Pbat nõ ẽ dubiũ ꝙ nõ tenet: ut in. d.. eũ i⸗
cõcor.⁊ intelligit ſiue agedo ſiue cxctpiede end
fiat: qꝛ iuris.executõ ñ bʒ iiuriã ff. e... iiuri. ut
.l.factu cuiaz. F. .ak. . ul f. re inr ubi e⸗
ꝙ nõ uẽ uim faceꝛ qᷓ oꝛdiaria actiõe “ ſe
cau aut fit ꝑ libellũ famoſũ:⁊ iũc ẽt ſi dicit .
tenet᷑. C. ð̊ famo.li.l i.ſcðʒ canones excuſat i
cedat in publicum: ? illud probet: de quo di
.v. q.i.iĩ ſũma.Si uero dicat᷑ ↄuitiũ ſine belo
tunc aut illud ↄuitiũ dẽ ex cã aut ſine cꝗ R
caſu ſi cã correctõis dicat᷑ ẽt publice nõ ee
qꝛ iſta duo ſił iũcta faciũt ceſſaꝛc actionẽ iuurig
rũ.ſ.ꝙ. ex cq iuſta dixit ⁊ ilud qð qirit eſt ueꝝ:
hoc. xlv. di.ſed illud: ubi poni ilud apoſtoli.
peccantẽ corã oĩbus argue: ut ceteri uimoꝛe ba
beãt.⁊ ex ea cã ẽt corã ſuperiore:licet non in in
dicio ad eius coꝛꝛectionẽ dici poteꝛit:utputa
uult ordinari ⁊ ẽ ſpurius uł heꝛeticus occultus
uel qͥd ſiłe. Exiſtentia eim cauſe ut ei ueritas in
dicat ꝙ non aio iniuriandi hoc facit. per circiũ
ſtantias enim ⁊ indicia apparet de aio: ſen de eo
iudicat᷑.l.i.? qdð ibi nõ.C.ad.l.cor.de ſic.xic.
ij. de renũ. li. vj.⁊.c.paſtorał de cã poſ.⁊ ꝓpri.
iĩ fi. In fo mẽbro qñ ſine cã dẽ ↄuinuʒ pina in
ꝛixa ⁊ animoſe:et tũc ẽt ſi ↄuitiũ ſit ueꝝ tenet ſe
cundũ eũ.hoc eiʒ eſt ſubiectũ huius actionis et
animus iniurãdi quod uerba ſonant ⁊ dicendi
modus.nec ueritas conuitij eximet eum ab bac
actione.l. quiſquis.C. de poſtu. et. C. de offlere
cto.prouin.l.iij.ibi nam et ſi uer̃ noces ſint nec
ad libidineʒ ⁊c.ubi patet ꝙ non ſufficit uenias
conuitij:ſed ꝛequriẽ ꝙ abſit libido ? nolũſas in
iuriandi. Ad idẽ facit.l.iij. E quẽadmocdũ teſt.
aꝑi. ubi iubet imperator non aperiri pauemie
ſtamẽti qꝗ reſpicit alteriꝰignomnia. Er nide qð
nõ. in. c. lede collu. in glo.magna. ubi dicitur ꝙ
deus non eſt remuneratoꝛ nominum ſed aduer
biorũ:quaſi ꝛſpiciat non id qð fit ſed quo anio
fit: ad hoc. xxxvj. di. non ſatis. Itẽ ſi denũcian
do repellit̃ malo zʒelo denũciãs: ut i. c. cuj.i. ..
S. e. ⁊.c.cũ oporteat ð ac. foꝛti prohibedũ ẽ in
famare ⁊ contra detractores remittit: ad.c.cx
meriro cum ſequenti. vj..q.i.? cum hac opione
tranſit ipſe do. an. æ hec dicta ſua ſatis mibi pla
cent in precedentibus enim caſibus ſalis excuſa
tur ab iniuria uerum dicens cum non habuerit
animum iniurandi. Iniuꝛia enin abſh cffectu
facientis non conſiſtit: ut..iluud.f.de iniurijs
2. x v.q.i.c.illud. Mam ⁊ ſupeiioꝛem voreſt as
reprebendere dummodo non faciat improbrio
le ⁊ temerarie. de quo nide bonam Go une te
lite. xxi. di. et alibi dicimur q Naulus D
dit ODerrũ: qꝛ ꝛpheſibil crat. l.a. vij. Dan 1
ſʒ in h ultio cãu qn aio iiuriadi dixit. qy e ce
xerit nõ dʒ excuſari etiam ſi expediat reipubli

nlr & poeſc in i i gin

2 )ia propter lini nſiton
nus cridieib'bice oſen en N
rsort i ſer mi ir, epiiſß
G. Et e odi hito oqniun An n
leuũc wir qodi noniſeno non
letmctcridlorda iabhanſſyj/
niſmnj afhu / ulti ulie nni ale
nuio urm; pine aſenur i emone pii
Pru onitiin itb giegns ib n
Ount urerians uri ceaotb ofimarer
ceiurepualrer 9Gnnd dti incites gi
Getör eedoeacin de tode diaz f
1ia liafuka anera e helan
nii Inſluns cihirodoxerät ad tönd ſed
lgites umns e iticb oimmnits
mſeri an heſ ieibſte riheins
ſeruaerit ipeeheco imcſcnniiorcine,
paad ſitizbuinus gis niirtan Uis
bus ſub ſomn deaninſi dini
utiter NM bi ublce iwocat' g
atce eii elegno publce ercöicnoſi
renlaſecſſiß eet publice röſen ſel,
mnßb pbai g 10o ſelr gd halii gu
ex.er boc iferi oleri 4 n
,, Neratgopanm arnn
1. n nalejt geſa ſ onnuni ,
babllis ag hot bo er iſ nonenen
1 lex. ſ . vi. . ia
rbicigſiſennsy nni e
, ,EW Cn Pilarei be
oneſniam cnintene ſa hn rerd
nid ſeruus idiphaj le Neſtn
en.? iterlo. of lllueng glo
jq lun iuc t ſut b noͦn

lec Gleena ge reſcrip. nbi uf neſ⸗

1o bablliſel wein
ſenteffecenn S. ſnniran
imitim Argin
rgloh

uſi

Mncligit ineg. dh
n nellt ſe gei ii⸗
Uuis rennö, ſranſtl

5 .
nng. Meci De
enidsin cen l
Rihdoſtüͤ tehern

ntan
. ne Weore
.lge dinn KMr

⸗
älthtm en

do niſudge
acmi orzobr Agrenntann inen

Nrtaaddtnitgnorinm
balenstunihidiſ ſoriinn
mhorimit ihnis hanch an
cd il. Enſni in euſtu imn
dear gmmn io ninmnai bor int nii
ſunianin tinliin gpunroe o tud⸗
idmilcb t Cag / wrorltti
Iommi l. .t aſondwci l t g
i In fomim qi ixcioi lauz ouun
in t minoſe:atic ſi ouini ſt r nct .
ardi ci hot eg et ſabjeni buins Auonis er
wimms mninid auod etdn nent cN
mons Net Nas rtiedre eedd
õ
Go.Yrovin). Dewam ARN ogfunt
2A wwiäine; tebi mgnmn ſfum
(ondithſſes umig ſtuininn
unmndl Ai ſiintlii eu
ihihammannnin gag
Nanti ich Arn 5
n cAde klin engun
Arenurnmngnimi
dasnmnnnd dt
boorir aſ ihic Ninon ins Pin
fral bor nſſl erücini
co celii mlo o ente

