principẽ ꝓut bic dicit᷑ Me.⁊ Jo.an. ꝙ nõ:unð lʒ
poſſit nõ tamen artatur cx quo ſibi nõ conſtat ꝙ ſit
dccꝛe. In Zaum iudicio meo facit iſte rextus ĩ fine
qui lodtur peꝛ Vba imꝑatiui modi ibi ſuꝑioꝛẽ con
ſulat ⁊c.unde puto ꝙ aut nulla notitia hetur extra
uagantis allegate:⁊ ꝓcedat prima opinio doctoꝛnʒ
qꝛ uidet᷑ allegata in fraudẽ dilatõnis cãa. Aut babeĩ᷑
aliqualis notitia:ſed iudex dubitat de ualiditate. et
tunc iudex tenet̃ conſuler̃:æ hoc uoluit indicio meo
iſte tex. dum dicit:ſi meꝛito dubitetur zc fateoꝛ ta
men ꝙ ſi papa nõ ↄſulto ferret ſniam nõ anullarer
ſnia ex hoc ſolo:qꝛ pꝛincipem non conſuluit:ſʒ ipſe
neniꝛet puniendus: facit in ar. c.uenerabilem ð elec.
⁊ hoc uidetur ſenſiſſe hic glo. finalis.¶ Blo. pria
querit quid ſi pꝛoducitur reſcriptum contra ius inũ
quid debeat obſeruari quod hic dicitur in extraua
ganti. Rndet ꝙ non. imo ſtatim tale ꝛeſcriptum eſt
abijciendum:qꝛ ꝛeſcꝛiptum contra ius nõ nalet.xxv
.q.ij.reſcripta. Hoſti.dicit hoc uerum niſi in rpto
dicatur non obſtante tali iure de quo nide bonam
glo. in. c.i.de conſti.li.vVi.que ĩcipit eſt contꝛa ⁊ iple
nius notur in. c.nõnulli de ꝛeſcrip.ubi dicam maxi
me concludendo aliqua nõta peꝛ Jo.an.in. c.i.de
excep. li.Vi. Alia que tractantur hic in glo.ſunt cla
ꝛa. ¶ Altimo dicit hic hoſti. ꝙ licet in aliquo uolu
mine decretalium ſit aliqua decꝛetalis ſcripta non
per hoc habebitur pꝛo decretali: niſi cõir in libris
alijs hẽatur: qð nõ.qꝛ idem dicendum qñ lr̃a repe
ritur naria: ut ꝛecurrendum ſit ⁊æ tenẽedum quod in
uoluminibus beétur. Mi. abb.
( Bm dilectus.aſal Doſt
publicatas at
leſtationes uſqʒ ad concluſionem poſſunt
inſta pꝛoduci hoc pꝛimo. Conſuetudo loci facit in
ſirm auctenticum hoc fo fa pars ubi ſuper tertio.
5 terminũ excluſiuum ꝓductõis inſtr̃oꝛuʒ. ſ.
concluſionẽ in cã uſqʒ:eꝛgo uſqʒ ad concluſionem
pñit inſta a qualibet ꝑte pꝛoduci:æ poſtea ꝛegularit
nõ:lʒ quando dicatun in cã concluſum dicetur.j.cũ
glo. ¶HMö. ibi ſententie calculum æc. ꝙ calculns

(Kom dilectus

appellatur qñʒ ſnia:eodẽmodo capitur in.c.ſi inter
Vi.q.iiij.Onʒ capitur pꝛo carbone.viij.q.i.i ſcrip
turis in fi. Qnʒ pꝛo ꝛõe ſeu nũero.C.de eꝛꝛoꝛe cal
cu.per totum datur. vV. Calculus eſt ratio numer?ꝰ
ſnia carbo. ¶ N ꝙ in cã fi aneſtationum publi
catio ⁊ concluſio.an autem iſta ſunt de ſubſtantia:
ut aliter ſmia nõ ualeat:circa primum Mar. in. l. ꝓ
latam. E. de ſentẽ.⁊ inteꝛlo.tenet ꝙ łʒ ſu de iuſticia
nõ tamen de ſubã id enim eſt de ſubã actus quo ꝛe
moto remouetur actus:ſed ſnia bene poteſt ferri ſi
ne publicatione atteſtationum:utputa ſi teſtes non
fuerunt in cauſa pꝛoducti.q.de pᷣſump.afferte:eꝛgo
non eſt de ſubã ſmie Idem ſentit Inno.in. c. cum
:i.. a. de re. iudi. Jo. an. in additione ſpe. de ꝛcnũ.
⁊ conclu.in principio:⁊ hoc teneas ⁊ uide ꝑ Daꝛ.
in. dicta.l.pꝛolatam ubi proſequitur actus multos
qui ſunt de ſubã oꝛdinis iudiciarij ⁊ per glo.ij.q.i.
in ſũma ⁊ in.c.uxoꝛ.xvij.q.iiij.de concluſione ueꝛo
uide glo.bonam in cle.ſepe de uerbo.ſigni. iuncto
tex.?æ Jo. an.in addi.ſpe.in loco preallegato ubi
ſentit ꝙ non ſit de ſubã.dic tamen ꝙ eſt de iuſncia
qꝛ ſpale eſt in cauſis ſummarijs:ut poſſit iudex ad
ſniam pꝛocedere concluſione non facta: ut in dicta
cle.ſepe:æ uide in hoc quod nõ.in.c.paſtoꝛalis de
cau. poſ.z por A .ex fa parte ꝙ non credit
inſtro alicuius pſidentis etiam ſi ſii rex. NHam crea
re tabellionem ſpectat ad imꝑatoꝛem de quo dicaʒ
plenius.j.e.cum.p.⁊ nide quod legitur z nõtur in
cle. litteris de pꝛoba. ¶Hõ. zæ tene menti ꝙ ualet
conſuetudo diſponens circa ſolemnitates alicuius
actus:⁊ circa pꝛincipi reſeꝛuata.concoꝛ.c.ſupeꝛ qui
buſdã de vbo.ſigni. Maʒ ut hic uides conſueiudo
põt dare alicui poteſtatẽ tabellionatus: ⁊ licʒ loqua
tur in rege eadem ratio eſt in alia ꝑſona infeꝛioꝛi:
qð tenet ꝑ iſtum tex. Jo.an.in.c.ſeculares de fo.cõ
pe.li.vVi.in nonella:qð nõ. idem Marrto. in.l.ſeꝛuus
cõis.ff.de ſtipu.ſeꝛuo.ubi peꝛ iſtum tex.plus dic ꝙ
iudex põt ſcabeꝛe acta ⁊ ei fides adhibebitur:ſi hoc
babet oſuetudo quod ſingulaꝛiteꝛ nõ pꝛo limitatiõe
c.quoniã ↄtra de pꝛoba.facit quod nõ. Innccen.
S. c.ij.ceſſante aũt conſuetudine ſolum hoc poteꝛit
ſi ẽt eſt nõꝛius:⁊ hoc feceꝛit in his que ſunt uolũta
rie iuriſditionis uel in paruis cauſis in quibus põt
pꝛocedi ſine ſcꝛiptuꝛa:ad hoc gl.⁊æ plenius ꝑ Bar.
in.l.iubemus.C.de ſacꝛoſan.eccle.facit in auẽ. niſi
breuioꝛes.C. de ſenten.ex ꝑi.reci.Et quia glo. hic
multum lente tranſiueꝛunt expediam pꝛius quecdam
pulchꝛa pꝛo intellectu ⁊ limitatione utriuſqʒ partis
C. Et pꝛimo circa pꝛimam partem queꝛo an iĩdiſtin
cte poſt concluſionem non liceat inſtrumenta pꝛodu
ceꝛe:dic ꝙ nõ ĩmo fallit in multis caſibus quoꝝ ali
quos nõbiles hic collegi ego ultra alios doc.⁊ pꝛi
in cãu.c.paſtoꝛalis de cã poſ.?æ ꝓpꝛie.fo ĩ his ĩ qui
bꝰ iudex ꝓcedit ex officio ſi ̊ nideꝛit expedire.nam
ſibi nihil eſt pꝛecluſum:ar.d.c.paſto.h̊ tenent do.
de rota decif.vij.⁊? uide ꝓ limitatiõe que dixi S de
teſti.cũ clamoꝛ.t᷑tio ĩ caialibꝰ cais cũ reus uuli ſuaʒ
inocentiã ꝓbare:ar.i.l.diui.ff.de penis:⁊ ibi h̊ expᷣſ
ſe tenet Harto. ⁊ in.l:.i. ff.de queſti. in fi. plus
dicit ſcilicet ꝙ etiam poſt publicationem potueꝛunt

