Gtribond or ztiſ inidi
un geei tle s dsnitt
Wan nincic mäſſi
Ggdaſäies rgen d
w dauſrt ena
GlCimäcdt
Eeneſenddgafurgi
Cleeſtcaklop Saim
Inroliſchi irg be it
eſten littlehni in
ri nnii ir i Nonayn
ueßinſtinii⸗
Dieyiſmngmunt
Petsswiigmetiünt
tilonefintſgiliͤte,,
meplerwlein:

icteni e lrlne

N . N nii
ſtnt
rlachcenſ g . We,
hrien *“ ſin lpirint

ön

—
2

”M

. Au inn iet ne mgin
lmne biat
nluß ,,a iirnin i
oudAnp rna
manrdt, il unf in
rnſſj ſjmnr invafinn nit
tum zimk in huin nimmnn.
Eirdd ajgaſnmtats gobn altnt,
tors CNr hn icvg cn lstmons
Nr q 4eſeſont Nonſens
Gn sftl ati nnt N Nd⸗
b Sähfut i gtenmhi urend d.
n NN Meonm nadh ddang ir
Emerma cund lenene rdmnt
õü
G.CNINNn jNN dt Gul
uen CNNA. PNtinl⸗
miumn nsdisilitsdint
ſammiſuinuuineiin
oniadmimmm 1 uimmnm
ir hu ti ai lnsſnan
nten itimmmmmt

,erdm we rdenn ibiſonnnanmn
Eetk Loncb Mieſuntſt,

jouem feiti
are nai ti⸗
n ti, Teninckot

uhad di⸗ e
Nen ian ais unn

Peoan aiinig n, e unlu
zludenehlin fn 5Glmnt

zwrde
pwin ntn n

4

dicit q; ſic ꝑ.l.quedã.S. nũmulaꝛios.ff.de edẽ.
2 ſimpliciter ipſũ ſecutꝰẽ do.an.bic:ſʒj ið Bar.
lariꝰ H̊ aſſumpſit exaiandũ in.d.l.nuda. nam ur
huic dicto obſtare.i.ceꝛtũ S.ſi qͥs abñnte.ff.de
feſ. æ. c.fi. de ↄfeſ.cũ ibi nõ. Mo.n.ualet ↄfeſſio
ẽt nina noce abnte ꝑte facta lIʒ ꝑ nõriũ ſit redac
ta in actis cẽ ge fortiꝰ n dʒ nalẽ qn in ſtatiõe ſua
in abntia ꝑtiſ qͥs ſcribit libꝝ rõis. Soluit Mã.
ꝙ ĩ ZSrio fuit ſimplex ↄfeſſio:ł eẽt redacta ĩ ſcri
ptis ꝑ aliũ ut ꝑ nõꝛiũ cẽ. Sʒ ĩ cãn nr̃o fuit ſcꝛip
tura qᷓ ſemꝑ loqrt:iõ nũc cũ ꝑuenit ad te tibi loqͥ
tur ſicut epła quaʒ tibi mitto.⁊æ de eplła ꝙ faciat
fideʒ ꝓbat᷑ in. d.l.publia iĩ fi. Et ex h̊ dat unam
reſtrictionẽ dicit.n.ſe putare:q ſi in libꝛo ꝛõnũ
qᷓs fecerit ſcꝛibi ꝑ aliũ h̊ͥ nõ ꝓbat õ ſe ſi fnit hoc
actũ abũñte ꝑte ſicut in ↄfeſſiõe ĩ iudicio facta ꝑ
te abñte ⁊ in ſcriptis redacta.d..ſi quis abñte
ꝙ dicit nõnð. S, Hl. quẽ ſequit᷑ domi. an. de
peꝛuſio ĩpvngnat h̊ͥ dẽm.ſ.pᷣmũ dicẽs:ꝙ aliud in
epkła qᷓ mitti᷑ ad abntem:qꝛ ſic mittendo noluit
in ꝑtiſ pñtia ↄfiteꝛi: ut.d.l.publia. Sʒ libẽ ↄficit
in abñtia ad iſtructõʒ ſcribẽtis:nec habuit aium
Ofitendi ĩ ꝑtis pntia.iõ illa ↄfeſſio ñ debẽt ualẽ
Jo. an.pꝰ Mico.mat.ſequit᷑ pᷣmũ dẽm:ut faciat
fidem ſcꝛibentẽ:allegat.l.de etate..i.ff.ð int᷑.
act. que tñ ñ multum facit:qꝛ loquit᷑ in ↄfeſſione
facta i ꝑtis pñtia ſʒ ego cui plʒ illud dẽm allego
tex.nõ. in cle. una de uſur.iuncta gl. nõbili in v.
rõnũ.nã libeꝛ ibi ꝓducit᷑ ut fidẽ faciat ↄ ſcabẽtẽ
nec ẽ ſoãle ĩ ̊ S uſurariũ:qꝛ eius ↄfeſſio uiua ſi
bi ñ pᷣiundicat:ſi ĩ abñtia ꝑtis ↄfeſſuſ fuẽit ut nõ
i.c.ij.de nſur.li.vi.nec fecit ibi libꝝ rõe officij:
qꝛ tũc de iure ẽt fuiſſet ↄpulſus. ut.d.l.qᷓdam ff.
8 edẽ.⁊ dixi in.c.i.ð̊ ꝓba.ſʒ fecit ad ſuã inſtruc
tõeʒ ⁊? nihilominꝰ ꝓbat ↄ eũ ſi eim iducit᷑ ibi ſpã
litas ut ↄpellat᷑ edẽ ꝓpas rõnes ubi als non cõ
pellẽtur. ut in.c.i.de ꝓba.cũ ibi nõ. nec debemꝰ
dicẽ ꝙ ſit alia ſpãlicas.ſ.reſpectu ꝓbonis ↄ uſu
rariũ :tũ qꝛ due ſpãlitates ñ debẽt ↄcurrẽ circa
igẽ.l.i.E. de do. ꝓmi.tũ qꝛ h̊ nõ colligit᷑ ex illo
tex. ⁊ apte ſẽtit h ibi gl.⁊ facit gl.iĩ.l.int᷑ caꝛtulas
C. de ↄue.fi.debi.lib.x. Sed nunc ultra alios

moneo ubi dubiũ:põe ꝙ libeꝛ rõis aliqd ↄtieat

ꝓ ſcribente aliqͥd õ ⁊ ſic factũ cõcernens eandẽ
pſonã:nunqd poſſit illa ꝑſona approbare libꝝ
quatenꝰ facit ꝓ ſe.⁊? nolle ſtare qᷣrenꝰ facit õ ſe.
PMůe.n.i facto ꝙ mercator ſcripſit ĩ hbro ſuo:
q ritius ðᷣpoſuit penes ſe cẽtũ poſtea ſcripſit qð
ex illis reſtituit ſibi.l.ł qͥd ſiłe dico ꝙ põt appꝛo
bare ꝓ ſe:⁊ nolle ſtare qᷓtenus facit õ ſe de quo
nr tex. m cõem lect.quã ẽt ſequit᷑ Har.in.l.pu
blia.F.fi.ff. depoſi.⁊ loqᷓt in epła tiñ eadem rõ
ĩ libro. Ié Mar. in alia ſcriptnꝛa in.l. auꝛeliꝰ
F. idẽ q̃ſijt. ff. ð li. leg.?æ ꝑ Cy. in.l.i. C. ð ↄfeſ.ñ
m ꝓ ſe:ſicut dicimꝰ in ofeſſione niua noce emãn
te in diuerſis oronibꝰ.ꝓ hoc facit qꝛ lIʒ qs poſ
lit reſtificari p ſe:ñ tũ ꝓ ſe.xiiij.q.ij.iĩ pᷣn.⁊ hoc
tene:lʒ do. Caꝛ. aliud ſenfit in.c.bõe.ij.de poſt.
pla.p.c.cũ oliʒ ð cen.ſʒ iſtud põt intelligi i iſir̃o
publico:æ dic ut ibi nõ per Inn.

