numero reſtium: ſi erit neceſſe ⁊ finaliter ꝓcedeꝛ
nut in lex:ut d.c pᷣcipuc.cum enim nõ agatur ad
penam: ſed ad pniam ſufficiũt ꝓbatiões minus

ſufficientes: ut nõ. glo ij.q.i.multi nide mñ ꝙ di
xi in. c.at ſi clerici ð iudi.ſuꝑ glo.i. ¶qͥ Niem ad
nerte qꝛ hec ha vVificat᷑ ñ ſo ũ i actoꝛe:ſʒ ẽt ĩ ꝛeo
ñ ſ deficietib plẽis ꝓbatiõibꝰſe purgare dẽt.
nã tũc ↄputat᷑ ipſe ĩ numero teſtiũ.ar.c.quo tiẽs
de pur. ca un dicit hic Moſti.æ pꝰeũ Jo. an. ꝙ;
pria auẽtas hꝰ. c.cõgrue adaptat᷑ denunciãti. fa
vo purgãdo: qͥ ꝑhibet ieſtimoniũ ðᷣ ſe ipſo. EG
xpᷣs purgauit ſe aduerſus falſas:aſſertiones iu
deoꝝ:puro tñ ꝙ iz diciũ ſit in ſe nex:n i ↄgꝛn
it huic ſe ubi pᷣncipalꝛ diſponũ ſuꝑ acin ꝓban
di.nã rens ſe vurgando ꝓprie non ꝓbat ſed ſe
Pargar E Eote? Gram lec magis gñalẽ ſᷣm
quã ſaluo magis gñalitatẽ ſen gñaleʒ diſponem
hꝰ. c. uʒ: ur ꝓcedat in oĩ negocio ſiue agatuꝛ ꝑ
niã denũciatõis ſiue nõ: ſiue agat᷑ ð̊ preindicio:
alteriꝰſine nõ:ſiue agat᷑ ð directa actõe ſine nõ:
ſine indicis officiũ ĩploꝛat᷑ ut deficicntibus alijs⸗
ꝓbationibꝰdeferat᷑ iuramẽtũ pꝛicipali perſõe.i.
actoꝛi hñti pꝛo ſe nnũ teſtem:niſi alind ſuadeat
qualitas negociorũ ſeun ꝑſonaꝝ:ut ꝓbat ĩi. c. fi. ðᷣ
iureiur.iũcta gl.fi.⁊.l.iĩ bonefidei.C.de re.cre.
2 iureiurã.nã tũc ipᷣe cõputat᷑ in numero teſtiũ:
cũ nulla cã terminet᷑ dicto nniꝰteſtis rin:ubi agi
tur alteriꝰ pᷣiudiciũ:ut in.c.lʒ nniuerſis ĩ fi.j.e.
ti. æ iũc oĩa plana ſunt. In quibꝰãt cãis ſit locꝰ
delationi iuramẽti ĩ ſupplemẽiũ ꝓbationis dicã
plene i. d. c. fi.? ꝑ bec bẽs expeditã mãʒz huiꝰ.c.

¶ De ieſlibus.

intrinſecam ? primam ꝑtem glo. nam in ſecun
da parte glo.intrat materiam non ↄgruentem
titulo nzo.qᷓ ſatis ad plenũ fuit expedita i. c.no
nit. S. de iudi. uerit nãqʒ utꝛũ ifames ⁊ cri
mioſi admittãt᷑ ad denũciãdũ aliorũ cria: æ cõ
cludit ꝙ nõ:ſj dic hoc nõ ꝓcedere ĩdiſtincte et
plene dicẽdũ: ut nõ.i.d.c.nouit:diẽ tiũ hic Ho
ſti. ꝙ ĩ caſibꝰ iĩ qoꝰ ifamia repellit a denũtiando
ſi tamẽ denũtiatꝰ ẽ ĩfamatꝰ alr ꝙᷓ ex dicto illiꝰ ðᷣ
nũtiatoris eccła ĩqret allegat de pᷣſũptõ bꝰ cum
i iunẽtute. ⁊ nõ qꝛ ſẽtit ꝙ ifamia orta ex ꝑſona
ihabili non pſtat facu ta ẽ iqrẽdi. vide qð dixi ĩ
.c. qᷓit᷑ ⁊ qn.ij j.ð ac. Gl.ij. qꝛit nũqͥd h ancias

ſi peccauerit ĩ te ⁊c̃.extẽdat᷑ ad oẽs ut ſic oẽs te
neãt᷑ denutiare: ut h̊ dẽ: gl. rñdet.ut pʒ i ea Ho.

alꝛ. ſed iu dic ut pleniſſime dixi in.c.nonit de in
di. (n op. h dẽ ꝙ i oꝛe duoꝝ ul triũ ⁊c:et
ſic ſeẽrit ꝙ ꝑ plures nõ poſſit fieri ꝓbatio.unde
ob.c Iʒ de ꝓba.ubi innit Sriũ. o. glo. ulti.
metu Srij ut arbitroꝛ dicit illã anẽtem exponen
dã negatie.ſ.iĩ oꝛe duoꝝ uł triũ ⁊ ñ pancioꝝ:q̃ſi
dicat ꝙ plures pnt adhibeꝛi:ſed paucioꝛes nõ
2æ idẽ dicit ĩ.c.lʒ nninerſis.j.e.ego nõ credo ꝙ;
hec fuerit mẽs illiꝰallegate auet̃is.ſʒ ſolũ noluit
inuẽ ꝙ ois cã poſſet iſtrui pꝑ duos ujl tres teſies
ita ꝙ neceſſario nõ exigant᷑ plures:nõ iñ negat
qn plures poſſint adhibeꝛi æ hoc ꝓprie uolũt
iſte auẽtates poſite ĩ la zæ maxie fa. Jam hic nõ
dubitapatꝙ mioꝛes duorum nõ facerẽt fidem:
ſz xpᷣs uoluit oſtẽcẽ ꝙ duo ſufficeꝛẽt nec neceſſa
rio płres reqreꝛet᷑ æ ſi dicẽs qũo ĩ aliqvꝰcaſibꝰ
reqrũt᷑ ultrra duos:ui plene nõ ꝑ gl.i.d.c.licet
uniuerſis. Endeo ꝙ illa fuerũt iducta ex diſpõe
pncipis qͥ potuit ex cã ius diuinũ limitaꝛe ei iteꝛ
prerari iur nõ. plene ꝑ Inno.i. c. ꝗᷓ in eccliaruz
ð cõſti.? ꝑ legiſtas maxie Maꝛ.ĩ.l.fi. C. ſi Otꝛa
ius uł uti.publi. Sic qn ex cã minꝰſufficiẽs pꝛo
batio admitti: iuxta ea q; plene dixi ĩ.c.ſicut de
ꝓba.⁊ caſus i qbus.ſafficit unꝰteſtis.dicã ſa teʒ
remittendo iĩ. c.nuper.j.e.aliquid teiigi in dicio
capitulo ſicur.

