να tra doctores h qꝛif qd ſi actoꝛ ſuceubnit:gin

ꝓbauit ſe poſſidere nunquid debeat condemna
ri reo in aliquo ſaltem: ut eum de ceteꝛ0 in ſua
poſſeſſiõe ñ moleſtet. glo.i...i. C. uti poſſidenis
dicit ꝙ non:ſed reus debet ab ſolui. latius hot
pꝛoſequit᷑ Mar. in. d.l.i.ff. eodem dicens quod
aut reus abſoluitur:quia actor non poſſidet: et
tunc actor ad nihilum condemnabitur ꝛeſpectu
poſſeſſionis. de qua agitur quaſi ſecus reſpeciu
expenſarum.nam in his diſtinguendum: ut no
tat. in capitulo finem de dolo et comumcia.
Aut reus abſolnirur: quia docnit ſe polaee
et tunc diſtinguituꝛ: aut enim docuit ſe poſſi
dere iuſte: æ poterit actori imponi ſilentium.
ne cum de cerero moleſtet. 1. circa. fl. de proba.

ſ
ull irl.
Gnlontn 9 nüche

Ue
ng
. oumni mn ihh, t ghot
e n niſit 44
1 m di i oi an
i niani ſ(, 1 –
8 u i 4 l nrhor
ncorek tch polli ge
Nir orkcrecit in di
pnno unnuln uc
6 lo ſi

li rcſberch bimẽ ſpeſia lnen
ſider e quo ars anllo nie in
anplontn nr ene mnn

bauep Br ndifa Ma. fal
cans keonhs Mab. 4

Bonumomne,

Vpor mie ſcei nnlo enpore pſenb
iyupnmunter unnaturtſed per bor ſumm
onm abiinlacere de nono ſe en dun eſi
Mronlann e. iglann. Ydeo eenus iunn
ſc. Meciſoro enonico ner cuti ler d
Dno c;miafileboc ict Dinidurii
paues in puinn ponitconſtimnionis cünin
Oſhmutioemn: ibi nodsli in enng ifert er a
ſbi acan pari concodit ibi un
principfüc onne nod none er⸗
nuune in umpnſlmm
Nii.ifl.ave epone nr phene Ptegnung
mwiſgigabsth en gumat
lelimanbi ſur lpennſnmn
ctums gome got aliim ti
tunn. unde caplt bie fieg P oliign
biego i e d . eu toni,
.lhiigenin reigline iin orſen
lnn 3Aeinmnr öpettiti .li N
rto non inre dr, A.
nogis caplatnr ar ſukn n⸗
ſher iage imniaumn W
ſanto noh ſznodis an lcie

caeſtidan onnnen temn ini
nune procſten ſevns inmngſco Ni
ſonde g ongli lick wotgt
agiur mnr ſy gins f de alte nelin
qucnim um oobus ſgennbls 5 det
auſamp inrr ooſonnm Crgne nmnn
dis onno uum irimmiino n voſcain
bba molſtunonen inis u fni do N
g boc umn conſtar eenian ob o N
wider lndamen cemun et in mg ſ6
Krraido ni oſtceis ot olt Nrei
inienioneannen Enlnet Noenn
õ
Aaiden Einoſimis drd mrm ethli
icidmn 5lbe rerncheli⸗ An
iegirui ſoſſieisſeh wiſtden
Perſuiun aſn wcrineunt
rirmne tenis i poteit en 8
aotitd in mnqni ffo ſllih

de pplain,
1imennn acunn fül de cn
ſoria imn ſbisir tr

4⸗ y 5 cririle rlle p W◻ ſ TnR it ale,Sa A

De preſcriptlonibus

M bñ hoc dictum ſentit. n. ꝙ;ᷓ ſi ſuꝑ libello
actoris reꝰ ꝓbat de lure ſuo ẽ ꝓ reo ꝓnũciãdũ
lIʒ expreſſe hoc ñ petieiit ð quo uide quod pleñ
dixi in.c.ex conqueſtione de reſti.ſpo.Si auteʒ
docuit ſe poſſidẽ ſimplicit᷑:tũc ſecꝰf̃jmn eum quia
poſſet eſſe ꝙ poſſidet ab adueꝛſaꝛio ui uł clã uł
precarioꝛhoc mihi ñ placet donec aliud appare
at.poſſidens preſumirur iuſte poſſidere ut.l.fi.
.ER. de rei uen. Item tũc poſpoꝛ non dʒ in hoc
iterdicto uincẽ cum appareret ꝙ ui uel clam uł
precario poſſidet.d.l.i.ĩ pn.⁊ ĩ fi.ſecꝰ ergo nbi
ñ apparet de iniuſticia poſſionis.ſacit.d.c.licet
ð ꝓba.nam in qnbio poſfor preſumitur in bo
na fide:ut plene dixi.S.ðeo.ſi diligẽti. Aut nõ ⸗
ſtitit acrorẽ ł reñ poſſidẽ aliquo mõ: utputa qᷣa
actor erat colonꝰ ł creditoꝛ miſſus iĩ poſfionem
ex pᷣmo decreto ut.l.ſi duo.ꝗ.creditoꝛes.ff.uti
poſſi.⁊ tẽ ñ ẽ dubium ꝙ reus uenit abſoluendꝰ
ut i. d. S. c'ditores. in actor in nullo ſibi ↄdẽna
bit᷑ !pᷣiudicabit ſʒ bar.qdð itello ʒ pᷣdẽa:qꝛ ꝛcꝰ
nõ ꝓbauit ſe poſſidẽ:qnqʒ ↄtigit ꝙ uterqʒ poſ
lidet:ſʒ diuerſo mõ:ut qꝛ unus cluilit᷑ ⁊ aliꝰ nõ
lit ⁊ qlibet dʒ obtinẽ i ſpᷣe ſua ſi iuſte qͥque poſ
ſidet de quo dic nt. S. latius dixi z ad mateꝛiam
ampliandam uide plene notata i. d. c. licet de ꝓ
ba.? ꝑ Bar. in. d.l.i. .fi.=.l.ſi duo. fſ.uti poſ
ſidetis z bec notabis. Ni. ab.

