ut euitent ꝑinꝛium: æ ut ꝓbẽt dumõ i aliquibus
eoꝝ remaneat integra ꝓbatio iuỹ ea ꝗ plene di
xi i. c. cum tu. S. e. Et nide ꝙ nõ ſpe.i ti. eoð. F.
iã de intꝛ0 gatorijs V. qd ſi nnꝰ: 2. V. idẽ de ipe
7. V. ſequentibus: ? dic ut ibi de mã buius glo.
Fo itelligit glo. de tpe.i.ex mã tpᷣis: utputa qꝛ eſt
tardus iĩ deponẽdo: ? iʒ hec expoſitio nõ ↄuẽeiat
lie ẽ tamẽ nera i ſe. æ nide bonã glo.v.q.v. J.
nlt. ꝗᷓ diẽ ꝙ teſtis repentine loques vr̃ mendax.
moroſus vo dubiꝰ. eliget ergo mediũ.l.di:pon
derer. Quero qꝛ tex. mãdat ipedientes teſtes
cõpeſci qͥd ſi ð féo ipedimeiũ ceſſare non poteſt
rñdet gl.i nerbo cõpellas ꝙ dʒ teſtis hꝛi pꝛo ꝓ
ducto:qꝛ pſũit᷑ ꝑs faciat nel ↄſentiat ⁊c.nõ.
bene glo. in ↄriũ oppõit ð.c.qꝛ pᷣſulat n ſoluit
ibi. n. ↄſãguinei cuinſdã pᷣſbiteri ↄtẽplariõe ipiꝰ
eꝛueꝛũt occulos adueꝛſarij ſui nec fẽm illoꝝ ipu
tat̃ pſbyteꝛo: ex qſine ipſi. ſilio fecert. Hoſtiẽ.
diẽ ꝙ ſi pncipał l ali eo madãte bᷣ faciat hr teſtiſ
ꝓ ꝓducto ar.ff.ſi qs cau.l.ij. .ſirĩ mõ. Ideʒ ſi
faciat ꝑ aliũ amicũ pncipale ipo pꝛicipali tacẽte
2 diſſimłante:aꝛg..de ſimo.ſic nobis ⁊.c.a no
bis:ſecꝰſi h fiat ab inimico uł ab amico ipᷣo ſine

Eam cauſam.

poſſediſſe rem ſuꝑ ꝗᷓ inqetor ł me poſſediſſe ſen

frande pdicẽte:ut ibi:⁊? ĩ.d.c.qꝛ pᷣſulatꝰ.ff.ex ͥᷣ.
cau.i poſſ.e.l.i.O. pel.æ qð nõ.j.eo.ↄſtitutus el
i. idẽ i effectu tener Cy. pꝰ Ricar. ma. in. l. ꝓni
dẽdũ. C. de poſtn. alle. C. de proba.l.ſi ð poſſeſ
ſiõe.un dicit ꝙ ſi alis mibi ſubirahit probati
ones teſtes corrũpendo nel cũ eis hac de cã ini
micitias phẽdo caʒ ꝑdit. ff. de iure fil. l. iij. F. i.
2.. E. ↄſtitutꝰ z.c.itimauit qð ẽ notãdũ:qꝛ uult
ur non ſolũ teſtis hẽat ꝓ ꝓducto:ſi ẽt dʒ ꝑdere
cam. Sʒ hoc facit. c. perueéit.j. de teſti. cogen.
Vbi nõ puũit i amiſſione cae ⁊.c.ↄſtitutꝰ.j.e.ubi
erordinarie pũit᷑ donec ceſſaueꝛit ĩpedimentuʒ.
Ego dicere ſic ꝙ aut ipedimetũ ſen frans inter
nenit ĩ cã ciuili aui criminali:pꝰ caſu ſiue qͥs ipe
diat ꝑ ſe ſiue preſũptiue ꝑ aliũ dʒ teſtis hr̃i pro
ꝓducto: ut nõ. h gl. i.c.ꝑuẽit.facit qðᷣ nõ.i.c.
ſiquis de clericis.xii.q.ij.⁊.c. fi.ð iureiur.⁊ põt
exordiarie pũiri i qiũ eludit ⁊ ↄtẽnit iudiciſ au
ctoritaté:ar.i.c.accedẽs.el.i.ut lit.nõ ↄteſ.⁊ ſic
põt intelligi.d. c. ꝑuenit.=.l.ꝓuidẽdũ pᷣall.unde
dicit phi.i. d. c. pueit ꝙ ſubtrabedo alteri copiã
ꝓbatois nõ pdit eoipſo cãʒz ſi hʒ bonã caʒ: ⁊ cũ
illo dẽo rraſit ibi Jo. an. z plus ſeiit ibi vi. ſ. ꝙ
no ex toto tał teſtis dʒ hꝛi ꝓ ꝓducto. vñ dic ꝙ
ſi unus òᷣ ſuis teſtibus impedi ur ⁊ alius ꝓducit
non ſufficit ille teſtis ſolus ad obtinẽduʒ: ſʒ for
te tũc deffereꝛeĩ ſibi iuramẽtũ ar.c.ex ĩſinuatioõe
de ꝓcu. qð ſatis plʒʒ nec ex pᷣſũptõe facili iudiceĩt
5 aliquẽ. fFo caſu.ſ.in cã criali crialr mota ul ci
nilit dico ꝙ aut quis ipedit ꝑ ſe uel ꝑ aliũ: ⁊ H
ceriũ eſt æ doᷣm ut i ꝓxio mebꝛo ꝑ tex.⁊ glo.in
.d. c. ꝑuenit. Aut ipedimẽtũ pᷣſiat᷑ ꝑ aliũ 2 Hililꝛ
pſumit̃᷑ ꝑtẽ dare oꝑã nel ↄſentiꝛe ⁊ puũiet ꝑs ex
oꝛdiarie. n. n. d; b?i ꝓ ꝓducto ne iĩ crie ꝓcedat᷑
ex pᷣſũptiõe cũ debẽt eẽ ꝓbatiões luce clarioꝛes
ij. q. viij. ſciãt cũcii:⁊ ſic itelligo.d. c. ↄſtituius.
SDed an ex facto amici nel cõſanguinei pſumat
ↄſẽſus ꝑtis dictũ.c.ↄſlitutꝰ facit qð ſic:ſʒ ĩ Sꝛiũ
c. c. qꝛ pſulatꝰ palł.ad qð nõ uẽ bn rnſũ ꝑ Ho.
nã nõ apparet ꝙ ibi pᷣſbꝛ Zdixerit uel ↄſenſerit
dicerẽ ſic ꝙ aut deliciũ cõmiſſũ ꝑ cõſanguineos
uel amicoſ ↄtẽplatõe ꝑtis ẽ momtaneũ ut homi
cidiũ uel nulneratio 2 nõ pſumit᷑ contra pꝑreʒ ſal
tẽ ut ex hac ſola pᷣſũptiõe puniat᷑ ꝑs: ſʒ oportet
ꝙ alia indicia urgẽtia cõcurrt: ? ſic ĩtelligo.d.
c.quia pꝛeſulatus: ⁊? facit qð legi.⁊ nõ.in.c.pe
trus. de homici/Aut delictum eſt ſucceſſiuum:
ſeu habet cauſam permanentem:⁊ tunc preſumi
tur contra partẽ ꝙ fiat de eius uolũtate exquo
non ꝓhibetur: quoniam cum fiat eius contepla
tione preſumendum eſt ꝙ eo probibente ceſſa
ret impedimentum nel delictum:⁊ in eo caſu in
telligo. d.c.conſtitutus.non enim caꝛet ſcrupn
lo ſocietatis occulte:qui cum poteſt manifeſto
facinori deſinit obuiare de ſen. ex. dilecto.li.vVj.
poterit tamen per aliquas coniectuꝛas hanc pꝛe
ſumptionem elideꝛe:ar.c. ſicur z.c.nobis de ſi
mo.cum glo.i.d.c.conſtitutus. Et hec nõ quia
ſũt quotidiana z per alios nõ bñ diſcuſſa. Gl.
pe. nõbiliter ſentit teſtiũ quãtitatem moderandã
i