“ g ſ Sèè + 4. 1v ulen- ,

nt i tex

¶ Be re iudicata:

illð publicari:qꝛ debuit ire ad iudicẽ:? ꝑ uiam
accuſatiõis ſeu denũtiatiõis illud ꝓbare.et tũc
meꝛet᷑ laudẽ ut ſats probãi ur̃ in.l.una. C. ðᷣ ſa
mo.li.ubi ĩꝑator ꝓhibet aliqueʒ ꝑ libelluʒ diffa
mari. eriã ſi illa uera ſint:⁊ ſubicit ꝙ ſi aliqͥs uſt
ſue ſaluti ↄſulẽ zæ dãnũ euitaꝛe dʒ ire ad iudiciũ
2 ea q̃ arbitrãt᷑ uẽa eẽ ꝓbare.⁊ ex h̊ nltio dicto
nr ibi tex. ꝓhibẽ oẽm diffamatiõeʒ extraiudicia
lem ſiue ꝑ famoſũ libellũ ſiue alit᷑.ꝙ eriã innuit
ibi ex alio quia grauit᷑ pũit᷑ iſ qͥ repperit libellũ
7 eo dimiſſo uadit ꝓpalãdo ibi cõtẽta. Ad idẽ
adduco tex.i.l.lex coꝛnelia..ſi qͥl.libellũ cũ ſe.
2 ĩ.l. Itẽ apð labeõc..ↄuiciũ cũ duobꝰ..ſe.
.ff. de iiurijs. hoc ẽt colligit᷑ ex tacita mẽete diui
ne. l. ut colligit.ij. q.i.ſi peccaueꝛit ⁊ ex nõtis in
c.nouit de iudi.æ ĩ pſalmo. ¶ Diãm ⁊ iudiciuʒ
catabo tibi dne dů derrabentẽ etiã ſecreto ꝓxi.
ſuo hunc ꝑſequebar.nã ⁊ bonũ n eſt fiendũ ma
io.xxxvi. non ſatis.=.i.q.i.ñ ẽ putanda.
7„ Cäus. Re
D probandũ. uocata ſẽtẽ
tia propter defectũ iuriſditõnis. ut qᷣa
nus ex iudicibꝰpublice excõicatꝰ erat nł ꝓpier

iuris ordinẽ n ſeruatũ iteꝝ de pricipali qrit᷑.h.

d. Et de eodẽ facto loquitur. c. cum dilecta de

reſcrip. Et pone ſic caſum lr̃alẽ qtũ pꝑtinet ad ĩ

tellectũ.c.uacãte quodã monaſterio monialium
due fuerũt electe ĩ diſcordia i abbariſſaʒ eiuſdẽ
mõſterij cuſtos.ſ.eiuſdẽ ecclie.æ quedã alia mo
malis utraqʒ parte aſſeꝛẽte ſuã electionẽ pᷣualẽ.
Mapa ↄmiſit cam iudicibꝰ delegatis:qbꝰman
dauit.ut exaiatis utriſq; electõibꝰↄfirmarẽet illã
qᷓ de iure pualeret. ↄgnito ò cã indices ↄfirma
uerũt elecrione factã de cuſtode ꝑ ſniaʒ diffiniti
uã a q̃ ſnia fuit ab altera ꝑte appellatũ. uel per
niã nullitatis cãʒ itroduxerũt ad rönã ſedem al
legãtes ꝙ unus ex iudicibꝰq ↄfiꝛmatiois ſniam
tulerũt erat tpe ſnie publice excõicatus. Itẽ qp
n ſeruauerũt ipcededo iudiciariũ ordinẽ. Da
pa ad iſtatiã huius ꝑtis ↄmiſit cam alijs iudici
bus ſub foꝛma de qua in lr̃a ↄtinet᷑ = ꝓſequer
u ibi publice iuocatꝰ ꝑ geſta a iu
dice etiã delegato publice excõicato:ſũt ipo iu
re nilła ſecꝰſi ñ eet publice excõicatꝰ:ſed toleratꝰ
ut h̊ ꝓbat᷑ a Sꝛio ſeſu:⁊æ ad h allat᷑ quondie iſte
tex.ex hoc ifert ꝙ tolerãtia oꝑatur ẽt in delega
to. ut ualeãt geſta ſi ↄmuni opione reputabatuꝛ
babilis ad hoc bo. tex.iij.q.vij. G. tria. v. ueruʒ
ubi dů ꝙ ſi ſeruus duʒ putaret᷑ iber ex delegati
one ſniam dixit:tenet ſnia q;uis poſtea dephen
dat᷑ ꝙ ſit ſeruus idẽ ꝓbat i.l.ij.iũcta glo.C. de
lſen.⁊ ĩterlo.oĩum iud.⁊ facit h̊ Sↄ nõta ꝑ Inn.iĩ
d.c.cũ dilecta de reſcrip.ubi ur̃ uelle ꝙ toleꝛan
tia n oꝑat᷑ ĩ delegato ihabili:ſed tene pᷣmum et
uide ꝙ ibi nõ. Quid autẽ in arbitro ⁊æ arbitra
tore uide ĩ ſpe.de arbi. S. differt.v.itẽ ſm eũ et
lequẽti ⁊ ibi tenet ĩ arbitro. IJdẽ ꝙ i delegato.
ꝙ ſatis placet qꝛ aꝛbitꝛia ſunt redacta ad inſtaꝛ
iudicioꝝ.l.i.ff.de arb.ſʒ ĩ arbitratore magiſ du
bitat᷑.de qꝰ uide ꝑ do. Jo. an.i ꝛegla dolo facit

=— —
zͤ dn ſri.t gisns set Aa

de re. iur. li. j. ĩ mer. - ꝑ do. an.i.c. quintaualt

ð iure iurãdo.⁊ ibi dixi dic ut ibi. 6. ſco
⁊ tene mẽti ꝙ ↄfirmatio electõis facta ab excõi
cato qui alias hebat pt̃atem ↄfirmãdi tenet me
ro iure. Ex quo pari ratione infert᷑ ꝙ collatio
facta ꝑ excõicatũ toleratũ nalet.æ tenet quod
iſtũ tex. ſit inductũ tenuit cal.iĩ quadã ſua diſpu
tatiõe que incipit excõicatus:qui cõi opiniõe ha
bebat᷑ ꝛc̃. Et Inno. aperte tenet in. c. ſi uere de
ſen. exco.⁊ idẽ ſentit i.c.i.ð ſciſma.dicaʒ latiꝰ ſu
per glo.i.¶¶Nõ.teꝛtio ꝙ data ibabilitate uniꝰ
ex pluribus iudicibꝰ delegatis corruit quicquid
oẽs agũt:⁊ hoc quia exercitiũ iuꝛiſditiõis cõpe
tit eis pro ꝑte ⁊ nõ inſolidũ ut in.c.uno.delega
torũ.⁊.c.cãm matrimonij.de offi.dele.ſñia aũt
nõ põt pro ꝑte ualere. ad hoc qð le. æ nõ.i.c.cũ
ſuꝑ abbatia. de offi. dele. quod procedit etiaʒ ſi
fuiſſẽt dati cũ clauſula.ꝙ ſi nõ oẽs duo ⁊ꝛc̃. Na
ꝓcedendo cũ inhabili inficiunt inriſditioneʒ ꝓ
priam.de quo dic ut plene nõ.in.d.c. cũ ſupeꝛ.
5 quarto ꝙ caſſata ↄfirmatiõe ex confix
mantis defectu. uel ꝓpter iudiciarium ordinem
non ſeruatum remanet electio in pꝛiſtino ſtatu
quod eſt expreſſum in.c.ſi confirmationem. de
elec.li.vVj.quid econtra. An electione exiſtente
inualida ualeat confumatio: dic ut le. æ nõ.in.c.
cũ ſuꝑ de cã poſ.et ꝓprie.⁊ in.c.quã ſit ð elec.

