redal hilkon ai zaui
„5 „2 1
R Sia ſo brin
ſbi no e

9 dpriͦ ,gri,C.s⸗
bra⸗ etdictonnt ceſſatoen

ceraicede ig tich it⸗
nr , bino ii and,
KcCRα½ notatc -
1vo ſterdicto hol h ſumn tumnel
T
efngiblillel lst ginisll,

aqaſitſno⸗ bi lebris ciciai l⸗
oriteiicnts nue canonici de

coqjin vo nicicog ter in eſ
ppnumr fba he tſenber ohudhx
im nidini. Nen aſino i diun
ainio n cult ilud ibum irienn
inter: lu ibum inmnan et. E
Hro bc bibut ſiſpendere nenlieuun
non ficet in ceſſatione cum ila ir auid
onin qolſluntin ato non luſpeunit
Ponemn dopus eN Otid incd Ar im e
1e W. NNidd um narurale K dee
In Go. g. in ſtaduerte g bot dicn
Gecictonem.c. Vam ſi verum eſſer de
pellario epin futſſet eginmna:c'Hriun
chc glo. goluit vonẽ ann que pott
iſtum decanum ad ii deferedumn appel
qr adbuctenebat pfbfmni u cuſis 1d
in örimm ſiumt. ex gl in vbo einen
Heit notorium epn danerepſbfmn
amülſecgange ſ hebat
e.A Vn glin ebo ſaſpececnmn in
ſtun ntricnte pcecſt ö dlbitin
egonis ? non fiuit auſa firmare
fecit i. cd b.5. e. Er ge m gi
luit. tñ ſſte ter. t 5. iri gien ip
dum.opi. Jo d 4 abnne
nalen pot ſihici “ ſoil
Nio medi 3
nenin aeguen adſtnafen
lenen Irimm in dor lidis. Er chih
Oylnio bi amnen e: ltino ? placcbn

Aumin er ij obt, tex. ut diri multi

an 1e cié Jo. ge
Kafnie⸗ lninis
td ur colr er uer a
L 1.r uero

glo.if Gie
. (101. (lr P
Pzß porſi

iain nin denen
pch (Rn Rn
„Wenag neei
maum Rerden enſſg
alnd Ctiutcals iendieg goien
mi ci air vhn emi iif
Pnodn maun Haias non Pobenmnuen
cuſe m bie i c orhiist gneenin
w. Dmn ma onilmi d iint
Pide emuna M unſdlien Cctankcher
Incdime pnidiuit inndiaum nuluniin

poſii o'yrl ven inmn 0o dr ſoun⸗
õ
vnrum idautn ,uliioyi
ntuic udlam ss AMre iulaiſi
mqi vyeln dino r qu oſſn
inmrt alid ininnnüchheſitscd amnd
Bait hiitstt ltie,
Nlid nd MWhnch woc
N SaWtdns W
4 Gernösnihe ihſengbim

aösunacdoi Ne
”1ßõ
wacn ſmſd iſenn
ſoponis dchücidis Awiniene
n d Andöſ bablncRntan
tidi i t0die⸗
iin üͦnmi Rei duſhlun

—

1

iteꝛdictiinam ceſſatio a diuinis eſt quid facti nõ
enim ẽ aliud q; ſuſpẽdẽ oꝛgana miniſtꝛorum:ut
ibi nõ cecbrẽt/ Sñia vo itecdicti ẽ quid iuris
Vñ ſupponit᷑ ille locus ĩterdicto:ita ꝙ ibi cel
brãs q;tũcũqʒ forẽſis icurret irrłaritatẽ:qꝛ cele
brat ĩ loco iteꝛdicto:ut i.c.is qͥ ð ſen.ex.li.vi.ſe
cus ãt qn clerici delicrãt iducẽ ceſſatõem:quia
tẽ cclebrãs ibi nõ efficit irꝛlaris tãq; ñ cclebrãs
i loco iĩterdicto hoc notãter uoluerũt doc. in.c.
irrefragabili palle.æ H.¶ Oubium tamen rema

nct qͥd ſi ceſſatio a diuinis ẽ gnalis:puta reſpẽu

totiꝰciuitatis nũqͥd ibi celebrãs efficiat᷑ iꝛregula
ris. Jo. an. tangit in. c.ſi canonici de offi. ordi.
li. vi.⁊ cõcludit ꝙ ſic: quia taliſ ceſſatio gencꝛał
eqpatur iterdicto ꝑ cle.i. de ſen. ex. ¶ Sca do.
An. dicit h̊ ſub dubio foꝛte ꝙ ex toto n ꝓcedit
illa eqpatio: æ hoc ego ueꝛiꝰputaꝛem. ꝙ celebꝛãt

iĩ ceſſatõe gñali nõ efficiatur iꝛrlaris. ¶ Megka

eſt ut nunqᷓ; quis icuꝛrat inłaritatem niſi ĩ caibꝰ
lure ecpᷣſſis:ut i.d.c.is qui ſed iure nõ cauetur
niſi de celebratione in loco interdicto. nec ob.il
la cle. prima q; facit equiparationem tm in illo
caſu:⁊ pene ñ dñt extendi ut rła odia z regula i
penis ð reg. iur.li.vi. ¶ Oihi ti plus plʒ ut hoc
.c.loqᷓt in vo intdicto ꝑ tex.in uer.qꝛ ueꝛo ubi
ponũtur vᷣba pape ⁊ ſemper papa appellauit ſẽ
tẽtiam int᷑dicti. Item ceſſatio ĩ diuinis eſt quid
facti iõ non cadit illud vbum irritam poſitum
in tex. ? illud vbum inanem æc᷑. ienm appel
latio hic habuit ſuſpendere inreꝛdictum quod
non facẽt in ceſſatione cum illa ſit quid facti.ea
enim qᷓ ↄſiſtunt in facto non ſuſpẽdunt᷑ ꝑ appel
latõnem ſʒ opus eſt õrio facio ar. in regula.i.gᷣ
re.iu.⁊ in.l.nihil tam naturale ff. de regulis iu.
In glo. iij. in fi. aduerte ꝙ hoc dictum eſt ↄtra
deciſionem. c. Mam ſi uerum eſſet dẽm gloſ. ap
pellatio epᷣi n fuiſſet legitima: cꝰ õrium pᷣ d;. Sʒ
dic ꝙ glo.noluit ponẽ ꝛõem que potuit mouer̃
iſtum decanum ad n deferẽdum appellatoni epᷣi
qꝛ adhuc tenebat pſbrjm i u culis.rõ decidendi
in õrium ſumit᷑.j.ex gl.in vbo qiuerſos. Nam
Iʒ eẽt notorium epᷣm deunere pᷣſor̃jm nõ tn erat

