ſẽ ⁊ .c. ꝓri in fi.⁊ ideo dixit Inn. i.d. c.tua
de coha.cleri ꝓpe finem ꝙ ſnia ẽ nulla ẽt i no
roꝛijs nulla pꝛemiſſa citatiõe. qꝛ debuit pꝛius
index audire excuſatiõe; partis Diceꝛẽ tñ ad
neꝛtendum quaſiteꝛ nũc iſte ↄdẽnatus appet.
aut ciʒ dicit ſniam nullam qꝛ debuit uocari et
andiri ſua excuſatio:cũ defẽſio potat ↄpete.=
iũc Iʒ ſpecifice defeſionẽ nõ alleget. reddit̃ rał
ſnia nulla ut in dicto Inno. 2 facit.l. de nno
quoqʒ;.ff.de re iudi.⁊ ſolus pꝛiceps alia defẽ
ſione nõ allegata poteꝛit ꝓceſſum ratum hr̃e
ſic ĩtelligo dẽʒ. c. ad petitionẽ. Aut comparen
do fatetur ipᷣm factũ ꝓpteꝛ quod fuir ↄdẽna
tus.⁊ dicit ꝙ nulla defenſio ſibi ↄpetit 2 ſnia
poteſt ſuſtineꝛi. quia apparet ꝙ eꝛat tale noto
ꝛiũ in quo nulla ↄpetebat defenſio.⁊ ſic ñ eꝛat
citatio neceſſaria.ut pꝛemiſi ad hoc nõbile di
ctũ ipius Inn.i. d. c. tua in fine ubi diẽ ꝙ ſi
iudex ꝓceſſit tanq; index ſupe: notoꝛio.licʒ ſi
bi nõ ↄſtaret factũ notoꝛiũ.ex quo mñ ueꝛe eſt
notoꝛium ſnia eius irreuocabiliteꝛ tʒ qualiteꝛ
aũt in cãn huius.c. factũ eꝛat notoꝛiũ.diẽ In

no cq papa iſte Inn. erat tunc cardinalis: 2
terfuit cum alij cardinalibus omnibus hic cõ
tentis. dũ ageꝛentur peꝛ celeſtinum papaʒ pᷣde
ceſſoꝛẽ ſuũ nec poterat
ꝛere ¶ Oopo. in eo ꝙ papa mãdat pꝛouideꝛi
de archidiaconaru ꝑ pſentes in ece lia ⁊ inter
ueniẽte oium ↄcoꝛdia: unde obſtant duo:pri
mũ quia ad aciũ collationis ſeu electõis dent
unocari ẽc abſentes ut in. c quia ꝓpter ð elec.
7 hodie ẽ tex.in.c.cũ ĩ ecclijs de pꝛeben. li. Vi.
Secundum quia debʒ ſufficeꝛe ↄcoꝛdia maio
ris ptis exiſtentiũ in capitulo ut in d.c. qꝛ ꝓ
pter ⁊ c.i.de his que fiũt a prela.⁊ l.q maiõ
ff.ad munici. So. glo fi fatetur prium. dic
foꝛie ꝙ hec eꝛat conſuetudo ꝙ abſentes non
uocaꝛent᷑ dic tu qꝰ ad primũ oꝛium. ut hobes
tex. iuncia gl.i.d.c.cũ in eccliis ⁊ ibi in gl.ij.

exaiatur intellectus huius.c.

iſte. g. ab alio ius acq́

uel poteſt dici fᷣm

HMoſti. ꝙ foꝛſan hic erat deuoluta collatio ad
papã quã reſituit pᷣſenubns tantum nec de 5
alij ↄqueri poſſũt qꝛ in re ſua ⁊c.l.in re man
data. C. mã Sed ad ſm orium doc. nil dicũt
¶ Ego dico ꝙ de ꝓpꝛio ſigni
ficato huius. uerbi ↄcoꝛdia ẽ ut nemo diſcre
per. ut plene dixi i c.nõ põt ᷓ e. Et tunc ad 3
rium põt reſponderi dupliciter primo tenẽdo
ulrimã ſolurionẽ. Moſti. ꝙ papa eis de gꝛatia
hãc ptãtem reſtituit.quo caſu potuit illã geaz
qualificaꝛe: æ uoluit ut.ſ.im preſẽtes habe:ẽt
eligeꝛe ⁊ quod fieꝛet electio oium intercedẽete

Ocoꝛdia ⁊ tunc nõ ſufficeꝛet maior parg quig.
¶ Secundo

modo põt intelligi ꝙ papa iure cõòt mandauit
ut iſti eligeꝛent. æ tũc iſiud vpum ↄcoꝛdia ſiat
ipꝛopꝛie ⁊ Vificatur in ↄcordia facti.nam ficie
uiderur faciũ ab oibus quod fit a maioꝛi Pe
nt. l. aliud. & ꝛcfeꝛtur ff. de re. iur. æ tũc ex tex.

nec ↄſiderant.

uerba debent intelligi pꝛopꝛie.

iſto iuncta gl ſingulariter notabis ꝙ ne:ba h̊
plena oium concoꝛdia.⁊c ꝓlata in materia iu
ris in negocio uniuer ſitatis exquo non appa
ret aliter principem ius uoluiſſe immutaz dnt
impꝛopriari ⁊ reduci ad t᷑minos iuris ui vᷣifi
cetur in maioꝛi ꝑte uniuerſitatis et h ſufficiãt

Bm inte?⸗ Caſus nʒ ſnia S

ius litigatoris

ata ſi ab eg infra.x. dies non fuerit

appellatum.

el ſic z aliter per ſententiam

a qua non fuit appellatum põt ecclłia ſubiici P
lato ĩfeꝛioꝛi epiſcopo ſen ad aliam eccliam
tineꝛe. Drima pars narrat pꝛoceſſum ⁊ iura
unius paꝛtis. Secunda diffinit diffinitionis
cauſaʒ pꝛemittẽs ibi quãuis
2 tene meti ꝙ de iure ſubiectionis põt agi cõ
tra eccleſiaʒ ifeꝛioꝛem. que ptenditur ſubiecta
2 ſic nõ eſt ncceſſe a pꝛicipio agere contra ſu
peꝛioꝛem qui ſubiectionẽ in illa poſſidet. JIn
no. reſtringit iſtam litteram dicens hic agi cõ
tra cticos qꝛ nemo ĩ eis ̊ iura poſtulata poſ
ſidebat.alꝛ õ poſſe ſſoꝛẽ ageret᷑. allat nõia i.c.

