ceſſitatibꝰet utilitatibꝰ eccleſiaꝝ.⁊ h̊ rõ infeꝛt nt
idẽ ſit ĩ legato nõ cardinali tũ i eo magis dubi

tãdũ eſſʒ. Mrima opi.ut᷑ equior:ſʒ iſta uerior

de iur.ſubtilitate. Et pᷣdicta ita extenſe dixi nt
ex his capias bonã doctrinã circa ptãtẽ iſtoruʒ
legatorũ de qua iura pronident nimis gnãluer
In gl.i.ĩ fi. uult g gl. iſta iſte rex. itclligat

ĩ ↄfirmatoe ſacta in ſorma cõi ita cõit᷑ tranſeũt

doc¶ Etra h facit theoꝛica tradita i. c. exami
nata. S. e. Mã ibi exprimit᷑ tenor rei ↄfirmate æ
illa ↄfiꝛmatio dẽ ex ceꝛta ſcia pape facta hᷣ pa pa
oꝓfirmauit collatõem factã.æc.ergo nõ debet di

ci ĩ ſorma cõi. Itẽ ͥ papa n fundat ſe ſuꝑ bae

allegatõe:ſʒ ſimplr̃ diẽ ꝙ ꝑ collatõem et ↄfirma
tõem ñ debẽt minui iura dioceſani:uñ itelligerẽ
qð ↄfirmatio fuit h ex ceꝛta ſcia:ſʒ nõ ſe extede
bat ad pᷣiudicandũ iuꝛibꝰdiocef.ſʒ ad cõfiꝛman

das collatiões ꝛefpeetu ipſarũ eccleſiaꝝ. Nã et

li ipſemet papa uniꝛet nõ itẽdit pᷣiudicatr᷑ iuꝛibꝰ
dioceß. eccleſie unite ut i.c.ij.j.ð reli.do.ita nec
cõfiꝛmatõeʒ bẽbit eꝛgo ualiditatẽ iſta collatõ

leu ↄceſſio i tpᷣalibꝰ? ſpnᷣalibꝰſine tñ pꝛeiudicio

dioceſanorũ.exẽplũ optimũ ĩ.d.c.ij.¶ In glo.
fi. ibi imo remanet ius ſaluũ ⁊c̃ põdera gl.ſetit
ei ultimã opi.S. recitatã ur ualear cõceſſio facta
legatũ ſine tñ piudicio iuriũ epi ¶ In cadem
gl. ibi nec honorẽ meũ reputo h̊.gl. ſeu rõ deci
dẽdi fac ad H ſolʒ eſſe ↄtentio inteꝛ