yBoniam omne. n

for male fidei nullo tempore pᷣſcribit
ira communiter ſummatur:ſed per hoc/ ſumma
rium mibil induceret de nouo iſte tex. cum eſſet
prouiſum.S.eo.uigilanti. Ideo plenius ſummo
ſic. Mec ĩ foro canonico nec ciuili ualet pꝛeicri
ptio cuʒ mala fide hoc dicit. Diuiduur ĩ q̃ttuõ
paꝛtes in pꝛima ponit conſtitutionis cãm.in fa
ↄſtitutioem: ibi ſynodali.in tertia iſert ex cauſa
ibi cum gnaliter. in quarta concludit ibi unde:
Hõ principiũ ꝙ omne quod non ẽ ex fide
peccatum ẽ ⁊ ſunt uerba apoſtoli ad romanos.
.xiiij.ĩ fi.que expone ut plene ꝓſequituꝛ granuſ
.xxvVlij.q.i.. ex his ubi dar duas expoſuiones
ſed prima mihi placet ad propoſitum noſtrum:
ut dicamus ꝙ omne qnod ↄ ↄſciam fit ẽ pecca
tum. unde capit᷑ hic fides ꝓ ↄſcia: ut uoluit etiã
hic glo.i.hñs enim rei aliene ſciam preſeribere
conat᷑ ↄſciam:⁊ iõ peccat ĩ.c.lr̃as ð reſti.ſpo.
merito non iure poteſi pꝛeſcribere.¶ Quot ãt
modis capiatur fides. uide per glo. ſatis plenaʒ
ſuper Nica de ſum.tri:quam notabis. 6.
ſecundo quod ſynodus quandoqʒ ſumitur pꝛo
concilio generali concordat.c.i.de ſpon.qñque
ſumirur pro ſynodo quam facit epiſcopus.j.de

gaccu.ſicut. ¶ Mõ tertio ſᷣm uerum intellectum
papam poſſe tollere ius cinile in ↄcernentibus

animam ſeu peccatum. eſt enim in talibus ſuper
omnem creaturam:ut in. c.nouit de iudi. uoluit
HBar. i.l. priuilegia. E. de ſa.ſan.ecc.uide gl.in
ila poſfoꝛ de re.iur.ſi. Vvi. ¶ Nõ abolendam z
caſſanctam eẽ ↄſitutiõem q ebſe peccato moꝛ

tali fuari nõ põt. Ego dico q talis oflitutio ẽ
ipſo iure nulla: quia de ſubſiamia legis ẽ ut ſit
iuſta æ honeſta.iſij.di.erit autem lex. Si autẽ
tinet peccatum nõ põt dici lex. Item cõtineret
aliquod inboneſiũ quod tenet Mar. i. l. omnes
populi.ff. ð iuſti.æ iuẽ. ⁊.l.fi. C.ſi ius uel uti.
puo.quinimo talis legis ꝓmulgatio tãq; q ius
diuinũ diſponẽs ↄuincit᷑ porius errare ꝙᷓ;ᷓ legeʒ
condere.xxv.q.i.ſunt quidam: nec tali legi de
bent ſubditi parere nec obediant inferiori ↄtra
legem ſuperioris.ſ.dei.xi.q iij.qui reſiſtit 2z.c.
iulianus ⁊ ad iſtum tex.qui dicit tali conſtitutio
ni derogandum:intelligo de facto. nam de iuꝛe
eſt irrita peꝛ ſupradicta. Et idem uiderur ſi con
tinet in ſe peccatum mortale.ar.in.c.ij. de pac.
li.vi.cum ſua glo.qð renet hic do. An.facit qð
nõ.glo.xiiij.di.in ſumma.¶ Mõ. ꝙ ille dicitur
eſſe in bona fide qui non babet conſcientiaʒ rei
aliene quod clarius pꝛobat᷑ in. c. ſi uirgo.xxxiiij
q.ij ¶ Mota ultimo ꝙ de iure canonico non
ſufficit bonam fidem aſſiſtere in principio: ſed
requiritur toto tempoꝛe pꝛelcriptionis¶ Glo.
eij.diuiditur in quattuor partes. primo enim
opponit de.c.cura de iurepatro. ubi uidet᷑ cur
reꝛe preſcriptio cum mala fide glo. non ſoſuit
JYo. an. dicit ꝙ ibi ſoluitur. dic ꝙ nario modo
ſed mihi placet illa ſolutio ꝙ pꝛeſcribens erra
bat ibi in facto:⁊ ſic nõ erat in mala fide: ⁊ dic
ut ibi plenius nõ. ¶ Secundo glo. querit qñ
quis dicatur habeꝛe bonam fidem remittit ad
nõ in capitulo ſi diligenti ſupra eodẽ.dic ut ibi
plene nõ. ¶ Tertio glo. querit quid ſi actoꝛ õ
quem allegatur preſcripno nult ꝓbare ꝙ pᷣſcri
bens habnit ab inicio uel medio tempoꝛe malã
fidem. arguit pꝛo ? contra: æ tandem concludit
ꝙ debet ad probandum admitti. Sed de hoc
ego non dubito ꝙ ſi habuit illo tempoce durã
te curſum pceſcriptionis malam fidem non po
tuit preſcribere: ut hic in fine probatur ⁊æ in.c.
neniens in fi.ſupra eo.⁊ in regula poſſeſſoꝛ lib.
Vi. debet eꝛgo admitti actor ad pꝛobandum
quod derrahit ſubſtantie preſcriptionis æ interi
mit intentionem ſen exceptionem ipſius ꝛei.
Qualiteꝛ antem probabit malam fidem.dic peꝛ
ſamam que erat in loco ꝙ erat res aliena uł
ipſe pꝛeſcribens aliquando fuit hoc cõfeſſus ex
tra indicium. de quo uide per Mar. in.l. celſus
ff ð uſucap. æ dixi.S.ĩ tractatu huius ti. ¶ Vl
timo glo.queꝛit an preſcribens teneatur doceꝛe
ð titulo æ remittit ad nõ.i.c.ſi diligẽti.s.e.uide
tu qð ibi dixi æ hes tex.expᷣſſũ ĩi.c.i.e.ti.li.Vi.et
dic ut ibi.¶ Quero capiẽdo glo.iij.an ꝑ h.c.
ſint iuꝛa cinilia coꝛꝛecta qᷓtenꝰadmittũt pᷣſcꝛiptõ
nẽ cũ mala fide.glo.prio adducit iſtũ tex. ꝓ paꝛ
te affirmatia ĩ eo ꝙ tollit preſcriptionẽ canoni
cam ⁊ ciuilem non ſuffꝛagante bõa fide et banc
opini onem dicit tenere Jo. quia ratione pecca
ii ᷣm eum potuit eccleſia ſegions ciuilibns pre
iudicare de iudi.nouit.ꝛꝰ reſert glo. opinionem
contrariam ꝙ peccatimmn dbet ↄſiderari q' ad

2.
TWeaſ Sem e SrJazza i9

Raal l . .

