an ſua ſit iuriſditio.ſᷣm hanc difſtinitionẽ intelli
gerẽ glo. 7 doc.in.l.de iure ad municip.ff.? i.l.
.ij ff. ſi qꝗs ĩ ius uo.ꝑ Har. ꝑ canomiſtas i.d.c.
ſuꝑ lr̃is. Mã glo.? Har. indiſtincte uoluerunt

ut iudicet᷑ ſuſpectus propter ↄmodũ ſporiulaꝝ
ſed pᷣmiſſa diſtinctio eſt equior Armo ſciag

iudicẽ a quo poſſe cognoſcere de iuſtitia appel
latõis ad inſtructionẽ ſuã:ut ſciat an debeat de
ferre uel ne nõt Iunno in. c. paſtorał. ꝗ. pterea ðᷣ
offi. dele.ſed ↄditionaliter nõ põt cognoſcere in
piudiciũ appellatõis:qꝛ hoc ſpectat ad iudicem
ad quẽ ut dixi.⁊ ſie int l ige.primuʒ dicinʒ glo.
UVitimo opp.ↄtra tex. in eo ꝙ papa mandat in
quiri de appellatioe ad effectũ denũtiãdi ſñiã eẽ
nullã.ur᷑.n.qꝙ ſine qᷓibet appellanõe iſta ſenteria
erat nulla tãqᷓ; lata ſine cãe cognuione: ut in. c.
eccleſia ſce marie:⁊ ibi gl.de ↄſti.⁊ i.c.tũ ex lꝛis
ð ĩ ĩte.reſti.ꝑx Mar.i.l.ꝓlatã.C. ð ſen. So. dic
q iſte pᷣſbyter ꝓſequebat᷑ illud atteptatũ ꝑ uiã
appellatõis:iõ debebat ꝓbare id qð erar ca ſue
intẽnionis.ſ.appellatõis:nõ tm ſeqt qͥn attempta
tũ ſit nullum:un eo ſuccũbẽte ĩ cã appellationis
poſſet iſte ꝓſequi ꝑ uiaʒ nullitatis:ut dixi in. c.
.i. S. e. Facit iſte tex. ad unũ intellectũ quẽ ibi ðᷣ
di.fac̃.c.exhibita de iud.⸗ qö nõtur in. c. ex pte
ade de teſti. uel dic ꝙ ꝓcedit hoc. c. in ſnia. ſ.x
cõicatõis: 4 lʒ ſit ferenda cũ cãe cognitione:ut ĩ

c.nemo.ij.q.i.lata tñ ſine ea tenet:ut ibi in.ce

lac:o.j.de ſẽ.ex. Ni.ab.
. Caſus. Cã non eſt ad
Lcepta. iudicẽ a q remittẽda
appellatõe adhuc uõ iuſtificata niſi de

partiũ ↄſenſu fa ꝑs ibi non dʒ.¶ Mrio nota

unã regulã ad quã quotidie iſte tex. all.ꝙ appł
lans nõ tenetur redire ad iudicẽ a quo lſʒ iudex

ad quẽ hoc precipiat niſi conſtaret de iniuſtitia

appellationis ut in. c. ut debitus infra eodem

Sr atdur

J440 .

. 2 &αα. dr à. Aemez

Ee⸗ nu tes ſslas mſen ztis

¶Be appellationibns.

2 nõ. ꝙ nõ ẽ i facultate iudicis ad quẽ recipe
re appellationẽ uł ipſã ꝛenuẽ: ſed ſi ẽ iuſta tenet
ca admittere: ratio qꝛ iudicare ẽ mun? publicuʒ
cui renũtiari nõ põt.l.munex. F. iudicãdi.ff. de
mu. 2 bonoꝛi. nec põt iudex quantũcũqʒ oꝛdina
riꝰ a ſe abdicare onꝰ iudicãdi.l. egatꝰ.ff. de of.
pſi¶ Vtio nõ. ꝙ pꝑtes cõi ↄſeſu pnt renũtiaĩ

4

appellatiõi 2 redire ad iudicẽ a quo: nũqd bp

ccedar ſi iudex detulit appellationi. uiðᷣ qð nõ.e.

ti. l. Vj. cũ appellationibꝰ. In glo. ij. in fi. Mãc
opi. ſequit᷑ Jo. an. ⁊ cõit᷑ doc.qꝛ de hoc uĩ tex.
i. d. c. iterpoſita allato ĩ gio. vñ poni hoc ꝓ ſin
gulari fʒ Jo. an. Simile i. c. ut pꝛiuilegia ð pri
uilc. E nõ. ꝓ ſtatutis ut plurale reſoluatuꝛ ĩ
ſingulare an ex płralitate ſeqt abſon⸗ itellectꝰul
iuri Zꝛiꝰ: Sʒ ſaluãdo tex. puto poſſe dici qꝙ ꝑtiũ
ↄſenſus requirit᷑ ad hoc ut libẽ fiat remiſſio ad
iudicẽ a quo ſine alia ↄdẽnatiõe expẽſaꝝ: Sed
qn adeſt ↄſẽſus appellãtis tm:fit cõdẽnatio expẽ
ſarũ ⁊ hoc caſu loquit᷑.c.ĩterpoſita. .ðille. dic
pleniꝰð hoc articulo ut.. dicet additio.¶ Vel
dic dãdo aliũ nouũ itellectũ:ꝙ tex.iſte põt ĩtelli
gi ĩ appellatiõe a diffinitiua a q' ñ põt appellãs
relſilire ſine ↄſenſu appellati cũ ſua ĩterſit ut pʒ ĩ
ſeqnti. q. Additio: Sʒ S hũc ĩtellectũ cõeʒ op.
ur. n. ꝙ nõ ſufficiat ↄſenſus appellãtis tin: qꝛ ſi
cut actoꝛ nõ ꝓſeqnte ĩ pꝛia iſtãtia põt reus pro
ſequi eo iĩuito ut i.c.cãʒ ð do.⁊ cõm.⁊ auẽ.qui
ſemel. C. qũo.⁊ qn iudex. Ergo idem dicenduʒ
ĩ cãu nr̃o ut iuito appellatoꝛe poſſit appellatus
ꝓſequi:maxie cũ uideat᷑ ideʒ eſſe ĩ appellatiõe a
diffinitiua ut pʒ.ij.q. vi. appellatoe ceſſante ⁊ in
aut. ei qui.C.de temp.ap. ¶ So. põt dici alidᷣ
eſſe ĩ appellatõe ab iterlocutoꝛia alind ĩ appella
tiõe a diffinitiua uel ꝓſecutione pꝛioꝛis iſtantie
qm i appellatiõe a diffinitiua põt appellatꝰ pᷣten
dere itereſſe:foꝛte.n.uult perere reſoꝛmationem
ſnie iuxta ea q̃ dixi.S.ſuꝑ Nica:uel hr̃e ↄfirma
tionẽ ipſiꝰ ſũie ad maioꝛẽ auẽtẽ. Idẽ ẽ ĩ ꝓceſſu
poꝛis iſtãtie ¶ Mã ĩtereſt rei cãʒ ſemel decidi ne
ſepiꝰ poſſit uexari ar.l.diffamari.C. ð ige.ma.⸗
.c. ↄqᷓrẽte ð offi.oꝛdi.ſʒ ĩ appellatõe ab iĩteꝛlocu
toꝛia nullũ itereſſe põt ptẽdẽ appellatꝰ ſi appel

