ñ apparet q̃liter ꝓceſſit:puto ꝙ ualeat ꝓceſſuſ:
qꝛ litigando corã cõpetẽti iudice uideẽ ꝓrogaſ
ſe iuriſditiõem ꝗᷓ erat ꝓrogabił.ſ.ordiariaʒ.nõ
at illa qᷓ eꝛat ĩpꝛoꝛogabił.ſ.delegatã.ar.i.d.l.iij.
.ff. de mi. teſ. et hoc caſu ꝓcedit illa glo.uel qñ
expreſſe ꝓceſſit iundex uc ordiarius. Scðᷣa qõ ẽ
põe ꝙ ĩ pᷣncipio delegatõis delegans carebat iu
riſditiõe:ſed poſtea eſt eã adeptus:nũqͥd reneat
ꝓceſſus. So. dicit glo.i.d.l.una ꝙ delegatio
ur̃ cõfirmari ꝑ ſuꝑnenientiam patis.ar.i.l.licʒ
. de iudi.tñ a tpᷣe ſuꝑuenientis inꝛiſditionis et
nõ prius.ff de offi. ꝓ cõſu l obſeruaꝛe. F. ulti.
Ja.de are. dicit ĩ. d.l.una gl. ꝓcedeꝛe qñ iuriſdi
tio delegãtis iaʒ erat radicata:pnta ꝙ licet exer
citiũ nõ hꝛet iã tũ electus erat iit ĩ.d.l. obpᷣuaꝛe
ad idẽ.ff.de pig.ac.ſi rem.F.fi.ff. ad treb.l. ſed
ſi ante.ſi ãt radicata nõ erar ipᷣe delegariõis nõ
nʒ delegati ꝓceſſus cũ delegatio nulla fuerat ſi
ne radice indicis ꝙ de dnio nõ ff de ꝛei uendi.
ſi a itio:æ cũ hac opione tꝛãſit h̊ Jo. an.
Adueꝛte qꝛ hãc diſtictõnem adduco ad qõnem
nõbilẽ et quotidianam. Eps cõtulit bnficiũ ãte
lapſũ meſis de quo ĩ cle.i.de ↄceſ.prebẽ.demuʒ
hñs gr̃am iur illã cle.nõ acceptauit bñficium in
fra mẽſẽ:nũqd cõnaleſcat dicta collatio cum in
fra mẽſẽ hůet ordiariꝰ collator manꝰ ligatas:uf
ꝑ iſtã diſtictõẽ dicẽdũ ꝙ ſic:ſecꝰ uzẽ ſi cõtulit bñ
ficiũ c collano ł iſtiunio ſpcctat ad ifẽioꝛc᷑.ʒ.n.
poſtmodũ ad euʒ deuoluat᷑ coſlatio:nõ t ꝑ bꝰ
xconnaleſcit collatĩo ł iſtitunio ante deuolutõeʒ

He preleriptionibus.

féam qꝛ p caſu epᷣ iſditid .
. . ictu infia mente
ſed i fo caſu nõ ſpectabat ad eũ ptas cofe 6
nec i habitu nec i actu an deuolunõem ſeinecl:
qiñ ſatis poſſet dubitari. Et in pecqn “
ipo facto ꝛecõualeſcat collatio:qꝛ nullu iuon
nẽit ðᷣ pniti: ſj ſolũ fuit ꝛemotũ obſtaculũ 86 R
adduco nõbile dẽn Baꝛ..i. l. cum uir pret de
ff. de uſuca. ubi qrit cauer ſtamuto fauore “
toꝝ ꝙ debitor exbãnitus nel condenatus pꝛo ö
bito nullum contractum poſſit faceꝛe donec ſol
uat. Contingit ꝙ prius cõtꝛaxit ? poſtea ſolnit
an contꝛactus confirmet᷑:⁊ tenet ꝙ ſic ſiue ſua
interſit ſiue non. quia non ſupeꝛuenit ius:ſz ob
ſtaculum remouetur. allegat.l. pignoni.ff. a
qui.z. C. ne tu. uel cu.l. nec puto enam in alio⸗
caſu ꝙ teneat collatio uel conualeſcat ſi epiſco
pus contulit ſcienter beneficium quod conferre
non poterat: quia obligatus eſt ad conferendũ
aliud ne ille decipiatur:ut in. c. inter cererg de
preben. ergo ſtarim quod ad cum fuit deuoluta
ptᷣas cõualidata fuit illa collatio ſiue inſtuutio
cum non requireretur alia traditio. ad hoc.lſi
rem alienã i fi.ff de pig. acti æ quod nõ i ſimli
HBar. in. d. l. cum uir predium: ex quo dicu tbi
46 HBarſq ſi aliqs nendidit ecclie ꝛem alienamet
uenditor ſuccedit domino ꝙ ſtatim tranſit mtile
dominium in eccleſiam: ratio quia non ꝛequiri
tur ibi traditio.l.fi. C. de ſacroſanc.eccle.: n
tererat uenditoris contractum confirmari cum
ipſe eſſet obligatus ex contꝛactu ſuo ¶ Sed iß
ſupponimus ꝙ collatoꝛ non eꝛat obligatus ad
aliud beueficium conferendum. utpura quiac
tulit ignoranter uel ſcienti illud conferri pon
poſſe peꝛ eum:⁊ tunc credo ꝙ non conualeſcit
collatio ex ſupeꝛuenientia poteſtatis:quia ſua
non intererat ut ualeat.unde opoꝛtet ꝙ inerne
niat noua collatio.ar.in.d.l.cum nir pꝛedium:
7 qð ibi nõ. Bar.⁊ in regula non conficmatur
de regu.iuris libro.vj.⁊ quod ibi nõ DOp⁊ in
.ll.ſi ſeruo qui et a qui.⁊.l.i.ff. ðᷣ pig acni.quod
puto uerum niſi poſtea fecerit aliquem actum ꝑ
quem tacire nideatur appꝛobaſſe illam collatio
nem:cũ hic non requiratur alia ſolennitas uel
traductio:ſed ſufficit nudus conſenſus.argum
tum bonum in.c.dilecto de pꝛeben.⁊ in capitu
lo ſi tibi abſentti eo.ti.li.vj. quod nõ. Want.
in.l.quo enim ff. rem ꝛa. ba.æ quod legitur et
noratur in capitulo ex oꝛe de priuile.? nõ. bet
ſingulariter quod nemo diſcunt:nec unquoj ſig
late examinaui ſicut nunc:e ſecundum hoc pu
to limitanda ea que nota. domi de rots deciſi.
ccvij. in antiquis:⁊ pro hoc uliimo membro
facit qdᷣ nõ Mal. in dicta.l.una. C. qui pꝛo ſua
iuriſditione. ¶ Et quo ad pꝛincipale qneſitum
de quo ſupra uide per Pal in. l.prima. C. ubi
de crimi.agi oportet:ubi etiam de mateꝛia ba
betur bona glo. et per Bal. in dicta.. una er
Specu.in titu. de dele. F. excipi poteſt. quic
ſi cõmittens. Sed breuiter cõcludedo. dice ſic:

onisn

„ (nſd
enfenia ux Ncumd

zurar cctaſtnic iiin

g o
Gl teh vdloſe⸗ zunrt juſit
nnmſen anhle eiin
ichrioon attuſ 4

„gerſr pris
ifannit cvalchn,/ —

1 pltinurn menn

Nem ce oro ſernenionen Geſegmne

Aiqren aanm per gn, ullam .
mnim Auotonemn cmr ſolizo

vr fllinluu A0 l
“ idtumncfdnocclß

jramfmtimmen ter onchin
rammnio ngninnbus iſids he
mlececke .l onisuleramng ſei

ltenecorfirnaropem Puatur pſo ſacro in
PNrus bibednen dit dee urnſeni 7

Addi de inweo prenle.
Jaligenti e,nd⸗
noͤ latbitnet etis ni pprio ni
delt boni ſcen iſluntinſü n im
n.e ſlis oueni ie guo d oncen Be
Uhtelecum acgeſtpfunpto )enn doee
iimulus non teuirimr in preiidione:
Lenariac eellim niſ um us ceaiore
eſſöpreſenbentannt nclſ.e i i
Iur.nnam pno inducitvnam bͤrenzant
erfo nehfobat arelſntonen ſolnaenbo
cuiſone fabi oo izne Po
arit Ptinet as ercleſil emni ⸗
tete: i by ercla vonann un inpeni,

