nmn gsentr Neeirtt
Nonss nà7a7 ictns t
Arbiins aue onnnmr iniide Nockane
1detor anmi ra ſinmie nhnien
min go ncb ior hn , lec i
htρ⁵Hαα0*ααůααα
Awiſtvg Mi utg ciit
mr diuxrſs immis otans alu ororf
inon amen it ogini nuninee irte
s chgn unummin cn il de gund⸗
Gmmecſa dege Acins ondiadrender.
CNNAdNtned denſ

TccurtcNceNNadreuNeiien.

umm nend ſn ncs dalſicn
õü

Pmndemdumin uolns ſnngisinf

ſvarmmſunn iit ün gtthi
Ccicm Rqi MüNn Aver i
wariemn nm ine Man
1²⁰ Cidrsice unisddttinn i⸗
vi paan S orinblocleſs 6
nn mmnn numut
anu ſnm ine noh i⸗
tumn kntdag
s boe Dellun chann
Sa alestlnbdlſi⸗

Gir clst luns ee⸗
WPe aboscigeg
di inen Piͤ ncscſe r

riinun gucki/

Srapaluimb
nonibus hu. 8
—S
Obricz tonn 7
ſhe Gon, n
i iritri c
e: Ne n .
. aieboalefn D
0

6
n
enneron
ſtonnis:
xN

Nlſnn

Dfer. ay

a 2. r‚An . u9 ,u- ap =llane 1

¶Se appellatlonibus:

ꝛemedijs qous ipſi litigantes releuantur in ſiudi
cijs:iõ ſubijcituꝛ zc̃. m Gof. Vel ſic fᷣm Jo.
an.ſic:qꝛ ſi a ſnia non appellatur tranſit in rem
iudicatam:⁊ de hoc uidimus.s.ti.ꝓxi. Applła
tio ãt impedit effectum rei iudicate:iõ de illa ui
dendũ eſt.uel continua tu clarius ⁊ teꝛtio:ſupra
niſum eſt de ſententia et eius efſectu:ſʒ qr appel
latio eſt remediũ õ ſniam:merito ſubijcitur hec
Niea.ð ap.Et qꝛ ſʒ Jo. an.appellatio ꝛcuſatõ
2 relatio eque conueniunt in iuriſditione iudi
cis ſuſpendenda:ne auctor haberet mãm multi
plicãdi rubricas annectit omnia iſta tria ſimul.
Ex hac continuatione notabis: ꝙ ſicut appł
latio ſuſpendit iudicis iuriſditionem: æ ꝑ conſe
quens reddit nulluʒ quicquid poſtea fuit atten
tatum:ut in.c.ſi a indice z.c.non ſolum de ap
pella.li.vi.⁊ in.c.ſuper queſtionum in fi.de of.
dellita dicendum uidetur de relatione ⁊z recuſa
tione. Et de relatione dic ut plene legituꝛ = nõ.
in.c.intimaſti.J.eo.ubi dicam. DO. recuſatione
nide gloſaʒ que hoc tenuit in. c. quotiens.ij.q.
vVi. que notanter dicit per illum textum:ꝙ quic
quid fit poſt recuſationem eque caſſatur.ſicut ſi
fieret poſt appellationem:et eſt contra Innoc.

qui in.c.cum ſpeciali infra eodem dixit: ꝙ non

meminit ſe legiſſie ꝙ non ualeat proceſſus poſt
recuſationem ſi non fuit appellatum. ed tu
de hoc diſtingue ut pleniſſime dicam. in.c.cum
ſpeciali.¶ Super hac rubrica ultꝛa alios ſoleo
queꝛere de pluribus ad mam dilucidandam/pꝛi
mo quid ſit appellatio.ſecundo de effectibus ip
ſius tertio quo iure ſit adinnenta. quarto quid
ſit officium iudicis ad quem.quinto quid ſi in
loco non ſit iudex appellationis.ſexto ad quem
debet appellaꝛi a rectore cuiuſlioʒ uniuerſitatis
ſeu collegij.ſeptimo nunquid obmittens appel
lationem poſſit pro iniqui ate ſententie agere
ad intereſſe contra iudicem: æ nunquid teneat
iudex ſaltem in foro anime. EAi vrnum ui
de gloſam in iſta matcꝛia ſatis bonam.ij.q.vi.
in ſumma per Moſtié. ? Goffredum in eorum
ſumimis huius ti.⁊ bonam gloſam in. c.ij.de cõ
ſuetud.li.vi.⁊ nota illam preſertim in eo quod
dicit non poſſe induci conſuetudinem contra
ſubſtantialia appellationis: ſecus ciꝛca acciden
talia: Oe ſubſtantialibus autem appellationis
inter cetera eſt ut appelletur ad maiorem:non
autem ad minorem nuel ad parem uel eundem
iuris fictione:ut in.d.c.ij.⁊ in.l.i.O.ſi quis in
appellatioue.ff.e.ti. DOe accidentaibus autem
eſt ut appelletur gradatim. unde ualet conſuetu
do ut appelletur opmiſſo medio:ut in.c.referẽ
te iuncta glo.de preben.allego textum melioreʒ
⁊ rotundum in.c.romana..i.j.e.tli.li.Vi. Ireʒ
dic ꝙ etiam ceſſante conſuetudine ualet appel
latio obmiſſo medio ſi non fuit obiectũ:ut nõ.
gloſa.in.c. dilecii inrra eodem:æ hoc modo po
teſt intelligi dictum.c.reſerente irca princi
pale queſitum ſcilicet quid ſit appellauo: uide
stiam pcꝛ Mar. in dicta. i.i. ubi poſitis et impu

tatur. ff. de dolo.

gnatis aliorum diffinitionibus diffinit ipſe ſic.
Appellatio eſt ius quo interim prima ſentẽnia
extinguitur:⁊ cauſe cognitio ad iudicem ſuperi
orem deuoluitur:⁊æ hoc quo ad appellationem a
diffinitiua. Sed profecto iudicio meo nõ bene
euacuat natuꝛam appellationis:ſicut debet face
re quelibet bona diffinitio:ut.l.i.æ quod ibi no
nde ego diffinirem ſic.
Ao pellatio eſt a minore iudice ad maiorem
uocatio: que ſi eſt legitima pronunciatum ⁊ iu
riſditionem iudicis quo ad illam cauſam ſuſpen
dit: ⁊ ipſius cognitionem ad ſuperiorem trani
lert:væ hoc quãtũ ad appellationem iudicialem.
¶ Ecxtraiudicialis uero poteſt ſic diffiniri. Ap
pellatio eſt a preſenui uel ueriſimiliter grauamie
futuro ad ſuperiorem prouocatio: que ſi eſt ue
riſimilis ? probabilis ipſam cauſam ad ſuperio

