ricã ↄriã:ꝙ ſi bona nua ðᷣſuerit ĩ teſte fide care
bit.nõ.n.pot iuſtitia cũ ſcelerato hoĩe bꝛe ↄmer
ciũ. Ad idem.ij.q.vVij.nõ põt:ubi dr̃ ꝙ nõ põt
hominibꝰ eſſe fideł qui deo extitit ifidelł:qð ↄtin
git ex ꝑſeuerãtia ĩ peccato mortali. Itẽ ð iuẽ ca
nonico oẽ peccatũ põt dici publicũʒ:ut nõ.gl.in
c.i.⁊.ij.ðᷣ collu.ðᷣte.⁊.ij.q.iij.O.pᷣnaricatoꝛ. Si
ãt peccatũ fuit momẽtaneũ:lʒ mortale ex quo nñ
ꝑſeuerauit diu ĩ illo: ſatis põt dici: ꝙ ad h̊ ut ba
beat locũ. .in criali no ſufficit qdᷣcũqʒ peccatuʒ
moꝛaale:ſʒ dʒ eẽ ðᷣ granioribꝰ:qꝛ tex.i illo..re
ferẽdo eũ ad pnꝰ loquit᷑ qñ fuit ał ↄniciꝰↄfeſſuſ
nł repulſus:qꝛ ꝑſeuerabat in crie:ubi ãt ñ ꝓba
iur ꝑſenerãtia nõ aggꝛanaĩ tin peccatũ qnimo ñ
amittit nomè iuſti is ꝗ ſtanʒ ſurrexit:ut in.c. ſep
ties ðᷣ pe.di.iij.⁊ ſuꝑ illo v.in criminali ẽ poſita
illa gl. Inn. gl. tñ nõ. in. c. ipi apli. ij. q. Vij. dicit
ꝙ ex qꝰ qs ſeł incidit in peccatũ mortale nõ ad
mittit᷑ ãpliꝰ ad teſtio niũ in cã criali.qtũcũqʒ ſit
emẽdarꝰ: ⁊ facit iſte tex.in penłtimo caſu ⁊ forte
h vᷣius:ſjp p imũ equiꝰ.hac opi.pdẽsʒ ſatis ſẽrit
H Molſ.dũ dicit ꝙ remerariũ iurameniuũ repellit
1 3

a teſtionio ſi iuꝛãtè non penitnit.⁊ tñ nõ ẽ cꝛimẽ
publicũ nec de grauioribus peccatis:ut colligit
ex tex.⁊ glo.xxij.q.iiij.q ſacramto hoc idẽ ſetit
Inn. i.c.intiquit.S.e. Ad idẽ bonus tex. maxie
iũcta glo.q ẽ in nerbo cõpellẽdi.vj.q.i.illi q cũ
c.pᷣcedẽt. Nã ꝑſenerãs i peccato mõtali nõtuꝛ
ifaia canonica ⁊ repelli dʒ ẽt ab accnſanõe:ut ĩ
iuribꝰ pal.n ob.c.iqſitõis pᷣall.qꝛ nõ eſt ſibi moꝛ
tale. dicebat.n.illud ut teſtificado euitaret inumi
cinaſ. Itẽ æ meliusillud ẽ ĩ odiũ ipius teſtis qui
nolebat ſe ſubtrabẽ a teſtimõio dicẽdo falſo ſe
eſſe immicũ alteriꝰ ꝑtis:⁊ ſi diceꝛemꝰ ↄriũ qᷣʒ ſe
H mõ poſſiz ſe ſubirahẽ a teſtionio:facit qð dicit
Inn.i.c.ĩtimanit.S.e.ꝓ h.c.lʒ.s.ð ꝓba.cũ ibi
nõ. ubi pʒ ꝙ is qͥ ẽ leuis opionis puta ſᷣm doc.
ille qͥ e ſolitꝰ dicẽ quondiana mẽdacia: lʒ nu luʒ
ledat:nõ iñ admittit i teſtẽ uł ſaltẽ modica fides
fibi adhibet.foꝛiꝰgꝰdʒ repelli is q̃⸗ dicit mdaciũ
cũ iactura alteriꝰ? ꝑſeuerat ĩ ilo. Et nið ad maʒ
qð nõ. gl. ij. q.xvij. ipſi apli ⁊ lex.i. C. ilamel. Vi.
.q.i.⁊ i.c.ↄſtiiuimꝰ.iij.q. v. (öschnd g gi
foꝛo canonico fuabit᷑ ꝙ ſtatiʒ dixi tã õᷣ clericos
qꝙᷓ; õ laicos:ſʒ ĩ foꝛo cinili fuabit᷑ ius cinile cum
papa nõ itẽdat illud i ſuo foꝛo coꝛrigeꝛ: nut ſatis
colligr ĩ.d.c.ſuꝑ eo.⁊= ex theoꝛica gl.i rła poſſeſ
ſoꝛ. li. Vi. nã pꝛiceps bʒ bi itare crio ſuʒ ad facul
tatẽ teſtificãdi:ut ſatis colligr ĩ.c.ꝑ tuaſ.ð ſimo.
2 i.c i fid i fanoꝛc ð here.li.vi.ſic legitimat quo
9 ſucceſſtõeʒ: qð tʒ h ni. 2 ſi .1. i. ij. ch
ta ĩ V. ſj qrit᷑ ntrũ papa. ic iñ ꝙ ſʒ cri
minoſus repellat᷑ a teſt ficãdo:nõ tñ repellĩ ſic in
diſticte ab offõ iudicãdi:ſed ðᷣ h̊ uide plene per
Inn. ⁊ alios ĩ.c.ſuſciiatꝰ ð Nep.ubi dicaʒ ⁊ per
Jo. an.i.c.fi.ðᷣ cle.ex.mi.hic diẽ hic vi.qꝙ.ʒ ca
nõicus crioſus repellat a teſtio æ ab ordinibus
nõ iñ ab eligẽdo:qꝛ ſuũ offm exeqt᷑. Sʒ ſi capi
mulũ faceret illũ electorẽ ł ſcrutatorẽ poſſet rpelli
qꝛ nõ ẽ fide dignus.s. de elec.q; ꝓpĩ. Etr nõ. h:
qꝛ facit ad multa pᷣdicta oia ſic ſtricte nõ accipi
ũtur ĩ his q nẽiũt ad aliquẽ purgãdũ.Sʒ dic in
illis nt hẽs tex.ĩ.c.ↄſtitutꝰð pur.ca iũcta gl.pe.
cni ãt icũbat onꝰ ꝓbandi ꝑſeuerãnã lemdatõeʒ
collige ex his q dicã ſupꝑ gl. ſi. ¶ Eirea bũc calũ
qrũĩ r qᷣd ſi crioſus erat ipᷣe depònis:ſc nõ tpᷣe in
ramiti ł eõ nide archi.iij.q.v.ↄſtitnimꝰ ⁊ ſpe.e.
ti. F. oppõit᷑ v. qͥd ſi teſtis:? ibi ꝑ Jo.ã.i adÄi.
7 ꝑ eũdẽ ĩ ꝛla fqʒ legitie li.vj.i meꝛc.⁊ dic n ſuf
ficeꝛe ꝙ pe iuramẽti fueꝛit nõ cꝛioſus:qꝛ fides
reqritur et tpᷣe depõis:ut ꝓPbat iĩ i. d. c.foꝛꝰ ĩ fine
alind diẽ ĩ caſu ↄueꝛſo:nã ſi erat cꝛioſus ipe in
ramẽti:⁊ nõ fuit oppoſitũ nõ põt repelli nũc tẽ
poꝛe depõis:ex qꝰnõ ẽ emendatus niſi fᷣin qð ̊
dẽ: nã iuramẽtũ aſtrigit eũ Iʒ efſzʒ cꝛioſus ł excõi
catus:et h tene. Alte a0 fʒ caſũ qͥ ẽ ꝙ qtũ

