Anarni fn: ddnn ntiſi c 4
Rnin; Mai titi
tankenltinne
. 8.7 n
nknond ce⸗ dacfnntin
rnid'atutonetſel dad dnr
cadegcnnen
al din eln e

P Ohetnin niitiic⸗
ui . cönmiatoluiti

otni i aiͤ niß/
—
nb öitaitzchni
vigogd aindino iſe

an fantg zar a ſs leren e Phadtr .

-——ʒ—

¶ Be appellationibus:

er ualet et ſuſpedit iuriſditionẽ iudicis ĩ illa cq.
HMim iſta appellatio fuerat interpoſita ĩ abntia
legati ur colligitur ex tex. ¶ Ded aduerte quia
tex. uꝛ requirer̃ ꝙ ſudex appellationem nõ igno
rat:et facit quod nõ.archidi.in.c.appellatio.j.
.ec. li. Vi. Ego uero non credo requiri ſcientiaʒ
iudicis. Sed dicerem ꝙ ꝑti appellanti non po
teſt imputaꝛi quare hoc non deduxit in noticiaʒ
iudicis:⁊ tunc talis appellatio non tuetuꝛ appel
lantem. Aut non eſt quid imputetur parti:ut
ꝗr citationem recepit longe agens:et tenuit ex
comunicationem ueriſimilit᷑ futuꝛam nec potat

j.tempus hr̃e copiam iudicisia quo uel ad quę/

2 tunc talis appellatio facta in pntia bonorum
nirorum defen dat appellantem ut non teneant
geſta ꝑ iudicem 5 eum. Ad hoc notabile den
Inno. j. e. dilectus in uerbo ſi de appellatione
innotuerit æc̃.cuius dicta diſtingue per.S.dicta
7 uige quod latius in boc dixi.S.c.ſuggeſtam.
n rnun predictis.c.ſi duobus ubi pon
eratur ignorãatia iudicis qꝛ n loquit᷑ ibi de iu
dice a quo ſed de iudice ad quẽ cuiuſ iuriſditio
n erat adhuc ſuſpenſa:ſed ſecꝰ ĩ caſu nꝛo.Altio
opp.ur᷑ enim ꝙ papa n debuit iſtum epᷣm cita?
ut ueniret ad curiã:qꝛ cardinał oppoſuit de ex
coicatõe ꝑ uiã exceptiõis qᷓ habuit effecrũ ſuum
eo ipo ꝙ papa noluit admittẽ illiꝰepᷣi petitiõeſ:
ut in.c.ij.de oꝛdi.cog. So.glo.fi.ꝙ caꝛdinalis
nõ ſimpꝓlłꝛ excepit:imo denũciauit dño pape cõ
tinnaciã ſuã ⁊ excõicatõeʒ ⁊c̃.ut in glo.Et nota
in bᷣ gloſ.ex q̃ collige ꝙ plus oꝑat᷑ denunciatio
qᷓ exceptio. Ni exceptio ſolũ oꝑat᷑ effectũ ꝛepł
ſiuũ.Qenũciatio vo effectũ ẽt ꝓcedẽdi õ vᷣnũci
atum. Ael dic ex gl.ꝙ papa hic inchoauit no
uũ ꝓceſſũ audita ↄtumacia ⁊ excõicatõe illiꝰ ꝓ
boc ꝙ nõ. Jo. an. in. c. mandatũ de reſcꝛipuis:
tio nõ ex fi.gloſe.iuncto tex.in eo ꝙ dici
in ſummrio ꝙ ↄtenens adire ſuꝑiorẽ ſeu obe
dire ptextu appellatõis fꝛiuole puniendꝰeſt ſecꝰ
dic ubi nõ ↄtepſit obediꝛe.ſed appellauit a ſñia
lIʒ ei denũcietur appellatio iniuſta n ꝑ h̊ puniet᷑.
Sic intellige que dixi in.c.ad noſtram. S. eodẽ
2 ſic tẽpeꝛa gloſã in.l.i.ff.a qui.appe.non lIʒ ubi
dicit᷑ ꝙ de iuꝛe canonico non punit᷑ temẽ appel
lans:de quo nide ĩ.c.ut ðbitꝰ.j.e.ubi latiꝰ hoc
exaino. Mic uſqʒ ad fi.libri ñ ꝛecitabo gl.ꝑ qõ
nes ⁊ oppoſitões.ut hactenꝰfeci tũ ut euitẽ pro
lixitatẽ cuũ huiꝰſcðe ꝑtis uolumen ſit nims ma
gnũ.tũ qꝛ als ſatiſ copioſe in ſchol hũc titulũ le
gi. AUñ illis repoꝛtationibꝰdecreui eſſe ↄtentꝰet
ſi quid deeꝛit in additionibꝰ ſupplebo.
Shec Qui iurauit ſtaꝛe man
* dato eccleſie non audit
appellans ↄ iuramiũ:ſi tũñ de fẽo gra
uat᷑ appellare poteꝛit.h.d.cũ ſeqnti.At ſumma
ↄpendioſiꝰſic. Si mãdatũ factũ ei qͥ iurauit ſta
re iudicio eccleſie excedit limites iuramenti ⁊ li

cite ꝓmiſſionis appellare poterit als ſecꝰ. pa ꝑs
ibi id aoder tex. ꝙ is qͥ ab excõicatio⸗

ne abſoluit pſtat iuramẽetum de ſtando iudicio

eccleſie. añ; iurat obedire m in Tatiſ iudicis in
.c. ex tenore de ſen. ex. In effectu tamen eſt dit᷑

ferentia inter iſtas duas formas iurandi:qꝛ in

qualibet intellr de madato iuſto. Ad h.c. qͥnra
ualis ⁊.c.ueniẽs de iureiu.Et uide glo. nõbileʒ
in. d. c.ex tenore:⁊æ uide glo.notabilẽ quaʒ tene
mẽti in.d.c.ex tenore ⁊ aliquid nõ.j.c.ꝓxi.⁊ in
tellige qdðᷣ dixi:⁊ iſtũ tex.qn quis fuit excõicatus
pꝛo dubia offenſa ſeu pꝛo dubia ↄtumacia. Mi

