dica ⁊c.põt etiam referri.v.nulla ad v. male fa
me:⁊. v.modica ad.v. leuis opinionis:⁊ tune
pꝛobaret ꝙ infamia facti ex toto repellit etiam
in cinili:de quo dicam ꝓlene in.c.teſtimonium
pꝛealle. Leuis opinionis dicuntur dupliciter uł
ſecundũ abbateʒ hic.qꝛ quotidie mentiuntuꝛ:lʒ
nulluʒ ledant.ucl dic qꝛ facile omnibus omniꝗ
credunt: ut nõ.gl.in.d.c.omnibus.⁊ tene bene
mti ꝙ talis dicatur leuis opionis. Quito ſi nõ
ꝓTbant clare id ad qð ſunt inducti ſeu ad qð ſe
aſtrinxir ꝓducẽs.Sexto ſi ſunt coꝛrupti. Sep
rimo ſi ſunt falſi:uide ad hoc tex.in.c.teſnſioniũ
de teſti. ¶ Mõ. vij. ibi ſe aſtꝛinxit ſm ueꝝ intel
lectum:q; ꝓponẽs duo quoꝝ unum uenit qua
lificatiue ad reliquum ita ꝙ eſt unum dictũ q̃li
ficatuʒ ur̃ ſe in dub io aſiringere ad utrũqʒ pro
bandum:nec ſufficit pꝛobare alterum:licʒ illud
peꝛ ſe alias ſufficiat:quod tʒ Mar. in.l.dinus
.cff. de re iudi.z. .latius dicã:licet ſecus ſit ĩ mã
dato ꝗlificato. qꝛ diſtribuitur ĩ dno mandata in
⁊c.cum dilecti de do.⁊æ contn.æ.l.celſus.ff. de ar
bi. ⁊ in. c.fi.de reſti.ſpo.q;ꝗ; poſſet dici ꝙ ibi
tenetur mandatarius ad utrũqʒ ſi utꝛũqʒ põt ex
plicari:ut.d.c.fi.⁊ ſic nulla uidetur diffeꝛentia:
ſed pars preſumitur poſſe ex quo ſe aſtrinxit.
7 iputerur ſibi ſi non potuit:⁊= iõ dicit Jo.an.
bonũ conſilium eſſe in fine articnloꝝ ſeu caplo
ꝛũ ꝙ proteſteĩ ꝑs ꝙ nõ aſtꝛingit ſe ad pꝛobanðᷣ
niſi id qð neceſſario ſibi incũbit:⁊ ſic faciũt bõi
pratici:qð nõ. õ octauo ex. v. ex pmiſſiſ qᷓ
tuoꝛ:quoꝝ quodlibet diſtributiue ſufficit:⁊ for
tius ſi concurrunt omnia ſimul ad faciendã alt᷑
urram ꝑteʒ obtinere in interdicto uti poſſidetis
probata poſſeſſione per ntrãqʒ parteʒ.pꝰplura
litas teſtium: ut quia altera pars plures teſtes
pꝛoduxit:facit.j.de teſti.in noſtra.2.dictoꝛum
qualitas:ut qꝛiſſunt aptioꝛa ⁊ neꝛiſimilioꝛa nego
cio:facit.c.preteꝛca.j.de teſti.?.c.auditis de pᷣ
ſcrip.ubi per Inno. q inter cetera notanter di
cit: ꝙ data paritate teſlium dicentium contrari
um plus creditur illis quoꝛum dicta cõſonãt in
ri cõi:facit.l.iij.ff.de teſti.⁊ uide glo.fi.in.c.i.ð
preſcrip.li.vj.⁊ quando ſunt aptiora uel ueriſi
miliora negocio arbitꝛabitur iudex ex uarijs
conieciuris: arg. illius.l.iij. . c. preteꝛea pꝛealb.
6 Tertio poſſeſſionis prioꝛitas:⁊ hoc bñ nõ.
quapꝛopteꝛ dicunt hic doctoꝛes ⁊ pᷣncipal: In
no.ꝙ ſola probatio anterioꝛis poſſeſſionis
ſuff ciebat huic eccleſie ad obtinendum in boc
interdicto nti poſſidetis:facit quod nõ. Har.ĩ
.l.celſus.ff. de uſuca.æ per Inno.in. c.ſepe de
Feſti.ſpo.ubi reperies bona dicta ad boc.beæ

¶ De pꝛobationibꝰ

oĩa vr̃ ſequi Mar. in.l.ſi duo.ff. uti poſ.⁊ ad hᷣ
allegat iſtũ tex. æ põt eſſe rõ q aꝑte colligitur ex
hac lr̃a.nõ. etiã Jo.an.hic ĩ v. temeꝛitate: Vj ex
quo enĩ ↄſtat aliquẽ rẽ aliquaʒ poſſidẽ intꝛans
poſſcſſionẽ illiꝰ dẽ aut uiolẽtiã oↄmittẽ aut iniu
ſie poſſidẽ: niſi pꝛobʒ ꝙ iuſte:pꝛo hoc.l. cũ qre
bat᷑. C. vn ui.æ qð nõ. Inno.h̊ ?Z Har.i locis
pal. qð nõ.ſing.ĩ pratica.⁊ I dicat h Jo. an. H
iteligendũ ðᷣ rebꝰ coꝛporalibꝰ qᷓ nõ pnñt eodem
mõ a pluribꝰ poſſideri:ſecus ĩ icoꝛporalibꝰ ᷣm
eũ:adducit nõ.i.c.i.ð iu.pa. Ego puto idẽ eſſe
in incoꝛporalibꝰq;tũ ad effectũ:ut h apertiſſime
bat (cemario pbatio melioꝛis titli: ex quo
nõ.ꝙ hʒ ĩ iteꝛdicto uti poſſidetis nõ ſit neceſſe ꝓ
bare titulũ: ut ĩſti.de ĩterdic.F. retinẽde:ẽ tñ mł
tuʒ utił titulus:qꝛ data ꝑitate pꝛoboõnũ obtinet
is ꝗͥ meliorẽ titulũ pꝛobat: qꝛ teſtes ſui pferunt
ſupꝑ poſſeſſiõe tanq; ðponẽtes ueriſiliora: ex q
bʒ titulũ Ocurrẽtẽ cũ dictis eoꝝ:ut hic nõ. pro
bat̃. . ir tene menti: ꝙ copla appoſita
tpi a q pꝛobaĩ poſſeſſio denõt otinuatioeʒ poſ
ſeſſionis ab illo tpᷣe uſqʒ ad ſpᷣs pfinitũ.ſecus ſi
ubi copła n appoõit᷑: qꝛ tũc pot vificari poſſeſſio
ĩ nno momẽto Declaro tex. hic ſʒ doc. ⁊ bñ
iõ in ꝓbõne ecclie apponit copulã:⁊ ꝙ poſſede
rat a.xl. ẽnis ⁊ citꝛa:⁊ ĩ ꝓbõne cõis nullã copu
lã appõit:ſʒ d ꝙ poſſederat a.l.an:citra: qꝛ ex
pte ecchie fuit ꝓbata ↄtinuatio poſſeſſiõis qð ĩ
poꝛtat illa copla ⁊:ſjͥ nõ ſic fuit pꝛobatũ ex ꝑte
cõis:⁊ iõ clara ⁊ bona pratica ẽ: ut ĩ articul po
nar illa dictio æ: ad denõndũ ↄtinuationẽ:⁊ me
lior ⁊ clarior pratica erit ut articuleĩ ꝙ peꝛ. xl.
an. ? ꝑ totũ ill ips poſſedit.qũo aũt ꝓbat cõti
nuatio dixi ĩ. c. c ad ſedẽ reſti.ſpo.xꝑ Mar. i
.I. celſus. ff. de uſucap. ¶ Mõ. x. illud gñale ad
qð quotidie allegat᷑ hᷣ lr̃a:ꝙ duo iĩſolidũ candeʒ
rẽ ſił ꝛc ¶ Ho.xi. ex v.ex pᷣnillijs ꝙ ꝓbõ q eli
cix ex puilegijs ſeu iſtꝛis idubitatis dẽ euidetiſſi
ma.ſacit ad ſtatuta exigentia ceꝛto caſu pꝛobõeʒ
enidẽtiſſumã ſeu euidẽtiſſima documẽta:ſicut in
ſili loquit rex.i.c.pia ð excep.i.vj.facit qdð nõ.
Inn. i. c. ex inſinuatõe ĩ fi.ð ap.⁊ uide tex.nõ.i
.illud. ff. ð leg.i. ubi poteſt dici euidẽs qð elici
tur ex piecturis. Aora. ri, foꝛmã libellãdi =
pꝛonuntiandi in hoc inteꝛdicto uti poſſidetis.
querte tñ ꝙ potuiſſz petẽ inteꝛeſſe moleſta
riõis ð pterito. vñ dicit hic Jo. an. pꝰ Hoſti.
ꝙ iputet ſibi ecclia iqiũ nõ petijt ſibi cõe ↄdem
nari ſuꝑ ĩteꝛdicto ꝙti ſua ĩtererat pacifice non
poſſediſſe:q ↄdẽnatio facta ſuiſſet ſin cos ſi de
hoc fuiſſet actũ ⁊ ð iteꝛeſſe oↄſtaꝛet.ff. uti poſ.l.
ſi duo.F. fi. quod no. æ dic foꝛmaliꝰ ꝙ tria piit
deduci ĩ libello ⁊ ĩ ↄdẽnatõe:vʒ in deſiſtit a mo
leſtatõe ðᷣ pniti ⁊ nt nõ moleſtet ĩ fuiuꝝ:⁊ ui con

