1a contra me. Alterius iudex reprobauit ſfſiaz:
poteſt altera pars ſemel ?= etiaz Fo appellare: qꝛ
3 eam que ſemꝑ opunnit nõ eſt ona Pꝛeſũptio
iiuſtitie hoc ſatis placet facit in ſili. . de telli. c.
licet dilectus ubi tractat ð reprobatiõe teſtin.
uide ad pᷣdicta plene ꝑ Soe. e. ti. quotiens.
tolũ ⁊ qð hẽt ĩ cle. una ð ſen.⁊ re iudi. Mi.ab.
Subtilis deciſio 2
Reterea. multum allegabil.b.
.d. Sñia excòicatõis ſuſpẽſiois ul iteꝛ
ſeti lata ſub ↄditõe ſuſpẽdit ſi an ↄditiois enẽ
tũ fueꝛit appellatũ.h.d.inheꝛẽdo vVbis ſre:ui ſic
ſatis fiat cuilibet lecture.primo conſultatio. fo
rñſio ibi vꝛ autẽ. ¶ Mõ ſetẽtiã excõicatois fer
ri poſſe ſub cõditione ſuſpenſiua et no ſolſũ p ð
licto ſeu contumacia iudiciali ſed etiã pꝛo inter
eſſe ꝓximi:ut qꝛ nõ vult ſatiſfacere ill ut enet.
Hodie ãt ut bec ſnia excõicatiõis coditioalii

ſit iuſta dʒ pᷣcedere meꝛa culpa aut offenſa wri

c.romana.F. caueant de ſen. ex. i. vi. licet ſec ſit
i ſtaruto ut ibi nõ. ¶ Scðo nõ. ꝙ licet excdica
tio ſeu ſũia cenſure pure lata nõ ſuſpendii ꝑ ap
pellationẽ ſequẽtẽ ut ĩi.c.paſtoralj.e.? i.c. l 4
de ſẽ. exco.li.vj.ſecus tñ eſt in excõicatione ſen
ſmia cẽſure lata ſub ↄditiõe ſuſpeſina: qꝛ illa bi
ſuſpendit ꝑ appellationẽ ſequentem ut hic: Ro
qꝛ añ ↄditiõis euẽtũ hᷣ ſnia ñ iniecit uiꝛes ſuas.
Tertio nõ ꝙ euẽtꝰↄditõis nõ tꝛahitur ꝛento
in ſnia excõicatois ad diẽ ꝓlatõis ipſius ð quo
.j. dicet. ¶ In glo. i. in fi. Et dicit quis ſats
facere cꝛeditori qualitercunqʒ noluntati illiꝰſa
tiſfit: unde licet non ſoluat debitum ſed dat ſbi
pignoꝛa uel fideiuſſores ex quo creditor cont
tatur dicit᷑ ſibi ſatiſfactũ ee ut i. F. omnis all.in
glo. ¶ Et nõ ꝙ hoc etiã babet locuʒ in pꝛeccß
tis iudicum de quo per Arcby. i. c. i. uſuris

idiana

libro. vj. Et cadit hᷣ una notabil? quon 0

gqueſtio quam ponunt docto. ſuper ter.

dex tulit excommunicationẽ in cerin debitorem
ſi non ſatiſfaceret creditori ſuo. . menſem. De
mũ creditor prorogauit ilum terminu⸗ debito
ri ⁊ ſic nõ ſatiſfecit ſibi aliter inlꝛa mẽſẽ da
tuꝛ nũqd iciderit ĩ excõicatione⸗. n
duas opioneſ. una ut ñ ſit excdicat :r cꝛe lner
pt᷑ tminũ ðᷣbitori ſuo pꝛogal.i fl. ſi qs “
c. cum dilecti de do. ? tu. ?.e.de cauf de ofi.

nmninir griniun doin .
commmicatifanon. gnis ſibs .
ni a iuder i dſerre cſeci
rni rv a1 onlͤ fulen
nuꝛ ute in ol l⸗
tlſti ſi e nili i le
cens ſie ſr ſuſpelis i ceti Oli
non nerer i recoinleſceit Nclnioe
oregnli non fanmni de vgnl inn ſ.
Zenn oditionaſi ſunile ni di ſpes e
oe ita mulrirmi er in veredeßh
eint ocitd inſi de Vo.l. er
Gicei udicio eumidi dt orrapin
pecu. (JInend⸗ glo. idi.) potior.
duci in örium boc mo bi ne di
oia bong men ſub oditde Demum
cuetu obligo alter pare ſi poſtno⸗
tio primus cred tor potior qnen
trabii rero ad di tns ? pinde
re iibi obl gaſſe bön nea. I uf
ſito Pagrenſete oclitionel ſolto⸗
minu öbeat mabi rero ⸗ Lideſit
commmicalio fuiſſe üt pure a
lio mecſo tße non geber peilne n
aſtorals, c.ſicut ia obligariop
pecſttuines pine achnnier oditö
y Rienoſen innult iſta iere
e. ſoluit hoc mo Zi
one octionali oling bn 1
ntöe gdltionali ludiciali ene
en ulg ci iuchcii haliir . e
antnin tir pſic rgi
eſſiecnin Crtitis non trapi⸗ d
,7 8 Nium ſerig,„
ici l Careſol n ehürji goe⸗.
Emnmtſtci Orlum poſſ
giſdac ano

Aeniibnen
r Anie⸗ Ai, nbar
inint Kun
nemahen Ntuinfn
Wdinnn uhmnin fii⸗
zngnt Patrizſhmir
nnnem änn
”
enshimmi znn
ide den

D
. iicem thimuih

tereg. Sbris an
l lſen Inkunakge

Gin grtaie ihiſibl
M hu ſt Mid ihilil nolti
Ii ſri gyrlai b lauto ftofen
ſmns ſn ilon imunr nino onilro
nioii imi Mliui auianut
ſivſe ib cr miima / i
loo ſa cnumudi idiai u i Mo
G pum:n q:t nlt inſtuell nnn
PDedriubeſaerindtitti,
c ea e ugſamd
NaN. ENAG Nſerſ
ihmmu. Sn g aag
iolaſfincgiunr urkunſdifniif,
chrweſenii icihnl ſritn
xelal ndin iial
in cämenaſd Alideliſcltuchli

