aut in loco ñ eſt eadẽ rõ Sed gencraliter an et qñ

poſſit iudex cognoſcere de exceptione ꝓpoſita
ʒ eum. Dic ut in. c.cum ſuꝑ abbatia de offi.de
le.æ in.c.ſuꝑ liis de reſcripti.ꝑ legiſtas maxime
Eꝑ Har. in.l.ij. ff.ſi quis inius uo. æ in.l.quidaʒ
conſulebant. ff. de re.indi In ziol .in uerbo
terminum in fi. ũ hec glo. uelle ꝙ. c. ſuſpitionis
hodie corꝛigatur ꝑ.c.legitima. e.ti.li.vVi.ꝙ cõit
non admittitur.loquit᷑ enim in diuerſis caſibus
.c.ſuſpitionis loquitur in termino pᷣfigendo ꝑti
bus ad ſuſpitionem ꝓbãdam qui ſtatuendus eſt
peꝛ aꝛbitros.c.legitima loquit᷑ in termino pᷣfigẽ
do arbitris ad cauſam decidendam qui prefigi
põt a iudice ꝛecuſato cũ arbiter nõ poſſit ſibi ip
ſi pfigeꝛe teꝛminũ hoc caſu:ut nõ in.d.c.legitia.
E glo. pel. in fi. Mõ. ex iſta gloſ.ꝙ de iure
ciuili nõ eſt neceſſe ꝓbare cãm ſuſpitiois in dele
gato. Sed hic põtdubitari nunquid iſti arbitri
poſſint poſtnodum cognoſcere de cã pncipali.
Dicit Moſti.ꝙ ſic nititur adducẽ.l.aꝑtiſſimi pᷣ

alle. Fatct ti ꝙ hec ſua opi.nõ r ecipit᷑ cõit nec
appꝛobat᷑ ꝑ curiã doc.hic cõit᷑ hoc dictũ hoſti.
nõ admittũt. Item glo. z7 aꝛchi. ij. q. Vi. ſi qs ĩ
quacũqʒ.nã iſti arbitri ſolum eligunur ſuper cã
ſuſpitõis ⁊ per ꝓnũciatõem functi ſi officio eo
rũ.Sed aduete:qꝛ põt de alio dubitari nũqᷣd
ſuſpiriõe ꝓbata debent eligi alij arbitri ad cãm
decidendam ſicut fit de iure ciuili in.. cũ ſpali.
ubi ꝛecuſatꝰ ñ delegat:ſʒ ↄpellit ꝑtes ur ãbitꝛos
eligant qui dicuntur arbitri iuris:et ab eis ap
pellatur ut ibi. ¶ Credo hoc non habere locũ
Mrimo per tex.dum dicẽ̃ ſuperſedeat ⁊ ſic non
ꝓpellit ꝑtes ad electõeʒ arbitroꝝ.2 tex. c. iu
dex prealł.ubi dꝛ ꝙ deſinit eſſe iudex poſt ꝓnũ
ciationẽ ſuꝑ recuſatiõe ⁊ ſic non poſſei fuari de
iure canonico tenõ legis cũ ſpeali:cũ ibi ex to
to nõ deſinat eẽ iudex imo hʒ exequi ſentẽtiam
arbitroꝝ. An ãt ⁊æ qn delegatus recuſarꝰ poſſit
ↄmittẽ de iure canonico hẽtur i. c. index. palł.
ĩ ordinario qð fiendũ ẽ pꝰ ꝓnuntiationeʒ dicã

bens iudicẽ ſuſpectum nõ põt caʒ ſuſpitiõis ex
pᷣmere ſine ſcandalo:puta qꝛ ꝑs recuſãs ẽ riua
lis iudicis Oicũt aliq qdðᷣ nõ tenet᷑ exvᷣmere cau
ſam ſʒ ſtandũ eſt iuramẽto ſuo ſuꝑ legitiate cau
ſe.doc.cõit᷑ h̊ nõ admittũt:naʒ uidemꝰ ꝙ uoles
ageꝛe iniuriaꝝ tenet᷑ ſpecificare cãm quartũcũqʒ
ſit turpis.l.pretor edixit.ff. ð iniurijs. ſʒ illa lex
loquit᷑ qn agit᷑ de graui preiudicio partis ſʒ hic
de modico preiudicio ⁊ q̃ſi de niulo preſeꝛti eo
conſiderato ꝙ de iure ciuili admittit᷑ recuſati
cã non probata nec ſpecifice allegata¶ Ende
ualde equum putarem ut ſtetur iuramento ſuo
hito reſpectu ad q̃ititatẽ ꝑſone ꝑ id qð i ſilłi dẽ
in.c.nicolao.j.eo.lʒ hoc iure non ꝓbet᷑:ſed rõ
nãlis dictat ⁊ optime facit in ar.c.ſtatutum. F.
cũ vᷣo ð reſcrip.li.vi. Nunqd aũt arbitri habe
ant ꝓnuntiare ſuꝑ ſuſpitiõecſt utꝝ poſſit ab eis
appellari dic ut in.d.c.lſtima.⁊ in.c.ab arbitriſ.
de.off. dele.li.vi.Quis ꝓpe dicat᷑ riualis uel ĩ
ꝓpᷣe uidę tex.iũcra. gl.c.hoꝛꝛendus. xxxij.q.v.

Nſit deferendum.

Habet duos ĩtellectꝰ.ſʒ pᷣmum poteſt
ſũmari duplicit. MDꝰ ſic appellatõi ſue renũciat
qui poſt eã aliqͥd in ipſius preiudicium innoua
uit. Vel ſic non tenetur iudex uel aduerſarius
deferre appellationi cui non derulit appellans.
Secũdũ aliũ ĩtellectum non eſt deferendũ appel
lationi illius qui appellationi adueꝛſarij non de
tulit fa pars ibi ꝛñdemus.¶ Mõ fm utrũque
intellectum duos caſus in quibus tollituꝛ appel
latio. Drimus ſi appellans non detulit appel
lationi ꝓprie:ſed aliud innouauit in pᷣiudicium
adueꝛſaꝛij. Secũdus caſus qñ nõ detulit appel
lationi aduerſaꝛij:tunc eniʒ ſua appellatõ tollit.
An tollatur indiſtincte an poſſit reduci ad pri
ſtinum ſtatũ reſtituto attẽtato.j. dicam Ex quo
infertur ꝙ peccãs 5ᷣ unã legeʒ nõ põt ↄſeqͥ bñli
ciuʒ illius.l.qꝛ fruſt:a legis auxiliuʒ inuoca æc.
8 2

Apr Pv

u. 7 Aun, X

Ra&& in dicto. c. cum ſpẽali. Ecrra. gl. q̃ru quid ſi ha ud ſ. hs ndas ſſp-d » „o e, ſe yri;,

2*„ e, ſ. Ea⸗ JB
p wie ſoy man dale ,
1 7,

7

Pren ſf E ſrn Pnssa haea

Buchs den

CH l y mllit

αα.

