fo rñder ꝙ illi nõ ferunt teſtimoniũ pꝛo aliquo
ſingulari:ſed pꝛo ipſo coꝛpoꝛe uniuerſitatis.⁊? h̊
ſolutio infert ut etiã illi de uniuerſitate ſingulari
poſſint teſtificari ĩ cã nninerſiratis:ſed h̊ ſolutio
mihi nõ ſanſfacit: qꝛ I nõ teſtificct᷑ pꝛo aliquo.
ſingal ari: reſtificãt̃ tĩ ꝓ ipſa uniuer ſitate cni ſũt
domeſtici ⁊æ familiares.ar.i.c.ij.de pe.⁊ oꝑie ꝓ
bar i. d. c.ſnꝑ pꝛudẽtia.ideo dico ꝙ iſti pñt dici
domeſtici æ familiares nniuerſitatis: ñ iñ ſubſũt
rõe pꝛie uel dñice poteſtatis ideo admitti debẽt
7 ĩ eccleſia faciẽt plenã fidẽ fauoꝛe eccleſie:ĩ alijs
credeꝛet᷑ eis ſʒ circũſtãtias ut dixi ĩ.d.c. ĩſuꝑ.er
dic ut ibi cũ querit᷑ an ſingularis ð unineꝛſuate
Zeſtificet᷑ pꝛo ipſa nninerſitate. ¶ S; extra glo.
pꝛo declaratiõe materie qre quid ſi ſuꝑ ↄtraciu
nõ habeo teſtes niſi familiares meos qui mecnʒ
ſunt ĩ ſeruitio:dic ꝙ ↄſiliũ ẽ ut eos expellã a ſer
nitio meo:⁊ poſtea potero eos ꝓducere ĩ teſtes.
ſatis eni eſt ꝙ tẽpoꝛe teſtimonij nõ ſint mibi do
meſiici l.iij. F. i.ff. eo.ita firmat Ci. in.d.l ij.et
Se.e.ri. S.i v.qd ſi oli.nide Mar.i.lq teſtõ.
ff. de teſta.⁊ meliꝰ ꝑ eũdẽ ĩ.l.i. ff.de q̃ſiõi.nubi
etiã qrit: quid ecõuerſo ſi ipᷣe ↄctꝰ aliquis ñ eꝛat
mihi domeſticꝰ: ſed ipᷣe teſtimonij ẽ domeſticꝰ.
2 ↄclndit ꝙ admittit᷑ dũmõ h otingat ſine facto
meo.dic pleniꝰ nt ibi ꝑ eñ.¶ Querit᷑ qdð ðᷣ nxo
re an admittat᷑ ĩ teſtẽ in cã mariti ⁊ quid ecõtra
nide ꝑ Ci. in. d. l.ij. p Soe. i. d. F. i. ubi ꝓſequit̃
multas ſimiles q̃ſtiões.gl.iiij.q.iij. O.idonei.diẽ
nxoꝛẽ ñ admitti.qꝛ ſibi iꝑa? põt cũ ſit ſibi ſubie
cta. ar. xxxiij.q.ul.mulierẽ. Sed Spe. ⁊ clarins
etiã Ci. ubi g nident᷑ ↄcludere q; inſpiciamꝰ qi
tates uiri uł uxoꝛis.ſi autẽ talis eſt nxoꝛ.ut neri
ſimiliter timeat maritũ nõ dʒ admitti. ⁊ idẽ dicẽ
dũ ĩ marito reſpectu uxoꝛis:als ſecꝰ.cuʒ nullibi
H ꝓhibeat᷑.nec ẽ ſimplłꝛ neꝝ ꝙ uxoꝛ ſit ſub pote
ſtate mariti:ut pʒ i.l.ſi uxoꝛc.C.de ↄdi inſer.ni
ſi oꝛdine nature ⁊? quo ad qdã fuitia: nt din in
.c. las de reſti.ſpo. ſed credereĩ plꝰ nel minꝰ ſʒ
circũſtãtias ut h ĩ gl. An autẽ cõpellat᷑ nxoꝛ teſti
ficari g̊ maritũ nel maritꝰ uxoꝛc Ci.in.d.:.ij.
in fi. nidet᷑ nelle ꝙ nõ:qꝛ nõ dʒ ↄpelli ad teſtificã
dũ õ domeſticũ ⁊ eũ cũ quo ẽ una caro ð biga.
debitũ q pʒ.ar.iiij.q.iij.l.inlia.ubi pʒ ꝙ eniã ⸗
ſoceꝝ nõ cõpellit᷑ quis teſtificari.h̊ fateor niſi in
defectũ teſtiũ:qꝛ tũc ceſſat pꝛiuilegiũ nt dixi i.c.
ſi qui.S.eo.⁊ nõ in.c.i.infra de reſlcogen.
aſus.
Bm ueniſſent. Ponec
atreſtatiões fuerit publicate ? eis renũ
tiatũ ꝓduci poſſũt teſtes poſtea nero nõ ſuꝑ eo
capitulo.ſʒ ſuꝑ alio ſic.h.d.quo ad titulũ. habʒ
eni aliud dictũ ĩ pꝛicipio qð nõ facit ad mam et
potuiſſet h̊ omitti:⁊ ſunt due ꝑteſ.in pꝛia partis

¶ Kum neniſlene.

ↄqſtio:l fa dat indices ibi mãdamꝰ:qͥbus tꝛia
mãdat.ſecũda ibi qſtiones:tertia ibi ſi que vo.
5. prio ꝙ ↄpaꝛẽs ⁊z rũdens ſeu actũ poſi
tiunʒ faciẽs ſuꝑ eo ſuꝑ quo appellauerat coram
iudice a quo.nidet᷑ ſue appellatiõi renũtiare ad
hoc. S. de offi. deleg. gꝛatũ ⁊ dic nt le.⁊ nõ.i.c.ſi
a iudice ðᷣ appel.li.vj.⁊.c.iij.de eo qͥ mit.i poſ.
¶ Mi eo ar. ꝙ mõte ðᷣlegãtis ꝛe ĩtegꝛa non ex
pirat ipo facto iuriſditio: ſed opꝰeſt excepnione.
un ſi nõ excipĩ uʒ ꝓceſſus.ita tenuerũt qͥdã peꝛ
hũc tex.et quaſdã ał ꝛõnes qð ni puto neꝝ ut.j.
dicã et dic ꝙ ibi põderat᷑ racitꝰↄſenſus partium
ad effectũ ↄcludẽdi appellationeʒ ſuꝑ qua paꝛs
aduerſa ſe fũdabat ad ipediendas nires ſũie.
Nõ.i..q̃ſtiones ꝙ publicatio atteſtationũ ĩpe
dit ntrãq; partẽ ꝓduceꝛ teſtes ſuper eiſdeʒ capi
tuł ulł diꝛecte Sↄꝛijs qð ẽ expᷣſſuʒ ĩ cle.ij.eo.ii.
Mõ.ar.qꝙ ↄmiſſa cã pnit indices ſuper aliquibꝰ
capituł pᷣus teſtes ꝓducẽ ⁊ publicaꝛe et poſtmo
dũ faceꝛ trãſitũ ſuper alijs:nec publicatio in cer
tis ipedit ꝓductioneʒ ſuper alijs. teʒ nõ. ꝙꝙ
publicatõ ulł ꝛenũtiatio ſacta ſupeꝛ ceꝛtis capłis
ñ ĩpedit teſtes ꝓducex ſuꝑ nouis dependentibꝰ
a neteribꝰ:et h̊ fm aliũ ĩtellectũ.põt enĩ indicio
meo iſte. F. ielligi duplicit᷑. primo ꝙ iſta erãt ca
pirula antiqtus ꝓducta ſz ſuꝑ eis nõ erat facta
ꝓductio nec ꝛenũnatio ſʒ ſuꝑ alijs.fᷣo põt intel
ligi ꝙ de nono fuerũt ꝓducta tãgentia tñ cãʒ ꝓ

