delega. de honeſtate tamen debent ꝑtes uocari:⁊ ſi
detractant uenire non cogituꝛ arbitratoꝛ iudicare:
qꝛ põt ſibi diceꝛe non liqueꝛe de cã.⁊ hoc mõ petit
ſtare ꝑ nõ uenientem quo minus arbitꝛeĩ:⁊ ſic põt
iute ligi.l.ſiquis arbitratu.nõ ob.l.ꝙ ſi nolit:qꝛ ibi
nõ dr̃ ꝙ in arbitrãdo ꝛcqᷣrat᷑ ꝑtiũ pntia:ſed excuſa
tuꝛ quis ꝑtim a contumacia non reſtituendi ꝓpter
abſentiã eius cui dʒ fieri reſtõ.non ob.iura allegata
peꝛ Mar. qꝛ loquuntur in actibus iudicialibus uel
qᷓi ſed nos loquimur in actibus mere exiudicialibꝰ
ut in Sctibus qui pnñt ↄpleri ꝑ nũtium ⁊ epiſtolam
.l. ↄſenſu. C. de actio. ⁊ obli. facit.l.certũ. F. ſiqs.ff.
de confeſ.iuncta.l.publia.ff.depo.hanc opi ego ſe
quoꝛ ⁊ oꝛiginalit.fuit hec opi.Guil.de cu.in.l.cpa
le. C. de epi.au.ſequitur Mal.in. d.l.ſiqui ex ↄſen
ſu ⁊? do. Caꝛ.in.d.c.ex poſita:ſentit Hoſt.hic in ſu
pradicta qõne in eo ꝙ ſentit arbitꝛatoꝛem poſſe te
ſtes recipeꝛe ⁊ publicare ⁊ ſniam ferre ꝑnbus abñnti
bus. Idẽ ſentit iudicio meo Inno. dum dicit ꝙ co
raʒ arbitratoꝛe nõ eſt iudiciũ nec quaſi ſz totũ ĩ ſua
poſitum ẽ uoluntate.nã ſolemnitatũ obſe:uatio nõ
eſt niſi coꝛã iudice uel arbitꝛo fᷣm eũ ſʒ er iudicium
ad ſui ĩſtructionẽ laborat arbitraroꝛ ad vitatẽ inqͥ
rẽdã. Et pro hac opione adducit᷑ ultra pᷣdicta. ff. ð
le.ij.l.cum pr᷑. S. heꝛeditatem ⁊ .l.ex facto ad treb.
nbi depoꝛtatus in longinquaʒ ꝓuintiã remotis ꝑti
bus arbitrat. ad idè.c.ij.de arbitris: ubi exul ⁊ ab
ſens ↄpꝛomiſit. Item arbitramentũ nõ eſt ad inſiar
iudicioꝝ:ſʒ Stractus ut.d.auẽ.ſi vo ↄtigeꝛit.cõtrac
tus aũt põt purificari ẽt ꝑtibus abniibus ex quo ð
deꝛũt ptᷣatem mediatoꝛi:ar.in.l.ij. ff. de condi.⁊ de

mõ.facit ẽt quod nõ. Inno.in.c.fi.in fi.de tranſla.

pla. Sʒ ad pᷣdicta adde limitationem ſolemnẽ: ꝙ ſi

arbitratoꝛ ꝓceſſit ex arrupto ꝑte non andita nec re

quiſita laudũ eſt nullũ: ⁊ ita allegatũ fuit de facto ⁊=
ẽt ꝓnũtiatuʒ:ut notanteꝛ refeꝛt Mal. in li. feu. in ti.

de inueſti.in maritũ facta.c.i.ꝓpe finem:⁊ faci ᷑ᷣm

eũ.d.l.ꝙ ſi nolit in fi.? quod nõ. Inno.⁊ Jo.an.
in. c.ex rõne de ap.pꝛo hoc facit quia bonns nir de
bet audire ꝑtes cum eaꝝ aſſeꝛõe cãꝝ meꝛita pãdun
tur.l.fi. E. ſi ꝑ uim nel alio mõ ⁊.c. tũ ex lr̃is de in
inte. reſti.? qd nõ. Oarto.in.l.cum ꝓlatis.ff de re
iudi.⁊? ſic poſſes reduceꝛe ad ↄcoꝛdiaʒ opiniones õ
rias. Ec qꝛ S incidenteꝛ dixi Ja. de ra. Me. 2 Cy.

tenere in.l.ſiqui ex ↄſenſu.E. ð epi.au.naleꝛe ſnĩaʒ
arbitri ſi ꝑtes fuerũt pꝛeſẽtes in diſcuſſione cãe uſ
qʒ ad ↄcluſionẽ örium puto uerum per.l.diem pꝛo
fecre.S.ſiquis litigatoꝛum ff.de arbi.ubi tex. ſingu
lariter dicit ꝙ non põt ꝓnuntiari ꝑribus abntibus
uel alrera earũ ẽt dara ↄtumacia:niſi fuerit hoc dic
tum in ↄpꝛomiſſo:quod uidet᷑ Har.habniſſe ꝓ in
dubitato in. d. lI.ſiquis arbitraru: æ clarius Mal. in
.d.l.ſiqui ex ↄſenſu Sʒ ex cõtumacia ↄmittit pena
ↄpꝛomiſſi ⁊ expirat ptas arbitratoꝛis ſᷣmicum ur i
.d.F. ſiquis quod nõ. und nolo h omittere
qõnem nõbilem ⁊ quotidianã. Compꝛomiſſum fuit
in duos ⁊ diſcoꝛdãt:nũquid iudex poſſit eligere teꝛ
tiũ ſeu. eos ad electioneʒ tertij ↄpe lere:hec qõ fuit
de facto ⁊ intellige de arbitꝛatoꝛibus. Nam ð arbi
tris nõ eſt dubium ut in.c cũ ſpãli de ap.⁊ in.l..idẽ
ſi unus...ſi in duos.ff. de arbi. Mal.in. d.c.i.de ĩ
ueſti. in ma. fac. recitat fuiſc per quoſdain ſapien
tes reſponſum ꝙ non:qi arbitratoꝛes ſunt ad ſimi
litu linem ꝓſonetarũ.l.ſi de meis..recepiſſc.ff. ce
arbitris:ſed cerrũ ẽ ꝙ in Iſonetis nõ eſt tractãcuʒ
de electione tertij:⁊ hec opio placet ibi Mal. etiã
mihi qꝛ a ꝑſona nõ arbitrãte nõ recedit̃᷑ ut. l.ſiquis
arbitratu. ff. de. V. ob. =.l.ſi merces. ff.l
predictis ſub epiogo ꝑ modum tabule ut facilius
inuenias mam hẽs uiginti æ unam drias inter arbi
trum ⁊ arbitratoꝛem ex quibus colligitur maxie ex
principio modus cognoſcendi ⁊ diſceꝛnẽdi arbitrũ
ab arbitratoꝛe. Secundo pricipalꝛ hẽs multas qõ
nes ad mn. tres habes ineidenter poſtea. xvuj
Drima ẽ. an pro executiõe arbitramẽti det᷑ ali
qua actio ⁊ q. ¶ Secũda an ex taciturnitate tẽpo