notorium iiuſte detineret iõ hebat ius cõe ꝓ
ſe.¶ In gl. in ueꝛbo ſuſpededum in fi. hec glo.
multum intricate ꝓcedit ⁊ iõ dubitauit de neceſ
ſitate qõnis ⁊ non fuit auſa firmare pedes ⁊ ið
fecit i.c.ad h.sS.e.Et de mã dic ut ibi plene dẽʒ
fuit.tñ iſte tex.ut. S.dixi mituʒ uꝛget me ad tenẽ
dum. opi. Joa. an.i. d. c. ad hec ubi dixi ꝙ ſñia
iteꝛdicti põt ſuſpẽdi ab ipſo iterdicẽte ⁊ ꝙ appł
latio medio tempore iterpoſita differt ſuſpenſio
nem in euentu appe latiõis.Et q;'q; Jo. cal. ibi
teneat ↄorium in hoc ultimo ⁊ placebat mihi ſua
opinio ibi tamen iſte tex. ut dixi multũ urget in
pꝛium in uer.ñ obſtante illa enim ſunt ueꝛba pa
pe ⁊ ↄfũdit decanum allegãtem ſuſpẽſionem ad
excuſatõnem ſuam.⁊ diẽ Jo.de lig.h̊ eẽ caſum
nec loqt de ceſſatõe a diuinis ut qdam uolunt:
ſz ð Vo iterdicto ut collꝛ ex uer. qꝛ uero Mõ ti
glo. i fi.ꝙ iferioꝛ circa papaʒ ni pot ſuſpedẽ ſen

¶ Oe oppellationibus.

tentiã excòicationis:ſed papa ſic:ſed intelligo ꝓ
cedeꝛe i papa ꝛeſpectu eoꝝ q̃ iſũt ſũie excõicatio
nis ð iuẽ poſitiuo quo ad ea uidelicʒ qᷓ ↄceꝛnũt
iſtam eccleſiam militantẽ: nõ aũt ad ea que ↄcer
nunt eccleſiaʒ triumphantem. ad hoc. c. nobis
de ſen. ex. ⁊ uide glo. ſingularem in.c.quodcũqʒ
.xxiiij.q.i.q dicit iudicem eccleſiaſticum nullam
uim poteſtatis exeꝛcere ferẽdo ſũiaʒ cẽſure quo
ad eccleſiã triumphãtẽ:quia ſi quis deliquit ime
diate excõmunicatus ẽ quo ad deum ſi non de
liquit nõ põt ſeꝑari a gꝛa dei ꝑ ſnia ludicis: ut
in. c.cũ eterni de re iudi.li.vj. C. glo. in v.
deferẽdum in fi. glo.male refert factuʒ. nã ſi offi
cialis prius ꝓnũciaſſet interdictũ nullum ualuiſ
ſet ꝓceſſus.ſed prius detulit appellatoi ⁊= poſtea
ꝓnũciauit qð facere nõ potuit cũ peꝛ delationẽ
eſſʒ ab eo abdicata iuriſditio. ut i. d. c. cuʒ appel
lationibꝰ ¶ In gl. pe.ð in fi. Jo. an. ⁊ cõit doc.
ſequetes dicũt ꝙ lʒ appellatio decani fuiſſet mi
nus legitima: in ex quo iudex detulit illi non de
buit ꝓcedi ↄ ipſum per.d.c.cũ appellationibus
Hec ratio mihi nõ placʒ qm delatio iudicis mi
nus legitima hẽeat ligare manꝰ ipius iudicis de
fereus.nõ iñ potuit ligare manus epi qui nõ ðᷣ
tulit. Di ergo appellatio dccani fuiſſet minus le
gitima ualuiſſet excõicatio lata ꝑ epm:ut in. c. lʒ
de ſen ex. li.vj. JIdeo placʒ mihi dictũ gl. ꝙ ap
pellatio decani fuit alias legitia. Na tm iſta tpᷣa
quelibet appellatio deterebat cãm ad ſuꝑiorem
ex quo non erat manibłeſte friuola:ut nõ.in.c.pa
ſtoralis.s.e. ¶ Blo. fi. fuit declarata i uno no
tabili. Mi. abbas.

T noſt?æ. Hocc. legit᷑ uaꝛijs

modis ⁊ ut cuilibet

cture ſatiſfiat itra generaliter ſummat᷑
(Wone, papa aliquam cauſam ad ſe reuo
cat no ualet ꝓceſſus poſtea per minoꝛẽ iudicem
factus ſicut no ualeret ſi fuiſſet ab eo legitie ap

pellatũ io põit dẽm.2ꝰ roeʒ dicti:ibi cũ plꝰ.
Hõ. prio ꝙ ꝑ reuocationẽ alic⸗ negocij ad &† Dizn,
ſedeʒ apticam ligant manus iudicis inferioris:

ut nihil ualide in cadem ca artentare poſſit. Et
idem e ᷣm doc.i alio ſuꝑiore citra papam dum
mõ hẽat ptatem ad ſe reuocandi tale negocium
MDro hoc.il.iudiciũ ſoluit ff. de iudi.⁊.c. ſuper
qonum ð offi. dele. ¶ An autem ſuperior uide
at ad ſe negociũ reuocare:ſi ſuꝑ illo aſſumit co
gnitionẽé iter ptes uel ex officio. uide quod nõt
Inn. i. c cũ. O ð ↄſti. Et ex hᷣ ifero ꝙ ſi eps
ad ſe reuocat aliqð negociu attentatũ corã uica
rio ſuo no vʒ poſtnodũ qᷣcqd faẽ uicariꝰ in illa
cã.põt.n.eps iterdicere uicario ſuo ne ðᷣ gliquo
negocio ſuo ſe itromittat:ut nõt Inn.i.c.roma
na. j. e. ti. li. Vj. Maʒ cũ eps poſſit ex toto reuo
care nicariũ ad libitũ iux nõ.i cle.⁊ ſi pꝛincipał
ð Np. fortiꝰ potit iterdicẽ cognitoeʒ certi nego
cij ar.c.paſtorał..itẽ cũ totũ ðᷣ of.dele.⁊ i. 1.
ð tota. ff. ð rei uẽ.æ⁊ H̊ nõ. quia ſepe accidit. 2*
nõ.ꝙ reuocatio negocij ꝑ ſuꝑiorè facta magis
u 1

