teret᷑ ilũ agere:dic nt nõ.iĩ locis palle. Glo.per
pdicta ſunt clare pᷣier glo.i vᷣbo apnd cũ q̃ qrit
nũquid ſola ðᷣpoſuio atteſtationũ apnd ꝑtẽ ſine
alia publicatiõe excludit ꝑtẽ depoſitariã a pꝛodi
tione teſtiũ. Glo. ponit opi. ⁊ uẽ tãdẽ cõcludere
ꝙ nõ:ſʒ requirit᷑ ẽt publicatio:⁊ ſic legit lr̃aʒ cũ
ſuppletiõe. Sed tu tene qð dixi:ꝙ aut fueꝛũt de
poſite ⁊ reddite ſigillate:? ꝓcedit hec gl.aut aꝑ
te ⁊ pꝛocedit Sꝛiũ: ⁊ ꝑ hoc iſte tex.qͥ ſimpłꝛ pon
derat depoſitionẽ apnd Pre (lo mn vVbo alio
quin qᷓrit de ĩtellecin illiꝰvᷣbi alioqui.ſ.iĩ quo ad
nerſat pcedẽtibꝰ:⁊æ rudet ut pʒ ĩ ea. Zu dic cla
riꝰ ⁊ meliꝰ nt colligit᷑ ĩ poſitione caſus: põt eniʒ
duplicit᷑ aduerſari pcedẽtibꝰ ſᷣm itellect?
applicãt᷑ ad pᷣcedẽtia: ðᷣ quibꝰ. S. ltio qrii
q̃d ſi utraqʒ ꝑs ↄſẽtiret nt ille atteſtanões inteꝛ
archiepᷣʒ ⁊ illũ rogeriũ recepte faciãt fidẽ ĩ hac
cã iter eũdẽ rogeriũ ⁊ iſiũ honoriũ:diẽ Ho.q;
tũc fieret publicatio illaꝝ.ar.C. ð fideiuſ.l.i.¶
de aꝛbitꝛis.l.penultima. z. C. eo.l.fi. j.e.pnitata
Aduerte:illud clax ẽ ꝙ atteſtatones minꝰ uali
das pñt ꝑtes ratificaꝛe:nt ĩ.c.cũ cãʒ ⁊ ibi nõ j.
e. Sʒ nũqͥd ðᷣbeat fieri aꝑtura atteſtatiõnʒ aliaꝝ
ꝑſonaꝝ ad peiitionẽ texij ↄdicẽte illa ꝑſona ad
cuiꝰ petitionẽ atteſtatiões rcepte ſũt: ⁊ credo q;
nõ:aꝛ.c.i.de ꝓba.ſʒ ea ↄſentiẽte ſic. Mi. ab.
»'1sStLaſus pnublicatis
Reſentiũ * atteſtationibꝰ non
opponitur i ꝑpſonas teſtiũ. LTres caſus
excipit:⁊ ad ſʒ determinationẽ ſubdit.ſᷣus cãus
ibi niſi foꝛſan.ʒꝰibi nel oñdẽ:deteriatio ibi cete
rũ. 6. pꝛio ꝙ exceptio 5 ꝑſonas teſtiũ nõ
ẽ ꝓpꝛie dilatoꝛia nec ꝑẽptoꝛia nec meẽ ſapit na
turã alreriꝰ. nã dilaroria nõ ẽ qꝛ nõ differr ꝓceſ
ſũ ſuꝑ pꝛicipali ſic fac dilatoꝛia:ſile de iudi.exhi
bita.nec ſapit nãʒ eiꝰ qꝛ nõ ẽ neceſſe eã pꝛc pe ne

¶ We ieſtibus.

re añ lit᷑ ↄt᷑.ſiẽ dʒ proponi dilatoria.j.de re in
di.int᷑ mõaſteꝛiũ ⁊.l.fi.C. de excep.pẽptoꝛia nõ
ẽ directe qꝛ excepiio ꝑẽptoꝛia ẽ actois excluſio
ↄceꝛnit eni diꝛecie acuonẽ in iundicio deductã.l.
.i. 2. ij. ff. de excep.⁊ inſti.e.poſt pn.nõ.in.c.ex
ceptio.j.de excep.hoc ãt ñ fac̃ exceptio ꝑſõas
teſtiũ:nec ẽt ſapit ex toto nãʒ ꝑẽtoriaꝝ cũ ñ poſ
ſit oppõi publicatis atteſtatõibꝰſiẽ alia ꝑẽptoria
ur in. c. de reſcibꝰ. S. eo. Sʒ in duobꝰ accedit ad
nãm ꝑẽptoriax.prio qꝛ põt opponi pꝰlit.ot᷑.fo
qꝛ ⁊ ſi nõ directe ſaltẽ mi indirecte ꝑimit ĩtentio
nẽ actoris:qꝛ reprobatis teſtibꝰius ſuũ ꝑdit in
effeciu. S. de ꝛeſti.ſpo. ſepe:æ aꝛ.i.l.duo ſũt iitij
.ff. de teſta. tu. uide glo.nõ. in.c.ex ꝑte ade.S.e.
ꝗᷓ dixit ꝙ ẽ ꝑcẽptoria ꝑ obliquũ:⁊ uide qð ibi di
xi. 145. regulã ⁊ eiꝰꝛõnẽ Regula enizʒ eſt
ꝙ pꝰpublicationẽ atteſtationũ nõ põt obijci i ꝑ
ſonas teſtiũ.ſ.eoꝝ q depoſuerũt: Rõ hcolligi
tuꝛ tacite ex tex.qꝛ ẽ pᷣſumptio ꝙ malicioſe uelit
eos nũc repꝛobaꝛe:poſtqᷓ; uidit ꝙ depoſuerunt
eũ:qᷓ nẽiat nũc ad falſũ obijcieũ pronecatꝰ
ſiẽ dicimꝰin ſili ꝙ timet᷑ ſubornatio in produc
tiõe teſtiũ ſuꝑ eodẽe articulo ł directe Srio pub
licatis atteſtatoibꝰ:ut plene dictuʒ fuit i. c.fenita
tis. S.e.hᷣ colligi᷑ ex eo qꝛ h̊ pᷣſuptio tollit ꝑ iu
ramentũ de malicia:ut h in tex. Et nõ.ꝙ faciliꝰ
tollit iſta pſũptio ꝙᷓ illa ð ſubornatioe.ad illam
eni tollendã nõ ſufficit iuramentũ ſic ad iſtaʒ:et
forte hoc iõ qꝛ nõ ẽ tm ꝑicły h̊ cũ potueꝛunt iſii
pꝛobari boni ieſtionij ⁊ fame: iux ea q̃ dixi i.c.
qm. S de proba.æ in. c.ij.S.de oꝛ.cog n ſic poſ
ſer de facili ſuſtineri Otꝛactꝰſi probaꝛet ꝑ falſos
teſtes Oꝛiũ. 6.3 tꝛes caſus exceptos a r̃gu
la ſupᷣſcripta.pᷣmſi pꝰpublicatõeʒ iurat ꝙ; mali
cioſe ad hoc nõ procedit. fus ſi an publicatõeʒ
fuit proteſtat ꝙ uolebat teſtes pꝰ publicationeʒ

repꝛoba⁊.ʒꝰſi pꝛoteſtatõe nõ fca nult nũc pꝛobaz?

