h nã lſʒ ꝑs requiſita nõ uenerit uł uenerit:⁊ tunc
nõ oppoſuerit:nõ iñ ꝑ h̊ ĩfert ꝙ ãpliꝰ opponer
ñ poſſit ſolũ.n.ẽ ſtatutũ ñ ueniẽtẽ:unt teſteſ rci
pi poſſint ac ſi fuiſſʒ pns ĩi.c.ij.S.e.ñ g dʒ ĩfligi
alia pena inꝛe nõ expꝛeſſa.ſ.ut nõ poſſit deiceps
excipere S ꝑſonas teſtiũ:ad hoc qð ĩ ſili nõ.gl.i
.c. fi. ð iarepa. Et uide gl.nõ.i:c.ij.ð do.⁊ ↄiu.

li. vi. qᷓ diẽ ꝙ lʒ qs ſit ↄtũax ĩ nno actu non ꝑ h

cẽſendꝰ ẽ cõtumax i alio:ut uẽ ĩ teris nr̃is eẽ q̃ſi
caſus ĩi.c.accedẽs.i.S.ut lit.nõ ↄte.nec ob. ſi fu

¶ Significauir.

it pñs ⁊? nõ oppoſuit.ꝑ G.n.ſibi nõ parat preiu
diciũ cũ ſciat ſaculiatẽ opponẽdi cõpeteꝛe etiam
pꝰ receptionẽ teſtiũ ut ĩ.c.pñtiũ. s. eo. ¶ Sʒ ad
neꝛte qꝛ uin. potuit dicẽ nerũ certo caſu.ſ.pꝰ pu
blicationẽ.nã hic recipiũt᷑ et publicãt᷑: gꝰ poſtea
ñ lʒ opponẽ cũ pᷣſumaĩt malicioſe facere ſi a pᷣnꝰ
nõ fuit ꝓteſtatꝰ:ut ĩ.d.c.pnitiũ. Ideo ↄcordarẽ
has opi.h̊ mõ:ꝙ añ publicatõnẽ licitũ eſt oppo
nere ſiue fnerit pñs ĩ actu receptionis ſiue abns
2z ꝓcedat dẽm glo.pꝰ publicationeʒ ãt non lʒ ni
ſiĩ caſibꝰ.c.pntiũ:⁊ ꝓcedat dictũ nin.⁊ h̊ credo
Viſſimũ lʒ doc.cõit᷑ uideãt᷑ reprobare dictũ nin.
2 non bene iudicio meo. ¶Quita dr̃ia bic pro
ducũt᷑ teſtes:nbinon monet᷑ nec timet᷑ lis ĩ pᷣſẽti
ibi ſecus q̃ſi ceſſaret hoc remediũ exordiariuʒ:
exq de ꝓxio ſperat᷑ lis ĩ qua ordinarie poterũt
te ſteſ ꝓduci. Expedita ẽ h̊ gl. uſqʒ ad v.æ nõ.⸗z
ibi exaĩat nſqʒ ad finẽ an remediũ hꝰ.c. cõpetat
actõi an reo tin.? Inn.dicit ꝙ reo tin nec ob.
tex.ĩ.l.in lege acquilia.nbi ex parte actoris reci
piũt᷑ teſtes ãte lit.cõte.ne tractu tꝑis facultas ꝓ
bãdi peꝛeat qꝛ teſtes ibi ↄſignãt᷑:⁊ ſic ĩtelligebat
do.aʒo.illã.l.ſᷣm glo.⁊ dic ↄſignãt᷑.i.ſigilo clan
dũt᷑ æ publicãt᷑ demũ pꝰ lit.ↄte.q̃ſi loquat᷑ in ca
ſu. c. qm in pᷣn. ut ſolũ recipiãt᷑ teſtes de quoruʒ
moꝛe nel abñtia timeĩ:ut ibi nõ.in gl.ſʒ unũ in
tellectũ:ſʒ glo.hic ↄcludit Sriũ dicẽs h̊ habẽ lo
cũ ĩ actore qnqʒ ꝑ.d.l.i lege.nam ibi dẽa publi
cãt᷑ ſicnt hic ⁊ ſẽtẽtia fert᷑ ſʒ ſolũ diferiur ↄdẽna
rõis exactio ĩ euentũ ↄditionis:h̊ iõ dicit qꝛ de
bitũ erat ibi ↄditõale:ſatet᷑ mñ gl.ꝙ teſtes i caſu
.c.qim nõ publicãt᷑:⁊ idẽ ĩ aut᷑.e.ti.ᷣm unũ intel
lectũ:⁊ ſi uis ĩtelligẽ ꝙ aut loq̃t in caſu hꝰ.c.ſ.
ꝙ teſtes ibi recipiãtur ad et᷑nã ꝛei memoꝛiã:tũc
dicta publicãt᷑:hᷣ nult ĩ effectu glo.iſta uſque ad
finẽ:⁊ lſʒ babuerit bonuʒ ĩtellectũ uit aꝛbitor:iñ
nõ recte ſoluit ↄꝛiũ ĩ pᷣncipio formatũ ſʒ aſſignã
do alias drias iter caſũ hꝰ.c.⁊.d.c.qm muluipli
cat icõueniẽtia.nã de hoc qᷓrimꝰqᷓre ĩ caſu bꝰ.c.
aliðᷣ oblernat᷑ q; ibi nec appaꝛet an.æ qñ diſpo
ſitio hꝰ.c.locũ habeat ĩ actore:ſed ſimpłr dicit
ꝙ; qnqʒ hẽt locũ ĩ actore ⁊ nõ dicit qn. Inn.n.
hic claꝛius loqtur.dicit.n.qꝙ; foꝛma huiꝰ.c.com
petiuqñ qͥs ẽ in poſſeſſione alicnius inꝛis quod
dicit ſuũ. Sʒ dubitat ꝙ moriẽtibus aliqbus te
ſtibus qͥ ſũt huins iuris ↄſcij aliquis poſſit ſibi
monere qonẽ ⁊ obtinere deficiẽtibꝰ ſibi ꝓbatio
nibꝰ. ẽ. n.iuſtũ ſᷣm eũ qð hic ſtatuit᷑:qꝛ niſi inẽtꝰ
eſſet iſte modus ꝓuiſionis deꝑire poſſet ius ta
liũ ꝑſonarũ poſſidẽtiũ cũ ipi agere non poſſint
cũ non poſſideat nec alios poſſit cogere ad agẽ
dũ.C. ut nemo iĩuitus ꝑ totum.merito.n.ſtatuit
ſm euʒ ꝙ oẽs teſtes recipiãtur ⁊ publicẽt eoꝛuʒ
dẽa ꝑpetuo nalituꝛa:ſi tam eet aliqs ĩ poſſeſſio
ne ⁊ hẽret actionẽ ↄ aliũ ut intdiciũ uti poſſide
tis uł ofeſſoriã tũc nõ hẽret locũ ſᷣm euʒ forma
huius.c.ſed illiꝰ.c.qm.nec obſtat illa.l.i lege ac
qlia. qꝛ illa.:.dicit ꝓcedi ʒ tenoꝛẽ illins dᷣcꝛetał
qm in pᷣn. ¶ Ex quibus vᷣbis clare nĩ uelle ĩ ſũ
ma ꝙ. c.qi ꝓcedit in eo cui competit ſaculias
K. 1