fſcolaſticos ¶ ¶trũ papa poſſit deponẽ unũ epi

ſcopũ ſiñ cã.Et uẽ ꝙ ſic ꝑ gl.i.c.ꝑ principalem

¶ We ↄfir. uti. nul inuti⸗

.Viij.q.iſi.que dicit ꝙ; quèadmodũ pᷣnceps põt
pᷣuare ſubditũ re ſua ut in.l.bñ a ʒenõe. C. de qᷓ
dri.preſcrip.ita ⁊ papa unũ epᷣm: ſed oẽs epᷣos
poſſer qꝛ eſſet ↄᷣ nniuerſalẽ ſtatuʒ ecclie.dʒ eꝛgo
intelligi ni poſſit ſine cã pꝛopter exceptionẽ quã
facit. Itẽ papa hʒ plenã pfatẽ ĩ eccleſia militãte
? oẽs recipiũt dignitateʒ ab eo.xxij.di.c.i.æ.ij.
2 maxie h vr̃ ueꝝ qꝛ epiſcopatus vr̃ de iure po
ſitiuo.nã oli tpᷣe xpᷣi nõ erant ꝓprie ep̃i ſʒ ꝓpteꝛ
ſciſma apoſtoli ↄgregato ↄſylio pᷣſbiteroruʒ ſia
tuerunt ut oꝛdinarent᷑ ep̃i qui eſſent ſupeꝛ alios
nã unus uolebat pᷣferri reliquo dicẽs ſe eſſe me
liorẽ qꝛ fuerat baptiʒatus a paulo ⁊ ſic erat iter
eos ſciſma:ad qᷓ ſedãda ſtatuiũ fuit inteꝛ apoſto
los ⁊ alios ut ex pᷣſbiteris eligeꝛẽt᷑ aliqui qui uo
carent᷑ ẽi quibꝰalij obediꝛet ð quo uide bonũ
tex.ĩ.c.oli.xcv.di.⁊ ꝙ ibi nõt Archi. gꝰ vꝛ ꝙ
papa poſſit epᷣm remouere ar.i.c.ſignificaſti de
elec.? ĩ.c.ad honor.de auct.⁊ uſu palij. Sʒ his
nõ obſtantibꝰ cõclude ſic ꝙ aut nulla ꝓrſus cã
ſubeſt in remouendo ita ꝙ nec utilitas publica
ſuadet ⁊ tũc nõ põt qꝛ quẽadmodũ in ↄöbendo
piugio ſpũali requirit᷑ ↄſenſus ꝓmouendi ut in

.c.cũ iteꝛ canonicos ð elec.⁊ i.c.fi.ðᷣ tꝛãſla.pᷣla.

ſta ⁊ fortius ĩ diſſoluẽdo qꝛ nihil taʒ nãle q; ꝙ
nnũquodqʒ diſſoluat᷑ eodẽ uinculo quo ligatuʒ
eſt ut ĩ. e.i.de regu.iur.⁊ in.c.nil taʒ nãle.ff.eo.
optime facit.l.i.=.ii.C.qñ ab emp.li.diſc. JItẽ
piugiũ ſpũale facilius Shitur ꝙ; diſſoluatur: ut
i. e.ĩter corporalia ðᷣ trãſia.prela.ſed nõ poteſt
contrahi ſine conſenſu promouendi ut. S. dixi
eꝛgo nec diſſolui tem ſicut deus ꝛeſeꝛuauit
ſibi diſſolurionem coniugij carnalis ita preſu
mendum eſt ꝙ reſeruauit ſibi diſſolutionem cõ
iugij ſpiritualiſ cũ illud ſit dignius:ita dicit icx.
in. d. c.inter corporalia: ⁊? qñ papa illud difſol
nit deponendo nel tranſfereudo epm hoc facit
potius diuina pfate q; humana: qꝛ quos deus
pixit homo nõ ſeꝑat.ita dicit tex.i.d.c.iter cõ
poralia ſed papa non põt obligationeʒ iure di
nino contractam ſine cauſa diſſoluere.xxv. q.i.
ſunt quidam:ergo non põt hoc ↄiugiuʒ ſine cã
diſſoluere. Aide ⁊ aliam ſubrilem rationeʒ quã
puto neriſſimam. xpᷣs nõ tribuit poteſtatem ſoli
petro:ſed omnibus apoſtolis:ſed perro tanquã
principi dum ſibi ſpecifice dixit paſce oues me
as nt probatuꝛ in.c. in noud.xxi.di. ⁊ in.c. ita
dominus.xix.dil Omnibus enim apoſtolis di
xit accipite ſpiritum ſanctum ⁊? quorum remiſeꝛi
tis peccata remittentur eis ⁊c̃.iut in euangelio
ſed petrum conſtituir principem apoſtolorum
dicendo ut predixi paſce oues meas¶ Ande ſi
dicendo ut predixi paſce oues meas. Ande ſi
ueller ep̃m remouẽ ſine canſa non dicẽi paſcere
ſed potius necare. Epi enim ſucceſſeꝛunt ĩ locũ
apoſtolorum ut nõ.in.d.c.in nouo ⁊.xij.q.i.ui
dentes. VUnde quemadmodum non potuiſſet
petrus ſine cauſa aliqueʒ remouere ab apoſtola
ti ſuo:ita nec papa aliquem epiſcopum. maner
exiʒ poteſtaſ ſeu ſententia petri dum vᷣe indicat

e. aAt-

N; . =ſſer de yi — *Pre

õäõ

rit

X
i

„

t clauis non erat: ut in. c. manet. xxiiij. q. i. facit
quod notat Innocentius infra ð uoto. c. quod