lib. vj.⁊.c.uno qę poſtu.pꝛela.eo.li.? utrobiqʒ
vona er AVltio nõ.ibi in fi. iteꝝ cognoſcatil
ꝙ corruẽte ſnia corruit pariter torus ꝓceſſus.
Mam papa mãdat bic iteruʒ de electiõe cogno
ſci. An autẽ hoc ſit ueꝝ indiſtincte.dic ꝙ nõ ſʒ
fac tria mnẽbra circa hoc.aut eni uiciũ nullitarnis
cernit ſũiam dũtaxat puta qꝛ lata die feꝛiata.⁊
tũc remanet acta in ſuo robore.facit.l.ſi ut pꝛo
ponis. C. qũo ⁊ qñ iudex. Aut ↄceꝛnit ſñiaʒ pa
riter z acta:⁊ tunc oĩia corruunt.⁊ hoc cãu iudi
cio meo põt intelligi iſte tex. Forte enim iſte iu
dex fuit excõicatus publiice in toto iudicio: me
rito de nouo inquiꝛi dʒ de toto negocio. Aut
uiciũ ↄcernit ſũtam ⁊ partẽ actoꝛũ dũtaxat:⁊ tẽ
ãnullabunt᷑ nicioſa.dũtaxat ⁊ nõ alia. Hec ſunt
de mente Har.in.l.ſi expreſſim.ff. de appel. et
nide qð nõ.in. c.in litteris de offi.dele.⁊ in ſpe.
de ſentẽ. ꝓlati.ꝗO. iuxra ꝓponis.v.ſed ſi cã.nbi
idẽ ſentit ſpe. ¶ Venio nũc ad glo.⁊ pꝛia qrit
quid ſi iſte iudex occulte fuiſſet excõicatus. an
tenuiſſz ſnia:⁊ reſpõdet ꝙ ſic. Ad h̊ allegat mł
tas ↄcordãtias.⁊ idẽ tʒ h̊ Inno.⁊ hoſti.⁊= uide
bonã gl. i. c. ſciſcitatꝰ de reſcrip. Et h̊ 2 ex tex.i
fert᷑ ꝙ etiã ĩ ſp rirualibꝰ ualet geſta rõne publi
ci officij ab excoĩcato tolerato ꝙ ẽ nõndũ. Et
ſcias ꝙ circa hunc aꝛticulũ an æ qn tolerãtia fa
ciat nalere geſta ab excõicato.poſuit h Jo. cal.
quedãa bona dicta. æ latius uideas per eũ in. d.
diſputatione. æ addendo multa ad dicta ſua dic
ꝙ quidã ſunt actus qui cõmuni opinione renẽt
licet gerantur ab excõmunicato manifeſto. ⁊ de
iſtis non eſt diſpurandum. utputa contractus
nel quaſi.ualet enim licet ab excoicato publico

V. uween ſzrzae

Pr „ 17 etl-- Snm a- gals g gfr 4 s G, nets

rwet Prt ug Prſ
—

¶ He re iudicata.

ſit initꝰ. ut acquirat᷑ obligatio ẽt ipſi excõicato
ſed nõ põt excõicatus agere niſi pꝰ abſolutõeʒz.
hoc aꝑte ꝓbatur ĩi. c.felicis. Y. cũ autẽ et ſequẽti
de penis li. vi.quẽ tex ſemꝑ tenebis menti: dixi
pleniſſime ĩ. c. ueritatiſ de dolo ⁊ cõtu.idẽ in q̃ſi
ↄtꝛactu:ut ꝓbat ĩ. c. pia de excep.li.vVi.ubi pʒ te
nere iudiciũ agitatũ cũ excõicato anqᷓ repellat:
et ĩ indicio qᷓi ↄtrabimꝰ.l.iij.ff.ð pecu. nõ. Jo.
an. in. d. c. pia. idẽ dic de reſiõ excõicati quatuʒ
cũqʒ mãifeſti ut diſputauit. Ja. ö. Bel. ? ſeqt ⁊
ꝓſeqᷣt Jo. an.i.c.deceꝛnimꝰð ſẽ.ex.li. Vi.l alit
dixerit in glo. ſua:ſed illã ꝛeuocauit in nouella
renet Har. i.l.ſi qꝛamꝰ.ff. de teſta.ſentit HBal.
in.1.i. E. ſa. ſanc. ec. Idẽ Fre. ↄſilio. vxxi.? 3
ſilio. exvi. nbi plene ꝓſcqt. an aũt poſſit legaꝛe
ꝓ aĩa ſua. Daꝛ. ꝙ nõ ĩ. d.l. i. ſaltẽ ut hẽan lega
ta pᷣuilegia pie cauſe.ſed Hal. ibi Z 2 meliꝰ:qꝛ
hoc dʒ attẽdi nõ fauor excõicati:ſed illiꝰ cui fit
relictũ:⁊ uide ciꝛca hoc qð dico ĩ.c.ij.ð teſta. fa
cit qð nõ.glo.in.c.ex trãſmiſſa de deci.⁊.xiiij.q
v. in ſũma ⁊ auẽ.credẽteſ.C. ð here.=.c.excõica
mus.F. credẽtes eo.ti. ubi pʒ ꝙ ſple ĩ heretico
2 i odiũ hereticorũ:ut ſecuta excõicatione non
poſſint teſtari.ſecus ergo in ſimplici excõicato:
7 de hoc dicendũ ut pleniſſime nõ. in iuribepal.
Quidã ſũt actus qui ipſo facto ſunt irriti: quia
ab excõicato gerũt᷑ ut eligẽ: cõferre:excõicare ⁊
ſitia. ? ĩ iſtis dubitat᷑: an tolerãtia faciat iſta ua
lere.ex quo gerẽtes cõi opione putabant nõ ex
cõicati: æ bec ẽ ꝓprie mã nꝛa. Cal. dic ꝙ ãt iſta
cõis tolerãtia nõ ẽ probabilis: puta qꝛ ſnia fuit
publice lata.⁊ iũc nõ iuuat talis opio:qꝛ no ẽꝓ
babilis ignorãtia eoꝝ q publice fiũt.xvj.di. qð
dicitis i. c.i.ð poſtn. pla. cuʒ ſi. do. An. putat hᷣ
ueꝝ qñ ſnia fuit lata de ꝓx. ſecus ſi de longin
quo qð ueriſilꝛ euanueꝛit de memoꝛia. Itẽ ꝓce
dit ſm eũ qñ ſnia fuit lata in loco ꝓx.ſecus ſi in
tam longinquo ꝙ ueriſiłꝛ nõ potuit tralire in
noticiã iloꝝ iĩ quoꝝ loco nũc actus geſtus ẽ:et
nõ.hoc dictũ et uide circa hoc qð dixi poſt gl.ĩ
c. ad nr̃am de iuꝛeiuꝛ. et qð nõt. Inn. i additio
ne in. c. ĩiquiſitõi de ſen. exco. Aut talis opio ſit
ꝓbabilis ⁊ tũc ſubdiſtiguit Cal. ꝙ aut actus ðᷣ
quo querũ ↄpetit rõne ſingularis iuris ⁊ puati
inteſſe: Aut rõne publici offici. NDrio cau aut
talis excõicatus exercet actũ ꝓ ſe ⁊ ꝓ ſuo iure
ſingulari et inteſſe ſiẽ.ẽ ĩpetrare ꝓ ſe ꝛeſcripiuʒ
gee uel iuſticie ul cligẽ. ⁊ tunc dicit ꝙ talis cois
opio talẽ actũ nõ iuuat.allegat.c.i.ð reſcꝛip.li.
vi.⁊ de cleꝛico exco. mi.c.ꝓpoſuit ⁊ ꝙ nõ.i: :
ad aplice eo.ti.dic tu ꝙ bec fuit origialit᷑ opio
Inno.i.c.cũ dilectus de ↄſu ubi poſuit nõbilẽ
regulã ꝙ in his q nõ gerũt᷑ rõe publici ñ ẽ dꝛia
int᷑ excõicatũ publicũ ⁊ occultũ.Et idem uoluit
Jo. an.poſt Jo.mo.in.c.i.de reſcri.pal.faẽ di
ctũ.c.cũ dilectus ⁊.c.cũ inter.R.de ele.ubi ele
ctio facta a ſuſpeſis iudicat᷑ irrita nulla fca diſti
ctione inteꝛ publicos et occultos. nam in iſtis
ceſſat rõ publice unlitatis.Ct ſi dicer̃s nõne ca
nonici eligunt iure publico:dic ꝙ non ſed ꝓſe

