ꝑs aduerſa:⁊ dic ꝙ ſatis ſua ĩteꝛeſt:qin ↄſũpto
oꝛiginali ñ uimet ſibi litẽ moueꝛi in futux. ſecſi
fieret inonatio. Hinc eſt ꝙ ꝓpieꝛ b itereſſe in fi
ne lIr̃e mandat᷑ p̊ priuilegiũ conũpi g ſua ireꝛeſt
ne innouerur:qꝛ meliꝰ ẽ añ tẽpꝰ occurrẽ ⁊c̃.l.ſi.
C. iĩ q. cauſ: æ q nõ.i. c.i. de ĩ ĩte. reſti.⁊ de iuꝛe

¶ We Oklr. uti. ul innti.

Slo.i Vbo ꝓcurarricẽ. ibi ſibt æ iudex.n

ſur. e quẽadmoduũ ¶ In glo. in bo duximus
in fi. dic Zꝛia ꝓcedũt qñ nõ pñt legi ꝑꝑ ue
ſatẽ ſeu conſũptiõeʒ alꝛ ſupueniẽtem: ſʒ ubil Si
pnit:lʒ cũ diffickate ſit inouatio ꝓut 5 d CN-

gas pncipiũ gl. idiſtincte. nã rła ẽ in Srin iin,
ꝓcuratrix: nec arbitratrix ſeu aꝛbiteꝛ nezi
pot eſſe mulieꝛ. iſta eni ſũt officia nirilia mi .
tria allato in gl. nõ plene in. c. ſeiſcitatus ö

reſcrip.ᷓ iura qᷓ allat glo. ponũt caſus ſpales..

qñ mulieꝛ hẽt iuꝛiſditioneʒ:qꝛ ſucceſſit i aliqᷓ di

gnitate: utputa i comittatu uel ꝛgno. Er itellige
ꝙ mulier ñ pot eſſe regli ꝓcuratrix ad iudicia.
Mam ad negocia bñ pot coſtitui: ut nõ in l ai
pror. fl de nego. geſ. Et caus in auib pẽ Er
pior.fl. de nego. geſ. Et caus in quibꝰpot młier
eſſe ꝓcuratrix: uide per ſpe.in ni de Pcu. §... in

pᷣn. Et ultia ſolutio gl. ᷣ poſita qiuʒ ad tex. no

ſꝛũ ur̃ Vioꝛ/ de abbate Vo ⁊ alijs ꝛeligiof nuqd

poſſint eſle ꝓcuratores: uide bonã gl. i. c. pñnuʒ
xvj. u.i ꝑ Inn. in. c. ci. J. ꝛ. A 5 à re iudi.
T tex in. c ij. S de poſtu.æ in cle. religioſus ð ꝓ
cu. Et nõ. in fi. glo. ires modos ꝓcedẽedi cũ pa
pa uult mouer᷑ qoneʒ õ ſubditũ.⁊ pᷣmi duo mõi
ſũt hõeſtiões.Et iqiũ gl.diẽ papã poſſe iudica
e iĩ cã eccłe ſetit ꝙ i cã pꝛiOiali n poſſit ce iudx.
qð tũ n Vaʒ. Mã a iꝑatoꝛ iudicat ĩ c ſua. ſ ð
his q i teſta. delent᷑.l.ꝓxie ⁊ in.l.? h ubenus de
he.inſti. uide in h̊ qð ſatis plene dii in.c. cũ ue
niſſent. S. de iudi. E gl.p opponii q ter.ur.n.
ꝙ lr̃is iſtius legati nõ erat fides adhibenda cuj
ſibi cã fuiſſet ↄmiſſa. So. doc. fateni oriuʒ e d/
cur ꝙ lie ipſiꝰadmiculabat᷑.no ãt plene pbant.
Ex quo nõ. ꝙ lr̃e legati in cã ſibi oſuſſa facũt
qminiculuʒ. plene t nõ ꝓbãt i alteni pindicum
nide bonã gl. in. c. ſicut ð ſen.ex¶ 1 op. ul.n.
ꝓceſſus iſte nõ ualuerit cñ nõ pceſſcrit lit. ot. ut
in. c. unico de lit. ↄt. So. muluiplex. qdam intelli
gunt k litẽ ñ faiſſe ↄteſtatã. Al j ꝙ ſpale e cum
agit de libertate ecclie. Alij ut nõ. Inno. dicüt
ꝙ cũ agit de inouarione pmilegij ſeu alteri ſcup
tur ñ ẽ necaria lit. ↄt᷑ ꝙ vouʒ nõ. hoſt.tm reqrit
conteſtatiõeʒ lii: 2 dicit ꝙ ob bãac cam fuit b ap
pellarũ a poꝛibus iudicibꝰ? petebat ut uiris a
caetis cã omitteꝛet. ↄo. an. ſimpla ui tenẽ en 5
cã ſit ſũmaria ⁊ modici piundicij ñ necaria i.
pt᷑. ⁊ ſic ur̃ ſeqᷓ opi. Inn.q mibi ſaiis plzꝛal. in
aut. nili bꝛeuiões. C. ſẽ. ex pi. ꝛci. ? eox qͥno⸗
Lc.i. vK lbe. ob. dic ẽt ꝙ ſi ð petentẽ inonaiieʒ
opponit᷑ exceptio nõ requirẽs alterã indagine;
p̃us diſcutieĩ exceptio ꝙ fiat innouatio: ut ſalls
collꝛ H ex pᷣn. e. Sʒ ſi exceptõ ꝛcqreſe logũ tue
tũ:tẽ ñ ipedit inouatõ: ut notat et colli h na
nos igit. Hã b pʒ ꝙ ſi exceptd a noꝛdlo nen
ꝑpꝑ appłoẽs : aliã cãʒ efficiĩ diffiel ſongen
i obñte ꝓcedit᷑ ad inouatʒ pia 5 ſũt p a pn⸗

Sõ 9facto effi
exceptio exigat lõgũ traciu uel ꝙ ex p'facto elii

ciat᷑ difticit ꝑꝑ diſputatõʒ ſen appellan). D 3

id að ẽ. dẽʒ li. ↄt. ñ reqti cu ao ſup abe
tiõe ſeu tranſumptiõe inſiil:lacit iſte tex.i gate⸗
nos igit. ubi uꝛ innui ꝙ the n⸗ ꝛequirit 9n

Kut

5 edoctiran. in.,0uin. . en
8 3 gedet ciari li cepne
Ego deb zenito ad Plent noͤt
r ic aben c de eſt. un grele
Ii i mpclido pie diand ich
oni ſne mmic &r nb⸗
ſle fucr de nouo poſer alle/
ſcauit iclo c.ainb P l
prone teſti⸗ dodeodd torn
ſegi ad Netſ a dr
NMa eerſio 9Pern al Pn a
5i poterit pendi i anſupto pr
ibullak in lorl qrchana n⸗
Ner reſeriota iuxia en que hiinn
ll fal.din bpene ieg.c.alberic

