alaſed gi 9, ge ſncn T.
ni
e igſeno Noniepoſſc.

4
os ſbü aiin nöͤſoſgnn
iug .„ ſiſuen
. n onis ph rolenan ſnen
ſrhin ſnezend nolep hi
Ule epre
nNü nai i14,d
m Rnunngehmlil

anasdtdenihcſi inan er
ck Ndie dz, „ . nder,
irltüniſlai tͤ
nden innfen
N naiigutcne Pe
g Dupikummorslatrſe )donde
aar amn ſonrnſi mandroſirlin
nanmdlnſant Dungiſt .nd in
irin jer Ne utegpſe be irn
ne aund chtponn gobolicnenſiahinn
n go. ncl Mi,h. Poſloe dogf
H ꝓbba ſt alenan q:e onani tßiit
r poſcſio u in xb qis d ſeſgoſstſin
Nb em biapean nilss no dcai ſlagr
oefear poſt ieno pagt plnoui
ci s e anñ fes bber alaun Mplifoi⸗
ſs ni cxip i n ſico doalac it cobbin⸗
ma welt iuchhione choin uil ficlj cr
todon 904 Dnnli CNuncn.
ore n Nintna inid dd
nsemkſütnn Dnaltl
faci es ti d dit Nd ealti
erinall icifofiid H
e: w Gb
ven ad poiegintbnd Mn 3
5 Jomnn Mid Nii Ni in
4 desſi dore fdaingbit
ſeocyon iencrunhn
gis pdedlt eſeind,

dinone u 1 4 pplo 4

gon ⸗ G 4
co a
m eſt no eh
o in i. unn nlee,

cf mn ixainſiiu .

uucn

. 6, Prl Pſwip“ Ar=fert Pſone 7 .

De preſcriptionibus

lex preal.nã diſpoſitio teſiatoris in impedieẽdo
alienationẽ haber uim legis ut nõ. Inno. in. c.
rainaldus de teſta. æ nõ.in.l.fi. &. de re.eccle. ñ
alie. facit.xiij.q.ij.ultima noluntas ⁊ hoc intelli
ge qñ ꝓhibitio fit peꝛ teſtatorẽ ex cauſa:nã ſine
cã non nalʒ ut le.⁊ nõ.i.l.iliꝰ.F. diui.fl.de le.i.
nbi plene peꝛ Haꝛ. Idẽ notant᷑ ⁊ ſingulasit᷑ di
xit Hn. in. d.l.cũ lex qñ pꝛobhibitio fit in ↄctu
eſt talis qui habet impedire dñij tꝛanſlationem
ꝙ qñ ſit ibi proſequitur ſʒ ꝛemino ad plene nõ.
per eum ⁊ alios in.l.ea.lege.C. de ↄdi.ob cãm
2.l.nemo.ff de pactis ⁊ i effectu dicit ꝙ tũc im
peditur peꝛ pactum dnij trãſlatõ cũ paciſcenſ re
ſeruat ſibi aliqdᷣ ius in re.exemplũ in creditore
cui ꝛes eſt obligata ⁊ appoſuit pactuʒ ut illa ꝛes
interim non alienaretuꝛ.lunc eĩʒ impeditur dñnij
tranſlatio tex.eſt nõ.⁊ ſingularis in.i.ſi creditõ
.F. uult. ff. de diſtra. pig al. nõ impedituꝛ domi
nij tranſlatio:ſed ſi paciſcentis intereſt agit ad ĩ
tereſſe ut.l.fi. C. de pac.inter empt.⁊ uenditi.et
nõ.i dictis iunbus. Sʒ ego dubito an illud dic
iũ Bã ſit ueꝝ ut pactũ hoc caſu habeat ipedit
uſucapionẽ:moueor quia pactũ priuatorũ ñ po
teſt impedi? preſcriptionẽ ut ipſemet. HBar.nõ.
in.l.nemo põt.ff.de le.i.et in.l.i.ff.ðᷣ uſuca.dixi
S.ſuꝑ Neica:quia hoc eſt intꝛoductũ in fauoꝛeʒ
publicũ uel in odiũ negligentis.S.e.nigilanti es
in. d.l.i.et hec nõ poſſunt pactionibus pꝛiuato
rũ remutti c.ſi diligenti de fo.compe. Non ob.
ꝙ. S. dixi in defuncto quia põt dici ſpeciale ĩ ipi
us prohibitione quia uoluntas defuncti ꝓ lege
ſeruanda eſt ut in aut.de nup..diſpõat nõ. in
.d.c. ultima uoluntas. Idem dic ubi probibuõ
fit per ſtatuta nt nõ. Maꝛ. in. d.l.cũ lex na ſtatu
tñ eſt lex in loco.i.di.ius ciuile ⁊ hoc bene nõ.
¶ Scõdo quero dicitur in glo. ꝙ contra pupil
lũ nõ cuꝛꝛit pꝛeſcripiio ⁊ eſt tex.in.l.ſicut.C.de
preſcrip xxx.anno.nũqͥd idẽ ſit in furioſo et ꝓ
digo:uide in furioſo glo.nõ.in.l.ij. E. de cura.
fu.que ſinglariteꝛ dicit ꝙ pꝛiuilegia ⁊ beneficia
collata minori in preſcriptionibus et alijs nidẽ
tur collata ſurioſo. Idẽ in prodigo dicit Joã.
an. poſt Aber.de bo.in addi. Spec.e.ti.ſuꝑ ru
bꝛica in ſcdᷣa colũ.aꝛ.illius.l.ij.cũ ſiłibus ⁊ facit
.l. ij. ff. de cuꝛa. fu. Et ad omne dubiũ tollẽdum
dicit ꝙ pᷣſuppoſito ꝙ currat daretur reſtututio
2= nõ. hoc ultimũ pro his que in eccła dixi.õ.e.
ti. c. i. ¶ Nenio ad fam ꝑtem gl. que dicit pre

fcripcionẽ qnʒ impediri defeciu perſone:et prio

exemplificat in precario tenete:⁊æ ratio huius eſt
quia ñ ipſe ſed dns poſſidet.l.cerie.ꝗ.is qui ꝛ20
gauit. ff. de preca¶ Scõds caſus eſt in colono
et eadẽ ratione in iſio quia nõ ipſe ſʒ dns poſſi

det per eum ut in.l.male agitur. C. de preſcip.