I. ð uſuris qꝛ fruſtra. Itẽ nõ ex fi. ꝙ appellatio
r᷑ bencficiũ:ex quo inſertur ꝙ cla appela. ꝛmo.
eſt oneroſa: 2 ſic merito rcſirigẽda:facit.j. e. ti.
inquiſitioni¶ Auero de intelleciu le nũqᷣd ap
pellatõ indiſtincte tollat᷑ per inouationẽ factam
pꝰ ipſã appellationem. So. ut dixi hoc.c.habet
quos intellectus ¶ Drim eſt ꝙ unica appelltõ
pic intercelſit.ſ.illiꝰ qui ſpoliauit aduerſarium
pꝰ appellationẽ ſuã:⁊ iſte intellectꝰ ĩ ſe ẽ planius
2z põt yᷣm doc.praticari in iudicio ⁊ ex iudiciũ:
qꝛ non deterendo appellationi ſue iudex uel ad
nerſarius non tenet᷑ deferre. Srd circa hüc itel
lectũ orit᷑ dubiũ: Munqd iſia appellatio ꝓrſus
tollatur ꝑ inouatõeʒ appellãtis:an vo ſufficiat
reſtitnere attentatum:æ demũ ꝓſequi ipſã appe-
lationẽ. ꝗñs. An. putat. ꝙ indiſticte non tollat:
ſed ꝙ facit ſibi pᷣiudiciũ ante ꝛeſtõeʒ attentati.
Ego pinarẽ oppoſitũ per iſtã ham duʒ dicit pu
niendũ iſtũ in co in quo deliqnit Mõ.n.eſſet pe
na:ſi lufficeret reſtituere attentatũ cũ ad illiuſ re
ſtitutionem multis remedijs iuꝛis ↄpelli poſſit.
Scðdo ob. Za ĩ fi. ibi reddidit ſe buficio ꝓpella
nonis indignũ. Mon eni dicit ꝙ reddidit ſe ĩdi
gnũ ꝓſecutione ſed appellatiõe. g appellatio ꝓꝛ
ſus eſt ſublata u? enim innouando receſſiſſe ab
appellatiõe ⁊ ↄtẽpſiſſc bñficiũ iuris ſibi aucẽe ꝓ
pria prouidendo: ar. in. :.fi. C. de pact.ↄuẽ.ſuꝑ
dot. zc. ⁊ eoꝝ que nõt glo.in.c.non ſolũ.e.ti.li.
vi. melius facit tex.in ſili in.c. eum qui de do.et
ↄtu.li.Vi.¶ Secũdus intellectus pncipalis eſt
ꝙ hic interceſſerũt due appellatõnes. p appella
uit reus:⁊æ poſtmodũ actor eũ ſpoliauit ⁊ tũc ex
pone lr̃am ibi pꝰappellationẽ ltime inteꝛpoſitaʒ
.iſ.ꝑ ipᷣm reũñ ſpoliatũ: ꝓ hoc facit qꝛ nõ ẽ vᷣiſile
ꝙ reus narrans appellationẽ aduerſaꝛij dixiſſz
cam ltie interpoſitaʒ.¶ Alte intellectus hʒ mulł
tas difficultates. Maʒ dicit Inno.æ pꝰeũ Ho
ſti. ꝙᷓ in iudicio pꝛaticaꝛi non põt:ſed ꝓcedit in
appellatiõe exiudiciali.do.an.Qixit ſe nõ uidere
cãʒ reſtringẽdi boc.c.ad exiudicialia tm.un pra
ticari poterit ẽt in iudicio¶ ¶ Sed aduerte qꝛ dif
ficile eſt tunc ꝑſcrutari utrũ appellatio iſtiꝰ inno
uantis indiſticte tollat᷑ raʒ in eadẽ ꝙ; in alia cã.
do. An. dicit ꝙᷓ ſi iſte ſpoliatꝰ deducit attẽtatuʒ
ꝑ uiã exceptõis:tũt excludit aduerſaꝛium ab oĩ
appellatõe tã in eadẽ cã qᷓ; in alia. quẽadmodũ
exceptio ſpoliatiõis obſtat agenti in q̃cunqʒ cã
in. c.ij. de oꝛdi.cogni. Ita ⁊ hec exceptio attẽta
ti pꝰappellationẽ:ſed ſi attentatũ ñ deducitur ꝑ
niã exceptõis:ſed peꝛ uiã agẽdi:ut ille puniatuꝛ
ꝓpt illã nonitatẽ:tũc tenet ꝙ tollat᷑ pꝛia appel

latio et legitia in eadẽ cã.ſecꝰ ĩ alia cã. Hoc ulti

mũ ſenſit Jo. an. ſupeꝛ glo. fi. Iſte intellectus
mibi nõ plʒ:qꝛ delictũ uniꝰ ꝑtis nõ dʒ pᷣſiaꝛe ĩ
punitatem delicto alteriꝰ ꝑtis. Naã ᷣm bũc itel
leciuʒ ſequeret᷑ ꝙ index nel ꝑs poſſet me graua

re in alio articulo:et eſſet mihi pᷣcluſa nia appel

landi:æ ſic multa ſcandala oꝛirentur:qð non eſt
dicendũ:ar.in.l.equiſſimũ.ff.de uſufru. Ad bꝰ
qð nõ. ſpe.ĩ ti.de accu. S.i.V.quid ſi te uocaui.

¶ Be appellationibus.

uibi dicit/ꝙ ſi ego dixi tibi cõnitii: mit/ 5
fit ↄpenſatõ:ſed quilibʒ ð iniurlaſtbi lome 2
pot. Ideʒ Inno. in. c. intelleximꝰ. ]. ö gdn ce
plene eum. ply gy mihi intellectug ſpe. e “
fi. v. Iẽ ꝙ appellãs ubi dicit ꝙ iſtud .. .5 .
ſtitutus. ð. e. . c. bone de elec. cuʒ ſiibus bil⸗
cũ añ fa appellatio uenit ad defendendux ꝗ b⸗
tatũ p appellationẽ aduerſarij: utputa ſona
tꝛe pyappellationẽ tui e intempono appellione
ne aliqd innouet: certe non obſtte hac ap el
tione põt iudex pcedẽ qͤ iſũ ſup buiufnot in
uato. Mꝛocedunt ergo iſta iura qn iſte due a
pellationes reflectunt circa idẽ. ſecus ſi circa 4
nerſa.tunc eni puniat᷑ iſte

