bre ⁊c.? licʒ ibi loquat᷑ de ↄciu in ſcriptis quo ad
ſubãm probationis:idem tamen uidetur in alio ex
idemptitate rõis:ar.c.cum dilecia de cõfir. uti.⁊æ uẽ
boc ultimum placeꝛe do. Jo. an. ibi æ adducit ad
pꝛincipale dicum.c.eccleſia uẽa el.i.de elec. Ego di
co tex.iſtũ faceꝛe pꝛo ⁊ S.facit enim pꝛo pria opi. ĩ
q;tum facit fidem ut alius nõꝛius poſſit rogatõnes
illas publicaꝛe. Ad idem. c. qm õ de ꝓba. ubi oꝛigi
nalia ↄſeruantur ut ſi quid difficultaris emerſerit ĩ
exẽplatis ad illa poſſit hꝛi ꝛecuꝛſus. Sũt eꝛgo maio
ris auctis oꝛiginalia quam cxemplata ? publicata.
In vꝛium ꝓ fa opi. facit tex. in duplici loco. pꝰ q̃te
nus dicit ꝙ defunctus nõ pfecit: ⁊ ſic ante publica
tionẽ vꝛ ſcꝛiptura ĩpfecia quo ad faciendũ fideʒ in
piudiciũ alteꝛius. ſo facit in fi.ibi ꝑpetuã fidem ⁊c̃.
que neꝛba ſatis innnnt ꝙ ante hanc publicationem
non faciunt fidem in iudicio ¶ Sed concoꝛdando
opi.diceꝛem ſic: ꝙ aut actus geſius ẽ peꝛ extenſum
deſcꝛiptus in ꝓthocollo aut bʒ omnes ſolemnitates
publici inſtꝛi ⁊ pꝛocedat pꝛima opi.cum rationibus
ſuis:maxime qñ ꝓrhocollum pꝛoducitur a notaꝛio
rogato. Aut eſt abbꝛeuiate ſcꝛiptus fm ↄſuetudicʒ
notoꝛioꝝ:æ ꝓcedat fa opi.cum enim multa poſſint
intelligi ſub illis abbꝛeuiaturis:non eſt congruuz fi
dem adhibeꝛi anteq; ſit rogatio in publicam ⸗ extẽ
ſam foꝛmam redacta: ? ita loquitur iſte tex. ut ſonãt
illa nerba nt nota ꝛedacta zc Mec eſt credendum
ueibo norarij: ut nõ.in.c.poſt ceſſioneʒ de pꝛoba.
⁊ bec faciũt ad qõeʒ quã pluries agitari nidi:pars
ad faciendam fidem de ꝓcuratione pꝛoducit ꝓtho
collum nõrij: negatẽ ꝙ ſides ſit illi adbibenda. ba

,um p.

bes ꝑ pᷣ dicta quid iuris ⁊ idẽ in ſiſbus. In ſacto
ẽt ad aliã qõem quottidianã an ꝓthocollum faciat
fidem quo ad publicatõem ſiendam ſi nõ fuit lectũ
? recitatũ pꝛius coꝛã ꝑtibus:⁊ gnãliter põt queri ð
quolibet inſtro nõrij an faciat fidem ſi ꝓthocollum
unde fuit iſtim ſumptũ lectum non extitit tempore
ꝛo gationis coꝛam ꝑtibus ⁊ teſtibꝰ. Oo. an. tʒ h ꝙ;
nõ altat dictum. Jo. an. in addi. ſpe. in. SF. oñſo. V.
illud in addi.magna:ubi h̊ tʒ pꝛo indubitato æ allat
l. fideicõmiſſã. F. i.ff de leg.iij. æ ibi eſt bonus tex.
in aꝛ.tñ ſed gl.ibi nõbiliteꝛ qᷓ apte uẽ h̊ teneꝛe loqui
tur in teſtõ. Eʒo credo hoc dictũ ꝓcedeꝛe ubi ſeꝛip
tura eſt de ſoã ꝓbatõis:ut qꝛ actus eſt talis de ſui
nã uel actũ fuit iter ꝑtes ut actus fieꝛet in ſcriptis.
tũc eni clariſſimũ ẽ ꝙ nõ nalet quicquid ſcribit᷑ niſi
prius ↄplete ſcribat᷑ ⁊ poſtea legatur coꝛã ꝑnbꝰ te
ſtibꝰ⁊ de h̊ ẽ tex.nõbilis in.l.ctꝰ.C. e.⁊ ibi ꝑ bar.
⁊ in h̊ caſu põt intelligi gl.in.d.l.q;q;:qn.ſ.teſtatoꝛ
uolebat ſolẽniter teſtari in ſcript.ſed ꝓthocollum
nõ fuit lectũ uel qu ĩdo ipſemet teſtatoꝛ ſcripſit aĩo
poſtea publicandi coꝛã nõꝛio ⁊ moꝛe pᷣuctus nõ fc
talis eni ſcriptura fidẽ nõ facit ſaltẽ iter erneos ut
nõ ibi Har. ? in.l.ſi is.ff. de teſta. Sed in alijs ac
tibus in qbus ſcriptura fit ſolum ad facultatem ꝓ
bandi non puto neceſſariũ ꝙ nõrius legat pꝛotho
collum coꝛã ꝑtibus ⁊ teſtibus:qꝛ h̊ nullibi ꝓbatur:
imo potius ꝓbat᷑ Sriũ ꝑ locũ a ſpãli in.d.l. cius
⁊ hic in ar.cuʒ eni alij actus deſcribantuꝛ in ꝓtho
collo ut plurimũ abbreuiate ĩpoſſibile eſſet illa legẽ
qꝛ ꝙ non eſt ſcriptum legi nõ poteſt h̊ etiã uidetur
tacite ſentire Har. in:l. gallus.F. idẽ credendũ. ff.
de li.? poſt ⁊ in.d.l.Sↄctus Itẽ iura ſolum uidẽt᷑ ꝛe
quirere ꝙ tabellio fuerit rogatꝰ in auẽ. de tabel. .
nos ãt facit.c.qm õ de ꝓba.ubi ſolum requiri ꝙ
acta ſcribãtur ad h̊ ut faciant ꝑpetuã fidẽ ⁊ qn erit
opus exẽplent fateoꝛ m ꝙ ſi ſcriptura eſſet ipfecta
ita ꝙ apperet nõrium noluiſſe plus ſcripſiſſe ꝙ tał
ſcꝛiptura nõ facẽt fidẽ.ꝑ.d.l.ſi is ff. de teſta.? ibi ꝑ
bar. Exẽpluʒ:dẽ in ꝓthocollo talis nẽdidit titio do
mũ ꝓ cemũ his ↄditionibus: ⁊ nihil amplius dicit
nec eſt dictio ⁊c̃.uel ſilis ⁊ hec notabis:quia quoti
diana: ? facit ad id qð ſtatim dicaʒ . ¶ Queꝛ0 qũo
noꝛius publicabit rogationes moꝛtui ſi ſunt abbꝛe
uiate. ſcꝛipte moꝛe tabellionum qui pluries geminãt
in uno contꝛactu dictionem ⁊c̃.dicendo renũciat ⁊c̃.
ꝓmiſit defendeꝛe ⁊c̃.obligando ſe ad damna ⁊c. et
ſic de ſimilibus:de hoc uide ſpec.e.ti.. oſtenſo.v.
quid ſi abbꝛeuiatura ⁊.v.ſe. Hoſti. hic dicit ꝙ ſi õ
ctus eſt in ſcꝛiptis nullum eſt remediũ.C. e.l.õctus.
Aiem ⁊ clarius Oar. in.l.gallus..idẽ cꝛedenduʒ
.ff. de li.? poſt. Ratio eſt qꝛ ut ᷓ dixi talis actꝰ nõ
ualet niſi pꝛius plene ſcꝛibatur æz coꝛam ptibus ⁊ te
ſtibus legatur.d.l.ctus:peꝛ qð dicit Marto.male
faceꝛe nõꝛios qui ſcꝛibentes appellationem dicũt ap
pellauit in his ſcꝛiptis ⁊c. Mam nibil poteſt addere
poſtq lecta eſt. Idem in ſententijs æ ſimilibus que
debent in ſcꝛiptis fieꝛi. Si ueꝛo ſcꝛiptura non exigi
tur de ſubſtantia: ſed fit ad pꝛobationẽ:? tũc dʒ attẽ
di ↄſuetu qo nõꝛij æ abbꝛeuiature pcedetes ⁊ ſequẽ
tes. Et ſi ex his põt itentio notarij moꝛtui elici fiat