.xxx. anno. et in. l.i. C. cõia de uſuca eꝛtiꝰ
caſus in eo qui alieno nomie poſſidet. J.c.ſi di
ligenti. et hoc premiſſa ratione quia is poſſidet
cuius nomine poſſidetur in.c.cũ ueniſſent ðᷣ re
ſti.ſpo. ¶ Quartus caſus ĩ uſufrucinario: iſte
eni no preſcribit proprietatẽ ipſius rei:iñ quia

nõ poſſidet ipſe ciuiliter ſʒ naturaliter ut i.l. na
turaliteꝛ de acqui.poſ.iũ quia nõ habet bonam
ſidẽ ut dicit tex. inſti.per quas peꝛſo.no.acqui.
.H. fructuarius.uſũfructũ bene ueꝛo poſſet quis
preſcribere ſi babꝛeet bonã fidẽ ut.iſi. C. ð pꝛe
ſcrip.lon.tem.⁊ nõ.in.l.corrupnionẽ.C. de uſu
27 ha. æ.l.ſi iuſio errore. S. nõ mutat. ff. ð̊ ulufr.
ꝑ Bar ¶ Auintus æ ultimus caſus in cꝛedi
tore qui nũꝙ; preſcribit pignus qð ĩtelligit gl.
in longa preſcriptione non in longiſſima.ſ.xxx.
an. ut.l.ſicut ⁊.l.omnes.C.de preſcrip.xxx.an.
Aluerte illud procedit de iuꝛe ciuili nõ antẽ ðᷣ
iuꝛe canonico repugnante mala fide.j. eo.c.fi.
Circa iſtã partẽ quero.ceriũ eſt ꝙ colonꝰ ñ
preſcribit ut.õ.dixi nec põt ſibi mutaꝛe cãʒ poſ
ſeſſiõis ut.l.cũ nemo.C. ð acqͥ. poſ.põe ꝙ colo
nus alteri bona fide recipiẽti uedidit ⁊ tradidit
nũquid iſte emptoꝛ poteꝛit pꝛeſcribeꝛe qui habʒ

cãm a colono. Spec. hãc queſtionẽ tangit eodẽ

ti. .i.V. pone colonus.⁊ ibi tandẽ concludit ꝙ;
ſic ſʒ ſi dĩs ignorauit poterit petere reſtitutiõeʒ
in integꝝ ex clauſula generali.l.i.ff.ex qui.cau.
ma. ⁊ nõ. hoc ultimũ ad ea que dixi.S.c.uigilan
ti. Ego reperio ꝙ glo.iuꝛis ciuilis format bãc
queſtionẽ ⁊ late ea proſequitur ĩ.d.il.cuʒ nemo:
2z tandẽ concludit ꝙ preſcribere põt qꝛ colonꝰ
ipſe nõ preſcribit quia non poſſidet æ habʒ ma
lã fidẽ ſʒ emptor acquiſiuit poſſeſſionem peꝛ tꝛa
ditionẽ.l.iij.O.ꝙ ſi ſeruus.ff.de acqui.poſ..l.
fi. C. eo. Itẽ habʒ bonã fidẽ.nã cꝛedebat poſſeſ
ſionẽ ⁊ titulũ habere a colono ⁊ circa hoc uið
qð late ſcribit Har.in.l.cũ ſolus.ff. ð nſucap.
2 hec de ſcdᷣa parte Bl. A Veni ad tertiaʒ 2
ultimã partẽ glo.⁊æ op.contra tex.uiderur enim
ꝙ obedientia ⁊ ius ſuperioritatis poſſit preſcꝛi
bi ut in.c.cuʒ olim de priuile.ubi eccłia pꝛeſcri
bit contꝛa livertatẽ ↄtra epiſcopũ.So.dicit gl.
q ibi interuenit priuileginʒ cuius ratiõe pᷣſcrip
ſit. Nẽ ibi nõ preſcripſit libertatẽ ſimpliciter ſʒ
nt ſubeſſz alteri.ſ.ratione ecclłie: æ romana eccle
ſia uidetur potius preſcripſiſſe cõtra epiſcopuʒ
2⁊ cõcoꝛdat huic.c.cũ peꝛſone de pꝛiui.li.vi.ubi
nalʒ pᷣſcriptio ↄtra epᷣm ĩ iure ſuꝑioꝛitaris. Jõ
qð glo.uult hic in effectu Cal.lʒ peꝛ ueꝛba ſub
tiliora ⁊ latiora dicens in effectu ꝙ cũ quis nõ
poſſit ſibi ipſi ĩꝑare nec in ſe ius iuriſditiõis ex
ercere.l.pe.ff.de arbi.⁊.c.fi.de peni.⁊ remiſſi.
per cõſcquens nec ſe ipſum poſſidere ⁊ ſine poſ
ſeſſione preſcriptio nõ procedit ut in regla ſine
poſſeſſione li.vj.Ex quo iferẽ ꝙ qͥs ſimptłr nõ
põt pᷣſcribẽ ut nõ ſit ſuo ſuꝑiori ſubieciꝰ ut h.ſʒ
ſi alr in eo exeꝛcuit iuriſditionẽ tũc põt bn pᷣſcꝛii
bẽ ille ↄ ſupiorẽ iſtiꝰ ut i.c.auditis ⁊ ibi ꝑ In
no j. e. x ilið ẽ claꝝ. Itẽ ſʒ Cal. põt iſte ſubditꝰ
pᷣſcribẽ nt nõ ſubſit iſti ſʒ alti:x in h̊ pᷣſcꝛibit iſte
libertatẽ õ ſuꝑiorẽ ſuũ:⁊ ita loqᷣt.d.c.cũ oli.et
ec.cũ ꝑſone.⁊ idẽ noluerũt ĩ effectu do. de ꝛota
decif. ccxxvi. ubi dñt ꝙ ſi ſubditꝰepᷣo foꝛmat ar
ticlos ꝙ ẽ exẽptꝰ ab oĩ ſua iuꝛiſdioe ⁊ ꝙ pᷣſcꝛip
ſit omnimodã libertatẽ rales articuli non ſuut

admittendi quia cõtra iſtã tex.? rõnes pᷣdẽas.
Secus ſi dicit ꝙ aliter pꝛeſcupſit in eis hanc iu
riſditionẽ nel ꝙ ipſe pᷣſcripſit ꝙ eſſet al eri ſub
lectus:allegant nõ. hic ⁊.d. c. anditis.¶ Sʒ cõ
tra hot ſic opponit᷑ ur̃ eniĩ ꝙ nõ poſſit dicere ſe
preſcripſiſſe ut alteri ſit ſubiectus:quia ſicut di
xi.S.ſine poſſeſſione preſcriptio nõ procedit:ſʒ
iſte nihil poſſedit ſi alins in eũ exercuit iuꝛiſcliti
onẽ:ergo non põt allegare preſcriptionẽ. So.
eſt duplex. primo aut allegat preſcriptionẽ ex ꝑ
te ſuperioris ⁊ põt ipſe allegare quia itereſt ſua
nõ mutare dnʒ ut plene nõ.in. c.fi.ð ma.⁊ obe.
2.. C. auditis per Inno. probatĩ in.c.impialem
.F. preterea ducatus de prohi.alie.fe.ꝑ Freð.
colł x. Secundo põt allegare ex perſona ſua al
legando ꝙ preſcripſit ibertatẽ. Nam ſᷣm Cal.
aut preſcꝛiptio inducituꝛ ad acquiſitionẽ ꝛei uł
ſuris in re:æ tunc ꝓprie ꝓcedit regula pꝛedicta
ꝙ ſine poſſeſſione ꝛc̃.aut inducitur extinguen
dũ ius altiꝰ uel ad defenſionẽ ↄᷣ ius alteri (õpe
tens:⁊ tunc tali defendenti nõ eſt neceſſaria vVva
poſſeſſio uł q̃:als ſequeret̃᷑ ꝙ nõ preſcriberiur
actioni peꝛſonali contꝛa id qð habeĩ in.l.ij. E.
de conſti.pe.æ.l.ſicut.C. de preſcrip.xxx. anno.
quia nemo eã ueꝛe poſſidet niſi is cui ueꝛe cõpe

