pia pꝛealle.quia in iſto non defuit poteſtas:ſed
ſolum poterit repelli pꝛopteꝛ coĩonis ꝑicein. du
bium uero eſt eo caſu quo conſtirutio non ua
luit impedientc excõication .an. ſentit hic
poſt ſpe.in loco pꝛealle.ꝙ non tenet ⁊.S.tetigi:
ſed Joan, cal. bic aliter diſtiguit dicendo: ꝙ ſi

—

erat pnblice excõicatus nõ ualuit cõſtitutio:nec
ea que poſtea fecit: de re indi.ad ꝓbandũ. Idẽ
ſi erat occultũ:ſʒ ↄſtituens ſciebat eũ excõicatuʒ
q́;tũ ad ea ꝗᷓ tenderẽt ĩ fauorẽ ipᷣius ſcientis.ſi
autẽ ignorabat ⁊ ille erat occlie excõicatus tũc
tenẽt geſta rõe publici officij:ar.ĩ.d.c.ad ꝓban
dũ ⁊.l.barbarius.ff.de of.pꝛe.⁊ ſic diẽ ſe intelli
gere nõ.i.c.fi.ð̊ ꝓcu.hoc nõ plʒ h do.an.qꝛ of

ficiũ ꝓcuris nõ c publicũ ſʒ puatũ:iõ nõ dʒ eſſe

dria inter publicũ ⁊æ occultũ:ðᷣ do.⁊ ↄtu.vitatiſ
de elec. nibil allat pꝛo hoc ultio expꝛeſſã theori
cam Inn. in. c. cũ dilectꝰ de ↄſue.? Jo. an.ĩ. c.
.i.ð reſcrip.li.vj.⁊ iõ ĩdiſtincte putat do.an.ge
ſta no ualẽ:qð ⁊ mihi ſatis plʒ: ꝓ b allego bo.
tex. cũ mõ ſua ĩi.l.i.ff.qð cũ fal.tu.ubi pʒ ꝙ ge
ſta cũ falſo miroꝛe qui putabat᷑ uerus nõ ñ ra
ta:niſi iudex a pᷣncipio alit᷑ decꝛcuerit: qð an ꝓ
cedat in ꝓcur̃e ibi nõ.p Mar. Ex his ſing.nõ
id qð dr̃ ð geſtis rõe publici officij nalẽ ꝓcedit
in officio publico aucte ⁊ utilitate:ſecus ſi ẽ pu
blicũ aucte ⁊ utilitate priuatũ:ut c fficiuʒ tutele
ꝓcu. ⁊ ſiliuʒ qð nõ.Diceres tu q̃re ualẽt geſta
cũ actore excõicato anteqꝙᷓ repellat᷑. d.c. pia ⁊ n
ſic cũ ꝓcuẽe excõicato.qndeo ꝙ ĩ ipſo dño nõ
deeſt ptas agẽdi:ſʒ poterat repelli ꝓpt cõionis
piculũ.Si eꝛgo n fuit repulſus tenẽt geſta ſicut
ſi de facto Sxiſſet:ut nõ.i.c.vVvitatis.ſʒ ĩ excõica
to qui fuit ↄſtitutꝰ ꝓcurator deficit ptas agẽdi
cũ nõ ualuerit ↄſtõ ut.S.dictũ eſt. 3 qro 8
qõne nõ minus nõbili.nũquid excõicatus ð fac
to ↄſtitutus ꝓcuꝛoꝛ cũ pfᷣate ſubſtituendi poſſu
ualide aliũ ſubſtinẽ. Jo. an. inſtat hic ⁊ ĩ glo. ĩ
cle.ſi religioſus de ꝓcu.⁊ vẽ c udẽ ꝙ eo caſn
quo ↄſtõ ẽ nulla ꝓpt᷑ incapacitatẽ ipſiꝰ oſtituti
nõ põt ẽt ſubſtituẽ:ut.d.cle.ſi religioſus.ſecus
ſi eſſet ꝓcuꝛator:lʒ ꝓpt᷑ excõicaniõem poſſet re
pelli ab agẽdo:ut qꝛ fuit excõicatꝰ poſt aſſi ptio
nẽ mãdati. Jo. cal.fatet primum qn ſimplr fuit
data pfᷣas ſubſtituedi: ſecus ſi fuit dep utatꝰ nu
dus miſter ad eligẽdũ ſiue nominandũ aliquem
quẽ ex tũc dñs ↄſtituebat:ar.i.q.i.ſi fuerit: q̃ſi
ſentiat ꝙ hᷣ ultio caſu nideat᷑ ⁊ ſit Oſtitutꝰ nõ ab
excõicato ſed ab ipſo dño:p:o quo optie fac.l.
cũ pꝛ.F. hẽditatẽ.ff.de le.ij.ubi ꝑ deportanõeʒ
non amittit quis ptᷣatẽ eligẽdi ſen nominãdi:ſic
nec ꝑ excõicationẽ. Oo.an. vꝛ uelle ꝙ etiã ſim
pliciter datꝰ ad ſub ſtituendũ poſſit ſubſtituere:
qꝛ dare mandatũ ad ſubſtituẽdũ æ ſubſtituẽ ex
pedit᷑ per uiã octus:ſed cxcõicatus ualide õlit
lm cõem opi.nõ.i.c. neꝛitatis palk. (Sec cene
hᷣ ſua opi.mihi nõ plʒ:qꝛ ĩ iudicio q̃ſi Ohimꝰ.l.
.liij. ff. ð pccuł. æ tñ nõ ualent geſta cũ cxcẽ icato
ꝓc uẽe ↄſtitnto. vn cꝛedo ꝙ excõicatꝰ nõ põt ⸗
ſtirui ꝓc?oꝛ ẽt ad negocia:qꝛ n vꝛ capax officij
publici ſaltẽ aucte ut.S.dixi:lʒ ex rẽe do.an.nẽ
inferendũ ꝙ poſſz ↄſtitui ꝓcẽoꝛ ad negocia:qðᷣ
n plʒ ut.S.dixi.nã ↄſtitutus ad indicia ↄſtitnit
ad qſi Söhenð:⁊ tñ n nalet:ut hic ⁊.S.Oixi:ita ⁊
fortius ſi ad ve pᷣhenð cũ iiꝛoqʒ caſu ſubſit ea
dem rõ. Altio qro an excomunicatus poſſit cẽ