nt dixi i c. fꝛaternitatis.S.e.⁊ uteꝛqʒ ĩtellec ne

rus ĩ ſe ⁊ põt ad hãc litteꝛã applicaꝛi. ¶ Aenio
nũc ad materiã ⁊? ſiẽ ſũt duo pricipalia dicra ita
duo ſüũt diſcuriẽda ⁊? ntrũqʒ applicabo ad glo.
2 prio nideĩ iex.iſte innere ꝙ moꝛtuo mãdato
re re ĩtegra iudices pñt ꝓcedeꝛ de ↄſeuſu ꝑtiũ.
Sʒ Z h facit qꝛ per morte mãdatoris re ĩtegꝛa
iuriſdirio extĩguit᷑ ipo facto ut i.c.gꝛatuʒ ⁊.c.lʒ
de offi. deleg. ergo ꝑtes nõ poteꝛũt dare iuriſdi
tionẽ nõ habẽti:qꝛ ↄſenſus priuatorũ ⁊c̃.de fo
ro cõpe.ſiguificaſti facit.c.ſignificãubꝰð offi. de
le. cũ ſ:Blo ij bie aſſumit diſputarionẽ ſuꝑ
h articko ponẽdo duas opi.qdã eni dixeꝛunt in
ꝛiſditionẽ ñ expirar̃ ipo iur:ſj opꝰeſſe exccptõe
2 hãc opi.tennerũt hic Gof.? Obi. et expᷣſſe
Inno.i.c.l de offi. dele.⁊ addncit iſtũ tex.iĩ ar.
et Bar. brix.ĩ qõe neneriali que ĩcipit qᷓrit᷑ uiꝝ
moꝛte. Inno. vo hic ñi loꝗt ita aſſertiue ſiẽ fecit
i. d. c. licʒ. Sʒ refert quoſdã dicẽ ꝙ iudices dele
gati ẽt pᷣmoꝝẽ delegãtis iuriſditioneʒ habẽt:lʒ
poſſint ꝑ exceptionẽ elidi:et ſi non excipiatur õ
ipᷣos iudices iʒ ꝙ faciũt et ẽ ad h̊ ar. ſᷣm enʒ:qꝛ
tẽpꝰdate ĩſpiciẽdũ ẽ. S de ꝛcſcrip.eam ie. Itẽ qꝛ
ſola pᷣſentatiõe reſcripii inriſditio perpetuat᷑ nt
poſtea ñ naleat reſcripiũ ĩpetꝛatũ õ illud nt nõ.
.5. de reſcrip.pleꝛũqʒ. Iteʒ qꝛ ſuꝑ ipſis ꝑſonis
? rebus ĩ libello expᷣſſis ſtati habet iuꝛiſditionẽ
delegatꝰ ̊ de reſcꝛip.paſtoꝛał.S.i.refert tñ alioſ
tenere Sriũ:illud in cõſtat ſᷣm Inn. ꝙ ꝑtes pñt
iuriſditionẽ ꝓrogare per ſuos conſenſus ut hic
2? de offi. dele. ſane.¶ Ei ſic Innocentius non
hene firmat hic pedes niſi in boc ultimo ſcuicet

nic̃
ules
rnitui cisni
ſlibrimnlncnn
pra itinian
itylpntnic nn /
iulnwiſ och mu gi⸗
arent ins pd 4
Kleittngdterhnn
thntiigügtnun
ſatitoxani cgui ni n⸗
i tienni meinongt⸗
ottdcinzwen stre
ſeſteeien wataräi
umdalurann
USAundaondrni
nſſegsletiglarrbensſi
Nltniſcheetneräl t
Anſctmlthtuͦg
ligttnic ununoi
enitnienen he⸗
1 Flurten W
inauni
ſeni raſe nen
ſenpbnötiiee
ltrriſili ne⸗
inmnyrienn ⸗
r nmtie

mts

=

pug teſts pace h
ee Höce tplbſcrc
aniſti iner enr i er

—— yni
ſyeangegte
hech ries pirei i

, Monsepnthnt
9 „„
1menba b fmn ii luleni poron ii⸗

E irl anlij mn g iai
egeten⸗
. SMal focin,
oνρi, stini,ni d,
Tclaumimmsdà,t eg ileg ine
tporod bie iurii pplant, (ino
mumit ſe ſir duo pricoala dian inn
dſonnicdh t niriq; dhicddo ad Ho.
Gei ter ſte innere monno Mdn
õ
ſrt aper none ndAnoris re iegnn
ocigni ſofndn ic guihteh
daed ego es d donrindte unſci
direrr oſie rnngid ddeid
Neh Ecſdfaen Ncibtid dcche

bieſmnn 8
1 voned0 dons 0) Ganen
n ui e olſe aunie
ibe Galt Pria giſt
“
nenal ee ichir aſili
ce in aſerieſiſt

reſpectu ꝓrogatiõis fiẽde:uẽ iũ magis declinaẽ
in pmã ꝑtem ut ipo iure ñ expiret iuriſdirõ. Se
cũdam opi.ꝛiam ↄfiꝛmat hic glo.et ex toto S
dicit opinioni Inno.dũ dicit ꝙ ẽt ꝑtes nõ poſ
ſent in h̊ ↄſentire qꝛ ↄſenſus pᷣuatoruʒ ⁊c.⁊ hãc
fam opi.tenuit Min. in. c. licet. de officio deleg.
2 Hoſti. hic ? Guil.ĩ Spe. de dele. F. reſtat v.
itẽ moꝛtuo. alias incipit qͥ ſi delegatus ⁊ ꝛefeꝛt
Hoa.i.c. gratũ ꝙ hec q̃ſtio de faco ↄlingens
fuit miſſa bononie ↄſuleda:⁊ conſultores inter
quos fuir Egi. ↄſu ueꝛũt ꝓ hac ꝑte ⁊ h opi. pla
et Jo. An hic ? Hiar. in. I. ? qꝛ. ff. ö iuꝛiſditi.
om iudi. ? H uri. i. l. eiꝰ? ꝗͥ ĩ ꝓuicia. ff. ſi cer. pe.
æ ĩ.l.i.ff. de inriſdi.om.iudi.⁊ cõiter modernio
res hic Iʒ alit᷑ ſenfit aꝛchidi.i.c.ſi a ſubdelegato
de offi. dele. li.vi. ubi rz opi. Inno. ꝙ op ſit ex
ceptõe ꝑ illũ tex.ſʒ pcedẽtẽ opi.puto lõge nerio
oꝛẽ. nam młia ſũt inꝛa que diſpoſitine loquentia
apte inuũt iuriſditionẽ expirare ipo facto. nul
lũ ins apte dicit oppoſitũ.ad hᷣ tex.i.c gratũ et
.c.Iʒ palle. udi nulla fit mẽtio de exceptiõe er ma
gis expſſũ ur᷑ i.c.fi. S. officiũ.e.ii.li.Vi.ubi ipſo
iure expirat officiũ ↄſeꝛuatoꝛis qͥ bʒ delegarum
ut nõ. ibi ⁊ i.c.i.eo.ti.⁊ li.? dixi de ↄſeruatoꝛc
qꝛ ĩ eo uidebatur maiꝰ dub um cum daꝛet n ad
certã cãm certo tẽpore expediedã ſj opꝰeſſet cõ
ſeruare ius iĩpetrãtis. Itẽ unidemus regularit᷑ ꝙ,
libet mãdatũ reitegra euaneſcer̃ ipo iure iſtiiu.
man. F. itẽ adhuc itegro habemeim regulã pꝛo
iſta ꝑte cui ſtidũ ẽ niſi aꝑte ꝓbet᷑ oppoſitum:ut
nõ.glo.ſuꝑ rubri.de inreiu.i.vi.? ꝓbat᷑ ĩ. c.ij.
de piug.lepro.iĩ fi.nõ ob.iura allegata pꝛo con
traria parte nec rõnes Et pᷣmo ad h.c.reſponð
tur duplicit᷑ itelligẽdo ꝙ h̊ preceſſerat citatõ. ut
dicit glo.ſʒ h So. nõ plʒ: tũ qꝛ diuinat:tuʒ quia
eſſet de idubio ꝑ dictũ.c. gratũ meliꝰergo dicen
dũ ꝙ ſolũ hic tollit᷑ appellatio:ut pʒ ibi ne appł
latio ⁊c.nõ enim poterat ꝑs impedire ↄfirmaiõ
nẽ ſnie fũdãdo ſe ſaꝑ appellatione cũ illi ꝛ nun
tianerat agẽdo coꝛã iudice a quo pꝰappe latoeʒ
ut. S. dixi nõ enim ꝑ boc infert᷑ qͥn nullitatis uia
potuiſſet ꝑs ſe defedere aduerſus ſniam ad boc
ꝙ le. ⁊ nõ.i.c.lIʒ de ſen.excõi.li.vVi.⁊ ĩ.c.ſepe ⁊ ĩ
.c. dilecto j. de appel.⁊æ ꝑ h̊ nõ.ꝙ nõ ſolũ renũ
tiat appellationi qꝗͥ ↄpaꝛet coꝛã eo qͥ ñ hʒ iuꝛiſdi
rionem:ſz etiam ſi ↄparet coram illo cꝰ iuꝛiſditõ
in Vitate eſt extincta ex quo ð h̊ dubitat Ad.c.
ſi a ſubdelegato dic:ꝙ ibi fuit excepiũ ⁊ appella
tũ ut euitaret grauamen facti.ibi eni non dẽ ꝙ
fuerit neceſſe appellaꝛe ſimile in.d.c.dilecto ⁊ in
c.exhibita ðᷣ iudi.cũ multis ſi.ñ ob. rões Inn.
ꝙ debeat inſpici tẽpus date ⁊ ꝙ iuꝛiſditio ipri
mit᷑ a tempore pᷣſentationis ⁊c̃.quoniã lʒ inꝛiſdi
tio impmat᷑ tunc exercitiũ tñ nõ ẽ ꝑpetuatum et
eradicatũ ĩ eo niſi nti ceꝑit iõ ſi moriẽ mandãs
ſiẽ iuriſditio euaneſcit ĩ ꝑſona illiꝰita ⁊ i ꝑſona
mãdatarij nide ſiłe ĩ quolibet mãdatario nam a
tẽpore mãdati impmit᷑ poreſtas exeqᷓndi ⁊? mibil
ominꝰmorte mãdatoꝛis ipo facto extiguit᷑ man
datũ re itegra exiſtẽte ad idẽ. c.i.de offi. uica. li.

