in. c. fi. de rebus ec.nõ alie.⁊ in.c.que in eccliax de
cõſti. fo ſoluit ut dicit᷑ in tex. ꝙ ad alia refeꝛebatur
confirmatio ⁊ ad alia cõceſſio. Alij aliteꝛ que refeꝛ
re non curo:qꝛ tex.met hoc declarat ⁊ ſupꝛa aliqua
terigi circa uirtutẽ buius cõfirmationis. na dicebãt
quidam q; confirmatio reſpicit hoc cãu utile qniuʒ
qð habebat uaſallus in quo tranſſeꝛẽdo licentia do
mini eꝛat neceſſaria. collatio ueꝛo reſpicicbat maius
2æ directũ dnium qð habebat dns. qð tñ non placet
Inn.qꝛ nõ eſt cꝛedenduʒ ꝙ dis ꝑ hec neꝛba uolue
rit a ſe directum dnium abdicare:nec ẽt pomuiſſet ſi
uoluiſſet ſm Hoſti. ar. in.l.legatus. ff. de offi. pꝛeſi.
hoc nitimũ eſt falſum: qꝛ ᷣm hoc non fuiſſet ualida
conſtantini donatio facta in ecchiaʒ. Cinꝰ Sꝛinʒ cõit᷑
tenet᷑ ⁊ pꝛobat᷑ in.c.fuudameuta de elec.lib.vi.cum
ſimilibus. Itẽ dic ꝙ pꝛimũ eſt S hũc tex.qui inteꝛpᷣ

tatur donationẽ refe:endam ad alia bona que cum

fueꝛũt expꝛeſſa peꝛ nos expꝛimi nõ poſſunt.
in vbo cõſumptũ queꝛit in quibus locis cõſumnpᷣno
uł abꝛaſio inducat ſuſpitionc:reſpõdet ut in ea quã
nota. Idẽ dicũt Joã.? Minc.in teſtium coactic ne
uel in iuris narratione. Item ᷣm Inno.? Jo. an.
in noibus indicum uł ꝑtiuʒ uł reꝝ ſupeꝛ quibus eſt
litigium uel in data uel in narratione ſeu concluſio
ne iuris ul coꝛectione atteſtationũ ⁊ in multis alijs
que iudex diſcꝛetus poteꝛit ĩtueꝛi: æ uide de h̊ quod
notatũ fuit ᷓ eo.ex lr̃is.dicit in Inn. iudicẽ debere
attendeꝛe ſi contra iſtas ſuſpitiones appareant alie
in ↄtrarium:ut in.c.penultimo ⁊ ultio.de cꝛimi.fal.
dicit etiã ꝙ plus reddit reſcꝛiptum ſuſpectuʒ raſura
ꝙᷓ; ↄſumptio ꝑ.c.fi.J.eo.⁊ de cõfir.nn.uel inuti. in
.c.cum dilecta:quod nõ. Glo.in ue:bo indictionis
facii quattuoꝛ. pꝛimo queꝛit an ĩidictio ſempeꝛ cebe
at inſeꝛi in inſtꝛo:z dicit ꝙ ſic: æ addit quedam alia
inſeꝛenda. Tu de hoc dic:ut plene dixi in.c.i.S. eo.
ti. ¶ Sedðo queꝛit an inſtim debeat edi cz dic 2 2
i h ut plene dixi in. c.i.de pꝛoba.¶ Meꝛtio que
rit quid ſu indictio:⁊ reſpc ndet ꝙ eſt quidaʒ nume
rus annoꝝ conſtans ex tribus Inſtris ⁊c̃. ut in glo.
2 dic ꝙ quinqʒ anni faciũt unũ luſtrũ.ff.loca.l.item
queꝛitur..qui impleto:⁊ dicitur indictio ab indicẽ
do:quia in ſingulis.xv.annis indicebantur tribuia
a romanis. nam in pꝛimis quinqʒ õnis indictice nis
dabatur romanis tributum in feꝛꝛo ꝓ armis: in ſe
cundis in argento pꝛo ſipenncllatiſs: i teꝛtijs in au
ro ſeꝛuando pꝛo republica:æ de h̊.C. de iuſti.co.
fir. l.una in fi.⁊? peꝛ glo.in auẽ.ut pꝛepo.nõ.imꝑ.in
voo indictiões:ſimile nõ.de triplici coꝛona imꝑato
ris: quaruʒ una eſt fenea alia argentea alia aurea in
cle.romani de iureiuran. Aano 7 ultimo que
rit glo.qũo põt perpendi falſitas inſtzi ex talſa indi
etione:⁊æ conſequẽteꝛ queritur qũo dinoſcit quc ta
indictio currebat anno confecti inſtri. reſpondet in
effectu ꝙ debʒ prius uideri quorꝰ annus dii curre
bat tunc:⁊ diuidant᷑ anni dñi per quidecim: quic
quid ſupeꝛeſt quideciʒ ita ꝙ nõ cõplcat quindeciʒ

additis tribus annis:talis debet eſſe indicnoi iſro.

7 ſi nõ eſt talis falſum eſt inſtm Em glo. ( Mora
plura ex hac particula glo.pꝰ regulã ad indicuonè᷑

, 2
ol,

6N.
au, ntin umt

ganch,
ni mailen Se ni

g 4ta elu
N ſhrte
. n Sir o neiet

G u
e vmnd Amdun 1 1

inimmulmnenn
mm udintnt
tuetnin ,

mm Nunnnenii⸗ ke
ent imt lthn ſt nun
Gleiiaar tua
karie⸗ Cbutlntar unr dus
iantcoottinnsbnn tenk
9 umuaim mün
Ucnosreige n Adaelen
Gfongrrckan denn
CAouradtama
Cinqwcſkmcſenamnast
WMorvendcmuedgenden
cheyangononckeio:tſene
Ppialleenfalerpta gin
lerol ſcetholidun
Ninoſaukirgeen, nche
1 nniuff,n m
fiümaumgetminne „
Chnmoſintelenn na
n uen rnee⸗
Danſtclium mnn g e
oincſevegti din⸗
ſie irnlolringnt⸗
linlee ſcliſon Aad
ümtolnmin S

ite —
hea io den nid

n. Urgen
nr

donatof
oba A i

W
4 ſeſfr
Edletr ſuſpitoneintſien n tai
ns Nin doit nen eſtumcortt
unmum Junfr uuth
valumi Miytl eyſe gltu⸗
ve: in ana weſin umntone ſanconcli
ismmmnunel
Mums vornl iwen, euice eh nn
ts er ſis durni AMn indiciciten
conira iſtns ſiſomnons Opporeunt ale
r in cxpennlino e alto. e ini dr,
Ms rddt feſcnpmun ſvſpeunz wolnn
.cf. . eo.L decöffr.nn pdl imun. in
hignod . Blo in veo encvons
n. Pumno ggent an dicnd ſender e
ho:r dicn ſc: 1906d ovecemn ai
Tn de boc dicat pene dinin.ca,
enn n iſhmn Sdenn en zdlet
Nene anin caern. (Wneg
wchcnd⸗d dehener , enic N
coNihns er idls aſlts 1, iis
Gamgz mnfin ni ſtüffean
g nimgen:tdam udoint
1 in ſngulis. xV. annis ndiccvnm U
is. nam in onms guinah ins bi
umss nblun in feno Hanii
ſtpendlariſsnieni
ho bo ſeyobice:t EebE²α
nnir per go in Mann H
zin h. . o
o 3 ſunle n de nptice⸗
nndes.

