ſito ꝙ fuiſſet merus executoꝛ facte gee:non tñ de
bebat imperrantem induceꝛe in poſſeſſionẽ poſſeſſo
re non uocato: cũ poſſet ſibi ius cõpeteꝛe.ðᷣ eim nõ
licʒ oꝛdinario collatori:ut in.c.licʒ epᷣs de pᷣben.li.
vj. foꝛtius nec delegato:cũ oꝛdinaria poteſtas ſit fa
uoꝛabilioꝛ: ut in.c.i.⁊ ibi ꝑ glo.de ꝛeſcriptis li.vj.
ar. in. c.fi. de re iudi.æ uide ibi latius peꝛ eum:et h̊
bñn nõ. qꝛ multum limitãt bic nõ.ꝑ Inno.bes nunc
dicra antiquoꝝ in unũ collecta:qᷓ ſparſa ingeꝛũt dif
ficultatẽ. Do. an. in effectu clare eum ricitando di
ſtinguit inteꝛ executoꝛẽ ad ꝓuidendũ ⁊ executoꝛem
ad cõpeliendũ.pꝰ cãu ſi in ir̃is eſt cla uocatis uocã
dis nel ꝙ debeat citare ptes:⁊ tunc eſt claruz ꝙ te
netur citare ut noluit Inno. in. d. c. ꝓpoſuit:qͥnim
mo plus dnt do.de rota ſeu collectoꝛ deciſionum:
ꝙ taliteꝛ deputatus vꝛz iudex potius qᷓ; executoꝛ:ðᷣ
quo uide peꝛ eos decif.cccxxxvij. ſic habebit ꝓ
cedeꝛe in loco ubi deputatus fuit per. c. ſtatutuʒ. F.
in nullo de reſcꝛiptis. ibro. vj. de quo per Guil.
de möte lau. de reſcrip. cle. i. ? uide ꝑ do. de ꝛ0ta.
ccclxiij. deci. Aut ĩ litteris hn cauet᷑:⁊ tũc ſi ſimptr
ſine aliqua cła purificanda mandatur ꝓuiſio ⁊ dic
ſe credere ꝙ debeat admincꝛe exceptiones ꝑ quas
arguitur ſue ptᷣatis defecius.⁊ h noluit Innocẽ. in
pluribus locis ſuꝑius alł.als aũt exceptiones de iu
re debẽt admitteꝛe:ſed h̊ͥ non admittit ſtilus curie
ut dicir Compoſt. nbi S. vocare autẽ ꝑtes nõ arta
tur ſm eũ: nec aſſumeꝛe ptes iudicis anteq; oppõa
tur nt uoluit Inno. in locis pᷣall. Aut fuit deputa
tus cum cla: ? tũc aut cũ cła ſonante in monitioneʒ
2æ non artat᷑ aſſumeꝛe ꝑtes iudicis:putat tñ ꝙ licet
de iure nõ teneat᷑ citare:tñ exceptiones legitimas te
nerur admitteꝛe ſaltem ut ſuperiori referat: ſed dicit
ꝙ pratica h nõ admintit: ut dicit Compoſt. in. d. c.
capitulũ. Aut ſonat in cõditionem: ⁊ tunc ſi nõ tan
gitur pꝛeiudiciũ teꝛtij putat idem qð in pꝛecedenti
membꝛo. Si aũt tangitur pindiciũ tertij uocãdus ẽ
ille cuius inteꝛeſt: æ dʒ ꝑtes iudicis aſſumeꝛe ðᷣ iure:

2? ſic tʒ fam opi. Inno.hic:nec plʒ ſibi dria illa. In

no:an dicat᷑ ſi tibi conſtiterit ⁊c. uel ſimpliciter ſi ẽ
de tali nita c. nam illud vbum conſtiterit põt refer
ri ad ſui cognitionem. idẽ dicit.ſ.ꝙ dʒ citare partẽ
qñ apponitur cla que dʒ purificari quo ad aliuʒ an
i cõferat nt. nõ. Jo. an. in addi. ſpe. loco palle.ut
pma ſi cõſtiterit ꝙ talis poſſidet duo bnficia cura
ta ⁊ẽ. ⁊ dic ꝙ h̊ͥ membrũ includebat ſub pꝛecedenti
cum hec cła ſonet in conditionem ⁊ nenit in pᷣiudi
cium alterius. Secundo caſu principali.ſ.in exe
cutore ad compellendum dicit: ꝙ aut deputatur ad
compellendum habẽs ptᷣatem cõferendi:et tunc ex
quo pᷣceſſit ꝓuiſio nulla admittitur exceptio:de ap.
cõſtitutus de accu. accedens: licet poſſit ſi nelit ſaltẽ
ut rcferat:⁊ ſic põt intelligi fᷣm eum qð nõ. Hoſti.

¶ De pꝛeſũptionib

in. d. ce. de ceteꝛo:ſed ceꝛte ninis gnaliteꝛ in h loqui
cũ pñt opponi exceptiones de quibus in.c. accedẽs
. de accu. Item ↄtra reſcꝛiprum omittit etiam ine
bꝛum.ſ.qn fuit deputatus ad compellenduʒ oꝛdina
rium ad confeꝛendũ:quo caſu dic ꝙ debẽt admitti
exceptiones legitime ut uolueꝛũt Inno. ?= Joã. an.
in pluribus locis palle. Aut eſt deputatus ad com
pellẽdum poſſeſſoꝛem beneficij:⁊ tunc dicit ꝙ teneĩ
citare æ iudicis partes aſſumeꝛe ar. in.d.c.qʒ eps et
nõ. Inno. æ Jo. an. ubi S. ꝓcedunt quãdo depu
tatur executoꝛ ad ↄpellẽduʒ reſpectu iuris de nouo
caꝛeati in Eis.ſi aũt datur ad ius cꝛeatuʒ ante lr̃as ut
in foꝛma. c. cũ ᷣm apłin de pben. refeꝛt duas opi.
Pꝛima ꝙ eſt iudex ⁊ nõ executoꝛ ita ꝙ oʒ ꝙ pro
cedat ut iudex ⁊? exceptões admittat ut dicit eſſe tex.
in.c.accepimus de eta.⁊ qua.⁊ all. Inn. 7 Jo. an.
ibi. ſed ceꝛte illa decꝛe.hᷣ nõ ꝓbat imo potius ꝓbat
oppoſitum dum dicit ꝙ mandat illos exaĩari ſi ſunt
idonei. Item non dicit ꝙ debeat citare epm ſed ad
mitteꝛe exceptiões ipius ſi quas foꝛte uolueꝛit oppo
neꝛe. nec Inn. nec Jo. an. h ſentiũt imo oppouuʒ.
nam loquitur Jo. an. ut Sᷓ dixi ſumẽdo geneꝛaliter
ar. ex tex. illo ad alios executoꝛes. Secunda ẽ opi.
pꝛecedenti contraria quam ſentiunt do. de rota. c
xcij. deci.= alł. Dau.in cle.i.de conceſ.pꝛeben.dnt
enim ꝙ ex quo pꝛeceſſit examinatio in oꝛdinatione
nõ uidet᷑ datus ut iudex ſed ut executoꝛ:⁊ purificati
oneʒ gẽe habebit faceꝛe ſe infoꝛmando extraiudicia