Scripota.

3 caſn pᷣnci aut᷑.⁊ ſi contractus tenet ꝙ non tex.ĩ dicto.l.

pali:nũquid faciat fidẽ liberatõis õ tertiũ: dicit
HBar. i. d. l.nuda: ꝙ aut libeꝛ fuit ↄfecius auct᷑e
publici officij.ſiẽ oli faciebãt nũmulaꝛij ⁊ facit fi
dẽ:ut.d.l.qdã.ꝗ.nũmulaꝛios ff. ð̊ edẽ.facit.ff.ð
adimi. m.l.lutius. S. tutela. Si Vo nõ ẽ ↄfectum
rõe publici officij.æ tũc nõ faẽ plenã fide:ut nõ.
i.d. S.nũ mularios:ſupple niſi h̊ hẽat cõſuetudo
ꝓ S.c.cũ dilectꝰ.j.e.dicit tũ ꝙ cũ hodie cãpſo
res ⁊ mercatores qui iurãt i arte ſua ſuccedãt ĩ
locũ illoꝝ qui erãt officiales publici: Iʒ ñ hẽant
hodie officiũ publicũ:dicẽdũ ẽ ut eorũ libꝛis ſit
credẽdũ quo ad ſemiplenã ꝓbõnem ſi ſũt hoĩes
ꝓbati ⁊ bõe fidei ꝑ nõ.i.d. .nũmularios: ⁊ ſic
põt itelligi 'ᷣm al ũ itellectũ gl.i.d.l.admonẽdi ⁊
i. d.l.in done fidei:q dnt ꝙ pᷣnata ſcriptura fac̃
ſemiplenã ꝓbõnc. Exr nõbis ſing. hũc itellectum
ad illas glo.nam S. dedi alios intellectus.⁊ hãc
opi. approbat idẽ .. in. d. l. admonendi: ma
xime cũ ̊ hẽat ↄſuetudo:que ĩ talibus multuʒ ẽ
attendenda:ut nõ. Inn. S. c. ꝓxi. ꝓbat᷑ i. d. c. cũ
dilectus. Et aduerte qꝛ Har. loqmit᷑ ðᷣ his mer
catoribꝰ qui ſũt approbati in eoꝝ arte.ſecus vẽ
ubi quis ꝓpria auct᷑e aſſumi ſibi artem: tũc enĩ
dʒ facere ſemiplenã in preindiciũ alterius: cũ ſit
oĩo priuata ꝑſona. ¶ Sed qro an iſte liber de
beat hr̃e diem ? conſulem. uide Jo.an.in addi.
predicta:ubi poſt Mico. dicit ꝙ quatenns pro
ducitur contra ſcribentem non eſt neceſſe ꝙ ha
beat dictas ſolẽnitates nel ſimiles:ſed quatenus
preiudicat alteri debet babeꝛe ſuas ſolenitates:
qꝛ equiꝑantur ſcripturis argentarioruʒ:ut.S.di
xi. Itẽ deber contineꝛe ex qna cã recepit uel ex
pendidit ⁊ ſilia:non tñ requiritur ꝙ hẽat teſtes
inſcriptos:ſicut nec illiargẽtarij ad hoc artabã
tur: Iteʒ dicit ꝙ iſti poſſunt ꝑ libros alios ſcri
beꝛe:ſicut hodie commnnis uſus habet:⁊ ipſi ni
dentur ſcrivere quoꝝ nomine ſcribitur.ff. ð re.
iur.qui per aliũ.ff. de admi.tu...geſſiſſe: ⁊ ideʒ
in tutoribus ⁊ curatoribꝰ.quod nõ. oſtre
mo ĩ hac mã qro qualis dʒ eſſe ſcꝛiptura ex qua
fit ↄꝑatio.ſo.habemus quo ad propoſitum du
plicem ſcupturam. unam ad quam ꝓbandaʒ fit
comparatio: æ de hoc qualis debeat eſſe ⁊ quali
ter probetur ſatis plene ſupra dictuʒ fuit. Alia
eſt ex qua fit comparatio.i.que ꝓducitur ad cõ
parationem faciendam cum illa que negatur: ?z
iſta dʒ hẽe unam ex quinqʒ qualitatibꝰ qᷓ enume
rantur in.l.ↄꝑationes iuncta aut.ad boc.C. e.
ut ſit ſcriptura publica nel facta i indicio ul chi
rographũ priuatũ cũ ſubſcriptione triũ teſtium
ita nt pꝛius ſibi fides ĩponatur:uł ꝓducto ex ar
chiuo publico.nel aduerſaꝛius met tanquam ꝓ
pria ea utatur in indicio.Ex alia neꝛo ſcriptuꝛa
non poteſt fieri comparatio ſecundum gloſaʒ ⁊
HBrr. in. d. aut᷑.ad hoc ⁊æ in aut.⁊ ſi contractus
⁊ hoc facit ad notabilẽ queſtionem:nunquid de
ficiẽte ſcriptura qualificata modo predicto poſ
ſit index negantem compellere ad ſcribenduʒ de
nono ut ſic poſſit fieri comparatio. Mar. in. d.

