. poſſint concurrere:quia ſi ſnia non eſt nulla ſu ul ttia uideat᷑ ꝛcedẽ ab appllatõe ⁊ poꝛẽ ſniã cõ ehee . “ .
ſpenditur per appellationè ſi eſt nulla non põt firmar᷑:? ↄcludit finalꝛ ꝙ ñ:qꝛ ſep iſtat:ut p ap en . ſ. ira deffb⸗ Pcia
ſuſpendi:reſpectu tamẽ eſſectus deuolurõis poſ pellatõeʒ defendat᷑. Sʒ an ualeat fa appellatio. is a . litere prmit
lũt:dʒ tñ appellans alternatine proponẽ zæ pro nide qð ſcripſi ĩ. c. bõe. ð. e.ĩ addinõe:? oclude eeſe Nofui v
ſequi ut.S.dixi ⁊ eſt utile ſic appellare ſaltẽ nit ui ſic ꝙ au . . ſe. ſoles:ꝛecr Oro ſuit annicor uide
.d pp E ꝙ aut appellanit fo a nouo gꝛauamie:2 uʒ lche. Ee Crſorte dot Peelited
tentur opiniones qᷓ uerſãtur ntrum a ſnia nulla utraqʒ appellatõ. caus ẽ ĩ cle. unica ð do. otu. “M Derc gerici i 3
poſſit ſimpłꝛ appellari:et ſi ↄſtiterit de nullitate 2 dic ut ibi nõ.i gl.aut appellauit pluries ab eo 4 ai Beinghanian
iudex pronunciabit ſuꝑ ea dũtaxat et nõ ſuper dẽ grauamie. ⁊ tũc ſi pluꝛies ĩ eode iſtan expſſit miesichi ich nltin
appellatiõe:qꝛ appellatio fuit interpoſita condi vVbũ appello.unica ẽ appellatio pluꝛies uocifen ng e H drd
tiõaliter.ſ.ſi ſnia ẽet aliqua poterit tamẽ iudex ta. Sic põt intelligi. S. e. bõe ⁊.xxxi.q.ij.lotaꝛ. . i dan iſbleile netoe
ſi uoluerit ꝓnũciare appellationem fruſtra inteꝛ Aut ex ĩteꝛuallo:⁊ tũc aut appellauit ſimpli aut ſuce n güt ſunt ignlorn iha bn
poſitã fuiſſe. Si ueꝛo iudex reꝑit eam aliquam ſub ↄditõe:pᷣ cãu ſũt opi.nã Oã.i.l.ci pcura. ie obe (Erſrarlon
ſed iniquã pronũciabit ſicut in cã appellationis ff. ̊ no. oꝑ.nũ.tʒ ꝙ fa appellatõ nihil opat q anentcmnnin ſeiſiceop
V. „J D 4. ſimpliciteꝛ inteꝛpoſite ¶ . Sed ciꝛca predicta du ꝑ pᷣmã fuit iã ſuſpẽſa ſnia ⁊ iudicis iuꝛiſdicto.⸗ iſcer lengne⸗ lud rtei
1RA ſae ſa: v. r. =MM bitatur nunqͥd ſuccũbẽs in appellatiõe poſſir pꝰ riũ ſẽtit Jo.ã.pꝰab.i.d.c.bõe ⁊ gal.i.c.directe meos lide b kelil nolrei
modum agere de nullitate ſententie ſeu ꝓceſſus 5. e.ſj do. An. ñ bñ fiꝛmat pedes ſz ſatis mihi lame. nrhc er intüe
in hoc gl.⁊ doc.ſũt contrarij.Z nõ maxie in.d. plʒ dictũ Mã ſi pꝛia appellatõ tẽuit qꝛ p primã i “ uoſunt. Beemnd⸗
.l. ſi expſſim. ? in. d.l.i. Sed diſtingue poſt fuit cã öuoluta ad ſuꝑioꝛẽ hic ẽ ꝙ imediate cur . iet⸗ er ſui ni eſt in curi roma
HBar. in utroqʒ loco qð aut nullitas fuit dedu rit tpᷣs ꝓſeqndi ⁊ finiẽdi appellatõeʒ:ut in cle. ſiẽ acſegen noͤ ſufft apoellann
cta principaliter in cã appellationis puta qꝛ fuit j. e. ti.?⁊ ſuſpeſa fuit iudicis iuriſditõ:ut i.c.ſi dudre denriiotan Adiperrandi
appellatũ mõ pᷣdicto uel appellans ĩ cã appella iudice ⁊=.c.ñ ſolũ.e.ti.⁊ li.uñ nõ uideo ſup in bi “ 0) mittere Pauratoréac
tionis ſimpłꝛ interpoſite ꝓſecutus eſt nullitatem teꝛeſſe fũdet iſta ſa appellatõ: aꝛ. i.. bil. f. ð v. ſiaeeuan Etcc wr ci ef
pncipaliter et nõ porit ãplius de nullitate agere ob. ¶ Mec ob. ſi dicat dixit abb. ꝙ e unle ur .lani leteptng ple l aporob
cx quo in cã appellationis ſuccubuit: ar.in.l.ij. Ooputet tpᷣs a fa appellatiõe. qꝛ ñ uideo quo p Da 6 4an Neuen⸗ et
C. ſi ex fal. inſtru. ⁊ eoꝝ que nõt glo.in.c.licet pellãs poſſit h̊ facẽ ñ gemiato grauamie. Mam Kerin ncih ebangech eltus
de ꝓba. Aut non fuit deducta nullitas in cã ap ſi uli znũciax prie appellatõi tꝛ ſibit ſñia ĩ rfeun en anaſa Miman
pellationis mõ pᷣdicto: tũc licet fuerit ꝓnũciatũ dicatã. Si ãt ñ rnũciat fa nihil pot opari:qꝛ nn uni bane condennationen
male appellatũ potit ſuccũbens poſtmodũ corã ad qd fterat᷑:ar.ĩ c.ad diſolud de deſpõ. im cnie WM nomſeriEG
iudice competenti agere de nullitate ⁊æ eſt bon. pu. 7.l.decẽ.ff. ð.V. ob. pꝛedicia itellige niſi uelit D win tiog en
tex. in cle.i.de re indi. Mec obſtat ſi dicatur qð ad aliũ appellare. naʒ tũc fa appellatio põt oꝑa klig eik ropinn non no
nullitas uenit incidenteꝛ ĩ cã appellationis ut.S. ri effectũ cãe trãſlatiuũ.ad b allego tex. cũ gl. et Brannn roſeguinr tain
dixi in pn. q; ut dicit Maꝛ. æ bene ea ꝗᷓ inciden PBir.i..ſi qs libellos. C. e. ſecndo caſu ch fuit enantſtriſgling tne

— Miüiteng
D ögunne
täiie mut,
a innit giir int,
dii niem Cuumt elni
i cchnienihngzget
neſieininii nhziin
is 9:, ach ,
enahisziit tihilinen
aengag ſiſen onnmliet

„

Bgmin ölrz ken
pultlyjeime⸗ Nog.