u; vN eſt fenen Alng enn
w arto? le,

rtom
nargeno bio

inneniendam ut diniſis änis dni per quindecim ad
dantur tres anni reſiduo ⁊? die ꝙ illi tres anni ad
dũtur qꝛ anno natiuitatis dñi tertia erat indictio.
TZanrio nõ ꝙ ſi indictio eſt falſa:puta qꝛ nõ cõ
coꝛdat mõ pᷣdieto cum annis dni redditur inſtem
falſũ:hoc nõ eſt indiſtincte uex:ſed dic ut nõ. Jo.
an. ſuper data vi.li.in nouella ⁊ per Har. in. l. ſi li
brarius.ᷣff. de reg.iur.? per ſpe.in ti.de inſtru.edi.
G.i.iuxta principium ⁊. J.inſtr̃m.v.item quod nõ
eſt æ archidi.xxiij.q.v.de liguribus. ¶ Irem nõ.
tertio ex glo.ꝙ anni dni cõputantur a natiuitate.
quidam tamẽ cõputant ab incaꝛnatõè:ut in.c.ĩ noĩe
dni.xxiij.di.prima tamẽ cõputatio uidetur ꝛcctioꝛ:
de quo uide ꝑ dnos de ꝛota ſua deciſione.xliij. An
aũt dies ? conſul.⁊ ſilia debẽt poni in inſt:o prina
to:plene dixi in.c.ij.ſupra eo.ꝑ que decido que H̊
nõuit hoſt. de ꝓcuratoꝛe ↄſtituto peꝛ has confectas
ſine die ibi dixi. glo. in vvo magis: que in
nuit chornicam in iudicio ꝓbare:⁊æ uide glo.in.c.
uenerabilem de elec. in. v. tranſtulit ? Dar. in. l. i.
ff. ſi. ceꝛ. pe. Glo. in Ybo mentio colligit ꝙ in
priuilegijs fienda eſt mentio ſententie:ſicut ? cõpo
ſitis c. Ego boc credo ueꝝ qñ pꝛiuilegium eſſet ;
ſniam uel cõpoſuionẽ:qꝛ princeps in dubio non in
telligitur ſeu pſumitur uelle uenire ↄ ſnĩiaʒ uel cõpo
ſitiouem de eis mentionẽ non habita ut in.c. ex inl
tiplici de decimis ⁊ in.c.cum olim de preſcrip. Si
autem priuilegium eſſet ſcdᷣm ſniam non nideo ad
quid ſit neceſſe facere mentionem de ſnia:cuʒ quis
poſſit multiplicare titulos:ut in.c. poſt elecnonem
de concelſ.pᷣben.⁊.j.in glo.in vbo quod meũ ĩ fine
ppo. S tex. in. v. nee atteſtatões ⁊ uideĩ ꝙ iſte
atteſtationes debuiſſent nalere inter alias ꝑſonas:
ut in. c.cũ cãm ⁊.c.conſtitutus ſupra de teſti.rndet
glo. in vbo nocumẽtum ꝙ ptes nõ ↄpellũtur tales
atteſtationes reciꝑe: ut hic.ſed bene poſſent cõi cõ
ſenſu appꝛobaꝛe de quo uide quod dixi in. d. c.cuʒ
cãm ¶ Sed contra boc ⁊ contra tex.oppo:uidetur
enim ꝙ neceſſirate iſte attcſtationes æ ſententia de
buiſſent preiudicare archiepiſcopo cum ipſe tuleꝛit
ſententiam pꝛo monaſteꝛio: ⁊ ſic in fauoꝛem mona
ſteꝛij:ad hoc infra de re indica. quãuis ⁊.l.ſepe.ff.
de re iudi.ff. de pigno.l.fideiuſſoꝛ. Sol.multiplex.
pꝛimo ſecundum Innocen. iſte archiepiſcopus iu
dicauit ex neceſſitate officij non antem noluntarie.
MOfficium autem neceſſarium non debet eſſe alicui

damuoſum de electio. cum non deceat libꝛo ſexto.

Jura autem contraria loquuntur quando quis
poteſt alium remoueꝛe a iudicio æ non remonu de
quo in dicto capitulo quanuis:uel quando ſubſcꝛip
ſit ſe ut teſtis in re ſua que alteꝛi obligabatur: ut in
dicta lege fideiuſſoꝛ. Idem quando exeꝛceꝛet aliud
officium uoluntarium: ut quia eſſet aduocatus uel
teſtis lege antepenultimã. ff. de in officioſo teſtamen
to in capitulo ex litteꝛnis cum ibi notatis de trani
acti d officium iudicandi eſt neceſſarium. ff.
de muneabus ? honoꝛibus lege muneꝛum. F. iudi
candi. Mota bene banc ſolutionem que com
muniteꝛ appꝛobatur a doctoꝛibus z relata ad
cxtum.pꝛobat hoc dictum pꝛocedeꝛe etiam in indi

