ʒꝰ mittet agrimeſſoꝛẽ ad mẽſurãdũ ubi quilibet
ptendit ceꝛa iugera ſeu mẽſuras teꝝe naꝛ
to ꝑ ſuã ſniaʒ ſtatuet termios.hʒ eni iudex in h̊
iudicio ptatẽ ſtatuẽdi temĩos ðᷣ nouo:ſi eniden
tioribꝰ ſignis ſtatui pnt: ut euitent᷑ ſcãdala etiaʒ
tollẽdo ð fũdo alterius ⁊ faciẽdo ſibi pecuniaʒ
refundi ab alia pꝑte: ut ẽ tex.nõ. inſti. ð off.iudi.
in fi. ⁊ dic ut ibi ⁊ ĩ caſu pdẽo.qñqʒ quilibʒ ptẽ
dit ſe poſſideꝛe uſqʒ ad ceꝛtos teꝛmĩios recte ꝓ
cedit pᷣ iudiciũ fi. re.qꝛ quilʒ dʒ ꝓbare ð poſſei
ſione ⁊ iuꝛe ſuo:⁊ ĩ h differt h̊ iudicium cõe ab
alijs: qꝛ in alijs ſinglaribꝰ ſimplicibꝰ indicijs
nõ tenct᷑ reus aliqͥd ꝓbare niſi uclit.? an ? qũ
oᷣbeat admitti ſi uelit nolũtarie aſſumẽ onus ꝓ
bãdi:dixi płe ĩ.c.i.ð or. cog. Si vo alt tantuʒ
poſſidet ⁊ reliquus dicit ꝙ ꝑ nſuꝛpationẽ:⁊ tũc
ſi ꝓuocatꝰ ad iudiciũ ẽt ĩſtat: ut teꝛmini antiqtꝰ
poſiti obſeꝛuẽt: adhuc uqʒ ꝓbabit ð ꝓpꝛierate
qꝛ ĩ ꝓprietate uteꝛqʒ ẽ actor ⁊ reus: ⁊? ſic intelli
go iſtũ tex. Vel dic ꝙ iſte arch. qᷓ poſſidebat al
legabat pᷣſcriptionẽ: iõ ĩ ea ꝓbãda erat acror.j.
pᷣſcrip.c.illð.qnqʒ ꝓuocatꝰ nihil perit: h ſolũ
mõ negat narrata ꝑ actoꝛc: æ tunc nõ cꝛedo ꝙ
neceſſario teneat᷑ aliquid ꝓbaꝛe: ſy actoꝛe nõ ꝓ
bante reus dʒ ahſolui in. c. fi. de inꝛeiu. ⁊ hic: ⁊
ſic erit iðᷣ qð ĩ ſimplicibꝰ iudicijs reſpeciu one
ris ꝓbãdi.poterit eni ſi uult: qꝛ mos ei geꝛẽdꝰ
c.l.qꝛ circa.ff.ð ꝓba.gl.iſta ĩ fa pꝑte colligit aꝛ.
ex tex. ꝙ una ꝑſona uicẽ duarũ ſuſtinet: allegat
multas ↄcor.adducit poſimodũ ĩ ↄriũ miia in
ra. ⁊ finalit᷑ duas ſolones põit:⁊ nõ bij ¶Zin.
Ho. an. dicit ꝙ ſi officia ſũt ↄpaſſibilia qs ſor
tiri põt nicẽ duoꝝ.ſi ſũt ĩcõpaſſibilia: ſecus niſi
alið oꝑet̃᷑ hoĩs uł iuris diſpeẽſatio: ut colligi ſpo
teſt h ex iuribus pᷣal.i glo. ſʒ certe h̊ ſolo nõ ſa
tiſfacit: qꝛ h ẽ ð quo qrimꝰ.ſ.qᷓ ſint ↄpaſſibilia :

iĩcõpaſſibilia:æ puto ꝙ in iſtis nõ põt dari ceꝛta
doctria:ſʒ m qlitarẽ æ uarietatẽ factoꝝ ⁊ ꝑſõa
rũ ac officioꝝ qs põt uel ñ põt fungi nice pluri
um gñalꝛ tñ ꝓ aliqli introductione diceꝛẽ ſic:ꝙ
i iuriſditiõe ↄtentioſa ñ põt qs ſuſtinẽ uices pli
um: un nõ põt eſſe aduocatꝰ? aſſeſſor ſeu iudex
.l. qſqs. E. ð poſtu.l. nẽo. C. aſſeſ. uel iudex =
teſtig.iiij. q.iiij.c.i.ð.vV.ſi.c.foꝛꝰ.uel iudex ⁊ no
tarius cauſe. qᷓ̊ als ſit notaꝛius: ut nõ. haꝛ. poſt
guil. in. l. iubemus. C. ð ſacroſanc.ec. Inno. i
c.cũ a nobis ð teſti. ur̃ ꝓbari ĩ.c.qm ðᷣ ꝓba.
Fallit in cauſis modicis in quibus nulla reqri
tur ſcriptura.cum.n.in illis credat᷑ als vᷣbo iu
dicis. foꝛtius ſcriptnꝛe ipſius: ut nõ. Mar. in
aut. niſi breuiores. C. de ſen. ex peꝛicu. re.⁊ in
.d.l. nemo. C. de aſſeſſo. quod ſingu. nõ. ꝓ iſtis
uicarijs caſtꝛoruʒ:qui etiam ſcribunt acta:ut in
iſtis modicis ſcripturis eor atur. etiam
ſi als non ſint notarij. n iuriſditione uolũ
taria põt quis ſuſtinere uiees pluꝛinʒ:dũmodo
exercitium unius actus non preſtet impedimen
tum exercitio alterius quo caſu appello officia
incompaſſibilia:ar.op.in.d.l.nemo et.l.qſquis
et in. l.i. ff. de colle.illi. exemplum pꝛimi dicti in
..ſi. conſul.ff. de adop. ubi dr̃ ꝙ ſi filiuſfa. eſt pᷣ
ſes poteſt ſemetipſum apud ſeipſum emancipa
re uel in adoptionem dare. exemplum etiam in
.l. una. fl. de. offi.conſu. ubi ↄſul poteſt apud ſe
metipſum manumittere ſeruum ſuum:et ſic repᷣ
ſentat perſonã dni et ꝑſonam ↄſulis ad idem. c.
poſtulaſti et quod ibi nõ.de concelſ. .pben. Do
ne aliud exẽplũ bonũ ĩ notario:qui ſi alias eſt
iudex põt ſcribere ut notarius et auckem pᷣſtare
tanqᷓ;ᷓ iudex in iſtis noluntarijs ſic intellige glo.
nõ. in.l.iubemus.C. de ſacroſanc.ec.et ibi per
Bar. exemplum ſecundi qñ ñ ſunt cõpatibilia
uult eſſe de duobus collegijs quoruʒ exercitia
mutuo ſe impediũt:ut qꝛ eſt ð collegio uniꝰ ãtis
ut nõ. Inno. in. c. dilecta de excelſ. pla. pleni?peꝛ
bar. in.l. fi. ff.de colle.illi.ſecus ſi non ſe mumuo
impediunt ut quia eſt de collegio diſciplinato
rum et de collegio unius artis hinc eſt qð non
poteſt quis habere duo bñficia curata in. ca. de
multa de pᷣben. et olim etiam non poterat eſſe
pluralis in beneficijs ſunplicibus:qꝛ quodlibet
exigebat reſidentiam: de cleri.non reſt i. c. conqᷓ
rente et impoſſibile erat reſidere in diuerſis bñ
ficijs:ut n. in. c. non poteſt de preben.li.vi.et
ex ſe patet et multa alia exempla potes collige
re ex iuribus hic allegatis in glo.et per glo. in
dicta.l.nemo. ? uide glo. in dicta.l.ſi conſul:qᷓ
ponit ultimam theoricam huius glo. uel do ali
am doctrinam bꝛeuioꝛem: ꝙ tã in iudicio ꝙᷓ ex
põt quis ſuſtineꝛe uices duorum:niſi impedia
tur: aut ꝓpter impotentiã facti: quia ñ ſufficit ð
facto exercitio utriuſqʒ.d.l.nemo ⁊ de preben.
quia in tantum ⁊.c.de multa z.l.i.ff.de colle.il
li. aut propter impotentiam iuris.exemplum in
iudice non ualente iudicare in facto ſuo:ita ꝙ;
non poteſt eſſe index ⁊æ acror cum nõ poſſir ſibi