cũqʒ qͥs emẽdatꝰð cꝛie:e eñ comital infamig
repeller̃ a teſtio. Mra auc do q̃ ifamia in
tellr̃. Moſtie.pe.et ab.dñt ꝙ ifãia iuris nec ob.
qð dẽ ĩ v.q;uis q̃ſi dicat ꝓ infaia fci rpellit ĩ cꝛi
miali dũtaxat ut i.d.c.q;uis:⁊ nide nd boc qð
nõ. i ſpe.e.ti. S. i. V. qͥd de portãtibꝰ? vV. itẽ ꝙ ẽ

infãis. Jo. an. dicit ꝙ infaia facti tin repellit in
criali. In ciuili vo ſi ẽ ifamat de crie ẽr ꝛepellit
ad h.ð. c.i.lʒ v. qdaʒ vVo ⁊. 5. e. H pꝰ? fo ⁊.c.in
lr̃is ⁊.j.ii.ꝓxi.pterea ⁊ de excep.c.i qð iĩtelligit
qn infaia fe ſen infamatõ cat᷑ a cꝛie:ita ꝙ crimẽ
ſit ꝓxia cã infãie. nbi vo infamatõ ł opionis gꝛa
uatõ ñi cãtuꝛ a crie:ſʒ ab alio medio.pura qꝛ in
carceꝛatꝰfuit ła teſtionio ałs pulſus putat locũ
habẽ qð hic dẽ: ut taliſ aggꝛauatõ opiois n ꝛpel
lat in ciuiłi ſʒ in criali ſic:ł alit᷑ ſʒ eũ ifamatio fa
cit cãta a crie ð q ↄſtat quẽ emẽdatũ ñ repelli
ĩ cinili: ut ᷣ ĩ fi.c.x ſi ð cmdatõe ñ ↄſtar repellit
ur in pdictis iuribꝰ:i criali Vo ꝛepellit ſeꝑ:ut hᷣ
bec ſũt vba foꝛmalia Jo.an.q nõ. Mã.i.l.enn
ctos ppłos.C. ð ſũ.trini.ſic giſtiguit ꝙ ifala in
ris idiſticre ꝛepellit ĩ ĩ ſubſidiũ tñ admiuũt᷑ cũ toꝛ
mẽétis.l.ob caꝛmẽ.ꝗ.pe.ff. ðᷣ teſti.fac.l.q ultimo
.ff ð pẽis.ifãia facti in cꝛiali repellu:ut h̊ niſi in
ſubſidiũ:ut.S. dictuʒ ẽ in cinili admitiũt᷑:ſʒ minꝰ
eis cꝛedr̃:⁊ ſic ꝓcedit gl.ĩ.d.l.i.? qðᷣ nõ.in.l.iij.
F. cae. fl. ð car. edic. Mñt i reſtes ee ita igno
biles zæ infames ꝙ nõ admitteꝛẽtuꝛ ſine tormen
tis nt. S. Maꝝ diffeꝛt bec opi.a dẽéo Jo. an. ſz
illud plemꝰæ ſubuliꝰ. Sʒ Mal in. d.l.i late in h̊
inſtat ↄcludẽs in effeciu ꝙ ifaia ſci ꝛepellit in cꝛi
minali ⁊ i alijs cãis gꝛauioꝛibꝰin qbus ꝛeqꝛũt te
ſtes oĩ exceptõe maioꝛes.¶ Mõ bñ H ultimũ qꝛ
limitat iſtũ tex. ⁊ allego ꝓ h.c.lʒ ex q̃dſaʒ. S.e.⁊
c.i.ðᷣ ↄſa.⁊ affi.? utꝛobiqʒ ꝑ gl.ubi lʒ cãe eſſẽt
ciniles ꝛeqrũtur teſtes oĩ exceptõe maioꝛes ⁊ ſic
no infames infãia facti:qꝛ taes nõ admutũt in
alijs vo cãis admictũtur nõ ut ꝑ eos peruẽèiat᷑
ad ſniã diffinitinã: ſʒ nalẽt ad inſtrucnionẽe ? fun
dandã inqſitõeʒ: ? ut is õ quc deponũt ſubijcia
tur rortuꝛe.nõ h. Sʒ in oriũ adduco tex.in.c q̃ᷓ
lit᷑ ⁊ qn.ij.ð accuſa.⁊ i.c.cũ in inuẽtute ð pſup.
nbi pʒ ꝙ dicta nõ integꝛoꝝ n ſufficiũt ad fundã
dã inqſitiõeʒ. do. Caꝛ. tʒ ꝙ infãia iuris nel facti
idiſticte ꝛpellit tã ĩ criali 7 iĩ ciuili:moneĩ qꝛ iſſa
lr̃a loqtuꝛ geneꝛalit i i pnꝰz appe llatõe infaie iiel
ligit᷑ ta infaia facti ꝙᷓ iuris.nec reꝑit᷑ ius ↄꝛinm
ꝓbãs ad h qð nõ. Oy. iĩ ꝛla infãibꝰli. vj. NHon
ob ſʒ eum iſte tex. ĩ v. in criali: n ñ loqtur i in
fãia facti ſʒ in gꝛauatõe opiois ꝗᷓ in minꝰ ſe hʒ qᷓ
q̃; fama: allegat ad h̊ gl.nõ.in. c. ſuꝑ.e.de ↄſã. et
affi. Ego in hac mã dico ꝙ tꝛiplex ẽ infaia:que
dã iuris ꝗᷓ dr̃ cinilis:qdã cãonica:⁊ q̃daʒ infaia
facii qᷓ poti dr̃ ifamatio: pᷣma.ſ.inꝛis indiſtincte
repellit ſʒ oẽs:? ꝓbat᷑ hac ꝛõe:qꝛ fundamẽtum
teſtionij ẽ fides:ut in.d.c.foꝛꝰin fine:ſʒ iſie caꝛet
fide cũ eiꝰſtatus ſit diminutꝰ? maculatus iuꝛis.
diſpoſitõe ⁊ dicitur infãia iuris illa qᷓ iteꝛꝛo gat
ꝑ ſñiã ł ipᷣo fẽo i cãibꝰi qbꝰinẽ canet᷑ dũtaxat de
qbꝰuide ꝑ tex.⁊ glo.bo.iij.q.vij.F.poꝛ20 ⁊.l.
atheleras. S. calũniatoꝛ cũ. S. ſe. z.l.i.ff. de bis q
nõ. infa.⁊ tene banc regnulã ꝙ ꝛegnlalit᷑ oẽs inſa
mes ſʒ leges ſũt infames fᷣm canões hbat tex.
nõ.i.c. oẽs vVo. vVj.q.i.nõ. Inn.i.c.q̃tꝛ ⁊ qũ.ij.
palł. Oluis ãt poſſit iſtã infamiã toller̃ = ꝛeſtituẽ
Paine fame:dic ut plene nõ.i.c.cũ te.de re iud.

iici – il
liuni i Nios dar
ugin gr” u/ .
t utaa ti idi⸗
Pali tli n Gu
ushißptir ni iud .
H eglurh gi
uitimahumm. Rmns
Ueyetrutnbmag n
1tlunlpng nci tam N
Oleprbi npregondſna
dnin o clrio zlrch ii1 ni⸗
zifanmarſatcihttur
GNNKani te
wiencntühaNan
Nantäninnmr ieiſii
CMnnfiütbtoginmuen
nit tiryilfuitiut
onn inoitie⸗ Gii⸗
ſſachinti⸗ t auf 14
gtünter uſemtin ibef⸗
cho ſtntti nit i⸗ biis
liſniſu ncain nn
malninlnlimtit⸗ * e.
ſrlic ſſimte e
lunniltefatn
ſfcitiace iͤi N

