nõ po. ꝑ totũ: æ ideo nõnteꝛ dixit Inno. in. c.
dilecto de ueꝛ. ſig. qꝛ hec ſnia ꝙ res debitoriſ
nendatur ex ſecũdo decꝛeto ẽ inteꝛlocutoria:
Ieo ſi iudex poſtea ↄriũ cognoſcit.ſ.ꝙ non

ſuperat debitũ reuocabit miſſionẽ 2 nenditio
nem. ar. in. d. F. ſi pꝛetoꝛ 2. S. ſi ex plegatis

de hoc decꝛeto ĩteꝛponẽdo.æ an pꝛeſumat ꝓ
eo nide eleganteꝛ peꝛ Har. in. l. i. C. de ddijſ
mino.ſine decꝛe.nõ alie.⁊ peꝛ ſpe.in ti.de pꝛo

.„ „ „Au,r , . = .
2 4 „ 11 r, rch e FPCa M B„DDren.⸗w =encse.

1 „ Fn He A

cu..fi ueꝛ.quid ſi ſolum. in ti.de ẽp.⸗ uen.
S. nunc dicendum. v. breuiter ſcias. ⁊ ꝑ bal.i
.l. quecũqʒ.C. ð bonis q libeꝛis ⁊ ĩ pria ↄſti.

li. feudorum (Regdeo nũc ad fam particulã

glo. in qua gl.op.in eo ꝙ in pꝛima paꝛe cõ
cluſerat ſniam nullam nõ ↄualidari ex iterpo
ſitõe appellatõis de.l.iii.. falſus ff.ꝛc ratam
ha.ubi dicitur ꝙ ſi dominus appellat a Inia
lata 5 falſum ꝓcuratoꝛem ratificat.⁊ ſic ſnia
q̃ erat nulla ꝓpteꝛ defectũ mandati ut in.c. ex
iſinuatõe ⁊ in.c.ĩ nr̃a de ꝓcura. ranuficatur ꝑ
appellarionẽ Solutio gl.nititur ſolueꝛe ut
patet in ea:ſʒ õ foꝛmaliter ſoluit.⁊ habeſ gl.
ii.q.i.ſtatutus q dicit ꝙ appellando ↄfirmat
qͥs ſnĩaʒ Iʒ ſit nulla ex defectu ſolẽnitatis hoc
uoluit illa gl. relara ad illum tex. mouetur per
dictum. F. falſus.ſed male loquitur. nnõ doc.
h cõir tenẽ Sriũ.? Maꝛ.in.l.licʒ ff.de indi.
2. d.l. ſi expſſim. ⁊ nõ.j.de appel.dilecto.dic
ergo foꝛmaliter ſoluendo prium ꝙ qnqʒ ſnia
eſt nulla ſolũ ex defeciu ↄſenſu partis.⁊ tunc
põt pars illã rariſicare ↄſenticdo ut ĩ.d.l.lʒ.
7 appellãdo ur̃ ↄſentire geſtiſ ꝑ falſũ ꝓcurato
rẽ.⁊ ſic uẽ loqui dictus.S.fallus. Nã ſnia la
ta ↄtra falſũ pꝛocuratoꝛẽ.tʒ quo ad ipſũ pro
curatoꝛc.qꝛ cũ eo ẽ pctum ſen quaſi per ſit.
t. l plaucius.ff. de pꝛocu. quo qnũim vo non
tʒ ex defectu ↄſenſus dũtaxat. Ideo ratifican
do tacite peꝛ ipᷣm actum appellatõis ↄualidat᷑
nz ſnia eſt nulla ex alio defectu puta:qꝛ
3 leges lata uel ex defeciu ſolẽnitatis. ? tunc
nõ ↄualidatur ꝑ actum appellarõis. qꝛ defec
tus ſnie nõ dependet ex ↄſẽſu ꝑtiũ.uñ nõ poſ
ſẽt ꝑtes ẽt expᷣſſe eã ↄualidar̃ ur nalẽt ut ſnia
lʒ poſſent approbare ut nalẽt tãqᷓ; paciũ noni
ter Shẽdo ⁊ ita ĩtelligit᷑.l.ii.C.cõia urriuſqʒ
liudi.ut ibi nõt᷑ ꝑ Ci.?æ ꝑ Ha:.in.l.una.C. q
ꝓ ſua iuriſdirõe ⁊ i. d.l.ſi eyp ſſiʒ.appellãdo
vVo n approbat ſniaʒ.ĩmo ĩpugnat.⁊ ſic nõ pt
ualere ẽt ut ꝑactũ ut nõ. bar.i.d.l.ſi expreſſiʒ
Et aduerte ad nnã limitatõem eoꝝ qᷓ põit
gl. rarificat᷑ n. ſnĩa lata cũ falſo ꝓcuraroꝛe ꝑ
oↄſenſũ dñi ſuꝑueniẽtẽ qn ille pof̃at eẽ ꝓcura
toꝛ. alias ſecꝰ ita nõnt᷑ dixit gl.i.d.l.lʒ.æ ſeq̃t
ibi Bar.⁊ ꝓ ̊ facit qꝛ ſnĩa h̊ caſu nõ ẽ niła
ex ſolo ↄſenſu parris ſʒ alio defeciu n depen
dẽtia ptãte dñi facit qðᷣ nõ. Inn in. c. pꝛudẽ
tiam de offi. deleg. æ peꝛ Dy. in regula rathi
abitio de re.iur.libro. vi.⁊ per Joannez. an

dr. in regula ratum. cod.titu. in. mercuri.
¶ Extra gloſ. quero quia ſententia cõtꝛa le

ges lata eſt nulla ur bic. ¶ Nunquid index

poterit iterum pronunciare. Solutio tangit
hanc queſtionem hic Innocen. cõcludit q;
ſi eſt oꝛdinarius poteſt ut. C. quomodo ⁊ q̃n
do iudex.l. pꝛeſes ⁊.l.iiij. E. de accu: Secus
in delegato qui pꝛonunciãdo fũctus ẽ officio
Al.ſi ut proponis.C.qũo.⁊ quãdo iudex. Sʒ
tu de hac queſtiõe dic ut plenius noratur in
.Cc.in litteris de affici.ðᷣlegati.ubi meliꝰ cadit

Gru ſi ſizi ⸗3j lazrſ Iuer .ka:

Purmcei⸗ Fvyir 1

12 r,dauf .

(KarS pAE IRiα ſent Da.

