in. c.nam concupiſcentiam de conſtitutionibꝰ æ=
in. c. i. e. ti ¶ Ex hoc ⁊ ex textu nota ⁊ tene mẽ
ti: ꝙ licet prelatus regularis poſſit pro moci
ca cauſa a regunine remoueri: ut in.c.per tuas
in fine infra de ſim oniacis ⁊.c.qualiter æ quan
do.i.in fi.de accuſationibus: non tamen ſuffcit
quelibet cauſa leuis ut bees. tertio abbatẽ
conueniendum coram ordimario loci. xviij.
q.ij. abpates ⁊æ. c.monaſteria. . de reli. do. cuʒ
nenerabilis cum ſimilibus:non tamen in tantuʒ

Pene wnere =ððð

J s. adlar nr jvertrde

N .. rrr dunn ſnoch mn r

N R. vzat- py ſi Alrat⸗= — Deams 1

X 6. ay“ Sr aalent 2 ſprrt- —„

—

udAα

ſubiſciuntur loca religioſa ⁊ earuʒ perſone ſiẽ ſe
cularia æ perſone ſeculares:de quibꝰ dicendum
ut le. 2 nõ in. c. dilectus de of. oꝛ.ꝑ Inno. in. c.
i. de ſta. reg. et uide glo.xi.q.iij.qui reliſtit que

dicit: ꝙ moachus potius obedit abbari ꝙᷓ epo

de quo ĩ.c.cũ ab eccleſiaꝝ de of.or. ¶ Mõ q̃to
ꝙ fm ãtiq̃ tpa ualebat appellatio non expreſſa
cã grauam s: ut nõ.j.e. ut debitus:iñ ubi erat
notorie friuola nõ deuoluebat cãm:æ boc oꝑa
batur iſta decre. olim. Hodie ãt ñ bẽt dubiũñ
pᷣdictaʒ decre. ut debitus:quia dʒ eſſe cã appel

lationis vᷣa iuſta ⁊ expᷣſſa in ipſa appellatioc.de.

quo dicẽdũ nt ibi = in cle. appellãti.e.ti. ¶ Cir
ca hũc tex. queꝛo de duabꝰ qonibus ꝛimo
an ualeat appellatio gnãlis reſpectu iudicũ: pu
ta appello ad iudiceʒ competentẽ. DOar.i. l.i.ff.
.qe. tʒ ꝙ ſic ꝑ tex.illius.l.i.ꝓpe fi.cũ ſe.quod eſt
Hiſſimũ de iure ciuili:quia genus quod nõ põt
Hiticari niſi ĩi una ſpẽ non inducit aliquã incerti
tudinem:ſicut in ſili nõ.in nomine appellatiuo
in. c.qm abbas de offi.dele.⁊.c.ex parte.j.e.ti.
Sed cum de iure ciuili non poſſit appellari ob
miſſo medio:ut in.l.imperatores.ff. e.gꝰ illa ge
neralitas reſpectu iudicis ñ inducit incertitudi
nem:quia dʒ intelligi de indice ſuꝑiõe immedi

ato.æ ꝑ ↄſequens non viciat. Sed de iure cão

nico puto talẽ appeilatõʒ ñ ualere:qa poteſt ap
pellãi obmiſſo medio ad Dapã.ij.q.vi.ad ro
manam. Item ad legatũ iu ꝓuicia m quoſdã:
ut nõ in.c.i.⁊.c.qð trãſlatõʒ de of.le.ubi boc
teneo. Jtem ad pꝛiarcham ſᷣm Inno.i.c.ãtiqᷓ ð
priui.⁊ glo.in.e.renouãtes.xxij.di.ð q tũ dic
ut płe nõ.in.d.c.antiqua:⁊ iõ cum h̊ appellatio
gnãalis inducat incertitudinem non ðᷣbʒ ualere:
quia iudex dʒ eẽ certus:de Np.c.ad hec:nec Iʒ
cum alterius iniuria uagari.l.pretõ edixit.ff.de
iniurijs.puto tñ ꝙ ubi euitaret᷑ incertitudo ua
lẽt ał appellatio ẽt de iure cãonico:puta qa ap
latuꝛ de ſubdelegato delegati Mape. Nã tunc
nõ põt intelligi niſi de iudice ipſo delegato:q̃a
co omiſſo ñ põt ad aliquem appellari:iux illud
quod le. æ nõ.i.c.ſuꝑ qᷓonũ.S.ſi vo de of.dele.
dixi ĩ. c. cũ Mertoldus de ꝛc iudi.æ facit quod
dixi in ſeq.q. uero fo quid ſi appellatio ĩ
terponitur alternatiue ꝛeſpectu iudicũ: nũquid
ualeat:uide bonam glo.i.c.is cui de of.dele.li.
Vi. ? ꝑ Jo. an.plenius in regula in alternatiuis
in mercu. Et u? concludẽ Jo. an.in utꝛoque lo
co: ꝙ de iure ciuili poſſit talis appellatio toleꝛa
ri: quia ex quo illo iure iudex ẽ certus ut dixi ĩ
pcedeti.q.alternatiua ñ põt iducere obſcuꝛitatẽ
ſed de iure canonico concludit ꝙ ñ naleret:cuʒ
poſſit appellaꝛi obmiſſo medio ut pᷣdixi. Sʒ nið
tu dños ð ꝛota deci. ccij. ubi uident impugnare
boc dẽm Jo. an. dicẽtis:ꝙ aduerſarius poterit
in ꝓſccutiõe certificaꝛ appellatuʒ:⁊æ referũt Jo.
ð lig. ̊ᷣ tenuiſſe. Ego dicereʒ ꝙ aut ẽ talis alter
natiua q ñ het ĩducex ĩceꝛtitudinẽ: puta qꝛ appel
lat ad iudicẽ cõpetentẽ uel icõpetentẽ:⁊ tẽ idem
dicendũ qð de iure ciuili.nam ulla ꝑs repellit in

¶ Be appellationibus

di. incõpetentẽ. Aut poſſz ad u rũq;
tunc ſi iaſla ca illu qz appellaꝛe:
tunc ſi iuſta cã illuʒ excuſat indiſcernendo is
ſit competens puto appellationem Ualleꝛe: ar

eoꝝ ꝗᷓ le.æ nõ. maxime ꝑ Inno. i. c. oſti
in ite. ꝛeſti. ⁊ i.l.i ff. quoꝛ le. ? ie⸗is poln de⸗

li. vj. ceſſante ãt iuſta cã tene opi. Jo · —

facilis ⁊ inſtat circa quedã brocaꝛdi .
⸗ ica. ? ui
qð nõ.i.c.ſaceꝛdos allato in ea. ico. gn

