partes appꝛobaſſe peꝛſon is na
ſniam feꝛendã gnam “ ſennen mech
cuius ꝑſona non repꝛobatur a prod enlegte
dictuʒ ſit ut iiij.q.iij. . ſiqui enlerſz
A.I. §. ſiquis teſtibus: not
glo. in. c. pꝛeſentiuʒ de teſti. ¶ Er quo
ab identitate rationis quod dinde⸗ indi
riſditio fuit partiũ conſenſu prorogannn 6
appellari: quod renet Oar. in. .l. er dat
pꝛobatur peꝛ locum a ſpãli i.1. epiſcopale 3
de epi. audi. ubi ſtatui iale ſe e.
pi. audi. ubi ſtatuitur ſpeciale epo ppter
dignitatẽ epiſcopalem: ut ab eins ina ſata in
pꝛoꝛogatione iuriſditionis nõ poſſet appell
ri quod eſt notandũ:in contꝛariũ engo eſt M
cõmune.¶ Et peꝛ illuʒ tex notanteꝛ di dirit
ar. ꝙ in facultate appellandi iudice pro
gato inſpicitur cõſuetudo z dignias ipius in
ndice gato nõ appellarur allas iter
ſubditos ita nec ab iſtis pꝛoꝛogãtibuſ 2 ſatis
nidetur mihi rationabile. ratio quia p pꝛoꝛo
gationẽ no alreꝛatur pꝛĩa iuriſdirio ſed exen
ditur ad ipos proꝛogãtes ſecundũ ſuas quali
tates. facit quod notat glo. in.:. ireꝛ ↄuenièes
ff. ad muni Aadue re mm ne tu decipiaris ij
iu canoniſta q; legiſta peꝛ illum tex. 2 dictum
Har. Mam debes ſcire ꝙ a ſnia epiſcopi be
ne appellatur ut in. c. paſtoꝛalis ð offi oꝛdi.-
c. vomana de appella.li. vi. pꝰ reſponſo ?..
debet. ſed imꝑtoꝛ dedit in. d.l. epiſcopale pii
nilegium ſpeciale epiſcopo in iuriſditione pio
ꝛogata quod cꝛedo ꝓcedeꝛe dũtaxat quo ad
laicos.quibus potuit impatoꝛ peꝛ ſuum pꝛiui
legium pᷣiudicare non aũr quo ad cleꝛcos. n
ſi de iure canõico poteſt ab epo oppellaꝛi duʒ
cognoſcit iteꝛ ſubditos.foꝛtins idẽ dicẽdũ cũ
cognoſcit iteꝛ nõ ſubditos ipᷣius iuriſdinonẽ
ꝓꝛogãdo nec ĩ pᷣiudiciũ cleꝛicoꝝ cũ deiogati
one iuris canõici.potuit ĩꝑato: puilegiaf epʒ
nide bonũ ſile qð poſt Inno poſui i. c. nupe
de teſti. ⁊ hec norabis:facit ẽt iſte tex. in ar.
a ſnia lata pᷣm oſilium ſapiẽtis cõi ꝑriuʒ ↄſen
ſu aſſumpti poſſit appellari. Ad idè li..qſſ
tũ.ff. de appel.⁊ ibi pleneꝑ Har. fac qð nõ.i
.c.ſi ꝓ debilitate. g de offi. dele.? P Par. .l.
i. F. ſi plures.ff. ð execi ¶ Nõ ꝙ ꝑ appellaii
onẽ ñ ſuſpẽdit᷑ oiĩo pᷣſumptio iuſticie ſeu ſnie.
vñ ſi ꝓductis actis nõ colligit᷑ euidẽteꝛ inid
tas pꝛeſumit᷑ iudicem fuiſſe motum: ? ꝛepuio
iſtũ rex. ualde notabilẽ in eo nt
ſnie ⁊ pᷣſumat᷑ indicẽ iuſte fuiſſe momũ. 5
ꝙ magis pᷣſumitur ꝓ iuſtinia ſentetie quãdo
iudex fuit depuratus partiũ conſenſu quan
do ad inſtitiã uniꝰptis ul ex pur iudicis o ſ.
nã i pꝰ cau pᷣſumit: amicus uiriqʒ ꝑti. n par

m ſniam

onfirmate
p a ſnia indi
ſt appellart 6
el. uidentur eiz

tnen cno n
ſn ng rnltul lllr h 1
ce i a ſt nce ſenp d⸗

Alger en volet ſa aga fom
juifiſiß Kpwee ſun eulim

, veus dictt N, t
nul ei gſt ſhi idno.

ſomni cſcii pnicin b an li . B
ſtes fone P lleli ſfcarn inder ti g

g cognolcis ſbornanden lloxl
chſi lamm hri ii
osartiro lqul o eſi , Niu M
goceñ Muqla ſiin G ni
Arlimnfuur ile mrnoe
Ein Areq: 1no plpponit
nocnlmi hlent iſos ſtes fuſſe
ils r giudera quo e efeen teſtü ſigni
ſeneitilic A gri⸗Metirter. oi.
Mi öc dand Gerg ein nofricertenacade
imo er Pupponr poado fiag iſin agore
Piig frone ſer aida. Hrinder noſenpen
d uni pbatonis eniclnaur g e Et
Nhenng ullib o. An dtis gl oſine g
reſes eſſen uſes nl g iolerb igntnſtrin
ciclad ane. eſnchetti, ird i
mwyanreſeſimgfnqnid gc innn
mr opnlcge ſe npnobai nder oemn
n aotare oſet anini d nni ſp⸗ Puobe
lonig erhch no enagunt ſſin .
uliadinſtiguian mun
di ii dudii nſbi g, e . .
le rituiae 1e Auneit giopp
jdn e fl alucen h wercziule ſi
ſan eum nec z n Alen pnmnido
“ 1 npoſſetclngni

. bre
nctem nbifutonpple. uuten
unmni airun hin inl in i
lur a hos goygiig ennci nit
nurm i c n gb nlin nni
nm, rri e lpint
n anonſh cy lyſti o iium r en
Pr. im debes ir , t lopit
Nyelanur win Haſtonis deff oie
ctomm de ea N eenged
Ada. d errdede ANer
degum ſdecche dedd mteren
gn gudd dedo grrten Rame
ucos Onivds doliſtinnenorpaſfnn
pun ldtne on incio lin
1r me moo waſ dd int⸗
gnſctia ſbiltefunns iit
vcmarin toſhiln n i
wide Neti ivdiei Kier⸗
mis nd. wun un i
NeGastdle Finopel
ide doni ſlecd oſ In le
lenn trmmo i i
ſa nhnt oſt minn