N. hod.

—un „121

4

1

X ro= vτιt1 à 1—οατσ⅞⅓ icaiſe⸗.

Pde

ſegh er,rtte 0 Propd

W. vEâαι υO, mutle utνnaιν

. pna 1 mala ſile PTdauf

¶ De preſcriptionibus

ius diuinum nõ ãt quo ad forum ciuile: 2 fm
hanc opioneʒ exponituꝛ tex. canonica.i.cum agi
tur de re ſpiriruali pſcribẽda: ciuii cuʒ agitur de
re eiuili.i.nõ ſpirituali: ⁊ ſic tolliĩ pᷣſcriptio quo
ad foꝛum ecclaſtieum dũtaxat. . glo. reſpondet
ad opinionem Jo. quam approbat qm lex ciuil
cõſideꝛat negligẽtiam non petẽtis:ſed canõ con
ſiderat peccatum mala fide preſcꝛibentis.iõ ca
non prenalere dʒ ꝓpter aiaꝛum ꝑiculum. banc
opi.renet bic Inno.dicens ꝙ ratiõe pc canõ
potuir corrigeꝛe legem.ar.c.nouit de iudi. Idẽ
Ho.æ Jo:an.iĩ rlia poſſeſſoꝛ li.vi.ĩ gl.⁊ ĩ meꝛc.
Adquerte ubi pꝛeſcriptio cñ mala fiðᷣ cãt᷑ ex ĩ
luſio pofſidere preſcribẽtis omnes conſentiunt
ꝙ de ratione peccati ſtãdum eſt canoni: ut nõ.
PBar. in.l.pꝛinilegia. C.de ſa.ſãc.ec.nam ⁊ ipᷣe
imperator dicit qð in iſtis lex non dedignatur
ſacros canones imitari ⁊ ſic ſubijcit ſe diſpõni
canonice ĩ auctenticis ut cle. apud ꝓpri. epi g.
pe. col. vi ⁊ in.c.clerici de iudi.⁊ in.c.i.ð iura.
ca. diſpoſitum eꝛgo in hniuſmodi ſpiꝛimalibus
ꝑ canões põt dici diſpoſituʒ per leges.facit qðᷣ
de cõcubinatu ⁊ ſimilibꝰnõ Jo. an. in regula ſi
ne culpa in meꝛcu. Sed qnqʒ pᷣſcripno cauſar
ſine poſſeſſione ⁊ ſacto preſca bentis: nt in acti
onibus.debitor eniʒ nil poſſidet quod ſit credi
toris. nam łʒ rei ſibi mutuate duium habet.l.ij
.ff. ſi cer. pe. non ipſe dr̃ poſſidere actiõem cum
derur 5 eum:⁊? ſic penes ipſum creditorem. nis
aliud exemplum in preſcribenda libertate oↄtra
ſeruiturẽ ruſticam:in qua non requiritur aliqðᷣ
factum pᷣſcꝛibentis:ſed ſoluʒ negligẽtia ñᷣ ntẽtis

ſecus in preſcribenda libertate ſeruitutis urba

ne:quia tũc reqrituꝛ facuum hominis:exempluʒ
in hoc ultimo ſi edes rue edibus meis ſeruiant
ne oltius tollantur ł luminibꝰ edium meaꝛum of
ficiatur: æ ego feneſtras meas ꝑfixas ⁊? clauſas
habneꝛo: iia demum ius meum amitto: ſi tu
per hoc tempus edes tuas altius ſublaras ha
bueris non ſic iĩ ſeruitute ruſtica.nam ſi bhabes
ſeruirntem edi peꝛ fundum meũ ⁊2 per magnuʒ
tpᷣs hac ſeruitute nõ uſus fuiſti:illam peꝛlis:et
ego acquiro ſine aliquo facto meo libertatem ĩ
lundo meo. bec ꝓbantuꝛ in.i hec autem. ff. de
ſerui.ur.pred.⁊. ſeqᷣtur. S. ſi uiam cum ſequẽti
ff. de uſucap.¶ In iſtis eꝛgo caſibus dubita

— — — 10 . . . . g
Td n ar pſp tur an peꝛ ius canonicum ſit ciuile ius coꝛꝛeciũ

quod in iſtis caſibus non curat ð bona łH mala
fide preſcribẽtis: ut ĩ inribus pꝛealle. Bar. fuit
his caſibus in ſingulari opi. in. I. ſequitur. F. ſi
niam preal. dicens ius canonicum ad bos ca
ſus nõ refeꝛendum:quia ſecundum eum. c. iſtud
? regula poſſeſſor de re.iur.li.vi.loquũtur ĩ pᷣ
ſcriptione que canſatur ex poſſeſſiõe pᷣſcribẽtis
quo caſu requiritur bona fides propter factum
poſſidentis rem alienam:ſecus autem in bis ca
ſibus ubi nulla reperitur poſſeſſio ex parte pre
ſcribentis: ideo bona fides non ꝛequiritur. ut
dicto.ꝗ.ſi niam. preſcribo enim his caſibus „
pter tuam negligentiam uel potius iu perdis