D noſtram. Kaſus: A c

rectione ñ
ellatur uel ſumma ſic inſpecta nleie
correctiõe legitima nõ appellat:nili modus
excedat᷑h.d. Drio pmitiit cim mãdani. ſo mij
datu;: ibi mãdamus. ¶ Mõ pa Zꝛio ſenſu:g,
appellatio ꝑmittit et ꝛeligioſis qn indedire pgꝛa
uãtur ꝑ ſuꝑiorẽ: ʒ ſupioꝛ pcedat per ui conec
tõis:qð clarius ꝓbat᷑j.e.inepꝛeheſidilis ad fi.
nulli eiz denegãda eſt defenſio et ſi ſiu excdicar
. de excep.cũ ĩter. ¶ Mõ ꝛ ibi qʒ ſubditoru;
tuoꝝ iuncta ſupraſcꝛiptiõe:ꝙ mõachi poſſũt di
ci ſubditi abbati eoꝝ. Ideʒ põt dici de ſeculaii
bus reſpectu pᷣlatoꝝ ſuoꝝ:ut ĩ.c.irꝛefragabili ð
of.ordi.⁊=.c.cũ apłs. . ꝓhibemus de ceſi. Sut
.n. iſti ſub pᷣlatis rõne iuriſditionis 2 prelaure.
plati tamẽ debẽt eos tꝛactat᷑ ut ſocios:qꝛ no ſũt
dni:nec debẽt ut dñi dnari.uið bo. tex.i.c.eſio
ſubiectos xcv.di.et ꝑ illũ rex.aꝛguit ibi glo.i ⸗
ſuꝑeiliũ epoꝝ:qͥ ſubditos appellt filios:cũ dðde
ant eos appellar̃ fꝛatꝛes uel ſocios.viij.q.i.qð
ãt et.x.q.iij.cauendum.Caueãt tamẽ ſubdin cũ
ſcribũt pᷣlato nt ñ appellẽt eũ fratrẽ:cũ debeant
eũ honorare in ſubſcꝛiptione:ita nõnter die ila
glo. ſed tu uide tex.in.c.cum cleꝛici de vyb. ſig
.c.gꝛaue de excel.pla.ubi cleꝛici appellãt epʒ do
minuz.
ta ſupraſcriptiõe ꝙ coꝛꝛectio mõachoꝝ ſpectat
ad abbatem ſolũ.un hic nulla fit mẽtio ð caplo
ſuo:ad h.c.nullam.xviij.q.ij.? uide Jo. an.in
.c. Joãnes.j. de ꝛegu. Ex quo inſeriui ꝙ maiõ
eſi in hoc auctas abbatis in moachos:q epi in
clericos:qꝛ eps illos non coꝛrigit de iure com
muni ſine cõſilio capituli ſui.xv.q.vij.eps nul

lius:lʒ ualeat ↄſuetudo in ↄrium:ur in.c.iij. de

ↄſue.li.vVj. An aliquo cãu teneatuꝛ abbas hie
conſilium ſui capituli in corꝛectione mon cho
rum dicam.j. e. reprehenſt ibilis Wrem no exh
Z ex tex.ꝙ correctio mõachorum ſpectat prini
paliter ad abbatem etiam excluſo epiſcopo: o
nõ reperit᷑ in alio pᷣlato ſeculari citra epiſcopij:
iuxta nõ.per Inno. æ alios in.c.cun ab cecis
rum ⁊.c.quãto ð of.oꝛdi.2 de abbate eſt bon
tex.in dicto.c.quanto.hec indubio procedunt
in his que ſpectant ad regulam et ad coſtitutio
Ines ordinis. nid autem cum accuſatuꝛ
monachus de delicto extrinſeco:ꝛ uel eſt forman
da contra eum inquiſitio. uide per doctores in
preallegatis iuribus plenius per Joannem de
lignano. in clemen. ne iĩ agro de ſtaiu regulanii
pleniſſime dixi in repetitione.c.ſi quis conns

HMiõ teꝛtio ibi coꝛꝛigas ⁊ caſtiges ü=c

tine addeo er n vin i⸗
gnſis iuliſebi ig ni ſ i
rpin nn nunt o / li i
uinos ifii nhorbe. pluliat. 3
’s aufmta nu r a A rios

riiimnlnit go ncncll ol
ſa cgo ciceran ſc aut uenin nmnquid ho
ſtesinlic anſerior in auuz auſennuen
nmciſarns detſonetacnen n arcdin enem
tinendet olicn wili 4 nodras ud, 1
dicet aſeppa? pcdar a go d boo hoc
feri niſt iotorcian Aentiant:ar. rrigin
gritas. Antincici anſterior nia eira nccid
alap ꝗ ſtaus uſte non nnat: tunc ſuperi
poiit maxie Dapz ar oo iu.ann Geni 1 b
cle. .iii. dl. denig; til JNe 1 cpnn ins
cleſie dummooms olentizt. non en pmno in
ſuffcẽ mniore gean eorq no inc con
Nl.o Imnoꝛr go. nto er g deben ien
oſenſus e auctzs epi int er nö. Inno.i,
Aſuetuds geoſte.? gli ci e . ſg l
F.ſtatutum. Gecido principakrid
chcra: ad r lera
cicla d oſdermai q reigo ſt frno
;ſinpti anicl ihoonigink egleſee
Ps en durore ninidi nociiid
udaeve ein o ,.nl K ok
halcnores ger egulſ unt n

unns ſec poſten er Nöne eie e
ln feeftſem i orcis gbchann

Nad neziſi poſſenr incrar

=

. Wücht adirgrd
ſn (Wrzlrün
aſtd⸗ n aan
dusihmtnn Mddelen
pemanpſwpi irfih
olonl cci leſ obene de ii
n in ſ zaisfor inſtninnst nin
im mmiationur en ii
m: wr ocher Mofi oimn n bo, i h
ſnmws daoili r atl bigb i
mali ghor, ib vo ppelit iooi ohe
cos aela: aunes ve ſogos. i/90,,05
Ha ii vendun Cmneit une ib i
ü
dnnneNigieer
SKANANNCTNNWN
õõ
ninc (Vorto t ugstchiſzi
noriqnpiirfy ornio dimnz in
2d twönmn ni denu irninde

— . — — —
li⸗ miH 94⸗&. yvj Pr— dz 2 n l.
ſerrter ſ4.9 c—α *Rραα

clericum de foro compe.æ eredo hune articulũ
poſuiſſe in.c.cum contingat.e.ti.? in fauorem
abbatis optie facit.c.in ſingulis ⁊.c.fi.ð ſta.re
gu.⁊ in.c.ſuſcepimus de homi.⁊.c.mõiales de