N Dauctenti

. ) mtio qvdͤ rel gloſus
ſup tali ad miſtratoe ſen prio

7 guler G Ho erpſſt relcriom̃

papa n oſueuit ocede b. d.
fa tbi:qnigi. o piiore
cleſiſs catbedrallbo dſci can
tſeſia neumnaſenf e catberab⸗
ſert Jo. an.? ſais colff ext
c erat regulareg gnonlci nt
ſanet anguſfmni Ham quida
? noͤ ſit canonicl Qndi ner
? iſicienni cmndice: Dot it
ercſeſie cathedralis. M püit
in bes tex icta gl in. c iſii
doe plene dixii ccn z

3
3M.d

e

dunnl
N aiiüefin l
—
wi iun in it
Nainnz Umnm uutt,
in ſbeanilt

gn
kinn un
i ii
wilirin
wii
nd Den; ni,,

—

il

4 al e
èRð
S nd⸗
„ Upuepun
eNürſtizt
M ummmgizlin
nduhrui zihitril
nttintdanzei,
a bigumleneli

iil

EmmiNiititfnni

aRudin ifigigt

rlut anfſd idni ett
biiiit ſigmun iu
wiiritl Mrnl iume
Xitiiplur Aui,
Krituc nrurt
van mr uimi itni
M imi4
i1taninifthe,
mininin
aisNRAGWa
ultaniiu

V. td ., jrresien, Dt . Frrta

—

3 7 n aA frta

—
— Ve. V. 1 o‿ρſrr- ſib. 13 G

¶ Be ↄfir. uti. u inuti.

Ani iminet piculã ſuꝑ ↄſũptione:ſi obſuat᷑ ĩ re
ceptõe teſtiũ:ſʒ h n obſtãte teneo pᷣmũ ſ. ꝙ hᷣ cã
ſit ſũmaꝛia ꝑ rłam qᷓ; pꝰ Dy. põit Mã.i euag.
ad ꝛepumedam in ueꝛbo ſũmarie:? ſeq̃ẽ Jo. de
lig. Iʒ ñ allat Mar. i cle. ſepe de. v. ſi. ubicunque
eĩ ueꝛſat᷑ cã ſr qᷓ ſnia lata n ifeꝛ magnũ pᷣiudic ũñ

ſeu totalꝛ niſi öcidit qͥn poſſit ĩ alio iudicio gra
I Ta ſonmarn Ne nam repari illa d ſummaria: ad h l. ili. F. ibidẽ

2Z ꝓ ibi nõ.ff ad exhibẽ. æ nið lanꝰ ĩ locis pᷣall.
Alĩ hũc tex. hꝰ. ꝙ ꝓcedit ſilitudo ſ̊ mõ ſiẽ eiʒ
teſtes qͥ ñ pnt ał.recipi lite ñ ↄteſ.recipiñiur in
ſtante neceſſitate:ita reuocatio priuilegij qᷓ ñ de
bet fieri niſi diſcutiaiur prius exceptio illius cu
ius intereſt:ur innuitur h̊ i.v. nos antem cũ ſe.
poteſt fieꝛi imminente ꝑiculo cum excepriõis diſ

cuſſio exigit lõgũ tractũ: ut ̊ in. d. v. noſ igiurr
ι Sed q̃ro an innouario puilegij ꝑte abñte 2 nõ

tũace fca nʒ. Inn.uẽ ulle ꝙ ſic dũmõ nũciet ꝑ
ti. .ãnũ ł Ouẽiat᷑:aꝛ.i.c.qm S. ut li.ñ ↄte.Si at
ꝑs ẽ pns dʒ citari:qꝛ faciliꝰipſa indagabit ⁊ ꝑci
piet falſitatẽ cꝰ itereſt q; inx ł nõriꝰ.MDiẽ iñ ho
ſti. ꝙ ſi petit inouatõ ĩ curia n ẽ neceſſe ipſã ꝑiẽ
abñtẽ citare cũ hẽat trãſire ꝑ manꝰpluriũ qᷣ ſi ĩ
hᷣ bñ edocti:aꝛ.in.l.oĩum.C. de teſta.diẽ iñ ꝙ ſi
ps ẽ pnñs debẽt citari ł ſi de ꝓxio ſpeꝛet̃ adneiꝰ.
Ego ge b ꝛemitto ad pleniꝰnõta i. c. ſignificauit
2 i.c.albericꝰ de teſta. un crederẽ ꝙ miſi ſit ꝑicu
lũ i expectãdo ꝑrẽ citandã n dʒ ꝓcedi ad inoua
tionẽ ſine citatõe. Et inouatõ alłꝛ facia ni uʒ niſi
ille facẽt q́ de nouo poſſet ↄcedẽ ꝓbat᷑ i.c ſigni
ficauit mñctio.c.qm pꝰpn. ut li.n ↄt. Na ſi in ꝛce
ptione teſtiũ ẽ h̊ obfᷣuãdũ foruꝰ i inonatoe pᷣui
legij cũ ſit maiꝰꝑiculũ.nã ſi origiale eãt uicioſũ
nuila defenſio ↄpetit ãpliꝰ pꝑri adueꝛſe cũ uicium
ſi porerir ꝑpendi i tranſũpto puta qꝛ falſuaſ cãt
i bulla:ł in fulo:ł qꝛ charta priꝰfuerat raſa: po
ſtea reſcripta iuxta ea que hñtur in.c. licʒ de cri
mi. fal.dixi lpene in.d.c.albericus.
ODaudientiam. Hõ ue
let cõfix
matio quã religioſus iĩpetrauit a papa
ſup tpᷣali admiſtratõe ſeu prioꝛatu:ſi tacuit ſe ꝛc
gularẽ. Si vo expᷣſſit reſcriptũ pᷣſumit falſuʒ:qꝛ
papa nõ ↄſueuit ↄcedẽ h.d. cũ ſe.cõis diuiſio.
fa ibi:qꝛ igit᷑. Mõ.pꝛio ꝙ regłaꝛes eyñtes i ee
cleſijs cathedralibꝰ dicũt᷑ cãonici. Maʒ ſi iſta ec
tleſia neumaſenf ẽ cathedral' z regularis: ut re
fert h̊ Jo. an.⁊ ſatis collłr ex tex. põt in intelligi
ꝙ erãt regulares canonici ut ſunt iſti de oꝛdine
ſancti auguſtini. Mam quidã reꝑiunt mdicãtes
2 nõ ſũt canonici.Q ndã nero n ſũt mdicãtes:
2 iſti dicunt᷑ canõici: Põt et intelligi ĩ mõachiſ
eccleſie cathedralis. Mã pnit appellari canonici
ut hẽs tex.iũcta gl.in.c.ij.lviij.di.æ nide circa
hoc ꝙꝙ plene dixi ĩ.c.cãm.S.de iudi ꝛ nõ ꝙ ꝛgu
laribꝰnon ẽ aliqͥd ꝑſonalꝛ ↄfirmãdũ:qꝛ ñ pnt ſi
dbi aliqd appro priare:ſed totum eſt monaſterij
quocunqʒ ſe uertant ⁊z qualitercunqʒ acquirant
xViij.q.i.c.uno et eadem cauſa.q.ðij.c.abbates
ʒ nota. ivi non conſueuit cc. quod littere ema

