potius excõicationẽ pati. Si aũt ̊ cꝛedit ex cã
ꝓbabili ⁊ diſcreta:tũc põt reddeꝛe debitũ ñ aũt
exigere:ſʒ ſi ex leui et temeraria cauſa vᷣpõita ↄ

fciẽtia põt reddere et exigẽ.h.d. Oiuidit᷑.nã p

mo caſũ quo q̃rit᷑ diſtinguit. Et primũ mẽbꝝ

ꝓſequit᷑ ibi.pꝰ.Circa ſʒ diſtiguit ibi ĩ ſco Et
tertiũ mẽbꝝ ꝓſequit᷑ ibi ueꝝ. Caſus æc. NHö.
prio ex tex ꝙ aliud ẽ ſciꝛe aliud credeꝛe.nã ſciẽ
tia bʒ ſe ad certũ.æ credulitas ad incerium. Et
añqʒ ↄtinet in ſe falſũ Scðo nõ.ꝙ multi ſũr
gradus credulitatis.naʒ qnqʒ quis credit ex ꝓ
babili coniectura.qnqʒ ex remeraria pꝛeſumpti
one. Ex pꝛedictis iferd ꝙ ſi teſtis dicat ſe cꝛede
re ꝑ hoc non facit plenã fidem:quia credulitas
differt a ceꝛta ſcia de quo ꝑ Mar. in. l. a diuo.
.ff ð iureiur. dico ĩ. c.fi. eo. ti. Cer e
ↄtra legẽ ↄſciẽtie nõ eſt obediendnm ſuperiori
etiam pape. Duplex eſt enim lex. Nuedam eſt
priuata ſeu conſcientie Quedam eſt publica ur
.xix.q.ij. due. Priuata ẽ potẽnor publica. hic
dicimus ꝙ ꝗᷣ ſpiriin dei agunt᷑ nõ ſunt ſub lege
lcilicet pubſica: nt in. c. licet ſupra de regula.
Quarto nõ. ꝙ contra ↄſcientiam remerariã nõ
debet aliquid quis operari: ſed debet eã primo
deponere ad ↄſiliũ pꝛelati ad hoc.c.peꝛ tuas.ij.
de ſimo ed circa predicta qᷓro de notabili
queſtionẽ.nũquid ſit obedienduʒ prelato uel pa
pe inſuſte aliquid mãdãti. So. notabiliter dicit
bic Inn. in addi. ꝙ ſi pꝛelatus inferioꝛ mandat
mihi aliquid iniuſtum etiam ſi non ſit peccatum
puta ut dem ſibi libros meos non debeo ſibi o
bedire:⁊ ſi me excommunicat debeo accedere
ad ſuperiorem ad relaxationem buius iniuſii
precepti:nec conſulens tali excommunicato i h̊
facto incidit in excommunicationẽ:quia nõ par
ticipat ĩ crimine cum illud non ſit crimen qð ſin
gulariter nõ. pro limitatione.c.nuper.S. eo.aut
papa qui non habet ſuperioꝛem precipit iniuſtũ
2 tunc ſi ſapit hereſim non eſt ſibi obediendum
ut in. c.ſi papa.xl.di. Si uero nõ ſapit bereſim
2 tunc in ſpũalbus ⁊ eccleſiaſticis eſt ſibi obedi
endum ex quo preceptum non continet i ſe pec
catum:licet in ſe nideatur durum. xix. di. in me
moria. Idem in eccleſiaſticis ꝑſonis niſi ex pᷣce
pto pape uehementer preſumatur ſtatum ecclie
pturbari uel aliqua mala futura.quia tunc non
eſt ſibi obediendum. Et nõ.ſingulariteꝛ hoc di
ctum.nam multum allegabatur in fauoꝛem car
dinalinm qui receſſerat a Gregorio z bñdicto
2 reuocabantur ab eis ſub pena excõicationis.
naʒ dicebatur ꝙ non tenebantur obedire:quia
fuiſſet impeditum concilium ⁊ unitas eccłe.⁊ ſie
ex tali precepto mala preſumebantur futura uel
ſtatꝰ ecclie ꝑ urbari. Si vo mãdat alicui ſecula
ri ſibi nõ ſubiecto rõe eccłie cauſe uł ꝑſõe.⁊? mã
dat ſibi circa tẽporalia no eſt ſibi obediendum
ntputa mandat papa ſine aliqᷓ cã alicui laico ut
det ſibi bõa ſua.n.n.tenet᷑ ſibi obedire:qꝛ ñ ẽ ſi
bi ſubiectꝰ nec rõe cãe nec roe ꝑſone i teporali
bus ſecꝰſi mandaret aliqð ſpũale ł eccliaſticum.
27 ex his dictis bẽs declaratã totiꝰ. c. ? glo.
5 lericus qui nec ĩ
. Onting it. rõſuꝛa nec i ueſtunẽ
tis nec in negoꝝ qᷓlitate chicatu qᷣcqᷓ

oñdit:⁊ frio mõitus ſe nõ emẽdat pdit pᷣuilegiã
clericale ł ſic. er dimiſſionẽ hitus ⁊ tõſure ñ

pdit clericꝰ añ trinã mõitione pᷣuilegium cleꝛica
le. In p? ponit᷑ comitis õ
ibi der .. tria ex qᷣbꝰ dʒ cognoſci ⁊ di

ſcerni clericꝰ a laico. Drimo ĩ mõ tonſuꝛe. De
cũdo i forma ueſtimetoꝝ. Tertõ qlitate negoꝝ.
De tõſura ⁊ ꝗis deat eẽ: æ quare clerici poꝛtãt
nide tex xij.q.i.c.duo ſũt gña ⁊ bonaʒ gl.i cle.
.i ðᷣ vi.⁊ ho.cle. De forma vo ueſtimẽtoꝝ uið
rex.i.c.clerici.de vi.⁊æ ho.cle.⁊ nide bonam gl.
i cle.ij. de vi.æ bo. cle. Et ex hᷣ ⁊ tex.nõ.ꝙ ẽt cle
rici ſecłares hñt certã formã neſtimẽtoꝝ ꝙ in ĩ
Hitaie inẽ ñ cauet᷑ expᷣſſe ſʒ ii qͥdã colores ſunt

excommuni.

.

eis intdẽi ⁊æ cauet᷑ ut portẽt ueſtes uſqʒ ad talos

uti. d. c. clerici Aliã formã ñ legimꝰ. de q' mᷣ
qð nõ.i iuribꝰ palle Oe qualitate negõꝝ dic nit

het᷑ i. c.fi.de ui.⁊ ho.cle.⁊.S.ne cle.ł mo.ĩ Cc i
ij. ⁊ uide tex.cũ gl.ixxxvi. di epernente d. Seto.

