tenet bar.in.l.ſcꝛipturis.C. eo.Si plura:aut pꝛodu
c intur ab eadenm ꝑte ⁊ tol ũt ſibi fidem:ut hic ⁊ dẽa
.l.ſcꝛipturis.niſi ꝑ diuiſionẽ ſiue inteꝛpᷣtatic nem ſal
uari poſſit dicta pꝛietas:ar.c.cum tu de teſti.⁊.c.ni
bil obſtat de v ſig. aut a diueꝛſis ꝑtibus ⁊ ſtatur di
gnioꝛi in.l.optimã. C. de ↄtraben.⁊ ↄmit.ſti.⁊ in.l.
ſcꝛipturas C. qui po.in pig.hab.de quo in ſpec.de
inſtru. edi. . poſtremo alias inſtm. v.ſed pone pꝛo
duco ¶ Si vo ꝑ oia ſunt equales tũc iudicabitur q
illũ qui ꝓbare debebat quaſi nil ꝓbaucꝛit: quia cuʒ
tan a f des adhibeatur uni ſcꝛipture ſicut alteꝛi: nil
eꝛgo eſt ꝓbatũ:⁊ ſic ſi reus habebat pꝛobare iudica
bitur contra eũ. Idẽ in actoꝛe miſi cã eſſet faroꝛabi
lis iux ea que leguntur ⁊ nõ.in.c.ex ſꝛis ð proba.⸗
uide circa ̊ quod dixi in.c.in pntia de pꝛoba ubi
dicitur an =z qꝗñ inficit᷑ ꝓbatio unius ꝑ ꝓbationem
a teꝛiꝰ Ses mẽbꝛo pꝛincipali qñ teſtes ſunt
rij: diẽ indiſtincie ſtat᷑ dignioꝛibus ꝑ rõeʒ gl.= ex
pedias latiꝰ hũc.arti.ꝑ nõ.in.c.in nꝛa ð de teſti. ubi
dixi. ¶ Sʒ circa pᷣdicta queꝛitur de duobus.p an
diſpoſitio huius.c. ꝓcedat taʒ in ſcꝛipturis publcis
ᷓ pꝛiuatis. glo. in.l. ſcꝛipturas pallegata videtur in
telligeꝛe de publicis.ſi eim una eſſʒ publica ⁊ alia p
uata:tũc ſtaret᷑ digniori ꝑ.d.l.ſcripturas. Jo. an.
dicit ſe audiuiſſe aliquos legũ doc.ibi tenentes h lo
cũ habeꝛe ſiue utraqʒ ſcriptura ſit publica ſiue pri
uata: ſiue altera publica et altera priuata. Equales
eim ſunt quo ad h̊ qñ ab eadẽ parte ꝓducunt̃: licet
differunt quo ad aduerſarium cõuincẽdum:⁊æ dẽm
glo. ↄrie ꝓcedit qñ a diuerſis partibꝰpducũt:⁊ ſic
loquit᷑.d.l.ſcripturas:⁊ h mihi plʒ.qꝛ reſpẽu eiuſ
dem ꝓ ducentis nulla apparet diuerſitatis ꝛatio ĩte

chn

vixvmne iſ in
ne olſin 7 M K⸗
es ſe egtor
ſad corhi „„/

s Pndnn
iggikn ei
enk. en uon
aia⸗ cetanin
S

7
lupwril dergh

6 a
arſKame n in

Clerömhe?
ahrtoc.
nei

Ctimrni ta iunim
iinſin in mtn in
õ
itctl(Molmrbint
rmmmmmſiimmn t bcis
irqrunm wrünniblutol
.(Ori gipiocl hdid⸗
nos oker ericngernn pril
ie eratnſeigradeesrctan
fin eker iimaiͤis
rerataſpdcnacare⸗
GrdTorherisrärdagtod
igzteacriſrc
Nunoſehimi mdn
nlponenderoſraini
nsclrfnennd 4
hngtkhmn liifi
ln gn ir lia ini f
Hacigfinintnitde
ſi, . MW
ittiigntg ien
iiß cico niſtſmmien
N inſtin u
ligſii pliclniine⸗
nnſmgoinint
meechſtinge⸗ din
vſſti co n e a
Elindebz,er. öoheä
incbie leſſo ie n
oihfiisert
tannt , ,,
llenn ſg, enl
hu o e Nehe iſi d
cobben henan
mſten e pen
eeen
ſhenllte

b. 7 Gro/ 6
Baſun 5i regenkicite ol

fo go⸗⸗ Ceftliſger
Go it en llpoſttio hung uül
d endezſnes dineſis Nural
ni C oddi Rrñrñ lſinzn
dud Rlügfbe
A1). .uins dli ino ne
5 . Inanicgte
da ehonänbus dden Ce encet
Pndrren Ginenſintisepuint
4 oGmcoli 64 4 . t
* lgedo ite Aloꝛüicſcgn
Mud⸗ nict ngunſthm
r mnimdtio n nſeg nv in mini
nun u liſimͦc ugn iolfni
vaulone m vſtuß c ina
rrs ⁵ρ6̈nGnsstcetei,
Mm Co m n pral
en gr e mlir ſbilcen ber ij
nſ ,dinſone ſue irep̃ſoncnn iij
n dntns:ar.c,Cun tu deteſt. 2.c
Pſg. ar 1 divenſis ptions ? ſarat di
Daimi.C.de omaben 1mid amn..
qui po in dig d de nd in et
poſrend dins inſhn Nſed doſe o
õ
e Ededn d d Porucitobacn
3 de niſcigeme ſenlrii
Pmiͦ ſſtens dnenn hadti
Mraci. H
ave leuntur 11 in e bndin
ca 5 qnod din in.n Ninad 8
n t qã lidi pano nnins p in
Sedo nin pinapal aſ iſei
li mnur i dignobdus gnicn
9ie arn ö in.cin ia tel
Circ4 – ſciptunoß⸗
., boius.,Pe

nis. 910 in.1. ſcnpw⸗

publicam ? priuatam cũ illas ꝓducẽdo nideat᷑ oiĩa
in eis ↄtenta confiteri iuxẽᷣ nõ ꝑ Inn. in. c. cũ olim
de cenſi.⁊ ſic reꝑitur ſibi ↄctus.fo qri᷑ an ꝓcedat
iſte tex. tam in actoꝛe quã in ꝛeo Hoſt.æ gof.uidẽt
reſtrigeꝛe iſtũ tex.ad actoꝛẽ Reo ãt ʒ ꝓducẽ Zria
inſtr̃a cũ liceat ſibi uti Srijs defẽſiõibꝰ:ut in rla nul
lus de re.iur.li.Vi. Rei.n.ſũt fauoꝛabilioꝛes:ut in
.l.fauoꝛabilioꝛes.ff. ð̊ re. iudi.nec ad illud ẽt admit
tit reus ſine ꝓteſtatõe. C. de excep.ſi quidẽ ſm eos
Jo. an. putat ẽt reo pindicare ſi ad exceptõeʒ ꝓbã
dam ꝓducit duo inſtza Sꝛia qᷓ ſe nõ ↄpatiunt᷑ nec
ob. ꝙ Sꝛijs defenſionibꝰ põt uti qꝛ facilius ſuſtineĩ
ꝛeus allegans pria q; ꝓbãs. Jo. de lig. dicit ꝓp nec
exceptões pꝛie ſil ꝓponi pnt:nec ꝓbatio Sꝛia ẽ ad

mittẽda:ſed ſucceſſiue põt qnis exciꝑe ↄꝛia ? ꝓbaꝛ

ed ceꝛte h̊ fuit de mente Jo. an. in rła nullus plu
ribus ꝓpe finẽ pᷣal.dic melius ꝙ aut ſcripture pꝛie
ꝓducũtuꝛ ad ꝓbandum ceꝛtũ quid ⁊ bʒ locum iſte
tex. ⁊ S dicta loquit᷑ eni iſte tex.idiſtincte ⁊ facit 20
ſuꝑius allata. Aut ꝓducũtur ad ꝓbãduʒ diuerſa
q̃ in ſe ſũt Sꝛia:⁊ tũc h̊ depẽdet ab alia qõe.nunqͥd
licet ꝓponeꝛe ſił orias exceptiones.nam ſi lʒ ꝓpo
nere licitum eſt eas ꝓbare de qua qõe dic. ut plene
nõ. ꝑ gl. æ dy. in. d. rla nullus pluribus ꝑ Mar. in.
l. nemo. ff. de excep.? ꝑ Ja. bu. in auẽ. qui ꝓpꝛiã
.C. de nõ nu.pe.⁊ nõ.in.c.cũ uenerabilis ðᷣ excep.