nantes de curia pᷣter ſolitũ curſũ æ ſtilum curle ra= Ir⸗ nfn ſer nfnne el To

pꝛeſumunt᷑ ſurrepticie:? qnqʒ falſe:qñqʒ.ſ.nibil
ſupprimit᷑:ſʒ fit ↄceſſio deuians ab oi honeſiate
2 ſtilo curie:ut ĩ.c.ſe.⁊ ibi dicet᷑ lrimo nõ
ꝙ non ſolum regulaꝛes alicuius monaſterij. ſed
etiã ſi ſint canonici eccleſie cathedralis non poſ
ſunt renere adminiſtratiões peꝛpetuo. nõ tamẽ

ex hoc itelligas ꝙ regularis poſſit eſſe canoni ITau romer & „ rh en ſe La

cus in eccleſia ſeculari: qꝛ eſſet S. c. ſuper eo de
regula.⁊ uide bonam glo.in.c.quorũdã.lxxiiij.
di.ſed intellige ꝙ eſt ibi canonicus qn eccleſia
cathedralis eſt regularis modo predicto¶Jn
glo. ibi licet tacita ueritate ⁊c̃ duerte licet
dictum principij huius glo. ſit in ſe uerum: ta
men non eſt bona expoſitio ad illud nerbuʒ per
ſonaliter poſuum in tex. Mam ſenſus illius uer
bi eſt ꝙ perſonaliter non conſueuit ſedes apo
ſtolica regularibus aliquid confirmare: ita ut
ipſe perſone ſingulaꝛes habeant nomine ꝓprio
ſed realiteꝛ bene cõſueuit confi: maꝛe dando ſci
licet priuileginm ipſi rei ſcilicet monaſterio uel
collegio NRatio diuerſuatis eſt:quia collegium
eſt copax ĩ cõmuni:ſed particnlares perſone nõ
quia a ſe abdicauerunt omnia:⁊ poſuerũt prio
rem ſupra caput ipſorum loco dei: ut in.c.ſi re
ligioſus de electi.li.vi.=.xij.q.i.nõ dicatis. Et
ut habeas clare materiam buius. c. æ ſequentis
eſt primo uidendum que fuit ratio decidendi in
iſto ex. So poreſt colligi ex predictis: æ adhue
cla: ins dic. Aut eniʒ adminiſtratores erãt tem
porales:ut quia poterant remoneꝛi ad nutum
ſuperioris:ut in. c. cum ad monaſterium. v. nec
alicui j. de ſtatn reg. Aut erant perpetui iuxta
id quod habetur in. c.ij. eo. ti.æ utꝛoqʒ caſn diſ
ſoluebatur bonum obedientie occaſione huius
confirmationis. Mam cuʒ alias poterant remo
ueri ad nutum abbatris nel ſaſtem ex facili cauſa
añ erant ꝑppetui nigore confirmationis nõ poſ
ſent remoueri ad nutuʒ ſuperioris:⁊ ſic quodã
modo peꝛ hanc confirmationem eꝛi gebant ſe 3
bonũ obediẽtie:⁊ hoc ius tenẽdi appropriabãt
ſibi ꝑſonaliter. Et ex his ⁊ ex notatis ĩ.c.ſe.nõ
c ſi ex certa ſcientia pape ↄfirmet᷑ religioſo ali
qua adminiſtratio que de ſe erat temporalis.qꝛ
poterat remoneri ad nutum abbatis nõ poteꝛit
deinceps remoueri ſine licentia pape. unde ubi
primo erat obedientiarius abbatis:nunc effict
nigore confirmationis obedinarins pape: uide
Inno.in. c. niſi infra de prebendis ⸗ doc in. c:
cum inter. R. ſupra de elec.⁊æ in clemẽ. qꝛ regu
lares de ſupplen. neg.prelanon tamen irelligas
ꝙ per hanc ↄfirmationẽ eximatur regularis a
iuriſditione ſui ſuperioris: ſed in omnibus ius
competens ſuperiori remanet illeſum preterquã
ut nõ poſſit cognoſcere uel tolleꝛe ius confirma
tum:ut in. c.i.⁊.ij.ſupra eodem:niſi ex nouo ðᷣ
licto:ut habes glo.norabilem in dicto c i. nide
Fredericum de ſenis conſilio.cclv.vnde poteſt
iſte in mambus ſuperioris renunciare: et per
mutare ? alia facere que ad ſuꝑiorem peninent

1 —
DS —une AEASne ſii
2 5 4

oWιn — =
4

— 2 1— — 2 §. -, . c Q
CT= sblass eron oie S
6 .

. 1

, 1
bSuntt

bec procedũt ĩ cõfirmatòe facta ex certa ſciẽtia.
Sʒ dubitat᷑ qͥd dicẽdũ ĩ collatõe:⁊ ẽ qſtio ſatis
quotidiana ( one ꝙ papa contulit regulaꝛi
aliquẽ poratum qui de ſe nõ erat ꝑpetuꝰ:ſʒ ab
bas ponebat ibi porẽ et remouebat ad nutum
iuỹ ea que bñt in pal.c. cũ ad monaſteriũ. NHũ
quid abbas põt iſiũ rmonẽ ad nutũ ſicut potu
iſſet ſi ſpemet cõtuliſſet. Aduerte ad duos caſꝰ
nã qnqʒ papa cotulit ex negligentia abbatis: et
tunc nõ alteratur nã bñficij. un ſicut pꝰ poterat
remoneri ad nutũ:ita æ nunc interueniẽte colla
tione pape: qꝛ ex quo cõtulit iure deuoluto nõ
uidetuꝛ uoluiſſe altaꝛe nãʒz beneficij:de quo uide
tex. cũ glo.nõ. in.dꝗ.cle.qꝛ reglłares.ubi h̊ tenẽt
cõit᷑ doc.¶ Seðᷣus caſus dubiꝰeſt an papa con
tulit ceſſante oĩ negligentia ſuꝑioris: et i hoc ſt
R opiones archi.xvi.q i.ſi monachus ſẽtit ꝙ; ñ.