CSe teſt.·

.vVj. ubi extinguit᷑ ſeu ſuſpẽdit᷑ iuriſditio nicarij
exticta ulł ſuſpẽſa iuriſditõe epᷣi:qꝛ tota iuriſditõ
ẽ ĩ epᷣo ⁊ ab eo ðꝛiuat᷑ i nicariũ:ita ẽ ĩ vᷣlegãte et
delegato re exiſtẽte iregꝛa ar.i.l.i.ff.ðᷣ offi. eius
cui mãda.ẽ iuriſdi.⁊. c.ſane de offi. dele.atł ſi di
ceremꝰ griũ ad quid tũc iura põderarẽét mouẽ
mãdatoris re lregr⸗ A Aenio nũc ad fʒ paſ
ſũ ⁊æ ꝗqᷓro qͥd ſi fuiſſẽt ꝓducta aliqua capiilła ⁊ ali
quibꝰ teſtibꝰ ꝛecepiis uł nõ ꝛeceptis fuiſſet facta
renũtiatio:nũquid licerʒ ãpliꝰ teſtes ꝓducẽ: gl.

fi. ↄcludit ꝙ nõ:qꝛ cuilibet iuri ſuo renũtiare lʒ

⁊c.ut ĩ glo. Aduerte latiꝰ poſt Inn.qniqʒ renũ
tiatio ꝓductiõis teſtiuʒ fuit reſtricta ad certa ca
pitula qnqʒ fuit gñ alis.prio caſu nult Inno.qꝙ
nec in principali nec in cã appellanois Iʒ aplius
ſuꝑ illis teſtes ꝓducere ar.a Srio.j.e.ↄſtiintus
el.ij.ſʒ ſuꝑ nouis bñ lʒ ⁊ ĩ pꝛincipali ⁊ ĩ cã appel
latõis ut hic ⁊.S.e.c.fraternitatis.ego fateor ꝙ;
ĩ cꝗ principali nõ lʒ niſuꝑ bnficiũ reſtuiutiõis in
inte.ſpeciale ſi ẽ eccleſia nuł minor uł gñale ex iu
ſta cã ſi ẽ maioꝛ iuxta ea qᷓ dixi ĩ.c.intimauit.S.
.e. S; dubito an hoc diciũ ꝓcedat i cã appella
tionis cũ renũtiatio ſimpłr facta in cã priucipali
reſcindat᷑ ꝑ ſniam ſicut ⁊ alia acta nſqʒ ad litis
ↄie.nt i.l.ita demũ ⁊ qð ibi nõ.C. ð ꝓcur.hoc
pʒ i ↄcluſione facta ĩ cã pricipali:q hʒ uim renũ
tiationis ut ĩi. c.cũ dilectus de fi.inſtru. ⁊ in nõ
extẽdit᷑ ad cãm appellanõis ut i. c. cũ Jo de fi.
iſtru. æ facit qð dicã i ſequẽti mebꝛo.⁊ h itellige
nbi ob. timor ſuborna.ut qꝛ ſuꝑ illo capiilło ali
qui fuerũt teſtes ꝓducti/Si vo renũnatio fuit
gñalis: æ tũc vꝛ uelle Inno. ut nõ extendat᷑ ad
cãm appellatõis ꝗ ẽ alia a pria:nec credendũ ꝙ
de hoc itellexerit niſi expᷣſſe dixiſſẽt ꝙ renuntia
bãt etiã ꝛeſpectu cãe appellatõis:fatet iñ Inno.
ꝙ ſicut renũtians põt exciꝑe:ita ⁊ teſies ſuꝑ ex
ceptione ꝓducere ar. .c cam i Crurn,
mẽbrũ mihi plʒ ⁊ facit ad ea q̃ dixi in pcedenti
mẽbro:ſj ſᷣm dictũ ẽ gñ ale.qre puto ꝙ ſupeꝛ ex
ceptione poterit teſtes ꝓducere:ſj capitula ð no
uo ad fundandã itentionẽ ſuã facere nõ poteꝛit
in cã principali obſtate renuntiatiõe gñali ut pʒ
h oĩa pdicta limita qn ĩ cã fuerũt facta capitula.
ſi autẽ nõ fuerũt tradita capitula:ſʒ ſuꝑ libello ⁊
ſic ſuꝑ tota cã fuerũt ꝓducti teſtes: no lʒ ãplius
poſt pnblicationẽ ſen renuntiarionẽ ꝓducere te
ſtes: quia nõ eſt dare capitula nona iuxta ea que
dixi poſt docto.in cictoee.katernitaris 7c̃.
/ Legitur uarijs modis:
Er leS. ſed duobus modis ſum
mari ſolet per docto.ſecundũ duos in
tellectꝰ cõiores ⁊ prio ſic: MDublicatis atteſtatõ
nibꝰ põt falſuas primoꝝ teſtiũ ↄpꝛc bari bec in
lec.ſimpłr non ẽ vᷣa ut patebit ex infra dicẽdis.
ſm ſummariũ eſt: In cauſa matrimoniali publi
catis atteſtationibus ſuper eodẽ capitalo poſſũt
alij teſtes iduci. Ego ſũmo ⁊ iertio non ponen
do aliquã ſpecialitatẽ in cã matrimoniali ⁊ tepe
rando primũ ſummariũ ſic. ublicatis atteſta
tionibꝰ põt falſitas pꝛimoꝝ teſtium etiã direcie

