HBir. qui vr uelle idẽ fuiſſe ⁊? eſſe hodie ð iure
ciuili quod ðᷣ iure canonico: ut pbato grauami
ne ex ꝓpoſito poſſit iudex recuſari.(Souerur:
qꝛ hoc ꝓbato ꝓbatur iniurta uerbalis ſeu reał
ꝓpter quã põt appellari ſᷣm opi. la. C. e.l.ſi
quis ꝓuocatione: qᷓ appellatio ꝓprer iniuriam
hʒ ipedire iuriſditionẽ iudicis in alia cã:ut.C·
ſi qcũq; pᷣdi.po.l.una:⁊ ita ſetiꝛe refeꝛt Huil.ðᷣ
cuneo ĩ. l.arbitro.ff. qui ſatiſda.cog. Sed ceꝛte
dicta ſua in hoc mihi non placent.nã ĩi.l.ſi quis
ꝓuocatione deuoluit᷑ iuriſditio ſolũ quo ad illã
cãm: ut ibi nõ ꝑ glo.? Har. ſed nos loquimur
hic quo ad aliã cãm.nec ob.l.unica.C. ſi qcũqʒ
predi po.qꝛ illa.i.ponit caſum ſpecialem: ut ibi
cõit᷑ nõ.⁊ dico ĩ.c.cũ ſpeciali..e.uel debet ĩtelli
gi qn iniuria fuii allegata a iudice exiudiciali
ꝓcedente:ſecus ſi iudicialiter.d.l.unica ff. apð
eũ a quo ap.æ nide in ar. quod nõ. glo.in.c.pnñ.
tium. vij. q.i. Sed iuxra pᷣdicta quero quid
ſi appellans fuit contumax in appellatione ꝓſe
quenda:nũquid porerit uirture illius grauamis
iudicè illũ ĩ alia cã recuſare.ſo.Ta. Tin. = In
no.tenent ꝙ nõ:ſicut talis ↄtumax nõ appellat:
ita nec recuſat.S.c.ꝓxi.⁊.j.eo.ſuꝑ eo.ij.qð eſt
nõndũ ꝓ limitatoe h'. c. do. an. dicit: ꝙ cõtuma
cia in non ꝓſequendo nõ repel it ſemper ab ap
pellaudo iuxta nõta.j. e.c. directe. Ande putat
ꝙ eo caſu quo porerit appellare non tollet̃ re
cuſatio ſi probetnr grauamẽ: ⁊ poterit ad aliuʒ
finẽ grauamẽ oſtedẽ:lʒ nõ poſſit appellationem
ꝓſequi:ar.j.de ſen.ex.licet li.Vj. Ego puto ꝙ ĩ
diſtincte poterit iudicẽ recuſare ꝓbando graua
men mõ pᷣdicto:lʒ appellationẽ deſeruerit:qꝛ ur
dixi ꝛecuſatio fundat᷑ ſuꝑ malo aĩo iudiciſ:ſʒ ina
lus animus nõ mutat᷑ ꝑ deſertionẽ appellatois.
Unde ſʒ per deſeꝛtionẽ ſnia trãſiuerit in rem iu
dicatã ur nõ audiat᷑ ãplius nolẽs appellationem
ꝓſequi:tamẽ bene poterit adducẽ grauamèe ad
alium finẽ.ſ ad iniquum iudicis animum ꝓban
dum: ar. in. c. ueniens.ij. de teſti.æ. d.c. Iʒ ð ſen.
ex.li.vVj. ꝓbatur ꝑ ſiłe.lʒ eni quis a ſnia nõ pꝛo
nocauerit:iñ poſtea poterit agẽ õ iudicẽ: quia
malicioſe uel ꝑ imprudentiam condenauit eum
inſti.de ob que ex quaſi ᷣlic.na.i prin. nec ob.
ſibi exceptio rei iudi.a qua nõ ẽ appellatum:qꝛ
alie ſunt ꝑſone inter quas nũc agit iudec ⁊ ꝑs:
2 alie inter quas prio agebat᷑. Ire mõ ad aliud
agitur:qꝛ ad intereſſe z alias penas ⁊ ad aliud
prio.ſ.ad rem que petebat᷑ Hoc tenuit Inn. ĩ
.c.ſacro de ſen.ex.⁊ glo.in.c.paſtoralis..quia
uero in fi. ð offi. dele. ? HB.r. in.l.i ff.e. ti. facit
quod ipꝑſe nõ.in.l.fi. ff. de uar.æ exiraor.cogn.
Alumo queꝛitur quid fiet de iſtis cauſis no
uiter mouendis recuſato iudice. So. dicit gloſ.
ꝙ iudex recuſatus delegabit eas. Lu de h dic
ut dixi in.c.ſiquis ↄ clericuʒ de fo.compe.⁊ plłe
p

appellans 5 3 r ni dr r., yu- : dise 2 Aro

Stan paj — ſ

R 6 et SXα ¹Xra

V. bha ſe de Prs an n ruſimn

W◻α v r Py 3 bſvr uo

¶ BDe appellationibus:

tangam. . c. eum ſpeciali. Mi. ab.

Caſus: ſupeꝛioꝛ
duobus. ue: nele
uerſaꝛiꝰ appellat li ignorat te ſuꝑ ea
deʒ cã ad ſedem apoſtolicam appellaſſe te nolen
tem ↄparẽ excõicare poterit h pᷣmo. A ciuili in
dice q̃ ñ ẽ de temꝑali iuriſditiõe eccleſie non ap
pellat᷑ ad papã. hoc ſcðᷣo uſqʒ ad fi. Ael ſumma
pricipalit᷑ ⁊ clarius ſic. Si a indice inferiõi unꝰ
appellat ad Mapaʒ alius ad inferioreʒ tenerur
appellãs ad MDapaʒ cõpꝑerẽ ad citationẽ iudciſ
inferioris ſaltem allegatuꝛus appellatõʒ ſuaʒ: a
lias ualebit ꝓceſſus a minori:niſi ſciuerit appel
lationem interiectã ad Dapã.duo ſunt dicta:
ſm ibi deniqʒ ⁊ ẽ ¶ Nõ pꝰ ꝙ ab eað ſnia pñt
ſbe ꝑtes appellare:qð intellige ſi utraqʒ ꝑs ſen
tit ſe ꝑ ſniam pᷣgrauãi: concor. c. Rainutius et
.c. Rainaldus de teffa. z.S. de excep. ſignificaue
runt. Excipe nõbilẽ cãum.l.omnẽ honorẽ. E.

qñ ꝓuo.non ẽ ne.⁊ qͥd dicat ille tex.dixi i. dq. .

