dſtahianneſgn ftucs iuis eſgi
ſndebſij openſin nerio

et boe ius tranſtre in (tedltore ſecns

ſone gebirn eccei
Ne aebitn eccle ſie occaſſone inre
iſnli tunſt c poſſ r intnmm

eumnim hohnncß ent
rt c1uensde inine ſttintt
de ſan o cñ ſ. t bajr ſactc n
ſien n odr l ij. (Niranen
mmli Oycin icturgnm
ſunt uſty nncr vo tior Peyret
õ
oumſparonums:,Nin n nunmni punn
ipoſſcde wni vofſcereuſcaur r /n ,
de agt vol Oo Eic hiendo nenggo.
erdd din aen Kannmm Waned
Moc NNiNNiN Nueniſ
nin canchis de rgenennpe
ſio preſennai un ihenn glac lee
uims hon conpettiis lehenlie⸗
Nd in qummcog cofinim amis
ensq unonig nadiurcſit
odn doc eſe d ed dotcuſtht ti
Nranennas de nantel
E bet oltnio ſeinnlimꝛ b i
tlelincnnifi iunn
nenſen de el oatcd i
ris f.e ali olidiaie
domnni gehpio pinant
camt robim lnͤ ie 6
Hr niinino ci ne
, lcſio lſ aonnd

s lſolbi g
e hece

1 ⁷ acte- cjpyr 19 —. òð Pahe — —1 G- = Ritnr 7

UDe re ſudicata.

in pꝑcipientem quia ñ poteſt colonus uel iniqui
linꝰ alteri ſoluendo pꝛiuare poſſorem poſfio
ne ſua:⁊ iſte eſt ꝓpꝛius caſus in.l.qᷓuis pᷣallł.ut
ibi notat᷑ in glo.ſecus ſi nemo eſſet in poſſione
ut ibi nõ.ſed in caſu noſtro remanſit in poſſeſſi
one iuriſpatronatus ipſe patꝛonus ꝑ ꝛationem
que ſubijcitur in gloſa fi. Tertio ſoluo adhuc
notabilius ꝙ omnis ↄmoditas iuriſpatronatuſ
eſtimabilis tꝛanſit in cꝛeditorem cũ uniuerſitate
ꝛatione acceſſorij:ar.in.c.ex litteris de iurepꝛo
natus cum ſubiaceat r̃ſtitutioni æ poſſit diminu
ere ſortẽ. Ad idẽ.l.qꝙᷓuis.C.i qui.ca.pig. ta. õ
bi.⁊æ in.c.ad noſtram el pꝛimo de iureiuran.ceſ
ſant enĩ quo ad iſtam ↄmoditatem eſtimabilem
ꝛationes poſite in glo.fi. Sed cõmoditas ineſti
mabilis ñ tranſit in creditorem ẽt cum uniuerſi
tate qꝛ ñ poſſet hic utilitas reſtitui z ideo ñ trã
ſit in Sciu pignoratio iuſpatꝛonatus uel ipſius
poſſeſſio:⁊ iſte eſt caſus.c.noſtri ⁊ ſic potes inti
ligere ⁊ limitare tex.iſtũ æ materiã. Et ꝑ predic
ta declaratur glo.fi.que opponit õ tex.ð dicto
c.ex litteris de iurepatronatus.⁊ de le.de imo
di. ff. de contꝛahen.emp.in quibus iuribus patʒ
quod res ſpiritualis tranſit acceſſorie cum uni
uerſitate temporali in Sctu emptionis uel locati
onis:glo.ſoluit dupliciter.primo ꝙ hic fuit in
cõtractu pignoris exceptũ iuſpatronatus alias
tꝛanſiuiſſet uniuerſitate in creditorem. hec ſolu
tio nõ eſt bona:tñ quia diuinat ad tex.tuʒ quia
ſi hoc fuiſſet nõ fuifſet hic queſtio de inꝛiſpatro
natus poſſeſſione ar.in.c.ij.de ueꝛ.ſig.⁊ ĩ.l.ille
.ff. ö. le. iij. Secũdo ſoluit ⁊æ melius ꝙ textꝰ iſte
pꝛocedat in contꝛactu pignoratitio in quo non
tranſit iuſpatronatus in creditorẽ: ratio qꝛ cr̃di
toꝛ tenetuꝛ ꝛeſtituere omnẽ fiuctũ uel quaſi quẽ
capit ex pignore:⁊ ſi fructũ ↄſumpſit tenetur il
lum ſeu eſtimationẽ cõputare in ſortẽ ut legitur
2 notatur in. c.ad noſtrã de iurciurã.=.l.i.2.ij.
C. de pig.ac ſʒ ſi iuſpatronatus tranſiret in cẽ
ditorẽ nõ poſſet r̃ſtirui quaſi fructus iſtiꝰ juris.
Hec poſſe daꝛi eſtimatio quia eſt ineſtimabilis
tanq; res ſpiritualis uel annexa:nam ſi creditoꝛ
eligeret ⁊ preſentaret ⁊ preſentatus ꝑ eum inſti
tueretuꝛ ñ deberet poſtmodum ꝛemoueri ut i.c⸗
ↄſulationibus de iurepatronatus ⁊.c.querelam
de elec.⁊ ſic cũ iſte quaſi fructus iuꝛis eligẽdi ñ
poſſit ꝛeſtirui nec indebitũ ↄpenſaꝛi merito non
debet hoc ius tranſire in creditorẽ.ſecus in pẽ
ſione debita eccleſie occaſione iuriſpatronatus
quia illa tꝛanſit cũ poſſit ꝛeſtitui ⁊ in debitum ↄ
pẽſari.¶ ¶ Altimo glo.in vᷣſi.ar. contra oppo.
pꝛedicta ſatis intꝛicate ⁊ imꝑtinenteꝛ.adeo
do. An. dicit ꝙꝙ nõ habet intelleciũ nec ſe ipam
forte intellexit. Sed puto ꝙ hec fuit mẽes gl. uʒ
ꝙ nõ debemus ſemꝑ aiaduertere ꝙ fructus di
minnant ſortem:nam quãdoqʒ fructus põt eſſe
inutilis apud creditorẽ ſicut ſeruitus qñʒ eſt in
utilis apud eũ qui cõſtituit: ut.l.ei fũdo. ff. de ſ
uitu. ergo debet tranſire paꝛi mõ iuſpatꝛonatuſ
in cꝛrditoré: licet nullã habeat utilitatẽ quia nõ