Caſuſ. Dicit q̃es
eſſe et qualit᷑ iura

Botiens.

re debeant qui ſuꝑ ↄſanguinitate depo
nũt ⁊ duo ſũt dicta:ſᷣim ibi ꝓbatio (t.

Et ĩ actibꝰ grauiſſimi pᷣindicij duo teſ:es faciunt
plenã fidẽ ſeu ꝓbatõeʒ:pʒ hic ubi agit᷑ ad ſeꝑati
onẽ mimonij ꝓpt᷑ ↄſangninitatẽ. naʒ ſeꝑatio ẽ
res grauiſſima:ut ĩ.c.lʒ ex quadam in fi.j.eo.et
in. c. debitum S. de biga.ad hoc uide glo.ſingu
larem in. c. preſul.ij.q.iiij.que dicit duos teſtes
ſufficere ad ꝓbandum crimen contra papam:et
25. ꝙ ꝓcedit hoc etiam: ubi non poteſt haberi
probatio neceſſario concludens ex natura rei:
ut ſufficiãt duo teſtes ad ꝓbaiionẽ rei eo modo
quo ꝓbari poteſt:ſicut pʒ hic in cõſanguinitate
ꝗᷓ directe ꝑ teſtes percipi non poteſt:ſed admiiti
tur in parte teſtimonium de credulitate: ut hic
2 dicto.c.licet ex quadam facit.c. preteres.j.e.

deilit n i
isoi ai ⸗
M.
ſuſe ittnicn

Gli ianuizl
ſiii in /lin

r Mio un ⸗
mninſfrinß umn
rlu hicht / i a/⸗
itli uieß Minia
lianccobin nſttann
rid do leniler ue⸗
Gnetltcybelut ſnio
ſcniciti se emin
Ntilchuinerimdn 6
Uignttiteaatlarae:
(logttunt eu D na
NMeteuen
Gagramdrizmr
Werankatu
Nircpandäsdteni
ummmiimnmtti
rckmi maſi⸗
uituniechtin .
itntifnan
Nomnacr

inroc an.
Poresit dbbenſ ndios n

Nalich uiene tngeto

an misilelizne weis hoi it
osscipoſſriſn opvobfno
acſſno i nem, Ananuiie
gpſirachbui·? Ar mmn wii
niriloemnef, Amn
Pmorv NI,öͦteriͦ ſcn⸗
oſlite gvo iſfcnir ner eteſin
euit ſdles io ilcbciſb
vos: gene no Ga d er
g la ſoerin igoen er dihde
i ercdiusdtini hmiateer un⸗
peneg Imdit jin ellang
hs mmpie PrilC dins
Gegit anin ſfcis o
iinmnen Dgeedniichncte
iinsliftetuns aſu,
anoher) 2. diagid eucin G

.