ſecnndum qualitatem æ magnitudinem canſe et
idem Inno. æ communiter doc. unde Uincen.
reprebendit dicentes hunc numerum quadra
genarimn teſtium ordinarium a iure ſtatutum
cuiliber producendi teſteſ.dicit eniʒ ꝙ niſi iudðx
moderetur poteſt producer̃ quot nult poſt mo
derationem uero quos melius ſcire cꝛedit:uið
ĩ ſpe.e.ti..reſtat in fine:?æ quod ſupra dixi de
hoc. pp.contra fi.c.uidetur enim ꝙ teſteſ
al. producti debeant compurari in numero ali
orum cum atteſtationes faciant fidem in eadem
cauſa:ut in.c.fi.de proba. Sol.gl.fi.dupliciter
ſed perſeuerat in pꝛima ſolutione ſcilicet ꝙ tex.
iſte debet intelligi ſecundum diſtinctionem. c.
pꝛeſentata.j. eo. foꝛte enim m Jo. an.?æ Uicẽ.
iſte epiſcopus ⁊ abbas fuerunt arbitri.uel ſi fne
rũt delegati duo pꝛoceſſerũt ſine tertio uel alt᷑
eoꝝ fuerat recuſatus:⁊ ſic atteſtationes de iure
non ualebãt merito requirebatur hic cõſenſus
partium ⁊ tenendo ꝙ; atteſtariões erant hic mil
le ex aliquo defectu quod ſatis innuit litteꝛa.col
ligit Inno.dictum notabile æ multũ allega bile
ꝙ atteſtationes que non nalent ratificant ꝑ cõ
ſenſum partiũ:⁊ facit.c.inis.j.eo.ſecus dicit in
indicata.lit.cont. ⁊ alijs que ſunt de ſubſtanria
iudicioꝛum:qꝛ illa non poſſunt ratificari:ut nõ.
in.c.pꝛudẽtiã de offi.dele.lʒ.n.ſm eũ talis rece
ptio teſtiũ nõ naleat:ti neutra pars põt ↄodiceꝛe
obſtante ſibi exceptiõe pacti:dico in ꝙ Iʒ parteſ
non poſſint ratificare acta nulla que ſunt ðᷣ ſub
ſtantia iudicij ſi tamen dubitabitur an talia acta
interuenerit ſtat᷑ cõfeſſioni partiũ:ut eſt tex. nõ.
in.c.fi.de pꝛoba.⁊ ibi dixi:⁊ pꝛo pꝛio dicto fac
.c.ſequẽſ do. An.dat aliã lec. ad fi. c. ut ĩtelliga
tur de atteſtationibus a ſuo iudice receptis ſed
nondum publicatis que nõ facinnt fide coram
alijs iudicibus niſi partes cõſẽſerit:ut bic: ſʒ in
atteſtationibus publicatis procedit Zrium: licet
alind ſenſerit Har. in.l. ij. ff. indi. ſol. in ðᷣ h ni
de qð plene dixi in.c.cauſam.S. eo.⁊ plus placʒ
mihi pꝛecedẽs ĩtellectus ⁊ ſentit Jo. an. ſuꝑ tex.
in uer.clanſe qui ſupplet maxie per.c. pnitata.j.
eo. Glo. in ſequẽti parte in ner.ſʒ quid: querit
quid ſi teſtis o iductus ↄriũ eiꝰ qð pꝛiꝰdixit:⁊
rnidet ut patet in ea quam glo.nõ.⁊ de hac ma
teria nide glo.in.c.ſequẽti.⁊ in.c.cũ canſam.j.
eo.⁊ in.c.cũ tua.⁊ per ſpe.eo.ti.ꝭ..i.ner.quid ſi
idem teſtis z ſequẽti.facit glo.ij.in cle.teſtibus.
eo.ti.tu nide quod plene dixi in.c. per tuas. de
pꝛoba.⁊ dic ut ibi. ltimo extra gl.quia pa
pa cõmiſit dic extꝛa curiã recepttonẽ teſtium uo
lens in hoc pꝛoſpicere ⁊ patere laboꝛibꝰ partiũ
in ꝓducẽdo teſtes ad curiã. nero an iudex
inferioꝛ poſſit teſtes ad ſuã pntiã aduocare: aut
debeat cõmitter̃ ſicut facit hic papa. Ego ultꝛa
alios ſic diſtinguo: ꝙ aut canſa eſt criminoſa et
non debet fieꝛi cõmiſſio:quia in tali cauſa teſtes
ſunt in preſentia indicis expibẽdi æ examinandi
ut cum res exegerit toꝛmẽtis ſubijciãt᷑ ut ĩ ant᷑.
apud eloquentiſſimum. E. de fi.inſtru. æ in aut᷑.

Ge teſtibns.