in gl.fi.? ſupeꝛ ea. Caſns S en
aſus. Si in inſtzo de
J cautio. biti expꝛimit̃᷑ cã ↄdẽnat
debitoꝛ niſi ꝓbet indebitum:ſi non expꝛi
mit᷑ neceſſe eſt ut cꝛeditor probet id foꝛe debitum.
Ponit dictũ qð giuidit in duo mẽbꝛa:⁊ ſᷣm men
bꝛũ ibi ſed ſi 5 colligo moꝛe ſolito nõbilia ꝓ
pter narietatem itellectuum:ſed ꝑ qões declarabo
ham que declarata poteꝛũt nõbilia ⁊ 2cluſioneſ col
ligi. ¶ Queꝛit᷑ igit᷑ pꝛio qͥd ↄphendat᷑ h̊ appellatõe
cautionis Hoſt. ur̃ tex.itelligeꝛe in ꝓmiſſiõe ſeu cõ
feſſiõe debiti in ſcꝛiptis publicis redacta.dic eiʒ tex.
iſtũ nõ ꝓcedeꝛe ĩ ↄfeſſiõe ſimplici cũ qͥs.ſ.cõfitet ſe
debeꝛe.x. titio lʒ nõ dicat ex qua cã hqt de illa. Red
dit rõeʒ diue:ſitatis.nã tabellio ſcunbit inſirʒ ut uli =
ſibi plʒ de ↄueꝛ.ↄiu.dnudũ ideo effeciualꝛ non ꝓbat
ſi cã in eo nõ expꝛimit: que quidẽ rõ ceſſat in ↄfuẽ
te cũ potueꝛit diceꝛe ꝙ ſine cã ꝓmiſeꝛat ⁊ legem aꝑ
tius diceꝛe.ff. de pactis ueteꝛibꝰ ⁊æ de. v.ob. quicq̃d
aſtringẽde.ĩputet g ſibi ſi h̊ nõ fac:ar.S.c.pꝛoxi.in
fi.nã ex quo ↄfitet ſe debeꝛe pᷣſumit᷑ efficaciteꝛ ⁊ ueꝛ
ba cũ effeciu ſunt ſumẽda de cle.nõ reſi.relatnʒ.Et
B dicit tenẽduʒ reminẽs ẽt ad ſũmaʒ ð cõfeſ..fi.?
cũ h̊ dicto trãſit ſimpliciteꝛ Jo.an. :? põdeꝛa. naʒ
ꝑ rõeʒ ſuã vꝛ idẽ dicendũ in ſcꝛiptura pꝛiuata ꝑ ↄfi
tentẽ facta qð in ſimptꝛ ↄfitẽte.nã latius potuit deli
beꝛare ⁊ diſtincte loqui ſcꝛibẽdo qᷓ; ſimpłꝛ æ ex arru
pto ↄfitẽdo.do.an.nõ plʒ hec dꝛia hoſti.quia maio
2c uim dʒ hꝛe ↄſeſſio inſtꝛalis que fit a ꝑito qᷓ; illa qᷓ
ſimplꝛ emanat:ad h̊ qð le.⁊ nõ.in.l.i.C. de uſuris.
2 in.l.ſciendum.ff.de v.ob.⁊ inſti.de fideiuſ. in fi.
Ego allego glo. oꝛdinariam que apeꝛte tenet cõtra
dictum hoſtien. in.l.cum de indebito.S. fi. ff. de pꝛo
ba. que aꝑte uult tex. iſtum pꝛocedeꝛe ſiue confeſſio

¶ Si cautio

emanat in inſteo publico ſiue priuato ſiue qualibet
ſcriptura:⁊ pro hoc facit tex.illꝰ.l.⁊ hꝰ.c.ubi fit mẽ
tio de confeſſone. Item ↄfeſſio nocet qn ẽ dilucið
facta ut in.l.gnãliter. C. de nõ nu.pe.⁊ in.c.p tuas
de ꝓba. Mõ.n. põt dici dilucida ↄfeſſio ſi eſt facta
ſine cã.põt tñ ſignari dria an fiat in ſcriptis an ſin
Fim gl.pᷣal.qꝛ qn iteruenit ſcriptura expᷣſſa cã:tẽ oʒ
ꝙ Zriũ ſeu idebitũ ꝓbet᷑ ꝑ aliã ſcripturã:2= h̊ caſu
ꝓcedat ille caſus in fine requi ẽs ſcripturã ad pro
bationẽ iĩdebiti.Si ãt nõ iterrenit ſcriptura ſufficit
ꝓbare idebitum ꝑ teſtes:aꝛ.in.l.nihil tam nãle.ff.
de re. iuꝛ. Attende tu canoniſta circa hoc ultimum
nam lłʒ iſte tex.ſit extractus ex.d.l.cum de indebito
F.fi.nullam ramè facit mẽtionẽ de ſcriptuꝛa ꝛeſpẽu
ꝓbandi idebitũ ſed ſimpłꝛ dicit niſi ꝓbaueris te id
indebite promiſiſſe cc. ſed tex.in.d.S. in fi.requirit
ſcripturam Bar. ibi remittit ad nõ.in gl. in. l. gene
raliteꝛ. C. de nõ nu.pe. peꝛ ibi nõ. uidet᷑ intelligeꝛe
hoc ꝓcedeꝛe qñ ſcꝛiptura cautõis eſt de ſubã ut qr
fuit actũ ut iterueniꝛet ſcriptura.ſecus ſi interuenit
ſolũ reſpeciu ꝓbatõis fiende.qꝛ tũc admittiĩ ꝓbatõ
ↄꝛia ꝑ teſtcs.C. plus uale.quod agi.l.i.⁊.ij.⁊ latiꝰ
de h̊ ꝑ Har. in. d.l.gnãliter:æ uidetur p̊ ſequi do.
an. allat Oar. in. d.l.quicunqʒ. C. de abo. pu.li. x.
2 pꝛo hac opione Har. ſatis facit iſte tex.in fi.tex.
tamẽ in.d..fi.exigit ſimpłꝛ ſcripturã in ꝓbãdo in
debitũ: ſ̊ põt diſtingui peꝛ illud dictũ bar. ? ꝑ iſtuʒ
tex. ¶ Ex his ↄdludo ꝙ h appellatõe cautõis uenit
oĩs ꝓmiſſio uel ſimplex cõfeſſio ex accidẽti cã:ſiue
ſit ꝛedacta in ſcriptis publicis ſiue pꝛiuatis ſiue nul
la ſcriptura interuenerit.? ꝓ hoc.l.ſancimus. C. de
.ſig. ubi dr̃ ꝙ appellatione cautionis uenit nuda
ꝓmiſſio ⁊ ĩtelligitur de ꝓmiſſione ſine fideiuſſione
uel pignoꝛibus ſiue ſit in ſcriptis redacta ſiue non
⁊ de priuata ſcriptura uide qð nõ. Jo.an.in addi.
ſpe. ſuper Nica.de depoſi. ubi dicit ꝙ ſi in libꝛo nũ
mularij ꝛeꝑitur ſcriptum debeo titio centum:nec ex
primitur ca.nõ intelligitur depoſuuum uel alia cauſa
⁊ ſic dicit quẽdam doctoꝛẽ diſputaſſe ꝑ.d.l.cũ de ĩ
debito..fi.ubi hẽ quod h̊ dicit᷑ facit.l. nuda.ff. de
don.quod dicit ueꝛum niſi ex pccdẽtibꝰ pᷣſumatur
cauſa.ff. ð edẽ.ſi quis ex argentarijs. . ſi iniciũ ⁊2 ð
V. ob.l.xitio..idem rñdit:æ idẽ ꝙ õ uult gl.i.hic
ũc itꝛo aliã qõem difficilioꝛẽ an omnis cautõ
ſit Mefſicax cã nõ expᷣſſa. In qua aduerte quãdoqʒ
enim cautio eſt oĩo nuda qꝛ nõ inteꝛuenit ſtipulatio
2 ꝛeglꝛ nõ hʒ effectũ:ut h z.d.l.cum de indebito in
fine. Et ex h̊ ⁊ ex tex. nota limitationem ad. c.i.de
pac.⁊.xxij.q.v.iuramẽti ut pactum nudum obliget
cum limitatione.ſ.huius.c.qn expꝛimitur cꝗ eł pᷣſu
mitur ꝑ errorem ꝓmiſſiſſe:æ ſic non poreſt allegari
ↄſenſus nãlis cum nil ſit tã Zrium ↄſenſui ſicut er
roꝛ. xxix.q.i.O.i.⁊ in l.ſi quis peꝛ eꝛꝛoꝛc.ff.de iuriſ
dic.om.iudi. Secus ſi dixiſſet:pꝛomitto tibi dona
re.x.nam tuuc libeꝛalitas donandi eſt cauſa pꝛomiſ
ſionis: ut in.c.i.de dona. Idem uidet᷑ ſi ꝓmiſit da
re alicui loco pio.nã uidetur ſe obligaſſe fauoꝛe pie
cãe.nõ eiʒ pſumit᷑ ibi enoꝛ:ar.in.c.fi.de ſucceſ.ab ĩ
te. Sʒ do.an. vꝛ h reſtringeꝛe qn ↄfeſſio emanaret
in ultima uoluntate ſeu in extremis: ſed tunc nulla
0% q

