mandatum:qꝛ h̊ ↄcerncbat eaꝝ ꝑſonas:unde ꝛeuo
cant tanqᷓ; ꝑtes. Item mandatũ fuit ipſo iure nul
lum ⁊ ꝛeuocatio potiuſ ꝛcfeꝛtur ad factũ quã ad ius
ut ſupꝛa dixi. dic tamen de mã: ut pleniuſ nõ Bar.
in. d.i.dicere cũ ſe.? per Jo.an. in addi.ſpe.in ti.
de arbi. S. ſequit᷑.V.ſed pone. ¶ õtꝛa H 7 3tex.
oppono arbitramẽtum tʒ mero iuꝛe qᷓ tuncunqʒ ſit
iniquũ:lʒ poſſit peti ꝛeductio ad arbitriũ boni uiri.
ut in.l.ſi ſocietatẽ. S. arbitꝛoꝛũ ff.pꝛo ſocio. So.in
telligo iſtũ tex.qn arbitramẽtũ eſt ↄ ius quo caſu ẽ
ꝓrſus nullũ ſine petitõe reductõnis ut in.c.exaĩata
de cõfir.uti.uel inuti.hoc enim mandatum fuit non
ſolum ius ciuile:ſʒ ẽt õ ius diuinuʒ æ gentium ut
.ſ. filij ſine cã ſufficienti expeꝛedarẽtur ⁊z coniunx ſi
ne cã foꝛnicatiois ꝛepelleret̃ ut in auc. ut cum de ap
pellatione co.S.aliud quoqʒ capłſin:⁊ in c.ij.de cõ
iugio lepꝛof. Secus ãt ubi mãdatum eſſer iniquuʒ
nõ tñ õ ius ⁊ ita ꝓcedat orium.¶ Op.fo ⁊ nide
tur ꝙ et ſi mandatũ nõ eẽt ius mõ pᷣdicto:tamen
iura nẽtũmo aſtringebat iſtũ quintauallẽ:qꝛ inꝛamẽ
tũ nõ extẽdit᷑ ad vVᷣiſiłꝛ nõ cogitata ut in.c. ueniens
2Z qð ibi nõ S. e.⁊ quod nõ Jo. an.in.c.uno de cõ
mo. ſed vᷣiſiłꝛ in iuramẽto gnãliteꝛ pᷣſtito nõ ur̃ qͥs
cogitaſſe ut exheꝛedʒ filios aut uxoꝛẽ a ſe abijciat
ergo ad h nõ tencbat᷑. So.glo.ij.uidetur hic ſtare
ↄtrario ⁊æ bñ:⁊ uidet᷑ ↄiungeꝛe duas cãs pmiſſas ſil
ur rõe illiciti mãdati: æ qꝛ viſilꝛ h̊ non cogitauit nõ
obligabat᷑ quintauallis ad obſeꝛuantiã iſtius manda
ti:⁊ hinc ſumpta occaſione enumeꝛat hic glo. cãs le
gitimas exheꝛedatiois filioꝝ quibus addũt Me. ⁊=
Ab. cũ filius ẽ heꝛeticus de heꝛe excõicamus..cꝛc
detes: ⁊æ dicit Jo. an. ꝙ in oĩbus cãibus in quibus
pat᷑ põt filiũ exheꝛedare foꝛtiꝰ põt alimẽta denegare
de quo remittit ad ſpe.qui fi.ſint le.vſ.quid ſi filia:
? ſequenti. Idem tʒ Har. in.i.diuus.ff. de pari.⁊ ꝑ
.l.ſi quis a libeꝛis. ff. de libeꝛis agnoſcendiſ. d
de tñ notabile dictum ſpe.in loco palle. ubi dicit ;
ſi fulia uult peniteꝛe de peccato que luxurie eꝛat dedi
ta pateꝛ debet eam aleꝛe:ar.c.feꝛum.l.di.⁊? peꝛ ↄns
dico ꝙ tenet᷑ eaʒ dotare:qꝛ cã dotis nõ minus fauo
ꝛabilis ẽ ꝙ; cã alimentoxꝝ:ut nõ. Cy. in.l.nõ omniuʒ
C. de a qmi. tu. facit.l.i.ff.ſo.ma. ⁊ quod ibi dixi ĩ
c.cnʒ hᷣet de eo qui duxit in ma.? ꝑ Har.in auẽ.

uintauallis

ex ↄplexu. C. de inceſt. nup. Expedit. gio. tractabo
hic aliqua circa mãm arbitꝛoꝛũ qᷓtenus ↄgruit mãe
huius.c.ꝛõe glo.quã poſuit hic Inn.que quotidie
allegat ꝛeliqua fuando titulo ð aꝛbitris:ubi melius
tota mã cadet ⁊ uide in fi.huius tractatꝰ:ubi pono
ꝑ mo ſuʒ tabule ea que tractabo hic ſub ↄpendio.
Et ut intrẽ mãʒ:opp.ſic hic fuit pſtirum iuramẽtuʒ
de paꝛendo mandato iſtarũ mulierum quibus iniu
ria fuit irrogata:⁊ ſic erant iſte arbitratrices in fac
to ꝓprio cõtra.l.peł.ff.de arbi.ubi dici ꝙ ĩ facto
ꝓqꝛio nemo põt eſſe arbiter ſicut nec iudex.C. ne
quis in ſua ca.pꝑ totũ ⁊.iiij q.iiij.c.i.⁊.xxiij.q.iiij.ĩ
ter So. dic ꝙ prium loquit᷑ in meꝛo arbitro tex.
aũt hic ⁊ in.c.ueniẽs ſupꝛa eo.ꝓcedit in arbitꝛatoꝛ
In facto eni ꝓpꝛio quis põt eẽ arbitratoꝛ ut h:⁊ ĩ
.l. ſi libeꝛtus. ff. de oꝑ. liber. Ratio diuerſitatis eſt

qꝛ arbiteꝛ eſt quaſi index ⁊ eligitur ut pꝛocedat iur.