nõ.ꝙ ex ſolo delẽo apoſtaſie clericꝰ ẽt ĩ minoꝛi
bnñ ꝑdu pᷣuilegiñ clericale:ẽt ſi dephẽdat᷑ ĩ oᷣlic
to ꝙ colligit ſatiſ expᷣſſe h̊ ⁊ adhuc expᷣſſius ĩ.c.
li iudex laicꝰ eo.ti.li.vVi.⁊ ꝑ h̊ oʒ reſtrigẽ.c.i g.
de apoſta. ꝓut ibi uZ.n nõ ꝙ ad hoc
nt clericꝰ ꝑdat puilegiũ rone apoſtaſie dʒ tertio
moneri ut reſipiſcat An nõ. ibi ttio ſñ gꝰ ſuffiẽ
nnica mõitio ꝓ oibꝰexqꝰ ad penam icunedam
ins reqᷣrit ttiã mõitõʒ wrỹ theoricã gl.i.dẽa cle.
.i. de ui. 2 ho. cle. ?⁊ ꝑ Jo. an.i. c. ex tue de cle ñ
2cſi.Et ex h.ẽt nõ.⁊ ex tex.nnum modũ idiꝛecte
deponendi clericos i apoſtaſia degẽtes nã ſi ter
tio mõiti ñ reaſſumãt habuũ ipo fẽo peꝛdunt õe

puilegiuʒ clericale: nec reqᷣritur alia degradatio
z icotinẽti fſiciũtur de foro ckri lmo
nõ.ibi a te ↄmõiti ꝙ hec admoitio nò põt fieri

p indicẽ ſecłarẽ neqʒ ꝑ quecũqʒ:ſʒ qʒ fiẽt ꝑ dio
ceſanũ ut parʒ in pᷣn. ibi i dioceſi tua ⁊c.æ clariꝰ
i c.i audiétia. S. e. ubi loquit᷑ ð platis:⁊ ꝑ illaʒ ðᷣ
cretalẽ dic ide i admoinone cuſcũqʒ plati bñ
tis epale inunſditiõʒ i clerixũ ꝓ hᷣ qð i nimili dicit
glo. nõ. i cle.i. de re eccl.n alie. Inno. i. c. ij. de
traſac¶¶ In gli V. tio ibi z. c ꝑpedimus ⁊z dic
plene ut ibi dixi.nã põt dici q; illa iura i Sörium
allegata loquũt᷑ de pᷣuilegio ꝑſone:⁊ qn imiſcet
ſe enoꝛmitatibꝰ dic tñ plemꝰ ut dixi in.d.c.ꝑpen
dimus. ¶ In ea. glibi nec debẽt pᷣuilegio gau
deꝛe ⁊c h̊ ẽ nerũ qn clerici ↄiugati ñ deferũt ba
bitũ ? tõſurã alias gandẽt p̃nilegio in duobꝰ:?
dic nt het᷑ hodie in. c. umco de cle piuga. li. Vi:

N preſẽtia. Ab excõicaii de

nünatione repel

liĩ qͥ nõ premonuit ⁊ ei coicauit. h. d.

põit dẽm rõnẽ ſubdẽs ibi cũ ſuꝑ.Caſꝰxc¶Mõ
pꝰ ex tex.ꝙ ẽt in denuntiatione excõicati reqrit
admõitio pcedẽs ſiẽ gꝰin denũnatione aliorum
criminũ ſen defectuũ req̃rit admoĩno pcedens
ut i. c. nonit de iudi.⁊ i.c.cũ dilecii ð accuſa.iia
2 i denuntiatiõe excõicati. n gl.i. ſed ſecus
ẽ ubi denuntiarꝰ:er hec ẽ Va lec. huiꝰ.c.nã ille qͥ
denũcias quodãmõ agit: unde n iproꝑat quod

ſemel approbauir. xxxij. q. v. Horrendus. nã pꝛe
ſumit᷑ neniꝛe ad denutiandũ cũ bono ʒelo. Sed
ſi excipies moleſtat᷑ nõ põt ſe defendeẽ quocũqʒ
moò ut i reła nullus de re. iur. li. Vj. æ. c. iter d ex
cep. ¶ Legit boc. c. ? aliis modis: ſʒ non oʒ in

ſtareę qꝛ alie lec. pter iſtam diumant.

—)f . z ½ 9 I 8
X glo. æ fᷣm
pꝛimũ modũ.h.d. Excõicatus ẽ qlibet

intellectũ b. d. Excõicatus ẽ pmittens clericum
pcuri ſi rõe officij poterat ꝓhibere ⁊ n ꝓhibuit
Scõdðm tertiã ⁊æ ueꝛã lec.h.d. Excoicatꝰeſt dolo
ſe ꝑmittẽs cle:icum pꝑcuti ex q poterat ꝓhibere
2 n ꝓhibuit. Dremittit culpam quã fo aggra
nat ibi ne ãt rertio aggꝛauationem declaꝛat ibi
eos. Caſus tex. ibi pᷣſũptio ⁊c̃.
ꝙ opio i iure falla euident᷑ põt appellari pᷣſump
tio ⁊ temeritas.
ponit᷑ ipᷣo iure faciẽtes ⁊? ↄſentientes pari pena
plectunt᷑ 2 ̊ eſt iterpᷣtatõe.Et iõ hoc ñ baberet
locũ in ſtatuto ubi fictꝰ? inteꝛpᷣrariuus intellectꝰ
ſocũ nõ hʒ ut i.i iij f. de nego.gel.et i.c.in nẽa
S de iniuf. ertio nõ. ꝙ ualens obniare de
licto ⁊ non obniat pᷣſumit᷑ fanez delinquenti:ſed

H ẽ ex iuꝛis iteꝛpᷣtatiõe ut ĩ tex ð quo tn ꝑ DHã.
in. l is ꝗͥ opem. ff. de fur.er ĩ.l.non ſolum in. I.

ſi mandato ff de iniur᷑.aliqͥd terigi in c. młieres

S§ eo. n gl. i. ibi et inenies ea.nõ. hanc gl.

ſingularit ꝓ ſiarutis pũientibꝰↄſẽtientes ceꝛto

facinori ur dicant᷑ illi ↄſentientes q̃ cooꝑant̃ ad

deliciũ ſaltẽ pᷣſtando auct᷑ ſecus uidet᷑ ĩ eo qͥ tmn

adhibuit pᷣſentiã n auctoriʒabilẽ nec cooꝑatiuã
t ſi porerat obuia? et n obniauit:tñ tex. ĩ fi.

nẽ inueꝛe Sꝛium q;rũ ad mãm nr̃aʒ. naʒ iſte tex:
ñ intendit pũiꝛe auctem pᷣſtantes:ſed non obuiã
tes cum poſſunt unde dic ui dicet᷑ in glo.ſe.
n glo. ij i fi. ex hac glo. colliguntur ille due
lec. ᷣin quas prio loco ſummaui//Drimo ꝙ qͥ
libei qui poteſt obuiaꝛe ne clericus percutiatur
2 non obuiat incurrit excommunicationem: et
fnit glo. Jo. antiqui gloſaroris. Alia lec.ponit
per alios quos ſequitur glo. nr̃a ut itelligat᷑ in

habente iuriſdinonem. ſeu poteſtatem in nerbe

rante:quia iſte proprie poteſt ⁊ debet obuiare.
Secus in alio puta ſocio non habente hanc po
teſtatem. ¶ Ex glo. ponitun alia lec. per Inn.
2 alios doc. ſequentes:ut litteꝛa intelligatur ge
neꝛaliteꝛ in non habente poteſtatem ſeu iuriſdi
tionem dummodo doloſe patiat. Secus ſi non
doloſe ſz ex negligentia:uel quia non uult ſe im
miſcere rumoribꝰalioꝝ tũc non icidit in exeom
municationẽ. nam ad icurꝛẽdam excõicationem
canonis. Si quis ſuadente requiriiur dolus:
ut patet ex ilis nerbis ſuadente diabolo ⁊c̃.ubi
ergo ceſſat dolus non habet locũ illa diſpoſitõ:
facit in ſimili l.pe.E. de adulter. =.l.i.C. ð ſica.
2 bec lectu. mibi placet:⁊ pro hoc adduco tex.