. „„e an t ieet

5 6
Trn pdds nünhn
ono ce old
Ttaiau

.
. s Unſ.Gdiſ
Ai.
1 Nn dMnganh n
at ttäioti Pomttn
Prmekee n ndd
ſirmd⸗ wot
ano ſcenſons d
Pigon . Crifgcu te ige .
4 mn i inln viſe
4 1 oc end Dn
. go. 666 or Alnnii
5 den N gnnni
ne Eainb in
1 dad n won mn
Pin cnm uini⸗
neanfumnann un
4 ſn o anu l
. na öſuſiun ſpin id
iſe⸗ ani gin “
1. il iſtan
4 ſoprgk ic

dele. nz ge ꝓprogatio facta in omnibus appendẽ
tijs ⁊? acceſſoriis ſuis z ſic non incurrit interim
excomunicationem aꝛgumentum in ꝛegula acceſ
ſorium de regulis iuris libro. vi. Sed ſi in ter
mino prorogato non ſoluit credirori tunc inci
dit ĩ excomunicationem ar.in.l.ſᷣ ſi manẽte.ff ðᷣ
precario Inno. ipᷣe uĩ iherere opioni oörie ⁊ id
Hoſtien. qꝛ hoc non depẽdet a facultate ptiſ ſʒ
n. poſſit ꝓꝛogare terminum reſpeciu ſolutõnis
ñ tñ reſpectu excõicatiõis:cũ g hic vᷣſet᷑ facium
alteriꝰ.ſ.iudicis dʒ illiꝰↄſenſus iteruenire.ar.in
.l. labeo.i. fi. ff. ðᷣ aꝛbi.l.itẽ querit᷑. S.q ipleto.ff.
locati domi. Anto. an fẽuʒ dicit tenẽdã iſtã pam
opionẽ qꝛ tutior ẽ f poſt fem ODrima opio:uẽ
uerior qꝛ iudex ur̃᷑ fulminaſſe ſniam in fauorem
ptis ⁊ ſic dato ꝑtis ↄſẽſu excludiẽ contumacia
Hic opi.pꝰputo ueriſſimã. Adduco optimum
ſimile iuramẽtũ ꝑti preſtitũ pncipalit dirigitur
ĩ deũ ita ꝙ deꝰꝛecipit pᷣncipalꝛ obligarõʒ ut ĩ.c.
debitores de iure iurã. æ tñ ꝑs põt illð iuramen
tũ remitteꝛe uel obligatõʒ differre ut ẽ tex.i.c.i.
de iure iurã. ? i.c.ij. de ſpon.⁊ ibi ꝑ doc. Et eſt
rõ qꝛ cũ deus recipiat obligatõʒ ĩ fauorem ꝑtiſ
ꝛemittẽte ꝑte rmittit z ðs:ita ĩ ꝓpoſito iudex ex
comunicat iĩ fauoꝛc ꝑtis ſi ꝑs uult differꝛe teꝛmi
nũ ẽt iudex uz diferre uelle cũ nil alind agar iu
dex niſi ut ꝑtes ad ↄcoꝛdiã reducat.l.i.ff.ðᷣ no.
oꝑ.nũ.⁊ lacit ꝙ.ð.dixi poſt glo. n gloſl. ij.
ibi ſuſpẽdat᷑ ſñia que nõdũ tʒ.dic ꝙ imo tʒ licet
effectus ſnie ſit ſuſpẽſus ĩ euẽtũ ↄditõnis Nam
ſi non teneret ñ recõualeſcert ↄditiõe adueniete
regulã non fiꝛmat᷑ de ꝛegubł iuꝛ.ſi. vi. Aide in
ↄctu ↄditionali ſimile.nã ibi ſpes ẽ in obligati
one ita ꝙ rꝛãſmittit᷑ ẽt in herede lʒ adhuc n ſte
terit ↄditio inſti. de vo. obl.S. ex ↄditionali.ita
dicẽdũ ĩ iudicio cum ibi qᷓi ↄtrahitur.l.iij ff. de
pecu. ¶ In eadẽ glo. ibi.l.potior.illa lex põt ĩ
duci in Zrium hoc mõ ibi n.dẽ ꝙ ſi obligo tibi
oĩa bona mea ſub ↄditoe Omum an ↄditõnis
euẽtũ obligo alteri pure.ſi poſtmodũ extat ↄdi
tio primus creditor ẽ potior qꝛ euẽtꝰↄditionis
trahit᷑ retro ad diẽ ↄctus ⁊ ꝑinde ẽ ac ſi tin pu
re tibi obligaſſẽ bõa mea. Ita ur̃ dicẽdũ i ꝓpo
ſito ꝙ adueniẽte ↄditione.ſ.ſoltõe ñ facta.j.ter
minũ ðᷣbeat trahi retro ⁊ ꝑiĩde ſit iudicãdũ ac ſi
excomunicatio fuiſſet tũc pure lata ⁊ ſic appella
tio medio tpᷣe non debet iĩpediꝛe uiꝛes ſũie aꝛ. c.
paſtoralis.j.e.ſicut ſᷣa obligatio pur̃᷑ facta non
ipedit uires pꝛime adueniere ↄditõne dicta.l.po
tior cuius Srium innuit iſta littera. Jo. an. poſt
Hoſtiẽ.ſoluit hoc mõ ꝙ orium loqᷣt ĩ obligati
one ↄditionali uolũtaꝛia Hoc.c.ꝓcedit in obli
gatõe ↄditionali iudiciali.que qͥdẽ obligatio eſt
neceſſaꝛia cũ iudiciũ reddat᷑ ĩ iuitũ ĩ.c.itelleximꝰ
de iudi.l ĩteꝛ ſtipulãtẽ..i.ff.ð vᷣb.ob.Et ponð
ra ꝙ ꝑ hãc rõeʒ ſetiũt ipſi ꝙ regularit᷑ i ſetẽtijs
tpᷣus ↄditiõis extãtis non trahit ad diem ꝓmul
gate ſnie cuius ↄrium ſetiũt ĩ qõe.j.ꝓxima ubi
dicet᷑. Sed clare ſoluẽdo ↄrium poſſumꝰ dicere
ꝙ retrotractꝰfit qñ reꝑit̃ id ad quod debet fiex

¶ De appellationibus

retrotractio ſʒ hic nõ repit᷑ cũ ipa ſũia ſit ſuſpẽ
ſa ꝑ appellationis ĩteriectionẽ ⁊ q̃ſi extincta.l.i.
ff. ad tur. c. uenieteſ ð iur̃ iur. cũ ſi. ARide bonũ
ſile i. c. quauis.ð reſcꝛip.li.vj.ſecus autẽ ẽ in.l.
potioꝛ.qꝛ ibi fa obligatio non pornit ſi uſpedeꝛe
primã ex mera uoluntate illius pcedẽte: nec ſpei
obligationis pᷣiudicare ut ĩ.d. F. ex ↄditionali.
2 H uide qð nõ. Har. in.l.ſi is qui ꝓ eptore
ff. de uſuca. ubi diẽ ꝙ ad hoc ut fiat ꝑ ſucceſſo
rẽ retractatio ut.ſ.actꝰ fingat᷑ geſtus priori tpᷣe
oʒ ꝙ ↄcurrãt duo extrema habilia.ſ. extremũ a
quo æ extremũ ad qð. Extremũ a quo appellat
illud tps ĩ quo extat ↄditio. Extremũ ad qð eſt
illud tpᷣs ĩ quo ſñia lata fuit ſub ↄditiõe. Et dr
ad qdð: qꝛ ꝑ illõ tps fit relatio ꝑfectior ò̊ pꝰ tpe
qð dʒ eſſe habile:hoc hẽs i.l.bonoꝝ. ff. rem ra.
ha.ubi pʒ ꝙ ratihabitio dʒ fieri eo tpᷣe quo qͥs
potuiſſz actũ ꝑ ſe gerere ad qð uide bonã glo.
i.c.quã ſit.de elec.li.vj. QOe 2 tpᷣe nide in.l.ne
ceſſatio.ꝗ.ꝙ ſi pẽdẽte.ff. ð̊ ꝑi. co.ꝛei uen. ubi
pʒ ꝙ uẽditioe facta ſub ↄditione nõ trabit᷑ tᷣs
ſtatis ↄdinionis ad tpᷣs uenditionis ſi interiʒ an
ꝙᷓ; extaret ↄditio res uendita ẽ reꝑta qꝛ deſicit
extremũ ad qð. Ita dicẽdũ i ꝓpoſito. hic.n. de
ficit extremũ a quo qꝛ nc tpᷣe extãtis ↄdinioniſ
non poruiſſʒ iudex feꝛꝛe excõicationẽ obſtãte ap
pellatiõe ⁊ ſic obſtat dicta.l.bonoꝝ. Itẽ deficit
extremũ ad qð cũ ſit extinctũ uł ſuſpeſũ appel
lationè ur ĩ dca.l.neceſſario.⁊ ſic nõ põt br̃e lo
cũ illa fictio ſʒ i. cau.l.potior. extrema ſunt hilia