Ne li Biin
Unal
li⸗ ilteni ai

. 11s.
ai Nerge s .
d 455 l ſeſ er in. l. i. F. de qua. ff. de poſin. et nide Hã. in. . rauerit ðᷣ̊ pũti ſiue ð̊ futuro ſiue ð pᷣterito:⁊ pꝛo
a i i ſſizfe n infamẽ in fi.ff. de publi. indi. ubi qᷓrit an ciuitas p facit qꝛ iſte tex.ꝛepellit quelʒ ꝑiurũ. Siue eꝛgo
& gi⸗ Märn . NaN poſſit reſtitnuẽ fame:admittunĩ tũ tales infamari iurauerit flim ſiue nõ ſi nõ ſeruauerit iuramẽtuʒ
. M ilnnnn d ad teſtificädum in ſnbſidiũ: ut index ex eis colli Piur . Si vo iuꝛamétũ fuit illicitũ ocludũt ꝙ
S“ inie nji rat gat aliq; pſũptionem: ut. d.l.ob carmẽ:et. l.ꝗͥ nl nõ repellit a teſtio nec ifamat: æ dicit Hoſt.coiĩ
ncin gre⸗ bihſnie rimo ſupplicio Palk. Secunda infamia.ſ.canoni teneri ꝑ doc. ꝙ temerariũ iuramẽtũ nõ repellit
eri kacind⸗ Aont ca ẽ illa qᷓ cauſat᷑ exquolʒ peccato moꝛtali:ut in a teſt onio ſicẽ̃ nec a dignitate de iureiurã.ſiẽ no
e Ni noahf .c. ifames vi. q.i. et ibi ꝑ gl. etilla ſi dat̃ ꝑſeueꝛã ſtris:⁊ nide ð hoc gl.i.c.florẽtinuʒ.lxxxv di.qð
. knani . nlſctzmi tia repellit ab accuſatõe ⁊ a teſtio ð iure canoni ipſe Hoſti. putat ueꝝ in eo quẽ penituit ⁊ remit
aaͤar lſetaigi⸗ co:⁊ h̊ indubitatũ ſi dat᷑ ꝑſeuerãtia in crimine: tit ad ſum nã. e. ii. F. ij. V. fama. ? V. excipii: 2 5
iain; aſir D nt. S. dixi. Mã ſolũ crimẽ ↄtinnatũ ſufficit: ut 5 plʒ 7 nõ. at. ð. dixi. Di ãt E dubiũ an iurameinʒ
nriinn 1 ſöentniri dixi.ſʒ an ſublato peccato remãeat feems illi illi? 6 licitũ ul illicitũ: diẽ idẽ ac ſi fuiſſz licitũ qꝛ non
ß „ nbe igul ion ifamie cõit tenet᷑ ꝙ ñ ut nõ.in iuꝛibꝰpall.æ glo. debuit ueire Z ꝓpria aucte 8 elec. c. uenerabilẽ:
Aſomnl Pnin , i. c. illi qͥ. vi.q.i.? In. ⁊..dicet᷑. rtia. ſ. ? nõ.bñ ꝙ tał habet᷑ ꝓ ꝑiuro: ⁊ ſic diceres.vñn
es Köͤſß Ginin ch infamia facti in criminalibꝰ in dubio repellit: et E iſta ſpãlitas iĩ ꝑiuro: cũ ſecꝰ ſit i alijs crib? gra
Y icſie Arltiſithtti ffonto idẽ in cauſis grauioribut pdixi ſm Oald. niſi nioribꝰ.ſufficit.n.ꝙ qͥs ſit emẽdatꝰ ut in pn- di
. vun amniſefz iuni qꝰad pſũptionẽ ĩ alijs Vo puto x ad mirtãt ſed cit Jo. an. ꝙ in teſte pura æ ſimplex requirii vi
4 ai inait ſtierlet plus uel minus -! nibil credet᷑ ſm qᷓ itatem ⁊? quã tas.iij.q.vVuj.pura.iiij.q.iiij.c.i. iuramẽiũ eſt
idia iin nrnfi titatẽ ifãie de h̊ ur̃ tex ñ'cauilando leam in. d. c. Ofirmatio vitatis ð iur̃iurã.⁊ ſi x-ps. Sʒ nil ua
i nll ochtiitftl iʒ de ꝓba.ubi dr̃ ꝙ qᷣdam ex illis teſtivns erant vVitati Zriũ ſiẽ falſitas q ẽ eins imutatio in autk.
ſa “ iglieg it ita male fae ⁊ leuis opionis ꝙ modica ł nila eis 3 iſtru. cau. in Bn. Ie ꝑiurꝰ quodã ꝛeſpeciu uin
riiin Pinnsunt erat fides adhibẽda. un itelligedo illã alt᷑ naunã cit homicidã.xxij.q.v. ilie qui. Ireʒ diẽ hᷣ maxie
Een mginnnin k ppᷣe ur̃ ibi deipᷣ caſus: facit ẽt ad hᷣ tex in.c.fi. ꝓcedẽ qñ qͥs ↄmiſit ꝑiuriũ i teſtificãdo nã exq

niai Malirhp g ah
a
aen vm/ Ni lirtf
õ
1 /, rardi us ienii⸗

Ha anmi num htri iniy

m ⸗ lopdch aitz ite

AA Mtafttuvbig) Aan girſa

uts Mijin uſssoi epieſnnces

uöpiames fin ſangrnesnd umanidn

AsNoüsainitüm dn 9 senidd
AädchnuriMartd ſncnoefen
mi niſide⸗ ansane ndninſl

NNe db n indd
ſic iaduiänundi
mden derpordiſſtcin dful

Gvindedo⸗ Cnöinsft
iaſfer raüiciügiinl noreſg
fn loqmn 9 meuliipi eapplieltit

uſen 5inns eeſegi e
in u intſihlif

eiſin giollar üſo

wunde ord nuin
Nö inc ſihen/

wsludmnn i
—– nnn i
gie ſ tich⸗ vid 4
gſilioſe⸗ Pief n

cr9 tlift⸗
pik * ianuſi vn
an unii
nin⸗ 1e

j.e. inducẽdo:ut ibi dico. Itẽ poo ꝑ iſt ter.
in V. ĩ criali põit ſpale ĩ cã criali.g * indiſtinte in
ciuili ñ repellit᷑. Hõ ob.ſi dicat ꝙ loq̃tur i gꝛa
natoe opionis:qꝛ dico ꝙ graunaꝰ opionis n diſ
feꝛt ab ifaia facti nt nõ. Op.i.d.rła ifãibꝰ Mo.
2 Jo. an hic ⁊ ſetit gl.in v. grauata:i fine alło
tex. ſatis bñ h̊ꝓbãtẽ ĩ.c.tãtis. Oiel. Axxxi. di.
nec od. c. ſaꝑ.e. ꝙ allegat do Car. qꝛ ñ loqĩ in
grauatõe opionis ſz in rumore. Rumõ vVo bn i
minꝰ ſe bʒ ꝙᷓ infãia ſeu fama ut nõ. gl. in. d. c. ſ
e. ? aliã allgo gl. in c.ſi duo.xxxv. q. vVi. nec ob.
ꝙ iſte text. loqt in pᷣncipio indiſtincte de infaia:
qꝛ dico ꝙ neceſſario oʒ intelligẽ de infaia iuris
2 n fẽi. na infãia facti tollẽ ſaltẽ qad iuuis effec
tum ꝑ emẽdationẽ cũ toll̃ ꝑ purgatõʒ P minꝰẽ
nt ẽ tex. in. c. decretũ.xv. q.v. ⁊ in.c.menã.ij.q.
V. ⁊ in.c.cũ in iuuẽtute de pᷣſũp.cũ ergo hᷣ exci
cipiat infaiã ab eo ꝙ dixerat de emẽdatõe neceſ
ſario ſeqᷣtur ꝙ ñ lotuꝛ ð infãia facti cũ n debe
at plꝰ opari pſũptio infaie qᷓ S. vHuas ſʒ ſi Ve ↄmi
ſiſſet delẽm ⁊ fuiſſet emẽdatꝰñ ꝛepellẽtur in ciuili
ge fortius qñ fuit inlatuaram loquit᷑ gde emen
dato reſpectiu delicti qͥ remãſit infãis ex ſentetia
lipo fco qñ tale erat crimẽ puta qꝛ palã exeꝛce
bat uſura:ut in.l.improbũ fenꝰ.C. de his qͥ nõ
ifa.⁊. iij.q. Vij porꝛo ⁊ h q ad ᷣm caſũ:An ãt
infãia repellat ab offõ tabellionatꝰ: ſiẽ a munere
teſtificãdi.uide nõbili᷑ ꝑ HBar. in eadẽ.ff. ad.l.
int. ꝛepe. aliqd ꝑ Hal. in. d. l. i. C. de ſũma tꝛin.
UWeio ad teꝛnũ caſũ.dẽ.n. hic ꝑiurꝰ q;tuncũque
ſit emẽdatꝰnõ admitiit in teſtem. Et aduerte qꝛ
loqt iſte tex. et eo caſu q ꝑiuꝛꝰnõ ẽ infamis ał n
recie exciꝑet᷑ a caſu pᷣcedenti. ¶ Eirca hunc ca
ſũ qro an ꝓcedat hoc in cuiuſlʒ tꝛanſgꝛeſſoꝛe in
ꝛamenti. Hoſt. inſtat tadẽ ipe ? Jo. an. ↄcludũt
diſtiguẽdo iĩt᷑ licitũ ⁊ illicitũ inramẽtũ:ut niolãs
licitũ iuramẽiũ idiſtincte repellat᷑ a reſtio ſine in