Geplinc ſet 7

C ſ- ſamendH P + — . arn 1d e ,,dan fer⸗ ò ſan cu, ſa

¶ De ꝛe ſudicata

affectio omnem ſuſpitionem tollit. l.nõ ſolum
fff. de ritu.nup. ¶ Opp. 5 tex. exquo iudex
mãdati foꝛmã ꝓceſſit non debuit naleꝛe pꝛo
ceſſus nec ſnia ut in. c. cũ dilecta ð ꝛeſcꝛip.=..
diligẽter. ff. mãdati. ſolutio gl.i.fatet᷑ Zriũ ſi H
ꝓbatũ fuiſſet.ſʒ ꝑs nitebat᷑ ꝓba:e.nõ aũt pꝛo
bauit.ſecus ·dicit gl.ſi pꝛoceſſiſſet pꝛeteꝛ foꝛmã
tunc.n.tẽꝛet pꝛoceſſus Moſt.dicit hoc ultimũ
eſſe uerum qn illud eẽt de ↄiunctis mãdato.æ
ſic loquuntur iura allegata in glo. als autem

idem eẽt faceꝛe pᷣter et õ.de quo uide qð le.?æ
nõ. in.c.prudẽtiã prio ꝛeſponſo de off. dele. =

bonũ tex. cũ gl. i. c. ſi cui de elec.li.vi. G̊ iẽ̃as
ꝙ ubi certa foꝛma ẽ de ſubã equipantur p̃ter
2 3: is ãt qui facit uicinũ æ ↄiunctũ mandato
nõ dr facere pᷣter uel ) ¶ Sʒ circa bec qꝛo ꝓ
tex. declaꝛatione in quo dicebat᷑ iſtũ iudicem
feciſſe foꝛmã ⁊ iiuſtã ſniam ptuliſſ¶ Solnj
tio dicit Inn.⁊ cõit᷑ doctores ꝙ forte mãda
tũ erat ſnĩari pꝛo cleꝛico ſi pꝛobaret ſe ma
ioꝛẽ ꝑtem capituli electũ ꝙ cũ pbaſſer teſtes

uiles ⁊ ſuboꝛnatos iudex nõ ꝓ ipo ſʒ ↄtꝛa

nũ iauit. Et ex h̊ dicebat clericꝰ iĩiuſte ⁊ otra
foꝛmã ꝛeſcꝛipti ꝓnũciatũ.qð erat falſũ.qꝛ lʒ te
ſtes foꝛte ꝓ clerico teſtificaꝛent. iudex tñ q re
cepit illos cognoſcẽs ſubornatõem illoxꝝ l ali
os defectus nõ fuit ſecutus illoꝝ dicta. . n. iu
dicis arbitrio reliquit.ff. ð teſti.l.iij. . tu ma
gis diẽ mmñ Inn. ꝙ iudex q feꝛt ſniam dʒ ĩ tali
caſu h̊ ipſũ ſign ficaꝛe iudici appellariõis g̊ de
teſti. cam ¶ Aduerte qꝛ Inno.nõ pᷣſupponit
pꝛo conſtanti ꝙ hic ↄſtaret illos teſtes fuſſe
uiles. uł ꝙ iudex a quo de defectu reſtiũ ſigni
ficaueꝛit iudici ad quẽ. ¶ Hec Et tex. h patit᷑.
nã tũc clarũ eſſet ꝙ ſnia nõ fuiſſer retractãda
imo tex. pᷣſupponit ꝙ ꝓbatio fea iſtũ acrorẽ
pꝛia fronte eſſet ualida. ſʒ qꝛ iudex nõ ſempeꝛ
ad unã ꝓbationis ſpẽm ĩclinatur ge ⁊c. Et H̊
apeꝛtius uult h̊ do. An. dicẽs ꝙ ſi ↄſtaret ꝙ
teſtes eſſent uiles. ul ꝙ iudex hᷣ ſignificaſſet iu
dici ad quẽ. hᷣ eſſet expeditũ. nbi ueꝛo alið nõ
apparet.⁊= ſic ſumus in dubio. ex qꝰ alia acta
appent legitime fca.⁊ ex ſe ſnĩa nõ hʒ appentẽ
iniquitatẽ.qꝛ lʒ apꝑeat pꝛobatũ index nõ arta
tur applicare pᷣciſet animũ ad unã ſpẽʒ pꝛoba
tionis. ex eiʒ nõ retractarct᷑ ſnia. qꝛ acra nõ
Ocludũt apeꝛtã iniuſticiã quod dixit notãduʒ.
Hec dẽa iã dudũ mihi nõ placueꝛũt.prĩio ꝓp
teꝛ abſurditatẽ. que ſeq̃rer᷑. poſſet eiʒ iudex ſʒ
pᷣdicra de facili eludeꝛe ꝓpbantem ꝓnunciãdo
ſniam ⸗ eum. nec h̊ grauamen poſſet releuari
peꝛ iudicẽ appellatiõis.qꝛ pᷣſumeꝛet᷑ ex aliq̃ cã
iudicẽ fuiſſe motũ ad ꝓnunciandũ õ̊ ꝓbatio
nẽ. Iẽ h̊ dẽa ſunt expꝛeſſe õ nõta ꝑ ↄpoſ. in
c. bone.i.de elec. cuius dicta recitat ⁊ ſequit
o. an.i.c. in pntia de ꝛenũ. Nã nt ibi nõ.pẽ
dente appellatiõe nõ pᷣſumit᷑ ꝓ ꝓceſſu uł iuſti
cia ſnie. ⁊ ſufficit ad retractandã ſniaʒ ꝓbare
coꝛã iudice ad quẽ aliqd fuiſſe ꝓbatũ i iſtãtia
pꝛincipali. ꝓpteꝛ qð moueꝛi dʒ iudex ad pro

alevet Xù 2. 6.

