ſenſu ꝑtiũ ⁊c̃.debet enim ſuppleri ideſt ð oſenſu
appellãtiũ ĩmo plus dicit Cõpoſ.in.c.i.de elec.
ut etiã iuiro appellatoꝛe poſſit appellatus h pe
tere quia in hoc nerſatuꝛ tin fauoꝛ appelltis ut
prius cognoſcat᷑ de aꝛticulo appellatois nec het
appellãs ð quo ↄqrat᷑ cũ ꝑ appellatiem expec
tat iudicium iudicis ad queʒ ita ꝙ pot ſibi dici
qð qris intus habes ut nõ.in.c.ſuꝑ gonum.S.
porro de offi. dele. idẽ ſentit glo.in.dicio.c.coꝛ
di ut habeat locum in quolibet ſuꝑiore qui po
teſt adiri ꝑ uiã qrele. do. Car. tʒ oppoſitũ un ſo
lũ babeat locũ i papa qꝛ ſʒ legatus potuiſſet adi
ri ĩ pn. ꝑ niã querele:tamẽ ex quo cauſa e cepta
corã iudice inferiori non debʒ ab eo ca euelli ni
ſi pus appꝑeat appellatõem eſſe legitim: q2. in.1.
ubi ceptum ff. de iudi. Sed pria opio plus mi
hi placet:nam.l.ubi ceptum babet locum pie ꝛe
ſiſtente:nam ſi ꝑtes nolunt ꝓſequi coraʒ illo iu
dice non poſſunt ꝑ iudicem compelli:ex quo ca
eſt puara: ar. in cle. qdiu. e. t.? i.c oblote ſupꝛa
eodẽ ⁊ in.l.iij. .hoc autem iudicium. fl. de da⸗
intec. Solum enim dʒ iudex intendeꝛe ut ꝑtes
cõcordent᷑...i.ff. de no.oꝑ.nũ/ No ergo poteſt
excipe ꝙ cã fuit pᷣus cepta coram eo. Et his
nota ꝙ p ratione naturalem poſſumus eſnige
re vᷣba legis: nã ilo.c. cordi ſoqſt de coſeſu huin
7 tñ rſtrigit᷑ ad ↄſeſũ appellati im qꝛ oppells 4
pʒ ðᷣ quo ↄqueꝛat̃᷑ dũmõ pꝛi ꝛcuoceᷣ ganuammen
.2z hec bene notabil
ꝓpteꝛ quod ſuit appellatum:X ſeer
facit quod notat idem Joan.an. in dicto. c.i.

in ſimili in ant debi. que
ide in ſimili in aut. ut ma 1
end u onẽ naturalé.

gicit ĩcptũ eſſe ni fallere cgul p rone nann
n cõtꝛariũ optie faẽ tex.l. ſci⸗ Kmee
excuſatio.tutoꝛ. ubi allegaiu: iuſlitia n

. unne eiil

,7
tenlonorn ciiel
nicronen e. o
nſtant. iſt d ſun tnicedt

obcheece nerler chri
ſin ſnon 8 mmiſffcinten
Ge ec iſ coligunt 6
fitied .

becigubio pato u del
pe ii poterin imonnoreo
ionores fſc ge ure cnoſto
appelariad papamn Aa lyri e
pot ſuls ppabli dubitari ci uſſss
1 oblcgritt:? ide lrl t.

tum4 gfmumir ilidn
mnpniici pealer b,c Oitn
2 ſnis ponũt dlp ie oſtiuuttois cimn
Uit oalttutoiot ſanmn. Möpne
itiiealeget g gamamen l cü ime
rdis tid Nr Sedie S. lante⸗
ie d rendend; dhl eſſecb a
rot intclige ncilumn qn ceſſat e
ſiceſſir c impulſina ur inc er gte
uide bonz glo. in.c. ptranſlatöem
Jiẽ intelige qñ ci inalis cſt uniea
laule finales alcſefſecms ſen oltin
Plſe ſufceit ad lli cfeemi panidi
una cd:n m p hoc ceſſa effecus
ge nupt. 5 affinlans Ser gie i
butine no ſuffct ac efecti ii p
Olidemmerunc diſtceſſn uma ci
tns. Ad bot acalto boſiiter n
ter..poro icto. .ſ giſt 8 1
adkrnzalnil
Mne Nugis eppe
ſonicndetimei Sedn in ochi
net. Drda in odjüͤ co
Ge Altera ci pumg oci Otumnacl
fro n in . aitber ꝛlin

Affinitatis 7 iſi (Se⸗
4 iter rdo no

ünriinei
naes . Witer
ein giigen
Wü Mägſuandünzt
endüicrniſgrcheng
e üsſoſpeinn in n
e . neo whun ſntnge
Ni ddibe⸗ Annmetif
nigdn arigüden
anginer i Minmmniru
miirmiſpninitctüntin
dus Nrtdnid adigtttit
u gi tade min ſphn tf, t
miin im pdn Cj cN
,. .
raiim munnr aſ lmnt
mguuh mſmni n lip
soni mon rlitarbi
cimn Kii ituinnt
RomksA Güiftbl
Feirentatininin
NW , N
NNchNe rn n n
ubtertenätotn nnſ
Aubhenſa Krgtürn
4 An iin NA
taunei Prepniet
Hteai iiind 66 agi
kd acetnich hini
nid n torne

limitationem iuꝛium ppᷣcedẽtium:æ etiam eſt tex.
i. c.ij.reqᷣris ĩ fi.ð. co. Glo. fi.dicit q due ſt ille
cauſe q̃ ad ſedẽ aplłicã ſunt ꝛcfcꝛẽde:dic ut notat
in.c.maiores de bap.⁊ dẽ in.c.ꝙ tranſlationcʒ
S,. de offi.l.ubi nið ꝑ doc.⁊ ibi pleniſſime dixi
en ex glo. q̃rit᷑ an ſufficiat expᷣmẽ cãm
in genere uʒ appello qꝛ me grauaſtis. Sol.dicit
ꝙ noõ ſz dʒ expᷣmẽ cãs grauamis noĩatim ⁊ ſpᷣa
lit᷑ ut ſatis ꝓpat᷑ hic ex mete ſie æ clariꝰpodie in
cle. appellãti.e.ti. An. qutẽ ſufficiat expmẽ unaʒ
cãm ⁊ generalłꝛ alias cãſ qᷓ colligunt᷑ ex actiſ uis
P Mau.i. d. cle. applłãti:? ꝑ do.ðᷣ ro.deci. vij.
ue autẽ ꝛeqꝛant ĩ appellatiõe añ ſenteriam
nide ꝑ Aiꝛch. ij. q. vi.nõ ita ubi multa enumẽat