ſignificauerũt: ubi plene examinaui ¶¶ Mꝛ.
ꝙ ſi ab eadẽ ſñia diuerſi ad diuerſos appellant
appellatio iterpoſita ad maiorẽ iudicẽ elidit ap
pellatõʒ iĩterpoſitã ad minorem iudicẽ:dũmõ ðᷣ
ea excipiat᷑ corã minõe uel alias nota ſit iudici:
⁊ hoc ĩ dubio ſi iudex maioꝛ ſit ipe MDapa:q
cãu loquituꝛ iſte tex¶ Quid amte ſi appellatus
ad aliũ ſuꝑioꝛẽ citra MDapã. Moſti.ſentit h ꝙ
idem ponit tñ exemplum in legato:alle.S.de of.
iudi.dele.c.i.Idem ſpe.in ti.e.ꝗ.nũc tracremꝰ
H. quid ſi a ſñia. Ego dico hũc tex. ꝓcedẽ ĩ qꝰ
libet ſuꝑiore ad quẽ põt obmiſſo medio appel
lãi.Eað eiʒ ẽ decidendi rõ:cũ.n.una ⁊ eadem
appellatio tractãi nõ poſſit corã diueꝛſis iudici
bus oʒ ut appellatio interpoſita ad maiorem pᷣ
ualeat ei qᷓ fuit interpoſita ad minorem:ar.op.iĩ
c.ꝑ hoc ⁊ qð ibi nõ. ðᷣ heꝛe.li.vVi.⁊.l.õ pupillũ
ff. de re iudi. Et iõ quod dẽm eſt in legato pro
cedit ſi pſuppõimus ad eũ poſſe omiſſo medio
appellari:ð q dicendũ.ut nõ.i.c.i.⁊=.c.qꝙ trãſla
tionem ð of. leg. Si ãt ẽ tał ſuperior ad queʒ ñ
põt obmiſſo medio appellari:tũc pᷣualeat appel
latio interpoſita ad minorẽ ad quem gradatim

⁊ ltime fuit appellatum:ð quo dicendum ut nõ.
incdilecni jr. ö: mrtio ualere ꝓceſſuʒ iu
dicis: cuius iuriſditio elidi poterat:ſi ꝑ excepiõ
nem non fuit eliſa:de quo ꝑ Inno.in.c.ceteꝛuʒ
de ſp. Hõ. qᷓrto ⁊ tene mntiſꝙ ſi iudex ſcit ſe ñ
hre iuriſditionẽ in certo caſu uł ſcit ſe nõ debẽ
ꝓcedere:qꝛ hẽt eã ð facili elidibilem non ualet
ꝓceſſus ) abntem ẽt ſi ſit ↄtumacie punitiuus:
ad hoc uide qð nõ. Innoc.in.c.ij.de dila.facit
lex non uidetur latitare.ff. de indi. 2.l.ij.in fi.ſi
quis in ius uo.non ie.ſecus ãt ſi index ignorat
qꝛ tunc ualet ꝓceſſus ſaltem quatenus punit cõ
rumaciam:ad hoc.l.i.ff.ſi quis ins di.non ob.

c. ſag lis ci ibi n. yp. et l.li as er aliͤ
ð iudi.¶ Nõ. in. deniqʒ ꝙ grauar⸗ d..
dice ſeculaꝛi non pot i iuſtitiaʒ illã ni an. in
tionis deſerre ad apam:et ad hoc ſelean
tidie allegaꝛi iſte tex. hinc ſentit glo. no e quo
x.di.qꝙ ab imꝑatoꝛe ñ appellat᷑ aq Pape, Sn
tu uide ad limitationẽ nõbile dictũ Ho Sed
cum Joannes de fi. inſtꝛ. ubi gicit: deſichae
ſuꝑiore ſemꝑ põt ad papã appellari t iciente
tordia allego dẽʒ nõbile Inn. in. c. lie con
to de fo. cõpe.ubi dicit: ꝙ ubi non renl ihec
de iure uel de facto pot Dapa adiri:pro s
cit illa communis cãoniſtaꝝ opi. ᷓ habet: n
nes papam ſit pfᷣas tpᷣalium ſaltqʒ bit: de M
plene dixi in. c. nouit de indi. Unde defj “
ſupiore uidet tilan ere e defcieme
bi P boſſit illum bitum deducere ad
actũ: licut illam exercet in canſis aꝛduis e
ſuꝑiore non deficiente: ut eſt caus nödilis ine.
pꝛo humani ð homi.li.vj. Nee tñ puto Uenitan
da ĩ gꝛauibus ⁊ dubijs anticulis: ut ſing. vi ſen
tire Inno. in c. cum te de re ludi.ꝑ.c. ꝑ ueneꝛa
bilem q fi. ſint le.? bec ñ tꝛadas oblinioni ⁊ ui
de que dixi in.c.nouit de iudi.⁊ in.c.ſi.e.ti.
Mõ ẽt ſing. aꝛ. op.?z quaſi expreſſum in ter.
in terris ſubiectis temporali iuriſditioni ecclie
debent ẽt inter laicos ſeꝛuaꝛi canones ⁊ non łe
ges ciuiles data iter eos diſcordia:hoc pꝛobat
iſte tex. hoc mõ inducendo: De iure ciuli regn
lariter non appellatur an ſniam:ur in.i:.añ ſen
tentie tempus. C. quoꝝ ap.non reci.2.lij.ſle.
2 quod le.⁊ nõ.j.e.c.ſuꝑ eo:⁊ tamen in tenis
eccleſie põt añ ſñiam appellari ut hic:quia ð in
re canonico licet appellare indiſtincte ab omni
grauamine:ut in. c. de appellationibus .c.ſup
eo ⁊.c.ðbitꝰ. e. Dꝛeteꝛea pꝛobat hoc iſte tex.
2 aliter obmiſſo medio de iuꝛe ciuili non appel
latur ẽt ad pᷣncipem.l.imperatoꝛes in fi. fl.e.i.
De iure vo canonico appellatur ſaltẽ ad papã
obmiſſo medio:ut in.c.ad ꝛomanam.ij.q.vj.?
c.cuncta ꝑ mundũ ⁊.c.ꝑ ueneꝛabileʒ.ix.q. iij.
Et iſtud ius canonicum ſeꝛuatur hic in temis
eccłie:quia a ciuili iudice poteſt appellaꝛi ad pa
pam:de quo uide in.c.lʒ ex ſuſcepto de fo.cop·
2 hanc concluſionẽ pᷣdictaʒ ut canones pᷣualeit
in terris eccleſie ẽt iter laicos tʒ hic Moſti.x ſe
quunt᷑ eum communiter doc. ¶ Er his infero
ad unum nõbile dictũ:qꝙ in teꝛris eccle nõ ualer
ſtatutũ laicoꝝ õ ius canonicum ſicut nec ſtotuta
clericoꝝ:de quo dic ut plenius dixi in.c. quod
clericis de fo.compe¶¶ Vluio nõ uale coſneiu
dineʒ ut ð ſeculari indice appellet ad cclaſticu
qᷓnimmo ex ↄſuetudine põt introducl ut lacius
poſſit ↄueniri ẽt coꝛã eccliaſtico: uide glin. c. ſl
clericus laicum ⁊z. c. ex hanſimſſa de ſo. c. as
utꝛobiqʒ dixi ¶ Venio moꝛe ſolito ad glo. et
prume due ſunt faciles ¶ Lertia opponit ?) tey.
uz eiʒ ꝙ et data ignorantia indicis non dz nale
excõicatio: qꝛ appellatio pccdens impedit illius
uires: ut in. c. ꝑ tuas..c. Item ꝑ vRbelati
ilte deſijt eſſe index:ergo ⁊c. ſoluu glo. H

