msifui aà nmiarlni
r rlansgt ditrarudo
n avnmmuuſis iſentns epa
vo in t ile aui ul arivar ier oeher
fuaterm pun dien ipanort Dece
”õ
Kdins rmn Wl GWole
t e örin cinnhne
õäs
cmnr gluß uian cagiggſutlie

ch

8icd nndigtin i

Nacan.5.de lcſihns. cond
appelai Lcifſnitina lej viclinuft
– uncanmncbſcnniſinin

nuũcij venientes pꝛo alijs gaudent immunitate.
¶ Et bũc itellectum nõ ſingularite: ut excõica
tio ẽt ſit nulla õ itinerãtes ex iuſta cã ad papaʒ
lata: ⁊æ tunc dic ꝙ appellatio monachorum põ
deratur hic ad referendum ꝙ ex iuſta cã iſti ac
ceſſerunt ad papam.¶Ex his infero ad ſo
lurõem fe qõis in qua hoſti.et doc.ſequẽtes vi
dẽtur uelle ſi adit᷑ ſuꝑior qͥ poterat adiri ꝑ viã
querele: tunc itineris arꝛeptio ad euʒ habʒ uiʒ
appellatõis.ſecus ſi ñ poterat adiri ꝑ uiaʒ qᷓre
le:ut ẽ archiepus reſpectu ſubditoruʒ ſui ſuffra
ganei ðᷣ offi.ordi.c.paſtoral. Hoc dictum itelli
go uerum in appellatione exiudiciali: quia illa
eſt qdam ꝓuocacio ad cãm: ut in.c. cum ſit. õ.
Ee.merito oʒ ꝙ ſit talis iudex qui poſſit adiri ꝑ
uiam qrele.nõ puto hoc dictũ ꝓcedẽ qñ iteꝛ aꝛ
ripit᷑ a iudice ꝓcedẽte iudicialꝛ:qꝛ cum tunc ar
reptio itiner is ſit idem qðᷣ appellatio:ut.S.dixi
hẽbit deuoluẽ cãm ad ſuꝑiorem: ſiẽ appellatio
uocalis iudictalis: Q E.r Pdlen⸗ nõbis unum

ſꝑ ꝙ extra indicium non poſſum appellare niſi

ad illum ſuꝑiorem quem poſſum adire ꝑ uiam
querele citra communem appellatõem qm ur
dixi illa appellatio exiudiciał ẽ qdam qᷓrimõia
2z ꝓuocatio ad cãm.

4

lauſul
Aſtoralis. Der cunſuam

betur oĩs appellatio qᷓ a iure ñ indul
getur expᷣſſe boc ĩtẽdit uſqʒ ad.. ueruʒ. MDꝛio
ponit᷑ ↄſulatio.⁊: rnſio ibi rñũdemus¶ Hõ.
primo q; ẽt ᷣm antiqua tpᷣa appellatio patẽter
fruſtratoria non impediebat negocij diffinitiõm
de quo.j. latius dicemur ut in. c.ut debitus.j.e.
1 nõ. quod clauſula odioſa in ꝛeſcꝛipto appo
polita ita dʒ ĩtelligi ut aliquid oꝑetur:lʒ gñalit
itelligẽdo poſſit reduci ad terminos iuris cõis:
ſed nt vᷣba aliqd oꝑent᷑ nõ debẽt ita late intelli

gi:ut nil oꝑent. Mec eim clauſula ap.remota in

ſe ẽ odioſa ⁊ poſſet ĩtelligi de appellatõe fruſtꝛa
toꝛia:ſed qꝛ ſᷣm hunc intellectum hec clauſula ni
bil opeꝛaꝛetuꝛ. Oebet etiam itelligi de appellati
one alias ꝓbabili:⁊æ boc nõbis ſemꝑ. Nã facit
ꝙ ſi ſtatutum municipale late intelligendo nihil
oꝑaret᷑ ñ dʒ aſſumi ille latus itellectus:ſʒ ita ĩtel
ligi ñ uiolãdo vyba ut aliqͥd operet᷑ ultra tᷣmios
iuris cõis:facit ꝙ nõ. Bar. in.l. iiij. in. F. ptor
ait.ff.de dam.ifec.⁊ ꝙ dixi in.c.cãm de do.⁊ 9
m ¶Er adde ad pꝛedicta nnam ſolennem limi
tatõem ꝙ ubi diſpõ eẽt ꝓrſus inutilis intelligẽ
do vᷣba ut iacent debent vᷣba impꝛopꝛiari:ut di
ſpoſitio teneat ẽt ſi ſit odioſa ⁊ pẽalł:ut ſingłaꝛit
ꝓbat tex.i.c.ſi ſñiam ĩ fi.de ſen.ex.li.vi. FEacit
.l.ſi ſiipulatus fuero ꝑ te.ff. ð V. ob. ubi exẽdit
ex ſtipularione ne effctru carea d idem uide
bonum tex.i.l.ſtipulatio iſta..ſed ſi ſeꝛuꝰet.ꝗ.
poſſidẽ.e.ti.? Hal.i.c.i.de cap.q̃ cu.uẽ.col.x.
⁊ archi.xiij.q.i.c.i. ʒ nõ ꝙ remotio appella
tiõis ñ tollit ꝓrſus facultatẽ appellãdi uñ pote
rit ſuꝑio r illam appeltarõem recige ⁊ grauamen

Ci De appellationibns.

emẽdare. boc ltelectu facit tex.ibi ſʒ ſi appel
lans ⁊c̃. lij dicũt ꝙ grauamẽ reuocabit᷑ ꝑ

uiaʒ querele: ſed primus iĩtellectus magis ↄgru
it lĩ̃e: ut.j.latius ſubijciam. Sed anteqᷓ; attinga
mus mãm capli.pᷣmo q̃ꝛi᷑ quis poſſit ĩ ꝛeſcꝛipto
appellationẽ tollẽ. Ooc.h cõiter dicũt ꝙ ſolus
papa qꝛ iferior ñ põt toll ius alteriꝰ.ad h.c.ſu
ꝑ qõnum ð offi.dele.¶ Itellige hec dicra doc-
quo ad ea q̃ ſpectãt ad iuriſditionẽ eccleſiaſticã
HMã in tpᷣalibꝰ ĩꝑator põt apellationẽ tollere:ut
.l. i. ff. a qui.ap.nõ Iʒ. Et uide ad pᷣdicta unã mi
rabilẽ limitationẽ quã ponit gl.in.l.fi.E. ð ſen.
? interlo.om.iud.ut ſolus pᷣnceps poſſit remo
nere appellationẽ a diffinitiua.ſed ꝛeſpectu inteꝛ
locutorie hoc poterit facẽ iudex iferior ↄmittẽ
do alteri cãm mouet illa glo. ꝑ tex. illiꝰ.l.quam
gl. ſequi Har. ibi ⁊ facit de ea magnũ feſtũ: ſj
ipſe Ha. i.l.i.pal. glo.illã reſtringit ad appella
tionẽ fruſtratoriã ↄcludẽs ꝙ inferioꝛ nõ põt ap
pellationẽ legitimã ẽt ab interlocutoria tollẽ qꝛ
boc eſſz tollere ius ſuꝑioris ad quẽ appellat᷑: q;
nõ põt ĩferior facẽ.ꝓ h̊ bo.tex.in.c.ueniẽs ð in
õ rõnem nã cum ipſe iudex co
gnoſcẽdo ꝑ ſe nõ poſſz nõ ðᷣfeꝛꝛe appellatõi legi
time ⁊ punit᷑ nõ deferẽs appellatõi legitie: ut di
xi ĩ.c.ð pore.S.e.ergo nec alij cãʒ committẽdo
remouere eã:ſʒ qꝛ ſᷣm hũc intellectũ nibil oꝑare
tur diſpõ illiꝰ.l.ſi.q tũ edita vꝛ cũ magna ſolẽni
tate diceꝛẽ ꝙ uideat᷑ remota oĩs appellatio cui
iſte cãm ↄmittẽs poteꝛat nõ defeꝛꝛe utputa ĩ cãn