oꝛdine ſeruato ⁊ fſm ius:iõ dicit lex ꝙ arbitria ſũt
redacta ad inſtar iudiciox:ut.l.i.ff.de arbi.in facto
enim ꝓpꝛio quis nõ põt eſſe iudex:qꝛ nemo poteſt
ſibi ipſi imꝑaꝛe ut in iuribꝰ pᷣallegatis ita nec arbit
Sed arbitratoꝛ eligi᷑ ut quidã amicabilis compoſi
toꝛ:⁊ ut ꝓcedat extra iudiciũ ⁊z ↄponat inter ꝑtes
qð repugnat in facto ꝓprio cum uideat̃ ſibi data
ptãſ tãqᷓ; bono uiꝛo.d.l.ſi libeꝛtꝰ⁊.ff.de fideicc miſſ
li.l.thais. . ſoꝛoꝛc.⁊ de mã uide benum tex.cũ gl.
in.l.in. ꝑſonã. S. gnãli. ff. de re.iur.⁊ in.l.in uenden
tis. C. de ᷣhen.ẽp. Qua ꝓpter ſcias ꝙ appellatõe
arbitri gnaliter ſumpti ueniat ẽt arbitratoꝛ: tamen
inſpecta utriuſqʒ nã in multis differunt:ut eſt oꝛigi
nalirer tex. nõbilis ⁊ principalis ⁊ clarus ĩ tota iſta
mã in.l.ſi ſocietatem..arbitꝛoꝛũ.ff.pꝛo ſocio.ubi
dr̃ ꝙ arbitꝛoꝛũ duo ſunt genera unum huiuſmodi
ut ſiue ſit equũ ſiue iniquum ꝑere debeamus quod
obſeruat᷑ cũ ex ↄpꝛomiſſo ad arbitrium itũ ẽ altum
huiuſmõi ut ad boni uiri arbitriũ redigi debcat ⁊c̃
uide gl.ſupra.e.ueniens.⁊.in.c.cãmqʒ.S.de elec.et
lʒ quidã dixerũt ut Inn.ᷣ ⁊ cõir doctoꝛes ſequen
tes ⁊ bar.in.d.. arbitꝛoꝛum dicant arbitriũ diſceꝛ
ni ? cognoſci ab arbitratoꝛe in diuerſuate no
minis:vn ſi ↄpꝛomittit̃ in aliquẽ tanqꝙᷓ in arbitrum
ille dicit᷑ arbiteꝛ ſi tanq; in arbitratoꝛem ille dẽ arbi
tratoꝛ ſᷣm eos: mihi tn plus plʒ ut non ex diueꝛſua
te nominis:ſʒ potius ex mõ aſſumẽdi ⁊ ptᷣate eis tꝛa
dita dinoſcant᷑.vn ut notãteꝛ dicit hic Inno. arbit
dicit᷑ qui eligit᷑ ut iudex.ſ.ut ꝓcedat fuato in ſubſiã
tialibꝰ oꝛdine iudiciario ut litẽ dirimat coꝛam ſe ce
ptã uel coꝛã alio oꝛdine iudiciario ſeꝛuato:licet tene
at e iã ſi inique dirimat. ff.de arbi.l.qualẽ.⁊.l.diẽ ꝓ
ferre.F.ſtari.vn arbitrium diffinit᷑ ꝙ ẽ ſminus actꝰ
ꝑſonaꝝ quaſi iudicio ↄfligentiũ uł cã in dicẽdo ius
uoluntarie poſita. Arbitratoꝛ aũt eſt qui eligitur ut
aliquid eſtimer ueluti pcium uel oꝑas uel partes ſo
cietatis uel quid ſile:æ ut arbitret fm ꝙ ſibi vr ſine
oꝛdine iudiciario inſti.de emp.⁊ uen..pciuʒ.ff.de
v. obli. ſi quis arbitratur æ qð nõ ſit corã eo iudici
um pʒ hic.⁊ in.c.ueniens g eo. ⁊.d.l. ſi libeꝛtus de
oꝑ.li. N opꝛomittit᷑ in his iuribus in pꝛincipalem
adueꝛſarium qð nõ poſſet fieꝛi ſi hr̃et ꝓcedeꝛe ut iu
dex: quia nullus in re ſua põt eſſe arbiteꝛ uel iudex

„

*
2
*

¶ De iurciuran:

ut 3 dixi.⁊ bẽtur.in.l.penuł. Idem ꝓbat in.l.ſi de
meis.F. ꝛccepiſſe.ff. de arbi.ubi hẽtur ꝙ coꝛam eo
qui aſſumpſit officiũ inteꝛ ꝑtes ↄponẽdi non eſt in
diciũ nec in ꝓcedẽdo nec in diffiniẽdo:ut ibi ꝑ baꝛ.
Ex quibus põt inferri ꝙ ille ꝓprie ẽ arbiteꝛ q eligi
tur ut iudex arbitratoꝛ qui hʒ aliqͥd aꝛbit ari ex bo
no ⁊ equo ex iudiciũ ð pᷣben.niſi.ubi pꝛo bono pa
cis põt de iure unius modeꝛate tñ alteri dare:ut in
.d.c.niſi:æ nõ.in.d.l.ſi de meis. .ꝛccepiſſe.ff.ð ar
bi. ?⁊ ꝑ Bart. in. d. .arbitrox. (Boinio autem
Inno. ⁊ alioꝝ ut diſcernatur unus ab alteꝛo ex di
ueiſitate nominũ põt ſaluari qn ſimpliciteꝛ fuit cqᷓ;
cõpꝛomittimꝰ in te ut iu arbitrũ aut ↄp:omittimus
in te ut in arbitꝛatoꝛem:⁊ nõ fuit aliquid addiinʒ ꝑ
qð diſcernatur unũ ab alteꝛo ex ꝓprierate cuiuſqʒ
ꝓ boc tex.nõ.in.l.ſi de meis..recepiſſe ubi dicit
ꝙ; ꝓprie arbiteꝛ qui aſſumit officiũ iudicis in ꝓce
dendo ⁊æ diffiniendo ille ꝗͥ aſſumit officiuʒ cõponen
di non ꝓprie dr̃ arbiteꝛ: ſed in dubio poſſz dici ar
biteꝛ æ melius iudicio meo.qꝛ ſi fnit ↄpꝛomiſſũ ſim
plicit᷑ in aliquẽ tãqᷓ; in arbitrũ nec fuit dictũ ut ꝓce
deꝛet iudicialit᷑ nec aliqd aliud ꝑ qð poſſit magis
coniecturari de uno ꝙᷓ de alio:ꝙ tũc ſi fuerit aſſup
tus ſuꝑ aliqua diſcoꝛdia vr̃ electus ut arbiteꝛ: ſi ſu
peꝛ aliquo ↄctu ad purificationẽ ipſius vꝛ aſſũptuſ
ut arbitratoꝛ:⁊æ hoc pꝛoprie vr velle tex.in.d. F. arx
bitroꝝ cũ duabus le.ſe.⁊ ſic limitaꝛc dictũ Inno.
hic:? Mar. in. d. F. arbitroꝝ:⁊ facit ad pᷣdicta que
nõ. ſpe.e.ti. de arbi. F. i.V. arbitratoꝛ Vo. Ex pꝛedi
ctis collige aliquas drias inteꝛ arbitrũ ? arbitrato
rem.prima eim ⁊ pricipaliſ eſt:qꝛ arbitratoꝛ ſẽꝑ ſu
mi᷑ circa ↄctum.arbiteꝛ vo aſſumit᷑ in lite:ita dixit
Ja.de are ut ꝛefen Cy. in.l.ſi qui ex ↄſenſu LC. Ce
epiſ.au. Sʒ iſtud pria fronte vr̃ õ iſtũ tex. ubi arbi
tratoꝛ fuit aſſumptus ni ſuꝑ ↄctu:ſed iuꝑ ſatiſfacno
ne iiurie. Iẽ Z. l. i. F. inð qrit᷑.fl. de no cꝑ.nũ.ubi
aſſumit᷑ ſuꝑ lite ? idẽ ⁊ clariꝰ ꝓbat᷑ in auc.ſi vo ⸗
tigerit. C. de iudi. æ ideo alij dixerũt ut ꝛefcx Dã.
in. d. F. arbitroꝝ ? Inno. ꝙ arbiteꝛ ẽ ile qui bʒ
iudicare de iure ſm oꝛdinem iudicioꝝ. Arbutrratoꝛ
Ho eſt ille qui aſſumitur de iure ? de facto. Dart.
Ho in. d. F. arbitroꝝ dixit ꝙ ſi bene aduertant᷑ iſto
rũ opiniones non diſcoꝛdãt: nam qn afſumnĩ ſupeꝛ
lite aſſumitur ſuper gctu.ſ.fiendo:qꝛ arbitramẽtũ
eſt qᷓdã tranſactio: ut nõ.in auẽ.ut di.indi.in prin.
Vnde dẽ aſſumi ſuꝑ ↄciu tranſactionis ineũdo.vñ
in eſſectu aꝛbitratoꝛ ſemꝑ aſſumit ſuꝑ ↄtractu. aut
.ſ. cõplẽdo:q; fuerat a ꝑtibꝰ ichoat: ut.d..pciuʒ
inſti. de emp. ⁊ uen. Aut ſuꝑ ineũdo et ꝑficiẽdo ut
qn aſſumit᷑ ſuꝑ lite ut tranſigat iteꝛ parres. nec ob.
ſi diceꝛes ꝙ ſᷣm hoc nũqꝙᷓ; poterit arbitratoꝛ aſſũp
tus ſuꝑ lite in totũ abſolueꝛe:uel in totũ cõdẽnare
cũ arbitramẽtũ ſit tranſactio: ut dicenʒ ẽ. Lrãſacuo
vo nullo dato uł ꝛetẽto nõ uʒ:ut in.l.tranſactio.C
de tꝛanſac.⁊.c.ſuꝑ eo S.e.ti. Mã rñdet᷑ fʒ Bar.
tranſactio ẽ genus continens in ſc omnẽ modum ꝑ
quem ꝛecedit᷑ a lite:ut ꝓbat᷑ in.l.ij.ff.de iureiuran.
ubi dicitur quod iuꝛamẽtuʒ delatũ in iudicio a paꝛ
te paꝛti dẽ quedã trãſactio. vñ ĩteligas ꝙ ãbitramẽ
cum eſt quedã tꝛãſactio ĩ geneꝛe h eſt quedã ↄuẽuo