ſi mmifeſta eſt offenſa ſeu contumacia nõ debʒ à¹ fnvie Dle, n, NS

regularit᷑ excõicatio ꝛelaxari:niſi pꝛius pꝛecedat᷑
integra ſatiſfactio cõtunacie uel offenſe: ut ĩ.c.
ex parte el primo.j.de v.ſig.⁊ ĩ.c.uenerabilibꝰ
.F.ſecus.e.ti.li.vj.æ latius dicã i.c.ſeq. 2 nõ.
ꝙ appellationi interpoſite ↄ iuramentuʒ prius
intceꝛpoſitũ ꝑ appellantẽ nõ ẽ defeꝛendũ.⁊ h̊ ubi
claꝝ ẽ appellationẽ obuiaꝛe iuramẽto.ſecus ubi
dubitat᷑:qꝛ tũc.admitti dʒ appellatio: ⁊ ſic intelli
ge alternatiuã huius.c.ſic ẽt reducit᷑ ad concor
diã iſtu d.c.cũ ſequenti.¶ Mltimo nõ.ꝙ arripi
ens iter eundi ad iudicẽ ad quẽ uidet᷑ pꝛoſequi
appellationem. Itẽ ꝙ iudex a quo põt pᷣfigere
terminũ ad iter arripienduʒ nel ad appellationẽ
ꝓſequendaʒ: de quo dic ut latius dixi in.c.ꝑſo
nas. S. e. in glo.i.in fi.æ dicit Inno.ꝙ ſiue quiſ
iurauerit ſiue nõ:nũꝙ; audit᷑ appellans niſi gra
uetur:ut in.c.ut debitus.j.e.⁊ ſic trãſeunt cõit
doc.S·d adueꝛte qꝛ m ̊ de nihilo prouideret
iſte tex. ideo dic ꝙ rõ dubitãdi fuit: qꝛ iuramen
tum ð ſtãdo mãdatis ecclie fuit gnãliter pſtiruʒ:
ideo uidebat᷑ gnã iter itelligẽdũ ðᷣ ma. æ obe.ſo
lite. Sed rõ decidendi in oriũ fuit:qꝛ iurameta
gnãliter pᷣſtita debẽt intelligi ciuiłr æ reſtrigi ad
cam honeſtã: æ ueriſitr cogitataʒ: ut in.c.quinta
uallis ⁊. c. ueniẽs de iuꝛeiur. Joõ ſi mãdatũ iudi
cis excedit fines iuramẽti põt licite appellari:qꝛ
iuramentũ h̊ caſu nõ urget:ut in dictis iuribus
7 declara h̊ ꝓut nõ.i.c.ſequẽti ĩ glo. In glo. ij.
ibi nõ artat᷑ ad hoc intellige ꝙ nõ artat᷑ ad iſtã
termninũ ĩ alijs cauſis ſeu in alijs caſibus: quia
iudex dʒ moderari terminũ ſᷣm locorũ diſtanriã
2 ꝑſonaꝝ qualitate:ut i.c.cũ ſit.J.e. Sed i caſu
iſto iudex debebat pᷣfigere iſtuʒ teꝛminũ:ex quo
papa hᷣ uoluit moderari i iſto caſu. Ael etiã dic
ꝙ uoluit pꝛo h̊ papa inferre poteſtatẽ iudici alłꝛ
modecandi:niſi ſubeſſet legitima cã. M.c. abb.
Beſtioni. Samma ur iß̃
“Z plo proximo
ſecunda pars ibi. reſpondemus.
Mꝛrimo nota ibi ſicut moris ẽ æc̃.
quod iuramentum quod preſtatur in abſolutio
ne ab excom nunicatione de ſtando mandatis
eccleſie potius fuit introductum ex mori
ſeu conſuetudine quam de inre.¶ Mide facit

ad illam queſtionem nunquid ualeat abſolu W⸗

tio non pꝛeſtito iuramento uidetur ꝙ ſic cuʒ
iuramentum preſtetur ex quadam conſuetudi
ne: et ſic uon eſt de ſubſtantialibus abſolu
tionis Moſtien. hic et plenius in dicto capicło
cum deſideres de ſen. excom. tenet contrarium

v3. — Lal— * r nig — Pto c2 *

W/. PAWE Apollan d . ànſitb d a run 9

= –— N . —
CαW1 ναfhs re edet derlj

Arte 44 .

¶ Ge appellationibus.

Mam conſuetudo ſicut lex ſeruanda E. xi. di. in
bis:fatit.l.de quibꝰ. ff. de le. cõit᷑ iñ in.d. c. cum
deſideres tener̃ priũ. nam iſtud iuramtũ exigit
ad cautellã:unde ſicut tenet excõicatio n ſeꝛuata
foꝛma:ut i.c.ſacro de ſen. excõi:⁊ nõ.ij.q.i.ĩ ſũ
ma. z. xi. q.iij. ĩ ſũma: ſic æ abſolutio dʒ tenere n
ſeruata foꝛma:ar. de pe.di.i.uerbũ ⁊ in.c. uene
rabilibus. S. ubi ãt de ſen. exc.li.Vi.ubi bonus
tex. 5. fo pꝛicipłr regulam hic poſitam ꝙ
ubicuqʒ mandatũ nõ excedit debitam foꝛmam
iuramẽri nõ ualet appellatio ↄ mãdatum facta.
Itẽ nõ. ꝙ reincidens in delictum pꝛo quo pn⸗
fuerat excõicatꝰ: æ poſtea abſolutus nõ reicidit
ipſo facio in excõicationẽ:ſed ẽ reducédus per
iudicẽſqð ꝓcedit niſi in quibuſdã caſibꝰ i quibꝰ
ex diſpõe iuris ipſo facto reicidit:2- M tex. bo
nũ in. c. eos de ſen.excõi.li.Vi. 5. ultimo
ꝙ iterũ excõicat ꝙ eodẽ facto duriꝰ cõſequitur
abſolutionẽ faʒ q; pꝛimã:qꝛ eſt pᷣſumptio ) euʒ
ꝙ nõ ſatiſfecerit pꝰ n gl. i. in fi. quelibet ſo
lutio glo. eſt bona ĩ ſe:ſed põt dici breuius ⁊ ge
nergliꝰ ꝙ ubicũqʒ mãdatũ excedit limites iura
menti ſemper põt appellari: ⁊ ſic pcedes.c.intel
lige:ſi non excedit bʒ locũ iſte tex. Ro diuerſita
tis qꝛ imediata cã appellationis ẽ ipſũ grauam
ut in. c. ut debitꝰ.j. e. Si celſat grauamen ceſſat
appellatio. Judex ãt ex uarijs piecturis ſeu ex
qitate factoꝝ habebit decernere utꝝ ſubſit gra
namẽ. Et ex pdictis bẽs unũ intellectũ: ꝙ bic ñ
admittit᷑ appellatio:quia obuniabat iuramento.
Scða lect. põr colligi ex dictis Inno.ut intelli
gatuꝛ tex. qn fuit appellatũ ab excõicatione ⁊ ap
pellãs redit ad iudicem a quo ⁊ fecit ſe abſolui
pꝛeſtito iurameto. Oemũ uolebat pꝛoſequi ap
pellationẽ pꝛius interpoſitã:decidit tali appella
tioni nõ eſſe deferẽdũ:qꝛ petendo abſolutioneʒ
? pꝛeſtado iurametum iudici a quo renunciauit
appellatiõi:⁊ h̊ putat uerũ Inno.niſi iſte fuiſſʒ
pꝛoteſtatus ꝙ per h̊ nõ itendebat renũciare ap
pellationi. Refert iñ alios dicer̃ ꝙ nunqᷓ; iudex
a quo põt abſoluere ab excõicatione niſi prius
renũciet appellationi tacite ił expꝛeſſe.Do.an.
ponit tres caſus. Mrimꝰqn uult abſoluẽ ꝑ niã
reuocationis:⁊ tẽ poſſit nõ obſtãte appellatiõe:
ſed iſte caſus de nibilo ꝓuidet qm ſi reuocat ex
cõicationẽ rõe cuius fuit appellatũ tolłr etia ap
pellatio ut in.c.ſi a iudice.e.ti.li.vVi.⁊ ĩ. c.ut de
bitꝰ. j. eo. Scðᷣus caſus qn uult aſſumere cogni
tionẽ ſuꝑ iuſticia nel iniuſticia: ⁊ non põt niſi re
nũcietur appellationi. ſᷣm eũ ꝙ h ſpectat ad
iudicẽ ad que. M diciũ mihi nõ plʒ indiſtincte
qm iudex a quo põt dupłr cognoſcere de iuſti
cia uel iniuſticia appellationis. àâ modo ad ef
lectũ pᷣiudicãdi appellationi ſeu pꝛonuuciãdi eã
iuſtã uel iniuſta: æ ̊ nõ põt:ut i.c.dilectus de re
ſcrip.¶¶ꝛmodo ad cffectũ reuocãdi grauamẽè
⁊ iſto mõ põt ↄſẽciète appellatoꝛe: Iʒ appellator
n teneat᷑ ad h ↄparẽ.põt tñ ſi nult ſine piudicio
appellationis.qꝛ hᷣ nõ ẽ obuiar̃᷑ appellationi ſue
imo ꝓſequit delideriũ ſuũ ut tollat grauamen:

ſala a⸗ viden py d Dri 0 An t 7 cE * — Dria a

W *

allegd tex. cum glo. in. c. ſi a iudice pal. Vide
Inn. in. c. paſtoꝛal. F. pterea ð offi. dele. ubi
cit iudicẽ a quo poſſe ad iſtꝛuctiõem ſuã cogno
ſcere de cã appellatõis. Terti?caſus eſt qn quis
petit abſolutionẽ a iudice a quo cã legitiman di
perſonã ſuã dũtaxat: hoc caſu poteſt fien abſol
tio ſine preiudicio appellationis:2 hunc caſi
puto viſſimũ: ẽt ſi nõ fiat pteſtatio:qꝛ tacleu
preſtari ſi petit abſolutionẽ ut no maneat iuten
in excõicatione. Et ex oibus pdictis ſic ſparſis
poſſumus elicẽ duos aꝛticulos/ Primꝰnunq
rrSer 5 qd
excõicat appellãs ab excoicatione adeundo
dicem a quo ſuꝑ abſoluniõe uideat᷑ renücia⸗
pellationi Secũdus articul'nunquid in caſu in
quo nõ nũciat poſſit ↄſequi abſolbnionem a iu
dice a auo:⸗ ſatis pʒ ſolutio ex pdictis 2 lunge
ea ꝗ dixi in. c. cum teneamur.S. e. æ ͥ n. in. c.
qua fꝛõte.j e¶ Et ↄclude clanſic: ?2 P quo ad
primum ꝙ ſi cõpet ut ipſe index aquo reuocet
grauamẽ uł ut legitimet ꝑſonã ſuã ne ĩteri pedẽ
te appellatiõe ſtet iĩ excòicatõe:⁊ ñ uẽ renũcdiare
appellatõi ſue cũ ñ faciat aliquẽ actũ ↄuum ap
pellatoi ſue ut pᷣdixi. Si auteʒ ↄpꝑet ſuꝑ alijs ar
ticulis uel ut ipſe cognoſcat de iuſticia cauſe ad
effectũ ꝓnunciãdi ſuꝑ appellatiõe:⁊ ſans ur ꝛnũ
ciare appeliationi ſue:ar.in.c.ſollicitndine.j e.
Idẽ pnto ubi ↄꝑeat ſimpłi coꝛaʒ iudice a quo
petendo abſolutionem: aꝛ. c. gꝛatũ de offl.deie.
niſi ꝓteſtet: ⁊ h̊ caſu itelligo dictũ Inno. Ono
ad ſʒ aꝛticulũ:utꝝ iudex poſſit abſolueꝛe.Oco
ꝙ aut n fuit delaiũ appellationi:aut ſic.pino ca
ſu poterit ſiue ſit ordinariꝰſiue delegatꝰ:qꝛ; aut
eſt rnũciatũ appellationi ⁊ claꝛũ eſt ꝙ pot. Idẽ
ſi nõ ẽ renunciatũ:qꝛ iudex a quo pot oia tedẽ
tia ad facilioreʒ exituʒ cãe appellatois:ſaluo ap
pellatõis ãticulo: ut nõ.S.e.c.cũ teneamur. N
2 iudex ad quẽ h̊ faceꝛet an oĩa ꝛccepta cautoe
ut in. c. per tuas de ſen. exc. Aut detulit appella
tõi:⁊ tẽ li ẽ ordinariꝰ:⁊ credo ꝙpoteꝛit ꝑꝑ ge
nerale iuriſditionem quã bʒ:ad h.c.q feole.j.e.
ſᷣm unũ intellectũ. Aut eſt delegatus: ? hʒ doct.
ſentiant ide fauoꝛ excõicatõis: ut nõ.i. d. c.qͥ ftõ
te:ego tñ puto oppoſitum:qꝛ per delatione ois
iuriſditio ẽ trãſtuſa in ſuꝑioꝛe: ut in.c.cũ appel
latõibꝰ. J. e. ti. l. vj. Additõ. ¶ In glo ij. n fi.
Hoſi. dicit glo.pcedẽ in atijs caſib ut ablolue
dus iuret:qꝛ hec ẽ forma ecclie ĩ ablolutioc:ſec
quo ad caſũ nzauʒ dicit ↄcertatione glñ pccge:
qꝛ et ſi ille uellet pᷣſtaꝛe pignoꝛa ? fideuſloꝛes ni
abſolueret᷑ niſi pꝛiꝰ adipleat madatũ:qꝛ h ii ſe
quirere iſte iex.in fi,? ita traſeũt cot oc. Se
certe iſte tex.in fi. hoc ñ ꝓbat. ſoli nidi ut p
poſſe ꝓſeq̃t pꝛiꝰ mãdatũ ⁊c᷑. Ceibũ oaut plequi
non denotat actũ perfectum: ſed inchoamentuz
quoddam: ut plene dixi in. e.perſonas ſupꝛa eo.
Item uidetur bonus texus in. c.ſignilicauit in
fine ſupꝛa de offici.ordi.ubi uerum contumax
et redire uolens abſoluitur ab excommunicatio
ne prius incepta cauſa: icct non perfecta: ( i
concluderem ꝙ aut liquidana eſt cauſa propt

ſa

,vtecroõl⸗
ceaa6 ilte aſo
u iun⸗ ain n Rorii
mnt naelſiun gl ageſn⸗
ni grinc anſti in ilin
ls non Ari ufne lmumt
ligw ⸗ G it agne⸗ in ſuccut
lnm ieirinlin ſeai⸗
tompu .

