nis. Mũqͥd excõicato ſit fiẽda elemoſyna: naʒ ſi
fame piret tũc ſubneniẽdũ eſt ſibi ꝑ ilud qð ha
bet hic in fi. glo. xi. q.iij.qm multos:ſecꝰ ubi ñ
eſt tãra neceſſitas. In. eadẽ glo ibi niſi in ſentẽ
tia hot expᷣmat᷑. Mõ bñ glo. qᷓ ſentit ꝙ excõica
to ñ ſubtrabũt᷑ ꝛedditꝰbñficij niſi hoc ſit expᷣſſũ
in ſñia ſicut dicimꝰin ꝛelegato:põt tñ iudex boc
erxpᷣmẽ ſi uult:⁊ cũ hac opi.tꝛãſeũt doc.uſqʒ ad
ip̃s. Jo. an incluſiue.ſ.iĩ iſto.c. nã nihil ſcribunt
ſz ptereũt ita ꝙ lʒ glo. nõ ipugnẽt eaʒ:iñ nõ fir
mant un alibi aliud ſentiũt ut.j.dicã.do. An.tz
hic ↄtra glo. uʒ ꝙ ſʒ in ſñia.iudex boc non expᷣſ
ſerit: nihilominꝰſubtrahbedi ſũt excõicato reddi
tus bñficii qꝛ pꝛiuat᷑ cõione ecclie. Itẽ ſi b fuiſſz
lata ſnia ꝛſpectu ſubtꝛactõis fructuuʒ illa fuiſſet
ſuſpẽſa ꝑ appellatõem ſequẽtẽ cuiꝰↄriũ inuitu⸗
hic:nullã tn auctoritatẽ adducit:ſed ego allego
plimas.uide tex.iũcta gl. xxxij. di. pteꝛ 2 Inn.
in. c.qᷓit᷑ ⁊ qñ el.ij.de accu.ꝓpe finẽ:⁊ ſpe.iĩ ti.
de expẽ.et intereſſe in fi.ubi recitat ideʒ tenniſſe
Vin.in.c.quotiẽs ð ſimo.⁊ Hoſtiẽ.in ſũma de
ſen. excõ.ꝗ.qͥd eiꝰeffectꝰ i.v.itẽ qð nullũ.Et mi
202 de iſta opi glo. cũ ipſamet ſentiat ↄtꝛariũ in
pri. dũ dicit ꝙ qͥ ex eccłiaʒ eſt nihil dʒ poſſidere
noie eccłie hec rõ militat et ſi in ſñia nihil fue
rit dictũ:hoc etiã aꝑtiſſime ꝓbat᷑ hic ñ ĩpꝛopᷣan
do aʒ. Maʒ ſolũ hic ſuit appellatũ a ſnia excõi
catõis ⁊ dẽ ꝙ ex quo nõ ſuſpedir̃ ꝑ appelloneʒ
nõ dʒ ſuſpedi actꝰoĩo acceſſoriꝰad ipſaʒ excõica
tionẽ nt eſt denũciatio ⁊ ſubtractio ꝛeddiuũ: ſi
eni ſubtractio reddituũ ni ſequeret᷑ neceſſario ex
* ſnia excõicatõis ſʒ opoꝛteꝛet expᷣmẽ in ſnia:tũc ꝑ
appellationẽ ſequẽteʒ ſuſpẽdereĩ qꝛ tũc tot eſſẽt
ſnie quot ſũt articuli.l.etiã. ff. de miuo. Quãqᷓ;
ergo appellatõ nõ ſuſpẽdat excõicationẽ ꝓpteꝛ
nam ſuã ſuſpẽdet tñ ſniam reſpectu ſubtꝛactois
fructuũ ut habes glo.bo.in.c.is cui de ſen.ex.
li. vi. Sʒ qꝛ ſubtractio fꝛuctuũ oĩo ſeqᷣt exõica
tionẽ iõ nõ ſuſpẽdu ꝑ appellationẽ ut hic:ad u
nũ tñ aduerte qꝛ ſentit hic do: An.qꝙ admiſtꝛa
tio tpaliũ nõ ſubtrabit᷑ excõicato Iʒ nullã ↄmo
ditatẽ debeat hẽe ⁊ ↄſeqᷓ nihil allegat hoc mibi
non placet quia cum excõicato interdicat᷑ cõio
interdicit᷑ ſibi ptas admiſtrandi ẽt tpᷣalłꝛ: ꝓ hoc
nide tex.i.c.Vitatis ĩ fi.ðᷣ do. ⁊ ziu. Ye erti
catꝰ eſt ſuſpẽſus ab officio ⁊ ꝑ ↄſequens a bñfi
cio ſʒ ſuſpẽſus a bnficio ñ dʒ ſe igerẽ admiſtꝛa
tõi ipᷣi ut i.c.i.de elec.li.vi.ergo ⁊c̃.quare puto
ꝙ bñnficio excõicati deputabũ iconomꝰp ſuꝑio
rẽ aut uicariꝰipᷣalis iur ea q̃ habent in ſili in.c.
Ruett.õ.e.⁊ in.c.cũ ex eo ð ele.hi.Vi.⁊ in.c.fi.ꝗ⸗

de ſia kgu. Et in ỹmz glo dicit ꝓ excõicatꝰ eq
paf ꝛelegato nõ eã: æ alibi dicit glo. iuris ci iſe
inſti. de capi. dimi. O. media ꝙ eqpaĩ Sbortan s
S dic ꝙ lh ſilitudo ꝓcedat in aliqbꝰ nõ H
oĩbꝰ. Nã ꝓppe nõ eqpaĩ relegato nec deporta
to qꝛ põt qs relegaꝛi reſpectu ceꝛti loci ur ff.
intdic. ? relegata.:.relegatoꝝ. Sʒ excoicatdſ⸗
ern naden mereſſan . edlcar iſpe
. un uni eſt neceſſario excõlcatꝰquo ad oẽs eccle
rat e ꝛoꝑ:ſec in excõicato: qꝛ
non eqpat᷑ ꝓpe deportato qꝛ depontatꝰ pdit ci
uitatẽ libẽtateẽ 1oia q ſt ſuꝛiſeciuiliſ ut.l. qdi. f.
ð pe.ſʒ excõicatꝰiſta nõ ꝑdit oĩo imo pot dona
ꝛc m coem opi. e teſtari de bonis ſuis ut nõ.
glo.? Jo. an. in. c. decernim de ſen. excõ. .. vi.
2 uide qð nõ.in.c. Vitatiſ pall. Et ide plene 8
Ang. de puſio in qda ſua diſputate q incipit
duo ad inuicẽ litigites in prin. upi concludit
excõicati ſůt pes hoium danatoꝝ pꝑ ſe ita ; „
prie nõ eqpant᷑ relegatiſ nec depõtaui ſʒ i biſ i
qbꝰhʒ ↄformitatẽ cũ ꝛelegauiſ cenſebiĩ iuꝛis ꝛele
gatoꝝ In his vo in qoꝰbʒ ↄfoꝛmitatẽ cũ dpoꝛ
tatis cẽſebit᷑ iũ depoꝛtatoꝝ:⁊ uide plene ðᷣ mqᷓ
ibi per Ang.⁊ ꝑ Mal.in.l1.i. C. de here. inſti.
utꝛobiqʒ plene ð iſtis banis ⁊ eoꝝ effect aliqd
ꝑ Haꝛ in.l. amiſſiõe.fl.ð capi.dimi. In eadeʒ
glo. ibi ſʒ pᷣus dictũ pᷣualet.ſ. ꝙ ſiue ſit luſpeſus
ab officio ex cã irrogãte ifamiã ſiue non ſenpeꝛ
erit ſuſpẽſus quo ad oẽs alios etiã er tenitoꝛiũ
ſuſpẽdentis. Hanc opi.ſeqt Jo. an. reddens ra
tionẽ diue:ſitatis int hũc caſum ⁊.l.ex ea.allatã
in glo. ꝓ ↄtꝛaꝛio qꝛ ſuſpẽſio ab officio ouingit
ꝓpter ordinẽ.uñ ex quo oꝛdo eſt ſuſpeſus non
põt alicubi miſtrare dinina ſʒ in.l. ex ea. ibi fin
terdictũ ut ñ poſſit qͥs poſtulare nec tale teidic
tũ ↄcernit cãm cõcernẽtem alicnũ territoriũ.nᷣ
ex ꝑĩtia pꝛocedit poſtulatio que nõ interdicitur
in alieno territorio. Et eſt ille tex. nalde nobilis
ad multa alia ⁊z diſpoſitio penalis cõcernens ex
eꝛcitiũ pſone uel bona nõ extẽdit uiaes ſuas ex
tra territoriũ ius dicẽis ¶Mõ glo. quatenus
dicit aliud ẽe in ſuſpeſo a bnficio ut poſſit albi