quã a lite receditur. Cõtrarium vVo ꝓccdat in tñſ
actione in ſpecie in qua requirũ ꝙ aliquid det᷑ uel
retineat᷑.Ex quibus infeꝛ ꝙ; arbitratoꝛ aſſumptꝰ ſu
E lite poteꝛit in totũ abſolueꝛe ul ↄdemnare ꝓ hoc
iſte tex. 7 5. e. ueniens. Q Ætcudo eꝛgo ꝙ pꝛa dif
feꝛentia pꝛincipalis eſt:qꝛ arbiteꝛ aſſumit ſuꝑ liie ar
bitratoꝛ ſuꝑ Sctn:aut peꝛficiendo aut ineũdo: ut pʒ
ex pꝛedictis. ¶ Secũda diffeꝛeutia eſt: quia arbiteꝛ
eligit᷑ ut ſit loco iudicis:ita ur habeat ꝓcedere iuris
oꝛdine ſeꝛuato. d.l.i.?.l.ſi de meis..recepiſſe.unde
nõ dʒ ꝓcedeie diebus feꝛiatis: ſicut nec index. ut.l.
oẽs. E. de arbi.⁊ plenius dicendum in.i.ſi de meis
.F. fi. . l. feꝛiatis. ff. eo. dʒ ẽt iudicare ſᷣm ius ⁊ non
tolleꝛe uni ut det alteꝛi ſicut facere dʒ iudex:tamẽ ex
iniquitate nõ reſtituitur arbitriũ:ut.l.diẽ ꝓ feꝛe..
ſtari æ.l.qualẽ. ff. de arbi. niſi inteꝛnueneꝛit fraus:ſen
pcium de quo in.i.ij. C. e. arbitratoꝛ ueꝛo ut ſupꝛa
dixi aſſa nit᷑ ſuꝑ ↄctu ut ꝓcedat extra iudicium. Eſt
eiʒ ↄpoſitoꝛ ⁊ mediatoꝛ ĩteꝛ ipᷣas partes. unde ſicut
ipe ꝑtes pꝛocedũt ad cõpoſitionem eiudicial teꝛ:ita
2 arbitratoꝛ. hinc dicit nõbiliteꝛ hic Inno. ſe nõ ſa
ceꝛe uim utrum iſte arbitratoꝛ feceꝛit litẽ conteſtari
inteꝛ partes uł ſi ſmam in ſcuptis ꝓnunciaueꝛit uel
ſimpliciter nudo vbo quod ſibi uiſuʒ eſt dixit:qꝛ co
ram eo nõ eſt iudiciũ:nec quaſi iudiciũ:ſʒ totum in
ſua poſitũ eſt uoluntate ⁊ pdictaꝝ ſolemnitatũ ob ſeꝛ
uatio nõ eſt niſi coꝛã iudice uł arbitro: ⁊ ita nõ põt
dici lit. ↄte.uł ſnia ſm euʒ que vba bñ nõbis. ꝑ bec
eiʒ dixi in.c.pſentata g de teſti.ꝙ licʒ arbitratoꝛ reci
piat teſtes ſolẽnit᷑:nõ tñ ꝑ hãc atteſtatiõeʒ faciẽt fidẽ
coꝛam iu ſice:qꝛ illa ſo ẽnitas ꝑinde hẽtur ac ſi non
inteꝛueniſſet ratione pdicta:⁊ ſic reꝑiunt᷑ omni caſu
recepte ſine lit.cõte.⁊ alio oꝛdine iudiciario. Teꝛtia
diffeꝛentia colligitur etiã ex pᷣdictis: qꝛ in facto pꝛo
pꝛio quis nõ põt eſſe arbiteꝛ:ſj arbitratoꝛ ſic. ratio
nem g tetigi. ¶ Quarta diffeꝛẽtia qꝛ arbiter nõ iu
rat nec partes dñt iurare de obſeruantia arbitrij ut
hodie pꝛouiſuʒ eſt de iure ciuili in auc. deceꝛnimus
C. de arbi. Sed in arbitratoꝛe non repeꝛitur pꝛobi
bitum ut hic ⁊ ſupꝛa co.ueniens: facit.l.hac editali
Cde ſecundis nup.⁊ hoc tenueꝛũt Dar.? Bal⸗
in dicta auc.deceꝛnimus. quid autem ſit de iure ca
nonico ceꝛte in arbitratoꝛe. caſus eſt hic ⁊ ſupꝛa.e.
ueniens: in arbitro dic ut legitur ⁊ notatur in. c.ij.
de acbi. ubi de h̊. dixit tamen notanteꝛ Oal. in dic
ta auc.ꝙ licet arbitrium non pariat actionem quan
do fuit iuratum ↄtra tenoꝛẽ illius auc. tamen de iu
re canonico poterit iurans ex officio iudicis cõpelli
ad illius obſeꝛuantiã:ar.c.ſi ueꝛo ſupꝛa.e.dic ut nõ.
in dicto.c.ij. Garto.tamen tenuit pꝛium dicens ꝙ
iurans peccauit in iurando. dictum Dal. plus pla
cet:arg.eoꝛum que dicam infra eo. cum conungat.
¶ Auinra quia arbiteꝛ recuſatur ut ſuſpectus.ff.
de arbi.1. non diſtinguemus. . cum quidam. Sec?
in arbitratoꝛe ſm do.an.hic alt.dictum..cum qui
dam:⁊æ dictum. S. arbitroꝛum:æ dictum. S. ꝛccepiſſe:
z.l.i. F. ?Z poſt opeꝛis.ff.de no.oꝑ.nunc. Sed ceꝛie
illa iura non pꝛobant arbitratoꝛem non poſſe ut
ſuſpectum recuſari: licet pꝛo hac diueꝛſitate poſſit in
duci hec ratio. dicto arbitꝛi ſtat oio metu pene ſiue