prelentabit. Vel o poſſumng intelligere è licʒ
pᷣſentauerit: ex hoc tamẽ nõ capit aliquã utilit a
tem eſtimabilẽ.gl.directe nõ ſoluit:ſʒ ſimpliciteꝛ
dicit ꝙ iuſpatronatus bene tranſit cuʒ unineꝛſi
tate niſi excipiat᷑: ?⁊ nõ apparet ex hoc quid uelit
2 forte noluit redire ad primã ſolutionem ꝙ hᷣ
tranſiſſʒ iuſpatronatus niſi ſpecialiter fuiſſet ex
ceptũ:ſed tũc obſtat qð ſupra dixi: ideo tene 5
cedẽtem ſolutionem que tenet᷑ cõiteꝛ a doctori
bus:⁊ ad ↄtꝛarium dic ꝙ nõ urget: nã pꝛeſenta
re eſt honoꝛ ⁊z quaſi fꝛuctus iuꝛis eligedi ut nõ.
Inno. in. c. in lr̃s de reſti.ſpoli.ideo non debe
tranſiꝛe in cꝛeditorẽ ratione pᷣdicta¶ ¶ Vltimo
extra glo.op.cõtra tex.in eo ꝙ fuit hic a ſubde
legatis legati appellatũ ad papam: debuit enim
appellari ad ſubdelegãtes: uel ſaltẽ ad ipſlum de
legatũ qui pꝛimo delegauerat uit in. c.ſupeꝛ que
ſtionũ. ꝗ. poꝛꝛo de offi. dele. Solutio mktiplex ẽ
ſm doc.⁊ primo ꝙ forte finita erat delegatio.=
delegati forte ſubdelegauerãt in totuʒ. uel ſecun
do nõ fuit hic exceptũ:unde dixit hic Inno. ꝙ
ſi potuiſſʒ appellatus ad iferioꝛẽ remitti obtenu
iſſet ad quos ordinaria uia fuerat appelladum.
Vel teriio papa recepit hic appellationẽ ex cer
ta ſcientia ⁊ de plenitudie poreſtatis: forte quia
preſbiter petebat ꝑ curiam expediri. Ael quar
to cõtrariũ loquit̃ in ſubdelegatis delegatorum
pape datorũ cũ clauſula appellatione ꝛemota:?=
ſic tranſit bic Jo.an.⁊ cõiter doc. Aduerte tu
hec ultima ſolutio eſſʒ uera niſi fuiſſʒ poſita iſta
reſtrictio.ſ.cũ delegati pape fuerũt date cũ clau
ſula appellatiõe remota. Sed puto ꝙ Joã. an.
fuit ſic h̊ locutus: quia ſic loquitur tex.in dicto
y.porro:⁊ ita intellexit Hoſti. ibi illuʒ tex. Sʒz
glo. ibi ſupplet ad tex. maxime:quia idem eſſz ſi
nõ fuiſſẽt dati cuʒ illa clauſula:⁊ ſequit᷑ ibi Jo.
an. quaꝛ? cõclude ꝙ ſpeciale eſt in delegato pa
pe ſubdelegãte nõ ĩ rotũ ut ad eũ appellet᷑ nõ ad
papã omiſſo medio ut ibi: æ clarius probatur ĩ
cc.ſi delegatus in fi.de offi dele.li.vj. ⁊ in.c. cũ
te ↄſulẽte.e.ti.ubi nulla fit mẽtio de clauſula ap
pellatõe remota:ſed ſimpliciter dicitur ut ad de
legatũ ſubdelegantẽ appelletur. Secus autem ẽ
in delegatis ſeu ſubdelegatis egati uel alteꝛius
citra papam:quia tũc omiſſis omnibus põt ad
papam appellari.ij.q.vj.ad romanaʒ:æ probat
notabiliter hic. Et eſt diuerſitatiſ ꝛatio:quia de
legatus pape gerit perſonã ipſius pape cũ iuriſ
ditionẽ nõ habeat iure ꝓpꝛio:ſed delegantis nt
.l.i.ff. de offi.eius cui man. eſt iuriſ.⁊ in. c.ſane
de off. del¶ Jõ cũ appellãs babeat iudiciũ pa
pe paratũ in perſonã delegati ſi ubdelegantis nõ
debet audiri uolẽs appellare ad papã:quia qðᷣ
querit habet ante oculos ſecus autẽ eſt in alijs
iudicibus in quibus ceſſat hec ratio:etiã ſi ſit le
gatus pape qui ſubdelegauerit:nam legatus ha
bet ordinariã iuriſditionẽ ut in. c.ij. ð offi. le. li.
Vi. nec ita ĩmediate repᷣſentat ꝑſonã pape ſiẽ de
legatus cuʒ iuriſditio legati tanq; ordinaria ſit
ꝛadicata in peꝛſonã ipſius ñ autẽ ſic ĩ inꝛiſditee
m .

. Vaza,

. A.1.-1.=*

g'e / 6dleguane rrine

N ſ- on arp S

V

NX . ſr a prrnfef riu- 91ααα

Iwma aiama ſi PA m iß s in e —5

=2 fiiat u. ſ

H
*4Ki

₰— .

dclegati que eſt ipſius delegantis: 7 hec nõbis.