quaʒ ego preſcribam. PMone enim ſecundĩ eü
ꝓ ignorem me debere er tibi obligatum eſſe⸗
tu ceſſas petere: certe non ſum bõe fidel nel i
le er tamen preſcriptio ꝓcedit Ppter tuaʒ Uegt
gentiam. I. omnes et. l. ſicut. C. de bꝛeſcrip. xx.
an. nł.xl. et hec fiꝛmat. ſalua tamen detenmin m
ne ſancte matris eccleſie et theologorum:er ĩ⸗
dixit in.:. fi. f. queadmodum ſerui. amit. Er ſer
hec qixit in dicto..ſi niam ualere ſtatutũ cini
tatis:quo cauetur ꝙ ſi creditor non petierit de
bitum infra certum tempus cadat a iure ſuo:uf
ſi dicat de cetero non audiatur per iudicem. di
tamen ꝙ primo caſu quando dicit cadat a iure
luo tollitur obligatio ciuilis 2 effectus naturak:
ur nõ per eum in. l. fi. ff rem ꝛa. ha ſed ſecũdo
caſu qñ dicit nõ audiatur: nulla obligatio tollif
ſed uia agendi precluditur: æ ideo tũc ꝛemanet
ſecundum eum uia agendi peꝛ denunciationem
ſm formam. c.nonit ðᷣ iudi. ſic ſpectabit ad in
dicium eccleſie æ alibi Haat. in tmn approbanit
boc ſtatntuʒ ut dixerit ꝙ non poffi creditor ꝑ
pactum illi renunciaꝛe:qꝛ eſt introductum i odi
um negligentis:et ſic fauore publico. non enim
poteſt quis renunciare iuri introducro odio al
teꝛius:ſicut dicnur in macedoniano: ut nõ.ẽ
fo.compeæ.ſi diligenti et.l.fi. C. ad macedo.hot
firmat Maꝛ. in. I. nẽo poteſt. ff. ð le i. et i. l. l. f.
ðᷣ uſucap. Sed aduerte quia ide; Har.i.l. os
populi.ff. iuſti.⁊ iur. in ſua ſolenni ꝛcpetitione
tenuit contraꝛium dicens non naleꝛe ſtatutum
pꝛedictum:quia ẽ peccati nutꝛitiuum nec lexim
perialis ſi boc diceret naleret ſecũdum euʒ. 0
tenuit ꝙ leges permittentes male fidei poſſeſſo
rem preſcribere non ualent: quia nutriunt pcq;
et allegat hoc.c.ſecus dicit ſi ſtatutuʒ n exclude
ret ſimpliciter creditoꝛem ex lapſu tpᷣis:ſed px
ſumeꝛet᷑ ↄtractum ficticium:qꝛ tũc excudet pec
catuʒ. do. An. ꝛefert hic Inn. in. c. quia pleriq;
de immu. ec. fenſiſſe primã opi. Bar. e Uinc:
in. c. cura de iurepatro. ſed iudicio meo b no ſᷣ
tiũt:ſed Inn. loqᷣt᷑ hito reſpecin ad ius ciuiſe et
loqᷣtdiſticte ðᷣ pᷣſcrip.xxx.ann.cũ mala fide net
aſtrixit ſe magis ad actões ꝑſonales q ꝛeales.
hic dixit ꝙ pꝛeſcribẽs mala fide tenei i foꝛo aie
ad reſtitutõe ¶ ¶ Min. vo loquit ñ iĩ acnõe pſᷣ
nali ſed reali habito reſpectu ad diſpoſiuonenn
illius c. cura dicens ꝙ ibi nõ fuir uera prelerip
tio ſed potius exceptio quedã compeiit in odliũ
epiſcopi negligentis et tacite conſentienis.
lla tamen communtter non teneiuf ad il
um textum:ſed debet intelligi quando in e
ſcriptione interuenit eror facii:ui quia W
tuꝛ epiſcopum conſenſiſſe: iuxta no.in d
de quarta ſupꝛa eodem.et dicendum ut nerl
nõ. in dicto capitulo cura. Ipſe nero S
Antonius in eflectu facit bic duo membꝛd
cens quod aut actio ſui natura data eſt urnd
ralis a lege in meꝛam penam:et tunc ugt
tolli etiam ſciente debuoꝛe: quia ex ſe gu
abſq; eo quod aliquid pꝛeſcribat uel acan⸗

ſier ork ahcrins turhug ien
us en lud hecumn eſemn
ler nontolit Netcnunſilſclincein
Adtenpus uncer i uncß Cec ſen⸗
enerer ie nifeeree helan
arein uiinnin P ordieis ,i uer
hbanſricMr lne iig t /
it li ini nlp v
mmiſtlyc dna, ni iinin 9
imronin wordimius t rechuar ablit
cuaccenunscri egnl pecamum l.
Dirdhergol ing nc dnonat,m
Ai lcaaro ad dccaſationen cruninat
Paſa lonrterhora cerag reviua anend
Arcuſai ul de. C geie a adrn Cde
uo ed penſtencian engendann nuitvnne
tpreftum ( Grnde nodͤin bordin
hde pba.k dice melus cthin foro uli
hoſſtpoſttenpus agitinan canran
tioz ius nſe ponuni wlei g geli r
non dedik lma ſmd erpigunen n
ttoſereh uſſtaſſtentine etnin
n tſn elmgnſgnim
atlſanmd —
nalſj ce conſt iceo ponnit veh
untsamnſs e pereniegiin ⸗
Figting. no n
nii hnitinionts illigiin ,
ſgf urn
eſncſ nuxineg Iitd e Bre⸗
n d ſeprimencamn in lerboc
doeſncſcio nro nſt Hogt d e
enſt Hofier
ſeher nus de lom ſag e Wann
ne bsenten dbiſeri

minimng un oſict
Mumiiſemmg min
um gtenig a e ſvore tſcogn
Poheſtussenmeine ini noctcrot
mip:ſn danurin murtonimon i
ſoonx ſdgenmia, /6 Qoc muattt
imx Bu milni wnf ſo kiall
uinm Ot acene q uu ij Brrili
pul oiufit in in un ſlen muni
tmui conn muum dicens non motae ,tanum
Fräcumnguine eten nniſdum ne rin
Minis iboc dcana lilimen i
rnuit g lees Mntinetsnade Wedon
ü 1
epn dor tlens den unnizt
1a ſonpicner ceciin alnt iel
ſmrci Mumn iticim n itatn
anm.do. Al. Nien di Inhci⸗
N inm Felſſſe prini M
.c de mme lllin
irſen In hi dioſcſen⸗ d
pi inier dien n ncn,
Aaröenpos,

