dicto.c. exceptio:⁊ ita tẽuit qñqʒ De.ut ibi re
citat Ey. ⁊ hoc qꝛ proponẽdo poſt li.conteſt.ui
detur proponere cauſa ſubteꝛfugiendi iudiciũ.
et hanc opi. recitat etiã Inn.i dicto.c. paſtora
lis alij dicũt ꝙ ſatis eſt proponere et ꝓbare p?*
litẽ pteſta. et tex.iĩ dicta.l.excepiiõem:dum dicit
quod debet propõi ãte loquitur de ↄſilio et n6
neceſſitate:et hec opi.uidetur coĩior et eam tʒ
Innoc i preal.c.paſtoralis et Maꝛ. iĩ dicta.l.ex
ceptionẽ et Ja. ð are. et qnqʒ Me. ut ibi ꝛcitat
Cy. ⁊ hec mihi plus placet.nam ſi opponit ad
meꝛita cauſe ſatis eſt eam ꝓponere poſt li. ↄie.
Concludit enim actorẽ male petere:ut in iuribꝰ
preal. Moſti in dicto. c. paſtoralis tenuit pmaʒ
opi. æ do. An. Fam. ¶ E circa hoc queruua
uſq; ad ꝙ tempus hoc ultimo caſu pot ꝓbari
Inn. dicit ibi ꝙ uſqʒ ad concluſione i caula et
nõ poſtea. ⁊ dixerũt quidã ꝙ per teſtes pꝛobari
nõ põt niſi ante publicationẽ atteſtationũ ſupeꝛ
principali:ſed tu dic melius ꝙ aut articulus q
nũc formatur eſt directe contrarius prino ? ꝓ
cedit hec opi.? ꝓbatur in.c. fraternitatis de ie
ſti. ⁊ ſic intellige ⁊ rſtringe glo.in.l.ꝑemptorias
C. ſen. ꝛcſcin.non poſ aur non eſt diꝛccte ↄꝛiꝰ:
imo ambo facta ſunt compaſſibilia: æ tũc poteſt
pꝛobaꝛi poſtea:ſicut obſeruatur in qualibet peꝛ
emptoria: ut plene dixi in.c.i.de or. cog. ⁊ facit
c. finẽ de do.⁊ contu.⁊ in.c.de teſtibus.S.ð te
ſti. Exemplum primi ſi poſt publicatas atteſtati
oneſ:dico ꝙ ego promiſi daꝛe non pme ſed ad
tempus. Exemplũ ſcdᷣi. ſi dico ꝙ ex poſtfacto fe
ciſti mihi pactũ ð non petendo uſqʒ ad annum.
hic enim ceſſat timor ſubornationis:ſicut i qua
libet alia peremptoria cõpaſſibili cũ facto prin
cipali.æ hoc expreſſe uoluit Jo. an.in bac dila
toria ſolutionis in addi. Spe. eo. ri. ꝗ. nunc di
cendũ: ſacit quod nõ. Hã. in aut᷑.qui ſemel.C⸗

de Aane tex. in dicta.l.excepiio
nem d idem queritur quid ſi bec exceptio

dilatoria ſolutionis nõ fuit oppoſita. conclude
poſt Har.i dicta.l.exceptionẽ.ꝙ aut de eo nõ
conſtitit iudici:⁊ tunc iudex ſimpliciter condem
nabit m inſtrumentuʒ ⁊ probationes actoris.
aut conſtitit iudici:qꝙ ꝛeo competebat hec excep
tio:licet non fuerit oppoſita: ⁊ tunc aut inerat
obligationi: utputa quia a principio fuit con
uentum ut fieret ſolutio poſt biennium uel fuit
appoſitũ pactum incontinenti de non petendo
infꝛa biennium. ⁊ tunc quia hoc pactum uidetuꝛ
ineſſe illi obligatiõi: ut.l.lecta.ff.ſi cer.pe.iudex
debet illũ condẽnare ad ſoluendum in termino
quia de qua re index cognouit de ea debet pro
nunciare.l. de qua re.ff. de iudi.æ. c. cum ſuper
de cauſa poſ.⁊ pꝛoprieta.⁊ in hoc caſu intellige
Inno.in dicto.c.paſtoralis. Hoſtiẽ.tamen ibi
dixit ꝙ iudex debet reo duplicare inducias per
ea que habentuꝛ in. c. uno de plus peti ſed de
hoc ultimo dic ut ibi nõ.aut pactum de non pe
tẽdo infra biẽnium fuit appoſitum ex poſtfacto
2 tunc iudex codemnabit pure:quia ex quo nõ
opponitur exceptio remanet actio nõ eliſa ſecũ
dum Har. ⁊ nõ. bene hoc dictuʒ: et ita ꝛeſirin
ge dictum Inno¶ Ex quo habes ꝙ iudex nõ
debet ſupplere perempioriã ad comodũ partis
nõ opponẽtis:licet de ea ↄſtet.facit.l.iiij. . hoc
autẽ iudiciũ.ff. de dam.ifec.?æ ꝙ nõ. Inno.i.c.
ad noſtrã.ij.de iureiur.ſecus ubi ↄſtaret nulluʒ
ius cõpetere actori: ut in.c.ſacerdotibus.xi.q.
i.nõ. Inno. in. c. i. de offi. dele. ⁊ in.l.ſi pupilli

F. uideamꝰ. ff. de neg. geſ. æ uide ꝙ nõ. DHart.

in dicta.l.lecta.⁊ bec de dilatorijs.¶ Eirca ꝑ
emptorias dic ꝙ quedã ſunt peremptorie reſpe
ctu actionis:ut quia directe opponuntur acioni
nt pactum de non petendo. quedam ſunt per
emptorie reſpectu intentionis: ut quando non
cõpetit actio:puta quia reus ſoluit ut dixi.S. ſu
per Hica. Item ſcias ꝙ quedam peremptorie
concernunt ipſam obligationem: ut pactum de
non petendo. Quedam nero conceꝛnunt exacii
onem ut eſt exceptio que competit uiro cum cõ
uenitur ſuper reſtitutione dotiſ ut non teneatur
ultra qᷓ; facere poſſit: de qua in.l.alia ⁊ in.l.ex
diuerſo.ff ſo. m. A Dien pone exemplum in
exceptione compenſationis:ut in.l.quod i diem
F. fi.ff. de ↄpenſa. prime exceptionis regularit᷑
debent proponi ⁊ probari poſt litem conteſta.
nſqʒ ad concluſioneʒ in cauſa dicta.l.perempto
rias.intelligendo tamen ut dixi in dicto.c.i. de
or. cog. ⁊ fm ꝙ. . dixi in dilatoꝛia ſolutioe.nõ
autem poſſunt proponi ante litis conteſta.quia
cum iſte concernant negocium principale opoꝛ
tet ꝙ prius partes ingrediantur iudicium ſuꝑ
ipſo negocio principali q; deueniant ad confli
ctum: ſicut in bello materiali. non enim prius
poſſunt pugnare ꝙᷓ; utraqʒ pars ingꝛediatur in
campum hoc fallit in exceptionivus litis finite
que pñt opponi ante ⁊ poſt: ut eſt exceptio rei
iudicate tranſactionis uel iuriſiurãdi: ð quibus
dicendũ: ut ĩ. c.i.de litis cõteſt.li.vVj.rõ eſt ĩ ullis

-4 ,—— —
e. ppic 2 Pam, o ſ zIorme d.,

—

— e .⸗ D„rä „14214 l.

mnane

Z 2 S „ Des
N. plaus PH 4 ce/j * 4

zttj NX a „1 l. Rsate F ng Ien = „ jY panſh gdænano 1 J.