iit ut nõ. Inno. in. c. in. fs de ꝛeſti.ſpo. In pre
3 ſcriptione autem obedienie duo ſunt conſiderã

da unũ eſt in quantũ dicit relationẽ duoꝝ im o
rũ.ſ.percipientis ⁊ obſequentis:et tũc procedit
qð diciũ eſt qdð nemo ſibi ipſi imꝑat cũ ſint rela
tiua. Matuꝛa ꝛlatiuoꝝ eſt ut unũ nõ ſit aliud.7.
de baptiſ.debitũ cũ ſilibus:⁊ ſic ipſe nõ dicitus⸗
preſcribere obediẽtiã ſiue ſubiectionẽ uel cxcep
tionẽ ſʒ alius ut.j.e.cũ ex officij. Aliud in quã
tũ habet effectũ abnegatiuũ cuius uigore dicit
ſe libeꝝ ab obedientia huius epᷣi uel prelati:? ꝑ
ↄſequẽs dicit ſe preſcribere nõ obedientiã ꝓpᷣe
loquendo ſʒ libertatẽ.C.de preſcrip.que per li
ber. in rubro et nigro.ff.de acqui.pol.l.iij. .ſi
ſeruus facit.l.ſi partẽ.ff. quéadmõʒ ſerui.amit.
? ſic poſſunt intelligi dictũ.c.cũ olim ⁊.c.ciᷣ peꝛ
ſone:⁊ per hunc tex.⁊ predicta puto Bar.non
bene ſenſiſſe in.l.infamẽ.ff.de pub.in.in fi.⁊ in
.l. hoſtes.ff. ðᷣ capti.ubi ſentit ꝙ cõtra romanũ
imperiuʒ poſfſit aliquis princeps uel cõuas pre

ſcriber̃ ut ſit ab illa inr iſditõne uli exẽpiꝰ ł exip

a ⁊ ut ſit loco imꝑatoris i ſuo territorio nullũ
ſuperiorẽ ꝛecognoſcendo:hoc enĩ nõ uidet᷑ poſ
ſibile nt bic. fateor ꝙ poſſit preſcriber̃ iura ĩpij
ut in. c. ſupeꝛ quibuſdã ðᷣ vbo.ſig. ⁊ qð le. æ nõ.
in.l.ſi publicanus. S. in nectigalibus. ff. ð pub.
ſed ꝙ ipſe poſſit pꝛeſcꝛibeꝛe ut nemini ſubſit nõ
eſt poſſibile per rões predictas ⁊.c.nulla xciij.
di. er. Viij.di.quo iure.nõ. Moſti.in.c.peꝛ uene
rabilẽ qui fi.ſint le.ubi uide:nec etiã imperatoꝛ
poſſet cõcedere priuilegiũ oimode exemptionis
quia eſſet laceꝛar̃ imperiũ et abdicare a ſe iuriſ
ditione qðᷣ nõ eſt poſſibile ar. in.l. legatus. ff. de
offi. preſi.et hoc uluimũ tenet Hal. in probeio
ſuper libro ſen.poteſt etiã decidi alia queſtio qᷓ

De prelcriptionibus

ιι de facto pendet bic ſenis. Quidz abbas
tus habens in monaſterid ſuo cer Erenn
puli nõ exempti exercuit curã animarũ per
nachos ſuos nunc uni nunc alteni cò D
ꝓut uidehatur ſibi expediꝛe. Nec unq recipi
ipſe curã ab epo nec ab eo fuit ipſe abbas neiß
poſuus cuꝛe per eũ uiſitatus æ hoe durauit per
tantum tempus de cuius initio nõ eſt moꝛi
Nunc epiſcopꝰuult niſitare 2 allegat tria cor
abbatẽ.primo ꝙ contra uiſitationẽ nõ currit D
ſcriptio.j.e.cũ ex offi.⁊ ar.hic ſo abbas 1
põt per ſuos monachos curaʒ exerceꝛe ſed hoc
debet facere peꝛ capellanũ qui curam populi 9)
ab epᷣo habere ut ĩi.c.i.de cap.mo.teio ius
iſtituendi quo ad curam popli nõ põt pꝛeſcribi
per inferioꝛẽ epiſcopo ut in.c.cum ſatis de offl:
Archi. ⁊ ibi tenuit hoc Moſti.= profecto cra
hec multa poſſunt ſcribi que bꝛeuitatis cauſa
omitto ⁊ concluſiue teneo contrariũ. Ci eni ab
b s hoc caſu nõ intendat ſeipſum preſcabef lü
ſub ſit ſuperiori ſuo ſed potius preſcripſit cõtra
piſcopũ ut ipſe cõmittat cnrã ⁊ propoſuũ cure
niſitet corrigat ⁊ caſtiget non eſt pugnanda pie
ſcriptio quia poteſt preſcribere iura epiſcopalla
ut in.c. anditis ⁊.e cũ olim.j.e.⁊ per Jo.an in
.c.cũ epiſcopus de offi.ordi.li.vj.⁊ dixi i.c. c
contingat de foro cõpe. Joſe uero abbas uſſi
tabitur a ſuperiore ſuo cũ ſit exempts: ſic ce
ſat pꝛima obiectio epiſcopi. NHon obſtat fa qi
procedit niſi ſit conſnetudo ut per mõachos en
ra exerceatur ut nõ. Jo. de lig. poſt Qau. in ce.
ne in agro. . ceteꝛũ de ſtatu ꝛegu.? Jo. an it,
ſtatuiũ ð elec.li.vj.⁊ ſẽit au.in cle.freqnis
de exceſ.prela. dico plenius in. d. c.i. de capel
mo. Ex his colligitur tertia obiectio. dico enim
ꝓ imo uʒ preſcriptio ut in dicto.c.audinis? in
c.cũ olim ⁊ ſentit Inno. in.d.c.audinis? Jo.
an. in.d.c.ſi epiſcopꝰ? in.d.c.cũ uenerabils de
cenſi.? Mau. in dicta cle. frequẽs facit qð nõ.
Archi.xvj.q.ij.in ſũma.⁊ Jo.an.in.c. literas
de reſti.ſpo.⁊ glo.iuncto tex.in.c.accedentibus
de exceſ. prela. In iſtis eni ultimis cõcoꝛditijſs
pʒ ꝙ ea que ſunt dignitatis epiſcopalis poſſunt
per inferiorẽ preſcribi. In prioribus neio con
cordantijs expreſſe dicitur de cuꝛa:? ad.c.ſaiis