nec potuit ille alteri pure obligare bona ſua cũ
pria obligatio eſſet i pẽdẽti additio ¶ In cadẽ

glo.ibi appeilãdũ eſt an diẽ ↄditõis podera bñi

iſtà praticã gl. uult. n. denotare diuerſitatẽ inter =⸗
Iniam excõicationis ↄditionalẽ æ alias ſnias 9
ditionaleg ut i excõicatiõe licitũ ſit appellare uſ

qʒ ad euẽtũ ↄditionis q;ꝙᷓ lapſũ ſit decẽdiuʒ a
tpᷣe ꝓmulgationis ſʒ ĩ alijs ſnijs currit tpᷣs ðcẽ
dij incõtineti a ſpe ꝓmulgatòis. Et aduerte qꝛ
iſtud ar. ẽ multũ ſubtile æ doc. diuiſerũt ſe i tres
ſnias. MDria ẽ ſñia gof.⁊ rofre.ut nulla ſit dꝛia
iter has ſnias ? ꝙ tpᷣs ad appellandũ currit ab
euẽtu ↄditionis qꝛ aut ſnia nõ ligat ⁊ ſic tunc ĩ
cipit ꝑs grauari ideo ſatis ẽ appellare.. decen
diũ a rpᷣe euentus ↄditionis. Nec ob.l.una. S.
biduũ.ff.qn appellã dũ ſit cãoniʒata.ij.q.vj. bi
duũ qꝛ ibi nõ dr̃ ꝙ ſit neceſſaꝛiũ appellaꝛe a tpe
ſne ſz ꝙ eſt utile. ¶ Secunda fuit opio Oar.
Brixi.iĩ qnadã qõe ⁊ Egidij ⁊ Tan. æ Vinc⸗
dicẽtiũ ꝙ tẽpus decẽdij ad appellandũ etiam in
excoicationis ſñia currit a tpᷣe ꝓmulgatiõis ⁊ ñ
a tẽpore conditionis extãtis.dicũt hoc expᷣſſum
in.c. ꝙ ad ↄſultationem.de re iudi.⁊ eſt opinio
directe prime contraria. Adducunt etiam iſtuʒ
tex. dum dicit ꝙ medio tẽpore fuit appellatum
2 tempus fuit.xx.dieꝝ ⁊ ſic appelladat ante de
cendium uel in decẽdio quod eſt medium tps.
Terria fuit opi. Inno. Hoſti. Jo.and. glo:nꝛi
⁊2 JYo. mo. in. c.quicunqʒ de ſenten.ex.li.vVj. ⁊ fe
re omaium ſequentium qui diſtinguunt inter

2 leaß ſwrag
olsg

. A 14 lzags ALr . fenmne . mns en ſußfersiz r/ 3 ½ n6 .—=

WDr

¶ De appellanonibus.

ſãiam excõicatõis.? alias ſũias ↄditionales ut
in ſnia excõicatõis licitũ ſit appellare añqʒ ante
euentũ cõditõis poſtea nõ licet quo ad effectum
ſuſpendẽdi: lʒ poſſit.j.decẽdiũ quo ad ðᷣuoluen
dũ negociũ ad ſupiorẽ iuxta nõta ꝑ gl. in. C. ad
reprimendã de offi. ordi. In alijs uero ſerẽtijs
cõditõalibus currit tẽpus a die ꝓmulgationis
ita ꝙ . decendiũ ſemꝑ poterit appellari: ctia ſi
extiterit cõditio. Reddũt hãc rationẽ diuerſita
tis: 2 principalr Innoc. æ multũ inſtat Jo an.
eaʒ approbãdo.i ſẽtẽtia excõicationis euẽtꝰ con
ditõis nõ trahit᷑ retro ad diẽ ꝓmulgatõis: aliaſ.
ſequereĩ ꝙ iteri ðberet uitari: æ ꝙ eſſet excõica
mus ſi poſtmodũ extaret ↄditio:merito cum ipſa
mnia trahat᷑ ad diẽ cõditõis extãtis extũc incipit
ligare 2 põt uſqʒ ad illud tẽépus appellari quaſi
uſqʒ ad illud tempus non uideatur lata ſenten
tia: ſed in alijs ſñijs euent⸗ cõditõis trabi ꝛtro
2 ſic uidet cõdenatus tunc iõ curꝛit tẽp a die ꝓ
mulgatõis. Minc etiã uidemus ꝙ in alijs ſñijs
põt appellari poſt cõditõis euentũ ſi eſt.j.decẽ
diũ: quo ad effectũ duoluẽdi ſuſpendẽdi: ſed
in ſñia excõicatõis non põt appellari poſt ↄditi
onis euẽtũ quo ad ſuſpendẽdũ nut.S. dixi:⁊ pro
hac opione teꝛtia adducit Jo. an. iſtã lraʒ rfuol
nendo eã cõtra fam opi. Mam hic diciĩ ꝙ me
dio tpᷣe fuit appellatũ. Sʒ qlitercũqꝗ; cõputet il
lud tẽpus.xx.dierũ ſemꝑ mediũ tẽpus reꝑireĩ
poſt decediũ:nã mediũ dicitur ꝙ; equalit᷑ diſtat
ab extremis. diuidendo tẽpꝰ. xx. dieꝝ in tres ꝑ,
tes. prima pꝑs dicet mediũ tẽpꝰ: ⁊ ſic in tota ſecũ
da ꝑte põt appellari ꝙ etiã erii poſt decendiuʒ:
ſine dicamꝰ mediũ omne id qð eſt inter pꝛimuʒ,
2 ultimũ diẽ: tunc etiã pꝰdecendiũ appellario in
terponat᷑ Er ꝙᷓuis hec opio cõis multuʒ ſit co
lorata diſputatiue crederẽ ſfam opionẽ ueꝛiorẽ.
NDoueoꝛ qꝛ incõtinẽti cũ iudex ꝓfert talẽ ſñiã
me grauat ſi m teneoꝛ ſoluere: uel ſi ñ debeo ex
cõicari:ergo poſſuʒ ⁊ debeo incõtinẽti appe lat
.j. decendiũ. ꝓ hoc eſt iſte tex.qui appellat illaʒ
ſñiaʒ licet adhuc nõ ligauit. Ad ideʒ.c.romana
.F. caneant pallł. ubi ꝓhibeĩ talis excõicario feꝛ
ri ſub ↄditione niſi pcedẽte mora culpa ub offe
ſa:ergo talis ſñia granat ante euẽtuʒ ditionis
alias fruſtra prohibereĩ ibi. rtio moneor
qꝛ aut talis ſñia in indicio lata gꝛauat aut ñ: ſi
n gꝛauat ante euentum ↄditionis:ergo ñ debet
poſſe appellari ꝑ.c. ut debitus.j.e.Cuius ↄtꝛa
riũ apte uult iſta ĩr̃a. Si grauat ergo debet ap
pellari. ꝗ. decendiũ a ipe grauamiĩs ut in. d. c.
ad ↄſulationẽ. Mec obſtãt motiua Joa. an. de
his vᷣbiſ medio ipᷣe ⁊c̃.tũ qꝛ iſta vꝓba non ponũ
tur. diſpoſitiue bic ſʒ narꝛatiue. Itẽ qꝛ cũ ſint vᷣ
ba generalia debẽt reſtringi ut reducant᷑ ad ter
minos iuris cõis ar. c. cũ dilectꝰde conſuet ⁊z.c.
cãm de reſcrip.⁊ ſic debet intelligi medio tẽpor
ita m ꝙ decendiũ non ſit elapfũ ł medio tpᷣe.i.