6 — ◻ f Pu

⸗ O⸗

¶ Meßſcriptõibꝰ

Addit m̃ hic Inno.notabile dictũ dicẽs ꝙ;
ubi nõ tenet ipo iure qð fecit delegatus ex eꝛ
202e ꝓbabili ductus: iterum pꝛoſequi poterit
ponit exemplũ in executoꝛe cni mãdabatur ut
ꝓuideꝛet titio de pᷣbẽda cui ꝓuidit de pbẽda
Marrini qui cõi opinione ꝛeputabatur moꝛ
tuus:ſʒ uiuebat ut poſtea cõpeꝛũ eſt ex hoc
eꝛꝛoꝛe ꝓbabili poterit demum de alia ꝓuidẽ
fm eum:ar.j. de ſecũdis nup.dñs.C. ð iuris
7 fac.igno ·l.eꝛꝛoꝛ. Si ueꝛo ꝓuidet de pᷣbẽda
qᷓ de iure nacabat nõ de facto: ꝓuiſus aũt ꝛe
nuit pꝛoſequi ius ſuũ execrãs foꝛe lites. non
pot executoꝛ amplins pꝛouideꝛe.iputet᷑ aũt ꝓ
niſo qui ius ſuũ nõ defendit. ar.ff. de pet. hẽ.
.l. illud: nec ꝓdeſt ignoꝛãtia facti. quo ad poſ
ſeſſionẽ que nõ ẽ talis ꝙ de iure potuerit pꝛo
niſionẽ impedire ſm Inno. ⁊ bn. Mec ob.c.
cũ noſtris de ↄceſ.pbẽ:qꝛ loqui in alio caſu
cuʒ.ſ.gratia fuit in pricipio ſubꝛepticia. Idẽ
dicit Inno.ut nõ poſſit iterũ pꝛouider̃ ſi exe
cutoꝛ eꝛꝛauit in iure licet ſua ꝓuiſio fueit nul
la. põit exẽplũ Hoſti cũ diſpeſatiue pꝛouidit
epiſcopus de ꝑochiali eccleſia pꝛoniſio ĩ mio
ribus m executoꝛ cꝛedẽs epᷣm diſpẽſare non
potuiſſe ↄtulit illam ut nacatem cꝛꝛãs in iure
ſcilicet de eta.æ qua. MDꝛet᷑ea z hodie credo
ꝙ h̊ cau nõ ſit neceſſaria diſpenſatio ꝑ.c.ſi ꝓ
clerieis pauꝑibus de pᷣbẽdis.li. vj. Alind in
ſemit ibi glo.⁊ dic ut nõ.in.d.c. pteꝛea ⁊.c.ij
de inſti.li.vj.dictũ tñ Inno.nõ placʒ h̊ hoſt.
qni tenet ꝙ licʒ eꝛꝛauerit in iure.ex quo tamẽ
appaꝛet ꝙ ꝓniſio fuerit nulla:iterũ tamẽ dʒ
de beneficio alio illc pꝛouideꝛe nt bnficia pri
cipum habeãt ſuum cffectuʒ nec illis illudatur
qꝛ nõ faceꝛe ⁊ facere ita ꝙ ſit nulluʒ eq ꝑatur
de tꝛãſla.c.ij.cũ ↄcoꝛdãtijs ibi poſitis.et de
cle.nõ ꝛeſidẽ. tnue. Adueꝛte inquãrum Inno.
loquitur generaliteꝛ in teꝛminis qõnis ðᷣ quo
libet delegato idubie dẽʒ ſuũ ñ ẽ ueꝝ q̃tenus
dicit ꝙ põt iteꝝ ꝓnũtiare ſi ipo iur̃ ex pꝛoba
bili eꝛꝛoꝛe facti nõ tennit ꝙ ipᷣe fec.dico.n ꝙ
ſiue eꝛrauit in facto ſiue in iure dimodo pua
nerit foꝛmã ↄmiſſiõis ſi tulit ſentẽtiaʒ diffiniti
uã nõ põt amplius ſe intꝛomitteꝛe qꝛ fũcuiſ ẽ
officio ſuo ſiue bene ſiue male: ad h̊ bonꝰ tex.
in.l.ſi ut ꝓponis:⁊= qð ibi nõ.peꝛ: Mar.qũo

2 qñ iudex ⁊z optie facit tex. in. l. diceꝛe in fi.

cũ duabꝰ ſequẽtibus ff. de arbi.⁊ in.c.ſi com
pꝛomiſſarius de elec.li.vj. nbi tex. optimꝰ ad
mãʒ: æ qðᷣ nõ. DOy. ĩ ꝛegula ꝙ ſemel ð ꝛce.iur.
li. Vi. ? Dar: i. d. l.ſi expꝛeſſi ff. de appel. ſʒ
E ꝛõeʒ hoſt.pᷣal.põt ſaluari dictũ Inno.i exẽ
plo ꝑ eum poſito.ſ. in executoꝛe gr̃e ut ſiue eꝛ
ꝛaueꝛit ĩ iure ſine in facto poſſit ſẽꝑ itex ꝓnið
ꝛe ſi pᷣma ꝓuilſio fuit nulla:qꝛ priceps ur̃ mã
daſſe ꝓuiſionẽ effectualẽ æ bnficia pncipũ de
bent benigne iteꝛpetrari.ut ĩ. c.oliʒ de.v.ſig.
.l.fi ff. de conſti. prin. Dꝛeta gẽa eſt quid
pricipale. PDoteſtas ueꝛo executoꝝ uenit ac
ceſſoꝛie ad gꝛatiã. vñ ſicut ꝑ inutilẽ 2 enoneã

KReuct

ꝓniſionẽ nõ expirat gra:qꝛ inteſtie
neficio nacanti nulli Geduorig meoih de be
rare poteſtas executoꝝ: ar. optimũ in . zerdi
gratia de offi. dele. li.vi. ubi uigoꝛe gf iſup
netur poreſtas executoris eo gfe ſuſti

caſu q“
delegati expiraſſet: qð bene ẽ nöng porehis

opinionẽ H do. Anian ſuni
pꝛeallega. Sʒ iuxta pꝛedicta queꝛo deeis
ſtione quã ponit Oal.i dicta.l.ij. E gueſeh
tentie ſine app.reſcin. Dapa mãdanit in ſ
ma paupeꝛuʒ hoc modo confeꝛas Petr
ꝛico aliud beneficiuʒ nõ habenti tale bche R
um quod nõ excedat tantam hekl
nuam ſi eum reppereris ſufficienteʒ in lectur
conſtructione ⁊ cantu:qui executo: euʒ cranl
nauit ⁊ putans ipſum eſſe idoneum cun n
eſſet beneficium aſſignauit: nunquid nalet c
latio. æ uidetur primo ꝙ non peꝛ.l ſeie egrel
ſe ff. de ru. æ cura. da. ab his: ubi dicitur ſi
iu dex dedit adulto tutoꝛem tanq; minozfng
nalet datio. Ad idem. l. cuʒ neꝛo. g. ſubuẽnn
ff de fideicom.li ubi non ualet pꝛonuncini⸗
ſupeꝛ libeꝛtate: ſi iudici falſo obreptum fuit
HBal. ipſe tenuit contrariũ P tex. inſti. qui E
nu. nõ po. SF. ſel: ubi dẽ ſatis eſſe ſel fuit cq
appꝛobara ſiue ſit ueꝛa ſiue n: ſiue iſta yba ſa
piãt mõitionẽ ut quidã dicũt ſiue ↄditionè.9
ditio tñ nõ eſt purificata peꝛ obſeꝛuanti ſoli
us foꝛme:⁊= ququis mateꝛia ideſt ꝑſona nõſit
ſufficiés iñ nõ eſt rebellis actui cũ diſceꝛe po
ſit qdiu uinit ⁊ pleꝛaq; i aptitudine recipiũt
fũdamẽtuʒ.ff. de fideicõmiſ li.l. apnud iulianũ
Idẽ diẽ ſi papa dixeꝛit ſi eũ iueneꝛis uiri ii
e laudabilis æ conueꝛſationis honeſte. Nam

quantitatem an

ſufficit ꝙ fueꝛit taliteꝛ qualiteꝛ facta ĩquiſiio
quia executoꝛ ad nullã foꝛmaʒ artatur niſi ſdd

foꝛmaʒ mandati. adducit notata peꝛ glo.j de.