eſſet ſpalitas in eccleſia:ut.j.ſubijciã:pᷣdicta intelli
go va ut regularit᷑ cautio oĩo nuda non habeat ef
fectum niſi in caſibus in quibꝰ ſtipulatio ſine cã ba
beret effectum. nã in illis obligabit de iure canoĩco
ſicut ſtipulatio de iure ciuili.arg.in.c.i.de pac.⁊ qð
ibi nõ. Et qui ſunt ili caſus dicet᷑ in ſeqñũti mẽbro
fallit pꝛedicta ꝛegula ſeu iſte tex. in oↄfeſſione liberta
tis. illa eim vʒ ſine cãe adiectiõe:ut.l.in tale paciuzʒ
.ff. de pac.nõ in.l. gnaliter. C. de nõ nu. pe.fallit fo
in ꝛeali:qꝛ ſi rem meã cõfiteoꝛ tnã pindicat mihi cõ
feſſio:qꝛ ex h̊ ſurgit habitus ꝓ derelicto.ff.pꝛo de
relictis ꝑ totũ.⁊.l.ſi quis S. qr̃ia.ᷣff. de acquir.poſ.
2 de h̊ ꝑ Cy. in. d.l.galiteꝛ: æ in ſpe.de eonkfef..
nũc nidendũ.v.i ſũma.⁊.v.qͥd ſi ↄfiteoꝛ ꝛem meaʒ
fallit ʒꝰ in ultig uolũtate.nã tunc cõfeſſio ſine cã uʒ:
quia ſaltẽ inducit legatũ l.cũ quis decedẽs codi
cillis. ff. de le.iij.l.i.⁊.ij. E. de fal.ca.adiec.le. et de
hoc plenius in. c.fi. de ſucceſ. ab inteſt. Adem putat
hic do. an ꝗliteꝛcũqʒ ꝓferat᷑ ab exiſtente ĩ extremis.
ſufficit enim in talibus nolũtas qualitercſqʒ parcfa
cta:ar. in. c. cũ tibi de teſta.æ gñaliteꝛ:an ⁊ oñ cõfeſ
ſio inducat obligationẽ uł dumtaxat pꝛober ſeu ha
beat effectum inductiuum ſeu declaratiuum:uide ꝑ
Cy. in. d l.gñ aliteꝛ.ꝑ Maꝛ. in. d. S. codicillis: p y.
in ꝛegula qð ſemel de ꝛeg.iur li.vVj.⁊ qð nõ.in.d.c.
fi.de ſucceſ.ab inteſta. YFallit qᷓrto in confeſſione fa
cta in iudicio.illa eiʒ pſumit᷑ deliberate facta:et ĩ iu
dicio quaſi Shitur.l.iij. ff. de pecu iõ non exigit᷑ cã
ad ſui ualiditatẽ:ut ſentit glo in.c.fi.de confeſ.ubi
dixi:nõ.in.l.certum.ff.e.ti.ꝑ. Jo.an.in addi.ſpe.in
ti. eo.F. nidendum.in prin.tenet Cy. in. d. l.genera
liteꝛ peꝛ. l. de etate. S. qui introgatus.ff. de ĩtꝛ0. act.
nide Dy. in. d. regula qðᷣ ſemł. Onʒ cautio n ẽ oĩo
nuda:qꝛ int᷑nenit ſtipulatio cã nõ expᷣſſa:⁊ ur̃ idem
qð s dixi in ꝓmiſſiõe ſeu cõfeſſione ſimplici ꝑ iſtuʒ
tex.⁊ in.d.l.cũ de indebito in fi.nã hec iura loquun
tur de cantiõe:⁊æ appellatione cautionis nenit ꝓmiſ
ſio cũ ſolẽnitate vpoꝝ:ut.d.l.ſancimus C. de.v.ſi
gni. cũ ibi nõ. ⁊ ſm h̊ vr hic tex. ꝙ ſtipulatio ſine cã
in dubio vꝛ inefficax:⁊ ꝓ hoc bonus tex.in.l.ij. F.
circa.ff. de do. excep. ubi plene de hoc nõ Bar er
alij 2 ꝑ Cy. in. l. gñaliteꝛ pał. ? DOy. in cca rlła cðᷣ ſe
mel ꝑ Jo.an. in addi.ſpe.in ti. de confeſ..nũc ui
dendũ. V.ſed que eſt ꝛ0: æ dic ut ĩ dictis iuribꝰ nõ.
Aduerte tñ ad aliquos caſus in quos nidentur
conuenire doctoꝛes. primus qn ꝓmittens credebat
cãm ſubeſſe qð poterat apꝑeꝛe ex cõieciuris:⁊ non
vʒ confeſſio cũ ꝓmiſſiõe.ſ.cũ effeciu:quia obſtat ex
ceptio doli. d.l. ij. ruca. (Sroeraps cũ certuʒ
erat cãʒ nõ ſubeſſe:⁊ in dubio ñ pᷣſumit uelle dona
re.l.cãpanꝰ.ff.de oꝑ.li.⁊.l.eius qui ꝑ eꝛꝛoꝛeʒ.ff.de
ꝛeg.iur. vide tñ in hoc Dy. in. d. rla að ſemel. ʒ
caſus qn dubitat᷑ an cã ſubſit uel an ꝓmittens pu
tauerit cãʒ ſubeſſe:æ nõ ualet ĩ effectu ꝓmiſſio obſtã
te exceptiõe doli:qꝛ in dubio nõ pᷣſumit᷑ qs uelle do

