ratihabitationi par ẽ quaſi uelit diceꝛe ꝙ ſtatim cuʒ
ſciuit debuit pdiceꝛe alias uidet̃ cõſentire. Har. ibi
meliꝰ diſtinguit ꝙ aut geꝛitur aliquis actꝰ pertinẽs

ad acquiſitionẽ æ mei ↄmodum ⁊? tunc non impꝛo

bare eſt appꝛobare ut in.l.ſi abſente. C. ſi ceꝛtuʒ pe.
2 ibi peꝛ glo.⁊ docto. ⁊ hoc caſu poteſt pꝛoceceꝛe
illa glo. qnqʒ geritur actus concernens meum pre
iudicium ⁊ tunc aut ſuꝑuenit ſumplex ſciẽtia ⁊ tunc
non appꝛobare eſt impꝛobare vt.l. pꝛocuratoꝛ. in fi.
eo.ii ff.rẽ ra.hẽi Aut iteruenit ſcientia cum aliquo
actu vt cum receptione l̃arum uel inſtrumenti vt
quia dominus recipit las ſeu inſſim de aciu geſio

n.

teita ie
win cnn l igi
hpich, iuschia.

crusſni ſin –

uruin i rcij. 0
9: rn,

onnsabin
. ſicimkiens
ra Rciauin

17 9
an digllend⸗
anmqnddara
emätdiaiwt

nſecn
aehihbalmrn

— lis ſo⸗
pocnetiſſtiünnſi ian
berditsfimennn
aiſttümlror u n
vnſttmwunnins:
Iuan inn. Mil,line
Altarus Prn u⸗
liiſgKonin menn
id,(Moramsn ti
amncilag onitn and boſ
crachntieſͤitonen udgin
Grlensnnanincitthe kt
Caritoczconcdtar eſoneube⸗
GrtCrigni andetatnunntegr
CegrirktA gadens
nd' Parnd Edafunm and
RNeg Atedanercdnd
Wonddsdonettaniddemn
icronad Grtg nagnnte
Nanmnteti nofntisft
fimne Grg gliniriann
gnl ſebas nogochnn
rgnolclgilttcivet m
le ninlnitnl ſr
Poſſcſniſcliiieen,
leninirg Or in
Pepr⸗ didann ſm
Erin lin n tung
Alntbar gi sA
bz iönonan
Noli geſtnio ire,
hbeſtin
Unncſei *WV 44 4 ſonnen

1 mumen

mno. e go udi;
4 6 B V 1
icmiqönes ams poſil Jocnin i

trdfe iunis 1.n in nercnee i Gn
hneän ui naczeubi concdt gſ laſin
Pddt alenanone fer ſneſtg lanuct
o md n eum , öſenmer canicant,
m mgs d eo c Ein qi nm nemmn
nime imenucnit aiqnis aant poſtngrein
Perdin q aiona oiumnn eui pſini et
Ndiſenſiun a hot qs kgiunrt no ni
CIui ouſit ſaat an ntenonis ſch ail
ui piirr anu prindinnm volieſſonst
bar in dan. Ae dns i ue i gir N
1 vchi. Ouentann ous insi ir
is inmu poſſeſtonen ian alqnnd cdot de e
nessat diatqvod an Pdcſt iuß tore n te
poſleſionez nadeſe teſund⸗ cſenne,
1 C de nari o Ann ton Necſgta
tKaginn demagho Dinchdd NnhNn
arenö N AAicn d vemne On

ur Ae modied Nreidd Ncſomint i

8 ſwnr ewca
Nrech dcnni Kn enldn
W Nechic io wn

8 RGrni Nenide
n s NGondd N n
ucon dedene eclid n
NAdNad Ni:
Prſuntinali

gnoll

2z tunc nõ impꝛobare eſt appꝛobare:ut.l.ſi filius:ad
mace. facit cle.i.de pꝛocura ff.fur. adueꝛſus na.l.i.

.F. fi.pꝛedicta fallunt ſecundum eum rE 2

a quibꝰ ⁊ in.l.in ſpõſalibus in fi.ff.de ſpõ. 1
aũt quis poſſit hr̃e ratũ ꝑte abñte Har.i loco pᷣal.
tʒ ꝙ ſic allegat nõ.in.l.pomp.ſcꝛibit.ff.de neg.ge.⁊
E hbẽs declaratã æ ampliatã mãʒ huius.c.

NAndata celeſtia. aſbs.

Areiitis pꝛeſumimꝰ circa futura. Quantuoꝛ
facit. pꝛino pᷣmittit exoꝛdium. ſecundo ſubdit narra
tionẽ:ibi ꝓinde quã.ttio deteꝛmĩat: ibi quas nõ lo
co.q̃rto rõneʒ ſubiũgit:ibi quia.¶ õ pꝛio ꝙ effi
cacius geꝛit qdðᷣ a pluribus explicat. Itẽ ꝙ pᷣlatꝰ dʒ
ꝓcurare ut ſecum hẽat coadiutoꝛes in officio. uide
ad ideʒ bo. tex.in. c. fi. de offi. archipᷣſ. ¶ Mora ibi
oneꝛa ꝙ officiũ eriã papale ẽ onus:alibi tamẽ appel
lat᷑ ſum na dignitas.xl.di.c.i.quinimo etiaʒ epatus
appe latur culmen dignitatis:ut in.c.pe.de pᷣben.ſʒ
dic ꝙ pꝛincipalł: eſt oneꝛis oĩs dignitas cccleſiaſtica
ut in. c. qui epatuʒ.viij.q.i.unde chꝛiſtus dixi Me
tro faciendo ipᷣm nicarium ſuum:paſce oues meas:
de elec.ſignificaſti:⁊ ſic uſus eſt ueꝛbis denotannbꝰ
laboꝛem ⁊ miniſteꝛiũ:⁊ nõ ſapientibus fauſtum ſuꝑ
bie ⁊ dignitatis:fatendum in eſt ꝙ reſpectu huiꝰ ex
eꝛcitij ⁊ cõtemplatione illius cuius uices geꝛit debe
tur ſibi honoꝛ maximns: de quo uide peꝛ archi. in
.d. c. qui epatum. ¶ h ibi nices ꝙ legatus Na
pe dr̃ geꝛeꝛe nices MPape:hinc dicit glo.nõ.in c.q
de cã.ij.q.Vꝙ dʒ honoꝛari nt papa:ar.bo.in.c.ſi.
xciij.di. ¶ Mõ ibi quas non loco ⁊c̃. ꝙ legationis
officium quãdoqʒ ↄceditur certo loco ſeu dignitati
exeꝛcendum tñ peꝛ pᷣſidentẽ in illa dignitate:talis di
citur legatus natus:ut in.c.i.⁊.c.pe.de offi.leg.ubi
de h.quãdoqʒ conceditur peꝛſone nt hic:⁊ ſic ſequi
tur ⁊ extingui cum perſona:ut in regula priuilegiũ
de regu iuris li. vi. ¶ Hõ ꝙ ex bonis actibus pᷣce
dentibꝰ pꝛeſumit de uita futura: ⁊ in boc ultimo fa
cit iſte tex. ad titulum: æ ideo ut reducas decꝛc. ad ti
tulum potes poneꝛe caum in teꝛminis refeꝛendo cõ
ſultationem ad Greg. auctoꝛem huius compilatio
nis. nam queꝛebat᷑ an ex pteꝛitis ſit pſumendũ circa
futura.? Greg. ꝓ ſolutiõe iuducit auctem Gꝛeg.
qui ſcꝛibens O(axio epo dixit ut babetur in tex.
ex quo colligit᷑ ſolo qõnis ad ꝑteʒ affirmarinaʒ. Sʒ
queꝛo ꝓ intelleciu lr̃e: quid ſi Dapa in ↄmiſſione
bꝰofficij nõ feciſſet illã ꝓteſtarionẽ ꝙ ↄmittebat nõ
loco ſed peꝛſone:an cõmiſſio fuiſſʒ realis.dicit Jo.
an.ꝙ nõ:⁊ h̊ qꝛ ſcꝛibebat expꝛeſſo nomine ꝑſone.⁊⸗
remittit ad Spe.de inſtru. edic.ꝗ. nunc aũt v. quid
ſi Dapa:⁊ ad id quod hẽtur in regula pꝛiuileginʒ
de re.iu.li.vVi.in meꝛcu. Do. Car. tʒ otrariuz: qꝛ
expꝛimebat᷑ etiã h̊ͥ nomen appellatiuum. Itẽ qꝛ dicẽ
do ↄꝛiuʒ ꝓteſtatio fuiſſet hic ſuꝑflua: quod nõ è di
cendũ in pꝛincipe:ar.xix.di.ſi romanoꝝ. Ego dico
pꝛimũ dictũ ueꝛius alia rõe q; moueat Jo. an. 2 pꝛi
mo qꝛ ad cõſideꝛanduʒ an ſu contemplata dignitas
an ꝑſona debemus pꝛius recurrere ad coniecturas
q ad expreſſionem nominis ꝓpꝛij uel appellanui. H
pꝛobatur in.c.requiſiſti de teſta.nõ.idem Jo.an.in