uide latiꝰ Jo. an. pꝰ Moſti. . e. dilecto. En

timo qᷓro qa ſi appellans dixit ſimpłꝛ appello er
nõ dixit ad que dicit Jo. an. ꝙ, dʒ itelligi de ꝓ
xio: Et ið diẽ ſi dixit appello ad maiore ⁊ ꝛemit
tit ad ſpe. de appel. . nuüc tractemꝰ. v. ſy qd ſi ꝗᷣf
⁊? ſequẽ.hec idubio puto va de iure ciuili ſm ꝙ
appellari ñ pot etiã ad imꝑatorè omiſſo medio
.l.iꝑatores. ff.e.ſʒ de iure canõico ſᷣm ꝙ poteſt
appellari ad papam æ ad legatũ omiſſo medio
põt ſatis ꝓbablłꝛ dubitari cũ talis generalitaſ pa
2iax obſcuritate: ⁊ uide ꝙ dixi ĩ. c.ij. S. e. Nico.
Si iudex a
Bm ceſſante. S v⸗
stum a grauamine illud reuocat: põt ĩ
pᷣncipali cã ꝓcedeꝛe.h.d. Oiuidit᷑ nã pᷣncipium
2 finis ponũt duplicẽ ↄſtitutiois cãm:mediũ po

nit Oſtitutiõʒ ibi ganinn 4 Mõ pncipiũ ꝙ q
tidie allegat/ꝙ grauamen eſt cã imediata appej
latõis ut i. c. ut debituſ.S. e. ceſſante ergo gꝛaua
mie ꝑ reuocatõʒ dʒ ipᷣiꝰ effectꝰ.ſ.appellatio ceſſa
re ⁊ intellige pᷣncipium qn ceſſat cã finalis :ſecꝰ
ſi ceſſat cã impulſiua ut in.c. ex ꝑte de ↄue.ↄiu.
nide bonã glo.in.c.pꝰtranſlatõem.S.de ꝛenũci.
Itẽ intellige qñ cã finalis eſt unica ſi aũt due ſt
cauſe finales alic effectus ſeu ↄſtitutõis q̃rũ qlz
E ſe ſufficit ad illũ effectũ ꝓducẽdũ lʒ tunc ceſſet
una cã:nõ tn ꝑ hoc ceſſat effectus ut eſt tex. iſti.
de nupti.. affintatis. Secꝰ dic ubi q̃ʒ cã diſtꝛi
butiue nõ ſufficit ad cffectũ illũ ꝓducedũ ſed ſił
ↄſiderate:tunc ei ſi ceſſat una cã dʒ ceſſare efſec
tus. Ad hoc adduco bonũ tex.in. c. qi frequẽ
ter. S. porro iũcto..ſi aũt.S. ut lit.nõ ↄt.nã in
.F. porro ꝓcedit 5 abſentẽ lit. nõ ↄt.duabus ðᷣ
cauſis Mꝛia ĩ fauoꝛcẽ ↄiugis expectãtis de cuiꝰ
foꝛnicatoe timet. Scdᷣa in odiũ contumacis ⁊ ſi
ceſſat altera cã puta odiũ ↄtumacie ceſſat diſpo
ſitio ut in.d. O.ſi aũt hec nõ qꝛ limitant illũ..
affinitaris 2 iſtũ tex. (Sedo⸗ nõ ꝙ tã oꝛdiariꝰ
qᷓ; delagatus põr ſuã interlocutoriã ꝛcuocare ꝙ;
nõ ꝓ extenſiõe.l.ꝙ iuſſit.ff.de re iudi.illa enim
lex loqt i ordiario.hec ↄſtitutio ꝓcedit ⁊ diſpo
nit etiã in delegato ¶ Lertio nõ aliã exteſionem
ad ulã.l.ꝙ iuſſit ut poſſit index ſuam iteꝛlocuto
ꝛiꝗ reuocaꝛc. etij ſi fuit ab ea appellatũ z pẽdeat
appellatio. ¶ Irẽ nõ ⁊ aliud nõbile dictũ ꝙ ali

bi ni ita bñ ꝓbat ꝙ non ſoſũ a grauamie iam in

¶ De appellationibus.

flicto põt in iudicio appellari:ſʒ etiã a ↄmiatiõe
fca iniuſte ꝑ iudicẽ:lʒ ↄmiatio ðᷣ pnti nõ ituler it
grauamẽ ſʒ in executõe timet᷑ grauamẽ. Ex quo
habes ꝙ a vᷣbali grauamieide pnii ⁊ reali de fu
turo põt in iudicio appellari:ſecus ubi grauam
? re ⁊ ſpe.eſſet de futuro qꝛ tũc nõ poſſet i iudi
cio appellari ſʒ er iudiciũ ſic uide nõ. ĩ cle. ſicut
co.ti.? in.c.dilecto.j.e.⁊ ĩ.c.bõe.S.e.æ de hoc
j.latius ſuꝑ glo. Gis tw ſano uſus conſilio
⁊c.qð dr̃ ſanũ ↄſiliũ ſi quis reuocat qð male fe
cit:nõ eni dʒ nõri ð incoſtãtia ſʒ potius ↄmedã
dus eſt ð ſapiẽtia. vn alibi dicit tex.magne ſapi
entie eſt hominẽ ꝛeuocaꝛe qð male locutꝰ c.xxij.

q.iiij.in.c.magne ⁊ ĩ.c.qualiter ⁊ qñ el.i.J. de
den 1 145 b, libeꝛe ⁊c̃.ꝙ ĩ rcuocatõe ĩteꝛlocu
torie ⁊ cauſe reaſſumptiõe nõ exigit᷑ cõſenſus ꝑ
tium:nã hoc vbũ libeꝛe ð ſui nã nõ exigit alteriꝰ
ↄſenſum iux nõ.in.c.de mulcta.j.de pᷣbẽ.⁊.c.ſʒ
eps co. ti. li. Vj.⁊ facit hec nõbilis ↄſideꝛatio ad
Jj. dicẽda ¶ In gl. ibi qð t nõ eſt neꝝ. Adueꝛ
te ꝙ hec deciſio vꝛ õ tex.qui pᷣſupponit appella
tionẽ iterpoſitã a ↄminatiõe adeo iudicis iuriſ
ditionẽ ſuſpediſſe ut nõ ualeat iudex iuridice in
cã ꝓcedẽ niſi prius deliſtat ſeu grauamẽ reuocʒ
Inn. hic ponit duas opiones.pria ut tex.intelli
gat᷑ ĩ ↄminanõe executiua grauamis iam illati.
Exẽplũ pᷣcepit iudex ſub pena excois ut certum
quid facẽt ꝑs:tũc eni põt appellari ꝑꝑ grauamẽ
iã iflictũ ⁊ ꝑꝑ executionẽ ↄmĩatõis.Secus autẽ
ubi iudex ſimplłr ↄmiat᷑ ſe ꝑte leſuꝝ qꝛ talis me
tus uanus ẽ ⁊ nõ iuſtus cũ ſit inſtas de pñti.l.i.
2.l metũ. F. i. 7.l.ij. ff. ꝙ metus cã. Doſtmodũ
ponit fam opionè recededo a priori ꝙ etiam a
ſimplici ↄminatiõe poſſit appellari ſi iudex ↄmia
tur in his ⁊ de his qᷓ ſpectãt ad iuꝛiſditione ſuã
2 Zriũ intelligit in his potetibus qui nullã iuriſ
ditionẽ optinẽt. Moſti. tenet hanc primaʒ opio

