negligentiã in fi. bñ tu inuenis hanc gl.
ꝙ etiã in foꝛo aĩe hanc penam que parti eſt iter
eſſe meruere debet:qꝛ negligẽtia nel dolo ſuo hᷣ
damnum prouenit parti: quod ſentiunt ̊ doc.
ut. . dicã. ⁊ nide latius in.c.calũniam de penis
er idem in aduocato:uide gl.i.c.i.de ofeſ.li.vi.
nide tũ oĩo ſing. dem Inno. i. c. ſicui dignuʒ de
homi.circa fi.ubi uult ꝙ in foꝛo aie quis teneĩ
ad emẽdaʒ damni:qñ fuit in dolo ulł lata cu pa
que eqparatur dolo.l.quod neꝛua.ff.depo. ſecꝰ
ſi fuit in leni nel leniſſima culpa.lʒ eiʒ tũc poſſit
agi ad emdam daãni in foro contentioſo.l. aqł.
que tendit ad ↄſeruationem pꝛimonij: ut.i.i.l.
aquit.ff. ad.l.aquił.ſecus in foro aĩe:ſed impo
netur pnia iu modum culpe:ar.xv.q.i.inebri
auerunt: quod perperuo nõ.⁊ adde glo.ſin.ĩ.c.
frat᷑nitatis.xij.q.ij.que dicit:q mera pena nõ
babʒ locũ ĩ foꝛo pniali. ¶ Sed quero ad decla
rationẽ mãe hꝰ gl.quid ſi iudex nõ eſt ſoluendo
dicit Hoſti. ſupeꝛ tex.ꝙ alia pena mulcrabitur
ad arhitrium ſuperioꝝ alle.j.de male.c.ij. et de
do.⁊ comu.finẽ.facit pro dicto hꝰ glo.c.ð mul
ta. vᷣ his quoqʒ ð pᷣbẽ.⁊ pro dicto Hoſſti. facit
hec ha cũ remiſſionibns.S. factis.Et credo per
uerbũ caſtigetur hic poſitum:ꝙ non ſolum puni
etur ad intereſſe partis: ſed enam arbitrio iudi
cis ſᷣm modum culpe:ad hoc bo.tex.in ſiłi in.c·
ſacro de ſen. ex. ⁊ idẽ uidet᷑ ſẽtire hic Inn. i v.
animaduerſione ⁊ alle.inſti.de obli.que ex qnaſi
delic. ĩ prin. Sʒ qro qñ iudex dẽ ↄmittere hanc
negligẽtiã nt ſic ſit locus pene.ſo.dicit Moſtiè.
an negligir hr̃e tabellionem nel duos uiros ido
neos: uel negligit aduertere quid ſcribat᷑: ?z ꝓp
teꝛ hoc aliquod falſum committitur qð foꝛte po
ſtea reprobatur: æ ſic oʒ ð nono ꝓcedẽ ⁊ grana
tur ps laboribus ⁊ retractatur ꝓcefſus ſᷣm eũ.
HNõ bñ hec dicta Hoſt. ꝙ locum hẽéat pena
etiam ſi non diligenteꝛ animadueꝛtit ad id quod
ſcribit notarius:⁊ pꝛo indnco ſam:ibi qui
fideliteꝛ uninerſa æc.¶Glo. nlti.in effectu facit
duo nã pᷣmo oppõit ?æ duas ſołones tradit unã

in pᷣn. aliam ꝓpe fi. ¶ Scðo principalit querit
de nna ꝗqone ⁊ ſolnit fa ibi ſed pone.¶ Op.õ
tex. in fi.in eo quod dicit ꝓ indicis ſnia ? ꝓceſ
ſu nõ pᷣſumẽdũ niſi quatenuſ conſtat ꝑ ltima do
cumenta:quare ob. multa iura. S. de electõ. bone
de renunt᷑.in pnia cum allegatis in prin. glo.ſol
nit glo. primo ſᷣm Jo. qᷓ dixit pſumendum pro
inſticia ſnie ſi de ea conſtat.ſ.ꝙ ſit recte ⁊ iuſte
lata:ſed nõ pᷣſumituꝛ de ꝛectitudine pꝛoceſſus.ſ.
qð ordo iudiciarius fuerit obſeruatus niſi pro
berur per ltima documenta ut hic ⁊ idem ſentit

gloſa. in ſentẽtia excõis:ꝙ licet in ea ſit ſpãle qꝗð

Euoniam ra.