¶ De exceptionibus.

qꝛ ut ſemp inſtantia iudicialis inchoata fuerit:
2 finita noluerũt iura ut pars iteꝛũ cõpelleretuꝛ
aſſumere nouũ iudiciuʒ:qꝛ ſi ꝓceſſus poſſet eẽ
infinitus. Item fallit ubicũqʒ ꝑemptoꝛia eſt no
toria:qꝛ in notoꝛijs nõ debet iudex pati cauſaʒ
deduci in iudiciuʒ: ut ẽ bonus tex.in.c.qm ð fi.
pꝛeſby.uoluit nõnt᷑ Spe.in ti.de excep..dẽo
v. ſed pone.⁊ nõ. Jo. an.in.dicto.c.i. Ideʒ ſi
batur ꝑ inſtrumentũ cõtra qð actor nil excipit
ſeu excipere põt: ut nõnt᷑ dicit Jo. an. in addi:
ſpe. eo. ti. ꝗ. dicto v. ſed an reus. Idem ubicũ

qqʒ exceptio ↄcludit actori ius nõ competere.ut

puta ſi exceptio ꝙ ego ſolui.poſſuʒ eiʒ ꝓponeꝛe
an litiſ.cõte.⁊ ipediꝛe ↄteſtationẽ.qꝛ ſi nullũ iuſ
cõperit actori:ergo nõ põt agere:qꝛ ſine actiõe
nemo experit᷑: ut.d.l.ſi pupilli ergo non teneor

itrare iudiciũ.⁊ hoc tenet Har.i.l.cõqueꝛebat

2.l.uiꝛ bonus.ff.iudi.ſol.⁊ bene facit ibi tex. ni
de aliquas alias exceptiones in mã per Spe.

i dicto. S. dicto vᷣ. hoc ti fallit ?⁊ ꝑ Archi. in di

cto. c. exceptio.iij.q. Vi. ¶ Nẽ ſcias ſi iſte ex
ceptiones ꝑpemptorie obmittunt᷑: ut in inſtantia
principali pnt opponi in cã appellationis:ut in
c.cũ Joannes de fi. inſtꝛu. 2.l ꝑ hãc.C. de tẽp.
ap. niſi malicioſe fuerint pᷣtermiſſe:uide ad boc
qð nõ.glo.⁊ Hoſti.in.c.inteꝛ monaſteniũ de ꝛe
iudi.⁊æ in. c.ad audientiaʒ ij.de reſerip.⁊ hoc ſe
quit̃ do. An. hic qð ẽ nõndũ.ſecus iĩ dilatoꝛijs
ille eiʒ indiſticte ꝓponi nõ pnt i cã appellanõis
ut ẽ tex. nõbił ĩ.l ita demũ.C. ð̊ ꝓc.⁊ h qꝛ ĩ cã
appellationis duꝛat effeciꝰ ↄteſiatõis facte ĩ pᷣn
cipali:ut in.c.per tnas de appel.et in.l.fi.C de
temp.ap. Conclude tñ ꝙ in illis caſibus in qui
bus poteꝛant ꝓponi in cã pꝛincipali poſt conte
Rationẽ potuerũt regulariter opponi i cã appel
lationis:qꝛ litis appellatio ſuſpedit effectũ acto
ris uſq; ad tpᷣs litis cõteſtate:ut dictis iunibus
2. I.i. ff. ad turpil æ i.c.neniẽs de iureiur.æ nõ.
Bar in l.ita demũ.alie uero ꝑemptoꝛie nõ cõ
cernentes principalẽ obligatione:ſed exactionẽ
poſſunt ꝓponi ⁊? probari poſt ſñiam:ut dicta.l
ex diueꝛſo in fi.⁊.d.l.in diem de cõpenſa.⁊ idẽ
in ſimilibus:et uide glo.in.d.Cexcepiio et nõ.
Cy in. d.l.exceptionẽ. uedam ſunt ut dixi
exceptiones anormale que nõ ſequunt᷑ regulaʒ
aliax:de ꝑpemptorijs habuiſtis. S. multa exẽpla
ut patet in illis que poſſunt opponi ante li. ↄt.

nel poſt ſñiaʒ. de dilatorijs pone exeplum in ſen

tentia excõicationis que põt opponi in qualibʒ
paate mdicij 2 uide bonum tex. in cle. una. e. ti.
Item exceptio falſi ꝓcuratoꝛis æ quelibet alia
que reddit iudiciũ retꝛo nullum põt opponi qn
cunqʒ:de quo in.c.in nr̃a de procu.⁊ in.c.licet
C. eo.ti.dico m̃ ꝙ exceptio excõicationis poõt
opponi etiã poſt concluſionẽ in cã: aꝛ.in. c. pia p
al. 7 nobiliter uoluit Specul.in ti. ðᷣ ꝛenũci.⁊ cõ
cluſio. F. i. V. æ ſcias.regłariter aũt poſt ↄcluſio
nem nõ admittunt᷑ alique ꝓbationes nec etiam
allegationes: ut i.c. cũ dilectus de fi.inſtru.nõ.
Vnn.i.c.paſtoralis de cã poſ.2 pꝛie.niſi eq̃tas

magna contrariũ ſuadeat: ut in dicto.e paſto
lis: nõ. Spe. in. v. preal a bec ſufficiant quo 8
materiã prime glo ¶ In eo iñ glo iſta .
E=u atan ꝓbata exceptione excõicationis Pꝛoceſſtn
prius habitns ꝛemaneat nullus: dic melius 8
aut ꝓbatr᷑ excõicatio cõtra iudicem:2 dic ur le
nõ. in. c. ad ꝓbanduʒ de re iudi. aut cõtra Riem
? aut cõtꝛa reũ ⁊? nõ nocet excõicatio:ut in. c. i.
telleximus de eo tamen dic ut le. er no in.ccnz

inteꝛ et c.dilecti.5ð.e. 6 et ſi ſamd
teꝛ et c.dilecti.S aut cotꝛa gctoꝛẽ et ſi ſum7