in predicto caſu teſtes de nouo recipi. poſt ſetetia⸗
aũt aliquo remedio non ſuſpenſam ſoli pꝛincipi licʒ
beneficio ſpali admittere pꝛobatões etiam de nouo
reptas ad pꝛobandam innocẽtiã cõdenati:ut in.d.
l.diui nõabłr et ſinglaliter pꝛobatur:hide tñ in hoc
quod nõ.in.c.ij.de pur.vulga.quarto in cau cõi
bus.i.ẽt ubi ꝓceditur ad inſtantiã ſi inſtr̃a ſunt de
nouo reꝑta: ut.l.admonendi ff.de inreiu.ſᷣm unam
lecturã quam ſeqrur ibi bar. v. ſi de faeto reꝑiũtur
tenet receptio et vꝛ a concluſiõe receſſum ex ꝗꝰ par
tes non gdixerũt:ut nõ. dni de ꝛota deciſione quin
ta:ꝛegulariteꝛ aũt non pñt ꝛecipi ⁊ ſi ꝛecipiunt᷑ poſ
let alteꝛd ꝑs appellare:ar. hic ⁊ in.d.c.paſtoralis.
¶MNãc quero an liceat indiſtincte ꝓduceꝛe inſir̃a
uſqʒ ad cõcluſionẽ iſte tex apte vꝛ ꝓbare ꝙ ſic:qð
in dubio ꝓcedit ubi index prius non pfixit tminnʒ
ad illa ꝓducenda. Si aũt pficit ceꝛtũ terminum eo
elapſo liceat circa cõcluſionẽ: Mueſtio eſt notabilis
malte ſunt opi. Jo. an. hic ſentit ꝙ non liceat poſt
terminum ⁊ eſt opi.ſpec.in.ti.de dila.S. uidendum.
Vſ.quid ſi datus:ſed ipſemet Jo. an.plenius hoc
tractanit in glo.oꝛdinaria quã fecit in cle.ſepe pꝛe
all. in vbo non obſtante:⁊ ibi tenuit opi.quorũdã
diſtinguẽriũ ꝙ; aut ius adueꝛſarij eſt illeſum:et tunc
lʒ etiã poſt terminũ:aut leſuʒ ut qꝛ pierunt teſtes qͥ
bus potuiſſet ꝛepꝛobare inſtꝛa ſi fuiſſent in feꝛmino
ꝓducta ⁊ non ſʒ:⁊ ꝓ utroqʒ mẽebꝛo facit.l.manci
piox.ff.de optiõe lega.Tertij dicunt ꝙ indiſtinete
hoc licʒ ante ↄcluſionẽ:quia non potuit pars cogi
inſtꝛa exhibeie anteq; eis eſſj uſurꝰ:ad hoc iſſe tex.

2.l.i. F. edẽda.ff. de eden. pau. ibi dicit ꝙ iudex nõ

põt prius ꝑtem ↄpelleꝛe q; ſit cõcluſuʒ in cauſa:ut
hic. Ded ſi ſponte ꝛecepit terminũ ſibi pꝛeindicauit
HBar.in.d.l.mancipioꝝ.dicit ꝙ ſi iurauerit inſitᷣm
ad euʒ de nouo pueniſſe admittet᷑ als nõ:ar. opti.
in ſimili in.c.paſtoꝛalis.j.qe excep.Sed in adneꝛte
nam dicta.l.mancipioꝝ muſtũ facit ꝓ opione Jo.
an. in glo.palle.nam ibi fuit terminus peꝛ iudicem
ſtaiutus ad fᷣuuʒ eligẽdum cũ ↄminatione ꝙ pꝰ teꝛ
minũ n audiet:⁊ nibilominꝰ audit᷑ poſt fminũ re ĩ
legꝛa ẽt ſine iuramto ſi pitio diei dãnũ adueꝛſario
ni intulit:ad idẽ põt adduci.c.ſi tibi abñti:⁊ qð ibi
nõ. de pꝛebẽ.li.vj.q qſi idem i alijs tmis diſponit.
Sed his nõ obſtãtibus dico ꝙ lex mancipioꝝ hẽt
aliã ꝛ20ez decidẽdi. loqui. n. qũo ꝛe exiſtente itegra
poſt teꝛminum ceſſat oĩo cã pꝛopteꝛ quã ſtaturꝰ fuit
ille teminus:ut clare inuit ille tex.⁊ ſic ceſſante cã
ceſſat effectus:ut in.c.cum ceſſante de appel.et ſic
Et loquit᷑.c.ſi ibi abnti.facit.c.fi.qui ma.accnu.poſ.
Sed in caſu noſtio pꝰ lapſum tminuʒ et iure adueꝛ
ſarij illeſo exnte nõ ceſſat oio cã ꝓpteꝛ quã fuit teꝛ
minus ſtatutus.qꝛ teꝛminꝰ ſtatuit᷑ n ſolũ ut ꝑti alt᷑i
ſit facltas ꝛepꝛobãdi:ſed pricipalit᷑ ſtatuit adò facilio
ꝛem ⁊ bꝛeuioꝛem exitum litis:ut patet ĩ.c.paſtoraliſ
de excep.⁊ in.c.finẽ de do.⁊ cõtu.⁊ hec cauſa non
ceſſat:lj ius aduerſarij circa ꝛepꝛobationem non ſit
leſum:et peꝛ hoc dico ꝙ poſt tminum nõ dʒ audiri
niſi in caſibus de quibꝰ in. d.c.paſtoꝛalis de excep.
credo p illũ tex.iudicẽ poſſe ante cõcluſionẽ ſtatue⸗
hunc terminum: quia boni indicis eſt lites pꝛecideẽ