rem tranſfert: ut ea pendente nil in ipſius preiu

dicium attenretur: quod declara ut plene dicet
infra eodem bone. ad ſecundum quid
ſit appellationis effectus:dic ꝙ principalit ope
ratur duos effectus ſcilicet ſuſpenſiuum ⁊æ deuo
luriuum. Effectus ſuſpenſiuus eſt triplex.ſi uſpen
dit enim pronunciatum et iuriſdicionem iudiciſ
quantum ad illam cauſam:de quo plenius dice
tur infra eodem ſuper eo preſumptionem que
erat pro ſententia.ut in.c. cum ad ſedem de re
ſtitutione ſpoliatoꝛum z quod notatur in.c. in
preſentia de renunciationibus: quod limita ut
notanteꝛ dixi in. c.finali de ſequeſtꝛa. ð pꝛimo ꝙ
ſuſpendit pronunciatum in. c. uenientes de iure
iurando ⁊. c.paſtoꝛalis. S. preterea de officio de
legani.ſed textus in.l.i.ff.ad turpil.= .l.ij.ff. de
penis dicit ꝙ extinguit. Et ideo Bartolus in
ſua diffinitione dixit ꝙ extinguir: ſed primum
nerius:æ ſaiuando utrunq; dic ꝙ exunguit ð pᷣ
ſenti:ſed ſuſpendit reſpectu futuri temporis. &t
Mum ſi ſimpliciter extingueret non aſſumeret
uires appellatore non proſequente: cum iura
dicant ꝙ rata maneat ſententia appellatore nõ
proſequente:ut in.c.cum ſit romana ⁊.c.perſo
nas infꝛa eodem. quinimmo nec de pꝛeſenui ĩ to
tum extinguit:ut patet ex his que dixi in dicto
c.finali ⁊ facit clementia una de ſequeſtra.⁊= cle
mentina prima de re iudica. ¶ Et ſcias ꝙ non
ſemper appellatio operatur omnes iſtos effectꝰ
exemplum in appellatione ſententtie cenſure ec
cleſiaſtice. Mm peꝛ appellationem ſequentem
talis ſententia non ſuſpenditur: ut in.c.paſtora
lis infra eodem ⁊.c.is cui de ſenten. excom.lib.
Vj.cum ſimilibus. Sed operatur tunc appella
tio effectum deuolutiuum:quia oeuoluit caʒ ad
ſuperiorem:ut in.c.cum contingat de offi. dele.
7. c.per tuas de ſen.ex. ⁊ tollit preſumptionem
ſententie:ut noranter dicit Inn.i.c. bone el pꝰ
de elec.⁊.c.quoniam contra de pꝛobat᷑.æ uide
bonam glo. in materia in. c. ad reprimendam
de officio ordi. Et idem eſt cum appellatur a
ſententia nulla. nam talis appellatio non ſuſpen.
dit pronunciatum cum uiribus non ſubſiſtat:

rpellane ſic 4⸗ſele

, gare

Lus 0, acpet! „7

ASn Pn

GC 1712 ru= Gf Difn ſſ⸗

„Ddor p P

X * i af,

„ aꝛ

—

Aerg De vlleg ,WMia. 8y. 41

RKHar⸗ ſalaatt . c. „.

¶De appellationibus:

ſed operatur tunc effectum deuolutiuum dũta

xat. deuoluit enim cauſam ad ſuꝑiorem:ct boc

reſpectu appellari põt a ſnia nulla: ut in. c. dilet

to. I.e. ubi de hoc et ꝑ Hã.in.l.ſi expſſim.ſff.e.
Ag itiũ q iuꝛe.ſ.ſit adinuẽta: dico ꝙ foꝛma
litas appellatõis ẽ de iuꝛe poſitiuo:ut ꝓbat in
I. una. E. de ſen. pfec. pto. nã ⁊? olim ꝛeddebatuꝛ
ius manu regia:nec erãt inuẽte actões et ſoleni
tates iudicioꝝ ⁊ appellationuʒ. ut.l. ij. ĩ collũ. t
tia. ff. de orig. iuꝛ. ſʒ ipſa ſubſtantia appellatõis
ur̃ de iuꝛe nãli. eſt.n. q̃dã defenſio ſeu pᷣſidium
innocétie: ut ĩ. c. cũ ſpali. poꝛno. . e. ⁊. c. ſugge
ſtum. e. ti. hinc eſt ꝙ et excõicato cõcedit᷑.S.ð ex
cep.cum int᷑.fuii eniʒ. pᷣncipir inducta ad iniq
tatem ſeu imꝑitiam iudicis corrigendam.l.i. fl.
e. uel ad ſupplendũ qð incaute in pori iudicio
fuerat obmiſſum: ut in. c. cũ Joãnes ð fi.ĩſtru.
2.l. ꝑ hãc. C. ð temp. ap. ¶ Ex quib? poſſz pᷣma
fronte inferri: ꝙ lʒ pᷣnceps poſſit appellationis
formalitatem rollẽ:ñ tñ uẽ ꝙ poſſit ollẽ ipſius
ſabſtam: ur iuſticia non reddar̃ adueꝛſus iniqui
ratẽ uel impitiã iudiciſ: cuʒ pnceps nõ poſſit tol
lere ea qᷓ ſt iuris nol ſeu gentiũ: ut in cle. paſlõa
lis ð re iudi. facit qðᷣ nõ. Inn iĩ. c. in ecclaꝝ ðᷣ
oſti. ⁊ pot optie adduci.c.paſtorał pꝰ G. j. e.
¶ Finalit᷑ in puto ꝙ a ſnia principis non põt
appellari:nec tenet᷑ pnceps admittẽ ſupplicatoeʒ
ſi n uult: qꝛ Iʒ pnceps non poſſit ð directo rollẽ
defenſionẽ: inñ ꝓ pncipe pſumr cũ ꝓceſſit cã co
gnita: Ideo n eſt dicendũ ꝙ tollat defenſionẽ:
facit quod le. æ nõ maxime ꝑ Mal. in. l. fi. C. de
lcgi.⁊ ur̃ tex.ix.q.iij.cuncta ꝑ mũdũ et. d. Li. ff.
a q.ap.non lʒ.facit qð nõ. Har. in. l. fi. C. ſi cõ
tra ius uel uti. pu. ?æ Cy. in.l. Hpta. C. de pꝛeci.
impꝑ. offe. Idem puto ſi commiſit alicui caʒ ap
pellatione ꝛemota. Mam põt ſi nult appellatoʒ
non admittẽ: ſicut diſpoſuit in pfectopᷣiorio ⁊ ĩ
ſenatu. d. l. .ff. a qͥ. ap. non Iʒ æ in.l.una. C. ð ſẽ

tentia pᷣfec. pto.æ qꝛ pᷣnceps tunc pꝛeſumit il
lum non minꝰ recte ꝙ eũ iudicatuꝝ: ut ibi. P ꝓ

