inochet g hraggt

D)l.l.
gegnunn. ſe. eſa . l.
er ſact , Br n
ckofflaſeſo e , Bnlar

allnhocn din.

in rden
bis uaßſei,
n
i Nwehaep in olnitlsceg
bit nuckt m Allſtluin,
nanmnnenn ban ifin

„.

exj itmeroi Nnpwr,o gette
mnr halne n brin iſilk iti
Ntmi mimmn ſti /fnt
onyml m/, curt ninnd in
tjns dij Wr. llinn ybert
cum in ueos or ausſnrt wſenn
Moxrn rlera1 eſtnnanen My/binit
Wosbmn Pam no fut ic peeſunm uu deina
nns an nuln rcſ nonno ſoin necaf
Ann oreſut ans un Mertöan
ü Ceid

un Cirzeracſeduns ntan

dri dNtncheidln mün
cun NIiinmhekta ich
ad N. Dnihiumehni
Arur ncnnnin ſün ti
Arn nzuch unn i
oſerinmnond l
ſo con Gicnotcemig
uin 3conpcli hiun untor

nicnns o

ſct oi un
nond ſhſan
8 Nu uuru i

küiin dinnsrininnit
elin Phunergrnogt

¶ WMð ĩtelligendo ꝙ iſte pſtitit iuramẽntum rede
undi ad caꝛceꝛẽ ꝙ tale iuramentum eſt obligatoꝛiũ
qð ĩtelligo qñ bellũ eẽt iuſtum.tunc.n.peccaret nõ
ꝛedeundo uel fugiendo carcerẽ:ut no gl.i.di.iuſgẽ
tium:æ per Mir. in.l. relegari.ff. de penis. Secus
ubi detentio eet iniurioſa:æ timẽtur tunc de ꝑiculo
pſone:qꝛ tunc iuramẽtum nõ poſſet ſeruari ſine ꝑi
culo ſalutis coꝛpoꝛalis.xxij.q.ij..fi.æ nõ S.e.ſivꝰo
UVWide gl.ſingulaꝛẽ in cle. paſtoꝛalis de ꝛc iudi.in vᷣ
bo ꝑ uiolcẽtiã:⁊ qðᷣ nõ Jo.an.ſuꝑ rubꝛica huius ti
tuli in addi.ſpe.⁊ ſic limita dicta doct.hic.unde oʒ
tunc ĩtelligeꝛe iſtũ tex.ꝙ hec abſolutio fit ad cautel
lam.ſ.quo ad opionem uulgaꝛium ar.S.e.tua.uł ꝙ;
hic nõ erat timoꝛ ꝑſone:ſed ꝛerum MHõ.ex fa ꝑ
te ibi ſi de aſſenſu:ꝙ per iuramẽtum uel pactũ nul
lus obligatur niſi conſentiat ille cui fit iuramentum
quod dicit pe.eſſe notandũ:quod putat neꝛuʒ do.
an. niſi ratificet poſtea. Itẽ h̊ vᷣm quo ad obligati
onẽ ꝑtis.ſed quo ad obligationẽ.que dirigitur in
deũ ſatis obligat᷑ de abñtia ꝑ nõ.S.e debitoꝛes: ⁊z

.c.cũ ↄtingat.ego dico.ſic:ꝙ aut quis iurat pᷣnłr ĩ

fanoꝛẽ dei.i.ĩtendeẽs pᷣnla deo placẽ.⁊æ non requirit
altius ↄſenſus Mã deꝰ ubiqʒ pns ẽ un ↄſtiro ð iu
ramẽto ↄpellit᷑ ad obſeruãtiã S.e.⁊ ſi xps ĩ.v.imo
facit qðᷣ nõ Inn. in. c. ex ꝑte de cenſi. Aut iurauit
itendẽs prinlłꝛ placeꝛe ꝑti:⁊ tunc deus recipit:ſʒ ad
ↄmodũ ꝑtis ʒʒ abntis qꝛ pꝛimaria obligatio dirigi
tur in deum.S.e.debitoꝛes:uerum ſi ꝑs nõ curat ðᷣ
implemẽto nec ẽt deuſ in.c.ij.?æ quod ibi nõ.ð ſpõ.
2 h̊ reſpectu exigit᷑ ↄſenſus ꝑtis.ſed non puto bũc
eſſe ĩtellectũ huius capłi:qꝛ ↄſenſus ꝑtis hic ponde
ratur ad iferẽdum iſtũ Jo. nõ eſſe obligatum ſi al
tera ꝑs negligit ſeꝛuaꝛe qð promiſit. Sed credo ꝙ;
ponderat᷑ reſpectu tacite Oditiõis.ſ.ſi ile. H. obſer
uaret qð ꝓmiſit.qᷓi dicat ſi de aſſenſu utriuſqʒ ꝑtis
q̃ſqʒ iurauit reſpectu eius ꝙ erat ꝑ alium implẽoũ
nõ teneat᷑ iſte Joanes ipleꝛe ſi ile. H. negligit ob
nare qðᷣ ꝓmiſit. Sʒ qꝛo hic ꝗr̃ ilũ Jo.nõ obligari
ex fo iuramẽto:ſi ille Hẽ. negligit obſeꝛuaꝛe ⁊c̃.q̃d
ſi non negligit:ſed neceſſitas uel aliud iuſtum impe
dimentũ eum excuſat.So.dicit Moſtien. ſecus eſſe
alk. S. e.bꝛeui.⁊.c.queꝛelam. Sed ceꝛte illa iura faci
unt ad ꝓpoſitum noſtrum. ꝓbant eĩʒ ſoluʒ ꝙ impe
dimentũ excuſat: quo ad ̊ ut iurãs nõ incidat in ꝑ
iurium in non obſeꝛuãdo qð iurauit: ſed ꝙ alia ꝑs
teneatur ad obſeꝛuãtiaʒ ſui iuramẽti: ex quo reſpec
tiue iurauit illa iura nõ ꝓbant:nec dictum eſt ueꝛũ:
qꝛ iſte uidet᷑ tacite ſub ↄditiõe iurare.ſ.ſi alt᷑ ĩpleꝛet:
qð iurauit qð tʒ hic do.an.⁊ adducit nõ.in.c.fi.de
condi.appoſi.Ego adduco tex.cum ibi nota.in.l.ſi
uno. F. item cum quidam. ff. loca. ubi pʒ ꝙ ex caſu
otingente in ꝑſonam illius qui locat oꝑas ſuas ſala
riũ nõ debet᷑:ad ideʒ.l.i.C. de re mili.li.xij.⁊.l.ſeio
.ff. de annu. le. æ facit qd nõ. Dar.in.l.diem functo
ff. de offi. aſſeſſo. z. l.in rebus.ff. ↄmo.⁊.l.ſi cuʒ do
tẽ.F.ſinaũt.ff.ſo.ma.Scðdᷣo queꝛo quid ſi iſte Hẽ.
nollet iſtũ abſolueꝛe a iuramẽto.dicit hoſti.ꝙ eccłia
abſoluet: ut in.c.ſi ueꝛo S.e.ul fier pꝛius opulſio de
qua ĩ ha.tu dic ut plene dixi S.c.i.¶ Hlo.i. extẽde
7 declara:ut S dixi:ĩ uno nõbili.¶I¶Jateꝛiã glo.ij.ſta