cã appellationis dic ut. S. c. pꝛoxi. et ſi in c pꝛii
cipali:aut agebai coꝛã oꝛdinario ⁊ ualent geſta
anteq; repellat:ut in c.pia eo ti.li.vj. aut cora
delegato:⁊ dic ut ĩ.c.i.de ꝛeſcrip.eo.li. Bo.
2 uidet᷑ ꝙ ſi ſcienteꝛ obmittituꝛ exceptio excoica
tionis ante lit.conte.non poſſit opponi poſies:
ur in. c. inſinuãte de offi. delega. So. glo. ij hot
eſſe ſpeciale in excõicatione:ut dixi S. ratio ſpe
cialitatis colligitur ex tex. ⁊ facit bec glo.ad id
quod dixi in nõbilibus.¶ Et aducrte q enim
bic dicit᷑ procedit q excõicatio opponi dilato
rie.ſ.ad differẽdũ lites modo predicto.ſi neio
ꝑemtorie puta ad infeꝛendã electioneʒ nullam
ꝓpteꝛ excõicationẽ eligentiuʒ tũc opponit poſt
litem cõteſta.ſicut alia pꝑemptoria: d hoc quod
in dicta cle.i.e.ti.¶ Oppo.⁊ uidet᷑ ꝙ ꝛcus n
debeat condẽnari in expenſis ſi excõicationem
ꝓbat cõtra actoꝛẽ qm actor ñ fruſtra fecit ilas
expenſas cũ teneant oia geſta donec expellaim
? eo abſoluto poterit illis uti:ut in dicto.c.pis
eo. ti. li. v¶¶ So. dicit glo.in. v. condẽnãdus
olim ꝓceſſus erat nullus. afł. ꝓcederet cõtarü.
hodie uero ſecus:ut in dicto.c.pia:et ſic ſenii
ꝙ bodie non habeꝛet locum iſia condenano ex
penſaruʒ ⁊ hoc reſpectu excõicationis aclons:
ſed reſpectu iudicis dicit glo. ꝓceſſum nõ venef
ſi excoicatio eꝛat notoꝛia ꝑ dictũ.c.ad ꝓbancũ
ſed glo.nõ aperit an malicioſe differens oppo
nere cõtra iudicẽ ſit condemnãdus in expenſis
cum fruſtra aliqua pas reperiatur expenſas fe
ciſſe ciꝛca pꝛoceſſum nullum. Ego credo ꝙ aut
actor ignorabat et habebat locuʒ condenaiõ ꝑ
rationẽ huius tex. aut ſciebat iudicem excomu
nicatum et ſe ipſum decepit. ideo debet ccſſare
condẽnatio: ad hoc.li.ff de act. emp.ct qð nõ.
in dicto.c.ad probanduʒ. Item reſpeciu paiiis
dicit YJo. an. per ꝛõnem buins glo.? bunc tex.
ꝙ ſi malicioſe diſtulit reus opponere exceptio
neʒ excõmunicationis contra ꝛeſcripſum impe
tꝛatum ab excõicato ꝙ locus erit condenationi
expenſarum cum expenſe liis interim ſint perdi
te per. c.i.de in Selan gl. aue
ro:nunquid indiſtincte habeat locum bec con
demnatio expenſarum data in naliditate pro
ceſſus.dic ꝙ non. primo enim ꝛequiritur ꝙ ma
licioſe reus diſtulerit opponere:ut patet ex litte
ra. z ideo dicit Inno. ꝙ ſi ex iuſta cauſa ꝛeus
diſtulerit:pura quia tunc non habebat proba
tiones paꝛatas ceſſabit hec condẽnatio qð eila
placet Hoſti. allegat. l.argemarius. . penlt. .

4

1(4.
el 4.
ri tan
Aana gn n ſi
lote⸗ imuiſ
. Puul Guin
u Gee lin en
i ſl d n

a ig en
ſraſlaciſi ,goolce 0

no
rontnnftin i⸗ nilu
9

tn A
ſtih n nl tſ
amn n age ie: cob.
umd grraln llu
wa cjmhllie f⸗

ANbot n ei
nnn hin nil
ead aageis cdd
aegnmnii md ai ain ho

lofürn n,

4

d mlcoſeciirit onen M .
ihs aniti o nuti in
doſimd alsnrinnun
ſieninoftinnni ij chlun i
nichrr litanr lins eniian
,nilionins e enmp lhin unt:
liflte an I, l wnſis ar nt
icits niy puſnt ltin her p⸗
rtt ngb gog es ne ußnt il
cacoreſno pottis ſnlnn qr nelns e n
Opolecchlncn doneeſoneberans eſt
Peſcer ero n aridus grenſis
ferica odenaio oenden Jin gane
cöſcnio pori aadebf eheensdd dis e
Ns fics lp drineppll dal alis arcpnontd
Iicg ad ſPs oppolte ccös atöcationis
tſdenſas ame las tassfeclin bat groban
ceplione non Coindn aoranis ibe
non veraiſtacoe halaafin pigio
Ccridlmgno ts; Einincignt
leepenſs Keist he no iſtinnn 9
enſnd unntmuͤͦmt
paſ nſced anere cebent ohgiznn
lou nſ lel t ü n
igego. tcötun “
—
tein re anti oii Nätten⸗
19 öjegena ,
ſolſget in lucicee krtchiiſbdcligr n
otens acöſtnon⸗ f eſodi
Urlongiigi, dbllſtemen
Cogenabir in erpon⸗
ſin mnitiſl 7
e Oler⸗
ſiete
ultenen
nleng

cpotanin iͤblh Enn
ck neettgi rendenn
ne ad friti lies moco Necel
ben mt mrut fenti intn
Pyrn rtmnoni genn it Z
lrn cnſa ſar i, alonn eh
ndenckiei CEhotulign
oden condij in apwnſs ſ araiane
pbacorm adox fſacor ifuſf kat
apenſis ci cnenn oin geſo bonernelr
1co abſono poleſſe ls unrut i οα⁵
il So dict go n Hcndinicts
Oin eodis au ls d Nelgdgi
hoche dcrd ſectaen NöadNwalt
dode ordipn hom ſntoin
onſanc; 1 doe chean orölnüaſiztu
ſnthenm nnet ct ho geſmnin
ſancoicnio em notonn Neitil⸗
ſei gond oheru in nNekſefen
ecin indliſtctanutki
onfuindanmetu
lecna woſſimn uinn.
rnnbn abdunn

An

Na* Sðð I r Jntn ceas erlia. dr gny ,4 ſefa rfride Ss Jtre e e von

¶ De exceptionibus.