rcr olunt uerte
oniſhl p hfn lun danon ſlui
oleger tennt⸗ ſom oau

Siunm
Hyboſan ge ſonlol⸗ 6 woq non

iunn:ſed ece
Tadk atibin bin ner e
ſct ginſctioſt o li l.
cunn ip 6 a icſee 1,0,11 ſone lar⸗
nm eanm igon
uten
giceod hancd, o ſoſte
lationioßß ri
ul er ucyionem roͤſbi ſputane
4 D
al eon 1 .d non cogn

l.in.,V.
geboc ind N i s hon lenei 4

. glet pe
poſtan ad papann,0 non u
ſenminmn nl itor . mmens
bipyg ſnonin a bſen .
alegetones prelnis non/ nole Ool.
mmn iſtinepropte Aenkaem nun
acmmeaiir. (Monis hunle
eto ad onruri or kabeitur care ine
epoſtnodunn raſtumun marerian per.
nor wenbra. dico enin gnod ila. lo
Guago oiser iilias alegationes od
ſeerpian Gorra demrenedic vo
ſranen dlegoig. ed aren wcond ap
nemadverie partis: aoann non tenevarn
meie quoniam icer inpernns nil deben
qnoc baben monere picipem i otunin
c.poſtulachi de Reo. gs mnon enemri
allegare ius aterius vanis. Han cunn
ituicc; aduerſri non aneun mns o
ins alterius ut bie nöͤbiſter pꝛobaror⸗
ter Yno. commmniterſegnentes:e
e ali ſnana uco irgh nac
Eniſ Imo hie aiin in princif
Peeſſis geſis zibſntennnoc ſaie
in npeſniocentimſitinmnlt
ſoniih icbblon propte ancien
Ac quen fuſt ain
non fut gei mmoppelgmmn ſats ere
it ſebllo mnpore iſaper onf
ceptionis ſ Tr i (Onfi
„WMr his paucis hab
hens inleſſeeus hiins c10 benm
lumllſior ucde n

Ai poni
ſn Wan N t Inoc in ſ
dlliſte adnerſarins boet
nin hon uaſinſſer aen⸗
er
ga 8 H Nmnccltaegihl 4
. 4 l
Aliseceſttad be Imn⸗ n
n

X atRα. Fard taen lloun Pahe, ſac 1. △ℳ

XNtred in ncnbinon hin
Mnlri a raii leban

denn bthllin lg h
1 cion
i innginnn

raiiurhiaslann cnr n
ges dulisdan irws ſcrciitoe U
enr bor liumnch in il 1
irr n ayxlimr ai ſ ianur i, ,c r
mmr ms Cr Mn nii, ſi
tcpocle troͦſ cclp eot unnir ms
Acſe ai ſan cppelamiut bie arirn
N noricd ien MOlare alſince onni
SummniwerNt N. WManni
14 5eſoradndden.
õõ hl
uur a d onchanlinhanmton it.
Deime pamiic mllum liut
Cbindſo nrcdio in a unmmnit
comch MNdn 1 Miunih
õ ſeunnn bin
ccheclin li diceporctapett

andebo uide nnchaliannrt

.benc cnſimni armzn emalzf
. „27 4
lnms llſt iin liciſ Y
,umt aun cunmmnier do,

¶ De appellationibus:

contingit pꝛopter otumaciam. Ocbuit enim ire
et allegare pᷣuilegium ſuum. duerte qꝛ gl.
bʒ bonam mentem:ſʒ formaliter non ſoluit con
trarium:ſed dic formalius ꝙ orium loquitur ĩ
ſententia excõis lata a iudice a quo q̃ non tenz:
cum ipſius iuriſditio ſit ſuſpenſa per appellatio
nem:ut in.c.ſi a iudice ⁊.c.nõ ſolũ.j.e.li.vi.hic
autem loquimur in excommunicatione lata a iu
dice ad quem:qui habet iuriſditionem uigore
appellationis:lʒ illa iuriſditio poſſit elidi et ena
cuari per exceprionem appellationis interpoſite
ad papã:ſed iſte non excipit iõ ſibi iputandum.
2 de hoc.j.latius In gl.in.v.non cognouerit.
Hõ bene hanc glo.qꝙ citatus non tenet᷑ compa
rẽ ad allegãduʒ pᷣuilegium ſuum ſi notoriũ ẽ iun
dicẽ ñ hꝛe iuriſditionem uel habere elidibilem
in cauſa concordat gloſ.in cleme. paſtoralis.S.·
piſana de ꝛe iud.⁊ in.c. ueniens de accuſa.=.iij.

.d.ij.ſi epᷣs ⁊.j.aliquid tangů. ¶ Ex. gl. opp. ꝰ

pꝛedicta ⁊ S tex. uidetuꝛ enim ꝙ excõicatio lata
ꝑ inferiorem iudicem non debeat tenere: qꝛ iſte
qui appellauit ad inferiorem obtinuit ſniam õ
abſentem doloſe tacendo appellationem inter
poſitam ad papam:ergo non ualet ꝓceſſus ſeu
ſententia:ut in.l.ſi ptor. .maꝛcelus.ff.de indi.
ubi pʒ:ꝙ ſententia lata õ abſentem per falſas
allegationes preſentis non ualet Sol.doc.mul
tum inſtat: æ propter difficultatem materie intꝛi
cate procedunt. ¶ Eso prius ſpecifice reſpon
debo ad contrariuʒ ut habeatur clare intellectꝰ
c.poſtmodum reaſſumam materiam per quat
tuor membra. dico enim quod illa. lI. ſoquitur
quando quis per falſas allegationes obtinuit
ſententiam contra abſentem:ſed hic nullam fal
ſitatem allegauit: ſed tantum tacuit appellatio
nem aduerſe partis:quam non tenebatur expri
meꝛe quoniam licet imperꝛans nil debeat tacere
quod bhabeat mouere pꝛicipem i ↄtꝛarium:ut in
.c.poſtulaſti de Gep. ꝑs tñ non tenetur i iudicio
allegare ius alterius partis. Mam cum iſti ſint
inuiceʒ aduerſarij non tenetur unus proponeꝛe
ins alterius ut hic nõbiliter pꝛobatur ⁊ tʒ notã
ter Inno. z communiteꝛ ſequentes: 2 ſic nõ po
teſt dici ſententia lata dolo =Dð
ſentit Inno. hic ꝙ etiam in principali renuiſſet
ꝓceſſus geſtus õᷣ abſentem:quod ſatis placet:
qm appellatio detulit iuriſditionem illi iudici in
feriori:lʒ elidibilem propter auctem ſuperioris
ad quem fuit etiam appellatum ſatis ergo eſt qp
non fuit debito tempoꝛe eliſa per conflictum ex
ceptionis ¶Ex Pis paucis habetur nerus et
apertus intellectus huius.c.æ optima limitatio
ad illam.l.ſi ptor:⁊ uide notabilem limitationẽ
ad iſtum tex. quã ponit Innoc. in. c. fi. de accu.
ubi dicit.qð ſi iſte aduerſarius doloſe tacuiſſet
appellationem non ualuiſſet proceſſus per dic
tam legem ſi preror. F. marcellus: quod itellige
ut. . dicã. Minc dixit hic Innoc.⁊ beue:qꝙ ubi
quis acceſſit ad iudicem appellationis z falſo
dixit ſe appellaſſe uel dolo tacuit appellationi