agendi:unde nõ dʒ ſibi ſuccnꝛꝛi ꝑ hoc remedinʒ
exoꝛdinariũ ſʒ tm recipiũt᷑ teſtes ð quoꝝ moꝛte
uel abntia timet᷑:hoc nero.c. ſeun einus foꝛma ꝓ
cedit ꝙ nullũ ius agẽdi cõpetit poſſeſſoꝛi. nam
niſi ſic pꝛonident᷑ poſſet ius ſuum decipere mor
inis teſtibus ſui iuris ↄſcijs hoc nult in effecin
Inno. Sʒ p dictũ ſuũ aꝑte facit iſte tex.iuncta
gl. pe. Mã h cõpetebat iſti pᷣſbꝛoↄfeſſoꝛia qᷓ dat
i iſtis iuribꝰ ĩcoꝛpoꝛalibꝰ poſſeſſoꝛi:ut in.l. et ſi
foꝛte.ff.ſi ſerui.uen.nõ.glo.i.c.examinata de iu
di.⁊ i.c.cũ eccła ſutria de cã poſ.⁊ ꝓpꝛie.⁊ idẽ
Inno.i utroqʒ loco ⁊ nihilominꝰcõpetit ſibi re
mediũ huiꝰ.c.Ho.qni aperte ſeiit iſtũ potuiſſe
agere:ut dr̃ ĩ gl.ſe. Deet aliã lec.ponẽdo.dic.n.
ſub dubio hoc ꝓcedere cũ uterqʒ põt agere q̃ſi
dicat ꝙ ſi iſte qui petit examinationẽ teſtiũ ſolꝰ
põt agẽ nõ audit᷑ petẽs ꝓut h̊ d:qꝛ hʒ remediũ
oꝛdinariũ:aut ut᷑q;ʒ põt agẽ:⁊ tũc ſecus: ⁊ bune
itelleciũ pciſe ad iſtũ tex.põit Mar.i.d.aut᷑.ſiqᷣſ
C. e.nullã tũ mmtionẽ fac de hoc dicto Ho. Sʒ
ut hẽas clare totã mãm diſtingue ſic poſt Mã.
ĩ loco pᷣall.faciẽdo tria mẽbꝛa ꝙ aut teſtes petũ
tur exaiari ex ꝑte actoꝛis:aut ex ꝑte rei aut ex ꝑ
te illiꝰ qᷓ põt eſſe actoꝛ ⁊ reꝰ:pꝛĩo caſu aut actor
põt ſtani agẽ æ? nõ audẽ itẽtãdo h̊ remediũ eror
dinariũ:ſʒ hʒ locũ regula qᷓ; lit.nõ cõte.teſtes ñ
recipiũt᷑ niſi ꝓut hẽtur ĩ.d.c.qm.Et ẽ rõ qꝛ nõ
dʒ pꝛiꝰ cã iſtrui q; ichoet. Si nero actor n põr
de pñti agere:⁊ tũc aut faculias agendi nõ põt
cõpetere niſi pꝰ exaĩationẽ teſtiũ:⁊ dñt tũc oẽs
exaĩari ꝓut h̊ d;:qꝛ nõ ẽ qͥd ſibi ĩputet᷑ qᷓre non
agat:pone exẽplũ:uult qͥs peter̃ bonoꝝ poſſeſſi
onẽ oʒ ꝙ faciet pꝛiꝰ fidẽ de teſtamẽto de quo fi
dẽ facer̃ nõ põt niſi ꝑ teſtiũ exaĩationẽ: qꝛ ñ fuit
fẽm ĩ ſcriptis ad h.l.publicari.C. de teſta.⁊ de
bo.poſ.ſʒ ta.l.i.⁊.ij.? quẽadmodũ teſt.aꝑi.l.ij.
Aut poſſibile ẽ ius agẽdi ſuꝑuenire teſtibꝰ non
exaĩatis:⁊ ñ andit᷑ idiſticte ſʒ im reſpecin teſtinʒ
ð quoꝝ mõte nł abntia timet᷑ ſʒ deʒ Mar.i dẽa
aut᷑.ſiqs:⁊ ſic ur̃ itelligẽ.d.l.i.l.acquił᷑.¶ Ex H̊
nẽ ſẽtire ꝙ ſi debitũ ẽ ↄditiõale uel ĩ diẽ ex qua
ↄditio nel dies põt extãe ante moꝛtẽ teſtiũ nõ dʒ
fieri exaĩatio de qᷓ hic. Sʒ gl.ſẽtit hoc cõtrariũ
allegãdo illã.l.æ iõ dixit qñqʒ. Idẽ ᷣ opinionẽ
HBar. apte ſẽtit Inn.i.c.qm:iĩ pꝛi.iĩ vᷣpo abñs.
⁊ Jo.an.iĩ addi.ſpe.i loco ſuꝑiꝰ allegato.ſequiĩ
do. An. hic ⁊ hãc ꝑtẽ puto viorẽ ⁊ magis cõſẽ
taneã lie illiꝰ.l.i.l.acquilia ⁊ eqᷣtas maxie iliam
ſuadet.cũ.n.nõ poſſit agere de pnti ⁊ nihil iĩcer
tiꝰ hoꝛa moꝛtis equũ ẽ ſubueniri.ꝓut hic dꝛ cũ
nullũ ĩ H̊ ſed i Srio ꝑiculũ eſſe põt. Itẽ faẽ gl.
nõ.i.d.c.qm ĩ pᷣn.ſuꝑ vᷣbo ſubiꝛahãt᷑ ꝗᷓ diẽ ꝙ ſi
dubitat᷑ an teſtes nariẽt dicia ſua ꝓpt᷑ moꝛã ſũt
recipiẽdi:cũ gꝰ ĩ tpᷣe ↄditõis nel diei exñtis poſ
ſẽt teſtes dẽa ſua uariare uel fortuitis caſibꝰ nõ
ſuꝑeſſe ẽ merito ꝓuidẽdũ: ꝓut h̊ d;. ¶ Menio
ad ſᷣm mbrũ qn teſtes petũt᷑ examiari ex ꝑte rei
quo caſu fᷣm oẽs ĩdrnt teſtes ſũt recipiẽdi æ pu
blicãdi cũ nõ ſit ſibi ꝓuiſũ de alio remedio: ad
hᷣ dẽa aut᷑.ſiqs:⁊ hic ſᷣm unũ itellectũ. In tertio

De teſtibus.