de edé.adquco bonũ tex.in.c.pleꝛũqʒ.ij.q. Vij.
cõo requirit᷑ ꝙ actor ignorauerit ſe excõi
catum.utputa qꝛ abſens exiſtens in ꝛemotis ſuit
excõicatus:ar.de ap.cũ ſit ⁊ reus hoc ſciebat et
malicioſe diſtulit.unde cũ actor ñ deprehendat
in aliquna culpa merito reus doloſus condẽnat
actori bonefidei ut hic:et ar.in.c.apoſtolice de
cle.ex. mi.ſi uero actor ſciebat ſe excõicatũ:tũc
ceſſabit hec condẽnatio ſm Hoſ. De.et Ab.
qꝛ uterqʒ reꝑitur in culpa unde cõpenſabit᷑ do
lus cum dolo ⁊ culpa cum culpa.ff.de dolo.l.ſi
dno ⁊. ff. de cõpenſa.lſ.ſi ãbo æ. j.de adul.c.płt.
7 ult.Ego dubito an hoc ſit uerum prio quia
tex.iſte expoſcit ſeu ponderat maliciã rei ⁊ nil
dicit de ignorantia actoris. ſcdᷣo qꝛ:preſuppoſi
to ꝙ actor ſciat ſe excõicatũ ñ eſt in dolo ſed ĩ
culpa duntaxat de cle.exco.mi.c.illud ſed reus
qui malicioſe diſtulit cã decipiendi ipſuʒ actorẽ
eſt in dolo dolus aũt pponderat culpe:ut.l.iteʒ
ſi obſtetrix. ff. ad. I.aquil. Itẽ reus hic punitur
ex ſuo dolo duntaxat qꝛ ñ oppoſuit tpᷣe debito
led malicioſe diſtulit. non eni debeꝛet de rigore
poſt tpᷣs admitti.pꝛo pria tñ opi.põt ſic argui.
ſcienti nõ fit iniuria neqʒ dolus:ut in regula ſci
enti de ꝛc.iur.li.vi.⁊ actor ſciens ſe excõicatum
2 nihilominus ſe ingerens ſe ipſum decipit: ut
in.l.i.ff. de ac. emp. Itẽ iſte pꝛoceſſus eꝛat nuliꝰ
etiã ſi iſte. reus nũqᷓ; oppoſuit ſaltẽ ſᷣm bec tpᷣa
ut uoluit iſta glo.eꝛgo ꝙ reus nunc excipit n le
dit actorẽ:imo potius cõſuluit qꝛ melius ẽ nũc
opponere ꝙᷓ; nunqꝙ opponere ſorte hec pars eſt
uerior ¶ Airerius quero in quibus expenſis
fiet iſta ↄdemnatio.ↄclude pᷣm Inno. ꝗꝙ aut ex
cõicatio ꝓbat᷑ æ habebit reſpectus ad oẽs expẽ
ſas factas ſuꝑ principali uel alijs exceptionibuſ
nſqʒ ad tpᷣs oppoſite exceptõis excõcationis ad
expenſas autẽ quas reus fecit in hac probanda
exceptione non condẽénabitur actoꝛ:quia ĩ boc
non uexauit actorẽ ꝙ patet ex ſnia ꝓ ipſo lata:
ar. C. de iud.l.reʒ nõ nouaʒ. Ego intelligo hoc
de expenſis factis a tpᷣe quo fuit in mora excõi
cationẽ obijcendi. nam ante moꝛã cũ non fuerit
in culpa ñ nideo quare debeat condẽnari in ex
penſis ar.in.c.ij.de conſti.æ ꝙ nõ.in.c.cum qi
lecti de do.æ cõnu ut puta in expenſis quas fecit
actoꝛ in citando nel libellũ poꝛꝛigẽdo ⁊ ſimilibꝰ
nõ eim tenet᷑ reus illico obijcere cũ in multis ca
ſibus põt excõicatus interuenire in iudicio:idᷣo

potuit ꝛeus ante oĩa peteꝛe copiã libelli:ar.in.l·

nõ uidet᷑ in iudicẽ ? ꝙ ibi nõ.ff. de iudi.¶Si
uero reus excõicationẽ non ꝓbauit:tunc ſoum
actor condẽnabit᷑ in expenſis factis in hac exce
ptione non ãt i alijs.qr̃ non fruſtra actor illas
fecit cũ poſſit ꝓſequi negociñ pꝛĩcipale. . c.pia
.H. vi. ¶ Quero quid ſi excõicatio erat occulta
nũquid renocat᷑ proceſſus nel ſnia excõicatione
nõ detecta. So. glo. antepłt. aꝛguit ꝑ iſtũ tex. ꝙ;
non:qꝛ ñ cogit̃ quis diuinaꝛe.adueꝛte quia hoc
poterat ꝓcedere de iure antiquo:ſed hodie dic
in iudice uel legato:u nõ.in. c. ad ꝓbandum.

