uit in ꝛem iudicatã ut ĩ.d.c.paſtorał. F. qꝛ ue
ro de offi. dele. dixit tamẽ ibi Inn. ſingulare
neꝛbũ ſe nõ ↄſulere executoribꝰ criminalium

cãꝛum ut in ꝑſonam ↄdemnati penam exequã

tur ſi cognoſcunt illum iiuſte odẽmnatum.lʒ
referat alios dicere.ar. c cum miniſter. xxiiij
q.v.⁊ uide in hoc ꝙ dixi in.d. S. qꝛ uero ⁊ H
dtictum Inn. refert ⁊ ſequitur Ange. de pern
ſio in.d.l.a diuo pio.qui uidetu: in aliquo de
niare a predictis a Dar allegando. dicrã. l. ſi
ptoꝛ in fi. aliter inducẽdo q; Har. ſed Inn.
Pᷣ intelligit illã.l. fᷣm ꝙ itelligit bar. ⁊ mibi pla
cet eꝛtio membꝛo ꝑncipali qnqʒ executio
ſententie cõmittitur poſt ſẽtẽtia æ habitam co
gnitionem de executione ut in cõmiſſione que
fit nuntio ⁊ iſte jm Oir uocat᷑ nudus execu
toꝛ: æ nullam hʒ cognitionẽ.d.l.ſi ut ꝓponis
⁊2.l.executoꝛẽc.⁊ eſt ratio:qꝛ ois cognitio pᷣceſ
ſit:æ ideo mera executio uidetur cõmiſſa:? h
modo ſecũdũ eũ cognoſcitur merus executoꝛ
⁊ hoc ſequit᷑ hic do an.dicẽs ꝙ iſte tallis nul
lam exceptionẽ poteſt admittẽ:æ idem HBal.
in. d.l.? ſi nõ cognitio.Et refeꝛt idem teneꝛe
Odof.⁊ oẽs. Sed tu uide glo.in.d.l.⁊ ſi ñ
cognitio in decꝛetis que dicit ꝙ quãtũcunqʒ
executio ſit mera. tñ ſi euidens ẽ eam eſſe nul
lam: ut peꝛ falla inſtẽa lata executoꝛ nõ debet
cam exequi ⁊? mihi placet hoc ar. eius qð nõ.
in. l. iuſte poſider. de re inudi Mam ubi ſñia ẽ
nulla nõ excuſatur quis auctoꝛitate iudicis pᷣ

¶ De ꝛe iudicata

ſeꝛtim quando euidẽs eſt eam eſſe nullam. niſi
aliud dicatur in caſu nr̃o ĩ quo fuit habita co
gnitio ſupeꝛ executione.ſed ut d ixi euidentia
facti debet pꝛeualeꝛe. ar. viij. di. ucritate æ i. c.
euidentia de accu. poſſet tamem ſic diſtingui
ꝙ aut pꝛeſentibus partibus ſi upeꝛ executione
ſententie lata fuit aliqua ſententia. 2 tunc cuʒ
tranſiuit in rem iudicatam nõ debet amplius
excipi de nullitate: ar. in.l.i.ff. que ſententie ſi
ne appellatione i prin. Aut nulla ſent nria la
ta fuit ⁊ tunc ſecꝰz abſtinebit iſte cxecutoꝛ ab
executione non ratione iuriſditionis quam bʒ
cum nullam habeat.ſcd qꝛ nõ meretur dici ſẽ
tentia ex quo eſt nulla. ut in.l.iiij. SF. ↄdanarũ
ff de ꝛe: iudi facit ꝙ nõ Inno. in. c ſi. qn de
offi. dele. ubi aliquid terigi ad mãm pꝰ cũ Ex
bis olbus infert j lec. huius gl. que itellexit
iſtum tex. in meꝛo exccuroꝛe.Sed circa iſtum
merũ executoꝛẽ queꝛo:an poſſit reſiſtenti nio
lentiam infeꝛre quo ad actum executionis ex
lendũ. Angelus de peruxio ĩ. d. l.a diuo pio
dixit ꝙ nõ: qꝛ fua poteſtas cũ ſit mera ⁊ mo
dica no exrẽditur ad hunc caſum: allegat In
no. in. c. cũ olim.ij.de pᷣuile. in ueꝛbo pona
rium. Sed aduerte tu: q: Inno. nõ loquitur
ita ſimpliciteꝛ pꝛout eum allegat: immo ſi ben
pondeꝛetur quo ad hunc caſum ſentit oppoſi
tum. loquituꝛ enim primo qñ cõmiſſio fuit fa
cta ſimpliciteꝛ alicui nuntio: ut mittat aliqueʒ
in poſſeſſionem alicuius rei nulla ſententia P*
lata partibus preſentibus ſupeꝛ illa ꝛe.quo ca
ſu dic ꝙ non debet iſte nuncius uiolentiam i
ferre etiam partibus qꝛ officium ſuum ad h
non extenditur. dʒ enim intelligi de poſſeſſiõe
nacante Ideo dicit ꝙ etiam abſentet poſſeſſo
re nõ dʒ alium in poſſeſſionẽ mitere. qꝛ nõ dʒ
priuaꝛe alium ſua poſſeſſione cũ ipſe nõ ſit iu
dex nec ſine cauſe cognitione quis ẽ a ſua poſ
ſeſſione ꝛemouẽdus.l.fi. C.ſi per uim uel alio
modo Opoꝛtet ergo fm eum ꝙ prius poſ
ſeſſoꝛ ꝛenunciet uel auctoꝛitate indicis inde ex
pellarur. hoc uerum m eum niſi partibus pꝛe
ſentibus ſententia lata fuiſſet cõtꝛa poſſe ſſorẽ
tunc enim ſatis uidetur ꝙ niatoꝛ ſeu nuncius
poſſit dare poſſeſſionem rei quã alius poſſidʒ
maxime ſi poteſt fieri ſine uiolentia d.l.fi.E.
ſi per uim. Et pondera bñ hec uerba ultima
in eo quod dicit maxime ſine uiolentia ex q*
clare ſentit ꝙ etiam uiolentiam põt inferẽ?. qñ
eſt merus executor datus poſt ſententiaʒ.⁊ ſic
pᷣmum dictum ſuum uidetur rſtꝛingeꝛe qñ an
cognitionem fuit mandatuʒ nuncio.ut aliquẽ
mittcret in poſſeſſionem.dʒ.n. in dubio inrelli
gi de uacante. ar. c. cum noſtris de conceſſ.
preben. z. c dudum de priuile z nide ꝙ le.i. c
ij. de deci.li.vi.ĩ pᷣn. ¶ Et ꝙ nunciuſ deputa
tus poſt cauſe cognitõòem poſſit uiolẽtiã ifert
facit optime tex in l.qui reſtituẽ. ff. de rei uẽ.
? in.l.prohibitũ.C. de iur.fi.li.x.facit quod
nõ gl. in. c.ex lris ⁊.c.fi.de offi dele.ut ſic ille
i z

peznr 1 et,
Peir S. P

rialend , ſene

ůps merg TPer

I* Da rii‚
.