pꝛobari ſi ſuꝑ directa nel ĩdirecta ꝓbatiõe non
potnit ꝑs ante publicationẽ inſtrui. Ael q̃rio ſũ
mo ſic ⁊ notabiliꝰ. Moteſt reꝰ pꝛoduceꝛe teſtes
ad pꝛobãdũ cõtrariũ eiꝰ quod actoꝛ pꝛobauit ſi
publicatio atteſtationũ nõ eſt facta cõſuetudine
cõrraria nõ obſtãte.h.d.cõis diniſio.ſecũda ibi
pꝛeſeti. ¶ Hõ.ibi accuſabat ⁊c. nõ uitiari libel
lum licet nerba impꝛopꝛie ponant᷑.hic.n.cũ age
ret᷑ ad diſſolutionẽ cõiugij pꝛopt ↄſangninitatẽ
nõ cadit pꝛopꝛie acculatio que fit cũ agi crimi
naliter ad penã cõdignã iponẽdã:nt ĩ.c.qualiteꝛ
2 qn.el.ij.de accnſa.⁊.c.tuas.de ſimo.nide ꝑ cõ
coꝛ.bonũ tex.cũ glo.in.c.cõſtitutꝰ.de reli.do.fa
cit.l.ſiquis itentiõe dubia.ff. de iudi.ſed pꝛo tan
1o hic fuit appoſuũ neꝛbũ accuſo:quia nerſatuꝛ
crimẽ ĩceſtꝰ data cõſangninitate.Ex his ifeꝛo ꝙ
accuſatio crialis nel ciuilis nõ diſcernitur ex ueꝛ
bis.ſed potiꝰ ex concluſione libelli.ſimile in.c.ex
parte.b.de fo.cõpe. ¶ Mõ.ſecũdo iñũcta glo.i.
ꝙ ad ꝓbãdã ↄſangniniratẽ nõ eſt neceſſe iciper
a ſtipite pꝛio.i.a cõi parẽte a quo iſti deſcẽderũt
ſed ſatis ẽ incipeꝛe a pꝛio gradu. ſ.a fratꝛibꝰſen
ſoꝛoꝛibꝰ:⁊ clariꝰ eſt expꝛeſſum.in.c.tna infra de
conſangni.æ affi. ¶ Mõ.nõ ualere cõſ etudinẽ
neritatis ineſtigãde ad peccaiũ euitãdum ipediti
nãᷓ. alia nõ colligunt᷑ qꝛ neniũt examinãda cũ gł.
Aenio ad glo. ij. qꝛ pꝛia fuit ſupꝛa expedita:
æ oppo.nideĩ eniʒ ꝙ inſtrumẽrtũ erat inntile ciꝛ
ca ↄſanguinitatẽ pꝛobãdã cũ ſuper ea nõ poſſit
confici iſtrumẽtũ ad hoc.c.ꝑ minas ſupra de pꝛo
bati.⁊.l.luciꝰ.ff.de cõdi.⁊ demon. ubi habet᷑ ꝓ
ipoſſibili ꝙ quis poſſit ſe pꝛobare foꝛe filiũ ceꝛ
te perſone¶ Bio. fatetur ↄriũ æ ad tex. reſpõdet
ꝙ inſtꝛumẽtũ iducebat᷑ hic ad pꝛobãdũ ↄſangui
niratẽ ĩdirrecie:ut qꝛ ibi nomĩabant᷑ aliter qꝙᷓᷓ fꝛa
ter ⁊ ſoꝛoꝛ.nec obſtabat publicatio productioni
inſtrumẽti per.c.cũ dilectꝰ de fide inſtru.tria ha
bes colligere ex hac glo. Drio ꝙ ſaꝑ ↄſangui
nitate nõ põt dirrecte cõfici iſttrumẽtum HMoſti.
ſentit Sriũ.dicit enim ꝙ foꝝe de natalibus fnit
ↄfectũ inſtrumẽtũ:in quo continebat̃ quis ⁊ ex
qua talem ſuſceperat æ? quo anno ⁊ die nara ſeu
natus fuerat.allegat.ff. de inge.? ma.l.penul. =
.l. iſti quidẽ qð me. cau. que iura hoc nõ ꝓbant.
vVñ dicit do. An.ſe nõ uidere quõ ſcriberet no
tariꝰ qui nõ fuit pꝛeſens actui ꝑtꝰ niſi foꝛte fuiſ
ſet pᷣſens qð ſatis nideĩ uerecũdũ uł niſi ſcꝛipſiſ
ſer circũſtanrias actus nel ſi hoc audiniſſet a te
ſtibꝰ:ſed tũc eſſet inſtrumentũ de auditu.ego cꝛe
do ꝙ reſpeciu patris non poſſet nec inſtrumẽtũ
ſcribi nec ꝑ teſtes ꝓbari ut pʒ ad ſenſum ⁊ pꝛo
batr᷑ in. d.l.luciuns.⁊=.d.c.ꝑ tuas.poſſet t ſcribi
pᷣſumprio que iurifſ diſpõe ꝓbat filiationẽ:ut qꝛ
narꝰ fuit ex tali muliere cõinge talis ⁊c̃.l.ſi nicis
ſcientibus.C. de nupti. z.l.filium.ff. de bis qui
ſunt ſni uel ali. iur. Sed reſpectu matꝛis bene
poſſet pꝛobari qꝛ mater ſemper certa cẽ.l.qꝛ ma
ter ff. de in ius no. Sed oʒ ꝙ notarius eſſi pre
ſens uel ſcriberet actus circũferentes ꝑtui qð ðᷣ
facili nõ cõtingit. fo habes ex bac glo. mulium

Series.