,,rro pol
ſnetie mon jone
tere ſuncl⸗ ni ſe Pen gun .
ſufſiciat ine anrdede alhi op nti.
roſt mle i i ee en
ſenon. nl a büt ſfiam –
ear oncinumn * liein eo wia
Nenai iſe ctaoftenſa

nino niſ uin RX ſc
ibs nſundn . zin
a en Feen tene
iſonan Grlt poren inn l
sin roctofe Mhi d
ueniterboct cepiin.

no pot Puidea 9 bat⸗
no geben eceleſ caucde groniun lel⸗

. ſup codebar ,. l. Ci 4
nonaſtractur lq icntnt ex ſen
cumnig po r / ſihnoen
rioagrulr inmſlead umn n an
ghobloll lli onbua . c. c . u
lco on ? iic. is leſio.lc poe
tereopi Lin. idinio pfe: ſn ibi nlun
Qipocermhit iep iſe tenenut iutar
hre ſi;cmtoneſufſiceni Po enon
Horma Gott inK. ge edd ol 1,cad
meda e off.ordi woi dicum wdichge
ſaptio 9 diqoi deueniendo 5 iuramer
gi lufficiens cauno:ſz b eſtpreſipnio i⸗
qr. e.ſcrivi depſiump.in tln ſandl maln
vi. Addiio. En bic ocnuſione
im intaneimn or unmne bondrisſin
iuro nicii No, iora in gl aſtana. Bogh
i oneris tencit ad obligandun en
preſtne piums ſicut aglus: ur in. c ci in
ge muio.obe nſ ſit preſßptio Pltepd
tunc. h. nunquam ſbi eſt geſerendii iar

et 1 4 4

Reteren. Pin⸗
e ngrio ge gec
ſten ab eo Omniſo Puniri pot

.b. . ha ibi duximns. Sec

n rſiiſeif
nmg 4 nn Ge igmann
uenikntgn nifürin
pelmde nicröcnirrii in
Pehälrcii turtiglini zunn
taſeusin n rſtz
s c Mecogolade uſcu canen
minmnzt io lnieeſielfii
e arpatanoni ian inAoliandi
Snno h Aer inang itenn
ab0bnonn i fd,
he::t 5 ai icl godai no O⁵⁰
micui urr iucer poſſt abſoler .
i fu dani wrclatonnn cp
EENNNNOANN e Gete un
iani ihididind i
GiNniNNiNNun
Adinclangetizit Mehnik ne
Ands idlo: f6tinid hi
cer Aqni uerg i d man
aerumdelng Aumnun
ñůõü
t El iudeiſin⸗
s
nci Auchdaninſ
fow n⸗ deintidei
ſaran kiſmwichcin

z D
* lchar ni
16 4 u
. uun Hatt
☛
* ſte e.n e ſze
ameſrranl iit liun⸗
vrn ionitii⸗

tat oCn en
non Ccno d 1
Nen .

A ,„, * N8& ☚ Paro . Wh 4 rdg 4

ſ,
ℳ*,
glos

Tu⸗ fßo v4 Aefen 74 :

¶ Be appellationibns:

quã fuit excõicatus:lta q incipit eſſe excõicatuſ
ꝓ manifeſta offenſa:⁊æ tunc non debet abſolui:
niſi prius integre ſatiſfaciat per.c. ex ꝑte.i.j.de
v.ſig.⁊ in.c.uenerabilibus..ſecus de ſen.exc.
li.vi.qꝙ puto ueꝝ qñ ſatiſfactio in pnti ł ſaltem
de ꝓximo põt hꝛi. Si ãt exigeret longum trac
tum puta qꝛ hʒ ↄſtituẽ capellã ł ire in ſuccurſuʒ
terre ſancte uel qͥd ſimile: tũc puto poſſe dici ut
ſufficiat incipere ꝓ poſſe ipſam ſatiſfactionem:
2 poſtea recepta cautõe de adiplẽdo pot᷑it ſatis
factionẽ ↄpellẽ ſic:põt intelligi iſte tex.in fi.⁊ pᷣ
ſtat optimum ar.ad hãc ſñiam illud.c.ſignifica
uit¶ Item qꝛ uidemus ſile in eo qui abſoluitur
in articulo mortis pꝛo manifeſta offenſa ut non
exigat᷑ pᷣus ſatiſfactio:ut in c.fi.de ſepult.aliud
ſile. xxvi. q.vij.c.fi. Yacit optime.c.q̃ fꝛonte.j.
.e. ubi ſtatuitur ſpalit᷑ ꝓpter timorẽ ne decedat
q in excõicatione. Ad ꝙ iudex dʒ multum ad
uertẽ tex. bo. eſt in.c. epi.in.fi.xi.q.iij. Item qꝛ
excõicatio eſt medicĩa ⁊ tin fert᷑ rõe conteptus.
ſed hic non ẽ ↄtemptꝰex quo de pñti ſautfacere
nõ põt. ꝓuideat᷑ g ꝑ citationes mõ pᷣdicto cũ
nõ debeat eccleſia claudẽ greinium redeũti: ut ĩ
c.ſuꝑ eo.de here.li.Vi. Aoi ãt cã excoicationis
non eſſet adhuc liquidata:⁊æ iteꝝ reicideret i ex
cõicationẽ plʒ opio ut ppter pᷣſũptiõem de pre
terito aggrauet᷑ itfum iſte ad cauendnm cum pi
gnoꝛibus ul fideiuſſoribus:ar.eo.q̃ nõ.in. c.ij.
de do.⁊ ↄtu.⁊ in.c.lr̃as de pᷣſũp.⁊ ſic poteſt ꝓ
cedere opi.Lan.ſi dictio pret᷑ ſtat ibi incluſiue.

Vñ placet mihi ut iteꝝ iſte teneatur iurare ac

pſtare aliã cautionẽ ſufficientẽ. MDꝛo quo uide
notata ꝑ doct.in.c.fi. dę. reſti.ſpol.æ.c.ad repri
mẽdã de offi.oꝛdi.ubi dicunt ꝙ ubicũqʒ eſt pꝛe
ſũptio ↄ aliquẽ de ueniendo ↄ iuramẽtũ dʒ exi
gi ſufficiens cautio:ſʒ h̊ eſt preſũptio i ↄrium.
gr. c.ſcribã de pᷣſump.⁊æ in rła ſemel malus lib.
vi. Additio. ¶ Et pono hãc ↄcluſionẽ reſpec
u inramęti ut oẽ iurametũ honoris ſit regłi ꝑ
iuro intdictũ nõ. iura in gl. allara. Sed iurame
tũ oneris ꝙ tendit ad obligandum euʒ tenetuꝛ
preſtaꝛe ꝑiuꝛus ſicut alius: ut in.c.cũ in eccłijs
de maio.obe.niſi ſit preſũptio ꝙ iteꝝ deieraꝛt.
tunc.n.nunquam ſibi eſt defereudũ iurametum
ẽt oneris:ut eſt tex.nõbił i.c.clericos de choa.
cle. et mu. A 4
ppellans ab ordi
2 Reterea *nario de declicio po
ſtea ab eo ↄmiſſo puniri põt ꝑ ipſum
ordinariũ.h.d.pᷣa ibi duximus. Sed ſupple ad
tex.idem eſſe de antea ↄmiſf:ſi tunc de illis ae
cuſat᷑:ut in.c.ad bec el.i.õ.e.⁊.c.ꝓpoſuit.j.eo.
4 5 p ꝙ appellatio ñ ſuſpendit iuꝛiſditionẽ
iudicis a quo niſi in cã in qua fuit intpoſita. uñ
in alijs põt ꝓcedẽ.⁊ dic ut plene dixi in.c.ſupeꝛ
e.el.i.⁊.c.cũ teneamur.S.e.latiꝰexplicabo mãm
iſtius. c. j. c. ꝓpoſuit.¶ꝛ nõ unã reglaʒ ex tex.
wꝓ appellationi fouenti aliqꝙ; iniuſtitiã æ iniqᷣta
tẽ nũꝙ; eſt deferẽdũ.qꝛ nõ põt appellatio opera
ri ultra nãm ſuã que ẽ ut releuet a gramie non