Inteꝛ dilectos

ce delegato qualis erat iſte archiepiſcopus. Sed
ego dubito an ſit uera maxime relata ad textum.
quia cauſa fuit hic commiſſa per imperatoꝛem qui
non habebat iuriſditionem in archiepiſcopum:et
per conſequens non neceſſitabat eum:⁊ ſic non po
terat dici officium neceſſarium:ſed poterat ſe excu
ſare ⁊ fuiſſet iuſta cauſa non acceptandi: uel alteri
non ſubdelegandi: ut nõ. in capitulo paſtoralis
de offici. delega ( Irem notarius habet officium
publicum:⁊ dicitur ſeruus publicus:et tamen ſi ſcri
bit aliquid contra ſe facit ſibi preiudicium. ut eſt
textus nõ.in.l.uxoꝛi in fine.ff.de falſisIn contra
rium tamen pꝛo dicto Innocentius facit capituſo
ſuboꝛta infra de re iudica.ſed certe potius facit
pro ſi bene pon deretur.nam loquitur in ordinario
Iem papa ibi pꝛoteſtatus eſt de ſuo iure. ſecundo
ſoluit Innocentius quod archiepiſcopus tulcrat
hic ſentenuam ſuper poſſeſſione tantum. nunc au
tem agebatur petitorio meruo ſibi non debebat
preiudicare.ff. de acquirenda poſſeſſione.l.natura
liter. F. nihil commune¶Mec ſolutio licet ſit uera
in le:⁊æ probatur in capitulo finali de cau.peſleſſ.⁊=
proprie.tamen non congruit littere que fundat ſe
quod res fuerat inter alios acta non quia ad ali
ud nunc agebatur.tertio ſoluit quod ex nouo iure
potuerunt iſta poſt ſententiam ad mediolanum ec
cleſiam peruenire. hec ſolutio mihi non placet:
quia monaſterium ſecundum hoc debuiſſet obiine
re niſi archiepiſcopus oſtenderet de iure ſuo:quia
ſemel dominus ſemper preſumitur dominus: niſi
probetur contrarium: ut in.l.ſiue poſſidetis.C.de
probatio.dixi in capitulo cum ad ſedem de reſtitu.
ſpo.quarto ſoluit hoſti.dicens in effeciu ꝙ ſetentia
lata per archiepᷣm non potuit preiudicare eccleſie:
qꝛ aut archiepᷣus ſcieba: factum ⁊ delictum non de
buit preiudicare eccleſie: ut in regula delicium de
reg.iur.lib.vVi.⁊ de in integ.reſti.capitulo.i.lib.vi.
Aut ignoꝛabat ⁊ debet eſſe probabilis ignorantia
excuſata in.capitu.ad apoſtolice de cle.ex. ¶ Æon
tra hanc ſolutionem facit.quia textus. non fundat
ſe ſupeꝛ bac ratione: ſed quia res inteꝛ alios
acta:unde litteꝛa iſta magis facit pꝛo pꝛima ſoluno
ne Innocen. niſi obſtarent contraria ſupꝛa foꝛma
ta. Sed euitando omnia cꝛedo poſſe dici ꝙ reſpec
tu eccleſiee cuius nomine agebatur ſatis dicitur ſen
tentia inteꝛ alios acta.nam archiepiſcopus tulit ſen
tentiam non nomine eccdeſie uel tanquam eius mini
ſteꝛ:ſed potius ut delegatus impeꝛatoꝛis qui foue
tanquam dominus feudi delegauit. Mora tamẽ
ex pꝛedictis cautum eſſe quod pꝛoceſſus ſubſtantia
lis cum ſententia publicetur ſicut hic factum fuit:
ut hic uides. in inſtrumento ſententie contincban
tur omnes atteſtationes: ut ſic ſi contra pꝛoceſſum
aliquid obijcietur poſſit fides fieꝛi peꝛ inſtrumen
tum ſententie: ſed ut dicit Joannes andreas olim
de facili hoc fieni poteꝛat: quia bꝛeues eꝛant depoſi
tiones teſtium: ſed hodie tanta eſt inteno gatoꝛia
ruʒ pꝛolixitas ꝙ hoc facile fieꝛi non poſſet. ¶ Glo
ſa in ue:bo quo magis in fine opponit non loluitx.
Joannes andreas remittit ad notata in regula

nrile et in regula contra eum de regu. iuris.lib. vVi.
Glo. in vbo confumari opponit de tribus iurib?
2 non ſoluit:ſed Jo.an.diẽ ꝙ ĩ.c.ĩ ſynodo ĩpꝛopᷣe
ponitur ↄfirmatio ad.c.iĩ noĩe dñi. dicit quod ſpale
eſt cuius rõ pʒ g̊ de elec.lʒ:⁊ dic ꝙ illud.c.nõ facit
in oppoſitũ. Solũ.n.pꝛobat qꝙ electius in papã ad
miniſtrat añ cõfirmationem ſeu inſtallationẽ ad.c.
cum inter dic quod ille alio iuꝛe elegit ⁊ alio cõfir
manit.ſ.tãq; alter:ut ibi nota.⁊ ĩ.c.ut circa de elee.
li. Vi. Bł.iĩ vbo ꝙ meũ allegat primo ↄcoꝛdãtias.
fo.opponit de.il.poſſideri. S.ex pluribus.ff.de ac
qui.poſ.ſoluit ꝙ licet poſſeſſio poſſit ex pluribus
cauf habeꝛi non ti dniũ:ut bic ad hoc.c.ut qͥs qu
as de elec.li.vi. Har.in dicto..ex pluribus dic ꝙ
ex diuerſis cãis eodẽ tempore cõcurentibus poteſt
una res effici mea.l. marcellus.ff. de lega.i. Secus
ſi concurrant diuerſo tpre:⁊ uide hoc ibi plene per
eum ⁊ aliquid ꝑ Jo.an.in.d. c cum ꝑſone de priui
le.li. vVi.ctio.gl.qᷓrit an debeat ſuccũbẽ allegans di
neꝛſos titulos ſui dnij:æ vꝛ uelle quod ſic ſi uult reʒ
nanciſci ex diuerſis nimł non concurrẽtibus. Secꝰ
ſi rõe unius agit ⁊ rõe alſius nuult exciꝑe. Et nota
in hoc gl.⁊ pᷣmũ membrũ vꝛ ꝓbari in.d.c.ut quis
duas:ut pʒ ex nõtis in.c.poſt elecno.de conceſſio.
pben.nbi dixi:æ uide quod nõ.in regła nullus plu
ribꝰ ð regu.iuris.li.Vi. ¶ Blo.i vYbo nec acceſſo
riũ.primo allegat cõcoꝛdãtias.o.allłat ĩ Sriũ de in
reiurã.debitores: ubi iuramentum acceſſoꝛium ad
ↄctum nõ ſortitur nãʒ pctus imo tenet:lʒ Sctꝰ uſu
raꝝ ſit nullus. Rñndet ꝙ eſt ſpale.tu dic melius ut