dẽnet᷑ ad ĩteꝛeſſe ꝓ moleſtatõe ð pteꝛito: ut colli

git ex. l.i.ff. uti poſ. æ ibi ꝑ Oar. ? pratica erit
ut narret ſe poſſidẽ æ qualr:æ aduerſariuʒ mole
ſtare ⁊ qualr: ⁊ itereſſe ex h illatũ ⁊ poſtea vclu
ueꝛe: ut. S. dixi: æ an dẽat apponẽ locũ ips ⁊ ſi.
ide bn nõ.i. d. l.i. .l.ſi duo maxie per Bar.

¶ Altio nõ. ſʒ Jo. an. dñʒ ꝓ hoib ſuis q;uis
libeis agẽ poſſe. nã ex foꝛma ſnie põt colligi qð
fuit petitum ut homines non moleſtarentur: ut

pʒ in fi.tex. non enim dʒ iudex ꝓnũciare ſuꝑ ũ

petito. imo fatuꝰ ẽ ille iudex.l.fi.C. ð fideicõ.li.
2. c. ̊ heli de ſino. aſſignat Jo. an. rõnẽ primi
dicti:qꝛ ĩ moleſtõne hoĩuʒ intelligit dns mole
ſtari:et inteſt di hr̃e ſubditos locupletes ĩ aut.
ut iudi.ſine quo.ſuffra. .cogitatio colł.i. ⁊ ceꝛ
te h̊ rõ enimis gnãł.nã fᷣm bãc rõʒ poſſet ager
de furto eis cõmiſſo.qð n ẽ ueꝝ iu nõ.ple peꝛ
Inn.i.c.dilecti de ap.⁊ ꝑ gl. i. c. aucte de pᷣui.
li.Vi.⁊ de mã dic płe ut in ilk iuribꝰnõ. ⁊ h pote
rat agi:qꝛ ꝑ moleſtatõʒ hoĩuʒ moleſtabat ecclłia
in poſfione ſua cũ cõe uolebari hoĩb poſſider
q; poſſidebat ecclia. ⁊ h pʒ ex eo. qꝛ h uenit in H
iterdẽo uti poſſitiſ ĩ quo ecclia tin ꝓbauit ð in
re ſuo:? h bñ nõ.qꝛ va n et peꝛ ea
multũ bñ ðᷣclarat᷑ iſte tex. ũc uenio ad gl.
2 pma colligit ex tex. iudicẽ ex oflicio poſſe ĩmi
num pᷣfigẽ ꝓductioni teſtiũ ⁊ põit multos alios

caſus ĩ qb iudex ſupplet ex officio ſuo. ¶E

nõ.ſing. pᷣmũ dictũ gl.iũcto tex.boc ple exami
nat Mar. in. lI. i. C. de dila.ubi tandẽ concludit

iudicẽ hoc poſſe ſi uivᷣrit expedire:puta quia ui

det ꝑtem negligentem in ꝓducendo teſtes:nec
curare in petenda dilatione: ꝓ hoc allegat. l. ꝓ
perandum. F. i.C. de iudi.dũ dicit nemo erit tã
audax ut poſſit iudice inuito litẽ ꝓtelar Ego
puto ſatis iudicem hoc poſſe: ut ſatis ꝓbat hic
iuncto.c.cum:cãm.j.de teſti.quod eſt ꝑs iſtius
ſed credo iudicem ad hoc non artari nec ex b*
poſſe ſindicari ſi mon fecit niſi ſit tal cã ĩ ꝗᷣ tene
atur ſupplere ex officio tunc enim põt et debet:
ad hoc allego tex. in. c. oblate de ap. v ſuperiõ:
z ideo ſi ſtatutum apponit penam iudici n imi
nanti cãm.j. terminum ſibi pᷣfixum:dico iudicẽ
non incidere in penã ſi non fuit requiſitus a ꝑ
tibus:qꝛ ñ tenetur impendere officiũ ſuum ad
utilitatem puatam: niſi requirarur a ptibꝰ: ut. le
.iiij. S. hoc auteʒ iudiciuʒ.ff.de dã.ifec.⁊ qð ibi
nõ. Har. qͥnimmo nec ualet citatio iudicis:niſi
fiat ad petitionẽ ꝑtis: ut nõ. Haꝛ.i.l.ad pẽpto
rium.ff. de iudi.dixi in.c.i.e.ti.facit quod nõ.
Inno. in.c.ad nr̃am.ij.de iuꝛeiur. uide gl.nõ.
in. c. ſi. de REp. quod nõ. in.l.ſcimus.C. de iu

di. ¶Sed circa hoc quero: quid ſi pars ꝓba

nit dilatione nõ data. uide Haꝛ. in.l. in cꝛie.ff.
de adul. ubi pꝑ illa.l. tenet ualeꝛe ꝓbatiõeʒ. Idẽ
tener in.l. fi.ff. ð feꝛijs. dicit enim ꝙ totum tp̃s
inſtantie cedit ꝓbationi fiende. niſi iudex aliter
ſtatuat dilationem. Oo.an.dicit ꝙ pꝛobare po
terit uſque ad concluſionem in cauſa non poſt

ſupra de pꝛocura. auditis et infra de fide iſtru.