Ny ensaey Aa, â ſ Pan'ptineg
. . nopalit 7S 1

D n' itr z 1
4 9 Fce X 9 f 1

58 G uricss .
mi⸗ 20 F. 761αα r= S 16 Prioe
pn u. b a ps mn

5- nnuet 49 1.

(Se ꝛe iudicata.

glo. ſaluentur ſaltem ꝛeſpectu coeꝛtiõis facti:
2 facit.l.ad ꝛeʒ mobilẽ ⁊.l.ad legatũ.ff de ꝓ
cur. ¶ Queꝛo circa pᷣdicta qͥd ſi fuit ſcriptuʒ
alieui ut daret poſſeſſionẽ amoto quolibʒ illi
cito detẽtoꝛ. an tat bʒ iuriſditionẽ ẽ ul ſit ſim
pliciteꝛ executoꝛ. Inno. in. d c. cum olim dic
primo ꝙ talis non habet iuriſdirioneʒ. niſi ſu
peꝛ notorijs ⁊ illicitis: aꝛ in. c. ſtatuimus de
offi. dele.lib. vi. Alij dicũt ⁊ foꝛte melius ᷣm
eum ꝙ ꝓcedat etiã ſuꝑ nororijs iuris oꝛdine
ſeꝛuato alłãt nota.in. c. epi de re ecc.nõ alie.⁊
boc ultimũ mihi placʒ ſi cõmiſſio fuit facta añ
ſntiã æ cognitionẽ ſuꝑ executione:qꝛ tallis ur
iudex cũ habeat cognoſceꝛe an poſſeſſoꝛ ſit il
licitus:ad hoc qð nõ.gl.in palle.c. paſtoꝛaliſ
.F. qꝛ ueꝛo v. mixta Secus aũt ſi pꝛeceſſit ſẽ
tentia ⁊ cognitio ſuꝑ executione fienda.qꝛ tũc
eſt merus executoꝛ ut. S dixi z ſic limito In
no. ¶ Queꝛ0 an is cui comitti᷑ executio poſ
ſit cognoſceꝛe de ſubreptiõe uel falſitare reſcri
pri ſi corã eo opponitur Inno.hic diſtinguit
ꝙ aut is q̃ tulit ſniã ↄmiſſit executionẽ:⁊ tũc
opponi nõ põt de ſubꝛeptione cum ipſe ſatis
ſit ceꝛtus de fẽo ſuo de reſcrip.ab excõicato.
Aut nõ ipe tulit ſniã.ſʒ aliꝰ ⁊ nincẽs cauſã ĩ
petrauit reſcriptũ a ſuꝑioꝛe pura a papa nar
rando multa ꝓ executione fiẽda.⁊ tũc põt ip
ſe cognoſcẽ ⁊ tardabit executionẽ.⁊ de hoc ẽ
caſus in dicta.l.⁊ ſi nõ cognitio.⁊ hãc executi
onẽ appellat Inno.mixtam ſʒ priꝰ caſu appel
lat meram.ſed hꝰ ꝓcedit quo ad cognoſcẽdũ
de exceptione ſubꝛeptiõis:ſed quo ad alias ex
ceptiones admittẽdas uel ꝛepellẽdas tene qð
ſupꝛa dixi. Sed Inno.nõ aperit an itelligat
dictum ſuum in meꝛo execuroꝛe capiẽdo meꝝ
pꝛout ſupꝛa dixi⸗ Vnde dico ꝙ capiẽdo exe
cuioꝛem mixtum ut dixi ĩ pcederibus poterit
in dubio cognoſceꝛe de exceptiõe falſi ꝛeſcrip
ti:⁊ ẽt iudicare ⁊ etiã de ſubꝛeptione ſi poſſet
pꝛobari etiam in facto ꝓpꝛio:ar.optimũ i.c.
cũ olim de ꝛe iudi.⁊ hoc ꝓbatur in.d.l.⁊ ſi ñ
cognitio. Iſte eniz eſt index in executõis actu
ut ſupꝛa dixi.merito põt cognoſceꝛ de poteſta
le ſua:⁊ etiã ꝓnũciare ſe iudicem ſen nõ iudi
cem:ut in.c.ſignificãtibus ð offi.dele.⁊ cle.i.
de reſcrip Sed dubium eſt quid ĩ meꝛo capi
endo ꝓprie ut pᷣdixi:⁊æ tunc diſtinguo ꝙ aut
aliꝰ iudex ↄmiſit executionẽ narrando ꝙ ſnia
fuit lata:æ ois cognitio ſuꝑ execuriõe habita:
? peꝛ partẽ adueꝛſaʒ hoc negatur ⁊ ðꝛ ꝛeſcrip
tum ſubꝛepticium.⁊ tuuc eſt dubium an poſſit
de h̊ cognoſceꝛe ⁊ ꝓnũciare:⁊ credo ꝙ ſic:qꝛ
ſubinteeligitur illa clauſula ſi ita ẽ que in hoc
pemptoꝛio dat iuriſditionẽ: ut in.d.c.ab excõ
municato de ꝛeſcrip. Secus uidetur ſi ille idẽ
qui tulit ſententiã hoc ↄmiſit:ſi ramẽ exciꝑet
ꝙ ꝛeſcriptum eſt falſum uel ſubꝛepticiũ.ut qꝛ
aliteꝛ prius uiua uoce dixeꝛat.qᷓ; nũc ſcribeni
ar. dicti.c.cum olim:⁊ tunc puto ꝙ nõ ꝑ uiaʒ
iudicij cuʒ nullaʒ iuriſditionem habeat.ar. dic

. 5 SS Se net . Tarigy as , —
e PPn e :- u ſe Jni, 1 ſ lart . obirtcezr 29 5

ad effectum ut exequatur ul ſupeiſ ar.c.
cuz ↄtigat ſupꝛa de õ ere
cutoꝛ pꝛeſeꝛtiʒ mixtꝰ debeat ſemp
ꝓpoſitas admitreꝛe. So. gof. dicit hic
ſi eniʒ executoꝛ ꝑcipit ꝙ malitioſe oppon
ceptio falſi cauſa diffeꝛende exccuridis fi
ecutio ſalua manẽte falſi. q. C de fal.lij. Ad
hoc adduco. c. ad diſſoluẽduʒ de deſpo. ipnb.
2 nõ ꝑ Inno.i.c. poſt elec. de ↄceſ pben ndi
dicit iudicem nõ debere admitteꝛe ercept
ẽt ꝑemptoꝛiã:ſi nehementeꝛ pſumit illam
nioſe oppoſitam: Lacit. c cum ↄtingat ⁊.c. ſup
is de reſcꝛip ¶ Vlteriꝰ queio an ider po

