inriſditõem in ſubditos ſuorum ſuffraganeoꝛuʒ
2 qᷓ crimina poſſit tunc punire.dic ut le.⁊ nõ in
.d.c.i.O.notoꝛia ⁊ põt tũc ipᷣs audire ↄfeſſiõeſ
et abſolutõem ſalutarem impendere ut in. c.fi.
eo.ti.li.vi¶ Mõ fo ꝙ aꝛchiepᷣs poteſt eriam
uiſitare monaſteria ſue pꝛouincie. Idem dic de
hoſpitalibus æ alijs pijs locis æ cleꝛo ⁊ populo
nt in. d. c. i. r non meminerint: ꝙ ꝓpt᷑
ꝓcuꝛationem debuam ꝛatione niſitanonis non
currit preſcriptio etiam tanti tpᷣis.de cuiꝰinicio
memoꝛia non exiſtit. ꝓ boc facit quia ex q lex
ꝓhibei pꝛeſcripiõnem bona fides uſucapieci nil
ꝓdeſt:ut in.l.ubi lex.ff. de nſuca.quod nõ.pro
limitatione. c.i.eo.ii.li.Vi.⁊ hoc dictum tenet h̊
Vinc. ¶ Hõ. ꝙ ſiamte iuꝛe niſitandi nõ cunit
preſcriptio contra ꝓcuranõem tanqᷓ;ᷓ acceſſoriã
7 connexam iuri niſiiandi. Ex quo infertur qð
ſi pᷣncipale eſt ipreſcripubile non poteſt preſcri
bi acceſſorium ! connexum. ¶ Mõ ꝙ pot quis
pꝛeſcribere uiſirationem et ꝓcurationem in ſub
iecios epo et cuʒ iſte tex. dicat alius ⁊c.nec diſti
guit inter ſubditum ⁊ extraneum infert ꝙ etiaʒ
ſubditus epᷣi poſſit preſcribere hec iura contra
epᷣm proprium:ꝙ uoluit glo.S. c.auditis. et ibi
dixit tenet Inno. in. c. cum olim in fi I. eo.facit
c. de quarta. Sö. eo. Item ifero a paritate rõnis
ꝓꝙ cum hec duo iura in tantum reſeruata epᷣis
ut ab eo expreſſo conſẽſu abdicaꝛi non poſſint
ut in. c. cum ueneꝛabil æ quod ibi nõ. ꝑ Jo. an.
. de cenii.preſcribi põt eadem ratõe inſiitutio

¶ Ge preſcriptionibus

auctoriʒabilis quo ad curã populi æ multo ſor
tius cum pꝛedicta ſint maioris ponderis ⸗ pre
iudicij ꝙ; inſtitutio de quo dixi. S. c. auditis.
Mõ.ibi qui ſpiritualia ſeminant ⁊c̃.ꝙ pᷣdicatoꝛ
licite capit bona teporalia pro ſua ſuſtetatõe de
quo uide quod le. æ nõ.in. c. cum uoluntate. F.
predicatores de ſen. ex. non ramen põt exigere
ab inuito niſi ſit ordinarius: ut hic.vn itelligit
Hoſti.iſtũ tex. in eo qui ſemiat ſpiritualia ex de
bito:quod probat nerbũ cogatur quod ſequit᷑.
In 6. ꝙ eps uiſitando dicitur militare: ſicut
7 clłerici dicunt᷑ milites ut in.c.i.ð cle.egꝛo.ſunt
enim celeſtes milites.xi.q.i.xpᷣianis habet gau
dere priuilegio miliũ:ut nõ. glo.i.l.miles.ff. de
re iudi. Et nõ.id ad qð quotidie allegat᷑ h̊ Ir̃a
ꝙ nemo cogẽedus ẽe ſuis ſtipẽdijs militare ⁊ ali
bi dr ꝙ nemo debet cogẽ de ꝓprio facere bene
ficium.x.q.ij.pꝛecaꝛie:¶ Ded ↄ banc rationem
anteq; deſcendã ad glo.op. uidet᷑ enim ꝙ nõ lit
bona quia licet prelatus miſuet ſine procuratoe
ſubditorum non tn ꝑ hoc dẽ ſuis ſtipẽdijs mili
tare:quia ad boc habʒ bona epiſcopatus: ut ex
eis hec ⁊ alia ad ſuum officium pertinentia. faci
at ad hoc bonus tex.in.c. cum ab omni de ui.
2 ho.cle.⁊ hnii dare nihil aliud ẽ qᷓ; ꝑdere iit ĩ
.c.paſtor.i.q ij.nec illi qui ſua poſſidẽres dari
ſibi ab eccleſijs aliquid uolũt ſiue grandi pecca
to ſuo:vnde pauper uicturus erat accipiunt:ut
in. d c. paſtor. dᷣ. So. doc. hic nõ tangũt. Sed
Inno. in. c. romana ð cenſi.li.vi. fateꝛ vf ↄriũ
dicens ꝙ hoc cõniuiũ ſeu ꝓcuratio ĩ ſignuz po
tius ſubiecuiõis dat̃ z? ꝓpter hoſpitaliiatem po
tius q;ᷓ de iure naturali neceflitate: quia ob boc
2 ſimilia habent redditus epiſcopatus. hinc eſt
ſecundum eum ꝙ ſi alique eccleſie ſunt pauꝑes
ad hanc ꝓcurationem nõ coguntur.j. de cenſi.
cum apoſtolus in fi.z.x.q.iij. cauendum. Ego
addo tertiã rationem:ut.ſ.prelatus facilius idu
catur ad eccleſiam uiſitandã. nam faciliter negli
geret uiſitationem:ſi necefle haberet ſecuʒ ſuis
ſũptibus ducere uiciualia uel ad epatum pro re
fecriõe ſumẽda rediꝛe.ar.eius qdð fuit ſtatutuʒ ꝓ
diſtributionibꝰ canonicoꝝ diuĩs ĩtereſſentiũ:ur
le. æ nõ.i.c.uno ð cle.reſi.li.vi.⁊ cle.ſi dnum de
reli.æ ue.ſan. uarta põt eẽ qꝛ denegare re
fecriõeʒ pᷣlato uiſitãti:⁊ ea q ieſu xpᷣi ſũt exerceti
ẽ charitatẽ ⁊ oẽʒ hũanitatẽ cũ bona eccleſiax
ſint deputata uſibꝰ publicis: ut i. c. uidetes.xij.
q.i.⁊ idignum ẽ nt quod ꝓ communi utilitate
datũ ẽ eſſe dinoſcitur uſibus cuiuſqʒ applicetur
ut in. c.ratio nulla peꝛmittit de prebendis. Cõ
ſuetudo nero contra bonum charitatis non
let ut nota.in capitulo cum apoſtolus 2z capitlo
cum uenerabilis de cenſi.z.c.fi. de conſuetudi.
2 hec tenendo oportet dicere ꝙ ratio lutere eſt
perſuaſiua potius ꝙᷓ; neceſſaria. uel ſi uolumus
ſaluare hanc litteram dicamus ꝙ epiſcopus nõ
debet de vonis epiſcopatus peꝛcipere niſi neceſ
ſaria.reliqua uero tenetur diſ penſare neceſſita
tem habentibus: ut in. c. epiſcopus. x. q.ij. er