una de offi delega. Innocẽ in c. erx ranõe de

appella. æ in hoc ultimo male allegat N uo
luit allegare Innocẽ.in. c.fi.de pꝛeſump. ubi
ponit plene hanc mateꝛiam ⁊ ibi pleniſſmedi
xit Et hec dicta Mal. ſunt notãda Secd in
contrarium facit quod nõ( Innoc. in. c. inter
dilectos de exceſ.pꝛela. ubi dicit ꝙ ſi aliquis
anctoritate pape pꝛouidit alicui notorie indi
gno ⁊ ſcienteꝛ de aliqua pꝛelatura uel manſte

ſte 3 tenoꝛc mãdati pꝛouiſio eſt nulla nec ipe

dit aliã ꝓuiſionẽ fiendã. ar.de elec.cũ in cun
ctis ĩ fine.Et poſt pauca ñ ꝛeſtrigẽs ſe ad ca
ſũ maifeſte iniuſticie dicit ꝙ ſi papa mãdat ꝓ
nideri alicui ſub ↄditõe puta ſi ẽ de tali loco
oriũdus ꝙ erecutoꝛ nõ hẽt ptũteʒ pꝛonidedi
niſi oditio ſit uera .ff. de. v.ſig. cedere diem.
Yas dici ſi ptᷣas nõ ſit cöditionalis.ſ̃ ceꝛ
tũ ẽ ꝙ papa nunq p̃ſcꝛipſiſſerp lo ſi ſciuiſſß
vitatẽ. ut ſi ſcꝛipſit ꝓ quocũqʒ i ctie ꝑmaneie
qð eſt ualde notãdum. Quid eigo dicemus.
Ego ultra ea que dixi ĩ dicto capitulo fina.in
nltima columna ubi uide dicerem in pꝛeſeni
ſic. ꝙ aut notoꝛie conſtat conditionẽ reqſiis

ſus apiul Per crian non ert

8
ndcace nn de ff de. ſo t

Prolſo nſſl oncito ſt nerfilatn n

derec pio te gbod bi noi de p⸗

Nl ana bot cin teſin neſmnptio 4
co iuliis un i on engemne
fone c bpieſfi o ſml h,⸗
Asaifce obliin 4 lu,
õ
Gnimmant wc, iin nuie ſun
pona bipermm mmn iol tngnt.
iino uli von nr ato er vo in veritan
urmnoꝛper digam..lae ſed in ſeundo e
el icer non eſlen prodigus n0. 0 in..1
Gecura fu Creſ ivengans did ſecnnum
pia eſteminonem wdl manonem deciaru den
ſed eſe podigun ſpenat ad idieen tide
ſumitur po eo c ſpſe feent 1 uidemr id ins
rod iuder iit ar inliff n um ia n.
to in propoſto qnod eſt nonncnm d bie i,
inboc mimo. Han anizdia migtbl
nocenting qve apig non fitnt d naneian
ſunt nuſum uili obmnno rd nanena n
ci.ſupra ge Ale indl nn. .lifſ ehdes

Vr gantiun. ber

uſc

4
bpernnt wmiznn
mv ſ tic ireit i
wohmm ſoeſten ſei ſveſt 8
Hi nooe n nci in iroltei
m m no n punf n⸗ robleunntit
is fome r mniio nuth iſf D
ſtaes i Nock neb is oſ ci lteri
Nluunt ehen imhinie nhi
ihmim f defgeoni l. ood inimni
Nle deſ drneitſichincheis irz
nddns t Chdendidrisdonede Pe
cct gfuein Wnercuiſnerfunint
ü
ſomm mmmdan addacnona pa
nn deoff Gclega. Indciin cani
pyela. ? in boc uimmo nde Aege
õ
ponit iene bant mateiumt bi n
in Erdet den Di. nn nitl
ommunmfuit od ſinn
eads dettal hlali iei
aucrorinnt hae Poonict nan
not ane ce Aigon Nalce
ſez wmor nichi WRD
r ai pviſon⸗ ſahn
giſine Groſ aan

ſi mi eniſſitrdi gii⸗

PMꝛpa non exiſteꝛe: uel illum pꝛo quo ſcripſit
oꝛ notonie indignum ita ꝙ ueriſimile ſi papa ſci
uiſſcet nũꝙᷓ; pro illo ſcripſiſſet.æ tunc ꝓuiſio ẽ nłᷣ
la qꝛ ceſſat preſumptio que eſt pꝛo facto execuro
ris exquo notoꝛietas eſt in oppoſitum ut ſupra di
dixi. ⁊ optime facit.l.ſeie egreſſe pᷣal. Nam ibi nõ
tenuit datio tuto. cum nãliter conſtaꝛet illum non
eſſe pupillum. Anut ceſſat notoꝛietas.? iũc quedã
ſũt que cõmittũtur cognitioni ipſius iudicis: urpu
ta ſi repererit eũ uite laudabilis zc̃ qᷓdã vo ueiũt
extrinſecis uerificanda. utputa pꝛonideas tali ſi
nullum poſſider beneficium uel ſi acceſſerit conſẽ
ſus capituli. ODrimo caſu tenet pꝛouiſio licet cõ
ditio nel monitio in ueritate non exiſtat dummõ
executoꝛ fecerit aliquã exaĩatõem ſen inquiſitõem
ratio quia cum iſta neniunt uerificanda per iudi
cis cognitionem preſumptio eſt. ꝙ inſint ex quo
iudex ſic declarauit in dicto. ꝗ ſemel. Fateoꝛ ra
men ꝙ ſuperioꝛ poſtmodum ex officio pꝛocedẽs
pote it pꝛouiſionem caſſare.ſi non ꝛeperit requi
ſita. ar.in. c. paſtoꝛalis de appel.⸗ quod nota gl.
in dicta cle. una de offi. dele./ fo caſu non tenet
pꝛouiſio niſi conditio ſit uerificata. ar. in. d.l. ce
deꝛe ⁊.c. pꝛo te.⁊ quod ibi nota. de preſcrip. li.
Vi. quia hoc caſu ceſſat pꝛeſumptio ſurgens ex fa
cro iudicis cum iſta non dependeant a ſua cogni
tione.ad h̊ optie facit quod in ſimili nõ . Har. in
d.l.is cui.ff.de.v.obli.in illa qõe ſi iudex dedit
tutoꝛem adulto tanq; minoꝛi nel alicui ut pꝛodi
go qui non erat prodigus.⁊ licet multe ſunt opi
niones ut ibi peꝛ eum. tamen ipſe diſtinguit. ꝙ in
pꝛimo caſu non tenet datio ex quo in ueꝛitate nõ
eꝛat minoꝛ peꝛ dictam.l.ſeie.ſed in ſecundo cãn e
net. licet non eſſet prodigus.ut nõ. glo. in. l. 1 C.
de cura fu. Et eſt diueꝛſitatis rario ſecundum eũ.
quia eſſe minoꝛem nel maioꝛem declarat natura.
ſed eſſe pꝛodigum ſpectat ad indicem. z ideo pre
ſumitur pꝛo eo ꝙ ipſe fecit ⁊ uidetur id ius faceꝛe
quod iudex dixit ar. in.l.i ff ꝙ cum fal. mm. ita di
co in pꝛopoſito quod eſt notandum. ⁊ hic ſit finis
in hoc capitulo. Nam quadaʒ alia rangit bic In
nocentiuns que quia non faciunt ad mateꝛiam. nec
ſunt multum utilia obmitto ⁊ de mateꝛia uide in.
c.i.ſupra de alie.iudi.mu.⁊.l.i.ff.e.abbas.