ſuper his. Et nide ad predictam concluſionem

auctoritatem gloſe.x. diſtinc.c.i.ubi gloſ. ualde
nota. dicit papam non poſſe ſine cauſa epilco
po innito diocef. diuidere in duos epiſcopatꝰ:
allegat bonum textum in. c. multis.xvV.q.i.eꝛ90
fortius non poteſt eum remonere ſine cauſa: ui
de ad hoc auctoritatem cuiuſdam docto. diſpu
tantis 2 Joa. an. confirmantis in regula quod
ob gratiã de re.iuris li.vi.in merc.ubi queſtio
tractarur. ( Munquid papa poſſit tranſferre
epiſcopum inuitum de uno epiſcopatu ad aliuʒ
ſeu ad aliam dignitatem. ¶ oncluſio é quod
omni cauſa:ceſſante non poreſt:quia in diſſolu
tione coniungij requiritur conſenſus ſponſi:ſʒ
ſubeſſet cauſa publicam unilitatem concernens

licet epiſcopus non eſſet in culpa. ¶ Exemolum

populus pꝛoſequituꝛ epiſcopum ſine cauſa:iuſta
et magis indureſcit cor hominum contra eccle
ſiam:tunc poteſt papa et nicarius dei:ut totum
corpus eceleſie ſit ſanum illud membrum preci
deꝛe:ſed debet ſibi dare bonum cambiũ:ex quo
ſine culpa ſua fit remotio: ut notanter dicit In
nocentius in. c. niſi de renunciari. Et ſecundum

phanc limitationem intellige gloſ.in.dicto.c.per

principalem.poreſt enim papa epiſcopum depo
nere ſine caunſa ſcilicet ſurgente facto epiſcopi:
ſecus ſi ceſſat omnis cauſa:et quod boc fuerit
de mente illius glo. uide et pondera ſimilia que
premittit dieit enim principem priuar̃ poſſe ſub
dirum re ſua. debet enim intelligi quãdo ſube
aliqua cauſa puta fauore ebn . ſi
ne cauſa non poteſt. NHotat Innocen in. c. que
in eccleſiarum de conſti. et doctores iuris ciuił
.C. ſi contra ius uel nti.publi.l.fi Mam prop
ter bonum publicum conſeruandum quiſque ðᷣ
bet leipm exponere maxie in fauorẽ aĩaꝝ: pro
quibus ſaluandis aperiat intellectum ſtudentip̃
in bac ↄpilatione ad honorem ipſius. Amen.

HBomini abbatis ſiculi pars tertia ſuper ſecun
do decꝛeralium diligentiſſime emendata fecilirer
explicit:per Franceiſcum de girardengis a

¶Regiktenm

die impſſa. ¶. ccce. xxxij. die. xxij. Madij.

Uito

neceſſario

a de pacto

preben.

et hoc puto
exceptio
b neritas
ivi nõ.

habet unde
illa inſtantia
EAduerte
iudi c.

Vnde dicunt
lapſo alia
d ſed minime
eccleſiam

inxta
dicta..iij.
E temous ſatis
haber uim

puberes
et.c.i cum

f Inno. q;

pꝛeſcriptionem

In faero
preſcriptis
g cle.i.?=
ſequenti

inter
declarat

b ſtatur

nec obſtat

prouinciale
inuſticia
penul. ff.
quia ſi

oppo.quia
peꝛ locum

K cum olim

Go. glo⸗

ꝙ tempus
dubium
¶gnia excede
Vo w.