nem:latius tñ diſtinguit:aut enim ᷣm euʒ iudex

ledit ꝑtẽ ſeu metũ illi infert extra iudicium ⁊ eſt
locus recuſationi quia iſta ſolent cauſare inimi
citiã ⁊ ſuſpectus põt ꝛecuſari ut.iij.q.v.qui a ſu
ſpecti:? pro hoc uide glo. in c.cuʒ ſuꝑ abbatia
de offi. deleg. ? ꝓbatur ibi in parte deciſa:uide
aliam glo.in.c.cum hadrianus.ixiij.diſ q dicit
ꝙ ſi quis non ſalutat alium preſumitur eius ini
micus ⁊ ſic põt recuſari ut ſuſpectus: fortius er
go dicendum eſt ubi fuit ↄminatus de ledendo.
Si uero partem leſit in indicio uel ↄminatus ẽ
iniuſte tunc appellari põt ut hic. Secus ſi iuridi
ce ↄminatus fuit ⁊ ita intellige contraria hic al
legata in glo.nam in.l.i peremptorio ⁊ in.c. tñ
ex litteris iudex fuit comminatus de procedẽdo
ad ulteriora ſi pars nõ ↄꝑuit. Et ex his colligi
tur id quod ſupra dixi in notabilibus:naʒ ex cõ
minatione grauamé eſt de pnti reſpectu ſpeciei:
unde nõ poreſt dici ꝙ hoc grauamen ſit oio fu
tuꝝ:hoc ẽt uult Mau.in.d.cle ſicut. In eadm
glo. ibi ſed certe codem mõ quo appdlls ⁊zc̃. ad
nerte qꝛ gl.formaliter nõ rudet ad ↄriũ:na mſti
plicare incoucniẽs no ẽ ſoluẽ. Mõt g ad ↄriũ

rãderi duptr. prio q, hoc facit iudex bñficio b
oſtitutõis ? hꝰ ꝓuiſiois. Due ſunt cauſe quaꝛũ
una eſt in pricipio.c. alia in ſi.fo põt dici ꝙ nõ
tractat hic ð piudicio appellatis cũ hẽat inten
tõem ſuã ꝑ reuocationẽ grauamis In cadeé gl.
ibi nõ in quo ad iudice: nõ bñn iſtã glo. nã quo
tidie allegat᷑ ꝙꝙ interlocutoria nõ tꝛaſit i rem iu
dicatã quo ad indicẽ ꝑ lapſuʒ decẽ dieꝝ. Et uẽ
glo. nelle iudicẽ qñcũqʒ poſſe ſuã inteꝛlocutoriã
reuocare ſʒ ad petitionẽ ꝑtis ñ põt niſi uſqʒ ad
decẽdium. An boc ſit ueꝝ indiſtincte ut poſt ð
cẽdium ꝑs nõ audiat᷑:uide oĩo ꝑ ſpe. in ti. eodẽ
F. reſtat. v. ctiã nõ. æ circa boc multa bᷣ ſcribũĩ
7 ꝑ glo.⁊ doc.in.d.l.qdð iuſſit quoꝝ effectũ ↄpẽ
dioſe reduco ad tria mẽébra. ¶ Wrimũ nũqᷣd
iudex poſſit indiffirẽter ſuꝗ inter locutoriã reuo
caꝛe. fo uſqʒ ad qð tepus pſuppoſito ꝙ poſſit.
tertio nũqͥd debeat adhib ẽ cauſe cognitionẽ u k
ptis ↄſenſũ ad boc ut poſſit reuocare. ¶ Quo
ad primũ fac regulã affirmatiuã ut iudex regka
riter poſſit ſuã interlocutoriã reuocare ſiue con
cernat ordiatoria iudicij ut in.l.diẽ ꝓlerre. ff.
de arbi. ſiue ↄcernat deciſionẽ:ar. hic ⁊ in. d. I.
ꝙ iuſſit facit. c. fi.j.eo.ti.li.Vj.nã iudex ad quẽ
põt ut ibi:⁊ hoc taq; ſubrogatus in locũ primi
iudicis:ergo fortius pot iſie durante iurilditõe
ſua. Aliud eſt in diffinitiua: nã regularit illam
nõ reuocat etiã anñ lapſum decẽdij ut in.l.iudcx
ff. de re iudi. in. c. in lr̃is.S. de offi dele.⸗ hu
ius diuerſitas duplex eſt roö. ria qꝛ ꝑ diffini
tiuã functus eſt iudex offõ ſuo: iõ nõ pot ſe am
plius impedire in illa cã ut ĩ dictis iuribus:ſecꝰ
in interlocutoria ut in.c. querenti de offi. dele.
Scda rõ diffinitiua fert cũ maiori maturita
te ꝙᷓᷓ interlocutoria iõ difficilius reuocat᷑.hec re
gula fallit in plibus caſibus prio qn interlocuto
ria hʒ uim diffinitiue: tũc eni fᷣm oẽs non reuo
car̃᷑ ꝑ iudicẽ. o qñ finit᷑ iuriſditio iudicis ut no
tat in. c. ſignificantibus de offi. dele. exeplũ ſi ꝓ
nũciauit ſe ñ iudicẽ.⁊ rõ hoꝝ duoꝝ caſuũ ẽ ea
quã dixi de diffinitiua qꝛ fũctus eſt officio ſuo
ex quo non expectaĩ alia ſnia:boc iñ limta niſi
fuerit appellatũ:nam tũc cũ ꝑ appellatõeʒ ſit ſu
ſpẽſa interlocutoria 2 ꝑ ↄſequẽs nõ põt dici i;
ſit finita iuriſditio ſua põt illã reuocare:ſic nota
biliter dicũt dni de rota decif. lxxxiij. uide per
Jo. mo. in regula in generali de reg.iur.in. vVi.
¶ Lertius caſus ſi ab ĩteꝛlocutoꝛia fuerit bis
appellatũ ? ſemꝑ ↄfiamata.ſic nõbiłꝛ dicit glo.
in cle. fi. j. e. ti. ? ibi MDau.idẽ licct Mar.cõtra
Sʒ prĩa opio ur̃ ꝓbabilioꝛ qꝛ ꝛuocatõ habeꝛet
in ſe notoꝛiã iniuſtitiã qᷓ reddit ſſiam nullam ut
d xi in. d. c. inter cctera de ꝛc iudi. ¶ Duartus
caſus ſi fuit lata de ↄſenſu ꝑtiũ tũc nõ ſufficit al
terius ↄſenſus:ar. in. c. ſignificãte. .e. ti ¶ Qui
tus caſus ſi iudex demlir appellatõi qꝛ tũc tota
luriſchi tio eſt tꝛanſfuſa in ſuꝑioꝛẽ ut ĩ.c.cũ appel
latõibus. e.ti. i. vj ¶ Seyuus caſus ſi alit᷑ fini
ta iuriſditiõe deuoluit in aliũ iudicè ut ſi nolnit
inder tꝛadez apoſtolos infꝛa tempus legitimum

¶ De anpellationibus.