(andata.

regula pᷣnilegium in mercu. unde ſi ex conieciuris
nidetur contẽplata perſona pᷣſumitur diſpoſitõ per
ſonalis.ẽt ſi ſoluz nom appellatiuũ fuiſſet expᷣſſum:
ut le.æ nõ.i.d.c.?quiſiſti.ſʒ ex uerbis bꝰ cõmiſſioniſ
apparet ſatis perſonam ⁊ n dignitatẽ fuiſſe contem
platam: ut pʒ ex illis nerbis:qꝛ ex tꝛanſacta in te nita
⁊c.q uerba conueniunt ñ dignitati ſed perſone.Ex
q infero ꝙ ẽt ſi ſolũ no m appellatiuuʒ fuiſſet hic
expreſſum: nihilominus cõmiſſio fuiſſet perſonaliſ.
2 moueor:qꝛ ut patet in ſupraſcꝛiptione fuit expꝛeſ
ſum utrũqʒ nomẽ:ſed ꝓpꝛiũ peꝛ pꝛius.unde poſuo
ꝙ oẽs coniecutꝛe ceſſaꝛent:et ſic res eſſet dubia mñ
ex quo nomẽ ꝓpriũ fuit prio expᷣſſum ⁊ ꝑſona eꝛat
nota ſcribẽti:uidetur peꝛſona z non dignitas con
templata:ut optime probatur in.l.ſi ↄmunis ſeꝛuus
.ff. de ſtip.ſer. iuncta.l.qui habebat. ff. de tutel. uult
gl. in. l. cũ ita datur libeꝛtas.S. fi. ff. de ↄdi. demo.
2 de mã uide in.c.qm abbas de of.dele. ¶ enio
ad glo.⁊æ quero de quibus mandatis celeſtibus lo
quitur hic Dapa. ſyndit gl.i.ꝙ de illo alter alieri
us. Sed ego non credo gl. ueruʒ diceꝛe ꝙ illud nõ
refeitur ad iniungentẽ onus:ſed ad eũ qui dʒ onuſ
alterius ſubire. Dapa ãt hic loquitur de ſe:quare
arbitror quod Oapa loquatur hic de mãdatis ce
le tibſibi tanꝙ uicario facus circa paſcendum po
pulum dei.nam efficatius adimplet aſſumendo mul
tos ad h̊ miſterium:iuxta illud euangelicum. meſſis
quideʒ multa oꝑarij ãt pauci ꝛo gate dominũ meſſii
ut mittat oꝑarios in meſſem ſuam.xxj. di.F. i. Se
cunda glo.colligit ar.de officijs ꝑtinẽdis:ut officia
cõ nittãtur ſingulis peꝛſonis. p. in contrariuʒ
de multtis iuribus:ſed expedias hunc articulum ut
dixi in.c.ex litteꝛis de pꝛoba.¶ Blo. iij. queꝛit ex
quo legatus geꝛit uices pape: nunquid poteſt exien
deꝛe manũ ad oĩa que põt Dapa. Nndet gl. ꝙ n:
qꝛ nõ põt attentare ea que papa in ſignuʒ ulis onij
ſibi reſeꝛuauit:ut in.c. ꝙ trãſlationem de offi.lega.
⁊ ſic ſentit gl. ꝙ reliqua nõ reſeꝛuata poſſit legaius
attentare: qð clarius tʒ glo.in.d.c.ꝙ tꝛanſlationem:
qð dictũ ego nõ puto neꝛum:qꝛ nullo iure ꝓbatur:
imo potius ꝓbat᷑ Sꝛium in.c.dilectus el.i.qe pᷣben.
ubi pʒ ꝙ no põt dare ius ad uacatura beneficia: z
colligi ibi glo.ꝙ ↄ cõciliuʒ gnale legatus nõ diſpẽ
ſat. ad idẽ nide glo.in.c.fi.de heꝛe.li.Vi.que dicit le
gatuʒ nõ poſſe ↄmitteꝛe cãm tracrandã ſunplłꝛ æ de
plano ſine ſtrepitu ⁊c. quia eſſet tolleꝛe ius ſuperio
ris.⁊? idem ſpe.qꝙ n põt in ti.de lega..ſuꝑeſt.v. ſʒ
luũquid põt cognoſere.⁊ alibi dicit ið ſpe.ꝙ n põt
leg atus ſupplẽ defectũ cõmiſſum in ↄctibꝰ uel in iu
dicijs ut ipſe nõ.in ti. de lega.S.nunc ondẽdũ.uer.
xliij. æ in.e.V legatus ponit unuʒ dẽm gnalius ⁊ nõ
bilius dicẽs legatum non poſſe oĩa que ſibi ſedes
aplica ſpalr non reſeruauit ſi illa ſunt ardua:ſʒ ſunt
ad papã referenda:facit glo.nõ.i.c.ſicut de ſen.ex.
2z uidead hoc quod latius dicam in.c.fi.de confir.
uti. nel mnuti. Abbas.
Caſuſ. Ex uicinitate
oſdam. cſnnur noticia fa
cii loci uicini hoc dicit. ¶Et ponit ca
ſum abb. ꝙ forte iſti quibus ſcribitur petebam
9 5