nt iuſticiam puertat: ut in. e. ſuggeſtuʒ æ in.c.ad
noſtrã. ö.e. ¶ In glo. i. in fi. ul m Hoſt. ſi ſũt
grauia ⁊ mamifeſta nibil oꝑat᷑ appellatio. ſecus
ſi non grauia:qꝛ tunc poterit iudicem recuſaꝛe.
Dic ut melius dicet i. c. ꝓpoſuit.j.eæ.põdeꝛa:qꝛ
papa ĩ deciſiõe nullã facit mẽtionẽ ðᷣ qualitate z
enormitate:ſed in dereſtationẽ iſtoꝝ appellãtiuʒ
factũ fuit ſic qualificate narratuʒ. Mic. abb.
. +△ RQui nõ derulit
Onſtitutis *appellationi ſui
aduerſarij de ſua poſteriori circa ideʒ
ʒ eñ exciꝑe nequit.h.d. Mria ꝑs deciſe narrat
factũ:fa dat indices.ibi ideoqʒ. remitte ꝙ;
uacãte iſta eccłia cathedrali ↄuenietibꝰ omnibꝰ
ad quos ſpectabat electio archi.noĩauit quẽdã
ↄſociũ eligẽdũ i epʒ:fuit obuiatũ ⁊ Sdictũ a ꝛeli
quis ne eligeret᷑ cũ eſſʒ excõicatus ac fuit iteꝛpo
ſita appellatio ſi ſecꝰ fieret:ſʒ hac appellatõe nõ
obſtãte aꝛchi.cũ quibuſdã paucis ð capitulo p
ceſſit ad electione iſtius.c.⁊= appellationẽ iterpo
ſuit ne ĩ pᷣiudiciũ illiꝰ electiõis attẽtaret᷑ aliquid
hac fa appellatione nõ obſtãte reliqui facientes
maiorẽ ꝑtẽ ꝓceſſerũt ad electionẽ zæ quẽdã aliũ
elegerũt: utraqʒ electio deuoluta fuit ad ſedem
apłicã æ papa mãdat:ut in lr̃a cõtinet᷑. ¶ Nõ.
ex pᷣucipio ꝙ abbas põt elſe ꝓcutr᷑. alteriꝰ Iʒ pᷣn
cipalłr nõ uertat᷑ utilitas monaſterij.uide gl.xvj
.q.i.de pñtiuʒ:facit tex.in.c.per uenerabilẽ qui
fi. ſint le.?æ qdð ibi nõ.qð ſatis ꝓcedit corã iudi
ce eccleſiaſtico./2 nõ. ex tex. ꝙ nõ ẽ deferẽduʒ
appellationi illius qui nõ derulit appellatiõi ad
uerſarij ⁊ intellige qn iſte appellationes ꝛcflecrũ
tur ad idẽ.ſecus ſi circa diuerſa ſicut in ſili limi
tat̃ illa regula frãgẽti fidẽ fides frangat᷑ eidem:
nt in.c.ꝑuenit de iureiuran.j.de pe.c.ↄſtitutus
2 ita accidit F. vʒ ba electio
pria erñte nulla: R nõ pceſſerit denũtiatio nulli
tatis. Moc itellige æ limita ꝓut nõ.i.c. auditis
.S.ð elec.ubi ꝑ doc.¶ Glo.i.qrit quid ſi ñ eſſet
excõicatꝰ:ſj ſuſpẽſus dicit ꝙ idẽ¶ In gl. ij. in
fine. dicit tex. ꝓcedere ſiue fuerit ſimplex nomia
tio ſiue electio. Mã ſi fuit nominatio dubiuʒ fa
ciebat appellatio Archidiaconi ſi fuit electio:
tũc uidebat᷑ fam electionẽ nõ ualẽ:tũ ꝑꝑ primã
nõ caſſatã:tũ ꝓpter appellationẽ archi. ſʒ cã de
cidẽdi in Sriũ fuit qꝛ electio pria erat nulla tan
qᷓ; facta a minori ꝑte:æ õ appellationẽ legitimã
2 de excõicato:ut dicit᷑ in gl.fi ¶ Mec appellatio
põt pᷣſtare ipedimentũ ꝑ rõeʒ poſitã in fine Ee.:
melius tñ vẽ ↄuenire le ꝙ iſte archi.elegit quia
alias nõ poſſ dici archi.nõ detuliſſe appellatõi
alioꝝ ꝓut dr in fi.lr̃e. Mico. 21r
ppellans ab or
Rop oſuit. dinaꝛio in una cã
in alijs corã eo rñdeꝛe tenet᷑.põt tamẽ

eum recuſare:ut ſuſpectum niſi conueniatur de

crimine manifeſto in quo non cadit excuſatio:
nec ſuſpitio ut quia imponit᷑ pena iuꝛis ſurgens
ipſo facto.h.d. vᷣm intellectũ intrinſecum. ⁊ pri

mo cõſultatio.ſecũdo reſponſio.ibi ſuper auo.

Q

NV midimz ma Po 1e Aer da-ſe? a Onu α

4.21143 ,Fin la, . W

¶ Ge appellationibus.

