F. qualit. V. ſũt quoqʒ. Sy Jo. an. dicit h nihil
eẽ.qꝛ lʒ ꝑemptoria heat ꝓ probata ad iuſtifican
dũ appellatõem: nõ tñ quo ad cõſequẽdũ ipſius
effectũ: imo quo ad hoc erit neceſſc eaʒ ꝓbare.
Et ide ĩ oilatõia:⁊ idẽ dicit tenẽdũ lʒ Me.ab.
2 Guil. dixerũt illã cxceptõem ex ꝓbaiiõe rpnl
ſam hbr̃i ꝓ ꝓbata ꝑ quã nõ fit piudicinʒ ĩtentõi
acroꝛis:ſecꝰſi ꝑ eã fiat pindiciũ ꝑpetuũ uel ipᷣale
Sed tene pᷣmũ dcʒ Jo. an. quẽ cõiteꝛ in hoc ſe
quũt᷑ doc.⁊ ꝓ hoc adduco hãc ꝛõem in appella
tiõe ab iterlocutoria ſoinʒ agit de ĩiquitate iudi
cis:ut.d.c.iterpoſita:ergo ñ dʒ hoc nocẽ ꝑti:qᷓ
nõ fuit i culpa:facit rła delictũ ꝑſone li.vj.⁊ ini
qua ↄditio nõ dʒ alieri ꝑ aliuʒ deferri. Qua
re ãt dicit glo.hãc exceptõem cõtra teſtes eſſe ꝑ
emptoriam ꝑ obliquũ.dic ꝙ iõ qꝛ exceptio peꝛ
emptoria ꝓpe ẽ illa q̃ directe uenit ad perimen
dã actõem ſeu itetõeʒ aduerſarij:inſti.de excep.
ĩ pn.qᷓis nõ e iſta qᷓ põn õ ꝑſonas teſtiũ:ſed qꝛ
teſtibꝰmeis rpꝛobatis.deficiẽte ꝓbatiõe ſuccum
bo.i.c.ſepe ð reſti.ſpo.⁊.l.duo ſũt ticij.ff.ð teſ.
tu.O' ꝑemptoria ꝑ obliquũ.i.idiꝛecie:qꝛ in et
feciu ꝑimit᷑ iretio mea:et heẽs huic duas glo.ↄſi
miles.una & i. c.i.de excep.alia i.c.ð teſtibus.j.
.e. Sed illa dicit ꝙ ẽ ꝑẽptoꝛia:ſt ĩitellige idiꝛec
te. ꝓpe in ñ ẽ dilatoꝛia nec ꝑẽptoꝛia.Dilaioꝛia
n qꝛ nõ differt iudiciũ. Itẽ neceſſario nõ pro
ponit᷑ et ꝓbat᷑ ante lit.ↄt᷑.ut i.c.pntiũ.j.e. Deꝛ
emptoria ꝓprie nõ ẽ rõe pdicta:qꝛ ñ idiſtincie
admittit pꝰlit.ↄte.ut ĩ.c.pntiuʒ pᷣalle.⁊ in rłarit

qqʒ ꝑẽpioria pot. ꝓponi et ꝓbaꝛi pꝰlit.cõte.nt ĩ
c.fi. S. de do. et ↄiu. ubi dixi :m omeinaldt,

Ex quo ifero ꝙ i diſpoe ꝛeſtrigibili non neniat
hec exceptio appellanõe ꝑeptoriarũ ꝑ ea qᷓ nõ.ĩ
c.iĩ nꝛa de iureiuran. rłarit in magis tꝛabiĩ ad
nãʒ pemptoriaꝛũ ⁊ dilatoriaruʒ.un ex hoc dicit
glo. nõ. i. c.i.de excep.qꝙ hec exceptio põt ꝓpo
ni in cã appel.ſi pꝛi fueꝛit omiſſa:ſicut obfuatua
ĩ alijs ꝑemptoꝛijs:⁊ ſic limita pꝛicipiũ hꝰglo.qð
puto ueꝛũ idiſticte:ſi ãte publicatõem atteſtatio
nũ ðᷣ ea fuit pꝛoteſtatũ:ał nõ nẽ admittẽdus i cã
appel.niſi ꝓut dr̃ i.d.c.pñtiũ:qꝛ ẽ pſũptio otra
nõ ꝓteſtãtẽ.d.c.pñtiũ q nõ tollit ꝑ appellatõeʒ
7 ꝑ hoc hẽs pᷣmã ſolutõem bꝰ glo.nõ eẽ neram
7 hes glo.expeditã uſqʒ ad. v.pterea. Inde ici
pit ſa ſolutio ꝙ. c. iĩteꝛpoſitia ꝓcedii qñ index pꝰ
ꝛeiectã pꝛobatoeʒ oblatã ni pꝛoceſſit ad ſniam ſi
ãt pꝛoceſſit ad ſniaʒ nõ dʒ ꝛetractari niſi probet
neritas exceptõis. Ratio qꝛ ſi fieret retractatio
2æ poſtea nõ ꝓbaret᷑ vitas iteruʒ fereꝛet eadẽ ſẽ
ẽtia ui gꝰ euitet circuii probari dʒ pᷣus neꝛiias

orſb
oe⸗

6,

0

tuithiſi ſn⸗
ieltebor pr umnil)
i rgfd gni ufuil
Fuete ſſepekaats
nitemhſiAum
Lofraclowriunͤr
1iteerre rnnitdi
e inbni
Ntäirauiidnrai
Wwicerort rass dus
Poncarieichrirtin
ringnine
MiofguooAtoroen
eanmtün iegoiin
fin giiiagri d⸗

Drarunntee
r .
unt ſäirhe

i uni5 in
„ W
Mi hrſu .
ſnr mtin ie
Mrckhidtt ee

unginin D
Mtlian rſtii
ö
ntiprid 5

ihſer o M

Mſteerag 5
Cirpoſnggoe dbot ocei

nafri deſcin lrt. r ii
dir iicdinn. O
u odi aunden ein ſtseſe,
nm bobſni No nnn
n peeln oſur unt M minn
n ini un liiill r n
weuurignlifin,
ſmubms afnit dunnir umm
l. o t/Cuo ſirijfoel
nn poblqvi idrter in
no maa bes boic dans g.. oli
clde eeeh Ainicd dese.
ne Nebiona ueliceidt
dlaona het gentora. Oandi
n waicü. Nie hereſnio no e
inur ndi nic ini e Par
Dnerdel darar ſncte
Niiczblk ulmi
aa Pia uin alit
do.,00. Mdn in Menml
ico gi dchd⸗ uhgbil vonbcnin
õ