tim reaſſumã ⁊ dic ut dicam ſtatim. Ad orium gi.
fi. dicit Jo. an. ꝙ ibi fides data fuit deo. bic autem
homini declara tu latius:ut dixi ſupꝛa.e.c.ij.ubi de
claratur fa ꝑs huius.c. Munc ꝛeſtat expedire qᷓdaʒ
nõbilia dicta Inn. hic ⁊ in. c. cum olim el.i.de reſti
tu.ſpo.que hic reſeruaui.tũ ut mã nõ eſſet ſparſa.
tũ qꝛ illud.c.ſatis c oneꝛatũ ſua materia intrinſeca
⁊ dicta hec ↄcernũt mãm belli:de quo etiaʒ ꝑ doc.
in.c.pꝛo humani de homi.li.vi.dicam ſatis cõcluſi
ue:qꝛ materia de ſe longa ẽ. ¶ Et prio qꝛo:qꝛ hic
mãdat᷑ inquiri ſi ĩiuſte iſte Hẽ. mouit bellum quod
dicat᷑ bellũ iuſtũ uel iniuſtũ. So.de h uide gl.xxiij.
q.ij.in ſũ na:ubi ponũt᷑ quiqʒ ſpeſ ĩ iuſticie Hoſ.iĩ
d.c.i.de homi.li.vi.? Jo.an.poſt eum ponit.vij.
ubi uide. Sed tu expediendo Innocentium bic.
⁊ in dicto.cap.olim breuiter dicas ꝙ duplex eſt bel
lum quodam pꝛoprium ⁊? quodaʒ impꝛopriũ Del
lum ꝓprium ẽ illud ꝙ aucte iuris ſeu prĩcipis ſuꝑi
orẽ nõ recognoſcẽetis iducit᷑ ut ẽ imꝑatoꝛ æ maxie
papa fᷣm hoſt.xxiij.q.iij.c.i.ff. de capti.?æ poſtlimi.
ver in: bolleore N. de. d volcecet⸗ an⸗
nulli ſubeſt de iudicijs nouit ⁊ de ele.licet in fi.⁊.ix.
q.iij. Cuncta per mundum:⁊ pꝛo hoc ꝙ papa ex
cauſa poſſit indicere bellum contra laicos xpᷣianos
uide in.c.pꝛo humani de homi.li.vi.ubi ratione
delicti exponit bona laicoꝛum quibuſcunqʒ. Item
inducit ſeꝛuitutem:ut in.c.ita quorundam de iude.
2.xv.q.ultima cum multe cum ſi.⁊ in iſtis pꝛeſertiʒ
duobus cõſiſtit ꝓprium bellum. ut.ſ.capti effician
tur ſerui ⁊ bona efficiant᷑ capictium. Et ex his ſc qᷓ
tertium.ſ.ius poſtliminij:de quo in.l.poſtliminium
2.l.ſiquid bello.⁊.l.hoſtes.ff.de capti. Et eſt intelli
gendum ꝙ bona efficiuntur capientium a pꝛincipio
tamẽ dnt poſtea aſſignari duci belli ut ea diſtꝛibuat
inter pugnatoꝛes ſecundum eoꝛum meꝛita:⁊ ita ſex
uatur de facto. Sic intellige quod le.⁊æ nõ.in dicto
.c. dicat.xxiij.q.vV.in.l.ſiquid bello pꝛealleg.æ per
HBir.ibi qui hoc tenet ⁊ idem glo.in dicto capimu
lo dicat:⁊ quid ſi poſtliminium uide mu canoniſta
glo. i. diſt. ius gentium.⁊ intellige predicta de bo
nis mobilibu am immobilia non cefficiuntur
capientium: ſed publicantur ut legitur et notatur
in. l.ſi captiuus. O.i.ff. de capti.? per Barto.
in dicta. l.ſi quid bello. Item predicti effec
tus ſequuntur etiam ex parte illorum qui mo
uent bellum contra romanum impeꝛium in dicta.l.
hoſtes. ita ꝙ pꝛopꝛium bellum eſt: ſiue romanum
impeꝛium moueat contra aliquem ſiue contra illud
moneatur ab alio.qualiteꝛ autem papa poſſit moue
ꝛc bellum contra infideles uide peꝛ Innocen. in. c.
ꝙ ſupeꝛ his de uo. An autem is qui recognoſcit
ſupeꝛioꝛem de facto ut Rex francie:uel reges hiſpa
nie poſſit indiceꝛe pꝛoprie bellum? dic ꝙ ſic quia ha
bent iura pꝛincipis.non anteʒ poſſunt habeꝛe recur
ſum ad ſupeꝛioꝛem cum illuʒ non habeant in tempo
ralibus h̊ vr de mẽte Inno.in.d.c.olim: ſed clariꝰ
tenet Harto. in dicta.l.hoſtes: ubi dicit unum dic
tum menti tenendum ꝙ hodie ex conſuetudine iteꝛ
xpianos nõ ſeꝛuam iura captiuitatis ? poſtliminij.

C Be iureiuran.