dic ut ibi notat̃ Sequitur.c.ad aicenn
Daudientiam. qZn ia

do romane eccleſie contꝛa ipſam eccle
ſiam ⁊ uaſallum currit ſolſa preſcripiio cemum
annorum. Mel generalius ſic. In iurib? ad o
manam eccleliam expectantibus curnit ſola cen
tẽnaria preſcriptio.due ſunt partes pricipales.
in prima ponitur proceſſus narratio.in ſecüda
diffinicio ibi nos iginr. ¶Mrma ſubdiuidi
tur quia primo ponit petitionem actoris. ſecun
do reſponſionem rei ibi ſed ea.tertio probario
nes actoris.ibi ad qdð.quarto ꝓbationu ipſax
ipugnationes ibi ſed inteꝛ ¶ Mõ. p ꝙ ſolus H
pa põt etioʒ laico in feudũ concedere ceria in

t vochiaz po

mittendo-

laliis 6

,ane vc zale,
nirque l iunbis le. C

5 Hnin.ih.
ade no. Duten⸗
tai Abediſink. Cns
A camerari ppe e tinel ial
distoſheg⸗ Niant be P
nn ehi e cenb inc boffe

incetb licl ictch n
o6n²avοαι

A
ſrm
ſmiiſ nrmimim airr irplſe
ſonutnig rmit ic ir muͤ
orci nuhl nbier l be Jn ſjr
eſtoensdtſol nornio grolamnr ſine ne
Unintctioione niit odemr 5rian de apo
inited dnn n N ceone e gon
Denias incnnce on fact tetinlin
onibus C.ge domn. Crfaetiſe ter non
,7 gd qveſtone eſis pobienone diei furn
ſeita no dinſe ten non ins etolttui
Anngs cdiſbi an nomion iitbie an
ficiis r e, lene Gn glenimrine
Hlhſacporeeteinlerrini inte
n auiſtümmniadin
nbiineſſtonconehtitg
bys geher regi Mongriop bür ter cü re
ſngnlans. Erpongnis atoe h
lni limnli nut hin
ney niſi notaninsſ
nuliᷓ Hotabils pſona cn⸗

ſiqs Cerurio f
ileteſ

nn Netiönmm mnitningi⸗
torngne aiſige oneſſpngn
ſoprognu pol origberinngin
rin LaNdnst tioinj t1 Nn
.(. ( plopys roßſ orclel crati 4
ammpm de ſyo c le no ni
hmaſmijr wũſtnnpnutli
ſr mm oblonlnn. Mnoblrfi
rocti ſj ſr mnſimmdo r r niittnot
normemmr ur Yo deig pof Qin nd
xrinigd ani de tnn cgnt Po ni⸗
umi d ee Nr in n mee teand
de etti pren dcd enns NdtiN
mo ErDstcen wian gan
mo iectpio in Gd ndr
La Oumtſeni Znnd ndt uiißt
mnin 1cſchſtotind t ii onii
tmſt Pab mamtehiihis 4
Aircbi w aihn im Run
de eſl p.2 90 i0nn nha .
cri. ea. MMilci nuiß⸗
anirnsiel
gergpeſmnt a Zeinns
niie t i velnll

NV Il.lias ſe ,. an A ℳ☛* .d. . n,8 ſ. if pblimius de a fiX& AP ſt 4α ,=

¶ Be preſcriptionibus

in aliquo loco ad romanã eccleſiam ſpectantia
põt ergo ſolus.bona eccleſie alienare. An autẽ
ualet hoc ſine cauſa legitima facere uide ꝑ¶Ar
chi in. c. nõ liceat pape. xij q. ij. ꝙ nõ. Jo. mo.
in. c.ſuꝑ eo de here.li.vi.¶¶ Nõ.fo ibi conſue
uit ꝙ cenſus põt deberi rãtione ſolius conſue
tudinis:ſufficit ergo in petitione cenſus conſue
tudines exprimere pro cauſa:æ uidet concorda
ꝛc tex.in.c.dilectꝰð offi.ordi.et ibi ꝑ Jo.an.ſic
limita ꝙ le. et nõt᷑.in.c.peruenit de cenſi.dic tñ
melius ut ibi nõ.?⁊ peꝛ Hn. in.l.cũ de in rẽ vᷣ
ſo. ff. de uſuc.⁊ uide glo.i.q.i.nullus epᷣs graua
mẽ:que ꝛequirit tm tẽpus de cuius initio non
ſit memoria:dic ut in iuribus pᷣalle. ¶¶ Mõ.ter
tio ĩ uerbo nos igitur mirabilẽ tex. ꝙ priuilegi
um pape facit fidẽ de contentis in eo etiã cõotra

laicũ tertiũ poſſeſſorẽ ⁊ ðᷣ hoc aliqd.j .
41 qᷓrro et tene mentiſq creditur libro centuali ãti
quo alicuius eccleſie dũmõ reperiatur z conſer
uetuꝛ in loco nõ ſuſpecto:uide ꝙ dixi in.c.cum
cauſã de ꝓba.et ꝙ nõ. On. in.l.i.ff.ſi cer. pe.
facẽ aut. ad hoc ð fi.iſtiu. C. ¶ Et nõ.ꝙ came
ra camerarij pape uel cardinalis eſt locus ꝓba
bilis ⁊ nõ ſuſpectꝰ. Idẽ dixit bic Me.de came
ra epᷣi ꝙ nõ.et uide ꝙ nõ.in.c.poſt ceſſionẽ de

ꝓba. uide glo.in.c i.viij.q.i.⁊ in cle.ne romãi

dge elec 5.qnto in. v. nec cꝛedentes ꝙ pꝛe
ſumitur ꝓ tabellione ꝙ diligenteꝛ exercuerit of
ficiũ ſuũ nec preſumitur aliter ſcripſiſſe depoſi
tiones teſtiũ q; ipſi dixerint licʒ ſine teſtiũ pntia
illoꝝ dẽa receꝑit ut hic:⁊ dicit hic Inn. ſpecia
le eſſe in acts ut ſoli notario credatur ſine teſti
um inſcriptione niſi pꝛobetur orium. de quo re
mittit ad nõta in. c.poſt ceſſionẽ de ꝓba.æ dixi
plenius in.c.qm de ꝓbat. facit tex. in.l.in dona
tionibus.C. de dona. Et facit iſte tex. notanter

ad queſtionẽ teſtis publicatõne dicti facta dixit

ſe ita nõ dixiſſe ſicut notarius ſcripſit cui debe
at magis cẽdi ſibi an notario:⁊ fuit hic queſtio
dnicalis 2 eã plene Soe. ꝓſequitur ĩ ti. de teſte
F.i.vV. ſed pone ecce iudex ⁊ in ti. ð inſtru. edi.
F. reſtat. v.quid ſi dũ atteſtarões cũ duobus ſe
quẽtibus.Et ibi in effecin concludit ꝙ in ciuili
bus debet credi notario ꝑ hũc tex.cũ teſtes ſint
ſingulares. Et notarius ratioue publici officij
pᷣſumit᷑ diligenter ſuũ exercuiſſe officiũ nit hic et
hoc ueꝝ niſi notarius ſit ſuſpectus uel teſtis ſit
multũ notabilis ꝑſona facit ꝙ in ſili nõ. Cy. in
l.ſi qs decurio.ff. de fal.?æ Jo. an. in. c. cũ paꝛa
ti de teſti.pᷣſerti ſi teſtes ſint multi ?⁊ oẽs ↄuẽiũt
ſed ſi õ teſtem ageretur crialiter de falſo et Pdu
ceretuꝛ dictũ ſuũ ille negaret ſe ſic dixiſſe. Spe.
dixit in dicto. F. reſtat. v. qͥd ſi unus:oẽs doc.i
ſua exaiatõe priuata ↄcordaſſe ut ſcripture no
tarij nõ credatr: quia in crialibus debent eſſe ꝓ
bationes luce clariores ut in.l.ſciant cuncti.C.
de ꝓba. canoniʒata.ii.q. viii. ſciant nec cꝛedituꝛ
dieto teſtis S notarium cũ ſint ſingulares licet
plures ſint de elec. cum dilecti ? nide de boc ꝙ