¶ Wora pꝛmo

1

Srerikg ſEnd er 7 pleno a-r⸗ ſbrertn

Vper õ iſtr⸗ Tdo o fa r—

inteꝛ quatuoꝛ de maio. ? obe. ? 5 5 prelcrip.
guditis ⁊.c.cũ oli.qʒ ꝓfecto hoc diciũ ẽ fim
quia abbas bic dicebat ecchã iſta monaſterio
pleno iure ſubiectã ut in iſtitunõe ? deſtitutio
ne 2c. Ande nõ eſt poſſibile ꝙ aliter h ſubicc
tionis iura in ecclia iſta nõ poſſideꝛer:cũ non
oſſit eſſe ſipiipſi ſubiecta nec acephala ut i. c
cũ ñ liceat de pꝛeſcrip.et xx iij. di. nulla ꝛ0. et
ꝙ voſlit agi Z ſabiectũ. vr tex. infra.c.cũ ſuꝑ
2 de ↄfir. uti. cũ dilecta. ? ad iura al egata A-
Inno. dic ut dixi i. d. c. anditis .¶ Mõ fo ꝙ
ecchia ſecłaris ẽt collegiata pot pleno iuꝛe ſub
eſſe mõaſterio. ↄcoꝛdat s de pᷣſcrip auditis ⁊
.c.cum oliʒ ſuide qualiteꝛ multiplici iuf pot ec
clefia ꝑtineꝛe ad monaſteriũ in c de mõachis
de pᷣben: =. c. uiſis.xvi. q.ij. ¶ Mõ ʒ arg cy
bns eccleſiã pleno iure ubiectã hʒ oia iura h
enumerata ? multa alia de quibꝰ in. c conque
ꝛcte de officio dadt . Vots ꝙ eccleſia alteri

ſubiecta tenetur illi ad letbamas: 2 ſic tenẽtur

22
clerici ire cũ iliis quibus pleno iure ſubiſciũt

ꝛegulariteꝛ iñ ſaceꝛdotes renent ire i ler hanul

ti. rogationibꝰ ad ecchiaʒ catbedꝛal ur ẽ tex.

iuncta glo.in. c qn pᷣbiteri. xxxviij di. An ãt
exempti teneãtur ire ad lethanias gic un le. et
nõ in. c. nimis. ]. de exceſ. pla ¶ Nõ cum
agitur de ſubiectiõe iudi ciũ ꝗf̃ gene:ale. vnð
admittirur bic libellus generaus: q 1z h In
no. dicẽs admittendũ hunc lib lluʒz in geneꝛe
peto ſubiectionẽ taliũ clericoꝝ m poſim dauz
dʒ actoꝛ pbare ĩ quibꝰ arciculis ſunt ſubiecti
2 in illis i obtinebit ut hic in fi.c.⁊ in c. cõ
queꝛẽte de offi. oꝛdi. ʒ eũ. qð nõ. Ego ð hac
materia plene dixi ĩ. c. ij. de libel obla.⁊ placʒ
mihi hoc dictũ cum his qui de iure ĩtẽtioneʒ
fundatã ſuꝑ ſubiectiõe nõ hẽet ſubiectionẽ pe
tit. ſed ſi epᷣs in eccleſia ſue dioceſis ſubiectio
nẽ peteꝛet: dico iudiciũ eſſe ule:⁊ nõ tenet᷑ ſpe
cificare aliꝗᷓ iura nec in libello nec in ꝓgꝛcſſu
ut ꝓbat in.c.cũ nenerabilis de ꝛeli. do.ſed ſi
diceꝛet illã ſubiectã ĩ tpalibꝰ:hʒ hoc pꝛobare:
2 ſic deſcẽdeꝛe ad ſpalia ĩi ꝓceſſu ut pꝛobatur
in. d. c. cum nenerabilis: limita in pꝛout nota.
in. c cũ ad ſedem de ꝛeſti ſoo. ¶ N p̈oꝛ
põt eſſe teſtis deſcripius in iſtrumẽto in dona
tione facta ecclie. 2 foꝛtius dicendũ ẽ
in frarribus ⁊ clericis eccłic: ⁊ nimirũ cũ niua
noce poſſint teſtificari ad cõmodũ ecclie ur in
.c.inſupeꝛ ⁊. c. cũ nũtius de teſti ⁊.c.et ſi xpᷣs
in fine de iurciur. de quo dic ut plene dixi in
.d.c.inſupeꝛ. nã cꝗ eccłie no eſt ſinguloꝝ xij.
q.ij.qui manumittit̃ ⁊z. c.libeꝛti.⁊.ij.q.vi.bi
duũ ueꝛ. palam ¶õ ꝙ ad pbaronẽ iuris
pꝛoprietatis ſatis eſt inteꝛ eaſdeʒ pſonas pꝛo
duceꝛe ſniaʒ ſuꝑ eodẽ iure pꝛolatam:er tenet
iudex ſecundum iliam iudicare: quia ex quo
ab ea non fuit appellatuʒ fecit ius inteꝛ ptes.
Ex hoc ⁊ er tex.nõ ꝙ łʒ ſnia a pricipio ius ñ
conſtituat inteꝛ partes ſed declaret.l.ſic..ſʒ
ſi queritur.ff.ſi ſer.uen.le.⁊æ nõ.ꝑ glo.i.c.fſo

CDe 2e iudicats.

rus.j.de neꝛbo.ſigni.tñ x
dĩ fatere ius iter on nngeneern die
oteS. 7 E rgtio: qꝛ
ſiue bene ſiue male fuerit iudicatũ. ſtandũ
tentie pꝛopieꝛ auctoꝛitatẽ rei iudicaie
de eſto ꝙ declaratio indicis fuit mala: Iñ
oſtituit inte; partes. quia pieſumeꝛet , hin
iudicauit. ¶Irẽ nota ⁊? põdeꝛa ꝙ ſenteti
citur rraſire in reʒ iudicarq. ſi nõ fueꝛit
latione ſuſpenſa. ⁊ ſic nidetur ſnia non d
feꝛat a re iudicata.cuiꝰ ↄtrariũ inuit rubꝛi
ſupꝛa eo.ti. Sed dic ⁊ expone hanc litteꝛi
ibi dixi.nam tranſit in rem iudicaram.i in
ctoꝛitateʒ rei iudicate.ut dicit tex.j. eo. “ a
ↄſultationem. Motra ꝙ eti de iure canonico
ſtatur ſentẽtie inique.poſtq trãſinit in rẽ indi
caram. Dico in ꝙ ſi is in cnius fauoꝛem fuit
lata ſcit cam iniquam nõ põt cum bona coſci
entia illa uu: quinimo ſi ofiteret il ſingu. ini
quã retractaretur: ita uoluit Jnn in c. qn ple
riqʒ de imu. eccle. æ peꝛ hꝰ dictũ reſtrigo tex.
iſtũ æ Oſimilia iura ut l. res iudicata ff de re.
iur.⁊æ l.ingenuuʒ de ſtatu ho. ubi dicitur ꝙ ſe
tentia accipitur pꝛo ueutate. ? ꝙ facit ius iten
ꝑtes ſcilicet in dubio: ſecus uidetur ſi notoꝛi
ↄſtarer de iiuſticia.ar.in.c.ij.de purga.uulet
qð norat Inn. i. c. frateꝛnitaris de fri 1. 2 ma
lefi dixi ſupꝛa eo. inteꝛ ctens. (Mrun
mẽéti regulam que elicitur ex tex. ꝙ ſententia
lata ↄtra ius lin gatoꝛis tenet.ſecus ſi è lata⸗
tra ius ↄſtitutionis. i.ↄtra ius cõmune: dices
tu contra:cnm ois ſnia contrs ius litigatoris
ſit cõcra ius cõmuune:cũ ius cõmune mãdet
iuſtã ſentetiã feꝛi:ut in. c. forus de ue bo.ſi.
27. c. cũ eterni de ꝛe iundi li. vi. æ in aũt. iuſiur.
quod pꝛeſta. ab his. dico ſtandũ eſſe ↄario
ꝙ ſenteta ſit cõtra ius.ſed non eſt expcſſe⸗
tra ius. quod ꝛequirit hec litteꝛa ad nulliiateʒ
ſentẽtie: dicit᷑ aũt expꝛeſſe contra ius cum in
dex in ſententia fundat ſe expꝛeſſe õ̊ ius coõe
ut plene dixi ſupꝛa. c.i. Ratio diueꝛſitaus ẽ.
quia quando nil exprimir contra ius commn
ne pꝛeſumitur ſententia iuſta: maxime cũ pers
uideatur acquieuiſſe n appellãdo ut.j.c. prl.
cũ ſequẽ.ſed quando exprimit cãm cõtra ins

