRHmnN Aerk
rorſen e dra ainſfn
rös hei iiimmnuſi
wdt borr ſotid luun
che Inicmintti
vi, Pnn in
4tm Nri, A, ltl
1
Amylb n Al ni
iütettienl Nſom
in inl omsfnins
inzt ontm r
erd fcni ice E

, voni eeceiſs.
6no ipent ei
ind id ntn
ibi gr

¶ De ſimonijs

ut in preal.c.ueſtra. ſpũalia tñ ñ debẽt locari de qꝰ
dic ut dicam in.c.quoniã ⁊.c.fi.j.ne pᷣla.vi.ſuas
aut uolũt ꝛenũciaꝛe titulo cõmẽde.ut bnficium con
feraĩ alij ꝑ papam ⁊ tũc ſi pcedit pacium:ut habeat
ceꝛtã pecuniã nõ ẽ dubiũ ꝙ cõmitrit̃ ſimonia z ma
gis cõmitreꝛet ipe cardinalis qᷓ; ille qui cõfert:quia
ipe nihil ↄfert: ſed tin renũciat cõmẽde ⁊ ꝛecipit pe
cuniã ex pacto.eſt eni illa ꝛenunciatio ſimoniaca:ad
Hᷣ quod nõ.gl.in.c.ex parte ſupꝛa de offi.dele Sed
cautella poſſet ſic adhibeꝛi:dum tamen non ꝓcedat
prius pꝛiuata pactio:ut papa ex officio ſuo induce
ret cardinalẽ ad ꝛenũciandum:⁊æ poſtea apponeꝛet
ceꝛtã pẽſionem bnficio uacãdi ſoluendam caꝛdinali
annuatim per inſtituẽdum:⁊z hoc tranſiret ſine nitio
ſimonie: ar.optimũ in.c.niſi de pᷣben.nã ⁊ ſi pꝛo ui
ta ꝛeligioſoꝛũ qnqʒ apponũtur iſte pẽſioneſ eccleſijs
foꝛius ꝓ ſuſtẽratione cardinaliũ quoꝛũ conſilio ꝛc
gitur oꝛbis ⁊ abſqʒ dubio ↄſultins pꝛonideret᷑ uli
ecclie apponẽdo buiuſmodi penſiones potius q; 2
cededo eis eccłias in ↄmẽda qꝛ deſtituũtur ſic eccłe

ꝓpꝛio ꝛectoꝛe ⁊ male deſeꝛuituꝛ ipſis eccłijs in ſpũa
libus 7 tpalibus.

Bm in eccleſie. Sũmatum

ESin.c.pꝛe
cedẽti. Et diuiditur qꝛ pꝛimo ponit factũ
honihile ⁊ excuſationẽ ↄſuetudinis impꝛobat:ſcdᷣo

ill Saler qꝛ ſimoniacam ibi ne igitur caſus ⁊c.

5 prio ex tex. ꝙ praua ↄſuetudo põt appella
ri lex moꝛtis appellatur eniʒ lex.qꝛ ab impijs ut lex

2 pꝛiuilegium obſernatur ideo radicitus ⁊ uelociteꝛ

eſt extirpanda:ut.viij.di.mala conſuetudo appellat᷑
lex moꝛtis qꝛ infert mortẽ eternã ſʒ quo ad penam
tpᷣalem multũ excuſat ut nõ.iiij.di.deniqʒ ⁊ in.c.cũ
ueneꝛabilis de conſue.¶Secundo ex eodem vᷣbo
colligo ꝙ peccatũ ſucceſſiuum eſt gꝛauius ⁊ gꝛauiõ

pena afficiẽdum ꝙ; ſit momẽtaneũ ⁊z ꝙ peccatnʒ de

tinet tpaliter z inniſibiliteꝛ aiam uinculatam e

ligatam ſicut nincula tenẽt coꝛpus uiſibiliter
timo nõ ꝙ oia ſpũalia largo mõ poſſunt appellari
ſacramẽeta nut colligitur ibi ſen alijs ſacramentis ⁊c̃.
ꝓpꝛie tamen.vij.ſunt ſacramenta de quibus in.c.
ueniens de tranſac. per glo. ¶ In glo. ij. in fi. udl
dic ſecundum Win.ꝙ hᷣ pꝛocedit de iure cinili:de
iuꝛe ueꝛo canonico non nalet conſueiudo aliqua
ut pꝛo ſpirituali aliquid detur tempoꝛale ⁊? an ? qñ
poſſit aliqua conſuetudo in hniuſmodi introduci
dicam in. c. ad apoſtolicam.j. e. n glo. in. V. be
nedictionibus nubẽtium ⁊c̃.ibi gratia non confert
Jo. an. h⁊ in.c.nunico de ſac.unc.determinat con
trarium dicens ꝙ etia in matrimonio gꝛatia ofert
7 ad.c.oↄnubia alł.pꝛo contraꝛio ꝛeſpondet᷑ ꝙ i bñ
dictõibus nubẽtiũ ⁊ in alijs ſacramẽtis adeſt pᷣſẽtia
ſancti ſpiritus æ gꝛatia:ſed in matrimonio in actu
ſcilicet copule carnalis:licet non adſit pᷣſentia ſancti
ſpũs ꝓpter hoꝛꝛoꝛem:æ qꝛ homo efficitur totꝰ caꝛne