Ande capti non efficiuntur ſerui:ſed q;uʒ ad bõa
obſeruamcui ↄſuetudini ſtandũ ẽ fm eũ:ut.l.poſt
liminiũ de cap.⁊ hoc de bello ꝓprie ſumpto¶ Nð
dã eſt bellũ ipꝛopꝛie ſumptũ unillud qð nõ ẽ idictuʒ
ꝑ pꝛicipẽ mõ pꝛedicto:ſed ꝑ inferioꝛes recognoſcẽ
tes ſuperiorẽ:⁊ ſi nõ hñt iuſtã cõm pugnãdi ut qꝛ
nõ pugnant ad eoꝝ ſeu reꝝ ſuaꝝ defenſionem h eſt
iniuſtum bellũ æ dicuntur.iſti potius latrũculi.d. l.
hoſtes: nec bona nec pꝑſone efſiciunt᷑ capientiuʒ: ſed
tenent᷑ ad reſtitutionẽ ut hic. Si vo hnt iuſtam cãʒ
pugnãdi ut quia non pugnant niſi ad defenſionem
2 ꝓſecutioneʒ iuris eoꝝ:⁊ iũc refeꝛt fᷣm Jo. Utrũ
is qui bellũ agit habeat iuriſditionẽ ul nõ. Si. n. hʒ
iuriſditionem ſupꝑ illis ꝗbꝰgueꝛꝛã facit ⁊ cõtumaces
ei ſunt ? ꝛebelles põt ſtatueꝛe æ concedeꝛe ꝙ licet
unicuiqʒ ꝛes eoꝝ iuadeꝛe: æ capeꝛe: ſuas faceꝛe ⁊ li
beꝛos ẽt bõies ꝛebelles capeꝛe æ detineꝛe quouſqʒ
dño fuerint aſſignati ut nõ.j. ð ſen. excõ.a nobis ⁊
Fin Inno. bic:⁊ tales potiꝰ pnt dici obſides ꝙᷓ cap
tini ⁊ ſm h̊ etiam poteſt ĩtelligi.ff. de le. iij.l.i.primo
rñſo. z. F. i. ſed ẽt ſine aliqua ↄſtitutiõe põt tales ꝛe
belles ſi teꝛã ſuã inuaſerit ⁊ in ea danuʒ dederĩit pu
nire ? dãnare.C. ubi de crimi.agi oʒ auc.qua in ꝓ
nincia:⁊ pʒ ex eo qð leg.⁊ nõ.in.c.i.de ꝛapto ribus
fᷣm Hoſtiẽ. Si aũt is qui tale bel um gerit nullam
iuriſditionẽ hẽat ſuꝑ eo ſupeꝛ quo bellum geritur:
et tñ pugnat iuſte. puta quia alius inuaditiipʒ ⁊ ipᷣe
ſe uel ꝛes ſuas defendit:⁊ tũc licet ci nĩ ni ꝛepelleꝛe:
7 in defendendo ⁊ in repellendo hoĩeʒ ꝑcuteꝛe et ẽt
occideꝛe:ſed cũ moderamine ĩculpate tutele:de quo
nõ.in.d.c.olim.iũc iñ nec bona aduerſarij:nec ip m
aduerſariũ Iʒ capeꝛe nec capiẽdo ſua faceꝛe:nec etiã
inuaſoꝛẽ detineꝛe. cui t inuaſori ſi in ipſa inuaſiõe
ſpoliet᷑ uel vbeꝛet᷑ actio ni bonoꝝ ꝛaptoꝝ ⁊ et iniu
riaꝝ denegat᷑:qꝛ exceptio paris cris obſtat ei.j.de
de adul intelleximus. Sed bñ põt ꝛcs quibꝰ ſpolia
tus eſt uendicare quaꝝ ꝛemanet dns ſiẽ prius.ff.de
ꝛei nendi.:. in ꝛemactio.m Inno. bic: que ſũt Vba
noranda: æ qð & dixi de teſtibus hntibus iuriſditio
nẽ ut poſſit ad ſuoꝝ.⁊ coꝝ defenſionẽ bellũ moue
ꝛe:dicit Inno.in.d.c.olim ꝓcedeꝛe ẽt ĩ platis qui
buſcũqʒ iuriſditionẽ tpᷣaleʒ hntibus:ad h.c.dilecto
2 ꝙ ibi nõ.de ſen ex.li.vj. MPñt m inteꝛeſſe bello:
ſed non pugnare ꝓprijs manibꝰ: ſed clamare pnt
pugnate et capite:ſed caueant ne dicant occidue ut
nõ. in. c. ſignificaſti elij.de homici.⁊.c.ex lineris ðᷣ
exceſ.pla. de quo nide bonã glo.in.c.ſciſcitaris.vij
.q.i.⁊ qð le.⁊ nõ.in.c.ex multa ð uo.⁊.xxiij.q.viij
hoꝛtat᷑ ⁊.c.igit᷑:⁊ ſi clerici ſũt nõ habentes iuriſditi
onem:tunc dic ut S dixi in laicis non habentibꝰ iu
riſditionem ut liceat ſe ⁊ bona defendeꝛe ẽt inijcien ·
do manus in clericos:ſed cuʒ moderamine inculpa
te totele:de quo plene le.⁊ nõ.in pꝛealle.c.oli.nõ iñ
ꝓ defenſioe ꝛeꝝ ꝓcedeꝛe ad occiſionem uł alia ſena
ut in. c. ſuſcepimꝰ de homi.de quo dicendũ:ur nõ.iĩ
.d.c.olñi. qñ aũt bellũ nõ indicitur a pricipe non dẽ
ꝓprie bellũ fʒ Inn. ⁊ bñ:ſʒ potius defenſio¶ Sed
circa pꝛedicta qꝛo dixi s ꝓpᷣe bellũ idici ex ĩpatoris
edicto:qͥd ſi iꝑatoꝛ monit bellũ nũc ↄ papaʒ nũqᷣd
2 iuſtuz ? pone in terminis quos ponunt Joan.

m. ? hoſti. in. d. c.olim ¶ IAnparoꝛ eſt iniquus ? pec
catoꝛ monit? ſe ñ conigit: ſed peioꝛa cõmittit ? tan
dem excõicat᷑ ꝑ papam: ? oĩa oↄtẽnit mouẽs tandeʒ
bellum ? indicẽs. ꝓpteꝛ h eccliam:dicet᷑ ne iuſtum
bellum ex pte ipius cum ab impꝑatoꝛe ſit ĩdictũ:æ p
ſʒ illos qui qnt duas hꝛe iuriſditiões.ſ.tpalẽ ⁊ ſpũa
leʒ ſic a deo ꝓcedeꝛe ut una nõ ſubſit alt᷑i ⁊ nihil
ad eccłiam de tpalibus oʒ fateꝛi ꝙ ſic: ſ abſit h fm
Jo. an. ? ho.a fideliũ coꝛdibus. Impatoꝛ enim ex
officio ẽ aduocatus ecclie. vñ nõ dʒ eã ipugnare: ſᷣ
potius a malignoꝝ oppᷣſſionibus libeꝛare de natis
ex li.uen.c.uno.⁊ adde bonuʒ tex. in cłe.romani.j.
e.ti. quinimo tanta pꝑtinacia ſm eos uix carere pot
labe heꝛetice pꝛauitatis ad h̊ͥ qð nõ.j.ð heꝛeticis ex
cõicamus:⁊ in tanta iniquitate ẽt ſi papa in tpalibꝰ
eſſet infeꝛioꝛ fieꝛet ſuꝑioꝛ ꝑꝑ peccatum ipᷣius:ar.xl.
di.multi in fi.tñ ceꝛtum eſt ꝙ papa eſt ſuꝑioꝛ: unde
ipm electum exaĩat appꝛobat ⁊ impꝛobat de elec ne
neꝛabilem. Et circa h̊ uide qð plene dixi in. c. nonit
de iudi.⁊ finaliteꝛ in hac qõe ↄcludũt tale belluʒ eſſe
iniuſtum. Et ꝙ in h̊ caſu S iniquũ pꝛincipeʒ tenent
oẽs fideles ⁊ catholici eccłlie adhereꝛe:quos etiqʒ ſi
ſalli impij ſunt põt papa ex hac cã abſolueꝛe ab ob
ſeꝛuantia pᷣſtiti iuramenti ſuꝑ fidelitate:ut pʒ.xv.q.
v.nos ſcoꝝ ⁊.c.iuratos cuʒ ſili. Ego amplius dico
ſic.ſ.ꝙ papa põt ex cã ardua pᷣuare imꝑatoꝛeʒ ⁊ ali
os reges ⁊ S eos indiceꝛe bellũ publicuʒ.ut in..c.
neneꝛabilem de elec. =.c. nouit de iudi. ⁊.xv.q.vi.
alius ⁊ in.c.ꝓ humani de homi. li.vi.⁊ nõ.glo.inn
cto tex.in.c.ad apłice de re iudi.li.vi.⁊ doc.in.c.ex
geſtis de cleꝛi.non reſidentibus: æ hedie optime ſa
cit qdðᷣ hẽtur in eruaganti bonifacij qre ĩcipit unaʒ
ſanctã. põt eĩʒ papa ex cã ardua iuriſditioneʒ in tpᷣa
libus quã a deo ſuſcepit in hĩmn deduceꝛe ad actũ õ
quoſcũqʒ ut plene dixi in dicto.c.nouit ubi uideas.
Iteʒ dico ꝙ nõ eo ipo ꝙ impatoꝛ nel papa indicit
bellũ õ aliquẽ ẽt ĩfeꝛioꝛẽ dr̃ iuſtum ¶ Nã ⁊ ipi pecca
re pñt.xl. di.ſi papa ⁊.ix.q.iij.alioꝛum.⁊ dicto.c ad
aplice ⁊ cle.paſtoꝛalis de re indi. hñt eim ſũmi pꝛin
cipes a deo poteſtatẽ paſcendi ⁊ recte iudicandi ſub
ditos:nõ aũt delinquẽdi ſeu oppꝛimẽdi. xl.di. c.i.et
.d. c. aliꝰ. oʒ eꝛgo ꝙ ſubſit ltĩa ⁊ nolis cã utpnta qꝛ
ſunt ↄtumaces ⁊ rebelles ecclie ſeu imꝑio.poſſer iñ
admitti nt in dubio pᷣſumatĩ᷑ ltĩa cã in pꝛincipe iuxta
nõ.p legiſtas in.l.pſcꝛiptiões ⁊ in.lfi.C.ſi õ ius ul
uti. pub. ⁊ ꝑ aliquos in.c que in eccłiaxꝝ de ↄſti. pu
to eriã ꝙ ex cã ſtia nõ poſſet imꝑatoꝛ indicẽ belũ ⸗
ꝑſonã pape non dico eccliam ut ſi papa eſſet heꝛe
ticus ⁊ non poſſet iudicari ꝑ eccłiam ut ſciſinancus
uel als incoꝛꝛigibilis ⁊ eccła nõ hẽat quid faciat. de
quo remitto ad ea que hntur ĩ.c. pꝛicipes ⁊.c.ſegu
xxxiij. q. v. ⁊ in.c. in noĩe dni.xxiij.di..c.nec licuit
.xvij. di. æ ad h̊ nõ. in. c. cuʒ nõ ab bomine de iudi.
æ in.c.non uos ⁊.c. de lyguribus.xxiij..v. vide
glo. in. c. tua de deci. Ex his infeꝛo ad aliaʒ queſtio

