nit ſic ſummatur communiteꝛ. Sed ego genera iteꝛ
ſic ſummo: iuramentum pꝛeſtitum ſupeꝛ acu a le
ge infirmato principaliteꝛ fauoꝛe iurantis: licet ſe
cundario in fauoꝛem publicum neceſſario eſt obſeꝛ
nandum ſi non ui nec dolo fuit pꝛeſtium ? in alre
rius pꝛeiudiciuʒ principaliteꝛ non ꝛedundat.poc di
cit multũ ſingulariteꝛ conſideꝛata medulla capituli.
In prima parte ponitur conſultatio (In ſecun
da ꝛeſponſio ibi nos. ota ex principio iunc

to fine ꝙ mulieꝛ ↄſentiẽs alienatiõi facte ꝑ maritu

de ꝛe dotali uel donata ꝓpteꝛ nuptias. ideʒ 2 foꝛi

Glbrton ſftcnctontſtnd nui
immi rimiii fiſnt n min
i,nunadnrcia

gmmnmi nitini ani
Ericn eciin ci N ,in

tiliptinninium lats⸗
õäl
curtittci iar monii ii
Eer inte rinl etaitceidentn tbot
Ceutniſshrisodottrsſtannse ).
rt Reginninmn cob uin⸗
Uöfiundctobienvrun. Eeer eer
1eſsttnstegmiaſttmsgtdut
eretaſefanmwentänge Jonig ns
n Süctenn B tt
Riepteunmidcinmi
uamtüanummrdethtt
ernchinui diſer
eRcgſgeſcehusſheEnnn
iRemnllin e
indecnsalſün :cono
üinmnarn on
Umanckerlicim gan
Mitſlunſt rirtinn ee
neqr ſe ltcie mne
lune Triuagnarin R an
or; trar gors,
e lgeno dbbitig nncküia
lune cAAteni l Aheni.
mroligrfvin . Nentut
ol ſonröſimn, g. teftintn

Ftcizak, etete⸗
. balropteſe ci n

ZZ
Bie ;
—– n

c.n 1 R
. le⸗ Nne

e d big
Nnen Koin
n Randd
gii eer n

i Oeg uggnn
e lueſtn i i munen ann
aumannanbli nnini aſis Cpiut
ir am e Niipiniin inehet
Mne s in önwcun Gziin
ij der ac n e rboe imn grr t e
Orinic hoj fütwi inm i
er mn mnn a, ij ci weiiinfnor
ir Aunluu ſſcw e o e ön B
n4limw aur uler w, zoſ
lan ir coniaſ, choragunr on wnn
mi conamn d eox oun o/u
Pnolerd fen vandto iauncht woſten
Pani um t ablceſce fntecncr runei
Rücmn adſicninndd ieotam
1 rbayii A umimen hencrn
vi ſenik u N Pi zl
Nst eaen: Cnli enid N gen
Rwimnin rginciinen ur
„e Priltüatbemi
Un vn Dr üa nn
4 Dünlafüns C hedi,l
: O An itid cchht ei ſcl
ndenen donn e wteſ n
midn enenſiun
. „,0
Vm continont ⸗

V iur muieiconm Aionnwan

is ci honte conſenlt er non c

itumm onmnnd
c ucs
ti w lten fnnon ur

¶ EKum eoͤtingar.

de re ntriuſqʒ cõi nõ pᷣſumitur ui aut dolo indncta
niſi ꝓbetur. uñ reuerentia maritalis duntaxat ipſaʒ
nõ excuſat qð bene nõbis.uñ oʒ ꝙ ꝓbeniur vbeꝛa
uel mine ſufficientes ad incutiẽdum iuſtum nmorẽ
ad hoc qð nõt Inn. in. c. cam mrimonij de offi. de
le:? Hir. in. l. ad inuidiã. C. quod me.ca. æ utꝛobi
qʒ facit tex. ad idẽ.c. accedens de conueꝛ. coniugaio

rum. ? ſic limita qð legitur ? nõ.in.l.i.F. que oneꝛã
de. ff.quarũ rerum actio nõ datur ſe⸗ dic in cleꝛico

oↄſentiente epᷣo ⁊ ſilibus ꝑſonis. cũdo nõ ꝙ
circũſcripto iuramento conſenſus mulieris ſuꝑ alie
natione rei dotalis uel donatõis ꝓpter nuptias nił
lam obligationẽ ↄſtante mẽimonio inducit.⁊ ſic nẽ
ꝙ ẽt nãlis obligatio nõ oriĩ. Et nimirũ quia ex
ctu qui fit lege reſiſtente nulla oritur obligatio ur ĩ
.l. cum lex. ff. de fideiuſ.æ qð ibi nõ. Mar. lex enim
buic alienatõi reſiſtit ui.ff. de fundo dotali per tomũ
7 in auc.ſiue a me.C.ad uellei.⁊ per hoc uidet᷑ ſol
ni qõ quã ponit h̊ do. An.an ſideiuſſoꝛ accedens
buic uenditioni teneat᷑ de euictõne ?æ ponit multas
opiones de boc uide pene per Oar. in. d. l. cum
lex:ubi tandem uidet᷑ ↄcludeꝛe q ſi mulier uendidit
nõ tenet᷑ ipſa nec fideinſſor dicta.l.cũ l.ſed ſi uendi
dit maritus uel alius tenet᷑ ipſe ⁊ fideiuſſoꝛ. ar. in.l.
2 ſi is C. de pᷣdijs mino.ſine decre.nõ alie. Ratio
qꝛ lex non reſiſtit nenditioni:⁊æ ſic actõi ꝑſonali:ſed
alienatõi hoc ẽ rranſlatõi dnij. unde uxoꝛ non obli
gatur:qꝛ teneret᷑ ad tranſlatõem diiij.l.ex empto ff
de acti.emp.⁊ qð dixi in.c.cũ Jo.de fi.inſtru. nec
fideiuſſoꝛ:qꝛ hẽret regreſſum õ mulierẽ. Sed alius
uendens ⁊ fideiuſſoꝛ tenent:qꝛ nemo ꝓhibet᷑ rẽ ali
enam uẽdere cũ ſolũ obliget᷑ perſonałr ad tradẽdũ
rẽ uel ĩtereſſe ut in.l.rẽ alienã.ff.de Zhen.ẽp.æ hoc
teneas omiſſis uarijs opionibus recitatis per Jo.
an. æ do. An. ( ʒꝰ. ꝙ iuramẽtum dolo ul me
au pᷣſtitum nõ eſt obligatorium. duerte ꝛeſpec
tu doli:caſus eſt clarus quando fuit talis ꝙ habuit
auferre conſenſum iuxta nõta per/ Jo. an.i.c. uno
de cõmo. Sed dubiũ eſt reſpeciu metus ꝑ. c. uex =
c. ſi vo gᷓ e.ubi pʒ ꝙ tale iuramentũ eſt obligatoriũ
i poſſet peti abſoluno a iuramemto ut hic ? ibi: æ7
boc cõiteꝛ renet: æ quo ad caluʒ nim uidet᷑ eypᷣſſe te
neꝛe Archi.in. c.ij.de pactis lib. vi. Et multi tenue
rũt hic dicentes ad iſtũ tex. a contrario ꝙ inramen
tũ mem extoꝛtum non obligat. ſ. in cffeciu:quia põt
peti abſolutio:ſed ceꝛte hec eſt ĩpꝛopꝛictatio:⸗ maxi
me qꝛ ſic loquit᷑.d.c.ij.=.c.lʒ.j.e.li.Vi/⸗Adeo dicen
dum ⁊ melius:qꝛ aut iuramentũ ẽ meiu extonũ ĩ ca
ſu a lege nõ ꝓbibito ⁊ ẽ obligatoꝛiũ:⁊ ſic ſoquit.c.
ueꝛum ⁊. c.ſi ueꝛo S.e.aut in caſu a lege pꝛobibuo:æ
tũc nõ obligat ipo iure: qꝛ ꝓpteꝛ legis reſiſtentiam
oʒ ꝙ ſit ſponte pᷣſtituʒ:⁊ iſte ẽ ꝓpꝛius cãus iſtiꝰ.c.et
cC.ʒ ⁊.c.ij.pall.⁊ optie facit auẽ.ſacramẽta puberũ