EtE& de. q. nõbili quã ponit hic

te.l.ſi ut pꝛoponis ⁊.l.execntoꝛe

Tel- 3. exindici
liteꝛ ad ſui inſtructionẽ poteꝛit ici⸗

de hoc iquirẽ

except ões
p nõ.
it ex
at ex

ubi
dez:
calũ

ſit parti nicenti executioneʒ ſentetie omitteꝛe.
nt ſic uadat ꝓpꝛia auẽte ⁊ poſſeſſionẽ igredia
tur. ¶ Blo. ĩ l. memineꝛit tz ; ſc:? p illa bñ
fac.l eũ qui. S. ſi epiſto a. ff. de fur ubi iĩ ftop
pꝛio quis ↄſtituitur nũcius:⁊ qð le.⁊ no.i c.
cum dilecti de do. 2 9tu. ¶ Törrarin ſentit
gl. i.l. iuſte poſſidet. ff. de acq poſ. ⁊ nnobiqʒ
plene nõ.ꝑ doc.còis legiſtaꝝ.cõcluſio è ? ma
xime Har. ꝙ dũmõ nõ repiat reſiſtentes dot
hB facultas dari parti:alias ſecus ne detur m
geneꝛandi ſcandalum: ar.i. I. non eſt ſingulis
ff de re iudi. ¶ Ego puto boc nep in cin q⸗
omittit᷑ nuda ⁊ meꝛa executio. ſʒ ſi opoꝛeꝛet
cauſe cognitionẽ adhibeꝛe tũc ſecus qꝛ nõq;
quis i facro ſuo iudex ↄſtitui.l.una.C. ne q;
in ſua cã ⁊.iiij.q.iiij.c.i.Exigitur aũt cqe co

gnitio qn in ꝛebus n adiu dicatis ẽ fiẽda ore

cutio: ut in ꝑſonali actione.d.l.a diuo pio nõ
Inno. i.d. c.cũ ſuꝑ.j.e.in fi.ſecꝰ ſi ĩ ꝛebꝰ qd
indicatis. runc eiz,nulla etiã ſũmaria cognitio
adhiberur. ut nõr Inn. i loco pᷣalle Hic dixit
idem Inno. i. c. ex ꝛõe de appel. ꝙ er ciratio ñ

exigitur qð eſt notandũ.⁊ uide quid ibi dicã.

An aũt ex pacto inteꝛ cꝛediioꝛem ⁊? debitoꝛẽ
inito poſſit induci ut liceat cꝛeditori ꝓpa aue
toritate poſſeſſionẽ bonoꝝ debitoris appben
dex ꝓ ſatiſfactiõe debiti. nide plene ꝑ Dori
.l.iij. E. de pig. ⁊ tãdẽ cõcludit ꝙ ſic ꝑ illum
tex.dũmõ nõ ꝛepꝑiat ꝛeſiſtenteʒ alios nᷣ val na
ctũ ꝛõe pᷣdicta ne pactũ ſit cã ſcãdali.l. coneni
re ff. de pac.do. hoc uerũ ſᷣm eũ niſi debioꝛ
cõſtituiſſer ſe pcario nõie poſſideꝛe.qꝛ tũc ũ
poſſeſſio ſit tranſlata in cꝛeditoꝛem.l.ccꝛleff.
de pᷣcario poterit ui poſſeſſionẽ ĩtrare.q? po
tius tũc dicit᷑ ſuã poſfeſſionẽ defedere ꝙᷓ io
lẽtiã infene.qð ẽ nõndũ. ¶ Vlio hic queꝛo
nn. quidã elect
pone ĩ ep̃ʒʒ obtinuit ↄfirmationẽ a ꝛomano po
tifice demum accuſat coꝛ metopolitano ſvo
ꝙ ſimoniace illã ofirmationeʒ obrinungut
qꝛ dedit ꝓ ca obtinẽda peccunia alicni er .
miliaribꝰ pape. Querit᷑ nũqd tal accuſanio
eri ⁊ admitti debeat ꝑ metrapolitanũ. nn.
h ꝙ ſic dũmõ ñ agat᷑ ad penã depo tio nad
ad aliã penã ⁊ nihil tangitur de confirma

1 p Ae „e,
5

, 4 1
ſate terit iggitat
ſocd llruenrhlhe i
mo ffnino⸗ on geapo ſar

.e
Ocbibeutn. licil “ eioꝛent

GVodſeden aboolc da bicre

iseuicrio Nata a abſolui n

iaſeobtinck o ine uln&
volaütar qvi ſcenter gl gin nͤn
in ejuagai boniflij Fl ſcipitY
2 Antennatizanus el⸗

yjaligubus.

ljchobus ſe Prin
anr irotgnon itonb ouln floꝛ
r ppre ounccii e ponit ibolenus
npoſeſlone rei pelie in aclione reali
Alon bonop ipius reiin actide gionnli. 9
tenws ieed o ad anſand iganser
Ad bornictas voltden don chckrince
dicis. ſcd tegpirunr ur acwaliter wina
poſſeſſtone. Crfn bic inlenum b
ſünn. afctadtotun ignnon
lte detur niſ acnaltefan miſo
pot ineligicun poſſeſo ſata

glchins rſen tes giarn Wnncicanar

iure diif⸗ tens pereentöe unl dare
Pignuse no tpam fem anem in eeen

caſa non ſoſfſeir C, en en
“ lifet fn bieinelean

yr

elſ
aunnanstle⸗
ch uiſtnaion⸗
umen rum
guſ

—
rr nenigger i
filägiſi Dldrßſdefe Wiift
Mocüs ſinm itstedle tii
undlitice td n (Cm,
Ailinſe oſſla f heunſ etene
gene n cr döslgfip itſir
nme Br g dinöro nninteſtßne
Pſaulms dan omni ſes eals eien
õ
erud. (Eoonobvenrnei
omim c, erv tmo, Gopen
caue ogninone chbber /i los ri
qusi fino ſno iceroſimi/mu A. N
In n ci t. iſ ij ci Engir air cirt
guino gn in wos uclens ficn
emnuiNiiaündon
Joiàtdſ) ndl ſa
Renis N Ndln a ngtncdd
acpdanm uid Inibaph i
iin Imicerrl Mai
engim, adel oimdi et 8
An aur ct ma inte nn
mnd voſſt nai a ictn a laſi
e0 Ktonedororbine
Galeſiete debin ide gorf
a diſfude a
. N 1 ddiddr
C* N cſcene, Ae
odind tchſil
ci nzan nemifi⸗

1 eri mhtiein
ſtmſum nn,
ieno ani i
ns ĩ dick ſi 6
zi ſent ed dnn 6
linuime 4 be,/,

. . „* . . . = ora-z —6 rz. . C. 1
Prene I=tru legoſo PT 14 ſn nirg luſd Pr 1c1 f . 7 οα

