rit᷑ ex ꝑte ſolẽnitatis extꝛinſece ꝙ ſcriptura ↄfec
ta ꝑ notariũ ſit corã ꝑtibꝰ lecta al.nõ ualẽt iſtʒʒ
ſm Jo. an. i addi Spe. e. ti. SF. onſo v. illð quo
qʒ.C. ð fi.inſtru.l.ↄctus:⁊ ſic recitädo hoc dẽʒ
trãſit ſimptr h̊ Jo.an.ſʒ tu dic meliꝰ h̊ dẽm ꝓce
dere dũtaxat i Sctibꝰ qui fiũt ĩ ſcriptis.i.illis in
quibꝰ ſcriptura ẽ ðᷣ ſubã ex ↄhẽtiũ ↄuẽtõe:⁊ ſic
loquit᷑ dicta.l Scius:⁊ hoc ponit Har. in.d.ſ.
ctus ⁊.l. gallus. S. quidã. ff. de lib.? poſtu.? ꝑ

illã.. cõtractꝰ nõbilit᷑ dicit ibi Oar. ꝙ ubicũqʒ
ſcriptura ẽ de ſuba:ut in ſñia appellatõibꝰ ? ſili
bꝰᷣ poſtqꝙ ſcriptura ẽ lecta nihil põt addi nel mi
nui: nec aliqd nalet niſi tota ſcriptura legat qðᷣ
bñ nõbis.ſecꝰ dic in alijs qͥ redigunt᷑ in ſcriptis
non ut ſcriptura ſit ðᷣ ſubã:ſi potius ad ꝓbatio
ne ↄfuandã. tũc eni nõ ẽ neceſſe ut negat᷑ coraʒ
ꝑtibꝰ:qꝛ cõtractus põt ſeribi abbreuiate:ut i. c.
cũ.p. tabellio..eo.ſufficit ergo in illis nõriũ eſ
ſe rogatũ. Baodeio ꝛqrit᷑ extriſece ex ꝑte ſcꝛi
bentis ꝙ fuerit ↄſtitutꝰ tabellio ab habẽte ptᷣatẽ
2 qͥ in hoc dicat hr̃e pĩateʒ nõbit᷑ plene.j.e. c.
cũ p.tabellio. Et circa boc dubitat᷑ qͥd ſi nõ cõ
ſtat illũ qͥ ſcripſit hanc ptatẽ habuiſſe a ſuꝑiore
2 ſic negat᷑ nõriꝰ. Jo.an.recitat dicta Inn.i.c.
ueniẽs.j.de vᷣbo.ſig.li.vj.qᷓ ẽr ĩ effeciu rplicat
bic qᷓ et uideas in Spe. de ꝓba.F.i.ad.ſi.V.ue
rũ H ꝓbatio cũ v.ſequẽtibꝰ:ibi tmi Inno. ꝓſeqt
duo mẽbra.primũ qn qo ẽ cũ ipſo nõrio:⁊ tũc
bʒ ipſe plene ꝓbare cũ ðᷣbeat eẽ ð facto ſuo cer
tꝰ m ꝙ fecit ad ꝓpoſitũ qñ de hoc ẽ inter ꝑteſ
ↄtentio:⁊ in hoc ponit tres practicas ꝓbãdi.pꝰ
ut ꝓber ꝑ inſtim uel ꝑ teſtes officiũ fuiſſe illi cõ
miſſũ ꝑ ſuꝑioꝛẽ.ſo ſipbat ꝑ teſteſ ꝙ tpe illo qꝰ
fuit factũ inſttm de quo ↄtẽdit᷑ publice fingebat
nõrius offõ ar.ff. de offi.pto.lbarbaꝛiꝰ? in.l.
.ij. ff. ad mace. tertio ꝙ qi in idẽ in effectu reici
dit:lʒ uarieĩ in facto ſi apꝑeãt inſtr̃a multa et di
uerſa int᷑ multos et diueꝛſos ꝑ manꝰ eiuſdẽ con
ſcripta q firma manẽt et ſine Sdictiõe ab oĩbꝰtã
qᷓ;ᷓ publica recipiunt᷑:⁊ quot inſtia ſufficiãt relin
quendũ ẽ iudicis arbitrio ſm Hoſti unde etiaʒ
in Spe. de iſtꝛu. edic. S. ꝛeſtat. ueꝛ. æ ſcias ⁊. vV.il
lud ãt. Aduerte qꝛ Spe. in pallato. S. uer. qͥdſi
is uĩ ſentire priũ quo ad fam ⁊ tertiã praticam
dicit enĩ ꝙ cõis error nõ potuit illũ facẽ nõriuʒ
nec inſtza nalere:ex quo ñ habuit ptᷣatem a ſuꝑi
oꝛe:ſecus ſi habuiſſet poteſtatem a ſuperioꝛe:
ſed ex aliqua cã nõ ualuiſſet: puta qꝛ erat fᷣuus
occulte:⁊ ſic loꝗᷓt.l.baꝛbaꝛiꝰ pᷣallata:hanc mãm
latiꝰattigit Jo. an. ĩ addi.pᷣdicta.V.⁊ ſcias ubi
narrat ODartin. de ſily. diſputaſſe ⁊ tenuiſſe ꝙ
oʒ ve ꝓbare officiũ fuiſſe illi ↄmiſſũ:nec poſſeſ
ſio releuat ab oneꝛe ꝓbandi niſi foꝛte inſtm ꝓ
duceret᷑ de longinquo. Et uide ibi plenius ⁊? ma
xie inteo ꝙ ꝓſeqt an ꝑ deſcriptõeʒ in mꝛicula ꝓ
bet᷑ qs notariꝰ:æ ↄcludit ꝙ nõ ubi uideas.do.
An. H putat ꝙ ſi ſciẽte ⁊ patiẽte ſuꝑioꝛe ſit poſ
ſionẽ ingreſſus iſtud ſufficit aꝛ.in.c.conſultatio
nibus de iurepa.⁊ cũ hoc temꝑamento diẽ ſe in
relligeꝛe Spe in ti. de ꝓba.F. i.ueꝛ.itẽ ẽt ? Jo.
an. in addi. Spe.ſuꝑ dicto.. ꝛeſtat.ueꝛ.qͥd ſi ꝓ
ducat᷑ Ego cꝛedo ꝙ ſola ſciẽtia et patiẽtia ſuꝑi
oris nõ hẽat ꝓdeſſe ſi ↄſtaret poſtmõm de nſur
patõe officij cũ ex ꝑte ſuꝑioris non interuenerit
aliqs actꝰpoſitiuꝰcũ ꝛequiꝛat᷑ officij collatio ſeu
creatio ar.c.cũ iã dudnʒ in fi. de pbẽ.⁊ ꝙ nõ.ꝑ
glo.⁊ doc.in.c.qꝛ circa ð oſan.⁊ affi.⁊ in cle.ſi
romanꝰde ſen:exco.⁊ bñ ſqcit.c. d decias de re
ſti. li. vVi.iũctiſ his q dixi in. c cũ eccła ſurtiua de

¶BDe lide inſtru.