C. ſi adueꝛſus uen. ubi dẽ ꝙ nullius eſt momenti in

teꝛueniẽte metu:⁊ eſt ſingularis limitatio ad iura in
contrarium allegata: æ hac opinionẽ repeꝛi tenuiſſe
dnm UMincẽ. mediolanẽf. eximiũ canoniſtam: 2 hõc
opinionem ſempeꝛ tenui: ⁊ ſic intellige ⁊ limita glo.
in. d. c. ij. Alia nõ colligo qꝛ neniũt. . examinanda:
ſz anteiꝙ; deſcendam ad glo. ſoꝛmo unicam oppoſiai

onẽ Ram:vꝛ enĩ ꝙ reſpectu donatðᷣis ꝓpter nup
tias fruſtra qritur de ualiditate iuramenti mulieris
qꝛ ſoluto matrimonio dos redit ad mulierem ⁊ do
natio propter nuptias ad uirum ut in. c.fi. de dete
poſt di.ꝛeſti. Solo duplex eſt:foꝛte ex foꝛma ſtatuti
uel pacti mulier ſupcꝛueniens lucrabat᷑ do nationeʒ
ꝓpter nuptias:ideo uolebat tunc uenire cõtra illaʒ
alienarionem: ucl dic quod dicebat illam rẽ ſibi cbli
gatam ꝓ reſtõe dotis:et ſic agebat hypothecaria er
dicebat alienationem nullã ꝑ illam auc. ſiue a me re
plicabat᷑ de iuramẽto. 7 rñdet ut in ſfa ¶ Nunc at
tingendo glo.æ intrinſecaʒ mãm huiꝰ.c.oppono S
tex. Juꝛamẽtum g legem iteꝛpoſitũ eſt nullum ut in
l.nõ dubiu n. C. de legi.⁊.c.ſi diligenti de fo.com
pe. Sed lex ꝓhibet fundi dotalis ⁊ rei donate ꝓpt
nuptias alienationẽ ut ſupra dixi:ergo ⁊ alienatio
? iuramemum nullius ſũt momẽti ⁊ corrobora ↄꝛi
um hoc ut in principio gl. ex qua in effeciu colligũ
tur tres ſolones. PDrima ꝙ lex ciuilis irritauit ta
lem ↄctum conſiderando id qð erat utile æ bone
ſtum coꝛpoꝛi expedit enim mulieꝛes ſaluas habeꝛe
doteſ ⁊c.li.ff.ſo.ma.Ded canon hic conſiderat nii
litatem aie. aia enim eſt pferenda coꝛpoꝛi ? cunctis
rebus.xij.q.i.pᷣcipimus hec ſolutio ẽ bona ĩ ſe:⁊ ẽ
ſenſus:ꝙ ſ lex ciuilis ꝛeſiſtat huic Sctui ob ſalutem
coꝛpoꝛum ⁊ ↄſeruationem pr̃imonij:lex amẽ canci
ca nõ uult ꝛeſiſteꝛe iuramẽto ne ꝓpter bona tpᷣalia
det᷑ uia ꝑiurijs.hec ſolo lʒ in ſe ſu bona ut pꝛcciixi:
nõ tñ foꝛmaliter euacuat ↄrium cũ hoc iuramentuʒ
ſit pſtitum ↄ legem fundatã ſuꝑ bona equitate.l.i.f
ſo. ma. ¶ Secũda ſolutio ꝙ aut mulier poteſt ſibi
Olſulere ex alijs bonis marui uſqʒ ad quantiratem
dotis.⁊ tunc iuramentuʒ pꝛeiudicat mulieri: æ ita lo
quit᷑ h. al ſecns ut in.d.auẽ.ſiue a me:⁊ fʒ h cano.
nõ coꝛꝛigit legẽ ſʒ reducit ad teꝛminos illius auẽ.ſi
ne a me. hec ſolutio nõ ur̃ placeꝛe glo.æ bene qꝛ lr̃a
loquit ĩdiſtincte. Itẽ ↄ banc ſolutionc facit tex.in.
c.ij.de pac.li.vVi.ubi tex.dicit ꝙ oĩo debʒ huiuſmo
di iuramentum obſeruari: ad idẽ. c.qʒ.e. ti. li. Vi. ubi
tex. loquit idiſtincte:æ tenʒ Archi.in. d. c.ij ¶ Zer
tia ſolutio:ꝙ aut lex ꝓhibens bʒ ꝑpetuam cauſam
Phibitionis ⁊ iuariabilem: utpuia qꝛ ꝓhibet ea que
in ſe turpia ſunt:æ iuramẽtum nihil operatur ut in
Zrijs:aut nõ habet ꝑpetuam cauſam ꝓhibilionis ?
ꝓcedat iſte tex.nã ꝓhibitio huius alienationis nõ
E ꝑpetua qꝛ ſi mulier ↄſenſit iterum poſt bieniuʒ ẽt
ſine iuramento tenet alienatio ut.d. auc. ſiue a me.
Juramẽtum hᷣ igit bʒ uim fi ↄſenſus ¶ Nõ ſingu
lariter iſtã ſolonem in ſe ex qua hẽs ꝙ ubi ad uali
ditatẽ acius reqrit᷑ geiatꝰ ↄſenſus ſufficit unicꝰ cuʒ
iuramẽto:tñ no ſatiſfac hec ſolo ad tex. nꝛm ꝓcedit
n.ſolũ reſpectu donatõis ꝓpt᷑ nuptias æ ſic loquit
illa auc. ſiue a me:nõ ꝗt reſpectu fundi dotalis:? q;
ꝙ gl. ᷣ in fi.adducat unũ ſile.ſ.in pacto.l.cõmiſſo
rie qð ẽ in pignoꝛibus ꝛeprobatũ ⁊ tñ ſi interuenit
iuramẽtum non auditnr uolens ↄuenire ut in. ciſi
gnificante de pig.attamen in ueritate non eſt ſimile
reſpectu iſtius ultie ſolutõis:ſed potius contra q?
illa ꝓhibitio bʒ cauſam ꝑperuam prohibitionis. ct
nihilominus iuramẽtũ in orium ẽ ſeruãdũ. Sʒ pẽt