¶ De pꝛobationib⸗

ꝓcuratoꝛ ꝓ ſuo pſoꝛte Jo. an. uẽ dubitare qð
poſſit allat cle.ſi religioſus pᷣalł.uꝛ tn poſtea ſẽ
tire griũ.et h̊ aꝑtius tʒ do.an.mouet᷑ qꝛ ↄſorti
um littis n ſupplet ibabilitatẽ ꝑſõe q ad excõi
cationẽ:qꝛ h cãu nulla ſubeſt neceſſitas agendi
uel defendẽdi ꝓ'cõſoꝛte: niſi eſſet cã indiuidua:
qꝛ tũc ex ꝑſonsa ſua poſſet defẽdẽ ↄſoꝛtẽ abſqʒ
aliquo mandato.l.i.. ex his.ff.ðᷣ. v.ob. ſecus
iĩ religioſo qᷓ põt ẽt eẽ pᷣcãu ꝓcẽoꝛ ꝓ conſoꝛte
qꝛ ex qꝑ ſe hẽt eẽ in iudicio n impedit᷑ ↄtẽpla
tio ſi eſt ꝓ ↄſoꝛte.Ego allegarẽ aliã rõʒ ĩ excõ
municato ut repellat duplici rõe.pᷣma qꝛ ut.S.
dixi incapax eſt hꝰ officij ? n põt negari qͥn pro
ꝑte conſoꝛtis aſſumat negotiũ ⁊ officiũ ꝓcurã
di. Item in odiũ ſui ut cũ uideat repelli ab om
ni actu citius inducat᷑ ad ſatiſfacienð ꝓ quo fu
it excõicatꝰ:ar.c.pia pᷣ al.ſi fui ꝓlixꝰſũ excuſadꝰ
xꝑ ꝓlixitatẽ mẽ q quotidie ẽ ĩ uſu. ab.
,tiq Kaſus. du
N preſentia. peeba
tio n ꝛeleuat ꝓbantẽ:ſic ſummatur
. diteꝛ. Ego ſummo pinguius eua
cuando ⁊ enucleãdo totũ tex. Si rogatus ꝛeſti
tuẽ totam hẽditatẽ eo ſine libeꝛis ceccdẽete itret
mõaſteriuʒ euancſcit fideicẽmiſtum ⁊? heꝛeditas
applicat᷑ mõaſie:io:nec ad iualidandum ingreſ
ſum ſufficit ꝓbare minoꝛc etatẽ ipe ingreſſus:
ſi ex aduerſo geiatus pꝛobetur ingreſſus.h.d:
intelligendo ꝙ fuit hic ſubſtitutio fideicõmiſſa
ria.ſi vo fuit directa ſumma ſic. Subſtõ facta
filio eo decedente ſine liberis cuaneſcit ꝑ igreſ
ſuʒ mõaſterij:⁊ tũc adde id qð ẽ ĩ pᷣſummaꝛio:
ibi nec ad inualidandum ingreſſum ⁊c̃. uſque
ad fi.⁊ uterqʒ; intellectus ẽ vᷣus in ſe.dico tũ ꝙ;
pmus intellectus eſt neꝛioꝛ ꝙ hᷣ̊ fuit ſubſtõ fidei
commiſſaria:lʒ do.an.hic dicat ꝙ fuit compen
dioſa:æ ꝙ ülud ſit vbũ directuʒ deuoluant ⁊c̃.
ſʒ pro pdicto allego tex.apeꝛũ ĩ.l.hidibꝰ..i.
ff.ad treb. ubi h̊ͥ dicit Ray. æ idẽ dicit tenere
Hoſti.ĩ ſum.de teſta.cx qꝛaliqs eſt inſtitur:ſe
cus ſi nilo ĩſtituto quis dicẽt uolo ꝙ boõa mea
dᷣuoluant᷑ ad talẽ:⁊ ð h̊ ibi uide lanꝰ iuic i
tur pᷣncipal? in tres ꝑtes in pᷣma ꝓceſſus narra

rinnds ibi dilectus auduoꝛis diffinitõ
¶ In tertia ib i nos diffinitionis confirmatio

Mrima ſubdiuidit᷑ in quatu ꝛ: nam pꝰ ponit
actoris petitio.fa ibi neꝝ rei Rnſio et reconuẽ

tio tertia ibi ad h̊ actoꝛig replicatio.quarta ibi
uerun rei duplicatio. 6. pꝰ ꝙ ↄſoꝛtes eiꝰ
dem lit.pnt ex eoð libello reũ ↄuenire et anter

totus a1andlciarin⸗ ſimul ſuper utroque
fundari. õ fᷣm unũ intellectũ ꝙ pꝛocedit
iſte libellus peto omnia bona que tibi obuene
runt ex hereditate talis aliter bona non ſpecifi
cado.h̊ procedat in dubio ſi intelligatur tex. ꝙ
iſti agebant petitione hereditatis quia cum hec
ſit actio ulis non eſt neceſſe aliquid exprimere
nec in prin.nec in progreſſu iudicij ſed tin exe
cutionis tempore.l.iiij.ff.de peti. here.qixi ple
in. c.ii.de libel.obla.ſi at intelligat ꝙ agebatur

õ
iInmuCttan n.
Iuntiutmaſfri
ti mii nifnila E
Dtnrcttgörrtrrttiin
Nicmritim ml Lubſ.
ücktgiiimr eriinis
in rgitnüttanu ad
olegnerdeem nernhe
nfnuiini
trmininn en
Mrlstinzueddenn,
lynglican

In pntia.

in an agſiſtign Paroſu
ncuſilſ i plrſi Aeuſic⸗
neienonle eiſicb,

Rpreſentin dd

big paobe
biͤran Dbmmtirſeſunnnn

Gnn. Cooſunno Dingnius ng
cddi Linognsrf
dmiſneſeis actirinn
aumncſit ſcaciniſüne erti⸗
eagerz, inichnn leref
r mmurmm grirolie⸗
uns nutanr ircſis g
ithie ſobſimio fcacimmiſa
en ſumma ſc. Oubſto fac
eſne ſberis auneſcnpigre
caddeid a eip ſumnaio:
Amndun ingreſſun a uſave
Ceens t ſus in ſe dieo i
Ntdeiong b fut obſti ftei
d n hi diat gfittonpen
1 ſtü reeuz Cevoſtant i,
cgot etiil lidb H.
dict Raade cn get
chn c Aiisl iſtnt ,
no guis clitlol; a
Airöß tiuc in
mns w n ii ſio ini
ichlans uctos Effio
vs Afnnonis ffinnid
uanmenſamd Non

rei nendicatione.qð petebant bona illa reſtitui
reſpectu dominij:tunc eſſ iſte tex. in hoc ualde
nõ. et decidẽt nõ. n.i. c. certificari ð ſepul.
ubi h̊ diſputat. õ.ʒe reũ poſſe dare ĩ cã ꝛe
conuẽtionis libellũ directe priũ libelo actoriſ:
nide ad mãm nõ. ꝑ Inn.i. c. ex naſtione de re
ſti. ſpo. in. c. c ↄtingat ð of. dele. ¶ Hõ. qto
quẽ poſſe donare ſe ⁊ oĩa bona ſua mõſterio ꝑ
modũ ↄuerſionis ſʒ alit᷑ n fiat mõachus. et erit
iſte ↄuerſus mõaſterij.fᷣm gl ſing. in. c. ut ex cõ
tinentie. xxvij.q.i.iſte tal ẽ magis aſtrict mona
ſterio q; mõachus:cenſetur ciʒ quaſi fu⸗ möſte
rij adeo.qꝛ ẽt cã maioris religionis nõ põt ide
diſcedẽ ſʒ illã glo.ſing.qdã tn ĩ h̊ uln. ut nõ.
ibi arch. Mõ.quĩto ex hoc et ex tex. caſum ſin.
ĩ qꝰ qs põt ĩ nita ſe pᷣuarc facultate teſtandi do
nãdo ſe et oĩa bona ſua loco religioſo:ꝑ hꝰ ãgu
it multũ ſing. Har. in.l. fi. C. de pac.ꝙ ualʒ do
natio oĩuʒ bonoꝝ facta ecclie pntiũ ⁊ futuꝛoꝝ ⁊
ſic in fauorẽ ecclłie poſſet ſe puaꝛe facultare teſtã
di:lʒ ñ intret religionẽ.qꝛ ſicut põt fauore eccłe
dare ſe ⁊ oĩa bona ſua:ita ⁊ ſua ſine ſe. Et nõ.
ſing. illud dẽm:qꝛ Mar. de illo dicto nullã men
tionẽ facit in.l.ſtipulatio hoc modo cõcepta.ff.
de vb. ob. ubi tractat ple hanc mãm. poſſz ti il
lud dẽm moꝛdecri.qꝛ qn ↄfert ẽt ſe ur̃ tũc mori
cũ ꝑ ingreſſum fingaĩ moꝛtuus.xvi.q i.placuit
.l deo nobis. C. ð epi.æ cle.iõ non mixꝝ ſi põt
donare ꝑntia et futura qꝛ et ſi expſſe n dõaret:
tacite tñ tranſeũt ĩ mõſteriũ ſi ali᷑ pᷣus n diſpo
ſuit. xix.q.ult.qꝛ ingꝛcdientibus ⁊ ĩ.c.ſi q̃ mlier
et ĩ.c.nunc ãt ⁊ ĩ aut.ingreſſ.C. de ſacro ſã.ec.
ſ bᷣ rõ ceſſat qn ñ intrat ipſe mõſteriũ.ſʒ pro h̊
dicto Har. qð ẽ ſatiſ piũ ⁊ fauorabile eccleſijſ:
Ego allego glo. que hoc ſentit in.d.c.ut lex cõ
tinentie:hãc mam latius attingã in.c.fi.e ſuc.
ab ite. ¶ Mõ. quẽ licite oblationẽ ſuã poſſe iu
ramto firmare:nec ex hᷣ orit᷑ pſumptio ↄ ꝛecipi
entes tale iuramẽtũ:ꝙ h̊ fecerunt allicientes eũ
ꝓpt᷑ ſua bõa tpᷣalia hda.h̊ dico ꝓpt᷑ tex.ualde
ſing.xx.q.iij.c.conſtituit:ubi dr:qð ſi religioſi
alliciunt aliquẽ ad religionis ingreſſũ ꝓpt᷑ ſua
bona tpᷣalia hnda nullũ inde cõmodũ conſequi