mẽbꝛo qñ is qͥ petit põt ẽe actoꝛ ⁊ reꝰ.dicẽdũ ẽ
idẽ:ut hic ſ᷑ʒʒ unũ itellectũ quẽ ſupꝛa latiꝰdᷣclaꝛa
ni lIʒ.n. iſte poſſʒ agẽ nibilominꝰz adueꝛſaꝛiꝰpõt
agẽ. iputet᷑ geilli qᷓ reqſitus: n exhibet ſe ꝓptum
ad agendũ.nã iſti faclliꝰẽ itẽtare h remedium qᷓ;
ager᷑ agat.igẽ ille ſi ĩ h pᷣtẽdat pᷣiudiciũ.⁊ ꝑ hec
bẽs clariſſime ĩtelleciũ iſtorũ inriũ ⁊ diuerſitatis
rõeʒ. ¶ Quero expediẽdo gl.peł.an alið reme
diũ potat ↄpetẽ huic pᷣſbyteꝛo ↄ hũc patronuʒ.
rñdet ꝙ ſic ñ poteꝛat agẽ ut faceꝛet eccłe chaꝛiã
libertatis ſicut ꝓ apocha agit is q ſoluit:ut.l.
plures. C. de fi. inſtꝛu. æ libertꝰagit õ patꝛonum
ꝙ faciat eiꝰ chartã mãumiſſionis:qð nõ.bᷣ mñ ẽ
remediũ eyoꝛdiariũ. CEx quo nõ ꝙ nunum ꝛe
mediũ ex?oꝛdiaꝛiũ nõ tollẽ ꝑ aliud.naʒ Iʒ cõpetat
remediũ de qꝰĩ gl.nihilominꝰẽt cõpetit iſtud de
quo hic ĩ tex.⁊ nide gl.i.l.de peccoribus.Cad
.l.acqł. æ qdᷣ nõ.in.c.fi.de colluſi.⁊ inſti.ſi qua
dru.pa.fe.di. in fi.æ ĩ ſpe.de ĩſtꝛu.edi..poſtqᷓ;
v. qͥd ſi debitoꝛ:? ꝑ Mar.i.l.ſi finita. elegãt
.ff. ð dã. ifec.nbi generalit᷑ tꝛactat an ⁊ qñ ꝛeus
ageꝛ põt:⁊ qũo et qñ faciẽdũ ſit inſtʒʒ:dic ẽt ex
glo. ꝙ potuiſſʒ pᷣſbyt᷑ ẽt ageꝛ nia ordiaria inten
tãdo ↄlſeſſoriaʒ.ut.S.dixi dicendo h̊ ius liberta
tis ecclie cõpeteꝛe:et ſic petere pronuntiari. Cui
ãt cõpetet data libertate ius pᷣſentãdi dicit Vi.
ꝙ ſi ecclia ẽ collegiata collegium libeꝛe eliget ali
as ceſſante collegio epiſcopus libeꝛe ꝓuidebit
ſiẽ ĩ alijs.s.de elec.c.i.et.xvj.q.vij.oẽs baſilice
dic ergo ꝙꝙ eccleſia iſta rẽaneat libera ĩ diſpõne
inꝛis cõis:ſicut ſi iuſpatꝛonatus non compereꝛet
¶ Bl. ultia ẽ claꝛa ſʒ eã er ↄtꝛa tex.oppo.ur
n.ꝙ denũciatio fiẽda patrono ꝓbari poſſit ne
dũ ꝑ inſtẽʒ:ſʒ etiã ꝑ teſtes. Item per ſigillum an
tẽticũ inxta ea qᷓ habẽt et nõ.i.c.ij.de fi.inſtru.
et. c. licet uniueꝛſis ð teſti.docto.fatẽt᷑ ↄꝛiũ:ſʒ qꝛ
teſtes iſti eque poſſẽt vᷣficeꝛe ſiẽ i pricipali quos
recipi mãdat merito ↄſulit:ut de h̊ fiat ĩſtʒʒ. Et
ſi diceres nõne etiaʒ probatio inſtti põt antiqua
ri. Itẽ poſt centũ ãnos negari poterit ſcriptorẽ
iſtꝛi fuiſſe tabellionẽ. heet Hoſt.qꝙ.ĩ prio cãn ꝓ
nidebit᷑ ꝑ faʒ publicationẽ et ꝛenonatõem ð cõ
fir. uti.nel innti.cum dliecta. In ſecundo forſan
extabũt plura inſtꝭa einſdeʒ manꝰꝑ quoꝝ cõꝑa
tionẽ pot᷑at roborari. C. de fi.iſtꝛu. ↄꝑationes.
Mõ ſingularit᷑ hoc dictũ ex quo potes ſumere
praticã ꝓbãdi et ĩpugnãdi hec ĩſtr̃a antiq̃:et ni
de Inn. i c. neniens de. v.ſig. nbi tꝛactat qlit᷑ ꝓ
betur ꝙ ſcriptor iſtii fuit nõriꝰ. Sʒ qꝛo ubi ſiet
hec denũciatio ðᷣ q̃ ĩ tex. Hoſti.diẽ ꝙ ad domũ
ſi abñs ẽ ar.de cle.nõ reſi.ex tne et.S.de eo qui
mit. in poſſeſ.cau.rei ſeꝛuande.c.fi. JInno.putat
ꝙ data illius abntia dʒ expectari ſi ſine ꝑiculo
h fieri potit donec ꝑſonalit᷑ citet᷑ ar.ff.q ſen.ſine
appel.reſcin.l.i.O.itẽ cũ ex eo.dicẽs nõbile ner
bũ ꝙ iura qᷓ dñt ſufficere citationẽ ad domum
ponunt caſus ſpales ⁊ remittit ad nõ.in.c.fi.de
eo qui mit.iĩ poſſeſ.nide de hoc ꝙ ibi plene dixi
in.c.ij.S.e.⁊ ẽ ueritas q requirit᷑ citatio ꝑſonał
ex quo nũqꝙᷓ fuit ĩ indicio nec iminet periculum

dret
nmſstoliſen ii iin

lle en.4 9
Munnimin 4 iennar
N

uludi uu / um⸗

ciuttadatmmm
ucintradlatunmm.
a is

iteppantiultniE
ilnuhe⸗ miiſ⸗
nitnnßi rn, n .
on,Bril ſumiſanmnpi
colteoduie cnan d

Gcethegaſan.
Dni ube
Gaüdd ou mane
Ucrnsencimnni ddeni
erwwaderfnmst
ſſerrwmislida an deſ⸗
Dlusſe Grnitcgäei
Golſtſeinſtun pnd ir
iinitnunltin inne
hüikiennit mihii
Urifinalhingiune
ſtmumn itit iii
muolietifniſt
Noan inc Nitziee
lce itin tin
linin litni e

leni nuntnin R
mnincti lkzei g,⸗
lentile loren

.

5
. .l.6,0, ,
1akechn idiochzisſtn

icnn geelunnnun
mr an mmn iinifoif /
glamt alynalin lrr if
valin alh glinm lrr iite⸗
iasirnciamig inß ilir

xra gali/ ly inemr imn joipur
ms ca ſen / upmonums or conpe
Glultiicußtigu terodo ⸗
1gdenidno foli anono orni oſiane

GPintiz eii ſts Jon a iclonen

fncäimm en abe adieiſ.
clen unneſs d n ed nii ien
ls füeepe olin dileeſTihkiclicte⸗
on Müdu meind ü n denfunſih
dccres done cinNdtaſin min
1NNN cni indseimni ottlat
aiuctevwclne Na Daſ ci

6

cidchi d in Mdinione e Lnonetdend

ftr,n. nelinnl n Rſenn Inloncoint

mndir hnn iſtt eulce; nnt⸗ uri
toni doln Guum Cafſin n
miuni e iierlb hor .
pbica ognücbet ſfin I .
ce nge di nunn
liorb. Gant

ſecus ſi pᷣceſſiſſet pmmatia ſʒ do. An.bic poſſʒ
dici ut arbitrõ ꝙ cũ hoc caſu ñ agit᷑ ð graui p
indicio poterunt teſtes recipi citatione fca ad
domũ ſi pᷣncipalis ſe abnrauit ꝓcuratore non
dimiſſo.nã h̊ caſn ꝓceder᷑ ad miſſionẽ in poſſeſ
ſionẽ ex pꝰ ðᷣcreto ex citatõe domi fca iux nõ.i
.qd.c.fi.ſ̊ ſi eẽt pñſ deberet citari ꝑſõaliter ? nõ
ad domũ cũ hec ſit pᷣma citario:ut ĩ.c.cãm ꝗᷓ et
qð ibi nõ.de do.⁊ ↄm.uið iñ qð ſcripſi ĩ palle
gatiſ inribꝰ. ¶ Altius qᷓro an atteſtatões rece
pie fʒ formã bꝰ decre. uale ant ſi is q ꝓduxit a
gat 3 alios. Inn. æ bñ ꝙ ñ: ſecꝰ dicit ſi aliꝰ agat
ð eũ:⁊ hoc iõ qꝛ res ĩt᷑ alioſ acta ⁊c.ð fi. iſtr. c. ĩ
ter dilectos:hoc limita nerũ niſi aliꝰ ſucceſſiſſet
ĩ ius illiꝰ Z quẽ teſtes fuerũt recepti de qꝰ nide
plane ꝑ Jo. an. i addi. loco pᷣallegato. ſi aũt te
ſtes fuerũt recepti ĩ tmis.c.qm prio rñſo. dicit
Inn. o ſi atteſtatões aꝑiũt᷑ ð ↄſẽſu ꝑtiũ ẽt ante
lit. ↄte. nalebũt ad et᷑nã rei memoria ſiue ille a
gat qͥ eos ꝓduxit: ſiue ille ↄtra quẽ ꝓdaucũt: qꝛ
iſto caſu forma illius decre. ↄuertit᷑ ad iſtum qð
nõ. Sʒ ſi aꝑiant᷑ ꝑte a tᷣa neſciẽte tũc nõ ualeret

niſi tũc poſtea accedẽt ↄſenſus Iednn
debebãt aꝑiri niſi pꝰ li. ↄteſ.tpᷣe ſuo. timo