ſeł deliquit i ilio offo ſuſpeciꝰ ẽ ſꝑ ĩ illo:ut ĩ.l. ſi
aliq d. C ð ſuſcep.⁊ ar.ln.x. ⁊ ẽ tex. in termis no
ſtris i.c.quicũqʒ ſciẽs.vVi.q i¶ Dʒ hũc caſuʒ
op.ð ſauꝑflaitate.ſufſiciebat.n.exciꝑe infamẽ cuʒ
quuʒ ꝑiurus ſit infãis:ut ĩ.c ifames.vi.qi.⁊ in
.c. ↄſtituimꝰ iij q. v. ubi expᷣſſe h̊ dr̃ vi.? Gof.
dnc ꝙ ſm canões qᷣʒ ꝑiurus ẽ ifamis: ui in 3
rijs. Secꝰ ßn leges et ſi ꝑiurus fuẽit dãnatꝰ.ff.
ðᷣ cri. ſtel.l.ul.niſi i caſa.l.ſi q maioꝛ.C. ð traſ.
noi tex. loquit ð ueniẽte ↄ traſactione iurata: ſʒ
ꝑ 5 nõ ſoluit᷑ Sriũ cũ hic loqᷓ nur ð iuẽ canõico
7 nibilominꝰ infeꝛt Sriũ. Jo. an. apte nõ tangit
ʒciũ nec ſoluit:ſj ex tex.aꝑte colligi qð.S. qixi
vis ꝑiurũ nõ eẽ infame:⁊ cuʒ illa opi.trãſit do.
A i. putat ꝑiurũ eſſe infamẽ infamia canõtca qᷓ
repellit a dignitanbꝰ.d. c.infamev:⁊ ſic diẽ ſe in
telligẽ fre ↄſilio.xxiij.=.lx.⁊.xix quo ad iſamiã
iuris:ſecꝰ ubi uẽiat ↄ inramtũ firmãs pactũ:⁊ ĩ
h caſu loquit᷑.d.l.ſi qs maior:q̃ cuʒ ſu penalł dʒ
reſtringi:nec è neꝝ ſᷣm eũ ꝙ qᷣſã dixerũt ſ.iura
mẽtũ i ſe br̃e paciũ.ad h̊ q nõ.in.c.vᷣbitoꝛes ðᷣ
iureiur. do. Car.tẽuit idiſtincie ꝙ qᷣʒ ꝑiurꝰ ẽ in
famis iſamia ciuili ſin canões ꝑ iura ſuꝑiꝰ alle.
Mec ob. iſte tex. aꝛ nõ facit niſi ꝑ Söriũ:arg. qð
ceſſat cũ bẽamꝰ iura ſuꝑiꝰ allegata i ↄriuʒ.Ego
dico ꝙ illa iura ↄria dent intelligi ð infamia ca
nonica qð pʒ ex eo:qꝛ oẽs mortalibꝰ criminibꝰ
ir retitos appellãt ẽt infames:qð ſonaret i abſur
dũ ſi intelligeret de infamia ciuili na ſeqret᷑ ex pᷣ
ꝙ ſeł nõtus aliquo peccato mortali nũqꝙ; ãplinſ
poſſz celebraꝛe neqʒ offm ſuũ exercere: niſi reſti
tueret᷑ fame ꝑ papa:qð ẽ ffm: ut i. c.fi.ð tep.or.
2 ꝙ intelligantur illa iura de infamia canonica
nõ. gl. in. c. q cũqʒ.vVi.q.i.facit gl.i.d.c.ille q ea.
ca. z. q/q̃ ꝗde infãia toll ꝑ pnia: ut.S. diri non
oo. gl.i.c. qꝛelã de iureiu.⁊ i.c.puenit ð fideiuſ.
ar velate ad tex.ſolũ ꝓbant ð eo qui nenu Siꝛa
A4

pationem iuratam. dic gꝰ ſecundũ leges qð ant
quis iurauit de preterito uel pñti:æ nõ efficitur
infamis: licet falſum inrauerit. Exemplum in eo
qui falſum teſtimonium tulit.ſi tũ in hoc nltimo
caſu ↄdenaretur efficeretur infamis non tã rõe
iurameti ꝙᷓ rõe falſitatis. Si vo iurauit de futo
⁊ nõ ſeruauit:⁊ tũc ſi iurat ſibi ł ðo nõ efficit᷑ in
fais:ſecꝰ ſi iurauit ei cũ qꝰ Sxit:⁊ ſic loq̃t.d.l. ſi
q̃s maior.nã h̊ caſu plꝰ deliqt: qꝛ fefellit deuʒ z
ꝓc.ᷣ uoluit i effectu gl. ⁊. Oã. pꝰeã ĩ.l.lutiꝰ ·ff.
de his q nõ. infaia. ita Jo. de ligna. ſentit hbic æz
nide archi.i.c.auẽctẽ.xv.q.vj:⁊ in.c.ꝑnuli.xxij.
q/v. ide ꝑ oĩa dic ð iure canõicõ:qꝛ ni ꝛeꝑimus
Sriuʒ ⁊ mã ẽ pẽalis.iĩmo potiꝰ ꝓbaĩ ↄriũ hic ſi
Vix lr̃e n infeꝛi. fruſtra.n.excepiſſet de ꝑiurio ſi
qlʒ eẽt ifãis ſʒy canões. uart? caſus cũ abł.
iſt tuta accuſatioe fuit de crie ↄuictus ĩtellige lʒ
nũc ſit emedatꝰ ut ponat aliquid ſple in cã cria
li:ut.S.dixi podera hũc caſũ non eim requiritur
ꝙ fuerit ↄden: t:ſi ſatis ẽ ꝙ fuerit ↄuictꝰ.foꝛli
ns gꝰ ꝓcederet iſte caſuſ ſi fuit ↄdẽnatꝰ:ut diẽ hᷣ
Jo. an ⁊æ bñ. ¶ Et h̊ nora ꝙ atteſtatões fce ĩ
indicio criali faciũt fidẽ ĩ alio iudicio:ẽt it̃ alias
ꝑſonas. Sʒ h̊ ꝓcedit ubi nõ agẽ de magno pre
iudicio:ut hic als ſecꝰ.ad hoc ꝙ nõ.i.c.ꝑ.inqni
ſitionẽ ðᷣ electi. ⁊ ĩ.c.ĩter dilectos ð fi.inſtru. jj
Ex quo etiam collige ꝙ acta in uno indicio fa
cinnt qualemqualem fidẽ in alio ẽt interueniete
alia perſona:⁊ facit iſte caſus ad qᷓoneʒ.nũquid
ſufficiat ꝓbaꝛe aliquẽ fuifſe excõicatum ad hoc
ut etiam abſolutus a teſtionio repellat᷑ ar. quod
n. iiij. q i.c.i.⁊.ij.⁊ ibi ſatis ð hoc in ſũma.In.
hoc inſtat multuʒ:⁊ in effectu ponit duas opini
ones:prima uidetur ſua ⁊ non obſtet excommu
nicatio ex qno ſecuta eſt abſolutio miſi propter
crimen proptᷣ að fuit excõicatus. Rõ qꝛ potuit
iniuſte 2 ſine cãe ↄgnitiõe excõicari. Item pora
it eſſe iuſta excõicatio ⁊ excõicatus extra culpaʒ
puta qꝛ iudex excõicauit non cõpareteʒ in fmio
aſſignato:ſed ille fuit legitimo impedimento de
tẽtus qð nõ conſtabat indici:nec ipa excõicatõ
debet obeſſe:qꝛ eſt medicina:ut ĩ.c.i.de ſen. ex.
li.vj.ideo eq ceſſante non debet aliqua infamia
remanere. ecunda eſt opinio quorundam:
ut ipe refer:ꝙ niſi excõicatio fuiſſet lata expreſ
ſa cauſa legitima ꝙ tũc ꝓbatur culpa:nec ẽ nece
aliter illam probãe.puta ꝙ fuit excõicatꝛ eꝛa
ↄtumax in parendo ſuper crimine de q fuerar
oↄdẽnatus:ał ſecus. Inn. uidet᷑ hanc opinionem
limitare:ut procedat quãdo tale crimen fuiſſer
expreſum in ſententia ꝙ ipᷣo facto infamarʒ. In
alijs autẽ criminibꝰſecꝰ:qꝛ acta pẽitentia ceſſat
infamia canonica:⁊ in hoc obſcure loqᷣt:ſʒ uult
dicẽ ꝙ cũ ſecuta abſolutione dicatur emẽdatus
de illo crimine non debet amplius obſtare: ut h̊
in principio. Sed nimis loquitur generaliter
cũ in criminali non ſufficit eum foiſſe emẽdatũ:
ut hic in v. in criminali.dom. Anto.? Moſti.
nident᷑ ſequi hãc ij ti.opi.nt licet excõmunicatio
de ſe non repellat ex quo fuit ſecuta abſolutio:

e leſtibus.

camẽ ob crimen expſſuʒ in ipa excõicatione qð
ꝓbatur per ſñiaʒ. Sʒ adueꝛte tñ tu:qꝛ ſecundũ
hoc hodie ſemper obſtaret excõicatio pꝛeterita
in criminali cũ excõicatio nõ ferat᷑ ſine expᷣſſiõe
cauſe.ꝗłs ꝛelaxatur tanqꝙᷓ; iniuſta: ut in. d. c.i.de
ſen. exco.li. Vj. quod eſt nalde graue cuʒ iura re
pellant ſolũ excõmunicatũ de pnti:ut in.c. decex
nimus.eo. ti.li. vj. ubi de hoc ꝑ aꝛchidi.⸗ nüuc
aliqd dñt ðᷣ excõicato in pteritũ. Itẽ cũ excõica
tio poſſz ferri eyindicialit᷑ ⁊ ſine cẽ cognitõe gꝛa
ue ẽ dicẽ ꝙ ꝓbat cuimẽ in ea expꝛeſſam b
ſtãt æ multa alia qᷓ colligi pñt cx ſequẽtibus.nn
ego diſtigno ſic ꝙ aut excõicatio fuit lata ꝓ tali
cã q̃ ñ ſufficẽt ẽt ſi expſſe ꝓbareĩ ad repulſiõeʒ
teſtis puta ꝓ ſimplici ↄtũacia in ꝗᷓ diu ñi pſeneꝛa
nit ⁊ ñ ſufficit ꝓpba? excõicatõeʒ pꝰabſolutioneʒ
nã pᷣterita excõicatio ñ obſtat ꝛõe pᷣdicta nec cã
Et ſi ueꝛa eſſet gꝰ æc.⁊ h caſu nullo mõ ꝓcedunt
dicta dictorũ. Aut cã eſt ſufficiẽs:⁊ tunc aut nõ
fuit expᷣſſa i ſñia:⁊ nõ obſtat:qꝛ pᷣſũituꝛ ꝙ fueꝛit
iuſta maxie hodie: utĩ. es aſſi
gnatq i ſñia:⁊ ſi ifꝛa ðcẽdiũ pᷣfixũ ad appelladũ
obtinnit abſolutione non ꝓdeſt de ea obijcẽ pꝰ
abſolutionẽ niſi alit᷑ ve ꝓbet᷑ crimẽ:ar.in ant᷑.ſi
qͥs in aliqꝰ. C. de eden. Itẽ qꝛ an decendiũ etiã

excõicatõis ſũia n pᷣſumit᷑ iuſta niſi alit᷑ ꝓbet᷑ ut

notant᷑ dicit JInn i. c. qm in fi.de ꝓba et ĩ. c.
bone. de elec. Mec obſtat. ꝙ petijt abſolutio
nẽ:qꝛ h̊ potut feciſſe ex bõa ↄſcia:qꝛ bonaꝛum
mẽtiũ ẽ timẽ peẽʒ ⁊c̃.v.di.ad eꝰ vᷣo ⁊ ð hõici.c.
exhibita.nec abſolutio pᷣſupõit nceſſaꝛio uĩculũ:
qꝛ põt iterptari ad cautelã:ut nõ. Inn.ĩ.c. nene
ꝛabilẽ ðᷣ ele. Aut n appellauit:ẽt pꝰlapſũ ðcẽdij
fecit ſe abſolui.nel ſi appellauit appellationeʒ de
ſeruit:⁊ tũc ẽ magis dubinʒ. ur̃ tũ ꝙ ſufficiat ꝓ
baꝛe excõicatõe; ad ꝓbatõeʒ cꝛis ad ceffectuʒ ut
ꝛepellat᷑ a teſtio ẽt pꝰabſolutõem qꝛ nõ appellan
do u acqeſſe ſnie:æ Iʒ nõ trãſeat in rẽ indicataʒ
qꝰminꝰpoſſit peti abſolutõ:tꝛãſi tñ q ad ceꝛtos
effectus ⁊? int᷑ alios ẽ ut pᷣſũaĩ inſta:ut notanteꝛ
dicit Inn. in dcis.c. bõe ⁊ qm S 2? Jo.ã.i.c. ne
nerabilibꝰde ſen. exco.li. Vj.? optime facit.c.ſIʒ
de ſnia excõicatõis.li.vj.ubi talis ꝛepelli in in
dicio ⁊ ex niſi ꝓbet ꝙ iniuſte fuerit excõicatus
niſi dicas ꝙ ibi ꝑſeuerabat ĩ excõicatiõe:ſʒ ideʒ
nr poabſolutõeʒ qad effect pteꝛtos. b̊ intelligo
va uñ excõicatio fuit lata ĩ pntẽ:ſecꝰſi ĩ abntẽ ⁊
ignoꝛãtẽ:qꝛ tũc nõ n acqeſcẽ ad h.c.ab apoſto
lice de cle.excõ.mi 2 ꝑ Jnn.i.c.ĩnotuit de eo qͥ
fur. oꝛ. Hꝓcedũt idiſticte ſi in ſñia fuit expᷣflũ tłe
crimẽ qð dãnato inogat iĩfamiã. nã tũc repellit ĩ
diſticte. In aſijs ãt cribꝰobſtat ꝓbatio excõica
tõis nbi nõ ſufficit emẽdatõ:ut i ꝑiurio ⁊ ĩ cꝛia
li:ſʒ ubi ſufficit emẽdatio ñ obſtat excõicatõ pre
teꝛita:qꝛ ꝓbat᷑ emendatõ ꝑ abſolutionẽ:⁊ h tene
Iʒ al.ñ ↄſiderata qᷣcqd ſetiãt h̊ doc.⁊ gl.iiij.q.i.
in ſũma. Et ex pᷣdictis potes ẽt inſtrui an qñ ex
cõicatꝰdʒ abſoui nt feꝛat teſtionium:de q etiam
dic ut dixi in. c. neniens.ij. ſupꝛia eodem:et ma
xime ad pꝛedicta facit iſte tex. ſeu caſus pꝛedictꝰ

uch
c m tzinj

19 gmulfali
naczwun iiii rin
Unon iognbnidotni n

– choifunt n
ſheultnot. ſku
clsts ontethmun unfmd
giu⸗ Nraitiget
ſtcnitrcecieidag apdnde
iücniecinangborg
ndeeegeetderime
Ceſigr nidt⸗ 8
arfrt ſa Dhigftune
Deüittſchentelianonein
OCiNtO Poftit wnei
hiſlinaß gilegengt
eiſn rs
nſtiſtin id nird
umnnnh
aucte in
ur ioentiriz i⸗⸗
nage dsi N
llg nſcenn ngietisi,
irut, iinn
aim it irmin fin
füiglienhn eit nr
iiir ni Uſtan
uen eegent i