ibi plenius dicet. MDoſtea opponit iterũ ⁊ ſolnit:ni

de ad mãm qð nõ ĩ dicta ꝛeg la acceſſorũ. ¶ Bl.
in Vbo non ſufficiat.oppo.ꝙ iĩmo locatio ꝓbʒ qñi
um.nam uidemus ꝙ locatoꝛeʒ agerẽ nõ põt inqͥ
linus ꝛefeꝛꝛe qſtionẽ dnij:ut in.l.ſi quis conductio
nis. C. loca. ſiẽ nec õ agentẽ cõmo. uel pignorati
cia. Soluit glo.ꝙ Oriu pꝛocedit ſi ageꝛet᷑ actione
locati:ſed hic agebat᷑ ꝛei uendicatiõe ꝗᷓ pponitur tã
quã õ quẽlibet erneũ:iõ locatio nõ probat dnium
cũ cõductõ poſſit ꝛem cõductã alteri locare l.nemo
.C. loca. ? non ꝓbat hoc eſſe ⁊c:ut õ dixi in nota
bilibus:⁊ dic clarius quo ad caſum noſtrum ꝙ hic
nõ agebat᷑ õ cõductoꝛem quo caſu poſſet diſcdpta
ri an locatoꝛẽ poſſit cõductoꝛ excipeꝛe de dñio.
Ded agebatur rei uendicatiõe õ eyneũ:⁊ ſic opoꝛ
tebat ꝓbare dñium qð non ꝓbaĩ ꝑ locationem ꝑ
ſupradicta. An aũt et qñ poſſit cõductor excipere
de dnio ᷣ locatoꝛeʒ:uide ꝑ Bar.in.l.ſi colonus.
C. loca.ubi poſt diſcuſſioneʒ marerie ſic diſtiuguit.
Aut.n.locatoꝛ agit condtione.l.ſi colonus:et non
excipitur nec de dnio ꝓprio nec alieno:ſed oʒ pᷣ
us ꝛes ꝛeſtituatur locatori:⁊ fuit illud inductum in
odium illoꝝ qui ꝑ uarias exceptiões uolebãt elude
re locatoꝛes. Aut agit actione locati.⁊? aut dubita
tur de locatiõe:⁊ põt excipi de dominio.ut.l.litibꝰ
.C. de agri.⁊ cenſi.li.xi. Aut conſtat de locatõe:⁊
ſi excipit de dñio ꝓprio audit:qꝛ hec exceptio ꝛeſol
uit pctuʒ locatiõis.l.qui ꝛem ꝓpriã.C.locan. Aut
xcipit de alieno:æ tunc aut ille do minus aſſiſtit 2z
adimittitur.l.bona fides.ff. depoſui. Aut non aſſi

R

¶ De fi. iſtrumẽto?

P

ſtit ⁊ ñ admittit᷑:qꝛ ñ reſoluit ius agendi:cum non
dns poſſit locare. d.l.nemo. Aut agit locator rei
nendicatiõe ? põt ↄductor excipere de dominio:qͥa
agit᷑ ð eũ tanquã ↄ quemlibet erneũ:ut dicit glo.2=
bene. ¶ Altio ſcias qð finis huiꝰ gl. adducitur ad
qſtionẽ: an ſcholaꝛis ꝛecedens poſſit alium ponere
loco ſui in domo uel camera:⁊ dicendum quod ſic:
quia locatoꝛ pot locare ⁊c̃. Sed dubium eſt an hoc
poſſit facere innitis ſotijs.gl.inſti.loca.in fine diẽ
ꝙ licet poſſit alti locaꝛe iuꝛe locatõis:ut g dixi:25
in ſocietatis ꝓhibet que preualet cum nideat elecia
induſtria peꝛſone inſtitis de ſocieta. ꝗ. ſoluit᷑: idem
ſpe. in ti. de iudi.S.ij.V. circa h̊ querit᷑.ubi latius ꝑ
eum. Ex hbis nora ꝙ iura loquentia de ſocijs pnt
adaptãi ad ſcholaꝛes æ alios in eodem cenaculo ba
bitatens:qð clarius tenuit aʒo.p.l.perceptione.ff.
de his qui deie.ul effu. ut recitat ſpe.in loco prealle
gato: unde dixit ꝙ ſi ſcholaris nõ ueꝛſatur ĩi domo
ur debeꝛet:põt ↄ eum agi actiõe ꝓ ſocio. agitur tñ
uuli actiõe ꝓ ſocio:ut ibi nõ.⁊ eſt ratio:quia directa
actio dat᷑ qñ ſocietas ↄtrabi ad ↄmodioꝛem uſum
2 ubeꝛioꝛem queſtuʒ:⁊ illa dẽ ꝓpꝛie ſocietas de qua
leges loquũtur:ut nõ.ſpe.in pꝛealle..vV.hᷣ eriã nõ.
ꝑ h̊ dixi in qõe facti ꝙ in mateꝛia odioſa appellano
ne ſocij nõ ueniet ſocius in domo:⁊æ ideo ſi ſtatutuʒ
dictat ꝙ ſocius teneat᷑ ꝓ ſocio nõ tenebit᷑ ſcholaris
pꝛo ſocio in domo dũtaxat: quia illa ꝓpꝛie non eſt
ſocietas:⁊ in odioſis debemus capeꝛe nerba ſtricte:
ut in.l.iij. F. hec aũt vba.ff. de neg. ge.⁊ in.c.in no
ſtra de iniurijs. inſuꝑ etiã puto ꝙ ſi ſcholaris male
ueꝛſatur in domo nec compeſci põt a ſua inſolentia
poreꝛit expelli ꝑ.l.ſi ↄueneꝛit in fi.ff.pꝛo ſocio ⁊z.vV.
q.iiij. in loco:⁊ hec ſufficiant.

0 d ſup er. Caſus. Mon na

lent litteꝛe ſuꝑ ab
ſolutione uoti peꝛ cꝛuceſignamm impetra
te tacita ueꝛitate nt expꝛeſſa falſitate.Communis di
uiſio. ſecunda ibi ad quod æc. & Mota pꝛimo arg.
ꝙ cardinales diſpenſant circa uotum ultramarinuʒ
pro tene ſancte ſuccurſu emiſſum In contrarium
tamen nidetur tex.in. c. ex multa iuncta glo.iij.ifra
de uoto: ubi patet ꝙ circa hoc uotum nullus citra
papam ſine ipſius ſpeciali licentia diſpenſet:ideo in
tellige iſtum textum ꝙ ex ſpeciali commiſſione pape
que ſepe fit cardinalibus uiue nocis oꝛaculo cardi

nales diſpenſabant. ¶ Mota ſecundo ꝙ ſigilla cor

dinalium ſunt autentica dum tamen ſint nota. ſſ
Mora teꝛtio ꝙ litteꝛe impetrate pꝛeteꝛ ſtillum curie
ſunt de falſitate nel ſurreptione ſuſpecte:ad hoc qð
legitur et notatur in.c.cauſamdqʒ el primo ſupra de
teſti.⁊? in.c.qᷓ; graui de crimi.fal.⁊ in.c.ex litteris
de conſtitutio.? nõ.foꝛmam litterarum cum ſcribi
tur pꝛo abſolutione cruce ſignatorum: et dicun
tur cruceſignati illi qui emiſſo uoro pꝛo ſuccur
ſu tcꝝe ſancte aſſumebant crucem in ſignum pere
grinationis eorum rectoribus annctenubus. J06
tamẽ eſſet ſi emiſſio uoto crucem nõ aſſumpſiſſent
aꝛ ñ minꝰ ſũt obligati ¶ M tbi careẽ nolumm zc.

