qñ fuit lata ſnĩia diuoꝛtij ꝓ qua ẽ pꝛeſumẽdũ
Vñ poterit diceꝛe ꝛeliquus in cuius fauoꝛẽ ſẽ
tẽtia lata fuir nõ dʒ audiri: qꝛ ſnia tꝛãſiuit in
ꝛem iudicatã. Simile qð nõt Inno.in.c.quo
niã otra de ꝓbat. z hec nõ.

B m cauſa. Caſus. Retra

. ctatur ſentẽtia
Ptextu inique ↄſuetudinis lata ↄtra
eecleſia. Mrima pars põit factũ. Scdᷣa diffi

. 2* — —
nit. fa ibi.nos autẽ. ¶ Mõ pꝰ æ tene meti
Warripiens iteꝛ pꝛo appellatõe pmonenda die
tur appellationẽ pꝛoſequi. pe: arreptione 6
go itineris ſariſfir termino ad oppellatons. eꝛ
ſequendam pfixo. de quo uide qö nõ. j. d 3
pellatio ex iſinuatione¶ Item fit Pleculiog
pellatiõis ꝑ ipetratiois actuʒ ut in. c.ex pane⸗
7. c. dilectus ij. de reſcꝛip Mõ fo ar. bonũ
ꝑ p̃fixrioneʒ termini ad appellationeʒ plequé
dam non uidetur iudex qui teꝛminum pꝛefixit
appellatiõi detuliſſe: qð colligitur ex eo. quia
ſi appellationi detuliſſet nõ potuiſſet ãpli⸗ ci;
reaſſumeꝛe: ar. c. cum appellationibus de ap
pel.li.vi.de hoc tñ dubitanit glo. in. d. c. cum
appel. ⁊ vr̃ ↄcludeꝛe ꝙ appellatoꝛe nõ pſcqn
te poſſit cauſaʒ reaſſumeꝛe: de quo uide lan⸗
peꝛ dnos de rota decif. cccx. ⁊ qd nõ in. c. ob
late ⁊. c. ſepe..ti. ꝓx. MDꝛimũů ti dem ẽ nex:
qꝛ pᷣfigendo teꝛminum nõ dicitur appellarioi
defeni ut ꝓbari uidetur in. c. oblate.e. ti. 2 t
glo. in. d. c. cum appella. qð tene me( 66S
teꝛtio ar. a Sꝛio ſenſu. ꝙ ſtatutũ ſen oſuetudo
laicoꝛum aſtringit ecclias ſi nõ eſt irrationabi
lis Et hũc tex. adducit Har. ꝓ ſua opinioe
i. l. cuncros populos. C. de ſũma trini q́ ſen
tiat ꝙ ſi ↄſuerudo iſta fuiſſet rõabilis ualuiſſz
ſententia m eam lata eriã ↄtra eccleſiã. Sed
ceꝛte peꝛ iſtum tex. nõ põt fieꝛi aliquod bonũ
fundamentũ ex duplici capite. Dꝛio qꝛ papa
ſimpliciteꝛ ↄſuetudineʒ hic repꝛobauit ſecũdo
qꝛ hec eꝛat totius ciuitatis ↄſuetudo.ur patet
in tex. ⁊ ſic oium ciuium quoꝝ appellatiõe in
cluduntur cleꝛici inde oriundi uł ibi benefci
ti. æ oĩa collegia ciuiratis ut plene nõ.ꝑ Bi.
in.l.i.ff. ad munici. bñ facit tex. in. c iij. detẽ
po.oꝛdi.li.vi.⁊ ſupꝛa de foꝛo compe. dileci.
2 uide qð dixi in.c.poſtulaſti.e.titu.eꝛat ergo
conſuetudo mixta ſcilicet cleꝛicoruʒ 2 laicox.
Sitile dixi in.c.iij.de eo qui mit.in poſſ.Et
ex hoc ĩtellectu ⁊ illius.c. teꝛtij tene menti ꝙ
conſuerudo communis cleꝛicoꝛum ? laicoꝛum
ualet etiaz quo ad eccleſias dummodo ſit als
rationalis. ⁊ hec ſolutio melioꝛ qᷓ; pꝛecedens.
quia papa nidetur repꝛobare eam ex deffectu
rationabilitatis. ? nõ poteſtatis ut colligitur
ibi ueꝛirati 2c. Anteqᷓ; moꝛe ſolito ueniaʒ ad
gloſam. foꝛmabo aliquas oppoſitiones ad de
clarationem litteꝛe: que uidetur aliqualiteꝛ ob
ſcura. ¶ Er pꝛio opponitur contra tex. de c5
trarietate nam pꝛimo hec domus fuit adliudi
cata iſtis laicis. Ex quo infeꝛur ꝙ ipſi eꝛit in
hac canſa actoꝛes. deinde in fine in appel atio
nis cauſa papa adiudicauit illam eccleſte. ſic
innuitur ꝙꝙ illa eccleſia eꝛat actrix. qꝛ adiudi
catio fit actoꝛi:nõ aũt ꝛeo poſſeſſoꝛi:qi no da
tur poſſeſſoꝛi rei uendicatio ſupꝛa de iudi. ers
minata ⁊ iſtitu. de actio. SF. i. Solunio dane
eſt intellectus huius capituli¶ MOnimus quo
iſti laici eꝛant rei ⁊ eccleſia actrix uendicans
illam domum iniuſte uenditam illis laicis.

Pbill ealerſe Geegrari fnrnen
ſbialindieni n not Yin inc ,

9 . „ „7 4
reſti ſpo. icer ter iunet⸗ glei aina.

ha t ti gb ml ͤnlier gh
pp mhaiim n , lor linſ⸗
it ocelinis pba ch i⸗ ſad aoſe
ni phir polſalui noi alter eo
icitiun. Gmns aitſ ber e in e lue
,öſalenoolirur o ipennoe ciols: et
Getaranur dis:ut hic.2 ſc icligo bonc ter⸗
Oid eurſireus no peiiſt ſe decanani din.
nſit ged Pluncianci mden Iund ind.
cer ocneſione: 1ad i uſeni ſe
hoſti. legan eecnms ftent ſez are ee
ſa penijt reuocari anegta denum ibi adin
Aſcari:? emiittelegus bonns ſec pinns
nSio ntznewnie
eiz papa erceſſeit hne incieis Appelario⸗
nis in eo c enocanſt ſiiam incics a ano e

lleicop hſolitib ſperiöe gctons c eis ad
iudicaut don Ofſ cii em icie

itcon 1
e pnüciareba ne me Plumeilan
reie onmi uſanut ciet ter in eos Lce
nine 2 iſig. linfi So. lercomg 1 i
3 Pun elckia egtt no ſufſcibar firmare
rigene anbahtkltnan ſes
Pn iee ſonentiict Pacore n

ain anſ Pppeſetion eſniczer voſien obti

is.no ei dy eſſe fr
Aeſcl eſſe
mmd ukinfmwig. ſed tei
7„ ⸗, 3
Läne benti naſ ſeint giffmi