quũt ins ſuũ ꝓpriũ.ſed ipſuʒ capemn bñ by ime
publico:ut nõ. Inno.i.d.c.cũ dilectus.·ſicnt
ſili de teſte nõt Inno. i. c. nibil i fi. de ck⸗A
excõicatus gerit tale actuʒ noie alter a ne
rius cõmodũ:⁊ tũc aut is cuius noĩe faæ ſci .
oſtituit eũ ad exercitiũ illiꝰactꝰ2 cõis opio n
iuuat: ad hoc de ſen. ex. cũ nõ ab boĩe Peeſpen
ſo ⁊ de pbẽ. ſi bãficia.i. vj. Dignu e n.n hann
ciũ ignoꝛãtie ñ ꝓſit ſciẽtibꝰ. ⁊ hoc fuit d. D Zi
an poſt quoſdã alios in. d.c.i. de rclerig li .
H Yo. calde. eũ nõ alleget. tenuit eiʒ ibi So
ꝙꝙ ñ ualʒ ꝛſcriptũ iĩpetratũ ab excõicato et n
alteꝛiꝰ? in illius odiũ:qꝛ tex.ille loqt indiſt i⸗
? opiie faẽc. pꝰ ceſſionẽ de pha. aut oſtien
cuius noĩe aciũ exeꝛcebat ignoꝛabat ei eẽ excõi
catũ:ubł ipſe excõicatꝰid feẽ noie alteriꝰſi
dato.? tc.d. Jo. cal. ſe credẽ cdi ne tien
talẽ actũꝛqꝛ h ñ agit d Gnoge ccls opio inuer
actu h 0 W utilitate ipſi?
excõicati:ſʒ illius cuius noie id actuʒ è qi nulla
culpa reꝑit̃ cũ ignoꝛauerit:ad boc pdicta dcꝛe.
ſi bñficia ⁊ ð ↄſe.di.ij.c.et dixit.et cũ hac opio
ne ſimplꝛ tꝛãſiuit h̊ do. An.et bac opioeʒ tenue
rũt archi et hoſti.ut nõ.in.c.i.pal.lʒ Jo.cal.
nihil dicat. Sʒ Sꝛiã opinionẽ ꝙ talis acius ñ
teneat tenuer̃t Jo. an. et Jo. mo. ibidẽ ? gl.oꝛ
diaria ĩ. d. c. poſt ceſſionẽ.æ diẽ Jo.an. ſi c
ſtituẽs fuit ignoꝛãs agat ↄ illũ qͥ ñ detexit detee
tũ ſuũ ⁊ h opio plus mibi plʒ.ex quo.n.ñ vlaf
publica unlitas:ñ debemdiſtiguẽ iter publicuʒ
⁊ occultũ:⁊ facit.d.c.i.qð loqtur idiſtincte ⁊.c.
poſt ceſſionẽ pᷣal.⁊ uide Inno.i.c.oſideꝛuin
de elec. lacit ꝙ electio facta a ſuſpẽſis ñ tenʒ:iq
tractaret᷑ de cõmodo electi qͥ ignorauu minĩ ei
gentiũ ? de cõmodo eccłie ur citiꝰſibi ꝓuideni
de pᷣlato: ar.c.ne ꝓ defeciu de elec. nec ecclia re
ꝑit᷑ ĩ culpa:ſʒ ſatis ẽ eligẽtes ad actũ explicates
fuifſe inhabiles ad h̊ ut actus iuꝛe nõ ſubſiſtat.
Veio ad ſʒ mẽbꝝ pꝛĩcipale:qñ actꝰquẽ exereit
talis excõicatus cõpetit rõe publici officij: ſij
Jo. cal. ꝙ ſiue ſit actus tpᷣalis ſiue ſpũalis cis
opio iuuat:ar.iij.q.vij. . ueꝛũ.ff. de offl. pto.l.
barbariꝰz. d.l.ii. C. de ſen. ? ĩ textu nr̃o a dꝛio
ſenſu hec dicit ueꝛa niſi ſit ſñia excõicatdis qͥn
tʒ lata ab excõicato quãtuncũqʒ occulto: ut nõ.
xxiiii.q.i.in ſũma:ut.S.de ord.ab epiſ.ex. c.ii.
Et idẽ diẽ foꝛte gaſpar ẽe in ſñia abſolutois ab
excõicatiõe:qꝛ eadẽ 2 uidet᷑:fac de peni. gl. l.
buʒ. Attede qꝛ Inno. expſſe uoluit vnũ i.d. c.
ſi uere ð ſen. ex. ubi dixit tenẽ excõicaueʒ colia
tioneʒ ⁊ ſilia a toleꝛato excõicaio lata:qꝛ digni
tas hec exercet ⁊ ñ ꝑſona ⁊ hec opio folie ner
oꝛ. iz Jo. an.i. c. pia ð excep.i. V. ind colt
teneat᷑nã ↄſidero ꝙ excõicatio et abſolutio ſüt
iuriſdictõis et nihil aut pax opꝑũi quo ac deu.
ſed pᷣncipałr uim ſuaʒ exercet quo d cccliaz int
litãtẽ. ut diẽ glo. nõbil in.c.qdcũqʒ iij. q i de
bent ergo ualẽ ſ cut et alia ſpuſia ui hic dene
dixit ſingłarit Inno. in. d. c. . ſcima. ꝙ et e
ritualia ſacꝛa ab excoiĩcatiſ ſeiſman. becil 4 lli
boi forma ecckie illa oferentib? uim ſuã oĩodaln