quã fecerat ſe renunciaſſe: quia tunc proceſſus
nõ teneret:uel ſaltem reſcinderetur:uel per con
ditionem ſine cauſa:uel per reſtitutionem in in
tegrum ex clauſula generali: uel per querelam
falſi:ut dicta.l.ſi pretor:æ uide ad hanc qonem
Archidiaconum in.c.romana.S. ſi uero.j. eo
dem lIi vi.? Guilielmum in ſpeculo.de citatio.
H.i.v. item pone. ad materiam uide Joãnez
andr. in regula ſcienti.ii.vi.in mercu. æ per JIn
nocentium in. c.ij. de dilationibus. Anum ta
men dictum tene ſemper menti quod ponit In
nocentius hic ⁊ in dicto.c.ij .dicens:qꝙ ſi abſen
ti competebat exceptio declinatoꝛia uel peremp
toria ⁊ fuit abſens contumaciter non auditur il
lam uolens proponere:niſi ueniat eo tempore
quo ſi fuiſſet preſens illã poſſet proponere.NRa
tio eſt: quia contumacia facit eum preſentem:
de dolo æ contumacia. c. ueritatis. non eꝛgo de
bet eſſe melioris conditionis contumax quam
obediens.ſed ſi fuiſſet pꝛeſens ⁊ debito tempoꝛe
non excepiſſet non audiretur amplius: ut in. c.
paſtoralis de exceptionibus.l.ij. C. ſenten.
reſcin.non poſſ.ita nec ſi fuit abſens contumaci
ter:quod intellige ſiue preſens ſciat exceptioneʒ
competere abſenti ſiue non: quia non tenetux
ut dixi ius ſui aduerſarij allegare. nam aduerſa
rius tacendo uidetur iuri ſuo renunciaꝛe. Ideo
dixit Innocentius hic. ꝙ ſi poſtquam is qui
aapellauit ad Archiepiſcopum incepit liteʒ pro
ſequi coram eo compaꝛeat aduerſarius qui ap
pellauit ad Mapaʒ z contumaciteꝛ renuit com
parere coram Aꝛchiepiſcopo:æ ad impediendũ
proceſſum dicat ſe appellaſſe ad PMapam non
eſt ſuper hoc audiendus: ſicut nec audiretur ſi
in proceſſu ſemper preſens fuiſſet ⁊ hoc racuifſ 5
quia qui abeſt contumaciter non minor eſt pꝛeé
ſente:ut in auten:ut omnes obediant iudi. H. ſi
autem collatione.v¶ Et reaſſumendo totam
materiam hic ⁊ alibi tactam: compendioſe ta

men expediendo cum queritur an naleat pꝛoceſ e pr &α†τα J =Srtg, aa yp-=endast nee
ſus geſtus contra abſentem cui exceptio legitia EAR Y

competebat. Yacio ut predixi quattuor mẽbra.
aut enim iudex nullam in ueritate habebat iuriſ
ditionem in illa cauſa:aut habebat elidibilem:ta
men per exceptionis conflictum. aut iudex habe
bat iuriſditionem:ſed pꝛeſenti non competcbat
ius agendi.aut competebat ius agendi ſed elidi
bile per exceptionem aduerſario competentem.
rimo caſu ſi iudex ſcit ſe iuriſditionem
non habere non ualet proceſſus nec ſuper prin
cipali nec ſuper contumacia: ut ſatis probatur
hic a contrario:facit lex.ij.in fi.ff.ſi quis in ius
noca.non ierit ⁊.l.ſi pretor.S. finali cum nota
tis ibidem. ff. de iudicijs zæ per Innocentium
in dicto.c.ij.de dilationibus z Joannes an. in
dicta regula ſciẽti in mercurialibus. Si ueꝛ0
iudex ignorabat: æ tunc aut pars preſens etiam
ignorabat defectum iuriſditionis: quia ſatis
erat probabilis ignorantia: ⁊ tunc ualet pꝛocel
ſus contumacie punitiuus: ut in..ij. ff. ſi quis —

in ius nocan. et in. l.i. ff. ſi quis ius di. non ob.
7.:.ſiquis ex aliena. ff. de iudicijs æ nõ. in dicta
regula ſcienti. Sed ſuꝑ pꝛĩcipali non ualet ꝓcel
ſus ex quo i neritate n hẽbat inꝛiſditionem niſi
pᷣus ꝓnuntiaſſet ſe iudicẽ competentẽ ut nõ. In
no. in. d. c. ij. ð dila. ? Joan. an. in dicta ꝛegula
ſciẽti.⁊ nõ.per aliquos in.c.i.de reſcrip.ſi.vVi.⁊
c. ſuper lr̃is. eo. ti. Aut ꝑs pns ſciuit defectum
iuriſditionis tunc dico ꝙ in pᷣncipali nõ nalʒ ꝓ
ceſſus:ex qꝰ dat᷑ in iuriſditione defectus. C. ſi a
n cõpe. iu. p totũ et in. c. at ſi cleꝛici de iudi.pᷣftĩ
qꝛ ꝑs ſcient᷑ coꝛã illo litigãdo uẽ in dolo ⁊ ſe ip
ſam decepiſſe: ar. in. d.l. ptor ⁊.l. is qͥ ſe obtulit
ff de rei uen.ſj ꝓceſſus ↄtũacie punitiuus nalz
ꝓpt᷑ ignorãtiaʒ iudicis ꝓbabilẽ quatenus non
cõceꝛnit cõmodũ ꝑriſ:ar.hic ⁊ in. l. ij. i fi. ff. ſids
in ius uo.ſʒ q̃tenus cõcernit cõmodũ ꝑtiſ:puta
iĩ miſſione ex pꝰł fo decꝛeto:tũc ñ ualet: uel ſaltẽ
ꝓpter ſuã ſciam uenit reuocandus: ad boc qð
nõ. Inno. i. c. ij. de dila. ? Jo. an. in. c. dilectus
ij. de. pben. ? Eal.i. c. ad ꝓbãdũ de re iudi.ubi
nõ ꝙ litigãs ſcient᷑ corã excõicato tolerato nõ