can. poſſ. ⁊ ꝓprie. boc idem uẽ uelle Inn. in. c.
nihil de elec. nec ob. c.ↄſultationibde iu.pa.qꝛ
loqt᷑ de poſſeſſione bona fide qſita. als nil uale
rer pñtatio ut ibi nõ.⁊ pleni ꝰp ¶ Inno. in. c. ij. ö
in inte. ꝛeſti. ſʒ ſi ñ ↄſtat de uſurpatiõe officij:ſʒ
ſolũ reuocat᷑ in dubiũ de ptate: put ꝓprie loqᷣt
Inno. puto Inno. ueꝝ ⁊ elegãt dixiſſe cuʒ hoc
tẽꝑamẽto iudicio meo uit ꝓbet᷑ ꝙ longo tp̃e ſn
it palã ⁊ publice ĩ poſſeſſione tabellionarꝰ: nã ex
hoc pᷣſumiĩ habuiſſe titulũ:qꝛ nõ ẽ vViſile ꝙ tan

to tpᷣe fuiſſz line ti. tolerat?: hoc ꝓbo aꝑtiſſime

nõ. in. c. ilud de pᷣſũ.? ꝑ Inno. in. d. c. ij. de
in inte. reſti. facit. c. cũ ecclia ſutrina pall.fʒ itel
lectũ quẽ ibi dedi:⁊ ſi dicerem ↄriũ ifinita ĩiſtꝛa
pirent tꝛactu tpᷣis cuʒ moꝛiant᷑ nõrij 2 ꝑdant᷑ in
ſirumẽta collatõis officij:⁊ duꝝ eẽt hec oĩa ꝛecẽ
ſere: ut in ſili nõ. in.c.qin de ꝓba. Anũ tñ nota
bis ꝙꝙ ſi ꝓducit᷑ inſiʒ ĩ forma publica maxie de
lõgiquo ⁊ nemo ↄdicit:nec apꝑʒ ĩ aliqua pꝑte ſu
ſpectũ ei ſtãdũ ẽ ar.in.l.fſi.C. de edi.di.adri.po
nit Jo. an. in addi palł. ⁊ Ouil. de cu. in. l. Ppa
tões. C. de fi. inſtru. ¶ Tertiodecio ꝛeqrituꝛ et
ex ꝑte nõꝛij ꝙ fueꝛit ꝛogat de ↄfectõe inſtri:als
nihil ualet inſtt̃m in aut᷑.de tabellio.F. nos aũt
nõ. Inno. ꝛefert tũ quoſdam dicẽ ꝙ in dubio
pᷣſumit᷑ rogatꝰ.C. de Shen.ſti.l.i.⁊æ inſii.de fide
iuſ.ĩ fi. ?⁊ hãc opi.tʒ Accur.in aut᷑ de tabelli..
nos ãt in vᷣbo iniũgaĩ in fi. qͥ diẽ ꝙ ſẽꝑ pᷣſumit
ꝙ nõrio fueꝛit mandatũ ſeu iniũctũ ut ↄficeꝛet ĩ
ſtrm: ipſe tũ Inno. uĩ uelle ꝙ ipſe nõriꝰſcribat
in inſtro ſe fuiſſe rogatũ:⁊ hoc ſufficiat ad faciẽ
dã fidẽ ð rogatõe. Haꝛ.i.l.ſciẽdũ.ff. ðᷣ v.obli.

tʒ ꝙ ĩ dubio nõ pᷣſumat᷑ ꝛo gatꝰ:ſʒ ſi ipᷣe hoc at

teſtat᷑ in inſtro uł appoat ſibia vba:puta ego nõ
riꝰſcripſi uel publicaui:⁊ tũc ſufficiet qð plʒ:et
nide in Spe.e ti. F. breuit. v. æ nõ. ꝙ tabellio.
Sʒ circa hoc ẽ forte dubiũ a qᷣbꝰdebeat eſſe 20
gatꝰcirca qðᷣ multũ inſtat Inn. H ponendo ſpaꝛ
ſim tres opi pᷣma ꝙ debeat ẽe rogatꝰab ambo
bus pbẽtibꝰ uł altero tin uł ſaltẽ ab illo cuiꝰ:eiteꝛ
eſt. æ caueat nõriꝰꝙ nihil ſcribat ð his q̃ uidit
uł audiuit niſi ſibi fueꝛit iũctũ a ꝑſonis pᷣdictis
Et nõ hoc ultimũ:qꝛ ſepe rudes tabelliones ex
cedunt inſtra capite eoꝝ apponẽtes ea qᷓ nunqᷓ;
fueꝛñt a ꝑtibꝰdẽa. Scdᷣa opio diſtiguit int ea qᷓ
fiunt a płibꝰ? ea qᷓ fiunt ab uno dũtaxat ut pri
mo caſu necefleiſit ꝙ oẽs ↄtrahentes ↄſentiant
nec ſufficit ꝙ unus ſolus mandet inſtrm fieꝛi:ſi
cut nec in ꝑſona uniꝰpõt ↄtractus ↄſiſtere:⁊ foꝛ
tius ſᷣm eũ non poterit eẽ̃neus mandaꝛe inſtm
cõfici: qꝛ ſua nõ intereſt. In alijs autẽ in quib⸗
nõ requirit᷑ conſenſus pluriũ ut teſtamentuʒ ſen
tentia ꝓteſtatio exceptio ⁊ ſilia:ſufficit ſm eum
mandatũ ipſius qui hoc dicit uel fieꝛi facit:⁊ ꝙ
ſic debeat obtinere ſatis ꝓbat᷑ ex tenor̃ iuramẽ
ti qðᷣ preſtant notaꝛij ĩ ſuſceptiõe officij ſui.ſ. ꝙ
de his que uident uel audiunt fideliter confici
ent inſtrumenta ſecundu eis a paꝛtibus uel
a iudiee iniungetur. UE eꝛtia opinio quò dicit
5 fco obſeruari ẽ ut qʒ et extrãeꝰpoſſit mãdar

irauhnnt uli/
1 iritorliyirt 44 7
un wefu omdni
Prtrtnien iunins toi
Oelninist ieſnpnnnd
1Geſurttluitenn iüif⸗
iticlcſl'niriichlein
Kogtäinboe eſteinlenfn
(cas Naseſeckthnr
Ceſchcgtnämnttd dngn
rör Coe Kinhi
Drlnnthskuhn
Gehorendwetisnende
Aidnid ſgreſaruin
tſutnr önlii ſbee
Giſrritt Brozinfn
Nnriiiti enmt
nui miuiil mii
ee ültnitſtinen
1 hlyntihu inne
weſtniin ii
lli Prinafnntnn,
inpmnn in rega .
einctütingiſs
viſeſtige⸗
ſheſnumiſ ii .
rtlrinligt i iiru
Uirieſfitäiniine
ihutnn⸗⸗ zmai
ieriſitnlf⸗
nſern

—
J ſen d i ſcripturam.
5 ti e enfcezh,
. Nbi, ddu
ne rn d
lidg e . 6, z, gi S e e e
bi ahliat N inſtrumentum pfici:v⁊ pro hac opiniõe aflignat pluriũ illoꝝ mãdatũ dʒ iteruenire.nõ aũt ꝑficit
Z in abin⸗ nni Inno. hãt rõnem:qꝛ no ſemꝑ fiũt inſtia habita uolũtate uniꝰ ſufficit iliꝰ mãdatũ:moueor prin
. * Nit n ſideratõe pñiis itereẽ.ſʒ qꝛ põt in poſteꝝ inter cipalr qꝛ ſi iudex nõ recipit ꝓbationẽ ↄ me niſi
4 iucco nnn en eẽ: æ uix ẽ aliqd de quo nõ poſſit alicuiꝰ ĩteꝛeſſe priꝰme citato ⁊ admonito ut i.c.ij. ð teſti.foꝛtiꝰ
ui, tnbirin l ihn de eo ꝙ agit inſtim br̃e: ⁊ dicit ꝙ oĩbꝰ inſpeciis nõrius nõ dʒ de facto meo ↄficẽ inſim ad mei