ibi fauere interpretans ⁊c.eꝛgo iſtud ius inten

dit laqneare non ſimpliciter negligentem uei

pmittẽs cleꝛicũ pcuti ſi ꝓhibeꝛe põt. Scdᷣʒ aliũ

còo nõ ꝙ ẽt ubi pena im

P bodefmn in nhin 4
iipemmukbin
Znon ni niſun ſk
Pion zolt ig nand

(ſtnis Lioq i nüͤfti

Cliunnanchſentgden
ieta uiſtin⸗
Gerpor tevoene ſii ocn
1 onmnanicaor porcſ roe
Ipiestoneninuſehunn no⸗
ſcioyepunts Anenſe:en
Ncöjenios ſin ponus anrtb⸗
Mmone chaffinenez afn
e porhinnoenoniſe⸗
itſir ce eilcg lt
liCln nimn wolE.
nlnnlbihmminn
hnſntprlis b inenen
meſlihrſegm⸗
Luennbihmntlg. No
Moßbreud i
öſendeir ride in

frnumgetianii
ſenungektlanmiifen
fertne
ſtnaſttein are

go geſet i in ni
mnschrine de
ins Ninapenited
ein gon Bi,
ilnonſolom n.
litteng nenſines
enſes en n⸗baneg,
annb nlitennes co
monns ooanf d
ſans nicci ico jm
limr woavi
iniai er ifi.

1 nri. ngziſtea

”
oliguntur edee
won Piino 9 .
dencns Gercotont
vommonicarionen
vrs Aulr oi
b. inn irligin
polcknenin cſte
cnt deha hiin.
n bihnt M h
1ANX Jun.
n neligenor
ſunen ſes ſariest
ei. Sedsi,
wia non valttenn
gonicdit inton
dam Nröctann
, eqoiun v
cnte ubol⸗ in
loci “
giatliloͤſe
1o bot and 8
eg ſol wonn
. zinn

c. gi

e nia excomuni⸗

⁹
p ſuo ᷣmodo:ſʒ ſe retrahẽtẽ. l. x tacito ſuo ſa
nore qðᷣ nõ ſed dubito nũqd pſũet̃ dolus eoip
ſo ꝙ fui pᷣſens ⁊? potni obuiare ? non obuiani.
Et pꝰuẽ ꝙ nõ ꝑ.il.quotiens ĩ..qͥ dolo.ff.de ꝓ
ba. ubi pʒ ꝙ qͥᷣ doſũ allegat ꝓbaꝛe dʒ ⁊? cor.c.
.ij. de renũ i vi. In Zriuʒ uz iſta lra qᷓ uẽ irerpᷣ
gaꝛi dolũ ⁊? fauoꝛc eoipo ꝙ ñ obuiat ⁊ põt obui
are. æ hanc ꝑtẽ tenere Rõ qꝛ pᷣſũptio ẽ 3 ñi ob
nianté ?æ dolus ꝓbatuꝛ ꝑ piecturas oy gent iſte
purger has ↄiecturas.? ex pdictis nõ.ꝙ. c.ſi qſ.
ſuadente eſt largiſſime interpretandum fauore
religionis.⁊ regulariteꝛ nunquid quis teneatur
obuiare tniuꝛie inferende pꝛoximo dic uit nõ. in
ecto eo ti. li. Vi. Abbas.
cro. Prelat excoicare nõ dẽt
O uoditũ niſt ↄpeteéti moni
tione pmiſſa ? ex cã mãifeſla ⁊ rõnabi
li ? contrafaciẽn iponit᷑ pena bic expſſa/ Item
punit᷑ ſubditꝰqᷓ fallo ↄq̃rit᷑ ſe excõicatũ iniuſte ⁊
ſubijcit qͥd iuris ſi platꝰ dicẽs ſe erraſſe nult ex
cõicatum abſolueꝛe æ ad vſaꝛiꝰappellat ne abſol
naĩ. h d. ⁊ tria ſunt dicta ſʒ ibi vm terriũ ibi ſi
Ho. Mõ. pꝰ ex tex ibi niſi ↄpetẽti admonitione
⁊c.ꝙ ſicut in alijs ſnijs ꝛeqꝛit᷑ citatio pcedẽs ut
j. c. ↄſuluit de offic dele.l. de unoquoqʒ. ff. de re

iudi. ita 2 i ſnia excõicationis reqᷣrit admonitio

pcedẽs ſed dr̃ia eſt: qꝛ in alijs ſnijs fit ciratio uæ
neniat ad ſñiã audiẽdã: ſʒ ĩ ſnia excõicatiõis fit
admõitio ut ſe coꝛigat. 7 q dicat᷑ ↄpetes admo
nitõ dic ut bẽtur ĩ.c. ↄſtitutõʒ 2. c. ſtatuimꝰe.ti.
li. Vi. cdo nõ ꝙ admoõitio põt fieri ſin ſcri
pĩa.iõ reqrit᷑ hic pniia pſõaꝝ:ſz ipa excoicatio
ñ dʒ hodie ferri ſine ſcriptᷣa alias iudex feres ĩ
cidit in venam: ut hodie hẽtuꝛ i. C. i. o. ti. li. Vj..
Tertio nõ tria reqᷣſita uit iuſte ferat᷑ excõicatio.
Prio ut pᷣcedat ↄpetẽs mõitio. Secũdo ut cã
ſit rõnabilis Terrio ꝙ ſit mãifeſta. ex cauſa g.
ſoli plato nota.ñ dʒ feꝛi cõicatio: ut i. c. ſi
2 ĩ. c. placuit.Vi.q AEnno nat ꝙ licut iu
dex põt reuocare ſuã ntlocutoriã male latã: ua
2 excommunicator poteſt reuocare ſuam excom
municarionem iniuſte latam non obſtante tra
dictione partis aduerſe: ex quo infero quod
excõicatiõis ſñia ponius attrabit ad nã; interlo
cutorie qᷓ; diffinitiue: naʒ diffinitinã iudex reno
care nõ põt:ſʒ iteꝛlocutoriã ſic: u plene no. i. C.
c ceſſte de ap. ? ĩ l. ꝙ iuſſit ff. de re iudi. ⁊ in
.l. iij. C. len. reſcin. nõ pol Ex quo infero et ad
aliud ꝙ appellãs ab excõicatione tenet exprime
cãm ſicut appellãs ab interlocutoria ſen graua
mine qð ſẽſit Inn. i.c. ꝑ tuas S. eo.? Jo. an. in
c. uenerabilibus eo. ti. li. Vi. quod rene menti⸗
uito nõ ibi ꝑ ſe nel ꝑ aliũ ꝙ abſolutio ab
excõicatõe põt fieꝛi ꝑ aliuʒ. ⁊ facit ꝓ cõi pᷣciica
m quam prelati Amirtũt inferioribus hãc ſolu
nonn 41 Ben nõ. ꝙ non ſolum ꝑ niõ appel
lationis:ſed etiam peꝛ niam querele poteſt quis
conqueri de iniuſta excõmunicatione 2 cam iiu
ſtitie ad ſuperiorem deducere ꝙ tamẽ intellige
prout diſtinguit tex. in pn. in. c. nenerabilibꝰ pꝛe