cedit pᷣſertim attẽto ꝙ exceptio rei iudicate fuit
inducta ad iuriſ nigoꝛẽ ᷣuandum: ut nõ.gl.i. c.
paſtoralis. . qr vo de off. dele. æ in.l.qͥ exceptõ
nem. ff. de condi. inde. et ut ſit liuum finis. Añ
ſicut pnceps h̊ ſtatuit poſt duas ſnias:qꝛ teꝛtio
appellare non ſʒ i. c. ſuaʒ. j. e. ita aliquibus cais
inſpectis põt h ſtatuẽ a pᷣncipio ꝑꝰ pmam ſñiaʒ
in certis cais. ⁊ h nota. irca quartũ qð ſit
officium indicis ad quem ur̃ ſolum in ꝓnũcian
do bñ appellatum uel male:ut hetr᷑.ij.q.vi.ĩ fi.⁊
in. l. eos qui. C. de ſenten. Sed dic melius: ꝙ
cum ſuccedat loco iudicis a q põt ⁊ dʒ reforma
re ſentenniam ſi opus fuerit uel ſupplẽ uel ĩ ꝑte
reprobare ꝓut opus eſt:ut ꝓbat᷑ in.c. Raynu
tius ⁊.c. Raynaldus de teſta. et uide in hoc qð
dixi in.c.cũ cãm ð re iudi.⁊ in.c.cum Joãnes
de fi. inſtru. ꝑ Har. in. l. cũ apua. ff. iudi. ſol. et
l.li. expſſim. fl. e. Et ið puto dicenduʒ in ĩ iudice
ꝗq aditur ut reducat laudũ ad bonã equitatẽ:cũ
fuccedat loco boni niri:ut nõ. Mar.in.l.i.fl.de

le. ij. ? Inno. in. c. ſtatutũ de p. li. vj
e. . & JunO. in. . iqt p. li. Vj. ?2 b peti
tio ꝛeductionis eſt ſpẽs cuiuſdaʒ nppolanongr
ut. lI.non diſtinguemus. F. cum quidã in fi.ff N

r arbi. ¶ Ad quintũ ad quem debeat appellari

cum deeſt iudex appellationis. 6
telligi pᷣcum deeſt pꝛopter deinuncdtnn
ut qꝛ dux ſeu pᷣnceps ille non recognolcit an
rem in temporalibus:⁊ puto ꝙ a tali nõ G
appellaꝛi: qr eſt loco pᷣncipis a quo non i
tuꝛ: ut. S. dixi ⁊ facit quod nõ. Maꝛ. in. “ la
.ff. de pub. iudi ĩ fi.⁊ in.l.una.C. ne guns *
cã ? qðᷣ dixi in. c. cũ ueniſſent de indi. ? nide 3
hoc glo. nõ. in. c. qmn. x gi. apte ſentit ꝙ a tali
pncipe:non eſt appelladũ ẽt ad PDapã. ſi tñ in
iuſticia eſſet notoria poſſet dici Papam oſſe
adiꝛi.ar.op.ex his q̃ nõnit Inn.i.c. ci i⸗
Px. ? i. c. y ex ſuſcepto 8 fo. cope. EGr dn zr der
uiã denũciatõis euã gelice poſſit eccłiacicus adi
ri ) laicũ ꝛõc iniuſte ſnie:uide qð dixi ĩ.c.nonit
de iudi.in addi.magna.Scðo mõ põt intel
ligi dicta qõ qñ ñ deeſt ſuꝑioꝛ ſi deficit ſpalis in
dex ſuꝑ appellatione:puta ciuitas iſta elegit ſidi
poteſtatẽ uel aliqs pᷣnceps in ſua ciuitate uel op
pido:ſʒ nõ ꝓuidit ſibi de iudice appellanonis.
dic ꝙ appellabit᷑ ad ipʒ ſuꝑiorem qͥ piatem elii
git: facit. c. ueniẽtes ð iureiur.nõ. Oar. i li f.
.c.i. V. qꝛo ubi dẽ: æ uide ꝑ eũdẽ i. l. ubi abſunt
ff. de tu. ? cu.da.ab bis:ubi dic:ꝙ r̃ſpeciu pia
tis põt appellari ad ordinẽ decuꝛionuʒ: pta ed
ſupiores ſeu dnos: æ bñ facit ille tex: Uend
5 ad ſextã qõnẽ ad quẽ.ſ.ſit appellandũ ꝛectore
alicuius collegij. .1oꝛmat hanc qonè inpre
dicta.l.i.ff. e.i. V.qꝛo ĩ aliqᷓ ciuitate ⁊c.? ↄcudit
ꝙ dz appellari ad illum cui ipſum collegium eſt
ſubiectũ:puta ad rectorem illius ciuitatis ſz eü
alłat.c. dilecti filij.j.e.ti.qð tñ paꝝ aut mibil ſae.
Ego. ꝓprimo allego Inno. in. c. dilecta de excel.
pꝛela. in fi.ubi notanteꝛ dicit: iſta collegia in
feriora ? ꝛectores eoꝛum ſũt ſubdita maionb⸗
ordinarijs poteſtatibus: 2 ad eoꝛum dicii
deſtrui poſſunt:⁊ prohibere etiam oſſum a pn
cipio ne incipiant:quod nõ. ttende dic la
tius ſic:aut ipſum coꝛpus eſt ſeculaꝛe non auteʒ
eccleſiaſticum ⁊ ipſius ꝛcctoꝛ eſt ſecularis.cxem
plum in lanificibus ſutoꝛibus ⁊ ſimilibus: et
tunc indubio tene primum ut appellemur ad ma
iorem officialem loci: puta poteſtatem: qui⸗ re
gula cſt ut ſemper appelletur ad ſuperiorem lp
ſius qui iudicauit: ut.l.i. C. ubi? apud quem ?
quod nõ. Haꝛ. in. l.ij.i fi. . tl. facit quocl ſupꝛa
dixi in diffinitione ⁊ tex.in dicta.lffti.
Aut ipſum corpus eſt eccleſiaſticum ? ꝛcctoꝛ
;, debet appella
etiam eccleſiaſtica perſona:? tun pren
ri immediatus ſuperioꝛ: puta piſcopulsiut n
, J; ri li. vj. Ex boc babes
.c. romana. SF. i. eodẽ ti.i.V.A ſchoo
quid dicendum cum appellatur rectore D
larium: ubi ſtatuta appellationein nõ prohi e,
Mam ſi eſt collegium ecceſiaſticum: puia den
pro maioꝛi paꝛte ſunt cleꝛici iux nõ. in. 1. fi. n.