Brgantium. HBꝛene eſt ĩ ſů

a ſic. Lites 8
bent celeꝛiteꝛ teiminari. ota caſum
in quo currit equitas cum rigoꝛc. Et nora ꝙ i iu

re eſt dare rigoꝛem ⁊ equitatem.⁊ eſt equitas iuſti
cia dulcore miſeꝛicoꝛdie tempeꝛata. ut nõ.in. c.fi.
de trãſac. facit opnie.c.diſciplina.lxv.di. HBar.in
l.i. C. de legi. dixit hãc eſſe differẽtiaʒ ĩter equita
teʒ ⁊ ius:quia ins ſcriptum ſeu rigoꝛ iuris ẽ deci
ſio q fit fm ꝛeglas iuris ſcꝛipias Eq̃tas vo dr q̃
dã facti ↄueniẽtia ſen ↄueniẽs qdaʒ. ad hoc ad
ducũt.l.nulla.ff ðᷣ legi.⁊ dictã.li.=.l. placnit. C.
de iudi. Sʒ tu dic melins ꝙ dr̃ia eſt iteꝛ equitatẽ
rigoꝛẽ ? ius. Jus eiʒ tenet mediuʒ. Et quid ſit

¶ Ge ꝛe indicata.

ins dic ut hes in. l.ifr de iuſti. æ iure AJus enim
eſt aꝛs boni ⁊ equi ⁊c̃.ſed in mã noſtra capitur ð

2

S02 Vo eſt iuris exceſſus qui qnʒ ſtaiuitur ad ter
20 ꝛ”em alioꝛum ut in. c.ii. de toꝛne. 2z.l.aut facia in
fi.ff. de penis.qnqʒ tamen ſumitur pꝛo oꝛdine iu
ris ut in.c.ſuper lr̃is de reſcrip Egquitas uero eſt
oꝛdinara iuſticia temperata dulcedie miſericoꝛdie
uide ad mãm bo. glo. in. c. nt ↄſtitneꝛetur. l. di. qn
nero ſii ſeruanda equitas uel rigoꝛ dic ur nötur
in. d.c.fi.?.d.l.placuit. Anũ ſcias ꝙ iudex.non
debet uelle uideri clementioꝛ lege ut dixit tex.in
auẽ. de iudi.. oʒ. Glo.in principio ſui allegat ⸗9
coꝛdantias poſimodũ opponit de.c. cum apud. xi
ꝗ.iii.ubi ſnia principis differtur per:xxx. dies.
Soluit ⁊ bene ꝙ ibi nõ diffeꝛtur ſn a ſed executõ
7 eſt ſpeciale cum princeps ex iracũdia fert ſniam
pſonalẽ.S.aliquẽ.dʒ.n. tunc differri per tpᷣus pre
dictum ut ꝛex poſſit ſi opus e rit acciꝑe penuennã
ut ibi ⁊ in.l.ſi nindicari.C. de penis/⁊z nide piu
res caſus in quibus d ffertur execurio per glo in
d.c.cum apud regnlariter antem non debet feꝛi
talis dilano ur in.c. ſicut ſine.ii.q i.ſed in cinilibꝰ
datur rempus de quo legitur ⁊ nõ.in. c qnod ad
conſuliationem j. e. Scd dubium eſt an ſententia
corporalis poſſit mandari eyecutioni infra decem
dies qui dantur ad appellandum . Mar. banc
queſtionem format z examiner in.l.qui ultimo
ſupplicio.ff.de penis ⁊ finali er concludit quod
quedam eſt execurio que fit a iure ut quod cffici
atur infamis ſeruus uel ſimile quid. æ tunc talis
executio fit ſtatim lata ſententia. ut in dicta lege
qui ultimo ⁊æ. l.furti.ff. de his qui nõ. infami. et
babes textum de iure canonico. iii queſtione.vii.
G. poꝛꝛo. Quedam eſt executio que debet fieri
ab homine:⁊ iſta debet fieri poſt decem dies. in. lI
.i.ff. ml. no. app.pen. ⁊ hoc dicit ſe putare de in
re uerius. ſed dicit ꝙ de conſuerudine ſeruatur
contrarium. quia illi dies non cxpectantur:
2 pro illa conſuctudine adduco textum in.i non
tantum. ff. de appella. ubi dicirur ꝙ non tantum
ille qui ad ſuppliciuʒ ducitur poteſt appel are:
ſed etiaʒ alius er cetera. ⁊ ſic eꝛat infra tempus
appellandi: æ nihilominns ducebatur ad ſup
plicium. ſpecu. in titulo de ſententiis excõ. F. ui
denduʒ uerſi. porro dicit ꝙ regulariter poſt de
cẽ dies in criminalibus ẽ ſẽtentia executioni naz
danda miſi fueꝛit appellarione ſupplicatione łᷣ peti
tione reſtitutionis in integrum ſuſpenſa. fallit in
notoꝛiis. uel quando reus fuit confeſſus ſeu teſti
bus ⁊? argumentis ſuperatus. ut uix ipſe negare
audeat.nam talis non appellat. ut ſecũda queſtiõe
ſexta ſunt quoꝛum. ⁊ de boc ultimo plene dicam
in capitulo cum ſpeciali infra de appellari.⁊æ facit
textum in.c.cum ſit romana eodem titulo.⁊ hoe
eſt de iure tẽnendum. Nam ſi in cinilibus dantuꝛ
decem dies foꝛtius in cuminalibus ubi aguur de
maioꝛi pꝛeindicio ⁊ nide bonam gloſaʒ in. c. ſepe
de appellatiõibus æ ad.l. nõ tãtum et cõſnetudieʒ
comuneʒ ꝛeſpõdeo ꝙ ꝓcedunt. quia communiteꝛ

cõi deciſione que fit m cões ꝛegulas re.E

Diei ud
. Rcfne-
Senz-

C 4 Tanne ſae aezfer

—
ſin in⸗
T.

