in ſi. ille tex. ⁊.l.i..ſed ſi pᷣſes.ff.qñ ap.ſit ⁊ h tẽnt
cõir.doc.⁊ pꝛo h̊ uide quod nõ.in.c.cũ ĩteꝛ canoni
cos de elec.in gl.in.V.⁊ etiam confirmauit:ubi cõ
cludit ꝙ pᷣlatus eligens ut arbiter ſeu compꝛomiſſa
rius põt poſtea ex noniter geſtis illam electionẽ in
firmare ut iudex quod nõ. An autem potuiſſẽt iſti
ſil ꝓcedere ut arbitri.⁊ iudices dic ut nõ.in.c.cum
ex officij de preſcrip.⁊.c.niſi eſſent de pᷣben.hic nõ
ſunt alia.

Bm in iuuentute. Ei
ſumitur incontinẽs in ſenectute qui in iu
uentute continuit: maxime ſi eſt litteratus.h.d. Di
niditur iu. v. ptes In pꝛima pꝛemittit exoꝛdium cir
ca excuſationem epi. In fa ibi licet ponit delatõem
ipſius In tertia ibi qꝛ m ponit delationis repulſio
nem ⁊? cãm. In quarta ibi ſed ut ponit inquiſitõis
ↄmiſſionem. In quinta ibi qui nobis inquiſitoꝛnʒ
relationem. ¶ Mõ pᷣſumẽdum ꝓ illis qui indicio
pꝛicipis ſeu ppli dignitatẽ ſen honoꝛc adepti ſũt.nã
pᷣſumptio ẽ pria fꝛonte ꝙ eoꝛũ vtutibus exigentibꝰ
honoꝛẽ adepti ſũt.pꝛo hoc uide bo.tex.lxi.di.mira
mur ꝓpe.ſi.hinc glo.colligit ibi ar.qꝙ; electus pre
ſumitur melioꝛ alijs. uide ad idẽ. c. di. contra moꝛẽ
ubi dr̃ moꝛibus indecoꝛi pallio decoꝛari non debẽt
Aguene tamẽ qꝛ pᷣſumptio iſta oꝛitur ex eo ꝙ pꝛo
motoꝛ ſeu hõꝛis delatoꝛ faceꝛe debet. nam ſepe pꝛiũ
ptingit:iõ alibi qr̃:multi ſacerdotes ⁊ pauci multi
nomine pauci ꝛe:nec facit cathedra ſacerdotem:ſed
ſaceꝛdos facit cathedram.xl diſtin. multi. æ in fi. illi
c.dicit᷑:q; non qui maioꝛ fueꝛit in honoꝛe eſt iuſti

oꝛ:ſz qui eſt iuſtioꝛ ille maioꝛ eſt: quod nõ. ¶ NMG5

ꝙ ſepe ex pꝛiuilegio concedũtur inſignia dignitatis
ei qui illam dignitatẽ nõ hẽt. nã palliũ eſt oꝛnamen
tuʒ epale: ut S de uſupal.ꝑ to.⁊ tñ hic fuit oceſſum
epo:ad ideʒ.c.ut apłice de pꝛiuił.li.vi.¶ Mota ꝙ;
ſectatoꝛ luxurie dr̃ abijceꝛe iugum dni:quia ut dicit
HMieꝛo.nõ põt coꝛde toto hitare cũ deo qui mulieꝝ
acceſſibus copulat᷑.xxxij.di. hoſpitiolum. ¶ Mota

(Eum Tiu. Mndũ

xit Socrates. Quis enim aliquid bumani pudoꝛis
hñs his duabus uoluptatibus coeundi atq;ʒ come
dendi: que hõi z aſino cões ſũt delectat᷑.q.d.delec
tari nõ dʒ. ¶ Mõ ꝙ libido pᷣſumit᷑ diminui in ſene
ctute. un Seneca: Cũ ceta uicia cũ hoĩe ſeneſcant
ſola auaricia iuueneſcit.? Terentius Ad oiĩa alia
etate ſapimus rectius h̊ unum pſtat malum ſenectꝰ
hoibus acutioꝛes ſumus ad rem quam expediat.
Mõ ꝙ magis deteſtabilis eſt luxuria in ſenectu
te quam in inuentute: hinc Lullius li.i.officioꝛum:
uxuria cum omni etate ſit turpis:ſenibus maxime
fetidiſſima eſt. ¶ M. pᷣſumẽdũ pꝛo uiꝛo lr̃ato ut n
ita inclinetur ad paſſiones ut ignarus nec peccaꝛe
põt per ignoꝛãtiam ſicut ille. unde alibi d;: Ignoꝛã
tia mater cunctoꝛũ erroꝛũ ⁊c̃.xxxviij.di.ignoꝛantia
⁊7 alibi dicit NHieꝛo. Ama ſcripturarum ſcientiaʒ =
carnis uicia nõ amabis. e inteꝛ ↄiunctos
ẽ quoddã nãle fedus quod ꝓhiber carnis debitum
inter eos pᷣſumi. Alibi dicit lex: ꝙ nã inter hoines
quãdã cognatõʒ oſtituit ꝓpteꝛ quam hoiem boi in
ſidiari nefas eſt.l.ueluti.ff. de iuſti.? iu. ¶ Mõ aꝛ.
ꝙ; ꝓpter infamiã oꝛtam a malinolis nõ dʒ ſupeꝛioꝛ
moueri ad inquirẽdum de quo per glo.in.c.qualit᷑
2z qn.ij.de accu.⁊ ibi plene dico. ppo. ? nᷣ ꝙ
lia ſit ↄria ſibi.nã prio diẽ ꝙ nõ uult moneꝛi ex ma
ligna delatõe:tñ mouet᷑ in eo ꝙ cõmittit inquiſitõʒ
epo Laurẽ. ſoluẽdo dicit ꝙ Mapa noluit moueꝛi
ad inquirẽdum de ueritate cris:ſed cõmiſit inquiſi
tõem ſuꝑ infamia:que eſt pᷣꝑatoꝛia inquiſitionis fi
ende ſuꝑ ueꝛitate ⁊ h ẽt nõ:ꝙ ex denũtiatione facta
per nõ idoneũ poteſt iudex moueri ad inquiſitionẽ
faciẽdam ſuper tali ifamia:quod ſatis ſẽtit hic Jo.
an. ? ꝓbatur clare ꝑ iſtuʒ tex.⁊ fᷣm pᷣdicta limita h
glo. pe.que colligit ꝙ ꝓpteꝛ infamia a maliuolis oꝛ
tã nõ ẽ inquiſitio faciẽda uel purgatio indicenda.ð
bet eni iĩtelligi de ſolẽni inquiſitõe que fit ſuꝑ vᷣitate
cris:ſecꝰ in occulta indagatione cꝛedulitatis zæ fame
ut pꝛobat᷑ fn Jo. an. hic quod bene nõ. Item dic
ꝙ et ſolemnis inquiſitio fieri dʒ ſuꝑ ueritate qn in
famia a maliuolis oꝛta eſt apud bonos ? graues et
tanta ꝙ gnãt ſcandalum:ut nõ glo.in.c.cum dilecti
de pur. ca. in. V. apud bonos: quam ſic intelligo.⸗
ſic concoꝛdat cum glo.c.qualiter ⁊ quando.ij. pᷣal
le. ubi plene dixi. Kaſus. J
ſus. Js qui pꝛo bene
4 Baum. ficiando ſcribitur cum
clła ſi idoneus fueꝛit nõ tenetur ꝓbare ſe
idoneum cum idoneus pſumatur.b. d. Mꝛia pars
ponit queꝛelã.fa dat indicẽ:ibi cauſaʒ. ¶ Mõ pꝛio
ꝙ anʒ in pto fit mẽtio ꝙ impetrãs ſit ſcholaris.
an aũt uitiet Neptum ſi ipetrans nõ eſt ſcholaris.cꝛe
do ꝙ ſic: qꝛ facilius optinet᷑ gr̃a hac qualitate expᷣſ
ſa:facit quod nõ. Inno.in.c.cũ in cnnctis de elec.⁊=
omne expꝛeſſum quo tacito gratia non fuiſſet obtẽ
ta ſaltem ita faciliteꝛ reddit las uicioſas:ut in.c.po
ſtulaſti ? qð ibi nõ. Hoſt.ð ſp.facit quod nõ.ſpe.
de Gp.pꝛeſen. S. rõe aũt iperrantis. vV. ſed ubi ſcꝛibi
tur pꝛo ſcholare. ¶ Secudo nõ ꝙ etiam in eccleſia
tñ collegiata põt conſtitui bñficium pꝛo cleꝛico ſuꝑ
q