cle.i.de pᷣnii¶ Et ex hoc ⁊ ex tex.nõ dẽiam inteꝛ
obfuãtiã religionis ? ordis: Mã obſernãtia re
ligionis ꝓpᷣe ↄſiſtit ciꝛca id ꝙ; ↄtinet᷑ ĩ ꝛegula il
lius religionis Obfuãtia ordis concernit con
tenia ĩ ſtatutis z ↄſtõnibꝰordis poſt reglłaʒ fcis
ab ill de illo ordine ſeu ꝑ ſuꝑiorẽ hnñtẽ ad hoc
Et faciũt hec ad qonem:nunqd reli
gioſis pofſit poſt ꝓfeſſionẽ indici duꝛioꝛ ⁊ ſꝛic
tior uita/⁊ facit iſte tex.ꝙ ſic qꝛ nedũ ad regule
obßuãtiam tenent᷑:ſed ẽt ad ſtatuta oꝛdis. Sed
tu uide ad hanc qonem bo.glo.i regula ꝙ om
nes tangit de ꝛeg.iu.li.vVi.⁊ ĩ.c.geſta.lxxiiij.di.
2 per Inno.i.c.ſuꝑ eo.de ꝛeg.⁊ aliqd ꝑ eũdeʒ
i.c. dudum de ↄuer.ↄiu.⁊ cõiter tenet ꝙ poſſit
qꝛ mõchi ꝛenuntiauer̃t ꝓpᷣs uolũtatibꝰ. Añ ñ
pnt reſiſtẽ:ſed tenent᷑ facẽ q;tũ pñt ad hoc.c.ĩ
memoria.xix. di. ⁊ melius in.c.unico de ſta. re.
li. vi. ubi mõialibꝰ fuit idicta ꝑpetua clauſura.=
optime adduco tex. pᷣm unũ intellectũ i.c.repre
henſibilis pᷣalł.i fi.ubi pʒ:ꝙ etiã ſtatuta abbani
2z capituli ligant mõachos uel moniales ſinglłꝛ:
=z ur̃ in eis ſuff.cẽ maior ꝑs capituli:ar.i.c.i.de
bis que fiunt a ma. ꝑte ca. Circa clericos ſecula
res uẽ aliter ſentire glo.in.d. regula ꝙ omnes:
ſed ego dicerem ſic ꝙ aut querit᷑ nunquid poſ
ſit eis indici auſterior uita ꝑ quaʒ auſteritatem
mutet᷑ ſtatus perſone:utputa qꝛ accoliti teneant
otineꝛe nec poſſint trãſiꝛe ad nuptias uel ꝙ ab
dicẽt a ſe ꝓpᷣa ⁊? ꝓcedat illa glo.⁊ hoc nõ poſſit
fieri niſi ipſi ordiati ↄſentiant:ar.xxxij.q.i.inte
gritas. Aut indicit᷑ auſterior uita circa acciden
talia ꝑ qᷓ ſtatus uite non mutat᷑: æ tunc ſuperior
pot᷑it maxie Mapa.ar.op i.c.qm de ui.⁊æ ho.
cle. z. iuij. di. deniqʒ cũ ſi. Itẽ ? captm ipſius ec
cleſie dummõ oms ↄſentiãt.non eni puto in eis
ſufficẽ maiorẽ ꝑtẽ:ar.eoꝝ q̃ nõ.in.c.cũ oms de
oſti. ꝑ Inno:⁊ glo.puto ẽt ꝙ debeat iteruenir
ↄſenſus ⁊? auctas epᷣi iux ea q nõ. Inno.i.c.cũ
ↄſuetudis de ↄſue.⁊ ꝑ gl.ĩ.c.ij. de.vV.ſig.li.vi.i
v. ſtatutum. Secũdo principalꝛ iduco tex.ad pᷣ
dlicra: ad ↄſiderandũ qᷓ religio ſit ſtrictior ñ
dqʒ ſimpłꝛ attẽdi diſpõ originał regule:ſed etiam
ſtatuta ordis.qᷓ duriorẽ uiuẽdi modũ iducunt:
ut hic ⁊ in.d.c.i.ð ſta.mo.li.vVi.
ad fratꝛes pᷣdicatores q̃ ex regula ñ ſunt mendi
cantes:ſed poſtea ex ↄſtone ordis abdicarunt a
ſe ꝓpᷣa ⁊ fecer̃ ſe mendicantes. Añ bito ꝛeſpec
tu ad regulã poſſent intrare ad religionẽ ſancti
Hãdicti.ñ ãt ſic hito reſpectu ad ↄſtoes. Itẽ
dic ꝙ ðᷣbet conſiderari auſteritas religionis ꝛeſ
pectu obſeruãtie ð̊ pnti ⁊ nõ reſpectu iſtõis ãti
que un ñ põt qs ð religione in ſe laxiori itrare
ad artioreʒ reſpcetu ãtiq iſtois:ſʒ de pnti illa au
ſteritas ni ſcruat: qꝛ ñ ur̃ ductus ſpiritu dei ſed

C Et h faciũt

We appeſlationibus:

Faßf N g

. B— 44 —
ſpllav. 1: Mai S⸗ r S, Bariar ſrictian

5S ruin 4* .

c*„¾ 7 Arn F ,

Tſ-irg 7 ſ

aduerſarij: ut in.c. ſane ? ibi ꝑ Inno: de regu.
⁊? hoc nõ. qꝛ multi errãt ⁊ ſepe uidi ſeꝛnari ↄriũ

æ male. nio ad glo. æ oppo. de. c. ð pꝛioꝛe
e ¶j. c.?.c.qq in coꝛigẽdis ðᷣ offi.or.ubi ĩ cã coꝛe
5 nitio monachos poſſe ↄpelli ad ctionis appellat᷑. So.dicit glo.ſi.qꝙ iſtd fallit cũ
obfuãtiam religiõis ⁊ ↄſtõis ordis facit tex.in R excedit᷑ modus ĩ corrigẽdo:ut ĩ Srijs. Reddit