qð de nouo didicit qᷓ nüc obijcẽ uult.¶Ex pꝛi
mo caſu nõ.ꝙ in dependentibꝰa ↄſcia alicꝰſtan
dũ ẽ ſuo iuramẽto:fac̃.c.ſi vVo..ð iureiur.⁊.c.
nulli de elec.li.vj.hoc iñ nõ procedit indiſſicie:
ſz limita ut hẽs bonã glo.in cle.ſi qs ſuadete ð
penis in glo.in vbo cõmode.⁊ de ceéſi.cle.pnii
in vᷣbo nõ negociãdi:⁊ uide tex.in.c.tua.j. de
ſpo. ¶ Circa fʒ caſũ q̃rit᷑ qᷓẽ dʒ eẽ ꝓteſtatio iſta
ad hoc nt admittat᷑ p publicationeʒ:diẽ Inno.
ꝙ hec proteſtatio:ꝙ liceat dicẽ in ꝑſonas teſuũ
nõ ẽ admitiẽda niſi iudex in hoc cũ aduerſario
ꝓſentiat ꝙ fiat pꝛobatio pꝰpublicationẽ teſtiũ:
qꝛ cũ hec pꝛoteſtatio ſit õ ins cõe non nalet niſi
ex iuſta cã fiat nel iterneniat ↄſenſus iudicis nel
aduerſarij:iux nõ.in.c.cũ.¶lO. de ↄſti.=.c.cũa
na de elec. Aduerte qꝛ hoc ur̃ pᷣma fꝛõte cõtra
tex.ꝗqᷓ ꝑmittit proteſtationẽ nõ facta metione ðᷣ
ↄſenſu indicis nel aduerſarij: nec ẽ hec proteſta
tio ↄtꝛa ins imo pʒ ius cũ emittat hic. Sed dic
colligedo mentẽ Inno. ? h. c. ꝙ ant qͥs pꝛote
ſtat ut licitũ ſit dicere i ꝑſonas teſiiũ poſt publi
cationẽ ſpecificatõe aliteꝛ nõ facta:⁊ ꝓcedit dẽʒ
Inno. nõ eni per hoc dʒ admitti poſt publicati

ſcechi pnlli

hai e n l

eereE
ibine 7 bon

A, snen,
oli int⸗ 3680

—
lecl nmhnit ii
imizärtit ißnm
iſktertaidanuile
mmintunta ir
ulimnirufunl ilm⸗
lurunr pwtapnwl. inm
cantinatinmii maind,
tecilingznnn/ Lun
ichennijncin gehtin
Ainirr nni et tienie
uljrvmmmidiik i
PhuntheMdetanedd dn
MemGnrNinstMLit.
anintiunentt
—

iettun enn

6
ninnnigma n
rentthte ts
⸗ ueginu
i ltrilithni⸗ er
nſglethmge 6
lſonnhnn “äür

mtaram 8 paſneut: R U
= Wunnen Punpto nnnclen
zi in ic nſg er amtinn
damn u 4 lll doſcti huet
—
Ln he 0 loreneo
ens nſudn rainiiet,
aehclgi na ghnn lipy⸗
rhötumnirati,
Miwiftn ummmilitſz
”
bon Mnjelme: taonit.
Poba tinc MANenog n epol
adingt onagrl probenei gfales
Mi;nnscinsechdstig
n Peg rdicndemtn ai
e No Procedin ust n Dadicude
tddoledn ſes Nrdicnone,

Aprorckadendiin n
daictriccdilti an
AdG NNNöoth a dan
ddn n od menn a.
deech Rdorti 00 Moc alſce
nin u bis doli Hoin leſtesſogetd

g in go. n po cönoe tde llcehui
5 .
ſbo no golicdl⸗ lice HWZMl
afadi qnt ee gi
Craf i e ha
unmiip nblenoezdit
eporniog ſen deein gonns⸗

Aninide nii iu aindol h
iat fian obalid tien ki
1(5 ins 1
gurtale aſvsklctl

. l
õ

.

larijeio, oine cu zmtirin

X ec Menie anboc ſae iicſen

onẽ qꝛ ẽ nuda pꝛoteſtatio ⁊ ius cõe:cũ ſimpł:
uelit admiiti pꝰ publicationẽ: ꝑ hoc eni nõ ſatiſ
facit pſumptõi iuris. aut pꝛoteſtat᷑ ꝙ nult teſtes
repellẽ tanqꝙ; nõ idoneos: ⁊z pꝛocedit iſte tex.ut
hec proteſtatio ſufficiat:nec reqri ↄſenſus indi
cis uł ꝑtis. Et ẽ 20 qꝛ hoc cãu aꝑte dicit ſe uelle
reprobare teſtes:⁊ ſic tollit pſumptio malicie:et
boc caſu loqͥr proprie tex.iſte:ut colligit᷑ hic in
V. certũ:⁊ nõbis hoc bñ qꝛ ẽ õ̊ cõem praticam:
cũ ſolũ fiat proteſtatio generalis ſalua facultate
opponẽdi in ꝑſonas teſtiũ.non eim hoc ſufficit
ut pᷣdixi:qꝛ ꝑ hoc nõ dicit teſtes malos ſʒ ſolum
nult ſibi refuare facultatẽ opponendi õ ius cõe
Et aduerte qꝛ a principio n eſt neceſſe aliteꝛ ſpe
cificare delicta uel defectꝰ:ſʒ poſtmõm nõ dʒ ad
mitti ad pꝛoducẽdũ reſtes ꝛepꝛobatoꝛios niſi pᷣ
ns ſpecificet ea qᷓ probare ĩtẽdit:⁊ de hoc ẽ tex.
in.c.ij.e.ti.li.Vi.⁊ ſic ↄcoꝛda iſtũ tex.⁊ illuʒ.Et
attẽde qꝛ in hoc fo caſu tex. iſte non ꝛeqᷣrit inꝛa
mẽtũ ſicut ĩ pᷣmo:cꝰ Sriũ nur̃ inuẽ c.pñtiũ ĩ fi.e.
ti. li. Vi.ubi indiſtincte exigit᷑ iunramẽtũ malicie a
nolente ꝛepꝛobaꝛe teſtes. So. Inno ꝙ iſtud eſt
generale illud Vo pꝛocedit in eo q uult ꝛepꝛoba
re teſtes ſr alioꝝ reprobatõne inductos:q plꝰ p
ſumit᷑ ) eũ:⁊ idẽ dicit fuãdũ nbicunqʒ inox hʒ
ſuſpectũ ꝓducentem ex aliqᷓ cã:quo caſu ẽt cum
proreſtatõe exigit inramentũ fʒ cũ ⁊ nið ibi bo
nã glo.⁊ tex.in.c.ij.de iura.calũ.li.vi.ubi hr̃ q;
inramentũ malicie põt exigi ĩ q̃cunqʒ pte litis:ſi
hoc iudici expedire niſũ fueꝛit:⁊ ſic ñ ſolum a ꝛe
probare nolente reprobarorios ſed ẽt ꝓbatori
os:poteſt alibi exigi.inramẽtũ malicie pᷣmiſſa ꝓ
teſtatõe uł n ſi index H̊ appꝛobauerit: Circa teꝛ
tiũ caſũ exceptũ qro qũo probabitur ꝙ de no
no didicit ea qᷓ nunc proponit poſt publicatõnẽ
dic quod per iuramentum alias difficile poſſet
probari ⁊ hoc noluit hic glo.in nerbo didiceꝛit
nide bonum textum in ſumili in. c. nulli de electi.
li. Vi.⁊.c.ut circa eo.ti.⁊ li.facit.c.innornit ⁊ ꝙ
ibi nõ. eodem tit. o orunt duas oppo
ſitiones ⁊? duas queſtiones. primo opponit ſic
tex.iſte uidetur preſupponere quod liceat indif
ferenter parti reprobare teſtes contra quod fac
qꝛ producẽedo teſtes adeo approbat ꝑſõas eoꝝ
nt po ſtea illos ꝛepꝛobare nõ poſſit.iiij.q.iij.ſiqᷣ
teſtibns. Glo. metu ↄtrarij reſtringit tex. ad eũ
3 quem teſies producunt.producẽs ãt Iʒ poſſit

reprobare nener eed diuerſitatis
nide in gl. ¶ Aduerte qꝛ aut q̃rit᷑ de pducẽte:

aut de eo õ quẽ producit.pᷣmo caſu dic ꝙ ꝓdu
cens non põt ampliꝰꝛeprobare ꝓductos ex can
ſa nel defeciu mũc exñti:hec eiʒ eſt approbatio *
ſonalis ꝗᷓ extendit᷑ ẽt reſpeciu alioꝝ ⁊ in alia cã
nt ꝓbat᷑ in.l.ſi qs. C.e.canoniʒata nbi. S. ⁊ ẽ h̊
nõbile ut ſicut qualitas ificiens ? imitãs pſonaʒ
ſeqt ꝑſonã quocũqʒ ſe Vtat:ut in.c.teſtioniũ. .·
eo.i.q.i.cito turpẽ:⁊ nõ Inno.in.c.q̃it᷑ ⁊ qnã
do.ij. de accu. ita ⁊ hec approbatio pſonalł qnĩ
mo plꝰdiẽ Inno.in.c.uenerabił de excep.qꝙ ap
pꝛobãdo nnũ ad cenũ officiũ nõ poſſũ eũ ꝛepꝛo