cum dilecins Ego dico ꝙ quieſcente dilatione
iudicis quidam ſunr termini iuris excluſiui pꝛo
bationis nam renunciatio et publicatio ateſtati
onum impediuit teſtes producendos ſuper
eiuſdem articulis uel directe contrarijs non au

tem ſuꝑ caplis.nouis.j.de teſti.cum cãʒ ⁊.c.cũ

thaid usra

INiN

i e b

n

li, ee

niic uhn b zſi
clurdgen ghimnn
enigwenltinpbantin
nd alnng bllnapae
miiſem. nn ag.
t ndigofſtio doſetni
Nuctoni Cnüt önnniwsgios
nia ihag oficſ
ni dciͦ gtünn er hoeſkeauni
11Cceda wimcicont
vſeſmani uie pru ur
umn i, auunnh Alin
Mduuanp toalige ,
Ccr vdi idat owennni
acrimid liue Prtei E
nboe voſentſns Phii hic
nſ enſt godc Pins
adbocton armnineten
on ſecr ſiſtul djianen⸗
ſeo meain atache⸗
nc hur deth inend:
ori Dchmnintiäiß in
rtunſtißiunrdllh iik
ſtwnfn telnſinssn

ueniſſent et.c.fraternitatis cum multis ſi.iſti tñ
duo rermini n excludũt pꝛobationem fiendam
inſtra:ſʒ illa ꝓbõ ĩſir̃alis excludit᷑ ſoluʒ ꝑ con
clłonẽ ĩ cã:ut ĩi.c.cũ dilectꝰ pᷣal illa.n.excludit ꝓ
boes et ẽt allegationes ↄſiſtẽtes tã ĩ iuꝛe quaʒ i
facto ut ibi nõ.et ĩ.c.paſtorał de cã poſ.⁊ ꝓpe.
Inn. ad pᷣdicta nide bonũ ſile li.ↄteſ.ẽ minꝰ
excluſiuus oĩuʒ dilatoriaꝝ:ut i.c.int᷑ mõaſteriũ
de re.iudi.C. de excep.l.fi.tam iudex cã abbre
uiãde litis põt pᷣfigẽ fminũ ad oms dilatões ꝓ
ponẽdas.ut ĩ.c.paſtoral.j.ð excep.ita ĩ ꝓpoĩto
gſcripti ſt ĩmini excluſiui ꝓbõnũ:põt tam iuðx
cauſa abbreuiande litis pᷣfigẽ ᷣminũ cẽtũ ꝓ teſti
bᷣſeu ꝓbõnibꝰ ꝓducẽdis:ſic ẽt uidemꝰ in cã ap
pellationis. dat᷑ eĩ a iure ãnuſ et ex cã biennium
ad ꝓſequẽdã ⁊ finiẽdã.ap.de ap.ex rõe et cle.ſi
cut de ap.ſʒ iudex põt pᷣfigere minũ ad ꝓſeq̃n
dã appellatõʒ ſtatucẽdo breuiꝰ tpᷣs: de ꝗꝑ.cũ ſi
rõana ⁊.c.ꝑſonas cũ ſi æ.d.c.oblate.(¶ Vlt᷑iuſ
ꝗrit᷑ nũqd in iſto teꝛmio dato ad teſtes ꝓbatoꝛi
os uel repꝛobatõios ſufficiat teſteſ fuiſſe iuꝛatoſ
lIʒ non ſint examinati i tmio ſʒ pꝰ.uide terminuſ
põt multifarie pᷣfigi q;doqʒ eĩʒ pfigit ad teſtes
q;doq; ad ꝓducẽdũ ⁊ faciendũ eas exaĩiari qꝙᷓ
doq; ad ꝓbãdum ⁊ ꝓbatũ habẽdũ ꝑ oẽ genus
ꝓbõis p caſu ſatiſ ẽ ꝓduxiſſe teſtes et feciſſe eoſ
iurare qꝛ ĩ effectu tũc dẽ teſtes ꝓduci et recipi:
ad h.l.ſi quando.C. de teſti.⁊.c.ij.e.ti.ð qꝰ ui
de ꝑ Spe.iĩ ti. ð. teſti. F. qtꝛ v.is quoqʒ ubi ð h
= ið ibi Jo.an.ĩ addi.ꝛꝰ cãu tʒ Spe.ibi ꝙ non
ſufficit ꝓduxiſſe niſi ẽt exaĩati fuiſſent ꝙ ur̃ ſeq̃
Jo. an. ar. bic refert Ja. bu. ſenſiſſe ꝙ ẽt h cãu
lufficiat teſtes iuraſſe:cũ non ſit ĩ ꝑte exaĩatio ſʒ
in iudice. ſatis ergo ẽ ꝙ ꝑs fecit ꝙ ĩ eo erat.de
H uide ꝑ arh.in.c.pie de excep.li.vi.do.de ꝛ0
ta ponunt t᷑tiã opi.q põt eẽ ↄcoꝛdantia duaꝛuʒ
pcedẽtiũ:qnt.n.ſufficẽ ꝙ teſtes iuꝛaueꝛĩt ĩ ĩmio
⁊2 ꝙ ꝑs adhibueꝛit aliquã diligẽtiã ut.j.t᷑minuʒ
exaĩarent᷑:et hoc qꝛ exaĩatio ẽ qͥd facti q põr cõ
mitti notario et ſic ẽ in iudice ⁊ ñ ĩ ꝑte.Credo

idubitant hãc eẽ dr̃iaʒ ĩter pᷣmũ caſũ ⁊ ſʒ ut pꝰ

cãu qñ ſimplꝛ fuit datꝰterminꝰ ad teſtes ꝓducẽ
doſ ſufficiat ꝓductõ facta corã iudice cẽt ſi fiat ĩ
ultia die tmini:qꝛ ſatiſfactũ ẽ tmio ad h̊ qð nõ.
i ſpe.i ti. de dila..i.v.qͥd ſi.j.⁊.v.ſe.⁊ ſic nõ
exigit᷑ petitio ut exaiet. 2 cãu oʒ ꝙ reſtes ꝓdu
cant᷑ ita an lapſũ termini: ut viſilꝛ poſſint exaĩa
ri.j.terminuʒ:⁊ qꝙ det᷑ aliqᷓ diligẽtia ꝑ ꝑtẽ ut ex
aminent᷑ als nil oparet᷑ illa ſtatuitio termini ad
exaĩanð ⁊cc. ᷣ ꝓbo apꝑtiſſimc ꝑ ſile: ꝓſeq appel
latõʒ ẽ ĩ ꝑte.finiꝛe uero n ſolũ depẽdet ab ea:ſʒ
a iudice:nihilomiꝰdat᷑ ꝑti annꝰ ad ꝓſeqnenduʒ
⁊ finendũ appllłoneʒ:ut in cle.ſiẽ de ap.⁊ intelli
git ut finiat ꝙtũ ĩ ea ẽ: ut ĩ.c.ex ĩſinuatiõe ð ap.
⁊ nõ.ple i.c.ex rõe.e.iti.itadico in ꝓpoſito ſi ð
tur min? ad ꝓducendũ ⁊ faciendũ eos exaĩari
dz ps utrũqʒ facẽ q;tũ ĩ ea ẽ ⁊æ adhibẽ diligẽtiã
cũ effectu ut fiat:? ꝓducẽdo ita an tminũ ut poſ
ſint ꝑ iudicẽ recipi æ exaĩari ĩ ᷑mio pte inſtante

? poſtulãte ſiẽ obfuat᷑ ĩ ca appłnois:facit.l.ij:

ff.ſi qs cau. æ qðᷣ nõ. Inn. i. c. ex traſmiſſa ð
ſcrip.⁊ ꝛões ſpe.iĩ pal.vV.qͥd ſi.j. ¶ .cãu pᷣnci
pali qn fuit datus minus ad ꝓbandum dicit
butri.in aut᷑.ſi dicat᷑.C. ð reſti.ꝙ ſufficit ꝙ iuꝛa
nerit.j.t᷑minũ:qꝛ dm teſtiſ tꝛahit᷑ ad diẽ iuꝛam
ti: ut.d.l.ſi qn.fingit᷑.n.tũc exaĩatꝰ ſeqt᷑ hic do.
an.? ita diẽ tenẽ aꝛchi.? Jo.an.pꝰeũ ĩ.d.c.pia.
Ego cꝛedeꝛẽ ꝙ ẽt h̊ cãu ꝛequirat᷑ diligentia ex
pte hntis ꝓbaꝛe:cũ.n.hẽat ĩminũ ad ꝓbanduʒ
cẽte ex ſola ꝓductõe teſtiũ ñ ꝓbat cũ effectu qꝛ
ſola ꝓductio nil ꝓbat:nã dixi.S.e.ſuꝑ Nica ꝓ
bõ ið ẽ ꝙ ꝓpallatio ſeu manifeſtatio:q non fit
ex ſola ꝓductione. Itẽ ſi ſufficẽt ſola ꝓductio
poſſet fieꝛi ultia die termini:⁊ ſic nil eſſ ꝓbatũ
in fmio.z mlta ipedinta poſſẽt accidẽ ꝓpt que
nõ poſſent poſtea exaĩari:⁊ ſic ꝑ ̊ͥ dat᷑ mã ꝓtel
landi iudicia:facit qð nõ ſpe.i.d..ſʒ qͥĩd ſi.J.⸗
maxie h̊ͥ ꝓcedit añ dat᷑ fminꝰ ad ꝓbandum aꝑ
tiſſimis documtiſ:ð q ſpe.in.d.v.⁊ in.c.pia
pal.⁊ ita repꝑi poſtmodũ aꝑte tenẽ baꝛ.ĩ.l.dan
ni. F. ſabini. ff. de dã.ĩfec.ubi uide. ¶ Muaꝛto
cau qñ fuit dat ᷑minꝰad ꝓbandũ ? ꝓbatuʒ ha
bendũ eõit᷑ tenet᷑ ut nõ ſufficiat ſola ꝓductõ:ſʒ
ẽt ꝛeqrit᷑ exaiatio in ᷑mino:qſi illa vba denõnt
de cõplemtũ ꝓbõis.⁊ ſic ꝙ ſint exaĩati:de qꝰ .
Jo. an.i.d.c.pia ⁊ butꝛi.in aut᷑.ſi dicat᷑.C. ð te
ſti.puto.tam ꝙ ẽt h̊ cãu ſufficiat ꝑtẽ adhibuiſſe
diligentiã: qꝛ actus exaĩatõis non pertinet ad ꝑ
tem ſed ad iudicẽ ꝓ h̊ qð.s. dixi quando expᷣſſe
dat᷑ teꝛminꝰ ad exaĩar̃ faciẽdũ. (Mui 2 ulti.
caſu quãdo dat᷑ ad ꝓbandũ et ꝓbatum hẽnduʒ
p dõe genus ꝓbõis:ſicut hodie in multis locis
praticatur. dicit do.an. ꝙ lapſus hꝰ termini ha
bet uim ↄclonis ĩ cã q ad ꝓbões facti ñ quo
ad allegationes iuris. unde putat q non exclu
dit ꝓbõem ꝑ ↄfeſſionem qꝛ illa non ẽ ꝓbõ:ſed
ꝓbationis ꝛeuelatio:ut nõ.S.ſuꝑ Nica.puto ꝙ
in precednti caſu reſtringitur terminus ad pro
bationem fiendã ꝑ teſtes:non ãt dʒ extendi ad
productionem inſtr̃oꝛum:cum enim illa hẽant a
iure terminum limitatum vʒ conclonem in cã:
de fi. inſtr. cuʒ dilectus:non dʒ illa pꝛobõ inclu
di ubi aperte ad hoc terminus preſixus non fu
it:qꝛ non ẽ auguſtanda pꝛobationũ copia:niſi
exprimant᷑ talia vba ĩ ꝗbus ſatis tacite ĩcludat
pꝛoductio inſtr̃oꝝ:pone exẽplũ ĩ cle.ſepe de vᷣ.
ſig. vʒ ad pꝛoducẽdũ oĩa tacita æ munimta qᷣbꝰ
ptes ſũt nſuꝛe:ut ibi in tex.⁊ glo.⁊ nõ.illã pꝛati
cam ꝗᷓ ſatis põt obſeruari in cãis ſummarijs:
ut ibi pꝛobatur. In alijs t uide qð dicaʒ iĩ. c.
cum dilectus pᷣal.ſed in hac ultima foꝛma ſatis
includit᷑ pꝛobatio per inſtrumenta peꝛ illa Yba
per omne genus pꝛobationis ⁊zc.⁊? an per lap
ſum termini indifferenter excludatur ꝑs a pꝛo
ductõe inſtr̃oꝝ cũ reſtringat᷑ bnficium iuris.nõ
gl. in. d. cle. ſepe in. v. non obſtante:æ dicã latiꝰ
in.d.c.cum dilectus.hec ſufficiant quo ad iſtam
glo.⁊ multi alij caſus poſſunt addi ad fi.huius
glo.in quibus iudex.ſupplet ex officio ſtatuen
do rerminum. hoc relinquendum ẽ ſummiſtis.

Glo. ij. ĩ effectu ꝓſequit᷑ qtuor. prio an idiſtinc
te qõ falſi poſſit ꝓponi p⸗ ſniaʒ.ꝛꝰ ibi ? nõ.pꝛso
ſequit᷑ an ſufficiat ꝓbaꝛe teſies falt ũ dixiſſe abſ
qʒ eo ꝙ aliqd ꝓbet ð corruptõe.ʒꝰ ibi ſʒ nũqᷣd
an ſufficiat corruptioneʒ ꝓbaꝛe abſqʒ fallitate:
ꝗrto ibi itẽ nõ.nũqd ſnia lata ꝑ falſos teſtes ulł
inſtẽa falſa teneat: z ſi teneat qbꝰ remedijs 2.J.
qtuʒ teꝛminũ poſſit retractari. enio ad pꝰ
vꝛ eni ꝙ pꝰ ſniam n poſſit moue:i qõ falſi.C. ſi
ex fal. iſtru.l.i. æ. ij. gl.rndet: ꝙ aut ĩ pria iſttia
fuit mota qõ falſt aut ñ. pꝰ cau ni admittit᷑.2 ſic
7 dic atius ut ĩ pn. gl.Cõclude latius ſic ꝙ aut
qð falſi nũꝗᷓᷓ fuit mota ant ſic.prio can põt poſt
ſniam citra appellatiõeʒ ? ĩ cã applłonis ꝓponi
dqũmõ ĩdirecie ꝓbet᷑:directe ãt publicatiſ atteſta
tionibꝰ ꝓbari nõ põt:q;ꝛ eſſj ꝓducẽ teſtes ſupeꝛ
articuł grijs directe: qdᷣ nõ Iʒ: nec ĩ cꝗ pncipali
nec ĩ cã appellatiõis: ut ĩ.c. fratnitatis ⁊.c. cum
neniſſet cũ ſi. ðᷣ teſti.? clariꝰ ĩ cle.ij.e.ti.in tex.?
glo. ubi glo. pᷣncipalr rãgit bunc aꝛticulũ falſi ita
ris. Idẽ Inn. H:y n ita ſpccifice loquat᷑. p ueꝝ
niſi addat᷑ arriculus corruptõis: ul jm Inn. ꝙ
als doloſe teſtis falſũ teſtioniũ dixit:puta odio
uł amoꝛe. E ð fal.l.nec excplũ.nã tunc ẽt direc
te admittit᷑ ꝓbõ:qm rõx illiꝰ additõis vẽ nouñ
caplłʒ:ut hic ꝓbat᷑ ⁊ nõ.i.d.cle.ij.uł niſi ſit cã 5
nilegiata.puta cã mr̃imoniał uel ubi iminet pec