dici ſile ꝛeſpectu huiꝰ tex. gñaliteꝛ iutelligdo.ſicut
eim bic ualet iuramentũ cõtra legé: ita et wbi. ſed ꝑ
hoc nõ ſoluit᷑ foꝛmaliteꝛ cõtrariũ: ſed eſt multiplica
re incõueniens. Dy. in ꝛegula non ẽ obligatorium
de ꝛc. iur.li.vj. Archi. in. c. quis de pactis li.vj.et
multi aiij qnt ꝙ contraria ꝓcedunt ubi iuramentũ
inteꝛponitur cõtra ius cõe.iſtud. c. ? dictũ.c ;nis
2 auẽ. ſacꝛa pubeꝝ ꝓccdunt ubi iuramentũ inteꝛpo
nitur contra ius ſingulare editum fauoꝛe ceuarum
ꝑſonaxꝝ. bhec ſolutio vꝛ multuʒ coloꝛata ⁊ exquiſita:
ſed in cõtrariũ facit. c. ſignificante de pigno. vbi ua
let iuramentũ cõtra ius cõe.nam pactum. l. cẽmiſſo
rie de quo ibi ipꝛobatur nõ fauoꝛe certe pſone:ſed
generaliteꝛ ipꝛobat᷑ quo ad oẽs. Alij dñt ꝙ aliud
de iure ciuili: aliud de iure canonico. æ hec ſolutio
incidit in idem cum pria: ſed non ꝓcedit peꝛ autẽ.
ſacr̃a pubeꝝ. C. ſi adueꝛſus uen. ubi ualet iuramen
tum contra legẽ. unde foꝛmaliꝰ 2 clarius ſoluendo
cõtrarium dico ꝙ qnʒ lex aliquid ꝓbiber pꝛopt᷑ bo
nos moꝛes cõſeruãdos:⁊ iuramentum i cõtrarium
nil ualet ut ꝛegula non eſt obligatoriũ de ꝛeꝑu.iur.
li. Vj. NRatio qꝛ talis lex eſt fundata ſuꝑ ctate nãli
qᷓ eſt indiſoenſabilis æ incõmutabilis maxin e ꝑ iſtũ
iurantẽ: cũ ſit ꝑſona priuata.v. di. in princi. viij. Cĩ.
q̃ contra moꝛes:⁊ intelligo de bonis moribus nãli
bus non aũt de cinilibus tantũ: quia oĩs lex E fũda
ta ſuꝑ bonis moꝛibꝰ ciuilibꝰ ⁊ equitati ciuili. i. di.
ſuetudo. bec aũt equitas ciuiis eſt uariabilis in. c.
non dʒ de cõſan. ? affi. HMemo autem dubitat quin
.l. ꝛ epꝛobans pactum.l. commiſſorie in pignoribus
ſit fundata ſupeꝛ bonis moribus ciuilibus: tom 6
iuramentũ in cõtrariũ nalet ut in dicto.c.ſignifican
te. ⁊ in hoc caſu põt ꝓcedeꝛe contrarium. onqʒ lex
fundatur ſupeꝛ bono publico principalr: idem di
cendũ qð S. qꝛ pactis ⁊ iuramẽtis prinatoꝝ ins pu
blicũ ꝛemitti non põt.Rõ nãlis quia quis non põt
ei ꝛenũtiaꝛe qðᷣ ꝓ ſe nõ ẽ introductum in. c. ad apli
cam de ꝛegula.? hoc caſu pñt intelligi iura in cõtꝛa
rium al egata ad hoc.l.ius publicuʒ. ff. de pactis et
in. c. contingit de ſen: ex. Onʒ lex eſt fundata nõ ſu
peꝛ bonis moribus naturalibus: nec ſupeꝛ publica
utilitate pricipałi: ſed in odiũ aliqueꝝ: ? tũc cũ nul
la turpitudo ꝛeꝑitur in iurante: ita ꝙ põt dũtaxat
cũ diſpendio ꝛeꝝ tpaliũ iuramentũ adimpleꝛe cõtra
legem obligat iurantem ad iplementũ: ? iſte eſt pꝛo
prius caſus.c.ſignificãte de pig.⁊ facit.c.debitoꝛes
5.e. ſed non firmat cõtractũ m Mar. 2 bene in. d.
.l. ſiqs pꝛo eo ubi taliteꝛ iurans hẽet oĩa ꝛemedia cõ
petentia ei qui iurat ſoluere uſuram põt eiʒ a prici
pio anñ ſolutionem pereꝛe abſolutionẽ a iuramento
uel inſtare ut creditoꝛ cõpellatur relaxare iuramen
tum ur plene dixi in. c..i. S. e. uel poſt ſolutionem ꝛc
peteꝛe dicto.c. debitorcs..⁊ boc in odiuʒ ipſius cꝛe
ditoꝛis ar.c. ſi ueꝛo S. e. ⁊ hoc eſt de mente Bart.
in. d.l. ſiquis ꝓ eo. Qñʒ lex eſt fundata principalit
ſupeꝛ fauoꝛe priuati.licet in cõſequẽtia eſt fario ſit
fundata ſupeꝛ publica utilitate ut in caſu noſtro er
caſu. c.ij. de pactis li. vj.? auẽ. ſacꝛa puberũ ? iura
mentũ ĩ Sriũ obligat iurantẽ ⁊ ẽ iſte ꝓprius caſus
c. noſtri et iurium ꝓxie allegatoꝝ. nec hoc caſu ꝓ

¶ Me iurelur au.