col.illi. dixi i. c. ex lr̃is ð

oſti. ẽ applandn eſt ad

arö;e g
n hun n⸗
ohun gr lhi in
ceut teſentle u
nucuur ihi tilutlrẽ n

bijlu a pntixn lulamn n
nr caciutn JMoicANνα⁵ luclebin
mndci Bir indl1Koln o⸗
ralcs o bi ink cin eing ſalivit
ſcas eſet enor aleul culanis ; ab eo ap
elariad ſapiond itius ciniraul⸗ani idicaui
GrCeticisſed aructn Cninnis. Botedih
bir coſtiutd d medonti etcke: Jo ic ſtun
rex tener vnin cominand vr dd ed gppellaur
facto comitatus ad ſupioren ipſins comminan
p boc opimefcit ſin. C.e..c ci appe
de prinlegis:r bec no gvia fcnntad muit

6(Aa ſepamüz uhini nundd poſſ agi

dſeen d inieſſetemn iniaue ſiie. icghl
ue n kuerit appellari erecrando ines. tue in
bens bis appelanit nüe ni hterio 4ppee
nec obſubit Aceptio rei uclcare:rac gln
gli unc agſur de quo nicebo go e
bi no. in.c Paſtotals F. auia nero ge d
jbi igemn IJun. cot in c ſce geop J
hoſt Juno. n.c lacro geſn . Nen B

iff. . . ultio no glo. licegeundeii

leran. ? e.
gn cor cog ibi tractätinüd poſſt
1 ) arbit nnſe iucſcamne, cocluc

Ployen noͤen
llegoner l.ſ. pſonen
otenet Arbintor nd

y
— rſe
Adnn rai NR
N ne ſan ni⸗ n
& ern ni

aiwionndn
enle nd
andtnncung
wicht Uußistnonnn⸗
et grogn, ilin

lgiden Gögiidaſ iheiſ itt i⸗
9 ehnin n linsſt entt
porſtui lisi on ſnchlur
poo:ſ no Zuct ſbior icſcerppelnons
ce gppelhbii ß ponmnc Linend
ü
Al. Rvjoitid; i i,Abiobit
Axmta zbbbbi digthran di
1s t ppelini ordniemuoni,vneze
ſpoſes eu dios:r di fat nlin⸗
AEni ded griin aknndi more
Acins Rede nmdNN ande.
dAmmAeiNddie d d

õ

öen 1n kndron iins oenshi
areaim iiſti9 uggun
Egoprino ilne Ioinudunva
Prhinſ.hinclaner derg ſn iag
ſenorn t ies crnſ W
Aarinmiserſtnmgrgihen

Nobivctce
Punt hden
ar chinnalod ſd, Antl
a ſ Nn ols
. 1ihſos Gmncſen
u lmnitbls ſctihns t1

nenidi ſolene Fimonui

ſormn Cſcaln be A

o Anſanden Kis
pecz bcnal

A pn glmnd /

—

N. u, , Fr , cene Üjr Pipt 1: J ſz.

α⅓

¶ Be appellationibus:

epʒ loci facit.d. e.ex litteꝛis ubi fuit recurſuʒ ad
iudicem eccłaſticũ qꝰ cãu pntarẽ ñ ualer̃ ſtatuta
ut a ſnia rectoris ñ poſſit appellari:niſi eſſʒ ↄfir
mata ꝑ Dapam qꝛ ;̊ ẽ ↄ caones ꝑmittẽtes ap
peliatõʒ ⁊ 5 ins ſuperioris:ut in.c.ueniẽtes de
iureiu. DOabium vo eſt cũ uniuerſitas eſt ſecła
ris puta qꝛ plures in eis ſunt laici ſʒ rctor ẽ cle
ꝛicus:ſicut tenetur eẽ ex forma ſtatuti ꝓpt ſcho
lares clericos. Nã hito reſpectu ad ipſum colle
gium nideꝛet̃᷑ appellandũ ad iudicẽ ſecularẽ cui
ſubẽ:ſʒ hĩto reſpectu ad ꝑſonaʒ ipſius rectoris
q̃ iudicauit ur̃ appellãdũ ad epᷣm q̃ eſt ſuꝑioꝛ ip
ſius rectoris ex quo eſt clericꝰ.xi.q.i.c.i.⁊.c.de
ꝑſona. Judicio meo poſſet diſtingui ita eque:
ꝙ quatenus iudicat de ſcholari clerico:qꝛ tunc

iudicat ut iudex eccłaſticus:qꝛ aliter in eñ ñ ca

dẽt iuriſditio: ut nõ. Inn.i.c.cũ ab eccleſiarum
de of.or. dʒ appellari ad epᷣm:qꝛ regula eſt ut pᷣ
dixi: ꝙ ad ſuꝑioꝛc ipſius ſententiantis appellan

dũ eſt. d.l.i. Scd quatenus iudicat inter laicos

ad pfatem appellãdũ ẽ qꝛ tunc lIʒ ipſe ſit clericꝰ
i iñ iudicat ut iudex eccłaſticꝰ:ſp ut laicꝰtãquaʒ
rector collegij ſecularis:iõ ñ ẽ ab eo appellãdũ
tãqꝙᷓ a clerico.ad hoc allego tex.nõ.iuncta gl.i
c.rõana..dʒ.e.ti.li.vVi.ubi pʒ.ꝙ cũ epᷣſ ẽ iudx
tanqᷓ; ciuilis iudex:puta qꝛ hʒ iuriſditõem infeu
datam a pᷣncipe ſeculari ñ appellat᷑ ad ipſum ar
chiepʒʒ ſed ad pᷣncipem ſecularem a quo deriua
tur feudũ:ut nõ. Inno.i.c.ceteꝝ ð iudi.⁊.c.ue
ꝛum de fo.cõpe.? Hir.in.d.l.i.ff.e. in. v.q̃ro:
pone ꝙ aliqs epᷣs ubi int᷑ ceta dicit:ꝙ ſi aliquiſ
clericus eſſet rector alicuiꝰciuitatis dʒ ab eo ap
pellari ad ſuꝑioꝛẽ ipſius ciuitatiſ:qꝛ ñ indicauit
ut clericus ſed ut ꝛectoꝛ ciuitatis. Jð dicẽduʒ ſi

heẽt comitatũ ñ incoꝛpoꝛatũ eccłe: Jð dic ſi unꝰ

.
E 4.6

rex tenẽt unũ comitatũ ut ab eo appelletur de

facto comitatus ad ſuꝑiorem ipſius comitatuſ:

ꝓ hoc optime facit.l.ſi qn.C. e.⁊.c.cũ cappella
de priuilegijs:æ hec nõ.quia faciunt ad multa.
Pagpenn 2 ultimũ nunqͥd poſſit agi õ iu
icem ad inteſſe pᷣtextu inique ſmie. dic ꝙ ſic.ſi
ue ñ fuerit appellatũ execrando lites:ſiue ſuccũ
bens his appellauit ⁊? nũc n lʒ terrio appellare.
nec obſtabit exceptio rei iudicate:qꝛ ad aliud =z
õ aliũ nunc agitur de quo uide bo.glo.æ quod
ibi nõ.in.c.paſtoralis. .quia uero de of.dele.
ibi idem Inn. ⁊ doc.in.c.ſepe de ap.? Jo. an.
poſt Inno. in. c. ſacro de ſen ex. IJdem Maꝛ. ĩ
.l. i. ff. e. V. ultio nõ. glo. æ uide ꝑ eundẽ i. l.fi.ff.
de uar.⁊ eyor.cog.ubi tractãt:nũqͥd poſſit agi
eoð mõ arbitrũ male iudicantẽ.⁊ cõcludit ꝙ;
ſic:⁊ ibi iðᷣ glo. Sed in aꝛbitratore ẽ qo magis
nõbilis.⁊ dicit ibi ꝙ nullibi reꝑit hanc qonem:
2 finaliteꝛ ↄcludit ꝙ tenetuꝛ ſolum de dolo ⁊ la
ta culpa: qꝛ ipſe eſt q̃ſi qda ꝓſoneta qͥ nõ tenet᷑
niſi de dolo ⁊ lata culpa.l.i.ff.ð ꝓſonetis. Sed
ego allego tex.q̃ſi expſſum:ꝙ arbitrator mõ pᷣ
dicto teneat i.l. fi.f. ſi mel. fal.mo. di.? Haꝛ.ſe

quit᷑ ibi ⁊ fſacit feſtũ de illo tcx.⸗ etn au. .
in aſſumentibus conſimilia officia. n gut

iudex teneat᷑ in foro aĩe 2 quid in aduocato ſeu
ꝓcr̃e ꝓpter quoꝝ negligetiã ſeu iperitiã quis ĩ
iuſte ꝑdicdit cãm:uide qð nõ.doc.ĩ.c. calũniam
de penis ubi retigi 2 Inn. i. c. ſicut dignuʒ de
homi.ubi tractat ẽt de alijs articulis:utputa qui
quis dedit dãnũ ĩ rebus alienis. Et de pena an
hẽat locũ ĩ foro aie nide gl. i. c. fraternitatis. xij
.q.ij.? quod plene dixi in.c.ij.de conſti.
Zlecti filii.
Caſus. Collatio bene
ficij poſt ⁊ õ appellatõ
nem legi imã facta nõ
tʒ:ita communiteꝛ ſum
matur. Sed ut.j.dicã
hec ſummatio eſt nimiſ
generalis:iõ ſᷣm q intelligo ſummo ſic: Colla
tio beneficij facta poſt appellarionem ex ꝓbabi
li ⁊ ueriſimili cã interpoſitam ẽ ipſo inre nulla:
Diuiditur.nã prio ponit ꝗqrelam appellantium.
ſecundo dat iudices:ibi ſuꝑ quibus. Et pꝛo po
ſitione caſus litteralis aduerte. nam iſte prior et
clerici ð quibꝰ in principio le conquerebantur
de quattuor grauaminibus eis illatis per iſtum

.

archiepiſcopũ poſt appellationem ad Dapã in

Pawde Nn H,
cg ld j Orind =‚he = 1..

Fen ſers 1= hend lar

teꝛpoſitã: quoꝝ tria exprimunt᷑ ĩ lra.quaꝛtũ eꝛat

in antiqua: æ fuit cã breuitatis hic deciſum.ſ.ꝙ
contulerat eccleſias ſpectates ad collationeʒ pri
oris: ⁊ ſolum huic deciſo Gendet᷑. Ad alia vo
ĩ lfa expᷣfſa nõ ſendeĩ᷑ hic:⁊ iõ dicit Jo.and.qꝙ;
fuit hec decre.male deciſa. ſimilis deciſa habet
in. c.ueniẽs ð pᷣſcrip.Sed dic excuſando q;tum
fieri poteſt compilatorem:ꝙ ad alia hic expreſ
ſa nõ fuit hic ſpecifice inſeria Gynſio:qꝛ ſatis qͥd
iuris erat habet᷑ in ſuis titulis:puta in ti.ð ſen.
ex c.ꝑ tuas ð offi.dele.cũ contingat cum ſinuli.
Moluit autem decidere ipſa grauamina: ut cõ
pꝛehenderemus totum factuʒ ſicut accidit nolu
it autem breuitatis cã decidere quartum gꝛaua
men:quia ſatis poteſt ex Rnſione comprebendi
nam ex reſponſione ſatis comprebenditur inteꝛ
rogatio.ut in.c.inter dilectos.ꝗ.ceterum de fi.
inſtru. s orimo ibi querunoniã ⁊c̃.ꝙ que
rimonia dicitur fieri etiam ante litem ↄteſtatam
Et facit ad qõnem:ꝙ ſi quis promilſit ſub pea
querimoniã nõ lacere ſen exponere:qꝙ exponen
do querelã indici dr̃ incidẽ in penã.⁊ de h̊ͥ ⁊ iił
torum aliorum ſimilium vᷣboꝝ ſignificato uide
per NHix. in.l.amplius.ff. rem ratam haberi.

legatũ qui non eſt de latere.i.cardi
n

5 beneficia confene non poſſe. de quo eſt
hodie tex.in.c.i.de offi.leg.li.vj. (tno

ꝙ collatio aliquoꝝ beneficiorum poteſt ꝑtineꝛe
ad priorẽ ⁊ conuentum:quod poteſt intelligi ð
beneficijs fundatis in ipſorũ eccleſia:de quo di
cendum ut legitur æ nõ. in. c. cum eccleſia uulte
rana de electione. Idem de alijs inſpecto iure
ſpeciali:aagumentum in.c.ſcriptum de electione
⁊.cC.cum eccleſia ſutrina de cauſa poſ.⁊ ꝓprie.
C Quero ut aperiam prius intellectum.c.

Crn . rrian, g el. .