x

8

ris emologet᷑ arbitramentũ ut ſic ñ poſſit peti recu
(ent .
Teꝛtia

ctio ad arbitrum boni uiri. quo iure pe
titur ꝛeductio ad arbirriũ boni uiri. ana qõ

poſt oẽs dꝛias qꝛ dictum arbitri non reducit᷑ ad

arbitꝛium boni uiri ſicut dictũ arbitratoris ¶ uĩ

ta qõ nunquid poſſit peti reductio arbitramenti ſi
partes ꝓmiſerunt ſub pena ſtare dicto arbitrato
ris: ⁊ quid ſi fuit iuatum ¶ Sera queſtio quid ſi
fuit dictum ꝙ poſſit alte æ baſſe arbitrari ⁊ de iure
unius dare alteri in totum uel et in ꝑtẽ æ an ualeat

renuntiatio ſeu pactum de non petendo reductio

nem. ¶ Septima qõ pꝛo quaꝛta leſione põt peti aa

bitramentum reduci ad arbitrium boni uiri ¶ Oc
taua qõ an petẽs reductionẽ ? ſuccũbens incidat ĩ

na qõ quid ſi petes ꝓ ꝑte ſuccũbit ? ꝓ ꝑte obtinʒ
2 quid ſi nõ.ſeꝛuauit ꝑs arbitramẽtũ ꝑ iudicẽ moð
ratũ an incidat in penã opꝛomiſſi
ſtio.j.qtuʒ tempus dʒ arbitratoꝛ arbitrari. n
decia qõ quis ẽ iſte bonꝰ uir ad cuiꝰ arbitriũ recur
rit᷑ ĩ cã reductiõis: ⁊ an ſit iudex aꝛbitratoꝛis an ac
toꝛis ul rei Daogecima qſtio an a ſententia iu
dicis reducẽtis arbitramentũ ad equitateʒ poſſit ap
pellari uł ſaltẽ peti ut reducat᷑ ad arbitrium alteꝛius

indicis. cꝛtiadecia ſtio ẽ an ꝑ peritionẽ reduc

tiõis ſuſpendatur executio arbitramenti. Mecia
quarta q̃ſtio quid ſi fuit ↄpꝛomiſſuʒ in aliquẽ tanqᷓ;

cimg qaue

— —

—

penã ↄpꝛomiſſi uel ꝑiurij ſi iurauerat æ incidenter
tangitur quis hʒ ꝓbare S arbitramentum. ¶ Mo

¶ De iureiuran.

in arbitrũ ? arbitrateꝛem ⁊ quid ſi fuit dictum ꝙ;
poſſit pꝛocedeꝛe fuato oꝛdie iudiciario ? non fᷣua
to. ¶ Decimaquinta qõ quid ſi is in quem fnit cõ
pꝛomiſſum mò pᷣdicto ꝓceſſit parti fuaro oꝛdie iu
diciario ? nõ zaro⸗ E. Sermmcbecoma qõ qd ſi fuit
cõpꝛomiſſum mõ pᷣdicto ut cõpꝛomiſſarius poſſet
ꝓcedeꝛe de iure ⁊ de facto: æ ꝓnũtiare de iure im̃:
æ nunauid hoc caſu naleat ſnia 5 iuns uel iniuſta.
Decimaſeptima queſtio an arbitratoꝛ poſſit ꝓ
nũtiare ⁊z pꝛocedeꝛe partibus abſentibus. eci
maoctaua ⁊ ultima queſtio nũquid duob arbitra
toribus diſcoꝛdãtibꝰdebeat deputari teꝛtius:tracta
tur ẽt in principio.c.an arbitratoꝛ ſeu arbiteꝛ poſ
ſit murare laudũ:⁊ latius in.xv.dr̃ia ubi uide:qões
vo que eliciũtur ex qr̃ijs ð poſitis poteris facilitca
diſcurrendo uidere. Mico. ab.
— B a nos. Caſus:cõiuges abiura
] re ſe non poſſunt ita ſũ
matur. Ego ſummo ſic. ex cauſa leui et te
meraria cõiuges ẽt quo ad totum æ mutuam coba
bitationem ſe ſepare nõ pñt:ẽt cũ iuramenti ĩteꝛpo
ſitiõe. b. d. In pria conſultatio. In fa rnſio. fa ibi
nos igitur. ¶ Mõ. ꝙ diſſolutio non depẽdet a uo
untate coniugũ ſiue agatur ad diſſolutionem quo
ad ſubſtãtiã uĩculi ut in.c.ſuꝑ eo.ð eo qui cogno.
cõſan.uxo.ſiue agat᷑ de diſſolutiõe ꝛcſpectu mutue
Fuituris æ cohabitatiõis:ut h ⁊.J.de ↄuer.cõiug.c.
cũ ſis ⁊ q̃ peꝛ totũ.¶ Nõ fo ꝙ ex cã ↄtinẽnie ſeꝛ
nande pnt cõiuges licite ſeꝑare domicilium ⁊? coba
bitationem:boc intellige niſi ſint inuenes et ſuſpecti
de incõtinẽtia:tunc eiʒ iudex debʒ ex officio ſuo oc
cuꝛꝛeꝛe ⁊ impedire ſeꝑationem ar. in. c. uxoratꝰ 2.c.
cũ ſis de oueꝛ.cõiuga.⁊ ſentit MHoſti.in.c.ueniens
de ꝛegularibus.j. ubi dico. ¶ Mõ. ʒ ꝙ peꝛ iſta v
ba moneas ⁊? inducas non mandatur pꝛeciſa coac
tio:vide qð le.⁊ nõ.in.c.ij.de ſpon. Mota quaꝛ
ʒo iudicẽ eccłiaſticũ poſſe ⁊ debeꝛe ↄpelleꝛe cõingẽ
ad penitionem alterius cõingis ad cohabitãdũ mr̃i
monialit᷑ cũ ſuo cõiugali. Et ſic eccłiaſticus ẽ iudex
non ſolũ nbi agit᷑ de ſubſtãtia ninculi mrimoniał:ut
in. c. tnã de oꝛ. cog. z.c. latoꝛ qui fi. ſint legi. ſed ctiã
ubi agit᷑ de integꝛatiõe matrimonij quo ad mutuaʒ
ſeꝛuitutem:⁊ in hoc poſſet ẽt adiri iudex ſecularis
ut dico in.c. non eſt de ſpon.⁊ ſic uteꝛqʒ eſt compe
tens. Et nõ. ꝙ ẽt eccleſia ↄpellit nxoꝛc ut ꝛedeat ad
maritũ.ẽt ſi pᷣciſe ꝛeſiſtat:hᷣ tm ſolũ dẽ de cõpulſie ne
p cenſurã eccliaſticaʒ. An aũt poſſit pciſe cõpelleꝛe
puta p familiã: uide qð dixi in. c. litteꝛas de ꝛeſti.ſpo
lia. ¶ Blo. pria querit ꝗr̃ hoc iuramentũ non fuit
obligatorium: rñdet qꝛ fuit temerariũ ut in tex.ſed
adueꝛte qꝛ ꝑ h̊ nõ ſatis fit queſtioni:nã hoc eſt ꝛepe
teꝛe ipʒ qꝛe iõ ẽ uidendũ qꝛe h iuramentũ fuit teme
rariuʒ. Ego rñũdeo ꝙ ideo qꝛ ↄiuges tenentur ſibi
ꝓpteꝛ bonũ mr̃imonij ad mutua ſeruitia ? mutuo
debitum ꝛeddendũ:nec lʒ dimitteꝛe uxoꝛẽ niſi ex cã
foꝛnicatiõis ⁊ eõ:nec uxori lʒ dimittẽ nirum ſuum
xxxij. q. vij. c. aplus ⁊ in.c. oẽs cãtoꝛes. Iſti aũt di
niſerãt ſe ex quadã leuitate ⁊ temeritate:nam ut pʒ
ex fi. litteꝛe uteꝛqʒ poſt ſeꝑationẽ cõmiſit adulteriuʒ
Secꝰ iñ eſſet ſi ex honeſta cã boc feciſſet puta ꝓp