imedietate tpᷣis:⁊ ſic decia die.Et ex pᷣdẽiſ oibꝰ

2clude ꝙ a q̃ʒ ſũia qᷓtũcunqʒ oↄditionali currit
rpᷣus decendij ad appellandũ a tpeꝓpmulgatõis

Et ad dlctů. F. biduũ dicentẽ boc eſſe utile: di
ꝙ potiꝰfacit ꝓ iſia opi.qꝛ ſi nõ cet opꝰ
niſi 9 3S& 2 2 „. d. appella;
py euetũ oↄditõis nõ eſſet utile appellare pri
us:ĩmo diſpendioſũ cũ foꝛ e ↄditõ nõ ſit S 4
ra: ſʒ iõ dicit unile qr poſſivile ẽ ꝙ ↄditio
tabit: et ſic appe latio n erit neceſſaria:poſſibiſe
eſt quod extabit: et ideo ntile eſt appellare ſe
poꝛe ſentẽtie. Intellige hoc ultimũ in coditi
cauſali qꝛ illa põt extare ⁊ nõ extaꝛe:puta HM n
nis ueneꝛit ex aſia te cõdẽno:in ↄditioe qt pian
ua ſicut iſta de q in tex. oĩo eſt ntile 2 neceſſar 3
appellaꝛe. decendiũ cũ oio ſit extitura eo “
re ſatiſfacẽ¶ Sʒ õ pdicta ⁊ tex. facit qꝛ ſnia n
debet ferri ſub cõditõe in. d. S. biduũ. So ſk
guédũ eſt: aut loqmur in interlotutoria: aut in
diffinitiua. Inteꝛlocutoꝛia licite pot ferri ſub cõ
ditiõe.l.a diuo pio. 5. in vẽditie ubi no ff, ze
indi. In diffinitiua uero eſt ↄdino intrinſcca et
coherẽs negocio ðᷣ q agit: 2 pot lcue femi ſub
oditõe puta ↄdẽno ad.x.ſi actor iurauerit.i. cũ
iudex:⁊ ibi nõ. C. de ſen.l.generałꝛ. C. de iure
iurã. hoc caſu intellige iſtũ tex. Nam bec ↄditõ
erat intrinſeca ⁊ necefſaꝛia ad actũ excõicatiõis
.ſ. niſi ſatiſfaceꝛet ⁊c. Si uero eſt cõditio extiſe
ca puta qꝛ nullã ↄfoꝛmitatẽ hʒ cũ ſubiecta mate
ia: ? illa nõ dʒ poni i ſñia: ? ſic itellige dicti. 5.
biduũ:ſi iñ feꝛĩ 8 appellanoe ur ibi qꝛ
eſt õ ius ꝑtis. Erſme gl. nõ hãac ultiam opi.
gl. cuiꝰ griũ tʒ Archi.in. c. ij. ð Oſti. i. vj. Oui
de pleniſſime de hac.q ꝑ Jo. an. in regula cum
ſür ð re.iuꝰẽ.li.Vj.i mercu.ubi uẽ ↄcludẽ cũ iſia
gl. Et nõ. qꝛ fac hec ðᷣciſio ꝓ his q diri s. defe
dẽdo p̃ᷣmã opi. Nã ſi hec ↄditonal ſnia no inie
ciſſet hoc ninculũ tolleret᷑ ex toto ipediret ans
effectꝰ traſlationeʒ domicilij ¶E glo. queo
qͥd ſi index dixiſſet in ſmia ſi no ſatiſfeceus. j.ig
lẽ terminuʒ te ex nũc excõico nũqd ꝑ appellaiꝰ

nẽ ſuſpẽdat᷑ bec ſnia. Quidã ꝙ no:?⁊ ſic reſttin

gũt iſtã lr̃am. Inno.æ cõit᷑ doc. tenet coõnauiũ
bñ ut nõ ſit dꝛia an dicat excõico te exnũc ꝓut
extũc:ſeu dicat excõico te extũc.ſemꝑ eni ide re
ſultat: effectus eni nũq ligat niſi i euẽetü ltio
nis:hoc ur̃ ꝓbari in ſili in cle.unica de ocel. p
bẽ.⁊ uide ibi glo.in voo exnũc. Nã ſia hoꝛ
vboꝝ hec ẽ excõico te exnũc.i.exnũc ðcerno ꝙ

ſi nõ ſatiſfecexis ĩ termio:ſis tũc excõicat bec
R& notabis. teꝛius qit᷑ nũqd feꝛat excõicatio

ipᷣo facto ſi iudex ſcribat litteſas abſeti ſub iſta
forma ſi niio nõ ſatiſfeceris. . meſeʒ cognoſeas
te ẽe excõicatuʒ. Egi. tʒ ꝙ ſ:? ið i Gull.naſo
qui tenuit ꝙ, oʒ ut oꝛe ſuo iudex proſenrat ſeen
riã alias nõ eꝛit excõicatus ſicut ? glie ſcntenne
nõ ligãt niſi iudex eas ꝓferat ore ſno nt ſner⸗
fi. de ꝛe iudi.li.vj. C. de ſentẽ. cr per icl. .i.
ex alio capite dicit Gof.illam no eſſe ealcgt
nis ſententiã quia ſunt ueiba naꝛratina N. 5
obſtat iſte tex. ibi cognoſcas ⁊c. Intelligit enim
ipſe cũ ſuppletione:ut quia gixit te excõico .
cõicatũ te eſſe cognoſcas. Et prolecto bec bi
torſio. Egi. nero pro primo induccbat icy.

