Irem placet limitatio Hoſti.ĩ libeꝛtis ecclie ne
de domo ecchie exqrat aduerſaꝛiꝰ ꝓbatiões ſuas
ʒ.c.i.ðᷣ ꝓba.⁊. C. ð edẽ.l.qͥ accuſare.pᷣdicta ad
duco ad qõnem nunqd in cãis priuatorum clici
poſſint cogi ad teſtificadum.nide ĩ hac mateꝛia
tex. notabileʒ in.c. qᷓ ꝙᷓ.xiiij.q.ij.ubi dẽ ꝙ i ſecu
laribꝰnegocijs nõ dnt clerici adhiberi in teſtes
ĩ inſo:nec ẽt in iudicio ſi tꝛãſcũdo aliqᷓ niderit
nł andierir: niſi ubi teſtes laici ñ rꝑiũt᷑:iũc.n.in
ðfectũ admittũt᷑ ne malꝰut bonꝰeſtimet᷑ ⁊ vitas
occultet᷑.qꝰcãu ẽ ĩ ꝓuidẽtia ꝓprij ep̃i: ut ãt coꝛã
ſe ⁊ ↄpetẽtibꝰiudicibꝰqut alꝛ bonorifice teſtificẽ
tur: ut diẽ ibi rex ʒ oꝛit̃ dubiũ circa illũ tex.
ntrũ poſſit reſtificaꝛi ĩ pũtia iudicis ſecularis co
ꝛ quo neꝛtit᷑ qõ an corã epo tin. Lan. ibi ſentit
ꝙ pot᷑it coꝛã iudice ſeculaꝛi ꝑ vᷣba illiꝰtex.ibi ãt
alꝛ ⁊c̃. (Sy ʒ eũ facit.xi.q.i.teſtimonium ibi
niſi in eccła ⁊c.xxij.q.ult.c.nullus ex eccłaſtico:
et nide oĩno qᷓ dixi ĩ.c.i de iuꝛa.calũ nbi exami
nani ĩtellectũ illiꝰ.c.nulliꝰ. Aꝛchi.et Mu.i.d.c.
qᷓꝙᷓ; dicũt per illuʒ tex.ꝙ ẽ ĩ opniõe epᷣi ntꝛũ ipᷣe
examiet teſtẽ per ſe uł aliũ æ ðpoſitõeʒ ꝛmittat ꝑ
tabelliõeʒ ł ſub ſuo ſigillo ad iudicẽ cãe łᷣ ut faci
at exaĩari ꝑ illũ indicẽ cãe ⁊ ita ĩtelligãt᷑ vᷣba illiꝰ
.c. alꝛ honorifice teſtificer̃ ⁊c.iurat.n.cłicꝰiĩ ma
nibꝰaltiꝰcũ licẽtia ſui epi:ut ĩ.c.i.de iura.calũ.et
hoc plʒ ⁊ ſic obfuat᷑ qñ teſtes ſũt ĩ aliẽo t᷑ꝛitõio
nt ĩ. c.ↄſtitutꝰde fideinſ.nullã.n.ptatẽ põt hẽe
index laicꝰ ĩ ꝑſõaʒ cłici ð fo.ↄpe.c.ij.⁊.c.unico
ð cle. ↄin.li.Vj. Et qͥd ſi nacillat dũ depõit coꝛã
iudice ſecłaꝛi. nide qðᷣ dixi ĩ. c. ueꝝ ð fo.ↄpe.Sʒ
nunquid naleat depoſitio ſi ſponte deponit ſine
licentia ſui prelari coram iudice ſeculari nel alio
indice non ſno.credo quod ſic: quia hoc nullibi
reperitur expꝛeſſe pꝛohibitum ex quo ſponte de
ponit: æ ad.c.i.de inra.calum.dic it ibi dixi.

—

iiu wüſuicn 8
üuerktifedi,
is hn
rinsi khinutn
iiiͦcil dnſ tüie
rihi uu
paſcer utuin
nmpimeintn ,nil/
cüic ik ſaͤß⸗
ittwcintiimn im
nlici ninifhirninil
liui tint n iieli
Eſranini glt donn ian
Ginn ictttindinmt
Mem Nrta s Nl u inim
itliſtznigbci umned
ſtitfencniemawa
Röniclihnufanti

Cunmmmnſäiztüan
Nögmithnenmn w
ſuznemeſai
ſ er.

mmaceſe Nyſctönninmmn
nöN Pemrgnor cogigd nſ
n dnitalandißaſſt nenpg
mphum imimio Dyſiiibensgtſene
wanlt r mntn tntin i⸗
it Asatilatiltmu
õ
Mcitm nit iu ueu
HAG6i, ,hidiiu
s ooit dhend achben inuſes
ainindio iniſcico dd icerir
nli vbitcſes Hiciii iiüttut nin
nit ne nnſ n bo' eſind 1 Dns
ciipuicinphri chi mi n
bindicd Mah donorite ſffti
tin (on dwücterliͦrr.
cſern ihiin lc ninſend
zmGahoin Ln ſen

aid

on erſdn Tltrrtdin

gen dd Wirokon
—– eultſioo.
chce rij an mſozer ſin.
nodin de vta caii ebi un
raro e Achiet Doid.

6cNNA
rlani i. joptide chivruhht

Etr ꝓ hoc facit iſte tex.⁊.c.iſuꝑ.S.eo.cũ multis
ſilibꝰ. ubi dr̃ ꝙ cleꝛici pñt ferre teſtimoniũ in cã
eccleſie ſne:et nil qr̃ de licẽtia epᷣi ⁊ facit ꝙ dicã
iĩ ſequẽti qõne. ¶ Irem pꝛeſuppoſito ꝙ male fe
cerit ĩ nõ hñdo lñiam ab epo ñ m ꝑ hoc ſeqᷣtur
qᷓn teſtimonium debeat ualẽ: qꝛ licẽtia ẽ qdᷣdam
accñtale ñ ãt de ſubſtãria teſtionii fac.c.i.s.e.et
.ff. e. l.i. Z młta ꝓbibẽtur qᷓ ti facta tenẽt. c ꝛur
ſus qͥ cle. uel. uo.æ ꝑ hoc ſoluo qõnem nũqd rli
gioſi poſſint eſſe teſteſ Spe. e. ti. O. itẽ excipitur
ꝙ ẽ mõachꝰ? i.v.q̃d ð mõacho tʒ ꝙ ſic:⁊ idem
de fẽe minore æ ↄuerſ ⁊ ſilibꝰ religioſ.qꝛ nõ ꝛe
piũar ꝓhibiti imo potiꝰ ꝑmiſſi:ut ĩ.c.nuꝑ.j.e.
2 H ⁊ in.c.⁊ ſi x-pᷣs de iureiurã.cũ ſi.idẽ nõ.glo.
ĩ ant.de mona.S. cogitãdũ z Mal.iĩ aut᷑.igꝛeſſi
C. de ſac.ſan.eccl.⁊ ſẽtit Spe.ꝙ nalebat teſtio
niũ ẽt ſine Iñtia epᷣi. Ego cꝛedo ꝙ a pᷣncipio de
bẽt hie ñiam pᷣlati:cũ ẽt lr̃as ñ debeãt legẽ ſine
licẽtia pᷣlati:ut xij.q.i.nõ dicatis:ſed ſi teſtificati
ſũt uʒ teſtioniũ ꝑ ſupradicta facit.l.cũ pꝛ..hẽ
ditatẽ ff.ð le.ij. Et ſatis ẽ ꝙ nõ ꝛeꝑit᷑ tale teſtio
niñ a inẽ ꝓhibitũ ſen reprobatũ.æ ponꝰ iterpᷣtã
dũ ut res naleat qᷓ; pereat ĩ.c. abbate de v.ſigif.
æ.l. quotiẽs de v. ob. allego ad pᷣdicta nõ.text.ĩ
c. aeꝛitatis. S. de do. ⁊ ↄtu. ubi er cãm mõaſteij
Et ĩ cã cꝛĩali admiſſi fuerũt ĩ teſtes abbates poꝛs
ppoſiti ⁊ alij religioſi nec aliqd ibi dꝛ de ſuꝑio
ꝛis pſenſu ſeu lñia:⁊ hẽs ibi bonũ tex.de pᷣlatis
iferioribꝰcitra epᷣm:⁊ nide ꝙ nõ.i c.cũ paſtoriſ
in glo. iii ij. q. vij. de epᷣis vo dic ꝙ quãdo opꝰ
ẽ ad eos mitti dʒ ꝓ teſtimonio ferendo:m̃ non
ↄpellũt᷑ dicẽ reſſioniũ:ſʒ ſpõte pnt:ut ĩ.l.nec hõ
re cũ aut᷑.ſe.q̃ ĩicipit.ſjͥ iudex.C. ð ſac.ſã.ec.cuʒ
glo. ſua cãoniʒata.xi.q.i.nec honore facit.c.fi.
de inra.calũ.credo mñ ꝙ in defectum aliaꝝ pꝛo
batõnum. poterit ẽt epᷣs ↄpelli ad ferẽdum teſti
moniũ ꝑ ſuũ ſuꝑiorẽ qꝛ h̊ caſu ut dixi ceſſat oẽ
pᷣnilegiũ:⁊ facit.c.dilecto.j.e.ubi ob.hac cãʒ de
põit᷑ inx a iudicãdo ut ferat teſtimõiũ ⁊ in foro
ſeculari teſtimonium ſoliꝰepi ſufficit m ſingnla
re pᷣnilegium epis ab imperatore tributũ.xi.q.
.i. im lec. Inno.in. c. nuper plene dixi in. c.ſicut
ſupra de proba.

