ad iudiciũ eccleſiaſticũ cũ munimentis cãe:et qᷓ
qꝙᷓ; ĩꝑator uideatur poſtmodũ illud priuilegium
tacite reuocaſſe:tñ canoniſte dicũt ill eſſe irre
uocabile:ut plene nota.in.d.c.nouit.ubi uide.
Et ex omnibus pᷣdictis ⁊ ex tex. põt elici ratio
quare de iure ciuili inſtãtia perit triẽnio:2= nõ ðᷣ
iure canonico iu, nõ.in.c.peł.de iudi. Naʒ de
iure ciuili nõ admittũtur tot appellatões ſicut Sᷣ
iure canõico. plerũqʒ; eiʒ periret ĩſtãtia cuꝛſu tꝛi
ennij ſi a quolibet grauamine poſſet appellari:
Item dic ꝙ de iure canõico mitius procedituꝛ
i de iure ciuili:iõ de iuꝛe canonico indiſtincte
appellatur ita dicit notanter glo.in.ſ.i.ff.a qui.
app.nõ lʒ:ĩ fi. NHinc dicit ꝙ de iure canonico ñ
punitur temeꝛe appellans:ſed de iure ciuili ſic.l.
ab executoꝛe in fi.E. quoꝝ appellatio.non ꝛeci:
ꝓ an ſit ueꝛum dicam in.c.ut debitus.j.eodeʒ.

¶ ibi⸗ in ꝓlatione ſuie iunctis vbis prece mes

entibus ꝙ appellatiõe ſñie intelligit de diffini
tiua qðᷣ nõbiliter ꝓbatur h̊ uide iũcta glo.
in. c. cũ olim de reſti.¶¶ Nõ in. F. in cauf ꝙ ap
pellatio ⁊ recuſatio a pari iudicat᷑ æ ubi tollirur
appellatio cenſet ſublata recuſatio ¶ An hoc ſit
neꝝ indiſtin te dicã ſuꝑ glo. penul. 5 i. F.
ſi aũt:ꝙ in tẽpore pᷣfixo iudici ad cãm deciden
dam nõ ↄſideratur tpᷣus dati reſcripti. illud qt
pᷣus ↄſiderat᷑ quo ad uim ↄpᷣhenſiuam reſcripti
ti. ad ↄſiderãdũ quid ↄpᷣhedat reſcriptũ ſic ĩtel
lige. c. ſi eo tpᷣe ð ꝛeſcꝛip.li.vVj.=.c.eã te. e. ti. Sʒ
uo ad tp̃s pfixum indici inſpicit tpᷣns pntatio
nis: qꝛ durũ eſſet tẽpus antea curreꝛe ꝙᷓ iudici
ſit pñtatũ reſcripiũ cũ ꝑ prius nõ poſſit iuriſdi
tionem exercere:ut ĩ.c.paſtoralis.o. de reſcrip.
Mreedicta ĩtellige qñ tpᷣs ẽ diffinitũ ꝑ numerũ
dieꝝ ſeptianaꝝ mẽſiũ lãnoꝝ:utputa ſi dicẽt cãʒ
audias ⁊ decidas.j. duos mẽeſes uł duos ãnos
ulł decẽ dies: uel qd ſile. Secus ſi limitet᷑ ad cer
tuʒ diẽ puta.. feſtuʒ aſſũptionis uł uſqʒ ad tale
tps: tũc certũ ẽ tpᷣs poſt datã currere 2z ſẽꝑ labi
ſm Jo. an. æ placʒ cõiter doc. æ ꝓbat᷑ re ipſa.
Et ꝑ pᷣ ↄſulũt doc.ut ð pñtatione reſcripti fiat
inſtrm: ut ſic apꝑeat qᷓnto tpᷣe durat iuriſditio.
tẽ ꝙ pñitans ſit cautus ne tale reſcriptũ pñtet
qn iudex ẽ ipeditus ꝓpter abſẽtiã rei uel aliaʒ
iuſtã cãm ne tẽpus inutiliter labat᷑. Op.qꝙ nõ li
ceat ĩdiſtincte appellare ẽt ð iure canonico. ur ĩ
.c.ut debitꝰ.j.e.cuius ↄriũ innuit lr̃a. So.dicit
gl. i. ? bñ tex. intelligendũ de appellatione rire =
iuſte interpoſita. MHã ſi appellat᷑ ab ĩterlocutõia
oʒ ꝙ ſubſit ⁊ exprimat᷑ cã ut in orio.ſi a diffini
tina ſatis eſt dicẽ appello ab hac ſñia:ad hoc.l.
tij. fl. e. ti. ? ꝑ gl.ĩ.c. cũ ĩ ecclia..e. p. 3 ſʒ
dictũ ⁊ vẽ ꝙ appellatio ⁊ recuſatio nò ĩ oĩbꝰ eqͥ
parant᷑:ut pʒ in.c.ad hec.S.e.⁊.c. ꝓpoſuit.S.eę.
So.glo.penlł.ſẽtit ꝙ iſta equipant ſolũ quo ad
formalitatẽ ut ſicut ĩ una exigit᷑ expᷣſſio cãe legi
time:ita ⁊ ĩ alia q̃ſi dicat: ꝙ ſiẽ ſine cã nõ licʒ ap
pellare:ita nec recuſare.quo ad alia vo ñ eqa
tur: æ H placet Jo. an.= cõit᷑ doAidemus tñ
Fm Jo. an. ꝙ ab executoꝛe ñ appellat qᷣ ti recu
ſat᷑:ſʒ an hoc ultimũ ſit uerũ:dic ut dicã.j.c.no
nit. Item nõ appellat᷑ ꝗ iudice niſi granet: qͥ tñ
bñ recuſat᷑:⁊ ſi ñ gꝛauet.pᷣterea appello a indice
in quẽ ↄſenſi quẽ mñ nõ recuſo:ut ĩ.c.inſinnãte
de offi. dele. iũcto.c.cãʒ ðᷣ re iudi. Item notoꝛie
deliquẽs qͥ nõ põt appellare foꝛte põt recuſare:
ut le. ⁊ nõ.j.e.cũ ſpali.S.i.ſʒ ð hͥ dic meliꝰ ut di
cam.j. e. ꝓpoſuit. Itẽ recuſat᷑ officialis coꝛã oꝛ
dinario ſuo ad ipſũ in ab illo nõ appellat᷑: ut in
.c.ſi unũ in fi. de offi. dele. li.vj.= uide ibi bo
nã gl. de hac mã. ¶ Aduerte m qꝛ tex. ur̃ nelle
ꝙ ubi tollit appellatio ur̃ ſublata ẽt recuſatio et
ut̃ uelle Jo. an. hoc ꝓcedere ſiue tollat᷑ per ius
cõe. Exẽpluʒ. S. e. ceiij. z.c. cum ſit in fi.ſiue per
ſpale reſcriptum de reſcrip.c.i.de offi. dele. ſupeꝛ
qõnuʒ:qð ego iutelligo procedeẽ ꝛeſpectu modi
ꝓponendi ut ſine cã ñ liceat appella? ul ꝛecuſan
gi 3