1

nũciandũ pꝛo actoꝛe fac ꝗd legit᷑ 2 nõt.i.c.cũ
ad ſedẽ ðᷣ ennd Mee h uidetur con
tꝛa nõta ꝑ eundem nn.i.c.qmi de ꝓbat.ubi
dicit ꝙ ſi iudex qui ꝛecipit teſtes ꝑpẽdit teſtcs
nariaꝛe uel uacillare dʒ faceꝛe h̊ i actis ðſcribi
qꝛ lʒ iſte poſſet ferre iuſtã ſniam iudex tn ad
quẽ ſniabit fm atteſiationes.⁊ addit ꝙ h põt
faceꝛe ĩ actis deſcribi.ipᷣe depõnis reſſiũ 2 nõ
poſtea. ¶ Irẽ ↄtra iſtam lecturã cõem allego
tex.q̃i aptũ ĩ.c.cũ. Meꝛtoldi fi.j.e.ubi papa
ꝛeuocat ſniam.qꝛ index ꝓnũciauit ꝑtẽ defeciſ
ſe ĩ ꝓbatõe cũ iñ ↄſtaꝛet p atteſtatões ipſã ple
ne ſuã itetõem ꝓbaſſe ¶ Si ergo nõ Pſumit
iudex ꝛepꝑitur defeciſſe ĩ ꝓbatoibꝰ qñ eyp̃ſſe
dixit nõ fuiſſe ꝓpatum. cum tamen appaꝛeat
ꝓbatum foꝛtius non debet preſumi quãdo in
dex nil dixit.æ tamen P teſtes alias ꝑ ꝑtes ap
paꝛet ꝓ actoꝛe pꝛobatum.⁊ ex pꝛedictis rema
ner dubius intellectus huins capiiuli¶ Drio
cogitaui poſſe dici ni ſentit gl i. in. fi. ꝙ actoꝛ
bic nitebatur pꝛobare ut dicitur in tex. non ta
men pꝛobauit.ideo ſatis fuit ad oↄfirmationeʒ
ſententie. ꝙ nihil continebat iniquum. ſʒ pꝛo
fecio hoc ſtare non poteſt.quia papa ad cõfir
mationeʒ ſententie.non fundaſſet ſe ſuper alle
gationibus poſuis in textu. maxime ſuper illa
ꝙ iudicis animus non ſemper ad unã proba
tionis ſpeciem ⁊ cetera. Illa enim allegatio pᷣ
ſupponit aliquam pꝛobationis ſpeciem prima
honte ualidam in actis patuiſſe ¶ Ideo dico
dari nouum intellectum ad iſtlum textum ſe
cundum queʒ omnes allegationes quas papa
ad confirmationem ſententie adducit aliquid
opeꝛantur nidelicetꝙ concurrentibus oibus
iſtis tribus de quibus in tertu ſcilicet ꝙ ſentẽ
ria nihil contineat iniquum.⁊ ꝙ conſenſu cõ
muni partium cã fuit commiſſa.æ quod pars
requiſiuit in fine iudicem ut ſententiam feꝛꝛet
pꝛeſumendum eſt pro ſententia.lʒ in atteſtati
onibus appaꝛeat fuiſſe pꝛobatum pꝛo actoꝛe.
tunc enim pꝛeſumendum ex cauſa aliqua iudi
cem fuiſſe motum ad non conſequendum illaſ
pꝛob ationes ⁊ ille allegationes faciunt ur iu
dex pꝛeſumatur amicus utriuſqʒ partis 2 iu
ſte motus: alias enim difficile æ quaſi impoſſi
bile erit ſalnare ſine impropriatione inrellectũ
huius.c. nec fruſtra preſumendum eſt papam
hic ponderaſſe illa tria. licet glo.fi. hic innnat
ꝙ duo ex illis hic nil faciant ad confirmario
nem ſententie:ꝙ non eſt preſumendum. ar. c.
ſi romanorum. xix. di.⁊=.c.ſi papa de pꝛiuil.
li.vi.=.l.ſiquando.C. de inoffi.teſia. Hoſti.
tamen hic ponit aliquos effectus extrinſecos
illorum uerborum dicens. ꝙ per partium cõ
ſenſum preſumitur amicus.= peꝛ conſequens
p:eſumitur. non gꝛauaſſe ¶ Id nota quod di
citur de requiſirione poteſt nalere.ſi forma ꝛe
ſpiciens fanorem partium tantum fuiſſet uio
lata uidetur enim tunc pars conſentire. ſed
certe hoc nultimum non congruit allegationi

Tiuac ₰Mν) Tband P. 7 en⸗
4 1

mis ſuccicte fẽʒ narra
pricipalioꝛes.¶M
as ſnias ſeſe mime ↄtingẽtes.quarũ fuit una
ſupe: purgationis indicatione.altera fuit con
dẽnatoꝛia pecuniaria. æ hũc intellectũ põit gl.
i quã uið: ponit ẽt Inn.j. uſqʒ ad neꝛ.ſʒ nec
vonit᷑: pria abinde uſqʒ ad finẽ ponitur fᷣa.
Secundus principalis itellectus eſt ut tex.po
nit duas ſnias ſe tñ ↄtingẽtes:ita ꝙ una pen
dat ab alia: utputa inder pꝛocedẽs ) clericuʒ
aecipit pꝛobationes ſupeꝛ delicto quo plene ñ
pꝛobato ĩdixit iſti purgationẽ ut.j.xx.dics ſe
purgaꝛet:alias priuabat eũ hũficio ſuo.⁊ bũc
mnrellectũ ſentit Inno. ¶¶ Teꝛtius intellectꝰ ẽ
ꝓꝙ unica fuit hic lata ſmia in ciuili:qꝛ pſũptiõe

guã papa facit ꝙ iudicis anim? zc. dem tamẽ
Hoſt. i ſe ẽ nex. ¶ Et adueꝛe ꝙ i eo ꝙ In
no. ſentit ꝙ ſi mãdat᷑ ſniari ſub ↄditõe conceꝛ
nẽte merita cãe vr̃ data noua foꝛma ꝓcedẽdi
ita ꝙ ex trãſgꝛeſſiõe ꝓceſſus iudicat nullus.
2 facit ad h nnũ ſingulare dẽm Mar. in. l. diẽ
ꝓfene. . ſtari.ff. de arbi. ubi dicit ꝙ ſi fuit 2
pꝛomiſſuʒ ĩ arbitrrũ ut ꝓnũciet de iur̃ tmn:no
nalet ſma ex defectu foꝛme ſi ĩinſie ꝓnũciar.
Sjʒ 3 Inn. fac ꝙ ipemet notat i. c. prudẽtiaʒ
de offi. deleg. ubi diẽ ꝙ ſi papa ↄmittit cqʒ iu
dici ur ↄdẽnet ꝛeũ ſi actoꝛ ꝓbauerit il ũ ſibi eè
obligatũ.ñ dat᷑ ex H̊ noua foꝛma mãdati aðo
ꝙ ſi actoꝛe ꝓbãte ꝛeũ abſoluit:tʒ nihilominuſ
ſnia qꝛ potiꝰilla vba ſapiũt iſtꝛuctionẽ iudiciſ
ꝙ noue foꝛme appoſitionẽ: z ad dicrũ Bar.
an ſit uerũ nide qð dixi in.c.cnʒ dilecta de ꝛ
ſcrip.⁊ ĩ.c. qntaualł ð iureiur ¶ Altio h q̃ri
cui incũbat onus ꝓbãdi in appellatõis cã gl.
ij. ̊ tãgit ſʒ nõ ẽ mã nr̃a.dic ut plene nõ per
Cal.⁊ alios ĩ.c.qm ðᷣ ꝓba.⁊ ibi dixi ꝑ Jo.
an. ? alios ĩ.c.ĩ pntia ðᷣ ꝛenũ.illud aũt ceꝛtũ ẽ
ſi nil ĩ indicio appellarõis pꝛeteꝛ atreſtatõel
ĩ pᷣma cã factas pducit̃ iudex ad quẽ ex ill et
alijs pſũptiõihꝰmotũ aĩmi ſui ifoꝛmabit circa
ſnie plationẽ ut h̊ᷣ ⁊ ĩ.c. cũ ad ſedẽ ð ꝛeſti. ſpo.