V. colla⸗ Sarc. . 5g 1., jog 4 n) 2 gest

— 7

u
r D

–—

quare collatio iſtoruʒ beneficiorum non ualuit.
So. dicit Inno.ꝙ fuit facta poſt appellationẽ.
Hoſti. addit ⁊ ipſam appellatõʒ:quaſi innuit
non ſufficere ꝙꝙ ſit facta pꝰ appellatom: niſi etiaʒ
ſit facta . Et pꝛo Hoſti.adduco tex.i.c.cuʒ no
big de ełc. ubi pʒ ꝙ in iſtis appellatõibꝰ eriudi
cialibus non conſideratur ſimplꝛ id qõ fit poſt
appellationẽ:ſʒ oʒ ꝙ ſit factuʒ et 3. Et cꝛedo ꝙ
hoc ipſum fuerit de mente Inno.cũ pᷣdictaʒ cõ
cluſioneʒ fiꝛmauit ĩ.d.c.cũ nobiſ:ubi ꝑ illũ tex.
dicit nõndũ: ꝙ ſi is a quo eppellatũ ẽ ey iudici
um aliquid facit õ ipſã appellationeʒ illud ſoluʒ
uenit reuocãdũ ⁊ ñ alia que facit pꝰ appellatõʒ:
t ſi appellatio iuſta ſit:de quo uide ibi latius.
Sed o pdea 2 5 textum. ego ultra alios oppo.
mulripkr 5 tex. ⁊ hunc intellectũ Inno. et Mo
ſti Et p de notanſ ꝑ Inno. in. c. cum int. R. ö
elec.⁊.c.qꝛ propter.eę.ti.⁊ de deſpon. impub. ad
diſſoluẽdu ubi dicit.ꝙ licet quis ꝓponat legiti
mam exceptionem coꝛã collatore et eã offerat ſe
pꝛobatuꝝ ⁊ appellat ſi fiat collatio ĩ Zꝛiũ ꝙ ꝑ B
n ceſſat᷑ collo:niſi alꝛ pꝛobeĩ᷑ neritas exceptoiſ.
cũ g collo fiat er iudiciũ ⁊ pro iuꝛe tuo explicã
n tenet᷑ defferre ius ſuũ propt appellationeʒ
alteriꝰ:nec oblatio pꝛobõis iuſtificat appellauo
nem:qꝛ cuʒ ñ procedat ut iudex ſʒ ut ꝑs n tene
tur reciꝑe probõnes:⁊ ſic ñ pro edit. c. it poſita
j. de ap.ut ẽt ibi nõ¶ Et ipugno tex. in eo ꝙ
Papa mãdat iqͥri per famã ⁊ teſtes:⁊ an collo
fuerit facta propt iſiũ legatũ.ur̃ eiʒ ſuꝑuacua h
indagatio:qꝛ ſi ñ ↄſtat de collone pñt iſti prioꝛ
2 clerici uti iũ eoꝝ ĩ oↄferẽdo æ oꝛdinãdo eccle
ſias illas. emno 51ter at in eo ꝙ Mapa
in fi. pſeruat collones factas a legato ſi malicio
ſe clerici diſtulert oꝛdiare illas eccłas.nã ið nẽ ſi
neglexerunt.j.debitũ ipᷣs ↄfeꝛꝛe:tũc eiʒ fit ðᷣuo
lutio ad iſiũ legatuʒ tanqꝙᷓ ad archiepᷣm ⁊ dioce
ſanum iſtoꝝ:ut i.c.ij.ð concel.pbẽ.⁊ in.c.ij.de
ſup.neg pᷣla. hec iudicio meo ſt difficultatiſ itel
lectus hꝰ.c.ſuꝑ cuiꝰ iiellectu ualde ſuccinte trã
ſiuerũt hic doc. Ego uero ſoluendo Sria pono
tres intellectus ad iſtum tex. Mꝛumꝰ ꝙ pmũ ⸗
riũ ꝓcedit qn appellatio intpou corã mero col
larore ñ ut negei ptas ↄferedi:ſR/mꝛcxcipiat᷑ ne col
latio fiat cerie ꝑſone ex aliq̃ cã:pnta qꝛ dꝛ crio
ſus ⁊ excipiens offert ſe ꝓbatux¶ Iud vo. c.
ꝓcedit qn is ad quẽ ve colto nõ ſpeciabbt nole
bat ↄferre.nã ne nideat᷑ nerus collator ↄſentiꝛe
dʒ appellare: æ tũc actus ꝛeddu nullus:de quo
in. c. bone. . e. Iſte in intellectus ñ uꝛ oĩo tutꝰ:
qm ſine appellauone potuiſſʒ iſte Sdicẽ ⁊ ſuffi
cẽt ſola ↄdictio ad ipediendã ualiditatẽ colłoiſ.
qꝛ pᷣ incorporalia poſſidenĩ ſolo aĩo:nec perdit
poſſeſſio miſi data patiẽtia:ut.l.ij. E. ð ſer.fu.
plłe ꝑ Inno.i.c. olim el.iij. ð reſti.ſpo. = in. c.ij.
ð in ite.ꝛeſti. Do gꝰ fm intellectum fatendo:ꝙ
collo iſius legati ex quo ad cũ tãqᷓ ad archi
epʒ ñ erat aduoluta oↄferẽdi pfaſ fuit nulla ex ð
fectu pfatiſ.ut ĩ.c.cũ bẽtoldꝰ.S.ii.ꝓx.ſʒ a gꝛaua
Mie eriudicialii illato ł viſilꝛ iferẽdo poi ꝑs rłe

Ce appellationibns.

entia. J. e. An qꝛ iſte poꝛ appe

ueri dupkꝛ.lp uiã appellatiõis exiudiciat 2 per
qꝛele:ut ẽ tex. n.i.c. cõceꝛatõi. . e. ti. i vi
Et ſi ꝑs ꝓſequit grauamẽ ꝑ ui appella Al. V.
Pber appellatõʒ: qꝛ ẽ cꝗ ſue itentois eroro⸗
expᷣſſe ſit nullus: ſicut obſeruat qñ oppee hacr⸗
tẽtia nulla: ut ĩ. c. expibita ð indi.e.c dile⸗ ſ
⁊ nõ.i.c.cx ꝑie ade.S.ð teſti.⸗ tex. .c. ad audi
aʒ ꝓſequebat᷑ opoꝛtebai dorcrkoch HM ui
ne:⁊ ꝙ collatiõeſ fuerũt facte Peappeſtaene⸗
Papa madat de his inqri: ñ t ꝑ boenncnd
ſi hac uia ſuccũberet qn poſſz redire ag .
remed ũ nullitatis. ut no. in paal. iuriba:faci 5
le. ⁊ nõ.in. c. y de len. ex.l. vj. Ex his iungian
ꝙ etiam ſine appellatione collatio fuiſſer mul⸗
¶ Pono teruum intellectum et notabiliorem
intelugendo ꝙ iſte archieps diccbat collationé
ad ſe deuolutam pꝛopter negligentiam Nun⸗
in ↄferendo. Drior autem pꝛoponcbar calc
pꝛobabilẽ et ueriſimilem propter quam ucher
poteſtatem conferendi remanſiſſe penes eum:et
uidens archiepiſcopum diſpoſuum boc non HW
ſtate ad conferendum appellauit ad Papam.
Dicitnr bic ꝙ collatio facta poſt appellatone
non tenet intellige etiam ſi in ueritate poteſtas
fuiſſet deuoluta ad archiepiſcopum quia prop
ter appellationem ex pꝛobabili ⁊ ueriſimili cau
ſa inteꝛpoſitaʒ fuit totum negocium ad ſupeno
rem deuolutum:ideo ante omnia debet renoca
re quicquid fuerit in contrarium innouamm:
ut in. c. bone.j.e.niſi conſtiterit ꝙ doloſe llep
or diſtulerit conferre:puta ut interim paperet
redditus illorum beneficiorum. nam tunc pater
ꝙ non ex pꝛobabiii cauſa appellauetit: iceo
fine ꝛeſeꝛuauit caſum doli commiſſi. ¶Et qcy
hic non dicatur de probadili ⁊ ueriſimili cauſa:
tamen ita debet intelligi. nam ſi appellano non
fuiſſet talis non fſieꝛet ꝛeuocatio atietatoꝛum an
tequam probaretur ueꝛitas cauſe appelanos.
Hinc dicũt domini de ꝛota deciſione.ccnxvij.
ꝙ li recior eccleſie appellat a uiſuatione epſco
pi dicens ſe eſſe exemptum non ſufficit ad ꝛeuo
candum medio tempore autentata docere op
pellatione æ attentatis poſimnodum:miſi doccat
de ueritate cauſe ſcilicet exemptionis ſaliem ſe
miplene:allegant notata in.c.dilecti de maiori.
2 obidi.2z. c. NRodolpbus ⁊.c.ſigniticauit de re
ſcrip.⁊.c.non ſolum.j.e.ti.li.vj.cum ſimili.hit
enim appellatio non erat probabllis et neriſi
milis: cum ius commune faceret pro epſcopo
7 contra appellantem: facit quod plene notat
Innocentius in. c. uenerabili de cenſ.x per iſta
caſus poſitionem appellano hic inducit nullita
tem collationis ſine qua ualuiſſet colatio. ? im
prenicta debet reſtringi et limitari lect. docto. h
2 eorũ ſummarium. reguiariter an ? quando
ualeant geſta poſt appellationem exiraindicis
lem uel neniant irritanda: uide quod dicam.y .
e. conſuluit ⁊ in preallegato..bone⸗ nite
nunc ad glo. primo vr ꝙ iſte archichs deben

