de homi. ſignificaſti.unde ſi nõ habuit animũ ſe ob
ligandi:ſed ſolũ uoluit tpᷣs redimeꝛe æ enadeꝛe non
obligatur apud deũ qui ſolũ reſpicit coꝛ.xiiij.q.v.
ſi quid iueniſti:ſed in foꝛo iudiciali ſibi non credit᷑:
ut in.c.tua de ſpon.nõ. Inno.j. e. ueniens. unde Gᷣ
cãu eccłia ĩ reueꝛentiã iuramẽti ſtatuit:ut debeat ob
ſeꝛuari ac ſi obligaret: quaſi uelit in ondeꝛe foꝛti
tudinem iuramenti: ut h ⁊.d.c.ueꝝ:⁊ idem tenet ibi
Moſtiẽ.idem.ſ.ꝙ obliget in foꝛo iudiciali tenet ibi
Cal. 7 refeꝛt beatuʒ Tho. hanc opi. teneꝛe fa fe. q.
lxxix.arti.vVij. ⁊ uidet᷑ ſentire ꝙ obliget euã in foꝛ0
oſcie:qð ĩtelligo fʒ diſtinctõeʒ pcedentẽ. hõc ẽt opi.
tʒ glo.in.c.auctateʒ xv.q.vi.diẽ m ꝙ ſʒ iuramentũ
metu extoꝛiũ obliget ipo iure. datur in excepuo uł
actio qð me.cã ad reſcindendũ.ff.qð me.cã peꝛ to.
2 nota h ultimũ:ſed archi. dicit ibi ⁊ melius ꝙ liccet
hẽat exceptionem qð me.cã ⁊? de iure poſſit agentẽ
vepe leꝛe:non tm põt ea uti ſine peccato:ſi m uelit ca

(Beiureinran:

nti repellit᷑ agẽs ? ille utẽs ẽ abſoluendus a iudice.
hoc ultimũ ego ĩtelligeꝛẽ fm ea que dixi in.c i.S.e.
ſed dubium eſt nũquid iuramẽtum metu extortum
obliget Zᷣneniẽtem ad moꝛtale an ſolum ad ueniale
tex. in. c.ueꝝ.j.e.ur̃ ꝙ tin ad ueniale ⁊ ſatiſ h ſentit
ibi gl. Jo. cal. ſẽtit h ꝙ ad mortale ⁊æ ad.c.uerũ..
ceteꝝ rñdet tripliciter.prio ꝙ loquitur poſt abſoło
nẽ.h̊ tamẽ ſolutio nõ plʒ ibi Jo.an.fo rñdet ꝙ; ꝓ
cedit in foꝛo iudiciali.ſecus in foꝛo pniali.ʒ ꝙ tex.
ibi ſolũ dicit Zↄuenientẽ nõ puniẽdũ ꝓ moꝛtali.nõ
ãt dicit ꝙ nõ peccat moꝛtaliter archi. in.c.habemꝰ
xxij.q.i.poſt beatũ tho.tʒ ꝙ obliget ad mortale di
cit.n.qꝙ ꝑiuriũ ex ſuo genere ẽ moꝛtale peccatuʒ qꝛ
ipoꝛtat ↄtemptũ dei nec excuſat᷑ a peccato mortali
nõ iplẽs qðᷣ coactus iuꝛauit ſed gl.in. J. alias ca de
mũ.xxvi.in fi.clare nõ aꝑit ĩtẽtum ſuũ ſed refeꝛcẽdo
finẽ ad principiũ uideĩ̃ ſentire ꝙ obliget ſolum ad
neniale ꝑ illud. c. uex: z ſic intellexit eam ibi Jo. de
foꝛ.ut ibi recitat archi.Ego cõplectendo hunc arti
culum ⁊æ pcedẽtẽ diſtinguo ſic.ꝙ aut iſte meiũ paſ
ſus nõ hũit aium ſe obligãdi ⁊ nõ indiget quo ad
deum abſolutione qꝛ deus recipit iuramẽtuʒ pꝛout
ex corde procedit ut in.c. humane aures. xxij.q.vV.
peccauit tamen iurando qꝛ aſſumpſit nomen dei ſin
effectu erit tamẽ peccatũ ueniale.⁊ foꝛe h̊ cedit ſo
lum in hoie ꝑfecto ſed in alio nullũ erit peccatũ cũ
excuſet᷑ rõe metꝰ.ꝓ G̊ qð hr̃ in ſilłi in.c.neqs.xxij.q
ij. Aut habuit aium ſe obligãdi:⁊ tũc puto ꝙ pue
nicdo peccat moꝛtala:qꝛ affuit ↄſenſus:ſed ratione
metus.nõ puniet᷑ ita acriter:ſicut ſi uemſſet S iura
mẽtũ libere pᷣſtitũ ar.in.d.c.ſacris.ij.q.i.in primis
2 crederẽ ꝙ ubi ↄſtaret de h̊.ſ.ꝙ habuit animũ ſe
obligãdi deberet puniri pꝛo moꝛtali Iʒ non ua acri
ter ⁊ ſic reſtrigo.c.ueꝝ..ceterũ.j.eo.Aut ſumꝰin
dubio utrũ.ſ.habuit animũ ſe obligandi uel nõ.⸗
dico ꝙ ꝓprie loqtur.d.c.ueꝝ.nam in cubio preſu
mẽedum eẽt ꝙ nõ hẽret animũ ſe obligandi ar.i.c.
ſuꝑ ̊ de renũ.⁊.l.Cũ de idebito.ff. de ꝓba.⁊ ita ſẽ
tit YHo. an. poſt. Hoſti. in. d. c. uerum ⁊ in. c. ad au
dientiam quod me.cã.ſed qꝛ poſſet accidere riuʒ
Item ne eccleſia ſic daret mãʒ deieꝛãdi uoluit ꝙ in
dubio obſeꝛuaret᷑ tale iuramentuʒ: quaſi uolueꝛit ſe
obligare:ſed poſt factũ reſpectu pene que eſt reſtrin
geda pᷣſumit᷑ in mitioꝛeʒ ꝑtem ut non puniat᷑ tanqᷓ;
pꝛo moꝛtali. tum in odium metum inferentis: tum
quia ex quo eccleſia pꝛocedit ex pꝛeſumptione deber
in pena infligenda tempeꝛare ſententiam. ut notat
Innocen.in.c.quia neꝛiſimile de pꝛeſumpti.⁊ hunc
puto ueꝛum intellectum illius.c. peꝛ quem ſaluatur
dictum beati Cho. Archi. æ alioꝛum. ⁊? ex his põt
reddi ratio de qua alias dubitaui: quare uotum
metu factum non eſt obligaroꝛinʒ: ut notatur in. c.
abbas pꝛeallega. ſed iuramentum ſic cum ſit quod
dam uotum ⁊ iudicentur a pari:ut nota. in capitu
lo debitoꝛes ⁊ in capitulo pꝛimo ſupꝛa eodem.
Dico enim ꝙ ut ſupꝛa dixi iuramentum non debet
eſſe obligatoꝛium ut ſi non babuit animum obligã
di ⁊ ſic debeꝛet pꝛeſumi: ſed eccleſia aliteꝛ ſtatuit ne
detur mateꝛia allegandi merum: æ ſic pezꝛieꝛandi
cum frequenteꝛ iuramentum inteꝛueniat in actibus

hominum: ? ut hẽatur in maiori ꝛeue:entia dʒ peti
abſolutio que rõ ceſſat in uoto qð ꝛ20 emittiit.