2 p er aHπo. Cꝛimen nunc

ꝓbatũ ꝛepellit teſtem
alias de illo crie nõ dãnatuʒ:cõis dini
ſio. fa ibi ꝛeſpodemꝰ.¶ MNMõ ꝙ reſtis qũcũqʒ
toleꝛatus ipᷣe ꝓductiõis põt pᷣtextu cris obiecti
repelli nõ ſolũ in crĩali:ſʒ ẽt in ciuili:ſecus ſi fuit
deſcriptꝰi inſt?o tpᷣe toleꝛationis.nõ.n.re ꝓbat
iſtm ſi poſtea appareat inhabił.l.i.C. de teſta.
Et idẽ põt dici qñ ad dẽm teſtinʒ ihabiliuʒ ſnia
fuit lata ut nõ reprobet᷑:lʒ poſtea offeꝛãt᷑ ꝓbario
nes ſuꝑ ihabilitate: ut ĩ.c.pñtinm.j.e.ii.niſi ſne
rit appellatuʒ. Mã tũc i cã appellatõis pũt cria
obijci:ut ẽ glo.nõ.in.c.i.de excep.ſuꝑ vᷣbo per
ſniam: uł niſi ꝓbet᷑ conuptid ſeu ꝑ inꝛiũ fʒ ca ꝗᷓ
dixi ĩ. c. ſicnt: S. e. Quid ãt ĩ iudice nũq̃d poſſit
repelli ptextiu cris ſiue ſit delegatl ordiariꝰnis

¶Me ieſtibue;

plene nõ.i. c. ſciſcitatꝰ. S. vðᷣ reſcꝛip.æ aliquid per
Inn.i. e. cũ nenerabil ð excep.ſzʒ pleniꝰ ꝑ eundẽ
i. c. ſciſcitatꝰ pall. ¶ Mõ. ꝙ cõnictio ni cõfeſſio
facta ĩ nno iudicio quo ad certũ finẽ facit fidẽ ĩ
alio iudicio: quatenꝰ agit᷑ ðĩ habilitate ꝑſone. Et
ẽ rõ qꝛ q̃tenꝰ ſñia uł ↄfeſſio ĩficit ꝑſonaʒ ſeqr eã
quocũqʒ ſe uertit.ſicut ifamia ⁊ lepra lepꝛoſũ.i.
.q.i.cito turpẽ ⁊.l.ingenuũ.ff.dqe ſta. ho.⁊ nide
Fre.ↄſi.xxiij.⁊ plene ꝑ Inn.i.c.cãm qui fi. ſint
le. facit.c.teſtimoniũ.j.e.ſecꝰ qñ alia acta ſeu cõ
feſſio nõ reſpicit ꝑſonã ſʒ prinatã ↄmo ditatẽ al
terius:tũc nõ faciũt fidẽ quo ad aliũ.l.płt.ff.ð ĩ
teꝛꝛo.ac.⁊ ĩ.c.ĩter dilectos.ꝗ.nec atteſtatões de
fi.iſtru z. Lↄqrit᷑ cũ duabꝰ ſe.ff.de except᷑.rei in
di. p. S tex. æ Vvꝛ nõ ſufficeꝛe ꝙ alł fuerit cõ
nicti uł ofeſſi de crĩie ſaliẽ ĩ ciuili:ut i.c.teſtioniũ
j. eo. So. ᷣm glo.i.ĩtellige hoc qñ ꝑſeuerãt in
crie 2 diſtingue in mã: ꝓut ibi plene nõ. ¶ Oop.
fo ⁊ alr vVẽ.n.ꝙ ſi ꝑſeuerẽt ĩ crie nõ ſint repellẽ
di:ex quo hactenꝰ nõ fuerũt de crie nũc obiecio
odẽnati.ff.e.l.iij.O.itẽ.l.iulia canoniʒata.iiij.q.
.iij. S. itẽ.l.inlia:⁊ facit.l.athletas. . calũniatoꝛ
ff. ̊ his qui nõ.ĩfa.ubi dẽ ꝙ calũniatoꝛ notat᷑ ĩ
fa mia ita demũ ſi calũnie cã dãnatꝰ fuit:nec ſuffi

cit calũniatũ fuiſſe. So. glo. ꝙ fſm leges repellit

crioſus:ita demũ ſi fuit daqnatus:ut ĩ Srijs fʒ ca
nones ſatis ẽ ꝙ nũc poſſit ↄuici: ut h̊ ⁊ i.c.ieſti
moniũ.j. e. ¶ Ex quo nõ.ꝙ. l. canoniʒata Soria
canonibꝰ nõ ẽ ĩ foro canonico obſeruãda: ⁊ hꝰ
iõ qꝛ gratianꝰ icorporãdo illã canonibꝰ nõ po
tuit pᷣindicare canoni:cũ ad hoc nõ habuiſſʒ po
teſtatẽ a papa iu nõ.i.c.ij.ðᷣ reſcrip. Et dicũt
bic Ala. z Ninc.ꝙ ðᷣ iuꝛ canonico nõ ſuffiẽ oẽ
crimẽ: ſʒ oʒ ad minꝰ ꝙ ſit tale ꝙ a ꝓmotione ꝛe
pellat:et rũc cũ eo nõ fuerit diſpeſatũ. Ego bãc
mãʒ ꝛeſpectu utꝛiuſqʒ iur.plene ꝓſequar i.c.teſti
moniũ.j.eo.dic ut ibi. F gl.op.ð. c. ex ꝑte
ade.s.e.cũ ibi nõtis.ubi pʒ ꝙ nõ ꝛepellũt᷑ teſtes
pᷣtexin cris obiecti qu ſaltiʒ pnt recipi eorũ dẽa.
So. Jo. an. dupłr pꝰ ꝙ nõ dñt admitti ẽt a pn
cipio: ⁊ ſic Vbũ admitti ſtat ꝓprie. ſo ſol.ꝙ nõ
qnir admitti.ſ.iſpecto effectu.ſʒ adnerte ꝙ pᷣma
expoſitio nõ ſoluit ↄriũ.Sʒ tu dic ꝙ h vᷣbnʒ ad
mitti põt ĩtelligi ꝓprie ⁊ iproprie reducẽdo mãʒ
ad ea qᷓ plene dixi in.d. c ex ꝑie ade.ar.in.l.non
eſt nouum æ. I. nã z Dolleiones td legi.
2 Caſus.Laicꝰ in cꝛia
cetero. li n teſtificat õ cleri
cum accuſat tñ ꝓ ſua uel ſuorum iniu

ria.pᷣmo ponit rlam a qua ſo excipit ibi niſi ex
exceptionem deteiminat:ibi nec nunc. r
pᷣmo unam regulam quod nbi agitur de crimie
criminaliter nõ teſtificãtur laici ↄ clericum:⁊ ui
de tex.nõ.iuncta glo.in.c.teſtimonium.xi.q.i.q̃
ponũt rłaʒ ↄuerſã ꝙ nec admitiũt᷑ cłici ↄ laicuʒ
cũ criminalit᷑ agit᷑ ⁊ alle. ibi gl.iſtũ tex.q tin fac
P cãuʒ ↄuerſuʒ ⁊ ſiẽ laici ñ teſtificat᷑ õ clicos ita
idẽtitatẽ ꝛis nec clerici contra laicos ꝙ nõ.
⁊ ſatis bñ facit ille tex.dicit iñ ibi Hu.qꝙ de cri

mine eccl ſiaſtico poterit clericus etiam coꝛam

EGee teſtibus.