lãs nõ uult ꝓſequi cũ cã redeat ad pꝛioꝛc A
1

quẽ ipſe ſuſpectũ nõ hʒ ⁊ lis citiꝰ decidet
timo opp.õ tex. de. c. ad repꝛimẽdã de offi.or.
ubi excõicatꝰ appellãs remittit abſoluedꝰ ad iu
dicẽ a qꝰ dicũt doc, ⁊ bñ ꝙ ibi loquit i abſoluti
one fiẽda i qua appellãs grauari nõ põt a iudi
ce a ꝗ ſʒ hic ꝓhibet᷑ remiflio ↄgnitiõis cauſe ĩ
q̃ poſſet grauari ꝑ iudicẽ a quo cũ ſemł eũ gra
uauerit ar.ĩ regula ſeł malus reg.iur.li.Vi.
elegatus etiã da
Oſtremo. tus cũ clauſula ap
pellatione remota recuſari põt ſi ẽ ↄſã
guineus ipetrãtis uel ſi fuit aduocatus eiꝰ ĩ illa
cã.nõ diuidit᷑¶ Nõ.pꝰ dictũ nõbile ⁊ mẽti cõ
mẽdandũ ꝙ remotio appellationis ĩ certa cã fa
cta nõ tollit facultatẽ recuſadi iundicem ex iuſta
cã. ¶ Ex quo iferẽ ꝙ appellatio æ recuſatio nõ

Jdeʒ dic de affinitate ur ſi iudex

omnia equiperant᷑ ad remotõe; q*
nis nõ ſeqt remotio recuſatõis Zg⸗ cütun
tedit etiã ð iur̃ ciuili fſʒ Jo. an. bic ⁊ bñ ald X
l. unicaʒ C. ne in una eadẽqʒ cᷓ canonizata i,.
q.vj. ſi q in qcũqʒ. Ego ad hoc dictũ alle
glo. Dar.uin. l.i.ff. a qui. app.nõ g. ? nide 33

chi i. c. ſuꝑ co.ij. . e. faciunt rões ibi alfate ubi
uide ¶ ꝛ nõ ꝙ cõſanguinitas eſt ſufficiens ca

recuſandi iudiceʒ delegatũ ut ſuſpectũ. tene me
ti hoc: qꝛ idem puro ĩ ordinario conſimili ⸗“
rius ꝑtis ut nõ.ſpe.ti.i. F. ſübatd, Agni⸗
eſt Facit. l. aut afkinitate.f. de procura. ubi por
zmouen ſi contraxit affinitatẽ cũ aduerla parte
Tradit Tan.nõbilẽ regulaʒ ois cã ſufficiẽs
ad remouendum pꝓcuratorem ſen arbitrum eſt
ſufficiens ad recuſandum indieem: Pro hoc
dicto facit: qꝛ ex facili cauſa poteſt recuſari inox
ut nõ. glo. in. c. cum. R. de offi. dele. i. aptiſſimi

⁊.l.cum ſpeciali.C.de iudi.dicam plene in.c.cũ

ſpeciali.j.e. ¶ .. is qui fuit aduocatus in cqu
ſa poteſt recuſari ſi datur iudex i eadeʒ:nec mi
rum:qꝛ iam manifeſtauit animũ ſuũ. Iteʒ eſt af
fectus ad illam cam rõe aduocationis ſuſcepte:
nam is qui in cã conſuluit põt ꝛecuſaꝛi ut ſuſpe
ctus ſi deputatur iudex. ꝓ boc tex. in.:.. pꝛetor

.ff. de iuriſditio. om. iudi. Aide. Inno. in. clxx

refragabili de offi. ordi.æ pondeꝛa tex.dum di
cit in eodem negotio ſecus in alio negotio fm
doc. ⁊ bene.¶ Ex quo infeꝛo ꝙ eum qui fuit
aduocatus uel procurator meus in una canſa
poſſum impetrare in indicem in alia cauſa ſine
metu recuſationis. n gl. i. ibi 2 ſuccederet

ei. nidetur glo. concludere ꝙ uſqʒ ad illum gia

dum poſſit iudex recuſari uſqʒ ad quem admit
titur ſucceſſio ab inteſtato. Sed inquantum
glo. dicit ꝙ uſqʒ ad ſeptimum admittitur ſuccel
ſio licet doc. ſimpliciteꝛ rꝛanſeant nõ cꝛedo glo.
uerum dicere.qꝛ admittit᷑ ſncceſſio uſq; ad de

cimum tã inter agnatos quaʒ cognatos tex. cſt

cum gl.inſti. de ſucceſſ. cogna. in fi
ad principale dictum glo.dicit Jo.an. conſide
ꝛandũ utrum ſint de eadeʒ domo ſeu ſtimpe mal
culina: ⁊ ſecundũ boc iudicabitur ſuſpectus uel
ne. enme. nan tuſcia ſim eum ꝗ offenſe
uindicãtuꝛ in omnibus qui ſunt de cadem do
mo ſeu ſtirpe maſculina licet cxcedat ſeptimum
gradum ⁊ ſatis uidetur dicendum ꝙ in hoc cõ
ſideretur conſuetudo regionis:nan in aliquib
locis affectio conſanguinitatis ⁊ affnitatis exie
dituꝛ quaſi in ĩfinirum:iĩ aliquib uſq; ad certum
gradũ tin:cũ gꝰ roe affectiõis dũtaxat oſangui
neus reppellatur debemcoſiderale an durer al
fectio in ceſſantc cõſuetudie:mulũ placet dictũ
gl. ſcto dicto Yo. an. ut inte: agnatos e n
tos extẽdat᷑ qð bie dẽ uſqʒ ad ſeptimuʒ gꝛa nis
i quo admittitur ſucceſſio ab iteſtato: ſec ie
qui ſunt ð ſtirpe ig admittimr recuſano
r denlmtams quod ſola duan
eiuſdem loci quandoqʒ preſtat iuſtam cauſam

Eriullic n ſehtben
enten n iſ ſier
nnſ ze 0d ean fe
ii ſanineniß. wupun gter
gn eriori n
“ iurich ea lon RM
ioi n m.c c ll⸗ s..i inp

ſe⸗
.
i egirne .m.
ſei 1breles de Nroparitans
ſerto r adGiro. In ende

ze. SW quid ſin
s petramtis.6
1 uge ſvenul hoſt ncuſari
Palueſi gre Cglio n
õ
znuin c.illtudte de oftcllet
npumuiſngulare in bac t ohni
ccalno, iir g bi ni sn ie /
,lud e inumme ſolo alegoread
Ium murũ notundi gy leet plams po
ici lleſe ſue ijq. viſ⸗ .ſiquis e
hoic. eü perſoe de priuile i. Viemn rea
erit ur ulpecus nan dr colaguinens ſun
mütmr dawere aſſecnoe 1 cam rde
tius ihle parns dadere wmiore aſie
q t onſas oflius eccleſierii en
ennolani conſecutine ioſi aningit
us dico in. c ci ueniſlet ge indi ubi
iſtn linera que incſſtinene lognitur.,
ro qd ſialegomi nni cim iuſptnionis
tori iudſcerſecd cori agtbino ecio
lli ſed anüſan ſuffeintci Puobang.
tennerin ſc non er clo ff/ deg
da gnn anelurdlfniin
licet ſecus ſit ie E cori uie
ickaptiten d nem
Abeſati,e.tl. Ooc cöſtenenef
lu iſanon ? appeſgtio gafffinff
mabitur ad nanmri inren oenn inin⸗
unt cinn recuſatöſs prini one
oꝛut in c ij. eanija , win
in.c.j. eqninis 8
ſſſier llege j. . nen Pal .
1 ſgtius 6 ne camn no alegarz: ic
luitgirrna e⸗ iö
c( bec n.