pᷣal.reſpectu acroris dic ꝙ ſi geſtũ eſt corã oꝛdi

nario nalet indiffeꝛẽter ſiue ſit occultus ſiue pu

blicus: ut in dicto.c.pia. ſi corã delegato non tiʒ
ꝓcefſus ſi ꝛeſcriptũ fuit impetratũ ab excõicato
licet occulto per.c.i.ð reſcrip.li.vj.⁊æ ibi ꝑ Jo.
an. lacit qð nõ. Inno.in.c.cũ dilecius de ↄſue.
d quero hic dici excõicatum publice per
iudicẽ repellendũ:licʒ reus nõ excipiat qñ dicit
publicus. So. dicit glo.multũ nõbiliter. ꝙ ſi iu
dex tulit illã ſniam in loco ubi publice iudicare
conueuit pᷣſentibus officialibus ſuis z ꝑtibus:
nel altera parte ꝑ cõtumaciã abſẽte ſatis dicitur
publicus.al ſecus ad hoc adducit.l.ſi ut propo
nis. C. qũo ⁊ qñ iudex.illa lex ur dicit Jo. an.
2 bene parũ facit.ſolũ enim ꝓbat a orio ſenſu
ꝙ ſnia tenet.nõ autẽ ꝙ dicat᷑ notoria ſeu publi
ca:ſed melius facit ᷣm eũ.l.in donatiõibus.C.
de dona. æ qð ibi nõ.z. C. de dona. oĩnʒ. finalit
dicit tenendũ qð nõ.in cle. eos de ſepul.in glo.
in v. publice ⁊ ibi obſcure loquitur. uiderur tiñ
ibi uelle ꝙ reſpectu aliorũ non dicit̃ quis publi
ce excõicatus eo ꝙ ſñia fuit lata preſentibꝰ offi
cialibus ⁊? partibus:ut dicit iſta glo.qꝛ iura exi
gũt publicitatẽ reſpectu aliorũ quo ad hoc ut pᷣ
ſumatur ſciĩa:⁊ ſic ex multitudine aſſiſtentiũ tpᷣe
excõicationis dicemus eam publicã uel occultã
ego dicerẽ ꝙ aut agitur de pena incurrenda re
ſpectu cõicantiũ publice ipſi excõicato: ⁊ habet
locũ illud dictuʒ Jo.an.qꝛ uerba debent ſtricte
capi ne quis puniatur ⁊æ maxime ſine culpa. naʒ
de facili nõ hahetur noticia ð eo qð iudex egit
in bancho ſuo coraʒ paucis:ſed reſpectu ipſius
excõitati ſatis credo excõicationẽ eſſe publicam
ſi ipſe interfuit uel fuir ad hoc citatus: qꝛ id qd
fit in indicio dr notoꝛiũ: ut i.c. ueſtra ⁊ in.c.fi.
de choa.cle.æ muli.quinimo dicitur id qð ex ꝓ
batione coſiat manifeſtũ: ut in.c.cũ olim ð uer.
ſig. ¶ Er peꝛ hoc infeꝛo ꝙ etiã ubi agitur ð in
currenda pena ut in caſu illius cle. eos reſpectu
ſcientiũ ſñiam eſſe latam: ꝓut bic dicitur in hac
glo.dico iſtum dici publice excõicatum.⁊ ſic iſti
incurrerent penas inflictas contra cõmunican
tes uel ſepelientes publice excõmunicatum: licet
aliter z minus bene uideatur ſentire iſta gloſa.
Item quo ad diſpoſitionem huius. c. ut in
dex illum repellat glo. iſta optime loquitur: uit
in dicto.c.ueſtra in fine. Cꝛedo ctiam ꝙ ſi non
fuit excõmunicatus in iudicio ſed ey ex quo nõ
fuit publice excõmunicatus:ſufficit ⁊ credo ꝙ;
uerbum publice non debʒ hic capi pꝛo notorio
ſed pro ſpecie diſtincta a notorio. iuxta notata
in dicto.c. ueſtra ⁊z ſatis eſt ꝙ probari poteſt ex
co mmunicatus.ſicut enim pars poteſt oppone
re excommunicationem: non ſit notoria ut hic
2 in dicto.c.pia.ita ⁊ iudex cum hoc fiat in fa
norem publicum:ꝛatione cuius poteſt iudex fup
plere ex officio: ut nota. in.l.iiij. C. hoc autem
iudicium.ff. de dam.infec.¶ Item iudex tenet
ex officio ſuo ĩquirẽ de habilitate ⁊ inhabilitate
acc uſatoris ſen actoris:ut.ij.q.vij.c.querendũ

oecupen 1271 142— Ance r v. Leatf

„ l. »foe T† B

Se exceptionibus.

2.l. quos probibet ff de poſtulan. æ.l. filius
familias. S. milites. ff. de ꝓcuꝛa. æ ad hoc pnit te
ſtes recipere: ad hoc qð nõ. Har. m.l. i. ꝓpe fi
nem. ff. de qõni. unde ponmi bic publicũ ut dif
ferar ab occuito:qꝛ ſi ꝓbari no pot excoicatus
licet ſit in ueritate excoicatus: dʒ iudex ſilere al-

opponere ⁊ repellere: ad hoc.ij.q.Vij.plerunqʒ

2. Vij.q.ij.ſi unde ⁊.c.placuit:que iura ad hoc
optie faciũt. hoc eiʒ ꝓdeſt ipſi excoicato:cuin ſe
coioni hoiuʒ ingerendo peccer: de cle. exco. mi.
illud ac alijs qui ſciẽt cũ aiaꝝ ꝑiculo ipſi coĩca
nerũt. facit c. cũ nõ ab hoie ⁊æ qð ibi nõ.de ſen.
excõ.2? qð ibi habeiĩ in glo.ſe.¶ Et ꝑ bec pñt
decidi due qöõnes quas ponit bic Inno. pᷣmo
quid ſi actor oblato libello repellit iudicis offi
cio. ſed reus inſtat ut agat æ ꝓſequar̃ qð poteſt
ꝛeus faceꝛe iu nõ.ĩ auẽ. qui ſemei.C quõ ⁊ qñ
iudex 2z. c. cauſam de do. æ cõtu. nunquid iudex
debʒ eñ repellere: Inno. dicit ꝙ nõ. Idẽ nidet
ſibi dicendũ ſi reus nõ fueꝛit adhuc conuetus:
ſed timet ab eo cõueniri. unde põt reus inſtare
ut cõpellatur agere iuxta foꝛmã.l.diffamaꝛi.E.
de ingen. æ manu. z. c. cõquerente pm unã lec. ð
offi. or. nam ſi diceremus cotrariũ ſequeret᷑ ꝙ
id qð ſtatutũ ẽ in fauorẽ nõ excoicati rerorquet
in ipſius odium ↄtra.l.qð fauore.C. de legi.et
c.qð ob gratiã de re iur.li.vVi.ego per predicta
dubiro an hec ſint nera:qꝛ non agitur hoc caſu

de utilitate panis tin ſed de publica:binc eſt

parte nõ excipiente iudex dʒ ſupplere. ¶EÆt
hoc dicto ſunt due glo.prima in.c.querena um
eſt ſuꝑ uerbo a indice ⁊ in.c.alieni.in glo.in v.
aꝛgumẽto ꝙ iudex.ij.q.vij.ergo nõ poieſt ſola
uo ũtas rei impedire iudicis officiũ:ſed ſi reus
põt in hoc aliquid pᷣtendere inteꝛeſſe ꝓcedat tẽ
opi. Inno.⁊ nidet᷑ ſatis honeſtũ nt agat ꝑ ꝓcu
ratorẽ.ał pꝛocedat cõtꝛa eũ tãqᷓ; ↄtꝛa cotnmacẽ
qꝛ nõ legitime cõpaꝛet in iudicio z bec ſufficiãt

i. ab.
⅓CKLaſus: Mõ cõ
uerſario. petit exceptio
RRrei iudicate ꝛeo abſoluto qꝛ nõ poſſi
debat Et nõ diuidi ¶ Hõ.pꝰ.ꝙ in actione re
ali uenn ſnia abſolutoria ferẽda:ſi reus ſine do
lo pendete iudicio deſijt rem petitã poſſidere.
Es ſcdᷣo exceptionẽ rei iudicate nõ conpetẽ
qn ceſſat cã ſñie iam late:licet eadẽ ſit cã petẽdi
? idẽ coꝛpus uel q;titas petar:ac eadẽ ſu ꝑſoaꝝ
cõditio. hic eiʒ oĩa iſta cõcurrebant ſed qꝛ abſo
Inrio fuit facta qñ reus ðᷣſiderat poſſidẽ ſine do
lo:qꝛ ceſſat rõ ſnie ꝓcedit iudiciũ exceptiõe rei
ludicate nõ obſtante:facit.c.odoaꝛdus ⁊ qð ibi
nõ. de ſolu. hic diẽ Gof. hic ꝙ ſi ꝛeus abſoluit̃:
qꝛ añ diem uel conditionẽ agebat nõ obſtat ad
ueniente die uel conditionis euentu exceprõ rei
indicate.ał l.grece.ff de pign.F.fi.⁊.ff de edi.
edic.l.bouẽ..peł.⁊ ułt. Ideʒ diẽ ſi fuit abſolu
tus ꝛeus qꝛ inepte agebat᷑:ut. S. iudi.c. exaĩata
T.l.i.ffſi meſ fal. mo.dix ¶ GBlo. pꝛima ẽ elaꝛa.