publicatio fm qð hᷣ dẽ: ad.l.ſi fuus pluriũ.fl.ð leg.
i. æ de fun. inſtru.l. cũ delanionis. F. alinam. Item
põt intẽtio nõrij moꝛtui peꝛpendi ex comperatione
alioꝝ inſoꝝ ꝗᷓ fecit int eaſdẽ uel als ꝑſonas ſupeꝛ
ſimili Sctu in auẽ.e.ii.in..ſed ⁊ ſi colla.vj.⁊ idem
uult in effectu Oar. in. d. S. ideʒ credendũ. Addit
tñ hic Hoſti. ꝙ certa q deficiũt ex quo de bis pꝛo
babilit᷑ appet auẽ.ᷣiudicis ſupplebunt᷑:ar.ff.qð cum
fal. tu.l.ij. in auẽ. ut fra.fi.F. ilud quoqʒ colla. viij.
ita tñ ꝙ deciſio Zᷣhentium uix aut nũꝙ; ſuppleatur:
ſupeꝛ quo remittit ad nota. in. c.ij. de libel. obla. et
H dicit ueꝛũ ſine noua ꝓbatiõe. Idẽ ꝑ oĩa uult ſpe.
in palle. V Ded Jo. an. in addi. S. d. v. ſed quid ſi
abbreuiatura recitat nico. mathe. tenniſſe ꝙ idẽ nõ
rius qui ꝛo gationes ſcripſit poterit abbꝛeuiata ſcri
ptura in pthocollo extẽdere ſm inteꝛpetratione; iu
ris uel cõſuetudis ſen cõis intellectꝰ. ſed alius nota
rius h̊ nõ poterit:qꝛ ignorat mentẽ alterius nec bz
poteſtatẽ inteꝛpᷣtandi:⁊ iõ dicebat ꝙ dʒ in publica
tione ponere ꝓut reꝑit in ꝓthocollo.hᷣ non placet
ibi. Jo. an. qꝛ nimis rigoꝛoſuʒ:iõ tenet ꝙ õ dictnʒ
eſt. cõſulit tũ ꝓ tuitiõe ut in dubijs fiat declaratio
ꝑ nõriũ iudicis auctate ſʒ pᷣdicta. ubi aũt non põt
dari certus ⁊ tutus inte lectꝰ nõriꝰ poner ꝓut ſiat
in ꝓthocollo. qꝛ nec ipſe nec iudex ſcit itẽtionẽ mõ
tui ſm ſpe. ibi. Nũquid aũt heꝛedes poterũt cõue
niri ſi notarius ita confuſe ⁊ defectuoſe ꝛogationeʒ
ſcripſit ꝙ publicari nõ põt: R ecitar ibi Jo. an. quẽ
dam docroꝛem diſputando determiĩaſſe ꝙ poteꝛit 2
ueniri ad ĩteꝛeſſe fac. l.illicitas. . ſicuti. ff. ð ofti.pꝛe
ſi. ⁊ uide ibi plenius. Tractauit etiaʒ ille doctoꝛ an
poſſit iſte nõrius ſuppleꝛe ea que ille obmiſit in pꝛo
thocollo ⁊ deteꝛminauit ꝙ ſi obmiſit aliqua de ſub
ſtãtialibus de quibus in auẽ.ut ppo.no.iĩꝑa.q; cuʒ
tunc ſcriptura ſit nulla non poterit ſupple:e ſecus ſi
circa defectũ cõmiſit de quo nide qdð noõ. Har. i.1.
libꝛalius.ff. de ꝛe iudi ? Jo.an. ſup data li.vj.? h
nõ. ¶ Queritur qualit᷑ ſubſcribet ſe iſte notarius
qui publicat ꝛo gatões alterius. Hoſtien.ponit hãc
foꝛmam. Ego talis tabellio & dictuʒ inſtrumentũ ð
vbo ad vbuʒ ſuſcepi de nora talis tabellionis moꝛ
tui qui ipſã manu ppria quã bene noui ſcripſerat et
de mandato talis iudicis quo ad ſubſtãtiã nullo
detracto addito uel mutato uł trãſpoꝛtato z ĩ publi
cã foꝛmã ꝛedigi æ meuʒ ſignũ appoſui. ¶ Vltimo
hic queritur quis poſſit tabelliones creare. Inno.
hic inſtat ponẽdo uarias opioes. ipſe aũt in h fina
lireꝛ ꝛeſidet ut ſolus princeps boc poſſit.ſ.papa uel
imꝑpatoꝛ niſi aliquis hẽat priuilegiũ a principe oceſ
ſum uel cõſuerudo. ar.l.i. C. de emãci. li. et in. e. cũ
dilectus de cõſue. qð ſic ꝓbat: certum eſt ꝙ officiũ
tabellionis eſt õ ius:qꝛ carthe aĩialis moꝛtui credit
ſine alio adminiculo. Sed ins nãle uel nouum et
nerus teſtamentũ nulli uenire ꝓpria auctate łʒ: ſicut
dicimꝰ in diſpenſatiõe qᷓ ẽ ius de tẽp.oꝛ.dilectus
ſicut nec Iʒ ꝛeſtitueꝛe ifamẽ nec legitiaꝛe illegitimos
uel arrogare niſi principi.? pancis alijs quibus eſt
ſpaliter cõceſſum: ut nõ.j. qui fi.ſint legi.peꝛ uene
rabi leʒ. 2.fl. de poſtu.l.i..de q̃.ff. de adop.l.i.⁊.ij
nõ.. de ꝛe iudi.cum te. Sũt enim hec quaſi nãm