ſumnunnmiitmn mmni i et
ns adilm din ſde mloeroſiſin
mn is ulici onſiuit ir vuiniut
ms ſonuum, chr g br ninlin
Hoximſimn on iul, CMcl Jin
ftiß or offnt evllen yh
atnauan g ro ub ii lo pon
o tbax. Grvoinfao irui ,
1ocnus oc procur tor nens in ig ſ.
oſm inon e in icgn inda ni ſe⸗
—— GN .
Andemn goANdniet gchſenen
anltnie,ini; Nanmun
õ Graum
Präagihzinmmumai
ſohe l

.5„
AArini cſo Rt
uum dlen.n G

3 mer ands h
uni r Gadsch 6
n i de iw aguſr

recuſandi iudicẽ ut ĩ.c.accedẽs el.ij.S. ut lite ñ
pteſt Fortius idẽ dicendũ in his qui ſũt de ea
dem ſtirpe maſculina: nã ꝓpter idẽ cognomen
ſꝑ durat affectio inter eos:⁊ predẽa puto ſane i
telligendũ quod ſequit᷑ in ſequẽti.q.¶ Blo. in
eo ꝙ dicit ↄſãguiuem nõ ut ſuſpectũ recuſari:
qꝛ ꝑpitas affectionis cãʒ ſuſpitiõis remouet ⁊c̃.
qʒ.n. intelligi ꝙ utꝛiqʒ parti eodẽ ſeu pari gra
du attinet: tẽ.n.ẽ paꝛ affectio ⁊ h̊ clare ſentit gl.
ĩ rõne ſui:⁊ per illud vᷣpũ equaliter ⁊c.ſecꝰputo
ubi uni attineꝛet ĩ pᷣgradu puta qꝛ frater: alteꝛi
ĩ quarto uel ulteriori gradu:tũc.n.ñ ẽ par affec
tio circa fratrẽ q; circa alium remotiorẽ ar.i.c.
las de preſump.⁊.c.accedẽs.el.i.in pnci.ut lite
non ↄte. Nam oẽs hoiĩes ſũt ↄſanguinei cũ de
ſcẽdeꝛint ad adã:ut legituꝛ et nõ. in.l.ut uiʒ.ff.
de iuſti.⁊ iure ſed rõe proximitatis pᷣſumit̃ ma
ior affectio ut hic additio. In eadẽ glo. ibi in
fi. uide multas cãs iuſie recuſandi iudicẽ ꝑ Jo.
an i. c. legitia. e.ti. li. vi. dicã plene in. c. cũ ſpali
Jj.e. ¶ Extra gl. quero quid ſi iudex ẽ ↄſãgui
neus ipetrantis.cã tñ non eſt pꝛopꝛie ipetrãtis:
ſed eccleſie ſue nũq̃d poſſit ꝛecuſari ut ſuſpectus
P adueꝛſã ꝑtẽ. Egidius ? Spe.ꝙ non ut nõ.i
Soe.e. ti. in. F. lupeſt. v. quid ſi platꝰ Jo. an. tʒ
Srium ꝑ.c.inſinuãte de off.dele.⁊ illũ tex. ſemꝑ
reputaui ſingularẽ in hbac mã:⁊ optime fac ĩ ſiſi
c.accedens.ij.⁊ ꝙ ibi dixi.s.ut lite non Oteſt.
? illud.c.inſinuante.ſoleo allegare ad aliud dic
tum multũ notandũ ꝙ licet pᷣlatus poſſit eẽ iu
dex i cã eccleſie ſue.ij.q.vij. S. ſiquis ergo ⁊ ꝙ
nõ.i.c.cũ perſõe de priuile.li.vi.tñ recuſari po
terit ut ſuſpectus:nã ſi cõſãguineus ſuus preſu
mitnr habere affectiouẽ ad cãm rõe prelati for
tius ipſe platus uẽ habere maiorẽ affectione:tũ
qʒꝛ eſt ſponſus uł filius eccleſie:tũ qꝛ honor aut
einolumtũ conſecutiue ipſũ attingit. de hoc plẽi
us dico in.c.cũ ueniſſet de iudi.ubi uide facit
iſta littera que indiſtincte loquitur. ¶ Vltio
ro q̃d ſi allegaui nnã cãm ſuſpitionis duntaxat
corã iudice:ſed corã arbitꝛo electo nõ probaui
illã ſed aliã an ſufficiat cã pꝛobata. –—
tenuerũt ꝙ ſic moti ex.l.ſcio.ff.de appellati.ubi
dicit᷑ ꝙ ſi in appellatõe a diffinitina expᷣſſi unaʒ
cãm poſſũ reliquã ꝓſequi corã iudice ad quem
licet ſecus ſit in appellatõe ab interlocutoria ut
iĩ cle.appellãti.e.ti. Sed cõiteꝛ tenet᷑ contraꝛium
quia iſta non ẽ appellatio a diffiniriua:ſʒ poriuſ
trabitur ad naturã interlocutorie. Itẽ iura mã
dant cam recuſatõis exprimi corã iudice recuſa
to:ut in.c.ij.ꝛequiꝛis ⁊.c.cũ ſpᷣali.j.e.eꝛgo non
ſufficit allegaꝛe cãm nõ allegatã:æ idẽ tʒ. Spec:
2 latius ꝓſequit᷑ de ꝛecuſatiõe.j.fi.vᷣl.ſed quid
ſi unũ.⁊ hec nõ. Mec obſtat ſi dicat᷑ de quo ſeꝛ
uiũt iura dicentia pᷣlatuʒ paſſe eẽ iudicẽ ĩ cauſa
eccleſie ſue ſi põt ꝛecuſari. Rñdeo ꝓſũt in h̊
qꝛ nõ data ꝛccuſatione ualebit ſnia:ita intellige
tex.iſtũ in ↄſanguineo qꝛ põt eſſe iudex ſi nõ re
cuſatur. uide ſile ĩ patre qͥ fm ius põt eẽ iudex ĩ
cauſa filij: ut in.l.i peinatis.ff. de iudi.iij.q.Vij.