nbl

1 .
!
C,⸗

nzltin ſrftcohni nn
iitrn dmn ing
uriw iin m ali k
R e ,ℳ

egnpsgennnndg
we Artin onis,gnin
ftücrmnſacungtl
Nnaogeete Puunttid
Hummm Cdricduuttd ardr
eechedentemen oerde er
Orpun khelcdunmin wair
cnhenpindepadm
Mecgitentdehternnrnn
Ponſoroornl . mid
ſtinſtirzurennmolin
loſeſtniſtgeiclsſnens
ſcMöenin gt
Noininen
baitgnnſtizei
iſnolalihetln
drtaning,
bbicſgo An n
fuſcomeliin gi
iribinrien
Manitgnni

Cnitiͦ
Areten,
ſt ere dtin n
e e.4l en

npot ) eum agi geröe ſocoos gein
dep ſocio:un ibi eiiungn
ian ſocens onnabii a ociomi
don qpſti: llad Dpieſocinsden
gninundr ſpenprelle ſenhnii
in göe ſani in nmnnn odioſtappelrn
no uenie ſogns in ono id iſinn
ſons mnei o ono mehl ſton
indono dinnr qnin a Ppue on
mrocdols tanus aper nto ſi
.ler air ſba. g ger inco
Is. inſup ani oo , ſſchobns ule
lono ner comnpeſei potg ſa inſolenna
lol üoveveninfiffpo ſoco.
det bec ſuffenn.

Hod ſiher aen

Oomonedo ven nteſicnamm inha
Geunmdte R ed lalet Conmmt
cNdai Aarod t Wonnun,
Unaes dienſent Granvonn inun
neſanr ſacunin anſtun gan
an nian olet

¶ Quod perlau

Er hoc enim ego arguo qꝙ lee ſurrepticie ſuꝑ uoni
abſolutõe ſũt ipſo iure nulle.quod ꝓbo ꝑ.c.nouit
iuncta glo.fi..de his que fiũt a pla.facit qꝛ negari
nõ põt quin in aliquo ſunt gratioſe ergo irrite iter
cedente ſurreptõe:de filijs pᷣſoy. c.i. z. il.li.Vi.? qð
nõ. in. c. ad au dientiã de rptis. ¶ timo nõ. ex fi
ne lit ere ꝙ uouẽs ſumpliciter põt cõpelli ad executi
onem uoti. ad idem. c.ex ꝑte de cenſi.ſimplex enim
notum ob igat et de iure ciuili in.l.ij. ff. de polli. B
dicit Inn. ꝙ ſi aliquis ſimpliciter uouit intrare ali
quod monaſteriũ:põt monaſteriuʒ iſtaꝛe ut opellat
intrare ita nõ in dicto.c.ex ꝑte z uide ꝑ eum in.c.
ſcripture de uo.⁊ bonus tex. in. c. G.eo.ti.Opp.
tex. de.c.poſt ceſſionem de ꝓbat.ubi ſtatur uni ſigil
lo etur Srium ad idem ſupra. eo. c. ij.
Blo. iij. hoc inſtat ⁊ in effeciu ↄcludit ꝙ aut ſi
gillum eſt notũ ? loqtur ↄꝛium: aut ignotũ ⁊ nõ cꝛe
dituꝛ ei ſoli:ſj oʒ ꝙ ad minus ſint quinqʒ ut in.c.i.
xcviij. diſ.⁊ in.c.i.de cleri.ꝑegri.utrũqʒ meẽbꝛum li
mitatur hic per docto. Mã circa primũ quãdo eſt
notum dicit hoſti. ꝙ ſi is quẽ ꝓducit᷑ negat illud
eſſe vm ſigillum eius cuius eſſe diciũ:ex quo repu
tatur notum ei icumbit onus ꝓbandi ut in. c ttio
loco de ꝓba.poſſet tn fieri collatio cum alijs ſigill
illius ſi heant᷑ ſicut fit collatio litteraꝝ.l.ↄpanones.
Ce ti. itellige tu hoc dictum in caſibus in ꝗbus ſi
gillum facit fidem quod quãdo ſit dixi in. c. poſt ceſ
ſionem paileg. aliquid ſupra.c.ij. Scdᷣm mẽbꝛuʒ ut
ſtetur qnqʒ ſigilis qñ ſũt ignota limiarur hic per
Jo. q naulli fir piudiciu n. Lu dic melius ꝙ aut ſi
gilla 2 illi quoꝛum noiĩe ſigillat ſũt penitus ignota
2= nõ creditur ẽt ſi eſſent mille:qꝛ eadem 2 ẽ ĩ mille
ignotis penitus que in uno:ut dicit gl.nõbilis in.c.
.i. xcviij. diſ. Aut bẽtur aliqualis ↄgmitio ſigilloꝛũ
uel ſigillãtiũ:æ tũc ſi nõ agitur de alterius pᷣiudicio
ſpeciali cꝛeditur ſi ſũt quinqʒ ⁊ ſic ĩtellige iura ſuꝑiꝰ
allegata: quod ſenſit Inno. in. d. c.i. de cle. ꝑegri.
Aut tractatur de piudicio alterius ? nõ creduur:
⁊2 ſic intellige limiianonem Jo.hic ⁊ pꝛo hoc quia
ubi agitur de piudicio alterius dẽnt ꝓbatões eſſe
clare ut in.c.in pñtia de ꝓbat. ⁊? ꝓbatur ad ꝓpoſi
tum.S. c. ꝓx.iĩ fine in rone ſui:⁊ in regula cum iura
ptium ſunt obſcura li. vi. ¶ Sed ↄtra pᷣdicta facit
iſte tex. ſaltẽ a ↄꝛio in quo inuitur ꝙ ceſſante ſubre
tione ſtaret ſingulis ſigillis ignotis cardinalium =
ſic nõ requirũtur quinqʒ ſalté. Solu. Inn. duplicit᷑
prio ꝙ in ↄrijs ubi requirũtur quiqʒ nõ ſollũ ſigil
la erat ignota:ſed ẽt eps ⁊ epatus. Uel fo ibi erat
mius piculũ ꝙ hic æ idem ab. facit. c. quieſcamus
xlij.di.uoi creditur alteri:ex quo nõ agitur de alte
rius piudicio. Sed ↄtra hoc facit:nam hic agit᷑ de
preiudicio terre ſancte. Eredo poſſe dici ꝙ hoc.c.
ꝓcedit quãdo litere ipetrant᷑ in forma iuſticie licet
aliquã otineãt gratiã ut ꝓbatur in. V. ad quod. uñ
ex quo ð cardinalibꝰ hẽtur certa ⁊ ĩ dubitata noti
cia non obſtat ignoꝛantia ſigilloꝛum cum in bis ꝗᷓ
ſũt quaſi iuris nõ pſumatur de facili falſitas:ut ĩ.c.
penul. de cri. fal.ẽ em iuris ut dato impedimento ꝓ
cedatur ꝓut dicitur hic: in.V. ad quod.æ de impedi
memo eſt fienda fideſ coꝛam ↄmiſſario. Secus ubi