¶ Wrelenum

bare ad alind officiũ: ubi ſufficit eadẽ idoneſtas
pꝑſonaꝝ:Et hoc qð.S.dixi pꝛocedit ẽt ſi ꝓducẽs
ñ ſit uſus teſtibꝰ qꝛ nõ potuit:ut nõ. Gnil.e.ti.
F. ſepe.teſtes. V. qd ſi ⁊ v.ſe.Et ið tenẽt Me.
7 Cy. in. d.l.ſi qs ſic nii nolnit:ſẽꝑ eni ſubeſt ea
dẽ rõ.ſ approbatiõis ꝑſone q̃ cãt᷑ ex ſola ꝓduc
tõe ad iudiciũ. Qimita tñ pᷣdicia duobꝰ modis.
prio niſi nelit repꝛobare ꝑſonas ex delicto tunc
ueriſilr ſibi icognito.pro hoc bonꝰ tex.i.c.nulli
de elec.li.vj.ubi elcctores opponũt cria uł vᷣfec
tus ↄ electũ ſi viſilłr illa ignorabãt ipᷣe electiõis
2 ſtat᷑ ĩ hoc iuramẽto illoꝝ.ſo limita ſi uult eos
reprobare ex cã ꝓcedẽte a ꝓducẽte illos in alia
cã: utputa iduxi pꝛem tuũ i teſtẽ ĩ cã qᷓ erat inter
me ⁊ ſẽproniũ:nũc ĩ cã q ẽ iter me ⁊ te: ſi nis ꝓ
dacere eũ pro te potero eũ tanqᷓ; ſuſpectũ repel
lere:ita nõ. Inn.i.d.c.uenerabi is:dicta tn teſti
um põt producẽs repꝛobaꝛe qꝛ reſpeciu dictoꝝ
nõ potuit diuinare:ſicut nidemꝰꝙ quis appellat
a ſñia illiꝰ quẽ ĩ iudicẽ ipetranit ĩ.c.cãm de re iu
di. ? in.l.ex ↄſenſu.ff. de ap. In eo uero contra
quẽ teſtes fuerunt producti: dic ꝙ poterit eos
2 eoꝝ dicta ꝛepꝛobaꝛe:niſi aliquo modo eos ap
probauerit:qꝛ tũc idẽ in eo qð in poducẽete it
dixi in.c.de teſtibus.S.e. Sʒ ẽ dubiũ quid ſi in
una cã illos nõ approbauit nec reprobauit: nũ
quid poterit illos in alia cã repꝛobare.dic ꝙ ſic
nõ eni ex boc illos approbauit licʒ ergo ex tunc
renũtiauerit facultati reprobandi in una cauſa:
nõ tñ ꝑ hoc vr̃ renuntiaſſe in alia: pro hoc bo
nus tex.in ſimili in.l.uoluntarie.C. de excu.iu.
2 quod nõ.doc.in.c.dilectus filius.i.ð reſcrip.
7 glo. in cle ſepe de v.ſig. ⁊ hoc tenet Jo. and.
poſt Ja. Ol. in Spe. eo. ti. F. ſepe. v. ſed quid
ſi eũ. ¶ QOo.glo.ij.oↄtra predicta de hoc tex.in
fi.⁊ in hoc glo.loquit᷑ nimis ſuccinte nec iducit
ↄõriũ nec ſoluit. Sed põt adduci finis.c.hoc mõ
ſi reprobaꝛe me nelle ꝑſonas teſtinʒ dixi nideor
repꝛobaſſe dicta:unde illis pro me teſtificantibꝰ
de facili poſtea nõ creditur: ergo eodẽ modo di
cenduʒ eſt ſi approbaui perſonas nideor appro
baſſe dicta:⁊ ſic non debeo poſſe etiam dicta re
probare:cuins contrarium innuit hic gl.⁊ tex.
in.d.l ſi quis:⁊ ꝙ ita noluerit inducere glo.col
ligitur aꝑte ex gl.fi.poſt prin. Solue duobꝰ mo
dis. primo ꝙ aliud in reprobatione q; i appro
batione.nã ſi daqno ꝑſonam nideor danare eius
dicta ⁊z facta:de heꝛe.fraternitatis: imo plus eſt
in factio noſtro quia hic damnat expreſſe perſo
nas ut inficiat dicta.ſed quando approbo pro
ducendo non approbo dicta ſed prodnco eum
ut dicat ueriiatem pro utraqʒ parte. xiiij. q. V.
non ſane.ſi reperio ꝙ ueritatẽ non dixerit: poſ
ſum illud dictum repꝛobare cum illud non ap
probauerim. plus enim tollit negatio quã põat
afſirmatio ut in ſimili nõ. in. c. cum dilectus de
conſuetudine. ¶ Secundo dic ꝙ textus non di
cit ꝙ nullo modo credatur:ſed quod de facili ᷣ
quo in glo.fi.unde non debet credi de facili:ſic
in caſu contꝛaꝛio ſi appꝛobani peꝛſonam cꝛedi

libi nec credit᷑ mibi poſtea repꝛobanti:ſed oʒ ꝙ
plene pꝛobẽ repꝛobationẽ dictoꝝ ¶ Tertio gl.
qrit nũquid idẽ ſit ĩ pꝛoducẽte inſt?a ↄria ut ſic
poſſit dicere ↄͤ illa ſicur õ dicta teſtiũ pꝛo ducto
rum:⁊ cõcludit ꝙ nõ.rõnẽ uide in glo.⁊ nide ꝑ
Inno.c.cũ oli. .de cẽſi. Nã pꝛoducẽdo inſtꝛa
vVr fateri ↄtẽta ĩ inſto:nõ mirum ergo ſi illa po
ſtea repꝛobare nõ põt: ſed pꝛoducẽédo teſtes nõ
ur̃ fateri ea qᷓ dicturi ſunt. uarto 7 ultimo
glo. querit nũquid ſi inſim pꝛoduciũ redargui
tuꝛ de falſo poſſit pꝛoducẽs dicere ſe nole nti in
ſtro: ⁊ dicit ꝙ ſic ꝑ.l. iij. C. de fide ĩſtru. In hꝰ
iñ adueꝛte ꝙ aur oppont᷑ ꝙ poducẽs fa ſicanit
iſtẽm ⁊ nõ ſufficit deſiſtere ab uſu: qꝛ ex delicto
falſ tatis puniendus ẽ ut ĩ. l.ſi fallos. C. de fal.
Aur opponii ſolũ reſpectu uſus:ut qꝛ iſttm eſt
falſũ:iõ nõ nʒ:⁊ tũc ꝓcedit glo.⁊ d.l.iij. ui ſuffi
ciat deſiſteꝛe ab nſu:nõ poterit apliꝰ illo iſiro uti
cũ ex hoc reddaĩr᷑ ſaſpectũ ẽt quo ad aliã cãʒ: ut
.d.l.iij. ſi iñ nõ deſiſtit ab uſu iſtt̃m ꝓbat falſuʒ
puniet᷑ de falſo:qꝛ cõmiſit falſum ĩ ntẽdo: nt. d.
.1. ſi falſos Ex boc tradit ibi Dar. caurela cuz
teſies depoſuerit falſũ ut ꝓducẽs dicat ſe nolle
nri illis arteſtarioibꝰ:qð ĩtelligit qũ ipſe nõ ꝓba
nit articnlũ falſum: qꝛ tũc ur̃ induxiſſe teſtes ad
pꝛobãdũ falſum:⁊ ſic nõ ẽ locus penitẽtie cuʒ ſe
mel cũ teſtibꝰ cõmiſeꝛit falſum: ar.l.qui ea mẽte
ff. de furtis. z.l.nõ ꝓdeſt. ff. ni bo. rap. Si ãt in