quatenus
2 ratio
m tranſit

Innocentiam
ferenda

n proprio
nullam

redeo ad
HBar. ut

0 tractatum
eſſer in

tu latins
nenio ad
b ponit
uoluntate

fuper eo
tin terminns
4 nili cauſa
p. dixit

ſed nbi
premiſſa
r ego in
compellebat

protnleris
unde. ſ.
ſ glo. doe.
de appella.

nolut
probabilibus
per Jo. mo.
nuncij

interdicn
intelligit
5 7 Htem
nt plene no⸗

in nerbo
nam ad
? appellatum
de maiori

utt in. d.
poteſt haben,
aut nolunt
boc clorius

1n percipientem

HR
“S
“

9 10 11

e ¶ Eum Joannes.
A Nnh dlnine
1 en Clin
n on zn dti⸗
1dn nntie⸗ .i. ff. de act. emp.⁊.l.ex empto eo.ti.⁊ ĩ.l.ſi traditio
8 Rro tiriei .C. eo. ? utrobiqʒ ꝑ bar. ⁊ pleniſſime peꝛ eundẽ in
er dier Nnk ud .l. ſtipulationes non diuidũtur. ff. de ueꝛ. obli. Qui
n ſningti u dam enim. uolueꝛũt ꝙ ſufſiciat pꝛeſtare ĩteꝛeſſe ſicut
rliiſt⸗ lits ſuccedit obligatio ad inteꝛ
ki . eſtohen Br
Mn Uanie alio. ff. de re iudi.? pꝛo hoc
enic lenſenin P gicta.l.i. .l.ſi traditio:⁊ ni
4 i e ellchin 4 Sʒ martinus aniquus glo
bluen 1 ee ti pꝛimũ.ſ.uenditoꝛem pꝛeciſe
. tnn Whoſntce deꝛe emptoꝛi ſi illaz habʒ: z
* tſenon aeone cit. d. l. ex empto. Sʒ fᷣm ho
lrin eimgee in heꝛere opioni mar. ut patet
M.l,in pr . . .
M Nrinuceſn i. 2.c.l. ge pac. x.c.ij. o. t.
le Uninsprts adalgt⸗ .ꝑin. c. olim de cenfibus in
4 Preuszms Khinn uenditaʒ benc agitur: quia
wncin ncr ſn in. d.l.ex empto. Sed libe
4 Fim tonod koſtti ndo de intereſſe:⁊ ſic cõcoꝛ
muigrnin dnanie Sed pꝛima opinio uidetuꝛ
5 rngre d hain tur ꝛeʒ tradere ſi facultateʒ
2r b et cfiofiin eſſe quam cõit᷑ docto. hic =
1 SS nan uun ariones non diuiduntur: z
R Neſäirmnn JYo. an.in.addi. ſpe.in ti.
5 * . Aoetqtigtt teꝛioribus:ubi dicit: quod
5 nmmn gitnit amnithin ngde ↄpellitur ad rẽ traden
aungin mihnf pa agitur ad intereſſe ſi ãt
ckpadwoin ni gingflirt unc ad neutrũ tenet. Ego
warmuliw ienin niini * nꝛeʒz que preciſe facit omnia

aarueutil
MMun mrtsalnnr antr
rp unm i n ſinr ttln
Ms Mwogne denſdancecboroea
netnnl Nettrot niurn nund d
inadd. nimbor ſrgparnnene
Gndrbaenr enn imen ddnden
i ſocbeet ſeſancenihaſ
zug haähennnsndnnem atku
ü

umnd dmnilgk tücnn udtt
mnAnnsnnnghtitefn
õäü
bo Merzheifun blen WU
Yeminunm rgſuſüſo⸗