cedit Zᷣꝛium. Matio eſt hec: qꝛ cũ̃ lex no ſit fundana
ſupeꝛ fauoꝛe publico:nec iuramentũ contineat in ſe
aliquan turpitudinem ex parte iurantis nel ex pte
mateꝛie ſuꝑ qua fuit pᷣſtituʒ nõ põt.l. impedire quo
minus quis ſe obliget deo.nam iuramentũ pꝛincipa
liteꝛ dirigit᷑ in deum ut in. d. c. debitoꝛes ⁊ deus pce
pit: redde deo iuramenta tua in. c.?= ſi xps ſupꝛa eo.
põt enim lex ad cõmodum ſubiectoꝝ impedire obli
gationem queꝛen dã hõi.l. cũ lex.ff. de fideiuſſ.ſʒ nõ
obligationẽ queꝛcndã deo cũ lex ſubijciatur deo. ad
hoc. xxiiij. q.iij. ſi habes ⁊. xi. q.iij. iulianꝰ ⁊.c.ſi do
minus ⁊.c.qui reſiſtit quinimo etiaʒ. l. cano nica no
poſſet in fauoꝛc pꝛiuatũ ĩpedire obligationẽ queꝛen
dã deo hoc ꝓbo ꝑ. c. ad aplicã de regu. nõ ſolu eij
regula monachoꝝ ſed etiã ſtatutũ gregoꝛij ſolemni
teꝛ inteꝛdicit ut ante annuʒ ꝓbationis quis nõ ſuſci
piat᷑ ad ꝓfeſſionem ⁊ hoc fauoꝛe ingredi uolentis ?
monaſteꝛij ut. d. c. ad apłicam. xix.q.iij. monaſteꝛijs.
æ nihbilominus ſi antea fit pꝛofeſſio tenet quia obli
gatio queꝛitur deo:7 reſpectu dei pomit iſte renũtia
re fauoꝛi ſuo non obſtante inteꝛdictione legis. Ad
idem bonus rex. in ſili ut. c. qui poſt uotum de regu
la.li. Vi. A d idem.c.debitoꝛcs v.e.lex enim canoni
ca ? diuina inteꝛdicunt ↄtractum uſurarium de uſu
ris ſupeꝛ eo. Adde ꝙ ex tali contractu nulla oꝛitut
obligatio dicto.c.debitoꝛcs: ⁊ tñ iuramentũ de uſu
ris ſoluendis ualet:ex q ex parte iuranis nullũ ſub
eſt peccatũ dicto. c. debitoꝛes. Unde lcx hũana net
ult nec poreſt ex ſolo fauoꝛe pꝛiuato uel odio:impe
dire obligationem queꝛendam deo cx quo nec exꝑ
ſona iurãtis nec ex ꝑte mateꝛie repentur aliqua tnr
pitudo ↄtra bonos moꝛes nãles ſeu contra bonuʒ
publicum pꝛincipalit. Ex his hes claruʒ ⁊? ueꝝ intel
lectum hbuius. c. ?. c.ij. ?⁊ anẽ. ſacꝛa pubeꝛum. oĩa eim
neniũt ↄtra ius ſingulare editum fauoꝛe heĩuʒ. Eʒ
circa intellectũ iſtoꝝ iurinʒ dubitat᷑ pꝛincipaliteꝛ ce
duobꝰ . pꝛimo an indiſtincte ualeat iuramentũ 5.l.
hũanam fundatũ pꝛincipalꝛ ſuꝑ fauoꝛc pꝛiuato ſeu
odio fo an in calibꝰ in quibꝰ vVʒ firmet᷑ Sctus ꝑin
ꝛamentũ. ¶Circa pᷣmn. Har. fuit ĩ ſingulari opio
ne ĩ. d:l. ſiqs ꝓ eo ⁊ auẽ. ſacr̃a pubeꝝ ⁊.l.ſeius ? an
gerius. fl. ad.l. fal. dicẽſ ꝙ aut lex ñ dirigit .ba ſua
ad ꝑſonã ſʒ ad ↄtractũ:ut qꝛ ꝓhibet alienationem
fundi dotalis ſeu ꝛei donate ꝓpt᷑ nuptias ſeu reruʒ
moris:⁊ iuramentũ ualet.⁊ in hoc cau ĩtelligit iſtü
lex. ⁊. c. ij. ? auẽ. ſacr̃a pubex pall.ſed ſi lex pcipeꝛet
ꝑſone dicendo ꝙ mulieꝛ nõ alienet: ul ꝙ minoꝛnõ
nẽdat ſeu ꝙ aliquis n emanat tũc iuramẽm iteꝛpo
ſitum in Zriũ nulliꝰ eſt momẽti. ¶ Douei quia ſic in
rãs facit ↄtra pceptũ legis facte ab hñte pfatem. eꝛ⸗
go peccat moꝛtalit᷑ cũ ſcriptũ ſit qͥ nõ obedierit pri
cipi moriat᷑ moꝛte de ma. ? obe.c. ij. Juramenum
aũt ſuꝑ obſeꝛuatiõe peccati monalis nulſi: ita
demũ dʒ obſernari ſi fuatũ nõ vgit i diſpedti ſaln
tis ere:ne. ꝓ hoc adduẽ dẽz Jo. an. HMoſt. .c. lic
eo.ti.li. vj. ubi glo. dicunt enim ꝙ ubi mulieꝛ pri
mo iuranit ſe non alienaturam fundum dotalem ſi
poſtea alienat ? iurat de non contraueniendo non
nalet fa alienatio:æ hoc dicit multum notandum
ꝓpteꝛ ſtatuta diueꝛſa que ſunt pe mundũ ut ſemp

un
nlel caoN),
mmilcnglge i
8 gol ,, s 4
etocn ge chi
mitumi i in
, P, ,
adhen 1 ſen e 1
untiſ jn zis.
AORν N.
n mnulin gnt
9Clrmi, cun

wkoninaftn ni hiin
Nigtvallvhni immin
areiſcguntpnt Nnd.
GnCnmtegd. immlitli
orienn hl inn nſtii
. ſnutfttie n i a
rpnion n Nuttm
,iAA. Mnuu .
e her in i Nο
,taltui,ltnn nn.
4 m Brr &
ukoft ustar inhnn na
ntlei nenen nun lus ui/
prumnmmeeimndt untin4
Gnnunceenrl N Aſtnchunten
Cnuris ei wiendun
xltnantodcus anilann.
isſeet dicorahnmemem cke
Gernanſacen odeorgrat dei
Uumtcnieſenntin n
ubh rnneuinineging
Cünttaktenfrteum Drn
uunmnünimeiſe ttiiun
uumnifitntunifian
ſeſdnpini,ghllcen gohut

nijcſnſinsscimneng⸗ Ndan

uinn inietilbnmn,
biptaleritsnn
Pyte,nin conrlnignnn:

lup l iAeaͦ

Niſicirenr

ee

Pen⸗ (egn
iclaltgutti
gahi
5

Mum contingat

1e ſmoꝛ ſio o obſane inpcatng
„r Alienccthingzzeh
Atdmmimediam Anunninnn
sſen Alegant mmn
obigno dito cdtorg eifinmer
Iis ſum isiir ronrrinmns
tumi din dbis rli
m pvnſ r ſob uox ginmo lodhn
crouigmonan oemun dorvoſt
ſoni wrins r or or narae wlur ain
mdo onn boros noro nils i mz t
plaun oincirti Crbisbescnt cri
umn uis c4 ie Mtin ihenn da⸗
märort us ingne tüum ranoic
canmcimi ſor ididti inehi⸗

o. Pand N dltmde tden Munet

ümm imri dinehch nniufr⸗
o n n Gt Vncir
z Craini n iiniiiß⸗
ei dlis miſuknhertl

meſallin cis uien
õ e i

dmns laun dont Ninii⸗
instmmni n nnn l
cc i e ſultahnbe⸗ .
rdnhni n
l
giin ln iaue nul

inſpiciat᷑ an ſtatutũ ꝓhibeat ꝑſonas ↄhe:e.an ↄtra

ctun fieri tantum. Ego in hac materia feci ſolẽneʒ
diſputationem que icipit ſtante ſtatuto ⁊c.? iteꝛ ce
tera attigi hanc differentiã Mar. que cõir nõ placʒ
canoniſtis:de ea enim nõ ur̃ curaſſe. Fre. de ſenis
conſilio.cclxiiij.imo omni caſu ſentit ꝙ agens ↄtra
legem ſeu ſtarutum eſt tranſgꝛeſſoꝛ legis:? ꝙ iura
mentum eſt obſigatoꝛium lʒ öᷣbenſ ſecum.qꝛ peccat

