lt 1e
nino Gic.
mwrin en Inun .“
nmnckſch Gi vtiont
4

lapſo alia iuſta cã nõ apparente firma manet pᷣ

ſcriptio ut in. c.i.⁊.ij.de in inte.ꝛeſtit.li.vi.non
obſtat quod de hac reſtitutione inre nõ caueaĩt
qꝛ ſatis eſt ꝙ icludatur ſub nerbis generalibus
iura eiʒ generaliter uolũt eccleſie leſe ſuccurri ꝑ
reſtitutionis beneſiciũ nt in iuribus preallegat.
Sed occurrit aliud pulchrũ dubiũ circa cuꝛſuʒ
illius quadriẽnij quod datur ad perẽdũ bijfici
nʒ reſtitutionis.nã cõiter teneĩ ꝙ aduerſus illo
quadriẽniũ nõ dat᷑ ꝛeſtitutio ne pꝛoceſſus ſit in
finitus cũ ueniat ad firmandã preſcripiionẽ:et
uiderur ꝓbaꝛi in dicto.c.i.et.ij.de in ĩte.ꝛeſli.li.
vi. Oñ incipiat euꝛꝛeꝛ ad quadꝛiẽniũ:certe dicẽ
dum ꝙ a tpe leſionis:ut in dictis iuribꝰ= ſic pꝰ
cõpletã preſcriptionẽ:quia tũe eccleſie incipit le
di:ſed dico unũ dictum notabile uidelicet ꝙ il
lud tpᷣs ẽ a pᷣncipio utile. unde non currit igno

ranti.hoc nꝛ ꝓbari ꝑ tex.illius. c.i.ubi dꝛ q ſi

quis negligẽter omiſſerit æc ignorãs enim non
negligit ut probat᷑ ĩ. c.ij. iñcto.c.qꝛ diuerſitateʒ
de conce.preben. Ad idẽ glo.in.c.qᷓ ſit de ele.
li. vi.i.v.diſtulerit ⁊ inſti.de actio..itẽ iux i vx
bo diſtulerit. ¶ Et banc opi. ſingulariter tẽuit
Jo. de lig.poſt ʒen.in dicta cle.una in uerbo 9
tinuũ: ꝓ bᷣ facit:qꝛ qᷓdrienninm iſtud ſuccedit lo
co ãni in ilis qui olim ↄpetebat:ut dicit tex.i.l.
fi.C. de tempo.in inte.reſti.dʒ gꝰ eſſe utile a pᷣn
cipio ut ſic ſapiat naturã eius in cuius locũ ſub
rogat᷑:ar.c.ecclła nt lite penð.preterea ibi i.d.c.
i.dẽ pꝰquadrieniũ eccłam ñ audiendam uolen
tẽ petere reſtitutionẽ in inte.niſi aliqua rõał cũ
ſubſit qᷓ moueat ſuꝑioꝛem ad hoc bñſiciũ conce
dendũ:ſed ꝓfecto ignorãtia eſt ꝓbabilis cã cuʒ
inducat reſtitutionẽ etiam in maiori:ut.S. dixi:
2 ꝑ hẽs hꝰ. c utiliter expediiũ alia qᷓ poſſũt tã
gi ſunt facilia. Mico. ab.
Hil Hoc.c.legituꝛ naꝛijs mõis
— *in glo.æ ex ut.j.patebit ſed
Jo.an. ſũmat duobus modis m pri
mas duas ſec que eliciunt᷑ ex gl. fi.?æ pꝰ ſic. La
citurnitas prelati nõ nocet eccleſie donec ſit pꝛe
ſcriprũ:fo ſic in rebus inuaſis nõ currit pᷣſcꝛip
tio poſſet ſũmari et alijs modis:ut. j.parebit:
ſed iſte due lectu.ſunt uere in ſe:et procedunt ſi
ne ſcrupulo. de H nero poſſet dubitari ut di
cã in ſentibꝰ Oiuidit᷑:nã pꝰ repetit q ſcripſe
rat oli ſpieſtatnr ibi ſed illud. Cie P aa.
ꝙ pro ſcãdalo euitãdo dʒ qͥs ius ſuũñ idiſcuſſuʒ
dimitrẽ Et idẽ uz ꝓbaꝛ tex.qñ res ꝛecuꝑari ſiñ
formali ſtrepitu.i.ↄtẽtioſo iudicio ñ põt ut po
tins ſit contẽdenda qᷓ; ĩ iudicio litigandum. Sʒ
Inno. dicit ꝙ hoc fecit Mapa ex ſuꝑabũdãti
iuſtiria.nam ⁊ ſi cum formali ſtrepitu hoc facẽt
non peccaret.¶ Ego hoc fateor aꝑte quo ad
ſtrepiiũ iudiciorũ.nã ⁊ religioſi nõ peccãt ſi ius
ſuũ pꝛoſequũt᷑ in iudicio licet ſit honeſtũ ut con
ſtituãt ſindicũ:ut.le.⁊ nõ.i.c.uno de ſindico:et
c.cũ deputati ðᷣ indi.2.vV.q.iij.c.fi.? pꝛobatuꝛ
apertius in oĩbus in. c.quod debetur. xiiij.q.i.
Sed dubito circa pꝛedicta et ciꝛca tex. de duo