catũ.ut ple dixi ĩ.c.iurauit.S.c.⁊ ſic iĩtellige oig

iura ꝗᷓ dñt ð falſo poſſe agi ẽt poſt ſniam:ſʒ legi
ſte ĩ H nullã driam faciãt:ſʒ ſimpłr dicãt ꝓbõeʒ
admirti: ut nõ.ĩ.l.diuus.ff. de re iudi. ⁊ i. l.i. C.
ſi ex fal. iſtru. ſy minꝰ bni dñt: ut pʒ ex pꝛedictis.
Si vo qõ falſi fuit mota ĩ pria inſtãtia ⁊ ea nõ
ob. fuit lata ſnia:æ tũc ãpliꝰ nõ admittit᷑.l.i.C.
ſi ex fal. iſtru. põt tñ appellari ⁊ peti illã ſniaʒ cõ
rigi tãqᷓ; iniuſtã:ſʒ oʒ ꝙ falſitas poſt publicatas
atteſtõnes pber̃ mõ pᷣdẽo: z ex h hẽs pᷣmã qõeʒ
declaratã. ¶ Menio ad faʒ an ſufficiat pꝛobaꝛc
ſolũ falſitatẽ ad obtinendã retractatõeʒ ſnie.gl.
iſta ponit opi. õrias ⁊ inbeꝛet fe opi.ꝙ ſufficiat
ſicut ſufficit ꝓbaꝛe inſirjm fuiſſe falſũ.cuiꝰ uigo
re lata fuit ſnia.l.i.alł.ĩ glo.h̊ m glo.limitat:ut
ſufficiat ſi ꝓbet᷑ iudicẽ fuiſſe ſecutũ dẽa falſoꝰꝝ
teſtiũ:ar. . ðᷣ re iudi.cũ. J.?.A. Cõclude latiꝰ
ꝙ aut iudex nõ fuit ſecutus dicta falſoꝝ teſtiuʒ
ut qꝛ iudex fuit morꝰ ad ſniaʒ aliũde qᷓ; ex dẽis
teſtiũ:⁊ tũc claꝝ ꝙ nõ ſufficit teſtes dixiſſe falſũ
.d. c. cñ. J. z. A. ? rõ:qꝛ nõ ꝓbat h eſſe qð ab
h ↄtingit abeſſe. c. ij. de tranſla.pla.l.neqʒ nata
les. C. ð̊ͤ ꝓba. aut iudex fuit motꝰ ex ds teſtiũ
utputa qꝛ dixit ĩ fnia uiſis atteſtõnibꝰ: ut nõ. di
it Spe. in ti. ð ꝓba. F. fi. V. ĩ ſnia. alias puto ſe
cus ꝑ rõem. c. cam q ð re indi. ⁊ ð renũ.i pntia
qꝛ nõ ſemꝑ ad unã ꝓbõnis ſpẽm ⁊c.l.iij.ff.ðᷣ te
ſti. ⁊ H caſu qn fuit index motꝰ cx dictis ſalſorũ
teſtiũ: dic ꝙ ſi ſniafuit lata õ abſentẽ dolo 2 fal
ſis allegatõibꝰ ptis pntis: ? tũc ſnia ẽ nila.l.ſi pᷣ

tor. F. marcellus. fl. de iudi.nõ. Mar.i.l.diuns

fr ð re iudi. ? h caſu ĩ dubio ſufficigt ꝓbare ſo

laʒ falſitatẽ:puto tn ꝙ poſt publicatas atteſtões

¶ De pꝛobationibꝰ

nõ dʒ admitti ad eã ꝓbandã:miſi ꝓut. ð.õdixi in
prio arti. als poſſʒ nieri tioꝛ ſuboꝛnatõis teſtiũ:
nili ĩ caſibꝰ ĩ ꝗbꝰpõt ꝓbaꝛi ↄriũ diꝛecte publica
tõe nõ ob. ð qb alidqd. S. ? aliqͥd dicã ĩ. c. ſeꝛies
. teſti. Aut fuit lata ſnia puteʒ: ⁊ tẽ ſi ð mi
noꝛc ſnia ẽ niła fauoꝛe mioris etatis nõ. Haꝛ.
i.l. diuus. æ.l.i. C. ſi ex fal.iſtru. pal.æ idẽ dicã ĩ
ſnia tali mõ lata õᷣ eccliaʒ:ar.c.i.ð ĩ inte.reſti.=
nõ. ꝙ poĩit falſitas ꝓbaꝛi mõ pᷣdẽo. ſi vo ) ali
uʒ:⁊ tũc ſnia tʒ:ſj uenit rctractãda:ut.j. dicã:ſʒ

oʒ ꝙ pꝛobet᷑ falſitas:ut..dixi⸗z R hẽ declaꝛa
ũ aliqptulũ ultimũ qubis. & Menio nũc ad teꝛ
tiã qoey an ſufficiat ꝓbaꝛe ſolaʒ corruptionem
abſqʒ falſitate. gl.ĩſtat finalr vr oↄcludẽ ꝙ ſic ſi
iudex fuit ſecutꝰ dicta corruptoꝝ:als ſecꝰ ꝑ illð
c. cñ. J. z. A. finalr hãc opi. vr ſequi HBar. in
.d.l.diuus ſi ꝓbat᷑ teſtẽ fuiſſe coꝛruptũ pecũia:
ut teſtioniũ dicẽt ĩ hac cã: lʒ expſſe nõ fuit actuʒ
ut fenet iniuſtũ ⁊ falſũ teſtioniũ:qꝛ fᷣm eũ hᷣ ipo
ꝓbar falſũ.l.i.ff. ad.l.cor. ð fal. Jo. an. vVr hic
diſtinguẽ ꝙ ante ſententiã ſufficit ꝓbare ſolam
corruptionẽ:qꝛ agit ſolũ ad teſtes ꝛepellendos
qui ꝓfecto repellẽdi ſi ũt cũ ſint ꝑiuri: qꝛ õ iura
mentn receperũt preciũ.ſʒ poſt ſentẽtiã nõ ſuffi
cit pꝛoba:e nudam corruptionẽ: quia nunc agi
tur ad ſententiam retꝛactandã: non ad teſtes re
pel lendos.põt eſſe rõ:qꝛ nõ ſcquit᷑ fuit coꝛup
tus: eꝛgo dixit falſũ.do.an.trãſit cum doctrina
Par. do. Car. tenet opi. Jo. an. dicit eniʒ ꝙ hʒ
ex corruptela ꝓbetur teſtis falſus quo ad H̊ ut
puniatur ð falſo: ut. d.l.i.ff.de fal.non tamẽ peꝛ
boc ſequitur ꝙ dixit falſuʒ:⁊ ex hoc ſolo poſſit
retractari ſententia: fallit ſecundum eũ in cã ma
trioniali: ut in.c.ſicut de teſti.Ego ibi latius di
co ſuper ĩtellectu illiꝰ.c.? pono duas opi. Dꝛi
ma ꝙ aut teſtis recipit pecuniã ut diceret falſũ
teſtimoniũ:et ſic ꝓmiſit er indicium:et tunc cũ
pſumptio ſit ꝙ ſic dixerit:ar.c.ꝑ tuas de ꝓba.
et.l.generaliter de non nu.pecu .?. c.inꝗſitioniſ
ĩ fi. j.de accu. debʒ hoc pꝛobato retractari ſen
tentia qꝛ ſatis ꝓbatur pᷣſumptiue etiam falſitas
et ſic pꝛocedit dictum Mar/Aut ꝓbatur ſim
pliciter ꝙ teſtis recipit pecuniam ut teſtificaret᷑
et tunc pꝛocedat opi. Jo. an. hec opi. eſſet ſatis
equa ſaltem pꝛo opi.concoꝛdandis:ar.c.cuʒ tu
j. de teſti. Alia opi.que mihi uidetur uerioꝛ 6
ut indiſtincte ſufficiat pꝛobare coꝛuptionem ꝑ
tex. ſing. in.d.c.ſicut:nec eſt uerum ꝙ ponat ca
ſum ſpalem in mr̃imonio et minore ut qͥdaʒ ibi
uolunt hoc pꝛobo per fi. huius.c.cuiuſ ratio ſu
per qua fundatur dcciſio eſt generalis ad om
nes cauſas et ibi ſolum fundat ſe tex. ſuper coꝛ
ruptione dicẽs ꝙ teſtimõiũ iſtoꝝ coꝛꝛuptoꝝ cũ
ſint ꝑiuri nõ ẽ aliquatenus admittẽdũ 2? dic ad
mittendũ.i.cum effectu ut ſuſtineat᷑ ſnia:cũ ſñia
eſſet ibi lata.⁊ ibi dico latius euacuando mãm
illiꝰ. c. et quicquid ſaltem ſit equitas maxima ſu
gerit ut non ſuſtineatur ſententia lata ad dictuʒ
coꝛruptorũ æ ꝑiuriorum.cum uideaʒ retractari
ſuiaʒ latã ad dicta oↄſpiratoꝝ qͥ tam ueriſimiliꝰ