obtinere beneficiũ. In hoc tamen articulo do.

An. diſtinguit ꝙ aut hec ſuſpẽſio.ſ.a benelicio
fit ab hoie aut a iur̃ primo caſu ſi iudex intece
bat ihabilitare iſtuʒ ad omnia beneficia ? ſentẽ
tia porrigit effectum ſuum enam extꝛa territoti
um iudicis licet executio debeat ſieri per indice
territorij per ea que habentur in c. poſtulaſti ſu
pra de fo. compe. Si ueꝛo ſimpliciter inten
bat ſuſpendeꝛe a beneficijs que habeban in ſuo
territorio:tunc procedit glo. ar. in. dicta. .cx ca
2 in. cij. in fi. de conſti.. vj. lecundo caſu cum
ſuſpẽſio fertur a iure:aut fit ex cauſa tencrnan
te certam eccleſiam tunc ſuſpeſio operatur s
reſpectu beneficiorum illius eccleſie hoc vr 3
tur in. c. cum in cunctis in fi. de gecelancde
compromiſſarius co.ti.i.vj.aut fit ſimp 4
ex cauſa generali: æ tunc habet locum reſp

tu omnium beucficiorum ꝛci hot

ſaris placer:

cle no t , 1
V t ininb ztoenqlber
fleor . I füenöienn enar⸗
poſſt denüͤch luthn d
tne g iſ n nt p i e⸗
colcnn pot treu.? pa ken 4
Ccegnoſ⸗ otaſis. 5 Hren⸗

ut in. c.ci
uder delaron
emanſir uderh ſnnoninerctu

iooeo.ti.i. u qn
3 (ii ſt inger ns: ll non naun
onier tinc autfit apeſi receßt
2 no pot denicigie qrp bic vceptio
projſis urlidito ab e⸗ nrinc.n
noi fui cteptit: crcl poſſit qꝛl
ſti eutare ur en ſcſeipiſent: ſblobe
mlen ſon hin fut:r c una
muspſpittenmmi apocän ob c
uone pſij i r n Teunit uſlt
ſal chyenn odiai qrit c ſai genüci
cler ad que Peiolt un li denüciedlcin
lbickobteerang ec agelct ps o
Bs rſun dd meren c aa edid den
eneni M oltace Mi icas ee
P wunſeſtn offenſa. Mi wne ſun inten
lare qr in munifeſta offenſa appellatio
it.ð.e. glulit .c. d b v.cau ſit roma
pelene pne iurictonis l qn gpp
nõ tenẽ no pot inderad ane ſeinnoni
cipali pl;uide ſ .e ronimn. H. Vi.

Pollicitudinem.

Rcpo poſtanann appelanit ad
tim lefen ſimolieit ad metropoſitan
latol ienuciat ? archiehs cin cler
iur contrarii archießs non ognoſee
rit no por eps appeſare niſt otoriü̃ l
tione i tene. Mel ſim ſ

. lcꝛſig
ore opet cori iudice inſeriort dun

gipelue loſi appelatöj renüch
al pteſter phoc non intenchrre

d s, . e
d tich Iiia glegis non eſt
B notoni ſt geti i eſte iniuſtii
mone agiuit inferior⸗ wrid

gſſloꝛfa ibi nog igff J onns al

ngsninmicneri
en ̃ ſes inn Penntn
ne noajymni egni ner ömſgib
ſdy aormmitinignſenſtini
gaor Nn du ſonc d emimdii
mi ccchi j depotnmoret ite Heredni
biber Ag t, Blnli , Nbaeic

lnobiqj gerr d ſts binis cpcfinnaiſf

Bun anſſie foͦp n Nan
b. bi sdi iult /0 ſueſt ihiß
bofmaciiwegirikmäiur
cus o n oais alos aict niori
ilmms H, ; an nuen
idueſimns i it amn t icalri
Po.mot iſhelo offeo Aungit
Nne R ANd Allhüin en
icndemrwe d GNN
göcnNWi PWMimrdkerte
ormnin n dtgninn ii Pain
r gein Pocei oſinio ſd nerdon
in vo nioſi.
AM
Autii onen
terrtri s

—

A. Aſingit

1
nngne n derer ite
mmuls nen mrnet
õ vend ſien⸗

n deſoiſß. osar /

Elerr nid- s

Scdcenonst
1 oltio gonlsco

en iſßual
odienſ abifico unſu
. ci Jyder ne uinin
A —
eamaiii mwanſunn
fn zD boe ma. ,

ſmml lethen

eadẽ gloſ.ibi an iuſte uł iniuſte fuit excõicatus.
Hõ ſolutionẽ glo.qꝛ ſatis va eſt ⁊ idẽ glo.i.c⸗

clericꝰuictũ. xci. di. uide ꝙ nõt glo. in cle. ut hi qᷓ

de era.æ qua. uid ãt fiet ce iſtis redditibꝰ
ſi iuſte fnit excòicatꝰdic ꝙ debẽt ↄuerti ĩ utilita
tẽ eccle nõ ãt dabũt᷑ huic excõicato licet ſit abſo
lutus ut nõ.in iurib pallg. facit in ſili.c.pñti de
offi. or. li. vi. ¶ Ertra gloſ.qᷓro an qibet iudex
poſſit denũciar̃ ꝑ iſtũ excõicatũ appellatõe ñ ob
ſtante. So. Inno. hic ↄcludit ꝙ oꝛdinariꝰiſtius
excõicati põt etiã ſi nõ fuit ipᷣe qͥ ſñiam tulit:ar.
xi.q iij.cure ⁊ in.c.i.de treu.⁊ pace.ſecuſ dicit ĩ
delegato ſi appellatio ab eo inteꝛpoſita eſt a ſu
Piore recepta:ar.in.c.paſtoralis. O.pᷣteꝛea.ð of