liteꝛ ut bonus uir etiam in abſentia impetrantis:qꝛ

cum alias fueꝛit examinatus non exigitur pꝛeſentia:
ſed fiet extraiudicialis inquiſitio de moꝛibus ⁊ uita
ubi fuit conueꝛſatus:de elec.ſi poſtq;. ⁊ hͥ opi.mibi
placet ⁊ uidet᷑ tex.in.d.c.accepimus maxie in eo qð
dicit: ꝙ ex ſupeꝛabundãti mandat ĩquiri iteꝛũ: Nic
poſſeʒ taceꝛe:cum tanta ſint ſparſa ⁊ ſatis fatigatus
in colligendo ⁊ fideliteꝛ recitãdo alioꝰꝝ dicta: Lamẽ
ne cupientibus ⁊ affectãtibus iudiciuʒ meũ deſit cla
re ⁊ bꝛeuiteꝛ dico: ꝙ quidam ſunt caus in quibus
clarũ eſt ꝙ nõ põt iudicis partes ſumeꝛe: ⁊ quidam
ſunt in quibus renetur. Remanẽt aliqui dubij ĩ qui
bus dicam qð mihi uidetur. ¶ Dꝛimns caus qnñ
delegans nõ babebat iuriſditionem. nõ eniʒ potui
ↄmitteꝛe quod nõ hẽbat: quia nemo dat qð ñ habʒ
.i. q. vij. daibeꝛtum ⁊.c.ꝙ aũt de iurepa. quod ſen
tit hic Inno. poſt pꝛin. Ex quo infeꝛo ꝙ iſti infeꝛio
res habentes de iure ſpali collationeʒ ſine iuriſdinio
ne non poſſunt nec peꝛ ſe nec peꝛ ſuos cõmiſſarios
partes iudicis aſſumeꝛe: ſed extraiudicialiteꝛ ad eo
rum inſtructionem poteꝛunt informarionem ſumeꝛe
ſicut faciunt arbitri et arbitratoꝛes:eriam ſi in com
miſſione dicatur ſi tibi conſtiteꝛit 2c. nom poſſunt
illa uerba refeꝛꝛi æ neꝛificari in extraiudiciali inſen
ctione.tex.eſt nõ.in.c.cum contingart de reſcꝛip.
Secundus cãus quãdo ſupeꝛioꝛ delegans pꝛius co
gnouit plene de iuribus partium: etiaʒ reſpectu exe
cutionis fiende ⁊ ſimpliciteꝛ mãdat ut confeꝛat ⁊ in
ducat in poſſeſſionem.talis enim eſt meꝛus executo.
2 nullam exceptionẽ dʒ admitteꝛe.l.executoꝛeʒ z.l. ſi
ut ꝓponas. C. de execu. rei iudi. nõ in.l.a diuo pio
ff. de re iu. z. d. c. de ceio. ¶eni caus qñ ſupio:

1l. Oums aingunc a
onulritonimun lm
õ 4
uputannima fims mim
ais untitiͦſt alpzinsin
cl tnccginunt Cnſinms
rchr nbes geie on anin t
lgentcinto gi toma
o Itbiscintimnirnsaitrs⸗
Gamm nipnscta evaconeennonen
Iionaunm unſäiranisagacg eno ohen
MNCNoreie ecienistenet
Coneſckwesciansknſchidrenirde
G e NNNACWGd a.
ahitd nanezcm id
Nennn wcſdie n ninfnen
aotaſimmnclannttie
fegnkscnnnlans iru
nſttinenenngenten nn
gen edt ti
iingeofſ ienun RM
cenomniinig irttig ut
ynoſ ibigoeſnc n

b
lshubes iinmn tnn

lo cins fennnerctbinen

nondicn echent in t
xzn Psſiapns ſor⸗ Uohong
r En Aöcininniihgn
A adidserenors Santie
Prtciani omnnu unnſnintncrin⸗
aſ cen r. Pa nckickanint
cnin noueſſt uni mo nonime
m hms miutr rnmouronie
om gr aiſuer liommch anmucdit
mu uusui, mun ir iilni inrurunal
nn aiss rit auniuus or nigiurorlnu.
Iin amindeinis nnuitnoce mubno uin
ſut connenamsce ele tpoſt eboin
õäü
rgaſmrndukii ninigintiri E
Snwer and ai n dusfungen
cclacndo tickim tiin io icn dn
õäl
õ 4 3
aid nfmuids msinei
NsWNN⸗Rerand Uclidh
GNN ANNsWa. em. (amma
tusdem cd aan uͦn
õl 4

ꝓuidii ſeu ꝓuideri mandat alicui ex certa ſcientia
ꝛemouendo apeꝛte omneſ exceptiones ⁊ ꝛeſeꝛuando
ſibi cognitionem.ar.eoꝛum que nõ.in.d.c.ex paꝛte
de offi. det.? per Moſt. in. d. c. de ceteꝛo.⁊ in hoc ẽ
diligenter aduertenda foꝛma mandati: ar. de pꝛiuił.
poꝛo In his enim caſibus ⁊ ſimilibus ſiqui poſſet
occurrere cxecutoꝛ eſt omnino merus ⁊ dicitur me
rus:quia non habet mixturam iuriſditionis: ⁊ in
iſtis non habet locum glo.in.d.capitulo paſtoralis
Caſus uero in quibus debet aſſumere partes indi
cis ſunt iſti. MOrimus ſi in litteris mandatur ut ci
tet aduerſarium uel apponitur clauſula uocatis uo
candis ⁊c.ut ſupra dixi.⁊ bene facit.cap.exhibita ⁊
quod ibi nõ.de iudi. Secundus caſus quando ult
dare poſſeſſionem quam alius obtinet. debet enim
illun uocaꝛe quãtũcunqʒ ſunpliciter ſcribatur.quia
non eſt de intentione pꝛincipis ut quis remoueatur
a poſſeſſione ſine cauſe cognitione.l.q fi. C.ſi peꝛ niʒ
nel alio modo.iij.q.ix.caueant.⁊ capitulo omnia ⁊
tenent doc.in locis prealł.æ pꝛobatur in. d.c.licet
eps de preben.li. vi. Tertius caſus ſi executoꝛ fuit
datus cum clauſula que uenit purificanda ex facto
tertij de cuius preiudicio agitur: tunc enim tacite
nidetur mandata cognitio:qꝛ carum merita partiũ
aſſertione panduntur in. c. tum ex litteꝛis de in inte.
ꝛeſti. z.d.l.fi.? hoc eſt quod uolnit Jo.an. in dicta
addi. Quartus caſus quando executoꝛ datur ad
compellendum oꝛdinarium collatoꝛem ut conferat
debet enim eum monere ⁊ citare ut conferat: ⁊ ſi
ile opponit exeeptiones limas audiendus cſt: ut
eſt caſus cum ibi nõ.in.c.accepimus in fi.de eta.=
quali.⁊ in.c.capitulum ⁊.c.conſtituius de reſcrip:.
uolunt doc.in locis prealle.non enim debet quis
impugnari ⁊? defenſio negligi contra. c. cum inter
de excep. In his enim ⁊ ſimilibus caſibus executoꝛ
dicitur mixtus quia habet cum executione iniunctaʒ
mixturam iuriſditionis:quia ex quo ſuperioꝛ prius
non cognouit de iure executionis fiende uideĩt̃ ſuo
commiſſario etiam iuriſditionem dediſie:ar.c. ex lit
teris de of.del.=.d.c.accepimꝰ.⁊.xxv.q.ij.⁊æ ſi nõ
cognitio.non auteʒ appellatur index:quia inriſditio
hic datur acceſſoꝛie ad miniſtenum exeꝛceneum:
quod ex ſui natura eſt extraiudiciale:nec deputaiur
inteꝛ partes contendentes:ſed quia acceſſoꝛie habet
iuriſditionem ⁊æ ratione pꝛedicta tractatur ipius ma

