.F põt:ubi poni modus iterrumpedi prelcrip
tionem:nec numerat᷑ pꝛedictus modus Bart.
ét i d.l.nã 2 ponit dicta Inno. p. ſed omiſu bũt
moduʒ:qꝛ force ſibi ñ placuit.pᷣteꝛea ſi bot dqʒ
Inn. eſſet uerũ ſeq ret᷑ ꝙ nũqᷓ; qͥs pᷣſcriberet in
riſditiõeʒ accumulatiue ad epʒ:ut ſic ambo exe
cerent: et ſit ſocꝰpꝛeuẽtõi. cꝰpriũ ſentit gl.⁊ el
rius Jo. an. i. c. paſtoꝛalis de offi. oꝛ. dico eꝛgo
cõcludendo ꝙ aut ſolus preſeribẽs uſus fuit i
iuribꝰ:et uẽ pꝛeſcꝛipſiſſe excluſo epo:ut b et te
Inno. in.d.c.cũ olim. Aut etiam eps fuit uſus
et iũc preſcripſit accumulatiue ad epiſcopũ qps
eni utendo et patiendo alium uti uẽ conſeniiſſ
ur ambo utãt᷑:et ſic ĩtelligo nõ.i.d.c.paſionlis:
et pꝛo hoc ſacit torus fere nitulus de offt. archi.
Mam pꝓ maiore parte illa ſpectant ad anchidia
conum de coſue. et nihilomin?eps illa exeꝛcet
hec nõbis qꝛ nõ bene ꝑ alios declarata Er pre
dictis infero ad aliam qonem quã poit h Inmn.
KE ſiteſtes ꝑ epm ꝓducti dicut ꝙ eps erereuit
iura epiſcopalia et teſtes abbua ebalt 620
abbate: quorũ dicto ſtabit. ¶ So. dicit mo.
& ſi teſtes epᷣi et teſtes abbatis oino ſunt paus
ut qꝛ teſtes epᷣi dicunt eum exercuiſſe iura epe
lia et teſtes abbatis illud idem dicũt de abbate
data in alijs teſtium paritate pꝛelerüt teſtes epi
qᷓ concordãt iuri cõt: et ſic dicunt uerilinlliou:
ar. 5. de pba. . v ex premiſſis. ¶ i vo teſtes
abbaris dicunt gñaliter abbatem cxercniſſe iu
ra epᷣalia:et teſtes epᷣi ꝓbãt ſolum ecckiam ſitaʒ
i dioceſi et ꝙ eps exercuit ibi epalia non tame
dicũt qꝙ omnia adiudicabũĩ abbati illi exceptis
de qbo ꝓbauit eps ? excepiis bis de bus 53
uerit ĩterrupriõem ĩteꝛueniſſe: qð forte ſuff cinp
bare per duos teſtes ſecundum eum: l abbas
gnãliteꝛ ꝓbauit per plures. ar. .c. ilud dicin mn

an eſes
rfr an muld
an ſa ſblelii nn i
ici⸗ ge n nenbnn, allini
na is aheln i liſe
nim in nne g Abrfn ⸗ cnn co

ageclt
iieolei Ad NMidi

Uungeſelſtea mr an imoſtb
8 4 aden ini doſſeleii ſoih
ami pene din eſihonin
ſſtei pprins aſiodlicarin
bi n bib y il ſod
imn ialſli cin ir icn
oluman inmmon. rticſii pu
mimſittkiinmn c,
nistaunan iſfic u, luto
ſgui Bir nl o n vol bid
ctoppiteanal poſeiſe unden tan adin
nlh iaden esunicza de boc uninod
Nene natlea (hie Nenio ad goa
zteried gehs egeiiſin ecdeis iisi⸗
d euſchu addane n n g dcbuſchager
helanosſen ngons iapetchpenit
leclee (So go iſ oe zrü iſt einc
noluit ſitc lon gant agi geſtbiendere
lid oſſiifime iſtetintelleii
ſbi ſtpienos cenirech iefspinchn
tterſt rin bat bent agi öfnoſthiee
loris:nt grci ipſiun aiz eleſan deen

eltlk ince renoner er onenſt Ppſeſubier

In oct dec qjrthmn an ogſt e iie
eĩ gir deglis ur
naneſatalinii mnnn.
nbre jr ſſog iaſt ſ nn it
ſtannlnnna mliint

lenoameet heeſt
2 9 3
mi. CNire ſenit hn hichm

itenierciteinnn Nirniß

tiͦſce vincl nn Br ilen nü
Necdtemm iincs,iAbornn

mi.
regd ſchrnit Alun
:. 2 mobecir⸗ 68 E
iing ac ſinee
Annentnnd Arichiin
Mſie Eut gon n
tieéin e

nſuſs gdg enn
inhe
tnenenmitfiſſthmimlt

emrendo cd z dakſlem ern
cgre ne itbenns ſii cheifneſt Cſt
Gdlaium uenneren e Gton ienum
Pfeſennode oin dc ilik et gir
r ermm denn ath tein ſe
prub poni, nocis ianunheti in
Nonam:c unerat ordius octs Br.
iia ontds Yno donti
n:qr fnt ſoi guanr retn ſ bori
mn aſa ei qj atuß G;lnbengt
oc accumulmnue . epz Muo
n a ſt loc reiot cli ieni gee d
P mnic MMhuis deofi n de
Ardendd n Rs therurfnll
ai icinice inid wudan
nd nt An Inaminiun
ie Nreiorhi Aumninine 1 Gl i
4o altnn di ii t
eni vndoapaient cotöidni⸗
* hee i 4 Crnosdeofii
a boc repane iu heumn
mpiiun onintihslie⸗
(omorn de ie a Nboninihe

„ e 0 19
eo nn
enie⸗ gan

De prelcriptionibns.