„ ſine litol nei
cllrdde iir d N
kitkiftt NMol

plꝰur̃ rõni inniti hec opio.ſ.ꝙ qʒ cꝰ itereſt poſ
ſit pcipe fieri inſtrm:? et ille cẽnõ intereſt: x iſtiʒ
ſic manu publica ↄfectũ ualet. ¶Oouet᷑ eriam qꝛ
nullo iure hoc ꝓhibet. fl. de ꝓba.l.ab ea ꝑre ſe

piudiciũ me nõ mãdãte.Eadẽ rõe idẽ dico ð ex
neo ut nõ poſſit rogare ut ð facto meo me non
mãdante ↄficiat᷑ inſtm. Si eni alia ꝑs uult ↄſeꝛ
uare ſibi ꝓbatione agat alijs iuris remedijs de

kigitid dei ua ſinnit cũdo q: inſtta inteꝛ eos oↄlecta Snn Nie a. in quibꝰ dixi i.c.ſignificauit ⁊. c. alberic⸗ de reſti.
Ne twen eg⸗ Oleeren i l.in fraudẽ. . ex his bonis i rle. ff. 4 e fi. eAe E ↄdi.ex.l.? hc opi.repꝑi ſetiꝛe
nenn rine aun ah eſt ergo cuiuſlibet ut pᷣcipiat fieri inſtrʒ ⁊ ſic poſ malus de reg.ĩur.li. vj.i mercu. Is in ſolus de
l penci chn adi ſit edictionẽ illiꝰpetẽ qᷓ ałꝛ ſibi denegarei ut dẽʒ cuius pᷣiudicio agit᷑ mãdare põt iĩ utroqʒ ut ibi
cwtnen ditner ntian eſt de hac mmᷓ uide in Bpe. e. ti. F. ij v. ſed pone nõ. de crie ⁊ de alio actu ꝓbo ꝑ. c. quotiens cõ
. wia ſüci⸗ nin eiien 2 in. § poſtq. V. itẽ nũquid 7 lbi. l. in ꝓx. V. vo modũ.i.q. vij. no ad Fᷣm.ſ.ubi nõ ſũt ꝑtes
Aainni lrnlin nit Jo. an. nõbilẽ addictionẽ dixit ei ꝙ qda ſũt teneo et cñ Jo. an. nec ẽ uex ꝙᷓ Bar. loquitur
Bloranl q̃ dependent a uolũtate uniꝰuel pluꝛiũ q̃da a uo ſimpłr ꝓnt alłat.do. An.prio potius ſetit ibi ʒ

KLxf .
nn noctinrzini
ĩ ien ngrie fri nfif
ua inc n be helo ſ rii
m huin i mlinci hnin
imi yr Crin ſit iſ t

n 4 Mi mq ar arrti 1.
wi n Mmnininfcir iini
miii niii r nini ncſfcan⸗
mphen gm nileg he in intn
niniole iuſeſogruͦr boe ifctrol hi
Aörognir Pnil citiſſ d0 N.
idpo nöhini vere iſ deden
ſinutio d nddnſla rcnaed
õäüõ
zun Geti Mred Na rheſe⸗
õ
aadd õ

. 2 6
nö doe Auni giſche

untate nulliꝰpᷣmo caſu ponit regulam ꝙ illius
rogatio reqrit᷑ ad ſubãm ꝓbatõis cꝰ ↄſenſus re
q̃rituꝛ ad ſubãm actꝰ? io ſi dependet a uolũtate
duoꝝ ut ↄctus illoꝝ reqͥrit᷑ rogatio: ſi unius ut
appellatio:illiꝰſoliꝰ ſufficit rogatio ar.in.l.iĩ hac
C. de dona. 2 in.l.ij. C. de ꝛela.ſo caſu ſubdiſti
guit ꝙ aut ex illo facto ꝓducit᷑ ꝑti aliqs iuꝛiſ ef
fect ut actio exceptio accuſatio ⁊ ſiles.exẽplũ in
ruina incẽdio ⁊ ſilibꝰ.⁊ idẽ dicat̃᷑ ꝙ. S.in pᷣcedẽ
ti mẽbro. Si vo effectꝰnõ põt tolli uel iduci uo
luntate alicꝰpriuati ut ẽ natiuitas hoĩs quo ad
ſucceſſionẽ pꝛis:⁊ tũc ſcriptura nõ fiet ex mãda
to alicꝰ priuati ⁊ facta ñ faceret fidẽ:ſʒ dʒ fieri ſi
uidebit᷑ iudici ipſiꝰ aucte qͥ bʒ reſpicẽ ad vᷣitateʒ
ſibi cognitã:qꝛ hoc poſſet eẽ utile in futuꝝ ar.ĩ
.l. illicitas. F. Vitas. ff. de offi. pſi. æ de bis ꝗᷓ req̃
runt iudicis anctem nõriꝰ non ↄficit inſtm ſine
ipſiꝰmãdato. E. de iure fi.l.iij.li.x. do. An. diẽ

ſi ↄſtituit aliquẽ ſuũ ꝓcuratorẽ: ⁊ ꝓbat ad icõ
modũ ↄſtituẽtis nõ ad ↄmodũ. Itẽ ꝙ pot ſibi

riũ:ſolũ eni dicit ꝙ nõrius ꝓcurator põt ð ſua
ꝓcuratõe quã fecit in ꝑſona alterius ↄticẽ iſtim
2 idẽ dicit in teſlamẽto:⁊ hoc iõ qꝛ nulli fit pᷣiu
diciũ niſi ſibi ſcubẽti:⁊ ſic nõ uiniat ſi nõ fuit ꝛ0
gatꝰ:nã ⁊æ ꝑſona priuata hoc poſſet ĩ facio ꝓpo
in cle.i.ð ꝓcura.? i.l.quoties.ff. de bere inſti.
Sʒ nos loquimur ubi ſcriptura fit nõ de facto
ꝓprio ſʒ alieno ⁊ poſſi tertio pᷣiudicare.quo ca
ſu dic andacteꝛ ꝙ hoc nõ ꝑtinet ad officiũ tabel
liõis:qꝛ nõrij fides fuit electa ſolũ ad ꝓuidedũ
his quoꝝ intereſſʒ ⁊ a quibꝰ eſſet rogatꝰ:ur ĩ di
cto. F. nos õt:hoc ẽt ſetit Har.i aut᷑.ſi qs i ali
quo documẽto. C. de eden. ubi dicit ꝙ ð eo qð
ipſe nõrius ꝑcipit ꝓprio ſẽſu nõ dʒ ↄſicẽ inſitʒ
niſi ſibi mandet᷑ Ite uideo ꝙ etiã de conſenſu
ꝑtiũ nõ põt exẽplari inſum ad fidẽ pſeruandaʒ
uel teſtes recipe ut in.c.penul.⁊ ulti.j.e.dixi in
.Jd.c.ſignificauit et.c.albericus:fortius nõ potit

ſnS reni naihn⸗ ꝙ Mir. in. l. fuus cõis. ff. de ſti. fuo. tʒ ꝙ n ro ipſe ſoſus de alieno facto ↄficẽ inſtem:ſʒ tũc nul
uwti dndink lühlnein gat poſſit in hoc ultio mẽbro ↄficẽ inſſm qꝛ in lius ſoẽalłr interſit:?æ hec nõbis qꝛ puto vᷣiſſima
A. t n i Onblſcin ddei acnibꝰ in qoꝰ nõ ſt ꝑres põt iudex officinñ ꝓpria Et ex boc infero ad altenus qõnis deciſionem
l mdnt i ſbiftentiüci,n hſeßtl aucte ꝑtiri: ut nõ in...iij. S. boc ãt iudiciu.ſi ð quã tractat ẽt hic ↄfuſe Inn. an inſiim faciat fi
A inſcr t les htnnt dã.·ifec. ꝑ qᷓ dicit Bar.qꝙ nõriꝰpõt ↄficẽ inſtim dẽ in fauorẽ alterius a mandatoribꝰ: ⁊ põit na

rias opi.ut.5S.ſed uidet᷑ in ſũma inherere ꝙ ſic:
ex quo eft ſcriptura publica:lʒ tertius nõ poſſit
petere iure ſuo editionẽ:de quo tii dic nt plene

ↄficẽ ꝓpriũ teſtametũ:⁊ ſic ſinplr traſit . do.
vna lb Anebonuß⸗ Anto. nihil approbãdo uel reprobando. Ego dirxi in. c.i.de ꝓba.⁊ credo ꝙ; ꝓbat cõtenta in
v ecſel mla in dico eſſe duo diſcutiẽda.prio cũ ꝑres ſũt.ſo cũ eo ex quo a principio habuit ſua ſubſtantialia
ſfon g unn icn mme ir nulliꝰ principalr intereſt. in prio caſu ut nides ẽ etiã ĩ pindiciũ ternij:exeplũ ꝓbo g ntium nouũ
rngonn M Ne⸗ ngr diſcrepantia iter Inno. æ Jo. an. Ego hactenꝰ poſſeſſorẽ fundi qꝛ illum fundũ emi a uero qno

