Itẽ pᷣſuppoſita ualiditate pot eſſe ꝙ ille renun
ciauerit ex quo citatꝰ ꝑ iudicẽ a quo non cõꝑet
2 ꝑs aduerſa reperit᷑ in dolo:qꝛ non tenet iura
tis aduerſe allłaꝛe: ut plene dixi ĩ. d. c.ſi duobꝰ:
n gl. fi. i fine itellige finẽ glo. ꝙ ipſo facto
u malicia ꝓbata qn.iſ.arripuit itcr pꝰnoticiã lit
teꝛaꝝ qð expſius uoluit Jo. an. æ ſatis ꝓbat᷑ ꝑ
tex.nã papa ſe fũdat dũtaxat ſupeꝛ facto nãrato
2 ex facto pᷣſumit᷑ fraus ſimile ĩ.c.ij. de renunc.
li. vi.facit.l.dolũ.C.de do.Dolus enĩ ꝓbatuꝛ
ex cõiecturis:nec põt alit᷑ pꝛobari dictis inribꝰ.
OSpreſentiam. Ealce⸗
tus pendẽte cognitione appellationis
abſolui poteſi ad cautelam:⁊ ſi apparet euʒ legi
time appellaſſe nõ punitur ꝓ eo ꝙ iĩterĩ celebra
uit diuia. el ſũma alit᷑ ⁊ ſic.Si pꝰ appellatiõʒ
excõicatus celebrat diuina nõ incurrit aliquam
irregłaritatẽ: nec ex eo uenit puniẽdus ſi cõſtat
appellationẽ fuiſſe legitimã. Et pꝰ ponit datio
nẽ audiroꝝ. fo actũ ipſoꝝ:ibi ꝗͥ tertio pꝛicipalẽ
diffinitionẽ.ibi ideoqʒ 5. p ρ excõicatus
poſt appellationẽ nõ tenet᷑ deſiſtere a diuinis of
ficijs:qꝛ talis excõicatio nulla eſt: ut ĩ.c.ꝑ tuas
j. de ſen. exc. Alij tñ tenent᷑ eñ nitare im Inn.
qð tam non eſt ſimplicit᷑ uerũ. An dic ut hodie
hẽs tex.in.c.ſolet de ſen.exc.li.vi. ubi dicit᷑ ꝙ
in iudicijs pendente cognitione nullitatis dʒ ni

„

tari:ſed e? iudiciũ non:ẽt in actibꝰ ſpñalibus.

Nõ.fo ar.ꝙ iudex delegatꝰ põt facere quem
abſolui ad cautelã. De h tam eſt enbiũ:uide ꝑ
glo.i. d.c.ſolet ⁊ ad hunc tex. Gndet̃ euitando
ↄriũ ꝙ auditores in curia dati hnñt ordinariaʒ

¶ De appellationibus:

iuꝛiſditionem.qð tñ ab oĩbus non admittit: ſeq
uide gl. doc. in cle. auditor de ꝛelcrip. Aibi
plʒ pᷣmũ dictũ ut delegatus poſſit: qꝛ I boc ſpe
cifice libi non ſit iniunctu:cum eſt de oneyris e
gocio pᷣncipali: pꝛo hoc bonus tex. in.c. pruden
tiã. J. fi. de offi. dele. ⁊ in ſili facit t

. ex. in. c. ĩ cqn
iuncta glo.de elec.ubi datus ad eligendũ dene

poſſulare. Mico. abb.

Bm teneamur. Auls.
. Si ap
pellãs tuꝛbat in poſſeſſione ſuꝑ qᷓ fuit

appellatũ iudex a quo pot illa, poſſeſſionej ſbi
reformare appellatioe in ſuo ſiatu ꝑmanete. h.
ꝗJ. Im coeʒ intellectũ cõis diuiſio. a ibi prudè
Lie Hõ P ibiiſcðʒ cõem intellectũ:de quo in
feꝛo unũ dictũ miꝛabile ꝙᷓ in tedentibus in faci
liorem exitum cauſe appellationis iuiidiuo in
dicis a quo ñ eſt ſuſpenſa dummodo abſiineat
a cognitione cãe appellationis. VUn poreſt pꝛo
hibeꝛe attentãda de facto ⁊ attentata ꝛcuocaꝛ: 2
uide ad hoc tex.⁊ glo.nõbilẽ in. c.ij. de ma. pc
to inteꝛdictuʒ eccle. ubi iudex a quo pcipit ꝑ
tibus ne appellatione duꝛante ſuꝑ miimonio ⸗
hant de nouo mꝛimoniũ facit.c ꝗ fꝛole ⁊ qð ibi
nõ.j. eo. ⁊ dicam ibi “ 0 2 appellis
adeũdo iudicem a quo nõ ſuꝑ appellatoe inter
poſita:ſed ſuper inouatõe pꝰ appellatõ ñ vr re
nunciare appellationi ſue: Ad idem uide bon
glo. in. c. ſi a iudice.e.ti. li. Vi.? qð nõ.in. cij ð
cO qui mit. in poſſ. HHBlo. i. ur̃ ponere unum ſile
in fᷣuo qui poteſt agere ut poſſeſſio turbata ab
ſente dño reformetur: ut in.l.i.C. ſi ꝑ ui uł eno
mo. Sed hᷣ ſile eſt multum a ꝛcmotis ? ex ſuper
uacuo ponitur hic: qꝛ ĩ nullo ↄfert ad itelleduz
.c. Et foꝛte gl. hoc noluit in iſto ſili:qꝛ ſ fuus
acgłaꝛiteꝛ ñ poteſt eſſe in iudicio:ut in.l.ut ceꝛul

.ff. de iudi. æ tñ iuteruenire põt ꝓ recuperatoe

poſſeſſionis:ita ⁊ iudex a quo pot in bis caſib
ſpalibus ⁊ fauorabilibus ſuam imꝛiſdinone exer
cere:ſed de hoc dic ut ſiati dicaʒ cũ glo. ſeq Et
aduerte:qꝛ hec glo.ibi et turbata ur̃ ſentire ꝙ

fuus poſſit agẽ abſete dño ẽt iterdicto uni poſ

ſidetis ſi turbat᷑ in ea poſſeſſione ꝙ detinet nole
dñi. illa tñ lex.i.hᷣ allata hoc nõ dicit:lec loquit
ð illo qͥ fuit poſſeſſione pᷣuatus.ᷣcit in hic ibi
teneĩ ꝙ ẽt agat ꝓ tuꝛbatiõe uti poſſ. ils Hica
2 ſuꝑ ea nõ: ⁊ ꝑ idẽtitatem rõis ar. .c iſclc.
cum dilecta ⁊? qð nõ.in.c.ex parie de cſti.ſpo.