nare ſuũ.d.l.cũ d de.⁊.c.ſuꝑ h̊ ð ꝛenũ.⁊ h caſu xẽ

ꝓprie loqui iſte tex. ¶ ʒ qrit an ꝓcedat iſte tex.in

diſtincte nt talis cautio ſine cꝗ nõ ualeat oĩo ita ut

nulluʒ ꝓducat effectũ. So.ſpe.ualde notabiliteꝛ di
cit in ti.de confeſ.S.nũc nidendũ.v.ſʒ que ẽ ꝛõ:q;

MDe fi. iſtrumẽto:

cq allata p agẽtez talis cẽ ꝓbat ſemiplene: 2 ſic diẽ
mar. de fa. tenuiſſe ꝑ.l. inſta. C. de pꝛoba. qð ſatis
plʒ: ⁊ facit qð in ſiſi nõ. Mar.in.l.admonẽdi.ff. de
iureiurã.qð.ʒ.ſubijciam GC Miunc nenio ad glo: æ
pꝛio queꝛo:qꝛ tex. exigit cam in cautiõe expꝛimi oñ
or̃ cã expſia.ſyndet glo.iiij.qn pecunie pꝛomiſſe cã
expꝛimit᷑:utputa pꝛomitto tibi dare.x. quia mibi mu
tuaſti:ułqꝛ apð me depoſuiſti uł quid ſimile. Si aũt
cã nõ expꝛimit᷑ nil vʒ ralis ofeſſio etiã cum ꝓmiſſio
ne:⁊ nõ in h̊ glo.qꝛ ſentit tex. ẽt ꝓcedeꝛe ubi ĩteꝛue
nir ꝓmiſſio ſine cã ⁊ idẽ nõ.glo.in.d.l.cũ de indebi
to in fi. ¶ vKo glo. qrit quid ſi nõ iteꝛuenit ꝓmiſſio:
ſʒ nuda confeſſio ex cã ancedenti: utputa confiteoꝛ
me tibi debex. x. ex cã depoſiti ul ex alia cã. reſpõdet
ꝙ; idẽ eſt ac ſi inteꝛneniſſet ꝓmiſſio ⁊ tenet᷑ ex illa
feſſione nõ glo.⁊æ idẽ glo.in.d.l.cum de iudebito in
fi. Sʒ aduene nũc e glo.ad qõnem quotidianũ: po
ne ꝙ munitus tali ↄfeſſione foꝛmat libellũ fundans
ſe ſolũ ſuꝑ illa ↄfeſſione ⁊æ eã ꝓbans:ut qꝛ dicit titiũ
fuiſſe ↄfeſſuʒ eſſe debitoꝛẽ ſuũ in.x.ex cã depoſiti:iõ
petit eum aↄdẽnari ad reſtituẽduʒ:⁊ ad h ꝓbandum
iducit inſtrm ↄfeſſionis depoſiti: nũquid ex h debe
at optineꝛe. Nico.mat.ut refeꝛt Jo.an.in addi. in
ti. de teſte.S. i.V. ſy pone egi õ te ad.x.pꝛolixe diſpu
tã do ↄcludit ꝙ nõ:⁊ fundamentũ ſuuʒ eſt: qꝛ actoꝛ
dʒ ſe fũdare ſuꝑ cã inducẽte obligationeʒ:ar.in.l.lʒ
.F. ea ff de ꝓcura. æ in.l.fi. C. de fideicõmiſ.li. Sʒ
hec ↄfeſſio nõ iducit obligationẽ:ſʒ ꝓbat ideo non
dʒ optineꝛe.h̊ dictũ iudicio meo ꝓcedit de ſubtiliia
te iuris:ſʒ de equitate quadã dicendũ eſſet oppoſitũ
qꝛ allegãs ↄfeſſionẽ allegat ꝓbationẽ obligatiõis:
7 ꝑ ↄns tacite allat ipaʒ obligatiõeʒ ⁊ libellus dʒ la
te ĩtelligi in fauoꝛc libellãtis:ut.l ſi quis ĩtentiõe du
bia.ff. de iudi.⁊ in.c.ↄſtitutus cũ ibi nõ.de ꝛelig.qo
mi. Itẽ intellige dẽʒ Mic.qñ ↄfeſſio eſt declaratina
ſeu ꝓbatoꝛia tm:uut in excẽplo pᷣmiſſo. Secus ſi ẽ in
ductiua:qꝛ tũc ſatis ẽ ſe ſuꝑ illa füdare cum ĩducat
tũc obligationẽ:pone exeplum ſi dico ꝙ nitius in te
ſtõ fuit ofeſſus ſe mihi debeꝛe x.⁊ ꝓbo hãc ↄfeſſio
nẽ.nã ex ̊ iducit᷑ legarnʒ:ut.l.i. C. de fal.cau.adiec.
le. ⁊ ſic allego ? ꝓbo obligationem: ⁊ dic idem ubi
cũqʒ cõfeſſio inducit obligationem: facit quod nõ.

Jo. an. in addi.ſpe.in ti.de ↄfeſ..fi.V.que aũt ac
o circa idẽ qꝛo qͥd ſi me fundo ſuꝑ mumo
2z poſtea ſoluʒ ꝓbo ↄfeſſionẽ mutui.ſpec.eo.ti. i.
v. ſed pone egi finalit᷑ cõcludit ꝙ nõ debeo optiner
quia non ꝓbo id ſuꝑ quo me fundã:ſũt eiʒ mutuuʒ
⁊ cõfeſſio diuerſa qð ẽt ſentit Har in.l. ij. F. appel
lata ⁊..fi.ff.ſi cer.pet.nã libellus fũdat᷑ ſuꝑ mutuo
nãli Z ꝓpatio ẽ facta de mutuo ciuili.Concludo gꝗ
ꝙ hñs cõfeſſionẽ ꝓbatoriã dʒ in libello ſe fundare
ſuꝑ cã obligatiõis:utputa quia depoſui ⁊ utile ẽ fa
ceꝛe mentionẽ de confeſſione ⁊? poſtea ad ꝓbatiõeʒ
obligatiõis ꝓbare cõfeſſionem: facit.l.publia.ff. de
poſiti ⁊.l.qui de etate.O.qͥ ĩteꝛogatꝰ.ff.de itenog.
ac.⁊ h̊ nõbis tãqᷓ; quotidiana ⁊ nide latius i locis
pal. ꝑ ̊ͥ diẽ Jo.an. in addi in.d. F. fi.quod ſi cõſti
tui ꝓcuratorem ad exigẽdũ ⁊ ad finẽ faciẽduʒ non
obſtat mibi ↄfeſſio pꝛocuratoris de recepio niſi ſo
lutio alr pꝛobet᷑:qꝛ fuit ↄſtitutus n ad cõficdũ:ſed

imurni iln ndinß
bolint hn i bieni⸗
anl i di t nin uni
,ntmal nt,ii dein
wenimmin it irt
idonsiliife ht in
citchnut lul tit c⸗
ncliu tiii ticritan
inaeicnthetſinbniret ti
Ourraronce o eſt tis len
rlͦtirgendndeiſana an
Miocunnmtotantigen ctde
e unci dcragsſeecrand nar⸗
Ginacintca ſndent
deinetitdetainrin
Ceriaucerdeunciüdenete
tengincitjd oniinftni
icgüſtarceantnntt
Unclcetiic inctiti,
itgeiifnithen,
1gincfcilln ie
noce ngwirln nin
gusſitin nſg i n
t Ii D
niönnrblaf
aio gbie rn
leepoteo “