Clen, 4dn rr, ler -

V. Wep f rPaſſi- tα ſe drr ſſPr

Pαά Loanie SHaHαα

N aA pib FD

W

4

c. uidentes preał. ? pro ſuis neceſſitatibus fuit
ſibi pꝰmoduʒ ꝑ antiquos canones decreta qriz⸗
redditnũ: ut ĩ. c. qttuor ⁊ i. c. cõceſſ o. xij. q. ij. eñ
zt niſitat agit ⁊ ꝓmouer ſpalit᷑ curam ⁊ bonum
cuiuſqʒ eccleſie:igit᷑ tunc dʒ uiuere de bonis illa
rum ecckarum ? bona epᷣatus reſeruare ꝓ alijs
cõibus neceſſitatibꝰ:cum non debeat ligari os
bouis triturãtis: ut ĩ. c. extiꝛpãde de pᷣbẽ.maxie
cum iple ſit gñalis ſponſus õium ecclarum ſue
dioceſis.vij.q.i.ſicut habuit tota dioceſis dicit
ſua parochia: ut in.c.apoſtolice de dona.⁊ hec
nõ. ¶ Wenio nunc ad glo. æ primo ſuppl; ad
tex ꝙ archiepᷣs excõicauit iſtos ſubditos ſuffra
ganeorũ ſuorum ꝓpter ꝓcuꝛatõem denegatam
ur pʒ ex reſpõſione pape. Sed glo hec non aꝑit
an de iure cõi potueꝛit hãc ſũiam excõicationis
ferre: rex. eniʒ nidetur in hoc ſe fundare ſuper 9
ſuetudine:ut patet ibi de antiqua conſuetudine
zẽ. ? ita uẽ uelle hͥ do. An.i ultimo nõbii ꝑ euʒ
hic collecto. Colligit.n. ꝙ rõne iuriũ denegaro
rũ archiepo q̃ ſbi iure cõi debent᷑ nõ põt archi
eps exeꝛceꝛe iuꝛiſditõem iĩ ſubdititos ſuflꝛaganei
ſui niſi alind hẽat ex ↄſuemdine ¶ Ded adueꝛte
H tu qꝛ glo.̊ ĩ vᷣbo cõſuerudie ſentit oppoſituz
dicẽs ſupplendo ad tex. ꝙ ẽt de iuꝛe cõi potuit
allegat tñ ad boc.c ſopite de cenſi.ꝙ nihil dicit
& excõicatiõe: ſed ſolũ de ꝓcuratione archiepo
debita tñ do. An. tranſit ibi cum glo. ut etiam
ure potuerit iſios excõicare: ⁊ ſic ur̃ ſibi quo
Srinus Ego ↄcordãdo diceꝛem ſic ꝙ aut

archieps non miſitat: æ tũc nõ põt pᷣtextu debiti
ferꝛe ſñiam ĩ ſubdiros ſui ſuffꝛaganei miſi ĩ caſi
bus iure expꝛeſſis quibꝰ in. c. paſtoral ðᷣ offi.
or hinc dicit hic Inno. ꝙ ſi aꝛchiepo fuit dene
gatum boſpicium ex alia neceſſitate ꝙ; ratione
niſitationis rrãſeunti nõ dʒ ipᷣe punire ſubditos
ſui ſuffraganei:ſed gratioſe tãtum petere procu
rationem:eps ãt illos puniet: qꝛ ibumaniteꝛ ſe
pabuerũt S ſuum aꝛchiepᷣm.⁊ nõ boc dictũ.nã
clerici tenent᷑ ad hoſpiraliratem tpᷣe neceſſitatis
.xlvij. di. ſicut z. c i.⁊ quod ibi nõ de emp.⁊ uẽ
di. aut archiepᷣs uiſitat et denegat᷑ ſibi ꝓcuratio
ðᷣdita:et dico ꝙ; poterit mero iure denegãreſ ex
cõicare ſeu aliter punire duplici rõne: prima qꝛ
ex bhac denegatõe ibnmanit᷑ facia orit᷑ delicrum
notoriũ qð põt aꝛchieps tpᷣe niſitationis punir̃:
ut in. d. . notoria. Scdᷣa ratio qꝛ ex bac dene
gatione ꝓcuꝛationis impedit᷑ ꝑ ↄñam uiſitatio
et ſic ipſius iuriſditio quo calu põr aiaduerteie
i ſubduos ſui fuffraganei: ut i c.i. ð pẽis.li.vj.
Moreſt addi et terna rano qꝛ ꝑ denegationeʒ
iſtam fit ſibi iniuria quõ põt aiadnertere tpᷣe ni
ſitatois ẽt ſi nõ ipediatur ſua iuriſditõ: ut in. d.
.Cc.i. F. i. Si uero ſubditi epi allegarent aliquaʒ
iuſtam cãm i denegãdo ꝓcuꝛatioem ſatis cꝛedo
ꝙ tũc non ipſe archiepᷣs ſed ſuffraganeus hʒ ðᷣ
hoc cognoſcere.ar.i.d.S. notoria:cum pᷣcedeti
2 in. d. e.i. de penis. z ob iſtam forte cauſam al
legata fuit h̊ antiqua cõſuemdo illius eccleſie qᷓ
tribuit inaiſdmiõem.ix.q.iij.cõqueſtus ⁊.c.duo

We prelcriptionibus.