eln n gckoiſ
1eſi Ain leriei tiſ htum gihrnb,

ſatiff⸗
Cſolesg ncera que ſececit .o
nneſlerg octbafrreben
firmenag; Oigi eurealizguen
Acot ini n Lyog . 3
al

ce hoe ti bigtir n in
dirkyl bſunit going

m ndere appelitor⸗ 1

W cota
s feiſſoner de Gvo nidelre
—=– fatebnoͤnen
ent⸗ Nr Pirini diniey
in Nbmimn nddonn Melarii
een ennden dn

go in. con peh ament

lennio r 50 fncnfumiſeron

lcomm Aingtetcſas ökirrnen
ls Ebür rer aluit Br. Plnht
ilangos vopns Ceſina nii r⸗
tie ſolvewdo ſnfuſtr öch iorii⸗
ſenemii fn am lm ani on ce li
cene ei Mun er no por fen ginoc ei
pnſammi er dypliipte. Dion
ſnplaix: oMuamlnq bie p obanit ſidh
Inber em totius cſtuns oMemn o ar ot
I et. t ſc oiun cnivn qvor oppeatöei
dunmn ceic indeoruncidk bibentfl
t 0 cblega oninis Ape⸗ W
if ad wund RindNt dei
.Ni Nahn kien nde Ai
tie d nin Miiienen
corfoewdo ninſſtce Ceunmhtlit
Smle n in ii re gi n nn

crboc ilelean 1 llinsd. oni tene mmi

conivemdo Communts geiccmnt n

cſas onnontt
cic nd d eeteſcs
vaat 5 oio n Coon h

ſbi penitat T. Anie Ctore
0 gicts Ppcan
Plan ſomm etännin

aisics Eree
1 n rmi n
ſp Ablin 8
ns d glucha⸗ 1 D
gimr ueſſi
emiinin,
ati ſoiſe enli in
r oſſn eaco, 1.

4
1

1

115. *
Anri wwe itn.

(De ꝛe iudicata

Hic intellecũ ſẽſit pᷣdo.an in prio fuo nõbi
li in quo colligit ex tex. ꝙ ad reſciſſionẽ pctꝰ
ſuꝑ re eccliaſtica ſpreta ſolẽnitate cãonica põt
clericus agere ↄ laicum in iudicio ecc iaſtico.
lʒ hoc dictũ ſit ueꝝ in ſe ⁊ oꝛiginaliteꝛ fuerit.
Inn. in. c.cum ſit gnãle ſupꝛa de fo.ↄpe.ubi
dixi.tñ nõ colligit᷑ ex hac lr̃a.ſj potius innuit
oppoſuũ.qꝛ ut pʒ ea domus fuit adiudicata
laicis in pria ſnia.eꝛgo laici eꝛant actoꝛes als
pricipaliter nõ potuiſſet eis domꝰ adiudicari.
reterea papa i ſnia ſua prio abſoluit eccłi
am ſeu capitulũ eecłie ab ipetitiõe illorũ ergo
illi eꝛant actoꝛes pꝛo h̊ uide tex.iũcta gl.iner
iponetes de cã poſſ.⁊æ ꝓprie.⁊.c.cũ olim.
egit᷑ ?⁊ ſo mõ ꝙ iſti laici eꝛant actoꝛes.?⁊
tẽ ad ↄriũ rñndet᷑ dupliciter ſᷣm hoſti.prio ꝙ;
eccleſia ↄuenta uſtro ſe obtulit petens domuʒ
illã ſibi adiudicari z ꝓbauit dnium. q foꝛte
laici dicebãt illam domũ ad ſe ꝑtineꝛe. ⁊ tunc
rñdeo foꝛmaliter ad Sriũ ꝙ ſʒ poſſeſſoꝛ a ne
mine moleſtatus pcteꝛe nequeat rem ſibi adiu
dicari m̃ ſi ↄuenit᷑ ab alio qͥ dicit ſe dum põt
reflectedo diceꝛe ſe dũm ⁊ aſſumeꝛe ultꝛo onꝰ
ꝓbãdi. ⁊ peteꝛe ſe declarari dum:⁊= ꝑ ↄns rẽ
ſibi adiudicari:ut nõt Inn. in.c. ex ↄqõne de
reſti.ſpo.uidet᷑ tex.iuncta gl.iĩ.l.circa.ff. de ꝓ
ba.⁊ dicit ibi glo.multũ nõbiliter:ꝙ lʒ iſte re
us nõ ꝓbet dñium nõ ꝑ hoc dʒ ꝑdeꝛe cauſaʒ
niſi adueꝛſarius ꝓbet de iure ſuo: ſed actore
nõ ꝓbãte reus abſoluet᷑. nõ aũt aliteꝛ ꝓ eo ꝓ
nũciabitur. Secus aũt ſi ꝓbat ſe dĩũm:qꝛ tũc
nõ ſolum abſoluitur ab ipetitiõe actoꝛis: ſʒ ẽt
declaratur dñs:ut hic.⁊ ſic ĩtelligo hunc tex.
Quid aũt ſi reus nõ petijt ſe declarari dñm.
an ſit ꝓ eo ꝓnunciandũ:nide ꝑ Inno. in.d.
c. ex ↄqueſtione: ⁊ qð ibi dixi.
hoſti. ꝙ legatꝰ executus fue:at ſniaʒ q̃re eccle
ſia petijt reuocari attẽtata æ demum ſibi adiu
dicari:⁊ uteꝛqʒ intellectus bonus:ſed pꝛimus
Scðdo hoc ⁊ õ tex.oppo.nidet
eĩz ꝙ papa exceſſeꝛit h̊ fine indicis appellatio
nis in eo ꝙ reuocauit ſniam iudicis a quo et
cleꝛicos abſoluit ab ĩpetitiõe actoꝛis ac eis ad
iudicauit domũ Officiũ eim indicis ad quem
ꝓnũciare bn uł male appellatum:⁊ H̊ dʒ ſuffi
ceꝛe in omni cauſa:ut dicit tex.in.l.eos.C. de
nſuris ⁊.ij.q.vi.in fi. So. dicit do.an.ꝙ ſi ĩ
telligatuꝛ ꝙ ecclia egit nõ ſufficiebat ifirmaꝛe
ſentẽtiam: ſj opoꝛtebat ꝙ adiudicaretur res
petita.⁊ hec ẽ pꝛatica ſententiãdi ꝓ actoꝛe qñ
obtinuit ĩ pꝛio iudicio õ ſe ſniaʒ:⁊ poſtea obti
net in cauſa appellationis. nõ eiʒ dʒ eſſe ʒ eũ
ſimplex ofirmatoꝛia uł infirmatoꝛia: ſed debʒ
eſſe adiudicatoꝛia petiti quaſi ſẽtiat ꝙꝙ ifirmã
do ſniam nõ ẽ actoꝛi ſatiſfactum qui petebat
reʒ ſibi adiudicari.⁊ iudex ad quẽ ſuccedit lo
co iudicis a quo eꝛgo debet faceꝛe qꝗð eꝛat fa
cturus iudex a quo. Si aũt eꝛat eccłia ↄueta
tũc tenetur qð z dixi.m Moſt. adueꝛte ꝓ pꝰ
dicto nihil adducit. Sed ego allego pꝛio tex.

cdo legit

qui uidetur hoc pꝛobaꝛe in.l.cũ apud. ff. iudi
catum ſolui.Et ad hoc Oar. diligenter pon
derauit ibi illum tex. dicens per tex. illum
baꝛi ꝙ ꝛeo abſoluto ſi actoꝛ appellauit =z fouʒ
iuſtã cauſã iudex appellationis debet reũ con
dẽnare. nec debet ſimpliciter ꝓnunciare bñ ap
pellatum ⁊ male iudicatum fᷣm foꝛmã dicte.l.
eos.Et idem dixit nõꝛi.in.l.offidius.ff. de le.
iij.⁊ in.l chirograph.F.i.ð admi.tu.qð dixit
menti tenenð. Sed allego glo.qᷓ aperte ſenſit
ↄtrarium in.l.pᷣſes.C. de ſen.dicens ꝙ iudex
appellationis infirmando ſententiã qua ꝛeus
fueꝛat abſolutus uidetur tacite illum condẽna
re:ita ꝙ nõ eſt opus alia cõdemnatione:æ illã
gl.ſequit᷑. Cal.in.c. ſignificaueꝛunt de excep.
2 latius idem tenuit in.c. Rainaldus de teſta.
dicens ꝙ illa uerba ↄfirmo uel infirmo ſniaʒ
equipollent ↄdemnationi uel abſolunoni. ⁊ h̊
ſufficit. aꝛg in.c.in his de.v.ſig. Et ꝑ hᷣ ceſſat
ſecundum eum quoꝛũdam diſtincnio qui dice
bant.ꝙ ſi prima ſententia fuit ↄdẽnatoꝛia ſuf
ficit illam pꝛonunciari iuſtam uel iniuſtam. ſi
abſolutoꝛia ſufficit illam confirmari. Sed ſi ĩ
firmat. tunc opoꝛtet ꝙ adiiciat ueꝛbum ↄdem
nationts alias non teneꝛet ſententia qꝛ nõ eẽt
abſolutoꝛia nel ↄdẽnatoꝛia ꝑ. d.l.pꝛeſes et.ij.
q.vi..diffinitiua.hoc enim nõ pꝛocedit m
eum ꝑ pᷣdicta.qꝛ hoc ultimo caſu infirmando
ſniam abſolutoꝛiam uidetur ↄdemnaꝛe quem
prius iudex abſoluerar. Idem reꝑio alibi ſen
ſiſſe ? aperte tenuiſſe Har.in.l. eos pᷣall. ubi
poſt glo prĩo ꝛecitat illã diſtinctioneʒ quorun
dam quã recitauit Cal. poſtea concludit cõir
teneꝛi ꝑ doc.ꝙ ẽt ſi nihil addatur hoc ultimo
caſu in ſnia ualet nihilominus.qꝛ ſufficit ꝙ in
ea ſit ueibum condemno nel abſoluo uel equi
pollens.ut in.l.i.ff. de re iudica.⁊.l.ĩ ſũma.e.
ti.⁊ eo ipᷣo ꝙ ſniam abſolutoꝛiã pꝛe nunciauit
iniuſtã idem ẽ ac ſi ꝓnunciaſſet reũ ↄdẽnãdũ
2 eũ ↄdẽnaret.declara t eim ipſum debitoꝛem
eſſe allegat.i.ſi pᷣtoꝛ in pn. ff.de iudi.cũ ſimili
bus ⁊ dictã l.eos ubi dicit᷑ ꝙ ĩ omni ſnia ſuf
ficit indicem appellatiõis dicere z ꝓnunciare
primã ſententiã iuſtã uel DaaeAbie a.
men ibi Hartolus ꝙ iudex appellationis po
terit addere in ſenten ia æ ideo condemno uł
abſoluo.⁊ ad hoc allegat tex.in.l.cum apud
7. l. cꝛeditoꝛ. F. i.ff. ð ſo. æ hoc ſentit glin dẽa
.l. eos dum dicit conſultius tamen faciet zc̃.
2 ſic pondera ꝙ artolus dat alium intellec
tum ad dictã.l.cum apud ubi poſuit dictum
contrarium ut intelligatur ꝙ iundex poſſit ad
cautellam condemnare.non autem ꝙ ſit neceſ
ſe. ⁊ ſic poteſt intelligi iſte textus.=.c. Raynal
dus preal. Mã ſi petij domũ mihi adiudicari
7 te ↄdẽnaꝛi ? ↄpelli ad ꝛelaxãd ⁊ iudex te ab
ſoluit ſi iudx appellatõis ftꝛactat æ ĩfiꝛmat illã
ſnſaʒ ſatis uẽ tacite adiudicar̃ mibi domũ ⁊ te
2deẽnare ad ꝛelaxandũ ꝙ ẽ ualde notandum.
Sed cautius ẽ addeꝛe ybum ↄdẽnationis. ut

W. i *2 = PFPYS

tzi mue 7 ₰

—

.α— ar fS rr A

¶ De ꝛe indicais.

enitentur pdicte opiniones cũ ut uideſ cõis
opio ꝙ iducitur tacira ↄdẽnatio ꝙ; 63 opio
nem do. an. Sed ipſe ut dixi ſimpliciter tra
ſiuit nihil allegãdo ꝓ uł ↄ. Et placʒ mihi ſatiſ
ilia cõis opio p. d.l. eos er. ij. q. vi. in fi. Do
tamẽ unã limitatõeʒ ſine ꝗᷓ illa cõis opinio ur̃
falſa. ut procedat qñ ex ↄfiꝛmatõe ucl infirma
tione ſnie ſimplicit᷑ facta reſultat ſalti tacite oẽ
id ꝙ debebat facere pᷣmꝰ index. ubi autem hᷣ
nõ reſultaret tunc renetur iudex primã ſenten
tiam reformare ¶ Exemplũ primi pone ꝙ;
actor perebat domũ ſibi adiudicari. Reꝰ vo
nihil perebat ſz ſimplicit᷑ ↄdicebat petitis per
actorẽ ſi index adiudicauit domũ acrori. ? ab
bac ſnia fuit bñ appellatũ. ſatis eni ẽ iudici
appellationis ꝓnũciare bñ appellatn.qꝛ taci
te abſolnit reum Mel pone exẽplũ eõ qñ ac
tor petebat rẽ ſibi adindicari. zæ index male
abſoluit reũ ſatis eni eſt iudicẽ appellatõis ꝛe
nocare ſñiaʒ qꝛ ſatis tacite illũ ↄdẽnat ⁊ his
ſilibꝰ caſibꝰ ꝓcedit illa cõis opĩo doc qᷣa ſuf
ficienter ẽ parti ſatiſfactũ ſecus ẽ autẽ qñ nõ
eſſer ex toto ſatiſfactũ parri. Exẽplũ actor pe
tijt rẽ ſibi adiudicari.reus odicebat et periſt
ſe declarari dum ? rẽ ſibi adiudicari. ſi index
iniuſte iudicauit rẽ actori cũ deberet pronun
ciare pro reo qꝛ ipſe ꝓbanerat ſe dim ? non
actor. nõ ſufficit iudicẽ appellatõis ꝓnũciare
bene appellatũ ſeu retractare illã niam quia
licet ex hac generali ꝓnũciatõe uideretur reũ
abſoluere. nõ m declarat ipſũ eſſe diam ꝓut
petebat.nã illa ſentẽtia infirmatoria põt bene
habere effecrũ ſuũ. ſ. abſolutoriũ.⁊ põt eſſe
abſolutio abſqʒ eo ꝙ res adindicetur reo q̃a
nõ pꝛobat hoc eſſe ꝙ ab h̊ ↄtingit abeſſe ut
l.neqʒ natales. C. de proba. z. c. ij. tranſla.
pᷣlato ergo debet ſupplere adiudicare utputa
reuocamus talẽ ſniaʒ ⁊ ipſa reo adiudicamꝰ.
qꝛ ꝓbauit ſe dñm. Et iſte inudicio meo ẽ ꝓpᷣ
us caſus huius.c. in. fi. Idẽ dico qñ prima
ſentẽtia nõ ẽ ex toto ininſta. ſed indiget aliqᷓ
reformatõe. urputa adiudicauit iudex actori
rem in totũ.ubi debebat adiudicare ꝓ pꝑte uł
odẽnauit reũ in mille nbi debebat cõdẽnare
i centũ certe n eẽt ſatiſfaciũ ſi inder appella
tõis ſimplicit᷑ retractaꝛet ſñiaʒ uel ꝓnũnaret
bñ fuiſſe appellatũ. quia ex boc ꝛetractaret to
tam p̃ᷣmã ſniam quod nõ eſt fiendũ cũ ðᷣbeat
facere illud ꝙ primus iudex debebat facere
tanquã in illius locũ ſubrogatus.ſed debet il
lam reformare diſtinguẽdo. æ ꝓ parte adiudi
cando.ſicut primus debuiſſet facere.de hoc
eſt tex.rotũduſ.in.c. Raynucius.⁊ c. Raynal
dus de teſta. z tenent dñi de rota. ut dixi ĩ. c.
Joãnes de fide inſtru. æ tenet idẽ Mar. i. l.
ſi expreſſum ff. ð appel.in ultima colũ.ubi di
cit ꝙ cauſa appellatõis deuoluit toram cauſaʒ
ad ſuperioꝛẽ.ut poſſit ſententiã reformaꝛe.ẽt
ex noua cauſa ut.l. per hanc. C. de temp.
appella. cum ſi.Et idem quod plus ẽ dicit in

cauſa nullitatis ut deuoluat totã c
periorem.ut poſſit toram cauſã primq xet
mare.qð dicit multũ eſſe porzdi E dn
detur ſentire. Inno. in. c. cum cörmnger
offi. dele. Ex his dico minus bene dinſſe
HBar. in dicta. l. eos ubi dixit per illum teri
vbo cum ſup oi cã ⁊c. ꝙ quecũqʒ ſia pceſſe
rit ſufficit iudiceʒ appellatõis pꝓnũciare Pma
ſniam iuſtã uel iniuſtã h̊ eni non ẽ Verum i
diſtincre. ut patet ex pdictis.z ad il ũ tex. ref
pondeo: ꝙ dʒ intelligi quo ad effectum. debʒ
enim pꝛonunciare iuſtam uel iniuſiam. pront
opus fueꝛit diſtinguendo.ſ. iniuſticiam ? iuſti
ciam. pꝛout opus fueꝛit: ut proba ur in dicto
c. Raynaldus. ⁊ hic peꝛ ratiões pꝛedictas ?
facit dicta.l. peꝛ hanc. ⁊ h̊ diligenter notabis.
Ae h glo: ⁊æ oppono comta tex uidef
enim ꝙ etiam ex alio capite ſententig prioꝛis
iudicis fuit nulla. quia ſine citatione pꝛoceſſit
ad ſententiam contra c. conſuluit de offi.dele.
2.l.de unoquoqʒ ff. de re iudica. Solntio di
cit pꝛimo glo ꝙ ex quo teꝛminus fuit appella
tioni pꝛofixus. iſte in termino appcllatione
nõ pꝛeſentauit: peꝛinde eſt ac ſi fuiſſet citaius
peꝛemptorie:ut in.c.ſepe de appella.domi.an
to.dicit ⁊ bene:qꝙ glo male allegat illud.c. ſe
pe: quia loquitur quo ad pꝛoceſſum fiendum
peꝛ iudicem appellationis: ⁊ dic ut ibi. Sed
nos loquimur de pꝛoceſſu facto poſt lapſum
teꝛmini peꝛ iudicem a quo.dictum tamen glo.
placet ſibi non peꝛ illum textum. ſed peꝛ.c.enʒ
qui de dolo z? contuma. libꝛo. vi. Adueue di
ligenteꝛ: quia peꝛ hoc multum extendeꝛeturi
le rex. nam illud. c. loquitur quando quis ap
pellauit a iudicis interlocutoꝛia ſenrenria qua
non obſtante iudex reputans illam friuolam
ułt pꝛocedeꝛe ad ulteꝛioꝛa: ⁊ dicimur ibi ꝙ po
teſt ſine alia citatione: quia appellando nidet
ille pꝛoteſtari ꝙ non uult amplius coram illo
compareꝛe: ſed nos hic loquimur quando iu

auſä ad ſu

dex a quo pꝛefixit terminum appellanti 2
peꝛſedit negocio uſqʒ ad finem eomnlllg.

Racr de nunc dubito an iudex poſt teꝛminum pol

ſit pꝛocedeꝛe ſine noua citatione cum ſumnus
extra caſum illius capituli eum qui ? loquoꝛ
eo caſu quo ſi non appellaſſer fuſſet opus
citatione. Item eſt ? aliud dubium an iudex
qui pꝛeficit teꝛminum ad appellarionem pꝛo
ſequendam ¶ mec aliteꝛ appellationi detulit
poſſit pendente teꝛmino pꝛocedeꝛe conira ap
pellantem. ⁊ ſic ſit locns pendente teꝛmino di
cto capitulo euʒ qui. Et ſi tenemus ꝙ ſic qua
ſi prefigendo terminum non deiulerit appel
lationi ut predixi.tunc poterit fortius ſine ci
tatione pꝛocedeꝛe poſt terminum cum ſit tunc
deſerta appellatio infra titn. pron perſone,.
Ego credo qð pendente termino non poſſet

procedere. argumen. c. cum ſit infra timu. x.

itur in
plequitun in

ubi dẽ ꝙ ex tunc ſequitur.ſ.cũ ñ ꝓlequit
ꝙ ex lriori

fmĩo cogit᷑ ſtaꝛe indicio iudiciſ a

n egpali
gonrmi. luanl .

mei
uteſic aſ rm i i⸗ almnho.

9 60
iefuerit gorſun 0o.l plo

ſngen
9 eite⸗ certone g⸗ D D
, l dere
St M noce⸗
lrſen 1 o ht arudi⸗ (e
Nolgd⸗ ſirireenemnde erd
N NRn nſſa dlico plede en
Gre ie niſidend d n

danirſe ſup tana ?
hefr unmn An an
umhaſtla lun M diu⸗
ur bitehor Ar M Nnſt usi o
uo hop mn ii ſi lunn t
lleue aleer ur, 1mubipſi
iaaeMö.bene ir gleerava coli

geh clendoß hot Olminer ſolenitate in
7

Geiin dienaiotibus ten ecleſſtenn C
ig ſeitb Jo an dicis en no iere ngn
Iumè ecdleſjs inducin de edſaenmdine ci
Uceltius Jo, nc Noli de te ect ale.
lbi ie ſolinins clineereptione i i.
Nopor p cöſueindine oliefctr gö nö inc.
le rebus ec.ñi gle l. Nia dico ter eſe bic i
aa glo 5 ſoleninns anteite boe ins portee
um Cceſieo ſnr ale. Jin detgl⸗
ſenitas d lloclcſne ercegtone por ginenn
60 daͤefigd ho. dininne ame no fgcit godh
no in cq ſo bis de o ſinguini f. Erſe
amgüßclcn iligigd i goin ne
boc lus ponecti ubi gicit gglen lencine;

nno ſeuer ſoſiniti ilius nrii e ſo,
nner in.l de gnib us anltitiee Crſck

id aucten icit ſ

noreine, W . acro l. elc. 5 lar.

altgiſtihn M echuntͤ

eſnaeglart lolenigte Ina

omemantnndtigſiiit eiſ
lceenhfirn Kuten
n pimnd g genenn rnmnenl
tonpofnstſenmmmnin
nopeſenmnt geiſle ſen fſtin
Pemgooften in Mpece npil gnin
io der bene go mile Aegnr iolel
N qus ſoqvimr o ) not ſunfatr
e ludem pulamonia en bi g
vs ſopnimur e leſo amo doſ pin
mmn pe dam ovo diimmummgl.
er ſoi non per lon eenun ſ pen en
n de dolot conna lb. . Actenec
lgemen gin dabor uulum enendemm d
Erer. umilnd Vauim anndo aisn
ü
pON OdRame wder choens lumifln
hpwcther Alenn tdan tht
ich ſne aia cignone gni lmdi
leoreſn g non landfrlan
Conparer: d osdi oannnn 8
era vo Pufmnt nnun Mi
cLec negded ch 1 nann .
r nN nN der .

ocehene e on igtoe n
it euncet

N. ſre 3 pomt n, m ſalzentert, 9 .Rr⸗naidg em n 1. A:

De ꝛe iudicata

Item pfixio tmini hʒ uim cuiuſdã dilationis
ſed pendente dilatione iudicis ad unum actuʒ
nõ dʒ iudex ꝓcedeꝛe ad alium actum maxime
ſine citatione.qꝛ interim iudicis officiũ cõqui
eſcit ut in.l.ſiue:ꝑs.C. de appel.=. c.ſignificã
te de appe.facit qð nõ ĩ cle.ſepe de.v.ſig.i.Vᷣ
bo poſt dationẽ que ẽ nõbilis ¶ An auteʒ la
pſo termino.⁊ ſic delerta appellatione poſſit
ꝓcedeꝛe ſine noua citatione.cꝛedo ꝙ ſic quaſi
nõ oparendo poſt terminũ uideatur ↄfirma?⸗
id qð tacite fuerit proteſtatus appellando.ſ.
ꝙ ulterius nõ iĩtendit ↄpaꝛeꝛe coꝛã eo.⁊ pro
hoc nide Inn.i. c. ex rõne de appel.ubi ſingu
lariter dicit ꝙ ſi appellatio ẽ deſerta ꝓpter ñ
proſequi in fmino põt iudex a quo pꝛocedeꝛe
ad executõem ſnĩe ſine noua citatõe.
terea iudex a quo potuiſſet illico pcedẽ ſi nõ
pfixiſſet terminũ.d.c.eũ qui ſublato gꝰ termi
no. ? ſic dilatòe data appellãti remanet iudex
in prioꝛi ſtatu.ar.c.cũ ceſſãte.j.ti:px. Et ex
his poteſt ſuſtineri dictũ glo.⁊æ nõ eam iuncto
tex. habes ex pᷣdictis duas ſingulares limi
tationes ad dicicd c eñ. dal Cenes tu quar̃
ergo fuit ꝛctꝛactata bec ſnia.ex quo index rite
ꝓceſſit.Oic ꝙ ꝓceſſit rite.ſʒ nõ recte qꝛ fun
danit ſe ſuꝑ iniqua ⁊ irratõabili oↄſuerudine.
ut ſatis colligit᷑ ex ſnia pape. Qual ãt erat h̊
oſuerudo colligit᷑ ex gl.ſequenti uhi dicitur ꝙ
foꝛte habebat ut naleꝛet uenditio facta a ſolo
Plato.lʒ nõ ꝓbaret᷑ pciũ nerſũ ĩ utilitatem ec

eccleſie que ñ ualuit:qꝛ iuri õria ⁊ mala ĩ pᷣiu
diciũ ecdeſie V bene ba⸗ gl. erqua colli

(& geſqꝙ; cõſuetudo n põt diminuerf ſolẽnitatẽ in

ducrã in alienationibus reꝝ eccleſiaſticaꝝ. Et
ideʒ ſetit h̊ Jo. an. dicẽs eaʒ nõ ualeꝛe: qꝛ gra
namẽ eccleſijs inducit.S. de eõſuetudine.c.i.=
nide latius ꝑ Jo an. c. nulli. de re. ecc. n. alie.
ubi dic ꝙ ſolẽnitas c.ſine exceptione.xij.q.ij.
nõ põt ꝑ cõſuetudinẽ tolli:facit qð nõ.in.c.i.
de rebus ec.ñ alie.li.Vi. ⁊ dico tex.eſſe hic iũ
cta glo.ſʒ ſolẽnitas auctẽtice hoc ins porrec
tum. C. de ſac:o ſanc.eccle. Idem dicit ꝙ ſo
lẽuitas ad illud.c.ſine exceptione põt ↄſnetu
do adder᷑:qð nõ.diminuẽ autẽ nõ facit quod
nõ. in. c. qðᷣ ſuꝑ his de ↄſanguini.⁊ affi. Et ſe
cundũ pᷣdicta põt ĩtelligi qð nõt glo.in.d.auẽ
hoc ius poꝛectũ.ubi dicit naleꝛe ↄſuemndineʒ
ut nõ ſeꝛuet᷑ ſolẽnitas illius auctẽtice Et ideʒ
tenet in. l.de quibꝰ. ff. de legibus Sed Dar.
in.d. aucten. dicit ꝙ ſi eccleſia acceptaſſet pꝛo
ſe ſolennitas illius autentice que eſt canoniʒa
ta..q/ij hoc ius ponectum:ñ uale:ꝛet ↄſuetu
do ĩ ↄtrarium:qꝛ eſſet contra libeꝛtarem eccle
ſiaſticam:cum hoc ſit cõceſſũ eccleſie ⁊ pꝛiuile
gium ur nõ poſſit fieri alienatio ſine illa ſolẽ
nitate. æ ↄſuetudo libertatem ecclie ñᷣ ualet.
nt ĩ auctẽ.caſſa.C. ̊ ſacroſãc.ecc.⁊ ð ſẽ.exc.
nouerint ⁊.c.graue. ſed ecclia ñ acceptauit il
lud pᷣuilegiũ. ſed iduxit aliã ſolẽnitatẽ ö qua
i. d. c.ſine exceptione.? iõ n ẽ neceſſaria illius

C PWre

ꝛanẽ ſolẽuitas allat nõta i. d. c.i.? diẽ ꝙ ibi h
1ʒ Inn. 7 81 Dr 28 diligeter dicta Ga. 7
tõem Ex qua ifertur ꝙ ſolẽénitates iuridice ĩ
tꝛoducte ab hite ptãtem in alienatõe ꝛeꝝ eccłi
aſticaꝛũ nõ pnñt ↄſuetudine tolli. Itẽ ꝙ nõ eſt
necaria ↄſuetuꝰ ad tollẽdã ſolẽnitatẽ illiꝰanẽ.
ſed ſatis ẽ ꝙ ecclia nõ acceptauit ꝓ ſe poſſer
g idaci ↄſuetu ut illa ſolẽnitas ſᷣnarer᷑.⁊ ſic
limito illud dictũ. Jo. an.ĩ.d.c. nulli Wel dic
ex gl.ad pꝛĩcipale qſiiũ pm hoſti.? Jo. an. qꝙ;
föte erat ↄſuetudo ꝙ ex uẽditõe facta ſin tra
ditõe trãſiret dñim ⁊z nõ h̊ dictũ nel erat ↄſue
tudo.ut.j. annũ ⁊ diem tẽat᷑ ecchia uendẽ poſ
ſeſſionẽ ſibi relictã ↄtra id ꝙ le.ĩ. c. fi de ꝛe.
ecc.nõ alie.⁊ nide tu bonũ tex.i.c.i.ð imu.ec.

li. vi. in fi. ¶ Ael pone exéplũ fm eos i.c. qᷓ .
eccliaꝝ de 3n.Ad und m aduerte i eo ꝙ
iſta gl.ſenſit ꝙ uʒ uẽditio a ſolo pᷣlato facta 4
pᷣciũ ꝓbat᷑ vſũ ĩ utilitatẽ ecchie.ſaltẽ ſi h̊ babʒ
pſuetudo. ꝙ ego nõ puro vm. prio qꝛ nõ ſuf
ficit rẽ aliẽare ĩ cãu licito.niſi ẽt fuer̃ ſolmni
tas a iuꝛe itroducta. ut apꝑte ꝓbat i.c. ſine ex
ceptõe ⁊ in. d. c.i.de ꝛc. ecc.nõ alie.li.vi. Nec
ↄſuetudo põt detraheꝛe ſolẽmnitati ut dixi g
2 ẽt audeo dicere ꝙ ẽptoꝛ hoc caſu nõ põt et
repetẽ pᷣciũ.ſʒ illð amitit.qꝛ õ ius emit ⁊ et te
net reſtiruere fructus ꝑceptos ut ꝓbaĩ᷑ i.1. iu
bemnulli.C. de ſacroſãc.ecc.⁊ ex ciu j ius
nũꝙ qſ lucrat fructꝰut.l.i.? ꝙ ibi nõt Haꝛ.

C. de re. decu ſine decꝛe.nõ alie li.x. Fateoꝛ
th ꝙ ecclia poſſet talẽ ↄciũ alienare ſi credẽt
i fauorẽ ſuũ aliquo reſpecin ꝑ tex ſingularẽ i

c.ſi qua de rebus.xii.q.ij.uide gl.in.c.i.ne. )

ſedenacãte ⁊ hec ſufficiant.

p ess Mõt itel
Nteꝛ ceteꝛas. Moͤ ier
6. 7 ꝑ ↄnñs uario modo. ſummari.
do. an.ſũmat ſic Snia continẽs in ſe mamfe
ſtam iniquitatem ꝛetractatur non obſtante p
cauſa fuerit appellatione ꝛmota cõmiſſa Hec
ſũmatio ẽ uera ĩ ſe ſecundum unum modum
intelligendi Sed ſecundum alium intellectum
nõbilioꝛẽ ſũmo ſic Nulla eſt ſententia cõtinẽſ
manifeſtam iniquitatem. Vel aliter intelligen
do ꝙ ponat duos caſus. ¶ Snĩa iniqua re
tractatur per ſuperioꝛem licet cauſa fuerit ap
pellarione remota commiſſa. Si autem cõtinz
manikeſtam iniquitatem eſt nulla ( Norabilia
poterunt colligi declarato ĩtellectu.c iõ uenio
ad declarationẽ t oppo. contra tex. priꝰ
de contrariectate ? repugnãtia liteꝛe in eo
primo dicit ſententiam i niquam enacuandã:
2 ſic preſuppoſuit ualiditatem: quia quod
nullũ ẽ enacari nõ poteſt de deſpõ impube.
ad diſoluẽdum ff. de verbo. obliga lege decẽ
et.xxxiiij.queſtione.ij.qdᷣ uero nõ formatũ.
et tamen poſtea innuit eam eſſe nullam in eo

* — 141 — 5
Jle m venòi), wiſ -ahezt io aes

1-

7

5
— —

QV .
⸗ „e63 ₰ D ⸗ . Aare

4 AMuc-

X TWia q ms s mn fPu, riAmi. tiit is

S alaaſele ajpo= wworoln
.