pbendas ibi ⁊ eꝛant ibi uicini quos papa uoluit ex
audire cum tena ipᷣa ſatis oppꝛeſſa eſſet a tartharis
qð ipi uicini melius ſcire debebant ratione uicinita
tis. ¶ Mõ pꝛmo duo qnibus patria naſtatur moꝛ
talitate ſ.? languoꝛe fo ꝙ tãto quis ſubti
lius pſumit᷑ ſcire factũ altcꝛius quanto uicinioꝛ eſt.
¶ Hõ ꝓꝙ quis pᷣſumit᷑ ſcire faciũ uicini ſui: ex quo
infeꝛt᷑ ꝙ ſi teſtis deponẽs de facto uicini intenogatꝰ
de cã ſcientie Rndet ꝙ ſuʒ uicinus ꝓbat qꝛ ↄcludit
pꝛeſumptiue pſumptiõe iuris de quo bar. in.l.i.ff. ſi
ceꝛ. peta Hõ ꝙ dicuntur nicini hi qui ſunt de
diue:ſa patria nõ multũ adinuicẽ diſtantes: ex quo
puto limitandũ dictum bar.⁊ alioꝛum in.l.ſi teꝛtius
nicinus. ff. de aqua plu. ar. ubi dicit ꝙ ille qr̃ uicinꝰ
qui alta uoce clamãdo põt audiri: naʒ debʒ intelligi
qñ tractat᷑ de nicinis eiuſdẽ loci: ⁊ põt dici uicinus
a nico qꝛ ſunt eiuſdẽ uici ſeu ſtrate ſecus ubi tracta
tur de nicinitate reſpectu locoꝛum: nam tũc pñt dici
nicini ſi nõ multũ eoꝝ loca diſtant adinuicem ut hic
æ in.c.ſed ⁊ continuo.de pe.di.i.Glo.i.queꝛit an
tra hanc pꝛeſumptionẽ admiitatur dicens ⁊ allegas
ignoꝛãtiam: Gndet ꝙ de facili non admittitur alle
gat iura. ego diceꝛem ꝙ aut factũ eſt notum in loco
2 pſumitur illius bʒe no iciam nec dc facili andiret᷑
ꝓbando ↄꝛium ⁊ h̊ cãu loquuntur iura allegata in
glo. puto tamen ꝙ nbi non agitur de grani pꝛeiudi
cio admitteꝛetur uolẽs ꝓbare ignoꝛantiam peꝛ pꝛo
pꝛium iuramentuʒ nide ad hoc glo.in.c.pꝛope ſuiſti
.lxxxij. di. ? quod nõ.in.c.ij.de cõſti. aut factum ni
cini nõ eſt notum in loco ⁊ aut iſte tenebatur ex offi
cio ineſtigare ⁊ pꝛeſumitur ſciẽtia ad hoc.c.ĩnotuit.
2æ quod ibi nõ.de elec. aut non tenebatur indagare
ex officio ⁊ cꝛeditur ſibi ignoꝛantiam al'eganti: ar.
in regula pꝛeſumitur ignoꝛantia de reg.iur.li.vVi.in
glo. fi. de hac mateꝛia die ut plene dictum fuit in. c.
penul de iura calum. æ uide glo.in. c.ij. de teſti. lib.

vi. ⁊Z in.l.ij. C. de iura. calum.
Caſus. Pꝛe

. Banto et ifza. urr factuʒ

notum in uicino loco quod eſt notum in
remoto. h. d. Et pone cãum lineꝛalem ſecundũ Jo.
Foꝛe enim papa rephendit epm de negligẽtia cir
ca coꝛectionem delicti ſubditi ſui cuius clamoꝛ ad
ipᷣm papaʒ ꝑueneꝛat ⁊ qꝛ eps allegabat in hoc igno
rantiã papa ſibi ſcꝛipſit ut hic habetur. ¶ Mõ pꝛi
mo ar.a maioꝛi de ꝗꝰ de elec.cũ in cunctis p
po.oↄtra tex.in eo ꝙ dicit non potuit nõ peꝛueniſſe
ad iſtos qui eꝛãt in loco uicinio ex quo pemeuit ad
papam qui eꝛat in oco remotioꝛi naʒ ſepe nidemus
oppoſitum ꝙ multi de loco remotioꝛi ſciũt qð pleꝛi
qʒ nicinioꝛes ignoꝛant.metu ↄꝛij gl pꝛima exponit
nõ potuit.i. pſumit᷑ non potuiſſe. admittitur tamen
pꝛobatio icontrarium ſicut ↄtra aliam iuris pᷣſump
tionem:ita dicit hic nõ.glo.in ſui pꝛin.ex qua iũcto
tex.nõ ꝙ ueꝛbum põt nõ ſempeꝛ impoꝛtat neceſiita
tem:lʒ pcedat negatiua. cuius ↄtrarium dicit glo.in
regula.i.de regu.iur.li.vi.ſʒ dicit illud ꝓcedeꝛe niſi
reſultaret abſonus intellectus:tunc enim impoꝛtat pᷣ
ſumptionem ut hic:quod diligenteꝛ nõ. quod ſacit
ad cõem uſum loquẽdi ⁊ ad dictuʒ teſtis.¶ Cotra

He pꝛeſũptionib?