Cev. tex. nã ꝑ appellatione; nulla renunct
iudicis iuriſditio cum traſferat ad ſupiore ut
c. ut debitꝰ. . e. ergo ñ pot poſſeſſione ſni
re. So. gl. ij. intꝛat intellectũ. c. ? cie q ule
loquitur in delegato ſecus in oꝛdinario: ut
2 illius iuriſdirio ſolũ ſuſpendit ſuꝑ en
8 quo fuit appellatũ. Ex bot colligit geunt⸗
ad tex. ut pꝛocedat i oꝛdinario qui ex iuril R
ne gñali quã bʒ poõt ſe ĩiterponere? rece P4
facto attẽtata ꝑ ꝑtes uel alios in Piacels dn
lationis ſecus ĩ delegato qui no bz iuri n
niſi ſuper illa ci qͥ ẽ ſuſpenſa appellauo

dit ſup articulo ſu

imne ſttscniͤiſtes g leiit

jͤl eclit reſpee
arapr ſoröl. Sei het le pe
racs ſec no ſaiſfneſt zo er lcſecu

tionis iuchcl n let.
qitonis indicssd quo, QiIi
le ulees n c anhi anlh uii

uibubei fuſlin ſ nb ee v
cpeſitad lutn, oſolli Et in
Hymſe trru Mbiir nmuine ge lul c.
ſteiuiboot enhio qunſ obis ſaunn
zlc lbeo fad carbo c Cn iniimne deof
e Gern let g opanmr ir ebenin. Be
ialet apper nooriemen iati tde en
teſſn os iſdic de. Ponn Bed goc cdi
nidei aoleci ila lec at rde nonit anenan d
ludexa avo ſe irommine i aningendo aruia
appeſlnionis AOdbipzlee nt gialier pe
textſti iominmid yin diegnornt appeſin
n obſtumtepoſſtindera gno renoente anr
1n in piuicii appelatiis:g denden ogn
appelandis dino ſeñß innominat oneth
nicko appelanots Hoc phai al roer iui
ui ondimniſucl Geſegin eninguin
Pnan ni lili cn nöfut
ſedtm ſpendii gatnns ik cog

uuſtce Oppelationis ut in cſl giuckce ſ.
ti l. lbi luder a quo ciet ppclitan
diendam renocationem granmnis:e ſic cin
lenr pn⸗A ſcen c ü ceſine. ſ.e
ie inn iunſſcinoisi rnocz
gace . Mlo:ſtu in uocdo granamin
1 ene lenocando arentatn npͦ
Ahif ſicti tuil Reua
e elinnnriſium i
inrſe Fnu inr e . ie rin

4
ſedalun d Fur hobed

A=

itteta Ounndtd
ari Peknions Vipe
berngtien deſotanmmm
ick dar

ten t go noble ncicen
10 inrnlian ealendi cerrroz
Nepelanone duane ſi ninm

ben erod niinonii eete ſtietc⸗
aaraenulſ rymt
ctio idmna o ſo o ppolorrir

õ
mnain apalanani ie idn ud hi
Jo.ncNa iudi e t.l. r ,αα+2
cn qni nu in hol. Goo ifpotare nunn ,4.
Pfmd ni dorct ge n ſoſeſſo unbnet
Crdid Wdtnen NNIACANNE
e de AmNANNt
actd diir Ne Nl Jnuül
õ lnſiſn
ni olſtche udcommnlut
Fde ndd A m Mennikchan) utmm
wſeſtans:t igii Prn
aldvs t Eurcwiihizfnn bil e
ceſel dedoe Ren fii Aun
ecnbego mde
fons doſt Me nſet dinin
t tin cocitt

De. dixit ꝙ ſi plures articuli commiſſi teſſent
delegato.lʒ fuit appellatũ ĩ uno adbuc remaner
iudex in alijs.S.e.ſuper eo. Et circa ĩtellectum
capli multũ iſiſtũt doct.ex quoꝝ dictis ego colli
go ex ordine ſepiẽ lecturas. Drima ut loquat
in ordinario ut.S.dixi.Scða qñ appellans
innouauit. Mam h̊ cãu ui renũciaſſe appellatio
ni ſue:iõ iudex a quo poterit ſe interponẽ.j.e.
an ſit. Hec lec.eſt uera in ſe ſed n ↄgruit litteꝛ:
tũ qꝛ Ka loqt qñ in piudiciũ appellãtis fuit ino
uatio facta:tũ qꝛ hic ſe impedit iudex appellati
one remanęte in ſtata ſuo. Tertia lec.ꝙ ſpolia
tio fuit h̊ facta a tertio. Añ teꝛtius ↄuenit᷑ iure
oꝛdinario coꝛam iudice a quo:⁊ intellige vtute
ſue gñalis iuriſditionis quã bR 2 tertium
innouantẽ non ꝓcedit᷑ ꝑ niã attentati: ſed oꝛdie
iudiciaꝛio:uide glo.nõbilem in.c.non ſolum.j.
eo.lib.vi.Qiid aũt in delegato reſpectu iſtius
tertij:uide ꝙ nõ.in.c.i.de offi.dele. Quaa le.
ut intelligat̃ qũ filius ſen amicus appellantis il
lius noĩe poſſidens fuit ſpoliatꝰ.tũc eĩ ꝑ comꝑi
tionẽ iſtius corã iudice a quo ille abñs ñ renũ
ciat appellatiõi. Sed hec lec. ꝓcedit reſpectu re
nũciatõis ſed nõ ſatiſfacit ↄrio ex defectu iuriſ
ditionis iudicis a quo. Quita lec.ꝙ hᷣ ñ loquit᷑
de indice a quo:ſed de aꝛchiepo canthuaꝛienſi.
qui habet pᷣuilegium ſuꝑ tuendo iure eoꝛum qͥ
appellãt ad ſedem apoſtolicã.Et multum placet
Hoſtie.hec lect. lhi ãt minime qꝛ iſtud.c.eſ
ſet de indubio ⁊ de nihilo quaſi nobis ſeruiret
Gʒ.l.ꝙ labeo.ff.ad carbo.et.c.cũ in iuꝛe de offi.
dele. Sexta lect.ꝙ h̊ oꝑatur lit.pẽdentia. Sep
tima lec.ꝙ fit ꝓpter notorietatem facti rõe cuiꝰ
ceſſat oĩs ſuſpicio.j.e.ꝓpoſuit. Sed doc.cõiteꝛ
uidẽt᷑ ãplecti illã lec.ut rõe nonit᷑ attẽtati poſſit
iudex a quo ſe irromittẽ n attingendo articuluʒ
appellationis.¶.hi plʒ lec.ut gñaliter ꝓcedat

text?tã i oꝛdiuaꝛio qᷓ; in ðlegato:ut appellatõne
n obſtante poſſit iudex a quo reuocare attenta