. tiſte inquatũ nõ detulit
pellationi aduerſarij:2 ſua appellatio allime

admittatnr. Ad bor facit dictũ Inno. in. c. itel
leximus de adul.ubi dicit/ illa ꝛcgula fr
. 4 uſtra
legis quxilium iuocat ⁊c. bʒ locuʒ an circa idem
in lege omiit. d. c. intelleximꝰ: Et p boc intellec
tu ego allego tex. aptũ ⁊ nõbilẽ.j.c. dilect. udi
ꝓbat ꝙ h decanꝰ?nõ detuliſſet appellationi epi
lIʒ kime:epᷣus tñ debuit deferre appellationi de
cani ſuꝑ alio aꝛticulo iteꝛpoſite adeo ꝙ excõica
tio lata pꝰappella tionẽ decani ꝑ epm nõ tenuit
qð ibi dicã latius. Additio. Sic diſtinguimꝰ in
ſili qn oↄcurrũt due obligatões:ut ſi una obliga
tio ad aliam uno nõ ſeruante alius ſeruare non
tenetur.ſecus ubi obligatiões eſſent prorſus ſe
Pate:ut plene nõ.in.c.ↄſtitutꝰ.j.de penis ex in
.c. ꝑuenit de iureiuꝛ.ꝑ Ey. in.l.cũ ꝓponas. C.
de pactis ⁊ in.l.ij. C. que ſit lon, oſue. Nec płʒ
illa ſiłitudo. do. an. ut exceptio atteètati excudat
appellantẽ in oĩ cã ſicut excludit exceptio ſpolia
tõis:qm exceptio ſpoliationis nõ obſtat pſeque
ti appellationẽ:qꝛ potiꝰiſte dr ſe defedei qᷓ age:
ut expᷣſſe tenet Inno. in. c.ij. de ordi. cogni pte
alłato: ꝓ hoc qꝛ ꝓſequens appellationẽ ñ exclu
ditur ꝑ exceptionẽ excõicatõis qð plus eſt:ut in
c.cũ inteꝛ ⁊. c.fi.ð excep.niſi eſſz appellatio me
exiudicialis:inx nõ.ꝑ Jo. an.i.c. pia de excep.
li. Vj. qꝛ tał appellatio eſt ad cãm ꝓuocatio:ſſe
cus ubi appellatio ñ eſt talls:qꝛ tũc eſt defenſio
aduerſus ſtimnlũ ſnie uel grauamis illati:? 5
habes clare itellectũ buiꝰ.c¶ ¶ Gl. in vbo inco
tinẽti. ibi poteſt cõmitti arbitrio indicis. Hota

bñ boc dictũ ꝓ ſignificato iſti dictõis incõtineii

2? aliaꝝ ſiliũ: ut mox illico ⁊c. ubi eni nõ hunt cer
tã determinationẽ a iure reciplũt ĩteruallũ ſj &

pitriũ boni iudicis:tacit.c. de cauß de offi. dele.

tenet Haꝛ. in.l.i.de. v. obli. uide glo. in. . q: ꝓ
pter. S. de elec.⁊.xx.q.ij.c.ſi in qualibz:ſec quo
ad caſũ noſtrũ glo.ẽcedit ab opione alis. dices
idem elſe ſi incõtinenti bec exceptio nõ pbetuꝛ:
qꝛ nulla rõ urget artandi facultatem Pbi ceihe
ſti. dicit ꝙ. j. xv. dies hoc hebit pbare:at.c. re
quens de reſti. ſpo. li. vj ubi datur termin or
dieꝛũ ad ꝓbandũ exceptionem ſpoliatdis. ie oc
nõ ply Jo. an. qꝛ ibi excipii ð ſpoliatione ui
dilatorie. ̊ aũt agituꝛ ſuꝑ ipſo attẽtato:? lic u
mus eỹ caſum illiꝰ. c. uĩ g'approbaꝛe opionem

zatunn de
„7 atumn .
ſgnt ſ eni
e di lii Pne
ſort. i ir niidd⸗
ſimni an enorotle * iiſechn
deguci z Nego ne⸗ ai Mbi

3 gppellat

oderſar ſc iid
i. Ng at buln l
Goe inotoe e⸗
poſtce. di in en

idit Mb. Hi

bi etis Do inſirbin
P di0l danei hi ie
Apa mnidauit cucli eehio quien
kiciem wtz tenni regss iphon
Irmn iurtin oſel pnn znn
hat mu. Dio e lenn eh ehii
anm pauionen ſui: Al bo ig
Coffe g: Oto olponcba ſs
gwapyluent Leno qod ſ
ſſee. Ad ſtn duo mmael bie. 0
crqno bis clo bl ele otculng O
tonernide de ni cemoni puichrum
wMg iiicCend Dedo do cha
(Nea poblicare 1 dicute ſen erege
he le de edle citunden k nia t
Pwiica r ile qai publccar ſni⸗
taʒ:· Et ſic no qy iſte aui publcar ſe
dicitnr aliquid noni facere:ad hoe.
lam. ſ. de teſa. Dinc r e oſtimi
ris declaratorig eneidtit ad pierimn
m denſuuſ 2 plene n c.. de ot
le qui dictatdiſpoem ponedo uert
pla: non tane eſt augor dlpoſin
laai,Ederh (ürm
re exequi ſactu ab alo geſtnn..
deereci re ind E ber on por
entig meroen ge bis noczbuls. 6
ſin//,
pa inclce iiſpeto non döt tete
ni. Koq imediata c Werlanc
lanmne l in c. l ebit . cd e .

ie
ſſpect ne no grauat. Debeo en
ſirecuſatione ij ace⸗

haſgre qm gꝛauat me lno vcipien

ſinn ba In.c.ſup gönumn 4
Cnz lubtilite⸗ 4

nlnapelgöez 8 lugerci

n
agic ith ss
K zhlhziinun
een gin Cincſoin⸗ N
iiz. ds nhnn
rlisth iine

EsnNimn ientn d,
nismtlentmide
ncgo lyo rr piit ſdljcir
Pbaighorm fo niſe DWZZ
Hin ui munimn mt
cniſipao mnieniritr
tolm peliini un hnin
o bidi ins Alt rclige
i qi mnorroblcug nſ m i
no auam mo inunralip ture
Nrur. cus vhilniz e nos
parur lx ſll NMur ſ o
cuni oe iming Ar it i Ns A
Nenats tinli Cane t e Rrgg
lallmwlo an n chio nani er
AmiNüangirih gieſdn
sanetmin Rnnathuſct
Agrweri Ndi
Nerma NrndteNacin
dee ihrstglimi
. Pteetäctnged tutn
mzanginde n icigti
imat cndel
uanatid Rmann

1Kad chudiuin Hu
W
(Ne M Me Nuris
Aſeſmni en i i
bpacr tu n ei
3 mit riline niiun⸗
56 bibeeiih i loi ii
run linnin hüm
g amni i een
20 dirüd blus iß
. m Dunlid aſit
erin un i ib i
, garn o
. 1lö noſti beucec,
lröugi
uri i dict. old
i msn ani i,
e⸗ 44 jemdͤ giiſe,
Jon nlot e,
e ſ e Ae

atnre mondt S'oĩ , = g lem e; Arrt ſen T .