tollitur ommis pꝛeſũptio ſen ẽtie merito tih

notorie iniuſta iudicatur nulla. Et ob h di
Inno ſingaulare dictum iĩ. c.i pſtia de ꝛenun.
7 ſequitur YJo. an. hic: ſi in ſentẽtia erpimũ
tur due cãe. quarũ una dũtaxat eſt contra ius
ſuſtinetur ſentẽtia uigoꝛe alterius cauſe que n
eſt notorie iniuſta: cũ poſſit iuſt ficori er aliq
cauſa expꝛeſſa: quod limita ut dixi i. l. c. i.
Mota ultimo ⁊ rene menti finẽ litteꝛe ꝙ poſt
qᷓ trãſiuit ſentẽtia in ꝛem iudicatam: pꝛeſumi
ꝙ fuerir ꝛecte ⁊ rite lata:ita ꝙ non cſt nece
ampliꝰ pꝛodaceꝛe acta ad pꝛobandi iuſtitiam
nel pceſſuʒ: lʒ ꝑs adueꝛſa dicat ea undiqz iin
ſta. ⁊ ſic ꝓbat h̊ la dẽ; Inno.q h tenuit r.
bõe ð elec. æ. e. cũ ĩ iure ð offi. dele. dic ur
dixi ĩ. c. qmn ) ð ꝓba. Veio ſolito moꝛ ad gl.

e n dien 0n ,
onſsn ſ ivianoniſb i
ſet er eli di

da chrla ibiben er il lfin o
Purplene rexipta es Hecfictr
nn ofeenlo nſi ien eind Ml b
eanipolis giacn eanption⸗ hoſtt
giaa de auibus infn depriu cun:
re.c Nepins et Au caeſa b dia
coo meo no i öean. 5 60. An.inn
ranſent ils teriono: eo. , ſc gan
oꝛljo tel cps emimoplicl clij iin
ani olno imer ſſone cii aur aen
ur upranrerilrpuie Prumo din
lo ſoul uſeommu im e ee
ehr dls cccots nboſdi qg ſe ali
nueluepcſnr hon hot nt in.c paſtoꝛalie
ſecomionſongene i ſit betitn gpe
liene ſo dr icnnglened Zo nint
tun nenetcbſis e eſt gicrid er gin
Paſtoralis Dreil .tM. ii ciß,er Pben
enenien donmnione i dann iis lonanel

Ur pofit fmems in popꝛios bſns vonnene

n notanter dict Indin lſohlsden

nlle Cr itelige eg hi lone
e ho hie Neſſone fzei
HMW i Capitnl zerci ntin d 4 ie
e.i derebng erte öge ui
ae lehlg ecle no gſe ner ſie
fehiſtaclginnmaii
nid nobat ohpoſtü Jogn
n un no meit notns er la donn
e in hoe hot plus ſig
bnne rer Zo aiat gmilen 4
lclis gerftinir d andl
aſihic imte
1 ſie heſmlur er 1 m
rlllbinffne aſ galndin
iri ons epale. Hj ce Fu
unsantſe doſt H
4 er eſpeen

hſtti
Nſtc eltsns ap o

Decsſala natbie ins inn n
Anngcein inr in ſkeini
o mi fenn nsceſfe
Mdin Ipv o aens ſſpͤn
mnin eguimm ue oMciurrnr glali
i am us iigais ur ius ſ eh
Ni uS Nnutoms , , s öͦuir:
ncomma m os ſit omts ius iors
ſe cora us comnuone:ci wus comune niti
E ſondnd fener nc forns de dedo ſ.
1GNNeNN inihi.
õü
enaaANnsl neht
n ws anod tuunthelien ülir
ſenine dicl int cheſt cnnuitt
erin lenemna fmnſe i
Rano Cioenlz
plene din ſn cialo d
1 eworimar Onnaſuie
Ga gonndo e i
wonuor ſemenra uſunem
N e iaporlichn
dearar accbien a
ras, ſed onmndoetprimtcn D
ci ſeobi ei

„7 zewor
il

indienu nuln
inioct iodntnn
potorie edicunicihiin

Anpen tnun

cauſa n ere ent! i

ar plen. rde en dine (Di ſiu⸗ ſr. ſecf plene Wr EE

¶ Be ꝛe iudicars

Et qꝛo qñ dẽ ecclia ſubiecta plèo iur̃ Reer gl.
i.qñ ſubijcit in ſpũalibus æ tpalibus. HNora
bñ hanc gl. ꝙ ſi pnceps ſubiicit eccliaʒ nel ali
que locũ donat pleno iure. uẽ dõare in ſpũali
bus ⁊ ip̃i alibus. ſi ↄcedens talis eſt ut poſſit

ſpũalia ⁊æ tpᷣralia ↄcedere nide oſimilem glo.

in. c.ↄqueſtus de foꝛo ope.⁊ uide oĩo cy ple
nius ibi Er tractat hic Inn. aliquãta