nõbiliter ꝙꝙ uerba enũtiatiua iſtrumẽti confecta
n priĩcipaliteꝛ ꝑꝑ ſe ſʒ ꝑꝑ alind faciũt fidem qðᷣ
nidet᷑ cõtra.c.ſi papa de priuile.li.vj.⁊ nõ.in.l.
ex hac ſcriptura.ff. de dona.ſed iĩtelligẽdo ꝙ fa
ciunt fidẽ nõ tñ plenã:ſed coadiuuãt alias ꝓba
tiones ꝓ hoc qð le.⁊ nõ.in.c.fi.de ſucceſ.ab in
teſ.ubi plene nõ.de iſtis nerbis enũtiatiuis. Et
ubi ageret᷑ ð modico piundicio faciũt plenã fidẽ
nt ẽ tex.iũcta glo.nõ.i.c.cuʒ olim de cenſi.facit
qð le.⁊ nõ.in.c.cũ cãm ſupra de ꝓba.⁊ bonum
tex.cũ glo.in.c.illud de pᷣſumpti.hec notabis.
ertio nota ex gl. in fi. ſui intellectum ad. c.
cuʒ dilectꝰde fi. iſtꝛu. ut iſtrumẽta poſſint ꝓduci
uſqʒ ad còcluſionẽ ĩ cã poſt publicationem ane
ſtationũ eriã ſi ſint ↄtraria atteſtatiõibꝰ alierius
Ptis ⁊ ſẽtit glo.iiij.q.iij.i fi.qꝛ nõ ẽ ira timendũ
de ſuborna. in notorio ⁊ teſtibꝰſicut ĩ ſolis teſti
bus ¶ Oopo. contra tex. 7 nidet᷑ ꝙ hec conſue
tndo qua in tex. nõ ſit inꝛi ↄtꝛaꝛia ut inuit iſte
tex.ĩ fi.imo potiꝰſit iuri cõſona cũ iuꝛe ſatis can
tũ ſit nt publicatis atteſtationibꝰ alij tex.ſuꝑ di
recte cõtrario non ꝛecipiant᷑.S. c. ꝓxi.⁊ clariꝰin
cle.ij e. ti. ¶ So gl. fi. ſenſit qᷓtor ĩtellectꝰad
tex. Primꝰfuit Win.acqeſcẽris Sꝛio ⁊ ad iſtuʒ
tex. reſpõdentis ꝙ nõ ẽ decꝛetalis:ſʒ hoc repro
bat glo.⁊ bñ.nã oli forte anteqᷓ; hec decre.eſſet
hic icorporata potuiſſet hoc dici:ſj hodie non
ut pʒ. S̊ ĩ ꝓhemio ⁊ ꝓfecto hoc dixit Vin. tunc
nut hic ꝛefeꝛt Jo. an. hodie autẽ ĩ fo apꝑatu alit᷑
dixit ut ifꝛa ſubijciã pꝰglo. ¶¶ Secũdus intellec
tus glo.ẽ ꝙ; ſpeciale ẽ cũ aduerſari nult ꝓbare
falſitatẽ teſtiũ.nã illa probaꝛi põt etiã poſt ſentẽ
tiã nt ĩ iuribꝰallegatis ĩ gl.iſte ĩtellectꝰnõ ẽ uerꝰ
ſimplicit᷑ qꝛ ʒ poſſit agi de falſitate etiã poſt ſen
tentiã nõ iñ dʒ ꝓbari directe ad effectuʒ obtinẽ
di ſeu reprobãdi ſentẽtiã:qꝛ eſſet ꝓduceꝛ teſies
ſup articulis dir cte primis cõtrariis qðᷣ nõ licʒ
pꝓpꝑ timoreʒ ſuboꝛnatõis ur ĩ cle.ij.e.ri.ſed debʒ
ꝓbari ĩdirecte uel cuʒ adiectiõe corrupiiõis iux
ta plene nõ.i.c.lʒ.de ꝓba. ernꝰ intellectus
ꝙ iſte erat arriculus nouꝰ nt ſẽtit gl ibi qn ſuꝑ
eo articko zc. Et clari ꝰhoc ponit Inno. hic di
cẽs hũc eſſe nonũ articulũ pendẽtẽ ex uereribꝰ:
ſed certe hoc non pꝛocedit.qꝛ Iʒ ſit nonꝰ ẽ m di
recte cõtrariꝰ antiquo.nã cũ fuiſſet ꝓbam.a. ⁊=
.b.eſſe fratrẽ ⁊ ſoꝛorẽ:⁊ iſte nũc nolebat ꝓbaꝛe
ꝙ nõ erãt frater ⁊ ſoꝛoꝛ: ergo nolebat probare
directe Sriũ qðᷣ nõ Iʒ ut ĩ. d.cle.ij. ¶ Quarmus
itellectꝰ ẽ ꝙ ponit caſũ ſpecialẽ in cã matrimõia
li. ſicut eniʒ in illa lʒ ꝓbare prium ẽt poſt ſñiam
cũ nõ trãſeat in rẽ iudicatã: ita ⁊ fortiꝰ poſt pn
blicationẽ:nec ob.c.iurauit.s.de ꝓba.qꝛ ſʒ gl.
hic ñ poterat omini hec ꝓbatio ſine ꝑiculo aĩe
cũ ageretur ðᷣ matrionio iã ↄcto: ibi neꝛo nullũ
ſuberat periculum in non phendo. 6 bene
hãc rõnem glo.que fundat ſe ſuper peccato ⁊ ñ
ſuper fauoẽ matꝛimonij. ex quo infert᷑ nnũ nerũ
et notandũ:ꝙ tunc in cã matrimoniali publica
ris atteſtatiõibꝰrecipiũtur teſtes cũ uerſat̃ pecca
tũ nõ remiſſibile ꝑ ꝑteſ. Infeit et fo ꝙ ubicũqʒ;

ututnmnu,ii⸗
alius em
lenſtimttul iu⸗
ietin im in nnent⸗
tiſennifatntidti n
oilcurtn imre onmn
dnigttiltendrm mr
igrcditinni urdlnm
irzuitt dinail ſ d
Ningaüiftitiamtniünee
NlAecrinſuin
Rialstcm ümdi
W Creidheiadg
Wonmdtirſtnnnigun
n ahr dpineiznnien⸗
iutuntoigig onene
ipkunninm u⸗
Ntjunti, Auntorr
laltiininniin ize
Nec tattlber ,, 1,
7„ A ries
hiinſentii
nuntiltn aitene⸗
ftushiinllig
mpütnininiz iin
ſeſ⸗ hen z.
t etiii
et inbultmi
Akope⸗ .

N
K⸗:
9e

ie.
8 .E aglf laſt Gimorirlea

im un Cln rſis zo c in
n hulmi hni imnihfn
n ß, Ante ,
õ
Atr Nimn utnniifrimnaf
ria nſcjog, ſaur ilee
cοσi dͤdMt”ẗbͦ pbere
nſti ni iu proban potaii poſtſenti
nb legens ig. ſe nclerndeed
anb poſſtag deſtlinne eid dMien
iñ d pbrn dnee d kecen dine⸗
crobid ſenetingn eſe Paocn es
cwis dir ge hrinis öraris ed d
oreCdonaids ige en ſed den
fannri ien nhm
nendith e n mn mdhan
Nern micdns dn ſiin di
rido 1t Crcnn ot oſſt Drrhe
dirmimuſ ani in