ↄpatiões iũcta gl.i.v.lʒ ĩ ſemetipʒ ⁊ gl.i.d.aut᷑.
ad bh:ubi ur̃ inui qð ex cãns pdcos n ſit ↄꝑatio
ẽt ſi ꝑs ↄfiteat᷑ ſuã eẽ ſcriptuꝛaʒ.Do. Car. dic᷑
ꝙ utꝛũqʒ dẽʒ ẽ S.tex.illiꝰ aut᷑.ð inſtꝛ. cau.. ſiqᷣſ
igit᷑.nã qñ ꝑs ↄfitet᷑ ſuã eẽ ſcripturã illa hẽt niʒ
publice qᷓtũ ad ↄꝑationẽ fiẽdã ⁊ ĩ piudiciũ ſcri
betis. ⁊ ꝙ poſſit ↄpelli ad ſcribẽdũ ẽ tenẽdũ fʒʒ
eũ ad faciliorẽ expeditõeʒ iudicioꝝ ſiẽ iteꝛꝛogut
ꝑtes i qᷓũqʒ ꝑte iudicij: ut ĩ.c. cuʒ Joã. j. e. .l.
nbicũq;. ff. ð iteꝛꝛo.ac.Ego ið puto latiꝰ tnñ mãʒ
explicãdo qꝙᷓ; ipſe faciat nam fateoꝛ ꝙ ex. l. C. ſ.
ↄꝑatões C. de fi inſtr.ñ fiebat cõꝑatio ex ſcꝛip
tura puata: niſi hꝛet ſubſcriptõʒ tꝛiũ teſtium. ſed
poſiea ſuꝑuẽit aut.de his qͥ igꝛe.ad ap..illnd
colł.v.qᷓ diſpoit ꝙ ſi ꝑs utit ſua ſcriptura nt ꝓ
pria pot ex illa fieri cõꝑatio.⁊ ſic tacite innit:q;
nbicũqʒ certũ ẽ ſcriptuꝛã ẽe ꝓpᷣã põt ex illa fieri
cõꝑatio. huic poſtea ſuꝑuenit ant᷑.ð iſtꝛ can.ubi
naꝛꝛat᷑:ꝙ qͥdam exoꝛta dubitatõe fuit cõpulſus
ad ſicribẽdũ ut ſic poſſʒ ᷣneniri ad ↄꝑatõʒ:qua
ſi innat idubitatũ ẽe quẽ poſſe cõpelli ad ſeribẽ
dũ. Ite adduco duas alias ꝛ0es extꝛinſecas.pꝛi
ma ꝙ lex n dʒ ce ipoſita vᷣbil ſʒ ꝛebꝰi. c. comiſſa
ð ełc.li.vj. Ad qͥd geexigi dʒ ſubſcꝛiptõ teſtiũ ł
ꝙ ꝑs utat᷑ ĩ iudicio:ex q certũ ẽ ꝙ tpᷣe illã ſcꝛip
tura fec. iſte.n. ſolẽnitates ſeu q̃litates req̃rũt᷑ ut
liqneat illa ſcuptuꝛã ẽe ꝓpã q ceſſaꝛe dʒ:ex quo
claꝛius liquet eã ẽe ꝓpᷣa:ut qꝛ ↄfitet᷑ ul ſcꝛibit in
pñntia iudicis:ð ap.cũ ceſſãte:⁊ fruſtꝛa fit ꝑ plła
qð expediri pot ꝑ pancioꝛa.nõ.n.dʒ ius uti ſuꝑ
finis remedijs.l.ᷣ ſtipło. S. dinus.ff ut leg. no.
ca. ⁊ in.c.ſiẽ de ꝓba.⁊ qð ibi dixi. Scðᷣa rõ ma
gis urgẽs. nideo eim ꝙ iudex ↄpellit ꝑtẽ ad rñ
dẽð poſuõibꝰalteriꝰꝑtis ad re lenãdũ illã ab onẽ
ꝓbãdi i.c ij. ð teſt.ſi.vi.⁊ ĩ cle.ſepe ð vV.ſi.cũ ſi.
ergo fortiꝰ dʒ poſſe cogẽ ad ſcribenð ut fiat cõ
ꝑatio.⁊ dicit h̊ do.Caꝛ.ꝙ ipe Haꝛ. mutanit in
h opi.ſuã ut reꝑit in quibuſdã ſcꝛiptis ſuis ⁊ ceꝛ
te ſi n mutauit ðbuit mutaſſe ꝑ pᷣdẽa ꝙ notabis

Er ex pᷣdẽig olligẽ mitas ſpẽs ſcripture
autẽtice. Mue ueio ad Fʒ pᷣncipale dictum hꝰ
c.uʒ ad mam ſigilli ex ꝗᷓ reſultabũt ſpẽs alique
ſcript᷑e autẽtice:⁊ obmittã h̊ qᷓ nõuit Inno.s.c.
ꝓxi.⁊ hic an ⁊ qñ credat᷑ ſigilł platoꝝ qꝛ ple di
xi ĩ.c.pꝰ ceſſiõʒ.s.de ꝓba.Sʒ reliq; mãm ſigilli
h tactam ꝑ eũ bꝛeuiſſime concludã ꝑ.v. qones
OMria ſit qe ðbeat ce ſigillũ ut fidẽ faciat. De
cũda an ſufficiat ſigillũ ẽe caꝛthe ipᷣſſũ an vo ꝛe
qnirat᷑ ꝙ ſigiulãs expmat ſnũ ſigillũ appoſuiſſe.
Tertia an poſſit qͥs ſignare alieno ſigillo ſeu a
nullo. Quarta an eps poſſit alicui ꝑſõe ſigilluʒ
ſuũ cõmittẽ ut nice ſua ſigillet. Quita ⁊ ultia an
ſigilũ appoſitũ cedule ſeu carthe nacue data cõ
miſſario piate poſtea ſcribẽdi faciat fidẽ reſpec
tu ſcriptᷣe poſtmodũ facte. uo ad pmã cõ
cludo pꝰ Inn. ꝙ ſigillũ dʒ hꝛe certos carateres
ut ſic poſſit cognoſci ł certas las legibles.cum
glit n ꝓbet. ut i.c.int᷑ dilectoſ.j.e.cũ alia re pu
ta coꝛꝛigia q ñ ſit diſpoſita ad ſignãð ł ſigillãð
ſigillari nõ pot: ad H.l. qad teſtiũ de teſta. ff. z. c.

¶ Ge ſde inſtru 7

ſignificauit. j. ð ap. Itẽ dʒ eẽ autẽticũ puta epᷣi
n alteriꝰmagni niꝛi.⁊ h̊ qñ pſtat anct᷑eʒ ſcꝛiptuẽ
pncipalit᷑: puta qꝛ ſigillat in facto alioꝝ:ita loq
tuꝛ hic. Si Vo n pᷣſiat aucteʒ pᷣncipalit᷑ ſʒ faꝛio:
qꝛ ſigillat nt teſtis:tunc ſufficit ſigillum ſuũ pᷣna
tũ apponẽ:dũmõ ſit ceuũ modo pᷣdicto.d.l.ad
teſtiũ. S. penulti ff. quẽéadmodum teſta. ape.l.ij.
cum ibi nõ¶ Idem eſt ſi contrahens obligat ſe
ſigillo ꝓprio licet priuato.ff. depoſiti.l.publia
.l.ij. C. de ꝛeb. alie. nõ alie. z. S. dixi.?⁊ quod dẽʒ
eſt ð ſigillo idem eſt in anulo:dummodo ſit ſcnl
ptus ad modum ſigilli modo pꝛedicto. nam nõ
eſt finda nis in nominibus: ar. de pꝛocur.pe
titio.nam ſm Inno. quod nos uocamus ſigil
lum ius ciuile appellat anullum. Et hodie multi
tales anuli reperiuntur. æ uide bon. tex. in. c. in
nomie. xxiij. di. Ad faʒ queſtionẽ an ſufficiat ſi
gillum eſſe carthe imprefſum Inno. ponit dnas
opiniones. Drima nut non ſofficiat miſi is qui
apooſuit dicat ſe appoſuiſſe: aꝛ.ff. de teſta.l.pe
nulti. 2. C. de teſta. l.ſi unus et.l hac conſultiſſi
ma. Secunda opi. cui nidetuꝛ ipſe Inno. inbe
rere eſt nt ſufficiat ſi in carthba ↄöᷣhentium nel lo
quẽtium contentorum ſigilla apponantur:etiaʒ

ſi n expꝛimant ꝙ ſigilla ſna appoſueꝛũt. C. aꝛbi.