ta in piudiciũ appellatiõis:lʒ pendeat cognitio
appellatiõis dũmõ ſe ñ intromittat pᷣncipłꝛ ð ar
ticło appellatõis. Hoc ꝓbat᷑ tali rõe: iuriſditio
indicis ordinarij uel delegati nñ extinguitur peꝛ
appellationẽ ẽt quo ad illã cãm in q̃ fuit appel
latum:ſed tin ſuſpendit᷑ quatenus vſat᷑ cognitio
iuſticie appellationis ut in.c.ſi a iudice.j. eodẽ
ti. li.Vi.ubi iudex a quo citat appellãtem ad an
diendam reuocationem grauamis: ? ſic citatꝰte
netur ↄparẽ. Ad idem.c.cũ ceſſante. J.e.ſiẽ gꝰ
iudex bʒ exercitiũ iuriſditiõis ĩ ꝛeuocãdo graua
mine ꝑ ſe illato:ita in ꝛeuocãdo grauamine illa
to ꝑ aliũ ſeu in reuocando attentata in pᷣiudici
um appellatõis.nã cũ cã ſit ad eũ redditura ap
appellatione ñ iuſtificata inteꝛẽ ſua:ut nihil ino
uetu¶ ro hoc ꝙ le.⁊ nõ.in.c.ij.S.e.⁊ in.c.
q̃ fronte.j.e.ſʒ unũ intellecrũ. FYacit nõbile dẽʒ
Fre. ↄſilio.lxxxvi.ubi dicit ꝙ iudex a quo qui
ꝓnũciauit inſtim ñ eſſe feneraticiũ reuocando
inhibitoriã factam iudici ſeculari põt pꝰ appclla
tionẽ interpoſitã inbibẽ iudici ſeculari ne appel

¶ BGe appeſlationibns

latione ĩterpoſita pendente ꝓcedat. Et ꝓ b̊ alle
gat tex. iſtũ. NMuto tñ ꝙ ſi delegatus detulit ap
pellatõi ꝙ ñ poſſit ãpliꝰ ſe itromittẽ:qꝛ ꝑ appel
lationẽ eſt ab eo abdicata in totuʒ iuriſditio: ut
in.c.cũ appellationibus.e.ti.li.vi. Secus ĩ oꝛdi
nario qꝛ ex gnãli iuriſditõe quã hʒ põt ſe intro
mittere in nouiter ortis:⁊ ſᷣm hoc ſaluo diſtinc
tionẽ ſeu dꝛiam quã ponit iſta glo. inter ordina
riũ ⁊ delegatũ.Simile in.c.ſi quis ↄ clericũ.õẽ.
ð fo. ↄpe.⁊ in.c.cũ ſpãli.J.e.iuncto.c. iudex de
offi. dele. li. Vj. ½
p Caſus. Geneꝛal ap
On ſuluit. pellatio ſi fiat ĩ oĩbꝰ
cauſis nõ ualet ſi fiat ĩ una tantum bñ
nglet. Vel ſũma ſic. Gcneral æ uaga appellatio
reſpectu cuiuſlibet grauamĩs nõ ualet: ſʒ reſtric
ta ad certã cãm ſic.Fa ꝑs ibi ſi vo ¶ Nõ.ꝙ re
ſpectu uniꝰ grauamis põt qͥs appellare a iudice
reſpectu cuiuſlibet grauamis futuri in eadẽ cã:
⁊ ſic vr̃ hic bonꝰ tex.Fᷣm unũ intellectũ pro his
que dixi.S.e.ſuꝑ eo:ut appellatio ꝛeſpectu uniꝰ
articuli ſuſpẽdat iuriſditionẽ iudicis quo ad to
taʒ cãm appellatore alane Bdo⸗ 3 tex. de
C.ij.S.e.ubi reprobat᷑ appellatio generał. So.
gl. ꝙ hic nalet reſpectu certe cãe:ibi repꝛobatur
gnãlis appellatio nõ reſtricta ad certã cãʒ:⁊ dic
ꝙ pꝛincipiũ huius.c.ↄcoꝛdat cum illa decre.
Secũ Ja vo ꝑs limitat illũ tex.⁊ principium bu
ius.c. Oceres tu q̃ eſt diuerſitatis ratio quaꝛe
nalet appellatio ꝛeſpectu unius cãe tm:lʒ geneꝛa
liter ꝓponat᷑ ? nõ reſpectu cuiuſlibʒ grauamis
futuri. Solutio dico ꝙ grauamẽ ẽ imediata cã
appellatõis:ut i.c.ſuggeſtuʒ.S.e.⁊.j.e.ut debitꝰ
7. ij q.vj. ad romanã. Et reſpectu cuiuſlibʒ cãe
intentade in futuꝝ nõ põt pᷣtendi grauamen de
pniti:ergo nec appellatio poteſt ſic interponi:qꝛ
ubi deficit cauſa ceſſat effectus:ut i.c:cum ceſſã
te.j.e.ſed qñ reſtringitur ad certaʒ cãm:tũc gra
uamen p̈ceſſit ſeu pᷣtendit᷑ de pnti in aliquo ar
ticulo ⁊ propter ↄtinẽtiaʒ ⁊ ↄnexitatẽ ſeu unita
tem cãe ur̃ totam cãm quodamõ ↄngiſſe:nam q̃

gureʒ hoiĩs tetigit torũ hoĩeʒ tetigiſſe uẽ ðᷣ peni.

di.i.uulgaris ⁊.l.uulgaris.ff.de fur.merito hec
appellatio admitenda eſt ⁊æ ualet reſpectu nnius
cãe. Sed an hodie talis appellatio ualeat uł nõ
licet reſpectu unius cãe. Glo.iſta in fi.dicit ꝙ ñ
per.c.ut debitus.j.e.quia neceſſe eſt ſemꝑ expri
mer grauamen. duerte qꝛ glo.ux itellexiſſe
tex.iſtum qñ appellatur gnãliter reſpectu nnius
cãe nulla appellãdi cã expᷣſſa æ ſentit ꝙ expſſſo
grauamine admittitur etiam iſta appellatio. Et
boc expᷣſſius ſentit Jo.an.in pꝰ intellecru queʒ
dat ad iſtum tex. Dicit enim ꝓcedẽ aliquo gra
uamine illato ⁊ appellatiõe expreſſa ſecuta clau
ſula generali:ut moris eſt. Ael ſm eum itelliga
tur de generali inrerpoſita in cauſis maioribus
in quibus nõ eſt neceſſe cãm exprimi.j.eo.ut de
bitus in fi. Inno. vVo pꝰ tenuit qð gl. bic ⁊ dicit

ꝙ boc.c.ſit correctũ hodie in appellatõe iudicia

li. In exiudiciali nero dicit ꝙ ualet appellatio

=
1 ₰

- pp“ a- r r Rie ee 1.

R

.