alle ¶ Septio nõ. q;ᷓ maxima pena eſt excõicatio
naz iter hoĩes eſſe æ hbominũ carere ↄmeꝛtio nõ
ſine grauiſſima pena:ſʒ in Sriũ facit:c.cuʒ me
dicinalis. eo. ti. li. Vi.ubi excõicatio ẽ medicina:
Sʒ dic ↄcordãdo ꝙ parẽti eſt medicinale:ſ re
ſpectu iniuſte excõicatois ẽ pẽa. pena.n. ẽ ubi i
meret᷑ excõicari: uł ubi nõ nellʒ ꝑere ðᷣ quo i. d.
.c. i. ¶ Mltio nõ. iudicẽ a qno poſſe abſoluẽ ex
cõicatuʒ nõ obſtãte appellatiõe ẽt legitia. Et rõ
põt eſſe duplex. Mrio ꝑꝑ ꝑiculũ moꝛe ne dece
dat ĩ excõicatõe ut hic dicit gl.alia æ nõbilior:
qꝛ iudex ad quẽ h̊ dʒ facẽ recepta cautiõe g' iu
dex a quo b̊ põt: qꝛ oĩa tẽdẽtia ĩ faciliorẽ exituʒ
cãe appellatõis ſibi ꝑmittunt᷑: ut nõ. i. c. ij. ð mii
monio ↄcto ↄ ĩterdic.eccle.⸗ i. c. ꝗᷓ fronte. S. de
ap. ? i. c.cũ teneamur eo.ti ¶In gl. ij. ĩ fi. nõ in
telligas gl. ꝙ idiſtintte nõ teneat excõlcatio ſine
monitõe. als eſfſz Zria ſibi ipi:ſʒ reſiaige ad caſũ
.c. ſtatuimꝰ. alk.ĩ gl. qñ fertẽ excõicatio S ꝑticipã
tes excõicato ab excõicatore. ? ita loquit᷑.c. ſia
mimꝰ. tüc eni requirit monitio ne młii illaqarẽt
æ adhuc ille caſus reſtiigit᷑: ut nõ.ibi Jo. an. qi
ſert᷑ õ pꝑticipãtes excõicato ab alio:ũc tʒ ſñia ſi
ne admonitõe lʒ ſit iniuſta. ⁊æ teneat excõicatõ
ſine monitõe tʒ gl. i. c. i. ð exceſ pla.⁊.ij.q.i.i ſü
ma ⁊æ i. e. romana eo.ti.li. vj.ĩ v. iniuſtꝰ. ¶ In
gl. iij. ibi qdð magis plʒ. ? bec opi. bodie appꝛsio
bat᷑ i. c unenerabilibꝰ i. F. ultio eo. ti. li. Vi. Et in
fi. gl. bec glo. bñ ñdet ad nnũ Zrium: ſʒ ad pri
mũ nõ. Sʒ ſolne poſt Goff. ꝙ lʒ obo incipiant

prinari ſimul tñ nãliter.i.ex ordine intellect? pꝛe

cedat excõicatio. nã interdicit ingꝛeſſus eccleſie
ꝓoter excõicationẽ precedentẽ. n gl. iij: in
fi. nõ bñ gl.qꝛ muliñ allegabilis ĩ pratica z plu
rimos effectꝰ bʒ ut pʒ ĩ ea qꝛ iĩ omnibꝰ bñ dicit
In gl in v̈ interdictũ in fi. nõ bn fi. glo. ꝙ is
eui interdicit᷑ ingꝛeſſus ecchie nõ ꝑdit poreſtatẽ
exercendi inriſditõalia pro boc facit.c.fi.ð cle.
ex mi ubi pʒ ꝙ excõicatus minori:lʒ ſit ꝑticipa
tiõe ſacramẽtoꝝ prinatus nõ iñ ꝑdit inriſditio
nalia. ad idem c. is eni eo. ti. li. Vi ?7 hanc opin.
gi. ſequitur Inn. Dicit tamẽ e iſte excõicator
excommunicatum per ſe abſoluet: ſed per alium
inrroducer illũ in eccleſiam pro hᷣ c. ſuffraganei
5 de elec Et ex predictis conclude ꝙ omni ca
ſu debet excõmnnicatus remitii ad excommuni
catorem ſunm abſoluendus quod intellige qu
dubitatur de iuſticia uel iniuſticia ſenrentie. SS
antem conſtarer eam iniuſtam non debet eum

. . .
remittere: ſed abſolnere ut in dicto c. neneꝛabi

libus ⁊ dixi ĩ. e. per tnas.S. eo. ¶ In glo. i H.
abſqʒ grauamie ibi nec iurare nõ. glo. ꝙ ubi ẽ
ininſta excommunicatio fit reuocatio abſqz in
ramento. Secus in caſu dubij.⁊ ita itellige ner
bum alioquin. ⁊ hanc opi.ſequitur Hoſt. dicẽs

& quando eſt iniuſta non fit pꝛoprie abſolutio

ſiʒ quedã reuocatio:⁊ pro hoc facit iſte tex. qui
ſemper utitur nerbo reuocationis quado pᷣſup

ponit iniuſticiã ſñie q nõ ¶ In gl.i vH oſtitẽit
ibi excõicatoꝛe pnñte. 5,3 ſignificato huiul

CBe ſia excammunt.

vbi oſtitit. nã racite pᷣſuppõit cicatõʒ ꝑtis advfe

qꝛ n põt aliter oſtare:2⸗ ideʒ nõ.glo. in cle pᷣñri
de cenſi.? ĩ cle.ij de pé. In ea. gl. ibi de appel.
.c. interpoſita. Ue glo qꝛ extẽdit caſuʒ
c. interpoſita ad ſñiam excõicatidõis:ut abſente
aduerſario ſeu excõicatore per cõtumaciã poſſit
ſuꝑior altera parte preſente cognoſcere de iuſti
cia uel iniuſticia excõicationis.¶ Et in fi. glo⸗
6. ex fine quod ubi. agitur de retꝛactatõꝰ
ſnie ?æ nõ ad in ad iufligendaʒ penam ipſi iudici
n eſt neceſſe ipʒ iudiciẽ nocari. Sʒ intelligo gl.
gßñ excõicati nel alia ſnia lata ad iſtanriã alte
r? qꝛ tenet̃᷑ defedẽ ſniaʒ pᷣncipalit᷑ ad eñ ſpectat
2⁊ nõ ad iudicẽ:lʒ iudex poſſit aſſiſtẽ ſi uelit Sʒ
ubi iudex ex officio ſuo tuliſſz ſuiam tũc cũ tene
at locũ ptis ſeꝑ citari dʒ:ut uẽ ꝓbart in. c. uene
rabilib i. . ſecus æ ſe. e. ti.ſi. vi.⁊ facit. c cũ ab

