rem ꝑtinet ſecũdario ſaltẽ defenſio. ꝓpt᷑ ꝑiculũ
euictionis. Idè pot dici in emptore æ ueditoꝛe
2 ſimilibꝰ. ¶ Scdðo qro quaꝛe in hoc caſu piu
dicat res int alios acta. So. tex. in.d.l.ſepe po
nit ꝛneʒ:qꝛ cum diſputet᷑ de ꝛc ad me pᷣncipalꝛ
Ptinete ⁊ poſſuʒ remouẽ litigante a iudicio :ſeu
in me aſſumẽ iudiciũ ſeu ꝓteſtari: non itẽdo
ut litiget in mei piudiciũ ⁊ tacẽs uideor ↄſenti
⁊ ſic ille uidet᷑ litigaꝛe cũ uoluũtate mea ut.j.hoc
latius ſubijciã. Et ꝑ hãc ꝛ0eʒ gl.? Haꝛ. in. d.·.
ſepe ipugnant illud exẽplũ de debuore patiente
creditorẽ agẽ:qꝛ cꝛeditoꝛ põt agẽ hypothecaꝛia
ẽt iuito debitore:ut.l.cũ notiſſimi.C.ð pſcrip.
xxx. uel.xl. an. Jõ dicũt ꝙ precedens rõn uen
dicat ſibi locũ in debitore.ſed i eo aſſignãt aliã
rõnem:uidelʒ ꝙ ex quo debitor pignorauit ꝛeʒ
uidet᷑ ſuo creditori dediſſe poteſtate agendi by
pothecaria in qᷓ nenit ꝓbãdũ dniuʒ devitoris.
ideo ipi debitori ſcieti fit piudiciũ.¶ Sed do.
An. nitit᷑ ſaluare illã rõeʒ ẽt i debitorẽ dicens.
ꝙ ſz creditor nõ poſſit impediri a debitore ſuo
quo minus agat hypothecaria inqtũ aſſummir
diſputationẽ ſuꝑ ꝓpᷣetate:qꝛ defenſio pꝛio loco
ad eũ ſpectat.pot tn i ſe aflumeꝛe iudiciũ ꝓprie
tatis ⁊ ipedire ðditorẽ de ipſo diſceptare ex qꝰ
paratus ẽ aſſumẽ iudiciũ.nec bʒ de quo cõq at
credi or ex quo ðbitor uult eũ defendẽ fidelit᷑:
poterit in ſibi aſſiſtẽ cꝛeditor ne colludat:ar.in
.l.ſi ſuſpecta.ff. de inoffi. teſ.æ hoc mihi ſauſ plʒ
cũ hoc nelit tex.aꝑte in.d.l.ſepe. —
dico ꝙ cũ poſſit ſibi ꝓuidẽ ꝓteſtãdo i iudicio
ꝙ non intedit ꝙ ille ſibi piudicet ſi obminit ur
ille litigare ex ſuo cõſenſu.nã tex.iſte loqᷣrur cuʒ
is ad quẽ pmo loco ↄpetit actio patit ſequẽtem
agẽ: ſʒ ꝑ illa ꝓteſtationẽ ſatis apꝑet de ſua ↄtꝛa
ria uoluntate:ad hoc.l.ſi debitor..i.ff.qͥ.mo.
pig.uel hypo.ſol.⁊.l.ſicut..nõ uidet᷑.ff.eo.tit.
et ꝙ. S. dixi de debitore:patiente creditorẽ agẽ
ꝓcedit ᷣm gloſ.nr̃am poſt medium fᷣm xam pi

Eut ſit indiſtincte uerum ꝙ ſententia lata contra cꝛe W i==n Crne 7 wduntg pur,dirnt A-Satunt ſmasnen Sgſ

ſanã: ? ĩ hot habuit gl.reſpectũ ad pãdectas ãti
quas ĩ quibꝰ ſũt origialia legũ qᷓ pandecte olim
erat piſis.hodie vo ſũt florẽtie ⁊ ibi illas nidi:
ſed alia ſia i.d.l.ſepe.hʒ oppoſitũ.ſ. .qn cꝛeditoꝛ
patit᷑ debitoꝛẽ experiri ðᷣ ꝓpꝛietate pignoꝛis: ut
faciat ſibi pᷣiudiciũ iĩ iſta hypothecaria ſi öbitor
ſuccubuit ſuꝑ ꝓprietate:ſʒ jm iſtã lr̃am ob.il. li
ſuꝑatus. ff. de pig.æ.l.pᷣſes.C.e.ti.ubi innuitur
ꝙ iudiciũ agitatũ cũ debitore nõ nocet credito
ri.ſj glo. iſta dicit ꝙ tenedo iſtã lam poſſet reſ
ponderi ꝙ loquunt᷑ qũ ignorãte creditoꝛe debi
tor unis ur Sʒ tũc aduerte.nã ceſſat in cꝛe
ditoꝛe rõ.d.l.lcpe:tũ qꝛ ad cꝛeditoꝛẽ nõ ſpectat
actio ulł defeſio prio loco ſu lerate dnij: ut
.S. dixi ſʒ ad ipʒ ðbitorẽ.¶ Ite nõ põt creditoꝛ
ꝓhibẽ ðᷣbitorẽ exꝑiri ſuꝑ ꝓpᷣerate pignoris q̃ꝛe
plus plʒ mihi pcedẽs lr̃a ut loquat i ðbitore pa
ticte. fateor tñ ꝙ ⁊ alia lia ẽ uera ĩ ſe ut pʒ i. l. p
es pal.ubi dr ꝙ tin ĩ duobꝰ caſibus iudiciũ agi &αα sdunn agenk., . A=amze zie waen Sdamis
tatũ cum ðᷣbitoꝛe nõ nocet creditori ĩ ſua bypo .
thecaria.primꝰ ẽ cũ põt docẽ ðᷣ colluſiõe vᷣbito
ris. Scðs cũ nõ cã cognita plene fuit ↄdenatuſ
ſʒ forie ꝓpteꝛ ſuã ↄtumaciã.⁊ puto ꝙ regłari
fiat ſibi pᷣiudiciũ nõ ꝑ rõnes pᷣdictas:ſʒ ꝑ id qð
hic ſubijcit᷑ ĩ fo caſu excepto:qꝛ.ſ.paſſus eſt eũ
a quo cãm habuit exꝑiꝛi.ex quo emi ſciuit ðbito
rè ſuum a quo habuit ius pignoris experiri de
proprietate pignoris ⁊ ſibi non reſiſtit nec fuit
proteſtatus de iure ſuo uidetur de uolũtate ſua
fuiſſe litigatum. Et per hoc poreſt iudicio meo
recte poni exẽplũ in ſecundo caſu ĩ textu excep
to ut iteꝛ primũ ⁊ ᷣm caſũ notet᷑ ̊ diueꝛſitas:ui
delicet ut primꝰ caſus ꝓcedat qñ is cii pᷣmo lo
co ↄpetebat actio uel defenſio ꝑmiſit ſequentẽ
agere. ¶ Scðs ꝓcedat qñ nõ ↄpetebat ſibi pꝛi
mo loco actio uel defenſio:ſʒ ꝑmiſit agere illu a
— —
quo cam habuerit. EEr quo eniʒ actor iuꝰ diſ
putauit ð ſuo iure ⁊ iſte tacuit uidetur egiſſe cũ
ſuo conſenſu ¶Et in hoc loquitur tex.iſte ma
gis ſpecifice ꝙ; m dict a.l.ſepe.nam ibi ſolum ex
cipitur primus caſus ⁊z hec conſiderano plus
mipi placet quã dictum do. An. dicennis ꝙ in
effectu eſt unus caſus exceptus: quia primus
caſus eſt ratio ecundi: quia non ad actorem
ſed ad ſucceſſorem ſpectat primo loco actio uł
defenſio ꝛc. Sed profecto ſecundum hoc papa
inepte excepiſſet duos caſus ( Item ego de
di nibi exemplum in cꝛeditoꝛe patiente ad quem
no ſpectat actio uel defenſio pꝛimo loco ? tam
propteꝛ ꝛationem ecundi caſus fit ſibi preiudi
cium. Et per hoc habes etiam ſecundum caluʒ
declaratum æ exemplificarum. ¶ Sed antequa
deſcendam ad alios caſus ultra tex. quero/ an
ditorem preiudicet debitori ſcienti æ⁊ econueꝛſo 1
So. primo reſpectu creditoris diſtingue ſic pꝰ
Hirtoum in d.l.ſi ſuperatus: ꝙ aut debitor
fuit uictus antequam pignori rem traderet: z-
indiſtincte ſententia nocet creditori: quia non
potuit plus iuris in alium cranſfeꝛꝛe quam ipſe