nione iuſi eß Yimii. oli noin
Piannsatliſieinbuineel
iaiſ qi c citomor r ecen
tuſici ir u bauͦ g e be⸗
obNro galt oid 0
ncdlans rhen abi iut nn
muon ilusſl mnuut irute⸗
mũ ſounlu fui cl biſcil tc
melitde gha ſin infat aui
ſuo⸗roebai ./p pato ereſte xn en
ippuelci offoi Oi mnte erreere aet
Cofficli ci ane ſcichn eedican uͦt uaßz
Rcor weiar Krindos adot zn Dcedirod
(Eradoecnrhei ien aſpnunde
latio dcſici ien gexolcaii occalto er
bar ili ercdieniͦ t mero inre röne pub
cij oſerenis i iſe ni fnenn ecolario pore
uari ilo biftco nponin iedino di
tipauttei onn gom pbbin t iaen o
1 h 5 vlnmni ad ancd dicnn
in. cdeſeiinmn obli gecr g ihi
tötamstolere: dinodo pbnn poſſt
toicatus ſivoen agiqne ad oraine ukat
nten hot ice no eehli hoc egne⸗
latusuf to icpidi no eſer , ſtl
Pye idi i plan g ei goeſene
ia puta in funibusj uleſcn d
Uinegnlarbos.ein

1i cs non eſſa nis Nceprio achne

.Lñ recloia h
. ocgte. r n es
5 grtu esire
i g dn eGllans

¶ Be re indicata.

.

do n
3

1 e,... . rte
giniziſcihing nihz

n Maſäi
. oci ld
0calge enelen⸗

9,

wptiniligcli Raint

tohiefe c N n Nlr auus⸗
ndrari nr An
SS Nbuhrti ig

ard ee.
umdigi⸗

tntinſrin
l giseſnin

eröinih iaie ell

tner muf Jo na Yo ti
dumide wkaſſntcht Nomgi

Ozi onnonig lsen
citg

riᷣ tt gis r iji/fnni
ii o th io nii h r a niff
bies mimufatn iifi mr nbl
tmiiir uln d io vr ilſtnmen,
atſſone al nice Jno. ilnuin;
xckt hact ecio tion oſheſs i eg i
rmd NCNNAdtddirunniſte
Genri 1 deNdd e N Mden
dedegt Ne Paenn NerNdr

Mii

ſuſſe indablles ad bn gans e nd e

cilailuis i igirs d Anenen

Taouaß nibr nichei er n 1
is erclcams (heit iie ta fan
lg ineſt ns irisſurhie⸗

oomuu i

4 Ni rüfefi

dudnet liCd ſntitan inf

ſanlu det dn den
bn b cxcocu go⸗

tn ſin tiet
mmg dun/
ii,4,lein ſmm ; ii
õ
Dcanioc:g! lace ̃ ii⸗
Antde Jmno ifſinl,
dncnm en nigl /
amiiu ogräan

hnt ex quo ab ecclia tolerant᷑: æ ſic ordinati ab
iſtis recipiũt nedũ ſacramẽtuʒ ſed execurionẽ ſa
cꝛamenti abſqʒ alia diſpeſatione. glo.tñ.ix.q.i.iĩ
ſũma reſpeciu execunõis tʒ pᷣrium ? Jo. cal.in
dicta diſpuratiõe: qꝛ cũ tales non hẽant executi
onẽ nõ pnt illam alijs tradere.ſed ſi uis tenere
opinionẽ Inn. que ẽ ualde equa potes dicẽ ꝙ
ex quo iſti ſunt tolerati executionẽ cõferunt qꝛ
pᷣſbyteri ſolũ dicũt uerba.⁊ ꝓpt᷑ dignitatẽ oꝛdiſ
deus cõfert gꝛam ꝙᷓtũcũqʒ illi ſint peccatores:
ut pʒ.i.q.i.ꝓphetauit ⁊.c.qedit.⁊.c.multi.cum
ſi. Et ad iura qᷓ inuũt õrium põt dici ꝙ loquũt
de non toleratis æ uide ad mãm ꝙ nõ. in. c. qᷓ
to.de conſuetudine.⁊ in.c.ueſtra de loca.ubi
do.an.⁊ ibi etiam tetigi ꝙ pꝛius dixi.ſ. .geſta to
leranda rõne publici officij. limitat cal. hoc niſi
is in cuius fauorẽ actus ille publici officij geſtꝰ
fuit ſciebat facientẽ excõicatũ ⁊? uoluntarie ſibi
cõicauit ĩ actu illo.tunc ei ʒ cõi opione heretur
ꝓ nõ excõicato:⁊ actus ĩ ſe teneat ꝓpt᷑ cõeʒ opi
nioné.iuſtũ ẽ tñ ꝙ irritet᷑ ĩ odiũ uolũtarie ſulci
pientis a tali ſcient ut puniat᷑ in eo ĩ q peccauit
ꝛi.q.i.ſi qui.epᷣi cũ concor.⁊ de cle. exco.mi.po
ſtulaſti.cũ ſi.? nõ.h̊ dictũ ꝙ ſeqr h̊ do.an.et di
co ꝙ h̊ fuit origialit opio Jo. an.pꝰ Jo. ð dᷣo
in.c.dilectꝰ.ij.de pꝛeben. ubi dixit non ualẽ ipe
trationẽ illius qͥ ſcient᷑ ipetrauit in iudicẽ excõi
catũ lʒ occuliũ facit.c.ſi bũficia pᷣalle.⁊.c.iteꝛ ce
tera. e.ti.? dic ꝙ h̊ cãu ſcia iſtiꝰ inficit actũ ipo
facto:qꝛ agebat ꝛc ꝓ pᷣuato intereſſe:⁊ ñ exeꝛcẽ
do puolicũ officiũ. Si aute exerceret᷑ actꝰ publi
ci officij ĩ eũ quẽ ſciebat excõicatũ tũc ualʒ aciꝰ
licet ueiat irritãdus ⁊ hoc cãn ꝓcedit opio cal:
C Et ꝑ hoc dixit ſpe.i dicta diſputatioe: ꝙ col
latio bnficij facta ꝑ excõicatũ occultũ ei qui ſcie
bat illũ excõicatũ tʒ mero iure rõne publici offi
cij ↄferẽtis.iñ iſte cui facta ẽ collatio poterit pᷣ
uari illo bñficio ut puniat ĩ eo ĩ quo deliqᷣt. ꝑti
cipauit eĩ cum ꝑſona ꝓhibita ⁊z ĩ actu ꝓhibito
Et nõ ̊ ulmũ ad ꝙ adduco dictum inno.
in. c.i.de ſciſma. ubi nõbili dicit ꝙ qtũcũqʒ ex
cõicatus toleref dĩmodo Pau poſſit ꝙ ſit ex
cõicatus ſi uocat aliquẽ ad ordinè uł alia ſacra
meta pot ei dici nõ recipiã hoc a te qꝛ es excõi
catus:uñ tibi ꝑticipãdũ nõ eſt:⁊ h̊ eſt legitia cã
appellãdi ſi pᷣlatus eũ ↄpelleret ſecus dicit ĩ ali