od ad cõſultatio

neʒ Caſus:Snĩa ꝑ lapſux.x. dierum
trãſit in ꝛem iudicatã. ſi ptius nõ fuerit appel
larũ ⁊ qdrimeſtꝛe tpᷣſ ꝙ dat᷑ ↄdẽnatis ĩ ꝑſona
li ad ſoluẽdũ põt ex cã ꝑ iudicẽ artari ſic cõit᷑
ſũmat᷑:q ſũmatio iudicio meo nil noui decidit
Er iõ ut tex. iſte aliqd noui affeꝛat enucleãdo
medullã. c.ſũmo ſic. Si ſnĩa pꝛecipit aliqͥd fie
ri ad certũ tᷣminũ:ipᷣs decẽdij ad appellãdum
currit a tpe ſnie ñ aũt a die finiti mini B̊ pꝰ.
Quadrimeſtꝛe tpᷣs qð a lege dat᷑ ↄdẽnatis in
pſonali põt a indice ex cã artari ⁊ ſponte fᷣmi
nũ artatũ ꝛecipiẽs ñ põt pꝰ decẽdiũ appellaꝛe
iʒ ñ ↄſtet iudic ex cã ĩminũ abbꝛeuiaſſe hoc
fo. ¶ Ab executione ſnĩe nõ appellat᷑ niſi in
executiõe modus excedat hᷣ ttio:diuidit᷑ prĩci
paliteꝛ in duas ꝑtes fa ibi taliteꝛ. ¶ Et ſcial
ꝙ caſus lr̃alis ponit᷑ multis modis:qꝛ lr̃a ni
¶ Monã ãt q̃tuoꝛ mõs

. n. irelligir q ponat du

¶ Be ꝛe ludicats.

faciente pꝛo actoꝛe iudex
ad centũ ſolueda.j.xx.die
pus reus purgaret innocentiã ſuã
nõ reneꝛi iuxta. c.fi. de iureiur.2
tũ poſuit guil 13
Ho.iĩtelligẽdo ꝙ ii
in cꝛĩe: ⁊ ponit cãuʒ in ↄdẽnato de
manifeſto ad duplũ ſolneduʒ nili.
purgaret: qui teꝛminũ recipiẽs ⁊? ad idè pfiru
neniẽs appellabat: querebatur ſʒ eiñ de trib⸗
An naleꝛet appellatio. Meſpondetur n⸗
Secũdo an poſſit ↄqueꝛi .
meſtre: 2 rñũdet ẽt ꝙ nõ. ¶ Te.

ↄdẽenauit reuz puta
8: niſi inkfra illud tẽ

.l. iurãdo ſe
hunc intellec

uartuz intellectum poſuit
nica fueꝛit ſñia: ſz lata fuit

furto non
.xx. dies ſe

) no habneꝛit qri

Leꝛtio an poſſit

ab executoꝛe appellare: æ rndet nõ niſi mo
dũ excedat: 2 quilibet iſtoꝝ ĩtellectnũ ſuſtẽtabi
lis ẽ.æ ad ſam apolicabilis pretei ſʒ itellectũ
Inno. dũ poſuit exẽplu ut nili ſe purget pri
uabar eũ bñficio ſuo. Hã indicio meo iy talis
ſnia feꝛi poſſit. nõ m̃ ẽ iſte ĩtellectus applica
bilis ad tex. in ueꝛ. ſed nec: Iʒ Inno. bic dicat
poſſe dici: ꝙ ſicut in ꝑſonalibus ſic ⁊ foue in
pꝛinatione eccłie: niſi ſe purgaret neceſſariũ
tpᷣs quadrimeſtre. refeꝛt tm alios teneꝛe ꝛiũ.
2 remittit ad notata in. c.ↄqueꝛenti de offl.de
le. ſʒ mihi ut dixi dictũ Inn. non placet: ideo
ſequoꝛ ↄꝛiam opinionẽ. OIOoneor quia ſcdᷣm
modũ agendi deficiẽs in purgatiõe puniedus
eſt. ut nõ in.c.accedens de accu. vñ ut iuſtifi
cetur h̊ lectura oʒ pᷣſupponeꝛe ꝙ hic agebat
de cꝛimine expoſcente pꝛiuationẽ beneicij.
deficiẽs in purgatiõe hẽtur ꝓ ↄuicto:itic
de hoc ⁊.c.iſinuatũ de ſimo.Si eꝛgo iſte poſt
lapſũ teꝛmini habebatur pꝛo pꝛiuato il debe
ret piiuari ñ dʒ iudex pati crioſuʒ derineiebi
ficiũ maxie ſine titulo. Itẽ quia hito reſpeciu
ad bnficiũ ſnĩa põt dici lata ĩ reali. Ideo pu
rificata ea dʒ illico executioni mãdari.:. una.

E. de re. uxo. ac. ⁊.ij. q·i.ſiẽ cũ ſiibꝰ¶ Dꝛ

teꝛea tpᷣus quadrimeſtre dat᷑ odenato ad ſol
uendũ pecuniã ꝓpteꝛ difficultatẽ ila iueniedi

nr.l. ij. C. de uſn. rei iudi. que rõ ceſſat ĩ pꝛina
niõe bnficij. ¶ Nũc nenio ad notabilia.? pi
mo nota ꝙ purgatio qñz iducitur per ſniom.
An at ſit diffinitiua ubł ĩteꝛlocutoꝛia dica. .
ſuo glo ij. ¶ Mõ fo ſccũdum unũ ĩtellecum
ꝙ pᷣſumptione facienre pꝛo actoꝛe poteſt rens
ſub ↄditione ↄdẽnari.niſi per iuramentum ſe
purgaueꝛit ad hoc.l. geneꝛaliteꝛ. C. de re cꝛe.

2æ iureiu. Ex hoc ⁊ ex tex.n
tõe põt feꝛꝛi:dic tũ ꝙ ſub ⸗9
feni non dʒ: lata tamẽ tʒ.l.i
do appellan ſit. ij. q. Vi. bi
hoc facit quia geſtum cõtꝛa
ut. l.non dubium. E. de leg
7 ꝛegula que cõtra

pꝛocedit ꝛegulaꝛiteꝛ. Fal

ſuſtinendo factum contia.l. u
gula que a iure li. vi Sequitut

F. biduum: ? nota hãac ſolutionez.
Nãõ ibi ad cni

Cc.tua de ſpo.duoꝝ.