¶ De appejlationibus:

tria:tñ põt reculari nt fuſpcctus. ut i. l. qui iuril
ditioni.ff. ð̊ iuꝛiſdi.om iudi.dixi plene in.c.cũ
tingat ð fo. ↄpe. An autem conſanguineus ſen
alfinis poſſit ĩdiſtincte recuſari. Solu. dicit hic
UVinc.ꝙ nõ.ſed dʒ conſiderari pſona oſangui
nei que talis poſſit eẽ ꝙ ceſſaret ſuſpitio ut ſi eſ
ſet ciſtercienſis de quo in Spe.ti. i. .ſupeſt. V.
quid ſi nõ eſt:ubi idẽ tenet quod ſatis placet.
Qaid autem ſi expreſſe remouetur facultas re
cuſandi.uide qð dixi ĩ.c.cũ inter de excep. æ.c.
ad bec de reſcrip.⁊ qd nõ.j.e.paſtoralł. Nico.

D hec Sententia ĩterdicti nõ
* ſuſpẽdit᷑ ꝑ appellatioeʒ

ſequentẽ cõis diuiſio.fᷣa ibi noueris.
Primo. nõ.unũ caſũ in quo equipant᷑ excõica
tio ⁊ interdictũ ſicut enĩ appellatio nõ ſuſpẽdit
excõicationẽ iam latam:ut in.c.paſtoralis.j.eo.
ubi dicam rationẽ:ita nec interdictũ ſuſpẽditur
appellationẽ ſequetẽ ⁊ intellige ð interdicto ꝗ
diuinis officijs ⁊ ſic a ſpiritualibus ſecus ſi iter
dicto rõe tpᷣaliũ. Naʒ ſi iudex inteꝛdiceꝛet mihi
ingrefſũ alicuius poſſeſſionis appellando ab eo
ſuſpedẽdo effectũ ſnie ar. in.l.nõ tm.ff e. I¹dem
dic in ſuſpenſione a beneticio. lIʒ Inn. i hoc imł
tũ inſtet:ſed uide glo.nõbilẽ quã tenebis menti
in. c. is cui ð ſen. ex.li.Vj. Ex qua ↄclude ꝙ diſ
poſitio huius.c.uẽdicat ſibi locũ ĩ oibꝰ ſnijs cẽ
ſure qᷓ ↄcernũt ipſã aĩaʒ ⁊ iſte ſũie ſũt tres excõi
catio iterdictũ æ ſuſpẽſio:ut ĩ.c.is cui.pᷣallegato
7 rõneʒ iſtaꝝ ſñiaꝝ dicã ĩ.d.c.paſtorał. Ex his
infert̃ ꝙ ſuſpẽſus a põtificalibꝰ nij ab uſu pallei
appellãdo ſuſpẽdit ſñiam qð ſẽtit Moſti. hic fa
cii qð nõ. Inn i. c.i. ð ſẽ.ex.li.vj. ¶ In glo. ibi
ita ⁊ iterdictũ emiſſũ.glo.ſimpłr recitat ſilitudi
nẽ le q̃ i ueritate nõ ↄcludit:cuʒ aliud ſit quem
nõ poſſe excõicare poſt ſniaʒ:⁊ aliud ꝙ appella
tio nõ ſuſpendit ſniam:naʒ uidemus ꝙ appella
tio legitima ſuſpẽdit totalłr ſũiam futuram:qꝛ ſu
ſpendit iuriſditionẽ iudicis: ut pʒ in.c. ſi a iudi
ce.e.ti.lib.vj.⁊ tñ appellatio ſequens ſuſpendit
reguſariteꝛ qulʒ ſniam latã etiã ſi ſit talis que
trahat ſecũ executionẽ:ut in.l.furti.ff. vö̊ his qui

nõ. ifa.nõ. glo.ĩ. c. paſtorał j. e. ſ ex ſepatis nõ⸗
fit boa illatio:ut ĩ.c.ij.ð aina a Eiiran-
legit ſa cũ ſuppletiõe ut dicamꝰ ſic, ſiẽ qs excõi
cari nõ põt poſt appellationẽ ſupple:nec excõi
catus ꝑ appellatõeʒ ſuſpendẽ põt ſñiam iã latã.
ita ſubditꝰ iterdictꝰ nõ põt ꝑ appellatõeʒ ſuſpen
dẽ iterdictũ vñ lra iſta ñ aliðᷣ ult niſi eqpare ex
cõicatõeʒ ⁊ ĩterdictũ ⁊ clariꝰ equiꝑat tex.ĩ.d.æ.
is cui.hñt iſtas = mltas als oↄfoꝛmitates. ria
eſt iſta quã dixi. Secunda quia utraqʒ requiꝛit
monitionẽ precedentẽ:ut in. c. reprehenſibilis
ʒ eo.⁊ dic ut ibi dixi. Tertia quia ↄſtitutus in
aliqua illarum incurrit irregularitatẽ celebrãdo
ut in.c.is.cui.. Quarta qꝛ abſolutio in utraqʒ
ſnia fit ꝛcepto iuramẽto ðᷣ pendo mãdatiſ eccłie
ut ĩ. c. nenẽabili. ð ſẽ. ex. Quiĩta qꝛ utraqʒ ſñia
laxari poteſt ad cantelam:ut dicto.c.ueneꝛabili.
4

Vanr A
Ve It, Mſe.

1 wWe ,

ſfere Nt Paſs Brt⸗

êõ ς WA

Wliet

¶De appellationibus.