Birm ntiejiuip /j i ittin
it Md nlgiiiterer
Arndi. Gnnuuet aggeino,
Waldicdiestialirietoenc⸗
Anmimi amn
NsdiiNinhn

d arnginniniſtanin
Ariml ithkttnumn
Arairmll: icunagenifil

Pottöe⸗h in ichii lin
„ ſpeknitne
lane Nno Cesninn
4 8 4 esbn
ruſni ſhn fin i
a
ni ſaj Mitiſmuſloſin
eie⸗ innmhiiil
Pidum lri iſen
ſi D m Gr
ci dititii eM
ur diinf nl
D

7 honasv d n Tüi Grfan

appellatũ ſub conditione puta ꝗppello uiua uo
ce ſaluo iure apoellandi in ſcriptis 2 tunc Bã.
i. d.l.cũ ꝓcura. diẽ ꝙ iſta vba hẽe pñt duplicẽ
ſenſũ Mrio ꝙꝙ uult ita ualere niſi appellauerit

. èèäG 1

De appel.

ĩ ſcriptis ⁊ tũc ſi appellat ĩ ſcriptiſ unica ẽ appł

latio iſta q nũc ĩterponit᷑ ĩ ſcriptiſ.qꝛ pᷣma fuit ĩ
terpoſita ſub cõditione fe. ſo põt itelligi.i.ſaluo
iure redigendi iſtam in ſcriptis:⁊ tũc fingitur p
mna appellatio nũc ĩ ſcriptis ꝛdacta. Et u⸗ iſte ul

timus itellectus magis placere Bart. do. An.

ſentit ꝙ i hoc dubio qͥd iſte intẽdeꝛit debemus
habere reſpectũ ad ſcripturam:nam ſi repetit in
fa ſcriptura diẽ pᷣme cẽſet᷑ pꝛima appellatio nũc
redacta in ſcriptis. Si habet diem ſᷣm tpᷣs noue
ſcripture oritur noua appellatio ⁊? uẽ bona cõſi
deratio: ut in h̊ dubio recurram⸗ ad cõiecturas
q2. i. l. nẽſennius.ff. de nega gel lro. abh
Appellans q; minum
Icolao. appellationi prefigit ſi
mittit ꝓcuratorẽ ad ipetrãdũ = Zdicẽ
dũ tm ⁊ appellatio fuit recepta a iudice b appro
bata a ꝑte aduerſario legitie ꝓſeqᷓnti ↄdennatur
iĩ expenſis.h.dicit pm cõem intellectũ lſʒ gl. aliud
ſenſerit. Diuidit᷑ pꝰ ponit dationẽ auditoris et

petione appellantis. ſo dat iudices:ibi. mãdamꝰ
Aern en mi itẽ preferendũ in honoribus
macho.h ur̃ colli ex ordine lie.nã hic miles in
ꝓlatõne uerboꝝ premittit monacho. uʒ enim H̊
arg.ex ordine le: ut hẽs gl. ſatis notabilẽ in. c.
quorũdam de elec.li.vi.i uerbo pᷣdicatorũ que
dicit ꝙ ubicũq; fit miio de fribꝰ pᷣdicatoribꝰ ⸗z
mioribus ſempꝑ ex ordine littere pᷣmittũt pᷣdica
tores:qꝛ eorũ ordo fuit antiqor uide text.x vije
di. c.pe.⁊ ſe. Et forte hoc ꝓceſſit eo tpᷣe q ᷣmõa
chi nõ erant clerici.xvi.q.i.generaliter/ nam pu

io ſacerdote pferendũ militi ĩ honoribꝰquia eſt

miles celeſtis patrie 2 dei.xi.q.i.in.c.chꝛiſtianuſ
xxiij.q.viij.repᷣhẽſibile.ille uero eſt miles ſecu
li.ſpualia aũt ſunt digniora tpᷣalibus:ut in.c.ſo
lite de maio.æ obe.¶ Et ſacerdotes ꝓpt excel
lentiam dignitatis ⁊ officij ĩ deoꝝ numero com
putant:un ſcribitur in antiqᷓ lege dijs nõ detra
hes.i.ſaceꝛdotibus ⁊ alibi nolite tagere chꝛiſtoſ
meos uide bo.tex.in.c.cũ ex iniũcto.j.de her.
.lxxxxvi.di.duo ſunt. ecundo nota ꝙ ubi
cũqʒ cã ex ſui nã eſt in curia romana p appella
tionẽ legitimã nõ ſufficit appellãti ſen appellato
mittere ꝓcuratorem ad ipetrandũ iudicè in ꝑti
bus:ſed oʒ mittere ꝓcuratorẽ ad appellatõnem
ibi ꝓſequendam. Et dicitur cã eſſe ĩ curia ſi ap
pellatio ẽ recepta a ꝑte uel approbata a iudice:
ut..latius dicam tem nota et tene meti ꝙ

ex ↄtumacia abbatis z cõuentus ↄdenat mona
ſterium in crpenſio (Vam un ipſi nihil ꝓprij

hbabeant oʒ banc condennationem expenſarum
exequi in bonis onleriſ. Ex quo infeꝛo ꝙ;
c.rephenſibilis.s.eo.q uidetur nõ uelle ↄden
nari in expẽſis propum non habentem debʒ in

telligi quando proſequitur cauſam ſuã ita ni
agit nomine monaſterij alias fit condẽnatio.ut