„m
Cri i
t, 15

647
etl⸗ onol
Were
nſanle l i n us
ochſunne ccinn 7. t.
n ien n
füedn
ito

inplut zenung

õ
tahiſ
lemen ir gſeun d

cralr nmuit iupſſini
jſan iheiebor uin
lumn rle in / i⸗
iuit ſiinilint natund⸗
rlnlbniin ni nnlun 4.
mmtx ilmen i olin
cttioi eu bontii umind ⸗
GOkncuutrenr n uun nncan
n aronorndo A fſeorginii⸗
acienctenmoaigenen do Arin
Eurcrcer nouomr iigayetom:
einci,törenr td etit iarssr
edodelCeen Cadd
faſtuerorda eſon wdin en

ASNoranr imno wo cndent

ucordrſcrywincodeegu
6seanbloninszi feaſanpe
enntd annſcig⸗ Snnerbe
imointtscͤtrsir kcdlepoon
11 ſin ni Br in ien
Palgrorcſnantin, nch
1sqneqniibitenne acke⸗
Hnoͤntinruzünlittite⸗
lioen ineſtnns; istiri
lailr⸗ Nimnin Aun
. 7 ig;z
beſſpligt iiinii

,Fonoeneid
rmmrcirſitintt
en muniſe ndirnnſteitti
merenslſt finn ſinns rim
ſinplain mao h lunns nnnen
acne vcra ſtluicet⸗
ſun poſti qrvol nn t nſ llihfi
l oitan etiny hhonninie
o uſ uitieikatiwe t ini⸗
drkt ſufnan e fhybſ huͤhis, 4
dnncmuc mi g lyatimmn
r ng lanininn ohi mlniiz tcii i
Coun iu tccgꝛ li P inins aince enn /j non
nevenſian moneßclan t ic tpinf onni ae
Iucxr ine ln cdte t nio online indicianid ena
demma coligiun ai eriens rinacd
10 gois d ri Wrarorſc
xn rig. ODonn dfenra en noleri
In ver anes dt urut deoietunta mbön
dole gdolc)tl de re olnin mi, aenn
CKrN. Bedn nd on hon fepeiun,
dium ude 1 hnc uenens int ſbu
õ
õ 8
no nco ceue in AWll or. iis tbet .
nmt cncrb dnt ummam li
, an ubittuun non aiin ide
n ue lea abinnum o, –
dofur unuum oM lcſer sale

urans cr ofto en
mmonio polelit ulans er oflloltn
eemn n Laenſnu⸗

„ſm do.“ N
in udunmmir gi⸗ mnd,

abinſe. 6
untaiun 35 ocMN

.li H obun 1n

ſit iniquũ ſiue equũ:ut in.d..ſtari:merito ins pꝛo
nidet ut poſſit an ſniam ꝛecuſari itellige ut nõ.in.d.
.F. cũ quidã ex cã ſuꝑueniẽte poſt ↄpromiſſum ar.
c. iſinuãte de offi. dele. Adem puto in cẽ pꝛius cꝛa
nũc nouiter derecta ut ẽ glo.nõbilis.in.. exceptio
iij. ꝗ. vi. in dicto vᷣo arbitratoꝛũ eſt pꝛodituʒ reme
diũ:qꝛ põt peri reductio ad arbitrium boni uiri dic
to.F. arbitꝛorum:æ hic ⁊ ſupra.c.ueniẽs.Sed hoc
nõ obſtante mihi illud dictũ non plʒ.nam uideo ꝙ;
in iudice ẽ ꝓditũ remediũ appe.⁊ m põt an faciũ
recuſari qꝛ ꝑiculoſum ẽ coꝛaʒ ſuſpecto agere.iij.q.
v.qꝛ ſuſpecti ⁊ de appel.cũ ſpãli põt enim ſaltem 5
facto grauari z uexari ĩ appellãdo ⁊æ petẽdo reduc
tionẽ ad arbitrium boni uiri.i.iudicis:⁊ huic gra
uamini facti iura nolunt obuiare de arbi. peruenit
2 quod ibi nõ. Idem uideo ꝙ ꝓcuratoꝛ poteſt
nt ſuſpectus ꝛemoueri.ff. de ꝓcu.l.item ſi ſuſpectus
iʒ eum poſſet agi ſi male uerſaretur in officio.ff.
manda. per totũ. Item in notoꝛijs iudex recuſari
põt ſi pena iponẽda nõ eſt expᷣſſa in iure ſed uenit
imponẽda arbitrio iudicis: qꝛ in arbitrando poſſet
grauare ꝑtem:ut nõ. archi. in. d. c. qnia ſuſpecti et
Hoſti.? Jo. an. in.d. c.cum ſpãli de appel.dixi in.
c.cum ueniſſent de iudi.ergo idem dicendum in ca
ſu noſtꝛo. Sed licet arbitratoꝛ ꝓcedat iuris oꝛdie
nõ ſeruato ut.d. S.recepiſſe m̃ in arbitrando poſſi
excedeꝛe modũ ⁊ ꝑiculoſiſſimũ eſt ut dicto adueꝛſa
rij ſeu ſuſpecti ſe quis exponat:quare credo ipſum
ut ſuſpectum poſſe ꝛecuſari: ꝓ h̊ facit qꝛ tex.in.d.
cũ quidã loq̃iur idiſtincte in arbit:o.Sʒ largo mõ
appellatiõe arbitri uenit arbitratoꝛ: ui in. d. J. arbi
tꝛoꝛum:⁊ nos nõ ſumus in mã odioſa:ut debeat ſi
eri reſtrictio ſed fauoꝛabili:qꝛ ꝛecuſatio admittitur
ex quadam equitate nt in.c.cum inter de excep. Sʒ
ꝛepꝑi hãc opionem do. An. fuiſſe oꝛiginalit Guil.
de cu.⁊ fran.de aꝛetio:⁊ ipſemer do.An. in alia iꝑ
te huiuſ.c.refeꝛt.mouentur iſti ꝙ a peꝛſona arbitra

toꝛis anteqᷓ;ᷓ arbitꝛetur nõ ꝛecedi.l.ſiqnis aꝛbitratu

ff. de. vV. ob. ⁊.l.fi. C. de ↄhen.cmp.Sed h̊ 20 mihi
nõ ſatiſffacit:qꝛ ⁊ a perſona arbitri non receduur
ut alius aſſumatur imo uno deficiente ex icto expi
rat compꝛomiſſuʒ: ut in.c.uno delegatoꝛum de cffi
ci. dele.⁊? nibilominus põt recuſari pꝛopꝑteꝛ ſuſpicio
nem:ut.d.. cum qnidã.gꝰ ideʒ in arbitratoꝛe quin
imo ĩ młiis cãibus põt recedi a ꝑſona arbitratoꝛis
⁊ aliꝰ aſſumi tu nõ.ꝑ Har.in.l.ſiquis arbitratu.
pal.qð non eſt in arbitro.¶¶ Scxia qria colligi ex
his que dixi ĩ nõbilibꝰ:qꝛ muſlieꝛ põt eſſe arbitratrix
ſ nõ arbitrix:ut h̊ iũcta.l.fi.C.ð arbi.⁊.c.dilecti.e.
ti. rõem diueꝛſitatis õ dixi. Et ob h dixeꝛũr quidam
ut nõ. ſpe.? Joã.an.in addi.ᷣin ti. de arbi.G. ſequit
v. quid de ſimplici:qð idẽ ẽ dicendũ ð monacho ut
nõ poſſit eſſe arbiteꝛ:qꝛ nõ dʒ eſſe diſceptatoꝛ foꝛen
ſium negocioꝝ.xvi.q.i.monachi.⁊.c.de pᷣſentium.
ſʒ arbitratoꝛ ſic:qꝛ ẽ officiũ pietatis reduceꝛe diſcoꝛ
dantes ad ↄcoꝛdiam.uide bonum tex. in.c.iniuſiuʒ
.xi. q.iij. de arbi. IJdem uoluit glo. in.l.pedius.=.1.
fi. ff. de arbi.? ꝙ poſſit eſſe arbitratoꝛ tʒ pau.in cle.
ij. de reſcꝛiptis. Reqrit tñ Iniaʒ abbatis: ⁊ ideʒ diẽ
ad h̊ ut poſſit eſſe arbiteꝛ. Et idẽ ibi Joã. de ligna.