dubij uł qñn a iure ihibet᷑ aliqᷓ appellatio: ſed alle
gat᷑ aliq cã obfuſcãs illã diſponem iuꝛis.¶ Itẽ

ubi remouet᷑ appellatio ? tũ ꝑ ſe ẽ ꝓbabilis: lʒ
iudex nõ teneat᷑ defeꝛꝛe põt tũ ſi ulłt ut ſingłarit
nõ.abbas quẽ ſequunt᷑ doct.qð nõbis ꝑpetuo.
n his ergo ⁊ ſilibꝰ caſibꝰ taʒ rõe ĩterlocuto
rie ꝙᷓ; rõe diffinitiue poterit iſta remotio appel
latõis facta ꝑ ĩferiorẽ aliquid oꝑari ⁊ ſic poſſet
intelligi illa..fi.gnãliter ꝓut loquit᷑ æ credo at
tigiſſe ueritatẽ ¶ Iẽ limita pᷣdicta ꝙ iferior a
prĩcipe nõ põt appellationẽ tollẽ niſi ſit tal qui
ð fẽo nõ cognoſcat ſuꝑiorẽ:ut rex francie ⁊ ialij
pleriqʒ ⁊ q̃dã ciuitates italie. Nã utunt᷑ iuribus
pricipis ĩ reſtituẽdo fame ĩ legitimãdo ⁊ ſilibus
Hoc uoluit Bar. ⁊ bene in.d.l.i. facit qð nõ.
Inn.i.c.cũ te de re iudi:⁊ ĩ.c.cuʒ.p.tabellio de
fi.iſtru. Nã utrobiqʒ nult ꝙ iſti inferiores ab ĩ
ꝑatore ñ recognoſcẽtes eum i ſuꝑiorem utũtur
iuribꝰpᷣncipis.¶ Item adade aliã limitationem
ꝙᷓ ubicũq; ꝑ ſtatutũ remouet᷑ appellatio a ſñtia
alicuius officialis puta ptatis intelligit᷑ ſolum re
mota appellatõe a diffinitiua ni ãt ab iterlocuto
ria qꝛ appellatõe ſnie ĩtelligit᷑ ð diffinitia ut nõ.
glo. in. c.cum olim de teſti.facit tex.i.c.ueniẽtes
pal.ſed ſtatutum dʒ ĩtelligi ſtricto mõ ĩ.c.ĩ nr̃a
de ĩiur.l.iij.ff.de neg.ge.g dʒ ĩtelligi ĩ ſtrictiori
ſignificato ſuo ⁊æ optime ꝓbai ĩ ſili i.c.cum dilłc
tus de conſue.ſacit.l.ij. C.de noxa.ſecus auteʒ
ubi ſimpłꝛ cauẽt ſtatuto ut a ptate nõ poſſit ap
pellari.nã tũc inelligit᷑ de qualʒ ſntia ſeu pcepio
t

/

ar. i. l.. Fr. . ofl. pfecti pto. ita conſulnit Bal. =
puto bᷣ ideʒ ꝓcedẽ ĩ quacũqʒ diſpõne remoueat
appellatio qm quatenus remouet appellatiõem
é odioſa ⁊ ꝑ conſequẽs ꝛeſtigẽda:ut i.c.i.⁊.ij.
de fi. pſbr̃o.li.vj.¶ Muũqͥd autem legatus de
latere poſſit toller̃ appellationẽ:dic ꝙ non nec
etiã aliam clauſulam apponere ↄ diſpõnẽ iuris
communis maxime in detrimentum partis. uið
glo. notabilem in. c. fi. de bere.li.vj uide tamen
qð dixi in. c. fi. ð trãſac. nec ualeret ſtatutuʒ infe
rioris a papa:ut a ſentetia etiam interlocutoꝛia
non poſſit appellari iuxta nõ. per Jo. an.i.c.fi.
eo.ti. li. vj. Outarẽ ramen ꝙ commitẽdo alte
ri poſſit remouere appellationem: ꝓut ſupra di
xi de iure ciuili reſpectu iferioris a principe.
In glo.i.in fi.ſuper hoc principio ſunt due gl.
dũtaxat. Sed expediendo gloſam ⁊ doc.formo
quinqʒ qõnes. ¶ Mrima qo nunquid clauſu
la appellatione remota hodie aliquid operetur.
Secunda qo preſuppoſito ꝙ operetur reſpe
cii appellationis a iure non recepte. queritur
que appellatio a iure expreſſe ĩdulgetur ⁊ ſic ſci
as quando poſſit appellari non obſtãte illa clau
ſula. ¶ Tertia queſtio h̊ dicitur quod licet ſit
remota appellatio:tamen grauamen illatnm po
terit per ſuperiorem emẽdari qualiter emenda
bitur. utrum per uiam querele an per uiam ap
pellationis.¶ Quarta utrum boc quod ſupra
dixi procedat in quolibet ſuperioꝛe citra papaʒ
nt poſſit emendari grauamen non ob. remotio
ne appellationis. ¶ Quinta queſtio quia tex. ĩ
fi. dicit quod grauamẽ potit emẽdari ꝑ ſuꝑiorẽ
nũq̃d ſuꝑioꝛ ad h teneat᷑ a vo ſit ĩ libeꝛa diſpõ
ne ſua. ¶ Quo ad pᷣmã qõnẽ gl.h ⁊ ſeq̃ns ⁊ in
d.c.ut debitꝰ:⁊ cõiter ubi attigit hũc aruculũ ſẽ
tit ꝙ bodie nihil oꝑatur remotio appellatõis ꝑ
c.ut debitꝰ.j.e.ubi oĩs appellatio a iure recipit
ſi appellet᷑ ex cã ꝓbabili:hãc opionẽ młii fuant
2 uide ad mãm Spe.e.ti.ꝗ.in quibuſ.vᷣ.ego di
co. Sed hoſti. Jo. andr᷑.? cõiter moderniores
ſequẽtes tenẽt ↄtrarium ⁊ meliuſ.Et iter cetera
nide tres rõneſ optimaſ. ¶ Mrima. c. ut öbitꝰ
loqᷣtur ð appallatione ab iterlocutoria ⁊ hoc.c.
loqtur ĩdiſticte :n ẽ ergo ueriſile ꝙ ex toto cor
ꝛigeꝛet hunc tex.¶ Secũda 20 melioꝛ illud.c.ñᷣ
loq̃tur ĩ iudice ꝓcedete cum clauſula appellatio
ne remota:ſed gñaliter.iſtud uero.c.ſpaliter diſ
ponit qñ remouetur appellatio¶ Ande potius
illud.c. eſt limitandum peꝛ iſtud q; econtꝛa quia
generi ꝑ ſpeciem derogatuꝛ ⁊ non econtra:ut in
ꝛegula geneꝛi de ꝛc.iur.li.vj.¶ Lertia ↄſideꝛa
tio colla ex.c.inqᷣlitõi.j.e. Nã illud.c.emanauit
pꝰ.c.ut debitꝰ⁊ decidit caſum dubium qn remo
ta ẽ appellatio ĩ reſcripto qð ni feciſſet nec ema
naſſet ſi ꝑ illud.c.ut debitus hec clauſula eſſet
fruſtatoria.¶ Eöcludẽdum ẽ ergo ꝙ hoc. c.
ꝓcedit etiam bodie iĩ fminiſ ſuis.Er miti effectꝰ
buiꝰ clauſule notantur in.d.c.ut debitus. Treſ
uero effectꝰnõbiles pnit h colligi ex dictis doct.
Muimus c ubi ꝓcedit᷑ appellatõne remota