de urcuran ſnim nigs mubiit ad

exceptiõis. Mec ſolutio non plʒ Jo. an. qꝛ iura
loquẽtia de ꝛenũciatiõe attẽtatoꝝ gñalit loquũt
qᷣcqa pꝰappellatiõem ⁊c̃.de ꝛeſcrip.ſignificãte et
.c.rodulphꝰde iudi. exhibita ð libel. obla. c.ij. et
iij. cũ ſilibꝰ. Scdᷣa rõ ipugnatõis ẽ qꝛ rõ q re
uocãt᷑ attẽtata ẽ ſuſpẽſio iuriſditõiſ iudicis a q
fuit appellatum. Si eꝛgo ðᷣfect iſte niciat pꝛoceſ
ſũ ñ apparet rõ qr̃ n debeat niciare Et diffiniti
uã. Tertia rõ Iʒy de diffinitiua deſit caſuſ expᷣſſiõ
iſto tñ de ſnia excep.exiſtũt młii cůus de officio
dele. cũ olim. z.c. cũ ↄtingat de ſen. exco.ꝑ tnas
cũ młiiſ ſilibꝰ:? tñ maioꝛ ẽ cffectꝰſñie excõicati.
ꝙᷓ diffinitiue ꝙ pʒ qꝛ pᷣmam nõ ſuſpendit ſeqᷓnſ
appellario ſj. fam. ſ. aliaʒ ſñiam ſic. eꝛgo ↄcludẽ
dum eſt ſm eum ꝙ qᷣcqd fẽm eſt poſt appellatiõʒ
iuſtificatam reuocandum ẽ ꝑ niam nullitatis ẽt
ſi lata ſit diffinitiua. nihil.n. excipit qͥ oĩa dic de
ma.⁊ obe.ſolite.xix.di.ſi romanoꝛutn:⁊ h̊ ſatis
plʒ ⁊ bñ ꝓbat᷑ ĩ.c.nõ ſolũ ⁊.c.ſi a iudice de ap.
li vi. MNec ob. motiuũ gl.qꝙ erit modici cffectuſ
renocatio niſi ꝓbet᷑ Vitas exceptõis:qꝛ dico lʒ
hoc poſſit ↄtĩgẽ ſatis ẽ ꝙ ſatiſfaciat iuꝛi:ut le.=
nõ. in ſimili in cle.qꝛ rłaꝛes de ſta. regu. Naʒ et
idẽ ẽ reperiꝛe qũ ſũia deficit ĩ ſolẽnitatibretꝛac
tat.n Iʒ poſtea eað ſñia ſuatis ſolẽnitatibferen
da ſit nt.c.: uno de li.ↄteſ.c.dudũ de elec.cum ſi.
tẽ eadẽ rõ ẽ ĩ ꝓceſſu ⁊ n hilominꝰ fit ꝛtꝛac
tatio ergo ⁊c. Ex pᷣdictis bẽs duas ſolutiones
ad.c. iterpoſita ãbas ꝛeprobatas. ¶ Lertia ſo
lutio eỹ glo.ẽ Goff. qͥ ĩ bo ↄſtiterit diẽ ꝙ nõ
& neceſſe hoc ꝓbaꝛe grauamẽ:ſed ꝓpt᷑ oblarã ꝓ
batõʒ ↄſtat coipo qꝛ nõ ↄſtat ↄꝛiũ ſen eoipo ꝙ
ꝓbat ſe obtuliſſe probatões ad repellẽdũ teſtes
2 nõ fuiſſe admiſſũ ¶ Quarta ſo. ponit ꝑ enn
dẽ ꝙ iſte ſaceꝛdos noluit huiuſmõi pꝛobati.facẽ
ad h̊ ſe onerare.de iure.n.nõ tẽbat᷑ ꝑ.d.c.int
poſita. ¶ Quĩta ſo. põit᷑ ꝑ Gnil. Mam ꝙ iſte
pꝛeſbr̃ ĩ uno grauaĩ ĩ alio ꝛelenaf. granat᷑ ĩ eo q
non ſufficit ꝓbare ꝓbatões obtuliſſe releuatr᷑ qꝛ
ꝓbata viitate ulteriꝰ aduerſariꝰ ni audit᷑ õ eũ:ut
pʒ in rñũſione pape exta ſolutio ponitur ꝑ
phi. qꝙ ſʒ papa ſub ↄditione Omittat ut pᷣſbr̃ pꝛo
bet exceptiõem ſuã oppoſitã teſtes.in iſii ſcdᷣi
iudices ĩ öõem euẽtũ cognoſcũt de pᷣncipali ⁊ hꝰ
noluit tex. ſi nero aliter ⁊c̃.⁊ ſic nullum ↄtraꝛiũ
Septima ſo. dat᷑ ꝑ Moſt. Egi. ? Gui. ꝙ pᷣſ
byt ſe bene dixit ꝓbaturum ſʒ non obtulit ꝓba.
ctana lec. põi᷑ ꝑ Hoſti.ſuꝑ tex. ꝙ h̊ pᷣſbẽ
iterũ appellauit a diffiniria q; nũc proſequebat
Monã ſo. ponit Jo. an. ꝙ pꝛium ꝓcedit qñ
oflert ꝓbatio quã index renebat᷑ reciꝑe ⁊ ſic tẽ
pore debito ⁊ neceſſitatiuo:ſʒ h̊ iudex non tene
batur ꝓbatiõem ꝛecipere:ſed potat differẽ ĩ ipᷣs
publicati. teſtiũ ut ſupꝛa dẽm fuit ĩ pcedenti gl.
ʒ eꝛgo inſtificari appellatio pᷣtextu exceptionis
nõ admiſſe ⁊ nõ pᷣtexiu oblate ꝓbatiõis e
cima ſo.per eũdẽ ↄfirmãdo opi.ſuã de q in pce
dẽti glo. ⁊ ẽt ſaluãdo lec.⁊ opi.illoꝝ qͥ dicũt qö
debuerũt iudices ꝓbatiões admittere. dicit eniʒ
ꝙ q;uis qͥs offerat ꝓbatões ⁊ exceptões oppo

(Er parte.

nat:ſi m appellat ꝓpt᷑ exceptões nõ admiſſas:ſʒ
nõ ꝑꝑ pꝛobatões oblatas nõ receptas nõ iuſtifi
cabit᷑ ipiꝰ appellatio q;uis probʒ ſe obtiuliſſe.vñ
põt dici ſᷣm eũ:qꝛ h̊ nõ fuit appellatũ ꝑꝑ pꝛoba
tiões oblaras nõ admiſſas.ſʒ ꝑꝑ nõ admilſaʒ ex
ceptionẽ. ? iõ hʒ iuſtificare appellationẽ ꝓbãdo
exceptionis ueritatẽ.Et hoc bñ nõbis:qꝛ młinʒ
limitat ⁊ reſtrigit diſpõneʒ.c.ĩterpoſita. Et bẽs
practicã appellãdi cũ oblata ꝓbatio nõ admitti
rSnde 5 p̃miſſos ĩtellectus et eorũ quelʒ
oppono.et irro nũc quariũ difficilẽ articulũ hꝰ
.c. Aut. n. tenet᷑ ĩtellectꝰ ꝙ ex reieciõe oblate ꝓ
bat. fuit iuſtificata appellatio: ⁊ tũc fruſtra ad ef
fectũ reuocãdi attẽtata mãdat papa inquiri ð ne
ritate excep.cũ ex illa appellatõe fuerit ſuſpenſa
iuriſditio iudicis.d.c.ĩterpoſita. Aut nõ fuit in
ſtificata appellatio ? tũc dẽbat cã remiui ad pᷣo
res iundices exceptõe nõ ꝓbata:ut ĩ.c.ut debituſ
de appel. uł melius dẽbat papa mãdare ſniaʒ cõ
firmari cũ eſſet diffinitina iã lata ⁊? licuir ꝓcedẽ
appe latõe exnie nõ legitia:ut i.c.ij.ð do.⁊ m.
li.vj.cuiꝰ riũ ĩnuit᷑ ĩ v.ſi vo nbi papa mandat
cãm ð nono andiri. ſo. ſuꝑ ĩtellectu illiꝰ v. dãrur
mkte lec. due ĩ glo.pe.⁊ plurie ey gl. Et dimitto
nũc gl.pcedẽtẽ q cõgruẽtiꝰ expediet᷑ poſtmodnʒ
pꝰ ꝙ illa vᷣba ſi vo res ali᷑ ſe hr̃et ⁊c̃. adneꝛſent
oĩbꝰ pᷣcedẽtibꝰ ſic.ſ.ꝙ nõ fuẽit lata ſñia:nec iſte
fuerit ↄuictꝰ ꝑ teſtes nõ idoneos.Et tũc ad pꝛi
um rñdet᷑ ꝙ de gůa noluir papa cãm iteꝝ ꝑ iſtoſ
ſecũdos iudices exa ari. Sʒ iſte itellectꝰnõ placʒ
Jo. an. ⁊ cõiter doc.qꝛ fugiẽde ſunt lecmre q̃ õ
nãm ſuã iura deducũt ad gẽ'as. Scðs intellecinus
ẽ ꝙ illa vba ſi vo ⁊c̃.ſolũ referant᷑ ad teſtes: nt
quia teſtes fuerunt idonei:ſententia tamen lata
fuit: ſed hic intellectus non placet glo.quia ſe
cundum hũc papa debuiſſet mandare ſentẽtiam
confirmari. ¶ Tertius intellecius colligirur ex
ictiſ. Inn. ut dicat᷑ ſi vo ałr.ſ. cũ ñ apꝑʒ ſñiatũ
nel li non eſſent teſtes male recepti:⁊æ ſi diceres
ſi teſtes ñ fuerũt mali ſñia erat ↄfirmãda uel cã
nõ erat ulteriuns exaianda. rñdet ipſe ꝙ prio pa
pa mãdat ĩquiri ð mał teſtibꝰ:qꝛ ex illa cã fneꝛat
appellatũ: æ illud ſufficir ꝓbare uit caſſet᷑ ſnia. ſʒ
illa cã ceſſite appellãs ad aliaʒ poterat hẽe recur
ſũ: cũ ẽt a diffinitiua appellaſſet ðᷣ appel.ↄſtitutꝰ
.F. fi. uł ex quo ſnia erat ſecuta:appellatio trabi
tur ad illã. vñ põt tũc alias cãs proſeqni ac ſi a
ln a appellaſſet im Ab. ¶ Agdueꝛte q ex dẽis
Jnn. ? Ab. pñt colligi tꝛes diuerſe ⁊ uarie lec.
pria ut v. ſi vo ⁊c̃. ĩtelligat᷑ qn ſnia nõ fuit lata:
tn reſtes fuerãt male recepti:æ tũc mãdat audiri
cãm.ſ.pricipalẽ. ¶ Scðdo põt intelligi qñ teſtes
fuerunt idonei.ſed iſte appellans nult aliã iniqui
tatẽ ꝓſequi:⁊ tũc oʒ diceꝛe cãm audiar.ſ. appel
lati. ⁊ oʒ pᷣlupponere ꝙ fuerit appellatuʒ a diffi
nitiua:ſʒ qꝛ iſte intellecius nõ vʒ qꝛ tũc papa an
te oia mandaſſet ꝛeuocari ſpoliationẽ factã poſt
ſententiã ⁊ oĩa attentata reuocari:ut in.c.nõ ſo
luʒ ð appel.li.vVj.⁊.c.ueniẽtes de iureinrã.qð ẽt
nideĩ̃ ſentire Jo. an. æ facit glo. in v. cõſtirerit:
f 5