aũt ĩ fi.rõeʒ regnle quare nõ appellat᷑: qꝛ fit ad
pniam ⁊ ex foꝛmã iudicij. Hoc idẽ ſẽtiũt Tan:
2z Uin.dicentes:qꝙ ſi pꝛocederet᷑ in forma iudi
cij poſſet monachus ſicut ⁊ clericus appellare:
2 ſic uident᷑ iſti ſẽtire differẽtiã iter clericũ ⁊ mo
nachũ reſpectu ꝓceſſus eriudicialis. Inn. uero
dicit ꝙ hodie nõ vꝛ dr̃ia inter regłares ⁊ alios
? iter correcrionẽ ⁊ aliũ pꝛoceſſũ:cũ ſemꝑ liceat
appellaꝛe ſi ſuꝑioꝛ excedat:qð idẽ ẽ ac ſi grauet
.d.c.lʒ ⁊ ð accu.c.inquiſitiõis.Olim aute pote
rat eſſe dr̃ia:qꝛ clerici ſepius aundiebant᷑ appellã
tes:regulares ãt rarius.
nã nõ appellabãt:niſi grauaꝛent᷑. In alijs audie
bant᷑ appellãtes.lʒ nõ grauarent᷑. Et poſſet ho
die ſᷣm eũ pᷣcedẽs dictũ hẽe locũ poſt ſententiaʒ
3 regulaꝛes latã ſᷣm ipſoꝝ regulã.nã tũc nõ de
ferret iudex tali appellatiõi. Et idẽ dicit ĩ corri
gendis exceſſibꝰ regulariũ ſubditoꝝ.S.ð offici.
or.irrefragabili S. i. Hoſtien.dicit ꝙ quicquid
dicat Inno. multi ſunt caſus in quibus grauat
ſecularis clcricus ⁊ in eildẽ nõ gꝛanat᷑ regłaris.
Vnge dicit hodie ⁊ oliʒ magnã dr̃iam eſſe iter
correctionẽ regulariũ ⁊ ſeculariuʒ clericoꝝ.j.e.
cũ ſpãli de accu.qualr.ij..fi.de ſimo.c.ꝑ tuas
C. fi. ⁊ idẽ Gail. i Spe. e ti. F. in quibꝰ. v. xi.
Sed per iſtud dictũ Hoſti.nõ tollit᷑ opi. Inn.
Vnde dico ꝙ reſpectu facultatis appellãdi nulla
eſt hodie dꝛia iter ſeculares æ regulares:qꝛ etiã
ſeculares hodie nõ appellãt extra iudiciũ uel in
iudicio ante ſniam:niſi pᷣtexu grauamis: quod
exprimere tenentur:ut in.c.ut debitus.j.e.⁊.c.
i.e.ti.li.Vj.⁊ idem eſt in religioſis ut.S. dictuʒ
eſt. YFatendũ tame eſt ꝙ facilius poteſt grauari
in ordine ꝓcedendi ⁊ in alijs religioſis qꝙᷓ; ſecu
laris:ut in iuribus allegatis per Hoſtien. Sed
per hoc non tollitur ſupradicta concluſio.opor
tet enim in utriſq; grauamen ſubeſſe: ſed olim
poterat eſſe differẽtia:qꝛ omnis appellatio que
nõ erat manikfeſte friuola deferebat cauſaʒ ad ſu
periorem ij.q. vi.ad romanã.nõ. in preall.c. ut
debitus:ſed regulares nõ audiebant᷑ appellates
niſi excederet᷑ modus iĩ corrigẽdo.j.e. cũ ſpãli.
Moſt ſñ am uero diffinitiua id ẽ põt dici.nam
ſi ſnia eſt notorie iure fulcita non debet admitti
appellatio ram in religioſis quã in ſecularibns:
ut in. c. romana. F. ſi autem poſt ſententiam in
fra eo.ti.li.vj.facit.c.cum ſit romana infra eo.
Secus autem eſt ubi poſſet compertere excuſatõ
uel poſſet habere locum non probatum proba
bo ⁊c.ut in.c.cum Joannes de fide inſtrumen
torum ⁊.l.per hanc.C. de tempoꝛibus appella:
AVlorum enim iurium rario pari
bi locũ in ſecularibꝰ ⁊ religioſis.
ꝙ Inno. poſuit hic unum nõbile dẽm dicenſ p

reterea diſcipli

ter nendicat ſi

r „ 48
Efrrs 1. .

i 7 fr-lan San- –☛ D 2Rrrr, 1 Dlizis

ſi quis appellat in cã correctionis ẽt poſt ſñiam
ñ ualent le impetrate in cã appellationis:lʒ faci
ant intionem de appellatõe: niſi faciant mtioneʒ
ð̈ cã cõdemnatiõis: alk. c. dilecins filius abbas
de hep. z.c. ſuꝑ eo. de coba.cle.æ mulie. ſed illa
jura hoc aꝑte nñ ꝓbãt:qꝛ n loquuntur iĩ cã appel
latiõis:ſed cum qᷣs pᷣuatus ex cã ꝑ ſuũ ſuꝑiõem
impetrat lias in forma cõi ſuꝑ ſua reſtõne ſub
ijciendo cãm ſue puationis:ſed ubi fuit pꝰ diffi
nitiuã appellatũ eſt maius dubium:qꝛ regulari
ter cũ appellatur a diffinitiua n eſt neceſſe expri
mere cãm:ſed ſufficit dicẽ appello ab iniqᷓ ſnia:
ut i.l. i.i. fi. cũ.l.ſe.ff.e.ti.nõ.gl.i.c.cũ ĩ eccla..
e. Sed mbilominus plʒ mibi op. Inno. quam
in defendo alia rõe: uz cum ꝓcedit᷑ ad correctio
nem iterdicit appellatio ꝛegularit: ſy admittit ĩ
cãn ſpali.ſ.cum ĩ coꝛrigẽdo exceditĩ modus:ut ĩ
c. i cortigedis ð offi. ð. . j.e. ð poꝛ ⁊.c.rephẽ
ſibilis. Cum ergo ius ꝛcſiſttat tali appeliationi
niſi iĩ ceꝛto cãn oʒ ꝙ ille caus expᷣmat᷑: ut apꝑeat
appellatum i cau cõceſſo:ſicut obſeꝛuat᷑ cum ap
pellat̃ ab executõe:ut dixi plene.s.ti.x. ꝙ ad

tio de cã condẽnationis:qꝛ ea expſſa forſan pa
pa lr̃as denegaſſet. niſi uidifſʒ cam ꝛ0nabileʒ ap
pellãdi:ar.ĩ.c.populaſti ð p¶ Ex bis dico:
ꝙ ſiue ad corꝛectionem ꝓcedat᷑ e iudiciuʒ ſiue
ĩ iudicio:ſiue appellet añ ſñiam ſine: pꝰ neceſſe
ẽ ut expᷣmat᷑ in appellatõe cã appelladi: puta qa
cxcedit modum: ⁊ ĩ impetratõe lra? oʒ ꝙ et
pmat᷑ cã condemnatois: æ bec bn nõbis. ¶ An
nectit et Inno. aliã qriã int ꝓceſſum i cã cõꝛec
tionis ⁊ alia cã. Mã õ coꝛcctionẽ n pot allegãi
aliq̃ pſcriptio:ſecus in alijs cais. Oic tu clari:
qꝛ ſicut ↄᷣ uiſitatoʒ ñ põt allegãi oliqua pᷣſcꝛipio
actiue ſʒ paſſiue ſic:iur ea q̃ bnt ĩ.c.cũ ex officij
2. c. cum n liceat ðᷣ pᷣſcꝛip.ita ⁊ coꝛꝛeciõʒ. nam
niſitatio fit ꝓpt᷑ cohertõeʒ. DOe alijs vo qualit
pſcriptiõe rollãtur dic ut ꝑłe dixi ĩ.c.cũ ↄtingat

de foꝛo compe.
Caſus:Si appellãſ
E: ſona 8. infra terminuz a in
dice a qno appellauit uel a ſeipſo ſta
tutum appellationẽ n ꝓſeqt ſnie uel iudicio illiꝰ
ſtaꝛe compellit.h.d.uł ſumma aliter ⁊ ſic. Dõt
appellãs ſue appellatõi tminũ bꝛeuioꝛẽ termino
iuris ſtatuẽ.eo ãt nimis ꝓlixũ ſiatuẽte uel nilin
põt iudex ſiatnẽ competentẽ.j.quẽ ſi ñ ſatiſfacit
imio deſerta ẽ appellatio.h.d.cuʒ pᷣncipio ſeq̃n
tis. c. Oiuidit i qnas ꝑtes ꝓut duo ſt dẽa:ſecũ
da ibi ſi or. 5 p «ka iuze dei appellã
ti ãnus ad ꝓſeqᷓndã æ fmiẽdã. appellatione: ut
in cle. ſicut .j.e.põt tñ appellãs ſibi piudicãdo
reſirigẽ iminũ iuris reſpecin ꝓſecutois ⁊ ſiatu
eꝛe ſibi tminũ bꝛeuioꝛc:ut bic ⁊.j.c.ꝓx.cum ſi.
* ide põt facere ſudex:ut hic ⁊ ĩ.c.j.ꝓx.nõ tam
iudex tenet hoc facẽ lʒ poſſit: ut i. c. ad hec.iij.
I. e.⁊ uide qð ibi dicam. Mõ ꝙ ſi appellãs nllłʒ
tminũ ſibi pfigit nel nimis ꝓlixum poteſt iudex
. ſibi ſtatuẽ competẽtẽ:⁊ iudicabit competens er

¶ Be appellationibus

delerit᷑ appellatio ꝑꝑ lapſum ter.