ſianhyi ſoto piſnonio ei,n
ſen qfi in leerh Aantid

irſeer onnͤ⸗ lrlmunln

pung ri, ae, lannini er alie⸗
isl . nſs Nietlig

hon nnug Widnancad lad
ne ſe Nthannemnci went
nridenag⸗ ſhnn Gvodadcunte dold
Dlas önalchnfl lrctlin ic in
Gum non egoinfonn ai mncſioad e
en Acniififſdeſg at ¹ god töite
Brindlam mrdimne goin
Bir/ alds ondictt he an ainnt
miwr ſueiiroomnno ſonmmminrt
Oumimun in olam ranO uo on ter
Ir bl mdito./A.de Manc acln
mmit vendiors onmonm nfrmun n
ecſe oblgams er contnen o (Sg /
ſpponims talnnon enmſclda
ud donchcun Gicedun ihra dnn
irſghonntt e cnihu fan
õ nnll
õ acſubeci
pon imerernn chen wpeodo Nr
Olotioar in,8) un urns
Prr ain cginicn
õ
2llſdu
taicvet

ſiat nona
r bbin
G.i
Aalewo anens ani.

α 2 9 4) r5 ttz Jvalalat 44

2)

——

De preſcripuonibus

i amn ante ſupeꝛuenientia iuꝛiſditionis in dele
gante delegatus exercuit aliquem actum de ſub
ſtantialibus iudicij:⁊ tunc dico ꝙ q;tũcũqʒ ſuꝑ
ueniat iuriſditio non põt cõualidari ꝓceſſus q̃a
cũ fuerit ꝓrſus nullus ex defectu ſubãlium n po
teſt poſtmodũ cõualidari.ad hoc.c.dudũ ð elc
ti. et. c.i.de li.ↄteſta.li.vi.et.l.momẽtanee. C. q
lgi.pꝑſo.uoluit in ſiłi Inn.i.c.prudẽtiã de offi.
dele. ibi aliqua tetigi. firmat hoc Bal. in. d. l.
nnica et ſpec.i loco pᷣal.nec ualebit reliquꝰ ꝓceſ
ſus cũ deficiat ĩ fũdamẽto.d.l.momentãee ⁊.d.
.c.dudũ aut nil ðᷣ ſubãlibꝰ fuit actũ tpᷣe ſuperue
niẽtie iuriſditõis:⁊ ſic ſolũ qrit᷑ an firmet᷑ ᷣlega
tio ⁊ cõiter tenet᷑ illa opi. Jac.de are.S.ſcripta:
ut habet᷑ ꝑ Bal.in.d.l.i.C. ubi de cri. agi oʒ:
ubi ꝑ alia vᷣba dicit ꝙ aut ſuꝑuenit inꝛiſditio ex
cã de preterito et ↄfirmatur.d.l. obfuare in fi⸗
Aut ex cã de pñti pꝰ delegarõem orta ⁊ ſecus:
ut ĩi. d.l.ſi a titio ubi dr̃ ꝙ ſi emi füdũ ab co qͥñ
erat dñs:lʒ poſtea efficiat᷑ dis ñ ꝑ hoc ipſo fac

a to ĩ me trãſit ginnlae hoc m̃ an ⁊? qñ ocmſ a

pᷣncipio nullus cõualidet᷑ iuꝛe ſupuemete:dic ut
plenius nõ. Bart. in. d. l.cum uir predium. hoc
iñ ultimum membrum limito niſi poſt iuꝛiſditio
nem de nono ſuperuenientem delegans ſeceri:
aliquem actum per quem nideatur approbare
pᷣmam legationem cum ſufficiat ſolus conſenſuſ
ad hoc.l.ſi filiuſfamilias.ff.ad mace.et cle.i.de
ꝓcurato. ꝙ t õ.dictum eſt de electo delegante
ante confirmationem non bene procedum ð in
re canonico in dignitatibus eccleſiaſticis per.c.
gauaricie de elec.li.Vi.quia qualitercunqʒ ſe ige
rit ante confirmationem pᷣuatur ipſo facto iure
ꝙ prius habebat:ut ib i ⁊ hoc idem ſentit Jo⸗
addi. ſpe.in loco prealle. .
I5 CKaſus: Oui ali
nõ pᷣſcribit nec ẽt is qui ꝓprio niſi ha
deat bonã fidem ⁊ iuſtum titulũ ita fũmat Jo.
an. et ſatis ↄuenit lie quo ad coꝛicem Sed ad
intellectum adde ſi pᷣſumptio ẽ ↄ eum hoc dieo
qꝛ titulus non requirimr in preſeriptione qᷓdra
genaria ) eccłam niſi cum ius cõe uel preſũptõ
eſt Z preſcribentem:ut in.c.i..e.ii.li.vi.diuidi
tur.nam pᷣmo inducit unam ꝛõnem p archiepᷣm
et o reprobat excuſationem ipſins peꝛ locum a
diniſione. fa ibi nos igitur.¶ Nõ. p̃ᷣmo ꝙ to
ta ſardinia ꝑrinet ad eccleſiã romanã nullo me
diante:et ſic hʒ eccla romana iura imperij. Ibi
geʒ ſicnt hʒ ĩ toto pꝛimonio ecclie ut ĩ.c.ꝑ uene
rabilem q fi. ſint le.et habnit papa illam inſulaʒ
ſaꝛdinie ex donatõe Cõſtannini et alioꝝ impeꝛa
toꝝ una cũ alijs ꝓuintijs ut i.c. tibi dno et in
c.ego ſodonicꝰ.ixiij.di.æ.xc vi.di.conſtantinaus
7 de ſicilia qliter ꝑtinet ad ecckam romanam:vi
de ĩ. c. mãdata de pᷣſũp.⁊ melius i cle. paſtoꝛalis
de re iudi. z.c.ad apoſtolice. e. ti. ſi. vi. de roma
nide ĩi. c. fũdamẽta de elec.lſi.vi. ¶ Mõ.ij.ꝙ ua
let ar. de roto ad ptem: hs. n. ius in toro fdat
irẽtõem i qiibet eius ꝑte. æ ẽ ar. m Moſt/ꝙ co

Lmites ⁊ dñi tpᷣales fũdãt ĩtẽtioneʒ ſuam de iure
cõi quo ad res ſi as ifra limites ſue terꝛe de q*
uide ꝙ nõ. Jo. an. .c. fi. de offi. archi. ꝙ intelli
go reſpectu iuriſditionis ñ ãt reſpẽn ꝓprietatis