ſolebã inducẽ ⁊ ſequi glo.in.F. nos aũt i aut᷑.ð
tabellio.qꝗᷓ ſic diſtinguit:ꝙ aut inſtim fu gr̃a utꝛi
uſqʒ ⁊ in utriuſqʒ piudiciũ:⁊ tũc oʒ utrũqʒ man
dare ⁊ ſic intelligit illũ..nos ãt:aut fit gꝛa uni
us tin ⁊ tũc ſufficit eũ mãdare cui fit.forte enim

qni mihi tunc illum tradidit: non enim induco
illud pꝛincipaliteꝛ in pꝛeiudiciũ tertij:ſed ad pꝛo
bandũ dominiũ æ? ius mibi copetens: ad hoc.i.
ij. C. de acqui poſ. .
queritur qualiter notarius debeat eſſe rogatus:

5 n in 4 4 alt nucq mãdaret in cꝰ fit piudiciũ ut. ff. de vb. Inno. pulchre ? prolixe tractat concludens p
c deden re ni⸗ 4 obli. int ſtipulantẽ. F. i. ? ita diẽ ſuari maxie i ð non in ſecreto:ſed in publico cum officium ſuuʒ
4 rchontte nũtiatõibꝰqᷓ fiut ab uno alteri ex uarijs cauſis. ſit publicum:ſi tamen hoc non ſeruatur ſʒ in ſe

ſͤſz noniſſime captata oppoꝛtũitate latiꝰ ueſtigan

di arbitꝛõ pᷣdictã opionẽ JYo. an. forte viorẽ ut
in axtu ꝗᷣ pficir ex uoluntate 2 ↄſenſu duorũ nił

creto rogatur.concludit ꝙ ualet inſtr umentum
licet ſit ſuſpicio contra actum geſtum: no in talł
ꝙ faciat nacilare inſtim ex quo nõ oapparet ex

ſni forma nitiatũ uł ſuſpectũ:ipſe tũ nõriꝰex hꝰ.
puniẽdus e ſʒ eũ:qð nõ.allat.c.ut nẽʒ ut eccle.
bn.diẽ tm Moſti.ꝙ hec ſuſpicio põt tolli ex cã:
puta qn ꝓpt᷑ iuſiũ timorẽ ptis łiudicis nec ꝑs
nec tabellio audet hoc publicare ad hoc.c.ſi in
ſins metꝰde appel.æ.c.paſtorał de offo or.F. fi.
¶ Et ex his ifero ad qonẽ an nõri debeat ſciꝛe
inra. ur eniʒ qꝙ ſic cũ ĩ multis debeat eſſe cantꝰ:
nt pʒ ꝑ pdicta. Itẽ punit᷑ ſi ↄfecit inſiꝛm ð actu
ꝗ iure reprobato.l.iubẽus.C.de ſa.ſanc.ec.gl.
i.l.generali.C. de tabu.li.x.dicẽ ꝙ ſic.idẽ. Spe.
de inſtru. edic. S. reſtat. v.ſʒ nũqͥd tabellio in ul
tia colũ. Bar. in.l.ctꝰ.C. e.ti.dicẽ boc neꝝ q
ad ptinẽtia ad artẽ nõrie.dʒ eni ſcire ſũmaʒ ⁊ ſi
milia. alł ꝑitia ſibi ĩputabit᷑:ñ ãt teneĩ eẽ doctoꝛ
nel alr accurate ſcire iura.⁊ hoc plʒ qꝛ qʒ debʒ
hr̃e ſciam ſufficentẽ:⁊ ſufficiẽs dẽ ſᷣ. q̃ iatẽ offi
cij ſui nt nõ. Inno.in.c.cũ in cũctis ð ele.⁊ nõ.
qð dixi ꝙ de iꝑitia tenebit᷑ ſi ꝑti aliq pᷣiudiciũ
& illatũ.ad hꝰ.l. illiciras.S. ſicuti.ff.O ofſi.pli.⁊ ĩ
.c.nõ ẽ ſine culpa de re.inꝰ.li.Vj. Muartode
cio ⁊ ultio reqᷣrit᷑ ꝙ nõriꝰſit habilis:qͥd ãt ſi eẽt
excõicatꝰ notarie:uide plene ꝑ glo.in.c. decerni

mꝰ de ſen. exco.li.vj.qͥd ſi infamis uel cõdẽnatꝰ

in offo. nide pulchre per Mã. in. I eadẽé. ff. ad. l.
luł. repe. irca fam ꝑtẽ.c.nʒ de ſcriptura ex
emplata nibil hic tracto:qꝛ ſatis plene diri in.c.
alpericus de teſti.⁊ aliqͥd diceĩ in.c.fi.I.e.ubi ẽ
ꝓpᷣe mã Tene hbic ſñiam gl.ſᷣe quaʒ cõit᷑ hic ſe
q ũt᷑ dqoc.⁊ nide in Spe.de inſtru.edi.F. uiden
dũ.vᷣ.ſʒ qͥd.ecce ubi põit 2 ſeqt᷑ dictũ glo.⁊ oĩo
eũdẽ eodẽ ti. S. reſtat.v.fi.ſeu penul.⁊ gl. ma
na in. c. abbate de vb. ſig. Mi. abb.

Cripta uero. oan · non

brene.do. An.ſũmat ſic: Driuato in
ſtro nõ cr̃dit᷑:publico ſic:? publicum qr̃ ſi manu
publica ẽ cõfectnʒ nel ſigillo autẽtico ſigillatum
cũ ſubſcriptiõe teſtiũ:hec ſũmatõ mibi nõ plʒ tũ
qꝛ ex ha nõ colligit᷑:tũ qꝛ nõ puto vitatẽ in ſe ↄ
tinẽ ꝑ ea qᷓ dixi in. c pcedenti ⁊.j.ſtati aliqd ſub
mittã iõ ſũmo ſic Corruit iſirʒ ſi teſtes inſcripti
deceſſerint niſi ſigillum hẽat antenticuʒ uel a nõ
rio ſit cõfectũ ⁊ nõ diuidit᷑ qno ad Eam:ſʒ quo
ad intellectũ dinido ſic p ponit dictũ ? duos ca
ſus excipit. CWM pꝰ ꝙ ois ſcriptura publica ẽ
autẽtica nt ꝓbat᷑ ex principio iuncto vbo pnoli
ca ſʒ nõ oĩs antẽtica:ẽ publica ut latiꝰ dixi.S.c.
ꝓxi.Ex quo ifero ꝙ ſcriptura pᷣuata hns ſigil
lũ antẽticuʒ nõ ẽ ſcriptura publica: ʒ ſit autenti
ca. cuiꝰriũ ſẽtit do. An.in ſũmario ⁊ i quodã
nõbili:monet᷑ ꝑ iſtuʒ tex.qͥ iudicio meo potiꝰ ꝓp
at Sriũ.nã ponit iſta nt diuerſa. Itẽ ſigilluʒ et
nõ hʒ publicare ſcripturã priuataʒ cum hoc nul
hbi rpiat᷑:lʒ hẽat autẽticare:qꝛ pſtat᷑ fideſ ꝛ0e ſi
gilli: ſʒ nõ efficit᷑ publica:qꝛ ſigillum non bʒ hoc
officiũ a publico ſicut hʒ nõriꝰ. 5. fo ꝙꝙ in
ſtm publicũ facit fidẽ:licʒ teſtes inſcripti deceſſe
rint: æ idẽ dic ẽt ſi nõriꝰobijt:⁊ qit᷑ ãt ꝓcedet ſi
p ptẽ aduerſa negat illũ fuiſſe norariũ nel inſtrʒ

We ſide inſiru.