ↄſultationẽ: ⁊ iõ ĩ impetratõe lr̃aꝝ qʒ fieri men

cõueniens ſm diſtantiam uiar
cae 2 nãz ⁊ qualitatẽ tenmini ſhranteg
3.· ex tex. dupliceʒ teꝛminũ qͥ appellqtti ſachi
nã qnqz ſtatuit ad ꝓſequẽdũ: qq; ad HH
dũ. nud at ad alii effectũ poſſit enninst .
dicã. .late. M uſtio i cauillido n n ru⸗
cauillado lam: ſie
cle.ſi appellationem.j. e. ?. . c. dr t ern in
termini hoĩs.nã terminꝰhois ſherecl . lapſuz
mini iuris ¶ Op. p de ſupfluitate ſe co rer
repetit ĩ fo dco qð dixerat ĩ p So⸗dhen laen
ꝙ tres differẽtie pñt colligi ini Pmi d oer.
pᷣma dꝛia qꝛ ĩ prĩa ꝑte loquit de tentio ſd fz.
ad ſe pntandum:in fa de tennio pfiro md
I1 de temio pfixo ad pꝛoſe
quenduʒ.ſa dꝛia:qꝛ ĩ pria pre loqt de term
ꝑ iudicem abbꝛeuiato:in ſa qñ appella n
aſ, . s ſtatuit
terminũ ↄgruentẽ. Teuia qꝛ pncipiũ loqt i
pelltiõe ĩterpoſita an ſñiaʒ. finis vo ĩ abon ⸗
ne ĩterpoſita pꝰſniam. Et boc ultimum Gritad
qonem an ꝑ lapſũ termini boĩs i expectaro lap
ſu termini iuris remãcat rata ſnia diftunitus
ꝗ fuit appellatũ. Ad qð quidã dixeꝛt ut ꝛeten
Inn. ꝙ nõ exponẽtes tex.iĩ fi. ibi ſnie. i. iunidj
tioni Dicebãt eiʒ iſti ꝙ nunq maner rara ſentẽ
tia diffinitiua: donec ſit lapſus terminiuris.ali
Ho dñt oppoſitum:ꝙ utroq; termino elapſo..
iuris uel hois rata mãet ſnia:⁊ hoc ur̃ nenpn
Inno.æ ꝓfecto iudicio meo tex.clauſſimns eſt
B am nõ cauillãdo:ut pʒ ibi extuc ſmnie tue ꝛ.
Vnñ põdero illud voum extũc:qð reteri ad lp
ſum termini boĩs:nec ualʒ illa expoſito ut dicat
ſñie.i.iuriſditioni ſue:qꝛ.S.pᷣmiſeꝛat de appel
te añ ſñiam. Ad ide adduco bo. tex.i.c h. j de
ſen. ex. li. vj. tʒ Fre. ↄſi.xxvij.? do.ð ron deci.
lxxxix. als.ccix. Jlud tamẽ ueꝝ ẽ: ꝙ èt pᷣſaplũ
utriuſqʒ teꝛmini ſi tał ẽ cã i q̃ iudex pot ſupple
ex officio ſuo ⁊ inqrere:ð q dicẽdũ ut le.: n.i
c.cõſtitutus.j.e. Et ex pᷣdiitis nõ.iudice poſſe
teꝛminũ ſtatuer̃ appellãti tã ab ireꝛlocutoꝛis ſen
grauamine ꝙᷓ; a d ffinitiua. Menio ad glo. 2 pfi
ma facilis ẽ circa quã quero an iuder delegan
poſſit hũc terminũ appellãti pfigeꝛ. Soluiio di
co ꝙ ſic: ad quod allego tex.j.e. ad auns,
¶ Secũdo qꝛo: nunqd appellatus ualeit talez
terminũ pᷣfigẽ ſiẽ pot appellãs⸗ iudex. Sol. dic
ꝙ nõ: qꝛ boc nõ reꝑit᷑ iu cautũ i eo maxie: qr i
poneꝛet legem aduerſaꝛio ſuo qd no neecedli
ſed appellas põt hoc:qꝛ ipe ĩponit ege ſhi ipſi
piudicãdo ꝛeſtꝛingedo termini iuris: in eſt
ſi ſtatuit ſibi iminũ nimis ꝓlirũ pot iuex illu
reſtriger̃ ut hic.⁊ i hãc ꝑtem nideni tade iclare
do. ð ꝛota decif. ccix.all. ide Jo. an. hoſt Soe⸗
et quoſdam alios in. c.i.j c.t. l. v. Quidaz in⸗
tenuerunt Srium:ſed primũ uerins ? conununi
ter obſeruatur. ¶ Bo. diuidit iĩ dnas hres.
In prima paꝛte ponit ouas ſpes termini. nam
quidam ſtatuitur ab bomnine:er hot onlcnter
ſecundum eam :aut ad ſe pũtandum mmctran
ad iter arꝛipiendum. quidam ſtatuitur Ac⸗ te
iſte eſt annus: ? ex iuſta ca biennium. ven

Ad facenchn then pi c
ſen oleunone ghelllonis q;

ionifnienii Dund inn nrnge
lirr nitnd micuſtun e
unſr li mliv tanl lli
lguentauin icickcll. Mnpld
irlald imontii ubis , u
Ammira 1l n Anr ge nir nn n
EEeli rincſde g. caſn gaß
41 gleiuenb ne uicenn innnen ſafflln
lercic Rleanien ier anihencd ad ſee⸗
nK. Or d . Ren nhen disa
nt.de doter Ne 1c lecns. i D
de ap. nut breuner H. Jiez oic ſps
de ro. decilcrlit qvod innen lmtant qr⸗
terminus ſtatuirur per borminen er cunan
autem fuentt mlis terminas Karurnsi cuna
eſt ili ſanſfactum P loſg iuneris arenon
2equiritur. mor Glligenrig in plequende
a Aden ſpin cacelariumn uel locutener
ſi neutg biepoteſt pieſteur.boc gan H
ſure non pbei n ſans nibi og:qi non.
ſle cum n codem loco ſt lodex ad
deak in tal temino cogſtnnimn ce ol
Arreptioneqe fiuſtgtonng eſer alis n
quod non ſt ſentendin: ec eyen
laſu quo Utiltate gfſerre poſſtt, u
li⸗ munici.e.l. labeo ad aadoſ
e no. in. c cij i do. fat
aſri ef nece er c
an ſtatnit d ſe uclci preſentz
ffcrierarnchperſh⸗ entidi⸗e
Moꝛꝛ ſ ei hie Ho ſe biberan
liſunmoiis ſt. 1 orpoſkinlutt