pꝛedicta glo. oppo.de.c.ſiqui cleꝛicoꝝ.xi.q.i.ubi ui
det᷑ pꝛobari ꝙ ↄ pᷣſumptionẽ iuris nõ admittit᷑ pꝛo
batio in Sꝛiuʒ ⁊ nõ ſoluit. Jo.an.dicit ꝙ ibi ſolui
foꝛte hᷣ dixit:qꝛ glo.ibi dicit quoſdaʒ dixiſſe ꝙ ibi ẽ
pᷣſumptio iuris ↄ quã nõ admitt᷑ ꝓbatio: q̃ illa p
ſumotio ſit iuris ⁊? de iure.Ego dico ꝙ ille tex.non
repellit ꝓbationẽ Sꝛiam ſʒ excuſationẽ ꝑtis ueꝛaʒ
ꝓbationem: ſicut in ſili fit in. c.ad noſtram de teſti.
¶Mtimo glo. queꝛit an pſumptio ſufficiat ad ↄdẽ
natiõeʒ. ? Gen det diſtinguẽduʒ tres ſpẽs pꝛeſumptio
nis: nã quedã eſt temeꝛaria ⁊ h repellitur: quedaʒ ꝓ
babilis:⁊æ hec inducit qñʒ expurgationem. quedam
uiolenta:⁊ h̊ inducit qnʒ ſufficientcʒ ꝓbationem ad
ſniam. ¶ Et aduene q; glo.nõ declarat tibi qn ſuf
ficiat ad purgationẽ indicendã uel ad ſentenui: nec
declarat qn ꝓbabilis dicatur ⁊ qn temeꝛaria uł uio
lenta. Jo. an. etiam tranſit ponendo ſolum quedam
dicta Inn. in. c. qꝛ ueꝛiſimile infra.e.ti. ubi ultra ea
que dicũtur hic dicit ꝙ eſt pᷣſumptio iuris ⁊ de iure
que nõ admittit ꝓbationẽ in ↄꝛiuʒ // Item iuris tin
cui ſtat᷑ donec ↄꝛium ſit ꝓbatum. Oꝛobabilis vo
qñʒ inducit ſe niplenã ꝓbationem:de ſen.ex.inquiſi
tioni de reſti.ſpo.ſolicite. nʒ ſufficit ad purgauo
nem indicen dam.ij.q.v. pꝛeſbyteꝛ ſi.⁊.j.de purga.
ca. ſiquis de gradu. Onʒ requirit ꝓbationem ſe
.cff. q me. cã nõ eſt ueuſite. Qnʒ nullã ꝓbanone 5
ſe admittit: niſi fama ucl alia circũſtantia ſu õ ipaʒ:
ut in pal. c. qꝛ. Qnʒ refundit ꝓbationem in reũ C.
de ꝓba.ſiue:⁊ de h.j.ut ecce.bñ.c uno.uãcoq;
ſecum adducit ſniam.j. e.illud ⁊.c.las ſupꝛa.e.affeꝛ
te. Idẽ in effectu do. an. hic ideʒ quod glo. hic nõ.
glo. in. c.i.ſemꝑ.ij.q.i.⁊.c.oues.vj.q.i.⁊ in.c.qixit
xxxij.q.i.ibi tñ glo.utitur ueꝛbo ſuſpitione:⁊ ſic ui
detur uelle ꝙ idẽ ſit pſumptio ⁊ ſuſpitio.Spe.lanꝰ
attingit. e. ti. F. ij. a pꝛin. uſqʒ ad fi. dicens inteꝛ cetᷣa
ꝙ tz coiteꝛ aſſignentur tres pᷣſumptionũ ſpes:ut hic
ꝑ glo.ipᷣe tñ addit qᷓrtam vʒ neceſſariam.⁊ appellat
illam neceſſariaʒ que nõ admittit ꝓbat onem in con
trariuʒ: que magr̃aliteꝛ appellat pꝛeſumptio iuris =
de iure: ⁊ ſic ponit quattuoꝛ ſpẽs pꝛceſumptionis.ſ.
temerariam probabtem uiolentam ? neceſſariam.
¶ Eso ante ne laboremus in incerto latins ? dla
rius artingendo mãm dico ꝙ multa reꝑiuntur no
cabula in hac mã: ut indicium.l.indicia. C. de rei
uendi:⁊ dixi in.c tertio loco de proba.ar.ut in.c.
forus de v.ſig. Suſpitio:ut in.c.p ſemper.ij.q.i.⸗
in. c. dixit. xxxij.q.i.⁊.l.abſentem. ff.de penis.pi:
ut colligitur in. l. iij. F. eiuſdem. ff. de teſti. per. Oar
.in lege admonendi. ff. de iureiur. Dreſumptio
temeraria:de ſen.ex.inquiſitioni MOreſumptio nõ
modica:ut in.c.ſupereo de teſti· reſumptio pro
babilis: ut in.d. c. inquiſitioni.Dreſumptio uehe
mens:ut in.c.literas.j.e. Mreſumptio uioleta: ut
hic in glo. que idem eſt quod uebemens:ut in. c. cũ
contumaria ð here.libro.vj.⁊.d.c.literas:ſed igno
ramus qñ dr probabilis uel uiolenta æc. Æoo
prius attingam preſumptionem iuris.fo hominis.
eeneennmn aduertendum ꝙ qn ius diſpõit
aliquid ſtatuendo ſupcr certo:quod in in ſe nõ eſt
uerum: æ illa appellatur fictio exemplum in.l. una

n AN
imin i , n dind il
ali mmotiſchi
aten . oan cisi
eNN
rngi sn
unni n
dliierin
CCertiocN j
N cmm
Nannd ntinnini

ſe ⸗
nl iin gn⸗
bimnuͦin , lind
atitim tnniici
ndminteui uunin
er itlpient n1 ae⸗ 4
mnctnl aoatfn Fumt
rtozenmien vei inan
nstigis one din⸗ ſant
ittristehtc nend dan⸗
PuritcKores er i aiiictss
ſGech dcrn g olatchfüen
Comennuedrensttndnis
Wneet anen
WKaderwnen Cumgimerln
ONonnſämniniderdire
ſtirnmcämwinn nme
Minnmrerilinmaöimn
Conßinmicnscnn nnte
raisttin m idei it⸗
domtnmniinzi
1 gnmgfintitiire
uninlrifmtggni
ntnengtclihetir
emn e eſirin N

8
N

. 1

Nſtlre 5 himringe uc

nincrneiſmieifrti ie
Keun cccit pſanproinzttt
mia imt pomnone in in Inin
nti tn zumn ſt nmn /Ptue
Gznnchaſengeni Pbuomn kinai
non de it o lane Oijfier n
nen inddcenn i. orſoniaſr ceenn
2 ianss 4e guil Qij egnnt dbnmnn
f.o ne ci o aſie Oiy mli phmmn
aImmt uſ amm ain mniſtmmu ſrz in
i alct O findt ptanamirnil.
poa iuet deb r acl iνaÜασ.
IMuat ſnian .. ud e c. has ce
Ge in cfean co. an. hic idq qned go. ti ö⸗
1clenp iſicces Ngitnc lt
glibini go uimn wdo ſhliger icn
clegide ſt iungio ſiſgni D. nl
ren iahm ſchntidand
öte aighenn es Pmmword Re
iethdinihen Bnucſmnamt n
õs