1,·F an⸗de p 9 ſala, 8la,

¶ De ꝛe iudicata

quia ſi ageretur ꝙ ↄfirmatio eſſet iniuſta.nõ

poſſet agi coꝛam inferioꝛe a ofirmãte ¶ HõöS

bene hunc dictum ꝓ quo ego allego rex. iſũ cta
gl. nõbili in.c.i.de cõfiꝛmatione uti.ubi patet
ꝙ licʒ ifeꝛioꝛ cognoſceꝛe nõ poſſit de ualidita
te ↄfirmationis ſeu ꝛei per ſuꝑioꝛẽ ofirmate:
põt tñ de crimine ↄmiſſo ꝑ ↄfirmatione obti
nentem cognoſcere ? puniꝛe.qꝛ hoc non tan
git uires cõfirmationis.nõ.n.ꝑ oↄfirmarioneʒ
eximitur a poteſtate ſui iudicis ut nõt᷑ ĩ.c.niſi
de pᷣben. Ex quo dico ꝙ õ epᷣm confirmatuʒ
ſimoniace poterit agi ẽt ad penã depõnis.dũ
mõò diffinitio.reſeruetur pape.⁊ ĩ agitatõe cãe
adhibeatur nũerus epoꝝ.de quo ſatis dixi. S
e.nõ põt òᷣ alium pᷣlatum infeꝛioꝛem poterit
agi ad depoſitionẽ et pᷣuatõem ꝛõe pᷣdicta, Et
bodie excõicati ſũt ipſo facto cleꝛici ſiue ꝛeligi

oli uel laici utriuſqʒ ſexus qui ꝓmiſſionẽ ſeu

munus aliqð ex pacto fecerint ul ꝛecepint uel
donauerit ꝓ aliqua gẽa uel iuſticia obtinẽda
apud ſedem apoſtolicã/a qua pᷣterquã in moꝛ
tis aꝛticulo niſi a papa abſolui nõ poſſunt.=
gra ſic obtẽta eſt ipſo iure nulla. Simili ſnia ĩ
noluũtur qui ſcienter tali gr̃a ntũtur.ut hétur
in eruagãti bonifacij.viij.q icipit exccicamꝰ⸗
2 ꝗqntematiʒanus æc̃.

3 HMoc.
m aliquibus. Troeij
elligi duobus modis. Drimo q
loquatur in pignoꝛe pᷣtoꝛio puta ꝙ ptoꝛ ul iu
dex ꝓpteꝛ Otumaciã rei ponit vbotenus acto
rẽ in poſſeſſionẽ rei petite in actione reali nel
alioꝝ bonoꝝ ipᷣius rei in actiõe ꝑſonali. Et ĩ
tentus Ir̃e eſt ꝙ ad cauſandũ pignus pᷣtoꝛium
ad h ut miſſus poſſideat non ſufficit iuſſus iu
dicis. ſed requiritur ut actualiter mittatur in
poſſeſſionẽ. Et fm hũc ĩtellectum hꝰ dicir in
ſũma. Mõ ſufficit ad ptoꝛium pignus ut vba
liteꝛ detur niſi actualiteꝛ fiat miſſo ¶ Scoõo
põt intelligi cum poſſeſſio aliqua ul pprietas
alicuius rei ſeu res aliqua adiudicatur actoꝛi
iure dnij: æ reus ꝓ executiõe nult dare aliqðᷣ
pignus ⁊ nõ ipᷣam rem ſaltem in pꝛeſenti hoc
caſu non ſufficit. Et ſm hũc intellectum hoc ĩ
tendit. Mõ ipediet reus ſñiaʒ adiudicationis
poſſeſſionis ſi ſit ꝑatus dare pignoꝛa nel ſic.
Mõ ſuffi reo dãnato ad traditionẽ poſſeſſio
nis tradeꝛe pignus pꝛo ipᷣa poſſeſſiõe. = nõ di
nidit ¶ Vltra ſũmaria nõ poſſunt notabilia
colligi. ¶ Sed ꝓ declaꝛatione ipoꝛuʒ ⁊.c.op
ponitur ? uidetur ꝙ ſolo decꝛeto indicis trãſ
feꝛi debeat poſſeſſio ſeu induci pignus pᷣroꝛi
um ut in.l.pignus.ff. de pigno.acti.=.l.õhit᷑.
ff. de pigno. ubi pʒ ꝙ nuda ↄuentiõe ſine alia
traditione ↄſtituitur pignus ſeu bonoꝝ hypo
theca. ¶ Sol. ut pmiſi hoc.c. põt duobꝰ mo
dis ĩtelligi. pꝛio in pignoꝛe pᷣtoꝛio ideſt cũ iu
dex ult dare pignus cꝛeditoꝛi de bonis ipius

debitoꝛis Ppteꝛ eius ↄtumaciam in nõ ↄpen

a⸗

do uel in nõ parẽdo iudicatis quo caſu non
ſufficit ſolus iuſſus indicis niſi coꝛpaliteꝛ cꝛe
ditoꝛ mittat᷑ in poſſeſſionẽ.ut hic æ ex tex. aꝑ
tus in..nõ ẽ mirũ. ff. de pigno. acti. ubi dicit
ꝙ cum iuſſu magiſtratus bignus conſtituitur
nõ alias conſtituitur niſi uentum fuerit in poſ

ſeſſionem. æ rõ ẽ qꝛ poſſe

ſſio regulariter non
acquiritur niſi animo =z coꝛpor̃. ut in. l. i. .iij.

ff. de acqui.poſſ. æ.l.licer. C. e. nec ius reale 2
ſtituitur ſine traditiõe: ut.l. traditionibus. E.
de pac. ⁊. ff. ð uſulꝛuc. l. iij. J. i. 2.l. ſi ptẽ i Ppn.
ff. quẽadmo ſer. amit. ¶ Ad orium dic ꝙ lo
quitur de pignoꝛe cõuẽtionali qð ſolo oↄſenſu
Zhitur ut ibi. ⁊ eſt ibi ſpãle.qꝛ modici pꝛeiudi

cij eſt ſm Bar. in. d.l.i. de pig. acti. ¶ Silis

20 noratur i. l. fi. C. que ꝛes pig. ob. po. ubi pʒ

ꝙ in generali obligatione bonoruʒ ueniũt bo
na pꝛeſentia ? futura ſecus in publicatione. ut
in.l.ſi mãdaueꝛo. S. is cuiꝰ.ff. man. =. c. felicis
F. uerũ de penis. li. Vi rõ.diueꝛſitatis cõir ibi
redditur. qꝛ primo cãu tractatur ð modico p
iudicio. Item dic ꝙ in ↄuentionali pignoꝛ ñ
tranſfertur poſſeſſio ſine actuali traditiõe nec
ꝓprie ↄſtituitur pignus.ſʒ potius obligatio
pignoꝛis ut nõ gl. in. d. l.i qꝛ pꝛoprie pignus
eſt cum poſſeſſio ſeu detentatio tꝛãſit ĩ cꝛedito
ꝛcm. hic dicitur pignus a pugno quo ſtꝛingit̃.
bypotheca vo dr cum non tꝛanlſit. ut. l. ſi ꝛem
alienam. g. ꝓprio. ff. e z inſti. de acti. S. inter
pignus ¶ Et dicit Mar. in. d. F. ꝓprio ꝙ qᷓ
tum ad actionem bypothecariã nulla eſt diffe
ꝛentia iteꝛ pignus = bypothecã. qꝛ utroqʒ cãu
Opetit ut.l.ꝛes hypothece. F. penb. ff. pigno.
2. IE tẽ ſeruiana inſti. de acti. ſed quãtuʒ ad
pigno:atiam diꝛectã ẽ diffeꝛentia: qꝛ illa phit
ꝛc. ut inſti. qui mo. ꝛe. Shi. ob. in fi. Zõ niſi ad
cꝛeditoꝛc trãſeat poſſeſſio nel detentatio non
bẽꝛʒ locũ pignoꝛaticia. Ex pᷣdietis nõt Maꝛ.
ibi poſſe dici ꝙ ſtatuta que loquũtur ð pigno
ꝛe nõ hẽant locũ in hipotheca cũ ſecundum ꝓ
priã ſignificationem debeat itelligi de pignor̃
qð tꝛanſit ad cꝛeditoꝛem dicir tamen ꝙ hoc ꝓ
conſtanti nõ poneret. Sʒ mihi placet quando
ſtatutum ꝓuideꝛet circa factum odioſum. qꝛ
tunc uerba ſtrictiſſime ſũt intelligenda. ur in. c
in na de iniurijs.⁊.c.cum dilectus de conſue
rudine. æ hec nõ. Et hãc lec. ſẽſit racite hic gl.
in pᷣn. dum allegat. d.l.non eſt mirum cum ſi⸗