Inno. ꝙ prudenter faciet exai ator ſi de ſingu
caplis iuris epał ſigillarĩ iterrogʒ teſtes abbatil
Hoſti.dicit ꝙ hec dʒ eſſe cautela aduocati epi
3 quem teſtes pꝛoducunt᷑.ad hoc ð teſti.c.ij. li.
Vi.et tũc ſᷣm Inn. non ꝓdeꝛit pᷣſcuptio abbatis
niſi ĩ caplis ꝓbatis ut.j.c.cum olim. ibi nõ
placet hoc ſfm membrum Inno. quia Iʒ indeli
nita in młtis eqpolleat uniuerſali iux nõ.i.c. ut
circa de elec.li.vi.æ bñ facit tex.in.l.fi.ff.de ui.
tri.⁊ ole.le.tñ aliud dicẽdũ ĩ teſtibꝰ cum eorum
dictum debeat concludere neceſſario ⁊ nõ pᷣſũp
tiue:ut in.c.iĩ pntia de ꝓba.nam idefinita poſſʒ
nerificari ĩ duobcaplis ſeu iuribꝰ epalibꝰ:et in
hoc nõ.dẽm Innoc.ſed pᷣmum membrum In
no.non mihi placet in eo ꝙ dicit ꝙ ſi teſieſ ntꝛi
uſqʒ ſunt equales pꝛefeꝛendi ſunt teſtes epᷣi quia
concordant iuri communi nam poſſibile eſt qð
utriuſqʒ teſtes uerum dicant.ſ. ꝙ epᷣs et abbas
exercuerunt iuxta ea qᷓ dixi in precedenti qõne.
Saluãdo tamẽ ceꝛto caſu dictum Inno.diſtin
guo ſic ꝙ aut epᷣs ⁊ abbas dicũt ſe illa iura iſo
lidum poſſediſſe:et tunc cum impoſſibile ſit qð
duo illa eadem iura poſſederũt iſolidum ſniam
dum ẽ ꝓ eo q haber preſũptõnem iuris ꝓ ſe et
iſte ẽ ꝓprius caſns dicti.c.qʒ.v. ex premiſſis de
ꝓba.aut dicit abbas ꝙ exercuit ⁊ poſſedit illa
iura epᷣo tñ excluſo:ſed cõcurrẽte ĩ exercitio ita
ꝙ locus eꝛat pᷣnentioni ⁊ tũc ſniabit̃ ꝓ utꝛoque
cũ urrũq; ſit poſſibile:qꝛ diſtictum ar.c.cũ tu ðᷣ
teſtibꝰ? eoꝝ que nõnt᷑ i. d. c.paſtoꝛał facit optie
qð nõ. Bar. in.l.ſi duo.ff. uni.poſ.ubi diẽ ꝙ ſi
duo ꝓbãt equalłꝛ poſſediſſe eandem rem adiudi
canda ẽ eadem res utriqʒ:⁊ de hoc ultimo dixi
plene in. d. c. licet. ¶ Nãc uenio ad glo.et op.
3 tex.ĩ eo ꝙ epᷣs egerit ſuꝑ eccleſijs ſitis ĩ ualle
ð euſchã. õ abbatẽ ur̃.n.ꝙ debuiſſʒ ageꝛe ↄ ca
pellanos ſen ꝛectoꝛes illaꝝ ecclłlaꝝ:ut i.c.qrelam
de elec. ¶ So glo. ij. hoc Zriũ ſẽſit ⁊ in effectu
noluit ſic ſoluẽ ꝙꝙ aut agit᷑ de ſubiectõe:⁊= tũc ñ
illi q poſſidẽt᷑ iure ſubiectõis: ſed ille q̃ diẽ illos
ſibi ſubiectos cõnenire dʒ q̃ſi iſtius pꝛincipaliteꝛ
ĩterſit æ ita loqt h̊ aut agit᷑ ðᷣ facto ſubiecti ł rec
toris:ut qꝛ qr̃ ipſum etiã eccleſiam occupaſſe =z
petit᷑ inde remoueri et ↄuenit᷑ ipſe ſubiectus et

ita loqt. d. c. qᷓrelam aut agit᷑ de alijs iuribꝰ pu

ta qꝛ quis petit cenſum uel ꝓcuꝛationem a capł:

lanis:⁊ tunc illos cõuenit quaſi principaliter in

terſit capellanorum:et non illius qͥ poſſidet ſub
iectiõem:et hec eſt mens hꝰ glo.ex glo.multa di
cunt᷑. Mincẽ.ſentit ꝙ õ utꝛundqʒ põt agi lʒ agat
de ſubiectiõe ⁊ optinẽdo ) unũ alteri nõ fit pᷣiu
diciũ.j.de ꝛe iudi.cum ſuꝑ ⁊.c.ſuborta.nõ. bñ
hoc dictum Mincẽ.⁊ idẽ tʒ h̊ Lã.ſed Mbi. ̊
limitauit niſi is qui dicit eos ſibi ſubditos ſciue
ꝛit cãm ſuam agi ⁊ tacueꝛit ꝑ.c.ꝙᷓuis.j.e. Inn.
in hoc multa ſcribit.hic ⁊ ĩ.c.inter quattuor de
ma.⁊ obe.⁊ in.c.cum deputati de iudi:⁊.c.cum
ſupꝑ ⁊.c.pe.j.ð re iud. ¶ Ego aliqᷓ tetigi ĩ. d. c.
cum deputati =. 7. ꝛemittam ſed h̊ anncctam que
dixit Jun. pic qᷓ pꝰ dixit ꝙꝙ tunc nocet taciturni

tas hoc caſu qñ lata eſt ſta oᷣ illus ad quẽ pꝛĩo
loco pertinet defenſio ſciente illo ad quẽ ꝑtinet
2 loco peꝛ prealle. decre. q;uis ⁊. I. ſepe. ff. de re
iudi.ſecus dicit ecõtra allegat dictuʒ.c. cum ſuꝑ
2 dicit quoſdaʒ dicere ꝙ primo loco ſpectat ad
prelatum defenſio ecclie de cuius ſubiectõe agit
qui ſubiectionem poſſider.ꝛ ad miniſterium illi
us eccleſie ſiue rectorẽ:ſecus ſi ageretur de poſ
ſeſſionibus eccleſie quaſi per hoc ſentiat Inn.
ꝙ ſũia lata ſuper ſubiectione cõtꝛa ſuperioꝛem
ipſam poſſidentem nocet ſubiectis ſcientibꝰ illã
cauſam agi:quibus competit fo ſoco defenſio.
ſecus ſi eſt lata contra ſubiectos:quia tunc non
nocet ſuperiori: Iʒ ſciueꝛit cãm agi. ſed Hoſtiẽ᷑
ait ꝙ peꝛ illa iura.l. qᷓuis ⁊.I. ſepe porius eſſet
dicendum oppoſitum: quaſi dicat Hoſtien. ꝓ
magis efſet impurandum ei cui pꝛimo loco com
petebat defenſio 2 permiſit ſequentem agere:qꝛ
poterat illum repellere æ cauſam in ſe aſſumere
quã ecõtra. Et forte melius dicit ſi illa iura rec
te põderent᷑:ſʒ dic ut.j. poſtea nõ. dicit Innoc.
alios dicere z forte melius pᷣm eum ꝙ hoc caſu
nõ dr ꝓtinere prio ad unũ po ad alium: ſed ple
ne ⁊? equaliter defenſio perrinet ad utrunqʒ. E.
ð li. ca. l. principaliter. Et nõ. bñ hᷣ dictũ ꝙ ſatis
mihi placet. naʒ ut dicit JInn. æ bñ ſicut inteꝛeſt
dni non perdere ſubiectos: ita inteꝛeſt ſubiecto
rum non mutare dñm. ad hoc allego qð legi. =
nõ. in. c. bumilis de ma.æ obe. 2 in. I.imꝑialem
.F. preterea ducatus de ꝓbi. feu. ali.collł.x. 2 A.
.‚i..ex eadem de capi. corradi. eadem coſt. ubi
dicitur nõ poſſe dnm alienare feudum ſine ↄſẽ
ſu naſalli ne compellatur habere dũm quẽ nolit
nel ſibi nõ expediat habeꝛe in. d. c. bumit: citant
prelati inferiores cum agitur de inꝛe primatie:
quaſi eorum interſit nõ hr̃e nonum dnim = ſup-
riorem.dicit etiam Inno. ꝙ ſnia otra nnuʒ ex
predictis lata nõ preiudicat alteri ignorãti: ſed
ſcienti ſic per iura preal.ſed certe iudicio meo H̊
dictũ ſe nõ ↄpatit cum precedęẽti. nam ſi ad utx
ꝗqʒ ꝑtinet defeſio eque principalr ergo ſnia lata
3 unum nõ dzʒ preiudicare alteri eriam ſcieti
iura qᷓ ad ſuam opionem adducit Juno. Mam
c.qᷓ;uis ⁊.l.ſepe ſoquũt᷑ qn ſnia fuit lata ↄ eum