ſenrit collectariꝰ in. c. p tuas de ma. el obe facit
qð nõ. in. d. cle. qꝛ regłares. In hoc diſtiguerẽ
* ꝙ aut papa cõtulit expſſe ut qꝰ ad nixerit dẽat
poſſidẽ: iẽ ſine cã nõ põt rmouẽi ꝑ ſuũ ſuꝑiorẽ
de hoc uẽ tex.in. d. c cũ R. ? ſic intellige nõta
ibi per doc. Aut ſimpłr ↄtulit:et puio ꝙ polſſit
remoueri ſicut pꝛiꝰ ꝑ ſuꝑiorẽ:qꝛ cũ papa cõcua
rar in collatiõe bñficiorũ cũ oĩbꝰ ordinarijs:ut
in. c. ij. de prebẽ.li.vi.ñ uꝛ ſimpłr coferẽdo uo
lniſſe alterare nã, beneficij:æ regnlaꝛem remoui
bilẽ facẽ ꝑpetuũ.ar. hic.⁊ in. c.ſe.⁊ ĩ dubio h̊ de
bemus tenẽ tãqᷓ; congruens bono obediemie.
Sed qꝛ niſum eſt. S. de uiribus collatiõis facte
ꝑ papaʒ:nũc queꝛit᷑ qͥd ſi ꝓpriꝰ ſuꝑior puta ab
bas cõtulit regulari prioratũ ſeu aliã admiſtra
tionem quouſqʒ uixerit poſſidendam nunquid
HH nõ obſtante poſſit hunc regularẽ ad libitũ re
mouere:⁊ ſepe hot nidebitis in fẽo.Cõcluð ꝙ
ſic. nã ſi gerebat in aĩio qð eũ remoueꝛe nõ poſ
ſit illicits fuit cõceſſio. æ S ius:ut in.d.c.cũ ad
monaſteriũ in. F. nec alicui. Item quẽadmogũ
dñs nõ põt obligaꝛi ſeruo:ut.l.interpoſitas..
de trãſac. ita nec abbas ſuo monacho. Ad ideʒ
.c. manifeſtum. xxxiij.q.V. ubi dꝛ ꝙ Iʒ uxoꝛ emi
ſerit uotũ cũ conſeſu mariti.nõ tñ põt eo inuito
illud pſonałr ꝑſoluẽ:et uide ad pᷣdicta.q.quam
ponit Jo. an. in rła nõ eſt obligatoriuʒ de reg.
iuris.li.vVi.in mercu.Ex cuius dictis poſſet ifeꝛ
ri ex idẽtitate rõis ad qõnẽ noſtram ꝙ er ſi ab
bas iuraſſet nichilominus ualebit remotio. Et
hanc concluſionem reperi poſtmodum renmſſe
Fred. de ſenis conſilio. cxxxiiij.al.xxxij. Inno.
in. c. inſinnante qui cle. uk uo ¶ Sed qr o qᷣͥꝗ ſi
nõ eſt memoria in otꝛariũ ꝙ; nucq; fuit tal pꝛior
ꝑ ſuperiorẽ remorꝰnũquid ex h̊ ſit iducte cõſue
tudo ut ꝛemoueꝛi nõ poſſit ad nuiũ abbatis:pu
to ꝙ nõ:qꝛ aut ſuꝑioꝛ nũquã ꝛemonit:⁊ nõ poſ
ſet diei iducta cõſuetudo:qꝛ ex actibus mere fa
cultatis nõ iduciẽ̃ cõſuetudo ſeu ex nõ uſu non
hnire in ſe actũ tacitũ iuris diſpoſitõi Srium:ut
nõ.i. c. Joãnes de cle. conin.⁊ ꝑ Cxy. in.. ij. E.
que ſit lon. conſue. Aut ſupior uoluit illũ ꝛemo

Et idem in. c. pñti de offi.oꝛdi li. V. Sed aliud

(Me alir. uti uk inuti.

efe en ſakreſlae ſuũ: ? ppter potentiã ilins
5 habu t effectũ: n põt dici iducta oſuetudo
cũ ſit ð bonũ obedietie:ar.c.
X in. c.cũ inter uos de cõſue.E
. 8 de cõſue. Et hoc ualer eti
5 iſtis preceptoribus ſancti Antonij qui ſegs
ares ſüt ? eoꝝ abbarẽ pficiũt eo Perpeontſ⸗
Paad de iure cõi remoueri ad nutuz obbans
üqd ar poſſit iſte ꝛegkaris oĩ cã ceſſare zmo
iplorare officiũ ſupioris abbatis: ut ſine cã ñ .
monn uid qð nõ. Jo an. in. c. cũ ſingula deß
ben. u Vj. in nouella: « Inno. 7 alij poenz j
inſinuante. ne cle. uel mo. Mic abbas. rc

22 ecta. Sumna u. . ꝓxi.
⸗ iuiſio. fa ibi cũ
igit. ¶ Mö p'wi quo ad tern n⸗
. papa no ſoler nec intendit ofirmare ꝛeligios
porat ſeu als adm ſtratiões q' ad uixerit S
dendas ne diſſoluaĩ vonũ obedientie ſi n bet
ſẽt remoueri ad nutum ſuꝑioris. Ex boc infeꝛo
ꝙ nec ẽt abbas hoc dʒ faceꝛe:⁊ ſi feceꝛit non uz
cõceſſio quo minus poſſu remoueri: ut lan dixi
F5 c. pxi. C 6 fo ꝙ ubi le etiã gꝛatioſe ema
nant a curia pᷣter ſolitũ curſuʒ lr̃aꝝ:niſi euiden
ter vateat ꝙ ex cena ſcia pape emanarunt pꝛe
ſumũt᷑ faiſo fabꝛicate:nec eſt eis obtperãdum:
ſed ſaltẽ expeciãda eſt fa miſſio pape:æ ubi mui
tũ deuiarent ab boneſt te pñt puniri delatores
tãqᷓ; aunctores falſitatis: ut hic eſt tex.nõ.? nide

glo.nõ iuncto tex. in. c cãm. i. S. d teſti ¶ Orro

tamẽ ꝙ hodie muſtum purgatur hec pꝛeſũptio
falſiratis ex bulle papalis appoſitione: facit gö8
notat Inno. in. c. ex parte 6 fide ndrn. el
cmo nõ hic caſum in quo punitur quis de crie
falſi ex ſola drenmpr.one boc pro dis

que nõr Inno. in. c. qꝛ ueriſimile 5 de pꝛeſüp.
? ad ea que dixi in. c. tertio loco. S. de pꝛobati.

In glo. in vbo confiꝛmant᷑.ibi aliqñ pperni

ſunt glo. iſla uẽ dicere ↄriuʒ. ibi ꝙ qꝛ regularit
uerũ eſt zc ſed reducenda eſt ad concordiam ꝑ

ea que hntur in c.ij. de ſta. ꝛegu.iuncto.c.cum

ad monaſtenum c alicui. e. ti. Et in fi. glo.
nõ bene glo¶ Hiã limitar mmultuʒ iſtum tex. ? bff
ine preſumãtur iſti delatores ſiaꝝ falſo eas fabri
caſſe qñ nõ apparet claꝛe de cena ſcia pape. Di
añt cõſtaret de certa ſcia:tũc nalet cõfinmatio et
operatur effecium:ut non poſſit remoneri per
ſuum abbatem ſine ſpeciali mandato apoſtoli
co. ¶ Inreilige iñ glo. niſi ex ſluperueniente de
licto:ut eſt glo. nõbił in. c. i.ſupꝛa to. peꝛ hane
enim confirmationem non eripitur iſte a pore
ſtate ſui ſuperioꝛis:ſed in omnibus ꝛcmmanc 1
bi ſubiectus:ut prius niſi in hoc iit non poſſit
remoueri ad ibitum: 7 ut nullus citra papam
poſſit cognoſcere de iure confirmato ſen de ui
gibus ipſius confirmarionis: ut in. c.iprealleg.
dic ut ibi dixi: t iigi plene ſupra.c. prorimo ci
reſtringe dicta doct. hic dicentium ꝙ ver bane
confirmationem er cena ſcientia factain ige eꝛit

„ 9 6.
obediẽtiariꝰpape qͥ pri eꝛat obediẽtan? abbaiis

8 atti ire luo⸗
n.n. intelligas ꝙ n teneaiut 1alis obedire lu

cũ n liceat ð plcꝛi.