Zhendo contra legem teneatur ad relationem iura

menti. hoc tamen ultimũ ·j. plenius diſcutiã. Eanc
ẽt diam Hir. ipugnat hic. Jo. de lig.⁊ do.epᷣus
uincen. qꝛ. qᷓꝙᷓ.l.ꝓhibeat ſimpliciter: tamen ↄfaciẽſ
tranſgꝛeditur legem: Iʒ vba non dirigantur ad ꝑſo
nan. d.l.non dubium. nec eſt uerum ſm Jo. ð lig.
ꝙ. qubet faciens contra.l.peccet moꝛtaliter etiam ſi
lex ſit ꝓhibitiua niſi ſit cã ꝑpetue ꝓhibinonis:cum
alz lex in caſibꝰ ꝑmittat.⁊ ſic nõ poteſt eſſe moꝛtale
Sed circa hoc plenius dico in c.nam concupiſcen
tiam de conſti. do. An.in effectu. Oar. impugnat
concludens ꝙ ſi ſtatutum ſeu lex eſt fundata prin
cipaliter ſuper fauoꝛe ſolius iurantis iuramentum
ſemꝑ obligat et ſi ĩ ↄſeque tias ꝛemotas adſit pꝛo
hibitioni fauoꝛ publicus uelut ꝙ liberi ꝓcreantur
uel ꝙ ciues diuites maneant ⁊ non depauperentur
qꝛ in quantũ pceptum dirigitur ad ꝑſonam fauoꝛe
ꝑſone pᷣceptum ſapit nãn conſilij.ff.man.il.i.⁊=.l.cũ

pꝛ. F. mando. ff. de le. ij. 2.l. titio in prin. ff. de ↄdi.

2 de nõ.cum.ſiłibus. MNã pcepta ite ligũtur fᷣm ma
terie ſubiecte nim. xi.q.iij.ꝛogo. Idem uoluit do.
De. de ancha.in ſua ſolemni repetitione.c. cano
nun de conſti. dicens hanc diſtinctionem Dar. eẽ
vbalem:qꝛ ſtatutũ ãnullando Sctum ſans videt᷑
hibere contrabentibus ne auentent contrabere. c qͥ
contra iura. de re.iur. li. vi. Et vba collata in rem
concernũt potius ꝑſonas ꝙᷓ; ꝛes de exceſ.pla. tanta
2 non refert cum quo quis loquat᷑.l.cum pateꝛ.I.
donatõs. ff. de le.ij. An concludit iuꝛamentuʒ eſſe
obligatoꝛium ſiue lex in ꝓhibitione ↄcemat ꝑſonã
ſiue rem: Hanc opinionẽ ſẽpeꝛ tenui ⁊ fm eam de
cidi:lʒ do. An ʒe.de ꝑu. in quodam ſuo conſilio ꝙ
incipit: dña katbeꝛina fueꝛit ſecumus Marto. Ulo
neoꝛ pꝛimo in ſmiam iſtam qꝛ ſi res ꝓbibet᷑ alienari
Pſona intelligit pꝛohibita:quia res ſe ipᷣam alienare
nõ põt:nõ enim dʒ inſpici cuʒ quo quis loquat᷑:ſed
in queʒ diſpoſitionis effectus dirigit ut dicit tex.in
.l. cũ pateꝛ. . donatiõis de le.ij. Sicut enim uno ꝓ
hibito uendeꝛe alius tacite uidetur pꝛobib en emeꝛe
ꝓpteꝛ nãm coꝛꝛelatiunoꝛuʒ qꝛ unũ nõ põt eſſe ſine re
liquo ut.l.i.C. de cupᷣſſis ex luco li.xi.nõ. Marto.
in.l.penul. C. de indic. uidui. ⁊.l.fi.de excep.facit qð
nõ. glo. C. ne fideiuſſoꝛ. do.ð.ita re pꝛc hibita alie
nari peꝛſone nidentur pꝛohibite cum ſine eis non fi
at alienatio.lex enim eſt impoſita non nerbis ſed re
bus de elec.cõmiſſa li.Vi. Idem in ſili locus inteꝛdi
citur ne in eo celebꝛetur: cleunci uidentur inteꝛdicti ĩ
eo loco celebꝛare:adeo ꝙ celebꝛans ibi durante in
teꝛdicto incurrit irregularitatem ut in. c. is de ſen.
ex.li.vVi.? dicunt᷑ uiolare ſniaʒ inteꝛdicti ut in.c.i.de
poſtu.pꝛela. ⁊ deſpiceꝛe petri claues ⁊ eccleſiaſlicam

kxdeꝛe pratem ut in. c.fi.de exceſ.pla.ex quibus pʒ ꝙ

interdicta ꝛe inaĩata interdictum dirigitur in effectu
ad ipſos hoĩes ꝛem interdictam agitantes.ad idem
illud. c. ij. de ma. æ obe. quod allat Oar. ꝓ ſe. H
ibi nõ fit dꝛia an vba legis dirigantur ad pſonam
an ad rem:ſed ſumnpłi dr̃ qui uenerit õᷣ decretuʒ epᷣi
ab ecchia abijciat: ? qui non obedieri principi moꝛ
te moꝛiat.nõ enim obſeruat decretũ principis qui
alienat rem a principe ꝓhibitam alienari. imo com
mittit Z legem ⁊ pceptũ principis.ut pʒ ex pdiciis
7. xi. q.iij.ſi dns ⁊.c.iulianus ⁊.c.qui reſiſtit.æ cui

dẽtius ꝓbo ſic:lex dirigit pceptũ ad rẽ qꝙ res mio

ris nõ alienct᷑ ſine iudicis decꝛeto.C. de pᷣdijs mi.
ſine de.nõ alie.ꝑ totum.m ſi minoꝛ alienat ſine de
creto dicit.l.ꝙ eſt factũ cõtra.l.ꝓhibuionẽ ⁊.l.nõ
ſolũ ⁊.l.ſi quidẽ ⁊.l.ad reſoluendũ C.e.ti.hinc eſt
ꝙ nulla oꝛit̃ obligatio nec nãlis nec ciuiis ut nõ.
H i. in. d.l.cum lex.ff. de fideiuſ.ergo ſequiĩ ꝙ ſi
minoꝛ facit S legem peccat moꝛtalꝛ: ⁊ ſic nõ teneret̃
ad obſeruantiã iuramẽti quod ẽ falſũ.ut in pallata