e preſcriprionibus

bus. prĩo nũquid qs ſine peccato poſſit ꝛc ſuaz
ſic repetere ſi ſine ſcãdalo eã ↄſequi nõ põt ſen
ualet: o nüquid prelatus cinra NMapam poſſit
licite rem eccleſie uł baupeꝝ nõ repetere ut eni
tet anfractus iudicioꝝ:ſicut vẽ bic Mapã feciſ
ſe. ¶ Circa primũ hic dicerẽ ꝙ aut timeĩ ò ſcan
dalo circa peꝛſonã rem noſtrã derinẽtẽ = de iut̃
ciuili nõ ẽ ð tali ſcãdalo curãdũ.naʒ ſi nõ poreſt
res aliter recuperari:licitũ eſt etiam occidere in
nadentẽ:ut nõ. Oar. in.l.ſi furẽ.ff. de ſica. mul
to fortius nõ eſt curãdũ de ſcãdalo qð aliunde
põt ↄtingere in peꝛſonam illius detentatoris.
Et idẽ vr ð iure canonico qñ nõ nimet cedes ſʒ
quid ualde ſeuũ z horribile:ar.c.de occidedis
xxiij.q.vV.⁊ ĩ.c.ij.ð homi.li.vj. Si aũt tale qͥd
graue ? horridum timeꝛet̃᷑ nõ ↄſulerem bono
uiro:ut pro repetitione bonoꝝ tpᷣaliũ tantũ ſcã
dalum ſuſcitaret.ad hoc adduco bonũ tex.in.c.
ſuſcepimus de homi. æ nide quod ibi nõ.= i.c.
.ij. de no.ope.nunc.ubi bonus tex.ad mãʒ ⁊? ui
de per Inno. in. c.ſi uero el prio ð ſen. excõi.er
go fortius dʒ abſtinere pro euitãdo aliorũ ſcan
dalo: ut ĩ dicto. c.ij. ⁊ dic ut ibi.¶ Quo ad ᷣm
dicerem ꝙ ſi prelatus ueriſimiliter arbitrat̃ ꝙ
ad tpᷣs differendo recuperabit rem ſuam ſine li
tigio nõ peccat ſuꝑſedẽdo:arg. hic æ arg.xxiij.
.q.Viij.ↄuenior ⁊.c.qu.xi.q.iij.bĩc Apłs ꝛedi
mẽtes tpᷣs qm dies mali ſũt:ſed ubi pᷣlatus iſta
ueriſimiliter nõ arbitꝛat̃᷑ puto ipſũ peccaꝛe:quia
de negligẽtia cõuincit᷑ que eſt peccatuʒ moꝛtale
in prelato ut nõ.glo.in.c.ea.de offi.archi.⁊ fac
.c.ſi quis abbaſ.xviij.q.ij.⁊ nidetur pro hac ↄ
cluſione tex. in.c.in canonibus.xvj.q.i.æ.c. ſit
rector.xliij.diſtinc.facit.c.expedit.xij.q.i.⁊.c.eꝛ
ror cui nõ ꝛeſtituit᷑.lxxxiij.di. ¶ Alcimo potes
notaꝛe ibi nobis.⁊ ibi poſt me:q Mapa loqui
tur uni in plurali ⁊ de ſe in ſingulari:æ hoc fecit
Gregorius ex magna humilitate. hodie aũt ꝑꝑ
ſtilum curie tales littere pꝛeſumerent᷑ falſe: ut in
ec. ꝙᷓ graui de cri.fal. ¶ Nenio ad glo.i. z ij.
ſunt faciles:ultima colligit ꝙ; taciturnitas prela
ti nõ preiudicat ſucceſſori:cõt a quod imediate
oppono de.c.precedẽti:ubi pʒ ꝙ ex taciturnita
te prelati inducitur preſcriptio. deluciũ eniʒ pre
lati ĩ omittendo preiudicat eccleſie ut nõ.i regu
la deliciũ li.vj.æ hoc ↄtrarium militat ↄtra tex.
iſtum i quo Mapa dicit ꝙ taciturnitas ſua nõ
nocebit alijs ſucceſſoribus.nã z cõrra Dapã i
iuribꝰ Romane ecchie currit pſcriptio: Iʒ requi
rat᷑ cẽtenaria: ut.j.e.cũ nobis ⁊ ĩ aut᷑ quas acti
ones.C.de ſacroſan.ec. So.metu vrij. iſte tex.
legit᷑ narijs modis. prio fm gl.nt itelligat᷑ de 5
ſcriptione nõ cõpleta. naʒ cũ ſola cẽtenaꝛia cur
rat ↄtra eccleſiam romanã nõ poterat iſte papa
tãto tẽpore uinere:ut taciturnitas ſua ecclie p
iudicaret.ar.i.fi. E. de ſacroſan. eccle. hec lec.ẽ
iĩ ſe va ſʒ nõ cõgruit he q̃ i plurali dicit ꝙ n no
cebit põtiſicibus futuris cc.etiã ſi potuiſſet con
pleri ĩ uita ſucceſſoris. pᷣteꝛea h̊ lec.nullã ↄtinet

dubitationẽ nam ſola taciturnitas etiaʒ in rebꝰ
d 2

V. gſe prw poyit em ſaâ peits

A 9ſ. — Poſ

Vy Pleun p pop r rer or

v EEPe —fia

. Ani4 3

5

ſ. ſ ſrandaſo

Lpeurpe — 2 pa

. (Euα=l oaßT e vapnonc

priuatoruz nõ nocet ate preſcꝛiptionẽ cõpletaʒ
qꝛ quis non preſumitur cõſentire ut. l. filiuſfami
lias. ꝗ inuitus.ff. de pꝛocuꝛa. z. I. qui uas. J. ue
tare. ff ð furtiſ 2. j.e. peꝛ totũ. ¶ Secũdo legit
Fm gl. ut irelligatur i ꝛebus iuaſis quas iſta pa
ritia uiolẽter inuaſerat ĩ quibus nõ currit pre
Icꝛiptio.alłat.xvij.q.iij.ſcet ĩ ꝛeguliſ. Hec lec.ẽ
etiam in ſe uera: ſed ad ipſius intellectuʒ aduer
te. nam reſpectu occupantis nulla eſt ſpecialitas
ſaltẽ de iur̃ canonico i uiolento quia mala fiõs
ipedit preſcriptionẽ.j.e. uigilanti. z. c. fi. ſed re
ſpectu alioꝝ ſucceſſorũ etiam ſingularium molẽ
tia afficit reʒ inuiſam ut qᷓtũcũqʒ hẽat bonaʒ fi
dem nõ poſſit preſcribere propt᷑ uitiuʒ reale qð
ſequit quẽlibet poſſeſſoꝛeʒ: ut.l.uinia. C. ð acq.
poſ.⁊ expreſſius iſti.de uſuca. g. fuꝛtiue cũ ſeqn
li: ſed ille tex. loq̃tur de preſcriptione longi tpil
ul. x. uł xx. ãnoruʒ cũ nitulo que cõtra prinatum
currit ſecus in pᷣſcꝛiptiõe lõgiſſimi tpᷣis:ut.xxx.
uel.lx. ãnorum.nam illa ꝓcedit etiam in rebus
inuaſis ſi ſucceſſor ſingulaꝛis fuit bonefidei ſuc
ceſſor a ſe uult icipeꝛe pᷣſcꝛiptione: ut nõ.glo.i
.d. S fuꝛtiue ꝓ hoc l ſicut z.l.oẽs. C. ð pᷣſcꝛip.
xxx. ãnorũ Sueceſſor vo uniuerſalis no pᷣſcꝛi
bit ðᷣ iure cimili:ſi defunctus habun malam fidẽ
ctiã ſine uiolẽtia: ur.l.cũ beres.ff. de diueꝛ. rẽo.
preſcrip quia cenſeiuꝛ eadem ꝑſona cum defũ
cto:ut i aut᷑ de iureiurã. a mori pſi. ſed ð equi
tate canõica dicit Oy i ꝛgula poſſeſſor li.vi. ꝙ
põt preſcribere ex quo eſi bone fidei poſſeſſor:
et ichoat a perſõa ſua pᷣſcriptõem peꝛ ea q leg.
2 nõ j. e. de quarta z. c cura de iuꝛepa. Iqʒ poſſet
iudi io meo dici ꝙ illa iuꝛa loquũtuꝛ i ſucceſſo
æc qui nõ cauſat ius ſuũ a defuncto:ſed a ſuꝑio
ꝛe qᷣ iueſtiuit ſuuʒ de beneſicio.bec enim non cẽ
ſetur eadem perſona cuʒ defuncto meꝛito mala
fides pꝛedeceſſoꝛis nõ nocet ſucceſſoꝛi.ſecuſ ãt
uiderur i herede qui cauſat ius ſuum a defũcto
7 cenſetur eadem perſona cum defuncto ? cum
boc ſit expreſſum de iure ciuili:ut dicta.lcum
beres nec habeamus contrarium de iure cano
nico ſtandũ eſt uri ciuili:ut in.c.i.de no.oper.
nunc.maxime q uia heres tenetur exoneꝛare ani
mam defuncti qui fuit in mala fide: ur in. c fi.
de ſepul.⁊ in.c.in litteris de rapio.⁊.c.a nobis
de ſen. ex. Et ad hoc forte nõ adueꝛuit DOyz ꝑ
hec habes declaratam hanc ſecũdam leciurain
que minus generaliter ponitur hic per gl. 2 do
cto ¶ Ternũ intellectũ ſentit hec glo.prope ſi
nẽ ꝙ ꝑ banc pꝛoteſtanonẽ quam facit bic a
pa fuiu preſcripno paiꝛicie interrupta nõ in fir
mat pedes:ſed nidetur recedere ab ea in eo ꝙ
dicit ꝙ papa nõ ſernauit id quod babetr᷑ i. i.ij.
Cde anna.excep.x.xvi q.iij.. põt.ibi eni di
ꝙ qͥ uult pᷣſcriptionẽ iterrũpere dʒ adire iudicẽ
? querclam exponere:x ſi nõ põt illũ babeꝛ ade
at epᷣm ⁊ in ipſius ðᷣfectũ ꝓteſtetur coꝛã notario
2 ſi non eſt rabellionis uſus proteſtet coram ui
ris idoneis.al at nõ fit ciuilit iterruptio.In
no. uero ponit hic iſtas tꝛes lec. ? ultunaʒ etiam