Papai ſententijs
„ cauſis. las profert ordi

nem iuris ſeruar: uel ſumma ſic iferio

res tenentur iudicare ſm ꝙ papa inter certas

peꝛſoas iudicauit ſi ite ⁊ recte ſentẽtiaʒ tulit. R
mo ponit᷑ dictuʒ. o ratio.tertio exceptio:ſecũ
da ibi ci.tertia ibi niſi.¶ Mota ꝙ papa nücu
patur ſũmus põtifex:⁊ dititur ſummus ꝛeſpeciu
alioꝝ põtificũ Eps autẽ põt appellari ſũmulſ ſa
cerdos z põtiſex maximus ꝛeſpectu aliorũ ſaceꝛ
dotuz ſic inrelligitur. äxxi. di. eleros. v. pontifex.
Eßstni⸗ ꝙ eniã papa debet ſeruare iuris
ordinẽ et uigoꝛẽ equitatis it cõtra iuſticiã nulli
paꝛcat. An autẽ teneat ſentẽtia ſi papa nõ ſeꝛua
nit iuꝛis oꝛdinem:dico ſic:q quidã eſt ordo in
ductus mero iure poſit uo: ⁊ illius effectus non
pabuit uiciare ꝓceſſum corã principe:quia legi
bus nõ ligat cũ ſii fupra lege ut. l. digna uox.
C. de legi.l.princeps.ff e. et. c. ꝓpoſuit de con
cefſ pꝛxeben Minc notãter dixit Inno. c. uno de
litis cõteſ.ꝙ ſentẽtia pape ſupplet defecinʒ ſolẽ
nitatũ. E. de teſia. l. omnin er. c. i. 1ꝛanſla pla.
facit qðᷣ nõ. Moſli. bic qui dicit ꝙ coꝛã papa ñ
datur libellus in ſcriptis: ? ſupꝛaſcripiã cõcluſi
onẽ firmat Mal. in. l. fi. C. ð legi. Quidam eſt
ordo iuris fundatus ſuper iure natural: ui ꝙ
ſentẽtia feratur parte uocata: æ ſi ille ordo pier
mittitur nõ ualet ſentetia: boc uidei nelle text?*
jũcta glo.in dicta.:.fi.⁊ firmat aperte ibi Bal.
ar. cle. paſtoralis de ꝛe iudi. Et nota bene boe
diciũ:ſed uide qð dixi in.c.cũ oliʒ.S.e.⁊ ꝑ LTy.
in.l.ſ̃ſcripta. C. ð precibus imperator.offe. ubi
uidetuꝛ nelle ꝙ pꝛo ſentetia ? madato principis
ſemper preſumẽdũ eſt. Höõ. ultimo m Ho
ſti. etiã ſũmũ põuſicẽ nõ debere ſuper ſentetia ſi
ne canſa diſpenſare. In cõtrariũ facii qð norat
Inno. in.c. cũ ad monaſteriũ de ſtatu ꝛegu.dic
ut dixi in. c.de mulia. de pbe. ubi enã per Jo.
an.¶¶ Op. cõtra tex. æ uidetur ꝙ no ſii ecũdũ
ſentetiã alterins iudicãdũ: quia legibus ⁊ nõ ex
emplis iudicãdũ eſt ut.l.nemo. C. de ſen. So.
dic q; cõtrariũ ꝓcedit in ſentẽtia inferioris.ſecꝰ
in ſentẽtia pꝛincipis ut hic ⁊.l.fi.C. de legi.⁊ eſt
ſpecialitatis ꝛatio. jm Moſt. quia lex ẽ quicqd
ꝓꝛincipi placet animo cõdendi legẽ inſti. de iu?
narurali. F. ʒ q principi:æ qꝛ n eſt pꝛeſumedũ
ꝙ ꝓceſſus ſuꝰhabeat maculaʒ uł ꝛugã. xxiiij.q.
i. in ſede ⁊.c.bec eſt fides:omnia eniʒ preſumũ
tur per eum plene examinata ut in. c. apoſtolice
xxxv. q.ix.ſed inferioꝝ iudicũ nõ ſic preſumit
iudiciũ integꝛũ:nec habent poteſiatem cõdẽdi le
ges uel interpretandi quo ad alios:ad hoc qð
n. in. c. i. de poſtu. pꝛela.æ peꝛ Inno.in. c. cum
ſpeciali de appel. Ego tamen dico ꝙ i facto du
bio debemus iudicare ſicut per alios in loco il
lo iudicaiñ eſt. Ad hoc adduco bonũ tex. innc
ꝛa glo. in. c. fi.xx. di. 2. .ſi de interpretatic ne.ff.

de legibus facit. c. ſicut. S.e. ubi papa allegar ſi
1 lum prudentũ.¶ Sed cõt:ꝛa pꝛedicta et on 8
̈ tex. oppo. et uidetur ꝙ nec ᷣm principis inen
ſit iudicãdũ ut.l.uj.C. de legi. So. dicit ecn
tex. iſte debet intelligi in diffinitiua törut
cedit ĩ iterlocutõia niſi ſit i corpore iuris
quia tũc idẽ qð in diffinitiua ut.l.mei. MR
ait pꝛetoꝛ. fl. qdð metus cauſa. Idẽ dicit be
et Jo.an.ſi irerlocutoria feratur cauſa co i
2 partibus pꝛeſentibus ut in preal.l. fi. C¶ deie⸗
ſecus ſi ſine canuſe cognitione ex uolũtate 6.
teſtate interloquitur: ? ſic debet itelligi.l. pꝛe HM
Ad idẽ. C. cominato. epiſtolas. 1.penul DR
C. de ſen. ? interlo.l.ex ſtipulanoe:qdᷣ nlchau
placeꝛe do. An. ſatis mibi etiam placet quia ed
eade ratio hoc caſu in uiraqʒ ar. dicn. J. ſed q
principi. Et circa hanc matena ponit bic Jo
diſtinctione quoꝛundã legiſtaꝝ qui ſic irerunt
Qõ aut ſentetia principis e interlocutona aut
diffinitiua primo caſu: aut é corpore iuris clau
ſa:⁊ tũc facẽ ius.C. ð no.co.cõpe.i fi. ⁊ hoc ſi te
nor eius patiatur: allas ſi nõ patiatuꝛ non facit
ius generale.de ſacroſan.eccl.l.non plures.
Si uero nõ ẽ clauſa i corpore iuris no taẽ ius
C. de legibus.l.ij. 2.ij. ſzʒ in dic nili ſiu lata cᷣ
cognita ut ſupra dictũ ẽ. Secũdo caſu pricipaſi

.ſ. cum eſt diffinitiua: æ tũc aut eſt corpoꝛe iuns

clauſa:⁊ facit ius ſi teneoꝛ ipſius patiaĩ: ui.s.de
interlocuioria dictũ eſt: aut nõ eſt ſcripia in cor
poꝛe iuris: ? iũc ſubdiſtinguit:aut ſentena ila
cotra.l.principis corpore iuris ſcripta: an no.
primo caſu no facit ius generale quia no pꝛeſa
mirur talẽ ſentetiã iuliſſe ad. I. corrigenci: ſ ſo
lũ ad ius litigatoris ledendũ. Secũdo caſu qñ
nõ eſt cõtra legẽ ſed ſupra nel pꝛeter: iũc retent
an lata ſit ſine caule cognutoe ⁊ n facit ius gene
rale: ar. a cõtrario ſenſu bic ⁊ in dicta.l.i.C. de
legi. aut cũ cauſe cognitiõe:⁊ tũc aut pane blẽ
te ⁊ nõ facit ius ut.i.qui repudianiis. ſ d ioffi.
teſ.aut preſente:⁊ tũc quo ad omnes ius foc ut
in pꝛeal.l. fi. ſic etiã illã.l. intellexit bic Inno.
.ſ. cũ princeps partibus preſeubus cognoui?
iffmnit: boc idẽ uidetur de mere Daꝛ.? Dal.
in dicta.l. fi.? nota bene bac diſnnctione; quia
ſaris notãda: ⁊ etiaʒ poſuit Cy. in. l. ij. . e le.
Sed ego ultꝛaa alios queꝛo pone ꝙ lala fuit ſe
ẽtia per principẽ cõtꝛa abſente cotumaciter cũ
quo fuit prius lis cõteſiala ? de caula cognitu:
ſed ad ſenternia audiedã uoluit citatus oparere:
uidetur ꝙ ralis ſnia faci ius inter- alios 41.i.l.
ab eo. C. quũo ⁊z quando inder? in.c. vmatis. ð
dolo ⁊ cõtumacia. talis eni cõtumar reputatus
pro prelſente ut ibi ⁊.:.quauis de adul. lacit iſte
tex.qui ſolũ ꝛcquirii ut ſenlétia feratur iuris or
dine ſeruato æ equitatis nigoꝛe. Contrauu eo
eredo:licet eni talis ſentetia naleat cotꝛa coõdem
natũ: quo caſn loquũtur iun ſuperius allegalg:

tamẽ ad hoc ut inter alios ius faciat ꝛequiruur

preciſe partiũ preſentia per.:.fi C. ge legi· aue
ſic loquiiur: unde nt dixit ibi glo. quando lence