ꝓbatuꝛ ꝑ litteꝛas epiſcopi S.e.poſt ceſſionem:iñ
non preſumitur ꝙ tecte lata fuit ſi negeiuꝛ: ſed
oʒ ꝙ per iudicem uel aduerſarium probetur ꝙ
ltimo mõ fuit lata ꝑ.c.ſacro de ſen.ex. Dꝛedic
ta ꝓcedũt ſʒ Jo.an.niſi acta ſint depeꝛdita: qꝛ
tunc ſufficit ꝓpare ꝑditionem:ut.c.cum olim ð
prini.nt ꝓbertur proceſſus ꝑ teſtes. anm
opi. Inno.iiij.? loquitur commentatorie qͥ fu
it apa:⁊ fecit lectuꝛam q̃ quotidie ntimuꝛ di
ſtinguens inter ſententiam latam pninbꝰ ꝑtibus
nel eaꝝ ꝓcuratoribus a qᷓ non fuit appellatum:
7 illam que non fuit pᷣdicto modo lata ut pꝛimo
caſu:ex quo ↄſtat de ſnia in im pᷣſumitur ꝓ ea:
ꝙ ſi aliqua ꝑtium nellʒ ipſam impugnare ratiõe
pꝛoceſſus non dʒ audiri: ex quo ipe ſententie nil
dixit nec appellauit: alias ſecus.hec opi.n placʒ
glo.qꝛ ſi ſententia eſt nulla ex ðfeciu proceſſus:
non potuit conualidari ex taciturnitate paꝛtiũ.
hoc dictum glo.placet Jo.an.dicit iñũ ſe putare
hoc ẽt fuiſſe de mente Inno. ut ipſe exprimit in
c.cum ĩ iure de of.dele.ſ.ꝙ pñtia ⁊ taciturnitas
operetur ut tranſferat onus ꝓ bandi ĩ tacenteʒ:
non ãt ꝙ habet ↄualidarc ſententiam uel indu
cere pᷣſumptionem iuris ⁊ de iure ⁊ ſi dicas q̃it
ꝓbatuꝛ dicit ꝙ ꝑ acta cãe:quibus producns ſi
ex eis non appet lis conteſiata babetur pro nõ
conteſtata:niſi uictor ꝓbet Sꝛiuʒ:ad hoc addu
cit. c. cum ad ſedem de ꝛeſti.ſpo.de pᷣni. cuʒ oliʒ.
uli ergo Jo. an. ꝙ poſt lapſuʒ decẽnij pᷣſumituꝛ
ẽt pꝛo rectirudine proceſus:ſed nibilominus ad
mittirur pꝛobõ in ↄriuʒ ꝑ aduerſam ꝑtem ſopeꝛ
defeciu ꝓceſſus ſubſtantialis.⁊ intellige in hoc
mlia que hic ⁊ alibi ſcꝛibuntiuꝛ ? maxime ꝑ do.
an. qui more ſuo ſolito plurima iculcat Ego in
effectu comprehendendo omnisa 2 clariſſime ex
pediendo facio tria membra. Aut enim a ſnia
fuit appellarum aut non fuit appellatum: ſed ſu
mus.j. rerminum appellandi. nel ſi fuit appella
tum appellatio eſt nulla ſeu deſerta. primo caſu
quando fuit appellatum ? pendet appellato bre
niter dico ꝙ non preſumitur ꝓ ꝓceſſu:ſed opõ
tet ꝙ ꝓbetur per ſtantem ꝓ ſententia:ut hic ⁊ i
c. cum inter in fi.a Sꝛio.j:de re iudi.nec etiã pᷣ
ſumitur ꝓ iuſticia ſnie:qꝛ ipſa ſententia ⁊ ipᷣius
uirius eſt extincta uel ſuſpenſa per appellatom:
ut in. c. nenientes ð inrein. ⁊ in.c. paſtoralis.ꝗ.
pᷣterea ð of.dele.il.i.ff.ad turpil.⁊.ff.nil no.ap.
pen.l.una. S. integre.uvñ is qui habebat ꝓbare
in pᷣma inſtantia hẽbit ꝓbare nunc:⁊ ꝓbabit ꝓ
ducendo p̃ma acta nel alia de nouo:ut in.c.cuʒ
ad ſedem ð reſli ſpo.z. c. cum Joannes de fi.iĩ
ſtꝛu ⁊.l.per hãc.C.de temp.ap.bec eſt cõmunis
doc. concło in.c.in pñtia de renun.? Innocen.
2 claꝛius Jo. cal. bic ⁊æ peꝛ Inno.i.d.c.cũ ĩ iuẽ
2 niſi ſententia iuſlificetur ex poribus actis uel
alijs legitime fiẽdis retractabi tal ſñia ꝑ indicẽ
appellationis:ut in.d.c.cum ad ſedem. ⁊ nide
oĩo que dicam in.c.cãm de re iudi.⁊? hoc quo
ad primum. ¶ In fo mbro ſi non fuit appella
tum ſumus tn.j. terminum appellandi cõclude
d v

ſic ꝙ reſpectu rectitudinis ꝓceſſus non preſumi
tur: ⁊ iõ ſi citra appellationem quis diceret nuł
lam eſſe ſententiam ex defectu proceſſus ſubſtan
tialis non pꝛeſumeretur ꝓ eo:ſʒ oportet ꝙ po
beiur ꝑ ltima documia ut bic:æ ꝓbatur in.d.c.
cum inter in fi.j.de re indi ubi bo.tex.ſʒ reſpec
m. iuſticie ſentẽtie credo ꝙ preſumat᷑.hoc ꝓbo
per.c.in preſentia de renun.ubi tex. aperuſſime
ſe fundat ſuper anctoritate indiciali:ut.propter
officium æ auctem iudicis pᷣſumatur ꝙ iuſte ꝓ
ceſſerit donec probetur contrarium:ad idẽ. c.ĩ
noſtra de procu. nubi preſumitur ꝓ iudicibꝰ ma
xime lr̃atis ⁊ periiis:nec ob.dicta ſuperius ĩ pꝛi
mo membꝛo: qꝛ ibi fuit apellatum:⁊æ ſi fuit ex
tincta nel ſaltem ſuſpenſa mirtus ſentennie aucte
iuris. ut in iuribus hic allegatis. ſed in caſu nr̃o
licet poſſet appellari: ſatis in eſt ꝙ non ſu appel
latum:⁊ ſic nõ eſt ſuſpenſa nirtus ſententie 2 au
ct᷑is indicialis. rvs bonum intellectum ad
illud. c. in pntia. ſed diceres tu. quar̃ aliud eſt re
ſpectu pꝛoceſſus: ut pꝛo eo nõ pꝛeſumatur:lʒ nõ

ſuerit appellatũ:reſpõdeo ꝙ iura reſpeciu ꝓceſ

ſus nolũt ſcripturã adhiberi ut hic: ⁊ ſic oʒ ꝙ fi
at pꝛobatio per ſcripturã: ⁊ de facili hoc poreſt
fieri adhibendo notarium uel duos niros ido
neos: ut hic. uide in ſimili nõ. dictuʒ Inno ·.iĩ. e:
ſuper his de accu.an fi.nbi d ꝙ ſi excipitur S
aliquẽ ꝙ non eſt clericus ipſe oꝛdinatus habet
pꝛobare:quia iura mandant ſuper hoc has fieri
ij. q.i. ſegum: Idem nõ glo. ij. q. v. in fũma. niðᷣ
etiam Inno. in. c. inotuit de eo qui fur. oꝛ. rece.
ubi dat h̊ pꝛo regula:ꝙ ubi ius exigit ſcriprurã
debet ſolẽnitas pꝛobari per eũ qui ſtar ꝓ ſolẽni
tate ⁊? nõ ꝑ excipiẽtẽ:qð ibi nõ.rõ:qꝛ eſt pꝛeſum
ptio frandis ſi ſcriptura ñ exhibetur:ſʒ reſpectu
iuſtirie iuꝛa n mãdãt ſic ſcripturas fieꝝ:cũ ⁊ ipoſ
ſibile eſſer ſcriprurã ſemper fieri: qm qnqʒ ex ar
gumentis qnqʒ ex pꝛeſumptionibus iudex fũdat
motnum animi ſui ex ſimilibus:ut.l.iij.⁊.l.ob caxr
men. ff. de teſti.⁊ nide tex.opti.in.c. cauſam.J.ð
re indi.merito hoc caſu pꝛeſumitur pꝛo indice:
2 non ſic in alio: ⁊ nõ. bene hanc differentiam:
qꝛ credo ꝙ nemo ſpecifice eam attingit ꝙ nide
rim: æ credo eſſe neriſſimam: ⁊z habes rationem
mulroꝛum iurium: æ ̊ quo ad fm aꝛticnulum.
enio ad teriũ qn.ſ.ñ fuit appellatũ ⁊c̃.⁊ ĩ
boc ſubdiſtinguo:q qnqʒ qͥs impugnat ſniam
aſpeciu iuſticie:qnqʒ reſpectu proceſſus.primo
caſu ant erroꝛ õ ius ſcriptuʒ eſt expreſſus ĩi ſen
tentia ⁊? nõ preſumitur pro ea:nec obmiſſio ap
pellarnionis purgat hoc nicium nullitatis:nt in
.C.i.J.de ꝛe iudi.⁊.c.cũ iteꝛ.e.ti.l.ſi expreſſiʒ.ff.
de ap. 7.l.ij. C. qñ ꝓno. nõ eſt ne hoc intellige
qni ſolum erat expreſſa cã ↄ ius.ſecus ſi eſſet ex
preſſa etiam alia non contra ius:licet ſu contra
ius.litigatoris tunc ſententia non eſt nulla ex h̊
capite:ut nõ. uult Innoc in. c. in preſentia de ꝛc
nun. ⁊ hoc caſu dicendum ſicut quando nulla ẽ
cauſa eypreſſa de quo.j. dicam OQnqʒ talis eꝛꝛõ
contꝛa ius non eſt expreſſus: ſed alias continet