2 miraculoſa de ĩfami faceꝛe bone fame de illegitio
ltĩmuʒ: ? boĩeʒ ſui iuris ſubiaceꝛe alteꝛi. fatet᷑ iñ In
no. ꝙ ſi aliquis bʒ de oↄſuetudine ꝙ poſſit faceꝛe ta
belliones ꝙꝙ bec ↄſuetudo ſeꝛuanda eſt. Cꝛedit etiaʒ
ꝙ reges habẽtes ſupꝛemũ imꝑiũ poſſent tabelliões
cꝛeare. alijs aũt qui ſunt ſubditi ecclie uł imꝑio hoc
nõ ſʒ fm eũ nec etiaʒ pacto nudo põt quis ſe ligare
ꝙ cꝛedat᷑ inſtio alicuiꝰ pꝛiuate ꝑſone.nec ẽt ſtatuiuʒ
ab alijs q; a pdictis ↄditum ualet:qꝛ nõ łʒ õ ius na
turale æ leges publicas ſtatueꝛe. quaĩr aut ualet oſue
tudo ⁊ nõ ſtarutũ: Gndet Inno. quia ad hoc ut ua
leat ↄſuetudo:oʒ ut inteꝛueniat conſenſus pꝛincipis
tacitus uel expſſus: qd aũt pꝛinceps appꝛo bat ipe fa
ceꝛe uider᷑.l.i. C. de uete.iure enucle. ſecus aũt ẽ in
ſtatuto: oc uoluit in effectu Inno. Sed cene hec
ultima rõ nõ ẽ bona:qꝛ vʒ ↄſuerudo qꝙᷓ ignoꝛate
pꝛincipe inducta:ut nõ. glo.iiij. di. leges. Moſiiẽ au
tem reddit aliam rõem. dicit enim ꝙ in cõſuetudine
concurrit conſenſus plurium ſcilicet uniueꝛſuatis ?
populi qui pnñt oꝛdinariam iuriſditioneʒ dare:quod
eſt maius: eꝛgo multo foꝛtius pñt concedeꝛe h effi
cium qð eſt minus: ar.j.de deci.ex parte. iij. Siaiu
tum aũt ifeꝛioꝛis a pꝛincipe cũ ſolus ſiu tantã aucto
ꝛitatẽ nõ hʒ:⁊? ex hoc arguit ꝙ ſicut uniueꝛſitas põt
faceꝛe oꝛdinarium iudicẽ: ſic ⁊ is qui uniueꝛſitatem
regit de ipᷣius cõſenſu tabellionẽ faceꝛe:qð oĩno cꝛe
dui ueꝝ eſſe: nec eſt j ius tabellionẽ faceꝛe fm eum:
imo eſt m iura que nolũr ꝙ inſtro tabelliõis cꝛeda
tur. ? in ̊ inſtat Moſti.⁊ cuʒ eo Jo. an.tranſire ui
det᷑ hic ⁊ ſpe.de inſtru.edi..reſtat.v.ſʒ quis poteſt
tabelliones faceꝛe:ubi plene inuenies de mã ⁊ in ſe
quẽtibus.v. Cõclude tu clarius ⁊ latius mãʒ qð de
imꝑatoꝛe ⁊ papa ⁊ alijs pꝛincipibus nõ recognoſcẽ
ribus ſuꝑioꝛẽ ſaltẽ de facto ⁊ ciuitatibus exeꝛcẽtibꝰ
iura pꝛincipis nõ eſt dubiũ quin poſſint tabelliones
coõſtitueꝛe ⁊ alia iuꝛa principis exeꝛceꝛe:ut legitimare
7 reſtiueꝛe fame ⁊ ſimilia: ut uolnit hic Innocen.?
H irto. in.l.infamen. ff. de publi.iudi: uidetur tex.
in. c luꝑ quibuſdaʒ. F.i.I. de.v.ſig. facit.c. peꝛ uene
rabilen qui fi. ſint legi. Ideʒ dic in ciuitaubꝰ ⁊ alijs
magiſtratibus ſeu dnijs iuriſditionẽ bnuib us reſpec
tu iuriſditionis eoꝛũ: ar.c. cum dilectus g. e. i auc.
de defen. ciui. ex pꝛouinciali: æ H uult Har. in.l. oes
populi. ff. de iuſti. ⁊ iure ⁊.l.i.de offi. ꝓcõſl.⁊.l.non
enim. ff. de adop. æ Dal. in. l. cunctos populos. C.
de ſum.tri.⁊ ſpe.ubi ſupꝛa qui plus ſentit ſcilicet ꝙ
plati in eoꝛum iuriſditione ſeu in ſpãlibus ptinẽtib⸗
ad eos pñt tabelliones cꝛeare:facit.c.qin ↄtra de ꝓ
pa. ⁊ in. c abbate ſane:⁊ qð ibi nõ.de re iudi.lib.vi.
Sj dubiũ eſt an ubiqʒ locoꝝ pnt pdicii inſtra publi
ca cõficeꝛe:⁊ eſt hec ſubtilioꝛ qõ.Cõclude ꝙ creat
a papa põt exeꝛceꝛe officium ĩ tris ſubiectis pape:
2 i ſpectãtibus ad ſuaʒ iuriſditioneʒ: ? idẽ in creaio
ab imꝑatoꝛe ꝛeſpectu ſeu iuriſditiõis ⁊ tritorij ſiẽ
dixi ĩ papa:ar.i.c.ſi duobꝰ de appel. Creatꝰ aũt 3
papa nõ põt ĩ t᷑ris impꝑij nec creatꝰ ab imꝑaroꝛe in
tris eccleſie niſi ꝑ uiaʒ appꝛobatõis ſen de cõſenſu
ꝑtiũ. Mã ptᷣas a pᷣncipe ↄceſſa põt exerceri ey tcito
riũ ĩ his qᷓ ſũt uolũtarie iuriſditiõis ⁊ pfatis: ut.l.ij
ff. d offi. ꝓp ↄſa.?.c. nouit ⁊ qð ibi nõ.ð offi. del. al

ſtpenn 1
i iun Conmrcu
uin ainn D ſacinn ech
vetenmmumt Pshe alt
Eendimn G 3 (Aic .
egeihdd ſd W
dnd n
uuſtmdt iin ii⸗
Pugplarofkib,
lcumdſenk an
imn hisge isfle il
Etinzl MNmnur i
Gimtimg nini un⸗
Crle tti
onatmsuf G Ni
11iratinti Kirirch e
rarni innsin htts eſtt
iirn hitbs i rutim woh
rrlaet oitennd etn dande
Gfoun onlerbelonts menunns
rCbfanſckirsfrüſenäntnnn
Twwumodrmnainaſctintn
kürdiid Wadager
ourndhmnſDſraiudemn
GtenſdinMeda engned
Wamintchid iütin gna
unncfſilza tinnanute⸗