7 A 14 gan, 2 fe. j⸗ „ .

1

opat᷑ i ificiẽdo ⁊ ſuſpẽdẽdo iuriſditõcm indicis
iferioris q; facit appellatio. Rõ ẽ qꝛ appellatio
ↄſiſtit ĩ iure. An niſi ſit tima n ſuſpẽdit iuriſdi
tiõem iudicis:ut i.c.cũ appellatõibꝰco. ti. in. vj.
ſz rcuocatio cõſiſtit ĩ facto ⁊ iuſta ſit ſiue iniuſta
ex quo fit ꝑ ſupiorẽ ſuſpẽdit iuriſditio ĩferioꝛiſ
ut i. d.l. iudiciũ ſolui. ¶ Oppo. S tex. ut hẽaĩ
uerꝰintellectꝰ.c.uẽ eniʒ ꝙꝙ nõ obſtãte illa ꝛcuoca
tiõe ualuerit traditio ſigilli illi clcꝛico facta: qm

exquo pceſſerat collatio dignitatis l officij:iuſta

ea qᷓ notat i. c. ut nzm. j. ut ecck. bñfi. Hec nadi
no ſigilli fuit qdã executio collatõis iã facte. uñ
quẽadmodum appellatio ñ ſuſpedit actum iam
fem ita facturuʒ oĩo acceſſoꝛium ⁊ exccutiuũ ad
actũ ð preteruo ꝑ appellatõem ñ ſuſpẽſum:ut ĩ
.c. cõſtitutus ⁊ ĩi.c.poſtoralł.S.e.ita ꝑ hãc fuoca
tõem n debuit iĩpediri traditio ſigilli: ex quo ue
niebat acceſſorie ad collatõem pᷣus fcéam qᷓ non
ſuſpẽdit᷑ ꝑ hãc reuocatiõem negocij ad curiam.
So.·ↄrium eſt difficile ⁊ uario mõ ſoluit maxie
Inno. CSes recitabo tres itellectus ſen ſo
lutões ꝗ; uidẽtur nenores miti rinn ſo.
ꝙ in ↄrijs cõſlabat de electiõe ⁊ cõ irmatiõe ſeu
de executione:iõ ꝑ appellatiõem ſequẽtẽ non ſu
ſpẽdit᷑ actꝰ oĩo acceſſoriꝰ ad actum iam cxplica
tum. ſz in caſu nꝛo non cõſtabat de collatiõe fca
prius Iʒ allegaret ꝑ aduerſã partem ut colligituꝛ
ex dicto.c.ut nr̃m. ⁊ hec ſo.mltuʒ mibi placet ⁊
optime ſacit ĩ ar.c.ꝑuẽit. S.e.ubi pʒ ꝙ qꝛ non ↄ
ſtat de excõicatioe ſuſpendit᷑ ipſius executio per
appellatiõem quãtumcũqʒ ẽt excõicatio per ad
ucrſam ptem alleget. Ex quo enim non conſtat
de pricipali nõ põt dici ualẽ acceſſoriuʒ attenta
tum i preindicium reuocatiõis cum hoc acceſſo
rium non habeat ꝑ ſe ſubſiſtẽtiam ſine pncipali
iõ non debuit attẽtari poſt rcuocatiõeʒ negocij
Ex hoc habes unam bonam limitatioem ad 3
ria ſuꝑius allata. (Secunda ſo. ꝙ traditio ſi
gilli hic hẽbat aliq iuris anexum. nam per hãc
traditiõem tranſferabat᷑ ptas cãcellario exercen
di officum iudicis:ſed iĩ Srijs illud ↄſecutiuum
erat puri fci.hec ſo.idiſticte mibi n plʒ qꝛ ſi pa
pa aduocat ad ſe aliquod negocium ignorans
illud priꝰ ichoatum ꝑ iferiore; nõ ur̃ uelle impe
dire actum ↄſecutiuum.etiam ſi héat ius anne
xum iux nõ.per glo.nõ.quam tene menti in.c.
ſi eo tpe de clec.li.vj.q młrum nõnter dicit ꝙ ſi
papa reſeruat ſibi ꝓuiſionem alicꝰ abbatie z ate
reſeruatiõem aliqͥs fuerat electꝰ z cõfirmatus n.
i uelle papa impedire ⁊ reſeruare ſibi bndictio
nem abbatis:cum uẽeiat acceſſorie ad actum iã
expletum ꝑ iferiorem ante reſeruatiõem pape ni
ſi ex coiecturis aliud ↄſtaret de intẽtione pape.
¶ Etiaʒ poſſet dici ꝙ bic ex cõiecturis ſatis ↄ
ſiabat papam uoluiſſe negotium oimode ad ſe
reuocare ꝓpter ſuſpitõem quam cõcepcrat ↄtꝛa
iferiore ex collatione clãdeſtinc facta z ex uaria
rnſione iferioris.ut collr i.d.c.ut nr̃m ubi inue
nies per glo. caſum extenſum in iſta decretali.
Mõ benc iſtam glo. ꝙ non ſolet h allegari 2 mi

De appellationibus.

plures rłas i mꝗ appellatõis.

quo ñn appellauerit

tum limita mam b
m limita mam h'. c¶ Tertia ſo. ctiam In

no. ⁊ dicit ꝙ ſpalc e in reuocatõc facta 5
ex certa ſcia: ex quo ad ſe aduocat tenäis zoc
um ñ uʒ qcqd poſtmodũ attẽtat ꝑ inferiore ie
ſpectu actus cõſecutiui ad actum de pterito
iõ ha h̊ dixit ꝙ plus opat᷑ aduocatio aplich
appellatio. nõ hãc ſolutõem i
Oria.S. allegata: ſed ego itelligerem fʒ ea q dixi
in pcedenti ſolutiõe. Et p hec hẽes tres iche

ad iſtum tex. ¶ Drim; “l
iſta n mihi plu .
iſta nö. Blo. ſunt faciles. plus ceteris 2

. gte Si terminum appellatio
nis ꝓſequende ſtatutum

ica q;
qꝛ multuʒ limitat

ab hoie altcra pars puenit h tacito lit

nppe⸗ H nõ valet iz iminũ iuris etiã
ſc pot dumõ nimiuʒ nõ precur
rat ? ubi ex dilatioe imminet piculum èt neutꝛa
te ꝓſequente põt index ad quem ſupplere ptes
Ppellendo ad ꝓlecutionem. b. d. cõis diuiſio: a
ibi 1 igit ꝗ diſtiguit 7 'm membrum diſtictiois
ꝓſeqᷣt ibi ſi Vo.ᷣ in teꝛtia iſtꝛuit iudicẽ. ibi ſupioꝛ
i quarra ibi ex his. cõcludit ad caſum ꝓpoſiũ.
Mo primo ibi cum qdam iudices æc. in
impetratiõe lr̃arum in ca appellatõis non eſt ne
ceſſe mentionem facer de nõibus iudicum ꝗ qui
bus fuit appellatũ ſʒ ſatis ẽ dicẽ in gñe iudi
ces qbꝰfuit cã commiſſa tuleꝛint ſniaʒ. hac opi.
tẽuit ubertꝰtiquus doctoꝛ: ut h̊ ꝛccitot Jo. an.
qð nõ.in pratica.¶ꝛ nõ ar.bo.qꝙ ex pfixione
imini fẽa ꝑ iudicẽ a quo nõ uĩ deſatum appella
tiõi.nam iſta ponũt᷑ h̊ ut diuerſa.de enim i tex.
ꝙ non fuit tminus prefixus nex appellatöi cela
tũ. Dro h̊ uið qð nõ.i.c.cũ appe latoibꝰ.e.ti.
li. Vi. ⁊ i.c.ſepe.Sð.eo.⁊ ibi dixi. uc atſi in
actis dqr̃ ꝙ iudex benigne recipit appellatdeʒz an
ꝑ ̊ ꝓbeĩ dᷣlatio. uide ĩ Spe. e. ti. F. nũc dicam
ĩ fi.?⁊ ↄcludit ꝙ non vꝛ detuliſſe: tn dicit ꝙ cł
mẽti placebat ↄriũ ſatis et mihi plʒ ꝑ.c ſepe. .
.e. ſit gꝰ iudex cautꝰ i rũdedo ¶¶ ʒ nõ appellanũ
poſſe lias impctrare ĩ cꝗ appellatois y ipe in ali
¶ Et nõ practicaʒ lfds im
petrãdi ꝑ appellatum. Mam dʒ impetrar ſuper
ꝓfirmatõe ſue ſnie. dʒ iñ lacẽ mẽtõem ð appel
latiõe aduerſe ꝑtis alias lie eẽnt ſunreprni : t
nõ.i glo.fi. Appellãs vo dʒ las ipctrac ſuper
reuocatõe ſñic: ut colłr h̊ ex tex. Muarto nõ
Brima i ſi
tminus fuit pfixus a iudice a quo l ab appelſa
te neutra ꝑs põt puenire bũc iminum 5 luclee
r̃as ipetrãdo.Secuda regula ꝙ ubi timnn
nj fuit pfixus põt appellans qñcũqʒ appellatoe
ꝓſeq et ̃as ipetrare dũmõ ſij.tminuſn uuſe
nec fucrit legitime puentus ꝑ oppcllatum: ut h.
Appellarꝰ vo nõ põt qñcũq; pſequi:ſ oʒ D
mium non p̈currat. ? facit iſſe tex. multuz Ptꝛ
opionem Har. in aut. ei qui⸗ C. de unraen
ubi dicit ꝙ appellatus põt qncuc; eem
mõ faciat citare appellitem. ar. ..i.C. et ni
ap. ſecus dicit qñ nult plequi ſine uc⸗ de n
qꝛ tuc dʒ differꝛc uſqʒ ad ultimum melem:

ritermin ſit dſe⸗
A indicea qno⸗

atiois:ſe⸗
s ininumn inns ſpeenn p
toisrut hic 1i,c ſons c un
1o bic Ee toen diueſtaris di luc
indcũ ppaludnen. Humſe-
Erarorlecidferencd negocſumn
Pelaöni ininu fihe n taudb⸗
gol in .ccun ſih iucici achqn
iudci. J mſi cnodum pub ien
pot imnum iunis reſtrige argume
a urecem u i. W i
erum ca idiæ acliſlco bonu n
mns i oor reſtrigi g appelatu ſeu di
ppeliton utg iudicem. Et ad boc d
tit ſtü ex ide n. yec etl 9.
ſinem:? tenet m de rong decſi.c.
Ino nd i ſic i egidme ieransde
dtid ſelag fe ie nalet no igcieres
priord'dumo pores ſint legiuim
fis ego ſurrcpicion e eiein ſe
metionen no.? ude go erpreſt
noe e ho ic ci nfis e e y
Geſüide inennno: gelt crib
no i pal go. hec bi nbis iprae
geguter ſtet ſteter ut din Innun
aun legitine cferengo idl ach id
mmö nimmtü no Pcurgr g
um pennfrmmmmd i
lfe poſterioꝛes impenate sd
z35
hen nctöech —
en eernmeig ro iie

tnd 1 enionn di deilie
ihgriaſfnnt inmtnnafiz
iſ bil ſo intenniſnt ieriſti D
Narn bia bis cocnclt Nain gne
e Mimo boin chnindles er
impanmmoe fanm ci ppelaösront
ccſe nentonen ,uai de hobts intianie
bus fut pelai hlise de in geg in
au q fun ci ommm ſo ulair ſinz ir,
irchen 1nug oNwilebnr Jon
mi in orain ſſa a o gr;on
nnifan , uce qo noi otum apeli
tum ih ponin bot duatſidi gini ter
mnininmseilam Miltiice
edod didta enen.
EcSaRdn. Cnrdn
NRRKNRNANR Wise
1 Werdenige Miic,
s h e ſrden
Didms uciErtiſdi 4
lit Nvurgron Ndanle tidietl

pucchn li nsanmi pl N
ie

itelligit illã aut.ei qᷓ cĩoniʒatã quo ad ꝓpoſituʒ
.ij. q. Vi. appellatore. Mã h̊ in tex. nro appellatꝰ
ſolũ ipetrauit lraſ.j.t᷑minũ inriſ nec alꝛ ꝓſeqbat
7 dr̃ ꝙ nõ debet nimũ pcurrẽ i᷑ ipetrando de ̊
aliqd. . ¶ Tertia ra ꝙ appellãs põt proſequi
appellatõem ſuam coram iudicibꝰ impetratis ꝑ
appellatũ ſuꝑ ↄfirmatõne ſnie. Ex quo ifert qð
lĩe impctrate ſuꝑ ↄfirmatõe extẽdunt᷑ ẽt ad infiꝛ
matoem ſuie ſi iudex uiderit illam ifirmandam.
Nuarta rla ꝙ appellãte non ꝓſequente pot
appellat? gappellaionem ꝓſeq. Cõcordat. d. aut.
ei qͥ. ¶ Quita ⁊z ultima rła ꝙ iudex ad quẽ po
teſt moderari iuris minum:⁊ ſic ↄpellẽ ꝑtes ad
ꝓſecutiõem appellatiõis ſi ex dilatione imminet
ꝑiculum rei publice. A orio nõ ꝙ ubi tmn uerſa
tur utilitas priuata nõ põt iudex ad quẽ mode
rari terminũ ⁊ ſic cõpellere ꝑtes ad ꝓſecutiõem
appcllatiois: ſec eſt i iudice a quo:qꝛ ſꝑ ipe pot
reſtrigẽ t᷑minum iuꝛis ꝛeſpectu ꝓſecutõis appllła
tõis: ut hic ⁊ i.c.ꝑſonas ⁊.c.cum ſit.s.e.Et pu
to hãc eẽ rõem diuerſitatis qꝛ iudici a quo fit p
iudiciũ ꝑ appellatõnem. Mam ſepe appellat᷑ fru
ſtratorie cã differendi negocium merito põt ap
pellatõni tminũ pᷣfigẽ ut fraudibꝰobuieĩ:ut not
gloſ.in. d. c.cum ſit ſʒ iudici ad quem nullũ fit p
iudiciũ. Jõ niſi cõmodum publicum expoſcatur
põt tminum iuris reſtrigẽ argumetum rle idul
tũ a iure de re.iuꝛ.ii.vi.¶ Nõ ibi a ꝓuocante
necum ẽt a iudice eccłaſtico bonũ tex. q; tminuſ
iuris ñ põt reſtrigi ꝑ appellatũ ſed dũtaxat per
appellatem uł ꝑ iudicem. Et ad hoc doc.ponde
rãt iſtũ tex. uide ꝙ nõ. Spec. e. ti. qᷓ ier cirrca
finem: ? tenẽt dni de rota deciſi.c.xcix. ¶ ¶lri
mo nõ ĩ fi.c.ibi legitime ipetratis bonũ argu. a
SZrio ſẽſu ꝙ fe ſr̃e nalet nõ faciẽtes mẽriõem de
prioribꝰdũmo pᷣores ſint ñ legitime ipetrate. de
lris eꝛgo ſurrepticijs ñ ẽ nece in ſecundis faceꝛe
mẽtionem ꝙ nõ.æ uide glo expreſſam i. c. ex te
nore de Hp. ? i.c cũ nr̃is de ↄceſ pbẽ.⁊ ĩ.c.ſug
geſtũ de iurepatro: ꝙ ꝓcedit ẽt i bnficialibꝰ:ut
nõ.ĩ pᷣal. glo.⁊ hec bñ nõbis ĩ practica ⁊ mitum
elegater facit iſte tex. ut dixi Innuit. n. peꝛ illud
vbum legitime referendo ibi ad id ꝙ. s. dixerat
dummõ nimiũ nõ pcurat ⁊c̃. ꝙ ſi appellatꝰ nimi
um precurꝛiſſet imperrando ſas prioreſ naleꝛet
lr̃e poſierioꝛes impetꝛate ꝑ appellantem licet nõ
faciat metõem de prioribꝰ:qꝛ nõ fuerũt legitime
ipetrate ⁊ argumetũ a orio ſẽſu ẽ fortiſſimum i
iure: ut ĩ.c.cũ aplica.j.de his qꝗ fiũt a pla.⁊ i.l.
cum pᷣtor. ff. de iudi. xxv.di. quał. In glo.i vᷣbo
ꝓrogari ibi niſi ex iuſta cã.dicit Joa.an.qꝙ. c.
ex rõe allatum i gl.non ꝓbat ꝙ ex iuſta cã ꝓꝛo
get᷑ terminus iuris. IJbi enim pꝑcit ei qᷣj. tempꝰ
lItimum n potuit appellatõem ꝓſeqᷣ. Dic clarius
ꝙ ibi ex noua conceſſiõe dat᷑ ſcdᷣus qnus. MNon
ãt fit ꝓrogatio pᷣmi anni nam ꝓrogare idem eſt
ꝙᷓ extẽdẽ: ut i.c.p.⁊.g.de offi.dele.ſed ꝑ lapſum
primi ani nibil remanet ergo ñ ꝓrogatur pmuſ
anus:ſʒ ꝓpter impedimetum ↄcedit᷑ de nono ſe
cũdus annus. Et uide circa hoc ꝙ plene dixi:

¶ Be appcllationibus,

d. c. ex rõe. ¶ In gl. ĩ Obo ps appellata:ibi cuʒ
in eius fauorẽ anus ↄcedit᷑ ꝛc. Mõ.bñj hanc gl.
iuncto tex.ꝙ põt appellãs qncũqʒ appellationẽ
ꝓſequi ẽt lꝛas ipetꝛãdo. Appellatus uero non
põt nimiũ pᷣcurredo ⁊ ſic vr ꝙ nõ ẽ in optione
appellati ꝓſequi appellationẽ qncũqʒ: nõ gꝰ dʒ
nimiũ pcurrere. Sʒ circa hoc dubitat qn dicit
appellatus nimiũ pᷣcurrere. So. in hoc ſũr tres
opiniones.¶ Mrima opio ꝙ hoc ſit arbitra
riũ cũ no repiat iure deciſũ.S. ð offi.deł ð cauß
Secũda opio ut intelligat: qn no ſpectat ap
pellatus uſq; ad ultimũ menſe anni quaſi uelint
iſti hũc terminũ determinãdũ ꝑ aut.ei qui. C. ð
temp. app.canoniʒatum.ij.q.vj.appellatoꝛe ubi
dr ꝙ appellatore nõ pſequete pot appellatus ſe
offerre in ultimo menſe anni z= appellatione pro
ſequi. Jus.n. uidet᷑ arbitrari ut ex ꝑre appellati
qui nihil ð nouo ꝓducturus ẽ pot caʒ expediti
infra meſẽ. ¶ Terria opio ꝙ reſpectu pſecuuo
nis hẽat locũ illa aut᷑.ſed reſpeciu ipetratois lẽa
rum ſit arbitrariũ cũ littere ſint ipetrade ante ul
timuʒ menſẽ:⁊ ſic inteligat iſte tex. reſpectu ipe
trationis litteraꝝx ¶ Jo. an. cum quo uident᷑ trã
ſire doc ſequẽtes tʒ ſimolłr prima opinionem ꝙ
ſit arbitꝛariũ ⁊ ↄſiderãda ſuc in ar bitratu cõdi
tio ꝑſone qualtas coe ⁊ loci diſtatia. ar.i.c. cum
ſit.ð e¶S aduerte qꝛ ut. s. dixi Mar. in. d.
aut᷑ ei quĩ vꝛ tenẽ nouã opi.i hac mã.dic.n. ut
.S.dixi ꝙ appellatꝰ põt qncũqʒ ꝓlequi faciẽdo
ad cãʒ citari appellate. Ad h̊ adducit.l.fi. F. illö
C. ð tep.ap.ſʒ ſi ult ꝓſequi ſine alia citatõe: tẽ
dʒ differre uſqʒ ad ultimũ meſẽ ãni qꝛ vr̃ appel
lãs caʒ hr̃e ꝓ derelicta:⁊ ſic ĩtelligit dictã aut.ei
qui. ¶ S, ꝓtfecto ut. õ. dixi huic opioni fortit᷑
obuiat iſte tex.hic.n.appellatus uolebat ꝓſequi
ſine noua citatoe.ſʒ prius lẽas ipetrauit æ tandẽ
dr h̊ ꝙ et ſas ipetrare nõ põt nimiũ pᷣcurrẽdo
qꝛ vr̃ uelle ſupplant aꝛc appellante cui a iuẽ darꝰ
eſt dnmuns Er onſteelſuraf iura iſtat iudicio
meo rõ nãlis.nam cum appellas tendat ad intfir
mationẽ ſnie ⁊ poſſet mita de nouo ꝓbaꝛe ut in
c.cũ Joannes de fide ĩſtr. 2 i.l.ꝑ hac. ð te.
ap.æ forte hʒ ad lõginq̃s ꝑtes ꝓficiſci ꝓ muni
mẽtis cae.duꝝ ẽ dicẽ appellatũ poſſe eũ opellẽ
qncũqʒ ad ꝓſecutionẽ appellatiõi Ha ur dici
tur hᷣ i gl. iſte ãnus pꝛincipalit᷑ darur appelanti
qꝛ ipſe agit ⁊ appellatus ſe defendit: ergo nõ dʒ
poſſe appellatus iuris beneficium decurtare.
Pꝛo hoc qð.S.dixi:lʒ.n.appellãs poſſit abbꝛe
uiare terminu iuris reſpectu ꝓſecutonis:nõ tñ
hoc poteſt appellatꝰ:qꝛ non tractat᷑ ðᷣ fauoꝛ ſuo
? hec ẽ bona ratio.Concludas gꝰ ꝙ reſpectu i
petrationis lꝛaꝝ ſit arbitrariũ qñ or̃ appellatus
nimiũ pcurrere. Ma forte bʒ las porrare ad ſõ
giquas ꝑtes qñq; ad ꝓpiq̃s. Jdo ſuccedit boni
iudicis arbitrium ⁊ i hoc ihereo prime opnioni
ꝙᷓ ſeqt Jo. an.ſj reſpẽu ꝓſecutionis poſtmodũ
fiende coꝛã iudicibꝰn olʒ illa opio:ut ſit aꝛbitꝛa
riũ.ſod expectabit uſqʒ ad ultimum menſem: qa
ius arbitrabit ꝙlibʒ cãm appiłationis qtucũqʒ
U 2