⁊ iu canoniſia nõ. eam: ? ĩ eo ꝙ dicit ſufficeꝛe ꝛe

um poſſidere ſaltem tpe ſñie. dic qꝙ; nõ requirif
pꝛeciſe poſſeſſio nec a principio nec ipᷣe ſenretie
ſed ſufficit detẽtatio: ut.l.officium in ti.ff de ꝛci
uen. ⁊ nõ.i.c.exaiata de iudi.niſi noĩauerit dnz
in iudicio: ut in.c. qm ut lite no cõteſi. S. ſi
l.ij. C. ubi in reʒ actio.¶¶ Venio ad glo. i. qꝛ
recitabo nõ ut iacer ſed ſruato ordine cõpeten
tiori. Et pꝰquero quaĩ põderatur in tex. ſine
dolo iſte deſiderat poſſideꝛe. So. glo. iſta foma
uit ꝓpe mediũ bac qonem quã cõpetentius po
ſuiſſet hic in pꝛincipio.⁊.ſoluendo dicit ꝙ ideo
ſi dolo deſijſſer poſſidere non fuiſſet abſolutus
ſed ↄdẽnatus ac ſi poſſideret: qꝛ dolus a poſſeſ
ſore habet᷑ allegat multa iura:⁊ hodie hes tex.
in regula ꝓ poſſeſſore ð re.iur.ii. vj. ? dic g
poſſidentẽ qui dolo deſijt poſſidere: non cõpetit
rei uẽdicatõ direcia qꝛ vVᷣba deficiũt: ut i.:ſi qs
id qð.ff de iuꝛiſdic.om.iudi.⁊ plene peꝛ Cy. in
. ex placito. C. de ꝛc. peꝛmu.ſed cõpetit uilisp
pter menteʒ iuris unde illa que prius anteq do
lo delineret poſſidere erat directa:efficit᷑ urilis
rõne doli ex iuris diſpoſitione:ita nõ. Spe. in
ti. de interro. acti. S iij. V. antepłt. Itẽ limita h
dictũ ⁊ tex.niſi a pꝛincipio dolo incepiſſet poſſi
dere:ut in.l.fi.in medio.ff de inſticia ⁊æ iure:et
hoc ſentit bic Gof.⁊ clarius Spe.in pal. .. H.
item hoc.ubi dicit ꝙ ſi dolo ał.iniuſte ⁊ malicio

ſe incepit poſſideꝛe tenet᷑.licet nũc ſine dolo de

ſierit poſſidere:ut in dicta.i.ſi ui.⁊ in c.cun m.
de uſur. et in.c.ſicut dignũ.g. res de homi.facl
.1. ꝙ te. fl. ſi ceꝛ pe. ⁊.l.fi.ff. de condi.fuꝛ. ⁊ ĩ bis
dnabus ultimis cõcor. ꝓbatur hunc illicitũ poſ
ſeſſorẽ teneꝛi etĩ ſi ꝛes ſit pempta. ¶ Wie o
5 capiẽdo primã partem glolqs habeat ꝓbareſ
negatur dolus glo. arguit ꝓ ⁊? contra ? uidem:
in principio inclinare ꝙ pꝛobãdi incũbit doſum
alleganti qꝛ regula ẽ ꝙ dolũ allegas pꝛobare ie
net᷑. ut.l.quotiens.S.qui dolũ.ff de ꝓba. led.j.
in. V. uł dic qui debebat ↄtinuaꝛi ad pꝛecedetia
alit ſoluit. dicẽs ꝙ ſi tpe litis cõte. poſſidebat p
ſumit᷑ e dolo delinit poſſidere.ſi autẽ tunc non
poſlſidebat nõ pᷣſumuur dolus ⁊ ſic poſſũt redu
ci ad cõcoꝛdiã opiniones de quibus pꝛincipio
glo doc. cõit᷑ tranſeũt cuʒ iſta glo. ego allego
bac opi. tex. iuncta glo.in.l. non ignorabat C.
ad exbi. ⁊ dicit Jo. an. ꝙ dolus probabitur ey
coniectuꝛis de ꝛcnunci. c.ij.l. v.e./olum C.
de dolo pp. uidetur enim quod ctiamn no
polſſidens debebat cõdenari ex quo lit aſſupſit
ut in. 1.is qui obtulit ff. de rei nen. .l. gri ſe lii.
de peti. here. glo. dicit contrariũ procedeꝛe duo
bus concurrentibus. MDrimo e ꝛeus non pol
ſidens obtuleꝛit ſe lin:quaſi ſentiat ꝙ iſte non

obtulit ſe liti. Scðᷣo ꝙ acror dAguene
non poſſideꝛe al.ſe ipſum decipit. Acuene
j quia glo.nõ declarat/quãdo dicitur ſe liii offer
re. dic ꝙ tunc dicitur ſe offerre quando in in .
cio uel extꝛa dicit ſe poſſidere.ſi autem nocetys
uenit ad iudicium et afſumpſit defenſionem net

fuit interrogatus: an poſſiderct non diclre

⸗ð

iaon
cnete wuli din
lioſe aſtann dec'

bai en
le ſt nh
ialtmn ſamiin
Pynrrerceerererge Y
lilrcler zeninht lig ueno

orio. nide
e ſicen d .
Sa ttaſet⸗
baule aulilcen graigni db

6 dnleleii, dttgni
V

l. Ghan tol in iiu
iea⸗ elinelibohus, . lici
mtgldins 76 pig t21
m iin uuti / uli
õ
long c el Altincl hot oſt
un dbni ocis c fe no volſcebatpre
Minrqherbacino fteti obſolons orte
pnenac, adrtd Prunir ſoni gftt
ſoomsſinghancinin didodo
Opfumei cbldpnscrninon ddn nndn
debar.? P boe dico lego ain aubio doe
Preſumereſtianfue aunerlaioritin
Cpreſesc deentsr hecune ige i
1n tamen in etdpune Ancr äſlngvant
ontſncerapſaenttonnch hennode
wris icci biolansnaadr on d
Nafn bec uerba iſtuc rponunngrincc
jendlis ei üſſnibis di
lnms gbiſſtantin lociei