MQuintauallis

qꝛ nõ hʒ nelle uel nole:lʒ oldꝛa.non ꝛeqniꝛat lniam
ut poſſit eſſe arbitratoꝛ:æ idem uidetur Ja.de aꝛe.
ut recitat Jo. an. ubi ſupꝛa ipſe ueꝛo ſpe.uelle nẽ ꝙ
nõ poſſit eſſe arbiter ſine utilitate monaſterij ſui.⁊
aobate imꝑante.ar c.ij.de poſtu.⁊ dicti.c.monachi
Sed arbitraroꝛ põt eſſe ex ſola nia abbatis ⁊ h mi
hi placet circa opionẽ in. c.ij. de teſta. li. vi. Mõ.n.
põt eſſe executoꝛ teſtamenti:lʒ actus ſit fanoꝛabilis
ſine ſui ſuꝑioꝛis licentia.eꝛgo nec arbitriũ in ſe aſſu
meꝛe.facit.xij.q.i.nõ dicatis ⁊ optime facit.l.illa vᷣ
ba. ff. de. v. ſig. ubi dicitur illa vba arbitratu. Qucij
Ticij ſignificant ius ⁊ non cadunt in ſeruum. ergo
nec in monachuʒ qꝛ detinet᷑ ſtrictioꝛi ſeruitute quo
a abdicationẽ ꝓprie uoluntatis.liiij.di.multos ⁊=
ui le in ſili glo.nõbilem.i cle. religioſus de pꝛocu.iĩ
vVbo ſubſtirueꝛe. Et hanc ulimã opi. Mal.ſequitux
in.l.ſiqui:ex ↄſenſu.C.de epi.au.hoc tene.licʒ do.
An. hic inſtet. ¶ Septima dzia ſᷣm quoſdam qꝛ in
iudicem oꝛdinariuʒ ſubditi nõ pnt ↄpꝛomitteꝛe ut ĩ
arbitrũ ſed ut in arbitratoꝛẽ ſic:de h̊ dic:ut plene
nõ in.l.ſed ⁊ ſi ſeruum..ij.⁊ in.c.cuʒ tpe de arbi.
upi iſta declarant᷑ æ terminãtur. ¶ Ocraua dria fʒ
Jun. ᷣ in enologatõe ſnie. Mã ſma arbitri emc lo
gatar.i.appꝛobat᷑ taciturnitate.x.dieruʒ ut ſic poſt
modunm det᷑ actio ⁊ exceptio.l. penul.C.de arbi.in
tellige ſi ſine pena fuit ↄpꝛomiſſũ:ut ibi nõ ⁊ in.c.ꝑ
tuaʒ de arbi. dictum arbitratoꝛis nõ emologat pre
dicto mõ.ſed ſi illud expᷣſſe confirment paꝛes parit
exceptõem quaſi tranſactõis uel pacti imo fᷣm HMo
ſti. ſi equũ ſit ẽt una ꝑte odicente erit officio iudicii
executioni mãdãdum:ar. ff.de re iudi.ſi conuenerit
2 idem ſi iniquum ſit poſtq; ad equitatẽ fuerit reda
ctum ar.in.c.ij.de arbi.⁊ alibi no. remittit Hoſt.
Et adueꝛte qꝛ hic ſunt duo examinanda:primo an
pꝛo executione arbitramenti detur aliqua actio et
que.ſecundo an ex taciturnitate tempoꝛis emologe
tur arbitramentum adeo ut non poſſit pen reduc
tio ad arbitrium boni uiri. æ de utraqʒ queſtone ꝛe
ſpectu ſnie arbitri non eſt mã noſtra ſed plene trac
tatur in.c.per tuas ⁊.c.dilecti de arbi.⁊ in dicta.l.
pe. C. e.ti.hic ãt tractat᷑ de ſnĩa ſeu dicto arbitrato
rum ⁊ quo ad pꝛimaʒ.q.inſtat plurimum bic Inn.
ſed in effectu ↄcludit ꝙ ſi fuit iuratum orit actio in
factum ex iureiurãdo.Si vo nõ fuit iuratũ ſtare ar
bitrio arbitratoꝛis: tũc ex ippius ſnia non oꝛitur ac
tio nec pꝛppꝛie dicitur dictum eius ſententia ſiue ar
bitriuʒ ſʒ potius quedã traſactio:ut õ dictũ eſt.Eſt
iñ utilis arbitratio ſine iuramento: quia ſi pꝛeceſſit
ſtipulatio agetur ex ipᷣa. Vel ſi in aliquo ↄctu electꝰ
eſt arbitratoꝛ puta: ut arbitret᷑ de pᷣcio alicutus rei
uendite tũc aget᷑ ad arbitratũ actione ex uendito uł
ex alio ↄctu ſimili.ut in..pciũ inſti.de ↄhen. emp.
qð ẽ itelligendum vᷣm eũ ſi in ↄtineti poſt ↄtractum
uł ſtipulationẽ ↄuenit de ſtando dicto arbi ratoris
ſecus ſi ex ĩteꝛuallo.tunc enim ex dicto talis arbitra
toꝛis non datur actio: ſed tantum exceptio ſicut nec
ex pacto nudo.ſf.de pac.l.iuriſgentium..quinimo
⁊ ſequẽti ⁊.ff.ſi ceꝛ.pe.lecta.Hoſti.aũt alit᷑ h̊ ſentit
ut ã dixi. vꝛ aũt uelle ꝙ ſufficiat nuda conuentio 2=
ꝙ plus eſt ꝙ huiuſmodi dictũ babeat cxecutionem
1 5