3 5 ed por 2

orl. X l.be ans” —
2

mr Aun Al. *
& α ſ

. .
3 en ððð
7
4

Be appellationibus:

eriaʒ cerio grauamine non expꝛeſſo dũmodo ali
quid fiat uel dicatur grauamẽ timeri poſſe gra
namẽ poſtea ſubſequat᷑: alr dicit nõ admittẽdaʒ
ẽt eriudicialẽ appellationẽ ꝓpt multas abſurdi
tates ꝗᷓ ſequi pnt. Fatet iñ a futuꝛo grauamine
criudiciũ appellari poſſe ſic. Appello ne grauel
me ſuper tali facto:uel ne quis moleſtet me ſuꝑ
tali poſſeſſione: eriã ſi nulla perſona expꝛimatur
in illa. lufficit enĩ ꝙ fiat ex pluribꝰ cõiecturis.j·.
co. bone ⁊ faciũ ſit ceriũ. Ego reſpectu appella
tionis eriundicialis remitto ad nõ.j .eo. coꝛdi.li.
vi. in tex. ⁊ glo.⁊ in.d.c.bone:ubi plene diceĩ:
= uide qð dixi in.c.cũ ſit ꝛzomana.S.e.⁊ puto ꝙ;
quo ad expꝛeſſionẽ cãe nõ ſit dꝛa inteꝛ iudicialẽ
appellationẽ ⁊ eyiudicialẽ ꝑ.d.c.coꝛdi.⁊ qð ibi
nõ.æ ꝑ glo.i.c.cõſideramꝰ de elec.lʒ.eniʒ graua
mẽ nõ ſit ſemꝑ expꝛimẽdũ ĩ appellatione exiudi
ciali cũ poſſit appellari a futuro gꝛanamine: ut ĩ
cle.ſiẽ. j.e.⁊..c.bone:Cã tñ appellãdi dʒ expri
mi. per iura pꝛeallata. An concludo generaliter
cũ glo.ꝙ appellatio iudicialis uł ex?iudicialis p
textu grauaminis ĩteꝛpoſita nõ uʒ appellandi cã
non expꝛeſſa. Et iſte tex.in fa paꝛe põt intelligi
duplicit᷑. pꝰ jm antiqua tpᷣa ſᷣm que non erat ne
ceſſe exprimẽ cãʒ.ij.q.vi.ad romanam ſed ſatis
erat ꝙ; appellatio nõ apparebat manikeſte ſauſta
toꝛia: ut nõ. in. d. c. ut debit ¶ R põt intelligi fʒ
podierna tpᷣa ut expꝛimat᷑ grauamẽ illatũ i uno
articulo æ ſubijciat clauſula gñalis uʒ ⁊ ab omi
gꝛauamine qð mihi põt infeꝛi ĩ bac cã ut ſentit
Jo. an. Sʒ puto ꝙ bec adiectio reſpeciu cuiuſ
libet grauaminiſ i eadẽ cã nõ ſit neceſſaria:qꝛ ſi
nõ opponat᷑ appellatio:iñ hʒ effectũ iuriſditiois
ſuſpeſiuũ reſpectu totiꝰ cãe:ut in.c. ſi a iudice ⁊
c.nõ ſolũ.j.e.li.vi.dixi plene.sS.e.ſuper eo.ſiẽ
ſuꝑflua eſt illa clauſula qᷓ hodie cõiter utunt ap
pellãtes dũ appellãt a certo gꝛanamine. Nã eo
expᷣſſo ſubijciũt clauſulã gñalẽ.ſ.⁊ aliſjs roõibus
2 cauſis ſuo loco ⁊ ipᷣe pᷣponẽdis.Hõ eniʒ põt
iuſtificari appellatio ab iterlocutõia: niſi ex cau
ſis in ea expſſis:ur ĩ cle. appellãti.j.e.ti. An be
clauſule ſolẽt apponi ad maioꝛẽ expꝛeſſionẽ. cõ
ſulo tñ ut pꝛatica hic tradita obſeruet ꝓpt᷑ opi
niones de quibꝰ i. d.c.ſuꝑ eo. Mã do. An.ſeq
tur hic illã opinionẽ Jo. an.Iʒ aliud ſeſerit ĩ.d.

. 5 en E e E „ . . .—
pet voα astvn sr P afß;).c. ſuꝑ eo. Ex gl. quero ð pꝛatica libellandi cũ

petit᷑ reuocatio attetatoꝝ pꝰ appellationẽIn
no. hic dicit nõ ſufficẽ dicẽ peto ruocari ola at
tentata poſt appellationem. ſed dʒ dicere poſt ⁊
contra appellationem. qm nõ oĩia ꝗᷓ fiunt pꝰ ap
pellationem: ſed illa dũtaxat que fiunt reuocã
da ſunt:ut in.c.cũ nobis de elec.⁊.c. anditis ð
pꝛocu.HMoſti.dicit ꝙ quicquid dicat Inn. cux
ſus indicioꝝ admittit pꝛimũ libellũ: qꝛ intelligit
illud 2 3: ẽt do. An. concoꝛdãdo dicit ꝙ in ap
pellatione iudiciali pꝛocedit dictum hoſtien.
In extraiudiciali uero pꝛocedit dictum Inno.

quia in exiraiudiciali ſolum reuocant attentaa

contra appellationem ſecus in iudiciali¶Mro
hac differentia allego Inno. in. c. quia propter

2. c. cum inter de eiectio. ubi ho c
nueꝛſitatis ratio eſt:quia appelatio indit H
bpectu unius articuli ſuſpendit iuriſditione iudi
cis in tota c. J0 quicquid iudex facit poſim gi
in illa c ĩ piudiciũ appellatdis nõ uaſz: ur dixi,
d.c.ſuꝑ eo. Sed eriudicialis appellatio n
ſpẽdit poteſtatẽ ↄpetentẽ Pti:qꝛ nõ teneĩ deß .
iuꝛe ſuo:niſi foꝛte quatenus directe obnia ne
pellationi:⁊ uide ꝑ eundẽ Inn. in.c.ad e M
dũ de deſpõ.ipub. Et bec puto peedere ni⸗ ne
rituꝛ de ualiditate geſtoꝝ. Duto tii . ndu
generalr ↄceptus indiſtincte ꝓcedit.qꝛ lbeſus
recipit inteꝛpiatione fſimn ſubiectã mãʒ 7 ſempꝑ dʒ
interpᷣtari in fauorẽ libellatis et i ꝓpriado vba
ſi expediat. Ad hoc tex. ci gl. nobili in. c. oſtitu
tus de ꝛeli.domi. æ i.l.i s intentione ambigua
.ff. de iudi.æ qð ibi nõ. Oar. veuocato im ſ fiet
niſi ad limites ꝓbatõis. Facit oð no in. c. cum
ad ſedeʒ de reſti.ſpo.Ex bis inſect ad. q. Nun
&W*ν d attétata pꝰappellationẽ exiucdhciale ſint pſo
iure nulla. Do. An. allegando aꝛchi.ij. . vj.
quotiens dicit ꝙ nõ:ſed ueniũt reiractada:ſed
innouata pꝰappellatioõem iudiciaiẽ ſunt inita ſi
cã appellatõis eſt ĩ iure expſſa als ſũt ꝛactada
ed certe hoc dictuʒ ñ eſt ueꝝ:nec acꝛhi. ita ſo
quitur. Et ↄ hoc dictũ aꝑte ẽ tex.i.c.ad andiẽ
tiã ⁊.cdilecti.j.e.ubi excoicatio lata pꝰappela
tionẽ exindicialẽ ẽ nulla. Ad idem.c.cum pati
ſtatim ſequẽs iũcta gl.ĩ Vbo obtẽtu apptiſatois
j. e. Mec uideo rõʒ dinerſitatis uix cq oppelĩ
ci ſit ĩ inꝛe expſſa uł n. Illo.n. ꝛeqrii qñ ediec
ta clauſula appellatiõe ꝛmota: ut i.c.paſtoꝛul. ſ.
e. Jo ↄcludẽdo mãʒ dico ſic: ꝙ aut queni di
nouatiõe pꝰ appellatioeʒ iudicialẽ aut p'eriudi
cialẽ.¶M cau ſi appellatio ẽ legitia puna er