is puta in ifamibus i iꝛregularibus. æ in ſilibus

NMã õ̊ eos non eſſet talis exceptio admitrenda
.ſ.ñ recipiã hoc a te.qꝛ tu es irregularis:qꝛ ſuſ
ficit ſʒ eũ ꝙ toleꝛet᷑.vViij.q.iiij.c.nonne.2ꝛone di
uerſitatis aſſignat:qꝛ excoicato coicari nõ põt
ſine ꝑicło.ſʒ i alijs ſecus. Ide qð in excõica
tis dicit ĩ ſinoniaco i ordine æ notorio foꝛnica
tore.⁊ hoc ea rõne.qꝛ ab eoꝝ obedienia ſua au
ctoritate ſʒ recedere.xxxij.di.S.neꝝ.Nõ.ſingu
larit᷑ hoc.ſʒ uide qð dixi in.c.ueſtra de cohabi.
cle.? nõ.ex pᷣdictis uitandũ eſſe excõicatũ etiaʒ
occultũ:lʒ ſit ꝓprius pᷣlatus. Sed de hoc ultio
nide ꝙ le. ⁊ no.i.c.cũ nõ ab hoĩe pᷣmo reſpoſo
de ſen.ex. Mredicta dico ꝓcedẽ qn tolerat᷑ is

qui als hʒ pfateʒ æ publicũ officiũ̃ lʒ infectũ ꝑp
excõicationẽ.¶¶ ¶uid aũt ſi nullã pkatẽ hʒ ſʒ ẽ
intruſus:tñ cõl opione hẽr ꝓ pᷣlato an naleant
ꝑ eũ geſta uide nõnter ꝑ Inn.i.c. nihil 5 ele.
2 qð le ⁊ nõ.in.l.ſi urbana.ff. de codi.ide.⁊ ali
quid ꝑ Inn. i. c. l̃is ðᷣ reſti. ſpo. qð dixi in. c.
grauis.e.ti.?æ hec ſufficit quo ad iſtũ articulũ.
Go. ij. eolligit ar. ꝙ lis e credit᷑. Inn. uidet᷑
colligere Zriũ.ar.ſ.ꝙ nõ credat᷑. Ad quid eniʒ
mãdaret᷑ inquiri ſi cedeꝛet᷑. Jo. an. dicit poſſe
dici ꝙ mãdat᷑ iquiri nõ ð excõicatione ðᷣ qua 9
ſtabat ſʒ de publicatõe ðᷣ qua nõ ↄſtabat.uł põt
dici iudicio meo ꝙ pape nõ oↄſtabat de lẽis alle
gatis iõ mãdat iquiri. Ael dic ꝙ erãt ſre teſtio

niales nõ aũt ꝓmulgatorie.? ðᷣ mmã dic ut plene
dixi in.c.poſt ceflionẽ.ð pba Nero po
terat eẽ alia cã niłitatis ðᷣ qᷓ papa madat iquiri
glo. iij. ponit młta exẽpla quoꝝ aliq̃ nõ ↄueniũt
lr̃e. Et prio dicit puta qꝛ electa fuiſſet cxcõicata
uel ꝑ ſimoniã electa uł alias inſufficientes:certe
hec exẽpla no ſũt bona quo ad textũ.qm ſi tex.
intellexiſſet de uicio ↄcernẽte ꝑſonã:non mãda
ret ãplius ĩquiꝛi de electiõe cũ efſʒ ꝑemptũ nego
ciũ pricipale. Itẽ hic nõ agit᷑ ð cãis iniringenti
bus electionẽ:ſʒ ꝓceſſũ z ſũiam. Ex hoc intert
ꝙ nec ſequẽs exẽpluʒ de forma ĩ electiõe nõ ſer
uata ↄuenit lr̃e.? hodie ĩ electõe monialiũ n ſex
uat᷑ forma. c. qꝛ ppter de elec.ſed.c.idẽnitatibꝰ
ð elec.li.vj.iõ tene qdð ſequit᷑ ĩ glo. qꝛ foꝛte obij
ciebat᷑. ꝙ nõ fuerat ſeruatꝰ ordo iuris ĩ iudicio
¶ Bo. in eo ꝙ papa mãdar caſſari ſñiaʒ lataʒ
a publico excõixato.v eni ꝙ ſit ipſo iuꝛe caſſa
? irrita.qꝛ excõicatus ẽ ſuſpẽſus a iuꝛiſditiõe: =
Eꝑ ↄſequẽs nõ põt aliquid attẽtare ualide. ꝙ ſit
iuriſditiõis.ad h̊ qð le.æ nõ ĩ.c.cũ dilcctꝰ.de „
ſue.⁊.c.ueritatis de dolo = ↄtu.⁊ in.c.paſtorał
in fi.de appel. So. glo.ut arbitꝛor metu Zrij ex
ponit tex.in uerbo caſſata.i.caſſa ⁊ irrita nũtia
ta: ⁊ ſic expſſe ſentit talẽ ſñiaʒ eſſe nullã. Et idẽ
ſentit.j.e.cũ dicit nulla ĩ excõicatũ põt cadẽ iu
riſditio. Idẽ uoluit Inno. hic qui exponit tex.
ibi infirmãdã.i.in infirmã nunciandã.E. idẽ tʒ
glo. in.c.ſciſcitatus de reſcrip.⁊.c.exceptionẽ.ð
excep.⁊ in.l.i.C.de iuris ⁊ fac.igno.2⸗ ꝓbatur
a Zrio ſenſu in.c.fi.de cleri.ex.miniſ. uide glo.
xxiiij q.i.in ſumma. æ in.c.audiuimus.ea. cã ⁊
qone ⁊ hoc incũctanter teneas. Na ſi iuꝛiſditio
eius ẽ ſuſpenſa nõ ualet qdᷣ agit. d. c. ueritatis.
Sed data clãdeſtinitate ualet actus ꝓbter pub
licã utilitatẽ ratione publici officij:ut H̊ ⁊ in iuꝛi
bus allegatis. Et ꝑ h̊ declarat᷑ ſequẽs pticka gl.
in eo ꝙ colligit ſñiam retractaꝛi dᷣtecto ipedimẽ
to. Et ſtatĩ opponit de młiis iuribus in quibus
ꝓbat ↄriũ.dicẽdũ ẽ eni ꝙ hic ipedimentũ erat
publicum:⁊ ſic ſñia fuit ipſo iure nulla. ſecus ſi
fuiſſet occultũ qꝛ tũc nõ retractaret᷑ ſñia:ut in 5
rijs ⁊ ̊ a contrario ſenſu. Vlterius glo. oppõit
ĩ eo ꝙ retractat᷑ ſeu uiciat᷑ ̊ ſnia ex uicio unius
iudieis dũtaxat. vñ ob.l.i.ff. ꝙ cũ fal. tu. ubi d
ꝙ ſi uerꝰæ falſus tutões iterponũt aucteʒ ſuſtict̃

oplain Ila, Pia
, ——— Lrd 4 „4 .
.„— V. . „:

1.7
*

1 g 2 arrter r ) , gpi

„E, „ in

actus ꝓpter ueꝝ tutorẽ. Ad idẽ. c. cũ uinto. de
elec. ubi habiles ⁊ inhabiles ſik elegerũt. Soluit
glo. ꝙ delegatiſ daĩ iuriſditio: ut oẽs ſił ꝓcedãt
ita ꝙ exercitũ nõ cõpetit iſolidũ ſed ꝓ pte. ið0o
ex defectu unius uiciat ĩ torũ. quicqd oẽs agũt
ut in. c. uno delegatoꝝ ð offi. dele. ad ↄtraria
glo. formalr nõ rũdet. Sed tu dic ut plene nõ.
in. e. cũ ſuꝑ abbatla de ofli. dele. ſpalit ad. d.l.
i. gic ꝙ tutores babẽt poteſtatẽ i ſolidũ.iõ qᷣſqʒ
uidet᷑ iniponere auctoritatẽ meliori mõ q pot.
ad.c.cũ uintonieñ. dic ꝙ illi nõ erant inhabiles
quo ad ſe: ſed reſpectu ſocioꝝ de cuius utilitate
ipſi erãt priuati. uñ. iĩhabiles illos agmittedo ui
dent᷑ illos babilitaſſe: ut ibi nõ A Vlcio extꝛa
glo. qᷓro quaꝛe te nit illã dictionez ſuſpẽliuã
ibi interi ? . ¶ Tripiex datur ſolutio fim doc.
Pria ut exponat intenm. i. pendẽte illi? admi
niſtratione cui debuit fieri ꝛeſſignatio ſubtꝛacto
ũ:ut habeĩ i.c. cũ dilecta ð ꝛeſcꝛip. Scðᷣa ut ba
beat᷑ reſpectus ad appellatiõis pẽdẽtiaʒ. Tertia
ꝙ bit excipicbaĩ ↄtra ꝓcuꝛatoꝛẽ dni de excoica
tione: ur ſit ſenſus ꝙ pendẽte illa cognitione ite
rim iſti cognoſcãt de iuribus ſnie:et ĩ hoc nõ ẽ
uis qᷓ opio tencat᷑. An aũt að bic dicit᷑ de excoĩ
catione hẽat locuʒ iĩ ſuſpeſione maioꝛi: credo ꝙ
ſic ꝑ dictũ.c.cuʒ dilectus:⁊ qð ibi nõ. de ↄſuetu
dine ⁊.c.ſi celebrat de cle.ex.miſ.a cõtꝛario ſen

ſu. hec ſufficiant.
Ponit regulam:er

Banuis. duos cãus exceptos

— primus ibi ei tamẽ. ſecundus ibi ac il
li. Et põt ſic ſũmari. res int᷑ alios iudicata alijsl
nõ nocet. fallit in eo qͥ paſſus ẽ illuʒ litigare cui
go loco competebat actio uel defenſio uł a quo
cãʒ in iure iudicato habuit.⁊ hec decretał de ſe
hʒ ſubtileʒ et longã mãʒ.nitar cõpendioſe loqui
qtũ potẽo. Et prio ꝓſequit regulã.ſo caſus ex
ceptos tã ĩ tex. ꝙᷓ in glo ¶ Quero eꝛgo pᷣmo
de rõe ꝛegule. So. dic ꝙ rõ regule ẽ noͤlis. naʒ
uni ꝑ alteꝝ nõ dʒ iniqua ↄditio afferri. Iẽ res
qiſpoſita ad certũ finẽ nõ dʒ aliũ effectũ oꝑaꝛi.
cũ eiʒ ſñia ſit dicta int litigantes ſuꝑ eoꝝ iuꝛe:
nec ſit ibi diſcuſſũ de iure teꝛtij: nec ẽt ð alteꝛiuſ
jure licuit ſine mãdato diſcepiare.mcrito ſñia n
dʒ alijs qui nõ fuerunt ĩ iudicio obeſſe.cõcoꝛdã
tias pluꝛimas hbabes ĩ pn. glo. ODretea cuʒ agẽ
tem de iure ſuo nõ ualeã a iudicio remouẽ: idi
gnũ eſſz ſi ex ſacto ſuo mibi piudiciũ geneꝛaret
qꝛ res ꝗ culpa caꝛet ĩi damnũ uocaꝛi nõ cõuenit
in. c. ij .8 cõſti. 2 hac rõeʒ videĩ reddẽ tex.i.d.l.
ſepe.v.cũ aũt. ¶ Scðo qro.qꝛ hic dat᷑ regula

* Tpr & res iudicata nõ dz alijs nocere: nũqᷣd ſaltem

poſſit ꝓdeſſe dic ꝙ nõ. vñ ſicut regularit᷑ alijs
nõ nocet ita nec ꝓdeſt: ut ꝓbar l.l. rxes int alios
C. quibus res iudi.nõ no ¶ Zertio qᷓro:an hᷣ
regula ut res inter alios iudicata nemini noce
at ucl proſit ꝓcedat indiſticte quo ad ome pᷣiu
dicĩ uel cõmodũ.dic ꝙ ꝓcedit reſpeciu pleni
bPiudicij ſen cõmodi. Naã pꝛodeſt ſeu nocet quo
ad preſũptione ex quo tũgit ius abſenuiũ:ut no

Ce⸗ re iudicata.

tat glo. ?⁊ Mir. i.l. ſi duo. ff. de iureiur. ? i
dilecius.ij de ſimo. et. c. interꝛogatum de⸗
et dixit Mir. in. l. admdnẽdi.ff. ð inetcr gig
cit ſemiplenã ꝓbationẽ qð ẽ notãdũ boc i 1
ego relinquerẽ arbitrio indicis qͥ boc gihireſſ
tuꝛ ſᷣm ꝙ ſñia tangit ius abſetiũ et bij ſelet
in. d.l1.li duo patroni iũcta.l. iij. ff. ð teſti n
lapũ allegatioe. liiij. ⁊ h ſequit Maꝛ. - do. A
hic.¶ Quarto qro qͥd de alijs actis ralleu
atteſtationibꝰ ſilibꝰ.dic ꝙ idẽ in eis qð . ſiat
regulant᷑.n. ſcðʒ ſniaʒ unde quibꝰ ꝓdeſt D
cet ſñia ꝓſunt uel nocent acta:ad hoc bonꝰ⸗ g.
in. c. iter dilectos. V. nec atteſtationes d fi ien.
nõ. Inno. in. c. cauſãqʒ de teſt. - nõ.i. d ..le Ne
fi. ⁊ ideʒ ĩ ↄfeſſione dicas.nõ eiʒ piudicat .
tẽri niſi reſpectu iterꝛogatis:ut ẽ tex. nõbilis i
fi. ff. de ĩtero. act. uide in cuca boc qð nõ Juan.

in. c. qtit᷑ æ qũ.ij.ð accu.⁊.c.p in(inonè ð elec

2æ qð dixi in.c.fi.de cõfeſ.Quimto qro qluer

dʒ itelligi illa regula res ĩteꝛ alios acia ꝛc. So.