db⸗ la mmt doſſnpe
bnocönaninpboe frit oeſten
nn ni anicend gr n, n

„ .int, 1
ni ubi go abſoi gni Rten

chre gt ſanper hoe ſp uulon
nmehln⸗
tis eſpplais ge Iin g
no ſub hicn nn lan n
Hn

tctien en⸗
etthen aur
leniſn un Zen
7

. Aeron

d diin egn, i
kndo onei Vencn.,
8, anen A 6
s qberd gf n Ni⸗

1ei nodicnd diteen ſprdefcünn

ldgs de mnſttonini tgern

laan CNrnti
Pur man; imis ie l negien
ſodeimen ſſtcr n Cirancſiit
rone dolg ns c ſvſtorein i g⸗
il deinmmv l Ni, Hane. Jͤti
dcit n mnvo dab iiaſfif
cr rin Kinmido f einſicn in
belni bie Go tchnis Gye nilſ
ien boc vbidieng ſoobt nier nſe
ſenapt poſſcker ni, a nicſine orbt
ſont oſſcereutindan. ulee α,
de nor a in c cnt igni es de onni ſhet
LorActn NAf NtNfn dde
drcdns Nms en Rundenebieti
pihfmifmn ſddant
5 M dolns go algo 11 eſelne
nmthundim Nrdinein
Mzmin legllae dhi ie, .
ninlapuen ſaidu ir ,
nAl d go ded du illui⸗ .
:1ar Gcis hn he (eſn
diſen ds anin
7 Hdolo dalt oſtie ſinte

CRro jiiot- Ah* è Pr 5*“ 12* 4 Jismate ſar

ſe liti offene:fed potius ſe defẽdẽ:qꝛ exquo fuit
nocatus tenebatr uenire cum iudiciũ reddat᷑ in
innitũ:ut.l.ſtipnlantẽ..ſticũ.ff. de uer.ob.⁊ de
iudi.intelleximus:hoc pꝛobari uidetur in.l.qui
petitorio.ff. de rei.uen.ubi dicit ꝙ qui petitõio
iudicio utitur ne fruſtra experiat᷑:dʒ interrogar
reũ an poſſideat uł dolo deſijt poſſidere. et hãc
opi. tenet ſpe.in pᷣal. S.v.ſed pone er Mar.i. l.

. is qui ſe obtulit pᷣalł.qð ẽ nõndũ. ¶ Blo. etiaʒ

in nltia paꝛte queꝛit que et quot exigant᷑ ad boc

ut obſtet exceptio rei iudi. glo. dicit ꝙ tria ut pʒ

in ea. Et in fine nidetur addere quartũ: uidelʒ
ꝙ ille qui fuit abſolutꝰ poſſidebat tpᷣe ſnie.nam
ſi non poſſidebat ñ obſtat exceptio:licet ſit eað
cã petendi idem corpus ſen q;titas et eadem
ſonarũ conditio ut hic non ei intelligas hoc di
ctũ glo.indiſtincte:qꝛ ꝓcedit ſolũ qũ reus fuiſ
ſet abſolatus qꝛ non poſſidebat.ſi ãt fuiſſet ab
ſolutus qꝛ non poſſidebat et qꝛ actor ñ ꝓbauit
tũc:obſtat poſimodũ exceptio rei iudicate:qr ñi
ceſſat ſcdᷣa cã licet ceſſat prima inſti.de nup.F.
affinitatis: hoc nõbiliter poſuit gloſ.quã ſequit
Mar. in. l.ſi quis ad exhibendũ.ᷣff. de excep.ꝛei
iudi. ¶ Decd circa hoc ⁊ circa tex. q̃ritur quid
ſi reus fuit ſimpł: abſolutus. So.dicit Hart.
poſt glo.in dicta.l.ſi quis ꝙ dʒ inſpici ⁊æ ↄiecin
ꝛari cã ſnie ex actis:ut in.l.nõ intelligit.O.i.ff.ðᷣ
iudi. facit.l.iij. C. de ſen. que ſine cer. qᷓti. uide
bonaʒ glo.in.c.audita de reſti.ſpo.⁊ ideo ſi ap
paꝛet ꝓbatũ in actis ꝙ iſte nõ poſſidebat preſu
mitur ꝙ ex hac cã nõ fuerit abſolutus.ſi autrem

appareret ꝙ actor nõ ꝓbauit pᷣſumi ꝙ fuit alb

ſolutus ſimpłꝛ.quid qt in dubio dicit do(An.
pᷣſumeĩ abſolutus ex minori cã. ſ.qꝛ nõ poſſi
debat.⁊æ ꝓ hoc dicto allego qꝛ in dubio ðbemꝰ
preſumere ſniam fuiſſe latam ex leuiori cã:ut in
.l. ſi preſes. fi. de penis ⁊.l. be cauſe. fl. de ſuſpe.
tu tamen in pnti puncto aliter diſtinguerẽ ⁊ ſic
ꝙ aut iudex abſoluerit reum ab impetitione ac
toris et nidet̃ abſolutus qꝛ actor non ꝓbauit.
nam hec uerba iſtud important: ut in.c. cum ue
nerabilis. S. e. ti. cũ ſimilibus. ¶ Aut fuit abſo
lntus ob inſtantia iudicij:et tunc poſſet ꝓcedere
opinio cõtraria: ꝓ hoc facit cõis ſtillus iudicio
rum qui attẽdendus ẽ ar. in. c. ex lhis de conſti.
nã nbi qͥs abſoluit̃ qꝛ nõ poſſidet nel qꝛ actor ĩ
epte egit ſempeꝛ hoc ſolet expᷣmi in ſnia:ut in.c.
cxaĩiata ⁊ ꝙ ibi nõ.S.de iudi. unc glo. ex
peditis ⁊z ſuppletis inferam aliqua que poſuit
Inno. ſuꝑ Cica.j. de re iudi.que melius cadũt
bic: ?⁊ Soe.in ti. de inteꝛo. S.ij.v. nerũ cũ ſeq̃n
tibus qᷓ ueniũt ad intellectũ huius.c.⁊ materie.
MQuero igit᷑ qͥ˖d ſi ↄtingat reuʒ euocatum ad iu
icem cadere a poſſeſſione ſuꝑ qua agebat᷑.an
ex eadẽ inſtãtia poſſit cõdẽnari qui deſijt poſſi
dere æ ad quid ⁊ quõ ſit ſententiandũ. So poſt
Inno dic ꝙ aut reus cadit a poſſeſſiõe nolũta
rie cã mutandi indicij ⁊æ tũe põt cõdẽnaꝛi reme
dio illius ti. ff. de alie. iudi. de quo in. c.fi.eo:ti.