alis rel

grauamie interpoſito ⁊ oĩa ſũt nulla poſinodũ

innouata: æ ꝛeuocabũtur ꝑ uiã anetati(Aide
tex. nõbilẽ cũ glo.pleniſſime in.c.nõ ſoluʒ.e.ti:
.li. Vj. Scðᷣo. caſu qn pꝰappellatiõem criudicia
lem:ſi appellatõ fuit iterpoſita a iudice nõ ualet
qcqͥd facit iudex ↄ appellationẽ:ui i. d. c. ad au
dietiã ⁊. d.c. dilecti. Si vo ñ fuit appellatũ a in
dice: ſed a ꝑte:æ tũc ſi appellatio fuit iterpoſita
ex cã ꝓbabili ⁊ vViſili actus poſtea ſecut?eſt nul
lus:ad hoc.c.i.s.e.fſm lec.quaʒ ibi dedi. Nam
ibi aꝛchiepᷣs ꝓcedebat ut ꝑs i collatioõe bnficio
rũ Ad ið.j.e.c. bone ⁊ dic latus:ut ibi dicct.
De effectu iſtius appellatõis eriudicial uide et
peꝛ do. An. in. d. c. dilecti.j.e.ubi ex tex llo col
ligit ꝙ artẽtatũ poappellatioem eriudicialen eſt
ipſo iuꝛe nulluʒ. qnimo appella: no vra bie ſed
ut a iudice. Et ſic dixit limitadi quod no. in. c.
conſiderauimꝰ de elec. Sed iu Giſtingue cauſã

appellandi ur ſupra dixi.
Caſus. Mre
Bm Par. gti. en appellari

2 itꝰ otẽnẽ oꝛdinaꝛiũ
eb ſubdit Rer
onis nõ debʒ ſümato eſt nimis

ita cõit ſũmat᷑. Sed cene bec ir il
gñalis: ? de nihilo ſeruit per. c. ui enel
Süma ergo ſic. Appellauio frinola no ey

bat dimiic iſ d n valen
aimil Fi edi nan
ijbio .at icon : nlic

.ſee cöiter notant hie go⸗

ber pini olen.
iverpinm uan coſpoal
na quod uige bona

gia uobul .
n umpn dtlm lnlin
gianie kuirquoc g⸗ hoinc n oſdin
Pogefla5. Erbet bee noubis o
ST aljo ſoſtotd regpirenio ntam
Sad crrun aatbin 2 e et oren aadu
bane ſiam abiapadn dic ecreſinot d
piuregnuncios ſecns ergoſt honeppe
Uide t P pno deo ter qni melins faci
penul. Ge iat cilam ſen ilud pcedin ppr
iectam mam die ut di. ( Aino no
ad quod quotidie ſoletallegari ſde er
Jobliuioni udisjquod cintio iinenemrin
2 opare nnt e nins pot cum anod
temperajnento. non enin tenetur ilico
PDro Hor., dicinus 2.,.ratumn ff.
uice Jnoc inc f gi m.accu. oñt n
iden eſein ctutione generl: uglen
Imino no pcico n Adiden facit,
lecms de do. ? Nn dbici
inrerainng, non nalen⸗
no fho ebet tonarerepoft
uann einus poteſt, Etce ergo
net hic ſi eſe. dilt
cſine tennino:e nide ibi dixi
nenl coſter cnonſte Cice ſpe in
ſitur V. a ſi no prefihſt ibi t. naa
laly ſeſent in. . C feris,
Panoulera gicta ge⸗

ſiſe citnois tan lppoſto giſreh
niſtrortenns 1n n Bateneginan

darolrinori go. iſ oegran
uin orium.;* uit
mundane n e ſolneno an

Plcentegssprenen,i
idnonne nücinn

Dap n cui
Ranenciie uiu

kiez cum

43 deſcfiſpo Erdoie
mimn mhelngni qjn
nun D. Aadlegne, Ahliſe
potengdlct o no ſ ogtit ntite
imonunpe pelninn ölli imin
Ci ppelnösck iimr apſi doſſtinn
Od anr bedimm icſtunne ubit
quim C e dn orititl
ii tculm jebjtoiano in ven
tom cindailii ule, Adn .
ſin qmes in gli ftoobiem pylams
õ
tiurailii n uifi gtecnu
nidin Cinde Nai oaſ.
RRNNrRlai daiegueſcd
nded ieNhltm l
nupet hindnd
umme n din nſüni
movnnet Mochhön

SI.. 4 ,4.0 , l. .5 acf. K,15 — S D .4.4 4 — — Sl — .
èòè srr Ta

feriorẽ quo minus teneatur obedire ſuperiori:
2 ut de ↄtẽptu puniat᷑ niſi inocẽtiã ſuã alit᷑ pur
get ⁊ eſt caſus nalde nõbilis in eo ꝙ dixi iſtum
puniẽdum.Diuiditur.nam p ponit ꝙ oppone
bat caꝛdinał epᷣm:ſᷣo excuſatiõem epi.ibi cũqʒ:
3ʒ rñſionẽ ad illam.ibi caꝛdinał.qᷓꝛto citarõnem
epᷣi ibi nos vo. ¶ Hõ p excõicatũ repellenduʒ
n ſolum ab eo ꝙ petit in iudicio:ut in.c.intelle
ximns de iudi.ſed ẽt ab eo ꝙ petit ex iudicium
lfacit. c.pia de excep.li.Vi. E to. et teꝛtiꝰ
põt excipẽ et denũciare excõicatõem alteriꝰ ma
. xime ſi fuit excõicator:lʒ officiũ ſuũ ſit finitum
ut bie M ;ee, pᷣlatus ẽt eps licite acceptat
legatõeʒ pncipis ſeckaꝛis: æ uide bonũ tex:iũcta
gloſa.in.c.ſi epiſcopus.xviij.di. Idem uidetur
dicendum in delegatione:ut in. c.in archiepiſ