iudice ſeculari accuſari ⁊? teſtificaꝛi õ laicum alle
gat. vj. q.ij. c:i. Credo ẽt ꝙ ĩ crimie. ſeclari nbi
nõ agẽt᷑ ad penã ſanguĩs poſſit clericꝰferre teſti
moniũ p laicũ ĩ defectum teſtiũ:ne malus ut bo
noreputet᷑.ar. op.in.c.qq;.xiiij.q.ij.⁊ illud.c.ie
ſtimoniũ itelligit glo. in. c.i.li.di.qñ agit᷑ ad nin
dictã ſanguis: Mec obſtant pᷣdicta qꝛ laici exclu
dũt᷑ qm pſumũt᷑ ifeſti clericis.ij.q.vVij.laicos ⁊
c. cleꝛici quõ ceſſat ĩ cleꝛicis cũ pᷣſumãt᷑ ſãctiões
2 pꝛes ſpũales ipſoꝛuʒ laicoꝝ.xi.q.iij.abſit.xij.
.q.i.c.duo ſũt gña. 5 fo pricipalit ꝙ etiã
laico ꝓſequente iiuriã ꝓpriam contra clericum
ñ admittũt᷑ laici ad teſtificãduʒ nec aꝑit iſte tex.
ſi ſint alij teſtes uł nõ:ſed potiꝰ idiſtincte uẽ exclu
dere ꝑ ilind nerbũ aliquatenꝰ æc. Et ꝙ'ꝙ; doc.
alicubi ñ tãgãt ꝙ memineri:ego iñ ſoleo limita

re boc.c.qu delictũ de quo clericus accuſat᷑ fnit

cõmiſſũ ĩ loco ĩ quo ẽ clericoꝝ copia. uid
.n. ſi ĩ uilla ubi eſſet unꝰ clericus.certe ĩpoſſibile
eſſz hoc caſu pꝛobare delictum:⁊ ſit itelligendo
hũc tex.ĩdiſticre remanebit delictũ ipnnitũ ⁊ da
bit᷑ clico mã deliquẽdi qre ĩtello ꝙ tũc admittãt
laici ĩ defectũ ad teſtimoniũ.nã ex hac cã admit
tũt᷑ al ihabiles:ut ꝓbat᷑ ĩ.c.fi.j.ti.ꝓx.facit.c.ue
niẽs.ĩ fi.j.e.uide bonũ tex.iũcta glo.ĩ vbo ⁊ ſi
tres.. de elec. cũ dilecti:ſaltẽ qñ ex numero ⁊ q̃
litate teſtiũ nõ ſit pᷣſũptio ꝙ uelint dieere falſuʒ:
ut ĩ ſimili dic tex.i.c.ĩ fidei fauoꝛẽ de heꝛe.li.vi.
Et ubi ñ põt hr̃i Va ꝓbatio admittit pᷣſũptiua:
nt ĩ. c. pterea. . e. ⁊ i. . tertio loco. ⁊.c.lis.j.de
pᷣſum.cũ ſi.młiũ tñ facit ĩ Sriũ.l.ꝓſpexit.ff. qui
⁊ a quibꝰ.ſufficit.n.ita ſcriptũ eſſe.vi.q.iij.ſcito
te. Sed rndeo cũ hec mã teſtiũ reꝑiatur a iuẽ li
mitara mõ pᷣdicto debemus ⁊ nos ĩ caſu nꝛẽo ſic
limitare.ar.l.nõ poſſũ.ff. de legi.⁊.c. cũ dilecta
de cõfir. uti. uel iuti.Et ieptũ ẽ rlaʒ nõ fallẽ ubi
rõ nãł ſuadet:ut ẽ tex.iũcta gl.nõ.ĩ aut᷑.ut ma:
debi.⁊ facit.l.ſcire oʒ..ſufficit. ff. de excn.tu.
ubi tex. arguit ex nali iuſtitia. cõo limito h
.c.ut nõ. ꝓcedat qñ delictũ clerici dẽ notoꝛium:
iũc ẽt hʒ laicos admittẽ ad teſtimoniũ.tex.addu
co nõ.iĩ.c.cũ dilecti de pur ca. ¶ Tertio limito
ut laici rłariter nõ admittant᷑.ſ.ad plenã ꝓbatio
nẽ faciẽdã:ſed ad iudiciũ faciẽdũ ſic ſaltẽ ut ſu
bijciãt᷑ toꝛture.ar.i.l.capite quĩto cũ ibi nõ.per
HBar. ff. ð adul.⁊ ibi glo.⁊ ĩ.l.qꝛo.ff.ð edi.edic.
2 qð nõ·i.c.i.S.de ꝓba.⁊ ſentit Inno.i.c.qm.
ʒ.e. ¶ Quartã limitationẽ ſentit hic Ho. ut ꝓ
cedar qñ agit᷑ de crie crialit᷑:ut pdixi:ſecꝰ ſi ciui
liter ꝑ. c. iij. . eo:⁊ dic ꝓcedere etiam ſi agat
ad pᷣuationẽ bñficij. Mã ⁊ tẽ dʒ agi ciuilit᷑ ꝑ.c.
iij. S. e. T i.c.ꝑ tuas.j.ð ſimo.qꝛ ꝓpꝛie accuſatio
tẽdit ad diſpoſitionẽ ab oꝛdine:ut ĩ.c.q̃li᷑ et qñ
ij. de accn. Et ꝓ hac limitatione ẽ bonꝰ tex.j.e.

tã lr̃s. Idẽ ſi agat᷑ ꝑ niã iquiſitiõis nł denũtiati

onis. ar.ĩ.c.tã lris.⁊.c.qm.ð.e.ſẽtit h̊ Fre.oↄſi.
xxiij. Et facit qꝛ his caſibꝰ nõ agit᷑ ad penã nalẽ
delicri:ut.d.c.qlꝛ ⁊ qn (Mad at his caſibꝰ
admittãt᷑ laici ad accuſãdũ ſicut ad teſtificãdũ.ni
de qð dixi ĩ. c. ex ꝑte: ade s. e.¶ uĩtã Iſimitati

onem ſẽtit glo.ij. bic ut admittãt̃ laici ĩ exceptiſ
crimibꝰ: ſʒ tu ꝛeſpeciu accuſationis clericoꝝ dic
ut plene nõ.iĩ.c.cũ.p.de accu.⁊.ij.q/i.ĩ pꝛimis ⁊
.vij.q.vij. in ſũma: ꝛeſpectu vo teſtimonij an ad
mittant᷑ laici ↄ clericos in exceptis criminibus.