. —
eW
„„m Wre.
m rin e

Gks

Mnnsfraim

W⸗

.

oi
eittn
R lefagop, ge
Spreli e rebſ
iniſidhacin
hi ire teſig

ter
ſenlr ar Nn
r bmni ai zötr
ginnbns nſa ri
inlis grii t ho ij
e iſnenn pö, Brri,
deſner ain er in
ſwoiſngn nſis
iaim ſnbuntaanmtin

Srin, nn
— Moli
Ge niccs Pontdünodo⸗
ns Mn rehainhetinen
1 nd id eld dkn
iN Al rend an aſars
eili eronpun ini cien in
yickoiluluck;
ud ſapiim mie
dare onnolun enamin
ſnbioiolpotet apoc
leſcenun enn 4 ſep
ſonan oſls adidannc.
giamißtan e
inotuniogi ſi Aiuscſt
ouriuuser mcienßbſtne
unmisſcintlgeo.
ſgoſanc en ſihel
macfiſun hmbiin
oleis uzeulnn
8 Clegio vni ds
ancſdch d
ncrnſ anen
leinſensſ en

odlplm
ch agn

ipſi imperare ar.le.płt.ff.de arbi.C. ne quis in
ſua cã.l.unica.nec eẽ teſtis et iudex cũ nõ poſſz
ſcipſũ exaĩare:et ſic in ſilibꝰqniqʒ impedit᷑ ꝓpteꝛ
pſumptõʒ ſen ſuſpicionẽ affectionis amicirie ul
inimicitie.un ñ põt eſſe iudex uel aduocatus et
ꝓcuratoꝛ et teſtis.ij.q.vij.ſtatuẽdũ ð teſti.c.fi.
li. Vi. cũ CEr dens põt colligi ꝗᷓ ſũt officia
cõpatibilia uel incõpatibilia:et per ↄſequẽs an
et qnʒ ꝗͥs põt ſuſtinẽ uices pluriũ.alie gl.ſũt fa
ciles. ¶E&äx. glo.qro de pena turbantiũ fines.
Jo. an. poſt Hoſti.dicit ꝙ in h ñ eſt pena arbi
traria:ſed ſplendidiores perſone ſi euulſeꝛint
terminos relegant:hũiliores uero caſtigant᷑:et
ad opuſ biennio dant᷑ ſʒ ⁊ ſi crimialiter agat᷑ ex
l. agraria pẽa.l.aureoꝝ ẽ ſtatuta.⁊ ſi ſeruꝰſit pe
na ẽ capital.ff. de ter.mo.il.i.ij.et.iij.? cum hac
breui diſtinctione tranſit hic do. An.ſʒ certe h
qiſtinctio ñ eſt perfecta:cũ iura uarie loquant᷑ ĩ
hac mã quare mu latiꝰdiſtigne pꝰ. Cy. in.l.i.C.
de accu. Aut eĩ ꝗs ammouit termios ignoran
ter autſcicnter.ſi ignorãter:ut qꝛ credᷣbat alios
lapides furari: et tunc ãmouẽs teꝛmios põt pe
ti ut vᷣberibꝰcedatur.l.ij. in fi.ff.de ter.mo.⁊ ni
hilominus fᷣm eũ tenet᷑ furti:qꝛ divſi ſunt effes
delinqnendi:ꝓ h̊ bo.tex.in.l.ſi ſtupꝝ.ff.de iin
rijs:Si ſcient᷑:aut ãmouit gꝛa occupandi confi
nes et punit᷑ tpaliter. relegat᷑.n. bita ↄſideratõe
etatiſ ut. d.l.ij. Aut ãmouit ñ gꝛa occupãdi ↄfi
nes:⁊ tũc refert:aut fecit ga obſcurandaꝝ ↄfi
nium finalium qᷓonũ et ſic ut pᷣſtaret mãm litiuʒ
et punit᷑ cõporaliter:ut.d.l.ultima in fi. Si vo
ãqmouit nec gra obſcurandi nec gẽa occupandi
⁊ tũc punituꝛ pecuniariter ut.d.l.i.ĩ pᷣn. ʒ Cy.
de quo ẽt uideas ꝑ glo.i.d.l.agraria. Sed ad
nerte qꝛ Cy. ñ uẽ ſacere dẽiaʒ ĩter ſplendidas ꝑ
ſonas et hũiles:qᷓ; tũ ſentiũt Jo.an. Hoſtien.
et Bar.i. d.l.ij.et ſatis hanc dꝛiam uẽ ibi innẽ
ille tex. Itẽ fm illã opi. Ey. l.ij. ſolum ꝓuidẽt ĩ
ſplendidis ꝑpſonis et nihil de humilibꝰ:et ſic fu
iſſet iuꝛiſcõſultus dinutus ¶ Item feciſſet ali
as regulas iuris:cũ cõiter a nobiliõibꝰ nerbeꝛa
aliena ſunt. xxiiij.q.i.c.q̃ ↄ pacẽ cũ ibi nõ.ᷣm
Cx. intellectũ etiaʒ nobiles punirent ⸗
ſi aio obfuſcandi terminos coꝛꝛupiſſent. n
ego clare expediendo ꝓſequoꝛ tria mẽbra aur
quiſ cõrumpit termios occupando:aut cã obfu
ſcandaꝝ finaliũ qonũ:aut nec cã occnpãdi nec
cã obfuſcandi.pꝰcaſu ſi ẽ ꝑſona ſpleydida rele
gatur ad tpᷣs hito reſpectu an ſit iuuenis an ſe
nex fʒ ꝙ diſtiguit i.l.ij.ĩ pᷣn.ff.de te.mo.ſi vo
eſt perſona humil: caſtigat et ad opus biennio
dat ut in. e.l.fi. ¶ Scðo caſu qñ cauſa obfuſcã
di ẽ plectendus pena ſᷣm qualitatem perſone er
facti et uiolentie: ut.l.fi.in fi.ff.e. Tend. cãn
qñ nec cã occupãdi nec cã obſuſcandi:tunc ſub
diſtingue. aut dolo malo h fecit et punit pẽa qͥn
qginta aureoꝝ:ut.d.l.agraria.aut p ignorãtiã
ſeu fortuito.ut qꝛ non credebat ↄfinia cõrũpe?
et uerberibꝰceder: ut.d.l.ij.ſed ĩtelligo h̊ ultimũ
iĩ humilibꝰ:qꝛ de eis tin loquit illa.ʒ.in fa parte