E reſcripto. aſus. Mona

chi qui pꝛo debi
0 monaſterij inrant ſtare in obſtagio ⁊ fi
deiuſſores qui iurauerunt creditorẽ indénẽ fuare:
juramenta fuare cogũtur. Cõis diuiſio.fa ibi iõqʒ
æ põe caſum in termis ¶Quidam abbas pꝛo uti
litate monaſterij ceraʒ quantitatem pecunie ꝛecepit
mutuo a quodã.p.⁊æ conuentũ fuit inter eos:ut cer
tis loco ⁊ tpꝛe ſolueꝛet dicta pecunia peꝛ abbatẽ di
cto.p.⁊ ꝓ hac cõuentiõe obſeruãda quoſdam ex ſu
is monachis obſides dedit qui de obſeruanda cõ
nentione iurauerũt .¶ Nẽ pmiſit dictus abbas ꝙ
ſi illi monachi dati ꝓ obſidibus aliquo caſu defice
ꝛent alios in eoꝝ loco ſubꝛogaret: inſupeꝛ ſi fidem
monachi nõ ſernarẽt: abbas dedit fideiuſſoꝛes quẽ
da n nobileʒ uirũ ? eius uxoꝛem qui ſub iureiuran
do ẽt ſe obligauerũt.deniqʒ oĩibus deficiẽtibꝰ in di
cta cõuentiõe obſeꝛuãda iſte.p.cꝛcditoꝛ vↄqueſt? eſt
pape qui mãdauit ut het iĩ ha in. v.iõqʒ mãdamus
z. QMi abbatez poſſe ꝓ utilitate monaſterij ali
quos ex monachis tene? er mõaſteriũ ẽt dado eos

in rndes A R o⸗ ꝙ clici et religioſi poſſũt ꝓ
utilitate ecclie ſe obligare ad ſtandũ in cb ſtagie et
eſt obſtagiũ cõuentio iurata uel alias obnoxia aſtrĩ
gẽs quẽ ad nõ exenndũ de ceꝛto loco donec fuerit
prĩcipali cõuentiõi ſatiſfactũ 2 ẽ fʒ HMoſtien. cõiteꝛ
vVulgaꝛe linguellatine maxiĩe in francia lõl aꝛdig et
ꝓuicia: ? utimur bodie hᷣ cõiteꝛ in italia.¶ Hõ. teꝛ
tio ꝙ monachus põt ꝓ utilitate monaſterij ſe obli
gare pſonalit᷑ et cum iuramento. Ex hᷣ tex. colligit
Hoſti ar. ĩmo dicit expꝛeſſuʒ ex naturali obligatiõe
actionẽ dari.nã monachi nõ poterãt obligari ciuili
reꝛ ſed nãliteꝛ tantũ ¶ Aduerte de dicto principali.
dic nt plene nõ.in. c.i.de pac.ſed quoad alia credo
dictũ Moſt. hic nõ colllgi:qꝛ monachi ſe obligaue
runt cũ conſenſu abbatis ? ꝓ utilitate mo naſterij
⁊ ſic puto ẽt ciuiliteꝛ fuerũt obligati cũ eeʒ ⁊ſeẽ
ſus ⁊ nolũtas depẽdeat a uoluntate abbatis:ut in
.c. ſi ꝛeligioſus de elec.li.vVj.puto ẽt ꝙ ſine con ſeſu
abbatis monachꝰ nõ obliget᷑ et naturaliteꝛ: qꝛ ius
ꝛeſiſtit huic obligatiõi:ut in.c.nõ dicatis.xij.q.i.ct
in. e. ij. de teſta.li.Vj.eꝛgo nulla oritur obligatio:ut
in.l. cũ lex ? ibi ꝑ Har. ff. de fideiuſ.qðᷣ nõ.ſecꝰ di
co in ſeruo. ille.n. obligat᷑ nalit: ut i.l.nũtr. ff. ð Odi.
inde. æ hoc iõ qꝛ ius ciuile nõ ꝛeſiſtit.ſed nec aſſiſtit
binc foꝛte dixit tex.nõ.in.c.multos.liiij.di.ſeruiiu
tem iſtã ſpualẽ q̃ eſt i monacho ſtrictioꝛẽ foꝛe ſerni
tute bumana: ⁊ facit ad hoc qꝛ ſeruꝰ non ꝛenumtiat
ꝓprie noluntati.ſed monachus ſic:ut in.d.c.nõ di
catis. Ex hoc infero aliud nõbile ꝙ in obligatione
monachi ſine conſenſu abbatis ñ põt accedeꝛe fide
iuſſoꝛ.l.i.⁊.ij.ff.de fideinſ.vide tũ de his ↄctibus
monachoꝝ elegant᷑ in. c. olim.ij. ꝑ Inno.de priui.
2=. c. ꝙ quibuſdã de fideiuſ.? ꝑ Mar. in.l. ſi cõmu
nis ſeruus.ff. de ſti. ſer. Hiota non impꝛobatum
ut clerici etiã ꝛeligioſi iurent ſupeꝛ pctu obſeruãdo
Ntẽ no. ꝙ laic? iurãs ſuꝑ Zciu et tanꝙ fideiuſſo:

¶ Se lureinran:

pot cõneniri coꝛa indice eccłiaſtico.facit.c.fi.de fo.
cõpe.ii.vj. ¶ An aũt fideiuſſoꝛ clerici poſſit cõne
niri coꝛam iudice ſeculari cuʒ pꝛicipalis ibi ↄueniri
nõ poſſit uide peꝛ Spe. in ti. de Ope. iudi. adi. F. i.
v. ſed pone ⁊ concluſio eſt ꝙ ſic ota mirabile
ꝙ tota teꝛꝛa põt ſubijci inteꝛdicto ex eo qꝛ qns nõ
ſeꝛuat ↄuentionẽ iuratã ei ſi ↄuentio cõceꝛnat ↄmo
duʒ pecuniariũ ⁊ pꝛiuatũ inteꝛeſſe: hodie ueꝛo ipſo
iure eſt nullum inteꝛdictũ latuʒ in aliquẽ locum pꝛo
pecuniario debito: de quo dgic ut betur in extraua.
bonifa. que ĩcipit ꝓuide. ¶ Opp. ⁊ uidet᷑ ꝙ iſti mo
nachi nõ poteꝛãt detineꝛi ut obſides. ar. in. c. nupeꝛ
2.c.contingit de ſen. ex. lo. i. metu contrarij
ut arbitꝛoꝛ:dicit ꝙ iſti fueꝛũt dati uoluntate eoꝛum
alias detineꝛi non poſſent. Hoſti. dicit hoc nõ ꝓce
deꝛe in monachis. qꝛ nõ bnt uelle: quare dicit ꝙ de
iĩpeꝛio abbatis æ pꝛo unilitate monaſteꝛij ſeu neceſſi
tate manebũt in obſtagio de poſtu. c.ij.nec ob. fm
eum ꝙ ſtabiliras loci uel clauſtri ſit de regula. .e.
ſicut ex lris.⁊ ꝙ monachus ſine clauſtro non uiuit
xvi. q.i.placuit: ⁊ ꝙ abbas ienetur reuocare uaga
tem de offi. oꝛ. qᷓto ⁊. c.fi.de regu. ⁊ ꝙ bencficiati
uł exñtes in ſacꝛis nõ ſunt aduocãdi a diuinis:ut in
.c.fi. lxxx viij. di. ⁊ ar.ff. de arbi.nõ diſtinguem. .
ſaceꝛdotio. hoc enim dicit ꝓcedeꝛe cũ aduocaretur
totus ↄuẽtus ẽt ad tps uł de uno monacho in ꝑpe
tuũ ſed pꝛo neceſſitate ul ꝓ unilitate me naſteꝛij hec
toleꝛant᷑ ad tpᷣs de abbatis ipeꝛio:ſicut a ian manet
in alicuiꝰ plati uł magnatis fuitio qð fit nõ ſine uii
litate monaſteꝛij: cũ ꝑ illũ negocia monaſteꝛij ꝓmo
ueant᷑:ſicut in ſili dr̃ de cle.nõ reſi.cuʒ cilectus ⁊ fa
cit quod nõ. in. c. cnʒ. J. ?. A.j.de re iudi. ¶ No
plura ex his dictis Noſti. pꝰ ꝙ totus guentus nõ
põt ſubtrabi a monaſteꝛio pꝛo neceſſitate uel utilita
te monaſterij etiã ad tẽpus. Ego diſtingueꝛc caʒ ne
ceſſitatis 2 utilitatis. ar.in. c.ſi canonici de offi. oꝛ.
li. Vi. ⁊.c.ex ꝑte.j.de v.ſi.⁊ in.c.ij.ð iu.pa.ubi bo.
tex. ſʒ ꝓ leui cã nõ eſſet fiendũ:⁊ ſic ꝓcedit.d. Ho.
4 Secudo nõ abbatẽ nõ poſſe cocedeꝛe uni mona
cho:ut in ꝑpetuũ ſtet extra clauſtrum/In otrariuʒ
adduco. c. inſinnãte ne cle. uł mo.æ quod ibi no. In
nocen. ubi dicit ꝙ licet abbas non poſſit ſe ad hoc
obligare. argumen. c. cum ad monaſteꝛium. v. nec
alicui de ſta. reguLamen poteſt concedeꝛe mona
cho ut ſtet in ceꝛto loco extra monaſteꝛium in dicio
.c.inſinuante. nam ut dicit abbas in. c. cum illoꝛum
de ſen. ex.ubicunqʒ fueꝛit monachus dummodo ſit
ſub obedientia abbatis ſempeꝛ fingitur eſſe in dau
ſtro.ſed pꝛo dicto Hoſtien. adduco textum notabi
lem in capitulo monachuʒ nigeſima qucſtione quar
ta ubi dicitur ꝙ etiam pꝛopteꝛ neceſſitatem infirmi
tatis non licet monachis relicta congregatione e ige
ꝛe ſibi celulas ſolitarias extꝛa ſepta monaſterij: por
dici ꝙ ſine cauſa nel ex leui non poteſt abbas boc
concedeꝛe:ſed cx canſa urgenti ? ꝓbabili boc pote
rit:facit quod nota idem Innocen. in capiiulo poꝛ
ꝛectum de regu. ota teꝛtio abbatem poſſe cõ
cedere monachum ut ſit in ſeruitio alicuius prelati
uel alterius magnatis. pro hoc ego allego.c.cum
paſtoꝛis.ij.queſtione.vij. vbi eſt texius.notabilis

goc
Obco n
amui
Nonnc⸗

unle (aent
As
tnngiuſin
, iecndd Gn
hriſu, nae n
eCerceſoein

rbbrntaM altan⸗
l
cinitcimin un ananaiu
ceareic ijtanblnanrn cec⸗
rntinmdcongttieenſani
Padimtnciniſieithias,
Gninafos and rrihiffun
hibnenmanttnitn es cdu
GeſKornäin eitnetdnnd wn
Cetodorär daas e Doenn
Noſecatcinidnergunuaß⸗
ichen detdenhans dedun
ENN
nihn mäiſfmrtekiis meeni⸗
ſcoſalmdppib indingt⸗
boſtbuslöhftaitiichicssh
puſleni nerſö it in ieii
nrinlobſletrͤtiuiſtm
ſspicnſhn⸗ Uithoͤingiegs
Biitliz nililti
ine iſizhtth in in
ignigpoſſtithiene
En aificictg üſer⸗
idinzee ican 6o. , i w⸗
lopſcesno ic. utin
ſigitſed l
llo non poſtinr al
18 rchinfmn

lſchencn
lih 1ovocnnogolbe

nüleſteſ n Nfe

Mine fone nonni
Rpikrnm obi Znan

Nt ins bci uſtiiſt r
Set Gmonnchus ihecaſfong
Nalin t nsnan e,
r Kaidtti nen
kainn 1aſl.eſigr t
am ſwus d ſn gerocic,siit
cKlmmi d tn fcrmti tdſnmn
lret, doe gindiet eelhtitctnn
Ems onanga je l eo nonm oi
mũ s diur u, punlne neſzſen
mkur. Viscedms imd ſrſginn
alam ien a mpuib /ao pftroͤhir
ſr muſnji c li uoci nomnſa n
xmi:ſr in l cr , ol aus/
a wot nec Ne Ai ereid.
a b dcis Hofi tons ranre
Gbatbi nopeſenid o eccſigeuc uc
Puni cünd ine Emgeſinchent
immst miins N NAN nie n
NtcaMeie Ndn de ſant
RSWNN Georbenc ehnd .
dddeenkelin
Waapenäſetnn urin nis
1ude Nitnin e t And ei