¶ De prelcriptionibus

approbat dicẽs ſpeciale ĩ principe:ut unus Pn
ceps contꝛa alium per tales preſtationes inter
rũpat pꝛeſcriotionẽ cũ non ſit aliꝰcoꝛã q pueni

atur: ar. illius.l.ij. ? qð nõ.j.c. pxi. ⁊ ſic etiam

traſit Yo. an. ? approbãt eã cõiteꝛ doc. ſeqnte
? eſt pꝛofecto lec.notabilis ⁊ viſſima in ſe babt
to ꝛeſpeciu non ad ueꝛba ſed ad menté illius
.ij. ñ eiʒ öcet ui Mapa adeat epʒ loci cũ ipe ſit
eo maior ſed nõ puto in alijs infeꝛioribus pro
cedere:quia ſi poſſeſſor non poteſt de facili ↄue
niri dʒ actor adire loci epiſcopum qui eſt iudex
in defectũ pꝛeſidis ꝓuincie in aut. ut differen
iudi. coſł.ix. nam iſte denũciatiões eriudiciales
nõ conſtituũt queʒ in mala fide regularit᷑ pouſu
capiõeʒ ichoatã ut le.⁊ nõ.i.l.pe.ff. ꝓ emptoꝛe.
nõ. Br.i.l.nãliter. ff de uſuca.?⁊ Archi. in. F.
põt.xvj.q.iij.? gl.xxxiii.q.iiij.q; magnũ:ſecſi
fiat ĩ principio acquiſuionis:allegat.lſi fundus
Cde rei uen. et nõ.i iuribus preal. Et ſic dʒ i
telligi glo e.ſi dillg nti:puto iñ ꝙ in principi
bus ſuperioꝛem nõ ꝛecognoſcẽètibus ſaltè de ſa
cto poterit dicta lec. Inno. obſeruari. Hec ni
lectura iudicio meo non congruit iſti litteꝛe que
aperte preſupponit hanc patritiaʒ potuiſſe in in
dicio conueniri ut paret in textu ibi nil cum fo
rali ſtrepiru zc. Item ſaltem erit ſub MDapa ſi
non recogneſcebat aliũ ſuperioꝛem:ut dixi.S.c.
ꝓxi ¶ HNõ. Inno. in. c. licet ex ſuſcepto de fo
ro cõpeten. qui poteꝛit eſſe iudex ſupeꝛ ꝛebus ec
cieſie uel pauperũ.ii.q.vij.ſi q eꝛga et nõ.s.ð
iudi.cũ neniſſent cũ g eſſet remediuʒ ꝓmptum
no dʒ cõtra regulas iuris denũciatio extraiudi
cialis interrũpere preſcriptionem ſeu cõſtituere
queʒ in mala fide. ¶ Quaꝛta lectura ponit hic
do. An. æ nõbilis intellectus ſecundum euʒ ir
intelligatur hec decretalis in debitis uel rebis
legatis uel alias debitis panperibus incenus it
illis ex taciturnitate prelati uel executorũ no de
clarantiũ ſeu pꝛocedentiũ nõ pꝛeiudicetur exq

legatũ uł debitũ nõ determinatur ad cerũ lotců

quia pauꝑibꝰnõ pot iputari: quaꝛe nõ agũt ex
quo non ſunt ceui nec ceꝛiificati ad qð iducit..
i C.d ãna excep.et ſic dicit ał.dixifle in qone
facu. Qicq̃d dixerit YFre.ſuo conſilio. c.l.ubi
dicit ꝙ epo in ueditioe ꝛcrũ pro incertis datuj
cõditio ex.l nulli de epi.⁊ cle.qᷓ ſpacio.xx.
anno. tollitur E. de prelſcrip. xxx. anno.I. ſicut.
Mec obſtat ſecũduʒ eũ ꝙ eccleſie nõ curꝛat pie
ſeriptio niſi preſcriptiones. xl. an. ut./c. qila
quia in caſu predicio non currüt eccleſijs uel re
bus eccleſiaſlicis ſeu in debitis eccleſijs. nam 5
caſu non competunt acnoes epo ut epo ſed ut
adminiſtratoꝛi æ iconomo bonoꝝ paupemm:
nt.l. nulli. 7.l. ſi qs. C de epi.2 dle. fim Fre. h
nõ placẽt do. An. ut pdix: qꝛ ʒ eñ ey qno pau
peres ſunt incern negligentia epiſcopi vt exe
cutoris nõ dʒ noceꝛe illis agere non nalentibus
ſicut nec negligẽtia patris admininiſtꝛatoꝛis no
cet filio nt i.l.i.in fi. C. ð anna.excep. Hetc lec.
do. An. ſi uera foꝛet eſſei notabilis ? ſingulaꝛis

leginſee ll e
ebeti ie aal
tingnnt ignnile dl
Atli n d n mit
W
ade nt ſanalad n
in ,I
4 inin tüiafan f
vchlig i i Ateinaii

Mamor. Crn A as ei

ii icireicun
mmigciſll ide gos Bn

ſcoſceleces etſrinmit

eNavärwinor non
mnLn, unin .