--

Qiu 1 ſ⸗ 4⸗le 3 P — mrn SFrciargz Go unts

441

ut. 5. dixi. Itẽ eredo hũc tex. pcedere f3 anti
tẽpoꝛa ſᷣm que licebat appellare idiſtincte. An
oĩs appellatio que nõ erat manikfeſte friuola de
ferebat cãʒ ad ſuperioꝛẽ.ut in. c. ad romana.ij.
aq. vi. nõ. in. c. ut debitꝰ.j.e. Ande remotio ap
pellationis fẽa ꝑ ius cõe uel reſcriptũ oꝑabatur
ꝛcſpectu appellatiõis friuole ut ſine iuſta cã n li
ceret appellare qð et uoluit gl. i. l.i. ff. a qᷓ. app.
nõ ſʒ in fi. ⁊ hoc tpꝛe remota appellatione cenſe
batur remota recuſatio ut h̊ ut ſicut ſine cã nõ
licẽt appellaꝛe:ita nec recuſare. Hodie ãt nõ pu
to hũc textũ ꝓcedere:qꝛ remotio appellationis
tollir oẽz appellationẽ: q: i iure ñ reꝑit ſpecilice
ꝑmiſſa: ut le:= nõ.i:c. paſtoꝛalis..e. An quruʒ
cẽt dicẽ ꝙ ꝑ remotionẽ appellatõis ñ poſſit qͥs
recuſare iudicẽ ex iuſta cã Iʒ nõ ſit iĩ iure expᷣſſa.
nõ.n. eſt pſumẽdũ pꝛincipẽ uoluiſſe iſi litigare
coꝛã iudice ſuſpecto:ar.i.c.cũ inter.S. ð excep.
imo ẽ dubiũ an pꝛiceps poſſit tollere hãc excep
tionẽ recuſatiõis: ut dixi ĩ. d. c. cũ iter de excep:
c=. c. ad hec de relcrip. Mrererea ⁊ foꝛtiꝰcũ iſta
(. recuſatio ⁊ appellatio n eqparẽt quo ad oĩa
ut pʒ ex pᷣdictis: g remotio uniꝰ nõ extẽdit᷑ ad
remotionẽ alteriꝰ ĩ mã odioſa qlis ẽ iſta:ar.i.c.
ſtatutũ ðᷣ elec. li. Vi.⁊ facit qðᷣ nõ. i. c. tue. ð ſpõ.
Tq lic itel igo iſtũ tex. puto tñ ꝙ de iure ciuili re
pectu delegati remotio appellatiois ĩ reſcripto
extẽdat᷑ ad recuſationẽ.qꝛ de iure ciuili non eſt
opus expꝛimere cãʒ recuſatiõis:ut nõ. i. l. aꝑtiſ
ſimi. ?.l.cũ ſpãli de iudi.dixi ĩ.c.ſi ↄ unũ ð off.
dele. ⁊ iõ ſiẽ nõ lʒ ſine cã appellare:ita nec recu
ſare ut hic qðᷣ nõ. ¶ Quero circa teꝛtiũ dictuʒ
an dies pntationis reſcripti ↄputet ĩ terio. Gl.
fi. dicit ꝙ nõ.alłat aliquaſ ↄcoꝛdãtias. In griũ
alkat. I. tinuꝰactꝰ. ff. de V. obl.z.hi.ꝗ. qui pns.
ubi pʒ ꝙ poſt iteꝛrogationẽ ſtipulatiõis ſeq dʒ
rnſio ĩcõtinẽti.ſ.ãteq; ad alios actus diuertat᷑.
Ita ur̃ ĩ ꝓpoſito dicẽdũ ꝙ icõtinẽti poſt pnta
tionẽ Ir̃aꝝ dʒ tpᷣs currere ⁊ n expectari alið tpᷣs
Primã opinionẽ ꝙ nõ cõputet̃ tʒ Inn. Gof.
pbi. ? Hoſt. ꝓ qͥbꝰ faẽ cle.ſiẽ.e.ti.⁊ qð ibi nõ.
in pꝛ. mag. gl. Sed HGuil. naſo. tz Sriũ dicens
ipᷣs receptionis ↄputari qð ꝓbat ꝑ haʒ extc po
ſitã ĩ tex. Mã illa dictio denõt extremitatẽ tpᷣꝛiſ
2lẽ gl.i.c.ꝑſonas.S.e.⁊.c.q ſit de elec.li.vi.ał.
ſequeret᷑ abſurdũ ſᷣm eũ ꝙ remota iuꝛiſditione
poſſit iudex ea die ꝓceder:qꝛ ſi nõ putat᷑ dies
ichoande iuriſditiõis: g“ nõ dies finiede. ⁊ hãc
opinionẽ credit Jo.an. vVioꝛc:⁊ facit ĩ h unam
relaʒ nõbilẽ q ĩ hoc quotidie allat᷑ ꝙ omne ip̃ᷣs
currit regłarit᷑ de momẽto ad momtũ: ubi alið
a ſure nõ expᷣmit᷑: æ hoc ſoluit ↄria:de qbꝰ i gl.
2 ſilia. In eis.n. ſpecifice cauet᷑:⁊ bãc opinionẽ
lequũt cõi᷑ modernioꝛes. Sʒ ut heat᷑ rũſio ma
gis ſpecifica ad ↄria:⁊ ut ĩ mã hẽas bonã theo
ricã:diſtigue ſic ꝙ qnqʒ terminꝰ pfigit᷑ ad certũ
actũ cñ ir̃a a appoſita nüo dieꝝ uel ãnoꝝ ul mẽ
ſiũ:⁊ tũc illa dies ñ ↄputat ĩ termino:qꝛ hec lia
a ð nã ſua excludit diẽ cui ſpecifice appoit᷑. Exẽ
plũ ſi dicat᷑ facias hoc.j.xx.dies a die pñtatõis

1⸗l- reret ashmcss s . Pam, 31= S T. De⸗

¶ De appellationibus.

Aide ad h bonã glo. i. . llatutũ de pbẽ. i
cle. ſicut de appel. qñqʒ lea apponit deten.⸗
tpe ul ſtatuit tpᷣs ſimpkłꝛ ſine lra a uł ſili: H
laꝛit currit tpᷣs de momẽeto ad momenti iis
luit Jo. an. Exẽplũ iura pᷣfigũt iminũ x en
ad appellandũ a tpe ſñie quo cqn tps cur “
mediate a tpe quo ſnia lata fuit. ut le. nö .
ad cõſultatoem de re iudi.? in. d ce ſie 2
de er ad pᷣdicta glo. nõbilẽ. ff de diue tii 3
ſcrip. ſuꝑ lvica qᷓ dicit ꝙ oĩa tpa Pſriprtom 4
reglarit ſür otlna * ↄcurrũt de mometo ad u
mẽtũ niſi aliud in iur cqaueat᷑. Bäcck g ⸗
ad declaratõez mẽ. G. li. qd ſuen een
catus poſt dats reſcripti. ⁊ ſic ligatus reci 8 1
lcriptũ.utrũ habeat locũ finis huius.c. ut 1 2
currat a die pntatdis haꝝ. Ho.iʒ Gr:e ne .
ꝑtes:nec iudex poſſint ilo ipe pcedei z.1l .
ad ꝓbandũ eꝛgo no dz cune tps de HH
rũqʒ de pᷣſcrip.uigilati.ff. ad ternnlia.l.i.5.9ke
ſti:æ hoc cõit tenẽt doc. ſequẽtes: ʒ in Zrinz faẽ
qð. ð. dixi oẽ tps curre; 8 momento ad mome
r. Ad idẽ.i.ſed ſi ꝑ ptoreʒ.ff.ex q· cau. ubi pʒ
ꝙꝙ ipedimentũ iudicis ñ iĩpedit cuꝛſu tppis ! del