tes otinentiã ſeꝛuandam ut in. c. qð deo pari. xxxiij.
q. v. æ boc ẽ að uoluit Innoccẽ. dicens hoc iura
mentũ fuiſſe temeꝛarium qꝛ nõ fuit ꝓmiſſa continẽ
tia nec aio cõcepta: qð intellige ut s dixi qn.ſ.non
eſſent de incontinẽtia ſuſpecti. Sed tũc diceꝛes quo
mõ pᷣteꝛ foꝛnicationis cam uir dimittit uxoꝛem ).c.
.ij. de ↄueꝛ. cõiu. cũ ſibivus:rñdeo ꝙ nõ dicit᷑ dimit
teꝛe ſed potius ex cã honeſta ꝑꝑ deũ ſeꝑant cobabi
tatiõeʒ ut facilius uacẽt oroni ⁊ ↄtemplatiõi ⁊ ẽ ho
neſtum ⁊ hoc faciũt auct᷑e epi:⁊ ſic intellige tex. cum
glo. in. c. ſi tu abſtines.xcvij.q.ij.æ uide quod ſcrip

ſi in. c. ij. de ↄueꝛ. coniu.nõ eſt tñ hec auckas de ſub

ſtatia ut h 2.c.qd deo pari palt.¶ Queꝛit ſecunda
rio glo. qualꝛ iſti punient᷑ pꝛo temeꝛario iuramento
2 eſt glo. clara. Inno. h dicit ꝙ punient᷑ pꝛo moꝛa
li:uide tu de boc bonã glo.= quod ibi dixi in.c.tua
nos 5 eo. ¶ Op. 7 uideĩ ꝙ unus non poſſit ſine al
tcꝛo cõmoꝛari niſi uteꝛqʒ intret religionem: ut in.c.
ad aplicam de ↄueꝛ.cõiu.ubi patet ꝙ non ꝑmittitur
uni ↄiugum intrare religioneʒ niſi ꝑiteꝛ reliquus in
grediat. Soluit glo.ij.ꝙ quidã fatent Zꝛiuʒ: ſz ipa
tʒ ꝙ ẽt in ſeculo cã ↄtinẽtie pnt diuiſim comoꝛari ꝑ
dictum.c.quod deo pari. Sed ſi alteꝛ uellet religio
nẽ intrare tũc oʒ ẽt alteꝛuʒ ingredi:ut ĩ ↄꝛio. Ratio
aũt diueꝛſiratis poſſet ẽt fᷣm Hoſti.qꝛ ſi poſſet unꝰ
ꝓPfiteꝛi alteꝛo iuuene remanente in ſeculo poſſet ab
ſurdum boc ſequi:quia iuuene nõ continẽte uł ꝓfel
ſus educeꝛet᷑ de monaſteꝛio ul alteꝛ niueꝛet ſemꝑ in
adulteꝛio ad hoc de cõueꝛ. coniu.c.ex ꝑte pꝛio ⁊.c.
plʒ:ubi neꝛo ambo ſunt in ſeculo ſi nõ ↄtineꝛent nil
abſurdũ ſequit᷑:ſj alteꝛ cogit alteꝛi adheꝛẽ ut h. Ad
uene bñ. nã ſentit Mo. ꝙ ſi ↄiuges ſe ſeꝑant cã ↄii
nẽtie:⁊ eã nõ ſeꝛuãt debẽt ↄpelli ut ſił cohabitent?
reddant ſibi debitũ:hoc dictum poſſet ſatis admiti
ubi non emiſeꝛũt notum ↄtinẽtie:ſʒ dixeꝛũt ſimplici
ueꝛbo epo ꝙ eam uellent ſeꝛuare ⁊ ſic indicio meo
poſſet intelligi iſte tex.a ꝛio dum dicit quã ſi ꝓmit
teꝛe uolueꝛint ⁊ ſeꝛuare qꝗᷓſi ſi ꝓmittũt ⁊ non ſcꝛuant
nõ dʒ eps eos pati diuiſim hitare. Sed eſt dubium
quid ſi uouiſſent ↄtinẽtiaʒ ⁊ poſtmodũ alt᷑ lapſus ẽ
in adulteꝛiũ: an eps dʒ reintegrare ſaltem ex officio
illud mr̃imoniũ uide de hoc quod nõ. in.c.dudum
de ↄueꝛ. coniu. Inno.uidet᷑ ibi uelle ꝙ nõ:imo di
ꝙ ſi iſti uouẽtes ↄiungeꝛent᷑ carnaliteꝛ pꝛoles inde
geita eſſet illegitia. Et idẽ tʒ glo.in.c.miniſteꝛ.lxxri.
di. ſentit etiã bic Inno.dum dicit ꝙ ſi iſti iuraſſent
ſe mutuo non petituros cauſa ↄtinetie non poſſent
ſe ulteꝛius repeteꝛe. Sʒ gl. in. c. noſſe. xxx. q. . l. c.
qð deo pari.xxxiij.q.vV. dicit ꝙ kʒ alteꝝ repeꝛeꝛe no
poſſit: iudex tñ ex offſicio ſuo reintegrabit matrimo
nium ar. de diuoꝛ. ex lr̃is. Sed cene illud.c. hoc no
pꝛobat. loquitur enim in alio caſu ut ibi nõ. ? in
oppoſitum multũ facit üllud.c. qð deo pari vbi alteꝛ
fuit lapſus:æ tamen papa nõ reſtituit eum alteꝛ:ſec
hoꝛtat᷑ ut ſeꝛuet ↄtinentiã. Item alteꝛ reponaret co
modũ de delicto ſuo æ uolẽs indirecte repeteꝛe con
iugem committeꝛet adulteꝛium. ſed puto ſatis poſe
diſtingui: ꝙ aut alteꝛo elapſo non peꝛ boc nehe
mens inſurgit ſuſpicio de peꝛſeueꝛantia in peccato:
æ non debet matrimoniʒ reintegrari ? ſic loquatur

ſi ſrslei gan
ᷣOiimmtuic niil
, . , vol
mn 1 lue ige 1
nmon 4 nn asalNo
cudoo nimmun uent