treꝛia:de offi.delega.ut in.c.ſupeꝛ ceo de offi. dele.ad
denotandum ꝙ habet iuriſditionem delegatam: er

innuit ibi glo.⁊ in.c.tibi qui de reſcꝛip.li.vi. CErx
his habes fundamentum huius mateꝛie. extra pꝛedi
ctos cãaus remanet dubietas:an executoꝛ poſſit aſſu
meꝛe uel non partes iudicis:⁊æ an teneatur exceptio
nes admitteꝛe ubi eligit niam meꝛi executoꝛis. ⁊ in

hoc concludeꝛem: quod ſi uult poteſt iudicis partes

aſſumeꝛe ctiam ſi fuit datus ſimpliciteꝛ peꝛ ea que
dixi ſnpꝛa in pꝛimo articu. ¶ Si autem uuſt pꝛoce
deꝛe extraiudicialiteꝛ dico quod etiam poteſt: quia
cum actus de ſui natura ſit extraiudicialis poteſt a
pꝛincipio pꝛocedeꝛe ut nult: ſicut ille qui habet qu
as uias poteſt eligeꝛe a pꝛincipio quam uult:ut nõ.

in ſiimili in. c. quintauallis de iureiuran. =. c.ii: quis

Budum

duas de elec.li.vi.quod dico pꝛocedere etiam ſi ſit
appoſita clauſula ſonans in conditionem per uer.
ſi conſtiterit: quia cum bec uerba poſſint referri ad
extraiuditialem inſtructionem:ut in.d.c.cum coniĩ
gat:non debet per hec uerba alterari natura nego
cij. nam ſi teneretur a principio citare eſſet potius
iudex quam executoꝛ : nec curo de preiudicio alteri
us extrinſeco:utputa quia ad epin pertinebat colla
tio:ut ſi ſuperioꝛ potuiſſet extra iudicium ſe inſor
mare utrum is pꝛo quo mandat ſit de tali loco uelł
magiſter ⁊c̃.ſic poterit ⁊ iſte. ſed ubi ageretur de iu
re alterius:tunc bene fateoꝛ ut ſupra dixi ꝙ ille ſit
nocandus:pua ſi diceret᷑ in literis ſi conſſiterit epʒ
fuiſſe negligentem in conferendo ⁊c. uel ſi conſtite
rit quod talis teneat duas eccleſias curatas ⁊c. naʒ
hoc caſu tacite uidetur mandata cognitio:quia cau
ſarum merita ex partium ⁊c̃.ut ſupra dixi.ſed ſi cõ
paret is qui pretendit aliquod preiudicium fateoꝛ
quod debeat audiri:æ tunc debet aſſumere partes
iudicis:ut in.d.c.aceepimus in fi.⁊.c.cum adeo 2=
c.ſi quando de reſcrip.cum multis ſimi.pꝛc batur
ratione:ex quo ſuperioꝛ non cognouit de iure exe
cutionis uidetur hoc mandaſſe ſuo commiſſario
ar. in. d.l.a diuo.pio ? pꝛobatur hic in fi.ubi po
teſt preſbiter iſte in ſe aſſumere onus ꝓbandi iſtuʒ
impetrantem non eſſe idoneum ⁊ debet audiri ⁊ ſic
illud dictum Compoſt. in. c. capitulum non uidetur
generaliter pꝛocedere. nam ad hoc habet iuriſditio
nem mixtam: ut ibi expediat aſſumat cognitionem

quod ſatis uidetur expedire ubi quis pro ſuo pre

iudicio ſe opponit ar.op.in.d.c.ex parte.ij.de of.
deł.⁊. c.ſuper eo.ti.⁊.l.ij. . ſiquis a principe.ff. ne
quid in loco pub.ſed dubium eſt.ſed quid ſiquis ſe
opponat non ex preiudicio priuato ſed publico:ut
quia comparet tertius ⁊ dicit illum non eſſe idone
un:nunquid debeat audiri:æ ̊ caſu foꝝe poſſet
procedere dictum Compoſt. ut executoꝛ non tenea
tur eum audire:cum ſu executoꝛ extraiudicialis:
ſed agat poſtmodum ille per niam denuntiationis:
uel accuſationis:ſicut nec committens oꝛdinario
tenebatur admittere ut nota. Innocenti. in. capitu.
ad diſſoluendum de deſpon. impub.ſed de meꝛo iu
re contraꝛium puto uerum. licet enim fateat᷑ ordi
narium poſſe: non tamen eius delegatum: quia
in dubio debemus credere ordinarium nolu
iſſe quod indigno fieret pꝛouiſio:argumentum. in
l.ſi pꝛocuratoꝛ. ff. de condi.inde.æ maxime quando
expꝛeſſit illam clanſulam ſi eſt idoneus. Item ſicut
in confirmatione admittitur excipiens contra elec
tum pꝛo inteꝛeſſe publico iuxta tamen nota. in.c. ſu
peꝛ his de accuſa.ita in pꝛouiſionis actu cum pꝛcui
ſio habet uim electionis ⁊æ confirmationis:iuxta no
ta.in.c.cum olim de cauſa poſ.⁊ pꝛopꝛie.⁊ pꝛeſumẽ
dum eſt ꝙ ſupeꝛioꝛ uolueꝛit potius a principio oc
curreꝛe quam pꝰ cauſam nulneꝛatam remediuʒ que
reꝛe iuxta conſilium.l.fi.C. in qui.cau. in integrum
reſtitu.non eſt ne. Ex his infeꝛo incidenteꝛ ad duas
queſtiones. Dꝛima eſt an coꝛam executoꝛe ſit ſi
enda litis conteſtatio. nidiſti ſupꝛa uarias opi
niones. ſatis cꝛedo: quod ubi executoꝛ pꝛocelſſit