—rPr⸗nz

hic ꝓbatur. ¶ Ex quo etiam infero ꝙ delictum
prelati pᷣiudicat cccleſie quo ad ↄdẽnationeʒ ex
penſarum:licet ſecus uideatur in tutore ut in.l.
non eſt. C. de admi. tuto. ¶ Et forte idẽ eſſet ĩ
prelato ſeculari habente unde ſoluere:arg. eoꝝ
que notat glo.in.c.de multa de preben. ? in di
cta.l.non eſt.¶¶ Vltimo nota ꝙ appellatore nõ
ꝓſequente legitime appellationeʒ poteſt appella
tus ꝓſequi z obtinere a iudice ad quẽ condem
nationem expenſarũ factarum a tempore appel
lanionis emiſſe. Et ſic habes ꝙ iudex ad quem

condenat in expenſis etiam appellatore nõ com
dene. ( In glo. pria in fine hec. glo. in effectu
hoc intedir ꝙ ſi pfixus fuit terminus ad appel
lationẽ ꝓſequendã a iudice uel ab appellante cã
appellationis ex hoc ſolo ẽ in curia ꝛomana tꝛa
ctanda adeo ut nõ ſufficiat appellatori mittere
ꝓcuratorèe ad impetrandũ iudicem in partibus
ſi apoellatus uult ꝓſequi in curia: 2z pro hoc in
telleciu uidetur tex. quo ad corticẽ hic ? hüc in
tellectũ ſecutus fuit abbas bic. ¶ Sed Moſti.
Vin. æz Jo. an. æ communiter doc.ſequentes di
cunt ſolam prefixionem termini non ſufficere:
ut cã dicatur eſſe in curia:ſed oportet ut appel
latio ſit recepta a iudice uel approbata a ꝑte ſic
loquitur tex.in.c.interpoſita.j.e.⁊ in. .i.⁊ ĩ.c.
ſepe.ð e. Hunc tex.intelligunt quando appella
tio fuit recepta a iudice uel approbata a parte
Et iſte intellectus plus mihi placei Ma ex ꝓſe
cutione perſonali facta ꝑ militem appellatum p
ſumedũ ẽ illũ militẽ recepiſſe ſeu appꝛobaſſe ap
pellationẽ ipſius abbatis. Itẽ adduco tex.in.c.
oblate ⁊ i.c.ex inſinuatõe.õ.eo.ubi pʒ ꝙ nõ ob
ſtãte pᷣfixione termini ſatis eſt mitteꝛe ꝓcurato
rem ad litteras impetrandũ nec apparet aliqua
ratio urgens quare ſola pᷣfixio termini hẽat cãʒ
deuoluere ad curiaʒ. Iſta eni pᷣfixio termini ab
homine facta ſuccedit loco termini iuris : ut i
c.cũ ſit romana. ẽ eo.⁊ dixi in.c.ex rõe. iẽ
ergo ſola pᷣfixio termini iuris non deuoluit cam
ipo facto ad curiã. Ita nec prefixio termini ho
minis cũ ſurrogatũ debeat ſapere naturã illius
in cuius locum ſurrogatur:ut in. c.eccleſia.S. ut
lit. pen ¶ Et ut plene habeat᷑ materia iſtius c.
⁊ clare liqueat quando cã appellationis ſit trac
tanda in curia. DOiſtinguo ſic poſt Cald. ꝙ aut
fuit appellatum an ſniaʒ aut poſt. Drimo cãu
ſi appellatio fuit recepta a iudice uel approbata
ꝑte ⁊ terminus fuit prefixus ad appellationez
ꝓſcquendã.tũc in dubio cauſaappellationis eſt
in curia Ita ut teneatur appellans ibi ꝓſequi
appellato uolente:ut in.c.inteꝛpoſita.j.e.⁊ ̊ ⁊ ĩ
.d.c.ſepe:⁊ ſi appellatus noluerit ⸗z petierit de
bet appellans comparere cum omnibus muni
mentis ad cam principalẽ ſpectantibus de quo
dicendum:ut in.c.i.. e. li. Vj. = facit qð dixi i.c.
ut debitus.S. eo. Eruer appellatio fuit re
cepta a iudice uel approbata a parte ſed termi
nus non fuit pfixus: tunc eſt maius dubium nũ
quid cauſa ſit in curia uidetur ꝙ non: iſium
X 3

Srien. dim= ℳ 9cje

„

. hy iᷣſ 6—☚ 1c

4

Nu pfiο n* eabe
Kr .

tex. ꝑ dictum. c.ſepe. ſed ſatis teneri põt ꝙ ſit
in curia ꝑ dictũ.c.interpoſita: cõtrario ubi ſo
lum põderat᷑ an appellatio fuerit r̃cepta nibil
de preſixione termini dicitur: hanc ꝑtem ſentit
Cal. ¶ Si uero appellatio nõ fuit recepta a iu
dice uel a parte nec prefixus fuit terminus ad
appellationẽ ꝓſequendam idubio tũc cauſa nõ
dicitur in curia. unde ſufficit appellatori mitteꝛ

procuratorem ad litteras ipetrandum etiam in

uito appellato: ut ĩ.d.c.interpoſita. i uero
terminus fuit pᷣfixus ? appellatio non fuit rece
pta tũc caſus eſt dubius ꝓpter iſtũ tex. ⁊ dictaʒ
glo. Cõis opinio habet ut cã ex hoc non dicat
eſſe in curia ? plenius hunc caſlum expediui.S.
Ad unum iñ aduerte æ ſemꝑ tene mẽti qð uo
lut dñi de rota deciſione.xxxviij. Dicunt eni ꝙ
ubi cã non eſt de ſui nã in curia tractanda:ſi tñ
appellãs iurat ſe non credere ꝙ habebit iuſtitie
cõplementuʒ in partibus ex aliqua iuſia cauſa:
tunc tractabirur in curia etiam inuito appella
to:argumentum optimũ in.c.ſtatutum in uerbo
nel ſaltẽ de reſcriptis li.vj.facit.c.ut cirra qc ele
ctio. eodem li.æ boc quo ad primum mẽbrum.
Si uero fuit appellatũ a diffinitiua tũc uult
Rar. ſeu Gaſpar. ꝙ ſi appellatio fuit recepta a
iudice uel approbata a ꝑte. Eodem modo ẽ in
curia ſicut. S. dixi ĩ appellatione ab interlocuto
ria.¶ Sed ego dubito quo ad approbationeʒ
factam per iudiceʒ. non eniʒ uidetur ꝙ receptio
appellationis a diffinitina per iudicem facta ba
beat aliquid oꝑari cuʒ regulariter ipᷣe ñ poſſit n
defeꝛꝛe ut in. c.non ſolum eo.ti.li.vj. Sed ſecuſ
ab interlocutoria ut ibi ⁊ in.c.cũ appellatõibus
eo. ti. Sed approbatio facta per partem bene
facit cãʒ eſſe in curia ⁊ ita niderur tenere Spe.
e.ti. F. qualiter.V. porro ubi uide.ſi ãt appella
tio non eſt recepta ſeu approbata ſed terminus
eſt tantum prefixus.uult glo.hic ut dicatur cau
ſa eſſe in curia ſed tene contrariũ ꝑ.S.dicta.
Et ſi diceres quid operabitur prefixio termini
Reſpondetur ꝙ habet plureſ effectus circa iſtũ
Mã nõ poteſt preueniri ꝑ alterã partiũ ut in.c.
oblate. S e. Iteʒ excludit pᷣſũptionẽ malicie que
eſt contra appellantẽ nõ.glo.i.c.cũ ſit. ð. e. JItẽ
facit ut poſſit appellator condẽnari ĩ expeſis ſi
ne alia citanione ut hic ſi non cõparet. ¶ Et ar
tende ꝙ hec cõgẽnatio expẽſarum habet loeuz
quando appellatus non iſtat ut procedatur ad
ulteriora. Mam ſi procedit᷑ in curia eo inſtante
contra appellatorẽ abſentem iuxta ea qᷓ babent
in. c.ſepe ⁊.c.per tuas.S.eodẽ:non ↄdẽnaretur
appellator in expenſis cõtumacie et ſentit Cal.
2 bene.⁊ nota bene hoc dictuʒ. Ex quo hẽs ꝙ;
ubi proceditur contra abſentem contumacem
non eſt contumax cõdẽnandus in expenſis:ſed
debet expectari finis iudicij nibil allegat Cal.
Tu uide Jo.an.in.c.i.de elec.li.vj.in nouella.
ubi ſic limitat glo.ſuam que uidebat᷑ ibi contra
riũ dicere. Drimũ dictũ nerius.nã non põt di
ci fruſtra feciſſe expenſas ex quo pꝛoceditur õ