nem an in dubio bellum pᷣſumat iniuſtũ uß iuſtü. faG

iſte tex. ꝙ iuſtũ qꝛ dicit ſi ↄſtiteꝛit ꝙ iniuſte moueꝛit
⁊c. ⁊ ſic onus pꝛobãdi ĩcumbit aſſeꝛẽi illud iniuſtü.
Hoſti hic tenet ↄtrarium dicẽs ꝙ reglꝛ omne bellu
pᷣſumit᷑ iniuſtum æ damnamʒ. C. de gla.l.i.li.xi. de

ſinriercrd/ itiwii cti c
lnea' a ti uinli
locin alugs⸗ 4
ginmnfili 6fenotudckon⸗
Fünuxtinint enmmn. &
ronis
Peteine inde Cim
uicini,n gizagimm
geranaubien nu
auniinitfini in
Fcizalthon chenidn i
finft ſtemageſini dl
ne CAis ingbb. n
ro⸗ rgumrzei nnn
Canmu lvin hin unn
mrm mu u m in in
rilauufoa Gn iltin
innenan cori t ſulmn ch
õ
Irrlliulr ii imn lrcriſi
Cletugſcnienſtit wn altai
Pitriiairactinnitig Naci find
agsneoRntdi ocehio nis aimns
Noict ornnocdn Ingai beciencſe d
etriteo t etet Nchsinnter
etsſeſianfteſibter owitnihn.
eGosmivoindetlinacgran
enssceſcncofonenethvgnr
niſcianiſum nnetenenſnlfi

Un Iungisdoegfhnieſonepenane
eieen, ſensintnni E ceuiey
ciſzgnicenainanataſoſer honn
kahſsitile i lin iz s

iuit erclintigt ainnisi Dan
ſne ngtin Ntinmenntti⸗ ⸗
ſnſeinntan elanlie
Pgemamnn 3 natanmnen
n Ntns clonlcec
nſnon Ai Ccittniuzf N
II In

9
5

let Gbehncſſ
HH
i ee keerct
rfimiminbereh ſerve
elnate Nleitege
inuſen Crginz ie:.
isſces, „.. incniing
n ralt Allenckacrge
Nnun Mnrbri dll
. ui n ummn i ſlalnrng
e ort cimmeqh ſi bomt
ücininfmrim
os nets thcm iil eoxbili obicg ni
mmilncd dr ec ic ud,
Aue ncphnmice tni i ſir uͦg
αα7.cααdb0ααα
õ
tc bamn neñugenn bonibc, aricßi m
ſmi jni ndninſttonnit
pocnin de ihin din telner Mad
Ntigz net dinididd Kttipo
I Anoiinante init
Gzini tianiä un Ciſ
ettàtntnaidemnal
Pit Mdis dere Wii .
31 NoDNmi Meiittearicdin
chesc! B dpinin1
Guos:nd deinepict cen
ta5. geg ntint inin
ccles cce l
„ 2, 1
femi noni
igrest

ſunm Nonnuts
Anmundrd
. ⸗
zo kzits n endesn
. ptpugpes int rnun
. ie erci iu n oſa inm
a Ndto alun iſ