cũ dictoribus ſit fienda litis cõteſiatio qꝛ tal con
tradictio hʒ viʒ cuiuſdam petitõis. ut nota. in. c. ſuꝑ
eo.de elect. S̊ dico ſaluo eo quod hodie hẽtur ĩ cle.
diſpẽdioſam. de iudi. ſecus ubi pꝛoceſſit ſine contra
dictore æ hoc ſatis ſenſit Jo. an. in. d. c. accepimus.
Scda qõ an ⁊ qñ ſit appellanduʒ ⁊ an neceſſe ſit
appellare a pꝛoceſſu excutorum ad beneficia: ct in
hboc cõcludo cum Inno. æ doct. hbic quod aut pꝛo
ceſſit ſine cãe cognitione ⁊ tunc ſi non fuit appellaiũ
infra decendium poterit nihilominus obijci pꝰ quia
actus eviudiciales non trãſeũt ĩ rem iudicatã poſſet
tñ quis.j.decẽdium appellare ſi ſentiret ſe gꝛauainʒ
ur in. c. concertationi de app.li. vi.ad idem.c.ↄſtitu
tus. ij. infra. e. ti. Si at pꝛoceſſit cuʒ cãe cognitione
puta inquirendo de meritis peꝛſone ⁊ alijs ĩ ꝛp.cõ
tentis:tũc neceſſe eſt ut hi quibꝰ infertur piudicium
appellent.. decendium. ulteꝛꝰ qt non ſi audiẽdi:de
etc.cum dilecti =: c.fi.de ełc.li.vVi.quod põt inrelligi
ſʒ Joan. an. ſiue fuerit abntes ſiue pntes ẽt nõ no
cati:ex q tũ pꝰ ſciueẽt factam ꝓuiſionẽ.j.decẽdiuʒ
nõ appellanerũt.ff. que ſñie ſine ap.ꝛeſcin.:.i. F. itez
cũ ex eo edicto. qð intelligo niſi a principio fuiſſent
ſpãliteꝛ uocandi.nã tũc ꝓceſſus eſſet nullus.iij.q
ix. cau eant ⁊ dixi gð poſt Jo. an.in addi.ſpec. Si
ne:o uocati fuiſſent ut contumaces:tunc non audi
rentur appellantes.ij:q.Vj. S.ſunt quatuoꝛ ⁊.xxiiij.
q.iij. de illicita. in em per uiam denuntiati
onis nel accuſationis audiri poſſit quis tunc non
comparens uide peꝛ Yꝛe.conſi.xxiij.⁊.xcvij.? qð
dico in.c.cum oliʒ de cã poſ.? ꝓprie.unum tñ quo
ad pꝛedicta nõ:ꝙ ubi conditio eſt notoria oꝛdo ñ
eſt fuandus ſᷣm Innoc. ꝓ quo allego.c.qm de fił.
pſ.z.c. ad nr̃am de iureiurã: 7.l.i. C. qui ? aduer.
quos iuncta gl. dicit tñ Inno. ꝙ h ipᷣm debʒ expri
mere uel in ꝛelatione uel inte:locutoria:ut ſi ueruʒ ẽ
nõ ſit ei ulterius ↄdicendi facultas:niſi appelletur.
ij. q. vj. biduuʒ. H̊ nltimũ puto cautum ſed nõ neceſ
ſarium ꝑ ea que nõ idẽ Inno. in. c. iue in fi. de co
ha. cle. ⁊ muli. ꝓ hoc.c.ij. xxiij. di. ¶ Venio nunc
ad ulti arti.ſ.an teneat colło:ſi cła appoſita ĩ Gpto
non uerificatur. Inno. hic cõcludit: ꝙ aut erat clau
ſula ſapiens monitionẽ ⁊ inſtructionem ut illa ſi eſt
idoneus ⁊ tʒ collo:licet in neritate nõ ſit idoneus:
quia cũ illa cla intelligat᷑ ipſo iure ſi expꝛimat᷑ ñ dat
nouam foꝛmã mãdando:ad hoc.c.ſignificaſti ⁊ qð
ibi nõ. de elec. z.l.iij.ff. de le.i.uide in ſili nõ.dictũ
Inno. in.c.prudentiã de of.dele.ubi dicit:q ſi ex
primatr cła cõcernens inſtructionẽ circa merita cõe
q̃ als ĩtelligebat᷑ nõ dat nouã foꝛmã mãdati.hic diẽ
ꝙ ſi executoꝛ pꝛo executione mandati excõmunica
ret dictoꝛes tʒ excõicatio:qꝛ iuriſdirionem habet.
Si ueꝛo cla ſapiebat cõditionem : tũc niſi pus ueri
ficetur colło nõ tʒ:qꝛ cũ daret nouã foꝛmã mãdari
nõ lʒ cõmiſſario egꝛedi foꝛmã ſpti.ꝙ ſi fecerit:ac
tus eſt ipſo iure nullus:neqʒ tʒ excõicatio ab eo la
ta. d.c.cũ dilecta de Gp. ⁊. c. uenerabili de offi. de
le. nõ.n. bʒ poteſtatẽ anqᷓ; purificerur cõditio.ut.l.
cedeꝛe diẽ.ff.de v.ſig. primũ tñ dicrũ vr Inno.̊ᷣ
limitare:niſi colło fiat ſcienteꝛ indigno:⁊æ nõ dictuʒ
ſingu. B ſentit eniʒ ꝙ collo facia ſcienteꝛ indigno ꝑ