Tertiꝰ itellẽs ꝛetẽtis eiſdẽ fns nõ in fuit appł
larum a diffinitia: quo caſu põt aliam cãm pro
ſeq qꝛ appellatio trahit᷑ ad diffinitinã ex quo ſe
cuta eſt. ⁊ hũc ĩtellectũ ſẽtit Ab.pꝰ Innoc.ſʒ nõ
ꝓcedit qꝛ appellatio ab iteꝛlocntoꝛia n põt iuſti
ficari niſi ex cais deductis expſſe i appellatione
uti cle. appellãti de appel. Er iputãdũ eſt ſibi q
nõ appellauit a diffinitina. ad hoc nide ꝙ leg. 5
nõ. ĩ cle.una de do. æz ↄtu. Quartã lec.ſẽtit In
no. ĩ alia glo.i.v.ſi vo audiat iſte ꝑ bnficium
ꝛcſtitutiois ĩ itegrũ:ut qꝛ ex aliqᷓ cã ꝓbabili fuit
abñns ⁊ ſic iudex ꝛecipit teſtes crioſos ↄ ab nitem
n piumacẽ. Sed hec le.non ẽ nueꝛa qꝛ ex ſola cã
appellationis iſte erat abns ⁊ ſic ea n iuſtificata
debuit proceſſus ualẽ. Et ex pᷣdẽis hẽs ſex. lect.
Muita lec.ẽ Hoſ.q młia iuolnit ⁊ ĩ effectu uult
ut expõat᷑ tex.ibi cãʒ audiatis.i.ſniam ↄfirmetis
ex quo appellatio nõ iuſtificat᷑:ſed hec lec.eſt ni
mis extorta:ut ẽt fatet Jo.an.nõ.n.tẽ audit᷑ cã
ſed ↄfirmat᷑ ſnia. Sae⸗ lec. ponit᷑ ꝑ eũdeʒ
Hoſ.ut v.ſi nero ĩtelłat qñ iudiceſ i nllo pꝛoceſ
ſerũt pꝰ appellatõem:ſed qꝛ detuleꝛũt appellatio
ni cognitio fuit ab eis abdicata ð ap.cum appel
larionibꝰ. li.Vi Et Iʒ Jo.an.dicat hãc lec.poſſe
admitti ego dico ꝙ diuinat. Itẽ oʒ itelligere ꝙ
ſolũ ĩtelligat facta dilatio ĩ caſu.v.ſi vo. Si.n.
itellat᷑ facta dilatio ẽt ĩ. v.pcedẽti tunc debuiſſt
papa.madare ut oia a pꝛĩcipio reuocarẽt᷑:qꝛ illi
co fuit ab eis abdicata iuriſditio.d.c.cũ appella
nionibꝰ.¶ Nonã lec. ponit Obi. nt ĩte kar iſte
.v.ſi Vo. ⁊c.qñ nõ ꝓbat ueritatẽ exceptiõis tñ
iuſtificat appellationẽ ꝓbãdo ꝙ obtulit: ſed nõ
fuit admiſſus:ut.d.c.iterpoſita:hãc in cffeciu tʒ
do. Au. ut.. dicã ſʒ eã ãpliet. Sed Jo. an.
hãc ipꝛobat:qꝛ ex quo inſtificai appellatio ex re
iectiõe ꝓbationis oblate nõ debuit papa iſtũ ar
tare ad ꝓbãdũ ueritatẽ exceptiõis:ſiẽ fac i. uer.
mãdamꝰ. o. an. põit decimã lec.ut ille uer.
ſi uero ñ aduerſet᷑ ad ſingulas diſiũctas oꝛonis
ꝓbatiões pᷣcedẽetis.ſʒ ſolũ reſpẽn ſũie: ut ĩtelłlat
qn teſtes nõ i donei fuerũt recepti. ſñia tñ n fuit
lata:quo cãu cũ iuſtificata eſſet appellatio dit ſe
cũdi ꝓcedẽ i cã pꝛicipali cũ ſubrogãt᷑ loco poꝝ
iudicũ .j.de appel.ut debitꝰ:⁊ ſʒ hũc telłcʒ ſilʒ
dõe riũ ⁊ adducit:ar.l.is qͥ ducẽta..nirũ.ff.de
re.du.Et hũc ĩtellcʒ ſẽtit Inn.i pꝛia lec. ꝓut eã
declaꝛaui:ſed do. An. hũc intelleciũ ĩpugnat:qꝛ
ner. ſi nero nõ aduerſabit tũc oĩbꝰ pᷣcedẽtibꝰ:ſic
deberet facer̃ oĩis diſpoſuio aduerſatina.vñ itel
ligẽdo ut aduerſet᷑ ad pcedẽtia tã reſpẽu ſñie qᷓ
reſpectu teſtiũ:ĩtellit hũc.vᷣ.ſi vo qñ ſñia ñ fuit
lata nec cõſtituit teſtes nõ fuiſſe idoneos.Et ad
ↄriũ õ foꝛmatũ ꝙ cã debuit tũc remitti ad prio
res iudices.Nndet ipſe ꝙ appellãs a grauamiĩe
põt pꝛoſequi appellationẽ reſpectu granaminis
tm. Itẽ reſpẽu iuſtitie tm. Itẽ põt ꝓſequi ntrã
qʒ uiã ⁊ reſpectu grauamis ⁊ reſpecin inſtitie.
Si proſequit᷑ reſpeu granamiĩs ſatis ẽ probare
grauamẽ abſq; eo ꝙ ꝓbat alꝛ iuſtiiiã:exẽplũ in
eo: qͥ appellauit ꝓpter pꝛobationẽ oblatam non