ſaindienipelnn

1c.behn
n nnen Erheii⸗
oncm nimin,
irien,

pur. ca.c.i.?.ij. cum ſuis cõcor. Ad iſtum tex.rñdʒ
dupliciter.primo ꝙ vᷣbum ↄſtiterit poterit referri
ad vbũ ĩiuſte ⁊ tunc dicit ↄſtare de iiuſtitia eo ipſo
ꝙ nõ ↄſtat ↄriũ allega.in fi.C. qui mili.nõ po.l.ſu
per ſeruis li.xij.exquo nõ ꝙ iſtud uerbũ ſi ↄſtiteꝛit
poſitũ i aliqua diſpõne nõ iĩmutat ipſius nãm: ſi ſa
tis dr̃ ↄſtare ex quo ius cõe fũdat intẽtionẽ agẽtis
in illo caſu. Secũdo h̊ uerbũ ſi cõſtiterit ꝙ põt re
ferri ad Ybum moueꝛit:⁊ tũc tex.nõ facit ut bellum
pᷣſumat᷑ iuſtũ:⁊ ẽ tunc ſẽſus ſe ſi ↄſtiterit q Hẽ.
mouerit bellũ ↄtra ioãnẽ:nã facta nõ pᷣſumũtur de
offi. dele.cũ in iure.Et fin Moſt.h.cũ qritur de ꝛe
ſtitutõe daãnoꝝ daroꝝ in bello dʒ queri quis fueꝛit
bellum moucs. quaſi illi ſit ivutãdũ totũ cõmiſſum
in illo cõflictu. E. de ui publi. uł pꝛiuata.l.qm mul
ta facinora. ff. ad.l.acquil.ſi ex plagis. . i. Et ideo
in lr̃a papa mãdat iquiri ſi iſte mouit bellum:dic tu
HB ꝓcedere reſpectu reftionis dinorum. Sʒ ꝛeſpec
tu eoꝛũ que fuerũt occupata in bello diſtingue: ut
ſupra in pcedeti qõe dixi Itẽ dico primum dictuʒ
HMoſt. pcedere in bello indicto a recognoſcente ſu
pioꝛem:ut tũc in dubio pᷣſumat᷑ iiuſtũ. Si autẽ fuit
idictũ a ſupremo principe puto grium ut ſupra di
xi in fa qõe:peꝛ ea que nõntuꝝ in.d.l.fi.⁊.l.pſcꝛipti
one.C. ſi õ ius uł uti.pub. ¶ Quarto pricipaliter
qro pone ꝙ tuitenes equũ meũ:⁊ qꝛ mihi repetẽti
denegas: aufeꝛo tibi aliquid niolẽteꝛ nunquid dabi
tur tibi actio ui bo. rap.õ me. Mider᷑ primo ꝙ ſic.
ar. in.l. extat.ff. qðᷣ me.ca.Sʒ in Sriũ facit:qꝛ adeo
delinquis tu qui qdð meũ ẽ mihi reddere denegas
ſicut ⁊ ego qui te ſpolio:qꝛ nõ multũ inteꝛeſt iniuſte
detineꝛe uł iunadeꝛe aliquẽ ut in.c. ſepe de reſti.ſpol.
Ct dicit aug.ꝙ ſiquid inueniſti ⁊ non reddidiſti:ra
pniſti. xiiij.q.vV.ſiquid iueniſti: gꝰ uidet᷑ ꝙ ſi in h̊ ca
ſu agis õ me:obſtat tibi exceptio paris cꝛiminis ut
dictũ eſt. Solutio dicit Innocẽ.hᷣ delicta eſſe circa
diueꝛſa: ideo nõ ↄpenſant᷑. Itẽ q;uis iuadeꝛe ⁊ deti
neꝛe a ienũ parificent᷑ h ueꝝ ĩ foꝛo aĩe ut dẽ in.d.c.
ſepe. Secus in foꝛo iudiciali in illo eiʒ non punitur
detinẽs ex ſola derentione:nec etiã cogitur reſtitueꝛe
rem alienã niſi ꝓbanti intẽtionem ſuã.l.fi.C. de rei
nen. Inuadẽs vo ex ipa iĩuaſione punitur ⁊ reſtitue
ꝛc tenetur.l.tiquis in tantã.C. unde ui ⁊æ.xvi.q.vi.
.c.i.ſj is qui detinet in ↄtẽtioſo foꝛo potiꝰ negligẽs
uł culpabilis iudicãdus eſt ꝙᷓ; delinquẽs: is vo qui
iuadit neꝛe delinquẽs ⁊ cꝛiminoſus ẽ. De culpa aũt
ſine negligẽtia admittitur compenſatio ad delictum:
qð culpe ppondeꝛat.ff.ad.l.acqui.l.ſi ex plagis..
.i. m HMoſti.? fm Innocẽ.exceptio culpe nõ impe
dit ꝓſecutionem actionis de dolo uel de cꝛimine.ff.
ſo.ma.ſi moꝛa.Alij dicũt ⁊ melius fm Inn. ꝙ qn
ſpoliatus ſuũ ſpoliatoꝛẽ ſpoliat:⁊ ſi vteꝛqʒ alteꝛuʒ
actio vVi bo.rap.⁊ etiam iniuriaꝝ cõpetat: obſtat t̃
alreꝛutri exceptio ↄpenſatiõis:inq;tuʒ alteꝛiꝰ ſpoliuʒ
nł iiuria poteꝛit eſtimari.Sic.n.itelligi ꝙ dolus cũ
dolo ↄpenſatur: ⁊æ ꝙ paria cꝛia mutua ↄpenſatione
tollunt᷑ de adul.c.pe. ult.⁊.ff. de dolo ſi duo adeo
ꝙ nõ ſolũ pecunia compenſatur:ſed etiam redditio
ↄiugalis debiti ut in iuribꝰ palł. quo aũt ad penas
tpales ſeu ſpũales ſine ẽt pecuniarias que applicanĩ

¶ Sicut

filco nulla fir Openſatio:ĩmo oẽs qui delinquũt dũt
luere penas ſuas ut pʒ.C.de mo.mul.per totum ⸗
nõ in. d.c.ĩtelleximus de adul.qᷓ Vba nõ. Et primũ
dictũ dico ꝓcedere:qñ quis põt res ſuas recuꝑare
per iudicẽ als aũt in defectũ iudicis põt qns rẽ ſuã
Et uiolẽter.ſi aliter facere nõ põt recuꝑare ar.l.nul
lus.C. de iude.=.l.ait ptoꝛ. J. ſi debitoꝛẽ.ff.de his
q̃ in frau. cꝛed. ¶ Mõ Inn. in. d. c. olim ? Mar.ĩ
.d.F. ſi debitoꝛc ⁊ gl.i.di. ins gẽtiũ:dicit etiam nõ
biliter Inn. in. d. c. olim ꝙ ſi rẽ meã nõ poſſũ alit
recuꝑare licitum ẽ mihi illã furto ſubtrahere:dum
m aliter a derẽtoꝛe iniuſto ſcãdalũ nõ oriat᷑: nõ tñ
lʒ eam recuꝑare ꝑ fraudẽ ſeu mẽdaciũ.Et nõ. hoc
ultimũ facit qꝛ nõ lſʒ mẽtiri ẽt ꝓpter ſalutẽ alterins
xxij.q.ij.nequis ⁊.c.ſuꝑ eo de uſu.⁊ ſic limita gl⸗
nõbilem in. c. cupiètes de elec.li.vi.in vᷣpo.malienã
tium Ainno qro an uocati ad bellũ inſtum uel ĩ
iuſtum agere poſſit õ uocãtem ad expenſas æ dana
que ꝓpt᷑ h̊ paſſi ſũt. So. Hoſti.? Inn. late hic ꝓ
ſequũtur. ¶ Tocluſio eoꝝ ẽ ꝙ ſi bellum erat iniu
ſtum nõ hʒ actionẽ mãdati uel aliã ↄ mãdãaãtem ſeu
nocantẽ qꝛ in re turpi nõ phitur obligatio iſti.mã.
illud quoqʒ ⁊.ff. eo.l.ſi remunerandi.. rei turpis:
aut erat bellũ iuſtum:⁊æ tunc hẽnt actionẽ mandati
3 nocantem niſi cauſa pietatis uel humanitatis ſiue
parentele h̊ faciant:ar.ff.de neg.gelſ.l.nenſẽmius.xx
iij. q.iij.nõ iferenda ⁊.c.ſi quãdo uel niſi ad h ex ᷣ
bito teneãatur.xi.q.iij.ſi dñs.c.iulianus:⁊ nõ. bene
iſtos caſus de iſtis qui tenentur ex debito dicit In
no. ꝙ excuſatur ſi iimicis damnũ dederint niſi no
toꝛie eſſet bellum iniuſtũ ut in.d.c.iulianus:qꝛ ĩ du
bio obediꝛe tenẽtuꝛ.xi.q.iij:quid ergo.xxiij.q.i.qd
culpatur. Aduerte ĩtelligo enim ꝙ iſti qui ita tenet
ẽt ĩ dubio excuſat᷑:nã ⁊ alij excuſãt᷑ ſi certũ ẽ belũ
eẽ iuſtũ ut in.c.dilecto de ſen.exco.li. vi.? quod
nõ glo. xxiij.q.viij.in ſumma. Et Inno. in dicto.
c.ſi ueꝛo de ſen.excom.quaſi in dubio iſti non excu
ſarentur:exquo ex debito non tenebantuꝛ ar. c. iu
nenis de ſpon.⁊ quod nõ.glo.in.c.uno de ſcruti.
⁊ ſic intelligo h̊ dictum Inno.ſed ſubditi in dubio
excuſantur. quia tenentur obedire.d. c. quid culpat
dicit etiam Inn. ꝙ uocati qui non tenebautur poſ
ſunt agere contra uocantem actione mandati etiaʒ
ad damna que contingunt cãu foꝛtuito:dummodo
ueꝛiſimiliter contingere potuiſſet quaſi nocans hoc
debuit cogitare a principio:⁊ ſic dicit intelligendaʒ
.l. inter cauſas. . non omnia ⁊æ. J. impendia. ff. mã
da. Secus ubi damna contigiſſent ex caſu fortui
to:qui ueriſimiliter non fuit cogitatus ut.d.S. non
omnia que ſunt uerba ualde notanda maxime in
materia fideiuſſionis:licet ſit ſecus in commodato
qꝛ commodatarius non tenetur de caſu foxuito ut
in.c.uno de commo.ſed hoc contingit ex natura
mandati:qꝛ mandatarius regulariter agit ad om
nia impendia: cum non intendat facere de ſuo be
neficium. d. S. impendia = de fideiuſ.in capitulo per
uenit ⁊ capitulo conſtitutus:⁊ circa hoc latius iſtat
h Inn. ad ſupra dixi in ult.ſumma. Et itelligo pꝛe
dicta in eo qui gratis ſuſcipit mandatum. Mam ſi
aliquid mercedis recipit non dicitur mandatarins