eo. S. æ quoniam.nõ glo.in cle. una de offi. öle.
2 in.c.at ſi cleꝛici de iudi.æ puto ꝙ in hac canſa
eiiam de extꝛa prouinciam ſũt enocãdi per iuꝛa
ſupeꝛius allegata:licet Jo. an. pꝰ Jo. monachi
nideatur ſentiꝛe ꝙ etiã in criminali n ſint enocõ
di de extra prouinciam peꝛ.l.iij.ff.eo.? hͥ ponit
in.c.ꝛomana.S.contꝛabentes ð fo.compe.li.vj.
Sed ego illam.l.reſtringo ad cãs ciuiles æ pꝛo
hoc glo.nõ.in.c.teſtes.iij.q.ix.que dicit ꝙ in
cã criminali ſemper teſtes debẽt eẽ pnñtes:ſed in
canſa cinili debet ſeruari conſueindo regionis:
2 allegat palł.l.iij.⁊ ſic ſentit ꝙ tantũ loquit᷑ in
cinili æ glo. nideiur aperta relata ad tex.i.c.con
ſtiturꝰ de fideinſ.in.v.tꝛanſmittes æ cõꝑeri ideʒ
ſentire Cy. in dicta aut. apud eloquentiſſimum
ubi dicit ꝙ nullo modo debet iudex committeꝛe
receptionem teſtiũ in cã cꝛiali.etiam ſi index loci
ubi ſunt teſtes nolit mitteꝛe ad locum ubi ſunt
teſtes.refert tamen quo ad hoc ultimum alios
tenere contrarium:tamẽ poſſet limitari hoc mẽ
bꝛum ſecundum ea que habent᷑ in. c.ij. de iudi.
li. V. Aur cauſa eſt ciuilis:⁊ tũc ſtadũ ẽ ↄſuetu
dini ð quo loco ſint uocandi:ut eſt tex.i.d.l.iij.
unde reuocari poſſũt ubicunqʒ ſint ſi h̊ foneat
conſueiundo quod etiã nõ.glo.i.l.ſed ſi quis ex
ſignatoribus.ff. quemadmo.teſta.aꝑi.⁊ in.d.c.
teſtes. Si neꝛo in hoc nulla eſt conſuetudo tunc
ſi ſunt alteriusg pronincie non ſunt inuiti enuocaã
di:quia nõ ſine magna captiõe a rebꝰnoſſris ꝛe
nocamur:ut in pal.l.ſed ſi quis:iuncta dca.l.iij.
ſed tũc iudex cõmittet examiationẽ:ut i iuribus
pallegatis.⁊ facit.c.conſtitutus de fideiuſ.⁊=.c.ꝑ
nenit eo.ti.? h̊. Si uero ſunt eiuſdẽ prouincie
eſt ĩ facultate iudicis an inuitus faciat coram ſe
teſtes exhiberi per.l.ſi quãdo.C. eo.An cõmit
tit in loco ipſorũ examiationẽ.nam ꝑꝑ ſuſpicio
nẽ ipſorũ teſtium uel magnitudineʒ cae dʒ ipſos
coram ſe nocare:ut preſentia ſua illos terreat ⁊=
ſic intellige. F. illud in aut᷑.de fu.ſeu ipſoruʒ fu.
als põt committere:ut in aut᷑.eo..⁊ quoniam
æ.l.iudices. C. de fi.inſtru.? ꝙ hoc caſu ſit in
facultate iudicis tenet accur.iĩ pal..⁊ quoniam
2 archi.in.c.ij.eo.ti.li.vj.ad egꝛegias tamen ꝑ
ſonas debet mitteꝛe:nt ipſoꝛum dicta ꝛecipiant
nt in ant᷑.e.ꝗO.quoniã ⁊ i.l.ad ꝑſonas.ff.de iut
iur. dic de his:ut dixi in.c.ſi qui teſtium. S. e. et
hoc in cinilibus. In crialibus vo debẽt neniꝛe
ad pꝛeſentiam iudicis ꝑ iura ſupeꝛius allegata
qð tenet o.an.in pᷣallegato.c.ij.eo.ti.li.vVj.al
legat prealł.c.teſtes:⁊ hoc nõ.de mulieribus et
monialibus etiaʒ in cauſis crialibus tene quod
hẽ in. c.mulieꝛes de iudi.li.vj. ¶ Adnerte iñ
limitatione predictornʒ. nam quod.S.dixi diſtin
guẽdũ an ſint eiuſdẽ pꝛouincie.bodie non nẽ ꝓ
cedẽ cum ſingule ciuitates habent ſua regimina
ſicut olim ſingnle ꝓuincie.uñ hodie ſatis eſt ꝙ;
ſint diuerſe cinitates:ut non poſſint rrabi ad
agliam cinitatem: ut in ſimili nõ. glo. ſingulaꝛis
in.l.fi. E. de preſcrip.x.nel.xx.ãnoꝝ ſoper Hbo
ꝓnicia =? fac pal.l.ex ſignatoribꝰ:iudex iñ ni dʒ

at a nadi
Miſcnip Aandiun NA

Uls:
c 6 w
ttnand Smon
Antzſin inz Antain
ta tiſhnmoftinon cin uid i
tlrſtnri dſir u in⸗
Nihrimenmietm int sſ
onpinoninn eſis thnn
piunuitfi hiimnr
Nöneäenenmadis u
——
icehim rni
Narncatotnindetre egu
nitliimin h
unmipinki 7
ttainpcie
aie ſlnrin
hgigen
iatutituti aend
umtiriir i us
elinifelſi ſhltſetr
icai⸗ e⸗ h Mi;
Ebelg⸗ . firn
nimſhb ieirn⸗ eſ
Kirnne iſoß a

erbi,

Wdt

in
1ronig ,, Athtiſe⸗
.co ſ

4
„
N

lesdn,.

dcn Ur wenntimrc,n
anamba 4 ſünanluſzſn
ſgnworin mcan ghilitſee
Hõ
ets awijarmbh nimmn
lr Mi mumimur, Ariniau
Ami ſirnpuepiii iſiſtvt
amm ul, iil us inon /,
ur cinint rmideiiinbus
Aumns:tſacte Cofiiunsdefel tn
Wa ntb. Gucro ſn endi rorince⸗
iſamlute dics n imims uta Rranſe
Vsabbenider .aiclidd C e Vn
n ooihſotienniatone vam Mliſhcin
oi iumda mgintnez r diſ⸗
gmm ſevoeneRadnin taiſs erreuns
rhck Hind ni inſc oluſt
IsFacnmingent in 4 Ku
11 mhies Cde Kifima datl nl
ſmimmplisna u l ſ tan
t achiin ci coti Aanhn

ſonus debe illtren ppouum den rupu

1ti Ad gons fdel
moni ei A ns den
jincKco ſftum
bus d0 dedilin

eẽ facilis ĩ ↄmietẽdo hꝰi examinationẽ: cũ tota
nis qõis oↄſiſtat ĩ ꝓbationibꝰ:⁊ ſic eligit ↄminẽ
nõ dʒ h̊ iniũgere ſoli notario maxie ſimplici ſed
ꝑſonis diſcreiis maxie eccłaſticis.S.e.ſiqui ⁊ de
conſangui.⁊ affi.c.i.ſʒ Inno.⁊ Moſti.j.e.ti.i.
.c.ij.li.vVi.hodie tñ ut abijciat a ſe hoc onꝰde fa
cili:ut plurimũ ↄmittũt quos redarguit Hoſti:
ubi ſupra:⁊ ad idẽ dixit h Moſti. ut ſoli tabelli
oni nõ cõmittat:lʒ ʒ eũ nideat᷑ õdicẽ.j.ti.i.c.i.
ubi de h:ſyp ego dico ꝙ h̊ ſoli notario ↄmitteꝛe
põt:ad boc allego bonũ tex.i.c.mulieres de iu
di.li.vVi..n.ponat caſũ ſpalẽ ĩ ↄmiſſiõe non m̃
i ↄmittẽdo notario ſoli:qꝛ eadẽ ẽ rõ ĩ alijs caiſ
2z maior ⁊ nide ꝙ ſcripſi i.c.qm S.S.de ꝓbat.
ſi ãt ſolꝰnotariꝰ fuit ĩ exeamiariõe teſtis ꝙ poſtea
teſtis dicat alið dixi ꝙ; ꝑ nõriũ fuerit ſcriptum:
nũqd ſit potiꝰ cꝛedendum ĩiſtzo tabelliõis ſiue te
ſtibꝰ? pñtia iudicis q; teſti negãti. Spe.hanc q̃
ſtionẽ ponit eo.ti.F.i.v.ſj pone:⁊ tãdẽ ðtmiat
ꝙ de facto credit᷑ tabellioni:lʒ de iure ſecꝰ nide
atur:ſʒ ſi iudex fuit pns:tũc crederet᷑ ẽt de iure
inſt:o ſᷣm eũ:dicit tñ ꝙ ſi teſtis accuſaꝛet᷑ de fal
ſo: ⁊ ipſe negaret ſe ſic dixiſſe.nt nõriꝰ ſcripſit ñ
credẽtur tabelliõis iſtrumto:qꝛ i crimiali reqᷣꝛũ
tur ꝓbationes luce clariores.C. de proba.il.ſci
ant cũcii ꝙ ẽ nõndũ:⁊ uide ꝙ ſcripſi in.c.ſicut
.S. eo. ? ad pᷣmũ dẽm ut cꝛedat᷑ nõꝛio nide ꝙ. le.
2z nõ.j.de reſcrip.ad audiẽtiam. Mi. ab.