tenen
Ailerguin –
nan Palaf qni bit; t altt.
üte ice dudͤ de i Pectuial
Meiſ rneif Nie glo.in uer

inn Alter ple

yp⸗ . al „ P O 1 7* *rr=P 7 AFpSY⸗ r

ſFa Acm ſe p=Fite Sene

minn . elisſ
lnnuii
ſgſi ee diſ
n lu ſin adeimmt
* ndlgſimmn dig inin
utemiims mmiernn iinſte
glitn Nlui A Göqriticrun
. . weoers i ibbi ſietr
tn Ochi j ſig nni; nmin
tudſſntin conr itlyſsammimn
wont wſiung mog; mmniwa
ſuns /bois n nin ſiunt hoxlr imj
Ir t alam iao w mr cluſſim
lm no auliſouj ioj muicir net
li pem int fum mnir p in co
im mnmi dis:mt uſ lihoſto ncet
ſeiunſaton n dinſen N
s
GRANNNSNRNNd
s
Ourilch enini üuitd ſbkaa
croſen ho tbiſclede lliünn
ccöcums. . Ee piis dil
iti di Meldünn D
nuaee. d nn dahus
unminecha Kniand
clstcranguicl inn
zeeniti ptiſte
Erdicrmnmi inn
dal detn eſen
Gn e. ee
do denund
Kigii⸗ peliztli⸗
wr ctorcgincun
4 rq D no 1n H

Cne appeſlationibus

tu latius.nam q;doqʒ appellatuꝛ ex indicium a
grauamine illato uel comminato ſeu pᷣꝑato. qn
qʒ in indicio:⁊ hoc duplꝛ:qꝛ aliqñ an ſniaʒ:ali
qnũ pꝰ:⁊æ in omnibus pᷣdictis nnifoꝛme eſt tpᷣs a
iure pᷣfixum reſpectu ꝓſecutionis ⁊ finis. Maʒ
appellãti in iudicio uel ex? ius dat in ↄfuſo ãnuʒ
⁊ ex cã biẽniũ ad ꝓſequẽdã ⁊ finiedã appellati
6 onem:ut in cle.ſicut.j.elMOfferunt in i hoc qꝛ
i appellatiõe exiudiciali tempus currit a die illa
ti grauamis. In indiciali vo a die ĩterpoſitois
ipſius:ut ĩ.d.cle.ſicut. A iudice vo ſeu appellã
te uario mõ poteſt terminus pᷣfigi ñ tñ exceden
do t᷑minum iuris ſed illũ reſtrigẽdo : ut ubi dat
a iuꝛe annus ad ꝓſequendum ⁊ finiẽdũ põt iu
dex ad lites abbreuiãdas ⁊? fraudibꝰ obuiãdũ:
cũ plerũq; appellat᷑ cã differendi negociũ de ter
mino iuris caꝑe cextaʒ ꝑtem ⁊ illã aſſignare ad
uarium effectũ. Mã qnqʒ tlem rerminum ſtatuit
ad iter anipiendũ.j.e.ꝑuenit. qñqʒ ad ꝓſequẽ
dũ ut hic ⁊ in.c.cum cãʒ.de re iudi.⁊.c.ex ꝑte.
.S. de reſcrip.⁊.j.e.ad hec.iij.qnqʒ ad ſe iudici
ad quẽ pnñtandum ⁊ ad alium certum terminuʒ
ad faciendam fidem ippi iudici a q de pntatione
ſeu ꝓſecutione appellatõnis. Qñqʒ ad appella
tionẽ finiendã. MDꝛimo cãu qn terminus pfigit
ad iteꝛ aꝛꝛipienð clarũ ẽ ſatiſfſactum effe termio
ſi infra illũ appellãs it᷑ aꝛripuit ad appellatiõem
ꝓſequendam:ut i.c.i.de ele.li.vi.in pᷣn.qꝛ vᷣba
ibi nil aliud importãt a quibus non eſt receden
dum:ex q aliud n ↄſtat.de mẽte:ut in.l.ñ alteꝛ
.ff. de le.iij.? in. c.fi.de v.ſig. 2 caſu qa pfigit
ad ꝓſequenò iura uidentur innuẽ ut ſufficiat ꝗᷓ
litercũqʒ ꝓſequi:ut iter aꝛripiendo ad ſede apli
cam.S.ti. ꝓx. cũ cã. Item ꝑ impetratois actum
nt. S. de Nep.c. ex ꝑte ⁊. c.diulectus.ij.tʒ Sp.i ti.

—

de ap. J. nüc breuiter. V. Ieʒ quid ſi ꝑs z do.

de ro.deciſ.cxlix.quod tamen limiant quando
terminus ſtatuitur per bominem ex curiam. Si
autem fueꝛit talis terminus ſtatumus i cuna non
eſt illi ſatiſfſactum ꝑ ſola inneris arreptionẽ:ſed
ꝛequiritur maior diligentia in ꝓſequendo:utpu
ta ꝙ adeat ipᷣm cacellarium uel locurenentem: æ
ſi neutꝝ hẽe poteſt ꝓteſtetur.hoc dẽm lIʒ apeno
iure non ꝓbej iñ ſats mihi plʒ:qꝛ non eſt ueri
ſile ꝙ cum in eodem loco ſit iudex ad quem ui
deat᷑ in tali teꝛmino cogitatum de ſola itineris
arreptione:qꝛ fruſtatoꝛius eſſet talis terminus:
quod non eſt ſentiendum:ſed debet intelligi in
caſu quo utilitate afferre poſſit: ar.in.l.i.in fi.
ff. ad munici.⁊.l.ꝙ labeo ad carbo. facit quod
le. ⁊ nõ.in.c.cũ in iure de elec.cũ ſi. ¶ Tertio
caſu qn ſtatuit᷑ ad ſe iudici pꝛeſentãdũ:⁊= tũc nõ
ſufficit iter arricipẽ:ſʒ oʒ ꝙ ſe exhibeat ↄſpectui
apłico:⁊ ſi eũ hẽe non pot pꝛoteſtet᷑ in ualuis pa
latij ut moꝛis eſt: quod tenent do. de ro. deci.
cxlix.pallel⁊ qualiter debeãt ſe pntare uide per
Jo. an.in.c.qᷓ;uis ð elec.li.vVi.Et ꝓ bᷣ facit: qꝛ

uiülle oꝛ ꝓpe ſe pñtar̃ qui exhibʒ ſe ↄſpectui alteri

us: ut nõ.in cle. dudũ de ſepul.in glo.in uerbo
pnitari:no in tenet᷑.j.illũ terminũ aliter ꝓſequi:

nt nõ. in locis pᷣale.⁊ ꝑ do de rota ⁊? p. Spe.in
pᷣallega.locis.. nunc breuiter. v. item pone pſi
xus fuit:ubi querit pone ꝙ appellãs comparet
in termino: dicit appellatus uel iudex: ꝓſequere

appellarionem ruam: nunqd aſtringit᷑. z conclu

dit ꝙ nõ qꝛ habet a iure anum ut.j. eo.cũ ſit ⁊
1c.ex rõne:et bñficium iuriſ nemini eſt auferẽð:
ut in regula induſtũ ò re.iur.li. vi. Tu dic hoc
ueruimn: miſi ſit talis cã ex cuius dilatione poſſet
ꝑiculũ im ninere:ð quo dic ut le.⁊.nõ.i.c.obla