Ut i. c. nt ſuꝑ ⁊.c.ab eo.e.ti.li.vj. ? iſti
tis pnt teneri æ pꝛaticari ¶ Wer Merili⸗ ſ
ſus ſatis indubitabiles ¶ Septim in oꝛdine ii
iudex ad quẽ recepta appellatione lubioun ioct
ci a quo ne ꝓcedeꝛet ĩ cã:hoc uoluit Hoſii 5 i
allegat. c.romana. F. li vo. e. ti. li. vj. ö hoc 1 ee
dubito qꝛ ſʒ iudex ſtãte inbibitõe nõ poſſit e
dere in pricipali.non tn ſeqt qͥn poſſit reuo dee
gSꝛquamẽ illatũ:nã inbibitio pꝛincipaſꝛ teclt ac
tuẽdum appellatem ne grauet: nõ autẽ ur 43
namine nõ poſſit ꝛeleuari. uide ſte uppeliati ſ
gitima ſuſpedit iuriſditionẽ iudicis in pꝛincipa
li nõ tñ ſuſpendit reſpeciu rcuocatdis Granoni
ut in. c. ſi a iudice. e. t.. li. vj. niſi uelis dicẽ ſaluã
do Hoſii.hoc ꝓcedẽ ne indici ad quem illudat᷑
ſicut in ſili dicimꝰin poſiulãtibꝰut non ſaocenn
poſtulationẽ popnñtationeʒ facta ſupioꝛ ne br⸗
ludat᷑ ut in.c.bone. el.ij. de poſtupa. Cet
uus caſus ſi iudex ad quem cõmiſit cqʒ appella
tõis põit ſpe.in ti. de excep.S. uiſus.v.ſed pone
Et ibi adit nouũ caſuʒ qñ fa ẽ citatio in cã ep
pellatõis ut tũc nõ poſſit iudex gꝛauamen ꝛeuo
care cũ iuꝛiſditio ſit ab eo abdicata ⁊ tꝛaſfuſa
ſuꝑiorẽ ſʒ dubito de his caſib roibpdictis:nã
iuꝛe aꝑte n ꝓbant᷑ ⁊ hoc.c.loqt indiſticte ⁊ mili
tãt his caſibꝰrões poſite h̊ in pricipio ⁊ in fi.e.
niſi nelis diceꝛ ur pᷣdixi ne illudat᷑ ſuꝑioꝛ:maxia
tñ eſt auct. ſpe. Et ex his hẽs ðᷣclaꝗratũ pmũ me
bꝛũ bꝰregle ⁊ caſuũ exceptoꝝ.¶ Venio ad em

uſqʒ ad qð rpᷣs poſſit iudex ꝛeuocar in caſibꝰin

qbꝰſibi ꝑmittit reuocatio. Cõcude breuiteꝛ q;
ad peritõeʒ ꝑtis leſe ñ põt niſi.j. dcediũ ut hic iĩ
glo. ꝓbaĩ in. c.cũ dilecti.s.de ele.x.c.ſignifica
uerũt de teſti. Sʒ iudex ex officio ſuo pot ꝛeno
ca uſqʒ ad ſñiã diffinitiuã qꝛ tãto tpe duat es
iuriſditio in:pricipali ⁊ hoc noluit gl.i effecm Hᷣ
2 Har. in. d.l. qd iuſſit ⁊ faẽ i argumẽtũ c ſupᷣ
alk. j. e.li.Vj.inducẽdo ut. ð. iduxi ultimo
mẽbro ſũt uarie ſũie ſʒ bꝛeuit᷑ inſtat Inn. quẽ
etiã ſeqt abbas ⁊ tʒ ꝙ añ lapſũ decẽdij nõ eigi
tur ↄſenſus ꝑtis ſʒ pꝰlapſũ decẽdij ſic cuʒ nanſi
uerit in rem iudicatã in fauorẽ ipſius niſi fuerit
appellatũ. Sed ↄtrariũ ſentit Inno.·in. c. ſacro
de ſen. excõ.ſʒ ↄcoꝛda ut ualeat ꝛuocanio niſi ap
peller: 2 ſic intellige dictũ hic q nõ põt ſuocai
poſt decẽdiũ quo minus poſſit appellaꝛi. Joan.
an. tenet ꝙ ex cauſa poſſit ſemꝑ reuocani ſine cã
nõ ualebit tñ ꝛeuocatio niſi appellet. ſed in addi
tione ſpe. in ti. ð ſen. pla. . ſpes. v.ẽ quoqʒ me
lius ocludit dicẽs ꝙ ſi inte:locutoꝛia fuit lata ſi
ne cauſe cognitõe poteiit eodẽ mõ cuocari:qꝛ.
ut in regula.i. j. de ꝛc. iur. Sʒ ſi c caule cogni
tiõe tũc in zuocatiõe dʒ ꝑs nocari ? c cognita
znocan: ? hoc uoluit Inno. in.c qeſi de elec .
eſt de mẽre Haꝛ. in. d.l. qð iuſſi: tx intellige an
ad ualiditarẽ ſui exigebat canſe cognitez. Ron
clude g q ſine cã ñ põt fuocaꝛi citꝛa appellano
nis timorẽ ſʒ ſi ſubeſt cauſa debet adhiberi cau
ſe cognitio paꝛe uocaisa ſi illa iterlocuroria fuit
lata cum cauſe cogninone ar grumentſ in regia

negerc cgl dalck h
in inleaffei⸗ ſſa bi

bie nin i c nnie

di gonen nͤnnn ne.
clu gn⸗ ſi oriſctionen ale fuiſl
1 muami feiſ
cditone.n bi

,

Bm ſecioll

fuſrons appelitionse
nmſe mnſ nolens humm t uſte
ciomnas pelmntun ir e ct c mli⸗
lee quotidiagnunn Et hotſſallus ot h
cſuennari volens imicerernſarech
deedicoris am drdde ddne19
ardiweis ommmunt Cigendis dare
ſua wridimone inder uri in orincipan
bata remtti negociü ad ſupenoꝛe uel
tit de rccuſatoris oſeſn h. d. Dꝛio r
oſtientione Oedo pinulgar nond ibl
ibi prio ponit una oſtitutio Fo alia i
pteſtani ibicaep (M proeriſto
n poſſe de ure canonico ſine uuſta cᷣ
7 Poatgeanſart 0) en ut cq iuſte “n
gnei coti iudice recaſato 2 poſtmo;
aroitris elgegis ur bic T in.e ij.ꝛeq
eſt e iure cuſina non e neteſt
H ina non e nereſſe can
7h. in.li ſpal 1. gonſſimi C.
rt go. in l.? r potent fr gd nebe
. fl.acd nebel.
uſpeens.f de gen Eir gin cfn
nonciͦ ? cinile qꝛ fm ius emnöjeg
H us canoiciͦ y
marlus in tori recuſari eri ſi ſtre
s otra clerici ge fo c
u ge fo cope. Sen
rer toto no recuſat ſy gal ſpj
gerit. C. eiudic. no
naſklumnice s iuitn. in dl
cuenbor ſinak, „z. Ahqz pl
ſundoe ingkne imitanog ,
nlum f cd H lone qui pol
1a pur in n uo a.. ui lini
6 ſaſhind ac ber chn
,,„ 0 Phai cori
hebetn anbunasboe

cſd uni ge oſfc

& irnntn
Rknſdannnien n
ndnſtiecnn
tindif irintr ouern
, e dier
dedſdedhrz,
wisſinhupnin je
fſent en ſtigften
din wüchgilintwte
Ncis nuͦ i ſt tngnne n
mtdnitmdſt nen hdentniſin
ſepmihdimn dedo lſ it eni
er gri dmit bet p taſtcennd
ii boib ſüs wir zui tihbrnte
Mis deir itr rintiſpunni
id mu eGs6nni
—
tAcd s ſtdr enn abin
Immimein Ctning
Amiruiſr ii Aindi
dintälkmidtzite
riG Dubghdnnd
ciigiütimtit nen
la gfigl tiuzi
14 Cſtthiin
vYiel ſſichtic Nöidvn