ANNN. igenne
n⸗ n un chatun
e 10nd n
ſieſnle

Cpn con
rmni an (cdndan ii

mmnſnii ine uſtt Llttf
muneinc ine feſteionin ſ
cereriinnem nenn nanmben
nſtinlereo 6erloenoren ocant
Catofamgunitnoncpekreinvin
6Clgrklarontdotſcdene tſetftcn
CONmicrnndmuns Ininun
ontcnebetneiciginctangdet
saeit auti anftong iradd
noniſnndcſogderincicm ninen
eſonsonſcislagiſennncſ edor
vn ir Or biuitleſ aams⸗
naibisnnocnog dind minine
riſeune mnſil atn A
Euun ſnrietltingſefin ſe
np. cheg fn dintziginnn
Non ciennhoſ in igz nig

greain. Gonitg von üinn
oa nliiſmi
c ain emociniieftininen⸗
Gdianm nch
. mcwd do n Geian
eimmeiiroja irn Ugrcinii
nircueſtims oſtäft Hig ini
Pirri dev iMer onunenein ſon
ſannn o ſnni u mmr benniiri
ſisatenic monuſcip calm nieni
aſtm in cr unn nilcrgre nt
ubi m ambv in ij b ib ojem
viarci ſenui, alr ot aleraclrvth.
err bi ni nmi Ho i aiges elpnrci
cert cino ſenin dcha opeli t itcobubiene
eldun ibi chtitboc ciamndoſſaſarsadrdr
oinon anienit vonmm ornete irein ing
edo cho genn wlen ſankrſe dcon
a nehg raio iin äcr iͤſi
õäs
d Geseds din Auiimtime. Sick
mAnduſſon Amnetzi poſndn 1 4
MAciins G amegun ürnil
wd nimdnü irertac od b n
dee. Gnu Inndiſflucrli
ii wnirs hingei mnuünn
idetz gonem
Jrodndarit⸗

c.quod deo pari:ut eſt ſuſpicio peꝛſeuerantie ut qꝛ
eſt iuuenis ⁊ ſuſpectus:tunc ex officio indicis rein
tegrabitur matrimonium. Ratio qꝛ tale uotum ui
detur fuiſſe illicitum: nec debeat a pꝛincipio emiti
ucl ab eccha ꝛccipi:ſicut enim unus non poteſt intꝛa
re religionem alteꝛo ſuſpecto remanente in ſeculo
ꝓpter timoꝛem incõtinẽtie nt in iuribus ſupra alle
gatis:ita non eſt ꝑmittendum ut foueant ? ꝑmane
ant in ſeculo:⁊ ſi de facto uouerunt epus ex officio
ſuo ꝓuidebit ne maius peccatũ inde contingat qð
nõ. ¶ In kfa pice gl. iſia querit quid ſi coniuges iu
rant nunꝙ; diueꝛteꝛe ad inuicem nũquid tale iuram
tum omni caſu ſit ſeruanduʒ Et primo arguit 7 ſe
cundo concludit ꝙ ſi uellent itꝛaꝛe ꝛeligionẽ poſſet
qꝛ tunc ↄmutarent iuramentũ in melius:⁊ ſic nidet
nelle ꝙ aliter non poſſent ad inuicem diuerteꝛe ob
ſtante iuramẽto. Jo. an. dicit ꝙ ſi iuſta cauſa ſubei
ſet puta conſanguinitans:uel a iud ꝑpetunm impe
dimentum:tunc non obſtante iuramento alter ager
poſſer ad diuoꝛtium:cum ſubaudiatur ibi miſi ex
cauſa:quia nec contra ius intelligitur inraſſe S. c. ꝙ
xi. . c. ad noſtram el.iij. Adueꝛte quia in iſtis exem
plis Jo. an. queſtio non habeꝛet dubium cum inra
mentum geneꝛale ſe non extendat ad caſum nutrien
tem peccatum ex tacita intentione iurantis ⁊ pꝛeſup
poſito ꝙ habuiſſet illum animuʒ tale iuramentum il
licinum non ligaret ut pꝛobatur in.c.i.de iureiuran.
li. vi. Sed dubiũ eſt quid ſi oꝛitur cauſa ltia dinor
tij quam inrans poſſet remitteꝛe. ut puta inductam
in fauoꝛẽ ſuum: ut ſi mulieꝛ cõmiſiſſet foꝛnicationeʒ
carnalem ul ſpũalem ut.j. c. ꝓx. uel non ſolneꝛet do
tem ꝓmiſſam iur nõ.in.c. ꝑ ueſtras de dote poſt di
uoꝛ. reſti. uel quid ſimile ꝙ poſſit diuoꝛnum perteꝛe
nõ obſtante tali iuramento geneꝛali: uidetuꝛ bonus
tex.in ſili in.l.queꝛo. inteꝛ locatoꝛem.ff.locati ubi
dicit ꝙ ſi locatoꝛ pꝛomiſit non expelleꝛe inquilinnʒ:
intelligitur ſi ſolueꝛit penſionem: ⁊ ſic ſi feceꝛit id ad
quod tenct᷑ ex natura contractns. Iteʒ ſi pꝛomiſi fi
lium non exheꝛedare intelligit niſi cam ex heꝛedatio
nis dedeꝛit.l. quidã cum filium.ff. de neꝛ. obli. Item
ſi pꝛomiſi te nõ offendeꝛe intelligitur niſi cauſam of
fenſionis ↄmiſeꝛis.l.qui ſeꝛuum. ff.de v.obli.Et ge
neꝛal: m HBar. ibi facit ille. J. ad omnes ↄtractus
in quibus ultro citroqʒ aliquid ꝓminit᷑ ut quis nõ
teneaĩ ſeꝛuare qð ꝓmiſit ſi ꝑ adueꝛſam ꝑtem omia
ſeꝛuata nõ ſunt:facit.l.iulianus:J. offeꝛꝛi.ff. de acti.
emp. dʒ eꝛgo fᷣm hoc intelligi illud iuramentum de
non diueꝛtendo ſi alteꝛ legeʒ coniugij pꝛo hoc quia
aliteꝛ matrimonia nõ eſſent libeꝛa in diſſoluendo ex
iuſta cã contra.l.libeꝛa.C. de inuti.ſtip.pꝛo ⁊ cõtra
faciunt ea que dixi Sð ꝓximo.c.in queſtione illa cum
quis iurauit nõ peteꝛe reducrionem iad arbitriũ bo
ni uiri ubi uide:⁊ pꝛo pꝛia ꝑte eptime facit.c.pꝛoxi
mũ in prmcſro. Blo. penul. queꝛit an bic mulieꝛ
potuiſſet ꝓpꝛia anctoꝛitate iuramento non obſite
redire ad uirum: ⁊æ dicit ꝙ ſic:idem tenet Moſti.ſed
Tan. ⁊æ Gof.contra. Dicit Joã. an. ꝙ bec ultima
opinio poſſet ꝓcedeꝛe qn eſſet dubiũ:an ꝓpteꝛ incõ
tinentiam ⁊ ad laſciuiaʒ ſe abiuraſſent dicit ꝙ apud
aun non poſſet cadere dubitatio. Aut enim iurauit

¶ Qucadmodum .

pꝛopteꝛ ↄtinẽtiam ⁊? non debet redire ſine ſupꝛioꝛis
auctoꝛitate iuxta ſupeꝛius dicra. Aut pꝛopteꝛ laſci
niam ⁊ tenetur redire cum iuramentum fuu tcme:a
rium ut in litteꝛꝛa.