¶ Be iureinran.

ſed locator:mandatum.n. debet eſſe gratuitũ ut ĩ..
i. ff. manda. ¶ AUnde puto quod iſti qui ueniunt
precio ſeu mercede ad bellum ut ſi t hodie ſtipendia
rij non pñt agere ad dãna que contingũt ſine culpa
ſaltem leui mandatarij: ar.l.in. Sctibꝰ.ff. de ꝛe iud.
Mã ibi ↄtꝛactus ꝑficitur gra utriuſqʒ:lſʒ mãdatũ ex
plicatur gẽa mãdãatis tm. Et circa pꝛedicta Innoc.
foꝛmat aliã qõeʒ nõbilẽ de eo qui mãdanit alicui ut
faceꝛer ſibi aliqð edificium in inſula circũdata mari:
pꝛopteꝛ qð mandatarius ex caſu naufragij incurrit
multa damna:nnnquid poſſit cõtra mandãtẽ age?:
et in h̊ multuʒ inſtat. tandem concludit ꝙ; poteſt dũ
modo caſus talis ſit quẽ ñ ĩcurriſſet:ſi madatuʒ nõ
habuiſſet:ar.l.ſi pecunia.ff.de condi.ob cãm:mihi
V h̊ dẽm dictũ..non oĩa:ubi dicit᷑ q ubi maãda
tarius fuit ſpoliatus in uia a latronibꝰ non agit ⸗
mandanteʒ. J piʒ mihi plus diſtinctio facta S aut
neriſimilit aut nõ ⁊c. ⁊ uidet᷑ ſentire Jo. an. in ꝛegu
la dãnũ.de ꝛe.iur.in meꝛcu. exto querit᷑ exquo
mãdatoꝛ tenet᷑ uocatis ꝓ dãnis ni ſupꝛa dictuʒ eſt.
nũquid uocans poſſit ageꝛe ui bo ꝛap. illos qui
uocatos ꝑ eum ſpoliauerũt Inno. cõcludit ꝙ; non
qꝛ ꝛes ablate non erant de bonis ſuis:nec eꝛat ipſe
detentoꝛ ad hoc.l.ij.O.ĩ hac actiõe.ff ui bo.xapto.
Sed ipſi hõies ſpoliati ſinguli ageꝛe poſſũt. In biſ
aũt caſibus ⁊ ſimilibus dat Inno.bonum conſiliũ
ut mandatoꝛ ſatiſfaciat ſpoliatis:ſed ante ſatiſſactio
nem cedi ſibi faciat actiones.ſic enim ageꝛe poterit
contra ſpoliatoꝛes. C. manda.l.penul.⁊ ſi poſt ſolu
tionem aũt non pꝛodeſt facta ceſſio niſi ðᷣ ipſa faciẽ
da antea conueniſſet ut.ff. de ſo.l.modeſtinus qð
nõ. ¶ Vltimo h queꝛo an uaſalli ſeu milites uoca
ti teneantur ire ad belũũ.dicit Innocẽ. ꝙ de iuꝛe eſt
ꝙ naſalli ſy reneant᷑ eſſe in conſilio ⁊ auxilio:ꝙ dñs
non ledatur. xxij. q.v. de foꝛma:non tamen milites
5 qnt ire cũ armis in ſeruitio dni:nec aduocati tenen
tur pꝛo eo aduocare uel alia ſeruitia ei exhibeꝛe niſi
ex pactis ad hoc teneant᷑ ad munera pe:ſonalia cuʒ
ſumptu uel ſine ſumptu uł niſi in calibꝰ qui ponunt᷑
in nſibꝰ feudoꝝ:uł niſi ↄſuetudie debeant᷑:hec ſunt
ueꝛba foꝛmalia Innocen. ſatis generalia ? obſcura
2 in eadem foꝛma h ꝛecitata ꝑ doc.ð materia. Jo.
an. ꝛemittit ad nõ.in.c.i.de feu.⁊ ad ſũmam Hoſt.
eo.ti..qͥd ſit fidelitas:⁊ ibi ſpecifice non tangitur
de militibus ⁊ alijs dans Es ſic diceꝛem: ꝙ
ſub uno dno quidã ſunt naſalli ꝓprie uiputa tenen
tes ab eo ſeuda. quidam ſunt uaſalli impꝛoprie ut
qꝛ ſunt dumtaxat ſubditi ꝛce originis uel domicilij
nibil tñ tenent ab eo.ſed ſubijciũtur ꝛõe nudi exeꝛci
tij iuriſditionis: accedat ad hanc diſtincrionem qðᷣ
nõ. Mar. in. l. i. ff. de iudi.?æ melius in.l.i.J.⁊ poſt
operis in fi.de no. oꝑ.nũ.ubi hãc diſtinctionem in
alia mã ſentit. æ uide qð nõ. Hoſii.in.c.pꝛoxĩio ubi
dicit ꝙ non eo ipſo ꝙ quis habet poſſeſſionem.j.
aliquã ꝓuinciã tenet᷑ dño ad fidelitatem pꝛeſtandaʒ
qꝛ res nõ pꝛeſumunt᷑ fendales niſi ꝓbent᷑ qð latius
ibi dicam. Quidã ſũt milites ueri ut illi qui iurant
ea que ponũtur ꝑ glo.iu.l.pe.ff.ex qui.cau.maio.
Et inteꝛ cetera non euitare moꝛtem pꝛo repu.⁊ iſti
6 olim habebãt ſalaria de publico. Quidã.n.ſũt mili