N
H nen .
wii

lehſeha
ilrnmnefin⸗
eigliden nüliſen
eolderkkeſann

irrrtgi eid 1
ſ Mon . aimm 4
nnſc⸗ ſalin ti 1
mnicit muni m

Eſcſeni
Ccitiö
iiticst nwd ße
Felittmiime,ni
Pänfüntisniran
IRetkcttkttci ui we
dringomemen
imiii nom ains dir

Fayikrinz
tliſitnimn
m niclin prne

Mnretdergtie
nt

. . e

um onipp izl i
——
icibrtig anhiſuit:
aldacdzhefſe ofit aan
ütiitſimi nfnabßß
Uifallen atl Pomn Fhi
Pmeſanmnüſfic Ppge ſolan
ne i ſci eſts alondos
orchelilſitiſnn in: gi
peni genii 5pol ſanani oif
dun umnpi; n ure
munnmumiuras, A
r uy o ſnui fit wu
AMi oo n. niſt amn oocnini
ma cp. Yoan datani h
banr teſis itius avo d bur
Aliiftef.non umihe
iimfuineter hoc oſoſtt
niuftlit ſeundunnei inin
ſandentt Cgo bilnisci
ä
echitpeonnüniette i
Pnitej Mioumatm
Kämtmumr n
glemm ſant thſun
epdoeobad ianun

ed) nl
en iinhir niln
. n Br ir phm e
i n teſtfiartet

vofußl hl opioſaſns

Srat Cchl
wechindi dewr weriie

poterunt dicere ueritatem nec ſaltem ſunt peri ⸗
ri ð qbꝰtñ dicenð ut. d. c. ců. J.? A. uꝑi d iNiſ
oↄſpiꝛatoribꝰ:⁊æ hoc quo ad ttiã qonẽ. ¶ In. qr
ta. q. gl. Gndet ꝙ ſnia lata ꝑ falſos ſcu falſa in
ſtra bn tʒ ſʒ retracranda ꝑ.l.diuꝰpalł.Contra
riũ tñ tenuit glo.i.c.cũ uenerabił de excep.ſ.qꝙ;
ſnia n teneat.et poĩit gl.h̊ aliquos mõſ retracta
tõis ſʒ n loqt ꝑfecte iõ ↄclude ſic capicdo dẽa
Jo. an. in. d.c.cũ nenerabil ð excep.ubi melius
SS 6 e.
tãgit qᷓ; hbic ? Har.iĩ pal.l.diuꝰ.æ pꝰ nũqd tene
at:dic ut colligit᷑ ex Sdictiſ ĩ fa q.qualꝛ ãt tꝛac
tetur dic ꝙ in caſibꝰ ĩ qoꝰ ſnia n tenuit põt peti
retractatio de facto ſicut de facto ꝓceſſit ꝑ offi
ciũ iudicis ⁊ ſic uſqʒ ad.xxxx.an.ſi tñ uictõ fuit
oↄſciuſ falſitatiſ.tũc cũ ſit ĩ peccato puto ꝙ ð iuꝛ
canonico põt agi ſemꝑ ꝑ uiã denunciatiois cuã
gelice: qꝛ tʒ rẽ cuʒ peccato:ad h̊ ꝙ in ſili nota.
Inn. in. c. ad aureſ de pᷣſcrip.⁊ ĩ.c.qꝛ pleriqʒ ð
imu.ec.lʒ eĩ iſte actiones ꝑſonales ł officium in
diciſ ꝙ dat᷑ loco actõiſ pſcribat᷑ reglarit ſpacio
xxx. an. l.ſicut. C. de pſcrip.xxx. an. ſecns inñ eſt
ubi directe agit᷑ de pecco ⁊ ius agẽdi fundatur
ſuꝑ pecẽco: ut ẽ tex.iuncta gl.nõ i.c.admonere
xxxiij.q.ij.?. .aliqd tangã. ubi uero ſnia teuit
⁊ petit᷑ dircte ꝛetractatio ex uitio fa ſitatiſ:oʒ ue
nire ꝑ bñficiũ reſtõnis in itegꝝ:ut.d.l.diuus et
ſic. .qᷓdrienniũ qꝛ tãto tpe claudunt iſte reſtim
tõeſ ĩ.c.i.⁊.ij.ð reſti.ĩ ĩte.⁊ ĩ cłe.una.e.ti.ꝙ ha
bet locũ ñ ſolũ ĩ ecchijs ⁊ minoribꝰſʒ ct ĩ maioꝛi
bᷣ: ut. l. fi. C. de tẽp.i inte.reſti.iĩ caſibꝰ ĩ qoꝰma
iõibꝰcõpetit bnficiũ reſtõis in ite.ex iuſta cauſa
ut ibi et idẽ ẽubi deducit᷑ ꝑ uiã replicatiois ad
eũdẽ effectũ:ut qꝛ actoꝛ uult intẽtare actõʒ pus
itentatã ĩ ꝗᷓ ſuccubuit ex falſis ꝓbõibꝰ:re exci
pit ðᷣ re iudi. actoꝛ replicat de nicio falſitatis cẽ
te inepte agit. nec admittit᷑ tał replicatio qꝛ nult
ifringẽ ſñiam ſine bnficio reſtõnis:ꝙ n ſʒ. d. le.
diuꝰ ̊ tñ limitat nõ. Jo. an.i.d.c.cũ uenerabił
qn excipit᷑ de re. iudi. õ acrorẽ ĩtẽtãtẽ pmã acti
onẽ i ꝗᷓ ſuccubuit.ſecuſ ſi iſte ſit alius.puta peto
electõʒ tuã caſſari.ꝓpt᷑ crim uel defeciũ cxcipis
de ſnia abſolutoria ꝛplico ð ipſiꝰ nullitate et fal
ſitate puta ipſe ꝙ ꝓcedet replicatio:⁊æ erit ꝑpe
tua ut competat qncũq; excipit.⁊ ið dicit ð du
plicatiõe:ut ſi petiſ ełctõʒ ↄfirmãi excipio ð cꝛie
ꝛeplicas de abſolutoria:duplico de ipſius nulli
tate et falſitate pꝛocedet duplicatio et ſine tpiſ pᷣ
iudicio certũ ẽ cĩ fʒ eũ ꝙ ego õ quẽ ñ fuit ſnia
pᷣncipłꝛ foꝛmata n teneoꝛ petẽ reſtitutõʒ õ illã hᷣ
dq; ſeu limitatio ad.l.diuus ñ plʒ mibi qꝛ cum
iſta fit actio pplaꝛis ↄſũit uno agente.ad h̊ qð
nõ.iĩ.c.cũ dilecti de ełc.i.gl.pe.q ẽ nõ.iõ opꝰ ẽ
petẽ ꝛeſtõʒ:niſi ĩ caſibus ibi nõ. Aut uult qͥs ðᷣ
falſitate exciꝑe aduerſus petentem ececutiõʒ ſen
tẽtie æ ꝑpetuo audict᷑ fm cõeʒ opi.d.l.qꝛelã..
de fal. ? ꝑ Mar. i. d. l. diuꝰ z ꝑ doc. hic ⁊.d.c.
cũ ueneꝛabił ꝑp.l.pure.ff. de doli excep.⁊.l.qui
agetis.ff. ð execp.⁊? ſic non ẽ opus ĩ mõ excep
tiõis uenire ꝑ uiã reſtõnis ĩ ĩte.qꝛ ñi petit hic ꝛe
tractatõ ſnie:ſʒ ſolũ ad repulſionẽ executõis ex