¶Eropoſte niſti.

non aũt poteſt finis ꝛeferri ẽt ad ſplendidas peꝛ
ſonas:qꝛ cum ille nõ puniat᷑ pena uerbex:cum
fecerint aio occupandi aliena oↄfinia: foꝛtiꝰnõ
debent tali pena puniri:cũ hoc fecerit ignoran
ter. in eis eꝛgo erit pena aꝛbitꝛaꝛia:aꝛ.in.d.l.ij.
in pᷣn. ⁊ mitioꝛ imponitur pena. ꝙ; qn ſcieteꝛ fe
cerunt: ut pʒ ex illa.l.ij.in fa ꝑte ipſius.? ꝑ hoc
hẽs intellectum omniũ legũ illius ti. de ter. mo.
Eui qt applicabit᷑ illa pena pecuniaria:de q̃
in.d.l.agraria:dic ꝙ accuſatori ut nult ibi tex.
et ẽ fʒ Har. ibi ſpale. als ãt ubi ius ꝓducit ac
tioneʒ pena applicat᷑ fiſco.ſed ubi ꝓducit accu
ſationem applicatur parti ſi ãt iperſonalit loqᷣt
in dubio ur̃ ꝓcedere actionem:⁊ ſic applicatur
fiſco:niſi in aliquo iſtoꝝ mbꝛoꝝ aliud ſpecifice
iure diſponatur.hec ſunt vba nõ. Maꝛ. in. d.l.
agraria:que latius ꝛetuli ſuꝑ Nica ð iudi.⁊ hec
uglent ad multa.
Ropoſuiſti. cmns. n
SSñ uiꝛginitate ꝓ
banda atteſtatio matꝛõaꝝ aſſertio
mni uiri pfert᷑. Vel ſumma ſicMõ

Ccreditur maꝛito aſſerenti ẽt cum iuꝛamto uxoꝛc

cognouiſſe:ſi uxoꝛ per matronas atteſtantes P
ipſius coꝛpoꝛis aſpectũ ꝓbat oriuʒ:communis
diuiſio. fa ibi uidet. ¶ Mõ pex tex. iuncta gl.
.iij. cum iuꝛibus allegatis in ea:⁊ maxime.c.cõ
tinebatur de deſpon. impu.ꝙ ubi ex aliqᷓ diſpo
ſitione ſtatur iuramto alicuius illi nõ creditur:.
ſi ex aduerſo ꝓbat᷑ orium:quod nõ ſing. ꝓ ſta
tutis.qᷓ qũqʒ diſponunt credendũ iuramẽto of
ficialis in aliqua re: ꝓcedunt eniʒ:niſi ex adueꝛ
ſo pꝛobetur ltime prium.hoc apertiſſime ꝓbat
hic iuncto.c.continebatur.⁊ rõ eſt:quia iuram
rum unius non eſt integra ꝓbatio.j. de teſti. ʒ
uniuerſis.l.iuriſiuꝛandi.C.e.ti.merito ſi offert᷑
ex aduerſo ꝓbatio integꝛa dʒ admitti ? pᷣualer
pꝛobationi minus integre.ar.in.l.admonendi
.ff. de iureiur.æ quod nõ.in. c.fi.e.ti.quod ſen
tit Gaſ. de cal.in. c. continebatu⸗ paa LiS
bo. tex. ad inſtruendum qualiter ſit ꝓbanda uir
gitas ⁊ qualiteꝛ teſtes hẽant ſupeꝛ uirginitate
depõeꝛe.pꝛobatur enim per matronas ſeu mu
lieꝛes in hoc inſtructas:qᷓ deponunt eam uirgi
nem:qꝛ eam uideẽt ⁊æ inſpexerunt in locis ubi
depꝛehenditur uirgitas. concoꝛ c. cãʒ miimonij *
j. c.nec ẽ neceſſe ꝙ magis ſpeciſice ꝛeddãt cãʒ
ſcie.⁊ uide ad mãm duas glo.nõ.in.c. hec ima
go. xxxiij.q.v.in.v.unde ⁊ ſe.quarum pꝛima ĩ
ſtruit partem puelle ad docendũùm ſe fuiſſe pri
ma nocte uirginem. ſi maritus dicit eam non
reperiſſe uirginem :uidelicet peꝛ aſpectuʒ lintea
minum ſanguinolentoꝝ. lia ueꝛo gl. docet
partem mariti ad ꝓbandũ eam n fuiſſe nirginẽ
faciendo ꝓbationem Sriam:qꝛ ſi linteamina p
me noctis non ſint ſanguinolenta: æ hec reme
dia fuerunt inuenta in neteri teſtamento: æ hoc
pꝛopter defectuʒ ꝓbationum in tali re ſecreta.
alias autem ſaris dicerentuꝛ uilia æ fallacia:iñ
ut dicit Arch.in. d. c. hec imago mlier cognita