lü iuolute que ſũt ſigna ⁊ indicia plene ſubiec
tionis. æ in effectu dicit ꝙ oia ſil h̊ enũerata
ſatiſ hic indicãt plenã ſubiectio nẽ nõ qt ſingn
la per ſe. nt ſũt lethanie 2 quedã alia.dicit tñ
ꝙ aliqua ex hic ennmeratis ſũt ſe ſufficien
tia indicia ut inſtitutio in ſpũalibus ⁊ fidelitaſ
in tpᷣalibus nõ ãt dicit ſic mnante⸗ Menn
abbas hẽat aliqua epᷣalia in ccclia: in aliis tñ
remanet ecclia ſub epo:ꝛefert tñ alios dicẽ ꝙᷓ
tüc demũ ꝑtinet ad aliquẽ eccła pleno inꝛe. cũ
oia epalia ibi habeat nec ſufficit ßm Inno. ad
H ut plene ſit exepta. ut epᷣs ſpecilicet fingula
iura ↄfeꝛendo niſi dicat eximo.uel vᷣbũ aliud
equipollẽs.lʒ facta exemptione poſſit eximeꝛe
aliqua de quibus infꝛa de priui. cum 2 planta
rec. ?. c. ꝛecepimus et. c. cũ capella h̊ dicra iudi
cio meo nõ ſũt pfecta. ʒ do. An. ſimpliciter
tranſeat illa recitando:dico.n.ſic c aut iferi
oꝛ epo nel ep̃s extrqeus ptẽdit eccliaʒ ſibi ſub
iect pleno iure ex ↄceſſione ep̃i aut archiepi
aut pape aut ex leriptöe. Pam can di
co ꝙ eps ur̃ oceſſiſſe omnia iura que ipᷣe poſ
ſidebat in ecclia exceptis quibuſdã.q̃ a ſe alie
nare ſeu abdicare non põ
de donationibus:que ãt ſũt hec iura que a ſe
abdicare nõ põt. dic ut plene nõ Jo. an. in. c.
cum nenerabilis de cenſi. aliquid per gl. in. c.
paſtoralis preal.⁊.xvi.q.ii.c.uip. nec P hanc
geneꝛalem donationẽ uzẽ data ptas donataꝛio
ut poſſit fꝛuctus in pꝛopꝛios uſus conneꝛtere
ut notanter dicit Inno.ᷣ in c.paſtoꝛalis de pꝛi
nile. Et itellige eps hãc ↄceſſionẽ faciar cũ
oſenſu ſui capituli = ex cã ut in d. c. paſtoꝛafł.
faẽ cle.ij.de rebus eccle. nõ alie. nec iſte tex. ꝓ
bat ꝙ eps poſſit eccliaʒ in rotuʒ alteꝛi ocedẽ.
imo potius pꝛobat oppoſitũ fʒ Jo. an. hic =
bñ.cum papa nõ fueꝛit motus ex illa donatio
ne ſed ex ſnia. Et in hoc põt plus ſnia qᷓ; do
natio ep̃i. Et ad hunc effectuʒ allegat noönteꝛ
hunc tex. JYo. an. in. d.c. cuʒ ueneꝛabilis de cẽ
ſi. dicẽs ꝙ ex ſnia põt ecclia pleno iure alteri
eſſe ſubiecta. nõ ſit ex donatiõe epᷣi. Rõ q⸗
pꝛo ſnia pꝛeſumitur ꝙ; ex aliqua iuſta cã fuẽſt
lata ur hic in fine. ſed epᷣs non põt a ſe abijce
ꝛe ĩ totũ onus epᷣale. Nã qua ꝛõc poſſz ꝛeſpe
ciu unius eccleſie poſſet ꝛeſpectu aliax. q nõ
eſt admittẽdum.l. legatus ff. de offi. pfi. z. c.
niſi cũ prideʒ de ꝛenun.cũ ſimili. quod nota.
ecũdo caſu cũ cõceſſio fuit facta peꝛ metꝛo
politanũ dico ꝙ aut de eccleſia ſue dioceſis =
idẽ quod in epo.ᷣ aut feit cõceſſionẽ de ecclia
ſuo ſuffraganeo ſubiecta. ⁊ ñ nalʒ ↄceſſio ut ĩ

.c.duo ſimnl dᷣ offi.oꝛdi. .c. paſtoꝛalis eo.ti.
2 in.c.nullus de iurepatꝛo.? hoc uerum ſm
glo. hic in neꝛbo ſub teſtimonio niſi de ↄſeſu
epᷣi hoc feciſſet.ita itelligit iſtũ tex. ſed gl. fi. in
c.placuit.xvi.q.vi.ꝛequirit ↄſenſum omniuz
epoꝝ pꝛouincie ad hoc ut daꝛe poſſit priuile
gia ĩ dioceſi ſui ſuffraganei allegat. c. aꝛchiepſ
ix. q.iij. Ego dico ꝙ ĩ facto gꝛaui ocernete
ſtatũ totius ꝓuĩcie ꝓcedit glo. in. d.c. placuit
ad hoc gl. notabilis. ix. q.iij. ĩ fine ſũme. ⁊ qðᷣ
notat Inn. in. c. iij. de inſti. ſʒ in facro ocernẽ
te pᷣiudicium unius epi duntaxat ſufficit illius
cõſenſus dummodo interueniant alie debite
ſolenitates: ut ↄſenſus capituli ĩ ↄceſſiõe eccle
ſie ⁊ ſimiles qꝛ tunc ↄſẽtiendo uidẽtur ð̊ no
uo ↄcedeꝛe. ar. c. paſtoꝛalis de dona. æ.l. ga
yus.ff. de pigno.acti.⁊ ſic ꝓcedat iſta glo. aꝛ.
bo. ix. q ij.c.ij.iũcto.c.fi.2 idẽ dico ĩ patꝛiar
cha.ar.dicti.c.quo ſimul:facit per locũ a ſpe
ciali.c.pe.de pe.⁊ re.⁊.c.i e.ti.li.vVi.iũcta gl.
ntertio membꝛo ſcilicet cum conceſſio
fit a papa puro ꝙ in dubio idem dicendum
qð dixi in ↄceſſione facta ab epo hoc addito
quia exquo papa conceſſit alicui eccleſiã pleo
iuꝛe uidetuꝛ conceſſiſſe omne ius epale.nihil
epᷣo ꝛeſeruato qꝛ hoc ſimportant uerba. nam
ut dicit Hoſii. in. c. quoniam de priuilegiis
tunc eceleſia pertinet ad aliquem cum nullum
ius epiſcopale epᷣs ibi exercet.⁊ facit tex. iſte ĩ
arg. ? quod legitur. z nõ.in. c.conſtitutus de
reli.dom.nec puto ꝙ per hanc conceſſionem
a papa factam poſſit ẽt donararius conuerter̃
fructus in pꝛopꝛios uſus:quia eum bec ↄceſ
ſio neniat in pᷣiudicium ecclie oceſſe. dʒ ſtricte
itelligi. ar. eorum que norat Inno. in. c. cũ di
lecii de dona.? Mar. in.l. fi. ff. de oſti. prin.
2 Yo. an.i.c.olim de uerbo. ſigni. ⁊ hẽbit illã
prãtem in tpᷣalibus quam habebat epiſcopus
ſcilicer exigendi rarionem de tempoꝛalibus
ut in. c. cum æ plantare infra de priuile. facit
quod notat Inno. in. c. cum ad ſedem æ dicto
c. paſtoꝛalis ¶ Quarto ⁊? ultimo caſu quan
do ex pᷣſcriptione uendicat ſibi eccleſiã pleno
ſure ſub iectam. Aut alter pura epiſcopus ẽ ĩ
poſſeſſione iuriſditionis:⁊= tunc tantuʒ pꝛeſcri
bitur quantum poſſidetnr. nec extenditur pꝛe
ſcꝛiptio de cãn ad caſum ut notat Innocẽ in
c. dilectus de capel. mona. æ Bar. in. li. F. ſi
quis.ᷣff. de iti.actuqʒ pꝛiua. facit optime. c. cuʒ
contingat de deci. ⁊æ hoc caſu inueſtitura i ſpi
ritualibus. in tempoꝛalibus fidelitas nõ pꝛo
babunt plenam ſubiectioneʒ. fed ſolũ illa duo
competeꝛẽt. Aut nemo eꝛat in poſſeſſiõe exeꝛ
cendi iuriſditionem.⸗ tunc ſi exeꝛcuit aliquem
actum iuriſditionalem animo acquirendi uni
neꝛſaleʒ iuriſdirionẽ illã acquirit æ debito tpᷣe

illã pᷣſcꝛibit nt notar Inn. i. d. c. dilectꝰ. Aut
ſumꝰ in dubio uł non oↄſtat in cuiꝰ dioceſi ſit
talis ecclia. = tunc exeꝛcitium aliquoꝝ iuriũ ẽ
indiciũ plene ſubiectiõis.Ad boc tex. nõbilis

I-nt
+ 4n a * „7„1¹

W. ſur n rs Iutn e⸗ n

ey bſalaiſ 1 3Mnaſſe H: ☚ ſo⸗ſe ℳ. 2 6.