⁊? hoc ſiue añ lit.ↄteſia.ſine poſt. Si uero non

exceptionibus.

tranſtulit poſſeſſioneʒ modo predicto ſed aliter
deſijt poſſidẽ:æ tũc ſi agit᷑ ꝑſonalłr nõ eſi uis an
culpa an ſine culpa deſierit poſſidere:qꝛ cuʒ per
ſona ⁊ nõ res ſit obligata põt ad ſñiam ꝓcedi:
facit qð nõ.idẽ Inno.i.c.cum.. de conſti.
Di uero agebatur ꝛcali:⁊ tũc ſi ſine culpa 8
ſijt poſſidẽ nõ cõdẽnabit᷑ ſed abſoluetur ut hic
7. S. latius dixi.ſed cũ culpa ꝓcederur cõtra eũ
ut ad litis eſtimationẽ ⁊ itereffe condẽnet᷑.ff.ad
exhiben.l.de eo ⁊ pᷣdicta.l.ſin aũt..pofſidere.
In priori iñ caſu cũ ſine culpa deſijt poſſidere
dicit Inno. ꝙ actor inuito reo ? reus iuito ac
tore poterit petere ut ꝓcedatur ad ſniaʒ diffini
tiuã ꝓpter fructus ⁊ expenſas et inrereſſe = alia
acceſſoria ad principale indiciũ = ꝓpter ſtipula
tionẽ de euictione.⁊ idẽ in hoc ultio caſu tenet
glo. in dicta.i.utiqʒ.⁊ loqui᷑ Innoc.qũ deſinit
poſſidere poſt li᷑. ↄt᷑ nam ſi prius non deberet
peti res principalis:qꝛ inepte peteret cũ deſijfſʒ
poſſidere ſine culpa: de quo in.l.utiqʒ.ff. de rei
uen.neqʒ poſſz petere fructus ⁊æ partus qñ eẽnt
oĩno acceſſuri ad ipſam rem ꝑemptã:ar.i.l.iiij.
C. depoſi.⁊ hoc ultimũ noluerũt glo.?æ Bar.
in dicta.l.utiqʒ. ſecus puto qñ non eſſent oĩno
acceſſorij: ſed poſſent peti principalr ſicut ipſa
res ntpnta qꝛ ꝑcepiſti fꝛuctus ex re mea: iuxta
nõ. ꝑ Har. in.l. ex diuerſo.ff. de rei uen. et peꝛ
Inno. in. c.ij. de libel. ob. ⁊ in.c.tanta de exceſ.
prela.nã tũc puto ꝙ ꝑempta re etiã añ litẽ ↄt᷑.
poterũt peti fructus:qꝛ pũñt peti iure actionis 2z
ſic principłr:de quo dicendũ ut plenius nõ. i iu
ribus pᷣal.Häquid aũt noĩe fructuũ ueniũt
hoc caſu actiones queſite occaſione rei ꝑempte
ut actio legis aquilie æ ſimiles.dic ut nõ. Inn.
in dicto.c.i.ubi nidetur tenere ꝙ tales actioneſ
reus ſuccũbẽs tenet᷑ cedere actori nincẽtil. Qua
liter iudex debeat ſe habere in ſentétia ferenda
ſi reus non reperit poſſidere ic cp aut conſtite
rit reum non poſſidere anquam actor fundaꝛet
intentionẽ ſnã aut poſtea.primo caſu debʒ rens
abſolui nec in aliquo ꝓnunciat᷑ pꝛo actoꝛe:de h̊
eſt caſus in.c.exaĩata.S.de iudi. niſi actor uł re
us inſtaret ut ꝓcedat᷑ ꝓpteꝛ fructus ⁊ alia acceſ
ſoria:ut.S.dixi.ſi aũt iaʒ ↄſtitit de iure actoris
tũc dʒ ꝓnũciari etiã pꝛo actoꝛe qꝛ ꝓnüciabitur
ns: ut ꝓbatur ſm unũ intellectũ in.l.ſi a te .f.
ðᷣ excep.rei iudi.⁊.nõ. Har.in.l.is qui ſe obtu
lit:æ ualebit illa ꝓnunciatio rantũ cõtra reuʒz ꝙ
ſi reperit poſtea illã rem poſſidere mandabitur
ſnia executioni cõtra eũ abſqʒ alio iudicio noui
ter inchoando:ad hoc.l.iiij. ⁊ qdᷣ ibi nõ.ff. de
peti.here.⁊? nõ. Mar.in.l.ſi a te ⁊ nide qð dixi
in dicto. c.exaiata. Inno.in loco preal.ſ.ſuper
ſyica de re indi. quẽ ſequitur Spe. in dicto. .
ij. vV. qualiter. dicit ꝙ ſi ſñia ẽ feienda ꝓ actoꝛe
iudex ſententiabit ſic qꝛ inuenimus ꝙ reus erat
in canſa condemnationis ſi poſſiderer:ideo con
dẽnamus eum ad fructus æ expenſas: ſed quia
non poſſidet nec culpa ſua delſijt poſſideꝛe ab
ſolnimus eum quantum ad rem petiram. dicit

K0. epev:

WV ecEtn“ A nrm

Nr- Petent ſefe rr abpabe er M

. M Vα PDſmßuanin ſonipante B⸗

* r fid

¶ De proleripuonibus.

tamẽ ꝙ prius debet iudex facere ut preſtet can
tionẽ ð reſiitnẽda re actori ſi ad eũ ꝑuenerit. f
ge rei uen.l.ſi ueꝛo. ¶ Di aũt nõ eſt ſñia feꝛẽda
ꝓ actore dicit iudex abſoluimus reuʒ ab ipetiti
one actoris ? ↄdẽnamus actorẽ ad expenſas.
refert m̃ Inno. alios diceꝛe ꝙ ſemꝑ iudex ſũia
bit ſuper re qᷓ petñ nõ ꝙ dicat ↄdẽnamus ꝛcuʒ
ad reſtitutionẽ rei ſimplicit᷑ ſed ſic ſilicet qn eaʒ
babuerit. uel ſic:qꝛ iudicabit rem petitã eẽ acto
ris:ar. ꝓ eis.ſſ.iudi.ſol.l.ſi fuus.ſed primũ di
ctũ plus placet Inno. ſatis iudicio meo põt te
neri qð prius dixi dicit etiam Inno.i loco pᷣal.
ꝙ ſi ẽ ſpes ꝙ reus cito recuꝑabit rem ꝙ iudex
poterit differꝛe ſñiam ⁊ abſolueꝛe eum ſimplicit
a termio aſſignato ⁊ cũ poſtea ꝛecuꝑaueꝛit ꝛem
ꝓcedet in cã cepta: põt ẽt iudex ſᷣm eum aliqñ
abſolſuẽ nõ a re perita ſed ab inſtantia iudicij:z
üc ſi poſtea recuꝑanerit ꝛem incipieĩ iudiciũ ðᷣ
nouo.⁊ hec bñ nõbis.¶ Vlnio ad limitationẽ
eius qð dicit᷑ in fi.glo. uide nõbile diciũ Dar.