¶ De appellartonibns.

non tenet index a que apoellat appellationi d⸗
ferre. unde talł appellatio ñ iahenin mnahe
nem iudicis a quo appellar poteſt ergo antec
appellatio recipiat᷑ a ſ uꝑpioꝛe ſuam ſi niam ma .
re executioni:ut collꝛ i.c.paſtorał ĩ. ¶ .ptereg
offi. öle. Et ꝑ iſtum tex. tolliĩ opi. Gar. in li
alle. ubi dicit ꝙ an i reſcripto ſimpkꝛ zevonettg
appellatio intellꝛ de fruſtꝛaroria ſecꝰſi remo ef
a diffinitina. Mam in. d. . pterea dicta cka .
ratur effectum ſuum etiam reſpectu appelbno
nis a diffinitiua quãtũcunqʒ ſit ꝓbabil niſi i
perioꝛ ex certa ſcia illã appellationeʒ reciau
ibi hetur ⁊ adeo pꝛedicta ꝓcedunt ut nöbike di
cit hic abbas quem ſcquuntuꝛ doc. ꝙ iudex da
tus cum cla uſula appellatione remota poteſt ex
communicare ꝓbabiliter appellantem ab eo ex
quo illa appellatio expreſſe a iure non approba
tur:quia non habuit ſuſpendere iuriſditionem
iudicis ut hic. Et ex hoc notabis unum calum
ualde ſpecialem: in quo ualet excommunicatio
lata poſt appellationem ꝓbabileʒ. ¶ Secudus
effectus huius clauſule eſt:qꝛ iudex ñ deferens
huic appellationi ꝙᷓtũcũqʒ ꝓbabiili non puniet

ex quo a iuẽ non idulgetur expſſe:qꝛ h̊ fecit auc

toꝛitate iuris.g ñ peccauit.xxiij.q· iiij.ꝗͥ pecc
.l. gꝛacchus. C. de ddel. CTarso hcns 1
ſpẽu ꝛuocationis attẽtatoꝝ pꝰappellationem.an
talꝛ attẽtata ñ ꝛuocabũt᷑ ꝑ niaʒ attẽtati.i.nullita
tis qm ex quo ñ eꝛat ſuſpenſa iuriſditio iudicis
ꝑ talẽ appellatõeʒ tenueꝛt geſta:lʒ ꝑ ſupioꝛẽ poſ
ſint ꝛeuocaꝛi potiꝰꝑ uiã qꝛele q; ꝑ ui nulliatis
Sʒ dubium eſt circa deuolutionẽ negocij:nun
q̃d deuoluat᷑ negociũ ad ſuꝑiorem ꝑ appellatio
nẽ ð qꝰ.j.dicã ĩ teꝛõ dubio.Et aduerte:qꝛ do.
An. uꝛ limitare iſtũ tex. ⁊ oĩa pᷣdicta qñ appella
tio ẽ remota i reſcripto. Si aũt ꝛemouet appel
latio pᷣuilegio ꝑſone uł ſtatuto ubi ſtatuẽtes po
tuerũt h̊ facẽ ł ex ↄuẽtiõc ꝑtiũ uł ex ↄtũacia nõ
ↄparẽtis uł qꝛ ðᷣſerta ẽ appellatio:tũc ſjm cũ re
mota ẽ appellatio q ad oẽm effectũ qſi ſetiat ꝙ
tẽ gꝛauamẽ ñ reuocabit᷑ ꝑ ſuꝑiorẽ ſ olo appło
iteꝛdicit.allegat iura gñalia ſʒ ꝛſpectu ſtatui lꝛe
ſpectu perſone priuilegiate non uideo ꝛationem
drie ¶ Sicut enim auditur appellans ſaltem .
uiam queꝛele ut ꝛemoueatur iniuſtum grauame
non apparet ratio quare non ſit idem cum ſts
tutum prohiber appellationem.nam intentio ſe
mouentis appellationem non eſt alia niſi ut luſti
tia ↄſequat᷑ effectuʒ ut i. c. ij. qꝛis.ð.?.? qn pjn
ceps pᷣuilegiat ꝑſõam:ut ab ea nõ poſſtt appelo
ri b fac qꝛ pᷣſumit ðᷣ vtutibus illi pſoe pull gia

te ut ñ ſit alꝛ pceſſura ꝙᷓ ꝙ fim iura pminum

ut diẽ tex. nõ.i.l.i.E. ð ſẽ. pfe. p. ſi g ila pſona
pᷣuiliata alꝛ ꝓcedit qᷓ ðbeat:nula 1 ſuadet ꝙ;
ſuꝑioꝛ non debeat gꝛauamen rcuocare. hor
uide glo. nõ. i cle. i. de iur. pat. Vbo oneꝛam d
dgicit ꝙ i bis ꝗᷓ relinquũt conſclerie iudicis Gon
poteſt appellaꝛi:ut etiam nö. in.c. ſtatutum. F.
ſeſſorem de reſcrip. liꝛo. vj.tamen miuſte gin

narꝰpoterit appellarñ ad ſupioꝛẽ non t ꝙ luda

ſccareßſponit her am n
c g dismiteppl az⸗
ppeer grammmi ho Vpelanifüen
Peſano no oubi; reſenn ludicis
reni indles le n ſi cenoluet
õ
Mucſige deguuanine vyt Gylult
iala mdm poſſmodi iund ce on:
nrpuiß niuti urdiniſ bo uii areleci
nriatio eſſa ſiuſvenſa. Ct no hüͤt int
iide cicere ai ſanum wnoner appel⸗
RdirAErr o8Ne bonidbin
vols lupiore cina AdN) ür ddidres.
n M vele wr e ſit an Kerior peech
lnide remota Hrnte iuis cöis. Erep
reſis quilio; ordinari? peedlt gppela
ta ur in. cu inquiſttös ge ber. .
nutus e bereſ ptedes ſjian inuſti
Pelare ge epo adenunte d atchichn
chs eyunmninet negoclig urpiniuſtefn
natus ge bereſter appelario no
iunſcltioni iuclcs a gno niſia tße
or recepit appelatione ? miſerit inbi
dici no. PDro bot lcebo ler e
ronmmn. h. ſt t.eti l d Supioꝛan
exalnſnare nip ſte appelaneritin
ceſſo uel ne g an bnerit Srananste
nöbis nſini rni ins i.
urrüfun