¶Be iureiurando:

execurorẽ eſt ipſo iure nulla: qð clarius tener idem
JInno. loquens expᷣſſe in ↄmiſſario Mape in. c. in
teꝛ dilectos de exceſ.pꝛela. ibi iñ loquit᷑ de collatiõe
facra ſciẽteꝛ notoꝛie idigno. hic aũt nulla mentionẽ
facit de qualitate notoꝛietatis ¶ In Pꝛium facit dẽm
Coõpoſt. recitatũ ? nõ ipugnatũ ꝑ Jo. an. i. c. caplʒ
de reſcꝛip.in pe.colũ.ꝓpe fi.ubi dicit: ꝙ collatio fa
cia cꝛioſo nõ eſt ipo iure nulla ſʒ qnullanda: alle. bo.
tex. in. d. c. iteꝛ dilectos. Ego in hᷣ eſſeʒ in opi.ſingu
lari. diſtingueꝛc eiʒ ſic:ꝙ aut collatio fit incapaci pu
ta laico femine infanti uł ſimili iuxra no. ꝑ Inno. in
c.cũ nẽis de ↄceſ.pben.⁊ nõ tʒ collatio:qꝛ apa
p ueꝛba gnalia nõ intendebat ſecum diſpenſare:cuʒ
ignoꝛaret defectum.l.barbarius.ff. de of.pto.⁊ qð
nõ. in. c. ij. de ſciſma ¶ Aut fit capaci licet alias indi
gno:qꝛ minoꝛi iuxta etatẽ requiſitam canonibus:uł
alias indigno ea indignitate que reddit ipam colla
tiõeʒ ipo iure nullã iuxta ea que hntur ⁊ nõ.in. c. cũ
in cunctis ð elec.in fi.iũcto.c.qᷓꝙᷓ in fi.e.ii.li.Vi.⁊
tunc licet collatio oꝛdinarij uł ipſius commiſſarij ſit
ipſo iure nulla: ut dictis iuribus iũcto.c.ſi compꝛo
miſſarius eodem titu.lib. vi.ſecus puto peꝛ collatio
nem factam peꝛ commiſſarium PDape : quia iura
inducentia nullitatem ſunt penalia ? loquuntur in
oꝛdinarijs:⁊ ideo non debent extendi ad papam ut
ad ſuum commiſſarium.l.pꝛinceps.ff.de leg.⁊ in.c.
innotuit de electi. hoc enim nullo iure cauetur ⁊ pe
ne non debent extendi ad caſus non expꝛeſſos: de
pe.di.i.pene.nõ.glo.in.c.fi.de iurepa.pꝛo hoc glo.
nõ.in clemen.ſi de beneficio de pꝛeben.in ueꝛbo epi
ſcopi:que dicit:ꝙ licet executoꝛ differat confeꝛꝛe be
neficium uacans infra ſex menſes non peꝛ hoc peꝛ
dir poteſtatem confeꝛendi. nam.c.ij.de conceſſ.pꝛe
ben.loquitur in oꝛdinario ¶ Idem eꝛgo dicendum
in pꝛopoſito quando contulit indigno.fateoꝛ tamẽ
quod pꝛopteꝛ indignitatem ille poteꝛit pꝛiuari ſeu
collatio ceſſari. uide ad hoc dictum. c.inteꝛ dilectos
que nõ.nec obſtat ſi dicatur ꝙ papa mandauit con
feꝛꝛi ſi eſt idoneus:quia ut ſupꝛa dixi illa clauſula ſa
pit monitionem ⁊ non conditioneʒ.

We iureiurando. rubꝛica.

Quia in defectum pꝛobationum recurritur ad
inramentum infra eo.c.fi. ? ſupꝛa de pꝛocura.ex in
ſinuatione: Ideo poſt tractatum de pꝛobationibus
tam in ſpecie quam in geneꝛc meꝛito ſubdituꝛ hec
rubꝛica. Eſt enim iuramentum maximum linium ex
pediendarum remedium. l.i.ff. eo. ⁊ alibi dicitur ꝙ
omnis controueꝛſie finis eſt iuramentum infra eo.
2 ſi chꝛiſtus.uide ad mateꝛiam glo. nõ.xxij. queſtio
ne.i. in ſumma: que ponit quid ſit iuramentux: quid
iurare:que fuit cauſa inſtitutionis iuramenti. Item
foꝛmam iurandi ⁊ penam peꝛinrij pꝛoſequamur hic
pꝛimum:ne edificemus ſine fundamento.nam igno
ratis pꝛincipijs opoꝛtet ignoꝛare ea que ſequuntur
.i. queſtione.i.cum paulus.glo.pꝛeallega.dicit ꝙ in
rare eſt aliquid deo teſte diceꝛe. iuramentum uox ip
ſius iurantis uel actus ipᷣe uel ipum quod iuratur.
Hoſtien. in ſumma eo.ii.F.i.dicit ꝙ eſt aſſeꝛiio nel

irur t lun et eſel
pfituminm vut in in
ii ueinmnmn iſgir onn
encl e deiaun mnz ii.
e Asröitennn miii
lragsſncück: uno nagsctpen
nicts Yuoindcaſhstdndi
Oripeeinriſcore occhcgei⸗
wEeunoneodenencprnen iwen
hummtNCNsd Ree
GcGecanedun diaignnt
ſaiceſisgin etiope
lerattnmentoponeln ang
nifnifrigſto ftltnnnan⸗
onencnail Nitͦ gie
ieiſummnitetilinc,nnn⸗
iptinmimnii
d calentgntit
ſpuel. n. Wnhi

in ais iſdus icotl
nns cdenn in l F tlsnoſet
pon am N (omemiſtarion Pre Cr
indocennn mlimtan ſon Penalsn eoamm
oxlmist iin ndten aniune
vum omnſnimn .min u ſcelgen
imomi deceni rnin uloinermamn
ne m dtmr amm w aſs or peſosn
NAρ goir E une vo n
ncem ic beufocorb in
i ve dang ian enmorcfnn afhe
Gcim uamns infin ſer nenies on pa boc e⸗
icſtnen Conferndl. an ci Concſr
obid mounti (Wancddccnamn
ooltd donni nrchinügafuun
d ohre Mgimen lenntldeilr
hnd n e —
ͦ Nnidam ani,
aiAAesiniGaün

õ Nitine

rwmurmmde niu.