¶ Primo nõ / ꝙᷓ appellatio nõ operat ſuſpen

ſionẽ iuriſditionis iudicis niſi reſpectu illiꝰ cõe

iĩ qᷓ fuit appellatũ qð plene terigi i. c. ſuꝑ eo: ⁊ i
c. ad bec.i.s.e. ¶ 2nõ. ; i crie manikfeſto nõ
admittit iudicis recuſatio qtũcũqʒ als ſit ſuſpe
crꝰ qð intellige qñ ꝓ illo delicto pena eſt a iure
determinata boc nan iſta in H
19C In glo. ij. i fi. Mec ſolutio gl.nõ uꝛ boa
qꝛ acta facta ad nnũ finẽ.ſ.reſpectu appellatõis
nõ debẽt pdeſſe uel nocẽ cũ agit᷑ ad aliũ finẽ. l.
nt admittat᷑ recuſatio: ar.i.c. ueniẽs. s. ð teſti.et
foꝛte ob boc diẽ Jo. an. ̊ nõ eſſe ſpectãdũ euẽ
tum appellationis:ſʒ eligẽdi ſüũt arbitri ſuꝑ lcu
ſatione: 2 ſi ꝓbabit᷑ grauamẽ illatũ admitiit re
cuſatio: als ſecus ⁊ nõ.bñ:qꝛ Jo.an.hic nõ exi
git ꝙꝙ ꝓber gꝛauamen ex mẽte: uide qꝗð plene
dixi i. c. ad hec.i.s.e. dictũ tñ multũ reſtꝛingit
iſtũ tex. qꝛ fundat ſe ſolũ ſuꝑ pendentia appella
tionis. Et bis uerbis tex. ſimpir inberẽs gof.
in ſũma ĩ ti. de indi.in. F. ex bis gꝰ caſibꝰ dixit
ſolã pẽdentiã appellationis ſufficere. Dicenſ ꝙ
rõ iuris eſt qꝛ index a quo appellat᷑ ſolet ꝓuo
cari.l.iij. C. de epi. audi. facit.l. litigatoꝛes. ff. ð
arbi. 7.c. ut debitꝰ. . e.boc tũ dictũ Gof. cõit
non recipit a do¶ Nam ut dixi in. d. c. ad hec
quiſqʒ poſſet ex nuda uoluntate ſibi ꝑare legiti
mã cãm recuſandi indicẽ: qꝛ nõ haberet niſi ap
pellationẽ iterponere:ſed ut ſatis fiat neꝛbis lee
puto poſſe dici:qꝛ ſi iudex nõ reuocat in dubiũ
grauamẽ ꝙ tũc babeat locũ iſte tex. B uult iſta
ſa dũñ dicit oĩno ſuſpectꝰ eſt ⁊c. Aut negat gꝛa
uamẽ.⁊ ꝑ ↄns negat legitimã cãm recuſandi:tẽ
eligant᷑ arbitri iur formã. c.cũ ſpẽali.j.eo.aliaſ
ſequeretur abſurdũ de quo dixi. Et ex pᷣdictis
tene menti unum quod licitũ eſt per rationẽ nã
lẽ reſtrigere gñalẽ diſpoſitionẽ legis: H rõ ñ ſit
i.l. expᷣſſa:fſacit ꝓ h̊ tex.iũcta gl.in uerbo. iepiũ
in aut.ut ma.debi.⁊ qð dixi ĩ.c.ſuggeſiũ.S.eo.
nide:qð nõ. Har.in.l.itẽ queritur.. qui iple
to. ff. loca. Et quid de uerbo pꝛe.⁊ ner.fas.uið
nõ. in. c.ad bec..eo. æ de vbo dʒ nunquid im
poꝛtãt ſemꝑ neẽcitatã:dic q ſic niſi ſubiecta mõ
aliud ſuadeat:ut ĩ.c.i.de deſpon.impub. Ad bᷣ
nide glo.nõ.quam ſemper tene menti in cle. at
tẽdẽtes de ſtatu regu.iĩ vᷣbo debet.⁊ uide baꝛ.
in. l.iij. C. de pigno.ubi latius pꝛoſequit᷑ mãm.
(Sng. li. in fi. Mõ ſingularit᷑ pꝰ ꝙ in fẽo
maniſeſto ꝓut differt a notoꝛio põt iudex recu
ſari ex legitima cã tanq; ſuſpectꝰ: ⁊ ſic pꝛocedit
tex. multũ nõbilis i. c.qꝛ ſuſpecti.alł.in glo.ſecꝰ
in manifeſto notoꝛio: æ dẽ manifeſtũ nõ notoꝛiũ
id quod pꝛobari põt tñ nõ eſt notonũ. Inn.Sᷣ
dat aliã ſo.qꝙ in crimine gꝛaui ⁊ manifeſto ñ ad
mittit᷑ recuſatio: ut hic ſecꝰ in manifeſto nõ gra
ni ur ĩ Srio. (ihi ur̃ totũ oppoſitũ:qꝛ faciliuſ
deberet admitti recuſatio ĩ grauibus ubi agituꝛ
ð maioꝛi pᷣiudicio qᷓ; in leuibus ꝑ.c.ubi ꝑiculũ
de elec:li.Vi. Vñ tene ſolutionẽ glo. Sed do.
An. hic refeꝛendo archi.in. c. qꝛ ſuſpecti: ubi h
ponit limitat qñ pena ẽ ipoſita æ deterinata a le

ge. Si ãt ueniret ĩponẽda arbitrio iudicis:tuj
ꝓtũcũqʒ cꝛimẽ ſit manifeſiũ ſeu notoꝛiũ ndhni 4
tur recuſatio: q;ꝛ poſſʒ noceꝛe ĩ aꝛbitrando
⁊ eſt dictũ ſatis nõbile:licʒ h̊ attribnat grthiäſt
cono. ego dico ꝙ; oꝛiginaliteꝛ fuit hoſti. Jo⸗
an. ſeqt i. c. cũ ſpali..e. ubi pleniꝰ Ppfequii ba .
qᷓ; archi. in. d. c. oco. Et ſi tu dicẽs hãc nõ eſe
legitimam cãm recuſãdi: qꝛ poterit appelan
excedit modũ:ceꝛte nõ eſt bñ dictũ: qꝛ jm bo
nũqᷓ poſſz iucex recuſari cũ ſẽꝑ ſubſit ſaenltas
appellãdi. Hã d; qs euitare ſaltẽ grauamẽ de
facto ⁊ ne uexet in expef et in appellatonib? ſuꝑ
fluis:ex quo eniʒ ſuſpectꝰ ñ nʒ bẽe ꝛcctũ iudiciũ̃
arbitꝛandi.ar.c.ꝛepeljtur. .de accu. et in. d. c.
qꝛ ſuſpecti: er ꝙ pofſit appellani a iudice arbitꝛi
te penã:uide glo nobilẽ in. c. ſuper his de accu.
et ꝑ NHaꝛ. in.l.ſi qᷓ pena.ᷣff. de. v. lig. Et hdic
tis pone ſingulaꝛeʒ limitationẽ ad dictũ Inno.
in. c.ex ꝑte.j.de.vVb.ſi.ubi dicit:ꝙ in delicto no
torio põt ẽt iudex ĩ facto ꝓprio ꝓcedere cũ ſit

potius executoꝛ legis:q; iudex.dʒ.n.intelligi et

limitari qn pena illius delicti ẽ ðterminata in le
ge. ſecſi eſſʒ aꝛbitꝛio ſuo determinãda.Eodem
moõ pfni limitari dicta Mar. in. l. ſi qui fonte ff.

tOπ de penis. ubi pꝛoſequit/an 2 qñ poteſtas poſſit

eſſe iudex S offendẽtẽ officialeʒ ſuũ ułᷣ familiam

ſuam. Item do ⁊ alium intellectũ ad dictum. .

qꝛ ſuſpecti:ut ꝓcedat ĩ notorio act tꝛãſcũtis:qi

cum tũc recipiantur ꝓbatiões:ut nõt gl.ij.q. i.

manitfeſta eſt tex.in.c.ſicut de ꝛe iudi.poſſet in
dex ſuſpectꝰin illis recipiendis grauare ꝑtcq me
rito poteꝛit ꝛecuſaꝛi ut ſuſpectꝰ: Iſtud vo caplʒ

ꝓcedit ĩ notoꝛio fẽ ꝑmanẽtis: ? ubi pena ẽ det

miata a lege hᷣ uẽ uelle iſta ra ĩ fi.qͥ no. N.ab.