ſtin ſunfzcut
eſt bon inder
r h ybo. ſig. ſi
8 lponit ibi ortidhan ſ
dinarinſete, e fente

ln MMrbönn
ln. lun
nu — 0o e eronnnie
rvn grltann ntzſ s
chrms dunz it ſen eridi
oni Fiiin dbcli in
qvo aii icigenroileöftin
oꝛiate inis g ecani. wii g ii i
gruths N l Aenisffinct
Miniiis mimoy) pelnonn:
õ
õ
opprlaoq mulir uc to pol
aoeni pon uii e ouli linns
Abium t arca deuoſanone negoei;n
omi NedNid Nden apekete⸗
ädddKedd.
AAm NANAAdindin
ttoNtdB mmänſi
wolego gorelkſtund wſamate
neid tuiler Matir giͦ la ind
gräns u 1iſenme appealanid it fn dͦ
cns n 4 „13 ieüng
ai elnid den chlii
lcuocidi ogre zcd

t guname Cndld .
tacui zu in in inminn
cone prileginte gonbiet⸗
Se cnimaucſtur Cnmin

vne
Aru moNcun uſwng 1

a quo teneat deferre. Sʒ quo ad hoc ut ſuꝑior
poſſit exaiare appellationẽ ⁊ ꝛceuocare gꝛauamẽ
ꝙ nõbis ꝑpetuo ⁊ ita dʒ iſte.tex.intelligi ut.j.
dicã in teꝛtio dubio. Ad f̃am qᷓonem q̃ appella
tio dr̃ expᷣſſe a iure approbata.Sol. gloſ.intelli
git qn ius cxpᷣſſe indulget appellationeʒ eo caſu
quo remota eſt appellatio æ nimis ꝛeſtrigit iſtũ
tex. Sʒ Moſt.cũ q trãſeũt ↄmunit᷑ doc.dicit ꝙ
omnis appellatio expᷣſſe a iure appꝛobata uidet
ꝑmiſſa Iʒ iura ñ loquant᷑ qñ appellatio eſt ꝛemo
ta:exẽplũ ut ĩ.c.ſignificãte ⁊.c. Rodol.de ſꝑp.
cũ ſi.æ hoc dictũ ſatis placet qꝛ ex quo iura peꝛ
mittũt appellaꝛe gꝛauamẽ ur᷑ notorium ⁊ ꝑ ↄñſ
nihil dʒ oꝑari ꝛemotio appellationis ar.c.fo fqͥ
ris.S.e.ꝓ hoc uide glo.nõbilẽ iũcto text.quam
ſemꝑ tenebis mẽti ĩ.c.ex ↄqueſtione ðᷣ ꝛeſt.ſpo.
q̃ dicit ꝙ grauatꝰnotoꝛie pt᷑ appellare licet in ꝛe
ſcꝛipto ꝛemora ſit appellatio ¶ In teꝛtia qone
uix granamẽ in caſu hꝰ.c.reuocet᷑ ꝑ ſuꝑioreʒ ꝑ
uiã qꝛele an ꝑ uiã appellationis.hic ſunt opini.
ſz opi.magis ↄmũis uꝛ ꝙ ꝑ uiã appllłationis:et
ꝓ bᷣ tex.hic dũ diẽ:ſi appellãs fuerit grauatus:
⁊ ſic clare pᷣſupponit ꝙ per uiam appellationis
audiet᷑. Sʒ dices tu qͥd oꝑabit᷑ ergo clauſula ſi
ꝓpter grauamẽ põt appellari:rñdeo ꝙ bec ap
pellatio nõ oꝑabit᷑ reſpectu iudicis a quo ſʒ ꝛe
ſpectu iudicis ad quẽ ut ſic deuoluat negocium
ad eũ ⁊ ita ſentit illa glo.nõbills in.d.cle.unica
⁊ intellige de gꝛauamine ꝓpt᷑ ꝙ fuit appellatum
nã alia attẽtata poſtmodũ iuꝛidice non ꝛzuocabũ
tur ꝑ uiã attẽtati ut dixi ſʒ ꝑ uiã q̃rele cũ iudicii
iuriſditio ñ eſſet ſuſpenſa. Et nõ hũc intellectuʒ
qꝛ idẽ dicerẽ qu ſtatutũ ꝛemouet appellationem
ut pᷣdixi¶ Ad q̃rtaʒ qõnẽ nũquid hẽat locũ in
quolʒ ſuꝑiore citra papaʒ ſũt opiones. Sʒ Jo.
an. vVr uelle nt idẽ ſit qñ iferior ꝓcedebat appel
latiõe remota vᷣtute iuris cõis. Exẽplũ in cã he
reſis quilibʒ ordinariꝰ ꝓcedit appellatiõe remo
ta ut in.c.ut inquiſitiõis de heꝛe.li.Vj.Condem
natus de hereſi ptẽdẽs ſñiam iniuſtã poterit ap
pellare de epo ↄdenante ad archiepᷣm ut archi
eps examinet negociuʒ utꝝ iniuſte fuerit cõdem
natus de bereſi:hec tñ appellatio non ſuſpendit
iuriſditionẽ iudicis a quo niſi a tpᷣe a quo ſuꝑi
or receꝑit appellationẽ ⁊ miſerit inhibitoriã iu
dici a quo. Dro hoc uide bo.tex.cum gl.in.c.
romana..ſi ãt.e.ti.li.Vi. Suꝑioꝛ autẽ habebit
examinare utꝝ iſte appellauerit in caſu a iure Oↄ
ceſſo nel ne ⁊ an fuerit grauatus ⁊c̃.æ hoc ſemꝑ
nõbis.¶ Ad ultimũ dubiũ urrũ ſuꝑior teneat
grauamẽ renocaꝛe an ſit in ſua facultate tm:qui
dã ꝙ tenet᷑ qꝛ alias nõ eſt bonꝰ iudex nliſi faciat
inſtitiã ut ĩ.c.foruſ de vᷣbo.ſig.⁊ ſic ſupplet tex.
2⁊ exponit ibi poterit.i.debebit lij ↄtra:cõ
munit᷑ tẽtur ut ſuꝑioꝛ ad hoc teneat᷑ ⁊ ſi non ad
mittit põt ab eo appellari ꝙ mihi ſatis placet:
nã uideo ꝙ; ctiã in diſpenſatõne fienda cogit᷑ iu
dex ꝑ ſuꝑiorẽ ſi ſubeſt cã legitima diſpẽſãdi ut
nõ. in.c. ut ↄſtitueꝛet᷑ z.c.dno ſco.l.di.fſoꝛiꝰ ĩ ca
ſa nro ubi agiĩ de iuſtinia miſtrãda. Nã ut dixi

De appellationibys.

intemtio apponẽtis clauſulã fuit pricipalr motꝰ
ut iuſtitia ↄſequat᷑ effectũ ſʒ ſi iniuſte grauat᷑ cel
ſat ratio ut mẽs apponẽtis clauſulã ⸗ maxie qꝛ
defenſio eſt de iure nãli nt in cle. paſtoralis ð̊ ꝛe
iudi. Et ꝑ hec habes expeditũ iſtuch principiuʒ.