7 bꝛeuioꝛes faceꝛe q; põt in.l.quidam eſtimaueꝛunt
.cff. ſi ceꝛ. pe. ⁊ in iurlbus allegatis. nam teꝛminus
ote.lit.ſtatuitur a iure ꝓ excluſione dilatoꝛax:ut le
gitur ? nõtur in.c.inteꝛ monaſteꝛiũ de re indi.⁊ tñ
põt iudex pꝛius teꝛminũ ſtatueꝛe ceꝛtum ad omnes
dilatoꝛias pꝛoponendas. d. c. paſtoꝛalis/ Item uſqʒ
ad publicationem atteſtationũ pnt de iure teſtes re
pꝛobari in dicto.c.pñtium s de teſti.⁊æ tamen index
põt peꝛ pꝛius pꝛefigeꝛe teꝛminũ.j.quem ꝓducant ſi
mul teſtes appꝛobatoꝛij ⁊ repꝛobarij: ut in. c.qʒ de ꝓ
ba.⁊ in. c. cum cauſam ð de teſtibus/ Item ad ꝓſe
quẽduʒ appellationẽ ⁊ finiẽduʒ iura pᷣſigunt annũ.
2æ tamen in dex abbꝛeuiare põt reſpectu pꝛoſecut᷑. ut
in. c. cum ſit romana ⁊.c. peꝛſonas de appella.? ſic
in multis ſimilibus:⁊ ſic põt iudex ex cauſa abbꝛeui
andi lites hunc reꝛminũ ante cõcluſionem pfigere:?
ſic tollo illam opi pau.⁊ talis teꝛminus hominis cẽ
ſetur loco teꝛmini iuris:ut nõ. Inno. in ſili in. c. ex
ratiõe de ap/ Ideo ſicut nõ admittitur poſt ↄcluſio
ne n ita nec poſt hunc temmnũ.poſſet mm ex quadam
equitate dici q cum in moꝛa modici tempoꝛis non
ſit magnũ ꝑiculuʒ:ut.l.ſi debitoꝛi.ff.de iudi ꝙ duo
bus ↄcurrentibus poteꝛit admitti poſt teꝛmmnũ.ſ.ſi
ius adueꝛſarij nõ ſit eſuʒ ⁊ paꝝ poſt lapſuʒ teꝛminũ
h petijt:ar.in.d.l.mancipioꝝ:⁊ ſic poſſet ſingularũ
limitari dictum.c.paſtoꝛalis.qð m loquit᷑ indiſtincte
hoc ueꝛum miſi in penaʒ negligẽtis alind ſtatuatur:
⁊: ſic intellige.c.ſi pluribus de pꝛebẽ.li.vVi.⁊ hec quo
ad pꝛimã ꝑtem enio ad ſecũdaʒ ꝑtem in quna
queꝛo an iſtis inſtrumentis quibus adhibetur fides
ex conſuetudine cꝛedendum ſit in foꝛo ecchiaſtico z
in eccłiaſticis negocijs. ⁊ ꝙ in foꝛo eccleſiaſtico ſit
cꝛedendum caſus nuidetur hic iuncta ſupꝛaſcꝛiptiõe:
apeꝛtins tenet Joan. an. in dicto. c. ſeculares de fo
ro compe.li.vi.reſpectu ueꝛo negoeioꝛum dicit hic
hoſtien. ꝙ cꝛeditur ſupeꝛ ciuilibus ? tempoꝛalibus
rebus confectis:ſecus ſi ſupeꝛ ſpiritualibus: qui re
mittit ad nõ.in.c.ſicut te.ne cleꝛi nel mona. fatetur
tamen ꝙ ubi talia inſtrumenta inducuntur: ut pꝛiui
legia ab ipſo rege conceſſa nel quo ad feudalia bene
faceꝛent fidem de foꝛo competen. ex tranſmiſſa.
Pe. autem ⁊ abba. uidentur hic ſentire ꝙ iudiſtin
cte cꝛedatur talibus inſtrumentis. dicunt eniʒ quod
dubitario hic fuit quod laici ſupeꝛ ecclłeſiaſticis ne
gocijs poteſtarem non habent:ut in.c. eccleſia ſanc
te marie de conſti. Sed contrarium hᷣ ſtamitur: ut
uides:mihi placet indiſtincte nt credatur:qꝛ nõrius
eſt quidam teſtis.l.domicius labeo.ff. de teſtamen.
Vnde ſicut laicus peꝛhibeꝛe poteſt teſtimonium ĩi cã
ſpiꝛituali:ita et inſtrumenta conficere:nec eſt hoc iu
riſſitionis contentioſe:⁊ ſi ceſſat.c.eccleſia ſancte
marie Sed uoluntate additur ſuper confecnone in
ſtrument:facit.c.i.de pꝛocu.li.vj. Itẽ ſicut dicimꝰ
in ſimili ꝙ inſtrumentũ notarij confectũ intra terri
torium conſtituentis facit fidem extra territorium:
ita nõ. OHar. in.l.cũctos populos.C. ð ſumma tri
nitare. æ quia circa ſolemnitates actus inſpicit ſola
conſuetudo loci ubi actus geſtus eſt: ut.l.i. C. de
emanci.li.? nõ.in.c.peꝛ uenerabilem qui fil.ſint le
gitimi. ita ſatis eſt iſtum haberi pꝛo notario in

u nunlini unli
. Gnimnumy mnit⸗ 4
nu nm
tii i hldi m
imnrz rlmna u n⸗
reotoend i d in
sfcebsn innin frn⸗
iA ichi cfiſwuih
Ninlervzentönmsiſamnsobſen
untiitmäni igrstdnn
Plererts itdtddiren ircit⸗
mn en tdCnt cWngnüis⸗
Pndon Enmeridrrnchd⸗
dithokerdechenactrera n
WWthooepna derickntün
Uagtopnentcniene
obgiſinſd Knr zige
fimn icinnimiiifron
Punnöcſamttitagzn⸗
voßlin ehninimins
muitnügi uinn
WNTTNEN
nttg. loni en
nil taſntirihi
ſscleſtneinn mniel 1
lhumclct gfrli⸗ l
ibagbg efn ſon
Algiſph gcſigdende

ineagfheli
ſ.
ulmnorn utet

aliiſßn e.uß do

1. Inponſin
4 dedſtent naaninim

ti bunc temni poſſ, finn
i 4 an nnnon hcdinmnun
uln:t.licebton f eito⸗
ſenndus atet ni ſoſtrmil
dvelſmi no ſt eint ap of lgrn
ltarindl nuneior ſepeſigſngit
michaum . Paſomls d n oul ſe
Cum nſ n om, n hus alic ſnm
ge AAntus,oxte , i hagi
õ
ls inſmummmns qbus ocbirur ſcs
malne vencm ſr in foro e faſtuo?
as negocſs. ? gin foo eceſeſto ſt
calus nidemr bic iuncn ſvouſcidnde⸗
net Jomn An in cic . ſechaared deſ
N reean ved vegdedren idth
Gedhimr ceCwidns erhotiſft
tecus decns dſnder Girtwaions:eu
1 . RNN NRGen vmonn ſen
riin uſmoncnandnainmuſ
dho ege ngſd er fti
enn Kem Ee ſon (olſhelen , Nn
amen t thbn idenm bi ſmnegt
Ordamr ſts ſrunennss.den
tmo bi fut god hi inatiti
ſatem non habent:wr in c d