te.j.e. QOicit tã nõnt ſpec.i loco ꝓx.alł.q appel

latus porerit appellãti ſe pñtanti porrigere peti
tionem ſuam in qua ſniam pro eo latamn uel 3
eum petit ↄfirmari uel infirmari: ⁊ ſic indirecte
ↄpellet᷑ appellans ꝓſequi:⁊ ex his habes bonũ
effectum huius ſtatuinonis teꝛmini. ¶ Auarto
caſu qñ fuit ſtaturus teꝛminus ad ſe pntandum
? alius ad facienduũ fidem de pnñtatione ẽ dubiũ
an poſſit iudex talẽ terminũ ſtatuere: de quo ꝑ
do.de rota decif. ubi.S. ubi dnt:ꝙ ſi iudici nõ
fit fides de pntatione ſeu ꝓſecutione ubi termi
nus fuit datus ad ꝓſequendum porerit iudex a
quo ſũiam irreprehenſibiliter executioni mãda
re:no tñ ꝑ hoc deſerta eſt appellatio: ex quo in
ueritate fuit appellans proſecutus in termino:
ſed executio ſnie non reuocabitur añ finem coe
appellationis:⁊ ſic pendebit ab exitu appellario
nis. Et idem uidetur uelle F rede. ↄſi.xxviij. in
cipien. punctus qonis ⁊c. æ do an.j.e.ex iſinua
tione:dubitaꝛe tin u? Frede.an iudex potuerit
taleʒ terminum pfigere:qꝛ non ur̃ ſpectaꝛe ad of
ficium ſuum:ar.i. d.c.ex inſinuatione. conclu
dit tn ꝙ pᷣfixio ex qn fuit ↄdictun opeꝛabuur
eſtectum premiſſuʒ. Ego puio ꝙ a pᷣncipio pot
appellas odiceꝛ ut n rencatuꝛ ide facẽ ð pnñtatõ
ne ſeuꝓlecuiiõe ꝑ.c.ſi a iudice.j.e.li.Vj.ubi dẽ:
ꝙ appellans n tenet᷑ comꝑere corã iudice a qꝗꝰ:
niſi ad audiendum ꝛeuocationem gꝛauamis: ſed
ſi pars non contradixi imputaoituꝛ ſibi reſpec
tu executionis fiende ſi non f.cerit fide.j.termi
num:qꝛ ueriſunilicer poterit iudex cogitare ap
pellationeʒ eſſe deſertam:ad h̊ quod nõ. Inno.
.j. e. ex rõne æ qð nõ.j.c.ꝓx.ſed ꝑ boc nõ e ð
ſerta appelletio: ex quo in ueꝛitate ꝓſecurꝰtuit ĩ
Emino = 7 ultimo cau ſtarui
tur terminꝰqnq; ad appellatom finienda: qð an

fien poſſit ⁊ que effect heat dicedũ ut le.æ nõ.
in.d.c.ex inſinuauoe.¶ Sed circa pdicta nũc

queritur: an iudex ad què poſſit abbreuiare ter ⸗

minum ſtarutum a iudice a quolſpe.ponit in pᷣ
alle. . nüc bꝛeuit. v. Ie pone ? concludit ꝙ ñ
qꝛ pedete dilanone no eſt iudex:ar.in. c. ſignifi
cate.j. e. ?⁊ C de dila. ſiue. Alij in tenuerũt con

trariũ ui ipe recitat:ſj ipe rſidʒ i pꝛia opi. Ego

diſtiguere: ꝙ aut ſubeſt ca reſtringedi: puta qꝛ
ex dilatione iminet ꝑiculũ aiaꝝ ⁊ poterii rſtrigẽ
ar. op. in. d. c. oblate. j.e. als ſecꝰ: qꝛ indultuʒ 4
iure bnficiũ n e auferedum:ur in. d. rła.indultũ

46t. A e u Krua frat

teriꝰ quero:quid ſi appellas nõ cõparutt cf=llarr a =ze klate

in termino ab boie ſibi.preſixo appellatus th.
1

cſi è ι4 40%
1 ſ 4

illum terminnʒ impetrauit indices nunquid poſ
ſir appellas coꝛã iudicibus ab appellato ipetra
ꝛis appellationẽ ꝓſequi. Cõcluð ſic ꝙ aut appel
lans fuit lime j.terminũ ĩpeditus ⁊ poterlt: qꝛ
lapſus termini nõ dʒ ſibi obeſſe:ar.j.e.ex rõue.
2 tenet do.de ro. deci. ccxxx. Aut nõ fuit ĩpedi
zus:æ tunc aut reſiſtit appellatus ⁊ ñ poterit:qꝛ
itũ ad eũ deſerta eſt appellatio.ut H ⁊. .c. ꝓx.
nec diligẽtia appellati dʒ ſibi ꝓdeſſe: ex quo nõ
uuſt amphꝰ ꝓſequi: ar. regule ex eo de reg.iur.
li. Vi. ſic itellige ⁊ reſtrige Spe.i. d. F. nũc breus
tcr. v. Item pone. Aut appellatus uult ꝓſequi
petẽdo ↄfirmationẽ ſententie: ? tunc poterit ap
pellãs ex pſona appellari ꝓſequi:ar.in.l.petẽde
C.de temp.in inte.ᷣreſti.⁊ hoc caſu intellige nõ.
per do. ro. deci.lxi. x ſic nulla erit oricias int᷑
eos ⁊ ſpe.ᷣ ipſi aliter ſentiãt. Et ið per oĩa pu
to dicendũ:cũ.j.terminũ iuris appellatus ince
pit ꝓſequi:⁊ elapſo termino inſtat petendo ſẽtẽ
tiã:qð põt:ut in aut᷑.ei qui appellat E: de tẽ.
ap. ?.ij. q. Vi. appellatoꝛe.Et ꝑ hec reſtꝛinge itel
lectũ cle.ſi appellationẽ.j.e.ut intelligatĩ quãdo
neuter imperꝛauit in termino: quo caſu non poſ
ſunt ẽt amdo ꝓſegqui poſtea:cũ ſer per negligen
tiã urriuſqʒ deſerta ſu appellatio ut ibi:qð bene
nõbis: ⁊ uide qð nõ.·j.e.ſepe. ¶ WBlo. iſta in fa
parte queritian ⁊ qn poſſii terminus pꝛeueniri
ab alterutra partiũ.⁊ dic plenius ut le. ⁊ nõ. in

iuribꝰ allegatis in .Egino ro quid itedit
lr̃a ibi extũc ⁊c.ſo.dicit glo.fi.ꝙ poſt terminum