tu. l. fi. ?. j. e inter dilectos.hoc tamen limitat ne
rum ſi talia ſunt ſigilla quibus credendum eſt:
ut ſigilla ep̃orum ⁊ infeꝛiorum pᷣlatoꝛum ſaltem
in his que ſpectant ad iuriſditionem ſuaʒ ꝛeſpec
tu iſtorum inferiorum: Cꝛedo ꝙ in boc Inno.
n loquatur ꝑfecte. unde diſtiguo ſic: ꝙ aut ſigil
la inſerta ſunt ipſoꝛum quoꝝ noie fiũt inſtrumẽ
ta:⁊ ꝓcedit hec fa opi:nam pᷣſumunt᷑ appoſita
ad prebendam fidem ſcripture ⁊ de ↄſenſu ipſo
rum:niſi aliud ꝓbetur: ut in.l.ij. E. de reb. alie.
non alie. ⁊ in. c. tertio loco de proba.⁊ boc caſu
non requiro ſigilum autenticum: ſed ſufficit pri

natum ipſorum ↄhentium ut. S. dixi ut lunt
ſigilla alio z ꝓcedat pᷣma opi.ut n ſufficiat ap
poſitio ſola:ſed opʒ ꝙ ipſi ↄhentes uel is cnius
eſt ſigillam atteſtentuꝛ ad quid illud ſigilluʒ fuit
appoſitum: alias preſumitur adulterinum in du
bio ⁊ falſo appoſitum. cuʒ in dubio ſigillum dʒz
congrueꝛe dignitati ſigillantis ⁊ mateꝛie deſcꝛip
te in cartha ſigillata: ut. aperte ꝓbatur in. c. int
dilectos.ꝗ.·eo. ⁊ facit quod dicam in ſequenti.q.
d reꝛtiam queſtionem dicit Inno. ꝙ ſi qs
haber ſigillam proprium:tunc ipſo ⁊? nõ alieno
ſigillare debet: alioquin non prodeſt niſi ex cã
fiat:ut ſequitur.nec mirum quia nec proprium
ꝓdeſt ſi ad aliud officiuʒ eſt deputatum: ut.d.c.
ſignificauit de ap. Si ãt nullum ſigillum propri
um habet uel non habet pꝛe manibus uel non
poteſt aliud habere de facili:tunc poteſt vti alie
no ſigillo. debet tamen exprimere ſecundnʒ enum
cuius ſigi lo ſignat et quaꝛe alieno. et ponſſin 4
rõ eſt:ut nʒ diſcerni poſſit quo ⁊ a quo:⁊ ex ꝗ
cauſa ſignatum eſt inſtrumentum. naʒ ex moltis
2z diuerſis canſis apponuntuꝛ in liis ſubſcꝛiptio
nes et ſigilla quandoqʒ enim in ſignuʒ cõſenſus

M ,
MoN 4 ent,,
nuln 1 (6 S
S
gieerti S

S
tiliu,/b

e Suun.
fd 4
tein Acntnd
ec ſun jboch
A

erſchreſcchudn,

tecretusiit s

.

jinptini Nnni ciwe

nnilaprrnl the in
mivigitwnunanm lu⸗

lc tfa ut en
ca Nunen caliu
r vii ſbim unſf in
eru vuin M nim
nr ri unail weſan we niis⸗
mtzhohonreinccd In
Mriſnemtr fisſ nmnst
Hödretekektcvnchetinsut
decrlerdnindcnettcckore
Nrblincſelct m gumnan
ACENawedcriedenn ddur
GawcRndikeduttin
MertdErurumamin
Pöilſcbotgticnlgoaet⸗
Nan Pugihmgtite
Nsibtinchgegnt nlni
nipoeloanne /,⸗
tlan ſunn
=
ſirurinan

tſapeetn e

* iune ſiee
ð guaitlr R
in tgt irn ie
Elelra dd
Aß i negi aſfate
ii, wilöſt ai
üſzrntlf N
iſhingtann
5 ien lcer nni
Kkinannioenn⸗
. 1 ndtn ſotli
4 Uis in Tofminibus,, 1
j n fn Fno nog o,
Nun gvoc ro en
rrnte
n nimn,ebite inn
3 mäfzen ne
3 rinnſm Zng
en Diumlim ſiſfen
nit dintſe
. illufti
. Cde Anihliwaln
ndn nna uin 4

Kboſſcerſtinante
gämem
ſnmmo ſlulugntiru lt
1 Ktie inralnmg inetinn in
iau ſr ial, iix mntnmne
hbgimtiſnm ilmun in
Ham imm uinllumn li ht
tom mmnim uhntu ⸗
i anmm glar onge Aligro ie e /
mnem ſon ipommn gtop wt füriſnni
Ut ult de fnohenmn ſormii inn
umangfuinnn Kn
unddind pene miRNNdd⸗
mAANN NNNNNNAt
Guanim uunmnid ill
W GGNDNIINNà i
ahum NincmCN
Newſrinzgiiunui
Anslan ndenm Acni i
conedus Brinn a

bioſs
boo t hilo nnlhentn⸗

ſotſi awlden nn

ſ⸗
rund nanaden
7 m.
2 —— unl

1 ſoun der cd N
õ “
31 l A i ot⸗ ,
iene leiem ed Jun n
⸗ mndhans n
“ nignne n⸗
i (vins ſien⸗ in oſtc 1
ard mmmn,
. en e⸗ un⸗
aGH