CHe pbatlonib.

notoriam iniuſtitiam: æ tunc adhuc puto ſniam
eſſe nullam:nec preſumitur ꝓ ſententia:lʒ infra
decendium non fuerit appellatum:ut tʒ Inno.
in. c.fraternitatis de fꝛigi.et nẽ bo.tex.ſᷣm unuʒ
intellecinm in. c inter cetera.].de re indi.nbi la
tins Rcam Criz hon continet notoꝛiam in
iuſticiam:ſed allegatur erꝛor patens ex acuis:et
in hoc ſunt opi.naʒ Cy. in.l.i.C.ð erro.cal.idi
ſtincte nẽ cõcludeꝛe ſniam nullam:et iſtum impn
gnantem admittendũ ad ꝓbandũ talẽ erroꝛeʒ:
qꝛ ſnia iuſtificat᷑ ex actis:et cũ ad ea ſẽꝑ ſnia ꝛe
feratur:facit.c.cũ ad ſedem de ꝛeſti.ſpo. Inno.
2 Hoſtiè. hic.poſt eũ ſentiunnt oppeſuum. dicit
cum hic Inn. ꝙ ſi iudex dicit in ſententia ꝑ.a.
7. b. fuit ppatum:nihilominus pᷣſumi ꝓ ſnia:
lIʒ ex actis nihil appareat peꝛ illos ꝓbatuʒ:ar c.
in pnitia de renun. ⁊ de re iudi.cãm ꝛ⁊. ff. ð ꝛe in
di.l.cum ꝓlatis.nec ob.fᷣm HMoſti.ſi dicatur er
rorem fuiſſe expreſſum in ſnia:quia iſte eſt eꝛꝛoꝛ
3 ius litigatoris:et ideo imputandum eſt ei qͥ ĩ
fra decendium non appellanit:nec ob.c.ij.de
pur. nulga. quia ſecundum eum ibi notorium
erat ſententiam non ieneꝛe:tum qꝛ reus fuerat
condẽnatus per ꝓbationem a iuꝛe improbatã:
tum quia fuit repertum publice ↄrium eius qðᷣ
nidebaruꝛ fuiſſe ꝓbatum:ideo potuit ſententia
retractari:de ap.ſolliciindinem. ſi uero.⁊ nõ
bñ caſum illius.c.ij.ſed attende qꝛ ipſe Inno.
ſentit Srium in.c.cum bertoldus.j.de re indi.
ubi dicit ſniam retractandam ẽt citra appellatio
nem:ſi iudex dicit per.a. z.b. fuiſſe ꝓbatum:ut
patet ex actis ſi poſtmodum ex inſpectione acto
rum nõ reperit per illos probatum. ſʒ cõcordo
ꝙ ant iudex non retulit ſed acta:ſed ſimpliciter
dicit per. a.⁊.b.fuiſſe ꝓbatũ:æ procedit dictum
Inn. ⁊ Hoſti. hic aut ꝛetulit ſe ad acta:puta di
cendo ſic: peꝛ. a. ?. b. fuit ꝓbatuʒ ut pʒ ex actis:
2 tunc procedit aliud dicruʒ Inno.a ſic in neri
tare loquitur ibi.⁊ hoc ſentit do.an.hic ⁊ clariꝰ
in. c. cum bertoldus de re iudi.⁊ ad hanc diſtic
tionem eſſet reducendum dictum Cxy. in. d. l. i.
⁊ dictum do.de rota deci cccxxxiuij.ubi dicunt
ſententiam nullaʒ quando erꝛoꝛ pʒ ex actis.all:
dictum MDan de re iudi.paſtoralis in cle.⁊ ar
chi. de ſen.ex.romana.li.vj.⁊æ hanc reddo ratõ
nem ꝓ diuerſitate caſunʒ. quando enim expreſſe
retulit ſe ad acta:tunc clariſſime paret de errore
iudicis:quia nidetur expreſſum in ſententia qñ
cõſtat ex actis ad que expꝛeſſe ſe retuliu:ut patet
in ſimili in.l.penuł. C. de ſenten. que ſine cer.
quanti.⁊ quod nõ. Inno.in.c.fi.de lib.ob.gꝰ
talis ſententia nulla:ſicut quando iudex errauit
in calculo in ipſa ſententia:ut.d.l.i.E. de erro.
cal. 7.l.i.ff.que ſen.ſine ap.ꝛeſcin.ſed in alio ca
ſu quando expreſſe non ꝛctu it ſe ad acta nõ pʒ
neceſſario de erroꝛe iudicis. forte enim aliquid
iſti teſtes dixerunt:poſtmodum interrogati peꝛ
iudicem nina noce: ar. c. cnm Joannes de ſi. in
ſtru:⁊æ licet preſumptio ſit in contrarium:tamen
glia preſumptio que oritur ex aucte indicis et

r

ſon mnutumnn
lcumadre nnind
mnulalut
rmnun ii i
ſento elvns indd
Iyslejmmumuatn
Genttlorsgeut un
õ
rrinumeantt
Nncſi nſanuntime
ruoinla umin u

Jyegü iecdN

Wdoa amn
rirrttn gan

Mumiinm en

hnnlpin Gormu:
wtunninte c;

5

Matet un en 9
,. .