n5. in. c. ſicut de teſtib. ¶ AMltimo collige ibi be

neficia ꝙ fendũ dẽ beneficiũ 2 clarius ꝓbat᷑ ĩ. c.
i.in qui.cau.feu.amit. ubi dicitur ꝙ beneficiuz
generaliter ſumptũ diffinit᷑ ꝙ eſt beniuola actio
gaudiũ tribuens capienti. Alia declarabunt᷑ cũ
glo. ad quas deſcendendo. rio quero ð itel
lectu iſtoꝝ qᷓ fuerunt data in feudũ hic ut come
ſtiones banna placita foris facta. Solutio glo.
.ei. ⁊.ij. exponit duo ex predictis:⁊ dic ut in eis.
S; Jo. an. exponit comeſtiones.i. albergarias
ſeu ꝓcuratiões q̃s a ſingłis ſeu certio ꝑciꝑe po
terat. bãna.i.ius indicendi bannuʒ uel edictum.
Placita dic ut in glo.? alludit uulgarꝛi ſicut. .
ne cle. uel mo. c.i.xv.q iij. placita foriſfacta:dic
ut in glo. ? eſt uulgare loci.i¶¶ Soponi. contra
tex. in V. nos ubi dicit ꝙ papa magis cõſidera
uit priuilegiũ ꝙᷓ dicta teſtiũ. Nã priuilegiuʒ ſeu
inſtrumentũ ⁊ teſtes habent parem uim i ꝓbati
one fiend ut in.l. in exercendis. C ð fi. inſtru.
7. c. cũ Yo. de fide inſtru. Solutio dicit glo. ter
tia ꝙ ↄrrariũ pcedit regularit᷑ fallit. prio in ãti
quitate facti. Mi facta antiq̃ melius ꝓbant᷑ ꝑ i.
ſtrumẽta qᷓ; ꝑ teſtes qꝛ hominũ memoria labilil
eſt. C ð̊ pꝓba.l.celſus. fo fallit ubi ſcriptura eſt
neceſſaria. l.i.ff. ðᷣ mãda. principuʒ ꝙ qn ſit:ꝛhẽs
glo. nõbilẽ in. c.i.de cẽſi.li vj.terrio ubicũqʒ al
legat᷑ priuilegiuʒ: magis eni tũc credit᷑ ſcripture
Sᷓ; teſtibꝰar.i.c.porro ⁊.c.cũ oli ð priui. Dria
ſolo ẽ va ĩ ſe ſʒ nõ ↄuenit huic lr̃e qꝛ pᷣuilegiuʒ
nõ fuit ↄfectũ tpᷣe quo cẽſus ↄpetit rõane eccłie
ſz pꝰ:teſtes aũt deponebãt ð lõgiori ipe.ſ.ð quĩ
quagita ãnis ⁊.j.⁊ ſic dicebãt induceꝛe ualidio
rẽ ꝓbationẽ. Et forte ob hoc Jo. an. ſoluit hic
alr dicẽs ꝙ papa habuit bic reſpectũ ad factuʒ
narratũ: qꝛ teſtes dicebãt ſolũ uidiſſe cenſũ ſolu
tũ:pᷣuilegiũ vo aſſeꝛebat illũ debitũ ⁊ facit fʒ cũ
ð pᷣuilegijs ſi papa: æ ꝓpt᷑ hboc ꝓbatio puilegij
erat ualidior facit qð le. ⁊ nõ. ðᷣ cẽſi puenit.Ex
pᷣdictis ſentit Jo. an. unũ mirabile ut dixi ſupeꝛ
tex. ꝙ aſſertis ⁊ ↄtẽtis ĩ puilegio pape ſuꝑ qoꝰ
fũdat᷑ pape ĩtentio cꝛedit᷑ ẽt ad pᷣiudiciũ laici nõ
ſuppoſiti:lʒ narrata tẽdãt i fauorẽ romãe eccłie
2 ↄmodũ:qð ſi ẽ ueꝝ extendit miro mõ cle.lꝛis
ð ꝓba. In õriũ tñ facit qðᷣ nõ. Inn.i. c. iquiſi
tiõi ð ſen excõi.cũ eni laicꝰhoc cãn nõ ſit ſubiec
tus pape nec rõe ꝑſone nec cãe nõ apꝑet q̃re de
beat credi vᷣbis ſuis enũtiatiuis ad cõmodũ ro
mane eccle ⁊ ĩ pᷣiudiciũ laici nõ ſuppoſiti.põt di
ci iudicio meo ꝙ foꝛte iſtud caſtꝝ palacioli eꝛat
de pꝛimonio r omane ecclie ⁊ ab iſto caſtello te
nebat in feudum ratione cuius debebat ſoluere
cenſuʒ ut patebat in libro cenſuali ⁊æ ſubire alia
onera que hic narrantur:vñ ratione rei cã eꝛat
ſuppoſita foro eccleſie:ut in. c.ſi clericꝰlaicum ðᷣ
foro compe. meꝛito credendum erat pape. Uel
ſecundo ſpeciale eſt in papa ut in dubijs cꝛedat
pleniſſime aſſeꝛtioni ſue gr. in. c. per uenerabileʒ
qui fi. ſint le. ⸗ in. c.i.xl.di.⁊.c.quicunqʒ.xi.q.i.
Ex quo infertur ꝙ dicta de ſiis debẽt intelligi
indiſtincte. Ael tertio dic ꝙ bic non creditut
priuilegio ad plenum preiudicium laici: nain