e A Tbs- dictũ:ſʒ hũc ultimũ articulũ
expedias latiꝰ? clariꝰ ſic: Aut añ denũciatõnem
fuit appellatuʒ ab iſto delegato cui appellationi
ipſe derulit ⁊ non poteꝛit eũ denũciare tũ qꝛ nõ
ꝛemanſit iudex ꝑ delationẽ ut in.c.cũ appellarõ
nibꝰeo.ti.li.vi.tũ qꝛ ſua non intereſt ut iſte nite
tur cũ ñ ſit iudex ſuus:aut non detulit appellati
oni:⁊ tunc aut fuit appellatio recepta a ſnꝑiore
⁊ nõ põt denũciaꝛe qꝛ ꝑ hãc ꝛcceptionẽ reuocat
prorſus iuriſditio ab eo ut in. d. F. pꝛeteꝛea aut
nõdũ fuit ꝛecepta ⁊ cꝛedo ꝙ poſſit qꝛ ſua inteꝛẽ
iſtũ euitare ut citiꝰreſcipiſcat ⁊? ſibi obediat ⁊ nt
młcta ſua hẽat effectũ:ar.c.ad auꝛes.S.e.ubi ðᷣ
legatus pᷣfigit terminũ appellãti ab eo ad appel
lationẽ ꝓſeqᷓndã ut citꝰreaſſumat iuꝛiſditionem
ſed ꝛeſpectu oꝛdiaꝛij qrit᷑ qͥd ſi anñ denũciationẽ
iudex ad quẽ pcipit ut illũ denũciet:dicit Inn.
ꝙ ſibi eſt obtẽperandũ nec audiet᷑ ꝑs oria appł
lãs qꝛ ſua nõ intereſt cũ an exitũ appellationis
n teneaĩ᷑ illi ſatiſfacẽ niſi dicas ꝙ fuit excõicatꝰ
ꝓ maniteſta offenſa. Mã tunc ſua inteꝛeſt appel
lare qꝛ in manifeſta offenſa appellatio non tenu
it. S. e. ↄſuluit ⁊.c.ad hᷣ ⁊.c.cũ ſit romana: ⁊ qͥa
pẽdente qᷓone iuriſditionis.ſ.qꝛ dr̃ appellationẽ
nõ tenẽ nõ põt iudex ad quẽ ſe intromittẽ ðᷣ pᷣn
cipali ꝙ plʒ:uide.j.e.romana. lKi.vi.
I5,1 Si excoi
llicitudinem. Si eot
epᷣo poſtquam appellauit ad papã hãc
tam defert ſimplici᷑ ad metropolitanum appel
latoi ꝛenũciat ⁊ archieps cãm audier:ſʒ ſi pteſte
tur contrariũ archieps non cognoſcet:ꝙ ſi fece
rit nõ põt epᷣs appellare niſi notoriũ ſit excõica
tionẽ ñi tenẽ. Ael ſũma ſic:ſi appellans ad ſuꝑi
orẽ ↄꝑet corã iudice inferiori ſuꝑ ↄceꝛnentibuſ
ipſã appellationẽ ipſi appellatõi renũciare nidet
Si ãt ꝓteſtet̃ ꝙ ꝑ hoc non intendit renunciare
apoellatõi tãq; Sria allegãs non eſt audiendus
niſi notoriũ ſit actũ illũ eſſe iniuſtũ ſuꝑ cꝰ emen
datione adiuit inferiorẽ ? eſt bonus caſus:cõis
diuiſio:pᷣa ibi nos igit᷑. Hã prio iudicẽ a q
appellat᷑ reſpectu granamis poſſe excõicare ap
pellatẽ tanq; ↄtumacẽ ſi pᷣtẽdit appellatiõeʒ fuiſ
le friuolã.Rõ qꝛ appellatio friuola nõ tenet ap
pellãtẽ ut ĩ.c.cũ appellatõipꝰ.e.ti.li.vj.eꝛgo põt

Be appallationibus.

⁊ ꝓbat᷑ ꝑ rones dicti.c.ſi nroniartns ſn

reputari ↄtnmax ⁊? ualiditas excõicationis quo
ad nos pẽdet ex furuꝛo euẽtu pꝓ hoc qð dixi in
c.ij.ð do:⁊ ↄtu li.vj.¶ ¶ Et ex ilſo tex.æ noſtꝛo

collige duas practicas ꝓcedẽdi 3 appellantem r rerr
ab interlocutoria fruſtratorie: nã põt iudex illũ

teʒ põt ad ulteriorra
ꝓcedere ſi cauſe ſtatus parit᷑ ut i. d. c. ij. ¶ Se

ↄtumacẽ mulctaꝛe ut hic J

cũdo principalr nõ.ꝙ quẽadmodũ põt qͥs ðᷣnũ
ciari excõicatus ut euitet.S. c.ꝓxi.ita põt denũ
ciari abſolutꝰ æ= nõ ligatꝰ ut nõ euitet᷑ ⁊ eſt boc
bonũ remediũ qñ qͥs iniuſte reputat᷑ excõicatus

uel crioſus ut denucier̃᷑ ꝑ iudicem mõ predicto.
— 2 — — 2 -
Earn nõ. unã bonã regulã hic ꝙ iferior iu
ice ad què eſt appellatũ non põt cognoſcẽ nec
de appeilatione nec de inouatis poſt appellatio
ne ii ↄtingunt articulũ appellationis etiã ad pe
titionẽ appellatis miſi uelit renũciare appellatõi
ſue uel niſi attetatũ notoꝛie ſit iniuſtũ:ar.i.c.cuʒ
teneamur. S. e. ⁊ ſic põt itelugi.v.iſle ſi vo. Nõ
ibi corrige que õ ipſaʒ ⁊c.ꝙ nõ omĩa innouata
poſt appe lanone ſut reuocãda ꝑ iudicẽ ad quẽ
ſj dũtaxat ea qͥ ↄcernũt pᷣindiciũ ipius appellan
tis. ¶ Mõ.i v. ſi vo notoriũ ꝙ i tacto notorio
archiepᷣs pot ſe ipe lire inteꝛ ſubditos ſui ſufftꝛa
ganei. Aide bonũ tex.in.c. romana. J. notoria
de cenſi li. vj¶Mtio nõ. unã regulaʒ ſatis bo
nã ? notãda: ꝙ ſicut renunciat appellatiõi ꝑ cõ
pitione cora iudice a quo ut ĩ. c.gratũ de offic.
dele.ita ꝑ ↄꝑit onẽ cora alio iudice ad quẽ non
fuit appellarũ qui ẽ ſuꝑior iudice a quo niſi õri
um ꝓreſtet.¶ Ainmo nõ. unã bona limitatõeʒ
ad aliud uulgatũ ꝙ ꝓteſtatio tollit ꝑ Zrium fac
tũ/. Iſ em ꝓcedit qn ↄriuʒ factũ explicat᷑ ita ꝙ
nõ eſt qui a pricipio repellat ꝓteſtãte ſi ãt ułt a
liquid attetare ↄriũ ꝓteſtationi dʒ ſuꝑior illum
no admittere tanꝙᷓ ſivi oriũ.Et nõ.ex hoc ⁊ ex
tex. ꝙ allegãs ocia no e audiendus.l.ubi repu
gnantia ff. de reg iuris. ed 5 pꝛedicta ? 3
tex.op vr emm ſi iſie apoelſas renũciaret appel
lationi non per hoc pollet archiepiſcopꝰ cogno
ſcere cum hic eſſet contentio inter ſubditos ſuf
fraganei inter quos citra remediuʒ appellatiõis
non poteſt archieps regulariter aliquid diffini
re ut in.c.paſtoralis de offi.or. Mec ob.ſi dica
tur ꝙ hic ſolũ perebatur ut pꝛonunciaꝛet excõi
cationem non renere quia etiam hoc nõ poteſt
facere ex quo fuit lata ab epiſcopo altero agen
te ut provatur in.c. uenerabilibus poſt princi.
de ſenten.excõi.li.vj. Solutio contrariũ eſt dit
ficile:ſed poteſt dici ꝙ deferendo hanc cãʒ ſim
pliciter ad archiepiſcopũ uidetur renunciare ap
peliationi interiecte ad papã ⁊z eã deferre ad ar
chiepm ita ꝙ archiepᷣs cognoſceꝛet per niaʒ ap
pellationis æ nõ per uia querele:æ ſic res ualeat
meliori modo quo ualeꝛe zc̃.ar.S. eo. ex inſinua
tione:⁊ nõ.hoc dictuʒ in glo.i. t pro inte
lectu glo. op. nam uidetur iſta littera diuerſa et
ſibi contraria. Mam cum fuiſſet queſitum utruʒ
archieps poſſet denunciare iſtũ appellantẽ non
ligatũ:papa uario modo reſpodet.prio dicit ꝙ