5

lr.
cin e Ni

unn fas ferat
nsr Putonenae Unprodrdi:

. n dlc in in⸗
uſe pouum ceopont annier
nicr llimim ſl umrn
Au GHRG .
1Klun AMlig ei
nuintandͦn rau
r ra.to ,ſe gbaumt
1ponoduncrinſratone ao
ther llos probnum dor
onfenultſed acnſed Gundiorer
)fuiſe ponunn proceditdieumn
beant muit ſead aenn punn di
1,4,b fun Pondh u d) eralls:
Araod dienz Jmnd aſcinven⸗
Titboeſaiit nbe rcan
cCos dere indi ipwedſi
Grcnendn daun Cjindll⸗
de Wa dad gbtiſ in dan

1 nwlnz gomnto enin ganli
Pe Ne e dl onl kiutn
a zu l ei⸗
ur bon uc,inen

decnor
,annc carncnne alen deen.
t nihſenanti

6
a eſele tetalatunhs

tranſitu in rem indicatam ex taciturnitate paniſ
in non appellando ranquam foꝛtior elidit illam
preſumptionem minus foꝛtem:et ſatis eſt ꝙ no
torie et indubitanter non conſtat de errore. Sẽ
tentia enim facit ius inter partes.l.ingenuũ.ff ð
ſia. ho mi. et.c.cum inter de re iudi.facit illõ dic
tum Innocen. in. d. c. in pnia de renun. et h nõ.
quandoqʒ non allegatur eꝛror patens ex actis:
ſed ſimpliciter allegatur iniuſticia et penitur acta
produci ad probationem nel aliter et tunc ĩ du
bio ob. iſti exceptio rei iudi.dicto.c.cum inter ⁊
l. res indicata. ff. de re iudica. Sed dubium eſt
quid ſi de facio fuit admiſſus ad diſpnrandum
de iniuſtitia ? conſtitit de ea tunc Inno. in. c. cũ
dilecta de reſcriptis.⁊ in.c.cum bertoldus de re
in dica.tenet iudicem debere illam ſententiam re
tractare: quia de qua ꝛe iudex cognonit ⁊c.l.de
qua re.ff. de iudi.æ. c.cum ſuper de cã poſ.? ꝓ
prie. impurandum eſt parti non opponenti peꝛ
prius exceptionem rei iudicate et dicit ſing. In
no.in c.quia pleriq; de immu.ec.ꝙ ſi paꝛs pro
qua lata eſt ilia ſententia fatetur illam imuſtam
debet illa retractari: ar. aui. ſed iam necefle. C.
de dona. ante nup. Sed in comrar um facit q
nõ glo.in. cle.ſi appellationem de app. non eim
poſſunt partes renuntiare huic tranſitui in ꝛem
indicatam et dare iuriſditionem iudici ad quem
do.an. hic concoꝛdat: ꝙ aut de iniuſtitia fuit diſ
putatum coram iudice qui non poreꝛat adiri ni
ſi remedio appellationis.æ procedit hoc uliimũ
niſi prius ille pronuntianerit ſe iudicem. aut iſti
ſcienter æ uolentes prorogauerunt iunſdinonẽ
illins: aut fuit actum coram iudice qui poteꝛat
adiri per uiam querele et procedet primum dic
tum. et ſatis mihi placet quia preſumptio pme
ſententie confunditur per ſecundam nec credo
Junoc.aliter ſenſiſſe:? hoc quo ad primum mẽ
brum ſubdiſtincnonis. ¶ Secundo uero mem
bro quando inpugnatur ſententia ex defeciu
proceſſus aduerte enim quinqʒ opiniones prin
cipales reperio: pᷣmam Jo. quam nideiur glo.̊ᷣ
ſequi ut nunq; preſumatur pꝛo proceſſu: ſed oʒ
probaꝛi peꝛ legitima documenta ut hic hanc uni
detur tenere etiam ſpe. in ii de ſen. ꝓla. J. iuſta
v. ſed pone publicatis. ¶ Secunda eſt opimo
Innoc.hic ⁊ in addi.quam refert hic gl.ut ſi fu
it lata contra preſentem ? non appellantem ifra
öcendium preſumatur pro proceſſu:⁊ neganti
incumbit onus probandi. æ cum hac opi. uidet
tranſire Jo. an. hic. æ hanc opi. repetit Inn. in
.c.cum in iure de offi. dele. licet non multum fir
met pedes.ſentit enim aliam ut infra ſubijciam.
Zeria opi. eſt Hoſt. in.c.cum inter de re iu
di. quam recitat Jo. an. ibi 2 cum ea ſimplicirer
tranſit diſtinguens an ſententia ſit lata de recẽti
2 non pꝛeſumitur pro pꝛoceſſu:an de antiquo ⁊
preſumitur. æ dicitur factum antiquum quo ad
hoc ſᷣm Hoſtieſ.ſi lapſum eſt biennium:ar.c.ex
ratione j. de ap. narta eſt opi. Cõpoſt. in
c. bone de elec.quam ꝛecitat Jo.cal.ut non ap

¶Buonian

oniam 5ræ.

pell ans amplius non andiatuꝛ nolens ſũiam in
firmare ex ordine.qa non appellãdo confirma
uit iudicium.l.fi. C. de ſen. que ſine cer.quãti.ſʒ
quia difficillimum eſt omnia acta recenſere:ideo
hanc reprobauit Cal.per rõem hꝰ glo.in fi.qa
taciturnitas ꝑtis non nalidat ſententiam nullam
l.ſi expreſſij.ff. de ap.poſſet iũ ſaluari ſ᷑ᷣm eum
in facto ãtiquo:licet ſuper h̊ non ſit ius expᷣſſuʒ.
7 dicitur factum antiquum anie tempus bienij:
quod datur ad proſequendam z finiendam ap
pellationem dicto.c.ex ratione.aut tempus.xx.
annoꝝ.ar.c.cum uenerabilis de excep. alias re
linquendum eſt arbitrio iudicis. obmiſſio ergo