t circa eam qꝛo.an iuſſus iudicis de mit

tendo in poſſeſſionem cꝛediroꝛẽ duret magno
tempoꝛe:ſi crediroꝛ nõ curauit actualiteꝛ poſ
ſeſſionem ingꝛedi. dic ꝙ durat uſqʒ ad biẽniũ
poſtea vo opus eſt nono pꝛoceſſu. Ad H tex.
nõbilis in.l.fi.C. de bo.an.iudi.po. tenʒ baꝛ.

in. l. ait pᷣtoꝛ. J. eſt. n ff. e. qdᷣ bene nõb.⸗ boc

itelligo quãdo pꝛo ro defecit quo minuſ i poſ
ſeſſionẽ ĩtrarer. Si vo ſtetit ppter potẽtiã de
bitoris nel qꝛ fũdus in quẽ debat fieri miſſio
erat inũdatus.tunc habetur pꝛo poſſeſſoꝛe.ut
in. c.ↄtingit de do.⁊= cõtu.æ.l.cũi unus in fi.
i 4

(Wras6 6:6X 43 dane, reA

= PY

G: uri) UU daf Aoni, ten n ern 0

rPe,

WVIIa p dai dag — 1e1 ſ ju ſir.

N. 4 dazten y Fſt sctrnt ArkaiA re- 1

¶ De ꝛ indicata.

ci.l. ſefl de bonis au. iudi po.? lic limita iſtũ
tex. ¶ Vue i quero circa hãc lec.quid ſi nũ
cius miſſus a iudice: ut cꝛeditoꝛeʒ mitieret in
poſſeſſionẽ aſſignanit unã reʒ p alia uel ꝓ plu
ribus alijs in quibus debebat fieri miſſio an
ſit tꝛaſlata poſſeſſio. Spe.in.ii.de primo ⁊ fo
decꝛeto. F. iam de effectu in prin.tenet ꝙ non
imo plus dicat ꝙ nõ ſufficit ad trãſferẽdã poſ
ſeſſeſſionẽ ꝙ nũcius a longe ſtans oſtẽdat poſ
ſeſſionem ? uerbis tꝛadat. Nec ob.jm eum l.
ꝙ meo ff de acquir. poſ.æ qð nõi in. c. ij. ð 9
ſuetudie:qꝛ illud ꝓcedit in poſſeſſione ꝛei: ſed
nuncius illã nõ poſſidet: ideo oʒ ꝙ aciualiter

trãſeat. Et bec dicta ſequitur hic do. an. di⸗
bene notãda. qucꝛte qꝛ ſepe fui hᷣ ſecui

ſz nũc data oppoꝛiunitate iueſtigãdi dico al it
Et fateoꝛ pꝰ ꝙ ſi tradit unã ꝛc̃ ꝓ alia no trãſ
feꝛt᷑ poſſeſſio/qꝛ ad acquiꝛẽdã poſſeſſioneʒ oʒ
ꝙ actualiteꝛ intꝛet:ut i: d.l. licz 2.1 poſſideꝛe i
prin palle. Et uide ꝑ Dy. in ꝛcgula pᷣma de
ꝛcg iur.li.Vj. ubi dicit:ꝙ ſi quis ponit aliquẽ
in poſſeſſionẽ uniꝰꝛei beneficij pꝛo alia et pꝛo
oibus alijs ꝛebus beneficij nõ acqrrii poſſel
ſio: niſi illius ꝛei rin in quã ẽ facta miſſio boc
limito niſi ↄſuerndo habeat ur ſufficiat facta
traditio que fit ĩteꝛuẽtu alicuiꝰꝛei:ad hoc alle
go tex. ſingularẽ in c. ij. de ↄſne ⁊ uide qð ibi
dixi æ quid in eccleſia:uide qð dixi plene ĩ. c.
cum ueniſſent de ꝛcſti. ſpolia ubi tractaui an
traditione pẽſiõis uideat᷑ tranſlata ꝛei poſſel
lio dic ut ibi ꝛeſpeciu iñ ciuſdẽ fundi nõ ẽé ne
ceſſe ad acquirendam poſſeſſionem totius ut
omnes fundi glebas circũambulet: ſed ſufficit
quãlibet partẽ eius fundi intꝛoire. dum mẽte
⁊ cogitatiõe hac ſit:ut totum fundũ uſqʒ ad
teꝛminum nelit poſſide:e. ut dic lex. in. l. iij. in
p̃n. de acquir. poſ. Sed quatenus dicit ſpec.
ꝙ ſi nuncius eſt in pꝛeſentia ꝛci nõ pofſſit trãſ
fene poſeſſionem oculo niſi actuali eꝛ intret
non credo eum nerum dice: e Er comrarium
buins dicti apene ſenſerũt Jo. an.⁊ cõpo.in
c.trãſmiſſam de elec. ſequitur do. an. ĩ palle.
c.ij. de conſuetudine. ubi cõiteꝛ dicunt.ꝙ ſi in
nueſtitura de bñficio fit in ↄſpecin bñficij poſt
collationem habitã trãſfert᷑ poſeſſio p.d.l.qðᷣ
meo.⁊ ſic trãſfert᷑ poſſeſſio inſpectione peꝛ ſo
lam inueſtituram factam ab eo qui non poſſi
det: ex quo habet auctoritatem tradendi poſ
ſeſſionem: foꝛtius debet tranſire quãdo nunci
us dicit expꝛeſſe trado tibi iſtam poſſeſſioneʒ
Agd idem allego tex.in. l.i S. non eſt eiz ff. ð
acquir.poſ.ubi dicitur ꝙ nõ ſemꝑ eſt neceſſe
coꝛpoꝛe et actu appꝛehendeꝛe poſſeſſionẽ: ſed
eriam occulis ? aſpectibus. pater cxempluʒ in
illis ꝛebus que pꝛemagnitudine ponderis mo
ueri non poſſunt: ut colũnas pꝛo traditis eĩʒ
habeꝛi debent ſi in ꝛe pnñti conſentiunt ⁊ uina
tradita nideri cũ claues celle ninaries empto
ri tradite fuerunt. Ad idem.l.clauibꝰ.ff. ð ⸗
irahen. emp.qne pꝛofecto iura non aſtringũt