milies de facili ſcit inuenire remedia Zria¶ ER

timo iſte tex. inducit᷑ ad duo.prio ꝙ ubi probã
da ẽ res ĩ qua iudex nõ eſt iſtructus nec inſtrui
põt: ſine qꝛ hꝰ rei inexꝑtus eſt: ſiue qꝛ honeſtas
nõ pant᷑ recurrẽdũ ẽ ad iudiciũ ꝑitoꝝ illa aꝛte
2 ſm illoꝝ teſtimoniũ iudex ꝓfeꝛt ſniam.ſi enim
dubitat᷑ de ginitate recurri ad matꝛonas iĩ hᷣ
iſtructas:ut hic ⁊.c.cam.j.e.⁊.l.i.ff. ð uẽ.inſpi.
ubi habet᷑ qn dubitat᷑ an mulieꝛ ſit pgnãs:ſi du
bitat᷑ an uulnus ſit lerale aut ſanabile recurritur
ad iudiciũ medicoꝝ.ut in.c.ſignificaſti.ij.de ho
mi. Si de pitia ſcholaris recurrit᷑ ad ſuũ docto
rem.l.nemini.C. de aduo.diner.iudi. uide tex.
cũ glo.in. c. i.xij.q.i.Si de finibꝰ ad agrimeſſo
rẽ. ſ. de pſcrip:qꝛ indicãte.l.iij. C. fi. regũ.⁊ ſic
de ſimi nducit᷑ fo iſte tex. ꝙ iſtis ꝑitis ĩ ar
te ſine inur amẽto cꝛedit᷑:ad boc põdeꝛat Jo. an.
v. teſtimonijs poſitũ ĩ l̃a.ſunt enĩ teſtimonia ſi
ne iuramẽto pꝛolata.j.de coha.cle.⁊ mulie. tua
de quo tñ remittit ad nõ.. ð frigi. fꝛateꝛnitatiſ.
C 3 unc diſcutiamus urrũq; dictum: qꝛ mã eſt
pulchra ⁊? quotidiana.⁊ prio circa primũ dictũ
qro:nũquid ſufficiat atteſtatio unius piti ĩ arte
illa: an ſufficiãt plures. æ vẽ ꝙ plures:ut hic ⁊ ĩ
.c. ſignificaſti de homi. pᷣal. ubi ĩ plurali dr̃ ꝑito
rũ iudicio medicoꝝ:⁊ ſic requirunt᷑ pluꝛes.iiij.
.q iij. ubi numerꝰ.ad idẽ.c.cã mrimonij. j. eo.
de fri. frateꝛnitatis cũ ſi. facit illð gñale dẽm uni
us dictũ nullius in. c. ̊ uniueꝛſis de teſti. ⁊.l.iu
riſiurãdi. E. e. In Sriuʒ facit. c. qꝛ ĩidicante ðᷣ pᷣ
ſcrip.ibi agꝛimeſſoris diffinitõe ⁊c̃. ⁊.l.iij.C. fi.
regũ. Har. hoc tractat in.l.i. .i.ff.de uẽ.ĩſpi.
⁊ in.i.ffoꝝ.ↄſtõe.⁊ in ntroqʒ loco ↄcludit:ꝙ ſi
ĩ codẽ loco reꝑiunt᷑ pluꝛes debẽt pluꝛes adhibe
ri: als ſufficit nnus:allłat tex.ĩ aut.de nõ alie. §F.
qð aũt colłij. v. ur neqʒ:⁊ eſt ille tex.multũ nõ.
ᷣ dictũ optime probans. Idẽ ſequit do (An.
hic. Ego potius inueſtigande ueritatis cã q̈ re
prehendendi ſeu emẽdandi diceꝛẽ ſic: ꝙ aut i re
multũ ardua exquirit᷑ iudiciũ peritoꝝ:puta ubi
agit᷑ de nita homis: an uulnus fuerit moꝛtale uł
nõ:⁊ tũc ʒ i loco nõ reꝑiatur niſi unus: nihilo
minus mitteꝛet᷑ pꝛo alijs uicinis ſeu exiſtẽtibꝰ in
loco uicino:cũ ĩ iſtis arduiſſimis debeãt eſſe ꝓ
batiões luce clarioꝛes: et maxime in hoc caſu:
e ubi periti deponunt de cꝛedulitate et nõ ð cena
ſcia: ut.j.dicã:pꝛo hoc dẽm. c. ſignificaſti. Aide
mus eni in ſili: ꝙ ſi in depoſitione clerici nõ ſũt
ĩ ꝓuincia epi ſufficienti numeꝛo uocant᷑ ð̊ locis
nicinis: ut nõ.iij.q. viij.ſuggeꝛo facit.c. fi.xv.
di. Item uidem'ꝰ in ſili ꝙ pꝛo reſtib ĩ ſufficiẽti
numeꝛo recipiẽdis remittit᷑ ad loca remota ð fi
deiuſſoribꝰ oſtitutis ⁊.l.ſi qũ.C. de teſtibꝰ.⁊ iðᷣ
foꝛte eiſdẽ rõnibꝰ ⁊ inribꝰ poſſet dici qñ agit ð
graui pᷣiudicio in dãnũ alterius: ⁊ iſti periti ha
beant deponeꝛe tanqꝙᷓ teſtes: q; in tin debet eſſe
numeꝛo pluꝛcs in qtũ nõ deponũt de certa ſcia
ſed de cꝛedulitate ⁊æ eſtimatione: ad h.c.pꝛcteꝛea
ð teſti. ⁊.c.pſul ſᷣm nnũ intellectũ.ij.q.iiij. Mec
ob. mihi dictus. S. ꝙ autẽ ſupeꝛ quo fundat ſe

¶ De pꝛobatlonibꝰ

Har. qꝛ in caſu illo periti ñ ueniũt ad teſtifican
dum ut teſles in contentioſo iudicio in preiudi
cium alterius ſed potius ut boni inſtruciores
ad conſeruandum idẽnitatẽ ecclie un ⁊ ſine eis
illud fieri põt ſicut hodie fit quia non obſeruat
illa ſolemnitas. cum eccleſia alienat directum uł
urile dominium:ut nõ. in. c.i.de.re.ec.non alie.
li. vi. Aur non agitur de graui preiudicio et tẽ
ſi imminet explicanda res facilis in qua nõ exi
gitur magna induſtria: nec uenit tanquam teſtiſ
ad deponendum in preiudicium alterius.ct pu
to unum ſufficere etiam ſi in loco reperiãtur pł
res et ſic intelligo.c.quia indicante.j.ð pᷣſcrip.
cum ſimilibus¶ Hut eſt res magis grauis que
non ita de facili percipitur per unum ⁊ ueniunt
periti tanquam inſtructores:et tunc adhererem
illi tex. et dicto Dar. ut adhibeantur plures ſi
poſſint haberi alias ſufficiat unus et hoc addu
co ad queſtionem quotidianam in approbatio
ne ſcbolaris examinandi requiruntur ſeptem
doctores adminus: ut nõ. in. l.magiſtros. C.
de profeſ.et medi.li.x.nõ/ Yo. an. in. c.i. de ce.
miſ.qui habent deponere tanquam periti in ax
te illa de ſufficientia ſcholaris apud cancelari
um ſtudij:ut ſentit HBir.in dicto loco.ſ.in pro
bemio.ffoꝝ.Quid ſi ĩ loco ſtudij non reperiun
tur ſeptem in illa facultate: ut ſepe uidi accideꝛe
in facultate artiſtarum æ medicorum: nunquid
ſufficiunt preſentes:⁊ ſic ſoltem unus ſnfficiat.
uidi in pratica ad maioꝛem cautelam mitti pro
uicinis. nam iſta queſtio poteſt habeꝛe duo ca
pita/Drimo nunquid illi ſeptem requirantur
tanquam maioꝛ pars illius collegij decurionũ
ſeu doctorum qui ſolebant eſſe duodecim: an
requirantur pꝛeciſe ſeptem tanquam ſinglaꝛes.
nam primo caſu ſufficeret unus: cum iura colle
gij poſſint reſidere in uno ſolo ſi alij deficerent
.l. ſicut. ff. quod cuiuſqʒ; uniueꝛ. no. nõ. n. c. gra
tum de poſtula.ᷣ pꝛela.ᷣ ſi ut teſtes ſingulares ha
beret locũ queſtio noſtra.⁊ ſecundũ illaʒ theori
cam H ur. debeꝛet ſufficere etiam unus:ſi non
reperiuntur plures in loco:cuius contrarium
ſentit ipſe in. l.magiſtros. C. de profeſ.? medi.
.li. x. ¶ Cꝛedo ꝙ iſti ſeptem doctoꝛes ꝛequiꝛãt
ut ſingulares æ non ut maior pars collegij: qð
optime uidetur probare tex. in. l.ſi quis. C. e.
ubi dicitur ꝙ debent conueniꝛe dlabteborde
nem ſepteʒ de his qui reperiuntur in collegio.
quod etiam ſentit Mar. in dicta. I.magiſtros.
ubi dicit ꝙ ciuitas peruſina ſeu illud ſtudium
habet ex priuilegio Romani pontificis: ut ſuf
ficiant quattuoꝛ doctoꝛes.non enim eſſet neceſ
ſarium priuilegium ſi ſufſiceret maior pars col
legij. ⁊ etiam credo ꝙ propter arduitatem ne
gocij non ſufficiant minus ſeptem: licet in loco
non ſint tot: ut videntur innuere illa iura. et
ſentit Har. in dicta. I. magiſtros ? facit quod
dixi ſupra in queſtione principali (MWr
tur ergo pro uicinis ſi tot non reperiatur in
loco ut in ſimilibus fit de quib ſupra et ſepe ẽt