pꝛio caſu atit᷑ arteſtatiõibꝰ põt accuſari de fallo

cũ teſtibꝰ: ar. in.l.d.l.ſi falſos qð nõ. ¶ Op. 7
nidet᷑ ꝙ iſtud iuramẽtũ de quo ĩ tex. dẽ nõ ſit pᷣ
ſtãdũ cũ ſemel fuerit iuratũ de calũnia: ? h iuꝛa
mẽerũ nõ ẽ ĩ cã iterãdũ in ant᷑.in hoc ſacramẽto
C. de inꝛa. calũ. Glo.iij.muliũ inſtat:ſed dic bo
die nõ inſtãdũ cũ iuramẽtũ malicie de quo lo qͥr
iſte tex totiens põt exigi quotiẽs iudici fueꝛit ni
ſum expedire: nt in. c.ij. e. ti. li. vj. Cõtrariũ eni
loqnitur ĩ iuꝛamto calũnie: quod plura capitula
ſub ſe ↄtinet: inxta nõ.in.c.i.de inꝛa.calũ.ſʒ hoc
iuramẽtũ malicie ſolũ continet id quod nerbuʒ
ſonat. S querit de rõne decidendi
fi. capituli:rñdʒ ꝙ pꝛoteſtãdo ur̃ noluiſſe adhi
bere fidẽ dictis illoꝝ.ð ſe:ergo nec dʒ recipere
ꝓ ſe. ¶ Scdo opp. glo. hoc ⁊ 3 tex. ꝙ tz re
pꝛobẽ ꝑſonã nõ per hoc uideoꝛ reprobar̃ diciũ
ſicut eõ:ſi appꝛobo ꝑſonã nõ nideo: appꝛobare
dicta:ur.ẽ dictũ fnit. Itẽ licitũ ẽ deſiſtere a pꝛo
poſiro qnʒ ante ſñiam.l.papᷣ.O.meminiſſe.ff.de
inoffi. teſta. 2 ſic ſola pꝛoteſtatio non dʒ obeſſe.
So. glo. ponit ĩ effeciu duos ĩtellectus.pꝛimus
nt itelligaĩ rex qñ pꝛoteſtãs pſcueranerit in ſua
pꝛoteſtatione qᷓtũ in eo fuit: ſed repꝛobatio nõ
habnir effectũ: æ tũc dʒ exponi tex. de facili non
credi. i.nullo mõ credit᷑: æ ꝓ hoc facit regła ex
eo.de re. iur.li.vi. ⁊.c.cũ oli.de cenſi. Secũdus
intellectꝰ ut ĩtelligat qn ſolũ fuit pꝛoteſtatus:ſed
in pꝛoteſtatõe ꝑſeneꝛaueꝛit donec teſtes depoſue
rũt: ⁊æ hoc caſu de facili nõ cꝛedit ſi aliqd dixerit
ꝓ ꝓteſtãte:qꝛ ẽ pᷣſumptio ꝙ timoꝛe ꝓteſtatiõis
depoſuerũt pꝛo eo.expoſuit hoc caſu illud vbũ

Ee teſtibus.

de facili dupłꝛ ut nõ credat᷑ ð facili.i.indiſtincte
ſz dʒ hri ꝛeſpectꝰ ad qlitatẽ teſtiũ ſo ut ñ cꝛedat᷑
de fatili.ſ.ſine alijs admiculis:qͥdã mn ut ꝛeferũt
doc.tẽuerũt primã opi.gl.ut pꝛocedar tex.qñn
pꝛoteſtãs ꝑliſtit in ↄdictõe:ſecꝰſi vᷣſiſtit et nũtia
nit. nã ſic appellãs põt ſue appellationi renũtiaꝛe
.ij. q. Vj.ſi qͥs libellos: ita et iſte proteſtãs dʒ ſue
ꝓteſtatõi poſſe renũtia?. qdã alij ut h̊ refert In
no.limitauerũr hãc opi. ut liceat renũtiare dum
mõ non interſit aduerſarij ꝑꝑ expenſas ? labo
res.ff. de re.inr.l.nemo niſi illud intereſſe uellet
remoneꝛe ſatiſfaciendo de expenſis ⁊ alijs ut de
ber:⁊ ſic uult hec opi.nt licitũ ſit renũtiaꝛe hnic
pꝛoteſtarõi ? rediẽ ad ius pſtinũ Inno. dixit h
fixũ tenendũ eſſe ꝙ poſtquã induxerit teſtes ad
reprobationẽ teſtiũ ulteriꝰnõ poterit peniter.nã
cũ teſtes pꝛo ntraqʒ pie iurẽt.xiiij.q.vV. nõ ſane
põt eẽ ꝙ ea diceꝛẽt qᷓ votiꝰfaceꝛẽt ad ↄfiꝛmatõeʒ
ſuoꝝ teſtiũ q; ad ꝛepꝛobanonẽ ¶ Si ãt p inſtꝛa
neller reprobare ẽr pꝰpꝛoducrionẽ põt ðᷣſiſtẽ fᷣm
enʒ: qdð intelligit / Jo. an. mſi forſan ſcriptura fa
ceret õ p̃ʒʒ.j. de cenſi.cũ oli:qð dʒ ꝓducẽs ſibi
iputaꝛe: ar. . de fi. iſtru ipntari refeꝛt iñ Inno.
quoſdã dicẽ ꝙ ex quo coꝛã indice obiulit ſe ꝓ
batuꝝ exceptionẽ ↄ teſtes ulteriꝰreuocaꝛe ñ põt
qᷓn ſupeꝛ hac exceptõe indicet᷑ cũ de ꝗᷓ ꝛe cogno
nit iudex ⁊c. ff. de iudi.de ꝗᷓ ꝛe.⁊ qꝛ iaʒ ex ma ex
ceprõe ꝗqſiiũ ẽ ius ꝑti ut teſtibꝰ ꝓ te ñ credatur:
diẽ mi Inno. ꝙ tacite huic ꝓteſtatõi ꝛenũtiat ſi
ꝓteſtãs mãdar illos teſtes iterꝛogaꝛi ſuꝑ capitu
lis ſuis:ar iiij.q.iij.ſi qs teſtibꝰ Quidã tñ diit
ut ipſe refert ꝙ inuito eo q ꝓducit capimula ꝓte
ſtãdo andiẽdi ſen irerrogandi ni ſũt cũ ⁊ ſiꝓ eo
deponerẽt eis nõ crederet᷑.ſed plus plʒ Inno.
nt interrogent᷑ qꝛ ⁊ ſi nõ ſaciũt ad plenã proba
tõeʒ faciũt tñ ad pᷣſũptiõeʒ¶ HMẽs ex pᷣdictis pri
mã opi multipłꝛ limitatã æ naꝛiatã: ſʒ.j.ſubijciã
d tenendũ. aliã opi. ad ad intellectum tex. ꝛefeꝛt
Inno. H nt nõ cꝛedat᷑ his teſtibꝰin fauoꝛc pꝛote
ſtãtis ſi aduneꝛſaꝛiꝰuult hẽe ꝛatã ipſiꝰ ꝓteſtationẽ:
alioqn ſi nult uti teſtionio eiꝰ ꝓ ſe tenet᷑ adminẽ
7 3 ſe.iij.q.viij. cniꝰin agẽdo:nec dʒ eadeʒ ꝛes
duplici iuẽ cẽſeꝛi.xij.q.ij cognonim Hoſt. põit
h aliã opi.que ur̃ h̊ placẽ Jo. an.ut ſit a:bitꝛaꝛi
num an ⁊ in q;mũ his reſtibꝰ ↄ quos proceſſit ꝓte
ſtatio ſit credendũ iu fanorẽ ꝓteſtãtis:⁊ de mate
ria uide in Soe.eo.ti.F.itẽ ꝙ is ꝓ quo ⁊ ſeqn
tibꝰtꝛibus v. Abbas tñ dabat hic ↄſiliũ nt hec
ꝓreſtatio fiat poſt depoſitionẽ teſnũ ⁊ añ publi
cationẽ:qꝛ rũc ceſſabit ſuſpicio ꝙ timoꝛe obiec
tionis dixerint pꝛo S fcneſie ahin ſibi
nõ placẽ ſʒ expᷣmit cẽm. ¶ Aduerte diſtinguo
ſic: aut qͥs fuit pꝛoteſtatus pꝰdepoſitionẽ ⁊ ante
publicarionẽ: ant añ depoſuionẽ. p caſu Ab. di
xit ꝙ proteſtatio nõ ipedit ex qno non pꝛoceſſit
ad ulteriora: ? nẽ hãc opi.ſeqͥ h do. An. ꝛ dicit
ſe nõ nidẽ cãʒ quaẽ boc n placuii Jo. an. Ego