4 ¶ Ge appellationibus

glo. do. An. diſtiguit ꝙ ſi attẽtatum deducit᷑ di
latorie ad effectũ repellẽdi applłantẽ niſi pᷣus re
ſtituat᷑ attẽtatũ tũc ꝓcedit opi.Hoſtiẽ. Si ueꝛo
deduci ꝑemptorie ut pᷣuet iſte bnificio appellan
di tũc ꝓcedat opi.glo.putat tñ ipſe ꝙ nunqᷓ ex
toto tollitur applłatio ut. S. dixi. Obi plʒ opi.
glo.ꝙ ut.S dixi ſꝑ tollitur h̊ appellatio.Et ad
tex. dũ dicit ĩcõtinẽti ⁊c᷑. dic ꝙ narrat factum qꝛ
aduerſariꝰſic dicebat nõ aũt ponit iuꝛis miniſte
riũ. In glo. fi.ibi quo ſemel punitꝰẽ Jo.an.hic
poſt doc.ãtiquos dicit ꝙ ꝑ iu ra q hic allegant
in glo.puniet᷑ tm i una appellatõe i eadẽ cã unðᷣ
ſi fo grauat᷑ i eadẽ cã poterit appellare:ſed dic
clarius ut.S. dixi Mi. ab. .
HDabet duos
Ouit ille qui.in lectus. Im
pᷣmũ h̊ ĩitẽdit. ¶Oerus executor ñ r̃cu
ſat᷑ nec ab eo appellat᷑ niſi modũ excedat maxie
ſi ẽ datꝰcũ clauſula appell.remota.h.d. Scõᷣum
aliũ iĩtellectũ hoc intẽdit. A iudice ſuſpecto.nõ
ꝛcedit᷑ ꝑ appellatõnem niſi modũ excedat:Scðᷣa
ꝑs ibi ð ſuſpitõis. MDꝛ:o ĩtellẽu pᷣmitte ꝙ ꝑꝑ diſ
cordiã oli vᷣtentẽ iter regẽ frãcie ? ꝛegem ãaglie
papa mãdauit cuidã legato qui erat i partibus
frãcie: ut totã terrã regis ſupponeret iĩterdicto.
ↄtra iterdẽm poſtea ꝓmulgatuʒ Rex frãcie alla
bat tria. Drio ꝙ ille legatꝰtpᷣe publicatõis eꝛat
extra legationem ſuã: Ad hoc ꝛñdet in.c.nouit

de offic.lega. Scðᷣo opponebat ꝙ is ao ipſo le

gato appellaueꝛat. Teꝛtio quod ipſum habebat
ſuſpectũ. Ad iſta duo rũdet᷑ hic. 6 primũ
ex quo hẽs deo nihil eſſe occultuʒ Quid de de
mone: uide de nã demonũ pulchrum terxt. aug.
xxvi.q.iiij.c.ſciendũ⸗. Scðvᷣo nõ dꝛiam eſſe intecx
edẽ ⁊ publicare ⁊ dictare ſeu exequi 35
pe ille d; edẽ ↄſtitutiõem uł ſñiã qui fuit actor.
POablicar qr̃᷑ ille qui publicat ſmnaʒ ab alio edi
taʒ: Et ſic nõ ꝙ iſte qui publicat ſeu declarat ñ
dicitnr aliquid noui facere: ad hoc.l.heredeſ pa
lam. ff. de teſta. Minc dr̃᷑ ꝙ ↄſtitutio antiqui iu
ris declaratoria extẽdit᷑ ad pᷣterita ur nõ. i.c.cũ
t de uſuꝛiſ ⁊ plene in.c.fi.de ↄſt. Oictare il
le qui dictat diſpoem ponẽdo uerba ↄformia et
aꝑta: non tamẽ eſt auctoꝛ dipoſitionis:ut in.l.
dictãtibꝰ.C. de H E ille qui pu
re exequit᷑ factũ ab alio geſtum.l. executore. C.
de execu.re. iudi. Et hec nota ꝓpter ſtatuta faci
entia mẽtõem de his uocabulis. ¶ HNõ ultimo
ꝙ a iudice ſuſpecto non põt recedi ꝑ appeilatõ
né. Rõ qꝛ imediata cã appellandi eſt ipſum gra
uamẽ ut in c.ut debitꝰ.j.eoð.ſed is qui eſt mihi
ſuſpectꝰme nõ grauat.Debeo eꝛgo eũ recuſare
⁊ ſi recuſationẽ ñ acceptat:tũc poſſum ab eo ap
pellare qm gꝛauat me iĩ nõ ꝛecipiendo recuſatio
nẽ limã: ꝓbat᷑ in.c.ſuꝑ qõnum.i.fi.5.de off.de
le. C ſubtiliteꝛ ꝙ iudex datus cum clau
ſula appellatõne ꝛemota põt ex legitima cauſa ꝛe
cuſari:concordat.c.poſtremo:⁊ ꝙ ibi dixi.õ.e.
⁊ pleniꝰ tetigi i.c.ſuꝑ eo.ij.õ.e.⁊æ uide bonã gl.

in. c. ſi quis ĩ quacũqʒ ij. q. Vi. Altimo doctoꝛs

colligũt argu. qð cardinal deputatus iudex nõ
põt recuſari:ſʒ nõ uideo qũo hoc colligatur ex
tex.iĩmo potius colligit᷑ ↄriũ duʒ dicit qð ſi iſte
fuit ſuſpectug nõ debebat ab eo recedi appella
tionis uia. n glo. i. in fi. Moſtien. dicit ꝙ
caꝛdinalis legatus ſniam ꝓmulgauit ex mãdato

pape ut in.c.nouit de offi.l¶ Dpa oẽ bic edi

diſſe ex quadã iuris interpᷣtatõe qꝛ ipᷣe uidet᷑ fa
cere ex quo mãdauit hoc faciẽduʒ tex. bonus in
.c. mulieres de ſen. ex. Jo. an. dicit in hoc nõ in
ſtandũ qꝛ papa edidit ut hic dicit᷑. Et ad.c.no
nit pᷣalle. rñdet qð illa ſũt nerba regis nõ pape.
Sꝛd in Iriũ allego.c.i.de poſtu.pꝛela.ubi eadẽ
mã ponit᷑:? papa vr̃ aſſerere cardinalem ſniam
ꝓmulgaſſe.põt dici qð etiaʒ opi. Hoſti.eſt in ie
uera. Miʒ reſpeciu appellationis uel recuſatõis
nõ dicit᷑ quis facere ſi exequit᷑ mãdatũ ſuꝑioris
uide tex. cũ glo.c.cũ aliquibus de ꝛeſcrip.li.vj.

nor Inn. in. c. ex ꝑte. de uerbo. ſig. ¶ In glo.

fi. in fi. Ex iſta gl. colligunt᷑ iſti duo ĩtellectus ᷣ

quibus premiſi. Mrimus eſt ꝙ iſte egatus tã
q; merus executor nõ põt recuſari ſicut nec ab
eo poterat appellari.hunc intellectũ bn nõ. ⁊ fa
cit pro eo tex.in fi. dum põderat qð nõ ꝓprio

motu proceſſit iſte legatus:ſed precepto apoſto
lico¶Secun dus intellectus eſt ꝙ rex francie

non fuit au ditus propter ineptum modum pro
cedendi quia ſi habebat legatum ſuſpectum nõ
debebat illico appellare: ſed recuſationẽ coram
eo ꝓponeꝛe:æ ei nõ admiiſa appellare. Dro H
facit tex.ibi ꝓpter appella ionem inteꝛpoſitam:
en quod appellatio hic non fuit ltia.