4 he ſa ionινια ſipt iu4 d. aif 2S P Z

õ nnpie
Sr

A 1 —
CWas mi 9 7 9 . er ſyla cni=narta

Pſ ipno an wat

& nσι nn* ie e ſcibas

ponderantur hic cenſualis liber ? dicta teſtium
ſz permaxie priuilegiũ: 7 ſic facit cũ alijs plena
ꝓbationẽ nõ autẽ per ſe tantũ: ⁊ qlʒ ſolutio ẽ ꝑ
ſe notabilis 2 poſſet ſuſtieri. Glo. qrta adducit
duo ſimilia: ſicut eni credit᷑ bic libro cẽſuali: ita
in ſili per libros atiquos ꝓbatur diuiſio dioce
ſum:de quo dicendũ ut plene dixi in. c. cu cãm
de ꝓba. Itẽ credit pari ratione inſiro produc
to ex archiuo publico habenti teſtimonium pu
blicũ ut in auẽ.ad bec. C. de. fi. inſiru. Et dẽ ha
bere teſtimoniũ publicũ ſiue magiſtratuſ aneſte
tur illud ðᷣ archiuo publico eſſe aꝛ. hic:ſiue ma
nu cõmentariẽſis bʒ ſigna ſolita ⁊ ↄſueta impo
ni. Er dic cõmentarienſis.i.tabellionis ſuꝑ ar
chiuo deputati:iñ ſi ñ ſit tabellio dũmõ ſit pub
lice deputatus ad illud officiuʒ ſufficit ad fidem
imponendaʒ ut nõ. in. d. auẽ. ad hec: æ eſt aꝛchi
nus locus in quo ſolent reponi ſcriprure publi
ce ⁊ autentice.¶ ¶ Quero qᷓre papa dicit ꝙ b*
negociũ tangebãi principalr romanã eccleſiam
ideo erat necefſaria preſcriptio. So. dicit glo.
in. H. principaliter: ꝙ ideo quia ſi non principa
liter ſed ſecundario ſpectarer ad papam non re
quireꝛeiur tã longa preſcꝛiprio ar j. de priui.
accedentibus ⁊. c ſi de terra: ubi ↄtra ecleſiã ex
emprtã ſeu eecleſiã inferiorẽ ſubiectã cuꝛit in ſu
is inꝛibꝰ. xl. ãnoꝝ preſcriptio: ⁊ iñ qlibet eccłia
ſpectat ad papõ: ʒ iura illaꝝ pertinẽt ad rõanã
eccleſiaʒ ſecundario nõ principaliter. Et nõ. bñ
banc ſolutionẽ iuncto tex/ ꝓ intellectu iuriuʒ di
rentiũ ↄtra romanã eccleſiã ſolũ precurꝛere pꝛe
ſcriptionẽ centenariã:dʒ eni intelligi reſpectu ꝛe
rũ ⁊ iuriũ principałr et nõ ſecũdario ſpectanuũ
ad ꝛomanã eccleſiã. Et idẽ uoluit Hoſti.hic ex
ponẽs uerbũ principalłr.i. ꝓpꝛie quo ad ꝓpꝛiã
menſũ uel p'imoniuʒ; qð tanꝙᷓ pꝛincipale ? pro
pꝛũ ab alijs eſt excluſum in auc. hec conſtiturõ
colt veij. Et ſic nõ colligit᷑ bic fʒ Jo. an. ecckiã
ꝛomanꝗ ſe poſſe opponere ↄtra omneʒ qᷓ rage
nariã preſcriptionẽ faciã ↄtꝛa minorẽ eccleſiam
q̃ illa primo ⁊ principalit᷑ ſ bi fit ſubiecia ſicut
q ia aignebant in. c ij e. peꝛ illũ rex. qðᷣ eſt fal
ſum ui bic pʒ. F reor eni ꝙ papa audixct᷑ ꝓ iu
zibus eccleſie lius oue pꝛincipałe ad enz ꝑtine
rent:ſecus in ſpect nuibus ad illã eccleſiã infeꝛi
oꝛẽ:⁊ de hoc uide tex. iuncia glo.notabili in. c.
tã currit pꝛeſcuipiio cõi ipe qᷓienuſ preiudicatua
illi ecleſie: I nõ qtenus pꝛcindicat̃ pape. Idem
? claꝛius dicit glo. notabilis in. c. dilectꝰ cap.
mo. in. v. geneꝛeĩ ꝗᷓ dicitſꝙ ↄtꝛa monaſteꝛiũ exẽ
ptũ preſcribit᷑ ſpacio.xl.ãno.licet nõ cõtra pa
pã ⁊ allegat dictũ.c.uolumuſ ⁊ ur̃ hoc ꝓcedẽ ẽt
reſpectu exemptõis qtenus preſcriptio preiudi
tat exempto im: ad hoc allego bonuʒ tex.i. c. cũ
dilecra in vbo qꝛ queꝛo de ↄfiꝛmatione utili uel
inunli: ſicut eni eccleſia inferior põt preſcribere
liberiatẽ Orꝛa epʒ ut dixi. ð. e. c nõ liceat: ita
epᷣs põt pꝛeſcribeꝛe ↄtꝛa libeꝛtatẽ et pꝛinilegia li
bertatis ſpacio.u.anno.non in preiudicabit ee

¶ Be prelcriptionibus.

ſeele romane eſnecn iuris ſul ut in. d. e. cũ di
cta. uñ poterit dicer eps qd ad te libeꝛas eos
babeo.i.loci corpus..copeiit.ᷣfl ſi ſerui.uèdi.
Ex quo infert᷑ ꝙ ecclia inferioꝛ tablbenn:
eſt preſcriptũ nõ porerar ſe tueri ex ꝑſoa Pape⸗
hinc forte papa cõſtituit ꝓcuratꝛicẽ abbaniſſaz
monaſterij ut poſſet allegare ius ↄpetens wne
ne eccleſie ut in.d.c.cũ dilecta qdð als aſtare nõ
potuiſſet. In cõtꝛaꝛiũ tn iudicio meo muſi fgd
qð nõ. in. c. mandaiũ. ð. de ꝛeſcꝛiptis ubi conclu
dit ꝙ qs põt defendeꝛe ſe ex iuꝛe tertij:ex quo
ↄcludit actori ius nõ cõpeteꝛe ſalteʒ ubi no alle
gat turpitudinẽ ꝓpriã facit.c.cũ dilecius de ini
pa. z. c. aute ¶(Oat tini de cõceſ pꝛeben. ied cer
iũ eſt ꝙ ↄtra eccleſiã romanã eiiã ꝛcſpcctu iunis
qð bʒ in eccleſia exempta non currit preſcriptio
niſi centẽnaria ut in. d. c. cuʒ dilecta: cꝛgo pot ec
cleſia inferior dicere epo nõ potes erga nos iu
riſditõe uii qꝛ ſumꝰ imediate ſubiecii ecclie ros
ne ↄtra quaʒ nõ eſt ↄpleta pꝛeſcriptio:nã itereſt
ſubduoꝝ nõ mutare dñʒ maxime papã quo nul
lus ĩ orbe maior: ut nõ ĩ c. audins ꝑ Inno.et
in. c. fi de ma. ⁊ obe.ꝑ Hoſti. ⁊ iunc oʒ dicẽ ad
c.cũ dilecta ꝙ ad maiorẽ cautela papa ↄſtituit
illã abbaniſſaʒ ꝓcuratticc: ? forte bec ꝑs voor:
cũ exemptus nõ poſſit etia ſi uelit expreſle renũ
tiare pᷣuilegio libertatis uel i inferiorẽ iudicè cᷣ
ſentire ut in. c. cũ tpe. de arbi.nõ. Jo. an.iĩ regn
la ſcienti de ꝛc.iuꝛ.li.vj.in meꝛcuꝛi.facit qð n.
Pau. in cle. frequens ð exccſ.prela.æ ꝛeus poᷣ
uti diuerſis exceptõibus etiã ↄtrarijs ut in igu
la nullus płibus:⁊ qð ibi nõ.de.ꝛc.iur. lt. V
1. nemo. fl. de excep. Et uide ad prius dẽa Ai
chi. in. d. c. uolumus ⁊ in.c.ij.e.ci. li.Vj. ubi ie
ꝙ eccleſia lateranẽ. cui papa imediate pſidetaa
res ipſius eccleſie ⁊ generaliter omnia que imne
diate peꝛtinet ad diſpoſitiõeʒ apoſtolicã gaudet
hoc priuilegio pꝛeſcriptionis: ſed imtelige ut di
xi in his iuribus ⁊ bonis que immediate perti
nẽt ad diſpoſuionem ipſius pape: ? idem volnit
Jo an. ſ. c. ꝓx. ubi dic ꝙ eccleſia romana gan
det hoc priuilegio quo ad ſingulaꝛe grrimoni
um ſuum:allegat nõ hic. ¶ Ex his inferun ad
queſtionem que ſequitur in glo. an iſte caſtella
nus potuiſſet preſcribere cõmuni ſpacio coniia
illum uaſallum pape ut iple eſſet uaſallus roma
ne eccleſie. ⁊æ concludit ꝙ ſic quia pe: hoc nulluʒ
preiudicium patitur papa cum ſolum pꝛeſcriba
tur ius naſalli. Ex hac glo. ſingularne nota
quis poteſt preſcribere feudum reſpeciu niilis
dominij qð eſt penes naſallum direcio remanẽ
te penes dominum:ſed boc non cꝛedit Moſti.
ꝙ eccleſia ꝛzomana babeat naſallum que nollet
uel quẽ ſibi habeꝛe non expedit. Et iem Pein
ratione eſt dicendum in alio domino: ego redu
cendo hec ad concordiam: dicere qᷓ g10. ſelna
ri poteſt quãdo dominus ſentit iſtũ exnen ſe ge
rer̃p naſallo et nõ contira
de nouo acquirere per huiu
feudale ut in.c.ſi quis per.xxx.