occn. Aeng Maiip m ſhſtd
NL cArgonnen..W. Awnſtin
ne en Zmneſ ſofl

ꝓbans monachũ poſſe eẽ epi cubicularinʒ ⁊ ibi gl.
exaĩat an epus iuito abbate poſſit illũ hr̃e:⁊ facit h̊
ad id ꝙ ſnꝑius dixi.nã ibi deputat᷑ ad ſeruitiũ epi
ſine tpis pfinitõe.? uide quod nõ Inno.in. c.cum
.i. ? a. preal. ¶ Fo h̊ glo.i.principaliter oppo.uidcĩ
.n.ꝙ liberi hoĩes nõ pnt obſides dari de pig.c.ij.
2.l.qui filios.C. que res pig.ob pnit in quibus pʒ
ꝙ iber hõ nõ põt dari in pignus:⁊ qui recipit pu
nit: ut in aut.ut nul.iudi. In prium arguit glo.nã
iura uidẽtur h ꝑmittere ut in. c. ut pridem ⁊.l.cbſi
des alle.ð in glo. So. gl. triplicit. prio ꝙ liber hõ nõ
põt detineri ut ius ↄſtituat᷑ in eo tanq; in pignore
niſi in caſu.l.ij. C. de pa. qui fili.di.ſed bene põt te
neri nuda detẽtõe ut fiat qð ↄuẽit ĩteꝛ ꝑtes ⁊ ꝓ hac
ſo.facit ſm Jo.an.qꝛ qnqʒ tenct᷑ res pro ea pecu
nia pro qua obligata nõ fuit uit in. l.vna. C. etiam
ob ciro.pecu.pig.ac.po.i2ꝛꝰ.ſo.glo.ꝙ h nairatur
factum quaſi dicat ius h nõ PtETena ſo. ꝙ
pecunia obligari nõ poteſt:ſed pro pacto ineunde
pacis nel ↄſimili ſic:ut h̊ ⁊.c expoſita de arbi.glo.
x. q.ij.h̊ ius in vbo ↄflata.iʒ primã ſolutionẽ eam
tamẽ reſtringendo ꝑ hãc ultimã ut ꝓ pecunia non
poſſit ita reſtringit.c.ut prideʒ.xxiij.q.Viij ⁊ uẽ ibi
nelle ꝙ iuiti retineri pnt iſti dati obſides:qð tamen
dicit nõ ꝓcedere in clericis:qꝛ clericus non põrt re
nũciare beneficio canonis ſiquis ſuadẽte nit in. c.cõ
tingit.ij. de ſen. ex.⁊ ad.c.iſtud dicit auete pape
ꝓ neceſſitate eccleſie h fuit factũ ſed certe h ẽ diuia
re ad iſtũ tex. æ potius colligit öriũ Inno prio po
nit ſo. glo.poſtea dicit ꝙ obſides uocat eos.qui iu
rãt ꝙ nõ recedent de ceno loco quouſqʒ eis fuerit
ſatiſtactũ nã ſi detinerẽtur iuiti eẽnt excõicati deten
toꝛes.xvij.q.iiij.ſiquis ſuadente:ẽt ſi de eoꝝ uolũ
tate detinerẽtur. d. c. ↄtingit æ idem ſentit MHoſtiẽ.
Jo. an.diſtiguit modũ tenẽdi.ſi eni clencus ꝓmiſit
obſtagiũ in caſtꝛo uel palatio ⁊ ne dicat᷑ fractoꝛ fidði
ſi ibi ſponte manet pudori ſuo ꝑcens ceſſat excõica
tio.ſi vo tenet᷑ in ↄpedibus uel ĩ carcẽ iuitus ut fu
gere nõ poſſit tũc ẽ locus pene Do. an. nil dicit h
de ſuo ſed ſola recitatione fuit ↄtentus ſʒ ꝓfecto ar
ticulus iſte nõ ẽ clarificatus ꝑ pcedẽtia Un cum
ꝗritur an liber hõ poſſit dari in obſidem facio tria
mẽbra. aut qᷓritur de laicis aut de mõachis aut de
c icis ſecularibus prio caſu dico ꝙ ab ipatoꝛe ſuis
hoſtibus.⁊ eõ pñt daꝛi ⁊ iſli obſides hoc caſu ſunt
quaſi ſerui.unde nõ pnt teſtari ſine lnia principis:
ut in.l.obſides. æ qð ibi nõ.ff. de teſta. Idẽ puto ðᷣ
alijs pricipibus hntibus iura principis ſeu ius idi
cẽdi bellũ ad h ꝙ in ſili nõ. Har. ff. de pub.iudi:iĩ
.l. ifamẽ æ iſti ꝓprie dicũtur obſides neri. Aut qri
tur nũquid poſſit dari ab ifeꝛioꝛibus ⁊? glo. in.l.ij.
C. de pa. qui fi. di. dixit ꝙ nõ. Iʒ fateat᷑ de fcẽo nſur
patũ Sꝛinʒ:⁊ idem do. Aʒo.in ſũma de teſta. Mã.
in.l.obſides non eligit:ſed remittit ad iſtum textum
Ego cꝛedo ꝙ non poſſunt dari ut ſint pꝛopꝛie obſi
des ut ſic peꝛdant quodammodo libeꝛtatem. quia
imutare ſtatuʒ hoĩs eſt ſolius pꝛincipis.ar.l.i.F. de
qua.fi.de poſtu. æ foꝛte noluit Innocen. h dum di
xit ꝙ h uocantur obſides qui iurant ꝙ nõ recedet
⁊c. quaſi dicat iſtos non eſſe pꝛopꝛie obſides: aut

¶ Be iureiuran:

dant᷑ ut nõ recedãt de loco donec fiat qð iter ꝑtes
ↄuenit ita ꝙ a iter nõ alterat᷑ iſtoꝝ ſtatus ⁊ põt pꝛo
babiliter dubitari.æ credo ꝙ ſi nõ iĩteruenit iuram
tum nõ poſſint ſalti iter priuatos de iure dari quia
u quedã ſpẽs ſeruitutis.nam uideo ꝙ obligat ad
factum pciſe nõ ↄpelli᷑. cum uideat᷑ quedã ſpẽs ſer
nitutis. ut le.? nõ.in.l.ſtipulationes nõ diuiduntur
.ff. de. V. ob.l.ſiquis ab alio.ff. de re. iudi. facit etiã
qð nõ.in.l.cũ tale.ff. de condi.⁊ demõ.ſed ſuccedit
obligatio ad itereſſe:ut in iuribus pᷣal.nõ.igu for
tius dicẽdũ in caſu nzo:ut nõ ualeat hec obligatio
quatenꝰ teneat᷑ ſtare ⁊? non recedere de certo loco.
Item b uẽ quidã carcer priuatus quem iura miro
modo deteſtantur:ut.l.i.C.de priua.car.⁊ ad iura
que uidẽtur aliud uelle ẽ dicẽdum ꝙ narrant faciũ
2 nõ ponũt ius ſaltem inter priuatas perſonas:ſed
ſi interuenit iuramentum puto quod is qui in
rauit poteſt compelli ad obſeruanonem ipſius ut
ſtet in loco donec fiat quod conuenit nen, tamen
alꝛ debet detineri inuitus ⁊ ſic intelligerem il i tex.
non enim crederem ua ere iuramentum: ut poſſit
inuitus detineri:quia eſſet contra bonog mores o
c.nõ eſt obligatorium de re. iu. i. vi. ¶ Vemio ad
ſecundum mẽbrum uʒ quid de monachis.æ puto
ꝙ tam in eis ꝙᷓ; in clericis ſecularibus q; ſolus pa
pa poſſit eos dare obſides:ut ꝓpric ſornatur nam
obſidum:de quo ſupra dixi.arg.in.c.cuncta per
mundum ⁊ ca pitu.per pꝛincipalem. ix.queſtione.
iij.? ſic pꝛocedit glo.in.d.c.ut pridem ¶ Aut dan
tur non ut proprie ſint obſides:ſed ut ſient in cer
to loco ⁊c̃.ut ſupra ⁊ puto ꝙ abbas poterit mona
chum ſuum deputare pro neceſſitate nel nuuliiate
monaſterij etiam inuitum:quia monachus non po
teſt abbati reſiſteꝛe cum uoluntas ſua dependeat
a uoluntate abbatis:ut in iuribus prealle. ex qna
ratione puto ꝙ eum detinentes etiam innitum dũ
modo de uoluntate abbatis non ſint excõicati: ar.
.c.ut fame de ſen.ex.ſed inuito abbate non pore
rit retineri: tum quia habet beneficium cane ms
ſiquis ſuadente:⁊ facit capitu.nuper.j.cc ſien . ex.
tum quia eſſet quedam ſpecies ſeꝛuitutis teneꝛe bo
minem iuitum:ut S dixi in laicis. Si autem inteꝛue
nit iuramentũ ſeꝛua quod ſupra dixi in laicis: idẽ
ꝑ omnia dico in cleꝛicis ſecularibus:niſi qꝛ poteꝛũt
E epos deputari ſicut mõachi cũ ſint ita aſtricti nec
poteꝛũt iuiti teneꝛi:lʒ a pꝛicipio ↄſenſeꝛit ſine excõis
pena.ar.pal.c. ↄtingit nec cps in h̊ põt diſpenſare.
ar. c.ſi diigenti de fo.oↄpe. roHer. in eo ꝙ;
mãdat uxoꝛẽ ↄpelli ad obſeꝛuantiã fideiuſſionis:nã
mulieꝛ iuuat᷑ beneficio nelleiani: ut nõ encaiur obli
gans ſe pꝛo alienis debitis.fl. ?. C. ad uel eia. p to.
nõ.in.c.ſi diligenti de fo.compe. ¶ Solu. glo. pe.
dat tres ſo.pꝛima ꝙ mulieꝛ audiet᷑ ſi excipit de ſuo
bnficio.hec diuinat. Secũda ꝙ foꝛte h̊ mulieꝛ renũ
ciauit huic beneficio.hec etiã diuinat: æ an ? en ua
leat renũciatio dixi plene in dicto.c.ſi diligenti.
Teꝛtia ſo.ꝙ h̊ͥ obligat᷑ uigoꝛe iuramenti.ar.c.cum
otingat de fo.compe.⁊ hec mibi plʒ ⁊ eſt ualde nõ.
7 notabis ſempeꝛ in hoc hunc tex.iuncta hac glo.
quod malieꝛ obligatur ex fideiufſione: ſi iurauit