abſentem ? hec nota.æ ſic habes clare materiaz
iſtam expeditam. Alie glo. ſunt faciles. C
mo bic queritur bone ꝙ in curia ꝛenocetu
dubiũ an cã appellationis ſit ibidem trac
2 decidenda. Nunqᷣd procuratoꝛ ꝑtis
ſolũ ad impetrandũ ? contradicendũ ein
to poſſit hũc articulũ defendere ſpe.in ti
curatoribus. F. ut añt. V. ſed pone ecce:dicit
lic ⁊ ſic dicit fuiſſe obtẽtũ ĩ curia qð ſatis m 4
plʒʒ. Adduco ad boc.:. ad legatũ. 2.l. ad ꝛc .
bilẽ. f. de procur. in quibus pʒ ꝙ mäange
dit᷑ ad ea que ſũt preparatoria mãadato:2 uce
bonam glo.in. c.cũ olim el primo de offi. dele.
2 in.c.in cauſis de elec. Nico.abb.

Ba nobig. Ab eade ſenten

tia ab eodem 3.
appellaꝛe non icet. Dumo ponit que
ꝛelam appellati: ſecũdo ſñiaʒ auditoꝛs ibi cũqʒ:
tertio inbibitionem factam iudicibus appella
tionis ibi nos. ¶Mota primo indicium poſſe
concipi ĩ. peꝛſonã ſolius tutoris tutoꝛio nomie
poſſ t etiã ↄcipi cõtꝛa pupillum maiorem tamẽ
ſeptẽnio cũ auctoritate tutoris de quo diſtiguè
dũ ẽ ut legit᷑ ⁊ nõ.i.l.i.C. de admi.tuto.
cũdo nota ꝙ a iudice ſeculaꝛi põt imediate ad
papã appellari inteꝛ laicos qn locus iudicis eſt
de temporali iuriſquiione eccleſie: ut in.c.ſi duo
bus. in fi. S. eo. ¶ Lertio nota ꝙ ſnia lata ſup
impotentia appellandi dicitur interlocutoꝛia:ut
pʒ ibi interlocutus fueꝛit Cn enin dici
poteſt diffinitiua quia non &ẽ ſata ſuper menttis
cauſe:habet tamen uiʒ d ffinitiue ni nott do. ö
rota decif.lxxxiij. Et quid impontet habere uiʒ
diffinitiue uide plene quod dixi i.c. peruenit. .
zeo. ¶ Altimo nota ꝙ inter laicos voteſ ei
cõmitti per papam perſonis laicis: ut py ibi pe
tro = eius college æc. Mihil enim dicitur ꝙ fue
rint clerici ſicut cõiteꝛ obſeꝛuatur qñ cã eius cõ
mittitur. ¶ Et aduerte quia in oꝛdinanio infei
ori citꝛia papam hoc nõ babet dubiũ cum poſſit
etiam cãs temporales clericorũ laico comittere
iux.notata in. c. decernimus. 5. de iudi. 2.x. q.
i.te quidem:ſed dubium maximum ? i papa n
propter defectuʒ poteſtatis ſed nolutatis per i
quod hodie habetur in. c. ſlatutum de ſepnis li.
Vj. ubi dicitur ꝙ peꝛ ſedem apoſtolicã cã ſoluʒ
cõmittenda eſt clericis hñtibus dignitatem ſen

canonicaruʒ in eccleſijs cathedralibus cc. ut ibi

dicitur. Ande potreſt dubitaꝛi nunqd diſpoſino
illius:c. babeat locũ cũ cã temporalis inter lai
cos ⁊ dicit Jo.an. ꝙ vellet in hot edocen. 4
iſtud. c. facit ꝙ poſſit cõmittere laicig. ien
poſſz otingere ꝙꝙ cã eet crimialis qua eti Nno
ſpecialiter cõmittere põt: ut in. c.h.ne leni ne
na. li. vj.qᷓ ñ cã nõ põt clericis cõmmitti ie.
ſñiam. . ne cler. uel mona. in.c· in di . e
patu de rap. ergo. c.ſtatum̃ n pot inan inc inir
ielligi c hec cã crialis non poſſi nalge ſii⸗
li. ¶ In coͤtrariũ facit generꝛalis diſpo HW
c.· nuſia exceptione facia. xix. ·ſi ꝛomano

ur in
tanda
ui neit
manda
de pꝛo

loci ſtatutun
qr go. in ſqvenubus ur⸗ innuere

biinduu pontiep u nn
Slundo gol. dc pꝛopill
pus dicno ns ir vona ollu hen
ruernuumaenochi Rcelin
nur ifnr in gir ia ſoqiun. nen
gmm. Ni cdo nifipot er ci inn
igiur anonens ohus eit annn do
Nezoch ur giaties Pories doſſte
rumed Kodno ek.Oonn verdn
fn nororͦ ſodiecte merie.. g.i,
er. c̃ glo. propenoo decren id
in facijt uobis homines.i. gebenis
glo. ij. bi:ſed dic quoties. .. fo ec.
hüͤc intelectu bis q diri ipreced
ſignificano uerbi eſt reſringenda f
cte materie qꝛ proptu e iura uro⸗
lt i.c. ci erpediar de elec. i. i. ſic
pereducift ad cocordti:utlegtur
n 3 ner ſig Nlclc ꝛ ali
ns intelli ſeſei ner
ſis Soidncſtigngg “
Nadſnnibus, nam ſ milies
tur in eade ca totles gppe lare p
(te ? gibi n 5. e hoc. coqiui
ſurbis ppel i ber iteinten
tin fuitofinnatatic noß teni
rime lertio g
Cuitetur infinitas: nn poter zan
leque orta eſt appelſat