paratã. Dar. in dẽo. S. arbitroꝝ p'acʒ dictũ Inn.
ꝛeſpectu ſtipulatiõis. Itẽ ⁊ qñ ſuꝑ aliquo cõtraciu
arbitratoꝛ fuit aſſumptus.⁊ pꝛo hoc ultimo adijcit
hãc ꝛeʒ arbitramentũ implet Sctum eꝛgo ex ipſo
tractu orit᷑ actio ut dẽo.F. arbitroꝝ ⁊.l.ultima ð ʒ
hen. emp.⁊.l.ſiq; aꝛbitratu.ff. de v. obli.⁊.l.ſi libeꝛ
tus.ff. de oꝑ.li. Negat aũt ꝙ ex iuramento compe
tat actio:lʒ ſit pꝛeſtitũ de iuramento obſeruando qꝛ
ſecũdũ eum ex iuramento non oritur actio niſi an
eſt deciſorium lit.ut ipſe nõ.i.l.iuſiurandũ quod ex
cõuentiõe.ff.de iureiuran.Sed iuramentum quod
apponitur in cõpꝛomiſſo uenit ad ↄfirmatiõeʒ pctꝰ
merito actionẽ non pꝛoducit Et ex h infert ꝙ ſnia
arbitratoris non hẽt paratã executionẽ:ſed agẽdũ
eſt ex ſtipulatione ꝓpoſita uł ex ↄctu pꝛeambulo ĩ
pleto ꝑ arbitramentũ.nõ aũt dʒ iudex ĩ ↄtinẽti exe
qui:ut in.l.nimis ꝓqᷣe.C. de exe ꝛei iudi.⁊.l.ſi cuʒ
nulla ff. de ꝛe. iudi.Iʒ Hoſti.nidet᷑ inueꝛe Sↄrium:ut
g dixi.do. An.plʒ dictũ Har. de iure ciuili. ſed de
iure canonico tʒ cũ Inno. ut ex tali iuamento det
actio uel officio iudicis implorato. Idem ſi non eſt
iurandum:ut dixit Hoſti.qꝛ negari nõ põt hic nõ
eſſe cõſenſuʒ q de iure canonico ꝓducit ius agendi
ut nõ.in.c.i.de pac.?⁊ ꝑ Hoſti.iĩ.c ꝑ tuas de arbi.
fatet᷑ tñ ꝙ tale arbitramentũ nõ hẽt executioneʒ pa
ratam. Mec MHoſtiẽ. apeꝛte uẽ hoc nelle:qꝛ arbitra
mentum non habet uim actus iudiciarij:æ mihi ſa
tis placẽt hec dicta.nã iura canonica ĩdiſtincre man
dant iuramenta ⁊ pacta ſeruari ẽt ſi Sctꝰ pꝛecedẽs
eſſet nullus:ut ĩ.c.debitoꝛes Sᷓ e.⁊.c.⁊ ſi xps.j.eo.
⁊ ð̊ de pac.c.i.⁊.ij.plene dixi in.c.cum neniſſent de
inſti:⁊.d.c.i.de pac.ubi plene dico de pacto nudo
2z de iuramento. Mec obſtat ſi tu opponeꝛes de.c.
ꝓ tuas de arbi. ubi agitur ad inteꝛeſſe ſi arbitrium
non fuit emologatũ:quia dico illud pꝛocedeꝛei ſen
tentia arbitri. Cuius dicto pciſe nõ ſiat.qꝛ a iure ſu
it illi traditus intellectus alt᷑natinꝰ: ut.ſ.ſtet arbitrio
uel ſoluat᷑ pena ulł inteꝛeſſe ubi pena nõ fuit appoſi
ta. Et h̊ lõ qꝛ cũ nõ ſit adueꝛſus illius iniquã ſentẽ
tiam de ꝛemedio ꝓuiſum uoluerũt iura ꝛef enaꝛe il
lius ptãtem:ut ibi nõ. Inn. Sed in ſentẽtia arbitra
toris hoc nõ cauet᷑ qꝛ ꝓuiſũ ẽ de ꝛemedio ꝛeductio
nis ad arbitriũ boni uiri: ut in. d. F. arbitroꝝ. J
pꝛeciſe põt agi ad ipius obſeruãtiam:ut hic et S.e.
veniens a örio qð eſt notandum. ¶ VWenio ad ſe
cundã queſtiõeʒ. an.ſ.ex taciturnitate tpᷣis emologe
tur arbitramẽtũ:ut ſic nõ poſſit ampliꝰpeti ꝛeductõ
ad arbitriũ boni uiri. vidiſti qͥd. S. tennit Inno. di
cit.n.qꝙ nũqᷓ; emologat᷑ taciturnitate.x.dierum.ſpe.
in ti. de arbi. S. ſequi.vV.ſʒ.j.qð tpᷣs uidetur dicex
ꝙ iſta ꝛeductio dʒ fieri..x.dies ſicut in appellatõe:
qꝛ iſta ẽ qᷓdam appellatio ſeu appellationis ſpeties
.lI.nõ diſtinguemus.S. cum quidam. ff. de arbi. 2 fʒ
B non ꝓcedeꝛet dicta dr̃ia inter arbitrum ⁊? arbitra
toꝛem. Sed Har. in. d. S. arbitrorum non placʒ B
opinio quia ꝛeductio ad arbitrium boni niri pent
aut iure actionis aut officio indicis aut peꝛ uiã ex
ceptionis:ut.j.ſubijciã ſʒ actionibus uł excepuiõibꝰ
nõ pſcribitur tã modico tppꝛe nec officio iudicis ad

e iureiuran:

hoc.i.ſicut.C.de pꝛeſcrip.xxx.ãnorum..l.queꝛelã
C. de fal. egeꝛet fm eum principis declaratiõe. ſed
de rigoꝛe iuris ſᷣm ea que ſcripta ſunt dic ꝙ ſi per
ãnũ taceat ꝙ vꝛ arbitramẽetũ appꝛobaꝛc p.l.qᷣ ſe
gꝛauatos. E. cẽſi. ? ꝑc.li.xi. Si vo.. qnũ oque
ſtꝰ ẽ aut coꝛã iudice aut extra iudiciũ ita ꝙ appeat
ex taciturnitate nõ ↄſenſiſſe:tũc eo caſu quo ꝛequc
tio petit̃ iuẽ actiõis ul officio iudicis qð loco qcno
nis ꝓponit᷑ tũc tãto ſpᷣe durat ius petẽdi ꝙto tpꝛe
durat illa actio ꝗᷓ petit᷑ ꝛeductio.ſʒ qn offm iudicis ĩ
petitiõe reductiõis ꝓponitur loco excep.durat tunc
Ppetuo ſicut exceptio.l.pure.x.fi.fl.de doli excep.
2.1. S. E. de exce. ſi vo poteꝛat peni reductio ex offi
cio iudicis pꝛincipalꝛ intẽtato ⁊ nõ loco actiõis: ut
in Zctibus ſtricti iuris:ut.j.patebit tũc dʒ peti.j.an
nũ hodie qꝛ regula ẽ ꝙ qncũqʒ officiuʒ iudicis dat
ad reſcindendũ id qð de iure cõi vʒ utili qno finit:
ut. I.ĩ honoꝛarijs. V. ſz cũ reſciſſa.ff. de actio.? obli.
hec dicta non placẽt YFran.de aretio:ut refeꝛt h̊ do.
An. eũ ſequẽdo. Mã dẽs.v. ſʒ cũ reſciſſa loquit in
remedio reſtitutoꝛio ? pᷣtoꝛio quod ſolum durat an
no: qꝛ reſtringibile tanq; ↄpetẽs eroꝛdinario mõ ſʒ
iſta reductiõis petitio ↄpetit ex equitate ciuili ⁊ iure
ↄſultoꝝ:ut in.d...arbitroꝝ ⁊ mã eſt fauoꝛabilis:q;
reductio eſt itegratio deceptionis realis.⁊ purgatio
doli. Mõ ob.l.qui grauatos: qꝛ ponit caſuʒ ſpalem
loquit᷑ eiʒ de grauamine iniuſte adequationis ad co
gnoſcendũ publicas functiões ⁊ uenit ibi õ actũ fq;
ab hite auct᷑em de publico.vñ põt eſſe ibi fauoꝛ pu
blice ntilitatis:ut poſt annuʒ quis nõ audiat᷑ allegãs
grauamẽ ĩiuſte adequatiõis ne illi officiales din ſint
in ſuſpeſo. Jo cũ ille cãus exoꝛbitet nõ dʒ extẽdi ad
decurtãdas actiões exceptiões uł officiuʒ iudicis in
alia mã ↄpetentia j regularẽ naʒ actionum ⁊ excep
tionum. ad h.l.i. F. meminiſſe. ff. de uen. inſpii/ Naʒ
ſi ſecus diceꝛemꝰ eadẽ rõe poſſet dici ꝙ poſt.x. dics
nõ debeꝛet audiri: ar.in.l.hi qui ad ciuilia.C. de ap
pel. ¶ Zoncludũt eꝛgo ipᷣi ꝙ durat hec facultas pe
tendi reductionẽ fᷣm nãm remedioꝝ que ↄpetũt ad
eam petendã:ut ſi ↄpetat officiũ iudicis expectantur
xxx.anni.l.ſicut.C. de pᷣſcꝛip.xxx.ulł.xl.annoꝝ. Si
neꝛo ꝑ uiã exceptiõis tũc ꝑpetuo.d.l.pure ſi penimr
actiõe ex eo gctu: tũc durabit tanto tpᷣe quanto du
rat actio:⁊ ſic nõ emologabit᷑ taciturnitate.x.dieꝛuʒ
ſicut dicimꝰ in ſnia arbitri.Sʒ mihi plus plʒ opinio
ſpe.ut pꝰ decendiũ nõ audiat᷑:moueoꝛ p ꝑ diciaʒ.l
penultimã. C. de arbi.que łʒ loquit᷑ in arbitro:m qꝛ
arbitratoꝛ largo mõ põt dici arbit᷑:ut in.d..arbi
troꝝ. Et qꝛ eadẽ ⁊ foꝛtioꝛ 20 c in arbitratoꝛe ch eẽ
ideʒ ius de cõfir. utili cũ diilecta ꝙ ſit eadẽ ? foꝛtiõ
20 pʒ: qꝛ dẽz arbitri nõ ꝛeſtrigebat:ſʒ ſoluz ex ouen
tione ꝛeleuabatur ⁊ ſolum tenebatur ad inteꝛeſſe ſi
ſtipulatio inteꝛceſſeꝛit: ut nõ.i dicto.c.ꝑ mas.diciũ
ueꝛo arbitroꝝ reſtringit preciſe niſi petamr ꝛeductõ
non ꝛeclamando:eꝛgo uidetur foꝛtius oſentire. NRé
2 fo ex nõ appellatiõe ius pᷣſumit ↄdẽnatũ pſentiii
2 féo ſuo ↄfirmare ſniaʒ ĩ.c. ꝙ ad ↄſultationẽ ð ꝛe
iudi.⁊.l.fi.C. de ſen.q̃ ſine ceꝛ.quãti.g a paritaie
2õnis idẽ dicẽdum ĩ condemnato peꝛ arbitraioꝛem