Tr. easkdiierd Nlt wompror⸗
wusKunnilteen esinhi

or
ure: 1 ſ Pont Aandnd C
Awrt: 1 n icktumt n

n Node
anen Nrode nmen
(n ſe hboremus in henu
Ue ns nandig nuin ,

74 5 tio:wr in. l⸗
ſms de v Olſßnil ntanfiü

ucdmld g. 4. an cer

C. de.rei vxo.ac.ubi ius fingit mulierem dorem ſi
bi fuiſſe ſtipulatã:cui in ueritate non fuit ſtipulata:
2 ̊ fac ius.Qnʒ in fauoꝛẽ alicuius:⁊ de hᷣ ibi ĩ gl.
7 peꝛ doc.in.c.is qͥ de ſpo.Onʒ ius pᷣſumit ſuꝑ in
ceꝛto ex aliquibꝰ piecturis:æ h duph. Qnqʒ. enim
ius pꝛeſu nit ĩ tãtũ:ꝙ ſuꝑ illa pſũptõe ſtatuit aliqᷣd
ac ſi ueriſſimũ eſſet qdðᷣ pᷣſumit.exemplũ:in.c.is qui
de ſpon.ubi dr:qð ſiquis cognouit carnaliteꝛ ſpon
ſam de futuro pᷣſumitur qð ſecum tũc noluerit con
traheꝛe mr̃imonium peꝛ vᷣba de pnti: nec admitti
tur ꝓbatio in Zrium:æ iſta appellatur magẽalit pꝛe
ſumptio iuris et de iure. AUnde ſcias ꝙ iſta nõ ſũt
uocabula iuris:ſʒ magfralia ut ſupra ſẽtit ſpe.ubi S
⁊ gl.in.c.ferrũ.l.di.⁊ ut plurimũ qñ ius ĩducit hãc
pᷣſumptõem expꝛimit̃ ꝙ nõ admittat᷑ ꝓbatio ĩ Zꝛiũ
ſz idem dic tu qñ h̊ nõ exprimit. dũmõ ſupeꝛ ſua pᷣ
ſu nptione ſtatuit:ut ꝓbatur in aui.ſed iam neceſſe
.C. de do. an nup iunctis doct. dictis ibi ? glo.oꝛ
dinaria in coꝛpoꝛe. unde illa aut. ſumitur. Enʒ ius
pſumit aliquid:ſed ſuꝑ ſua pᷣſumptione non firmat
in tantum pe les:ut ſuper illa certum quid ſtatuat:
? illa appellatur ſimpł: pſumptio iuris:⁊ cam ſẽꝑ
admittit᷑ pbatio in Sꝛium:ut dicit glo.⁊ bene in.d.
.c.ferrũ nõ.in.d.c.is qui. Qnqʒ tñ ius exigit ſtꝛic
tioꝛcm pbationẽ uno caſu quã alio:ut in.c.qꝛ Viſile
.j. e. z.c.ſuꝑ hoc de renũ.⁊ in.l.non eſt ueriſile. ff.
quod me.cã. Qnqʒ vo nõ pᷣſumit in tm ut reqrat
ꝓbõem in õoörium:ſed ſolũ exigit ut ĩdicat purgatio
.ij. q. V. pᷣſbiter ⁊ in.c.ij.de purga.ca.⁊ in h̊ nõ põt
dari ceꝛta doctꝛina:ſed ſeꝛua legem fᷣm quod diſpo
nit: ar. in. l. ꝓſpexit.ff. qui æ' a qui.⁊.vVi.q.ðiij. ſcrip
tum eſt in. l. enio ad fm.ſ. pſumptõem hoĩs:
7 appello pſumptõem hoĩs qñ iudex ex aliquibꝰ cõ
iecturis aliquid pꝛo uel ↄ aliquẽ ſen in aliqua cã pᷣ
ſu nit ubi ius ſopecificc aliquid nõ pᷣſumit. pone exẽ
plum in. c. afferte S. e. .iiij.q.iij.ſi teſtes et in.l.iij.
.ff. de teſti. ubi dicitur: ꝙ iudex dʒ ſui animi motuʒ
infoꝛmaꝛe ex argumentis ⁊? teſtimonijs:que ꝛei apti
oꝛa eſſe ↄpit ⁊c̃.fac̃.c.cãm de ꝛe iudi.⁊ melius.c.in
pñtia de renun. Cum enim iudex non poſſit peꝛdu
ci ad ueram ſciam facti per aliquẽ ſenſum coꝛpoꝛeũ
niſi factum eẽt notoꝛium ꝑmanẽs:oʒ ꝙ adducatur
ad firmam cꝛedulitatem ex pſumptionibus:que qui
dem pſumptiones cãnur ex multis coniecturis et
ex dictis teſtium. nam indici nõ ↄſtat ut teſtes ueꝛũ
dicant:⁊æ maxime qn ſunt ↄꝛij:ſed ex multis argum
tis ⁊ piecturis.̊ͥ pᷣſumit iõ diẽ lex:ꝙ animi ſui mo
tum iudex infoꝛmaꝛe dʒ ex aꝛgumẽns ? teſtimonijs
que rei aptioꝛa eẽ comperit ⁊ vo ꝓximioꝛa.nec.n.
ad multitudinẽ reſpici oʒ:ſed ad ſincerã teſtimonio
rum fidem ⁊ teſtimonia quibus potius lux vitatis
aſſiſtit: ⁊ h hnitur in.d.c.ſi teſtes.iiij.q.iij.⁊.d.l.iij.

.ff. de teſti. æ a ibi dicit glo. iuncto tex. ꝙ ſi teſtis ci

1o rũdet ẽ pᷣſumptio ꝙ ſit mẽdax.ſi vo ẽ moꝛoſus
pſumitur dubitaꝛe ut hẽtur. v.q.vV. J.ſed aliud. Et
Inno. in. c. quoniã õᷣ de ꝓba.dicit.qꝙ ſi index per
pendit teſtem uacillaꝛe nõ dʒ ſequi dictum ſuum ⸗z
iuriſcõſultus in.d.l.iij.dicit iudici:tu magis ſci po
tes quãta fides ſit teſtibus adhibenda.q.d. ꝙ ſuꝑ
B nõ põt dari ceꝛta doctrina:ſʒ ex narijs cõieciuris