Sexta qꝛ utraqʒ ligat Iz iniuſta. xi. q.iij ſnia et
c. ſiqs eps: 7 idẽ dic ð ſũia ſuſpẽſiõis a diuino
officio. Mã oẽs iſte tres ſñie dicũt ſñie ceſure
2 cõcernũt ipſã aiam: ut ĩ.d.c.is cui ⁊.c.querẽ
ti de ob. ſig. In aliquibus m diffeit qꝛ excõica
tio fertuꝛ ĩ ꝑſonã nõ ĩ locũ: ut in. c. romana. F.
i uniuerſitatẽ de ſent. excõi. li. Vi. Sed iterdictũ
põt ferri nedũ ĩ ꝑſonã ſed in locũ:ut in.c.nõ eſt
j. de ſpõſ. ?.c.fi.de ſen.ex.li.Vi. Item excõica
tio regulariter nõ ſuſpẽdit᷑ ꝑ iferiorẽ a papa:ut
j. dicam:ſed inrerdictum ſic ſecundum multos:
J. dicã ⁊ ſub iſia pnit reꝑiri ⸗ alie dꝛie. In eadẽ
glo. in fi. nõ apparet clare qjd glo. ſennat. Nam
aliud ẽ qnerẽ utx eps poſſit dare priuilegiũ ut
celebret᷑ in eccleſia inrerdicta:aliðᷣ utꝝ poſſit ſuſ
pendere effectũ iterdicti: em oẽs primũ nõ põt
faceꝛe qꝛ ẽ cõtꝛa inꝛis diſpoſitionẽ: ſj claꝛius gl.
poſuit opinionẽ ſuã. . c. dilectus ? ibi tandem
nidet᷑ ↄcludere qð tener Jo. an. B ⁊ ſtatim pate
bit. Circa m ſunt opiniones: et conſidera ꝙ
V. S⸗ ⸗ SHL =— hic ſunt due qões eque principales. Mriĩa nũ
5 , srrnnin ſsca widd.s Pat Irdnen quid eps põt durante ſñia iterdicti ſuſpendere
cffectũ interdicti ut ſic poſſit celebꝛari ſine pccẽo
2 intellige qñ interdictũ ẽ latũ a ſe:nã ſi eẽt a ſu
perior̃ latũ nõ eſſet dubiũ ꝙ nõ põt ar. c. paſto
i= ſerſisz fe ic ſaz11 Frn, ewij p ralis: S. pꝛeterea. de offi. oꝛdi. Scdᷣa qõ eſt non
77 I= rn, Piz P sp minus ſubtilis: utꝝ ſuſpẽſione facta pſuppoſito
ꝙ poſſit ſuſpẽdere ſuſpẽdat᷑ effectꝰ ipſi? ꝑ appel
lationẽ medio tpᷣe iteriectaʒ ð nolũtatẽ ipſiꝰ ſu
ſpẽdẽtis ut ſic duret ſuſpẽſio uſqʒ ad finẽ cãe ſi
cut ſi a pꝛicipio fuiſſet lata cũ cõditiõe/ Jo. an.
hic ↄcludit ĩ effectu tria: diẽ.n.epᷣn poſſe ſuum
iteꝛdictũ ſuſpẽdeꝛe:qꝛ ſicut põt ĩ totũ tollere aꝛ.
l. iudiciũ ſoluit.ff. ð iudi. ita ⁊ foꝛtiꝰ põt illð ad
tpᷣs ſuſpẽdere.2 cõcludit ad fam.q.qꝙ; appella
tio facta poſt ſuſpẽſionẽ tenebit ipſã ſñiam iĩ ſu
ſpẽſo: ſiẽ ſi fuiſſet lata ſub ↄditione.ar.c.pᷣterea
j. e. Tertio dicit ꝙ excõicatio ſuſpẽdi non pot
quĩ tollat᷑ ex toto qꝛ cõicare nõ debemꝰ excõica
to ante abſolutionẽ factã ĩ foꝛma eccleſie: ut ĩ.c.
cũ deſideres de ſen ex. in effectu h idẽ uidet᷑ uel
le do. An. Sed aliqui moderni multũ iſiſtũt cir
ca iſtas qões. Cal. tñ tenuit Jo. an. i. ii. q. di
cit.n. ꝙ cũ iſta nõ ſit noua ſñia appellatio non
opabiĩ ſuſpẽſionẽ. Jo.de lig. ĩ quadã diſputati
one tenuit ꝙ iterdictum nõ poteſt ſuſpendi per
epᷣm. ¶ouet qꝛ in iſtis ſentẽtijs cẽſure: pꝛimꝰ
actꝰ nõ ẽ ſeꝑatꝰ a o. uult dicer̃ ꝙ ſubſtãtia ſñie
cẽſure qᷓ ẽ pꝛimꝰactꝰñ ẽ ſeꝑabilis ab effectu ipſi
us ſñie qui effectꝰ ẽ ſcõs actꝰ qſi iſte ſnie cẽſure
trabant ſecũ executionẽ ⁊ ſic executio effectꝰ nõ
ẽ ſeꝑabilis a ſubſtãtia ſnie:ut in.d.c.is cni.⁊ ꝑ
ↄſequẽs ñ põt remouetr᷑ effectũ romanẽte ſubſtã
ria:allegat in ſili.l.ticius.ff. ð excuſa. tu. Caꝛdi.
tandẽ ſeqt illa opinionẽ communẽ ut poſſit ſuſ
pendi ꝓ qua facit dẽʒ. c. dilectis. y. qꝛ Vo: opi.
eſſet i pratica ſeruãda maxie poſt factũ:ſʒ ante
factũ alia opi.oria ẽet ↄſulenda:⁊ credo de ſub
tilitate iuris illã neꝛioꝛẽ:⁊ moueoꝛ hac rõe.inteꝛ
cetera:maioꝛ eſt uis æ ptas appellationis m ſuſ

Paäfrn 0

IAse Rrnt se dirt-

Ber ehs effectũ ſñie ꝙᷓ pĩas iudicãtis poſt ata
m ꝓbaĩ: qꝛ cõdemnatũ ð futuro non põtſ
cere iudex qui ſequat᷑ infamia..nõ põt ſioß
tis:⁊ tñ appellatio ſuſpen dit ifamiã iam l
ſententiã: Vt.d.l.furu. Sed appellatio ſenn
ſuſt gie ce n por
. pendere effectuʒ ſñie cẽſure: ergo minus .
iudex : hoc.n. nõ dᷣpedet a ptate ſua ſʒ e
ſitione iuris. Mec valet ar. Jo. an.p 3 dichn
rotũ ergo ſuſpendẽ qm tollẽdo in e a n ln
naturã actus nec ius ꝛepugnat: ſz luſpedere ef
fectũ ut no héat ſecũ executionẽ eſt agere cõtra
naturs ipſius actꝰ 23 iuris diſpoſitionẽ cũ ſ̃m
iura trahat ſecũ executionẽ non ſi ,
iern ex é non ſuſpendibilẽ et
ꝑ appellatõnẽ: ut ĩi. d.c.paſtõalis.qd
dic ut ibi dicet᷑: ⁊ pᷣſuppoſito q ad cecilecnſ.
nt ibi dicet: ?7 pſuppoſito ꝙ poſſit ſuſpendi
ßʒ cõeʒ opi. Eal. æ appellatio ſequẽ
teneat ſñiã in ſuſpẽſo: ancs non pſir ut
6 qa non eſt noua ſñia qad
tenet ẽt Inno. in. c. cñ inter de coſue. er q h
opi. uideaĩ multũ ꝓbabilis: ii in otraria opi
quã teuet Jo. an. multuʒ me urget.c. dilectus
alt. ubi aꝑte inuit ꝙ ſñia inteꝛdicti ĩ locum lata
põt ſuſpendi ꝑ ipſũ ꝓmulgantè ⁊ durante ſuſpẽ
ſione põt appellari ad effectum tenẽdi illã ĩ ſuſ
penſo.nec ẽ ueꝝ qð quidã dixerũt.ſ.ꝙ ille tex.
loquatur in ceſſatõe a diuims non in inteꝛdicio
quia tex.ibi aperte ꝓbat ↄriuʒ:ut ibi patet non
potuit feni ſñia interdicti. Itẽ ni diceret wbi tex.
ſentẽtiam deceꝛnimus irritã ⁊ inanẽ ⁊c. cũ ceſſa
tio ſit quid facti ut nõ.in.c.ſi canonici de offl.
ordi.li.vVj.ſʒ potins dixiſſet eam irꝛanonabilem
fuiſſe ⁊ hãc opi.tenet ibi Jo. de lig. ? Inn. ic.
ut priuilegia.. de pᷣuil.⁊ ꝙ ſuſpendatur peꝛ qp
pellationeʒ facit quia ſicut tenet᷑ in ſuſpenſo an
a principio fuit effectus ſuſpenſus.j.c. preieꝛea
ira ? ſi ex poſt facto ſuſpendat: æ quo qd primnũ
dictũ fac̃ quia bec ſnia cenſure ligat? durat ad
placitum ꝓferentis:merito cum dependeat ab
eius poteſlate poterit ẽt effectus ſuſpendi.ſecus
ſi nõ dependeret a poteſtate ſua quo calu locuz
pʒ ar.quod.S.feci ð.l.nõ pot. Anrg imnea
tũ uero latũ ĩ peꝛſonaʒ cõiter tenetuꝛ non poſſe
ſuſpendi. rõ diuerſitatis quia locꝰ iterdict n pec
cauit meꝛito nulla ꝛatio ꝛcpugnat ſi ſuſpenciur
gm illã opi.ſʒ quando iĩterdicta pſona tunc eu
pſona deliquerit ⁊ nõ ſit emedata on pot eſſe
in eccleſia:? e eccłam. ſecus dic ubi ꝑſona eſſz
interdicta pꝛopteꝛ delictũ alterius: qꝛ tunc ſicut
poteſt ſuſpendi ĩteꝛdictũ latũ ĩ locũ ita ĩ pſons:
dictuʒ ẽ nõbile Inno. i. c. ut pꝛiuilegia Ni.ab.