ſs pote P
unrcrton Sd cormanun ſe

( G
g.mibi placen indichincte vr arin
nichn eſts..domicius lpeo ſet

leſfir
i ns deibere holcſtteſin⸗
e ſicot hicns orfieelene

patria ſua nbi ↄfecit iſtim nec curandum an fecerit
ſuꝑ tpᷣalibus an ſpũalibus:⁊ hoc teneo quicqͥd alij
ſcribant in dicto.c.ſicut te:⁊ uide qðᷣ nõ Gaſpar ð
cal. in. d. c. per uenerabilem ⁊ ſpe.in ti. v inſtru.edi.
.F. reſtat. vV. ⁊ nõ. et ſeqᷓntibus. lterius qᷓriiur
an credat᷑ huic inſtzo ſine ſubſcriptõe teſtium ſi boc
bʒ ↄſuetudo Inn. æ Moſt. ꝙ ſic allegat nõ. in. c.
ij. S. e. quod noõ. Ex hoc ifero ualere conſuetudine
ut inſtr̃o nõrij. credatur ſine teſtium ſubſcriptione.
¶ QMaero quid ſi iſte rex fuiſſer male fame ⁊ uilis
opinionis nũ quid cꝛedeꝛet. Moſtiẽ.dicit ꝙ nõ.uñ
vᷣbũ pᷣſerti exponit᷑ ꝓ max e:⁊ ſic cũ eo trãſeũt cõir
doc. Ex h̊ uidẽtur ſẽtire ꝙ inſtm ↄfectũ ꝑ nõꝛium
infamé ſit nullũ: qð nõ ẽ ueꝝ indiſtincte.unde dice
rem ꝙ aut in prin. antequam elſet inducta conſue
tudo eꝛat male fame ⁊ nõ ualuit conſuetudo tanꝙᷓ
irratõabilis de oſue.c.fi.? ꝓcedit h̊ caſu dictũ ho

ſti. aut ſuꝑuenir mala fama poſſq; fuit conſuetudſe

pꝛo noꝛio appꝛobatus: ⁊ tũc idem dicendum quod
in alio nõꝛio qui poſt officium aſſumptũ effectus ẽ
infamis quo caſu dicendũ ẽ: ut eleganteꝛ nõ Maꝛ.
in.l.eadẽ. ff. ad.l.iuł.repe.qui in effectu ↄcludit ꝙ;
aut ↄmiſit fraudẽ in officio: æ nõ cꝛedit᷑ ãplius er ſi
nõ ſit effectus infamis:ut in.l.ſi aliquid. C. ð ſuſce.
2 ar.li.x.aut omiſit fraudeʒ ex officium ita ꝗꝙ ſu et
fectus infamis:⁊æ tũc ad officium qð hʒ in ſe digni
tatẽ ꝓ noueri nõ põt puta ut ſit nõꝛius pꝛincipis.l.
.i. E. de mã. prin. qꝛ infamibus dignitas nõ defert
.l.ij. E. de digni. li xij. zæ in rla infamib de ꝛc.iur.li.
vi. nec ẽt ad aliud officiũ publicũ:puta ut ſit noꝛiꝰ
in bãcho:⁊ h qꝛ ifamis nõ põt aliqð officium publi
cum exercere:ut dicit glo.nõ.iuncto tex.in.l.ij. F.
miles. ff. de his qui notã. ifa.facit.c.pteꝛea.de ieſſi.
cogẽ. Aut nõ eligit ad officiũ publicũ:ſj ↄſẽſu ꝑti
um ẽ aditꝰ? uʒ qꝛ nõꝛius ẽ ſeruus publicꝰ nec minꝰ
deſinit eẽ ꝑꝑ infamiã: uñ pñt ꝑtes cõi ↄſenſu ſibi pᷣ
indicaꝛe. teſtis aũt eẽ nõ põt:qꝛ ꝓducit᷑ ab una ꝑte
altera ĩuita: ⁊? ſic loquit᷑.c. teſtimoniũ S.e.qð eſt ſin
gei noõndum. Ego lumitarẽ h ueꝝ oñ ꝑs nõ ciffuet
talẽ tabellionẽ rogaſſe uel ſi negat ↄumcu ꝑ teſtes.
ubi aũt oio negat ⁊ dicit inſtrm falſum nec põt con
uinci ꝙ rogaueꝛit noꝛũ:puta qꝛ teſtes ſunt moꝛiui
cꝛedo ꝙ inſir̃m nõ ꝓbabit eũ ex quo ↄfeciũ e ab
infami.tũc enim militat rõ.c.teſtimoniuʒ:⁊ cꝛedo ꝙ
bar.nõ dixiſſet Zↄꝛium ſi hũc cãuʒ puidiſſet. Iteʒ di
co pᷣdicta ꝓcedeꝛe in ĩfami ifamia iuris ſecus ſi iſa
mia fci:qꝛ tũc cꝛedii: ʒ minꝰ ꝑ ea que dixi in.c.teſti
moniũ:⁊æ queę nõ.in.c.ſciſcitatus de Hp. ⁊ bec bene
notabis. lanio nũc ad glo.⁊ pꝛia queꝛit de rõe
qnbitãdi ⁊ aſſignat in fine duplicẽ rõeʒ decidendi ⁊=
rõis diueꝛſitatẽ inteꝛ attcſtatiões inſir̃a: ⁊ nõbis eaʒ
inqptum dicit ꝙ facilius dephendit᷑ falſitas inſtroꝝ
q teſtiuʒ. Et ꝓ hoc ſᷣm Jo. an.in iſtto.n.poni de
bẽt locus:tps:teſtes:dies:de quibus.j.de re iudi.
abbate ad finẽ li.vi. Sed de bis teſtis intꝛogatꝰ di
cit ſe non ꝛecoꝛdari.j.c.ꝓxio:ſʒ alio reſpectu facili
us falſat inſtrʒ:qꝛ faciliꝰ ẽ conũꝑe unum nõriũ ꝙ;
duos teſtes:facit qðᷣ nõ.de cleꝛicis ꝑegri.c.i.ſʒ dic
ꝙ exaiatio æ appꝛobatio notarij tollit hac pᷣſump
toneʒ: facit. c. ad audientiã de.preſcrip.¶ Ol. ij.

[Enm Joannes

rit qñ d in cã ↄcluſum:? ꝛndet ut in ea pʒ:⁊ no.ex
gl. ꝙ ꝑ cõcluſionẽ renũciat nedũ ꝓbatõibus: ſʒ er
alłatõibus:⁊ ſic nõ reſtat niſi ferre ſniam de quo ꝑ
Inn.in.d.c.paſtoꝛalis de can.poſ.⁊ ꝓprie:⁊ ibi di
xi. Et ĩtellige tex. ꝙ poſt concluſionẽ nõ Iʒ inſtra ꝓ
ducere.ſ.in cã in qua facta eſt ↄcluſio.ſecꝰ in appel
latõis cã:ut.j.c.ꝓx.⁊ nõ.in.c.i.de excep ⁊ eſt ratõ
diuerſitatis:qꝛ ↄcluſio facta in principali nõ exten
ditur ad cãm appellatõis:niſi fuiſſet dictuʒ: ut nõ.ĩ
ſpe.de renũcia.⁊ ↄclu.F.i.v.h̊ ãt ſcias.⁊ ẽ 20 20is
qꝛ appellatio ſuſpendit oĩa uſqʒ ad lit.ↄt.unde per
ẽptoꝛie poſſint opponi:ut.j.c.ꝓximo.ſed dilatoꝛie
nõ ut.i.ita demũ.C.de ꝓcu.⁊ intellige ꝙ ſuſpendit
oĩa:niſi alia rõ ipediat ut timoꝛ ſuboꝛnatois ꝓpter
quẽ nõ pnt ꝓduci teſtes ſuper eiſdem capłis uel di
recte ↄrijs ut in cle.ij.de teſti.