Abſoluitur ex
Ba fr onte. cõicatus cantot
fcepta:licʒ aduerſaꝛiꝰ uł excõicatoꝛ ne

abſoluaĩ appellet.h.d.ſecundum unũ itellectum
queʒ tñ oʒ limitare qñ cxcõicatio nõ funt lata

manifeſta contumacia uel offenſa:quia tunc nd
debet abſolui:niſi ſatiſfactione precedente:ut in

c.ex paꝛte.i.]. de. v.ſi.ſed ſm alimn intellectu

poteſt ſic ſummari. Appellans ab excõicatione

poteſt petere abſolutionem ab excomunicgtote
a quo appellauit non obſtante appellatione ſua
uel appellatione interpoſita per aduerſaꝛium ne
abſoluatur non tamen ſiſte intellecus multum
congruit littere. Diuiditur prima pars ꝛepre
bendit querentem. ſcda ibi ſane ſius duplicl
queſtioni reſpondet ¶Drimo nots quo
clectiones poſſunt examinariſen conlirmari in
eccleſia.ſiue in palatio cpiſcopi. nel in camera
ſua ¶ Ex predictis infero ad plura brimn
caule eccleſiaſtice poſſunt iudicialiter HS
in eccleſia ſecundo uero infero epim poſſe libi

eligere ſedem in aliqua cauſa nedum in eccleſia

. nota iſluz
ſuo uel in cameꝛa ſua 7
Enn pro dam locoruʒ.

textum pro conſuetudine quotun

ze faldi
W. 1 2
oienni
bnoſoc mnoei⸗
Hun iu iſiße Pnlni i. len⸗
nau ien hec ſahe aiii
rſeieig ſee ad d
ubi bae ei⸗ vnnle all Vl⸗i.)
anglie hit uu iin
leſin ſagtereſpic ſchohele⸗ bec
nio gelij ens ei qz exen

t αυ ͤl.
delerin Aentbiͤl mio at

ſpuuro quo aumrnlleri MD
erſ lur Mhuion ſwr hi
byreituenim llul Mi/
Apd lliand::: on lul bui nc ſof
/NM nd boi erolen gh nch⸗
vtöoſß iisnl iuitſe indigun gie .
eoſcetici gi cH uttis
orde 2 91enes enone Sondezn
nolevnr töde la 1iendid dis arcd
qr uiglanern deouu orcine intis 7 en
canona Giſodemn ofirmido electoes i can
gis. Ienn i 9. meng plon n ſoli e⸗
ſed ctiam ineicitad h.c ig cul ge ſen.e
vi. Iem no caſumn in quo indera no
tem ſuamn exercet appelatione ͦ odſtan
ſoluedo ercoicari un it b pcedat. gie
ſer⸗ ter ſorituf cnulo noe
Ffeh.c. Ant n. ſe fernt erolca
ſti offenſa ſiue orumncin: no gebebat
niſtpnl pffin ſauſtngoner ilſtn eſt 3
nerſariſeut in c. ſoler eſen erc li. Nl.e,
rede. ſig. An furnt ertdien p ofe
macia dubig:z tunc appeliatio ne obſo⸗
eſfruſtratorin: ſatis ehot cän pſtar
Ur nclc.er Pre:g gppellatio iſta tiua
drin n debehat genolnere cin ln
N ir⸗ cebebat ulhr recho⸗ “
lomimn iudſce ad que fneri 4
olec aicis ſbaor coligo .
Pen ut inteligaf t

lutoginatce 2no. Srce minne

Dl Ki bienii i
g ant giun ince.
rrintheenenei

lmnim qi wn ilis Neſcii unnimni⸗
ge Ne Ncß bino ivdam ii bi
mo pit inmn dim Br inl ſgiin
de pons j oſehniiin ef olcluet
cſe ih ofemtir afttnig iutini
ſum Jm wt alin inclmnian demn
qluhwmivr nulr iovno an hilian
n tie eepianmr Auman Gee
Nmicn t in c ſan de rinc po
lhensidsgaunet e
mrüWtNNN MNRe
NGciAdNeN
õ

Wone.
ftonte cnnstt
ccraſezaain Actien
canicrheten i
on paln a tmim in
“ urci tüth ifen

0)
aon dſaſunnn
ſepeen

wmct
plepiri ſuſfn n
awrijir lllihi⸗
NAic un.
— xnt poöbranentd Ge
. Gehriſon limſt,
wini rn iril
* Ddm n,
e cb ,
nmn

ce* Aeſpeſen J.a .–² X 2

ſti⸗

FPanlis- .

6

1v S 16. 9eP ſtre —6 9o= crol .

Fu- 6 r n 6 j. Aꝓ&☚ 6.

Be appellationibus:

Mam in allquibus locis uicariꝰ epi reddit ius
in eccleſia. In aliquibꝰ ĩ palatio epi æ utꝛũqʒ r̃e
te fieꝛi põt:ut hic ꝙ nõ.⁊ facit.ij.q.ij. pᷣceptum
ubi bonus tex. ſecus dic ĩ iudice ſeculari. NHam
eius iudiciũ agitatum ĩ eccła ñ ualet ut ẽ tex.ho
die ſinglaris i.c.decet de imu.ec.li.vVi.i.F.oĩs.
2 nið gl.ſingularẽ ibi qͥd i Sctibꝰinitis in eccła:
et determinat ꝙ gctus ualet:lʒ hẽtes peccaue
runt:qꝛ pena ꝛetractatiõis illiꝰ.c.nõ dʒ extendi.
Et nõ illã glo. ꝑpetuo ꝙ ubi retractatio actus
inducit᷑ a lege in penã ↄfacientis:tũc illa diſpoſi
tio dr̃᷑ odioſa æ? penał:⁊ iõ reſtringenda⸗ Mico
latius in.c.cognoſcẽtes.S.de ↄſtit.ubi eſt bona
glo. in bo diſpẽdijs. Itẽ nõ.ex illa gloſa. ꝙ pe
na appoſita ĩ qᷓt Sctu ñ dʒ extendi ad ueꝝ ↄctũ.
Mum in iudicio quaſi Zhimus.l.iij.ff. ðᷣ pecu.
nõ. Joa. an. in. c. pia de excep.li.vi.⸗ tamen pe
na nullitatis iudici.i.quaſi Sctus nõ extẽdit᷑ ad
uen Zctũ. AUñ uerus ↄctus geſtns in eccła tʒ ut
ibi. Idem pato eõ ut pena appoſita in ↄctu ue

20 non habeat locũ in quaſi Sctu eadem ꝛõe ne

fiat extenſio pene ad cãm non oino conſimiem
iuxta gl.nõt ĩ.c.i.de tẽpo.ordi.li.vi. Additio.