¶Bemadmodum. Pds

iurauit cum muliere pöᷣheꝛe ꝓpter ſuꝑueni
entem foꝛnicationem uel difoꝛmitatem eam repelle?
poteſt:ꝓpter precedentem non.h.d.primo ſi uir iu
ꝛauit non accuſare uxoꝛem temerarium eſt iuramen
tum:ſed ſi ſpãaliter de adulterio hoc iurauit ocnunti
are poterit:ſed accuſare non debet hoc ultimuʒ nõ
eſt ſine dubio ut.j.patebit.Diuiditur in tres ꝑus
principales.fa ibi il ud autem:ie:ua ibi ꝙ ſi. ri
ma ſubdiuiditur. Nam pꝛimo inducit ſilłe conſulta
tioni fiende. fo ſol.ibi ita ſiquis.tertio ꝓbat ſoluri
onem per euitationem abſurditatis ? per rõem ibi:
alioquin. quaꝛto rndet oppoſitioni iuram eti ibi nõ
obſtanie ꝙ rnſum ꝓbat ꝑ cuitationeʒ abſurditaus
ibi quid ſi poſt. Secũda ꝑs principa is nõ ſubeiui
ditur: ſed tertia ꝑs ſic.qꝛ primo ponit caſũ.fo allat
pꝛo negatiua ibi cum in ſcriptura. terno pꝛo affir
matina ibi ſed nunquid. quarto ſoluit ibi mtius.
En prio ꝙ ualct argumentum a ſimili data ſili
tudine in eo ad qð ↄferi: ʒ in alijs illa non ſint oĩo
ſilia ut pʒ hic in ſilitudine inducta inier matrimoni
u n ↄctum ⁊? phendum quod nõ. facit.c.cum di ec
ta de confir. uti. uel inuti.uide Jo. an. in. c. non põt
de pben.li.vi.ubi hoc firmat. ¶ H. fo argumen
tum ꝙ iſta uerba ꝓmitto ꝙ tenebo te pꝛo legui
ma uxoꝛe contrabitur matrimonium de pꝛeſenn: ce
quo uide bonum tex.cum ibi nõ.in.c.ex parte pꝛio
de ſpon.⁊ ſacit ꝙ in actibus pendenubus a mera
diſpoſitione diſponẽtus paꝛia ſunt diccre uolc ꝗ ti
tius hẽatur ꝓ tali:uel ꝙ talis ſit:utp nta ꝙ ſu ciuis
nel ꝙ hẽatur pro cine de quo per ar. in. l. ſic uiſ
pꝛo emptoꝛe.ff. de uſufruc. H tertio ⁊ iene mẽ
ti ꝙ pꝛomittens ⁊ iuꝛans ſeruaꝛe aliquem contra
ctum intelligitur ſe obligare in quantum allus cb
ſeruat pꝛo parte ſua als non tenetur ad obſcruanti
am concoꝛdat.l.quero.. inter locatoꝛem. ff. loca.
2 facit iſte tex.ad ea que dixi ſupra.c.ꝓx.⁊ qð nõ.
PH .in. l.cum pater..libertis.ff. de lc.ij. ubi ꝑ il
lum tex. dicit.ꝙ ſi duo fecerunt pacem. ⁊ ꝓmiſerit
illã nõ rũꝑe ſi poſtea rũpunt qui rũpit ſcðs põt ac
cuſaꝛe primũ ſj primus nõ fᷣm qꝛ ſcs nõ eꝛar ob
ligatus ex quo pꝛimus nõ ſeruauit pacẽ.lacit quod
ipe nõ. in.d. O. inteꝛ locatoꝛc.⁊ qð le.⁊? nõ.ſupra e.
peꝛuenit. ¶ NHõ quarto ⁊ menti tenete ues andito
ꝛes ſeu legentes quod alibi'non ita bene ꝓbatur ꝓ
fornicatio ſubſequens diſſoluit ſponſalia de futuro
etiam iuꝛata:⁊ licet iſte tex. loquaĩ in ſponſa forni
cante. Idem tamen dicendum in ſponſo qꝛ quo ad
iſta non iudicantur ad imꝑaria ui in capitu. aplus
xxxij.q.vVij.⁊ ea.cauſa.q.vi.nihil iniquiꝰ.⁊.c.inci
gnatur: ⁊ ita in facto ſenis conſului.⁊ itelligo ꝙ for
nicatio diſſoluit ſponſalia. ſ. in fauoꝛem illius qui
non peccauit: ille eniʒ põt ilam non duceꝛe: ſed pec
cans non abſoluitur a io nolente quia delictum ſluũ
non geber ei pꝛeſtare immunitatem æ abſolutionein
22