mrenrit ☛
ſeent inl
pirt ia nnſgenu ſd ͤ
mnortenmno i itic yuin
r ilem i rmi u bimn
iaonnlteni ſ n ris g hii
ricninm td bc) /lCen
nuunnol lgn co⸗ Angt gale
poſil bonfli ron t aaniniſraor ii⸗
Ptſrrci ai nllsdonten nigi⸗
finsſaden gere o eſenontun
ſctipto:ſienKnidenns do
P qoldns cdſine wardonio uror ageren
u) doteanol Ceravaniedoe
nsi ſſicisoſſcigildem fö na
0r uror gſarelno rdenttznrorn
rhio Mune nani iomulin ic⸗
teris ſen fncts glſi
,ſant halperious urrttona
Enpno.rv an Cice dtego aſis d
Sncheo ñ. piplid lbit hint
vs ci noͤ ant nir iſn 8
ſd chieetli li ue
curn igriͦ i itine n
ſpino ſan Palpplbus gno nit
ctfininurcz n oi in⸗

cenm annop. E crn
4 . 2. „
ctio noͤ reguſaf mae ie
den Fe Snits nd

oncp Nnnſtonseilie i
Tdemenaſ intoge i
lg go ſen Cllg mipnog Fu
bus ſyenonn ſp ognoſcenbusſhi
ponntdmulr Yinotlnnn 9
umr udao me n conguſltler
openr reſippon bae oun ig poni
õ
nn npim tt. Nan ſirnent ib Pu
n nrogecoxr alu ſvornonmt ni.
nH Nno nclMun q, ſlawaol
occperm. qui porat cſe ucrrs nsd
cEe va omeri ,.4. sagt d
l i umſn cig eſt tonedi; npun
vcon tegias ung ditgtd eniͤch
aiisinrnihee ec ucnen En Rien
coczin n (Dumnfecnnwwin
do. M. öblis Trcheonstecundonee
nnn det dectenlisin ebſns n
tcd ns dedit Adrls ic⸗
legmns vdl is
iiate preni daleanon
is cr ncnufnnlanl Ne. Cen
, 6en drocedentüͦ nd ndten
cummtüſenen n
. dedii 1 determningur .
AN. ionminnnt i
nd or nticta
ane ge aefun
anmrſn teri
Ldnne ſ ℳ.

laurf Aaias. 4 uſus = 4 juaſis Prd 7 +

De preſcriptionibus

ſed mie eam neraʒ puto quinimmo 5 eam dico
eſſe caſũ in.l.fi.C.de ſacroſan.eccle.ubi prelcꝛi
bit̃ legatum factum pro redimendis captiuis
licet captiui n eſſent expreſſi nec agere poſſent =
idẽ qñ legatũ fit.pauperibus ut ibi nõ.i glo.in
uerbo captiuoruʒ ⁊ hoc qꝛ utroqʒ caſu compe
tit eo uendicatio:nt dicit ibi go.æ probatur ĩ
.l. nulli. z. l.ſi quis ad declinandam. E. de epi. 2
cle.⁊ hoc qn teſtatoꝛ de executore ſibi nõ pᷣiudi
cat ut in prealłg. iuribus.ał.executor uendicat.
Ad idẽ allego tex. notabilẽ in aut.de eccł. tituł
.J.pro tpᷣalibus colł.ix.ubi generaliter dicitur
ꝙ in exactione legatoꝝ et hereditatũ que ad pi
as cãs relinquũtur bʒ locũ dũtaxat preſcꝛiptio
xl. annoꝝ. Certũqʒ ẽ ꝙ id ꝙ relinquit᷑ ꝓ aĩa qᷓ
litercũqʒ dicit᷑ relicium ad pias cãs:nt in.l.ſi q̃
titio.ff. de le.ij.⁊ ibi per glo.? Bar.nec obſtat
rõ do. An. qꝙ pauperes ſunt incerti:⁊ ſic agere
non pt.¶ Cape inſtãtiã:minor non põr eſſe ĩ
duhio ſine curatore inſti. de cuꝛa. in pᷣncipio:et
iñ ʒ eũ curtit preſcriptio ⁊z negligentia uel defe
ctu curatoris:ut in.l.ſicut. C. de pꝛeſcrip.xxx.ã
norũ facit.l.fi.in ſi.C. in qui.cau.in ĩte.reſt.nõ
eſt nec.¶ Atẽ eccleſia tãqᷓ; corpus inaiatũ agẽ
nõ põt:⁊ th ex negligentia rectoris currit ↄtra
eam preſcriptio:ita dicẽdũ eſt i ꝓpoſito h pau
pes incerti ñ pñt ageꝛe:tñ quia habent admini
ſtꝛatoꝛem legitimũ.ſ.epᷣm ex eius negligẽtia cua
rit pᷣſcriptio:ut in.d.l fi.nõ ob.l.i.C.de anna.
excep.quam pꝛo ſe allcgat do. An.qꝛ pateꝛ ibi
poſſidet bona filij non ut adminiſtratoꝛ filij:ſed
uſufructũ quẽ hʒ in illis bonis:ut ibi pʒ:ideo
cũ filius ñ ualeat agere illo tpᷣe ſibi non cuꝛrit pᷣ
ſcriptio:ſicut in ſimili uidemus ĩ rebꝰdotalibus
ꝓ quibus còſtãte matꝛionio nxor agere nõ põt
ut.l.doce ancillã. C. de rei uendi.⁊ hoc qꝛ mari
tus ẽ q̃ſi dñs poſſidẽs illa bona nõ ut admiſtra
tor uxor ſʒ iure ſuo iõ nõ currit uxoꝛem pre
ſcriptio ↄſtante matꝛionio:ut in.l.in rebꝰ.C.ð
iure doc.etiã dico ꝙ õ dictũ Fꝛe.de quo etiaʒ
ualde admiror ĩ eo ꝙ dicit ꝙ in iſtis legatis in
certis ſeu factis pauperibus currit ↄtra epᷣʒ pꝛe
ſcriptio.xxx.an.Eſt de directo eaſus rorundus

Hin dicto. S. ꝓ tpᷣalibꝰ:nbi di/ꝙ in legatis. ad pi
as cãſ nõ currit mior pᷣſcriptio qᷓdrigenaria ad

idẽ optiĩe facit.l.fi. C. de ſacꝛoſan.eccle.ibi enim
eqparant᷑ legatũ factũ eccleſijs:? ꝓ redẽptione
captiuoꝝ ſeu pauꝑibus quo ad pᷣſcriptioneʒ in
ducẽdã.nã in utroqʒ caſu illo tpᷣe ſtatuebat᷑ ter
minus cẽtum annoꝝ. ¶ Ex q euidẽter colligr
ꝙ hec actio nõ regulat᷑ m alias actiones:⁊ ĩ h
fuit deceptus. Fre.quia uoluit iudicare in iſtis
ſicut in alijs actionibus nõ pꝛiuilegiatis:æ nimi
rum bec actio cõpetẽs ꝓ ꝛelictis factis ad pias
cãs eſt priuilegiata ſnam iura non minus fauent

pauꝑibus qᷓ; eccleſijs: ut.d.l.fi.nã æ bona eccla
rũ dicũt᷑ pauperũ:.ut ĩ.c.fi.xvi.q.i.⁊ h̊ ſm itelle