dic ut plene le.? nõ.ĩ.c.ꝑ tuas el.i.j.de ſimo.ni

de in. c.in fidei fanoꝛem ð hẽ.li.vj. ¶ Altimo
h queꝛit᷑ qꝛ tex. admittit hlaicos ad accuſatõem
clericoꝝ cum ꝓſequũt᷑ ſuã nel ſuoꝝ iniuriaʒ qui
ↄprehẽdant᷑ h appellatione ſuorum. So.nanio
mõ exponit᷑ ꝑ doc.qꝛ ĩ caſu nꝛo nõ ꝛeperit᷑ hoc
a inẽ. determinatũ æ ad alios effectus multifarie
exponit᷑. Nam ſᷣm Accuꝛ.illi dicunt᷑ ſui qui ꝓ
eo teſtificari nõ poſſunt:ut nõ.C.ad tuꝛ.l.pełr.
in fi.⁊ nide ꝑ Spe.i ti.de accu..iij.in princi.
Ho. dixit illos ſuos ðᷣ quibus hẽt᷑.ff.de accu.l.
.i. 7. ij. Bof. ĩtelligit ſnos oẽs illos ꝓ ꝗbꝰ ager̃
põr qͥs actiõe ĩiuriaꝝ:q̃ſi iiuꝛia nideat᷑ ſibi illata
ut bui filij nxor:inſti.de iiur. S. patit᷑.fl.ð iiurijs
.l. iẽ apud labeonẽ. S. itẽ ſponſũ¶ Itẽ ſi qs ofẽ
dit mortẽ ꝓpiquoꝝ.l.hi.tn.ff. ðᷣ accu.⁊ ſic ĩtelli
git. iij. q.xi. negãda. Ab.vo dicit hoc poſſe ĩtel
ligi ð oĩbꝰↄſtitutis ĩ pkate ł ñ dũ ſint ĩ p gradu
allegat de ſẽ. ex. ſi vo. Me. diẽ ꝙ i illis caſibus
porerit accuſa? qbꝰſine pena poterit Yberare qͥ
hñt᷑ ĩ.d.c.ſii vo. Jo.an.i adi.ſpe.iĩ.d..iij.dicit
ꝙ oẽs ſũt ſui:ꝓ qͥbus põt poſtulari:qͥ ẽ ð tertõ
ordie n poſtulãtium æ enumerãt᷑.ff.de poſtu.l.i.
in fi.cũ.l.ſe.qð putat ueꝝ excepiis ultis duobus
ibi enumeratis æ enumerãt᷑ ibi he ꝑſõe parẽtes
pꝛoni nł prone ⁊ eoꝝ liberi ꝓprij liberi fẽ ſoꝛoꝛ
ſoceꝛ nxoꝛ ſocrus geneꝛ nuꝛus uitꝛicus noueꝛca
prinignus pupillus furioſus et fatuus mihi pla
cent oĩa pᷣter iſtas tres ꝑſonas ultimas:ꝙ iſti
ñ pñt dici ſui ex q ſibi non attinẽt:lʒ ał ill ſit mi
ſerẽdũ et fauẽdũ.¶Et nõ ex hoc ⁊ ex tex.ꝙ li
cite ẽt de iure cãonico qs ꝓſeqᷓt ẽt crĩialꝛ iinriaʒ
ꝓpᷣã ⁊ ſuoꝝ:fac.c.⁊ q emẽdat.xlv.di.⁊ uide qð
nõ.i.c.ſi is qᷓ platꝰ.xxiij.q.iiij.?⁊ ꝑ doc.i.c.oliʒ
ðᷣ ĩiurijs ⁊ ĩ.c.granis ð ꝛeſti ſo⸗ Mico. ab.
egit᷑ pᷣncipalꝛ du
cauſis * obꝰ?modis ⁊ fᷣʒʒ lec.
dem ⁊? vᷣbis cõgꝛuentem boc dicit.
n cãis eccłaſticis ⁊ ciuilibꝰ pñt fieꝛi tres ꝓ
ductões teſtiũ. Ouaꝛta ãr ñ admittit᷑ abſqʒ ſolẽ
nitate legali hꝰpꝰ.ſuꝑ dictis teſtiũ. põt pꝰ iſpoꝝ

publicatõeʒ publice diſputaꝛi boc ſo.⁊ duo ſüt
dicta: m ibi et ſuꝑ.¶ Mõ p ꝙ cãꝝ q̃dã ſũt ec
cleſiaſtice quedaʒ ciuiles. Eccliaſtice pñt dici du

płꝛ uł qꝛ ſpectãt ad eccłiaſticum forum. Ciniles
dicũtur ille que agũtur ĩ foro ſeculari.nel fo di
cuntur eccleſiaſtice ſpirituales et criminales. Ci
uiles que aguntur de rebus tempoꝛalibus:et ui
de in hoc bonam gloſam ⁊ plenam.xi.q.i.in
ſumma. ¶ WMõ. ij .quod ꝛegulariter cauſe eccle
ſiaſtice ꝛegulantur in indicio ad inſtar ciuilium:

facit per locum a ſpeciali cle. diſpendioſam de
indi.et.c.i.de iura.calũ.li.vj. ¶ N tertio ibi

in legibus ⁊c̃. ꝙ cauſe ẽt ecclaſtice regulantur ĩ
iudicio ſᷣm leges ciuiles ex quo nõ cõtradicunt

ftſetcemmnchetien⸗
ennrcn ſ cun
gifanl in i
inotiiin i
jferiftr iih
mnſudtlmn an/
larmriani/ommn
rpitinnmnns ung
ſitäiurkgu din mi /⸗
Gritee henmmiäilrint
ecsitsnns nins fütin
erſcefiginnni tiin d
ichuntzccimitnnt
Ngioringiniinem.
acrſätrnaezukwae
Smutkträtmtini
mmöfntlmn dan
Entitiltin igiint
t⸗

MN
.

R

mnilkeme ſtiſiſheſ cede
n Maurlinfuntfeil
aanr niin Veſpditde zrſril
Boa msihim ki di mipegrnc
Nndeſtaſſe Pedegiſisſti
vrnt unlu b irſen oen ſton
rlocſi n Pn irl hrin ſ inii
ob ſü i p iuni nſmnhin
Ei ſtlinntaumni, fartulh /,
i GnNannu,
mmnst aummiii r gſer wrirs
rore tox ibenpyri tben ſiſor
nſocns gene mus uinicns notens
sPopllusfunioſts Afarunsſtida
Srer ſt nes gonns ünnsng ii
iſeiardſtiron aninirls Allfum
ifmici.Gndadocterer g
ime cond ds eit a ciih iinic⸗
Gorintc1 dnitn N derdiecd
sözar nigi nec
ticrisd ſd. Vidch.
1i Pecct Hnopdn d
Pogt pnohe
(üs. Cbirodlst h

nt Tbis coguanten
zen ? wbis ognannen
tics tcliix iifkl nch
Zi adnui obſcſil
müfainni eſi⸗
vorß i

cis acl

hoc dict.

ranonibus ⁊ ſic tã i oꝛdinando qᷓ; i decidẽdo at

tenditur ius cinile iuri canonico nõ pörium ? ꝓ

hoc dicto ẽ tex.i.c.i.?.ij.ð no.oꝑ.nũc.adeo ꝙ;
ubi ius ciuile expᷣſſe nõ diſpoſuit põt ti adduci
ꝑ ſile ut nõnt᷑ ꝓbat᷑ in.c. auctoritate maꝛtini de
oↄceſ.pben.li.vi.⁊ loquit᷑ ð illa ſolẽnitate legali
q hẽtur i. c.ultra teꝛtiã.j.e.et originalꝛ ĩ aut.e.
ri. F. qꝛ nero. VUltio nõ. ꝙ lʒ teſtes recipiãĩ ĩ ſe
creto ĩ.c.nenerabili.j.e.ð dictis iñ eoꝝ põt po
ſtea publice diſputari nt hic ſile ĩ electõis ſcruti
nio ꝙ fu in ſecreto:poſtmodũ tñ publicat᷑ ?æ ſuꝑ
eo publice diſputatur i.c.qꝛ ꝑꝑ cũ ibi nõ.S.de
elec.⁊ h̊ͥ potuit eẽ rõ dubitãdi.nã nidebatur qð
debẽt ſecrete diſputari de dictis ſicut ꝛcipiuntur
Sʒ alia rõ iminet i exceptõe qꝙᷓ; in diſputatõe.qꝛ
pꝰ cãu dubitatuꝛ de falſitate.S. eo.c.ij.ſcdᷣo vo
ñ. Op.⁊ uẽ ꝙ plures ꝓductões poſſint fieꝛi in
cã cũ dilatio data ad ꝓductõeʒ teſtiũ cedat ↄmõ
ðᷣbẽtis ꝓducẽ nã dilatõe pẽdẽte iudicis officinʒ
qeſcit.j.ð ap.ſignificãte ⁊.l.ſiue ꝑs.E. ð dila.
Blo metu. õrij nt arbitror exponit tex.ibi pro
ductõe.i.dilatõem:⁊ ſic itelligẽda de quarta di
latione un infra pᷣmam fam ⁊ t᷑tiam dilationem
põt quis totiens teſtes ꝓduceꝛe quotiens nolue