ſimul de offi. or. eum ſimilibus. Dop. primno
3 tex.⁊ uĩ ꝙ ex lapſu tãti tpᷣis ſit pſcriptum:
el. quemadmodũ. C. de agui. æ cenſi. i.xi. So⸗
glo.ij. foꝛmat hãc oppoſitiõem ⁊ nõ ſoluit die
ꝙ b̊ loquit᷑ de re impreſcripnibili i qua tpps nonr
releuat..ubi lex.ff. de nſuca. limile i.l. comperit
C. de pꝛelcrip.xxx.ann. Eſt t ꝓcuratio impre
ſcriptivi? ppter rões preal. ¶ Queꝛo nũqd in
diſtincte ſit pꝛohibita pᷣſcriptio ꝓcuꝛatõis. So
glo.iij. refert quoſdam tenuiſſe ꝙ non:ſed tunt
tatum qñ epᷣs nõ uiſitauit: ſi ãt uiſitat 2 pcura
tiõeʒ ñ exigit tũc bñ põt pᷣſcribi:allłat in aꝛ. c.ſo
pite..de cenſi.quod nihil facit. Douebantur
2 fo quia talis pꝛocuꝛatio põt commutau.get
pᷣſcribi.ſed glo.nꝛa tenuit ↄrium mouei primo
qꝛ eps ẽt ſi nellet nõ põt pꝛocuꝛationẽ iſt imit
tere:ut ĩi.c. cum uenerabił j. de cẽſi ¶ Ite ſex dle
ꝙ qᷣ bʒ iter eũdi ad fontem bʒ et bauſtum. iij.
.F fi. ff. ð Fui. ꝛuſti. pᷣdi et ſic ꝛetinedo principa
le uꝛ et retinere et acceſſoꝛiũ:ita ĩ ꝓpoſito ꝛunẽ
do ius et habendo ius niſuadi retinet et bʒ ius
ꝓcuratõis ꝛecipiedi q;tũcunqʒ nõ exigit pꝛocu
ratiõem duo hic ſũt uitẽda/prima an pꝛocura
tio poſſit pꝛeſcribi aliquo mõ.ſo an poſſit ep
ſe remitti ꝑ ſuꝑioꝛem põt addi ⁊ tertiuʒ an poſ
ſit communtari in aliud. ad primum dic hᷣ Uime.
ꝙ aur peuꝛatio non fuit hic petita ⁊ urñ ꝛemiſſa
2 pꝰpᷣſumpram renũciatõem põt ſubditus illam
pᷣſeribes:ſicut pꝰpriuilegiũ..ð pꝛiuile.cum oliʒ
Hec opinio mihi ñ plʒ cum apeꝛte nideatur 5
hũc tex dicebãt n. iſti ꝙ non meminerant ꝙ all
qn pꝓcuratiõem exoluiſſent uł ꝙ ab eis fuiſſz pe
tita ⁊? tñ ñ ꝓfuit nec tacita imiſſio nec pᷣſcripii
Inn. dicit ꝙ qͥ nihil ſoluit ñ põt ſe tueri pſeip
tione: ſecꝰſi aliqd iʒ modicum j. de cèſi. ex pane
Jo. an. in. c.fi. ð cẽſi referʒ ideʒ tenuiſſe Iino.
ꝙ ̊ in quadã exuaganti que incipit neneꝛabilis
ubi concluſit ꝙ ꝓcuratio ex toto preſeribi nõ
põt ſed iquota ſic quia ius quod diſponit ui
aliqua derur pꝛocuratio eſt publicum urlitate ?
ancke:ſicut ius quod diſponit de niſitatione et
correctione: 2 hoc ne negligatur uiſitauio e n
bene hanc ꝛõnem Inno. quia facit ad id quod
5 iĩi tertia ratione dixi. coſuerudo aut ius pubii
cum auctoꝛitate et utilitare non ualʒ niſi iducai

expꝛeſſo conſenſu pape uel tacite interueniente

iuſta cauſa allegat. xij. di. nos conſi netudinem
2æ nõ bene hoc. Sed ego remitto ad no. i. c.fi.
de conſue. ? puto ꝙ ſi conſuetudo eſt rationa
bilis tollit tale ius publicum: lj ñ irrneniqt con
ſẽſus pape expreſſus uł tacitꝰ: ut diẽ gl.no.iiij.
di. 5. leges ⁊. viij. di. . fruſtꝛa ſatis. n. bei ſen
ſus pape ex diſpõne.c.fi.de conſue. ubi Pmittit
gñ aliter cõſuerudinẽ ↄ ius poſilinũ ſiᷣ ronabil
2 p̃ᷣſcripta:ſed ĩ caſu mꝛo qð nibil dei Peurd
tione nõ põt ce ꝛõnabilis per ea que. . dixi poſt
nõbilia. Ins ãr qð diſpõit ð iteg: penꝛalibe
ntilitate Puatũ: iõ pacro ? oſuerudic põt woli e
moderãdo m Inn. in loco Pal.allat.x.iſ n
latuʒ. Jo. an. in dicto c.fi. altat ꝓ mẽbro Inn.

detr ua N,intceeg
alen Etono

ndero der Con ccrq ln nu
devd⸗ deditrudis 1(Arone ui

berdt vnegra Pontani plen is
nnmmicun i⸗ Gecenſi.ergo p

elt ai gr mn innthiio di
devumm aneus gleg il nich
Verunr ſ eer pe⸗ enpontdo
quum ferbienrcin lar iur uita
pot alo no lanbi iunt wnla
hi alquo ch ſat ao ſiuno h/
onmntipri oranbid it cumo il-
tſemra n,ſtiulinm t hi
Arnlamociſifmer h orgner le⸗
nm qãc adq to n umnſcz ade lols
nditen micaſout en itommm 5
6ce d vlnio enner egigere dan
NoGicangſſcn aſdcido rde ocicd i
Tumrin cſiddes eſn ng d.
er ſe incſdiner pobdeßetpiden) 9
töem nec benns er irumergo der oy
nes mgſtropf ebennse iedefen
. int loſted m. 0det r a iran

6 Uenoafnm ganmtoeft mnitnen

perprchumm Fin mna deg ſc unn
Privaro tenponitneconfitn. N
Periculoſumnſec neie renini nonpörfn

annlo npore hon retppiengo panra

un uiſtatöe rerinng
1,Nolloe retita lenelor recſr
lſtanöen nn
hgre hoͤpoſtt tin
11 * no.
lure dep⸗ hor Alrcle ann
inlise d bi Patn n

ile,
luͤfce of zl. wr enſte Lin.

thanrane Pibi no. ſ
ianire einitrutze i
Al 8 l. .ſii. 3 .
lengi E; ſ lie ſtun ei ze
ing ens r n Hyſi aue

, am tn⸗
uty er inideil
niielſen
Con rilnn
Pühenid Noſtienti
. 8 t

ppter r nns
ſſhnd anieg

enn un
tcnn gd nnut
siſirle dh Pwunttn
un niot ſin
init ſteilrſri
ib ufmenty Abinſiun /i,
S⸗ fuihaſe Cipiloorinch
keniarmma uifnäfni lorit
is 4 Dabengonns Ulnteina ad

Penrniss Ehe Hüemgztd Dl
mſoen duo he iütniiſnmn mn hon
1o voſtt olndieſeno nu fo niſic
ſemmm oſipomn dit iiit mnign
ſtcommumm iralud d onmum did
a pcunno non fur bicpenitn ebr onn
unpun nmictröan pot ſdbitiͤin
Gnbei ſnp niulgii ,oinlan
Nopn5̈/5SSipene icee
en dabit ,f orenenr
oumnden aoluſtnr r db ao iß
enn ipit ner nein inſſo ne jenno
n Set g nblſoi⸗ l uoncon
nedeet Ndd mwdem); Nche
oninthdh irNomnſt
Ymank euianen
voi concuuſt , Ponfand mmd e

6 ws gvod aſer
lel gvon ic gonn ſdb loe in
1 1 eunnd aiphlnt
goc dtſponirde
eggunn ine