Aracy

ſe ad eũ q̃ polſidet:ſʒ ad diſpoſitionẽ ſubiecti.
ut ſufficiat rem eſſe in pnti ur trãſferatur
ſeſſio ꝑ hnte poteſtatẽ rradẽdi quinimo n
ſentiũt Jo. an. æ cõpoſ.in. d. c. iranim ſſaz: 5
etiã ſi alius ſit in poſſeſſione illius ꝛci ſen
cii tranſfertur poſſeſſo ꝑ inueſtiurã in conſpe
ciu rei hitam: z alius priuat᷑ poſſeſſione ſi õ ij
lum poſſeſſoꝛeʒ fuit lata pꝛius ſnia:ar.in.l.dã
ni ifec. F. nõ ſolum ff. de dãno infec. Nã uide
mus ꝙ iudex trãfeꝛt poſſeſſionẽ ſolo iuſſu qn
poſſeſſoꝛ nõ patitur aliuʒ: de quo iudex decie
nit poſſeſſionẽ intrare ut ĩ d. c. non ſolũ æ in
.c. ↄtingit de do. æ ↄtu. Ad idem.:.cũ minus
ff. de bõis au.iu. po. 2.l. fi. C. e. ubi iudex mit
tẽdo unũ ex cꝛediroꝛibus in poſſeſſionẽ bono
ꝛuʒ uidetur mitteꝛe oẽs alios cꝛeditoꝛes. nun
cius aũt i illo actu nõ repntat iudicis auẽteʒ.
2 iura ut di i indiſtincte parificant mineꝛe in
poſſeſſionẽ ulł oculo oſtẽdeꝛe in rei pſemtia:ex
quo vᷣ̈bo tradens habet auctoꝛitatem acwali
teꝛ tradendi. d. F. nõ eſt enim ¶ Aenio nuc
ad ſecũdaʒ lec c.ut intelligatur qñ aliqua res
fuit ꝑ ſniam actoꝛi adiudicata. nõ eim ſauſfit
ſnie ſi reus uult dare pignus ꝓ illa re.ſioʒ ꝙ
flat executio in illam rem.⁊? hãc lec. ſentit In
no. duʒ exponit tex.ibi poſſeſſio.i. res aliqua.
vñ pon tĩ h̊ poſſeſſio fm cõem uſum loquẽdi.
Simile habetur in. c.qm qꝙ ſi ſuꝑ reby. ut
lite nõ cõteſtata: ⁊ rõ põt eẽ duplex pꝛima qꝛ
in realibus dʒ ſtatim ſnia mãdari eyecuiiot ex
quo nõ ſubeſt remediũ appellandi.ij. q i.ſicut
2. l. unica. C de rei nxo. ac. fa quã tãgit gl. b
in fine ne lites in futuro ex linbus oꝛiant.l.fi
C. de fruc.⁊ litis expẽ. Ct ex hꝰ dicebai Mo.
ꝙ ſi ↄſiar de ſnia nõ requiritur in executione
libellus. Tu de hoc dic ut plenius dixi i c fi.
de iudi al qͥd in. c. i de libel. obla. plene ꝑ bq.
in.l.a diuo pio. SF. ſnia. ff. de re iud. ubi ĩter ce
teꝛa dicit.ꝙ ſi petitur executio coꝛam eogé in
dice u ſucceſſoꝛe non eſt nece offene lbellum
nt᷑ aliud iudicium intẽétare. ſʒ ſufficit peteꝛe p
officium indicis executionẽ. ar. in. d.. fieſed ſi
petuur coꝛam alio. tunc ceſſat equitas nece
eſt libellum offeꝛꝛe. qꝛ agit nũc actione in fam
nõ aũt iploꝛat iud cis officium cuʒ ipe ſniam
nõ tuleꝛit. ? dic plenius. ut nõtur in diciis ſo
cis/ An aũt ꝑ ſniam ꝑdaiur dñium rei ſupq
ſnia lata fueꝛit: uide gl.in. c. ppoſuit de cel.
pꝛeben.in ue bo uacare.? ibi ꝑ cal.? in. . i
noſtris. e.ti. ꝑ glo.inſti. de offi iudi. F. ulti. et
qð nõtur in.l. iulianus.f. de odi.inde.

Ator Cãus Sñia z mfioni
* nõ traͤſit in re iudicatã.
n qncũqʒ reuocatur cũ oltat ge en
202 e. In pꝛia põitur facii narratio. In fa in
dicis datio ibi uolẽtes Hõp ꝙ ſunaz lei
in cauſa matrimoniali anditui ille.idem ad
inſtãtiaʒ ſeu cuius ſtudio lata fuit ſi uult docẽ

oꝛdoſematnse qno icner⸗ bifi
lu ad lede l mai( te 4

ciao boli gi lo ſib n mnen
jan uteni pur phr iiſcile ſihu
mrunciry'eſuin oulili puclit ,
ncirh iſent dudit rſit0 it
lo liiis ch un ici bid
uorgilenmnins o debir ſ
i onafn ci alegarerturpindine ini do
n imer lecos Oo dicit g.i idud ee ſpale
OPpter gioni diec —
iüco ter g NOdſi alegis urimndine pp
zrut euitet giculd aierde ano gien no d ch
ſup ocel poe. Ala.poſont H Möbile linitn
oni iſtü dtces auditi denunido an drerte
tuſilo dict ſebitgrer cec g no deben
audriiqr cun andiumn ppir geui geſa
deniciare NCnininoti inrein 2
lee noi incd niz iſe i ABalſaorif,
legſtinns aukſiſic; ntici degen B

RH gin ndin glegisſi mpinine anhi

nide qo dixi nöot⸗ in c.iter
ubiquigi enneri Sſieſz gn
limtani: icens ilud oſſe perine
ſio in ua nerſij mrpitdco dnie papi
Ine tioni aclorig. g enii Nachn
ina h bi dhe. Mij Prin
ler ? uide ad mq en

lriallegis ſnz — s

. ine ggenco eng
ſoher Bur in iuſin genco keri
N.pcuratoꝛ fr de in ll Ce

nhui⸗
n exre

kui
dholdeg
lin nch l inigii
nit ani
4 kpoeſt R
& at copof di ſunk
iiin⸗ .lnſinc,,
in ſtin Do tore ſin
. enm poſſſo in aͤnſain
d iin Alus ringf Hoſ
hpoſeſonefatig .

,e un an ieſi,
dſnöſn ſcee ſr

tin unndteft llcsanig,

urn didinm miim nie 1
Molchhenei id dſidee Nraßſenixc
no vdo nnden undinden Aan
1enaGend4 6. Ndiconen Dnon
24ſaidin le cmintlnm n Agt
fut ſnam aconi dndlgn ſöenti
ſnie ſt ns l nepgns laſe ig
fla aecno nſlum ten e bir t ſant
no. do; eponi ta bi eſiſo i tes in
wñ pon ib poſeſo fn cimm vbnn vodt
Onml buabar in.cn N o d
lr no corſtm: t r por ce ypler oinme
H eunbus d ſonin ſiu micinn cannoid
o no lbeſ entcſi pye n g ,n
1lumcr C ceſeio fii il gl
nine elutsinfuin⸗ gu
CiuAuis t Qd ccaſ.
ANndntanamndaud
öns Tndrteden ettsöni

NNrAN n Nd doinen
ſa ereina cbin
nladp inſieſ
radagihum uman
, ſtceetore non et tietthad in
cen cteſſoe non ear