ſimpliciter abſolueꝛetur a uoto:tunc enim militaꝛet
quod ſupꝛa dixi. Et ſic limita pdicta ⁊ bñ ꝓbat᷑ ̊.
Sẽd nũc attingendo ſpeeifice ipſoꝛuʒ cardinaliũ re
latibus ⁊ ſigillis certis fidẽ adhibendaʒ. Queꝛo an
ſit eis credendũ uel eoꝛuʒ ſigillis de quibꝰ minime
dubitat̃᷑ ꝙ ſint ipſoꝝ cardinalium. Uide aut cardi
nalis dicit ſe eſſe legatũ ⁊ cꝛedit᷑ maxie qꝛ ñi ↄſueue
rũt exiꝛe curiã ſine legatõe:ſed ſi diceꝛet aliquid ſibi
ↄceſſu ſoã iter ultra debita legatõis officio gnũli
nõ crederet᷑:niſi fidem per litteras faceret: de quo
plenc peꝛ Jo. an. in. c.i de offi leg. lib. vi.æ in.c. ad
emin tiã de ſentẽ.excõ.facit quod legitur ⁊ nõ.in.c
nobiliſſimus. xcvij.di.⁊? per ſpecu.in ti.de lega..
ſupereſt. v.quid ſi de legati iuriſditione: ibi tamẽ di
cit ꝙ raro de eius ptãte in dubium reuocatur ⁊ ra

ro litteꝛas oſtendit. æ uide Mal.in. l. xemplo. C. ð

ꝓbat. A it aſſeꝛit ſe eſſe delegatum pape ? maxime
cum dicit papam ſibi uiue nocis oꝛaculo comiſiſſe
certum negocium. Do. an. dicit ꝙ ſi litteꝛis ſuis h
atteſtatur credendum eſt ſibi ut alteri plato ſcribeti
E ʒo cꝛedo ꝙ ſit in hoc dria inteꝛ platum infenoꝛc
7 cardinalem:ut cardinali hoc atteſtanti crecat᷑ cuʒ
ſibi cꝛedatur circa maioꝛa:ſcilicet cum aſſeꝛiu ſe lega
tum:foꝛtius eꝛgo circa partem ar. in. c. paſtoꝛal. v.
item cum totum de offi. delega.? vẽ pꝛobari in iſto
textu.na n ut dixi cardinalis non poteſt abſolueꝛe a
uoto ultramarino ſine ſpeciali licentia ſedis apoſto
lice de qua hic fides non fiebat: ſed ſtabatur ſolum
litteꝛis cardinalibus aſſeꝛentibus de commiſſione:et
maxime quia he commiſſiones quotidie fiunt cardi
nalibus in curia: ſi tamen aliquid atteſtaretur ultra
geneꝛale n commiſſionem in pꝛeiudicium pa tis: nõ
puto ei cꝛedendum:ut ſentit glo.nõ.in.c.ſic.ce ſen.
excõ.⁊ facit.c.cũ a nobis g de teſti Ir feꝛioꝛi ueꝛo
pꝛelato hoc aſſeꝛenti non puto cꝛedenduʒ miſi plene
doceat de mandato:ut in.c.cum in iure. de offi.qe
lega.⁊æ qð notatur in.d.c.poſt ceſſionem ad idem.l.
unica. C. de manda. pꝛin. æ quod nõ. dni de rota de
pꝛobare non pnt extra curiam romanã de cõmiſſio
ne facta peꝛ papam: ſj opoꝛtet pꝛobari peꝛ ipius lit
teꝛas ad hoc dicta.l.unica. MDoſſet tantum dici ꝙ
ſi eſſer ualde üluſtris ꝑſona ſibi cꝛedeꝛetur: argu.c.
nobiliſſimus. pallega. de ſtillo tamen curie ſeruaĩ cõ
trarium ut nõ cꝛedat᷑ ſine litteꝛis. Quãdoqʒ cardia
lis legatus uel non aliquid aſſeꝛit litteꝛis uel ueꝛbo
ultra ↄmiſſioneʒ geneꝛalem uel ſpecialeʒ ſibi factam
2 de rigoꝛe iuris non eſt ſibi credendum in alteriꝰ
pꝛeiu dicium ut no.in dicto.c.ſicut.⁊ ſic dicebat cle
mens papa ut refert Jo. an.in.c.conſtituius de ap
pl.ſed de conſuetudine ſecus:ideo dixit de rigoꝛe
2Z facit tex.in.d.c.conſtitutus.⁊ uide Spe.in titu.
de teſti. F. i. V. quid ſi aduocatus. Ego tamen non
credeꝛem in graue alteꝛius pꝛeiudicium.ꝑ d.c.cum
a nobis maxime iuncto fine.⁊æ uide circa hoc que
dixi in.c.poſt ceſſionem de pꝛobat.æ quod dicam ĩ
c.fi.de confir.uti.uel inuti. Et predicta faciunt ꝓ
dicto hoſti.in.c.eccleſia.ij.de elec.ubi dicit ꝙ cardi
nalis eſt maioꝛ epiſcopo in officio: æ facit quod
nõ. Jo. mo. in capitulo ſuper eo. de here. lib. Vi.

Ego allcgo tex. nõbilem in.c.ꝑ uenerabilem qui fi.
ſint legi.in.v.ꝛõnibus:uide ad mam bonum texiuʒ
cum glo. in. c. quãq;. ij. q. Vij. alia bic ſunt clara.
Aſtorali g. Eaſus. Si de extra
naganti dubitat an
decretalis ſit autẽtica aut eſt iuri conſona
et tunc iundicat᷑ fm illã. Aut diſona:et tunc papa 9
ſulitur. æ ſecunda ibi uerum. 6. ar. ꝙ ubi alle
gatur ſtatutũ uel cõſuetudo iuri cõi conſona non e
neceſſe de illa fidem faceꝛe:qꝛ iudex non tam ſcᷣʒ il
lam q; fm ius ꝓcedeꝛe nidetur:ſicut iudex hic ĩ ex

uaganti de qua dubitatur an ſit decꝛetalis. ¶W5.