ſſe aaſt iänitid
Vrnek Eco aran nr fſen Po ninali
ck. ſß Ponegiöte pwir,
Nndt ,n:r fundnnenti ſuyzeſtnnn
fütme ſoci inir ooigrong nil
1fce dumn titli Cchlchinſi
iſto np in oblmnoniß gbritvn
mrxr dni udao nro pandt e ſubuit
Ie eyvimie oudi dcmndii Miroppoſi
is oſeſſone aleget pbation oblgenoͤs:
nneite aln in ob igatioej t lbelus j i
in fanore ibelaisut. opis itnude d⸗
iudid in.,oſitons id de wicdd⸗
mmclige d Vic e dehid Gedarainn
õä
ntir ais dſeſan la födare onn tun
äs
ias de d. Poohil 4
zabindirgnnl Cail u
ſ detot Pro wicnneten: tie
eiſeeged Digzmovem frtqn
5cöfeſſo mauct o . gnie
h.n in 29. he nn e en⸗

ad ꝛecipidũ. Iqẽ ſentit Mar. in. d. l. ij. S. fi. ſi cer.
pe.ubi dicit ꝙ ſi ↄſtitui ꝓcuratoꝛẽ ad mutunum re

cipiẽdum nõ obſtat ↄfeſſio ꝓcuratoꝛis de recepto

qꝛ ↄſtitutus fuit ꝓcuratoꝛ ad ꝛecipiẽdum mutuum
nãle:æ nüc ꝓbat᷑ mutuũ ciuile:que nõ.⁊æ nide quod

in ſimili nõ idẽ Mar. in.l.a diuo pio..ſʒ ſi ẽptoꝛ

ff. de ꝛe iudi.? Fꝛed.ↄſilio.iij.¶¶ 3 Principalꝛ iſta
gl.iiij. queꝛit quid ſi quis ↄfiteat᷑ lẽ mihi obligatũ ĩ
certa quãtitate ĩtellige cã expſſa:ſj abnte ꝑte.rndet
ꝙ talis cõfeſſio nõ nocet ad iſtar.ſtipulatõis:⁊ ideʒ
nõ gl. in. d.l.cũ de idebito in fi. Et nõ ſingłr h̊ dic
tum glo.qꝙ et de iuꝛe canonico non nocet confeſſio
aonte ꝑte facta Jo. an. dicit unidẽddm qð nõ gl.i.
q.vij.quoties ibi gl.iiij.in fine dicit ſe cꝛedeꝛe iure
canonico me teneꝛi ſi ꝓmitto tibi me daturũ.x. titio
ar. xxij.q.vV.iuramẽti:maxime ubi iteꝛuenit iuramẽ
tũ ar. de oſti.pe.l.i.nec aliteꝛ Jo.an.declaꝛat aimũ
ſuum:ſed do.an.apte dicit ſe putaꝛe ꝙ foꝝe ð equi
tate canonica ualeꝛet cõfeſſio abnte ꝑre facta:quia
ſola mẽs dʒ ſufficeꝛe qũocũqʒ de ca ↄſtet:allat nõ.
in.d.c.quotens:qð maxie ꝓcedit ſᷣm eũ en tꝛanſit
in diſpõem que fit ex aliqua cã ſtimulante ce nſciam

.ff. de ↄſti. pe.l.ſi ntius. Sed tu adueꝛte latius. nam

pſuppoſito ꝙ gl.d.c.quotiẽs cſſet Va:nõ tamẽ facẽ
hanc gl.qꝛ illa gl.loquit qñ vᷣba diſpoſitina ꝓfe
rũtur in teꝛtiũ pntem:ut qꝛ dicit ꝓmitto tibi ꝙ da
bo titio.x.quo caſu oꝛit obligatio nãlis ẽt de iure
ciuili.ſecus qñ vᷣba ꝓferũtur in abntem:ut qꝛ dico
ꝓmitto tali abnti.x.tũc enĩ ẽt nãlis obligatio n oꝛit
qꝛ nõ ẽ cui acquirat᷑:ita nõ gl.⁊ doc.in.l.ſtipu atio
iſta.F. ſi quis ĩſulã.ff. de.V. ob. ⁊ in.l.i.ff.de pac.ſa

cit. l. abnti.ff. de dona. z.l.qui abũti. ff. de acꝗ. poſ.

⁊ in. c.ſi tibi abnti cũ ibi nõ.de pᷣben.li.vVi.uñ in ꝓ
poſito cũ confeſſio ſit ſimplłꝛ in fauoꝛẽ abntis puto
ꝙ de iurc et canonico nõ poſſit abñs ſe ex illa fun
daꝛe cũ abnte ꝑte nõ nideat᷑ facta ex ceua ſcia: ſed
potius ex arrupto ⁊ ex aliqua occaſiõe.lepe cni ad
ſe ex uſandũ dicit quis ſe debitoꝛẽ alicuius abniis
cui in vitate ĩ nullo tenet᷑. Et ꝓ h facit ille tex.ſicut
eni de iure ciuili nõ uʒ cõfeſſio ſine cã:qꝛ pᷣſi muur
eꝛonea: ita nideo h̊ ſancitũ de iuꝛe canonico. JIteʒ
uideo ꝙ in criali nõ ꝓbat cõfeſſio eỹ iudiciũ fẽa ut
i. c. quã ſit gꝛaue de excel.plat.⁊ qð ibi nõ ꝑ Inn.
⁊ in.c.ac ſi clerici ðᷣ indi.ita dicẽdũ ĩ cõfeſſiõe facia
abnte ꝑte.nõ eni pſumi deliberate ꝓlata.⁊ h̊ͥ uolu
it gl. in. c.fi.de cõfeſ.? uide ꝙ nõ gl.in.c.i.conſtitu
tus de ꝓcu. puto ẽt ꝙ de iure canonico nõ poterit
quis ſtipulari alteri per.c.q;q; de uſuris li.vVi. ubi
ẽt in cã fauoꝛabili puta in cã reſtõis uſurarũ requi
rit ꝑſona publica ad ualiditatẽ ſtipnlat. ꝓ abntibꝰ
puto tn ꝙ ſi vba ꝓfeꝛunt᷑ in pñteʒ:ut qꝛ ꝓmitto ti
bi ꝙ dabo titio abñti.x.ꝙ ꝑ uiã denũciationis euã

gelice poteꝛo cõpelli ad ſoluendum: ⁊ ſic ſaluo ⁊ in

telligo illam glo. nũc nouiſſime ſcꝛibẽdo.Sed ↄtra
eum directe agi nõ poteꝛit.nõ eĩʒ ꝑ iſiũ cui facta eſt
ꝓmiſſio: qꝛ ſua nõ iĩteꝛeſt ⁊ ſine actione nemo exꝑit
.l.ſi pupilii. ff. de neg. ge. ⁊.l.ſlipulatio iſta.O.alti de
v. obli. nec ꝑ ilũ abnteʒ cũ illi ꝑ aliũ queꝛi ñ potuit
d.F. alteꝛi æ.c.ſi tibi abnti Mec obſtat.c.i.de pac.
qꝛ loquit᷑ de pacto fẽo cũ illo cuius iteꝛcſt pactũ ſeꝛ