¶ Be ꝛe iudicata:

in c. l. de ꝛeli. do.et nide qðᷣ ibi nõ. ꝑ Inno.
Jo. an. ? fʒ boc dʒ diſtingui bec gio. Inn.
Op. ꝙ quis non poſſit per aliũ ſe ſubſcꝛibeꝛe
ſed hoc d; mauu ꝓpua faceꝛe ut in. l.bac Sſul
tiſſuna C. de teſta. So. glo. in neꝛbo ſua uice
illud ꝓcedeꝛe qn quis ſcit ſcribeꝛe. alias per
aluũ potelt ſe ſubſcribeꝛe ? uiderur bac diſtin
crionem pꝛobare tex. in. d. I. hac conſultiſſima
2 nõ ¶ Oo tex. in eo qð dicit nõ eſſe ĩni
tendũ iſirumẽto donatõis nec alijs Puil egijs
7 ↄfirmatiombus: que emanarunt a⸗ꝛomanis
ontificibus zc. Mã primo uider̃᷑ ꝙ donatio
epi debuit naleꝛe ſaltẽ quo ad iura que vcede
ꝛe potuit: ut in. c. paſtoꝛalis de dona. idẽ et

foꝛtius nui dicẽdũ i alijs puilegijs ? oↄfirmati
anis ponuficib?

onibus que emanarũt a ꝛom
ur in. c. conſtiintus de ꝛeli. do ¶̃ So. diẽ gl.

in ueꝛbo donatiõis ꝙ donatio epi coꝛruit: qꝛ
nõ iteꝛuenit debita ſolẽnitas puta capli coſen
ſus. d. c. paſtoꝛalis. 7. rij q. ij. ſine cxceptione.
Alia ueꝛo priuilegia non ualuerũt ẽt 2firma
toria tanqᷓ; fundata ſupeꝛ iſtrumẽto donatõig
qð eꝛat nullũ Er dic clarius ꝙ priuilegia ſũ
morũ pontificũ nõ cõ edebãt ſimpbł eccleſiaʒ
pleno iure: ſed ꝛefeꝛeb ir ſe ad prima cõceſſ.io
nẽ: erãt. u. oia quaſi cõfiſtmatoria ĩ foima cõi.
ntpura ſicut eps iuſte cõceſſit: ita ↄcedimus ⁊
confirmamas cũ n non ualer prima cõceſſio
ita nec priuilegia ſupe illa fũdata. Et uid ad
idẽ bonũ tex.⁊ qð ibi dixi ĩ. c inteꝛ dilectos 5
fide inſtru que aũt hoc cãu lit diffeꝛétia inteꝛ
priuilegia 2 cõfirmationes. dicit Inno. ꝙ in
prinilegiſs ponũtur multa pꝛeteꝛ cõfirmata:
ſed in cõfirma ionibus ponitur ſola cõfirma
tio. Itẽ in priuilegijs ponit ſubſcriptio cano
nicorũ in ↄfirmationibꝰ nõ: hoc ultimuũ hʒ lo
cum in conceſ. ab inferioribus a papa: diceꝛeʒ
tñ ꝙ ſubſcriptio ꝛequirit᷑ ſmn ſubiectaʒ mᷓʒ.
Dp. ur̃ ꝙ ſnia faciat ius ẽt inteꝛ alios ff. ð
libe. agno.l. i cũ alijs allegatis ĩ gl ¶ Soluit
glo.i neido ad litigantes. ꝙ; ꝛeglarit᷑ pꝛocedit
tex. Fallit in caſibus de quibꝰ in glo.æ dic ꝙ;
ꝛatio fallẽtie eſt: qꝛ ſnia in illis no é ꝛeſtrigibi
lis ad cenaz pe:iſonam.? ð hoc dic larins: ut
nõ. Inno in. c. cam qui. fi ſint le Haꝛ. i.l.
ingennũ ff de ſta bo ueꝛo qᷣà ĩtẽdit ha
ibi ueritate geſtoꝝ ſerꝛmonibus pꝛeualente.
So. glo e ponit duobꝰ modis ⁊ quelibet bo
na uel em doctoꝛes ſoꝝe erauit ſcripiõ ĩ ſcri
bendo priuilegia ſeu donarões: uel foꝛte paꝛs
adueꝛſa dicebat lirẽ nõ fuiſſe ↄteſtatã coꝛã iu
dice: ſed geſta Zdicebãt quibꝰ erat magis cꝛe
dendũ. E. de ꝛe iudi. geſta. æ dicir Moſt. ꝙ ſi

factũ eſt antiquũ ſufficit pꝛoduceꝛe iſtrumẽtũ

ſnie ꝓ quo pᷣſamit᷑: ʒ alia pars dicat oꝛdinem
in pꝛoceſſu nõ fuiſſe ſeruatũ: dicit factũ anti
quũ :ſi biẽniuʒ eſt lapſuʒ: ego ꝛemitto ad ea qᷓ
plene dixi in. d. c.qm̃ 3rxtra glo. que, o.
quia abbas petijt hic multa iura: ut pʒ in pri
cipio.c. et papa pꝛonũtiauit dũtaxat ſupeꝛ d