.xij. q. ij. ſine exceptione æ. S. de ꝓcu. c.i.qnqʒ in ſi
gnum teſtimonij. ff. de pigno.act.in.l.gaius:qnʒ in
ſignum auctem ppſtantis.xij.q.ij.ſacꝛoꝛũ ⁊.c.cuʒ re
dẽptoꝛ qnq; in ſignũ ↄfirmatõis:ut :codem inter
dilectos: ? multis alijs ex cauſiſ¶ Er quo infertur
fm eum ꝓꝙ ſẽꝑ dʒ expꝛimi cuius eſt ſigillũ:æ a quo
apponit᷑:? ꝓpter quid apponit᷑.⁊ nõbis hec neꝛba
qꝛ quotidiana:⁊ faciunt ad ea que dixi in pᷣcedente
qõe.dicit tamen Inn.ꝙ ſi in lr̃a hec non ſpecifica
rentur nõ habet uiciare:dũmodo ex alijs circunſtã
tijs poſſint hec dephendi. Eps tamẽ ſigillando cuʒ
ſigillo eccleſie non intelligitur uti alieno ſigillo fᷣm
Juno.qð nõ allegat.c.in noĩe pꝛis.lxxiij.di.⁊. vij.
q.i.ſciꝛe.qð ego itelligo qn eſt ſolitus cum illo ſigil
laꝛe ſecus:ſi tin caplłin cum illo ſigillat ar.in.c. ſigni
ficauit de appel. eaur wegaana qõem ĩ qua
dicit Inno. epiſcopum poſſe alicui honeſte peꝛſone
ſigillum ſuum cõmitteꝛe:⁊ ſᷣm poteſtatem ſibi daraʒ
poterit is cui fit ↄmiſſio ſigillaꝛe de his que ꝑtinẽt
ad epᷣm. puta cãs ↄmitteꝛe:citare:confirmare: ⁊ ge
neraliter oĩa alia que ſibi ↄmiſſa ſunt poteꝛit expe
dire ⁊ ſigillaꝛe ẽt ſi platus cuius ſigillum eſt eas nõ
uiderit ſigillare.ſic eni uidemus papã ut.j.ð crimi.
fal.c.dura æ multos alios platos.dicit tamen ꝙ in
ↄctibus aliarũ ꝑſonarũ nõ dʒ noĩe epi ſigillum teſti
moniale apponeꝛe:niſi ⁊ ipſe eᷣus interfuerit ipſi
ctui:cũ teſtimonium ſit tantũ de uiſu ⁊? auditu:⁊= de
his que teſtis nouit.iij.q.ix.teſtis:⁊ ſic oqui auc.
de tabel. . nos auten cꝛedimus. Si vo hꝛet cõſue
t udo:ut is qui hʒ ſigillum talia inſtr̃a ſigillaꝛet etiã
abſqʒ ↄſcia epi nõ dãnat Inno.conſuetudineʒ nec
etiam hoſti.nam uidi hoc fieꝛi noĩe ipſius cnius eſt
ſigillum: æ H nõbis maxie in eo q Inn. ſentit ſigil
lum epi dare auẽtem inſtꝛis ſuꝑ gctibus ⁊ ſilibus:
Iʒ nõ ꝑtineat ad officium epᷣi:⁊ ſatis h̊ facit iſte tex.
2 uide quod plene dixi in.d.c.poſt ceſſionem de ꝓ
bat. in ultia qõe dicit Inno.ꝙ aut tradita eſt ptãs
ad certum articuluʒ inſcribendum in huiuſmodi ce
dulis: æ tunc ſi aliud inſcribat ibi.⁊ de h̊ conuincat
poterit tanqᷓ; falſarius puniri:aut data fuit gnãliteꝛ
ptᷣas ad ſcꝛibenduʒ quicquid placueꝛit: ⁊ in h̊ ponit
tres opi. Dꝛia qꝙ ualʒ quicqͥd ibi ſcꝛibit etiam aliũ
obligãdo dũmodo tale quid inſcꝛibat᷑ ad qð conſti
tui poteꝛit pꝛocuratoꝛ. Scda opinio ꝙ nihil po

teꝛit ibi ſcꝛibeꝛe ad obligãdum alium:niſi ſolum illũ
cuius eſt ſigillum. ¶ Zeꝛtia opinio in qua uidet᷑ re

ſideꝛe Inno. ꝙ nec illum cuius eſt ſigilluʒ obligare
põt nec aliquid ſcꝛibeꝛe quod de iure ualeat:qm ille
cuius ẽ ſigillũ dat auctem ſigillo:⁊ ſigillum dʒ dare
fideʒ ſcꝛipture:⁊ ſcꝛiptura gᷣctui. Sed in caſn noſtro
hoc non poteſt cõtingeꝛe: quia ex quo ſcꝛiptura nõ
eſt facta tempoꝛe quo apponitur ſigillum non eſt ali
quid cni ipſum ſigillum pꝛeſtat auctoꝛitatem: ⁊ pꝛo
hoc optime facit.c.ad audientiam de eccle. edifica.

Itrem multa inconnenientia inde poſſent ſequi que

uide hic peꝛ Innocen. uide etiam Innocen. in. c.
.ij. de ſolu. æ notabis iſta: quia ſepe pꝛincipes ⁊ pꝛe
lati dant huiuſmodi cedulas uacuas ſigiliatas eo
rum pꝛocuratoꝛibus ⁊ nuncijs:ut ſcꝛibant in eis ſʒ
tempoꝝ ⁊? locoꝝ idigentiaʒ ſeu exigentiam:quando

(Erlinens

dant ſigillum ſimpliciter.ſi eniĩ de h̊ ↄſtaꝛet nõ facẽt
talis ſcriptura fidem nec ſcribens eſſet imunis a fal
ſuate cũ ſcubat las in uno loco ⁊ in cartha ſcribit
aliun locum ⁊ tpᷣs ut he apꝑeant date in ꝑnbus
+£ litteri g. Caſus. Reſcꝛiptum
apoſtolicum ꝓpteꝛ ra
ſuram in loco non ſuſpecto non cenſetur
lonen nmentaune-Eͦs diuiſio fa ibi di
cimus. ð ibi copiã iuncta gl.prima ꝙ ꝛeſcꝛip
tum ipetratum ꝑ alteꝛã ꝑtẽ efficuur cõe ſaltem poſt
citationẽ. uide in h̊ qð dixi in.c.ex ↄqueſtione de ꝛe
ſti. ſpo. ie rel io facta in narratione rᷣpti
uel pꝛiuilegij nõ cenſet᷑ facta in loco ſuſpecto:quod
tn intellige ut.j.dicã. Ex quo a ↄꝛio colligitur ſecꝰ
eſſe ſi foꝛet facta iu vᷣbis diſpoſitis:qð ꝓcedit ẽt in
aliis inſteis: ut in.c.cum uenerabilis de reli.domi.
ſed fallit in diſpõe fauoꝛabili: ut in legato libeꝛatõis
ut in.l. ꝓxime in fine.ff. de his que in teſta.dele.un
de qu antuncunqʒ fiat ibi cancellatio non per hoc
uiciatur legatum libeꝛatõis:⁊ hoc intellige quando
dubitatur an teſtatoꝛ noluerit illud delegare an icõ
ſulte hoc pꝛoceſſerit:ut ibi nõ.Si aũt appareret de
uoluntate:tunc in dubio tolleꝛet legatum:ad hoc.l.
cancellaneꝛat.ff.eo.⁊.l.ſi unus.C. de teſta.ubi nõbi
liter dicit Marto.legatum ad pias cauſas indican
dũ ut legatum liberationis quo ad priuilegium ſu
pradictum. o ꝙ reſcriptum ad lites non dicir
priuilegium.eſt enim reſcriptum ᷣm ius: quia man
dat ius ipetranti fieri. priuilegium vo eſi pꝛoprie ⸗
ius.iij.di. priuilegia:de quibus uide qð nõ.in. c.
olim ie. V. ſigni. ? in.l.beneficium. ff. de ↄſti. pꝛinci.
Mõ penultimo ꝙ ſtꝛictius iudicatur priuilegiuʒ
ꝙ; ꝛptum ad lites. unde facilius preſumit falſuas in
priuilegio ꝙ; in reſcripto:ad hoc.c.penul.de crimi.
fal.æ quod nõ. Inn. in. c. epi. j. de rebus eccle. non
alie. Altimo collige ꝙ licite abraduntur inſtrumen
ta in loco non ſuſpecto ſi deprehenditur erroꝛ. An
autem poſſit quis coꝛrigere ⁊æ abradere ſi deprehbẽ
dit ecroꝛem doc.hic uidẽtur cõir ꝙ non:quinimo
ſi hoc pꝛeſumeretur caꝛeꝛet omni commodo reſcrip
ti:unde dicit Hoſtie. ꝙ in curia eſt canon late ſnie
excommunicationis in quemcunqʒ alium ab offici
alibus ſuper hoc in curia deputatis qui in reſcrip
to bullato nel notato aliquid ſaltem unam figuram
uel lr̃am uel etiam dimidiã abꝛaſeꝛit:deleueꝛit: dimi
nueꝛit:compleueꝛit:uel mutaneꝛit: ſine illius ad quẽ
ſpectat data licentia: ⁊ dicit ꝙ ſepe h̊ publicatur in
curia: ut non poſſit quis pꝛetendeꝛe ignoꝛantiam
.ff. de inſti.l.ſed z ſi. F. de quo palam ⁊ infra de iu
deis ita quoꝛũdam ⁊.xvi.diſtin.quod dicitis: ⁊ ita
ſtricte hoc ſeꝛuat curia:ut cum magna difficuliate
abſoluat ligatos. poſſet tamen impetrans ſine ali
qua pena dilaniare:ac ẽt ſi illa uult nõ uti:⁊ nõ hoc
ut mũ.nã licitũ ẽ cuilibet iuri ſuo renunciare:⁊ nide
de hoc quod plenius dixi in dicto.c. ex ↄqueſtione.
Hẽs etiã ex pdictis ꝙ ſimplex nõꝛius qui litteꝛas
apbłicas ſcꝛipſit nõ poteſt illas coꝛigeꝛe ſine licentia
officialis ad H̊ deputati:unde facit h̊ ad queſtioneʒ:
an in alijs inſtris poſſit notarius coꝛꝛigeꝛe uel ad
deꝛe ſi compeꝛit ſe eꝛaſſe:quod tractanit do. Ant.
n