ſinõi patientiaz ius
ſi de feudo fue.

dixit. Naz ſicut poteſt

„,
lci ii⸗
zn allt i di nl i ne ni
en atcl eſlltß ec⸗

depeſcip en e lan Ccen
n a itiun b
mcle In bedmp uſ o⸗
mrhlmmtnamm ſha a
ſemmuriuin vnn N anan
ſeimumre,fn finnwalmn ſem
mntel nt o iitr aſ lams monſet
chreaeſi oneni ſiſß retniotio 5
ſmnelais bot iweico ned init ter icte Sec
Joan inade Sveini deien in Nirife
1onn .id NRec ſendn riumtenen
nult h preſciptun ſa walclun acoer
Onno. in dis cni iſalas ciiwelernieru r
lun ignoravent por fengi renpern. 1 ide
erea munibps geec benine mi ann
ſeſuererino uſſlo aſn gigens
Granud inpalenlo fei eleſde lienni
inc itfencn nlaſonnants
ſe Pbo.ſg. Lifintemeniuni
ulg is hoſſcebat iniltene ſeni
H rnciinm ton eun
n. lpbennginc iglun zeaſe ſni

lus ſiſeiniſer is aſi
lliel is aſi oſſcgen i
Pstn luiſſer in hoſeſtoneciniſe n
to cer nuſiegue inahen
preettis no aut

n

Dl
dn.
um Nemimi
dotent Cicce lu t

re 481 ti
wleicone inin⸗

No c
AuNd ſaanago potee

Ckeſa irfgier ctioi Pols ganosi

nidtöeni Klmn mrlae iniccen
eorn qnfdch Nenainnionait
ſubhe ömuare di; mnpine n
lus orde monnnd ſc utſted Ii
Inc K dem tobe p Hoſt tuncg in
((ũ clenn od muore utciiun ,
li abbanſi pennn icin inebe fe
c ammps n poſſr niſ veſtoprcſni
um pil ho bmus iinoni ii
ſmirur in cc̃ je ebi no Jomninn
E ſceni oe i . nuni t i
Pn ncr hrcueobuſ nl on
ndueris eetobus ai nnſo ininn
unplus dusd itdenin kNa
Iueno decch Cice d ein 1
ACNNnns 1 NedR 4

cndn
Makammieimiihi i
reshinsttiſſer Eirüig au
iue peninen 13 loſtic⸗ D
eſeriotorteiſehnele
pocprinlego Driſcetſll c
inbis urdust doſiil

1 ſonen wdr⸗
na öſteſanenin dlunms

n 4. N ge
R nunn e
n. gn ſo de
Umn ſonnal 8

¶ De prelcriptionibus

ↄuer.ecollł.x.ubi dicit᷑ ꝙ ſi quis per.xxx. annog
rem aliquã ut fendũ poſſedit ⁊? fuitiũ dno exhi
buit q;uis de ea re nunqᷓ; fuit inueſtitus pꝛeſcꝛi
ptione tn.xxx.anno. poterit ſe tueri:⁊ eſt tex.no
tabilis. fortius patiente dño põt hoc ius iam fõ
matum ⁊ conſtitutũ et in aliũ trãſlatũ preſcribẽ
ſed ubi dominus ignorauit et põt pretender᷑ ali
qð intereſſe in imutatione uaſalli poſſet forte
cedere dictũ Hoſti. cũ quo tranſeunt hic cõiter
doc. facit ꝙ in ſili legitur et nõ. et maxime per
nno.in.c.neniens.ij.de teſti.et in.c.piſanis ðᷣ
reſti.ſpoli.Sed nihilominus licet hoc uideatur