me npIorn we damn „11

¶ Se re iudicata.

baberet: ut in. e. nuper ð dote poſt di. re. 2. l.tꝛa
dicio. fl. de aq. re. do. æ ꝛſoluto inre auctoris re
ſoluitur ius ſucceſſoris: ut in.l. lex uectigali. ff.
de pig. Aut primo obligauit ? poſtea fuit uict
? tunc aut cꝛeditore ignoꝛante ⁊ ſibi nõ preindi
cat:ut in. d.l.ſi ſupeꝛatus ſecundũ cõmunẽ intel
lectũ:aut cꝛeditoꝛe ſciente:⁊ tũc aut ſentẽtia fuit
lata cõtra debitorẽ contumacẽ ⁊ creditori non
piudicat: ut.in.d.l.preſes.C. ð pig. ſᷣm unã lec.
7 ar. in. l.papianus. meminiſſe. fl. ð inoffi. te
ſta. Aut debitore preſente:⁊ tũc aut preiudicat
cꝛeditori: ut in. d.l.ſepe ſcdᷣm unã lec.⁊ in. d. l. p
ſes aꝛguendo ꝑ locũ a ſpeciali. Illud aũt quod
dictũ ẽ de ſentẽtia lata cõtꝛa debitoꝛẽ ↄtumaceʒ
intelligit nõnteꝛ Bar. quãdo paſſus ẽ cauſã eo
contumace liquida:i tũc eiʒ magis ꝓpter cõtu
maciã q; ꝙ malã cauſam habuerit uidet᷑ ſuccu
buiſſe:ſed ſi totã cauſam tractauit pns ⁊ allega
tionibus interfuit:licet in ipſo actu ſententiãdi
fuerit contumax putat ipſe ꝙ ſentẽnia preiudicʒ
creditori:qꝛ eius preſentia nihil tũc fuiſſet oꝑa
la: ut.i.ſi rem. F.fi.ff. de euict et nota hoc dictũ
qꝛ facit ad multa ⁊ allego in ſili Inno. in. c. ray
naldus de teſta. parũ poſt prin. Dredicta nera
niſi debitor ꝑ colluſionẽ ſuccubuiſſer: ut in. d. l:
preſes: ⁊ hec de primo. ¶ Reſpeciu nero debi
toris diſtingue ſic poſt Mar.in. d.ſ.ſepe. ꝙ aut
creditore agente fuit reus abſolutus:quia non
ualuit obligatio pignoris uel alia cauſa non cõ
cernẽte qniuʒ: æ tũc indubio nõ preiudicat debi
rori:ar. in.l.cũ querit̃ cuʒ ſequẽ.ff. de excep.rei
iudi. ? in. c. fi. de cã poſ.æ ꝓprie. Idem ſi ſuccu
buit creditor:qꝛ nõ ꝓbauit de dnio debitoꝛis.
nam debitor poterit poſtea agere rei uẽdicatio
ne:qꝛ ad aliũ finẽ fuit queſitũ de dnio in primo
indicio ꝙ; in hoc ſcdᷣo:qꝛ in pꝛimo ad effectum
hypotbecarie.nũc uere directe agit᷑ de dñio:iõ
ñ obſtabit debitori exceptio rei iudicate.d.l.cuʒ
querit᷑ ⁊ dicto.c.fi.et qð notat᷑ in.l.iulianus.ff.
de condi.inde.in glo.magna:aut ſuccubuit: qꝛ
reus aſſũpſit ĩ ſe onus ꝓbaãdi et ꝓbauit ſe dum
2 tũc preiudicat debitori ſciẽti:⁊ h̊ caſu ꝓcedat
q.l.ſepe.et iſte tex. et ꝓ h̊ tex.i.d.l.ſepe:ð pſup.
poit ꝙ agebaĩ ð ꝓpetate pignoriſ. Itẽ pᷣdcẽa vᷣa
ſi plene fuit cogniiũ de ꝓprietate pignoꝛis ſeu
de qñio.alias ſecus ar.in.l.a diuo pio..ſi ſuꝑ
rebꝰ. ff. ̊ ꝛe iudi.? qð nõt᷑ in.l.ij. C. ð or.cog.
2.l.penulł.fſ. de his qui ſunt ſui uel alie. inꝛ. naʒ
dominiũ uenit incidenterĩ bypotecaria: iðo nõ
preiudicat ſentẽtia in eo ꝙ uenit incidenteꝛ ſen
per modũ cauſe.niſi prius de illo fuerit cognitũ
ut nõ in iuribus: ꝓxie allegatis et dixi in. c. cuʒ
eccleſia ſutrina de cã poſ.æ ꝓprie. er dis in
fert. Har.nõ ſufficeꝛe debitoꝛẽ ſciꝛe ꝙ cꝛeditoꝛ
agat hypotecaria:niſi ẽt ſciat reũ aſſũpſiſſe onꝰ
ꝓbandi ſe dñm qꝛ ut patet ex predictis in hoc
ſcðo caſu fit ſibi piudiciũ ⁊ nõ in primo.ſed in
creditoꝛe cõuẽto ſatis ẽ ꝙ ſciat litẽ motã: quia
diſputat᷑ de dnio pꝛincipalit᷑ et dado ſibi pignꝰ
uidetur ſibi permiſiſſe defenſioneʒ. ¶ Adde ad