¶ De teſlibns.

admiſſã.ſatis.n.ẽ hoc ꝓbare ad iuſtificãdnʒ ap
pellatõem reſpẽu finis deuoluendi negocinʒ ad
ſuꝑiorẽ abſq; eo ꝙ ꝓbet vᷣitatem exceptõis:ut
.d. c. ĩterpoſita.ſi ꝓſequat᷑ appellationẽ ꝛeſpeciu
iiuſticie dʒ ꝓbare vitatẽ exceptõis:ſi ꝓſequituꝛ
ntrũqʒ admittit᷑ ad ꝓbaãdũ neritatẽ exceptõis:ut
ſic iuſtificet ex iiuſtitia:⁊ ſi ĩ hoc deficit põt illaʒ
iuſtificaꝛe ꝛeſpeciu grauamis ꝓbando.ſ.ꝓbatio
nẽ oblatã fuiſſe ꝛeiectã ⁊ ſic accidit h̊ fᷣm cũ.iſte
.n. pᷣſoyt᷑ narrauit ꝙ teſtes fuerũt crioſi:? ꝙ õ
eos excepit ? ꝓbatõeʒ obtulit ⁊ ñ fnit admiſſus
⁊ hec oia probaꝛ nolebat n ſolũ ad finẽ iuſtificã
di appellationẽ rſpẽn ðuolutionis ſ̊ et ad fineʒ
ↄſequedi finẽ excepnonis:ut ĩ futuꝝ dimitteꝛeĩ
ĩ pace. Jõ papa geꝛẽdo ſibi moꝛẽ pꝛio mãdat ĩ
qri ð iniuſtitia ntrũ teſtes fuerint cꝛioſi q conſti
to mãdat ut dimittatur i pace:ex quo deſũt alie
pꝛobationes:ut ꝓbat᷑ i.V.mãdamꝰ.ꝙ ñ fuiſſet
iſte ↄſecu:ꝰiuſtificãdo appellationeʒ ex ſolo gra
namie ſpꝛete ꝓbationis:ſʒ iterũ de cã cognoſceꝛ
tur. Si ãt iſte ðficeꝛet ĩ hac uia iiuſtinie papa ꝛe
dit ad niã gꝛauamis: ut cũ iuſtificata eſſet appel
lario exẽpta/pꝛobatõe oblata qð ſolũ ſufficit ad
ðuolutioneʒ cãe debeant iſti ſcdᷣi iudices cauſaʒ
audiꝛe:⁊ ſic pꝛocedit.v.ſi vo:⁊ hãc dicit eſſe ne
ꝛ lec.huiꝰ.c. Sed ceꝛte iudicio meo quãqᷓ; hec
lec. uideat̃᷑ pᷣma fronte ↄtineꝛe ueritatem:¶ñ ex
multis puto eã nõ pꝛocedẽ. Et pꝰqꝛ oʒ pſuppo
nẽ ꝙ h̊ fuerit iuſtificata appellatõ ex oblata pro
batione qð nõ puto uerũ:qꝛ ad iuſtificandũ ap
pellationẽ ex oblata pꝛobatione oʒ ꝙ ant iteꝛſit
realis probatio:uiputa qꝛ hebat ſecuʒ teſtes uel
inſtza ſʒ opi. Jo. an.i.d.c.ĩteꝛpoſita aut ꝙ dixit
ſe nelle pꝛobaẽ ĩcõtinẽti.J.modicũ tpᷣs ſᷣm opi.
ipſius do. An.quã ſẽtit h̊ ⁊ in.d.c.iterpoſita:et
uẽ probaꝛi i. c.lr̃as ð ꝛeſti.ſpo.⁊ facit.c.freques
ð reſii.ſpo.li.vj.quoꝝ neuteꝛ iteꝛceſſit h:ſed iſte
iactanit ſe tin ꝙ uolebat pꝛoba? ⁊ idẽ tacite fac
qʒ excipiens.il.i.ff.de excep.uñ non obtulit pro
bationẽ realꝛ nec obtulit ſe ꝓbatuꝝ icõtinẽti: et
ſic nõ põt dici ꝙ ex hoc index eum granauit:cũ
forte ex iuſta cã uoluit ſuã exceptionẽ admitter̃.
7 ꝙ ex tali iactatiõe nõ relenet᷑ quis ab onere ꝓ
bãdi vᷣitatẽ exceptõiſ: ꝓbat᷑ ĩ. c. exhibita ðᷣ indi.
7 ẽt h ſi a iſta bnñ põderet᷑ cũ nullibi papa fun
det ſe ſuꝑ oblatione ꝓbatiõis:ut j.dicã. ¶ Se
cũdo nõ plʒ hec lec. qꝛ B.v.ſi nero nõ aduerſat
oibꝰ pᷣcedẽtibꝰquod facit õ ↄpurgationẽ ſuam.
Ad lec. Jo.an.cũ.n.ĩ ueꝛ.mũdamꝰ nullã faciat
mẽtionẽ de obligatiõe ꝓbatiõis nec affiꝛmatiue
nec negatie nõ debemꝰ hoc ĩtelligẽ ĩ uer.ſi uero
q̃ uenit aduerſarine ad pcederia. Mã fſᷣm lec. ſuã
h mutaret caſũ:qꝛ loqret᷑ qũ fũdat ſe ſuꝑ ꝓbati
one oblata:⁊ iñ ð hoc nulla fit in tex.mẽtio.
Drerterea ⁊ foꝛtiꝰ ſi ꝓcedẽt iſte.v.ĩ ꝓbatione
oblata papa mãdaſſz ð hoc iquiri utꝛũ ꝓbatõeʒ
obtulerit:nõ.n.ẽ ſtãdũ ſimplici aſſeꝛtioni ꝑris?
tñ papa ſimplłꝛ mãdat cãʒ andiedam ſi res alłꝛ ſe

„

habẽr¶ MAlteꝛiꝰ Z hãc lec. facit ꝙ ipſe põit poſt

lec. Goff. in pcedẽti aꝛticulo: ubi dicit ꝙ ꝛciectõ

eatchcre
—
ii mer
en n eti

Itr a tss

, getRα
ſnrpin c, gian u.

17

N

nſtiigitii
chgumtieiin
Kenſkuftngeeeld
lN Tbiüinjmat
Wririninch. mn
Gfenmumn
iNsvaſted unelätn
rſſe Gntndihai
Grn tiinkpili nrtit
nlai nuurtkeimi
litrutrinitr am
GMnirei atpnise
Nenmmroheni donnusaiw⸗
lnticrſartci en anu
ltſcrtnimi meirbi⸗
Cnniniſ ftiicegnrni
ftnntttitoi icz uiit i
ifiitittenntäf ir
lfrinfünten Fnc
fintinnibn iin⸗
WN *M
Siine s

rde S
Ge .
mnigti tewuniei

ſe .
, .*
i A
en

ſiſaͤ lc al,
* ſe Noeell. ſ tirain Al
e Gucr up iß te
nr Airuni,Die.
Vuſſan ltu r lnen
bͦmo ninu iſifani n,
bens aobanoneoz ont ent
ormponn g bebat ſerc lesd⸗
nidirpoſin aic t
cönnen .ocicuths fmo.
goi ſennd din.d citerpoſune
Eis d n o Afuci freaves
W vor Neaunirutſithiſh ſte
ncuoſedn wd Ninaleini
3AA Ned o nnitpi⸗
Arnet drninſe Pdamp⸗ ohhn 4
Aaiqherbot wler tun d
ucn a voſoit ſi erehone⸗ niner.
deno relve; ns boſtee 0

i, ⸗ oſ pbaj cbibitd iudi.
Ne cpt, fon

1 u bii odeſt; ulbei e
obanone Obaniisin h E
be ce crb. Avero dnn
6 Afrit5 r aiofe in⸗
zatän⸗ en müdand Goliͤfudn
nicie, . tdis nec Affumande
,Xidclige n
Hvoc inclige verſin