6

.z uendi.I. pꝛecium in neꝛ
ifacit tex. pꝛo hac opinio
1ſecundũ diſtinctioneʒ pᷣce
ius hanc mãʒ ſcias ꝙ aut
pciſe cõpellit ſi põt.l.ubi
ligatur ad faciendũ æ regn

is ſuccedit obligatio ad in

alio. ff. de re iudi.? h̊ quia
s ſeꝛuitutis ſi pᷣciſe compel
r. in. d.I. ſtipulatiões nõ di
* deas de hac mateꝛia. Eſt =
3.ſ.rem tradi. ⁊ in hac aut
8 2 pciſe cõpellitur ſi hʒ fa
pꝑius allegatis. Aut ĩ alijs
inteꝛeſſe peꝛ.l.ſi funduʒ. ff.
eſitatis eſt:qꝛ in ↄctu emp
di pticipat de obligatiõe rẽ

eſt uenditoꝛ dñs dʒ reʒ tꝛa

im: ⁊ in hoc accedit ad ob

eſt accipientis facere inſti.

aut nõ eſt dominus pꝛeſtat
iendi. ideo ſi hʒ facultatem
uiget᷑ obligatꝰ ad dandũ.

.vin. d.l.i.de acti.emp.⁊ in

utur. fl. de uexo. obli. que
fficiat uẽditoꝛi pꝛeſtare pa

deꝛe: dic ꝙ in coꝛpoꝛalibꝰ

d in coꝛpoꝛalibus tenetur

nõ. in. d. l.i. Et q̃tenus dicẽ

poſſeſſionẽ nacuã: intellige

oꝛuʒ ſeu fideicõmiſſoꝛum

c eim ꝑtinet nacui appella

itur ⁊ nõ. in.l.ij.ꝗ.nacua

—
Vüwüudnhaatii

ff. de act. emp. ¶ Gopono ꝙ a iudice laico non
debuerit appellari ad papam:ut in.c.ſi duobus de
appel. Soluit glo.iij.ut patet in ea.hoſti.dicit glo.
ꝓcedeꝛe ꝙ regulaꝛiteꝛ a laico non appelletur ad pa
pam niſi iudex a quo appellatur ſuꝑioꝛem in tẽpoꝛa
libus nõ recognoſcat.j.qui filij ſint le.per uenera
bilem. F. rõnibus de fo.ↄpe.qʒ in auẽ. ut diffe.iudi.
.F. ſi tamen contingit:æ nõbis hoc dictũ ſingularit
cui uidet᷑ concoꝛdare aliud dictũ ſingulare Inn. in
.c. ̊ ex ſuſcepto de fo.ↄpe.ubi dixit ꝙ detłiciente
poteſtate ſeculari de iure:qꝛ non eſt dare ſuꝑiorem
uel de facto:qꝛ ſuꝑioꝛ nõ poteſt de facto iuriſditio
nem ſuã exerceꝛe ſupplet papa: aꝛ. hic ⁊ i.d.c.per ue
nerabiiem:⁊æ facit quod plene dixi in.c.nouit de iu
di.ſic limita gl.que ur̃ Sꝛiũ diceꝛe in.c.quoniam.x.
di. ¶ Blo. in vvo pendebat querit:quid ſi capim
fuiſſet oĩo nounm:ꝛndet ⁊ bene.ſ.ꝙ non fuiſſet ad
miſſum:⁊ eſt 20 qꝛ iudex ad quem non debʒ admit
teꝛe aliqua ĩiꝑtinẽtia ad cãm cum hẽat ſolum decer
neꝛe an ſit bene uel male iudicatum.ij.q.vi.ad finẽ
æ.l.per hanc.C. de tẽp.app.⁊ quod dicat᷑ nouũ ca
pitulũ oĩo nel dependẽs ab antiquo:dic nt dixi ĩ.c.
fꝛnitatis ſupra de teſtibus. ¶ I querit an in cã ap
pellatõis poſſum ꝓſequi aliã cãm quã expſſam ĩi ipᷣa
appellatõe:⁊ rñdet ꝙ ſic:ut in.l.ſcio.ff.de appel.⁊ ĩ