Eru m quia. Licet excõicatꝰ

ab excõicatione
appellet nibilominus denũciari poteſt

ac bñficij redditibꝰſpoliari. MPrio ↄſultatio.ſᷣo
.rnſio ibi nos itaqʒ 6. prio ex iſto tex. unũ

effectũ appellationis legitie:eximit eni appellãtẽ
quo ad illã cãʒ a ptate iudicis a quo.ad hoc.c.
ſi a iudice ⁊.c.non ſolũ.e.ti.li.vj.⁊ iſte ẽ effectꝰ
iuriſditionis ſuſpẽſionis. Iſe tñ effectꝰ nõ uſqʒ
quaqʒ ꝓcedit cũ appellat᷑ ab excõicationis ſñia
on eni oꝑat᷑ plenã ſuſpẽſionẽ:lʒ enĩ ſuſpẽdat
iuriſditionẽ iudicis ꝛeſpectu actꝰ oĩo futuri non
tñ ſuſpẽdit ipᷣam ſniaʒ nec actuʒ futuꝝ oĩo accelſ
ſoriũ ad ipᷣam ſñiaʒ. Et ex hoc ⁊ ex tex.nõ.unũ
ſolẽne dictũ ꝙ ubicũqʒ appellatio non ſuſpedit
actũ iaʒ geſtũ ð pterito:ſimilłr nõ ſuſpẽdit actũ
gerẽduʒ ſi oĩo ille actꝰ eſt acceſſorius ⁊ ↄſecuto
rius ad actũ geſtũ non ſuſpenſũ ꝑ appellationẽ
Ratio qꝛ ratione ↄnexitatis attribuit᷑ potiꝰ pᷣte
ritis qᷓ; futuris.Et ex hoc ifert᷑ ad aliud nõbile
dicrũ ⁊æ quotidianũ ꝙ licʒ lex noua non ↄceꝛnat
pᷣterita ſʒ futura dũtaxat ut ĩi.c.fi.de ↄſt.non iñ
ↄcernit illa futura qᷓ̃ habẽt oĩimodã depẽdentiã
a preritis.ꝓ hoc uide tex.iuncta gl.in cle. ut hi
qui ð eta.⁊ qua.⁊ in cle.i.ð teſta. Secus ãt ubi
actus futurus nõ eſt ita acceſſorius ad actũ de
pꝛeterito licet habeat cũ eo aliquã cõformitatẽ:

? iſte us intellectus. c. cum tu. j. ð̊ uſuris.
Vlterius nõ. ꝙ excõicatus dʒ denunciari in

pupᷣlico ut ab alijs euitet. An autẽ debeo euira
re excõicatũ nõ denũciatũ:dicendũ eſt ꝙ ſic: ex
quo non eſt occultus excõicatus. MDrimo ꝓbo
ar. bꝰ tex.nã excõicatio trahit ſecum executionẽ
nec ꝑ denũciationẽ amplius ligat᷑:cũ eꝛgo iaʒ in
iecit plenũ uinculũ citra ðnũciationẽ non vᷣbeo
ſpectaꝛe denunciationẽ qꝛ illa fit ꝓpter ignoran
tes:uide bonum tex.cum glo.in.c. cum non ab
bomine infra de ſen.excõ.⁊ qð ibi dixi¶¶ Mõ.
ꝙ ille qui denũciat uel declarat nõ dicit᷑ aliquid
de nouo diſponeꝛe ad hoc.l.heꝛedes palam. ff.

de teſta. Ex quo infertur ꝙ conſtitutio antiqui

iuris declatoria extenditur ad preterita ut no

tatur in di cum tu ⁊ plene ĩ dicto.c.finali.
Vlterius nota et tene menti bonum aꝛg. ex
iſto tex. ꝙ denũciatio excõmunicatiõis neceſſa

rio nõ probat denunciatum eſſe excõmunicatuʒ

quia per denunciationem quis non ligatur er ðᷣ
nunciatio poteſt eſſe iniuſta vide bonum tex cũ
glo.in.c.licet de ſenten. excõ.li.Vi. Vltimo
nota et tene mẽti quia non eſt alibi ita expᷣſſus
textus ꝙ excõmunicato debeant ſubtrabi reddi
tus ſui beneficij:etiam ſi dicatur excõmunicatio
nem iniuſtam:debet enim ſpectari euentus cau
ſe:ex quo enim interim denegat᷑ ſibi cõio eccłie
deneganda eſt oĩs cõmoditas ꝓnèeiẽs ab ecclia

de boc.j. latius cũ glo.fi. In glo.in vVbo cxecu
tionẽ. Mõ bñ hãc glo.uſʒ ad finẽ ad quã quoti
die fit remiſſio cũ qrit᷑ qᷓre appellatio nõ ſuſpen
dit excõicationẽ. Et ex hac glo.colligunt᷑ qᷓtuor
rõnes prima fuit Metri hiſpani glo. antiq aſſe
rentis ꝙ cũ iſta excõicatio ſit ſnia ſũmi pꝛicipis
quia deus in ueritate ligat æ nõ hõ.xj.q.iij. ne
mo quẽadmõʒ non appellat᷑ a ſñia principiſ ma
xime ad effectũ ſuſpẽd ẽdi ita nec ab cxcõicatio
ne. Hãc ꝛõnẽ impugnat Hoſſi.qu ⁊ ſi nõ appel
lat̃ iñ ſupplicat᷑ ⁊ ſupplicatõ/bʒ eũdẽ effectũ iux
nõ.i.c.tũ ex Riſ ⁊.c.ſuſcitate ⁊.c.ex lꝛis de ĩ ĩte.
reſti. facit.l⸗una.C. ð ſen.pᷣfe.pᷣto.iũcta auc.que
ſupplicatio. E. de pᷣci. imꝑa.offe. Adde ⁊ aliam
rõnẽ meliorẽ ad impugnãdũ.nã rõ MDetri nõ
ocludit in excõicatõe iniuſta qꝛ ibi deꝰ nõ ligat
nt in.c.cũ eterni de re iudi.li.vj.⁊ in.c.a nobis
.j. .ti.⁊ iñ iſte loqᷓẽ qñ excõicatio dꝛ minꝰratio
nabiliter ꝓmulgata ¶ Secũda rõ ſeu ſolutio
fuit Lau.etiã antiqͥ gloſat.ut homo creſcat per
meritũ parẽdo ſñie cẽſure etiã iniq ⁊ ut magis
timeat᷑ diſciplina eccleſiaſtica:hec rõ uera eſt ſʒ
nõ ꝓhaĩ᷑ iure¶ Tertia fuit ſolutio Jo.ꝙ hoc
ꝓcedit ex ↄſtitutõe eccleſie nõ ex nã excõicatõis
2 emanauit cõſtitutio ut magiſ timeat᷑ cẽſura ec
cleſiaſtica:iſta ſo.incidit cũ pᷣcedẽri. Mã idẽ uult
in effectu ꝙ pᷣcedẽs ⁊ eadẽ impugnatõe repellit
æ tñ tenẽdo eã ceſſat one ↄriũ:nã ĩ młtiſ caſibuſ
appellatio eſt a iure interdicta.¶ Quarta ſo.ẽ
Ber. dicẽtis nullã dꝛiam eſſe in effectu inteꝛ ex
cõicationẽ ⁊ alias ſñias.nã ſũia qualiſcũqʒ ſit ñ
ſuſpẽdit᷑ ꝑ appeilationẽ ſʒ tin ipſius effectꝰ ⁊ exe
cutio que eſt de futuꝛo ſʒ excõicatio in continẽti
hʒ nires ſuas ⁊ nullã aliã executionem expectat
merito nõ ſuſpẽdit᷑:ſj certe hec ſolutio ñ ẽ bona
nã ſñia lata ſuꝑ furto trahit ſecũ in cõtinẽti ⁊ ĩ
mediate executionẽ reſpectu infamie ita ꝙ nulla
alia executio expectat᷑ reſpectu infamie:⁊ tamen
ſuſpẽdit᷑ ſuꝑ appellatõeʒ ſequẽtẽ ut ꝓbat᷑ ĩ.l.fuꝛ
ti. ff. de his qͥ nõ.infa. Idẽ ur̃ ĩ qualʒ ſñia abſo
lutoria qᷓ nullã executõʒ expectat. Itẽ ↄtra glo.
facit tex.aꝑtiſſimꝰ ĩ.l.ij.ff.de pe.ubi dicit᷑ ꝙ ap
pellãs nõduʒ uẽ ↄdẽnatꝰ:ur̃᷑ ergo ꝙ appellatio
nedum extinguat ſeu ſuſpẽdat ipſum ꝓnũciatuʒ
ſz etiã executionẽ ipſius. Extra glo.dant᷑ ⁊ alie
ſo. ¶ Quinta eſt qꝛ ſnia excõicatõis eſt medici
nal: fen eĩ non ut homo dãneĩ ſʒ ut coꝛrigatuꝛ
ut ĩ. c.i.de ſen.ex.li.Vi.Sʒ in medicinalibus at
tẽdẽda eſt uoluntas medici n autẽ infirmi in.c.
⁊ q emẽdat.xlv.di. DHebemus eꝛgo attẽdece ad
uolũtatẽ iudicis ñ ad uolũtatẽ appellantis.hãc
ꝛationẽ impugnat Hoſt. non eĩ ꝓcedit cum me
dicus eſt imꝑitus ut in.c. ad aures de eta. ⁊ ꝗqli.
facit:l.illicitas S. ſicuti.ff. ð off. pſi.uñ bec ꝛatio
non ꝓcedit in ſnia ĩiuſta ¶ Sexta fuit opi. Ho
ſti. ꝙ alie ſñie ligant ſenſibilia ſeu inſenſibilia ir
rationabilia ſʒ excõicatio ligat aiam ut in.c.ſiqs
pꝛeſbyteꝛoꝝ de ꝛc eccle.n alie.un ſicut aĩa inteꝛi
ns latius uidet ⁊ ↄtẽplat᷑ longe abſentiã ita faci
lius ipſa aia apprebendit᷑ ꝑ ſniaʒ:ſʒ hec rõ non