ciũ glo.æ ꝓpt᷑ paupes alendos iubentur bona
eceleſijs iã acquiſita uendi ut ĩ.c.auꝝ hbʒ eccleſia
xij. q.ij. Et ꝓpter paupes alendos pᷣncipalitet

fuerũt bona eccleſijs collata reſeruata qᷓ oliʒ in
primitiua eccleſia diſtrabebãtur: ut i.c. uidẽtes.
xij.q.i.⁊ ex pᷣdicto.. ꝓ tpᷣalibus = xvj. q. iiij.
c.fijdico ꝙ hodie etiaʒ ĩ ſegatis factis eecleſijs
currit preſcꝛiptio.xl.annoꝝ nec expectaĩ lapſus
centũ ãnoꝝ.⁊ ſic.l.ſi. C. de ſacrꝛoſã.eccle.ẽt ĩ le
gatis ẽ correcta lʒ gl. uideat̃᷑ dubitare per aut᷑.
quas actões eo. ti. ? pdicta bñ nõbis.tene eꝛgo
alterã ex tribus primis lectuꝛis.nã Mapa iudi
cio meo nil noui uoluit hic iducere:ſʒ fecit hãe
dnũciationẽ ad ↄfeſſionẽ iſtius patricie ne cre
deret ꝙ taciturnitas Dape ſibi ꝓdeſſz i acqui
ſitione dñij:æ ſic induceret᷑ ad illa bona inualſa
uel occupata retinẽda. Et ꝙ hoc ſit uerũ ꝓbo
E tex.ibi illud uos ſcire credimꝰ æc. que uerba
innũt clariſſime ꝙ hec denunciatio nil noui in
ducit ſed declarat ius antiquũ. Er pro tertio in
tellectu quẽ firmat Inn. uide in ſiti bonũ tex.⁊
qð ibi nõ. Bar.i.l. ð pupillo. . ſi quis ipſi pᷣto
ri.ff ð no.oꝑ.nũ uel dic ponedo quintã lect. ꝙ
ĩ rebus pauperum ſeu eccleſie ſola nũciatio ẽt
poſt acquiſitionẽ ↄſtituit quẽ in mala fide: ⁊ iõ
tex.hic nõ ſine miniſterio dicit ĩ rebus paupeꝝ
⁊c.æ ẽ notabilis ⁊ ſingularis intellectus 2 młcuʒ
ꝓbabilis. uideo eniʒ ꝙ in petitione hereditatis
c ſpeciale ſᷣn doc.in.c.grauis.S.de reſti.ſpo.ut
j.c.ꝓx.ut is qui audit ſibi litẽ mouẽdã ↄſtitua
tur in mala fide æ ꝓbat᷑ i.l.itẽ ueniũt.ff. ð peti.
here. .petitã cũ ſeqnti fortius i rebus paupeꝝ
uel eccleſie talis denũciatio dʒ noceꝛe ut hic.naʒ
credẽdũ ẽ huic denũciationi uel ſaltẽ facit homi
nem uacillare cuʒ nõ fiat pro priuato cõmodo:
ſʒ publico.uel poſſumus dicere tenẽdo itellectũ
quẽ tenet do. An.in.c.grauis preal.ad dictam
..itẽ ueniunt ubi dnit illã ꝓcedere regularit᷑ qñ
cũqʒ quis poſſidet ſine titulo: ut tũc denũciatio
ↄſtituat quem in mala fide qð eſt bñ notãdum.
Aa dicamus in ꝓpoſito ꝙ cũ iſia patricia poſ
ſideret ſine titulo merito hec denũciatio pᷣſeꝛtiʒ
iterata habuerit iterrũpe pſcriptionẽ etiã bona
fide inchoatã maxie cũ fit ꝑ ſuꝑiorẽ ut hic: ⁊ h
ẽ iuris ãtiqui. Ideo nihil de nouo hec decꝛeta.
iducit cũ rõ eſſet ãtiqua ⁊ hᷣ iõ dixit illa vᷣba ſci
re gas credimꝰ æc.⁊ hec młiũ nõbis. Mic.ab.
Hoc.c.hʒ prin
nctorum. cipaliteꝛ duos ĩ
tellectus:primus ĩ pᷣſcriptione eccleſie
actiue:ſecũdus in paſſiue.Scðᷣm primũ hoc ĩitẽ
dit per quietã ⁊ ſincerã poſſeſſioñe.xxx.ãnoruʒ
pᷣſcribit eccleſia rẽ priuati. Scvᷣm aliũ hoc dicit
Eccleſia ↄ eccleſiam pᷣſcribit ſpacio.xxx.ãnoruʒ
2 hodie nõ procedit per.c.j.ꝓximũ.iõ tene pri
mũ¶ Nõ pibi qete ⁊ ſincere iũcta gl.ꝓ itelle
ctu hõrũ uerboꝝ/qete eni poſſidet.q ñ ſtimulat
in iudicio ſincere Vo qͥ bʒ bonã fidẽ.ex qᷣbꝰ beñ
notabis ꝙ qui patit᷑ ↄtrouerſiã nõ dẽ illã rẽ qᷣe
te poſſidere:lʒ ↄtrouerſia ſit iudicialis qð facit
ad ĩtellectũ iuriũ exigentiũ qᷣetã poſſeſſionem.=
ad nõ. in. c. cõmiſſa ð elec.lſi.vi. ¶ Mota. ij. ibi
abſqʒ; ſynodali ꝓclamanione ꝙ olſi cẽ ꝛeferebãt
d 3

lgnspfang e n,

QO S — Poſſidle *

1 uieoi

ene

Pzpg

z,gpn. Er 1 e, t- frnerl, ſ.
1. d. .— 1- . ni .⸗beian ⸗ * ir PI ,

Acrmar,
. Da1
— *

in ſynodũ. vi. q. iij.c.i.?.ij. ? ð iudi.c.i.¶ ODo
pono p z ut̃ ꝙ ſynodalis ꝓclamatõ ⁊ iudicialiſ
nõ ſufficiũt ad preſcriptionẽ itꝛũpẽdã ſed reqi
tuꝛ litis cõteſlatio: ut.l.pełt. C. ne de ſtam defũ.
.xvi. q. iij. S. poteſt. Solutio dicit glo.ij. bunt
tex. procedeꝛe qn nõ potᷣat actor litẽ oteſtaꝛi:ſʒ
lu dic ut dictũ fuit.s. c.ꝓxi.⁊ pleniuſ notabituꝛ
j. e.ſllud ubi dicã qualłꝛ preſcriptio interrũpit
naturaliter æ ciuilit᷑ ̊ quo ꝑ Bar. in. l. natura
liter. ff. de nſuca. ueꝛo qꝛ tex. exigit hic ꝙ
ſincere.i. bona fide qs poſſedeꝛit qũo conſtabit
ꝙ bona fide. Solu. dicit gl. fi. poſt pncipiuʒ ꝙ ĩ
qubio pᷣſumi bona fides ⁊ boc nota. Neʒz nõ.
glo. in. c. ſi diligenti.j.e.⁊ ibi plene de hoc dice
tur qualiter ãt probatur mala fides. nö. Haꝛ ĩ
.l. celſus.ff. de nſucap.dicam in. d. c.ſi diligenti
ꝓbatur eim per cõfeſſionẽ propriam poſſidẽtiſ
nt i c. ij. de ↄfeſ. 2.c. p inquiſitionẽ de elec. Irẽ
per famã que erat in nicinia ar. c. quoſdã ⁊ ĩ.c.
q;to de preſũp.uel denuũciationẽ factaʒ tpᷣe con
tractus.l.cũ fũdus.C. de rei uẽdi.dixi.S.c.ꝓxi