dit,g
me boe non piolect
zran aniqvo,i ſnſſa Poati a11

cnn e , ſſe niͦ olebin gin
Oeanponl

4. wNA
õ
uinnihu
ſbi

lis an
z no ſom

nerſaĩ᷑ ile peccatũ nõ obſtat publicatio ꝓductio
ni teſtiũ: æ uide in hoc ꝙ plene dixi in.d. c.iura
nit: ? ꝙ nõ.in.d.c.lator ⁊.c.ↄſanguinei de ꝛe iu
di. pãc ultimã lec.ſeq hoſ. æ diẽ eã tenẽdã qᷣcqᷣd
alij ſcribãt: æ hanc opi.ſequitur Jo. an. hic ⁊ di
cit eã ꝓbaꝛi in. c.cũ i tua.j.eo.⁊ i hoc ẽ duplex
fauor miimonij fʒ eũ.pᷣmo qꝛ ĩ alijs cauſis non
lʒ ꝓbaꝛe lſalſitatẽ diꝛecte pꝛioꝝ teſtiũ:qꝛ eẽt pꝛo
ducere teſtes ſuꝑ articło direcie ↄtraꝛio: ꝙ nõ
lʒ: ut ĩ.d. cle.ij.ſj i ca mꝛimoniali qʒ ut hic: fo qꝛ
in cã mr̃imoniali ſuꝑ capto ſuꝑ quo depoſueꝛt
teſtes ſi nõ ꝓbauerũt poterũt alij ꝓduci ꝙ i ali
js cauſis non licet: ut in dẽa cle.ij. Et uult diceꝛ
in effectu qꝛ in cã mr̃imoniali vnt ꝓduci teſtes
publicatiõe nõ obſtate ſuꝑ eodẽ caplo nel ſuper
diꝛecte prio. Sed aduerte qꝛ reſtringit᷑ hoc ĩ co
qui ſtat ꝓ m'imonio: ſec in ilio qui ſtat ↄ matri
moniũ. Sy Jo.cal.hoc ultimũ reprobat dicẽs
idẽ eẽ in eo qͥ ſtat ↄ mẽimoniũ allegãdo iĩpedim
tũ ꝑpemuũ cũ ſit eadẽ rõ.ſ.pcẽm euitãdi. Iteʒ fa
uor ẽ diſſoluere mꝛimoniũ õ legeʒ dei ↄtractiuʒ
ſicut conſolidaꝛe legitime contractum:æ hoc ſeqͥ
tur do. an. hic ⁊ eſt dictum ueriſſimuʒ: æ facit be
ne. c.i. cnm gl. ſua. j. de ↄſan. 2 affi. Et dic plẽiſ
ſime nt dixi in. d. c. inranit. hanc lec. dico ueꝛiſſi
mã in ſe:lʒ gof.in.c.ſiẽ..de ſpõ.⁊ in ſumma hꝰ
ti. in penł.colũ.tenuerit ↄriũ dicens ꝙ admuter̃
teſtes ſuꝑ eodem capitulo ñ ẽ augere fauorẽ ſʒ
niã falſitatib aꝑiꝛe nt in aut᷑.e.F.qꝛ:⁊ nitit᷑ ꝛſpõ
dere ad iſtũ tex. ⁊ ad.c.ex tenore ⁊.c.cum iĩ tua
J. eo.⁊ nẽ nõ recte rñdere adducẽs ꝓ ſe.c.oↄſtiiu
roel.ij.j.e.qꝙ nõ facit ut ibi dicet. Sʒ muliũ facit
3:rõ illa quam ſentit: timor eiʒ ſubornatõis im
pedit pꝓductõeʒ teſtiũ ſuꝑ eo directe Srio: ut dẽa
cle.ij.ſj in hac cã mẽimoniali non eſt minus hic
nor pcanẽdus ar. c.i.ð iura.calũ.ꝑli.Vi. Itẽ ubi
mains ꝑiculũ vVut᷑ ibi cautiꝰẽ agẽdũ in.c.ubi ꝑi
culũ de ele.li. Vi. Sy in caſu nꝛo vᷣit᷑ ꝑiculũ ma
ins q; in alijs ergo cautiꝰ uitãdum eſt falſitaus
picuiũ. Ego rnderẽ dupłꝛ. ⁊æ pᷣmo ſic ꝙ ĩ cã im
peditina nõ ẽ ſior ſuboꝛnatiõis dũtaxat ſʒ ẽt oc
currit culpa nõ ꝓducẽtis an publicationẽ et ta
cita renunciatio qᷓ oriĩ ex publicatõe. Itẽ uit liti
um ſit finis ne liceret in infinitum teſtes ꝓducẽ
nt colligi põt ex nõ.ꝑ Joa. an.⁊ ꝑ me in. d. c.f⸗
nitatis ac etiã ĩ cã mꝛimoniali licet ſubſit ꝑiculũ
ſuboꝛnatõis:alie tũñ rões nõ ↄcurꝛũt ꝑ ea qꝗͥ le.⁊
nõ.i.c.oſanguinei ⁊.c.lator ð re indi.fo põt re
ſpõderi ſic ꝙ ſʒ ſubſit tioꝛ tñ ꝑꝑ pᷣſumptõnẽ cui
porerit iudex caute ꝓnidere nõ dʒ impediri nia
vitatis habende ad euitandũ ꝑiculũ aiaꝛũ. nam
plus põderat᷑ rõ peci q; ior ſubornatiõis ꝙ pʒ
expᷣſſe in.d.c.lator.et.c.ↄſanguinei ubi pars ad
mittit᷑ ẽt pꝰſñiaʒ ⁊ h nõ. Sʒ qꝙᷓ hec lect.ſit va
in ſe nõ tñ congꝛuit muliũ huic ſe:tũ qꝛ non fũ
dat ſe ſuꝑ mẽimonij fauoꝛe:tũ qꝛ nullã facit mẽ
tionẽ de publicatõe. Uñ legit̃ qͥntofʒ ninc.ꝙ Hh̊
ñ erat fẽa publicatio ſʒ iudex ſimplꝛ dixerat reo
ꝓbatũ eẽ ipedimentum.⁊æ ꝑꝑ hoc iudex nolebat
eũ admittere ad ꝓbãadũ Sriũ ꝙ ñ erat fiendum

¶ De ieſtibus.

cũ ñ didiciſſet plene teſtificata:nec ſciuiſſʒ ſoꝛmã
⁊ circũſtãtias ðpoſitionũ. Vel ſexto ſᷣm eundeʒ
erat ð ↄſuetudie ꝓuincie illius ut ꝑs intereſſ1i2ð
poſitioni teſtiũ:æ ꝑꝑ boc index uolebat exclude
ꝛe ꝑrẽ qð nõ ẽ fiẽdũ qð nõ. Itẽ ſeptio ſʒ eundẽ
UWin. index indiſtincte publicanit teſtes:æ iõ non
fit pᷣiudiciũ ꝑti:quo minus alios: ꝓducat pro hᷣ
qð nõ.ſpe.eo.ri..ſatis ntilit.V.xvj.⁊ dixi i.c.
fraternitatis. Iſte tñ tꝛes nltie lec.lʒ ſint uere in
ſe ⁊ notãde:diuinãt tñ ad iſtũ tex. Octauã lect.
ſentit hic.d. Ai. ꝙ ꝓductio inſtri illidebat pre
ſumptionẽ ſubornatõis teſtiũ.hec lec.mihi placʒ
i ſe:uide ad hoc qð i ſili nõ. Inn.i.c. cũ clamor
.j.eo.⁊ qð dixi in.c.fraternitatis.S.eo.ſed non
puto ↄuenire huic l̃e maxie in fi.dũ dixit ꝙ hec
ↄſueiu do erat iuri Sria:ſi nullibi boc caneĩ expi
ſe ut ꝓductio iſtoꝝ maxie quo ad vVba enuncia
tina aꝑiat niaʒ ꝓducuoni teſtũ. Mona lec. ẽ nt
ꝓcedat iſte tex qn ꝑs nõ poruit añ publicatõeʒ
atteſtationũ inſtrui ſuꝑ diꝛecta uel indirecta pꝛo
batiõe Sria:ideo nõ eſt ſibi iputandũ iuxta ea qᷓ
le. æ nõ. in.c.ex tenore.j.e.⁊ fᷣm hũc intellecium
tertio ſũmaui ⁊æ ſentit Jo.an.bic i quadã appo
ſtilla ſaꝑ tex. æ declara: Inſtãs ↄ mrimoniũ ſum
pliciter ꝓpoſuit ↄſanguinitatem ĩ caſu ꝓbibito
nec i ſuis articulis diſtinxit gradus: ſʒ teſtes ſui
poſtmodũ ꝓducti diſtinxerũt gradus ponentes
illos i. ?. a.i prio gradu publicatis aueſtatioibꝰ
ꝑs aduerſa uoluit ꝓbare illos non eſſe fraire ⁊
ſoꝛorẽ cerie öbuit admini qꝛ nõ ẽ quid ſibi ipu
tet̃᷑ qꝛ prio nõ ꝓbauit cũ hoc ignoraꝛet ad hoc
qð nõ. gl.iſij.q.iij.ſi quis teſtibꝰ.? Inn.in cco
.c.ex tenore ponit decimã lec.qꝗᷓ ĩ neritate magiſ
ↄuenit lie qᷓ; aliq̃ pcederiũ.vʒ.ꝙ h̊ᷣ nõ erat pub
licatio atteſtationuʒ facta ſʒ erat ↄſuetudo ꝙ ex
quo actor ꝓbauerat ↄſanguinuatẽ non deberet
aduerſa ꝑs admitti ad ꝓbãdũ Sriũ:⁊ ſaus eꝛat
in dici boc eſſe notũ ⁊z foꝝe fuit iducta ↄſueiudo
ad euitãdũ ꝑiculũ falſitatis.⁊ ſic ſola ↄſuetudo
erat cauſa. ꝓbibitiua:nõ autem ius cõe:ut clare
colligit̃ i V. tu nõ eẽ. ð ↄſue.⁊c̃. Sed papa dicit
eã eẽ iuri Sriã.iõ ñ obſiãte ea ⁊c̃.ei ꝓfecto eꝛat
iuri ↄtraria.qꝛ ex quo n erat fca publicatõ atte
ſtationũ debebant teſtes ↄꝛij ꝛecipi ut Vitas ma
gis elnceſcat.j.eo.in nr̃a.⁊.l.circa.ff.ð proba.
Erxr his habes nõbilẽ ⁊ nonuʒ itelleciũ ut ñ nale
at ↄſuemudo ipediẽs productionẽ teſtũ fiendaʒ
ꝑ reũ lʒ actoꝛ priꝰ ꝓbanerit ĩtẽtionẽ ſuã:ex quo
rens adbuc ñ didicit teſtificata alceriꝰꝑus.⁊ ſic
quaꝛto loco ſũmaui.naler tñ ↄſuctudo ꝑ qᷓ licʒ
producere teſtes ẽt publicatiſ arteſtatiõibꝰ:ſic re
citat hic dis an. tenere Jo. an. i addi. ſpe. iĩ ti. ð
excep.F. dẽo.v.ſʒ nũqͥd publicatis ſed ceꝛte h̊ñ
dic ibi Jo.ã.ſʒ loqt ĩ alia qõe:nunqͥd reo liceat
publicatis atteſtationibꝰ nonã exceptionẽ ꝓpo
ner᷑ ? ꝓba?:⁊ ſic nõ loq̃t᷑ ð eiſdẽ capituł uł dire
cte Srijs.dictũ tñ puto uerũ ĩ ſe:qꝛ ſi ꝑtes pnt
boc cõi ↄſẽſu iu, ea qᷓ dixi ĩ.c.fr̃nitatis.S.e.mł
to foꝛuꝰ hoc poterit iduci ex ↄſuemidie ꝗᷓ ẽ foꝛii
or qð nõ. ¶ Etiio ex glo.qro per quot reſtes
1