ſaptis e 1 ſact

A N N, ie ſetea .
tnnatmd Ggrarin
ſmnee aaſosl boll oe⸗ ſmdeim

No ltoo i⸗
g alruſrn l alie
d onblhent n lein aſeu
dic s edennen
nn Kiener)ſha ue
Ree
vineimn dnt fanblab
ciia
ier daregine ne M
lbelo odianlo .
ra de lbel oblal⸗ ide addco..
eg lbinni vauim 0od
V Lir de pnſennbns ſommcleu el

ils oluui vor
leghanr A Amm. nhonee
lo hofineligicnplier nn guoc e⸗
uune or ſetuetun unis odo:x ſc magis pꝛo
tentaoreſummur:non iumen eſtde ſubſtan.
R Geenno Ge ordme concernente ſruccio
ren deRe recchingtar Nedaddes⸗ e
anſa cgetern A oNeonadn enn du

K.s boc auns acat.

Pter monaſteꝛium

— Cs enetftſancnki ffiinn
1a priram ddepnnng wonfan gechum
q; appellauma fatbot diel iin wmun nnen
uel ſumma ſc inineleammn aven teneo:
cunda ſnia in dlueris inſumia;ynmn
ienet nero iue ner ebet infingirenan i
luſtatex quo ab en non fuerit Appelarumn on

lim ſi pruma ſcia ſecundls iucdicbus oſtenſa

ſur Ducinn in quannor panes in Driag

benn geciſamin fa iftinitonn

oe bors
dnl öeiſſiedort
nor qus Punann,lis no uinmnerte

Ius geenir Lde ſiſmn adlon U
mooecluſninpe uns ſoin
Ce us it iihncrnl i n
nr ſyni daũt, Oaut alinini
um c dfinnnure titancpor iii
ulue uir us ſmnr ſolus uuti
uora CAöMar ö na nc
xiuns:e ihe inbdlſnguitant dutens lo
nu.l penabis corvore rts ſcttin no.
nd aln d s eerdt a d
n We CNNA Nde ANrNNNr
As õ 1
nöchcrn eiſelnnnniin
An lun ſir inr cule ogilde tn inlin 4
aennr acotanio ſenn berin lit
ſegl. n co7nndrnnt
tnohrk uns an hldenls
õ

lc au lalincnnn
nreunn nipns el de in
boc teticant de itr

9 =
⸗ leee ℳ Bn ſssh 16,du 4 Tacat D 4

=

Be re iudicata.

tia fuit lata cõtra abſentem potius uidetur lata
ob ↄtumaciã ⁊ iniuriã contumacie qᷓ; ꝙ habeat
iniuſtam cauſaʒ. Ad hoc optime facit tex. in. c.
fi.de emp.et uendi.et.l.repudiante. .cum ↄtꝛa
iuncta glo.et Har. ſf. de inoffi.teſta.ubi ꝛequiꝛi
tur preſentia parriũ ut ſentẽtia alijs pᷣiudicet ne
qᷓᷓ ſufficit ĩi hoc ↄtumacia ui nõ.ibi gl.et Haꝛ.
Uiterius quero quid ſi papa tulit ſententiã
cauſa cognita et preſentibus partibus:ſed nõ ſ
uato iuris ordine puta quia nõ fuit corã eo lis
cõteſtata uel libellus in ſcꝛiptis oblatus uel qͥd
ſimile. Solutio uidetuꝛ ꝙ talis ſentẽtia nõ faci
at ius quo ad alios ar.bonũ bic. ¶ Coõtrarinʒ
ego credo quia iſte ſolẽnitates que ſunt de inꝛe
poſitiuo non habent alterare iuſtitiã ſnie ⁊ ſepe
princeps de eis coram ſe nõ curat:unde ut nar
rat hic Hoſti.habet ↄſuetudo curie ꝙ; per nar
rationẽ facti ⁊ uerbalẽ petitionẽ æ Sdicrionem
2z reſponſionem coꝛam papa ⁊ fratribus habitã
inter pares intelligitur lis cõteſtari etiam nullo
libello oblato ↄ id quod habetur ⁊ notatur ſu
pra de libel. obla.c.i. Ad idẽ adduco.il.fi.ſepiꝰ
alł. C. de leg. ubi tantũ ꝛequirituꝛ ꝙ cognitiona
liteꝛ ⁊ paꝛibus pꝛeſentibus ſniam tuleꝛit ⁊ ſic ui
detur requireꝛe de ſubſtantia ſolemnitatis iuriſ
gentium duntaxat alias enim ſolemnitates inriſ
ciuilis poſitiui poteſt princeps ad uotum omit
teꝛe: ut ibi notat Mal. Ad iſtum tex ꝛeſpondeo
quod poteſt intelligi dupliciter. pꝛimo quod ca
ntum eſt ut ſeꝛuetuꝛ iuꝛis oꝛdo:⁊ ſic magis pꝛo
ſententia preſumatur:non tamen eſt de ſubſtan
tia. Secundo de ordine concernente inſtructio
nem cauſe nt ſic recipiantur probationes.æ de
cauſa cognoſcatuꝛ:⁊ ſic concoꝛdabit cum dicta
.l. fi. hoc ſatis placet.