ſre dants

45 ruſzt mlan TLent 2. De
(Gaky „7 * 17

— — 9 aſen
(Waroi Pi :; Rp , . ſr ⸗- dAapaſer

non dannatur quis ad moꝛtem niſi fuerit ſponte

— E 2
2 ſarmrku!

—

He:e indicata.

confeſſus uel ita in facinoꝛe depꝛehenſus ⁊ reſtibꝰ
er argumentis conuictus: ut nix ipſe denegare au
deat ut dicit tex.in.l.qui ſententia.C. de penis.ꝗ
bus caſibus non admittitur appellatio. de quo in
dicendum ni.:.ij. E. quoꝝ appellatio non ꝛcci.et
dicã in. d. c. cum ſpeciali. Ad iſtum tex. dic ꝙ lo
quitur in ſnia ꝓfeꝛenda qᷓ debet celeriteꝛ ꝓmulga
ri. Sed ↄira boc oppono et uideĩ̃ ꝙ et ſentẽtia
nõ ſit precipitanda.ut in.c.cũ ex litteris ð i ine.
reſti. Solurio dicit glo. ꝙ iudex nõ debʒ im feſti
nare quo minus plene inſtruatur in cã. ⁊ dic ꝙ; in
dex debet accelerare expeditionem. ita tñ ut inris

oꝛdo nõ pᷣteꝛmittatur ⁊ ueritas non

occultetur.ut

in cle. ſepe. F. amputet de. v. ſig. ⁊ ſi iudex ita feſti
naret ꝙ ex bꝛenitate tẽporis põt pꝛeſumi ꝙ n bñn
inſtructus tulit ſniam nõ ualet: qð agit.ut in. d. c.
m ex litteris de inte.ꝛeſti. Mõ. Har. in.l.ꝓlatam
Cde ſen. ? ſpe.in ti.de ſen. pᷣla.F. qm. v. Iem
oppone.facit qð nõ.glo.in.c.eccleſia de conſti. et
tex.in.c.nos in quẽꝙᷓᷓ ⁊.c primates.ij.q.i.

On poteſt.

Hꝛene eſt uel ſum
ma ſic. Meꝛ alia vVᷣ
ba ſaceꝛdos ſine iuſta cauſa nõ ẽ ab epi 4
ſcopis etiã in unã ſniam concoꝛdantibus deponẽ

. dus 2 non diuiditur. ¶ Mõ primo clericũ nõ de
ponendũ ad libitũ epi. nec etiã ↄſilij prouincialiſ.
dʒ eniʒ ſub eſſe legiptima cã. ⁊ dic ꝙ debet ẽe gꝛa
nis et manifeſta. Nam ⁊ a beneficio n ẽ clericus
remouendus ſine graui cã. ut dixit tex. nõbilis i.c

rrs ſa ſpenſidz, 4. aſuie . *αα. 44†½

gradatione actu
rici de indicijs.

inuentũ. xvi.q.vij.multo fortius ab ordine.que
autẽ ſunt crimina ſuſpenſione depoſitione nel de
ali digna dixi plene in. c. ac ſi cle
Hõ tfo ꝙ ꝑ depoſitionẽ dicit

clericus remoneri a gradu ſuo. non tamen per h̊
ꝑdit caracterẽ impreſſũ in anima qͥ eſt indelbilis
adeo ut remaneat eriã poſt mortẽ. unde clericus
reſuſcitans nõ ẽ ordinãdus.ut notar glo.in. c ij.
xxxij.q.vij.ſed ꝑdit exercitiũ. An autẽ ð facto ce
lebrãs poſt depoſitionẽ conficiat nerũ corpuſ xpᷣi
nide ꝑ glo.in.c.ij.de penis.li.vi. et ſuper ea pleni
us omnino. ꝑ Jo. an ¶ Mõ. ʒ ibi ſacerdotum
iũcta glo.que exponit et bene i. epiſcoporum qð
appellatione ſacerdotũ ueniunt epi.nã et ipſi ſunt
ſacerdotes. ⁊ olim nõ erat dꝛia in nocabuł.omnel
enĩ tã epi.qᷓ; ſimplices pᷣſbiteri uocabantur ſacer
dotes.ut dicit tex.in. c.olim. xcv.di. preſbyteri
enim dicuntur ſacerdotes.qꝛ ſacrũ dant ſicut epᷣi.
ur dicit tex. in. e. ceros.xxi. di. Mnr etiaʒ epi ap
pellari pſbyteri.eſt eniʒ illud nomen dignitarii pᷣſ
byter eni idẽ ẽ ꝙ ſenior nõ reſpeciu etatis.ſed di
gnitatis.⁊ ideo oli epi nocabantur preſbyter i.ut
diẽ tex.in.d. c. cleros. Sed in mã penali crederẽ
quod appellatõe ſacerdorum ⁊ preſbiterorũ non
nenirent epi.qꝛ habent aliũ ordinem.ſ. epᷣalem et
dignitatem ſupra ſimplices ſacerdotes.ad hoc ꝙ;
nõ. Inno. in. c. ſedes de reſcriptis. et nide quod
dixi ſuper ſyica de ui.et ho. cleri.fac.c.qꝛ ꝑiculo
ſum ge ſen. ex.li.vi. ¶ Opp. tex.et uidetur qð
ſacerdotes non poſſunt aliũ ſacerdotẽ etiaʒ ex cã

jamr. Igamee; o en Er Gnn. d . S, a as i,e t

deponeꝛe. quia nec capitulum cathedr
hoc poteſt:nec electus ⁊æ confimatus i
niſi ſit conſccꝛatus.ut in. c. tranſmiſſaʒ

alis eccleſie
n epiſcopu:
de ele et. c.

irrefragabili. F. exceſſus.æ quod nota. de offi or

di. Solutio glo.in pꝛinci. ut

arbitroꝛ mein cotrg

rij huius exponit ſaceꝛdotum ideſt epiſcopoꝛum
et bene loquitur ut pꝛedixi olim enim epiſcopi ſi
uocabantur ut pꝛedixi. ¶ Sed queꝛo quia tenus

loquitur in plurali numeꝛo d

e epiſcopis. quot re

quiruntur in diſpoſitione cleꝛici. Solutio gloſ. in
ſecunda parte dicit ꝙ in cauſa diaconi requirũm
tres.ᷣin cauſa pꝛeſbyteꝛi ſex ad minus. xv.q. vijſi
autem ⁊ c.felix.de ſubdiacono.glo. nihil dicit: et

hoc ideo:quia iuꝛa de illo no

n feceꝛunt mentionẽ:

quia illo tempoꝛe ſubdiaconatus non eꝛat oꝛdo

ſaceꝛ: ſed hodie ſecus: ut in.

c. miramur de ſeiui.

non oꝛdi. gaudent eodem pꝛinilegio: ideo dicen
duʒ hodie quod in cauſa ſubdiaconi requirumtur
tres epiſcopi:ſicut in cauſa diaconi dicto capitulo

miramur. nota. Archi. in. F.

glo. in. c.i.de heꝛeticis libꝛo.