De aopcllationibus.

Ocludit q̃re nõ ſuſpẽdat᷑ ꝑ appellatöeʒ: uñ
dere ur ꝙ cito dʒ ophẽdere bie H
Monir Hoſt. æ ſeptimã ſolutionẽ. excõi n.
ligat aiam æ fertur ꝓ peccaro mortali.r. eor
nullus. Appellatio uero ñ põt ſuſpendẽ⸗ d.ii.
iã inductũ ꝑ peccatũ iſtius quaſi di E erts
in quaſi dicat ꝙ ex quo
iſte iä ſepat eſt a gra dei non pot appellar 4
ipſum reſtituere alias eſſz detenſio jnic to n
Sli defenſio iniqtatis. hec
ratio nõ eſt bona. nos loqmuꝛ in appellatiöe
ſta ⁊ qñ p̃tendit ĩiuſta c excoicq/ c i in
qn ptendit᷑ iiuſta cã excõicãdi quo caſu iſt
negat ſe excõicatũ ſen ſepatũ ꝗ gfa dei 2 tã 3
trendit uinculũ homis qꝛ dʒ poſſe ſuſte d zaͤra n
appellatio fuit introducta ppt iupiis A cioid
riã iudicis coeꝛcendã ut in..i.in fi.fie 7 u
ſuggeſti. . e. Kü eꝛgo iſte appellis Ptedat iperi
tiã uel iniuſtia indicis excõcãtis: eꝛgo dz ſuſt
dere illaʒ ſniam ⁊ uinculũ bois. Bacen
lutionẽ ponit bic do. An. q; rõ tpalitatis “
cõicatiõe eſt qꝛ depẽdet a ptate clauiũ ⁊ in eain
tollẽdo reqrit certa forma in. c. a nobis de ſen.
excõ. Cuũ ergo appellãs nõ habeat banc clauiũ
pᷣatẽ nõ ualet ſuſpendere eã ꝑ appellationeʒ ſu
am ſed alie ſñie tranſcurrũt ꝑ actus priuatos ⸗
cõcernũt iſta alia qᷓ nõ dependẽt a poteſtate cla
uiũ.p ſo.fuit mihi uiſa qnʒ vᷣa ſʒ poſtmodũ ↄoſi
deraui ꝙ in ueꝛitate n bʒ bonã ? ſufficiẽtẽ ꝛõnẽ
ſpãlitatis qdð ꝓbo aꝑtiſſime. nã infamia q impri
mit᷑ ex ſñia lata ſuꝑ furto nõ depedet a piate p
uati ſʒ ſolus princeps eã abolere pot..i. F. de ꝗ
.ff. de poſtu.nõ.in.c.cũ.i.⁊.a.S.de re indi.? tñ
pᷣuata ꝑſona appellãdo ab illa ſnia odenatoꝛia
ſuſpẽdit infamiã iã ad eſſe ꝓductã un in.d..fuꝛ
ti hoc iõ qꝛ nõ eſt ipſe appellãs qui hoc facit ſʒ
princeps qui dedit robur appellationi ita in ca
ſu noſtꝛo quẽadmodũ papa põt in tomʒ ad tem
pus tollere excõicationẽ ita poterat dare robur
appellatõi. Mro hoc uide tex.iũcta glo.nõ.in
cle.una de imuni.eccle:⁊ ibi ſine qualibet appel
latiõe papa tollit excõicationẽ. Ad idẽ cle.ſi ſũ
mus de ſen. excõ ¶Hona ſolutõ colliginm ex
glo.in.l.fi.C.ſi a n compe.iudi.q dicit ꝙ quẽ
admoduʒ a ſnia ultimi ſupplicij poteſt appellari
ut in.l.qui ultimo.ff.de pe.ita ⁊ a ſñia excom
municatõis. Sed illud dictũ eſt cõtꝛa tex.iſtum
⁊æ.c.is cui de ſen.excõ.li.vj.niſi foꝛte.glo.illa in
tellexerit ꝙ poſſit appellaꝛi ad effectuʒ deuoluẽ
di illã cãm ad ſupeꝛiorem:non autẽ ad effecum
ſuſpẽdẽdi:nam quo ad primũ effectu appellani
poteſt ut habes hic tex.⁊ uide glo.bonam ciꝛca
hoc in. c. ad reprimendam de offi. oꝛdi.ſed
nõ eſt bona cõparatõ quam facit de ſſia ultitmi
ſupplicij quia iſta ſuſpenditur ſma ſoln
tio ponituꝛ bic per dominum meum vornmi
Car. dicenteʒ ꝙ; excommunicatio potius trahit
ad natuꝛã inteꝛlocutoꝛie ꝙᷓ diffinitiue ut notant
doc.i.c.peꝛ tuas ð ſen. excõ. ?.c. ueneꝛabilibus
eo.ti.li.vj.Sed interlocutoria n ſuſpendit e
appellarionem ſequentem ſed pendet er fumm⸗
euentu ut in dicto. c. non ſoluʒ ¶ Mcc ſoluio