rit:ſed quartam dilationem non hẽbit niſi cum

oĩ ſolennitate de qua.j.c.ultra t᷑tiã ⁊ h̊ neꝝ ſᷣm
glo.niſi obſtet renũtiatõ ꝓductiõis teſtiũ uel ſi
młtitudo teſtiũ ẽ ꝓducta tũc.n.nedũ q̃riã ñ hẽ
bit ſʒ nec ttiã nec ſcdᷣaʒ.j.e.ſignificauer̃t:⁊.c.cũ
neniſſet cũ ſi. deinde ponit glo.ſm intellectuʒ ut
itelligat tex.ĩ ꝓductõe ſz ꝙ ueꝛbum ſonat uʒ nt
ĩ cã nõ poſſint fieꝛi ultra tres ꝓductões teſtium
niſi cũ ſolẽnitate legali:dicit iñ pᷣmũ fᷣuari ðᷣ fa
cto: ? illud diẽ Jo.an.tenẽdũ Hoſti plus placʒ
iſte ſcs ĩtellẽs ur tres ꝓductões fiãt i una dila
tõe ar.ff.de.v.ſig.ter enixa.un ibi a diẽ ꝙ nõ
dixit dilatõem ſʒ ꝓductõem q ſunt diuerſa. nꝛes
ergo fient ꝓductiones.j.unnã dilationem: quar
ta fiet cum ſolẽnitate:qnta vo nullo modo fier.
2 dr̃᷑ pᷣma cũ qs colligit teſtes quos põt habẽ æ
pᷣſentat indici eos:cũ nero colligit alios ⁊ eos pᷣ
ſẽtat dr̃ fa ⁊ ſic de tertia. Solẽt ẽt a pᷣncipio re
ſtes producẽdi nomiari ſᷣm eũ qꝛ foꝛſan.ei nõ ẽ
poſſibile ſic ſimł pñtare:ſʒ ꝓductões poſtmodũ
ðᷣbẽt fieri ð nomiatis.⁊ nẽ ſentire.Hoſ.qꝙ infꝛa
qlibʒ dilatõnẽ poteẽt fieꝛi tres ꝓductões teſtiũ
do. An. apte nõ eligit:ſʒ nẽ trãſie cũ pᷣmo intel
lectu glo.ille tñ ĩtellectꝰ ſi bene iura põderent᷑ ñ
nr̃ ꝓcedere pᷣmo qꝛ nõ oi caſu pꝛocederet:finge
.n.ꝙ ꝑs fuit ĩpedita.j.pᷣmam ſcdᷣam et tertiam
dilatõeʒ:ita ꝙ; nullos teſtes ꝓduxit dicemꝰquod
nõ hẽat quartã dilationẽ:niſi cũ ſolẽnitate lega
li.certe falſũ ẽ qꝛ fruſtra tũc iuraret᷑ ꝙ nõ didi
cerit teſtificata ⁊c. pʒ ex forma.c ultra teniã pᷣal
le.⁊ tñ iſta ultia lr̃a ſimplici᷑ ðᷣnegat quariã ſine
ſolẽnitate legali:ergo n debet itelligi ĩ dilatõne.
Ireʒ itelligẽdo tex. in dilatione ſeqret᷑ tres di
latiões.ſimplicit᷑ z ſine difficultate poſſẽt dari tã
in cãis eccleſiaſticis qᷓ; in ciu l bus:qð etiam eſt
falſũ: ut patet ex.l.oratione ⁊.l.fi.ff.ð feꝛijs ⁊ ex

nõtis ĩ. c.ij. ð dila.nbi nide ꝑ gl.⁊= iõ credo tex.
intelligẽdũ ꝓut iacet ⁊æ nedũ intra unã dilationẽ
ſicut ſẽrit Hoſti. ſʒ ẽt ĩ tota cã nõ pnt fieri nltra
tres ꝓductiões teſtiũ:niſi cũ illa ſolẽnitate legali
⁊ ua ꝓprie loquit᷑ iſte tex.nullã faciẽs mennonẽ
8 dilatõe. bñs ergo unã dilationẽ nel plures ex
c nunꝙ; admittet ad quartã ꝓductionẽ niſi cũ
illa ſolenitate legali: æ eſt rõ qꝛ ex iterata totiens
ꝓductione eſt preſumptio ꝙ fuerit percuntatus
dicta teſtiũ: æ qꝛ forre illi nõ ꝓbabant inducius
eſt ad ꝓductionẽ alioꝝ illos prius ſubornando
ideo exigit᷑ iuramẽtũ hnius pᷣſũptõis purgatiuũ
¶ Et ex hac rõne infert ꝙ ſi fecit plures ꝓduc
tiones teſtiũ:ſi adhuc nõ fuerũt exaiati nõ habe
bit locũ diſpoſitio huius.c.qꝛ ceſſat rõ ſuborna
tionis ⁊ dictoꝝ ꝑcũctationis. Idem ſi fuerũt ex
aĩati: ſʒ fecit iſtas ꝓductiões in aciu ↄtinuo: ita

wv nõ potuit ſcire dicta illoꝝ ante producrioneʒ

quãa nunc nult facere ar.in.l.ↄtinuus actꝰ.ff. de
V. ob. intelligat ergo tex. de tribꝰ ꝓductionibus
cũ effectu factis:⁊æ ita proprie loquit᷑ tex. in aut.
eo.F.qꝛ ueꝛo.vñ ſũpta fuit hec decꝛe.⁊ qñ inteꝛ
nallo facto poſt tres pꝛoductiones ⁊ receptiõem
ꝓductoꝝ uult facere quartã. Onid autẽ ſi noĩa
uit multos teſtes nõ iñ ꝓduxit oẽs ſimul:ſʒ facit
tres ꝓductiones:nunc nult facere quartã. dic ꝙ;
nõ admittetĩ ſine illa ſolẽnitate qꝛ eadẽ ẽ rõ:lʒ in
neritate nõ oĩno: ⁊ h̊iõ qꝛ pomuit malicioſe p łꝛeſ
nomiĩare ⁊ figmẽnis dãdus nõò ẽ.locus ð diuor.
qᷓto. ¶ Et pro pdicro ĩtellectu facit aut. qui ſe
mel. C. ð ꝓba.qꝗᷓ niit᷑ h̊ nerbo pꝛoductiõe ſicut
facit iſte tex.et ſũt pᷣdicta de mẽte Har.in dicta
aut᷑.qui ſemel:lʒ nõ moueatur pᷣdictis rõmbus.
ex his habes claꝛe intellectuʒ huius.c.⁊ eins rõ
nem:⁊ infero ꝙ ſi quis habnit tres dilatiões et
impeditus nõ potnit facere niſi unã uel duas ꝓ
ductiones teſtium:æ nunc pꝛobãdo impedimen
tum perit quartã dilationẽ:ꝙ illa dabitur abſqʒ
illa ſolẽnitate iegali ex quo nõ fecit tres produc
tiones teſtiũ.nã uti dixi iure canemr ð iſſia ſolen
nitate adhibẽda ſolũ in quaꝛta pꝛoductione ⁊ n
dilatõe: ⁊æ rõeʒ pᷣdixi. Sed quero nũqd dabiiur
iſta qᷓrta ꝓductio ſᷣnata dũtaxat ſolẽnitate illinſ
c.ultra tertiã. Inno. diẽ ꝙꝙ nõ:ſʒ oʒ pꝛobet
ſe ĩpeditũ fuiſſe:⁊ iðᷣ dicit ĩ ↄceſſione ſcdᷣe ⁊ ttie
quia licet pᷣma det᷑ ſine grãdi cognitiõe cẽ:m ſe
cus in fa ⁊ ttia. Adueꝛte:hoc dẽm Inno.pꝛoce
dit. capiendo productionem pro dilatione: ſed
capiẽdo pꝛout vᷣbum ſonat ceſſat hec ſupplerio
Inno. ex quo.n.ẽ adhuc.j.dilationẽ ſibi cõceſ
ſã põt facere quaꝛtã iurãdo ſolummõ prout ibi
dr̃ ⁊ ex hoc apꝑet ꝙ iſte ſcdᷣs ĩtellectꝰ probabili