ꝙ peꝛ ueꝛba pꝛeſemtis tempoꝛis diẽ nec ei dʒ
ſtari ⁊c facit qð ĩ ſimili nõ.in.c.qſq de elec.
Irẽ obſtat ⁊ aliud:qꝛ cũ cã fuiſſet cõmiſſa ap
pellatione ꝛemota non poſſet ptexiu iniqtatis
appellari niſi cx cꝗ i iur̃ expꝛeſſa. ut i.c paſtio
ralis de appel.¶ Sol. dico ꝙ tex. põt itclligi
dupliciieꝛ. Mrimo ꝙ ↄtineat unum caſum.
Scõðo ↄtineat duos ᷣm primum intellectum
põt intelligi multipliciteꝛ. pꝰ ꝙ hec ſentẽtia ꝛe
tractetur peꝛ uiã appellationis. Mec ob. clau
ſula appellatione ꝛemotaſqꝛ illa nõ ipedit ap
pellationeʒ ex notorio gꝛanamine inteꝛpoſitã
ut eſt glo. multum nõ.·in. c. ex cõqueſtione de
ꝛeſti.ſpo.ubi dixi que ur̃ ſingu.ꝓbari ꝑ iſium
tex. lcdʒ hũc intellectuʒ in eo ꝙ h̊ põdeꝛat᷑ ma
nifeſta:iniquitas:⁊ tenet hic do.an.ſicut eniʒ
admirtit᷑ appellatio ĩ caſibꝰ iure expᷣſſis ꝓpteꝛ
notoriã ⁊ iuſtaʒ cãʒ.d.c paſtorał.ita ubi ſub
eſt notoria iiuſticia.cadeʒ eniʒ ẽ 20 in mriſqʒ.
nõ.n.eſt ueriſimile ꝙ ſuperioꝛ nelit tolleꝛare
iniuſticiã notoriã:ut ĩ cle.paſtoꝛał de ꝛe iudi.
facit ꝙ het᷑ õ̊ ĩ ꝓhemio ⁊.iiij.di.facte ſunt et
.c.erit autẽ.⁊ tũc vᷣoũ eũari ſtat ꝓprie. Ad
neꝛbum aũt nec ei ſtari dʒ dic ꝙ nõ dʒ ſtari ſi
ab ea fuerit appellatũ ut ſẽtit gl.i.hic. ¶ AE
meliꝰdico ꝙ nõ dʒ ei ſtari.ſ. Vtute illiꝰ clauſu
le appellatõe ꝛeõta quo minꝰ.ſ.poſſit appella
ri ⁊ ꝛetracrari. Scðo põt intelligi ꝙ ꝛetracteĩ
de facto ꝑ niaʒ nullitatis ex eo ꝙ continebat
in ſe mãifeſtã iniquitateʒ æ hoc duplicit᷑. quia
aut eꝛꝛoꝛ iuris eꝛat in ſnia expꝛeſſus quo cau
indubitãteꝛ ſnia eſt nulla:⁊ ſic intelligit gl.ij.
ut pʒ in iuribus i ea allegatis. ułqꝛ aliꝰ eꝛꝛoꝛ
eꝛat in ſnia expꝛeſſus.⁊ hũc ẽt intelieciũ ponit
2 ſequit̃ do.an.hic dices h̊ maxie ꝓcede:e qñ
cã iniqua ſeu eꝛꝛoꝛ expꝛeſſus continet aliquid
qð ẽ impoſſibile iuxr nõta i.c.peꝛ tuas ð ſen.
excõ.facit qð nõt Jo.an.in cle.paſtoꝛalł de ꝛe
iudi.⁊ hũc articulũ larius.j.ꝛeſumaʒ.Er tunc
ad tex.dic ꝙ vbum euacuari dʒ intelligi ? ꝛe
ferri ad factũ ſiẽ de facto pꝛoceſſit ut itelligit
gl. i. Mõ ob. ꝛemotio appellatõis:qꝛ illa clan
la ñ rollit ꝛtmediũ nullitatis ut penitꝰ ſeꝑatũ
facit qð le.⁊ nõ.in.c.lʒ de ſen.excõ.li.vi.Itẽ
puto ꝙ poſſit appellari ꝓpt manifeſtũ gꝛaua
men: ut S dixi. Nã ⁊ a ſnia nulla appellari po
teſt: ut plene nõt .ti.ꝓx.dilecro ¶ Scoo mõ
pᷣncipałr põt ĩtelligi.ꝙ iffa decꝛeralis ↄtineat
duos caſus. Mrimus ut ſnia iniqua lʒ ñ ↄti
neat ĩ ſe manifeſtã æ notoriã ini quitatẽ poſſit
ꝛetractari. ut S. c. ꝓx. Mõ ob. ꝛcõrio appella
onis:qꝛ lʒ illa clauſula opet ut vᷣtute appella
tiõis nõ ſuſpẽdat᷑ iuriſditio iudicis a qꝰ.quo
minus poſſit illã exequi appellariõe ñ obſtãte
ut in. c. paſtoralis. S. pteꝛea de offi. dele ñ tñ
tollitur appellatio ꝛeſpectu iudicis ad quẽ qui
ex grauamie ſeu iniuſticia põt appellationẽ ꝛe
cipeꝛe ⁊ ſniam ꝛetractare:ut nõbilitcꝛ ꝓbatur
in dicto.c.paſtoralis de offi.dele.pꝛeall. Añ
lex. dicit hic ſimpliciteꝛ eã enacuari oʒ. qd dʒ

e ꝛe indicata.

6

intelligi modo p̃dicto. æ iſte
nitur uſqʒ ad. V. nec dʒ ei
? ponit qn ſñia ↄtinet manifeſtã iniare⸗
cãu nõ dʒ ei ſtati.qꝛ ẽ ipo n unchukand
eſt opus ut aliteꝛ cuacuetuꝛ. NMec obit ſe
tio appellatiouis rõibus pꝛedictis Peno
babes hic caſum ualde nomblen .
comntinens manikeſtam iniquitatem eſt 1 “
re nulla ⁊æ cum nil dicat Pꝓ iniquitas ſee d it
ius ſcriptum intelligam indiſtincte
que:o nunquid hoc ſit ueꝛum ſimplicitet Ad
ueꝛte:quia hec eſt queſtio notabilis ? ſeped
bitaui ? ultra alios diſtinguo ſic. Aut ſenen
tia continet eꝛꝛoꝛem: ſed non expꝛeſſuʒ poteſt
tamen ex actis colligi. Aut continet canlan
notoꝛie falſam ſeu iniuſtam. Aut nullam tale
cauſam habet in ſe: ſed alias eſt noto: ium V
ex iniuſta cauſa feꝛtur. MDꝛimo caſu dic ſẽ
tentia eſt ipſo iure nulla: licet erroꝛ. conſiſtar
in facto ⁊ non in iure texius eſt apenus in.
i. F. i.ff. que ſenten.ſine appella. relcin. nbi i
citur ꝙ ſi iudex ſic pꝛonunciet: quia conſtat
titium debeꝛe ſempꝛonio.l. ex tali ſpe. xr.
ex tali. Ideo eum condemno in centum. talis
ſententia citra remedium appellationis nenit
coꝛꝛigenda. Et idem notat glo. ? Bartolus
in.l.una.C. de eꝛo.calcu. Ant enoꝛ non fuit
expꝛeſſus in ſententia: utputa in teꝛminis pꝛe
cedentibus condemnauit titium in centumer
rans in calculo nbi debebat condemnare in
lxxx.⁊ hic ſuut opinis. glo. in dicta.l unieo.
dicit ꝙ ſententia tenet: nec debet reuocariſ
non fuit appellatum: ? hoc per textum illius
l. quem intelligit ſcilicet quando enoꝛ non
fuit in ſententiã expꝛeſſus. ¶q Ilam glo. dam
nat Jacob. de are quia ſententia ſempeꝛ rele
tur ad acta:ut.l.penultima.C. de ſenten que
ſine ceꝛta quantitate ⁊.l ait pꝛetoꝛ..i.ff. de
re iudica.⁊ ideo ſatis eſt ꝙ enoꝛ ex actis ap
pareat:⁊ inducit etiam textũ in dicta.li.non
eꝛgo debct ſecundum eum iſtingui an ſit er
roꝛ expꝛeſſus uel non:dummodo ex actis col
ligatur. hanc o pinioneʒ uiderur ſequi paulus
in clemẽ. paſtoꝛalis de re iudica.? dominide
ꝛota deciſio ccxxviij. Sed Mart in dicta..
una dicit ꝙ pꝛo opinione glo. uidetur tex.in
.l.pꝛeſes. ff. de ꝛe iudi. z.l.ij. E. quaodo pio
uoca. nõ eſt neceſſe. Ideo diſtinguo ſic ꝙ aut
eꝛꝛoꝛ eſt expꝛeſſus in ſententia:? tunc eſt ipſo
iurc nulla dicta.l.i.? dicta.l.ij. C. quando ꝓ
uo. non eſt neceſſe. quandoq; non eſt erpꝛel
ſus eꝛꝛoꝛ in ſententia: ſed apparet in actis: et
runc aut ſentẽtia eſt lata peꝛ relationem ad il
la acta in quibus eſt enoꝛ ? nidetur eno⸗ el
ſe in ſententia:ut in pꝛedicta.l. penultis C. de
ſenten. que ſine ceꝛ. quanti.?.l. ait pꝛetoꝛ. F. i.
ff. de ꝛe iudica. iuncta glo. Aut eſt lata ſenten
tia ſimpłr. ⁊ tũc quedã ſunt acia d que de ne
ceſſitate ꝛcfeꝛt᷑.ſnia: ut libeli.l.ut füdus. ff.coi
diui. Itẽ ſnia appellatõis de neceſſitate ꝛeer