— „.
Erc/

A —☛ D—0

α Pat õ 1

0 De ꝛce iudicete

illam iniuſtã: ?æ ꝑ ↄns eccleſiam efſie decepram
quãtũcũq; a talli ſñia nõ fuit appellatuʒ:z ad
hoc quotidie allatur ↄcoꝛdat.j.e.ↄſãguinei =
c.tenoꝛ.¶¶HNõ.fo ibi ſi uobis ↄſiſterit ꝙ ſʒ
ſnia ĩ cã mꝛimoniali nõ trãſeat in reʒ iudicatã
quo minus poſſit detecto eꝛoꝛe reuocari tin
antcqꝙᷓ; de enoꝛe doceat᷑ ꝓ ea ⁊ eius iuſticia =
ꝓceſſu pᷣſumit᷑ ? eſt obſeꝛuanda donec ↄſtite
rit eam iniuſtã fuiſſe. un aſſerenti fraudem ſeu
errorem incunbit onus ꝓbandi. Sed circa h̊
qꝛo qũo poterit ↄſtare iſtos legiptie nõ fuiſſe
ſeꝑatos cũ hec ſit negatiua que ẽ ipꝛobabił ðᷣ
elec.c.bone cuʒ ſi.? ſic mãdatũ pape uidet᷑ pꝰ
fũdatuʒ ſuꝑ ĩpoſſibili. Solutio dic ꝙ iſta ẽ ne
gatiua pgnãs. hʒ eiʒ affiꝛmatiuã iplicitã ſiłe in
c.ſuꝑ hoc de renũ.poterit eiʒ iſte ꝓbare ſẽtẽ
tiam fuiſſe latã ad dictũ teſtiũ coꝛruptoꝝ S. ð
teſti ſicur uel ꝑ falſa inſtrumẽta de excep.c.cũ
neneꝛabilis ⁊.c.lIʒ de ꝓbatio. uel ad cõfeſ.cõ
iugũ que de iure nõ ꝓdeſt ad ſeperationẽ mr̃i
monij: ut in.c.ſuꝑ eo qui cognonit cõſan.nx.
ſue. Item ᷣm hoſti. poterit cõſtaꝛe ꝑ acta ca
uſe ꝑ que patebit ꝙ ad ſolã ↄiugũ cõfeſſioneʒ
ſnia diuoꝛtij lata fuit nel ſi negat ꝓceſſus ſeu
oꝛdo ſeꝛuatus:de quo nñ apper.S de ůſti.ſpo.
cũ ad ſedẽ de ꝓba.qm S. ¶ Hõ. beñn ex hoc
dicto hoſti ꝙ in iſtis ſñtiis ꝗᷓ nõ rranſeunt in
rem iudicatã põt ꝓbari iniuſticia tã reſpectu
meritoꝝ cãe qꝙᷓ; ꝛeſpectu oꝛdinis ꝓceſſus ꝑac
ta cãe:lʒ trãſiuerit decẽdiũ a tpᷣe ſnie.q̃d ãt in
aliis ſetcetiis:uide qð nõtur in.c.qm S.nbi di
xi¶ Ho. z uf ꝙ iſte maritus nõ debẽt j ſẽ
tẽtiã audiri cũ allegaret turpitudinẽ ſuã ð do
na.inter dilectos. So. dicit gl.i.iſtuð eẽ ſpᷣale
ꝓpter piculũ aĩe qð ̊ iminebat. M bene
gl. iũcto tex. ꝙ audit᷑ allegãs turpitudinẽ ꝓpᷣ
aʒ:ut euitet᷑ ꝑiculũ aĩe:de quo pleñ nõ.i.c.cũ
ſuꝑ ð ↄceſ.pbẽ. Ala.poſuit h̊ nõbilẽ limitati
onẽ iſtũ dicẽs audiri denũtiãdo an direcre ac
cuſãdo dicit ſe dubitare ? cꝛedo ꝙ nõ debeat
audiri:qꝛ cum audiatur ꝓpter ꝑiculũ aĩe ſatiſ
ẽ denũciare ar. c. quẽadmodũ ð iureiu. ⁊ qdᷣ
le.æ hot᷑ in. c. ad nzaʒ.ii.e.ti. Accuſaroꝛ ãr nõ
legitimus audiri ñ dʒ ut i.c i de accu/An ãt
dẽat audiri allegãs ſuã turpitudinẽ excipiẽdo
nide qð dixi nõbił: in c.ĩter dilectos de dõa.
ubi quidã tenuerũt ꝙ ſic ſʒ Jo. an. ſingularit
limitauit dicens illud poſſe pcedere qñ ercep
tio in qua uerſat᷑ turpitudo ẽ raliſ ꝙ ea ꝑẽpra
pimit itẽtionẽ actoꝛis.qð ẽ mẽti tenendũ niðᷣ
tñ circa h̊ qð ibi dixi. NMã ur̃ prima fronre
illũ tex. æ uide ad mãʒz an æ quãdo dẽat qͥs au
diri allegãs ſuã turpitudinẽ agendo łexcipiẽ
do peꝛ Har. in.l.iuſiurãdum qð ex cõuẽtiõe
F. ꝓcuratoꝛ. ff. de iureiuran.dixi in dicto.c.
cum ſuper. ¶ Quero quid ſi in neritate iſta
pnella fuiſſet inuita æ renirens an matrimoni
um debuiſſet ſepeꝛari glo.ii.dicit ꝙ non ex qꝰ
ſupeꝛuenit caꝛnis copula. ut in. c. ad id quod
de ſpon.dic tu hoc procedere ſi conſenſſi⸗