a contractu ſuo ut in. c.ij. de traſla:pꝛela.ſacit qð ĩ
ſimili habetur in. c.de illis el.pꝰ.j.de deſpon.impu.
HMota ibi pꝛoꝛſus abſurdum ꝙ ualet argumẽtũ
a uitatione abſurditatis:Ocoꝛdat.c.ex oꝛe de priui
legijs cum ſimilibus. ¶ Mora ibi turpius cijcit qᷓ;
non admittitur hoſpes ꝙ licite allegamꝰ dẽa poeta
rũ cx quo iuri nõ pdicũt. Idẽ de ꝓneꝛbijs ꝓbat᷑ ĩ
.c.⁊ ſi iudeos de iudeis:⁊ quotidie alłat᷑ iſte textus
ꝙ facilius ipedi mr̃imonium ↄbhendũ ꝗ; dirimatur
cõtractũ:q ce.? uo.c.rurſus.¶ Mõ.i vbo nõ ob
ſtante ⁊ tene menti:ꝙ iuramentũ appoſitum in ali
quo ↄctu ꝛecipit oẽs ↄditiões ⁊ ſubauditiões ſeu li
mitationes qᷓs hẽt ille ↄctus:⁊ idẽ dic ſi apponit᷑ in
alia diſpõc ſeu obligatione.ut ꝛcguletur ab illa ꝓ h̊
.l. fi. E. de nõ nu. pecu. ?æ ꝑ Inno. qui hoc 1ʒ in. c.
p tuas de arbi.? Dã. in.l.ſi ſocictatẽ.S. arbitroꝝ.
ff.pꝛo ſocio g dixi in.c.quintauallis:limita ti ſecun
dum nõ.in.c. debitoꝛes ð eo.¶HMiota ꝙ turpitu
do ſeu diffoꝛmitas pcedens gctũ nõ põt cõtra con
trahentem allegari. ſed ſubſeqns ſic.qðᷣ optie fac ut
hens non poſſit allegaꝛe debitorẽ ſuſpectũ ꝓpteꝛ
pauptatem pcedentem ſeu moꝛes pcedentes ad qð
faciũt tex.in.l.ſi creditoꝛes.ff. de prinile.cꝛcdi.⁊..
fi. C. de ſpon.⁊ ibi ꝑ Har. ⁊. c.pꝛcteꝛea de teſti. co
gen. 7. c. fi. de collu. detegen:æ ex hoc textu arguit
Hoſti.platũ pꝛetextu cris ꝓmotionẽ ſuã pꝛeceden
tis nõ poſſe ꝛepelli de quo in. d.c.pꝛeteꝛea ⁊. c.fi.de
pur.cano. ubi de hoc. Q HMõ.ex ultima parte ꝙ ꝓ
mittens ſeu iurans aliquẽ nõ accuſaꝛe põt:nihilo mi
nus illũ denũtiare ad penitẽtiaʒ ꝑagendam. Et nõ
ex hoc ⁊ ex tex.finẽ denuntiatiõis euangehce. fit.n.
non ut imponatur pena ſed ut cogatur penitẽ: exqꝰ
nõ. Pe. ꝙ ꝓbato crie alicuiꝰ ꝑ denũtiationẽ ſuꝑi
oꝛ nõ priuabit illũ uel ſuſpendet eñ officio ſuo uel
bñficio.ſʒ ſolũ coget peniteꝛe niſi in caſibꝰ de qbus
in.c.inquiſitionis de accu.qð dicii alibi melius nõ
ꝓbari. Sʒ adduco bonuʒ tcx.in.c.ſuꝑ his de accu
ſatio. ubi melius ? generalius ꝓbat᷑. Sʒ queꝛo qͥd
ſiqͥs iurat aliquẽ nõ denũtiaꝛe:uide glo.in.c.ad no
ſtrã.ij. S.e.q dicit iuramentũ non eſſe obligatoriuʒ
qð eſt õ pᷣceptũ xpᷣi ⁊ bonũ caritatis.diciũ eĩʒ eſt ſi
peccauerit in te f? tuus ⁊c.de iudi.nouit ⁊.ij.q.ũi.ſi
peccauerit:⁊ uide qð dixi in.c.i.S.e.dicit tamen no
tant᷑ ̊ Moſt.ꝙ aut iurans nult denũtiare principa
liteꝛ ꝓpteꝛ ꝑiculũ aĩie delinqntis æ iuramentuʒ nen
ob. aut mouetur pᷣncipalr ꝓpt᷑ inteꝛeſſe ꝓprium ⁊
nõ põt ſine metu ꝑiurij:qð ſatis mihi placet. Nam
iuramentũ ualet ꝛeſpectu inteꝛeſſe pᷣuati.ſ̊ nõ ꝛeſpc
cru ĩteꝛeſſe publici.l.ſi unus..pacta.ff.de pac.facit
qð dicã ſuꝑ glo.æ hoc ſemꝑ notabis.¶ Venio ad
glo.⁊ nõbis glo.ij.q in cffectin facit tria.nam prĩo
ponit multas cõditiões generales que ſubintelligũ
tur de inramento:⁊æ quatenus dicit ꝙ intelligi ↄdi
tio ſi płlʒ pape intellige qñ pſtani i mã ſpectame ad
papã ſic loquit᷑.c.neniẽs S e.ubi plene dixi.alias ſe
eus ut pʒ ex nõtis S.e.quãto. Scðᷣo dicit ꝙ ſpales
cõditiões non intelligunt᷑ niſi exprimant. ¶Zeꝛtio in
fine diẽ ꝙ ꝓpt᷑ cõditiões ſubintellectas iuramentũ
nõ dẽ conditionale:ſiẽ nec alia diſpõ.intellige etiam
ſi expᷣmant ut in.c.lignificaſti ⁊ qð ibi nõ.de clec.

Se iureinran.

Jo. an. addit alias pdictiões ſubintellectas. nam ſi
iuro tibi decem reddeꝛe itelligitur niſi iudex interdi
cat intelligo ex legitima cã de cenſi.ſigmificauit 7. ff.
qui ſatiſda.cogã.l.Fi.uel ius cõe quia excõicaius cſt
de quo in.c.ueꝛitatis de dolo æ ↄtumacia ⁊ S co.de
bitoꝛes. Itẽ qñ pꝛ iurat ſe datuꝝ alicui filiã ſuaʒ in
uxoꝛc itelligit ꝓ miſiſſe ſe factuꝝ ⁊c. de quo uide qð
dixi in.c.ex lr̃is de ſpon.ubi glo. Itez itellige ſaluo
iure alteꝛius S e. uenics. Itẽ ſubaudit̃ qð babes g
eo.quintauallis¶ Item ſi iuraui alicui ab co debeo
abſolui S̊. e. quintauallis ⁊.j.de ſpõ.c.ij.? niec ad
mateꝛiã ꝑ Moſſi. in ſũma. e. ti. F. ꝙ ſpẽs. ¶ In gl.
in ueꝛbo foꝛtius in fi. dicit Jo.an.æ melius ꝙ de
poſitarius nõ poſſet obijceꝛe ↄpenſationẽ ut in iuri
bus allatis in fine glo.deponẽs iñ põt eqm obijceꝛe
cũ in ſuũ fauoꝛẽ ſit itroductũ ut in depoſito nõ fiqt
ↄpenſatio:arx.in.c.ad aplicam ⁊.c. ſtatuimus ce re
ua. 41O, uidet᷑ ꝙ ꝓpteꝛ ſuꝑueniẽteʒ diffoꝛniita
tem nõ libeꝛet᷑ quis a ſpõſalibus: qꝛ iuramentũ ẽ ſeꝛ
uandũ:ex quo põt ſeꝛuari ſine iteꝛitu ſalutis ctemc:
ut in. c. ſi ueꝛo g e. Sol. glo. in ueꝛbo ocules ꝙ Zꝛi
um ꝓcedat niſi quis libeꝛct᷑ a iuramento ꝑ exiſtemi

am ↄditiõis ſubintellecte ut h̊ qð nõ. pꝛo limitatiõe
illius. c. ſi ueꝛo ⁊ ibi plene n Bai⸗ glo. que
rit quid ſi ſponſa labeꝛet᷑ facultatibus.d.ꝙ; ꝓpteꝛ h
nõ poſſet a ſponſo dimitti. hoc intelligit ueꝛuʒ Jo.
an. niſi ceꝛta q;titias ꝓmiſſa fuiſſet: ⁊ tũc non poteſi
ꝓmiſſionẽ adipleꝛe.j.de ↄdi.appo.de illis/Hõ bꝰ
dictum:nam illud.c.de illis loquit᷑ quãdo iuꝛamẽtuʒ
fuit pſtitũ ↄditionałꝛ.nos aũt hic lo quimur qn ſim
pliciteꝛ:ſʒ mulieꝛ ꝓmiſit dare ceuã ꝛem uel cuan tiia
tem ⁊ nõ põt ꝓmiſſioneʒ adimpleꝛe. Sʒ aducꝛte qꝛ
dubito ẽt in teꝛminis glo.nam ex quo mulieꝛ cõtra
xit ſunpłꝛ ſponſalia nõ ꝓmittendo ceꝛtã dotem uide
tur ꝓmiſiſſe omnia bona ſua in dotẽ ut notãteꝛ le.
2æ no.in.l.mulieꝛ bona.ff. de iu.do.æ peꝛ Mar.in.l.
ſi oſtantc.ff.ſo.ma.eꝛgo ſi labitur facultanbus:⁊ ſic
nõ põt oĩa que habebat dare in dotem nõ dʒ ſxen
ſus obligari ad cõtrahendum qꝛ Gcficit cẽditio ſub
intellecta. ſ.ſi reſ in eodem ſtatu peꝛmanſit ut in tex.
⁊ in glo.ij.facit.c.ꝑ ueſtras ⁊ cð ibi nõ.j.de cote.
poſt diuoꝛtiũ reſti.qð nõ. Iteʒ aduene in ceo qðgl.
in pꝛima ꝑte dicit ꝙ iuramentũ cõtra leges nõ ligat
⁊c̃.dicit notãteꝛ Hoſti.hoc ueꝝ ubi iuramentum re
pꝛobatur lege canonica ſicut de fo.compe.ſi diligeti
2z..e.ſicut.ſimpłꝛ enim in boc non ſtat᷑ legi cinili:qꝛ
nec de foro ſuo eſt inramentum de iudi. nouit? de
elec. ueneꝛabilem ad fi. in axc. ut cle. apud pꝛepꝛios
epi.F.ſi ueꝛo cccliaſticuʒ col.vi.⁊ ſic facit ꝙ ſtatutũ
laicoꝝ nõ põt impedire iuramenti abſolunonem. ui
de qð dico.j.e.cũ contingat. nero qᷣd ſi ſpon
ſa de futuro foꝛnicet᷑ ſeu opprimaĩ peꝛ uiolenuiam:
nunquid ſpõſus poſſit eã dimitteꝛc:glo.iſta conclu
dit in fi.qð non:⁊= idẽ Jo.an.non cĩʒ fm cũ qʒ cõ
pelli cõtrabeꝛe bigamiã. Secus dicit ſi fuiſſet ſpon
ſa de pnti t nõ.gl.in.c.ꝛaptoꝛ.xxvij.q.ij.que etiʒʒ
appꝛobat pcedens dictũ glo.⁊ facit qð habetur in
c.diſcretionẽ de eo qui cognouit uxoris ſue cõſan
guincã. ¶ Eluero quid ſi ſponſa de pꝛeſenti foꝛni
cer̃ uel incidat in aliquam diffoꝛmiateʒ:nunquid a