. .
,detecnd r-
vmmn le
nſti Neli hr
jnͤ:ſed
oiſtcea⸗
grer e libßl Go. dic
vait aſen ſs ict chl.g
ckoni go e l yl cenn s dan

ungeneoN o e r b⸗
ſinſe ebi ſffens 63 .

ſue e Aheau pbonis uleat nlau
urxino P nitr in in t,
ſmittamergr niqj nelh⸗ 1
conenbuo ſ elulitate ſn conſuem
hpeus non muniſſer copututue qun.
oc go. iamn ci no reſe poal ſicui
git glungicſuerſe gees pdois:de uide n
ninc ne daſ en a un
den Henns d enens de

penr lde ninore HWornen A
R (Wumo 6&D* go hie apero:gnid li en

gel appelammnfuiſenn terei appelis
boenn inducean ho hoſſt pee n far ten
ad gtes o lins Pode Cenei bot indicio
attengengus eſſer ilal corie:rfncn ,.
cũ̃ ſup: ubi fuit adpartes remiſſam ridde
tij pponentis ſe appellaſſe Ded Moſte
curiamn tene: aut oppo. in uin diiaro
fier pboͤin uninde no teninit ad.
].deſeer. Anin nin ganonie pofl
cr mune ſt eniſſo ad aees ſin ilus pt
in dictfuiſeclfinnmmn Cemne iiie
Ppudpali ñ cogiuur qs ſecun poöenie
cluce:ſed quando opponitur dilarorie
den appeſans princihio pbnef
n lunſchtionis:facitc,ronum, H.ſt

togem libro ſern
fruans. Rat. erſuper ho deben nl

P Rner 9
Melatione
ſunmn n Peliennlihitr
—
ann ic tane appeſigi
adnnen end

ren ciraimn ppeluntn
n begaulnofmn tntin
Nonma nnclige aunni in onine
ler primonmn vtebi erſini
ſiimnpult ſyrtomn nrcinnag liel
mmowolummito Auronn, octry rin
quicqnid hni in woymninn imouuun.
un cbore e nii cnſtient doblelles
r Aumern oNirepun uinennn petpener
eMrms Aoron deſſacrun n ns.
N Ntäi Mnnſrdinn
ine ucnin inn Moomit. Sii
becon dcmr Ne Noiit twiinnc
mmmn in dchan rchginand lun
fulſa ais on fen Mdend min
Uegoum rodeinn cuns cilenen
P Gdn onid wadulnn
Aodt tenſcnunen
Cnton ſefa⸗
õ

own Te annenand.
cnam ninn

;R,M

ðð

— —– . . . „ . ₰ 2 . 5
An 24 fauma plat (Nai . rGDr *²⁵ ſ 8r pr=Clat ⸗ A 5

y⸗ Uag , Ja,

¶ He appellationibus:

deponit:cum non duxerit defeꝛendum appella
tioni ĩteꝛpoſite.ij.q.vi.decꝛcto. lo. fateruꝛ
Sriũ:ſed ad hoc n fuit actũ.Oic illud ꝓcedẽ ĩ
cã criali:de quo dicendũ ut hẽtur ⁊ nõ.j.e.ð p
ore:⁊ dic ut ibi dicã.¶ Oop.fo ĩ eo ꝙ a
pa ꝛeqꝛit hic teſtes ⁊ famã.nã ſufficẽ debẽt duo
teſtes:ut ĩ.c.lʒ uniuerſis ʒ.de teſti. So.dic con
iungendo glo.q eſt in.v.ꝑ idoneas cũ ſe. ꝙ fa
ma ꝑ ſe n ſufficit:ſed uno teſte uel alijs admini
culis ꝓbaret:ſj teſtes ꝑ ſe bñ ſufficẽnt.ſjʒ ꝑ hoc
ñ ſoluit᷑ ↄrium:cũ tex.incipiat a ꝑſonis. Hoſti.
ſuꝑ tex.dicit:ꝙ forſan.tex.i h̊ habuit reſpectuʒ
ad ↄſuerudinẽ ãglie fſᷣm ꝙᷓ creditur.xij.iuratis
aſſerentibus ſe cꝛedcꝛe ita eſſe ⁊ talem eſſe uocẽ
uel famã pꝛie:q̃ tñ non eſt plena ꝓbõ:nec tole
ratur ĩ ſnijs ſᷣm eum. Ex hoc dicto dicit do. an
to. bñ nõndum ꝙ nõ põt ↄſuerudo iducẽ ut ñ
płe ꝓbationi ſtet æ ꝙ non plena hẽat᷑ ꝓ plena
ꝛemittit ad Fꝛede.oↄſi.xvij.ſed ceꝛte hoc ẽ õ.c.
cũ dilectus de fide inſtru.et uide ꝙ plene dixi ĩ
.c.ij. de ꝓba.ubi ipſemet do. an. tenuit Srium:
nec hoſt. ſentit h̊ dictum. Mã dicit ꝙ n ẽ plena
ꝓbõ.ſ.inſpecto iure communi nec ualet ↄſuetu
do.ſ.ꝛeſpectu ſnie ut feꝛat᷑ ſnia ſᷣm cꝛeduliratem
2 iudicium aliquoꝝ:⁊ ita loq̃f.c.ad nꝛam de ⸗
ſue. er ꝙ ꝛeſpectu ꝓbõnis ualeat ↄſuetudo facit
iſte tex.ĩ quo MDapa mãdat inquiri ꝑ teſtes et
ſamã:et cum exigat utrũqʒ ux intelligẽ ð teſtibꝰ
deponetibus ſuꝑ credulitate ſm conſuetudineʒ
prie: als non mandafſet copulatiue inquiri. Et
nõ e glo.ꝙ fama cũ uno teſte ꝓoat:⁊ ſic uẽ ꝙ

pnt ↄiungi diuerſe ꝑes ꝓbõis:de q uide tu ꝙ;