ν οn fde en, ſid O. a eſeS n, Palo 6

rexꝝ ⁊ bonoꝝ ifra limites exiſtẽtiũ:ſiẽ de impera⸗

tore reſpectu totiuſ orbis nõ.i.l.bũñ a ʒenõe.C.
de quadri.pᷣſcrip Et idem dico ĩ papa quo ad
patꝛimoniũ eccłe fũdat.n.itẽiũ ſuum quo ad iu
ra imperialia nõ ãt ĩ ꝓpetate bonorũ.ar.i.d.c.
uenerabilem ⁊ ĩ.l.traditio.ff.de acq.re.dnio
⁊.c.nuꝑ de dote pꝰ diuor.reſti.Et arguit h̊ pa
pa de toto ad ꝑtẽ.hꝰ mõ ducatꝰcaloꝛitanꝰẽ ĩ ſaꝛ
dinia: ſed tota ſardinia ꝑtinet ad ecclłeſiam rõa
nam imediate:ergo z ducatꝰ calantanus. ſile de
reli.do.cum uenerabił. ¶ Mõ.t᷑tio ibi ad ius
⁊ ꝓↄpᷣetatẽ ꝙ dñiũ ꝛei feudalł ẽ peneſ dnm feudi
2 itelligit Inno.ĩ qnio diꝛecto. utile.n.. penes
naſallũ ſᷣm eũ ad qð allegat Hoſti. d. c. nuꝑ illð
c.ſolũ ꝓbat ꝙ ↄcedes feudũ dẽ dũs ⁊ hoc cla
riſſimũ:ſʒ difficultas ſtat i uidẽdo quale ius ha
beat uaſallus. Inno.n. ut hic nides dicit ꝙ nii
le dñium ꝙ nõ.ſed nihil allegat.ego allego tibi
tex.in. c.i.ĩ qͥ. cau.fen. amit.collatõ.x.ubi dr̃ ꝙ
ꝓpetas remanet apud dñuʒ. uſufructꝰ vVo trãſtt
iĩ uaſallũ.ſʒ Hal ibi diẽ ꝙ uſufruciꝰ põit̃ ibi ꝓ
utili dñio qð dicit ibi nõndũ ⁊ alibi poſt gl.aſſu
mit diſputationem ſuꝑ hoc.ſ.i.c.i.de capi.cor.
coll.x.⁊ tãdẽ dicit ꝓ firma cõcluſiõe tenẽdũ q;
utile dniũ cõpetit uaſallo q ꝓbat᷑ ex eo qꝛ ſibi
datur nendicatio. facit qdð le. ⁊ nõ.i.l.i.ff. ſi ageꝛ
necti.?⁊ ꝑ Inn. in. c.ceteꝝ de iudi Nõ.ibi fᷣm
cõfeſſionẽ tnã ⁊c. ꝙ cõfeſſio ſolius pꝛelati nocet
eccłie.cõcor.c.ij.de capel.mo.ſed ĩ orium facit
qð le. ⁊ nõ.i.c ij.de teſti.li.Vi.⁊ i.c.de cõſtãtino
politana.xxij.di.ubi pʒ ꝙ ĩ eccła collegiata con
feſſio ſolius pᷣlati nõ obeſt. cꝛedo hunc tex. ꝓce
dẽ cũ pᷣſũptio ſeu ins cõe ẽ õ eccliam:ut ̊ eꝛat.
nã tota ſardinia ꝑriebat ad papã ut in tex. alias
ſecꝰ: ut ĩ Srijs.æ nõ hãc limitarõem ad illa iuꝛa
hs d ĩ quaſi poſſeſſione ꝙ ẽ dare q̃ſi poſ
ſeſſioneʒ iuris exigẽdi inramẽta fidelitatis. ſic
poſſz qͥ petẽ reſtiintionẽ ſi uaſallus denegaret
tale iuꝛamẽtũ fidelitatis expibeꝛe. Et nõ. ꝙ iuꝛa
incorꝑalia q̃ſi poſſident᷑:⁊ iõ dicit q̃ſi qꝛ ve nõ
poſſidẽt᷑ cũ tãgi nõ pnit.inſti.de ꝛebꝰ coꝛpoꝛalibꝰ
7 icorpoꝛalibꝰ ⁊.l.i.in pᷣn.ff. de acqͥ poſ.(aõ
qꝙ derinẽs noĩe alieno nõ dr̃ poſſidẽ:ſed nudũ
pbeꝛe miſteriũ.is aũt poſſidet 2 ꝑ ↄſeqᷓns pᷣſcri
bit cuiꝰ noĩe poſſidet᷑:ut h̊ ⁊ in.c.cũ neniſſent ð
reſt.ſp.? nõ ꝙ ét ĩcorpoꝛalia põt qͥs ꝑ aliũ poſ
ſidẽ. ¶ Hõ. ibi Z iuramtũ æcc.⁊ tene mẽtiſ;
tenet᷑ q rſtiruẽ qð iuramẽtũ ꝓpꝛium acquiſi
nit qdᷣ nõ hic hoſti. allegans.e ad audientiam
qð metus cauſa. Idem dicit de alijs cum pecca
to acquiſitis j.de iude.cum ſit. Ego pro hoc
ultimo allego æ remitro ad melius æ pleniꝰ nõ.
in. c.ex tꝛanſmiſſa de deci.⁊.xiiij.q. v. in ſummia
7. i.q.pꝛima cito tuꝛpem æ. c. non eſt putanda:=
per JYo. an. in regula quod ſemel lib. vi.in mex
curi. Sed ex pꝛimo dicto nota. ꝙ inꝛamentum

Sa 20 fect? Xl. erns Jaere, Nir-

S? ſ* 1475 r- d ee

. ☛= S
Reſ Sh „i bena ſ— ☛ ſam ar

Vſ ſit ſ nan WIARK an= pſPrn

W ARen Tban P⸗ jre Acm

Dα☛ bene P ſarnet

xi i. d. c.cum nobis

¶ De prelcriptionibus.

nõ ipedit naliditatẽ actus Iʒ attẽtãs ſit ꝑiurus:
5 quo ꝑ Inno. er alios ĩ.c. dileco. pᷣbẽ.⁊ per

Jo. an i. d. rla qui ſemel. ¶ Nõ ultimo ꝙ i re
bꝰfeudalibꝰ currit pᷣſcriptio ẽt ↄ duim uñ põt et
tertus pᷣſcribẽ directum dnium qð erat penes
qnm utili ꝛemanente penes naſalluʒ. uide qð di
xi S.c.ad audietiã.¶ Irẽ nõ. ꝙ ecclaʒ ꝛoma
nam põt preſcribi in rebꝰciuitatibꝰ? regnis ad
eam prinẽtib pleno iuꝛe:ſed reqrit᷑ pᷣſcuptio nõ
minor cẽtenaria. uide qð dixi.S.c. cum nobis.