mo ⁊. c.i.⁊ ꝑ ſuniles cõiccturas:ar.i.c.ij.de re

nũcia libro. vi. z.l. dolũ. C. de dolo. ¶ Vliio
oppono de.c j. ꝓximo ubi dicit ꝙ ptrã eccleſi
az ſola quadragenaria currit pᷣſcriptõ. ut ĩ aut.
qs actiões. E. de ſacroſan. eccle. So. hoc. c. du
pliciter ſeu duobus modis legitur ut pꝛedixi p*
in glo. qd procedit de iure antiquo:ſecus de iu
re hodierno: ut ĩ cõtraꝛio: ⁊ hec lec.pꝛocedit in
relligendo tex.ut loquaĩ de preſcriptione cõtra
eccleſiam. & Secundo pꝛincipaliter itelligatur
8 oreſcriptione eccleſie cõtra pꝛiuatũ fʒ Moſt.
Pe.⁊ Ab.ſʒ dicit Jo. an. falſuʒ ⁊ remittit ad
nõ.. c.illud ⁊ idẽ tenet in regula qui ad agedũ
de reg.iur.lſ. vi.in mer. Et reprobare uidetur
ea ratione:quia preſcriptio.xxx.ãnorum proce
dit ſecũdum ins cinile cum mala fide quam pre
ſcꝛiptionem canões nulio modo admittũt. j. c.
ſfi ¶ Sed profecto hec ꝛatio nidetur mibi ſatis
debilis nam ſine titulo ? bona fide res priuato
rum pꝛeſcribitur ſpacio.xxx.anno.etiam de iur
cinili: ur l.ſi s ẽptionis.C. ð preſcriptiõe.xxx.

an. 2. xvj. q iij. S. poteſt ⁊ iſie tex. expꝛeſſe

bonam fidem per uerbum ſincere: ut pᷣdix ¶ Et
ſic approbat illam preſcriptionem quatenus eſt
cũ bona fide et ſine interruptione et ideo dico
tenendo princi paliter hũc ſecũdum inmtelleetum
ꝙ etiã hodie iſte tex. ꝓcedere poteſt qñ eccłia
preſcribit contra priuatum bona fide et ſine ti
tulo:et ſic poteſt ſaluari glo.j.c.illud. Sed ſi
eccleſia ha beret nitulũ tũc preſcriberet ꝛeʒ pᷣuati
ſicnut prinatus contra prinatum. ſ. x. annorum
inter preſentes ⁊. xx.inter abſentes:ut.l.fi.C.ð
pꝛeſcꝛip.lon.tempo. ota. Jo. an. in regta
qui ad agendũ li.vi.in meꝛc.⁊ nota ĩ aut᷑.quaſ
actiones. C. de ſacroſan. eccle. nam quadrage
naria requiritur ſolũ quando preſcribituꝛ otra
cccleſiam nel ad pias cãs ut dixi.S.c.pꝛoxi.non
autẽ quando eccleſia preſcribit ↄtra priuatũ:ut
nõ. in locis prealł. quod eſt notandum. 2 nide

agendum ⁊ dicam latius.j.c.proximo
tabis ſingulariteꝛ glo.in dicto.c.poſſeſſio
Mico. abbas.

quod dicam.. c. proximo. ¶¶Tertio princi
liter poteſt intelligi quando Preſerivanne g
trimonia clericorum:? ita uidetur intellige⸗
allegando hoc.c.xvVj.q.iiij.poſſeſſiones ⁊2 ind

lige quando preſcribitur ſine titulo al. ſufficeꝛer
tempus. x. nel. xx. annorum ſicut diſponitur in
rebus priuatorum: ut nõ. in dicta regła qui ad

S£ quarta. Caſus: Ouaꝛta de

cimarum æ funera
ſlium preſcribitur contꝛa epiſcopum ſi
quadraginta annoꝛum ſpacio non ſoluaf̃ et ca
thedralis eccleſia interim nõ uacauit: pꝛimo po
nit dictum:ſo eaſuʒ exceptum ibi niſi:tertio ius

antiquum reprobat ibi. nam romana. ¶ No

ta pꝛimo ꝙ non decima ſed decimaꝛ um quana
ab eccleſijs paꝛochialibus eſt epiſcopo iure cõi
debita. ipſa uero decima pertinet ad eccleſiam
parochialem.j. cuius parochiam predia ſita ſũt
ut in. c.cũ contingat.j.ð deci.⁊ dic ut ibi plene
dicam ⁊ cõcordat huic.c.conqrente de offi.or.

ilon r9 ꝙ b quarta epo debita é in totum
pſcriptibił. Idẽ ĩ q̃rta funeraliũ.i.eoꝝ q̃ ueniũt
occaſione defũctoꝝ ⁊ tene mẽti h̊ nltimum quia
alibi nõ ita bene ꝓbat ſicut hic:⁊ quotidie ẽ de
hꝰ ↄtẽtio iĩteꝛ epos ⁊ eccłas ifeꝛiores. nã epi ꝑ
ſas ⁊ nefas nitũt᷑ hanc quartã pᷣſcriptione n ob
ſtante extorquere ⁊ male faciũt cũ tex.rotũdus
̊ ſit ⁊2 ẽ gl. ordiaria. i. c.i. de ſiatu ꝛeg. Ideʒ bbi
Jo. an. et Mo.ĩ ſũma de ſepul..ðet quota ſit
aliq uideaĩ h reuocare ĩ dubiñ ĩ. c. reqſiſii dre
ſtia.æ.c.certificaꝛi de ſepul.⁊ dic ut ibi pleniů
co et pluries ꝓ hac ꝑte cõſului:dico iñ ꝙ cũ⸗
ſit Z ius cõe ut h̊ er dẽo.c.ↄqꝛẽte ꝛcqrit iiuſs
uerus aut putatiuus aut tanti temporis curſis
de cuius initio nõ ſit memoria. ut in. c. i. de pie
ſcrip.li. Vj. ad predicta facit qꝛ epiſcopus hanc
quaꝛtam põt alreꝛi concedere:ut ẽ tex.notabilis
i. c. fi. xij.q.iij.cũ ergo ſit abdicabilis ab epo ꝑ
ↄceſſionẽ ita per pꝛeſcriptionem. uideiur eniim
alienare qui patitur uſucapi l. alienaiones uer
bum. ff de uerbo. ſig. ota tertio ꝙ coni:a
iura debita principaliteꝛ epiſcopo iit epiſcopo
non currit preſcriptio minor qdragenaria. nain
debitũ epo ut epo uĩ debiiũ eccleſie: ut hic ahie
colligitur maxie in fi. Et ꝑ boc ifeꝛo ꝙ connna
iuꝛa er bona capituli uel debita c
nonicis non entt minoꝛ peelcriotio. ¶ Nota
ꝗrto ꝙ ſede uacante non curtit vꝛeſcriptio etia
in bonis cõibus epo et capitulo. nam de iuꝛe
cõmuni hec quarta et alij ꝛedditus ecclelie uñ
cũqʒ prouenientes ſunt cões epo et caplo: ut in
c.reqᷣſiſti ᷣ teſta. et. xij q. ij. qtuoꝛ. et. . ð reddi
tibꝰ: et tñ uides hi ꝙ uacãte eccla ñ curtit pſꝛip
tio nec ur alius fuiſſe idone ad litigadu ꝓ boe