lapſum põt iudex ꝓceder᷑:ac ſi perẽptoꝛie fuiſſʒ

citatꝰ ꝑ.c.ſepe.j.e. Sed dic tu meliꝰ qð illud.c.
loquit᷑ de iudice ad quẽ: ⁊ dic ut ibi.ſjj reſpeciu
iudicis a quo dic ꝙ nõ teneĩ᷑ illũ citaꝛe ꝓ.c.ij.ðᷣ
do.⁊ cõtu.li.vi.⁊ uide ꝑ Inn. in.c.ex roe.j.e.
ubi apie tenet: ꝙ ſi appellãs nõ ꝓſequnit᷑ ĩ terio
põt iudex ꝓcedẽ ſine alia citatione ad executiõʒ
ſnie:⁊ dic ut latiꝰ ibi dicet dic eꝛgo ꝙ extunc.i.
poſt lapſum teꝛminũ põt iudex ualide pꝛocedet:
tũ deſerta ſit appellatio: ut hic ⁊.j.c.ꝓx Hoſt.
vVo accipit h̊ uerbũ exiũc magis late.exponit.n.
i. ex quo.certũ eſt ꝙ ↄtẽpſit:qꝛ tin ſibi fluxit de
tpᷣe pᷣfixo ꝙ impoſſibile eſt illum poſſe facere id
ad qð terminus fuit pᷣfixus:ar.ff. de uer. ob. ſti
pulationes. 2.I. cõtinuus. Jo. an. tenet ↄrium ꝓ
.c.repꝛehenſibilis.j.e.ſed certe melius facit iſte
tex.in dictione extũc que denotat extꝛemitatem
tpis:⁊ ſic clare innuitur ꝙ pꝰterminũ lapſũ ⁊
anñ ualide pꝛocedat. Mico. abb.

Bm ſit rõana. Aereli

dum bẽat annum ⁊ ex cã biennium:ni

ſi index moderetur: z ſi infꝛa id ipᷣs ñ ꝓſequituꝛ
rata manet ſñia uel redit ad pᷣmũ ſi an ſniaʒ ap
pellauit.h̊ᷣ pꝰ.Qui de cꝛie ipetit᷑ adpellar̃ põt ni
ſi ſit noroꝛium.bᷣ ſo Diuidit᷑ ĩ tres ꝑtes. In p
ma põit terminũ appellatõis ꝓſequẽde. In fa
penam ñ ꝓſequentis:ibi infra ꝙ. Tertia ibi p
terea pſeqᷣt an de crie delatus appellet.Mõ
p ꝙ appellati pꝰſũiam uel añ pᷣfigiĩ a iuꝛe anus

¶ Be appellationibus:

qð intellige quo ad ꝓſequendam 2 finiendam

appellationem ſik. æ idẽ dic ſi appellatur ey iudi

cium: ut ꝓbar in cle. ſicut. e. ti. ꝑ qᷓ
1 UElr. cut. e. ti. P ſatis dclaꝛgf
iſe i ad hoc ur appellati dei b
ennium ? duo coõcuneꝛ.

ee . Prꝛo er ci nec
ria ñ potuerit cm ꝓſeq ? finire. j. annũ Sers

illa c̃ ſit euidẽs:ñ gſlat ſne.
ꝓbet aut o ſit notoria. vonte 6
a quo poſſe ex officio pfigere appellati unmnd
breuiorem tmino iuris ad appellatoz ple Renh
dam: æ reſtringit terminus ꝛeſpectu pirentitn
ñ ãt ꝛeſpectu finis. Na ubi hebat integꝛũ ⸗*
ad ꝓſequendũ ⁊ finiendi.d. cle. ſicut: ita qy non
tenebaĩ. . ãnũ ꝓſeq niſi ad ſibſitũ: niſi prout de
tuꝛ. ij. q. vj. appellatoꝛe ? aut ei q appellat. C. ö
tẽ.ap nũc oportebit eũ proſequi in tennio q .
dice pfixo: 2 fit b reſtirictio ppter cim qi.
E nõ p̊ ꝓ limuatiõe.c.pcedetis:ut nonfon de
ſit appellans ſibi pfigeꝛe rerminum:ſeq & wex
appellante oĩo ceſſarte.boc tñ limito qn index ap
pellationem recepit ſaltẽ ad ulterioꝛa ñ pceden

do. ſi ãt appellatõʒ nõ admittit ſed ad ulteꝛioꝝ

ꝓcedit ñ pot hũc tminũ pᷣſigẽ:ita ſing. ſetit In
no. in. c. fi. de accuſa. ꝓ h: qꝛ quo ad iudic bei
ꝓ ñ appellãte:ar.c.eum qͥ de do.⁊ còtu.l.vj et

eoꝝ q̃ dixi in.c.iij ðᷣ eo q mit.i poſ.i(¶ No. qr

to. tex. bic ſatis expᷣſſũ maxime iuncia rq ſnt
deſeꝛit᷑ appellatio ꝑ lapſuʒ tmini iuiis:iia ꝑ lap
ſuʒ teꝛmini hoĩs.ita ꝙ ſi iudex ẽt appellan a dit
finitiua ſtatuit minũ mẽeſis ad ꝓſequendam ap
pellatõʒ lapſo mẽeſe appellatore n ꝓſequète ſen
gentia ꝛata manet:nec expectat᷑ lapſus totius an
ni:qꝛ teꝛmin pfixꝰa iudice ſuccedit loco temmini
luris:⁊ iõ quo ad ðᷣſenõʒ oꝑaĩ eundeẽ cfſecum:
qðᷣ tʒ Inno.. e. ex rõne ⁊. S.c. ꝓxi. ubi et diri
Hõ quito ꝙ appellatio eriudicial i dippe
appellato:ſʒ ẽ potiꝰ qᷓdã ꝓuocatõ ad cãʒ.? hune
tex. ſẽꝑ nõbis ꝓ ſtatutis ⁊ alijſ diſpoſitoib ſaci
tibꝰmẽtõʒ de appellatõe.nã in odioſis ñi ueniet
noĩe appellationis exiudicialis appellatio:ſecus
in fauoꝛabilibꝰ:qꝛ largo mõ põt dici appelſano

nt hic ⁊.j.c.bõe.facit ꝛcgula odia reſtringi d ꝛ
gu. iur. li. Vj C Hõ i. 5. pteꝛca: ꝙ i ca cial pe

qs appellare qnimo pendete termino appelatio
nis interponẽde n debʒ mãdari ſnia executoni
ẽr ſi immineat pena ultimi ſupplicij:de quo per
Haꝛ.in.l.qui ultio ſupplicio.fl.ð penis. Ercſt
aliud ſpãle:qꝛ inuito condenato pot lemn appel
lare.l.ñ tñ. fl. . no. i. q. vj. in ſima. Ne n bie
tex. aptiſſimũ: ꝙ in facto notonio pot fertl ſnia
ʒ abſetẽ nõ citatũ ſi certũ ẽ abñi nulii oleliõeʒ
opetẽ:ðᷣ quo nide qð pleniꝰ dixi i.(.ci oliz ð re
iudi/ An ãt æ qñ notorieas excludit quẽ fac
tate appellãdi: dic ut dici j. c. cũ ſpali. F. von.
Vlio nõ. ar. op. iudic poſſe ſubdliiũ abſere
excõicare: qð ꝓbat hic imeliigendo ꝙ iſte conn

thius erat abſens ey territoriũ: ſed poſſet intel