ibi iuri cõi ſit cõſana ⁊c̃.ꝙ appellatiõe iuris cõis ñ
uenit ſtricte extrauagãs:ſed id qð in coꝛpoꝛe iuris
redactum rs ze , qnʒ non imerito dubita
tur de euaganti an ſit decretalis: ⁊ facit in hoc iſte
tex. muſtuʒ bene ꝙ; ignoratia eyuagantis ſit proba
bilis. nam ſi index uel eps merito quandoqʒ dubi
tat ut in tex.iuncta ſupraſcriptiõe foꝛtius inferieꝛ 4
in talibus non nerſatur Sed prĩo quero an de
meriro dubitari. Rnder Inno.qñ non eſt in com
pillatione appꝛobata uel nõ eſt ſub bulla. Item nõ
ſemp ſufficit bullã pendere in lineꝛa:ar in...ij. C. ð
legi. quia poſſet dubitari an ſit ius añale uel ſpale
ꝛeſcriptũ ꝛeſpectu certaꝝ pſonaꝝ vel locorum:is
2 ſimilibus caſibus poſſet iudex merito dubitare.
de decreta ibus tamen que fuerunt ante iſtam com
pillationem edite gꝛegorianam:dic ut in pꝛobemio
gꝛegoꝛiano. de alijs nero que fueꝛũt edite poſt hãc
compillationem ante rompilatonem ſexti libꝛi: te
ne qð habes in pꝛobemio ſexti lbri. Item ſecũduʒ
Hoa.dubium porerat eſſe in litteꝛa. dinerſa 2 con
traria qᷓ; diueꝛſimode habent libri:pone exemplum
de electi. nemo li.vj.⁊ qð ibi nõ.in glo. Et hec faci
unt ad queſtionem notabilem et quotidianam: an
ſententia lata cõrra decꝛeralem extrauagantẽ ſit ipo
inre nulla:ſicut qn fert᷑ cõtra ius ĩcoꝛpoꝛatum:⁊ in
tellige quãdo eꝛꝛoꝛ exprimitur in ſentẽtia:als qſtio
non eſſz dubitabilis:ut nõ.in.c.i.de ꝛe iudi.⁊.ij.q.
vj. F. iteʒ ſi ſententia S ius:⁊ in.l.ij. C. qn pꝛouo.
non eſt neceſſe Bar in. l. cum pꝛolat᷑.ff. ð re iudi.
tenet ꝙ non: quia in ea eſt ꝓbabilis ignoꝛantia ⁊? ẽ
ibi tex.ſecundum nnum intellectum. hanc opinionẽ
ſequitur hic dñs. An.et cõiteꝛ moderni.dicit ton ẽ
dñs An. hoc uerum quãdo ferrur ſententia anqᷓ;
papa ſit conſultus ſecus ſi poſtea:quia tunc eſſʒ ceꝛ
tus de extrauaganti:ſed ego non puto ꝙ idem ſen
ſerit bar. Mam ipſe ſuſtinet ſñniam ꝓpteꝛ ꝓbabileʒ
ignorantiã. ⁊ innuit tex. in. d.l.cũ pꝛolat᷑.que ceſſat
ſecuta ꝛeſponſione pape inſti.de iure natutali ge.et
ciui. S. ſed qað principi. Sed dico ꝙ aliteꝛ eſt limuã
dum dictũ bar. ſ. an in loco ꝓPbabiliteꝛ dubitatur
de eyuaganti. Si aũt eſt publice nõ.æ ꝓ tali habet
licet nõ ſit ĩicoꝛpoꝛata nel ſub bulla erit:nihilominuſ
ſententia cõtra eã lata nulla. Done exemplũ in ex
naganti execrabilis. Jo. xxij. ad h. c.i.de poſtu. pꝛe
la.⁊.c.qð dicitis.xvi.di.ceſſat enim tunc ꝓbabilis
ignorantia. Et 20 huius ſr̃e ibi de qua merito dubi
tetur ⁊c. ⁊ hanc limitationem ſentit Mal.i.l.leges
ſacratiſſime.C. de legi. Sed õ h dicium inſiſto ſic.

¶ De ſi. iſtiumẽtoꝝ

oſtitutio pape ligat poſt duos mẽſes a tẽpcꝛe pu
blicationis in curia ꝛomana licʒ nõ ꝓmulgeĩ i ꝓuĩ
cia:ut eſt glo.nõbilis in data.vi.li.⁊ idem tenet bi
Jo. mo ·⁊ quilibet pſumit᷑ ſcire ↄſtitutionẽ: ut in.d.
c. ↄſtitutioneʒ: ? in. c. ꝓpoſuiſti. xxxij.di. in gl.ĩ ꝓ
hemio cle.etiã ſi ↄſtitutio nõ ſit redacta in nolumie
iuris:ut eſt tex.in.c.ſi romanoꝛum.xix.di.quinimo
nõ eſt de ſubſtãtia iuris ut redigat᷑ in ſcꝛiptis: ut ple
ne nõtur ꝑ Jo. an. in regula nemo põt de reg. iur.
li. Vi. in meꝛcurialibus:⁊ peꝛ dnos de rota. ccxxxvij.
deciſione uidetur tex.in.c.i.de renunci.li.vi cum eꝛ
go hec ſententia lata ſit S ius ſcꝛiptuʒ nõ debeꝛet na
leꝛe ꝑ iura h dicẽtia S allegata: 7 maxime pꝛeſumit
hec ſciẽtia in epo qui tenet᷑ indagare an in curia ro
mana ſit edita aliqua ↄſtitutio:ut in.c.ego eĩʒ de iu
reiurã. Item ⁊ foꝛtius uideo ꝙ ubi papa uult con
ſtiturionem ſuam ligare a tempoꝛe publicationis li
cet ignoꝛantes non inuoluantur culpa:tamen acius
contra conſtitutionem geſtus eſt nullus:licet pꝛoba
biliteꝛ ignoꝛetur: ut eſt glo.notabilis in clemen.ij.de
heꝛeticis in neꝛbo ex nunc:foꝛtius in cãu noſtro ſen
tentia debet eſſe nulla quando pꝛeſumitur ſententia
ut quia longo tempoꝛe pꝛeceſſit conſtitutio extraua
gans: ? hec opinio foꝛte eſt ueꝛioꝛ de rigoꝛe iuris
licet cõmunis opinio ſit in contrarium:ſed non pꝛo
batur aliquo iure.nam l.cum ꝓlatis.pꝛeallegata ſu
peꝛ qua illa opinio fundatur hoc non pꝛobat: quia
non loquitur quando fuit enoꝛ iuris expreſſus in
ſententia: ſed quando allegata conſtitutione iudex
putans non faceꝛe ad cauſam tulit ſententiam in cõ
trarium:uel loqnitur quando de intellecu conſtitu
tionis eꝛat pꝛobabile dubium: ouo caſu non puto
ſententiam eſſe nullam etiam ſi ſit ius incoꝛpoꝛatuʒ
de boc.l.regula.ff. de iu.æ fac.ignoꝛã. ⁊? quod nõ.
Innocen.in c.cum ſpeciali. de appella.⁊ in.c.p.2⸗
.g. de offi. delega. Sed ſi uis opinionem communẽ
teneꝛe potes diceꝛe ꝙ licet pꝛeſumatur ſcientia con
ſtirutionis quo ad effectum rei:tamen quo ad penã
nullitatis ſententie: uel ut quis puniatur de conten
tu legis non pꝛeſumitur ſcientia ex quo meꝛito po
teſt dubitari:ut hic:⁊ facit.c.ij.de conſti Sed in cõ
trarium uidetur: quia retractio actus nidetur hoc
caſu pꝛenenire ex natura ipſius actus: quia contra
legem. C. de le.non dubium. hec tamen opinio (cõ
munis eſt equioꝛ. Et facit ut ideʒ dicamus in ſtatu
tis:ut ſententia lata contra ſtatutum incoꝛpoꝛatum
in nolumine ſtatutoꝛum ſit ipſo iure nulla. Secus
ſi repeꝛitur lata contra aliquum refoꝛmationem ex
trauagantem de qua pꝛobabiliteꝛ dubitatur: facit
quod nõ. Oar. in. d.l.cũ ꝓlatis. ?æ Hal.in dicta.l.
leges ſacꝛatiſſime:facit tex.iũcta glo.in.c.ſi in laicis
xxxviij. di. Item faciunt pꝛedicta ⁊ iſte tex. ad que
ſtionem: an allegans ſtatutum in iudicio teneatur
illud pꝛoduceꝛe ⁊ de eo fidem faceꝛe. nam poſſum
diceꝛe ſicut in allegatione iuris cõis ut ſi ſtatu
tum ſit eiuſdem loci ⁊ incoꝛpoꝛatum non ſit neceſſe
aliteꝛ pꝛoduceꝛe:ſicut nec conſtitutionem iuris icoꝛ
poꝛati.nam ſtatuta loci habentur pꝛo iure cõi: ut
.l. omnes populi. ff. de iuſtitia z iur binc eſt ꝙ
appellantur ius ciuile. pꝛima diſtinctio ius ciuile.