5. ſi

ius li. vj
lit qñ lex pcedit
l. ur nötr Dy. in ꝛ
Bar. i dicto
nide gl. in
9 platiöe;

us 2.x. di. nides

So. dic ꝙ Zriuʒ
dir ultia

nia ſub cödi
ditione extrinſeca
.HF. biduũ.ff. quan
duum. Sed contra
ꝛa legem eſt nullum

ma connnüin icronm
apegth ain nce
.dleb fi reo i mhnue

ibi Bn

corn
Pamwi
a gunann
nuchafnnib int en
ng ago We domn
ſoninsego B
ſgarur ran⸗ 1 ring bh
ſnia ame lapfumn
ortuon reiindian en i
cntionictha tlis elio un .
nſoli de r.

Giincunne chan r,

r4oir ⁵½
creumiraul c , e⸗

„. „ „ ſt. 7 eni
rn uulino. ſpploc
1 Sco76”Hαα²ο. Nuilojer inien

mimenins ctyſu trniit ien incc
mnoriterprernioner preſunpo equieſe
Gmnis. Namars non Mhelinco Mienu
gnctegeſfie ndot ene men ſn⸗ Eiul
biter nodlis ienc non apelans gnn
ſüianneatin .a.L.deſen aveſine cern ann⸗
lab eo. C.ano nodon anido inder dicun
ſſappelans preſlar aſſenſumn ie. Crde
clütad q aner igin demmmorig innſtn
tur odliganio nturalis A uideur e ic gun
appelando pars cdſetind er denſo ortuur
Iumlis obſgmno iff euen 1cnen
qonem fommt Bmni d lab ed wen u
opioes quilam eitomerunt gſt. Ju.
Gint aut qus oilttppeline la nol
Mun funenl n das utbus lal
Aprgeime eſuccöbitnon poteſtan
qhia inuſtus tca non orim

1s. retenet icſſtnre er ſentii non

oblgatio naturai
lGotio haturolss nergenia ſnig n
ſenone unntnn len il

lannr.luſianus de
eennam, iductria frcſins iolit
I Mus. N. pacet ge Paclis .

Hi Uanm i g,
Aklli
nake⸗ ich P nicr ſnn
itu e ni
* nqei em iring ſnt
s 1ppellab⸗ rchenb en

müanin nn ht

in anit ultm
ſuſei —
isaimrinde R enn
foſſ d gien e on
enin onutbnefcett
nuumoreinſe niſehneniei
nrnentiniinn
nin Nnent
leß nhicin dai Fin on e
wi imn oynſoni venei
nſ enl fcii; nongeniet⸗
õ
amj lummoj iſipnr hl in
ainin ewoſeme oiintone ocnfi
efges in purgarebanr o oigo, nl
N boc t.ciſnmani e ſimo. Oego
mwſa remin deneunn Ninnd n
õäü
ci müeine inid Maia iont⸗
üdffci fiadetiamrith 1
teman hiliderangi uin
CLe end tiſgi ſiiiſin
en ſns Oonarineſfeci dr
mii emu hn öfilnii⸗
Cid n
ch 1 Muevenions ſon
dediftch. chihin

o non ngnioon
it ſtaͤſcfninmn hüntan
ſn goi SoTdshntn

.

1

Iis n p 4:

¶ De re iudicata.

wtempus decem dierum prefixum ad appellan
dum currit a prolatione ſentẽtic ⁊? ſic nõ exclu
ditur a numero dies illa in qua fuit ſententia la
ta:ſed rempus currit de momento ad momen
tum a principio ramen hoc tempus eſt urile:ſed
in progreſſu eſt continuũ:ut probatur in.d.l.i.
.F. dies.ff. quando appella. ſit ubi tex. cum glo.
2 in.d.ꝗ. biduũ.v.x. dies.ij.q.vi.ſi enim iudex
a qꝰ? ad quẽ nõ faciũt ſui copiam:tempus non
currit:ut in locis prealle.ↄſulit tamẽ ibi Gar.
ut pars hoc proteſtetur æ appellet coram publi
cis perſonis:⁊ pro hoc nidet᷑ tex.in.c.paſtoraliſ
.preterea de offi.ordi.⁊.c.ſi.de appella.⁊ dic
ut ibi. ¶ Mota ꝙ tempus iſtud decẽdij currit
a tempore late ſentẽtie:nõ autẽ a tempore finiti
termini prefixi ad aliquid faciendũ:⁊ eſt ratio:
quia in continẽti cum ſetẽtia fertur pars ↄdem
nata gꝛauara eſt. Mam uidemus idem eſſe cum
ſententia fertur ſub conditiune dicto. J. biduuʒ
ſoꝛtius eꝛgo idẽ doᷣm cũ ſnia pure feꝛtur licet pᷣ
figatur terminus ad executionem actuſ.¶ HNõ
ꝙ ſnia ante lapſum decẽ dierum non habet auc
toritatem rei iudicate.ſi ergo ante madatur exe
cutioni debet talis executio reuocari:de quo ui
de bonũ tex.cũ gl.in.c.non ſolũ de appel li.vi.
Et cũ iſte tex.loquat᷑ indiſtincre dicam hoc pro
cedere tam in ciuili ꝙᷓ; in criali facit quod notat
HPBꝛrr.in.l.qui ultimo ſupplicio.ff. de penis ⁊ ꝙ
dixi S. eo.c.conſanguinei. Mota ibi per interpᷣ
tationem iuris ⁊c̃.ꝙ ſnia tranſit in rem iudica
tam ex interpretatione ⁊? preſumpto acquieſceꝛe
partis. NHam pars non appellando uidetuꝛ ac
quieſcere ſnĩie.⁊ in hoc tene męeti iſtũ tex. Et ali
bi tex. notabilis dicit ꝙ non appellans ↄfirmat
ſniam:ut in.l.fi.C. de ſen.que ſine certa quã.⁊ ĩ
.l. ab eo. C. quomodo ⁊ quãdo iudex dicituꝛ ꝙ
ñ appellans preſtat aſſenſum ſnie. EEr hec fa
ciũt ad.q an ex ſn ia cõdemnatoria iniuſta oria
tur obligatio naturalis æ uidetur ꝙ ſic quia ñ
appellando pars cõſẽtit:⁊ ex cõſenſu oritur na
tuꝛalis obligatio.l.i.ff. de pactiſ ⁊.c.i.e.ti.Haãc
qonem foꝛmat Haꝛ.i.d.l.ab eo ⁊ ꝛeſeꝛt uaꝛas
opioes quidam ei tenuerunt ꝙ ſic. Ja. vo bu.
dixit ꝙ aut quis potuit appellare ſed noluit et
oritur naturalis:ut in dictis iuribus. ſed ſi ap
pellat ſeł uel bis ⁊ ſuccũbit non poteſt amplius
appe lare tunc quia inuitus tacet non orituꝛ nã
lis. Bar. tenet idiſtincre ꝙ ex ſentẽtia non oꝛit
obligatio naturalis nera:quia ſnia nõ tollit ob
ligationẽ naturalem:ut.l.iulianus.ff. de condi.
inde. non eꝛgo iducit quia facilius tollit̃ qꝙ; indu
catur.l.ſi nnus.S. pactꝰ .ff.de pactis ¶ ¶ Et ad
id ꝙ iura dicũt de ↄſenſu reſpondet ꝙ non ap
pellans uere non ↄſentit ſed ficte: quia ſepe qͥs
omittit appellationem execrãs liiem ⁊ timẽs ue
xa tionem iudiciorũ. Ad hoc bo.tex.in.l.iteʒ ſi
res ĩ fi.ff.de alie.iu.mu.cauſa fac.⁊ hoc eſt i du
bio pꝛeſumendũ:aꝛ.in.l.cum de indebito. ff. de
proba.ſed iura ut ſit litiũ finis preſumũr ſeu fin
gunt conſenſum ad hoc ut precludatur via ap

i Pft as p eene ſ

pellandi: æ hoc ſentit Jnno. in. c. quia pleriqʒ ð
imu.eccle.facit quod notat glo. in.c. paſtoralis
F. quia uero de offi. dele.? Inno.? I an. in
c.ſacꝛo ð ſen.excõi.⁊ hoc notabis. ota in