d(C. Dt es
Vonens. ſee onli iurs

Attenn aiii⸗ Aingunmut n

M. fo caſum i quo ↄſanguinei pᷣferũt᷑ alijs re
ſtibꝰ. ſ. qn agitur ð conſanguinitate ꝓbaãda:ipſi
.n. pſumũt meliꝰqᷓ; eynei geneologiam ꝓpriam
ſcire ad hoc.c.vij.det᷑ qͥ ma.accn. poſ.ſecꝰ ubi
ageret᷑ de alio ꝓbando ut i.c.ſuꝑ eo.j.e.⁊ ĩ.c.iĩ
lis. Mõ.ttio ꝙ cetis paribꝰplꝰcredit᷑ ſenioribꝰ
facit.l.ſi chorꝰ.ff. de.le.iij.ꝙ puto neꝝ nbi agit
de antiqᷣtate ꝓbãda:qꝛ antiqtatẽ meli pſumunt
ãtiqui ſci ſecꝰ puto i actu recenti cũ iuuenes ha
heãt ſẽſus acutiores ? uelociores ad eapienduʒ
hec tñ reliquenda ſũt aꝛbitrio iudicãtis qͥ ex na
ꝛijs circũſtqtijs alios prefert.ar.l.iij.ff.e.⁊.i.c.ĩ
nza. j. e. ꝙ ĩi defectũ cõſãguineoꝝ ꝛequi
ꝛũt᷑ ſeniores.quid ãt ſi n ſuꝑſit niſi unꝰ cõſaguie
ns. dic ꝙ iſte ꝓducet᷑ cũ alio ſenioꝛi:ad h̊ text.
in.l.ſtichꝰꝗqᷓ meꝰeꝛit.ff.de le.i.⁊ facit ad illã qõeʒ
ſtatuto cauet᷑ ꝙ mulier nõ poſſit ↄhere niſi cuʒ
oſeſu duoꝝ ↄſãgnineoꝝ ex ꝑte pr̃is ⁊ ſi tales ñ
ſuꝑſũt capiãt᷑ ex ꝑte matris. ↄtigit ꝙ mulier nõ
bʒ niſi nnũ ex ꝑte pꝛis nũqͥd capier duos ex ꝑte
mẽis:an illũ unicũ paternũ cũ uno mat᷑no ⁊ cõ
muniter cõcludũt legiſte ꝙ dʒ caꝑe pat᷑nos qie
nus hẽi pñt ⁊ ĩ defectũ ꝛecurꝛeꝛe ad mat᷑nos ua
nõ. Mar. in. d.l.ſtichꝰꝗͥ meus eꝛit ꝑ illũ textũ.=
HBal.i.l.iĩ copulãdis.C. de nap⸗ 15 con
ſaguiei dicũt᷑ ꝓpiqui ⁊ ſic uenieẽt appellatõe ꝓpi
quoꝝ. ¶ Hõ ibi pᷣuato odio ⁊c̃.ꝙ nõ oẽ odiũ
repellit a teſtimõio:ſʒ pᷣuatum tm ſecus eꝛgo in
publico. Nã duplex ẽ odiũ.qdᷣdã ẽ pᷣuatũ alið
ẽ pnblicũ. pᷣnatũ ẽ ſʒ Jo.an.familiaꝛe ⁊ caꝛnale
pnblicũ cum odio hẽtur qͥs:qꝛ peccator:allegat
lxxxvi. di.odio. Et ſic uẽ ꝙ licite habemus pec
catores odio.⁊ ꝓ hoc illud pſalmiſte:odiſti oẽs
q oꝑant᷑ iniqtatẽ:ꝑdes oẽs qͥ loquunt᷑ mẽdaciũ
tex.tn i.d.c.odio nẽ inuere ↄꝛium dicit ei odio
hẽant᷑ peccata ? nõ hoĩes:ſed coꝛꝛipiant᷑ ad idẽ
.c.duo iſta noia.xxiij.q.iiij. Sed põt dici ꝙ nõ
ſunt hndi odio:ut eis ob hoc noceamꝰ: ſed odi
ẽdi ſunt ꝑꝑ peccata eoꝝ.hoc iñ ſpectat ad theo
logos:⁊ ꝙ ſupra dixi de odio idẽ dic de amici
tia.ẽ.n.duplex:ut dicũt h̊ docto.qᷓdam caꝛnalł qᷓ
corruptionem inducit:⁊ de iſta ĩrelligit᷑ iſte text.
ad hoc.c.de parentela.xxxv.q.vi.qdam chaꝛi
tatiua ? hec non ipedit teſtem de quo in Spec.
.e.iti.ĩ pn. hoc ꝓbo.nã ſᷣm legem diuinã demus
dilige? ꝓximũ ſicẽ noſmeripos:⁊ xpᷣs dixit i enã
gelio.nemo maioꝛem charitatẽ hʒ:ut animã ſuã
ponat quis ꝓ amicis ſuis:nõ dʒ gꝰquis repelli
a teſtimonio adiplẽdo legem dininã ? ꝓpe cha
ritatia amicitia eſt qñ diligimꝰ ꝓximũ:nõ ꝑꝑ ali
qs utilitates nꝛas:nõ ꝑꝑ ſperãda bñnficia uel ac
cepta:nõ ꝑꝑ affinitatẽ ſeu ↄſãguinitatem ſʒ ꝓpt
hoc tin ꝙ ẽ nẽ ne ꝑticeps ⁊ vinoſus.nide bo.
tex.i.G. ꝓxios.de pe.di.ij. Itẽ dico ꝙ amicitia
carnal nõ repellit ex toto:ſed minꝰcredit᷑ uł paꝝ
Fm qlitatẽ ⁊ q;titatẽ amicitie de quo nide bonã
gl. ĩ. . ĩ his.j.e.?⁊ ꝑ Cy.in.l.eos.C.e.⁊ ꝑ Jo.
an.ĩ Spe.i loco palle.adde nõ.i.c.ꝛepellãtuꝛ de
accu.⁊.iij.q.V.ĩ ſũma ⁊.c.i.⁊ hec nõ.⁊ tene mti
Et qͥs dicat᷑ ꝓpᷣe amicꝰ. uide bonũ text.i.l. late

¶ AQnotiẽs.