obus ⁊? nil dixit ð reliquis petitis nec abſoluẽ
do nec ↄdemnãdo: an in alijs uidearur abſol
miſſe: Inno. dicit hic ꝙ ſic Et circa banc
mareꝛiam notabilem facit tria membꝛa: qnq;
enim peruntur multa capitula ſub generali de
titione incluſa quadoq; plura capituia ſingu
lariteꝛ 2 ſpecialiteꝛ petita: Quãdoqʒ tenio pe
titur una magna ſumma uł magna ꝛeſ. Dꝛo
caſu ſi in dex pꝛonũciet ſuꝑ aliquibus ſub ge
nerali petitiõe cõtentis in alijs itelligitur ab
ſoluiſſe. Secundo caſu ſententiando ſuper ali
quibus non nidetur in alijs abſoluiſſe ul con
demnaſſe: ſed poterit poſtmodum pꝛonũciare
eriam ſepaꝛatim.:. etiam. ff. de mino. ifia eo.
cum. i. . a. 2 ibi glo. vona que ideʒ tenet etiaz
in delegato. eꝛrio cãu dicit ꝙ ſi iudex ꝓ
nuncier ſupeꝛ parte nõ uidetur in alia pte ab
ſoluiſſe vel condemnaſſe: allegat. l. quedaʒ ff.
ſi ceꝛtum petatur: non tamen expꝛimit: an boc
caſu tener ſenrentia. Jo. an. latius exoꝛqii bic
mareꝛiam fosmando ex pꝛedictis duas qveſii
ρα— ones. C Wiumg an ſentẽtia teneat p partes
lata. Secunda an in alijs uideatur index ab
ſoluiſſe uł condemnaſſe.? refeꝛt uarias legiſta
rum opiniones: ? moꝛe ſuo expꝛeſſe nullax ei
git: do. Anto. recitat aliquantn um confaſe,
¶ Eso concluſiue dicam capiendo opimides
legiſtarum magis cõmunes ? ueꝛioꝛes de qui
bus in. l.ĩ C ſi adueꝛſus rem indi. aliquibns
additiſ æ diſtinguo ſic: ꝙ aut fuit actũ̃ ut ardi
teꝛ ſeu iudex ſupeꝛ omnibus ſimul pꝛonuncia
ret:⁊ tunc non ualet ſententia niſi ſuper omni
bus ſimul pꝛonũcietur. l.qui tamé ff. de arbj.
2. c. cũ dilecta de reſcrip. Aut non fuit acuj.
2 tunc ſi libellus continebar plura capiruia di
nerſa ualet ſententia ſupeꝛ parte: in alijs no⸗

niderur abſoluiſſe nec condemnaſſe. qd tennit

Ja. de are. quia tor nidentur peritiones quot
ſunt res nel capitula: ? peꝛ conſequens tot ſe
tentie quor res. arg.in. l etiaʒ ff. de mino. faẽ
c. cum. i. 7. a. infꝛa co. iũcta glo. ? in. c. cvz ne

niſſent de inſti. ⁊. c. cũ dilectꝰ. ? quod ibinö:

de conſue. æ nimirum. ¶ Mam in piurib⸗ 6
pitulis pot ſnia pꝛo parte naleꝛe 7 ꝓ pie no.
ut in. 1 quedã malieꝛ ff fam. heꝛc. ?. l.f f de
iurepatro. nõ. Mar. 7 Pal in. d l. C. ſic
neꝛſus rẽ indi faẽ q ĩ cq ↄuentiõis ? reconen
nõis ur naleãt ſi ſeꝑati; diffiniunt. egit ? no.
i. l. i. ff. que ſentẽ. ſine ap. reſci. i. c. i. ð mutu.
pe. Ad idẽ qðᷣ nõ. ſpe. i titu de acti.e bert. ..
ſequit̃ vᷣ ſed ſiquis petit. ubi dicit ꝙ ſiquis in

2 1. „ 2 2 5
eodẽ libello periit ſoꝛtẽ ? penã.? inder an
a. qꝛ? plora uin ent

cianit ſuꝑ pena timn. ualet ſnia. qꝛ plura .
anri all gat c. Rannua de teſn. c̃ tic 4
ſi ragit apte. an ſup ſone nideai abſoini 1
poriꝰ ſetit ꝙ nõ. i eo go diẽ ꝙ ſi dime er .
tiones: naʒ ubi de pluribus diuerlis iſc Da
tur: 7 prius liquet de uno & de gliſs hont⸗
dex prius ſupeꝛ illo pꝛonunciare. ut inas i
ueniſſent de inſti. Er idem ſenatur! iner

.

lit. er. ⸗“
a di fata b e ,
ſet vo tu li hͤ il üte
nd ſn heri gbolerpnuncitl
nleo inn cii icl ſeia
n nin d ſi

neqter . lics
Ifla e mncoo oirainatonis n

ſiſtinm afilm ni /nin b
utliamn. Eimn tit ccj ilb n
Ijpollone ſemnt pluni pituke conera lt
öllenſtinſo gego noſi deare
1 Aä an Fi deidit ien iid
enduncf inaftikin enrde Henn
Popeinfitet a it tiqmner din eß
ir ſiia ſun panent ennein d nidimted
nthee Jomn qn hnine inco hß
cia. pio gner iineiſtae cie nideinr dinerl
cipkuat icindgeſme eſeſnci Nt
li mtert Neden, f deerceh rei indi
Oviaceſin moo ni dii ſ Oi ain
poteit cognoſclde gla pante gne er duen
ca penitur abſqz eo c refticet iaudii den
preſip qgn fiit iolſcnumn gnig er ieſt
fit ilario.. neq nateles C d
CGe pba. t l i
nuͤſlu preln qd eſ notandi g gjr,
Ratarini gözdinim n
muen iis un hen, nnt ilii
libus hin n iſchnin cſe
Peꝛenra:ita ſequen utndhinn.
untif titziſergetn d⸗
Neſnmgne .. PMuncgreſchen
qua tz iudicii: eaſns vf in ſi
A.ſ.ſol. marri e nlſtoſe
Venpniſia molien

e durqte incſcio ſ
uncha⸗ icio
Dhiata crpirat luclicii .

tn
mnIRAi 4
ne Uclobone reſtgr
Ero⸗ enio cinditot

nuafapn ilen nt
Guſdccſtnniſe lrlil
temm penn, nortmnn Mpinn
aſu ene onmnte Yocn iiiegg
Imuerim ſonmmnc erprcieistr
e ones. (Pim mſminn mn
lra. Gemnin on nafssitemmi
ſolniſe n condonmnſe e tſerdni
um opinone: ? noreſo apcſeni
õ
Evcmnchſir dem pinhn
milamm migs o os
us in /QNadetis n id. AN
Aainſ edſnngvoſcon ir aciiut
la inder ionmnbvs imn vm
nt me non ge ſeneniunit inrom
mſenl wiitem ,au miſ bend.
ccben eic Bunmrffkan
neſinenninn inchi
Achviaſermaſna n dit
denr dwooſkeree (Ndennececc