¶ He pᷣſumptionid

edditibus ipſius ecctie: ad hoc.c.conquerente de
ele. non ꝛeſi. qʒᷣ ſic põt intelligi.uel dic ſic nõ.ꝙ ꝛec
toꝛ eccleſie poſſit cõpelli ad recipienduʒ aliquem in
clericũ = in fratrẽ:licʒ ꝓ eo non ſit ſpecificatũ bñnfi
cium in ecclia:ſj oʒ ſibi ꝓuideꝛe de ꝛedditibꝰ ecclie.
nam in hac eccłia n erat bñficiuʒ ꝓ clerico nec erat
collegiata :ut colligit᷑ ibi facultas eccleſie ꝛc. ¶ Ex
hoc ſing. nõ. ꝙ ꝛectoꝛ eccleſie nõ ſolũ debet habeꝛe
clericũ iux c.ut quiſqʒ cle.de ui.⁊ hone.cle. ſʒ etiaʒ
põt cõpelli ut illum ſuſcipiat in titulũ eccleſie ſue:ut
ſic cenſeat᷑ ibi beneficiatus.? q;qꝙᷓ; B.c.loquatur in
Papa:idẽ mñ puto dicendum in epo:ar.in.c.extir
pande in fi.⁊ quod ibi dico de pꝛebẽ ⁊ facit qð nõ
in. c. expoſuiſti de pꝛeben.⁊ in.c.poſtulaſti de iure
patro.⁊ hoc nõ. Si autem nis intelligeꝛe ꝙ b eccle
ſia fuerat inſtituta ut eſſet collegiata:qð inuit illud
vbuʒ poſitum in tex. ibi in clericum ⁊ in fratrẽ ⁊c̃⸗
tunc nõ.collige ꝙ pꝛelatus eccleſie non tenetur ali
quem ꝛecipeꝛe in canonicum ⁊ in fratrem ſen in cle
ricum ſi facultates eccłie nõ ſufficiũt:qꝛ clerici non
ſunt ẽt ĩ eccleſijs collegiatis inſtituẽdi utra faculia
tes ecclie:ut in.c.i.de inſti.⁊ in.c.uno de ſta.ꝛeg.li.
vVj. æ ſic ipſe ſolus capiet totũ:⁊ h̊ puto pꝛocedere
ſi bona ſunt cõia:ſi aũt pꝛebẽde eſſent diſtincte non
uideo qũo poſſet iſte excipeꝛe õ impetrantem:cum
illi ſit impurandũ ſi minus ſufficiẽs beneficium ipe
trat:ur in.c.clericus nictum ⁊ qð ibi nõ.xci.di.hic
aũt bona erant cõia:ut patet ibi facultates eccleſie
⁊ẽ.⁊ ſic agebat᷑ de pꝛeiudicio ipſius ꝛectoris: cũ mi
nus ſufficiat ꝙ in plures eſt diſtribuẽdũ:ut in.c.cũ
M. de conſh. C. 145 ʒ ꝙ exceptio peꝛemptoria
5 Gptũ groſum põt opponi in uiʒ dilatorie.hᷣ pꝛo
batur ibi declinãs examẽ ⁊c̃.qð tʒ h̊ Moſti.licet ali
ud ſentiat Inno. ſed primũ uerius. ? eſt 20: qꝛ ſub
reptio uitiat eptuʒ:ex quo datur iuriſditio.põt 9
opponi ꝑemptorie qᷓtenus opponit᷑ ad gꝛaʒ: poreſt
excipi dilatorie quatenus opponitur cõtra defectnʒ
iu riſditionis: æ de boc. ꝑ Innoc.z alios de ſptis
cõſtitutus. ¶ Miõ. ? tene menti hoc dictuʒ meũ qᷓ
nouũ:qꝙ imperatoꝛ nõ enet᷑ ꝓbare ⁊ uerificare oĩa
contẽta in Goto cẽt ſi uideant̃ expᷣſſa in foꝛma con
ditionis: ſi pꝛo illis hẽt iĩtentionẽ fundatam iuris pᷣ
ſumotione. ſed onus pꝛobandi ↄriũ icũbit neganti:
ut hic ſingu. pꝛobatur. ſic limita nõ.ꝑ Jo. an. in
.c.i. de lit. cõteſt. li.vj. ltimo nõ ꝙ quiliber pᷣ
ſumit᷑ idoneus ẽt ad bnficiũ:facit.i.q.i.ſicut xpᷣs.⁊
ꝛeſpectu bnficij obtinendi intellige dũmõ ſi clericꝰ
alias nõ eſt idoneus:ut in. c.ij.de inſti.⁊ in.c.ex lit
teris de inſti. ſed reſpeciu bõiratis itriſece quilʒ pſu
mit᷑ bonus ẽet ſi ſit laicꝰ fm Moſtiẽ.ut in.d.c.ſicut
facit qdᷣ nõ QOpy. in rła ſemel malus li.vj. Sed ad
uerte:qꝛ foꝛtiteꝛ nũc opp. iſſũ tex.idoneitas ẽ du
plex. quedam intriſeca cũ qua hõ naſcit᷑: puta ꝙ ſit
caſtus ſobrius ⁊c.⁊? hec pꝛeſumit maxime poſt bap
tiſmum.d.c.ſicut. Quedam eſt idoneitas extrinſeca
ut ꝙ quis ſciat cantare legeꝛe ⁊ ſimilia que ſpectãt
ad clericũ:⁊ iſla nõ pſumunt᷑:immo ſi opponituꝛ ⸗
aliquẽ deſectus ſcie ſubijcit̃ ille examini. ut eſt tex.
cũ glo. i. .ſi foꝛte de elec. li. vj. Itẽ vbũ idoneitas
Hilicatur in etate: ut in.c.ſuꝑ ioꝛdinata ðᷣ pᷣbẽ. Itẽ