repꝛobari pñt teſtes ĩducti pro aduerſa ꝑie. dic
breuiteꝛ ↄcludẽdo ꝙ aut nolo repꝛobare ꝑſoas
ipſoꝝ teſtiũ aut dẽa.pꝛio caſu ſufficiãt duo etiã
ad repꝛobãdũ cẽiũ.fo cau reqrũt numero ples
rõ diuerſitatis ẽ qꝛ ĩ prio caſu teſtes ñ deponũt
ſr eodẽ.ſʒ iſti teſtes ſt᷑ ſoli ad reprobationẽ illo
rũ teſtiũ:nec ẽ credendũ cnilibet illoꝝ dicenti ſe
idoneũ qꝛ eẽt ſolus ⁊ i fcõ propo.ſ iſti duo ſt
oteſtes ⁊ ðponũt ĩ fcõ alieno.ſʒ in fo caſu depo
nũt ſẽ eoð io ſi ſt ↄtrarij ſtãdũ ẽ płlibꝰ nũeꝛo.ni
ſ alij pualerẽt meꝛitis ðᷣ quo ti dicẽduʒ uit pleñ
bẽ ĩ. c.i nꝛa.j.e. ⁊ i.l.iij.ff.e.⁊ ſic hẽs nnã dꝛiaʒ
an teſtes deponãt 9 perſonas alioꝝ teſtiũ an ⸗
dicta. Alia differentia qꝛ dẽa non admittunt
teſtes publicatis atteſtationibꝰniſi ſm quod nõ.
in.d.c.licʒ de probatio.ſed contra perſonas ſic
itelligẽdo ꝓnt le.⁊æ nõ.in.c.pnñnũ.j.eo.ti.
. Caſus.Carnalis co
Reterea. pula probatur ꝑ cõ
neniẽs teſtiomũ de niſu. Idẽ ĩ teſtimo
nio auditus ꝙ adminicnla æ fama cogdiunant.
rõmunis diniſio. fa ibi ridemꝰ. ¶ Mõ. ꝙ ꝑ ſo
lã famã nõ ꝓbat᷑ carnalis copula:nec ẽt ꝑ teſtio
niũ de anditu.nec ꝑ ſola adminicula. ſed b̊ ſil iũ
cta ꝓbãt. Ex quo collige ꝙ dineꝛſe ſpẽs ꝓbati
onũ ſił iungũt᷑ ad faciẽdã pꝛobationẽ ꝑfectã.ad
idẽ.l.iij.ff.e.⁊ qð dixi ĩ.c.cũ cãʒ.S.de ꝓba.nbi
de hoc. ¶ M. fo ꝙ ubi dat᷑ teſtimoniũ ð niſu
nõ requirũt᷑ alia adminicula ẽt ad ꝓbaãdã carna
lẽ copulã.⁊æ põdera tex.dũ dicit cõueniẽs.nñ enĩ
requiꝛi᷑ ꝙ oĩo ꝑceꝑint ↄcubitũ.ſʒ ſauiſ.ẽ ꝙ ꝑce
perit ills ꝙ oueniẽt ĩ talibꝰꝑcipi põt.de quo.j.
dicã QHMiõ. ibi circũſoectꝰ iudex arqʒ diſcretus
qualis dʒ eſſe iudex. Iẽ ꝙ cõmiſſa arbitrio in
dicis nidẽtur cõmiſſa tanqꝙᷓ arbitrio circũſpecti
7 diſcreti niri.⁊ ideo ſi nõ fac̃ tanqᷓ circũſpeciꝰ
2 diſcretꝰ põt ab eo appellari.ut ĩi.c.i.ð dila. et
qð ibi dixi.facit qð nõ Mar.i.l.ſi qua pena.ff.
de ner.ſig ¶ Hõ.ibi monũ animi ſui ⁊c ꝙ nõ
põr dari certa doctꝛia circa ꝓbationẽ ↄplẽdã:ſʒ
oʒ ꝙ ita urgeãt ꝙ animũ indicis iducãt ad cre
dalitatẽ. ̊ quo nide ꝑ Dar. in.l. admonẽdi. ff.
de iureiur. facit.l.iij.ff.eo.ti.Et nõ ibi rei apꝛio
ra ⁊c.ꝙ ille ꝓbationes magis ſtrigũt q ſunt ap
tioꝛa ⁊ neriſimilioꝛa negocio ð quo agit. ad qð
iiij. q. iij. ſi teſtes ꝑ Inno.i c. auditis.ð pᷣſcrip.
7 gl.i. c. i. e.ti.li. Vi. ie u clariꝰhẽas itel
lectũ huiꝰ.c.⁊ gl.qꝛo quot qõnes fuerũt hic foꝛ
mate ⁊ q;t᷑ ad illas rndeat᷑:dic ꝙ qões fnerunt
tres:pꝛia an i ꝓbãda carnis copula ſint teſieſ in
terrogãdi de uiſu.⁊ ad iſtã qõnẽ rndet̃ ꝙ ſic.et
magis late rñdetr᷑ q; fueꝛit qſuũ.dr̃ eni ꝙ conne
niẽs teſtimoniũ de uiſu ſufficit.⁊ ſic nõ ſolũ ſũt
iterꝛo gãdi:ſʒ ẽt ſufficit te teſtioniũ.qꝛ ſatis ẽ ꝙ
ſit oneniẽs:ut ĩ tex.⁊ ꝓ tãto dixit papa ↄnenièſ.
qꝛ ut diẽ Jo. an. ſufficiẽs teſtioniũ i h̊ reddi nõ
põt.lʒ eni teſtes niderit uiꝝ.S.mulierẽ.nñ ꝑ hoc
nccio ĩfeꝛt ꝙ illã cognonerit:foꝛie.n.uir erat ſꝛi
gid ael maleficiatꝰ uł ñ potuit tẽ coire:lʒ ałs ect
porẽs.qꝛ foꝛte eraæ miꝛ arta: ̊ m vᷣpoſitio ſuffi

¶ Wrererea.