V.a⸗ Ian nd r pj

R „ –
Cma n W, 9 7 fr „ Jtra allc fmr.

6

5 . 4 ,.
hz ; Brr,1 Acrer“

0 .gair cpj⸗

à . 22

4

₰

5
Aate

metropolitanus non põt cognoſcẽ ðᷣ appellatõe
interpoſua ad papã. Scðo dicit qð epus excõi

cator põt appellaz?. Tertio i.vᷣ ſi vo dicit ꝙq me

tropolitanꝰ põt denũciare illũ nõ ligatũ: ⁊ aliud
uz dicẽ in.v.cũ autẽ. So.metu ↄrij gloſator in
tellexit ꝙ hic fuerũt tres qones.¶ MDria qſtio
utꝝ archiepᷣs poſſʒ coguoſceꝛe ð appellatõe iteꝛ
poſita ad papã. ¶ Scda qᷓo utꝝ archieps poſ
ſet ſaltẽ denũcia? appellãtẽ nõ ligratũ boc uolu
it glo. in v. notoꝛiuʒ. Tertia qᷓo utꝝ eps excõi
cator poſſit appellare ſi metropolitanꝰ de appel
latõe interpoſita ad papã ulłt co gnolccre: hoc
uoluit glo. in. Vbo in quo ¶Vltcio ĩ. vV. cũ aũt
papa ꝛeduxit oĩa i unũ ⁊ dicit qͥd iuꝛiſ.? hoc no
luir glo. in. V. cũ ãt:ita ꝙ iſte qᷓttuor glo.ſunt ſił
expediẽde:do.an.diẽ ꝙ due fucrunt qoes.Ego
puto ꝙ tin una fuit ↄſultatio ut clare colligitur
ex principio.c.uʒ utrũ archiepiſcopus poſſi de
nũciare iſtũ excõicatũ pꝰ appellationẽ nõ eſſe li
gatũ. Sʒ ad euidenua ſołonis papa pᷣmittit oia
q ſũt ĩ tex.⁊ ſic plena ẽ ha. In gl.ij. i fi. H SZꝛiuʒ
no uenit cõtra pcedetia ſʒ ↄtꝛa tex. Maʒ quead
modũ appellauoe nõ obſtãte potuit in. c.pcedẽ
ti ꝓnũciare ſuꝑioꝛ illũ ligatum:ita dʒ boc poſſe
facer̃ hic appellatõe nõ obſſãte maxie cũ ageret
bic de re magis ſauorabili.ſ.ut denunciaret᷑ hic
nõ ligatꝰ. ¶ Blo. nõ ſoluit ſʒ va ſo.ẽ ꝙ bic ñ
poteꝛat aꝛchieps ðᷣceꝛneꝛ de ua iditate uel inua
liditate uinculi niſi ꝑit᷑ cognouiſſet d iuſtitia ap
pellatõis interpoſite ad papaʒ. AUn cũ nõ poſſet
pricipale nec acceſſoꝛiũ in.c.pcedẽti ex ſimplici
denũciatõe nõ cognoſcebat de iuſta appe latõis
cã:ſʒ tin faciebat actũ ↄſecutiuũ ad excoicatiõeʒ
iã latã nihil de nouo attẽtando ¶¶ In glo. i V
bo eps poſſet ibi qꝛ ſi appellatio eſt aliqᷓ æc. gl.
nõ ſoluit formalr oriũ. Jo. an.melius ſoluit di
cẽs ꝙ Iʒ excipiat cauſe cognitionẽ ſpectar̃ ad ſu
pioꝛe ad què fuit appellatũ:ñ iñ fatet ꝑ hoc ap
pellationẽ legitimã eſſe. ¶ Itẽ ⁊ fo eps erat hᷣ
reꝰ merito audit᷑ ↄtraria allegãs ut nõ.in regla
nullus plibꝰde ⁊ꝛc.iuꝛ.li.Vj.pria ſoluto plus plʒ
Et in fi.glo.hec glo.iudicio meo nõ ꝛceddit ſuf
ficientẽ ꝛõnẽ diuerſitatis. Mã idẽ eſt cũ excipit
coꝛã indice ſtate vitate exceptõis puta ſi dico ꝙ;
n ↄtraxi in territorio tuo. Na vuate pᷣſuppoſi
ta tua n eos iudex meꝰ? ti in dubio potes ð hᷣ
cognoſcẽ. IJo.an.dicit ꝙ ſi iudex a quo cogno
ſceret nullũ eſſʒ officiũ iudicis ad quẽ ⁊ h quaſi
in effectu uoluit do. An.dicens iudicẽ poſſe co
gnoſcẽ an ſua ſit iuriſditio niſi ius tꝛanſfeꝛat iu
riſditionẽ cognoſcedi in aliũ ſicut facit in cã ap
pellatiõis:ſʒ iſte ſolunones ñ ſatiſfaciũt qſito:ſʒ
repetũt ipʒ qꝛe:de hoc cũ qᷓrim q̃re ius tranſtu
lit ulã pratẽ cognoſcedi in aliũ:⁊ nõ ſic fecit in
glijs caſibꝰin qbus dubitat᷑ de iuꝛiſditiõe. Ego
puto hãc eſſe ueꝛam ſolutionem.ſ. qꝛ in ca appel
latõis agit̃ de iniqtate indiciſ coercenda uel im
peꝛicia emẽdanda ut in.c.inteꝛpoſua.j.eo.⁊ in
.l.i.ff. de appel. An ſuſpectꝰ ẽ iudex i cognoſcẽ
do qꝛ nũꝙᷓ; iudicarct ſe iniquũ uel ipitũ merito