cui fo loco competebat defenſio: quia tunc eſt

quid iputãdũ taceti ⁊ ſcienti cui cõpetebat prio
loco defenſio:quare permiſit ſequentem agere.
NMãi nidet᷑ litigaſſe de ſuo ↄſenſu ex quo potuit
illum remouere ? nõ remouit z ſuꝑ bac rariõe
ſunt fundata iura illa: ſed qñ defenſio pertinet
ſimuſ ad utrunqʒ ceſſat nec ratio cũ nõ ſit quid
imputetur tacẽti in iudicium nõ nocato cui nõ
potuit remouẽ illũ cui principaliter ſicut ſibi cõ
petebat defenſio cũ exequiret᷑ ſeu defẽderet ius
ſuũ. unde ꝓpter par intereſſe negociũ agitatuʒ
cũ uno dẽ reſpẽu alteriꝰ res ĩter alios acta ad Hᷣ
ꝙ alteꝛi ñ pꝛeiudicer: ad hoc allego tex. apeꝛum
in. d. c. cum ſuper qͥ ẽ ſingularis iudicio meo in
bac mã et ibi latius hũc articuluʒ exaiabo et ſic
irelligẽdo põr ſaluari dictum Min ct Tancẽ. ꝙ
3

Be prelcriptionibag

5. recitaui ĩ cõpoſitõe feu trãſactiõe. fatei Inn.
ꝙ facta ab uno alteꝛi et ſcieti ñ pᷣiudicat.ar.i eo
qo le. æ nõ ĩ. c.ↄtigit de traſac.qð ẽ bñ nõndũ
ſi gꝰᷣ ſuꝑior cõpõit ⁊ tranſigit ſr̃ ſubiectõe ñ pᷣiu
dicat ſuhiectis ẽt ſciẽibꝰ z taceẽtibus nec ecõtra
2 hoc puto ꝓcedẽ reſpectu ſuꝑioꝛitatis eccleſia
ſtice. In ſecularibꝰ Vo dicerẽ nt iĩ cõitatib duca
tibꝰ æ ſimilibus de iure nendicari nõ poſſe cum
ſint publici iuꝛis niſi conſuetudo alind habeat:
quo caſu poteꝛũt nẽdi ad libitũ ñ obſtante con
tradictiõe ſubiectoꝝ ⁊ ſentir Hal.i. c. i. F. ex ea
dem de lege cor.coll.x. æ h̊ caſu puto ꝙ dñs po
terit ſolus ĩ indicium ſubiectiõem deducẽ cõpo
nẽ ⁊ tꝛãſmigẽ ⁊ pᷣiudicabit ſubiectis ẽt ignoꝛãti
bꝰ:qꝛ qͥ põt ſolus uidẽ põt fortius i indicio ex
ꝑiri ⁊ cõponẽ ar.i.ʒ.ait pᷣtoꝛ. fl. de inx deli. Idẽ
dico i feudo ut poſſit dñs cũ nnineꝛſitate illud iĩ
alium tranſferre ⁊ expiꝛi i pindiciũ uaſalloꝝ ſeu
ſine conſenſu eorũ:ut in.d. S. ex eadem:poterit
eriam ſine nniuerſitate:ſi cõſuetudo habet ut ſo
lus poſſit alienare de quo in.d. F. ex eadeʒ ⁊æ. c.
impeꝛialem S. pterea ducatus ꝓhi fen. alie fi
naliter Inno. circa ordinem agedi diſtinguit
ꝙ aliqñ poſſidet qͥs inꝛa aliqᷓ aliqñ ñ poſſidet:
ſed tantum in eo poſſidẽtuꝛ iter que duo ſcʒ eſt
diia nõnda.ponit exemplum qñqʒ eſt aliquis in
poſſeſſione ꝙ nõ teneatr ire ad cõcilium łᷣꝙ poſ
ſit oꝛdinari æ benedici a quo malueꝛit epo et 2
ſimilia. j.c.ueniẽs:qnqʒ vᷣo nõ poſſidet h̊ iura
ſed ab alio poſſidẽtur ĩ eo:ſiẽ mõaſteriuʒ:de qꝰ
h agit᷑:dicebat ſe hr̃e ⁊ poſſidẽ q̃dam iura ĩ qui
buſdã eccłijs:q̃ m eccłe nõ poſſidebãt neqʒ poſ
ſidẽ poteꝛãt i ſeipᷣis:qꝛ nulius põt i ſeipo ius ł
fuitutem hr̃e nec miꝝ:qꝛ nec in ꝛe ꝓpꝛia qͥs põt
bre fuitutẽ.t. iure.cõi.ff ð̊ ſer ur.pᷣdi hoe ulnio
caſu põt agi ò utrũqʒ.ſ.S detinẽtẽ ſubditoſ⁊
ſubditos qͥ nõ obediũt õ derinẽrẽ vo agi põt:
qꝛ ſua itereſt cum ſit in poſſeſſione ſubiectionis:
ut hit ⁊.c.ĩter q̃ttuor de ma.⁊ obe j ſubditos
vo agi põt:qꝛ actoꝛẽ ñ patiunt᷑ uti iure ſuo ſibi
ñ obediẽdo. Item ſicut ĩtereſt pᷣlatorum ñ pdẽ
iura ꝗᷓ hit ĩ ſubditis: ita qñqʒ iteꝛeſt ſubditorũ
nõ mutaꝛe dnos ut S. dixi. Et ex hac ꝛõne dicit
Inno. ꝙ ſubditi poſſeſſi admittũf̃ ad defenden
dam litem ⁊ aſſiſtẽdum defendẽeti æ ad appellan
dum:nt nõ j. ti. ꝓx. cum fupeꝛ.⁊ hoc membruʒ
ſatiſ plʒ Jo. an. æ credo ueriſſimũ pꝑ ea qᷓ ſuꝑiꝰ
dixi ? ꝙ poſſit agi S poſſeſſũ.allego.eæ cum iteꝛ
2.d.c.cum ſuꝑ.j ti.ꝓx. facit.c.cnʒ dilecia ðᷣ cõ
fir. nti. In precedẽti vo mẽbꝛo cnm qs poſſidʒ
aliqua iura ñ ãt poſſident᷑ iĩ eo. diei Inn. ꝙ pᷣ
latus talis poſſeſſoris ſine ſit reꝰſiue acror non
põt ſuꝑ hniuſmõi iuꝛibꝰ uł libertate ↄuenire nec
ↄueniri łaſſiſtere ↄueniẽti ł cõnẽto nec appella
ꝛc cũ eius nõ ĩterſit.ij.q vi.nõ ſolent.ꝗqᷓd. n. ̃m
eum intereſt epᷣi dioceſani ſi clericꝰſuꝰ uadat ad
cõcilium ł ſynodũ alteri epᷣi. dũmõ epo nihil de
nahat᷑: hec dicta ñ placẽtr Hoſt. dicenti ſe ñ poſ
le cape iſta Vba.nõ.n. cõcipiebat quõ poſſit eẽ
ꝙ me? ſubdit? teneat᷑ ire ad alterins ſynodum ul