credo ꝙ Jo. an. nõ intendit ꝙ hoc cãu minnek

fides iſtoꝛum teſtium:ſed quod talis proteſtatio
poſt depoſuionem facta non relenat: quia ſemtit

üü

uahrſmi in huinti .
etnitiinmn 11 A.
icrkaüni nni tete⸗
Coiniicmeln
Cice)nstei en de
ſüilenter dnim
Rlana
ertin knitnnenen

ntmni ilti
ul ſſſißn we N
Riffinz dit

an ſrenit g ginii
. ncbirin Hodnetone iriſiif
8 unſigt Jo n ni ſorſenrpmmg
eg 5.ſdecanſich Nigd d cheeſ

pwurmn deſ iſnn pum ier i ,

4 ⸗ oce er gon nut ohnlitß
ann mnon Ms tmmei,
anm uin r ragv
nrak. ia eé, .
mi sirmis pErimm,,
Im tir al nluj muͤn /
nitr lonſas irrvgni hin
1r ii g i1saſb, Ouſcinn den
ten oinmio o paven apinn pee
tich ſo ienogendin ſcnd
tas öcleti ſel os d nnd.
gei atſioſrin d genn mn
ai ſihtie Diset algisnii
mdemhinimnit Gnmidihi ſidſci
nd da NaAindtcunmkafen
odurd tüsdn nn e
8 Ahvelal onntiena i e nori

Rni Pſeen anini
eſono eg
daR dormetzel

. m
ſei nagi
ing dij n gdee n go
iai ws ceſe Ni nofn Hdnd
aru 0en rfuabi
lic en fbh nsoeſi⸗
mri hii iprefüige dene

c;. depoſoſt⸗ 0
enaniene pelna igen
eſn ibde
ſora

bic pꝰ Gof. eã fiendã tipᷣe ꝓductõis teſtiũ.? hoc
mibi plʒ. nã ex quo ꝑs citat᷑ ad uidẽdum iuꝛare
teſtes æ pns n excipit ↄtra ꝑſonas eoꝝ u illos
approbare ar.c.ex ꝑte ade.S.e.aut fuit ꝓteſtatꝰ

tpᷣe ꝓductõis: æ tũc aut ꝓceſſit ad aciũ rproba

tõis ⁊? obtinuit ⁊ nõ credit in fauorẽ alic ut ĩ. d
.c. ex ꝑte ade:aut deficit in ꝓpando: æ tũc dns
A i.renet indiſticte nt cꝛedat᷑ in fanorẽ ꝓducen
tis:ſʒ nõ i fauorẽ ꝓteſtãtiſ:Ego dicerem ꝙ aur
dicta teſtiũ ↄtinẽt unum fẽm iſeꝑabile:⁊ tũc ſi ꝓ
dacẽs ułi ꝓ ſe oʒ ꝙ recipiat ↄtꝛa ſe ut ᷣ ſili nõ.
Inno. in. c.cũ oli de cẽſi. facit ꝙ nõ.in.l.aureli
us. F. idẽ qſijt. ff. de libe.le. ⁊ i. c.i. de cõfeſſ.ſib.
.vi. neqʒ ob. ꝙ iſte q;tũ ĩ ſe fuerit illos ꝛepꝛoba
nit qꝛ reprobatio ñ habnit effectum aꝛ. c. mulie
ri:j. de iureiuran Item h̊ ↄtingit rõne idiuidui
tatis ar.in.l.ſi cõeʒ. ff.ſi f. uen. aut fẽm ꝓteſtãus
eſt ſeꝑabile a fẽo ꝓducẽtis ⁊ põt ꝓcedẽ alia opi
nio ut i nibilũ credat᷑ ꝓ ꝓteſtãte ar.i. d. l.papia.
nus. F. mnemiſſe: aut ꝓteſtãs nõ ꝓceſſit ad acrũ
reprobatõis:uel ſaltẽ anqꝙᷓ teſtes deponeꝛent re
nũriat buic exceptõi: ? iũc ſẽtio cũ Meſt.? Jo.
an. ut ſit arbitrariũ: an ⁊ ĩ qiũ cẽdat᷑ ꝓ ꝓteſtãte
hẽbit eĩ ↄſiderare qᷓ itatẽ teſtium itẽ morã in qꝗᷓ
ſtetit preſtãdo ⁊ ſilia:fateoꝛ tñ nt enã hic uoluit
do. An ꝙ ſꝑ poterit buic ꝓteſtatõi renuntiare
anteqᷓ; teſtes deponant: qꝛ ſemꝑ agit᷑ de fauo e
ſuo:ſz per hoc nõ tollit iudicio meo quin relinqᷓ
tuꝛ iudicis aꝛbitꝛio q;tum ſit cꝛedẽdũ pro eo cũ
a pᷣncipio illos qtum in ſe fuit repꝛobanit: ſic ĩ
ſili dicimus in approbatõe dicta. l. ſi qs teſtibuſ

2 maxie qꝛ h̊ mã teſtiũ ẽ arbitraria .l. iij.ff. e. 7.

c. ꝓrxi. uñ iſte tex. nõ dicit ꝙ nõ credat᷑ ſʒ ꝙ nõ
de facili eſt credendũ: unñ oↄmittit hoc indicis ar
bitrio. ¶ EÆ glo.qro qͥd ſi qs iurauit ſe malici
oſe nõ opponẽ ꝑſonas teſtiũ:tñ poſtea ðᷣfecit
in ꝓpbãdo: nũqͥd excuſet᷑ a ↄdẽnatõe expẽſarnum
Jo. an. dicit ꝙ ſic ꝓpter onus iurandi ꝙ ſubi
it: 2 Fmittit ad Spe.e. ti. F. i. V. ſʒ qd ſi admiſſuſ
do. AM. putat eũ ↄdẽnãdum qꝛ talia inramenta
nõ excuſant a ↄdenatiõe expenſaꝝ ego dico hic
poſſe diſceptari: an ſit fiẽda iſta ↄdẽna io ſtan:
cũ deficit in ꝓbãdo an ĩ fi. li᷑.? an habnerit ꝓ
babilẽ cãm opponẽdi nel nõ qᷓ oia declara fʒ ea
qᷓ plene dixi in.c.finem de do.æ ↄtu. Mi. ab.