equum:ↄꝛium tñ puto uerius ut hoc caſu ẽt nõ

poſſit dqñſ iſiũ qui pᷣſcripſit ad minꝰ ſpacio.xxx.
annoꝝ moleſtare hoc probo per tex. aꝑium iũc
ta glo. quã ſequit᷑ hic Hal.in. c.i.de capitu.co⸗
.F.i. ubi dicit᷑ ꝙ lʒ dno aliẽatõeʒ fendi fẽam nul
la obſtante preſcriptione ꝛeuocare:⁊ ĩtelligit ibi
glo. et bene de preſcꝛip.x.uł.xx. annoꝝ:ſecus in
quadragẽnaria:nec diſtiguit᷑ ibi ſcientia ł igno
ꝛantia dni ex quo nõ agitur de pᷣſciriptione ꝓpᷣ
etatis. Mam et contra ignorantẽ ĩ ſui piudiciũ
currit pꝛeſcriptio maxime.xxx.ãnnoꝝ ut in.l.fie
C. de pꝛeſcrip.lõ.tem.et.l.ſicut. C.de preſcri.
xxx.anno.facit ꝙ dixi.S.e.uigilanti:et hoc uidᷣ
tuꝛ ſenſiſſe Inn hic dicens ꝙ pꝛeſcriptio.xl an
noꝝ hic currebat contra iſtũ:ſʒ ex perſona eccle
lie romane S quam non currit niſi centennaria
iſte iuuatur ar.l.ſi cõem.ff.quẽadmodum ſerui.
amit. ⁊ ſic ſentit ꝙ ſi iſte caſtellanus noluiſſet ex
cludere eccleſiã romanã ualuiſſz preſcriptio õ il
lum:⁊ ſatis hoc iudicio meo inuit tex.iſte. Sed
Jo. an.in addi.Spe.in ti.de feu.ſuꝑ HNica i fa
colũna.v.xxviij. poſt pᷣnc.ſentit ↄᷣrium ibi enim
nult ꝙ lʒ pꝛeſcꝛiptum ſit ⸗ uaſallum ſpacio.xxx.
anno.tñ dñs cui naſallus cõtinue ſeruierat ⁊z ca
ſum ignoraueꝛat põt fendũ recupera?. ⁊ illð eri
pere a manibus preſcribentis: nec tenet̃᷑ ampliꝰ
reſtituere primo uaſallo quia fuit negligens 2 i
gratus in patiendo feudũ pꝛeſcribi: alienauit eĩ
quantũ in ſe fuit feudũ ut in.l.alienationis uer
bũ.ff. de. Vbo.ſig. Et fundamentũ pꝛimi dicti ẽ
quia dis poſſidebat ciuiliter:æ ſic nõ currebat
preſcriptio cõtra eũ inxta nõ.in.l.i.C. de ſerui.
fu.dixi plenius in.c.uigilanti.S.e.et ſic ſentit:ſe
cus ſi ſciuiſſet dis aliũ poſſidere uel ſi ignoraſ
ſet nõ tñ fuiſſet in poſſeſſione ciuili:ſʒ iſta ↄſide
ratio licet multũ equa poſſit procedere reſpectu
ꝓprietatis: nõ autẽ ꝛcſpectu uſufꝛuctus quẽ ha
bet uaſallus.ut in.c.i.in fi.in qui.cau.feu. ami.
Mã ad nſufructũ preſcꝛibẽdũ ſufficit naturalis
ſeu corporalis poſfio ut in.l.fi. C. de preſcrip.
lon. tem.nõ. Har. in.l.i.ff.de acqͥ. poſ.dico iñ
ꝙ tenẽdo pꝛeſcꝛiptionẽ cuꝛꝛc daret᷑ reſtitutõ do
mino ignoramti ne cogat᷑ habere uaſallum quẽ
noluit iuxia ea que dixi in. d. c. uigilanti. Opio
Iñ diſtinguens inter ſcientiam ⸗z ignorantiam ẽ
multũ equa. Et nõ illud incidenteꝛ tactum quia
dns fendũ recupans nõ tenetur id reſtimere ua
ſallo. ¶ Sʒ qro ? rcuoco in dubiuʒ/quanto tẽ

pore p̃ſcribat̃ ↄtra uafallũ reſpectu iuris ſm:di
co ꝙ ad hoc nit pᷣiudicet dño nõ currit pꝛeſcrip
tio.minor.xxx.annorũ.2 ẽ ſpeciale ĩ feudo quã
tũcũqʒ pꝛeſcribẽs habuerit titulũ ⸗ bonaz ſidẽ:
caſus eſt in. d. c.i. iuncta glo. de capi. cora.= ſen

Caio pe 3 ae leen.,

iir Jo. an. in addi. s in ꝓxima qõne altata: ſed

reſpectu ⁊ ĩ preiudiciũ ſolius uaſalli quo ad uti
le dominiũ ſuũ eſt magis dubiũ:⁊ ꝓfecto ubi ñ
interuenit titulus ſʒ tm bona fides requirit᷑ pre
ſcriptio.xxx. anno.ſicut in alijs rebus pꝛeſcribẽ
dis ĩmobilibꝰ = iuribꝰ ut in.l.ſi q; emptõis.E.
ð preſcrip.xxx.anno.æ.xvj.q.iij. F. põt ? gl.
in. d. c.i. de capi.cor. Si ueꝛo inreruenit titulus

putatiuus puta quia ſucceſſit defuncto uel erat

fama ꝙ pater ſuus habuerat in feudũ iuxta ea
que legunt᷑ æ notant᷑ maxime per Bar. in. l. cel
ſus.ff. de uſucapi.eſt magis dubiũ ut dixi:tex. ᷓ
ſentit ꝙ requiritur tempꝰ.xxx ãnorũ ⁊ clarius
ſentit Inno. æ Jo. an. in preał addi. æ pꝛofecto
boc uidetur claꝝ ubi nũq; habuiſſet poſſeſſiõeʒ
quia cõtra actionẽ nõ pꝛeſcꝛibit regularit᷑ mino
ri tpᷣe ut in.l.ſicut.E. de preſcrip.xxx.an. ſed ſi
babuiſſet poſſeſſionẽ eſt qõ ſatis dubitabił: naz
ſicnt preſcribit᷑ directũ dominiuʒ ? ius incorpo
rale ſpacio.xx.ãnoꝝ cũ titulo nt in.l.fi.C. de p
ſcrip.lon.tem.ita vꝛ dicẽdũ ⁊ fortius ĩ dñio nti
li ⁊ hoc vf̃ ueriſſimũ niſi dicas ſpeciale ĩ feudo
P tex.d.c.i.de capi.cora.ut nõ pꝛeſcribat᷑ mino
ri tpᷣe.xxx. an. ille iñ tex. loquit᷑ in dño recuꝑate
7 nõ in uaſallo niſi diceres ꝙ ſi pᷣſcriptio curre
ret minori tpᷣe S naſallũ non daret᷑ ibi facultas
dño recupãdi feudũ pᷣſcriptione nõ obſtãte niſi
reſpectu ꝓprietatis:⁊ hoc ſatis bñ põt admitti
nt ſit ſpãle ĩ feudo ut nõ currat pᷣſcriptio minoꝛ
cẽtenaria ? ̊ nõ.¶ Sʒ iuỹ pᷣdẽa qᷓro ðᷣ nõbili q̃
ſtiõe nũqnid uaſaliꝰpoſſit pᷣſcribẽ libertiatẽ ⁊ di
rectũ dniũ feudi.xxx ãnis nõ ſeruiendo:hec fuit
q̃ſtio Aber.ui recitat Jo.an.in addi. Spec. ꝓ
naſallo facit.ſ oẽs.C. ð pᷣſcrip.xxx.an. In oriũ
facit qꝛ nũqᷓᷓ ĩterpellauit ius dni dicẽdo eũ non
ſuũ dnim ⁊ ſie nõ potuit ſibi mutaꝛe poſſeſſiõis
cãʒ.l.cũ nẽo. C. ðᷣ acq.poſ.dicebat Uber. poſſe
diſtigui an debẽt uaſallus dare certas pᷣſtatões
dño puta tenẽ equũ ꝓ ſeudo:⁊æ tũc ſit ivutandũ
dño ꝙ illas nõ exegit. Si ãt erat feundũ honori