ꝙ pofſit ab alio benedici uł ordiari l alispof
ſit hr̃e ĩ eo aliquã fuitutẽ qui æ mihi qli 6 Re
dicium gñaret. do. An. cõcordando dle d
Moſti.poſſit ꝓcedẽ qn ẽet alias reſpectu dorn
lurium ſubiectus: ſed qn ĩ illis ptendi ſe iberi
pcedit dẽm Inno. niſi dicat᷑ fin eũ ⁊ qo tie in
tereſt epᷣi ut liber ſit poniꝰq; heat alium dnm .
faciliorem uẽditiõem.ad hoc.qð nö. i.c.enes
eij. ð teſt. putat tñ ꝙ licer hoc caſu poſſit ſupior
aſſiſtere defẽſioni:libellus ti eet dictãdus 5 pré
detem ſe liberum. (Ego puto dictum Inno
uerius indiſtincte ꝙ ex quo connuenitur ſuꝑ i
ribus ab eo poſſeſſis uł in quibptedit ſibenaté
ſuꝑior iſtius non ẽ admittendus ẽt ut aſſiſiat in
lite: quia ſicut põt ſubditus acceptando bnſicii
ab alio illi ſe obligare ſine pꝛioris pꝛeiudicio:
iux nõ.ꝑ Inno.i.c.cum iam dudum de pꝛebe.
facit c.iij de temp.oꝛ.li. vj.æ uaſallꝰẽumus põt
recipiendo feudum ab alio illi ſe obligare ſine
prioris preiudicio:ut i.c.ij.de ꝓhi.ſeu alie per
lota.colł x. .ita põt ⁊ dʒ iſte ſolus de illis iurib⸗
lirigare facit qðᷣ nõ. Inno.i. c.conqueꝛenie de
offi or. ? i. c. dilectus ðᷣ an. Op.fo ⁊ vi ꝙ

„⸗ „— 2„ 2—

abbas neqnit Sᷣ epʒʒ pᷣſcꝛibẽ iina epalia ꝑ.cc̃

non liceat. S eo. So. dicit glo.iij.ꝙ; aut queni
nũqd abbas poſſit pᷣſcribẽ ſuam ꝓpaʒ libenatè
pt.ſ. ampliꝰnõ ſubſit epo ⁊z dicẽdũ ꝙ non aqlias
tñ biñ potuiſfet ſubiectõem ĩ eo õ epᷣm pᷣſcibej
cõcurrẽte titulo:cum bec preſcriptio ſit coniia
ins cõe: ut ĩ. d. e. cum non liceat iũcto. c.j. ꝓrj.
Aur qit᷑ nũqͥd abbas poſſit pᷣſcꝛibẽ ecclas epo
ſubiectas.ut ſibi pleno iuꝛe ſubſint ⁊ nõ epoq
dicendum ẽ ꝙ ſic: ut h. glo. ueꝛ0 ꝛcddit diuerſi
tatem rõnum iteꝛ bunc caſum 2 pcedẽtem.didt
rõem ce:qꝛ abbas uł quis aliꝰſe pm poſſicẽ o
põt ſicut nec impare ſibi põt.l.ij ff de orblnx
rito nõ põt pᷣſcribere ſe ipᷣm p epm cuʒ e poſ
ſeſſione pꝛeſcꝛiptio n ꝓcedit: ut ĩ rla ſine poſſeſſi
one. li. vj. ſed alias eccleſias bñ̃ pofſum poſſidi
merito illas preſcribũt: ut hic ⁊.j. c.px.? pode
ra bene: qꝛ glo. aperte ſenit ꝙ abbas epo ſub
iectus põt pᷣſcribeꝛe iura epalia ĩ ecchjs iubiee
tis epo: iʒ ipſe abbas ꝛemãeat ſub epᷣi obedieii
7 ̊ in effectu uoluit h̊ Inno. clari. .c. oſ
fi. æ uide circa boc qðᷣ plene dixi i.d c.cuʒ no
liceat. ¶ Eõtra hoc glo. iſta in fa ꝑie opponi
de. c. q;uis cor epᷣi.lxviij.di.ſoluit in effeem er
bene: ꝙ ea que funt oꝛdinis epalis p inferiore
preſeribi non poſſunt ? ꝓbaor᷑ clarius in.c. o
de conſue. Sed alia que ſunt iuriſditionis ſiue
ſpectant ad legem dioceſanam ſiue ad legem in
riſditiõis pꝛeſcribi pnt: ut h̊ ⁊. j.c cum olimn 21
telligit æ reqrit̃ tiulus pinaniuus eum ius ee
reſiſtat: uel tãtũ ips de cui initio meoris boi
non exiſtat: ut in. c. i. e.ti.i. vj.h ut iube ꝛat iin
priuilegium celeſtini licet etiam õ
tabat abbas ꝙ nerificaretur in illis ecclijs: iu
ficit enim ĩ hoc exror pꝛobabilis. ut.l. uulgo
ff. pꝛo empro. ¶ Opp. kiio in eo ꝙ bic nrbee
ꝓpoſuit comrarias defenſiõcs. l. pruilegium

enne
ataulaſcil⸗
grnter 10 1
Etini ind
an

, t
niae⸗ i, rh
lobi b nd

GSo. dit
e Neda N dd 6 dn ſen l
dnland n e ſPan
ſe hunifiib
er hinnſe d ſb
meifacicntiſhſi de
inrnl gü ran gi tißlſe
loca gne ſl reges efnenii p
Hi nouſmno enmntee , 8
taoronimin tld in n
,ofinbonnumns ouſin/ Muuc,
höi riCamp n ul
ripaludultaniſr uu
tmlſerctiltge oum egum⸗
Ytertcandane laniceroen prinlegi⸗
niaga nidn tirinſtiplega lom
Gun. C Ent agd endems Gſetun
Pdaco ododena erid inen ininie
nö inſpe deſoen .unt ad Nlwihen
ſez dicth Joan ſeslten pratceſſeiini
de bis. (Duclm bllche oncln ann
terumn locumnd momcſtin tig niiter
batur:ſocgtor gerdn enicanegnitone
Pbanſtigene eqni noni nine ben
ſſos ſei eut ean gri inn den
iulert nüſter clcebat ti ſoeno Pdeſn
eqpn mormß ſcc i loz gne bi ſocgt
batio ie non iumt benecicdannt
ebuenn ergo ſornaſe annaglos p in
e pbure iumn egnn orwumn.S
ciek ſenid ſr i noci ſnmo c
bioꝛpeebar pgmhugi gchi⸗
aorcieberſenigiſtenee⸗
appanſt g nedſcengr ſeihſahner
in ſitif di hn e⸗
nſenls apniſſenz ⸗ niſnt

ſi Utllia ag ieen 3
gnos et
mitcu Grnn u
n ſpieſczf inen
ninte müpon e
mn lanr kciee ivenie
cormire Pren

AC idtz:
waiſn wemdt
a Ni e no⸗ 6oſvenin
— in guibiheitibn
8 din ſ mmimncns ir Nkaſſier,
* lns geeepnngo bhffi
en neſſe gions Pieincſco⸗
Nan n dacundeprhe,
NdNk Ulfibunnng do