n oſtr a. Caſus: Si teſtes 4

onentes Zꝛia ſint eq; is honeſtans ſta
tur maiori ꝑti nũero: alias pualẽ poterit pauco
rũ anct᷑as uel ſũma ſic: Si actoris ⁊ rei reſtes õ
ria deponũt fidẽ ſibi ũ derogãt ſʒ pualẽt digni
ores ⁊ vViſiliora ðponentes ⁊ ſi in ceteris eſt dii
ꝑitas pfert nũerꝰ.h.d.pᷣmittit factũ ⁊ diffinitio
nis cãm fa Ween, dat mãdatũ bimembre.
fſʒ ibi ſi vo. ¶ Nõ.pᷣmo ꝙ data orietate ĩteꝛ ac
toris ⁊ rei teſtes nõ indicat᷑ indiſtincte ꝓ ꝛeo:lʒ

ſit fanorabilior actore ſ recurrit prio ad ꝗlita
tes teſtiũ et dictoꝝ:et ad maiorẽ nũeꝝ.ſʒ nbi ce

ka ſi paꝛia tũc fert ſſia ꝓ reo ni in.c.ex lĩis ð ꝓ
ba. et bic in glo. 6. ex boc et ex tex. tꝛia

n noſtra.

ex quibꝰ reſtes teſlibꝰ pferunt᷑. p ex eoꝝ ancte:
qꝛ.ſ.ſũt hõeſtiores ditiores ⁊ melioris fame:fo
ex depoſitoꝝ ꝗᷓ itate ut qꝛ ſũt inꝛi cõi ↄſona ł ap
tioꝛa negocio ð quo agit᷑iiij.q.iij.ſi teſtes ⁊ in
.c. ʒ ð̊ ꝓba. ꝑ Inn. i. c. auditis de pᷣſcrip. tertio
ex eoꝝ miliundie nt qꝛ ſũt płres nũero. ⁊ dic pꝰ
recurrẽdũ ad ancteʒ.nã nt dicit h̊ͥ Moſti.poſſẽt
eſſe cẽtũ ꝛibaldi ex una ꝑie ⁊ niles.⁊ ex alia ꝑte
duo tales ? tate honeſtatis ꝙ eis poriꝰ ſtaꝛeiur
qᷓ;ᷓ młutudini:qð ẽ nõnduʒ:fo ad viſiłiora arg.

cc.qꝛ Viſle ð pſũp.⁊ ð renũ.c.ſuꝑ hoc de reſii.

ſpolia.ſollicite:tertio ad młiitudiẽ nt hic adde
qᷓ tã ↄſideratõeʒ ut iſpiciat ꝑſona ꝓducens ſᷣm
Hoſti.nã ex qitate ꝓducẽtis pᷣſumet᷑ teſtiũ coꝛ
ruptela. In bis in nõ puto poſſe daꝝ cenã doc
trinã: ſʒ ex narietate ⁊? qᷓlitate fẽoꝝ ifoꝛmabu in
dex motũ anim ſui. d. c. teſtes ⁊.l.iij.ff. eo.n.
Mõ ꝙ ꝓbatõcs ðᷣbẽt eé tales nt moneãt iudiciſ
aiuʒ ad credulitatẽ ¶ Glo. i. E nõdil 2 bes fere
oliłeʒ i. d. c.teſtes.iiij.q iij. Et diuidi hec glo.
pncipałr iĩ tres ꝑtes:nã ĩ pncipio ⁊ i fine ꝓſeq̃t
Srietatẽ teſtiuʒ directe ſeu idirecte ꝓducioꝝ. fo
ꝓſequit᷑ Srietatem teſtiũ ad inſim. tertio po nit
qoneʒ dubitabile ? ſol pria ꝑs ſubdinidit. prio
dicit qͥd iuris qn unꝰ teſtis eſt ſibi Sõrius uł pro
ꝑte dicu falſũ.ſo qͥd qn nnus ↄdicit plunbꝰ. teꝛ
tio qñ pluꝛes ↄdicũt dlorb⸗. G lemiom nune
ad ſingła mẽbꝛa clarãdo ? ſapplendo ꝓut fue
rit oppo rtunuʒ. Et pro igreſſu glo.op.⁊ vr̃ ꝙ
ex grietate dictoꝝ teſtiuʒ dicia corrvãt ex toio
nt in. c. pura.iij. q.ix.æ c.lʒ ð ꝓba. So.fʒ glo.
qnqʒ; nnus teſtis ↄdicit ſibiipſi:⁊ tunc ꝓcedit ⸗
riuʒ Et eſt huiꝰ dicti rõ:qꝛ ex Srietate ꝛedditur
teſtis ſuſpectꝰ æ ꝑiurus cũ iurauerit dicẽ vnateʒ
2 oria nõ pñi ſił eſſe va.xxxij.q.i.cũ renũtiatur
xxxij. di. hoſpitiolũ: æ eadẽ rõne vᷣiſficatur dẽm
ſequẽs ĩ glo. qn teſtis pro ꝑte dicit falſũ. nã an
nuſlat᷑ dictũ in tomũ: æ de hoc nltimo nide Inn.
i. c. fraternitatis ð here. ubi ẽt ꝓſequit᷑ qͥd ĩ iſtio
ĩ quo aliqͥd reꝑui falſo ſcripiũ. æ pro prio dictio
nide Inn. i. c. pierea ð teſti. cogẽ. ubi ꝓſequuur
qn ieſtis dẽ ſibi Srius:⁊ qn uariꝰ ul uacillãs: et
ꝑ iullũ tex. limira hoc diciũ gl.niſi teſtis corrigat
i ↄrinẽri ſuã Sꝛietatẽ:na tũc excuſat᷑:facit qð nõ
gl i c cũ ipoſitiõibꝰ ð iureiurã.iĩ nerbo iuſta cã.
Irẽ dic diciũ glo. ꝓcedere miſi poſſir reduci ad
ↄcordiã ar.c.inter dilecros..ccteꝝ de fi. iſtꝛu.
dixi in c.cũ mn S.e.ubi nide:⁊ habes primã pꝑtẽ
glo. Sed omittit glo. aliud mẽbꝝ qñ unꝰ teſtis
Sdicit uni:ĩ quo caſu dicit h Minc. ꝙ utrinſqʒ
diciũ ãnulatur niſi alter im eſſer melior ⁊ digni
or ꝙ ꝓnocet indicẽ ad inſiuranduʒ deferenduʒ
.C. de cre.in bonefidei:⁊ hoc diciũ ſingłare no
tabis pro intelleciu. c.fi.de inreinran.⁊ defendo
dictum hac ratione:ſicut plena probattio nõ cõ

fundit pleniorem contrariaʒ ut hic: iia nec ſemi

plenam firmiorem: quidam tamen tenuerunt cõ
trarium exemplo duaꝛum pꝛeſumptionum oppo
ſitaꝝ:ſed nõ ꝓcedit quia una elidit aliã cum eſt
foxtior: ut nõ. probatur in.c.litteras de pᷣſump.