Z de e gva d erwor deina

exceptionibus ſimnl ꝓpoſitis. Si.n. per ron
feſſionẽ ꝑtis liquer de una põt iudex ut ꝑcat
laboꝛibus ⁊ expẽſis ꝑtiuʒ illico ſuper illa pꝛo
nũciare ⁊ ſuper alia ꝓcedeꝛe.ut ẽ tex.i.e.cum
inteꝛ de elec æ ibi hoc notat Inn. ſi neꝛo libel
lns ↄtinet unũ caſũ.⁊æ tunc ſubdiſtinguo Aut
otinet unã rẽ ſingularẽ ſeu certam ſũmã Aut
otinet aliquod uniuerſale uel generale.primo
caſu Inn. ur hic ſentire ꝙ teneat ſnia ſupeꝛ ꝑ
te.Et idẽ ſpe. in ti. de ſentẽtie ꝓla F. qua
lit᷑ ner quid ſi pero quinimo ibi tenuit ꝙ ſuꝑ
alijs nẽ facta abſolutio ſed cõis eſt opinio:ur
hoc caſu nõ naleat ſnĩia ſuꝑ ꝑte ꝑ tex.in.l.in h̊
iudicio.ff.fami.heꝛc.ſenſit Inn.in.d.c.cũ ĩteꝛ
nbi dicit ꝙ ſi peto cẽtũ nõ dʒ iudex ꝓnunciar
ſuꝑ.l.tm nel alia ꝑte Hãc opinionẽ ꝙ ſetẽtia
n ualeat tʒ Ja. de are.? Mar.i. d.l.i. C.ſi ad
nerſuſ rẽ iudi.? do. An.̊ ?z Dal. ĩ. d.l.i. ꝛed
dẽs rõem:qꝛ ſi naleret ſnia ſuꝑ ꝑte nõ ur̃ fẽa
abſolutio ſuꝑ ꝛeliqua ꝑte qꝛ nõ appaꝛet ratio
quare debeat nideꝛi abſoluiſſe ex quo nõ pro
nũciauit ſaltẽ tacite.⁊ ſic remanẽt petitio ſuꝑ
reliqᷓ ꝑte. in cuins ꝑtis exaĩatiõe opoꝛteꝛet re
fricare in dubiũ de ꝑte.ſuꝑ qua fuit iudicatũ:
quia nõ poſſet cognoſci de ꝑte quin cognoſca
tur de toto. ar in.l.uulgaris.ff.de fur.canoni
ʒata de pe.di.i.nulgaris.ſʒ h̊ ẽ ↄ nãʒ diffiniti
ne qꝛ ex quo ſemel ẽ lata nõ põt ãplius i dubi
um refricari ſine remedio retracrartionis cum
ſnia ſit ᷑minus diffinitinꝰ litiũ.l.t᷑miaro.C. ð
fruc.⁊ li.expen. Et peꝛ hãc rõeʒ idẽ dicas qñ
in petitione fueꝛunt plura capitula cõnexa. ut
nõ ualeat ſnia ſuꝑ ꝑte qð noluit Ja. de are.=
do. An. pꝰ eum. Itẽ peꝛ hãc tõem aliud ẽ di
cendum qñ una ſũma fuit in petinõe. ſʒ ceꝛta
ps petita fuit ex una cã ⁊ reliqua ex alia.tʒ eĩiʒ
tũc ſñia ſuꝑ parte ut tenueꝛũt h̊ quidã:ut reci
tat hic Jo. an. quoꝝ opinionẽ defendo ꝑ pᷣdi
cta. pꝛio qꝛ ex diueꝛſitate cãe nidẽtur diuerſa
capła. ar. ĩ. c. abbate ſane de re iudi.li.vi. 2. ·.
ſi mateꝛ. S. ⁊ an eadem. ſff. de excep.rei iudi tũ
quia ceſſat ꝛatio quã S dixi poſt Mal.qꝛ ſatis
poteꝛit cognoſci de alia parte que ex diuerſa
cã petitur abſqʒ eo ꝙ refricet᷑ i dubiũ de alia
pte ſuꝑ qua fuit iudicatum. quia ex diueꝛſis ñ

fir illatio.l.neq; natales. E. de ꝓba.æ. c.ij. de

tꝛãſla.pꝛela. qð eſt notandũ.qð S̊ dixi:ut non
ualeat ſnia ſuper ꝑte uniꝰ capituli: fallit i duo
bus cãibus.pꝛimꝰ qn inſtantia eſſet pꝛo parte
peꝛempta:ita ꝙ ſequeꝛetur abſolutio ab inſtã
tia iudicij: tũc eĩz ſufficit ꝓnunciare ſupeꝛ illa
pte.in qua tʒ iudiciũ: caſus vr in l.ſi ↄſtante
.F fi.ff. ſol. matri¶Exempſũ ſi a mulieꝛe pe
tebatur dos. ⁊æ durate iudicio ſit dos ꝓ parte
publicata expirat iudiciũ ſuꝑ ꝑte in qua ſuc
ceſſit fiſeus.qꝛ dʒ conneniri ipſe fiſcus coꝛam
iudice fiſcali. æ primus inder indicabit ſupex
alia ꝑ e ut ibi. æ dictũ rʒ Bar.⁊ Hal. in. d
.l.i.? ꝑ hoc dixit ibi. Har.ꝙ ſi aliquis ↄue
nitur rei nẽdicatiõe pro cerio fundo æ reꝑtuʒ

De 1e indicata

eſt illum poſſidere pꝛo dimidia tmn. iudex eum
in illa dimidia ↄdenabit ⁊ ualebit ſnia lʒ ĩ alia
dimidia nihil dicat: quia ſupeꝛ illa nõ tebat iu
dicium.l fi.ff.de rei uen. cautum iñ puto ur
iudex ſuper illa dimidia abſoluat cã expᷣſſa.qꝛ
nõ reperuur illã poſſideꝛe. ar. S de excep.c. ad
nerſario.⁊ l ſi a te.ff. de excep.rei iud. Secũ
dus caſus ẽ quãdo libellus fuit oblatus ↄtꝛa
plures.tunc.n.ſi ꝓnũciat ↄtra nnum ualʒ nec
uz ꝓnũciatum ↄ alios ut.ff. de iudi.l.nõ iccir
co ⁊.l.de uno quoqʒ ff.de ꝛe.iudi.⁊ hoc poit
Har. in. d.l.i.¶ Optie facit in ar.l.una.C.
ſi plu. una.ſed nõ nidetur due petitiones qꝛ
a quolibet ur̃ petita ꝑs.⁊ ſic ceſſat 20 nullita
tis. quam & terigi. Tertius caſus põt addi qn
ſnia fuit lata ſuper parte cum dictiõe taxatiua
niputa petius centum. dixit ↄdemno ticium ĩ
quinquaginta im nel dũtaxat. iũc ualet ſnia z
ur̃ ꝓnũciare ſuper toto.qꝛ tacite abſoluit in
aliis.l.per iſtã dictionẽ taxatiuam facit.c.cuʒ
ecclhia ſutrina de cã poſſ.a proprie ⁊ hoc tenu
it Bal. in. d.l.i.ꝙ ſatis placet. Secundus
caſus ſubdiſtinctionis qn libellus cõninet unũ
capitulum generale uł uniuerſale utputa peto
iura epᷣalia uel ſubiectionem uel adminiſtꝛatio
nem uel rõem tutele.⁊ tunc ſi partes fuerunt
aliquas ſpẽs dũtaxat ꝓſecute.æ iudex ſuꝑ ꝓ
ſecutione dũtaxat tulit ſniam. ⁊ ualet nec ſuꝑ
aliis ur̃ abſoluiſſe uel ↄdẽnaſſe ꝑ tex.in.llicʒ
.C. de iudi. facẽ quod nõ in. c.i. de tranſac.et
facit quod notat Hal. alias MHar. in.l. termi
nato. C. de fruc·=⁊ lit. expenf.in pꝛima colum.
in fi. ¶ Aut partes generaliter fuerunt ꝓſe
cute contenta in libello ⁊? ſubdiſtigue Aut.n.
genus ẽ reſolubile in diuerſas ⁊ certas ſpeci
es:utputa peto ſubiectionem pleno inꝛe uel pe
to iura epiſcopalia. ſciiur.n.que ſũt illa inra
epalia?? tunc idem puto ac ſi fuiſſent ſingula
riter petita ⁊ ſic idem dicendũ ac ſi fuiſſet plu
ra capitula ut ſic teneat ſnia ſuper expꝛeſſis in
ſententia. ⁊ in aliis non uideatur iudex abſol
nere nec ↄdemnare. Et hanc partem hic tenet
do. An. licer Innocẽ.aliud ſenſerit faciendo
diuerſitatem an plura capitula ↄtineãtur i ge
nerali petitione. An ſingulariter petantur. ſʒ
hec ſua differentia iure non probatur. ut dicit
HMoſtien. æ bene.æ ideo opoꝛtet hic dicere ꝙ
papa expᷣſſe abſoluit in aliis ur dixit ß MDe. z
Abo. licet tex. hic nõ dicat.pꝛobo rõe Aut.n.
indicatur nnicum capitulum.⁊æ tunc non debe
ret tenere ſententia ſuper parte ut in.d.l.in H̊
iudicio.aut iundicãtur diueꝛſa ca pitula habito
reſpectu ad compꝛehenſa. ⁊æ tunc debet teneꝛe
ſnia.⁊ in aliis nõ nẽ pronũciatum ut i ſemet
Inn. noluit in pluribus capitulis. Sed ̊
ultimum eſt porius renendum ut res ponꝰ na
leat de neꝛbo. ſigni abbte ſane æ. l.quotiens
.ff. de ueꝛborum obligatione: et quia id quod
tacite ineſt habetur pꝛo expꝛeſſo.l.cum quid
eff.ſi ceꝛtum petatur. ¶ Aut genus deductũ