æ plus dicit Maꝛ.i.l.ſiquis ꝓ eo.ff. ðᷣ fideiuſ.quod
contractus fideiuſſionis firmatur iuramẽto qð bn
nõ. nã mulieꝛ principałr iuuatur i fauoꝛẽ ſui merito
vctus i Srium firmatur iuramento. ar.i.c.ij. ð pac.
li. vj. an aũt poſſet petere ꝛelaxationẽ ul abſolunõcʒ
iuramenti. vide qð dicã in.d.c.cũ contingat.¶ ¶l
timo opp. vꝛ. n. ꝙ ex alio capite hec mulieꝛ æ mari
tus non poterat cõueniri:qꝛ non potuerũt ꝓmitẽ
factũ alienũ inſti.ð inuri.ſti..ſiqnis alij.ſoluit gl.
fi.ꝙ iſti ſolũ ↄpellent ad dandũ oꝑã ut cõuẽnio ob
ſeruet᷑ ꝛc̃. dueꝛte qꝛ glo. vr ſentire iſtos fuiſſe
ſideiuſſoꝛes obligatõis facti uʒ ut conuẽtio de ob
ſidibꝰ = alijs obſeruet᷑.quo cãu cũ ꝓmittãt facium
alienũ tenenĩ ſolum pᷣſtare oꝑam quã pnit ⁊æ nõ ali
ud. ⁊? ᷣm hũc itelleciũ collige unum ſingulare:ꝙ licʒ
alias ꝓmittens factum alienũ ad nihilũ obliget niſi
ſpecifice ꝓmiſerit ſe curaturũ et facturum:ut in. d.
.F. ſiquis a iuʒ:tñ ſi ſimptꝛ ꝓmiſit factum alienum
cum iuramento obligatur ad oꝑam pᷣſtandã:ſic ſi
ſe ſpecifice obligaſſet:ut ſic naleat iuramentum eo
mõ quo ualere põt. ar. in. c. ad noſtrã.j.e.⁊.l.cũ pꝛ
F. filius mat:ꝛeʒ. ff. de lega.ij.ad hoc facit tex.cum
glo. in. c. ex l teris.ij.ð ſpon. Si at uis itelligẽ tex:
ꝙ iſti obligauerunt ſe ut fideiuſſoꝛes debiti princi
palis:tunc ceſſat motiuũ gl.⁊ tunc poterũt ↄueniri
iux ea que hntur in auẽ.de fideiuſ.in prin.⁊ ut nõ.
in. c. ij. de fideiuſſo. Mico.abb. L

Bezelam. Caſus. MDeriurus
eſt ab ecclia remo
nendus:qui non neceſſitate ſed uolunta
te nenit S licitum iuramentum. b. d. Drima pꝑſ po
nir imetrãtis queꝛelã. o dat indices:ibi quoniam
M p“ ꝙ nõ adimplés iuramentũ ex neceſſita
te non incidit ĩ ꝑiuriũ deus.n.a ſi icit anin j.xi.q
.v. ſiqd ineniſti. uide dc hoc qð dicetur.j. e. breui.
HMiö fo ꝙ ꝑiuriũ ẽ ꝛemotiõe beneficij dignum:
2 colligit᷑ ̊ ireligẽdo ꝙ iſte chicus bẽbat hac eccle
ſiã in titulũ ſʒ ſi bẽbat ad pẽſionẽ ꝛeſpeciu fruciuuʒ
⁊ erat uicarius tpalis:tũc iſtud ñ colligi: ſʒ prin ũ
dictũ eſt uerũ:imo plus dico ꝙ ꝓpter ꝑiuriuʒ põt
quis deponi ab ordine ⁊ bñficio:ut ꝓaat᷑ in.c.enʒ
nõ ab hõie de iudi.facit.c.ſiqs epᷣs.l.di.? ĩ deteſia
tionẽ huiꝰ cris.uide bonũ tex.in.c.fi.xxij.q.i.⁊ ibi
glo.tractat cui ſit maioꝛ pria iponenda bhomicice
adulteꝛo uel ꝑiuro ibi uideas. ¶ Oppo. nidetur
ciʒ ꝙ iſte clericus nõ fuit obligatus ex ilo iuramẽ
to ꝙ ſine auctoritate epᷣi nõ pomit eccliã cõſtitueꝛe
cenſualẽ:ut in.c. ꝓhibemꝰ ⁊.c.pᷣteꝛea.⁊.c.ſignifica
uit de cẽſi. nec ligat inramentũ õ ius publicũ pꝛeſti
tũ de foꝛo cõpe.c.ſi diligẽti.ſol.c.iſtud põt intelligi
dupliciteꝛ:ut ſentit glo.fi.⁊ doct.prio ꝙ eccłia iſta
erat ãnexa pᷣbende illius canonici ad ſuſtentationeʒ
illius inxta ea que hñtur ĩ. c.extirpãde.S. qꝛ vo et
c.expoſuiſti de pᷣben.fo põt ĩtelligi ꝙ iſte clicꝰeꝛat
uicariꝰ ipalis ⁊ ↄductoꝛ fructuũ illiꝰ ecclie ⁊ pᷣſtitit
inramentuʒz ð ſoluendo:ut pʒ ĩ lꝛa ⁊ qlibʒ ĩtellect ẽ
bonꝰ.pᷣ nꝰ tũ melior cũ lĩ̃a dicat ꝙ debebat ſolue
re nomĩe eccle ¶ Op. vr.enim ꝙ ſola ceſſatio biẽ