“ 4AN. „4
ANd, ☛
a e
4

. i N
wniikig ienid⸗ j
beemedhſikad
dcium K

ma

muilyteb i / menn

Gtupanri
ſnitntin ur dn ur⸗
ſtcnitcaacengudir gien⸗
NioanicnmrAbwenidn
Ineoimatide en:
ipfinilitgixxua
ieiggnin äiu

arn een⸗
oni

giritits
b

ete liiicti
f.
rgin

unsngguse
him er mum trenin
uhrcsn uncachegen
in bamriine
uffinmns aloegen
oüidlanan napprobeno
nud teminnur ſcan
n 1d inlnagſrosC.
rnoRomncidet.
WoeWbn Wwinin
hnn ſchoans dvd ancegi
Brude o ini⸗
GiA en
Mlurr rdid uder
mme madcvrum nunavid
ſeſbeten unns ſüfficia,
Lotan antclm minipro
to porct baber dnoce
dliſehem tegpinnut
ias olegi deannoni
Nhmtcſe Cnoccein a
en ungpun pns.
ccrn mnugun ud ole

nwo ſoondl Cefcerent

irerno ndn

anuiwches pohares n
dofn ſoma li theon

dubitaui nunquid doctores preſentantes poſ
ſint ↄputãi ĩ nũeꝛo ſeptẽ ⁊ uĩ ꝙ ſic ꝑ.l.nẽini.C.
de aduo.diuer.iudi.ubi doctoꝛ atteſtat̃ ðᷣ ꝑitia
ſcholaris ſui ad idð tex. cũ gl.xij.q.i.c.i.ontra
rium ſentit Oar. in. d.l.magr̃os:ubi diẽ qð ꝓ
mouendꝰ?ad gradũ doctoꝛat dʒ pᷣus pnitari et
doctores pntantes debẽt iurare ð ſufficientia ꝑ
.d.l.nemini:fo dʒ a doctoribꝰ exaĩari et appro
bari:t᷑tio dʒ infuenire auctitas ſuꝑioris ut.d.l.
magrosꝰ in cle.ij.ð magiſ.Ego crederẽ poſſe
ſuſtineri maxie neceſſitate inſtante eos poſſe in
numero ſeptẽ cõputari ex quo ſt de illo collegio
doctoxꝝ ꝑ.l.ſiqs pᷣal. C. de ꝓfeſ.⁊ medi.li.x.ubi
tex.ſolũ requirit ut appꝛobet᷑ a ſeptẽ illoꝝ qͥᷣ re
piunt in collegio ⁊ ut dixi nẽo põt magis r̃ſdẽ
ſufficiẽs teſtioniũ ðᷣ doctrina ſcholãis q; doctõ
ꝓpriꝰqᷓ ſatiſ appꝛobat cũ pñtando ⁊ poſtea ĩ ac
tu ipſo. Mõ ob. d.l.nemini loqtur. n. i alio caſu
qn.ſ.q ſubꝛogat᷑ in locũ adnocati vᷣficiẽtis tũc
exaĩabit̃ nõ a collegio:ſed ab alio magratu:et
doctoꝛ ſuus deponebat prius de ſufficientia. in
pratica tñ fuat᷑:ꝙ pñtantes ñ dẽt uoceſ ſʒ ſatis
credo ꝙ de iure poſſz ſuſtineri qd ꝓx.dixi:ma
xime ad cõplẽdũ numexꝝ.vij. reqſitorum uið ad
omnia pᷣdẽa ð oibꝰiſtiſ peritis ⁊ ẽt ð doctõe ciꝛ
ca diſcipł. ꝑ Spe.e.ti. F. fi.V.̊ quoqʒ nõnduʒ:
ubi inter cerera dicit ꝙ ſemꝑ credẽdũ ẽ magis
peritis ad hoc.c.ĩ nr̃a de teſti.p quẽ tex.dico ꝙ;
ñ dʒ attẽdi ad nũeꝝ ꝑitoꝝ data iter eos diſcox
dia:ſed potiꝰad peritiã cũ ſuꝑ ea fũdet᷑ ipſorum
teſtioniũ ⁊ debẽt eẽ iſti ꝑiti bõe opionis et fide
digni ct exꝑti ĩ illa arte:ad h̊ bo.tex.i.c.fi.ð fꝛi.
2 male.? ꝙ ñ attendat᷑ ad numeꝝ ſʒ poti ad ꝑi
tiã: op.fac tex.i.l.i.v.ſʒ neqʒ.C. de ue.iu.enu.⁊=
qðᷣ nõ. Jo. an. .c. i. de ↄſii. ¶ Scdo ciꝛca h qᷓ
rit᷑ ꝑ quẽ eligẽtur iſti ꝑiti. Jo.an.i add.ſpe.ĩ ti.
ð homi.F.i.vV. ſʒ põe ẽfert Guil. de ſuʒ.iĩ ꝓhe.
ffoꝝ. tenuiſſe ꝙ ſi ꝑtes cõcoꝛdant in aliquẽ:illũ
index deputabit: als ipſe iudex aſſumet: alłat in
ſili qð cauetur in pluribꝰturoribꝰuolẽtibꝰ admiĩ
ſtrare ꝑ unũ:ſj ñ ↄcoꝛdãt in ꝑſonã.tẽ eiʒ iudex
ite:ponẽ dʒ ꝑtes ſuas:inſti.de ſatiſda.tu. S.ſin
at. 8 vuno ueꝝ in facto depẽdẽte a plena
facultate ꝑtiũ: als index ex officio ſuo illos de
putabit ad h.c.ſi.de fri.et male.⁊=.c.cãm msimo

nij. j. e¶ eꝛtio circa hoc cadit dubiũ nõbile

ualð et quotidianũ:nunquid ſuia lata ad dẽa pi

toꝝ ueniat retractãda ſi pꝛoducãtur poſimodũ

pitiores affirmãtes ↄriũ:⁊ põe ĩ terminis: Ju
dex ad dictũ medici deponẽtis nulnus ticij fuil
ſe moꝛtale.cũ plłꝛes uulneraſſet occiſũ:cõdẽnat
ticiũ de occiſo:q titidicẽs medicũ falſũ dixiſſe
petit an ſepulturã occiſi pitiöes medicos ad bi
beri nunquid debeũt aſſumi ⁊ ſi dixerit prium
an retractabit᷑ ſñia priꝰlata Jo. an.i addi.ſpe.
pal.refert dictũ guil.de ſuʒ.iĩ loco iã dẽo tenuiſ
ſe ꝙ ſic: ſicut retractat᷑ ſſia lata ꝑ falſos teſtes ł
inſtia. E. ſi ex fal. inſtrn.l.falſa ⁊.l.fi.ff. de re iu
gi.I.diuus et de excep.cũ nenerabił: ct ſic rꝛãſit
Jo. an. H dictuʒ expᷣſſe appꝛobat h̊ do. An. ad

¶ Propoſuiſti.