tes non ueri ſed tin ꝛeſpectu honoriſ: qui iſia ñ pꝛo
mittũt ſed uiuũt ut alij ciues de quibꝰ peꝛ Cy. in.
.i. C. de iuri. et facti ign. pis pꝛemiſſis diſtingueꝛe
ſic:quod aut dominus uult alios pꝛo libito nolins
tis inuadeꝛe non fauoꝛe reipublice: æ nõ tenentu ex
debito aliqui eũ ſequi ad bellãdũ eti ſi ſint uaſalli:
aꝛ. c. de foꝛma. xxij.q.v. niſi aliud habeat cõſuetudo
uel pactum:⁊ ſic poteſt intelligi quod dicit Inno.dð
militib?. ODõt. n. de militibꝰ generaliter itelligi ideſt
de militãtibus ſeu aptis ad pugnã aut dns inuadit
⁊ tunc ſi timoꝛe eſt ſubitaneus ⁊ ipꝛoniſuſ:credo
oẽs apti ad pugnã ſeu cuſtodiã teneantuꝛ fauor rei
publice. Mam ⁊ clerici hͥ caſu tenentur ad cuſtodiaʒ
ut in. cꝰ. peruenit:æ quod ibi nõ.de ĩmu.eccle.facit.
xxiij.q.viij.oĩ timoꝛe.⁊.c.ſi nulla:aut non talis nioꝛ
ſubeſt:⁊æ tunc puto ꝙ uaſalli pꝛopꝛie dicti teneantur
per dictum. c.de foꝛma. Idem de militibus pꝛcpꝛie
ſumptis. d.l.pe. alios vo nõ puto ↄpellẽdos: dũmõ
dominus ſufficiat de peꝛ ſe ex redditibus ques hʒ
a laico:nã pꝛopter hoc honoꝛat nm in reddinbus
gabellis ⁊ ſimilibus:ut eos neceſſitatis ipᷣe qns ccſẽ
dat:ar.xxiij.q.V.pꝛincipes ⁊.c.regũ.Si autẽ nõ ſuf
ficiat per ſe:tunc puto oẽs teneri ꝓ ſalute dni ⁊ pa
trie dictis.c.ſi nulla ⁊.c.oĩ tẽpoꝛe:⁊ h̊ ſufficiant.
3 mis. Caſus. lerici nõ habentes
2 tempoꝛalia a laicis nõ tenet
eis pꝛeſtare iuramẽta fidelitatis. Drimo
ponit factũ repꝛehẽſibile:cui fo pꝛouidet:ibi quia.
Quero pꝛimo quid ſi clerici tenẽt tẽpoꝛalia a laicis
nũquid tũc tenẽt eis pꝛeſtare iuramenta fidelitatis.
So.tex.̊ a õrio ur̃ ꝙ ſic:⁊ ſentit glo.i.dicens: ꝙ
tũc ĩ illis tẽpoꝛalibus clerici eſſent ĩferioꝛes de ma.
7 obe. ſolite. ¶ Adueꝛte nõ ĩtelligas h rudit ĩ oibʒ
tpꝛalibus qlitercũqʒ a cleꝛicis poſſeſſis:qꝛ eſſet .c.
nonerint. x q.i. Sed intelligas ĩ tpꝛalibus:qꝗᷓ tenent
in feudũ a laicis:ita ꝙ laici ſũt dni feundoꝝ: ⁊ h̊ vj
iudicio meo nelle la ibi obtinentes ab eis ⁊c. non
ergo ſufficit ꝙ obtineant tpꝛalia ĩ pꝛonincia laicoꝝ
niſi obtineant ab cis:⁊æ hͥ uo luit Onno.in.c.ſoliuie ð
ma.⁊ obe.ſic intellige hũc tex.h et ur̃ uellc hoſti. pᷣ
dicẽs ꝙ nõ h̊ ipſo ꝙ aliquis tʒ tẽpoꝛalia.j.regnum
uel ꝓuinciã alicuiꝰ dqʒ illi fidelitatem niſi ipſa ſe bie
in feudũ recognoſcat:qꝛ non pꝛeſumi feudatarius
niſi pꝛobetur. Mã a pꝛimeuo iure oĩs pſona? ois
terra libera erat.i.di.ius autẽ gẽtiũ ⁊ facit auctori
tas geneſis:quã ponit gl.i.c.quãqᷓ de ceſi.l.V. x
quã pʒ ꝙ ñ oĩs res tẽpoꝛalis ẽ feudal. Et rõ.ß d
qꝛ loquitur nõ ſolũ in rebus tẽpoꝛalibʒ poſſeſſis
clericis ſed etiã a laicis quibuſcũqʒ ⁊ facit qð o dixi
in.c.pꝛoxi.hoc etiam uoluit Inno. eniã reſpectu in
fideliũ: ut ⁊ ipſi ſine peccato poſſideant ex diſpoſiti
tione iuris naturalis ⁊ gentium:ut kio Cran
nidere poteris in.c.quod ſuꝑ biſ de no.¶Ex qui
bus collige ꝙ reges ⁊ alij qni terrarũ non fundot
intentionem ſuam ſuper ſingularibus reb? poſſe
ſionibꝰ ipſoꝝ ꝓuinciax ſeu terrã nec ſuper unli net
ſuper directo dominio:unde illaꝝ rerum poſſeſſo
res non poſſunt dici reſpeciu illarum uaſal¶ Mee
obſtat ſi oppõatur de. c. omnes baſilice. xvi.q. vij.
ubi dẽ oẽs ecclie exites in dioceſi ſũt ſub piai⸗

D oriina 6 , jn⸗

rh Kilmen⸗ ummng,
ſi Noriun mum
olgt en . an muſ i
mn ſt ſoci iode
ſrina i a zemunet
j⸗ ,1, , /
lyeni mtt Nn n
riis70n ,

berfun icn, n
oſalhnin eSNolttd u

ſ ſons
iſntinn M . Anniechn

ſrrfhal

Vriono Aon ̃

nensclerſuunßſgſeren
1 rtpeſanteinmi⸗

fneufomm .
ſ emneg eſio ot lr

tuncgon
iumn Gdineng,n ut

umrltlaſci lnn m /0)
ſirinliimialnniemn un
lponi ini ie nn ne ⸗ .
aflnaſniltn ttii u/ npon
õ
Melenaptubsne⸗ ſilipcbene i d
gitenrlniGrns tſſan o ſb
litiroeſncneceimrecin bigrinſe pune
itiusns ahümceucr pprinliſſd
ſerniede ſto ed nin tan ſis e⸗
fſomde iRimanemnfctnns chd
mönm cNtninſefcetenictirrenen
en Rrdelgincenmitiai 4
umSraeiueedenrgti
füerſſeinorig unig anaſt
iittimn dan
ſroeicſiginr⸗ tichſitayn
ſne Arnpßilof r⸗

boo publcoli⸗
ipo an i, Aeini in m

miſg phicne 10ü
nn eme vnaihna in
4 6

4
MNedas cl mlit coi ſiocezlct

mia Qs OAniinit
4J Ins, poniaolhisn
. E rſenrinnniufiluns
Honi ſimi nrtuſblea fynoninit
Am ninw qli ni ma tjpinil

nimid ic mi asuſreinmmmmn lia
G 1 o rſer lan goims.

i iins tponibus dendicſon ienors en

1arſitr (NMuer öitgnb liit
pinns dietiicha rids oſcſisndan
ü
fadi ucsin aſinitſenan
nacn d dſa Ricnincſus nbi
uheng oNbem iuinin
ucwem ncnn ditn indr
ä
rsgniginsiuud
nri ti⸗ Glfteluerif
„ cnfonpruriſi
inſevdi togholenanna heimn
Piapinaoiutcef
niipwtan afune
1nt i diins Migallſt

epi:qꝛ ſubſunt quo ad iuriſditionẽ nõ ãt q ad dñi

um Mi bona ſpũalia nõ ſut in alicuiꝰdñio ĩ. c.fi. j.