ut no béat quis plura bificia: ut in. c. is cui. e.ti. i.
vi. male eꝛgo diẽ tex. ꝙ iſte pꝛia facie eſt pſumẽdus
idoneus: niſi Sꝛiuʒ ꝓbet᷑. So. do. an. tacite uidetur
reſpondeꝛe huic ꝛio dicens:ꝙ ex quo adueꝛſarius
opponit dʒ ꝓbare:qꝛ cum actum impetrationis iſte
exeꝛcueꝛit pꝛeſumendus eſt idoneuns. Item hic fuit
facta collatio ꝑ apam uel aliuz: ? ſic ſtatus colla
tionis eum releuat ab oneꝛe ꝓbandi. Item fuit hic
oppoſitũ ʒ l̃as de nõ idoneitate.vñ pſumptio ido
neitatis in hoc leui ne i npediatur ꝓceſſus ſufficiẽs
eſt ad agsrauandũ partem oneꝛe pꝛobandi.⁊ ſic po
nit tres ſołones:quaꝝ ultia eſt multũ diueꝛſa a dua
bus pcedẽtibus: tñ nulla mihi plʒ. Mꝛaa nõ ualet:
qꝛ p actum impetratiõis nõ debet pſumi idoneꝰ: cũ
Pia expſſe mãdat inquiri ſi eſt idoneus.ad ideʒ
qð ponit Jo. an. in regula nõ Iʒ actoꝛi de reg. iu. i.
vi. ubi dicit: ꝙ ſi eẽt Dapa noict quẽ cleꝛicũ in col
latione bñficij:nõ ti eſt ſufficiẽs ꝓbatio pꝛo cleꝛica
tu:ſi uendicando bnficium allegat ſe cleꝛicum uel ali
teꝛ agendo. pꝛo h̊ extrauag. Honifa. que icipit In
iuncte. nec fa ſolutio ſua pꝛocedit: quia ſi Papa o9
tuliſſet nõ mandaſſet inquiri ſi eſt idoneus: cuʒ amte
collationẽ eũ exaiaſſet: ar. c.qñ eps.xxiiij. di. JItem
pꝛeſuppoĩto ꝙ non examiaſſet ſatis eſt ꝙ nũc man
det eum exaĩari ꝑ illam cłam ſi eſt idoneus:eꝛgo nõ
pꝛeſu noſit eum idoneum. ¶ Menia et ſolutio non
ꝓcedit:qꝛ Pwa ↄmittit cauſam in totum:⁊? ſic et
quo ad meiita: æ deceꝛnit ut vVtute illius clauſule nõ
artetur iſte ad ꝓbanduʒ ſe idoneum. Iẽ h tenia ſo
utio ni mis reſtrin ʒit tex.? ẽ quaſi S duas pꝛeceden
tes. Quare eʒo diceꝛem ꝙ tex. iſte in fi. debeat in
telligi de idoneitate intrinſeca: ⁊ ſic uidet᷑ intelligeꝛe
glo. in. d. c.ſi foꝛte. nam idoneitas extrinſeca nõ pꝛe
ſumitur. In hac autẽ extrinſeca cui incumbit onus
pꝛobandi dico:ꝙ aut teꝛtius ſe opponit ⁊ ile habz
pꝛobare:ut in.c.i.⁊ in.c.ut circa de elec.lib.vVi.⁊.c.
cum dilecti. e.ti. z.c.tam łis de teſti. cum multis ſi.
rõ:qꝛ excipiens in excipiendo fit actoꝛ. l.i.ff. de exce
pti. Aut nemo ſe opponit: ⁊? tunc is qui habet pꝛo
nideꝛe ſeu electionem ↄfirmare dʒ de oibus iquicᷣ
eriam de bis qne pſumũtur rõe bonitatis itrinſece:
ut in. c. cum dilecti z.c. cum nobis de ełec.⁊.c.niłil
e. ti. . lxxviij. di. c. quid eſt. ⁊ fit hec inquiſitio èt ſi
infamia non pꝛecedat: cum nõ agatur ad penaʒ ipo
nendam: ut nõ. in iuribus pꝛeal. æ nõ. Inno. in. c.l.
de poſtu. pꝛela. .ꝛedicta uident᷑ de mẽe Jo. an.
in regula infamibus de regu.iur.lib. vi. in me:cu. t
hH ꝓcedunt reſpectu eoꝛũ que opponuntur in peꝛſo
naʒ. qnʒ aliqua opponũtur 9 Nptuʒ ſeu graz:? ci
incumbat onus pꝛobandi recuꝛꝛe ad nota.peꝛ Jo.
an. in. d. c.i. de lit. ↄteſt. li. vj. ubi vẽ poſt alios uel
le ꝙ in expꝛeſſis incumbat onus ꝓbandi impet:an
ti qui hẽt ꝓbare ea que narranuit in ſyoto. In ta
citis vo ꝓbat opponẽs: quia in excipiendo efficitur
actoꝛ : ut g dixi:⁊ faciunt bec ad queſtionem quoti
dianam: Quidam impetrauit beneficium ſancti
O(ꝛrrini: æ narrauit quod ipſius reddit? ſummaʒ
c.floꝛ.non excederent. opponi. quod ualet plus. qri
tur de duobus. primo pᷣſuppoſito ualoris exceſſu:
nunquid ex hoc capite gra ſit nulla.2 .cui icumbat

d 1
crrach tnt
S
otiiaen,
uu gho d bn
ſei ſrver lntt ſn m,
ſ, S

cco ſth⸗

8

S

le vn a e giſi
Sneus luuc .

Mlu tditihii
rimmmni mng lu⸗ ſmcn
nmngrirlg ſwlunen
Crmnr rn, und ceun
Miiſtifibetim unimim tu⸗
io mimmmifüitſun ran.
Gnih ies im imintiſtrin⸗
ſpenniciſi oner ee utni
dcooſulſttduuts
Fweeargin ge Iman⸗
irandonden Alnsdn
Ndn ANinde en de
Kobtchcona nonnamceninon
Dunhentetongſnalunspeni
Panmicſffcan hentng
Deimim iſftes iiumde,
le pithi deig ncetnunel
pbureſſligin ini naan
nni nfimni ſirlt un
lrckalhn iwttrimi
adimn cſeltell
bengenr ilc rint

Mudidangſe 9 Kenck
—
mimndtnhtifemn len
bnalr Müciom alegar ſelcin
6 pobemmg Vontgni
imar mr ſa ſolnno ſun dwaetrliuiſ
atanͤnmiifinulliälinun
noneci etiaſna co ehs mid
Perſappoid g non enniaſ insc gi
dear wuneriim oilan Alun ickitonnerg
parſanoit ann ihonaun, era dr ſolmon
pe itq: Prrionimn: mnomirtommt
qoa matve duaut ur ftur ilus chulte
anr iai ponuli litnuan Neß tfl
uio nins eſmn,tar c1nruat
. Qurczo duun er Einſidbur
igide onarat iniſane ſe lce; nnliger
omn.dcAfone anidoneinsriſea d
rmim’, Inbu mme erniſeta cn mannda dns
õ dmaee
ä
niknentmiseth n,
enerihe Gcheno t daſ