copatu de rapto.aliquid tetigi in.c.ij.de iudic.
4 Aetn quamo tex. ualde notabilem/quod nũ
cio creditur non ſolum ſuper nuda citatione: ſ
etiam ſuper his que ſunt uicina ⁊ proxima cita
tioni.ut quia repperit citatum in certo loco:ut
j. latius dicam. ¶ Nem nota quod quis exhi
bet pntiam ſuam per ſe uel per nuncium ſeu peꝛ
ꝓcuratorem:⁊ ſic cõiter notant hic doc.allegã
tes.c. epiſcopus.xviij.di ¶ Ego dico ꝙ ᷣm ꝓpᷣ
am ſignificationem uocabuli ille qr̃ ſe pntare qᷓ
exhibet pñtiam ſuam corporalem. hoc patet ex
etymologia uocabuli ad quod uide bonam gi.
quam notabis in cle. dudum de ſepul.in uerbo
pnitari: facit quod leg.⁊ nõ.in.c.ea.noſcitur de
his que fi.a pla.Et hec bene notabis pro ſtatu
tis ⁊ alijs diſpoſitoibꝰrequirentib pntiam alicu
ius ad certum actum ⁊ iſte tex.poteſt adduci ad
hanc ſñiam quia papa hic expreſſit ut poſſit ſe
pnitare ꝑ nuncios.ſecus ergo ſi non expreſſiſſet
Vide tñ ꝓ pᷣmo dẽo tex.qui melius facit in.c:
penul.de iur.calum.ſeu illud ꝓcedit ꝓpter ſub
iectam mãm:⁊z dic ut ibi.¶ Altimo nõ unum
ad quod quotidie ſolet allegari iſte tex.æ nunqᷓ;
obliuioni tꝛadas quod citatio ſine teꝛmino ualʒ
2⁊ dʒ ↄparẽ citatꝰqꝙ; citius pot cum quodã tamẽ
temperamento. non enim tenetur illico currere.
PDro hoc.l.ꝙ dicimus ⁊.l.ratum.ff.de ſolu.2⸗
uide Innoc. in. c.fi.qui ma. accu.pñt ubi dicit
idem eſſe in citatione generali:ut ualeat ſine teꝛ
mino mõ pᷣdicto ꝙ nõ. Ad idem facit.c. cuʒ di
lectus de do.⁊æ ↄtu.ubi dꝛ ꝙ non ualens ↄparẽ
in termino pᷣfixo debet comparere poſtmodum
quam citius poteſt. Ecce ergo ꝙ fa citatio rea
net hic ſine termino:æ uide ꝙ ibi dixi.⁊ hoc te
nent cõiter canoniſte. Aide ſpe.in ti. de cita. .
ſeqtur. V. qͥd ſi nõ prefixit ubi tʒ ꝙ. S. dixi licet
Cy. alr ſeſerit in.l.fi.C.de ferijs ſed tene pᷣmuʒ
ꝓ quo ultra pᷣdicta facit.c.cupiẽtes pꝰ rnſo de
elec. li.Vi. uero pᷣſuppoſito ꝙ iſte eps fuiſ
ſet tpe citatõnis legati in legatiõe regia:an ex hᷣ
fuiſſet excuſatns. Solutio.glo.ij.p arguit ꝙ ſic
fo arguit in ↄrium ·ʒꝰ ſolnendo diſtinguit ꝙ ſi
mandatũ regis preuenit maãdatum cuiuſqʒ pre
lati citra papa ootemꝑandũ eſt regi dummnõ ab

ipſo teneat regalia ſecus ſi a papa uocat᷑ uł a le
gato ipſiꝰ qui tenʒ uicẽ pape.¶ M. ex boc ulii
mo legato obediẽdũ tanqꝙᷓ pape. facit qð legi.=
nõ. in. c.fi.xciij d Sel adnerte qꝛ glo. vr õ
iſtum tex. Mam ſi legatio regia non excuſaſſet
epᷣm in comparendo coraʒ legato fruſtra fuiſiz
hic allegatum quod non erat in legatione regilſ.
Atẽ papa i citatione dicit ꝙ obtẽtu appellatõis
ñ decuit ↄtẽnere legatũ.ſecꝰ ergo obtentu lega
tionis. Mam ſi legatio non execuſaſſet cum pa
pa illam eauſam confutaſſet ſicut fecit in appella
tione. (Mota tamen gloſa in alio in eo quod
ſentit quod clericus non obtinens regalia ideſt
bona feudalia a principe ſeculari non debet pꝛe
textu uocationis principis reſiſtere mandato ſu
perioris ſui:quia clericus quantũqʒ ſimplex ma
xime ſi eſt ſacerdos non ſubijcitur in ali quo iu
dici ſeculaꝛi ut in.c.cuʒ non ab homine de iudi
cijs:immo dignitas ſacerdotał excedit omnẽ di
gnitatem ſecularem. xcvi. di. duo ſuntt quo
ad materiam glo.dicit Innocẽtius quod ſi ar
chiepiſcopus uocat epiſcopuʒ uel alium prelatũ
ad conſilium uel ad caſum ⁊ rex ante uł poſt uo
cauit eundẽ licite poteſt intermittere maãdatũ ar
chiepiſcopi ⁊æ ire ad regem cui honor eſt deferẽ
dus per iura que primo allegat glo quod itelli
git Moſtienſis de tenẽte regalia. Sed ſi archi
epichopus precedit non obſtante uocatione re
gia debet coram eo comparere: quia magis eſt
obediendum ſpritui quam corpori. Et uinculaʒ
ſpirituale eſt fortius quaʒ carnale. ¶ De papa
dicit quod ſibi ſemper eſt obtemperandum relic
tis omnibus dummodo non precipiat aliquid

contra deum.¶ Et tandem dixit Innocentius Se omtn

quod uocatus a diuerſis debet multa reuoluer̃.
Debet enim conſiderare an uocates ſint pares
2 quis primo uocauit. Item quis eſt in maiori
neceſſitate argumentum in.l.ſi ſi quis in graui.
.J.ſi cum omnis.ff. ad ſilleianum ⁊ in.l. contra
pupilluʒ ð re iudicata. ¶ Ego arbit:oꝛ quo ad
premiſſa dicta Innocentij æ Hoſtienſis non
ſunt indiſticte uera ¶ Quid enim ſi prelatus
ratione feudi aſtringitur ad aliquod ſeruitium
temporale z perſonale æ uergente cauſa nocat
a domino ſeculari:ſuperior autem eccleſiaſticus
reuocat pro modica cauſa:non puto quod quã

tumcunque iſte hoc intendat teneat᷑ pretermittẽ

citationem principis. ſatis enim eſt ꝙ dara pa
ritate in reliquis preferatur ſuperior eccleſiaſti
cus.ſecus ubi cetera non ſunt paria:ut quia il
le ſecularis primo uocauit ⁊ eſt in maiori neceſ
ſitate conſtitutus.unde nide in ſimili Innoceti
um in.c.cum iam duduʒ de prebendis:ubi trac
tat de eo qui uocatur eodeʒ tempore a duobus
ſuperioribus eccleſiaſticis. Idem ſorte poſſet
dici in papa ut ſine cauſa nõ poſſet ipedire quo
quo minꝰ ille prelatꝰ reneat᷑ obedire pᷣncipi ſecu

lari ſecũdũ iuramẽtũ ſuũ occaſione feudi preſti
tũ. Mã n põt papa tollere obligatõeʒ iuramtalẽ

qſitam laico:ad hoc cle.paſtoralł de ꝛe indicata.