rimus intellectus magis uidetur conue
nire buic ſĩ̃e ꝓpter finẽ.c. Sid nunquid hoc ſu

uerum indiſtincte ut executor non poſſit recuſa V =rrD* ſas: pagu

ri:diſtingue ꝙ aut ẽ executor mixtꝰ.i.hns iuriſ
ditionẽ:⁊ tũc recuſari põt cuʒ poſſit grauaꝛe ſic
poteſt intelligi.c.ſuꝑ queſtionũ.ꝗ.cũ autem de
offi. dele.ᷣm unũ itellectũ. Aut ẽ executoꝛ merꝰ
nullaz. ſ.habens in actu iuriſditionẽ: æ tunc aut
eſt deputatus ad certum articulũ ita ꝙ non pot
excedeꝛe quin notorie ↄſtet: zæ non pot recuſaꝛi:
⁊ ſic ĩtelle iſtũ tex.ad hoc ꝙ nõ. Inn.in.d.c. ex
ꝑte de vbo.ſig.ubi dicit iudicẽ poſſe ulciſci no
toriã iniuriã ſibi illatã qꝛ po iꝰ ẽ executor iuris
ꝙᷓᷓ iudex. Aut ẽ executor catus: æ öputatus ad

certũ actũ in quo poſſet occulte grauare ꝑtem

puta nit recipiat dicta teſtiũ uel ut audiat aliqᷣd
2 referat:⁊ põt recuſaꝛi quia poſſet gꝛauaꝛe par

tem oxculte in referendo ut nõ. Jo. andre. porkt

Hoſti.in.c.paſtorał. . pterea. ð offi.del In
caſu enim noſtro nõ poterat legatus grauare
ꝑtẽ qnñ notorie ↄſtaret:cũ habeꝛet certũ manda
tum ⁊ limitatũ nec heret ꝓcedere iudiciałr: ſed
tin ſubijcẽ terrã regis interdicto. nec merito re
cuſari ar. op.in.c.propuſuit.S.e.hec faciunt ad

qones quotidianas. Muquid executor deputa l Ter-rer zpe, Re.s fu⸗l- 2èð

ius ꝑ papã i beneficialibus poſſit tanqꝙᷓ ſuſpectꝰ
recuſari ab altera parte. ¶ Archi. ij. q. Vj. ſunt
quoꝝ. v. ab excoicatore. tʒ ꝙ ñ do. an. diſtiguit
5 .

—O
Ftt- o rr,

VrTeß ales EAαα ſuiz

V. Pe“ ttemacf noenu- =ð eSrt

— =
2

να

. — 3
— T wat
nſi dr= .

—— —
C & up rrſent ye Trste D ve⸗a eg8.

¶ De appellationibns.

q aut aſſumpſit ptes iudicis:⁊ põt recuſaꝛi:nec
credo oöriũ ſenſſiſe archi. ad hoc qðᷣ nö. i. . §.
ptea. Aut fuit deputatus ad dandã poſſeſſiõez
bñnficij:⁊ no pꝑot recuſari fᷣm cũ.ſccꝰ ſi ad alium
articulũ. ¶ Aduerte ꝙ ex vᷣbis iſtis nõ beres
aliq; perfectã doctrinã: ideo dic pleniul: ut. S. di
xi: nec uᷓ neꝝ indiſticte ꝙ ſi deputatur ad dãdã
poſſeſſionẽ ꝙ ñ poſſit recuſari:qꝛ nõ põt execu
tor poſfionẽ daꝛe adueꝛſaꝛio poſſeſſoꝛe nõ cita
to: ut nõt idem Inno.“ in. c. cũ oli de puile.⁊? in
c.i.de ↄcel.pᷣben.li.vVj tacit. c. l ẽs de pbẽ.e.
li. 2.l.fi. C. ſi ꝑ nim ł alio mõ. Cũ g9 poſſit gra
nare circa exceptões ꝓponẽdas ꝑ poſſeſſorem
merito poterit tãqᷓ; ſuſpectꝰrecuſari. Coclud 3.
nt predixi ꝙ qñ deputaĩ ad ceriũ miſteriũ i q
nõ põt grauare quin clare ↄſtet.tc̃ ñ poterit rcu
ſari alias ſecus. ¶ Scias ultimo ꝙp Inno. ual
de iꝑtineter tractauit bic an ꝑ exceptionẽ expo

liatõis debeat retꝛactari executio ſñie: dicit ſe

cꝛedẽ ꝙ ñ. Sed Hoſii. dicit hanc exceptionem
obſtaꝛe in ſpoliato qui non eſt ſoluendo ꝑ.c.oli
.ij. ð reſti.ſpo. ſed Jo. an. dicit illud ꝓncnit̃ ex
inopia que ſufficit ſine ſpoliatõe:ſed iu uið qð
dixi in. d. c oli.ij.ſed quo ad caſuʒ noſtrũ cerdo
exceptiõem ſpoliatõis facte a petente executõeʒ
obſtãe: moueor pꝰ:qꝛ ſpoliatus nõ põt ad mot
cium cum cffectu uocari obſtante ſpoliatõis ex
ceptione:niſi plene prius reſtituatur:nt in. c. nł
lus. ij. . ij. . ij. q. i. c. ij. ꝛ facit dictũ Inn. i. c.
ij. de ordi.cogni.ubi dicit ꝙ petentẽ ſeu iplo
rantẽ iudicis officiũ õ tertiuʒ obſtat ſpoliatõis
exceptio.ʒꝰ facit ꝙ ſicut excõicationis exceptõ
obſtat petenti executionẽ ſñie:ut in.c.pia de ex
cep. li. Vi. Iſta dʒ obſtaꝛe exceptio ſpoliatois:cũ
hec exceptio ſit multũ fauoꝛabilis:ut in.c.fi.de
ordi.cog. quarto adduco theoricã Jo. de lig. ĩ
cle.i.de re iudi.in illa. ql an exceptio nullitatis
obſtat petenti executione:⁊ ↄcludit ꝙ aut incõ
tinenti põt probari et differt executio:ad h.l.iu
Aicati. C. ſi ex fal. inſtꝛu. Aut ñn põt icõtinenri ꝓ
bari et exigit longioꝛem tractatũ ad ſui liqda
tionẽ q; exigat fũmaria cognitio executionis:et
tũc ñ ob. ad hoc qð in ſiłi habetur in.l.fi. C. de
oꝛdi.cogni.ſed hodie eſt ꝓuiſũ:ut..breue tpᷣs
.ſ.j.xvV. dies debeat ꝓbari ſpoliatõis exceptio:
ut in. c. frequẽs de reſti.ſpo.li.vi.ergo foꝛtiꝰ dʒ
i caſu nẽo ĩ odiũ ſpoliatõis ⁊ fauorè ſpoliati ad
mitti bec exceptio: ar.cle.i.ð cã poſſ.? ꝓprie.
tio. Mi. abb.
1 Si appel
Epe contingit. e
pit᷑ a indice uel approbat᷑ a ꝑte termi
nus ad eã ꝓſeqnendaʒ pᷣfixus optinet uicẽ ꝑẽp
torij ut in abntẽ ꝓcedat᷑:ac ſi ꝑemptoꝛe fuiſſet
citatus nec talis termin pueniri poterit ab aliqᷓ
prium.h.d. Miuiditur. rio ponit ↄſtitutõis
cãm. Secũdo ſtatuit.ibi pnti. In qua ſex facit.