qrit᷑ corã q indice dʒ fieri hec exaiatio teſtiũ ad
et᷑nam rei mẽoriã:dic ꝙ corã iudice pᷣncipalis
cãe ſi.n. hec cã mouet᷑ ꝑ fundatoꝛem ageꝛet ↄtꝛa
eccleſiã corã indice eccleſiaſtico:merito teſtes ð
bet recipi ꝑ eundẽ iudicẽ:cũ h̊ ſit ꝑs cãe pᷣncipa
lis:⁊ idẽ dic ubicũqʒ teſtes reperirẽt ſuꝑ aliqua
exceptõe anteq; cã moneat᷑:ut nõ. per fre.conſil:
ccxxx.ꝑ Har.i. l.ſi ſocietatẽ.O. arbitroꝝ. ff. pꝛo
ſocio nide ꝙ. dixi ĩ. c.ſi quis ↄ clericum de for.
compe.⁊ bec ſufficiant. .
anſ: WMDoſt pn
Bm cauſa. blicatas atteſtati
ones nonũ capꝰ ꝓbaꝛi põt ẽt ꝑ teſtes
antiquos ita cõit᷑ ſummat᷑:ſed ſᷣm hoc nil ĩducẽt
de nouo h.c.cũ hoc hẽaĩ᷑ in.c.fr̃nitatis:⁊ ĩ.c.cũ
neniſſent cum multis ſilibus. S. eo. Jõ ſũmo nõ
bilius ſic. Si mã ãtiqͥ capitlłi repenit aliq addito
quod ſubijcit neceſſitati ꝓpandi pnt teſteſ ẽt an
tiqᷓ publicatis atteſtatõnibꝰ ꝓduci. p. d. In pᷣma
ꝑte põit̃᷑ deciſa peiitio.in fa ↄmiſſio ibi cũ igit᷑.
Er põe caſũ lalẽ ur colligit᷑ ex gl.ij.monaſteriũ
ſãcti maꝛtini de mõte uedidit qdã caſamẽta ciui
bus niteꝛbieñ.poſtmodũ ſetieſ ſe leſũ nltra dimi
diam iuſti precij egit ↄ dictos cines emptores
ↄditõe.c.cũ dilecti de emp.⁊ uẽ.ſeu.l.ij. C. ð re
ſci. uẽ.ut r̃ſcideret᷑ nẽditio ł ſuppleret iuſtũ pᷣciũ
ꝓbauit mõaſteriũ in h iudicio ſe fuiſſe deceptuʒ
ultra dimidiã iuſti pcij. Sʒ nĩ detminauerunt te
ſtes qta fuerit illa leſio:⁊ hee ꝓbatio ſufficiebat
ſi emptores uoluiſſent nẽditiõem reſcindere ſed
qꝛ dicebant ſe uelle iuſiũ pᷣcium ſupplẽ fuit dubi
tatũ nũqd mõaſteriũ poſſet de nono ꝓbareiq̃n
titatẽ exceſſus cũ dẽa teſtiũ fuiſſẽt pubiicata ſuꝑ
deceptione. E&t rũdet᷑ ꝙ ſic: qꝛ iſta ẽ nona mã:lʒ
babeat partem incluſã de ãtiqᷓ ñ oportebit iteꝝ
ꝓbaꝛe monaſterium fuiſſe deceptũ: ſed de nono

(Kum canſa.

nũc determũabit᷑ ꝙ;'titas deceptõis:⁊ ſic ceſſat ti
mor ſubornatõis cũ rõne adiuncti nidet᷑ nonuʒ
capitulũ: ſicut ĩ ſili nides cuʒ addit᷑ ꝙ teſtes ſub
ornati falſũ dixerũt iuxta nõ.i.c.lʒ ð ꝓba.⁊ peꝛ
gl. i cle. ij. ð teſ. Eec colligunt᷑ ex hoc.c. ⁊.c.cuʒ
cã. . ̊ ẽp. æ uẽ.q̃ i eodẽ féo loquũt. ¶ Mõ. pꝛio
ex hac caſus poſitõe ꝙ agẽs alternatiue ut reſci
dat᷑ uẽditio nł ſuppleat᷑ inſtũ pciũ non aſtringit
ad ꝓbãdũ neꝝ nalorẽ rei:ſʒ ſatis ẽ in gĩñe ꝓba
re deceptionẽ ultra dimidiã iuſti pᷣcij.hec enĩ ꝓ
batio facilior ẽ qᷓ; ötermiare ceriũ uł inſtũ pᷣciũ
ſufficit.n. ꝙ res naleat ultra dimidiã ꝑ unuʒ bo
noninũ:ut dicit glo.in.d.c.cũ cã.hec enĩ pꝛoba
tio ſufficit ad reſcindẽdũ Sciũ.ſʒ ſi ẽ ẽptor dicit
ſe uelle ſupplere iuſtũ pᷣciũ poterit ð nouo ꝓbãi
determiatꝰ nalor rei ut HSH ꝙ unerus
ualor rei põt ꝑ teſtes ꝓbari hoc ꝓ tãto dico ꝙ
uerus nalor nõ dephedit᷑ ſẽſu corꝑeo ſʒ iudicio
intellectus. qualiter aũt ꝓbabit᷑ dicaʒ.j.cum gl.
5 ibi eaſdẽ æc. ꝙ i eadẽ cã põt idẽ ples ꝓ
duci unũ nec ex hboc pᷣſumit᷑ inimicꝰ. Itẽ põt
ꝓduci ſuꝑ mã antiqui capitłi addito aliq nouo
qð ſubijcit neceſſitati ꝓbãdi ⁊ utrũqʒ facit ad
mãʒ.c.fr̃nitatis.S.e. lo. ij. facit qᷓtinoꝛ. naʒ
ĩ pma ꝑte põit q̃ſi caſũ ⁊ ðᷣclarat:⁊æ dic latius ut
õ. dixi ĩ pri.i ſa ꝑte ibi ſʒ ili.¶ Oo. uidet᷑ eni
ꝙ pᷣmi teſtes nõ debuerũt nũc admitti. aut eniʒ
lũc vᷣpoſuerũt ⁊ hẽmꝰ itẽtũ aut iteꝛꝛogati ðᷣ vo
nalore rniderũt ꝙ neſciebãt:⁊ nõ ðᷣbent ulteriuſ
admitti ne ſibi Srient.gl.ſoluit dupłr ⁊ bñ.pꝛio
ꝙ nõ fuerũt iterrogati niſi ĩ genẽ de deceptiõe
ultra dimidiã. po ꝙ pᷣſuppoſito ꝙ tũc dixifſẽt ſe
neſcire nõ pñt eſſe ð nono ifoꝛmati: ⁊ ſic ceſſat
Srietas. Mõ.hãc ſolutionẽ ꝙ ubi factũ bhʒ cãʒ
manentẽ ⁊ nõ momentaneã quis põt ex diuerſi
tate tpᷣis ſcire qdð aliqñ neſciuit.nec ꝓ h̊ dẽ ſibi
Irius facit.c.ponderet.l.di. Eeito opp. ꝙ
publicatis atteſtariõibꝰ nõ debnerũt teſtes ðᷣ no
uo ꝓduci. rũdet gl.ꝙ ſuꝑ alio articulo nũc pro
ducunt᷑.⁊ dic ꝙ ſʒ mã ãtiqui capli nũc ꝛepetat᷑ ĩ
gne:nihilominꝰ ex eo qð addit ð pcio ðᷣtermiĩa
to ut nouũ capłj:⁊ ſic ceſſat timor ſubornatõis
qð declara: ut.S. dixi ? ponit Jo.an.ad maioꝛc
claritatẽ ſiłe. Dromiſi tibi dare equuʒ ualoris
px.florenoꝝ ut ſi ſit maioris pᷣcij ꝓmiſi nendeꝛ
agis ut donẽ:ſatis ẽ mihi ad intetionẽ tuam ex
cludẽdã probare ꝙ nalet ultra decẽ lʒ qtitateʒ
nõ exprimã. Si aũt agis ex ꝑte fa qꝛ nis ut uẽ
dã tũc ꝑ illos ⁊? alios teſtes patero ꝓbare uerũ
pciũ:ita ĩ ꝓpoſito ẽ dᷣm. (Eren qꝛit glo.ꝗqᷓ
liter ꝓbabit᷑ pciũ rei põit qᷓ tuor theoricas pri
ma ꝙ ex ꝙ;titate reddituũ ⁊c̃. ut ĩ ea pʒ:⁊ nõ.ul
timam ꝙ non dzʒ eſtiari ex affectu ſingulari ſed
cõi eſtiatõe:ut.l.precia ad.l.fal.Ex h̊ determiat
qõ.Teſtes iducti ad ꝓbãdũ naloꝛem rei dicunt
ꝙ res ualebat.certũ:qꝛ im ipᷣi dediſſet nũqͥd ip
ſi ꝓbẽt:certe ſi apparet ꝙ ꝑꝑ uicinitatẽ loci uel
aliq aliam affectionẽ ſpãlẽ illud pciũ dediſſent
nõ ꝓbant: qꝛ ꝛes ẽ eſtimãda ſᷣm ꝙ ualet cõi eſti