or eſt cũ iura canonica ⁊ cinilia nõ requiꝛant in

hac quarta productõe niſi illã ſolẽniratem: ut pʒ
hic ⁊ i.c. ſignificauer̃t ⁊z.c.ultra t᷑tiã.j.e.⁊ aut᷑.
q ſemel pᷣalle. ⁊ iñ in ↄceſſiõe ſcðᷣe dilatõis iqui
rant aliã cẽ cognitõnẽ:ut.dicta.l.oratõe ⁊.l.fi.
27 nõ i. d. c.ij. de dila. ergo debẽt intelligi h̊ inra

de qrta ꝓductõe ⁊ ñ dilatiõe cũ ſuꝑ dilatõibꝰſit

ſpecifice ꝓniſũ aꝛ.i.l.ſãctio legũ.ff.de penis. dic
i

tũ tñ Inn. eſt uex in ſe:ſi capiĩ ꝓductio pꝛo di
ltonallefrero cſi ſi det᷑ qᷓrta ꝓduciio ſine
ſolẽnitate: nũquid ualeãt atteſtatiões: Inno. re
fert opi.quidã dicũt ꝙ nõ ar.c.ij. S.e.i fi. ſecun
di dicut ↄ niſi fuerit appellatũ.j.eo. ſigmificaue
rũt.tertij dicũt ꝙ lʒ Sdicat᷑ ⁊ appellet᷑ . iudex in
ſine ſolenitate iſta nel cũ cã põt cõcedere q̃rtã et
quitã niſi ſu ↄcluſũ ⁊ renũciatũ teſtibus:⁊ dicta
ipſoꝝ alti ꝑti ſint edita:nec alłꝛ fuari dʒ bᷣ ſo eni
tas ꝑ dẽm. F. qꝛ nero:vñ fuit ſũpta hec decte.
dicit iñ Inno. ꝙ ſʒ h nideaĩ neꝝ:in ſecuriꝰ ẽ in
dici nũq; dare quariã ſine ſolẽmiate: ⁊ dicũt iſti
ultimi ꝙ currẽiibꝰ pᷣdictis.ſ.cõcluſione renutia
none ⁊ editoe ateſtanonũ nõ dabit᷑ et ſcdᷣa ſine
hac ſolẽnitate. nã eadẽ ẽ ro ergo ⁊c. ð coſti.iroſ
lato.dic iñ Inno.ꝙ pᷣdictꝰ.G.qꝛ uero nõ uꝰ fa
cere uim i cõcluſione uel renũtiatione: ſed ſolũ ĩ
editioe fẽa alt᷑i ꝑti:ui tũc ſit fuãda illa ſo ẽnuaſ.
Agdueꝛte qꝛ Inno. ? alij quos refen ſolũ ↄhide
rauert illũ. ꝗ. qꝛ Vvo ad coꝛticẽ ⁊ nõ aduerierũt
ad iura canonica ꝗᷓ magis ſpecifſice ꝓuidet ſuꝑ
pac mã:⁊ ðclarãt itriſecã m illiꝰ.ꝗqꝛ vo. Un
oſiderãdũ ꝙ i inẽ maxie nꝛo hem aliquoſ termi
nos i dubio excluſiuos ꝓductiois teſtiũ: ui ẽ cõ
cluſio i cã:nã pꝰↄcluſionẽ ĩ cã ct iſtru mta ꝓduci
nõ pñt:foꝛuꝰ nec teſtes ur ꝓbat i. c.cũ dileciꝰ ðᷣ
hi. iſtru. nihil.n. apliꝰ põt ꝓduci ꝙ ↄſiſtat i iure
nel facto: ut ibi nõ.⁊ i.c.paſtoꝛaliſ ð cã.poſ.? ꝓ
pꝛie. Ex quo. ifero ꝙ et ſi ꝑs unã ul nulla teſtiũ
ꝓductione feciſſʒ ex quo iñ ꝑmiſitĩ ea ocludi n
E ãpliꝰ locꝰ ꝓductiomi teſtiũ et cũ ſolẽniiate lega
li: ſic male dixcẽt pdieti doc. quos referi Inn.
ut S dixi. Idẽ dico ðᷣ publicatõe atteſtationũ fa
cta de coſeſu ꝑriũ nel renũtiatiõe: ut apliꝰ no ſit
locꝰ ꝓducuõt teſtiũ ſuꝑ eiſdẽ capituł ut nõ. plłe
ne i. . fraternitaus. . e. z.c. cũ ueniſſent. Qnqʒ
nero iſti termini nõ iterueneĩt ĩ cã: ſed data fuit
dilatio ꝓ teſtibꝰ ꝓducẽdis: ⁊ tũc ſi tenes pumã
lec.dic ꝙ nõ dʒ dari quarta dilatio ſine ula ſolẽ
nitate legali:qꝛ ẽ pſũpiio ex quo habueuit tot qi
latiões:æ ilꝛa eas aliquos ꝓduxit teſtes:ꝙ fueꝛt
eoꝝ dicia ꝑcũtata:ut colligit᷑ ex.c.ultra teruia.j.
Ee. ⁊ idẽ dic ſi tenes ſcdᷣaʒ lec. ut h pᷣſũptio oꝛiat
ex ſepe iteraia ꝓducnõe teſtiũ iteꝛuallo poſtmo
dũ iteꝛueniẽte añ petitione qᷓrte ꝓduciionis: ut
ſic nõ adminat᷑ qrta ꝓductio ſine illa ſolẽnitate
legali:nec curãduũ ẽ an editio actoꝝ fuerit factia
alteri ꝑri nel nõ.de .n.nõ curat iſte tex.nec ſuꝑ
hoc ſe fũdat.c.ſignificauerũt.⁊.c.ultta tertiã.].
.e. ſʒ ſolũ ex ſepe iterata ꝓductiõe. Et ad. F. qꝛ
Ho: dic ꝙ ibi faciũ narrat ſic.n. acciderat ibi ul
tꝛa tres ꝓductiões factas ꝑ alterã ꝑtẽ:alteꝛa ꝑs
hũeꝛat copiã dicioꝝ teſnũ:ſʒ idẽ ẽ ſi copiã alteꝛa
ꝑs nõ habuiſſj dũmõ perẽs tres ꝓductiões pꝛ
feeiſſet: ut pʒ ex rõe illiꝰ. . q hoc põderat ĩ pꝛi.
2 ex iſto.C. ⁊z.c.ſignificanerũt.⁊.c.ulira tertia.].
.e. ti. ſc ueniẽdo ad q̃ſtiõeʒ pricipale õ po
ſitã an naleãt atteſtatões recepie ĩ qrta pꝛoducti
one data ſin ſolenitate legali:bꝛenit ↄcludo ſi n
fuit Odictũ ⁊ appellatũ ualet.ur.n.xeceſſuʒ ab il

um tn.