J Caſus. Falſi
. Bm Joãnes. tas inſiri: uel
qð deeſt inſt?o probari poteſt per teſies.
In prima ꝑte ponitur ꝓceſſus cãe pꝛincipalis.i ſᷣa
ꝓceſſus cãe appellatõis.ibi cum igit in tertia ciſfti
nitio ipſius cãe appellatõis ibi de ↄſilio. ¶Mora
primo ꝙ in eodẽ libello põt quis pluꝛa diuerſa pe
teꝛe. nam petebat iſte ioaãncs habere ceniũ triginta
libꝛas occaſione mutni ? domũ uacuam ſibi tradi
occaſione nenditionis:⁊ q;ꝙᷓ; B ultimũ nõ expꝛuna
tur in la iſta expꝛimebatur tamen in ła antiqua:z
colligirur ſatis hic dum dicitur ꝙ iſte ioanes ĩ hoc
fundauerat iĩtentionẽ ſuã. Itẽ iudex non potuiſſet
aliter ſuper domo ꝓnunciare:ut in. c. licʒ hely.e ſi
mo. fatuus eſt enim iudex qui ꝓnunciauit ſuꝑ nen
petito.l.fi. E. de fide.li.Erx bis ⁊ ex tex nõ.cuo
primo foꝛmã libellãdi in cà mutui.o ꝙ ↄctu emp
tionis pᷣcedente põt pciſe peti ꝛem nenditam tꝛadi
nec eſt neceſſe peteꝛe inteꝛeſſe: æ multum bnj in hoc
facit iſte tex q mulce in hoc ſint opiniones ut.j. ui
debis ¶ Mõ teꝛtio bo. argu pꝛo dicto Cy. in. .fi.
C. de cõpenſa. ꝙ ubi ex parte actoꝛis debuum eſt
liquidum peꝛ ſolam confeſſionẽ rei admittitur com
penſatio oppoſita peꝛ ipſum reum:licet debiium ſu
um non ſit liquidum de pꝛeſenti: ſed liquidandum.
hic enim conſtabat peꝛ confeſſioneʒ de mutuo ⁊ de
bitum rei pꝛotrahebatur in litigium:ut patet in litte
ra:⁊ nihilominꝰ fuit admiſſa compenſatio:qꝙᷓ poſ
ſer dici ꝙ licet ſupeꝛ traditione diſputaretur ſupeꝛ
pꝛecio nõ fiebat heſitatio:niſi diceꝛes ꝙ dilataia tra
ditione ꝛei diffeꝛebatur ⁊æ pꝛeciuʒ.l.iulianus.F. offeꝛ
ri. ff de actio. emp.⁊ quod nõ.in.l.ſi traditio.C.
de actio.emp. ⁊ de mateꝛia uide quod dicam in. c.
ij. de depoſi. ubi de hoc. ¶ Mota ibi ſcᷣm cõditio
nalem ꝙ modus largo modo poteſt appellari cõdi
tio.naʒ hic non inteꝛuenit neꝛa conditio que de ſui
natura habet ſuſpendeꝛe effectum actus geſti in euẽ
tu cõditionis:ut nõ.in.c.ueꝛum de condi. appo. 2
in. l.i. C. de condi. inſeꝛ. ſed modus qui non ſuſpen
dit: ſed qualificat conditionalem reddit actum ge
ſtum. uenditio enim fuit peꝛfecta de pꝛeſenti: ſed fuu
ꝗppoſius modus: ut in uita ſua libeꝛe habuaret.
Moꝛa ꝙ ratione oneꝛis ãanexi res nalet minns

luſto pꝛecio.?z ſic onus appoſitũ vx ꝑs pcij qð nõ.
Ad ideʒ bonꝰ tex.in.l.fundi.ff.de ↄhen.emp.et fa
cit ad materiã.c.cum dilecti.ĩ.de emptio.⁊ uendi.l.
.ij. C. de ꝛeſcin. uendi. ¶ Mota ar. ꝙ pꝛc batur ua
loꝛ ꝛei ſi teſtes dicant ꝙ tm a tali potuu babe? qua
ſi tin ualeat ꝛes qꝙ;tum uendi põt.de quo tamẽ dic:
ut nõ. plene in.O.l.ij.⁊ dixi in.c.cum cãm.ij.sS.de te
ſti. ad iſtum tex. poſſet dici ꝙ peꝛ h non pꝛobatur
uerus ualoꝛ ꝛei:ſj iducit᷑ ad pſumendũ uenditioneʒ
ꝓ illo pcio nõ fuiſſe purã cũ potuiſſer ab alio habu
iſſe maius pᷣciuʒ: vn nõ eſt viſimile ꝙ iſte uẽdidiſſw
pure ꝓ miori:⁊ ſic nõ ꝓbaret᷑ hic primũ dictũ cuʒ
ex ſpali affectiõe qͥs potuiſſet offene pꝛecium ultra
cõeʒ ualoꝛẽ rei. es pulchrũ tex. ꝙ teſtimoninʒ
nõ uitiat᷑:licet teſtes cõiteꝛ nõ ꝛecoꝛdent de anno in
ſe ⁊ die:quibꝰ actus fuit geſtꝰ:qð itelligo niſi dies
eſſz ð ſubſtãtia actꝰ: ur nõ. Inno.i.c.qiteꝛ ⁊ qñ de
accu. in. v.ſi dictꝰ. ¶ Mota ꝙ tabellio qni inſtim
ſcripſit ? teſtes in eo inſcripti ꝓduci pnit teſtes ad
coadiuuandũ inſtrumentũ:æ eſt ntilłe ꝓpteꝛ nõ.i.c.
cũ a nobis g de teſti. bic tũ nõ pferunt᷑:tũ qꝛ ut pʒ
in antiqua teſtis ꝓductus dixit ſe ñ ꝛecoꝛdari an fu
erit cõdit onalis uenditio an pura:tũ qꝛ ipi erant ⁊
alij õ inſtim erant qᷓtuoꝛ. Et ſubſcriptiões
ꝙ in iſtzo publico teſtes debẽt ſe ſubſcribeꝛe. h eniʒ
vVꝛ inueꝛe vᷣpũ ſubſcripti quaſi ſubtus ſcripti.ſʒ In
no. intelligit ꝙ ſubſcribunt ꝑ nõriũ:vn exponu ſub
ſcriptis.i.ĩſcriptis.nõ eiʒ eſt moris ſm cũ ꝙ i iſſo
tabellionis ſe ſubſcribat teſtis.ſed in puato tm:⁊ ꝛe
mittit ad nõ.S eo.c.ij.ego dixi in.c.i.e.ti.⁊ he c nõ
Si aũt ↄctus fiat in ſcriptis:ita ꝙ ſcriptura ſit de
ſubſtãtia:tunc dic ð ſubſcriptõibꝰ.ut habet ĩ.l.ðciꝰ
.C. eo ti. ¶ Mora regulã ⁊ limitationem ad eam.
Regula eim eſt ꝙ parẽ uiʒ hñt iſtra ⁊ teſtes ut bic
7...in exeꝛcẽdis. C. eo. Lumitatio eſt: ut hoc ꝓcedat
quã lo ꝓducunt᷑ ab eadẽ ꝑte uel ſi a diuerſis teſtes
m inſto non cõtradicũt.ſi aũt teſtes cõtradicũt.iũc
non obtinẽt eãdeʒ uim:ſed pꝛenalent ceteris paribꝰ
ipſi reſtes de quo.j.latius. ¶ Mora ꝙ ubi teſtes
nidentur ↄdicex? inſtꝛo ſi fieri põt dʒ pꝛeſumi actus
multiplicatus:ut ſic teſtes ⁊ inſt:a reducantur ad
coꝛdiam:ſicut dicimus in teſtibus utriuſqʒ partis:
ut in. c. cum tu S de teſti.h̊ᷣ eim fuiſſet facta hec ĩiteꝛ
pꝛetatio:ut inuit litteꝛa niſi ꝑtes fuiſſent cõfeſſe uni
ratem actus.Et ex hoc nõ bonã praticã ad excludẽ
dam pſumptiouẽ pluralitatis actꝰ: ut fiat int᷑rogatõ
actus ſupeꝛ unitate.dicit iñ Innocẽ.poſſe dici ꝙ
ẽt ſi inteꝛꝛogatio facta non fuiſſet:m hoc modo de
buerunt inſtem ⁊ dicta teſtium cõcoꝛdari:qꝛ licet in
ſtrumẽtũ diceꝛer ꝙ Metrus uẽdidit domũ Joan
ni:nõ negat ꝑ hoc. ctũ fuiſſe ↄditionalẽ:vn admit
ten da erat ꝓbario ꝗᷓ inſtro oria non erat. mibi in
plus plʒ pᷣmũ dictũ idiſtincte:qꝛ ex quo teſtes non
ꝛecoꝛdantur de die non nidentur deponeꝛe ſuꝑ illo
ctu qui ex foꝛma inſtꝛi appaꝛet purus ⁊ ñn ↄdiiiõa
lis:æ hoc ſentire v? Har. in.l.ij. fl. de bo.poſ.ſᷣm
lab. poſſet tamen dici ꝙ aut ex foꝛma inſtri apꝑet
pcinʒ puꝝ:⁊ tũc cuʒ teſtes deponentes illum fuiſſe
cõditionalẽ odicant inſtr̃o dʒ pꝛeſumi actꝰ multipli
catus ex quo nõ ꝛecoꝛdant᷑ de tppꝛe ne aut iſtrunuũ