eno cben 000. Pifnlrn

edetia.
verſarbede 4 gi fühi

cſüan bl lafun nn
dond ſeii ſen gui
Nen tn 3 cinſin/ zt
i ſenont 1
1dhl

ꝓba. oblate iuſtificat appellatiõem:niſi offerẽs
uolũtarie afſumit i ſe onꝰ ꝓbãdi neritarẽ exccp.
7 cficiat ĩ ea ꝓbãda:qꝛ tũc apparet iudicẽ enz
nõ granaſſe ĩ nõ admittẽdo ꝓbatõem non ↄclu
detẽ: ? ſic dicit ſe obtinniſſe ĩ facto qð ẽ nalð no
tãdũ ? nalo nõbile: qꝛ iſta iuſtificario ꝓcedit ex
pᷣſũptõe q̃ ceſſat apparete ueritatc i Sriũ.nt.i.c.
vitate manifeſta. viij. di. 2 lIʒ hᷣ ĩ iuſtif catõe lec.
ſue dicat do. M. ꝙ forie potat ꝓbare tpᷣe ob
late ꝓbatiõis ⁊ nõ nũc:⁊ ſic nõ cõſtat claꝛe iudi
cẽ eũ nõ grauaſſe.dico ꝙ ex quo ð hoc nõ fuit
Preſtatꝰ:ſʒ noluit nüc pꝛobare ſicut = tũc ⁊ ðfiẽ
ſatis pſumit᷑ ꝙ ẽt tũc defeciſſet arg. c.pntiũ.j.e.
? qꝛ ex pnti pᷣſumit᷑ circa pᷣterita. xxxiiij.q.ij.cũ
p bellicã ꝓpe fi. nõ. glo.in. c. ſcribã ð pᷣſũp. Iiẽ
ſic poſſet dici ĩ qʒ exceptiõe ẽt ſine ꝓbatõis ob
latõe:ut ꝙ forte tũc ipe exce.propoſite poterat
pꝛobari vitas:ſj ñ tẽ ꝙ ẽ falſũ.d c.iĩterpoſita:ĩ
pnutet geſibi ꝙ uoluerit i ſe aſſumẽ onꝰ pꝛobãdi
nbi non tebaĩ: facit ꝙ le. æ nõ.i.c.i.de reſtituri.
ſpo¶ Aaid g'dicẽdũ dico pᷣmo ꝙ ſatis pꝛoba
bilit por tẽri pᷣmiſſa opi. Jo. an. ut tora. lia ĩtel
ligat iuſtificata appellarione ꝓbãdo ueritatẽ ex
ceptõiſ ⁊z ueꝛ.ſi neꝛo adueꝛſet᷑ tãtis pᷣcedẽtibꝰreſ
pẽn ſũie. Satiſ.n. dici põt ꝛc alꝛ ſe hr̃e ſi ñ ẽ peꝛ
ia ut nrabit᷑ ꝑ iſtũ appellãtẽ. Ego pono aliũ ĩ
tellectũ magis claꝝ ⁊ lr̃e oↄſeraneũ. nt v. maãda
m itellat᷑ ut iacet q iuſtificat appellatio ꝓban
do ueritatẽ exceptiõis:qꝛ ſic erat neceſſe:ex quo
nõ ireruenerat oblatio ꝓbatiõis aliquo möꝛum
dcoꝝ.d.c.int᷑poſita ⁊ tẽ dñt oĩa attẽtata ruocãi
ac iſte pᷣſbr̃ dimitti ĩ pace ĩtelłe eſpẽu illoꝝ teſtiũ
cꝛioſoꝝ:poſtea ſeq v.ſi nẽo ĩ qꝰ papa mãdanit
ꝙ ſi res alꝛ ſe hꝛet vᷣberẽt iſti cãʒ audiz ⁊ fine de
bito fmiare:quẽ. uer.ĩtelligo qt᷑cũqʒ res ſe hẽ
at alf:ſʒ cãqʒ audiẽt æ detminabũt ſine debito.i.
Fm diſpõem alioꝝ iuriũ.nerba.n. gnalia reſcrip
ti diit ꝛednci ad fmios iuris:in. c. cãʒ ðᷣ reſcrip.
⁊ ꝙ ibi nõ. Inn. facit. c.cũ dilectꝰ vᷣ Dſue.⁊ ſic ſi
res aliter ſe hẽat q; fuerit narrata iuſtificata iñ
appellatõe cãm pncipalẽ audiẽt ⁊æ cidẽr. Si ue
ro alẽ ſe hoet ꝙ ẽt appellatio nõ inſtificat̃ cãʒ an
dient.ſ. appellatiõis ⁊ ſi eſt ſata ſdia eam ↄfirma
bũt: ſi feꝛẽda ꝛemittẽt ꝑtes ad pores iudices fʒ
diſpõeʒ iuris ut.j. ðᷣ ap. ut öᷣbitꝰ:2 ſic nullũ ꝛſul
tat Zriũ cũ.n. papa loqt ad qrelã appellãtis ñ
ueriſimile ꝙ uoluerit ius nouũ ↄdere:ſed qðᷣ
fuerit locutꝰſʒ iura iã ↄdita ſen poſita ⁊ ſic gña
lit᷑ locutus:qꝛ nolnit diſcurrẽ ꝑ ſingulos cãus ĩ
quibꝰhec cã poteꝛat eẽ ſita ſed ðdit mãdatũ gña
le ꝙ poterat adaptaꝛi oi caſui occurenti ne hꝛet
mãm iterum ſcribendi:⁊ uide ĩ ſimili bonuʒ tex.
in. c.ex inſinnatione ĩ fi.iuncta glo. in nerbo caʒ
audiatis.j. ð̊ ap.æ hũc pnto nex itellẽm hẽ. c. er
ſilet omne pꝛium pᷣm quem hoc.c.redditur facil
limuʒ quod ſolet difficile reputaꝛi:⁊ in neritate
eſt potius propter uarietatem lecturaꝛum quam
propter ſeipſum. Et ſic habes quos uluios arti
culos hiiꝰ. c. claꝛe expeditos. Müc nenio ad
gloſ.iĩ nerbo moleſtari quã ſerioſe omiſi:ut con

cis uenire nõ pnt: index mittit ad eos ut h̊ z.d.
F

texeret᷑ meliꝰtota m
pa mãdat iſtũ mitti

ã pcedẽs:qᷓ glq̃rit quia pa
i poſſeſſiõem 2 miſſuʒ deten

di: nũqd qᷣʒ delegatꝰ poſſit non ſolũ i poſſeſſio

nẽ mitte. ſed ẽt miſſũ

tueri ſoluit ponẽdo duas

opi. Qan. dixit ꝙ non poſſit defẽdẽ miſſum mii

ei ſpecifice mãdetur:ut h̊ T.

nu. rõnes ſũt ĩ gl. æ nide gl. i. c. ij. ut .lit. n. ↄteſ.
iĩ gl. i. ar. i. c. i. de do. 3 Otu.i.gl.ij. pleniꝰ. p doc.
7 glo. i. c. qrẽti de offi. dele. quorum nõnulla po
nit do. An. H. ſz ego remitto te ad ibi nõ. quia

mã melius ouenit dẽo c. qrẽti: tũ qꝛ hoc. c.ſalis
oneratũ mã ſua:⁊ hec ſit finis.