culpe. S. amicos.ff. ð v. ſig. ¶ Altio nõ. calum
i quo ualʒ reſtimoniũ de cꝛedulitate ad idẽ.c.licʒ
ex quadã.j.e.⁊.c.lis de pᷣſumpt.⁊ plus nident
ꝓbaꝛe hec iuꝛa:ut nõ ſolũ tale teſtimoniũ de cꝛe
dulitate admittat᷑:ſʒ et ſit neceſſe ut vᷣponat᷑ his
caſibꝰ ð credulitate Al, qro gnaliter an ⁊? qn
naleat tale teſtimoniũ ð credulitate.uide nõbile
diciũ Cy.i.l.teſtiũ. C.e.poſt Jac.de are.cuius
ſniaʒ recitat ⁊ ſequit᷑ Jo. an.ĩ addi.ſpe.I. oppo
nit᷑:vV. itẽ ꝙ depoſuit ðᷣ credulitate: ⁊ ocluſio eſt
bec ꝙ ubi credulitas ẽ ꝓxia ſeſui ꝑ quẽ ꝑcipit
neritas ualebit teſtimoniuʒ tale:ſecus ſi remota
a tali ſenſu:exẽpluʒ primi ſi dicit teſtis ſe uidiſſe
nudũ cũ nuda iĩ eodẽ loco:ꝑ qð cꝛedit eos adul
teriũ ↄmilſiſſe:talis.n.teſtis ꝓbat:ut ĩ.d.c.ĩ lꝛis
7. c. pterea.j.e.uide aliud exẽpluʒ dicit ꝙ talis
puer fuit natus i domo talis.⁊ ex hoc credii ꝙ;
ſit filiꝰ illiꝰ uiri qui ihabitat illa domũ:ad hoc.l.
ſi niciniſ ſciẽtibꝰ.C.ð̊ nupp.⁊.l.filiũ.ff.ðᷣ his qui
ſũt ſui uł alie. in ¶ Exẽplũ ſcdᷣi qũ cꝛeduliras ẽ
remota a ſẽſu:ꝑ quẽ vᷣitas pcipit: dicit teſtis ꝙ
nidit niꝝ ⁊ mulierẽ cõſabulãtes:⁊ ꝙ ex hoc cre
dat ꝙ ſe cognoſcãt carnalit᷑ uł ꝙ uidit aliquẽ ðᷣ
ſero cũ armis ⁊ ex hoc credit ꝙ iteꝛfecit illuʒ qͥ
reꝑtꝰ fuit moꝛtuꝰ ð mane:ceꝛte talis teſtis nõ ꝓ
bat ꝙꝙ talis credulitas ẽ nimis remota a ſẽſu uł
ab actibꝰ ꝑ quos vᷣitas ꝑcipit᷑ ſuꝑ q̃ ðponit: oʒ
g ꝙ illa credulitas eliciat᷑ ex actibꝰ ex quibꝰho
mies cõiter aliqd pᷣſumũt ⁊ ueriſiłr credũt ſiẽ in
ſili nõ. Dar.i ifamia ꝓbãda:ut ad h̊ͥ ꝙ ꝓbʒ re
quirat᷑ ꝙ ex vᷣiſilibꝰ piecturis ꝓcedat ał pñt di
ci uoces nane ppli æ? nana credulitas.ð q̃ nõ cu
rat᷑:ut i:c.oſius ð elec.nõ. Har.i.l.ð miore..
tormẽta.ff. ð qſti.facit qdᷣ nõ. Inn.i.c.cũ opor
teat ð accu.Et credo ꝙ ĩ bis caſibꝰ i qbꝰ vVʒ te
ſtimoniũ de credulitate:ſit ẽt neceſſe nt deponat
de credulitate: qꝛ ex quo nõ deponit directe ſuꝑ
ipſo facto:ſʒ ſuꝑ ſtrictis piecturis dʒ adijcere ð
credulitate.ar.optimũ h̊ ⁊ i.d.c.lʒ ex quadam ⁊
⁊c.ſis de pᷣſump.⁊.c.pᷣterea. Et hec diligenter
nõ.admittit᷑ et hoc teſtioniũ de crudelitate ubi
cũq; admitnit᷑ teſtſieniũ de anditu:ut h et.d.c.lʒ
ex qᷓdam nõ. Spe.i. d. v. item ꝙ depoſuit ð cꝛe
Qulitate: æ hoc qꝛ hec credulitas adijcit ad teſti
ficatiõem de auditu rłaꝛiter ãt nõ nalet tale teſti
monium de anditu nel de cꝛedulitate.un ſicut eĩ
deponens non dicitur nerus teſtis nt nõ. gloſ.i
.l. in ſumma. SF. item labeo. ff. de aqua plu. arcẽ.
2 Specu.ubi ſupra ⁊ uidetuꝛ tex.in.c.teſtes.iij.
.q.ix.⁊ in.dicta.l.teſtium facit.c.cum cãm.j.eę.
2 ꝙ dicatur propꝛie teſtimonium de andim ui
de bonam gloſam in.capitulo hoc nidetur. xxij.
q.vV.quatenus:tamen agituꝛ de pꝛeiudicio cõfi
tentis eque preiudicat confeſſio de credulitate:
ſicut de neritate:ut dicit glo.notabilis in capitu
lo ex litteris ðᷣ iureiuran.⁊ Cy.in.l.ſecunda.S.
quod obſeruari. C. de inꝛamen. calum.? Spe
cu. in ti. de depoſi. F. Vj. vV. hoc tamen:⁊ ſecũdũ
predicta limita Specu. in titulo. de teſte. I. iam
de interrogatorijs in fine nbi dicit quod iuder