ce publicũ:uide bonũ tex.in. S. ſʒ ſi inſiꝛʒ ĩ ant.
de inſtru. cau. æ qð plene dixi. S.c. px. ¶ õ.
teꝛtio ꝙ ſigillũ autẽticuʒ ꝓbat ↄtenta in ſcꝛipiu
ꝛa cui ſnit appoſitũ:lʒ teſtes deceſſerint:an antẽ
ſigillũ ꝓbat ſine inſcriptiõe ull ſubſcriptide teſti
um: ⁊æ qͥd ſi teſtes ſũt inſcꝛipti ꝑ eũ qͥ fecit ſcꝛptu
rã ⁊ non ſubſcripta ꝓpria manu:dic ut plene di
xi in. c.pꝰceſſionẽ de ꝓba. ¶ Mõ. ultio q; ſ rip
tura priunata non hns ſigillũ nec teſtes ſubſcrip
tos uł no ſuꝑſtites robur firmitatis ni hʒ:an t
faciat aliqua pſumptionẽ.j.ſubijciã. ¶ Go. cõ
tra lam de ↄorietate. nã prio appellat illaʒ ſcrip
tuꝛã antẽticam q i fine dicit nulliꝰee fiꝛmitatis
So. Inno. multũ inſtat in deſcribendo qᷓ di
catur ſcriptuꝛa auntentica: de quo dic tu omiſſis
ſuis inuolutõibꝰ: ut plene ⁊ cla? dixi.S.c.pꝛoxi.
2 iſtã ham expone pꝛout diẽ Hoſt nʒ ꝙ allega
bat᷑ ant.ſʒ nũc n cõſtabat cẽe auteticam:na ſi ueꝛ

anterica fuiſſi ſeu ↄſtaꝛet eaʒ eſſe: mors teſiiu ſj

noceret ut pꝛoſeq i tex. ᷣm Moſt.⁊ bñ. ¶ Cle
nio nũc ad itꝛinſecã hꝰ.c.mã:⁊ ſciendum eſt ꝙ
boc.c.principalꝛ tractat de ſcriptuꝛa puata ⁊ in
cidenter de publica ? autẽnca de publica plene
dir ius.S.c. ꝓxi.⁊ ibi ẽt aliqd de anterita. Muc
vo principalꝛ ⁊ plene tꝛactabim de priuata qͥ ẽ
mã quotidiana ? ↄñter in fo principali mebꝛo
aliqd dicemus ð qut᷑:ſeu de ſcriptura hnte in ſe
ſigiliũ:de pꝛio.ſ.ſcꝛiptuꝛa pᷣnata ſiue ſigilio hes
ꝑ Bir. in. l. admonẽdi. ff. de iureiurã. 2 in l. nu
da ⁊ in aut᷑.⁊ ſi ↄtract.C. ð fi.inſiru.⁊ i.l.ſcꝛp
tuꝛas. C. ꝗᷓ po. in pi. ba. pꝰ Mico. ma.poſuit mia
gnã intricatam addi.in Spec.de inſtru. edi. F.
nũc dicẽdũ ẽ pꝰprincipiuʒ.do. An noluit bic ꝓ
cedẽ ꝑ caſũ enumeꝛatõeʒ:⁊ i iudicio meo nalde
legeti uʒ intellectũ ↄfundit Ego clariori ſtiio ꝓ
ſequẽdo pᷣmitto prio ꝙ tres ſut ſpes ſcriptur̃ pᷣ
nate: una qᷓ uocat᷑ apocha nel cedula ſen apodi
xa qᷓ ſcribi inteꝛ pntes reliqᷓ nocã epła q̃ muti
tur ad abſenteʒ. ⁊ nulgarit᷑ appellat᷑ miſſiua ha.
tertia ⁊ ultia apꝑellat liber rõnu que cõit᷑ ſolent
facẽ exercẽtes aliquã ꝓfeſſione ſeu boni ⁊ curio
ſi preſfamilias. en pms ſpẽm formo quat
tnoꝛ cãus.primꝰqn nõ e ſubſcripta nec a ꝑnibꝰ
nec a teſtibꝰ.ſᷣus qn ẽ ſubſcripta tm a ꝑtibꝰ.ter
tius qn ẽ ſubſcripra a teſtibꝰtm qᷓꝰ qn a ꝑubꝰ
⁊ a teſtibꝰ pꝰcãau ant ꝑs ↄfitet ⁊ facit plenã fidẽ
ſcꝛibẽtẽ ↄfeſſuʒ ut in.d.l.ſcꝛipturas:ſʒ alteꝝn n
faẽ pᷣ u diciũ: ? io ſi alꝛ hẽret obligata bona illi?
debitoris pᷣferẽdus ẽ iſti qͥ bʒ hac ſcripturã pᷣna
ta: l i data ſit anꝛioꝛ in obligatione bonoꝝ:niſi
hec ſcriptura priuata iuuaꝛet̃ ꝑ teſtes nt ꝓbat ĩ
.d.l.ſcripturas:ſʒ aliter nõ facit pᷣiudicin:⁊ ẽ rõ
qꝛ ſi diceꝛemꝰalꝛ poſſʒ debitoꝛ ad libitũ frauda?
primũ creditoreʒ cõſtituendo ꝑ Fas ſuas prina
tas aliũ qnriorẽ:⁊ hoc uolnit glo.i.duʒ dixit ꝙ
in rõne ⁊ actoꝛc pᷣferẽdum ẽ inſim publicũ alte
rius credito ris:licet prinatum inſtrumentum ſit
anterins in data niſi habeꝛet ſubſcriptiouem tri
um teſtium qni.ſ.adiunarent inſtrumentum pri
natum:ut.j.ſubijciam. Aut negat ꝑs illaʒ ham

Weu, i, i

len tco of es
vue vriſi e
10

ironnd⸗ ,etie aſr
in i „, 1
ſs Mℳ. .
Oluſel icne in
fürſe .
muumi g ,
tbtin tn
i l⸗ i gid 6
NMNWX,„,Ae
, WRen i,
gutiul ctin
15 . ſe 1 5
ziſtiit cnchn

Noͦg jNN itn⸗ n
ari vpi Mcan

iijlnumi nifninn ye
plerten4ipl mi/

i mus lmninms nich
ijbmr itlin n ins
lumujlcuigiutin uni,
ſedetlehrt ladronenu
ſtiefti Cenendendan
min undinſde .
MApcrikdnſegtnnash
Prcaniiegisiihiahm
rdhcoreedwäͤtkrſonrd
dNedidaſddderen
Sdinlaetdur niha
rid nineng eii
heiftmcigiberron a
nbinſt tiinec tie iri
Nbijn atttininticſpe
ficteiigt be 6 i
aiſngin itt ümkn
o isalfedlnn ſer
ſullirplni oh Ntitſrtic
Ninc/al lunmniin

e G trmi p,

u/ gim ij nilinl n
vaum ar aelnnnrn⸗
. ir nin innn in ſr clhh⸗
Brn atwwntt ornemni e
utnaitl Cöfiſmitu
nCiNA Hd na deſe
gümmunmn Mddiin her decnn ..
itdeiciirnene dd. Bn ourdn
Ki emnendA dhn ed .
getazmntiheti mdt KNwonſio)
mihnpnnd go esſuſſerſaini
Wran dNCi dn A lnght
necdin its widnadi Ghi
mr l wiemc Wgnni Meni nſui
mnut ti hpli ot icti ili
ä mntots ili mr iudain
ſem bu Cmußfniſinſim
cun gin i d ith lif
rintb f gi ſnſc hi mnaß

ſzidan kain Nn,
. cwwonahruminn us
betſen HWM tic ſüfllfenn
Alnemmn Sahnn a
dten Ger iuite