uari: meꝛito directe poteſt ageꝛe de inꝛe canonico
Ded in caſu nr̃o pactũ fuit initũ cũ illo cuiꝰ nõ ĩter
eſt. Et hec bene nõbis: qꝛ al non diſcuſſa:? ad hoc
puto reducẽda ea que ſcripſi ſupꝛa in ꝓhemio gre
goꝛiano. Cõcludo ergo ꝙ regłꝛ nõ uʒ confeſſio fac
ta in abntia ꝑtis:⁊ h tenet᷑ ẽt de iure ciuili ſᷣm cõeʒ
opi.nã pe.tenuit ↄꝛiũ ut recitat Cy. in.d.l.gnãliteꝛ
de quo uide peꝛ baꝛ. in.d.l.cenum.S. ſi quis abnte
ff.de cõfeſ.æ idẽ dixit bar.in.l.admonẽdi.ff.de in
ꝛeiur.ꝙ talis ↄfeſſio facit ſemiplenã ꝓbationẽ:unð
cum uno teſte plene ꝓbat: allat. c.fi. de ſucceſ. ab in
teſ.qð tñ nõ pꝛobat hoc.no tamẽ dictũ ſuum.uide
tamẽ aliquos caus in quibus plene ꝓbat abnte
te ĩ. d.c.fi. de cõfeſ. ubi dixi ⁊ ĩ.c.ij. ẽ e. ti. r.
3 tex. ꝙ h̊ ſit cã in cõfcſſione expᷣſſa:non ramen peꝛ
hoc plene ꝓbat:ut pater in.l.in ctibus.C.de non
nu.pec.⁊ in.l.fi.C. de do.cau.nõ nu.⁊ in auc.ſiue
a me. C ad uelley. So. dicit glo. v. ꝙ fallit in iſtis
tribus caſibus.primo.ſ.in eo qui fuii confeſſus re
cepiſſe mutuum. nam obſtat exceptio non nu. pe.j.
biennium. poſt biennium autem poteſt opponi dic
ta.l.in contractibus. Hoſt. autem limitat.dicit eniʒ
ꝙ poteſt opponi hec exceptio niſi ei fueꝛit ꝛenuntia
tum:⁊ ſic nõ.ꝙ ualet tał renũtiatio. IJdẽ nõ.in.l.ſi
ex cautione.C.de non nu.pe peꝛ glo.ſed bar.tenet
ibi contrarium niſi ex interuallo fiat renunciatio:qꝛ
qua fragilitate inducitur ad confitendum eadem in
ducitur ad renunciandum: quod placet. Simile nõ
in. c.ſi diligenti de fo.compe.ſᷣo limitat ut hec ex
ceptio tollatur biennio inteꝛ laicos.⁊ foꝛte inter cle
ricos ꝓpꝛio nomine pᷣhentes.ſecus dicit ubi platꝰ
Sheꝛet noĩe ecclie ſue ⁊æ pꝛo ipſius eccleſie negocijs
expediendis confitetur ſe mumum ꝛecepiſſe. hic em
poſt biennium ⁊ in perperuum competit contꝛa cre
ditoꝛem exceptio niſi ipſe pꝛobet in utilitatem cccle
ſie pecuniam fuiſſe conuerſam. x.q.ij.hoc ius de
quo remittit ad.c.fi. de ſolu.ubi idem firmat. LZu
in hoc dic melius ꝙ aut ſumus in caſu in quo ne
ceſſe eſt ꝓbaꝛe uerſum:⁊ tunc pꝛocedat pꝛecedens
dictum Hoſti. æ hoc nõ ea ratione:qꝛ.l.in öctibus
nõ hʒ locum in eccłia:ſed qꝛ eccleſia ẽ priuilegiata
ut nõ teneat᷑ niſi ꝓbet᷑ vſum. Sed in caſu in quo
nõ eſt neceſſe ꝓbari vſum:qð q ſit plene nõ.in.c.
qð quibuſdã de fideiuſ.⁊ in.c.i.de depoſit.Lũc di
co ꝙ eccłia nõ auditur ultra bieniũ.rõ qꝛ pꝛedicta
.l. in ↄctibus nõ inducit pᷣſcꝛiptionem in odium ðᷣbi
toꝛis:ĩmo ĩducit pꝛiuilegiũ in fauoꝛc ipius.cum cim
al nõ audiat᷑ õ ↄfeſſioneʒ ꝓpꝛiam:ut h̊ ⁊ in.c.ꝑ tu
as de pꝛoba.illa.l.induxit: ut.j.biẽnium poſſit debi
toꝛ opponeꝛe exceptionem non nu. pe.ita ꝙ onus
pꝛobandi pecuniam numeꝛatam incumbat ipi cꝛedi
toꝛi. Si eꝛgo eccleſia uultuti pꝛiuilegio illius.l.opoꝛ
tet ꝙ recipiat cum pꝛcfinitione tempoꝛis ibi pꝛefixi:
⁊ hoc teneas:qð latius dico poſt modeꝛnos in.d.c.
fi'de ſolu¶Aduetendum tamen ꝓ limitatione illi
l. ad multa. pꝛimo cãu ut dicit h̊ Moſtien 7 bene li
cet poſt biennium non admittatur exceptio non nu.
pe.poteꝛit tñ de dolo æ fraude cꝛeditoꝛis excipi.ſ.
repetit pecuniam non numeꝛatam ⁊ poteꝛit h ꝓ
bari peꝛ cõfeſſionem cꝛeditoꝝ uel ſaltem pꝛopoſia