ducit.l.admonẽdi.ff. de iureiur. æ qd le. æ nõ.ĩ
c.ij. de pur. vul.in qdus ꝛetꝛactat᷑ ſnia lata ꝑꝓ
batiões n plenas ſeu integras ſuꝑuenicnnbꝰ p
bationibꝰ integꝛis.⁊? ex h̊ dicto infeꝛt ipᷣe ꝙ ois
ſnia lata cũ arteſtatõibꝰ de cꝛedulitate uel ad con
ſiliũ ſapietis ꝛeꝑtis teſtibꝰmeliꝰ informaris ulł ſa
pientioꝛibꝰↄſulentibꝰoppoſuũ poterit ꝛetracta
ri. Et hᷣ dicta Iʒ dubitando hactenꝰ fui ſecutꝰ:ſj
nũc ĩ ectura hito tpe maturiꝰinueſtigandi niſa
mihi ſũt hᷣ dicta non uera. vñ cꝛedo ꝙ nec ðᷣ ri
goꝛe nec de equitate tal ſnia neniat retractãda
ex quo appellatũ n extitit ð rigore.pʒ qꝛ publi
catis atteſtationibus maxiĩe lata ſnia ꝗᷓ traãſiuit ĩ
rẽ iudicatã n pnit alij reſtes adduci ſuꝑ aꝛiculis
directo ↄrijs: ꝓut ĩ.c. fꝛat᷑nitatis de teſti.⁊ ĩ cle.
.ij. e. ti. Limet᷑ eni ſuboꝛnatio teſtiũ ẽt pitoꝝ:cũ
in hoc iura n diſtinguãt:imo ꝑit᷑ oms ꝛepellũt᷑:
unt in iuribus pal.ẽt ubi aꝑte ꝑs nult ꝓbare fal
ſitatem:qð plus c.nã pᷣtexm uere falſitatis non
retractatur ſnia iam lata:niſi pꝛobaretur ĩdiꝛec
te ucl adijce:et᷑ articulus corruptõis.ut ſic ñ ſit
aꝛticulus directe Srius:ut pʒ ex nõ.per glo.in
.d. cle. ij. ? ꝑ Jo. an. æ alios ĩ. c. qʒ. j. e. ſic tol
litur illud ſimiſe guil.̊ ſuʒ.?æ primũ motiuum.
Itẽ ex alio rollitur apeꝛtius.iura enim allegata
eum loquuntur cũ uere ⁊ apeꝛte ꝓbatur falſi
tas.ſʒ in caſu nr̃o hoc ceſſat:cuʒ ẽt fa ꝓbatõ ꝑ
pitioꝛes etiam fundetur ſuꝑ pꝛeſumptione ⁊ cre
dulitate. ⁊ poſſibile eſt ꝙ licet iſti ſint ꝑitiores:
nihilominus primi potuerunt dicẽ melius neꝛi
tatem: ut ẽ tex. ualde nõ. in.d.l.i.S. ſed neqʒ ex
multitudine. C. de ue.iu.enu. ubi dr̃: ꝙ ſepe ſen
tentia unius foꝛſan ⁊ deteꝛioꝛis:pluꝛes ⁊ melio
res in aliqua parte ſuperare poteſt:quare eꝛgo
debet ꝛetractari prima ſnia. que poteſt eſſe iuſtiſ
ſima:⁊ maxime cum fuerit ſilentio partium con
fiꝛmata:de ꝛe iudi quod ad ↄſulrationem:⸗ peꝛ
hanc ꝛ20nem pʒ:quia equitas ñ patitur illã ꝛtrac
tari:maxime ne pꝛoceſſus ſit in infinitum.cũ po
ſtea poſſint adhuc alij peritioꝛes adduci:⁊æ ſic
iterum retractaretur fa ſnia:quod eſt ridiculũ
dicẽ:ar.c.ij.ð Rp.li.vj.⁊ per h̊ etiaʒ tollo alidð

motiuũ do. An. de.l. admonendi æz. c.ij. ð puꝛ.

uul. Illa enim iura ponunt caſum ſingulariſſi
mum ⁊ loquuntur quando prima ſententia fuit
lata per pꝛobationes non integras et a iure ꝛe
probatas.ut.d.c.ij.uel ad iuramentuʒ ptis dᷣla
tum ꝑ iudicem:quo caſu:ſi poſtea appaꝛet ꝓba
tio integra ⁊ plena retractat᷑:quod certe ceſſat
in caſu noſtꝛo:cum ſecunda pꝛolutio non ſit ple
na ⁊ integra:⁊ cum peritioꝛes etiam deponant
de credulitate ſicut primi:ut.s.dixi.unde ille ca
ſus non debet extendi ad caſum nõ hntem con
ſilem ꝛem: ut nõ. in ſi per Jo. an. in. c. ij. ut li.
pen.li.vj.ubi noluit quod ẽt exi idẽtitate rõnis
non debet extendi caſus qui ualde inninimr eqͥ
tati contra alias regnlas inris. Item dicta.l.
admonendi loquitur in inſtrumemis nouiter
repertis contra iuramentum preſtimm peꝛ par
tem: ⁊? ſic ibi apparet clare de contrario:nee

eſt timoꝛ ſuboꝛnationis teſtiũ ꝗᷓ oĩa ceſſant in ca
ſu nzo oĩa militant et in ſnia lata ad ↄſiliuʒ ſa
piẽtis ⁊ iõ iðᷣ dicenð ĩ ea.⁊ h bñ nõ.qꝛ puto ue
riſſima. ¶ Menio nunc ad ſᷣm pᷣncipale qð fuit
an iſtis pitis in arte credat ſine iura mto. ratio
dubirandi ẽ qꝛ nõ deponũt de eo qð pcipit ſen
ſu coꝛpõco:ſʒ iudicio ĩtelleci fʒ ꝑitiã artis eoꝛũ
uñ cũ poſſint errare ð facili ſubirẽt ꝑiuriũ ſi in
rarent: ar. l.marcellus.ff.reꝝ amo.? ꝓpt hᷣ ſũt
opi.ĩter gloſatores iuris ciuił et ſcq̃ces de q
glo. in. l. i. f. ð nẽ. inſpi. et in.l.iuriſiurãdi. C. de
teſti. ubi nõ. ꝙ ñ debent iurare: ſʒ Sriũ nõ.in.l.
cõpationeſ. C. de fi. inſtru. æ uᷓ expſſum iĩ.l. hac
edictali.C. de fis nup.⁊ ĩ aut᷑.de ñ alie..ꝙ at.
vꝛ tex. cñ gl.ij.i.c. fratnitatis ð fri.⁊ male. Jo.
an. poſt Hoſti.i.d.c.frat᷑nitatis ux diſtiguẽ iter
iuram tũ de ueritate ? n pᷣſtant per rõem pal.
2æ inramtũ ð credulitate:⁊ h pᷣſiant:⁊ ſic itelligã
iur iura Sria. Idẽ Oar. i ꝓbe. ffo;. æ op.fac
tex. in.l.nemini. C. de aduo.diuer.iudi.ubi doc
toꝛ atteſtatur iureiurandd de pericia diſcipuli.
mihi hoc plʒ et indubie credo ꝙ debeãt iurare
et arbitror ꝙ iural ũt ſic deponẽtes ſuꝑ conſan
guitate ꝗᷓ nõ ꝑcipitur ſenſu coꝛpõco de quo eſt
bo. tex.ĩ.c.quot᷑.j.ð teſti.⁊ foꝝna erit ꝙ nj pug
to odio nʒ amicicia ⁊c̃.et ꝙ id ꝙ deponũt ꝑce
punt fᷣm ꝑitiã artis eoꝝ:et credũt ita ec it colli
git ex. d. c. quotiẽs ⁊ fac̃ qð ibi dicã. Ex pdictiſ
põt colligi an ⁊æ quali᷑ debeãt iurare doc.apud
cãcelar ũ ſtudij qn exaiaueit ſcholarẽ ꝓmouen
dum ſentit eni Har. in.d. loco ꝙ debẽt iurare
5 credulitate. ¶ M. ergo ꝙ docto. exaiantes
debẽt iurare et idẽ dic ðᷣ pntãtibꝰ: ꝓ bᷣ bo. tex.
in. d.l.nẽini.et credo ꝙ iurabũt fᷣm foꝛmnã quaʒ
pmiſi. Et adueꝛte ꝙ anñ doctoꝛatũ teꝛ dʒ appꝛo
bari.pꝰ a pntantibꝰ.po in exaĩe pᷣuato a doctõi
bꝰ collegij. *ꝰ in publico qñ doctorat᷑:qꝛ ut pro
aliquo ꝛecte pᷣſumatuꝛ ter dʒ in exercitio alicuiꝰ
actus appꝛobari:ſicut in ſil legit᷑ de atlct.l.una