Sed tu uide plene ꝑ Jo. an. ſuꝑ data. vj. li.in no
nella:æ ꝑ Mi. in.l.barbariꝰ. f. ð offi. pto. ꝑ archi⸗
xxxv. q.ix. F. i. in ſpc. de inſtru edi. S. inſtm. v. nun
quid cõfecto ⁊ ibi in addi.ꝑ Jo. an. æ eumdeʒ eo.
ri. F. oſtenſo. v. qͥd de Zctibus:⁊ ꝑ ſpe.in.d.c.inſiĩʒ
vſ. quid gꝗ ſi in nõ.unũ tñ tene menti ꝙ ubi nota
rius facit unã inteꝛlineaturã ⁊? abraſioneʒ ſi uult ut
oiĩs ceſſet ſuſpitio atteſtet in fi. inſtrumenti ꝙ ipſe il
lam interlineaturã uel abraſionẽ fecit ad hᷣ Har. et
tex.in.l.i.ff. de his ꝗᷓ in teſta. delen.⁊ ꝑ dictuʒ archi
dia in. d. F. i.? ſi ꝑs corrigit uel abradit inſtrumẽ
iũ dʒ pumri de quo uið glo.in. d.l.i. in vbo ſubſti
tutus:? tex. cũ ibi nõ.in. c.oliʒ de ꝛecſcrip.⁊ in.c.cũ
oliʒ de offi. dele. intellige añ doloſe facit circa ſub
ſtantialia uel circunſtantias negocij. nã ſine dolo nõ
cõ ni titur falſitas: ad h.l.i. . ij. ff. de fal.ñ. ecus pu
tarem ſi ꝑ ſimplicitatem conigeꝛet aliquid qð ẽ ey
ſubſtitialia uel circũſtantias negocij:ut cognomen
uel quid ſimile: ad ̊ qð nõ Inno. in ſimili in. cefa
ternitatis de heꝛeticis ? p Har. in. d. l.i. C Op.
ʒ teſt v ꝙ ꝓpter abraſionẽ ꝛeddat᷑ inſtem ſuſpe
ctum: ut in. .fi. C. de edic. dini adri. ¶ Soluit gl.
.ij. ꝙ hec fuit 20 dubitãdi in tex. ſed 20 decidendi i
Srium ꝛedditur in littera.non enim pꝛocedit Zrinʒ
ſi abraſio fuit facta in ueꝛbis narratiuis ⁊ in nõibꝰ
poſſeſſionum. Sed ̊ ⁊ z tex.oppono.nam ⁊ in
vbis narratiuis ⁊ in nõibus poſſeſſionum tã in pri
nilegijs qᷓ in ꝛeſcriptis poſſet poni fraus. None
enim ꝙ in priuilegio cõceditur mihi una ꝛes parua
et illa cancellata ꝛeſcribitur ꝛes magna. Item pone
ꝙ in ꝛeſcripto repoſui ꝛem magni nalo ris adiecta
clauſula generali:ut ſic poſſem trãſire ad pares 08
als non licebar: ut in. c. ſedes de ꝛeſcꝛip. So. ꝓpter
H Srium Jano.⁊ abb.dicũt hũc tex.nõ ꝓcedeꝛe in
priuilegijs ſeu ꝛeſcriptis originalibus:ſed in confix
matorijs dũtaxat: quaſi dicat ſuſpitionem tolli ĩ cõ
firmatorijs peꝛ originalia: æ ideʒ dicit tenẽdũ ead ẽ
25e in inſĩis donationũ uel alioꝝ ↄctuuʒ: æ uidet᷑
tenere ẽt Jo. an. ſuꝑ gl. ultia:ſed certe hec ẽ nimia
ꝛeſtrictio æ nulo modo iudicio meo litteꝛe huic cõ
ſentanea: qnimo dico potius ex lĩa colligi Sriũ: oꝛ
cuʒ tex. hic arguit a foꝛiori de priuilegijs ad ꝛeſeri
pta: ſi tex. intelligeꝛctur de confirmatorijs ? uerital
appareret in originalibus nullum fuiſſet dubium.
Item eſt maxima diuinatio ad iſtum tex. maxime
cũ non ſoleant in reſcriptis emanare duo paria lit
teraꝝ. ſ.originalia 2 confirmatoria. Itẽ ſi ueritas
patuiſſet hic in originalibus h.c.fuiſſj de indubio:
nee papa ridiſſet ꝑ ſimile prinilegij: ar.c. cum ĩ iu
re de offi.deleg.⁊ fugiendi ſunt intellecius inrium
qui reducunt iura ad caſum nõ dubitabi em: ut i. l.
.i. ſt. ad municip. z in.l.qð labeo.ff. ad carbonia.⁊
foꝛte ob h̊ Goffꝛe. poſuit hic alium intellectum in
telligendo.ſ.tex. de modica mutatione litteꝛe uel ſyl
labe. Secus dicit ſi in toto nomen raderet᷑.ar.S.c.
ij. de do. contu. niſi m eum cõſtaret raſum ꝑ ma
num eiuſdem ſcriptoris qð ẽt peꝛ cõpationẽ eiuſdẽ
littcre conſtare poterit ad h. C. e.ti.l.cõꝑationes.
do. An. in effectu vr ſic ſeqni menteʒ Innocen. et
MHoff. ut itelligatur lia qn ex pcedẽubus ⁊ ſeauen