auẽ.ſacꝛa pubeꝝ Ad idẽ.c.ij.de pact.li.vi.ubi er

ꝙ lex ciuilis ĩpꝛobat pactum factũ a fiulia ut dote cõ
tenta nullum regreſſum hẽat ad bona pẽna ut bhabe
tur in.l.pactum. C. de colla.?æ de pac.l.pactum. er
go filia paciſcens uenit contra ius ciuile cum ueniat
uetitu n ꝑ ſuꝑioꝛem.⁊ ſic ᷣm opi. Dar. peccaret
mortaliter æ nõ deberet cõpelli ad obſernantiaʒ iu
ramenti qð ẽ falſũ ut in.d.c.ij. Ad idem facit cpti
me ⁊ clariſſune tex.in.l.qui conira ſenaꝰ conſu tum
ff. de fideiuſ ubi dr mutuans filiofamilias facit
3 ſenatus ↄſultum:æ tamẽ vba ſenatus ↄſulti ma
cedoniani nõ dirigũtur pceptiue uel ꝓhibuiue ad
ꝑſonã:ſʒj tin dr̃ ꝙ illi nõ deĩ aciõ.l.i.ſſ.ad macedo.
ergo aꝑte pʒ ꝙ ex quo ſunpliciter aliquid proł ibe
ne fiat ſatiſ ni ꝓhibita ꝑſona ne faciat.⁊ ſi fac dꝛ
facere contra.l.⁊ ſi crediteꝛ ꝓhibetur mutuare er
go filiuſfa. ꝓhibetur acciꝑe.qꝛ diſpoſitum in uno
ex correlatiuis extenditur ad reliquum ut ſupra di
xi:⁊ tñ ſi minoꝛ accipit ? iurat reddere obligat᷑ ex
ſuo iuramẽèto ut ipſemet Har. uult in.d.l.ſiquis ꝓ
eo. ?.l.ſeiꝰ:æ augerius ad.l.fal.¶ Ex qbus ur̃ con
clu dẽdũ ꝙ iſtud.c. ꝓcedat indiſtincte ut exquo lex
aliquid ꝓpibet principaliter fauore ꝑſone iurãtis lʒ
i ↄſequẽtiã ⁊ faꝛio in fanoꝛẽ publicũ iuꝛamẽetũ in
riũ pᷣſtitũ ẽ obſeꝛuandũ ut h̊ ⁊ in.d.c.ij.⁊ auc.ſacꝛa
menta puberũ:⁊ ita ſupra ſũmaui.⁊ poſſet attenta
ri ꝙ ſi iſte de cuius fauoꝛe pꝛincipalꝛ agi iurauit õ
riuʒ nõ peccat:⁊ ſi ĩ aliquo peccat iurãdo nõ peccat
obſeꝛuãdo:ĩmo peccaret in Zueniẽdo. pꝛimũ ꝙ nõ
peccaueꝛit iurado: ꝓbatur qꝛ cum lex ꝓhibueꝛit pꝛi
mũ pꝛincipalꝛ in fauoꝛem ꝑſone ⁊ eius ↄmodũ:nõ
intẽdit ipaʒ ꝑſonã illaqare ex rrãſgreſſiõe ad pecca
tum:ſʒ potius ipaʒ pꝛiuilegiare: ne qð ſtatutũ e ĩ fa
uoꝛẽ ⁊? ↄſeꝛuationẽ reꝝ tpaliũ tẽdat in danuʒ ⁊ iteꝛi
tũ uite etẽne legẽ qð fauoꝛe.C. de legibꝰ ⁊ regulã
ꝙ ob graʒ de re.iur.li.Vi.Cuiq; enim łʒ renunnare
pꝛiuilegio ſuo. C. de pac.l.ſiquis in ↄſcꝛib ẽdo ⁊.d.
c.ad aooſtolicam:nec ex hoc dicitur in effeciu con
tem neꝛe pꝛincipa ẽ pꝛiuilegiantem uel ↄſulentẽ.iiij.
di.S. hec ⁊ ſi legibus: ad hoc tex. optimus in.i.i.
J. inde queꝛimr.ff. de no. ope. nu. ubi dicitur ꝙ ſi

CBDelareinran.

poſt nouum opus nuntiatum eonueniat quis cum
adquerſario ut opus fiat ualet conuentio nec pericu
lum eſt ne pacto priuatorum iuſſu pꝛetoris ãtepoſi
ta uideatur.quid eiʒ aliud agebat pretor quam hoc
ut contꝛoueꝛſias eorum dirimeꝛet a quibus ſi ſpõte
ꝛeceſſerunt ðᷣbet pretoꝛ hoc raium habere: Ex qui
bus neꝛbis ſatis luculent᷑ ꝓbatur ꝙ ueniẽs ccntra
ius ſuum ſeu pꝛeceptum factũ fauoꝛe ſui nõ peccat:
boc idem ⁊æ clarius nidetur ꝓbari in. d.c. ad apoſio
licam inducendo ut zD pʒ ꝙ ueꝛba dirigebantur ad
pſonam:tñ ſi contra fu tenet quia uidentur ꝛenunti
aſſe eorum fauori. Item poſito ꝙ in hoc ꝛeperire
tur aliquod peccatum non tamen debet peꝛmitti ut
neniat iſte contra ꝓprium iuramentuʒ ex quo ciꝰ
obſeruantiã peccatum aliteꝛ nõ ↄmitnitur ne iterum
peccet contraueniẽdo ut aꝑte ꝓbamr in. c.? ſi XSs
5 co.⁊.c.moucet.xxij.q.i.ubi pʒ ꝙ pꝛecepiũ eſt qiui
num ⁊ ꝛelatũ ad ꝑſonam nequis iuret peꝛ creaturg:
? m dicuur ꝙ ſi iurat z iurans pecceneꝛit nib iemi
nus tenetur ad obſeruantiam iuramenti: ex euo po
teſt obſe:uari ſine peccato. Idẽ uidetur in alijs in
ramentis temerarijs non babennbns comnem du
cretionis: obligant eĩm inrantẽ ex qno poſſunt obſ
uari ſine peccato:licet temeꝛe iurans peccauerit ĩ iu
ran ſo ut pꝛobatur in.d.c.⁊ ſi x-pᷣs iuncto..illicite.
xxij.q.iiij.Ex quibns poteſt cari hec theorica ꝙᷓ;
quã umcũqʒ iuramentum ſit temerariuʒ ſeu illicitũ:
ex quo ramen non eſt contra bonos moꝛes natura
les nec in eius obſeruãtia iminet peccatum ſemxer
eſt obſeruandũ ut pꝛobatur in iuribꝰ S allatis. Ju
ramentum eim debet habeꝛe tres comites.ſ.ut oĩio
ſit licitum:non aũt ut ſine cis non obliget iuranteʒ
vt plene dixi S.e.⁊ ſi xps:⁊.hec ſufficiant quo ad
primã queſtionẽ. ¶ Menio ad ſecundã.ſ.an cõtra
crus talis fiꝛmet᷑ iuramento an ſelũ obligeĩ ex ſuo
iuramento ⁊ non ex contractu: ⁊æ eſt ſubtiliſſimꝰ pũ
ctus et etiam magni effectus fᷣm Mart. in. l. ſiqnis
pꝛo eo ⁊ Cal.inteꝛ u ꝛumqʒ caſum. Mam ſi cõtrac
tus firm uur iuramento nõ licet amplius contraue
nire peꝛ ſe uel ſucceſſoꝛeʒ:ſecus aũt ſi nõ firmatur:
nam hoc caſu ſtatim cũ obſeꝛnaui ego poſiuʒ ꝛepe
teꝛe cum ſine canſa incipiat eſſe apud crecitoꝛem.
Itẽ poſſum a pricipio peteꝛe abſolutionem a iura
mento ut in.c.i.⁊.c.debitoꝛes ðᷣ e. Iteʒ heꝛes inrã
tis poterit contraueniꝛe cum iuramentum ſit pe:ſo
nale ⁊æ non trãſeat in heꝛedem ſeu alium ſucceſſoꝛeʒ
ʒ.e.c. Vitatis. Har.tenct ꝙ bhoc caſu.ſ.cũ.l.ꝓhibʒ
principaliteꝛ fauoꝛe perſone ſeu fauoꝛe ꝛeipublice:
ſeeundario iuramentum firmer contractum: quia iu
rando licet alienaꝛe ut hic ⁊ dicta auẽ.ſac?a in glo.
ſupeꝛ neꝛbo obſeruari.do. An.itʒ cõtractum nõò fir
mari iuramento niſi ubi lex canonica uel ciuilis hꝰ
exprimit quia potuit.l.ex cã prohibeꝛe c ontra ctum
2 ſic impedire obligationem naturalem ⁊ ciuileʒ:lex
aũt canonica fᷣm eum nibil dicit de contracm: ſz di
cit iuramentum iniolabiliteꝛ obſeꝛuandum pꝛopteꝛ
peccatuʒ:unde nihil cogit ut contracius ualidetur:
2 nõ obſtant abſurditates qᷓ poſſent ſeqͥ fm illã qꝛiaʒ
HBir. 7 Cal. de qᷓ Sð qꝛ fʒ eũ ex quo nulla arguitur
mirpitudo ex paue tenẽtis non hẽt locum.c.debito