ſet Imixtioni carnis.ſecus ſi inni ta ⁊æ detenia
fuiſſet cognita nt notat Min.in.c.conſnliatio
ni de ſpon. probatur ratione:qꝛ ſine conſenſu
non eſt matꝛimonium etiam ſi inteꝛueniſſet co
pula caꝛnalis ut in.c.cum locum ⁊ in.c.tua ð
on.Beann enim ab iſta ſententia nõ
fuiſſet infꝛa decem dies appellatum non debu
it iſte audiri contra illam infra co. quod ad 9
ſultationem. ¶ So. glo.fi. multuʒ bene/&ꝙ ſpe
ciale eſt in caufa matrimoniali quando ex illiꝰ
obſeꝛuantia nutꝛitur peccatum. unde ſi eſt lata
contra legitimum matrimonium. uel pꝛo mẽi
monio quod obſtante canonico impedimento
ſubſiſteꝛe non poteſt nunquam tranſit in rem
iudicatam ut hic ⁊ infra eo.couſanguinei.⁊. c
tenoꝛ. ſecus ſi fuit lata pꝛo matrimonio⸗ nullo
ſubſiſtente impedimento.qꝛ tunc ex eius obp
nantia non nutritur peccatum ut predixi. de
bent ergo paꝛtes de nono conſentire.? ð hac
materia uide quod plene dixi in. c. iurauit de
pꝛobatio. Idem dicit Moſti. contra quãlibet
ſniam cuius obſeruantia nutrit peccatũ mor
tale cum tali caſu nulla uʒ preſcriptio uel ↄſu
etudo de cõſue.c.ulti.? de pꝛeſcrip.c.fi. Idẽ
notat gl.fi.c. inter monaſteriũ infra codẽ. et
idem ibi Inno. Quid de ſentẽtiis ⁊ cenſuꝛis
nide qð dicã..poſt Hoſtien.j. eo.ↄſãguinei.
Et circa hniuſmodi ſnias que nõ tranſeunt ĩ
rem iudicatam caꝑe aliquas limitationes no
tabiles ¶ Drimo enim ſciaſ ꝙ poſt decẽdiũ
non poteſt appellari:licet ꝑ uiam qrele poſſet
cauſa deferri ad ſuꝑioꝛem qui alias adiri põt
per niam queꝛele. hoc uoluit glo. notabilis qᷓ;
omnes ſequuntur in. c. ad reprimendam de
offic.ordi.æ ideo ſi non appellatur ab epiſco
po non poteſt cauſa deferri ab aꝛchiepiſcopũ
de offi oꝛdi c.paſtoꝛalis¶ Secundo non po
teſt in talibus cauſis appellari tertio ſicut nec
in alijs canſis.ut eſi glo.norabilis in. c. frater
nitatis de fꝛigi in ueꝛbo foꝛnicatio in fine.
¶ Tertio ꝙ licet tales ſententie non tranſeãr
in rem iudicaram quo minus poſſent docio.
de eꝛꝛoꝛe ꝛetꝛactari tamen pꝛo eis preſumitur
tam pꝛo iuſticia qᷓ; pꝛo pꝛoceſſu:donec contꝛa
rium pꝛobetur. quod intellige poſt lapſum de
cem dierum de quo per Innocentium in. c.
bone de electio. notat hic Moſtien. æ ſatis ꝓ
batur hic in texmu. ut ſupradixi quinimmo in
tantum pꝛeſumitur. ut dicat ſingula Inno.
infra eodem tenoꝛ. ꝙ licet ſententia in cauſa
matrimoniali nõ tranſit in ꝛem iudicatam.nõ
tamen debet poſt decem dies quis indifferen
ter admitti ad pꝛobandum contrarium ſz oz
ꝙ allegetur aliqua iuſta z ueriſimilis cauſa
Iniuſticie que habeat moueꝛe indicem ad cre
dendũ illã iniuſtã. VUn nõ debʒ eſſe iudex faci
lius in audiendo partem contra iliam. Ham
ſi diceꝛemus contrarium ſequeꝛetur ſecundũ
eum ꝙ eadem ꝛce ⁊ tertio æ quarto? ĩ ifinitũ
eẽt ꝑs pueniens admittẽda.qð nẽ abſurdum

NV AT
27* ‚ne⸗

R aſ Arn apis Iren 1 9
4

ſwma Nata Aciαι A=αα wal⸗nspda

3 ſiee

Ex boc ego noto ꝙ nõ põt dari ceꝛta ꝛegula
quotiẽs debeat ꝑs admiui ⸗ ſniaʒ: ſed iudex

De ꝛe iudicata.

4

eſtimabit: an ⁊ qñ ex cã que coꝛã eo allegatrx

z ſic itelligo ⁊ limit. gl. i. d. c. ffnitatis ¶ Quã
to dico ꝙ ſuia trãſit ĩ ꝛc iudicatã pꝰ decẽdiuʒ
quo ad inſtantiã cãe.ẽ eim opꝰ iudicio niſi qᷣ
audiatur ꝑ uiã ꝛeſtitutiõis in integrũ adue:ſꝰ
ſniaʒ ex iuſta cã: ſic intelligitur. c. ex litteris ðᷣ
in inregrũ ꝛeſti.? uide qð dixi in.c.ex ꝑte de
ꝛeſti ſpo. Quinto ꝙ ſicut ſnia nõ trãſit in ꝛc
iudicatã quo ad ſubſtãtiã uinculi:ita nec quo
ad ſeꝑationẽ toꝛi qꝰ minus poſſit is ad cuiꝰ
petitionẽ fuit ſeꝑatã mr̃imoniũ quo ad toruʒ
cõiugẽ ſibi ꝛecõciliare:de quo dic ut le.⁊? nõ.
in autẽtica.ſed hodie. C. de adul.ꝑ glo.in.c.
gaudemꝰ de ↄueꝛ ↄiuga.ꝑ JYo. an. in. c. ex lit
teris de diuoꝛ. Sʒ ualde dubito nũquid is S
quẽ ſnia lata fuit debeat audiri uolẽs ꝓbare
iniuſticiã ſnie. Jo.an.in.d.c.ex litteris.ſentit
ꝙ ſic: qꝛ nõ trãſit talis ſnia in ꝛc iudicatã ⁊ fa
cit ille tex.ſccũdum unũ intellectum. ſequitur
do. an. hic. Sed hoc dictũ nullibi pꝛohatur.
nam auc.ſed hodie pᷣalle loquitur in marito
ad cuius fauoꝛẽ ſnia dinoꝛtij. pꝛopte, adult᷑iũ
mulieriſ lata fuit. ut poſſit eam donec ſit ꝓfeſ
ſa ſibi ꝛecõciliare. An illud nõ fit.qꝛ ſentẽtia
non tranſit in rẽ iudicatã: qꝛ põt maritus paꝛ
ceꝛe uxori. ⁊? eã ſibi ꝛecõcilia?. ut ĩ.c.quẽadmo
dũ de iureiur. Ad.c.ex lr̃is rndet᷑ ꝙ n ſtabat
cõfeſſioni mulieris qꝛ caloꝛe iracũdie eam fe
ceiat ut ibi nõt glo. ideo audiebarur nolens
Zuenire:ſed ego loquoꝛ quo ad illã õ quã ſẽ
tentia diuortij lata fuir. Hã ex quo nõ appel
lauit ñ apꝑet 25 q'e pꝰ.x. dies debeat audiri:
cũ ex ſnie obſeꝛuatõe nullũ peccatũ nutꝛiatur
nã pñt eſſe cõinges ſine peccato cõi ↄſenſu ſe
pPati.xxxiij.q.vV qð deo pari.⁊ ꝓ ſnia pᷣſumẽ

dũ ẽ:ex quo nõ fuit ap pellatum. vñ non ſub

eſt cã ꝛecededi a ꝛegu iur. Fateoꝛ iñ ꝙ index
ex officio ſuo ꝓbato eꝛꝛoꝛe ſñie ſeu deceptiõe
ecclłie poterit mr̃imoniũ ꝛeintegꝛare ne ꝑꝑ di
uiſionẽ ↄiugũ poſſʒ ſeqni adult᷑iũ ſalrẽ quãdo
ↄinges ſũt tał etatis:ut mẽito poſſit dubitari
ð incõtinẽtia:ad h allego in ar. oprimũ tex.
cũ ibi nõtis in.c.i.de ↄueꝛ.ↄiug ¶ Nec ob. p
dictis ſi opponat᷑ de.c.tua d iureiur.ubi pʒ
ꝙ ẽt cũ iuramẽto nõ pni teme:e ↄiuges ſe ſe
ꝑpare ẽt quo ad mutua ſeruitia:qꝛ dico illud ꝓ

cedeꝛe qn temẽ ſe abiurarunt: ſy nos loqmur