M Pri engtit

93 memn,

thitean

Mecle
ungdinutemiite
J biigeſn
anicter, lincſcne ien

ſbo.M;

dru Nubicisſtune
74 .
1 Ktmnn Ancnung
usglalh li coffenton
e deili eirhuinchothi
, denere inte ance ing
mm c volnit in eſſecnn * ⸗
ntdidamgn oſtantt t
Anche nancnrn n glodii dilegabe
Enfedht anamtöen, dici cnim gini
oncunnit conſenſus ptoniun ſelta niet
Mal qui pit ordimarian loriſcinongen
Mums: ego muto fonbs oft lonetn
Gdum ddeſt mnnsnr. decteiat amri
unmi⸗ leions a pꝛinche ci ſos itunin
1immi no hyr er boc aglit ſan mirit
facex oiunium idci: ice Gpi niete
õ
vereſence dö us mbelio cer fnn
wnum queuolir inſfo tbelläisl
euz intu Mii?t eo oan mmint
heet e ceintmn eii eſu s von
Aones uernbi pere inwenis emni ijl
as ) Ciclen nnst nneniihan
äsõs Raci
õ
13 Punciis noch dudin Ad NGn dts
wrrinmanike e
nCNNeeie utn
anen Keſ
rlen Kned.
õ

iuniſinonis eomaal.

doimnn iis hie no
an dͤ loi, ſn ,
insta i zphy ri
ni i auimn n h
nüibe

Noote
1u 4.
ad offe

qꝛ ex territoꝛiũ ↄcedetis cẽſet̃ pꝛinata pſona. l. ii ff
de offi. pᷣſi. facit dẽm.c.ſi dnobꝰ.inſtm iñ ↄfectũ in
tra territoꝛiũ ↄſtituẽtis facit fidẽ ẽt ex territoꝛiũ:qꝛ
fides iã oꝛta ẽ in loco ↄſtituetis:⁊ idẽ eſt in creato
ab inferioꝛi a picipe:ar. in.l.i.C.de emane.li.⁊ in.
c.cũ dilectus.S. e. tenet Oar.? Hal.⁊ ſpe. ubi.S.
Si vo tabellio fuit cõſtitus ab alio quã a pꝛicipe:
tunc aut inſtem fuit ſcriptũ intra territoꝛiũ ↄſtituen
tis ⁊ facit fidẽ ibi? ex:ẽt ſi ab eæneis fuit ꝛogatus
qꝛ inſpicimus locũ ubi inſtim ſcriptum fuit.d.l.i.
2z qð nõ in.d.l.oẽs ppli Aut ex territoꝛiũ:⁊ iunc
aut iter ẽneos ⁊ ſũt opiones.Sed cõir eſt opinio
ꝙ nõ facit fidem ut ſentiũt pdicii doc.in locis pᷣall.
2Z ut᷑ tex in.c.ꝛomana..ſed nec de fo.compe.li.vVi.
2 ibi h̊ apte tenet Jo.an.poſt pe.de ſan. Aut inter
ſubditos ↄſtituentes ⁊ idẽ uidẽtur cõir pᷣdicti doc
toꝛes ſentire excepto Dal. ¶ Douentur qꝛ iuriſdi
tio ẽt uoluntaria ab alio cõceſſa quã a principe nõ
põt ex teꝛꝛitoꝛium concedentis exerceꝛi. d.l.ij. ff. de
offi. ꝓconſul.cũ ibi nõ.⁊ in.d. . ſed nec. Hal.in.
.d.l.cunctos populos tenet örium ¶ouetmꝛ qꝛ
tabellio nõ exeꝛcet iuriſditionẽ: ſed hʒ officiũ qdᷣdaʒ
ſine iuriſditione ſed tale officium nõ ſtringitur terri
toꝛio: ar.in.l.queꝛo. ff. de ſolu. Sed in ↄꝛium facit
iudicio meo:qꝛ officium tale nõ extẽditur ey teꝛrito
rium oↄſtituẽtis dr̃.n.nõꝛius fᷣuus publicus in.c.ij.
de uſuris li.vi.ſʒ ↄſtitutus ab alio q; a pricipe non
põt dici publicus ex teꝛꝛitoꝛiũ ↄſtituẽtis: ar.in.d.l.
iij.ff. de offi.pꝛeſi.⁊ ſatis in h̊ poſſiͦ ſtari ↄſuetudini
ut dicit ſpe. in. d. S. v.⁊ ſcias ꝙ tabellionatus:ar.
c. cum dilectus S eo.ti. Et circa hanc mãz nide nõ.
in.d.c.ꝑ ueneꝛabilem ⁊ in.c.ſicẽ te.j.ne cle.uel mo.
ubi tractat᷑ utrũ ↄſtitutus in tpalibus poſſit ↄficeꝛe
inſtẽ m in ſpũalibus. Anũ quotidianuʒ nolo hic ob
mitteꝛe quod ponit ſpe.in.d.S. reſtat.V. quid de hꝰ
qð faciunt quotidie tabelliones. naʒ euitantes labo
res ⁊ qnʒ foꝛte neſciẽtes faciũt fonnã inſti ꝑ aliquẽ
Shentium oꝛdinari ⁊ ipi poſtea ſcꝛibũt ⁊ in publicã
ſoꝛnã redigũt:nũquid poſſit:dicit ꝙ ſic: ut.xij.q.
ij. cum redemptoꝛ:ibi ſcꝛibendaʒ dictauimus ⁊c̃.ipᷣe
tamen nõꝛius poſtea per ſe diligenter ↄſideꝛabit ſin
Sula ueꝛba ? quod ei uidebitur emendabit. melius
tamen eſt ſi id peꝛ ſe faciat cum ad hoc tencatur fſʒ
euin:æ hec nõ. Hicolaus abbas.

Minſtꝛumenta. Inſtumẽd

exemplatum
peꝛ tabellionẽ auctoꝛitate oꝛdinarij eandeʒ

aim bhʒ cũ oꝛiginali. pꝛio ponit qõ. fo ſolutio.ibi co

ram. (ãʒ huius.c.plene expediui in.c.albericꝰ et
aliquid tetigi in. c. ſignificauit de teſti.iõ hic lẽte trã
ſibo.¶ Hõ prio ꝙ ois ſcriptura faciẽs ad inſtrn
ctionem alicuius cauſe põt peti exemplari. hoc col
ligitur bic in vVi. inſtra: qð eſt nerbum generale cõpᷣ
bendens oẽm ſcripturã facienteʒ ad inſirnctionem
cqe:ut in.l.i.ff.de fi.inſtru.facit.c.ꝑuenit el.i.s de
teſti. cog. ?⁊ gñalit ſm Inno.æ Hoſti.oĩa de quibꝰ
nõ hẽtur ſufficiens documentũ æ timeĩ ꝓbandi fa
cultas poſſunt peti exemplari ⁊æ publicari ne pereai
probaãdi cõmoditas ẽt ſint dicta teſtium: ut in.d.c.
ſignificauit ⁊.c. alvericus dixi plene et plenius in