-RnNe dd. 1N uden
uen Gcrudnen Nöna Bkt
enam deds Gneiarina edolimk
Cmnodsteta

Nr inc Ndletnd.

onus ꝓbandi pſuppoſito ꝙ bẽat noceri.= ur̃ prĩo
ꝙ nõ debeat noceꝛe:ex quo conſtat de coꝛꝑe bene
ficij:ar. eoꝝ que nõ in.c.ſignificante de ⁊ꝛp.⁊= ſic nõ
ob. c. cui de nõ de pᷣbẽ.i.vi.loquit n. de ĩpetratiõe
gnãliter facta:ſʒ H̊ͥ nõ ob. jrium teneas.dic eniʒ ꝙ;
ſi nõ expᷣſſit ueꝝ naloꝛc gra eſt ipſo inẽ nulla:æ on⸗
ꝓbandi ꝙ nõ ualear ultra expᷣſſionẽ incumbit impe
tranti:cum ſit ꝑs gre ſue.⁊ ſic ↄſuluerunt Bal. 7
Jo. de fan.ut hic reſert do.Car.ſʒ ego allego do.
de ꝛota deci.cclxxxij. ubi h̊ expreſſe tenent:æ plus
dnt:q urbanus Dapa. vi. oꝛdinauit ut quiſqʒ te

neatur faceꝛe mẽtionẽ de naloꝛe beneficij ꝙ ipetrat

2 ẽt obtentoꝝ:⁊ aliter gra facta nõ naleat.⁊ eſt rõ

pꝛimi qꝛ citius mouer Dapa ad concedendum be

neficium modici naloris quã magni. ⁊æ exprimens
minoꝛẽ ualoꝛem ur̃ fꝛaudulenter feciſſe ut cit a
pam induceret ad cõcedẽdum nõ imerito gra iĩficit
nt. d. c. poſtnlaſti de rp. Quid ãt ſi in lr̃is fi mẽtio
de ualoꝛe ĩꝑſonaliter: ut qꝛ dz tantã ſummã ut aſie
rit᷑ nõ excedit ⁊ẽ. Oicit hic do.an.ꝙ quedam deci
ſio ꝛote bʒ falſitatẽ nõ uiciare:quaſi h̊ͥ nõ referatur
ad iĩpetrantem ↄriũ tʒ ipſe: qꝛ debet intelligi ꝙ per
iĩpetrantẽ illud fuit aſſertũ. Ego diceꝛem ꝙ aut pꝛo
pria vᷣba erant ↄcepta in ꝑſonam impetrantiſ ur qꝛ
dicebat᷑ pꝛo ꝑte talis nobis fuit iſinnarũ ꝙ tale be
neficium uacauit tanto tpc æc. cuius redditꝰ ut aſſe
ritur ualoꝛc᷑.c.flor.nõ excedunt:⁊ tunc nõ dʒ imel
ligi ꝙ per ĩpetrantẽ illud fuerit ſimpłꝛ aſſertũ:ſʒ ꝙ
impetratus dixit illud ab alijs aſſeri: æ⁊ eo caſu ſuffi

ciat impetranti ꝓbare ꝙ ita aſſereret. nam ĩ gnali

ſermone non itelligit perſona loquens:ut in aut.ſi
qñ.C. de non nu.pe. in.c.petitio de iureiu. Aur
omnia vba rpti loquũtur nniformiter ? tũc debet ĩ
teligi ꝙ per impetrantẽ fuit facta relatio. itelligit
enim cła ſi pces vᷣitate nitant᷑ in. c.ij. de .⁊ ſic oʒ

impetrantẽ expſſa ꝓbare:⁊ bec nõ. ⁊ uide que dico
in. d. c. poſtulaſti. z. c. ad aures eo.ti Epecann

primo glo. Beꝛ. æ ↄñter glo. Innocen. ſatis nõ. et

quotidianam glo.i. in prin. eſt ſatis clara z ſupꝛa la

tius expedita. In fa parte querit hic fuit exceptũ
de inſufficientia facultatum cni incumbit onus pꝛo
bandi:an rectoꝛi ꝙ facultates non ſufficiaut:an im
petranti ꝙ ſufficiant.reſpondet ꝙ rectoꝛi: qꝛ ecclia
pꝛeſumitur ſufficiens. In ↄꝛium alle.l.ex ꝑſona.C.
de ꝓba. ubi dicit᷑:ꝙ qui dicit alium eſſe ſoluedo dʒ
ꝓbare ſaltẽ ꝙ aliqn fueꝛit ſoluẽdo:quo ꝓbato pᷣſu

mit᷑ in futurũ eſſe ſoluendo. Jo. an. dicit ꝙ aut con
ſtat de pcedenti ſtatu ecclie:⁊ iuxia illũ ſtatũ pᷣſumiĩ

eccliam eſſe ſoluendo:⁊ aſſeꝛẽti Oꝛinʒ icumbit onus
ꝓbandi:ar.in.c.ex ꝑte de conceſſ.pꝛeben.in fi.⁊ ce
p. c.i.li.Vi.⁊ qð nõ.in.c.uno ut eccle.bñ.in fi. Si
ueꝛo nõ ↄſtat de pᷣcedẽti ſtatu debʒ pſumi ꝙ ſaltem
ſufficiat pꝛo duobus:ar.in.c.ut quiſqʒ de ui.⁊ ho.
cle. z. c. nemo de ↄſe.di.i. z dicens minus nel ultra
babet ꝓbare fᷣm eũ:qð plʒ do.an. niſi eccłia ſit col
legiata. tũc eiʒ cum ad minus requiranĩ tꝛes.l.neꝛa
cius.ff. de ueꝛbo.ſig. pᷣſumendũ ẽ ſufficeꝛe ꝓ tribꝰ.
h dictum eſt ſatis equũ: nec cꝛedo ꝙ aliteꝛ intellexe
rit Jo. an. an illud ſit ueꝛumde iure canonico ut
tres ad minus requirantur ad eſſe collegij: remitto

Hudum

te ad glo.c.i.x.q.i.⁊ plene dico in.c.i.de elec. Ad
pdicta uide etiam glo.in cle.ne in agro de ſta.ẽgu.
.F. ad hec in.v.ſeruitutis:que dicit ſufficẽ ſi rectoꝛ
ecclłe tʒ clericum fuitoꝛem:⁊ tale quid ſufficit recto
ri ⁊ uni ſeruitori quod non ſufficeret duobus ſoci
is.⁊ nẽ.d.c.ut quiſqʒ intelligere in ſeruitoꝛe æ nõ ĩ
ſocio:⁊ ſic doctrina ſua hic non eſſet bona:cũ iſte
debeat recipi in clericum ⁊ in fratrem. Secd illa gl.