pᷣdicta aliã limitationẽ bonã qua; ponit Inno.
in. c. ſuboꝛta. S. e.ubi dicit ꝙ nõ ſufficit què ſ
re litẽ motã:ad hoc ut ſibi in inꝛe ſuo Pinat
niſi etiã ſciat ſibi ius in illa re ↄpetẽ. PDe boe
qꝛ ĩgnorãs nõ uidet᷑ ↄſentire.l.ſi mulier.fj zi
offi. teſta xxxviij.di.placuit¶ Sed ar. 3 P 8nn
exemplũ in tempore ⁊ uẽditore = marito ui
ꝛe ſeu ſoceꝛo:ut factũ actoꝛis pᷣiudicet ſuech
⁊ ponit etiaʒ tex.in.d.l.ſepe ⁊ glo hic. ⸗
ſit uerũ ſimplicit. aduerte ſi actoꝛ puta nendito
uel uxor ſeu ſoceꝛ afſumit defenſioneʒ ſuꝑ pe⸗
tate rei uẽdite ſeu ĩ doteʒ date marito ſeu epto
re nise mel dl fit ei preindiciũ ſi actor ſuccũ
. r agit. et uidet tũc ñ fiat pindiciũ
marito uel ẽptori. qꝛ cũ iſti nõ habeãt actionem
cũ dñinʒ ſit traſlatũ iam ĩi marit 2? einptoꝛẽ. ex
go ageꝛe ñ potueꝛũt:qꝛ ſine actione nemo expit̃
il.ſi pupili.. uideamus.ff. de nego. geſ. de in
dicijs. exaiata cũ ſi. Itẽ ſi uxoꝛ uel uẽdiior egit
2 ſuccubnit ſatis regulaꝛiteꝛ ſuccubuit.qꝛ ñ põt
ꝓbaꝛe ſe dñʒ. ergo ñ dʒ piudiciũ geneꝛaii ſuccel
ſoꝛi ut maꝛito ſeu ẽptoꝛi habẽti dniuʒ ⁊ hc prẽᷣ
uidet᷑ tenere glo.in.d.l.ſepe ⁊ ad illũ tex.q dicit
2 pᷣſupponit ꝙ iſti pnt expeꝛiꝛi.dicit ꝙ ill vbũ
ponit᷑ ibi ꝓ defendeꝛe:⁊ ita ſentit glo.nfa h mo
dicũ an finẽ. ¶Sed finalit bec glo.? Inno.te
nent cõtrariũ dicẽtes:ꝙ Iʒ de iuꝛe iſti ñ poſſint
ageꝛe tñ ſatis ẽ ꝙ de facto egeꝛũt nec fuerür .
ſucceſſores ꝛeuocati.nã hoc ipſo ꝙ paſſi ſomt ui
detur ex uolũtate eoꝝ iudicatũ: iõ eis pindicat
ſentẽtia lata cũ eoꝝ actore:⁊ ꝓ hoc iſte ter iſe
cũdo caſu qͥ loqᷣtuꝛ indiſticte ⁊ tex in. d ſſepei
v tu aũt. ubi fit mentio de actione ? delenſide,
HBar. in. d.l.ſepe ſic diſtiguit ꝙ aut neditoꝛ me
us agit uel defendit meo noĩe:? tüc ſuia lata cõ
tra eũ mibi non pᷣiudicat.ſiue fuerim ſciens ſine
ignorãs: niſi ratũ habeã: ut in.l.i. C. qui res in.
nõ no. rõ ẽ qꝛ hoc caſu iſte agit de iuꝛe qo meü
eſt: non de eo qð metũ hẽat ⁊ ſic ceſſat poſita
bhic ⁊ in.d.l.ſepe.ꝓhibere eiʒ nideor ex quo in
utilit gerit negociũ meũ qð appaꝛet ex eo: quia
uictus c.l.iij.S.ĩ hac.ff.iudi.ſol. Mihi hot 6i
ctũ nõ placet:qꝛ ſi ſcio ilũ agere noĩe meo? n
ꝓhibeo uideor ſibi dare mãdatũ. Aut inſur git
pꝛeſũptio ꝙ bẽat mandatũ: ut inſti per quos
ſo agere po. nõ. Inno. in. c. ex pane dean de
reſcrip.⁊ ibi plene dixi. nec ueꝛuʒ eſt ꝙ agendo
noie meo inutiliter agat: quia ſi bot eſtern ad
mirterent iuꝛa conſanguineum conſanguinco
nec debet inſpici euentus quia ſans en ꝙ bene

incepit.l.ſed an ultro.ff. de neg. . ⸗
iidieiord debemꝰ iterpretari:e t. . dini Ne
ꝛegula ẽ tacẽs habetĩ cõſentiete e qao ed⸗
impediꝛe actũ qui geritur ? nõ unpedln 000
.l. gayus.ff. ð pi. ac. dixi plene ic. none de p u
quare puto ꝙ ſiue actoꝛ meus ſiue alius 1s .
nomine meo pro iuribus meis: ? ego ſcio ?
contradico uideor tacite conſentire 2 dare

bi mandatum uel inſurgit preſumptio mandal:

geſ. Ne fanore

urt. Ni g eigit izſ
re rbſeimit Neg, ſient in
onnpetet citleg be⸗ hes declat,
goi pbo Nan ilſt uſch lf,e.
tal Miden er Hi eni l̃

pa r x qrfijti alſci

lereptle ir poſia. gb maiß
dor ſc tontr: cins, Co p
ino ma luloni torce raogra

imnad pinumn que nbi reſemuo iulumo
=
eren ale udibadet di cus dader
Genind r rde is nede igindet
Iams Woce ueniitnd & tde l hhne
ien pei a tcco gere: ſit notel des ini al
niſed c liod pcedlt er Pulegio ſpi
mibmno.xide poi ili C. e eyfic
ua. crl t ondiſes itein hn
glio cib qn ic hs poſlit vende M
deſo cion wiſto:i i pbpincicn
cio ipreſn t ll. Cc di Erplos
ſing no o wbikſans op coiongire
pot lam nencereitn ing dot gol n
4l genen ey fſen ci grinn ci &
lert ..bene dE
lert g.lbene a zenone C. de ahi ſe
inne Ini ch teligi llns . ide⸗
Nit ren ſuam vöne hoſſeſt H
inenclio ſrnn n ſlofisqp hed
Aſs nigengg d fr iid
uo no. qꝛ muſti ni D ßtüan
iülns ign 1. it ileleaniii
(qus qn quis het
ſem coen ci

nifnl.cömuns ſon⸗
Pelacen fouindnociniran

niute gebiri uno ir ui Pypllo⸗/

eaw zi
rſunhtt ins egllenien ſunbit i
bar ſeijeho ihzicti Penit
ſo mmuo ia ipwi heber diſßrie
ati merhu lirenllin ii
elppynr gifm nuiidirg iof⸗
pmi ipofltrr ilni go it
rin i n iuſfargbe An
vrcumni diimſc ur ii woſn
grn lns rſuo gau rm
ſunſores moeni ni boe pog i mu
Amr er vrme cop ndicni id ds Huciant
imaundA dNen erer
ñä
õ
Br ndleeſc igtgmudmn
õ ſoetüfitn
m ci nibinon pwlierſikſuninſiß,
woris niſ ui bpännlitn
ddi ndor te ſe grdeef
Grwondetdcd m dintſt chrin
Neinilir ainn
— ETN
miminan⸗ iai

hig is Me
mheg “

rdir ni i id,

s,
lensfot n munmn i

A1 14* „7 26 —°πρπ . ¹

2

h,

4 on d Ann

*
J

——

C Dere iudicata.