n n rq
liti? hoc it non lceit terio 1

1 ah procect aiam in ſe
Rüruri⸗ ſon iudicatam. cnim
4 nchoari non in reti,
Aris il .
gine ln.tſrnernitn

idtünin udn⸗
no n Uufnistnac
6 n Plingch
anshi bDuprmoplcnn
rhiifeiniſins ionnin ni
Ptai inglin unn
ge i nantine nonbeotig
Ginkgit 1ndiliKdedninn,
dicon 91 de luin Minuker
pi yeln ina icsi vasbas,
N MNporl un dtiorr acelenrinci
sinſin S ſiulai,
ſpum alini Annr innpount
=
prfaſniu u m ,Perr ſunt
ebha umn hoffiik nmni tp
—
NNeNANAKuNs.
Wr Nun idie Atsn
memmingt ſtimiuh⸗
nni n timoſlnn eſan
nnin.
3a Deterninns Ne M
pi.non nenen minni
– Pldwünet
Fum dimn menehmmne
1 —— ntſen nl
domg ſa lunn
nnn necſſhanh
ueol n n
aum iuͤn,
4 etg oſtdicc
ſſtud. l.

diucin
tingee
hoſß⸗ .

1 a
e eſoll
ſecnlin cin n
heel ziſ dd oh R.
l a nmn
2 ,A.
ſn nont
mnde la cjgiſi⸗ rl,

Naimi
noriu
w

Wene cunnlmnin
E öbepardniangi

de maiori. æ obedien.c.ſ olite¶ Eiec ob. iſtud. c.
quia tempore ipſius nũdũ emanauerat illud.c.
ſtatutũ. Concludit Jo. an. tenẽdum id quod cu
ꝛia ſeruat ⁊? ſic dubitauit decidere de iure. dom.
An. dicit equius eſſe teneic hoc. c. in hoc non
eſſe correctũ. duerte rõ. c. ſtatrutum militat
ctiã cũ cauſa eſt inter laicos MHam pncipalis rõ
illius.c.ẽ decor ſedis apoſtolice:nam qdã igno
minia eſt æ dedecus quoddã priuatã perſonam
moxime uilem tenere locũ pape ut ibi in glo. g
debet eẽ eadẽ iuꝛis diſpoſitio maxime cum illud
c.generaliteꝛ loquitur. Mec obſtat ꝙ dicituꝛ ðᷣ
cãis crialibꝰ:qꝛ illud intelligirur exceptum ꝛatõ
ne impotentie nam lex dʒ eſſe punibilis æ conue
niens perſonis ⁊c.iiij.di.erit autem lex. Sed ex
alio reſpectu placet mibi prima opinio quia cle
ꝛici maxime in dignitate poſiti non debent occu
pari in cãis temporalibuſ maxie laicoꝝ:ar. bo.ĩ
d.c.te quidem ⁊ in c. repᷣheſibilis.xxiii.ꝗ viij.
2 het nota. In gloſ.i.ibi duas res. (M. gt.
pro ſtatutis permittentibus aliquid iterari uel
puniẽtibus facientem aliquid iterum habet eim
locũ ſtatutum in gemiante actum. Sed aduerte
qꝛ glo.in ſequentibus ur̃ innuere orium ⁊ uẽ ſi
bi Oria dum exponit iteꝝ.i.quotiens opus erit.
S mand gloſ.dic ꝙ pꝛopriũ ſignificatum
iſtius dictionis eſt ut notet actũ geminatum:ſcd
qnquæ ex natura actus cui addicitur exponitur
ꝓut ſeqtur in gl.⁊ ita loquitur.i.ueluti in gl.al
legata. Mã editio inſtri põt ex cã iterũ peti ⁊ in
telligitur quotiens opus eꝛit quia hoc habet nã
negocij ut pluries ⁊ pluries poſſit peti editio in
ſtrumẽti ſi opus eſt. Nuim uerba ipropriantur
fim naturã ſubiecte materic.xi.q.iij.ꝛogo cũ gl.
2 tex.cũ glo.i prohemio decreti ibi oia q nultis
ut faciãt uobis homines.i.debetis uelle. E
glo. ij. ibi: ſed dic quoties.i.ſo ⁊c. Mota gl.ſᷣm
hũc intellectũ ꝓ his q̃ dxi i pꝛeceden glꝙ ꝓpa
ſignificatio uerbi eſt reſtringenda pm nãm ſubie
cte materie qꝛ prõptũ ẽ iura iuribus cocordaꝛe
ut i. c. cũ ecpediat de elec.li.vi.ſic ⁊ euãgeliſte ſe
pe reducũt᷑ ad cõcordiã: ut legitur æ notat in.c.
nihil.. de ueꝛ. ſig Atł dic ⁊ alit ꝙ illud. c. quoti
ens intelligitur proprie:ſed uerificatur in diuer
ſis grauaminibus.nam ſi milies quis gꝛauare
tur in eadẽ cã totiẽs appellare põt ut in.c.dire
cte ⁊ ꝙ ibi nõ.S. c.hoc.c.loqui qũ ſuꝑ eodem
fuit bis appellatũ per eãdẽ partem ⁊ bis ſenten
tia fuit ↄfirmata:tũc nõ ſʒ tertio appellare:tũ ut
euitetur infinitas:tum ꝓpteꝛ pᷣſumptionẽ iniuſti
tie que orta eſt appellatem exq totiens ſuccu
buit:⁊æ hoc ut non liceat tertio appellare ab eo
dem articulo procedit etiam in ſententijs qᷓ nõ
tranſeunt in rem iudicatam.lʒ enim in illis poſ
ſit de nouo cã inchoari non tn teꝛtio appellari.
Blo. cſt ſingularis in.c.fraternitatis.j.de frig.
quam ſemꝑ tene mẽti ſicut in ſimili dicimus qð
nõ licet in iſtis cais appellare poſt decẽdium licʒ
poſſit ꝑ iã querele agi ut ẽ glo. nota.i.c. ad ꝛc
Pprime dam dæ ocft. ordi. Sré intelligo tex. ut nõ