Nter monaſteꝛium.

aſus. tenet pa ſententia diffinitiua la
ta S primam ſi de prima non fuit exceptum ne
qʒ appellatum a fa:hoc dicit ſᷣm unum intellẽm
uel ſumma ſic ſ̃m intellectum quem teneo: Se
cunda ſnia in diuerſa inſtantia primam lata
tenet mero iure nec debet inſꝛingi:etiam ſi ſit in
iuſta:ex quo ab ea non fuerit appellatum prelſeꝛ
tim ſi pruma ſnia ſecundis iudicibus oſtenſa nõ
fnit. Diuiditur in quattnoꝛ partes.in pria poit
thema deciſum.in fa difſinitionis cauſam.i ter
tia ſoluit qddam obſtaculum.in quarta diffinit
fa ibi cum aſtiterit.teꝛtia ibi non obſtante.q̃ꝛta
ibi factũ.Nõ. primo ꝙ nnũ monaſteriũ põt
pꝛetendeꝛe ſubiectionẽ nel ius eligẽdi actiue nel
paſſiue in alio monaſteꝛio ↄcordat ꝙ le.⁊ nota
tur in.c.cum dilectus de cõſue.⁊.c.abbate.j.de
A AR ꝙ etiam ad recuſandum iu
dicem delegatum nõ ſufficit proponere qꝙ;cũqʒ
recuſationis cauſaʒ:ſed debet eſſe legitima non
autem fꝛiuola. Que ueꝛo cauſa dicatur legitima
⁊ ſufficiẽs:dic ut plene dicam poſt Inno.in.c.
cum ſpeciali de appel. æ uide per Jo. an. in. c. Ee

gitima de appel.li. vj Erenio ꝙ exceptio
recuſatõis cõtra iudicẽ eſt dilatoria æ ante liteʒ
cõteſ.proponẽda:jper ingꝛeſſum autem iudicij.
uidetur quis iudicem approbare z exceptiõi re
cuſatiõis renũtiare: qdð intelligo ſi talis exceptio
erat patẽs:ſecus ſi occulta.nam tũc poteſt ꝓpo
ni poſt litẽ ↄteſ.nt notat glo.iij.q.vj.exceptio.
Igem ſi oritur poſt litis ↄteſ.ut in.c. inſinuãte
de offi. dele.facit in ſi.l.ij. C. de cõſor.eiuſdẽ li.
Et ex pꝛedictis ⁊ ex tex.infero ꝙ ſi quis poſt ꝓ
poſitam recuſationem coram iudice litigat ſuꝑ
principali coram eo uidet᷑ illi exceptioni renun
tiare ad hoc.c. gratum de offti. dele.⁊.c.ſollicitu
dinem infꝛa ð appel.¶ Nõ. q̃rto ꝙ ad ꝛeuoca
tionem primarum litterarum no ſufficit de illis

facere mẽtionem in ſecũ dis: ſed oportet ꝙ etiã

fiat mẽtio ðᷣ proceſſu per illas habito ⁊ ad hoc
quotidie allegatur iſta litteꝛa: z ideʒ dic quo ad
hoc:ut cauſa abdicetur de manibus ordinarij:
opoꝛtet enim ꝙ in cõmiſſione que fit delegato
ſit mẽtio de proceſſu coram ordinario habito.
alias littere ſunt ſubrepticie ar. hic ⁊ ĩ.l.ubi cep
tum. ff. de iudi.nõ.glo.in.c.ut debitus ð appel.
in v. ſi dicat ⁊ in.c.prudẽtiam de offi. dele.ĩ vᷣ.
aliazʒ. ¶ Hõ. eriam ꝙ de iuꝛe canonico ⁊ in cã
eccleſie nõ eſt reuocãda ſentẽtia pretexiu alteriꝰ
ſentẽtie uel ꝓrobationis in cõtrariũ nouiteꝛ reꝑ
te.¶ H. ultimo ꝙ quãdo papa benedictiõis
munus impendit electo in abbatem: licet abbas
ſit loci oꝛdinario ſubiectus:per hoc tamẽ nõ ex
imit eum a iuriſdicione ordiarij:nec preiudicat
ordinario reſpectu aliorum promouẽdorũ quo
minus ab eo teneantur ꝛecipeꝛe benedictõis mu
nus:⁊ hoc uoluit proteſtatio hic in fi.poſita ſẽ
tiũt tamẽ hic doc.⁊ bene ꝙ etiaʒ ſine hac prote
ſtatione nullum fuiſſet ordinario preiudiciuʒ ex
boc generatum ar.c.per tuas ð̊ ma.⁊ obe.æ. c.
quia diligẽtia ð elec.ntile tamẽ eſt pꝛoteſtari qn
timetur ne alicui in poſterum poſſit ex facto eti
am iuſto preiudicium geneꝛari ut hic ⁊ in.c.põ
tifices. Vij.q.i.⁊.c.ij.ſupra de ſupple.ne.prela.
UWenio nunc ad glo.æ primo ponit caſuʒ litteꝛa
lem:æ dic ut in ea. Ael clarius ⁊ breuius ſic:or
ta diſcordia inter monaſteria ſancti. A. ex una
parte ⁊ ſancti leonis ex alia parte ſuper iuris eli
gendi abbateʒ in monaſterio ſancti leonis: pꝛo
parte huius monaſteꝛij ꝙ iam elegeꝛat de pro
prio gremio ſibi abbateʒ:fuerunt iudices impe
trati cõtra mõaſterium ſancti. A. quod ſe oppo
nebat dicte electioni. iudices deputati proceſſe
runt ntraqʒ parte pꝛeſente receperunt probatio
nes:demum ante ſentẽtiam monaſterium ſancti
A. dicens ſe habeꝛe illos iudices ſuſpectos mi
ſit ad papaʒ ⁊ impetrauit ſecundos iudices:qui
bus inter cetera mandabatur ꝙ ſi cõſtiteꝛit eis
ꝙ iſtud monaſterium habeat legitimam ſuſpici
onis cauſam contra priores iudices ꝙ ipſi pro
cederent in cauſa predicta æ? non prioꝛes: deni
qʒ contra primos iudices fuit exceptum de ſecũ
dis iundicibus æ? ð re uocatione poteſtat: ipſoꝛũ

1
Prer dονν an*
f

riiααια—.q dr— lamizg II: an lat gan
ſr f Bnοα α —n er n J aα

¶Be re iudicata:

ipſi uero indices per ſecũdas litteras nõ eſſe p
ores reuocatas per cauſas ĩ litera expreſſas ꝓ
ceſſerũt ad ulteriora æ tulerũt ſentẽtiã i fauoreʒ
monaſterij ſancii leonis quã dictũ monaſterinʒ
perijt per ſedem apo. cõfirmari. ODapa ueꝛ0 ad
nertẽs ſentẽtã fore iuſtã eã duxit cõfirmãdam:
non ob. exceptõibus propoſitis cõtra primos
indices ex triplici motiuo. MDrimo quia recuſa
tionis cauſe erãt friuole. Secũdo quia preſup
poſito q fuiſſẽt legitime:tamen debuiſſet ꝓhoi
tãqᷓ; dilatorie ante li.cõteſ. unde intrãdo iudici
um illis renũtianerũt. Lertio qꝛ littere ſecunde
erant ſubreptice qm nõ feceꝛũt mẽtionẽ de pꝛo

ceſſu habito per priores litteras:nec de pꝛiuile

gio mõaſterio ſancti leo. cõceſſo monaſterio ⁊c.
Muero hic dicitur ꝙ intrando indicium co
rqᷣ iudice ſuſpecto uidetur quis ꝛenũtiaꝛe excep