pᷣma. j.de re. iur. Addit tũ Maꝛ. i. d.l. ꝙ iuſſit
ꝙ ubi ſnia interlocutoria eſt executõi madata n
põt reuocaꝛi niſi ꝑtibus ↄſentiennbus uel cã co
gnita:⁊ hoc eſt ꝙ uoluit hic gl.in v. ſz uexꝝ ẽ qᷓ
dicit ꝙ re integra põt reuocaꝛi qᷓi ſecus ſi non ẽ
integra qꝛ eſt executõi mãdata. Et ꝑ bec habes
bãc mãm in ſe difficile ↄpendioſe declaratã. In
eadẽ glo.ibi ⁊ ſic canon n poſſet ſibi ⁊c̃. hoc di
ctũ gl.ipugnat Jo. an.nõ tũ apꝑʒ rõ qr̃ canon
non poſſer iſti iuriſditionẽ reſtituere. AUn ↄclu
dit ꝙ lʒ iudex fateat᷑ ſe eꝛꝛaſſe uel male fuiſſe ĩteꝛ
locutũ nihilominꝰ reuocãdo grauamẽ reaſſumit
bñnficio huiꝰ ↄſtitutionis iuꝛiſditionẽ.nõ bn hoc
dictũ Joa. an. Ex quo põt inferri ꝙ Iʒ index fa
teat᷑ grauaſſe cx quo tñ grauamẽ reuocat ñ põt
ab eo ob hãc cãm appe lari nec recuſari. In ea
dẽ glo.ibi n credo te grauaſſe ⁊c̃.hec glo.docet
mẽtiꝛi:nam ſi iudex in vitate granauit ⁊æ gꝛauaꝛ
credebat ñ dʒ in reuocatione dicẽ ꝙ n credebat
ipſum grauare qꝛ metiẽdo peccat ut in.c.ſuꝑ.e.
.j. de uſuris.xxij.q. v. iurameti. Doterit g in
dex uti alijs vois duplicibꝰad ſaluadũ decoꝛem
ſuũ iur nõta in.c.q̃iter ⁊æ qn.el.i.j.de accu.Et
in fi.glo.hoc aꝛ.n colligit᷑ ex tex.qꝛ ꝑ appellatio
nem ñn extinguit᷑ iuꝛiſditio ſed tin ſuſpendit᷑ ut in
.c.ueniẽtes de iuꝛeiurã. cũ ſi. Mico.ab.
Bm ſpeciali. rouidt⸗
fruſtratorias appellationes ⁊? ꝛecuſatõ
nes in utriſqʒ tradens foꝛmam q̃lit iuſte fiant ⁊z
qũo in eis ꝓcedendum ſit ⁊ eſt.c.multũ allegabi
le ⁊æ quotidianum. Et põt ſpᷣalius hoc principiũ
ſic ſummari uolens iudicẽ recuſare dʒ coram eo
dẽ ſuſpicionis cam ꝓbabilẽ ꝓponẽ ⁊ eã coꝛam
arbitris communit᷑ cligendis ꝓbare q̃ ñ ꝓbata
ſua iuriſditione iudex uti in principan: ea vo ꝓ
bata remittit negociũ ad ſupeꝛioꝛẽ uel cam ↄmit
tit de recuſatoris ↄſeſu.h.d. Mꝛio ꝛecitat ãnqᷓ;
ↄſtitutione Scoðo ꝓmulgat nouã ibi ſtatuimus
ibi prio ponit una ↄſtitutio fo alia ibi pono.ʒꝰ
ꝓteſtat᷑ ibi cereꝝ 5 prio ex iſto tex. iudicẽ
n poſſe de iure canonico ſine iuſta cã aſfſlignata

2Z ꝓbata.recuſari oʒ eniĩ ut cã iuſte ſulpitois aſſi
gner corã iudice recuſato z poſtmõʒ ꝓbet coꝛã

aroitris eligedis ut hic ⁊ in. c.ij.ꝛcqris.S.e.ſecꝰ
eſt de iure ciuili:nã non e neceſſe cam ꝓbare ut
le. ⁊æ nõ.in.l.cu ſpali ⁊.l.aꝑtiſſimi.C.de iudi.no
tat glo.in.l.æ qꝛ poteꝛat.ff.ad tꝛebel.⁊ in.l.iem
ſuſpectus.ff.de ꝓcu. Eſt ⁊ alia dr̃ia inter ius ca
nonicũ ⁊ ciuile qꝛ fᷣm ius canõicũ põt iudex or
dinarius in totũ recuſari etia ſi ſit eps ut in.c.ſi
q́s ↄtra clericũ de fo cõpe. Secus de iure ciuili
qꝛ ex toto nõ recuſat ſʒ dat ſibi adiũctꝰ ut ĩ aut᷑.
ſi Vo ↄtigerit.C. de iudic.nõ.in.d.l.aꝑtifſimi ni
ſi in caſu.l.unice. C. ſi quacũqʒ pᷣdi.po. Uið tñ
ciꝛca boc ſingłaꝛc limitationẽ quã poſuir Haꝛ.
in.l.una.ff. apð eũ a quo ap.quã limita ⁊ decla
ra ꝓut dixi in. c.ad hec.S.e ecundo nõ. ꝙ
cã& ſuſpitiois ꝓbat᷑ corã arbitris:hoc limita ſecũ
un ea q babent᷑ in. c.ſi S unũ de offi. dele.li.vj.

¶ De appellationibus.

Et nõ. unuʒ caſũ in quo eligunt᷑ orbitꝛi inris.re
gulariter Vvo nõ eligunt᷑ ex neceſſitate nili i caſi
bus iure expᷣſſis ut notãt doc.i.c. pia de excep.
li. vj. Idẽ puto in caſibus ſilibus eypᷣſſis ut col
ligit e IC. ſtatutũ ð reſcrip.li.vj.poſt prin.
ertio nõ. ꝙ ꝓbata ſuſpitiõe arbitri nõ co
gnoſcunt de ca principali ſʒ iude recuſatus ne
gociũ trãſmi ttit ad ſuꝑiorẽ uel ↄmittit alteri cũ
ↄſenſu recuſatoris ⁊ reſpectu ↄmiſſiõis quo ad
delegatũ reſtringe ſeu limita ſᷣm qð habet in. c.
iudex de offi. dele li. vj ⁊ hoc ẽ Hoſt.in. c.ij.
requiris.s.e.¶ V lcimo nõ. unũ caſum in quo
archieps põt cognoſcẽ inter ſubditos ſuffraga
nei ſui citra remediũ appellatõis.ſ.qn eps iuſte
recuſatꝰ remittit ad en negociũ:naʒ ꝑ iuſtã recu
ſationẽ tollit iſtud remediũ ſicut in ſili habeti in
.c.ſi is cui de off.dele.li.vj. neꝛo an a in
dice ſuſpecto ordinario uel delegato poſſit rece
di ꝑ appellatione. So. dicit Inn. ſe credẽ ꝙ n
cũ habeat ſuſpitio ſuũ remediũ.ſ.recuſatõis.itẽ
qꝛ ſʒ ſit ſufpectꝰnõ tñ ſequi qð granat:e:go nõ
põt appellari cũ grauamè ſit imediata cã appel
lationis S.e ut debiius.⁊ ego hoc habeo pro ĩ
dubitato ꝑ.c. ꝓpoſuit ⁊.c.ad hec.sS.e. Mec ob.
iſte tex. i eo ꝙ inuit ↄmonitũ hůe utrunqʒ reme