Eniens Caſus : Abi nariatur

modꝰagendi publicatis
tteſtationibꝰſuꝑ eode capitulo teſtes
ꝓducere lʒ:uel ſũma latius ſic. (Aireſtarönes
ꝛecepte ĩ ſũmario fidẽ non faciũt i plenaꝛio indi
cio ⁊ illaꝝ publicatiõe ñ obſtãte. Idẽ nel alij te
ſtes ſuper eiſdem capitulis recipi pñt:⁊æ tres ſũt
ptes.pᷣma ponit ordinem ꝓceſſus ⁊ diſputatio
nem ptiũ ſuper receptiõe teſtiũ. In ba papa int᷑
Mi pᷣmo executiõem ſnie ꝑ ꝑtes fcaʒ n nitia
ri:non eſt ergo de bis q uno ↄtextu expediꝛi de
bẽt:ut electio ⁊ teſtin de elec.qꝛ ꝓpt᷑ ⁊.c.cuʒ pꝰ
petitã 2. C. de teſta.cũ antichas. M. fo kti
us ↄparens pꝛo ſuo itereſſe põt ꝓſeq appellatõ
nem a reo int᷑poſitã:⁊ hoc colligit itelligẽdo ꝙ
iſte perrꝰ uellet ꝓſeqꝗͥ appellationẽ iterpoſitam a
capitnlo ꝙ latis colligit᷑ ex eo qꝛ fuit lis poſtmo
dũ ↄteſtata ſuꝑ ſnia lata int᷑ capitulũ æ archidia
conũ actorẽ dẽm m ẽ ueꝝ ĩ ſe ⁊ ꝓbari uidet᷑ in
.l. a ſñia ĩ fi.?.l.ſi ꝓ luſorio.ff. de appel.nõ. In
no. i. c. cũ ſuꝑ de re iud. ?æ Mar.i dictis iuribꝰ⸗
de h̊ aliqd. ᷓ. 6. ttio ꝙ tti? compaꝛens pꝛo
ſuo itereſſe põt ipedire ne ſnia lata ↄ reũ manðᷣ
tur exeentioni eũ ſuo piudicio:ↄcordat dictum
.c. cũ ſuper ⁊.l.litia.ff.ſo.ma. dʒ tñ icõtineti de
ſuo itereſſe doccꝛe:et ð hoc latiꝰ.j. ¶ Hõ.qꝙ eẽt
ĩ bnficialibꝰ nõ aamittit qͥs ad impediedũ execu
lionẽ ſũie:niſi ſua intſit ſpalit᷑:⁊ de tali iteẽ pᷣus
fidẽ faciat ĩ cõtinẽti:qͥd ãt reſpecin faculiatis ex
cipiẽdi ↄ petẽcẽ ↄfirmatõeʒ electiõis ł ↄſecratio

¶Neniens:

nis an debeat ptẽdẽ ſpãle itereſſe:an vbo admit
tat᷑ quilibʒ ð ꝑpło:uide Inn.æ alios ĩ.c.ſuꝑbis
J. de accu. õ. ꝙ ꝑtes pñt cõi ↄſẽſu appꝛe
bare atteſtatões ꝓductas ĩ alia cã.æ ad aliũ effo
ciũ ↄcor.S.c.ꝓxi.in fi.nec miꝝ cũ poſſint cõue
nire de ceria ſñia ferẽda ut.l.ſi ↄuenerit.ff.ð re
iudi.⁊ remitteꝛe inꝛamẽtũ teſtibꝰ.j.eo.inis:iſta
eni q̃ nõ ſũt ſubãlia iudicij æ q meꝛe ↄceꝛnunt ꝑ
tiũ ↄmodũ pnt a ꝑtibus remitti. 16 ubi
atteſtatiões publicate fidẽ nõ faciũt ĩ cã:quia re
cepte ĩ cã ſũmaria uł ex alia cã legitia pni teſtes
de nono recipi ſuꝑ eiſdẽ capitul publicatõe non
aaerte limita.c.fr̃nitatis ⁊ ſilia iura.S.eo.
õ ex eo ꝙ ꝓcuratoꝛes capitli ꝓpõebant il
lã ſñtã nõ ðbẽ exeq̃ tãq; latã pꝰ appellationẽ ab
intlocutoria:ꝙ ſnia diffinitia lata pꝰappellarõeʒ
ab iterlocutoria et ea pendete ñ ẽ exequẽda:qꝛ
pẽdet eiꝰ naliditas ab euetu iterlocutorie:ſi.n.
tenuit appellatio ab interlocutoria ni ualuit diffi
nitia:qꝛ lata a iudice cuius iuriſditio erat ſuſpe
ſa ð appel.ſi a ind.⁊.c.ñ ſolũ li.Vi.?⁊ ꝓbat᷑ aꝑte
ꝑ locũ a ſpãli ĩ cle.i.de re.iudi.nã ibi põit᷑ ſpale
cũ txes ſñie diffinitiue late ſint õ aliquẽ:cautuʒ
tñ ẽ ꝙ appellãs ab iterlocutoria appellet iteruʒ
a diffinitia:⁊ poterit ꝓſeqꝗᷓ quã nolet iuſta ea que
hnt᷑ ? nõii cle.i.de do.⁊ cõtu.et ꝑ h̊ ẽ expedita
gl. ij. CM ibi ñ facile ꝙ ea qᷓ agũt ĩ capło pnt
ꝑ alios foꝛiſecos ꝓbari:lʒ ꝓbatio ñ cõtigit de
facili qa: ꝛaꝛo admitiũt extranei:ſi tñ admitteꝛet
poſſz ꝑ illos ꝓbari:qð qʒ Jo.an.b:⁊ facit.c.ut
inſta ð offi.or.æ qð nõ.i.c.qꝛ ꝑꝑ ð elec.⁊ de cã
pofſ. æ ꝓprie.cũ eccłia ſutrina. ¶ M. ulio qꝙ;
excõicati nõ admittunt᷑ ad teſtioniũ q;tũcũqʒ di
cant excõicatõeʒ nullã niſi pus abſolnãt ad can
telã uł ꝓbet illã excõicatõeʒ nullã ð offi.dele.cũ
ↄtingat 2.c.unenerabilibꝰ ꝓpe fi.de ſen.ex.li.Vj.
Auero pᷣmo qre ꝓcur̃es capituli nõ fuerũt
admiſſi:gl.iij.rndet qꝛ dicebat᷑ eos fuiſſe ↄſtitu
tos a canonicis excõicatis ut colligit᷑ ex fine le
hãc rõeʒ ipugnat Inn. ? cõiteꝛ doc.qꝛ excõicati
pñt ſe ðfẽdẽ maxie ꝑ alios ut i.c.cũ int᷑ ð excep.
2z. c.ĩtelleximꝰðᷣ iudi.foꝝe ẽt opponebat᷑ ſʒ doc.
ꝙ iſti ꝓcuratores erãt excõicati ut in.c.poſt ceſ
ſionẽ de proba.uel illegitime conſtuuti nel non
faciebãt fidẽ de mandato nec canebant uel quid
ſimile:nel non eſt ius cuʒ de hoc nõ diſputet bic
principaliter: Glo.iiij.colligit ꝙ ſnia lata inter
te et me non eſt executioni mandãda:ubi ius al
teriꝰ ledit. Aduerte qꝛ nunc expediaʒ aliqua
pulchra dicta Inn. aliquibus addictis et decla
rabitur pro maiori ꝑte intellectus huius.c.
Ooppo.õ bhanc glo. et tex.de.c.cũ ſupeꝛ.jʒ.ð re
indi.ubi tertins comparẽes pro ſuo intereſſe nõ
impedit executioneʒ ſnie:niſi pꝛobet ſe legitimo
tpᷣe a ſñia lata ↄ renʒ appellaſſe æ appellationeʒ
debito ipᷣe pꝛoſecuium. So.diſtingue ſic quan
doqʒ tertius appellat pro ſuo intereſſe a ſñia la
ta cõtra reũ:⁊ ſic põt appellationeʒ ꝓſequendo
impediꝛe executionem ſententie:et eſt de boc ca
ſus in.d.c.cuʒ ſuper.naʒ ꝓ inteſſe ſuo poõr quis