liceat tertio appellare reſocctu eiuſdẽ paꝛtis. nã
quelibet pars poteſt bis appellare: æ ſic poſſũt
in cã ſuper eodẽè articulo iterpo ni quattnor ap
pellationes: ut nõ. Jo. an. in. c. directe. ᷓ. eo.et
Soe. c.ti. .quotiens et. On. in.l.una.C. ur ñ
lice.i una eadẽqʒ cã tertio ꝓuocare qð itelligit
ſiue intecxpellatiʒ habuit pars duas ſnias pro ſe
ſiue contra ſe. Ecxemplũ appellaui a ſententia la
ta ↄtra me.ſñia fuit cõfirm ta. iterum appellaui
ſententia fuit infirma a. tu potes appellare:⁊ ſic
tertio ⁊ ſi ſñia fertur contra te poteris iteruʒ ap
pellare. Mam hoc caſu quiſqʒ noſtrum babuit
ſucceſſiue duas appellationes: quandoqʒ hoc
contingit interpellatim:ut quia ego ſemel appel
laui æ obtinui ſniaʒ pꝛo me:tu iterũ appellaſti z
fuit ſũia ꝓ te lata.poſſũ tertio appellare:⁊ ſi fue
rit pro me lata poteris quarto appellare ulteri
us nõ eſt licituʒ cuiqʒ noſtꝝ appellare:qꝛ quiſqʒ
babuit duas appellationes. Sed dubiũ eſt pro
quo mandabitur ſnia executioni ex quo bis ap
pellauit æ? bis obtinuit ⁊æ nõ ſʒ quinto appellare.
P no vr ꝙ oᷣbeat obtinere is qui habuit pri

m ij ſentetiã: qꝛ pſumptio eſt pro eo ex quo bis
fuit confirmata. c8trari facit ꝙ alter ul
timo obtinuit Soyæ. in dicto. S. quotiens i prin
cipio relinquit h̊ diſputationi Jo. an. ibi in ad
ditio. dicit hodie dicedũ ut habetur in cle.i. de
re iudi. Ex qua colligitur actorem debere obti
nere qui hapuit tres ſetẽtias pro ſe ⁊ dic ut ibi
plene nõ. n fi.glo.nõ.glo. iũcto dicto.c.
lotarius ꝙ gemiatio appellationis ſeu mulnpli
catio ſine iteruallo facta habet uim unius appel
lationis ⁊ ꝙ nõ recedit a iure ſuo pluries emit
tedo voũu appello. hoc eniʒ vr facere ex cordis
abũdantia ad hoc.c. bone.S. e. ubi etiam ꝓbaĩ
facit in ſim ili in cle.i.eo.ti.ſed pulchruʒ ⁊ diffici
le eſt dubiũ in geminãte appellationem ex inter
uallo ·j. tps in decedij. (Min lecundaʒ
appellatione uideat᷑ receſſuʒ a pria/c ſic nuquid
poſſit ꝓſequi ſecundam quia forte expedit ſibi
cauſa migis ꝓlequi.forte enim fatale prune ap
pellationis e lapium: c eſt.j.tpᷣs ſccũde appella
tioms O ir. in.l. ꝓcurator. ff. de noui oꝑ.nũti.
tenet ſecun ſã appellationẽ non ualere:quia per
prim ꝙnunciatum eſt extinctum ſeu ſuipenſum
.l. i. ad turpil. c. uenieẽtes de iurtiura.ergo ſecun
da nihil pot oꝑari. Cotrariũ ſentiũt doc. noſtri
ĩ dicto.c done æc do. an. in. c. dilecto. S. co. Et di
cit gaſꝑ de cal.i.c.directe.S. eo.ĩ qõne facti defẽ
diſſe contrarium eius quod tenet HBirt. allegat
glo.ij.q vj.biduũ.æ dictũ.c.directe:ſed illud ni
hil facit:qꝛ loquitur in diuerſis grauaminibus.
A lducitur tñ ratio: põt eni apoellĩs renuciar
appellatoi ſue alterã iterponẽdo ex quo tedit in
eius fauorẽ: facit.ij.q vj. ſi qs libelios.⁊. E. .
.l.ſi qs. nec ob. qð dꝛ ꝙ ſuſpeſũ nõ põt apliꝰ ſu
ſpedi: qꝛ imo oriũ ẽ neꝝ:ut pʒ i excõicato: quia
pot iteꝝ excoicari z qͥq oꝑet fa notatur i. c. iti
quorũda. j. de iude. æ uide de h̊ l. c. caplʒ iuncta
gl. ð Eot. puto ꝙ aut ult po appellare ad aliu;
X 4

Nic. S

A.* .7 S/,

—
—

— —
girrn ar

4 n P. ſla,

h* /

—
WAA. r⸗

PE5

J
—. haoreia

iudicẽ.⁊ ualet appellatio:⁊ cẽſetur renunc iare pᷣ
me:de hoc uidetur mihi caſus iuncta glo.in dic
ta.l. ſiquis libellos canoniʒata ubi ſupra ? hec
ſecũda oꝑatur reſpectu tranſferẽde iuriſditionii
de uno in alũ:unde licct non oꝑctur effectuʒ ſu
ſpenſiuum: oꝑatur tn effeciũ trãſlatiuũ:quod ci
liczʒ iuris aucte. ne iuſte plenitudinis bumanitaſ
ei denegetur ut dicit tex.in.d.l. ſiquis:aut uult
geminare appellationeʒ ad cũdẽ ⁊z tenerem opi
nionem Har. qꝛ nõ uideo ꝙ ſecũda appellatio
poſſit operari nec effeciũ ſuſpenſiuum nec deuo
lutiuũ ſeu tranſlatiuũ.nam ex prima appellatio
ne ꝓnũciatuʒ eſt ſuſpeſum:æ cã eſt deuoluta ad
ſuperiorem iudicẽ. eꝛgo ſecunda ad eũdeʒ non
ualet maxime qꝛ tpᷣe interpoſitionis ipſius non
por appellans pretendere ĩtereſſe. Ideo appella
tio non ualet qꝛ fundatur ſuper intereſſe.ij. q.
.V. non ſolẽt ⁊. S. ð elec. cuʒ iter. Quid ẽt ſi pri
mo appellauit cũ hac pro teſtatione ſaluo iure ĩ
ſcriptis appellandi.nunqͥd ſi ſo appellat in ſcri
ptis.j.decediũ conputabit᷑ tẽpꝰa pᷣma applłatõe
la ſa uide Bã i. d. l. cũ ꝓcuratõ ⁊ aliqd tetigi
do. An. in dicto. c dilecto z ibi exaiaui nuꝑrie
hac mam in additionc.dic ut ibi dixi.
J lecti De ſubdito uel delegato
epiſcopi ad archiepiſco
pũ appellare non licet. Ael generalinſ
ſic. Appellatio omiſſo medio iudice iĩterpoſita
cãm ñ deuolnit exceptõe oppoſita.h.d. ſecundũ