¶ He ſ.. ſtrumẽtoꝝ

inſtẽm eſt cancellatũ in certa ꝑte. Sed magis qubiũ

tibus conſtat de ueꝛitate reſcꝛipti in abꝛaſo loco: uſj
quãdo peꝛ aliam ſcꝛipturam apparet de ueꝛitate uel
quãdo conꝛectio fuit facta de eadem manu.pᷣ ulimũ
quo a etiam fuit goff. mihbi non placet.nã duo requi
rũtur ut abꝛaſio nõ uiciet. pꝛio ꝙ in loco nõ ſuſpec
to. ſcðo ꝙ repo ſita ſit ſcꝛiptura de eadem manu: ut
nõ. in dicto.c. cum ueneꝛabilis de reli. domi. Non
eꝛgo ſufficit ꝙ eadem uideatur manus ſi in loco ſu
ſpecto eſt facta: qꝛ de facili ſimilatur litteꝛa alteꝛius:
unde hec ꝓbatio que fit ꝑ ſolam ↄꝑationẽ ẽ fallax:
ut dicit tex. in auẽ. de inſtru. cau. in pꝛincipio peꝛ pꝛi
mã colnmnã. do. cardi. ex alio capite impugat diciũ
goff. qui intelligit Zam de mutatione litteꝛe uel ſylla
be. dicit enim hoc non pꝛocedeꝛe cum abꝛaſio liueꝛe
ue ſyllabe fit ĩ loeo ſuſpecto de quo nos loquimur
intelligendo pꝛout 5 dixi. ¶ Ande dat ipe tenium
inte lectum: ut litteꝛa intelligatur tam in pꝛiuilegijs
oꝛiginalibus ꝙ; cõfirmatoꝛijs ꝙᷓ in alijs reſcꝛiptis:
2 hoc quando abꝛaſio eſt facta in narratione facti:
quia illa ſubiacet pꝛobationi: ſed ceꝛe iudicio meo
boc non tollit ↄtrariuʒ eius quod s foꝛmaui maxie
dum dicit la de poſſeſſionibus. Itẽ potuiſſet quis
narrare falſitatẽ impꝛobabilẽ æ timens careꝛe pmo
do reſcꝛipti iuxta. c. ſuꝑ litteꝛis de reſcꝛiptis abꝛaſit
illam narrationem: æ aliteꝛ narrauit negocium.quis
enim negabit reſcꝛiptum eſſe falſum: quare dico po
nendo quartum intellectum lr̃am intelligenda an in
loco non ſuſpecto facta eſt raſura ⁊ non ſit ita ma
gna ꝙ inducat pᷣſumptionem fraudis:hoc apeꝛtiſſi
me uoluit hec litteꝛa dum pondeꝛauit narrationé fa
cii cum nõ ſit nenſile ꝙ quis falſet lr̃as de iuſticia
que faciliteꝛ obtinentur:ut in. c.penult.de cꝛimi.fal.
2 ita intellige de nominibus poſſeſſionum. Done
enim pꝛiuilegium ↄceſſum peꝛ h̊ ueꝛba:concedimus
tibi omẽs eccleſias que ſunt in tali caſtro quas hbis
uocabulis duximus expꝛimendas eccliaʒ ſancti Hi
colai ⁊c cene abꝛaſio in nomĩe nõ habet uiciare cũ
ad cautelam fuit facra ſpãlis mentio cum cõpꝛeben
derent ſub gñalibus vbis:ul pone ꝙ eſt tali modo
ↄceſſuʒ ꝙ ſubiacẽt ꝓbatiõi: puta cõcedimus uobis
oes ecclias peꝛ nos cõſtructas quas pntibus duxi
mus nomibus expꝛimendas eccleſiam ſancii Anto
nij ⁊ẽ. cene abꝛaſio in nomine uiciabit:qꝛ oʒ pꝛoba
re que eccleſie fueꝛũt peꝛ eos conſtructe iuxta nõ.in
c. inteꝛ. . e. ⁊ idem dic in ſitibus. nõ enim poteſt in
his dari ccꝛta regula:ſed bonus index ex narijs cir
cunſtantijs hoc arbitrabitur EVitimo queꝛitur
pone ꝙ raſura ſit facta in loco ſuſpecto nũquid ui

ciabit totum inſtrumentuʒ an ſolum illam ꝑtem cui

inbeꝛet. Oldra. tenet ꝙ non uiciat in totũ ut recitat
Hal. in.l.fi.in quarto Srio.C. de edi. diui.adria.
Secus in dicto teſtis. nam illud uiciat᷑ in totuʒ ꝛõe
ptis falſe.qꝛ teſtis ex h̊ͥ ꝛeddit᷑ ꝑiurus:ut pꝛobal in
.c. pura.iij.q.ix.qdᷣ nõ.⁊ intellige qn inſtim habet
plura capitula ſeꝑata:ad hoc qð nõ. Innoc. in. c. f
nitas de hereticis. allego ẽt bonum tex. in. c.ſi eo
tẽpore de reſcrip.li.vj.ubi pʒ ꝙ ſurreptio cõmiſſa
in una gꝛatia non uiciat ꝛeſcꝛiptum reſpectu alteri?
gẽe:et hoc ſatis mihi placet qn reſcriptũ uel alind

tirttigihnit
lmmslennnl imnd
(ſorttce :alemn inn
giurn icir min
uuluiGrin, a
ercnnidman i
Iuennmmii tdAinα
gr,lrttz iuk imi nd N
rliniceinaianier onu
aicecſntincn dnceffts
Ceremgkfmunmtout
Prſartoo toroiſtmi ansmmn
Cttsgigondmitlarnunmn
ctinccclenannenme
etiaitdadagt rir Uin
bnuntd Iuant
NGrrolrias euanad
Drdittünimi
tnsrdl (Nörtre inn
ithinin ntttiunn
Afiopkannitegi,ms
plinit tte hag
Nrißlini ent ieng,,
Rber iongini nen
11c,mn zut id Ee
ſaue
Anin lgtiin
ſun lhßifenird oz.
idainnne.

Mnniarfß ſ̃ͦſtſint

rchiinih
Muran loco.
tfact ean e *
fembin Anden unn 5 iun
nicier Duani noe ud
ſrder Prio Pinſocdr d
er abutzce Anm
neꝛabils e lel. 0 l
n nidenur nnn nnn hon

B nus ſiin o
facili ſimilatur linen dar

lit , ſolam yin,;
. .
8 alio captte npugari
mutatione littere eiſfl
deceher cmn abꝛnſio liner
Krco quo nos gbimn
n. Ence chr ihe eninn
inieligatur tamn in Pꝛiullegijs
mmtonſs in aliſs reſcuptis:
deſt kaen in arranonefacn,
bamont ſed ceue indicio ne⸗
inz eins qod 6 fommani meyie
cſionvs Re potulſeris
Nobablle nimens carere oo
ſuplinens ge reſciptis buſt
1 aliter narranit negociumn. qis
Muneſſe klium: ouare dieo po
lecmun ſan ineligengi qn in
1i ſt uſum ? non ſt iin ma
monam fruudls: hoc apeinſſ
in pondenuit narranone fa
P quis falſet lias de iuſtlcia
ꝛut in.c.penult. de aimi ſel.
bus polleſſionunmn Pode
umn per b eda:concedinus
ſon in n cadro oasis
umendas ccclan inen i
in nonſe no vaber vicialech
1 Gois menni cunn (hud
Wis done Jcſtuin nae
Pwandupurn cocecinmno ol⸗
cNrvcns nas hilttoch
bimendas ecceſon ſancul
õ
ir per eos conſtucr um
1dic in ſtibus. no enin e
ll:ſed bonug indel. un
birrebinnr. Vluno

ſac in loco ſuf o nici

inabn

eſt qn continet falſitatem ꝓ ꝑte nõ quid uicietur in
totum de quo uide bo.gl.hᷣ diſputanteʒ.ix. di.ſi ad
ſcripturas ⁊ peꝛ Inno.⁊ alios in.d.c.fꝛaĩnitatis ⁊
per ſpe. in. ti. de inſtru.edi. S. inſtrumentum v. quid

ſi aliquod inſtrumentum: ⁊ hec ſufficiant.