V Grgnich⸗
iſſinnet

ꝓpriã fuiſſe k illi oſenſiſſe ſi fuit ab alis ſcꝛipta:
2 tũc ſi ꝑ ↄpatõʒ lr̃aꝝ ⁊ ꝑ teſtes ſił ſi qͥ fueꝛt on
tes qn iſta apocha fuit ſcripta plena inducitur ꝓ
bõ.ñ enim ẽ neceſſe ꝙ teſteſ ſint ſubſcripti ĩ apo
cha ad quam fit cõꝑatio: Iʒ ſecꝰ ſit in apocha ex
q̃ fit ↄꝑatio ut.j. ſubijciã.h̊ ꝓbat᷑ in aut.ſed no
no inꝛe. C. ꝗᷓ po. in pi. ha.? i corpore ð inſtru.
can. F. ſi qs igit᷑ uult. ? itellige ꝙ teſtes deponãt
ꝙ illã ſcripturã uider̃t ofici a ↄuẽto.nihil ãt de
ponũt ſuꝑ ↄtẽtis nã ſi deponẽnt de ↄtetis puta
qꝛ uidert mutuũ ↄhi ł depoſitũ ł qͥd ſile nõ eſſet
neceſſaria cõꝑatio lraruʒ ? ſufficẽnt duo teſtes.
ar. in. lin. exercẽdis. C. e. ⁊ in. c. cũ Jo. 7. e. ſ ĩ
pori req̃runt᷑ tres teſtes ut nõ.gl.i.d. J. ſi qſ igi
tur ?z Mr. i.l. ſcriptas 2. d. ant.æ ſi Sctꝰ ꝙ nõ.
Et qᷓꝙᷓ ſoe.i ti. de iſtꝛ.edi.S. nũc dicẽð ĩ pn. v.
qnto cat ꝙ ſm cãones ſufficiũt duo teſtes : al
le. iſtũ tex. z.c.qm ↄ de ꝓba. cũ ſi.mihi tñ h̊ dic
tum n plʒ qꝛ ñ reꝑimꝰ ↄriũ de iuꝛe canonico cũ
iſti teſtes ñ deponãt de pctn:quo cãn ẽt de iuꝛe

ciuili ſufficẽnt dno teſtes ut.j.dicã.ſed ꝙ illa eſt

ſcriptura connenti qꝛ erãt pntes qn illã ſcripſit.
poſſent ei de facili errare ꝓpt᷑ ſiłitudinẽ lr̃aꝝ:iõ
ius ciuile requiſiuit tres teſtes: ut i.d.l. ſcꝛiptas
? in aut᷑.de inſtr. cau.. ſiquis igitur facit quod
nõ. gl. in regła płalis locutio de re.iu.li. Vi.⁊ in
c.cũ eẽs ð teſta. Si vo ñ ꝓducant᷑ teſtes ad ꝓ
bãdã ſcripturã mõ pᷣdẽo ur̃ ꝙ nũc nulliꝰfirmita
tis ſit ar. hic. nam ſi h̊ ↄtingit qn teſtes fueꝛunt
inſcripti ? deceſſeꝛunt:fortius ꝓcedit qn nullo
mõ fuerunt ſubſcripti nec pñtes Hart. tn in. l.
ſcripturas pᷣal.dixit ꝙ facit ſemiplenã ꝓbõnem
z ſic dicit ſe intelligẽ gl.i.l.admo nendi paił.⁊ in
.l. i bõe fidei. E. e.ti.ꝗqᷓ hic nelle uideni.⁊ cũ hac
opi.trãſiuit H̊ do.an. Sed reꝑio eund Har. in
.l. admonẽdi dixiſſe ꝙ facit minus q; ſem pleaʒ
ꝓbõeʒ. qꝛ ñ ẽ vViſile ꝙ qs falſã ſcꝛipturã fabꝛica
nerit:cũ debnit timẽ penã falſi æ ſcire debuit qð
illi ſoli fides ñ adhibet᷑ iõ ñ debemꝰ illius fidem
oĩo onullare ⁊ ̊ ult. opi.ut ni faciat ſemiplenam
ſʒ minꝰ plus mibi plʒ:ad ꝙ ꝓbãdũ iduco iſtum
tex.hic ĩ fi.ubi dr̃ ꝙ ni hẽt robur alicuius firmi
tatis n.n. ſic abſolute dixiſſet ſi facẽt ſemiplenaʒ
ꝓbõʒ ar.in.c.fi.de inreiu.⁊ i.c.ſuꝑ eo..i.S.ð
teſti. dicerẽ tũ ꝙ ſi ꝓbpabi ꝑ cõꝑatõʒ laꝝ indu
cet᷑ ſemiplena ꝓbõ ut ſic cũ uno teſte ulł cũ iura
mto pꝑtis ad vſe ↄſiderata qlitate pſonaꝝ ⁊ cãe
ſaciat plenã ꝓbõeʒ:⁊ ſic młiũ nõbilit᷑ ſaluabimꝰ
gl. in. d. l. admonendi æ.l. in bõe fidei æ dictum
HBar.i. d.l.ſcripturas:⁊ hẽbit᷑ ſolẽnis limitatio
ad iſtũ tex. nec ob.tex.i.d..ſi qs nbi dr̃ ꝙ cõꝑ
atio ſine teſtiũ augumto n ſufficit qꝛ dʒ intelligi
quo ad plenã ꝓbõʒ. ſʒ q'ad ſemiplenã ſic ?æ pꝛo
hᷣ qꝛ añ inſ auteticoꝝ ſufficiebat ſola ↄꝑatõ ut ĩ
.l.ↄpatões. C. de fi. inſtr. ? ur̃ ꝙ ẽt hodie ſuffici
at ſola cõꝑatio qn ↄctꝰn excedit librã auri: ut ĩ
aut᷑: 2 ſi õctus.C.e.qꝙ.nõ.gl.i.d.S.ſi qͥs igitur
4 Scðs cãns qñ ẽ ſubſcripta a ꝑtibꝰ tin ⁊æ tũc
ere idẽ dico. dixi fere qꝛ arbitror ꝙ faciat ma
lorẽ pſũptõx qᷓ; i p cqu als fruſt a.l.ſcripiurgs