¶ Et h̊ ultimũ tʒ Mart. i.l. more ff. de acqͥ bẽ.

et.l.apud iulianũ.ff. ex qui.cau.i poſſ.ea.et ꝑ H̊
dicit ꝙ mulier põt adire hereditatẽ ñ obſtante

ſtatuto quo cauetur ꝙ mulier ñ poſſit ↄhẽ ſine

ↄſenſu duoꝝ ↄſanguineoꝝ ſuoꝝ qꝛ ille qui adit
hereditatem non phir: ſed quaſi Shit ut in. d.l.
apud iulianũ:⁊ Vba ſtatuti debẽt intelligi ꝓpꝛie
ꝙ nõ. Hõ ꝙ nõ ſolũ excoicatꝰ dʒ repelli a

petitõibũs ſuis:ct facit ſe indignum gr̃a ſedis

apoſtolice ut i.c.cũ ꝑati.S.e.ſʒ ẽt ꝑuertẽs iuriſ
ordinẽ ? ↄtẽénẽs canonũ diſpoſitoeʒ. un papa
nolebat rñdẽ ſuꝑ ↄſultatõibꝰſuis iſti archiepo:
qꝛ uiolauerat debuũ ordinẽ iuris z ↄtempſerat
canonũ diſpõem ↄfirmãdo electões i camera re
gis. Item nõ i v. ſane: ꝙ ꝑſona ñ ſolũ excoicat
ſed etiam int dicit᷑:ad h.c.is cui de ſen.excõ.li.
vi. Item nõ caſum in quo iudex a quo iuriſdi

tõem ſuam exercet appellatione ñ obſtante.ſ. ab

excõicatũ un ãt h̊ ꝓcedat.j.dicã latius

Ooo.5õ tex.fortit᷑.ut᷑ ꝙ nullo mõ poſſit ꝓce
ere h. c. Aut. n. iſte fuerat excõicatꝰ ꝓ mamife
ſta offenſa ſiue ↄrumacia:⁊ nõ debebat abſolui
niſi priꝰpſtita ſatiſfactõne:⁊ iuſta eſt ↄdictio ad
uerſarij:ut in.c.ſolet de ſen.exc.li.Vi.⁊.c.ex par
e de. v.ſig. Aut fuerat excõicatꝰ ꝓ offeſa ł ↄtu
macia dubia:æ tunc appellatio ne abſolueretur
eſt fruſtratoria:qꝛ ſatis ẽ hoc cãu pᷣſtare cautõʒ
ur in. d. c. ex ꝑte:g appellatio iſta tãquaʒ fruſtꝛa
toria n debebat deuoluere cãm ad ſuꝑiorem:et
ꝑ ↄñns n debebat iudex recipẽ cautionẽ ð parẽ
do iuri coꝛam iudice ad quẽ fuerat appellatum

So.ex exꝑſis dictis doctoꝝ colligo ↄpendioſe
duas lec. Mria ut intelligat᷑ tex. ꝙ. petebat᷑ ab

ſolutio a iudice a quo. Scda petebatur a iudi
ce ad quem. BDrima lec. ſubdiuiditur i duas.
rimo qn aduerſariuſ tin appellauit ne abſol

ueret. Scda qñ excõicatꝰ pꝛiꝰ appellauit ⁊ poſt

ea petiſt abſolutõem ⁊ aduerſariꝰ appellabat ne
abſoluẽt:?⁊ ſic ↄcunebat utriuſqʒ ꝑtis applłatõ.
nio ad pᷣmã lec. qũo petebatur abſolutio
mdice a quo ⁊ aduerſariꝰ ti appellabat. pe.
2 abbas rũdent ad ↄriũ ꝙ hic non fuit appella
tum ne abſolueretur:ſed ex cã ſaꝑuenieti. uñ
pter affinitatem nouit᷑ õctã inteꝛ iudicẽ ⁊æ excõi
catũ appellatio ſua habuit deuoluere cãm. Hec
ſolutio ipugnat᷑ ꝑ Jo. an. qꝛ ſuſpitio non eſt ſuf
ficiens cã appellãdi:ſed recuſadi tin: ut nota:in
.c.accedẽs: ut lit.nõ ↄte. Itẽ dico quod ex alio
coꝛꝛuit iſta ſolu. quia in tex. dr̃ qð iſte appellauit
ne abſolueret. Secunda ſo.m Hoſt. ꝙ ex aliqᷓ
rõnabili canſa iſte appellauit.hec ſolutio penituſ
non euacuat contrarium:quia in littera dicitur
quod aduerſarins appellauerat ne abſolueret᷑⸗
Tertiam ſo. ponit Jo. an. ut procedat ſᷣm anti
qua iura ſᷣm que appellatio nõ expᷣſſa cã deuol
uebat cãm ad ſuꝑiorem:nõ tñ impediebat abſo
lutionem ꝓpter rõem littere ne decederet in ex
cõication ec tertia poteſt impugnari: quia
littera dicit ꝙ appellauerat ne abſolueretur: =z
ſic exprimebat cauſaʒ fruſtratoriam contra ius:
ſed cã m mifeſte friuola etiã ſecundũ ãtiqua iuꝛa
non deuoluebat cãm ad Auperiorem: ut nota.
in. c.ut debitus.j.eo. Dono duas ſolutiones.
prima ꝙ licet a pricipio ↄtradixiſſet ne abſolue
retur tñ poſtea appellauit ſimpliciter nidens nõ
proficere:⁊ ſic poſſet ſaluari ſolutio Johã. an.
Pono ſecundam meliorem quod hic ↄdice
bat iſta ne abſolueretur ante ſatiſfactioneʒ pro
ponẽs forte offenſam uel contumaciam manitfe
ſtam:ſed pars ⁊ iudex hoc negabant: ideo ille
appellauit. MHec appellatio etiam ſecundum ho
dierna tempoꝛa eſt legitima:ut in.c. ſolet: ideo
habuit deuoluere cam ad ſuperiorem. Et ſi di
ceres quare abſoluit iudex a quo:ex quo appel
latio prima fronte eſt legitima.¶¶ G quod ubi
appellatio fuit interiecta non expreſſa cã duplex
fuit ratõ abſoluendi( Ana ne pendente litigio
iſte decederet in excõmunicatione ut in lia:ſed
prouidetur parti auerſe recipienddo cautione.
Secunda ratio quia iſta abſolutio tendit in fa
cilioꝛem exitum cãe appellatõis.hãc ſententiã tʒ
Fre de ſenis ↄſi.cxcviij. Hã iudex ad quẽ añ
oia ipſũ abſoluẽt rcepta cautõe:ut in.c.per tuaſ
j.Qe ſẽ.ex.ſʒ ſi expſſit illam cãm:qꝛ fueꝛat excõi
catus ꝓ manifeſta cã:tũc unica eſt ratio abſoluẽ
di ne decedat interi in excõicatiõe qm abſolutio
ñ tendit p̊ cau in faciliorẽ exitũ Jõ piudicat ap
pellatõi:cũ ob h̊ fuiſſet appe latuʒ ne abſolueꝛet
Er his hẽes ðᷣclaꝛatã pᷣmã lec.⁊ hẽs caſũ in quo
iudex a quo abſoluit poſt appellationeʒ rõibus
predictis enio ad ſecundam lec. que habʒ
quod excõmunicatus prius appellauerat ab ex