appellare a ſñia lata Sᷣ aliũ ut ibi ⁊2 i.l.a ſnia ⁊ ĩ
.l.ſi ꝑluſo io.ff. de appel. æ uꝛobiqʒ ꝑ. Har. et
ꝑ Inno. i. d.c. cũ ſuꝑ.Nñzʒ terii nõ appellat ſʒ
uult pꝛoſequi appellationẽ per reũ iterpoſuã:et
põt ut ẽ caſus hic ſm unũ ĩtellectũ:? ꝓbat᷑ ĩ di
ctis legibꝰ.æ nõ. Inno.⁊ bar.iĩ iuribꝰ ꝓxime al
legatis. Qnʒ reꝰ pꝛicipał nõ appellat nec põt ap
pellare ex aliqua cã: nec tũc põt ille tertiꝰq pᷣten
dit ius ĩ cã illa: æ tũc ſi ſciebat cãm illã agi z ñ
appellauit ñ audit nolẽs ĩipedire executõeʒ ſnie:
2 iſte ẽ caſus i.d.c.cũ ſup ¶ An ãt fecerit ſibi p
iudiciũ in totũ ex ſua racituꝛnitate: ita ut et ſuꝑ
ꝓpꝛietate de ceiero ñ audiat:dic plene ut ibi di
cet᷑. Si ergo iſte petrꝰ ſciuiſſet æ nõ appellaſſet:
nec appellatione a capitulo iterpoſuã ꝓſecutus
fuiſſʒ n ipediniſſet executionẽ ſnie ꝑ.d.c.cũ ſuꝑ
qð nõ. Mar. in.d.l.ſi ꝑluſoꝛio.vnde intelligunt
doc. hic ꝙ iſte ignorabar ⁊ ẽ neceſſe ſic ĩtelligẽ:
iſte nõ pꝛoſequeret᷑ appellationẽ hic iterpoſitã a
capitulo:⁊ hñt illa appellationẽ pꝛoſequi: nõ eſt
neceſſe pᷣſupponere ignoꝛãtiã:qꝛ ꝑ appellationẽ
ꝛei ſuſpeſa ẽ executio ſnie:⁊æ hãc appellationẽ te⸗
tiꝰ põt ꝓſequi:ut.S.dixi. Qnʒ tertiꝰnõ appellat
neqʒ reꝰ. ſʒ iſte ignoꝛauit cãʒ illã agi:nũc ãt alle
gando itereſſe ſuũ nitit ipedire executionẽ ſnie:
2 dic ꝙ ant fit executio i rebꝰ nõ adindicatis:et
admitrit ad docedũ ð inteꝛeſſe ſuo nt i.l.a diuo
pio. S.ſi ſuꝑ rebꝰ. ff. de re ind. nõ. Inn. in. d. c.
cũ ſuꝑ pꝛope finẽ:qð pꝛocedit ẽt ſi ſciuiſſet cãm
agi irer alios: æ eſt rõ qꝛ nõ agebat de illis rebꝰ
vVnñ nõ ẽ ſibi iputãdũ ſi nõ ↄdixit:ſʒ nũc capiũt
ĩ cãm indicati:ideo ſatis ẽ õdiceꝛ nũc. Qnqʒ re
tetis eiſdẽ terminis petit᷑ executio in rebꝰadiudi
catis ꝑ ſniam: æ tũc capiẽdo dẽa aurea Inno. h
quẽ Mar. ſequit᷑ ĩ.d. F.ſi ſuꝑ rebꝰ. Aut bona
illa ſunt uacãtia: 2 admittit tertiꝰ Zdicẽs ꝓ ſuo
itereſſe:ſi nero bona illa poſſidebãt᷑ ab alio non
vʒ tertiꝰ odiceꝛe ad ipediẽdã executionẽ:ar.i.l.
is a quo.⁊.l.ſe.ff. de rei uendic. ubi hẽiur ꝙ ſi
duo petũt eãdẽ rẽ a tertio:ſnia mãdat᷑ executiõi
pꝛo eo qui pꝛiꝰ obtinnit pᷣſtita cantione reo de
idẽnitate pᷣ aliũ. Er ẽ rõ diuerſitatis im Inno.
iter pꝛimũ caſũ ⁊ fᷣm.nã in pꝛio fieret magnum
piudiciũ. tertio ſi ſñia mãdaret᷑ executiõi: qꝛ fa
ciliꝰ obtinebit bona nacãtia ꝙᷓ; a teꝛtio poſſeſſa:
ſʒ ĩ alio caſu nõ fit ſibi pᷣiudiciũ:qꝛ ita poſſideꝛe
potuerũt ab iſto qui obtinuit ſñiã ſicut ab alio:
qð eſt nalde nõndũ. Sed ego ꝑ hãc rõnẽ puto

ꝙ nbi petẽs executionẽ eſſʒ longe durioꝛis ↄdi:

tõis qᷓ; poſſidens:qꝙ iũc poſſit tertiꝰ ipediꝛe exe
cutionẽ cũ poſſit pᷣtendere pᷣiudiciũ in habendo
durioꝛẽ aduerſariũ:ar.bonũ in.c.piſanis de re
ſti. ſpo.niſi forte poſſit ſubneniri remedio cauti
onis:ar.i.d.l.is a quo.Et nõ.ꝙ remediũ illinſ
.l.bʒ locũ ẽt iĩ biificialibꝰ: ut nõ. Inno. ⁊æ Jo.
an. i. c. i. de cõceſ. pben. li. vi.? Inn.in.c.cũ ſuꝑ
de cã poſ.⁊ pꝛopꝛie.⁊ h̊ nõ.dic ergo ꝙ de cana
tus hic nacabat. An ãt iſte terti poſſit producẽ
teſtes ſuꝑ eiſdẽ capimulis publicatis atteſtatõibꝰ.
Inao.in.c.cum ſuꝑ pᷣal.dicit ꝙ non ſi nult pro

ſequi cãm ab alio inchoatã: qꝛ dʒ ꝓſequi in teꝛ

minis ſuis:ſecus ubi de nono nellet oĩa incipeꝛ
2 priora acta ſibi non pᷣiudicarent: utputa quia
ignorabat cãʒ agi:ſj Haꝛ. in. d.l.ſi ꝑpluſorio tʒ
ſimpł: oppoſitũ:qꝛ ſicut non pᷣiudicant ſibi acta
ignoꝛanti ita nec publicatio:æ hoc dẽm mihi plʒ
nt poſſit produceꝛe teſtes de nono ad ſui fauoꝛc
dũtaxat:ar. optimum hic et facit qð nõ.glo.in
.v. ſi ſuſpecta. ff. de inoffi. teſta. Er nide in ſpe.in
ti. de teſta. F. latis utiliter. v. qd ſi a ſnia 2 Inn.
in. c. ueniens de ſpon. Sed aduerte nã predicta
ꝓcedunt i dubio:qñ petitur executio ſnie late ĩ
petitorio. Quid at ſi ſnia fuit lata i poſſeſſorio
recuperande: nũquid tertius compares ꝓ itereſ
ſe ſuo poſſit ipediꝛe reſtitutionẽ in caſibus ĩ qui
bus.. dixi eum debeꝛe andiri. Inno. in. c. ueni
ens.j. de ſpon.ſentit ꝙ nõ:dicit.n.ꝙ ſi uxoꝛ pe
tit reſtiutionem mariti non poteꝛit alia mulieꝛ
prerendens ſe ueram ↄingem comparens ꝓ ſuo
intereſſe impedire reſtitutionem in caſib in qui
bus ſupra dixi: æ ſollet illud dictum Inno. ꝛeſtꝛĩ
gi qn ius teꝛtij. eſt ita connexũ cũ iure ſpoliãtis
qð non põt ſubneniri tentio:quo minus ſubue
niatuꝛ ſpolianti:unde ſicut ſpoliatus non põt al
legare ꝓprietatem ad effectũ impediendi ꝛeſtitu
tionẽ ita nec tertiꝰ. Si.n. nõ eſſet ira connexum
poſſet bene allegar̃ ꝓpꝛietatẽ ad effecinʒ impedi

endi reſtitutionẽ:ita dicũt do.ð ꝛota decif.cliiij.