gnt. õ. ibi cũ oſtat: ꝙ actus ĩ dubio n pᷣſu

mit᷑ gelatꝰ:⁊ iõ qꝛ fẽa ñ pſumũt᷑ niſi ꝓbẽt᷑:facit
c.cũ ĩ iuꝛe ð of.deł.? ꝓbat᷑ ĩ.c.cũ Joan.ede fi.
iſtru. æ h ueꝝ:niſi ſubſit cã urgẽs pᷣſumdi:ut eſt
tex.nõ.i.c.cũ tu ð teſti ubi dicet᷑ plemůjꝰ. MNMõ.
ſing. ex iſto tex. ꝙ fũdãti ſe ſuꝑ certo actu ſatis
ẽ ꝓbaꝛe bñ illũ actũ fuiſſe geſtũ:licʒ ali᷑ n ꝓbet
habilitatẽ ꝑſone ad illũ aciũ exercẽdũ.hic eim
ſindicꝰmõaſteꝛij dũtaxat ꝓbauit illum obiuliſſe
ſe z ſua.Et ex h̊ pᷣſumit᷑ illũ fuiſſe idoneũ ꝛſpec
tu etatis ⁊ iudicij ꝛõiſ:adeo ꝙ aſſeꝛcti Sr iũ ĩcũ
bit onus ꝓbãdi:⁊ qð plus ẽ nõ ſufficit ꝓbare
aliquid pᷣſũptiue õ iſtaʒ pſũptiom:ſʒ oʒ ᷓ ꝓba
tio ↄcludat neceſſario:ſicut apꝑʒ h̊ ꝙ aduerſus
illã pᷣſũptõʒ ꝙ erat idõcus etate n ꝓfuit illa ꝓ
batio gñał ꝙ erat mioꝛ ãnis:qð ſac̃ ad nõ.per
nn. ĩ. c. inotuit ö eo ꝗͥ fur. oꝛ.rece. ?⁊ ꝑ Dar.

in.l. ſciendũ. ff. ö. v. ob. ¶Ms ulteꝛiꝰ. ex h ? ex
tex ꝙ ſicut ꝓbatio ex ꝑte actoris dʒ cõcludcꝛe
neceſſario:ut ẽ tex.nõ.iĩ.l.mr̃eʒ.C.ð ꝓba ita ⁊
exceptõ ex ꝑte ꝛei:ut h̊ ⁊ ↄcõ.c.auditiſ ð pᷣſcꝛip.
⁊ põt dici ntrũqʒ dẽʒ ꝓbari hic:cũ ꝑꝑ reconuẽ
tõis actũ iſti fratꝛes carnales ecnt actoreſ ⁊ ꝛei:
nec ad aliquẽ affectũ ſuffiẽ illa ꝓbõ gñalł:ꝙ eꝛat
minoꝛ annis: mo ꝓbata oblatione ex alia ꝑte
ſuccubneꝛet tã ĩ cã cõuẽtõis q; ꝛecõuẽtionis:qð
nõ. Itẽ ex pᷣdictiſ ⁊ ex tex. colligo unã nõbilem
limitatõʒ ad illud dẽ; uulgare:dubia ꝓbatõ nõ
rleuat ⁊c. ꝓcedit eiʒ qñ ꝓbõ ẽ dubia in ſe et ex
facto ſuo.ſecꝰ ãt ſi offuſcat᷑ ex ꝓbatõe exceptio
nis aduerſarij:declaꝛo h̊ ꝓbõ facta ꝑ iſtos fra
tꝛes:qꝙ ille oblatus erat minoꝛ aniſ:cꝛat ĩ ſe ſine
facto aduerſaꝛij dubia:qꝛ nõ concludebat neceſ
ſario intentionẽ iſtoꝝ:iõ merito non ꝓfuit eis.
ſed negari non põt qn aliquatenus obfuſcaue
runt ⁊ ꝛeddider̃t dubiam ꝓbõnem mõaſſierij ſu
per oblatione facta:cũ poſſibile potucꝛit eſe ꝙ;
iſte eꝛat minoꝛ annis tpᷣe ſecunde oblatõis: ? ta
mẽ b̊ non ſufficit ad tollendam ꝓbõneʒ pfectaʒ
mõaſterij:qꝛ ut dixi illa ĩ ſe erat ꝑfecta:lʒ aliq̃te
nus obfuſcuta ꝑ ꝓbõnem ꝛci. ſatis enim ẽ ꝙ
bõnem penitus nõ elidit: ⁊ ſic ꝓbat iſte tex. deci
ſionem glo. ſing. in cle.fi. de Gp. æ cõcoꝛdat. c.
auditis de pᷣſcꝛip.tʒ Haꝛ. i.l.nõ ſolũ. . ſʒ tpꝛo
bari. ff.ð no.oꝑ.nun.ubi.ſing ur̃ h̊ dẽm limita
re:⁊ ꝓcedat ubi non pᷣſumit᷑ delictum.ſi aũt pri
ſumeꝛetur delictum tʒ ꝙ exceptio reddens ꝓbõ
nem actoꝛis ſeu accuſatoris dubiam eam peni
tus excludit.ponit exemplum ſtatuto eſt impo
ſita pena nobili intranti palatium niſi tpe conſi
lij gñał:accuſatur nobił quod de menſe maij in
trauit palatium ⁊? pꝛobat᷑:ꝛeus ꝓbat ꝙ die.xv.
maij fuit factum ↄſilium generale:⁊ ſic cx cã peꝛ
miſſa potnit de menſe maij intꝛaꝛe palatũ.Con
cludit ibi ꝙ ꝓbõ accuſatoris tollitur per hanc
exceptionem dubiam:cum non probauerit il
la die qua intrauit fuit factuʒ ↄſilium gñale.po
tuit enim eſſe ꝙ intrauit prius uel poſtea:ſʒ qꝛ
ex contrario pᷣſumitur delictum ut euiter̃᷑ h̊ dʒ
pꝛeſumi ꝙ itꝛauit tpe licito:quod ẽ nalde ſing.