¶We appellationibus.

taqᷓ ſuſpect' repelit a pfate cognolccdi:fa? i
q.v. qꝛ ſuſpecu.⸗ glo. nõ. in. c. ſtatutü in pn
ſp. li. vj.qᷓ ſingularit diẽ ꝙ ſi iudex aſſu Bi
feſionẽ ⁊æ diſputationẽ cũ pte ſuꝑ iuriſdi n de
reddit ſe ſuſpectuʒ: ar.in.l.q oĩa.ff de dlii
ſic ñ poterit cognoſcere an ſua iun ror elt
li en 4 iuꝛiſchnio ſit. itel
igo glo. illaʒ an iudex audit cãʒ inteꝛ Ptes uie
tũc dʒ dimittẽ diſputationeʒ ptibꝰ2 de / qnid
Putatloneʒ ꝑtib?? dʒ iudicaxe
an ſua ſit iuriſdito nõ bñ hãqc prar
iuder pccdeꝛer p inqſtione; ie poſſet dubitaꝛi
utꝝ poſſet cognoſcẽ an ſua ſit iuriſdirio cũ ir
ſit loco ꝑtis ⁊ iudicis 6 ci ine
aff . e credo iy poſſit ex qñ
agit ð aliquo eiꝰↄmodo: neqʒ pot dici ſuſpect
li ðfendat iuriſditionẽ ſuã cuʒ ad hoc teneat ex
quo tʒ locũ ꝑus licʒ alud reneat do. An. ſub du
bio:tn forte in. cſuꝑ ris de Heo 6 8 di .
us puto. ¶Eπ ad pdicta otꝛa ili rari ue
.A⸗ a opi. quã uide
tur tener do. An. iudicio meo uf tex. icta gio
quẽ ſemꝑ tenebis mẽti in. c. c pſone ð Puile. i.
.vj. ubi eps ꝓcedebat ex officio ſuo ⸗ dte nega
te aſſerebat ſe iudiceʒ ⁊ mhpilomin cognolſcit an
ſua ſit iuriſdiuio ut ibi gl boc aꝑtiſſime iʒ ſequẽ
do itellectũ ſuũ ⁊ ð ilellectu illiꝰ.c.dixi i.c. ad an
diẽtiã S.e¶ In glo. in vbo ðclaꝛaz ibi h ñ cꝛe
do. Aduerte qꝛ hec glo.ur̃ tex. Nã ſi in calu
notorij archieps põt ꝓnũciaꝛe ſubdituʒ irꝛon
bilit᷑ fuiſſe excoicatũ:⁊ ꝑ ↄſequẽs ꝓnũciat ſniam
epi iuiuſtã fuiſſe ⁊ appella ione fiiſſe leginmaʒ.
Et iõ dicit. Hoſt.⁊ bn ꝙ dictũ glo. pcedit ubi
factũ nõ eſſet notoꝛiũ ſʒ data notoꝛietate põt fie
ri bec denũciatio:nõ enim ꝑ hoc piudicat appel
latõi qꝛ nõ ꝓnũciauit ut cognutoꝛ ſʒ eʒ iudicũ
tãqᷓ; ſimpłꝛ denũciatoꝛ ⁊ ſic non ob.num glo.
In glo. fi. ibi.j.de regularibꝰ. ſed glo.no ſoinit
nec hoc ↄtrariũ nec ſequetia.ſʒ tu nide glin ꝛe
gula nullus plibus de re. iur. li. vj. ? in. c.lſci
plina.xlv.di.ubi nõ an.⁊ qñ qs poſſit ꝓponeꝛ
cõtraria. In eadẽ glo.ibi facta Iitis coreſtanio
⁊c. hoc idẽ argumetũ glo.faciũt Vin. Hoſli.ct
Pbi. z ut dicit Jo. an. bñ potius litteꝛn pꝛo
bat cõtrariũ. Nã ſi hic interceſſiſſer pꝛoteſtatõ
fuiſſet renũciatũ appellationi proteſtatio eq ſal
nabit: ⁊ ſic ualuit hic pꝛoteſtatio cotꝛaꝛia facio.
Sʒ dic tu ut dixi S. in nõbilibꝰꝙ ubi factu tꝛn
ꝓteſtationẽ explicat᷑ tũc tollit ꝓteſtatio ꝑ Oaium
factũ:ſecꝰſi factũ Sꝛiũ a princpio no admitiuu:
qꝛ tc ex ſolo attẽtatu nõ tollii ꝓteſtatio ? ſupi
or ab initio nõ debet repellere uolenteʒ age? ge
tũ cõtꝛaꝛiũ ꝓteſtationi ſue ut hic eſt calus nõ.
fi. licet alij aliteꝛ intelligant ? minus benc. De
mareria proteſtattonis uide plene per doci.c
cum. . de conſti. ⁊ peꝛ Joã. mo. cils dieta
refert Joannes andre. in reguſa in gencrali de
xegulis iuris li.vj.i mercuria.? aliquid ect
mana ð ele. ꝑ Mar.i.lñ ſoli.f. de rit
2 de qõne glo.an ſu facta litis cõteſtatio: dic ut.

plene dixi in. c. unico de li. l.? in..(um. H-

de conſti. ¶ Ex glo. quentu⸗ urꝛͦ b edirdr
corã archiepo ccſſane pꝛoteſiauoe Ynn dic
oppellaioni ctiã ꝛcſpectu aduerſarij. Inno.

ica ¶ Dec ſi

pholuſſſe iſte zu wi
teſtatio oparet W
d reſecnn iucleb. 1 ee
. H.gl ercolcnt ) Pin,
cto.l. bot t fum hn
hoc aſe coligi i .nos ige
cur ineno no por ognoſce e ahh
poſitg oi Iu netde nonis
i/teiaſnrad mu ſh
ionit cdluns ſh llaut
pygmmmmnalc hir mrj lic puu,
Iorſts pot nbiomin .decidl mma l
gonunis ppelare r ius n grngto
u. ilvd tps deſberare valen umum
echatappelare:id en dagt weiſd ihe
locice vd Pugicir aNdelardm erdor
in te go. Joan in.t ei Ni
1n decif ij l.ccexriij. Coclue ſie
grauata ſpote actü facit coꝛi iudice ?
are facultati appalldi:ar.e.q babent
ante de offic. dele marie gn ic g feim
nĩ grnauamis ecdanſ nin lad ſoim
re iudic. r in. Ac ad oſnlanone en.
no egitſp iuder p itt ſbi anniniů a
Hyciedi:tic h iluc fein nop hoe e
tati appeſidt röne granam steriti
nd pe uut nek nen hmi lc
ſactacii crtnii grnnmnisgriti
ad aſclaione. Dro moz nin
nis ,lt c ab adin s eoff dcce ſi