qʒ aliqð cõmodũ reportare uñ procefſus dʒ re

tractari: qᷓtenus uenit in ſui fanoꝛc. ¶ Ex pᷣdic
ris infert ad intellectũ iſtius.c. ſi eiz teneamꝰ ꝙ
appellatio intpoſita ad papã ipo iure n impedi
at iuriſditionis trãſlatõʒ ĩ aliũ ſuꝑiorẽ ad queʒ
alia ps appellauit ſz opꝰ eſt exceptione:tẽ dicẽð
ut g dixi ⁊ dicã ĩ ſeqᷓnti mbro. Si ãt tenet᷑ opi.
ꝙ ipſo iure ipediat iuriſditõʒ ꝛeſpectu inferiõis
iudicis:tunc ñ ualẽt ꝓceſſus ſuꝑ pᷣncipali.Do.
an expſſe ñ elicit: ſj Inn. uꝛ ſentire opus ſit
exceptione: qd mihi plus plʒ:qꝛ qᷣlʒ ẽ cõpetens
index ꝑ appellatõʒ. uñ ex q“ papa ex certa ſcia
ñ aduocat ad ſe cãm ualebit ꝓceſſus corã utro
qʒ:niſi excipiatur:ut in ſilibꝰ termis nolui In
no. i. c. cñ. ¶M. ð ↄſti. enio ad 'm mbruʒ
.ſ. cũ index hẽbat iuriſditõʒ ſʒ elidibleꝭ ꝑ excep
tõis ↄflictũ ĩ quo dico:ꝙ ſi iudex ſciebat ñ tʒ p
ceſſus: ut ĩ cle. paſtorał. S. piſana de re iudic. fa
cit lex ni uẽ latitare.ff. de indi.æ nõnt ponit In
no.i. .. c ij de dila.optie facit iſte tex.a prio ſẽ
ſu im mifſu intellectü. Si vo iudex ſciebat ſe
bie iuriſditionẽ ſ ignorabat ipedimetũ: tẽ ſiue
ꝑs ignorabat ſiue ſciebat tʒ ꝓceſſus tã ↄtũacie
punitinus qᷓ; ſuꝑ pᷣncipali ut hic ñ eim reneĩ ꝑs
allegare iura ꝑtis aduerſe forte eni noluit illi re
nunciare: 2 i hoc caſu itelligo iſtuʒ tex. pꝰ Inn.
niſt forte doloſe ſubticuiſſet iura alteriꝰ ꝑtis: qꝛ
tũc ñ teneꝛet ꝓceſſus ad ſui cõmoduũ:ut notant
uoluit Inn.i pal c.fi.de accu.⁊ dixi.Sõ. pᷣdẽa ui
det᷑ et ð mte HMo. qᷓ b talẽ ꝛegulã poſnit dicẽs:
ꝙ ſi iudex ſciat ſe n iudicẽ ł ñ debẽ ꝓcedẽ et ꝓ
cedit ñ ualebit ꝓceſſus: ut hic et ĩ. d.:.ij.ſi qᷣs ĩ
lius uo.i fi.ſaluo eo qð le.et nõ. S. ti. ꝓx. ad ꝓbã
du. Si at ſciat ſe ẽe iudicẽ ignoꝛat in impedimẽ
tu pceſſus ex alieno facto ꝓueniens dʒ eſſe pꝛo
1 gnorãtia excuſata:ar.j.de cle.cx.mi.apli
ppo fco n ſit ꝓbabil ignorãtia. S. ð Rp.
conmunicato. Mec at dicit locũ hꝛe ꝛegla

Be appellationibus:

riteꝛ. nã ĩ cãibꝰi .
rite. na ĩ cãibꝰiĩ qb appellatio ẽt fruſtꝛatoꝛia ad

Papam facta defert ſtani negociñ
Papar gociũ
inſolidũ nullus eꝛit ꝓceſſds rlachi Rapn
ius ignorãtis: ſicut patet diẽ in cb ec̃ aplice

reſeruatis:de quo rẽittit ad nõ.i.c. ut debi de

ap.⁊ dic ꝙ in ilł ñ ẽ ꝓbabił ignorãtia: oemi
qð le. nõ. in. c. quis ðᷣ ceevale ; ge
mẽbꝛũ cũ iudex bebat iuriſditõem ſj pnii. g
tebat ius agẽdi dic ꝓcefſum ñ uaſẽ ſi luce Re
bat ut hic. Si ãt ignoꝛabat:⁊ tũc ex qu gele⸗
bat ñ tʒ ꝓceſſus ð abñntẽ:qtenꝰ uenit 19
pnᷣtis:qꝛ fuit ĩ dolo agendo ſine actiõe:⸗ ſeod
tinuit ſñiaʒ ꝑ dolũ ſuũ.d...ptoꝛ. S. marcelu
Ad qꝛtũ ⁊ ultimũ cũ iudex hebat iuiicitöymer
puti deficiebat ius agedi: q abns eꝛat tut excep
tiõe ) actõʒ ꝑtis: ?⁊ tũc ſi index ſciebat ipedimen
tũ ñ ðbebat ꝓcedẽ ꝑ inuꝛa ⁊ rones ſupiꝰalł. Au
ludex ignorabat ꝑs at pns ſciebat: 2 Puro nale⸗
ꝓceſſũ õ abñtẽ:qꝛ ut.S.dixi ũ tenet allegaꝛe in
ra ꝑtis aduerſe.forſan eiʒ uult illis renũciaꝛe ui
.5. dixi:niſi doloſe ſubticuiſſet ut. S. dictũ è: p
hoc hẽs hãc mãm lõge clanꝰclaꝛatã: q p alioſ
ſcꝛibeutes. Einmo bic qꝛ0 qtꝛ debeat intelli
gi iſte tex. in eo ꝙ dicit utꝛaqʒ pꝑtẽ appellaſſe ad
diueꝛſos iudices:⁊ ꝙ pᷣualet appellatõ inteꝛpoſi
ta ad Mapã. So. dicit Inno. ꝙ bec decie. bet
locum qñ ex ſententia uterqʒ litiganum punat ſe
grauatum. Si eniʒ gꝛauato appellante ad aichi
epᷣm non gꝛauatus diceret: æ ego appello ad
apam: uel nolo ꝙ appellatio tua agatm co
ram papa non debet audiri: qꝛ non appellan ſj
appellantis eſt eligere iudicem appellauonis:
nec non granatus appellat: ut in. c. ul debitus
j. e. ? in. l. omnem bonorem. C. quando puo.
non eſt ne. Vel m eum potuiſſet hec detre. hre
locum in alijs caibus ſecundũ antiqua iun ſecq
duʒ que licebat appellaꝛe ſine ca: ? opiime loavi
tur iudicio meo maxie in pꝛimo intelleciu. putat
tn do.an.ꝙ ſi partes grauantur in diuerſis ar
ticulis:ꝙ cuiuſlibet appellatio deuoluet illum aꝛ
ticulũ ad iudicem ſuum ad qnem fuit appellatũ
æ ſic non babebit tunc locum decꝛetalis hec.
Sed quando appellatur a grauamine ſupeꝛ eo
dem: ut quia petito fundo fuit reus condemna
tus in dimidio fundi: et quilibet propter hot
appellat:et tunc habet locum quod bic diciur:
ut una appellatio prenaleat:et fuit notabilis co
ſideratio: nibil ramen allegar ( Evo puo hot
procedere quando quelibet pꝛs diſtincte ap
pellaret ab articulo ſepaato: quia ſol ſunt ſen
tentie quot ſunt aꝛticuli. .. etiam. fl. de minoriv
ſecus autem ubi quelibet pars oppelaſet ab ar
ticulo ſeparato ſimpliciter a ſententia qnatene.
facit contra eum ſicut moris eſt. Mam iunc di
co hunc textum habere locum:quia negoen
in iudicio deductum eſt uniwm. Ande ne lite
nentia cauſe diuidatur: unica deber dreug