in. c. v. ad inteſſe ibi declarabis ſuo iuram. Hõ
glo. ſinglariter ex q bẽs caſũ ubi expeſe facte ex
iudiciuʒ ⁊ dana inð ſecuta ꝓbant iuꝛamto dãnũ
paſſi:cuiꝰ otraꝛium 1ʒ gl.in. c. dilecti. de fo. ↄpe.
Sʒ itelle iſia gl. qn excõicatõ ↄueit᷑ ex dolo ſuo
nã ubi ex dolo ſuo ſũ paſſuſ danũ tũc ſtat᷑ iuꝛam
10 imo: z iia loquũt᷑ inꝛa all iĩ gl.quinimo plꝰno
lũt qdã ut ̊ refert Inn. ꝙ ̃ caſu bʒ locũ iura
mẽiũ ĩ litẽ: ut non ſolũ neiat dãnũ ſᷣm ueꝝ nalo
rẽ reꝑ: ſed er fm affecniõem iſtiꝰ: ar..ij. .l. uide
amus. ff. de ĩ litẽ iurã. Alij S ⁊ ſatis põt teneri
opi glo. tanq; tenẽris medium inter rigorem =
equitatem. Er ĩ fi. gl. nõ pꝰ ex fine. gl. ꝙ ſnia la
ta ↄtra prelatuʒ nõ dʒ mãdari execunoni i bõis
eccleſie qũ pᷣatus ↄuenitur ex delicto nel ex con
tractu ſuo pro h̊ quod nõ.in. c. de młta. s. de 5
bẽ. ? plene dico in. c. peruenit de fideiuſ. Er qᷓ;
tum ad arti.glo. conclude poſt doc.ᷣ quod aur
Sbter excõicationem iniuſtã electio ſua nõ fuit
pfirmara uel ñ fuit adeptꝰ bñficium:æ tũc excõi
cator tenet᷑ ei ad ↄſile bnficium oferẽdum ſi bʒ
pᷣatẽ ar. opti.c. paſtoralis ð iurepa. Aut nõ bʒ
hãc pfatẽ: et tũc põr pũiri arbiiꝛio indicis. Si
vo excõicatio fuit lata pꝰappellariõem rũc tenet᷑
pfirmatoꝛ ſi ẽ ſoluendo:qꝛ ꝑꝑ boc n debuit caſ
ſat electionẽ et i ſupplemetũ agit᷑ ̊ excõicatoꝛẽ
ar. i. l. ij. ff ð eo ꝑ quẽ fac.eꝛit. Et nide quomõ
iſta ſpſialia eſtimani gl i. c. coꝛaʒ. S. de offi. de
legati. ¶ In gl. i. v latiſfacẽ ii nec ꝓgeſt net
E necefſaria appellato. Her gl.n bñ dic:qꝛ imo
appellario põr ꝓdeſſe iĩ multis. Mrio ui deuol
nat cãʒ ad ſuꝑioꝛẽ:qn ſuꝑior ẽ talis qui nõ põt
ꝓgnoſcer᷑ circa appellatõeʒ. Exẽplũ in archiepo
iſpecin ſubditoꝝ ſui ſuffragãei: ni apte ꝓbai ẽt
ĩ caſu excõicationis ĩi.d.c. uenerabilibus i pᷣnci.
An ſi excõicatꝰ ñ appellat.j. decẽdium non põt
Sõpliꝰ deducẽ cãm ad illuũ ſuꝑiorẽ:ſed hʒ neceſſe
petẽ abſolutõem ab excõicatore.Sʒ ſi excõmũi
cator noluerit abſoluẽ oblata ſatiſfacnione pote
rit ex h nouo granamie appellare ad ſuꝑioꝛem
ut nõ.i. d. e. ad rep̃medã. Scdᷣo ꝓdeſt appella

no ab excõicatione:2 é magni effcũs:qr ſi non

eccleſiaꝝ æ. c. ad repᷣmendã de off. or. ¶In gl.

△●
appellat tꝛũſit ĩ ꝛẽ iudicatã ꝛeſpeũ illi?aerꝰ p quo
lata fuit excõicatio. VUñ ſi fuit excõicatꝰ ꝓpt᷑ cõ
tũaciã et nõ appellauit ifra decẽdiuʒ põt ãplius
negare ↄtumaciam. Sʒ ſi nult abſolui oʒ ut pꝰ
ſatiſtaciat ad hoc qd nõ.i.d.c.ueneꝛabilibꝰ2.d.
c.ad reprimẽdã. Sʒ reſpẽu uiculi nõ tꝛanſit in
rẽ iudicatã et ĩ hoc cãu tãtũ ꝓcedat gl.qꝛ iq;tũ
excõicatꝰpetat abſolui ẽ audiẽdus: ut ĩ. c. fi o pe
nis qꝛ ex quo ꝛccõciliat᷑ deo g ꝰæ ecclie ut. . e.
nobis. Abbas.
jt. Excõicat hereticos et
Ouerit. quoſdã niolatoꝛes eccle
ſiaſtice libertatis h. d. ⁊ a ꝑs pᷣncipał
ibi nec n. Caſus ꝛc. ¶ Nõ. p ex tex. ſex ſoẽs ꝑ
ſonax qᷓ ipo iuꝛe incurrũt excõicationem. Ori
mo oẽs hererici fautores ꝛeceptatoꝛes 7 delen
ſores eox. ¶ Scdo qcũqʒ fecerit fuari ſtaruta
vt pſuetudies )ᷣ eccfiaſtcaʒ liberratẽ. ertio
ſtatutarij 2 ſcriptores ſtatimoꝝ eccłiaſticam li
bertatẽ ¶ Quarto pfates ↄſules ꝛectoꝛes ⁊ ↄſi
liarij locoꝝ nbi ſtatuta edita fuerint. uito
ꝗqcũqʒ iudicat ̃m hec ſtatuta. exto qui iu
dicata zdigũt in publicam forma. ¶ Scdo põ
dera tex. ibi fecerint ammoneri æc. Ex qinferf
c iſti ñ enitãt excõicatiõeʒʒ ĩ fine ſtatnutoꝝ po
nant ſtatutũ ꝙ ſi qᷓ ent ſtatuta edita 3 ecchaſti
cam lideꝛtatẽ hẽant᷑ ꝓ ñ. ſcriptis ut cõir ſolʒ fie
ri. ꝓ B.n. nõ ẽ fatiſſaccum bnic. c. nec al kᷣ caſſa
irrita. C. de facroſan. ec. Exigit. n. ꝙ h ſtatn

ta vleãt ð libris: æ ita:n. bar.i.d. ant. ¶¶ Sed

qro que ſtaruta dicant᷑ S eccleſiaſticã libeꝛtatem
Inn.· ↄcludit h̊ ꝙ ſũt ilſa qᷓ̃ ueniũt S priuilegia
oceſſa ecelie uniuerſali uj a deo iĩ a papa i ab
ipatoꝛe. Secꝰſi puilegiũ ↄceſſũ ẽet eccłe Pricula
i:⁊ cñ hac ↄcluſione tꝛãſeũt doc.nzi. ſed Baꝛ.
i. d. aut. caffa. latins rangit hãe mam:ponendo
hãc ↄcluſionẽ ꝙ ubicũqʒ ꝑ ſtarutũ clerici efficiũ
tur timidiores æz laici andacioꝛes ad nocẽdũ ꝙ;
tũc dicunt᷑ S eccliaſticã libertatẽ. Exẽplũ ẽ ſtatu
tũ laicoꝝ ꝙ qcũqʒ iterfecerit laicũ pũiat̃᷑ granit
nterficiẽs vo clericũ pũiar̃ puta ĩ. x flore. uel
iĩ alia minori pena p h.:.i.G. i onerãde.ff q.re.
ac. non da.=z h̊ dẽʒ mihi plʒ z ꝓ hoc adduco. c.
grauem j. eo. inducẽdo ut ibi dieam. Sunt g“
ſimul inngende iſte due theorice. ¶ In gl. i. v.
infra duos mẽſes ibi a tẽpore publicatiõis. Ex
hoc dicto glo. infert᷑ q hodie non expectot᷑ lap
ſus iſtorum duorũ menſium niſi ab olim hec cõ
ſtirutio fuerit probata:licet quidaʒ dicant ꝙ iſti
mẽſes currũt a tẽpoꝛe publicatõis ſpaliter fiẽde
in qualibet ꝓuĩcia: quia eꝛgo reus nõ è otumax
2 ꝑ ↄñs ñ incidit in excõmũicationẽ.xi.q.iij.c.
cererum. Sʒ dẽʒ glo. plus placʒ Jo. an. ? h̊ cre
do uerius. nam ↄſtirutio pape nõ eſt neceſſario
publicada ĩ qualibet ꝓuincia quia ſatis ẽ ꝙ; pu
blicetur in curia ꝛomana: ut nõ.in data li. vj. et
ſi in nouella per Jo. an. æ maxime hoc proce
dit cum hec conſtitutio ſit ꝛedacta in corpus iu
ris quare nemo pᷣſumitur boc ignorare: Cöclu
de ergo ꝙ ſtatutarij = glij de quibus in tex. ſũt