Dop cõtꝛa fi. tex. ĩ eo q dicit ꝙ poſito ꝙ b?
caſu locum babuiſſer pᷣſcriptio:iñ cẽtenaria pre
ſcriptio qᷓ ſola currit cõtra ecclam romanam ꝙꝓ
bari nõ poterit.Et ſic uẽ ꝙ tex.ſeu canõ reqrẽs
bãc pſcriprõem ſit ipoſita ueꝛbis ⁊ nõ rebꝰↄtꝛa
c.coiniſſa de elec.li. Vi. Itẽ tex.i.c.cum dilecta
de ↄfir. uti. innuit eam poſſe Pr ad idez qð

plene dix.s. e. cum nobis. ¶ So. dicit Joan.
an. ꝙ papa hic pondeꝛat fẽéum ſpeciale quo ad
bũc caſuʒ ⁊ nõ ius q̃ſi dicat ꝙ de iure bene poſ
ſibilis ẽ ꝓbatio:ſed papa credebat hic q non
poſſediſſet archieps piſanus tanto tpᷣe ut poſſet
pꝓbani pᷣſcꝛiptio cẽtenaꝛia uł ſm Hoſii Dapa
nõ. hic ꝓbatiõem teſtiũ:ꝑ quos nõ credit boc
poſſe ꝓbari alłs tñ ꝓbari poſſet per iſtrumenta
ð fidelitatibꝰ facta ꝑ ducẽtos annos ⁊ plus.pri
ma ſolutio mibi plus plʒ cum archiepᷣs non alle

gaſſet hic ꝓbatõem teſtium: æ uið qð divi i. d.
.c. cum nobis. ¶ Ex pdictis 2 ex tex. nõ. ꝙ ee
cleſia iferior põt pᷣſcribere iura ⁊ bona ad papã
ſpectãtia:ſupꝛema tñ ptᷣas pᷣſcubi nõ põt:ut di
enio ad glo. in uerbo
bõa fide:qꝛ alie ſũt faciles q̃ miia fac.pꝰ eniĩ foꝛ
mar duas qõnes et ſoluit fo nnam oppoſuõem

2 nõ reſpondet.ftio iteꝝ foꝛmat duas qõnes er

nõ ſolnit qᷓrto opponit ⁊ ſoluit. qͥnto poit duas

qones ? ſoluiipꝰ igit᷑ q̃ꝛit an ſẽꝑ ſit ſm canões
neceſſaria bona fides ⁊ rñdet ꝙ ſic ſiue agaĩ ðᷣ
iure ſpuali ſiue ciuili..c.fi¶ Agduerte m̃ ꝙ u
bicũqʒ pᷣſcriptio cauſat᷑ ex poſſefſione pᷣſcribẽtii
cõit᷑ tenet᷑:ut neceſſaꝛio ꝛeqͥꝛat᷑ bona fideſ:ut.S.

.c. nigilanti ⁊. c.fi.j.e.⁊ huic iuꝛi canõico ſtãdũ

& hodie:ẽt ĩ foꝛo cinili rõe peccati:ut nõ. Haꝛ.
i.l.puilegia. C. ð ſacr.ſãc.ec.⁊ gl.i.l̃a poſſeſſoꝛ
li.Vi. Qñq; ꝓcedit ſi pᷣſcriptio ſine poſſeſſiõe pᷣ
ſcꝛibẽtis: ut actiõibꝰ⁊ ſilibꝰ⁊ tũc Mã.i.l.ſequit
.F. ſi uiã. ff. de uſuca.dixi ꝙ nõ reqrit᷑ ibi bona
fides qꝛ pᷣſcꝛiptio cãtuꝛ ex negligẽtia ñ p
Ego hunc articulnm plene exaiabo.j. c.fi¶ ¶2
gl.qᷓꝛit añ pᷣſcribẽs dẽ eẽ ĩ bõa fide ꝛeſpõdet ꝙ;
cum credit tradentem eẽ dnim uł bre ius diſtra
hẽdi Iʒ erret ĩ facto.ego gnãliter dico ꝙ bonefi
dei ẽ cũ nõ hʒ notitiã rei aliene.ſicut ille dꝛ ma

lefidei:qͥ habet notitiaʒ rei aliene: ut ĩ.c.ſi uiꝛgo

xxxiiij.q.ij.ita ꝑ Friũ dr boefidei q poſſidʒ co
giratõe dñi:ita ut nõ erret i iuꝛe.qꝛ error iuris
nõ excuſat ĩ pᷣſcriptõe:ut.l.nunq.ff de nſuca. ⁊=

c. dudũ ge deci.nõ.gl.i.c.apoſtolice de dona.
Arit an bonafides pᷣſumat᷑ glo. ꝛñdet ꝙ ſie
qꝛ pſumi ignorãtia niſi ꝓbet᷑ ſcia. Idẽ nõ.i.c⸗

etentis

UCn

ſanctoʒ. ð. e. Excipit gl. quattuor cãns. pmus ſ.
fuit facta denũciario acquireti ꝙ ꝛes eſſet alteri
. „ e t alteri
us. E. de rei. uẽ. ſi fũqũ.ſecũdus ſi rẽ acqſiuit 3
ius.l.quẽadmodũ. C. de agri.et cẽſi. i. vi. Ta
tius ſi emit a procuratoꝛe meo ꝑ colluſione 1e
Quaꝛtus ſi emit a ꝓdigo uel luxuꝛioſo cui bo
nis iterdictũ e cum ſciret illum ꝓtinus cſũptu
rũ pecuniã:iura allegãtur in glo. Examinemus
nũc regłam ⁊ caſus exceptos.dicit n. p'gl re
gulariteꝛ bõa fides pᷣſumit glo. i. c. dilectio. xvj.
q.iij. dicit ꝙ ꝑti ꝗ allegat titulũ ⁊ bonam fid 4
ſi no pot ꝓbaꝛe ꝑmitẽdũ ẽ iuraꝛe bona fide
poſſederit rem illam ⁊ iuſto titulo eam acqſient
glo .ĩ. F. alie iſti ð actio.? ĩ.l. pe. C. euicto.ſiin
pł: dicũt: qꝛ boa fides pᷣſumit¶ Aduerte ant
querit i reb corpoꝛalid aut ĩcorporalibꝰ. pecq
dicu Mar. i.l. celſus. ff ð uſuca. aut pcefſit i
tulus ẽt errore iniuſto ⁊ pᷣſumit᷑ boa fides:ut in
Ad.l.pe. C de euictio.fac.:.igit̃ S. pot.ff de lib
cã. Idẽ dicit de quolʒ poſſidente niſi alipoſſef
lor antiqor apparet. ille.n. põt bñfateꝛe illam
allegatiõem qð tutũ nõ erat ðᷣbebas ſcire ad qli
um ptineꝛe.l.fi. C. uñ ui:quo ad alium licite ·
bona fide preſumit᷑ tenere:niſi ius cõe ſibi ↄin
dicar facit.e.ti.c.i.li.vj.ſᷣm eũ ⁊ cum eo tranſit
do. Anto. hic. Sed ego allego in mã duo dict
multum notabilia. quorum unum eſt Barto et
aliud Inno. Barto. i l. fi. E. uñ ui uidetur die
tum ſuum precedens limita:e:ut mala fidel poſ
ſet allegari ꝑ antiqorẽ poſſefſorẽ.ſ.j.xxx.anos
ſed poſtea nõ ꝑ tex. illiꝰ.l fi Maʒ pſumptio na
lefidei ↄ igꝛediẽtem poſſeſſiõcm ſine titulo ioli
tur ꝑ curſũ xxx.annoꝝ ⁊ ex tunc pᷣſumitur iſiʒ
retrofuiſſe bonefidei qð ẽ ſingulaꝛe dictũ ? ſip
méti tenẽdũ ad cuiꝰcõfirmationem et ampliano
nem allego ſingulare dictum Inno. i. c. ij. dei
ĩte.reſti.ubi dicii ẽe notãdum ꝙ lIʒ qliber preſu
matur cẽe bonꝰniſi ꝓbet᷑ malus de pᷣſũp.c.fi .

