tius conuentus fuit in orium ⁊cc.hec enim ꝓba
tio non concludit directe nec indirecte qꝛ iſtru
mtum iſtud non emanauit a caplo cum potneꝛit
caplin congregari inſcijs illis teſtibus ⁊ ↄſenti
re.opoꝛtet eniʒ ad hoc ut pꝛobario negatine na
leat ut neceſſario concludat reʒ aliter ſe hꝛe non
poſſe ur. d. c.bone in glo. in. V. ſingulares er ſu
per ea. Itẽ iſti teſtes non deponebant odictõeʒ

¶ Tertio loco .

capituli interneniſſe die æ loco cõtentis in iſto⸗
ego non dʒ ꝛeprobari inſtr̃m: ut in.c. cum Jo
annes. 7 foꝛte ꝓpteꝛ has ꝛ6es fuit morꝰ Inno.
hic ad dicendũ:ꝙ negatiuad pꝛobatĩ ẽt indirec
te hic:ſed preſumptiones negatiue tm:⁊ ex his
ꝛcmancet imellectus hꝰ. c. dubius. Ego pono in
tellectum clariſſimũ: ꝙ hic omnes frarres ecclie
fuerunt ꝓducti in teſtes:q dicebant alias cõſen
ſiſſe illi alienationi: ut patet ex illa idefinita cũqʒ
fratꝛes ⁊c. Vel ſaltem maior paꝛs ſine quibus
nõ poterat capłin ualide ↄgꝛegari.x.q.ij.h̊ᷣ ius
poꝛꝛectum: qͥ gicebant: ꝙ cũ inteꝛ fratres de h̊
e at mentio oms dicebant:⁊ ſic deponebant
de facto collegij:nec poteꝛat eis inſcijs ↄgꝛegãi
caplin:eꝛgo ſatis indirecte ꝓbatur negatiua:cũ
eſſet coarrata ad certas perſonas:qᷓ deponebãt
in Srium.æ ſᷣm hunc intellectũ põt ſaluari cpi.
glo. ſi ãt minoꝛ:ꝑs cax łli depoſuiſſet ceꝛte nõ ꝓ
baſſent:cum ſine minori pte potuiſſet eis iſcijs
congregari caplʒ in alio tpᷣe ⁊ ↄſei tire:⁊ ita eẽt
interpꝛetandũ:ar.c.cum tu de teſti. ?.c. cũ Jo.
niſi reſtrinxiſſent ſe ad locũ = diem vctus ut ꝙ
tota illa die fuerunt in loco ubi ↄctus dicebat᷑
celebratus:⁊ ꝙ nõ poruiſſet congregari caplm
⁊ ↄſentire quin ipſi uidiſſent:tunc ſatis ſalteʒ in
direcie ꝓbaſſent negatiuam iux nõ.in.d.c.bo
b potes ſumere bonã ⁊ iutaʒ rati
cã reprobãdi inſiẽʒʒ ↄfectũ noĩe collegij. ¶ Bl.
ij. in prin.eſt facilis.deinde ſentit oppoſuioncʒ:
ꝙ iſti frarꝛes eccłe cum eſſent effecti ad augmẽ
tũ eccłe nõ debebãt admitti ad teſtionium:ar.in
c.tam lris de teſti.ſo.ꝙ hic admittunt᷑ pprer ð
fectũ reſtium qꝛ natura negocij erat taliſ ꝙ per
extrinſecos ꝓbari nõ poterat:cũ ad caplin ex
nei ñ ↄſueuerunt admitti de teſti. ueniens in fi.
ubi bo.tex. młia pnit ex hac gl. colligi pꝰ ꝙ actꝰ
capitulares pnñt ꝓbari ꝑ illos de collegio: etiaʒ
ſi aliquatenus reddant᷑ ſuſ pecti:qꝛ ꝓpter defec
tum teſtiũ ſurgentẽ ex nã rei admittuntur teſt. s
nõ oio integri:ad hoc.d.c.ueniẽs nide bonam
glo. in. c. cũ dilecti de elec et qðᷣ nõ. ꝑ Inno.et
alios in.c.ij. e arbi. ¶ Scdo colligitur ꝙ ſin
gulares de collegio nò admiriunt in reſtes ĩ fa
uore; collegij niſi in defectu alio teſtiũ et pro
hoc facit.c.et ſi chriſtus in fi.de iurciu.et ſentit
Spe.in ti. de teſti.F.i.v.ſed nunquid.ↄriũ ſen
tiunt doc.in.c.et ſi x-ps qð ur̃ uerius p.c.inſuꝑ
⁊.c.cũ nuncius.j.de teſti.⁊ dic pleniſſime ut ibi
dicam. ppo.æ ur̃ ꝙ teſies hic ñ debeant pᷣ
ualere inſtro:cũ parẽ uim hẽant teſtes 2 inſtra ĩ
litibus exercendis.l.in exercendis.C. de fide in
ſtꝛu.et.c.cum Jo. e.ti.et par in parẽ n bẽt unꝑi
nʒ de elec. innotuit 2:lille a quo. S .tempeſtiuuʒ
ff. ad trebel. ¶¶ Glo. ultima cirea boc multuʒ i
ſtat allegando ꝓ ⁊ fo concludit tria primum
qn teſtes pualent inſtro uel e fo quales debe
ant eſſe teſtes ad hoc ut pualer inſto. ʒ quot
teſtes requirantur ponens in fine aliquos caſus
in quibus non admittitur ꝓbatio o inſtm ? ex
bis glo.ſatis ẽ clara.Gof.in.c.cum a nobil.j.

—

¶ De pꝛobatlonib⸗

de teſti. ut bic refeꝛt Jo. an. dicit iudicẽ debeꝛe
oſiderare qualitatẽ tabelliõis. . ð pſcrip. ad au
dientiã.⁊ ↄditionẽ teſtiũ.iiij .q.iij. ſi teſtes.⁊ ſm
boc alteꝝ alteri pferri.ſ.inſtem ul teſtes. Si vo
oĩa ſint equalia ⁊ ſint ꝓbationes obſcuꝛe abſol
uet reũ.S. e. c.ex his cũ ſi.⁊ uide de hac mã gl.
pleniorẽ. iiij. q.iij. ſi teſtes. Ego hãc mãʒ pleniſ
ſime exaĩabo ĩ.c.cũ Joãnes:ubi melius cadit ⁊
cõiteꝛ examiatur. Altium tñ dẽm Goff. ꝙ data
paritate inteꝛ ↄditionẽ notarij ⁊ teſtiũ abſoluat
reus nõ plʒ:qꝛ ex quo teſtes ſũt idonei ſicut no
tarius: debent duo teſtes niua noce deponẽtes
pꝛeualeꝛe dicto notarij: qꝛ dicta pꝛobatio teſtiũ
eſt va æ naturalis æ iuri diuino ↄſona: In ore
duoꝝ æc. Iſta vo pꝛobatio que fit ꝑ inſtim eſt
eyordinaria ⁊ artificialis ⁊ quodamõ miraclło
ſa: ut credat᷑ pelli aialis moꝛtui alijs nõ loquẽti
bus: nt nõ.ꝑ Inn. in. c. cñ. p.?.C. ũ Joãnes
fi. inſtꝛu.ubi plenius tangã. lrimo nõ bene
nnũ incidẽter tactũ in glo.ꝙ ĩdicia habẽt eqna
lem nim cũ teſtibus ⁊ inſtʒis:allegat bo. tex. i. l.
indicia. C. de rei uen. ↄtra hoc facit qꝛ teſtes ⁊
inſtra faciũt plenã ꝓbationẽ ẽt ĩ crialibꝰ ðᷣ qno
per Jo. an. in regula ſemel malus de reg. iuris
li.vj.in mercu.ubi tractat an crimen poſſit pro
bari ꝑ inſtm uide etiã ꝑ Cy. in. 1.ſciãt. C. de ꝓp
ba. ⁊ per Mar. in. lI. ſenatus. ff. ad'turpil. æ peꝛ
duos teſtes põt etiã papa ↄuinci de crimie ut ẽ
glo. ſing. ij. q. iiij. c. preſul.ſed indicium nõ ſuffi
cit ad ↄuincendũ łʒ qnqʒ ſufficit ad torturã. naʒ
= unus teſtis facit indiciũ.ut nõ.glo.in.l.iij. C.
ad legẽ iuł.ma.⁊ in.c.fi.de iure iur. plene de in
dicijs per Mar.i. l.fi. ff. de queſtio.et ibi tex. ꝙ
indicia non ſufficiũt ad ↄuicendũ iſed ad tortu
rã quid dicemus. aduerte.nã indicia ĩ lata ſigni
ficatione pnt ſumi pꝛo plena ꝓbatõe et dicũtuxr
tunc ab indicãdo qꝛ indicãt aliqð factũ nel non
factũ eſſe iudex ubi factũ nõ ẽ notoriũ ꝑmanẽs
non põt adduci ad uerã ſciaʒ alicuiꝰ facti ſʒ ad
ducitur ad credulitatẽ ex ꝓbatõibꝰ: un reſpectu
indicis cni nõ ↄſiat an ſic fuerint facta oĩa pnit
dici indicia ⁊ ſic uno mõ põt intelligi illa. l. indi
cia. 2* mõ põt intelligi ut capiantur ibi indicia
pꝛo pſumptionibus iuris tin ſiue iuris ⁊? de in?
ue preſumptionibus nioletis que ſufficiunt ad
ferendã ſñiaʒ diffinitinã ðᷣ ppſũp.aferte et ſic nz
ibi intelligere Cy. iſte.n. Ppſũptões equinalẽt te
ſtibus et inſtiis:⁊ pñit dici indicia largo mõ qꝛ
prelũptiue indicant factũ de quo querit. qnqʒ ⁊
ʒ indicia ſumunt in ſtꝛicta ? ꝓpria ſignificatõe
2 tunc ſumũtur pꝛo aliquo nõbili ſigno maleli
cij ul alteri rei ad vitatẽ bndã: ? dẽ t ab idicã
do.l.ſolent.ff.de pſcrip.v.non ꝙ plene idicèt:
ſed dãt ſignũ ⁊ niã ad plenã ueritatẽ habẽdam
2 de iſtis ĩdicijs ſic ꝓprie ſũptis intelligi debẽt
iuꝛa que dicunt idicia nõ ſufficẽ ad cõuincẽdũ.
2 b's uide aliqua bona dicta que ponit Jo.
an. in addi. ſpe in ti. de proba. S. fi. V. xiij. qui
poſt quẽdã. Lho.de pipata dicit ꝙ indiciũ ori
tur ex his qᷓ urgeꝛe debẽt indicis animũ ad cre

dendũ maleficiũ: uel ꝛc aliquaʒ de qua agit᷑ eue
niſſe ſaltẽ ea credulitate que eũ moueat ad tor
turã ⁊ dicit ꝙ effeciuſ indicij ẽ: ut ex idubitatis
indicijs puniatur ꝛcꝰ:ex dubitatis toꝛqueat᷑.de
primis ponit exẽplum cũ de cameꝛa hnte nnum
aditum ? egreſſuʒ egreditur aliꝗs pallidus cum
gladio ſanguinolẽto.⁊ ibi inneni hõ mortnus:
7 de his intelligit..ſciãt. C. de pꝛo ha.ubi ꝑ ĩdi

cia põt quis conuiĩci.de crie.palliditas.n.⁊ tre

pidatio eſt unũ indiciũ.ar.ff.de queſtio.l.de mi
noꝛc. F. pli. delatio gladij põt dici aliud indiciũ
qðlex pſumit ad malũ. E. ut. aꝛ. uſus.I. una. liꝰ.
.xi. æ in aut.de aꝛmis col.vj. ſa anguinoléetia gla
dij eſt aliud indiciũ ex quo capitur cõiectura ſi
cut ⁊ als.ff. de do.inter ui.⁊ uxo.l.uiruʒ:ſed qꝛ

talia ĩdicia ſunt ueriſſima ponebat dictꝰ. Lho.

aliud exẽplũ magis lene.occiſus eſt titiꝰ i uinea
uel fundo nec ſunt teſtes: ꝙ ſeius occiderit aſſe
runt bñ de inimicitia ? uibratione gladij 3 ulũ
2 ꝙ uiderũt eũ:effugientẽ de loco illo ubi male
ficiũ fuit ↄmiſſũ. Itẽ ð̊ uoce ⁊ fama ꝙ occidit.
hec quattuoꝛ ſᷣm cũ bn pꝛobabunt titiũ ꝑ ſeiuz

occiſũ:⁊ ſic intelligit dictã.l. ſcis t. ⁊.l.iij.. ult.

ff. de teſti. ponit ẽt aliud exẽpiũ ſub codem the
mate non ſtat teſtes ꝙ titiũ occidi fecit ſeius: ſ
pꝛobaĩ ꝙ ipſe ſeius erat inimicus titij: ? ꝙ tpe
occiſionis erat in loco. Itẽ ꝙꝙ ꝛceptauit occidẽ
tem: æ ꝙ occidẽs erat familiaris ? domeſticꝰeiꝰ
pꝛobatuꝛ fſama. Itẽ ꝙ ſeius iactauit ſe ꝙ facerz
eũ occidi:æ ꝙ erat homo ad id potẽs ⁊ ꝙ iter
eos offenſa preceſſerat et de his ẽt dicit poſſe
intelligi Sdicta.l.ſciant ſed ego addo unuʒ nota
bile dictũ Mar. in.I. fur eſt. ff. de fur. ubi nõ. uẽ
requirere tanta idicia ſen preſũptões ſicut dicit
Tho.⁊ Jo.an.ĩmo dicit ꝙ ubi quis deprehẽ
ditur in ipſo delicto ſeu in aliquo actu ꝓpiquo
ad ipſũ delictũ:tunc tale maleficiũ efficit notoꝛi
um per. d.l. fur ẽ. Ex quo infert ꝙ ſi aliquiſ ui
ſus eſt fugere cũ gladio euaginato:? ibi reperit
aliquis moꝛtuus ex hoc ẽ homicidiũ manifeſtũ
ꝙ ipſe fecit. Idẽ dicit ſi quis deprehẽdit᷑ in do
mo alicuius ubi pulchra mulier ẽ hoc eniʒ facit
adulteriũ manifeſtũ: æ ira dicit debere ĩtelligi.l.
capite qͥnto.ff. de adul.hoc ultimũ mihi non pla
cet:qꝛ iſte non ẽ actus pꝛopinquus adulterio qꝛ
foꝛte itrauerat inſcicte muliere ut ſepe repertuʒ
eſt: ſed cederet hoc dictũ qn reperiret᷑ cuʒ mu
liere in actibus nenerijs puta oſculando uel cõ
fabulãdo in loco ſecreto: et ita uẽ uelle gl.? ideʒ
Mar.i. q.l. capite qnto et ſic limito ẽt dcã Th.
7 Jo. an. De fis indicijs.ſ.dubitatis que ſolũ
ſufticiunt ad roꝛturã remittit ibi Jo. an. ad nõ.
per eũ poſt dictũ Tho.i ti.de notoꝛio crie. F.
ut aũt. ⁊ ſe. ⁊ ibi ĩter cet̃a dicit ꝗꝙ aꝛgumiũ pſũp
tio ⁊ ſuſpitio ſunt idicia:alł.nõ.in. l. ij. C. ð fal.
= in.l. abſentẽ ff.de penis ⁊ in.l.i.i.fi.de qſti.
cũ multis ſi. ¶ Ego de his ultis idicijs et an ⁊
an ſufficiãt ad roꝛturã ⁊ qn ſufficiat unũ idiciũ
æ an requirãtur plura:⁊ que indicia ſint ſufficiẽ
tia ⁊ an ſufficiat ꝙ ꝓbet᷑ ꝑ unũ teſtẽ remitto ad

onk

4

iitfitliſtriſse

eeiidtn nent
Wäürpdrni
hineiniet izt

in a lis / M /
lfjimgnwluugt
o apin, köenn
neto. uinſetr
mporebardia Tho.
clisck it'ininen
dig ſeaus ocecdent eſſe
ubrunope gadt 5i
Midedlo wirrnee
dNNina dct.
wndn mü ſen,
diti) itaii⸗ Kr.
N apiibcNr
mmiic Aur iiu
Eininas tiſe tpe
Neg ipmtoeece
3,9
nlanse dofneſic
us inannitſe faeer
o Adicd polesitel
adebis a dlet hoſe
lego addo mnz on
et ſde fur ubi o n
urſiiesſenti
innign nn fficla
e nictcü cfli ol
aicſti
diſten in
oanunthi
vri hnili in
Anntif
rd, ngſoet
pouerea
dier tr cisi,
ſaen enfinond
hoeblim 1oe
SAWoͤſteroc⸗
hopincon gan
Galcre

nõ. per Mar. iu. d.l1.fi.ff. ö qo. n eiz eſt uex ꝙ
pᷣſupponit dict Tho.qꝙ Iʒ indiciũ ſufficeret ad
roꝛturã ut nõ. ꝑ Mar. in. d.1.fi. pondera m qðᷣ
dictus. Tho. dicit pſumptionẽ eẽ indiciuʒ æ qd
ꝑ iudicia qs põt ↄuinci de grauiſſimo crie ſi ſt
urgentiſſima:⁊ ſic ſᷣm hũc intellectum poſſz itel
ligi. d.l.indicia ⁊? iſta glo.in ꝓpis indicijs. ſed
mihi plus plʒ qð pᷣdixi ꝙ illa n ſt ꝓpe indicia:
ſz magis pſũptiones niolẽte ⁊ urgentiſſime que
hut iudici aiuʒ inducẽ ad credulitatẽ: ⁊ ſic ĩpꝛo
prie põit. v. indicia ĩ. d.l.indicia ⁊ in.d.l.ſciant
¶ Mõ. i dem Tho. æ Jo. an. ꝙ ſatis poſſct
ſuſtineri nec eſt curandũ de nocabuł.ex q ideʒ
reſultat effectus.nã ut dicit Inn.i.c.qꝛ ueriſile
de pᷣſump.diſputatio ð uocabulis ẽ ꝑtinacibus
ręlinquenda æ uide Mar. in. Il. admonendi: qui
urit᷑ aliis uocabuł.dicit eiʒ ꝙ ꝑ tꝛcſ uel quattuõ
gradus iudex adducitur ad credulitatẽ ⁊ fidem
pꝰ eiʒ cũ cã introducit᷑ ꝑ actorẽ ⁊ negatio ſequi
tur ꝑ reũ iudex adducit᷑ ĩ dubitatõʒ:qꝛ ñ pᷣſumit
adhuc nec ꝓ actoꝛe nee ꝓ reo.ꝛꝰ ex aliqꝰ leui
indicio uel argumto inducit᷑ ad ſuſpicionẽ.⁊ H
appellat᷑ ſuſpicio. Te.tio ſi argumta inſurgunt
fortiora ĩcipit opinari ⁊ appellat᷑ opio:n e tam
ſuffiẽ ad fidẽ ⁊ credulitatẽ:ſʒ paꝝ ðᷣficit. qrto ſi
aliqᷓ magis adhuc eꝛigũtur ĩ cã adducit᷑ ad cre
dulitatẽ ⁊ fidẽ:ita ꝙ iudex pot᷑it ferꝛe ſniaʒ dic
ergo ꝙ in iure hemꝰ multa uocabula:ut idiciuʒ
argumtũ ſuſpicio ⁊ pᷣſũptio ⁊ alia appellatur lce
uis: alia uehems:alia ꝓbabil alia niolenta ⁊zc̃.
ð quibꝰin.c.lᷣas ⁊.c.qto.j.de pᷣſũp. Itẽ hẽmꝰ
opi.credulitatẽ ſciam ⁊ fidẽ nec poſſimꝰ ð oĩbꝰ
ill pdictis dare certã doctꝛinã ſʒ iudex hẽt ex ar
bitrio ſuo exaĩare an ſint talia q inducẽ debeãt
aĩiuʒ ſuũ ad torturã uel ſemiplenã uel plenã pꝛo
bationẽ.⁊ iõ dẽ in.l.iij.ff.de teſti. eius ꝙ nul
lo mõ diffiniri pnt q ſufficiãt ad ꝓbationeʒ:ſed
iudex ex ſuo ingenio dʒ ̊ ex multiſ arbitrari.?
nide ibi tex.puſcherrimũ.ad ið.c.ex lis.S.e.et
c.in na et.c.ptea.j.ð teſti.cũ ſi.Et extẽdi me ĩ
pdictis ultra q; forte mã ſubiecta patiat:ſj ñ ſt
hec aliena titulo neo ⁊æ aperiũt intellectũ ad infi
nita iuꝛa:⁊ h ſufficiãt hic e⸗
o. an. ſũmat hãc
Branit. decre. duplłꝛ ſecun
Qdui gl.pꝰ ſic.Etiã ĩ cã.mr̃imoniali
publicatis atteſtatiõibꝰſuꝑ eoð aꝛti
cło reſtes ꝓduci nõ pnt.⁊ reſpicit h ſũmatõ ſᷣm
eũ.v.ptibpublicatã. “ ſummat ſic Cõtra dẽa
reffiũ pluriũ unicꝰteſtiſ admitti n dʒ ⁊ h ſũmatio
colligit̃ ibi qdã aliꝰzc.x ĩ ãtiqᷓ ðcꝛe.fᷣm mibi be
ſũmatões n placẽt.pria eĩʒ ẽ S.c.cũ in tua.j.ðᷣ
teſti. ? id qð ipſemet Jo.an.iʒ in. c.ſerielſ.e.
ti.fa ẽ de indubio:iõ ſeqndo ueꝝ intellectum ſũ
mo.ſic. Abi agit᷑ de mꝛimonio hendo ꝓbato
ipedimto ⁊ publicatis atteſtõnibꝰ alij teſtes ſuꝑ
defectu ipedimti admittendi n ſũt. h. d.nõ. cõis
diuiſio. fa ibi qꝛ vo. ¶ Mõ quid ĩpoꝛtẽt h uer
ba ꝗᷓ cõit᷑ ſolent poni ĩ iſto.Lal ꝓmiſit ſe duc
tuxꝝ ſeu acceptuꝝ talẽ in nxoꝛeʒ. denotant enim

urauit.

ſponſalia dũtaxat de futuꝛo.̊ eiʒ denotãt vᷣba
hic ſcquentia:ibi cũ uellet tꝛaducẽ ⁊c.quaſi p õ
xreat ꝑ Vba ðᷣ futuro:nunc uolebar phẽ ꝑ vba
de pnti. ¶ Aduerte qꝛ ſi illud: v. traducẽ deno
tat factũ.i.ꝙ ð facto uolebat ad domũ traducẽ
tanqꝙ; uxoꝛc:tunc notabile iſtud nõ colligeꝛet᷑ ex
tex. ẽ tñ ueꝝ in ſe:qꝛ ex q vba ſonant i futurũ:
⁊7 ꝓmitto me ductuꝝ uel acceptuꝝ uel deſponſa
turum uel ꝙ accipiã uel ꝑ vba ſilia ſemꝑ pↄbũt̃
duntaxat ſpõſalia de futuꝛo. ſecus ſi vba ſũt de
pñti. ut accipio te ĩ meã uxoꝛẽ uel duco te uel ꝑ
ſilia vba. hec ꝓbant᷑ clariſſime in. c.ſicut ex l̃is
2. c. pe..ðᷣ ſpõ.⁊ idẽ dic ubi ſonant vᷣba iĩ fumn
rum:ſʒ ſunt executiua mr̃imonij:qꝛ tunc tacite
pᷣſupponunt miimoniũ de pnti.exẽplum ſi dico
ꝓmitto ꝙ tenebo te ꝓ liima cõiuge:uł ꝓmitto
illũ in uiꝝ hituxꝝ uł ſilia vba executiua mẽimõij:
tunc eiʒ tacite Zhit᷑ mẽimoniũ de pnti. tex.ẽ nõ
bil in. c. ex ꝑte ð ſpon.⁊ ẽ rõ:qꝛ q̃ nult ↄſequẽs
uult æ ans:ut nõ.in.c.cũ.¶.ð ↄſti.ðᷣ q plei

us in.d.c.ex ꝑte.⁊ hec nõ ꝓ inſtis nuptialinꝰ
2 uide qð nõ. Jo.an.iĩ ſum.ſua.de ſpõ.
2˙ in cã m'imoniali allegãs ipedimiũ ad mĩi
moniũ impediendũ põt æc teſtis.⁊ ſic ið põt eẽ
ðᷣnũciatoꝛ ⁊ teſtis. dẽ puto dicẽdũ ĩ oĩ cãu
ubi ñ cõꝑer ꝓ inteſſe ſuo ſʒ ad peccatuʒ impedi
endũ.qꝛ tunc tollit᷑ oĩs ſuſpicio falſi:⁊ ſic eſt ca
ſus nõ.in qꝰ nõ repellit᷑ teſtis tãq; ſuſpectꝰ:licet
ultroneus ⁊ ſponte ſe obtulerit:ad hoc.c.in oĩ
negocio ⁊ qð ibi nõ.ð teſti.ex q ſatis pꝛobat᷑ =
defendit᷑ ̊ nõbłe. facit.c.pteꝛea.ij.ð ſpon. Mõ
ibi ſm moꝛẽ ⁊c.ꝙ ẽt in cã mẽimouiali attendit
ↄſuetudo:de h̊ dic ut ple nõ.in.c.i.ð ſpon.⁊ lo
q? hic ð moꝛe ſeu ↄſuetudine ꝗᷓ hodie eſt redac
ia ad ius cõe:ut ĩ.c.fi.ð clã.deſpõ.⁊ dic ut ibi.
¶ Mõ ꝙ oliz n potat mẽimõiũ phi ĩ qnto. ↄſã
guitatiſ gꝛadu.hodie vo ꝓhibitõ ñ exccdit qꝛtũ
ↄſaguĩtatiſ ł affinitatis gradũ:ut in.c.uõ dʒ de
ↄſan. æ affi. ? dic ut ibi.Hõ ꝙ qlzʒ pplło ad
mittit᷑ ad ipedidendũ mẽimoniũ ꝓbando ltimũ
impedimtũ:de qin.c.fi.q ma. ac.poſ.⁊ ĩ.c.nõ
uã. e. ti. ¶ Mitio nõ tu iuuenis qð dixi in ultio
ſummãio:ex qꝰ limitat᷑ illð cõe dẽm:qꝙ ĩ cã mr̃i
moniali n ob. pnblicatio atteſtõnũ:quo minus
alij reſtes pꝛoduci pnit:⁊ ꝗ ſit ſpalitatiſ 20 ſtatim
uidebis cũ glo. ¶ Op.⁊ uẽ ꝙ nõ ob. publicati .
one atteſtationũ pnt alij teſtes ꝓduci:ut ĩ.c.cuʒ
Joannes de fi.inſtru. glo.in pn. ſedit:ꝙ ſuper
ciſò aꝛticuł uel directe rijs recipi ñ ᷣbent:ut h̊
⁊ in.d.c.fraternitatiſ ð teſti.ſj ſsꝑ nouo articło
depenꝗente ex poꝛi ꝛecipinnt᷑.⁊ h caſu loqᷣr otꝛa
riuz. 55 b iteꝝ op. glo. uz ciʒ ꝙ ſuꝑ eiſdẽ
articuł ſeu directe õrijs pnit teſtes recipi:ut ĩ.c.
ſeries.j.ð teſti. ubi ꝓbata ↄſãguĩtate æ publica
tis atteſtõnibus recipiunt᷑ teſtes ad eã impꝛobã
dã. ¶ Blo. ponit qtuor ſo. pria ꝙ illa decre.ſe
ries n tʒ ʒ UWicẽ.fʒ ut dicit Jo.an. æ bñ Uic.
h dixit oliʒ qn illa decꝛe.n erat in iſta cõpilatio
ne:ſy hodie ñ poſſ h̊ dicẽ ꝑ id qðᷣ hẽt᷑.S.ĩ ꝓhe
mio ꝛ?ſecatiſ ſuꝑfluis ⁊c.qꝛe ipemet Min.poſiea
b i

¶ In pñna

mutauit in fo apꝑatu ? dedit alias ſo. ad illð. e.
ſeries: qs ibi refeꝛã ꝗᷓ cõit᷑ nõ tenent᷑: iõ nõ cnno
bic refeꝛe ¶ Scða ſo. gl. ẽ priũ loqt qn ipe
dimẽtũ ẽ ꝓbatũ ad ſeꝑãduʒ mimõinʒ ia ↄoctũ.
tũc eni in fauoꝛẽ mrimonij admittuni teſtes ad
ꝓbãdũ õriũ:qꝛ ẽ maximũ piculũ ĩ ſepꝑando mẽi
moniũ legitie Zctũ:de teſti.qʒ ex qdã ĩ fi. hic vo
loquit᷑ ꝓbatio ipedimẽto ſponſalia ð futuꝛo:
quo caſu nullũ ſubeſt ꝑiculũ ſi nõ ↄhãt: iõ debʒ
obſeuari regla iur. ꝙ publicatis atteſtõnibꝰæc̃.
Hoſti. hãc lec.ĩpugnat:qꝛ bec diuerſitatis ro ĩ
ter ↄctũ ⁊ hendũ repꝛobat᷑ ſm cũ.j. de ſpon.
.c.pꝛeterea.i. ⁊.ij. ?.J.ti.ꝓx.c.cũ ĩ tua. ult foꝛte
allegaꝛe illa inra: qꝛ peccatũ iminet ĩ nõ ꝑficien
do ſpõſalia ſm ꝓmiſſionẽ:maxie ubi iuramẽtuʒ
iteꝛnenit ut hic ĩ pn. Cal.ſequit᷑ gl. dicẽs eã pro
cedẽ ꝓbato ipedimeto.ſecus vo nõ ꝓbato ipe
dimento: qꝛ tũc admittunt᷑ teſtes publicatis atte
ſtationibꝰ ad ꝓbandũ ipedimẽtuʒ. Rõ dinerſi
tatis: qꝛ ĩ prio cꝗn nõ ſubeſt ꝑicnlũ ſi nõ Shat:
cũ ſpõſalia poſſint diſſolui pari ↄſẽſu: ð ſpõ. c.
ij. ⁊ iõ obſemãda ẽ cõis regla iuris: ꝙ publica
tisg atteſtõibꝰ ⁊c̃.qꝛ ceſſat rõ exceptõis:ſ̊ ĩ fo ca
ſu ſubeſt piculũ ſi Zheꝛẽt ſtãte ipedimẽto:iõ dñt
admitti teſtes ſicut ĩ mẽimonio ↄcto.⁊ h̊ͥ cůu ꝓ

cedit dẽn Hoſti. ut nõ ſit dꝛia ĩteꝛ Sctũ = õhẽ⸗

qũ:⁊ ſatis optie loquit᷑ iudicio meo E⸗ exh
nõ.ꝙ ubi. unũ ius uenit expectatiue ſen limitati
ne ad cões reglłas iuris fit extẽſio illiꝰ iuris peꝛ
idẽtitatẽ rõnis. iura enĩ qᷓ admittũt teſtes publi
catis atteſtatiõibꝰ loquunt᷑ cũ agi᷑ ð mẽimonio
iã pcto.j.ð teſti.ſeries ⁊.c.cũ ĩ tna cũ ſi. ⁊ nibil
ominꝰ extẽdunt᷑ ad ſponſalia qũ ſubeſt rõ pecca
ti. allego ad h tex.nõ.qꝗᷓ bñ h̊ ꝓbat ĩ. c. cuʒ dilec
ta ð ↄfir. nti. ul iuti.idẽ qð Cal.ſeqt h do. An.
lʒ eũ ñ noĩet.dic eꝛgo facicdo regulã:ꝙ ubicun
qʒ ĩ cã mẽimoniali ſnia trãſit ĩ rem iudicatã:ibi
ob publicatio atteſtationũ.⁊ qñ dẽ trãſire nł nõ
rrãſiꝛe ĩ ꝛc indi. colligit᷑ ex hac rla.nbicũqʒ uiciũ
ſñie ẽ ꝑ ꝑtẽ S quã feꝛĩ remiſſibile ſnia tꝛanſit in
rẽ indicatã. ubi nõ eſt ꝑ ptes remiſſibile nõ trã
ſit in rẽ iudicatã. rõ ẽ: q; trãſitꝰ ĩ rẽ iudicatã cʒ
tur ex acquieſciõe ꝑtiũ:ð re indi:ꝙ ad aſt ultatõ
nẽ. C. qũo æ qn iudex.:.ab eo Ald ꝓpoſituʒ
eꝛgo taʒ in ſponſalibꝰ q; in mꝛiimonio ſi nicium
ſnie ẽ remiſſibile ꝑ ꝑtes ſnia traſit ĩ rẽ iudicatã
⁊ obſtabit publicatio.exẽplũ in ſponſalibus qn
ꝓbarũ eſt ipedimẽtuʒ. pñt emĩ ꝑtes oĩ ſnia ceſſaã
te diſſoluẽ fine aliquo pacto ſpõſalia eriã iuꝛata
d. c.ij. ita ? tatite poterũt ſibi piudicaꝛe patien
do publicationẽ atteſtatiõnz ſuꝑ impedimẽto uł
nõ appellãdo a ſnia lata ſpõſalia. exẽplũ ĩ ma
trimonio: ſi publicatio atteſtationũ ẽ ſca ul ſnia
lata ꝓ mꝛimonio:ut qꝛ ab actoꝛe dicebaĩt pctũ
a reo vo negabat᷑ nullo alie ipedimento allega
to.nullũ eni ſubeſt peccatũ ſi nõ admirtuntur te
ſtes de nono ad ꝓbandũ ꝙ nõ fccẽit pctũ: cuʒ
poſſit reus de nono Sohẽ: ⁊ ſic potuit ſibi tacite
piudicare. Si vo niciũ ſñie nõ ẽ remiſſibile peꝛ
ptes tũc nec ſmia traſit in rẽ iudicatam: nec ob.

publicatio atteſtõnũ exemplũ in ſponſalibus ſi
ꝓbatũ ẽ non ipedimtũ ut.S. dixi.pꝰ Cal.exem
plum in mꝛimonio ið qð in ſponſalibꝰ. nel ſi ꝓ
batũ fuit ipedimtũ ꝑ ꝙ mẽimõiũ uenit diſſoluẽ
dum põt eiʒ ꝓbari ↄriũ n ob. publicationẽ:qꝛ
nec ſñia obſtaret hoc cãau qð plus ẽ de re.indi.
tenor.c.lator ⁊.c.oſanguinei. ¶ Koncludo er
go breuiter hanc mãm ⁊ multas alias ↄſiles:q;
ubicũqʒ imminet pcẽm ueꝛitate nongnanifeſtata
nec ſnia tranſit in rẽ iudi.nec ob.publicatio at
reſtationũ qꝰ minꝰ alij teſtes pnt ꝓduci ſuꝑ eiſ
dẽ capitlis uł directe prijs. ð̊ ſñia ꝓbat in. d. c.
lator: c ibi h expᷣſſe tennit Hoſii.ubi dicã lariꝰ
2 aliquid ĩ.c.ↄſanguinei.e.ti.ꝙ nõ ob. publica
tio etiã ĩ eadẽ ĩſtantia expreſſe uoluit glo.i.d.c.
ſeries Sire iſtum iĩtelleciũ:ad h.c.in gio.
fi.i fi. ¶ Sʒ aduerte qꝛ Jo. an.i.d.c. ſericſ.uo
luit limitare oĩa pᷣdicta dicit eizʒ ꝙ in h̊ ẽ fauor
mr̃imonij.qꝛ cũ ĩ alijs cais ñ licẽt ꝓbare lfalſita
tem dirrecte porũ teſtiũ qꝛ h eſſy pꝛoducẽ teſteſ
ſuꝑ articulo directe õrio qð nõ łʒ ut in cle.ij. ð
teſti. In mimoniali tñ h̊ licebit: ut ĩ.d.c.ſeries
2= expreſſius ĩ.c.cũ ĩ tua.e.ti. Itẽ ĩ cã matrimo
niali ſuꝑ. caplło ſuꝑ quo diſpoſuer̃t teſtes ſi n ꝓ
bauer̃t poter̃t ailj ꝓduci publicatõe nõ ob.qð
in alijs cauſis non ʒ. ¶ Er nõ. ſing. hoc. ulti.
qꝛ alibi nñ ꝓbat᷑ h̊ dẽm in eadẽ inſtantia niſi peꝛ
argumta a ſili: ut pʒ ex pdictiſ ſʒ oĩa pdicta limi
tat in eo qͥ ſtat ꝓ mr̃imonio/Et nõ.ſing.hanc
limitationem quã non nemini alibi legiſſe ſentit
per hoc ꝙ publicatio ñi ob.i.cã mĩrimoniali:et
ꝑ ↄns nec ſnia tranſit inrem iudi.in piudiciuʒ
illius. ſ. ſtar pmr̃imonio ſecus eum q ſtat õ
mrimoniũ ꝙ ẽ ualde ſing. ſed nibil allegat Jo.
cal.i. c. ſerieſ: quẽ ſeqẽ do. An.qꝗ tenʒ ið.ecẽ ĩ eo
q ſtaret ð mr̃imoniũ: ut ſi allegaꝛet aliqð ĩpedi
mtum ꝑpetuũ cũ tunc ſubſit eað rõ ut euitetur
piclin aĩe:adducit nõ.in.c.latoꝛ de ꝛc iudi.⁊ qꝛ
eque fauor ẽ diſſoluer̃ mr̃imoniũ ) legẽ dei ↄc
tum ſicut ſltimũ conſolidare.⁊ h dem plus mihi
pl q; opi. Jo. an. qꝛ h ſpãlis ꝓuiſio ñ ẽ funda
ta ſuꝑ fauoꝛe mẽimonij:ſʒ potius ꝓpt᷑ ꝑiculum
aĩe:ad h̊ nõ.ꝑ Jo.an.⁊ Hoſti.i.d.c.lator:ubi
dnt iſtud.c. ꝓccdeꝛe ubi uertit ꝑichin aĩe:⁊ aꝑte
ſenſit gl. in. d. c.ſeꝛies.dico ergo ꝙ ſiue ſtet pꝛo
mt̃imonio ſiue ↄᷣ hnt pᷣdẽa locũ.ꝓ peuide tex.iĩ
.c. cãm mrimonij.. e. ꝓ ſo uide tex.iuncta gl.
i. c.i.ß Aã.⁊ affi. Addo tn unã limitatõʒ quam
credo ueꝛiſſimã: ut publicatiſ atteſtõnibꝰ admit
tat᷑ ſtans ꝓ matrimonio ucl ↄ ad ꝓbanduʒ qð
non ꝓ bauerat als directe õriũ pmiſſa tñ aliqli
cẽ cognitione. Mõ eiʒ ĩdiſticte ẽ audiẽdꝰ: ne h
faciat ut corrumpat teſtes:uł cãõ uexandi adueꝛ
ſariũ: uel cã differendi negociũ ſeu illudendi iu
dicium:qꝛ ubi ꝑichin magis uertit᷑:ibi cautius
ẽ agendũ de elc.ubi ꝑichʒ.li.vj.facit.c.i.de iur.
ca. li. vj. Oebet exaiari ꝗre iſios teſtes pus nõ
ꝓduxerat ⁊ qles ſũt:⁊ ſi uidet ltimã cãm admit
tet als ſecus.nam in.c.cum ĩ tua dioceſi ⁊ in.c.
ſeries de teſti. habuit lĩmam cãm prod ucendi.

itrtmdbe⸗
iri inltnd
6cgven N n
ſdin N
Piznüßkchincn
Golnmn Eicb i ral
utfüimiuren /,.

rprin Mii
incrn.

Milümn igisdin e

7.
4

Miööcicnst arNKdd.
lnnungintttätai
nilnſin

Wiren
CAuisſcdeanatti

mupüri

NWsbe

di e
15ri ia nt ciſotne
c enn itun e

e,enignoob uble
ſopteſeroti i 4 4
nicſeciid,ci go.
d. niice. eiclno
1datciz gin hefnor
cioſlir oe ſn
ignbehhottlenſfe
no dnd tin ge⸗f
nbiccrirni dceies
mci. Micinunnd
qno iſwſden ſesi
uui Aunlnde /0hn
Euälg o, l,
Mrentiintmti nipen
diaſhon pcſen imi
Nno/Ctrno ing ane.
niniatbi legiſeeſenti
obici miinonialtet
reniudiin Pindienz
io ſes9 zeumqſu
gſednibil Aegn⸗ do.
Anqtenio ie
ſalegnn gicb eci
ſtiren n aent

ncNde Niucid

ninatii) Ee i
inetbdin Mom
di ti iu nibliß nch

ola uleni
. ſuie lrt

ruözqun
bPi miinat dip int

. au⸗
Ncſt
wrzi e⸗ Neb
6o ir u giochen
6
ſeant zull ſacei cndtin
dinecn . iti ami

unt euu.
nuc ndigt 6
ei icesß Ps
8 zlen Znadni

ut ibi nõ. pꝓ ̊ facit nõbile dẽm Inn. in. c. tenor
de re.iudi. ubi idẽ dicit in eo qꝗͥ uult admitti pꝰ
ſententiã appellatione n ſuſpenſa:⁊ ſic limitat il
la capla lator tenor æ ↄſanguinei:⁊ ꝑ b̊ hes de
claꝛata multa iura ⁊ uerificatã hanc faʒ lect.gl.
cdᷣo gl. ponit ttiã ſołone: ꝙ in. c. ſeries nõ
potuit reus ex articuł ꝓductis ꝑ ꝑtẽ informari
ſuꝑ ꝓbatione õria:qꝛ poſuit articuſũ nimis ge
neralẽ æ ↄfuſũ ꝙ illi erant ↄſanguinei 6 teſtcs
duenezt achſpalitatẽ ponẽdo.a.et.b.ĩ pꝰ gradu
un niſis atteſtõibꝰfuit inſtructus ſuꝑ ꝓbatione
Sria:iõ admiſſus fuit pꝰpublicationcẽ:qꝛ nõ ẽ ſi
bi iputandũ qᷓre pᷣus n ꝓbauit. ſed gl.nõ ꝑſiſtit
ĩ hac ſolone dicẽs ꝙ ex qꝰ ꝑs dicit illos et ↄſã
guineos ſatis pc tuit ꝑs ꝓbare Sriũ ſʒ certe gl.
male repꝛobat hãc ſolonẽ:qꝛ difficilimũ et pro
pe ipoſſibile ẽ ꝓbare:ꝙ aliꝗ ñ ſint ↄſanguinei:
niſi ꝓbatio ↄſanguĩtatis. ſtringat᷑ ad certas ꝑ
ſonas.qꝛ tũc ĩidirecte põt ꝓbari Sriũ et licʒ hᷣ
ſolo n ſit neceſſaria ad.c.ſeries:qꝛ ſpale Ei mi
monio.iñ ĩ ſe ẽ uera ⁊ nalde nõ.⁊ ej tʒ Inno.
in.c.ex tenore.j.de teſti.ubi latius attingam.
qrto ſoluit glo q; hic ꝓducebatur unus teſtiſ õ
ꝓbõnẽ pluriũ.ſʒ h ſolo ẽ indubitabilis ⁊ ð mo
dico ſeruiret. Er. glo.ponũt᷑ que alie lec. que ni
hil ualẽt iõ ñ curo rcitare:teue faʒ lcc.declaꝛatã
et ſupꝑpletã ut ſuꝑ ec:dixi.

itteras oꝛdiarij ꝓbat᷑ qͥs excõicatꝰ
niſi Zꝛium doceat.ita ſummar Jo⸗
an. ueꝝ tñ h̊ ſũmatio nimis gnãlis eſt ut patebit
ex. dicẽdis i iõ ſummo ſic. Si ꝑ lias ordinarij
ꝓbatr qs excõ catus a ꝓcuratõe repellit. h. d. et
h̊ ſum natio ↄuenit tex.⁊ ti. ⁊ nullã patit᷑ calũni
am naʒ do an ſũ mat alit᷑.⁊ eius ſummatio nec
ↄgruit titulo nec attingit pᷣncipalẽ mãm capitu
li:dicit eiʒ ſic. Mꝛocuꝛatoꝛ excõicatus tpᷣe aſũp
tionis mandari ab agendo iudicialit᷑ repellit᷑ H
ſummatio potiuſ ↄgruẽt ti. de ſen. ex. uel ti. 8 in
di.cũ nullã mionẽ faciat ð ꝓbatione maxie qꝗᷓ
fit ꝑ lr̃as: ſup ꝗᷓ qᷓꝝ effectu pẽdet principłꝛ ꝓlixa
⁊ ſubtilis mã hꝰ.c.iõ tcne precccentẽ Diuidit

compendioſe in duas ꝑtes:et pria ponit repulſi
onis cãʒ.in fa repulſionem ibi ipſũ.¶ M. ibi

iudiciſ ordinarij:ꝙ ñ ſolũ lr̃e epoꝝ faciũt fideʒ
maxiĩe in ſnia excõis ut in.c.cure.xj.q.iij.er in
c.i.de treu.⁊. pa. ſʒ et l̃e cuiuſlʒ õdinarij ut hic
hᷣ eiʒ vbũ ordinarius n ſolũ cõphẽdit Pos qui
ſunt generales ordinarij de of.or. cuʒ epᷣus li.
Vj. 7. c.i.e.ti.ſj̊ ẽt iferioꝛes ⁊ ſpãales oꝛdiarios:
ut ẽ tex. iuncta glo.nõ. in. c. oꝛdinaꝛij de of. oꝛ.
li. Vj.facit.c.cũ ab eccliaꝝ e.ti.qð ſẽtiũt hic cõ
muniter doc.qð ẽ nõ.ꝓ diſpon bꝰ facientibus
mẽtionem de oꝛdinarijs. ender hoc ⁊ ex
tex. ꝙ qlz his oꝛdinariam ptatẽ põt dici iudex.
ex quo infeꝛo ꝙ poteꝛit ſuã iuriſditõʒ iudiciali
ter ſeu in figura iudicij exeꝛcẽ:ad h̊ qðᷣ nõ.i.d.
c.cũ ab eccliaꝝ:dixi ple ĩi. c. cũ ptigit fo. pe.
M de. v. ſtandũ: ꝙ ſʒ eõit põat᷑ ut differat

(oa ceſſionẽ.

ab eo q ſedet:hic tamen ⁊ in mnſtis alijs locis
ponit᷑ ꝓ fidc adhibenda:q̃ſi non ſit ultra qren
dum ſeu ꝓcedendũ:ſʒ illis ſtandũ æ quieſcẽdũ.
aliqn alit ponit:ut in.c.ĩtelleximus de iudi.cuʒ
ſi. 5 ꝙ plena ꝓbatio põt ꝛepꝛobari:con
coꝛ. c. ᷑tio loco. S. de ꝓba.æ. c. cum Joaãnes de
fi inſtru.⁊ l.cũ pclbus.C. de ꝓba.uide qð nõ.
glo in.c.ferx.l.di.⁊ qð nõ.i.c.is qni j.ð ſpõ.
CWWMs ꝙ excõicatio ꝛepellit excõicatũ neduʒ a
bnficioꝝ eccł aſticoꝝ adeptiõe.j.ð cle.ex.mi.pꝑo
ſtulaſti nõ.⁊ le.in.c.cum bone ð eta.⁊ qua. tẽ
ab hono:abili officio ⁊ publico in.c.deceꝛnimꝰ
ð ſen.ex. li.vj.ſi ct ab officio uili ⁊ oneꝛoſo:ut
ẽ officium ꝓcꝛis:ad qð cẽt infames ſaltem de iu
ꝛce ciuili ꝓmonenĩt:inſti.ðᷣ excep.in fi.dixi plene
i.c.imꝑatoꝝ de in.calũ.æ hoc in odiuʒ ſui:quia
poſſet eſſe ſibi utile. Iẽ ut facilius reſipiſcat: et
ut euitet᷑ alioꝝ ꝑichin ĩ coione:ut in.c.pia de cx
cep.n.vj.⁊? bñ nõ.ex iſto tex.ꝙ excõicatio exns
tpᷣe aſſumptionis mandati nedum ꝛepellit ab ex
crcitio ꝓcurationis:ſed ẽt ꝛeddu euʒ incapacẽ
ut nulla pfas ẽt hitu trãſeat in eundeʒ:ſicut in
ſimi li ipedit acqſitionẽ bnficij ecclaſtici ⁊ alioꝝ
officioꝝ publicoꝝ dictiſ iurib ſtati alj ¶ Er nõ
ex hoc ⁊ ex tex.ꝙ ꝓcuratoꝛ dʒ hr̃e officiuʒ:⁊ lã
go mõ quodlʒ miſteriũ qdð neceſſario ẽ explican
dum põt dici officium:ut ꝓbatur in.c.cũ ĩ cũc
tis.F. inferioꝛa ðᷣ ełc. iuncto.c.i.ð ↄſue.li.vj.⁊=
dicit Tullius off ciũ eẽ qð nã aut legibꝰnẽcc ẽ
adimplẽ. æ d; ſim Jo. cal. ab efficiẽdo qſi effec
tum:ſʒ ꝓpter fᷣmõis decoꝛc mutata ẽ l̃a eĩ o.
nel dic ꝙ dr̃ officiũ ab officiẽdo ꝑ oriũ:qꝛ offi
cium nemini dʒ officẽ ſeu eẽ danoſũ:de ełc.cuʒ
non deceat li. vj. facit.xiiij.q.vV.deniqʒ:ſiẽ lucꝰ

dẽ a uceo ꝑ orium. ⁊ h̊i nõ ꝓpter ſtatuta facien
tia mẽtionem de htibus officium. Itimo
nõ ibi aſſumpſit: cc. ꝙ ad h̊ quod alicui officiuʒ
ualide acqrat᷑ ꝛceqritur capacitas pſone nedum
tpe dilanonis: ſ Et tpe aſſumptiõis:qꝛ ĩ eo tpᷣe
iuſ ſibi acqrit in ꝛe.de pᷣ Pbẽ. ſi nibi abñnti. li. vj.
h bo.tex.in ſili in.F.in erneis inſti.de heꝛe.q̃.
⁊ dif.ſi eꝛgo tpᷣe collationis ſeu gilationis buifi
cij ſeu officij quis ẽ babilis: ſʒ tpe acceptatõis
ẽ inhabił nihil ſibi acqrit ut hic. Igez eõ:ut in
c.ſi eo tpᷣe de p.li.vj.⁊.j.ſuꝑ glo.fi.aliqd dĩ
cã.hec ſufficiant ꝓ nõbilib*. en nũc ad
apꝑatum ⁊ ſcias ꝙ h.c.cõiter hẽt mãm ꝓlixam
⁊ difficilẽ:nirar abbꝛeuiaꝛe ⁊ declaraꝛe quantuʒ
potero. 7 pncipal diuidit᷑ ĩ duas ꝑtes. In pri
ma tractat᷑ de fide adbibenda If̃i is iudicũ ta oꝛ
dinarioꝝ qꝙ; delegatoꝝ z aꝛbitꝛoʒ: 4 ſũt qſi iudi
ces.l.i.ff.de aꝛbi.⁊ iſta ꝑs expediet᷑ cũ glii.
coa ꝑs tractat de effectu excõis circa pꝓcu
ratõnis officiũ: ? iſta expediet᷑ cuʒ gl.ij. e
nio ad pᷣmã ptẽ æ queꝛo qꝛ hic adhibetur fides
his oꝛdiarioꝝ ĩ ꝓbanda excõe.nun qd iſtud ſit
regulare in alijs actibus ꝓbandis. gl i. alł. p-
ſic fo. nitit rpꝛoba? ↄꝛiũ.t᷑tio pẽit tꝛeſ opt. Ego
ultra glo. ponã ſex: æ ſic eft. ix. opi.adijcia P. x.
qð mihi bꝛeuiſſime uidebit᷑.æ qm materia ſats
b 2.

6

¶ De pꝛobationib?