Caſus. Redar
„N Ccepimus. uemipriiegiig

ꝰge falſo iudex faciet illud exiberi coraʒ pa

ucis ⁊ in loco congruo ? ſecuro: ⁊ interim ſtabitur
ſnie late ꝑ illud. In prima ponitur paꝛtis deciſa pe

tirio. In fa pape ꝓuiſio ibi cũ pꝛiuiegia. ¶ Hõ.
ꝙ et ſnia lata fin tenoꝛẽ pꝛiuilegioꝛũ pñt iſta priui
legia de falſo ꝛedargui.ↄcoꝛdat in ſimili ſupꝛa deꝓ
bat. qʒ. ¶ NMõ fo caſuʒ in quo quis cõpellitur ipſa
oꝛiginalia ꝑti ondeꝛe palpanda ⁊ exaĩanda.ſ.cũ ea
uult de falſo nõꝛe 6. ibi difficile ſit ꝑiculoſũ
ꝙ non debet quis compelli ad ꝓducẽdum oꝛigina
lia in loco ꝛemoto ꝓpter ꝑiculum ĩteritꝰ.⁊= iõ oſiliũ
eſt ut prius ſolẽniter exẽplent᷑ iut᷑ mãm tradendam
j. e.c.fi. Et ex hoc ⁊ ex tex. arguit Moſt.nibil dit᷑
ficile uel ꝑiculoſũ debeꝛe pcipi ꝑti ꝑ iudicem: aliter
Fm eum poſſet appellare hac cã expᷣſſa:qð eſt bene
nõndum. ¶ Mꝛo quo allego bonum tex. in. c. ex
pte.i. de appella.⁊æ cemẽ. paſtoꝛalis de re.indi.⁊ de
pceptis eriudicialibus nide pulchꝛe per Inn. in. c.
ad aures de tempo. oꝛ. dicit tamẽ hic hoſt. ꝙ inter
difficile æ facile ⁊ ꝑiculum ⁊ ꝑiculum arbitꝛabi bo
nus iudex:ar.j.de ſpon.de muliere ⁊.j.ut lite.non
cont. accedens.ij. Ego in papa dico obedienduʒ ẽt
ſi mandatum ſit durum dum ex certa ſcia pꝛecipiat
ut in.c.in memoꝛiã.xix.di.dũmõ non contineat pec
catum nel ſcandalnʒ inde rimeat: ut nõ Inno. in. c.

inquiſitioni de ſen. excõ.et uide Jo. an.in.c.ſigniſi
cauit de offi.oꝛ.⁊ in.c.cum adeo de rptis 6.

2 tene menti ꝙ ſemel impugnantti priuilegia de falſi
tate poteſt per ſupeꝛioꝛẽ ſtatui certus teꝛminus per
emptoꝛius ad ꝓbandam falſitatem ſi in termino nõ
fecerit iponet᷑ ei ſientium in ꝑpetuuʒ:⁊ ſic fert ſnĩa
diffinitiua lit. nõ ↄt. cũ agit᷑ ↄdictõe.l.diffamaꝛi.C.
de in inge. manu. æ uide ꝑ Inno. in. c. cõquerente
de offi.oꝛ. ⁊ in.l.titia.ff.de accuſa.⁊ ibi de pᷣ plene
per Har. 7 ꝓcedit etiã ubi ifamaret᷑ ꝑſona:ut in
iuribus pꝛeall. ¶ Mõ ultimo ꝑptem nõ ↄpellandaʒ
ad oſtendendum oꝛiginalia in iudicio nec etiam ad
ea ibi exhibenda:niſi locus ał ſit tutus a ꝑſonaruʒ
multitudine. Sufficit ergo ꝙ ipſa oꝛiginalia diligẽ
ter iſpiciant᷑ æ copia ꝑtibus tradat᷑ uel in iudicio ex
hibeat᷑ ubi opus eſt:ut.j.c.ꝓxio.Et uide quod nõ
in. c. qm õ de ꝓba.⁊ in.c.cum in iure de effi. dele.
CRXa queꝛo quare aꝛchieps nõ põt hr̃e ſecũ ip̃e
iſpectõis pꝛinilegioꝛũ niſi.xij.hoies rndet tan.ne ui
olentia mõchis inferat᷑.⁊ dicit hoſti.ꝙ ẽt qualitatẽ
iſtoꝛum.xij.debet iudex arbitrari. debent enim eſſe
tales de quibus nõ ſit viſimile ꝙ aliquã uiolentiam
ↄmittãt:ar.ff.de offi.oꝛ.c.ut iux. Item conſulit ho
ſtiẽ.ut iudex prius diligenter ipſa priuilegia exaiet
uoluat ⁊ ꝛeuoluat nt cognoſcat ſi nouum quid acci
dat. Ego do ↄſilium pdictum: ut pars faciat ſoleni
ter exẽplari.? credo ꝙ h̊ caſu poterit fieꝛi exẽplatio
ſine ptis citatione ex quo timet᷑ de ipſius uel ſuoꝛũ

Mccepimus

uiolẽtia: aꝛ.c.qm:ut lit.nõ ↄt.ſed ꝑiculo ſublato po
terit fieꝛi cum ſolẽnitatibꝰ debitis.Sed pone ꝙ iſte
archiepᷣs patẽter ⁊ uiolent᷑ in pntia iudicis liiteꝛam
ipſã lacerauit dicit hoſti.ꝙ iudex deber acriter lace
rantem exoꝛdinarie puniꝛc:ar.ff.de publica.l.licira
tio. F. qð in licite:⁊ experiri debet talis niolentus iu
dicis auẽtem eluſã.ſ.pena docẽte:ar.S.ti.ꝓx.ꝑuẽit
i.cum ↄcoꝛdantijs ſuis. Ego dico h̊ pꝛocedeꝛe qꝰ
ad iudicis cõtentũ puniẽdum.ſed quo ad intereſſe
ꝑtis aliter ꝓcedet᷑.nam cꝛedo perinde ꝓcedendum
ac ſi plene priuilegia ꝓbaret õ lacerantem:ad boc
bonus tex.in.l.de poſſeſſione.C. de ꝓba.⁊=.c.ſi q̃s
pe clericis.xij.q.ij.facit.c.olim de ꝛptis.⁊.c.cuʒ oli
de offi. deleg. nam de eodem delicto poteſt quis pu
niri ciuiliter ad inteꝛeſſe ꝑtis: æ criminaliter ꝓpter
iudis ⁊ rei publ.contentum æ offenſam ui.d. F. c v
in licite:uide ad hoc quod notanter dicit bar.in.l.
inteꝛ omnes.S. ꝛecte ff.de furtis:⁊ hoc iudicio meo
in dubio ꝓcedeꝛet quãdo ageꝛet᷑ de pꝛeiudicio iuris
priuati ipſius laceꝛantis. Sed an pꝛeiudicet eccleſie
ſi canſa eſt eccleſie tex.in.d.c.ſiquis facit quod nõ.
ad idem regła delictũ de ꝛc.iur.li.vi. In õrium fa
cit quod nõ glo.in ꝛegula delictum pꝛeallegata que