H. ſed nec ꝙ iudex põt ex cauſa minueꝛe tempuſ P

2 dilationem a iure prefixum.an hoc procedat
indiſtincre uide quod plene dicam in. c. cum ſit
j.de appella.peꝛ Har. in.l.ij.ff. de re iudicata
per DOy. in ꝛegula indultum ð regu. iuris li. Vj.
Nora ꝙ ſponte recipies minorẽ dilationem qᷓ
a iure diſponatur uidet᷑ iuri ſuo renũciare:facit
.lI. ad ſolutionem. C. de re iudi.uide tex. cũ glo.
i.c.uxor.xvij.q.iiij. ota ultimo ꝙ ab exe
cutorc regulariteꝛ nõ appellatur. Ratio qꝛ nõ
grauat ipſe:ſed ſi qdðᷣ gꝛauamẽ ineſt illud fuit in
Hictum a iudice qui mãdauit. executor enim eſt
ſimplex miniſter.l.executorem: æ.l.ſi ut propõis
.C. de execu. rei iudi. Ideo ab illo iudice erat
appellãdum ut notat Innocentius in.c. ſepe ð
appella.ſed ſi erecutor excedit moduʒ ſibi iniũe
tũ tũc ab eo appellari põt: qꝛ ipſe æ non iudex
gꝛauat.l. ab executoꝛe.ff. de appellatio. ⁊ hic.
Oopo. dicitur hic ꝙ iſte poſt decendiũ non
exprimebat canſam in appellando.uiderur eniʒ
ꝙ etiã ſi cauſã expreſſiſſj nõ erat audiedus: qͥa
ſententia tranſit in rem iudicatam: ut ſupra.c.
cum inter. So.glo.ij.fatetur contrarium: ⁊ dic
ꝙ ad facilioꝛeʒ repulſionem appellantis ponde
rabatur hic ꝙ nõ exprimebat cauſã: ⁊ hinc ſũp
ta occaſione glo iſta proſequitur an ſit in appel
latione cauſa exprimeda:⁊ dic ut in ea: ⁊ de ap
pellatione ab interlocutoria dic ut in.c. ut debi
tus.j ð appella.æ plenius:ut in cle. appellãti.e:
ti. ⁊ regulariter eſt exprimẽda cauſa:ut ibi quid
in interlocutoria habente uim diffinitiue dic ut
nõ.in dicta cle.appellanti:⁊ dicam.j.ti.ꝓxi.per
uenit de appellatione a diffinitiua dic ꝙ nò eſt
neceſſe cauſam expꝛimere: ⁊ ſi cauſam expreſſit
poteſt illam uel aliam proſequi:ut.l.ſcio.ff. de
appellatio. ¶ Sed bic queritur an ſententia peꝛ
quam indicitur purgatio ſit interlocutoria ł dit
finitiua:tres ſunt opinioncs. MDrima Inn. qui
uidetur tandem tenere ꝙ ſit diffinitiua. Secun
da eſt abba. ꝙ eſt interlocutoria: quia nõ impo
nit finem cauſe. imo abſolutoꝛia uel ↄdẽnatoꝛia
fertur cum purgationem reus preſtitit uel in ea
preſtanda defecit.j. de purgato.cano. cum.p.
Tertia eſt opinio JYoan. an. diſtinguentis ĩ mo
do pronunciandi. Aut enim fertur ſententia ni
ſi ſe purgauerit ⁊ eſt diffininitiua. Aut ſimplici
ter fuit indicta purgatio:⁊ tũc ẽ interlocutoria.
¶ Et per hanc diſtinctionem reducas ad con
cordiam has opiniones contꝛarias:⁊ credo ꝓ
boc fuit de mẽte Innocẽ.⁊ abba.dico tamẽ ꝙ
ſi dubitatur an ſit purgatõ iudicẽda:æ iudex ꝓ
nunciauit illam nõ indicẽdam.hec ſententia eſt
dlffinitiua uel ſaltem habet uim diffinitiue: cuʒ
nõ expectetur alia ſñia. Ad hoc quod le. æ nõ.
in ſimii in. c. ſigmificantibus de offi. dclega.et
in aut.habita.C. ne fi.pꝛo patre:c per Harib.
i.