2

ſbeode⸗ „5 1 gnan
a mnimni nn
ane gfurtilt NNN ,

eraſfn ginſtnn el

Ulifemen lini
GuyriepſMnil
riminanunru,nimnun ne
chejcnitfennt lnnn
inkurpufin lnin nraſa
mſudt H d tiumn
ltmimnnit inina m tr
nitlizinlliana fcech ut
Agtinipdenii un ums n andus
ſlicticerto em ont aio iebidenn
luthet ircged denmnd adirr
Oölmmteſkſeneen Baerensgeno
uinatigunnn an gisfin Noniti
Ninſunencoe Acninnicn e gn
lſcennaſerorgtrmime
uinattepwdmini Rmeni
Amsflchm mnnm n
Gunm ölſiſrons pbefnan
aartutinlunnnm
gagerckatziigturtlemf
esnetnt,ſctanginun nn
, WE un „„
Offloſpllng ece
Nonlirfceſctaci lrhe
00 c. . sſn ie
AI. elblbefmnenn 4
„ NNe
no.o gluriit ,

lſogk höe

urcicgnn e
ſtolſgnog teN

oentganlitrii
nan Aattareninrt,
ni utſatimptni f
mockuncnginnien

l. HMod auigenne ant te⸗
oukejcegaunir iiſr ulgmnin
gwlenſi hlfnst mihrj
ib hir mimch hloo ij ir ae i
l
gmumi iiſt imnus ell ofaulgrt
nihtb. Pai lecis mbin o nit⸗
Camnichs nics ale nocs kofftig ic
Au ni opanna 5 tegoln in Acionum
ionmn 11 51,5 nenniſte deven er Ve
ns dcnen cMWe de ſdh eR
1 Kben imi a ndiei dCut C
(Emmevintegi gömudatint⸗
eArehncioni intamtenrone⸗g
emNiNR Neik fti bätdet
miMNNK& AcNN
Ne ti amisi geilini
cde ercd eln i nmt manit
Im aio: ir oghi udlunmn
ſardan nfindin Gndi t
5decanli o Ndin nolenſ
bpor dic Mi
⸗ – dac
1.. . i ſdileene 8
ſar a nſtni⸗
nhnebn thm
oicol

foꝛtius.n.ex taciturnitate dʒ pꝛeſumi ↄſenſus in cca

ſu noſtꝛo ꝙ; in ↄdẽnato ꝑ iudicem:qꝛ indiciũ a prĩ
cipio ⁊.ex poſtfacto ẽ neceſſaꝛiũ.l.ĩteꝛ ſtipulantẽ..
ſtichum de.v. ob.in.c.ĩtelleximus de iudi.ſed arbi
tꝛamẽtũ ẽ uolũtariũ.un minꝰ põt ↄqueri de eo quẽ
ipſemet ſua uolũtate elegit:ut dicit tex.in.c.cauſam
de re udi. Si enim ſibi arbitꝛamentum diſplicebat

cur tã diu tacuit:ut in ſimili dicit tex.in.c.i.de fri.⁊?·

male. Itẽ uidemus ꝙ ſi aliqs noĩat᷑ ad aliquod of
ficium publicũ niſi ſtatim ſaltem.j.x.dies ꝓclamet:
poſtea nõ audit᷑ nt ĩ.l.hi qui ad ciuilia.C. de appel.
Mec obſtant motiua iſtoꝛum doctoꝛũ rñdeo enim
nnico vbo ꝓcedunt eni qñ quis diꝛecte uellet pᷣſcꝛi
beꝛe q̊ actõem uel iudicis officiũ uel exceptõem:ſed
in caſu nẽo ex taciturnitate nõ catur pſcꝛiptio:ſed pᷣ
ſumit᷑ ↄſenſus appꝛobatoꝛius:ſicut ĩ ſiti dim nõ
pſcribit᷑ libertas niſi ſpacio.xx.annoꝝ de quo dicẽ
dũ:ut in.l.ij. E. de pᷣſcrip.lon.tem.que pꝛo liberta
te. ⁊ tñ ſi ſeruus alicuius oꝛdinat᷑ eo pnte ⁊ nõ ↄdi
cente pᷣſumitnr ↄſentire a deo ꝙ ſtatim ꝑdit dniuʒ
ut in. c. ſi ſeruus ſciente.liiij.di. Et ad h̊ poſſẽt ad
duci multa ſiłia:? h̊ opĩo hʒ magnã equitatẽ:ut liti
um mã aufeꝛat᷑.l.quidã eſtimauerũt.ff.ſi ceꝛ.pe.⁊.c.
finẽ de do.⁊ ↄtu.⁊ hãc opioneʒ ur᷑ ſentiꝛe fre.lʒ nõ
multũ fiꝛmet pedes conſilio.cclxxv. Nunc incident
ꝓ declaratõe pᷣdictoꝛũ qrir̃ quo iure ſententia arbi
tratoꝛis reducatur ad arbitrium boni niri. doc.hic
⁊2 in.c.ij.de arbi.⁊ ſpe.eo.ti.g.ſequitur.v.ſed quo
iure.dicunt ꝙ officio iudicis ad hoc.c.ij. de ar.z.
c.expoſita eo.ti. Har.in.d.y.arbitꝛoꝛum dicit ꝙ
aut loquimur in ↄciu ſtricti iuris.æ tũc agit᷑ ꝑ offi
cium iudicis ut in.l.ſi libertus.ff.de oꝑ.lib.⁊ ſic in
telligit opionẽ pdictoꝛũ:aut ſumus in ↄctibus bõe
fidei ⁊ tũc aut ex eo Zctu oꝛit᷑ actio ei qui uult petẽ
reduci ⁊ perit᷑ actõe ex eo gctu:ut.d..arbitꝛoꝛum
⁊? in.l.unde ſi nerue.e.ti.Aut ex eius ꝑte nõ oꝛitur
actio.Exẽplum in ↄctu dotis fuit ↄpꝛomiſſũ in ali
quẽ ut ſtatueꝛet dotẽ alicui mulieri. qui grauando
mulierem iniqꝗᷓ ſtatuit. Certe ex ꝑte mulieris nõ ori
tur actio ad repetendam dotẽ ↄſtante mẽimonio.l.
quotiẽs.ff.ſolu.ma. tunc recurritur ad iudicis offi
cium.ar.d.l.ſi libeꝛtus. ꝓ hoc fᷣm eum ſi mulieꝛ cõ
neniret᷑ a uiro uigoꝛe illius arbitramenti mulieꝛ poſ