tex. ibi exigere debuiſſet: et facit iſte rerd
ixi. ð.c. i. ¶ Mota ultimo regulom quod an

47
(De ni r,
no ita 9 . lse

lrt iſom goßer e ö.
a Erer bol habes
hregeeſſoris in behet

anonicis ut a —

4 ofun
iſi iher ulsl nbe
Ceikhr agiacl ,
phn 3 si gn n. 144
lutii gilo iejoii
iintſter nai i
llet bl Bumatii uf

(Muv ni 1.

ſentlritn
9 imontlil 4 ur
lelnl iheihgin
lumi i hl mn i lcl ſe.

iml le haiſr niin

zaun ocionin urahaüt in
lias 6 neh liriuttii un
ſmdgal n annt ul in
ienitnniroorr llicza) unnt
ctmtnit a/iinl iulun
joti atenu M //N oute
ſtefienor oul ereg ir no aum
chroci tung ho ttnl una beredlans en
Eica gapraorne, uis enere onen
I.cicentiſacredio e ddenrrchhnnd
Nöidlgredo Veno⸗ Ago.s o
zier cprſcigionon dcben eediher
Ueiſtiaiius tdennin cogrerar de off,
ercreliiſt ceteſn g voſeſorprinm
nala icemin gniageiconniare ,.
Aleradnogun E cetgiaan hn
go geſtnplcen Dkinogorſte n
Moin eo qul ineſot poſtcereſes nſae
rept ecceſi poſtceter eraidit On
pormta ſeincperpreſcrhto, .
goſincan
ſper onreg nne

⸗ cio non
ii tonjfci r itii le ſue

nit un nn R
— uzarechun bitlen
hrodet dinntonen, 4
u pamd 0, non derimn ſed deimmmne
2b eckſis probigibis aſtentcootr
dcbiti gu veo erimn peniig id eir
Parocbinlen ails arocbinn nelit
n in cMi coningr 0etie r iit
Aam t cotofan biſe coriſeneteii
bu fo gbquung yo oebin nn
nwol. Mejqm imerlu ierii
olenſonr ocſficor t ſne min b olimm di
aibj no in bene pbul ſut hiett qvorcrir
hgrano ier pos t clis laoreg ici⸗
ſis tnefis niii bane qvoni ilnpnor/ b
unr evorapere t nule licitc̃ lr oliclis
KtiNaraitideſunt on
Pm a DhiſANe s i
i dädiaendhrited
4cCertfuridelenr Genh dt
nen bue ge lllelloiß gi
aphriss , genire crit
x nhet de ain räffinl

nI
—
choll ahnn 6
ai ln

Ce ſoipas cα er . læ=if Bren .10. ilans PpS Kt—

Depreſeriptlonibus

eccleſiã nõ currit pᷣſcꝛiptio niſi. xl. annorum: ide

dic ĩ legatis ad pias cãs:ut in aut᷑.de eccł.ti.ꝗ.

ꝓ tpᷣalibus ⁊.xvi.q.iij.c.lilidẽ dico in hoſpira
libꝰz locis pijs nã iſta gaudẽt priuilegio ecclia

rũ:ut eſt tex.nõbilis ĩi.l.oĩa pᷣuilegia. C. de epi.

2 cle. ? ibi ꝑ Bir. nõ. Jo. Aa. i. c. ij. ð i ite. re

ſti. li. Vi: ⁊ facit hoc pro his que nõnt᷑ in.gloſ.i.

anααι ieꝛ0 nũquid iacere heꝛeditate ipediat᷑ pꝛe
ſcriptio ſicut nacãre eccleſia Sp.eo. ti. F. i. V. itẽ

nõ.dicit ꝙ nõ imo currit tẽ pᷣſcriptio allegat.l.

ſi predio.ff. de in diẽ adi. æ.l.fi.ff.de uſuca.cuʒ

ſi.illa tamẽ iura aꝑte n pꝛobãt loquũt.n.iĩ ↄuen

tionali:ſed do. An.in.c.cum nõ liceat. j. e.ſeqf

hoc dictũ. Spe.alia rõe:quia cũ ſit in facultate
beredis adeũdi currit pꝛeſcꝛiptio ſi ꝑ eũ ſtat qͥn
facere poſſit.f.de ꝛe.iuꝛ.qui poteſt facere. Sed
ſi aliteꝛ eſt inpeditus equũ eſt eũ ꝛeſtitui ex clau

ſula generali:ad S.l.ſi prius.ᷣff.ad carbo. et qd
nõ. in. l. uentre.fl. de acqui.here. mihi bec rano