v*

2
1

12, der f'onit »e: 0 zpij z Si. Siz, ius hier

. ſ Ein. Pitn Aent zu or —&

XN

¶ Bere ſudicara,

in...fi ticia. ff. de accu. et quod dicaʒ in dicto.e.
peruenit. Quero quare litteꝛa dicit ꝙ hic non
erat locus niſi ſuſcipiende puꝛgationi. So. gl.
tiij. quia petendo inducias: ut dicitur in prin
cipio uidetur appꝛobaſſe ſñiam:allegat multa
iura. In contrariuʒ adducit.iij. q.iij. offertur.
nbi habetur ꝙ licet reus recipiat inducias:ñ
tamẽ per boc cõſentit in iudicẽ.dicit Jo.an.qꝙ
ↄtrariũ loquitur in iducijs deliberatorijs qſi
bic loquitur de inducijs ad ſentẽtie executiõeʒ
Sed aduerte quia glo.iſta non pondeꝛauit bñ
principium. c. Hic eim nõ dicitur ꝙ reus petijt
iducias ad ſe purgandum:ſed quod teꝛminum
ſine contradictione recipit et differentia eſt ma
xrima inter perere et recipeꝛe. ¶ Item glo. iſta
indicio meo loquitur contra tex. quia textus p
ſupponit iſtum potuiſſe appellare..decendiuʒ:
2 ſic non renũciauit appellationi interponende.
Mec obſtat.l ad ſolutionem. C.de ꝛe ſudi.quã
glo. induxit pro ſe:quia illa loquitur cum quis
petijt terminuʒ ad ſoluẽdum:et ſic ad executõeʒ
ſnie quo caſu merito nidetur approbare ſñiaʒ.
ed ob. iſte tex. in uer. ſed nec. ubi innuitur
i ſponte recipiens terminum breuiorem uidet᷑
appellationi renunciare nedum interpoſite:ſed
interponende.¶ Docto. aperte nõ ſẽſeꝛũt con
trarietatem iſtaʒ que oritur ex tex. ſed inſtãt dũ
taxar ſuper ſecũda ꝑte.cſan recipiẽs breuiorem
terminum quadrimeſtꝛe ſic excluſus a beneficio
appellãdi uel a beneficio legali ſupeꝛ toto qua
drimeſtri. Hoſti.ponderat tex.in neꝛo ſpõte.
unde ſecus ſecũdum eum ſi cõtradixit uel inuirꝰ
recepit:quia iudicium redditur i innitum.l.ĩteꝛ
ſtipulantem. S.ſi ſtichum. ff.de ueꝛ. obli.quaſi ſẽ
tiat q recipiẽdo iuitus ſeu cũ cõtradictione nõ
fecit ſibi preiudiciũ. Innocẽ.uero dicit ꝙ ſpon
te preſumitur qui prefixo ſibi tali termino non
appellat. licet contradicat cum non ſufficiat hoc
caſu contradictio ſine appellatione. Et lacit qðᷣ
ipſe idem notat in. c.ad peritionem. de accu.
Ded in prima parte.c. ſuper uerbo ꝛccipiens
dicit ꝙ ꝛecipiendo iſtum teminum ad ſe puꝛgã
dum nidetur appellarioni facte renunciaſſe: ſed
nõ ſaciẽde. Et idẽ ibi Jo.an.hic ſuꝑ gl.expreſ
ſe nõ eligit ſed dicit ex pꝛedictis colligi ꝙ diueꝛ
ſa ſunt peteꝛe ⁊ recipere. Idẽ ꝛeciꝑe ſpõte n õ
dicere tantum nel etiam appellare. do. An. lati
us ſic diſtiguit ꝙ aut ſulcipitur teꝛminus uel fit
actus tendẽs ad excluſionem iuꝛiſditionis ⁊ de
ſenſionem appellationis:⁊æ tũc non renũciat᷑ ap
pellationi etiam interponende:ut ĩ.c.ſi a indice
de appella.li.Vj.⁊ uide ibi bonam glo.ſuꝑ boc
utputa cum appellas ſuſcipit terminum ad ꝓba
tionem grauaminis ad effectum reuocãdi gra
namẽ. Et idẽ tenẽt qni ðᷣ rota.decip.cchxviij.
circa mediũ.¶ Aut ſuſcipitur terminus ad
executiõnẽ ſñiè nel grauaminis illati:æ tũc renũ
ciatur appellationi: ut in dicta.l.ad folutioneʒ.
Aut terminus non cõſonat fini grauaminis:et
ig non uiderur interponẽde appellationi renũ

Arenn notat Innocẽ. in. c. ſollicit
Bäro iepindo undnmedn Kihedeint
S I ad delibeꝛanqu
nõ uidetur quis ꝛenũciare facultati appell
ut in dicta aut᷑.offeratuꝛ. Si neꝛo tapos nc
ſuſcipitur terminus pendet dopelntior ite quo
minus ucl actus pꝛeſupponit iuriſdltionen ſits
dice inducitur ipſius ꝛenunciatio aliqs ſi
: uriali ecus ad
ducit notata ĩ dicto.c. ſollicitudineʒ 2 Jo. and
in. c.fi.de appella.li.vj.¶ Sed boc ut nacte
nõ ſoluitur cõtrarietas quam ſupra dixi 3
ex pᷣma ⁊ ſecũda parte.c. Ideo ꝓ concdic .
clariori ĩtellectu totius capituli dico ſic iae
tulum iſtud: ut predixi poteſt intelligi 6 ponn
duas ſententias diffinitiuas. Orima fuit: ut ęY
ſe purgaꝛet.j.xx.dies:⁊ hunc terminum relet
reus ſine contradictiõe: ut dicitur in liten. An
auteʒz ꝑ hoc renũciauerit appellationi iterponen
de tex. ut dixi uidetur innuere ꝙ no:ꝛut patet in
.v. taliter: æ poteſt iudicio meo eiſe ratio qi ſu
ſcipiendo quis terminũ a iudice pfixuʒ poſt ila
gũ grauamẽ nõ uidetuꝛ appellationi inteꝛponen
de renũciaꝛe:cũ habeat ante appellationem pa
rere iudici:⁊ ideo cũ nõ fecerit actũ tẽdẽtem ad
executione grauaminis nõ renũciat facultati ap
pellandi.hoc uidetuꝛ uelle Innocen. in dicto.c
ſollicirudinem:?æ Jo. and.in. c. fi. de appella.i
Vj S.den ſi unlt peteꝛe teꝛminum.ut
ibi dieit Jo. and. æ ꝓbatuꝛ in.l. ad ſolutionen
pallegata:⁊ ſic poteſt itelligi pria pars capituli
¶ Hon ob. littera in eo ꝙ dicit qðᷣ ñ eꝛat
niſi ſuſcipiẽde purgationi:quia littera loquitur
habito reſpectu ad lapſũ.xx. dierum in quo te
mino concludituꝛ tpus decendij pfixum ad p
pellandũ.¶ Secunda paꝛs. c. ponit ali ſſſam
in qua cõdenato in actione ꝑſonali fuit pfixus
terminꝰ quadrimeſtri breuior: ⁊ reus hũc tenni
num ſponte recepit:ꝑ banc eni ſuſcepnionc ſpõ
te factam renunciauit appellationi eriam inter
ponẽde ut claꝛe inuit litteꝛa in ſecũda ꝑte:⁊ hoc
ideo quia ſponte terminum breuioremn recepit
2 ſic nõ fecit ut iudicis pᷣcepto obediret pidie
tempore ad appellandum: ſed animo uolendi
ſolueꝛe in termiuo p̃fixo. unde coſidera in ſe
cũda ꝑte ponitur illud adueꝛbium ſpome:nonl

udinem. ſti.