CSe iureinran

nij ſufficiebat ad pꝛiuãduʒ iſtum cleꝛicum ſine delic
to piurij: ut in.c.potuit ⁊.c.pꝛopteꝛ. j.de loca. So.

glo. pꝛia fatet Zꝛium. tu dic hoc ꝓcedeꝛe fm illu ĩtel
lectũ hnteʒ ꝙ iſte eꝛat conductoꝛ ⁊ uicarius tpalis.
ſʒ itelligendo ꝙ eꝛat rectõ uł uicarius ꝑpetuus ſola
ceſſatio ſolutiõis cẽſus ſeu pẽſionis nõ ſuffiẽ ad pꝛi
uationẽé. ad H. c. oſtitutus ⁊ quod ibi nõ.de ꝛeli. do.
ideo foꝛte põdeꝛat᷑ hͥ ꝑiuriuʒ:⁊ hũc ĩtellectũ puto ue
rioꝛeʒ. naʒ m primũ nõ opoꝛtebat adire papam cũ
ipſo iure cecidiſſet a locatione: ut in dictis iuribus.
Item iſte potuiſſet iſtuʒ remoue:e a nicario tem
poꝛali ad libitũ: ut in.c.ad hec de offi.uica.⁊ ſic fru
ſtra reſpectu remotionis ab ecclłia fᷣm pꝛimũ intelle
ctum pondeꝛaret᷑ ꝑiuriuʒ. Blo. ij. queꝛit qre piuri
nõ me:ent᷑ ecclias regeꝛe. rndet qꝛ ſunt ifames ⁊? iſa
mibꝰ poꝛte dignitatis ⁊c. Ex hac glo.⁊ ex gl.c.pꝑue
nit.j.de fideiuſ.quidã tenueꝛũi ꝙ peꝛinri indiſtincte
ſunt infames fᷣm canones:ſed ceꝛtc h̊ non dicit glo.
imo re ata ad tex.nõ poſſer melius diceꝛe. cũ ciʒ iſte
cleꝛicus ueneꝛit ꝓmiſſioneʒ iuratam fuit ſiarim in
famis non ſolum infamia canonica:ſed etiam ciuili:
nec reſpectu iuris canonici tm: ſʒ etiã de iure ciuili:
ut in.l.ſiquis maioꝛ.C.de traſac.fᷣm cõem itelleciũ:
qui ibi tradit᷑: de qꝰ dixi ſatis plene in.c.teſſimomũ
5 de teſti.dic ut ibi. Sʒ ego queꝛo ultra gl. nũquid
infamia pꝛiuer quem ipᷣo facto titulo ſui beneficij 2
alijs dignitanbus ſeu honoꝛibꝰ. Ego ſemꝑ de hoc
dubitaui.do. Car.vꝛ tacite h̊ ſentire ꝙ nõ.dicit eiʒ
h caſuʒ ꝙ ꝑiuriũ non pꝛiuat ipᷣo facio quem benefi
cio ſuo:licʒ collatio facta peꝛiuro non teneat:ut nõ.
fre.conſi.xlviij.adducit ipe nõ.peꝛ Drud⸗ im e autd
nr̃is. de ↄceſ.pᷣben.ſed cene Inno. ibi nil ſpecifice
dicit de peꝛuro: ſʒ apeꝛte hoc ſentit iudicio meo in
.c.inteꝛ dilectos de exceſ. pla. poſt pꝛin. ubi dicit ꝙᷓ
petẽti beneficium ſuum nõ põt opponi exceptio peꝛ
iurij ut adulteꝛij uel alteꝛius cꝛs qðᷣ nõ ĩiducit pꝛiua
tioneʒ ipo facto:nõ m loqui de quolʒ ꝑinrio.nam
poſſet iteligi de ꝑiurio qð non ifamat infamia cinili
ur ſi uent ↄ iuramentũ aſſeꝛtoꝛinʒ: inxta ea que nõ.
Acchi.in.c.auctoꝛitateʒ.xv.q.vi.⁊ dixi in.d.c.teſti
moniũ:in ꝗquicqᷣd ſentiat nihil adducit ad p̊ pꝛoben
dum. ¶ Beg in Zꝛiuʒ ego adduco tex. nõ. in...ij. .
miles.ff. de his qui nõ.infa. ubi aꝑte vꝛ inueꝛe ꝙ i
famia pꝛiuat ipo facto quem militia ⁊ glo.ſing. dicit
ibi ꝙ pari ratione pꝛiuat quem militia celeſti ⁊ alijs
dignitatibus æ honoꝛibus. idem uiderur glo. uelle
in.l. fruſtra.E. de re mili.li.xij. ad idem..infamia

. C. de decurio.li.x.ubi dicit litteꝛa ꝙ infamia que

ſitum adducit honoꝛem:⁊ ſic ſloquitur peꝛ ueꝛha pꝛe
ſentis tempoꝛis: ex quo nidetur ꝙ ipſo iure pꝛiuat
honoꝛibus queſitis iuxta theoꝛicam glo. in regula
in penis de re.iu.li.vi.⁊ eoꝝ que dixiin.c.ſi diligẽ
ti de fo. compe.⁊= ſatis hoc puto pꝛocedeꝛe in digni
tatibus æ honoꝛibus circa titulos beneſiciales: ſed
in illis dubito quia non repeꝛio tex. ̊ dicentem im
mo uideo ꝙ quantuncunqʒ quis ſit cꝛiminoſus nõ
peꝛdit ipſo facto beneficium acquiſitum peꝛ pꝛius
etiam ſi eſſet homicida:ut pꝛobatur in.c.cleꝛicus ne
cleꝛi.uel mo.⁊ in.c.ex litteꝛis de exceſ. prelatoꝛum:
et tamen homicida eſt deteſtabilioꝛ canonibus.

iiöunmk untarrinſo,, un
iletlimrnsn un dinnsdud
oonino warrnchtin Ppfonbonn
irinfenocgriti nndcice din⸗
ACnciuß- orſecntiidifmiihu
Grdinoucainn dahrtaran
fENdrkrdondiAd darche⸗
ooc Necnoteninrnd ſune
Wdecieporccolaardiger
Geſcdued AUninirmrirlem
foroteri edfiperundbonmn n⸗
ſceſnot poloinſ n ne
Pafſonmnſtiimmmnfnmn
aulacſrſulft ttiminnn⸗
unst ſmnsii urntip tinemn
vcelgnrstſhitgttinei
oniſcoeihfefniſoſinrin

ogt nigepoh go ieg
liutetiinanenue
lie ncleni Pisaialgcre⸗ G
i⸗ er endectitenn
to:e nide gnoc Gnirſah
o aprlte cevo ſnn
ans im biſco n
n ſtroefej biohteg 4
H ba Jor Hyog n
leßſſi. lußeſuß .

chlunu muc bont
NNn Rnr;,negi
aho ani m nuun intw nt
lu jclmuin riw nmmni
t ni Maliurixiiſ m Mnncan
iis ce M pben illar Amo linl umte⸗
Ane enad: chetehve ſant indto ned
Aun dlenos deeud Pa potdin rdr
Mindereſaun nunrdr Ndnede
mi düren d dninsis d ddndrn
ü
MWa trhe eurd deimarfmin
õäl
ntucie, NN Ntne
nonuinm Nidſanar ihlalenta
un An zzed dindddt
mles ſ cr do n Mine i
ſmn ur nſun unnmi
hoymmun uunarn
nianbis orbis Genin 1
alinC ſe miili
ecuno.1.1.Udi Cict irigt
laver bonoren ithhin
ſe is: er auonan,
1 iunatpeonen
01.N 1end

E.n. irregularis adeo ut dubitet an papa poſſit cuʒ
eo diſpenſare ut nõ.in.c.ſicut dignũ de bomi.ſaltẽ
negari non põt quin difficillime diſpenſaret ꝑ.c.mi
202. 1. di. ubi tex. nõ facit ut diſpenſari non poſſit Iʒ
quidã illum referant ad difficultatem diſpenſãdi fac
pꝛo dicto principali qð nõ. Inn. in. c. cum nꝛis pre
alle. æ iſte tex. in. V. remouẽtes:lʒ poſſit ꝛeſpõderi ꝙ
debeat referri ad remotionẽ facti. tamẽ ſatis eſt ꝙ
nõ dr̃ ꝙ ipſo iure.unde nõ debemus iponere bac
penã ſpũalẽ exquo de iure cãonico expſſe nõ caueẽ
ut in ſili dicit glo.in.c.fi.de iu.pa.ſateoꝛ m ꝙ colla
tio facta ĩfami eſt ipſo iure nulla. ut in regula ifami
bus de re.iur.li.Vi.? in.lij.C. de dig.li.xij.facit ꝙ
nõ. in. c. iteꝛ dilectos palle. æ uide quod ibi nõ.? ad
primũ dictũ facit glo.iij. in fi.que dicit x meꝛito
iſte debuit priuari cũ eẽt ifamis.⁊ ſic nõ. V. priuari
C Oopo. ulterius ? uidetur ꝙ iſte priuari non de
buit rõe ꝑiurij.qꝛ hᷣ ciuilit᷑ agebat᷑ de pẽſiõc.æſic ẽt
ꝓbato cꝛĩe pᷣuari n debuit ut ĩ.c.ij. de or. cog. ?.c.
ſuꝑ bis de accu. ⁊æ ꝙ agebat᷑ h̊ ciuiluer ꝓbat Lan.
H Uin. per. v. querelam poſiiũ in prin. c.⁊ nõ bñn h
H. qꝛ iſtud Ybum querela ex ꝓpuo ſignificatc c0
uenit cẽ ciuiliter ? nõ crialiter itentate: æ uide de b*
uerbo qð nõ. gl.i. in. c. queꝛelã S de ꝓcu. in.l.ij. C.
qũo ⁊ ñ in. So. glo.fi.ponit duos itellecius vt. S.
dixi.primus ꝙ iſte erat uicarius tpᷣalis ⁊ cõducior
fructuũ.⁊ ſᷣm hunc itellectum ceſlat Srium.qꝛ non

principaliter rõne ꝑiurij.ſed ob defeciũ Me nis

nõ ſolute.j.biẽnium.iſte fuit remotus ecudut

itellectus ꝙ hẽat bnficiũ ĩ titulũ ⁊ tũc ad Sõria rndʒ
ꝙ per modũ denũtiatõis fuit h querela ꝓlata. ? ad
H̃ agebat᷑ ut eccłia priuaꝛet᷑ ⁊ qꝙᷓ; doc. cõir tranſcãt
cũ h̊ itellectu mihi tñ nõ ſatiſfacit qꝛ denuntiationis
nia nõ admitui᷑ monitione trina nõ pcedente ut ĩ.c.
nonit de iudi.melius in.c.cum dilectus ð accu. Itẽ
denuntiatio tendit principaliter in finem boni publi
ci: ut aia fratris coꝛigat᷑ ut in. d. c. ſuper bis ⁊ nõ.ĩ
d.c.nonit. hᷣ autem iſte canonicus fundabat ſe ſuꝑ
iure prinato ut pʒ in pꝛin. ⁊?. vV. queꝛela ⁊ ex fine ubi
mãdat papa huic canonico eccliã reſtii qua ꝓpteꝛ
dico ꝙ iſie canonicus agebat ↄ iſtum cleꝛicũ euʒ de
feꝛẽdo de cꝛĩe ꝑiurij ciuiliteꝛ:nõ ut depe neꝛet ab oꝛ
dine:ſed ut ab adminiſtranõe ecclie tanqꝙᷓ indignus
remoue:ꝛet᷑ qꝗð fieꝛi põt:ut eſt bo.tex.in.c.ꝑ tuas.i.ĩ
fi. de ſimo.⁊ h pꝛo ſuo inteꝛeſſe.tmũ quia nõ ſoluebat
penſionem ſibi:ut iuramento firmaueꝛat:tnʒ qꝛ cum
ecclia eſſet ſua uł ſibi ſubiecta inteꝛeꝛat ſua ne iſte ꝑ
iurus ⁊ iſamis illã detineꝛet ⁊ ſuꝑ h impetrauit iudi
ces delegatos a papa ⁊ ob h in fi.papa mãdat huicx
canonico eccłiaʒ reſtitui:ſi conſtiteꝛit ita eſſe ut nax
rabat.uide pꝛo h̊ glo. in.c.ex parte de teſti.in glo.
.i. in fi.? ibi peꝛ doctol Ex bis tene nnũ menti fᷣm
hũc intellectũ ꝙ is cui eccłia eſt ſubiecta uł alit iteꝛ
eſt:põt ageꝛe ↄ rectoꝛẽ ciuiłꝛ de cꝛie: ut remoueaĩ a
bnficio: ⁊ nide quod dixi ſuꝑ ſyica de indi. ¶ ¶i
timo glo.expeditis queꝛo.ſupꝛa uidimus ꝙ rõne ꝑ
iurij põt quis pꝛiuari bnſicio ſuo. ũc qro nũ
quid idẽ ſit rõe fidei niolate.archi.in.c.iuramẽti.xx
ij. q. V. refen beꝛ. Jo. ?æ Hoſti. teneꝛe ꝙ ſic in. c.q̃re
n. j. ne pla. vi. ſu. ſed ipe finalꝛ tenet Sꝛium dicẽs

¶ Be iureinran:

ꝙ; ̊ oĩa iſta poſſint dici iuramèta:tamen ciꝛ grani⸗
peccat ueniẽs iurametum quã fidei ĩterpoſitionẽ
nõ dʒ iſte ſecũdus ita ſtricte puniri ſicut primuſ:ar.
c.nõ afferamus. xxiiij. q. i. Exquo infert ꝙ nõ debʒ
priuaꝛi beneſicio.ſicur ꝑiurus:⁊ idem uidetur uelle
idem archi.in.c.i.de ſepul.li.Vi.facit qð in ſili nõ.
gl. in. c. pe. j.e.? hanc opi.ur̃ h̊ ſunpł ſeq do.An.
ſed tu aduerte latius nã gaſ.de cal.in.c.ij.de ſpon.
prio recitat rotã tenẽ illã opi. Archi.poſtmodũ nẽ
ab illa declinare dicẽs ꝙ oĩa iſia ſunt iuramẽta ut
primo dixit Archi. do. Car. in. d. c. ij. æ in. c. ad au
res ꝙ me.cã.ſequit᷑ prim opi.qꝛ exquo hec pena
priuatõis nõ reꝑit᷑ ĩflicta ↄ uiolatoꝛem fidei nõ dʒ
ad eum extendi ⁊ uẽ ibi uelle dar̃ rlam in cognoſcẽ
do iuramẽtum a fidei iterpoſiiõe dicens nunqꝙ;ᷓ eſſe
iuramentnm niſi exprimatur nerbum iuro. In
no.uero circa hoc ultimum alꝛ dixit in.d.c.ad au
ꝛes dicit enim iuramentum eſſe quando fit ſuper li
bꝛo uel reliquijs uel alia re ſacra.? ꝑ h uitimum ur
itellexiſſe de libꝛo euangelioꝛum ſeu miſſali:qꝛ alij li
bꝛi non bndicuntur.fidei autem inteꝛpoſitione dicit
eſſe qñ ꝓmiſſio ẽ facta per deum uel fidem ſuam qꝗᷓ
Vba ex toto mihi nõ placent nec aliquo iure ꝓbani
primo enim dictum Inno. ꝓcedit dum tacite ſenſit
iuramentum non eſſe ſi non pᷣſtatur ſuper aliqua re
ſacra.̊ enim expꝛeſſe eſt õ.c.⁊ ſi xpᷣs.j.eo.ti.⁊ ple
ne dixi ſuper eo ſuper ſeica imo quod plus eſt iura
mentum dr lʒ pſteruꝛ per cꝛeaturam.licet ſic iurari
non debeat: ut in.d.c.⁊.ſi xpus.⁊.xxij.q.i. moues
Theoꝛica ueꝛo do. Car.eſt aperte contra.c. ego
M. in fi. ſupꝛa e. ubi non exprimitur uerbum iuꝛo
2z tñ eſt iuramentum.ad idem.c.⁊ ſi x-ps ubi ponun
tur multe foꝛme iurandi abſqʒ uerbum iuro.⁊ nide
bonam gl. xxij.q.i.in ſumma:⁊ per hoc etiam dico
dicta illoꝛum qui uolunt indiſtincte facere difſerenti
am inter iuramentum ⁊ fidei preſtationem non pꝛo
cedeꝛe.nam ſic dicendo: ſic deus me adiuuet eſt
iuramentum:ut.d. c. ego. M. uel teſtis eſt mihi de
us ⁊c̃.ut.d.c.⁊ ſi xps multo foꝛtius debet dici inꝛa
mentum.ſi dico ꝓmitto peꝛ fidem meam uel peꝛ de
um. pꝛo hoc facit diffinitio iuramẽti quam poſui S
ſuꝑ ica.nam boc caſu adhibet ipſe deus ſeu eins
fides ad confirmationem ſimplicis aſſertiõis nõ.n.
dẽnt eſſe euangelia in maioꝛi reuerentia ꝙᷓ ipſe de⸗
ſeu ipſius fides imo per euãgelium iurat ꝑ reſpectũ
ad ipſum deum. quãobꝛem puto ꝙ omnis fidei pꝛe
ſtatio eſt iuramentum:ſed non econtra. vñ fidei pꝛe
ſtatio ꝓpꝛie eſt quãdo quis inteꝛponit fidem ſuam:
ut quia:dicit pꝛomitto peꝛ fidem meam uel peꝛ deũ.
Juramentũ vo gene:ꝛaliteꝛ eſt quãdo ſimplici aſſeꝛ
tioni inteꝛponitur uincnlum religionis:⁊ ſic poſſunt
intelligi multa iura que ponunt iſta ut diueꝛſa: ut in
c.peꝛuenit de fideiuſ.⁊.c.queꝛelam ne pꝛela.vi.ſu.
2. c. ij. de ſpon. ⁊ hoc infeꝛo ad dubium pꝛincipale.
nunquid uiolatoꝛ fidei ueniat pꝛiuandus benefi
cio:⁊ puto ꝙ ſic quia peꝛiurium committit:ut ſupꝛa
pꝛobatum eſt:æ iura uolunt quod pꝛo peꝛiurio quis
pꝛiuerur:ut h æ dẽo.c.cum non ab homine: nec eſt
ueꝛum fundamentum tenentium contrariam ſentẽti
am.ſ. ꝙ minꝰ peccat uiolatoꝛ ſidei: quia dico poſſe

tõeingeꝛe ꝙ; magis peccaꝛet qm piuriuʒ tanto gꝛa
nuius ẽ q;to ſanctieſt id ſuꝑ quo iurat᷑:ut ĩ.d.c.mo
uet ? nota. Inn. in. d.c.? ſi xps:ſed poſſet ↄtinger
ꝙ iuramentũ eſſet pᷣſtitũ ꝑ aliquã creaturã qꝰ caſu
nõ ẽ dubiũ fidẽ intpoſuã eſſe magis ſanctã. Itẽ iu
ra non ponderãt ꝙᷓtitatẽ delicti cũ qñqʒ minꝰ qñʒ
plus delinquat᷑ ut & dixi. ſed ſimptr attẽdit᷑ piuriuʒ
qð eſt gꝛauiſſimũ peccatũ maxime in clerico. vx eim
nõ obſernãs deũ coteneꝛe ⁊ iõ glo.nõ.dixit in.c. ij.
ge ſoon. fidei pꝛeſtationẽ æ iuramentũ equipolleꝛe.
Idẽ nolait glo.i.c. fi.ne pᷣla. vi. ſu. ? i. c. Oſuitum s
de tranſac.qʒ collectariꝰ alið ibi ſenſerit dicẽs ꝙ ui
olatoꝛ fidei nõ ẽ ĩfamis:ſ cut uiolatõ iuramenti qð
puto fa ſuʒ ꝑ pdicta.facit.c.tua.j.eo.ubi ſecunduʒ
cõ; lectuꝛã pbat᷑ ꝓ ꝑiurio clericꝰ uitari n põt
quo ad uulgi opinionẽ: licet in Vitate non ſit peꝛiu
rus qꝛ iuramẽtũ nõ erat licitum:iponi pena priua
tionis bñficij.eꝛgo foꝛtius hec pena iponẽda ubi
violau t fidem legitime pᷣſtitam

Caſus. Si pñtat iurat
Ba nos. pntanti de antiq cenſu
, augedo ⁊ poſtea ↄtrariũ iurat inſtituenti
Valer fʒ ⁊? non primũ tñ ab eccleſia ꝛemouet᷑.Coõis
ginuiſio. fa ibi tue igiM. p ꝛectoꝛc eccelie ñ peſ
ſe ſe obligare ad ſoluendũ cenſum nel ad augendũ
ſolitum de ꝛedditibus ecclle ẽt ĩ nita ſua qð vr̃ cla
rius ꝓbari.j.de cẽſi.ptea ĩ fi.nã H̊ poſſet eẽ ecclie
dãnoſũ ĩ futuꝝ.ar.c. pꝑuenit de arb. ⁊æ nõ. ꝙ etiã pa
nono ſponte ſolueꝛe nõie cenſus non põt. Mõ to
caſum nõ.ꝙ cõſtituens ſe inteꝛ iuramenta õria tan
ꝙ; piurus eſt ꝑpetuo ab omni officio ꝛemonendus