reſtitutio.facit qð dixi.S.e.ex rõe. P

dicto cõi facit:qꝛ iſtud eſt iĩpedimẽtũ iuris ꝙ bʒ

impedire curſũ tpᷣis:ut in.c.qꝛ diuerſitate dey

cel.ppen. ?.l.i.C. de ãna. excep.? mayie qſ ipe
dimẽtũ pceſſit curſũ tꝑis iux nõ.ꝑ Bar. in.l.ſ
natus. fl. de offi.pſi.fac qdð dixi in. c. ilud de p
&Icrip. I: qro pone ꝙ delegatus pfili imni
breuiorẽ termio iuꝛiſ.ſ.triẽnio: Nũqd dlegat
teneat᷑ obfuare ius cõe in dilatõibus occdedis.
Solu. Inno. inſtat æ i effectu ↄcludit q aut de
ↄſẽſu utriuſqʒ ꝑtis t᷑minꝰfuit appoſitus.aut ad
petitõeʒ alteriꝰtm.p caſu dʒ iudex ita abbꝛenni
dilatiões ep poſſit in tmio ſibi pfixo camm deide
re.tat.n. iminus eſt ꝑẽptorius ꝛeputand:: bei
ꝓ ↄcluſione in cã. AUñ illo adueniente indexad
petitõem alteꝛius ꝑtis ſñiaʒ dabit. Nec dffaet
ipſã daꝛe qᷓtũcũqʒ; alteꝛa ꝑps odicat ? ac pbad
de iur̃ ſuo iminuʒ petat: ? qꝛ ſibi denegat aphel
let:qꝛ G ipſo qꝙ ab initio ↄlenſit in teꝛmino tak
pẽptorius reputãdus:ut.S.dixi niſi foꝛte nouũ
2 ĩexcogitatũ ipedimẽtũ iterueniat qre ꝓbatio
nes ſuas nequerit inducer.tũc eni ul iure col il
bñficio reſtitutõis i ĩtegrũ ſubuẽit ſicut fit i imi
no iuris: ut nõ.S. e. er roe Intellige in q uln⸗
tminũ pfixũ dilatiões n det nec iĩ dea ea pcedat
nili de ↄſenſu ꝑtiũ hoc ꝓcedat:ut i.c. ö caut de
offi. dele. Et hoc ſetit bic Inn. ialu gle bn ſo
qt Intellige ergo pdicta qn.j. tminu ſbi btixũ
poſſiit ꝛeſtitueꝛe ĩ ĩte. rõc ipedimeti ?0 ultra. qd
gyfiet ſi inſtat finis termini:? ca nodu e liquida
ꝑꝑ ꝓbabilẽ ĩpedimẽtũ ꝑris pio & ſiaz fene ñ
poõt qꝛ graue ẽ i re dubia tc D ihia
ij aut de
iij. gꝛaue ¶ Dz ige d in⸗ llud.c.5 cauf.
ꝓrogatio ad certũ tps.ut. 1oꝛ: 8 quo
Aut cãʒ remittat idecilam ad ſu qnn
uide nõ. in. d. c. ð cauſis. ? h Har ... Peran
ad peritione altert pii⸗

dũ. C. ð iudi Fo cãn cũ

.
diett n ntu
gitne n thnb ſan
mnn icliii ſiis unm la qn ob
nlenſi mdin, nm⸗
bie egi d ſe elin
ſo ch⸗ i⸗ ſe ſoſie and
In bot ir ſoe kuin f iesno hñt da
nö. PY ,, vii, eles . .
ant fin i nl ſ ci in iiſ a
ſe zus iule
gei 5 inder di
,, jmni. Eim ot iui
croniiemii⸗ enond dol in
ſhmc ſe a d a la

lceein ſlnet znumnda.
tiwcſcin

„ 6 ſinaris. .
poc Hcanendi et inſünaniſs ichbe

ns mint
1 co q o genic in ene
lna sih nci lr ſun
. lates ate ll opaerinl id

n en wſt ceine o an in ⸗
Ege ticpo.iite liſc in Ultra ne na
clr nur btlruez ni toe ſoihlt
ſiũnr n inicdnmni nho ⸗
vum mnmn r ec olnlihini
inifni hnmm tpleri t ud u nn
hi revoit mlcole oneniens plenuui ili
ſariniccici ſetus ilico icpgat eune ip
ci acroris nunanid ſan incipian ane an
Peotchien Ptenmto fida Racote nicund
Onus wdi G ſendt Jnot tih ich
bia a hiatore Fndimh deftand
otterit et ateri bueniici:r ii ipns wi
xit ate ſod patione ; clegas ſbi ſubve
ar.e in ilegn teſi er iis fſ e Hoblg.
nuns v. cobne Wer malcin in eit9
nidus in epenß ar cceep de ricih abi
re neniente ,. miniſ oſenit tesi prog
2 reſtimnone ennini qi firentar
de ſtonkknf. n m. Srl ndtet
2 iig t rypvenit attotein piimion
anltenmeſunn,tantii
ntatlſſer pnti acĩ fnſt negige
ſui pſequeco:an c.obtteſſ
lcl n. Cbllte e. Dano mn
niendi croꝛ ſi exipeginitopotiſi na
titi? opare d e etinetopbabilino
Lare. . er lisde reſ in ite ti

nii nr inger deſegat hoſſt peede ultra in

aſeſeg cſbi ſieum vlnger
rogatöſs ffücſe nin⸗ P legante antp

rhenngikflunhl
Kerbechi nudeſiis;i,
.dn epsnndi onenn
in. A Ellul Ioßongfac enn
iiimmi idis, oit nli he⸗
Iuſtmmo ſar go din er ie ſſ
deo ci tuir ifnick elnn i
npeiirr anii fis nin croitaſtntt
aſiben t/CNiq ap e une j
diniui uſſt anſi mis u, . Vri
ums ſor fi l AαρX
l. ro doneg oelgab out i
Mmloftiemni il tini: Higtalg
ei okanenscin iuotns lalals.
S Iaſ dicſn Nltam.
rumtichTeindti gitdemi
A Nainid ed nd
e aes bimfa mnli

Nnlone na Vi uohrit

4
n Reins gis lhd d
enineins Moſld

t vc Noltntem
vendt mai

hris Gnn eüimnan ir

V u
P nrua tuuiunin
L siirgi taſt
aai ale Nuiik
prad⸗
twij claidesn ,
. an üͤnn Ne d
5 1 —
incik iſ z
. iuniun
. utſn eei⸗
2 meiinech ais
lni 45 .
. bſemt l,
b/⸗ 4
C

9 ſ. nadat u, in r . n= , rene 5. = S ,e: . . .
464 7 g rn SLnnn rrrttnus An, I wenrer , —— —— —
as, 1 y img. Dem. S) ſe , e zierrudtr A