Pcederet ubi als redditus nõ ſufficerent. ſed a pᷣn

cipio ecclia debet eſſe ſufficiens pro clerico idonco
ut ſatis colligitur ex.d.c.ut quiſqʒ ⁊.c.nemo:⁊ ſic
tene dictũ Jo.an.hic nide qð dixi in.d.c.ut quiſqʒ
Blo. ult. in prin. ẽ facilis:poſtea oppo.ur̃ enĩ ꝙ
neganti impetꝛantem idoneum non incumbit onus
ꝓbandi:cum negatiua ſit impꝛobabilis glo.ꝛemittit
de hoc ad nõ.in. c. bone de elec. Aduerte nam gl.
ſentit illam oppoſitionem ꝓpter opi.quoꝛũdam di
centium:ꝙ negatiua tranſfert onus ꝓbandi in ad
nerſarium in cuius ꝑſonam reſoluitur in affirmati
uam:quod t ẽ falſum:qꝛ fſundãs ſe ſuꝑ negatina
hʒ illã ꝓbare ur ꝓbatur in. c. de ↄfel.li:Vi.nõ. Jo.
an. in. regula ſine poſſeſſione de re.iur.li.vVi.in mer
cu.⁊ nõ. in.d.c.bone.⁊ ſi eſt negatiua mera poterit
facere poſitiones ut.d.c.i.de quo dicendum nt ibi:
fo glo.querit qũo probabitur iſte non idoncus:⁊=
reſpondet ſatis bene:⁊ uide.d.c.ſi foꝛte quod ſu
pra dixi.¶¶ Munc uenio ad difficilem glo. Inno.
quã uoluit ad bꝛeuioꝛa vba reducere Jo.an.in cle
mẽ. unica de of.deł.in glo.ſua do.an.eam ualð am
pliauit. Ego clarius reliquis ꝓſequoꝛ tria.prio qꝛ
hic ſumus in mã executoꝝ queꝛo:nũquid executoꝛ
ad bnficia poſſit aſſumeꝛe ꝑtes iudicis:an debeat ꝓ
cedere exiudicialiter. o an ſaltem aliquo caſu tene
atur ꝓcedeꝛe iudicialiter. nunquid ualcat ꝓuiſio
per euin facta non uerificatis requiſitis in rpto.
Menio ad primũ in quo Inn. in effectu conclu

dit:ꝙ ſiue executoꝛ ſit datus cum cła impoꝛtante

monitionem ſiue conditionem :exemplum prime ſi
ẽ idoneus:exemplũ ſecunde ſi eſt doctoꝛ uel ſimilis
ſemꝑ poteſt aſſumere ꝑtes indicis ſi uult:⁊ ſic citaẽ
illos quoꝝ ĩtereſſe põt uel iudicialiter inquirere de
neritate ? idoneitate iſtius recipiendo teſtes ⁊ alias
ꝓbationes:ratio quia commiſſa pꝛouiſione uident
oĩa ꝑ que ꝑuenit᷑ ad illam:de of.deł.pteꝛea ⁊.c.pru

dentiã æ. ff. de ꝓcu. I. ad rem mobilẽ æ.l.ad legatuʒ

Item cum ipſe delegans pomuiſſet ſic procedere:
ergo ⁊ ipſe delegatus qui fungitur uice ipſius de
offi. dele.ſuꝑ eo ⁊.l.i.ff.de offi.eius cui mã.ẽ iuriſ.
quinimo plus Inno. ꝙ et ſi ſine cla executoꝛ depu
tetur:nibilominus poteꝛit aſſumeꝛe partes iudicis:
quia ſempeꝛ ſubintelligitur illa cła ſi eſt idoneus:lut
nõ. in. c. cum adeo de p. z. c. cauſam de elec. ⁊ ſic
tranſit cum eo do. an. hic. Sed tu autende:quia In

no. in hoc ultimo ſenſit ↄtrarium in.c.ad diſſoluen

dum de deſpon.impu.ibi enim dicit: ꝙ ſi execaoꝛ
datus eſt ſimpliciteꝛ ad confeꝛendum non habet
cognitionem.unde ſi uellet admitteꝛe exceptões poſ
ſet diceꝛe is cui ꝓuiſio eſt faciẽda nõ ſpectat ad te:
qꝛ tin es executoꝛ. Idem uideĩi ſentire Inno. in. c.
de cereꝛo de re iudi. ubi dicit ꝙ executoꝛ datus ad

q 3

coferendã pbendam ſi uacat bẽet tamũ cognitionẽ
in cognoſcendo an uacet: ſed cõſtiio ꝙ uacat ꝛema
ner purus executoꝛ. ? ſic ſentit ꝙ ſi datur ſimplici
nullam hbẽt cognitionc.ſed glo.nõ.in. c. paſtoralis.
G. neꝛo de offi. dele. dicit nõ. executoꝛẽ datum ad ↄ
feꝛendum eſſe mxtum.nec reqnirit appoſitionẽ cłe:
2 ſic cõcoꝛdat cum dicto Inno.hic:⁊æ plus:h mibi
placet:qð pꝛobo ꝛõne.executor meꝛus eſt ille qui de
putatur poſt negocium plene diſcuſſum ita ꝙ non
ꝛeſtat:niſi actualis executio:ut in.l.executione.C.ð
execu.rei iudi.⁊ iſte merito nullã habʒ poteſtatem.
exemplũ in nuntio cui cõmittitur executio ſententie
ut in.l. ſi ur ꝓponas. C. e.?⁊ ꝑ Mar. in.l.a diuo pio
.cff. de re indi. dico plene in. c. de ceteꝛo.j.e.ti.ſʒ iſte
executoꝛ qui dat᷑ ad ꝓuidendũ uel ad compellenoũ
eſt deputatus negocio prius nõ diſcuſſo:iĩmo intelli
gitur cka ſi eſt idoneus ut S dixi:eꝛgo non poreſt di
ci iudex merns executoꝛ:ig tacite iudex ſeu ſuꝑioꝛ
ꝓuiſioneʒ cõmittẽdo nidet᷑ cõmitteꝛe etiam iuriſdi
tionem circa ilã. æ ꝓ tanto dẽ executoꝛ æ nõ iudex:
qꝛ non deputat᷑ inteꝛ comẽdentes.nec principalite
ad actũ iudicialé: ſed ad actũ qui er indicialit᷑ exeꝛce
ri ↄſueuit.nec eſt viſimile ꝙ uoluerit enm eſſe meꝝ
cum poſſet alteri fieri piudicium:⁊ collatio poſſſp fie
ri indigno negocio prius plene nõ diſcuſſo ſen exa
minato:ut.j.dicam. ¶ Menio nũc ad fᷣm arncnlũ
an executõ teneat᷑ aſſumeꝛe ꝑtes indicis ſaltẽ aliqui
bus caſibus. Inno.̊ multuʒ narianit:et in effectu
ponit hic tres opi. Drima ꝙ non teneatur ſiue ſit
datus ſine clauſula ſine cũ clauſula ſapiente montõ
nẽ ſen inſtructioneʒ. ut eſt illa ſi eſt idoneus ſine ſa
piente condinionem.fundamentũ hꝰ opi.eſt:qꝛ actꝰ
conferendi c.eriudicialis:eꝛgo ſatis eſt oð ad ĩiſiru
ctionẽ ſuã ſe ifoꝛmet ex iudiciũ de cõtentis in lłis.
Irẽ qꝛ de egans eriudicialiteꝛ potuiſſet ꝓcedeꝛe:es
plus vr̃ uelle Inno.ꝙ nõ teneat iſte executoꝛ ante
ꝓuiſionẽ admitteꝛe exceptiões alteriꝰ pꝑtis ꝓ ĩteꝛeſſe
ſuo cõparẽteꝛ:niſi opponat᷑ ð defectu poteſtatis:pu
ta ꝙ Nprũ ſit nullũ.oʒ eim ꝙ pꝰ ↄſtet de ptate.ar.
in.l.cedeꝛe diem.ff.de vob.ſig.ſecus ubi nõ cõten
deꝛetur de fundamento iuriſditiõis: ar. c. cenſtuutꝰ
j. de ap. Secũda opi.ẽ ut diſtinguat᷑ inteꝛ clam ſo
nantẽ in monitionẽ ⁊ cłam ſapientẽ conditioneʒ:ut
pꝰ can nõ teneat᷑ adhibeꝛe cãe cognitionẽ.Secũdo
caſu ſubdiſtinguit:qꝛ ſi alteri fit pꝛeiudicium:puta
epo uel capitulo ad quos ꝑtinebat collo.⁊ tunc dʒ
ꝓcedeꝛe pnibus nocatis ⁊ cũ cãc cognitione:alias
nõ teneꝛet ꝓuiſio. Aut non fit alteri pᷣiudiciũ ⁊ põt
ꝓcedeꝛe ſine cauſe cognitõe:qꝛ vꝛ hoc cãu ſibi mã
datum tanq; bono uiro. ꝓuiſio m erit nulla cõditi
one non puꝛificata. In tertia opi.nẽ Inno. ꝛediꝛe
in priaʒ opi.cũ q̃dã m limitatiõe: nt ſemꝑ poſſit exe
cutoꝛ ꝓcedeꝛe exiudicialiteꝛ ꝑtibꝰ ẽt non uocatis:
niſi tria concurrãt. prima ꝙ cla appoſita ſapiat con
ditionem.ſecundo ꝙ inſerta ſit peꝛ uerba ſapientia
cognitionẽ iudicialem:utputa ſi nbi ↄſtiterit ꝙ ſit
magiſteꝛ in theologia. Lertio ꝙ alteri irrogetur pᷣ
iudicium.nã ſi nulli fit pindiciũ uiderur cõmiſſũ ut
ſibi ↄſtet tãq; bono uiro.⁊ cũ hac opiõe.vꝛ trãſiꝛe
glo. in. d. cle.i. de offi. dele. ſed idẽ Innocẽ. clarius