telligo huius cum appellatur a diffinitiua ð quo di
cendum: ut nõ.in.c. cum cãm.j.de appel.in uluma
glo.ſecus cum appellatur ad ĩterlocutoꝛia ut in cle.
appellanti. e. ri. nubi de h̊. ¶ Blo. in vbo quodlibet
prio colligit ꝙ inſtẽm q;tũcũqʒ autenticũ põt per
teſtes ut falſum ꝛepꝛobari nt hic. C 2 querit quot
teſtes ꝛequirunt.rndet ꝙ quatuoꝛ melioꝛes deſcꝛip
tis in. inſt?o ſeu quinque:2õ qꝛ fides tabellionis eqᷓ
ualet duobus:ut in.c qm õ de ꝓba.ipſũ vo inſttm
uʒ tin q;tum duo teſtes:hinc eſt ꝙ bʒ duos teſies
inſcriptos ad minus:ad h.l.in exercẽdis.C. eo.ſed
repꝛobatio debet fieri ꝑ plures ſeu ſaltem melioꝛes
nut in. c. in nꝛa ſupra ð teſtibꝰ.ergo requirunt᷑ qnqʒ.
NMec ob.iſte rex.ubi fuerũt ꝓducti quatuoꝛ tantuʒ
nec dr̃ ꝙ eꝛant melioꝛes:qꝛ ᷣm gl.iſti tcſtes non ꝛe
pꝛobabãt inſtr̃m:ſed addebãt qð nõꝛius obmiſerat
⁊ hẽs nũc glo.declaratã.Ex qua nõ prio ꝙ inſiim
qᷓ;tũcũqʒ autenticum repꝛobari pᷣtextu falſitatis.in
tellige qn dꝛ inſtr̃m ex toto falſum:ſecus ſi dico ali
qua in eo ↄtenta falſa:qꝛ tunc aliqñ non admittit
repꝛobatio.ut qñ inducit᷑ pꝛobatio iuris.⁊ de iure:
ut in caſu.l.fi.C. arbi.tu.ſ.ſi uult ꝛepꝛobare conſeſ
ſionem ſuam:⁊ in caſu.l.antique.C.ad uellei.æ dic
de his ut ibi nõ. ⁊æ per h ꝛepꝛobatur ſm Joan. an.
opinio lau.cꝛemẽ.qui dicebat peꝛ teſtes nõ ꝛepꝛoba
ri inſtrẽᷣm niſi eſſet ſuſpectũ uł ex ꝑte ↄficiẽtis uel ex
ꝑte ꝓducẽètis reddebat rõnem:qꝛ mẽoꝛia hoĩs labi
lis eſt nec cõir teſtes ita ſunt intenti ſicut tabellio:
quaꝛe plus credit᷑ inſtt̃o fᷣm eũ:ſed minuſ bn locurꝰ
eſt: ut pʒ hic lar Sn nõ ꝙ qñ teſtes ad
dũt ad inſtrm ſufficiũt duo . ¶ Leꝛtio nõ ꝙ an re
pꝛobãt requirunt᷑ qnqʒ uł q̃ttuoꝛ ad minus:⁊ hec ẽ
una opi. ſunt ⁊ alie opiniões quas.j.uidebis. Sed
ut habeas clare mãm difficilẽ hic pꝛolixe tractaram
p doctoꝛes cũ queꝛit᷑ de repꝛobatione inſir̃i fienda
0 1

III nnlunnn ennnneerong eeennunnggrnnnnn

22 23 24 25 26 22 28 29 30

13 14 13 16 17 18 19 20 21

uv ov 66 88 E 9H ü Ee dee ee

IIluiztucdrntnblelu!uncclnunbnnltie'utntuiung undbet

1

lvtucettrͤ,u,

7

8

8 4 9 S
Piunncd uunnc untnl utnlunr

Zi oI SI ei ei Zr rrI orI 6
0llxovnekerescttcrtutlvneklunrt

letletcnlenun!uetu'unn

81

12 00ο 61

18 0 67 8z 92 ge be cz Z

Clltemtnirtotlgbcucclgcrtneuuglnuetunglueůrli

vy dy e