2 ſequit᷑ do. An.in.c.in liis ðᷣ ꝛeſti.ſpo.⁊ ibi ple
ne dixi. Sʒ hoc dictum mihi n plʒ:qꝛ odiuʒ ſpo
liantis non debet obeſſe teꝛtio qui nõ fuit in cul
pa:⁊ inra cõmunit᷑ excludunt ipſum ſpolianteʒ:
ut non poſſit allegare ꝓpᷣetatẽ ut ĩ. c. frequẽs ð
ꝛeſti.ſpo.li.vi.⁊.i cle.una de cã poſſe.⁊ pꝛope.⁊
i.c.fi.de or.cogni.nbi dixi:⁊ maxie hic efſet ad

mittẽdũ:cũ petit ꝛeſtitutio nxoris q̃ nõ põt ꝛeſti

tui ſine maxio dedecore ⁊ pᷣiudicio ueri mariti:
2 facit ꝓ his aliꝗlit᷑ iſte tex.naʒ iſta dilatio execu
tionis ꝓderat aliq mõ capitło:qð ↄdicebat iſti
archidiacono: æ nihilominꝰfanoꝛe teꝛtij differt
executio. Ad idẽ dʒ.c.cũ ſuꝑ:dic g idẽ in pot
ſeſſoꝛio qðᷣ ĩ petitoꝛio. Sʒ nũqd iſte iius poſſit
ius ſuũ ꝓponẽ coꝛaʒ delegato. Inno.in pᷣal.c.
nenies ꝙ ſic. ſʒ alit ñ ſit eiꝰiudex ⁊ h̊ ꝛõe ↄnexi
tatis inꝛis ſibi Omiſſi.aꝛ.ff. de qbꝰꝛe.ad eũ.ind.
ea.pꝑ totũ:⁊ h̊ nõ ꝓ extẽeſiõe.c.p.⁊.g.de offi.de
le. An. at iſte tti cõparẽs ſit pferẽdꝰei qͥ pᷣncipa
lit̃ agebat. ide Inno.i. d.c. neniẽs pleniꝰper
Har.i.d.l.ſi pluſorio:⁊ collige ex nõ.i.c.cũ ſu
peꝛ ⁊.c.pe.ð ꝛe iudi. Nũc reſtat qre q̃it᷑ proba
bit iſte ttiꝰſuũ itereſſe ad effectũ ut admittat᷑ ad
odicẽdũ. So:diẽ̃ Inno. ſufficẽ ꝗꝙ ꝓbet ſe elec
tũ:ñ.n.reqrit᷑ nt ꝓbet ſe canonice electũ:qð bñ
nõbis:et ẽ rõ:qꝛ hec cã ẽ ſũmaꝛia:n.n.agituꝛ ðᷣ
torali pᷣiudiꝰ:ſʒ ſolũ nt admittat᷑ ad õdicẽdũ ad
effectũ ipediẽdi executionẽ:n tũ bᷣ caſu ſufficeꝛet
iuramitũ ꝑtis ut patet h:dic g ꝙ qnʒ cã ſũmaꝛia
eſt nullius nł modici pindicij utpura ut res exhi
beatur:⁊ ſufficit inrameninʒ partis.l.theſanrus
ff. ad exhibẽ. Qnqʒ infert mains pindicinʒ: ut

enanoctioteie
terkanntcltiet
renminge i ond

Prncgino ⸗
Arbrud n
nuli er
ui futiin nn
pln ußſu
Almnaltiddii⸗ 4
icmtuglvi n aim
kaiitittunmmna und
tiy geli i ni u i
ſiſſici ſe⸗ folttimimm 5
gitwumi pfü ingt n
ſpiratkcgciad Ndi di
Keiuantlaget dnulen dan
Dinuuedtn anthemnd
Ppudinatcrmnn Ar)n
aril Arn kuni
GRfennfuminid n dien
Firniiniri giilun
lerammnir gntir
faumne
itolknitte . 4
iapolii euieirf
92 ℳnni ee: NNe.
Gatmitli⸗
ne dbaß e e
air,ien dii⸗
tußſinni z tä
rdehycj. N
llan lnctkneni
leinien in
muli t tie i
PAar icir iſaze⸗
ſditt i A Airutg
lſai⸗ 8
ailn ,ein
ng dcatn
rcünnin noſte

. Ais .

Aans

n olamn nceſn ſolinsſonit
Cgint pnanmn m fni inulinc ntr
ome i m. ölrinmnnn
ſberalyn miniulfim ien/
Mmmitu n ndli,
Emiw hclshhutiat
xan auumm ninif o/
lms wy oeba obiſe teno n ni it ui
ort iorn corunt aclocun ioſon ſolanre:
Enon olt aleze Phenti uicftennisd
Kol. Nticenmndetilede
Aor ogitdidinmnied Han
nuthinci eni uſitnnd orsd Mrfi
iſre nmid dedete ndcn er nin
1tr ,do tiaf eſrai
Gnis denn Nad lrad dcs ii
VdAaCN onin nor .
anmn Nd nade
ono adiellond Gniße ſenig
ſas ſi Moecm te
. gſeheli ii

penics
s ils ibl Inſſan ⸗

ii öperesltßi Ga

. 1
numnhe aitgn
e Hoffiteſt ni

lie tſiſi
Necnr pi 1 ⸗ Aneeti

re feſtimtonaniteaſpi,
ne ſoh
des ndiner ſoleriludofann ut
uuſeſtirn onneni ilur lit⸗
GPdon dor ſuonenin lano. vo nino itu

lgrd Yo nfl
ſteſdetb ven
ecbe ad ch

puta ꝙ differat᷑ executio æ nõ ſufſicit iuramẽtũ:
ſed reqrit̃᷑ alia ꝓbatio pnta teſtiũ ł iſoꝝ nt bic
ſed ñ reqᷣrit ꝙ ſit multũ ſtricta ⁊ necario conclu
dẽs ſʒ tin apparẽs:ꝓ boc ꝙ nõ.in ſpecu.i ti. de
offi. dele. i. F. poſtremo v. ſepnio:et Mar. i. d. F.
ſẽ nẽditõne binc nõbłꝛ dicũt h̊ pe.et abb.et ſeqĩt
Jo. an.ꝙ in iſta ſummaria non admittit᷑ repro
batio teſtium nec reſpeciu ꝑſonaꝝ nec dẽorum
ad ꝙ fac.l.fi. C. de edic.diui.adri.et de ꝛe indi.
cum bertoldꝰer c. ex lis de in inte. reſtit. ¶ Ex
pᷣdẽis nõ.qꝙ ĩ cã ſũmaria ñ fit li.ↄte.x leuioꝛ cxi
git ꝓbatio chanr⸗ nide pleniꝰ de h̊ per
ſpe ĩ loco pᷣl. ltius qrit᷑ dꝛ hic ꝙ in conti
nenti dʒ iſte inteſſe ſuũ ꝓbare.j. tũ ipᷣs debet
boc facẽ diẽ Innoc. relinqndũ arbitrio boni
iudicis:forie ſm cũ nſq; ad octo dies ł plures.
nõ ãt expectabitur ut ꝓducat teſtes de ultra mõ
tes ar. c. Eas ad fi. de reſli.ſpo. Hart.i.l.ſi is a
ꝗ.·ff. nt ĩ poſſ.le.queʒ ſequit᷑ do. An.hic ur̃ uei