¶ De pſumptoibus

locutus eſt in c. ꝓpoſuit de concel.pben. in v. execu
toꝛem. ibi enim ponit in hac mateua duas opi. 2 ex
pᷣſſe eigit alteꝛam.pꝛimo eiʒ dicit ꝙ executoꝛ datus
ad ꝓuidendũ eſt purus ? meꝛus executoꝛ ita ꝙ nul
lam bẽt iuriſditionem:nec dʒ citare ꝑtes:niſi in l̃is
caueat᷑.tũc eiʒ eſt ſeꝛuanda foꝛma mãdari:de ſvp.
cum dilecra. vñ plus uidet ſᷣm eum: ꝙ ſi ↄpet quis
qui uelit aliqͥd diceꝛe ĩ ꝑſonã eiꝰ cui ẽ faciẽda ꝓuiſio
nõ dʒ eum audire: qꝛ purus ? meꝛus executoꝛ eſt et
nullã hẽt iuriſditionẽ:alle.nõ.in.c.de ceteꝛo de re in
di.⁊ idẽ dicit ſi uelit hunc executoꝛẽ recuſare ꝙ nõ
eſt audiendus: de offi. dele. nouit. põt tñ ſᷣm euʒ op
poni de hepti.ſubꝛeprione: qꝛ ob hanc cãm reuoca
ret᷑ quicquid feciſſet et pꝰ executionẽ. Refeꝛ iñ ibi
alios teneꝛe ⁊? foꝛte bñ ᷣm eum:ꝙ licet iſte executoꝛ
nullum uocare teneat᷑: ſi m aliquis comꝑeat qui ue
lit aliquid diceꝛe in ꝑſonã dʒ audiri:ar.j.de accu.ac
cedens:qꝛ iſte executoꝛ hẽt iuriſditionem:ſʒ Inno.
appꝛobat ibi pꝛimũ dictum dicẽs: ꝙ de ſtricto iure
magis põt ſuſtineꝛi:⁊ clarius loquit᷑ ibi poſi a iquas
lineas dicens ſe fateꝛi:ꝙ ſi obmiſſa cognitiõe ſũma
ria ⁊ repulſis ↄdictoꝛijs exequat᷑ mãdatũ:quod ui
let:qꝛ eſt meꝛus executoꝛ ad implendum madatum.
Item qnia ſũmaria cognitio nõ eſt ſempeꝛ de neceſ
ſitate neqʒ de ſubſtãtialibus executionis mandan:fa
tetur tñ ꝙ in compulſiõe eſt neceſſaria cauſe cogni
tio:⁊ ſic ↄdicit Inn.his que dixi õ in pꝛio articulo
ſᷣm eũ.ſed in.d.c.ad diſſoluendũ ꝓpe fi. ſentit aliaʒ
opi.dicens:ꝙ executoꝛ ad ꝓuidenduʒ ſin pliciteꝛ de
putatus nõ dʒ ad mitteꝛe exceptiones Sↄ ꝑſonam cui
fienda eſt ꝓuiſio:qꝛ nõ eſt iudex: nec in foꝛma iudi
cij ꝓcedeꝛe dʒ. ſecus dicit ſi eſt datus cum clauſula
illa ſi eſt idoneus:uel ut aliteꝛ compellat:tunc oppo
ſuam exceptionem uel denunciationem debet acmit
teꝛe:⁊ appellari põt ab eo:⁊ caſſaret quicquid facẽt
poſt talem appellationem ſi ꝓbario fueꝛit oblata.j.
de ap.inteꝛpoĩta. aliteꝛ locutus eſt Inno.in. c. de ce
teꝛo de re iudi.ubi dicit:ꝙ quedã eſt executio ꝓ ꝑte
meꝛa ⁊ ꝓ ꝑte mixta:ut ſi mandat᷑ alicni ut ticio pꝛo
uideat de tali pꝛebenda ſi nacat. nam cognitionem
het in h̊ ſi uacat.ſed poſtq; ↄſtiterit ꝙ uacat n hẽt
ãplius cognitio nẽ:iõ ſi aliquis uellet obijceꝛe ĩ ꝑſo
nam aut iudicis aut illius cui fienda eſt pꝛouiſio nõ
ẽ audiendus fſᷣm eũ:adducit nõ.in.d c.propoſuit.
xxv.q.ij.æ ſunon cognitio:⁊ de ꝛeſcriptis. cum dile
cta.⁊ ſic uidet᷑ ſentire ibi Inno.peꝛ hec ueꝛba ſi bñ
ponderentur:ꝙ ſi datur ſimplicit᷑ nullã hẽt cognin
onem. Si aũt datur cum aliqua cla hẽt cognitoem
quatenus ue nit purificanda illa cła æ nõ aliteꝛ:⁊? h
multuʒ differunt a precedentibus. Aliquid de ma
teria tetigit idem Innocen. in. c.fi. de tranſla.pla.
ubi dicit ꝙ is cui mandatur iuriſditio ut alicui pꝛo
nideat ſi eſt idoneus extra iudicium ſe infoꝛmat de
idoneitate:nec credit neceſſarium ꝙ huiuſmodi exe
cutoꝛ debeat aliquem uocare ad ſciendum ſi nelit
diceꝛe illum pꝛo quo ſcribitur non eſſe idoncum:
licʒ anteq; ꝓui deat debeat examinare an ſit idone
ns uel ne:ut nõ.sS.de poſtula.pꝛelato.in.c.i.ſed in
c.·i.de cõceſ.pꝛebẽ.li.vj.⁊.c.cum olim el.i.ð puil.
Vr limitare omnia pꝛedicta. dicit enim ꝙ ſʒ exceutõ