põderaꝛet ſubſcriptõeʒ ꝑtiũ:nõ tij bat line
augmẽto teſtiũ:ut ĩ pal.iuribꝰ. rtius caſus
qn eſt ſubſcripta a teſtibꝰ tm. Mart cõiter tʒ ut
teſtes deponetcs mõ pᷣdicto ꝑ ſe nõ ſufficiũt ad
ꝓbõem ↄplendã:qꝛ poſſẽt de facili erraꝛe ꝓpi
ſiłitudine lr̃aꝝ:nec ↄꝑatio ꝑ ſe ſola ſufficit eadẽ
rõe:ſʒ requirunt᷑ ãbo ſił.ut vr nelle tex. cũ glo.i
.d. S. ſi qꝗs igit. Aduerte tñ.ꝙ ſi ↄꝑatio diſcor
dat a dicto teſtiũ oↄmittitur arbitrio indicis cui
plus nelit inherere:ut ſing.inuit tex.i.d.S. ſi qᷣs
2 Ar. i.l.iij.ff.de teſti.Ex quo infeꝛt᷑ ad id qð.Sẽ.
dixi:ꝙ ↄꝑatio ſola ſine teſtibꝰ facit ſemiplenam
ꝓbatione:cũ qũqʒ faceret plenaʒ.ſ.cũ teſtes fue
runt ſubſcꝛipti ⁊ diſcrepãt a ↄpatiõe:ſed nide tã
ta eſt ↄparatio ut ad eam animũ fiꝛmet. ⁊æ adde
hic ⁊ in pᷣce.caſu limitationes traditas in pꝛiori
ADaanns caſus qñ hʒ ſubſcꝛiptionẽ ꝑtium ?
teſtiuũ: æ hͥ caſu Mar. tʒ ſola depoſitionẽ teſtium
mõ pᷣdicto iĩ priori caſu ſufficẽ ad plenã ꝓbõneʒ
mouet᷑ ꝑ l.ſcripturas.C.qui po.i pig.habe.nubi
nulla fit mẽtio de ↄꝑatione lraꝝ.⁊ h̊ iõ ſᷣm eum
qꝛ cũ ſint tot ſubſcuptões nõ pn teſtes ſic de fa
cili decidi. ꝓbat᷑ ẽt eað rõe ſola ↄꝑatõe lr̃aꝝ.et
h ultimũ poit Mã i. d. ant᷑.⁊ ſi Sctꝰ ꝑ.d.l.ſcꝛip
turas q tñ h̊ nõ ꝓbat nt pᷣdixi: ſj fc i ar.mõ pᷣ
dicto.⁊ lʒ do.an.ſequat᷑ hic:mihi tn nõ placʒ:qꝛ
tex.ĩ.d. S. ſi qͥ igit᷑ ſimpłr reſiſtit ſoli ↄꝑationi.
Itẽ nõ uideo ꝙ plus afferat reſpectu ↄꝑatiõis
ſubſcriptio ꝑtiũ.nã ſiẽ potuit falſificaꝛe ſeu õfa
cẽ ſcꝛiptã adueꝛſaꝛij ita potuit addẽ ſubſcriptõʒ
ſuã ꝓpriã S, in priori caſu qñ teſtes recogno
ſcunt ſcripturã põt ſubſcriptio ptiũ aliqd effeꝛꝛe
qꝛ nõ ſic ðᷣ facili teſtes errãt. Bore addeꝛe
quintũ caſũ qñ ſcriptuꝛa priuata reꝑit ſoleniter
recõdita ĩ archiuo publico.i.iĩ loco ubi ponunt
ſcripture autẽtice a cõi deputato.talis eniʒ ſcrip
tura ſiue alia ↄꝑatõe ⁊ approbatõe fidẽ rõe loci
facit:ad h̊ qð le.æ nõ.i aut᷑.ad h̊.C. ð fi.iſtr.⁊ ĩ
.c. ad audieétiã ð pᷣſcrip.? ꝑ Jo. an.i addi.pdẽa
Omia pdicta itellige qñ ſcriptura hʒ ĩ ſe caʒ ſuf
ficiẽtẽ:ar.c.fi.cautio.j.e.⁊.l.cũ ð idebito.ff. de
ꝓba. Itẽ nerſat᷑ ĩ dubiũ an ſcriptura priuara ðᷣ
beat ad ſui ualiditatẽ diẽ locũ ãnos dni ⁊ alia ðᷣ
q̃oꝰ dixi.S.c.ꝓx.ↄtinẽ bar.i.l.cũ rabernã..is
qſijt. ff. ð pig.⁊ in pria ↄſtõe.ffoꝝ.tʒ ꝙ nõ ꝑ.d.
F. idẽ qſijt. idẽ gl.xxv.q.ij. ꝗ. Hpta. v. ſi qua.
batri. contra in.l.i. S. quibns.C. de nono. C. ⸗
ponendo ⁊ ſpe.in ti. de ꝓcura. F.iij. v. ſed quid
ſi in mandato.ſentit Hoſti.j.e.c.inter commu
niter tenetur primum dictum. ¶ Ego cõcordã
do opi.diſtinguerem ſic.ꝙ aut agitur de ſolo pᷣ
indicio ſcribentis:⁊æ nõ exigitur dies nec conſul
nec ſilia ꝗᷓ ſũt ð ſolẽnitate:ad h.d.c.ſi cautio et
.d.l.cũ ðᷣ idebito ⁊.l.ſcripturas pᷣalle. Aut agit
de preiudicio alterins ſaltem ſecundario:? tunc
ant dies uenit neceſſario ꝓbanda ⁊ requiritur.
exemplum dico me creditorem priorem ĩ bypo
theca:tu dicis te priorẽ nel equalem:⁊ pꝛoduciſ
ſcripturam priuatam ubi non apparet de die o
bligatoi. certe ego ſuʒ perferendus:qꝛ probatio

tua tãqᷓ; incerta mihi non pᷣiudicat:ar. c.i.pñtia

de ꝓba. qð ẽt uoluit Mar.i. d. F. ið qſijr. Ideʒ

pnro ubi ex nõ appoſitoe dici anferret᷑ alteri ꝑti
ðfenſionis copia.exeplũ ꝓducis inſtʒ ꝓcuratõi
um mãu pᷣnata ↄfectũ ſine die. certe ñ dʒ ualere
ĩ pᷣiudiciũ aduerſarij:cũ ni poſſit ꝓbare an tpᷣꝛe
oↄſtois ꝓcꝛoꝛ eſſet excõicatꝰ:uel an ſit renocatus
ꝑ ↄſtõʒ alteriꝰ ꝓcis.⁊ his caſibꝰ ⁊ ſilibꝰ ꝓcedẽ
põt opi. Sria. har end ad fam ſpẽem. ſ.
epłam in qua: Oaꝛ in.l.nuda. ff. de. ꝓba. ſic di
ſtinguit: ꝙ aut q̃rit᷑ ð effectu eins qð i ea cõtie
tur ? dicẽð:ut nõ.Ey.i.l.n nuð.⁊.l.ñ eplis.C.
de ꝓba. nõ eiʒ ẽ mã nr̃a.qñqʒ qrit᷑ an ꝓbet ⁊ ẽ
mã nr̃a ꝓpe in qua dicenð.qꝙ aut epła ↄfeſſat᷑ z
ꝓbat:ut.i.l.puplia ĩ fi.ff.depoſi.cũ ſi.aut n cõ
feſſat᷑:⁊ tẽ ſi het ſigillũ anxẽticũ ꝓbet ut.l.ſi qua
calãniã: æ ibi ꝑ doc. C. ð epi.⁊ cle.?⁊ ꝑ Bar.iĩ
l.ſi publicanꝰ.ff ð publica.⁊ ið dico ĩ apocha.
Vʒ ꝙꝙ lʒ ñ hẽat teſtes inſcriptos: nihilominus ſi
bhẽt ſigillũ antẽticũ ꝓbat ẽt ſine alia cõꝑatõne
nt hic:⁊ nide aliũ bo.tex.i.c.t᷑tio loco de ꝓba.
7 qð ibi dixi.Et puto ẽt ſufficẽ ſigilũ pᷣuatũ ip
ſius Sbentis:dũmodo ſit ceꝛtũ:ut qꝛ hẽt certos
caracteres ł lF̃as.appello eĩʒ illud autẽticũ i pre
iudiciũ ipſiꝰ Shẽtis.⁊ idẽ ſi ſit anulꝰ his carac
teres ł Fas:ut ſẽtit hic Inno.⁊ facit.l.ij. C. de
⁊eb. alie.n alie. Aut ſi hẽt ſigilũ antẽticũ:⁊= tũc
Fᷣm Har. nbi. S. dʒ approbari ꝑ cõpꝑatõʒ lr̃aꝝ 2z
ið dicit ð libꝛis ꝛõnuʒ:ita ꝙ faciãt fidẽ ac ſi eẽnt
.feſſata ꝑ.l.ↄꝑatões.C. ð fi. iſtr. illa eiʒ lex non
exigebat angmiũ teſtiũ reſpectu ſcripfe ꝓbãde:
Iſʒ ſolã ↄpatõʒ.qꝗᷓ qᷓ lex fſʒ eũ ſolũ fuit.mutata ĩ
adochis ñ i alijs ſcriptuꝛiſ.2õ qꝛ epła mitut᷑ ab
ſenti. vñ ũ ẽ quid iputet᷑ ſi ñ adhibnit teſtes. Si
vo daret᷑ pnti ſʒ ĩ moduʒ eple idẽ eſſet dicenduʒ
qð ĩ apocha ut dixi.S. Itẽ ꝙ i libro rõnnʒ n ſit
ið qð in apocha facit ſʒ enʒ:qꝛ facilius poſſet
q̃s õfacẽ unã apochã qᷓ; unuʒ libꝝ rõnuʒ. Inſu
per apocha fit pñti:ſʒ libꝝ rõnuʒ qᷣs facit in ab
ſentia ꝑtis ꝓpa nolũrate.nult g i effectu ꝙ epla
2 liber rõnũ ꝓbent᷑ ꝑ ſolã ↄꝑatõʒ lr̃aꝝ ſi negãt
2 hãc opi. Maꝛ. ſeqt ſimpłꝛ do.an. hic. Sed ceꝛ
te ſi bñ põderet᷑ tex. dicte aut᷑.de inſtr.cau.ñ pa
titur hãc reſtrictõeʒ. Maꝛ. ĩdiſtincte loqt᷑ æ maxi
me in pᷣn. ubi facit mtõʒ ĩ gñe de legibꝰ pminẽti
bus ↄꝑatõʒ:⁊ poſtmõʒ ſubijcit ꝛõeʒ gñalẽ ciuilẽ
ſcriptuꝛe pᷣnate ↄfoꝛmẽ dicẽs:ꝙ occõne legis ꝑ
mittẽtis ↄꝑatõʒ ſiue angmẽto teſtiũ hoies młtũ
adulterabãt᷑ documta adeo ꝙ ſemetipſos ab im
mutatõe lr̃aꝝ ſe exercerẽt:iõ unolẽs ꝓuidẽ ſubiec
tis ⁊ obuiare falſitatibꝰſtatuit ut ſola cõpatio ñ
ſufficiat:maxie qꝛ ẽ ꝓbõ fallax ꝓpt᷑ ſihitudinem
haꝝ.uñ nullã ꝛ2õeʒ ſpãlẽ iduxit magis in apocha
qᷓ in alijs:cũ faciliꝰ poſſit qͥs falſificaꝛe epłaʒ qᷓ
ſcꝛibit᷑ ad abñtẽ qᷓ; apochã ꝗᷓ̃ fit int᷑ pñtes.unde
ex q tex.correctinꝰloqt᷑ indiſticte ⁊ rõ ſua ẽ uni
formis dʒ uniformiter intelłi.xxxi.q.i.ꝙ ſi dor
mierit ⁊ ĩ.c.maiores ð bap. Nec ob ſi dicat ꝙ
tex. i. F. ſi qs igit et i.v.ſi m qſpiã nĩ loꝗᷓ ð apo
cha ſeu Zhete ↄſultine:qꝛ dico ꝙ fac mẽtõʒ ð q