nenit ei q neceſſitate ductͤalajd ficit

hüc articuſi Sdixi in.c
no pri. Aaitio qi Gelie
lectis. Dape

S gltimne iten
liös lir⸗ ſſel cccſſorſs ad luci⸗

Ntſcs galhng efidint eni
aſntdu ſenligt hlmiiſti
mur inſdino n bi boeapttſmneglc
inlmi ſii thir an cliice⸗
dem 4 In go in ſbodemntihie
o Aaer adu gof zn hiſnd
noron ancbecs ool pnictneſthalm nin
õ
iuuſiuſeet orli ou fuſſe gnnnn
de. Ebrtüigdaus go pueutubi
iͦ no cſrnovuu onn nomrue potle
dicato,nd anng bociuſan ppr
Andd Dnicandn gn lcſni
h ictAndind.
Nlod übnit
dNuünsatthhu adn
danalns Ridrs e Uü 1Na
n. EN d dbid nacßisſi mn
rade go hiftmills ndin

rcſn Jo in ,i
ris 1. . 6 e
xols ſne il in e

. l.
mmmd ce earfun i 4

ꝙ nõ ſʒ tin reſpectu indicis ex quo principaliteꝛ
nõ deducebat cãm appellatõnis corã iſto archie
piſcopo ꝓ hoc facit 'ᷣm Moſti.qꝛ cũ ꝑſone ſint
diuerſe:renũciatio quo ad unã ꝑſonã non oꝑat
quo ad aliã ar.in.l.ſi unus..an oĩa.ff.de pac.
⁊ in.l.cũ qꝛirur cũ duabꝰſequẽtibus.ff.de excep
tio.rei iudi.Sed ipſe Moſti.tʒ Zrium ut ꝓpter
ↄnexitatẽ uideat᷑ renũciaſſe appellariõi etiã quo
ad adueꝛſariũ.do. An.nitit᷑ ſaluare dictũ Inn.
qꝛ articulꝰattentati eſt ſeꝑabilis a cã pꝛincipali.
Sʒ ego puto dictũ Hoſti.eſſe ueꝛiꝰ moueor qꝛ
unita fuit hic appellatio æ potiꝰ ↄcernebat ꝑtem
ꝙᷓ iudicẽ ex quo litigiũ erat inter ꝑtes:nec uẽ iu
dex appellare 5ʒ ꝑs aduerſa:iõ iudex neceſſario
nõ citat᷑ in cã appellatiõis ut eſt tex.in.c. uenera
bilibus pꝰ principiũ de ſen.ex.li.Vi. An cũ tex.
hic in fi. dicat ꝙ uẽ appellatõni ꝛenũciare dʒ ĩtel
ligi de appellatoe ẽt reſpectu ꝑtiſ. Itẽ ſi aꝛticłuſ
attẽtati eſſet hic ſeꝑabilis ab appellatõe õ ptem
nõ ꝓpoſuiſſet iſte ↄtraria ſʒ fuiſſet hic auditꝰ ut
ſic ꝓteſtatio oparet᷑ ꝛeſpectu ꝑtis.petitio vo qᷓ
faciebat reſpectu iudicis. ad hoc tex.nõ.in.c.
ueneꝛabilibꝰ. F. ſʒ ſi excõicatꝰpꝰpꝛinci.de ſenten.
excõ.li.vVi.ſʒ hoc eſt falſum ut pʒ in fi.lr̃e Item
hoc expᷣſſe colligit i.V.nos igit᷑ ubi dicit text.q
ſicut infeꝛior nõ põt cognoſcẽ de appellatõe ĩteꝛ
poſita ad ꝑapã ita nec de inouatis pꝰ appellatio
ne. temaduene ad unũ ſingulare dictum
ꝙ ponit Inno. dicens.ꝙ ſi pꝰinflictũ grauamẽ
ꝑs granata aliqͥd agat coꝛã iudice puta ꝓducen
do teſtes põt nibilominꝰ.j. decẽdium a tpᷣe illani
grauamis appellare qꝛ ius dat grauato decendi

nʒ ut.j.illud tpᷣs deliberare ualeat utrum ſibi ex

pediat appellare:iõ ea qᷓ agit medio tpᷣe enã cuʒ
iudice nõ piudicãt appellatõni interponẽde. ſed
tu uide glo. Jo. an. in. c. fi. e. ti. li. vi.?æ do. de 20
ta deci.ij.allł.cclxxx viij. Cõclude ſic qð aut ꝑs
grauata ſpõte actũ facit coꝛã iudice ⁊ ur̃ renũci
are facultati appeillãdi:ar.e.q babent᷑ in.c.ĩſinn
ante de offic.dele.maxie qn id ꝙ facit ẽ executi
uũ grauamis pcedęeriſ ut in.l.ad ſolutionẽ.C. ð
re iudic.⁊ in.c.ꝙ ad ↄſulationẽ.e.ti. Aut ſpõte
nõ egit:ſʒ iudex pᷣſixit ſibi terminũ ad certũ qͥd
faciẽdũ:tũc Iʒ illud faciat nõ ꝑ hoc renũciat facł
tati appellãdi rõne grauamis pᷣteriti:qꝛ ex quo
nõ appellauit tenet᷑ interi parẽ iudici:non tñ dʒ
facẽ actũ executiuũ grauamis pᷣteriti ut in.d.c.
ꝙ ad ↄſulationẽ. Dro utroqʒ mẽbꝛo diſtinctõ
nis facit.c.ab aꝛditris:de offi.dele.li.vi.ubi ſub
uenit ei qͥ neceſſitate ductꝰaliqd facir Et uið ad
hũc articulũ ꝙ dixi in.c.ꝙ ad ↄſulationem.S.ti
tulo ꝓxi. Additio dni Snn
er appellationeʒ le
Alecti 8. gitime ĩiterpoſitam pᷣn
cipale cũ acceſſorijs ad iudicẽ appella
tiõis defeꝛt᷑ æ ſñie excõicatõnis ⁊ interdicti pꝰap
pellationẽ late nõ tenẽt.h.d.pꝰponit᷑ ꝑtis narræa
tio.fᷣo diffinitio ibi qꝛ 1 pꝰcleꝛicũ poſ
ſe detineri in uincuł ꝑ ſupiorẽ ſuũ donec ſatiſſa
clat de delicto Iʒ actũ ſic ciuiłꝛ ⁊ ẽt ſi opꝰeẽt poſ

¶ Be appellationibus.

Ttr

in ciuilibus. NHam regula in appellatione eſt ut

ſet ob hãc cãʒ toꝛqri nt utrũqʒ ꝓbat᷑ i.c.i. ðᷣ de
po.facit.c.ſi clericos.j.ð ſen.ex.li.vj. Quid ãr ,
ſi ageꝛet᷑ ciuilr nũquid ꝓ debito poſſit detineri
nõ.i. c. ij. J. ð pig. ? ibi lei. Aas. fo ꝙ platꝰ
iferior citra epᷣm põt ð iuꝛe ſpali hr̃e iuriſditõeʒ
etiã in crialibus in clericos dioceſis.etiã epo ex
cluſo ita ut nõ ſit locus pᷣuẽtõi. Mro hoc facit
c.inefragabili. S. exceſſus.s. ðᷣ offi.or. Nã epᷣſ
hic pᷣuenerat iſtũ decanũ ĩ captura pᷣſbri æ nihil
ominꝰðcanꝰ illũ repetebat tãqᷓ; ſpectãtẽ ad iuriſ
ditionẽ ſuã: an hoc poſſit induci repectu ceꝛte
ptis diocefſ.ut excluſo epᷣo heat iferior ibi iuriſ
ditionẽ plenariã ẽ qõ nõbilis:⁊ plene eaʒ tãgo ĩ
.c.cũ ↄtigat ðᷣ fo.ↄpe.ubi uide:z uide Jo.an.
in.c.ſi epᷣs ð offi.or.li.vj in nouella. ¶ Tertio
nõ ⁊ tene meti ꝙ iudex eccliaſticus põt repeteee N m
ſubditũ ſuũ ab alio iniuſte detentũ:intereſt enim
ſua ne niolet᷑ eius iuꝛiſditio ut poſſit ſubditꝰſibi
2 ecclie ſue debita ſeruitia ipendẽ: ſic ⁊ ptas re
petit ſubditũ ſuũ ut poſſit munera ꝑſonalia ſub
iꝛe.l.de iux.ff.ad munici.⁊ uide tex.cũ glo.in.l.
.i.I.ꝑ hac.ff.ð rei uedi. Sic dñs repetit aſcrip
titiũ ſuũ ut ĩ.c.ij.j.ð iudeis:creditor vo nõ põt
repetẽ debitorẽ ſuũ ab alio detentũ ſᷣm Inn.et
bñn qꝛ creditor nõ hʒ ius in ꝑſonã debitoris: ſe
cus ĩ ſuꝑioribꝰ dicẽdũ eſt:ðᷣ quo uide glo. opti
mã in.c.anct᷑e ð puile.li.vj.⁊ qda pulehra tagũ
tur hic ꝑ Inn. gl. tñ in. d. c. aucte poſuit ↄcluſi
ue dicta Inno. hic ideo illa omitto. Lꝛactat.n.
an dns poſſit agẽ ꝓ iniuria uel furto facto ſub
ditis ul colonis:⁊ q ſi turbat ⁊ an poſſit iteta
re alias actões eis ↄpetetes.⁊ uide ð boc Jo.
an.⁊ archi.in.c.ad apoſtolice de re iudi.li.vi.ꝑ
archi.ij.q.i.i primis:uide bonũ tex.i.c.lʒ maxie
in fi.de ꝓba.? Guil. ð zenʒe i cle. ſi dim ð rel.
2 uene.ſanc.⁊ dni ð ꝛota decif.ccclxxx.⁊ nident
pdicti coiter ↄfirmare dicta Bnno be⸗(1,6.
quarto dictũ ſatis notandũ ſuꝑioꝛẽ poſſe appei ¶ I ivr app s zoga g. relic⸗ ſach
lare nedũ pro ſe ſed etiã pꝛo ſubditis ſuis ut pa 65
ter ibi ſe ac ſuos ⁊c. quod ꝓcedit ſecũdũ Inne
qn ſuꝑior pot pretendere aliquod intereſſe reſ
pectu ſubditoꝝ:intererat enim hic epiſcopi iter
dictũ nõ poni etiam reſpectu ſubditoꝝ: qꝛ cura
re debet ut populus nõo patiatur defectum in di
uinis ⁊ ut coꝛoboretur in fide ne ſanguis ſub
ditoꝝ de ſuis manibus requiratur. S. de offici.
or.irrefragabili ⁊æ in.c.inter cetera.x.q.i.regen
da alias regulariter non appellat quis pro alio

2 Aan Ass,n n rzu

p g pet yu üiltes dalie t=ten

nõ audiatur is cuius nõ intereſt.ij.q.vj.non ſo
lent ⁊ in.c.cũ inter. R.S.de elec¶ Nuinto nõ.
aliud pulchꝝ ⁊ ſingulare dictum:nec memini ꝙ
alibi ꝓbet᷑ nec ſolet ad hoc adduci iſte tex.vyic · ttr e.
ſi appellas ex iudiciũ æ appellatus hñt diueꝛſos nrr, ſ ats tdetiie. aſe =
iudices:põt appellãs ſe ſubijcẽ ꝓtectioi ſui iudi D
cis ⁊ ad illũ appellare ⁊æ tał appellatio tuebit̃ ip
ſũ appellãtẽ nt H̊. Mic eni eps hẽbat archiepᷣm
in iudicẽ ordinariũ:ſj archiepᷣs non erat iudex
decani quia metropolitanus nõ eſt iudex ſubdi
torum ſui ſuffraganei:ſed ſi epᷣus uult cõuenire

Caat, 89owα.
4 7 —

7

8

¶ We appellationibus.

ſubditum ſt aſſumendi arbitri.xi.qꝛi.ſi clericus
nõ.i.d.c.irrefragabili.Et ſi dicẽſ ꝙ ꝑ appellati
onẽ archiepᷣs efficit᷑ iudex ſubditoꝝ epᷣi: ut i. d.
.cc. paſtoral.dico illõ ꝓcedẽ qñ appellat᷑ ab ipo
epo:qꝛ tũc archieps tãq;ᷓ ſuꝑior babet corrige
factum epi:ſed hic nõ appellat᷑ ab epo:ſed ipᷣe
epᷣs appellabat ſubditũ ſuũ ad archiepᷣm et ap
pellatio extraiudicialis ẽ qᷓdã ꝓuocatio ſeu con
uentio: ut ĩ. c. cum ſit.õ. eo¶ ¶ Opp. tex. ⁊ nõ
bile hic collectum ð.d.c.ſi clericos de ſen.ex.li.
vi. vꝛ enim ꝙ non potuit eps appellare decanũ
ad aꝛchiepᷣm ꝛõne pꝛedicta. So. prium eſt diffi
cile: ſed põt ſic rñderi ꝙ aut ep̃us ł alius appel
lãs er iudicinm uult trabẽ appellatum ad iudi
cem ꝓprium apeellãtis: ut faciat ſibi iuſticiam
de appellato ⁊ n põt ſed debet tũc appellare ad
iudicem appellati cum ſit quedam ↄuẽtio:ut.S.
dixi ⁊ actor debet ſequi foruʒ rei de fo.compe.
cum ſit:⁊æ hoc caſu bʒ locũ õriũ. Ant appellãs
appellat ne turbet᷑ ĩ iure ſuo:ita ꝙ i ueꝛitate ẽ ꝛe
us ⁊ tunc pot ſe ſubmittere ꝓtectõi ſui iudicis:
2 ad eum appellare ey iudicium:ut hic eſt caſus
ualde nõbilis ratio e: qꝛ cũ ſit reus originaliter
⁊ re ipſa põt illã cãm deducẽ ad iudicem ſuũ ſi
cut facit reus qni uult conuenire actorem ſuper
exceptione ſibi cõpetẽti. Nam trahit actorẽ ad
iundicem ſuum:ut potius iſpiciat᷑ nã cãe qᷓ; actuſ
ꝓuocationis ad iudicium:ut plene dico in.c. ſi
s cõtra clericum de fo. compe. allegando pꝛo
hoc ultimo multas cõcordãtias. Ex his babes
nouam iſtructõm ad quẽ ſit appellãduʒ extra
iudicium qn actoꝛ ⁊ reus ſũt diuerſi fori nec ali
as iĩueſtigaui. In iudicio vo ſemꝑ ẽ appellãdũ
ad ſupiorem tribunał a quo appellat᷑:ut in.c.ro
mana. F. dʒ ? qð ibi nõ.e.ti. li. Vi. S exto nõ
ꝙ iteꝛdictum põt feni ſub ceꝛto modo ita ut eo
exiſtente hẽat iterdictuʒ vires ſuaſ mõ vo ceſſã
te ceſſat effes iterdicti.Vnde decanꝰ hic ſubiecit
eccleſiam iterdicto q;diu epᷣus eſſet pñs ĩ ciuita
te ⁊ ſic epo pnte hẽbit effectũ eo abnte ſuſpẽdit
effecius:ſecꝰ vr ĩ ecõicatiõe:qꝛ ſemel excõicatꝰ
nũqᷓ; deſinit eſſe excõicatus ẽt deficiete mõ ſeu
cõditiõe niſi prius abſoluat᷑ Et id qð dixi de
iterdieto habet locũ ĩ ſuſpẽſiõe.nide ad utrũqʒ
bonũ tex.cũ glo.nõ.i.cle.i.de deci.? Inn.i.c.
cum bone de eta.⁊æ qua.¶ Mõ ſeptimo unum
aliud dictum qð non credo alibi ira bñ ꝓbari
neqʒ audiui alias ad hoc iſtum tex. allegari ꝙ
q́;uis ñ detulerit qͥs appellatõi aduerſarij nihil
ominꝰ ſi ipſe poſimodũ appellat in alio articło
et i eadem cã talis appellatio defedit appellatẽ
ẽt reſpectu aduerſarij cꝰ appellatõi noluit iſte
ðfene ⁊ ſingulaꝛiteꝛ iſte tex. ꝓbat opionem quã
tenui ĩ. c.an ſit deferẽdum.S.eo.S.opi. Jo.an.
?– dni An. Mec allegaui ibi tex. iſtum. hic. n. ut
apte colligit᷑ ex tex. decanꝰ ñ detulit legitime ap
pellatõi epi:⁊ tñ appellatio ſua poſtmodum int
polita in alio articulo eiuſdem cauſe nedum de
fẽdit ipᷣm appellãtem reſpectu ofſicialis a quo
appellatur ⁊ qꝗͥ derulit appellatõi ſue ſed ꝛeſpectu