¶ De fi. iſtrumẽto

aut teſtes repꝛobent:ar.in.d.c.cũ tu:aut inſtm ſim
pliciteꝛ loquit̃ ⁊ teſtes dicũt illũ ↄctum fuiſſe condi
tionalem.ʒ nõ recoꝛdent᷑ de tpᷣe ⁊ dʒ preſumi ꝙ de
eodem deponãt:⁊ ſic intelligatuꝛ dictum Innocen.
Ratio qꝛ potuit eſſe ↄctus ↄditionalis:⁊ iñ nõꝛus
nõ fuit rogatus de ↄditiõe ul ꝑ obliuionem nõꝛius
obmiſit: ⁊ cũ inſt:a ⁊ teſtes hẽant eãdem uim debet
fieꝛi ſuppletio adinuicem ſicut fit inteꝛ euangeliſtas
in. c. nibil de v.ſig. ⁊ in. c. ꝑiculoſe de pe.di.i.fac op
time qð nõ. Inno. in. c. qualꝛ ⁊? qñ de accu. ubi di
cit ꝙ ſi aliqui teſtes deponunt de die uel ceꝛis peꝛ
ſonis ⁊ alij dicant ſe non recoꝛdari de ceꝛto die uj
peꝛſonis debet pꝛeſumi ꝙ de eiſdem iſti deponant:
facit dictum.c.in pꝛeſentia de pꝛoba. rem nota
ꝙ pꝛobatio unius partis dubia clarificatur ex ↄfei
ſione alteꝛius parus. Ex hoc ſume limitatoeʒ ad dic
tum Inno. in. c. cũ ↄtin gat de offi.delega. ubi dicit
ꝙ dicta teſtiu n obſcura nõ releuant ꝑ confeſſioneʒ
ſeu articulũ ꝑ ꝑtem foꝛmatũ. dʒ eiʒ intelligi in cofel
ſione ꝓoꝛia que nõ ꝓ ĩeſt confercti.xiiij.q.ij.in pꝛin
cipio:⁊ pꝛobat᷑ clare dictum Inno. in. c.in pnina de
ꝓba. Secus in ↄfeſſioe alteꝛius partis que ualet ⸗
cam:ut hic. Et ex hoc ⁊ ex tex.nõ quod ubi ad pꝛo
bandum unũ totũ uł quid ceꝛum inducũtur teſtes
non eſt neceſſe ꝙ teſtes deponãt ſupeꝛ t to:ſj ſans
eſt ꝙ ex dictis oium teſtũ ⁊ ꝑrium ↄteſſione eliciat᷑
id qð eꝛat neceſſario ꝓbandum: ut hic notãteꝛ pꝛo
bat᷑:facit ad ea que dixi in.c.ʒ ex quadaʒ g de teſti.
Mo ⁊ tene menti:qꝛ ad h̊ allegartur quotidie iſte
tex.ꝙ iudex põt uſqʒ ad ſniaʒ:⁊ ſic poſt concluſionẽ
partes inteꝛꝛogare ad clarificanda cubia cirea meꝛi
ta cauſe:etiam ſi ꝓcedat ad utilitatem pꝛiuataʒ. In
no.tn in addi. limitat hoc ſingularueꝛ en iĩteꝛꝛogat
circa dubia eoꝝ que acta ſunt ante cõcluſionem: de
al js vo queꝛeꝛe nõ poſſet. refeꝛt iñ ꝙ alij S. põt ti
dici ꝙ ubicũq; equitas mouet eum poteſt intenoga
re:ut in.l.ubicũqʒ.ff.de inteꝛoga. acti.⁊.c.iuqican
tem. xxx. q.vV. ⁊ intellige pꝛedicta in iudicijs oꝛdina
rijs.nam in ſumarijs inteꝛꝛogabii teſtes partes enã
ad inſtantiã ſm glo.nõ. in cle.ſepe de ner.ſig. in ueꝛ
bo inteꝛꝛogabit:æ facit ibi textus ꝑ locum a ſpali.
Item in uſtima ꝑte nõ ꝙ ſma põt pꝛo ꝑte cõfirma
ri ⁊ pꝛo ꝑte ifirmari.Et nota ꝙ in cã appellanonis
ſnia eſt confirmatoꝛia ubi bñn fuit iudicatum ⁊ infir
matoꝛia ſen retractatoꝛia ubi male:⁊ poteſt expꝛime
re ſi nult cam retractionis ⁊ cõfirmatõis in ſnia.Et
ex hoc ⁊ ex tex. nõ ꝙ iudex appellationis non tene
tur ſimplicit̃ ꝓnunciare male uel bn fuiſſe indicatũ:
ſicut inueꝛe vꝛ tex. in. F. ulii.ij.q.ult.ſed poteſt diſtin
gueꝛe ⁊ vᷣba depoſitiua ꝓfeꝛꝛe:facit.c.cum cãʒ de re
iudi.⁊ qdðᷣ nõ. Har.in.l.cũ apud.ff. iu.ſol. . ſuſ
ficiant ad ſuꝑficialẽ declarationem tex. ¶ enio
ad glo.æ quero cum glo.ij. qͥd ſi nenditio pura fuiſ
ſet nunquid iuſte cõdẽnaſſet iudex ad ꝛem uacuam
tradendaʒ:rndet ꝙ ſic. 3e in hoc gl. ꝗᷓ ſatil
bñ iudicio meo ꝓbat maxie iũcto tex.in fi.ubi po
nuntur vVba pape emptoꝛẽ poſſe ꝛem emptã pꝛeciſe
peteꝛe: ⁊ ita uenditoꝛem eſſe ↄdemnãduʒ nec ẽ op⸗
peteꝛe inteꝛeſſe. hoc ꝓ tanto dico:qꝛ iura in boc ci
uilia. uarie loqui Videntur ac ẽt ſcribentes: ut in.l.i.