i

„

Sibhe⸗
„6,1 1tnas 4 1 dgicit
wu ſtoſn e eni decitali
Ouult ſis inon⸗ e cmno dee
d ſ⸗ gfunmſſem . ſcn

ino.,
icinlellc dlnm oel

. t. 2
. ſorar⸗ial ,czs incübi
nan f no pbid iſ facn
afinol h⸗
necc bufl .

lne .
nitat tns edun⸗ Oñ

Yaminatd. 5fſo
,Harbilros
gromſihuͤt Arbinc⸗
omcäifl inn liſl
fo cocemit idi uß.
i bittiaſt
ri. Mäarittial.
aad aedini. H 5
iudiciop. iſtde aſo
firmatione p ei inſeli len
ponit iia cla le pin Hauun
lio n dr ſaca ifornn oleuß ſ-
gulö:gr ila cln ſin coditionelit.
61g bes

te recepini 11 k⸗
cohe biri nuſu
z pot purgare vitiß nulitaiss.
gina nuſn teehni a po⸗
Piñ nlitans uicüi nougn en
maröne pope in formn colini un
Ged ego ieeligo qn lole niclu/
cro clnſi gnũ u l oll
nonat Oed ubi leii nulltatis7
lore gnu dico g hies ciend apor
d obſeruamoden en e e
ie a nen dde
Zoct inl i.C coig umulqzint
2 doc. ic. ſignificaſt d fo. 9pe.
j f. M vr q iner luicos i
tio lug eccleſia ci no poſſint il⸗
un in ccamn. 5. ge pfeſcip. ? ie.
c meſſana de elee: Do. ic b
eccha. i.luper lure patronatus i
ei de facto. c. exaiata. 5. d iudi.
lex. laicos poſſe opromnine goe
P.n fult opromnſſi in nicecin
nſcedis ſabinenſis uicaius ep
ips ſabinenk eſt carclimgk ſier
icartum in ſpualibe tralb⸗⸗
leans. In gl.fltbiargn. ſe
Zri ſo coligi ſc, pri 6
qnñ coſirmatio fuſt len erce
P dicio ſe ſnt otictollin
lt h. oez ofimmös nr ang⸗
ie ofirnan ſubiügit iinnam

4

„. peph;:. Bonf

38. 0 in
Rijtte ſneme D

e e l s
MU nn
ſaknngi Amntnze, Phin

numſzeßg
dſerſn
du DuNpfrtitmnmn

enenni
t n inninientn
MiamSr lit Inſ oen
n mmgamn ſuhn nnInN

RNnNIDNNr Si wfratnn

6 „
2 o.

. 56
mi mur rar r

Knen ul ais hſtin. .
NstNINNAdN

mNNRNNRNN
atimNd Mni
NroktANNi

ac “ obai W.

(rſemtmi tifn
inrzinbitenen
St1Nbeni dunſen
mtin Ami

abbati: fac. c.peꝛ tuas = qdð ibi nõ. ð̊ ma. æ obe:
Qualit᷑ ãt oↄſtabit de cena ſcia dicir Jo. an. bic
ꝙ ſi fac i lis mnonẽè de hac decẽtali ſatis ur ex
cena ſcia ↄfiamaſſe: aꝛ.in. c. uno de exceſ. pla li.
Vi. ⁊ i.c.ñnulli:et ꝙ ibi nõ.Sõ. de ꝛeſcrip.ł ſi ema
nat fa iuſſio:ar.ĩ aut.de man.pnci.I. dein. In
dubio tñ onꝰ ꝓbãdi ceꝛiã ſciaʒ incũbit ipetꝛanti
cum pᷣſũptio ſu õ eũ ſᷣm Inno.facit.c.ut nrfum
ut ecc. bñfi.⁊.l.ſine.E. de proba.⁊ nide ad hãc
main q ſatis płe dixi ĩ. c. precedeti. Mic. abba.
Sñia ſeu landũ
XZaminata. 3 formã iuriſ uł
Opromifli latũ ꝑ arbitros ſʒ ꝑ papam
i forma cõi fuit ↄfirmatũ n tʒ. Mpõit cãʒ ðcr
i fo deceꝛnit. ibi uñ. ¶Mõ p ãbirꝝ artari ad
ſequẽdã formã iuꝛis. Uñ ſiẽ ñ uʒ ſmia õᷣ ius ita
nec laudũ arbitri. Hã arbitria ſt ꝛedacta ad in
ſar iudicioꝝ.l i ff. de arbi/fo nõ ꝙ ubi in con
tfirmatione pape n inſerit᷑ ienor cõfirmate rei: ſʒ
apponit᷑ illa cla ſiẽ ꝑin facium eſt ꝛc. hec ↄfiꝛma
tio nñ dr̃ facta i forma cõi:un n ualidat aciũ i ſe
nullũ:qꝛ illa cła ſtat cõditionalit. Itẽ nõ.ibi ab
utraqʒ; ꝑte recepiũ ꝛ2c ꝙ ꝑtes n pnt emologare
ſeu approbare arbitriũ nullũ.⁊ ſic ↄſenſus Ptiũ
ñn poõr purgare uitiũ nullitatis. Ex h̊ poſſet agui
ꝙ lʒ ſnia nulia recipiaĩt et ↄpꝛobeĩ ꝑ partes:peꝛ
hᷣ tñ nilitatis nicſũ nõ purgat᷑ er itercedeie ↄfi⸗
matõne pape in forma coi:ita u? ꝓbare tex. iſte
Ded ego itelligo qn rollẽ uiciũ nullitatis n öpẽ
det a cõſenſu ꝑtiũ ſicut hic potuit eſſe in iuꝛe pa
tꝛonatꝰ. Sed ubi uiciũ nullitatis ↄceꝛnit meꝝ fa
uorẽ ꝑtiũ dico ꝙ ꝑtes ſcient᷑ approbado.ienet
ad obſeruationem ſaltem ex ui pacti.⁊ ſi non ex
ni ſnie ſeu laudi:tex eſt nõbił iũcta glo.⁊ dictis
doc.in.l.ij. C. cõia utriuſqʒ iudi.ſic intellige gl.
2 doc.i.c ſignificaſti ð fo.ↄpe.⁊ hec nõ Opp.
3 Faʒ. Mã ur ꝙ inter laicos ñ poterat eſſe ↄtẽ
tio ſuꝑ eccleſia cũ nõ poſſint illa licite poflidere
ut in c.cãm. S. de preſcrip. i.c.eccła de ↄſti.⁊ ĩ
.c.meſſana de elec: So.dic ꝙ h̊ erat ↄietio ſuꝑ
eccłia.i.ſuper inre patronatus ipſiꝰecclie.loquit᷑
eĩ de facto.c.exaĩata.õ. ð indi. 65 ex 5 7 ex
tex.laicos poſſe ↄprominẽ qõeʒ iuꝛiſpatronatꝰ
B.n.fuit ↄpromiſſũ in uicednim ſabineſẽ. Et f̃
uicedñs ſabinenſis uicarius epᷣi ſabinenf. Maʒ
epᷣs ſabinenf eſt cardinal ſic et Hoſtiẽ.æ mulii
alij qui cũ hñr aſſiſteꝛe pape tenet ĩ eoꝝ epᷣatibꝰ
nicarium in ſpũalibꝰ? ipralibꝰ et nulgarit᷑ dꝛ ui
cedns. In gl. fi. ibi. argu. S.j. c. pxi. gl ñ ſoluit
vriũ v eollgite c vui gl. pel ꝙ illud. c. itell
qñ cõſirmatio fuit facta ex cena ſcia. tc. n. dico
ꝙ dictio ſic ñ ſtat ↄdiciioalit᷑:iʒ cãlit᷑ ſ.ꝓ.qr ꝛd
dit. n. ꝛ25 e ↄfirmatõis ut puta:ſi enarrato teno
ꝛe ↄfirmati ſubiũgit ↄfirmamꝰpᷣdictã ↄpoſitõeʒ
ſicur ꝓuide fca fuit dʒ exponi ſiẽ ꝓ qꝛ. Nam ex
quo pᷣnceps eſt plene iformatꝰde facto nñ dʒ in
telligi ꝙ uelit cõditiõalit̃ loqᷣ cuʒ heat oĩa iura
in ſcrinio pectoris ſui:ut in.c.i.de cõſti.li.vj.ſʒ
qñ ſimplꝛ ↄfirmar alꝛ nõ iſtrnctde iure ↄfirma
to vᷣba illa debẽt ꝓpne iĩtelligi. .ditioaliteꝛ: qꝛ