cõem itellectũ. Drimo ponit querelã appellãriſ

cui ſecũdo dar iudicẽ ibi quo circa.¶ Mõ pꝰ
qð de appellatoibꝰ intpoſitis ad archiepᷣm iure
metropolitico põt eiꝰ officialis ſeu nicarius co
g oſcere: qꝛ idem ẽ tribunal archiepi ⁊ uicarij
ſui:ut in. c.rõana.ĩ.e.li.Vj. Idẽ probat᷑ in.c.di
lectis. S.c. cdᷣo nota ex tex. praticam libel
landi in cã appellationis:ut petat ſententias la
tas poſt ⁊ cõtra appellarionẽ legitimã denuncia
ri irritas ⁊ inanes. z circa primũ notabile
queꝛo ð queſtione hic nõ tacta peꝛ doc. nũqͥd a
delegato epi poſſit appellari ad uicarium ipſius
epiſcopi. An nero ſit neceſſe ut formaliter ad
ipſũ epᷣm appelletur ⁊ uẽ pᷣꝙ nõ:ar.c.ſtuduiſti
de offi. le. ubi pʒ ꝙ legatus geneꝛalis pape non
impedit ſe de cq̊ alteri ſpecialiter delegata. eꝛgo
idẽ dicẽdũ ðᷣ uicario epiſcopi.nam epᷣs cãm alte
ri delegando ur̃ eam arripere a iuriſditione ſui
uicarij:quod põt ar.i.ſ.iudicium ſoluit᷑.ff. de iu
di. æ per Inn.ĩ.c.romana pᷣalle. ubi notãteꝛ diẽ
epᷣm poſſe ĩhibere uicario ſuo ne de ceꝛta cã co
gnoſcat. NMam quẽadmodũ põt epiſcopus ex li
bito ſuum nicarium ex toto remouere ut notat
glo.in cle.⁊ ſi pᷣncipalis de ꝛeſcrip.ut nõ.in cle.
fi. de procu.ita ⁊ fſortius põt cognitionem certe
cãe interdicere.ar.i.l.que de tota.ff. de rei nen.
? in c.paſtoꝛalis.S.itẽ cum totũ de offi.delega.
In cõtꝛariũ facit qꝛ idem ẽ epi ⁊- uicarij cõſiſto
riũ ut in.c.ij.de ↄſue.li.vi.⁊ in.d.c.rõana:⁊ nnt
pʒ hic cognoſcit uicarius de appellatione ad ar
chiepᷣʒ iterpoſita qꝛ ipe archicpᷣus uꝛ cognoſce

¶ De appel.

minlſterio uicarij ſni. c iuriſditio i, gr z ⸗
ſi it ſeꝑata a iuriſditione dhielen Aad in⸗ ſa
lionis epiſcopi. un ſuſpenſo ut excdicato co ſ
ſpẽſa iuriſditõ uicquij:ut le. ⁊ nõt.i.c 1 Se
nicanij. li. vj. Gean iʒ ꝑ delegationẽ ſit ab 1
amota cognitio principał cãe:n m̃ ẽ ꝛem

Gnitio cqe appellationis ? ex ſe 5

Patis n fit illatö

ut in. c. ij. de traſla. prela. 2 i.l. neqʒ natales.
. . 2 *
de ꝓba. ¶ In hoc puto ſic dicèqũ cp aut eps

eſt pſens puta in dioceſi ud loco ꝓpinquo: tunc
debet appellari ad epiſcopũ nõad nicaꝛiumn. aut
abſens in loco remoto tuc poteꝛit appellaꝛi a
ipm uicariũ. Ad hanc diſtinctionẽ adduco ter.
7* ibi nota. per Jo. an .i. c.ſi contra unũ ð offf.
dele. li. Vj libi patet ſi recuſatur delegatep̃i
debet ꝓbari ſuſpicio coram ipſo epo 2 non co
ꝛam uicaꝛio ſuo niſi ur ibi dicit/ Joã. an. eps ſit
in ꝛcmoris. nã cũ in cauſa illa ſpeciali delegatus
ſit maior uicario:ut i.d.c ſtuduiſti nõ eſt ratii
conſonũ:ut iſte uicarius corriger erꝛorem ultꝰ
ſed ex cã pᷣdicta hoc potent. ¶ Maduco ſecun
do.l. ualde notabilẽ ff. mada.ſi bominé ubi di
citur generalẽ procuratoreʒ poſſe ex cã neriſili
nõ cogitata per dominuʒ inhibeꝛ ſpali pcurato
ri ne negociuʒ attẽter:ſecus ubi non eſt talis cqj
7 , illã.I. nõbile ſolẽnit limittaĩ.c. ſtuduiſti paſt.
ut legatus · Dape in ꝓuincia poſſit ex ca nomt
orta ſeu ueriſimiliter non conſiderata per papq
tempore delegationis inhibere delegato ſpecia
li ne procedat in cã ibi ſpecialiter delegata.? ꝑ
illam. l. audio Mal. tenuiſſe poſſe epiſcopum er
tali cauſa ſtaturũ ſeu diſpẽſationeʒ facere cõtea
legeʒ:ex q talis cã ſubeſt qᷓ ſi legis latoꝛ oſide
raſſet. aut legẽ illam nõ ↄdidiſſet aut facultate;
diſponẽdi Sriuʒ pbuiſſet. Et nide qð nõ. Oal.
in.l. omnes populi. ff de iuſtinig ⁊ iure ⁊ boc eſt
ſingulariter notãdũ ad mãm c.at ſi derici. .. de
adulterijs de iudi. Et nide qð notant domm ð
ꝛota deciſione. ciiij.⁊æ qð dico in. d. O d adulte.
alias eſt in deciſione. cclv. cundo querit
ꝓ declaꝛatione ſecundi notabilis/ nunqqd in cau
ſa appellationis debeat ſic pure libellus cõcipi
ut ſñie late pꝰappellationẽ reuocetur in irriiuʒ.
Iun hic multũ inſtat ponendo uarias pꝛaticas
Nã qnqʒ petitur reuocari qcqᷣd ẽ geſium p ap
pellationẽ ſeu ut proceſſus poſt appellationem
denunciet: irritus in. c. dilecto. s. .qnqʒ petit un
appellatio ꝓnũciet᷑ legitia:? h ſolũ pet iaſten
pᷣʒ Inno. Maã ꝛcuocatio attentatoꝝ uenit ere
ſorie.nã ſi appellatio ꝓnunciatur lgitim Pate
per conſequens geſta poſtmodũ ee : ut i
c. ſi a iudice ⁊. c.nõ ſolũ.e.ti.l.Vj. de
ẽ ſʒ Ho.ut adijciat᷑ ad malorẽ exp ſo⸗ datoe,
nũcict᷑ iꝛitũ qᷣcqd geſtũ fuit poſt ? apbe i ſie
7 ̊ bõa practica ut euitʒ flictũ opionu v
i reſtri ibellã ſiqðᷣ ſpale ſʒ ghalr ad
ñ reſtringat ſe libellãs ad aliqð ſpoc c
ia poſtinodũ attctata cc. In gl ibi ca
gradatim eſt appellatum ct cetera. ⸗ Prel
prima parte gl. que durat uiq; ad ner. k⸗ n
ſationibus iterponẽdis æc. eollige una I