Oñq; ⁊ fo unꝰ teſtis ↄdicit plibꝰ ? tal trari
etas nõ obſtat Fy glo. ⁊ adduci põt rõ ad hoc pᷣ
cedẽs: ſʒ intellige hoc qñ unꝰ tieſtis ex toto ↄtra
riat᷑ płibꝰ.ſi ãt utrũqʒ dictũ eẽt poſſibile nt quia
duo teſtes ex ꝑte actoris deponunt ſuꝑ mutuo
unꝰ teſtis ex ꝑte rei deponit ſẽ reſtiiube murui:
tũc poſſet deferri iuramẽtũ ad diciũ nniꝰ inxta
nõ. in. c fi. de iureint᷑.⸗ Har. in. I. admonedi
.ff. e. ⁊ dic ut pleniꝰ ibi nõ. ¶ Qñ; 2 7 tertio pleſ
oↄtradicũt płibꝰ:glo.reiecta opi.quorundã tenʒ
ꝙ oꝰ ſi fiea põt index ꝛeducet ad ↄcoꝛdiã:ſi aũt
nõ ẽ poſſibile dicit prio reurrendũ ad anctori
ratẽ: fo ad viſiliora dictoꝝ:tertio ad multitudi
nẽ.et nõ. bñ i hoc glo.et idẽ ꝑ oĩa tʒ glo.in.d.
c.ſi teſtes:nã pꝰ hẽs ex glo.ꝙ lʒ teſtes ꝑ oia nõ
ſint pes: inj prius ſi reducẽdi ad ↄcordiã ſi fiẽi
põt:nã ↄtrariũ ſentit glo.in.c.cũ ↄtigat ð offi.
oᷣlzga. æ ibi idẽ Inno. 7. Dar. in. l. ij. F. cꝛeditũ
.ff. ſi cer. pe. dñt enĩ ꝙ tũc fiẽda ſit reductio ad
ↄcordiã qũn teſtes ſt oĩo eq̃ es:ſʒ tn tene primuʒ
P rõonẽ c.cũ tn S e.ubi nið.et fac̃.c nihil obſtat
ð.v. ſig ⁊ de pe di.i.ꝑiculoſe:nbi bonꝰtex. cum
glo. ¶ Scdo nõ prius recurrẽdũ ad viſ hioꝛa
qᷓᷓ ad multitudint. ⁊ ſatis hoc inuit in tex.i pꝛi.
2 ultra ea que dixi ĩ tex pone exẽplũ:teſtes uniꝰ
ꝑtis deponũt ilũ poſſediſſe.xl.annis: ⁊ ẽt depo
nũt de n. teſtes ples numero alterius ꝑtis depo
nũt ſolũ de poſſeſſione.nã illi pferũtur.ar.c.lʒ ð
ꝓba.⁊ noluit gl.in.d.c.ſi teſtes.limita hoc dẽm
glo.qñ teſtes cõtrarij deponũt in eadẽ inſtãtia:
ſen cã. ſecus in diuerſa ſen ad aliũ cffectũ: ut eſt
bonuſ tex.in.c.cũ in tna.j.e.⁊ per hoc ẽt dic ꝙ
duo teſtes pnt repꝛobare cẽtũ qꝛ ñ ↄcurrũt ſuꝑ
eodẽ:ſed iſti duo ſoli deponũt ſuꝑ indignitate il
loꝝ cẽiũ:ad hoc.c.lʒ.⁊ qð ibi nõ. de pba. (Si
vo teſles ꝑ oĩa ſũt eq̃les uel ſimpłꝛ uł facta ↄpẽ
ſatiõe excedẽtiũ ⁊ exceſſoꝝ:dicit gl.tũc ferẽdã ſẽ
rẽtiã ꝓ reo:niſi ĩ caſibꝰexceptiſ ⁊ ſi nenteꝛ eẽt re
us diuideda eſt res nel grauficet iudex cui uult
ſi res eſt indiuiſibił uel forte diuidat̃ ¶Lu dic ut
dixi in. c. ʒ de ꝓba.pꝰglo.ubi nide. Mec proce
dũt qñ teſtes ↄtrarij diꝛecti ſuꝑ eodẽ aꝛticulo iĩ
ducti fner̃t. Sʒ ẽ dubiũ qͥd ſi fo inducant᷑ teſtes
ad ꝓbanduʒ indirecte ↄtrariũ ut in caſu.c.ex te
nore j. eo glo.in fi.qᷓ hic cõgruennꝰ extedi cõ
cludit idẽ dicendũ qðᷣ.S nt hẽat᷑ reſpecrus ad di
gnitatẽ ⁊ multitudinẽ: ⁊ ubi oĩa ſũt ꝑia ſtat᷑ poti
ns pᷣmis:qꝛ pſumi᷑ potiꝰſubornatio in ſecũdis
qð ẽ nalde notandũ. Sʒ glo.multnʒ nõbil in.c.
cleꝛici.lxxxi.di.ur̃ ſenti? oppoſuũ:dicit ꝙ ſi duo
clerici deponũt me cõmiſiſſe fornicationeʒ certa
die:⁊ tot laici dũt me ſuiſſe cũ eis tota illa die pᷣ
ponẽdi ſũt laici qꝛ ſtãt ꝓ eo.⁊ ſic ult ꝙ ꝓbãtes ĩ
direcie pᷣfeꝛant᷑ ſi ſtãt ꝓ eo:lʒ alij ſint idoneioꝛes
ut ſint cleꝛici ꝛeſpectu laicoꝝ.ſʒ cꝛedo illã glo.ꝓ
cedẽ cũ duplici limitatõe.pꝰqñ modicꝰẽ exceſſus
in teſtibꝰacioꝛis.fo qn fuer̃t ꝓducti an publica
tionẽ alioꝝ teſtiũ:iũc eni ceſſat pᷣſumptio ſuboꝛ
nationis ſaꝑ qᷓ ſe füdat hex glo ntile ẽ ergo pro
Qncere plimos teſtes. ¶Menio nuc ad faʒ pté

Kum a nobis.

principalẽ glo.qͥd ſi reſtes ↄtꝛadicũt inſto:glo.

diſtinguit: iu in ucroqʒ mẽbro gl. uide e 9a-

ꝑ Inno. i. c. cñ YJo. de fi. inſtꝛu. ? ibi dicã
E 2 ultia ꝑre gl.qᷓrit.qͥd ſi duo eandẽ peiũt
i uxoꝛẽ ⁊ quałꝛ ꝓbãt.⁊ rũde ut ĩ ea hẽs.hec que
ſtio ꝛariſſime ↄtingit qꝛ fere ſẽꝑ dãda ẽ dra int᷑
ꝓbatoes:nec plʒ deciſio glo.qꝛ poſſent ↄtinge?
ci qͥ nõ ẽ maritꝰ:ut qꝛ poſtea ↄtraxit Iʒ ꝓbari ñ
poſſit aꝛ.l.duo ſũt.ff.de teſta.tu.⁊ nide ð hac ꝗᷓ
ſtiõe ꝑ Inno. ſuꝑ Nica ðᷣ ſpõ.duo ubi int᷑ ccta
dicit ſniaʒ differendaʒ donec de anriori tpᷣe pro
bet.⁊ hec opi.ſecurioꝛ ẽ:⁊ fac̃.c.gꝛaue.xi.q.iij.
2 ↄpellet᷑ hoc cãu mulier ↄtinere nõ ſine cã:nec
caret culpa i hẽdo cũ duobꝰ.ar.i.c.qm ut lite
ñ ↄte.F ſi aũt. Glo.ultia qᷓrit an auctoriias te
ſtiũ indifferent pᷣfeꝛenda ſit nũero:⁊ dicit ꝙ nõ
ſz tũc im qn in modico excedit. Hoſi.dicit gl.
in boc eẽ ↄtꝛa tex.qͥ diẽ ad młiundinẽ nõ ꝛeſpi
ciẽdũ:ſʒ auct᷑eʒ multitudini pᷣfeꝛẽdaʒ nã põt eſſe
fſm eũ ꝙ centũ uiles et ribaldi eẽnt ꝓ una ꝑte =
duo hoeſti uiri ꝓ alia qbꝰſtaret᷑:et boc plus plʒ.
iudex ergo totũ aꝛbitrabi. Mec ob iura a lata
in glo. dico eni ꝙ loquunt᷑ i habẽtbꝰius eligen
di q non pᷣſumunt᷑ niles:lʒ a ij poſſent eẽ dignio
res etate dignitate ſcia ułordibꝰ. Adde ad pre
dicta qð nõ. Inn.i. c. ſupeꝛ eo de ꝛenũ.nbi dĩ
plus cꝛedit᷑ duobꝰ teſtib affirmãtibꝰq; centuʒ ne
gãnbꝰ. ſʒ intellige q negatiua non ẽ ꝛcſtricia et
coartata ꝓnt nõ.in.c.bone de ee. vbi de hoc.
Wω Laſus: Ad ꝓp
Am litteris.da vedime
ta electi laici ẽt feie adminunt᷑.adde et
teſtes de auditu z fama ſufficicẽter nõ ꝓbãt.pri
mo põit ꝙ ꝓbaneit teſtes õ clectũ.fſo ꝓſequit᷑
aꝛticulũ bigãie ibi qꝛ vo.t᷑tio põit penã aꝛchipᷣſ
biteꝛi ⁊ ſacriſte ibi aꝛchipᷣſbiteroꝝ. ¶ Mõ. peq;
eleciꝰ? ↄfirmatꝰ appellat ſimpłꝛ electus.ꝙ. n. iſte
fuiſſʒ ↄfirmatꝰcolligit᷑ ex eo ꝙ. j. ſtatuit reꝛminꝰ