7 ponit ad h̊ multa exempla æ iura multa alle

gat.ifacit illud:quia in penis mitioꝛ inteꝛpꝛeta
tio eſt facienda.l.pe.ff.de pe.regula in penis de
reg.iur.li.vVj.⁊ in.c.cum tu de teſti.preſumptio
enim bonitatis que eſt pꝛo ꝛeo de pꝛeſump. c.
.fi. facit preſumi actum eſſe geſtum tempore li
cito. Ego addo aliam limitationem ꝙ etiam in
ciuilibus quieſcentc pꝛeſumptione delicti rolli
tur perfecta probatio actoꝛis:ſi rei exceptõ ꝛed
dit illam equiuocam. exemplum in terminis. c.
mõaſteriũ pꝛobauit ticium ſempꝛonij obtuliſſe
ſe ⁊ ſua mõaſteꝛio tali tempoꝛe:re pꝛobat quod
illo tempore erãt duo qꝗͥ uocabant᷑ h̊ noĩe: certe
ex hoc tolletur illa pꝛobatio actoris: miſi aliter
declaretur: ar.l. duo ſunt ticii.ff. de teſta. tute. 2
c. inteꝛ dilectos de fide iſtꝛu. ⁊ pdicta ſunt bñ
noranda. Q ulterius aliud bonum dicunt

*

ꝙ ꝓbatio in gñe facta nõ ꝓdeſt qñ quelʒ ſpẽs
generis non ↄſequit᷑ illuʒ effectum ad quẽ ꝓpo
nitur. declaꝛo h̊ fuit facta pꝛobatio: ꝙ oblatins
erat minor annis tpᷣe oblatiõis:dicit tex.hᷣ hoc
nõ ſufficẽ:cũ duplicit᷑ poſſet dici minoꝛ annis ⁊
an. xxv. annuʒ ⁊ an. xiiij In hoc ultio ĩrellectu
ſeu in bac ultia ſpecie ꝓbatio ↄcludebat:ſed in
alia nõ:qꝛ mĩor.xxv.maior.xiiij. põt religionẽ
itrare: ð reg. c.i.ſi.Vj.æ idẽ dic ĩ articulãdo ſeu
excipiẽdo ut cogat᷑ a pᷣncipio ſpecificare:⁊ ſic ñ
in gñe ꝓponeꝛe: ut ẽ tex. nõ.in. c. pia de exeept᷑.
li. vj. ⁊ ibi nõ.glo.Si aũt a prinꝰ fnit ĩ gñe ad
miſſus ad excipiendũ ſeu ꝓbandũ dʒ inſpici po
ſtea ꝓbatio. ſi eniʒ eſt gñalis nõ ꝓdeſt ut hic.ſi
aũt ẽ ſpãlis admittit:ur nõ. Inn.i.c. ceteꝝ ð iu
di. Et ex his ⁊ ex tex.nõ.qꝙ; ꝓbatio gñalis non
declarat᷑ im mãm ſubiectã ſeu intentionẽ articu
lantis. Idẽ dico qũ genus ſimplłr ꝓlamʒ intelli
gitur a iure ĩ potiori ſpẽ: ? ſi illud genꝰ ꝓferat
a teſtibꝰ nõ capit᷑ in illa ſpẽ:ſj ĩ nullo hẽar rele
nare ꝓbantẽ: ex quo ĩ illa ſpẽ nõ ↄcludit itentũ
articulantis.exẽpluʒ excipio ↄ actoꝛẽ ꝙ ẽ excõi
catus:⁊= ita gñalr ꝓbo excõem ꝑ teſtes:ceꝛte nõ
releuoꝛ:qꝛ poſſibile ẽ ꝙ ſit excõicatio minoꝛ:ut
.d.c.pia:⁊ ĩ teſtibꝰ nõ facimꝰ inteꝛptationẽ illã
ſicut ſi a iuꝛe illud vbũ ꝓfeꝛꝛeꝛet nel a iuriſperi
to: hoc tex. iuncta gl. nõ. in.l.i. de uſuris. C.
GEno nõ ſᷣm Jo. an. hbic expreſſe: ꝙ minor.
xxv. ãnis bona ſua ſine curatoꝛe ⁊ ðᷣcꝛeto alicẽat
itrãdo tin mõaſteriũ:ſecꝰ iñ eſſj ſi ñ irraꝛet mo
naſteriũ.l.ſi quidẽ ⁊.l.ſi pdiũ.C. ð pdi.mi.ſine
decꝛe. nõ alie. ? qſi ꝑ totũ:ẽt ſi nellet alicaꝛe ĩ ali
as pias cãs:ar.in.l.ij.ff. ð pollici.qð bñ nõ. ꝓ
H facit:qꝛ ĩgꝛediẽs mõaſteriũ fingit᷑ moꝛi tpe in
gꝛeſſus. I. deo nobis. . de epi. ? cle. ?.xvj. q.i.
placuit. ſᷓ tpᷣe moꝛtis põt pubes ſine alia ſolẽni
tate diſponẽ ðᷣ rebꝰſuis.l.ꝗqᷓ etate.fl.ð teſ.⁊ pᷣſeꝛ
tiʒ ĩgrediẽs religionẽ hẽt liberã facultatẽ diſpo
nẽdi ðᷣ rebꝰ ſuis ĩ aut᷑.ðᷣ mõa.S.illud 2z. xix.q.
ulti. ſi q̊ mlicr ⁊. c.qꝛ ĩgrediẽtibꝰ:q rões ceſſant
ĩ eo q uli alienaꝛe boa ſua nõ itrãdo religioneʒ
ſ ad pias ci6, Cſ prio expediã gl. noſtꝛaſ
iuxta morẽ:demũ neniã ad gl. Inno.⁊ alioꝝ:⁊
gl.i.ĩ pnꝰ. allegat aliqs ↄcoꝛdantias. fo foꝛmat
ꝑ oꝛdinẽ. v.qõnes ⁊ ſoluit. ¶ Mro eni qrit:
an ſubſtõ facta ſi deceſſeꝛit ſine liberis euaneſcit
ꝑ nãlem natinitatẽ tin. gl. rñdet ſimpłr ꝙ ſic ꝑ
.I. ex facto. S. ſi quis rogatus. ff. ad treb. cuʒ ſi.
pic alł. Yo. an. ẽittit ad ibi nõ.æ do. An. etiaʒ
ſimpkłr trãſiuit: æ eeꝛte minꝰ bn expediunt hunc
paſſũ pꝛo canoniſtis:iõ aduertas.nã glo.nõ.in
cle. i. de bap. ſentit Sriũ:ꝙ appellatõe liberoruʒ
nõ ucniũt nãles tmn nbi agit᷑ de ipoꝝ ↄmodo ⁊z
honoꝛe ꝑ.l.cũ legitie.ff. de ſta. ho. ubi dẽ ꝙ filij
ſpurij ſequunt᷑ matꝛc nõ patꝛc:ad idẽ.l.q; ſemꝑ
ff. de in ius no. ſz hac opi. gl. noſtre ſequit gl. ĩ
.c. raynaldus de teſta.ĩ V. v ẽt: ubi dẽ ꝙ ſi nõ

adijcit᷑ vbũ leginimꝰ:tñc intelligit᷑ ð legitimis ⁊

nilibꝰ:ſecus ſi tii dixit ſine liberis.qͥd dicendũ
aduꝛte qꝛ q iſia ẽ ſatis dubia: urꝝ appellatiõe