4

grla
tos
alamno — mac
fili

is non h⸗ eiure (mol

n rſ. eſeo guem

ionerr ie t opis bi un
Gel crcniſii enumcgo ſormn
ſcis fofle deli fl eo ubi die
ſuit appelari ad maloren inc
non noccleſeels ſ ad niu 1
eοrcerta ſanua non va
ri lnrjii iol
noee.,ut iuriſcino ſt deuoſuta
bimmeae ſad eumn fulſſe appelan
it Derrolns. Honergonegne
cee dcden doteſins tore
QerDot Wcrwor audd iſcen
ſo medio: bec appellatio adn
oppelſati poſt decendinn quodd
tentia remanet rata qr ila gppe
obſtante exceptione ſecus guten
iuſto errore ducrus quia mnc
luit canſam ad ſuperioren iudi
intellige de iure cinitnqr ins e
ret appellatione gradatim not
canonici urpater in.l iperaor
non uult c ad ei er appeſaun
ſheit ij. lanmroni (Se
uus ſt conſueudo fonet ſi a
ſo meclo interpoſti r de boe
Nus tlr. ined cronmam. (T.
legawus et ad umninenſtate cari
cauſamn alteri in to tu nam tun
5
e clegnman Eridi intclis
rinen nceenſi e
Li .ff. . queſtioni H.por
l.. quis 7 a quo oppel

Uelectu f 4
ectu iliuns.,,2 narin,g⸗
oalſtur er in de ginen.

1
da
A
El
„
*
—
. . r .
dd domm ſihben ſet 6
. mm ſy ir zirte N
Sõs lu
. . ns ii taibiit⸗
1 J I
8 ,”
niſ nis n
U llacizu 8 6S
lacnttlifni Umit
.
wagmn dnn thbifii n
NNpv nin d wr
ail iinimni ui
*Drimn ulnitu
mKaniain panrmarnpj
mmrr atynms ibenaltn kan
Irxdndd elln nn9
inlwde Wlrnoccnen
AcNraAndi
ſſntonthet
4 Sunn wii Anintaitut
. E . Ralee
„ ttotA
7 SaNek Gn r
ti⸗ da WRrNN n 5
„ S r,
4 Ntmm tul s Wn
an
N
rNN
X. 4
.*
.
. 0 M.
n.
ℳ EE
4 4
4

quattuor caſus edeoe etelr ponitur ne
gatiue:ut omiſſis medijs ſen iudicibus imedia
tis non poſſit regulariter appellari ad ſuꝑioreʒ
mediatũ tã de iure canonico nt hic ⁊ in. c.ꝛoma
na. pal. qᷓ de iure ciuili.ij. q. vi. anteriorũ ⁊ ĩ.l.
iperatorcs. ffl. de appel.Excipituꝛ pmo caſus
quando non fuit oppoſitũ ꝑ ꝑtem aduerſam.z
nota bene hunc caſum.quia de hoc non habet
alicubi tcx. adeo ꝙ archidiaco. in. c. ſi delegatuſ
de offi. delc.li.vi.dixerit Innoc.⁊ hoſtiẽ. tenuiſ
ſe Zrium in.c.referente alł.in gloſ. Sed nt dicit
hic Jo. an. hoc non colligitur ex dictis illorum
ibi:? Hoſtẽ. hic ⁊ cõiter doc.ſequuntur iſiã gl.
ut quemadmodum tacitus conſenſus induceẽdo
conſuctudinem poſſit hoc operari ut dicam in
caſu ſequẽti ita ⁊ tacitus conſenfus in nõ excipi
endo. Et pro hoc quia regulariter quod poteſt
facere conſuetudo poteſt oꝑaꝛi pactum tacitum
ſeu expſſum licct non ꝑ omnia iuxta notata peꝛ
H r. in.l.omnes popult ff. de iuſti.æ iure. Ite
facit iſte tex.in ar. ubi papa fundat ſe ſuꝑ appel
latione:⁊ ſic fuit opus hic excipere ⁊ appellare.
Ded circa iſtũ caſum ego formo oppoſitionem
ſatis fortẽ de.l.i.ff.eo.ubi dicitur ꝙ ſi ꝑ erꝛoꝛẽ
fuit appellatũ ad maiorem iudicẽ debitus error
non nocet:ſecus ſi ad minorẽ unidetur ergo nel
le ꝙ ex certa ſcientia non ualet apellano omiſſo
medio. C¶ Ad boc oriũ rũdeo ſic: ꝙ certo non
nocet.ſ.ut iuriſditio ſit deuolura ad iudicem de
bitum:ac ſi ad eum fuiſſet appellatum:ut ibi ſen
tit: Dirtolus. Mon ergo negat quin paꝛte nõ
excipiente ualeat pꝛoceffus coraʒ iudice maiori
et ex hoc infertur quod ſi ſcienter apellaui omiſ
ſo medio: hec appellatio aduenit in noticiam
appellati poſt decendium quod eo excipiente ſẽ
tentia remanet rata qꝛ illa appellatio non ualer
obſtante exceptione ſecus autem ſi ſic appellaſſʒ
iuſto errore ductus quia tunc appellatio deuo
luit cauſam ad ſuperiorem iudicẽ debitum. Vei
intellige de iure ciuili:qꝛ ius cinile magis abbõ
ret appellationẽ gradatim nõ factam quam ius
canonicũ ut patet in.l.iperatores ubi iperator
non uult ꝙ ad eũ et appelletur omiſſo medio:
