ð ↄſti.⁊ hoc caſu bñ militat rõ glo.in.d.c.cupi
tes.ſi vo fnit fẽa ſuſpẽſio ꝓpt᷑ ↄtũaciã:tẽ ꝓce
deret eqpatio ad excõicationeʒ: ut in.d.c.ex lꝛis
facit ꝓ hac dꝛia qdᷣ nõ. Inno.in.c.i.ð exceſ.pla
ꝑ boc dico Iuno.nõ bñ dicẽ in. c.ij.ð ſoluti.q
ſimplꝛ ſentit idẽ eẽ in ſuſpẽſiõe qð in excõicatõe
2z hoc nõ.⁊ itelligo inferiorẽ ĩ caſibꝰ pᷣdictis poſ
ſe qñ excõicatio nel ſuſpẽſio eſt lara a canone:ſe
cꝰ ſi ab hoie ar.c.cũ ab ecclłiaꝝ de offi.or.nõ.
Jo. an. in c.ex frequẽtibꝰ de inſti.⁊ archi.xvij.
di. in ſũma ¶¶ Oo. ð hoc ⁊ Z tex.vr eiʒ ; alr ⁊
acriꝰdebuiſſẽt iſti falſarij pũiri:ut in.c.ad falſaꝛi
oꝝ de cri. fal. ? i. c.ad audtẽtiã. ¶ So. doct.aꝑ
te nõ tãgũt ſʒ dñt iſtos nõ fuiſſe ſuſpenſos ipſo
fẽo rõe hꝰfalſitatis ſʒ ſuſpẽdẽdos pᷣus æ poſtea
ðnũtiãdos:et fit hec ſuſpẽſio aucte pape alꝛ fiẽi
nõ debniſſet cũ ad hoc non fuit actũ de hoc de
or.cognit.c.ij.ſjʒ papa punit cria uncũq; clarue
rint.xiiij.q.iij.ecce.uel dicendũ nt nõ.in.c.ij.de
ꝓfeſ.⁊.c.ꝑ inqſitionẽ ð ele.ita dñt Hoſ.æ Jo.
an. Sʒ tu dic latiꝰ? foꝛmaliꝰ:ant eim falſanit qͥs
las pape ⁊ bʒ locũ pena.c.ad falſarioꝝ:aut litte
2as alterius principis inferioris et ꝓcedit.c. ad
audiẽtiã:aut capituli aut alteꝛi plati:et ſic pꝛoce

dit ꝙ b̊ dr:pnto tñ ꝙ hoc caſu pena ſit arbitta

ria cũ hec pena ſuſpẽſiõis nõ fuerit oꝛdinarie in
poſua cũ nõ agẽt᷑ ad hoc:uñ puto ꝙ ſʒ q̃litatẽ
plati aut capituli cſigillũ nel lie falſant ⁊ Fʒ q̃li
tatẽ negocij in quo falſitas cõmitti index aꝛbi
trabit᷑ penã: ar.c.oli de Eep.⁊ de offi. deleg. cum
oli tertio nbi ipõit᷑ alia pena ꝙᷓ; ↄtineat᷑ h.⁊ niðᷣ
bonũ tex.in.c.ſi eps.l.qi.nbi falſanti cartã ipo
nit᷑ depoſitõis pena. ¶ Menio ad gloſ.æ pꝰ col
ligit teſtioniũ de auditn cũ fama plene nõ ꝓba
re allt in Oꝛiũ.c. pterea. S. e. z. c. dixit. xxxij. q. i.

Lam litteris.

2 ſoli rnidet ad.c.dixit.dic clariꝰ colligẽdo dẽa
doc. ꝙ qnʒ actꝰ ſubijcit ſeſui auditꝰ: ⁊ tẽ̃ ualʒ ie
ſtioninʒ ð audiin ꝓpo in.c.ij.de ↄſue.ſʒ ð andi
tu alieno ſecꝰ:ita loqt᷑ H. nã talis nõ eẽt ꝓprie te
ſtis: ut nõ glo.in.l.in ſũma. ff. de aqua plu. aꝛ.
ẽ rõ qꝛ teſtis dʒ deponẽ ðᷣ eo qð geſtũ ẽ ł dicinʒ
in pntia ſua:nt in.c.teſtes.iij.q.ix.ad. c. pteꝛea
dic ꝙ ibi loqr᷑ nõ de auditu alieno ſʒ ꝓprio : ut
qꝛ audierũt illos ↄmiſcẽtes ten ui ꝑiere diſtãtes
de intellectu illiꝰ. c. dic ur ibi plene nõ. An ãt
fama cũ teſte idoneo faciat plenã ꝓbationẽ: pu
tat h Go. quod ſic alla. iiij.q.iij. c.ſepe tu dic ut
larꝰ dixi i.c ueniẽs S. e.æ geneꝛalr ꝑ quẽ ſenſum
dʒ teſtis deponẽ:dic ut nõ.in.d.c.ij.de conſue.⁊
in. c. cũ cãʒ.j.e.(¶ Op. uẽ ꝙ cũ ꝓ actor̃ fuiſet
H teſtes ſingulares. debuit ſibi deferri iuꝛamen
tũ in ſupplemẽtũ ꝓbatõnis:cũ ad bhoc unꝰteſtis
nel alia pᷣſũptio ſufficiat.j.de iureiuꝛã.c.ſi.So.
glo.ij.ꝙ Sriũ ꝓcedit in cã cimili nõ ãt ĩ criali ẽt
ciuili᷑ mota ut ſ̊ ꝙ bn nõbis. HMoſt.dic glo.ne
rã ſi ageret᷑ cim łꝛ ad pecunie ↄdenatione:⁊ rẽit
tit ad dẽj.c.fi. Jo. an.pꝰ Abbatẽ diẽ idẽ indici
um eẽ in utroqʒ caſu.ſ.ſine cã ſit mere ciuił ſine
crial:nã in ciuili defert iuramẽtũ ei qͥ meliꝰcꝛdt
Vitatẽ ſcire:ita hic cũ nẽo aliꝰpſũat᷑ meliꝰ ſciꝛ ꝙᷓ;
iſte electꝰ an Sxit cũ uidna io ſibi fuit delatũ: iu
ramẽtũ vo purgatiõis adiũgũt ꝑꝑ infamiã. ZLu
uide de.hac.q.lanꝰ Har.in.l.maritꝰ.ff. de q̃o
ni. ⁊ in.l.iij.ff.de iureiur.⁊ in.l.eũ.qͥ. S.i popłaʒ
ribꝰ.e.ti.dicã plene in.d.c.fi.an ⁊ qñ in cã cria
li cꝛiałꝛ uel ciuilꝛ mota ſit deferẽdũ iuramẽtũ in
ſupplemẽtũ ꝓbationis.¶ Blo. in vYbo ſoli qᷓꝛit
qr iſti teſtes dnir ſoli cũ nõ ſu de ſubã ꝙ ſint ſo
ciati.⁊ ſatiſ ẽ ꝙ ſint plłes nũeꝛo.iiij.q.iij.ubi nu
merꝰz. c.uẽrabił.j. e. Gl. meru Srij ur arbitroꝛ
expõit ſoli.i.ſingulares ⁊ dic ſingulares quia ñ
erat cõteſtes:ut in.c.cũ dilecti de elec.depõebãt
eni ſimpł: ſẽ diueꝛſis factis. Alij intelligũt ꝙ di
cunt᷑ ſoli qñ ſine adiectõe cãe teſtioniũ fert:et ꝓ
hoc nið tex.bõuʒ cũ glo.iiij.q.iij.ſola.⁊ ntraqʒ
expolitio ẽ bõa.¶ Muero text. diẽ ꝙ iſti teſtes
erãt ſoli uel tales ꝙ n debur̃t admitti:q;do dniꝛ
tales gloſ.in vᷣbo tales expõit tales.i.crio ſi uel
male fame. ꝓ boc ᷣm Inno.ꝙ lʒ tales ñ replłã
tur ab excipiẽdo.repellunt᷑ tñ a teſtionio ẽt ſuꝑ
exceptiõe:qꝙ nõ.Alij m odicẽtes ꝙ ſiẽ admiuũ
tur ad excipiẽdũ ita ad exceptionẽ ꝓbãdãa crioſi
admitti debent.ᷣ ãt dñt iſtos fuiſſe repulſos:qꝛ
ↄſpiratores uel inimici nel aduerſarij in hac cã
fuert.pᷣmũ diciũ tñ plʒ Inno.⁊ ẽ viꝰ Dic ergo
ꝙ aut qrit᷑ nũq̃d crioſus adminat ad ꝓbãdum
excepiionẽ cris ⁊ dicẽdũ ẽ ꝙ ſic:qꝛ nõ ꝓdeſſet
exciꝑe niſi admiueret᷑ ad ꝓbãdũ exceptionẽ: ut
in.c.cũ int᷑ de excep.ſed dʒ ꝓbare ꝑ teſtes idone
os nõ niles:qꝛ regnlarit᷑ teſtes dñit eẽ idonei.S.
.c.i.¶ Rarõ diuerſitatis ẽ qꝛ crioſus admittit
ad excipiẽdũ ⁊ ñ ad deponẽdũ ſuꝑ exceproe:qꝛ
pꝛio caſu ſe defendit:ſed teſtificando ſecus:non
enim debet credi uilibus. ij. q. vij non potelt.
¶ Moia gloſam in nerbo ſiue laicos. et dit

de m. ut dixi in. c. g cetero ⁊ in. c.qm.S. e. ?.ꝗ.
de accn.c cũ.p. M pꝛacticã gl ultie 2 eã te
ne ſʒ aliter ſenſerit hic hoſti. Jo. an.ſeqt glo.ut
nõ credat᷑ teſtioꝰ ſingularibꝰ:ſʒ oʒ deponãt ðᷣ
oↄſcia capituli ꝑ mõʒ h traditũ.⁊ nide nõ.i.c.ver
tio loco de ꝓba. Et nõ. finẽ glo. ĩ q;tũ dicit q;
iſti pnniũt̃᷑ taq;ᷓ falſarij: ergo ſola pena ſuſpẽſio
nis ñ ur̃ pena oꝛdiaria ⁊ ↄdigna: ar.l.i.i fi.ff. ð
fal. ? facit ad ea qͥ dixi ĩ tex. ¶ Ex glo op. z
nẽ ꝙ ex quo teſtionia h̊ fuerũt publicata: ut colli
git᷑ ex pꝛicipio:nõ debnerũt teſtes iteꝝ recipi ut
i. c. frnitatiſ.S.eo. So. ᷣm Inn. b fueẽt teſtes re
cepti ſuꝑ alijs articuł.nã ſr̃ irreglłaꝛitate ñ fueꝛt
teſtes recepti. ad h. c. cãʒ. S. e. ?⁊ ð mã dic ut dixi
gñalit ĩ.d. c. frnitatis:dic ut ibi. Mic
Caſus: In cauſa
Bm olim. liberali ↄtuma
cẽ ẽt lite nõ ↄte.teſtes recipi pnñt.h.d.
Em cõeʒ ⁊ nõbilẽ lee¶ Dꝛia ps ðᷣciſe narrat fẽʒ
fa ibi mãdamꝰ:dat indices qbꝰ cõmittit recepti
onẽ teſtiũ ⁊ ꝓnidet qͥd ꝑ eoſ agẽdũ reo ↄtũace.
Nõ pꝰ ꝙ ĩ cã liberali.ſ.cum agit᷑ de ſtain eccłe
põt iternenire ꝓcurator ex ꝑte actoꝛis ⁊ rei.
Mõ fo ꝙ lis ẽ ↄteſtanda cũ agit᷑ de ſiatu eccłe
data phtia utriuſqʒ ꝑtis. ¶ Mõ. tertio ꝙ teſies
de necitate ii ſũt deducẽdi de lõgiquo ad pntiã
indicis ſʒ pñt recipi ĩ eoꝝ loco. ðᷣ quo nið qð di
cã i.c.cũ cãʒ.j.e¶¶ Mõ.archiepʒ poſſe litigar
ꝑſonalit᷑:⁊ ſic ñ aꝛtat cõſtituẽ ꝓcuratoꝛc.ad idẽ
.C.· fi⸗de iura cal.nide qð le.⁊ nõ. ĩ.c.fi.vV.q.iij.
5. ꝙ ad ſñiã. ſ. audiẽdã citant᷑ ꝑres pẽpio
rie:nõ ergo ſufficit una citatio. ſecꝰ i cãis ſũma
rijs. uide tex. cũ glo.in cle.ſepe de ner.ſig.iĩ ner
bo pemptoꝛie:⁊ qð nõ. ĩ c.ↄſuluit de offi. dele.
Mõ. ꝙ delegarꝰ datꝰ ad cãʒ iſtruẽdã põr cita
re ad ſniã audiẽdã ĩ remiſſiõe cãe: ſʒ hᷣ fuit expſ
ſe dem. quid ãt ſi papa nil dixiſſʒ: uide Inn. ĩ. c.
fi. de accu. ubi uẽ ↄcindere ꝙ idẽ Glo.i. ponit
caſum ſialẽ ut ĩ ea pʒ. Hoſt. ponit alio mõ ⁊ ſic.
Macãte ecchia nionẽſi archiepᷣs cartuariẽſis no
lebat cõcedere bnficia nacãtia ſpectãtia ad colla
tionẽ epi nionẽf: ⁊æ pntatoſ iſtitnẽ ⁊ cuſtodiã na
cãtiũ eccłaꝝ bẽe ſiẽ i illis ꝑtibꝰmoꝛis c.ſone ulłt
dicẽ ꝙ archiepᷣs bʒ oĩa. S. dẽa iura i dioceſibus
ſuffraganeoꝝ ſuoꝝ ſede nacãte. archidiaconus
nioneñ:ſe oppoſuit dicens q; nec illa ecclia ſibi
ſubeẽ debebat. ĩmo erat ſcdᷣs archiepal ⁊ perat
oĩbꝰecchijs uallie iu? merropolitico. Itẽ ꝙ pᷣdic
ta ecckia ſẽꝑ fuit libera a pdicta fuitute:? ꝙ ipe
archidiaconꝰ hoc iure fuerat nſus ab antiquo
ipſa uacãte ſede: q̃ᷓre nõ ad archiepʒʒ ſʒ ad ipſum
ſpectabãt pᷣdicta.⁊ ꝑ hũc mõʒ legẽdi dic iſtã de
cꝛe. planã. Itẽ ſʒ eũ põt eẽ ꝙ archidiaconꝰaſſeẽ
bat ꝙ nacãte eccła nionẽf. ſpectabat ad ipſũ cu
ſtodia epᷣatꝰ æ eccłaꝝ ſuaꝝ:⁊ ꝙ hẽbat iuriſditio
nẽ epᷣalẽ in oĩbꝰexercẽ ĩ quoꝝ poſſeſſione ſe foꝛ
te dicebat.ſʒ archiepᷣs aſſerebat ↄriũ dicẽs hec
oĩa ad ſe nõ ad archidiaconux ꝑrinẽ ⁊ poſſeſſio
nẽ illoꝝ hꝛe:⁊ ſic erãt uteꝛqʒ qᷓſi reꝰ? actor ⁊ q̃ſi

¶ De teſtibus.

—

pa in foꝛma ĩqſitõis ꝓcedi. æ diẽ ſʒ hoc planaʒ
ocretalẽ ⁊c᷑.qua⁊ ſic diẽ Moſti.uidebii ſian ĩ pꝰ
Srio ¶ p.⁊ nẽ ꝙ iſte aꝛchidiaeonꝰ ñ debue
rit admitti ad agẽdũ ꝓ iuribeccłie ſine manda
to epi ⁊ capituli: ut in.c.i.de ꝓcu. Hl. ij. ſoluit
fatẽdo ↄriũ:qꝙ foꝛte hãc excepnionẽ ꝛe fuat h pa
pa õ archidiaconuʒ.ſjy hoc nõ pʒ glo. dicens ꝙ
iſtud ẽ ſpãle cũ ꝑticulaꝛis ð eccła ꝓſequit᷑ ininiã
eccłe ne trahat᷑ ad peiorẽ ſtatũ ⁊c.ut in glo.allł.
in Zriñ.l. ſi s hac lege.O. quotiens.ff.qͥ.⁊ a qᷣ
ma. libe.n fi.ubi vVvo agit unꝰex patꝛis ut libei
tus ĩgꝛat reuocet᷑ in fuitntẽ ſine mãdato alioꝝ:
glo. nõ ſoluit: ſʒ ſolo ẽ qꝛ h agit de libeꝛtaie ibi
de puitute. Itẽ cã ibi ẽ cõis ui ſingulł hic nt col
legio:⁊ iõ includit h̊ glo ꝙ defect mandati non
poterit ̊ oppõi ↄ archidiaconũ:iʒ ð alia excep
tõne dʒ tex intelligi. Aduerte lanꝰet clari colli
gẽdo dẽa Inno. et alioꝝ: dico ꝙ iſte tex. põt in
telligi dupłꝛ. ſ ꝙ iſta eccła nioneſis. nacabat fᷣo
ꝙ iſte eps ninebat. fʒ pmũ intelleciũ oʒ itelligeꝛ
ſʒ lec.Ho.ð qᷓ gᷓ ꝙ aꝛchidiaconꝰagebat h̊ pᷣnci
pał: ꝓ ſuo intereſſe ꝓpᷣo:q; dicebat bec inꝛa ꝑ
tinẽ ad eũ ſede nacãte:et ius eccłe deducebat in
quãdã ↄſeqᷓntiã. et ſic nõ obſtat ðfectꝰ mãdati ec
cleſie cũ nõ agẽt pncipalit᷑ pꝛo ei inribꝰ:nec ob
ſtabat nacatio eccłie rõe pᷣdẽa:qꝛ nõ deducebat
inra eccłe in iudiciũ ſjy ꝓpa ipᷣi archidiaconatꝰ.
Si ãt noluiſſet aꝛchidiaconꝰ agẽ pꝛo eccłia:non
fuiſſʒ admiſſus ſz oẽs ſaltẽ illa rõe qᷓre nacabat

eccła ut ĩ.c i.ne ſe.ua. Item qꝛ illo rᷣe non põ

dici platꝰnegligẽs ar.c.qꝛ diuerſitatẽ de ↄceſſi.
pᷣben. neqʒ ex dilatiõe ĩmineꝛet ecclie ꝑiculuʒ cũ
ſede uacãte nõ currat pᷣſcriptio ut in.c.i.⁊ in.c.
ð quaꝛta ð pᷣſcrip.niſi forte uelles dicer̃ ꝙ papa
ex officio nolẽs occurꝛẽ pᷣiudicio ſaltẽ fẽo ipſi
ecclie uionen. ne inteꝛi ſede nacante archieps ex
erceret illa iura noluit ↄmintẽ negociũ ꝑ niã iqᷓ
ſitõis ↄfidens de ſolertia archidiaconi ꝗᷓ fuerat
actoꝛ ĩ ðferẽdo negociũ ad papã: ſicẽ eiʒ pᷣlato ñ
naléte ex aliq̃ cã agẽ papa pronidet ecclie ex of
ficio:ut in.c cuʒ neniſſẽt in fi.de inſti.ira potuit
eccłia nacãte:cũ ꝑia ſint inutilẽ pᷣlatũ ⁊ nullũ ha
bere:ut ĩ.c.ij. ð̊ tranſſa.pla.⁊ ſic limita dca doc.
H. faẽ ad hũc itellecinʒ qð.j.dicam. Si qt nis in
telligẽ ꝙ hic epᷣs niuebat ſʒ aliũ intellecrũ:⁊ tũc
põt tex hr̃e triplicẽ intelleciũ.pᷣmꝰẽ ille Hoſtiẽ.
ꝙ archidiaconus agebat hᷣ pro iurib pꝛoprijs
iʒ ĩ ↄnñnã alłaret iura eccleſie:dicebat eã ee libe
2 ? ſilet Zriũ põt.n.agẽ ꝓ iuribꝰinꝛ dignitatis
ſine mandato epi ⁊ capituli ar.i.d.c.cũ uẽiſſent
⁊ in.c.ſe de dila.cũ ſi.iſte intellectꝰ lIʒ planus ſit
nõ tñ multũ ↄgꝛnit he:q diẽ ꝙ eꝛat ↄtẽtõ ſupeꝛ
ſtatu eccłe vionenf.et ſic ſtat eccłe pᷣncpalꝛ duce
bat᷑ in iudiciũ ſo põt itelligi ꝙ pᷣncipał qõ erat
de ſtain eccłe ut lr̃a ſonat ⁊ intelligit glo.pꝛia ꝗᷓ
põit ſatis aꝑiũ caſũ ad tex.⁊ tũc dic ꝙ papa ex
officio ↄmiſit ĩqſitionẽ. vñ archidiaconꝰ ni age
bat hic tanqᷓ; actoꝛ:ſj ꝓſeqbat᷑ iqſitionẽ ↄmiſſã
ꝑ papã.et hãc lec.ſentit Inno.erꝓ hoc facit ſʒ
eũ ꝙ fert h ſnia liie nõ ↄi.ut colligit h ex iex.

brttei enis

wnrin n A huinl

ſaun iͦngliu 4
ſiuulli ſn w /
ſun mluli il ,
“D . nullt ,
Nucinina pN
pnici r grind han
nztiunuin wtnk⸗
Pii iunin liu
etn ſustt u iigitnen
iefllcl luratiniahe
Pwobinnntridmnürtirs
idteſeg , wnd ur
Umnausegedisatidun
Tdddäiwdantnitiamn
WenGhatl hi
NAthsir rtidnia
eliguiguntmneniglie
utouprninici rtsſben
ugtfiiiir in
ftüittittinnt 4

Anctſiinit e
4 1bintndbo
neno eociz

Wimg

Ie

4
la
te

en ſege acileg ing nte deſnin
S Nie ſencplu in hii⸗
egir Miit owa nb irn
bar oudadlr i-, ii tunn
ak nutai Spi,unm,
ibcn, Gwan
Fanmiſiu /ts ſili niſtnuthir
riciurſeu Nnibe npor
hr eglgisan 0eniineoe eeſt.
gandlunde ininen eallepioltoz i
cir nö ra pfcnpto in dain.
ni baid Niſont velesdict Gn
ovolesoceurd Pocieid eſid NN
õ
Aa urn votOine Ngodd
ens N Gctn nidiiuan iüftenn
dicilo etden d Aiſtihſn
N endatde

Mã5 ob. ſi dicat᷑ hoc nõ ↄuẽire le q̃ diẽ aꝛchidi
aconũ poſſe ex cã ltima repelli abiagendo et ſic
pſuppoit ꝙ erat actor cẽ hic reqꝛit li. ote.
ſaltẽ data ꝑtiũ pntia: ergo nõ ꝓcedebat᷑ ꝑ uiã ĩ
q̃ſuiõis cuʒ tẽ nõ ſit cũ quo lis ↄteſtet᷑ ut li.non
ↄte.qm. S. ſt ⁊? alij: Nr archidiaconꝰ ↄſtituit ꝓ
cuꝛatorẽ ꝙ nõ eẽt ſi ꝓcederet᷑ ex iudicis officio
nã ut elegant᷑ dicit Inn. nõ repugnat᷑ iuri ut ꝓ
motor iquiſitõis poſſit ꝛepelli ab inqſitõe ĩ.c.cũ
dil crꝰde accu.nʒ ꝙ ↄſtituit ꝓcuꝛatorẽ et ꝙ cuʒ
eo li.ↄteſ. fiat maxie ſi agit de iure alicui dando
nel creſcẽdo ſecꝰubi ageret᷑ de crie. Iè ſecꝰ nbi
papa ex offo ſuo ꝓcedit.intellige ſꝑ ſine ꝓmotoꝛ
iquiſuõis:qꝙ bñ nõbis:iſte in itellectꝰlʒ ſit neruſ
in ſe non in iudicio meo ↄgruit huic he q dicit
archidiacõuʒ ꝓpoſuiſſe qõeʒ ſe ſtatu illiꝰ eccleſie
Irẽ bᷣ ꝛepelli᷑ ab agedo no tiñ ab iqſuone ꝓmo
nẽda er nulluʒ Vbuʒ ẽ ĩ ex. ſapiẽs inqſitione æc.
Jõ daĩ tui intellectꝰ? nõbilior ꝙꝙ archidiaconꝰ
directa uia agebat.h̊ S aꝛchiepʒ ſr̃ ſtatu eccle:et
admucti dʒ et ſine mãdato ſm Inn. qꝛ eps erat
negliges ⁊ hac piatẽ agẽdi hʒ qiber ꝑticularis
de eccła et õdiceẽtibꝰepo ⁊ alijs.xii.q.ij.non lice
at de re.eccle.n alie.ſi qͥs pſoitoꝝ nec eꝛit iſte ꝓ
cuꝛator ſm Inn. ſed ꝓcurãs:ſic ſi pꝛ ageret ꝓ
filio. ↄuicii ãc negligẽtia epᷣi hoc ipſo ꝙ nõ pro
ſeqt ius eccłe ſue ſm Inno. nel pmittet de hoc
ſũmaria ↄgnitio ym eũ ł fᷣm hoſt. qꝛ teꝛ moitus
ab archidiacono ipm ius eccle ꝓſequi no cuꝛat
cdicit tñ in alia gl.ꝙ qᷣcqd dicat᷑ in hoc caſu et ſi
milibꝰ euntũ eẽ ut hoc ſignificet. capło anqꝙ; archi
diacõus uel aliꝰ admittat᷑ ne poſtea nẽies et alle
gãs ignorãtiã ul puaricatione luè ſuſcitare poſ
ſu: ⁊æ qꝛ magis idone i talibꝰeligẽdus e.et quia
nec eps ir̃ tlibꝰſine cã liuigat:qͥda inñ ur bic itert
Inno.hũc intelleciũ nõ admiitut negãtes ꝑiicu
larẽ de eccła poſſe agere ꝓ ipſiꝰiuribꝰ ſine man
dato ẽt alijs negligernibus. et dnit ꝙ iu:ia ſuꝑins
alłata loquũt i ꝛeuocauoe male alienatoꝝ tatum
nbi ẽ ſpale:et ex ſpali cã illud ↄceſſũ ẽ ſinguł cle
riciſ õ ius cõe. Capła vo qᷓ habẽt.ij.q.vij.qr ꝓ
pt ⁊ ſeqntia:lʒ nõ reſtringant᷑ ad reuocationem
male alienatoꝝ no iñ dãt clericis ſinglaribꝰ facł
tatẽ agedi ſʒ rnũciãdi exceſſus pᷣlatoꝝ.⁊ ad iſtðᷣ
.c.dnt intelligendnm ꝙ papa ↄmiſit inqſiuoem
ad inſtãcia archidiacõi cum mnlia audiuiſſet de
ſtatu eccłe. ⁊ ſic nõ firmado pedeſ traſu h̊ Inn.
Sed allo ipᷣin in alio loco ubi aꝑte fiꝛmat peðs
tenendo hanc lecta et uꝛ qſi tex.ſ.in.c. dilecii de
ma. ⁊ obe.loqt᷑ iñ ibi de capto ⁊ diẽ nõndum ex
illo tex. capł, proſeq iura epatus qn eps in pre
iu diciũ aliqͥd fac:ct ide intelligedũ tʒ eũ ſi ſit ne
gligẽs:ar.xij.q.ij.no liceat.et dic ibi nõ.dignũ
ꝙ caplin nõ ſolum appellat pro inribus epaius
ſʒ ẽt ſuꝑ eis cãm pꝛoſeqt: et hoc eað rõe qꝛ ſpũa
lia et dignitates eccłie ſt cõia et cõit᷑ tenẽtur ab
epo er cp tulo:lʒ eps ſit caput.j.ð.v.ſig.cũ cle
rici:et q;ꝙ loquat in capiiulo eadẽ roe puto ið
in ꝑticularibus: negligẽte ẽt capitulo ſicut enim
gapuulũ agit negligeie ét epo ut ibi: ita z? caplło

Cam olim.

negligente agir ꝑticularis cũ iura capituli öuol
nantur ad unũ alijs negligetibꝰ:ar.nõ.in.c. cuʒ
nobis. ⁊.c.qꝛ ꝓpter ð elec.⁊ ð his qᷓ fi.a ma.ꝑ.
ca c.i. Itẽ ius publicũ ↄſiſtit in ſacris.i.di.ins
publicũ:tene eꝛgo hãc ultimã lec.q ẽ ualde nõ.2=
eaʒ ſequit᷑ do. an. ̊ zæ do. Card. ⁊ uide Lap.allł.
.lij. ubi firmat ꝙ qn ab eccla fuit res ablaia põt
ð ea agi ſiẽ ðᷣ re male alieata:qꝛ ſanſ pot dici ma
le alienata:ad hoc qð nõ. Inn.i.c.epi de re.ec.
nò alie.⁊ ĩ ſpe.i ti.ð reſcrip.pᷣſen..rõne foꝛme
v. itẽ qð ĩ reſcripto Itẽ ex pꝛediciis collige ꝙ;
ubi pᷣlatꝰ æ caplʒ nõ ſunt negligetes nõ admittit
ꝑticłaris ðᷣ ecclia ad ageduʒ ſine madato.ſecus
ad defendeduʒ de quo iñ dic ut nõ. ꝑ gl.æ doc.
in. c.i.ðᷣ ꝓcura.qð intelligo niſi agat de re male
alienata:tunc eni nõ exigeꝛẽ negligeriã pꝛelati et
capituli cuʒ indiſtincte det᷑ i iſtis ptas agendi ut
:d.c.ſi quis pᷣſbiteꝛoꝝ:⁊.c.nõ liceat.fateoꝛ in ꝙ
ſi ↄcurrerẽt ad agẽdũ pᷣfeꝛt̃ platꝰ tanq; idoneoꝛ
2 cuius magis ſpãlr itereſt:ar.ff. ð accu.l. ſi plu
res.⁊ i.c.edoceri ðᷣ reſcrip. Ex predictis pores
colligẽ an z qn ꝑticłaris ð eccłia admiriamur ad
agedũ pro ecclia: æ hẽs claros itellectꝰ bꝰ.c.qui
ꝑ alios iuoluunt. ſʒ nũc qᷓrit an in caſibꝰ i quibꝰ
admittit᷑ ꝑticłaris ð ecclia ſine mãdato debeat li
bellũ ↄficeꝛe noie ꝓprio an ecclie/ Inno. vꝛ Hh
nariare i uno loco dicit ꝙ aget noie ꝓprio ⁊ ñ
eccłie ſiẽ ĩ popłari actõe ſʒ loquitur ſpecifice qn
agit᷑ ꝓ re male alicẽata: ſʒ poſt pn loquiĩ gñalr
alijs negligẽtibꝰ diẽ ꝙ libellꝰ ↄcipieĩ noĩe cccle
2 ↄſeqt ꝛeſtoeʒ noie ecclie: ul alr iudicabit ꝓ ec
cleſia ſʒ petitõeʒ. ⁊ hec opi.vꝛ tutior ut qlrcũqʒ
agat pro iuribꝰ ecclie agat ipſius noie:qð ienet
Lap.·i dẽa alt. ex quo eni ancie iuris agit pro ec
cleſia dʒ agẽ noie illiꝰ: ſuccedit enim loco totius
eccleſie:eꝛgo eodẽ iure ceſebit:ar.c. le ⁊ qð ibi
nõ.ð dila. ⁊ pro hoc uide ſpe.in ni. ð̊ ꝓcuratore
.F. ij. V. quid ſi:æ qdᷣ ibi nõ.i addi.æ nõ. Inno.
in. c. ex Iris de ꝓba. Sʒ nũquid ſnia lata 9 ꝑti
cnlarẽ de eccleſia piudtcet eccleſie ut ſic deceteꝛ0
alins non admittatur obſtate exceptõe rei indi.
diẽ Innoc. ꝙ ſic ſiẽ ↄtingit in accuſatõibꝰpopu
laribus.l.eũ qͥ. J. in popularibus. ff. de inreiur.
nide bonã glo.in.c.cũ dilecti de elec.niſi prius
fuiſſei puaricatus de quo nide qð plene nõ.in
.c. de bis.j.de accuſa.nec ſᷣm doc.ienet᷑ iſte par
ticularis ſatiſdare nel defendere eccleſiam ſi re
conueniat᷑ cũ hocei ↄcedatur a iure alłs huiꝰ ti
more ſepe retrahberet᷑ ab agedo:ar ff. de iudi.l.
ij. S. ſed ſi et tenet guil i ſpe. de reconne. F. ij. V.
q̃d ſi canonicus ꝙ hoc caſu põt iſte ꝑticularis
de eccleſia ↄſtiiuẽ ꝓcuratorẽ.ẽt an li.ↄteſt. Ad
pᷣdẽa nide ꝙ ponũt dni de rota deciſi.cccxxxv.
ubi dñt mõachũ poſſe agẽ pro abbate capto et
incarcerato ut liberet᷑ a carceribꝰet reſtuuat᷑ r̃gi
mi abbanie.cũ ei agat pro electide abbatis deo
ſue.cum dilecius de reſcrip.cum dilecta. ¶ Jor
tius poteꝛit ageꝛe pꝛo iam ↄfirmato et inſtitnto
Itẽ aget pro re male alienata nt.s dictũ ẽ fori
us aget pro alienaoe pꝑſone ar. xij. q. i. ꝑcipimꝰ

facit. c. ex ꝑte de accu.⁊ hẽbit expẽſaſ a moneſte
rio.de quo dicẽdũ:ut nõ.i.d.c. ex ꝑte.⁊.c.oliʒ.
eo.ti. Nũquid aũt decanꝰ=.c.pnt agere pꝛo ſin
gul bnficians ĩ ece la:qni de rota deciſ.ccccxvi.
ꝙ nõ qꝛ hoc pᷣlato ſoli ẽ ꝑmiſſũ ð reſcrip.cle.i.
2 de indi.cũ depntati Oo. an. putar boc uexꝝ in
q;tũ rãgeret᷑ dũraxat pᷣindiciũ bñficiati: nit pnta
qꝛ diſputat᷑ ð titulo uel obnẽtiõibꝰſpũalibꝰ.ſecꝰ
ſi tãgeret᷑ pindiciũ ecclłie:ut qꝛ ageret᷑ de poſſeſ
ſionibꝰ pᷣdẽaꝝ:iũc eni negligẽtibꝰ canonico ⁊ p
lato deberet audiri q̃ibʒ ẽt nicinꝰ de eccla:quia
qð deꝑit pbẽde deꝑit eccłe. Anð ſi loquimur ð
pbeda ⁊ vnſicijs eccłe cathedrał procedat hoc
dẽm do. an.nec.pnto do.ð ro.ſenſiſſe oppoſuũ
2 pro hoc dẽm Inno.i pᷣalle. c. dilecri de ma. z
obe.qð.S.recitani. Si vo loqnimuꝛ ð pᷣbẽda ulł
bnficijs eccłe iferioris tũc ẽ dubiũ ꝑ nõ.in.c.fi.
de ſucceſ.ab ĩteſ.nec de iſtis uẽ ſentire.d.an. ex
rõe ſui.ſʒ nihilominꝰ puto ꝙ pᷣlato ⁊ rectoꝛe ne
gligenb poterit capitniũ agere. ar. optimũ.d.c.
cũ clerici. de v. ſig. æ ꝑ rationẽ Inno.in.d c.di
lecti:⁊ poſſet dici ꝙ capitnlo ẽt negligẽte vorẽit
agere ẽt particularis de ecela.puta canonicꝰ qꝛ
ſuccedit negligente pᷣlato ⁊ capitulo:ut.S dixi.⁊=
hoc nõ. ¶ Oo. æ alc S Eaʒ cũ eni lite nõ ↄieſ.
teſtes recipi nõ poſſint nec diffinitina mmia ferri.
5 ut li e ñ oteſ.ꝑ totũ male fecir papa mãcãdo
Sriũ ⁊ citãdo ad ſñiã audiẽdã So.glo fi.ponẽ
do pꝛincipalit᷑ duos intellectꝰ. pꝛio ui dictio ma
xĩe poſ ita in tex.ſter pꝛo tin:⁊ tũc eſt ſẽſus ꝙ ſe
nes ⁊ ualitudinarij teſtes dũtaxat recipiũ nꝛ ma
xie iuẽ̃ formã c.qm frequẽt᷑ in pꝛin. e.ti.nõ ob.
qð dicit ð ſñia qꝛ debet itelligi de ſñia interlocu
toria.ſ miſſiõis ĩ poſſeſſionẽ. Iẽ põt intelligi
r̃a de alijs teſtibꝰ ſed ñ ſuꝑ pꝛicipali ſed ad eſſe
ctũ ꝑueniẽdi ad miſſiõeʒ.iſte ĩtellectꝰnõ plʒ Lã
nec finalłꝛ nẽ placere gl.lʒ muliũ titubet. tũ qꝛ de
nã huiꝰ dictiõis maxie ẽ ni ponat idẽ i alio caſu
ut. i. d. c.qm ĩ uer. maxime. Itẽ ĩ ãnᷓ ↄpillaniõe
nõ erat nerbũ maxie ſʒ ſimpłꝛ mãdabat᷑ teſtes re
cipi nec ad faciẽdã miſſionẽ ſolẽt teſtes recipi.
nec ẽ ueriſilłe ꝙ papa f ſernauerit ſibi ſñiã ite o
cutoꝛiã. Itẽ hic ſimpłꝛ citat̃ ꝑs ad ſniã andiẽdã
ſed appellatõe ſñie iĩtelligit᷑ de diffinitina. Ex bis
colligit᷑ ꝙ o ms teſies ĩdifferẽter hic recipiuniuꝛ
2 ſñia diffinirina fert᷑. ad ↄtrariũ vo dicit ponẽ
do pm itellecrũ ꝙ hic ponit᷑ caſus ſpalis fanore
liberratis:⁊ ̊ lec.nõbiis ẽ ⁊ cõit᷑ tener̃ quã põit
bic Tan. plʒ gl. gof.⁊ hoſti.æ ſentit Inn. ⁊ boc
iducit peꝛiculũ aiaꝝ ſᷣm hoſti.facit.c.qm.. poꝛ
ro ⁊ ſeqnẽ.nut lite nõ ↄte.⁊ cle.diſpendioſam de
indi LTertiã lec. ponit Inno. ſm quoſdã ꝙ bic
archiepᷣs diffamabat ecchaʒ ſen ipſius ſtatum di
cẽdo illã ſibi ſubiectã:igit pᷣfigi hic terminꝰ.j.
quẽ ꝓber ins ſuũ.alioqui diffinitine ei pcipierur
ne ulteriꝰ iquietz eccłas. C. de ĩge.ma.l. diffama
ri. C . bũc ĩtellectũ ⁊ dr ferri diffinitina ĩ qᷓ;
i pcipit᷑ ne ulteriꝰ iquietʒ:⁊ ð hac ſñia ⁊ eiꝰeffe
cm nið ꝑ Mar. i. l. titia. ff. ð ac. nõ tñ plz Inn.
quo ad tex. qꝛ archieps h̊ poſſidebat qr̃᷑ nõ ẽ vi

ſile ꝙ diſftamauerit eccłiaʒ. uñ põit qᷓꝛtã lec. ; ̊
fuit pceſſum ꝑ uiã inqſuõis.ut.S. dixi.⁊ ex hac
lec.nõbis ſẽꝑ ꝙ cũ iudex ꝓcedit ꝑ uiã inqſitõis
interueniẽte actoꝛe ? ꝓmotore inqſuõis fui cuʒ
eo lit. ↄt᷑.ſi ẽ pñs:ſic intellige.c.cũ.i.⁊.a.ð ꝛe iu
di.⁊=.c.cũ dilectꝰð pur.ca.ſi anteʒ ꝑs eſt ↄtumax
ꝓcedit᷑ nõ obſtate defectu pteſtatõis ad ꝛecepiio
né teſtiũ ⁊? ad diffinitinã ſniaz. Et uide qðᷣ dicaʒ
in. c.cũ clamoꝛ.] Ieo. hec tñ lec. mibi nõ mulitum
plz ꝑ 5. dca. ẽ iñ neꝛa ĩ ſe ⁊ nõbił. Et põit Inn.
hic aliũ caſũ nõbilẽ in quo procedi põt lite non
ↄt᷑.diẽ ei ꝙ ſi aliqs ðᷣ capitulo Sdic̃ alicui ↄira
ctui celebrando ꝑ ecchiam audiet poſtmõʒ ageés
ad illiꝰrerracratõem corã ſuꝑiore ſine ↄt᷑.⁊ ſine
appellatõe: aꝛ. hic. ⁊ in.c.i.de his qᷓ fi.a ma.par.

ca.quod bene notabis ⁊c̃.
Caſus. Publi

X tenore. catis atteſtanõibꝰ

falſitas pꝛioꝝ teſtiũ põt indirecte ꝓba
ri.ſic cõit᷑ ſũmat Sʒ h ſummatõ ni ↄtinet uſque
quaqʒ neꝛitatẽ. ut ex.J. dicendis apꝑebit.iõ ſum
mo ſic. Dublicatis atteſtatõibꝰadmitti adueꝛ
ſaꝛiꝰad ꝓbandũ oriũ ſi an public ionẽ ſuꝑ hac
ꝓbarõe ↄria inſtrui nõ potuit.⁊ ẽ caſus ſinglła
ris ſᷣ quẽ paꝝ refert an nelit ꝓbaꝛe oriũ diꝛec
te uel indiꝛecte ut.j.patebit:cõis diniſio.fa ibi
nos. ¶Hõ ꝙ ſpõſalia ð futuro cũ carnis copu
la ſubſequẽni iducũt mẽimoniũ ẽt ad ipediẽdum
mr̃imoniũ ⁊ diꝛimẽdũ cũ alia poſtea cõtractum
7 caſus in. c..is qͥ fidẽ de ſoõ.¶ Nõ fo ꝙ ali
nd ẽ phẽ mr̃imoniũ aliud traducere in domuʒ.
nã ſʒ ẽ facti:pᷣmũ iuris. q nõ p ſtarutis faciẽti
bemẽtionẽ ðᷣ tꝛaductõe.: IWo teꝛtio ꝙ tꝑe pa
ſcali nalẽt ſpõſalia otracta Iʒ tẽpꝰill ſit ad můi
moniũ Shendũ feriatum ðᷣ quo dic it ꝑlene nõ.
in c.capellanus de ferijs ubi dixi. es vnum
mõʒ bonũ pbãdi falſitatẽ teſtiũ uit ſi reſtringynt
ſe ad ceꝛtũ locũ ⁊ tẽpꝰↄtꝛactꝰ pꝛobet᷑ eo ipᷣe abñ
tia a loco. diẽ tñ Jo. an. ꝙ teſtes deponẽtes ſu
per abñntia dent dicer̃ ꝙ niderũt illũ otinue ĩ iłi
loco cõmorantẽ.ita ꝙ intra iteruallũ tpᷣis quo
eũ nidẽ deſierũt nõ potniſſet ire ad locũ ubi dr
fuiſſe pᷣus et redijſſe. ałꝛ nõ pꝛobarẽt ſᷣm euʒ qð
nõ. et ẽ rõ qꝛ teſtes dẽnt ↄclude? neceſſario.ut ĩ
.c.in pñ ia ð ꝓba. uide in ſilłi gl.nõ.in.c.clerici
.lxxrxj. di. ꝗᷓ diẽ ꝙ ſi duo teſtes dñt me cõmiſiſſe
aliqð maleficinʒ tali die:⁊ alij dñt me fuiſſe cnum
eis illa die pferent iſti. Et intellige iſti ꝛeſtrin
gůt ſe nt. ð. dixi ita ꝙꝙ Ocludat neceſſario ꝙ nõ
potuiſſeʒ cõmiſiſſe maleficiũ qn ipſi uidiſſent. ni
de circa hoc qð diri in c. in nr̃a. e. Mö ul
tio ibi ipᷣs et locũ teſtes dẽnt vᷣponeꝛe ð tpe
er loco.ſʒ intellige qn h ſũt necia ad ↄcludẽdũ iĩ
trẽtũ arriculãtis ut hic erat. qꝛ miles fundabat ſe
ſup anteꝛiorate tpis. als ſecꝰ: ut pʒ i c cũ Jo. ð
fi inſtrn. ubi teſtes dixerũt ſe nõ recordari de an
no mẽſe ⁊ die ↄctꝰ ⁊ nihilominꝰ ſeccrũt fidẽ.diẽ
i hoſti. hie vViſilꝛ pᷣſumẽdũ õ teſtes qñ omnes
reſpõdent eodem modo ¶ Sed coñntra hoc fa
ciat dictum. c. enm Jo. nec ipſe Hoſni. nidetur

ind arii
utir
en s Piun

tüti
Ghria, –
en aahuinn
N.
itrirbiüni
=
jinlreen ond⸗ ſici an
föki ſCndat Unnii i
labin i
mriki oARn:
l agttml ylidin
nn una hath, miani
1 oza ni ig diifcni
iclnꝑ liß uttsti⸗ mi
Clluſſot tluuminina zet
iuklat rie⸗ “
rn nroctrnisimatie e
ijnht mhy äm mi
Pipe nrtpiuirendi inchmn
Aciistbisitnſuntiiiin
Weidnüigrataper,
ſebheadie Niahen⸗ W
ſiugaiht Bttenri 3
ihenei igidck iti *
Oliafſntiglen neceuki
tͤ ſitire⸗ hiint zine
Obir ptriniͦortckrzi
btf ii, aleen
huioni gblet angs,
ns, *“ ii
Moſßninid
1 te wi
tin n egin
fuch nengin en
lnial hrj heit⸗ „*
een 6e

bie 7

la ends Put
. Pbicans anſſtnöb zanifi

””äläs
unpm i ii le mniihe
hg ſnll

Rai Mma nſrn nopoint ti⸗
. Knne ui rqji en
.**. Woo, A G
almmitnininm mtitn
nmi unii ni mſa inmn
Eoi rii M ſ al
inmnoni AMd nicndre itbon.
ſuntni ins qo non kumis in
ed nnchce, ( Peno e
öſtin ortuen ti d i i
Pencüfctiumm dano die g genend.
—
üpdädi fiſtme rchiü uſrehningond
aiͦait e m hah edie dn
No dh Bd ng mnini
dita dendti g drinii diri
cdnori Nn imn iemiſi ihs
ice anir o oniſtin in
us rdiſe atroebni fnen
n cſe dent eni ſulſſci l
neneei 4 bint deil
dit me dönſil

ſe ot. . zn ſont vie .
chtiͦn Kil

iĩ hoc perſiſtere:ſʒ dicit hoc arbitrariũ:⁊ h̊ neriꝰ
nide quod nõ. Inno. in. c. qit᷑ æ qn.ij. de accn.
Borru⸗ ꝙꝙ miles iſte no debnerit audiri al
legãdo turpitudinẽ ſuã ꝙ tpe ↄctꝰ cũ hac młieꝛ
aliã hzet nxorẽ:ut ĩ.c.cũ ſuꝑ qoe ð loceſ.pᷣben.
So.glo.i.ꝙ ſpale ẽ nbi vni ꝑiculũ aie ꝙ nõ.et
ð mã an ⁊? qñ audiri ðbeat allegãs turpitudiem
ſuã dixi plene i.d.c.cũ ſuꝑ.nide ꝑ Har.i.l.iuſ
inrãdũ qð ex ↄuẽtiõe.J. ꝓcurator.ff. ð iureiuꝛ.
¶ Go. ſo ꝙ publicatis atteſtatiõibꝰnõ dẽbant
teſtes ꝛecipi: ut i.c. ffnitatis. s. e. So. glo. fi. ; h
recipiũt᷑ ſuꝑ nouo articło:ↄꝛiũ loquit᷑ ſuꝑ ueti.
Sz; ᷣ ſo.ñ ẽ bona:qꝛ unolebat mlłieꝛ ꝓbaꝛe õriũ
erꝰ qdᷣ miles ꝓbauerat. qð nõ lʒ: ut ĩ cle.ij. de te
ſti. Moſti. dat ſʒ itellectũ:q; h̊ oppõebaĩ falſuaſ
teſtiũ qᷓ põt obijci ⁊ ꝓbari ẽt poſt ſñiaʒ:ut ĩ.c.lʒ
.S. de ꝓba. ̊ lec.nõ ꝓcedit qũñ ꝑs ulłt ꝓbare di
recte õriũ niſi adiceꝛeĩ qiras corruptõis:ut.d.
.c. G le. æ nõ.i.d.cle.ij. Leꝛiia lec.ꝙ bᷣ ĩdiꝛecte
nolebat młier ꝓbaꝛe priũ ꝓbãdo abnitiã a loco
tpᷣe allegati Sctus:ſecus ſi directe uoluiſſet ꝓba
re griũ ⁊ ſic de directa ꝓbatõe õria loquit᷑ tex.
i. d cle.ij.⁊ ſic gl.legit ibi iſtũ tex.ſʒ in õriũ facit
idetiras rõis. nã ita timeri põt ſuboꝛnario teſtiũ
i indirecta ꝓbatõe ſicut iĩ directa. pnit eni teſtes
ita ð facili iduci ad ponẽdũ ſuꝑ abniia a loco
ſiẽ ad ꝓbãdũ direcie oriũ.gꝰ eadẽ dʒ eẽ ꝓhibi
tio ĩ.c.cũ dilecia ð ↄfir.nti.uł iuti.⁊.l.ñ pnit.ff.
de legi.⁊ iõ dicebat h̊ Mi. ꝙ ſiẽ directa ita indiẽ
cra probatio Sria excludr᷑ publicatis atteſtatõni
bᷣ:⁊ ꝓ H̊ gl.nõ.iiij.q iij.ſi qͥſ reſtibꝰ Qnãtã lec.
młiũ nõbilẽ ſẽtit h̊ Inn.dicẽs hãc mulierẽ fuiſ
ſe admiſſã publicatis atteſtatõibꝰqꝛ pꝰ publicatõ
nẽ apꝑuit de loco ⁊ tpᷣe Scius q pᷣas n fuerũt ðᷣ
clarata. H. n. nõ dixit miles ĩ aꝛticuliſ qꝰ tpᷣe pxit
cũ pᷣori.ſʒ ſimpł: ꝙ priꝰpxit:cũ alia nn ñ potat
młꝛ priꝰ ꝓbaꝛe abñtiã a loco cũ ñ reſtrinxiſſi ſe
ad cenũ tpᷣs ⁊ locũ:⁊ ſic nõ fuit ei ĩputãdũ ſi añ
publicatõʒ hãc abnitiã ni ꝓbauit.ſi at priꝰi aꝛicu
lis Hᷣ fuiſſent expſſa:nõ fuiſſent pꝰ publicationeʒ
iſti teſtes admiſſi: ?2 lʒ iſte itellẽs appꝛopet᷑. Inn.
tñ ĩ vitate ẽ gl. i. d. c. ſi qͥs teſtibꝰ:dicit iñ illa gl.
ꝙ ſi fuiſſʒ capłatũ ðᷣ loco et die audiret᷑ pꝰpubli
catõeʒ ſi fuiſſet tẽ ꝓteſtata ð abntia qᷓſi ſentiat q;
ꝑ hãc ꝓteſtationẽ excludit᷑ pſũptio ſubornatõis
h m ultimũ ñ plʒ h̊ Jo.an.niſi fuiſſ pteſtatio ⸗
uẽtionalł.i.ꝙ ꝑs adueꝛſa ↄſenſiſſʒ ꝑ nõ.i.c.fani
tatis.S.e.qꝙ ſatis plʒ:qꝛ h̊ nõ vᷣpẽdet a nolũtate
ptis:ſʒ a iuris diſpõe:g ꝓteſtatio ſoli ptis non
ꝓdeſt als de facili eludẽt ĩ h iuris diſpõ aꝛ. in.i.
alimta.C. de neg.geſ.niſi nelis dicẽ ꝓut . tãgã
ſ pᷣmũ dẽʒ Inn. ? glo.expᷣſſe appꝛobat ⁊ ãpliat
Jo. an.i addi.ſpe.i ti.e..ſepe ĩpᷣn.z.. poꝛro
ubi dicẽ̃ ꝙ ẽt directa ꝓbatio ↄria admiitit᷑ publi
catis atteſtatõibꝰqñ aꝛticnlꝰnõ fnit debite ſpecifi
catꝰ.exẽplũ ſi ↄtra iſtm obijcio ĩ genẽ ꝙ eſt fal
ſũ:teſtes iducti deponũt ꝙ tpe ↄfecti iſtr̃i nõriꝰ
erat mortuꝰ:certe pot᷑it adneꝛſariꝰ atteſtatõibus
publicatis pꝛobaꝛe ꝙ erat ninꝰ:licʒ ᷣ ſit directe

rium.nã ñ ẽ ſibi ĩputãdũ qꝗr᷑ pus n ꝓbauit cuʒ

Signtkicanerũt.

non poſſet diuinare qd teſtes erãt dicturi. ĩdebi
ta gꝰ ſpecificatio admittit ꝓbationẽ ẽt direcie õ
riã ſic idebitaʒ repellit ꝓbatiõeʒ ẽt directe cõtra
riaʒ ⁊ hᷣ ur̃ ſubtiliſſimũ ⁊ tenẽdũ ⁊ ſatis ꝓbat ꝑ
iſtũ tex. ʒ hãc lec.æ ꝑ rõem nãlẽ q ſatis allegari
põt i.c. fo req̃ris ðᷣ appel.⁊ i.lſcire oʒ..ſuffi
cit. ff. de excu.tu.⁊ ſʒ hũc ĩtellectũ fümaui:æ tᷣm
pᷣ ẽ limitãdꝰ ⁊ reſtrigẽdꝰ Ai.qͥ nimis generalii
noluit excludẽ ꝓbatiõeʒ priã publicatis atteſtati
onibus q;ꝙᷓ poſſʒ attẽtari ꝙ ubi allegat᷑ abntia
a loco ñ debebat ita de facili timeri ⁊ pſumi ſub
ornatio cũ i fco qᷓſi notorio n ſit tãta pᷣſũptio uł
ſuſpitio.ar.c.euidentia de accu. Sʒ tene primũ:
qꝛ al. poſſẽt ↄfigi młie fraudes q̃ ſatis pater ſpe
culãti. Alij iñ nolueꝛũt ponere qͥntã lec.ꝙ ꝓce
dat tex.ĩ cã mꝛionali:⁊ iſte itellectus ẽ nerꝰ in ſe

iux nõ ·i.c. iuranit ðᷣ ꝓba.⁊ i.c.ſeꝛies.S.e.ſʒ nil

noni affeꝛꝛet nobis iſte tex.nec ẽ pꝛopouõnabił
lie q̃ minie füdat ſe ſuꝑ fanõe mẽionij. ¶ Altio
qri:pone ꝙ młr ꝓbanerat abntiã militis nũqᷣd
poſſit ꝓnare miles ðᷣ nouo pntiã. Gl iſta fi.ꝙ
ſic qꝛ ẽ aliꝰ modꝰ iducẽdi ⁊ ad aliud inducimur
nũc qᷓ; pꝰ:qᷓſi dicat ꝙ pꝰ iduxit teſtes miles ſuꝑ
pntia ad ꝓbãdũ pncipalit᷑ mrimoniũ.nunc vo
uult iducẽ ad ꝓbãdã pntiã S ꝓbationem mulie
ris. Sʒ aduerte qꝛ h̊ ſoluit Sriũ ĩ qᷓtũ obijcit ðᷣ
publica tiõe ſuoiũ teſtiũ. ſʒ ñ ſoluit i q;iũ ꝓbat
directe Sriũ ꝓbariõi mulieriſ:qꝛ illa ꝓbanit abn
tiã. ⁊ iſte nũciuult ꝓbãe pñtiã õ cle.ij.e.ti. Jdo
potes dicere ꝙ admittet̃᷑ miles ãte publicatiõem
atteſtationnm mulieris:põt ẽt toleari ſi nult pro
bare ẽt pꝰ publicationẽ ꝑ nõbile dẽʒ Inn. in. c.
cũ clamor.j.e.qꝛ iſta ultia ꝓbatio nenit ad con
fermatõeʒ pᷣoris:ſic ñ pᷣſũit᷑ ſubornaiio maxie qꝛ
latis potuit ↄfidẽ ĩ pori ꝓbatiõe:ſʒ qꝛ nũc ðᷣpꝛe
hẽdit oriũ dʒ admitii ad ↄfirmationẽ prie ꝓba
tõis:ꝑ hoc hẽs aliã limitat onẽ nõbilem ad iura
ꝓbibẽtia ꝓduciiõeʒ teſtiũ pꝰ publicationẽ. dicit
tni Hoſti ꝙ młieri ñ licebit ꝓduce teſtes t᷑tioſ
3 hos fos ar. c.lʒ.ij.j.eo.qð nõ.⁊ nide qᷓre pꝰã
ſirʒ ʒ ꝓducer᷑ teſtes ĩ Sriũ ⁊ n ſic pꝰ atteſtatões
pnblicatas ꝑ gl.nõ.i.d.c.ſiqs teſtibus.iiij.q.ðiij.
Ignificauerunt. ſul
ne cã neget᷑ q̃rta dilatio petita cnʒ ſolẽ
nitate legali põt appellari uel ſũma ſic. Indulgẽ
da ẽ ĩ cã qᷓria ꝓdnuctio teſtiũ petita cũ ſolẽnitate
legali cã ltima non refragante als ltime appella
tuꝛ. In p̃ᷣma appellãtis öciſa naꝛatio.iĩ fa appel
latõis cõmiſſio ibi mãdamꝰ. ¶ Nõ p ꝙ cõmiſ
ſa cã ad iſtãtiã actoris tã ſuꝑ poſſeſſiõe q; ſuꝑ ꝓ
prierate põt acror ſuꝑ alt᷑utra ichoare indiciũ:
ꝓut ſibi nidebit᷑ qnimo põt ſuſpẽdere indicium
ꝓperatis pᷣꝰ ichoatũ.⁊ itrare iudiciũ poſſeſſori
nʒ ꝓcedit g.c. paſtoralis ðᷣ cã poſ.æ ꝓpꝛie.tã
coꝛã ordiario q; delegato ? rõ oinʒ pᷣdictoruʒ
fauor ſpoliati ⁊ odiũ ſpoliãtis ĩ cle.una.e.ii.q ñ
alt̃ant᷑ ex iudicis q̃titate. ¶ Hõ ſo ꝙ iudicinʒ ĩ
cã mionij fũdat᷑ ĩ ꝑſõaʒ abbatis ⁊ ↄueẽtꝰz abba
tiſſe ⁊ mõialiũ.an ãt ſolus abbas ſen abbatiſſa
i i—

teſtious.

poſſir agere ⁊ cõuenire dic ui plene nõalc. edo
ceꝛi ð Geo. æ.c. cõtingit. de trſac. ¶ Hõ.ʒ qꝙ
ſucceſſoꝛ ulis põt agere poſſeſſoꝛio ꝓ uiolẽtia il
lata dfücto: ⁊ ſic ĩterdiciũ nũ ni dat᷑ bꝛdi:ↄcoꝛ.
l. i. F. H ar. nide.qð dixi in
c.qꝛ. S. de iudi. õ.iiij.ibi ſuſpẽſo petitoꝛio
ꝙ põt fieri trãſiꝰ ad petitoꝛiũ:lʒ ex toto ñ renũ
tier̃ indicio pꝛopꝛietatis pꝛiꝰ ichoato.põt gꝰ dũ
taxat ſuſpẽdi qð clariꝰ ꝓbatĩ ĩ fine lr̃e:ubi mãdar
ntrũqʒ iudiciũ ſił teꝛminari ſi ↄſtat plene ð ꝓpri
erate qð n faceret ſi tela illi indicij fuiſſet exticia
.l. poſtq liti. C. de pac: ¶ Mõ. ꝙ petitio qᷓne ꝓp
ducriõis tcſtiũ ñ ẽ iuſta niſi petat᷑ cũ inris ſolẽni
tate ðᷣ ꝗᷓ i. c.ultra tertiã.j.e.⁊ qͥd appellet hic q̃
ta ꝓductio nide qð plene dixi ĩ.c.in cais.S.e.⁊
dic nt ibi. Mõ.ꝙ lʒ appellãs ab iterlocutoꝛia te
neat᷑ ꝓbare cãʒ appellatiõis eſſe nerã: ut ĩ.c.iter
poſita.ðᷣ appel.hᷣ iñ ñ ẽ necc:ubi cã appellatiõis
iuſtificata ẽ a inre.ſʒ ſuffiẽ ꝓbare appell=tioneʒ
iterpoſitã ob illã cãʒ:nt hic ẽ caſus.hʒ.n.h caſu
itẽtionẽ a iur̃ füdatã. Mõ.qꝙ appellãs ẽt ab iter
locutoꝛia hʒ nece ꝓbare ſe appellaſſe.j.decediũ
a tpe ſñie ĩterlocutoꝛie:nide qð nð.archi.i.c.ro
mana de ap. ¶ Mõ. ꝙ ubi pꝛiꝰ liqt ð poſſeſſo
ꝛio qᷓ; petitoꝛio ferẽda ẽ ſñia ſuꝑ poſſeſſorio:q
finito ꝓcedit᷑ ſuꝑ petitoꝛio.ſi ãt de ntroqʒ liqᷓat
nna ſũñia terminabũt᷑: ſic limita. c: cũ dilectꝰ.⁊.c.
paſtoꝛalis. de cã poſ.? ꝓpꝛie. ¶ NMõ. uliio ꝙ iĩ
iudicio poſſeſſoꝛio põt appellari ex ltima cã: et
qð plꝰ ẽ n ſolũ ab ipa ſñia diffinitiua ſuꝑ poſſeſ
ſoꝛio inx ea qᷓ dixi ĩ.c.cũ ad ſedẽ.de ſii.ſpo. ſʒ
Et a granaie ſeu ab iĩteꝛlocutoꝛia. l. ſũt faci
les uſqʒ ad illã q̃ ẽ ĩ. v.ↄdẽnãtes.illa. n.oppo.
ut.n. ꝙ iſti mõachi ðᷣficiẽtes ĩ iuſtificſada appella
tiõe ñ ſolũ vᷣbuiſſẽt ↄdẽnari ĩ expẽſiſ:ſʒ ẽt remit
ti ad pꝛioꝛes iudices:ut ĩ.c.accepta.⁊ ĩ.c.iterpo
ſita ð appel. So. gl. ꝙ iſti pꝛioꝛes indices abdi
cauerant a ſe iuꝛiſditionẽ remiitẽdo negociũ ad
papã. ſʒ certe hoc ẽ dimiare:cũ ĩ tex.ñ fiat metio
niſi de ſola appellatõe:pari mõ diniat Jo. an.
diẽ ꝙ foꝛte illi demuleꝛũt appellatõi: ſic ceſſat ⸗
riũ ꝑ.c.cũ appellatõibꝰ.e.ii.li.Vi. Mo.legit tex.
cũ ſuppleriõe.nã ad tex.ibi cõdẽnãtes ſupplet ⁊z
ptes ad pꝛioꝛes iudices remittatis. æ niſi adeo
⁊c.⁊ h̊ ẽt diuiat.dic gꝰ ꝙ appellario fuit hic in
ſlificata eo ipſo ꝙ ↄſtitit dilanionẽ foꝛe peruã cũ
iuris ſolẽnitate ⁊ ſine cã ðnegata.uñ ſi bita qua
dilariõe coꝛã iudice a qꝰ n ꝓbãt qð ꝓbare uole