ſet excipeꝛe de eius iniquitate ⁊ ſic peꝛ officium iudi

cis meꝛcenarij de eius iniquitate cognoſceꝛetur:ſed
ubi competit exceptio etiã ſi nõ ↄueniat᷑ põt indicis
officio ſuꝑ illa agi ne ab adueꝛſario inquietetur.l.ſi

ↄtendat. ff. de fideicõ. z. l. aurelius.S. centũ = qðᷣ ibi

nõ.ff.de lib.le.fran.de aretio ut refeꝛt hic dominus
Anmo.nõ placet illud.d. Marto. ut in bonefidei in
dicijs agat᷑ actiõe ex eo ↄtractu:qꝛ illa actio nõ extẽ
ditur ad icogitata æ nõ ↄphenſa in Sctu:qꝛ ibi non
eſt obligatio que Zhitur ex ↄſenſu gꝰ nec actio: cuʒ
obligatio ſit mateꝛ actiõis.l.licet.O. ea obligatio.ff.
de ꝓcura. quare dicit agendũ officio iudicis meꝛce
nario deſeꝛuienti actioni.ar.l.ij. C. de acti.emp.do.
An. dicit tenẽdum qð nõ.in.l.ij. C.de reſcin.uẽ.⸗
ſic ſentit ꝙ agat in bonefidei ↄtractibus actione ex
eo cõtractu:ſicut tenuit Mart. nam in.l.ij. nõ. glo.

2 Har. ꝙ ad reſcindendã uẽditionem agitur actiõe

¶ Quintanallis

ex eo Zctu qð ſatis mihi plʒ per.l.exempto..ſiqᷣs
Vginẽ.ff. de ac.emp. Lene eꝛgo opini. Bar.in

hoc tamen nõ eſſet maxia uis tenẽdo ꝙ ex taciu

ni ate. x. dierum emologaret᷑ arbruneuund ie
na diia qꝛ ↄpꝛomiſſũ factum in arbitrum ſoluitur
moꝛte alterius compꝛomittẽtium ð ar. c. fi. z.l. dieʒ
pꝛoferre. F. i.ff. e.un nõ tranſit in heꝛedes niſi ſpali
teꝛ de eis in cõpꝛomiſſo caueat᷑ ſecus in arbitꝛamẽ
to qꝛ illud eſt pactũ ſeu tꝛanſactio que tꝛãſeunt ĩ he
ꝛedes.l.ſi pactũ.ff.de ꝓba.Hoc tenet hoſti.? cõix
doc.in.d.c.fi.ſpe.in ti.de arbi..fini.v.ſed nũqᷣd
arbitratoꝛ renet ẽt.fran.de aretio.in.d.l.ſiquis ar
bitratu. ff. de. v. ob. ẽt ſi ſuꝑ pᷣctu ineundo fuerit cõ
pꝛomiſſum qꝛ ſpes conditionalis obligationis tꝛanſ
mittitur ad heredes inſti.de.vV. ob.F. ex conditiona
li. niſi ſit talis que ꝑſone cohereat.l.centeſimis.ff. ð
uer. ob. nec uidetur quare ↄctus debeat diſſolui cũ
ſit ꝑfectus ex parte utriuſqʒ pbentium.l.potioꝛ. ff.
qui po.in pig.ha. Har.in..l.ſiquis arbitratu di
ſtinguit ꝙ aut arbitratoꝛ fuit aſſumptꝰ ſuper Sciu
nõ ꝑfecto:⁊ idẽ in eo quod in arbitro peꝛ.d.l.dieʒ
ꝓferre. Aut ſuꝑ ↄctu perfecto:ut ſuper aliquo ac
ceſſoꝛio.pone exẽplum in..pcium iſti.de phẽ.ẽp.
⁊ tunc tranſit in hẽdes.l.fundi.poſ.ff.de acq.poſſ.
mihi plus plʒ indiſtincte pcedẽs opio ꝑ.d.F.ex cõ
ditionali.Et qꝛ realiteꝛ ois ↄctus ẽ tranſmiſſibilis
in heꝛedem.l.ueteris.C. de phen.⁊ commit.ſtip.⁊ ĩ
ti. ut actio ad heꝛe.⁊ hen.per totum. ¶ Muid ſi
alter ex cõpꝛomittẽtibus baãniat. uide Mar. in. d.l.
ſiquis arbitratu cima dria qꝛ atteſtationes
⁊ cõfeſſio facta ⁊ recepta coꝛam arbitro faciunt fi
dem poſtea coꝛam iudice:ſecus in habitris coꝛam
arbitratoꝛe:qꝛ coꝛam illo non eſt iundicium nec qua
ſi in hoc tamen ſunt opiniones ⁊ dic ut plenius di
xi in.c.pntata ſupra de teſti.⁊.c.fi.de confeſ.⁊ per
Jo. an.in addi.ſpe.in ti.de confeſ.F.nunc uidẽceũ
.v. quid de confeſ. ¶ Vndccima dria colligitur ex
nõ. ꝑ Jo. an. in. d. V. quid de cõfeſſione: ubi uideĩ
uelle ꝙ confeſſio facta coꝛam arbitꝛo põt reuocari
poſt ſmam antequam arbitrium ſu emologatuʒ:qꝛ
ante emologationem nõ poteſt dici finitum negoci
um:cũ non cõpetat ex co actio uel exceptio.d.l.pe.
C. de arbi. ⁊æ ſic dʒ poſſe reuocari.ut in.c.fi.de cou
feſ.ſed cõfeſſio facta coꝛam arbitratoꝛe ĩdiſtincte n
reuocatur laudo ſecuto ſi eſt ualiduʒ qꝛ negociũ nꝛ
finitũ ꝑ tranſactõem.ut nõ.in auc.ut diffe.iu.i pri.

25 gixi ¶q Huodecia dr̃ia qꝛ lit.conte.coꝛam arbi

tro iteꝛumpit pſcꝛiptionc.l.pe.in fi.C.de arbi.ſecꝰ