4

Ninn
zcle n An cel
ſelll ghecuin 4
ſout illcn Kita

rn alantit
Demincdeceroßa
Actiiladennnt wmul
Grconcnscanm tem
potefeunit munm .
irtunſfunin jf⸗ mt
Inmrii myb t i in
uutcaali c ſnaſ cel/
,aPouronisurtns ſpu t ofl
Pfiueo Poſrunn un ih
Pyofranitrintonrannto P
Oolatnoten ontrcen an
1creanſcstecbiroprinis uffcern n
Gront)otniädnunfeunicnun
Arum Acruneturodet dian
Gn ſrncte N mec
Cnbemrctcieneandnä
eoEteceriiri n
N Pon ins heiſdi de 10
6Sjſerginmmnitn nnien
npſtſorer ii bninn
hunfkanhinunmtg
Gutſb cneitrckann
ean oniiig in,
reuste gnnenn a⸗
Or Nhinelgin inr
niint Ninon nrim,
llemntoꝛ H nglm
ecnton iſt ognie

carin ſauit Uft
obmnſſao “
B5iannsnfnine
Rchensertnndn ptndmnrits
. Ola unmnn gnno cf nutr
ur n n onpulſöeſ nccſhni Z
toꝛr ſc ztn bor nanpinan
fnai indca ſoboi r ⸗ Mnris
l
rpnoal inr znimp mnaai
14 t pſſor n inr r in np i
ecgerch, s detſickcans un ceudt
ccht idonansne dt alin conpelanunc de
cgnonen wd dennncancnem cdet en
t Helar r eded Maret aecid ſuit
Auen pdlanonen Ddo eid Ddanj
nednn Aieent Innd nt
d AeRNRNW id oetnckerend
äü
nden eledennſinnn. n Gglii
ban n aſ Ninn giun
zplus cogyine Netͦ anauss dile rſn

namn wiis M ilnol focacknen

Audiendus fn ci nddlit öndch
V.q.ſnon cognino: de n
u.l uidei anni bi Imno pe .
dranur ücnu ſunpiici nn I
it daur con cion n i
ns nenit Puriftancn ſlache

mimz ffeſunn –

cui ſcꝛiptum eſt ut pᷣbendã ↄferat ⁊ in poſſeſnonem

inducat ⁊? Zdictoꝛẽ ↄpeſcat poſſet pᷣbẽdam cõſerre
nõ uocatis his quoꝛũ ĩteꝛeſt:tamen nullo mõ dʒ au
ferre poſſeſſionẽ alicui prius nõ ↄuocato æ ↄuicto
poſſeſſoꝛe: nec ẽt als ſtatum poſſeſſionis mutar᷑.C.
ſi ꝑ ui uel alio mõ.i.fi.niſi pꝛio collationẽ feciſſz uo
catis ꝑtibus ⁊ cũ cãe cognitione in danda poſſeſſio
ne:qꝛ tunc datio poſſeſſionis eſt executio collonis
pꝛimo facte cũ cae cognitiõe:nec ẽ uis ſᷣm eũ in cõ
miſſione MDape ſiue im dicat ↄferas:ſiue adi ciat
⁊ in poſſeſſionẽ inducas:qꝛ ſemꝑ poſſieſſionem dar
põt in.c.ſignificaſti de of.dele.⁊ idem quo ad pᷣmiſ
ſa uẽ uelle Jo. an. in addi. ſpe.in ti. de pe.æ poſ..
fi. ad fi. facit quod le.⁊ nõ. in.c.lʒ eps de pbẽ.li.vi.
7. c. oꝛdinarij. de of. oꝛ.ſi.vi.hec ſunt dicta Inno.
in hac mã in uarijs locis ſparſa:ex quibus potes
colligeꝛe difficultatem huius paſſus Hoſt.in. c.pꝛo
poſuit pᷣa l.tʒ executoꝛẽ datum ẽt ſimpliciter ad ꝓ
nidẽdum artari ad admittedas ltias exceptões cuz
ſit executoꝛ mixtus:⁊ in talibus lr̃is ſemꝑ intelligit
cła ſi idoneuſ fueꝛit:de ꝛp.cum adeo ⁊ nõ. hic.⁊ ltie
exceptões ſunt ſemꝑ admittẽde:licet pciſe ſcribatur
de of.dele.ex ꝑte.ij.⁊ ſic tʒ fam opi.quaʒ ibi ꝛecitat
Inno. quã ſupra retuli. Clarius adhuc loquitur ið
Hoſti.in. c. de ceteꝛo palie. ubi ꝛcfeꝛens dicta Inn.
dicit ibi illa dicta mrra æ noua: aut ꝙ ipſa non intel
ligit concludens cerium eſſe: ꝙ cum E apa ſcribit
ꝓ aliquo beneficiando admittuntur exceptiones ꝓ
poſite ⁊ Z bñficiandum ⁊ õ ptum ⁊ p executoꝛem
ut pateꝛe dicit in eo quod le.⁊ nõ. ſupra de rp. ad
auꝛes ⁊.c.cum adeo ⁊.c.poſtulaſti =.c.ſi ꝓponente
2 in multis alijs iuribus ⁊ ſupꝛa de offi.cele.paſto
ꝛalis.ꝗ.ſi neꝛo. Poſſet tamen ſaluari illud dictum
Inno. m eum ſi ſic intellexit:quando MDapa cer
to iudici ⁊ pꝛo certa ꝑſona ⁊ de cena pᷣbenda pciſe
? ex certa ſcia ſcribit exprimẽs ſufficicter in ſua lẽa
ꝓ nõ uult hoc mãdatum ſuum aliquam exceptõʒ
admitti. dicit tamen ꝙ uix in hoc caſu ſalnabitur
cum Mapa dicit ꝙ nec ſe nec anteceſſoꝛes ſuos
credat h expreſſiſſe: ut le.? nõ.in. d. capi.ex parte.
ij. de offi. dele. dicit ẽt ꝙ dictũ Inno.poſſet ſaluari
qnñ Dapa nel alius alicui ſibi noto bencficinʒ na
cãs ↄfeꝛt:quẽ etiam mãdat peꝛ aliquem executoꝛem
in poſſeſſionem induci. talis enim executoꝛ non bet
pꝛima facie exceptioneʒ admitteꝛe:de quo dicit dicẽ
duʒ ut nõ.in.c. cum eccliaſtice de excep.æ. c.accedẽs
de accu. Jo. an. etiã fuit narius.nã in. c. caplin ſanc
te cꝛucis de ſꝑp.ᷣin pe.colum. traſiuit enz Compo.
qui dixit Inno. mãdaſſe ſeꝛuari: ꝙ ſi ante puiſiõeʒ
executoꝛ nult admitteꝛe exceptiones oppoſuas ↄtra
reſcriptum uel ꝑſonam aſſumendo ꝑtes cognitoꝝ
poſſit quaſi uideat᷑ ſibi mãdatũ:ꝙ ſi audiat aliqua
que ipſum moneant cognoſcat ſi uelit de bis uel
negocium remittat ad ſuperioꝛem:de re iudica. de
ceteꝛo ⁊? de Gep.ſi quãdo de fal. ſupeꝛ eo. ſʒ li ꝛe
pulſis lẽimis exceptionibus appeller æ nibilominus
ꝓuideat executoꝛ dicit: ꝙ pꝛobata exceptionum ue
ritate caſſabitur collatio:alias non caſſabitur: eniazʒ
ſi appellans ſe obtulerit ꝓbatuꝝ:cum oblatio ſit ex
traiudicialis: ex quo executoꝛ cognitionem non