m in eccleſia. e
ionis ꝛemnittit appellantom cauſam
ad priorẽ iudicẽ niſi ſibi conſtiterit a graawannt
ne uel ab iniuſta ſentenia fuiſſe appellatum⸗n
narrat factũ:o ꝓuidet ibi prudenic⸗ Th e
nõ ex iſto tex. archicpin nõ obere ſe itromittere

de cauſis ſubditoruʒ ſui ſuffraganei niſi per ap

pellationẽ deuoluai ad er concor c paſtoraii⸗
5. de ofki. ordi ¶ Scdo nõ. er Fʒ illa tep

mmmons len ſegio
rnecihl lnan ai ich in
atös 8 ſtorchl jacan
ſcnei crof ehlin M
B ic gecinu opel dalg:
giomn uene Gnt
ntl 50 wiam geae
ie n
ae ii e
taß
an N. Se leipiadl
arrc⸗ Renori aphelati

gerde zd ofroir.
lius gelun gae i
hic adi ch ci eſe chlh ni onl

Pin ubi cehtü udicĩ bi fnie ie
Abi cepci f de uti Nen qrint
Ainaiͦ loe ocns penlu nnc⸗
Pbecl.Fir den huinſtoclch
drofr ni ( go. inli
pebuins c,Nn/ anmuerat c.
biſrafce dipont G nouo i non.
elero ob inmnononta ci nn/ Aſ.
Iuuo iſt decretals igiauit iin
hb on eſ ſoluere Zriumn. Unce de
icà non cben erpmm i appelglion
Srad enen ddedar adtninene a.
Cunncfſectn ii dius coſſtererezi⸗
polti;d gravanine. DOoſſumn nido
dice ad auè mefuiſſegranamm piinea
I ilud ganame i erpiſerin coram e
lra ſoli iſtitindice ad gne ng
ſu. Hobicgo ci eetiü er ab
ciuerſitate ini appellndez a jffintia
locutoꝛi vr in ſfinhhiun i ſt nercſl
cam ſccus ſi appellat ab iterlocntori
ſitans coligl er his que no c ut d

67 P bicto hegſo. , er iliſ ſe. An

ſe nr appele in ſeip. mane ab iee
rregointicnlencc⸗ ſe
nane appelani i ſcriptis ſatis pon
cnipruri appeſlatöezotinente goſ.
Ipunio ſua:nide tex boni ? ſöbl

l in. . ppeſatio. e ti li i
e enn iſtam goliuneto teyx
iſia opi.ur iud
immq lur iudera qno
4. Goffit iuxta nö in E 5
Horciciter iſ Afan
eiſtn
ine .e tumprocegere
mnildutreakgui tnnnn
lcnin Nag Trinn
iho inmnit ſiſtamne
„5 unaſſer eichan ĩ
si ebon nitatio

bci .
ng fiedi mni
4 Peln

nnud ſ A ccliee

Nen nninninn än
AIndiggr ini ofininniiniian
N ſhhndl Di pruizmitnmet
ſore it Mhelin ad inmn nilii
peno, i vepgö iti drnin gi
ovamr maſinora diins wrininedi
quus r ipene pba örigun bipuan
pomrt ſniſin immdin NMeidiaaht
auium omminimiit iuni id
ioſa it tmin zααν⁰⅛
ord. . .gponmdnſr an muhi
lr tde hi m bi .abeſgt Mi⸗
autzi N ul g iſſnem u
Rhimd irt ieſtudi nüüffſd
inponahnn een
tRapRſwmüntünann

Mänianmintniun
Simefid onn Meſl
in constihond
s rſtne lelt
höpnce aochun 1
rankhel
edui ſcthcöng n
md in denmsguben
Atdänaimc ſi⸗
ollu mi Me e
amen higdnien
nihaumdhiin ilei
wu erttöktanimn N
ondaan mnlooscl lae
V nuthrad utmmnne
We indne
d acwwlunſe⸗
. ichind
cd
n min CC
. voni⸗ ruicie
4 e irNſtih
”l
. ni nuhluinfi os
4 ieif n int
nnn eni:f0 ,, foti ,
. vn ſſi
4 aſs blicſ in
wc d ia, gi⸗
o. .
vin

(Q .dr 4ο Baſſnena .z Si 2 rE. B n Af ſyne laute A

Ce appellationibus:

ii debebat iudex ad què admitte appellationem
fruſtratoriã ubi appareret manifeſte fruſtratõi
ſᷣm Gol. de quo in. c. ut debitus.j.e. ¶ Vliio
4 nõ bonũ ar.ex tex. iũcta gl. anpel/ꝙ appellatiõe
exñte friuola iudex a quo reaſſumit iuriſditionẽ
etiam reſpectu executionis ſnie late ð̊ quo in.c.
paſtoralis..qꝛ uero de d eeſ Z gloſa.
i.iĩ fi.ſed õ finem glo.⁊ tex.oppo. Nã arthiepiſ
copus cantaurienf eſt legatꝰnatꝰqm officium le
gatõis ẽ ĩdultũ illi dignitati ex pᷣuilegio apoſto
lico:ut quicunque ſit archieps cantaurienſis ſit
etiã legatꝰ ut ĩ.c.i.de offi.le.ſʒ legatꝰpoteſt adiri
uiam querele citra appellatõem g poterat iſte
adiri inxta nõ.i.d.c.i.ð offi.le. Soluit. Jo. an.
ꝙ lIʒ poſſit adiri legatꝰ uiam querele non tñ ꝑ
niam appellationis fꝛuſtꝛatoꝛie qꝛ appellatio fru
ſtratoria ñ deuoluit cãm i.c.cũ appellationibus
.qc. tit. li. Vi. imile i papa qui aditur ꝑ uiam
querele ⁊ ñ ꝑ fruſtratoriã appellatiõeʒ nel ſolue
melius ꝙ etiã ꝑ uiã querele non poterat legatꝰ
hic adiri cñ cã eſſer cepta coram ordinario loci
Mam ubi ceptũ ẽ iudiciũ ibi finẽ debet accipex
il. ubi ceptũ ff. de iudi. Item qꝛ int᷑ legatũ z or
dinariũ loci locus ẽ puentõi ut in.c.ſi a ſede de
pᷣbed.li.vi.⁊ de mã huiuſmodi dicet᷑ i.c.ultimo
¶j.de ↄfir.nti.¶ In glo. ij in fi. õ glo. facit qͥa
ipᷣe huius.c.nondum emanauerat.c.ut debitus
ubi ſpeciſice diſponit de nouo ut non ualeat ap
pellatio ab interlocutoria cã non expᷣſſa. Mcit
h Inuo. ꝙ iſta decretalis ꝓſagiauit ius nouũ
ſz hꝰnon eſt ſoluere ↄrium. Ande dic ꝙ hic nõ
dꝛ ꝙ cã non debeat expᷣmi ĩ appellaiione:ſed ꝙ;
iudx ad quem ñ ðbedat admitteꝛe appellationẽ
cum efſectu niſi ſibi pus conſtaret eã fuiſſe inteꝛ
poſitã a grauamine. Doſſum.n:docẽ coraʒ iu
dice ad quẽ me fuiſſe grauatum ꝑ iudicè a quo
iʒ illud gꝛauamẽ ñ expᷣſſerim coram eo. Hec gꝰ
lr̃a ſolũ iſtꝛuit iudicẽ ad quẽ..¶ In gl. ĩ vbo iiu
ſta. Mõ hãc glo.cũ pᷣcedeti ex qua babes unam
diueꝛſitatẽ int᷑ appellatõeʒ a diffinitia ? ab inteꝛ
locutoꝛia ut in diffinitiua n ſit neceſſe expꝛimeꝛe
cãm ſccus ſi appellat᷑ ab iterlocntoria.rõ diner
ſitatis colligit᷑ ex his que nõ.i.c.ut debitus.j.e.

& dicto hy glo. ur̃ tex. i. l. ij.ff. e. An at ſit necel

2

2

—

ſe ut appellet̃᷑ in ſcꝛip.maxie ab iteꝛlocutoꝛia nið
tex. ? glo.in.c.i.eo.ti.li.vi.Et pᷣſuppoſito ꝙ ſit
neceſſe appellari ĩ ſcriptis ſatis ẽ porrigẽ iudici
ſcripturã appellatõeʒ ↄtinentẽ aoſqʒ eo ꝙ legat
i pntia ſua:uide tex.bonũ ⁊ nõbile facietem ad
multa in.c.appellatio.e.ti.li.Vi. CSn glo. i v.
alioqn in fi.nõ iſtam gloſ.iuncto tex.qꝛ optime
facit pro illa opi.ut iudex a quo exequat᷑ ſniam
ↄfirmatã:ſed ſuſtinẽdo illã opi.q̃ſi cõem q̃ habʒ
nt uterqʒ poſſit iuxta nõ in.S.pᷣterea hic allato
põt dici tex.iſtum procedere qñ appellatio non
admittit᷑ ꝑ iudicẽ ad quẽ tãq; manifeſte fruſtra
toria ꝓ hoc tex.ibi n ãte appellatõeʒ admittas:
⁊ ſic loqt qũ ñ ↄfirmauit ſñiam:ſi ãt admiſiſſet
appellationem ⁊z ↄfimaſſet eãdem ſniam poſſet
hic locũ opi. coõis: ? ẽ bona ſinitanio ad illa ma

teriã: uel dic ꝙᷓ iſte tex. optie facit ꝓ opi.que bʒ
ꝙ iudex a qꝰ exequit ſi nihil fuit additũ i cã ap
pellatois:ſʒ pure ex prioribꝰ actis fuit oↄfirmata
qꝛ tunc ↄſtat ꝙ nõ fuit appellatuʒ ab iniuſta „
uocatione quo caſu remit ui᷑ executio ad priorẽ
indicẽ ut hic clare ꝓbatur qð eſt bñ notanduʒ.
Et de mã uide plene ĩ.d. F. qꝛ neꝛo ?z ꝑ HBart.
in.l.tale pactũ..qui ꝓuocauit.ff.de pac. ⁊ i.l.
a duuo pio.ff. de re l
i appellans qui non
J ꝛecte. ꝓſequit᷑ redit ad iudicẽ
a quo ⁊ iteꝝ grauat᷑ nõ obſtante pria
deſertiõe põt iteꝝ appellare ⁊? eſt caſus nõdilis.
cõis diuiſio: ſa ibi ridemꝰ Mõ. pꝰꝙ ſi appel
lãs deſerit appellationẽ ſuã ⁊ icipit ꝓſequi corã
iudice a quo vr̃ adeo oẽm primã ↄtumaciam ſi
qua erat purgaſſe ut ſi itreꝝ grauet᷑ iterũ audiat
appellãs:nõ.n.põt excludi pᷣrextu ↄtumacie cuʒ
eã purgauerit ↄꝑendo corã iudice. ¶ nota ꝙ
quis qnqʒ; renũtiat ei qðᷣ nõ hʒ:nam ſſta mulier
poſt deſertiouẽ appellationis illi renuũtiauit: dic
tm ꝙ iſta nõ eſt vᷣa renũtiatio qꝛ priuatio pᷣſup
ponit hitũ.c.ad diſſoluedũ ð deſpon.impu.l.de
cem. ff.de uerb.ob.i.q.vij.daybertũ:ſed iſta re
nũtiauit ut clarificaret iudice de purgatioe ↄtu
macie ſeu ꝙ uolebat aplius inſtaꝛe in prima ap
pellatiõe.uel dic ut ſentit glo.i.ꝙ ꝛenũtiauit ap
pellationi ꝓſequẽdo caãm coꝛa iudice a quo ⁊ ſic
loquit᷑ ð tacita renũciatoe.S. ð ofſi dele.c.gratũ
Itẽ nõ.ibi libẽ poſſis uni ꝙ ptas libeꝛe data ali
cui ad certũ actũ reſtrigit᷑ ad termios iuris ut
ꝑ boc nõ faciat alicui iniuſticiã Mõ. bonũ tex

tũ ibi exẽptũ ꝙ ꝑ appellatione legitimã appellaſ s app=las TYird nes ſen den.

eximit᷑ a ptate ⁊ iuriſditõe iudicis a quo:itelligs
quo ad illa cãʒ.S. e. ꝓpoſuit ⁊.c.ad bec. Ad idẽ
quo ad pᷣmã fac.c.ſi a iudice.e.ti.li.vVj.⁊=.c.ſuꝑ
qõnũ.i fi.ð offi.ðle. ltio nõ fauedũ ei qui

ſtat pro cã fauorabili facit. c. fi. ð re iudi.¶ .o

tra tex.oppo.de.c.ꝑſonas ſupra eo.ubi dicitur
ꝙ nõ ꝓſequẽs appellationẽ ſuã ↄpellitur pareꝛe
iudicio iudicis a quo appellatiõe remota ⁊ ſic

Vr ꝙ apliꝰ nõ audit᷑ appellãs. So. aliqui dicunt

hũc tcx.ꝓcedẽ fauore mẽimonij ut i fi.lie.ſʒ hec
ſo.nõ ẽ bõa qꝛ papa fũdat ſe nõ ſuꝑ mẽimonio
ſz ſuꝑ alijs iuribꝰ dicẽtibꝰ ꝙ lʒ iteꝝ appellari ut
zibi cũ ſy iura æc. Illa gꝰ ẽ cã finalis ðcidẽdi
Id autem quod dicitur de marrimonio fuit cã
impulſiua ⁊? coadiunatiua. hoc etiam colligitur
ex dictione preſertim que ſecundum proprium
ſignificatum importat idem in caſu contrario ſi
cut illa dictio maxie ut nõ.i.c. auditis de elec.?
.c.ꝑ tuas ð ſimo.cũ ſi ¶ 2 vo ſoluũt alij ꝙ. c.
pſonas loquit᷑ qñ deſerẽs appellarõeʒ uult recu
ſare illa eandẽ:hoc.c.ꝓcedit qũ ex nouo graua
mine ð nouo appellat. Hec ſolutio ẽ va ĩ ſe:ſed
eſt indubitata ⁊æ nõ multũ ↄgruit.c.ꝑſonas cum
generaliter dicatur ibi appellatione remota ⁊c̃.