autem in pᷣma quod non eſt ſine miniſterio⸗

Si nero intelligimus ꝙ tex. ponar unam ſñiamn
ſub conditione latã. tunc eſt difficile reſpondere
ad hanc contrarietatem:quia uerbũ ſpone tüe
habet qualificare de neceſſitate totam ſñiam: et
eo reſpectu quo põt reus appellaꝛe quo ad bꝛe
unitatem teꝛmini ita nec quo ad onus ſubeüde
purgationis:? tũc eſt dicẽdum ꝙ papa in V. in
liter põderauit lapſum. x.dierum ad faciliorẽ
cluſionẽ appellare uolentis.nec reſtrinxit ſe ,
cãm cum terminus fuit ſpõte reeptus: ſ ſimpli
citer reſpectu cuiuſcũqʒ ſentẽtie.vñ iſte nec ante
decẽdiũ potuiſſz appellare:quia uidetur ex it
ſñiam approbalſſe: ut in fine.c:dicitur ? quelibz
ſolutio poteſt ſuſtineri. ¶ Sed ego reuoco in

beſt grauanen.
l uas Aunhimſre al⸗ ſonen
hi moriir Eum cn nimmn
cpenicy icnn n nſin.
cuciumpimiſ: nitren 4
Gigſrmimoinut i ſi mnie
nbeſcnlſcinltti nrluim immoſi
immmnant p boe ter iiln g ubl ad
chren C Se e vcie an connacint uel non
crcerit dunt i am wprobateremi
aar ened doNennnn g home weepi⸗
ec ecdadencned adelanonis nerdon
dem. in Ninn darte chichegvia n wnen
inctneti appelane cun babent a inre d
Ad apelandi ad boc guod nonn Jinoci
dicd c Colctudinan r Joan in dic e
chll ci ei ar ſ ieiſii
iciſtnöcppelerp dies tis k ints
Perilam liſnbicidmr pler ihpie in
ſne canſtobbiananeſedin ton niſ ſi
nen v, eare Appelare 4 tennio
Innocc. in c.ad penit
nideurdbinſe. ſ uaun
luſo unſa mogeratur gſai⸗ nen
ſtiacf ule cig hnn liͤdi
rriltcnt unetsdc
, W1 appleno:e ſe onbaneſ
Ego Jlcimn dn
luuſi Nochur aage dnoc aut iuder
nleno inccis: a Uredendan
lſrce ogntione scſtchpelm.

kiligmnr In ae⸗ temmi pbn

elt llr ni ſ ſer el anom

F.aliert Mrsſivdſio nen en

numt untm minnimn
deſnicim ii hhher ne Uplirine
ſer imiiititwci iſait i itr
rmponr grnmni s ni tſiir in
õ
oluimtivnt Yonl oor gri
nimenenn
b N ant c bann o olavne
Aganu ſconct irl g rupoz apiul,
Mncbliemincddidtient
ülcdergnidtagalen Kacen
eprdenn orm andt
mind Mondin uwemtiin ui
aſeuia lii
In n cdeno n wiane Aenftf
Emmusgndnmnin eimenias i⸗
Umn hone tacchiegbnt nic
chaun tounchni welunt 4
nikuemimtut
laſonte Eninmn dan
a ickhn dlcs pocho N

dubiũ ſecuũdam partem. c. an pars non appellã
do ꝗ teꝛmino iſto breuiori quadrimeſtri uideat
ſibi preiudicare cum tex.in.l.iiij. .ſi quis con
dẽnatus dicat ꝙ ſi iudex artat illũ terminũ lex
ſupplet. Soſano glo. hic in uerbo artari di
cit ꝙ aut iudex ex iuſta cã aꝛtat hunc ᷑minum =
ualet ut hic æ.l.ij.f de re iudi. Aut nulla cã aſ
ſignata: æ tunc lex ſupplet: ut in. d.l.iiij. Aduer
te qꝛ gl.non ponderat tex.in.v.⁊ qui ab initio
⁊c.ubi clare innuitur ꝙ etiã ſi ſine cauſa iudex
decurtauit terminũ imputãdũ eſt ſponte illi reci
piẽti:alias ueꝛſus ille ſuꝑfl eret:q̃a ubi iuſta cã
ſubeſt non requiritur ꝙ ſponte faciat qꝛ iudici
num redditur in inuitum:⁊ hoc tenet. Hoſti. bic
qui tamen ad queſtionem noſtꝛam reſpondet q;
aut ſponte fecit ⁊ ſibi pꝛeiudicat. Aut contꝛadi
xit:æ tunc ſecus Et hanc opinionẽ ſequitur hic
do. An. Inn. dicit ꝙ requiritur ꝙ appellet ali
as non ſufficeret: Sdictio:ut.õ. dixi. Sed certe
contra hanc opinionem Innocen. uidetur tex.
in. d.l.iiij.ꝗ. ſi quiſ nam ſi lex ſupplet: ubi fit ab
breuiatio ſine cauſa nõ poteſt appellari:quia ni
lum ſubeſt grauamen. Ideo uidetuꝛ ꝙ ſatis ſit
ad habendũ quadrimeſtre ꝙ pars ſponte termi
nũ nõ recipiat¶ Et tam circa primam partem
capituli q; ſecũdam diſtinguo utiliter ſic: ꝙ aut
condẽuatus petijt terminũ breuiorem ad ſoluẽ
dũ q; ſi terminus iuris:⁊ tũc receſſit a reꝛmino
iuris æ renũciauit tã appellationi interpoſite qᷓ;
iterponende ꝓ hoc tex.iũcta gl.notabili i l.ad
ołonem. Cge ꝛe iudic. aut contradixit nel non
ſpõte recepit. ⁊ tunc ñ nidetuꝛ approbare teꝛmi
nũ:ar.hic in eo ꝙ pondeꝛatur ꝙ ſponte ꝛecepit
nec recedit a beneficio appellationis interponẽ
de:nt.sõ in prima parte capitłi:quia nõ tenetuꝛ
incõtinẽti appellare. cum habeat a iure.x. dies
ad appellandũ.ad hoc quod notat Innocẽ.in
dicto.c.ſolicitudinem: ⁊? Jo.an. in dicto.c.fi.ðᷣ
appella. li. Vi: n aũt hoc caſu facit ſibi pᷣiu
diciũ ſi nõ appetlat.j.x. dies.res eſt ſatis dubia
per illam.l.iiij.ubi dicitur ꝙ lex ſupplet iudice
ſine cauſa abbꝛeuiante:ſed in cõtrariũ facit.c.i.
de dila ubi fuit opus appellare a termino bre
niato. Innocẽ.in d c.ad petitionem ꝓpe fineʒ
nidetur dubitaſſe. Mam in caſu quo iudex ſine
inſta cauſa moderatur dilationes iuris dicit qðᷣ
ſnia eſt nulla ſecũdũ quoſdam uel opus eſt appł

lare:⁊ iuſta eꝛit applłatio:⁊ ſic non bene fiꝛmat.

0 Ego diſtinguerem ſic quod ant iudex ſine
cauſa moderatur dilationem iure dandam cum
miniſterio indicis: ⁊æ tũc opus eſt appellare enã
ſi ſine cãe cognitione iudex terminũ abbreuiat
2 ſic ĩtelligatur Innocẽ.i.d.e.ad petinonem:et
i. c.i. de dilat.etiã ſi eſſet talis dilatio in qua iuſ
diceret nõ minorẽ dandam:ut ĩ caſu.l.ad pem
ptoriũ ·ff de indi.æ etiam ĩ illa loquitur Inno.
in dicto.c.ad petitionẽ. In iſtis enim cũ iterue
niat iudicis miniſteriũ ſatis patet iudicis offim