excepiione doli cum aliquibus probabilibus ↄiectiſ
oônus probandi trãſfertur in creditorẽ fᷣm eũ: h̊ ẽ
dictuʒ ualde nõbile æ mẽti ↄmẽdãdũ:æ nide ad mãʒ
quod nõ. in. d.l.ſi ex cautõe: ⁊ in.d. c.fi.de ſoln. 2
limita ultra alios H̊ quod tpᷣs bienij eſt pfinirum qñ
conteſſio eſt ĩ ſcriptis. Si aũt ſine ſcriptura poõt tũc
in perpetuũ obijci excepiio pecunie nõ numerate. H
noluit gl. ſinglis in. . li non ſinguli. C. ſi cer. pe. ſed
bar. in.l.ſi ex cautõe pal.tʒ non eſſe in h̊ dꝛiam alle
gat glo. in auc. rogati C. de teſti. Ey. et pe.in.l.ña
liter. ſequũtur glo. in.d.l.ſi non ſinguli:⁊ idem Ja.
bu. in. d.l.ſi non ſinguli:? An.de peruſio in.l.ſi ita
ſtipulatus. S. griſogonus. ff. de. v. ob. nec ob. glo.
in auẽ.rogati:qꝛ loquitur in crcditore confitente.
non at in debitoꝛe:̊ dictum puto equs: facit tex.
inſti. de karum obli. in pnc. ? in.l.i Otractibꝰ.palle.
nbi ponderatur ſcriptura: ſj dictũ Oaꝛ. puro vius
de ſubtilitate iuris.moueoꝛ bac ꝛ20e. ex quo conſeſ
ſio emanauit cũ debitis ſolẽnitatibus ei ſtanduʒ eſt
bonec pꝑ ipᷣm cõfitetẽ ꝓbet᷑ Sriũ:ut hic in.d.l.cũ ce
indebito in fi. Exceptio vo nõ nu.pe. indulgetur.
biẽnium ex quadam equitate:qꝛ debitoꝛes anxieta
te cõſequẽdi debitũ de facili cõfitentt an pecuniã nui
meratã: vnde cõfitens niua noce dʒ ant ſta? ↄfeſſio
ni ſue aut ꝓbare ↄgriũ aut capere indulgẽtiam legis
cum ſua limitatiõe ſicut ᷓ dixi in ecchia. ʒ ſim ita ex
ceptionẽ J. biẽnium cõpeteꝛe quãdo debitoꝛ fuit cõ
feſſus dũtaxat.ſecus eim ſi notarius ſcripſiſſet de
bitoꝛem pecuniam ꝛecepiſſe in ſui pnitia ⁊ teſtiuʒ:qꝛ
tũc ceſſat exceptio non nu. pec. qdᷣ uoluu h̊ Inno.
et latiꝰ ꝑ legiſtas in.d.l.ſi ex cautiõe.ſᷣo principałr
fallit in ↄfeſſione dotis.qꝛ maritus celeritate conſe
quẽdi uxoꝛem de facili cõfitet dotẽ ꝛecepiſſe quã in
Hitate non ꝛecepit. Sed de bac exceptiõe dic meliꝰ
2 pleniꝰ:ut le. ⁊ nõ.in.d.l.fi.C. de do.cau.ʒ fallit
in auẽ ſiue a me. C. ad nelle.qn.ſ.mulieꝛ conſentit
alienationi rei ſibi aſſignate pꝛopter nuptias.nõ.n.
nalet primus conſenſus.ſed oʒ ut fo conſentiat in
teruenieẽtibus alijs de quibus ibi:⁊ plene nõ.in.c.
puenit de emp.⁊æ uen. ¶ Mltimo iudicio meo poſ
ſer attentari ꝙ ſi quis bis ex interuallo confiteretur
pecuniam uel dotem recepiſſe nõ poſſet ampliꝰ op
poneꝛe exceptionẽ nõ nu.pe.ulł dotis niſi nellet ĩ ſe
aſſumeꝛe onꝰ ꝓbandi moueoꝛ ꝑ.l.ſi cum ſcimus 2=
qð ibi no. Oar. C. de agri.⁊ eẽſi.li.xi.ubi colligit
ſingulis theorica ꝙ ubi non pꝛeiudicat ↄfeſſio ex
dekectu pᷣſumpte nolũtatis ſi fuerit geminata vʒ qðᷣ
bene notabis:⁊ idem dicit ibi Mart.in vᷣbis enun
ciatiuis:⁊ hec faciunt ad multa.
Bm p Caſus.Auctoritate oꝛdi
He qinarij põt nõriꝰ tabellio
nis moꝛtui notas i publicã foꝛmã ꝛedige?
prio factũ ex qno qõ.fo deciſio ibi ad petitionem.
ota primo ꝙ notariꝰ appellat tabellio al dẽ
tabularius. C. de tabulis.l.gnali in rubꝛo ⁊æ nigꝛo
li. x. Et de multiplici nõie notarij nõ. in. c. qm ↄtra
de pꝛoba. ¶ Secundo nota quinqʒ que reqruntur
ut unus notarius publicet inſtrumentũ de quo fuit
20 gatus alius notarius que hic colligit Jo. an. peꝛ
oꝛdinc.p at hoc faciat ad petitionẽ quoruʒ quoqʒ

intereſt. ad quos aut dr pertineꝛe ſeu intcſſe dic: ui
in..ſi quis ex argentarijs. S. ꝑtineꝛe.ff. de eden. fo
ut h̊ faciat auẽte oꝛdinarij. Moſt. hic intelligit de oꝛ
dinario adminiſtrationẽ hite. Idẽ dic de delegaro
a ſede apłica ad h ſpalꝛ deputato:allegat s de teſti.
albeꝛicus: ſz ipe hoſti.ali ſentit in ſũma. e.ti. F. fi. in
pn. ⁊ refeꝝ ſpe.c.ti. .onſo. H. fiebat: ibi eiʒ tractãs
de publicatiõe inſtʒi dicit eã poſſe fieꝛi coꝛã defenſo
re ciuitatis:ut in auẽ.de defen.ciui.. ſʒ neqʒ colla.
iij. ⁊ eoꝛã oꝛdinario ẽt adminiſtratiõeʒ nò hte ? co
rã delegato ab oꝛdinario habete adminiſtrarionem
allegat. c. peł.de in inte. reſti.? ſic dicit intelligencuʒ
illud. c. cũ. p. z. c. fi. j. e. Sed Jo. an. in addi. in dẽo
v. fiebat dicit ꝙ ubi h fieꝛet de ↄcoꝛdia partiuʒ pꝛo
cedeꝛet illum dictum Hoſti. ut ſufficeꝛet auctoꝛitas
oꝛdinarij adminiſtratiõeʒ nõ hnitis. al aũt ſecus cuʒ
ſit neceſſaria citatio:ut.d.c.ſignificauit:que fieri nõ
põt ꝑ oꝛdinariũ adminiſtrarionẽ nõ hntem ⁊ an in
cãu nr̃o ſit necaria citatio.j.dicet᷑. t᷑tio reqri ui iſe
cui fu ↄmiſſio publicãdi ſit nõꝛius ut pʒ ex ſubſcꝛip
tiõe. qᷓrto requiriĩ ꝙ fiat fidelit᷑ bi fidelit ⁊c.ſ.mibil
ad ſubſtantiã ꝑtinẽs addẽdo ſubtrahẽdo uł mutan
do:ar.iij.q.ix.pura ⁊.c.hoꝛtamur. nõ tñ refen fᷣm
Jo. an. an loqt ĩ pꝛia ꝑꝰ uł ttia j. de ↄueꝛ. cõiu. du
biũ.quito ꝙ redigat ĩ publicã foꝛmã: ut pʒ ibi ĩ pn
blicã foꝛnã ⁊c.reqᷣrit᷑ fm hoſt.ẽt ſextũ ꝙ uoceut᷑ hi
quos res tãgit ⁊ ſuꝑ nocanõe fiat publicũ inſtim ⁊
re mittit de h̊ S ð teſti.ſignificauit ⁊.c.albeꝛicꝰ:⁊ idẽ
egi ? bona. Sʒ ceꝛte h̊ d; iure nõ ꝓbat᷑. nam iura
pal. loquunt in alio cãn.ſ.cũ inſtt̃m exẽplat᷑ nõ a ꝓ
thocolo.ibi eiʒ ſubeſt magnũ ꝑiculũ: qꝛ ſtat exepla
to ſiẽ oꝛiginali nec põt ampliꝰ detegi falſiias: ſeo in
cãu nr̃o ſecus cũ ſemꝑ poſſit recurri ad oꝛigiale:ut
in. c. qm ↄ de ꝓba.⁊ ꝙ nõ ſit opus citare ꝑiẽ bene
fac.l.ſi quis ex argẽtarijs.S.i.⁊.l.quedã. .mhil in
teꝛeſt. ff. edẽ. poſſet tñ dici ꝙ aut cõmiſſio fu ꝑ iudi
cẽ:⁊ tũc ĩ gñali ↄmiſſiõe pot᷑ t fieꝛi una citatio gña
lis ut ↄpeant ad pdicendũ ſi qui ſus putãt teꝛeſſe:
ſz ĩ qʒ auctẽticatiõe nõ ẽ nece ꝑteʒ citare: vñ ſpe. re
quirẽs citatiõeʒ loquit᷑ qn iſinuat᷑ ſeu exẽplat inſſẽʒ.
nõ aũt ĩ cau nzo: ut nõ.ꝑ eũ.e.ti.F.onſo.v.qualii
Itẽ dic ꝙ reqͥrũ ſeptimũ ꝙ is qui fuit rogatus ſit
moꝛe pᷣuẽtꝰ: ut i lra. Ildẽ ſi lõgo ĩipedimeto deter
at aũt ñ põt unꝰ nõriꝰ pub icar̃ ꝛogatõeʒ altiꝰ: ut ĩ
auẽ. ð tabel. ꝑ totũ.nõ Hã.i.d.l.q̃dã..nihil inteꝛ
eſt. Octauo ꝛeqᷣrit᷑ ꝙ nõri qui fuit ꝛo gat ꝛeduxerit
ꝛogationẽ ĩ notã.i.ꝓthocollũ ſeu abbreuiaturã ſu
aʒ: ut pↄʒ ibi in nõ. ꝛedacta:al aũt ñ ur̃ ſcriptura alic⸗
aucx?᷑ atis:niſi de ea ↄſtaret ꝑ teſtes. Sed ꝛeuoco in
dubiu; nũqͥd auctoritas oꝛdinarij ſit ſemꝑ neceſſa
ria. Jo. an. ⁊ do.an.uident᷑ uelle ꝙ ſic.dicũt eim ꝙ;
ſi ꝛo gariões eſſent legate alicui nõrio:ut foꝛte cõti
git hic ſm eos necaria ẽ iudicis auctoritas de q̃ in
tex.alł. Jo. an. C. de eden.i. ꝓcuratoꝛ. z.l. cirogꝛa
phis.ff. ð admi. tu. Que iura ꝓfecto h̊ ñ ꝓbãt. qn
imo adduco iura qꝗᷓ uident ꝓbare Sriũ i heꝛede le
gatario æ donatario.d.l.ſi quis ex argẽtarijs.S.i.
2. d.l.quedã. F. nibil æ expſſiꝰ hᷣ tʒ ibi bar.illa eiʒ iu
ra ſimplicit᷑ dicũt heꝛedẽ nõ riũ poſſe cõpelli ad edẽ
dũ ſiẽ defũctꝰ oli potat:qꝛ ſuccedit in locum illius