appellationis ſolum tranſfundit onus —

defectum in opponentẽ ſecũdũ eum. uima
eſt opinio ſupradicti Inno. quam poſuu in. c.
bone de elec.⁊ ſentit in.d.c.cũ iĩ iure:⁊ h anteqᷓ;
feciſſet additionem: ut ſimpliciteꝛ diſtinguamus
an tranſiuerit in rem iudicaram peꝛ laplum de
cendij an non:ut in primo caſu preſumatur pꝛo
ꝓceſſu ſecundo non. hãc opi.expꝛeſſe tenʒ ſpe.
ĩ ti de pꝛoba.F.i.vV. ſequitur ⁊ ĩ ti.de ſen.prola.
.F. ut auũt. Y. et nõ ubi latius ⁊ clarius loquiiur
quã in alio loco ſuperius alle.hanc opinionem:
ut nõ diſtinguatur an ſit lata cõtra preſenteʒ uel
abſentem:tenẽt do.de rota deci.cclxxxxvij.cum
limitarione tamen ut pꝛocedat qñ eſt lata in pre
ſentem uel abſentem nerum contumacem. ſecus
dicunt quando eſt lata in pſumptũ nel fictum ↄ
tumacem.⁊ tunc nõ pꝛeſum tur. Ratio dinerſi
tatis eſt: quia ueꝛa coniumacia abſentis ſupplet̃
dei ⁊ iudicis preſentia:de do.⁊ contu. ueritatis
de arbi. c.ij.li.vj.C.de iudi.l! ꝓperandũ. Do.
an ſimpliciter ſequitur prececẽtem opi. Inn.ut
etiam prolata in abſentem cõtumaciter preſuma
tur.æ pro hac opi.dicit eſſe caſum in.c. bone el
prio ð elec. Mec ob.ſi dicat᷑ ꝙ ibi erat notoriũ
quia tex. ibi aſſignat duas rationes differentes
2 ideo ſufficit alterã adeſſe inſti.de nup.S. affini
tatis. ⁊ quia hec preſũptio oritur ex auctoritate
rei iudicate:que ita adeſt quando eſt lata in con
tumacem: ſicut quando in preſentem:ut in.c. ſi
cut de re iudi.⁊ hoc dicit tenendum de rigore.
ſatis mihi placet illa opi. ſed de equitate ſaluan
do ⁊? concoꝛdando opiniones diceꝛeʒ ſic:ꝙ aut
ſententia fuit lata in pritem ⁊ nõ fnit appellatum
infra decendium. æ preſumit pro ꝓceſſu q;tũcũ
qʒ de recenti ſit lata.adduco textum aꝑtum iudi
cio meo in.c. cum inter in fi.ĩ v.rite.j. de re in
di. ubi dicit tex. ꝙ ex quo ſententia tranſiuit in
rem iudicataʒ omnia preſumuntur rite geſta:nõ
obſtante aſſertione contraria paꝛtis aduerſe.põ
dera ergo primo illũ tex.qui ſimpliciter fũdat ſe
ſuꝑ tranſitu in ꝛem indicataʒ ⁊ nõ ſuꝑ annqnita
ie:ut ſuo capite noluit Hoſii.ibi. Item põdera
nerbum rite.nã denotat ſolẽnitates indicij: ut
nõ.in.l.ij.ff. de inoffi.teſta.ſi ramen pars nuliꝓ
baꝛe contꝛarium admittetur: quia probando
nullitatem tollit per conſequens tranſitum in rẽ
iudicatam dicto.c.cũ inter ⁊.c.i noſtra ð ꝓcur.

„

er credo eam admitrendam ad pꝛobandum:
donec ſit huic actioni agendi de nullitate pᷣſcrip
tum:qꝛ cõtrariũ nõ repꝑit in iure:lʒ aliter ſentiat
Cal.poſt Cõpoſt. quod nõ placet: ar. c. ſuper eo
2 quod ibi nõ. de cri. fal.æ eoꝝ que nõ.ibi: ? di
xi in. c. licet e. e.ñ Aut ſententia fuit lata in abſen
tem: æ an de equitate ? pꝛeſumitur pꝛo ea. ar. d.
c. cum inter ubi non diſtinguirur an in abſen
tem an i pnᷣtẽ lata fnerit. Aut eſi laia ð recenti ⁊
equiſſimũ eſſet diſtinguere an fuerit lata in uerũ
comumacẽ ? preſumitur pro ea. Aut in ficrum
ſeu preſumptũ ⁊? non preſumitur: ex quo incon
tinenti cum ſciuit ſententiã eſſe latam contra enʒ
queꝛelauit: ar. op.adduco pꝛo hoc ultimo tex. cũ
glo. in.l. ab eo. C. quomodo ⁊ qñ iu. ſic ſaluo
alias opi. An autẽ pſumatur ſñia lata in abſen
tem uel pnñtem uide Inno.i.c. cũ in iure de of.
dele per Spe. in ii. de ſen. pꝛola.S. ut autẽ. vV. er
nõ. per Jo. an. in addi. Spe. in ti. de emp.⁊ nen
di. ſuper fa foꝛma colũ.viij. per Frede. conſił.
clxv. Predicta oĩa pꝛocedunt etiã in ſententijſ
cenſure.q;ꝗ;ᷓ enim nõ ſuſpẽdãtur per appellatio
nem in. c. paſtoꝛalis de ap.⁊.c.is cui ĩ fi. de ſen
tentia. ex.lib. vj.? ſuper earum prolaniõe cꝛeda
tur litteris ordiarij ſigillatis:ut in.c. poſt ceſſio
nem cũ ibi nõ. S. eo.non tñ pꝛeſumitur pꝛo inſti
cia earum nec pꝛo oꝛdine:ſed opoꝝet ꝙ inſtificẽ
tur per indicẽ uel aduerſariũ ad cnius inſtanuã
late fuerũt: ar. in. c. ſacro ð ſen. ex.nõ.glo.? In
no. hic ⁊ idem Inno. in. c. bone de eleci:ex quo
ſin. n. ꝙ licer appellatio non ſuſpendat ſemẽnã
cenſure:ſuſpendit tamen ipſius pꝛeſumptione; et
reſpectu iuſtitie ⁊ reſpeciu pꝛoceſſus. uide alos
effectus nõ. per glo.in. c. ad repꝛimendam de of
fi.oꝛdi.? quod nõ.ſuper ca. une queꝛo an
in caſibus in quibus non pꝛeſumitur pꝛo pꝛoceſ
ſu iudicis:maxime tenendo alias opiniones de
quibus g ſaltem pꝛoberur pꝛoceſſus ſi iudex iliũ̃
recitauit in ſentẽtia nt ſolet fieri uiputa qꝛ dixit
niſis cirationibus ? reſponſionibus li. conteſt.
deſpoſitionibus teſtium ⁊c pꝛonunciamus pꝛeſu
matur pꝛo pꝛoceſſu. tenet Inno. ꝙ non: immo
plus dicit:ꝙ ſi inſtrumentum ſententie eſt confe
ctum per tabellionem narrantem ſingula acta in
terneniſſe: ? in fine narrat ſe his interneniſſe nõ
intelligitur loqui:niſi de his que in eodem loco
et die coram ipſo fuerunt acta et ſic cla illa tan
tum ad probationem ſententie illa die habitam
eſt reſtringenda: et reliqua narrata non pꝛoban
tur facit.c.ſi papa:de prini.li.vi.et quod nõt.de
cẽ.cum olim:ſuper glo.ij.immo ⁊ fᷣm eum ſi no
tarius diceret tali die et loco fuir oblatus livellꝰ
et lis conte.adhuc non probarentur pꝛedicta ꝑ
illud inſtrumentum: quia quantum ad illa uide
tur tm teſtimoniale. et de materia in ſpe. de iſtr.
edi.F.reſtat ad fi.vV.in ſumma.et ideo nõ.ſin.hᷣ
dicium Inno. quia quotidie allegatur pꝛo iſtis
inſtrumentis multa recitantibus:ut non faciant
plenam fidem miſi reſpeciu eorum que potuerũt
interuenire die confecti inſtꝛumenti: de quibus