ſtchinn⸗ fuim diigit igwe ie

Drioris Menächmiti Neotendepe
n cokrindör welctd⸗ ls inn

lngm futeb ti Jiwicengann
off or tit. mielh
abbas rjnij jj zene in Gnin id
non teen 5 en. Godn go ii n ne
nm obhao poſſt itnbe inn gp ben
r mnpl ho ſnbſtepo t ciciti onan
uihi umiſtr ſbiendem ico Gon öl
oer uba berNnno NtcN
cienlidt ain o,lian iino d ,
Nr q nicl bbas oſſtßaibe o n
hiecns Nſtbi gend iun inim nolſe
Nondomi ecnd dend widr erſ
Grmtominbtdimn inatiend
tien ircn wdngrl is Aſe dnii
ſenr ner innme ſd Uelyfo
rm ro ieehn n nhi⸗
õ
õ di wuiun

õ N

n dene:an 90. Perit ſon gn .
ſeems dot icrber ini üi
ſis ho h iſſe on nier lb

. 4 ent
t bin cfeen lus ide

rd
i emcrcra vore dr n
onna bo Goiſtrn .
zus oor ei! iicſprte
Ge funt olſech,
wreg an oſin tni

Nrnd nende Y brinl,

Sed
= L rſes
oisre
rſanpbnt i mnne⸗
igt 9 rcſin U
riir c u ehiſt
1 Loiit

ſlcal
nn An Nach ⸗
gruilegl enlmnn

aure ſila 48 πα 7 2 P ſrPudn h. K . 36 arr l n ſa o . 6

Me preſcripnonibus

preſcriptiõem.nam quod meum ẽ ex una cã ⁊cẽ.
de fi.inſtru.iter dilectos:tãq; ergo ꝓponens 2
traria ñ eꝛat audiendus i. c.ſollicitudinem.].de
ap. ⁊:l. ubi ꝛepugnãtia. ff. de ꝛc.iu. ¶ Blo. in vᷣ
bo ↄpleta ſoluit duobꝰmõis.p ꝙ bas exceptio
nes nñ ꝓ poſuit abbas ſimul ſed ð nna tranſiuit
ad aliam. ¶ ꝙ eas ꝓpoſuit diſiunctiue: ut ſi
una nõ ſufficeret ꝛeliqua innaret. Ego remitto
ad gl.in rła nullus pluribꝰde re.iur.li.Vi.⁊ nõ.
.j. c. neniẽs:plene ꝑ Bar.i.l.nemo.ff ð̊ excep.
2 uide ꝙ dixi pꝰ Jo.an.⁊ Jo.de lig.in.c.iputa
ri de fi. inſtru. ⁊ dic ut ibi:z dicit h Inn. unum
mẽti cõmẽdãdũ ꝙ; ꝓponẽs exceptões ↄtrarias
itelligit᷑ ꝓponẽ ſub diſiũctõe q̃ſi ſi unum nõ po
terit ꝓbaꝛe aliud ꝓbet ar.dicte.l.nemo ⁊.ff.de
inoffi. teſta.l.ueteꝛani..ſed nec impubeꝛis.
Oppo. pꝰ õᷓ tex.ĩ eo ꝙ papa mãdat ad ꝓbatio
nem libertatis eccleſiarum inſpici priuilegiuʒ re
gum ſecularium. Mam principes ſeculares ſuꝑ
huinſmõt nõ ualẽt pᷣnilegia ↄcedẽ: ut i. c. duduʒ
de.deci.⁊.xc vi.di.bñ qͥdem. So.dic ut in glo.
i. v. ſi ꝑ illa. nõ.n reges ↄceſſiſſent libertateʒ ſu
per ſpirirualisꝰ ſʒ ſuꝑ ipᷣalibꝰ. MDapa vo celeſti
nus ut i ̃a d exemit i ſpiritualibꝰreferendo ſe
ad prinilegia illorum regũ:puta dicendo ꝙ illa
loca que illi reges eximerũt i ſpᷣalibus et contu
lerãt monaſterio ipſe eximebat a pfᷣate eporum
2 alioꝝ ordiaꝛioꝝ ⁊ plẽo iure illa tribuebat mo
naſterio aduocarus monaſterij incaute ꝓduxit
ſolũ pᷣuilegiũ Celeſtimi ꝑ ꝙ non potuit conſta?
an illa nallis de euaſchan eſſet ille locus cum pa
pa retuliſſet ſe ad pᷣuilegia illoꝛum regnm. Jdðo
ad nerificatiõem ⁊ liquidatiõem priuilegij Cele
ſtini papa mãdat nũc inſpici pᷣnilegia illorum ꝛc
gnm. ¶ Oebnit ergo aduocatus eſſe cautꝰ: ut
ꝓbatio ↄclndeꝛet neceſſaꝛio facit in ſimili quod
nõ. in ſpe de loca. S. nunc aliqᷓ.v.lviij. in fi. v.
ſe.⁊ dicit h̊ Jo. an.ſe aliteꝛ praticaſſe ſimiles ca

ſus. Qnuidam bidellus conduxit equum ad

certum locum qͥ moꝛtuꝰeſt in nia nãliter:ut dice
batur:locator perebat emẽdam equi:conductoꝛ
ꝓba nit ĩ genẽ equũ moꝛimũ nãliter ꝓbauit.n.ꝑ
illos qͥ ſecũ eꝛãt ꝙ equꝰquẽ eq̃tauit die tali moꝛ
tuꝰerat nãliter. dicebat iñ locator ꝓbaſti unum
equũ mo rtuũ:fed ſi illnʒ quẽ tibi locaui qr̃ pro
batio te non iuuat ⁊ bene dicebat:ut h̊ pʒ ſʒ eũ
debuerat ergo formaſſe aꝛticulos ſuꝑ inſignijs⸗
eqͥ.? ꝓbare illum equuʒ mortuum. ¶ Similit
dicit ſe uidiſie ĩ quodã ifortiato ꝙ ſcholaꝛis de
bitoꝛ petebat pꝰ annũ a cẽditoꝛ uniueꝛſitatiſ mẽ
catoꝛe qͥ dicebat ſe uẽdidiſſe q; licebat ex pacto
et ꝓbauit qð uẽdideꝛat nnũ ifortiatũ:ſʒ ꝓbatio
non ꝓfuit:qꝛ ñ ꝓbanit de illo cꝰ int᷑ſignia debu