dic ꝙ procedit ſiue neuter illoꝝ de quoꝝ pꝛein
dicio uel cõmodo agit fuerit in iudicio:ſed res
fuit ꝓrſus iter alios geſta:ſiue alter eoꝝ fuit i iu
dicio litigãdo cũ alio.nã geſtũ ꝑ me cũ aliq:ꝛe
liquis qͥ nõ fuerũt ĩ iudicio nõ ꝓdeſt neqʒ nocet
ut. C. ꝛeſ iteꝛ alios acta ꝑ totũ ⁊.l. luciꝰ.fl. ð bis
q no. ifa.et. . cũ oli ĩ fi. de cã pol. et ꝓpe. cuʒ ſi.
Et ꝓcedit rła et ſi coſanguineꝰmeus liugaſſʒ ð
iure meo. Mõ.n. mibi nocet niſi ꝛatũ babeqnt
.l.i. C. qbus res iudi. nõ nocet: lʒ eiz ins adtmit
tat conſanguineũ ad agendũ ꝓ coõiuncto cĩ cau
tiõe debita: ut ĩ.l. ſed et bee.ff. de ꝓcu. .cſi nul
li in fi. et. c. ex ꝑte decani de ꝛeſcꝛip.no m p boe
facit illũ ꝓcuꝛatoꝛẽ: ut diẽ tex.nõbilis i.l. lij.fk. in
di. ſolu. Sed cõſanguineus obligat ſe facturunm
ꝙ coniũcta ꝑſona ꝓ q̃ agit bebit iudiciũ ꝛaii.
¶ Sexto qꝛo an ꝓcedat regla bᷣ poſita ſi ſcio
aliquẽ ager noĩe meo et nõ pdico. So. aliqd ti
git hic Inno. ſed pleni ĩ. d. c. . le decai ? di
ut ibi dixi et. . aliqd ſubijciã. (Ser queꝛo
q̃dã fuit accuſatus de hõicidio eriuſte oↄuentus
uel cõfeſſus fuit corporalit᷑ punitus. tandẽ pp
rit᷑ ꝙ nõ fuit ipſe ſed ſẽpronius. nũqᷣd ſepꝛoni
debeat decapitari. ſeu ut vlictũ merei alit puni.
dic ꝙ ſic ꝑ ꝛegulã hic politã res ĩter alios acta
et ux expꝛeſſe quaſi ĩ teꝛmis nr̃is i.q ſemu de
inkro. ac. Hec ob.ſi dicat quod iſiiss crialib⸗
ſiaſfacit fidẽ quo ad oẽs: ut..ci.q. F.l popla
ribus.ff.de iureiur.qꝛ res imer a ios acla ñ oʒ
patꝛocinaꝛi malefactoꝛi: ad hoc.l. denũclaſſe. .
qꝛitff. ðᷣe adul.æ qð nõ. Cy. in.l.. C. q aec. no
pyt. et boc exypſſe firmat Daliclres iee allos
.C. qbꝰꝛes iudi.nõ noceti fi. ar faẽ opiie ao le.
er nõ.i. c. ij. ð pur. ul.qð bñ nöbis. B ſulficlut
quo ad regulã hit poſitaʒ ¶ Venio nuc S
ſus exceptos.⁊ pᷣmẽ cum is eui primü de ca r⸗
actio uł exceptõ ↄpetebat ea. re ſuſtiuit ſeqnẽ
tẽ agez. Mꝛo cui vchaꝛatoe. Pmo len⸗ an aend
nl defenſio prio loco alicui compelere dican r.
So. breuit dico eᷣ ad enz (opeiit prio loc

hotentt m ſioi aſſiſie ge
luſpegn ge inoff,
ii boc helit r. apte in. , ſepe.

ſo ci poſſit ſbi
non inrecit

giim reru bonli r neinonion
niicnali ſolep en
ron giner ſetüchio le deenlio.
euicronis. YAe ot i in nmoole .
2inlt', (Sd ſo unne in n
ciex ro ilt os lg. Go n n
nt run duei ⸗ t
niun touliy mi i , u.
ii maſſnm udoũ lu ulini ſon.
r luxerurmerdu t uees niceorol
1ſelleuer leigane ci Volatate mer ul.ſ.
nuus ſchli E bie weg.: Bu n.
ſheihugſnnr iloc eredin de deduorean
Crecſtore de:en Nacrdr age didotne
iund dennoterat norſſnn. C.d
.xrr vel N n. o icür g retedens 1d
dica ſb ſoc indeblore ſel ie⸗ aſſign
ronem: uideg er gno gebtor ognorut
nidet ſuo credlton ceclſle poreſtue agen
pothecarigin uenn ppidiininz den
iceo iceblon ſcenin ingci i S
Ar nii ſſare li ej ai dennofe
o h creg tor no oſſt inpeiri ede
innus gn bſpotbearn inchtü
u tielot ſip ppeate:⸗ Ccfenſop
el lpectat. por tn iſe gſlunene *DRl

Ians pedire doitore dei
nnsehe po
parotus eaſſumẽ utcim an

lrei orex quo öbſtor Nult ei gekence

ltor e colloce
tel.e boe nibi

lle ſioi dn,
reer ſno c bißligohnn

o cöh agiſintin nlintte
ſupris n i ih ir ir fti
ao inhitd ii lo i geig nri i⸗
ns omi n to i ettngn
ie Cxſim lop in i t u ft
.iacciiif cxci la gpechl
A peut is ſcopuix ina ingtßi
armv. HM n nbr wee i, mu nbei
liCous na id M normn gc uls ocni
mconmnguinei ad agendip coinngo i an
Bedcemid Aabee tde endin
KnRAN&N NNNWcNNNNdd
ſuch üponmn Mdttddisiſin
id edtdengines Wigſenunm
coniücn n piagtdihk iti
Swivin zain t ſll
õ aico ⸗
de Zen del hnl id⸗
udechn a iiß idſi ae
zBiin llms debütifl 8
Aciis in anni mi
1o o but geſei hneſing iil
. “ l ann dicinmi
ibi oſitin⸗

vl e
egſeh imiimmaf⸗ i

Ge re iudicata:

actio uel defenſio cuiꝰ ẽ ius uel res ĩ iudiciũ de
ducta: ſeu de cuius pᷣiudicio pᷣncipalꝛ agit᷑. Ad
eũ uero qui põt aliqð intereſſe ulł pᷣiudiciũ ſaltẽ
facti pretedẽ dicit᷑ fo loco cõpetẽ:⁊ potes iſtꝛui
ex nõtis in.c.cũ deputati de iudi.æ uaria exẽpla
potes colligere ex.d.l.ſepe. C PBrimo in debi
tore qui bʒ pignꝰ obnoxiũ ex creditore.nã ubi
cõtendit᷑ de ꝓpꝛietate ſeu dñio ꝛei pignorate cũ
tertio actio uel defenſio primo loco ſpectat ad
dehitorẽ qm dñiũ illiꝰrei ad eñ pertinet z ꝑicu
lum ad eũ ſpectat pᷣncipalłꝛ:qꝛ illa ꝛe euicta ipſa
tenet᷑ creditori ꝑſonalꝛ.l.cꝛeditõ qui nõ idoneũ
pignus. ff. ſi cer.pe.⁊ põt agere creditor pigno
raticia S debi orem ut ĩ.l.tutoꝛ.F. õrium.ff.de
pig. act. Ad ipᷣm uero creditorẽ ſpectat actio ł
gefenſio ſecũdario reſpectu bypothecarie quaʒ
hʒ fo põt poni exẽplum in marito ⁊ ſocero ſeu
uxore reſpectu rerũ dotaliũ.nã actio ſeu defen
ſio prio loco ꝑtinet ad maritũ:qꝛ in euʒ tꝛaſiuit
dniuʒ rerũ dotaliũ ↄſtãte mimonio:ut i.l.doce
ancilla. C. de rei nẽ.¶ Ad ſoceꝝ uero ſeu uxo