Niqvs den
aie:ſicn ius in
Crrecnone: vor ne

HRMωn

J

N S (n (ſſſe ppla. Bind r ajri 7 F

¶Be prelcriptlonibus

ꝓ ex toto pᷣſcribi nõ poſſit:allegat illum tex. qðᷣ
quota preſcribi poſſit:ĩducit.c.oli de cẽſi.⁊ eo.
ti. e. lelices li. vi.æ ꝙ nõ. glo.in.c.qeũqʒ.xvi.q.
Vij.qᷓ dicit ꝙ ĩ q;titate cathedꝛatici cuꝛꝛit pᷣſcꝛip
tio:ñ at ĩ totũ hãc iñ opionẽ nõ firmat ibi Jo.
an.ſed dicit dubitare ne rõ negligendi quã In
no. reddit de tota ꝓcuꝛatione locum habeat ẽt
ĩ ꝑre qꝛ uides uiſitatoꝛ qð de ſuo habeat impen
dere in ꝓcurando ſe abſtineat a niſitando: do.
An. hic dicit ſe putare ꝙ de iure ſit uera opio
Inno. dicit ẽt ualere pᷣſcriptiõem ĩ mõ ꝓcuꝛãdi
allat de exceſſibꝰ pla.ſane ⁊ ſpe. in ti.de lega. Fe
ſupereſt. v.illud quoqʒ. ¶ Ego puto ꝙ nec in
totum nec in ꝑte naleat preſcriptio ꝑ iſtum tex.
qͥ dicit ꝙ ̊ ꝓcuratõem q̃ rõne niſiratõis. debeĩ᷑
nõ currit pᷣſcriptio quemadmodũ nec ↄ uiſitati
onẽ ipſa poteſt aliquo mõ preſcribi.unde pᷣmo
pondero.tex. cum dicit ꝙ contꝛa ꝓcuratõem qᷓ
debet᷑ rone uiſitatõis ⁊c᷑. ſed rõne uiſitationis t
betur integra ꝓcuratio ꝓ ſe ⁊ ſuis ſᷣm numeꝛũ
taxatum iĩ.c.cum apls de cenſi.ergo pᷣſcriptio ñ
ꝓcedit ẽt ĩ ꝑte:qꝛ ſubtrahẽdo pteʒ ſubtrahereĩ
debitum.aꝛ. eius ꝙ le ⁊? nõ. i. I. quidam eſlima
uerunt ff. ſi cer. pe. tem pondero ſilitudinẽ
quam facit hic tex. dum dicit ſicut uiſitatio non
põt aliquo mo pᷣſcꝛibi cẽ. unde pondeꝛa illa uer
ba aliquo modo.ſicut ergo niſitatio non põt in
totum ł ĩ ꝑteʒ preſcribi:ita nec ꝓcurario illi ãne
xa.æ ſic de ↄnexis. Idem ſit iudicium ut hic ⁊
c.iranſlato de cõſti.pᷣterea lʒ arguere de parte
ad totum qñ e eadeʒ rõ in utriſqʒ.l. de tota. ſf.
da ꝛei nen. ut i. c. paſtoꝛał. . item cũ torum ðᷣ of
fi. dele. ſed uiſitatio ita leuiteꝛ negligereĩ dando
modicnm:ſicut nihil dãdo.qꝛ de modico nil cn
ratur in c. et ſi qões de ſimo.ergo ꝛc. ¶ Item
tex.iſte indiſtincte ꝓhibet pᷣſcripiõem õ̊ ꝓcura
tiõem nec hẽmus tex.ĩ Zrium:ergo per opinio
nes magiſtroꝝ n debemus a uerbis lr̃e ꝛecedẽ
ar. in. c.ſolite ð ma.⁊ obe.⁊.xix. di.ſi romanoꝝ
Venio ad ſᷣm an ꝓcuratio poſſir ꝛemitti expᷣſſe
per prelatum Inno tenet hic ꝙ ſic cum in iure
priuaro et tempoꝛalitate conſiſtat. Vij.q.i quaʒ
periculoſum:ſed tacite remitti non põt ̃m eum
.ſ.multo tempore non recipiendo ꝓcuratõnem
cum nõ preſcribatur ipſam:ut bic. ꝓcuratio
enim debetur acceſſorie propter uiſitationem:
qua uiſitatiõe retẽta tenetur acceſſorie.ſ.ꝓcura
tio ſed uiſitatiõem æ correctõem que conſiſtunt
ĩ iure publico:ẽt expreſſe nõ poſſit remittere ſu
perior ſᷣm Inno. ad hoc alłat ꝙ le. er nõ. ĩ c. ſ
diligẽti de fo.cõpe.¶¶ Ego aſlego.c.cum nene
rabilis æ qdðᷣ ibi le.æ nõ.de cenſibns ⁊ in.l.lega
tus.ff. de offi pᷣſid. æ ibi nõ. ¶ Idem nn poſ
ſit ꝓcuratio expreſſe remitti tenuit hic Ain.ni
ſi remiſſio fiat peꝛ nim.i.q.iij.q̃ſirum uel pcaꝛio
l. male agit᷑.C. ð pᷣſcrip.xxx.an. Hoſtiẽ. antem
tʒ örium qꝛ eſt iuris publici ſient ipſa uiſitatio
cui eſt annexa. ar. in. d. c. tranſlato. Inno. auteʒ
ĩ dicta extrauaganti magis ſtricte locutus fuit.
nam tenuit ꝙ pacto poteſt remitti ĩ ꝑte nõ aũt

in totũ p.d. c. relatũ. x. q. iij. ad qð dictuʒ nõ ad
uertens do. An. hic ſed tantum ad opinionem
Inno. hic poſitam dixit ꝙ hec opinio Inno.
ut poſſit expreſſe remitti ẽ vVa in remiſſioe tpᷣali
ad preiudicium prelati non autem in perpetuo
ad preiudiciũ ſucceſſoris. ar. in. c. ij. ð pᷣca. æ. c.
ð cetero ðᷣ trãſac. Ego dico ꝙ aut q̃rit᷑ nũquid
pᷣlatus quolibet anno dũ uiſitat poſſit ꝛemitte:e
hanc ꝓcurationẽ: ⁊ dico ꝙ ſic ⁊ expꝛeſſe ⁊ taci
te nõ petendo.ar, optimum in. c. fi. xij. q.iij.⁊ in
d.c.qꝙᷓᷓ ꝑiculoſum æ.c.ad apoſtolicam de regu.
cum ex hoc nõ ledatur iuſtitia publica:aut qrit
nũquid poſſit illã remitteꝛe ſe obligãdo ad non
petẽdũ ꝓ futuro tpe ⁊ idubie dico ꝙ nõ nec re
ſpectu ſui nec ſuoꝝ ſucceſſoꝝ:qꝛ ea rõ q̃ militat
ut non pofſit pꝛeſcribi de q a. S. militat. ut non
poſſit pro futuro tpᷣe remitti.ſi enim eſſz remiſſ
bile peꝛ prelatũ fortius eſſet preſcriptibile iuris
auctoritate. ar. in.I. alienationis ueꝛbũ.ff. de v.
ſig. ratio enim ãnexionis ⁊? iuꝛis publici ⁊= ne ui
ſitatio negligaĩ ex defectu ꝓcurationis militat
3 remiſſionem:ſicut cõtra ꝓcurationem ar.i.c.
ſi diligẽni de fo. cõpe. ⁊ tãto fortius q̈to ĩ remiſ
ſiõe nõ iĩteruenit iuris auctas: ſiẽ nec aliquis fa
nor publicꝰ qͥ vᷣſat᷑ ĩ preſcriptione: iuxta ea que
dixi.õ.ſuꝑ Nica hinc ẽ ꝙ bona eccleſie poſſunt
preſcribi:ut peꝛ totum iſtum ritulum que tamẽ
& prelatum alienari ſeu ꝛemitti nõ poſſũt.xij.q.
.ij. ſine exceptiõe:æ quod nõ naleat remiſſio ſeu
Et ↄpoſitio quod foꝛtiꝰ ẽ: allego gl.nõ.i cle.ij. ð
cenſi.in uerbo compoſitiões: fateor ut dicit gle
illa ꝙ ſuper modo procurandi æ ſuper numeꝛo
procurandorum poterit interuenire compoſitõ
ar. in.c. cum apoſtolus de cenſibus. z de trani
ac.ſtatuimus de deci.ex multiplici: quod tamen
intelligo ut fiat ita æ taliter ꝙ indiꝛecte pꝛocuꝛa
tio nõ tollatur nec niſitatio debita non negliga
tur.quid enim ſi inreꝛueniſſet compoſitio ut pꝛo
curaret᷑ tantum epᷣs cuʒ uno clerico ceꝛte paria
ſunt nil daꝛe ⁊ ita modicum dare ꝙ ex modici
tate enidenteꝛ negligeꝛetur uiſitatio. ar. optimuʒ
in.l.ſi quis antea in fi.ff. de acqui.poſ. ubi dici
tur ꝙ cõductio ſeu locatio facta pro uno num
mo nullius momenti eſt ⁊ ſic limito illam gloſaz .
* quod le.æ nõ.x q iij. relatum/ Ad tertiam an V. Trrrane mialuul peſu jwen,
poſſit in aliud pꝛocuratio cõmutari.dicit Inn.
ꝙ poſſet pactum fieri ꝙ pꝛo ea certa pecunia pᷣ
ſtaretur annuatim ꝑ. c. ꝛelatuʒ ꝓxie allegatũ dũ
modo frans excludat᷑. ar. C. ð tranſac.l. preſes
hoſti. ↄdicẽs ꝙ ĩ. c. relatum ſtatutum fuit ad tp̃l
excã nec ibidẽ conuentio confirmatur de di
cas:ut hodie habetur in.c.exigit 2.c. felicis de
cenſi.li.Vi. Et concluſio eſt ꝙ poteſt pꝛelatꝰ re
cipere pecuniam a nolentibus pro procuratiõi
bus debitis nõ autẽ ab inuitis immo prelatus
tunc incuxrit penas de quibus in dicto. c. exigit
Mtem ſcias ꝙ cum prelatus uiſirat per aliũ C lau) cſoans le p zPu. pr)
in caſibus in quibus a iure ei permittitur non
põt aliquid a uiſitatis petere: ſed niſitati tenent᷑
Procurare uiſitantem: dumraxat in uictualibug:

de quo die nr le. ? nõ.i. c.ſi eps ð offi.or.li. vi.
ſ.ĩ Vpo cõſuetudie fuit.S. expedita ĩ pma
gloſella ⁊ dic ut ibi dixi. In eo tñ ꝙ gl. dicit ar
chiepʒ debẽ uiſitaꝛe cũ eps ẽ negligẽs.dit meli
us ꝙ et negligẽtia ceſſate h potit ut ĩ. c. i. i. c.
fi. ð cẽ. li. Vi.⁊ dic ut ibi.⁊ diẽ h̊ Inn. ꝙ ſi ↄcur
reret aꝛchieps ⁊ eps.pfeni dʒ aꝛchiepᷣs.xi.q iij
qᷓ reliſiit ⁊ idem boſti. Dicit iñ ꝙ cauere dʒ ne
impediat epm tp̃ibꝰcõgꝛuis. Jo. an. remittit ad
plene nõ. ꝑ eñ ĩ.d.c.i.ĩ glo.iĩ vbo ſi cõcurrat:et
dic ut ibi. ¶ Ex gl. op. ur᷑.n. iſte rex.inuere qðᷣ
ꝓcuratio iſta erat debita rõne cõſuetudĩs:eꝛgo
ur̃ ꝙ poteꝛat tolli Zꝛia cõſuerudie.ar.c.i.J.ð re.
iur. ? i.l. de qbꝰ. ff. ðᷣ legi. ¶ Soſuit Inno. du
plr. pꝰꝙ uniueꝛſał ꝓuicia bene potuiſſi hoc ins
pᷣſcribẽ: ʒ ſingularis eccła ul dioceſis nõ poſſet
qꝛ turpis eſt pars ⁊c̃.de ſpõ.du.c ſi hec ſolutio
mihi nõ plʒ qꝛ licirum ẽ quilibet acqͥrere libera
tõeʒ. Item qꝛ nil officit ecclie dei diuerſa cõſue
tudo de cõſe.di.iiij.doctꝛina. Srdᷣa ſolutio que
plus placet Inno ẽ ꝙ ꝓeuratio ſola cõſuetudi
ne debita pria cõſuerudie tolli põt. ſed illa de qᷓ
i tex.dẽ debeãt᷑ nõ ſolũ cõſuetudine ſed ẽt iuꝛe
cõi publico. uñ neqʒ pacto nec pꝛeſcripia cõſue

tudine tolli poteꝛat.j.de ceſi.ſopite ⁊.c cum nue

nerabilis ⁊.c.romana.e.ti. li. Vi.⁊ ð. dixi pleniꝰ
Ego plus dico ꝙ ꝓcuꝛatio debita rõne ui
ſitatõis dũtaxat ẽ p̃uilegiata ur conſuetudine ñ
tollat᷑:ſecus ãt ĩ qualibet alia ſiue ſit debita rõe
inſtitutionis cum fũdata fuit eccleſia ſiue rõne
pacti nł alia cõſimili ratione ut nõ.glo.i.c:acce
dẽtes ſupra eo ſentit glo.i.c. ꝓcuratiões ð cen
ſi faẽ iſte tex. qͥ füdat ſe ſuꝑ miſitatione:rõ diueꝛ
ſitatis:qꝛ ĩ alijs ceſſat rõ ãnexoꝝ ⁊ iuriſ publici
alie de qbus ſupra. Vel põt intelligi iudicio
meo ꝙ iſte tex. allegʒ ↄſueiudinẽ eccle merꝛopo
litane ſuꝑ excõicatiõe ꝓferẽda ut ſupra dixi.nõ
qt ſuꝑ peuꝛatiõe recipieda al reſultaret ex lia 3
rietas dlan (NMem imellige ſm Inno. e iſte
archiepᷣs declinabat ad iſtas eccleſias ex neceſſi
tate inris.ſ.pro neceſſitate uiſitandi:ut cria cor
rigeret ut mores ꝛefoꝛmaret:non autem pro ne
ceſſitate ſui corporis. naʒ tunc ſententie non te
nuiſſent: cum non fuiſſer index.iu nõ. in.c.ps
ſtoralis de offi. oꝛ.et dic ut.S. dixi. ¶ Expedita
nũc mã intrinſeca.c. uenio ad mãm extainſecam
quã ſubtiliteꝛ h tractat Inno.in antiqᷓ.n. decꝛe.
dicebat᷑ ꝙ iſte archiepᷣs pꝛoceſſeꝛat ad ſũiam ex
communicationis tam auct᷑e ꝛeſcripti apoſtolici
qᷓ; ſecundum antiquam conſueiudinem æc. Ex
bac enim Ea dicebat Inuo. notãdum ꝙ poteſt
oꝛdinarius habens delegatam ꝓcedeꝛe utraqʒ
auct᷑e ſic.S.ðᷣ coꝛ.uici.ſignificauit ⁊.j.ð pꝛeben.
niſi eſſent: æ tunc quando ſimul utꝛaque auctoꝛi
tate procedit ad papam non ad patꝛiaꝛchã ap
pellandum ẽ poſtquam aucte metropolitani ad
mixta eſt auctoꝛitas pape: ut maius dignum
minus dignum ad ſe trahar:ſicut.j.de conſec.
eccle.uel alta.qð in dubijs et de off. dele. ſi duo