matione. unde MHicolaus matha. facicbat tria
K 2

mẽbra in bac mã ur retert hic Jo. cal. aut.n. ap
pet teſtes ex aliq̃ affecriõe ſpali im uelle daꝛe ant
ↄſtat ꝙ nõ ex affectõe deponũt ant dubitat᷑:pri
mi duo caſus ſũt claꝛi:qꝛ i pꝛio nõ ꝓbãt ĩ ſo ſic
iĩ tertio dicit ualoꝛẽ ꝓbatũ:qꝛ ex quo ð affectiõe
dubitat᷑: ſtſãdũ ẽ regule ꝙ ꝛes tmn ualet qtũ nẽdi
põt.ff.de ↄdi.fur.l.ſi ſeꝛuus.ij. Sria loquuntur
qñ de affectiõe cõſtaret ſaltẽ ex ↄiecturis.vn di
xit pᷣdictꝰ Mi. ꝙ eſtiatio rei põt ꝓbari ꝑ teſtes
et inſir̃a.et ꝑ ↄfeſſionẽ ⁊ delationẽ iuramẽti peꝛ
inſpectionẽ oculoꝝ ꝑ cõiecturas ⁊ ꝑ accna:ſicut
ẽ rei qᷓitas fructns quãtitas cõis uẽditio rei z
ſiliũ qᷓ faciũt ad eſtiatiõeʒ cõis pᷣcij opporiũitas
loci ⁊ tpᷣis:⁊ dicit ꝙ iudex ex talibns debet cum
uidet reũ cõdẽnãdũ eſtimare per ſe ſi nouit ulł ſi
neſcit ꝑ ſe eſtiare dʒ adhibere pſonas hntes rei
notitiã: æ ꝑ eas facẽ eſtiari pꝛiꝰ pᷣſtito ſacramto
ad hoc.S.qð me.cã.c.fi.vVñ male facit iudex ſᷣm
eũ ⁊ cal.qui abſoluit reũ pꝛoptera qꝛ nõ ẽ eſtia
ta quãtitas eſtimationis uel itereſſe ex quo ↄſtat
eũ ↄdẽnãdũ.Sed dubitat᷑ in quãtũ.faciet gqð
ẽ dictũ ad h̊ ð iureiur.ex lẽis:hec ſunt eoꝝ vᷣba
qᷓ Iʒ ſint norãda ⁊ inſtrnãt indicẽ qualit᷑ debeat
ſe hꝛe:tiñ nõ declaꝛãt qᷓ it᷑ teſtes debeãt aꝑte ðpo
nere. vñ aduerte tu clariꝰ poſt gl.? Bar. i.l. ij.
C. de reſcin. nen.⁊.l.pꝛecia reꝛũ.ff. ad.:.fal.⁊ ali
quid ꝑ eũdẽ ĩ tractatu de teſte ꝙ cũ eſtimatio re
rũ nõ cõpꝛehẽdat᷑ ſenſu coꝛpoꝛeo ſʒ iudicio itel
lectꝰ:oʒ ꝙ teſtis reddar cãʒ ſui teſtimonij ẽt ſi ñ
iterꝛoget᷑.ał nõ nalebit diciũ ſnũ ꝑ ea que dixi ĩ
.c.cũ cãʒ.S.eo.⁊ iõ puto ꝙ ſi teſtis dixit tał res
Vʒ im qꝛ tm ðᷣdiſſẽ nõ vʒ teſtimoniũ:qꝛ nõ ſeq
im dediſſet ipſe ⁊ alij teſtes:gꝰ tãtũ nalet cõi eſti
matõe.nã poſſunt decipi ĩ pcio nec ſequit᷑ potᷣat
iſtis pꝛo tãto nẽdi:ergo tin nalʒ. nã ſepe aliqui
decipiũt᷑ ĩ pᷣcio nt ĩ.c.cũ dilecti de ẽp.⁊ nen.pꝛo
h glo.nõ.x.q.ij.hoc ius ĩ nerbo nt plꝰq dicit q;
ſi aliquis offert eccleſie ꝓ re ſua plꝰ qᷓ; nalet nõ
dʒ reciꝑe id qð eſt ultra inſtũ pꝛeciũ:⁊æ idẽ no.iĩ
c.i.de emp.⁊ nẽ.oʒ gꝰ ꝙ teſtes reddãt cãʒ con
cludẽtẽ cõem eſtimationem q̃ cũ uariat̃ ex ipᷣe =
ex loco:ut.d.l.pꝛecia dʒ ſe reſtringere ad locum
nbi res ẽ ⁊ ad tpᷣs nẽdiniõis.vñ ſi res ꝓduẽ fru
ctꝰ uel redditꝰ:debẽt teſtes dicere ꝙ talis res ſi
ta ĩ tali loco rãti redditus ſolebat nendi tali ipᷣe
cõit᷑ pꝛo tãto:nec nocet imo pꝛodeſt ſi adderet:
⁊ nos eriã tin dediſſemꝰ ſi fuiſſemꝰ empturi:⁊ ſi
index eſtimaroꝛes deputat dir ſe ĩfoꝛmare fᷣm pᷣ
dicta. Si aurẽ ẽ res mobilis tũc dicẽt teſtes ſᷣm
Har. ꝙ nalʒ tm:qꝛ ꝓ tãro potniſſet uẽdi:ut.d.
.l.ſi ſeruꝰ.ff. de cõdi.fur. Sed ego credo ꝙ idẽ
ſeruãdũ ſit ĩ re mobili ſicut ĩ imobili omittẽdo
qð dixi de redditu.nã lIʒ res potuiſſet uendi pꝛo
tãto nõ ſequit᷑ ergo tmn nalebat cõi eſtimatione.
nos eniʒ debemꝰ cõſiderare cõem eſtiationem:
dnit ergo dicẽ ꝙ tał res tpᷣe tali æ loco ſolebat
cõit᷑ nẽdi ꝓ tãto nł cõit᷑ repnutabat̃᷑ ualebat tã
rũ:⁊ ꝓ tãta fuiſſet uẽdita:æ hoc nõbis. ¶ Op.
ultio ꝙ ꝓ deceptione nõ ↄpetit remediũ:qꝛ lici
tũ eſt Zheiibꝰ ⁊c.ut ĩ gl.fi.q rĩdet ꝙ illud licet

¶ Be teſtibus.