e oflr. uti. ul inuti.

papa pᷣſumit᷑ ignorare ea que ĩ facto 2ſiſtunt: ut
in. d. c.i.de ↄſti. Jungẽdo ergo nõta in. c. ſe.ꝑ
abbatẽ ? Jo. an. Cõclude ꝙ aut papa oↄfirmat
ſimplłr nilła clła appoſita. net tenoꝛe iuꝛis ofirma
ti expꝛeſſo:æ vꝛ ↄfirmaꝛe ex cena ſcia. Nã vᷣbũ
ↄfirmo alio nõ expᷣſſo ex ſui nã iportat ut rẽ fa
ciat firmaʒ: ad h̊. c. iter dilectos ðᷣ fi.iſtru. Hoc
limitarẽ ueꝝ qñ ↄfirmatio nõ ẽ õ ius. Mã ĩ du
bio ñ dʒ refeꝛi:ut ↄcedat ius alio nõ expᷣſſo
ar. eoꝝ qꝗᷓ notant᷑ i. c. nõnulli jᷣ reſcrip.⁊ i.c.uni
to ð exceſ. pla.li.vi.¶ Si vo fit cõfirmatio ap
poſita illa cłka ↄſueta ficut ſine prauitate zc. ali
nõ expᷣſſo tenore cõfirmati.illa ↄfirmatio dr̃ in
forma cõi:qꝛ illa vᷣa ſtãt ↄditionalit᷑ m ppriũ
ſignificatũ: ⁊ ð h̊ eſt caſus h. Si vo exprimit᷑ te
nor rei ↄfirmate:ulł papa diceꝛet ꝙ ex certa ſcia
oↄfirmat:tũc dẽ facta ↄfirmatio ex certa ſcia ⁊ vᷣ
ba illiꝰ cle nõ ſtãt ↄditionalit᷑ ſʒ cãlit᷑ ꝑ rõnez pᷣ
dictã: ? de hoc eſt caſus bic: z ratio diueꝛſitatis
colligituꝛ ex predictis.
2 Iji& In pfirmatiõe
Enerabilis. olrmarie
tio ſicut ponit᷑ cãtiue: nec nocet li uer
bum ↄfirmatõis precedit tenoxẽ Afirmati. h. d.
cõis diuiſio ſᷣa ibi mãdamꝰ¶ Hõ. p ꝙ ubi ex
primit᷑ tenor rei ↄfirmate alio nõ expᷣſſo vꝛ pᷣn
ceps ↄfirmare ex certa ſcia ẽt ſi ĩ ſ̃is oↄfiꝛmatio
nis ſit appoſita illa cła ſicut ſine prauitate ⁊c.2
nõ. ꝙ ubi iter ꝑtes ↄponẽtes eypſſe fuit actũ ut
ñ ualear n itercedẽte ↄſirmariõe pricipis dʒ itel
ligi ð ↄfirmarõe obtineda ex certa ſcia non aũt
de cõfirmatõe obtinenda ĩ forma cõi:2z hec po
tuit eẽ rõ duhitãdi H̊. Maʒ forte dicebãt iſti hbo
mies cypri ꝙ nõ erat adipleta ↄditio P illã oↄfir
matõeʒ factã cũ illa cła. qᷓſi illa cła facẽt ofirma
tionẽ ↄditionalẽ:ſʒ hoc nõ habuit obſtaꝛe:quia
tenor cõpoſitiõis erat inſerrus in confiꝛmatiõe.
2 dic ut plenę dixi in. c. precedenti ubi declarat᷑
mã huiꝰ.c. ¶ Mõ uinmo ibi ꝙ clauſula ↄſueta
⁊cα i la cła ſicut ſine prauitate ð ſtilo curie po
nitur in ommbꝰↄfirmanonibꝰ:ſiue ex certa ſciẽ
tia ſiue in forma cõi factis:ſed ubi confirmatio
fit ex certa ſcia:tũc dicnio ſicut ſtat cãliter ꝓ qꝛ.
In forma cõi ſiat conditionaliter NRatione di
uerſitatis dixi in. c. pcedenti. S gl. i. in fi. ?
intelligit Inno. ꝙ compoſitio bic interuenit ſu
per tpᷣe ⁊ loco ⁊ perſonis quibus decime eſſent
ſoluende.non antem ſuper quantitate decime
diminuenda:æ dicit Joan. an. ſupeꝛ quantitate
diminuenda potuit interuenire compoſitio.
Ideo expectabatur confirmatio pape. unde ſi
tenemus intellectum/ Innocen. ſatis procedit
dictum Goffre. hic qui dicit ꝙ ſi legatus nolu
iſſet confirmare ſatis conualidaſſer illam com
poſitionem: ſed ſi tenemus precedentem intel
lecrum:tunc legatus non potuiſſer:ſed neceſſa
ria erat anctoritas pPape:iuxta nota. in. c.a no
bis ð deci. ¶ NHõ.bñ hoc dictũ ꝙ nullus citꝛa
bapam poteſt nalide componere ſen cõpoſitie
nem cõfirmar᷑ ſuꝑ quãtitate decie diminuenda.

CMiizaA AXſr r 7

2 . .π£ 2/ 2 *
242¾ ſma 1440 , ſo iaA 5.