Primo ſtatuit ut appellatione recepta ĩminus

habeat uicẽ pẽptorij Scðo ibi ꝙ ſi forſa qd ſi
iterpoſita ꝓuocatio n fuerit recepta. Tertio ibi

es ſupeꝛ deler

ſaluis ſaluat queſtiones diſponent
tiõe appellationis. 4 Quaꝛo. ibi quicq̃d decla

rat primum dictum huius conſti

tutionis. quito

ibi ſi guis punit pꝛeuenienteʒ teꝛminũ bominis
exto ibi hoc autẽ conſtitution? determinat.

¶Eiõ primo ibi ex malicia reſponſalis 26/12

Secus dic ſi procuꝛato:
lit. cont. quia tunc ipſe
unica.fl.ſi qnis ius di.n
toꝛ. Et hoc intellige ſi fu
fuit li.cont᷑.ſecus ſi fuit
tunc nemo uenit condem

3 ſi citatur dominus ⁊ ipſe mittit procuratoreʒ
non compareat ſeu occultat mandatu
natur dominus in expenſis tã

m coõdem
quam contumax.

fuiſſet contumax poſt
condemnatur: ut in. I.
on obtem. F. procura
it citatus ꝓcuꝛ toꝛ q
citatus dominus: quia

L nandus: qꝛ debuit cita
ri procuratoꝛ qui fuerat in iudic

io: de quo uide

quod nõt Haꝛ. in..i. C. de ſen. 7 inteꝛ. 2 in.1.
mutari in fi.ff. de procu. ? de hac mã dic ut ple
ne nõ. in. c.i.ut lite non ↄt.? pmiſſa uoluu In

—, —, —

tractandam

no. hic Scðo nõ ꝙ ſi appellatio recipitur a in
dice uel approbatur a parte: tunc cauſa appella
tionis eſt i curia.undc non ſufficit tunc mitere
procuratorem ad impetranduʒ has: ſed oport;
ꝙ ſit pꝛocuꝛator ad totã cam appeliatoms peꝛ
eꝛtio nõ ꝙ delatio iudicis uel
reprobatio partis non impedit uiꝛes appella
tionis:ſed tunc cauſa non dicitur in curia:? ita
intellige. V. ꝙ ſi.et doc.j.plenius. Item nota
ꝙ queſtio iuris non indiget probatione:? pei
hoc infertur ꝙ poſitioni iuris non eſt reſpondẽ

dum:quia quod non eſt pꝛobabile non ẽ poſſi
bile. de quo uide glo.in. c. fi.ð conteſl.i. vj. per
glo. ⁊ doc. in.l.ij. ð iura.ca. Moc tamẽ intclige
quando ius eſt ſcriptum.ſecus ſi non eſſet ſcup
tum uel eſſet conſuetudo: de quo dicendum ut

plene notat Har. in dicta.l.ij.? de im
ſpecu.in ti.de poſi.F.poſtremo.v.fo.
nota in uer.ſaluis:ꝙ licet poſſit pꝛocedi cotra
appellantem non comparentem in termino ni
hilominus ſi appellatus non uult proſequi ap
pellatio eſt deſerta ⁊æ declara: ut ifꝛa lanns dice
tur. ¶ Mota in ueꝛſi. quicquid: ꝙ id quod al
legari poteſt ad excuſandum comumaciam ꝛel
pectu citationis. hominis allegaꝛi poteſt ꝛeſpe
ota in uer. ſi quis quod
terminus prefixus a iudice a quo ad appellatio
nem poſequendam impedit euam appellantem:

tu citatiõis iuris.

ut ante lapſum teꝛmini proſequi non poſſit.
Vitimo nota quod iſta conſtitutio habet lo

cum tam in appellationibus

iudicialibus quom

extraiudicialibus: ⁊æ expone litterem in fi. ibi

in litibus ideſt in appellationibus i
extra iudicium:⁊ ibi iudicijs
nibus interpoſitis in iudici
quod uerbum litis. uerificatur
tione extraiudiciali: probatur

inteꝛpoſitis
igeſt appellatio

Er quo infertur

ctiam in conten
in. c. foꝛus infra

de uerbo. ſignifica. Et hec nota pꝛople ſatuts

facientia mentionem de
bus. ¶ In glo. i. in fi.
in appellato:⁊ dicit ꝙ i

litigantibus ſeu de liti
Jadem dicit Innocen.
deo forte glo. expoſuit⸗

ateria in

Sn

RNicſpali n ſufſicir
né Cohſenſng appellati .

iorepio e
ber Eſſimd 1 ci den
epleld is e tliſ cwelans

, ſolis⸗5,, , bi
bii G en it appel

e⸗, r
e?n gchti cwpeſs 4 niebai uig

bnöifk:thi ter de ho os to,
teleemn ait uns inn opioe e⸗
or ot niti lbiun ,lic ins d
icchelamn ofr ber one
cum e nolo poſſt gen cotl t nn
Hriſnnapxd un. Mgo In bo
ifi cgoimd ur pſlumnta
puo iMer uil obanone babencii l.
ai pbano qft oinſia e p teſts omne
ſonen hrium e ide g no. ceumn ad
dereſt. vo. In glin uerdo appelſan
sede Mhelad di . ſere
AMpd c.d locmin aNelard a
us Gedent cirari ur ſenuir di prins cir
Ztinmn e uenun gn bec conſtintopni
appeſitem qy 5 appelnunnut pz bin
Predai t: Cr hot agtiſtnenoluir g
abſentem:r higen pbai ſ.. ſt gi
liter diſponitſed den glo. don proce
pelato non cer ceptng idice nt

pte tic. n. appelatul no tenetur ire
Inaaden go. bi ? n nia
glo.uſqz al fnem ponit tenorem ili

1.l. 7 Og averte grilace,. ſolüi

ſeſ appellati ur ca ſti .
: curia. ¶ S.
uclle ut ſaffcigt delatio naletzſege

Gtum ad deuofnedum Articulum
nis ſufft delatoo iuclicis l pbatio
ronl loquitur Aternarinerſec ano
ppeſans teneni deferre otnnia B
un omiſſo griciſo Gprinigz
Htio inccig ia
2 gn requi