66
ℳ, md nss 2
* ine . ra
nn 4

nar,
6 kiuni S
itervgn unluntn
ue e drniugn

=

ſuc tr kgnur d
irmnimiftlifcnte n
erlonntallebeghi i be
Ctanllpon corſcingrm oan
D Cteron Rarltinnn non
G Rüdag nimnmueape
Uummch rCsnane.
GiCcca kockunmmnunn
Rum n erwe Ke
Kociknngtinte
srönn ncndrrn leine e
Nechendtttinnnin ie zan

Nel Non Gennmm Mug
1iw rttigi⸗
nivegen afenin intün rmns

Perborhehtimn an aiin,
Mobenmn chie olndentn i
rurgamtn .
Nollninvsbin A

G
Bndlenen
tninslg
⸗ 64 n,
inhochei wen inn
Feuamti

let
Denmmnier ui mni
llonn
ntin —

dignorem :wt eſtgo nonblis nnn
nasin necbo er nunc:fonno fr Cinſoen
1 ae ſemnln um orſimmin
Aui onzo enponr prreſtcoſſtntoen
8: tber opinofecſ ein e igrr
comuns opinoſrin conmmumct en⸗
aloo ine mn /.mn plnia ouizni
ni yopino ſindumr or y avbin g
ummr van to fuir enor ins apreſlsi
1: ſatuunto alepam oſtiunione indd
on fumr ad auſam mit nmnuam in
elloqnirur qnando de inelecun conſim
1 puobablſe dobivm: cvo caſd non pond⸗
neſſe wolam eian ſiſt ins edon
regna dein 1cighon. 2da
nin Con vecai. de aela dnth
ſ ega Ded ſt uis oinionem Onmm
doles dcer in Pwſonaid, ltetu
Wis anO ad fenm trunn cndif
ansontNte: vd Cris önann 4 .
is Non Drinmn ſenna dan⸗
Zubitani⸗ot dit:d fncil ije H
iun midemr: avin tenacto Acnns ir
1prweniſe cr ütn lus aelih
n. Qdelenon dubim. bectma
ee Aft nr idez cient
nis eſt vio:. mminn
It enenna unl conttd M
olumne ſtammowun ſit pſo ivſe ſi

gmmunn de n d⸗
s ſcunſſine fuin ten⸗ nele
Jeen faciunt pr⸗ i⸗
jean alegns ſhmmumn enmi
dnen n geen iann fct
à podcer⸗ e m in 6sl

in Megen ſe
e u⸗ n batnunu⸗
it cie. AAoRt
prꝛochlen nnn
vornin hun ee ſtn 1
omnes hop

Oul.k. o
. ine An
Il mwr ius
ppel.

4
.

Cll.

Si ueꝛo ſi euagans puta ꝛefonnatio quedaʒ extra
uolumen ſtatutoꝛũ: aut eſt publice nõ.⁊ nõ eſt neceſ
ſe ꝓ duceꝛe:ar.in.c.i.de poſtu.pla.aut pꝛobabiliter
ignoꝛat᷑ æ dʒ ꝓduci auctentice ſicut hic d de exua
ganti:idẽ dicẽdum in cõſtitutõe alteꝛius loci q ꝓba
biliter ignoꝛat᷑ hic: ut ĩ.c.fi.qui ma. accu.poſſ. Nõ.
JInn. ſuper ſica de cõſuetudine ſic uidemus ꝙ cõ
ſuetudo dʒ ꝓbari tanꝙᷓ eruagans de conſuetudine
quaſi ꝑ totum:⁊ hec uidẽtur ge mete bar. in.l. oẽs
ppli pall. ꝓpe finẽ que no. ¶ Sed queꝛo qũ erua
gans dẽ iuri cõi diſſona: dicit hoſti. qñ eſt oria iuꝛi
diuino uel canonico.j.de accu.qualiter.ij.⁊ ðᷣ elec.
ſignificaſti de iura.cal.c.i.uel iure ciuili iuri noſtꝛo
nõ qio de no.oꝑ.nũti.c.i.uel naturali rõi deficien
te iu re.i.di. conſuetudo inſti.de iure naturali..ꝙ
vo naturalis ꝛatio uel cõſuetudinẽ inſti. de iuꝛe nãli
.F. ex nõ ſcripto de conſuetudine cum dilectus:ſʒ h
ultimo caſu nõ puto neceſſarium ↄſuleꝛe pꝛincipẽ:
qꝛ ↄſuetudo nincit legem:niſi dubitaꝛet᷑ de ꝓbabili
tate conſuetudinis. An aũt iudex teneatur conſulẽ