1.11ι

1

Rern

¶ De appellationibus.

arduam poſſe decidi.. mẽſes ex parte appellati
cum ipſe ñ expectet aliud niſi cõfrmatõem ſñie
ut i. d. auẽ. ei qꝗͥ Ael dic 2 meliꝰ ſalnãdo dẽm
Mar. ꝙ appellatus non pot nimium pueniẽdo
ſas ĩpetraꝛe:qꝛ ut dů i lia u feciſſe cã ſupplãta
di aduerſarium: ut ſic heat indicem libi gꝛatum
qð eſſe nõ dʒ. cum iudex non ſu deputãdus ad
iſtatiã uniꝰ pris tin ſʒ utriuſqʒ ut.l. obfuandum α
ff de iudi. ⁊ nõ. in. c. cum. R. de offi. delega.
Sed ĩ proſecutione appellationis nulla eſt ſup
plãtatio: cum ſi bẽat ꝓbationes i remotis ꝑtibꝰ
poſſit ad boc petere dilatões: æq hoc poteſt ad
dquci bec ſa boc modo. Naʒ bᷣ dr̃ ꝙ h impetra
nit lias nimiũ pᷣcurrẽdo: ergo non precurrẽdo
poteſt qncũqʒ appellationem ꝓſequi: ergo non
tenetuꝛ expectare ad ultimum mẽſem. bene enim
iſte rex. ſciuiſſet voc dicẽ ſi hoc uoluiſſet. 2*
facit hec l̃a ꝑ locũ a ſpali ſi enim denegat ſola
impetratio iudicis nimiũ pueniẽdo: ſecus uideĩ
ſi uult ꝓſeqᷣ corã in dice ad quẽ: que ipſe appel
las elegit. Terno facit lia ibi maxie ſi ex dila
tiõe ⁊c̃.q aꝑte ſetit ꝙ non tenet exoectarc uſq;
ad ultimum meſem ani. ¶ Altumo qrii ꝗ eſt ra
tio diuerſitatis iter termiuʒ hois ⁊ termiuʒ iuriſ
ut terminꝰ hois pueniri non poſſit er ꝑ appella
tum ? terminus iuris ſic: uarie ꝛdduni rationeſ
plus placʒ mibi opio Jo. an. dicetis ꝙ rermin?
boĩs daĩ᷑ ad ꝓſequedam appellationem : ut in
c.cũ ſit. S. eo. terminꝰ inris dat᷑ ꝗd ſequedã æ
finiẽdaʒ: ut ĩ ele. ſicut eo. ti. ¶ Non ergo debʒ
differri iſio caſu ꝓſecutio uſʒ ad finẽ imini iuꝛiſ
qꝛ tunc non poſſet finis haberi.j.terminũ iurxiſ
ſed qꝛ pᷣmus terminꝰdat᷑ ad proſequendum m
ntraqʒ ꝑs dʒ expectare tenminũ alias nideretur
qdam ſupplantatio uero qꝛ litrera tin exẽ
plificat in cã electionis: ut iudex ad quem poſſit
tminũ reſirigere:qͥd ĩ alijs cãis. So. dic ꝙ ea qᷓ
dicũt cã exẽpli non hñt diſpoſitionẽ ꝛᷣſiringeꝛe:
. Vn pondera ꝙ hoc dictum e generale uidelicʒ
nbicũqʒ uiderit ex dilatione ꝑiculũ imnere. Et
ideo dicit Jo. an. bũc tex. procedẽ ubicunqʒ de
re publica litigat ! de prouiſione eccłix lð ſalu
te aie aꝛ. S.ce elec. cum nobis olim. Jdem dicit
Goff. ſi agi ð ma tumomo caꝛnali ⁊ i alijs cau
ſis qᷓ celeritatẽ deſiderãt.ff ðᷣ dam. ifec.l.i.?.C.
de feꝛ.l.i.⁊ nõ hoc ulumum qꝛ ſatis mihi placet
ar. opti. in. c. licet de feri.⁊.c.fi.de iudi.⁊ quod
ibi nõ. Nico.abb.

Altera parte contũa
r tua S. ater abſente põt iu
dex appellatiõis ẽt pncipale negociuʒ
diffinire ſi pꝰlitẽ conte. ſuerit appellatuʒ. diuiſio
coĩs:fᷣa ibi nos igit᷑. ¶ Mõ pꝰ bonũ ar. ex iſto
.ÜFiue textu ꝙ ꝑ ſũiam diffinitiuã non tolłr effes litis.
facte i pma iſtãtia ãte lit.ↄte.⁊ ꝓ hoc facit tex.i
.l. ita demum. C. ð ꝓcura. ubi tex. ſatis notabil
uz inuere ꝙ i cã appellatiõis non põt opponi ex
ceptio dilatoria ꝑſonam ꝓcuratoꝛis ex q noI
fuit oppoſita i pria iſtatia an lr.e “*

et ifert qð dixi ꝙ ſũia diffinitiua ũ tollit effectũ
ꝓductum ꝑ ↄteſta ionẽ litis:⁊ in hoc tene Pal
gnale iſtum tex. ? illum qꝛ faciunt ad multa C
20nõ ibi coram pmis iudicib ¶ NMam ex bac ro
ne l̃e ẽ iferẽdũ: ut diſoõ hy. c. uedicet ſibi loenz
ſprucung; fuerit appellatũ pꝰↄoteſtationem lus⸗
un nõ ſolũ ꝓcedit qũ appcllatur podepolitios
reſtiü publicatas: ſed ẽt qncũqʒ ex quo lis er
cõteſtata corã pᷣmis iudicibꝰ. nã rõ legis non .
ſtrigit ꝑ exemplum poſitum in.l. immo ampliat
legem 2d oẽm caſum in quo hʒ locũ rõ legis 1
cum pr.y.dulciſſimis.ᷣfl. de le. ij. fac t. c i ne
cle. ul mo. rla fi. de ꝛc. iu. i. vj. to b
ↄtumaciam abntãte aꝛgumentuʒ a Oꝛio ſenſu
ſi utraqʒ ꝑs pns è dʒ fieri lit cõte.ĩ cã appellati
onis. Mro hoc adduco tex. apertumi. c. Ra
naldus. V. dilectus ubi bona glo. . de reſta 84
fuit facta lit.conte.i appellatoe iterpoſua a diffi
nitiua ⁊.. dicam latius.In gl. ibi ſi mdici ñ
liquet de cã ⁊c. Aduerte quia glo obſcure pꝛo
cedit immiſcedo ꝓceſſum fiẽdum tam ſuꝑ appel