a 1

negatio de aliquo honeſto licito ⁊ poſſibili ſacꝛe ꝛei
atteſt tione firmata Cy. in aut.ſacramenta puberũ
C. ſi a duer. uen. dicit: ꝙ eſt affirmatio uel negatio
vVbis expreſſa cum nera religione tamen poſtea nõ
ꝑſiſtit in eo quod dixi ð expꝛeſſione vboꝝ ↄcludẽs
ꝙ expᷣſſio voalis nõ ẽ de ſubã iuramẽti.nã reꝑitur
Fʒ eũ gctus aliquis ad cuius eſſe vba requiruntur.
ut qctus ſtipłonis.l.i.fl.de.vV.ob.⁊ queliber diffini
tio pᷣdictaꝝ põt tolerari. Item ſcias ꝙ iuramentũ
ſacra nẽtũ ⁊ iuſiuꝛãdũ ſũt ſynonyma i.idẽ ſignificã
tia quo ad mm nr̃am.de prio ⁊ 3 pʒ hic in rubꝛo
2 nigro.nã in rubꝛo ponitur de iureiurando:⁊ ĩ ni
gꝛo tractatur de iuramento.pʒ et in.l.iuſiurandum
.ff. e. de fo pʒ in. d. aut.ſacꝛa. Nnʒ ramẽ aliter acci
pit᷑ ſacꝛm ut ſupra de ſacra.nõ ite.ꝑ gl.in.c.ueniẽs
de tranſac.⁊.i.q.i.multi.quare autem appellat᷑ ini
iurandum.dñt quidã ut nõ.in. d. aut.ſacr̃a:ꝙ ius
ponit᷑ ꝓ expſſione vboꝝ.qð nõ plʒ ibi De. ? Cy.
7 dñt ꝙ ponit᷑ qꝛ multa ſũt neceſſaꝛia ut iuridice iu
ret᷑:quaſi ſit ſenſus de iureiurando.i. de iurando
iure.i.iuramæeto iure facto.⁊ dicit Hoſii.in.d.F.i.
ꝙ melius diceꝛet᷑ de facto iurato uel de iuꝛe iurato.
Si autẽ queꝛis de etimologia noĩs.dic ꝙ dẽ ſacꝛm
quaſi per ſacra aſtringimẽtum. Jurametum vo dẽ
quaſi iuris aſtringimetũ. Suꝑ quo aũt ſu iurãduʒ
.i. ſug qua mꝗ:an ſuꝑ euangelijs:an ſuper ꝛeliquijs
an ſuper coꝛpoꝛe xpᷣi.uide gl.nõ.ſemper menti tenẽ
dam in cle.i.de bẽti.in.v.tacta.⁊æ dic ꝙ ad ſubſtan
tiam iuramenti non requiritur tactura:ut patet ex
diffinitione æ ꝓbatur in.c.⁊ ſi xps.j.e.ſed qꝛ forti
us ſtringit iuramẽtum coꝛpoꝛale igitur iura cõiter
exigũt coꝛpoꝛale iuramentum.iij.q.ix.hoꝛtamur ð
elec. ut circa li.vi.? .d.cle.i.cum multis ſili. Hinc
dicit Aug.nõ.in.c.mouet.xxij.q.i.qᷓto id ꝑ quod
iurat magis ſanctũ eſt: tanto magis eſt penale per
iuriũ.⁊ nõ Inno.in.d.c.⁊ ſi xps.⁊ h̊ qꝛ u magis
contẽpneꝛe in trãſgꝛeſſione. Hinc eſt ꝙ qnqʒ iurat
peꝛ deum omnipotentem z quatuoꝛ ſancta euange
lia: ut in.c.quot.coꝛdis.i.q.vij.qnqʒ ſuper altari
qñqʒ ſupeꝛ ſanctoꝛum ꝛeliquijs.ut in.c.habemꝰ.xx
ij. q. i. Iẽ ſcias ꝙ ubi diſpoſitio ꝓ ſolẽnitate actꝰ
requirit iuramẽtũ coꝛpoꝛale ſeu cum tactura nõ eſt
iuri ſatiſfactũ ex ſolo vpali iuramento: ut dicit glo.
nõ in. c. ut circa pal. Oe fide aũt qualiter multipli
citeꝛ ſumatuꝛ:uide bo.gl.in.d.c.mouet.⁊ an magis
aſtringat iuramẽtum ꝙ; fidei interpoſitio dico pleñ
in.d. c.ad aures quod me. cã. uide archi. in. c. i. de
ſepul. li. Vi.

Xadminiſtratione.

Caſus: Creditores compelluntur rela
xare iuramentum de uſuris ſibi ſoluen
dis. h. d. quo ad litteram: ſed quo ad intellectum ge
neralius ſic. Agi poteſt ad relaxationem iuramenti
cuius implementum turpitudinem continet ex ꝑre
ſuſcipientis:⁊ eſt caſus nõ. 6. primo ꝙ ex iun
ramento preſtito ſuper uſuris ſoluendis obligatio
ſaltem ſecundaria acquiritur parti ſuſcipienti: cuius
Orium tenuit do.an.in.c.debitoꝛes.j.e.ſed õ cum
iudicio meo eſt caſus hic. nam ſi nulla obligatio

Ex adminiſtratõis

acquireret᷑ ꝑti non compelleretur ad relaxationem
iuramenti nam ꝛelaxatio pꝛeſupponit uinculum.j.ð
deſpon.impu.ad diſſoluendũ ⁊z.l.deceʒ.ff. ð. V. ob.
nec eſſet iſte iurans tutus ex relaxatione ſolius par
tis cũ nemo dare poſſit qð nõ Pʒ.i.q.vVij.daibertũ
2.c.quod aũt de iurepa. ¶ Mõ. fo ex h̊ ⁊ ex tex.
ꝓꝙ ex puro iuramento oꝛit᷑ ꝑti ſuſcipienti obligatio
ſaltẽ nalis non enim hic ponderat᷑ pactũ precedens
2 pᷣſuppoſito ꝙ pᷣceſſiſſet nullam obligarionem in
du ciſſet.j.e.debitoꝛes.ſolum ergo iuramentuʒ fuit
hic obligatoꝛium:qð nr̃ ꝗ Mar.i.l.ſiquis ꝓ eo.ff.
de fideiuſ. ubi dicit ꝙ ex iuramento extraiudiciali
nulla obligatio ẽt nalis ꝑti acquiritur ꝑ illum tex.ſʒ
lIʒ foꝛte ꝓcedere poſſit de iure ciuili:ſecus de iuẽ ca
nonico: aꝛ.op.hic.⁊ qꝛ iurans ꝑti intendit illi ꝓmit
tere: q ad ↄfirmationẽ adducat religionem iuramẽ
ti: æ de hoc aliquid dicet.j.e.cum contingat.hʒ eniʒ
iuramentum pactum irercnſun. . 7), inra
mẽtu n ↄtinẽs turpitudine ⁊z peccatum ex ꝑte ſuſci
pientis eſt obligatoꝛiũ.ſatis enĩ ẽ ꝙ ex ꝑte pſtantis
turpitudinem nõ ↄtinet als nõ ualeꝛet:ut in.c.ſi vo
j.e.⁊.xxij.q.iiij.per to. ¶ Ex quo ifero ꝙ ꝓmit
tens ſolue? uſuras nõ peccat:concoꝛ.j.e.debitoꝛes
ſed iu hoc limita ⁊ reſtringe ꝓut nõ. Inno.in.c.ſu
peꝛ eo.j.de ner L quaꝛto iudicem eccliaſticũ
hꝛe inriſditionẽ in Iaicos rõe iuramenti non ſolum
qn agitur ad obſeruantiã ipſius in.c.fi.de fo.cõ.li.
Vi.⁊ in.c.nouit de iudi.ſed etiam ut cõpellat ſuſcipi
entes ad relaxationẽ qn turpiter receperũt. ¶ NMõ

ultimo ꝙ iz iuramétum principaliter obliget deo. .