—

V 4 S
lſ. E

6
22
–
E =
— E
S.
E
ES
=
E

S

Agns Gickſfſcist en
E neſſ üümgen
— /
n Aditi Pftücgati⸗
i n 4 uor j nlſogafi/
b n l ſe hinir a⸗
Gnadhy Qratn Jinminmginj

N ſi⸗

lgöͦt ig
Lorit rutſtto nlia inn
vmbpumr nſen tir Minmy tmmnn
niiimi q te ſ c aMe iv roͤot,
nhn rabſoonoſnpont necſnno ienſr.
hir Mtni A antdm d Jini wene
mld de. Ai dlanr dn ed
ſckledioi eſt Ntaon elandnede
utd itags n cenn
eMddd dordehtis Geao
ni ioa Monden and ein
Rai de GaNN riſen e
neltpen weriniltic 1i
cens tm ansilſſtil inn ſe
dian Im ndis thortqn dl 6dl

1 v.e cptine iutl
mwild deſen eo. N ehn
l ris Nobinls nepeli t

„,iil pbar iluſe eritereder

dacde

ercin e müu
mi corinmo , ſrnu⸗

—

? ſequẽs ĩ.qpꝰſuflicit ꝓbaꝛe ꝙ als fueꝛit oↄuict⸗
nel ofeſſas:ł ꝙ als fuit repulſus ⁊ ſic ſufficit pꝛe
ſüpti⸗ tio fornꝰ qñ fit mõ pᷣdicto: ? bec nõ.
Muitꝰ caſus qñ i alio iundicio iſtituta accuſa
tide õ ipm fuit crimẽ ↄfeſſus Ex h nõ ꝙ ↄfeſſo
facta iĩ uno iudicio ẽt criali faẽ fidẽ ĩ alio S ↄli
tenté: qů ad boc ut repellat᷑ a reſtionio qſi ſigillet
opioneʒ ipᷣius ſecꝰ nideĩ ĩ alijs: nã ↄfefſio fca cũ
nno ñ nocʒ q ad aliũ.ff. ö intro. acti.l.pe. uide
ꝙ nõ. Innoc. in. c. ij. de or. cogni. Et poteſt ad
duci ad qõem: nũqͥd ꝑ ſolã ↄfeſſionẽ qͥs infame
tur: ſi delictũ erat famoſum:de quo uide ꝑ gl.z
Hirt.in.l.ictꝰfuſtiũ.ᷣff.de his qͥ nõ ifa. ¶ Dex
tꝰ caſus qñ nũꝙᷓ de crie fuit accuſatꝰ:ſʒ nunc ꝑ
exceptionẽ põt ↄuinci ⁊ ſufficit ad repelledum ⁊
itellige ut. g et ſi nũc eẽt ð crie emẽdatꝰ:⁊ ſic po
nit aliqͥd ſpale cũ agit᷑ cꝛialit: na ſi ꝑſeneꝛaret ꝛe
pelleret et i ciuili:⁊ ſic eſſemꝰin p caſu ⁊ nõ.hoc
qꝛ ẽ ualde durũ: ut ſemel deliquẽs q;tũcũque ſit
emendatꝰꝛemaneat ſuſpicioſus:ut n admittat᷑ in
teſte. In cã criali puto ꝙ ſi itraſſʒ poſtmõʒ reli
gionẽ ſublata eẽt oiſ cã ſuſpicõis ꝑ tex nõ.in.c.
fi.⁊ pe.xix.q ult.ubi dẽ ꝙ ii lʒ paretibꝰ filios fa
ctos monachos exheredare q;uis dum eſſent in
ſeculo inciderint in cãm igratitudinis:facit dẽ̃a
aut᷑. de monachis.v. hũana. Sepums cãns
qñ n ꝓbat᷑ crimẽ de pñti:neqʒ fuit ↄuictꝰ ł ↄfeſ
ſus:ſi ꝙ aggꝛauata ſit ipius opio ꝓ eo ꝙ als fu
it repulſus ab actu reſtificãdi:æ declara bac gra
uationẽ opiois ut. S. dixi ⁊ uẽ uelle tex.ꝙ ſun ẽ
granata ex h̊ ſua opio: lʒ als fuerit repnlſus nõ
ſufficit ad repulſionẽ. enio ad gl. qᷓ oẽs ſt
faciles z. S. declarate ⁊æ limitate pᷣteꝛ finale ꝗᷓ ẽ in
p̃ncipio facilis. In fa pte qrit qᷓit᷑ ppabit̃ ꝙ qᷣſ
ſit emẽdatꝰde crie rñdet ꝙ põt ꝓbari ꝑ ſaceꝛdo
te ſuũ cui fuit ↄfeſſus:⁊ nõ.gl.Ho.⁊ Jo.an.di
cunt boc ꝓcedẽ in ↄfeſſione ⁊ pnie iiunctõe.i.qꝙ;
p ſacerdotẽ põt ꝓbari cõfeſſio ⁊ pnie iiñctio:ex
tioꝛ Vo ſatiſfactio ꝓbabiĩ ꝑ failiares ⁊ alios qͥ
uideꝛũt ⁊ ſufficit ſatiſtactio occulta:ſi cꝛimẽ fnit
oceultum. Si vo fuit maniſeſiũ dʒ eẽ pñia mãife
ſta lʒ ñ ſolenis.ij q.i.ſi peccauerit.xlv.di.ſʒ illðᷣ
.l. di. i capite fʒy Inn. S bñ hbᷣ dẽm:ſetiunt
.n. iſti: ꝙ ñ ſufficit quẽ eẽ cõtritũ ⁊ cõfeſſũ et ac
tn deſtitiſſe a peco:ad h nt dicat᷑ emẽdatꝰ:ſʒ ꝛe
q̃rit᷑ ſatiſfactio extior:q tũ pſũi᷑ fʒ Inn.ſi cꝛim
fuit occultũ ↄfeſſionẽ ꝓbãdo de delicto ꝑ ſacer
dotẽ:ſʒ ſi beẽm fuit mãiſeſtũ nõ pᷣſũit᷑ ex ſola cõ
feſſõe:ſʒ oʒ ꝙ; ꝓbet᷑ alit. Oiſtiguit gl. i. d. c. ipi
apbi.ij.q. vij.dicit.n.qꝙ ĩ cinili pſũit qͥſ emẽdatꝰ
ſi crimẽ fuit occultũ:qꝛ nõ pſũi imemoꝛ ſue ſał
tis. Sy ſi crimen fuit manifeſtũ: ꝓbabit ſe egiſſe
pniã ꝑ ſacerdotẽ. In criali vo ſiue crimẽ ſit oc
cultũ ſiue mãifeſtũ:ſiue egerit pniã ſine nõ ꝛepel
lit̃ ut hic ⁊ hãc opi.tʒ ſpe e.ti.S.i.v.itẽ oppoit᷑
ego ſequor pmã opi qꝛ ex q nõ fnit ita occltũ
qᷓn nũc ꝓbet᷑ ꝑ teſes: d; ꝓbari emẽdatio ſalteʒ
ꝑ ſacerdotẽ mõ pdicto.nã ſemel malꝰ amitut pᷣ
ſũptionẽ bonitatiſ:et pſũt ſẽper malꝰ niſi probe
rur bonus in ꝛcta ſemel mal? li. Vi. Ex bis col