¶ De pꝛobationibꝰ⸗

filioꝝ ſeu liberoꝝ ueninnt naturales tin ſine bꝰ
vbũ ꝓferat᷑ in ultia noluntate:ſiue int᷑ uiuos in
pctibꝰſiue in ſtatutis.et ẽ materia quotidiana et
neceſſaria maxie canoniſtis: iõ hic aliquãtuluʒ ĩ
ſtabo ultra alioſ.Et pꝰ ꝙtũ ad qonẽ gl.an filiꝰ
nil excludit ſubſtitutũ ueniẽtẽ ĩ defecrũ libẽorũ
diſtingue pꝰ Mar. in.l. ex facto. F. ſiqs rogat p
alt. ꝙ aut tal nal natus in fuitute aur ñ pꝰcau
ſi ẽ natus ĩ figura mẽimoniali excludit ſubſtitu
tũ als n all.inſti.de piug.ſer.i.pᷣn.⁊.ff.ð le.ij.l.
lucius in fi. ⁊.l.fi.ff.de iu.deli.dẽ ãt natꝰ ĩ figuã

miimonij qn mẽimoniũ fuit ↄctũ inter fuos ul

int libeꝝ et fuũ int᷑ quoſ de iure ciuili mꝛimõiũ
n phit᷑:ſʒ de iure cãonico ſecus ẽ: ut.j.ð Oin.ſ
uo. ꝑ totũ. Aduerte m qꝛ illa iura all.p Mar.
apte ñ ꝓbãt pᷣncipiũ hꝰdiſt.nã pᷣma allegatio lo
q̃t de ſucceſſione ltima an et qn ſeruoꝝ filij ſuc
cedãt pꝛi adepta libẽtate. Alia vo duo iura nõ
diſtinguũt int᷑ nalẽ ↄceptũ ex mẽimonio łʒ nullo
æ aliũ natũ ſine ullo mrimonio imo poti uiont
loq ĩ natis ſine ullo mẽimonio.un plus plʒ ꝙ ſe
quit᷑ ĩ ſe di.⁊ pꝰ cã dicã: Aut ñ ſuit natus ĩ fui
tute:⁊ tunc aut illa vba ſi deceſſerit ſine liberis
referunt᷑ ad ꝑſonã qᷓ ñ põt hẽe niſi nãles tin ut
ad furioſũ ñ hntẽ uxorẽ.⁊ tẽ nãl excludit ſubſti
tutũ:qꝛ de eo ur eognatũ:ut iĩ.l.hẽdibꝰ.F.i.ff.
ad treb. Fʒ unũ itellectũ. aut referũt᷑ ad aliũ qn
põt ſine peccato hẽe niſi ltimos:ut ad clericum
ĩ ſacꝛiſ ⁊ ĩtelligat᷑ de cccłia:⁊ ſic ð filio ltimo tin
ñ ãt rõe pᷣdẽa põt ĩtelligi de alijs.pᷣ ẽ nõ. dẽm
Par.i.d.l.hr̃dibꝰ.⁊ ſi fuit dẽm ſine liberis ex
ſuo cõpore deſcẽdẽtibꝰ hr̃ ̊ͥ cõditio ꝓ ñ adiec
ta: qꝛ iuitat metu ꝑditõis bõꝝ ad illicitũ coitũ:
ſiẽ ñ nalet illa qᷓ inducit uiduitatẽ.ut ſi ñ nupſe

rit. ff. de cõdi. ⁊ de.l.cũ tale.ita nõ.dicit Haꝛ. ĩ

d.l.bẽdibꝰ. Aut illa ↄferũt᷑ ĩ ꝑſona qᷓ põt habẽ
ltimas ⁊ nãles ꝓles.⁊ tunc ſi põt tacite appere
uoluntate defuncti: qꝛ in aliꝗᷓ ꝑte teſtamti feẽ
mitionẽ de nãlibꝰar.l.ꝗᷓ filiabꝰ. fl.de le.i.? nalis
excludit ſubſtitutum. ar.ĩ.d.l.fin. ð iur. deli.aut
nõ põt ſic apꝑere ex vbo teſtamti. ⁊ ſic erat ipe
q rogauit hõ poſitus in dignitate nʒ inhoneſte

ↄuerſatõis ⁊ uenerabilis hõ:⁊ tunc nal'n exclu

dit ſubſtitutum: qꝛ nõ eſt neꝛiſiłe ꝙ tał hõ uolue
ꝛit ſubſtitutũ excludi ꝑ talẽ nãlẽ: aꝛ.i.l.gñalꝛ ĩ fi.
C. de inſti. ⁊ ſubſti.æ.d.S.ſi quis rogatꝰ:alias
ſi non eſt talis qui rogauit ſubſtiiutus exclude
tur per naturalem ut ibi hoc.ueꝛũ in filio natu
rali:ſecus in ſpuꝛio nato ex damnato coitu.qui
non poteſt eſſe uxorius.talis enim nullo caſu
excludit ſubſtitutum:argum. in auten. ex com
plexu. . de inceſt. nup. Idem in filijs adopti
uis tantum:ut.i.ſi ita.ff.de lega.ij.hec ueꝛa ꝙ;
naturalis in dictis caſibus non excludit ſubſſi
tutum:niſi ſubſtitutio fieꝛet femine.ꝛatio:quia
matri talis filius ſuccedit:niſi ſit illuſtris.l.ſi
qua. C. ad orphi. ? inſti. de ſucceſſo.cogna..
uulgo. ⁊ ideo in femina non eſt recurrendum
ad ſupra dicta: ſed indiſticic naturalis exciudet
ſabſuitutũ: ira dicit Mar.i.d..ſi quis ꝛo gatus

mn WN

Uriorplgn in wieſil
iuigiin nüz,
Nauainuruiid

iißtimwj
ntden imumtd
ſtihiteſmn
Cmmtinuntii Srz

uinipb in “f

W .
S

Pniüfit zai inner fhos i⸗

l lt..5 gl 5
rngrihimnal Vr.
ilmnömalegno
mmmagiſenop fiſie
n B octo innn
Ahnig üinoniohenſo
Onminonio md votſ ion
Onümnoſid myspoe
d Bunfianmsiti
n Ddaſ deeſent ineiben
ipirbienni itstm
mni en dG
muir ilbilb ſif.
i an nifrii dai q
iſihinograd dencun
clurr ſc fliolino n
ig tealss he 1. dan
fnir den ſine lberis er
pr codino iee
ziböpad iliati coii:
tuicrimi ut ſin nupſe
me in n dict Dui
eriti om pirbine
1imnenhönnete a
niniige ſum
1i ſim ceiand