nõ dʒ ẽt ad petitionẽ partis aduerſe interrogar̃
teſtẽ ĩ fine depoſitionis an cꝛedat ea qᷓ dixit ne ſi
dixerit ſic uideatur adnihilare ieſtimoniũ ſunz 2
idẽ recitat Jo. an. i. c. iquiſitionis.j.de accu.dʒ
.n. itelligi ĩ bis ĩ quib n ualet reſtimoniũ de cre
dulitate. Itẽ ẽt ĩ his caſibꝰ ĩ quibꝰ nõ ualet tale
teſtioniũ:putat do. An.dẽm Spe. ꝓcedere qñ
teſtis pꝛiꝰnullã aſſignauit cãʒ ſcie: uł aſſignauerir
ꝓmiſcuã ad ſcire nel cꝛedeꝛe:dicẽdo.n. poſtea ſe
credẽ ifiẽ teſtioniũ ſuũ.ſecꝰ ãt dicit ſi pꝛiꝰ reddi
diſſet ſufficiẽtẽ cãʒ ſcie ſeu depoſnit ꝑ uerba qᷓ ſa
piũt certã ⁊ uerã ſciam:tũc.n.lʒ dicat ſe credere
nõ ificit dictũ ſuũ.qꝛ nõ ẽ neriſile ꝙ ĩcõtinenti
uoluerit coꝛrigere dictũ ſuũ ar.l.nõ ad ea.ff. de
cõdi. ?æ demõ. C Nié qꝛ qui ſcit põt credere: nt
i. c. eũ oli de re indi. Ego puto boc dẽʒ do. An
10. ꝓcedere largo mõ capiẽdo credẽ: ſed ſtricte
capiẽdo fᷣm ſuã nerã naturã ſeu ꝓpꝛiũ ſignifica
tũ:puto ꝙ ſuꝑ eodẽ n pnt ↄcuꝛrẽ ſcire ⁊ cꝛedẽ:
? ꝙ ſic dicẽte ſit qᷓlã prieras. Mã ſcia in his 4
ſunt facii hẽtur qn illa capimꝰ ꝑ ꝓpꝛium ſenſuʒ
ut qꝛ nidimꝰ uel guſtanimꝰ z2c:⁊ iſta ſcis requirit
in teſte: ut i.d c.teſies.iii.q ix. Crednliias nero
cãtur ex ↄieciuris: ⁊ ſic ibi nõ ẽ uera ſcia:ut n5.
Har.i.l.admonẽdi ff̃ de iureinr.dixi plene ĩi.c.
ſas de inꝛa. calũ. ¶ Maã credulitas ſeu fides eſt
mediũ iter ſciam ⁊ neſciam que ſunt extrema: ut
nõ. in. d. l. admonẽdi. Scire ergo ſe habʒ ad ceꝛ
tum. credẽ uero ad dubiũ: facit.c. firmiter credi
mas de ſum.tri. ⁊ fi.ca.nõ pnñt ergo cõcurrere ĩ
eodẽ facto:qꝛ ſi credo excludo neꝛã ſciam ⁊ cer
titudinẽ: 2 ſic ſi teſtis ĩ fine dicit ſe credeꝛe uẽ nel
le ꝙ nõ hʒ ĩidubitatã ſciẽtiã de his que dixit ⁊ H
eſt foꝛe qð uoluerũt Spe. ?7 Jo. an. i locis pal.
Sed qꝛ teſtes rudes nõ capiũt iſtas ſubtilitates
2 ſepe dicũt ſe credere illud qð ſciũt.⁊ q; largo
mõ credere referri põt ad ſciam:ut.d.c.cũ oliʒ:
ſaris poſſet ex quadã equitate tolerari dictũ do.
An ꝙ ſi pꝛiꝰ reddideꝛit nerã cãm ſcie nõ ĩficiaĩ
pꝛimũ diciũ ſi poſtea dixeꝛit ſe cꝛedere.ar.op.ex
bis ꝗᷓ le.⁊ nõ.ĩ.l.ſtipulatio iſta. F. bec quoqʒ. ff.
de uer. ob. ꝑ glo.? Har. ubi vᷣba ruſticoꝝ capi
nnt᷑ gꝛoſſo mõ ⁊ diſpoſitio naleat ⁊ hoc diligẽt
nõ.¶ Mãc oppo. tex.ĩ eo ꝙ diẽ ꝓpteꝛ cogna
tionẽ ꝓpĩtatis ⁊c᷑. pᷣſupponit ꝙ ſit cognauo ſi
ne ꝓpĩquitate qð ẽ ipoſſibile gli.mem õrij dic
ꝙ ha exponit᷑ nãſitine: ut pʒ ĩ ea Moſti.t expo
nit cognationẽ.i.ↄiũctionẽ:quaſi dicat oↄſangni
nitas nota ẽ ꝙ de facili nõ põt eſſe niſi ſint ĩ pꝛi
mo gradu uel fo.j. de diuoꝛ. poꝛro. fy Jo. an.
HGio. nlcia ẽ facilis hodie dicẽdũ ſuꝑ ↄſanguini
tate ꝓbanda:ut bẽtur.j. e.Iʒ ex quadã: p qð ſup
plet᷑ iſte rex. ĩ aliquibꝰ. ¶Æ glo. op. Vvꝛ eniʒz ne
dũ ſenes ſed ẽt iunnenes admittent᷑ ad teſtificãdũ
ſi alias ſũt idonci.d.c.qʒ.? qð nõ.j.ti.ꝓxi.c.i.
doc.fatẽtur oriũ ⁊ ſupplẽt ad tex.maxie ⁊ dixit
de ſenibꝰ:qꝛ meliꝰ pſumũt ſcire antiquitates ut
q̊ dixi:uel dic ꝙ ſi hꝛi pnt ſenes illi ſunt ꝓducẽ
di rõe pᷣdicta.ſed ĩ defectũ adminẽt̃ innenes: ſiẽ
admittũt᷑ eĩnei ĩ defeciũ ↄſangnieoꝝ ⁊ ſic plana

¶ De teſtibus.

cé la. Nico. ab

ſuper. Caſus. Mrelatus er

clerici qui cãm eccłe
nõ ꝓcurãt teſtificari pñt i ea hoc.d.prio ponit
do: qdð poſiea deteꝛmiĩiat iberoüͤmo. Hõ prio
ibi liceat nobis ⁊c᷑: iũcta ſupꝛaſcriptõe in ꝗᷓ loqᷣt
priori ⁊ fratribꝰꝙ nõ ſolũ cleꝛici ecclłe: ſed enaʒ
platꝰpõt teſtificari ĩ cã eccłe ſue dũmõ ꝑ ſe non
ꝓmoneat cãm illam ⁊ nimix. Haʒ põt eẽ iudex
ĩ cã eccłe.ij.q.vij.ſi q erga ⁊ qdð ibi nõ.i.c.cuʒ
ꝑſone ð pᷣuil.li.vj.fortiꝰ ergo põt eẽ teſtis cũ fa
ciliꝰꝛepellat᷑ qͥ a indicãdo qᷓ a teſtificãdo.nt le.
2 nõ.in c. cum. M. de offi. dele. ⁊ de hoc et. . di
cet. s fo ꝙ et religioſi pñt ĩ pprijs pſois
ꝓſeqͥ cꝗs eccłiaꝝ ac inſtiiui ꝓcuratoꝛes ſen ſindi
ci eccłaꝝ:facit.c. cum deputati de iudi.de hone
ſtate tñ deberẽt ĩſtiiuere alios ⁊ ſe ñ iuolueꝛ ſtre
pitibꝰiudicioꝝ:ſic ĩtellige.c.unũ de ſindico:⁊ ni
de qð ibi nõ. Nõ plures ꝓcuratoꝛes poſſe inſti
tui ĩ eadẽ cã ⁊ qit᷑ tũc adminẽt: dic ni bẽt in.c.
ſi duo de ꝓcu.li.vj. Nõ ꝙ ꝓcuꝛatoꝛ dẽ idone⸗
eũ cõſtitui᷑ ad agẽdũ æ rũdedum.ↄcoꝛ.de ꝓcu.
accedẽs ⁊. c. ↄſtitutis. ¶ Gl. h. c. ſũt mliũ faci
les:nec doc. hic attigũt mãm.c.ſed meliꝰairigũt
i.c.cũ nũtiꝰ.j.e.Et mã ſic ſparſa ĩducit qlfficul