de re.iu.⁊ inſti.de re.diui.ꝗ.nullius:⁊ ita põt dici
fFm Moſt. quo ad bona tpᷣalia: ut quo ad iuriſditio

nen ſubſint dnis laicoꝝ:⁊ idem ur̃ incolis ⁊ ſic pot

intelligi.ff.ad muni.l.incola.ff.de cenſi.forma..ui
tes.ff.de publi.l.imperatoꝛes ⁊.C.ubi in rem acti
to.i.fi.ff.de offi.preſecti urb.l.i.F.cum urbeʒ. Nõ
autem ſubſunt quo ad dominium directum nel aliã
ſeruitutem. niſi ꝓbetr᷑ impoſita uel annexa.j.de cen
ſi. Hʒf: acit.x.q.iij.qꝛ cognouimus ⁊. xviij.q.ij.eleu
terius ⁊.c.ſe. ̊ uera fᷣimn Hoſt. ut dñs ꝓuincie ba
beat ius in tota ꝓnincia niſi aliquis pᷣſcripſerit oẽ
ius in aliqua cinitate uel caſtꝛo inteꝛ ꝓuinciam ma
xime ſi noĩe alterius ſuꝑioꝛis h̊ poſſedit z pꝛeſcꝛip
ſit ar. de pᷣſcrip.cũ ex officij poteſt.n.tale caſtruʒ cũ
territoꝛio ad alium dnim ꝑtineꝛe:⁊ ſic facere per ſe
territoꝛium a ꝓuincia: ar. ff. de uer. ſig.l.pupillns.
FG. territoꝛiũ ⁊..de ueꝛ.ſig.c.cũ in ꝑtibus.⁊.ff.de
uer. ſign.ll. fi. Lu uide qð in ſili nõ. Jo. an. in. c. ſi
epᷣs de offi.oꝛ.li.vi.⁊ qð dixi in.c.cũ ↄtingat ð fo
20 ↄpe. de eo qui pᷣſcripſit iuriſditionẽ epalem ĩ cer
ta ꝑte dioceſis:⁊ dic ut ibi.Et nõ h̊ dictũ Hoſti.
ſed qnatenus dicit iſtum pᷣſcribeꝛe oẽm iuriſditõem
in caſtꝛo maxime ſi poſſidet noĩe alterius uẽ uele ꝑ
iſtam dicrionẽ maxiĩe ꝙ noĩe ſuo poſſet pꝛeſcribeꝛe
3 prioꝛem. Ego dicerem ꝙ ſi iſte qui uult pᷣſcribe
re erat als ſubditus dni ꝓuincie:tunc lʒ poſſit pre
ſcribeꝛe iuriſditionẽ in caſtꝛo:nõ tamen põt pᷣſcribẽ
quo ad ꝑſonã ſuã niſi paſſiue iuxta ea que le.æ nõ.
J.de pᷣſcꝛip.cũ nõ liceat ⁊ facit quod dixi poſt Ho
ſti. in.c.ꝑ uenerabilem qui fiij ſint legitimi:qꝛ non
põt eſſe acephalus nec ſeipſũ pᷣſcribere.facit qð nõ
gl. in. c.nulla.xciij.di. Sccus aũt ſi erat nõ ſubditꝰ
quã aũt iuriſditionẽ de iure cõi hẽat in ſe ꝓuincia
ciuitas uel caſtrũ:uide pulchꝛe ꝑ bar.in.l.i.ff.ðᷣ dã.
ifec. uide de caſtꝛo qð dixi in.c.cum ad ſedeʒ de re
ſti.ſpo.unde aũt dr̃ iuramẽtum fidelitatis cũ oẽ̃ in

ramẽtum cõtineat in ſe fidẽ ⁊? quid cõtineat in ſe ui

de ꝑ Jo. de lig.in. cle.ꝛomani. . e. ti. . xxij. q. v. de
foꝛma. Sʒ circa pꝛedicta queꝛo:pone ꝙ aliquod ca
ſtrũ uł ex pᷣſcꝛiptione ulł ex ĩꝑatoꝛis conceſſione pꝑti
net ad aliquẽ:poſtmodũ ĩꝑatoꝛ conceſſit totam pꝛo

ninciã alicui.j.quam ẽ ſitũ illud caſtrũ:nũquid fit il

li piudiciũ circa caſtrũ. Hoſti.dicit ꝙ non: quia id

faceꝛe ĩtelligitur ſine alteꝛius pᷣiudicio.ff.ne quid in

loco publico.l.ij.F.ſiquis a pꝛicipe: facit optime.c.
ſuꝑ eo.de offi. dele. qð maxime ꝓcedit ſcðʒ Moſti.
qñ uteꝛqʒ bʒ ab impeꝛatoꝛe:nam tmn ualet ſpãle quo
ad quedaʒ q;tum gnale quo ad multa de officio de
le. ſtuduiſti ⁊.ff.pꝛo ſocio.l.renunciatio.S.actione
imo geneꝛaliteꝛ ſpes deꝛogat geneꝛi infra de re.iu.

geneꝛi li. vi. Scðᷣo queꝛo pꝛincipaliteꝛ nunquid cle

ꝛicis a cleꝛicis ſit h iuramentũ pꝛeſtandum:glo.ij.di
cit ꝙ non. Qu de h dic ut nõ..in regula fi.j. de re.
iur. ⁊ in. c.nullus S.e. =.c.tua. ARrecn in ſe cla
ra ⁊ facit ad ꝓpoſitum h̊ auctas iungendo qð dice
batur ĩ pꝛima ꝑte ipius auctatis: ubi dẽ tu quis es

qui alienum iudicas ſeꝛuum:ſeꝛuus ſuo dno ſiat ꝛc.

t dicat cũ cleꝛci nõ ſubſint laicis non dit pᷣſtare h

(Wans:

iuramẽta fidelitatis. Nũc ex gl.op. õ principiũ ĩ eo

qð dr iſtos laicos nimis detraheꝛe de iure diunino.
nã nullũ ius diuinum ꝓhibet apꝑte h̊ iuramenta pꝛe
ſtari laicis. Solutio metu ut arbitor Zrij Hoſti. ex
ponit ius diuinum ꝓ eccleſiaſtico uel canonico per
quod coligit hic ius canonicum eſſe diuinum:remit
tit ad nõ.in.c.i.de iuramento calunnie ſumptum. n.

elſt ex diuinis ſcꝛipturis.j. de accu.qualiteꝛ ⁊ quãdo

ij. in pꝛin.? ius qðᷣ papa uicarius dei ꝓmulgat ipſe
deus ꝓmulgaſſe nẽ. facit. c.ij. de tran ſla. prela. nec

ob. etiam fᷣm cum ꝙ leges ſunt peꝛ oꝛa principum

nigate diuinitus.l.fi.C. de preſcrip. longi tem
po.⁊.xvi.q.iij.in fi.qꝛ illud ꝓcedit largo modo:ſʒ
ſtricte de ſolo papa eſt intelligẽdum ꝙ ſolus eſt p̃i
uicarius generalis m eum. ed contra B op.
d. c.nõ dʒ de ↄſan.æ affi.ubi conſtitutiones etiam

totius conſilij dicuntur leges humane hic ẽ ꝙ pnt

ꝓ ipe reuocari ut hic.ſed ius diuinum eſt imutabi

le.v.di.in.pꝛin. Item modica ſunt in iur̃ canonico
que ſunt extracta ex nouo ⁊ ueteri teſtamento ma