Kedeo ad uerba r. Aut actor meus puta
uenditor uel ſocer agit ſuo noĩe non expᷣmẽdo
ꝙꝙ uẽdiderit uel in dotem dederit:et tunc aut ſẽ
tẽtia ſimplꝛ fuit lata õ eñ qꝛ ñ ẽ dũs:⁊ tẽ h ſnia
ñ nocet ſucceſſori:qꝛ ueꝝ ẽ dicẽ ꝙ illo tpᷣe actoꝛ
n erat qñs:qꝛ iaʒ ĩ aliũ trãſtuierat dñiũ:⁊ ſic ẽp
tor agẽdo ꝓ dnio ſuo ñ uenit ↄ porẽ ſniã imo
approbat illã dicendo ꝙ actor n erat dñs:ſed
ipſe.⁊ h̊ cau põt ꝓcedẽ ↄria opio. Aut ꝓnũcia
tum fuit rem ñ eẽ acroris adiecta cã:qꝛ ille a qꝰ
actor habnit pᷣus illã rẽ alti dõauit:uel qꝛ reus
ↄuẽtus ꝓbauit illã rẽ eẽ ſuã:⁊ tẽ pᷣiudicat tẽpo
ꝛi ⁊ uiꝛo ſcienti cãm ſuꝑ hoc agitari:⁊ ꝓcedat hᷣ
cãu op. Inno.⁊ gl.nre:requirit tĩ Bar. ꝙ ẽp
tor ſen maritus ſciuerit ꝙ de ſuo dnio agẽt᷑:ſiẽ
5. dẽʒ fuit ĩ ðpitoꝛe. In actoꝛe vᷣo defẽdete ſuf
ficit ꝙꝙ ſucceſſoꝛ ſciuerit ilũ eẽ ↄᷣuẽtũ ſuꝑ dñio:
qꝛ illico diſputat᷑ de iure ſuo:ideo dʒ obuiaꝛe ſi
uult euitare pᷣiudicium.oʒ gꝰ ĩ ſnia ut alti iferat̃
pᷣiudiciũ ꝙ ille p loco hẽat actionem uel ꝑmi
ſerit ſuum actorẽ agẽ ⁊ ꝙ fuerit diſcuſſũ ð ſuo
iure ⁊ b ſciuerit. Irẽ ꝙ ſciuerit ius ſibi ĩ illa ꝛ
competẽ ut. S. dixi:? ꝑ hec hẽs declãtum tex.et
glo. ĩ Vbo Item fallit uſqʒ ad fi. tex. qui ſolũ tẽ

dit ad declãtõem tex. Nãc ueniã ad cãus excep

tos ey tex.? quero: nũqͥd ſint alij caus in qbus
fallit regnla ĩ tex. poſita. So glo.nr̃a ĩ p̃ᷣma par
te dicit ꝙ ſic ⁊ ponit ſeptẽ cãäus. Ego icipiã ab
nltimo tanqꝙᷓ a faciliori æ ordie retrogrado ue

niam ad pᷣmum quẽ mihi reſeruo ĩ ultimo taqᷓ;
H PMrimus igitur cãus ẽ i.l.ij. E.
de coi reꝝ alie. ubi habet̃᷑ ꝙ ſi fiſcus habet rem
cõem cũ pᷣuato põt rõe ꝑtis uedẽ totã:nec pi *
uatus zuocare uenditionẽ ẽt rõe ꝑtiſ łʒ poſſit ꝑ
tem pcij a fiſco petẽ:⁊ ſic nocet res int᷑ alios ac
ta:ſed dic ꝙ illud ꝓcedit ex pᷣuillegio ſpali fiſco
tributo.⁊ idẽ ꝓbat᷑ i.l.i. C. ð uẽ.reꝝ fiſca:cũ p
ua.cõi.li.x.ꝙ e nõndũ:ſecus ãt ẽ in rebus cum
alio cõibꝰ:qꝛ tũc ſʒ q poſſit uendẽ ꝑtẽ ſuã ꝓi
diniſo ſocio n ꝛeq̃ſito:ñ mñ ꝑ ̊ pᷣiudicaꝛe põt ſo
cio ĩ ꝑte ſua.ut.l.i.C. cõi.diui.Et ꝑ locũ a ſpãli
ſing. nõ. ꝙ ubi fiſcus nõ hʒ cõioneʒ i re priuati
põt illam uendere ita ſing.dicit gloſ.in.d.l.ij.æ
.d.l.i.de uen.reꝝ fiſca.cũ priua.cõi.Ex quo in
fert ꝙ. l.bene a ʒenone.C. de q̃dri.pᷣſcrip.q v
inuẽ Zriũ dʒ itelligi qñ fiſcus ſeu imꝑator credi .
dit rem ſuam ꝛõne poſſeſſionis quã hebat:tunc
ei uenditio facta ꝑ pᷣncipem tʒ:⁊ tũc ñ dʒ infrin
gi. ſed is cuius ẽ res dʒ agẽ ad pᷣciũ ↄtra fiſcuʒ:
quod nõ.qꝛ multi errãt i intellectu illiꝰ.l. (2

cũdus caãus qñ quis het rem cõem cũ pupillo:

ut in.l.ſi cõomunẽc᷑.ff.quẽadmodum ſer.amit.ubi
pʒ:ꝙ ſi quis hẽt cõem fundũ cũ pupillo retinet
ſeruitutẽ debitã fundo łʒ illa n ntat:2 h eſt ex ꝑ
ſona pupilli.ſicut eni nõ currit pᷣſcriptõ õ pupil
lũ: ut.l.fi. C.i qui.cau.i ĩte.re.nõ ẽ ne.ita nec õ
maiorẽ hñtem fundũ cõem cũ pupillo:⁊ ſic pro
deſt res int alios acta:ſed dic H̊ ꝓcedẽ ꝛõe indi
uiſibilitatis. un ĩ indiuiduis qͥs ↄſeqt ꝑ ſocium
ꝓ non põt ꝑ ſe:ar.i.c.ſacris de ſepul.? ꝙ le.2=

nõ.in. c. qᷓmagnum. xxiij. q. liij. ſecus aũt koret

ubi pᷣiudiciũ maioris eſſet ſeꝑabile a pᷣiudicio
Pupilli:at.eoꝝ q̃ le.? nõ.i.c. cũ ueniſſent ð iſti. ĩ
fi. Kertius caus ĩ re indiuiſibili æ maioribꝰ
cõi:ut i.l ſoci..ſi fundus.ff.ſi ſer. vẽ. ubi pʒ qᷓ
ſuia lata pro uno uel unum ex dñis inſolidũ
ꝓdeſt ⁊ nocet alteri ĩ re idiuiſibili:puta ĩ guitu
te.ſimile quod le.æ= nõ.i cã appellatiõiſ:ut in. c.
Vna ſnia.j.de ap.ubi de hoc:⁊ illud ꝓcedit ut
dixi rõe iĩdiniſilibitatiſ. uartus caus i que
rela inoffi. teſta.nt in.l.papinianus..memiſſe
ff. de inof.teſta. vbi pʒ:ꝙ ſiquis ſuccubnit in qᷓ