tarem: ut.S. ĩ ꝓbemio quapropt bic iſeram totã
=WBM—

mãm młta in narijs locis ſparſa colligendo.
OQuero igit̃ prio nũqd ĩdiſticte clerici prit teſtifi
cari ĩ cã eccłe. inra hꝰuolumis cõit᷑ nident᷑ diſpo
ner᷑ ꝙ ſic qd ꝓbat᷑ ̊ ⁊ in.c.cum nũtiꝰꝛ.i.c.nuꝑ
.cj. e. 2.c.⁊ ſi xpᷣs.j.de iureiurã.cũ młiis ſilibus
nerũth.c.ſnꝑ prudẽtia.xiiij.q.ij.nẽ hoc ꝛſtꝛige?
ad cãs ciuiles: ſecꝰ ĩ crĩalibꝰaliam ꝛeſtrictõem uꝰ?
tex. inuẽ ĩ d c.⁊ ſi xp̃s ĩ fi.ut admiitãt᷑ ĩ cinilibꝰ
alijs teſtibꝰdeficientibꝰ? nõ alꝛ. Dre, adueꝛte
qꝛ inra ĩ hoc nõ faciũt dꝛiam utrũ ſint clerici ſe
culares uel ꝛeligioſi an oↄuerſi:ut ĩ iuribꝰſuꝑius
allegatis pluries: ſʒ ĩdifferẽt oẽs adminũt᷑ 2 hꝰ
qꝛ dãnũ uł lncrũ nõ ꝑtiner ad eos ꝓprio noie:
2 ſic. ñ põt dici cã ſingloꝝ ij.q.vj.biduũ.v.pa
lam:ex qua rõne ĩfert᷑ idem foꝛe dicendũ i hoib⸗
nniuerſitatiſ ſeculariſ:ut ĩ cã uninerſiratis admit
tãt᷑ ſinguli ð nniuerſitate:qꝛ cã nõ ẽ ſinguloꝝ ꝓ
hoc.l.ĩ tm.S.i.ff.de ꝛe.di.⁊.xij.q.ii.q manumit

tit᷑:⁊ ſẽtiũt doc.i.d.c.cñ nũtiꝰ. Sed plene pꝛoſe

quẽdo tã de ſingulis collegijs eccłaſticis q; ſecu
laribꝰdiſti gue ꝙ aut cã ẽ ciuilis aut crialł pꝛimo
caſu diẽ Jo.an.i.d.c.cũ nũnꝰ ꝙ aut q̃rit᷑ ð his
q̃ agũt ĩ. c.⁊ tũc ſingulares de.c.pũr teſtificari.
.jJ. e. ueniẽs. C. de repu.l.oſenſu.S. penul. alias
ſm eũñ poſſet deficere ꝓbatio ⁊ bñ facit.j.ii.i.c.
ul. 'm Jo. an. hoc membrum intelligerem quã
do dãnũ nel lucrum non uenit applicandũ ipſis
ſingulis de uniuerſitate: pꝛont ſtatim dicam ĩ ſe

quẽti mẽbꝛo: licet aliud ſenſerit Jo. an. QHROS

.n. uẽ rõnabile: ut ꝓpt iopiã ꝓbationũ quis ad
mittat᷑ ad teſtificãdum ad cõmodum conſequen
dum uel damnum enitãdum cum iuris regula
uideatur in contrariam. C. e. omnib canoniʒata

inſhn wwrn
Uuniman.

M

Fitenipni
latimin nr unn
hunrtcn itri ne
ſullmnu nimi ſit
rlnlip ntriadti ,
octtiieiinmd 7 1. i
itz n otif midet
elicimminin re⸗
rttnnntzn otenm ſti
Ceſeuisg zuni im
Luostliniz
ntaini ittn i n
rithaectükzang.
Uiigem atarnperii
uondhiektanitad
MeRratirniini
Glr inpri
nim alkirin
rtfinhetnidſim

unſer Clim min efe⸗
. *

. All..onin hoͤteenet
aci gdi
⸗ Siuſit
ſice rdettriſ
1 izo Dr ippyſo i⸗
lenn⸗ ulpnirz n i
Kare han de icl cebone
de tuat ost ſeßſ olni ſne

n ſriulge m deſnlcoei
uund.Hpnts pannors doſene
Kdit ititunmtiide nbäiine.
N NNN Vonamnicons

iecrenen
s1 Ng Gleſittlüͤfe
dog hemngu nuin cic nl ntin
nin ,Gniſe bitnnf,
ns/munr ,inni
n l,
Nonid, urdnuinraff.
Himb obnis caf entoſpo
poi;tin an in ti nn
s) deſnnmti d lis ſibns
prplein nig ien dor igi⸗
Sſchicinlb alun iniöend
Cii isiſin un niiicni⸗
Kacnbernin. Cdre Alnene
töfrirm m in anuſ.
Ago n ocſtmniimd us
Noreshſini es Gnmriü
Euciündinaadens Min
SS tlor d ri N
Käd aſnſor ſg ahitetr
utr kti en ſpr ani
n uinlu c d iglik