paimus caſus D
C. ubi mutar caſu

Sed

eie. heri hoſe
untet ulimen m/
4 .

9
bun knnn on eddi
opinio 4,
em c u lun
, nollare bo
ſentia hi

urdihtn
iceo in concj
nle hn n⸗ rnrr
enru niaſic dcol

i us inimnus Pinm c/ 4 B
ni tirlin utl5 niſyi ſiln
aſimidlimmni ilin iler⸗
nimirammn o aiſ na coii iui
y ceberinſer terectare ſig;. dt dequa
ſcercognobit de eap ücare dedeti. ccu
ſn deci poſe Ppledl dentef dei
Gi.Ooerömeruotir Inn ic cheleen
reſcio 1.e.t Oendldns. nme zn
cöſtare. pnomt.ſi. d.ccanſam Ciczvoi wi⸗
Secuda iimitaro ſt notoꝛie ͤſtarer de
roꝛe per en ge ipeioder pins cirit nelſ⸗
euidentia. mne enin icerin lententia non
enoꝛ eypꝛeſis gec perreltonen ad gere.
notoiens enonis ue eanipoler ehrecſe
nt.ſecicam rediht ſentinanm nulam. ar
paſouſs. . ſimn iin godle einl.
„ (, Hl, Mol hoc epreſſe nidamr e
vbo ſl. (Menio nicg ſcicum n
ane⸗ a Ainet cauſam ſalamm e gicd ſ
cauſa e notoꝛie fiſ Zimpoſlbligi

conchrrunt iſta Ino ſink, ,5
bneunn ink etüc n
la et ſi ſt ercöſcaioni Piun⸗

Prlage⸗
ſan eidterde
ſenul eannl n igiune,
nptun nnelen glizi
eimnutdoein einf
eene e. . Ann
w Al bercſt ef niet
diniein Alos ſowbliet
nanimgenen. n eN
ueng ns olig. 3. cnſt
nutlinſeittin dinn
aimdan lnn
Anihnuieſenn D
rmatiihdine Pinocdhin
e . endr
at nonininreſeensed ghe
1,.l. n
ſauſnmn ſ al it
(lur ſi is S
lerſeponmta
nnmn dcberſen en⸗
erſenpnnol iſ
j 1l Sehenn ontanonenn
aan inanneiſnmanreintt⸗
emgn Eln mugh tht
lm Cckem aln Aran
urſps ir nnni. putn iitenit
tmbp onlimmi tim inenn
uis j alalo woirbar onlenmn
ime bieſmr opino go indanr i
ct ſnenta ener ecdbe fanoasn⸗
nonfun Mhelamm: dor det ennn r
oGemntdlgnr ſica adundd ed
uinſenwnad dcns Nn Gol
Nn Nardd de e guaſenentaſon
õ
ſne cendpuninne tl nnſ
le idſca. idto nis n eme
Pmemt ihluet tin mnüinh
go dcna ſecnndunenn Cſroi
cheſis A orainmmtnt
s
Rcmni inilehetil,
f I
n Ceeſio omi Ei⸗ 6
omdt ho hilal hin⸗
ges fde r id t
ee . Nriin
Ca.no et neteſt de

ad primã ſniaʒ.qꝛ iudex appꝛobat uel ĩpꝛobat
cam. ut.l. eos. C. de appella. æ.ij.q. vi. in fi. ex
hoc caſu ſi i libello uel prima ſnia eſt erroꝛ ex
preſſus ſnia ſimpliciter lata ur̃ eũdem errorẽ
contineꝛe.merito eſſer nulla dicta.l.i..i.ff.q̃
ſen. ſine app. ꝛeſcin. Et hoc caſu poſſet eſſe ue
ra opinio Ja. de ra. ſm eum Si ueꝛo appaꝛe
ꝛet enoꝛ ex aliis actis:peꝛ hoc non ꝛeddit᷑ ſen
tentia nulla:æ hoc caſu ꝓcedit gl.in.d.l.i.de
erro. cal. æ l.i.ff.qᷓ ſen.ſine app.ꝛeſcin. ꝛo
his dictis M ir. facit.c.cũ. Bertoldus ? qð
ibi nõt Inn. infra.e.ubi dixit ꝑ iſtũ tex. ꝙ ſi
iudex dixit ꝙ per.a.⁊.b.teſtes ꝓbatum fuit.
ideo in centuʒ te ↄdemno.ꝙ ſi ex actis apꝑer

p illos nõ eẽ ꝓbatum non uʒ ſnia licet aliud

ſenſerit in.c.qm de ꝓba.ubi dicit ꝙ pars nõ
dʒ admiti ad ꝓbandum iniuſticiã ꝗᷓ colligitur
P relationẽ ad acta obſtante exceptõe rei iudi
cate.ſʒ primũ dictũ vius ⁊= elud Ex bis
tam colli gitur mẽs Inn. ꝙ ubi iudcx non re
tulit ſe ad acta ꝙ uon debet pars ad mitti ad
ꝓbandum enorem uel iniuſticiam que colligi
poteſt ex acris.qð facit pꝛo opione gl.⁊ bar.

contra alios ⁊ hec opi mihi placet.qꝛ potuit
iudex aliunde motũ ſui animi ifoꝛmaꝛe ad hꝰ

adduco tex.ualde nõbilem cũ ibi nõtis infra.

eo cãm que facit.c.in pᷣſẽtia de ꝛenũ. D0o
tñ duas limitatiões. Dꝛima ẽ ꝙ ſi ꝑs ꝓ qua
lata fuit ſñia ni excepit ð trãſitu iĩ rẽ iudicatã.
ſ aſſumpſit diſputationẽ de iiuſticia ſnie:⁊ ex
ꝓductiõe actoꝛum põt euidenteꝛ colligi iiuſti
cia debet iudex retractare ſniaʒ. qꝛ de qua re