qui teſtiũ. Taſus. Judex

mittẽ dʒ exaia
torẽ diſcreiũ ad teſtes recipiẽdos qui
ad eũ ↄmode uenire nõ pnit 2 nõ diuidit. H.
prio ar.ꝑ locũ a ſpãli ꝙ teſtes regłaruer pnt cõ
pelli:nt accedãt ad pñtiaʒ iudicis.uide cðᷣ qicaz
plene. j. e. cũ cauſaʒz. ¶Ho. fo qᷓttuor qᷓitares
pſonaꝝ a cõi rła xceptas vʒ nalitudina:ios.ſ. ĩ
firmos ſenes debiles ⁊2 pauꝑes. Et nõ bñ ꝙ iſti
non ſumpkłr excipiuntur: ſed ita demum ſi tales
ſint ꝙ; ad pñ iam iudiciſ omode accedere n peſ
ſunt. 6. uſtimo ꝙ articulus receptiomis ie
ſtium eſf delegabilis. nide tex. cũ glo. in cle. una

de offi. dele. qro nũquid hoc ꝓcedat i cã

crſali:doc.h cõiter tenẽt ꝙ nõ ſz ti in cimili. kac
qð nõ.ð indi.at ſi clerici in glo. ij. æ i. d. cle. una
dic hoc pꝛocedeꝛe regulariter:ut in aut᷑ apðᷣ eo
quentiſſimũ. C. de fi.inſtru. Si autẽ tał E iudex
quẽ nõ decet ire ad domũ teſtiũ ⸗ teſtes iia gra
uãtur: ut nõ poſſint accedere ad pñtiam iudicis
poterit tũc iudex mittere ad eos: lʒ cã ſit criais
nide tex.cũ glo.iĩ.c.mulieꝛes d iudi.li.vj.¶ Sʒ
qro nũquid bis caſibꝰ quibꝰ mittit᷑ ad deſ te
ſtiuʒ dʒ ꝑs adueꝛſa citari:ut uadat ad domũ illo
rũ ad uidendũ eos iuraꝛe. Mar. in. ſ. ad egregi
as ꝑſonas.ff de iureiurã. ꝙ ſic ꝑ.l.gñalr. C. e.
qð ſatis plʒ qꝛ iura ĩ hoc loquunt᷑ gñołr. S. e.c.
ij ⁊ qð ibi nõ.dicit tñ ibi nnũ nõbile dictũ poſt
HBGull. ꝙ hoc fallit ĩ młiere qᷓ poterit ĩ domo po
nere ꝑte nõ citata:q̃ſi ſit inboneſlũ Ptem iꝛe ad
domũ mulieris.hoc ẽ ſatis equũ. Sʒ de rigore
iuris nõ admitterẽ:ſicut enim ad eã mittit̃ nota
rius ſeu alius delegatꝰlegatus ut in. c.mulieꝛes
Palle. ita 7 ti: qꝛ tractat᷑ de pᷣiudicio ſuo:iõ lici
tũ eẽ dʒ. ¶ Oppo. ? uẽ ꝙ n ſolũ ad iſtos de 4
bus i tex. ſʒ ad alios mitti dʒ: ut ad als egꝛegias
27 honoꝛatas ꝑſõas. d.l. ad egꝛegias. Sol. gl. i.
fatet᷑ Zriũ ⁊ ideo ſupple ad lr̃ain ꝙ et ad has ꝑ
ſonas mitti dʒ. Itẽ ſi pſõe ſũt abntes bʒ index
aliud ꝛemediũ:ut ſcribat iudici ſoci qᷓtenus illos
recipiat ⁊ atteſtatiões ꝛemittat 8. fideiuſ. ↄſtitutꝰ
cũ alijs iuribꝰalle.in.gl.& duerte duo enim
bic tãgũt᷑.pꝰqũñ teſtes ſũt t ſoco indicis:ſed excu
ſãt᷑:ut nõ neniãt ad iudicis pnitiã. ¶ Scdo qn
ſũt abñtes.circa primũ ſi omode ad pñtiã iudi

an. diẽ ꝙ ante ſñiaʒ
ſꝑ põt:ſed pꝰ ſniam ourat ſua pfas uſqʒ ad an

¶ Sicnt nobis. “
nen iell
ian ge
c. mulieres. Si at pũt nenire: ſed eos no decet ſic ꝓpᷣe loqt palle. v. teſtiũ ad idẽ. . iij. ff. e. Nic. aue ie,
pꝛopt honoꝛc ꝑſone ut qꝛ ſunt bonoꝛte ⁊? egre dat aliũ intellectũ ad lr̃aʒ. dicit. n. laʒ poſſe itelli 4 kier ach⸗
gie ꝑſone tũc glo. nẽ uelle: ut idẽ: ſed Jo. an. H de ꝓducẽte cum ẽ pauꝑ:ita ꝙ non põt teſtibus 1 nmanic Gbe
. poſt BGoff. 7 i. c. ſignificauit de offi. oꝛ. gl. ij. diẽ nẽturis expẽſas miſtrare: ut tenet. iiij.q.iij.uẽtu ſin idnn tdn 4
ꝙ de gůa mittit index ad egregias ꝑſonas. non ris ⁊ ĩ.c.ſtatutũ ĩ fi. ð reſcrip.li.vVj.nec ipi tenet anne⸗ iuun
it renet ſi nõ uult ꝑ.l.ij.ff. quis oꝛ.i bo. poſ. .ſeꝛ. neniꝛe expenſis ſuis.meꝛiio mirtiĩ ad eos.hec ti . S
F. ſi pſes. Sed cere ille tex. boc nõ ꝓbat. æt lec. ẽ ipropa. Er ipe VWinc. diẽ ꝙ iudex oꝛdian?
ĩ Sꝛiũ lacit tex.i.d.l.ad egregias ubi ponit᷑ vbũ dabit expẽſas. qꝛ teneĩ pauꝑibꝰ ꝓuidẽ: ut ĩ aut.
D oʒ:puto ſic dicẽdũ ꝙ ſi ẽ talis cã ĩ qua teſtis de 8 mã. pᷣn. F. ſic tibi ⁊. . de exceſ. pla.c.ſiẽ uniꝛe.
beat deponẽ ĩ pñtia indicis puta crialis uł ciuil Aliud foꝛte ĩ delegato in q ſatis ẽ ꝙ nil exigat
ardua ? tũc potiꝰ dʒ ire egregia ꝑſona ad pñtiã 3 uita ⁊ ho.cle.cũ ab oĩ.⁊ vide 8 b“ qò nõ. i. d.
iudicis q; eõ.ar.ĩ.d. .ſi pſes niſi nen ſibi facẽ c.ſtatutũ ⁊ qð dixi in. c. oliʒ. ij. ð nſo⸗
geazʒ nel ſit mulier: ut. d. c.mulieres. Aut ẽ cã in DCLaus. Conup
qᷓ nõ ẽ neceſſe ieſtẽ ire ad pñtiã iudicis ⁊ tũc iu Icut nobis * ti et ꝑiuri ad te
dex dʒ mittere ad egregias ꝑſonas. d. I. ad egꝛe ſtioniũ ñ dñt admitti ita cõit ſummãr
doc. Sed hec ſũmatio nil noni affert cum totuz

gias: ⁊? dicit gl. i. d. l. doctõeſ dici pnt egregie
pſone: vñ eis ſcribit egregio 2¶ Idẽ de pᷣſbꝛo coꝛpus iuris ð h plenũ ſit et maxie in.c.ieſtimo i
ur diẽ Sope.i ti. ð teſte. F. ſeq? V. qd ð pᷣſbꝛo ubi . niũ. . e. ⁊.xxij.q.v. ꝑunli:ut ꝓbat ꝙ ſeml piuꝛ Gi a
ẽt diẽ clicꝰ qᷓ ꝓducit᷑ ĩ teſtẽ coꝛã ſeculari ñ inurrat ñ dʒ apliꝰad inꝛamẽũ admitti: niſi ueniat in ſuũ Eeir
coꝛã eo ſ coꝛã epo. Et dic ꝙ eẽt coꝛã eo uel illo piudiciuʒ: ut in. c. cũ in eccka de ma. ⁊ obe? Ego elic; V d
vo lũmo tex. ut põat cãum ſingularẽ fm lec. q; Gr ukr

cui ipſe ↄmiſit depõere dʒ 7 nõ coꝛa ſeculari.ui
de bonũ tex.cũ gl. ĩ. c. ;. xiiij. q. ii. De fo ſcʒ .teneo: ⁊ ſic retractãda ẽ ſmia ſi ↄſtat es fuiſſe ad