õ
gd cben in

quia in penalibus nõ artatur cõſcientia:ut nõ.
.ij.q.ij.fraternitatis ⁊ per hoſtiẽ.in ſumma de
penis:et nõ hoc dẽm ultimum:qꝛ eſt õ nõta peꝛ
Har.i.l.ſi pene cauſa.ff. de cõdi.idebi.et uide
quod dixi in.c.nouit de iudici.ĩ addi.nam a le
ge conceſſum lex tolle? poteſt ᷣm eũ ut i.c.ĩ no
ſtra ? quod ibi nõ. Inno. ð iiuꝛijs hoc puto ne
riſſimum. Er allego i ſimili glo. ſing.i. e. cum Fʒ
leges de here.li.vi.in nuerbo caſu. Sed ego du
bito qͥd ſi in ñ meram penam lex a principio in
tꝛoduxit actionem tempoꝛalem:ſed qꝛ ſic fuit ni
ſum ſibi conuenire ſaluti ꝛei publice. exẽplum in
actione de dolo.l.fi. C. de dolo ⁊ q;to minoꝛis
ſeu ꝛedibitoꝛia.l.ij. E. de edi.edic.⁊ multis alijſ
ſilibꝰde qoꝰ inſtitu.de perpe.2⸗ temp. ac. 2z. ff. de
actio.⁊ obliga. Moſt.in ſumma eo.ti. ꝗ res
preſcribi poſſunt poſt prin. tenet ꝙ hec iura ci
nilia non ſunt correcta per ius canonicum qð
eſt notandum:ſed ego credo ꝙ in foro anime:
ſi ex parte alterius contrabentis iterceſſerit do
lus ſeu aliud peccatum tenetuꝛ ſatiſfaceꝛe. quia
lex non tollit peccarum:ſed ſolam dedit acroem
ad tempus. unde ⁊ ſi nunqꝙᷓ; dediſſet actionem
teneretur ille ſatiſſacere de peccato. nt paret in
materia uſuraria. ꝓ predictis facit tex.in.c.qui
babetiſ ⁊ ĩ. c.non ſane.xiiij.q.v.⁊ quod nõ. In
no.in.c.quia pleriqʒ preallegato z per glo.i.c.
ex tranſmiſſa de deci.et.xiiij.q.v.ĩ ſũma. pecca
tum enim non dimittitur niſi reſtituat ablatum
i. c. cum tu de uſuris et iĩ regula peccatum li.vi.
HEinc dixit gloſ ſing. in. c. ad monere. xxxiij .
.ꝗ.ij. ꝙ licet quo ad accuſationem criminalem
ꝓPdita ſunt tempora certa a iure ulira que nõ H
accuſat᷑ ut.l.qꝛelã. C. de fal.=.l.adul.C. ð adul.
quo ad penitentiam peꝛagendam nullum tempꝰ
eſt prefixum. ¶ Et uide quod in bot dixi in. c.
iʒ de ꝓba.ł dic ⁊æ melius ꝙ ſʒ in foro ciuili non
poſſit poſi tempus agi:quia non datur amplinſ
actio ⁊ ius ciuile potuit tolle? ꝙ dedit nel poniꝰ
non dedit ultra iſtud rempus:tamen non potu
it tollere qͥn iuſtitia ſaltem rõne peccati reddere
tur:ex quo ſubeſt equitas iuriſgentium ſen diui
ni:iuxta notata ſingulariter per Inno.in. c. qᷓ i
eccleſiarum de conſt.⁊ ideo potuit ꝛe huiꝰequi
tatis natuꝛalis ⁊ peccati agi in foꝛo canonico *
niã denuciationis indicialis:iuxta nõ.i.c.nouit
de iudi.maxime ꝑ Inno.⁊æ per Har.i extraua
ganti ad reprimendam in uerbo denunciatõem
⁊ hoc iudicio meo ſenſit Hoſti.? Jo.an.pꝰeuʒ
i.c.per tuas de dona.ſecus autem ubi lex intro
duxit actionem temporalem ex ſuo officio: ita
quod nulla culpa ſeu delictum ꝛepeimr ex paꝛte
alterius:quia tunc poſt tempus non pollet agi
quia nullum ius ſubeſt agendi: Redeo ad
dicta do. An. Aut actio originaliter eſt perpe
tua: ſed lex decurtat nictam actionis æ tunc pu
tat ipſe ꝙ ſiue lex ſiue ſtaturum tollat ciuilem et
effectum naturalis ſiue inducat ſolum exceptio
nem comtra actorem: ut in exemplis ſupra poſi
tis peꝛ. . ꝛ. quia data ſcientia debitoriſ nõ ua

Be preſcriptlonibes

lebit pꝛeſcriptio in ntroqʒ foro: ita i in hoc ſit
lex correcta per canones ⁊ ſic in effectu tenet
HBar. Monetur quta hec actio finitur contra
naturalem equitatem ⁊ finitur annexa negligen
tia ipſius debitoꝛis in nõ ſoluendo = qq lex ci
uilis non fundet ſe in morte ipſius actionis ex
terminis ipſius:qui liberatur tamen commodũ
quod ei applicatur.ſ. liberationis occaſionaba
tur a peccato nec hoc ex ſide eſt ꝙ ipᷣe ſciens ſe
debitorem propter ſuum non ſoluere libeꝛetur
deus enim ſic artat debitorem ad ſoluendum 2z
ſatiſfaciendum:ſicut lex ciuilis artat cꝛeditorem
ad petendum. pꝛeterea lex canonica non ponde
rat poſſeſſionem ex parte preſcribentis:ſed ſolũ
hoc ꝙ nõ ſit ex fide:ſed eum peccato:ut hic ⸗
hoc dicit eſſe caſum in autenticis ut eccle. ro.
cen.amo.gau.priuilegio:ubi cuʒ mala fide non
currunt preſcriptiones cõtra eccleſiaʒ ⁊ dicitur
curreꝛe cum mala fide quando pꝛeſcribitur a de
bitore ſciente. ¶ A uerte quia Angelus de
peꝛuſio hanc opinionem contra Mar. tenuit in
dicto. . ſi niam. diꝛecte per tex. illius autentice:
ut ec.ro.cen.an.gau.priuilegio: ⁊ ille tex. opti
me facit:appellat enim preſcriprioneʒ illam qᷓ fit
debitore ſciente iniquum preſidium:? aperte di
cit ꝙ talis preſcriptio dat materiam peccandi:
quaſi debitor ſciens preſcriptionem currere in
duceretur ad nõ ſoluendũ ⁊ ſic ſupplantabit ꝓ
ximum. Nem qicit ꝙ ius canonicum non con
ſiderat negligentiam creditoris ſed peccatum
debitoris: æ ideo dicit came feciſſe Bar. qui in
bhoc ſe ſubiecit determinationi ſancte matris ec
cleſie.nam ſecundum eum communiter tenetur
coniꝛarium ⁊z allegat Joan. an. in regula poſſeſ
ſor in mercu. ſed certe Joan.and. ſpecifice hoc
non tangit:ſed hoc apertiſſime firmat in. c.ij. ð
exceptio.li.vVj.ubi dixit ſupraſcriptum ſtatutum
non nalere in ntroqʒ foro ⁊ de actione peꝛſona
li que iure ciuili preſcribitur ſpacio.xxx. anno
rum tetigit poſt Moſtien. in. c. per tuas de do
nati.ubi dixit ꝙ deficiente bono conſcientie ex
parte debitoris poterit ratione peccati agi ð iu
re canonico etiam poſt iliud tempus per iſtum
textum. ⁊ hanc opinionem ſcilicet ꝙ actiones
non preſcribantur mala fide ſequitur dominus
Carqdi.in capitulo uigilanti ſupꝛa eodeʒ Bal.
tetigit in pluribus locis:ut in.l.i.C. de ſeruit. 2
autentica ad bec. C. de uſuris.⸗ ſpecialiter ĩ ca
pitulo ſi quis per triginta in ti.ſi de feu. fu. con
rouer.col.x.⁊ ſemper tenuit ꝙ i foro ciuili ſer
uanda eſſet opi. Bar. ꝙ ponus eſt quedam pe
na legalis ꝙ preſcriptio cum cauſetur ſine pec
cato debitoris:ſed in foro canonico lecus quia
canon nõ cõſiderat illaʒ ſubtilitatem ſed ſimpli
citatem ⁊ peccatum:ut hic:ꝙ quidem peccatum
non diminuiiur ſed augetur ex dilata ſolutione
debitoris.argu. in capitulo fi. in prin. de cõſue
tudine ſecundum eum. Ego i.c. ꝙ clericis.S.de
fo.compe. = alibi ubi tetigi hũc paſſum ſolitus
ſũ diſtiguere pro harum opi.concordia ꝙ aut

oα☛π baer à A-hets offen z= α a

cAwovih.