non multũ placet quid ei ſi ſcriprus heres uolu
it iterim deliberare:quo tpᷣe actiones exercere
non poteſt: ut in.l.ait pcor.ff.de iure deli. durũ
eſt diceꝛe ꝙ currat preſcriptio ar. bic. NRcc quid
ſi heres ſcriptus ꝛepudiauit interiecto tẽpore uł
eſt ↄ eum pſcriptuʒ in iure adeũdi iuxta nõ.i..
licet. C. ð iure deli ⁊ ſic ſuccedũt uenientel ab ĩ
teſtato:duꝝ eſt dicere ꝙ currat pꝛeſcriptio cum
interĩ in nulla mora iſti ueniẽtes ab inteſtato ðᷣ
pꝛehendant᷑:æ hec pꝛeſcꝛiptio eſt inducta paꝛtim
i odiũ negligentis.xvi.q iij. ꝗ. poteſt nnde ſatiſ
poſſet ſuſtineri ar.buiꝰ tex.ꝙ tunc nõ currat pᷣ
ſcriptio cũ tunc nõ ſit qui iura hereditatis exer
ceat dicta.l.ait pretor: uel ſi nis tenere ↄtrariuʒ
ar. dicte.l.ſi ſi predio.dic ꝙ ↄpetit reſtitutio ut
nõ.i.d.l.ſi predio.¶ Venio ad glo.z oppono
ʒ tex.ꝙ pꝛeſcꝛiprio non debeat hic babeꝛe locũ
reſiſtit ei ius cõe ut in.c.oquerete de offi.oꝛdi.
et. c. requiſiſti.de teſta g poſſeſſor pꝛeſumiuur iĩ
mala fide:ut in ꝛegula qui contꝛa iura.i.Vi.æ..
quemadmodum C. de agri. et cen. l. xi. Soluit
glo.penlł.dupliciter primo ꝙ poteſt tex.intelligi
nõ in eo qui incipit poſſidere:ſed in ſucceſſor q
reꝑit eccleſia poſſidere:et cꝛedidit ꝙ iuſte unde
potuit a ſe incipeꝛe preſcriptio. ota ſingu
larit᷑ iſtam gloſ.et idẽ nõ.gloſ.in.c.cura de iuꝛe
pa. Et ex boc habes ſéper notare ꝙ mala fivᷣs
17 pꝛedecefſoris in beneficio non nocet ſucceſſoꝛi
hiti bonã fidẽ.⁊ idẽ nõ. DOi.in regla poſſefſoꝛ
li.vi.⁊ glo.in regula cũ quis in ius eodẽè li.ſecꝰ
de iure ciuili ſaltẽ in berede uniuerſali:ut in.l.
cũ heres. ff. de diuer. ⁊ tẽpo.preſcripti.ſed nide
quod dixi. S. c. ij. æ dic ut ibi. Jo.an.h dicit ſo
lutionẽ huius gl.e ſufficietẽ quo ad malã fidẽ
excludenda: qᷓ non quo ad nalidandã preſcripti
onẽ in hoc eaſu:niſi tanto tẽpoꝛe poſſidet cuiuſ
inicij nõ ſit memõia.æ hoc ideo qꝛ ius cõe eſt h
contia preſcribẽtem.j.e.c.i.li.vi.pꝛocedit eigo
rõ glo. ubi nõ requirit᷑ tiiulus:æ idẽ nõ. Di.in
dicta regula poſſeſſoꝛ: æ optime iſti loquuntur.
dico iñ ꝙ ñ ẽ ſeper neceſſe ꝙ iterueniat neꝛus

titulus ſʒ ſufficit putatiuus ut ſi errore iuſto du
ctus quis credit tituluʒ pceſſiſſe: utputa ſi ꝓcur
eccleſie dixerat ſe emiſſe uł fama eꝛat i loco ꝙ
res illa fuerat legata uel ꝙ papa coceſſerat pri
uilegiũ ſʒ fuit ꝑ duũ ipᷣe guerre ſicut = alia: bis
eni ⁊ ſimilibus caſibꝰ procedit preſcriptio ẽt ⸗
tra ius:ad hoc tex. nõbilis in.l.qdðᷣ uulgo.ſt. pꝛo
emo. æ nönt᷑ ponit Hir. in. l. celſus poſt princi
piũ ff. de uſuca. qdᷣ eſt norãdũ: nã fama probat
iuſt ĩ cauſ credendi: ur nõ. glo. in. c. inquiſirõis
de ſen. excõi. z.c.cũ ↄtingat de reſcrip.ꝑ Mar.
i. l. ij. ſi ſeruus uel li.
iĩ dicta.l.celſus.¶ Tertio ſoluit hec glo. ꝙ po
tuit pᷣſbyter iſte habere titulũ ex cõceſſione ſoliꝰ
epᷣi:unde occaſione illius pꝛeſcriplit licʒ eſſʒ mi
nus iuſtus. (¶ Mᷓ. glo. ꝙ epus ſine colſenſu ca
pituli nõ poreſt hanc quartã donare alteꝛi eccle
⁊? idꝗẽ dicit glo.xij.q iij.c.fi.? Hoili.bic dicens
ꝙ ſi interueniſſec ↄſenſus cauituli non foret ne
et eorra hãc ſolunõeʒ
glo. op.nã ſi credidit ↄceſſionem epiſcopi ſuffi
cere errauit in iure ⁊ per conſequens nõ potuit
pꝛeſcribeꝛe qꝛ error iuris nocet in uſuca. ut i.i.
nũꝙ ff. de uſuca.? le.æ nõ.i.c.dudum de deci.
7. C. APoſtolice ð dona. itẽ glo. aperte tenet ↄtra
riũ in c ij. de his que fiũt a prelato per rõem p̃
dictã. S).dic has glo. ↄcordãdo:ꝙ aut habes
ſolius epiſcopi conceſſionem errauit in facto ut
quia credidit conſenſuʒ capituli inteꝛueniſſe ar.
c.ea noſcit᷑.e.ti.? pꝛocedit glo.iſta. ar.i.d.i.qdð
uulgo. aut errauit in iure ut quia credidu coceſ
ſiones ſolius epiſcopi ſufficere ⁊z pꝛocedat glo.
contꝛaria. Si autẽ ius in quo errauit eꝛat dubi
um:credo ꝙ error excuſaret in preſcribendo
boc tex.nõbilis in c. cũ dilectus de conſue.facit
el.ij. f.. de iuris æ facti.igno.¶ Ad pdicta diſti
ctionẽ reduco nõta ꝑ Jo. an. in. c. cura. de iuꝛe
pa. z glo. ?æ No. an. in. c. ij. ð rebus ecc. nõ alie.
libꝛo. vj.ubi uidentur ſentiꝛe ꝙ titulus ſolius pᷣ
lati det cauſam pſcribendi = ſunilis qõ formari
põt.cũ res eccleſie fuit alienata non ſeꝛuata ſolẽ
nitate debita:de qua aliquid ꝑ Jo. an. in addi.
Soe. ſuꝑ ſHica.e.ti.? in.d.c.ij. Sed ego diſtin
guerèe no lo pꝛedicto: z ſic põt itelligi tex.i. d.
c.ij. ubi repꝛobat᷑ pᷣſcriptio ¶¶ Ex glo. aſlumẽ
do notabile glo. Inn. hic opp.uidet.n. ꝙ i pre
ſcribenda hac quarta decimaꝝ requirit᷑ tps du
plicatũ:quia ubicũq; pᷣſcribit᷑ ſeruitus bñs cam
diſcontinuã ſeu interuallũ annoꝛum uel menſiuz
ꝛequiritur tepus duplicatũ: ut in.i.ſi ſic cõſtitu .
ta.fl. queadmodũ ſerui.amit. cũ glo. als cum õ
eccleſiam requiratur tempus.xl. annorum regu
lariter ut hic ⁊ in autentica quas actiones.C. ð
ſacroſanc.eccleſijs.ergo in iuribus habentibus
cauſam dſſcontinuam debet interueiꝛe tempus
elIxxx. annoꝛum: nam decime nõ habent cauſam
continuam: ſed diſcontiouam cum non omni
die uel ſingulis menſibus perueniant 4
lutio dicit Innocẽ.ꝙ ſunt qui aſſerunt banc di
ſtinctionem babere locum ſecundum canonem:

ceiſaria pꝛeſcriptio.

d 4

eͤzcnfne no ; J W

ecu. offi. aſpi. li. x. ?

E⸗ re, „. end. — — 1 — . —