—.—

In glo. ij. ibi ſed nũquid neceſſaꝛiũ ꝛc᷑. Nõ
glo. uſqʒ ad finẽ ex qua limitat᷑ ant᷑.ſi quis ĩ ali
quo dotumento. C.de edẽ.?.c.i.de fide inſuu.
Et intelligunt doc.ꝙ facit ſidem quo ad iſena
ibi ẽt ſi eſſent õ ins cõe:qꝛ papa u diſpenſaſſe
ſic cõfirmãdo ex certa ſcia. Intelligũt iñ qn ⸗
firmatio fuit facta ꝑtibus inſtantibus nel de cõ
ſenſu ipſaxꝝ. als eni no faceret fide de tenore cõ
poſuõis. Ego limitarẽ ſʒ ea que legũtur ⁊ nõn
tur in cle. lr̃as de ꝓba. In glo. pel.in fi. declans

iſtam glo. ꝓnt dixi in. c.precedeni.
Collatio eccleſie

Ba nobis. alteri facta per
legatũ ⁊ per papam ↄfirmata ius dio
ceſani non ledit:cõis diuiſio fᷣa ibi.cuʒ agitur.
5 p legatũ ẽt de lateꝛe nõ poſſe ↄcecẽ ec

DBel-gnse A⸗la Rö. gn un ſen cſeſie uel clerico aliquã eccleſiã ĩ piudiciũ inꝛius
que debẽtur dioceſano loci. Ex quo inſeꝛo lega
tum er cardinalem nõ poſſe eximeꝛe aliquã eccle
ſiam a iuriſditione ſui ordinarij. Ham ſoliꝰ pᷣn
. cidpis eſt alterius iura rollẽ æ minuẽ: ut nõ. in. c.

cõſtitutis. j. de reli. do. ? peꝛ ſpe.ĩ ti. ð egatis. S
nüc oſtẽdendũ. V IvVij. æ uide glo.nõ. in. c. ſi. de
bere.li. Vi que dicit legatũ nõ poſſe cõminẽ cãy
cognoſcendã ſimplr æ de plano ſine ſtrepiiu et
figuꝛa iudicij.qꝛ nõ pol ius niolare maxime in
alioꝝ pꝛeiudiciũ. Mõ bn illam glo. nõ ſoluʒ
in cãu quo loquituꝛ: ſed ut ex ea ſumas regulaʒ
circa oĩa que tendũt ad uiolationẽ iuris cõis ⁊
* i preiudicium alioruʒ: ut hec ſint legato et de la
tere interdicta. Mõ ibi diocef ẽt ꝙ patriarcha
dz babẽ ſuam dioceſim ⁊ dioceſanus appellatu⸗
ſicut quilibet eps rõe ſue dioce,. Mam dioceſis
idẽ eſt ꝙ ꝑtitio curie:ſed dr̃ poſimodũ bꝛe pro
ovincias ſub ſe quãtũ ad iuriſditioem patarehba
tus. Mã eſt. ö. archiepos in ꝓnicijs ſibi ðᷣcretis
3 quo in. c. antiqua j. de puif. Et quẽadmoduʒ
ſe hʒ aꝛthiepᷣs ad epos ſuflꝛaganeos ſuos:ita ſe
patriarcha ad archiepiſcopos ſubiectos:uið.c.
i. xcix. di. ¶ Mo tertio ex fine ſe ꝙ ſubditi.de
S h ſ jIue den' ſarcf (urp ipend Ienα bét ſuo ſuꝑioai reuerẽtiã ⁊æ obedientiã:ac itegre
de inſticijs ſuis ſibi rñdeꝛe:ulira ergo renerẽnã
2 obedientiam hbnit ſuperiores quedam iura in
ſubditos:ut ſũt ea que enumerantur i.c.ↄq̃ren
re. 5. de offi. ordi. Sed circa intellectũ.c. qᷓro.ſ.
de.q.quotidiana nquid legatus pape maxie
de latere poſſit unire eccleſias aliqᷓs ſue legatio
nis auẽte ſeu nnã alteri ↄcedere nel ſubijcere ſiẽ
epᷣus:ut in.c.ſicut unire..de exceſſ.prela. Que
ſtio iſta eſt ſatis dubia zæ commonit ſpiritus feꝛe
oĩuʒ doc. Hoſti. bic ſentit ꝙ non:ad hoc adqu
tit iſtũ tex. Inno.poſuit duas opiones. Dria
ꝙ hoc non poſſit in pᷣiudiciũ dioceſani.unio tmñ
nalebit ĩ pᷣiudicinʒ eccleſie unite.poteꝛit.n.eccłia
cui facra eſt unio ſeu cõceſſio exigẽ ꝛõem de tem
poꝛalibus eccleſie unite. Jllã qñqʒ niſitaꝛe non
pꝛeiudicando iuri dioceſani.⁊ ex cã iuriſdinionẽ
exercere:ſed nihilominus dioceſanus utetur iur
luo:⁊ ſic loquitur iſte textus. ¶ Monit fam
opinionem que ſibi plus plʒ: ut nullo mõ poſſit

varvſi ſaA⸗

21

9

¶ D· fir. nti. ul inutt.

legatus hoc cõcedẽ ſeu unire.
iſta cõceſſio:de qua in lir̃a vb
tabat plenam exceptiõem: qꝛ
in ſpũalibꝰ tpalibus: æ ſpe
H. nunc oſtendendũ v. v. tʒ
legatũ poſſe unire duas eccle
cium nõ inferatuꝛ iuribus
bat hic iſte legatus:⁊= quaſi
Inno. ſz Jo. an. ibi in add
dubio forte dicens legatũ p
ſpectantem ad collatiõem e
cleſie chatedraſi bqc opi. ſecuni ſunt omi de rora
deciß. xi. alias. cxxiij. ¶Ag iſſuʒ tex. ꝛñde
bic unio ſeu collato fuit facta eopt 7 4 ene
Snũ piudiciũ irrogabatur dioceſano loe . n
ubi anio fieret eccleſie ſubiecte Pro te rnd
SS c opi.
ſacit vonum diciũ ⁊ nõ. ſpe.in. d. . nunc cnden
dũ.v. pmiſſo ? ſeq. ubi dicit legatũ in leganone
ſua currẽ tũ quoliber oꝛdinario ſue legaudis
ſuue ille ſit archieps ſiue epus ſine obbas ſRiue
quicũqʒ alld:ꝛita ꝓ quid iſti pt in iuꝛiſditõibus
tã de iure cõi q; ex ↄſuetudine potenit legatus.
cotra opi. Fre. de ſenix ↄſilio. clxxx. ubi u con
cludeꝛe ꝙ nulla uel modica eſt poteſtas legari
in alceratiõe ſtatus eccleſiarũ no em fm eu põt
eccleſiam uniꝛe alteri ĩi pervetuũ pꝛeiudicium iu
ris ordinarij ut bic ¶ Si. n. ualeꝛer unio priuare
aur ordinarius in ppetũ iure confeꝛendi illam
Eccleſiã:nec ẽt põt ſᷣm eñ eccleſiã ſecularẽ ſoceꝛe
geligioſã m teꝛminos. c. ad audientiam ecle:
edi.nec põt preſtare auctoꝛitatem plebanis ſeu
pꝛelatis eccleſiaꝛũ colſegiataꝝ inuitis canonicis
illarũ eccleſiaruʒ illas eccleſias pmutandi: aꝛ. in
.c. pe. ð offi. delega. li. Vj. Mec ob. ſʒ eũ y eps
hoc põt. nõ eniʒ ſequit᷑ ergo legat ¶ Moam cpus
alienat rem ecclie: mñ cũ ↄſenſu capli qð no pot
facere legatus m eü:ar. xij. q ij ſine exceptiõe:
nec poreſt ep̃s alienationẽ facere cũ aucte lega
ti ſine conſenſu capłi ſui peꝛ.c. paſtoralis de bis
que fiunt a pla. æ nõ bec. Et adde dicuʒ ſe.in
d. SF. nunc oſtendedũ in. v. pe.? Baꝛin. l. ꝓbi
bere in. v. plane ff. ꝙ mi aut clam: ubi dicunt łe
gatũ n poſſe alienare rẽ ſpectanteʒ ad romanũ
ponnticẽ. Idem uẽ de tpalibeccleſiaruʒ: p bat
ultia opi. facit aliud pulchiuʒ dicmũ ſpe de offl
le. F. nũc tractemꝰ. v. pe. ubi diẽ legatũ no polſe
ſupprimere aliquã digmitateʒ in eccleſia: qꝛ b eſt
ſoliꝰpape: ut in. c. cum acceſſifſet ? qð ibi n de
cõſti. nec ẽt fructus dignitatis epo ad tep/ con
cedẽ:iux ea q̃ bnmꝛ in.c.ſi ꝓpteꝛ ina debiig de
ꝛcſcrip. l. vj. Nrim opi. q, egatus hoſſi ſine
preiudicio ordinarij ſequiĩ do. car. Et dicit ſe
nidiſſe oſiliũ collegij papief ills cocluchſſe bo.
An. ſumpłꝛ hic tranſit recitando ? uliimo rui
cum fa opi ¶ Inno. ? aliud uẽ ſentuie in. c lie
unire. Queſtio ut dixi ſatis dubis eſ icerem
ſic ꝙ aut eſt legat?nõ de latere:: nõ poſſun ſee
.n.nõ poſſit cõferre bñficia:vt in. c.l. de e ic 4
ga. li. Vj.ita nec unire cũ maius hrendeß
ratur epo ex unione ꝙ ex nica collatoe. O vo