Dhan li. vi. Et ex hoc nõ.etiin Inno/ qͥ duabus

¶ De preleripnionibus.

auctoritatib põt ꝓcedere non cogit alteraz eli

gere:ſed ſi eligar uʒ electio ⁊ illa auctoritate ure
tur. ar. S de offi. dele. ſignificantibus. Item fin
eum poſlet eligere ꝙ i una ꝑte cãe ntereĩ pkate
ordinaria in alia delegata. S de arbi. innotuit.
melius facit ᷣm boſti. de pꝛeben. niſi ꝙ dicit
ñ nalet eo caſu appellaio interpoſita ad ordia
rium in eo quod ꝓcedit pfate delegata nalet qt

i eo ꝙ ꝓcedit ordinaria ⁊ ſi ad papã ut proyiuʒ

ordinaꝛiuʒ appellaretur remittit ad. c.ſi duob?
ð ap ⁊? hoc quo ad primaʒ qõnem quam ponit
bic Inno. do. An. ur confudere primum dictũ
dicit enim ſe ñ putare ꝙ ſimul utraqʒ poteſtate
poſſit procedere ꝙ poteſtas oꝛdinaꝛia in ſpecie
delegata eſt reuocata ⁊? trãſfuſa in delegatam ca
ret ergo oꝛdinaria in illa quo ad principalem
ꝓceſſum:⁊ ſic ñ compatit ſe ꝓceſſus ordinarij
2z ꝓteſſus delegati ſi per ſe procederet ð app.ſi
duobus ⁊. c. ut nrjm ⁊ nõ.de cõſti. cum. Ald ſic
nec compatit᷑ in eadem ꝑſona:quia illam perſo
nam facit iure diuerſorum cenſeri. ar. eorum qꝗᷓ
nõntur in. c. cum olim ð ꝛe iudi. nec obſtami ſin
enʒ Sria inꝛa: qꝛ loquũt᷑ in arbitraria piate in
riſditionali:que non ſũt ſic incompatib les cum
in aliqbꝰiudex pcedar: ut arbiteꝛ: putat tn in
exequendo poſſet ðᷣlegata inuare ordinaria ar.
5 3 reſcrip. cum cõnigat ð offi. dele. cum iure
Et ex hoc dicto deſtrueret᷑ aliud dẽm Inn. mʒ
ſi predicta uera ſint non poſſet eligeꝛe alteram
ex illis cuʒ ordinaria eſſet reuocata quo ad ſpe
ciem delegatam Sed certe his diciis doſn.
non acquieſco:⁊ p n rñdi ad c. ſignificaui de
coꝛp uici. ubi qs ꝓcedit autc. ölegata ? ordina
ria. Ad idẽ induco nõbilit c. ꝑ boc ð hẽ. i. j.
ubi iſitoꝛ hẽtice prauitatis qᷣ bʒ dᷣlegatq: ur bi
nõ. Jo an. æ ꝓbat᷑ ĩ c. ne aliq. e. ti. li. vj. j
ci ꝙ fanore fidei ñ expiret officiũ illud ꝓ montẽ
ↄmittẽtis ſi.n. hꝛet ordiariã ceſſre oi fauoꝛe n
expiraret:ut ĩ c.ij.de offi. dele. li. Vj. ptedit eni
epᷣd hũte ordiariã:⁊ ſic nõ ẽ idiſticte ueꝝ q; aʒ
pa ↄmittẽdo negociũñ uideaĩ ordiari piqied
ad illud reuocare: ñ obſtãt iura allegata p do.
An. Illa. n. nõnt imitat Inn. i.d. c. cn; .
i. fj.ĩ ultia ſua opi. dicẽs q tũc ur iuriſditionei
feriorẽ reuocare qñ aliqð negociũ ex ceris ſein
ad ſe reuocar: ſecꝰat qũ oꝛdie iudiciario pccdit
qð ẽ nõndũ qᷓ tẽ cognolſcat ſiẽ q̃; ordian? pꝛo
H̊ ego nõnt᷑ adduco.c.dilectꝰ.ij.ð pb.ubi dĩ ꝙ
Iiʒ papa mãdat epo: ut pbẽdã oↄferat alicui clico
tñ ſi epᷣſ ip̃e aucte ordiaria ↄferat alteri ij colla
tio:lʒ uẽiet epᷣs puniẽdus:qꝛ eluſit mucar̃ apli
cũ: æ tñ ceꝛtũ ẽ qͥd mãdãdo ſibi ut alicui fenet
faciebat eum delegatum:ut dicit goö ler l,
aliquibꝰð ꝛeſcrip.li.vj.?⁊ nibiloinus fmãſit ap
eum ptas ordiaria: mii ergo appareat q bape
uoluit reuocare pkatem ordiariam dado ölega
i remanet ordinaria: maxime in cadem pſona.
perea in inferioribus oꝛdinarijs poſſet in du
bio praticari opi ¶ Inno. ꝙ per delegationemn
aniꝰ ñ ſuſpẽditur iuriſditio alterius: quia pa in

Ial ororeg pllle
Nc lag uuki uſſi Munel

cnmmnfckini n inn t
ainiinn mn ben n pualen,. C
niniſebrenoricris ondzinpecſr uefin
Fecſonner Nii l neitgte ſceoſh alali
1F warins dpinmo ns tedamitnchl
leret nclo etle ancie orhanani dd pa
Aucieordiariapdicil rönd n aaprchn
1i facio.un fan prencler) d apot. ſolcime
If. Nem qꝛ neno döra ſecbalenre i
ofl.pre legams. Dii neronſple Ynnoer
dicit örin idvob caſb prs talin lei
Potuit noluit? volit ae ge ofi deeci
uqn ni ſtörii oſenſuiſt eror d ce inn
ludi ſiperenorem erfſ geatbie ſeſſi⸗
et anab ſetb'ner ob d.l eumq ce in
nibiſpſaneins ercſt orginnuuek
in qd ripae q efcer Cefei pecſtann
Apneſooleſſomureri iſi ſholr ilzer
nlen 1 nhifö ril iͤfelien
epſſegiis er pte abbanſſe bie Chionent
Dotpcdienmd