ſolus. xv. queſtione.

vij. ſentit Innocentius in.c. graue de pꝛeben nö.
vi. C Et eypediedo
h iſiam mateꝛiam ubi bene congruit ſcias ꝙ out

agitur contra epiſcopum au

t contra ſaceꝛdorem

aut contra diaconum aut ſubdiaconum. Anm con
tra cleꝛicos conſtitutos in minoꝛibus.pꝛimo caſu

aut agitur ciuiliteꝛ aut cꝛiminalite: (Si cuimima
liteꝛ ⁊ cꝛimen exigit depoſitionem debent conveni
ri epiſcopi totius pꝛouincie una cum metropolita
no ⁊ ad minus requiruntur. xij. ultra metropolii

num ut nota.in glo.iij queſti

one. viij. in ſumma:

2 clarius ibi archi.⁊ in.c.ſcitote.vi.queſtione.ij.

nota. Innocentius in dicto capitulo gꝛaue: a ude

tur pꝛobari in. c.felix xv. queſtione.vij. ⁊ olij po
teꝛat epiſcopus ab iſtis deponi: ut in. c.ſi quis epi
ſcopus cꝛiminaliteꝛ. vi. queſtione.iiij. hodie neno
iſti poſſunt co gnoſceꝛe uſqʒ ad concluſionem dun
taxat ⁊ diffinitio reſeꝛuarur pape: ut in. c accuſat
2z. c quamuis ⁊. c. multum ſiupeo.iii queſtione ſex
ta. Motat Innocentius in. c. ꝙ ſicni de electione
in pꝛima colum. ⁊ archi. in dicro capitulo ſi qvis
epiſcopus cꝛiminaliteꝛ. Quidam tamen dire:unt
quod ab iſtis tamen non poreſt condemnari ſed
abſolui ſicut notat gloſa in capitulo pꝛecepiis.
xii. diſtinctione. ſed contrarium decidit gloſa i cit
to c. accuſatus.= illam ſcequitur ibi archidia per
c. dudum eadẽ cauſa ⁊z. q. idem tenet in. c. ſi quis

epiſcopus.vi.queſtiõe iiii.⁊
deciſio cauſe ꝛeſeꝛuatur ind

cꝛedo ꝙ bene quſa
iſticte ipſi pape ut in

dictis iuribus. Er peꝛ boc puto gloſam non
bene dixiſſe.ii.q. vi.biduum ⁊ in. e. fmteꝛ.vi.

queſtione pꝛima. nidetur ſeq

to.c.accuſatus:ut licet metrop
epiſcopum deponeꝛe: poteſt

eum deponendum. ſicunt pꝛcſes pꝛouine. 1
pronunciat tamen 3

poſſit in inſulam depoꝛtare:
quem depoꝛtandũ dicto.c. b

eſf. de ĩteꝛdictis æ relegatis. b.n. pla q
poiĩtio reſeꝛuat̃ pape: ſed ẽt ipſius can

ni archidiaco. in dic
olitanus non poſſit
tamen pꝛonunciare
pꝛonincie. licer non

iduũ: 2.l. relegato
n ſolu de

deciſio ſen

9is?
,,geellt
ralet ee ip be
nitio⸗ 8 ſede ſc nn Geport
ſuann ſ gnlunen mrat

70
wwmm la alo: n ſb in/

. .G⸗l⸗ ntebs
ſelunn n hflin
Aum t ene iſin

n it
r ble lie ſo deict uidi nn d de

epn . 4
In d accuſaus ? pbal inl⸗ .
obenvr el offenls nbh
jablana iplno Mr ſonii⸗ Arort
nugwtert fniri l auſier en
ouſmin ifignunm or A nlir
õ Nl en
Ilierac potrͦmn eb ep tic gilun
oustoxce hos atfiii d. gvorundam
Jyno ind.cſtent d grane ſiveo agiur/
letti pirnati no gfeentd ufte nuned ſexe
fü ar in.c Aud piic Ciehmn an uelecrunn
Nöbilis ? ſans 9obadlis.? tener arch i g
inſüma ſopergo ſummne. An amem regvin
ſe numems c eynn dalegaum penpan
go i q. ii inſummn ſc Garchi mn
otra in c ilid wiſ di Ynd. indeg
aſcemes 6 hoe ſithoneun poterete
ennugaub münaſtim ri
Pirher . etſfom aNſſis uctfn
nrng no, gccegems on
honum pyhelif geoff ins dc, ſanee
llele.ui ſolns ſufficirac tn; ane
hrincſoalen. ſſGrd Kuei
leclote dic G an n e a llogi
eleg nr oegi g rſimen

Ene ßg benefſeſo ne
5 g beneficio gk ad gi enz
Munens epo d aſienit ion te⸗

. nolar goſn hg Ni in
lthni ui los nſn delleimſe
ſais cl elatos nnſeiors ſenl
le n ancus. nr pfobatun ppij g
sinnen glo, vj Xpiiſ . i

2. xvi. 9,
unnpo ſtonan epſſcopo. Gi

anir,nee Cpin
. Ca leggirürur. 1 . n ipmn Dprinmn .

Pci nna gpuie
zeſiene inciſubaſacon ihmne
ilſeit d.. een i
M Mir boe ad min

Kogregar,
ogregar lotum Allinz

dole annnmnnut
ncnen . llie nimngf
heen aben inlezordo ,

9 dhſſddänmi taninn

achiuutnnn
vi ſnit amgnimntin
nn 0gale gepeben
go. in.e cebereslbed, Kond
am marnanm tbibene ongt ſisg
oblur conmn cpiſopun nonne irnlt
aut conm dionmn mnr ibdieonn 2ue
tri deiwwz onſtins in nirorbro oifhi
mizmmanin manmin Han
Intainnengt poſtonam obnt en
voi vrus ovuineum um menwrrt
vtaus Ninur i,lim eropolt
m n nom in glo. i gchone i. inumm
chnws biarchi. in c Matote 7 gveſtone i,
vn Jmocmninsin dno aniniogmenti
dwdin Keir N angiane dd i
en tns nis anemin Kale
onscimmniid A nnfih iſ d
ſi wſm omlet ichnleninan,
Gnn taffnimn eum men a
1c gumis miunſuid 4
a. Porn Imnocnin in c ſlee