¶e ꝓbationibꝰ.

notarius tunc fuit rogatus:pꝛo hoc aut᷑.ſi quis
in aliquo documento. C. de eden. et ibi ꝑ Dã.
nide glo.in.c. abbate.j.de vVb.ſig.ſed quantuʒ
ad materiam noſtram Hoſti. hic tenet Srium:
ex quo notarius hic poſuit in inſtrumento ubi
et quando et corã quibus:et ꝙ in preſentia ſua
fueꝛũt acta omnia:et poſtea in fine ſe ſubſcꝛbẽs
ſe ſingulis interfuiſſe dicat tale enim inſtrumen
tum eſt teſtimoniale ſfᷣm eum:nec apparet quare
fides ſibi non eſt adhibenda.ar. c. tranſſato de
ↄſti.ſecus dicit ubi inſtrumentum eſſet ſimplex
recitatorium actorum:qꝛ tunc poſſet procedere
dictum Inno. et nõ bñ h̊ dictum Hoſti. in pꝛa
tica quando uis ut inſtꝛumentum faciat fideʒ de
alias geſtis nunc narꝛatis.et licet doc.tꝛanſeant
hic ſimpliciter cum dicto/Inn. ſic limitato: ego
tamen allego nõ. dictum ipſius Inno. in. c. cuʒ
in iure prope fi. de offi. dele.ubi ſeipſum limita

re uidetur ubi dicit: ꝙ ad maiorem cautelam ſa

ciet iudex omnia acta deſcribi in ſententia. et ſi
per alium notarium ſcribatur ſententia q; acta
facta ſunt:tunc iundex precipiet illa acta ſcribi in
ſentẽtia:?æ publicationi auctoritatem preſtabit.
et ad hoc uide Mar. in. l. eos. ꝗ. ſuꝑ bis. C. de
ap.ſi autem idem eſſet noraꝛius qui fecit acta ⁊
ſententiam tunc ſne aliqua ſolẽnirate publicatis
actis ipſius ſententie ſcꝛibet ſecunduʒ eum. et ſic
clariſſime ſentit: ꝙ ubi eſt idem notarius q ſcri
bit acta ⁊ ſententiam ſatis eſt ꝙ actis recitatis
dicat ſe ſingulis interfuiſſe:qð nõ:lʒ cautius ſit
ſeruare theoricam Hoſti. Adde etiaʒ hic opi.
Hiꝛir.in aut᷑.ſi quis in aliquo documento in fi.
æ in.l.i. C. de ꝛela.ubi latius ponit dicens:q lIʒ
acta ſumpliciteꝛ ꝛecitentuꝛ in ſententia:ex quo ta
men ſententia fuit lata preſẽtibus partibus ⁊ ñ
contradicentibus probantur lipſa acta per ſen
tentiam per tex. illius.l.i.C. de rela. Ex quo in
fert ibi generaliter: ꝙ quando index aliquid fa
cit ſeu dicit preſente parte ſi ſibi diſplicet debet
contradicere. als uidetur conſentire arg.ibi qð
dicit peꝛpetuo.menti tenendum:facit quod nõ.
Inno. in. c. ex parte decani de reſcrip.dicit tam
Paꝛr. ꝙ i ſententijs d ffinitiuis ⁊ inteꝛlocutori
is nbi appellationi locus eſt non uiderur pars
conſentire niſi taceat per.x. dies nel per alium
actum citius conſentiat: aꝛ.l.ad ſolutionem. C.
de re iudi. z. l.ab eo.C. quomodo ⁊z qn iu.qð
nõ. dic ergo ꝙ aut pnie ꝑte feꝛtur ſnia in ꝗᷓ reci
tant᷑ acta:⁊ pꝛobant᷑ acta ipſa ꝑ ſniam:ex q non
fuit appellatũ:ſiue ideʒ notariꝰſcripſit acta ⁊ ſen
tentiã ſiue ñ:qꝛ ſemꝑ ſubẽ eað rõ:ſiue faciuʒ ſit
antiquũ ſiue recẽs. Ant fnit.ſnia lata ĩ abnirem.
et ceſſat tẽ 25 Mar. ſz fua tẽ qðᷣ. S. dixi pꝰ Inn.
et Hoſti. ¶ irca pdẽa querit᷑:nũqͥd ſicut pᷣſa
mitur ꝓ ſententijs iudicum ita pꝛeſumatur pꝛo
dicto ſeu laudo arbitri uł arbitratoꝛis. Di.ↄſi.
ſuo.xiij. quod incipir prholomeus conſuluit ꝙ
ſic. ⁊ hoc dictum ꝛecitat Jo.an.i addi.ſpe.in ti.
de arbi. F. ſequitur. v. quid ſi actum fuit in com
promiſſo.alleg.l.ab. ea parte.ff. de probatio.et

8 ui
=
net C
Reſhecknnnnnt
ein ns)

ittitcminu0

ictauml KMn
rumonmuimn. 4
mnenaunn uuns Me
Gmtunni uunin
tnctrannicrwss Lpi
rnalritiſckrünem.
Grietctun iſcr rinn
Ohiürmem kakllster
yreiNdnn
ercsdmem uris e
ncvdceumn acian
iRnaimzinie
Mlohtpitinmst
AMnic tiututn
lunſuartnivpin⸗
htiminaima
Nſcttanuitr,t
„„ Mac⸗
W W H
oniucess t HRũ 1
Mignin 8in