Si inſtrumenta

ꝛd.c.albericus facit.l.curent.ff.de teſti.⁊.l.in. lege
acquilia. ff.ad legem aqui. ¶ Hõ fo ibi uel aliam
iuſtã cam ꝙ oĩs cã iuſta ſufficit ad petendam hanc
exẽplatõem ⁊ publicationem.⁊ põt dici iuſta cã oĩs
cã ꝑ quã timet᷑ viſili ne ꝑeat ꝓbandi facultas h ꝓ
bat vVbũ ans ibi ꝓpter ueiuſtatẽ iũcta illa dictione
uel alia.nam dictio alius facit poſitionem eiuſdem
qualitatis cũ pᷣcedentibus ut nõ.in.c.ſedes de rp.
2 ponit Hoſti.aliqua quotidiana exẽpla ultra glo.
Pone enim ꝙ oꝛiginalia ſuni tranſfeꝛenda ex cã
ad locuʒ ꝛemotum ⁊ timetur de ꝑditione in uia uel
Pſũptõe ex hac.n.cã poteꝛit peti nt exẽplentur.uel
foꝛte oꝛiginalia ſunt ſcripta in papiꝛo.ðᷣ ccnfir.uti.
uel inuti. cũ dilecta uel ſũt cõia iter heredes uel ſo
cios quoꝛum quilibet eget uno.l.ſi que ſunt. ff. fa.
her. æ de fi.inſtru.l.fi.nec dʒ iudex h̊ negare ſcvᷣm
Hoſti.ẽt ſi õ ipſũ ſit: ut in auc.de defen.ciui.ꝗ.ſʒ
neqʒ colł.iij.Et h̊ ⁊ ex tex. infeꝛo ꝙ ceſſante iuſta
cauſa iuſte denegetur exẽplatio.nam poſſet ec alijs
ꝑnicioſa cum foꝛte oꝛiginalia ſint corrupta ⁊ ſic ui
cium non poterit aplius detegi cũ nõ ſu oplius ne
ceſſe oꝛiginalia ꝓduceꝛe: ut in fi tex.colligi ¶ Eõ
tertio ibi exẽplari ꝙ inſtr̃a als publica ꝓprie petun
tur exẽplari nõ qt publicari cum ex ſe ſint publica.
Exẽplum tñ ẽt qʒ eſſe publicũ als non faceꝛet fideʒ
ut in. c.i.S.e.uñ dicit hic Inno.qꝙ ꝓprie loquẽdo
autẽtica ⁊ publica exẽplant:priuata vo ⁊ nõ autẽti
ca publicãtur qð nõ.ut habeas rectum modum lo
quẽdi:⁊ dic ꝙ inſinuatio ꝓprie differat a pdictis.
fit enim qn iure diſponente actus geritur æ deſcri
bitur ĩ actis publicis coꝛam iudice pone exẽplum ĩ
donatõe excedente trecentos uel qningẽtos aureoſ
iux.l.ſãcimus ⁊.l.ſiquis ꝓ redẽptione.C.de dona.
2 de hac iſinuatõe uide plene ꝑ bar.in.l. modeſtlinꝰ
.ff. de ſo. ¶ Mõ. ꝙ hec exẽplatio debet fieri coꝛaʒ
oꝛdinaꝛio iudice ſeu ipſo aucioꝛiʒanie nel coꝛam de
legato ab eo ſpãliter. Et ex vᷣbo ſpaliter ĩfertur ſm
Jo. an. ꝙ delegatus deputatus ad cãm non pſtat
auẽtem huic exẽplationi ẽt ſi inſtim faciat ad cãm
illa: ſed oʒ ut ſpaliter ad hoc deputeiur quod nõ.
Ex hoc ẽt uolueꝛũt infeꝛꝛe goff. Nincẽ.? Hoſtien.
ꝙ peꝛ geneꝛalem uicarium epiſcopi hoc non pote
rat expediri:quod eſt fallum ſecundum Jo.an.⁊ be
ne.quia uicarius epiſcopi habet oꝛdinariam ut nõ.
in.c.ſuam de offi.iudi.⁊ in.c.peꝛlectis.xxv. diſtinc.
⁊ in.c.licet de offici.vi.lib.vi.ſed poſſet dubitari de
officio foꝛaneo qui habet delegatam:ut nota. in cle
men.ij.de reſcꝛip.habet tamen eam ad uniueꝛſitateʒ
cauſarum ex quo in aliquibus equipeꝛatur oꝛdina

rio:ut notat glo. in capitulo cum cauſaʒ de appella.

ſed puto peꝛ iſtum textum quod ſua poteſtas ad
iſtum caſum non extenditur facit quod dicam in di
cto.c.cum cauſam. An autem opoꝛteat oꝛdinariuʒ
habeꝛe adminiſtrationem:hoſtien. hic ꝙ ſic:⁊ idem
gixit S.c. xi.in cãu illius.c.ſed tu in hec dic ut ibi
dixi. ¶ R⸗ officium iudicis adiri ſupeꝛ hac exem
platione debet enim priuilegia uel inſtrumenia coꝛã

eo pꝛeſentata diligenteꝛ inſpiceꝛe ⁊ ſi in ninlla parte
uicioſa repeꝛit mandare peꝛ publicam peꝛſonam exẽ

plari non eꝛgo ſufficit eius ſimplex auctoritas

et ex hͥ infeꝛo ↄtra praticã hodiernã.nã tabellio qͥ
tranſcribit atteſtatur quod ipſe diligẽter inſpexit et
nullum uiciũ reꝑit ⁊c.qð ẽ officium iudiciſ ⁊ ñ tabel
liõis:ut colligitur hic in tex ⁊ iõ debẽt dicere qð iu
dex dilligẽter inſpexit ⁊ nullo uicio repto mãdauit
ſibi ut exemplaret nec eſt daãnoſũ ĩmo eſt unile ſi nõ
riꝰ uult ẽt atteſtari de ſuo ſẽſu ꝙ ſibi etiaʒ uidebat
oĩ uicio carẽ ſiẽ in ſili dixi pꝰ Inn.i.c.qm ↄtꝛa de
ꝓba.cum iudex depꝛehẽdit teſtẽ nariare ⁊ h nõ.qꝛ
coiter in h errat᷑ ex defectu nõ ponderãdi diligenteꝛ
vVba tex. An aũt iudex debeat ꝑtẽ cꝰ intteꝛſſe poſſz
facere citari. Inno. ꝙ ſic iu nide oð latius circa h
dixi in. d.c albericꝰ. ¶ Mõ.ibi in nulla ſui ꝑre ⁊c̃.
ꝙ uicia inſtr̃i ſi qᷓ iſũt ĩpediũt hc publicatiõcʒ ſen ĩ
ſinuationẽ nõ.n. debẽt iſinnari niſi priꝰ decernarur
cã cognita ſuꝑ ilł:ar.in.c.cũ dilecta de ↄfir.nti.die
mn fᷣm Moſti. ?æ Jo. an. ꝙ aut uicia ſunt niſibilia ut
cãce lature raſure ⁊ ſilia. ⁊ ipediũt hãc exemplanõeʒ
qð intellige ut S dixi.ſ.niſi prius tollat̃ ilia ſnſpirio
teſtes uel alio modo ltio. Aut nicia ſunt inuiſibi
lia ut ꝙ iſtrumentũ fuit ↄfectum ab excõicaro vuł fᷣ
no ⁊ ſilia:æ non ipediũt audiret᷑ m õdicẽs ⁊ ſcribẽ
tur odictio ⁊ ꝛeſeruaret᷑ diſputano ad illud tẽpus ĩ
auẽ. de teſti..ſi Vo de teſti.ſignificauit ⁊ de pᷣuil.
ex pte:q̃ iura clare hͥ nõ ꝓbãt dictũ ti pacʒ:et põt
eſſe diuerſitatis 20 inteꝛ primũ caſum ⁊ fᷣm.nã ſi in
pꝰ caſu fieꝛet ſtatiʒ exẽplatio nõ ſubeſſiz pe ſiea ꝛcme
diũ ĩpngnãdi cũ nõ ſit opꝰ ꝓducẽ apliꝰ originalia ĩ
quibꝰ dũtaxat uicia iſunt. Sʒ i fo caſu nullũ ſudeſt
piculũ cuʒ niciũ fit extriſecũ qðᷣ ꝓbari põt ſineꝗ en
ctione origialiũ:⁊ iõ põt diſtingni ꝑ alia uerba iter
nicia extrinſeca ⁊ intriſeca. Hiõ. ibi ꝑ publicam
ꝑſonã.ꝙ ad hunc actũ exẽpſatiõis ſufficit unus ta
belio cũ aucte iudicis:⁊ ꝑ hũc tex.ſing.in h̊ loquẽ
tem ꝛepꝛobat. Jo. an. in adi. ſpe. e. ti. F. oſtenſo. v.
ſed nũ quid opionẽ quorũda n qui tenuerunt reqri
q̃ruoꝛ ſeu tres tabelliones:qðᷣ eſt falſuʒ ut hic nideſ
iʒ h̊ ſit medandũ ad maioꝛc cautelã maxie qũ fit ĩ
pꝑtis abnitia inr ea qᷓ dixi in.d.c.albericus. nam ut
dicit hic nõ. Inno.qn aliqua inſtᷣa ſũt in cãu ꝑdi
riõis ꝓpt᷑ uetuſtatẽ uel aliquã aliã oſiłeʒ cãʒ ⁊ gcc
ẽ ꝑiculũ iminẽs ꝙ hi quoꝝ inteꝛeſt ⁊ qͥ al nies ſi nt
cõmode uocari ⁊ expectari nequeãt ſtati pñt tranſ
cribi ⁊ publice exẽplari ſaluo iñ ſᷣm Hoſti.iure ab
ſentiũ ut ita poſſint obijceꝛe in hãc fam ſcripturaʒ
ſicut ⁊ in primã porerãt:ar.ut lit.non cõteſt.qm pꝰ
Nnſo ⁊ in.d.c.cũ dilecta de cõfir.uti:.Ego tamẽ h
cãu dicerẽ ꝙ adueniente illo cuius inteꝛeſt debet ſi