SS
m iſeed ſ⸗
tbis u⸗ ess e⸗
Gnge ettrflin
nrine d e
n 19 d *
e , ge
n ech a , ind
aumt wwlnd ai i
Nocbſun n , Cichl.

A.
o kni, ucinn

ℳ
che cni mn ai

rtrtmu itiie M iu⸗
cettta ni nie nal
ſter l AMoten amtte⸗
Eeir cigonr voſaat etlsro
enneltonsthtbfcetbcitber⸗
n cltn ſedsstuims iclene
Geniree ui nnclitgendtsri⸗
retigeicſrrticsidunarn
TKacſrsdRico telengnn. d:
Wavarcdengcedditizämi
QArhmminiptanſagmiängu Iu
Oeharſtfaiſennenſeliie⸗
Eeſugti Kabbninsunz
ſluchgtttinigir kce
Enltrinnl ni cniin i
nbinnemir tütttnin
rogtni lri nnein⸗
Eand ſetgi er
minch lnligalitz
tmiſtlentr gi igen
uſnrcenene r R
thinoneſöctiirtr
ſonog ,aiie rnlie
minnefnninrei
grentefn ntr
Rſſare⸗ utmniͦ⸗ ice
ſ

ſura no relelafi nen
n n dn eelmni ni
ncnüp pen founng, che; igt
6 1 en) 4 HDM
) u Aue n pieſ conftan diſgin
1 pobai dne diemn nbin ci
NI. Vens in ofeſ. 4

öegtrtns nizdle
uu de Gerboc t rtr o iht,

Ptcſtesckponi, pan l
Perdims oun mſtie nim tſſorat
eut muſlno vtunim rhe wiinn
Errataedujinc Her ucii
eneH Yraüdlegaur vonde

ucex por uſqy ac ſnanee ie polt conchnſeni

imenogoſe ad canſanco oobi ano neii
ttainnſ pcedn ad uninen nnnanz. In
n 1ddt. bmim boc inguiaruer n end

ubaeop aue an ſuntande dalſignentt
o venn o Neſſaiien dn g i

dicäügz egonns wdeed Nod ene
n wcie K.dewend. Nnat
õ wcjeſs ¹
NunN GNarisrudi Wes mn.
Auduwa in go d nek e un⸗
o mendidi. iucl lenns Nun
Irnin um gen ſinſaſun
nc poo pie finnan Qnon a
ſiin t confimmoꝛn ubi bil .
nnona ſen raractuonu vbi mgeii

. Ofirmance
. neronis li
le ſiuunt cin fali RK”

.i. ff. de act. emp. z.l.ex empto eo. ti. ⁊ i.l.ſi traditio
.C. eo. æ utrobiqʒ ꝑ bar. ⁊ pleniſſime peꝛ eundẽ in
.l.ſtipulationes non diuidũtur. ff. de ueꝛ. obli. Qui
dam enim. uolueꝛũt ꝙ ſufficiat pꝛeſtare ĩteꝛeſſe ſicut
in obligationibus facti ſuccedit obligatio ad inteꝛ
eſſe: ut in.l.ſi quis ab alio.ff.de re iudi.⁊ pꝛo hoc
intellectu nidetur faceꝛe dicta.l.i.⁊.l.ſi traditio:⁊ ui

detur nelle glo.in.d.l.i.Sʒ martinus amiquus glo

ſatoꝛ iuris ciuilis tenuit pꝛimũ.ſ.uenditoꝛem pꝛeciſe
teneꝛi rem uenditam tradeꝛe emptoꝛi ſi illaʒ habʒ: z
pro eo multum bene facit.d.l.ex empto. Sʒ fᷣm ho
ſti. ins canonicum uẽ adheꝛere opioni mar.ut patet
H ⁊ in.c.per tuas de arbi.⁊.c.i.de pac.⁊.c.iij.eo.t.
⁊z.i.q.i.qui ſtudet. Inno.in.c.olim de cenſibus in
prin. tenet quod ad rem uenditaʒ benc agitur: quia
res eſt in obligatione:ut in.d.l.ex empto. Sed libe
retur uenditor ſatiſfaciendo de intereſſe:⁊ ſic cõcoꝛ
dat.l.i.cum.d.l.ex ẽpto. Sed pꝛima opinio uidetuꝛ

cõior ut preciſe conpellatur ꝛeʒ tradere ſi facultateʒ

hʒ:alias tenetur ad inteꝛeſſe quam cõit᷑ docto.hic =
Bar. in. d.l. i. ?. I. ſtipulariones non diuiduntur: 2
archi. in. d. c. qui ſtudet z Jo.an.in.addi. ſpe.in ti.
de empti.et uen. . in anteꝛioribus:ubi dicit: quod
ſi bʒ facultatem rei tradende ↄpellitur ad rẽ traden
dam:ſi ueꝛo dolo uel culpa agitur ad intereſſe ſi ãt
nõ hʒ ſine dolo ⁊æ culpa tunc ad neutrũ tenet᷑. Ego
allego ad hoc gl. ſingulaꝛeʒ que preciſe facit omnia
hec membꝛa inſti.de emp.⁊ uendi. .pꝛecium in ueꝛ
bo tradatur:⁊ optime ibi facit tex. pꝛo hac opinio
ne ⁊ intellige iura ↄtraria ſecundũ diſtinctioneʒ pᷣce
dẽtem:⁊ ut habeas ſubtilins hanc mãʒ ſcias ꝙ aut
quis obligat᷑ ad dandũ ⁊ pᷣciſe cõpellit ſi põt.l.ubi
ff. de ueꝛ. obli. Aut obligatur ad faciendũ æ regu
lariteꝛ in obligatione hoĩs ſuccedit obligatio ad in
teꝛeſſe: ut in.l.ſi quis ab alio.ff.de re iudi.⁊ h̊ quia
nideꝛetur quedam ſpecies ſeꝛuiiutis ſi pciſe compel
leꝛetur faceꝛe: ut nõ. Har.in.d.l.ſtipulatiões nõ di
nidunt᷑:ubi pleniſſime uideas de hac mateꝛia.Eſt 2z
teꝛtia ſpecies obligationis.ſ.rem tradi. ⁊ in hac aut
obligatur ex pᷣtu emptiõis ⁊ pᷣciſe cõpellitur ſi hʒ fa
cultatem: ut in iuribus ſuꝑius allegatis. Aut ĩ alijs
Sctibus ⁊ ſufficit pᷣſtare inteꝛeſſe peꝛ.l.ſi funduʒ.ff.
de vᷣbo. obli. Ratio diueꝛſitatis eſt:qꝛ in ↄctu emp
tiõis illa obligatio rẽ tradi ꝑticipat de obligatiõe rẽ
dandi ⁊ rẽ faciendi:qꝛ ſi eſt uenditoꝛ dñs dʒ reʒ tꝛa
dendo faceꝛe emptoꝛẽ dnñm: ⁊ in hoc accedit ad ob
ligationeʒy dandi:qꝛ dare eſt accipientis facere inſti.
de actio..ſic itaqʒ. Si aũt nõ eſt dominus pꝛeſiat
tradendo cauſam uſucapiendi.ideo ſi hʒ facultatem
tenet᷑ pciſe tradeꝛe: qꝛ qᷓi uidet᷑ obligatꝰ ad dandũ.
hec ſunt de mente Har. in. d.l.i.de acti. emp.⁊ in
.vl.ſtipulationes nõ diuidũtur.ff. de neꝛbo. obli.que
bene notabis. An aũt ſufficiat uẽditoꝛi pꝛeſtare pa
tientiã an teneat᷑ rem tradeꝛe: dic ꝙ in coꝛpoꝛalibꝰ
ſufficit pᷣſtare patientiã:ſed in coꝛpoꝛalibus tenetur
tradeꝛe rẽ de quo dic:ut nõ.in.d.l.i.Et q̃tenus dic
tex.ꝙ dʒ uẽditor tradeꝛe poſſeſſionẽ uacuã:intellige
nacuã.i.nõ poſſeſſaʒ legatoꝛuʒ ſeu fideicõmiſſoꝛum
cã ul noie uentris. ad hoc eim ꝑtinet uacui appella
tio de quo uide quod legitur ⁊ nõ. in.l.ij.S.nacua