¶ Quanto

iudex pᷣſumit pꝛo uel õ teſtes.nam pſumptio non ẽ
aliud quã quedã ſuſpicio que cãtur ĩ animo iudicis
uel cuiuſcunqʒ ex uarijs ↄiecturis uel argumentis
ſeu indicijs: æ fm ꝙ ↄiecture uel argumenta uel in
dicia urgent cãtur firmat᷑ uel augmẽtatur illa ſuſpi
cio.ſi enim indicia ſeu argumenta eſſent temeraria:
utputa ꝙ fuit uiſus clericus loqui cũ muliere nulla
alia piectura exnte nis pᷣſumeꝛe adulteriũ:certe ma
le pſumis nõ eni ex hoc dʒ cãri aliqua ſiniſtꝛa ſuſpi
cio ad hoc quod nõ.xi.q.iij.abſit ⁊ ſi de facto cau
ſaretur illa eſt ſuſpicio ſeu pᷣſumptio temeraria:de
quo in.d c.iquiſitioni. Si ueꝛ0 piecture aliquatenꝰ
urgent.puta ꝙ fuit uiſus ſepe ſecũ in ſecꝛeto confa
bulari ? utxerqʒ eſt iuuenis:tũc cãbitur ſuſpicio ſcu
pᷣſumptio ꝓbabilis: ar.xxxi.di.clericus ſolus non
tamen adducit iudicem ad cꝛedulitatem ut cũ ꝓpter
B ſolum de crie adulterij condẽnet ſʒ ꝓcedet ut ha
betur in. c.ij. de coha.cle. Item poſſent eſſe alie cõ
iecture magis urgentes:ita ꝙ cãrent ſuſpicionem
ſeu pᷣſumptionem magis uehementẽ:æ tũc ꝓcccẽt
ad magis grauia:puta ad purgationem indicenda
Qñqʒ etiam ad ſuſpeſionem a beneficio ⁊ officio
donec ſe purgauerit: ut in. c. inteꝛ de pur. ca.?æ qðᷣ
nõ Jo. an. in c.i.de accu.li.Vi. Quandoqʒ coniec
ture ſunt ſtrictiſſime æ urgentiſſime:ita ut uix ipſe
reus audeat diffiteri delictũ:⁊æ tunc cãtur tanta pre
ſunptio ꝙ adducit iudicem ad cꝛedulitatem 2? fere
tur ſententia contra eum de ipſo delicto:ad h.c.p
terea de teſti. c. afferte S;. e.? bo.tex.in.l.ſciant cun
cti. C. de ꝓba.canoniʒata.ij.q.viij.ſciant uide bo
na exẽpla ꝑ Jo. an. in Spe. in addi. ti. de ꝓba. G.
uidendum. v. xiij. dixi pleniuſ in. d. c. qui teꝛtio loco
ubi ui de Ex quibꝰconclude ꝙ non põt dari ceria
doctrina quando pſumptio ſufficit ad ſniam quan
do ad ſemiplenam ꝓbationem:quando ad indiciũ
ſeu toꝛturam:qn ad pugatõem indicendam:qn ad
ſuſpenſionem beneficij ⁊ officij uel ad ſiles effectus
ſed iudex ex ſuo bono ⁊ equo iudicio ex uarijs cõ
iecturis arbitrabiiur h̊ ut in iuribus ſuꝑius alle.=
ſi male arbitꝛabituꝛ coꝛꝛigetur factum ꝑ iudicẽ op
pella ionis:iux nõ.in.c.pretcrea preall.?⸗ ꝑ Inno.
in.d.c.qm contra. Ex his etiam concludo nõ curã
dum qua iter appelletur ſuſpitio uel preſumptio: an
.ſ. uebe nes an ꝓbabilis an uiolenta an neceſſaria
⁊c̃.qꝛ hec ſunt potius uocabula magiſtralia quam
iuris.aſſumunt enim ſibi nomen ſecundum ipſaruʒ
potentiam.nam appellatur niolenta illa que ſufficit
ad ſententiam: quia quaſi uiolenter trabit iudicem
ad credulitatem. Vehemens dicitur: qꝛ in tm urget
quod uehbemter facit iudicem ſuſpicari õ ꝛeum.j.e.
littera. Drobabilis quaſi proba ſeu recta.i. iuſte
cãta ⁊ non temere:ł quia reddit factum.uerſimile n
tamen ita uiolenteꝛ ut ſufſiciat ad ſentẽtiam. uid ad
hoc bo.glo.in.c.inſinuatum in fi.de ſimo.Sed ut
dixi ſupra non cures tu de his nominibus ſiue uo
cabnlis.imponas enim quod nomen nuis: ſed conſi
dera qualitates ? potentias æ circunſtantias con
iecturarum ⁊ ſecundum illas inducetur effectus: iõ
dixit Inno. iu.d. c. quia.j.eo. in fi.q quidam ap
pellant uiolentas preſumptiones quas alij debent

g.

pꝛobabiles:ſed in h̊ non eſt uis niſi in Fbo fm enʒ:
7 diſputatio de uocabulł ẽ peꝛtinacibus reliquenda:
ut ibi nota. Inno.⁊ glo.ſuper ica infoꝛciati.q.d.
quod non eſt fienda uis qliter nuncupet non enim
hẽmus iura que dnit que ↄiectuẽ inducunt pᷣſũptõʒ
uiolentam ⁊ que ꝓbabiẽ ⁊ que uebemtem: nec 44
oꝑetur nehemens qͥd ꝓbabil.nã uarij effectus cant
fʒ ꝙ ↄiecture urgent: ut colligit ex iuribus ſuperiꝰ
alt. qnimo glo.æ doc. non ponunt uehemteʒ pᷣſũpti
onem pro ſpe diſtincta ut in hac glo.⁊ in alijs ſuꝑi
us allegatis:quia forte cõprehendere eã uoluit ſub
niolenta:ut ſentiunt doc.j.e.litteras. Sʒ nos nice
mus quod uehems non ſẽper ſufficit ad cõdẽnatõʒ
ut pʒ in.c.inter de pur.ca.⁊ in.c cũ contumatia de
hẽ. li. Vj. ⁊..c.litteras:gꝰ theõica illa ñ eſt bõa:⁊ ſic
eſſent quinqʒ ſpẽs:nec propterea potes ex iure col
ligeꝛe quid oꝑetur nehemẽs ſuſpicio:gꝰ dic ꝙ feꝛe
infinite ſunt ſpẽs pᷣſumptionis ſicut ſunt coniecture
ex quibns ipᷣe pſũptiones inſurgunt.¶ Ex ſupius
dictis ⁊æ his que dixi ĩ. c. affeꝛte S.e.et.c.tertio loco
de pꝛoba. põt capi ſatis ſufficiẽs doctrina circa ma
teriam iſtã. Et ſcias ꝙ pꝛeſumptio quãdoqʒ ſumit
ex facto de pnti:qnqʒ ex facto de pᷣterito ⁊ niriuſqʒ
tpis tripliciteꝛ.nã ex pnti circa pñs ita circa pꝛeteri
tum ⁊ circa futurnum. Itẽ ex facto de pᷣterito pꝛeſũi
mur qñʒ circa pᷣterita qnʒ circa pꝛeſentia qñqʒ circa
futura:de quo uide glo.cum iuribus in ea alle.i.c.
ſe. ⁊ in.c.cuʒ ꝑ belicam.xxxiiij.q.ij.⁊.c.ꝑuenit.xvViij
di.⁊.c.multis.xliiij.di.
Brene eſt ⁊ in effectu
Cribam. intendit ꝙ ex pꝛeteꝛitis
pꝛeſumitur circa futura.⁊ pone caſum lit
teralem nt dixi in pꝛecedentibus capitulis. eo
ta primo quod diu negligens in preterito preſumũ
quod erit negligens in ene bor diẽ Gof.
quod qui negligentur ſtuduit in iure canonico pꝛe
ſu mitur ꝙ ſtu debit negligenteꝛ in iure ciuili ⁊ econ
nerſo. ¶2.no 2 prelarus non teneĩ ẗ aſſidue mo
nẽ peruerſi um ⁊ negligetẽ.ex qꝰ uehemter pᷣſumit ſe
non ꝓfectuꝝ.dʒ enim tũc tacẽ: ne mittat margari
tas int᷑ porcos:uide ad h bo.tex.in.c.qn.xi.q.iij.⁊=
in. c. epheſis.xlij. di.¶ ʒ.nota ibi apparet iuncta
glo.fi.quod id qð pſumit᷑ poteſt dici apꝑere:ad idẽ
bo.tex.S.c.ꝓx.⁊ uide ad mãm quod ibi dixi Gl.
i.ponit duos intellectus ad tex.primus eſt melior ⁊
pꝛo eo facit.c.qñ ⁊.c.epheſis õ alle.Glo.ij.pc nit
triplicem preſumptõʒ ex pnti ⁊ tripliceʒ ex preterito:
2 pꝛo expeditõe qro h̊ dicit᷑ pᷣſumptõ ex pret᷑ito cir
ca futura:nũquid alijs modis eliciat pſumptio.glo.
ſndet ꝙ ſic.nã pᷣſumptio qñnʒ elicit ex fẽo de pñti.
qnʒ ex fẽo de pᷣteꝛito pꝰ cau triplicit᷑. naʒ qñʒ ex pñ
ti circa pꝛeſens.pone exempluʒ.ſiquis de pnti eſt cꝛi
minoſus pᷣſumit᷑ ꝙ accuſat non bono ʒelo: ideo re
pellitur.vi.q.i.qui cꝛimẽ ⁊ in.c.i.de atcu.quãdoqʒ
pſumit᷑ ex pnti circa pᷣteꝛita. exemplũ ſi mulieꝛ nupta
allegans maritum captum ⁊? moꝛtuũ alteꝛi nupſeꝛit:
ſi poſtmodum audito de uita primi mariti non rece
dit incontinenti:de ſecũdo pꝛeſumitur ꝙ cauſa incõ
tinentie tranſiuit ad ſecundas nuptias:ut in.c.cnʒ ꝑ
bellicam. xxxiiij.q.ij.Onʒ ⁊ irio pꝛeſumitur ex pnti