¶ SOe appellanionibus.

Et dictum Inno.in.c.cum inter.p.de renunc.
Et adde ſingulaꝛe dictum eiuſdẽ in. c. ĩquiſitiõi
de ſen.excubi dicit nõ eſſe obediẽdũ pape ſi ex
eius mãdaro viſimilit᷑ timet᷑ ſcãdalũ uel aliquid
malũ futurũ. Itẽ ſi pcipit ↄ ſtatutũ uniuerſalis
ecckie ſine cã manifeſta: ut nõ.idẽ Inno. in. c. qᷓ;
to de ↄſue. YFatẽdũ iñ ꝙ in dubio dʒ citat obe
dire pape:qꝛ pꝛeſumẽdum eſt moueri cũ cã:iux
nõ. in. c.q̃ in eccleſiaꝝ de ↄſti.⁊ ꝑ legiſtas i. l. fi.
C. ſi S ius uel nti.pub. MDõderet ge citatꝰ oẽs
circũſtãtias ⁊? ea qᷓ dixi. .pꝰ Inn. ? fʒ illa obe
diar uni uel alteri ubi aũt platꝰ ñ tenerʒ tẽꝑalia
a rege:dicit Moſi.ſemꝑ obediẽdũ ſuꝑioꝛi eccle
ſiaſtico. Quero ẽt z reuoco ĩ dubiũ/an nun
cio ſit credẽdũ. So. glo.ij.pꝰ inducit i argumẽ
rũ iſtũ tex. ꝙ ſic. Opp.i Sriũ de.c.pꝛudentiã de
offi. dele. ubi u? requiri ra citatoꝛia ultꝛa nũciũ
Demũ ↄcludit nũcio publico ⁊ iurato eẽ cꝛedẽ
dun circa citationes. iĩ alijs ſecus:quaſi ſentiat
glo. ꝙ ubi nõ eſſet nũciuſ publicꝰ: tunc requirit̃
ꝙ ſit atoꝛie deſtinatꝰ:⁊ ſic põt intelligi dictum
c.pꝛudẽtiã. Idẽ qð iſia ſentit glo.in.c.ꝓpoſui
ſti. xxxij. di.⁊.iiij.q.iij..item in criminali. Ho
ſti. dicit bonꝰ iudex arbitrabit᷑ cui magis ſit
credẽdũ an parti uel nũcio hito reſpectu ad cãe
quãtitatẽ æ ꝑſonaꝝ qualitatem. Quid enim ſi
nũcius dixit ſe citaſſe epᷣm ⁊ epᷣs iurat ſe nunqᷓ;
ab illo citatũ cꝛedemꝰ ne ponꝰ nũcio nili ꝙ epo
cũ iuramẽto maxie:qꝛ poſtmodũ tanq; Otumax
nõ poſſet appellare: Et de hoc ꝑ ſpe.? Jo. an.
in ti. ð cita. F. ſequit᷑.V.ſʒ nũquid credet. Et ut
habeat᷑ mã collecta tria ſũt uidẽda. Mã qñʒ eſt
ↄotẽtio inter partẽ ⁊ nũciũ. Onzʒ inter nuncium
2 nõꝛiũ:qꝛ nũciꝰnegat ſe retuliſſe ⁊ nõtariꝰſcrip
ſit:qñʒ ẽ ↄtentio ĩter ꝑtẽ ⁊ nunciũ nõ ſuꝑ nuda
citatione:ſʒ ſuꝑ vbis ꝓlatis citato. cãu cõ
cludit Jo. an.pꝰ multa ĩ loco palle. ꝙ ſcᷣm q̃li
tates ꝑſõaꝝ ⁊ qtitatẽ pᷣiudicij iudex arbitrabit
Nã qnqʒ potiꝰ credit᷑ ſimplici aſſertiõi ꝑtis q;
vbo nücij: utputa qꝛ nũcius eſt uił ꝑſona ⁊ ꝑs
eſt in dignitate ↄſtituta z laudabil uite.qnʒ exi
get iuramẽtũ ↄ aſſertionẽ nũcij:qñqʒ plenã pꝛo
. bationẽ.⁊ bec dicta cõit᷑ tenẽt᷑ ⁊ ſũt multũ equa
? lacit a Srio.c.ad audiẽtiã de ile
pꝛicipali uide Cy. in.l.ſi quis decurio. E. ð fal.
2 Jo. an. in ſpe.ti.ð inſtru. edi.O. reſtat. V. q̃d
ſi unꝰ. Et cõis ↄcluſio eſt hec: ut inſpecta quali
tate ⁊æ nõꝛij ⁊ nũcij iudex arbitret cui magis ſit
credẽdũ. Mã ſi nõriꝰẽ ſuſpectus ex antea geſtiſ
2 3 nõꝛiũ eſt aſſertio nũcij nõ credet᷑ notario:
led ceſſante pᷣſũptione ↄ nõꝛiuʒ magis credetur
ſcripimꝛe ipſo nõrij qᷓᷓ nũcio. Allegat tex. opti.
in. e.qm ð de ꝓba.ubi plus credit᷑ nõrio ſcribẽ
ti acta ſeu ſcripture ipſius notarij ꝙᷓ; iudici.
In ʒꝰ mẽbꝛo dicit Jo. an. in ſpe.i ti. de cita. .
.i.in pꝛin.nõ eſſe credẽdũ nuncio ſi dicat citatũ
gixiſſe ſe nõ uenturũ uł ꝙ citatus intulit ſibi in
iuriõ:⁊ nõ.bñn hoc ultimũ dicii. mouetur qꝛ nũ
cio nõ credit:niſi circa officiũ ſuum qð ueꝛſatua
circa citationẽ ⁊ relationẽ citationis.nõ ergo ſi

„d Tat pe no ab⸗dcen)

1 nans ſir n-den N. △ 14

3)
*.