in fana

2. 97 n

„ 47* 7
9 u

u cſt pulch

6 i r obſir glis g i⸗
ittn r rtteno nl Mie i
ce ſlli t n natlial l
vnejᷓ Ifinunet no ic ee
einc vſubllbu ali . . .
ichr at olo t ſ ppelis an /
cpelar t eommmnicat r ſe llan
oßceſiſleappelaröen an e. appele
gunr heede ercedicatoem Cricen por g
io derninis:dona ſtinder Cicat erte
Gegeit an tercdiend ectonenm:d
ß bidarm fact ad excdicano ante).s
diic wultum inclar reierendo nanigs .
Auſci direrit eroſcrönen non
py actu olamtuͦ:n h eſt ge ni diſpo
nalis. bec odino f de odi r de Ir
do uigeret ercoltatio gin ſne aian
gente. Alij diſtinrerüt nodi ? Ney
rum. Aut eim ider cictt eröfco i
uelſi el gas e ineligit ercoſcatus i
ſead appelangu ſen eigenclnmeing
ineipit aigere nk appelas ineicit in
ur iuger dirit eröico te ceegeii
Herisit te non igal nii racnü pfee
baegr po ignifd rgtiit ud,
N it lcato eq iit get⸗
cedtl Aue the
ignseteſec: Gel Im da e
ſonsetee Gnn ict ſegn
Acoicatoꝛis in bis. Siein;
ineötcnre ait ai gemn ann in
ctumn olumat

neröicgre eai an
i ticledzt. Ja dubio ſ t⸗
e pbaniöe Vbop exröican ,
iacn lnbecſens 7 glagin
Pentblſor –
nbliode e he⸗ aiin
Kthuins ſpe h pfeanit⸗

4 deſanl gnanhde
mi boe a incl e ſi nfing

an mnmmnſiat Muſinn d gi gii
n nrlirenti gnn ͤtpn
pann g: wli fnmnimihr i ſiann
ane ih oty i ſineſciclgecci
behuuſ i ygtenge gelnie nt
cwas argnaiſm,
gar mig An ncſoNedl.G
emſimr t, Ndti,Nulan
ſadrt i l. iſmmmn wori Mi
En ginther daſ 9 itin0t
Khiri . älbeghrntlgannde⸗
ä
ac?eNNſnmodndi Snun
Aütadnkanfind irlaoe)n

ummir q irediſtd mitn

. 8
— . 2R — . — 4 „
QQ 4469 100¾ . .4 „d- SHinde- fj ore e ſ. cp=llars in ſnmen e hſy yi

nc, /D 41⁸ :

¶ De appellationibus.

pꝛotuleꝛis ſũiam ⁊c:ſecus g ſi ĩ ſcriptiſ illa vba
tin ꝓtulit ⁊ litteras aduerſario vᷣſtinanit æ com
munit᷑ rẽtuꝛ oppoſitũ. Dꝛo pꝰuẽ bo.tex.quẽ te
nebis mẽti.iij.q.iiij.nullus.ubi innuit᷑ ſuꝑioꝛem
poſſe excõicare ꝑ Ras ſuas abſq; eo ꝙ ore ſuo
ſniaʒ ꝓfeꝛat facit.c.quãto.ij.q.v.iũcta glo.ubi
abſolutio fit ꝑ lr̃as muliũ tñ obſtare uẽ tex.non
allegatꝰ p doc.in.c.i.de ſen.ex.li.vi.ubi ꝓhibet
pᷣlatus ferre excõicationis ſñiam niſi in ſcriptis
ꝓferat ⁊ põdero vᷣbũ ꝓferat. Sʒ ſaluãdo opi.
pcedentem fᷣm praticã hodiernã poſſumꝰdicere
ꝙ ſatis ꝓfert ĩ ſcriptis redigendo eã in lꝛiſ ſuiſ
2 mittendo eas ad aduerſarium:ar.in.c.appella
tio.e.ti.li.vVi.⁊ reſpectu fi nʒ ꝙ illa ſi vᷣba nar
aatiua ſeu enũciatiua te excõicatũ cognoſcaſ æc̃.
dic ꝙ ſatis apparet de mente ꝓferentis ꝙ uole
bat eũ eccõicat:ex qP aſſũpſit mãm excommũica
tione dignã ⁊æ excommũicatio magis ẽgłat᷑ a mẽ
te ꝓferẽtis qᷓ; a ↄceptione vᷣboꝝ ĩ.c.i.de iudi.⁊
ꝙ ibi nõ.de hoc tex.in.c.ij.de teſti.co.⁊ eſt gl.
in. c. pel.j.ð ſen.ex.i ordine pᷣma. Mon ergo re
fert fm doc.an iudex dicat pꝛecipio tibi ſub pe
na excõicationis q; icurras ipſo facto:nel dicat
ſi ñ ſatiſfeceꝛiſ excommunico ł re excõicatũ cogꝰ
ſcas ⁊c̃. Mec obſtat pᷣdictis ꝙ dixi de ſñtia diffi
nitiua qꝛ excõicatio non eſt ꝓpꝛie ſnia:ut nõ.in
ꝛc.ij.de ↄſti.li.Vi.⁊ potiꝰtrahit᷑ ad nãm iteꝛlocu
torie ꝙᷓ diffinitiue: ut nõ.i.c.ꝑ tuas ðᷣſ ſen. exco.
2⁊ in.c.uenerabilibus.e.ti.i.vi.¶ Quero quid
ſi iudex dicat excõico te ſi appellas an ſtatim cũ
appellat ſit excommunicatꝰ ut ſic uideat᷑ excõica

tio pᷣcefſiſſe appellatõem an eõ.ſ. appellatio uið
atur pcedẽ excõicatõem Et idem põt queꝛi in ſi

milibꝰ terminis: puta ſi iudex dicat excõico te ſi
elegeꝛiſ an ſit excõicatꝰpꝰelectionem:⁊ ſic electio
ñ uidatuꝛ facta ab excõicato aut eõ. So. Inn.

hic multum inſtat referendo uaꝛias opiniones.

Quidã dixerũt excõicatõnem non ligaꝛe niſi
pꝰ actũ ↄſumatũ:qꝛ h̊ eſt de nã diſpõnis oↄditio
nalis.l.hec ↄditio.ff.de ↄdi.æ de. Itẽ alꝛ dicen
do nideret᷑ excõicatio lata ſine aliquo facto pᷣce
dente. Alij diſtinxerũt modũ z ↄceptiõem vᷣbo
rum. Aut eim iudex dicit excõico te ſi appellas
nel ſi eligas ⁊ intelligir̃ excõicatus ſtati cum ꝑar
ſe ad appellandũ ſeu eligendum:ita ꝙ ſtatim cũ
incipit eligere uł appellaz? incidit in excõicatõʒ
Aut iudex dixit excõico te ſi elegeꝛis uł appeila
neris:⁊ tẽ non ligat᷑ niſi pꝰactũ ꝑfectũ qꝛ hec vᷣ
ba ex ꝓpÿ ſignificato ꝛequiꝛũt actũ ↄſumatum:
ut eſt pulcher tex.in.l.ſi qͥs ſtipulatꝰſit.O. ſtichũ
.ff. de. v. obli. Autdixit excõico te ſi appellas ſi
eligas ⁊ tẽ ſecꝰ. Sed Inn. dicit ſequendã inten
tionẽ excõicatoꝛis in his. Si eim intendebat ſta
tim excõicare eꝛit añ actum ↄſumatũ excõicatꝰ
ſec?ſi h ñ itẽdebat. In dubio vo tenet ꝙ ſtatim
ſit in ipſa ꝓbatiõe vboꝝ excõicatus.ſtati.n.fuit
otumax ⁊ inobediens ⁊z gladius dñi.ſ.excẽica
tio eſt penetrabilior qᷓ; hois factum quaſi dicat
utrũqʒ ↄcurret̃ in tpᷣe. Sʒ excõicatio tãqᷓ; pena
trabilioꝛ pᷣcedit ⁊ latius ipe h̊ pſequit᷑. Sʒ Sriũ