ũ cãʒ. Ded qri latã ad dẽm coꝛiuptoruʒ teſtiũ. p põitur oſulta Pi

cũ teſtes ſunt abntes dicã.j.eo.cũ
tur nunqnid ſenes ſint ↄpellẽdi ad ferẽdũ teſtio tio. po diſtinguẽs rnſio ⁊ fʒ mẽébrũ diſtictionis 6ninin
niũ gl. ↄcludit ꝙ de iure ciuili nõ ↄpellũt. ſecꝰ ð ibi ſi vo. pꝛimũ ibi ſuꝑ qꝰ. CWMS pꝙ ſi teſtis Futrunlen
iure canonico rõne pcci. Et nõ. b hãc gl. æ uiᷣ dixit unũ ĩ indicio ⁊ ↄrium eiꝰeỹ iudiciũ ſtat᷑ pꝰ . r 1,A in
qð nõ.ꝑ Ho.i.c.i.de teſti.co. JSed ro 4 di Dicto nec ĩficit᷑ pᷣmũ ꝑ ſᷣm Zꝛiũ maxie ſi ꝑ pᷣmuʒ itmul minn
cunt᷑ ſenes. ſo. dic ꝙ gñałꝛ dicũt ſenes a quiqge ſnia lata ẽ: ut hic aꝑte ꝓbat⸗ fac.l.gñalit. C. ð i ſinitli⸗
ſimo ãano uſqʒ ad ſeptuageſimũ abið ĩcipit ſeniũ nõ nu. pe.⁊?.c.ꝑ tuas ð ꝓb. nõ. Dar il eos. ff. n mian
z decꝛepita etas: ut nõ.gl. in ꝓhemio ſexni li. D 8 fal. ubi ad hoc allegat iſtũ tex. ¶ Mõ fo ꝙ te D ug liprtwnt
quo ad caſũ nrʒ dicunt ſenes maioꝛes ſepiuagi ſtis coꝛuptſeu falſũ deponẽs non ſoluʒ punien ͤ rnst
ta annis qꝛ ante nõ excuſant᷑ a muneribꝰ æ tuteł dus ẽ de ꝑiurio ſeu falſitate: ſed etiã de oĩ eo ꝙ nundh w 16
2 ſiłibꝰ:nec ſufficit ꝙ ſint in. lxx. ſed ꝙ ſint maio ex depoſitiõe ſua ĩique pꝛo ceſſit:qꝛ qͥ occaſionẽ ecnnl ert .
dãni dat ⁊c. ut in gl.æ nide bonum tex.huic con UucemcN
itmuͤͦrii lm

res: ut.l.maioꝛes.ff. de iuꝛ.imu.ꝰ uide bonã gl.
iiij. a iij. inuiti. ceſſane erso neceſſuate maioꝛeſ cordãtem in. c. uno ð cuſto. eucha.et glo. in rla raccgdlint:
ſi ,Ainoolben,

.lxx. ãnis n ↄpellũt᷑.teſtificari 2 ceſſat tũc pcẽm. iputaꝛi ð ꝛc. iu. li. vj. Et diſtigue ut ihi 2 boc ꝓ aht
2æ porerũt uti pꝛinilegio: Si ãt nolũt ſpõte teſtifi poeat ibi adulterio. uno pluꝛibꝰue. ð ʒoibi di giniogufin mn
cari nel ſubeſt neceſſitas fua ĩ eis. b.c ¶ Oopp. ligẽter inqꝛẽdi ſũt ⁊c᷑. ꝙ nõ credit᷑ teſti qui pꝰde ſintüniufalr
2 uĩ ꝙ lʒ ꝓducẽqꝗꝰ ĩ teſtẽ ſit pauꝑ: nibilominꝰ n poſitionem dicit ſe corꝛuptũ fuiſſe. allegat. n. in. Grcmigmnft
dʒ ad eũ mitti: c poſſit ſe ↄfert᷑ ad iudicẽ. So. umnilentüm

ſin ie 2 pitudinẽ ſuã: ⁊ iõ merito nõ ẽ ſibi credenduʒ: ut
gl. ultia ꝙ foꝛe ueꝛecũdat᷑ accedẽ: qꝛ als nobiliſ in. c. i. ð confe. cum ſi. ¶ Mõ ibi adulterio uno
ſeu pſona honeſta =. Et nõ bn gl. ut panꝑeſ: als pluribuſue ⁊c̃. ꝗ; onlahebwnton

Et no totiẽs ↄmitti᷑ adulteꝛiũ quo
ꝑſoe nobiles excuſent a müerib publicis: ꝗͥ ba tiẽs copła iterat᷑.lqʒ iteꝛ eaſdẽ pſonas. ð qbuide ingommtiml
l̃ explicãda ſũt: ſi ꝓpt᷑ pauptatẽ ſiqr in domibꝰ. bonã glo.i. c. immitaꝛe. vj. q. l. diſputat: nũqᷣd porii doinidimn
Sed 5 hoc ?9 tex. oppo. uẽ.n. ꝙ pauꝑtas N

e 2 ex. oppo. d? pauꝑta totiẽs pniam ageꝛ debeo de fornicati.quotiens hune
repellat a teſtimonio.ij.q/i.l pꝛimis.⁊.iiij.q.iij.

110. vꝛ 1 ↄmitto foꝛnicationẽ cũ eadẽ mulieꝛe ? cõcludo
ſi teſtes. ſol. gl. ꝙ OPriũ ꝓcedit in ſuſpectis. Mõ.

1 din e. 0. ꝙ ſic: ⁊ bñ facit ibi tex.ad idẽ nide bonũ tex.in
bñ glo. ꝙ pauꝑ als honeſi/nõ repellii a teſtificã c.ad apłce de re iudi.li.vj.v. deieranit ubi ꝓ
do imo hʒ pꝛinilegiũ nt ad eũ mittat᷑ ſi uerecun

Sn 1 nitat bat᷑ ꝙ totiẽs cõmittit ꝑiuꝛiũ quotiẽs nenit ↄtꝛa
dat᷑ exire ꝓpter nimiz haubiate idẽ ꝙ bec gl. inꝛamẽtũ: ? idẽ. ibi nõ. Aꝛc.⁊ idẽ nõ. Jo. an. et
qʒ et gl. i. d. F. ſi teſtes. V. teſtiũ: ⁊ uide ĩ ſpe.e.ti.

4
eE

Rraltuiimice

. nide ĩ ſpe. ð ſen. ꝓla. S. ſpẽs ãt ſeqt. v. ſzʒ pone.
Agduerte iñ qꝛ Tan. vꝛ hiĩ HBGlo. i. qrit q;tam pñiam dʒ qs agẽ de piurio. immr 5
1 miii

F. i. V. ilẽ ꝙ ẽ pauꝑ.
relligere iura repellũt pauꝑem a teſtificãdo in ſndet ꝙ. vij. annis ꝑ. c. quodcũqʒ.vj. qi ſz di ſirins
criali. Et idẽ dicit ĩ accuſatõe qui repelliĩ pꝛetex ces m hec eadẽ pnia iponit ꝓ quolʒ pcco mor echnndli
Pprlamn

Nrde.