„ 0
appellatio argumeman inn Ralbue n
ie. 7.l. nulli. E. de iudi. Item ⸗ un
Nre rs leſa: ? ita nidet

apparet in quo ſit uiraq ba

in
ccheſen, A
tcloon ec D
oſrod pſe p

os Iellecmun
Alnsq fle gen er
lncſ fnaßt 'ninus .

fucſcn ep⸗ ite. Po
ae tan

benſii
1 inm andla an
1 erten aiq
gen ius inſ garin a
rſuimin ageſieiſ

4
.

3Ceren
voſuun

éHe ſe bien oppoſt
g gi e vyns
zerler⸗Mo PAN. el
6 ac oppel
D,,n Pat
i pbiis o holi fuetun lich m
ianmſunn dles hid
Au tyl er l. Nedie N.

Kolcirs fin mö:d u
dRN .
i noim cicencn

6oö uolanmnsinaaet di
cecßlti ce p Cocl
bum pacipaſt ceeſe —
uas g0.nlls o lencols:qy
le uniczo.lc eo olanirin
uiicio r lii Eqlo
Gianm, NANN H
ſcyrepb ineals O luſh ulost
ho olun bo àosα) Noöbileqe
lntinjdeiht Oeoerlen g
ius gleni ⸗bie ni pot porenamn qz inel
ee glctinmac de qua voennia nelr ter g
eimn gertnen dyr ins eaee
Plcnurn N denn dan orenad n
anno audtat aOpelans P' fin ud ihſo iure
ſit opns e⸗ opnficti reſtois in inte., g
gnqemn t mubiiuſta cz 2. fex d.cau. ni
tum ih ufenns oh.if teſgelpinn
Aurrar is On hen; e nid c i
de am ſom bo crenſer a Din mal in
ip anno cben ind ferent ore fy augu.⸗
ngl bait⸗ i fo anno öbezt hfe inin
eruci ſateiſieſus utpon onir it ſun
dumꝑ bifni eſols. Lenin iid
re fitead eeglidüd hnadumn
3 Pſeuediu dgto ſpedimnro cupi
lcut gupſcat Uininns gnnn g iure innin
1n qltt pock ipeclmni nu.
rcorl Peclimnin zan ſufficar iur
Ait, uuncid noclioct ddn ee
5 4 bar pecinin ſaſ⸗
mgui ſine pun gopn nend n Ufflct⸗
alcitpis H imn anuner
NAd 2 Ultig nung
ino poſſit uder g n nd dapſo

'cu
nnine rccntionn , lirce l

innn En udlni Appelante gi
ben bepn.,; I an ipegre,
rii e kri ginwg
i nte Pho ſeu x ipecinn aß
mnu gn ipek r n Anen

dor bis irnin ir r deninn
a Eeindu =
81 ſenn dt mic gemi ⸗
N Punel 63 n n
pi O, dllt gno batdent
pamqjainmmuung ihinin ni
uumn. Gany guum ielane n
in von gmons dBenme qo o
Prmm m wb agrlub u mnn 0
m pa von debe adlni tnon epplanh
Vyehunsct een Gdn melnonis:
ANNGrNuNs MlNNCN Wit
eawlGNNDINNCAN
õäsl
omiis ürnrniü minui
quietn ipim rinhiun
mrulcono mmeninn tu⸗
1i do 1. .i s Fwontn ui V
iclis niſtamhalnndun
dwüaniumaddn i
1lcvor ddih mmepannan .
Sd amnd⸗ lr⸗ ſas
õ n
ra me ha ſali ,l .
G nngmen ⸗4
ma heln

nid unmn degn,
enunnhl n cedr e⸗

— lorungi
Pantcto en
n ſun mulun,
ru mmn are .
6

iuplunm in s3 ,

munnm niu,
obur munn mm,

5hα 2 dcrn TT 45 a Bac, 7 WehIa, ₰W frrnen Drij ν V.

¶ Be appellationibus:

intelligendus iſte tcx. .
. aſus etiaʒ poſt
*£ ratione. nʒ audit ap
pellans qͥ pus appellatoeʒ ꝓſeq ñ po
tuit. B.d.uel ſumma meliꝰm ueriore itellectum
Lapſus biẽnij ñ pᷣiudicat appellati q minus ex
cã liima audiat᷑ ſaltẽ ꝑ bnficiũ reſti.i ite. Doit
dẽm cnius rõʒ ĩterſerit:?æ h̊ͥ decre.ualde tamo
ſa ꝓpter ſui mom. ¶ HMö pex tex. in aliquos
4 ꝙ tpᷣs anni ſiue biennij currit a die ſnic:ſed ceꝛ
te hoc ñ colligit᷑ ex tcx.imo potus oppoſiium.
nã vbũ a ſnia ñ refert ad bienmiñ ſʒ ad appella
tõʒ iterpoſitam. Et lʒ oli ĩ H̊ fuerunt diſceptatio
nes:hodie claꝝ eſt ꝙ a die appellationis inter
poſitę currit h̊ tpᷣs ⁊ ñ a tpe ſnie:ut i cle.ſicẽ e.t.
ö. ꝛ ibi ꝑ ipotennã ꝛc. ꝙ eſt vbũ gnãle: ut
in. c.ſciſcitatus ð Gp.qꝙ qualiſcũqʒ fuerit ipotẽ
tia pᷣſtat tni iuſtam cam hbndi fin anũ:æ ut piudi
ciũ nõ fiat ipſi appellati ſaltem i effectu i o ano-
2 poſt. H̊ pondera ꝓpter.j dicenda¶ AMuimo
nõ ibi uolumus iᷣm eõem ⁊? vioꝛc intelleciũ:qðᷣ
voũ uolumas inducit diſpoſitoʒ noua n at e uẽ
bum pacipalit᷑ declãtiuũ uide ꝓ concordia als
duas glo. nõpiles q́s mti teneois: q; pma e in
cle. unica ð of.uic.i ueꝛbo uolumus:alia in cle.
unica ö reꝝ ꝑinn. Ex quo ifero ꝙ pꝰlaplũ iecũ
di anni dʒ audici appelias ꝑ ꝛeſtois vnticium in
itegꝝ ⁊ ñ ipſo iure als Dapa ñ fuiſi; uſus uex
bo uolumꝰ ſʒ vybo dec anuo:ꝙ bn nobii: qꝛ tacẽ
ad młta. . dicceda¶ Quero qꝛ tex. cicit ꝙ ipe
ditus ꝓſequi.j.biẽniũ ꝓpt᷑ ipotetiam n dʒ incuꝛ
rere diſcrim ꝛc de qua ipotentia itelłꝛ tex gioſ.
Nndet ĩ pᷣma ꝑte ut in ea pʒ:æ minus pꝑfecte ex
plicat ſʒ itrat aliã qonẽ: an data ipotentia in fo
anno audiat᷑ appellans pꝰ fin anũ ipſo iure: an
ſit opus petẽ bnficiũ reſtois in inte.ꝑ illa cłam
gnãlem uqᷓ mihi iuſta cã æc. ff. ex q. cau. ma ꝑ to
tum.æ i h̊ ꝛefen duas op.⁊ ur̃ reidẽ i pma ui ñ
currat tpᷣs. Sʒ ut heat᷑ clare mã hꝰ.c q quotidi

&τα ana é foꝛm bo ex ea ſex. q. Mua nuqd medit?

ĩ pᷣanno debeat indifferent bre ſ annu. Secũ
da nũqͥ d ipeditꝰ i fo anno obeat hr̃e ttiũ anu ł
feruet᷑ ſaltẽ illeſus ut tps n currat ł ſit ſuoueniẽ
dum ꝑ bñficiũ reſtois. Tertia nũqᷣd tminꝰ a iu
re pfixꝰad ꝓſequedu dato ipedimto duplicetuꝛ
ſicut duplicat tminns anni a iure induiti. Qus
ta qᷓtit᷑ ꝓoet ipedimtũ ⁊ an ſufficiat iuꝛamtum.
Quta nunqd quodlibet ipedimtu ſufficiat ſiue
maguũ ſiue ꝑuu ad optinenð ᷣm anum er ſi fuit
modici tpᷣis. Sexta ⁊ ultia nunqd elapſo pino
ano poſſit iudex a q cui n ↄſtat de ipedunento
mandaꝛe executioni ſuã ſniã appellante ultenus
n citato ¶ Acnio ad pᷣma an ipeduꝰ i p'anno
debeat hie fin: æ i hac.q.pmmitto ꝙ quqʒ qs un
pedit᷑ ex facto ꝓpᷣo ſeu ex ipedimto ↄcerneie ꝑ
ſonã ꝓpria.qn, ipedit᷑ ex facto iudicis qnq; ex

mixto facto.iſ.ipius appellãtis ⁊z appellati.qu
cx facto oppellati tm. qnqʒ ex facto ti I

cau qũn ipedit ex facto ꝓprio iuſio ipedimto coit
tenet ut ipſo iuxc det fus anus. ꝓ .c. cu ſit/S.

Ee. = B. E. ð tẽ. ap.l. lfi. cũ aut᷑. ei qui ibi ſignata.
t iter cetera impedimèéta nöõ i pratica unũ
qð ponit h̊ Inn qn ꝓpi inopiã nõ põt appella
tionẽ ꝓſequi.j.annũ:qð bn nõbis pro bis qui
appellat ad romana curiã. æ ꝓpter inopiam nõ
poſſunt illam proſequi j. annum:æ ſic e iuſta cã
habendi biennium: facit.c.quod de his de ſen.
ex. Secundo caſu quando impedimentum con
tingit ex facto indicis narie fuerunt opiniones.
Inno. dicit ꝙ ſibi non debet pᷣiudicare negligẽ
tia iudicis. M ir.in aut.item ſi appellatioe. E.
de temp.ap.ſequendo unam opi.ibi per glo. re

citatam dicit ꝙ debet reſtitui in iniegrum: æ ſic

currit ſibi tempus:ad hoc.l.ſed ⁊ ſi ꝑ prore ff.
ex qui.cau.ma.Qicit tamen ꝙ ſine libello reſti
tuetur.dicet enim iudex quia facto noſtꝛo talis
appellans fuit impeditus ipſum reſtituimus.gl.
in dicta aut.primo facit diſſeꝛentiam inter impe
dimentum principis ⁊æ alterius iudicis : ut prio
caſu ſeꝛuetur illeſus ipſo iure ſecundo reſtituat᷑.
Rerert tamen alios tencre ut nulla ſit differetia
inter principem ⁊ inferiorem iudicem. Jaco.de
bel.in aut᷑ ut ſpo.lar.ꝗ.hoc quoqʒ tenet mediã
uiam ut non haoeant hoc caſu annum:ſed reſti
tuatur ad rem us tantum quantum fuerit tem
pus impedimenti. Et do. an. uidetur ſequi iſtaʒ
mediã uiam uel ſaltem ut no detur ſecundus an
nus:ſed ſeruetur illeſus:æ dicit iple ꝙ auten. de
his qui ingre. ad appella. F. i. corrigitur per di
crum. F. hpoc quoqʒ in auten. ut ſponſa. laꝛ. Ego
euitando iuriu m conectionem ut ſaluentui in
ra in caſu ſuo dicerem:ꝙ aut tuit unpedunentũ
per principem ad quem fuit appellatum æ ipio
iure ſeruetur illeſus:ita ꝙ tempus ſibi non cur
rii.unde non habebu biennium.ſed ſi per imie
annos impediretur ex facto principis nunquaʒ

curreret ſibi temous. Mrobo per.c.ex inſimnua

tione infra eodem. ubi dicitur lis intacta peꝛma
neat ⁊c. ⁊ per autẽ.ſed lis.C. de temporibꝰ ap
pella. S uero impedunentum procetiit per inte
rio cem iudicem: tunc credo ꝙ datur ſecunaus

annus:ſed poſt ſecundum annum: non habebit

tertium annum: immo tempus curret ſibi licet
impeduo.hoc probatur in.l.finali.C. de tempo
ribus appellatio.æ in aute. de his qui ingꝛc. ad
appella. J. i. Et hec eſt differentia in boc iteꝛ im
pedimentum principis z inferioris. Hon oo.
tex. in. J. hoc quoq; preallegato: quia debet in
telligi: ꝙ in effectu non preiudicatur appellanti
ex facto iudicis etam ſi fuit impedunentu; imi
le annorum:æ hoc eſt tutum tenere: ut euitetur
iurium correctio. Aut inpedimentuʒ procellit
ex mixto facio appellantis æ appellan:utputa qꝛ
compromiſerunt in primo anno ? tempus non
currit ipſo iure. Mon autem datur ſecundus
annus: ut in clemen. quadiu eodem titulo æ in
auten.ſi tamen. C. de tempo. appel. Modie eſt
additum:qꝙ etiam per expreſſum conſeuſum ap
pellantis z appellati ſine alio compromiſo po
teſt curſu temporis ſuperſederi: ut in dicta cic.