R

tʒ Hoſti.in ſũma de re iudi. q̃l æ ſub. F. pura
et do. an hitc:qꝛ ille qui parat ſe ad eligendum
nel appellandũ nõ eligit nec appellat:ſʒ uult eli
gẽ łappellare. Itẽ qꝛ oʒ ut purificct diſpõ ↄdi
tionalis.l.ij.ff.de ↄdi.æ de. Ego puto hoc ulti
mũ pꝛocedẽ attẽta pꝛopa ſignificatõe vbox. ñ
eni dẽ qs eligẽ l appllat niſi pꝰ actũ ꝑfectũ.d.
l.ſi qs ſtipulatus:niſi quo ad penã icurrẽdaʒ:
ut in. c. cũ ĩ cũctis de elec.iuncto.c. ꝑpetue.eo.
ti. i. vi: Et facit qð.nõ. Jo. an.in. gula ĩ penis
de reg.iuꝛiſ li.vi.in.mercu. Sʒ ꝓpt᷑ pᷣſũptã mẽ
tẽ excõicatoꝛiſ puto in caſu nr̃o ſequẽdam opi.
Inno.moueor:qꝛ quilibʒ pſumit᷑ gerere actum
meliori mõ quo põt ut ualeat.l.iij. fl.ðᷣ mili.teſ.
ſed ſi pᷣſumeremus excõicationẽ debeꝛe ſequi ac
tũ appellatõi s nõ ualeret excõicatio:qꝛ ꝑ appel
lationẽ ſuſpẽdeꝛet᷑ iuriſditio:ut ĩ.c.ꝑ ruas.j.de
ſe.ex.? h gꝰ i dubio pᷣſumẽdũ ẽ ꝙ iudex uoluit
ligare añ actũ ꝑfectũ.ſ.ſtatiʒ cũ incipit facere.
ſicut enĩ ſtati ꝓpter inobediẽtiã cadit a ↄſpectu
dei:ila ſtatiʒ incidit ĩ excõicationẽ que ẽ ſeꝑatio
a gra diuina. Idẽ uidetur in alio actu dicendũ
puta ĩ electõe.cũ eni iudex excõicet in odiũ actꝰ
ergo ĩ dubio debemus pᷣſumẽ ꝙ uoluerit ligaꝛe
ſtarim: ut ſic meliori mõ quo fieri poteſt actus
inualidetur: ⁊æ he rões uident᷑ mihi cfficaciſſime
pro iſta opi. Additio Mic. abb.

Ecundo requiris.

Si ꝑ reſcriptũ ↄmittant᷑ plures ar
ticuli connexi:⁊ in uno remoueatur
appellatio ĩtellr remota ẽt ĩ alijs.ᷣ pꝰ. Cã ſuſpi
tõis ꝓponẽda ẽ corã iudice qui recuſat᷑ ?⁊ ꝓbã
da corã arbitris. h̊ fo. Diuidit᷑ pncipatx ĩ duas
ꝑtes ſicut duo ſũt dẽa.ſᷣm ibi reto per
vba cuiuſcũqʒ diſpõnis ſũt ãpliãda uł reſtringẽ
da ſʒ metẽ diſponetis ꝗᷓ quidẽ mẽs coltr ex rõe
expᷣſſa ĩ diſpõne:ad hoc qð nõ.i regula fi.de re
gu. iu. li. vj. Icẽ ſi nõ ſit expᷣſſa dummõ poſſit
rõnabiłr cõiecturari æ indubitant᷑ qᷓ̃ potuit mo
ueꝛe diſponẽtẽ ut hic ĩ fi.æ facit qð nõ.in.l.tale
pactũ.ᷣff. ð̊ pac.? qdð nõ.Cy.i.l.nõ dubiũ.C.de
legi.? Hal.i.l.maximũ uiciũ.C. de li. pᷣte. AHd
no.Se g gictũ ſit gnãle ſiue ſpãle ſemꝑ
reſtingt uł ãpliat ſm intentionẽ diſponentis ut
hic pleue ꝓbat᷑. Ad idẽ bonꝰ tex.in.c.intelligẽ
tia.j. de v.ſig.in.l.cuʒ pr. ꝗ. dulciſſimis ⁊ ibi .
Har. ff. dele.ij.= in.l.pr᷑. S. funduʒ.ff. ð leg. iij.
2 nõ ꝙ vV̈ba data ſũt ad exprimẽdã intentõeʒ
ideo dr̃ ꝙ vba ſũt note paſſionũ aĩe.i. ſigna in
tentionũ aĩe: ꝓ hoc.c.is aũt.xxij.q.ij 65. 3
intentionẽ apponẽtis clam appellatione ꝛemota
ſeu remotis appellationibus in aliqua cã. ñ eni
itẽdit defeſionẽ tollẽ:ſʒ potiꝰ iuſticiã ↄſeꝛuare ꝗ
ſepe uiolat᷑ ꝑ appellatiões fruſtrartorias: ⸗ quid
opꝑetur hodie hec cła dicã in.c.paſtoralis.j.eo.