rela inofficioſi teſtiĩ ꝑdit ꝙ ex teſtõ ilio conſequi

potat ⁊ applicat᷑ fiſco:⁊ ſic ſñia ꝓdeſt fico:licet

fuerit ĩ iudicio:æ hoc ideo:qꝛ ſnia declãt illuʒ

idignum legato:merito fiſcus põt illud idẽ tan
quam ab indigno auferre.tal eĩʒ effectus neceſ
ſario ꝛſultat ex illa ſñia:ſecus qn ſnia põt reſtiĩ
gi ad certum effeciũ.OQAuitus cãus i cã filia
tionis: ut ſiqs ꝓnũciat᷑ filius dʒ hẽi ꝓ tali quo
ad oms:ut i.l.i.i.fi.⁊.l.ij..iij.i pᷣn.ff.ð.li.agn.
Aduerte aut ſnia fertur ſuꝑ filiatione cũ pꝛe et
tũc pᷣiudicat ⁊ facit fidem quo ad oms agnatoſ
? cognatos trabetes ius agnatiõis ſeu cognati
onis ex illo cõi paꝛente:⁊ hoc cãu loquũt leges
.5S.alle.fuit eiʒ talis ſententia lata cũ legitimo ⸗
tradictore.æ idẽ eſt quo ad oes ꝛeſpectu iuris ⁊
intereſſe publici:qꝛ cũ legitio Sdictore lata fuit.
Alijs vo qui nõ ſũt ð cognatõe nõ pᷣiudicat q*
ad eoꝝ pᷣaatũ ĩtereſſe:qꝛ qꝰ ad illos pꝛ ñ eſſz le
gSitimus defeſor:ar.hic. Illa eni qualitas decia
rata ↄcernit certũ genus ꝑſonarũ.ſ.illos de illa
cognatõe:iõ ad eos dũtaxat reſtringit᷑. Si autẽ
fuit lata ſnia inteꝛ paꝛes puta iteꝛ ↄſanguineos:
tũc illa ſnia nõ facit fidẽ quo ad alios:qꝛ reſpec
tu iſtoꝝ agit᷑ ðᷣ ſpãali ĩtereſſe:ideo ſũia nõ extẽdit
ad alios effectꝰ:ar H̊ ⁊ i.d.l.ſepe.ff. ð̊ re iudi.æ=
hoc ĩ effectu noluerũt Ja. ð are. æ Cy. in. d.l. in
genuũ.ff.de ſta.hominum ſequit Hal. in. d.l.
res inter alios.C. qui.res iu.nõ no.do.an. hic
27 ꝑ Inno. in. c. cam qui fi. ſint le.¶ Et ꝑ bec i
fert᷑ ad deciſionẽ alterius qõnis:quid dicenduʒ
ĩ ca legitimanois. Inno.i.d.c. cãm refeꝛt nariaſ
opi. Quidã dñt ꝙ ualet ſolum inter illos inter
quos ſniatum eſt: v reſpectiu unius poſſet iudi
cari legitimꝰ ⁊z reſpectu alterius cũ quo poſtea
agitur poſſ iudicari illegitimꝰ = ualeꝛet ntraqʒ
ſnia. Alij dnit contrariũ ut. ſ. ualeat quo ad om

nes. Do. an. bic ⁊ ibi cõcordando dicit: ꝙ aut

agitur ad priuatum intereſſe:æ tunc ꝓcedat pꝛi
ma opinio:aut reſpectu iuris publici: ita ꝙ ſen
tentia nõ eſt reſtringibilis ad certas perſonas:
? tunc facit fidem quo ad oẽs:quia non poteſt
eſſe legitimus quo ad unum z illegitimus quo
ad alium Hoc ultimum placet:ſed reſpectu pꝛi
mi memon dic ꝙ aut fuit actum cum patꝛe: æz
tunc idem dicendum quod. S. dixi in filiatione
eadem ratione.aut cum pari ⁊ pꝛocedit illa opi.
⁊ hoc uoluit Hal.in dicta.l.res inter alios.Et
idem dicit eadem ratione in ſententia lata lupe:ꝛ
„%i

— — .
¶ Ve re iudicata.

patria poteſlate. Et iem dic quando ſententia
fuit declaratoria reſpectu rei: ut ſi fuit ꝓnuncia
tum iſtẽm fallum: de q' ꝑ Inno. in. d. c. cauſaʒ.
Sextus caus ĩ ca libeꝛtatiſ.nã ſi ꝓnũciatuꝛ
qͥs ingenuus babetur ꝓ ingenuno quo ad om’i
d.l. ingenuum. ff. de ſta. ho. qdᷣ limitauit Inno.
in. d.c. cm q fi. ſint le. cum ẽ cã ingenuitatis ex
ſeruitute. fl. de li. cã. l. diui: ſecus ſi ex libertare
dicẽt ſe ingenuum. fl. ð inge.l1i. z. l. pꝛonũ: ? cũ
boc dẽo trãſit ̊ Jo. an ¶ Sed iu nide glo. i. d.
l:i.que recitat hanc opi.quoꝛũdã ãtiquoꝝ ⁊ po
nit aliã que nidetur ueriõ: ꝙ. d.l. i. . l. patronũ
ꝓcedũt qñ n interuenit legitimus contradictõ.
ſi ãt interueniſſet legitimus gdictor puta qns:
tunc ſñia facẽt indiſticte fidem quo ad oms: ut
in. d. l.ingenuum: æ hanc opi. ſent ibi HBar ꝗ ĩ
boc articulo ſic diſtinguit:ꝙ aut iudiciuʒ ẽ agi
tatum cũ iuſto Sdictore aut non. MDrimo caſu
aut ſententia declãt eum ingenuum. ? tunc facit
ius inter omncs: ut. d. l. igenuũ: niſi detegatur
colluſio. ut. l. i..ff. de collu. dete. Aut ſñia gecla
rar eum non eſſe liberiũ uel ſeruuʒ glio agente:
2 tunc n facit ius quo ad alios: ut.:.diui frati eß
F.i. ff. de lib.cã ⁊ uide ibi bo.tex. pe fi. an ſline
ↄdictorio poſſit qͥs petẽ declaꝛari ſe ingennum
2 per Inno. in. d. c. cãʒ. cudo cau pncipa
li qn in iudicio non iteruenit iuſtus Zdictor: et
tunc ſũñia n facit ius:ut in.l.cum non inſto. ff. ð
collu. de. æ ibi habet ꝑ glo.quis dicatuꝛ legiti
mus pdictõ. ¶ Sed dices cur tam uarie ſtatui
tur in legitimatiõe filatione æ ingenuitate: dic
q legitimatio põt reſiringi ad certum effectuʒz.
filatio vo eſt reſtringibills ad certuʒ genus per
ſonaꝛum. ingenuitas vo n eſt reſtringibilis ad
certas perſonas:ſed oms equaliter cõcernit:iõ
cffectus huius ſententie eſt magis magnus.
¶ Et generaliter circa hãc mãm dic poſt Bu
nur ſids, 10 A dee ni. ? Mal. ĩ.I. ꝛes inteꝛ alios preall. ꝙ ſex cõcur
rentibns ſñia facit fidem quo ad omnes. Mri
mo requiritur unũ in pᷣncipio caulſe.ſ. ut intue
niat legitimus Sdictor. d.l.cum ñ iuſto:æ quis
dꝛ legitimus ↄdictor collige ex pdictiſ. Secudũ
& neceſſarium ĩ ꝓgreſſu.ſ.ꝙ defendat cm ⁊ ſit
pñs:alłs potius ex ſua contumacia uẽ condẽna
mus qᷓ; ꝙ br̃et malam cãm: ⁊ iõ alijs ñ nocẽt:ut
i. l. qui ꝛpudia. S. cum ↄ. ff. ð inof.teſta.⁊ o ſatis
dixi. Tertium eſt neceſſariuʒ ut ſnia ferat: ut ðᷣ
claratiue : ur ĩ. d.l.ingenuum. Nuartum ẽ necel
ſarium poſt ſñiam. ſ.ut ñ detegat᷑ colluſio. Qui
tʒ ut cã ſit talis nature que omnib pꝛeiudicʒ
Sextum ꝙ cã ſit ordinaria ⁊ agatur pᷣncipalit᷑
ꝓpt ſe. que eni incidenter decernunt᷑ ius non fa
ciunt.l.iudex.ff.ð bis q ſunt ſui uel alie.iur.⁊
hec duo ultima poſuit Mal. addendo ad dicta
Butꝛi. Et ceꝛte ſine illis ſatis in effectu ſufficie
bãt dẽa Bu. que autem ſt ſũie illius nature qᷓ
alis pᷣiudicent:dic ꝙ ille quaꝝ effectꝰnõ ẽ ꝛeſiꝛĩ
gibilis ad cerias perſonas ut pꝛedixi. Et ponit
Hal. multa exempla in loco pᷣalle¶rimo in
nia que irrogat infamiã:q eſt qdã lepꝛa ⁊ ſeq̃