ſſſet i capłs expreſſiſſe: ut.S. dictum ẽ de equo:
4 Et hec ſũt utilia ad iſtructionẽ nouitiorũ aduo

catoꝑ: quos ẽt inſtruit hec decꝛetalłi alio.ſ.ꝙ ñ
artent ſe ł cliẽtulos hñtes ꝓbare pᷣſcriprõem ſo
lum ad tp̃ᷣs pꝛeſcꝛiptõi neceſſaꝛiũ puta. xl.anno
ꝛum ʒ ecełam: qꝛ ſi ſic ſe ariant facile iueniet᷑ ali
d iterim occurriſſe qð fecit dormire preſcripti

oneʒ:pula nacationẽ ſciſma uł boſtilitatẽ uł bis
ſile: quo ꝓbato iutilis erit hec ꝓbatio unde ad
uocani modemni ſic foꝛmant articulos:intẽdit ꝓ
bare ꝙ poſſidet rẽ talẽ.xl.uł l.q̃nis uł᷑ plus tato
ipᷣe cuius inicij uł õrij nõ ẽ memoria: ⁊ ſic teſteſ
deponant de ꝙᷓ remoro ipᷣe nouerit jm Jo. .
ꝗ nõ. i pratica. E&go vo adduco ad ꝓxime pce
dentia qᷓ nõ Har. poſt glo. i. l. nõ ſolũ. F. ſed ut
ꝓbari.ff. de no.op.nun.ubi glo. dicit ꝙ ad de
ſtructionẽ oꝑis nõ ſufficit ꝓpare opꝰ nouũ fuiſ
ſe nunciatum niſi ꝓbet᷑ ꝙ poſtea fuit edificatnʒ
qꝛ ꝓbatio actoris dʒ eſſe clara:2 opnie facit.c.ĩ
pntia de ꝓba.ubi nõ ſufficit probare in gñe ꝙ
ille erat minor annis cum intꝛauit religiõem qꝙ;
poterat eſſe minor.xxv.iñ maior. xiiij. ?2 ꝑ glo.
preal.dixit Har.ſe dixiſſe in qõne facti ſtatnto
cauebat᷑ ꝙ i talibꝰ pratis nõ pnt tenere bom es
beſtias ad paſcẽdũ ifra terminos deſignatos æ
ſic ĩ ceua ꝑte prati poterãt paſceꝛe ſj i certa nõ.
Een quid accuſatus ꝙ tenuerat beſtias in
dictis pratis:nõ m fuit dictũ.j temmios aſſigna
tos ⁊ ſic ſimpliciter fuit probatum ꝙ debebat
ſequi abſolutio ⁊ nõ ↄdẽnatio.alłat enã.l.ð pu
pillo..qui nũciet.ff.ð no.opꝑ.nun.ꝑ que dicit
ꝙ qn unũ ⁊ idem factum nõ eſt punibile ĩ quali
bet ꝑre loci dʒ exprimi ⁊ probari illa ꝑs loci in
qua factuʒ ẽ punibile.pꝛo hoc vr̃ iex. in.l.i.ĩ fi.
cum.l.ſe.ff. de incen. rui.nau.æ idẽ dicit ĩ diueꝛ
itate tpᷣis pone licitum ẽ uigore ſtatuti pꝰmedi

um mẽſẽ maꝛcij paſturare in certis pratis ñ ãte

accuſo titiuʒ ꝙ paſturauit ð menſe maꝛtij z ita
gnãliter probo:e ne cõdemnãdus:certe non qͥa
factũ ĩ parte dicti mẽſis ẽ punibile ĩ ꝑte nõ.ad
hoc ergo ꝙ ſequat᷑ cõdẽnatio opoꝛeat ꝙ expꝛi
matur ⁊ pꝛobetur illa ꝑs loci in qua factum eſt
punibile ꝑ hoc qð nõ.ff. de nego.ge.l. euʒ actũ
ĩ fi ubi ẽ quaſi expᷣſſum facit glo.nõ. in cle.fi.ð
reſcrip. Predicta procedũt qn actor clare ſuã
intentionẽ nõ probauit pꝛo quibꝰ vr̃ cãus i.d.
c.ĩ pñtia. Sʒ qñ ↄtigit ꝙ ꝓbatio reddit᷑ dubis
propter exceptionẽ rei ⁊ ipſa probatio exceptio
nis ẽ etiam dubia pꝛopter probationeʒ actoris
pone exemplũ.accenſatur Luius ꝙ uulneranit
Sempronium de menſe maij. Titius nero pro
bat ad ſui defenſionem:ꝙ ille potuit offendi de
iure municipali:quia erat bannuus ⁊ producit
bannimentum factum in medio menſis maij et
ſic per exceptionem adueꝛſarij eſt dubium an ta
lis pcuſſio fuerit delictum nel nõ.hoc an fuẽit
Pdeufſtw ante bãnimẽtum ul poſt.PDone aliud

5 exemplũ:ſtatuiũ ẽ ꝙ nobiles nõ pñt intrare pa

latium niſi tpe ↄſilij.quidã nobilis accuſatur
intrauir palatium de menſe maij ipſe ueꝛo ꝓbat
ad ſui defenſionem ꝙ fuit factum conſilium de
illo menſe:an autem intrauerit tempore conſilij
permiſſo nel tempore probibito, dubitatur qᷓro
an abſolntio an condemnatio ſequi debeat. Et
prio vr ꝙ nõ ſit abſoluẽdus:qꝛ ſicut actor dʒ i
tentionẽ ſuã clare ꝓbare.ut ĩ ſuribus.S. allatis
ſia ? reus ſuaʒ exceptionem quia in excipiendo
a

Wπhπαeh lardis A=en ) zae i ſe Toprzd

fit actoꝛ. l.i.ff.de excep. ? ĩ. l.in exceptiõibꝰ.ff. 8

ꝓba. ? nr̃ expreſſũ ĩ.l.matꝛem. C. de pꝛoba. ¶
Har.nõnteꝛ dicit ꝙ ĩ delictis ĩ dubio debemuſ
pꝛeſumẽ actũ factũ tpᷣe quo łʒ ut ſic delictuʒ vi
tet᷑.l.merito.ff. ꝓ ſocio ⁊.l.iterpretatiõe.fſ. ð pe
nis. facit ꝙ dicimꝰ ĩ teſtibꝰ:ut ꝑ pſũptiõem aci⸗
multiplicati ſen geminati reducãt ad ↄcordiam
ne ꝑiurio notent᷑: ut i. c. cum tu de teſli. ¶ Ad
idem ẽ oprimꝰtex. iñcta glo.i.l.ij. C. de peti.hẽ.
ibi enim fũdata ĩtentiõe actorijs excipicbat re⸗