4 Né nõ. ? tene mẽti ꝙ ubi in una diſpoe ↄti
nente plures articulos adijcit̃ aliqua cła illa re

ferenda eſt ad totã diſpõeʒ:ſi non ſubeſt rõ q̃re

magis debeat ↄcernere unũ articulũ ꝙᷓ alinʒ in

9 i

.Af Gamee Io * ſ. elaa 5- 2 r, 1 r

- A r. Asz

CHi Auntnet

.- .
ſF Prle? /

quacũqʒ ꝑte cla illa ponatur: de boe iñ latiuſ di
cam cum glo. ij. (Mõ ultimo ibi utiꝛuſqʒ iuꝛiſ
argumenta ⁊c.qꝛ licitũ eſt in eodẽ facto allegar
poſitionẽ utriuſqʒ iuris:lʒ ge ius canonicum ꝓ
nideat: nibilominꝰ ſi ius ciuile cũ eo ↄcurrit lici
te utrũqʒ ius allegat᷑:ſic tẽꝑa gl. x. di.ſi in adiu
toriũ. Itẽ ex eodẽ. v. nõ/ꝙ licite iuꝛa deducũt ĩ
aꝛgumẽtũ.uñn quotidie alegam?aꝛgumentum ex
tali. c. uel. l. ? dʒ ſic allegari qñ illud ius aꝑte n
ꝓbat intentũ allegãtis ubi aꝑte ꝓbaꝛet n debe
remus dicẽ argumẽtũ.ſed ꝓut hẽtur in tali. l. uk
c. Nã qẽ argumẽtũ qſi argute ⁊ ſubtilit᷑ iuetuʒ.
ceſſat enim ſubtilitas ubi caſus eſt expᷣſſus. Ad
hoc.c.forns dᷣ. V.ſig.⁊ qð nõ. Jo. an. i. . i. . ð
pac.¶WMõ ibi tũc demũ ⁊c.opti.ar.q ꝓceſſul
iudicis nõ naler ſuꝑ pᷣncipali nõ diſcuſſa priꝰ ex
ceptõe recuſatõis ) eũ ꝓpoſita. an eni non põt
juriſditõe uti:ut hic:qð facit ꝓ glo.que hoc te
nuit. ij. q. Vj. quoties:⁊ Inno. m. c. cũ ſpali. .
e. ſed dic ut ibi dicet᷑. In. O.L iij nõ modũ proce
dendi cũ iudex ꝛccuſat᷑.¶ Nã dʒ ſuſpitionis cã
corã eo allegari æ arbitri ꝑ ꝑtes eligi coꝛã qbꝰ
eſt ꝓbanda cã ſuſpitionis. Et ex hoc nõ unam
driaʒ inter ius canonicũ ⁊ ciuile. Mã de iuꝛe e
nili nõ eligunt᷑ arbitri: cũ recuſat᷑ delegat? nec ẽ
neceſſe ꝓbare ſuſpitionis cãm:ut in.l.cum ſpãli
2z.l. aꝑtiſſimi. C. de iudi. ſecus de iure canonico
ut hic ⁊ in. c. iudex de offi. dele.li.Vj. Alia dr̃ia
patebit cum glo. fi. j. eo. Item pondera illud H
bum coram eodem qð uerbuʒ ꝛcpetituꝛ in. c. cũ
ſpᷣali pꝰrñſo.j.e.Ex quo infertur ꝙ nõ ſuffiẽ ꝓ
bare coram arbitris cãm ſuſpitõis corã iudice
nõ ꝓpolitã: qð tʒ Jo. an. ð. e. poſtremo ⁊ ſpe. ĩ
ti. de recu. F. fi. V. qd ſi unã. Site in cle. appellã
ti. e. ti. Additio.¶ Ytẽ nõ ibi in aliquoſ nõ ual
de remotos ꝙ recuſans iudicem ut ſuſpectum
non tenet᷑ arbitroſ eligẽ ĩ eodẽ loco.ſʒ põt noĩa
re alibi exñtes dũmõ ſint nõ ualde remoti Et
dicũtur ualde remoti ſᷣm doc.qui diſtant ultra
duas dietas.ar. c.nõnulli de reſcrip.ł hodie ul
tra unã dietã:ar.c.ſtatutũ.e.ti.li.Vj.⁊ hoc tene
menti. Mã ſepe index eſt ita potens in loco:ma
xie ſi ẽ platꝰ loci ꝙ recuſans n bʒ idoneos abi
tros ĩ loco: ¶ AWltio nõ.ibi ipſa.nãqʒ rõ dicta
⁊c̃.ꝙ licite in deciſionibꝰ cãꝝ allegat᷑ rõ nãl: ut
de glo.i.di.ↄſuetudo ⁊ optimꝰ tex.in.l.ſine..
ſufſicit. ff. de excuſa.tu.ubi allegat᷑ nał iuſticia:
lfacit iſta lĩr̃a ꝓ dicto Cy. ⁊ alioꝝ in.l.ñ dubium
C. de legi.⁊ cõſiderat᷑ rõ nãlis q potuit mouer
iuriſlatoreʒ. Et facit optime tex.iſte ut rmediuʒ
recuſatõis.ñ poſſit in reſcripto tolli:ẽt ꝑ pᷣncipẽ
de quo uide qð nõ glo.in.c.ſi.qͥs ĩ qcũqʒ.ij.q.
Vj. Et qð dixi. S.e.ſuꝑ.eo.ij.⁊.c(.cũ̃ ĩter ð exce.
2.c. ad bec de reſcrip. n glo. ij. ibi. ſed ples
articlos ↄtinet ⁊c. ¶ HNõ ex hac ſolutõe ꝙ cla
qualificatiua appoſita iter diuerſa negocia non
qualificat oiĩa:ſed tin refert ad precedetia. Et ĩ
hac mã pñt exaiari due qões difficiles. Dria
at nunqd cla appoſita in aliꝗᷓ diſpõe ↄcernat alia
tã pcedẽtia q; ſequẽtia: Scdᷣa quid de aliqua

¶ De appellationibus.

cernat oĩa. de hac qõe uide plene b B

qualitate appoſita in aliqua diſpõe nundd con
0

pᷣtoꝛ.ff. ui bo. rap.de pᷣcedenti * chrcee kiche

ſcriptura.ff. de le. i. uide ſpe. in ti. de inſtru ech
F. nũc aliqua.v.itẽ excipe ⁊ ĩ ti. Aſpabaroing
7 allegatõibus.. pꝰhec in pᷣn.⸗ cöeludlenddnl
qua de cla in quãtũ attigit ppoſitũ noſt ali
cẽdũ:ut colligit᷑ ex predictis: ꝙ aut ſũt ne 8
negocia in eadẽ diſpõe ↄtenta:tunc cla nere
dutaxat pcedentia:maxie qn eſt odioſa ſos D
cla appellatiõe remota: ut ꝓbaĩ iic.inciltin
. e. Aut unicũ ẽ negociũ hñs plunes aꝛticli 8
⁊ tunc ſi cła apponitur in ↄtextu alicui der

apponitt i grticki:
tũc conceꝛnit illũ aꝛticuli tm:qꝛ tunc eſt Ponn

rn i .F lilius f. de libeꝛ. ? poſibu.
or ponn in otevn qn ponit in pn. uel in fiar
ticuli: ſʒ.j.illũ auiculuʒ puta cõmitto tibi ca 5
ter ticiũ ⁊? ſempꝛoniũ ſuꝑ tali re. = Penichg⸗
ſpoliatiõe ⁊ facias appellatõe remota veſte e
ri.ꝛ* des admiſtratorem zc. illa eni cła ẽ H
in ↄtextu illiꝰarticuli: ſic eſt ꝑs illius.nõ ergo
dʒ ↄcernetr᷑ alios aꝛticulos. Di vo cla ponit in
pn.uł in fine articuli:tunc ſi alij articuli habent
ſuas cłas ⁊ determiatões:tc illa n extedituꝛ ad
alios. Iſte eſt ꝓpᷣus caſus.c. cũ dilecti de dona.
optime facit tex.in.l.ſi quis legata.ff. de condi⸗
2 de.ubi dr/ꝙ quidam fecit multa legata pure.
Demuz dixit ꝙ uolebat illa ſolui anua bina tri
na die.i.una paꝛs in pꝛio ãno:fa ꝑsi fo teia
in tertio anno.in fine fecit legatum ipuberi cni
nult pᷣſtari cũ ꝑuenerit ad pubeꝛtatẽ. Oneꝛebal
nũquid ei effecto puberi eſſet ſoluedũ ſegatü in
tres ꝑtes ſicut ⁊ alia pᷣmiſſa. Cõcludi ibi ꝙ ñ:
qꝛ iſtud legatũ factũ impuberi hẽbat ſuaʒ deteꝛ
miationẽ uʒ cũ ꝑuenerit ad puberbateʒ. Illa er