¶ De appellationibus

tm terminꝰ fuit pfixꝰ:tunc dicit Inno.qꝙ ad pe
titionẽ eiuſdẽ ñ diffeꝛt ſnia ultra tpᷣus ſtatutum
qꝛ ſic ↄſenſiſſe ur:ſed alti ꝑti ñ pᷣiudicat qͥn ðᷣbe
at bꝛe moderatas dilationes ad ꝓbãdũ de iure
ſuo.iudex tñ dʒ ⁊ cogit᷑ dilatiões iuriſ diminue⸗
In hoc eni vꝛ delegãs gram feciſſe ipetrãti ſʒ
eum ꝙ nõ. Dꝛo hoc facit ſᷣm Moſti.qꝛ ſi man
datur ſñia feꝛꝛi.j.vi.ł.j.viij.mẽſes nõ pnt daꝛi
tot ⁊ tãte inducie quot et quãte dari pnt ſi cau
ſa poſſet durare ſaltem uſqʒ ad tpᷣus ĩ iure ciui
li ſcriptũ.ſ.trienniũ. Nam ⁊ tũc dʒ index dila
tões reſtringẽ. Hinc dicit.l.ꝙ nemo põt iĩuito
indice cãm ꝓtelare:ut.d.l.ꝓperãdũ.Et alia.l.
dicit ꝙ ſẽꝑ dilationũ mã eſt ãputanda. C. ð tẽ
po.app.l.ij.in.pᷣn.Cauenõð tñ eſt iudici ſᷣm In
no.nec ſi diminuat ꝙ oĩo ius ꝑtis ꝑeat q̃ ð iux
ſuo nullatenꝰ.j.tã bꝛcuẽ dilatõʒ docẽ põt. Ad
boc nide bonũ tex.in cle.ſepe de vᷣ.ſign.q̃ dicit
hoc pᷣcauendũ et in ſũmarijs.Eſt ẽt ð mte In
no. ꝙ ꝑs q̃ nõ ↄſenſit in terminũ dʒ hẽe dilatio
nes ulteriores ꝙᷓ actor qͥ ↄſenſit. Yaterur tamẽ
ꝙ dilatões date illi reo ꝓderunt ẽt actori ut.j.
eaſdem poſſit de iure ſuo docẽ:ut in.l.petendũ
C. de iẽpo.i ĩte.uũqᷓ; tñ ultra terminũ iudex ꝓ
cedet nec dabit dilatões niſi hoc ꝓcedat ð ↄlſẽ
ſu ꝑtiũ ut dixi in pcedenti mẽbro ꝙ nõ.Sed q̃ᷓ
ro iuxta predicta pone ꝙ de conſenſu ꝑtium ꝛe
ſcꝛiptũ fuit ĩpetꝛatũ ⁊ duplicatũ ⁊ tꝛaditũ utꝛiqʒ
ꝑti.reus aũt malicioſe pᷣueniens pᷣſentauit illud
ſtatim iudici:ut ſic tpᷣus illico iĩcipiat cuꝛꝛẽ ĩ piu
diciũ actoris nunquid ſtati incipiat cuꝛrẽ an ex
pectabitur pᷣſentatio fiẽda ꝑ actorẽ cui icumbit
onus ꝓbãdi.So.ſentit Innoc.qꝙ tẽpꝰ ĩcipit la
bi a pᷣma pntatione. Fatet᷑ tñ ꝙ ſi de frauð rei
oſtiterit eſt alteri ſubueniẽdũ:⁊ ſi tpᷣus totũ flu
xit qte ſuã pntationẽ dʒ delegãs ſibi ſubuenire:
ar. de in itegꝝ reſti.ex his ⁊.ff. de v. oblig.l.ↄti
nuus ⁊. j. e. oblate.⁊ ꝛeꝰex malicia ſua eꝛit ↄden
nãdus in expenf:ar.c.ceteꝝ de ꝛeſcrip.ubi acto
re ueniente.j.t᷑minũ ↄſentiũt ꝑtes ĩ ꝓrogatõne
2 reſtitutione termini qͥ iã fluxerat:ar.S de off.
dele.paſtoralł in fi.m eum. Sed tu dic clarius
2 latiꝰ ꝙ aut ꝛeꝰ pᷣuenit actoꝛẽ in pñtatione non
malicioſe nec nimiũ pᷣcuꝛꝛit ⁊ tẽ cunꝛit tẽpꝰa die
pñtatõiſ ſue ⁊ ĩputãð ẽ actõi qͥ fuit negligeſ ĩ iuſ
ſuũ ꝓſequẽdo:aꝛ.c.oblate.j.e. Muto iñ ſubue
niendũ actoꝛi ſi ex ipedimẽto ꝓbabili nõ potuit
citiꝰ ↄparẽ.d.c.ex his de reſi.in ĩte.tñ ñ ſuccuꝛ
rit᷑ ut iudex delegatꝰpoſſit ꝓcedẽ ultra ᷑minum
ex ſe:ſed dʒ ſibi ſuccurri ꝑ legantẽ aut ꝑ uiam
ꝓrogatõis fiẽde ꝑtiũ ↄſenſu ut in.d.c.ð caup.
Aut reꝰmalicioſe pᷣnenit ⁊ ſi totũ tepꝰeſt lapſũ
ãate ↄpitiõem actoris ita ꝙ iudex in nullo ꝓceſ
ſit. ].terminũ puto ꝙ nõ poſſit ꝓcedẽ pꝰ minũ
et in expen ↄdẽnãdo:ut in.d.c.de cauf. Sed
ſi actoꝛ ↄparnit i termio ⁊ allegauit dolũ rei in
pnitãdo niſi ↄſenſerit ꝓrogari tminũ poterit ꝑ
iudicẽ ↄdẽnari in expenſis:ar.c.fi.? qð ibi nõ.
de ꝛeſcrip.⁊ ꝑ delegãtẽ poterit ſubueniri acroꝛi

& circa pꝛogationé termini. ¶ Vluo Inno. bic

plene tractat qd ſi mandat᷑ iudici:ut. . eertũ tẽ
pus cãʒ inſtruat:⁊ extũc inſtructã remittat an te

neatur pꝰtminũ remittere ſi cĩm ñ iſtruxit forte
ex ðᷣfectu actoris uel rei:dubiũ facit:qꝛ ñ. poteſt
ſpecifice adiplere mãdatũ cũ ſibi ñ fuit ↄmiſſũ:
ut cãm unde remiteret:ſed inſtructã tũc ãt ðfiẽ
qliras. Inno.ur̃ ↄcludẽ ꝙ tenet᷑ ipſã remittẽ ſiẽ

pot ⁊ dʒ citari ꝑtes ut ↄpareãt coꝛã iudice dele
gãte:qꝛ lſʒ h̊ cõcurrũt duo mãdata unũ ð inſtru
endo ⁊ aliud de remiſſione:tñ ex quo iudex nõ

põt pᷣmũ tenet᷑ exequi ſaltẽ ſm facit ꝙ nõ.gloſ.
in. c.ↄſtitutus de reſcrip.¶lhi plʒ hec ↄcluſio
7 allego ꝓ ea tex.in.c.piſanis de reſti.ſpo.facit
c.cũ dilecti ð do.æ ↄtu. Aide qð nõ. Inno in.
.Cc.fi.de accuſa.et hec ſufficiant.