4 linoindi

ſt umntſ

et ꝓ eo allego rex. ʒ unã lect.quã ponit ibi gl.
in. d.l. bẽdibꝰ. S. i.ff. ad treb.ſy aꝛ. in. d. I. hẽ
dibꝰhᷣ rep:obat qꝛ ĩ iſtiſ principaliter inſpicitur
uoluntas teſtõris: ut. d. S. ſi qe rogatꝰ: ſi n uið
tur ↄſonũ noluntati teſtõris:qꝙ ĩ feia indiſticte
ſenſerit de filijs illegitis:cũ magiſ ſit Hoertſan
feis q; maſcuł hr̃e filios illegitog: ax.l. ſi q illu
ſtriſ pall. æ h mibi plus plʒ. ¶ Mõ. iñ ex dicto
illius glo.ar. op.qꝙ ubi ĩ loco ẽ ſtatutũ ꝙ; naleſ
ſuccedant ſicut legitimi:ꝙ; tunc indiſtincte nãł.
excludet ſubſtitutum:qꝛ ꝓpt᷑ diſpõneʒ.l.munici
pał ur̃ de tali filio cogitatuʒ an auteʒ ualeat tale
ſtatutum uide ꝙ nõ.in.c.ꝑ nenerabileʒ q fi.ſint
le. et per Fre.cõſi. cclxviij. ubi tʒ ꝙ n ualeat qꝛ
dat mãm peccagi. Jö Mar. in.l.teſtamti factio
ff. de teſta. ¶ Munc attende qꝛ ſi bu ponderas
oĩa pᷣdẽa una cũ iuribꝰpal. oĩa fundant ſuꝑ taci
ta uoluntate diſponentis. Et ex his infero unaʒ
nõblem clłonẽ:qꝙ ubicũq; põt appere ð tacita
uoluntate diſponẽtiſ ſine ex vbo poſitiſ ĩ diſpõ
ne ſiue:qꝛ ẽ eað rõ ĩ filio lt᷑mo ⁊ nãli ſẽꝑ appel
latione filij uenit filius nãl tmn ẽt ſi tractet᷑ ð pe
na ſiue de cõmodo ſiue diſpõ ſit in ultia uolun
tate:ſiue in legibꝰ:ſiue ĩ ſtatutis łĩ alijſ Sctibꝰ hᷣ
ꝓbant᷑ ex pᷣdictiſ æ ꝑ nõ.plene ꝑ Cxy.in.l.q̃ſqs
C. ad.l.iuł.ma.ubi tractat an ĩ diſpõe illa pena
li ĩcludant᷑ filioꝝ appelłone ſpurij iunctis nõ.ꝑ
eñ ĩ.l. qcũqʒ.C. ð ſer.fu.ubi tractat an et q;do
ſtatutũ debeat extẽdi ex idẽtitate rõis. Adð ẽt
aliũ modũ ↄiecturandi uoluntatẽ diſponẽtiſ ex
nõ. ꝑ Mj. in l. ꝓnũciatõ.ff. de. v.ſig. z.l.fi.C.
de fideicõ.ꝙ aut diſpõ loqt ꝑ vᷣba ſignificantia
nãlitatẽ æ ueniũt nãles ſecꝰ ſi ꝑ vᷣba ſignificãtia
agnitiõʒ. ⁊ ĩ utꝛoq; loco uidcas ꝑ Dar. an ba
ſtardi dicant᷑ ð familia uel ð domo nobil ũ ⁊ ſic
cõphẽdant᷑ ſub ſtatuto puniente certo cau illos
de domo uel familia nobiliũ. Si vo ex pdictis
n põt appere de tacita uolũtate diſponẽtis ⁊ tẽ
ẽ magis dubiũ crederẽ tũ ꝙ ubi agit᷑ ð filiorũ
cõmodo ueniũt nales ex qᷓdã hũanitate et beni
gnitate:ar.op.ex.l.gñalꝛ. F.i.C. ð iſti.⁊ ſubſti.
ubi tex. op. ad mãm:qð itelligo in nãli nato ex
coitu n in ceſtuoſo ſeu ſimili.tles eiʒ n ucnient.
qꝛ ñ debẽt dici filij maxie hoc caſu:ubi tractat
ð ipſoꝝ onẽ ⁊? cõmõ:uide tex.bo.i.c.uno.xxxv.
.q.vij. Si vVo tractaꝛet᷑ de odio æ maxie penali
tẽ ñ intelligeꝛẽ nãles:qꝛ ñ appente ꝛõe diſpõig
ſeu tacita uoluntate diſponẽtis iſti natuꝛales ne
niunt potius ex qᷓdã benigna iteꝛpᷣtatione ꝙỹ; ex
ꝓpᷣa ſignificatione.d.l.gñaliter ⁊ bo.tex.i.l. fi
lium. ff. ð his qᷓ ſũt ſui uł alie.iu.qᷓ interpᷣtatio
ceſſat in odioſis æ maxime in ſtatutis:ð iniur.
in noſtra.l.iij.ff.de neg. geſt.? regula odia de
reg.iur.li.vj.⁊ uide in mã bon.glo.in.il.filij.ff.
de. v. ſig. que ꝛeſtringit vbuʒ filij in mã odioſa.
2 m omnia pꝛedicta diſtingue ⁊z intellige glo.
hic et in.d.cle. una de bap.⁊ peꝛ hoc deciditur
queſtio quam ponit hic Jo. an. de emphiteoſi
data alicui z filijs ſuis: an includãtur filij na
turales: de qua queſtione remittit ad Spe. in

n pnᷣria.

ti.de ſoca..nunc aliqua.v.lxvij.⁊.v.xxij. ubi
omnino nideas omnia motiua Spe.pro ⁊ con
tra:non ſolum in ultima uoluntate:ſed etiaʒ in
contractibus inter uiuos.ut in termis queſtio
nis: ⁊æ tandeʒ Spe.uidetur cõcludere in hac qõ
ne ſicut. S. concluſum exiſtit in ultima noluntate
ut coniecturemus tacitã uoluntatẽ contrahenti
uʒ. et uidetur uelle ꝙ in femina indiſtincre ueni
ent filij naturalcs:quia matꝛi ſuccedunt ſicut le
gitimi:de quo tamen dicendum ut habes glo.
nõ. in.l.ſi qua illuſtris pꝛealł. Et nõ.hoc qꝛ fac
pꝛo concluſione mea.S. poſita:ut in qualibet
diſpoſitione ponderemus mentem diſponentis:
ſed Har. in. d. S. ſi quis rogatus ur̃ hoc ꝛepro
baꝛe alio reſpectu:qꝛ pater ſtipulando non po
tuit queꝛẽ filio naturali cum non ſit ĩ ſua ptᷣaic
nec etiaʒ mater filio:uide ad hoc quod ple nõ.
in.l.quodcũqʒ ⁊æ.l.quod dẽ.ff. de vb. ob.⁊.il.de
bitõ in fi. ff. ad treb. ſed adueꝛte qꝛ repio aꝛ.
aperte ſenſiſſe Zꝛium in. d.l.qð dẽ. ff. de v. ob.
⁊2.l.debitoꝛ in fi. ubi in pꝛoprijs termis dic.ꝙ
ſi mater capit emphiteoſim pꝛo ſe et filijs ſuis
ꝙ acquiritur filijs ex ſtipulatione matris:rõ:qꝛ
ſtipulatur ſuper re ipſius uel futuꝛa ipſius ꝛ0e
utilis dominij: quo caſu etiam quilibet erneus
poſſet alteri ſtipulaꝛi.l.quotiens.C. de dona.qᷓ
ſub mõ:⁊ ſic uidetur ꝙ ex predicta ratione qꝛ
naturales non ſunt in pfᷣate patris uel matris
non dcbuit repꝛobari dictum Spe. tmm unum
dictum nõ.potuit Mar. in. d. F. ſi quis ꝛogatꝰ
ꝙ ĩ emphiteoſi eccleſie nũq;ᷓ ueniunt natuꝛales
appellatione filiorum:qꝛ non ẽ ueriſimilc ꝙ ec
cleſia de talibus ſenſerit:qꝛ de iure diuino ⁊ ca
nonico non poſſunt haberi ſine peccato:quod
ſingularitet nõ. qꝛ facit ad multa ꝗᷓ diſponũtur
cum eccleſia uel per cccleſiam. debes enim ſciꝛe
ꝙ ſimplex.fornicatio ⁊æ etiam concubinatus eſt
ꝓhibitus de iure diuiuo æ canonico.xxxxij.q.
iiij.nemo ⁊.c.mere trices.uide per Jo. an. in re
gula ſine culpa de ꝛeg.iur.li.vj.in mercu.⁊ hec
omnia bene nõ.qꝛ plenius bic q; alibi habes
hunc articulum declaratum.⁊ doc.nẽi tranſcũt
hic multum lente. Wemo uunc ad fam pꝑteʒ
glo. que querit: nunquid in termis littere eua
neſcit ſubſtitutio ſi inſtitutus habuerit filium:ſʒ
ante eum deceſſit. Hendet glo. æ bene ꝙ non:qꝛ
ſatis eſt ꝙ tpᷣe moꝛtis deceſſit ſine libeꝛis:ut in
iuribus allegatis in glo.æ hoc. clariſſimum eſt.
In tertia parte gl.queritur:quid ſi fuit dic
tum ſi deceſſeris ſine hẽde ſubſtituto ralem qui
ueniat appellatione heredis ad h̊ ut euaneſcat
ſubſtitutio.glo.reſpondet ꝙ ſoli filij intelligũt
.l. ex facto, F. ultio. ff. ad treb. æ ẽ ille caſus nõ.
in quo appellatione hẽdum ſoli filij intelligun
tur. ? fit illa ſtricta inteꝛpꝛetatio ut euitetur ab
ſurduʒ:quia cſt quaſi impoſſibile ꝙ quis poſſet
decedeꝛe ſine beꝛede pꝛoprie intelligendo ex
teſtamento uel ab inteſtato. fatetur tamen glo.
quod ſi non habeat filinʒ ſed nepotem ex filio e
uaneſcit ſubſtirutio: ut in iuribus allega. in ca.