latiõe ꝙ;ᷓ ſuꝑ pꝛicipali appellauoe iuſtificata. ¶

Igdeo ut clanſſime hẽas mentem glo.æ mim di
ſtingue ꝙ aut fuit appellarum ab inteꝛlocutoꝛia
aut a difſinitiua. pumo caſu quo ad cddffinien
dum articulum appellatois an iuſte ul uuſte fue
rit appellatum non ẽ neceſſaria li. conte. et ſi in
pꝛima iſtatia non fueꝛit lis 2te. qꝛ agii hoc caſu
ð̊ iniquitate iudicis.tex.ẽ ĩ.c.interpoſita.j.ſane
. eo. Nec ẽ neceſſe ꝙ liqueat ul non lqueat
meritis cauſe pricipalis nec datur boc caſu poſ
ſeſſio pñti ↄ abntem cum ad hoc non ſii funda
ta iuꝛiſditio iudicis ad queʒ ſuper caſu pricipa
li. ¶ Aoñnna ergo uni ꝑtis ñ ipedit diſfinnceʒ
articuli appellatiois ab iterlocutoria ſiue iuenit
lis conte.ſiue non:ſed ſi iudex ad quem ꝓnunci
auerit appellatõem ẽe li mam: iũc cum ſuccedat
ſoco iudicis a quo ſuꝑ pꝛicipali diffiniedo: ut in
.c.ſequenti in fi.procedit 5 abñtem contumaci
ter ſuꝑ principali ſᷣm ꝙ diſtinguituꝛ hic in glo.
in pᷣn. ⁊ ĩ hoc caſu utellige pꝛ cipium bygl. 2 uide
glo. pleniorem de mõ ꝓcededi abñtem .c.p
ut de do. ? contu.? i.l. conſentaneum. C. uo et
quãdo iudex. Si vo fuit appeligtum diffinnii
na ⁊ tũc dicit glo.hᷣ ſumpłꝛ iudicem obeber ꝓce
des ad ↄfirmadam ul ifirmadam ſulam ſea non
aperit utrum coteſtatio ſit fiẽda Haco cötludo
ꝙ aut utraqʒ ꝑs ẽ pns ⁊ dʒ fieri cõteſtatio litis
ut h a Zrio ⁊ in. d. c. Raynaldus. Si vo alilꝛn
ꝑs ẽ abns ꝑ ↄtumaciaʒ pot procedi d diffiniti
uam ſine litis cõteſt.ex quo coteſtatio fuit facta
in pꝛia inſtatia ut hic. Et idem uolunt oni de 20

iſi. viij. als. x. ? ibi plene p eos. Ide etiaʒ
aeeniitvem ic dicedum ubi diẽ

ſẽtit Spe.i ti. de lit. vle. F. nüc dicee d gi⸗
ꝙ cum appellat ab iteꝛlocutoꝛia ni nec gre
duces libellũ:⁊ ſic ꝑ ↄñs Iiiem Heini Sn
dicit cũ appellat᷑ a diffinitiud. ita nc den
praticare. Sed Jo. an. in. d. c. Rarna u
luit totũ oppoſitum:ut in appellatioe ab inei

velii oflerteé
eutoria ſit neceſſe uitaqʒ pte vnic nbeli off

ferren item eſeri Quii unbtto

eig i nice , Jo. n..cii
appolatosci nideß 90,. t
ni cart. Brr ilbi ad ulia.
igut anr aten ti lo aſeit gia
c Au ngj o hit. ono il
õäü
Imn Aα71ααοα
is oxoq; iattn bt ggior feo g
is iſe pomm pyt evnit uer
res non odlofaere.Kens vend cone⸗
Poar naſtüamn ſcie er caN c um
d M. nd. Jognanlotd ale di
ſen dato d Nono un n in.ctum
8 lifn. Oi vo umrac; pospßi
e pbatio q fit . modum negatots uta
rens ſe non iſe cltatuumnkniam fuiſſe
ne ce og itdent aꝛ non iut ſumd in
Pbodum. lic is q appelar bz pdare
iditeae hiſpenonen ago iucer in
aeturnt ilis apuc quen C.cecden⸗
ritur ꝓbalöne q fi directe
1 ldiſe Pteſtes
iic pbabtt iſe hebet pbare ipng
appelalöen oi enanet puori ſia
lbi 6 ciuiſu.? ſc limitn cicta do
et.i pfitie.? Pbatur moß
“ 6 palſcto. Ant
Pbatöcs nono: ant pauce 4
ſpumn pilam iſficierpon d 1
ſorilert Ufficleter phari
bi ilſa rla locii by cj .
. ch anbo ſüt pn ,
ſoi.c pur do. 1, ,
nd9 00.. ic decrenimn⸗

- cton elipit os i
obautt üc hy locmn l

ibbit is i,z..iſe i pban
ere lhnocstgn ſai Cn
ſd renn zſociz llutkn⸗ 4 ui
amn.e ſein nö. Brn in.
(p en Cc ſug. gico hin
ingse choßi ſ tene hane ulim
ncr anoiger dein