Qieach appασ ve veX

/, X
Gιαιι W aν ααα

debitor non tenebatur debitum offeꝛre: ita qðᷣ
ceſſãdo a ſolutione non fuit i negligetia:⁊ tunc
ꝓcedat opinio Bar. ? ſeq̃cium. nõ enim pᷣſꝛiip
tio. hoc calu ur̃ bꝛe ãnexum peccatum ipſius de
bitoris cum in eo nulla poſſit culpa norart: ſed
ꝓcedit hoc caſu preſeꝛiptio ex mera negligentia
ñ petẽtis:⁊ h̊ facẽ potuit lex ſciente ẽt eo cui cõ
modum appellatur. ad hoc bonus tex. in ſimili
i. c.i.S. eo. aut debitor debirum tenebaiur offeꝛ
re:⁊ tũc cũ fuerit ĩ culpa ĩ nõ ſoluẽdo nõ debet
ꝓpter nõ ſuum ſoluere iduci preſcꝛiptio cum nõ
ꝓcedẽt ⁊ cum ãnexione peccati ipſius debitoꝛis
Ex quo inferiur ꝙ in pꝛeſcꝛibenda libertate ad
uerſus puitutem ruſticam nõ exigit bona fides:
cuʒ ibi ꝓcedat pᷣſcriptio ex ſolo ñ uſu ſine aliq
facto ⁊ negligẽtia æ culpa ſeꝛuitnem debentis.
An autem æ quando debeat debitum debitoꝛ
offerre et ire ad domum creditoꝛis uel econt:a
nide bo.tex. cum glo. in.l item illa.ᷣff. de conſtit.
pecu.⁊c ibi plenius per Har.tango in.c.ſignifi
cantibus de pignoꝛibus. ¶ Nunc uero cum
ſcriberem ſuper hoc.c.⁊ colligerem ex narijs lo
cis omnia ſupꝛaſcripta adbibito lõgo preſertim
nocturno ſtudio cepi multuʒ fluctuare ponderã
do ſubtilirer hunc tex. in eo maxime quod gene
raliter dicit nullam ualeꝛe preſcriptionem abſq;
bona fide canonicam uł ciuilem. unde pondero
nerbum nullam quod eſt unineꝛſale negatiuum
ercludens omneʒ preferiptionem abſqʒ bona fi
de:ergo excludit preſcꝛiptionem etiam i ꝑſonali
bus actionibus: qꝛ qui omnia chcit nihil exclu
dit de ma.⁊ obe.ſolite ⁊.xix.di ſi romanoꝛum.
preſertim cum non ſit rõ legitima reſtringendi
immo potius ampliandi:ut euitetur peccatum.
nam in dubijs tenenda ẽ illa opi peꝛ quaʒ ome
euitatur peccatum:qꝛ illa tutior: ut ĩ cle.exiuit ðᷣ
neꝛbo.ſigni.⁊ in.c.iuuenis ð ſpon.nõ.glo in.c.
unico de ſcrut. rẽ qꝛ litteia ĩ reprobatione
preſcꝛiptionis fundat ſe non ſuꝑ iniuſta poſſeſ
ſione ſed ſupeꝛ mala fide. unde tex hic in nulla
ſui paꝛte facit mentionem de iniuſta poſſeſſione
nec obſtare uidetur lr̃a in fi.in eo ꝙ dicit opoꝛ
teꝛe:ut is qui preſcribit in nulla temporis parte
cõſcientiam babeat rei aliene:quia preſcribens
aduerſus actionem ſeu ſeruitutem ſatis haber
conſcientiam rei aliene:exquo certus eſt ꝙ is ʒ
quem preſcribitur hʒ actionem aduerſus eum.
nam preſcribendo aduerſus actionem ſatis pre
ſcribit aduerſus rem alienam: appellatione eniʒ
rei ueniunt actiones z iura:ut nõ. Mar.i. l. qͥn
tus. ff. ð au. z argen. lega. ar.l. rei appellatione
ff. ð uer. ſig ſnam æ appellatione bonorum nẽi
unt actiones ⁊ iura:ut.l.bonorum.ff.eo.ti.ſor
tius appellarione ꝛei cum ſit genus geneꝛaliſſi
mum:⁊ per hec tollitur motiuum Haꝛ. in ĩ eo
ꝙ dicit in iſtis peꝛſonalibus actionibus pꝛeſcri
bendis non uerſari bonam nel malam fidem:qꝛ
poteſt uerſari mala fides in eo ꝙ ſcit actiõeʒ ad
nerſario competere cõtra quam ex ſuo non ſol
nere preſcribit. ¶ Sed poſtmodum accuꝛatius

¶ De prelcriptionibus.

inueſtigando ꝛepperi HMoſti. in ſumma pall
.F. que res hunc paſſum plenius ceteris e eg.
naſſe quem nemo ad hoc alleganit: cuius dig⸗
naliter fuit opinio primo loco recitata ge
muniter attribuitur Haꝛ. in dicto. g. ſi eo
multis alijs locis ſuperius allegatis 2 in ge in
colligendo ipſius mẽetẽ dicit ꝙ in actionib⸗ an
libus preſcribendis ni requiritur ꝙ debitor e