Eruenit. Caſus cõuẽtꝰ ſupeꝛ

iniuria clerici uel ſuꝑ
adulterio appellare põt:niſi ſit notori
us.h. d. cũ.c.ſeq.cõis diuiſio.fa ibi fraternitati
6.ex princi.iuncto fi.ꝙ incidens in excõi
onẽ ex ꝑcuſſione clerici nõ abſoluitur niſi a
papa quis leſio ĩ ꝑſonã ↄtigerit ſiñ uulneratõe
hB dico notandũ ad limitationẽ eoꝝ qᷓ notãtur ĩ
c.pꝑuenit ð ſen.ex.ubi ſʒ cõeʒ lec.hẽt᷑:ꝙ ſi iniu
ria fuit leuis abſoluit epus.h̊ hẽs ꝙ oĩs iniuria

ſine uulneratõe dr̃ leuis:q g dicat leuiſ uł atrox ne Tet a Ae

uel mediocris.dic ut hẽt᷑ iſti.de iniu.S. atrox.

ex circũſtãtijs eĩ æ qualitate ꝑſonaꝝ h̊ dephẽdi
tur ¶ Hõ fo q; ꝑcutiens clericũ iĩcidit ipo feo
in excõicationem maiorẽ. AUñ non ſolũ ẽ pᷣuatꝰ
ꝑticipatione ſacramẽtoꝝ:ſʒ ẽt cõione fideliũ.ut
pʒ ibi cautiꝰ enitari ⁊c.lʒʒ alið ſenſerit Gꝛanus
2 minus ben in.S. euideter:xi.q.iij.? ibi bona
glo.i vV. ab igreſſu Itẽ nõ.ar. opti.ꝙ iudex nõ

deferẽs appellationi ab iterlocutoria:ſʒ ꝓcedeſ

ad ulteriora nõ põt pᷣfigere t᷑minũ appellati ad
appellationem ꝓſequeẽdam.̊ ãgumẽtũ colligo:
qꝛ in pᷣnꝰ:ubi papa dicit appellationẽ ꝛcipiedaʒ
mãdat terminũ pᷣfigi. In fine autẽ ubi diẽ appł
lationẽ nõ recipiẽdã.nullã facit mentionem ð p
fixiõe teꝛmini:⁊ ſic optime facit iſte tex.ꝓ dicto
Inno. i. c. fi. de accu. ubi h̊ tenʒ dixi ĩ.c.ꝑſonas
õ.e.¶ Vltio nõ bonũ remediũ ↄpeſcendi lai
cos ⁊ inducendi eos ad ſatiſfactiõem ꝓ ũiuria
pſonali illata clerico ut iudex eccleſiaſticus ad q̃
relã clerici leſi denũciet illũ malefactorẽ excõica
tũ ⁊ ↄpellat populũ ad illũ euitãdum: ⁊ dico ꝙ;
optima erit cautela ut iudex tpᷣre denũciationis
excõicet oẽs qͥ ſecũ cõicauerint ãte abſolutionẽ.
HNã nimore maioris excõicatiõis euitabitur ab
oĩbꝰ ubi hodie cõit᷑ nõ euitat᷑:qꝛ coicantes non
incurrũt niſi minorẽ.Et qꝙ poſſit talis ſñia fer
ri nide Jo. and.in. c. ſtatutũ de ſen. exc.li.vi.in
nouella:lʒ tex.ibi nõ bñ põderatꝰ uideat᷑ prima
frõte uelle ↄriũ.Sed circa pꝛedicta ⁊ ciꝛca tex.

. moueo talẽ.q. Noõquid iudex eccleſiaſticus poſ
ſit denũciare illũ ꝑcuſſoꝛem excõicatuʒ eo mini

me uocato nec aliter prius declarato ꝙ incidit
in ſniam iuris.dic ꝙ ubi exceſſus non eſt noto
rius dʒ iudex illũ priꝰ uocare ⁊ recipeꝛe eo pnte
2 4

e ernelee
. 2
rIoitn Alaus

ſeraig-
4

P n*. aris ursp Paſir⸗

& g Er ie d. i&. Ozela⸗ C H‿‿αααer

pꝛobatiões ſuper tacto ⁊ poſiea ↄſtito de facto
declarare illũ incidiſſe in ſñiam iuris. Hoc pꝛo
bat pꝰ nõbilit in. c. cum ſm leges de heꝛe.li.Vi⸗
ubi pʒ ꝙ ſi allegat quẽ incidiſſe in ſñiam iuris
nõ debet iudex pꝛius ꝓcedeꝛe ad executione ꝙ
declarauerit illũ incidiſſe in ſñiam iuris. Ad ið
bonꝰ tex. de iure ciuili: y nõ ita clarꝰ ĩ...eiꝰ qui
delatoꝛẽ. ff. de iure fiſ.? ibi peꝛ Bar.⁊ ꝙ debe
at uocare reum quo ad mãʒ excõicatiõis: uide
bonam glo. iuncto textu in cle. preſenti ð cenſie

2Z in cle.i.de penis ĩ vbo ↄmode ⁊ in cle.ij.eo.

ti. ĩ nerbo ↄſtiterit ⁊ i.c.ſacro ĩ vbo ↄſtiterit 5
ſen. excõi. Ab hac tñ declaratõe põt appellari
qꝛ lʒ nõ poſſit appellari a pena iuris: ut in. c. qꝛ
J. e. 7.l.ſi/qᷓ Pena.y f. de uer.ſig. põt tñ appellaꝛi
a ſnia iudicis declarãtis illũ incidiſſe in penam
iuris:qꝛ illa declaratio ẽ ſnia hõis ⁊ ñ iuris:ad
boc uide gloſã nõbilẽ in. c. cupiẽtes.. ꝙ ſi per
xx.i uerbo pᷣuatos de elec.li.vi.quã ſẽꝑ tenebil
mẽti:⁊ ſi nõ appellat᷑:tunc dʒ ꝓcedere iudex ad
denũciarionẽ ⁊ nõ pꝛius ut hic ꝗr̃. Si vo exceſ
ſus ẽ notoꝛiꝰ:tũc ñ oʒ ꝙ bec ſolẽnitas adbibea
tur:ſʒ põt eũ denũciare:⁊ facere artiꝰ eũ euitaꝛi
modo pᷣdicto: ut eſt tex. bic quẽ nõ. appellatiõe
nõ obſtãte:qꝛ notonꝰ criminoſus nõ audi ap
pellãs: facit dictũ Inno.i.c.ex parte.el.i.de v.
ſig. ubi dꝛ ꝙ in notoꝛijs nõ requirit᷑ ꝓpꝛie ſñia
ſed fit quedã iuris executio:facit qð le.⁊ nõ.i.l.
ictꝰ fuſtiũ.ff.de his qui nõ.ifa.⁊.c. qm de filjs
pᷣſby. ubi tex. nõ.⁊ mẽti ſẽꝑ tenẽdꝰ dicit ꝙ iſta
notoꝛia nõ ſunt i iudicio adducẽda. limita tam
m qð nõ.i.c.nr̃a de choa.cle.⁊ mu.ubi dixi:=
2 pᷣmiſſaʒ ↄcluſionẽ aperte iʒ boſti.? Jo. an. in
c.rephẽſibilis.j.e.⁊ ibi ur tex.ᷣm unũ ĩtellectũ
quẽ ponit ibi Hoſti.¶ Opp.ultio tex.ut.n.
ꝙ; appellatio nũꝙᷓ; hbabeat ipedire denũciatiõeʒ
excõicationis ꝑ.c.paſtoꝛalis.j.e.qꝛ denunciatio
nõ ligat: ⁊ ideo nil noui facit iudex ¶ So. dico
Zriũ ꝓcedere qñ ↄſtat de excõicatione:⁊ ſequit̃
ab ea appellatio: ut cãʒ deuoluat ad ſuꝑioꝛc.ta
lis eni appellatio nõ ipedit denũciationẽ futurã
qꝛ ex quo nõ ſuſpedit excõicationẽ pꝛiꝰ latã nõ
põt ſuſpẽdẽ denũciationẽ:qꝛ illa necario ſequit
excõicationẽ pᷣcedẽtẽ.ſi eni eſt excõicatus:gꝰ dʒ
uitari: Sed h̊ loquimur qñ reuocabaĩ̃ in dubiũ
utrũ incidifſet in excõicationẽ quo caſu appella
tio dʒ admitti ne iſte ſine cã ifametur ⁊z ab alijs
iniuſte uitet. ¶ Mltio nõbis ex fi. e ibi donec
paſſus iniuriã ⁊cſꝙ percutiẽs clericũ non debet
abſolui ꝑ ſuperioꝛẽ donec ſatiſfacerit leſo: facit
.c.parochianos.j.ð ſen.excõi.ubi uide tex.cum
gl:⁊ iõ curia romana fuat qñ aliquẽ mãdat ab