diũ qꝛ hoc no intelligi ex eadẽ cã ſʒ ex diuerſis

.ſ.ux recuſet ꝓpt ſuſpitonẽ ⁊ appellet ꝑꝑ graua
men ⁊ eodẽ mõ dʒ intelligi tex.in.c.quoniẽs epᷣi
.ij. q. Vj. ʒ glo. aliter ibi ſennat. Si tñ iudex nõ
uult admittere legitimã recuſationem pot ab eo
appellari ut in.c.ſuper queſtionum in fi.de off.
dele. In glo.in uerbo iuſte ſuſpitionis ibi quia
nõ eſt iure expreſſa. NHota glo.ex qua collige iu
dicem poſſe recuſari ex cã in iure nõ expfla:naʒ
cauſe iuſte ſuſpitionis non ſunt omnes in iuꝛ ex
pꝛeſſe quia non poſſunt de facili omnes expꝛimi
ar. in.l.non pnt.ff.de legi. ſed arbitri ſeu iudex
arbitrabit ea iuſtã uel iniuſtam em alias cauſas
in iure expreſſas utputa ſi cauſa nunc pꝛopoſua
eſt efficatior uel ſimilis cauſe in iure expꝛeſſe:nã
de ſimilibus ad ſimilia procedendum eſt ut i. d.
.l.non poſſunt ⁊ in.c.cũ ailecta.j.ti.prox. Nec
ob.ſi dicatur ſolũ principẽ habere poteſtate iu
ra interpretandi ut in.c.inter de ſen.ex. ⁊ i.l.fi.
C. de legi. quia illud procedit ſecundum Inn.
2 bene in generali interpretatione que faci ius
quo ad omnes. ſecus i ſpeciali nam iudex quo
ad cauſam corã eo uertentem poteſt iura interpᷣ
tari no in ſua interpretatio facit ius quo ad ali
as cauſas qð nota. Idem notat do. An. in. c.
cũ ueniſſent de iudi.i prin. Et pro hoc pot alle
gari tex.in.l.unica.C. de ꝓfeſ.qui i urbe ↄſtã.
li.xij.ubi datur doctoribus ptas iura imerpre
tandi ut in aut iuſiurandũ qð preſtatur ab his
ubi iudex iurat iudicare ſᷣm equitate ſᷣm ꝙ ſibi
uiſũ fuerit iuſtũ de quo ꝑ Inno. in c.i.de ↄſti.
7 ꝑ glo.iij.q. vij. iudicet qᷓ diẽ iudice poſſe iudi
care ſʒy opi.ſuã ⁊ n ʒ uolutatẽ.uið ð hac iterpᷣ

tatoe i. c.i.i glo. de poſtu.pla Doſſet ẽt dici ꝙ

uꝑi dubitatio eſt maxima de facili no decidibit

Wrr lete 6 ſpLo 47α (/ 4 l.⸗ ͤ S ₰. E

4

„

S

ꝑ identitatem rõnis q tũc ſoli prĩcipi quo ad il
lam cãm interptatio refuet᷑ ad hoc diciũ.c.iter
2 qð le. ⁊ nõ.in.c.cũ ueniſſent. S. ð.iudi.Et ſi
iudex ꝓnũciat cam nõ iuſtam ubi eſt iuſta tenet
ſnia ſm Inno. VAn opus eſt apellatõe qꝛ eſt cõ
tra ius litigatoris ⁊= nõ ẽ contrarius ſcriptũ:ex
quo illa cã nõ eſt ſpecifice in iure expᷣſſa lʒ ſit iu
ſia cx idetitate rõis. Et nõ. bñ hoc dictũ Inn.
Ie Rm ex quo habes bonã limitationẽ ad iura dicètia
ſñniam latã ↄtra ius expꝛeſſũ eſſe nullã ut in.c.i.
cum ibi nõtis de ꝛc iudi. Procedũt eni iura il
la qn ius illud eſt claruʒ ⁊ expᷣſſum:ſecus ſi ſnia
poſſet dici lata ↄtra ius cx idẽt tate rõnis:quia
tũc potius d lata ↄtra ius ligatoris:⁊ pone ex
emplum qñ cã ſu pitiõis põt eſſe dubia ut quia
allegat iudicẽ eſſe cõpatrẽ alterius ꝑtis uł patiu
um.nam poſſet dubitari ar.c.poſtremo. S. e. ſed
in his arbitrabit̃ iudex ſjm morè regionis:nam
in qpuſdam locis hec cognatio ſpᷣualis cauſat
maxima amiciciã in aliqbus nõ tantã:facit qðᷣ
in ſili dixi in cõiũctis cognatõe carnali i.d.c.po
ſtꝛemo:⁊ hoc uoluit Jo.an.hic. Idẽ dicẽdum ĩ
ſilibus. Et. xij. legitimas cãs recuſãdi iudiceʒ ui
de ꝑ Jo. an. in. c. legitima eo. ti. li. vj. i nouella
uide gl.in. c. cãm ⁊. c. cum ſuꝑ de offi.dele. In
glo. in vbo cũ iudex ibi in ordinario urñ gl. hic
⁊2. .iĩ Vpo recuſatoꝝ uelle hãc cõſtitutõem reſtriĩ
gere ad ordinariũ ſʒ certe nõ apꝑʒ cã reſtringẽ
di.nec ualet iſta ↄſideratio glo.cũ iudex delega
tus poſſit uigore cõmiſſiõis ſibi facte ex officio
ꝓcedẽ ut ĩi.c.fi.ð offi.dele.⁊ tẽ ſi recuſat᷑ ſuſpec
tus poterit cũ recuſatore arbitros eligẽ ut h̊ di
cit. In.gl.iĩ vbo gduocẽt tertiũ ibi pᷣtor cogeꝛe
dʒ ⁊c. ¶ Nõ bñn cx iſia glo.? ſeq̃nti ꝙ diſpoſi
tũ ex arbitris uolũtarijs ꝓcedit in aꝛbitriſ iurii
reſpectu ↄpulſionis fiẽde ꝑ ordinariũ loci ut ↄ
coꝛdet in unã ſniam nel reꝛtiũ aduocẽt.Ex quo
infeꝛt̃ ꝙ ſi ex foꝛma ſtatuti ↄſanguinei opellun
tur ↄpromitter ⁊ ipſi cõpromiſerunt in duos qͥ
n ↄcordãat poterũt ↄpelli ꝑ pfateʒ loci ad ↄcoꝛ
. dãdũ uel aduocadũ tertiũ: bñ facit hꝰ. c.niſi eis
iniũgit ſub vtute obediẽtie ut hꝰfaciãr. In gl.
in. v. teꝛminũ ibi ꝗ coꝛꝛigit decꝛe.illã ſuſpitiõis.
hec glo.ſemꝑ eꝛat in hoc aꝛticulo:iõ ab oĩbus
rephendit᷑ cõit᷑:nã.c.ſuſpitionis ñ corrigit᷑ ꝑ.c.
legttima ſʒ limitat qꝛ loqt in alio caſu uʒ ĩ teꝛmi
no pfigedo recuſatori ad recuſationẽ ꝓbãdam
hũc terminũ hnt pfigẽ aꝛbitꝛi ut in.d. c.ſuſpitio
nis: ſj. c. legitima loqt̃ de teꝛmino pᷣfigẽdo aꝛbi
tris ad cãʒ ſuſpitionis decidẽdã:æ hũc terminũ
pfiget iudex recuſatus ut ibi In gl. in v̈bo de
recuſato.ibi qðᷣ n poteſt facẽ delegatꝰ:dic ꝙ; im
mo delegat poteſt ↄmittez cãʒ de ↄſenſu ꝛccuſa
. toris an ſñiam latã ſuꝑ rcuſationent ꝓbat᷑ i. c.
iudex pallegato. Et ſic iſie tex. põt ꝓceder̃ ẽt in
delcegato ut. s. dixi. Et ĩ fi. gl. hec gl. ↄcludit p
in optiõe iudicis ꝛcuſati ſit cam remittẽ ad ſuꝑi
orẽ. Sʒ ſi uult alteri delegare dʒ hre oſenſuʒ re
cuſatoris æ etiã actoris fin gl. Jo. an. ur ſcqui
hũc niltimũ intellectũ æ intelligit ut illa cla refeꝛa