uſqʒ ad dimidia inſti pcij æ non nitra. Adnuerte
nõ itellige ꝙ ſit licitũ.i.ꝙ ſine peccẽo fieri poſlʒ
nõ.n. ẽ vViſilłe ꝙ. I. maxie cãonica ꝑmitteꝛet öcep
tionẽ:ar.optimũ.xiiij.q.iiij.c.qᷓ tpᷣe meſſis ⁊ in
.I. bonã fidẽ. C. de actio.⁊ obl. Itẽ ex alio non
dʒ itelligi ð exceptione doloſa:qꝛ nbi dolus dat
cãm ↄctui nel ĩcidit ĩ cõtractu cõpetit remedium
otra dolorf.ꝓut nõ.in.c.cũ dilecti ð emp.⁊ uè.
2.l.elegãter.ff.ðᷣ dolo. nñ Inn.i qᷓdã addi. quaʒ
fecit in.c.ĩ cinitate ðᷣ uſuris dixit ꝙ illð hʒ locuʒ
iuris foꝛi:ſed nõ iuꝛe poli.i.iure celi ſen dei.i.in
foro pniali.Sed dic clarius ꝙ aut iteruẽeit ðce
ptio reipa ſine dolo ⁊ facto ꝑtis ⁊ nõ dat᷑ aliqð
remediũ citꝛa dimidiã iuſti pcij.nec etiam cꝛedo
ꝙ aliqð pcẽm ſubſit.nã ſi nutꝛiet᷑ pcẽm tunc ius
canonicũ daret remediũ ẽt ĩ foꝛo ↄtẽtioſo ar.in
.c.fi.ð preſcrip. aut iternẽit ðᷣceptio reipſa dolo
Ptis qꝛ iduxit doloſe ad nendendũ ꝓ minꝰ iuſto
pcio er competet ꝛemediũ etiã citra dimidiaʒ in
ſti pcij fᷣm nõ.i.d.c.cũ dilecti ant iteruẽit ðcepti
o reipſa et ex ꝓpoſito n iñ inteꝛuẽit dolus ꝑtis
et ꝓcedat dẽʒ Inn.ut ĩ foro ↄtentioſo tolleꝛet᷑:
ſy n ĩ pñiali:qꝛ ñ dẽbat pati ꝓximuʒ decipi quẽ
dʒ diligere ſicut ſeipᷣm de pe di ij. ꝓximos.ſi ãt
uterqʒ ſciebat nerũ nalorẽ rei:tũc nullum ſubeſt
pcẽm:lʒ res ſit uẽdita ꝓ miori pᷣcio ar.i.l.cuius
ꝑ errorẽ.ff. ð re.iur.Et mð ad hãc mãʒ qð nõ.
Jo. cal.i.c.nanigãti ðᷣ nſuris.⁊ ̊ plene nõbis.
Caſus: Recipinn
Lbeꝛicus. tur ⁊ public antur
teſtes qͥ interfueꝛunt ſẽtẽtie ubi ꝑ ſcꝛip
turã de ſnia non appaꝛet. In pᷣma ponituꝛ ꝑiis
peritio.iĩ fa pꝛoniſio ⁊ iudicis datio ibi ideoqʒ.
Mõ. ꝙ lIʒ cã mr̃imõialis ſit dignitatis epalis ut
i.c.accedẽtibus de exceſ.prela.⁊.c.i.de ↄſang.⁊
affinirate nihilominus põt tractaꝛi coꝛaʒ capitu
lo:ut hic:qdð ĩtellige de iure ſpali puta ex pꝛinile
gio uł preſcriptiõe de qꝰuide bonã gl.in.c.ſas
de ꝛeſti.ſpo.⁊ qð ibi dixi nel ſede nacãte ſecũdũ
doc. ar.j. de heꝛe.ad abolendaʒ. Ex his nõ duo
prio ꝙ ea ꝗᷓ ſpectãt ad dignitatẽ epᷣalẽ nõ dico
ordinẽ pñnt pᷣſcribi ꝑ infeꝛioꝛẽ epᷣo.ᷣo ꝙ; neduʒ
i iuriſditiõalibus ſimpłꝛ:ſʒ eiiã ĩ ſpecrãtibus ad
dignitatẽ epᷣalẽ ex quo iuriſditõis ſũt trãſeunt ĩ
capitulum ſede uacãte. ¶Mõ ꝙ acia indicij in
ſcriptis publicis ñ r̃dacta pnt ꝑ teſtes pbaꝛi ad
hoc.c.qm ↄtra in fine.s.de ꝓba. ¶ Mõ rertio
ꝙ ad ꝑperuãdam memoriã alicuius actus ſatis
ẽ ꝙ teſtes qͥ actui iteꝛfuerũt ꝑ indicem exaient:
2 eoꝛũ dẽa ĩ ſcripturã publicaʒ redigãt᷑ p.⸗
ↄtra pᷣdicta ⁊ cõtꝛa tex. nẽ. n. ꝙ hec ſnĩa non te
nuit ex quo ĩ ſcriptis lata n fuit.ij.q.i.ĩ pᷣmis:et
i.c.fi.ðᷣ ꝛe iudi.li.vj.E. ð ſen.ex ꝑi.reci.ꝑ totũ:
27 ↄns nõ dʒ i ſcipturã publicã redigi: ut in. c.
iteꝛ dilectos ð fi. inſtꝛu. Soluit glo. i. ꝙ bᷣ ẽ ſpã
le ĩ cãis mẽimõialibus ſicut ſernãtur in cãis bꝛe
niſſimis ⁊ inteꝛ cleꝛicos:ut in ant᷑.niſi bꝛeuioꝛes
C. ð ſẽ.ex ꝑi.reci.æ.xi.q.i.ſi qs cũ chco dic h
ñ ꝓcedeꝛe ut claꝛe colligit excle. diſpẽdioſamðᷣ
iudi.iuncta cle.ſepe ð.v.ſig.ex qᷣbꝰ claꝛ colligit

puny hiu en
ſmntmi, in n
luir inn cii 49
ummmnmnit n
ilnitigiin imani ni
uſts gtunbe n
cicten rr i. G
Amtibg npi tan 1,
vrtoririponictdugtnain
Pcüſeiſn tetiennin den
rmirdte r Erorrtdrn
Ocin Memerstiuin in
Wecöcminkeeneiauk
Uöeinrbfaglun
Gtgtinfrinen lliwin
lictieantüggndee
iunmiitſimin imini
itin Ritbrto ni
Muitgldmunaſtye
tifinn rizitine ilee
ulte trtiittidel
cinmlitetl ã
lohmincinn ii⸗
tnpctünfi e
kepoickiti ee
mmamhtnin iee

ti ltrzſinir lii

,0 uenutdoleg
cgn im ng Ylht
gnne ſn in x e i gninzf⸗
mnglitey mi e N nmu ſi
? mmiuhniniir ulin e
NoniN, i⸗
bali. kutele iha,
Iheiiio Uls Rapin
71 elns ian
inafeunt tirettig ſeid
wideſinnon npan In na dotiundis
id ift oriſd tindics duidesd.
Ggkänindalsltdihinis ien
cAttliidus de ct Nrdnd ti de Nange
Knmmne nbtoninns draari cordh
m doad deig deime l ne Puu
Po itir euc Wwaginch
de Wdadd dMdſedenan ſii
daen Nder d ntnin Erdeſin
Piog aiſhaiuldiui dih
ordine dr ped Pinſeiozi ho fo gt

ionſdinoꝛibos ſmfißii fwuiſn⸗

wyicale

płꝛ cc. dʒ ferri ĩ ſcriptis ⁊ ad iſtũ tex.dic ſᷣʒ Jo:
an. ꝙ potuit ĩ ſcriptis recitari æ de ea publicum
inſtrẽm ni fieri uñ pondera tex. ꝗᷓ ſolũ dic ꝙ non
fuit i ſcriptis redacta nõ diẽ ꝛecitata ⁊ i fine mã
dat redigi ĩ publicã ſcripturã qᷓſi pus nõ intneiſ
ſet publica ſʒ pnata. Et nõ bñ ex h ꝙ lz de ſolẽ
nitate ſubãli ſnie ſit ꝙ ꝓnũtiet᷑ ĩ ſcꝛiptis: ut i.d.
c fi.a m ẽ neceſſe ꝙ illa ſcriptura ſit publica:ſʒ
ſuffiẽ prinata manu iudicis fortaſſis ſcripta ſed
poſtea nt faciat fidẽ:oʒ ꝙ nõrius ꝛedigat ĩ ſcꝛip
iis publicis.d. c. qm ↄ: ? de alijs caſibus hᷣ enũe
ratis in glo. dic nt plenius dixi i. c.i.de libel.ob