bi intimatio de hoc fieri:ar.ĩ.d.c.qm:⁊ eo poſtulã

te debet exhiberioriginale pꝛopteꝛ uicia intrinſeca
2 inuiſibilia alias non eſſet ſibi conſultum ꝑ õ dẽa
Mota ultimo ex fine littere effectum huins exẽ
plationis.nam talia exempla ſolẽniter ſumpta hnt
eandẽ auctoritatẽ cũ origialibꝰ:ex quo ifero ꝙ nõ
c.opꝰ pꝰ exẽplatiõeʒ ſolẽnit᷑ faciã ꝓducer ipſa ori
ginalia. intelligit in Juno. æ bñ ꝙ totꝰ tenoꝛ debet
tranſcribi alłs aſſertio norij ditẽtis ſe uidiſſe inſtim
eſſe potius teſtimoniũ ꝛedde? ꝙ; uetuſta exeplar̃ de
quo remnittit ad nõ. in. c. abbate de. v. ſig.? nide ibi
qð nõ.in glo.ex h æiſuꝑ ea æ qð dixi poſt Innoc.

¶ De pꝛeſumptõib⸗

in. c qm 5 de ꝓba.⁊? peꝛ hoc nõ. cũ pinguedine co
lecra hẽs quaſi expeditam mãm hꝰ. c. ⁊ gl.declãtas.
Sed ultra eas queꝛo bꝛeuiſſime de aliquibns. pꝛio
quid ſi tã ꝑs qꝙ; oẽs quoꝝ inteſt ↄſentiãt ꝙ tabellio
aliquã pꝛiuatã ſcꝛipturã publicʒ ita ꝙ tali ſcꝛipture
a dhibeat᷑ fides ac ſi a pꝛin.ꝑ manũ publicam fuiſſet
ↄfecta nũquid talis ſcꝛiptura faciat fidem ꝑpetuam
inteꝛ illas ꝑſonas iteꝛ quas ſaltẽ fuit ↄuentũ hoſtiẽ.
2 Jo. an. dicunt ꝙ ex ui pacti is qui ↄſenſit poteꝛit
ꝑ talẽ ſcꝛipturam ↄuinci ſi tñ pactum ſic foꝛmatum
fueꝛit ꝙ ad h̊ extendat᷑.l. iuregẽtium..ait ptoꝛ. ff.
de pac.⁊ in.l.ſi ↄueneꝛit.ff.de pac.C. ce tempo. ap
pel.l fi. facit qð le.⁊ nõ.in.c.i.⁊.ij.de pac.nõ tamen
pnt partes faceꝛe ꝙ talis ſcꝛiptura cenſeat᷑ publica:
niſi auctas iudicis ĩteꝛueniat ut h.nã pꝛiuatoꝝ ↄſen
ſus pꝛiuatã ſcꝛipturã nõ põt faceꝛe publicã ſicut nec
pꝛinatã ꝑſonã facit publicã nec iuriſditiõeʒ alicui cõ
feꝛꝛe ut ĩ.c.ſigmiſicaſti.⁊ cð ibi nõ.de fo.compe.cð
nõ. idẽ ſentit Inno.dicens ꝙ ſi ꝑtes exemphificatio
ni ↄſentiãt ſine iudice non nalet ut hic licet partium
ↄſenſus ſufficeꝛet ſine iudice ad facienduʒ inſtim de
Scu ł ſupeꝛ ↄfeſſione de ↄctu iam fco:⁊ nõ h ulii
mũ de confeſſione.ualet eiʒ ⁊ piudicat talis exempla
tio ſine iudice ĩteꝛ ↄſentiẽtes ratione pacti ⁊ ↄfeſſio
nis ⁊ uide ad mateꝛiã ſpe.in.d..oſtenſo: ⁊ bar.in
auẽ.ſi quis in aliquo documento.C. de eden. ⁊ qð
dixi in. c. albeꝛicus de ren A ae queꝛitur qui
bus pꝛeiudicat hec exemplatio iudicis auctoꝛitate
faicta. dicit hic Innocen. ꝙ quãtuncũqʒ autenticum
ſit inſtru nentũ non pꝛeiudicat alijs niſi pꝛeſentibus
uel contu naciteꝛ abſentibus ⁊ contra illud poreſt di
ci ſecundum renoꝛeʒ.l.fina.C. de fide inſtrumẽ. ubi
dicitur ꝙ non ſufficit inſtrumentuʒ exhiberi in iudi
cio niſi ⁊ ei fides imponatur quin etiam denuo illð
exhibeꝛe teneatur: ⁊ hec nõ. ¶ Ex hoc dicto nõ.
ego infeꝛo ꝙ licet inſtrumentũ ſit exemplatum iudi
cis au toꝛitate nihilominus ille qui exemplatic ni nõ
ↄſenſit nec fuit pᷣſens uolens poſtea diceꝛe ↄtra oꝛi
ginale põt pereꝛe ut illud exbibeat᷑ ⁊ tenet pars exhi
beꝛe niſi iuret ſe nõ habeꝛe facultateʒ exhibendi ſine
ſua malicia iux.l.fi.C.eo.ti.⁊ idem puto dicendum
in eo qui fuit pꝛeſens exemplationi dummodo eypᷣſ
ſe oꝛiginale nõ appꝛobaui:ex quo iurat ꝙ malicio
ſe non perijt oꝛiginale non exhibeꝛi:argumen.dicta
.l. fi. ? ſentit in ſimili Parto . in. l.ij. pꝛimo reſpon
ſo in ſi. ff. quemadmo.teſta. ape.¶ Leꝛtio queꝛiur
coꝛam quo iudice peri debet hec exemplatio. dicii
bic Joannes andreas ꝙ coꝛaʒ eccleſiaſtico in eccle
ſiaſticis.in ciuilibus ueꝛo coꝛaʒ ciuili iudice:⁊ ſic po
ceſt intelligi ſecundum eum. C. de epiſco. ⁊ cleii. re
petita.C. de teſtamen. conſulta:⁊æ hoc eſt ſatis ratiõi
conſonum nut ille index adeatur coꝛam quo queſtio
principaliteꝛ moueri poſſet: aꝛgumen.eorum que
dixi in.c.ſiquis contra clericum in principio de fo.
competen. In contrarium tamen facit ꝙ nõ apud
eceleſiaſticum: ſed apud ſecularem ſcilicet magi
ſtrum cenſus hec publicatio fieri debet. C. de tre
ſtamen.l.ij.⁊=.l.conſulta dinalia: ubi dicit texius
ꝙ oppꝛobrium eſt clericis ſi ad diſceptationem
foꝛenſium uolunt eſſe periti. Johannes andxe