ad ↄſecrationẽ ꝛecipiẽdã:⁊ ſi ſuccũbit ammonet
C .

a pᷣlatõe:ad idẽ.c.tuã de his qᷓ fi. a plla.
fo ꝙ mulieres admittunr̃ ad teſtioniũ cuz agit
ð̊ irregularitate clerici. Idẽ ſi agit ð crie ciuilꝛ
ut in c. quoniẽs. 5. e. ſecꝰſi ageꝛet᷑ crialꝛ ut in. c.
foꝛꝰ.j.ð.vV. ſig et dic ut ibi. 6. ftio indicẽ
eccłaſticũ poſſe excõicaꝛe oẽs cuiuſcũqʒ ↄditio
nis ipediẽtes teſtes ꝓduci coraʒ ſe.põt ẽt cõpel
ler̃ ipſos laicos ſubtrabentes ſe a teſtionio.j. ti.
ꝓx.ꝑ totũ.et ſic ẽ caſus in quo iudex eccliaſticꝰ
exercet inriſditioneʒ in laicos:ſʒ laicꝰ iudex non
exercet iuriſditionem in clericos caſu pᷣmiſſo:
in. c. qqᷓ;.xiiij.q.ij.et.xi. q. i. teſtioniuʒ. 15.
purgationẽ poſſe iudici nõ ſolũ in cã delicii ſed
ẽt ſuꝑ irreglłaritate ꝓuẽiẽte ex ðᷣfecin ſine aliq*
delicto. fac̃.c.accedens de pur.cano. Möõ. ꝙ;
electꝰ ĩ epʒ et ↄfirmatꝰneceſſaꝛio nõ ſe purgat ꝑ
epos 'oſiles electos. faẽ̃ c.cũ i innẽrute ð puꝛ.
ca. ¶ Mõ. ibi a platõe zc. ꝙ electꝰ pfumei non
dũ pſecꝛat⸗ põt dici platꝰlicʒ aabel ñ nocet᷑ epᷣs
de ancfe et uſu pal.niſi. Mõ. ꝙ ẽt pᷣncipaliores
8 eccła ñ pnt ipũe ſcribẽ lr̃aſ ſub.noie.c.iſcio.c.

–
higrti iwk
Nein nlins les
39 ſirtot bbiniung 9
zu ſbrſ leb /, i⸗
memnvalaniain wu
mtigiuuut
Med H tidrnd
ſe ihatlitn hiit nani
trßͤtitfp in niuid anm
minulſi ſilo Arz avwe
ite ertiibeti tſen

Penocqftan Aiidten
3 wetjn Fegn

Wpikhlntinitünnnted i

Nucitl ati ſrln⸗
dfriren iltniss
irkrnsetſlie
itanfidrithin minzee⸗
1 taſtänmmini
fhwrgimig,
tiſat nintin in
ſe an e t⸗
ni n.
hurth gin adi eau
wane
ltuen Nchns Leeltt
1ozcimin aute
benmnſin guntna
luci oen wer
— i K

i Mian ol *R
rbufri a e
ginite⸗
1.
ſgiin e ſel l n⸗
1 ütn .
aain
9
I

n ga do n g bam ibhitipe
rwn ſammialußt ipſir ri en
ſes en onimn ly inbi Iitmn
oà Sie Imwemitſ9
õä
b/Fim g, ginnnir tre
,emrni 7ret otfoene.
Im ſiytopjia Qilo:d,
Anlitens ue
1n Cci lici a fce dntinvni adde
Landin 1 fumnn ſofticeter dd 5d
Pdmnin 1ies) (rri o nit
ngir hicn iid ngnu unßt
ride dinehihſneror. .N
Nrmmd Mei incheens gniſt
uwae licrt Aumi Wn
nnia hiinnänen
deadi mdebe in 4 1
mietts Aninoni md ieſfonin en

Aera Teſgl aiee
golanitane ic Niſi
e zelel er giͤunt

4 3 1
ncronis er gc
f 5 5 g d Nen b nn
litei wſe rolcar ois oſcuc ⸗
g cora de dr d

ſediates leſtes e
os lich i bennsſea iſiſſt 1

ad idẽ. c. quanto de bis qᷓ fi. a pla.? nõ. tales ſu

ſpendeẽdos. ¶Mõ. uluio ibi donec ꝙ ſuſpẽſus

aucte pape nõ reſtituit᷑ ꝑ inferiorẽ:⁊ ſic vr̃ alið
in excoicarõe:ut in. c. nuper de ſen.ex.ſʒ in in ſu
ſpeſiõe nide glo.ſingularẽ in cle.i.de bere.in vᷣ
bo excõicatis:ꝗᷓ nult ꝙ aut ſuſpẽſio lata aucte in
ris bʒ tminũ ãnexũ:æ nõ relaxat ꝑ inferiorẽ ne
fruſtꝛet᷑ ipſiꝰ effectꝰ:æ in hoc cãu itelligo glo.nõ
bilẽ in. c. cupiẽtes. S. cetreꝝ in.V. ſuſpẽſos ð ele.
li. Vi. Aut nõ hʒ tpᷣs ðterminatũ ⁊ ſi ſuꝑioꝛ ſibi
refuanit abſolutionẽ idẽ dicenduʒ: ut h ⁊ in. d.
.c.nuꝑ:ant ñ repuauit ⁊ põt ar.illiꝰ.c.nnꝑ:ſic di
ſtinguitꝛglo. illa:q̃ q cõit᷑ approbet᷑ mihi ñ plʒ:
ſz diſtiguo ſic:ꝙ aut ſuſpẽſio fit in penã:aut ꝓp
ter ↄtũaciã.pꝰcaſu inferior nõ põt ſuſpẽſionẽ re
laxaꝛe:qꝛ nõ dʒ remitteꝛe penã iflictã anct᷑e iuꝛ.
ar. ij. q. ij. F. nõndũ:niſi forte nellʒ diſpẽſare ĩ ca
ſibꝰſibi ↄcefſis iux mãʒ.c.at ſi clerici..de adul
terijs ðᷣ indi. Mec ob.c.nuꝑ qꝛ loqᷣt᷑ in excõica
tõe qꝗᷓ nõ ẽ pena ſʒ medicia nec ẽ ꝑpetua:ſʒ fert
quẽadmõʒ ſub ↄditõe tacita dõec ſatiſfeceꝛit.vñ
eps relaxãdo cũ ſatiſfactõe nil noni fac ſʒ potiꝰ
ius cõe exeqᷣt:ſʒ in caſu nr̃o remitteret penam:et
ꝑia ſt quẽ ſuſpendẽ ꝓpt᷑ delictũ ꝑpetuo nel ſim
plicit᷑:ut.l.f̃uus.C. de pẽis nõ. Inno.i.c.ex lſꝛiſ