tioni declinatorie cõtra iudicẽ: ⁊ hoc nidetur in/

dubitatũ ſi quis intꝛat iudiciũ ſitẽ cõteſtãdo ſu
per principali/ Sed dubiũ eſt quid ſi reꝰ babet
multas dilationes nũquid litigando ſupeꝛ illis

nidetur renũtiar̃ exceptioni recuſationis cont:a

iudicẽ. Solutio glo.iij. inrat hãc materiaʒ.⁊ p
mo allegat pro ⁊ cõtꝛa ut patet iĩi ea:demũ põit
duas opiniones. Dꝛima eſt Tancꝛe. dicẽtiſ ꝙ
ſi habẽs exceptionẽ declinatoriã cõtꝛa iudicẽ ꝓ
ponit aliã ſiue in illa obtineat ſiue ſuccũbat uið
tur renũtiare declinatorie cõtra iudicẽ.quia liti
gando coraʒ illo niderur eum appꝛobaſſe maxi
me ſi nõ fuit ꝓteſtatus in principio:quia nõ in

tẽdebat illi declinatorie renũtiaꝛe:pꝛo hoc opti

me facit ar.iiij.q.iij. S. ſi s teſtibꝰ 2.iij.q.viij.
cuius in agẽdo æ.l.ſed ⁊ ſi ſuſcepit.ff.de iudic.

2æ. c. inſinuãte de offi. dele. Secũda fuit opinio
Jo. diſtinguẽtis:an ꝓponẽſ aliã dilaroꝛiã obti

nuerit: æ uidetur approbaſſe iudicẽ:an uero ſuc
cubuit:⁊ põt tꝛanſiꝛe ad aliã cõtra iudicẽ:qꝛ nõ
nidemr cõſenſiſſe in iudicẽ cũ ſemper inſtet ut ðᷣ
clinet iudiciũ ar.iĩ.l.cõtra maiores.C. ð inoffi.

teſta. ⁊ in regula.nullus pluribus de reg.iur.li.

Vi. 2.l.nemo. ff. ð excep.ubi patet ꝙ ꝛeus poteſt
plures ⁊? uarias exceptiones ꝓponere etiã otꝛa
rias ut quidã ibi dicũt:æ hanc opinionẽ fiꝛmat
ibi Jo. an. tertia.q.iij. offeratur. æ idẽ Minc.
HGof. ⁊ ab. gloſatoꝛ uidetuꝛ diceꝛe ꝙ licet hec o
pinio ſit equa:precedẽs tamen plus ſibi placʒ.
Extꝛa glo.ſunt ⁊ alie opiniones:ſʒ recitabo prĩ
cipaliores duntaxat. C fuit opinio quo
rũdã ut refert hic Inno.dicentiũ ꝙ ſi fuerit ꝓ
teſtatus põt redire ad declinatoriã otra iudicẽ
alias ſecus ut.C. de iudi.lfi.¶¶ Quaꝛta ſuit o
pinio alioꝝ ut hic refert Jo. an.? Mar.i.l.qui

dã cõſulebant.ff. de re iudi.ꝙ uſqʒ ad.xx.dies.

eam proponere poteſt ſiue aliam propoſueꝛit ſi

ue nõ per tex.in aut᷑.offeratur.iij.q.iij.quia be

neſiciũ iuris nemini eſt auferendũ regula indul
lũ de re.iuẽ.l. vi uinta fuit opinio Dhi

lippi Ja. de are. Ab. Guil. æ Spe. i ti. de dila.

.FH nũc uideamus i fi. q ſemper uſqʒ ad litis cõ
teſtationẽ poteſt proponi peꝛ.l.nemo. C. ðᷣ iuꝛiſ

di. om. indi. ?.l. apertiſſimi. C. ö iudi Pic:
uidetuꝛ inui ꝙ uſqʒ ad ↄteſtarõeʒ ji ſe lcrubi
S P. ulqaz ad ↄteſtatôeʒ litis pot
ni declinatoꝛia cõtꝛa iudicẽ 2 nõ poſteg lafun
ſet datus teꝛminꝰ ad declinatoꝛias Phonnen
quia tũc nõ licet poſt teꝛminũ pꝛoponeꝛe n. “
paſtoꝛalis de excep. Nec ob m iſtos i.ce
de. xx. diebus in auf. offeꝛatur pal. quia D
inducie arbitraꝛie ſunt. ti. pxi. cũ ſit: 4
.i. :ij. ð dila. qnimo quidam ex pꝛedictis dacts
ribus in tantũ inbeꝛet pdicte opinioni nt faus
reputẽt illũ qui primo illã proponit cũ per da
iudicẽ cõtꝛa ſe ꝓuocert:tamen ipſe Guilin ſt
de recu. F. fit autem recuſatio cölulit tenẽdi Re
mã opinionẽ Tancre. idẽ cſulit Hoſti in. c
quoniã cõtra ðᷣ proba: ¶ Sena fuit opinio q⸗
rundã dicẽtium ꝙ aut ꝛeus puocat petẽdo ,
tẽtiã ſuper alijs exceptionibus. Aut puocatur
ab aduerſario ſuo.primo caſu amplius no recu
ſat fo ſic ar.ff.de cõdi.fur.l.? ideo ⁊.c.cũ ĩter
de excep.⁊ hoc dicunt ꝓpter incòueniens qd ſe
queretur tenẽdo ſimpliciter cõtꝛariã opinioneʒ
Hã ſi reus peteret ſibi dari copiã ꝛſcripti dicet
actoꝛ:talis eſt ꝑſona iudicis cui dʒ credi.xcvij.

di.nobiliſſimus:ſi petat libellũ dicet actor non
eſt de conſue.⁊ hoc faciet ſolũ ut iudex ſuper eo