la. ¶ S qꝛo nũqͥd ĩ hac teſtiũ ꝛeceptõe ſint citãᷣ

di bi quos negociũ tãgit gl.ij. dicit ꝙ ſic ꝑ.c.ſi
gnificauit. ö. eo. ꝙ nõ idẽ tenet h Inno. allegat
aut᷑. de inſtꝛu. ca.J. de quibꝰ.ff. de adop.l.nã et
Ede accu.l. ult. cũ.d. c. ſignificauit. Idẽ do.ð
ro.decif.xiij.?⁊ hoc teneas.Sicut.n nõ nalet ꝛc
ceptio teſtiũ ꝑre nõ nocata qn lis ẽ ð pnti.ni in
c.ij. S. e. ⁊ in aut.e.ꝗ.⁊ h multoforuꝰqn recipi
unt᷑ ad ꝑpetuã rei mẽoriã: cũ ĩ pꝰ caſu nõ ſit tmn
ꝑicnlũ cũ poſſit excipꝑe ipᷣe pnblicatiõis tã in per
ſonas ꝙᷓ; ĩ dicta ⁊ ꝓbatões de facili exiſtãt.i cãn
nero nio pꝰ lõgũ traciũ ippᷣis poſſit ꝑire copia te
ſles reprobandi nel dicta:ad hoc c.qm pꝰ rnſo
ut lit. nõ ↄte. limita mñ hãc gl. qn ſine ꝑiculo ꝑs
abns nocari ⁊? expectari põt. als poterunt teſtes
recipi ? ꝓcedr̃ ſʒ diſpoſitõneʒ dẽi.c.qm. ſ.nt.j.
ãnũ denũciet᷑ ꝑti:ita nõnter dixit Inn.i.c.ſigni
ficauit. ĩ fi.. eo. ꝙ norabis facit bonꝰ tex. in ſili
i. c.cũ dilecta de ↄfir.nti.uel ĩnti. ¶ Mãc extꝛa
gl. expediẽdo gl. magnã Inn. æ dicta alioꝝ ſuc
cinte 2 ↄcluſine qᷓro nũqͥd oĩa geſta et ſcripiure
poterũt ſic exẽplari ⁊ publicari:młta bic inoluũ
tur marxie ꝑ do. An. Ego clare ⁊ breuiteꝛ dico
ꝙ poſſumꝰ ↄſideꝛare ires caſus:pᷣmꝰqñ in acin
geſto nlła iteruẽit ſcriptura: exẽplũ i. c. ſigniſica
nit. S. e ᷣus qñ iternẽit ſʒ fuit ꝑdita nec ſuꝑſunt
teſtes qͥ iterfnerũt actui: ſʒ illi q uiderũt ſcripiu
rã:⁊ hũc caſũ nõ tãgunt hic doc.teriiꝰ caſus qñ
ĩ actu intuẽit ſcriptura q̃ ex cã petit̃ nũc exẽpla
ꝛi ⁊ publicari. In p caſu teſtes pñt recipi qui ðᷣ
ponẽt ſolũ ſuꝑ ilo actu citato ad vᷣſaꝛio ſen quo
cũqʒ alio cniꝰ ĩterẽ nt.S. dixi:ut hic ĩ.d.c.ſigmii
cauit: ⁊ clara latiꝰ ut dixi ĩ.d. c. ſignificanit In
fo cãn non ſuffſicit ꝙ teſtes deponant ſe nidiſſe
ſcꝛipturã ad effectũ ut eoꝝ dicta faciãt fidẽ ſicut
iſtrm ꝑditũ:qꝛ poſſ1z ð facili fianus ↄmitti cum te
ſtes nõ pñt de facili ↄpbendẽ an iſtẽm ſen pᷣuile
giũ eſſet falſũ hĩc ẽ ꝙ ſolꝰnõriꝰ n ſuffiẽ ad ſcrip
turam exemplandã: ut ĩ.c.fi.de fi.inſtru. ſʒ oʒ ꝙ
ꝓbet᷑ ſaltẽ pᷣſũpiiue ꝑditõ ĩſtꝛi ⁊ ꝙ teſtes ſint pe
riti ita ꝙ ð facili nõ potnerĩt decipi:ut pꝛobari
vꝛ i. c. cũ oli. .de pꝛiui.⁊.l.teſtiũ ĩ fi. E. de teſ.
tenet Mar. in ant᷑.ſiqs ĩ aliq documẽto.C. de
edẽ. uide pleniꝰ ꝑ doc.i.d.c.cũ oli.⁊ dic ut ibi ⁊
iĩ H caſn requiret᷑ ut ꝑs aduerſa citet ⁊ ſic foꝛiꝰ
qᷓ; i caſu pcedẽti cũ agat᷑ de maioꝛi piudicio.
In calu tertio dic ꝙ oẽs ſcriptur̃ pñt ex cã exẽ

¶ Albericus.·

ꝙ ſuia ĩ hac cã ⁊ ĩ alijs qᷓ tractãt᷑ ò plano ⁊ ſim

plãi ? aurẽticari puta qꝛ ĩcipiũt deleri ł imet qᷣſ
ne perdat oꝛigiale cũ heat trãſire ꝑ loca pericu
loſa ł ẽ ꝓcuratoriũ ⁊ hʒ agẽ ↄ diuerſas ꝑſonaſ
nel ſile qͥd ut ĩ.c.ſi.de.fi.iſtru.⁊ ð ofir.nti.cũ di
lecta ð puił.ex ꝑte abbatiſſe cũ ſili.⁊ ĩ h̊ cãu dic
ꝙ ſi idẽ notariꝰ qͥ fuit rogatꝰ ðᷣ iſſio ułt exẽplar̃
nõ req̃rit alia ſolẽnitas:qꝛ nnũ n iſtẽʒz lʒ multa
ſint exepla.l.unũ teſtm. ff ð teſt. nõ. Mar. in. d.
aut᷑. ſiqs: æ doc.i.d.c.fi.ð fi iſtru.ſi vo nõ ẽ idẽ
notariꝰ ꝗqᷣ fecit iſtrm:tũc oʒ ꝙ ꝛecurat̃ad indicẽ
nt i. d. c.fi.⁊ ꝙ citeĩ ꝑs cꝰinteẽ põt.nã ĩ hac exẽ
plaiõe ſubẽ magnũ pꝑiculũ:et non minꝰ qᷓᷓ qñ te
ſtes exaĩant᷑ imo magis cũ iſirʒ ſen puilegiũ poſ
ſet eẽ flin latent᷑ æ index ⁊ nõriꝰ ð facili nõ ꝑpen
derẽt cũ nõ ſint ð mã iformati. Ideo dʒ nocari
is cuiꝰ iĩtereſſe põt ut ſe oppõat ſi nelit ał exẽplũ
nõ nalebit.h̊ tenẽt doc.cõit᷑ hic ⁊ ĩ.d.c.fi.⁊ legi
ſte maxie Bar.i.d.ant᷑.ſi qͥ ⁊ ſpec.i ti.ð ĩſtru.
edi. ꝗ. oñſo ⁊ dni ð ꝛota decif.xiij.bñ facit.c.cũ
dilecta pᷣal. æ hec bñ nõbis:qꝛ młii ĩ ̊ errant fa
ciẽtes ſolũmõ exẽplari ꝑ nõriũ auct᷑e indicis:et
plus dicit hic Inn. ꝙ ſi ſit iſirʒ qð aliũ ſpãlit᷑ ñ
tãgit ut pᷣuilegiũ uł idulgẽtia: ⁊ ſic nõ ẽ ſpẽalis
aduerſariꝰ dñt ſaltẽ ꝑ edictũ ſolẽne nocari quo
rũ itereſt ſen itereſſe poſſi ał.ãt ñ nalebit cxẽpla
tio ſʒ eũ niſi fiẽt ꝑ illũ qͥ ipʒ ↄceſſit.ſic.n.ſin alte
riꝰ nocatõe a pᷣnꝰ ↄceſſit iia põt ð nouo exẽpla?
nł triplicare. ¶ Cõtra h̊ iñ op.ð.c.cũ dilecta de
ↄfir.uti.uł innti.ubi corã papa fuit aduerſariꝰ
ꝛepugnãs ꝛenocatõeʒ pᷣuilegij. Hndʒ Inn. ibi ꝙ
ibi nõ fuit emiſſũ aliqðᷣ edictũ:ſʒ aduerſarius ⸗ↄ
parnit ? fuit anditꝰ.uł ᷣm Jo. an.iʒ is qui pᷣni
legiũ ↄceſſit expoſtfacto ipᷣm põt publicare ſient
a pricipio ↄcedẽ cũ publicando niſi aliud dicat
nibil ð nono dat᷑. Itẽ dicit id qð. S. diciũ ẽ ĩtel
ligẽdo qñ pꝛinilegiũ ſuſpectũ nõ ẽ nec ð ipſo re
fert᷑ qõ.alioquin nũqᷓ; ſine cãe co gnitõe ẽt ꝑ illũ
q ↄceſſit pᷣuilegiũ dʒ poſtea publicari imo ? uo
cãdi ſũt illi quos res tãgit:⁊ ſic loquit᷑.d.c.cnm
dilecta: z. J. ð̊ pꝛini.cũ oliʒ.⁊.c.ex ꝑte abbanſſe:
2 ar.ĩ eo qð le.⁊ nõ.ĩ.c.cãʒ.S.e..i.ad finẽ:⁊ ſi
i iſtis Zriũ diceret᷑ pñt exide magne frandes et
grauia piudicia ꝑnenire cũ ex q pnblicatio fca
eſt de falſitate ſine ſuſpiciõe pᷣoꝛuʒ nihil nlteꝛius
dici poſſet:æ bec nõ.⁊ uide qdᷣ nõ. Inno.i.c.ex
ꝑte abbatiſſe pᷣalle. Satis.n.mihi placẽt pᷣdẽa ꝑ
iura ſuꝑiꝰallegata.nã æ idẽ nõriꝰqͥ feẽ originale
põt de nouo illud exẽplaꝛe ſine ꝑtis nocatiõe: ut
.S. dixi fortiꝰpõt ille qͥ cõceſſit ⁊ q ð nouo poſſ
ocedẽ:utile tñ ẽ ⁊ nalde honeſiũ nt ꝑs nocetur
cũ ⁊ pricipẽ qnqʒ fallat obliuio xxiij.di.pᷣterea.
(Se nũqd fea publicatiõe pᷣſũat᷑ ꝙ ꝑs fu
erit uocata uel qð edictuʒ emananerit cũ traciu
tpᷣis obijciat᷑ ꝙ nõ fuerũt nocati quoꝝ iteꝛerat.
Inn. refert bic dnas opioes:pᷣma ꝙ pᷣſumi dʒ
oia ſolẽnit᷑ fca.l.i.⁊.l.optimã.C. ð̊ contra.ſtip.
fa ſm alios ꝙ ſi ĩ publicatõe ↄtineat᷑ eos noca
tos pᷣſumit᷑ als ſecus ar.i.d.l.optimã. Moſtiẽ.
põit ttiã opi.diſtiguẽtẽ ĩter tpᷣs et tpᷣa.naʒ ſi pn
blicatõ fuit fẽa ita ð rcẽti ꝙ utẽs ea põt ð facili
K 5