.nnäcoagzitt
mimacolon. 1cbi dcogitt
unimct Oudunumnt

ans
lpo
an pnin ouenn
ſoſtn ni ani
nme ſenß i
nelj aſß

giffinitio ut pʒ in dictis. c. accuſatꝰ q;uis zæ dndũ.
Mec obſtat ſimile de pꝛeſide. qꝛ pᷣſes habet ptãtẽ
depoꝛtandi ſi hʒ inſulã in quã uult depoꝛtaꝛe ſub
iectum. ut.d.l. ꝛegnlatoꝝ nel pꝛonuntiat depoꝛtan
dum. ⁊ expectet ut princeps aſſignet ſibi inſulam.
ut ibi. ⁊ ſic nõ deficit ſibi iuꝛiſdictio ſed in cãu no
ſtro deficit poteſtas in decidẽdo.nõ ãt in exequẽ
do tmn. ⁊? ̊ teneas. Si ueꝛo nõ agitur ad depoſiti
onem ab oꝛdine. ſed ut remoneatur ab epatu. et
tunc aut eſt conſecratus.⁊æ requiritur idem nume
rus epoꝝ ⁊ deciſio reſeruatur pape. ar. in dictis
iuribus ⁊ in.c.ii.de tranſla prela.uoluit nõbiliter
Inn. in. d. c. ꝙ ſicut aꝛ.c. ex tue.ſo rnſio de cle.
non reſi.hinc norabiliter dixit archi. in. d. c. bidu
um ii.q.vi. q metropolitanus nõ poteſt epᷣm de
trudere in monaſteriũ ⁊ credo ꝙ nec totum con
cilium ꝓuinciale.qꝛ ſequẽtur remotio ab epᷣatu qᷓ
reſeruatur ſoli pape ut in iuribus pᷣalle¶ Di uero
agitur ad aliam penam minoꝛem citra depoſitõeʒ
ab oꝛdine uel epatu.dic ꝙ ↄcilium pꝛouinciale.⁊
ẽt ſolus metꝛopolitanus põt. ut in. c.ſacꝛo de ſen.
excõ.x.q.iii qꝛ cognonimus nõ JYo. an. in. c. ut li
tigantes de offi. oꝛ.li.vi. unde ẽt excõicare poreſt
epᷣm ſuffraganeũ ipſe metꝛopolitanus. ur nõ glo.
in. d accuſatus ⁊? ꝓbat᷑ in. c. ꝛomana de offi.oꝛdi.
li. Vi.ubi ꝓbatur ꝙ ẽt officialis archiepi hoc põt
in abſẽtia ipſius. Idẽ ⁊ foꝛtius dic ut iſti poſſint
cognoſceꝛe ⁊ diffinire ſi agit᷑ ciniliter.qꝛ archie.ẽ
oꝛdinarius ſuffraganeorum ut in. c. paſtoꝛalis de
offi oꝛ. dũmõ ñ excipiatr̃ de crimine uel agatur ci
niliteꝛ ad depoſitõem ab eparu. qꝛ tũc ꝛeqͥꝛitur nu
me us epoꝝ de quo g xxxiiii.di.quorundam nõ.
Inno. in. d.c.ſicut 7. d. grane. ſi ueꝛo agitur ↄotra
electũ ↄfirmatũ nõ ↄſecꝛatũ ſuffiẽ numeꝛꝰ ſex epo
rũ ut in.c.illud. xxiij.di.fᷣm unũ ĩtellectum qui eſt
nõbilis ⁊ ſatis pꝛobabilis.⁊ tenet arch.iij.q.viij.
in ſũma ſupeꝛ glo. ſumme. An autem requiratur
iſte numeꝛus cuʒ cã õ epᷣm delegatur peꝛ papam:
glo.iij. q.viij. in ſumma ꝙ ſic. Sʒ archi. tenet ibi
cõtra ⁊ in.c.illud.xxiij.di.? Inno. in.d.c.graue
dicentes ꝙ lIʒ hoc ſit honeſtum pꝛopte: excellẽtiaʒ
dignitatis epalis non tñ neceſſarium. dicit m̃ hoc
ppendendum ex foꝛma ↄmiſſiõis. qua ceſſante ꝓ
cedit hec ultima opinio. qꝛ delegatus repꝛeſentat
pſonam pape.l.i.ff de offi.eius.⁊.c. ſane de offi.
dele.qui ſolus ſufficit ad depoſitionẽ. ix. q.iij. peꝛ
pꝛincipalem. ¶ Scðᷣo cãu pꝛincipali cũ agit õ ſa
ceꝛdotẽ dic ꝙ aut nõ agit᷑ ad depoſitionem ab or
dine.ſʒ a beneficio uł ad aliã penã ⁊ non requiri
numeꝛus epoꝝ. ut notat gloſa. xv. q. vij. in ſũma
2 Inno in. d. c. graue. qd ꝓcedit etiam ſi agatur
3 abbatẽ uel alios pꝛelatos inſeꝛioꝛes ſen cleꝛicoſ
infenoꝛis gradus. ut probatur. xviij. q.ij. ſi quis
abbas iuncta glo.⁊.xvi.q.vi. epiſcopo. Si neꝛo
agitur ad depoſitionem ab oꝛdine. æ tunc õ ſaceꝛ
dotem equirũtur ſex ep̃i ultra epᷣm ꝓpꝛinm ⁊ in
cã diaconi requirũtur tres ultra ꝓpꝛiũ epᷣm.⸗ to
tidem requirũtur in cã ſubdiaconi.xv.q. vij.c.i.
2Z.c ſi quis mundus ⁊.c.ſi autem: æ boc ad minꝰ.
Nã ſi fieꝛi põt debet ↄgregari torum ociliuz pꝛo

¶Be ꝛe iudicata.