Ein TLget onn A
.

CX er (Ande Acre

R* 5 nöbili qõc nũqᷣd pceſſus iit

tur ad cõmiſſiõem fiẽdã nõ amè
fiẽda ẽ cõmifſio qi Kein decg⸗ temzel
toꝛis nõ eſt neceſſarius deſpecn ſoe⸗ iei
5 eſtn . pſone cui fie
da eſt cõmiſſio: ſʒ ſufficit p oſentiat cõ 1
fiende 7 fote hoc dixit ut reſtrin at A ginn
ditatẽ qᷓ ſeqret̃᷑ m opi. gl. ¶ Adueꝛte i öl g
to hodie claxꝝ eſt qͥd tenedũ p.c. iudex ⸗ l.ſ i
ta nis eſt in oꝛdinario: 2 uz uelle hic do⸗21
an ꝓnũciationẽ poſſit cõmittez cm ais uno
cuſa toꝛe ſʒ poſt Pnüciatõeʒ nõ qꝛ pnüciati .
ficit iuriſditionẽ iudicis. Sʒ certe nclccws,
põt adaptaꝛi ad iſtũ tex. qᷓ loqt cũ pbata enn
ſpitio reeuſatio ? reqrit cõſenſũ recuſatõis 5
miſfiõe fieda 7 clariſſime in delegato. Hec opi
do 1.n0 ſic pcedit ut in. c. iudex pᷣaſt. E .
hũc articulũ pleniſſime examio in. c. ſi qs gi
cuz; de fo. cope. dic ut ibi plene dixi ubi pono
4 tellectũ - iſta clauſula ö ꝛccuſaroris oſenſu de
nus refert ad oꝛdinariũ ſtar potius Dfultine⸗ ut
euitet infinitas recuſandi cauſas ï neceſſitanie
qm nullibi ꝓbatur q̃n ordinarius ſuſpectus nõ
poſſit com ttere cãʒ alteꝛi nõ ſuſpecto ctiã iuitis
ptibus:ĩmo potius pꝛobat᷑ Oꝛiũ ut in.l. ptoꝛ.ff.
de iuriſditiõe om.iudi.ur̃ caſus ad ſiom in. c.ſi
qͥs ↄ cleꝛicũ nũc pᷣal.nã ſm ſubiectã mq; Vba qᷓ

erx ſui nã ſunt pceptiua exponunĩ ↄſultiue ut eſt

tex. in mã naa iuncta glo.in. c.lupꝑ qõnũ. ſ. cau
tẽ de offi. dele.?⁊ ꝓſequer̃ pleniſſime bũc itcllectũ
ut dico in.d.c.ſi qͥs ↄtꝛa cleꝛicũ. Sʒ ſi iis tenẽ
cõem intellectũ doc.ut dicta clauſula ſtet hic ne
ceſſatiue ⁊? ꝙ limitet oĩa iuꝛa ð bac m loquetia
dicerem ꝙ ꝓpoſita recuſatõe nõ poſſit ctiaʒ or
dinarius cõmittere alteri cãm ſine coſenſu recu
ſatoris qm ex quo iudex eſt ꝑti ſuipectus reſpec
tu cognoſcedi põt pᷣtẽdi ſuſpectus ꝛeſpectu etiã
delegãdi qꝛ poſſet delegare alicui magis ſuſpec
to qui tñ nõ poſſet ꝓbaꝛi ſuſpectus ut expientia
ſepe docet:iõ ius iſtud requiſiuit coſenſum recu
ſatoris:nec intelligo ꝙ iudex neceſſietur ad cõ
mittendum ad libitum recuſatoris: ſed ut n poſ
ſit cõmittere ſine conſenſu ꝛccuſatoris ſicut dici
tur in delegato in dicto.c.iudex:nec exigo coſẽ
ſum alterius partis pꝛout exigit glo.quia nõ ui
deo ꝙ in delegatione ſit neceſſaꝛius conſenſus
partis cuʒ quilʒ oꝛdinarius habeat a iure facul
tatem cãm delegandi ut in.l.unica. C. qui ſug
iuꝛiſditione ⁊ in.c.ut litigãtes ð offl. oꝛdl.l. Vj.
ſed conſenſus recuſatoris exigitur propt ſuſpi
tioneʒ de qua.S. dixi hinc eſt ꝙ tex. in dicto.c.
iudex fecit mentionem dũtaxat de ſolo recuſato
ris conſenſu: æ ſecundum hoc poteſt hec huſu
la referri ctiam ad perſonam cui fienda t cein
milſſio: nec ſequitur aliqua abſurditas c; iudex
ad hoc nõ teneatur ut. s. dixi:æ her cſt opio ed
quia ualde ꝑiculoſum eſt cor ſuſpeco ldic⸗ li
tigare.iij. q.v. qꝛ ſuſpecii:? er ſacii c iudex ꝛc
cuſat᷑ ut le. ⁊ nõ.i.c.cũ.r.ð of.dde. Ex gl. qro
sa . P iudicẽ recuſatũ
citꝛa aliq appellatõe; tẽat Inn. b liũ enn
cõcludit ꝙ ñ memit ſe legiſſe q min vcelius n