¶ Ir pꝛeſentia.

cipit. Aut uult ſuccumbens ageꝛe p teſtẽ falſuʒ
uel ̊ ꝓducentẽ:⁊ ſi uult agẽ ciuilit᷑ ad inteꝛeſſe
aget. J. xxx. an.abſqʒ alia reſtõne:qꝛ hic itentat
actõʒ ĩ factũ ad ĩteꝛeſſe:nec pent pᷣncipalłꝛ ꝛetꝛac
tatõʒ ſnie.poſt vo agẽ non põt:qꝛ tanto tepoꝛe
tollunt actiones ꝑſonales.d.l.ſicut ⁊ ſic intelli
git glo. æ qdðᷣ nõ.in.d.l.queꝛelam ⁊.l.diuus.fa
cit.l.qui noĩe.ff.de fal. Aut uult ageꝛe crĩaliter
⁊ audiet᷑.j.xx.an.ut.l.queꝛelã pal.⁊ cũ hac di.ĩ
telligo. d. c. cum ueneꝛabilis. nam ibi ponit᷑ fal
ſa allegatio facti ex male intellectis nõ. .in.d.l.q̃
relam.hoc ultimum pꝛocecit de iure ciuili.ð iu
re autem canonico dubitatur. nunquid crimia
pᷣſcribant᷑ tempoꝛe.⁊ dixit hic Nincen.ꝙ fʒ ca
nones actio criminalis non clauditur tempore
xxiiij.q.iij. ecce:ubi dᷣ:ꝙ ubicũqʒ crĩia clarue
rint punienda ſunt. ⁊ hac rõe dixit Der. com.
doc. antiquus iudicem etiaʒ poſt.c.annos poſſe
reuocare ſuum erroreʒ:qꝛ ſecũdũ canones uſq;
ad.c.an.⁊ ultra poſſet accuſari:gꝰ ⁊ erroneam
ſententiam retractare.⁊ ſic uolũt iſti ꝙ ſine pre
ſcriptione temporis poſſet de iuꝛe canonico ſẽ
tentia erronea reuocãi æ accuſatio cris inſlitui
q̃ ſing. nõ.in pratica:⁊ facit glo.in pᷣal.c.admo
neꝛe iuncto tex. Inno. in bic refert quoſdaʒ te
neꝛe: ꝙ per directam accuſationem de falſo nũ
quam rectractabitur ſententia:ſed punietur fal
ſarius.l.cornelia de fal.⁊ clarius hoc ſequitur
do. An. hic dicens:qꝙ ex quo ſentẽtia tranſiuit
in rem iudicatam ⁊ ſublata eſt facultas petendi
reſtõnẽ amplius non audiet᷑:⁊ ſibi imputet qui
ꝛeſtitutionem.j.legitimum tpᷣs ñ pctijt.⁊ ꝑ hoc
limitat pᷣmum dẽm ſeu corrigit. Secundũ uero
dictum limitat dicens ſe putare. ꝙ inqtuʒ agit
ad penã nãaleʒ delicti ſoler obſeruari diſpoſitio
.l.queꝛelã:quaſi ſentiat ſecus ubi agituꝛ ad peni
tentiã:ad hoc qdð nd in.dc.admors ss d⸗
ad pᷣmum dẽm diceꝛem:ꝙ ex ꝗ ſententia eſt ta

ex cuius obſeruantia nõ iminet peccatũ ſaltẽ ñ
remiſſibile per ꝑtem: ꝙ non audietur quis poſt

tpᷣa ltima de qꝗbus.S.ar.c.ꝙ ad ↄſulationeʒ.j.

de ꝛe iudi.æ eorum que nõ.ꝑ Inno. in. c. quia

pleriqʒ ð imu.ec.ſecus qt ubi imminẽt peccatũ:
qꝛ tunc ſemper poſſʒ doctoꝛ ð erroꝛe reuocari:

ut in. c. latoꝛ ⁊.c.Oſanguinei ? quod in eis nõ.

j. ð ꝛe iudi. ¶ Quo ad ſecundum de preſcrip
tione ꝛeſpectu facultatis accuſandi diſtinguo:an

ſint crimina que impediunt oꝛdis executionem
uel retentionem beneficij etiam poſt ꝑactaʒ pẽi
tentiaʒ. ? in iſtis non obſtabit preſcriptio tpis.

deuiamusi enim in iſtis accuſationibus a ꝛegu
lis iuris:ut in.c.inquiſitionis de accu.⁊ ratio ĩ
iſtis ſatis ẽ euidentiſſima.⁊ ĩ h̊ caſu intelligo p
mam opi. ⁊æ poteſt ꝓcedẽ glo.in.d.c.admone?.
iſta eniĩ peccata nedũ n alleuiantur tpe:imo effi
ciuntur grauiora: de conſue. c. fi. In alijs ueꝛo
nõ ſic impedientibus tolletur directa accuſatio

temporis pfixi a iure ciuili:cũ non reperiamus

cõtrarium de iure canonico:ar. c.i.ð no. opeꝛ.
nun. ⁊.c.aucie de oceſ.pꝛeben.li.vj.ſʒ reſpectu

19

¶ De pꝛobationib⸗

penitẽtie peragende ſemꝑ poteſt impeti: ſic po

teſt intelligi glo. i. d.c. admoneꝛe ſm aliũ ĩtellec

tum.⁊ qꝛ cria nõ debẽt remaneꝛe ĩpunita: ð col

lu. dete.c.cria ð ſen.ex.ut fame ⁊.xxv.di.qualiſ

2æ qð nõ.i.c.ſuꝑ eo ð rap.⁊ ꝑ h̊ᷣ ſit expedita hec
glo. cũ mã ſua. Glo.i vᷣbo repꝛobatõis nõ.tꝛeſ
repꝛobatões poſſe fieri ĩ cå. Jo. an.dic ꝙ meli
us dicẽt tꝛes ꝓbõnes:⁊ dic ut ple dicet in.c.di
lectꝰ pꝛealł.i glo ¶ Blo. i v. leuius opini. qrit