le ꝙ generalit᷑ oĩs ſũmaria cognitio qᷓ opponit

executioni debet expediri.j.illud tpᷣs.j.ꝙ expe
diret᷑ ipa executio:ſed mihi hoc non placet: ⁊ ui
detur reprobari bic nã executio hic erat fienda
in re indicata quo caſu ĩ executõe nulla reqrituꝛ
ſũmaꝛia cogninio ut nõ. Inno.in.d.c.cũ ſuꝑ de
re iudi.?æ Har.in.d. F. ſi ſuꝑ rebꝰ:æ iñ opponẽ
ti datũ fuit h ipᷣs ad ꝓucẽdũ ieſtes ⁊ iſtra:dico
ergo ſequendo Inno. q; tpᷣs erit arbitranũ cõ
ſioᷣrata qlirate ? q;nitate cẽ ⁊ itereẽ ꝓbãdi:arg.
i.l.i.ff.de iur.de i.⁊.c.de cãis de offſic.dele.et ꝑ
hec ſit expedita gl. ſequẽſ. ¶ Opp. uidetur ꝙ
ñ debuit ĩqᷣri ab archidiacono an uti nellet illis
atteſtatõibꝰ:qꝛ indiciũ reddit᷑ ĩ iuitũ.l.int᷑ ſtipnu
lãatẽ. S. ſi ſiichũ.ff de v. obl.⁊.c.intelleximꝰ ð in
di. So. gl.ĩ Vpo admiitẽ ꝙ iõ fuit introgatꝰ:qꝛ
n pot᷑at ad h̊ cogi cũ ad ꝓbãdũ alið fuiſſent illi
teſtes iducti: ſed ex ↄſenſu cõi naluiſſent: ideʒ tʒ
Hoſti. m quem patet ꝙ ꝑtes minꝰſufficientibꝰ
ꝓbdanonibus ſe ſubmiuẽ pnt ad h.j.eo.c.ꝓxi.
2 ꝙ ibi nõ. ſed h fac̃.qꝛ ex ꝗꝰ iſte.p.ſubdiaco
nꝰ uſus fuerat iſtis atteſtatõibꝰ in B indicio nõ
pot᷑at ampliꝰpenitẽ:ar.iiij.q.iij.ſi quis teſtibns
.xix. di.ſi romanoꝝ:iñ exquo archidiaconꝰ eꝛat
nunc cõtentus:n poterat iſte.p.reſilire Sol.tri
plex ẽ fim/ Inn. pmo ad hoc. n. ut naleãt in iſto
nei i alio iudicio nõ ſuſficit ↄſenſus nniꝰ ꝑtis ſʒ
abaꝝ ↄſenſum intueniꝛe neceſſe ẽ. ¶ Ntẽ et fo
pot allegari aliqd ex illis atteſtatõnibns:non ut
plene ꝓbẽt ſʒ ad pſũptionẽ faciẽdã. Et nõ. hãc
ſolutionẽ ꝙ atteſtaciones recepte ad unũ finem

faciũt pᷣſũptionẽ: cũ agit̃ ad aliũ finẽ. ¶ Leꝛtio

põt dici ſʒ eũ ꝙ flin dicebat archidiaconꝰqꝛ nũ
ꝙ de illis aliqd allegaueꝛat aꝛchidiaconꝰin hoc
iudicio: Et ex pᷣdẽis põt ſolui ↄrium ꝙ formari
põt de decre.pᷣſentata.j.eo.nbi opiio appꝛobã
di atteſt tiones dat᷑ nõ ꝓducẽti ſʒ ei ð quem fu
eꝛũt ꝓducte.nã dicit Moſt.ꝙ illud loqt qn ſuꝑ
pncipali ⁊ lit.ↄte.fuerũt teſtes ꝓducti hoc ſuꝑ
incideti ⁊? ãte li.ↄte.Et ẽ rõ diuerſitatis ſᷣm euʒ
27 YJo. an. qꝛ pmo caſu mero iure tʒ receptio q

¶ Meniens.

ad ferẽdã difſinitiuã ĩ fo nö. ¶ Irẽ cuʒ pꝛio ꝓ
cederet᷑ ſũmarie lenior ſufficiebat ꝓbatio ꝙᷓ; in
BGncipali. Et ex bis hẽs duas rões:qre aneſtati
ones recepte iĩ ſũmario fidẽ nõ faciunt i pleario
tũ ſi ꝓpt᷑ defectũ lit.t᷑.qᷓ nõ pᷣceſſit has atteſtati
ones:iũ qꝛ nõ fuerũt plene examinate:cũ ageꝛẽt
de modico pindicio:qð nõ. Quaꝛe reuoco ĩ du
biũ quid ſi iſte atteſtatões fuiſſet recepte plẽarie
quo ad modũ ꝓcedẽdi z ſubãm ꝓbatõis:nũqͥd
facerẽt fidẽ i plenario ſeu ĩ alio indicio ubi age
ret᷑ de eadẽ re. Inn.⁊ doc.hoc łʒ apꝑte nõ tãgãt
tm tacite ſẽtiũt ꝙ nõ ꝓpt tertiã rõeʒ:qꝛ ad aliuʒ
finẽ teſtes ibi fuerũt ꝓducii:vñ ſicut ſnia nõ ob
ſtet ſi ad aliũ finẽ agit.l.cũ qᷓrit᷑ cũ.l.ſe.ff. de ex
cep.rei iudi.ita dᷣm ĩ atteſtatiõibꝰ: ꝓ quo facit
.c. iter dilecios v. nec atteſtariones de fi. inſiru.
Sjy Zↄꝛiũ ſẽtit Har.i.l.ij. ff.ui bo. rap.⁊ nið oĩo
qð circa hoc dixi i.c. cãaʒx qͥ.S.eo.⁊ ſacit qð.j.di
cã ſuꝑ locenn. E Spgo⸗ Vr ꝙ nõ oporte
bat iſtuũ.p.litigare ſuꝑ ſnia lata coplin:qꝛ ꝛes ĩ
teꝛ alios acta ⁊c̃. So. glo.in v.quos ꝙ ſuꝑ hoc
erat qõ:an ſnia ſibi pᷣiudicaꝛet.na ſi actio pꝛimo
loco ſibi ↄpeteret et ꝑmiſit aliuʒ agere:fecit ſibi
piudiciũ ſi ſciuit ⁊ nõ ↄdixit ut in.c pe.j.de re
iudi. ¶ Et ex boc dicto glo. nõ. ꝙ ſñia lata cum
electoribꝰ preindicat electo ſi ſcinit ⁊ nõ Spdixit
quaſi electꝰ in h hẽat cãm ab electoꝛibꝰ:⁊æ ius eo
rũ ſit ↄiũciũ ⁊ ↄnexũ:nide tex.cũ gl.nõ.i.c.hoc
quippe.iij.q.vj.et dic nt nõ.in.d.c.pe.⁊.c.cum
ſuꝑ eo.ti.uel dic ⁊ alit᷑:ꝙ cũ iſte.p. ꝓſequeretur
appellationẽ inteꝛpoſitã ꝑ.c.potuit ꝓducẽ ꝓba
tiones ad ꝓbãdã nullitatẽ ſnie uel iniuſtitiaʒ uit
lic ẽt reſpeciu pᷣſũptõis illa ſnia ſibi officiat ar.
.vl. a ſnia. ff. de appel. Iteꝝ eadẽ gl. in v. pterea
opponit:cũ.n.teſtes fuiſſent ̊ recepii ⁊ ðpoſuiſ
ſent tã ſuꝑ ſnia q; ſuꝑ electõe:nõ vᷣbuiſſet alij te
ſies recipi ſuꝑ eiſdẽ articlis iſtoꝝ atteſtatiõibꝰ
publicatis nt.c.ſrnitatis cũ ſi.S.eo. So.glo. ꝙ
ad aliũ finẽ nõ recipiunt᷑:qᷓi dicat tunc ob. publi
catio qñ ad idẽ agit᷑: ⁊ dic ꝙ p agebat̃ ad ꝓbã
dũ ꝙ ſua iteꝛerar ad effẽm nolẽdi ↄdicẽ:nũc vo
agebat᷑ ut res petita adiudicaret᷑: vñ quẽadmo
dũ nõ ob.ſñia cũ ad aliũ finẽ agit᷑ ut.S.dixi for
tiꝰn ob. publicatio. Jẽ diẽ ꝙ cũ h̊ atteſtatiões
recepie ſuꝑ incidẽii fidẽ nõ faceꝛẽt ſuꝑ pᷣncipali:
duꝝ eẽt dicẽ ꝙ teſtes idem nel alij non poſſent ĩ
duci cũ non ſit cã ſine ꝓbationibus ꝛelinqueda
Sed ultimo gloſ.iſta querit qͥd ſi illi idem te
ſtes quni depoſuerunt in ſummario dicunt nunc
rium in plenario rñdet ꝙ non nalebit illoꝛum
dẽm:Iʒ aliud ſit iſtud iudicium ꝙ ẽ nalde nõndũ
2 nide in hoc quod dixi plene in. c. per tuas de
proba. Et ex bac particula gloſe.⁊ ex ſuperins
dictis habes quod atteſtationes recepte ad nnũ
finem faciunt fideʒ quo ad qͥd non quo ad totũ
in alio iudicio. nam quo ad ſententiam ferendã
fidem non faciunt:ſecus quo ad reprobandum
gʒ dẽ; pᷣmo ↄrium:ſʒ õ h̊ facit qꝛ qᷓ ꝛõᷣne non fa
ciunt fidem in principali eadẽ rõe non debẽt fa
cere in reprobatione: quia nuna eadem res nõ