git
6

n oſorctei

6eonke

Pmtmiendend
Fintfuihtnent
feistnaſn
It anone icen
p'ang
ſoͤletur in

1
1

4 o
e⸗ .
. 6 and
Na nentac

, m nu ob
cienmm 6
ſoscne⸗

cSeniien

edleti
blollt onbnlts

ſeo herit lif

ſofp bie it, .

. utnsmuiß
miegainrnn⸗
peioſere nnckre
ſceeG VN
o Geladen iüdii
Neröinwo
li n d er pplt gln

Nügenq cnid dät⸗
Non tepi alarideckoſt
Pfeer inf. Otunen aoo
Diaten go onmmncn
in ſup miclt ne
un bef unttnonist n
rgcrweng xye

4
Dpeno⸗

— dnnimnn
freſantlommidein

bropnüme gnfion,

fubipets Cilti hi
Cn eeſiſpel pſolret ſi
eonitngeir E
Doſioneqtanon bnini
dplenttii niii 4
ſh O⸗ lictten
Rtceng onn Pscon

ſien lenn onmmn
Prinni

n bie nineporendo
Karm dencickiin

cnconrsad otih
bbenni Gehliiſin

Neni hii püini gune
hüit gunni p oren

1Ki oneiiefiͦ,
ht pbor accnot.
rbtdem. On⸗
beorie, air.

rgͤltnii KA

wlenmmnunil
mulpoin bec
gtzdemn gii
Mröis ſhälter ſic
ofens n iſi
Picanone.i⸗
Paqz Jon tht
Npe o atſ
qpi⸗ bibign
Ndal
e marnebaot gun
Enguit ſn 1
ome⸗,
In

.

. De ſãia excõmuni.

1

excõicati ipo facto: Sʒ ſucceſlores eoꝝ excõica
ti ( niſi ꝙ; pmũ ſciueꝛit feterint hec ſtatuta dele
r de libꝛis dʒ m daꝛi aliquod tpᷣs:qꝛ ñ in conti
nenti olt ſciam tenent currere ar.in.l.ratum er
icimus. ff. de ſoluti. Abbas.
Statutũ de irregu
₰ nonica. laribꝰexcõicatis ꝓ
iiectiõe manuũ abſoluẽdis ꝑ ſuos pre
latos ad hoſpitalarios extẽdit᷑ nt ipoꝝ p̃oꝛ eos
abſoluat ł aliter 2? ſic YFratres hoſpitales ieꝛoſo
lomitani excõicati ꝑ iiectiõem manuũ i clicũ ſeu
ofr̃em abſolui pñt ꝑ eoꝝ priorẽ niſi exceſſus fu
crit difficilis ? emormis.h. d. Et didit᷑ nã ppo
nit canonẽ antiquũ.ꝛ illũ ꝓrogat ibi nos. Cãui
2c. NMõ. pꝰ ex tex. ꝙ ubi ꝑcuſſio eſt enormis rła
ris tetur iꝛe ad ſedẽ apoſtolicã ꝓ abſolutione ñ
g abſoluit abbas uł epᷣs. Scðo nõ.ꝙ ꝑ ſilitudi
ne rõis ñ dʒ extẽdi ius priuilegiatiuũ niſi exten
ſio fiai ꝑ hntẽ ptãtẽ. Et ꝑ B ↄcludit hoſti. ꝙ tẽ
plarij ñ gaudent ̊ priuilegio:qꝛ lʒ ius cõe debe

at extendi ꝑ idẽtitatẽ ronis:ſecꝰ eſt in iure pꝛini

legiatiuo facit rła in ar. de reg. iur. li. Vi. z.l. q
J. ff. de legi.ſʒ gl. xenuerit Zrium in. c. cũ illoruʒ
S. eo Ded queꝛo qͥd ſi iſti ꝑcutiũt ſe ex clauſtꝛũ
dicit Hoſti. q; ñ pnt abſolui ꝑ abbatẽ ſen prio
rèe.un ad tex. ſuppler qn in clauſtro. Sed tene 3
riũ ꝑ ea qᷓ dixi i. d. c.cũ illoꝝ ⁊ facit iſie tex. ubi
non reꝑit aliquid de clauſiro. In gl. in. v. preſ
byter in fi. Dic tamen quod papa poſſet dare
pratem laico excommunicandi ſed eps ñ ut nõ.
gl. in. F. ueꝝ. xxxij. di.æ in. c. bene q̃de. xcvi.di.

nam v eſt iuriſditionis æ non ordinis æ uide 9ÿ⸗

notgt. gl. in. c. peruenit. xxv. di. æc. Abbas.
Excõicatus nel ſuſ
Bper CO. xenſus abſolui n dʒ
niſi ꝑ prius iurameno pᷣſtiro.ſi tamen
ſine ſcandalo iuramiũ bẽi ñ põt poterit fieri ab
ſolutio ꝑ mauale ꝓmiſſionc.h.d. Cõis diuiſio
fa ibi potis.Cãuſ ꝛc. Mõ pꝰex tex.ꝙ nec excõi
cati nec ſuſpeſi abſoluẽdi ſũt abſqʒ iuramẽto S
ꝑendo mãdatis ecclie. Et nõ.inqᷓtũ dixi de ſuſ
penſione:quia non ꝓbat᷑ niſi hic et.c.ſe. Scõᷣo
nõ. ꝙ ꝑꝑ ſcandalũ euiiãdũ qñʒ rexedit᷑ a iure ri
goꝛoſo. Sʒ qro nũqd h. c. ponat ius commune
Hoſt.dicit ꝙ ponit ius commune ſũendo priũ
ſeſũ qꝛ de iure communi non dʒ fieri abſolutio
ſine iuramẽto ꝓ h̊ tex.ibi hat nice:ſed certe dici
poteſt ꝙ ponit ins commune.ſ.qn ſcandalum
ſubeſt ut tũc eo caſu poſſit tieꝛi abſolutio ſine ta
li iurameto. Na papa bic rñdet ad ↄſulationẽ
gyẽ ius commune: ut nõ.i.c. pe. de tẽp. ordina.
Itẽ iduco tex.ibi potis c᷑. nã id dicimur poſſe
qð de iure poſſumus.xxij.q.ij.c.faciat homo 2
qð fit ꝑ remeciũ eyordinariũ dicitur fieri non
poſſe ut uõt Inno. in. c. paſtoꝛal de cauſa poſ.
7 ꝓpᷣe. In glo.ij.iĩ fi. boſt. iducit iſtũ lex. ꝓ con
tra. opi.nam ſi fpᷣale eſt hboc caiu ubi imminet
ſeandalum:ergo regulariter non unalʒ obſoluroõ
ſine iuramẽeto: ſ̊ tu tene ꝙ dixi i. c. cũ delideres
S. e. et commũit approbat᷑ dẽm glo. Abbas.