ligit g onus pbãdi ſe emẽdatũ incũbit ei õtra
quẽ? ꝓdat᷑ crimẽ. An ãt ſuꝑ ↄteſſiõe ſit cꝛedẽdũ
ſimplici nerbo ſacerdotis ſine inramento. dicit
Inn. quibuſdã nideri ꝙ ſic ſᷣm Hoſtiẽ.ſacit ꝙ
ſic:qꝛ gerit nicẽ dei.õ̊.de offi.or.ſi ſaceꝛdos.un
de ſicut a deo nõ exigeꝛet iuramentũ ita nec ab
eius uicario.facit.xciij.di.c.fi.dicit tñ hoſti.ali
quos diceꝛe oriuʒ:qꝛ lʒ ĩ foꝛo ↄfeſſiõis tʒ niceʒ
dei:in ↄtentioſo ueꝛo in quo ꝓducii:ſecus ad h̊
.S. e. nuꝑ dicit Jo. an. ꝙ primuʒ equius:pᷣm ne
rius:qð plʒ.Ex hoc nõ.caſũ in quo cꝛeditur uni

teſti ⁊ h̊ ꝓpter facti qualitatẽ:qꝛ ↄfeſſio ſit in ſe

creto.j.de pe.oĩs ⁊ de pe.di.i.quẽ penitʒ
nerte ad unũ nõ. dictũ qð poit hbic Jo. an. poſt
Inn. ſuꝑ gl.iij.dicit eniʒ ꝙ ſi qs fuerit emẽdatꝰ
ꝑ diſpeſationẽ:bᷣ ei ꝓderit qõ ad oẽs qõnes.ſ.
ta ciuiles ꝙᷓ criales alłs. 6. de fi. preſ.ex tua enim
.j. ſciſma. fraternitatis. Et nõ. Inno. ĩ v. in
criali qui uult iſtũ emẽdatũ i criali repelli miſi ſe
cũ ſit qiſpeſ tũ uł niſi ſit i itegꝝ reſtitutꝰ als.j.
d re iudi.cũ te. Ego pᷣ̊ dictũ admitto i reſtõne in
itegꝝ:qꝛ illa reſtituit ĩ priſtinũ ſtatũ.ij.q.iij.i fi.
Sj in diſpenſatiõe dico ↄſiderãda vba diſpẽſa
tiõis: nã poſſet fieri ſolũ ad effectũ:nt non depo
nat nł puniat᷑ pena delicto ↄdigna ad h. F. idul
gẽetia.ea. cã ⁊.q.uide ð hoc i. c. gt ſi cleri
ci. F. ð adulterijs ð egfeär Ho iun te
ſtis cni crimẽ obijcit᷑ poſſit repellẽ obijcientẽ ex
ceptoe ſeu replicatõe cris ⁊ tadẽ ↄcludi ⁊ bene
ꝙ no: qꝛ obijcies ſe defedit:iõ non pot repelli P
textu crimis:nec ob.c. ꝑſoas.S.e.ð qno gl. op.
2æ nõ ſoluit.nã ibi ſilitudo morbi.i.cris repellit
teſte nõ ãt ꝑtẽ obijcietẽ ↄ teſte. Sʒ nõ. aliã roeʒ
hꝰ gl dũ dicit ꝙ ↄ teſte directe nõ agu ſʒ potiꝰ
Ʒʒ pté: ne ntat illiꝰ teſtionio: æ idẽ Inn. i.c. uerũ
ð fo. ↄpe. YFacit. n. hoc ad młia. pᷣmo ꝙ ſi crim
obijcitur cẽtra clericũ teſte in foro ciuili poſſit
de boc cognoſcere iudex ſecularis.fᷣo ad unum
dictũ Jo. an. ſuꝑ tex. dicit eniʒ ꝙ hucc teſu con
tra que obiſciunt᷑ crimia nõ ſũt capla tradeda:
ut nõ.j. de pur. ca. iter. tertio facit pro opi. Jo.
2 hi. qni dicunt ꝙ ꝓbaꝛe poſſu teſtes meos
honeſtos quos aduerſariꝰ dixit ? ꝓbauit male
fame allegat. iij.q.iij. ðð iunducijs qð nõ.S.e.ex te
nore: qð pilʒ:qꝛ ut predixi ponus iſte ſe detendit
ʒ exceprionem aduerſarij ꝙ; aliumdefedat. Nũ
quid at ipſe teſtis poſſit aſſumere defenſionem
2 probare ſe innocentẽ. dicũt Jo. Ai.? bi.
q ſic: ne fama ipᷣius gꝛaueĩ.ſicut poteſt oſtende
re ſe liberum ꝑ chartã manumiſſionis in aui.e.
ti. F. ſi Vo dicat᷑ 2 plʒ nã lʒ directe ni excipiat
ò teſtẽ nt.S.dixi:tñ idirecte ledit᷑ ipſius opi.ut
probat hᷣ in tex.qr ſi ſemel fuit repulſus ſemper
pot repelli ĩ crimiali:iõ põt pro ſuo inteſſe aſſu
mere defenſionem: facit optime in ſimili.l.a ſnia
.ff. de appell.

Ltra tertiaʒ. oMuer

on eſt danda ſine ſolennitate legali:

de qua hic:primo põit᷑ rła.fo exceptio:ibi niſi.
Hiõ.ibi ꝓductiõeʒ ꝙ ſuꝑ eodẽ ñ debẽt fieri ui
tra tres ꝓductiões teſtiũ niſi cũ ſolẽnitate de qᷓ
h. Et ad vᷣtc qꝛ lʒ gl hic capiat ꝓductionẽ ꝓ di
latioe:ut ſit ſẽſus ꝙ q ta dilatio ⁊ ñ ꝓductio G̊
ꝓbibeat᷑:qdð ẽt ſẽtit glo.iij.q.iij.ſpac iñ q dic..
unã dilationẽ poſſe fieri mille ꝓductiões:tñ iſte
tex.=.c.ſignificauerũt ⁊ ĩ.c.cãis.sõ e.⁊ aut᷑.q ſeł
C. de ꝓba.loqnũt᷑ æ niũt᷑ bo ꝓductiõis ⁊ nõ
dilauois: uide ad itellectũ hꝰ. c. ꝙ plene dixi.i.d.
.c.i.cãis. Nõ ibi neqʒ ꝑ ſe neqʒ ꝑ aliũ ꝙ ñ r̃fert
a faciat qs ꝑ ſe ł ꝑ aliũ:ubi idẽ r̃ſultat effectꝰ:q;
ꝓcedit et i penalibꝰ ut i.c.ſiqs ſuadẽte.xvij.q.
.liij. iũ cr. c. malieres de ſen. excõ. æ nide ꝙ ibi
diri ¶ M ibi ſubtraxerit: ꝙ eoipſo ꝙ ſubtꝛaxit
teſtificata pſũit᷑ ꝙ fuerit ꝑcũciatꝰ:pᷣſũit᷑.n. ⸗ eũ
ex delicto ar.i.l.ſi de poſſeſſiõe.C.de ꝓba. ?ᷣm
Jun B Bmiratc ꝙ ni diſtin
guit t᷑ reſtificata ſua æ altius ꝑtis. Ex q colligi
tur ꝙ ſine ſubtrraxit teſtificaia ꝑ ſe ſine alt᷑i pui:
łfuerii ꝑcũctatꝰ:ñ admittit᷑ ãpliꝰ ad ꝓductionẽ
teſtiũ Iʒ qdã S. Sʒ pᷣmũ plus plʒ Inno. ⁊ cõuer
doc.⁊ intellige ꝙ ipediat᷑:ac ſi publicano fniſſet
ſolenit fẽa ⁊ ñ ultra:h̊ dico qͥa ſiẽ publicatioe n
obſtate admitter̃ ſr̃ nouis caplis ut ĩ. c.cũ neniſ
ſet. S. e. ita ⁊ fortiꝰſi fuiſſʒ pᷣuati teſtificata ꝑcũcta