res. Mec ob.ſi dicat᷑ adeſt turpitndo ex quo con
trahitur contra.l.qꝛ ex hoc nibil peccat in deum:Iʒ
temeꝛe agat ⁊ ſufficit ſi adeſt pena nullitatis comrg
ctus. Item recipiẽs iuramentũ non peccat quo ad
.l. dei que ꝑmittit illum fauoꝛe tpali pꝛopteꝛ nem̃ re
nuntiare:nec ob. ꝙ poſtq iuramentum eſt impletu;
Leneat ſine canſa qꝛ cauſam habʒ a iurante reſpectu
ſecundarie obligationis ex iuramento que ad eum
dirigitur: unde habet ius tenendi. nec ob. ꝙ non
tranſeat iuramentum ad heꝛedes quia licet peꝛſongꝗ
lireꝛ non obligenteꝛ ad peꝛiurium: ſeꝛuare tamen te
nentur ne ledant animam defuncti de ſepul. c. fi. de
raoto.in litteris. NHon ob.ꝙ ceſſionarius poteꝛi 9
trauenire quia non poteꝛit habens cauſam lucꝛati
nam uel ubi ceſſio fiat cum fraude: ubi ueꝛo habet
oneꝛoſam ⁊ non apparet fraus dicit ꝙ licet conira
ctus non ualidetur iuramento: ſurgit tamen obliga
tio que pꝛetendit uinculum in pꝑtem ſupeꝛ ob ſeiuan
tia ↄtractus que pꝛoduceꝛet obligationem ſimileʒ 7
illius nature cuius ẽ ↄtractus ⁊ obligatio ⁊ pꝛof cit
omnibus quibus obſtaret ⁊ pꝛoficeꝛet contractus:
⁊ ſic firmiteꝛ ⁊ inuiolabiliteꝛ obſeꝛuabitur iuramen
tuʒ: uult eꝛgo in effectu ꝙ contractus non firmamr
iuramento: tamen iuramentum habʒ illum effecum
in re entione rei quam ꝓduceꝛet contractus: unde
putat ꝙ adueꝛſus iuramentuʒ niſi alia arguatur de
ceprio non dabitur remedium.do. Car. dicit iutius
tenendum ut hoc caſu contractus firmetur iuramẽ
to:⁊ ſic uitabuntuꝛ pꝛedicte diflicultates.tamen tenẽ
do ꝙ non firmetur tenet ꝙ beꝛes non poreꝛit con
trauenire:æ muto foꝛtius nec ille qui inrauit lice ſe
mel adimpleueꝛit Yre.conſilio. cclxxi. tenet ꝙ firme
tur iuramẽto in caſu huius.c.ij.de pac.li.vVi.⁊ auẽ.
ſacꝛamenta pubeꝛum:⁊ ſic ꝙ beꝛedes non poteꝛunt
contrauenire quia licet iuramentum non extendatuꝛ
ad heꝛedes ut eos obliget:ad peꝛiurium tamen cen
tractus extenditur cum ſit nalidatus iuramento: ad
hoc tex. cum glo.in dicta auc.ſacꝛamenta:alias ſeii
dum eum pꝛobibeꝛet lex ⁊ decipeꝛet contrahentẽè cũ
inteꝛpoſ tione iuramenti. Idem archi. in dicto. c. j.
2 Cal.hic dicens ꝙ ſicut iurans nõ põt cõtraueire
ita nec eius heꝛes qꝛ ius qð qͥs non bẽt non poteſt
in aliũ tranſfeꝛꝛe ut in ꝛegula nemo poteſt de ꝛegn.
iur. li. vj. æ concludit ꝙ in caſu huius.c.? ſil bꝰmn 4
bus ſolo iure ciuili Zctus ĩpꝛobaĩ heꝛes nel ſucce
ſoꝛ nõ põt ouenire adducit. d. c.ij. Ié qꝛ hoc iurs
mentũ nullã cotinet turpitudinẽ ⁊ ẽ pſttũ de eo qʒ
ſpectat ad iurantẽ: cꝛgo dʒ actũ nalidare facit õ..
ſi vo ⁊.l.cũ quis decedẽs.. codiciluus.f.de le.iij.
⁊. . de inſti.c.cum ueniſſent:peꝛ que iura pꝛobaĩ ꝙ
ubi quis ꝛenũtiat iuri ſuo ſy ex ci poſſit Zuenite: in
ſi iuramentum interceſſit qð factun ẽ ampli ꝛeſcin
di non põt. E cludit eꝛgo iuramentũ ualidaꝛe con
tꝛactum ⁊ ita ꝛefeꝛt Jo. mo. archi. 7. Jo. an. in. d.
c.ij. ⁊ ſic bec opi. ꝙ in caſu hꝰ.c.⁊ ſiſᷣbus onacius
nalidet᷑ in ramento ẽ cõis:⁊ eaʒ ſemꝑ ſecur ſuʒ. Et
vr de hoc caſus ĩ.d.c.ij.ubi expiſſe dẽ iluud pacium
iuramẽto fa nari. Vñn ſicut in caſu illiꝰ. c.firmatun
pari ꝛ25ec ⁊ in caſu bꝰ. c.? auc.ſacr̃a puberũ cũ eadẽ