leproſum quocũqʒ ſe uertit.i.q.i.cito turpemn.
nõ. in.l.ex ea de poſtu. facit.c.teſtimoniũ den.
ſti. æ per Fre. ↄſi.xxiij. Secundo in ſũia d co
tatõis qᷓͥ ẽ quedã mors.l.i.iĩ fi.fl.de tad Ter
tio in ſñia excommunicationis ꝗ pꝛin Tei
nat oſoꝛio
ſicut feridum cadauer: ut ꝓbatur. xi. q. iij.
in. c.i.de treu.⁊ pa.⁊ hoc qñ ꝓbatuꝛ ne
catio.quid autem ſi ꝓbatur ipſa eregichlio fe
uiam exceptõis:nũquid illa ꝓbatio facit ſcen
ad alios effectus. dic ut dixi poſt Inn.i lcen
dilectus ðᷣ oꝛ.cog. Quaꝛdo in ſñia exili ſicte
ni:qꝛ reſp.non diuidit ſe.ff. de cap dl haniſne
ne. F. ͥ deficiunt. Quito in actiõe populan: 1
non põt lieri niſi ſemel: ut.l. eum qui. F.i Peun
laribus.ff.de iureiur. Sexto in ſnia lata ſu
colluſi ione: quia ſumiliter non põt ferri niſi ſane
l. ij.fl. de puaꝛi. Septimo in ſnia lara ſup mii
monio ĩter maritũ ⁊ uxorem:qi ipli ſüt prcipiu
finis:⁊ tota maſſa mr̃imonij in eis eſt: uri. lii
in fi. ff. de li. ag. ⁊ nõ hunc cãum:qꝛ facit ad-f.
dicẽda.Octauo in ſnia lata ſuꝑ patria piate uł
i filius ſit legitimus: qꝛ qõ ſtaius et piudicia
lis:ut iſti.ð ac.S. pᷣiudiciales.et hoc ueꝝ ſecũdũ
eum qñ ĩiter prem et filium ſententia feri:quorũ
pᷣncipaliter et diꝛecte ius E. ſecus ſi ĩter copanel
ꝓnunciemmr.i.non cũ ipſo fonte gñationis im
JYa. ð are. ?æ Cy. in. d.l.ingenuum: q inter alios
puta fꝛatꝛes nulla pᷣindicialis actio cõpeit.
NMono in ſnia lata ſuper iure eligendi eꝑeco
res que pᷣiudicat electo patieti: qꝛ cã cois e qr.
in. d.l.ſepe et nõ.hᷣ de quo.j.latius dicami ſep
timo caſu pꝛincipali. Decimo in ſententia hin
3 unum que mãdatur executioni 5 alium: u..
fi. F. ulti. C. de excep. rei iudi. per Inn. in. d.
c. cãm. Andecimo in ſnia lata ſuꝑ etate:urd
etate. ff. de mino. Duodecimo quado tractitur
de cõditione ꝑſone. Mã tunc ſnia afficiens per
ſonam facit ius iter oẽs: utputa ſi quis ꝓnũictia
tur clericus uel laicus iſtius originis uel illius
.l. quotiẽs. E ð decuri.li.x. Quid aũt ſi ꝓnun
ciat᷑ aliquẽ eſſe uaſſalluʒ reſpectu talis feudi. Nẽ
Hal. ꝙ hec qõ non ẽ ꝓprie de ſtatu peꝛſone h
de qdalitate pꝛimonij:qꝛ iſte ſtatus pot a ꝑſona
remoueri:? ſic nõ bet infalibilẽ cãz ſeu peſpein
am annexaʒ de neceſſitate. ? idem putat de ſnia
lara non ſuꝑ origine ſed ſuꝑ domicilio. Di onte
ꝓnunciaretur aliqueʒ eſſe alcripticium uel cenſi
tum: qꝛ iſte eſt proprie ſtatus perſonaruz ? imo
bilis: ut.l. quéadmodum. C. de agfl. cnſl.li.
xi. putat ſententiam faceꝛe ius quo ad omnes.
HPHã iſte ſtarus eſt differens ab glio ſtamn:ct bet
quẽdam ſpẽm ſeruitutis:q nomini ſint ſemi: ut
nõ. inſti. de iure ꝑſo. poſt půn. ¶ Et nõ bene hꝛe
dicta et uolui omnia itercſerẽ: qꝛ pdictis pot
inſtrui diligenter ultra doc. nlos hie An ⁊ añ
ſententia extendatur ad alios ubicũqʒ ſententia
declaratiua certe qualitatis ad perſonam. Et
tʒ Hal.id quod. S. diyi tene Inn. ? Ha.
i bi ſententia non facit ins nec pPboes faciunt: et

idem eõ ut pꝛedixi. Ieʒ tenel id að. . diyi tent

lorisn chnis. . d e ⸗
ziois diunctio fnin mnn
deamur polins aig in odium nuumnh

ſicin cie n ) les
gunter ſ iluc ,llti guob' Callans,

ſipbei )rinnb iſpectonen opnye
tne mo tet niſimn ſlloſe
ſt Gdo iteblyer babll ein
00 dor blniCcſe inl n
uutuintbeXρα.
mp ruen Gyiinme ulims alib an
cz ſere hn, Alcius danel
ſi le uhe i. lpouecrenpli ior
mmcoꝛcinitoꝛe un ur cy ſnin hin 5 unum
iclcerelenut o in iundas Pal.? 09go in
Alecnsih deſind Sed Innd a Dod doe
dittincte non adrtirunt där d oordſnr
danetur pprer trim bot ti non pindican o
tori.nullum ei us occurrit in exs c non
ſatus ex ui ccuſatonis aſterius damnemr.
numn patigturmniſt in auibuſcan galbustn
Ge mieſangt biſsid ſbis neceheng
,2 N. qi H.nenmn Hſ gnit ann
1 ad iun lignuin go hnlenncin
tur qn in orqimop cegop einſtino
acleo notorinatſ non eſetgamn
tos:tſ orginatores zAuetinz0
umag ngtoreg pſop qſeient os in
terhoepunfi orrit iunsoni