Mum ſi uaſuiſſer
a Sceſſionis ipoꝛ
cotulit iſte legatus
in ti. de leg. in. d.
ſub dubio inñ forte
ſias dümõ pꝛeindi
diocef put intende
ſentit primam opi.
itiõe hoc tenet line
voſſe uniꝛe eccleſiam
bi et meſe epi ſeu ec

4
ioynd e cpoſſt
gaoͦe i eo
atan rna hen
ar iini aaath⸗ iiſegion
ngnonoi n Hiuiß lnnri⸗
zunßen, hinh n int
idelb nrorgit 4 are iuf
od engo i rein
ich⸗ ſnebini uſio⸗
eda

unio fl imex fanoꝛ⸗ erceleſar 1
nuxq ij mo ice e ggſod⸗
molger Bilelt oroiofli luuli
niic ie off le i don
ceſiunbr utliatb' clſan
ide ſti ſegnno dd rngi ies
G Wrra RN
de dor Priitate. Cr picn in
er bis tapins boni doctrini ci
egator de qua iura proniden
(Ingl.i.i fi uultg gleiſia
ĩofinnatoe ucta in orma cͦlit
doc¶Kötna H facit heonica n
nata.5.e. Ma ivt exrprinii eno⸗
illa ofiunatio di ex teua ſcig pa
ofinmauit collatöem facti 26.e
cii ſorma coi. INRe papa i fn
allegaideiſ⸗ ſunpl die pcolt
löem ñ debet minui iura diocel
a Ofirmatio lait h ex teng ſei⸗
batad pludicandi iunbediocen
hs colatiöes vefpeern ioſarĩ⸗
liiplemet papa uniut n itedi
aeeteef Unitent i,c.iſ.
cofumatoez hibit engo nali
ſen eſſo itßalbie nnn
ioceſanori. erepliioptinij d
libi ino emmanet ius ſaſvi 7
tlini opi 5. erit

gtä ur vah
Digni ſne fn n
en Une in piudicio iurii
Acinet honoré lurlüe

th Nendrzun ſn

Neln gio nih
. Aocdhnhui
crg MINoduc, ott⸗

umitr hnultii un ffiſt

ucinmuin Mi eucung
SNuN Oruten nn
m Nimsn nitr dtint

tntiini i /rittitnintun
Aruertnr umnmn Minut
usari dlegn nis onis
piddn tada Nnl
xNicwedade
Köchetopee
vuma gi ha tii
pnoftirn tiiu indl

n ctij mmniminin
ilri l ſimneNimen
nir tin bi
4 cmti ib H

S
e len di
t d lig
rſ i ihvnn li
* otN cſſe
innſſ

6
täfligidn en
iſt zdimnll, 6

eſt legat? cardinalis 2 tunc eceleſias collegiatas
unire uł ſubijcẽ nõ poteꝛit ꝑ.d.c.peł᷑.de oſſi.le.

li. Vi.ubi gnãlr̃ ĩteꝛdicit᷑ ſibi poteſtas ↄferẽdi n

alꝛ diſponẽdi ðᷣ hꝰmõi eccleſiis.Aut ſt eccłe nõ
collegiate ⁊ tẽ pᷣma fꝛõte uẽ ꝙ ñ poſſit qꝛ legatꝰ
cardinalis habet collatõem beneficioꝝ nõ iure
legationis:qꝛ legatio ad ̊ ſe nõ extendit:ſed in

q;dam progatiam ex ſpẽali puilegio ut diẽ texi.

i. d.c.i.̊ ergo ptãs tãq; exordinaria ⁊ ſuꝑidic
ta dʒ reſtringi ur arguit gl. ſingularis in cle.ij.
de offi. ordi.lſʒ ergo poſſit ↄferre iur̃ ſpẽali non
iñ dʒ poſſe uniꝛe pꝛopt᷑ piudiciũ ꝙ circa ius cõ
ferẽdi irxogat᷑ ĩ ꝑpetuũ dioceſão. Sed pro alia
opi.facit iſte tex.iĩ ar.nã papa h̊ ñ dannat colla
tiõem factã eccleſijs:ſed dicit ꝙ pꝛopt᷑ hãc colla
tõem nõ dʒ diminui uł ledi ius diocef. ur̃ ergo
gl. loqui iuxta termios.c.ii.].de re.do. Nã ibi
pʒ ꝙ ſi papa eccleſiã nniꝰdioceß unit eccleſie al
teꝛiꝰ diocef.nõ tamẽ propt᷑ ̊ pᷣiudicat᷑ iuribus

diocef. eccleſie unite:ita poſſimꝰdicẽ h̊ licʒ enim

collatio ił unio fiat eecleſie exẽpte non dʒ ꝑ h
minui iuſ pmi dioceſãi reſpectu reuerentie ꝛc̃.ñ
naluit eꝛgo iſta collano quo ad pᷣiudiciũ iurium
dgioceſ. ani ¶ Nẽ fac̃ qꝛ collatio ẽ quedã donatio
ſeu liberalitas ſaltẽ ĩ cui donãdo ut i. c. ?latũ et
ꝙ ibi nõ.j.de pᷣbẽ.⁊ ĩ.c.fi.de offi.uica.i.vVi.ſed
unio fit ĩ meꝝ fauoꝛẽ eccleſiaꝝ ⁊ aliqñ ẽ neceſſa
ria.x.q.iij.unio ĩ cle.ne ĩ agro de ſta.regu.cum
ergo legatꝰ habeat ordiariã iuriſditiõem iĩ loco
ut i. c. ij. de offi.le.li.vVi.uẽ ꝙ poſſit prouideẽ ne