”ä ſconmn
„ me N Gtmn
snn lsd non Oben ſonen
, leſ fuſt at
1 n ſensſi ling unmn

1 (tuns don
muntinlgt

unclken enne
Aitn lgtdebntin

e licndecnf
sl
ed Bsllsrattune,

ecſn Amra antime mling

4

Waa⸗ hanl Pan⸗ S,

EDndcng

nschiann mit imn ſfſcnme nr
oamuofmnaliſenmnet inſton
oltelun 1 iin Apeſenons
Imuetmim ZYano odeinid best
eprobano omnis n inpuit nirs

lionis:ſan unt auſa onoiiur inanin

ſmcige igla . /ſolin Aun n
xMo ins or illr ohmnonet
boe iniwr poſoni n nt pvi
arqinqol mondf potbſe mc /
NEN ie goincſdaffll ſar
õ
GncRAKniNs AeRkniad
n Aca ordi N Ardmd.

we Vrwdcns nun
ararmgiſ pler i Se

pninetſinsi lin Polt pn

on onpren Unid

mm elms

1 decarat fu

Monit h

e

i prr Gien, WÄierr
NV py'e lam iR3 * * V .α o α .

De appellationibus

de appella.qꝛ hec conſtitutio ĩ pᷣncipio refert ſe
ad.c.repᷣhẽſibilis.s.e.ubi tin diſpoit ð appellan
te ⁊ ñ ↄparẽte. Sed dic ꝙ ibi appellans non ⸗
parẽs puniebat᷑ i expẽſis qꝛ uexauit appellatum
ĩ ueniẽdo:ſed appellatus nõ puniebat᷑ uigore il
lius ↄſtitutõis niſi prius fuiſſet citatus.nam ap
pellatio non erat ĩ curia an iſtam ↄſtitutionem.
Hoqdie autẽ ſi appellatio recipit᷑ a iudice uel ap
probat᷑ a ꝑte tũc S̊ appellarũ abnitẽ ꝓcedit᷑. Añ
effectꝰhuiꝰↄſtitutõis habet locũ ĩ utroqʒ hᷣ aꝑriſ
ſime uoluit glo.i uer.qꝛ appellauerit.aliud dixe
ꝛit in appellato.⁊æ minus bene nt ibi dicetur.
In gl.in uer.iuris qõ ĩ fi. Ex hac gl.iũcto rex.
nõ ꝙ et ubi ẽ qõ iuꝛis debet ꝑs citari ⁊ rõ ẽ qꝛ
forte abñti ↄpetit aliq̃ defẽſio tẽdẽs ad obfuſca
tõem illiꝰiuris uel forte allegabit conſi uetudimeʒz
in oppoſitum uł qͥd ſimile. Mide ĩ ſimili bonam
glo.i. c.i.de off.de.li.vi.æ dixi ĩ.c.cum ſit ro
mana. S. e. æ credo tex. pcedẽ ẽt ĩ alio iudice ife
riori citra papam qꝛ licet pᷣſumat᷑ oĩa hꝛe in ſcri
nio pectoris ſui tamẽ id ꝙ ẽ iuris non ſubijcit
ꝓbatõi fci:ſʒ iõ tex.diẽ apð nos ⁊c.qꝛ ſepe ſuꝑ
intellectu alicꝰ iuris ſunt opiones de qᷣbus iferi
or põt multũ dubitare:ut ĩ.c.lt̃as..de ꝛeſti.ſp.
2 ĩ.c.capellanꝰð fer.ſed hec oĩa ceſſãt ĩ principe
cum de nouo poſſit legem cõdẽ ⸗z antiqua ſunt
clariſſima apud eum. In glo. in uerbo facti qõ
i fi. Mer glo.iũcto tex.ꝓ ſtatutiſ diſponẽti
bus ſuper facili ꝓbatione hahenda. Mam facił

eſt ꝓbatio qᷓ fit ꝑ inſtꝛa nel ꝑ teſtes pnts k ↄfeſ

ſionem ꝑtium. æ uide ꝙ nõ.in.c.cum ad ſedem
de reſti.ſpo. In gl. in uerbo q̃ appellauit ibi ſe
cus ẽ de appellato æc. ᷣ gl. ur ſẽtire. Drimo q;
diſpõ hbꝰ.c.ñ hʒ locum in appellato ⸗ ꝙ appeila
tus debeat citari ut ſentit ibi prius citato ꝛc. ſz
Srium ẽ uerum qꝛ hec conſtitutio ꝓuidit tam 5
appellãtem q; appellatum: ut pʒ ibi in abſente
ꝓcedat᷑ ⁊c. Et hoc apꝑtiſſime noluit gl.in ueꝛbo
abſentem:⁊ h idem ꝓbat᷑.j.v.ſi qs ãt ubi gña
liter diſponit:ſed dẽm glo. põt procedere ſi ap
pellatio non eẽt recepta a iudice nec approbata
a ꝑte tũc.n.appellatuſ nõ tenetuꝛ ire niſi citetuꝛ
J n eadem gloſ.ibi ⁊æ nõ.ꝙ qui appellat. bec
glo. uſqʒ ad finem ponit tenorem illius.ᷣc.i. j. e.
ti. li. Vj. Sʒ aduerte qꝛ illud.c.i.ſolũ requirit ⸗
ſẽſũ appellati:ut cã ſit i curia. tex. hic vr
uelle ut ſufficiat delatio iudicis.ſed conclude ſic
ꝙꝙ itum ad deuoluẽdum articulum appellatio
nis ſufficit delatio iudicis ul ꝓbatio ꝑtis ꝑ iſtũ
tex.qui loquiiur alternatiue:ſed quo ad hoc ut
appellans teneat᷑ deferre omnia munimenta cãe
gut omiſſo articulo appellatõis poſſit ꝓcedi in
pricipali nõ ſufficit delatio iudicis.ſed requirit
conſenſns vnneleree an requiratur conſenſus
appellantis ut procedatur omiſſo articulo appł
lationiſ.dic nt notat ibi Jo.An.poſt Inn. ubi
cludlt ꝙ nõ. DOe hac materia uide dnos rota
deciſio. clxxxviiij. als. ccxi. ubi in effectu nolunt

premiſi æ allegant Inno. in. c. iterpoſita.jj. e.
In gl. in voo obtincat i fi. ſed 5 hãc gl. 7 3