C. de atlethis li.x. et ibi ð hoc ꝑ Haꝛ. ꝙ nõ. ꝰ

illos ᷓ ꝑ nnicũ exam ↄſequunt pnati licetiã pu
blicã. er iðᷣ archi.i.c.de qpuſdã.xxxvij.di.ubi ẽt
ꝑ illaʒ.l.unã dicit ꝙ qͥ appꝛobat᷑ a doctoribns
cõruptiſ ñ gaudet puilegio doctoꝛatus. Iẽ nõ.
ꝙ n ſolũ ꝓpter defeciũ ſcie ſj ẽt moꝝ põt ſchola
ris repꝛobari: ut ꝓbat᷑ in.l.magr̃os.C. de pro
feſ. er medi.li·x.et ibi ꝑ Mar.⁊ ſex reqrũt᷑ ad ꝓ
monendn ad magiſteriã dignitatẽ pꝰ pitia docẽ
di fo facundia dicẽdi.ʒꝰ ſubtilitas interptandi.
qrto copia dicẽdi ſeu dictoꝝ ⁊ h colligunt᷑ ex.l.
una. Q. ð ꝓfcſ. qui in uꝛ. ↄſtan.li.xij. qnto moꝝ
excellẽtia:ut.d.l.mgios.ſexto Htus fortitudis:
ut ſciat reſiſtẽ aduerſus uim foꝛtune:ut.l.ꝛedda
rur. E. ð ꝓfeſ. æ medi. ⁊æ ibi Maꝛ. ? iõ pauci di
gne attigũt dignitatẽ doctoratꝰ:ut dieit Har.
pꝰ Ey. in.l.oms ppli. ff. ð iuſti.? iure. et dixi di
gnitatẽ: qꝛ doctoratus dignitas ẽ: ut ẽ pulcher
tex. Fy unũ ĩtellectũ ĩ.c. qᷓto ðᷣ magiſ.ſẽtit Mã.
in.l. fi. C. de indeis ⁊ in.l.oms.C. ð̊ decuꝛ.li.x.
uide ꝑ eunõ in ꝓhe.ffoꝝ.Iʒ aliud ſentiat ĩ. ·. ex

¶ De pꝛobationib⸗

eo. ff. de mili.teſt. niſi egerit per.xx.an.d.l.uni
ca ð ꝓfeſ.qui in ur. ↄſtan.li.xij.ſed dic concor
dando ꝙ eo ipſo ꝙ incipit legẽ aſſumit quãdã
dignitatẽ cũ hẽat iuriſditionẽ. ut in aut.habita
.E. ne fi. ꝓ pa.ſed pꝰↄtinuatõʒ lec.ꝑ.xx.an.aci
piſcituꝛ maioꝛc dignitatẽ: ut.d.l.una.ſʒ hᷣ uult.
rõ concludit in doctoꝛe legente:ſʒ i ñ legẽte poſ
ſet dubitari. Mar. m in. d. l.oms ſentit ꝙ ideʒ:
dum ibi dixit ⁊ in. d.l.fi. C. de iude.ꝙ iudei nõ
pñt doctoꝛaꝛi: qꝛ doctoꝛatꝰc dignitas:⁊ poſſet
dici ꝙ lʒ i legat ↄſeqt tñ ptatẽ legendi ꝑ docto
ratum:æ efficit᷑ magꝰ ſaltẽ hĩtu:⁊ h̊ inſerẽ nolui
pꝑ canoniſtas:q n hint alibi hãc mʒ pulchꝛam
2 quotidianã. ¶Altio hic quero ꝓ declaꝛatõ
ne tex. quare hic ponderat᷑ ſeu capitulat ex ꝑte
mulieris ꝙ non fuerat cognita nec a uuꝛo potu
iſſe cognoſci. ſo. ut ſentit glo.i.foꝛte agebat᷑ ad
diſſolutoʒ mẽimonij ꝓpt᷑ ipotentiã maꝛiti: quo
caſu n ſufficit q; uxor n fuiſſʒ cognita:ſj ct ꝙ nñ
potuerit cognoſci:n m h̊ ſolũ ſuffi it ad diſſolu
tioneʒ mimonij:ſed dic ut le.? nõ.in.c laudabi
lem ⁊ in. c. fi.: in. c.i.ð fri.?æ mole.¶ Vpot tel
ligi ꝙ hec pondeꝛant᷑ ad effectum.c.vẽ qᷣ ⁊.c.fi.
de ſpon. an ſponſalia tranſiuiſent in matrimo
niũ ꝑ carms coplam.uel.t᷑no qꝛ foꝛte mulier no
lebat intrare religionẽ:qð ei licebat inuito maꝛi
to ſi mr̃imoniũ nõ erat ↄſumatũ:ut in.c.ex pu
blico de Oueꝛ.ↄiu.ſed iunc ſuꝑflue ponderatur
ꝙ non poterat cognoſci. d. c. ex publico.
Z. j POrobatio
Zi tio loco. teſtium prefer
tuꝛ inſtrumẽto:ſic cõiteꝛ ſummat᷑:ſʒ
ſummatio paꝝ niilitatis affert ꝑ
c.cum Joannes. j. fi. iſtru. ubi hoc latius di
ſcutit᷑. uñ ego ſũmo alit᷑ ⁊ ſic. Singlares ð uni
uerſitate poſſũt ad cõmodũ uniuerſitatis repꝛo
bare iſtim falſo ↄfecrũ noĩe unineꝛſitatis.p põi
tur qõ:fo rñſio:ibi ſed qm. ¶ Mõ pꝰꝙ aliena
tio ꝛei eccłe ẽt immobił põt ꝓbari ẽt ꝑ ſcriptuꝛã
pᷣuatam ſigillo eccke ſigillatã. nã hic ni interuenit
ſcriptura publica:als ipſa ſola feciſſz et fidẽ ſiñ
ſigillo:ut nõ. Inno.in. c. inter dilectos de ſi.in
ſtru. nec ex tex. hoc ↄpᷣhendi põt:⁊ ꝓ h̊ dẽo fac
c.ij. de fi. inſtru.⁊ cle.i de ꝓcu. ⁊. d. c.ĩteꝛ dilec
o A ſo ꝙ ubi fem affirmatiuũ ẽ coaꝛta
tuʒ ad certas ꝑſonas eriã collegialiteꝛ poõt nega
tiua ꝓbari ꝑ illas pſonas ſingulaꝛiter deponen

tes:dummõ n ſint ſingulares ĩ dictis ſuis: aliss

obſtaꝛet:c.cũ dilecti ð ełc.de h̊ aliqd.j.¶ Mõ
ꝙ clerici eccle pñt teſtificari ĩ facto eccle ⁊ ĩ ipi?
fauorem etiam deponendo ſuꝑ facto uel no fẽo
ab eis collegialit᷑: quod ẽ bñ nõ ¶ S ſigil
lum appoſitum qnqʒ eſt adulterinuʒ: onqʒ furti
uum. ?7 dẽ adulteꝛinnʒ im Joan an. n eſt aliud
ſigillum ſile. furtinum vo dẽ qn eſt uerum ſigil
lum furtiue appoſitum. ut qꝛ ſine conſenſu cõnẽ
tus. Et nõ ꝙ nalet h̊ caſu exceptio alternatiue
facta.tuʒ qꝛ in qualʒ parte alternatiue coucludi
tuꝛ inẽs excipientis:de Np.ex ꝑte.i.? quod ibi
nõ. tum qꝛ reus poteſt diuerſis exceptionibus