de ritulo ſue emptionis ¶ Ded dubitabatuꝛ an
dicta emptio pᷣceſſerit lireʒ l fuerit ſecuta æ dicit
ibi glo. ꝙ ĩ dubio preſumit pceſſifſe:qꝛ alia pre
ſumptio faceret delictũ.ſ.cõtractum litigioſum.
Si ãt ſumns ĩ alijs nõ delictis innc ſi excipiens
claꝛe nõ ꝓbat ſuam intentionem debet in dubio
ſuccumbẽ: ut ̊ i.d.l.mens.nõ.glo.i.q.cle.fi.de
relcꝛip. ? facit.l titie tertaroꝛes de lega.i. In cãᷣ
iñ liberali dicir Mar. ꝙ ſtaꝛer ꝓ libeztate niſi a
lius eſſet ĩ poſſeſſione ᷣuitutis:⁊ h ſi ↄuemiat ſi
Et agẽt dicẽs ſe liberam ! lberum credit idẽ qð
3̊ ſ.ut hat plene ꝓbare: æ ꝓ hoc.l.matreʒ. Itẽ
predicta faciũt qð ille qͥ peit cẽtuʒ occaſiõe mu
tui d ꝓbare mutuum faciũ ante libeliũ datum
alias ſuccũbẽt:ut i.c.abbate ſane de re iu.li.vVi.
ciꝛca finem. nõ. i. l.k? an eadem. S actionis.ff. de
excep.rei iudi.⁊ hec ſingularit nõbis:qꝛ aꝑiunt
itellectũ ad multa. Sed S pᷣdicta ĩ eo ꝙ dictum
ẽ ꝙ i delictis exceptio dubia relenat:ut non pᷣſu
mat᷑ delictũ.foꝛtit᷑ facit ꝙ ipſe Mar.nõ.i.l.au
relius. F. idem queſijt ff. ð̊ lib. lega. ubi dicit/q;
ſi accuſatus de homicidio excipit ꝙ hoĩem illuʒ
interfecit ad ſui defenſiõem põt ex ſua ↄteſſiõe
damnari:qꝛ lʒ ↄfeſſio ſit ſub uno cõrꝛactu ⁊ qᷓi
f cate ꝓlata tãtum qꝛ pſumptio orta ex bomici
dio ẽ ò cõfitẽtem põt recipi cõfeſſio qᷓ ennus ẽ õ
cõfitẽtem ⁊ reſpui qᷓrenus ẽ ꝓ eo ⁊ facit qð in ſi
mili nõ.i.c.cuʒ acceſſiſſent de cõſti.ſed ſaluando
pcedens dictum poſſet dici ꝙ ꝓcedit qn excep
tio ẽ ꝓbata ſed ꝓbatio ẽ dubia:ſecus qn nõ ↄ
ſtat niſi ꝑ ↄfeſſionem:qꝛ ↄfeſſio non relenat ↄfi
tẽtem ubi pꝛeſumptio ẽ eum ut nõ.i.d.c.cum
acceſſiflent ⁊.xiiij.q.ij.ĩ pn.puto tñ ꝙ ex illa ſo
la ↄfeſſione ñ debeat dãnari ſaltẽ capitaliter:qꝛ
i tali pena iferẽéda ꝓbatões debent eẽ luce clari
ores l.ſciãr cũcti.C.ð ꝓba.canõiʒata.ij.q. viij.
ſciant ⁊.l.q ſniaʒ.C.de penis q̃ optime facit qð
non ẽ ̊ cum illa ↄfefſio ñ emanauerit pure ſed
qualificate nec ex preſũptõe:lʒ nehemenni debet
qs de tanto crie ↄdẽnari:ut in.c as de pſũp.
facit ꝙ nõ. Inno.ĩ.c qꝛ ueriſimile de pᷣſũp.ubi
dicit nõnter ꝙ qn iudex ꝓcedit ſuꝑ delicto ex
pᷣſũptione dʒ nullum tpᷣare ſniam ſnam maxime
ne cõdẽnet niſi raro æ modice ad penam coꝛpo
ralem nel ad penã pecuniaꝛiam: uide ad pᷣdicta
q̃ dixi in.c.iij.loco ð ꝓba.⁊.c.ĩ pñtia.eo.ti.
Oppo. aquartio qꝛ ĩterruptio facta ĩ uno aꝛticło
iuriſditionali dʒ ꝓdeſſe quo ad totaʒ iuriſditio
nẽ:qꝛ qᷣ aurẽ hoiĩs tetigit toiũ tetigiſſe ur̃ ut i.l.

unlſgaris. ff. de fuxis canonizara de peniſ. di. i:

HBe preleriptionibus

So. glo. ĩ vbo ĩterruptiõem tãgit ſiz ſormaliteꝛ
in n ſoluit. dic iñ et bn ꝙ Iʒ pſcribat ĩ uno capi
tulo n preſcribiuur i alio ſic iterruptõ fea i uno
nõ ꝓdeſt ĩ alio: er nõ glo. et limita pcedens di
tum glo ut nõ. Inno. in. c. dilectꝰde capel no.
et. S. aliqͥd retigi. Hoſti.vo ſoluit Zriuʒ 8. unj
garis dicẽs ꝙ illud ius æ ſimilia loquũĩ de idi
uiſibilibꝰ? cõti guis.ad boc.l eũ actum ff ð ne
geſt. e ff. ð uſpcap. rerum mixtuꝛa. faci ö pbe,
qꝛ ſepe ⁊.c.antep.li.vj.ðᷣ coſecra.eccle.ł gltaec.
nno. e. lib. de ſen. excom. ſi ciuitas in fie. ib.
hoc vo. c. et ſilia ꝓcedũt i diuiſibilibꝰer ſ Pins
cuʒ vVo abbas poſſideꝛet uniuerſali iuꝛilditoeʒ
epalem interruptio ñ ꝓdeſt: niſi i arueulis in 4
bus facta fuit iterruptio: ita exercitiu i uno aꝛtj
culo nõ extẽdit ad totã iuꝛiſditionem: alio illam
unſuerſali poſſidẽte:ut nõ. Inno.i.d. c. dilcct
Hlo. ultima diuidiĩ in tꝛes pieſ ¶ In pria
colligit ꝙ taciturmtas plati ecclie nocet i pſcri
bendo. ¶ In Zriuʒ op. ö.c. nibil S. e. 2 ꝛemitit
ad ibi nõ.⁊ dic ut ibi:⁊ tenet in pᷣlatus ð ſuo ſa
tiſ facẽ eccke in eo ꝙ; ccclaʒ leſit ꝑmittedo pᷣſcnip
tõeʒz S eam curꝛer: ur dicit gl ſingularis .c.pla
cnit el. ij.xvj.q.iij. ¶ In fa parte glo. qritan
nalẽti age? currat preſcriptio 2= nõ. eamm: 7 dic i
pleniꝰdixi. S. c. ex tꝛaſimſſa. ¶ Yn te:tia ptc qit
ifra quãtm̃ tps dʒ leius ex pſcriptõe peter reſtitu
tionem i integꝝ:⁊ ſic tacite pꝛeſupponit ꝙ ðpᷣ
ſcripnoeʒ pot peti reſtitutio qð ẽ ue rũ ex clauſu
la gnal:iux ea que dixi.S. c. uigilãti:ſʒ a iur ſpe
ciali puta qꝛ ecclia dic ut dixi plene.S. e. c. i.
Extꝛa glo.qro qͥd ſi ſinguns annis debes mihi
.x. ? ceſſaui peteꝛe:tollei ne debituʒ pꝛeſeriptoe
de hoc plene nõ i.l.cum noniſſimi.C. ð pᷣſcrip:
xxx. ann. Jo. an. p? Goff. diſtinguit: ꝙ aut obe
tur ex ſtipulatioe aur lex legato: p caſu qꝛ ſtpf
tio unica eſt ⁊ unicam obligatõnem inducit una
pᷣſcriptione tolletux.ad hoc.l.ſenatus. ſiſfoe
dona. cã moꝛ. ¶? Sedo caſu qꝛ legata ſun plu
ra cum tot ſunt quot ſũt annue pſtationes.d.l.
ſenatus in fi tot ſũt necefſe pᷣſcꝛiptioes quot ſũt
petitiões q cõpetũt ad ipa legata: ? ſic tale lega
tũ ſi perit n uiedo:ſed curret pᷣſcripiio a prid
pio ſinguloꝝ annoꝝ dicta.l.cum nonſſimi hec
fuit opinio glo.i.d.l cum noniſſim. uide plem⸗
de mateꝛia ĩ ſpe de loca.S. nunc aſiqua.v. xi.
Sed doc.ultramontani tenuerũt orium ut 100
Cy.i. d.l.cum notiſſ mi.dicentes q tam in lega
to qᷓ; i fipulatõibꝰpᷣſcriptio incipit quolibet an
no ꝑ illũ tex. ꝗͥ ux iſta eqꝑaret: ſed Dar. ibi nui
tur ſuſtineꝛe opionem illiꝰgl. dicens ꝙ ubi obli
gatio ẽ orta ðᷣ pnii ʒ exactio ſit delata iĩ die inc⸗
pit uniſoꝛmiteꝛ pᷣſcꝛiptio ↄ debuũ inui.ſec ubi
obligatio nõ ẽ orta de pnui:ſed ornii
ut i legato ſimplꝛ annuo pꝛocedit Dria op
cum obligatio ſiĩ in diẽ ñ currit plcuptio:niſi a
tpᷣe extãtis obligatõis: ? ſic iteliigit.d.l. cum no
tiſſimi. F. illud. ex hoc cõcludit ꝙ nõ e dlis mie
legatum æ ſtipulatõem: ſed debemus n arec,
aiaduerteꝛe an obligatio ſit nais de pnti: lic