Agdueꝛe circa primũ dẽm.nã ex pᷣdicta rõne
arguit gl. i. d. l. ex facto. S. fi. ꝙ ſi ↄcedo feuduʒ
uł pꝛecaꝛiũ tibi æ hẽdibꝰ tuis ꝙ uideat᷑ de filijs
intellectũ:als ſequeꝛet dẽa abſurditas ꝙ durarʒ
ſine fine ẽt ĩ emphiteoſi. Idẽ ſpe.iĩ ti.ð loca.S.
nunc aliqᷓ.v.cxiij.ſi ↄceſſio fit ab ecclia ut tũc ĩ
telligat̃ de ſuis tin ⁊? nõ er̃neis ꝑ. .ẽphitcoſis ĩ
aut. ð nõ alie.ſecus ſi ↄceſſio fit a priuato: facit
glo. accuꝛ. i.l.ẽt. ff. ſo.ma.ſʒ attẽde qꝛ ꝛeꝑio ſpe.
.e. ti. . F. all. V. Vij. tenẽ: ꝙ hodie eccłia põt cõ
cedẽ i ꝑpetuũ rẽ in emphiteoſim:⁊ ꝙ. S. emphi
teoſis ſit coꝛectus ꝑ.F.licentiã in aut.ð alie.⁊?
ẽphi. ſed poſſet rnideri ut diẽ hic Jo.an.qui vr
ſequi pᷣmũ dẽm:ut coꝛigat᷑ ille.O. quo ad tpᷣs ⁊
nũeꝝ ſucceſſoꝝ:nõ aũt quo ad qlitatẽ ipoꝝ. de
claꝛo h̊ ꝓ puris canoniſtis.F. ẽphiteoſis cõtine
bat duo.prio ꝙ res ecclie nõ poſſẽt dari ĩ ẽphi
teoſiʒ. niſi ĩ uita accipiẽtis æ duoꝝ heꝛedũ ſuoꝝ
2 exigit ꝙ iſti hrdes ſint de ſuis: ut ſic extẽdat
ad filios uel filias ⁊ ad nepotes ul neptes: ⁊ ſic
ad deſcendẽtes.ſupeꝛuenit poſtea aut᷑.de alie.et
emphi. F.licentiã:ubi vr dari licentia ↄcedẽdi ĩ
peꝛpetuũ:nũc orit᷑ diffichias utrũ corꝛigit ĩ totũ
an vo quo ad tẽpus ⁊? numeꝝ ſucceſſoꝝ tantũ.
Jo. an uult ꝙ; nõ corrigat quo ad qualitatem
ſucceſſoꝝ.q.d.ꝙ ↄceſſio põt fieri ĩ heꝛedẽ acci
piẽtis ĩ ꝑpetuũ.dũmõ ſint ð ſuis deſcẽdẽtibus:
ut ſic id qdð diſponebat᷑ hodie qlificando illos
duos ſucceſſoꝛes ꝓcedat hodie ẽt ĩ ulterioribꝰ
vVñ hic ſũt exaianda duo.prio qui ueniat appel
larõe he:edũ:qdð glo.hic tangit ¶ Scðo infere
mus ad deciſionẽ qõnis tacte:an ẽphiteoſis ec
cleſie traãſeat ad hẽdes er̃neos.ad pᷣmũ diſtiguit
HBar.i.l.gallus.F. ẽt. ff. ð li.?ẽ poſt. q; qnqʒ v.
ſuis heꝛedibꝰ pꝛofeꝛt᷑ ĩ tpᷣs nite illius cuius heꝛ
des appellant᷑:⁊ ĩtelligit᷑ de filijs.nõ eni põt ĩtel
ligi de erneis:qꝛ hr̃ditas nõ ẽ uinẽtis.l.i..i.ff
de uul. æ pu. ? ſic intelligi dʒ.d.F. ẽt qnqʒ illa vx
ba ſuis heꝛedibꝰↄferunt᷑ ĩ ᷣs poſt moꝛtẽ:⁊ tũc
ſi ꝓferunt᷑ ſuꝑ re ſui nã nõ trãſmiſſibili ad heꝛe
des er̃neos et dicendũ ẽ idẽ:ut ꝓpt᷑ ſubiectam
mãm reſtringant᷑ vba ad filios. exẽplũ ĩ feudo
ↄceſſo alicui ⁊ ſuis hr̃dibꝰ:ad h̊ ð ſucceſ.feu.c.
.i. colł.x. æ nõ.ĩ. d. l.ex facto. S. fi.? per Di. i. l.
in ↄuentionibꝰ.ff. de vb. ob.lʒ aliqͥ ałr dicãt: ut
nõ. Cy. i. l. libeꝛti. C. de oꝑ. lib. qnqʒ illa vba p
ferunt᷑ ſuꝑ re ſui nã trãſmiſſibili ad exneos beꝛe
des:⁊ tũc aut vba exprimunt᷑ a recipiente aut a

ↄcedente.pꝛĩo caſu intelligunt᷑ ẽt de hr̃dibus ex

traneis.l. ſtiplo iſta. F. ſi ꝗs. ff. ð V. ob. z.l.ſi pac
tum. ff. de ꝓba. Scdo caſu qñ ꝓferunt᷑ a cõce
dente: puta a teſtõre uel ab aliquo dno idem ut
tranſcat ↄceſſio etiã ad eĩ neos br̃des.l.ĩ anali
E. de lega.⁊.l.ſciendũ ðᷣ vb. obli.hoc ueꝝ:niſi
aliqua iniquitas reſultaret ↄ mentẽ teſtantis:ut
in caſu hꝰ gl. ? h nõ.et ꝑ ̊ ĩfert᷑ ad ðciſiõeʒ ſecũ
de qᷓonis: Quid ſi h uerba ꝓferant᷑ ĩ Sem cphi
eorico: et ſi ꝓferant᷑ ĩ re puati ł cinitatis capiũ
tur ppᷣe et concernunt ẽt erneos hrdes:qꝛ ſui
nij pnt taliũ res concedi in ẽphiteoſim ꝑpetuaʒ

¶De pꝛobationibꝰ

.l.i. E. iu. ẽphi. l.i.⁊.ij.ff.ſi ager uec.uł ẽphi.