ſolui ut pꝛiꝰ ſatiſfaciat leſo:æ credo idubitanter

illum leſum uocãdũ ſuꝑ ſatiſfactione ſua. ⁊ hoc
cſt aperte de mẽete glo.in.c.parochianos pᷣalle.
quã nõbis ẽt ubi tractabit᷑ coꝛã quo iudice eſti
mabitur bec iniuria. Mico. ab.
jx Sumatum eſt. 5. ca.
Onſuluit. .⁊2 fa ꝑs ibi con
lultationi. 6. ar. ex tex. ꝙ iudex

¶ De appellationibus.

ercleſiallicus poreſt procedere Z hicos acuſte
ria ↄmittctes: ʒ nõ agatur pncipſi ad ſepatd
thori: ſʒ ad nindictaʒ: æ hoc qꝛ adulteri P15
Ia oc qꝛ adulteri dictur
ſacrilegi. C. de adul.l.qᷓuis in fi. euʒ miimoniß̃
ſit magnũ ſacramẽtũ in eccleſia dei: ut de “D
debitũ: æ hoc tene quicq̃d ſenſeri Do iga.
fi fe „ li 5 1 An. in. c.
l. de fo. Ppæ. li. vj. ubi dixit ꝙ adulterium eſt
fo. eccleſie dutaxat quando agituꝛ ad ſepaꝛati
nẽ thori: ſed ꝓ dicto meo uide alium tex.i M
bñndicto.xxxij.q.i.⁊ in.c.i.? qd ibi giri de ag e
. qð ibi dixi de offi.
Oꝛ. 7 in. c. cñ ſit de fo. ↄpe. ubi plenius dixi poſt
d 1 nõ eſſe de facili pcedenduʒ ſupe⸗
aliquo tãq; notoꝛio: qꝛ multa dicunt notoꝛia q
oꝛia ꝗᷓ
non ſunt:⁊ ad hoc quoticdie alle. =
. gatur hec ra.
Ex quo infeꝛo ad unuʒ nõbile dictũ e ſi regi
iciu ꝙ ſi teſtis
ſumptꝛ dicit factum eſſe notoriũ: : atr canſã non
reddit etiam nõ ĩterrogatus a indice ñ pꝛobat:
qꝛ notoriũ de facili nõ ↄpꝛebendit ſeniu corpis
ſed iudicio boni intellectus adeo et piti niin
bant an ⁊ qñ factum dicatur notonũ. Uñ alibi
dgixit gl. nõbilis de notoꝛio loqmur: 2 qd ſit no
torium ignoramus.ij.q.i.mamifeſta ⁊ p pdiciis
uide bonã theoricã Inno. in. c. cuʒ cam ð teſi.
2 Har. in tractatu de teſti. ubi dicũt no ualex
dictũ teſtis qñ deponit ſuꝑ eo: qð pcipimm iudi
cio intellectus ⁊æ non cũ modico diſcuꝛſu ſi non
reddit cãm dicti ſui:lʒ de cã nõ fueꝛit iterrogatꝰ
2z ꝛ2em hꝰdicti dixi in.d.c.cuʒ cãm.ubi nide:ſa
cit ẽt qð nõt Bar. de teſte deponẽte ſup fama
in.l. de minore.I. tormenta.ff. de qè. ? hoc no.
qꝛ ſepe accidit:⁊ uide qð dixi in.d.c.c(ũ cauſaʒ.
Mõ ʒ·. ex tex. iudicẽ nõ debeꝛe obmincre p
ceſſũ fiendũ ſuper notoꝛio ꝓpteꝛ hec vba gene
ralia multa dicuntnr notoria ?c. Oi ellh cers
eſt non dʒ de hoc cnrare. ¶ Ultimo oppo.
tex.ur̃ eniʒ ꝙ hodie nil oꝑeni:qꝛ aut quis gra
uatuꝛ: æ ſemꝑ põt appellaꝛe ſiue factum ſit noto
riũ ſiue non:aut non grauatur ⁊ non pot appel
laꝛe:ut in.c.ut debitus.j.e. So. Inno. falet 9
rium:ſed HMoſti. dicit ꝙ ubi crimẽ eſt notoꝛi
non põt de facili quis gꝛauaꝛi niſi iudex excedt
ꝛet modũ.s. c.iij. de offi.oꝛdi.j Jo. an. dict ꝗ
iura nõ intendunt ꝙ notoꝛiꝰ appellatione 0
euitet coꝝectionẽ cꝛiminis: qꝛ illud non cõmiſi
qð facit occultus. Ego ꝛñdeo for mali ſaluãdo

hoc. c. ? ſilia iuraſq in facto occulto admimimmr

quis appellans a diffiuitiua quatũcũq; cnuſamn
nõ exprimat appelãdi: qꝛ ſaltẽ bʒ ſoc ilud no
probatuʒ probabo ⁊c. Nec reguralicr cogliu
qᷓs in appellanone a diffinitiua apᷣnere cm
pellandi. ff. ..i. in fi. cum ſequen no. in. ccn
eccleſia.j.e. Sʒ in facto notonio non audieĩ i
pellas a diffinitiua cã legitis obluſcate nner 3
non expꝛeſſa: ut in. c. romana. . ſl il o ir.
tiam. j. e. li. Vi. ⁊ in hoc caſu intelligo banen e⸗
? ſimilia iura que faciunt differentiã inter lis
rium ? occultum: e uide Inno. in. c.paſto alis.

.cF. pꝛeterea ð offi. dele. Ex cui⸗ diens diet i
Ils es . ins pr r.
bilẽ cocluſionem Pubiennch er ppelana

pallationẽ nũqᷓ iudex lenet d

X.

n ue en ͤfith

zes bic pplno
d papa:t bic ppln .
ridedo auid iunss i decrellan uſtrigit
nires rols uare fuit nen gel be⸗
re ilu enmalo nmul lino non

rlatimena opchuno. Dvclano el

ir riwinis all n grun en if un
nimn ai c iniimn uſtm lcux
iten rgoolceme umn cnuſc; ria fi
ir aui Ace un inli f eubi di ye⸗
cercidunniniamiten indicis 1 Pinann o
ntwmen (iet
ti cin u. Cns et Ppa Gnoraraie
ſlätia pofla relenrii fabz enim iapyelart
locum illad unlgare dan non ppamm po⸗
non oppolitum opponi. , but.C.detenn
app. ? i.c.cun NYoines geſfce ſtn. Jo ce
iiqvitate iucſces 2 Pungitinpotgppeſant
cm paicam u poarmin iund' prial .
ca bindciſteletni gie ndir. 5 e menin
No. .cn dehi ( Qlcro niqnd gpe
ſit iterponidi inpfſin indics. Glo
Lit ar.cg nſeſt ge neceſſiate gr gnis gehet
alasaben cPtalis gppeſano ieerpoſitz
elig glegit meg facto icicis ag
on tenchit rcdicatio oſt gen gpeſ
i: boc i cinmlcoh an⸗
Innlcioſe non figt.