quolʒ ano
io: qꝛ

vleic
, ln⸗ V
anuah N ſcen
eg n itich n
nſcnit⸗ le Nol u⸗
untn onneiſ/ nl

in nle , Alloen

i
en rhio i , jcgen
nm nemlll n nmmil
.c.

a co
jndm him Eepin

crobli
ber onon ,
quolt umnanmi

ſoſ
HM „Cals

offai. Pe

, rio pliuant
. rorminrio i

ös biit linms. T.
umn ſamn goceſſneſcd lann Pin
Gecremn olſcnr oino nnin qg uiſ

cioceig ?poſte⸗ goeeſes or ſoſſußg.

Iunen ofelmmn ncdhrulltnℳα

oimnan uſnrnt , l en
xsltusi us uifib 5
inttumrirhntt inm ifigoneh
tian poſſt r ni e u be n
cciNoia t ho iit g cine lſſt
GCkhnden Eianaren irpencere n in c.
onl N Vechihs doſten⸗
1tare mdteeta ſne ouincke. Jem
hoſpitalionse g is pis os 1 den 1 po
ina.ci, (Mothnon nannennn
Pcumtionen cchiuum miione nlctanons
lurrirpreſcripio eiam uni is e ai
Meinona non epſtit pboe het gnig er 4
Ppbbe preih öfen ba fcrselnente
rilanafren
l.l eo. l 1 Ne boe iemmn
“ ſanelr uſtundl N
Raar lonna geunnöen mierr
coenmn in uiſun Er noiin
lpichal ſ irclnibie⸗
ee hon poleſt pr
biocatſſonum kconnenn V;
nſenbere nlinnonen a ga
ſbs cpo er m iſe lex taranen
itiner ſibaltun i eustimt

ſbtins epi poſſi Pfeſcrib

G Mopnium: . .
. ho . 1
imn mnn t gͦ antlis,

Eegnntn

Gnond minn enanluiinoen
i n uſttonen gtoiin
eln Nrig caſ
anns Nro⸗
1dNde l dea wiſe
uberw fiinsdnt
. nengaktzlettnnioien
loe can ncfnr ei Aloghais
tchiernſ 1 Pronne Gt
nalan gianmn orcei⸗ 1löenmecn
pln n 5 r niſnin, Grn geit
iminit soj ls r gnhie erifn
onm/muEreͦ: ſcmie putppontg),
poͦr ru ninto 5àα7i0nà
Glleuf a vednsuglinth aur le
Mpun gr ada deud Ans t
m go. r q iingols onnis ocbis
tcſui pelennolci ne debizeueſetgioe
oeene t il ntrſin Cd ac
.m Bom Oiſ äfincingaude
õl
õ i n
Plenpnoneidlen tenerns 5ft

domn ti r (Dedd aſucn in tn
Unt vor ſöt unnne Pilael
In cum dor ſun quo ſi um i
mnnms infiton ſor neeeſſ hſcipttschi
vendesdchei 1in hnntit
N
. hann nedo:ſe cufte ſinan
woo Namnor Citn un ſali
oo ſngnor 7 nin
io god. an nollmn
n de ſe de otn t nl
ne Amnofin lenii
D ,rorſſ ni denbg ii
a pehſgthto giſti,
givoletoib pſliptie ,
vc n ſn dnn.
ter e
gled en ih aui
Lopionen i n
wr ſutnen ople igerut ln
toun . ,
tio eolia e Nlinn
nſumn ſenu
btouehn cri
nvo Ntoit,

obligeno ioe
Egoro Nnnlten, imniici,
wi blgmno ſin ijnc
n i oth it i gi⸗
lje nints abw oC ui
mi Holluu. zmnte ObC,
Iu., 1.

2d ibi no t
lillace cece

lata ſit exactio. An vo obligatio ſit ĩ diẽ nõ ãt
ponit exemplum qn i legato anno eẽ põt orta
obligatio de pñti:ſed põt ſic poni iudicio meo
dixit teſtatõ lego mille nepoti meo z? uolo ꝙ tꝛa
dantur ſibi.x. annuati ſolũ.n. hoc caſu ẽ dilata
exactio.aꝛ.l.ex his.C.qñ dies legati ce.Et pꝛo
primo membꝛo Hã.ego adduco.c.de q̃ꝛta. õ.
e.ubi pʒ ꝙ unica pᷣſcriptione qᷓdragearia tollit
qrta decimarum debira epo qᷓ communit᷑ ſoluit
quolibet anno:qꝛ obligatio ẽ orta de pnii iʒ ex
actio ſit dilatata ad tempus.

Bm ex officii. ⸗

tio que ðᷣbetur ordinario niſitanri pre
ſcꝛibi non poieſt. hoc dicit ſjm Jo. an. Mel ſum
ma ſic ⁊ piguius. No põt ſubditus ſuꝑioꝛem
niſitationem aut ꝓcuꝛatiõem rõne uiſitatõis de
bitam in ſeipſo preſcribeꝛe q;uis aliꝰ i ꝑſonam
alterius pᷣſcribẽ poſſet utranqʒ pᷣma ꝑs narrat
factum et allegatõem eorum. Fa ibi nõ agit᷑: alle
gatõem reprobat.et ꝓceſſũ õ eos factum fᷣuari
pcipit.t᷑tia ibi ſiq ĩ reſeruat allegarõnes aliqs ſi
ꝗᷓs bnt ltimas. Hö prio ꝙ archie pᷣs pot ne
dum ſuam dioceſim:ſed æ? iotam ꝓuinciam ſibi
decretam uiſitare. primo tamen dʒ uiſitare ſuaʒ
dioceſiz æ poſtea dioceſes ſuoꝝ ſuffꝛagãeoꝝ dʒ
tamen preſertim in ſecunda uiſitauone ſeruare
ordinem qui tradituꝛ in.c.i.de cenſi.li.Vi.⁊ iſte
eſt nus de caſibus in quibus aꝛchiepus habet