S

bi eſt cꝛedẽdum in alijs. Mec poteſt
annexa citationi:qꝛ citatio nalet 2 e
tucũqʒ citatus nihil dixerit. Et ita
bic do. An. ſed tu uide tex. fingula
c.ueneꝛalibus.S. ſecus de ſẽ
ꝓ ſi ĩ iudicio citatꝰdixit ꝑ iudicẽ ſe nõ opj
tũc ia ſua ẽ . 0. Obitup:
ↄtumacia ſua ẽ notoꝛia. ſecꝰgeſi ex indici
hoc qixit: ⁊ uide glo.ibi que h̊ fiꝛmat WD enng
tur Haꝛ. i. liex conleſu in fi. ff e Dolpe lenn
l. ꝙ ſi in actu reqᷣrit᷑ trina citatio:?7 cienr H
nũcio ſe nolle ↄparẽ dʒ irex ac ttio ci kdan
illa raſio n piudicet. Sed in öriü nide Nnd
g a enee u uide Inno.
in. c.ad petitiõem de accu. ubi dici.
eius: d BB 2. Ul gicit oppoſitum
ius: qd tenet Har ut ñ ſit neceſſe hoc cq
minare citatione. Id io 6 Poc egln ge
„Ez epio et ſequi d
derik. ecxl E qui dnos de
rota decif. ccx. Igem ſetit glo. in. :.li. ff.
ſti in ite. ¶¶ E leiit glo. in.].bi. f. de re
ſti. in ite. ¶ Ego bec dicta ſic ↄcordarè ſi in
aeilrg J5 ſe nolle OPaner in termmo:pote
xi Stineti )) eũ tanq ) ↄtumacẽ pcedẽ
Et hoc caſu loquit tex.in.d..ſecꝰ. Et uide nõ
bile dictũ Inno. in. c. cumana de elec. i additio
ne. Aut ex iudiciũ dixit nũcio ſe nolle opaꝛẽ:
tmuc cꝛedo expectandũ lapſũ teꝛmini: qꝛ aſſeꝛnio
nucij non facit plenã ꝓbationẽe ꝑ. S. dicta:iũ q:
ↄfeſſio eriudicialis ñ dʒ pᷣiudicare reſpectu cri
minis ↄtumacie:maxime qꝛ poruit hᷣ dixſſſe ex
iracũdia:⁊ ↄfeſſio facta calore iracũdie nõ tenʒ
niſi in ea detur ꝑſeueꝛantia:ut eſt glo.nõbilis in
.c.ex liis de diuor. Sed ſi in termino ñ cõpuit
tunc:qꝛ inſurgũt due pᷣſumptinnes abſenteʒ:
una que oritur ex ↄtumacia ſua ut eſt tex. nõbi
lis in. c. nullus de pſum. Alia qᷓ iaʒ oꝛa eſt tex
relatiõe nuncij:tunc iſte due pᷣſũptioes ſil iunc
te oꝑant᷑ ut ille ãpliꝰ nõ citet:qꝛ ſatis liquet ilii
nolle ↄparere:⁊ citationes geminant ſolum:ut
apꝑeat de nolũtate citati:ut nõt Inno. in. c.ad
petitionẽ de accu.⁊ ꝙ dictum nũcij faciat i hoc
aliqualẽ fidem: adduco tex. expſſum hic ð opi.
Jo. an.⁊ alioꝝ. Hic eniĩ allegabat᷑ dictũ nuncij
ꝙ fuerat iſte reꝑtus in eccleſia ſalamãuna:et nõ
in legatione regis:⁊ tñ h̊ non eſt de neceſſaꝛio
cõitatibꝰcitationẽ:ſed eſt actꝰ ꝓpinquꝰcitationi
Et ꝑ h̊ pũt ad ↄcordiam reduci opiones õrie.
HGlo. i Ybo obtẽtu in ſui pnc ẽ facil.poſte
oppõit.ur᷑ enĩ ꝙ excõmunicatio iſta n debuit ie
nẽ qꝛ pᷣceſſit appellatio quã cardial n ignorauit
ad h.S.e.c.ſi duobꝰ=.j. de ſẽ.exco.x tuas.Sol
uit glo. ꝙ ᷣ nõ cõſtabat iſtuʒ epm appelaſſe ſal
tẽ ex legitima cã:⁊ in dubio magis debuii credi.
cardinali ⁊ nũcio ſuo ꝙᷓ iſti epo allegat temn

dici ꝙ fuit
ſt pfecta ;
ſimplꝛ tꝛaͤſit
lareʒ cũ glo. in
excõi.li.Vj. ubi dꝛ

fuit in culpa:qꝛ ſalti debuit ire ⁊ allgare bHule

giũ ſuũ ſeu cãʒ q̃re cõparẽ non poterat o
plura ex hac glo. p ꝓbat aptiſſime iuncto uex.
ꝙ excõicatio lata poſt appellatione euglel
legitimam eſt ipſo iure nulla:? ac geſt?a indice
poſt appellationẽ eriudicialem no ualet. ſt an
appellatio hic fuiſſet legitima no ualuiſſer S
catio: ut in gſo. æ hanc glo. allegaui. . c. Hrind
ubi uide. Secundo collige ex glo. opp eliaris
interpoſita ĩ abñtia iudicis ſi al eſt legitia tenet

uinwklbi
non ſui⸗

l nſci oſui⸗
ggmiu in
In s e r ex tel⸗ onemno
ganiur oligeu cceraſbchn⸗ pelatt.

ti enſl iihi iie

. liri ſcien
naree “ co wolie nin non
a l deeten e⸗ gelurtin nott
judicl. wrehoc! 3
nmmiann ro mnan

as in boc dll..0.l⸗
gige good larios ind
Pmoſunadcis abl
eralur riinindcsdß all
de dice ad aue lut

dices quo ſed dein 1
ſetat adbnc ſulpenſi⸗

opp.uf enin apan en
Piie aninnln ͤ
ccnoe uiᷓ Alleptiols habni un
u nolut ad nite iper

ſo
Maſituiak ngi i eul
lnpßcrcpt ino dniali hio ban
lcnei ſi e eſcoe) tl, ln in 9o
nbͤgoleri colige g gusomni genune
iekehio. Miero i cfecĩ
. Denacand ockecc dpeedec
atun.QAel dic H. dadn eincon
Gĩ peeſtü auditn grumncia ? ercdicnde
boc o . Jo. an in.c mandari de reſ
nio no ex i Jole uncto ter in eo
in ſumm rio ey otenens adire ſupiore
dire piettn appelarois funolepaniench⸗
gic uoi no otepſit obedlne ſed appelan
8 ei dencieur appelato iniuſan eb
Sc innelige que dixi in.cad noſtramn
ſictepen goſi in. li fa qui appen
dici gelne cnonico non puni ten
lanzide quo nidei c.nt Sbit e ubi
cranno. Qec uſq; aa fllibriſ vtitbo
Ne t opoſlies. it hacte keci i nta
uicut oi hui ſce is olumen it n
gnnin ti qꝛ gls ſanſ copioſein ſchol h
gi. I lis ſcponationib ecreni c.
1 bid geent in acilitionibe D
lpplebo.

. hec. Qui iuralir n

na Brni art nin

iſt ſeeeſſe hoe cing

cinlnis ig znlennſin⸗
mmns Aumie munir ponſt bente
ſrriit aſolbmalnr muie iin
l
Ka ſisdedoj Ou iirmmnof cin
me irgi duepſinpnims chlenmg
m qne oſimr et oumucn iin uch ker ot/
EnMns deiin Aadehemckte
aatienGNYNGrNe Finnds Kime
rNNi Ne ie dni Niniai
õ
en e üimn in n d Iinnil
paimi untganm idſ,hii