ſcru i or fac.c.uno:nõ ti ſic ẽ ĩ bõa ſideiqꝛ o
ad hoc ut pᷣſumat᷑ bona fides ꝙ hẽat iuſium ii
tulum ulł ꝙ ꝓbabilibꝰ ꝛ20nib? qſinit poſſeſſione

ff ̊ li. cã.l.igit᷑. S. ii.et l.libeꝛis...fi.et ꝙ lge
te fuerit ĩ poſſeſſione.iqpoſſideri. . ſi ſeru fl.
de acqui. poſ et qðᷣ dicatur longuʒ pps arbitio
boni iudicis ꝛelinqᷣf. ff. de iuꝛe deli..i hinc dicl.
q́ ſi alius qᷓ; capirulum maioris eccleſie ſit i hol
ſeſſione eligẽdi et penit confiꝛmaꝛi ſuam electeʒ
ſuccumbit in petitione ſua:qꝛ non preſumii bo
na fide ce in hac poſſeſſione. qꝛ Zrius et eſt ie
ĩ conſimilibus. Adueꝛtẽdum in q nno. ui ſe
reſiringere ad caſum cum poſſeſſio ius:ſc
n. Har ſimplꝛ dixit ꝙ poſſides o ſus no pſu
mit᷑ bonefidei. Inno. limitat niſi ſit poſſeſſio 5
gi tp̃is uł pluribꝰꝛõ̃nibfueꝛit acqſta. hoc a
duco tex. c cum ecchia ſutrina d ca poſ. ? phe:er
.c. ad decimas de ꝛeſti. ſpo.i. vj.ĩ Vbo c n
Ex quo infero ad dem Bar. nam ſi veſerc
lõgo tpᷣe iure reſiſtente pᷣſumii bonckidei kori.
dʒ preſumi bona fides ex diuturnitate Ffla⸗
antiquioꝛẽ poſſeſſoꝛcʒ cum boc ultimum oli

iͦ uß in tceſi umn⸗

e
poſtß⸗
brblie debei
tro th ai ig n biini
cſitui oriittſic ſcſoni
ar ſſiſt a un

lbotn

„2

nico unrenin nr der a
ſn wr l ſx ir e e
Ii Idoommmrtmi dinſi
uchutine nulu ii lof l.
nehria Mra l o nno v⸗
n btret. R obs luer dl
ue go iid lin (lnlepll loniq
r oſhincerrer eouund n ind c rei
arper dmnoic cecionenn de el on
eadiſidnobts Nnce glocf ani
de deieem pprienns urtiltazidi panit
or s odictio oſſcleis m i thidaniti
Nos od nur qſ linplr es fücdat ſeſug pol
qnam dlcit le babuiſle ine nſin cä pens
1 ante omnnig peit ilan ſbi eſtiui pofe
ici k odlcien ſttopnike ranen

inunamopionez:e nileq iid
cumm ad ſeden eo. i r hee S

6 Im mebrun Orinciprleenſin ehinee

bus pſimmuu as boeſſeid hocpgl

li. Kiſffo itiaauq a Cnr
C.l ſen cosol i gant igl e iſe
litune aut iibegte prffno tin ron ſvn

ſceort alber res oſimf. bbeneſcĩ

. N⸗ derdegneſeſſtneſi, led
or ann N on
ncr in lenii Dfater in
ugnömadmni nttoinſnt
un uner ſ⸗ Ci inn ulin
bom ſce mrini aneni i t
en ſir eicil ifritan oi
v Aro he G gg al hoſn niol
nulum notab io ovonmmn Mun el Brce
au Im Bim i1Ai fnort
in ſuunorcns niar n nlr idt
ſtagm oniqore poſſ ſori /j n it
lpoſtano grer M My bonptonn
cca z igredlern poſſeſtan ine iſo
ü
õ
õõ
nen MMegd wgiintdumn Inditi
ire rch odicha ee willun ghatan
nnmn ir bof ippi nnsde ihll
ſcn ior f c Moin fcidin
a1boen imi von ſigt di
on zomſid nic iin e
dRdligi Ki lcuſil
ieiwti ſeſie hiiin i
.ani N0 da dnnn tef,
nifienrntl
apinſen mnifenti

—
Qa

4

iu.ii.vVi.

V. ĩ. ſe. paſ ſovi ſit &te alaſg Den — ſal- refora 1

/
, 4
— g W.ρνWmiεXQͤ. ſan , .

Se preſcriptionibus:

i facto ⁊ ꝓbabiliteꝛ ignorari poteſt. pᷣeedẽs vo
cõſiſtit ĩ iure cuius ignorãtia de facili nõ pᷣſumi
tur. ꝓ hoc rla ignorãtia:⁊æ regula pᷣſumit᷑ de re.
Nuũqͥd ãt antidori poſſeſſori ſit ꝓdi
tũ aliqð remediũ ↄ ſm poſſoꝛem dic ꝙ ſic ẽt ſi
pᷣſumat᷑ bona ſide poſſidẽ.põt.n.iplorare iudi
cis officium :ł itẽtare ↄditiõem.l.ſi coloni.C.de
agri. ⁊z cenſi.li.xi. Ita nõnt᷑ uoluit Inn. in. c. ſe
pe ꝓpe finem de reſti.ſpo.qð dicit nõndũ pro
poſporibus prioribus eccleſiarum q amiuunt
eaꝝ poſpionem nec pñt ꝓbare ſuam canonicaʒ
iſtitutõeʒ. fiet eim eis reſtitutio ꝓbata antiqori
pſpoione:lʒ non ꝓbet ſpoliationem dicta.l.ſi eo
loni æ.iij.q.i.reintegrãda.⁊ idem uoluit Maꝛ.
i.d.il.ſi coloni:⁊ſtrigit tamẽ hoc õ malefidei poſ
fForem:ſed glo.in.l.in cinile.C. de fur.nẽ ſentir
ſimplł. cum Inno.ſed Maꝛ. remittit ad nõ.ibi
ꝑ eum in.l.fi.eo.ti.ibi enim ⁊ ĩ.l.remqʒ.ff.ð ac
qui.poſ.diſtiguit ꝙ aut ſus habuit ab auctore
uicioſo:⁊ põt agi õ eũ ut ſic mala fidðᷣs auctoꝛiſ
iſtum aliqualiter afficiat. ar.ĩ aut male ſidei.C.
8 p̃ſcrip lon. temp. Idem ⁊ fortius qñ iſte fus
ẽ in mala fide ⁊ ſic intelligit.d.l.ſi coloni: ſecus
dicit ubi fus ẽ i bõa fide ⁊ habuit ab aucroꝛe ñ
nicioſo tunc enim tenet ꝙ primus non agit ⸗
m per.l.ſiue ãt.ꝗ.ſu duobus.ff.de publici.ubi
dẽ ꝙ ſi duo emerunt rem a diuerſis quos puta
bat dnos ⁊æ cuique tradita fuit ſuo tpᷣe poſfio:
potior nũc eſt pſfor et non ille qͥ primo poſſio
nem habueꝛit. ¶ Sed mibi plus placet dictum
Inno.⁊ glo.in.d.l.in ciuile ꝑ.l.ſi coloni q̃ loq
tur indiſtincte:æ ar. eoꝛum ꝑ nõ. in.d. c.reitegꝛã
da ⁊z per Inno.i.c.pꝰelectionem de ↄceſ.pᷣben.
iĩ fi. æ ad.l.ſi duobus.ſendeo ꝙ loqt᷑ cum liquet
de defeetu ꝓprietatis utriuſqʒ:iõ ĩ pari cã poti
or ẽ ↄdictio poſſidẽtis:ut ĩ rła ĩ pari cã.li.vi.ſʒ
nos loqmur qñ ſimplłꝛ qͥs fũdat ſe ſuꝑ poſfione
quam dicit ſe habuiſſe ⁊ ſine iuſta cã perdidiſſe
2 ante omnia petit illam ſibi reſtitui ꝑ officiũ iu
dicis łꝑ ↄdictõem.il.ſi coloni ł.c. reintegranda
m unam opioneʒ:⁊ nide q̃ dixi i.d.c ſeꝑe et.c.
cum ad ſedem eo.ti.⁊ hec nõbis. (Aaenio ad
vm mẽbrum principale an.ſ.in rebꝰincorpoꝛali
bus pᷣſumatur qͥs bõefidei.ðᷣ hoc ꝑ gl.⁊? Bar.
i. l.i. F. ij. ff. ð iti.actuqʒ pᷣna.ꝑ Cy. ⁊ alios ĩ.l.i.
C. ſi ſerui.cõis opi.ẽ ꝙ aut agit᷑ de pᷣſcꝛibẽda
fuitute aut libẽtate. pꝛimo cãn non pᷣſumit᷑ bõa
fides:qꝛ qlibet res pᷣſumit᷑ libera ⁊ ſic ẽ pᷣſũptio
poſſidẽtem. ar.in.l.fi. C. uñ ui:dicũt tñ Cy.=
Haꝛ. q; ad pᷣſumẽdam bonam fidem ñ exigit
ut ꝓbet᷑ titulus:qꝛ ĩ iſtis icorpoꝛalibꝰnõ ẽ neceſ
ſe ut ꝓbetuꝛ titulus:ut i.l.ſi qs diuturno.ff.ſi ſ
ul.uen. ſed ſatis eſt aliqd ꝓbare ꝓpt᷑ ꝙ ipſe mo
tus ſit ad credẽdũ pᷣuitutem ſibi ↄpet᷑e allat.l.i.
F. ſed ⁊ ſic.ff.de aqua quotidi.⁊ eſti.⁊ ſuffiẽ ſʒ
r. ꝓbare ꝙ ð hoc erat fama i uicinia facit
cp nõ. i. c. iquiſitioni de ſen. ex.⁊ i.l.ij. C. ſi ſuuſ
lli.ad decu.aſpi.li.xi. ¶ Ideʒ ſi erãt ibi ſigna
uie vł alia neriſimilia qᷓ pnt aium adducẽ ad cre
cdulirarẽ iſtqm. Ego dico hãc opi. imitãdam ut

precedentẽ.ſ.cũ poſſeſſio eſi recens: ſz ſi g lõga
tpᷣa poſſedeꝛit preſumit᷑ bõa fides. ar. c. i. e. ti. i.
Vi. nam ſi poſſeſſio habita iure reſiſtẽte pſumt P
iuſta ex diuturnitate tpis ut. S. dixi ſm Inn. foꝛ
tius pꝛeſumẽda ẽ iuſta ĩ cãn nr̃o hoc ꝓdo P. c.
ci ecclia ſutrina 8 cã poſ.æ porte. nã ibi loqutẽ
de poſſeſſiõe ĩcorpaliũ æ &̊ acquiꝛcda qdã ſerui
tute ĩ iure eligẽdi 3 canõicos eccle cathedrał iu
re eẽt reſiſtẽte æ tñ nõ fuit opꝰ ꝓbaꝛe bonã fidẽ
hoc ẽt ſẽtit hic JInn. dicẽs ꝙ ꝓpter pᷣſũptionej
q̃ eſt ↄ preſcribentẽ ſeruitutẽ ſuſſicit allegare ti
culũ:ſed nõ ẽ neceſie ꝓbare ſʒ ſufficit ꝙ ꝑ lõgũ
ip̃s.ſ.ꝑ.x. ãnos ĩter pnᷣtes ⁊.xx.ĩter abñtes ⁊ ᷓ
eccleſiã:ꝑ.xl.ãnos fuit uſus guitute illa dño ſciẽ
Ic ⁊ nõ odicẽte pᷣſumit eni debitum hoc ius ſeu
ſeruitꝰ ex ea cã ꝗᷓ prendit᷑ preceſſiſſe.f. ö̊ uſu. cũ
de ĩ rem ueſo:æ. f. de aqua plu. ar. I. i. F. uiti.
Aduerte mñ qꝛ iure nzo nõ ſufſticit bona fides:
ſed requiritur timiius cum ius commune uĩ pre
ſumptio eſt cõtra preſcribentem: ut ĩc.i.E. ti. lie
Vi. ſed itelligo hoc ꝓcedẽ ĩ pꝛeſũptione urgenn
nõ autẽ in qualibet pꝛeſumptione: utputa quia
epᷣs exigit grauamina ſeruilia a ſubditis. pᷣſumi
aur enim ꝙ timore ſubditi preſtiterit:ut nõ. hic
Inn. 7 Jo. an.ĩ.d.c.i.? ꝓbat᷑x.q.ĩij.qꝛ cogno
uimꝰ æ. i. q.i.nullꝰ ui ſi charitatine qͥs fuit recep
tus longo tpᷣe ad domũ amici. iux nõ. in. c. cum
eccłia ſutrina ð cã poſ.?= ꝓprie. Secus ãt qñ cõ
curꝛit modica preſũptio:utputa qꝛ res preſumiẽ
libera.hoc enim faciliter tollit᷑ ex alijs ↄiecturis
ut ex curſu longi tpᷣis.ax.ĩ.d.l.cum de in rẽ ueꝛ
ſo ⁊ i. d.i ſi qͥs diuturno:⁊= bec bene notabis ꝓ
ĩtellectu erc alſe eafu pricipali cum agit᷑ de
pᷣſcuibẽda libeꝛtate cõiteꝛ tenet᷑ pᷣſumat᷑ bõa ſi
des:qꝛ bʒ füdamẽtũ preſũpniõis iuris pro ſe de
buit eni cꝛedẽ rẽ talẽ eẽ qtis nãliteꝛ eẽ dʒ ut nõ.
Cp.. d.l.i.põt tñ ex aduerſo ꝓbari mala fides
ii ex fama ni qꝛ dixit ex iudiciũ ?ᷣ qͥd ſite:ut nõ.
HBar. . l. celſus.ff. de nſuca. nã bona fides 2 ma
la cñ ↄſiſtãt ĩ aio nõ poſſũt ꝓbari niſi ꝑ piectu
ras:ut ĩ.c.ij.de renũ.li.vi.⁊.l.dolũ.C.ð dolo.
¶Expedita rła uenio ad cãus exceptos.⁊ prio
glo. excipit eaſũ cum iternenit denũciatio.il.ſi fũ
dum. C. de rei uendi. dic ꝙ aut ĩteꝛuenit denũci
atio ab initio Scius:ut quia dum qͥs uellet rem
emere fuit ſibi denũciatum ꝙ non erat uẽdẽtis
ſed alteꝛius:⁊ ex hac denũciatione Sſtituitur in
mala fide ſic loqt. d.i.ſi füdũ aur denũciatio fu
it facta ex poſtfacto ⁊æ tũc ſecus niſi fiat ĩ vᷣfectũ
Put hẽtuꝛ ĩi.l.ut ꝑfectiꝰ.C. ð̊ ãna.excep.⁊.xvi.
q.iij.O.põt uið ĩ ̊ qð dirxi l.c.nihil ⁊.c.ſancto
rum. S.e. ? in.c. grauis ᷣ reſti.ſpo. ꝛ caſus ſi
res fuit acqſita õ ius ꝓ hrła qͥ ↄ inã mercaĩ
de ꝛc.iur.lſi.Vj.hoc neꝛum niſi lõgo tempoꝛ poſ
ſediſſz: ut. S. dixi. ¶ Ex quo infert ꝙ emẽs ꝛem
eccleſie ñ ſeꝛuata iunis ſolẽnitate pꝛelumiĩ in ma
ſa fide. ad hoc q le. æ nõ.ĩ.c.ij. de re. ec. nõ ali.
li. vi. æ nide qð dixi.S. e.de qᷓrta. Item ſcias ꝙ;
ĩ uſucapioe ſeu ĩ prepſcriptõe iuꝛis error nocet:
ut.l. nunqᷓ. ff. de uſuca. ſz in acqᷣſitione fructunʒ
. i