dat ſe non debitorem immo quãtuncunqʒ ſciat

nibilominus preſcꝛibit: qꝛ in iſtis rlariter oritur
obligatio a principio ex conſenſu paꝛtiuz: utpy
ta quia mutuaſti.l.ſicut.E. de actio.2= obligati
unde ſi non ſoluo per hoc non ſuʒ in mala ſide
ſen peccato: quia ex quo tu non repetis poſſum
probabiliter preſumere:quia aut nis donare:
aut maiocem gratiam in expectando faceꝛe. ar.
i. c. i. de cõmo. ⁊ ſi ſias per tantum tenpus e p
ſcriptio compleatur. potius efſt tue negligentie
iputãdũ qᷓ; facto meo:quia licet ſjm enm mon i
terpellat ꝓ homine in foꝛo contentioſo. nt in. c
fi. de loca.ſecus tamen ſᷣm eum quo ad peccatũ
committendum non enim pecco niſi petas: niſi
ſaltem internenerir iuramentum. ar. c. debitoꝛes
de iureiuran. quod eſt ſingulare dictum. Secus
auteʒ dicit ſi ego renui ſoluere ſeu malicioſe egi
qꝛ tunc Iʒ tu ꝓpteꝛ maliciam meã uel potentiam
nel alio reſpeciu me ñ exegeris:non tamen pre
ſcribo etiam in perpetuum:qꝛ peꝛſeuero i peccs
co: ⁊ hoc ꝛeſpectu etiam in iſtis peꝛſonalibus at
tionibus exigitur bona fides:ſed in actionibus
realibus ideo exigitur ignoꝛantia rei aliene:qꝛi
rebus alienis legitime poſſidentis reqritur tii
riter: ut iterneniat titulus legitimus ſeu tꝛaditio
= ĩ dubio ñ pᷣſumitur dis ↄſenti: ut rcs ſua ab
alio poſſideatur: immo preſumi potius olſa di
cez. ar. ĩ. l. qᷓ uos. S. necaꝛe. ff. ðᷣ fuꝛ.iõ poſſidens
rem alienam ſciẽter ſine dñi cõſẽſu nicioſe poſſi
det et ẽ ĩ mala fide iõ nõ pꝛeſcꝛibit.xxxiiij.q.ij.
ſi uirgo et in rla poſſeſſor preal. Et er pdicnis
infert ꝙ iura ciuilia ĩ actõtbꝰ pſonalib ñ ſunt coꝛ
recta per ius canonicum:ſed hoc.c.? dictum.c.
ſi uiꝛgo et. c. uigilanri S. eo.et fgula poſſeſſoꝛ
alle loquuntur ĩ poſſeſſoꝛe ꝛei aliene cum mala
fide: z ſic ĩ realibus rõne pꝛedicta ul quando in
perſonalibus interueniret malicia ? periinuch
in non ſoluendo modo predicto ⁊ bec ſut ſingn
lariter notãda:æ miror quod nemo allegauit:et
forte ab eo habuit originaliter Bar. illam ſũ
opinionem licet non ita perfecte ⁊ compſere lo
quatur ſicut ipſe hoſtien.qui pe: uerba lliona
loquitur: ut nidere poteris in ſumma in loco
preallega. ¶ Et boc confirmant in harie meaʒ
diſtincri onem ſupra poſitam:ſed diſcꝛepat i eo
gð ſentit: ꝙ licet eſſem obligaius ad ſoluendum
certa die nihilominus pꝛeſcr bo ſi malicioſe n
diſtuli ſoluere: quia dies non interpellat ao 6
mine quo ad pccatum comittendum niſi uuc
nenerit iuramentum: boc enim mibi non e
cet quia ad peccatum comminendan i gn⸗
re pᷣſuppoſita obligatiõe deus no fac diffeꝛe

atuuncker unt ne e
adde.
cumoblchwsſine erpiaad di,

Goo dienamn. ſ Acid comheut 4
onen er egtͤna

bed eced 6
piacionen ie di mes nt 4
iaaſicn i nia
a ma ſicnt in nncedo⸗
Pec Poro tamnen

inec.r peeri eind c.
ſcener onp eorci ian m ) eau
Paturelenriglnam bnaune F. 9
rgllr baplean e e in . l ge ho
la rage pim nnnnuis iuſlu
iicnout id. dbinnunine u,
zontmnr amſſm muim mus gb
uitrace mn n oin gan vbi oppe
lolitoiniqui oridi. e5 eſpenn
anlimno nils ur diet ioi goo ſneir n.
dias emramngant ad repumedi iebo e
Cinone Wol de o ddi ſodeſt odgrnd nals⸗
r enſo wo ung. n Pwriſicn P aermn N
nel qr locuglennis h ineara men poſſoze
d eeckuum prian enicgtisr bapete
hrde noſut Olliinins isi 4d ſcs
nnſide fen f gno. li lit leibens
ſeient pör ſenp geniini n og alend
olere obiignog inſti deine i ge d in
niſannſeſier mpſn heͤßimni ſtina
cceptlanonen itemenſe rit eh
alnni ninn dadigrr
ſolgatio ilsſtin neitre ſolui
de hkunied pſihno ceit R
lare ſae opie qo n gtit ny
ſtia imi pinre inſn tcqr hn
Pleiptionis ſarnnnz⸗ echobbinſceng

co
Ninnſlin de untge
ninn ſoldo boemſginni
. .
mee n umn ſepenopoſt

Epbommenſon Cnntolontt
Atrpatusumfnen iiin
commimninm Menn unf H
ſarem unumneen, inmennmn n cNde
de imreurmn qod eſ ingearecſenn
amm cr ſ qo ſenn ooar umi en
r un m cpr, mlican nri one
alo nſvmu mrinpensnon mnn
ſdo eſam inpepemum : peiſcroiimi
prr boe ſerm onumn in ſis genonaibren
imntbus ngimn bonn fclaſed n monbt
ubns ſco eigimn igomni t aſineg⸗
pvs dienis güne aſilenis ifiar ſe
rrmirntinitinsegimms inumit
tidmo ißhmnmm ia aii e
io poſicemn nno Nmſi inb n
e zNos Secneſd inh
anilisut Nein ncet
n rnan ſcine ir dii Mellnn
wen, de nd Netbi
daaeimhfide N
. doſſckor gei C
6eirgo ain np