brnmut is⸗
na inmnliß
or in iniene

gremötann D
pini cataten Nu

ſwenc

nſoin⸗ onir / a,d
evoole ,,dene ue
l ſißte 1 nn N10

crwnn n⸗
atenimm umt
te Atmanpecn

cetots enenn e
und Mndhiinknid

Cenduntſnn

ch Gn wäui
ſuurtlutͤͦ ein
ſniftibnetſtmemm
Aaiai lhruun⸗
utatiero f t /0eli
cetmimnafit Ma
nlunes uui ,A²
lt tammmecefiin 4
Motole uritnmn r mmm
ckoenvorck cclnnn du wbiian
inttzmnstetnennn fden Yuen
nliſſicven ctrapetſann dig
GOnraicanrumsenmni
oselig Acenſen ehland n
MeRce Aninrincwinigif,
Gaxe. Grtrrurgidotien
dmnſregihekanerdecgein
ni rsüntzmg
dwhrylßͦefacn Köctie
unnurfafninnzanontee
Kiſtnſrintinin i
Nlngonzenulittnnlia
nfrtnmtitimnn
ſpunmnt in n ihen
talone ipiidi nt
nn belonetrig

giglnne:lant⸗
4 T

Iummanin V i 1

no, Mcbirſignoce e
nahr ltninnni
Aibſriro Ncshſ

ns ſuffi ceꝛet ſine indi e
ceꝛr 1
kiuhergfeſſt franze⸗

er Reſtone ge Zem un for i⸗
n Onicſone ie eizt pipcſenr
o ſne mace ien olennirs mtone pacitge
st nide i nari r ind ſ oſchſor in
e ſiuis in igto doinnnd C. de len ,
nin, abens de MiNdo Nein
prindia kt amnpeno indds ngonen
darhi Mvum ninmi aumnin
õ
u nnaie: ablenmbus e comna iud vomtj
dum tenorg.. fnn C.cefſce inſtrune ubi
co non loffi inſttumentuz eidden miin
1tafides unporarur arin cdamn dendd
õõü
fan oleen unrunenih Acrandaumni
1tontne Wblomimds e ann garhgtin
õ
eattnucbenn
enamae ddider ulmeblel
annchtA Cedd. 1idenpantn

n eo gui fon riens crempanont mnt
e ouginate no pprobavite no unl
ſe non peniſt oꝛiginale non .Ybibenenge⸗

1i Barto. in .,)
liir an n ſin Nun *

dicit hec iura ⁊ ſilia ĩtelligeda ſᷣm pdictaʒ diſtictõeʒ
Vel fo fm eum poſſet dici leges illas loqui de ꝛcli
gioſis ſimplicibus.ar.de ſindi.c.uno de poſtu.c.ij.
Vel ſm hoſti.coꝛiguntur leges peꝛ id quod h̊ d
2.. de teſta.cum eſſes. Item fᷣm eum nec ille leges
nec alie aſtringunt clericos niſi neniant in fauoꝛem
iuxta nõ.in.c.fi.de ſolu. Ego non cꝛedo ꝙ aliquo
mõ leges ille ſint coꝛꝛecte cuʒ diſponãt ſuꝑ ſubã lai
coꝛũ ⁊ ut quietẽ pᷣbeant clericis.quare dico ꝙ aut
queꝛit᷑ de publicatõne ſolẽnis teſtamenti:ut qꝛ teſta
mentum eſt clauſum ⁊ ſigillatum ⁊ petit᷑ nũc aꝑiri ⁊
publicari iuxta ea q̃ hntur quead.teſta. appe.⁊. C.
2 dico ꝙ talis publicatio eſt fienda coꝛam iudice ſe
culari ex quo teſtatoꝛ fuit ſecularis ⁊ ignoratur mã
ibidem ↄtenta:⁊ ſic loquũtur iura ciuilia.aut publi
cum inſtim petitur exemplari fʒ mãʒ huius decreta
lis ⁊ ſerua pᷣdictam diſtinctõem:⁊.ſcias q Inno.
bic multum inſtat circa materiam publicationis te
ſtamenti quc non ſunt trabenda ad materiam exẽ
plationis de qua hic:⁊ inteꝛ cetera ſcias in ſumma
ꝙ mã publicationis teſtamenti ꝓcedit quando teſta
mentum eſt ↄditum cum ſolẽnitate ſeu in ſcꝛiptis:ſʒ
ſcriptuꝛa eſt priuata iuxta mam.l.hac cõſultiſſima.
.C. de teſta. Si aũt tabellio ſcripſit ⁊z ſeptem teſtes
ſignauerũt ⁊ dixit teſtatõ ꝙ ſine ſcript.nuncupatiue
teſtari nolebat tale teſtamẽtum facit oimodam fidẽ
CL.ʒ qui teſta.fa.po.l.hac conſultiſſima:nec eſt neceſ
ſaria publicatio fᷣm hoſti.lʒ utilis ſit ad cautellam:
qꝛ teſtamẽtum admitti poſſet.C. de teſta.publicati:
2z maxime h̊ ꝓcedit ſᷣm cano.ar.c.cum eſſes de te
ſta.facit.l.in exercendis de fi.inſtru. Ex quo dic ꝙ;
ex quo hodie cõir teſtamenta fiunt nuncupatiue ꝑ
tabellionem non eſt ncceſſaria alia publicatio:ſed ĩ
ſtrm tabellionis facit plenam fidem. Idem uoluit
bar. in.l.ij.ff. quẽad.teſta.ape.⁊ ſentit ibi glo.⁊ ſci
as ꝙ duo articuli eſſẽt in materia examinãdi. Dꝛi
mus qualiter debeat fieri publicatio teſtamenti de
hoc bic peꝛ Inn. in pꝛin. æ baꝛ. i.l.i. F. fi. ff. quẽad.
teſta. ape. (Secũdus an ? quãdo teſtamẽtum faci
at fidem ſine publicatione ⁊ iſte expeditur plenius
in. d.l.ij. peꝛ Mar. z aliquid ponitur ꝑ eũ ĩ. l.i.C.
ð teſta.⁊ in.l.fi.E. de fideiv. Cõcluſio eſt ꝙ et ſi te
ſtamentum fiat in ſcript.exquo tabellio illud ſcꝛipſit
facit fidem ſine alia publicatione łʒ aliqui contra:ſʒ
primuʒ tenet glo.in.d.l.ij.? bar.in.l.i.C. de teſta.
Igem ſi teſtametum fuit ſcriptum manu priuata =
ſignatum ⁊ ſubſcriptum a teſtibus:ſʒ teſtatoꝛ coꝛaʒ
tabellione ꝓfeſſus fuit illud eſſe reſtm ſuuʒ.qꝛ ſerip
tura tabellionis ſine alio adminiculo facit fidem in
.c.cũ.p.ſupra e.⁊ in.l.in exercẽdis.C. eo.⁊ h tenet
HBar. in. d.l.ij. qd nõ.¶ ¶ Onzʒ ⁊ tertio teſtin eſt cõ
fectum manu pꝛiuata ⁊ ↄlignatũ ⁊ ſubſcꝛiptũ a teſti
buſ ⁊ nõ facit fidem niſi ſolẽniter apiatur ⁊ publice
tur coram iudice. nam iudex mittet ad teſtes uel te
ſtes ad ſe uocabit ſi ↄmode uocari pñt ut recogno
ſcant ſua ſigilla ⁊z ſubſcriptões h facto iudex faciet
redigi in ſcriptis uocatis prius quoꝛum inteꝛeſt in
publicam foꝛmam. Itẽ puto dicendũ qñ teſtaroꝛ ſi
ne qualibet ſcriptura teſtm fecit in/pñtia teſtium nã
Poterit peti ut dicta teſtium recipiantur.⁊ ſic teſtmn