ſit utrobiqʒ 20.ar.c.cuʒ dilecra de ofir. uti. uel iut ·

ro vbrANita
iora Cinb aM
eninlpu inalin ,lu⸗ vent
gtcimcifſendwonlin h

ſitritnfral uunc au inms bn

ubynn n Ctn nolin uen uti
ſounencredriur an⸗cns frmet urann
ine ern. Ng ee ioincev to g i
Innstrmriofinni anistbiean Liuſan
Prsprgapernntre) Aun gnaanscine
sele oper immmeninehſtent ie
foboeſdsopet neiensnon odint
ndiNandclarzaan mdepulns dcnr
Ouncpinon griiaruſag dcnnaminon
mrfürdcchnsunacndiamiunnpren
himainanmnope ſgtorn wig
iriaennrzensc iicnstinnee
bi Negansponfmnnn unmanm du
unsaſniinrad ötatnnn;inne
inalar nc tſinn tnmnrraztl
lmunemni rcſ chſthnenin
nſiug ne niſnn tikui ins
röanungnteineee
aner pignontcunſen Ufom
lohis ienſar an chſin, in Z
blrtze inaninmn oͤſenn nni
lgn an al ſzei —“
lonſconnmnchnenn n a

Ruin

arocen conſtio nc ſniez

ſormnae

ERNE
„. dehs gbſoſnnon; ee
mnurinn H Immn
. .

lie opeve⸗
en obepebirn
t ineg nſſngtomnen

u Tmo: mi, umenmnbiziin
raninr numn Pcnn nnng
un alſg iunmnm ni ain
epno w ct 9 N
Mwr onstimn co Qer d
xvnimir r h nmnofenem
rr ie umunnmm utirfinlara n
vgviſimmn nn ker n wi
mumite mulo ſonuo irr lrnr omunin
maimenan Fre onſlo cin mng in
Nqnd n b boiuns c i deacn Nan
ſommn oobemmt ic g dendes en dorn
Courmwcnite dpia uce marenaumn onegat
Aberdes n eos Nigerad heinnnmen
novs encmchmt onm tdidamsiwrn
NNW. AN S0 n ANi ſianant
drnem vodden t nendom
apieinn. JEntitt
4Q1bcdde ſan nmeüfäl
amtius bers igcdinun din
i ui nnſer ui thl niſii
r.1. ehat n itnei⸗
zus ſho cul ang hti de
ſeno zmnt Malt
nuni nuli cotnen mmmtint,
n 2d inmnte:cih hain
lc̃ nis enliiud

Item facit ratio do. An.quã retuli in precedenti
gqõne.ſ.qꝙ.cũ.l.pricipal: cõcernit fauoꝛem iurantis
uidẽtur potius oſultoꝛia quam preceptoꝛia ⁊ obli
gatoꝛia. AUnde cũ.l.hoc caſu nõ reſiſtat nec ꝛeſiſter
poſſit iuramento ut dixi in precedenti queſtione ur
ſuperueniente iuꝛamento tollere ꝓhibitionem ſuam
ut expſſe colligit ex ue:bis illius auc.ubi mandat iu
ramenta inuiolabiliter obſeruari qðᷣ non faceꝛet ſi
ſtaret in ꝓhibitione ſua ar.in.d.l.ſiquis pꝛo eo et
qð ibi nõ. Oir.⁊ ſic ↄualidat᷑ ctus cũ nõ reꝑiat
reſiſtentia. Inſuꝑ adduco aliam rõnẽ fere ↄcluden
tem:ſi iuramẽtum nõ firmaret ↄctum in caſu auc.
ſacr̃a puberũ ⁊ ſilium. Inpꝑpatoꝛ nõ mandaret iura
mentũ ſeꝛuari qꝛ iuramẽtum exiudiciale nõ inducit
obligationẽ de iure ciuili fᷣn opinionẽ legiſtarum
p.l.ſiquis ꝓ eo de fideiuſ.ubi per Har. loquitur
ergo auc.ſacꝛa pubeꝛũ de iuramento cõfirmatoꝛio
plʒ tamẽ mihi opi.do.An.qꝙ pᷣſuppoſito ꝙ ↄctus
nõ fiꝛmaret᷑ tamen beꝛes uel ſucceſſoꝛ ſingularis nõ
poterit Zuenire ⁊ multo foꝛtius nec ipſe iurans pꝰa
adimplementum ꝑ. d.c.ij. ubi. dꝛ oĩo eſſe ſeruanduʒ
dictum iuramẽtum:unde per illã dictionem oĩo uo
luit exclu dere oẽm ↄuentionem ut ſentit ibi aꝛchidi
aconus A l idẽ tex.in dicta auẽ.ſacr̃a pubeꝝ in fi.
dum dicit inuiolabiliter. Item facit iſtud. c.⁊.c.licet
j. e.ti. li. Vi. ubi nulla fit mentio de receptione alicu
ius ſicut fit in caſu.c. debitoꝛes ſupra.e. Secus iñ
puto ubi.l.inhibet ↄctum odio creditoꝛis ut in.c.
debitoꝛes. Secus ut in. c.ſignificante de pig. ut di
xi plenius ſupꝛa qꝛ in odium ipſius ſtabo.c.debito
ꝛes:z. c.i. ſupra.e.ti.lʒ Fre.in dicto conſilio.cclxxij.
ſentiat idem ꝙ in caſu huius.c.ſed minus beñ ꝑ ea
que ſupra dixi. Sed ultra predicta aduerte ad illaʒ
difficultatem que oritur an pctus firmet᷑ iuramẽro
uel ne dicit.n. Ang. de ꝑuſio in dẽo ↄſilio ꝙ ubi
actus iuramẽto firmat᷑:ʒʒ quis abſoluatur a iuram
to nõ ꝓpterea põt uenire actum qꝛ actus eſt nali
dus de ſe ꝓpter iuramenti irerpoſuioneʒ: æ abſolu
tio hoc ſolũ oꝑat᷑ ut Zueniens non incidat in ꝑiuꝛi
um nõ ãt annullat Sctum. unde nullus diceret fᷣm
eum ꝙ minoꝛ qui iurat ſuꝑ ↄctu:aut minoꝛ qui iu
rat ⁊ fuit deceptus ultra dimidiam iuſti pꝛecij ſi ab
ſoluitur a iuramento per ſuꝑioꝛem poſſit ꝓpterea
ueniꝛe j̊ actum qꝛ ↄctus eſt aliquis ⁊ irrenocabilis
ubi ueꝛo actus non firmatur iuramento ſed ſolum
iurans aſtringitur ad nõ uecniendum 5 iuramentuʒ
imediate cum eſt abſolutus obtinet:non cniʒ obſtat
iuramentũ qꝛ eſt abſolutus a ſuꝑioꝛe:non actus qꝛ
nullus. unde qui iuꝛat ſe ſoluturũ uſuras ant nõ ue
nire S actum pignoꝛaticium factum in foꝛma uen
ditionis imediate cum ẽ abſolutus ꝓſequi põt ius
ſuũ qꝛ tale iuramẽrtum nõ firmat ꝓmiſſionẽ ſʒ ſoluʒ
obligat eum ad nõ ↄueniẽdum qð eſt nõbile diciũ
æ menti commendandum ꝑpetuo. Sed Jo. cal.
PDMau.in quodam conſilio uidentur ſentire orin m
in eo ꝙ dicũt ꝙ petens abſolutionẽ iuramento cõ
firmante pctum dʒ facere cirari ꝑtem qꝛ tractat̃ de
eius piudicio cum ſublato iurameto ſeqtur reſciſio