en 1 ue opi. recedere dicis ho⸗
iden ea tionen per cant debie⸗

iſtel 0. gn. dlicit hogea
nn iulb iul Grncunn
emhor ſeparatim Oppellare 8
zi Neenutin de, ſig ing d,N
ünr in p iconen, nt
dun uino l.ni obſti 6 iinn
an icisi iucicho hi uiaed
a icitie ni i di
aſtſoliie

dken e ithann
rnininn aiklei,
Ndge. ANeſtiſaſte

dmni enni IMonc hint
Brnnmm eri i dinin
ni nisgfammn io mli ehm
imlemms tnci oli diuſtr.
umrcindin liß rci fotimg
tvmb Mnichy irdc in ahrnic
ſa go o Brn de ſronir iy imn
al de mmore rrenmn de oe bci,
lce uddrt de ddnindciaſdg.
V; an diiNrrnnt
õ
HaWuRdcmNNNNNNDhhen
Arm N de NNN. (Vamohn
c r ani wale Mornng mcli,
umt on a Meheiuimmntr

ni ioe wn M don gunm li

uitNdiK . un
umſel Doh ng imeti,
6 Nbcl ais gnt iſbin
i s i ecſionhe
nolisti ofid
dumimg n
Pone üninis grin n.
—
cinſeeant
alinkecpollt⸗
ian auati
dam eſc,
n ndmrinug,
ſeu gfelitin lin

lle

.,

xhʒ Ain⸗ ,ve— fren⸗ N yedlan- pP nA ℳ.

De appcllationibus

niſi cã legitima in ea exprimatur: ? ita limita iu
ꝛa que dicũt ꝙ i appellatõe a diffimnitiua non eſt
neceſſe cãm expᷣmẽ: facit ꝙ le.⁊ nõ.i.c.ꝙ ad cõ
ſulationẽ de ſen.⁊ re iudi. 4 B
aſus hoc. c.
Bg S eſtu m. ſũmatum ẽ. S.
.c.mem'mꝰ ⁊ dic ut ibi cõis diuiſio fa
ibi tue. Mõ pᷣmo ꝙ ꝑ appellatõeʒ interpoſitam
ex iudicium non tenet aduerſarius ire uł mitter
nũtium ad iudicẽ ad quẽ ꝙ dixi poſt glo in. c.
cum ſit romana. S.e.h̊ limita niſi in caſibꝰ i qͥbꝰ
citatio fit a iure ut ĩ. c.i.de ele.li.vj.⁊ in cle cj
.c.ti. ? ĩ.c.cordi.de appel.li.vi.cum ſi. NMõ.

n ußo ꝙ ubicũqʒ; ius aliqͥd ſtatuit cãʒ nõ expᷣmens

ſi poſſumꝰ ↄiecturare rõeʒ nãlem illiꝰ diſpoſitio

nis debemꝰad limites illiꝰrõis ſeu cauſe diſpoſi

tionẽ generalẽ ꝛeſtꝛigẽ ⁊ illã diſpõem ſeꝛuaꝛe ut
ꝛatio nãlis interpᷣtata militet: ad h̊ nõ. dẽm. Cy.
⁊. Hil.i. l.ñ dubium. C. de leg. ? in.:. ſcire. o.
F. ſufficit. ff. ð exeu. tu ⁊æ ibi bo. tex.facit.c.ſcðᷣo
requiris.in fi.j.eo. Nã i.c.memimꝰ.s.e.ſimplr
erat ſtatutũ ð nõ ꝓcedẽdo ↄtra tales itinerãtei
ad papã:⁊ hic papa nõ diſponẽdo de nono ſed
rñdedo quid iuris illã decretalem ꝛeſtrigit ad li
mites rõis quare fuit inducta appellatio et qua

re illa decretalis emanauit. Witimo nota qua

re fuit inuenra appellatio. Appellatio enim

fuit principalis cauſa ur grauamen inflictum re

paret᷑:non aũt ad depᷣmedam iuſticiam alicuiꝰ:
debemꝰergo ↄſideꝛaꝛe naturã cuiuſqʒ rei er ſin
eã ꝛe ipa uti. Uide text.in.l.i.ff.e.ubi dꝛ ꝙ ad
coercẽdam iniquitatem iudicis ⁊ ipitiam coꝛri
gen dã fuit appellatio itroducra. ¶ A ſde ⁊ teꝛ
tiã cãm ut.ſ. captus.ex ꝓpᷣa ignorãtia in pᷣma ĩ
ſtãtia poſſit releuari ĩ fa hʒ enim i appellatione
locum illud uulgare dẽmn non ꝓbatum ꝓbabo.
non oppoſitum opponã. l. ꝑ hac. C. de tempoꝛ.
app. ? i.c. cum Yoãnes de fide iſtꝛu. Joõ ceſſate
iiquitate iudicis ⁊ eiꝰ imꝑitia põt appellari ꝓpt
cãm pᷣ dictam ut ꝓbatuꝛ in iuꝛibꝰ ꝓxi.all Et ciꝛ
ca huiꝰ.c.ĩtellectũ dic ut dixi.õ e. memimꝰ ⁊ ut
nõ. j. e. ut debitꝰ ¶ Quero nüquid appellatio
lit iterponẽda in pntia iudicis. Glo.i.hic colli
git ar. ꝙ n eſt de neceſſitate:qꝛ quis debet appł
lare cũ ſcit ſe eſſe grauatum ij.q.vi.biduuʒ. Ex
qua gloſ.nõ.ꝙ talis appellatio iterpoſita in iu
dicis abſẽtia ꝓtegit me a ſacto iudicis adeo ꝙ
non tenebit excoicatio poſt talem appellationem
latã ⁊ hoc uerũ dũmõ malicioſe non fiat. Sed
in fi.glo.uẽ ab hac opi. recedere dicẽs hodie ñ
ualeꝛe talem appellationem per. c. ut debitꝰ.z.c.
eũ ſpẽali.J.eo. Jo.an. dicit ꝙ hodie qui a plu
ribus iudicibꝰ uult appellare põt corã ipſis uel
maiori parte ipſoꝝ ſeparatim appellare ⁊ ſeꝑati
apoſtolos peteꝛ:utxin cle.ſi a iudicib.e.ti.Ho
ſti.uꝛ inclinaꝛe in pᷣmã opionẽ glo.dicens ꝙ iu
ra alłata in ultia opi.ñ obſtãt.loquũtuꝛ.n.ð ap
pellatõibꝰfactis ĩ iudicio.hic aũt ðᷣ illo qͥ appel
lat e iudiciũ ⁊ iter arripuit ꝓſequẽdi:⁊ in boc
ẽt caſu ſolũ iter arꝛepiũ bona fide excuſaꝛet.ſᷣm