u pauꝑtatis. ij. q.i.ĩ pꝛimisEgo nõ nideo cãz i neeeiPifn he⸗ z
ddit teſtem ſu dos durioꝛẽ pñiam arbitrabiĩ infra iſtud ſepiẽ
uuNdhöͦiſtin ig⸗⸗

reſtringẽdi illa iura. pauꝑtas.n.re
ſpectũ: qꝛ tiet ne fuẽit corꝛupt ex pꝑie ꝓducẽtiſ niũ qð iiũgiĩ ꝓ ꝑiurio ꝙᷓ ĩ alio delicto nam pꝛo
q cã militat et iĩ cã ciuili. puto at pauꝑẽ admirtẽ piurio poreꝛit iiũgẽ ei ui ieiũet bis in ſeptimana bonmnlei⸗
dũ i reſtẽ: ſed index ſm qitarẽ ꝑſone ⁊ qnãtitarẽ = tot paupes tcipiat.nõ õt ſic aſpe arbitꝛabit in Gbnnagiſnn N
cqe aꝛbitrabit eta fides ſit ſibi adhibenda Et alijs mioꝛibꝰ delictis: ? an neceſſe ſit ut ꝓ quo nttnncnn
ettrin ern⸗

ön

hiebi Pe dacz
dAudr n nule i⸗

8tic Aamiif öec

irea i plcg
rc p do mnnininid

.—. . .
in Paupib Puſcigir
aiſriogroin ſuise

ſeni idirad nin inn cf ſnni

Bi Nenninn Noni afem un on
unsöbeenü ſta nmne in aſine
t⸗mi g N ponlint pbf ſaf 1
Melnmiüninmninmen
. en niuint Ueniar in ſui
Gnzm na Gin talnde m dobe,
in un Nnim ſenmni fn lc
dn Ke tenmnidi finſ Rnei ſuſe
Mdin orNorcti Pölnn gn
6 Aimeni iſo 1 mebri ifivns
ſo gini biſig oni i⸗
miiidootiima uſii io
ra mi onuiu n
rr r urtelgile.
tevoo rl Abl.
or lur ifier Mvt
ſakli pones ſon olpnien
inoſafiineſcl idt
deſorigre Poclircradeelini
min lrtidebononter aicn
ncunO d aſd euchne goin
1il Erdſigu ut D

noio od . W),
ihſirdig SCl htekid
Anderſemmiiiſe ahnn
iehenin
ſiodolenorn
(Möidonen
ee zz omini Gutenucn

lones Aoi
mad. . manligonadd⸗ 1
copla eſa. i lgdiſpotgtiig

anns ee . . Aing on,
1 ſtsniſt⸗ numid
lg iter

libet peccato moꝛtali agat pñia ſeptẽnal.dic qðᷣ
ſic niſi pſoꝛ aliter artet tps ꝙ põt cũ pnñie ſint ĩ
arbitrio ſacerdotis. uñ glo.nõ.i.c. ſũt plures 6
pe.di.iij. facite. deꝰq: ð pe.= remiſ.⁊ de pe.di.i.
mẽſuram:et młtũ põt ſaceꝛdos ĩdulgẽ ẽt 5 iuſta
pnia:ut ĩ.c.quem penitet de pe. di:i.Et.q̃d ſi in
in itreĩ nide glo. bonã in. d. c. menſuram.
Glol. ij. colligit ꝙ ſi aliqd ĩputat᷑ alicui: oia
ſibi ĩputãt q̃ ex illo ſequũt. Op.de.c.inebriaue
rüt xvi. q.i.nubi dr ꝙ filie Loth iebriauerũt euʒ
2 ſe poſtea imiſcuerũt ei ignorãti qͥd agẽt qᷓ ꝑꝑ
culpãdus fuit Loth nõ ꝙtum ille inceſtus ſit ſed
qtum illa ebrietas mereret᷑ Et ſic ẽ probaꝛe il
le tex. ꝙ malũ iceſtꝰñ iputat᷑ ei Iʒ ꝑuenerit ex ma
lo ebrietatis Glo. hoc ſoluit ꝙ pᷣmum malum
non aggrauatuꝛ per ſequens ſed de utroqʒ pũit
MHöõ.ex hac glo.unũ intell eciũ ad illð.c.nt com
mittẽs delictũ in cbrietate: Iʒ nõ credẽt deliciuʒ
punit de ebrietate ⁊ de alio delicto ↄmiſſo.hũc
intellectũ poit ẽt gl. in. d. c. incbrianerũt: - addit
duos alios. (Seruins ut puniatur ibi ð in
ceſtu:ſed nõ Im qtũ meꝛetur ſi ex deliberatione
peeſſiſſet: ¶ Tertius intellectus ẽ ꝙ nullo mõ
puniat de inceſtu: ſed tin de ebꝛietate q; ẽ uẽiale
pecẽ: ut ur̃ tex.nõ.in. F. alias ea demũ. xxv. di.
S de hoc ultimo dic meliꝰ: ut nõ. in. c. cleꝛici ð
ni. æ ho. cle.?⁊ ꝑ Aꝛchi. xxxv. di. c. ſexto die pꝛo
Fo itellectu uide bonũ tex. in. l. oẽ vᷣlictũ. .6 ſe
iebriauit. ff. ð re mili. ⁊.l.reſpiciẽdũ ĩ fi.ff.ð pe.
ubi pʒ ꝙ punit᷑ ð ðᷣlicto commiſſo ĩ ebꝛietate: ſ
pena minuituꝛ un pꝛo homicidio nõ punituꝛ pe
na mortis: ꝙ bene notabis ? ſatis hoc põt pꝛo
cedẽ ĩ oĩ delicto:ĩ quo uere reqrit᷑ dolus q excł
dit᷑ ꝑ ebrietatẽ. fac.l.i.ff.de ſica. Et diſtigue ad

mom ꝓut nõ. Har. i ſili in. l.q nerna ff. gepoli

ti ⁊ ꝑ do. An. in. c. cognoſcẽtes ð ↄſti.¶ Mlt̃iꝰ
op. tex.ĩ eo ꝙ; uĩ facẽ d;iam. utrum iſti diuiſi
pꝑ ſũiam trãſiuerũt ad fᷣa nota ł ne: nã idiſtincte
dʒ ſnia retractaꝛi ex quo ↄſtare põt eccleſiã fuiſ
ſe deceptam. . de re iudi. tenor ⁊.c.cõſanguinei
Blo. penlc. fatet᷑ Orium ⁊ ſupplet ad tex. maxie
Jo. an.dicit hoc dictum glo. ꝓcedẽ ſi ꝓbaꝛeinꝛ
falſitas priorum teſtium. ſed iſte tex. loqt de coꝛ
ruptione tĩ ideo facit d;iam utrum tranſiuerũt
ad ſcdᷣa uora łnõ: Et ſequẽdo ⁊ limittãdo opio
nem ſuã i. c. lʒ. ð. ð ꝓba. dicit ꝙ rlariter nõ ſuffi
cit probare coꝛruptõem pꝰſniam ad effectum ꝛe
tractãdi ſñiam q̃ſi ꝑ hoc nõ ꝓbet falſitas. de q
Iñ dic ut plene dixi in.d. c.lʒ.ſed i cã mꝛimõiali
qꝛ ſñia nõ tranſit in rem iudicatam ẽ diſtinguẽ
dum ut colligit ex text. ut ſi non tranſiuerit ad
alia uota reuocet᷑ ſũia al ſecꝰ ⁊ ira putat ĩ qualʒ
ſnia qᷓ nõ hʒ uigorẽ rei iudicate:utputa ſi ab ea
fuit appellatum cum hac opiniõe tꝛanſit hic do.
An. ſed glo iſtam ſequitur do. Car. qꝛ bec ſen
tentia nõ trãſit ĩ rem iudicata ſic nubẽdo
alijs commiſerũt adulteꝛium. bec non eſt ſuffici
ens ratio ad impugnanð dictum Joann. and.
Sed procederet ubi clare ↄſtarer de eꝛrore ſen

tentie ſed per ſolam corruptõem nõ ꝓbai faſi

(Se teſtibus.

tas m opi. Jo. an. i. d. c. / ¶ Ego pono tꝛes i
tellectꝰ ad hoc.c. pᷣmus ut ſufficiat ꝓpare ſolaʒ
corruptionẽ ẽt ad effectũ retractãdi ſñiam: qꝛ p