àʒ duplici iure cenſeri de deci. cũ in tua. Iteʒ æ
Fo ſi ñ pñt dicẽ Sriũ eiꝰ:qð pꝛio dixerũt ad qͥd
iducũt᷑ ĩ hoc iudicio:ſuꝑ fluis.n.ñ ẽ ntẽdũ.l.hec
ſtipulatio.O. diuꝰ. ff.nt.le.no.ca.⁊ circuitꝰ nitan
dus ẽ de reſcrip.ele.anditoꝛ. So. ut colligit᷑ ex
dictis Inn. alia rõ ẽ i pꝛicipali æ alia ĩ repꝛoba
tione:nã i pꝛĩcipali n faciũt fidẽ:qꝛ teſtes ñ fue
rũt ad hoc ĩducti ſed ad aliũ finẽ. oʒ gꝰ ut pꝛio
cã icipiat ? poſtmõʒ iſtrnat᷑:ñ.n. pꝛiꝰ dʒ eſſeꝓ ba
tio q; cãe ichoatio. ſed ad repꝛobationẽ eoꝛũdẽ
teſtiũ ſufficiũt atteſtationes poſt recepte: q per
eas notoꝛũ inris ẽ ipſos teſtes ꝑinꝛos ⁊ falſos
quaſi nelit ꝙ i piudiciũ eorũ teſtiũ atieſtaniões
iducũt notoriũ:⁊ nide ĩ hoc Har.i.l.eos.ff.de
fal. ?æ qð dixi i.d.c ꝑ mas ·⁊ ſic diuerſitas rõnis
iducit dinerſitqtẽ iuris. Sed aduerte qꝛ ꝑ banc
rõne Inno. poſſz argmi i Zriũ ꝙ nbi teſtes fuiſ
ſent recepti ſolẽnit᷑ ⁊ plene deberẽt fidẽ facẽ ĩteꝛ
eaſdẽ ꝑſonas: lʒ ad aliud nũc ageret: qꝛ pꝛia ſo
lenitas ſufficir nt iducerẽt notoꝛiũ: adduceniur
ergo nũc ur notoriũ faciẽtes: ꝓ hoc nõbile dẽ;
Inno.i.c.q̃liteꝛ ⁊ q.ij.j.de accu.ꝓpe finẽ ubi
nult ꝙ ſnia lata ad unũ finẽ põt adduci nt noto
riũ iducẽs ad aliũ finẽ:⁊ facit qð ponit fre.ↄſi.
xxiij.⁊ nide i hoc quod dixi in.d.c.peꝛ inas.
Agd faʒ obiectionẽ ſuꝑiꝰformatã rider Inno.
ꝙ teſtes iſti nõ iducũt᷑ nit dicãt idẽ nec Sriũ ſed
ut dicãt neritatẽ quã ſciũt:ſiẽ ↄtigit qn inter di
nerias ꝑſonas de eadẽ re agereĩ:ita qn agitur
iter eaſdẽ ad diuerſũ finẽ. Itẽ dic poſſibile eſſe
ꝙ nũc recognoſcerẽt ↄſcaʒ:⁊ alit teſtificarent:
2 lſʒ nõ ualeret hoc ſᷣm diciũ:ti ntile erit ꝑti:
quã teſtificãt᷑:qꝛ nec pꝛimũ ualet ĩ hoc iudicio.
Itẽ foꝝe declarabũt ⁊ exeuſabũt pꝛimũ dq;: ac
Et ꝑ hoc inri ſanſſfit ꝙ diſpõit teſtes recipiẽdos
lit. ↄte. ⁊ plenarie qꝰ ad ſubſtãtiã ꝓbatiõis:⁊ ex
bis hẽs declararũ itellectũ hniꝰ.c.q ad mãʒ pꝛĩ
cipalẽ. ¶ Menio nũc ad glo. fi. qᷓ attinges qnã
dã mãz extꝛiſecã tria foꝛmat ↄꝛia. Mꝛio.n. op.
de.c.i.lis.S eo. ubi teſtes familiares æ domeſti
ci repellũt᷑ a teſtimonio:⁊ hic admittũt iſti de ca
pitulo. glo.ñ ſoluit. Jo. an.dicit ꝙ ↄriũ ſolnit᷑
i. d. c.i Eis ubi bẽs gl. el dic ꝙ ̊ nõ teſtificã
tur ꝓ capitnlo:ſp pricipalit᷑ ferunt teſtioniũ ĩter

iſtos duos cõtẽdẽtes:nec ſunt magis domeſticd

uni qᷓ; alteri:ar.iĩ.l.nõ ſolũ.ff.ð rirn nup.
cũdo op.de.c fi.de poſtu. ubi cłericꝰ pꝛinat᷑ bñ
ficio:ſi ꝓcuratiois uel adnocatiõis officiũ exer
cei S eccłaʒ.rndet gł.ꝙ illud nõ ꝓcedit ĩ officio
teſtificãdi:qꝛ iſtud eſt neceſſariũ:cũ teſteſ nõ poſ
ſent in his ꝗᷓ agũt᷑ ĩ. c.de facili hẽri: quaſi dicat
ꝙ pꝛedicta duo officia non ſunt noluntaria: ?
dicit Ho.hoc nerũ:ut aſſumẽdo alcerũ illoꝛum
officioꝛũ uolũtarioꝝ clericus debeat pꝛinari.ni
ſi ex cã ad hoc cogereiuꝛ. ð qñ ſit remittit ad