Wrgtben fendete
PPüngmnfifnmis

giplmnn uim.
ufraipenui,
iyuar iir ſia r,
rr onrtti leii a
ſens rii nd
ſſfnsarumn t be n
Ftarerſtuengtni imn funre
VacrisdcAre
Npſrrarcd rr den d dn
ncchernnchen —

2
rakmicr Win
mngtnndäitn Wtr

miini dn Nütüm
enchnietinin rrat
Peritadng
Wennxrnten
NENNer ge⸗
nn wand
Zriginetin zre
mnnenzmn e iei,
wifmn gang⸗
uing,ting, Cnte
RAEeNYe
WE .

11 TE
A

lebimers,
ſr eimehitln
iran

H i 7. .
thlüni it

to heae .
Nnianle e
anogtin er
chſin tatip an
nuuiſmr ptn
potenni Mantico
Niftißzginßt
mdſoüiſefiitad diſtn
dcule tnöine Muccdi
idinange C 4
inchemn tf.
dunmtuſon in nunno
n ui idurwlenio
rip iaur uim ui
iͦ i οh,
Aurc ſofve poncnamr
lid corpoblco.
Drobano
loo. Prcſer
mnäbeſcöite ſunnaiſ
to ar nilunsefn
fiüm mibochniscl
li eſe. Gingensdni
Gmoliunverſtunsenn⸗

inievni is) doi
dan. Pim
lirpagſeihmn
——
SS
i pb be ifi iii
Ancim anluc ii
ihncipert ,0)
indle
jx t4 i
nunmieCOnd

eſ

iitacolldr,
n⸗ ſiei
hendo ſ ſoſl

ein. mi
ni i
un iſc el
n , Neun

dun wni vſetotie

uti:de quo in ꝛegula nullus pluribus de regulis
iuris li.vj.tum qꝛ redditur excipiens inceꝛtꝰ ex
facto aduerſarij iuxta nõ.ꝑ Inno.i. c. ↄſtitutus
de reſti.ĩ inte.⁊ facit.l.que de tota..inceꝛta.ff.
de rei uen ¶ M. ultimo exquiſuũ æ ſingulaꝛem
modũ ꝓbandi falſitatẽ inſtri ↄfecti noĩe alicuiꝰ
collegij: ut illi de collegio deponãt: ꝙ collegiuʒ
nunqꝙᷓ uoluit ↄſentire q illius rei mentio habe
batur:⁊ ſic debent ſe fundare ſuꝑ facto collegij
nõ autẽ ſuꝑ facto eoꝝ dicendo ego nõ conſenſi
nec ego ⁊c̃.qꝛ ſic eſſent ſingulares in teſtionijs
ſuis ⁊ nõ facerẽt plenã fidẽ:de elec. cũ dilecti ð
teſti.tam litteris.j. eo.licet cũ ſi. Kotra hoc
⁊ ptra tex.oppo.iſti autẽ de ecclia ſatagebãt
bare negatiuã que eſt improbabilł.ſ. ꝙ nõ ↄſen
ſerãt:de elec. bone:ergo debebãt ſuccumbeꝛe:ut
ibi ⁊ in.c.cũ eccleſia de cã poſ.⁊ ꝓprie.ſo.dicit
gl.i. ꝙ directe ꝓbari nõ põt ut ĩ Srio: ſ idiꝛec
te ſic: de teſti. ex tenore.l.optimaʒ.ff.ð Shẽ.⁊ cõ
mit. ſti. ? ita ĩdirecte ꝓbabãt hic. Inno. pꝛimo
tenet ꝙ indiꝛecte ꝓbetur hic:poſtea dicit hit
nõ ꝓbaĩr̃ negatiua:ſʒ pſumptiões pꝛo negatiua
quibꝰ ſiatur niſi ꝓbet᷑ ↄrium. ⁊ ꝓbabiliter pot
dici fm eũ:ꝙ nbicũq; agit᷑ de falſitate inſtrumẽ
ti ꝑ eos qui inſcripti ſũt uel nõ inſcripti ĩ inſtr̃o
pꝛobat᷑ uel impꝛobat᷑ fides inſtri. j. de fi. inſtru.

cum Joannes. C. de fal. I.ubi. Jo. an. dicir: q

ſi iſti fratꝛes ↄcoꝛdaꝛent de die ⁊ loco ↄtractuſ
pñt directe ꝓbare negatiuã ſicut affirmatiuam
per ea que nõ.ᷣin.d. c.bone. Aduerte an negati
na poſſet directe nel indiꝛecte ꝓbari nõ ẽ ̊ mã
noſtra: ſed plene p gcboncd Dian gene
raliteꝛ qualiteꝛ repꝛobet᷑ inſem P teſtes iſcꝛiptos
uel nõ inſcriptos plene dicet᷑ in. c. cũ Joãnes ðᷣ
li. inſtru. æ aliquid.j. dicetur. hic aũt ſolũ tracta
mus de repꝛobatiõe inſtzi confecti noĩe collegij
ſingulis de collegio deponẽtibus collegiũ nõ ⸗
ſenſiſſe in foꝛma de qua in tex.quo cãu dicit hic
Inno. nt. . dixi negariuã bic nõ ꝓbari:ſed tin
p̃ſumptiones pꝛo negatiua. glo. vo diẽ ꝙ ꝓbatr
negatiua indirecte. et cum his duabꝰ ſolonibus
tranſeunt hic cõiter doc. ¶ Kötra ſolonem ſeu
intelectũ Inno. facit: qꝛ ꝑ pſumpriones non dʒ
ꝛecedi a ꝓbatione ꝑfecta:cũ tã diu ſtandũ ſit in
ſtr̃o:donec ꝓbet᷑ ↄrium.il.cũ pcibꝰ. ff. ð pꝛoba.
7. c. cũ Joannes pꝛealł.cum enim uerſet᷑ in du
biũ:nunquid inſtim ꝑ claꝛas ꝓbationes ꝛepro
bari poſſit:ut hic in gl. magna 7 nõ. in. d. c. cuʒ
oannes:fortius eꝛgo p pᷣſumptioꝛes non dʒ
euacuari fides inſtꝭi. Contra ãt ſolonez ſeu lec.
glo. facit:qꝛ iſti ſolum deponebant: ꝙ quoriens
de h̊ inter fratres aliqua erat mentio ↄſiliuʒ to