Eum Joannes.

.ff. de act. emp. ¶ Gopono ꝙ a iudice laico non
debuerit appellari ad papam:ut in.c.ſi duobus de
appel. Soluit glo.iij.ut patet in ea.hoſti.dicit glo.
ꝓcedeꝛe ꝙ regulaꝛiteꝛ a laico non appelletur ad pa
pam niſi iudex a quo appellatur ſuꝑioꝛem in tẽpoꝛa
libus nõ recognoſcat.j.qui filij ſint le.per uenera
bilem. F. rõnibus de fo. ↄpe.ʒ in auẽ. ut diffe.iudi.
.F.ſi tamen contingit:æ nõbis hoc dictũ ſingularit
cui uidet᷑ concoꝛdare aliud dictũ ſingulare Inn. in
.c. ex ſuſcepto de fo.ↄpe.ubi dixit ꝙ deticiente
poteſtate ſeculari de iure:qꝛ non eſt dare ſuꝑiorem
uel de facto:qꝛ ſuꝑioꝛ nõ poteſt de facto iuriſditio
nem ſuã exerceꝛe ſupplet papa:aꝛ.hic ⁊ ĩ.d.c.per ue
nerabiiem:⁊ facit quod plene dixi in.c.nouit de iu
di.ſic limita gl.que ur̃ Sꝛiũ diceꝛe in.c.quoniam.x.
di. ¶ Blo. in vbo pendebat querit:quid ſi capim
fuiſſet oĩo nounm: ꝛndet ⁊ bene.ſ.ꝙ non fuiſſer ad
miſſum:⁊ eſt 20 qꝛ iudex ad quem non debʒ admit
teꝛe aliqua iꝑtinẽtia ad cam cum hẽat ſolum decer
neꝛe an ſit bene uel male iudicatum.ij.q.vi.ad finẽ
2.l.per hanc. C. de tẽp.app.⁊ quod dicat᷑ nouũ ca
pitulũ oĩo nel dependẽs ab antiquo:dic nt dixi i.c.
fꝛnitatis ſupra de teſtibus. ¶ ? querit an in cã ap
pellatõis poſſum ꝓſequi aliã cãm quã expᷣſſam i ipᷣa
appellatõe:⁊ rñdet ꝙ ſic:ut in.l.ſcio.ff.de appel.⁊ ĩ
telligo huius cum appellatur a diffinitiua ð quo di
cendum:ut nõ.in.c.cum cãm.j.de appel.in nluima
glo.ſecus cum appellatur ad ĩterlocutoꝛia ut in cle.
appellanti. e. ri. ubi de H. ¶ Blo. in vbo quodlibet
prio colligit ꝙ inſtꝛm q;tũcũqʒ autenticũ põt per
teſtes ut falſum ꝛepꝛobari nut hic. ¶ ꝛ querit quot
teſtes ꝛequirunt.rndet ꝙ quatuoꝛ melioꝛes deſcꝛip
tis in inſt?o ſeu quinque:20 qꝛ fides tabellionis eqᷓ
ualet duobus:ut in.c qm de ꝓba.ipſũ vo inſttm
uʒ tin q;tum duo teſtes:hinc eſt ꝙ bʒ duos teſtes
inſcriptos ad minus:ad h.l.in exercẽdis.C. eo.ſed
repꝛobatio debet fieri ꝑ plures ſeu ſaltem melioꝛes
nt in. c. in nẽa ſupra ð teſtibꝰ.ergo requirunt᷑ qnqʒ.
NMec ob.iſte rex.ubi fuerũt ꝓducti quatuoꝛ tantuʒ
nec dr̃ ꝙ eꝛant melioꝛes:qꝛ fᷣm gl.iſti tcſtes non ꝛc
pꝛobabãt inſtr̃m:ſed addebãt qð nõꝛius obmiſerat
⁊ hes nũc glo.declaratã.Ex qua nõ prio ꝙ inſſim
qᷓ;tũcũqʒ aurenticum repꝛobari pᷣtextu falſitatis.in
tellige qn dẽ inſtr̃m ex toto falſum:ſecus ſi dico ali
qua in eo ↄtenta falſa:qꝛ tunc aliqñn non admittit
repꝛobatio.ut qñ inducit᷑ pꝛobatio iuris.⁊ de iure:
ut in caſu.l.fi. E. arbi.tu.ſ.ſi uult ꝛepꝛobare confeſ
ſionem ſuam:⁊ in caſu.l.antique.C.ad uellei.⁊ dic
de his ut ibi nõ. z per h ꝛepꝛobatur fᷣm Joan. an.
opinio lau.cꝛemẽ.qui dicebat peꝛ teſtes nõ ꝛepꝛoba
ri inſtrm niſi eſſet ſuſpectũ uł ex ꝑte ↄficiẽtis uel ex
ꝑte ꝓducètis reddebat rõnem:qꝛ mẽoꝛia hoĩs labi
lis eſt nec cõir teſtes ita ſunt intenti ſicut tabellio:
quaꝛe plus credit᷑ inſtto ᷣm eũ:ſed minuſ bñ locutꝰ
eſt:ut pʒ hic ⁊.j.latius. ¶ Scðo nõ ꝙ qñ teſtes ad
dũt ad inſirjm ſufficiũt duo . ¶ Zeꝛuo nõ ꝙ añ re
pꝛobãt requirunt᷑ qnqʒ uł qᷓttuoꝛ ad minus:⁊ hec ẽ