W. fide inſtru.

pente ↄſultiue.ñ eiʒ potuit ſic ↄſuleꝛ ei cui epła
diꝛigit᷑: cũ ñ ſit in ſua ptate ꝑꝑ abntiã. Itẽ iquã
tũ loqt de Zhẽtibꝰ põt itelligi ẽt de libꝛo rõnũ:
qᷓꝛe qnʒ ↄctꝰredigit ĩ libꝛo ꝛõnuʒ.ff. ðᷣ edẽ.l.que
dã. F. nũmulaꝛios. Inſuꝑ ẽ aduertẽdũ ꝓ opi.p̃
dicta: ꝙ tex.i.d.aut᷑.iĩ coꝛectõe ñ fundat ſe ſuꝑ
negligẽtia ꝑtis i ñ adhibẽdo teſtes:ſʒ potiꝰ ſuꝑ
malicia hoĩuʒ ꝗͥ ſũt ꝓni ad falſitatẽ: æ qꝛ illa pꝛo
batio eſt. fallax. Et poſtq; hanc opi.tenui ꝛepꝑi
Pi.i. d. aut.⁊ ſi Zctꝰꝗͥ uꝛ ið nelle ĩ eplła.diẽ
.n. ꝙ ſi negat᷑ dʒ ꝓbaꝛi ſicut apocha:⁊ ſolũ mi ꝑ
ſiſteꝛ iĩ libꝛo ꝛnũ:ut ibi ſufficiat ſola cõꝑatõ.eq
tatẽ hẽt h̊ dictũ:lʒ iure nõ ꝓbatuꝛ.debuit.n.eſſe
cautꝰa pᷣncipio qn ↄxit cũ illo ⁊ ſibi ꝓuidẽ iur
oſiliũ illiꝰ aut᷑.⁊ nõ ſe expõeꝛ fortune:⁊ ſic ceſſat
rõ Har. ꝙ nõ ẽ qͥd ſibi ĩputet᷑:qꝛ imo ẽ non di
co tpᷣe ſcriptur̃ lbri:ſʒ the qꝰↄxit:⁊ h̊ bñ nõtis
qꝛ nõ diſcuſſa ꝑ alios. ¶ Mẽio ad teꝛtiã ſpẽʒ.ſ.
libꝝ ꝛatõuʒ ĩ q facio tꝛia mẽbꝛa. aut qru: nũqᷣd
ꝓbat p ſcribente ant õ ſcribetẽ aut ↄ terniũ.pꝰ
cãn dic ꝙ i pẽdẽtibꝰ a uolũtate ſua ꝓbat ſʒ oẽs
ut in.l.nẽſeniꝰ.ff de nego.ge.facit.c.ſi.ð ſuc.ab
inteſ. Ant ſumꝰ ĩ alijs ? reꝑio tres opi.una ꝙ
nihil pbat. idem nõ. gl.ij. hic in ſi.⁊ in cle.i de
nſa. p.l.exemplam. E. de ꝓba. hoc noluit Dã.
in.l.nuda ff. ̊ ꝓba. ideʒ clarius dixi in.l.admo
nendi:ubi clare dicit ꝙ nihil ꝓbat: ſʒ nõnter li
mitat.niſi ſit ſcriptuꝛa alicuius defuncti qui fuit
bonus hõ:tunc facit aliqualem pꝛeſumptionem:
ita ut cũ alijs adminiculis probet:adducit.l.ra
tiones. C. de ꝓba. in eo ꝙ dicit ſolas rationes
non ꝓbaꝛe.q d.qꝙ; per ſe non płle ꝓbent:ſecus
cum alijs:facit.l.qui cum maioꝛ. S. pe.ff de bo.
lib. Secũda fuit opi. quorundã ut recitat Jo.
an. poſt Mico.mat.in addi. pᷣdicta: ꝙ ſcripiuꝛe
ẽt meꝛcatoꝝ etiamꝓ ſe ſemiplene cꝛeditur:ut ſit
locus iuramento in ſupplemẽtũ ꝓbõis.qᷓ quideʒ
opi.communiter non plʒ docto.nec Cy. in.l. in
ſtrumenta. C. de proba. Mon enim poteſt plus
oꝑari ſcriptura unius boĩs ꝙᷓ; ipſius niua nox:
ſz nina nox ã poteſt induceẽ ſemiplenã ꝓbatõeʒ:
cum ni admittatur in teſtimonium ꝓ ſe:ut.xiiij.
q ij. in pᷣn. 2.iiij.q.iij nullus idoneus æc̃. Iteʒ
abſurdum uẽ ut detur ſibi inramentum:cum tũc
tota ꝓbõ dependeꝛet ab auct᷑e ſua:⁊ ſic idẽ bis

computaretur ⁊ faceret mai fidẽ in facto ꝓ
prio qᷓ;ᷓ in facto alieno Terna eſt opi. predicti
HMico.qui dixit:ꝙ cum alijs admicnlis pꝛobet
ꝓ ſcribente ꝑ.l.inſir̃a pᷣalle.illa tn.l.poſſʒ intelli
gi alio modo:ut ibi nõ. Cy.ſ.quando inducituꝛ
inſiiĩm domeſticum ſcribentẽ.tene opi. Haꝛ.
quam nidetur hic ſequi do. an. nec efſet malum
dicere ꝙ eriam pꝛo niuente faciat qualeʒ qualẽ
fidem ſecundum qualitatem ſcꝛibentis ⁊ cãe:qꝛ
non eſt ueriſimile ꝙ bonus mercatoꝛ debeat ſu
um librum falſificare maxime pro modica quan
titate. ar.c. ad andientiã ðᷣ preſcrip.⁊ i.d.l.rões
que lʒ loquat᷑ in libro defuncxi:m eadẽ rõ eſt in
niuente rõe predicta.2*. caſu nunquid facit fides
3 ſcribentẽ. Ma2. in. d. l.qadmonendi ſimpliciter

Zl

tecbzgreE
ui lincn
N.. (en
iiitu di ninn
Grtmin WWened

nſtomimif
tri imninigt e
arfinimnini nii
a nuniu a hle
niinNmar illd
utito tnlu nit iun
ihitib ummiab⸗
ijnifitin i ſ ſ
Etirl Mtetur lor e⸗
rieiſfiſt glian tli⸗
dieliineid rgfent dli