lo t᷑mio excluſiuo ſiẽ i ſili ⁊ foꝛtioꝛi caſu dicimꝰ:
ꝙ ualʒ teſtiũ ꝛeceptio facta pꝰcõcluſionẽ ſi non
fuerit Sdẽ; it nõ.dni de ꝛota ðᷣciß.vV. dicã in. d.
c. cũ dilectꝰ. Itẽ ðᷣ cõi ↄſẽſu ꝑtiũ pñt acta ĩcidi
2æ ð̊ nono oia ꝓduci ut i.l. acta ff. ð. re iudi. fac
c.cũ cãm ifra.e.⁊ qð nõ.ifra.e.c.pntata.⁊ hec
ſũt ẽt ð mie dni An. H. ſi ãt fuit Sdictũ ⁊ appel
latũ.nõ tenebũt aiteſtatões qꝛ ſiẽ ẽ legitia ca ap
pellandi ſi denegat᷑ quaꝛta ꝓductio cũ ſolenitate
.d. c. ſignificaueꝛũt: ita ⁊ foꝛti ur̃ legitia cã appel
landi:ſi cõcedat᷑ ſine ſolennitate cuʒ ius hᷣ dicat
c. Micolaus abbas. Es uo: Si liezi p
aſus: Si fieꝛi põt cõ
Bm tu. c:danda ſunt dẽa teſti
um qᷓ uident᷑ ↄꝛia. nel ſũma ſpali ſic:
Si qͥs ꝓbar actũ geſtũ pꝰappellationẽ ⁊ aduer
ſariꝰ ꝓbat ꝙ an.pfert pꝛia ꝓbatõ.⁊ actꝰindicat
n ienẽ niſi ſcðᷣus pꝛobet ꝙ añ oẽʒ appellationẽ.
prĩo deciſe narrat fẽm: fo diffinit ibi: cuʒ ↄſtet:
5ꝙ& h nniuerſitas nõ debeat excõicari in
c.romana. S. i uniueꝛſitatẽ de ſen. exco.li.Vj.in
ſingłos iñ de uniuerſitate ferri põt:licʒ nemo ex
cipiat᷑ urput a excõicamꝰoẽs cãonicos tał eccle.
MNõ diuerſitatis colligit᷑ ex.c.ſi ſnia ð ſen.exco.
li. vj. intellige iñ ꝙ oẽs ſingli ſint capaces.hᷣ di
co ꝑꝑ nõ.i.d..iĩ uniueꝛſitatẽ. ¶ Mõ fo unaʒ
bonã ⁊ nõbilẽ regłam ꝙ ubi teſtes actoꝛis ⁊ rei
nidet᷑ depõc? pria circa aciũ iteꝛabiẽ:⁊ ꝑ pᷣſũp
tionẽ młiipliciratis actꝰpnt ꝛduci ad ↄcordiã:re
duci dñt:⁊ tẽ pᷣſũt᷑ aci mitiplicatꝰ⁊ ſic itellgedi
ſüt teſtes depõer̃ ſuꝑ diueꝛſis actib ut h:qð itel
lige niſi ↄſtaꝛet de actꝰ unitate ulł ꝑ ↄfeſſione ꝑti
um ntł ex dicis ipſoꝝ teſtiũ. pᷣmũ pꝛobat᷑ i. c. euʒ
Jo.de fi. iſtru. ubi eſt bon tex.ſcðᷣʒ pꝛobatur ex
dictis illoꝝ ieſtiũ q depoſueꝛũt õ ſuſanã.naʒ ex
eo ꝙ vᷣponebãt ð eadẽ hora:colligeb. r uniias
actꝰ:iõ oiuerſuas ĩ loco ↄmiſſi adulterij induxit
eos pᷣſũptuõeʒ falſuatis:nec facta fuit pᷣſũpiio
młtiplicitans actꝰ:ð h̊ͥ uide glo.nõbilẽ.iij.q.ix.
nibilominꝰ2 ex illa glo.colligit̃ ꝙ ſilis cõcordia
ſit fienda alia nõ obſtãte ĩ ieſſibꝰeiuſdẽ ꝑtis qðᷣ
aꝑte ſentit Jo.an.i addi. Spe.eo.ii S.iã de in
terrogatorijs. v. qͥd ſi unꝰteſtis qdð nõ. Jẽ nõ
ꝙ ſi teſtes niꝛiuſq; ꝑtis ꝛeducũt᷑ ad ↄcoꝛdiã itel
ligendo ꝙ ðponãt ſuꝑ diuer ſis actibꝰñ ſolũ eui
iãt ꝑiuriũ:ſj ẽt pꝛobãt illos diuerſos aciꝰſuꝑ q
bus pſumptine deponũt ex quo ſnꝑ quolʒ acin
dat᷑ plena probatio:ut hic aꝑte probat:dum nũ
ciat᷑ excõicationẽ nõ tenuiſſe pꝛopt᷑ appellanonẽ
pᷣcedẽtẽ:ex quo ifert ꝙ ſi ꝑ duos teſtes probeʒ
ꝙ comiſiſti adulteaiũ ĩ iali loco:ꝑ alios duos ꝓ
bẽ ꝙ i alio loco probatuʒ ẽ adulteriũ bis fuiſſe
oↄmiſſũ qð aꝑte ſetit Jo.ã.i loco pᷣalle.i Spe.
5 ꝙ i dubijs ſẽꝑ fiẽda ẽ benigna inteꝛpᷣta
tio ⁊ illa dẽ benignioꝛ ꝑ quã q̃s euitat pen ſen
delictũ.hoc itellige niſi imineat ꝑicnũ anime:qꝛ
tũc illa ẽ benignioꝛ qᷓ ẽ tutioꝛ anie.uide bonam
glo. æ nõ. in. c uno de ſcru. facit. c iuucis ð ſpõ.
7 de h̊ aliqd.¶¶ Menio ad gl. ꝗᷓ pꝛimo colligit
ar. pꝛo teſubus cõcoꝛdãdis ſaliẽ quo ad ſenſum

i iſptnnm in
mumni l, ia
itumurni gcila
prtm ttii atra
ͤwtfuifishn a
Kprtuiinpen
ilrkirrtgi kh
InbNfnerdniidmir
Icitſrjtiatretai n
nie Ogirgetkucritemen
Npuriligtdlutstderla⸗
Dermnimmamaſt
GriliniDrimir
Nakuiaginti
Aceiüigtiri wyt
ggniͤfſti
Abyiliſift,
l 8 6 Um
un
ori en

nni e e nnn

ivſi ei A .

niſcianſ⸗ nne

Neri prii
hen in gbnr nit

rgaß o; opreiiei

ooK .
entaanaa
minnrn oe ponla Ung
Rödinginns utec ialintml
Scoligi er ſiſinoſnen,
Minriiz m goes ſigi ſin aunz
io mimſmi My m
ue ile nzingun lz une
. aniiqan u irutllirpuly
aiplaas s, Mäüa in
Pruitan Mipanr irlpinf
purr ſ ae is ib mn higb iel
ur de ag unitte t,ofeſione pi
lais hloptefii Pni nodai i
Arn. vbictdon ter c odenn e
rieſtiü deoſnein) lananiztl
gcbirdeade dorucoliged i vniins
Geriasi otd Miſt dlteniſncurt
nrde füſnistn un fnifſihtd
õ
uet g Wigigid GAd

Aa diad ſhritld enſci is ed

cn d0 Ni dl Gein ſiͤden
d tl n nſic iů tiñ
ac is ulneüka oniul
dag lsenb'n ſoſüeun

dfffinit bi .