en ud die
4 . e d WKA.1. .
Cinid geſgun
3 Laoli. inccr
edeteer iunno en
nücndit lretuinde 5 auſn iit
cclam valuiſſe ſ puchbij Nra
ſis rt ullns iettiſficeinvolt
incdcea gno poſt ppeſiton⸗ ab iie
ndiceo . uar
ntitc no ſolil. Nl 5 ph. H
uommmimm nocenopa ſthnen
oncũ t clen fn s Moſti /
Immm uuiũh n u iuſ pu⸗
oe Bir t aloy ödin ſin
ci no ſfet ppoer euſinone h
bet ai pbatoe, ſale dz gſidius Pa
ſnro enenn edete dinii oone 1
e ure oci oct Monen N in.
ſecci aded iddinnd r noto wd o
at tenere r in.4.,aoriſnn 2.. c ſp
gumeta pnt alegan 2 ora plen
teris in diſogtarde q ca breuitans on
deciſione tennn hac opl. ur aſſtigu
reculatoꝛ no opuit amolius corain
ſaro lcet Ctatus fuertt ing prioal.
Puerit? fuet pis in peeſſu ut prio
teſus ſt nuluis fo vo tenen mero
nus eiule. Ro pni mebn et arerſ⸗
one recuſgros nflcffaceo iucteig
clli oninẽ 75 pofſit ſine oſenſu recn
H Gatiln prius aiun⸗
1t pbai hic 2 in.d.c iud
ma t c.ſuſpitois :., e c ij re
arnil ih mann ie⸗
mii am btcig uda den olub
1. qz ludici noti eſtabit
he Opeiere ſna citlio n tz nec vig
nnie beſſeut pbal n.ln If.ſ
nb in.l. . ge cia fzeft 4 ſc
luſs peeſſis ſ anin l
Aletatus otral

Aiins gebini
iſtet nüc .
Nogrin,. plrn T ncare ſip fal

pl
Deſiln 1 gnite de ſa in

tman peſtis

ſin ſili
eti
06 ne ui

44 35 acſiri

gye
Eren 1

ipniti zi g li⸗
Neai fulifribeitzi
ai inn Haiugonmi i
rehn umn nne h i i
lre at lnm nſn i i
rinndeſimmlai gſuni
nimimi iali, iracn
ſertinngctin h nibanann
amm Piin etir ibeſtatgor
drrmsüNme Anind innan
ſwns a Nerrc
ntguſetn dtcihen and
dagiaadenn Mni
1 cini n pſt odt ihnkunte
w wutöis , nniutcind
lamamr itlgo ilannſim
mmmchn a binm tclinnſhi
cöningeſr emfaſ ini ſ
õ im lunnan
ſam Amms mͤſul till
lg ,NAnis talii
Pannischi 5

TT
zplunl ul,

irsdatn
unor tn iinn

Cutuoro gnn
ſel onenis nn oN

i
cbnen
an iſer ſuitc aa

igure. ic i, C1.
ceitoce ii
bnlgoe e
14
aauc en llolet
ℳdg

C He appellationibus.

teneat niſi fuerit appellatũ:ad hoc.c.ſuꝑ qõnuʒ
in fi. de offi. dele. Ex quo ſetit ꝙ uoles infrige?
ꝓceſſũ iudicis ſuſpecti dʒ ab eo appellaꝛe ſi non
admittit exceptionẽ iuſte recuſatõis Hoſtie. diẽ
ꝙ memit ſe audiniſſe Zrium ab eodẽ Inno. ſed
forte audiuit uoce uiua:nã in lectura ſua nõ rꝑi
tur niſi ꝑ idetitatẽ rõnis ut colligit᷑ ex dictis ſu
is i.c.ceteꝝ de p.do. An. ur̃ hic ſimplicit᷑ trã
ſire eũ dicto Inno.ut ꝓceſſus teneat. Ego als
hũc aꝛticulũ diſputaui: ⁊ incipit diſputatio duo
clericali ordie zc.æ ibi collegi uarias opioes ſꝑ
ſas ĩ diuerſis locis:nã qdam tenuerũt cũ Inn.
ut do. An. æ do. Car. bic ? Ang. ð ꝑuiſo in..
7 qꝛ poteꝛat.ff ad trebel. S Sꝛiã opi.qꝙ pꝛoceſ
ſus non teneat tʒ glo.ij.q.vi.quotiẽs:⁊ in deo
c.q; ſuſpecti ? Oaꝛ. in. d.l.? qꝛ poteꝛat ꝑ.l.uni

cã. C. ſi qua pdi.po. e.ð anca.i. d.c.iudex ðᷣ
offi. dele.? Hoſt. hic 2 iindl Tana

pᷣncipalis fuit opi. Lapi ĩ.d.c. iudex q̃ dicit nali
ditatem ꝓceſſus pedere ex futuro euentu ⁊ ſi
nũciabit᷑ i recnſatõe õ recuſatorem apparebit ꝓ
ceſſum ualuiſſe ſi ꝓnũciabit᷑ ↄtra iudicem ꝓceſ
ſus erit nullus ſicut i ſiłi dicimus in atẽtatis
iudicẽ a quo poſt appellationẽ ab iterlocutoria
ut i. c. nõ ſolũ li.vi.ð.app. Quarta fuit opinio
quorundam modernoꝝ diſtiguẽtium iter ius ca
nonicũ ⁊ ciuile ut fm ius canõicũ ꝓcedat opio
Inno. z ſequaciũ:ſʒ ſm ius ciuile ꝓcedat opio
glo. ?æ Har. z alioꝝ.rõ diuerſitatis qꝛ ſʒ ius ca
nõicũ nõ ſufficit ꝓpõeꝛe recuſationẽ ſʒ oʒ qp ꝓp
bet᷑:iõ an ꝓbatõeʒ ſaltẽ dʒ ualiditas ꝓceſſus ex
futuro euẽtu pedere ſm ilã opione Lapi ſʒ qa
de iure ciuili ſufficit ꝓponer̃ ut in. d l. aꝑriſſimi
infficit adeo inꝛiſditio ut nullo mõ ꝓceſſus ðbe
at tenere ut in.d.l.aꝑtiſſimi =.l.cũ ſpali:młta ar
gumeta pñnt allegari ꝓ ? ↄtra ꝗᷓ plene uideꝛe po
teris in diſputatoe q ca breuitans omitto:ſʒ in
deciſione tenui hac opi. uʒ ut diſtiguamus utrũ
recuſatoꝛ nõ ↄꝑuit amplius coram iudice recu
ſato licet citatus fuerit ſuꝑ pricipali. An vo cõ
ꝑuerit ⁊ fueꝛit pns in ꝓceſſu ut prio mebꝛo pꝛo
ceſſus ſit nullus:ſᷣo vo teneat mero iure Fʒ etiã
ius cinile. Rõ pᷣmi mebri eſt qꝛ ex ſola ꝓpoſiti
one recuſatois inficit᷑ adeo iudicis iuriſdicio ut
etiã ↄmittẽ nõ poſſit ſine ↄſenſu recuſatoriſ:nec
ꝓcedẽ in pricipali niſi prius diſcutiat᷑ articulus
recuſatõis ut ꝓbat᷑ hic ⁊ in.d.c.iudex ⁊.d.c.lti
ma ⁊.c.ſuſpitõis ⁊.S.e.c.ij.rcqͥ is. Nec obſtat
citatõ qꝛ illa taqᷓ; temeraria no habuit artare ci
tatũ qm ubicũqʒ iudici notũ eſt abſenti exceptõ
nẽ ↄpetere ſua citatio nõ tʒ nec vꝛ abſes fruſtꝛa