C2 enieng vrr n al⸗fehel y anßyoſors- ſPsſcreat

„ 9r& dan — °*

ppacr aun a — £☚
, 7 1
7 .

Me preſcriptionibus

non nocet: ut i. l. ſed ⁊ ſi. . ſcire. ff. ð̊ peti. here.
nõ. Oy. in rla poſſeſſoꝛ de re.iurx.li. Vi.? glo in
l. ſi fur. ff. de uſucap. dicit iñ Har. i. d. . ſciꝛe
ꝙ iſte qui allegat iuris eꝛꝛorẽ debet hoc ꝓbaꝛe
qꝛ ſcia rłariier pſumit: ut in. l. leges. C. de legi.
qð ẽ nõndũ.ſacit qð le. ⁊ nõ.in.l.late culpe. fl.
de ner. ſig. ? Bar. in.l.qðᷣ nerua: ff. depoſi.boc
inñ ſubtiliter limitat ibi. Har. qñ qͥs poſſidet iu
re reſiſtẽte: ut qꝛ aliqᷓd ꝓhibet uel precipit fieri:
iñ̃c.n.pſumit᷑ qͥs ĩ mala fide ⁊ ſic intelligit. d.l.

gquẽadinodũ de agri. z cẽſi.? rłam qͥ õ iuꝛa: ſed

qñ poſlidet qͥs iuꝛe nõ afliſtẽte utputa ut reſtin
ſiat coꝛã. Vij. teſtibꝰals ñ naleat:⁊ tẽ ñ pᷣſũit bõe
fidei in. d. F. ſcire. Ego dubito an hec reſtrictio
ſit uera li enim ex eo ſolo ꝙ poffider Fnitutẽ P
ſumitur male fidei:qꝛ res preſumit᷑ libera:ut no
juit ipſemer Mar.i.d.l.i.fortius debet preſumi
male fidei ſi poſſidet iure ſibi non aſſiſtẽte.prete
rea quis preſumit᷑ ſcire iura:ut in iuribus palle.
ergo preſumirur ſcire quia ſibi ius non aſſiſtit:
nec ob.tex. in. I. ſcire qꝛ nõ dicit ꝙ talis nõ pre
ſumatur male fidei:ſed ſolum dicit ꝙ ulle qui ea
rat in iuꝛe non ẽ pꝛedo qꝛ dolo caret ⁊ ſic pᷣſup
ponit erꝛorem qͥ non ẽ pſumẽdus niſi ꝓbet ex
cõiecturis:qꝛ ignorantia iuris nõ pᷣſumituꝛ: ut
in regula ignoꝛãtia ð ꝛe.iu.li.Vi. ⁊.l.xła.ff. ð iu.
et fac ignoꝛ. uẽ autem coniectura ꝓbabil ſi eꝛat
poſſeſſor ſimplex ꝑſona uel mulier. ar. in.l.cum
de indebito. ff. de ꝓba. łeꝛor iuris erat ꝓbabi
lis: ut in. I. rła allata z. e. cum dilectus de cõſue.
nõ. Joã. an.in. c.i.de priuile.li.vi.facit qdð no.
Inno. i. . ꝑ tuas.ij. de ſimo. Et ſi qras qᷓre in
uſucapione nocet iuꝛis enor ⁊ nõ acqſitiõe fꝛuc
tuum. Hñdet Bart. i. d. S. ſciꝛe qð ĩ uſucapiõe
reqriĩ uerus titulus kiuſtus eꝛror: ut in. d.l.cel
ſus ð uſuca.ſed error iuris non eſt iuſtus:ergo
ad uſucapionem non ſufficiunt: ſed quo ad ac
quiſitiõem fructuũ nõ requirit titulꝰ:ſed ſufficit
ꝙ abſit mala fides ꝗᷓ abeſt ubi ẽ iuris error. ux
i. d. F. ſcire ⁊ itellige de acq̃ſuione fructuum fiẽ
da:ut a bone fidei poſſ. ſſore. talis eni enãs eqͥ
paratur i hoc bõe fidei poſſeſſori:ecꝰ at ſi aget᷑
8 niucapiendig fructibus quia tũc exigut᷑ neceſ
ſaria ad uſucapionem. iuxta nõ. in. I. ſequituꝛ. S.
fructus.ff. de uſucap. in.i.ex diuerſo.ff. de rei
nen. in. d. F. ſcire. Tertius caſus exceptus cũ
qͥs emit a ꝓcuratore ꝑ colluſionem ⁊ hic caſus
clarus.nam colluſio tegit malam fidem.j.de
collu. ꝑ totum. Quaꝛtus caſus ſi emit a pro
digo uel luxurioſo c. Cõclude ⁊ hoc latnꝰ ⁊ me
lius pꝰ Har. in.l.ſiqs cum ſcire.ff. ꝓ empt. ꝙ
aut qs emit ab eo cui bonis fueꝛit iterdictum ⁊=
nõ uʒ octus nec trãſfert᷑ uſucapiẽdi cõduio: ut ĩ
.l.qᷓ fundũ. S. qᷓ ſciens. ff. ꝓ empto ¶ Aut emit
ab eo cui nõ erat bonis iterdictũ ⁊ tunc aut ſci
ebat eum conſũptuꝝ:ſed ignoꝛabat i quem uſũ
et ualet et põt uſucaꝑe:qꝛ è bone fidei:ut.d.l.ſi
quis cũ ſciꝛet:aut ſciebat ꝙ in aliquem malum
nſum nolebat expendeꝛe pꝛeciuʒ et n nalet i. d.l.
li ꝗs ĩ fi.maxie ſi ille erat mior:ut.l.ſi nero ñ re