5

. FI Lüu 8 niribns
Bener abili. ſnie dubitaiuxr
pot qs aꝗbſolui ad cautelã iuramẽro i⸗
ſiito.b.d ¶ Mõ pꝰ ex tex. archiepᷣm ſibi ſuftes
ganeuz epm poſſe ſuſpedẽ: põt ẽt ipᷣm excõicare
2 alia pẽa arbitraria pũire dũmõ nõ ſit tale de
lictũ qð expoſcat vᷣp 663. 2 B. x.q.iij.qꝛ cogno
uimꝰ ⁊ ĩ.c.ſacro. . e. ? qd ibi nõ. 2 i. c. ut litigẽ
tes ð offi.or. li. vi. ä. c. i.eꝛti. li. ¶ Scðo nõ.
ꝙ ſñia ſuſpẽſiõis nõ ẽ elaxada ſine iuramẽto 9
cor.tex.i.c. pᷣcedẽti. ltimo nõ. ꝙ abſolutio
ad cautelã nõ ẽ iponeda ſine iuramto.æ uið qð
dixi i.c. ꝑ tnas.Se.O. 2 qð plene nõ.i.c. ſolʒ eo.
ti. li. vx. Sʒ qꝛo ad qͥd fit iſta abſolutio ad cau
telã ex q“ nõ erat excõicatꝰ:ſʒ ſuſpẽſus. So.ne
poſſit cõicaꝛe ⁊ ĩteꝛeſſe ſacramẽtis ⁊ negotijs et
eccleſie non at fit ut poſſit agẽ:qꝛ ſuſpẽſio ni tol
lit ſacultatẽ agedi ſiẽ excõicatio jm Inn. qs nõ
¶ In gl. i. ibi h fit ꝓpi dubiuʒ æ declara h̊ ut
plene dixi ĩ. c. ꝑ tuas.S. e. Er. 2 i fi.gl. Et dicẽ H̊
Jo. an. ꝙ H alibi nõ repit. ſ. ꝙ i abſolutione a
ſuſpenſione pꝛeſietur iuramentũ:ſed ceꝛte immo
reperitur: nam pꝛobatur. 5. c. proximo.
R au 5 Excéicant᷑ officiales ſoco
*rũ i quibꝰ ſũt ſtatuta õᷣ ec
cliaſticã libertatẽ. niſi ea vᷣleeri ſecerit ꝛ
ſtatutarij feudis ecclie ſũt pᷣuati. b. d. Mria ꝑs
poit qrelã.· ſcdᷣa dat iudices:ibi ſõqʒ. Caſus ⁊c᷑.
e ex tex. ibi ꝙ quidam cines deputaii
2c. ꝙ pfas legis ↄdẽde e delegabił. Et facit iſte
tex.pro ↄſueindie muſcie æ lombardie. ubi cõiter
Sputant᷑ aliqui ciues ad ſtatuta edẽda de quo ꝑ
bar.i.l.oẽs ppli.ff. ð iuſti.æ iũ. Scðdᷣo nõ.unã
nouã penã ↄtũacie ut poſſit ĩterdici iquilinis ?
colonis:qtenꝰnõ rñdeãt dñis poſſeſſionũ ð red
ditib ¶ Iẽ ꝙ nẽo audeat colẽ agros ſen pol
ſeſſiões illi ↄtũacis ¶ Iiẽ nõ. ꝙ Z3 ðvᷣliquẽtẽ põt
ꝓcedi ut caueat ne ĩ futux ↄſile vᷣlictuʒ ↄmittat

erit iſta cautio fideinſſoria ! pignoraticia pẽa

appoſita ar.i.c.liss ðᷣ pᷣſũ.æ fac iſte tex.ĩ ar. ꝙ ĩ
imicꝰ meꝰ qͥ me ſeł offẽdit poſſit cogi ? diſtrigi
ad pᷣſtadũ cautiõʒ idoneã ne me offedat ĩ fuiux
UVltio nõ. ꝙ faciẽtes ſtatuta 5 libertatẽ eccłaſti
cã ſt ipo iur̃ abſqʒ alia pᷣuatõe feudis eccłaſticis
p̃uati.vñ ſolũ h̊ mãdet᷑ önũciatõ¶ In gl. pe. ibi
̊ᷣ loqt ð his ↄſiliarijs ⁊c.⁊ h̊ ſo. v placẽ Inn.
⁊2 ꝓ h̊ qꝛ ciues iſti ñ fecer̃ iſta ſta tuta ſz öderũt
patẽ alijſ ut faceꝛẽt ſtatuta ⁊ ſub mãdato gnali
n nẽit iniquũ ſtatutũ ꝓ h.c.i.ð iuꝛiur.li.vi.hãc
tñ ſo.ĩtelligo qn ſucceſſoꝛes ignorabãt illa ſtatu
ta ibidẽ ↄtieri.nã data ſnia æ tpᷣe ↄpetẽti ad fa
ciẽdũ ea ðᷣleꝛi niſi ötuleꝛit ipo fo ſt excõicati: ut
i.c.nouerit ⁊ qð ibi dixi.S.e.⁊ ſatis pt᷑ teneri ul
tia ſoluꝰ gl. nã excõicatꝰa iuẽ pt᷑ excõicaꝛi ab ho
mie ad maioꝛẽ tꝛoꝛc᷑.⁊ ur młtiplixato uicło excõi
catõis optieat᷑ abſolutio cũ maioꝛi diffickate:ux
i. c. Nia quopdã ð iudeis.æ in. c. c ꝓ cã. z. e.
að ibi dixi. ¶ In gl.fi. ſ õ gl. ꝛ tex. facir qꝛ ubi
E ↄtẽtio iter dĩm ⁊ uaſallũ iuddices ſunt paris
curie:ut in. S. pterea alle. in gl.æ nõ. in. c. ceterũ

De ſaia excommuni.