ꝓnunciet nt ſic ñ liceat amplius iudicẽ ꝛecuſaf.
¶ Septima eſt opinio Jo. an. dicentis ois
exceptio per quã negetur quẽ eſſe iudicè peede
re debet exceptionẽ de ſuſpecto. Maã ſi nõ eſt in
dex ad quid debeo eũ ꝛecuſaꝛe maxmie cũ longi
orem tꝛactũ habeat recuſatio ꝓ eo ꝙ itur qdor

bitros. utile tamen eſt hoc caſu pꝓteſtari ð ſuſpi

tione:ñ tamẽ putat neceſſariũ. In alijs uero er
ceptionibus dilatorijs per quas nõ negatur iu
riſditio tenet ante factũ opinionẽ. Tancꝛe. utp
cedat recuſatio: ꝓ quo facit qð nõ.in ſpe.in ii
de excep. S. uiſo.V. porꝛo:poſt factuʒ uero tenet
opinionẽ cõtrariã ut.ſ.poſſit ad iſtã redire poſit
alias dilatoꝛias anteqᷓᷓ litẽ cõteſtetur. Hic opi
nionem in efſectu uidetur ſequi doR
cit eni ꝙ ante factuʒ tenenda eſt opinio Tanc.
ut prius recuſatio ꝓponatur:ſed de iure ſibi ui
detur ꝙ tam exceptio ꝛccuſationis q alia q̊ ꝓ
põitur ↄiꝛa iudicẽ poteſt uſqʒ ad litis pteſtatio
nem ꝓponi:quia cõteſtatio eſt terminus coõmn
nis dilatoriarũ. Item ſicut ꝓrogatio iuriſditio
nis nõ fit irreuocabiliteꝛ ante litis cteſ. nec hu
ic exceptioni dilatorie renũtiatur per alii aci
citꝛa cõteſiationem. Inno. ueꝛo ſifnpliciter nide
tur tenere primã opinionẽ uit ſemp primo ꝓo
natuꝛ exceptio ꝛecuſationis:⁊ ſi primno aliez Ss
ꝓpõeret faceret ſibi preiudiciũ: alſegat iſtũ tex.
2..iij.q. Viij. cuius in agedo. c. iii . iij. . li qs
⁊ dictã.i.ſed ⁊ ſi.ff. de indi. Iẽ fact ad hoc ſ
cũ: quia ſi ſemper uſqʒ ad litẽoteſtat pꝛoponm
poſſet fruſtra prefigeꝛetur temminus. xx. dierum
ut in dicta aut offeꝛatur. Nẽ fruſtra ofuleꝛetur
ꝓteſtatio tẽpoꝛ abſetie iudicts ſi uſq; a litẽ eo
teſtatã poſſz zuocãi. C. ð iudi. cᷓ ſpali. daut.
offerat ubi dat᷑ terminꝰ. xx dieꝝ tñdʒ ᷣ cedt

n enuti⸗

tlt ſleno ſu

eltateb Pocoen ſie⸗

4 ,,3
tonl n ii⸗ lnho onul
8 mühtſehf
ide u⸗ indle⸗ i ſem G iſn
1ſc enndn i n ſbiet an
inguini oni
ſemn in puinepio Emmcniſo
zndi Nen Anmninllod
r in.l.ij.

er donurl
cnmo rloen i
Couſare iudice 2

Inbettcnio rnſno glibat
iunori idtenn deban oponl hn
ſanu i iſcr l , nit n
ctemras protorin ulet ln iudui
prralyr don tr i,fAaaht
lechei iltpent nonn ? li er un g
Glane quis opoſe,er atü ereeptionen
Pln zpellomm coris el ldeſamngn p⸗
PMoNo dhenereiode erar uele ſu⸗
ADNRRNEr Aee nn
Ide or ORdee ice dorddate. N
Oo. Non udenmr geinch vdi cenur n
dewur qus n wa ce cöſenire paedo genns
nonis ſb eluanin n Orn auiſbt aenon
Peiit eci nindlpeia udicensed non nidern
ſemnenimdti. Dnon ai feum i
vbidemur gporsſ eim dtamae
ctcoſſflpreſtui:gni fn eum dibetſig
ginnn 1 ſico incco Ppar
zdn blcolggnr Ne öchag
rdiebns uniluc eva nelg ni
lquic fertpiopter gto nicen
ſnſennen biinim inrnit Br⸗
ani, oonone ſegninnbie o C
biplacuit:moneor qui ſiich 1 ee
Diſli in

eo er ojecuris
ocunsnlun taligmn n

no. gloſa. not, i
pro. glo notn in acninna iii cſe

n dochangnn⸗ reegecpnoni ſſpit
ſicte binitenn nn d iſmir⸗

oꝛtals ſt oſomn locicss ai Iceliuef

d. nobiiſ narf Dengr ibelüida aorg

tor mir t ofet ſi ririti
Wuneia n ei iamr anplig iudiei ni
Srime pin⸗ andnsgi
õ
Nta muprontoe ſſirmd HMiſi no i
1I uid dcbe ei vaſir name i ug
nmncni beden ecnſato eonr dor
Ds urlenen do in Ned.
Ne me erd Jocſenode
Donidns dladisNe ene pemi
(Cito tenet ante inin dhiiont. Lneru,
õ
Neang ſ ſo. horo oſtunnunt
opinone onnii nſtuniinm
Aus dhmnns Ncq; idcſan,
imenncſen dem ſgid 1
dci me mmr icſeni⸗

ps enſmnd onumſlemti
um achtd uſnnufi
dci poeſ iczalin

niſi expreſſe uel tacite huic exceptioni renũtiae
tur: ꝙ nidetur fieri litigãdo coraʒ ſuſpecto ſuꝑ
alijs exceptõibus. Mec ob. ꝙ dando ſportulas
2 fideiuſſorẽ iudicio ſiſti ũ uidetur quis in iudi
cẽ ↄſentire ut in dicta aut.offeratur cũ iſta pꝛe
ſtẽtuꝛ in pꝛincipio ex neceſſitate ut ibi:⁊= qñnʒ tat
cautio iudicio ſiſti preſtetur corã illo iudice qui
de cauſa non eſt cognituruſ ut patet in illo qᷓ ex
cã rome conuentus ꝛeuocat domũ ur in.:.ij.ff.

ge iudi.⁊ nota in.c.fi.de fo.ↄpet.Ex his infert
Inn. ꝙ aliquis non poteſt recuſare iudicẽ ⁊ ſił
tepellere procurarorẽ aduerſarij ſui cũ ſuper