¶ De pꝛeſũptionib

circa futura. exemplum ſiquis de pñti eſt negligens
ſeu cõtinens pᷣſumitur ꝙ talis eꝛit in futurum: ut in
.c.ſiquis diaconus.l.di. ¶ Fo cãu pꝛincipali induci
tur pᷣſumptio ⁊ triplꝛ. qnʒ enim ex pꝛeteꝛito circa p
teꝛitum. exempluʒ ſi incontinẽteꝛ aliqua mulieꝛ uixit
nõ pſumitur ꝙ fueꝛit maritata. xxviij. di. quia ſunt
culpe.quãdoqʒ ⁊ fo ex pꝛeteꝛito pꝛeſumitur circa p
ſens: ut ſi queꝛitur de fama alicuius.naʒ pꝛeſumitur
quis bonus uel malus ſm uitam de pꝛeteꝛito: ut in
.c.m ↄnachus nouitius. lxxvij. di. facit quod nõ.i.l.
fi. ff. de queſtio. Qnqʒ ⁊ tenio ex pꝛeteꝛito pꝛeſumi
tur circa futurum nut hic ⁊z nota hanc glo.⁊ idem in
effectu nõ. in. d. c. cum ꝑ bellicam pᷣalł =. c. peꝛuenit
.xviij. di. æ.c.multis.xliiij.di.⁊ faciũt hec ad queſtio
nem: quidam fuit minatus cuidã de ꝑcutiendo euʒ:
demũ fuit ꝑcuſſus ⁊æ neſcitur a quo: queꝛitur an ſir
pꝛeſumendũ ꝙ fueꝛit ille qui minas itulit.⁊ nidetur
ꝙ ſic: qꝛ ex pꝛeteꝛito pᷣſumitur circa pñs: ut pʒ ex pᷣ
dictis.dic ꝙ bene inducitur pꝛeſumptio contra euʒ:
nõ ta nen ſufficit ad condẽnationem: quia in crimia
li debent eſſe pꝛobatões luce clarioꝛes.l.ſciant cũcu
C. de pꝛoba.canoniʒata.ij.q.viij.dicit tamen ſpe.
in ti. de pꝛeſump.S.ij.circa fi. ꝙ talis pꝛeſumptio
ſufficiet ut ſupponatur toꝛture:quod nõ. ⁊ uide ibi
latius æ quod nõ. in.c.auditis de in inte.reſti.⁊ i.c.

auditis de pꝛeſcꝛip. Cius. E
. zus. Effi
Bia neꝛiſimile. o⸗ die

tio requiritur ab illo qui pꝛobare uult qð

Ron eſt ueꝛiſimile., diuiditur. nam pꝛimo ponit cãam

finalem.ſecundo pꝛouiſioneʒ.teꝛtio pꝛouiſionis cau
ſam unpu ſiuã ſecunda ibi pꝛouideas.teꝛtia ibi quo
niam. ¶Non pꝛimo iſtum tex. contra peꝛmutan
tes beneficium tenue cum pigui. pꝛeſumenda eiʒ eſt
talia peꝛmutatio fraudulenta æ ſimoniaca cum non
ſit ueꝛiſimile ꝙ ſine cauſa reſignet quis bencficium
pingue pꝛo tenui: ar. hic ⁊ in.c.ſupeꝛ hoc de renũ.
facit quod le. ⁊ nõ.in.c.ij.de renun.lib.vi.puto ta
men ꝙ bec ſola pꝛeſumptio non ſufficiat ad ſenteri
am pꝛ feꝛendam: ſed pꝛeſtat legitimam cauſam inci
cendi purgationem ſeu aliteꝛ pꝛocedendi: arg.in. c.
inteꝛ de pur.ca.ſed ſi adeſſent alia adminicula pote
rit ſententia feni.exemplum peꝛmutauit quis bencfi
cium pingue cum nepotc iuuene habente tenue.hic
enim concurrit ſuſpicio ſanguinis ultra tenuitatem
beneficij:ar.x.q.ij. hec uſus pꝛeſtatio maxime ſi al
teꝛ eꝛat ſenex. ⁊ hoc uidetur uelle Jo. an. in dicto.c.
.ij. de renun.li. Vi. licet contrarium uelit Jo. de lig.
in. c.i.de cle.non reſi.ſed pꝛimum puto ueꝛius.⁊ qꝛ
ualet ar.a communiteꝛ accidentibus: ut dicto.c.i.et
com nuniteꝛ uidemus ꝙ iſta fiunt in fraudem. bec
puto ueꝛa: niſi ſit alia pꝛeſumptio iſtaʒ excludens:
utputa quia non poreꝛat ſecure moꝛari in beneficio
pingui uel alia ſimilis: argu. de renun. ad ſupplics
tionem ⁊. vij. queſtione.i. paſtoꝛalis.¶ Secundo
nota ⁊ tene menti:ꝙ licet õ pᷣſu⸗ noriõe; iuris admit
tatur ꝓbatio:ut hic ⁊ dictum fuit Sᷓ in.c.qto: tamé
aggrauatur ꝓbans durioꝛibus pꝛobationibus quã

do ueiſimilitudo eſt ð eum. Unde ſcias ꝙ quãdo

neꝛiſimilitudo eſt tanta ꝙ non admittit pꝛobatione;

11 onf
imenln c cnie 9
de
te, a
inen 1, codc e
nun au nuintie
rqvare ur Nl

adnhn de
caten cnd Rntien

c
ananant n Gan.