iiij. q.iij. omibus:põt.n.hoc caſu dici defficit ti
bi probatio ñ ius.l.quo ſũt titij.ff.de teſta.tu.
Et iputetur eis q; a pᷣncipio ñ ꝓduxeĩt teſtes:
nec obſtant inꝛa allegata ꝑ Jo. an. ꝙ lʒ in defec
tũ ꝓbatõnũ admittãt᷑ teſtes nõ oĩno ĩtegꝛi ut in
illis inꝛibus non tñ ꝓbat ꝙ debeãt admitti illi
de quoꝝ commodo ł dãno tractat᷑. Si vo que
rit᷑ de his qᷓ e capłm agũt᷑:diſtiguit Joa.an.in
.d.c.cũ nũcius ꝙ ſi ntilitas illius negocij obue
nit ſingulaꝛit᷑ ſingul de collegio ñ admittũt᷑ ſin
gnli. qꝛ ĩ re ꝓpria ⁊c̃.d.c.oĩbꝰ.ſi vᷣo nõ ſingnla
riter: ſed nniueꝛſo collegio. obuenit utilitas ad
mittẽtur. d.l.ĩ tin ⁊.c.q manumittit᷑ pᷣalle.⁊ per
hoc ſoluit᷑ ſm eum ꝙ ſepe q̃rit᷑ de nniueꝛſitate t
rarum ⁊ uillaꝝ q̃ litigãt de paſcuis nł nemoribꝰ
q̃bꝰſingłoꝝ beſtie paſcuntur ⁊ ſinguli ligna ſein
dũt ut hoc caſu teſtimonium hoiĩuʒ de nilla ñ ſit
admittẽdum ꝑ pᷣmiſſa ⁊ ad nõ. remitnt in.l.ꝑen
tes. C. e. ti. pᷣmum membrum diſtinctionis non
nã mihi uſq;q̃qʒ ueꝝ ⁊ ꝑ ↄñs nec ſolutõ hultie
qonis lIʒ.n.ntilitas aliqᷓ obuẽiat ſinguł nihilomi
nus cã ẽ uniuerſitatis ⁊ nniuerſitas põt cõmnta
re nſum nemoris ł alit᷑ diſponere ð ꝛe illa ſuꝑ qᷓ
ↄtẽdit᷑. Mõ ergo dũñt ſinguli ĩdiſticte ex toto ꝛe
pelli a teſtimonio ꝓpteꝛ illã ntilitatẽ qᷓ cõſecunie
obuenit ſinguł.do iſtatiã ĩ alijs rebꝰeccłe ðᷣ qᷣbꝰ
ſinguli uinũt ⁊ tñ non repellũt᷑ a ferẽdo teſtimo
nio ſuꝑ ill rebꝰ:ut h̊ ⁊ ĩ.c.cũ nũtiꝰ.j.e.cũ ſilibuſ
nið̊ Arch.xiiij.q.ij.ĩ pᷣjn.ubi h nr̃ nelle nið aliaʒ
iſtatiã magiſ clarã ſi ↄtẽdit᷑ ð̊ ualiditate teſtiſ ſeu
iuris inſtituti admittũt᷑ legatarii ĩ teſtes:lʒ ex ua
liditate teſtamenti legata conſecutuꝛi ſint:inſti.
de teſta. S. legatariis: qꝛ pᷣncipalit᷑ nõ contendi
de inre eoꝝ ſił ff. de anc.tu.l.i.ubi tutor non in
teꝛponit auctem ĩ re pᷣncipaliter ſibi ꝓfutuꝛa:ſe
cus ſi in ↄniaʒ:⁊ lʒ ſit dubiũ ð legatarijs:ut.j.
dicã iñ ipſemet Jo.an.hoc tʒ:ut ꝓprer iſtã uti
litatẽ qᷓ fario eis obuenit neciex toto repellãtuꝛ
nec commoda eis fides adhibeat᷑ facit ꝙ nota.
Arch pꝰ au.loco.S.allegato.idẽ eꝛgo ſaltẽ di
cendum i cãu no nt ꝓpteꝛ hanc utilitatem que
fario obnenit ſinguł de uniuerſitate non repel
lãt᷑ ex toto a ferendo teſtimõio ĩ cã unineꝛſitatiſ
ſed minꝰ ꝙᷓ alijs eis cꝛedat᷑ habito ꝛeſpeciu ad q̃
litatem ꝑſonaꝝ ⁊ q;titatem lucri.ar.c.et ſi qões
de ſimo.facit ꝙ dicã de iudice qui ẽ hiturꝰ aliq;
cõmoðdðᷣ.nũqͥd poſſit cognoſcẽ ĩ dubio an ſua ſit
inriſdirio.j.ðᷣ appel.ad audiẽtiã:ubi uide circa
ſᷣm mẽbrũ diſtictõis Jo.an. dicit nt indiſtincte
admittãt᷑ ſinguli de collegio ſi ipſis de collegio
obuenit uiilitas.dicit Archi.ĩ loco pᷣalle.ꝙ licʒ
admittãt᷑ ſinguli:tñ minꝰeis cꝛedatuꝛ cum bona
ſint uniuerſitatis ipᷣoꝝ ⁊ ſic aliqᷓᷓ utilitatẽ ↄſeqᷓ;
2⁊ ſic ſentit pꝰ Qau.qꝙ iſti nõ ſũt teſtes ĩtegri ⁊ ſic
nidẽt᷑ ꝙ duo nõ faceꝛẽt plenã ꝓbatiõʒ:hoc dẽm
putat ueꝝ do. An.i.c.cũ nũtiꝰ qꝰ ad uniuerſita
tem laicoꝝ:ſed nõ quo ad eccłam:qꝛ res uniuer
ſitatis plus ſpectant ad ſingulos q; res eccleſie
ad ſingulares clericos. de eccła: ꝓ hoc dicto fa
cit qſi ipi diſponãt ðᷣ rebꝰ aniner ſitatis ad libitũ