difficillia ẽ 2 male ꝑ tex. ðclaꝛata ꝛecitabo.s.dic
tas opi.ut qſqʒ ſiudioſus cui ĩgenij talẽtũ ðus
ↄtulit poſſit meliꝰ vitatẽ diſceꝛnẽ: ⁊æ pꝰ expediã
iĩ iudicibꝰordiarijs.motiua ad utrãqʒ ꝑtẽ patẽt
ex gl. z opi.j.recitãdis:et icipiẽdo ab opi.glo.
Dria fuit opi. Hug.dicẽtis ꝙ ſeꝑ ſtat᷑ ſcriptu
ꝛc ſigillo epᷣi ſigillate: qꝛ uicẽ hʒ publici inſtri ꝑ
iura ĩ prin.gl.hac opi.ſecutꝰ eſt Hoſti.⁊ multi
alij dicẽtes: ꝙ liis epoꝝ ⁊ alioꝝ oꝛdinaꝛioꝝ cꝛe
dit᷑ ſigillatis eoꝝ ſigillis: ꝓ h iſtud.c.⁊.j. de fi.
iſtru. c. ij. ? alia iura h̊ alł.iĩ prin.gl.⁊ ĩ.c.pe.j.ð
pur. ca.⁊ dicit Moſti.mirandũ de tenẽtibꝰpriũ
nã ſi officiũ tabellionis ↄceſſũ foꝝe uili ⁊ abiec
te ꝑſone facit ſcripturã auteticã:mlio fortiꝰoffi
ciũ epalis dignitatis æ ordis:cũ ĩ ſua ↄſecratio
ne ſolẽnit ꝓfiteat᷑ ⁊ iuret ſe canones ſeruaturũ.
ſicut eꝛgo cꝛcdit᷑ inſto tabelliõis cũ teſtium ſub
ſcriptõe:⁊ ſic foꝛtiꝰ cꝛedẽdũ ẽ liis epi cũ ſigilſo:
cũ fides epi uideat᷑ pponderaꝛe fidei tabelliois:
de fi. inſtru. c. pe. æ ul. facit ⁊ quaſdã alias ꝑſua
ſiones ad.c.qm.j.e.qð vꝛ ſue ↄcłoni obſtae rñ
det ꝙ loquit᷑ qn lõe nõ appent ſigillo epᷣi ſigilla
te:ſed ipſe uiua uoce diẽ ꝙ ita ꝓceſſit. ul loquit
Fm eũdẽ qñ iudex hoc extẽdit ĩ cartulario man
publica ſeu ꝑ duos uuꝛos idoneos nõ ↄfecto:ſ
hic loquit᷑ qn apꝑent ſe ſigillate.nõ ob. fᷣm euʒ
alið motiuũ: ꝙ dignior ẽ uiua uox cui n cꝛedit
ẽt ſi eſſz eps:ut ĩ.c.placuit ⁊.c.ſi cui.vj.q.ij.qꝛ
illud ẽ ueꝝ qn priũ ꝓbat᷑ ꝑ plłres.j.ð teſt.cuʒ a
nobis.łdic ndenð ꝑ nõ. S. e. teꝛtio loco.q.d.
ꝙ ſemꝑ uiua uox eſt dignior: ut ibi nõ. nã nide
mus ꝙ uiuc noci tabelliõis nõ cꝛedit᷑:? tñ iſtru
mento ipſius ſic:ita nec uiue uoci epi: ſʒ ipſius
lis ſigillatis ſic.ſʒ hec opi.q bẽt:ꝙ ĩdifferenter
credatr᷑ liis epi ⁊ alioꝝ iudicũ ſigillatis cõiteꝛ re
probat᷑ ꝑ doc.nõntes dineꝛſitatẽ ĩteꝛ ſcꝛiptuꝛaʒ
publica manu ↄfectã ⁊ as ſigillo epᷣi ſigillatas
nã ut dicit Jo. an.ſi inſtm falſo ſcribat᷑ ſub no
mine notarij h̊ facile ꝑ ↄpationẽ Eaꝝ dephendi
potit. ſed ſi ueꝝ ſigillũ furtiue ſubtractum falſis
liis apponat᷑ deficiet ꝓbatio:vn cũ facile poſſit
a cãcellario foꝛſã doꝛmiete ſubripi ſigillũ: a no
tario vo iĩpoſſibile eſt ſubripi actũ ſcribendi ſal
na pace Hoſti. vꝛ nõnda dꝛig ĩter nõriũ = epᷣm
ſeu aliũ oꝛdinaꝛiũ. Itẽ ſᷣm Jo.cal. officiũ tabel
lionis ẽ ſcribẽ:nõ eꝛgo miꝝ ſi ſue ſeripture cre
dit᷑.nõ ſic indicis:qꝛ officiũ iudicis nõ eſt inuen
rum ut ſcribat:łjͥ qnqʒ ſcripture auctem pᷣſtet..
de fi. inſtru. c. pe. ⁊ ulti.nec ſeqt pſtat anctem:er
go ſue ſcripture fides eſt adhibenda.iſta eni ſũt
diueꝛſa aliquid; facẽ uel facto auctem pᷣſtaꝛe.vn
ĩ ꝓprio facto quis nõ põt auctem pꝛeſtare ĩ cłe.
2 ſi una de re.cc.nõ alie.l.i.ff.de auc.pſtã. ⁊ tn
põt noĩe ꝓprio pᷣheꝛe:⁊ ſic actũ facẽ ad deere.
płt. ð pur. cano.quã alł. Hoſt.rñdet Cal. ꝙ ibi
nõ dr ꝙ illi relationi ſtet ſnꝑ illis qᷓ in ea conti
nent᷑:ſed nõ approbat de Srio: vñ pꝛo illis pꝛe
ſumebat᷑.J. e. qm. Itẽ ibi ſiat̃ relatiõi ꝓducẽ
tem: z loquit᷑ de delegatis de quibꝰ ẽ dicenduʒ:
ut. . ſubijciet: ex quibꝰ appebit ĩtellectꝰ bꝰ. c. z

decꝛe.cũ a nobis.j.ti.ꝓx.quã HMoſt.⁊ miti alij
adducũt ad illã opi. ꝓbandã facit potius õ ex
ponendo ſeu intelligẽdo illũ v. nec de notarijs
ut ibi intelligir Inno. ul exponendo dictionem

niſi ꝓ ꝙtuʒ: ut quidã ibi exponũt:ut ibi ĩ glo.2z
ſup l;bir itelligi in caſibus ſpalibus
in quibus lẽe iudicum faciunt fidẽ de qbus.j.=
iſta rnſio melior ẽ:æ ꝓcedit ſine ĩpꝛopriatõe ali
qua ð qꝰ dicet᷑ pleniꝰ ĩ.d.c.cũ a nobis. Oecꝛe.
.ij. ð fi. iſtru. ẽt faẽ potiꝰ ſi ꝛecte ĩtelligat.nam
tex. ibi tacite loquit᷑ ð ſigillatiſ lris hĩtions ſub
ſcriptõeʒ ſeu ĩſcriptionẽ teſtiũ:lʒ teſtes ſint mor
tui. alia iura de quibꝰ hic ĩ prin.gl.loquuntur ĩ
caſibꝰ ſpãlibus:ð qbꝰ dicet᷑.j.i.ix.⁊.x.opi.⁊ h
quo ad primã opi.¶ Scda ſuit opi. quorũdaʒ
Fm glo. tenentiũ fere oppoſitũ pᷣme opi.ſ.quia

caꝛthe ſeu inſto q;tũcũqʒ ſigillato ñ credat niſi

ſit redactũ ĩ publicã formam in aut᷑.ut nulli iu
di.F.ſi qſ vo ⁊ in.l.in donationibꝰ.C.de dõa.
niſi ſaltẽ duobꝰcõcurrẽtibꝰ.ſ.ꝙ hẽat ſuſcriptio
nem teſtiũ ⁊ ꝙ ibi deſit uſus tabelliõis:ar.xvi.
q.iij.põt.et hanc opi.tenuit Der.hiſpanus ad
ducebat.l.iiij.O.ſinaũt.C.de arbi.fallit fm euʒ
ſi Re eſſent redacte ĩ actiſ ꝑ tabellionẽ.d.l.i.do
nationibꝰ. 7. de fi. inſtru. c. inter. Vel ſi habeat
teſtiũ ſubſcriptionẽ.xvi.q.iij.põt.v.his ũt et.l.
ut ꝑfectus. C. de ãna.cxcep. Minc.ẽt ſecutuſ fu
it hanc opi.excipiebat tñ tres cãus.ſ.cũ le epi
hit ſigilũ capli per.c.ſtatuimꝰ.xix.q.iij.de ele.
cum iter uel quando appent ſigilla pluriũ epoꝝ
de cle. pere.c.i.uel cũ ordinarius delegat cãʒ ꝑ
ſuas las qꝛ iudiciũ redditur ĩ ĩuitũ.l.irer ſtipu
lantem. F. i.ff. de.v.ob.h opi.mihi non plʒ nec
uiðdo eã appꝛobari a doct.uidet᷑ eiʒ mihi qð ſit
G iſtum tex.⁊ tex. c.i.de treu.⁊ pa.⁊.xi.q.iij.cu