ſ
4r
Goriot Agvincn,
Pulh aniliil
oprcdie
umnn i un c eni
i eo lomnrſ⸗ crudu⸗
Ehin na ur: n
nline mgln
Glniun

eennih / ieln
n .

azüitnitin donn A
ö ensgtoohncſe ninctun
Nunni gen wlntie⸗
etaiftitrſtinſnnmtd ,
clalmn ngnmf⸗
ſurliaalAMillt,
uCfit irienn d
fetlz orcpuiceiu n rsn
inprtronelcn anmn llr in an
mkurpögmntaunclans elifran
Nelimn anred Yon tit Winet
Michconn cactinindicree E
Gnſfüterporfrtoin ohru⸗
unirtfunganatünnseſhtſceni
laſdln Mem rzame
Uürſevnmuſtaidiifelers
tgrllaeizenisce
Vaudsdrchiinaemnangenen
Nmgfadrfitn nänͤte
iningefnmii en tin
mne ſſamniſn o n itmi
Puttüdrinſii i
eneb baimeir en .
mnttin iin tie e

lH.ge
terinou
dei
eani⸗ r 8 ſicchitn 1
Je Sed donnd
e r
nbih fieut ge Oeozcinn
El un kent ſufflenmn
hmnſtrande; no hnns, Aanten
aanto: dcſgntfrninn

Lodtimni dhninſranone nöbinn
dicei, iionchin
mnſſo Publczct ſi nnns Bale
Nd reaniniͦ far ſceli biſcſi ili
pſhumii guines adcedo Pbmtbetolim
enigir. dun 1.c.honumnn. önnten
b. n an f pin ebkinn ſde e di
gni fratga ublioni gti
fomni ee ejni n bol a ſeni g oeii
s notigie o nocmoe fa pyblſi ſin
mi ceb 5«lœſöncant , .dbeictti
bom Oaurb Gi;ur pbo un
uuni in o cin, i nin anpbt no
hlbici ſubeſ nugnu pienti: r ſui p'⸗
igunliner pot anpl cencg ſal toe: ſgi
ſens c ſeng poſſt erunt d aigdem
56e a toſt lnsamme aden
uscugamis in encd eilt
ſehe olſertß an n Orſioildin
cii Ommcde⸗ Mt ſCnN deu
Enn 2 9alceniß⸗ oni ſan Mad .
Huammende deiun
cmide anichiiind e
. oſocs
iri n üd: Nd genia⸗ e
e i witi ſcund Es rnl
SS
oue er d, bickt wglii
itiaemn h ia ioͤſ
ͦapl or n enlfan vni

Jdem in legatario ⁊ denotario:⁊= faciunt nõbiliter
illa iura ꝙ nedũ legari: ſed ẽt in nita donari poſſũt
ꝛogatões ꝑ nõꝛiũ ꝛogatum. qð intelligit Mar.in. d
.F. nihil quãdo donator ipedit longo ipedimento?
al/nõ põt ꝑ alium ꝛogatões ↄpleꝛe: ut h in gl.qð in
tellige ut dixi in.c.inter dilectos ſupra.eo. Et nulla
ſit in dictis iuribus mẽtio auctoꝛitatis iudicis.iſtuʒ
tex. ego ĩtelligeꝛem qn iſte nõꝛius cui ſcribitur non
erat heres nec legatarius nec donatarius nec h̊ ap
paret in lr̃a:ſed tamen aliquo mõ ad manus ſuas
ille rogatões ꝑpuenerãt: æ h caſu poſſʒ ſeruari quod
ſupra dixi de citatõe gnãli fienda:lʒ in vitate iuꝛe ñ
ꝓbet ſʒ cautũ eẽt eam facere in cõmiſſione huic nõ
rio gnãliter fienda ¶ Vſterius qᷓrit᷑ an ꝓthocoliũ
ſeu nõ ſiue abbꝛeuiatura que idem ſunt faciat per
ſe fidem. Accur.in.l.aꝛgentarius.ff. de eden.= ſpe.
de inſtru.edi.. nidendum. v. = nõ. ꝙ tabellio nidẽ
tur uelle ꝙ ſic:pꝛo quo facit qꝛ oĩo ꝓthocolluʒ hʒ
illa que hẽe dʒ iſtẽ̃m ⁊? plus:qꝛ ipſa ꝛogatio ẽ oꝛigo
2 fons:unde ſumit inſtꝛm:⁊ ſic plus illi cxedendum
eſt. ix.di.c.ut uetrerũ æ quod ibi nõ.⁊.lxxvi.Gi.iein
ninm. ij. E. de eden.l.penł ⁊ auẽ.ſi quis ſed Nico.
ma dicit ut recitat Jo. an. in addi ſpe. in. d. v. 2
nõ dicens ꝓthocollum eſſe principium iſtꝛi nõð cõ
pleti. uñ miſi ↄpleatur pꝛo nihilo hẽ. ar. C. ad ſiſf.l.
penl.ad finẽ dat ſile ð teſtamento ⁊ de ſnia qᷓ nõdũ
cõpleta lʒ ſcripta nil ꝓbant pʒ primuʒ. ff. de teſta..
ſi is ⁊.l.ſi.ex ea.ij. E. de ſen.ex.ꝑi.re.li.⁊ ur̃ ſʒ cũ
cãus. C. de fi. iſtru.l.õctus in prin. ibi nõ alit uires