fuato:de gcen euigenti
ee Nell uidentia , c d nfan a
lureur E ſnli giit pizlin

gti⸗
nllnes er tg 3 Agordinno n

ſinien Hin depc,ant
W Rüwtntr atid Populnig
ixum Sn ndl ſi in

ikguin n in inſin
Uiii Aaumnintin

am qi im fmaſflin innnt liicvi
iummim adium igs ſnoſ in in
umimn./ wyci ſo ſnecfnolis
3 Gar Cid inun inii
ri ſams uli filiiuis mh emt.
Nvn ſis luſiar inpemt n
ne indlen cead onin rcicus er.
adlea o bdegto ſ uscnni
in Cin idddi. Oan alctonaſne
5uumheium, kndAN) Manen.
fig inNNAhat Nnnd
KcGn Vndeonoinſfngaſnn menl
caun ſ denino Dokkann Gnch nm
de cdlione oore. Hüimreſiutfin
ſonmm fmol iusiiel disenmtuſt Au⸗ 1
r Eenicts Mſilns ſinsorinis j
tesKddenill. Mii
i iuant cſeuiſuinz cant⸗
. ner comli rk fur⸗

inniehirſni
m lruianttlin
nem Ceſienenen

HBr. ut tunc abſentia æ contumacia litigatoriſ
imoediat uires ſententie quo ad alios quando
ex actis non poteſt conſtare de meritiſ cauſe:alłſ
ſecus quia tunc euidenter conſtat ꝙ non ꝓpteꝛ
prumaciam ſed ex iuſticia cãe fuit lata ſnia.naʒ
alias poſſet ſequi abſurdum fᷣm eũ.nam ſi accu
ſaui aliquem de publico crie æ uidens ꝙ nihil
ꝓbaui abſentaꝛem me tpᷣe ſententie:æ iudex ex
ſuo officio illũ abſoluẽt poſſet iteꝝ ab alio accu
ſari ſi non facẽt ſententia ius quo ad alios ꝓp
ter abſentiam accuſatoris ⁊ ſic ſepe accuſatõ de
ficiens in ꝓbatõne malicioſe ſe abſentaret ut ad
uerſaꝛius poſſet ab alio accuſari:ꝙ non ẽ dicen
dum:tum qꝛ de delicto nnius hoĩs nõ ẽ ſepius
qrendũ: ut.l.licet. . fi. ff. nau. caupo. ſta. ? in.c.
de his.j.de accu. tum qꝛ iudex qͥ fert ſniam in
crialibus accuſatore abſẽte geꝛit pſonam accu
ſatoris: ut.I. qᷓuis. C. adul. Et ad id quod dr
w ẽ iuꝛis pᷣſumptio ꝙ ſnia lata ̊ ↄtumacem ui
deatur potius lata in odium ↄtumacie q ex iu
ſticia ce: ut.d.l.pᷣces.C. de pi.Nendet ipe ⁊ ele
ganter ꝙ illud fallit ĩi duobꝰ caſibus. rio
ſi pbet᷑ Srium ꝑ inſpectionem actoꝝ uʒ ꝙᷓ ex ue
ritate actoꝝ ⁊ ex pleniſſima ꝓbatione ſnia lata
ſit. Scðo qdo fuit abſẽs ex ꝓbabili = iuſta cã:
ad hoc gloſ.nõ.in.l.ij. C. de Srie.iudi.tu.qꝙ eſt
nõndum. faciunt h̊ ad ea que le.⁊ nõ.in.c.fi.de
emp.⁊ uen. Septimus ⁊ ultimus caſus exceptꝰ
ꝑ glo.ẽ cũ cẽ ſũt ↄnexe.lxxxi.diſ.tãtis daniel.et
in. c.hec quippe.iij.q.vi.⁊ pone exemplũ i ordi
nato et oꝛdinatoꝛe.un ur̃ ꝙ ſnia lata ↄ unum
iudicet alteꝛi:ut nõ.ðin inꝛibus pᷣal.⁊ ꝑ glo.in.c.
dilectus.ij.de ſimo. Sed Inno.⁊ Hoſt.hoc in
diſtincte non admittunt. dnt ei ꝙ ʒ ordinarius
danetur ꝓpter crim hoc tn non pᷣiudicat oꝛdia
tori.nullum eĩ ius occurrit ſᷣm eos ꝙ non accu
ſatus ex ui accuſationis alterius damnetur = pe
nam patiatur:niſi in quibuſdam caſibus:ut in
cꝛie leſe maieſtatis ⁊ hꝛſis:ð qbus in.c.ueꝛgẽtis
ð hr̃ti.⁊ vi.q.i.O.ueꝛum.v.ſi quiſ cum militibꝰ
2 ad iuꝛa allegata in glo. ndetuꝛ:ꝙ intelligun
tur qn cria ordinatoꝝ electoꝝ ⁊ inſtitutoꝝ erãt
adeo notoria:ꝙ ẽt ſi non eſſet actum õ ordina
tos:tñ ordinatores ipſoꝝ qͥ ſcient᷑ eos male or
dinauerãt ex hoc puniri poterãt iuris ordie nõ
Fuato:de accu.euidentia ⁊z.c.ad nr̃am el.iij. de
lureiur. Et finali᷑ dicit Inno.qꝙ Iʒ pdicta qͥdã
concedant ſibi iñ ur̃ melius:qꝙ qꝙᷓtũcunqʒ ſit no
torium crim ordinati:uel ꝙ ordinator ↄtulerit
ordines ex tpᷣa ſtatuta:nunqᷓ; iñ põt agi ut caſ
ſetur ordinatio quam ordinatus habet ab oꝛdi
natore: ſed tin ad hoc ut alit᷑ puniatur uel agat
pniam.uñ nunqꝙᷓ; pᷣiudicabit uni ſnia lata cõtra
alterum niſi forte ſᷣm HMoſti.ex officij exubẽati
one aliud contingat ad alioꝝ terrorem: ar. ff. ð
penis l. aut facta de maledi.c:i.? ſic f eũ pñit ĩ
telligi. c. tantis ⁊æ ſimi. pᷣal. ¶Sʒ aduerte tu qꝛ
caus iſte rõne connexitatis põt vᷣſificari ĩ młtis
cãibus. Nam pꝰ datur connexitas int᷑ ordiato
rem ⁊ ordinatum:inſtituentem ⁊ inſtitutũ: ełctũ

Gere iudicata.