cum ꝛeneꝛentia non pꝛoccdit qi ſi appellatio

cuereſe gie lei niſ an leconigd
el ahimi aiti
lbi i geui iie mioꝛ ni eſtanß
ä ſe
gloncio⸗ elmimo Luſt
tuimimmi uſii ſetnoſhui
inĩc oe ali i poſtt ib vuch⸗
cblolnnone e fido cuntione de paren
irlcgtias de ſen eo. Iu glo caſn
cli qrpoſſerſeimiſce inuſte n audit⸗
mins eccie 2 cdioni dornind Nrendede
Kwoi in Nirare elle icn. Eriri
pom 0a bit med ſolgnons ge non
no. ime done de elec. in. cci ſugd
ubi ſingolaiter cicit o ſ qs appellat
umna ſiig excolcatdis no pfunit p en
ſieut nec p alis iiſs. Oj ſian d en
Pbadi ens inſicli ngo n z pfunii
deridi oppeſai gni cotta ton
boc tideo gin hoc caſunton pb⸗
niemin hulii ieli inineterẽ
ſe mncrim p erölcato ö trabi
ap ſiiap ſzin uniclo nio giu in
poſſaßtilcreſiimn iniſfͤbi ſa
i gimubitr ſe iniſi lrſs acke.
1.thtnus nbici an aia ne n

nere ceſini eccleſiaſicz dr e⸗
gltaui nü poſſe D q pae abſol

. chopelirſü her mi
na ntgre Pptrong
aen 1 eeſure
ni.ſo i nhi nigi; n hooſni
ngnamihinirlii
biinis o iſne niſenu in
ta fiuluſy Uwcöo itezef
ißs ſotusmnimsciain is ,ſri
xo. N, N“ʒÜi οα0⁵ οαια
upoom appeligo ab iin hin Minona
in miami i d ſe panci nin d ,⸗
Nod e Meſs idarſuitg
NS NN do Wenini
Gtrd drundin rſnnnen
s lecuötticninr N
aid. oboe ierr imn goß
ummrimiate iſiſrglikunt
Rir mu nit ni gncl Aliclti
deſened nſoriaaſgnnt
„ CNai onheindii latgeu
aſin im inhſcſ)un gin
Amdn unoß⸗ ein 11 fuan
nin alirickiunt
mnnd ei ſituine

nnni 9
omnnien,

Cai diem bcnong 1 „

. ,N
Ammz n g ſn l

dxic incomiin
6 4.

vumn l.

iegitima immediate ſuſpendit licet quo ad nos
dependet ex fumꝛo euentu ut in.c.ſi a iudice.e.
titulo ibro. vi. Hinc dien glo. in. c. is cui de
ſen excõ.li.Vi.ꝙ ſñia ſuſpẽſiõis a bnficio ſuſpe
dit᷑ ꝑ appellationẽ ſequẽtẽ:⁊ tñ illa interlocuto
ria eſt uel tꝛiabit᷑ ad nãm interlocutorie n
decimã ẽt ſolutionẽ poſſumus colligere & dẽis
HBar. in.d.l.q ultio dicẽtis ꝙ ex nã excõicatio
nis hoc ꝓcedit qꝛ eſt medicinalis ſʒ aliter nõ de
clarat ⁊ eſt hoc õ fam ⁊ tertiam ſo. Mã ille ſo
lutões nolũt ꝙ ſit ex ↄſtitutõe eccleſie nõ ex nã
excõicatõis. Cogitaui poſſe dare duodecimam
rationẽ ſatis ꝑſuaſiuã æ minores patit᷑ calũnias
ut dicat᷑ hoc ꝓcedẽ ex nã ipſiꝰexcõicatõis. Idẽ
ĩ q̃ʒ ſñia cenſure ut in.d.c.is cui. Rõ nã excõi
catio iuſta ñ põt quoquo mõ ꝑ appellationẽ ſu
ſpendi qꝛ illa infligitur ꝓpt peccatũ ꝙ ligat ani
mã indiſſolubiliter niſi ſubſeq̃tur ↄpetẽs ſatiſfa
ctio:nã peccatũ nõ dimittit᷑ niſi correcto ut ĩ re
gula peccati uenia.⁊ in ꝛegula peccatũ de ꝛegu.
iuꝛ. li. Vi.⁊ in.c.cũ tu de uſuꝛis:nã cũ ꝑ peccatũ
ſit ſeꝑatꝰa gꝛa dei.xi.q.iij.audi deniqʒ non põt
iſte ꝑ actũ poſitiuũ ſeu a iure poſitiuo inductuʒ
reſtituere ſe gꝛe dei niſi alꝛ ſe coꝛrigat ⁊ emẽdet
⁊2 in dubio debemꝰpᷣſumẽ excõicationeʒ iuſtã qꝛ

ubi vVtit᷑ ꝑiculũ aĩe tutioꝛ uia eſt amplecrenda l

uideat᷑ durior ut in.c.iuuenis de ſpon.¶HNõ
glo.in.c.unico de ſcrutinio.Tutius eſt ergo ex
cõicationẽ tenẽ iuſtã eſſe ⁊æ nõ ſuſpẽdi qꝛ nullum
ꝑiculũ eſt hoc caſu cũ poſſit ſibi ꝓuidẽ petẽdo
abſolutionẽ ⁊ pᷣſtãdo cautionẽ de parendo iuri
ut in. c. ꝑ tuas de ſen. excõ. In alio caſu eſſer ꝑi
culũ qꝛ poſſet ſe ĩmiſcẽ iniuſte ⁊ danabilit᷑ ſacra
mẽtis ecclie ⁊ cõioni hominũ pᷣtendẽdo eã iniu
ſtã ubi. in Vitate eſſet iuſta.Et lʒ fõtit poſſet op
poni ↄtra hãc meã ſolutionẽ de nõbili qẽo In
no.in:c.bone de elec.⁊ in.c.cũ ſuꝑ de offi.dele.
ubi ſingulaꝛiter dicit ꝙ ſi qͥs appellat.j.decendi
um a ſũia excõicatõis nõ pᷣſumit᷑ ꝓ excõicatõne
ſicur nec ꝓ alijs ſñijs. Sʒ ſtatĩ ꝓ ea icũbit onꝰ
ꝓbãdi eius iuſticiã ergo ñ dʒ pᷣſumi iuſta ſi ifra
decẽdiũ appellat ꝙ uẽ contra rationẽ meã. Ad
boc rñdeo ꝙ in hoc caſu ut onꝰ ꝓbãdi incũbat
aduerſario nullũ ꝑiculũ iminet excõicato ex q
gerit ſe interim ꝓ excõicato iõ trahit᷑ ad nãʒ ali
aꝝ ſniaꝝ ſʒ in aꝛticulo nr̃o ꝑiculũ imineꝛet quia
poſſet ptẽdere ſñiam iniuſtã ubi alias eſſet iuſta
2 ſi dãnabilłr ſe imiſcẽt ſacr̃is eccłię.ꝓ hoc facit
dictũ.c.ꝑ tuas ubi dr̃ ꝙ an oĩa ne uideat᷑ cõtem
nere cẽſuꝛã eccleſiaſticã dʒ peẽ abſolutionẽ.Co
gitaui nuc poſſe dari ⁊ aliã ſolutionẽ ſeu ranem
Appellatio vitate inſpecra nõ extiguit ſñiam ſʒ
cã ſuſpẽdit ut in.c.ueniẽtes de iureiurã.⁊.c.pa
ſtoralis..pᷣterea de offi.dele.adeo ut eã nõ ſu
ſpẽdat quo ad oẽs effectus excõicatõnis ut dixi
in. c.fi.S.ð eo qui mit.in poſ.ſʒ effectus excõica
tõis nõ eſt ſeꝑabilis ab ipſa ſnia:nõ eni põt da
ri ipſa excõicano qͥn demus effſectꝰ ipſiꝰ:ſicut er
go appellatio nõ ſuſpẽdit ſeu exiinguit ipſũ pri
mũ actũ ſeu ipam ſniam ita nec ſuſpẽdẽ põt effe

e appellationibus.