¶ Tertia eſt notabilis ſolutio Joãnis andree S

27 quorundam antiquorum dicentium/ꝙ aut de
ſecens gꝗppellationem perſeuerat in contumacia

45 Aided zp⸗ ang

24 j

—– 3
XuA .Cnon P“ 3aſy gy⸗ ern0

ſua 2 nõ audit᷑ ãpliꝰ appellãs:qꝛ ↄtumax nõ ap
pellat.ij.q.Vi.ſunt quoꝝ.aut deſerta appellatõe
reaſſumit cãm corã iudice a quo ⁊ ſi iteꝝ graua
tur põt denuo appellare:qꝛ nihil ẽ hoc caſu ap
pellationẽ ipediẽs Jo. cal. diẽ ꝙ ſiue zalſũplſẽit
cam ſiue nõ ſẽper dʒ appellãs fo audiri:niſi pri
ma appellatio ſit friuola manifeſta hoc dicit „
bari i. cle. una ð do. æ ↄtuma. plane illa legẽdo.
Sʒ certe opi. Jo. an. ? alioꝝ uꝛ uerior non
eniʒ excluditur a ſcõa appellatõe pretextu pric.
ſz ꝓpter cotumaciã nouiter omiſſa poſt deſertõ
nẽ prie appellatois.i cle. una pall. dʒ itelli quan
do grauamẽ uel ĩiuſticia otigit pendẽte pris ap
pellatione. M tũc niſi pria appellatio ſit friuo
Ia manifeſia põt iteꝝ appellare:lʒ nõ reaſſũpſeit
cãm corã iudice a quo:qꝛ pendetia appellatõis
excuſat eũ a ↄtumatia. Sed qn pria appellatio
fuit manifeſte friuola non excuſatur a ↄtumacia
ita ꝙ uere ponderado rõeʒ illius deetnet ponꝰ
parte iſta:lʒ ad corticẽ faciat pro calacrno.
xpdictis bẽs duos caſus deciſos. ¶ VInꝰ
ꝙ ſi pendeie appellatõe cõtigit grauam ſcoʒ.
poteſt denuo appellari: licet cãʒ nõ reaſſi üpſerit
2 quod operet᷑ tunc fa appellatio dic ut ibi nõ.
Secundꝰcalus eñ ðᷣſerta appellatõe cõtigit gra
namẽ æ diſingue put. s. dixi fʒ Jo. an. ¶ Ter
tius caſus ẽ magis dubiꝰqñ granam iᷣm cõtin
git pendẽte pria appellatõe: ſʒ ea deſerta appel
lauit a o grauamie exnſ tñ.j.tẽpus appelladi.
do. An. dicit ſe credere appellatõeʒ iſia non ad
mittendã qᷓi nüc detegatur ↄtumacia ipſiꝰ. puto
dictũ ſuũ ꝓcedere quando iudex a quo feciſſer
alique actũ poſt deſeriã appellationẽ iſto abnte
2 in cõtmmacia ꝑſeuerante:ſed ubi poſt deſertõ
ne iudex no ꝓceſſit in cã nõ uideo roem quare
nõ poſſit appellaꝛi a gꝛauamie ĩflicto pendenie
appellatione cũ tunc defederet᷑ a cõtumacia uir
tute appellarois nec ſequit᷑ nõ fuit ꝓſecutus: er
go fuit cõtumax qꝛ ſepe hoĩes deſerunt mulus
ex cãis appellationẽ legitimã: Minc eſt ꝙ tex. i
d.cle. una defendit appellãtẽ a contumacia mſi
manifeſte appellatõ fuerit friuola. ¶ Mõ ex oĩ
bus pᷣdicns ꝙ iudex a quo tenet᷑ citare appellã
tẽ ab eo etiã poſt deſertionẽ appellatõis qð eti
aʒ tener Jo. an. in. c.ij. de do. ? cõtu.li. vj. Op
time ur̃ ꝓbari ꝑ illuʒ rex.ubi dr̃ ꝙ niſi ſponte 2
nuciauerit appellarõi nõ tenet᷑ eũ index apliꝰ ci
tare quaſi uideatur ſẽꝑ perdurar᷑ ĩ ꝓpoſito ſuo
nõ cõpendi corã iudice a quo:æ uide ĩi boc qð
plemus dixi poſt glo. in. c. cuʒ cauſa de re iudi.
Ex his ſume bonã cautelaʒ ut nõ ꝓſequens
appellationè i teꝛmino uadat ad iudice a quo ?
de facto renũtiet appellationi ⁊ dicat ſe uelle ꝓ
ſequi coꝛã eo:tunc eni tenebitu: eũ ad actus ul

4

terioꝛes citaꝛe. ¶ Secũduʒ pdicta itellige glo.

finalem.c. pꝑſonas. S. e. que minꝰ benc loquituꝛ.
CISn glo. in uerbo appellare: Hõ bene gl. ex
q collige ꝙ ſuꝑ eodẽ aꝛticulo poteſt bis appella
ri nõ antem tertio ſiue ſu appellatum a diffiniti
na ſiue ab interlocutoria.⁊ nõ in eo ꝙ dicit de

¶ We appellationibns.

interlocutoria ut ſequat᷑ in hoc naᷣ

. m diffinitit
C Secundo nõ ꝙ iura dicentia Wnnenm
tio appcllare procedũt quando quis uult “
ꝓuocare ſuꝑ eodẽ articulo.ſecus in Articulis .
nerſis: unde ſi milies quis gꝛauatur in caula ſi
per diuerſis aniculis milies poſſet appellare
duas appellationes ſucceſſiue facere ſuper el
articulo: æ qð dictuʒ eſt ꝙ nõ licet ĩ eodẽ
appellaꝛe intellige ſecundũ Jo. an. ? bene in .
de peꝛſona: qaꝛ ex quo quis bis appellauit 2 ſan
per ſuccubuit ẽ preſumptio cõtꝛa eum: Ideo ĩ
auditur tertio appellãs ſʒ alteri pti bene licet ali
as duas appellatioes facere ? ſic eꝛũt quattuoꝛ
appellationes. Exeplum bis appellaui a ſñia ſa