eum loauit Moſtiẽ. nimis generalr æz ſuccinte.
A duerte tu latius. Mã Yan. in. c. dilecto.j.
Cc.ſentit prim opi.ſ.ꝙ appellatio ſea ẽr i abſẽ
tia iudicis a quo eximit appllãtẽ a iuriſditione
ipius iudicis: ar.j.e.paſtoralis ⁊=.ij .q.vj. biduũ
Ded idem Inn . in. c. iuſtus. .e. tenet ultimã. ſ.
appellationem non ualere in abſentia factam: ſi
poteſt hr̃i iudicis copia:niſi iuſtus metꝰ excuſet
et uide bonã glo.in.c.appellatio.j.e.li.vi.Que
ↄcludit appellandũ in pntia iudicis:niſi ex iuſto
metu. d. c. ſi iuſtus: æ H puto vius ꝑ illũ tex. et ꝑ
d.c. apoellatio ⁊.ij.q.vi.biduũ. Ni ut ibi pʒ ſi
hr̃i poteſt copia iudicis a quo corã eo ẽ iterpo
nenda appellatõ: alias aũt corã iudice ad quẽ.
Et ſi neutrius copiã hr̃e poteſt. appellare dʒ co
rã publiciſ ꝑſonis in.d. S. biduũ.nõ. glo.in cle.
i. in voo maioꝛi.e. ti. ? vr̃ h̊ ibi aꝑtiſſime ꝓbaꝛi
et in...i. ꝗ.ſi q ipſiꝰ.fl qn appel.ſit:et uide ibi
glo ¶ Iem aduerte ꝙꝙ lʒz requiratur in appella
tione pñtia iudicis ſi hr̃i põt.nõ tñ ſic requiꝛit
pntia appellati:ſed ſufficit ꝙ fiat ſibi intimario

ut in.d.cle.i.in fi.⁊ in cle.cam qʒ de elec. ¶

clude tñ mã; ſit: ꝙ aut appellat᷑ a indice:et tunc
ſemg eſt appellan quʒ in ſui pñtia ſi hr̃i pot ſiue
appellet᷑ in iudicio ſiue ex: ut in iuribꝰ pᷣal.æ in
c. cõdi.e.ti.li.Vi.Si appellat᷑ ab alio er iudiciũ
ſatiſ eſt ꝙ fiat illi itimatio ſm diſpõeʒ cle.cãmqʒ
de elec.et hoc qñ appellatio deuoluit cãʒ ad ſu
ꝑiorẽ:ut in caſu.c.i.de elec.li. vi.iuncta.d.cle.
cam. Si vo qs appellat gnãliter a grauamine
2 certã ꝑſonã fua. c.bone.j. e. et ð hac mã:
uide plene ꝑ οσ u.qi. d. cle. cim 7 ꝑ Soec. e. ti.
J.qualiter. v.itẽ cautiꝰ ⁊ ſequenti plemſſume ꝑ
Lapũ alleg atõe.xl.qui ĩter cetera quo ad mãm
noſtrã dixit fingẽdo pede: ꝙ lʒ appellatio ex iu
ſta cã iuterponat᷑ in abntia iudicis:tũ no ꝓtegit
appellantẽ donec fuerit intimata iudici:⁊ cũ inti
matione petiti apoſtoli ubi peti debet. YFatetur
tn ꝓꝙ ſi nõ intimet᷑ nõ uiciat appellatio et ſi ſine
cã fiat in abntia:ſed iudex põt pꝛocedere donec
fiat ſibi intimatio ⁊ ualebit ꝓceſſus dũmõ at ſit
rationabił.dicit tũ quo ad uullitatẽ ꝓceſſus ſuf
ficere ꝙ appellatio ſit intimata ꝑti:qꝛ dolꝰ ꝑtis
ꝓcedẽetis corã putatiuo iudice ignorãte ipedim
tũ fac nullũ ꝓceſſũ quo ad ↄmodũ ꝑtis agitatũ
ad qð facit qð i ſili de litigatore corã excõicato
ſcient᷑ nõ. JYo. cal.i.c. ad ꝓbãdũ ðᷣ re iu.?æ Jo.
an.in.c.dilectꝰ.ij.ð pᷣben.⁊ ſic dicit debeꝛe intel
ligi.c.ſi duobꝰ.S. ę.⁊ hec dicra refeꝛt ⁊ ſeqĩ dns
an. in. d. c. fi. . e. Limitat tñ h̊ uluimũ dictũ quo
ad ꝓceſſuʒ ad ↄmodũ ꝑtis.nã quo ad ꝓceſſuʒ
ↄtũacie punitiuũ ꝑꝑ ↄteptũ iudicis putat ſciam
ptis ni obeſſe ꝑ d.c.ſi duobus Aduerte dili
genter ad pᷣdicta nã poſſãt elici tres ↄcluſiones

norůe ſi ſůt ve. Prima ꝙ appellatio ĩ abntia

iudicis ẽt ex iuſta cã ſit iterpoſita ñ ꝓtegit appł
lantẽ a iuriſditione iudiciſ a quo donec ſibi fue
rit intiata appellatio. Scða ↄcluſio:qꝛ ualet ap
pellatio in abñtia iudicis ẽt ſi ſine cã rõabili ſit
inteꝛpoſita:ſed ni hʒ ante intimationẽ imnualidaẽ
a 5

— . —
W rne) r, af, een ade ms aeſfen‚ſ

iudicis ꝓceſſum. Tertia ↄcluſio q ſcia Pels de
appellatõe aduerſarij iterpoſita i abntia iudici
inducit nullitatẽ ꝓceſſus ſaltem quo ad ſui com
modũ.¶ Eirca pᷣmã ↄcluſionẽ ego allego tex.
iñcta glo.ĩ bo obtẽta.j.c.cũ pati:ubi aliquid
tãgã. Itẽ optie facit. d. c. ſi duobus: ubi pʒ p ſi
iudex ignoꝛat appellationẽ iterpoſit 4 ſuꝑio
rem tenet ꝓceſſus:ergo idẽ dicendũ anñ ignorat
ab eo fuiſſe appellatũ: æ facit qð ibi dixi ſed in
dqubio hec pꝛocedũt qñ ſine cã rõnabili fuit ap
pellatũ in abñtia iudicis: æ ſic detendi poteſt fa
ↄcluſio. Sed qñ ex rõnabili cã fuit ſic inteꝛpoſi
ta ſumꝰ eỹ caſũ.c.ſi duobꝰ.nã ibi rõe ↄtumacie
nalet ꝓceſſus: ſed in caſu nr̃o nulla repit cõtũa
cia uel culpa in appellatione qre nõ itimauit in
dici. Añ ꝓpi rõnabilitatẽ cãe ſubſiſtẽtis debet
ꝑinde ualẽ ac ſi fuiſſet iterpoſita ĩ pſeria iudicis
al nõ eſſet ſufficieter ꝓuiſũ ꝓpĩ ꝓbabilẽ meruʒ
ijuditis cuiꝰ Sriũ inuit tex.j.c.fi.qͥ ẽ tex. nõbilis
ad hãc mãʒ: ⁊? ſic põt ĩtelligi Inno. in. d. c. dile
ctus:ubi hoc tenuit. d idẽ facit in ar. c.i.
de ↄceſ. pbẽ.li.vi.ubi pʒ ꝙ excõicatio lata ab
ignoꝛũte pꝛiuilegiũ illiꝰ quẽ excõicat non nalet:
quo ad tertiã ↄcluſionẽ ñ puro ꝙ ꝓceſſus ſit nk
lus ꝓpt᷑ ſciẽtiã ꝑtis.ex quo appellatio fuit inter
poſita ĩ abſentia ſine rationali cã: qꝛ cũ talis ap
pellatio nõ ualuit nõ qʒ eum defẽdẽ: ut. s. dixi.