li non poſſũt ↄcoꝛdaꝛi q ad lam ur hic optime
ꝓbat᷑ non ei reducũt᷑ ad ↄcordiã reſpecin eiuſð
actus:ſʒ reſpectu dinerſorum ⁊ nide i H bonam
glo.ĩ.c. dudũ de ↄuer. ↄiuga.ſuꝑ v.ſubã ⁊.ff.ð
neꝛ. ob.l.ſtipnlatio iſta.O. hi quoqʒ. Sed 5 hoc
op.nẽ. n. ꝙ data ↄrietate teſtium non dʒ pPſumi
actus geminat?cum facta non pᷣſumãt de officõ
dele. cum ĩ iure:cũ ſit ponꝰ ſtãdũ melioꝛibus ſeu
pluꝛibus teſtibꝰ ut ĩ.c.i noſtra.j.e.¶ ¶ So. gl. i.
i. c. cũ ↄnigat.S.de offic.dele.mirabilſit limitat et
reſtrigit iſtũ tex.qñ ꝓbationes ſũt oĩno pares.
Si autẽ alia ꝑs haberet plures ł meliores teſteſ
iũc ꝓcederent ↄria et idem ibi ſẽtit Inno.lʒ ñ
multũ firmet:ſj Bar. ſeqt ĩ.l.ij. F. credituʒ. ff. ſi
cer.pe.et do. Car. hic. Sʒ glo.i.d.c.i nẽa ſentit
rium nt indiſtincre fiat ↄcordia ſi fieri põt:ſed
iĩ defectũ recurrẽdũ ẽ ad qlitatẽ teſtiũ idẽ tʒ gl.
nõ. iiij. q.iij. ſi teſtes et ſeqᷣ do. An. h̊ et hᷣ plus
mihi plʒ:tũ qꝛ lr̃a iſta loqr indiſticre tũ qꝛ ꝛatio
lr̃e ne teſtes ꝑiurij reatu notẽt ſemꝑ milirat ſiue
teſtes alt᷑iꝰ ptis ſint płꝛes ſine meliores nõ ob.ſi
dicat᷑ ꝙ actuũ płralitas n pᷣſumit᷑ ut ĩ Srio:fate
or.n:qꝙ ni pᷣſumit᷑ ſimplłꝛ alio non appaꝛente:ſed

pic orit᷑ pſũptio ex ꝓbatõibꝰ factis et ꝓ h text.

ibi quia. utrũque eſſe potuit ⁊c.ad h̊ ego allego
tex. nõ.ĩ.c.cũ Jo.de fi. inſtru.ibi.n. ꝓbationes
erãt ĩeq̃es ⁊ nihilominꝰ facta fuiſſet ↄcoꝛdia ꝑ
geminationem actꝰ:niſi ꝑ ↄfeſſionẽ ꝑtis ↄſtitiſ
ſet de ipiꝰ unitate ut ibi pʒ expᷣſſe.Ex his habes
nnum modum ꝛeducẽdi teſtes ad ↄcordiã. ſunt
et alij modi n ita difficiles puta intelligẽdo nnũ
teſtẽ ꝓprie ⁊ aliũ iproprie. ut qꝛ unꝰdeponit de
poſſeſſiõe aliꝰde detẽtõe:ĩtelligit᷑.n.ꝙ ille ðpõat
ſuꝑ poſſeſſioue ĩprope dicta.i.ſuꝑ detentõne ut
ut nõ.i. d. S. hi quoqʒ ⁊ facit optie.c.cũ dilectꝰ
de ↄſue. QNũqʒ fit ↄcordia eximẽdo pꝑteʒ a toto
exemplum iĩ. l.i. S. ſʒ ⁊ hi.ff. de his qͥ deie.łeffu.
Quãqʒ ꝑ ꝛepetitionem exemplum Litiꝰdepoſuit
Sẽpꝛoniũ eẽ debitorẽ ODanini ĩ centũ inteꝛo
gatꝰquõ ſcit rñdit ꝙ tali die ꝓmiſit qᷣnqginta ⁊=
tali die cẽtũ.itelligit enĩ ne ſit ſibi Sriꝰ ꝙ pꝛomi
ſit ſibi cẽtũ repetitiſ illis qnq̃gita ⁊ ſic ð ſimilibꝰ
2 uide Haꝛ.i.l.ij. F. creditũ.ff.ſi ceꝛ. pe.⁊ aliqd
in. l.labeo.ff.de ſup.lega. ¶ Ded nunc qro utꝝe
hec cõcoꝛdia maxime per geminationẽ actus ſit
fiẽda circa teſtes uniꝰ partis tin ſi adinuicem di
ſcoꝛdãt:dic ꝙ ſic nt aꝑte ſẽtit gl.i.d.c.iĩ noſtra.
2.iiij.q.iij.ſi teſtes.⁊ aꝑtiꝰ in.d.c. nihilominus.
.iij. q.ix.qᷓ nõbilit᷑ diẽ ꝙ illi duo teſtes qui depo
ſuerũt ↄ Suſannã ⁊ diſcreparũt ĩ loco fuiſſẽt re
ducti ad cõcordiã pᷣſumẽdo geminationeʒ actꝰ:
niſi poſuiſſẽt ð eadẽ hora ita ꝙ non potniſſet
fieꝛi ĩ diuerſis locis. idẽ nult apte Jo. an. in ad
di.palle.ubi dicit ꝙ ſi nolo ꝓbar̃ matrimoninʒ
ciũ induxi duos teſtes:⁊ nunꝰ dixit ꝙ fuit ↄtrac
tũ ĩ nno loco aliꝰdic ꝙ i alio:ẽ pᷣſũptio ꝙ depo
nãt ð diueꝛſo ↄctu ne ꝑiurij reatu notẽt.fac qd
.S. dixi ut itelligat᷑ dictũ uniꝰ ꝓpᷣe et dictũ alteꝛi
us iprope et nõ.i.d. F. hi quoqʒ. Iẽ ſẽꝑ ſubeſt
rõ bꝰlr̃e. et idẽ credo ĩ puilegijs et iſtrumtis ab

eadẽ ꝑte ꝓductis Iʒ Jo. an. aliud hic dicat p.I.
ſcripiure.C. ð fi.ĩſtru. Sʒ certe primũ ẽ ueriꝰex
quo pnt ad ↄcoꝛdiã reduci ut ẽ tex.aꝑtꝰ i.c.iteꝛ
dilectos de fi.iſtru. ⁊ iʒ do. An. hic ⁊ ad.l.ſcꝛip
ture ⁊ ad.c.ĩputari.j.de fi.iſtru.dicit loquũt
ĩ aꝑta repugnãna.facit.c.nihil ob.j. ð̊ v. ſigni.
idẽ dic ð dicto nniꝰ teſtis nt reducatur ad ↄcor
giã ſi fieri põt ꝑ rõeʒ bꝰ ſre ut fiat benigna inteꝛ
Ptatio ⁊ ut ꝑiurij reatu nõ notẽiur. Et ſẽtit gl.
palle. et Har.i.d.l.labeo facit gl.i.d..hi quo
qʒ.Adnuerte tñ ad unũ nõbile:ꝙ ſʒ fiat ↄcordia
inter teſtes unius ꝑtis et alteꝛius nõ in fit inter
dictũ teſtiũ ⁊ ↄfeſſionẽ ꝓducẽtis.vñ ſi dicia te
ſtiũ ſũt nimis gñalia neceſſario nõ ↄcludẽtia ĩitẽ
tũ ꝑtis ꝓducẽtis iñ ñ fit reductõ ad ↄfeſſionẽ ꝑ
tis qꝛ ꝑs no potuit ĩ ſuũ fauorẽ ↄfiteri.xiiij.q.ij
iĩ pᷣn. Iia diẽ Inn.i.c.cũ ↄtĩgat ð offi. ðᷣle.⁊ ſeq
tur Har. i. d. l.ij. S. cꝛxeduũ. ad h̊ ego allego tex
tũ nõ.i.c.iĩ pntia ð ꝓba.dico iñ ꝙ cũ ↄfeſſione
ꝑtis aduerſe ĩ bis in quibꝰ poinit ſibi pᷣiudicaꝛe
bñ fit ↄcordia nt aꝑte ꝓbat᷑ ĩi.c.cũ io.pᷣalle. Sʒ
ẽ nõbile dubiũ nũquid teſtes ꝑ geminatõeʒ aciꝰ
reducant᷑ ad ↄcordiã ẽt ui ꝓbẽt an ut euitẽt tin
ꝑiuriũ.gl.hic ĩ v.itẽ ẽ hic ar.uidet᷑ ſẽtire ꝙ nõ.
colligit eni argumentũ ex tex.ſ.ꝙ dubia ꝓ batio
nõ ꝓdeſt ei qui eã iduxit: ⁊ certe hoc dictũ ꝓce
dit reſpectu archiepi:ſed reſpeciu canonicoꝝ ;
gl. ẽ 3 tex cũ ꝑ ſuã ꝓbanonẽ ⁊ interpiauonẽ qᷓ
fir ꝓnũtient᷑ nõ excõicati ⁊ ſic obtinẽt itentionẽ
ſuã. Sʒ forte glo.habuit reſpeciũ ad cũ qui ſſat