7 ₰„* — = —) 1 ☛nr — —
r,pt Fun Trz H=Er „SD= li= ſi⸗ c, ai

* nrt, ſ.

WV. r m

P . AC

N „ Pri dffſs 11 jn⸗ .

p Amei ei aPe

ttasn 7

Se appellario nibus:

qᷓdiu:¶ Sed circa hoc uerſarur unũ notabile
dubiũ:nunquid idẽ ſit ĩ termino pfixo a ſtatuto
ut appellãs ? appellatꝰ poſſint illũ ꝓrogar᷑. o.
an. in addi.ſpe.e.ti. .nũc breuit᷑.uer.iſtud aũt
ſcias tʒ ꝙ nõ poſſit ꝓrogari: ſicut nec termin?ꝰ
tiẽnij pꝛie iſtãrie: ut i.l. ꝓperanð. C. de iudi.qꝛ
hoc eſt fundatũ ſuꝑ publica utilitate ut finis ſit
ltiuʒ: cui ꝑtes renunciare nõ pñt. ff. de le.i.l.ne
mo põt ⁊ i.c. ſi diligeti de fo.cõpe. Do. an.diẽ
optie põderãdo.d. cle. ꝙᷓdiu: ꝙ nec termin⸗ bo
uns nec iuris cõis ul ſtatuni ꝑ uiã ꝓrogationis
pot elõgari ãpliãdo duplicãdo ul triplicudo: qꝛ
hb n reperit ↄceſſuʒ. ſʒ ſi uolũt eyp̃ſſo coſenſu ſu
pledẽ execunõi bene pnt: ⁊ interiʒ ipſo iure nõ
currit tps: ut in. d. cle. qdin. ſic dicit debẽ iĩtel
ligi. Arch. ij .”q.vi.anꝛioꝝ.v.ad h.qð dicit nõn
qu: qꝛ limitat illã cle. æ docet modũ illã pꝛacticã
di. Sʒ ↄ hanc opi.adduco tex. in. l. fi. C. ð tẽp.
ap. ubi dr̃ ꝑres ↄuenire poſſe ut nullũ fatale det
.i. ut nõ det iteger ãnus. NHã pꝛimꝰ ãnus dẽ pꝛi
mũ fatale a faro.i.moꝛte:qꝛ ſicut mors exiiĩguit
hominẽ: ita lapſus iſtiꝰ termini extinguit appel
lationẽ: qdð latiꝰ ꝓſequit Hal.ibi:? ꝑ illũ tex.ᷣ
tenuerũt aliqui: ut ibi nõ.qualit᷑ pñt ptes renun
ciar᷑ iſtis terminis iuris. Sʒ mihi plꝰ plʒ pꝛima
ſnia Yo. an. æ do. an. ut nõ poſſit ꝓrogari: ſed
ſupꝑſederi ſic. p qꝛ tex.in. d. cle.ira loqui dũ diẽ
ꝙ interim non curꝛit ipᷣs eꝛgo nõ loquit ĩ terio
ꝓrogato:qꝛ tũc currẽt ipᷣs. Itẽ ſeq̃reĩ abſuꝛdũ
ꝙ ptes poſſint ꝓrogar illud ips ĩ mille anos: =
ſic iquieraret᷑ index reſpu.ledẽt:ꝑtes uexarẽiĩ liti
bꝰ ⁊z expẽſis:mã cribꝰ pbẽt ex lõga cõcertatiõe:
q̃bꝰ lex obuiare uoles pᷣfixit certũ teꝛminũ:ideo
nõ debẽt ꝑtes huic poſſe renũciatr.ſile in.d.l.ꝓ
pãdũ.⁊.l.nẽo põt. fl. ðᷣle.i.fac.c.reqſiſti.⁊.c.tua
8 teſta. Sʒ qñ uolũt ſuſpẽdẽ ut nõ cuꝛrat ipᷣs:?=
ſic abſtinẽ a lingijs ceſſãt oĩa iſta mala ⁊ interiĩ
poſſz ſeq ↄcoꝛdia: merito alið dicẽdũ ĩ pꝛoroga
tione aliud ut ſuꝑdeat: ⁊ a litigijs ĩteri ceſſerur.
M ob. d. l fi. allata ꝓ prio:qꝛ loqui in reſtõe
termini ⁊ ĩ ꝓrogatiõe.reſtrictio vo ↄcemu pᷣ
iudiciũ ꝑtiũ: ꝓrogatio piudiciũ reip. merito p̃
mõ pmuteð ẽ ꝑtibꝰ 2 ñ fʒ. Qnʒ ipedimetũ ꝓue
nit ex facto ſoliꝰ appellani ĩ q caſu ẽt varie ſunt
ſnie. Inn. ſẽtit ut tps ñ currat:ſʒ potiꝰ hẽat ipe
ditꝰ qnũ.do. ðᷣ rota ðᷣci. cxix tenẽt ꝙ appellãti n
cuarit tpᷣs. Añ dnt ꝙ ſi appellatꝰ iteri atretauit
2 oʒ appellãtẽ agere ſuꝑ attẽtatis:ſi egit ⁊ obti
nuit hoc tpᷣs ñ cõputabi:qꝛ ipedimẽtũ pꝛeſtitit
appellatus ut in. d.cle. ꝙdiu. ſecus ſi ſuccubuit
qꝛ ſi ipſi ipedumẽtũ pᷣſiiit. NHec ob.d.cle. ubi
n currit ips:qꝛ ibi ipedunetũ ſuꝛrexit ab expꝛeſ
ſo coi ↄſeſu. Ho.an.diẽ cõit᷑ teneꝛi ut det᷑ actio
dge dolo S aduerſariũ b̊ doloſe ꝓcurãtẽ ad iter
cſſe: ⁊ ſi no eſt ſoluendo reſtituetur: ſicut dicet᷑
in ſeq.membꝛo: allat glo. in aut.ſed lis. C. de
tem. ap. ⁊ in.l.arbitro.. dolus.ff. de dolo. Dʒ
certe nõ uideo unde oniatur hec cõmunis opi.