cuꝛatione opoꝛteꝛet eum audire ſniam:⁊ ſic uid
retur in iudicem cõſentire. Sed ſi actor propo
nit ꝓcuratorem rei et procurator ꝛecuſat iu
dicẽ bene pꝛocedunt he due queſtiões ſimul: qꝛ
ille qui recuſat nõ eligit arbitriũ buius indicis
ſuper procuratione:ſed aduerſarius z iudiciuʒ
redditur in inuitũ.ff.de vᷣbo.obli.l. inter ſtipu
late. .i.Et aduerte quia bec opinio uidetur 9
tordare cũ ſexta opinione ſupra poſita. Bar. iĩ
dicta.l.quidã ↄſulebãr ſimpliciteꝛ tenet pꝛimam
op nione Tan. zæ Inn. hic quẽ etiam allegat ut
tam hec exceptio recuſatiois q; quelibet alia de
clinatoria ↄ iudicem debeat proponi ab initio
ſ.anteꝙ; corã iudice aliquid proponat:per qð
uideatur eũ approbare in iudicẽ ſeu iudiciũ ſu
ſcipeꝛe allegat donũ tex.i.l.fi.C. de excep.⁊ dic
ta.l. ſed ⁊ ſi ſuſceperit in prin.æ iſtũ tex. cum gl.
ſua. Si autẽ quis proponeret aliã exceptionem
puta perſonam actoris uel õ libellum:qꝛ pro
ponendo talem exceptionẽ uidetur uele ꝙ ſuꝑ
ea pꝛonũtietuꝛ cũ ſit emergẽſ iuxta notara in.c.
.i.de or. cogni.uidetur iudicẽ approbare. non
ob.l.non uidetur fl. de iudi.ubi dicitur ꝙ n ui
detur quis in iudicẽ cõſentire petẽdo genus ac
tionis ſibi edi:quia ſᷣm .ꝛ. qui ſibi actionem
petit edi nihil petit a iudice:ideo non nidetur ↄ
ſenuire in iudicẽ. Mon ob. aut᷑. offeꝛarur palle.
ubi dicitur ꝙ poteſt recuſari poſt cautionẽ ðᷣ iu
dicio ſiſti preſtitiã:quia fᷣm eum habet illa cautõ
ↄditionem in ſe de ſtado iudicio ſi apparuerit
me teneri ut ibi colligitur. Ie nõ ob.qð ibi dẽ
de.xx.diebus:quia illud debet intelligi niſi paꝛs
aliquid fecerit pꝛopter quod uideatur in iudicẽ
conſentire ut ibi inuitur ⁊ ita tranſit Har. hãc
etiã opinionẽ ſequituꝛ hic do. Caꝛ. ⁊ ſemper mi
bi placuit:moueor quia ſuſpicio ↄſiſtit in anio
ideo ex ↄiecturis inducitur ⁊ colligitur iuxta id
ꝙ nõ.gloſa.nota.in.c.adrianus.lxiij.di.⁊ in.c.

ſi illic.xxiij.q.iiii.eligẽdo ergo linigare ſuper ali

is exceptionibus coꝛã indice ſuſpecto uidetur il
lum approbare et renũtiare exceptioni ſuſpitio
nis. Ad hoc bonus tex.in dicto.c.inſinuãte de
offi. dele. ubi uiderur quis illico in iudicẽ ↄſen
tire ſi ſupeꝛueniente ſuſpicione in ꝑſonã iudicis
coram illo litigat. Mam eadẽ eſt ſuſpitionis ꝛ2
tio in exceptionibus que in principali: hinc eſt
ꝙ iudex recuſatus nõ cognoſcit de cauſa ſuſpi
nonis cotꝛa eũ propoſua:ſed eliguntur arbitri

¶ Berre ludicalas

quia ſicut eſt ſuſpectus in principali ita ⁊ i inci
deti ut notat Inno. i. c. prudennaʒ de offl. le.
ita dicẽdũ in propoſito:ſi eniʒz habuiſſʒ iliuʒ ſu
ſpectũ ad quid coraʒ eo litig aſſet ſupeꝛ alijs ex
ceptionibus:facit opnime.c.i.de iudi. ubi actũ
circa litem cõteſtaram quis renũciat ðclinatorie
cõtra iudicẽ:licet nõ inducat᷑ iuriſditionis ꝓro
gatio ſecũdũ unam opinionem:ð quo tamẽ dic
ut ibi plenius dixi: æ per hoe tollit᷑ motiuuʒ do.
An. PDrerterea iudicem impetꝛan do uidet᷑ in
tantũ in illũ ↄſentire ut nõ poſſit illum amplius
recuſare iuxta illud qð le.æ nõ. in. c. inſinuante
de offi. dele. ita dicamus cum elegit iudicis iudi
ciũ ſuper exceptõibꝰ. Et ſaris bene facit iſte tex.
dã dicit ꝙ ſubeũ ſo corã illis iudiciuʒ illi excep
tioni renũnauit. A i ideʒ ⁊ ſimile in.c.i.ð frigi.
7. c.ad id qð de ſpõ.æ ad ↄtraria que uidentur
obſtare ſupra ſatis eſt reſponſuʒ. Et ſatis mihi
placet hec opinio cũ illo tẽperio poſito in ſexta
opinione:qð eniã ſentit Inno.placʒ etiã ill dic
tuʒ Jo. an. ut exceptio per quã negatur iuriſdi
tio ſemper poſſit ꝓbponi:quia ſemper tendit ad
iudice declinãdũ: æ ideo nõ uidet᷑ in iudicem cõ
ſentire iuxta norata in. c. ſi a iudice de appel. li.
Vj. ſecus autẽ in alijs declinatorijs.quia ille ten
dũt ad differẽdũ iudiciũ:ſed nõ cõtra iudicem:
imo pᷣſupponũt iudicẽ habere iuriſdirionem cũ
ad ipſius ſpecrẽt ſentenriã:⁊= hec nõ. quia habes
plene ⁊ clare hũc aruculum plenius ꝙ̈ alibi de
claratũ. Qiero que ſunt iſta priuiegia de qui
bus reſcriptũ debeat faceꝛe mentionèe. So. dicit
glo. in uerbo de priuilegijs ꝙ foꝛe cõcedebant
monaſterio ius eligendi: ex quo gl. nidetur uel
le ꝙ de priuilegio ↄcernẽte merita cauſe 2 eius
peremptoriũ ſit in reſc:ipto ad lites cõceſſo fien
da inẽtio:qð ſi noliciter nõ pꝛocedit ar.i.c.i.de
litis atel.li.vj. Ande tene qð nõ.in.c. cuʒ oꝛdi
nẽ de reſcrip.æ ad iſtũ tex.dic ſin do. Anto.qꝙ
procedit qũ reſcripiũ habet aliquã clauſulã pri
uilegiataʒ derrahentẽ priuilegio: uel forte ur ar
bitroꝛ priuilegiũ monaſteꝛij habebat clauſulã gᷣ
rogatoriã ad reſcripta certa forma nõ ſeruata:

Piala 2ͤ Dſpn Ad es e

ur in ſimili habet᷑ i dicto.c.cũ ordinẽ. KWo.
ultima procedit multuʒ intricate:ſed diuidendo

eã quo ad intellectũ facit tria cõtraria. prio enĩ
opponit᷑ ꝙ cum ſnia fuiſſet hic lata contra mo
naſteriũ deouiſſent monachi audiri per uiaʒ re
ſtitutioms in integrum pꝛopter neceſſariaʒ pꝛo
bationem omiſſam ut in.c.auditis ſupra ð in in

te.reſti.⁊.c.i.eo.ti.li.vj. Soluno glo.fatet᷑ con

trarium ſi monaſteꝛium petijſſet ꝛeſtitutioneʒ in