mus:facit.c.ↄſtitutus.S.e.i.fine. NHõ.ibi artẽ:q

hͥ vᷣbũ artẽ qnqʒ ſũit᷑ in malã ꝑtẽ ad idẽ.xxij.q.
.V. qᷓcũqʒ arte ⁊.xlxvij.di.ſicut.qũ ſũi᷑ i bonã ꝑ
tẽ.xci di.clericꝰ.¶ Altio nõ ⁊ põdera vᷣbũ per
cũciarus ꝙ n ſufficit qlibet iſpectio momẽtanea
actorũ ad ̊ ut excludat᷑ qs a ꝓductione teſtiuʒ
ſz reqri᷑ ꝙ fuerit ꝑcũctatꝰ:qð ideʒ ẽ ſin doc ꝙ
diliget cũctatꝰ ſeu nalde ſcrutatꝰ:nã dictio ꝑ an
ger ut ĩ.l.urbana.S. ꝑnoctaẽ. ff. de vb.ſig. æ nõ.
i.c.ſi ↄſtiterit ð accu.⁊ ꝑ h̊ ðcidũt doc.hic duai
qoes p an is qͥ niderit teſtificata iñ illa n plene
exaiauit ꝓhibeat᷑ a qᷓna ꝓductõe:⁊ dicũt cõiteꝛ
doc.ꝙ ni ꝑ pᷣdicta:⁊ qꝛ ceſſat finał cã ꝓhibitois
exqꝰ n midit illa ralit᷑ ꝙ poſſit alios ꝑ id ſubõna
re de renũ.pꝰtraſlarionẽ ⁊.c.cũ ceſſanie de appł
la. Conſuluit in Moſtie. ꝙ quatenus perpendit
atteſtationes ee ſuas deſiſtat ab obiectione illaꝝx
P qõ quid ſi non uidi anteſtationes ſʒ a
teſſibꝰ ꝓductis diligent᷑ exq̃ſiuit ⁊ ipſi reciiauer̃t
depoſitiones q̃s fecerãt:an ꝓhibeaĩt deiceps ꝓ
ducẽ teſtes doc. cõit᷑ dicũt ꝙ n mũ qr ñ ẽ iuẽ cau
tũ ff.e.l.i.⁊.S.c.i.tũ qꝛ nec rõ nec eqᷣtas h̊ ſua
det ꝑ ninã nocẽ n potnerit plene iſtꝛui:fac ð pꝛi
nile. c.cũ ꝑſone.li.vj. Addit Moſt.aliã ꝛõeʒ:qꝛ
põt cẽe ꝙ teſtis flin ꝛefeꝛt de accu.iĩqᷣſiiõis..fi:
qꝛ uult cõplacere uł qꝛ ñ ꝛcordat᷑ Et nõ hãc rõ
nẽ facit ad ea qᷓ dixi in.c.ꝑ tuas de ꝓba.qꝛ ſi te
ſtis erindiciũ dixit nnũ ⁊ ĩ indicio alit᷑:ſtet̃ fo di
cto iurato. Er nõ ꝙ ubi qͥs ſubtraxerit teſtifica
ta uel fuit ꝑcũctatꝰn ſolũ excludit a q̃rta ꝓduc
tiõe nt h̊ ſʒ ẽt a fa eadẽ ꝛõe qᷓ excludit a qᷓꝛta.ſ.
ꝑꝑ tioꝛẽ ſubornatõis:ad h̊ dẽʒ.c.ↄſtitutꝰ ĩ fi.S.
e. ubi ꝓbaĩ:hic diẽ gl.nõ.ij.q.i.ĩ pmis in.v.ſi
eo pnte:ꝙ ſi ꝑſ itfuit exãiatõi teſtiũ n dʒ admitti

¶ Be teſtibus,

ꝗmoliꝰuoles alios pꝛoducẽ: z ſic limita qð.S. di
xi. Itẽ ſcias:q hᷣ qꝛta ꝓductio ñ dat᷑ idiſticie ẽt
ſeruata ſoleénitatc de ꝗᷓ hic:ſj oʒ ſm Inn. ꝙ pe
tat᷑. j. ipᷣa ſtatuta ðᷣ qbꝰ.iij.q iij.ſpaciũ ⁊.l.i.E.
8 dila.nã ut ibi bet᷑ ꝓ ꝓducẽdis teſtibꝰꝗ ſũt ĩ ea
dẽ ꝓuicia ñ dãt᷑ ultꝛa tꝛes mẽſes:ſi ĩcõtinẽti ꝓnin
cia ñ dãt᷑ ultra ſex ꝓ ultramõtanis ni ultꝛa nonẽ:
? illud eps ẽ pfixũ:ñ ut ñ poſſit abbꝛeuiaꝛi:ſʒ ut
ñ poſſit elongari ſine maxia cã ut ibi. Si gꝰ ꝑs
bũit breuiorẽ dilatõeʒ ibi ↄtẽtã admitut ad q̃r
tã ꝓductioneʒ ſeruata ſolẽnitate:de q̃ᷓ bic dũmõ
ñi excedat tpᷣa ibi ſtatuta:als ãt ñ admitieꝛet ni
ſi ꝑ bñfeciũ ꝛeſtitutois. Ego n cꝛedo neceſſanũ
bñficiũ reſti.ex q nõ ẽ facta publicatio nec lata
ſnia:ſʒ ſatis ẽ adhibere ſũmariã cognitionẽ:et ſi
reꝑit cãm urgẽeriſſimã dãdi dilationem ultra illa
tpᷣa põt iudex ↄceder᷑ ⁊ ꝛõe triuʒ ꝓductionũ fac
taꝝ ſernare ſolenitatẽ de qᷓ hic:.n. nidetuꝛ tex.
in. d. l.i.?. d. ꝗ ſpaciũ:⁊ facit qðᷣ.j.dicam pꝰgl.
i.i.q.⁊ ſi uis iſtrui q ordie dãt᷑ dilanões ⁊ quo
ties ſiue ꝓductiões:uide qð dixi i c.ij.ð dila.et
in.d. c.ĩ cais. Et tractãt H̊ Inn.æ Jo.an.⁊ alij
qdã qᷓ̃ n ſũt ð mã huiꝰ.c. unde pᷣmo expediã gl.
fo aliqd dicã. ¶ Op.æ nẽ ꝙ ex qſeł ĩ cã ẽ iuꝛa
tũ ðᷣ calũnia n dʒ iteꝛũ inrari ut ĩ aut᷑. Gͥ ſacꝛamẽ
tũ. C. de iura calũ. Gl.ij. ꝛndet ꝙ iſtud iuramẽ
tũ differt a inramẽto calũnie:qꝛ pᷣmũ ẽ ð vitate
ut H̊ pʒ.ſ.ꝙ n didicit teſtificata:ſʒ iuꝛamẽtũ calũ
nie ẽ de cꝛedulitate ⁊c̃.ut ĩ gl. Hoſt.n nꝛ b̊ placẽ
dicit.n.ꝙ iuramentũ calũ.extẽdit̃ ad illũ qͥ dila
tionẽ petit ſuꝑfluã.unde dicit Jo.an.qꝙ hoc in
ꝛamẽtũ calũnie exigit᷑ ad tollẽdã pꝛeſũptionẽ qᷓ
ẽ q;nis ſu iuꝛatũ de calũnia:petat malicioſe hec
dilatio:dic clariꝰ ꝙ h̊ nõ ẽ iuramẽtũ de calũnia
Hz malicie:qð n ẽ ita geneꝛale ſic̃ calũnie:⁊ iſtud
põt peti ⁊? gemiĩari in qᷓcũqʒ ꝑte litis iudex piũit
maliciã nt in.c.ij. de iura.calũ.li. vj. Jeʒ poſſet
dici ꝙ iuramẽtũ calũnie ni excẽdit᷑ ad hũc caſuʒ:
qꝛ ñ petit hãc dilarionẽ ſuꝑfluo:uł nt lis tardet᷑

ſz ur vVe ꝓducat teſtes:ſʒ ꝓbabili᷑ uimet᷑ ne coni

pat teſteſ ſi teſtificataididicii:gl.fi.ẽ claꝛa¶ EHiuc
extꝛa gl. ut aliqͥd expediã ð tactis ꝑ Inn. ? Jo.
an.qᷓꝛo.dixi.S.ꝙ tpᷣa ſũt limitata ꝓ teſtibus ꝓ
ducẽdis:q̃ q pnt abbreniari n in elogaꝛi.iij.q.