in libello non ẽ ꝛeſolubile uel ſaltẽ nõ ꝛecipit
deteiminationẽ iuris a iuꝛe.⁊ tũc ualʒ ſnia ſu
peꝛ ꝑte:qꝛ tũc nidetur ꝓnunciatũ ſuꝑ toto et
iſte eſt caſus i. d. l.i. C. ſi adueꝛſus ꝛem iudica
tã fm itellectũ quẽ appꝛobat ibi Bar.⁊ mlti
alij ¶ Exemplũ pero mihi ꝛeddi admiſtrarõiſ
ꝛationẽ frumẽti agẽdo actiõe tutele:⁊æ ꝛeliqua
peto mihi ꝛeſtitui. Judex mãdat mihi. v. ꝛeſti
tui cũ in neritate debeꝛẽtur decẽ:tunc.n. ualʒ
ſentẽtia qꝛ indubio uidetur iudicaſſe ſupeꝛ
omnibꝰdebitis: cũ omnia illa neꝛba generalia
in petitõe ↄtẽta nõ ꝛecipiãt ceriã deteꝛminati
oneʒ a iure.⁊ ſic nõ põt dici ꝙ iudicanerit ſu
peꝛ parte. hec omnia pꝛocedunt quãdo index
ſuꝑ parie iudicat ul tacite ſuꝑ toro modo pꝛe
dicto. ¶ Sed queꝛo: quid ſi ꝓnũciauit ſupeꝛ
toto.ſed defectus ãnullatinus cõcernit parteʒ
dũ axat: nüquid poſſit ſententia naleꝛe ꝓ ꝑte
¶ So. dic poſt Mal.i. d. l.i ꝙ aur ſunt diuer
ſa capitula:et poteſt naleꝛe ſententia ſupeꝛ par
te petitoꝝ ⁊ ſuꝑ alijs ubi ꝛeꝑpitur defectius:eſt
nulla ut.l. quedã mulieꝛ. ff. fami. beꝛc. ⁊ i. l.fi.
.ff. de iurepa. fa it. l. eriã ff. de mino. nbi ↄtra
partẽ põt peti in integrũ ꝛeſtirutio:facit quod
de inſtrumẽeto ↄtinẽte aliquã falſitatem notat
Inno. in. c. fraternitatis de bẽ. Aut ẽ unicuʒ
capirulũ. Excmplũ petitis.x.index cõdẽnanit
in. V. exſcripri ꝛecitatiõe: in alijs nero quinqʒ
condãnat uiua noce ſine ſcriptura:æ tunc ſen
tentia non tenet quia non habet ſua ſubſtâtia
lia:cũ enim nunica ſit ſentẽtia non põt pꝛo ꝑte
ualeꝛe ⁊ pꝛo parte non. ar. in. c. cum ſupeꝛ de
offi.dele. æ in. d.I. enã Ideʒ ſi iudex habẽs fa
cultatẽ cognoſcẽdi nſqʒ ad.x.rantũ ↄdẽnauit
in. xv. non eim ualet ſnia in decem quia ut di
xi:cũ unica ſit nõ põt naleie pꝛo parie ⁊ pꝛo
parte non Et pꝛo hoc allego glo notabilem
in.l. fi. ff de iuriſ. om. indi. rrarid ſenſit
glo. in.l.ij. C. de ꝛe indi ſed Har.i. d. l.fi cõ
coꝛdat modo pꝛedicto diſtinguẽdo iteꝛ plura
capitula 7 unũ capituluʒ. qn aũt petirur ceꝛta
ſũma excedẽs iuriſditionẽ iudicis in mbilum
nidetur ad iuriſditionẽ iudicis prineꝛe: qꝛ in
iuriſditione iudicis fundãda inſpici᷑ quid pe
titur ur.l.ſi idem cũ eodem =.l.cũ quedã puel
la eo.ti. Et hec ſinglariteꝛ notabis: qꝛ nemo
te ?7 clare iſtã mãm tãgirt.
Caſus. ſufficit ad cõ
Auſam. firmarionem ſnie ni
hil cõtinentis iniquũ ꝙ cõtra ipſam
aliquid non ꝓbeinr. ira cẽmuniteꝛ ſummarur
Sed hec ſũmatio indicio meo n euacuat totã
ſentẽtiã litteꝛe:nec continet ſen decidir aliqdᷣ
factũ dubirabile:ideo aliteꝛ ſũmo ſic: Sẽtẽtia
contra acroꝛẽ lata nihil iiqui continẽs neit in
cauſa apppellatõis cõfirmãda:licer p atteſlati
ones uideatur pꝛo actoꝛe fuiſſe pꝛobatum dũ
modo pꝛo ſentẽtia cõcurrant pꝛeſumptões de
quibus hic in litteꝛa.Et ſecũdnʒ hũc ĩtelleciũ
eſt bic caſus ſingularis ualde. Oiuiditur: qꝛ

CG De ꝛe ſudicata.

in prĩa pte ponit delegato
appellationé. In ſecie ſreeſd
tionẽ appellãtis mouiuũ ſuuz * te
ſnie ¶ Mora pꝛio ⁊ tene mẽti
cis pnium cõſenſu delegati pote
coꝛdar.l.ex conſenſu ff. de app