qũo cõſtitit ꝙ iſti teſtes eꝛãt leuis opi.rndet ꝙ

potuit ↄſtare dupłr:ul ꝑ alios teſtes repꝛobato
rios:ulł ꝑ relationẽ iudicis qui exaiauit teſtes.
hert cni rcfene ꝙta fides ſit teſtibꝰ adbibenda.
HMõ. bñ ex bac gl. exaiatori credendũ ſi in ac
tis redegit teſtes eſſe leuis opi.ut qꝛ foꝛte h de
prehẽdit ĩ actu depoſitiõis. Idẽ Inno.i.c.qin
j. e. ubi aliqd dicet᷑ lo. ĩ V. ad qð op.ð.c.
ſignificauit ĩ fi. ð ap.⁊ ð pbẽ.cũ iã dudũ cũ ſi.in
quibꝰ ſufficit ꝓbare alteꝝ ex dnobꝰ etiã copula
tiue narratis ſi quodlʒ illorũ ↄcludit intentũ ꝓ
ponẽetis.ſed ĩ cãu nr̃o ſufficiebat ad reſtes repel
lẽdos ꝓbare corruptelã uł falſitatẽ: ut.S.dẽm ẽ
gꝰ cẽ. glo. rñdet fatendo quodlʒ iſtoꝝ ſufficẽ de
ꝑ ſe:qð pʒ ex vᷣbis tex. dũ ponderat ꝙ iſte ſe a
ſtrinxit ad utrũqʒ ꝓbandũ: quaſi ſuffeciſſet alte
rũ ſi ſe nõ aſtrixiſſet:lʒ quidã dicãt priũ ⁊ minꝰ
bñ.ad vↄriũ.S.foꝛmatũ.gl.rñdet ꝙ bᷣ ſe aſtrĩxit:
iõ nõ ſufficẽt alteꝝ ꝓbare:ſecus ſi ſe non aſtrin
xiſſet. ⁊ h ſentit gl. ꝙ expᷣſſe iſte ſe aſtꝛiĩxit:⁊ apeꝛ
tius tʒ hic Moſti.⁊ iõ ſᷣm eũ nõ ꝓfuit ꝓbõ alte
rius:alt. ſile i.l. fi. E. ð fideiuſ. Adneꝛte qꝛ Jo.
an. ſup tex. aliter refert MHoſtie.dixiſſe.dicit eni
fm eũ ꝙ ſe aſtrinxit eo ipſo:ꝙ h̊ duo de quibꝰ
i ter. ſi ↄnexe ꝓpoſuit.⁊ idẽ fm Jo.an.ſi copla
tiue.ſecus ſi diſiũctiue remittit ad nõ.i.c.ĩteꝛ ce
teras ðᷣ reſcrip.iõ canti aduocati faciũt ꝓteſtõʒ
iĩ fine articłoꝝ:quã. Sᷓ. recitaui ĩ nõ. Har. ĩ.l. di
uus.ff. ðᷣ re indi.alit᷑ dixit ⁊ nõbiliꝰ iudicio meo
2 eũ vr̃ hic h ſeqͥ do.an.qꝙ qñqʒ ponuntur duo
copłatiue uel diſiũctiue ĩ eadẽ orone:unũ tñ nõ
nenit qualificatiue ad alteꝝ: æ tũc ni vr̃ ĩ dubio
ſe aſtrinxiſſe ad utrũqʒ ꝓbandũ ut ĩ Srijs.Qn
qʒ unũ uenit qlificatine ad alteꝝ:⁊ tũc cũ unicũ
ſit factũ ʒ qualificatũ vꝛ ſe ad utrũqʒ ꝓbandũ
aſtrinxiſſe: ſic ĩtelligit h.c.⁊.d.l.diuus ⁊ h̊ ſatis
plʒ. eddo rõeʒ ntrinſqʒ dicti. nã cũ vba de
beamꝰ ſemꝑ latiſſime interptari in fauorẽ ꝓpo
nẽtis: ut.l:ſi qs irentione dubia. ff. de iudi.? qð
ibi nõ. Mar. dixi ĩ.c.cũ ad ſedẽ ð reſti.ſpo.ñ ẽ
ueriſimile ꝙ ſupfluis ꝓbõnibꝰ nellet qͥs in du
bio onerari:ar.l.ᷣ ſtipło.F. diuus.ff. ut leg.no.
ca. æ. c.ſicẽ.S.e.æ qdð ibi dixi ⁊ ð ꝛenũ.ſuꝑ hoc ⁊
.1. cũ de idebito.ff. ð̊ ꝓba. maxie cũ ſepe in iure
copłatiua reſoluit᷑ ĩ diſiunctiuã:ex quo altla ꝑs
ſufficit:æ eõ diſiũetiua in copulatinã:qn alta ꝑſ
nõ ſufficit:ut ple nõ.i.c.ex ꝑte ⁊ in.c.ĩter cetas
ð ꝛeſcriptis ⁊.l.ſepe ð vb.ſig.ita in dubio debe
mus interpᷣtari iſtũ ꝓpoſuiſſe iſta duo coplatie
ſed ĩ fo caſu alið ẽ᷑: qꝛ quãdo nnũ uenit: ut qua
litas ad alteꝝ unũ eſt factum in effectu licet qua

lificatũ un ſi pꝛobat factũ ſine qualitate non ꝓ

bat id quod pꝛopoſuit ſed ẽ aliud factum iuxta
nõ. peꝛ Cy.i.ſi. in.l.i.et.ij. C. de pꝛoba.merito
nõ obtinct. Sʒ dices tu quare non obtinuit hic
cõe cũ ꝑ teſtes ꝓbauerit coꝛuptõʒ ⁊ ſic ꝑ ↄns
falſitatẽ Gndeo ꝙ teſtes ñ ple ꝓbauer̃t bic cõ
ruptõʒ ut pʒ ibi nideant᷑ aliqd dicẽ ⁊c̃. lti
ma gl. dicit h Uin. ꝙ; põt ꝓbaꝛi falſitas ꝑ dẽa

alioꝝ reſtiũ iã ꝓductoꝝ ãte publicatõʒ łꝑ ꝓpᷣa

dẽa ipſoꝝ teſtiũ ſi ſibi Sdicũt.hᷣ ĩtelligo fʒ glo.ĩ
c. in nr̃a de teſti. uł.ʒꝰ fʒ eũ potat ꝓbari ꝑ iſta.

¶ Mõ. bñ h ultimũ:ꝙ ſicut inſtem põt ꝓbari

ꝑ teſtes in.c. cũ Joaãnes de fi.inſtru. ita ⁊ teſtes
pñt repꝛobari ꝑ inſtta ꝓbãdo ꝑ ea dirccte oriũ
ſed hec intelligo ĩſpecta qualitate facti teſtiũ et
notarioꝝ iux nõ.i.c.ttio loco.S.eo.et pᷣal.c.cũ
Jodnes 6. ẽt ꝙ directa pria ꝓbõ ꝑ iſtia
admittit᷑ p publicatõʒ atteſtõnũ:uide.j.ti.i.ſeri
es ? ꝙ ibi dicã. ¶ Scðo iſta gloſ. ſentit tacite
oppoſitõʒ ꝙ ñ ðbeat hic admitti ꝓbõ vↄᷣria pu
blicatis atteſtatõnibꝰ ĩ cle.ij.de teſti.cũ młtis ſi.
ſyndʒ ꝙ poterit falſitas ĩdirecte ꝓbãi.⁊ nõ.bñ
hãc gl. ꝓ his q̃ gdixi ꝙ falſitas directe ꝓbãin
põt publicatis atteſtõnibꝰ rõe pᷣdẽa. et qn dicat
indirecta ꝓbõ:dic ut nõ.i.d.c.ſeries et.c.ex te
nõe de teſti. uel ſo tʒ gl.poterit ꝓbari ꝙ cõrup
ti fueꝛt ide pciũ recipiẽdo.⁊ nõ.bn gl.qꝛ ſetit il
lã opi. Dar.ꝙ coꝛꝛuptꝰpecunia pᷣſumit᷑ falſus

7 ſatiſ ex hoc ꝓbat᷑ falſitaſ:⁊ nõ.bñ ꝓpt᷑ auct᷑eʒ
b'gl. i⸗ gl. querit qͥd ſi ad plenũ fuiſſer
ꝓbatũ alteꝝ iſtoꝝ.ſ.coꝛꝛuptela uel falſitas:unð
qͥd iudex feret ſñiam oriam ſeqndo dictum coꝛ
ruptoꝝ uel falſoꝝ.hnder ꝙ ſic in cã pᷣuata.ſibi
enim imputandum eſt.qui ad utroqʒ ſe obliga
nit ſecus dicit in cã ĩ qua nertit᷑ fauoꝛ publicus
qꝛ tũc index ſupplet ex officio. ¶ Et nõ. fi. gl.
ꝓ qua facit glo.in.c.ſi foꝛte de elec.li.vVj.⁊ ĩ.c.
cupientes. F. ceterum in: v. excludendas ⁊. c.ut
circa v. interdum. e. ti. z. li. ? de ap. conſtitutus
7. c. cum dilecti ĩ fi. de elec.? quod nõ. Jo. an.
in regula infamibus de reg.iur.li.vj.ſed 3 pri
mum dictum glo. adducit do. an. dictũ Inno.i
.c.cũ olim de cenſi. ubi ĩter cetera dicit:ꝙ dato
ꝙ qs non poſſet ſe fundaꝛe cx co ꝙ iprobauit
ſi t iudex uidet illud faceꝛc ꝓ ꝑte admittet pꝛo
bationem ⁊ ſniam pꝛomulgabit pro ꝑte:ex quo