ctũ ipſius cũ nõ ſit ſepabilis a prio actu ⁊ pᷣdie
ta nõ. In glo. ĩ vᷣbo ſecũ trahat ĩ fi.bec gl.duo
tãgit.prio nũquid excõicatio lata poſt appellati⸗
onẽ ſit ĩ ſuſpẽſo ĩ euẽtum appellatiõis. Secũdo
nũquid geſta ꝑ iſtũ excõicatuʒ medio tpe teneãt
Quo ad primũ cõclude poſt Hoſti. aliqua ad
dẽdo qꝛ glo.foꝛmaliteꝛ nõ ſoluit ꝙ aut noto ꝛiũ
eſt appellationẽ nõ tenẽ:tũc ceꝛiſſimuʒ eſt excõi
cationẽ in cõtinenti ligare qꝛ appellatio friuola
nõ ſuſpẽdit iuriſditionẽ iudicis ut ĩ.c.cũ appella
tionibꝰ =. c.nõ ſolũ.e.ti.li.vj.Aut certuʒ eſt ap
pellationẽ eſſe ualidã ⁊ tũc ceꝛtũ eſt excõicatiõeʒ
nõ ligare ut ĩ.c.dilecti.s.e. Aut dubitat᷑ æ tunc
quo ad nos depẽdet ex futuꝛo euentu qꝛ ſi ↄſta
bit appellationẽ fuiſſe legitimã etiã conſtabit ex
cõicationẽ nõ tenẽ ſʒ vitate inſpecta excõicatio
ſemꝑ ⁊ ſtatiʒ tenuit uel fuit nulla qꝛ ceꝛtuʒ ẽ nãe
utrũ appellatio ſit legitia uel nõ ⁊? iõ qꝛ ẽ certuʒ
nature:eſt ceꝛtũ legi nt ĩ.l.ſi pr.ff.ð ſo:⁊ ſic nun
qᷓ excõicatio uel eius effectꝰ ſtabit in ſuſpeſo lʒ
nos poſſumꝰ dubitare de naliditate añ exitũ ap
pellatiõis. Et uide ad pᷣdicta bonũ tex.i.c.lʒ de
ſen. excõi.li.vj. Ad ſᷣm dubiũ nũquid ualeãt ge
ſta medio tpᷣe.Cõclude ꝑ tria mẽbra. Nuedaʒ
geri pnt ꝑ excõicatũ rõne publici officij ⁊ iſta te
nẽt ex quo putabat᷑ nõ excõicatꝰ uigore appella
tõis pᷣcedẽtis lʒ vVitas ſe haberet ĩ cõtrariũ ut ĩ
.c.ad ꝓbãdũ de re iudi.et ar.in.l.barbarius ðᷣ
offi.pᷣto. Quedã geri pñt cũ excõicato ſeu ꝑ eũ
nõ rõne publici officij ſʒ cõceꝛnũt utilitatẽ ipſiꝰ
nel alteriꝰ:⁊ tũc ſi eſt talis actꝰqͥ in ſe eſt ĩterdic
1 excõicato nõ ualebit iʒ putaꝛet᷑ nõ excõicatus
Ad hoc.c.cũ dilectꝰ de ↄſue.ubi Inno.ponit
unũ dictũ ſemꝑ mẽti tenẽdũ ꝙ nõ eſt dꝛia inter
publicũ excõicatũ ⁊ occultũ niſi in his q̃ᷓ gerun
tuꝛ ꝛõne publici officij:idẽ Jo. an.ĩ.c.i.de Hep.
li.Vi.Ex quo infeꝛo otꝛa glo.hic ꝙ collatio bñ
ficij facta excõicato qᷓ putabat᷑ abſolutus nõ ua
let. ⁊ nið in teꝛmĩs nꝛis glo.fi.in.c.ſolet de ſen.
excõ.li.vVi.quã limita ſᷣm pᷣdicta.Quedã ſunt qᷓ
ↄceꝛnũt penã ↄtẽptus ut ẽ iꝛꝛegulaꝛitas ⁊ iſta ñ
afficiũt excõicatũ qꝛ ñ ↄtẽpſit ⁊ ꝑ ↄſequẽs ñ eſt
puniẽdus pẽa ↄtẽptus in. c. ad aplice.de cle.
ex.mi.facit.c.ut aĩaꝝ de cõſti.li.vj.⁊ ꝑ bec hẽs
torã glo.clare expeditam. In glo.fi.ibi publica
egeſtate debet laborare. Adde hic finẽ gl.in vᷣ
bo ego cꝛedo ubi glo.ſoluẽdo iſtã qõnẽ conclu
dit nõ eſſe ꝓuidendũ excõicato in aliquo niſi fa
me periret:⁊ nõbis bñ gl.quã vr̃ ſequi Jo. an.
reddẽdo rõnẽ diuerſitatis inter excõicatũ æ de

poſitum quia excõicatus poteſt ſibi prouideꝛe

:ſ.petẽdo abſolutionem ſed depoſitus nõ habet
ita remedium quia cum fuerit depoſitus ꝓpter
crimen quantuncũqʒ ſit emendatus non recupe
rat primum ſtatum merito ſibi diſpenſatiue pꝛo
uidet eccleſia de aliquibus temporalibus ne co
gatur mendicare in opprobrium cleri: uide bo
num tex. cum glo. in.c. ſtudeat.l.di. Et pro con
cluſione gloſe uide glo.in.c.quia ſepe de electi.
li. vj.? in.c.epiſcopus.vij.q.i.æ.i.q.ij. quã pio

4

De appellanon bus.

e ſatis placet hec opinio glo. Et per rationem
ſupradictã puto limitandã glo. nõ. qᷓ dicit ꝓui
dedũ ſuſpeſo a bnficio ne cogat᷑ mẽdicar̃ ut no
tatur in. c. cñ uintontẽſis de elec.intelligo enim
lllã glo. qñ ſuſpeſio eſt facta ꝓpteꝛ crimẽ ſed ſi
ꝓpt᷑ ↄtumaciã nõ puto ſibi in aliquo ſubueniẽ
dũ cũ poſſit ſibi ꝓuidẽ ſatiſfaciendo. Mã ſepe
hoĩes de cibo ſecuri iuſticiã negligũt ut.V.q.v.
nõ oĩs. Et ex his poteſt iferre ad deciſionẽ qᷓo