pe. un plus ſing. dicit ſpe.iĩ.d.v.cxiij.ꝙ ẽt lega
ri põt erneo dno irreqſito.qꝛ ex quo donatur i

ultia uoluntate ñ ꝑtinet ad alienationẽ: æ ſic nõ

hẽt locũ.c.fi.de loca.uide tñ Har. in.l.fi. C. ð
iu. emphi.⁊ in.l.in ↄuẽtionibꝰ.ff.ð Vb. ob. ubi
uẽ ſentire Spriũ cũ diſtinctione tin ſi ãt cõceſſio
fit ab ecclia.tunc inſurgit dubietas ꝓpter dcos
F. emphiteoſiʒ ⁊ licentiã uidiſtis.S.ſpe.uariũ ⁊
opi. Jo. an. et gl. in. d. F. emphiteoſis ⁊ ĩ aut.ſi
quas. C. de ſacro ſanc.ec.tj ꝙ conceſſio hodie
põt fieri in ꝑpetuũ ſʒ ille glo. poſſent reduci ad
opi. Jo. an. aliter diſtiguit. Di. i.d. aui.ſiq̃s re
ꝑio ĩ.h Mar. uariũ.nã.ĩ.l.qd dr.ff.ð.Vb.ob.2=
.. ſi ex facto. S. ſi pactꝰ. ff. ð pac. uẽ uelle emphi
teoſim ecclie ñ tranſmiſſibilẽ ad erneos hẽdes:
ſʒ i.d.aut᷑.ſi qᷓs ur̃ tenẽ ſimpłꝛ:ꝙ ille. .ẽphiteo
ſis ſit correetuſ per. F. licẽtiã dicit eiʒ ꝙ põt da
ri in ꝑpetuum.i.qᷓ; diu ſoluet᷑ penſio do. an. di
ſtinguit ꝙ ſi conceſſio fit cx cã neceſſitatiſ ut qꝛ
ꝛes eſt ruinoſa uel urgent debita ecclie uel ex cã
utilitatis qꝛ res ẽ modici redditus ꝙ tũc ꝑmit
tunt᷑ conceſſiones ĩ ꝑpetuũ qꝛ:bis caſibꝰ ꝑmitti
tur alienatio directi dñij:fortiꝰutił tin ad pᷣ de
re.ec.nõ alie. ad aures ⁊.x.q.i.ꝑpetua ſi aũt fit
ſine cã ut puta qñ eccłia ↄſueuit talẽè rem dare
iĩ ẽphiteoſiʒ puta ꝙ ceſſãte ↄſuerudine poſſit cõ
cedi ꝑpetuo quo ad deſcendentes: ſed quo ad
erneos iᷣ et p̊ caſu ꝓcedat opi¶ No. an. limitat
tiñ pdicta ꝙ ſi cõceſſio fiẽt ſimplłi ẽt ubi poſſij fi
eri ĩ ꝑpetuũ nõ dʒ intelligi niſi ad tertiã gnãtio
nẽ ꝑ.d.S. emphiteoſis.æ credo ꝙ h̊ uoluit ſpe.
in. d.v.cxiij.ne ſit ſibi ↄᷣrius in his que dixit ĩ
F. vij. pal. hec dicit uera do. an. niſi cõſuetudo
eccleſie ſit ut locet in perpetuum etiam quo ad
crneos:quo caſu uerba intelligentur ur ſonãt.
⁊ attende ad unũ dictuʒ ipſius in pratica.dicit
enim ꝙ ſi ꝛes eſt precioſa non autem ꝛuinoſa ł
modici redditus ꝙ non eſt ſufficiens cã conce
dendi in perpetuũ:qꝛ põt haberi paꝝ plus dan
do in emphiteoſim qᷓ; locando ꝑticulatim: quia
maius cet pᷣiudicium alienationis utił dominij
qꝙᷓ; eſſet illa modica utilitas que adijcit᷑ ultra ſo
litum:iõ iura ponderant ſteriliratem ꝛei aut ma
gnam utilitatem redditum. ¶ Ego in h dubio
aliter ſentio æ miror de noſtris pdeceſſoꝛibꝰita
inſtantibus ſuper intellectu iſtarum autẽticarũ:
cum diſpoſitio maxime illius. . emphiteoſis
nullo modo debeat obſeꝛuari: cum lexi cimilis
ſpecifice diſponens ſuper rebus ecclcſie pᷣſertiʒ
ꝓbibendo uel certam ſolẽnitatem dando etiam
in fauorem eccleſie non teneat:cum non habeat
poteſtatem:ut in.c.eccla ſancte marie de conſti.
nõ. Jo. an. in. c. conſtitutus de reli. do. Joan.
cal.in.c.i.ðᷣ no.oꝑ.nun.dico plene in ꝛepetitio
ne. c. eccleſia preall.uide bonam glo.⁊ Inno. ĩ
.c.i.ðᷣ re. ec. non alie.li.vj. licet.l.pꝛincipis gña
liter diſponens debeat obſeruari quo ad eccle
ſias ubi canonibns non contradicit: ut. d. c. .i.
ſecus ramen quando ſpecifice diſponit ðᷣ ecchia

Ai üm n⸗
dcN
“ „ n

G eis.n
tökcefnn.

—

„1 1 4 4
idutcnrt N

lul t fbe
nn f.d r nllranpi
miniſblen eirnshie,
neſnhg e ſiniw
ſliriiiteh ſatct
1 ſobek denſio do an i
ſloftcrdä neteſitnnin r
Uunton Gcinellenclerch
nodd teidins dicgnt
Giheniarhis ii gnni
Gemn diifon un matbee
damst ,9,in luit
nac, c nde
Par lumdle ol
1 Ancenrs vod
vectriſoen inin
ſo fi ſincharubi poſß fi
liginti d tenii gino
tcdo hoonſe.
tiönosin bis grecinti
n doan niſ cöſnanco
peryaunn etan qno 0l
ba indligenur n ſonit.
emiſosn menail
ccolapon Mun undll
rone ſſfcſs M
õ
hönbnut
immin l

un⸗ ũ irain

eili lun Licunna

uur .
S inbmno
gun e ecſolb in
Aurencan:
Aeemn iſgen eſs

ſen rebſuis ut fac.d.S. ẽphiteoſis ⁊.F.licẽtiaʒ.
Vñ eĩʒ habuit imꝑatoꝛ pfatẽ ipediẽdi alienatio
nẽ reꝝ eccłaſticaꝝ ł poſtmodũ dãdi licẽtiam ſim
płꝛ alicnãdi ⁊ ſic ponẽdi falcẽ ĩ meſſem alienam
.c.nonit.S.de iudi.xcvi.di.duo ſt h ẽt expᷣſſe
ſentit Mar. in.l.cunctos ppłos.C. de ſum tri.
i. V. H pmiſſo et maxic h caſu dce.l.n debẽt obſ
uari. ubi hẽmuſ ſpalẽ ꝓuiſionẽ de iure cãonico
7 rcſpecta alienationis ⁊ reſpectu ſolẽnitatiſ ad
hibẽde.nt elegant᷑ dixit Inn.⁊ glo. i. . c.i. ð ꝛe.
ec. n alie li.vi. In iure eiʒ canonico ꝓhibet alie
natio ur łᷣ duij ⁊z. directi ſicut ꝓbat᷑ in.c.nulli ð
re.ec.n alie. Alienatio vo ꝑmittit᷑ ſpalit ex qᷓtu
or cauſis ð qpns ꝑ glo.nõ.xij.q.ij.i ſumma ut
cã neceſſitatis pieratis utilitatiſ æ icõmodc itatiſ ł
minoriſ utilitatiſ ſeruata ſolẽnitate ðᷣ ꝗᷓ.xij.q.ðij.

ſine exceptione ⁊.c.placuit ⁊.c.abbatibꝰ? ð re.

ec.n alie.cle.i.⁊.c.i.eę.ti.li.vi.cũ ſi.Si gꝰ eccłia
uult alienare directum uel uuile dnium reſpiciet
an ſit aliqᷓ de cais pᷣmiſſis:⁊ reſpectu alienatõis
uniis dnij.iformabit motũ animi ſui ex hiſ que