cit. qꝛ nõ põt iſte actꝰcaꝛnalis magis ſtricte ? ne
ceſſario ꝑcipi.imo plꝰdico ꝙ lʒ teſtes n niderit
nirũ æ mulieꝛẽ ↄmiſcetes pciſe eodẽ ipᷣe ſʒ inter
pollati:otiuo tũ unꝰpꝰ alinʒ hoc ſufficit:puta qꝛ
ꝑ foramẽ nidet ſucceſſiue illos coeuntes.qꝛ cũ
iſte act? ſit ſucceſſiuus nõ nident ðponeꝛe ſuꝑ di
nerſis foꝛnicatõibꝰſʒ ſuꝑ una tm.ita nõbiłꝛ dixit
glo. in. c. nihilominꝰ.iij.q.ix. 2 Cy. in.l.teſtium
C. eo. Adhuc plus dico ꝙ pꝛobata eꝛit forni
catio ſi nider̃t nix ⁊ muliereʒ ĩi latebris ſe oſculã
tes et ãplexãtes.qꝛ iſti ſũt actꝰ ꝓpiqͥ ad aciũ.un
alibi dixit Mar. ꝙ depheſis niro et muliere in
buiuſmõi actibꝰ ꝓpiq ꝛeddit᷑ adulteꝛiuʒ ſeu foꝛ
nicatio notoria.ita nõ.i.l.ij.ff.ð ſur.et.l.capiie
qnto. ff. de adul.facit.l.ſi qs nõ dicã ꝛaꝑe.C. de
epiſ.⁊ cle.cãoniʒata. de pe.di.i.ſi qs:et hoc quo
ad primam qoeʒ. Scdᷣa qo htex. fuit an ſola ui
cinie fama ſufficiat ad copulã caꝛnalẽé ꝓbandaʒ.
2 ad hãc tacite in tex.rñdet᷑ ꝙ nõ.ex quo ei ꝛeq
rit cuʒ fama teſtioninʒ ð auditu. ac alia admicla
ſatis inuit famãa ſolã nõ ſufficere.⁊ ꝑ hoc fac qꝛ
fama taqꝙ ſepe fallax nõ ꝓbat.j. eo. tam litteꝛns
.iiij.q.iij.itẽ ſepe:de hoc iñ uide ⁊ qð plene dixi
i. c.ueniẽs.S.eo.? ꝑ Haꝛ. in.l.de minoꝛe..toꝛ
mẽta.fl.ð qõi.⁊ q;tuʒ ad ꝓpoſuum dic hoc ꝓce
dere cũ agit ad plenũ pᷣindiciũ iferẽdũ.als.n.ſo
la ſama qniʒ ſufficiti:puta quo ad ipediẽdũ matri
moniũ oheduʒ.ut i.c.ſuꝑ.eo.j.ð ↄſã.⁊ affi.itẽ
quo ad ſuſpẽdedũ ifamatũ dõec ſe purgnauerit
nt. ij. q. V. pſoyt ſi.⁊.j.de pur.ca.c.int. Ideʒ q

de accu.⁊ dic plẽiꝰut nõ.ubi.S.rmiſi. ertia
qõ hꝰtex.fuit utꝝ ſii cꝛededũ teſiibꝰiuratis qui
dñt ſe carnał copule ↄſcios.ſʒ de uiſu nihil affir
mãr et ad iſtã qõeʒ papa ñ rñũdʒ h̊ fʒ nno. ſed
hoſti. diẽ ꝙ rndet.j.i.v.uł ẽt ð auditu ⁊c.Et ſa
tis puto eũ ueꝝ dicẽ.z mẽs ẽ le iundicio meo ꝙ
ſi teſtes dñt ſe ↄſcios.ſ.qꝛ andiueẽt eos ↄmiſen
tes ſʒ nihil uideꝛ?t.? cuʒ hoc ↄcuꝛꝛat fama ⁊ alia
admicła ſatis eꝛat ꝓbata copła alꝛ n:et Iʒ papa
dᷣdeꝛit hãc iſtructionẽ: in poſtea in. v.et.n.ciꝛcũ
ſoectꝰc.papa rñdet magis generalꝛ fſʒ hoſti et
bñ ꝙ i hꝰ n põt daꝛi ceꝛta ⁊ inaꝛiabil doctꝛina.
Sʒ circũſpectꝰ index et diſcꝛeiꝰhebit exaĩaꝛe qn
pdẽa uel ſilia ſufficiãt uel n.et hec ẽ rñſio teuie
qõis.capit᷑ eꝛgo teſt oniũ ð anditu ꝓ audiin ꝓ
pꝛio.nt qꝛ audiueꝛt eos ↄmiſcẽtes:nõ ãt pꝛo au
ditu aliẽo qꝛ id nõ ẽ ꝓpe teſtioniũ.ut dicit glo.
.iij.l.ĩ ſũma. S. ideʒ labeo. ff. de aqᷓ plunia. ar. et
ſic fac ad ꝓpoſuũ qõis formate:iſtud at teſtimo
niũ de auditn ꝓprio lIʒ ał.ſit ꝑ ſe ſufficiẽs.xiiij.
.q.ij. q; nõ. glo i. d. F. idẽ labeo:tñ h̊ ꝑ ſe nõ
ſufficiebat. qꝛ actꝰcople n ꝑcipit᷑ ſeſu auditꝰ tan
tũ ſʒ niſus.iõ req̃runt᷑ h alia agmicla.⁊ per hoc
hẽs declaꝛatã pᷣmã glo. ¶ Sʒ qꝛo nunc cxpedi
ẽdo cũ tex.totã mãʒ ⁊ gl.fi nũqᷣd ſufficiũt tals
depoſitiões.ſ.ꝑ teſtioniũ de andiin fama ⁊ alia
admicla quo ad ocs effeciꝰẽt ſi agat᷑ ad mrimo
niũ ↄtꝛactũ diſſoluẽdũ ꝑꝑ aſfinitatẽ priꝰ? tꝛactã
gl. allzt ꝓ: 5: ? tãdẽ dar ties iĩtelleci ſen effeci

ad faculiatẽ iqredi de vitate.ut i.c.q̃lꝛ.⸗ uall.

tlatmni ih
rhignni l ltir
oicfhi ninilip i a
mncniii m erhu
afi hone hhln in ſi u
iſlicirtie⸗ ſi
brt iulti Curl
iilice rhu tun i⸗
liCcrustninn
Puüinitnac annnen 0
NWNagcopkudätuztmai
nYeilnents wn
Nöönenmuir üf
Aükenben dutike ha
Pintſfrüi puenn
ſ Puttlgrintlt
ntinkuin n /gi
tu lubyainndini
fisigilhüir i
dinin Pai⸗ ; W oi

l.Moe leilen ,

ffere dptorii,
P uußſe filax n Pbar ſ en an lns
mqii iſe de doe titrrgs un
lcnis 5e0 MMhl
nn ot, Buin erninn ſe
nen köͦgt n n wſuntm
r di agt , genu tzr icrzz ,
N ni/töſknifi /
lmnqn ifin mwiiutiimm
iid OAS tihi
titii imiour mguunt
nrAt r,ααα
al tin de finr i ſßrill.
1o nn no ubi 5. nil.. Deria
ſun vrp it arieti teſiveintans ari.
nkcopde olcos) de din n
ln edmidchb Dindſh
nidea idadenatn 1. Aſ
der danis heiniſco d
wie Austcnutuincdente
wl wden 2cdot anun “ 8
kuscupund aſann
dac Grocuonee Niun doni
t oM ila nug geein )
e n cen ? DMiͤbl voltinn
b'n por dnn cend IIN
b ſen hebitentigte
ſec der en da eN.
ci aen elniabee 1oſo en⸗
amv ſloniͦd wiin nucn
. 5 N
niſcats:nd lnni

lim ich enar:
ead ppoluiͤ c na, ſſccsn.
denmwain ſoi.. lpeoni,
o gen leir

i Hiſe
ctnan ar r n uͤnilennn
gvlos i dci (n
eemü hli es iftin
i e wnͦ i D
d 4 s(En foi ei lii
0es⸗l. 5 ,
dcholil ciscfl⸗ en⸗ enrm
nic ſfiuiſ a
u 0 itelelt

ad quos cauſãdos ſufficit tale teſtioniũ. Mrio
ſi agit ad mr̃imoniũ ipediẽdũ ꝑ niã denũciatõiſ
7 ſic dicit poſſe inteliigi hunc tex. Sed certe hic
intellectꝰnõ ꝓcedit qꝛ ad hũc effectum ſufficerer