go cla ꝙ ſoluẽnt᷑ oĩa ñ ꝛcfeuur ad illud legatuʒ

bñs deteꝛmiationẽ ſuã qð nõ. Si vo auiculin

hnt ſuas determinationes: tẽ ſi ex relanone ad

alios articulos ſurgit abſuꝛditas: tũc ñ dʒ fiei
relatio Ad hoc cle.ne ĩ agꝛo.S. ceteꝝ iũcta gl.
de ſtatu. regu. Si vo nulla ſuꝛgit abſuꝛditas:x
debʒ ↄcernere oĩia ſi oĩno nõ poteſt reddi ratio
quar᷑ magis debeat ↄcerneꝛ unuʒ articul q ali
os:de hoc eſt caſus hic:ubi papa fũdat ſe ſuper
idẽtitate rõis: ut fiat iſta relatio ad cetera. Ad
mãm nide bonũ tex.cũ glo.in. c. apoſtol.xxxij.
g. vij. In ea. gl. i fi. aduerte: qꝛ ur uell hec gl.
in fi. qd hec cla app.re.hodie nibil oꝑatur:? ið
tenet᷑ a multis. Sed tu dic ? melins ꝙ, et hodie

operarur mulros cffectus qui no in.c paloſul

æ.c.nt debitus.j.e.ubi dicetur. n glo. i. V.
lo. ueꝛum

ſuſpitionis ibi danda eſt in ſcriptis glo
dicit:ſed ñ ꝓbat᷑ ꝑ iuꝛa qᷓ allegat:ut dico lo

r. qin 5: F in. l. ptiſſimni. C. de iudi. ui
c. qin S: ſed ꝓbat in.l.ap fectione libelli

de ibi glo.queę ꝑonit raricã in ⸗f t
ccuſatoꝛij 6 In ea. ibi fʒ leges hot pponi ulq
ad.xx. dies ⁊c᷑.nõ cꝛcdo in hoc eſſe aneinaten
inter ius canonicum ? ciuile. Sed ideo an.al
feratur:facit mentioneʒ de. xx. diebus: qr.xy.
es dantur ad deliberandũ et zndendum libcllo.

oo. n (Iglin bo ch og⸗
giver teat calls: ed i pont ueri

ſins. (MNoan Cict y ſudex mas
ba aletör qui ubi pponiur deu
ous h nö miltroem qunre o/0
Ijnemr in iadeni ſcut in pucſpal.
moci nmmeo ne iuder inimcus grauet
palei poſſum tineꝛe ſuper exception
ionis. Hamdefaclipnunciarerſe iue
doſſe mih nocererarg.c tia daſdet
Erbanc rdemn ſendt Jnd inNru
offl dde. Iron adde alaum rdemeen
ex renocatde ſolet puocani gr. caund̃
.llitigatores. ſ de arbi. An timet n
nocent c g ſiſperi. In alis caſt
ſeriptü eſſet ſurepticünuel dico me

1 in loco m eſt ede to Ged generaliee

poſſit index cognoſcere ge erceptio
en nlin.c.cun ſip abbai
e.e in. .ſup liſs ge reſcnioti legi⸗
Bur inl iſ f.ſi nis inis no.
ronſclebmn. ſce re indl Ing
terminuminfi bet go. eſe g. c⸗
bohecorigannr Pc egiinmne ti
nn Ochnimur loqnii nin in diner
dn loquitur in ternino P
ltionen pbid,n qi ſt

hergibitrog. c. legiting loqutf in ier

1. Muvren W
i s miſt —R
ormmil nnialerſeeg g n
Emmiliumnatltſectislian
mi is uiliz giſtiin
n Anſr minl mri timniin
ſmstis tdunniiariniqnit
os Iircf gt is ci itim
rde hjoriiim iun nis gng
Om dri lan ib ſotrnntir
ude.l n pus iiiooiki oifn
immno anno infie ai lxuun nben
mt pitnici garmn d tamm Qurt
nile fid bl eſn niti eni /
n a int iaßniſd Ciehlii⸗
õ
inREANNNN Ja
rni ri dem üimlnn
dis dummnatincdn Oil
birſashunimnillgii duun
s mcos in gt uiniug iüii
Nc AAdocdenei mſek
nic O o Aaſti nin
ain ifthtii

leſe peſit dr lie 9 * 1- .4 , H„ν 7, dTetv,

X1 „ 7 1, da z In Pzr

¶ Be appcllationibus.

vñ.j.illos.xx.dies dʒ iudicẽ recuſare quaſi pꝰea
ñ liceat cum ſit facta conteſtatio ꝑ rnſionem ad

Eau libellũ. Sed dubiũ eſt nũqd ꝑ aliquẽ actũ poſi

tum citra lit.ↄt.ſit pᷣcluſa uia ꝛccuſandi iudicem
de quo per Bart. in. l. quidã ↄſulebãt. ff. de re
iudi.ꝑ gl.⁊æ doc.i.c.int᷑ monaſteꝛiũ.sS.de ꝛc iud.
ubi dixi. ¶ In fine glol. er fine buiꝰgloſ. potes
colligere rõem quare hec gl.iĩ pᷣn dixit iſtam de
cre.loqui in delegato cũ ſpᷣale ſit in ordinario.
HNi fm opi. glo.delcgatꝰrecuſatus non ↄmittit

ut hic in fine:ſed ordiarius põt alteri cim 2mit
teꝛe uel eam ad ſuꝑioꝛc remittẽ. ¶ Mõ. glo.
dicit oꝛdinariũ hoc poſſe ẽt ꝑtibus inuitis. An
autẽ hoc indiſticte ſit ueꝝ dicã plene ĩ.d.c.cum
ſpᷣali:aliquid attingã.j.ĩ glo.peł.æ in delegato.
HModie ſerua tex.c.iudex de offi.dele.li.vVi. In
glo. in Voo in aliquos ibi ĩ arbitrũ uel aꝛbitros
⁊c. ¶ Mõ glo. que dicit arbitrũ in ſingulari: ut
n ſit de ſubã ut arbitri eligendi ſuꝑ ſuſpitõe ſint
plures: nide ſpe.in ti.de recuſa.g.effectꝰ.v.ſed
nunqd una ꝑs. ubi dicit ꝙ ubi ꝑtes n pnt ↄne
nire in unũ tũc eligendi ſunt plures alias ſuffiẽ
unus quod ſatis placet:qꝛ ſatis ẽ iudici ꝙ par
tes ad ↄcordiam reducũtur ut in.l.i.ff. de no.
oꝑ.nũ.¶ In gl. in vbo dʒ cogi in fi. Hec gl.
diuerſificat caſus:ſed ñ ponit uerã rõem diuer
ſitatis. ¶ Yo. an. dicit ꝙ iudex magis afficit in
hbac exceptõe quã ubi ꝓponitur defectus iuꝛſdi
tionis ſʒ nõ reddit rõem quare vᷣa rõ eſt: qꝛ ita
timetur in ĩcidenti ſicut in p̃ncipali. NHa quẽad
modũ timeo ne iudex inimcus grauet me ĩ pᷣn
cipali:ita poſſum timeꝛe ſuper exceptione ꝛecuſa
tionis. NHam de facili ꝓnunciaret ſe iudicem: ut
poſſet mibi nocere:arg.c.quia ſuſpecti.iij. q.v.
Et hanc rõem ſentit Inno.in.c.prudentiam ðᷣ
offi. dele. Item adde aliam rõcm:qꝛ iudex cõit
ex reuocatõe ſolet ꝓuocaꝛi ar. c. ut debitꝰ.j. e. =
.l. litigatores. fl. de arbi. Añ timet᷑ ne ꝓuocatꝰ
noceat. d. c. qꝛ ſuſpecti. In alijs caſibus qn re
ſcriptũ eſſet ſurrepticiũ:uel dico me non ↄxiſſe