En,

gle

dan miſ t

sdfn C
i icn l
piee lieninee⸗
Nor e Dene
ren

p,

boidiarmy
nie mmotncutin
u Nndeſnddiin ſananig erſi
1icwoni min ſtin
iwenrctcon.
n rhleds inndde
umn ſincſanumind giſectan
m me ſnein olinnr ablans
p inmlain ſmnhyan a
Em gaiſcſin amnivgli
mnm Ansaf as nms
Es unnmiiſeo oͦgunns t
an Hyſi Atceenn be ohi.
gnis in icro doaumeno infi.
Al vbilanns porit dicher
uctemminſentendaer non
itlun Rreleibus parubrstn
ns grobinor ioln aln per ſen
linsi Kdentn. Orcnonn
Uinni pnnd beratapid fa
rgene gane lld Ninild a
As denn ſſanne udd
n neniennimmin ndſd⸗
amrendh
nrmis dfillus dininn

velnooni vasahn, rlie
enii Meat r0s ot lac
41 ℳ ſonoden

efe
wad d nn
zmeibir Pe iſhen
vod incii g, iill i
e 4 miu n

inſtitu. de fideiuſ. S. ci. inſti.de inuti.ſtipulla..ſi
ita ſcriptum et dicit hoc nerum niſi pendeat re
clamatio. ex his putat do. an. ꝙ pendente recla
matione ſeu petitione reductionis ad arbitrium
boni niri non preſumitur ꝓ laundo:qꝛ uel hec pᷣ
ſumptio ſurgit ab aucte rei iudicate:qᷓ hic ñ ad
eſt: uel ex ꝑtis pntia que non niderur conſenſiſ
ſe:ex quo nunc reclamat.⁊ ſatis mihi placet:ut
hoc caſu ñ preſumatur nec pro iuſticia nec pro
ꝓceſſu:qꝛ ceſſat auctas iundicialis.ſuꝑ qua ſe fũ
dar. c. in pñtia de renũ.nam æ infamis põt eſſe
aꝛbiteꝛ. I. pedinſ.ff. de aꝛbi. iij. q. Vij. F. tria. V. co
gnitorcs: æ nide Mar. in. 1. ſi ſocietatem. J. arbi
troꝝ. v. quero qñ exaiantur. ff. de aꝛb. ? facit ꝗꝙ;
dixi ſuꝑ gloſ.ij. In alijs ãt geſtis eriudicialiter
nũqnid pᷣſumat᷑ ſolẽnitas debita: vide Inno. in
c. innotuit de eo qͥ fur. or. ꝛece.?¶ Daꝛ.i.l.ſcien
dum. ff. de. V. ob. ſtima ꝑs gl. querit an 5
hanc ſcripturã tabellionis uel duoꝝ uiꝛoꝛum ad
mittat pbõ in orium: æ ſender ꝙ ſic ⁊ c.clara.

unc glo. expeditis expediã aliqua bic per

doct. tacta que neniunt ad declarationem mate
rie buius.c. ¶ Et op. pᷣmo tex.⁊ ur̃ ꝙ indici
pus ſit cꝛedendũ:ut in.c.cum dilecti.j. de accu.
7 de exceſ.prela. ĩter dilectos..pterea ⁊ ar.i.c.
ij. de arbi. z. c. cum dilecii de elec. Sol. Inn. qo
uni iundici nõ creditur ut hic pluribus uero ſic:
ut in contꝛario:et ſic ſeruat cnria romana fʒ eũ
licet aliqui contradicant. Ex hoc infeæ Inno.
ꝙ ex quo cꝛeditur duobus iudicibus uel duobꝰ
ſcriptoribus:ergo uni iudici ⁊ uni ſcꝛiptoꝛi ⁊ ſic
duobus credendum ẽ quod plʒ Moſtienſ.qꝛ in
ore duoꝝ uel triũ ⁊c̃.j.de teſti.in omni de teſta.
cum eſſes ⁊.c.xelatum.ff.de teſti.nbi numerus:
et ita cõiter tranſeunt doct. ̊ ſed aduerte iu ne

decipiaris. nã hec dicta intelligenda ſunt quãdo

plures indices aſſumuntur in teſtes ſupeꝛ geſtis
coram ſe in alieno tamen iudicio ñ coram ſe:qꝛ
in eadem cauſa nõ poſſunt eſſe iudices et teſtes
iiij. q. iiij. c. i. ð V. ſi.forus.j.ti.ꝓx.dilecto.⁊ ea
dem ratione unus iudex ẽt poterit eſſe teſtis co
ram alio Iʒ ſibi rõe ſingularitatis nõ crederetur
in. c. licet. . de teſti.⁊ boc ſatis ſentit JYoa.an.in
alia apoſtilla que eſt in vbo ipſius. Intelligo er
go proprie hanc lam:ut ſi orituꝛ difſicultas ſu
per proceſſu coram iudice uno nel pluribus cõ
indicibus nõ ſit ſtandum eorum aſſertioni etiaʒ
ſi uellent iurare ratione predicta:qꝛ non pnit eẽ
iudices ⁊ teſtes:qꝛ ſequeretur ꝙ ubi eſſent plłes
coniudices non eſſz neceſſario obſeruanda hec
ↄſtõ: quod repugnat menti bnius ↄſtõis ⁊ ẽt. V
bis:ut patet ĩ.V.quatenus ⁊c.ibi ſic diſcretis et
honeſtis deferatur iudicibus:et ſic loquitur in
plurali:æ ibi per iprouidos ⁊ iniquos ⁊c̃.et ſic
rollitur conſideratio Inno.æ alioꝝ qui pondera
bant principium dum loquituꝛ in ſingnlaꝛi.dico
eriam quod non indifferenter indices admittũt̃
in alio iudicio ad teſtificandum de geſtis coꝛam
ſe: uel ſi ex facto nel non facto coram eis laus nł
uituperium eis aſcriberetur: ideo non ſunt ido

¶ Auoniam Stra.

nei teſtes ſaltem ad plenam fideʒ faciendam:ar.
c.fi.de teſti.li.Vj.ſoler notaꝛi in.c.a nobis.j.ð
teſti. z.c.inter dilectos ⁊.c.ij.de axbi.⁊ patet ab

ſurdum. facit oꝑtime quod le.æ nõ.ij.q.vj.ſtaiu
endum. ¶ Munc quero an iſte notariꝰſeu duo