55 ffin
Fg, i Ana
. rl elng eſti
Vdon ri ginuin
xEz1u rimn akir
legenl —
Nmgfh naſpobe Imahu ? litem ↄt . Me gppel .
ſi Gr ei tigſni na. Et ari lecsdicir lationibus
i ckrgi Nartnnmni NReddit letit ꝙ argun i appcllatõne .
6 Rng pefamrg ocu roem diuer, netü ha Zri a diffi niti
tncnih gfcig Moſrie chunria elt non ltatiſ: qꝛ rio n ꝓcedi
r)e Pens indi vcſer ſs iffinitiua tu us articul appellatio ab i t. abſentẽ ſ
l Lenn Nin ſͤcgenm fur te hoc 4 n Fe id cg ſed Eppclistia do ut i. c ni let defectũ ill
Aoe n. nit fa em Jo. an. ur 5 geſiu io a iniuſtan .ij. de arbi. li illius iura flli
ias gund Sahzocandn rur Shncatler amtaren Banrpenn iun,
in⸗ ide eye, lo ſua nõ appcllation. ectus ubi em. C. eo. ti re ⁊ ui pperit ſñi⸗
Wanftder eleiſfrtciſn locutoria ſi ꝓcedit q e a diffiniti 1 reus. C. d i co. ti. - i ide tex niaʒ
1 Lil tCI icidẽs ł it nouus arti 2 lz appellati nitiua g . indi.E in. l. pperã .7 Bar i
3s . . en⸗ e . artic pellatio ab i mplio .Et poſui perad . i.l.
. — Uriarnn “ brecet Bi ni in deue ave iudex Peech nedu ircen H ſinautẽ
dns Do de rid was ce.ſed ia eag gſenig ndr unn 5 Ste abante ine in. del.
N.äconswhed nN ꝙ pꝑſe 3 uit: qꝛ ĩ pri itina nõ icio poſt dgam.1 ec. ſ uit l. iiij ex offic
L han l. ddd ona cõodẽ 1 i pria iſtãti 6 pure . u. pla. l. 3 tu uide i j. F. at i 10
(onrin NNeſchm de nalidi Enaꝛect᷑.ſʒ ĩ cã ãatia petebaĩ ꝛepli abütis dic reſpectu ↄdẽ id qð dixi i iudiciũ
nin t inenr iditarc ſñ e1 ca etebat res ulł tis dic u ↄdẽenatõi ixi in. c. bõ
—— Anniſi addi: ut ĩ nie. It ppellatoni es ul ct iõ nõ ut plene nõ. i atõis expẽ c. bõe ðᷣ
va de — ns. d 1 . ꝛut j.c. eu em de his ꝗ nis diſpu 2 iõ nõ ẽ mi nõ. in. c xpẽeſax: r Ze
edt unmicedo rqun goobne ſtari utriuſqʒ pti es de fi.iſt poſſunt ſ ppellatore nõ appellat iã. . ð pei
milecd perſinfitinn 1 ri. ſed ubi alte ꝑtis dʒ li .iſtru. mer ua que tra re noõ pſequé o ꝓſequi is
lnoe ſo 9 gaſunfetinimn ꝓcedi ſi i altera ibelluſ o . ito da 9 traſiſſet in Plequete i appel
Kianun inn io aneenre dick unta d lis vte pelamoelleiun 1 naicacͤ⸗ nan aetet a
edaz nnngimm en ageit ber ne referri Br atg) Riogoronih per rh i⸗ ack auszmier nc⸗
— ab i ec hẽs nunq; rticulũ eſta in ri. de lis. n. l. cũ do. caã nu
nnd aſt fer ria k diffiniti iĩ appellatõ no nüc r t. ↄteſ. J. qñ ꝗ at. ff. ð re i ctis. nõ larg E⸗
dum amau 5 o Nd Offinin re ⁊ lite initia ſi atée intpoſi o. deciſ .F. qñ ãt. re iudi t P
un ppalöson uſett i appel m ↄteſtari. Eu it neceſſe tpoſita br b. cccxxxiiij. t. H. quid d di. Spe e .
rapum min Pſte oruuſefe appellatiõis e ui at i libellum a. aut eni j. ↄcludit i e cã per d . u liz S
n aſhnarc nũ. clariꝰ cã uide icumbit on? of 2 non ẽ m deducit ſt i effect 0.8
um iin, r i hna,il ſtigni riꝰ Bar. i ꝑ JYo. an. i. c. iñ n? ꝓbadi n ẽ neceſſaꝛi it nullita⸗ n per tria mẽ
Ean. grg, bol iguit ꝙ r. i. l. bi ᷓ ad ci .i. c. i pñti 1 rie ꝓcedat aꝛia oteſt sꝑ uiã excepti mẽ
quinm ltas tr icin kun ce. A aut altera ti q ad ciuilia ria de re all at. facit. l. iij ario: imo ſuffi ceptionis
, Mquar eLvn ouer 5 ꝓbaꝛe i 3 es ẽ pns. pꝛi qt alia di Aut de ö. in. c. prudeni . ff. ad exhi uma
uenſchluͤel Oaur bo . , H eo ihian ut nm vect rnaa na⸗ cã pweare .ſexta ð ir ⸗
onin) witnn Ad ſifnde ilud quoqs dici aut. de hi n ſnie ut. . amt eſt put iurepa. 2. as fieri põt ele.
idct Wes dd n aliqd f qʒ dicit iñ bis qᷓ igre. ad amplio ducii Put b diſtin .2. I. c. dilec i pot ut.l.
lhna uc o niſſe ꝓbat Sbat acto d app. F. ducit principah guit i ca 9 to ⁊ diſtingue
. Nrace Ved Pütktids bart non doolner ꝓpt ꝙ ſeni reo abſolto implorãdo z HWM uiã e erſlerele⸗ R ge
d echins inam uiun 4 mn inngilan ſiiee Keus u ol tneer oden etala ar n. ſi nullitas ẽ u uadictrofnai
s cont ſe rſcll igudaun puu ficzi = geriszu jec eennenne ij iũc exigit oan ge fi. plbi Antn nõ exigit
ent Mpllid ieltmumiͦt an ſicen 85 Riichn g 8 nouo lu loco pᷣalle. orne ſedẽ as e ſuſee ge H ꝑ notata 6 nd noto
s gol ſigulluinn⸗ Eꝓbati A vo un nõ.in.c. cum Jo etiam enim gere ꝑ glo.i cle inte. reſti.? ꝑ J i. iudi.c.
cNapenn in grorit) iin Cnund reus ſe q fit ꝑ mo dumg pꝑs ẽ pns tũ oannes do. A a conteſtatio lug a repulſio o. an. i. e.
minnnaſel 1giinkinnd ne cẽ oen fuiſſe drin Negardiszur ri dicais Pie ef limitat qn nis nun iſſimrn eo. ti. hẽt
nn geſirk ſiimni pbã toanier ar non 4 ſniam fuiſſe hi, dicit mibil i ſe credere etit ꝑte pnte e ipe
8 Petoren end Pctiuim idirecte r tlic is nppell ſtarut⸗ ſininaoe ſi ut lit nn a pte. ſz a dr ltarſen⸗ no exi me autez
K⸗ e Senhenn acta: E iſpectonem ar bʒ ꝓb nus ad abſti. Conteſ. ⁊ aui lice p. c. qn. gi ex quo
rwtont unn n 4 a: ut i. l. is apud actoʒ :in are 7 ꝓbar i. ¶Sea eg 2 aut.ſi oẽs ¶ m. F. unt ? alij
–ò = ie, 5 H a gu C. dee eĩm in Ll qꝛ ex quo inte o ſequor prim iann ſe ab bere
— uc ꝓbabit i fit dire⸗ de eden ¶ Aut ꝗ ↄteſtatio: ciũ ↄcer dictũ indiſti e.
ate zagnbinſbuce it ille qͥ h cte ꝑ teſt ut ꝗᷓ eſtatio:ſicut obſe nit certa indiſtict
ſeut end dnert⸗ ꝑ appellatõem oi Ebat ꝓbare i p es uk inſt grũ ꝗᷓ explicat eruat᷑ i petit ꝑſonã eſi fiẽ .
dnt mini, 1.bi q em oia ꝛemane are i pᷣma ca za 2 c. ij icat̃ ex iudici petitõe reſt fiẽda
nioltfic oe hi ꝗ ad ciuili manet i pꝛiori ca. Ha c.ij. ð offi. iudi icis offe⸗ itutois i i
mtumniie Ptr .C. i pnti ia. 2 ſic limi PAor! ſtatu: ur i m plorareĩ II. i. ſecus ſi cio: ut le. z nõ ite