?* electores:pñtatun ⁊ pñtatorẽ. Et in oĩbꝰ iſtif
que uidentur pari ratione oſtringi queri põt/an P ſzun l,
teri: de quo ali

ſentétia lata 3 unum pᷣiudicet al
quid per Inno. in. c. dudum. ij. de elec. æ ꝑ do.
An.qui uarie ⁊ multa in hoc dicit: Sed ego cõ
pbendedo neritatẽ ⁊ mẽtẽè in effectu. Innoc. et
do. an. ſic breuiter in omnibꝰ pᷣdictis et ſilibus
caſibus dico:ꝙ aut agitur ad penã ↄtꝛa aliquẽ
ex predictis et ſilibꝰ et ſnia nnius alteri non no
cet:qꝛ reſpectu pene nõ ẽ ĩter eos oↄnexitas: ſed
reſpectu iuris creati ſeu trãſſi ati:ad hoc.l.denũ
ciaſſe.ff. ðᷣ adul.et ĩ. c. interrogatũ.ij gq. V. et qðᷣ
le. et nõ.i.c. ſignificaſti adul.ubi.pʒ:ꝙ ſnia ſa
ta ↄ adulteriũ nõ facit fidẽ õ eaʒ q̃ dicebat᷑ ĩ eo
dem delicto adultera:facit tamẽ pſumptioneʒ ⸗3
alteꝝ ut pᷣdixi: ubi daretur notorietas delicti
poſſet iudex ex officio ſociũ cris punire:ut i.d.
.c.tãtis:quod intellige incopando nonam inſta
tiam:nõ autẽ ſuꝑ antiqua:niſi eſſet
nõ. ꝑ Y. an. i. c. mãdatuʒ reſcrip¶ Hut agit
3 alteꝝ ſuꝑ iure iam trãſlato uel ſuꝑ inbabilita
te conferẽdi uel ordinandi ſeu inſtituẽdi uł pre
ſentandi: ⁊ tũc dico ꝙ ſi ſnia ẽ lata ↄ ordinato
rẽ inſtituentẽ eligẽtẽ ſeu pntantẽ pᷣiudicat ordi
nato ſciẽti ⁊ patièti ſeu iſtituto electo nł pnitato
Maio:qꝛ fuit lata j actore ſuũ ĩ illo iuꝛe quod
habet ab eo:ideo ꝓpter ↄnexitatẽ ⁊= cõitateʒ iu
ris ⁊? cꝗe vꝛ ille egiſſe cũ nolũtate alterius: ut. S.
plene dixi z vr̃ ꝓbari hoc in ſo caſu excepto in
tex. Iæè dico eõ: ut ſnia lata õ ordinatũ inſtitu
tũ ⁊c ſuꝑ ipſo iure quod habuit ab ordinatore
uel inſtituete pᷣiudicet ipſi ordinatori uei inſtitu
emti ſcienti cam agi = patieti:ut ꝓbatur in ſimili
in. d. l ſepe.v. naʒ et ſi libertus:ubi patet ꝙ ſnia
lata õ libertũ ſciete dno ⁊ patiente piudicat ipſi
dũo in ſuo iure pronatus:qꝛ manumirtedo illũ
Vꝛ dediſſe ſibi ptatem litigandi ſuꝑ illo iure: ut
ibi nõ.x Har. dixi plenius ĩi. c. cuʒ ſuper. S. e.
Ita dico i ꝓpoſiuo ordinãdo eũ ſeu pſentando
uel eigendo aliũ vr illi dediſſe ptarem exꝑiendi
ſuꝑ illo iure.Et hoc eſt forte qð nolmit tex.i c.
cum olim de ca poſ.æ ꝓprie.ubi Papa in fine
reſeruauit duntaxat ius litigãdi ſuꝑ ꝓprietate:
? ibi dixi ĩ quadã additioue ꝑua. Nnq; dat᷑ cõ
nexitas reſpectu eiuſdẽ delicti: utputa qꝛ ad illð
delictum perpetrandum neceſſario requiruntur
plures perſone. Exemplum in adulterio quo ca
ſu queritur an ſententia lata contꝛa unum u ꝓ
uno alteri pᷣiudicet lʒ ſcienti cãm agi cum ſocio:
? de hoc eſt cus nõ.in.l.denunciaſſe. S. querit
.ff. ð adul.ubi clare ꝓbatur:qꝙ ſi ẽ ↄdenatoria
non preiudicat alteri:oritur tñ pᷣſumptio cõtra
alterum: ut nõ in. d. c. interrogatum. ij .gq. V. et ĩ
c.ſignificaſti de adul.æ ibi dixi latius:2= textum
illius. . queritur dixit ibi Har. bñ nõnduʒ ꝓ
maleficijs connexis z coniunctis ex quo infert:
ꝙ G̊ ꝓducens falſos teſtes ſit condemnatus de
falſo non ſequitur de neceſſitate o̊ teſtes ꝙ ipſi
ſunt falſi:ꝓ hoc uide bonum tex.cum rõne ſua
in.l. lutius.ff. de his qui notã. infa. facit.c.cum
0 2

a:iltnauz?

4 7 * g, , luri . idinnt

¶ e re iudicata.

dilectus in fi. de or. cog. J dicit in notaꝛio cö
denato de falſo inſirumto ut h ſñia non piudi
cet dño ad quẽ ſpectat inſiẽm IJo diẽ ibi HBã. i
ſũia abſoluroria ut alteri nõ ꝓſit. n ſpale uideĩ
ibi in muliere nupta pe q accuſat᷑ adult: ur ſẽ
tentia abſolutoria lata ꝓ adultero ꝓſit adulte.
ſecus ergo in alijs peꝛſonis uel qañ mulieꝛ ñ eſſz
tunc nupta: æ h̊ firmat ipſe pꝰ Ricar. malũbr.
q̃ diſputãdo ita det᷑minauit: quod ẽ nõnð.nam
aliqᷓ Zꝛium ſenſeꝛt ꝑ illum tex.tʒ ẽt glo. i. d. c. in
krogatum:ſzʒ pᷣmum mibi plꝰ plʒ ꝑ regulaʒ hic
poſitam ⁊ qð ſuꝑ ea dixi:⁊æ uide pleniꝰ ꝑ HBar.
in.l. ibi ſeq.qᷓ incipit adult᷑ Quandoqʒ dat̃ con
nexitas iuris rſpectu eiuſõ pᷣncipij:uiputa duo
fratres ex eiſõ parentibus vpxerunt mr̃imonium
cum duabus ſororibꝰ uĩinis ⁊ ↄſanguineis:an
ſnia lata ↄ unum ſuꝑ impedimento mẽimonij
reſpeetu ↄſãguitatis piudicet alti hñnti penitus
idem ius. ⁊ dicendũ ꝙ ñ ꝑ ꝛegulã bic poſitaʒ ⁊
ꝑ.s.dieta: ⁊ expᷣſie firmat glo. i. c. dilecto ĩ fi.
ð pben ·⁊ ideʒ tʒ Spe.i.ti. ð ſen. ꝓla. . nunc de
effectu. v. I pone. et efficax rõ ẽ: q; potuiſſz alt
obtinuiſſe diſpenſationem: de ↄſan.et affi. c. a
circa. Item port alt teſtes reprobãe¶ Mretea
forte fuit colluſum in prima cã:uel ſecundus eſt