ninciale.i. epi. totius ꝓuincie. ut in. d. c.i.?. viii.
q.iii.ſcitore.?æ ꝙ requirat᷑ dictꝰnũerus ultra pꝛo
priũ epm uide bonũ.tex.n ar.in.c.ii.de penis li.
vi.⁊ ibi hoc tenet Jo. an.in nouella ⸗ archi. poſt
Hugo.in. c. ſcitote.vi.q.iii.æ in.c.ſi quis epᷣus
eadem cꝗ.q.iiii æ notat᷑iii.q.vi.hoc quippe ⁊ in
d. c.ii.optime ꝓbat᷑ qð dixi de ſubdiacono.nam
reqrit numeꝝ epoꝝ quando agitur ad depo ſitio
nem ſacꝛoium oꝛdinum. certũqʒ eſt ꝙ hodie ſub
diaconatus eſt ſacer oꝛdo dicto c. miramur = idẽ
tenet gl.in.d.c.ii.⁊ prio.e.ti.lʒ.n.eps ſoluſ poſſit
bonoꝛem dare.i.oꝛdines conferre ſolus tamẽ an
fere nõ põt. ut in. d. c.i q̃ie ãt pluꝛes requiruntur
epᷣi in aufeꝛẽdo honoꝛẽ qᷓ; in conferendo.uide qᷓ;
plurimas rões quas reddit glo. in. d. c.i. in vbo
ſolus.¶ Er ſcias ꝙ iſte numerus epoꝝ reqritur
dũ cã exaiat ut pꝛobat᷑ in dictis iuribus.nõ tamẽ
in actuali degradatione. qꝛ illa eſt executio depoſi
tionis uerbalis. ? ira uidẽtuꝛ loqui iura pᷣal. ⁊ ſic
plure exaiat æ determinat Jo. an.in.d.c.ii.ubi ui
de fatet̃᷑ tũ ꝙ de ↄſuetudine hodie requirit nume
rus ille in exaiatõe cãe qn eps itẽdit ad depoſitis
nem actualem. ſecus ãt ſi uult eſſe contentus vᷣba
li depoſitione ⁊ p hac conſuetudine facit.c.at ſi
clerici z.c.cũ nõ ab homie de iudi.ubi ſolũ fit in
tio de epᷣo ꝓprio ⁊. c.poſtulaſti de fo. ↄpe.quod
eſt notãdũ Ct pꝛo prio dẽo ꝙ Jo. an. dic ut iſte
numerus requiratur in ſnĩia ⁊? nõ in actuali degꝛa
datione adduco tex. iſtum i vbo ſnia ⁊. d. c.ii. ubi
in depoſitione vbaliter fiẽda facit mẽtio de epis
In actuali nero dicit duntaxat de proprio epᷣo.
Miam ut pꝛedixi actualis eſt executio uerbalis er
in execurione non requiritur ſolemnitas tanta.
Hinc eſt ꝙ ſnia fetur in aliis per ꝓprium iudicẽè
? executio fit ꝑ nunciũ ut.l.executioꝛem. C. de ex
ecu. rei iudi. Si vo agit᷑ õ clericum in minoribuſ
Oſtitutum etiam ad depoſitionem ſufficit unuſ epi
ſcopus. ut probatur in.dicto.c.ii.⁊.xv.q vVii. ſi
autem iuncto. S. ſequenti.⁊ dicit ꝙ ſufficitiſolus
epiſcopus proprius ſine aliis epiſcopis.requii
tur tamen preſentia capituli ut in capitu.epiſco
pus ⁊ in.c.nullius.ea cauſa.2.q. alias ſententia
eſt nulla ut ibi ſufficit tamen ꝙ de conſenſu capi
tuli adſint aliqui canonici puta duo nel tres qui
repreſentẽt rotum capitulum ſecunduʒ archi. poſt
alios in dicto.c.epiſcopus quod eſt bene noran
dum. Ex quo potes inferre ꝙ in actibus in qui
bus requiritur preſentia capituli ſeu conſenſus
poteſt capitulum deputaꝛe aliquos. facit quod nõ
in. capi. irrefragabili..exceſſus de offi.ordi.et
cle.i.de heꝛe. Modie tamen epiſcopus ex conſue
tudine preſcripta audit cauſas ſine preſentia capi
tuli æ ualet conſuetudo.ut in capitulo.iii.de con
ſuetudine lib. vi. æ dic quod ualet etiam ur
ſolus deponat clericos in minoribns conſiitu
tos:quia illud.c.iij.loquitur indiſtincte: 2 hoc te
net glo.nota. in.dicto.c.ij. z archidiaconus in di
cto. c. epiſcopus nullius: pꝛo quo facit illud. c. ij.
ubi ſolum fit mentio in epiſcopo de depoſitione
eꝛicoꝛum minoꝛis oꝛdinis. quod bene notabis.

V

2- = .
n X Kaiwen

XES / Am

—BeS

2
SRn
S

¶ De ꝛe indicata.

Sed queꝛo quia ſupꝛa uiſum eſt quot epiſcopi
requirant᷑ in cauſa epᷣi:⁊æ alioꝝ infeꝛioꝛũ clericoꝝ:
vñ ſũt aſſumẽdi iſti epi:⁊ ꝑ quẽ eligent᷑. So.iura
uarie in hoc loqui uident᷑. Mã q̃dam dicũt ꝙ cõ
ciliũ ꝓuinciale epoꝝ dʒ in iſtis caſibus congrega
ri. vi. q.iij. ſcitote ⁊. q.iiij.ſi qᷓ epᷣs crialit᷑. Que
dam vo dicunt ſimplꝛ ð. xij. in cauſa epi ſex in cã
pᷣſoiteri.tꝛes in cauſa diaconi ⁊ ſubdiaconi.x.q.
vij. ſi aũt ⁊.c.felix.⁊ inuitur in.d.c.ſi aũt.ꝙ eps
ꝓprius bẽt eligeꝛe. Quedã vᷣo inuũt ꝙ ipſe accu
ſarus. ut in.c. iudices.xi.q.i.⁊ nidet᷑ ſentire hoſt.
in.c.i.de fo.compe.licʒ glo.ibi dicat ꝙ.c.illud iu
dices ſit coꝛectum. Ego dico ſic ꝙ conciliuʒ pꝛo
ninciale ſi fieꝛi põt debʒ cõgꝛegari.qꝛ nõ dʒ quis
diſcuti æ iudicari ab alieno iudice. ut pꝛobatur in
c.ſcitote pᷣalle. z. c.ſi quis epᷣs crialiter. vj.q.iiij.
2z. iij.q.vi.hoc quippe.⁊.xv.q.vij.c.i.⁊ ſi defice
ret aliquis iux) pꝛetaxatum numeꝝ dʒ ſuppleri de
uicina ꝓuincia. ar.c.ſi quis epᷣus pꝛealł.lxv. di.
c.fi. Si aũt nõ põt ↄgꝛegari conciliũ pꝛouiciale.
tunc uocabuntur epᷣi ð propria pꝛouincia in nu
meꝝ ĩ cã ꝛequiſitũ:⁊ ſi ñ pñt tot bẽri in ꝓpria pꝛo
uincia uocabũtur de uicina ꝓuincia ut in iuribus
palł.⁊ ſi nõ pnt hẽri in numeꝛo ſuff cienti pꝛocedi
nõ põt:ar.c.i.de heꝛe.li.vj.arguendo peꝛ locum
a ſpãli.⁊ ſi aliquos de epᷣis uocatis habebit accu
ſatus ſuſpectos:tunc maioꝛ inteꝛ illos pura met:ꝛa
politanus uel pꝛoprius epᷣs ad electionem ipſins
uocabit alios uel a principio cauſa nirande ꝛecuſa
tionis poterit de conſenſu ſuo illos uocare.ſic in
telligi᷑ dlictum.c.ſi aũt.xv.q.vij ⁊.c. iudices.xi.
q.i.⁊ h̊ uidet᷑ de mente archi.ibi ?æ Inno.i.c. gꝛa
ne de pꝛebẽ. alłs aũt ceſſante ſuſpitionis canſa nõ
debẽt iudices nocari ad uolũtatem ꝛei:⁊ ſic ſalua
qð nõ. glo.in.c.i.de fo.compe.⁊.l. obſeꝛnandum
aff de iudicijs. qᷓnimo dixit Inno. in. d. c. graue
ꝙ iminẽte ꝛecuſatiõis cã dʒ metꝛopolitanus alios
epos nocare ad electionẽ accnſati de conſenſu tñ
alteriꝰ partis qð placet facit qð notat in ſimili gl.
in. c.ij.ꝛequir. de appel.in vbo de recuſatorũ aſſẽ
ſu. Et adde ad pꝛedicta glo.iij.q.viij. in ſumma.
OQueꝛo circa pꝛedicta. Quid ſi epᷣi iſti diſcoꝛdãt