ſolẽnitatem probaꝛe ſi icũbit onus ꝓbandi niſi
expᷣmat᷑ ĩ publicaniõe ꝙ; ſolẽnitas fuit fuata. Si
ãt factuʒ ẽ ia amiquũ ut ipoſſibilis reddaĩ ꝓba
tio iuc oia pſumãtĩ ſolenit᷑ acta.l.ſi arbit᷑ ff. ð ꝓ
ba. Ego arbitror indubie ꝙ iſti oẽs non bene
dicãr. pꝰ n. dico ꝗꝙ qntũcũqʒ i publicatione dica
tur ꝙ ꝑs fuit citata nõ ſtat his vbis enũciatiuil
qꝛ qn aliqd enũciat i iſtĩo qð n põt iteꝛẽiꝛe tp̃e
ofecti iſtti vba enũtiatina n faciũt fidẽ:nt i ant᷑ᷣ.
ſiqs i aliquo documeto palegata:⁊æ ibi Mã.nõ.
Inn. i. c. qm ↄtra de ꝓba. Itẽ ſolẽnitas extriſe
ca ñ pſũit et ſi tps lõgiſſimũ ſit pteꝛitũ niſi alia
pᷣſũptio adſit.l.qcũqʒ.ff.de publi.⁊ qð.nõ.in.c.
pnenit ð emp. æ uen.potuit.n. qͥs clã facẽ publi
cari iſtm falſũ æ ſeꝑ illud tenuit ĩ aꝛcha.non eſt
.n qͥd ꝑti ipuiet᷑ ſi non Sdixit: ꝓ h qð ĩ ſili nõ.
HBꝛr.i.l.theopõpus. ff. de dote ple. æ dixi i. c.
.ij. z. c tuis S eo. Ad idem glo. nõ. iuncto tex.
in. l.ana. C. de fi. iſtru. æ. inris aſte.li.x.nec ob.
.lI.optiazʒ pal. qꝛ loqt qñ aliqͥs enũciat᷑ iteꝛ ꝑtes.
tũc.n.ĩ piudiciũ ꝑtiũ iliud enũciatũ ꝓbat᷑ exqꝰ
ẽ ð ſubſtatia actꝰ q agi. Sʒ ĩ caſu nr̃o altᷣaʒ ꝑtẽ
ñn apparet fuiſſe pntẽ:ſecꝰſi ĩ publicatiõe diceꝛet
ꝙ ꝑs fuit pns:qꝛ tũc tractu ipis pᷣſũeꝛet citatio
ex qfuit pns publicationi æ nõ ↄdixit iur ea q
plene diri i. c. qm pal.? ꝑ Inn.in. c. innotnit de
eo ꝗ furti. or. recep nec ob. pᷣdictis ꝛ25 iĩpoſſibi
liraris q facit Moſt q́ꝛe debuit ðᷣ ꝛeqſitiõe facẽ
rei inſtrm: ꝓut dẽ i. c. ſignificanit. S. e.⁊ tener
illud ſient exẽplatũ inxta gl. no tabilẽ in. c. enʒ in
int̃ de offi. dele.uel ſeruare i publicatiõe ea 3 di
xi ĩ. d.c.qm contꝛa. Aduerte tñ ꝙ ſi notari⸗ exẽ
plaret de ↄſenſu ꝑtiũ ↄfitẽtiũ neꝛa eſſe qᷓ ↄtinet
i illo inſtro. tũc ẽt ſine aucte iudicis fidẽ ſaceꝛet
iteꝛ ꝑtes ſaltẽ tãq; ↄfeſſio ⁊ pactũ:⁊ ſi ñ ut ſcꝛip
inꝛa publica cũ nõriꝰn fuerit rogat ð ↄtẽtis in
dicto iſtr̃o iux nõta ꝑ Maꝛ. in. d. aut᷑.ſi qs ⁊ ꝑ
doc.i.c.fi.ð fi.iſtru.⁊ ꝑ ſpe.ð iſtru.edi. .reſtat
vV. pe. ⁊ i.O. fi.V.ij.qð nõ.⁊ ſic limita.d.c.fi. 1
NQuero qjlit fiet hec publicatio aneſtatõnũ ð qꝰ
i tex Inn. pꝰ dicit ꝙ poſtq; teſtes recepti ſuni =
dicta eorũ ſcripta:dʒ fieri dictorũ publicatio a
iudice ordiario ſedẽte ꝓ tribunali:æ nocatis q
ꝛũ iĩtereſt ſi adeſſe nolũt i aut.de inſtꝛn.cau..ðᷣ
ꝗqbus.fl.de adopti.l.nã de accuſa.l.fi.C.? dẽo
c.ſignificauit ⁊ uocanit notariũ qͥ ſcripſit dicta
teſtiuʒ quos ſolꝰ tabellio receꝑat ⁊ nõ adhibeaĩt
ſibi fides ſine ſubſcriptione teſtiũ corã alio iudi
ce niſi corã illo q eos receꝑat in ant. de here. et
fal.l.ſancimꝰ. Eſt.n. adhuc priuata ſcriptuꝛa ſʒ
quoſdã:ſʒ ex qſic ſubſequit᷑ pnblicatio per iudi
cẽ fides ſibi adhibebit᷑:ſʒ ipe Inn. Sriũ cꝛedit.
nã ᷣm eũ ex quo acta ſcꝛipta ſũt ꝑ tabellionẽ cꝛe
dit᷑ eis inter eaſdẽ ꝑſonas ſine alia publicatione
.C. de dona. l.iĩ donatiõibus.S. de pꝛoba.qm ʒ
.ff. ð iureiur.l.ſed ⁊ ſi poſſeſſor. S. ultio.cũ.l.ſe.
Si ãt arteſtatões iueniat᷑ apud indicẽ ſʒ non an
tẽticate ꝑ tabellionẽ neceſſaria ẽ hec publicatio
ſm eũ. Mõ bñ hãc opi. Inn. nã peſetit ꝙ ĩ exa
miatiõe iſtorũ teſtiũ qͥ ꝛecipiũt ad ꝑpeinã rei me

¶ BHe teſſibus.

moriã nõ eſt opꝰ ut teſtes adhibeantur: ſicut nec
qñ lis pẽdet ðᷣ pnii:⁊ ſic in actu q̃ſi iudiciali pa
ro de quo aliqᷣd nidiſtis in.d.c.qm ↄtra ⁊.c.pꝰ
ceſſione ̊ ꝓba.fo ſẽtit ꝙ teſtes pñt adhibeꝛi ⸗=
maior fides adhibet᷑ tunc ſcripture notarij: ꝓ hᷣ