niri idonei poſſunt indifferenter ſcribere omnia

fienda per partes:ut ſic eis nel eoruʒ ſcripiuris
credatur. Inno.dicit ꝙ non:ſed oportet ꝙ ſcꝛi
bat ea que fiunt coram iudice nel corã alio per
ipſũ ad hoc deputato:⁊ ſic tranſeunt cõiteꝛ doc
to. bic. ſed ego dico ꝙ aliqua lenia ſunt que ipᷣi
ſoli notario fieri poſſunt: ⁊? peꝛ ipſum intimabi
tur iudici ut relatio nuntij ſuper citatione facta
nel inſtrumentorum productio ⁊ ſimilia: ut nõ.
HBar. in.d.l.ſi finita.S.iulianus.ff.de dã.infec.
ad hoc.l.eos.ff. ð ap.⁊.S.dixi. ¶ Ad unum ta
men notabile dictum poſitum hic per Inno. ad
nerte ⁊ tene mẽti pro pratica quotidiana.dicit e
nim ꝙ iudex poterit ſatis ipſum notarium uel
dquos niros idoneos deputare ad utrunqʒ offi
um. ſ. receptionis teſtium ⁊ ſcriptoris:⁊ hoc ha
bet ſᷣm eum generalis ↄſuetudo:que optima eſt
legum interpres.ff.de legi.l.minime ⁊.l.ſi de in
terpretatione.S.de ↄſue.cum dilectus. dicit etiã
ꝙ poſuiones ⁊ confeſſiones receptio teſtiuʒ ubi
qʒ recipiuntur ⁊ ſcꝛibuntur ſiue in pꝛeſentia ſiue
in abſentia iudicis: dummodo fiant de indicis
mandato inteꝛ acta iudicij computantur ⁊ ualet
quia reputantur facta coram iudice: ex quo ipſi
us mandato facta ſunt ſecundum eum. ⁊ hoc pla
cet Hoſtien. ſecundum quem ſanum conſilium
eſt: ꝙ de auctoritate iudicis ſiue commiſſiõe per
eum facta fides fieri poſſit non per illum ſolum
cui committituꝛ: quia ſibi tanquam in facto pꝛo
prio non crederetur:arg. C. de man. princi.l.i.
C. de teſti.l.omnibus.C. de iur.fiſ.l.ꝓbibituʒ
li. xi. ſed conficiatur ſupeꝛ hac commiſſiſſione in
ſtrumentum mann alterius notarij uel ſigillo an
tentico ſigillatum ſecundum eum. er
plura ex predictis: æ non tradas unquam oblini
oni. Primo ꝙ notarius canſe poteſt deputari
ad officium receptionis teſtium: ⁊ ſic uti duplici
officio in eadem cauſa: facit ad nota. per me in
c.ex litteris.S.e.ubi nide. Ego tamen cõſideꝛo
ꝙ hoc dictum poteſt intelligi dupliciter. primo
ut deputetur nudus miniſter in receptione teſti
um:ita ꝙ non efficiatur index: urpura quia exa
minatis articulis ⁊ iteꝛogatoriis et approbatis
perſonis teſtium per indicem fit commiſſio no
tario ſuper receptione:quo caſu efficitur ꝓprie
examinator non autem iudex nec proprie recep
tor:ut dicit glo.nõ.in cle.una de offi. delega.⁊
hoc non dubito poſſe fieri: quia non habet offi
cium contentioſum:ut dixi in dicto.c.ex litteris
¶ Moteſt ſecundo intelligi nt commiſſarius ef
ficiatur iudex i receptione:ut quia hẽt exaiar̃ ca
pitula interrogatoria artare æ compellere ſeu pu
niꝛe teſtes ⁊c̃ ut in dicta clemen. una iuncta glo.
et iſtud non credo poſſe committi notario: ut ſic
ſit notarius et delegatus:quia tũc obſtaret mes

¶ Ge ꝓbationib.

huius. c. ? multa alia que nõ. æ dixi in. d. c. ex
lig: 2 ſic reſtringerẽ hoc dictuʒ Inno.⁊ alioꝝ.
2.nõ ꝙ ꝛeceptio teſtium poteſt fieri ubiqʒ: ?
ſic e iudicium ⁊ ſic intellige de nuda exaĩatiõe.
2 idem intellige de poſitionibus ⁊ interꝛogatio
nibus ? ↄfeſſionibus recipiendis ſuꝑ eis:quod
nõ in pratica.⁊ uide bo.glo.in.d.cle.una ð of.
del. nide in. c.i.de feꝛ. ¶ H.nõ bñ illud dictnʒ
Hoſti nt notario non credatur ſeu ipſius ſcrip
ture ſupeꝛ commiſſione ſibi facta:⁊ ſic nẽ ꝙ no
tarius non poſſit ſcribere inſtim pꝛocurationis
ſi ab aliquo cõſtituitur pꝛocuratoꝛ:facit.c.nobi
liſſimus.xcvij.di:cum ibi nõ.et in.c.cum ĩ inꝛe
ð of.deł. An ãt notarius conſtiintus ꝓcuratoꝛ
poſſit uii inſto faciente ad cam confecto tin ꝑ
ipſum notarium: nide Jo. an. in regnla cũ quid
una nia de ꝛeg. iur. li. vj. in mercu. ¶ Euca ꝑſo
nas iſtoꝛum duoꝛum uiroꝝ qui afſumunt᷑ loco
norarii queri quales debent cſſe.ſoł.tex. hic di
cit ꝙ debent eſſe idonei ⁊ nullã aliaʒ qualiratem
requirit.ex hoc iñ vᷣbo ifeꝛũt Jo. an.? Hoſſi.
ꝙ debent eſſe honeſti ? bone fame:de quibus
non ſit neꝛiſimile ꝙ aliquam falſitatem commit
tant.æ ideo ꝛequiruntur duo ſecundum Hoſti.
quia nec iurati ſunt:nec eis hoc publicum offi
cium cum ſolita ſolẽnitate iniunciuʒ ẽ. ¶ NHora
bñ hoc dictum Hoſti.qꝛ nult ꝙ iſti erunt pᷣuate
perſone:nec iurabunt in aſſumptione officij. bic
dicebat abbas non eſſe iure cantum ꝙ iurẽt:iñ
dicit cautius eſſe ꝙ iurent:⁊ mihi ſatis plʒ ꝙ inu
rent.⁊ credo ꝙ licʒ expᷣſſe non caneatuꝛ in iure:
iñ ſatis eſt de mente inꝛis:cum iſti ſint quaſi te
ſtes:ar.l.domicius labeo.ff.de teſta.⁊ optie fa
cit in ſili c.peꝛnenit.q.de teſti.cogẽ.⁊ quod dixi
in. c. ꝓpoſuiſti.S.e. ¶ Sed quero nunquid iſti
duo uiri debent ambo ſcribere. Gof. ꝙ ſic. non
enim ſufficit fᷣm eũ alterũ ſcribere:ſicut in ſili dr
de pluribus aꝛbitris: ꝙ aut omnes ꝓnũcisbũt
aut nullus. ff. ð arbi. l.nõ cogendꝰ.F.itẽ ſi plłes
de qno ĩ c. ij. de arbi.li. vj. Moſti. dicit ? meliꝰ
lufficẽ ſi unns ſcribat ⁊ alt ſubſcꝛibat ⁊ teſtificet
corã eo ſic fuiſſe actum. ꝓ hac ꝑte facit.c.cũ ab
nno de arbi. li. Vj. qdð uẽ tollẽ ar/ Gof. ubi unꝰ
ꝓnũciat noĩe ſuo ⁊ alioꝝ.et plus dicit h Inn.