laiadgentrt
Pun cnlini nib

inter iuramentum et ſimplicem promiſſtonem: ut
in.c.iuramenti.xxii.q.v.nec debet quis preſumeẽ
ꝙ uelit amplioꝛem diem ſtatuta pꝛefigere. ar. in.l.
cum de indebito.ff. de ꝓba.⁊ in.c.ſuꝑ boc de ꝛe
nunc.preſumitur.n. unuſquiſqʒ; diligens in ꝛe ſua
7 nõ nelle ſuum iactare ut in iuribus pall. 2 fac
nõ glo.in.l.cum quid.ff.ſi cer.pe.⁊ preſumitur in
ſua prima compoſitione ꝑdura? ⁊? dicens ↄtraꝛiũ
babet ꝓbare.ut in.l.eum qui uolũtatẽ ff. de pba.
facit regula ſemel malus.⁊æ qð ibi nota de re.iur.
li.vi. Concludo ergo tẽndo diſtinctionem meã q;
ubi nullum peccatum ſeu culpa ꝛegitur ex pte pre
ſcribentis ꝙ ualer pᷣſcꝛiptio q;tuncunqʒ ſciuerit ſe
eſſe debito:em ⁊ ꝑ bec tollo fundamentum quod
fit de iſto tex.nã h̊ tollitur oĩs preſcriptio qn ſub
eſt peccatum ⁊ mala fides. ut pʒ in lr̃a.ſed nullum
peccatum eſt ex parte mea ſi nõ ſolui cũ ad hoc ñ
eram oblig uus ſine interpᷣtatione.nõ enim poſſi
deo alienum.⁊ ſi actio competit aduerſus me ha
beo exceptionem ex cã legitima ab eo qui dedit
tibi acrionem ſine aliqᷓ mea culpa. ſed ex mera ne
gligentia tua ſicut in macedoniano dixit Inno.
in.c.qꝛ pleriq;ʒ de imu.ecc.puto tamen ꝙ H̊ caſu
ſcienter locupleroꝛ cũ iactuꝛa tua 3 equitate ⁊z ius
naturale: ut in.l.nam ̊ natura. ff. de ↄdi. inde. ⁊2 ĩ
regula locupletari de reiur.li.Vi.qꝛ potero adv
ſus te agere ꝑ uiam denunciariõis iudicialis de qᷓ
in.c.nouit de iudi.æ qdð ibi nõ maxime per Inn.
2 probatur apertiſſime maxime iuncta glo. in d.
auẽc.ut ecclia ro.cen an. pꝛiui. gau. ubi appellatur
talis pᷣſcꝛiptio iniquũ pꝛeſidiuʒ. ⁊ h reſpectu iuris
7 equitatis nãlis ut dicit ibi glo facit qðᷣ nõ bar.
in dicta extrauaganti ad repꝛimẽdã i ueꝛbo denũ
ciationẽ. ubi diẽ ꝙ ubi ſubeſt obligatio nãlis oꝛta
ex ↄſenſu tuo puta. qꝛ ꝓmiſiſti ꝑ pactum nudum
uel qꝛ locupletaris cũ iactura mea poſſuʒ recurrẽ
ad eccliam ꝑ niam denũciatiõis:⁊ B aperte ĩ pᷣſcꝛi
ptõe noluit Hal.i fminis nẽis i. d.c. ſi ꝑ trigi
ta ſi de fen fu. ↄtro. ubi dicit q; pᷣſcꝛibens debitũ
ſeient᷑ põt ſemꝑ denũciari: qꝛ ius ciuile nõ potuit
tolleꝛe obligatiõcʒ inſti.de iure nã. gẽ. ⁊ ciui. .ſʒ
nãlia: niſi q ex lapſu tpᷣis pᷣſument ſolutioneʒ uel
acceptilationem ĩte:ueniſſe: qꝛ tũc rõe pᷣſumpriois
nõ ad mittit᷑ denũciatio. dico tñ ꝙ re ipᷣa nõ tollit
obligatio nãlis ſi in ueꝛitate ſolutio uel acceprila
tio nõ inteꝛuenit: qꝛ pᷣſũptio cedit vitati.viij. diſ.
vitate:faẽ optie qð nõ. Inn. i. d. c. qꝛ pleriqʒ cuʒ
ſnia ĩ rei vitate ẽ ĩiuſta de quo ibi nideas. Sʒ ꝛ0e
pᷣſcꝛiptionis ſtatuti nõ pᷣſumit᷑ nãlis obligatio ſub
eſſe. Et m hec põt optie ꝛeduci ad ↄcoꝛdiã bar.
in locis pᷣall.ubi tñ pᷣſcꝛiprio fuit inducra debito
re ignoꝛante debitũ puto ꝙ nõ hʒ locuʒ hec denũ
ciatio in foꝛo eccleſiaſtico nec tenet᷑ ĩ foꝛo aie pſcꝛi
bens ad reſtitutõem: ut uoluit Inn. in d c.qꝛ ple
riq; ⁊.c.cura.de iurepat.⁊ dixi plene.S eo uigilã
ti. tollit ei hoc caſu effectꝰ nãlis ita ꝙ nõ remanet
eliſa quo ad oẽs effecius: ar. ö. e. ad aures 2 hoc
caſu põt ſaluari opi. õria Mar. de qua in.l.fi.ff.
rẽ ra.ha.= in. d. G. ſi uiã. Et per h̊ hs iſũ paſſũ
melius ⁊ pleniꝰ i;ᷓ albi diſcuſſũ. Et ſi qreres q̃re

De pſcriptõlbꝰ.

qñ currit ignorantia debitoꝛis tollit᷑ effectꝰ nãlij
⁊ nõ ſic qn ↄcurrit ſcia ſꝰ ꝙ p io cau pᷣlcriptio
inducit᷑ nõ ſolũ ꝓpter odiũ negligenns ſʒ ẽt ꝓpt
bonũ ⁊? equũ ur.xvi.q.iii.F. poreſt. jo vo cãn ẽ
meꝛe odioſa õ cũ equitas ocurrar data ignoꝛã
tia ⁊ nõ ſic data ſcia elidit᷑ effectus nãliſ Hͥ cau dũ
taxat ⁊ nõ ĩ altero ubi deſit oĩs equitas ⁊? uerſat
ſolũ odiũ ⁊ facit ꝙ nõ Inn. i. d. c. qꝛ pleꝛiqʒ Hic
dixtt Bal. in. d. c. ſi q̃s ꝑ trigita ꝙ ubi ſtarutum
laicoꝝ denegat audiétiã ĩ foꝛo ſecłari ꝓpter equũ
ſeu bonũ publicũ/nõ hʒ locum denũtiatio in iudi
cio eccliaſtico. utputa ſi ſtatuto cauet᷑ ꝙ nõ ſoluẽs
gabellã ex õciu nõ audiat᷑ uel ſi inſtrumẽtũ nõ re
pit iſinuatũ ſeu ꝛegiſtratũ in libꝛis cõis pᷣſumatuꝛ
falſum. IMẽ ſẽnt Hir. in dicta euaganti ad repᷣ
mẽdã in voo denũtiatõeʒ. ubi dicit/ꝙ in macedo
niano uel uelleiano nõ hʒ locũ denũtiatio in foo
eccliaſtico.qꝛ erceptio in eis datur a iure ciuili ex
maxia cq̃tate nãli z ꝓpter ſexus f agilitatem.⁊ ut
euitẽrur multa mala ad qᷓ ↄmittenda inducebãtur
filijſfamilias ex mutuo ꝛecepro.ob hꝰ dixit Bal.