I mo. e arins eſeet
lictt
imſap eofft gl
e.
fet, Joancdeninnin

1 Unag; Pot

4
4

gec oſeſts elitgni nhen
Iibcegann

mmninain nchiin
itinedterſnun aniei gennn
inc amomnd r indi cln
imrgt anii natbinmuzinet
Nuleqne non ſi ie itonpunblsn
uder Neln atinnnnii
oler gnr ivvxreordltanit
io. cun congat ot oele umiin
dioocſmemi ald din Zintz
nu ſur non voſſer elgen aiumn
dinana cſer wocam qo d
n Oed ante his diis M
Grap'i ln 1 aigfiannde
Nis eehr it tgnd dn
adtridlit Nddenf
wence Nrinis d dehnan
n Mäitr it il i
õ
8ſin bin ofäiniichit,
emi ti de aſider ſlen
corlintirtſ he äſient
1negociͦ tidei ocini
niihn ſi en
Arcuocne; obfit i⸗
Jun röͤnt inmen Innid 6

parem ⁊c̃.de elec.innotuit.ad hoc qðᷣ nõ Inn.
in. d. c.cum.m.ubi dicit ꝙ ſi quis hʒ plures or
dinarios uʒ ꝓceſſus ſuꝑ eadem re ab utroqʒ di
uiſim agitatus ſi non fuit coram ſcdᷣo excepium
depẽdęẽtia cãe coram alio:ſi ergo unus delegat
alteri ñ ſuſpendit᷑ ꝑ hoc oꝛdinaria iuriſditio ad
hoc.c.ſuꝑ qõnum..ſi vo duo de offi.dele.ubi
pʒ ꝙ in eadẽ pᷣſõa pñt cõcurrẽ due pᷣates dele
gate ꝗᷓ ſũt diuerſe nẽ:et in pdictis oĩbꝰ pnt pᷣcti
cari dicta Inn. æ quatenꝰdicit ꝙ qñ dat᷑ i eadẽ
ꝓſona ptᷣas ordiaꝛia et delegata pncipis eſt ad
papam appellandũ.ego allego ꝓ hoc caſu dẽm
.c. per hoc de hẽ.li.vVi.ꝙ enim ſtatuit᷑ ĩi duobus
hʒ locum ĩ eadem perſona concurrentibꝰ i ea il
lorũ duoꝝ qualitatibus:ut nõ.i.d.c.cum olim
⁊.c.ex ſr̃is de pꝛoba. ¶ Quero pdicta ꝓcednnt

gũñ̃ quis hʒ duas iuriſditões Ded pone ꝙ non

— —
QRα

hẽat niſi nnam:et credit hr̃e duas ꝙ facile acci
dere põt.nã ſepe qͥs credit ſe hr̃e delegatam et
ordiariam:et non bhʒ niſi alteꝛã. exemplum ut in
.c.licet de offi.or.et ĩ cle.attẽdẽtes de ſta.mo.z
de ꝛeli.do.qꝛ ↄtingit ⁊ de ſup.neg.pla.cle.qꝛ ꝛc
gulares:et in ꝓcedendo eligit ilam quam non
bʒ puta delega:ã:nũqd ualeat ꝓceſſus rõne oꝛ
dinarie ptatis quaʒ bʒ. So. dicunt qͥdam ut re
fert Inn. ꝙ Iʒ eligat et ꝓteſteĩ ꝙ im pape aucte
uult ꝓcedẽ iñ ualet ꝓceſſus hitus non obſtate
tali eꝛrore:qꝛ ꝓcedẽ uolebat:lʒ nõ ancte ordia
ria et ita ꝙ pᷣncipale c.ſ.ꝓceſſus tʒ aꝛgumentũ
optimum. fff.de iureiu.eum q.S.ſi iiuria ⁊.ff. ad
.l.acqui.ſciam.ff.ſami.heꝛ.cum putarem. Cum
enim iſte ſit error iuris non dʒ impediꝛe uerum
ꝓceſſum aꝛ. Viij. di. neꝛitate.ff. de offi.pſi.l.illici
taſ.S. ueritas qnimmo plus credunt iſti:ꝙ ſi di
ceret nolo ꝓcedẽ aucte oꝛdiaꝛia:tñ uʒ ꝓceſſus
auct᷑e ordiaria pᷣdictiſ rõnibꝰ:⁊ qꝛ ꝓteſtatio e
ꝛia facto.uñ fẽm preualet .ð apoł. ſolicitudinẽ
ĩ fi. Item qꝛ nemo põt a ſe abdicare ĩꝑiũ.fl.de
offi. pꝛe. legatus. Alij nero ut ipſe Inno. refert
dicũt ↄriũ ĩ duobꝰcaſibꝰ ꝓxis ⁊ allãt ꝓ ſe qꝛ ꝙ
potuit noluit æ ꝙ noluit ⁊c̃.de offi.dele.cũ ſuꝑ
et qꝛ nil ſit Sriũ ↄſenſui ſiẽ error.ff. de iuaiſ.oi.
ludi.ſi peꝛ eꝛrorem et.ff. de arbi.l.ſed ſi i fᷣuum
et duabꝰſequẽtibꝰnec ob.d.l.eum qͥ de iniurijs
qꝛ h ẽ ipſa auctas qᷓ ꝓcedit ordiaria uel delega
ta q̃d pᷣncipale qᷓ̃ deficiẽte deficit ꝓceſſus.no at
ẽ pᷣncipale ſi erraret ĩ ſẽſu legis ſen idulgeẽtie nel
pᷣuilegij ł huiꝰ mõi.ff. ð re iudi.cũ pᷣlatiſ ⁊ nõ.j.
de pᷣuilegiis ex ꝑte abbatiſſe. hãc opionem tenẽ
ur̃ Inno. et clarius elicit Hoſt.ꝑ dictam decẽ.
cum ſuꝑ de offi.dele. Jo. an. de mã remittit ad
ſpe.de iuriſ.om.iud.vᷣ.uult.nõ.do.An.ur᷑ hãc
nltimam opinionem ſequi nihil adducit de no
uo.ſed reſpondet ad.l.pam.ff.de iudi.ubi nalu
it proceſſus errore iudicio non obſtante dicit
:n.quod ibi error non nocuit qꝛ iuriſditio illa
quam iudex putabat ſe hꝛe non erat differens
ad ea quam habebat:ſed eadem. Ignorabat ei
ſuam iuriſditionem prorogatam: credebat tam
iuriſditionem hre.et dic claꝛius:ut ibi nõ. Pã.