αα Ex pdẽis decidit̃ qõ ð eo qui e

muneradi. . ſi adoloſcens luxuriofus f nt

. mMit ab exn
iludo:æ ↄcludo ꝙ aut uẽdidit oluſori 7 o

ctus nec tenet᷑ uicto uẽditoꝛ de
ſimul delinquant ut iĩ. l. fi. eic auarmin gann
nõ da. ? per ↄſequẽs cuʒ ſit ĩ mala fide ⸗ dan⸗
ſit a iure ꝓhibitus non poterit pꝛeſcribere:
nẽdidit alteri æ ualet ↄctus.l.fi. ff. de alea 25
quia is qui ſoluit ludẽti ſoluit nõ oĩno cöͤſt .
turo:quia forte põt ninceꝛ ſm Haꝛ.i. d. lſi 6
qð nõ.⁊ ꝑ conſequẽs ſi res erat aliena Lbon
fide qͥs emit poreꝛit pᷣſcribeꝛe. ¶ go. richn⸗
liter op. tex. ⁊ 3 ꝓxime dicta ĩ eo cjin pſcii
tione reqritur bona fides de.l.? gñaliter.ff de
noxa. ubi dẽ ꝙ ſi egi actione noxali te nome
alieni ſerui qͥ bõa fide tibi ſeruiebat:tuqʒ mibi
illum tradidiſti ꝓ noxa: poſſum ego illum fnn
nſucapeꝛe:łʒ ſciam ꝙ alienus ſit. Acd idem
ponit de. c.placuit:ut quicũqʒ.xvj.q.iij. udi ſo
ca cõuerſa ad fidem ſm diſpoſitiõem. c i.5. eo
qs ſciẽter pᷣſcribit.¶ Blo. no ſoluit ſed dic ad
.I. gnaliter ꝙ qꝛ dnis tenebatur ad eſtimanõem
danni uel ad dandum ſeruum pꝛo noxa uideor
ab eo hꝛe cãm ſi id a poſſeſſoꝛe bõe fidei conſe
cutus ſum.poterit enim dñs uẽedicare offeꝛedo
eſtimatiõem litis quod cum ñ fecerit ur̃ ↄſeliſſe
ut fuus datus eſſet ꝓ noxa. aꝛ. in. I. alienationis
nerbũ.ff.de uer.ſig. ad.c.placuit.dic ut dictum
fuit ĩ. d. e.i. ¶ Tertio principaliteꝛ glo. qntt en

mala fides tꝛadentis noceat accipiẽti cum bom

fide.glo.primo dicit ꝙ ñ ꝑ.l.an uicium.ſſ.ðdi
uer. temp.pre. in Srium adducit aut male ſide
.C. 6 preſcrip. xxx. an. glo. vrñder diſtiguedo
ĩ pᷣſcripiiõe lõgi tppis:ut.x. uł.xx annorum noce
at mala fides tꝛadẽétis ut i. d. aut. ſed ĩ pſeripnio
ne longiſſimi tpis ut.xxx. vł.xl. annoꝛum ſæ?:t
in. d. l.an uiciu. dic latius quod quedã ſũt uicia
realia quedam perſonalia: realia ſũt que ipſa ꝛc
comittur: ut ſi res ẽ furtiua ulł uioleter poſſeſſa
2 hoc nicium tranſit ĩ poſſeſſorẽ ſucceſſorẽ elð
iure ciuili quo ad pꝛeſcripnõem lõgi tppis. ixiul
.xx. annoꝝ: ut iſti. de uſuca. F. furtiue cumn ſe. cl
.l. uicia æ ibi bo. glo. C. ðᷣ acq poſſ.ſed i pfen
tiõe.xxx. ulł.xl.ãnoꝝ ſubdiſtigueduʒ ẽ ꝙ aut lod
mur i ſucceſſore ſingulari et ð iure ciuil iſte pꝛe
ſcribit: ut nõ. i. d. F. furtiue ꝑ.l.ocs et.l. i. C.
pſcꝛip.xxx.uł.xl. an. enã ſi ſucceſſoꝛ ſit male ligei
ut ibi ſecus in ſucceſſoꝛe uniueꝛſali:ut in herece
qꝛ cẽſet eadem ꝑſona cum deſuncto: vt i aul. de
iureiurã.a moriete pre. ꝓpier melſuꝛaz col. lli.
uñ ſicut ipſe defunctus ni pomuiſſet pſcuber iis
nec eiꝰberes.l. cum beres. f.de diuer. ? temp.b
ſcrip. ſ ð iuꝛe cuonico ẽ dubii. de g uice qað di
xi i. c. de qᷓrta. ð. e.⁊ dic ut ibi:ſi it ſomuꝛr du
cijs ꝑſonalibus:ut ẽ mala fides poſſidentis de
iure ciuili diſtingue: ut hi glo.? plenius: ur no.
ined.l. uicia 2. d. aut. maleſidei de inꝛe canonico
uide quod dlxi i. d. c. de quaria. Seq circa pre
dicta mouet do. An. dubium qnolläen wi
ne ꝙ ſumus in calu ĩ quo e jure ciuili pcegie

—
—

. Aa
S

. rtratanil
an ⸗ ſontma iſ
4 oltc eine nöict
iuremni nocen ne irn
unnn a iuſt i coin
eteintan u⸗ i r
e bi pinnie ehr
poterupe adento

cumceli
1es Eanmnin , i

.
d.cU s Morss

Gre o
unrmſail nn d
cſut non orget 6 8
ſedaceumn 0. don ln
6 nnlcedon- —

Krdicſckde igon
uurcnmnh mun un ail

Erbot uſi no n, ſennfey elan l
nia bis hreſ ibl ann nen; d en
Ji gan detnene ſeni ruii un
E ſoſmhlimn mnd aſin /
qunrin i fiu tMp ui i
unrt ilrtiwaſi n line/ Non/
giomimatr ildun t mn iis ſn
iracſim ailr din iurai locl
Mutumur ubenuorinn Ciore montco.n
erttindede qnonn. (Ervo infen
ſn defians nae tce nnſo e pomiſ
Oreſcrhe ti er ns beres potgrit l cun
beres di ondame. Orano prinete
ier gogten Mertans ingiurecicunr done
Geiet pano dict oſtc t aun geimenu ſ
be bere.) ſed er l..ſce ciel mnen e
ſoguſturin iocſuſegngdtin uſenpie
m de bot die n miin in fo aſr ae
d.ccung gie nt bi rö, Dlinno
er bisconſcinn abizprrſcſbi⸗ Unh Vri
hoſſeſor goconencſt ſe lͤnnei
ſce aſforſfice ſa n aler
m leges ſecus ſnendre dalin
,o innoneg ſ ce r l
umn ggiecſt nſns ſ geſn e l
Miius dſcemn ſe i 7. W iens

Ngnntig z n e nſle n
Bün ſenegie po W
Ulirachröfo⸗
iib/ d c ſpin bir i
Go eCſilgnurin baſ

ftoſtrn erig
n 69 Unac iginr

imn Annderla mmn fen icni ne

nongtt. e
mtkdanninnen
ßſin iidi (Goniitit
1Gignninim cin
damiſad dandimn ſnnn o n
ie der inſiint pſſir berſtii
cums iun oorm olin dis licien i
lnniim iis mt anifinii ſ
1r fuus ollis cſir o ot, o in aſentin
bi ce er j Ncucui, den in
tridelLanominßnimn gbt
mn ichs moenis wocent accſpii nnbon
de go prino dicn fi gan neiun t
Ucr N Nre n Dtian Mduct ni naſe