ep̃i q̊ appellatõeʒ ſuaʒ ñ appꝛobauit æ in ic
luit appellatõ decani: ut intcdnruananhtin
cõicatõis late ꝑ epm ⁊ ſic epᷣs tenebituꝛ hij e .
re ꝗappellatõi ðcani ĩterpoſite ĩ alio Aatienli
dem cauſe licet decanus non detuliſſet pri⸗ n
pellatidi epi ⁊ hoc ſemꝑ nõ qꝛ facio de doct
maximum feſtum. ¶ Octauo nõ ꝙ ſiiia
dicti pot ſnſpedi ꝑ iudicem interdicete⸗ g
pellatio tpᷣe ſuſpẽſiõis ĩte ,a

rpoſita opatuꝛ dil
ſionis eins ati
nem ſuſpeſionis ĩ euẽtu appellatõis et nidet bi

caſus expꝛcſſus i.v. non obſtite p opini. 3
an. in. c. ad hec. . eo. ti. . . aliqui Aican 0.
Hõ in. . officialis index ſemel Laam.
pellatõi non põt ãpli penites crens ap
non pot qpli penite z reaſſumere in ſe
cam qꝛ iuriſdicio traſfuſa ĩ ſupiorem: ur i. c cĩ
appellatõib.e. ti. . v. An nõ uʒ D ne. ci
. iri . us etiam
al legitime factus per iſtum iudicem qui detuli
appellarõi. ¶ Mo conſequenter Wrdens
uinum officſum põt excöicariemns 4 r
appellano eriudicialis iterpõit ex ꝓbabili et ne
ꝛiſimili cã.ſ.a iuꝛe appꝛobata ꝛeuocãĩ oĩa i Zꝛlũ
pꝰmoduʒ attẽtata lʒ alias non pꝛobetuꝛ neritas
cauſe: ut hic ẽ tex. notabilis 7 plene exaiat In
no. Nam papa nõ madauit pri iqri uru ſe
pſbr̃ ſpectaret ad iuriſditõem decani l epi:ſz im
mediate ꝓnũciauit ĩiterdictum nullum taq inte
poſitũ pꝰ appellaoem ltimam qð bene notabis
6 Item nõ aliud pulcherrimuʒ dẽ; attetatu
pꝰappellatõem eriudicialem eſt nullũ ñ ſoluʒ qñ
appeliat᷑ e iudicium ab aliquo:ut a iudice:ſed
etiam qn appellat᷑ ab aliquo ut a pꝑte qui poſſet
attẽtare aliqd in iniuriã appellatis qð ð diꝛecto
ẽ nõ ꝑ do. An.i.c.cõſuluit.S.e.⁊ i dixi naʒ
hic epᷣs appellauit a decano non tanq a iudice
ſuo cum eſſet ſibi ſubditus ſed appellauit ab eo
ne pᷣtextu cõſuerudis iniuſte ſubijceꝛet eccleſam
iterdicto ⁊ uigoꝛe aꝑpellatõis interdictũ iudica
tur hic irritum. ¶Vltimo nõ cx fi. ie deñ
ciatõi ſuꝑioris denũciãtis aliquẽ excõicatum et
uitãdũ ñ ẽ obtẽꝑandũ ſi ꝓbabili cõſtat uentatẽ
Eẽ in Sriũ:utputa ꝗꝛ fuit excõicatꝰp appellano
nem ltimam. (Ex quo nõ duo p ꝙ ſola denũ
ciatio excõicatiois n ꝓbat quem ce excõicatum
ut hic ⁊ ꝙ nõ tenẽtur ſubditi obtemꝑare plao
denũciãti excõicatum pꝰappellationeʒ uitãdum.
AMide dños de ꝛota deciß.cclvj. hodie uide qð
heẽtur ĩ. c. ſoler i fi. de ſẽ. er.i. vj. ¶ In gl.i.ibi
ciuitatẽ ul eccliam ⁊c. nõ bñ hac glo. x qua ha
bes ꝙ infeꝛioꝛi pᷣlato citra epʒ pot eyx cöſueuci
ne cõpetere ptᷣas iterdicẽdi nedũ ecclaʒ maiorq
ſed torã ciuitatẽ. Hoſti. tz bic dꝛium ꝛeſeauc
nitatis. adducit nõ. c. cũ contingat ſonli
ubi tractauir. Mũqd ea qͥ ſũr meri imperiſ? u

kari int pſcꝛibi inkeioꝛe: ? qꝛ bo
preme prᷣatis poſſint pᷣſcꝛibi ꝑ aen hec

ſti. ibi tenuit ꝙ non iõ hic poit opi. iſt 3
IE rois opio legiſtaꝝ ? cao
¶ Sed qꝛ ut ibi dico cõis op Joraa.d.e

in Sriuz i 8 nõ. —
niſtarum ẽ in Zriuʒ. facit Aiſ innrcllgiͦt

epᷣs ⁊ mihi hoc dictum gl.ph. rcllig
ſſatione a diuinis.

hunc textũ ut loquatur in cellauot
Ham dria é inter ceſſatione; a diuinis ? ſniam

id
fnis t au
4 duin , ſſron
an Nti . miniſt:0