cur
nit, en

e.
“ rie ituiin lum
4 i⸗ Ntanüin ln ſnſn
rüumiehf uthnnn gdd⸗
emmidotehenneranton inunt 1d ta⸗
geſriire Otinwi intton ,
cnchhtereorſtand amnmen en
PNrfadtiinonte etstatfe
fugenzi wirmungeſachnati
cnkdwots oſoſnchccuaened
idecdlaican uoireik ahenofn
Jwomrnieonmnpenunſäkrenge
ſont Jnnrinrign nr enlinio n
Iitrtirainctoſtopnſte w
unentliſ unedütibonin
ſncocenneig e ninntt gnn⸗
ayſeiimni rti ntimd l
eemenrtnti ermrn
io. ojnicttnh ani

lergiren henn
ſuſtm aſttchhrßinten
ſhmanmtirmiun
Uin nonn buttti
in Enmen ear hun
. jtlr indl nng / an
ethunhin meun
iheneſinngnn
Nnlre

luns ſe Lbbi ee n
it quifſ honlalher ſauulunhos dns
nopoſa⸗ ſonſocinmn boe irignin
nu eeniip nli iſir tinn
Kud,ia
IGͦisnr uitingni
ſr tiimmul w ij i bilinrat⸗
patſ mmla mnitmr ni mn c mmni
mn to o gmnſtionej caingler Gaclor ge
tainteminisg mn er vo nnler dnn
RGVn ondln o Primendo en downi⸗
m pmmiſſe ormia vora nin do drneöta,
äü
(NNune Ko na . adien Kacharbust
õ Geran oo
Cs Rpad NdNN CcfirEnl
ichen d nedianſun henuſtun
tin goi t t Ncigtcdtiiſt
dol anori ic Mlarnt
npam rdtn ginmm inim
tt dcr miir Hoſ o uinmn
wam hkenmaſinaſſac
cſeſn inph minin be e . 8
er ce folo ſoctiutmmenum i
Armtienalſina n
ven alluſtcn lſteſten
.sineiſtinman ie
r öinhel ſ
S

jcc; ſeuopormife
imuro ſomicei ſcn ſ
— disoſt ihinire /
cd cide onmmd

65 Gei
aadbene bigand. 6
lade n chtilin,

9 6

obuſi⸗ illr iie

5

di

.

ſponſo poſſit ex toto dimitti glo. in Ybo tenetur di
cit ꝙ non. intellige ꝙ ꝓpteꝛ adulterium põt dimitti
quo ad thoꝛũ.l.ſi nxoꝛ. J. diuus.ff.de adul Sed
alijs diffoꝛmitatibus nõ obſtantibus tenet eã ducẽ
ut in. c. hi. qui. xxxij.q.vij.qð nõ. 6. ex glo. in
v̈bo qᷓ;uis ꝙ dictio q;uis regulariter aduerſatur p
cedentibus:qnʒ tñ apponitur cãtiue ut hic:intellige
ubi ſubiecta materia hoc expoſtulat. ¶ Op. æ ur̃ ꝙ
ſicut nõ ualer pactũ et inratũ de non accuſando ali
quẽ de quocũqʒ crie ut hic d;. F. illud autem: eodẽ
modo nõ dʒ ualere ſi fit de certo crie. nam uiꝛoqʒ
caſu inuitatur quis ad delinquendum ⁊ remitti do
lus futurus contra.l.ſi unus.S. illud æ. J. facta. ff.
de pac. do. ubi habes tex.expreſſum. ad.idem.:.con
ucnire.ff. de pac.do.pro ſolutione capio glo. i Vbo
crie z in Ybo in hoc cãu ⁊ in vbo deſiſtit que dent
ad hoc coniungi ⁊ taugũt hoc Zrium multum taci
te ⁊? mens gl. eſt ꝙ circa cꝛimẽ cõmittẽdum nõ nalz
pactuʒ ⁊ ſic loquit. S. illud ⁊.l.ſiunus.ſed circa cõ
miſſum ualet ut hic ⁊ in dicto. S. pacta ⁊ ſic nidetĩ
itelligeꝛe. v. ꝙ ſi ali ſolutionẽ ſenut in. d. gl.i v to
deſiſtit: ꝙ pactũ de non accuſando de certo crimie
puta adulterij: ualet quatenus tangitur intereſſe pri
narumn: utputa ut non poſſit accuſare ad diuoꝛuum
celebꝛandum:ſed quatenus tangir publicum non uʒ
ut in Zuo ex iſta ſolutõe infeꝛĩ ꝙ ſi iſte maritus uel
let accuſare de adulterio crialiter ad uindictã publi
cam ualet iuramento non obſtante. Aduene Inn.
uu ſentire iſtas ſolutões glo. ?æ Jo. an. poſt eum re
citando:dixit.n. ſuꝑ vᷣbo diuoꝛuij ſen uancum eſſe
iuramentum in eo ꝙ tangit rem uel iniuriã familia
rem:⁊ eſt pactũ factũ de preteruto adulterio non ac
cuſando. In his aũt que reſpiciũt aiam ſeꝛuanduʒ
nõ eſt æ ideo põt denũtiare adultenũ cõmiſſum peꝛ
q̃ᷓ denũtiationẽ pcipiet iudex marito ꝙ nõ cohabi
tet uxoꝛi donec peniteat:qꝛ non iurauit nõ cohabi
tare: ſed nõ accuſare. Si aũt uxoꝛi adliere non pẽi
tent cohabitare iuraſſet nõ eſſet iuramẽtũ ſeruanð
ar. xxxij. q.i.c.i.imo ſi nec per preces nec per denũ
tiationem ad penitentiam poſſet optinere per iudi
dicem ł uxoꝛis conſenſũ ꝙ ceſſaret ab eiꝰ cohabita
tione:poſſet tũc eam accuſare de ad lierio ſim eũ et
Inno. attende contra primam ſołfonem gl. ꝙᷓ enaʒ
ſentit Inn. ut intelligat tex. de adłicrio iam ↄmiſſo
młltũ facit iſte tex. in.vV. ꝙ ſi expreſſe qᷓ uenit aduer
ſatiue ad illũ.. tamen.cũ ibi loquat᷑ tex.de non ac
cuſando de quocũqʒ crie ↄmittendo ergo. v. ꝙ ſi
expreſſe qͥ tantũ aduerſat᷑ precedentibꝰ qꝛ loquitur
de certo crimine debet intelligi de crimine ↄmuten
do. Itẽ ſi loqret᷑ de crie iam ↄmiſſo res nõ fuiſſet
dubia ꝑ. d.l.ſi unus. . pacta. Itẽ ceſſaret ar. e q
tenꝰ arguit pactũ nõ ualeꝛe: qꝛ pbeꝛet᷑ libeꝛa peccan
di facultas.ceſſat eiʒ bec rõ in cie iam ↄmiſſo:quia
reſpectu ↄmittendi iam ꝓmpta eſſet accuſatio cõtra
ſecũdam ſolutionem glo. ut intelligat non reſpectu
adulteꝛij cõmittendi: ſed qtenus tangit᷑ ſpale ireꝛeſſe
quã etiam ſolutionẽ nõ apeꝛte ſz tacite ſentit Inn.
facit multuʒ tex. in. d.l.ſi unus.. pacta ubi dicit ꝙ
nõ ualet a pꝛincipio ut non agatur inteꝛdicto unde
ni:Naʒ z reſpectu reſtitutionis ueꝛſetur utilitas pꝛi