mwfrieqtaieikle
oAegonnot

M

hiencentun
minrſapmmiſttmn in
r omnue immi idd /n
mlxorf r un n ni
enonnocecohhbinnone menonmmn
nenacomlerun aun er dinon
Ninn Yoengtdigiſtunand 4
Ghcherdapoſninterrodann n
Nlilid ragsubcenddnnt unmd
thnionenconranfmnan &
Cacisrmwinctddind wi
GNGdrn eercionder Rn
CüdokKonkuenm.
rüſamnoſcnchthmmen
Cimmnäntanith Nwnn
i⸗ muliagnin n
IInnlben, ſannn iuftnr ni
n: unmnonditan jlelinir
Pubitneſend Nroſen ne
lei⸗ D e

D ii
o ons Bõ

ſah lien poni onwen

. . olanen
emobatoes luce Chnors litnin

ramnnni lini
Nrinmd ſiſcnaff gnis in
4 a n ſopponnn vmme glod ee⸗

mug ? o in c Ans gein lle r
algs de rſan,

venſimile As

Moꝛ ſlt
Io nyuſiur cbilo u ovtare ut ct
toenſimik, dindmr. um uno pvonr cin
n. aundo oronſone, eno ovoliſonis au
non ui ſerunds bt prouidens lennn idlene
.(Monn pruno ſun ex. Cond emn
nmm inwe cum pigni. Peunenen d
pemumno faNddena1 Nnoniada nnn
cbmmie g ſe nſa ſcne isdenflnn
3
NA NoAK. 1 0 Aerenun d dn
en , der a Paſanndnd Nn uſfcan,
õ
n ſorncan Kü

cendi porganonen ſeh iuapwdclacii⸗

interde hl. 1ſei Adeſen ain lma,

mſammufn amnim en ten
otc invene orel,.
n pngve un npor vene
tamt ſuſpicio ſngunbin⸗
tencſcje. r . bet uſus pucſicti

el

cmer ?boc videtur vele Nn

4 4
enun. i. V. iet contlariumn

de.non eſteſed pununpi
11 41. comn

(.

in Zrium:ut in.c.filij de hcreti.li.vj.? hoc puto ꝓ
cedeꝛe ubi ius exprimit. ſicut facit in dicto.c.filij.
uel ſuper illa preſumptione ſtatuit:ut dixi ſupra.e.
quanto:alias ſemper admittitur probatio in con
trarium licet exigatur ſtrictioꝛ ut hic. Qnandoqʒ

neriſimilitudo eſt maxima:æ tunc non admittitur

pꝛobatio in contrarium niſi precedat prius aliqua
cauſe cognitio:ut in.c.ſuper hoc de ꝛenun. Nuan
doqʒ ẽ ueriſimilitudo magna non tamen maxima.?
tunc ꝓcedat iſte tex. ut admittatur pꝛobatio:ſed de
bet eſſe clariſſima:ſicut in cauſa criminali:ut hic ⁊ ĩ
.l. non eſt ueriſi mile.ff. quod me. cã.? hec nõ. facit

etiam qð le ⁊ nõ.in. c. ſollicite de reſti ſpo. ¶Mö5

ꝙ contra teſtes deponentes contra ueriſimile eſt
pꝛeſu mptio falſitatis: æ ſic non faciunt fidem. niſi
ſint tales de quibus non eſt ueriſimile ꝙ debeant
deierare:uel niſi habeant aliquam preſumptionem
ſecum: puta famam nel quid ſimile. ¶ Oppo. ⁊æ ui

detur ꝙ alio reſpectu non ualuerit hec permutatio
quia non interuenit auctoꝛitas epiſcopi.. de re.

permu.queſitum cum ſi.ſoł.intelligendum eſt ſecun
dum doc.ꝙ hec auctoꝛitas etiam. allegabatur: ſed
non eſt ueriſimile ꝙ hec inteꝛceſſiſſent:ſed falſo ma
do allegabantur

Llud quoqʒ. Galus .PWer

noĩationem co
abitationem 7 famam ꝓbatur coniugiũ
maxime ſi appareant inſtrumenta dotalia. ita ſum
mat Jo an. que ſummatio iudicio meo omnino
non colligitur ex iſto tex.tum quia in iſto tex. nulla
fit mentio de cohabitatione nec nominatione ultra
inſtrumenta dotalia:tum quia per dictionem maxi
me ſentit JYo. an. q; abſqʒ inſtrumento dotali fuiſ
ſet hic per alia poſita in tex.probatum matrimoni
um:ideo magis inherendo littere ſummo ſic. er
cohabitationem diutinam famam de matrimonio
2 contractibus matrimonialibus ac alia adminicu

la probatur matrimonium. hoc dicit. Communis
dinuiſio. ſecunda ibi uerum. C H. pꝛimo expreſ

ſum in lutera:ꝙ ſola cohabitatio maris ⁊ ſemine
etiam diuitina non inducit pꝛeſumptioneʒ matrimo
nij:æ quod plus eſt etiam ſi maſculus ſit ſeꝛuus ⁊ ſe
mina libera. nam pꝛima fronte uideꝛetur contrari

umn: cum non uideatur ueꝛiſimile ꝙ libeꝛa uelit co

habitare ſeruo preteꝛ affectum coniugalem:cum nix
reperiatur aliqua que cum ſeruo uelit etiam matri
monialiter cohabitare. infra. de coniu. ſer. quaſi peꝛ

totum. ſſed ratio decidendi in contrarium: eſt quia

cum matrimonium ſit magnum ſacramentum æ ma
ximi preiudicij non debet iudicari ex leui preſump
tione:ar.in.cap.litteras.j.e.⁊ in.c.licet ex qnadem
ſupꝛa de teſti.? de hoc aliquid.j.ſnꝑ glo.in.v.nxo
rem ſuam. ¶ Secundo nota caſum in quo ſeruns
poteſt eſſe in iudicio nomine pꝛoprio ⁊ pro iure
pꝛopꝛio ſcilicet cauſa petendi uxoꝛem ſuam. In
iſtis enim ſpiritualibus non curatur dominica po
teſtas:ſicut nec patria:de iudi.ſi annum lib. vi.⁊ in

capitu.i.?æ quod ibi nõ.de coniu.ſer.⁊ de materia

in.l.uix certis.ff.de iudi.⁊ in.c.non eſt.j.de ſpon.

¶ S. ribã. O viſile

Parto nota ibi uendicans:quod maritus po
teſt uendicare uxoꝛem:⁊ ſic uidetur quod maritus
habeat dominium in uxoꝛem:cum rei uendicatio
non competat niſi ratione dominij.l.i.⁊.l.noſtrum
ff.de rei uendi. æ nõ.in.c examinata de iudi.in cõ
tꝛarium facit.l.ſi nxoꝛem.C. de condi.inſer.ubi di
citur quod mulier eſt in poteſtate patris æ matri:
ideo dic ut infra latius dicam. (Wotbi⸗ apertiſſi
mum quod inſtrumentum donationis propter nup
tias licet in eo enuncietur matrimonium non ta