[De preſcriptionibus

ᷓ ibi habebat iuriſditionem et ſciebat ſe haber
ſz ignoꝛabat modũ:ſecꝰ ãt qũ iudex enat ĩ fũda
mẽto iuriſditõis: qꝛ ignorat ea qᷓ ſũt necefſaria
ad exercitiũ iuriſditiõis:puta qꝛ feꝛt ſniaʒ 5 cõ
tumacem:⁊ nõ eſt cerius an ille ſit cõtumax uel
an ſit lis oteſtata: tũc enĩ ñ vʒ ſnia:ut nõ. Nãꝗ.
i.l.muliũ.ff. ð̊ ↄdi.æ demon. ⁊.:.ſi finita. F. iulia
nus.ff. ð dã. iĩfec.x.d.l.ij.facit optie.l.qro.ff.de
eo qui ꝓcu.ne.ge.ubi nõ vʒ geſtũ ꝑ tutorem ſi
lſe ignorabat tutorẽ eſſe ad idẽ.c. prudẽtiam de
offi.deł.æ qdᷣ ibi nõ.doc.ubi pʒ ꝙ ſi iudex igno
rat ſuam iuriſdltionem puꝛificatam ꝓpteꝛ impe
dimentum college æ ꝓcedit non ualer ꝓceſſus:
licet ĩ ueritate ſit purificata:æ tʒ Mar.i.d.l. mł
tum. Idẽ ⁊ fortius dico ĩ caſu nẽo ꝙ cuʒ iudex
nõ itẽdat ꝓcedẽ ptᷣate oꝛdiaria quã hʒ ſj aucte
delegata quã nõ hʒ nõ vʒ ꝓcefſus: qꝛ errat in
eo qð neceſſaꝛio requirit ad exercitiũ iuriſditio
nis: æ naliditas cuiuſqʒ actus dependet a pfate
? uoluntate ⁊ altero deficiente nil ſolide explica
ri poteſt ut.d.c.cũ ſuꝑ ⁊.l.młium intereſt C ſi
s ſibi uł alij æ.l.qui alienã =.l.ſi is ad quẽ.ff.
de acqui. here.cũ ſimilibꝰ. In caſu vo noſtro ĩ
delegata deficiepat ꝑt̃as:iĩ ordinaria deficiebat
uoluntas.¶Et puto qꝙ de bac qõne ſit melior
tex.qui poſſit allegari ĩ.c.ex ꝑte aſiẽſis de cõce.
prebẽ.cũ ibi nõ.ubi pʒ ꝙ nalens explicaꝛe actũ
uno modo ſi eligit alium modum.incompetẽteʒ
corruit aetus:⁊ facit.d.l.qui ĩ aliẽa =.l.ſi is ad
quẽ ⁊.l.is qui putabat.ff. ð acqui heꝛe. Mõ.tñ
2 poudera bñ dictũ Inno.prealle.iĩ eo ꝙ dicit
q ſi iudex errat ĩ ſeſu legis uł idulgene nel pᷣui
legij ĩ huiuſmõi tenet actꝰ. Ex quo ifero ꝙ ſi iu
dex ferat ſũiam fundãdo ſe ſuper aliqua lege q̃
nõ facit ꝙ ſñia non eſt nulla ex quo aliter nõ ex
preſſit errorem conira ius nec etiaʒ eſt irritãda
ſi põt alia lege ſuſtineri lʒ hoſtiẽ.tenuerit Zörium
in.d.c.ex ꝑte aſtenſis. Sed pro prio ego addu
co bonum tex.in. c. per tuas ⁊ qð ibi nota. Jo.
an. qui fi.ſint le.⁊ in.l.cum prolatis ſecundum
unum intellectum. ff. de re iudi.æ dicit Inno.in
.c.per tuas.ij.de homi/quod nõ ẽ peccatũ moꝛ
rale male intelligere canonẽ uel legẽ cum ſint de
iure poſitiuo quod nõ. uide ad pꝛedictam con
cluſioncm qð nõ.ſpe.in ti.de ſen. ꝓla.. quoni
am v.quid ſi dixerit ubi dixit ꝙ ſi qͥs dixit ſe ð
legatũ unius:cũ efſʒ delegatꝰ alterius nõ tʒ ſñia
ſua ſeu ꝓceſſus facit.l.anpe.ff.de eo qui ꝓ tu:
Sed iuxta predicta quero pone ꝙ habens po
teſtatem ordinariam ⁊z delegatam ꝓcedit ſimpli
titer do. An.ꝛefert Fre. ↄſi. cxxv. alias.xitij. te
nuiſſe ꝙ nõ nalet ꝓceſſus:qꝛ in dubio ex ordia
ria poteſtate ꝓcedere vr qꝛ ex quo nõ eeprimit
delegatã niſi aliud appeat de offi. dele. cũ ĩ iure
maxime ſi exprimit nomen ordinarij allegat de
offi.ordi.licet in uerbo faciendũ.ad hoc de pre

ben.niſi: quod nõ.glo. in.l.i.ff. de iudi. ?O

minus Anto. putat contrarium:quia in dubio
elegiſſe nidetur poteſtateʒ:per quã actus naleat
allegat. l. neqʒ. ff. de mili. teſta. que iudicio meo

X 1. Pirn e, le rel m νο —6 lazv

—

paꝝ facit ſed lõge melius facit.l.iij.ff.e.ti.quaʒ
forte uoluit allegaꝛe.ibi.n.dr̃ ꝙ in dubio nõ uẽ
miles ĩ teſtãdo eligiſſe uiã ꝑ quã poſſit unum iu
diciũ ifringi. Itẽ poriꝰ debemiteꝛpᷣtaꝛi ꝛc ut na
leat qᷓ;ᷓ ut peꝛeat de v.ſig. abbate.Ego nõ uiðo
qualit᷑ poſſet ſaltẽ idiſtincre ꝓcedẽ dictuʒ Fre.
Nã ut. S. dixi hñs utꝛãqʒ ptatẽ nõ cõpellit alte
raʒ eligẽ:ſed utraqʒ põt ꝓcedẽ: ut hic ⁊ i.d.c.ſi
gnificauit æ eo caſu quo ꝛeuocat᷑ oꝛdiaria ꝑ ðᷣle
gatã ꝙꝙ qn ſit. S. dixi. ¶ Bico ꝙ niſi expꝛimat i
citatõe ptatẽ quam hʒ tenet᷑ citatus cõparc:ut
nõ. Inn. in. c.ij. de dila. ſed ſi cõpaꝛuit dico ꝙ ĩ
dubio uẽ eligẽ ptatem quam hʒ ꝑ.d.l.iij.de mi.
ieſ. nec ob. ꝙ expᷣſſit dignitatẽ oꝛdiaꝛiã qꝛ ſepe
expᷣmit cã demõſtrãdi ꝑſõam:ut i ſili dr i.l.iuꝛe
getiũ. F. pactoꝝ ff. de pac. nide ĩ hoc qð ĩ ſili di
xi i. c. ceteꝝ de iudi. VUel dic ⁊æ melius ꝙ iſpiciẽ
da ſũt hoc ultimo caſu acta:⁊ ſi ĩ eis apparet ꝙ;
ꝓceſſit ut ordiarius nõ nʒ iudicinʒ:ut i ſili nõ.
Bar.i.l.una. C. qͥ ꝓ iunſditõe ſua:i dubio vo
ualebit. aꝛ i.. quoniẽs ðᷣ v. ob. z. c. abbate ð v.
ſig: ¶ Alrimo ſciaſ ꝙ Jo. an. hic foꝛmat duaſ
qõnes qᷓ põit glo.i.l.una.C.qͥ ꝓ ſua iuriſditi
one p̃ma ẽ.põe ꝙ als hñti iuriſdiniõem fit dele
gatio ĩutiliter ꝑres hoc ſciẽtes litigant coꝛã illo
nũqͥ ꝗ ualebit ꝓceſſus.glo pᷣalle tener ꝙ ſic.aꝛ.
.l. i. C. iuꝛiſ. om. indi. MDe. azo. ? Maꝛ. dicũt
debere iſpici acta. ſi.n. ꝓceſſit nt delegatus non
nʒz ꝓceſſus:ſecuſ ut ordinariꝰ:qꝛ tũc cenſer̃ pro
rogata iuriſditio:? hec opio placet:⁊ ĩ dubio ſi