Sicut noxius

publicetur ? reducatur in publicam foꝛmam iuxia
.c.ſignificauit =.c.albericus ſupra de teſti.ideʒ dico
ſi nõꝛius ſuꝑ h̊ᷣ ſcripſit manu ꝓpria ⁊ in pniia teſti
um legit ⁊ dixit illam eſſe ſuam ultimam uoluntateʒ
⁊ ſic de ſilibus.Et aduerte qꝛ his caſibus in quibꝰ
teſtm ⁊ ſic ſine publicatione non facit fidem ſi unus
de teſtibus neceſſarijs moꝛitur ante publicationem
coꝛꝛuit totum teſtm:ar.in.l.ſi unus.E. de teſta.noõ.
in. d.l.ij. Mic.abb.

¶ De preſumptionibus. Gica.
¶ Muia pſumptões qnʒ plene ꝓbant ut niolente:
qnqʒ ſemiplenã ꝓbationem faciunt:qñʒ alias pᷣſũp
tiones adiuuãt ni pʒ.j.in ꝓceſſu ti. Ideo poſt trac
tatum de ꝓbationibus de teſtibus ? de fide inſtru.
merito auctoꝛ annectit hanc Neicã:in qua tractatur
de quadã ſpẽ ꝓbationis:æ uide ad mãm:qð dixi in
.c.ʒ ſoco ſupra de ꝓba.⁊ nõ.glo.in.c.ferrum.l.di.

Lud⸗
Icut noxius. ud,
inducit preſumptionem fraudis
. Ael ſic: In dubio in delictis pᷣ
ſumitur dolus. Vel tertio æ me
lius. Sicut manifeſte nocens eſt
pene obnoxius ita ⁊ occultuſ lʒ poſtea dicat ſe ioco
ſe feciſſe h. d. Et aduerte quia uerba tex.non ſunt
pape:ſed ſalomonis in parabolis ut patet in ſupꝛa
ſcriptione æ habentur oꝛiginaliter in parabolis in
c.xxvi.ſed quia tex.eſt hic canoniʒatus facit fidem
⁊7 inducit neceſſitatem ſicut ſi editus fuiſſet a papa:
quia omnia noſtꝛa facimus quibus auẽtem noſtꝛaʒ
imꝑtimur.l.i.C. de ue.iure.enu.⁊ in.c.ſi apoſtoli
ce de pꝛeben.li.vVi.⁊ patet ſupra in pꝛobemio huiꝰ
compilationis z uide gloſam nõ.ij.q.i.in primis
in. v. ex. ¶ An autem citra canoniʒationem dicta
ſalamonis ſint appꝛobata ab eccleſia cum ſint in
coꝛpoꝛata in biblia dic ut dicit glo.nõ.in capitulo
.i.xvi. diſtinctio.⁊ idem tenet Mie romi.in prefati
one ſuper libꝛo pꝛouerbioꝛum ⁊ nidentur conclu
dere quod ſint apocꝛypha:quod eſt nõ. Et tum ob
hoc tum quia ſalomon non habuit? poteſtatem
condendi canone¶ one caſum litteralem refe
rendo conſultationem ad papam auctoꝛem huius
compilationis ? idem debes obſeruare in omnibꝰ
capitulis quoꝛum auctoꝛes non habebant pote
ſtatem legis condẽde ⁊ dicas ſi¶ Quidam acceſſit
ad Gregoꝛium.ix. queꝛens ab eo pateꝛ ſancte qui
dam intrauit domum cuiuſdam qui reputabatur
amicus ſuus ⁊? clandeſtine quedam iocalia ſubtra
xit ⁊ recluſit ſub mantello ſuo: cum auteʒ dominus
domus hoc detexiſſet ille ad excuſationem ſuam di
xit ꝙ iocoſe feciſſet: uellem ſcire an ex confeſſione
ſua ille ſit abſoluendus.Oominus papa reſpondet
ꝙ huius ſolutio queſtionisiex dictis ſalamonis in
parabolis colligitur enidenteꝛ qui inteꝛ ceteꝛa di
cit quod ſicut noxius ideſt nocens eſt is qui ma
nifeſte nititur nocere licet foꝛte non fueꝛit ſecu
tus effectus ita is quie nocet oculte licet in

deprehenſionis actu dicat quod iocoſe fecit: qnaſi
dicat quod ſibi non eſt credendum ex quo actus in
ſe eſt nocinus. ¶ Nũc primo nõ ꝙ hns animũ no
cendi ſi pernenit ad actum exteriorẽ tenet: lʒ eflectꝰ
non fueit ſubſecutus nec ꝑ eum defecerit. hoc patet
hic in eo qui mittit lanceam nel ſagittam in moueʒ
alicuius qui ex hoc ſolo iudicatur nocens lʒ moꝛs
non fuerit ſubſecuta ? hoc clarius pꝛobatur in.l.is