DBudum

aſſumoſit ⁊ in exiudicialibus non pꝛoficir oblatio:
ut nõ.in.c.cũ inter ð elec.⁊.c.interpoſita de ap. nec
ob. fm eum de ap.dilecio.qꝛ ibi per confeſſionẽ P
tis Oſtabat de ueritate exceptionis:uel ibi de execu
toꝛis compulſoꝛe:qui ſine cãe cognitione nõ copel
lit. hic loquimur de ꝓuiſione que vᷣba nõ.que faci
unt ad multa ſed idð Jo. an. in. c. dudum. ij. de elec.
in. v. colũ.poſt Inno. dicit: ꝙ ſiquis aucte rpti pe
tit ſibi ꝓuideri de bnficio non eſt neceſſaria li.ↄt.
qꝛ is cui ſcribitur potius ẽ executoꝛ quã cogmitoꝛ
S de of.dele.ſuꝑ qõnũ.G.poꝛꝛo:ſed exceptiones le
gitimas debet admitter: ut ſupꝛa de ꝛp. cum adeo et
c.Oſtitutus ⁊.c.capłn.nihil enim põt petẽ ipetꝛãs
ꝙ id qð in ꝛpto ↄtinet᷑ nec ex alia canſa:2 iõ ĩptuʒ
ſufficit pꝛo libello ar. g. de dila.pteꝛea ⁊ Odictio ẽ ꝓ
rnſione tutius tm ẽ fin eum ur aliqua petitio offeꝛa
tur ⁊ lis oteſtetur: ar.in.d. c.duduʒ ⁊.c.uno de lit.
ↄte.⁊ hoc ẽt uoluit Inno.in.d.c.dudum que vba
nõ. Alia vba poſuit poſt Compoſt. in. c. mandatũ
de reſcrip.in.v.colũ. ibi dicit ꝙ ſi eſt ſcriptum ut
compellat uel ut ꝓuideat inſtandũ eſt apud executo
ꝛm:ut exequatur mãdatum uel conferendo ſi ad ᷣ
bʒ mãdatum uel mãdãdo capło ut illum recipiat.?
ſi capłin opponit ltimã exceptionẽ quare nõ teneat
reciꝑe audiet᷑:de ap.dilecto ⁊ de cłc. cum inter cão
nicos.ũ aũt nullam ltimã ꝓponit uel ꝓponit ſ nõ
ꝓbat:tunc executoꝛ ſine lit.cont.compellit uꝛ in im
eum ꝙ ubi ꝑtes iudicis aſſumpſit executoꝛ ſit feꝛen
da diffinitiua. que ſine lit. comie. peti non debet.po
teſt etiam peri ab executoꝛe ꝙ; ꝓnunciet ſe ad exe
cutionẽ madati uel ↄpulſionẽ capli oppoſuis non
obſtantibꝰ debeꝛe ꝓcedeꝛe: que vᷣba et nõ.ꝗ iſtruũt
in mõ ꝓcedendi coꝛam executoꝛe.clarius loquitur
idem Jo. an. in.c. accepimus de eta.⁊ quali.in. v.
E exceptiones.nam peꝛ illum tex. dicit.qð qn ſcribi
tur ꝓ aliquo bnficiando nõ eſt neceſſe ꝙ lis conte
ſtetur:nec ꝙ libellus detur in ſcꝛiptis: ſed ſufficit
impetrans dicat executoꝛi ſupplico ꝙ exequamini
man datũ uobis iniunctũ:⁊ ſi mi opponat᷑ pꝛocedat

fFm foꝛmam mandati. de p. cum dilecta æ. c. ſiqñ. 2

idẽ ſi friuola exceptio opponatur:de pᷣben. dilectus
ij. de cõceſ. pben.c.cum nꝛis. Si vo aliqð ratiõale
opponatur illud exainabit᷑ æ executio ſuſpendetur gꝗ
de Go. ↄſtitutus ⁊? de ap.dilecto:ſed ſupeꝛ exceptio
ne ꝓpoſita pꝛius ꝙᷓ; teſtes recipiant᷑ eꝛit lis comeſtã
da fᷣm eum: alleg.c ueniens de renun. ⁊æ remittit ad
plene nõ in ſumma. F. qñ ſub. F. ð dilaroꝛijs v. pe.
⁊ ulti.⁊ ſie uult in hoc loco ſimpliciteꝛ ꝙ exceptoes
ſint admittende ⁊ lis conteſtanda ſupeꝛ eis:nide eũ
dẽ Jo. an. in ti. de pe.⁊ poſ..fi.in addi. mag. ubi
foꝛmat queſtiõe, Dapa mandauit executoꝛi: ꝙ ſi
conſtaret. A. tenniſſe duo curata contra decꝛe. exe
cꝛabilis Jo. xxij. ꝙ alteꝛum confeꝛat. B. impetꝛãti:
executoꝛ pꝛoceſſit illo. A. poſſeſſore non uocato:et
poſtq; conſtitit ſibi de facto contulit impetratoꝛi be
neficium de quo in reſcꝛipto:ac illum induxit in poſ
ſeſſionem: poſſeſſoꝛ appellauit ⁊æ petijt ante omnia
ſe reſtitui ad poſſeſſionem: cum fueꝛit de facto ſpo
liatus iuxta nõ.in.c.conqueꝛẽte de of. oꝛ. queꝛi qͥd
iur. nam opponebatur ꝙ executoꝛ poteꝛat ꝓcedeꝛe
q &

parte non uocata p ea que ponit hic Inn. Fz Jo.
an. determinat illũ pꝰ ꝛeſtiuendũ: qꝛ executoꝛ non
poterat reciꝑe ꝓbatiões ꝑte nõ uocata ¶ Mec ob.
nõ.hic:qꝛ ꝓcedũt cũ gra ẽ facta:ſed in qone noſtra
gꝛa erat fienda prius cõſtito ꝙ ille tenẽt bnficia 3
eyuag.execrabilis.ſʒ ñ poteꝛat conſtare ilio non uo
cato:cum ageꝛet᷑ de facto ſuo. Itẽ fᷣm enʒ pᷣſuppo