iureiuran.

nata tñ qtenꝰ preſiat᷑ certo mõ ipunitas inuitat ds
ad delinqndũ:qð eſt contra publicam utilitatem ut
in. c. ut fame de ſen.ecx.⁊ meliꝰ in.l.licitatio.O.qð il
licite.ff. de publi.⁊æ nectiga.Sed non enim dubiũ ẽ
q̃n uxoꝛ fiat liberioꝛ ad foꝛnicandũ cũ ſcit ſe a ma
rito de a ilłterio ſaltem ꝛeſpeciu diuoꝛtij accuſari nõ
poſſe. Cum ergo hoc iuramentũ ſit contra bonos
mores ualez non debet ut in regula non eſt obliga
torium de re.iur.li.Vi.Et ob hoc ĩtellectuſ hꝰ.c.ui
ſus eſt ſemnꝑ mihi difficilis æ male per doc. declaraĩt
forte ⁊ ꝓpter iſta dixit h Guil.na.qꝙ vbũ tunꝰ po
ſitum in tex.ſtat comparatiue.deſignat enim ꝙ ma
ritns nõ obſtante iuramento poſſit uxoꝛem accuſa
2c.ſed tutius eſt ut nõ accuſet ⁊ foꝛte hec lecmra n
eſſz mala. facit tamen in Srium qꝛ in dubijs eligimꝰ
qð eſt tutius ut in.c.iuuenis de ſponſalibus. ergo
ſemꝑ erit eligenda iſia uia ut non fiat accuſaiõ Cõ
cludo ſic totã materiã ꝙ aut intelligimus de cõmiſ
ſo ⁊ caſus eſt clarus.d..pacta ⁊.c.ueniens de ac
cu.i. Aut de cõmittẽdo.⁊ tunc reſpeciu accuſatõis
criminalis nõ ualet pactũ nec iuramẽtum qꝛ preſiat
materiã peccandi. ut in. d. S. illud z. S. pacia. aut reſ
pectu accuſationis ciuilis.ſ.ad diuortium celebran
dum ad ↄmodum mariti. Et eſt caſus dubius cre
do ꝙ ſimpliciter pactũ nõ ualeret:ſed ſi interuenit
iuramẽtum ẽ dubium.ideo littera arguit pro et 3
ↄcludens tñ tutius eẽ ut non accuſet.ſed denuntiet
cũ ꝑ hanc uiam ꝓuidebit circa delictũ.⁊ iſte obieꝛ
uabit iuramẽtũ.? ꝑ hoc datur nõbilis limitatio ad
.d.l.ſi unus.⁊ ſic magis ſtringit iuramẽétum quam
ſimp lex pactũ ar.c. debitores ſupra e.ti.facit qð nõ
Jo.an.in Spe.de dona..i.v.quid ſi actũ:creco
ẽt ꝙ poterit accuſare crialiter qꝛ in hoc nõ vᷣſatur
cõmodũ priuatũ ut ſupꝛa dixi ⁊ ideo non ſine mini
ſterio dixit littera ꝙ dʒ deſiſtere eam accuſare ad di
nortiu n celebeandũ.⁊ ex his hẽs clarum itellectuʒ
huius. c. ¶ Blo. ultia querit qͥ ſi iſia mulier nollʒ
corrigi ad denũtiationẽ ecclie So. Jo. an. dixit ꝙ
tũc uir põt eã deſeꝛere qꝛ uẽ quali heretica.Lã.ſuit
in Zjria opione ut dqr in fi.gl.ꝙ nõ debet eam deſe
rere ſʒ dʒ eam corrigere ⁊ in ninculis tenere ⁊ caſti
gare.ẽt ſi marxiti ſui uite inſidiaretur inducit iura in
eo allłata. ¶ Mõ prio ex glo.ꝙ maritus poteſt lici
te ex cã malierem caſtigare ⁊ in uinculare.⁊ tenete
menti hoc ultimum: quia textus in capitulo pla
cuit:peꝛ quẽ ſe fũdat hic glo.loquitur de uxoꝛibus
clencoꝝ: adeo ꝙ glo. ibi dixit illud non extendencũ
ad uxoꝛes laicoꝛum. Sed glo. in. c.ſicut.vVij.q.i.di
xit maritũ poſſe caſtigare uxoꝛc ſuam: ſed non ueꝛ
beꝛibus afficeꝛe:quia aliena illa eſſe debent ab inge
nuis ut.l. conſenſu. C. de repu. Goffre. 2 Hoſtiẽ.
hic dicũt ꝙ illa.l.cõſenſu pꝛocedit niſi ex cĩ magna
fiat ut in exemplo glo.⁊ niſi ueꝛbeꝛa ſint leuia. illa
enim uident᷑ marito ex cã peꝛmiſſa ar. in.l.pceptoꝛi
ff. ad.ůI. acquil. ? de homi. ad audientiam: alias ma
ritus puniretur ſi ſine cauſa uel enoꝛmiteꝛ hoc faci
at. C. de repu. auctentica ſed nouo iure. ¶ Conclu
do eꝛgo ꝙ ſecũduʒ ꝙtitatem culpe põt maritus coꝛ
ꝛigeꝛe uxoꝛẽ: ita ꝙꝙ non ꝓcedat ad ſenia. illa enim ſt
iudici relinquenda:etiam in ſeꝛuis pꝛopꝛijs.ut inſii.
„ 5