de iudi. So. m. Moſt. ubi fem ẽ notorium põt
ipe dũñs ꝓcedẽ:qꝛ tẽ ceſſat ſuſpuõ: ꝓ 5 q nõ.
Inn. i. c. ex ꝑte.. ð. v. ſig. ſoluit ⁊ alit.ſʒ poſſu
mꝰ ſic dicẽ ꝙ iqᷓtũ.iſið delẽm tãgit eccliam: pa
pa põt exercẽ iuriſdõem nedũ in vonis feudali
b. ſz et i. bõis ꝓpijs ipoꝝ deliquẽtiũ ut i. c. feli
cig peis. Ii. Vi. i. c. ita quorũdã gesebeis .
lloquẽs
Bm uolũtate. cötcainz
in rendéribus ad ſalutem aie. ẽt ſi alia
ne:va itelponat excõicatꝰñ ẽ .pꝰ.predicatoꝛes
pſertim ꝗ alias ſuſtentari ñ pñt ab excõicatis =
Srinẽnibꝰbõa aliena elemoſinã recipẽ pnt: fo.
fiio ponit quoſdã caũs i qvus ꝑcunes clericuʒ
excõicatꝰ ñ ẽ Et ixes ꝑtes: ut pʒ per. I fa ibi p
dicatores ttia ibi ſi qͥ Vvo. Caſus G er
tex. ꝙ i diſtinguẽdo maleficio attendi dʒ ꝓpoſi
tũ ⁊? mẽs deliquẽtis. An ſi qͥs acciit rẽ alter
n irẽdẽs furaꝛi:ñ cõmittit furiũ ꝓpi itennonem
quã bʒ ut nõ.i.c. cũ dilecti.S. de accu. i.l. int oẽl
F. recte fi de furus. ad idẽ quod habetur in. I.
nerum æ. I. qui ininrie. ff. e. Scᷣo nõ. caſum ſpã
tem ⁊æ nõbileʒ i quo cõicãs excõicato i locutòe ñ
icurrit excõicatõem qñ b̊ fac̃ ut eũ iducat ad ſa
iiſfactõeʒ ł ad ſalutẽ aie: ? ſic fac iſia Ir̃a ꝙ ſi ſta
tuto cauet᷑: ꝙ ꝑticipãs cũ baãnito icurrat certaʒ
penã:ꝙ ille qͥ ꝑticipat ut eũ poſſit ĩducẽ ad ſatii
factionẽ ñ icurrit hãc penã ¶ Teriio nõ. i. F. ̃
dicatores ⁊c. ꝙ ceſſãte necirate ñ ẽ liruũ recipẽ
elemoſynas ab excõicato ! deretoribus rerũ alie
mar Deeane nõ. ꝙ audiẽs ↄfeſſionẽ alicuius
licite fcipit aliqd a penitẽte ẽt ſi illud ſubiaceat
reſtitutõni. ¶ Altimo nõ. plłes caſns in quibus
inijciẽs manũ ĩ clericũ nõ icurrit excõicaroeʒ: 2
maxie nõ caſũ i ꝓpiq ſen pꝛefamilias: ut eis ꝑ
mitratr᷑ leuis correctio circa clericos iferiores.
In gl. . v. pftiʒ ibi poõt exponi ꝓ maxie. Inn.
diẽ ꝙ pomt᷑ ꝓ tm.qꝛ ñ dʒ recipere elemoſynaʒ
a talibꝰ niſi qꝛ alr ſuſtentari non põr. Sed eerre
Inn. ? gl. hñt eũdẽ ſẽſum:ſʒ dẽo pᷣſertim ſᷣm in
tellem gl.refert ad vbũñ pᷣdicatores: ut ſit ſenſus
ꝙ tpe neceſſuatis oms pñ̃t recipeꝛe elemofynaz
ab excõicatis:maxie pdieatores: ſʒ m itellectuʒ
Inn. dẽo pᷣſerni refeꝛt᷑ ad illud vbũ ſuſtẽtatõeʒ
æ tẽ ẽ ſẽſus ꝙ cẽ tin licitũ ẽ reciꝑe elemoſinã ab
iſtis an alit ñ pnt iſti ſuſtẽtari. ¶ Sʒ gñaliteꝛ
qᷓro nunqᷣd licium ſit reciꝑe oblatiões ab excõ
municato l uſurario ſẽ elemoſynam. Inn. b ꝙꝙ
ñ ꝓ h.c a nobis. S. eo. ?.c.qꝛ i ominibus. ᷓ. de
nſuris. Rõ divᷣſitatiſ ẽ: qꝛ elemoſyna ꝛecipit᷑ ĩ ſe
crero: oblatio recipit i vpnblico. Ande ne ecclłia
nideat᷑ fauere excõicatis ⁊ derẽtoribꝰ reruʒ alie
naꝝ ñ dʒ recipeꝛe ab eis oblatiõem:ſʒ decimas

pdiales licite ab eis recipit.nã ⁊ a iudeis tales

8cime ꝛecipiũt: ut ĩ.c.ðᷣ terra.S.de deci. (n
gl. fi. ibi liberati ſũt a patria piate: uult g gl. ꝙ
qibet ſacer ordo ſlibeꝛet a patrig pkate:⁊ idem
1ʒ gl. i. c. indecoꝝ de eta. ⁊ qua. Sed Zꝛũ tenẽt
ibi Inn. æ Moſi.æ illud neꝛꝰ. nam dẽm gl. ñ ꝓ
Rat᷑ inre: ſy ponꝰ ꝓbaĩ ↄꝛinʒ ꝑ locũ a ſpoli. nam

ſi ſpale eſt in epatu ut ſeberet a pria pte: ? iſtu
ꝑꝑ ſublimè dignitateʒ epatus ut i.c ꝑ uenciabi
lẽ qᷓ fi. ſint legi.⁊ iĩ aut.ſʒ dignitas epalis.C. de
epi. ? cleri. g i ↄꝛium ẽ ius cõe.ũ ob. aꝛ. glo.qꝛ
ſacer ordo liberat a duica Fᷣuitute qꝛ indecens
cet: ut quis ſit ſuns:⁊ i ſacro oꝛdie ↄſtitutus ſz
ñ ſic ẽ ideces ut qs ſit clericus ⁊? ĩ patria ptate:
fatendum tn ẽ ꝙ in ſpũalib filius cleucn ẽ ſub
pkare pr̃is:unde ſi hʒ bñficium põt agere ⁊? con
neniri ſine conſenſu pꝛis: ut i.c ſi annũ de iuòi.
li. Vjl Item quo ad ꝑcuſſioneʒ ſaceꝛ ordo libe
rat a pr̃ia ptate nt ꝓbat᷑ h̊ a Zrio ſeſu:⁊ bᷣ ut de
ferat᷑ ordini ſacro lʒ quidã amtiqui dixerunt pa
trẽ non icurreꝛet excoicatõeʒ: ſi correctois ca ꝑ
cutit clericũ ĩ ſacris cõſtitutum:qꝛ non põt i eo
notari uiolentia. Sed credo glo. meli? dicere q;
ſaltem huiuſmõi manꝰẽ temeraua ꝛ0e ſacri oꝛdi
nis ꝓ h.c. uniueslitacis. S. eo. ubi plat?incidit in

cxcõicatiõeʒ ſi corꝛectiõis cã facit Pcuti chcum

laicũ qꝛ reꝑit̃ ibi temeꝛitas:⁊ ſi n uiolẽtia.
Acõcubine. clnd ree
. municato i cꝛie
damnato incidit ĩ excoicatõm maiorẽ
D. d. Caſus z7. 5. p ex tex. concubinã cle
rici pꝑ belictuʒ concubinat? poſſe excõicaxi per
eccleliam q;ũcunqʒ laica ſit ſortit᷑.n.forum ec
cleſie rõe delicti:peccat eni in eccliam adberẽdo
turpirer ctico:⁊ iõ põt puniꝛi ꝑ eccdliam ꝓ H ui
de tex. cum glo.xxxij. di eos 2. xv. q. ult.c. cum
multe. Se o nõ. ibi poſt latam ſniam.:ꝙ cõi
cans alicui in crie ꝑꝑ quod incurait excõicatõeʒ
ñ ẽ cxcoicatꝰ ſi cõio adhibet᷑ ante ſniam latam.
Hoo ergo reqrumtur ur qs ĩcidat ĩ excõicaiõʒ
mmtoren. Wrſno ꝙ communicet poſt latam
ſniam. Secundo ꝙ in crimine damnato. Et ex
poc deciditur qõ pone mulieꝛem excõicatam ꝓp
ter ↄcubinatum clerici: nunq laic'cognoſcens
panc mulierem excõicatam carnaliter icidat ĩ ex
cõicationẽ. æ dicendum ꝙ non:qꝛ non commu
nicat in crie damnato. ſecꝰſi fuiſſʒ mnlier excõi