deret: ꝓut dr ĩ principio glo. ¶ Sed dicit Jo

tex. fortiter ſic opponit᷑ ¶ Si appellans non fuit
ꝓſecutꝰ i termiĩo:eꝛgo appellatio fuit öᷣſeꝛta ſiue
ſit appellatum a diffinitiua ſiue ab iterlocutoria
ut ĩ. c.pſõas ⁊. c.cũ ſit romana. S. e. ergo iudex
ad quẽ nõ põt ãplius ſe ipedire ut in dictis iur
bus cuiꝰ Sriuʒ inuit iſta r̃a:ſ So .mlia poſſent
dici breuiter ↄcludẽdo.dic ꝙ ſi appellans 2 ap
pellatꝰ nõ ꝓſequũt ĩ termio hñt locũ Zqria:adeo
ꝓ ſi poſt terminũ uellẽt ꝓſequi appellationẽ nõ
minus cenſebit᷑ ſñiam trãſiuiſſe in rem iudicatã
qꝛ partes non poſſunt huic tranſitui in rem iu
dicatam renunciare. uide tex. in cle. ſi appellario
nem. e. ti. ? ibi glo.ij. Si aũt appellans no ꝓpſeq̃ᷓ
rei ĩ termino appellato ꝓſeqnente:tunc quo ad
appellantẽ deſerta ẽ appellatio 2 appellatus hʒ
facultatẽ approbandi deſertionẽ uel petẽdi ut ꝓ
cedat᷑ ĩ cã appellatiõis:ut qꝛ uult petere ↄfirma
tionẽ ſeu refoꝛmationẽ ſũie z= ↄdemnationeʒ ex
penſaꝝ:⁊ i h̊ caſu ꝓprie loquit᷑ tex. iſte maxime
dũ refert ſe ad.c.repᷣheſibilis.S e.qð loquit᷑ de
appellato ꝓſequẽte. Et aduerte qꝛ ſi eſt appella
tum ab interlocutoria ſatis dẽ appellatꝰ ꝓſequi
ſi ↄparuit ĩ rermino maxie ſi las i termino ipe
rrauit qõ uoluit Fre. ↄſi. exxx. de hoc dico caſũ
B. Nam p̊ ſolum comparuit appellatus ĩ teꝛmi
no. ⁊ nihilo minꝰ dicit ꝙ poſt terminũ põt ꝓce
di õ abſentẽ. Et idẽ dico ſi fuit a diffimnitiua ap
pellatum ex quo comparuit in teꝛmino hominis
ut hic poterit enim poſtea finire appellanonem
ĩ termino iuris:nõ tñ reputo utile appellato ꝓ
ce dere ⁊ ꝓſequi appellatõeʒ ſz meliꝰ ẽ approba
re deſertionẽ ne exponat ſe piculo grie ſnie quã
poſſet reportaꝛe in cauſa appellatiõis ⁊ expẽſas
poterit ↄſequi corã iudice a quo:ut dixi in. c. 2c
prehẽéſibilis prius allegato. æ uið nõ. dẽʒ Spe.
c.ti.O. nũc uidẽdũ.v.ſʒ pone ubi dicit ꝙ ſi ap
pellatꝰ iperrauit ſias ĩ teꝛmio = appellãs poſtea
ↄparens uelit appellationẽ ꝓſequi põt appella
tus ↄdicẽ ⁊ renũciaꝛe lr̃is ſuis:qꝛ quo ad appel
lantẽ appellatio fuit deſerta:ſi tn neilʒ appellatꝰ
ꝓſeq audiet᷑ ẽt appellãs. ar.l. petẽde. C. de tẽp.iĩ
ite.reſti.⁊ eoꝝ qᷓ dixi.S.e.ti.in Nica. Si antem
appellãs ↄpet in termino æ appellatus nõ: tunc
caſus ẽ clarus.poterit enim appellans peteꝛe ut
ꝓcedat᷑ in cã appellatiõis ↄ appellatũ ac ſi per
emptorie fuiſſet citatus ut hic:ſed difficilius eſt
ſi iudex ꝓnũciat bñ appellatũ:nũquid poteritꝓ
cedẽ i principali ſine alia citatõe:ð hᷣ dicã.j.ſuꝑ
glo.ĩ vᷣbo ac ſi ꝑemptorie: ? uide ad mãm dnoſ
de rota deciſi.xij. ¶ In glo. i vbo ac ſi ꝑẽpto
ꝛie ibi ut ſi lis ẽ ↄteſia.æc. Aduerte qꝛ ut dicit
Jo. an.æ bñ quo ad decidendum articulum ap
pellationis non ẽ neceſſe conſiderare an ſit lis
ↄteſt.łᷣ non:qꝛ ſine nona ↄteſtatione põt decidi
articulus appellanõis ſiue ſit appellatum ab in
terlocutoria: ut ĩ.c.iterpoſita.j.e.ſiue a diffiniti
na:ut.j.e.c.ꝑ tuas.ſʒ cõſideratio glo.bʒ locum
ĩ ꝓceſſu ſuꝑ negocio pᷣncipali ut ſi iudex pᷣus p
nũciauit bnñ appellatũ poſt moduʒ 5 abnteẽ ꝓce

Cv epellino nnſan 4ſrrte

y. Sch e.0

—
[Wa

— —
E ESD
„ õ

Ka pellationis

an. 7 credo bene nouam citatõem requiri ad pᷣ
ut poſſit ꝓcedi ſuꝑ pncipali niſi ĩ cãu. c. i.ð elłc.
li. vj. ⁊.c.cordi.e.ti.li.Vj.⁊ tota uis qõis depen
det ab itellectu illoꝝ Vpoꝝ ibi ac ſi pẽptorie uo
catus ⁊c. ¶ Nam ſi pfixio tmini bʒ uim pepio
rij quo ad articuium appellationis 7 cãʒ princi
palẽ:tũc bñ diceret glo.
lꝛe nõ ẽ niſi citare reſpẽu articuli appellatois cũ
rim h loqt de articulo appellatõis:. HMoc ur et
ꝓbarii dicto. c. cordi arguẽdo ꝑ locum a ſpali

d certe de mente

An autemn in caſu illiꝰ.c. reqratur citatio ſu

p pricipali. Yo. an. ſẽtit hic &; nõ:ſed dic ut płe
nõ. ꝑ do. .
quod h̊ omitto qꝛ eẽt legẽ illud.c. In ea
glo. ibi iudex põr facẽ gram ⁊c. ¶ Mõ bñ iſtaʒ
glo. ꝓ limitatõe nõbili ad. c. conſuluit de offi.
gele. ut iudex poſſit facẽ g'am ↄtũaci ⁊ expecia
re i ſequẽtem diem niſi ius ſit acqᷣſitum pti: pu
ta qꝛ per n cõꝑitõem ĩ termino deſeꝛta ẽ appella
rio ꝙ bñ nõbis.
dera bñ hãc glo.nã. uꝛ uelle ponẽ qriam reſpẽu
deſeꝛtõis ĩter appellatõem ifpoſitam a diffiniti
ua æ ab iterlocutoria: ſz ñ inſtãdo vᷣbis dic nul
lam i h eẽ dfiam. Mam ſi neuter ꝓſeq appella
tõʒ ĩ imio boĩs ubi pfixus ẽ ul i imio iuril: ubi
ĩminus hois nõ fnit pᷣfixus.qlibet appellatio ẽ
deſerta: ut ꝓbaĩ i. c. ꝑſonas ⁊.c.cum ſit romona
5. e. Sed akero ĩ imio ꝓſequẽte ñ ẽ ðᷣſerta appl