1,

— —
Rene

dixi.in.c.cum cam de ꝓba/⁊ an ⁊ qn fama pꝛo
bat dixi plenius in.c.ueniens.i.S.de teſti.plene
per in l. de minore. F. tormenta. fl. ö qſt.
¶ Uitimo ex glo. hic quero: quid ſi ĩ curia ne
get᷑ appellatum fuiſſe: an teneat᷑ appellãs ibi pꝛo
bõem inducẽ:an vᷣo poſſit petẽ ut fiat remiſſio
ad ꝑtes ꝓ illius ꝓbõe. Ceꝛte i hoc iudicio meo
attendendus eſſet ſtiluſ curie:⁊ facit.õ.ti.ꝓx.c.
cũ ſuꝑ:ubi fuit ad partes remiſſum reſpectu ter
tij ꝓponentis ſe appellaſſe. Sed Moſtien. dicit
curiam tenẽ:ꝙ aut oppo.in uim dilatorie ⁊ dʒ
fieri ꝓbõ in curia:de quo remittit ad.c.ꝑ tuas
JJ. de ſẽ.ex. Aut in nim ꝑemptorie poſt li. ↄte.
et tunc fit remiſſio ad ꝑtes ſuꝑ illius ꝓbone:et
ita dicit fuiſſe diffinitum ꝑ Clemtẽ.iiij. Ma ſuꝑ
pᷣncipali ñ cogitur qͥs ſecum ꝓbõem i curiã ad
ducẽ:ſed quando opponitur dilatorie ſic: quia
debet appellans a principio pꝛobaꝛe fundamen
tum iuriſditionis:facit.c.romana. J.ſi uero.j.
eodem libro ſexto et ſuper hoc debet uenire in
ſtructus. Hi. ab. Sa
aſus: appe
Nter ceteꝛa. latio generalil
xeſpeciu cauſe non ualet. Tria facit re
fert appellationem.appellãtem ꝛedarguit:et ap
pellanonem repellit. Mõ pᷣmo ⁊ tene mii qꝛ nõ
ſolet ad hoc allłaꝛi ꝙ temẽ appellãs ñ eſt ð iuꝛe
canonico pena exiaileca puniẽdꝰ. Mam Mapa

iſtũ abbatẽ hic temere appellantẽ redarguit dũ
taxat. De iure vo ciuili ſecus:de quo dicenduʒ
ut le.æ nõ.in.l.a ꝓconſulibus C. e. ⁊ ĩ.l.ab exe
cutore.C.quoꝝ ap.nõ reci. Glo.tamẽ in.c.ro
manam.ij.q.vj.ſentit ideʒ de iure canonico qö
de iure ciuili:æ clarius Jo. an. poſt Jo. Minc.
Gyf. ? Mbi.in. c. nt debitus.j.e.ubi dixit: ꝙ
ſi calümioſe quis appellauerit punit᷑ in.l.libris.
In criminali uero perdita lite nocatꝰ abſcedat
C. de ap.a ꝓconſulibꝰ.ſed primã ꝑtẽ ꝙ de iu
re cauonico nõ ueniat appellãs puniẽdus ultra
expenſas:⁊ ꝙ alind ſit ð iure ciuili tenet glo.in
.l.i. fl. a qui. ap nõ lIʒ. æ Cy. in.l.eos. C. de ap. z
Soe. e.ti.S. nunc dicamus in princi,/ Ego neꝛo
diſtinguerem ſic:ꝙ aut quis temere ſeu impor
tune appellauit z punitur ð iure ciuili ut in legi
bus predictis que nõ requirũt in hoc calũniaʒ.
A i idẽ.l.quiſquis.C. quoꝝ ap.nõ ꝛeci.canoni
zata.ij.q.vVj. ꝓpe fi.in.c.ſi quis auſus.ſʒ ð iure
canonico talis non punit᷑ niſi in expenſis: ſed ſi
nõ eſt ſoluẽdo põt puniri in coꝛpus:ut hic ⁊ me
lius in c.repᷣhenſibilis.j.e.ſacit.c.finem litibus
de do.et ↄtu.ꝓbat optime tex in.c.i.de elec.li.
vVj. in. vV.hoc autẽ. puto tñ ꝙ alia pena excrin
ſeca puniri nõ poterit:ſi iudici h̊ uiſũ fuerit:ar.
op.m.c.frequens de reſti.ſpo.li.vj.et in.l. non
ignorat.C. de fruc. ⁊ lit. expen. Aut quis calũ
nioſe apuellauit:⁊ tũc in pᷣſumpta calũnia idem
dicendum quod.S. nã eo ipſo ꝙ appellans ſuc
cubuit pſumũ calũniatus:ut ꝓbatur in.d.c.i.ð
elec.li.vj.ad fi.⁊ nõnter ꝓbat ille tex.ꝙ de iure
canonico nõ habẽt locũ pᷣdicte pene legales: nã
ibi pro pᷣſumpta calũnia imponitur alia pena:
⁊ in certo caſu tm.ſ.cũ quis deficit in ꝓbando
qð obijcit in ꝑſonã electi. Aut quis põt ↄuinci
de calũnia ex ꝑſpicuis ↄiecturis ſeu indicijs: uł
ꝙ cã ↄtemptus appellauerit:⁊ tunc puniri debʒz
de iure canonico pena tamen aꝛbitraria:ad hoc
c. cum parati. jJ. e. ̃m unum intellectum. NMam
calũnie delictum non debet remanere impunitũ
etiam de iure canonico ⁊.j. de calũ. per toiũ ſʒ
de iure ciuili ſerua leges.S. allegatas:⁊ hoc nõ.
quia non habes alibi hunc paſſum ita plene diſ
cuſſum. ¶Mota ſecundo ꝙ non ex qualibet
contrauentione canonis incurrit quis mortale
uel ſaltem ſit pena depoſitionis afficiendus.
Maun iſte abbas remere ⁊ ſic contra ius appel
lauit:nec tamen fuit remotus ab abbatia uel tã
quam pro mortali puniendus: ⁊ ſic limita glo.iĩ
c.generali ð elec.li.vj.⁊ nide quod ciaca h̊ dixi