e.debitores tñ ſi ille in cuius fauorẽ iuratur obliga
tionẽ remittit nõ indiget iurans alia abſolutione:
qꝛ ðs uẽ ẽt remitteꝛe cum ad utilitatem alterius iu
ramẽtum receꝑit:ad idem de ſpon.c.ij.ſecus ſi prĩ
cipaliter iuraꝛetur contemplatione dei nam tunc eti
am Mapa non remittit ſine cã.ut dicetur.j.e.quã
to. Et ur mirabile ꝙ ðs recipiat iuramentum in fa
uoꝛem facinoꝛoſi hoĩs:cum pſalmiſta dicit:Odiſii
omnes qui opeꝛantur iniquitatem:⁊æ lex ciuilis dicat
ꝙ nemo ex impꝛobitate ſua debet actionem conſe
qui.l:itaqʒ fullo.ff.de fur. So. põt dici ꝙ deus nõ
conſideꝛat utilitatem ſuſcipientis ſed religionem et
pꝛomiſſionem iurantis.ex quo enim aſſumpſit religi
onem iuramenti ad implementaʒ pꝛomiſſiouis quã
poteſt ſine ſuo peccato exequi:debet ob dei reueꝛen
tiam exequi:ſed ſi ſuſcipiens remittit iurameutuʒ eti
am deus remittit: quia peꝛ iuramentum non imede
bat placeꝛe deo ſed ſatiffaceꝛe pꝛoxio. ¶ Venio ad
glo. oppo. tex. uidet᷑ eniʒ ꝙ cꝛeditoꝛes nõ debeãt
compelli ad relaxationem iuramenti:cum obligatio
queſita eis ſit de iure naturali:que peꝛ pꝛincipeʒ tol
li non debet in cle.paſtoꝛalis de re iudi. peꝛ Inno.
in.c.que in eccleſiarũ de conſti. ¶ Glo. pꝛima me
tu contrarij ut arbitroꝛ dicit quod hoc facit eccle
ſia ratione peccati: quia ſine eoꝛum peccato non po
teſt iuramentum adimpleꝛi. Ex hac ſolutione nota:
quod iudex ex officio ſuo poteſt occurreꝛe peccato
futuro ⁊z impedire ne fiat:facit quod legitur z nota
tur in capitulo ex litteꝛis ⁊ in capło ſcdᷣo de deſpõ.
Itẽ põt ↄpelleꝛe laicum ad reſtituendam rem quaʒ

ſine fus peccato ꝛetineꝛe nõ põt, ¶ Blo. ſubleque
teꝛ querit:quid ſi debito: ſoluiſſet uſuras ⁊ iuraſſet
nõ ꝛepeteꝛe. Gndet dando duo ꝛemedia. Orimum
ut debitoꝛ denũciet h ecclie: qꝛ ille ſtar in peccato.⸗
ſic indirecte cõpellit᷑ reſtitucꝛe uſuras officio iudicis
Secundum ut petat abſolutioneʒ ſeu relaxationem
puiuſmodi iuramenti:⁊ poſtea poterit ꝛepereꝛe:nec
niolat iuramentum petendo relaxationem iuramen
ti: licet ꝑ ꝛelaxatiõeʒ pueniatur poſtmodum ad ꝛepe
tionẽ. ⁊ h iõ:qꝛ cũ h̊ iuramentũ ſit odioſuʒ non dʒ
extendi. ſed in ꝓprijs termis obſernari: ar. bo.i.c.
ad audientiã qð me. cã. facit qð nõ. Inno. in. c. ſuꝑ
hoc de ꝛenũc. Monit teꝛtium remediũ in caſu quo
uſure non eſſent ſolute: ur cõpellatur deſiſtere cꝛedi
toꝛ officio iudicis ab exactione illaꝝ peꝛ. c. tuas..
de uſuris. Sed ut plenius ꝙ; alibi habeas banc
mareriam hic utilem æ quotidianam ſimul collectaʒ
diſtinguo pricipalit᷑ in duo mẽbꝛa: et in quolibʒ po
naʒ duos caſus contingentes. Aut enim nſure nõ
du m ſunt ſolute aut ſic.p cãu aut iurauit quis ſim
pliciter ſoluere uſuras:aut iurauit ſolueꝛe 2 nullam
qonẽ Z qrimoniaz mouere nec iudici denuntiare.
n ſo caſu qn uſure ſũt ſolute aut iurauit debi
toꝛ ſimplłꝛ non repetere:aut iuꝛauit non repeteꝛe ⁊
nullã qõnem ſeu querimoniam facẽ nec indici denũ
ciare: ¶ Menio ad pᷣmum caſum primi mbri.ſ. qñ
ſimpłr iurauit ſoluere: in quo dico multa remedia
com oetere iuranti. Drimum facile eſt. ſ. ut ſoluat ⁊
ſic adimplear iuramentum ⁊ poſtea repetat: ut.j.e.
debitores. Secundum remedium ut petat credito
rem compelii ad relaxationẽ iuramenn ut hic. ſed H
ꝛemediũ dico cõpeteꝛe ſi non inſiat terminꝰ ſolutio
nis fien de. naʒ ſi i poſſet fieri hec cõpulſio quo mi
nns interim incideꝛer in ꝑiurium non debet iſte au
diri. ſed dʒ priꝰ ſolueꝛe: ad h̊ 26. . debitoꝛes. . eo. z
H ibi aperte ſentiunt Jo. an.æ Vincen.⁊ idem con
firmar Jo. an. in addi. ſpec. e. ti ſupeꝛ rubrica in ul
tima. q. Idem dico ubi lapſus eſſet terminus ſolu
tionis fiende:⁊ ſic incidiſſet in periurium.non eim
debet audiri uolens attentare ꝛemedium bnius. c.
quia ſic ſtaret interi in peccato peꝛiurij:⁊ peccata
tanto ſunt gꝛauioꝛa qto diutius infelicem animaʒ
derinent alligatam in. c.fi. de conſue.⁊ bᷣ aperie ſen
it Fꝛe. conſi:ccxxxxix. ¶ Tertiuʒ remedium eſt ut
nt debitoꝛ petat abſolutionẽ ab epiſcopo.nam epᷣs
t abſolueꝛe a inramento turpiteꝛ ſuſcepto: ut nõ.
Funo. degihe in. c. debitoꝛes ꝑalł.⁊ in.c.ad aureſ
qð me. cauſa.facit.c.i.? qð ibi nõ.de noto ubi diſ
penſat ex cauſa ſupeꝛ uoto:qð eſt de iure dinino⸗
ſic iuramentũ: ut.c.licʒ.?.c.magne de uoto:qð trene
menti. ¶ Sed dubiuʒ ẽ: nunquid pꝛeteꝛmiſſo ꝛeme
dio hꝰ. c.poſſet attentari h ꝛemedium abſolutionis
petende:an neꝛo ſit iſtad ſubſidiarium remedium.
Inn. in. c.debitoꝛes vꝛ uelle ꝙ priꝰ ſint cꝛeditoẽs
cõpellẽdi iur foꝛmã bꝰ.c.? ſi ſic nõ pñt induci: tũc
epᷣs ipſe abſoluet.nã eps ex cã abſoluit a iuramtis
etiã licitis:ut in.c.nos ſanctoꝝ ⁊.c.iuratos.xv.q.
Vj. 2 ꝛefert hic do.an. ſic uidiſſe alias conſultum:
ſed ipe dicit q̊ hᷣ ſit urbanius: ar.in.l.quidã ibeꝛꝰ.ff
de ſer. urba. pꝛedi.nõ m neceſſariũ ẽ: quia iſta ſunt

¶ Be lureiurand

duo remedia eque principalia. . eo. ſi uero 2 8 aò
me. cã abbas ⁊.c. ad aures. ſed repeꝛio Joq.en. in
dicta addi. ſenſiſſe oppoſituʒ ſequẽdo dictũ Inno.
pall. ſed mibi plus plʒ dictũ do. an. nam ſi epus ab
ſolait pꝛincipat: an iuramentũ eſt metu pſtitum nec
eſt neceſſe recurreꝛe pꝛiꝰ ad iuramẽta ſuſcipictis: ut
.ꝗq. c. ſi vo æ nõ. Inno.in. d. c. ad aures eꝛgo foꝛti
in can nro.nam ex his que fiũt metu obligano etiã

pꝛimaria acquirit᷑ ꝑti: ut n. płe in. c. abbas pal.? ni

bilominus eps pꝛincipalit abſoluit conſtito de iuſto
metu:eꝛgo foꝝiꝰ poteꝛit in cau nro in quo ex ꝓmiſ
ſione nibil acquirit᷑ ꝑti: ut. d. c. debitoꝛes. ? iuramen

tuʒ pꝛincipałꝛ dirigit in deum ut ibi. pot eꝛgo ? con
gruentius adhuc nidet᷑: ꝙ eps qui eſt dei uicari in
ſua dioceſi abſoluat:ut in. c. mulieꝛ. xxxiij. q. Vi. Itẽ

nbicũqʒ reꝑiuntur a iure duo remedia ꝓdita nidẽ
tur eque pꝛincipalit᷑ ↄpeteꝛe:nec unũ eſt ſubſidiariũ
ad reliquũ: ur.l. quotiens.ff. de ac. ?æ ob. nec ob.ſi di
catur ꝙ. c. ſi vo loquit᷑ in apa: quia in hoc reci
tat factũ nã cũ eps poſſit abſolueꝛe ut S dixi: eꝛgo ꝓ
cedit eni in epo. An aũt in abſolutiõis actu debeat
epᷣs uocare ꝑtem adueꝛſaʒ dicã. . tẽ ite ligo ꝙ h

remediũ competat ĩtelligẽdo ut ſupꝛa dixi in pcedẽ

ti remedio qn. ſ. anteꝙᷓ teꝛminus ſolutiõis fiede imi
neat actus abſolutionis poſſei expediri peꝛ ſupꝛadi
ctam rönem: ? pdictum remediũ abſolutionis apte
ſe iſit glo.in. c. debitoꝛes in.v.cogendi.¶¶ Eluartũ
remediũ ſatis notabile ſi ueꝛitaie fulcitur eſt ut debi

toꝛ ↄuentus rõe iuramẽti excipiat ꝙ nõ dʒ cogi ad

obſeꝛuantiã iuramẽti:cum ipᷣe cꝛeditoꝛ teneat ꝓpteꝛ
ſuam turpitudinẽè illud relaxare: ? ſic illud ſibi relaxa
ri petit. ? hᷣ fieꝛi poſſit nidetur uelle Fre. conſi.

cclxiiij. alle. nõ. peꝛ gl. in. c. paſtoꝛalis de cauſa poſſ.

2z ꝓpꝛie.in glo.pe.⁊ facit:qꝛ ꝑ uiaʒ exceptionis põt
peti reſtitutio in ĩte.l. naʒ ⁊? poſtea. F. ſi minoꝛ. fl. ce

iureiurã: 7 bãc ſmiaʒ ſequit᷑ bic do. an. ſ̊ õ hãc opi.

adduco ea que in pcedentibꝰ membꝛis dixi. ⁊ cixit
Fre. ↄſi.cclxxxix.ubi ĩ fi.diẽ: ꝙ petens abſolui a in
ramento debet puenire teꝛminũ ſolutionis facicde.
nõ eĩʒ dʒ audiri poſt reꝛminũ cũ ĩciderit in piuriuʒ:

qr fruſtra auxiliuʒ legis inuocat: de nſur. qꝛ fiuſira.

facit quod nõ. Jo. an.. e. debitoꝛes: ubi uult ꝙ in
ſtãte teꝛmino ſolutionis fiende nõ põt peti relaxatio
iuramenti: ne iteꝛim icidat in peꝛiurinʒ. ¶ Ideo in
pᷣmiſſo articulo ſic diceꝛem: ꝙ aut lapſus ẽ teꝛmin⸗
anteqᷓ; ↄueniat᷑ debitoꝛ ? nõ põt pᷣdicto mõ eriꝑe
ne pſeueꝛet ĩ ꝑinrio: ſʒ dʒ ſolueꝛe ⁊ poſtea repeteꝛe:
ar. .e. c. debitoꝛes. aut teꝛminꝰ nõ eſt lapſus: ſ mno
ra omitiiĩ ex ſola ĩteꝛpellatione iuxta.l.ſcienduj ⁊.l.
mora. ff. de uſur. ? poſt iteꝛpellationem non poteꝛit
ſupꝛadicto modo excipeꝛe: ne incidat in periurium
ratione pꝛedicta. Reſtat eꝛgo diceꝛe quod ſoluʒ po
teꝛit ſic excipeꝛe antequam conſtituatur in moꝛa ſol
nendi æ quod poſſit liqueꝛe de turpitudine recipien
tis iuramentum antequam inſtet teꝛminus adimplẽ
di iuramentum peꝛ pꝛedicta: æ hec puto ueꝛiſſima.
luintum remediuʒ ut iudex ex officio ſuo com
peſiat cꝛeditoꝛem deſiſteꝛe ab exactione uſurarum:
nt in. c. tuas infra de uſuris. ⁊æ hoc remedium pꝛo
deꝛit:quãdo iurans non conſtitneꝛetur in moꝛa ſine

actsloe irtcſepro⸗ e .
Venon nali ent Ki⸗
nmehlytn in iin
mim mnifte i
nanmi nti nimniniun
pev u ai onmna iditn
imn/nizn nnf kiiguh
Haa nli gie Piog hnone
unceuligſnio gwonilogg irn
mnio fero irnegnicns uncn
miifhßpoccunclinnar in nd
elKogoro feienſcntd en
Iucanndd ain Auetarrs vod
n euii
nnn ionclonudgerc
Waaccicvesrearuedimaneni
Ninagtliilertd ninent
in rionnonenenn