ut nõ.i.c.dilecta ð exceſ.pla.? ꝑ. ar.in.l.fi.ðᷣ
collegi.illi.nõ ſic pñt facẽ clerici ðᷣ bonis eccłie
ut. xij. q.ij.ſine exceptõe cũ ſilibꝰ.Ego putaꝛem
hoc dẽm ꝓcedẽ qn ꝑ aduerſã ꝑtẽ ꝓduceꝛentur
alij teſtes in Oriũ:ſʒ ubi nõ adſunt niſi teſtes ꝓ
uniuerſitate ſatis putarẽ eis plene credẽdũ ſaltẽ
iĩ defeciũ alioꝝ teſtiũ: dũmõ als idonei ſint: hoc
ꝓbare Vr tex.i.c.ſuꝑ prudẽtia.xiiij.q.ij qd.c.lʒ
loquat᷑ ĩ cleꝛicis:rõ iñ ẽ gñał ⁊ nẽdicat ſibi locũ
et ĩ laicis unineꝛſitatis ſeclaris:ad idẽ.l.ĩ tm..
i. prealla Vrẽ nõ ẽ neriſile ꝙ qͥs nelit deierare
ꝑꝑ iura uniueſirans ↄſeꝛuada cũ ſoleat negligi
ꝙ cõit᷑ poſſidet᷑.l.ij. C.qn ⁊ a qui.q̃rta ꝑs debe
atur. An ãt admittant᷑ iſti ðᷣ nniuerſitate ĩ defec
tũ dũtaxat alioꝝ an idifferent᷑ Spe.e. ti.F.i.V.
ſʒ nũquid ĩ cã.v nelle ꝙ ĩ alioꝝ vᷣfectũ:qꝛ nidẽ
tur affecti ad cãm pro hoc dictũ.c. ⁊ ſi xpᷣs ĩ fi.
ſed Hoſtien. ⁊æ cõiter doc.ibi ſentiũt oppoſitum
7 ad.c.⁊ ſi xps ſupplẽt maxie. Nã iſti de uniuer
ſitate ſũt meliꝰ informati qᷓ; forenſici ⁊ exꝑiẽna
docet:ꝙ ſepe teſtes dicũt ſe ſcire ⁊ poſtmodũ ne
ceſſario nõ ↄcludũt ⁊ hoc ſatis mihi plʒ cũ iura
ꝛeliqᷓ hoc ꝑmittãt ĩdiſticte ⁊ maxie facit rõ dẽi.c.
ſuꝑ prudẽtia: ⁊ ad.c.⁊ ſi x-pᷣs:do aliã ſolonẽ ma
gis coloꝛatã ꝙ ibi illi religioſi hẽbãt ↄſciaʒ iuꝛã
di.vñ nut ſaluarẽt ſuã ↄſciẽtiã q;tum poſſent pa
pa ibi indulget eis ptatẽ iurãdi alijs deficiẽtibꝰ
2 ſatis hec ſolurio colligit᷑ ex fine illius ſẽe ⁊ per
hoc hẽs primũ pricipale mẽbꝝ expeditũ:an ĩ ci
uilibus admittant ſinguli de uniueꝛſitate ad teſti
ſicandũ. ¶ Venio ad ſᷣm mẽbꝝ quid ĩ cꝛialibꝰ
ĩ qᷣbꝰ dico ꝙ illi ð uniueꝛſitate ñ ſũt idõei teſteſ
i fauorẽ uniuerſitatis.cãus ẽ aꝑtꝰ i.d.c.ſuꝑ pꝛu
dẽtia.⁊ rõem ponit ibi tex.qꝛ ĩ cꝛialibꝰ tanq; ar
duis nõ dñt domeſtici ad ꝓbarionẽ admitti ſecꝰ
ĩ ciuilibꝰ ubi agit᷑ de ꝑuo piudicio:ſicut in ſimili
uidemꝰ ꝙ ↄſanguineus nõ repellit᷑ ĩ ciuili ſed in
criali ſic: nt ĩ.c.i.iũcta glo.iij.q.vV.⁊ maxie hoc
ꝓcedit qn ẽ tale crimen ꝑꝑ qð ipſa uniuerſitas
uenit deſtruẽda iux nõ.ꝑ Mar.i.l. aut facta.ff.
de penis ꝑ Inn. ⁊ alios ĩi.c.granẽ de ſẽ.exco.et
c. dilectꝰ de ſimo. hec ꝓcedũt qn qrit᷑ an pñt te
ſtificaꝛi ĩ fanoꝛẽ nniue:ſitatis:nũq̃d ãt piit teſtifi
cari in fauorem eoꝝ qui ſũt ꝑiter de uniueꝛſita
te ipᷣa.diſtigne ꝑit᷑ iter crialia ⁊ ciuilia ur ĩ ciuili
bus pñnt:uide bo.gl.ĩ.c.cũ.R.ð offi.dele.⁊.iij.
.q.v.accuſatores ⁊ dicto.c.ſuꝑ prudentia.Cre
do tñ ꝙ plus nel minus eis credendum ſit ſᷣm
q;titatem affectionis ⁊ familiaritatis ꝗᷓ inter eoſ
E iux? nõ.ꝑ glo.nõbilẽ i.c.Ris..eo.⁊ in.d.c.ac
cuſatores:⁊= facit quod dicam in ſequenti mem
bro. In crimĩalibꝰ nero nõ adminunt᷑ ſʒ doc.ĩ
.d.c.cũ nũcius ⁊ ꝑ dictũ.c.ſuꝑ prudẽtia et.c.ac
cuſatores:qꝛ ĩ eis repellunt᷑ domeſtici ⁊z familia
res:quales ſũt iſti de nninerſitate inter ſe ⁊ facit
.c.repellantur de accuſa.⁊ uide per Specu. eo.
i. F.i.V.ſed nunquid in cã nbi tempꝑat boc ueꝝ
niſi in defeciu ar. c.ſi.j.ti.ꝓxi.et ĩ.c.et ſi chꝛiſtꝰ
in fine de iuꝛciuꝛando. Joan. an.in dicto caplo
cum nuncins:dicit ꝙ nimis large locuti ſt doc.

Sed reſtringẽda eſt eoꝝ opinio ad iura ca que
a legãt qn vʒ eſt ita parua nniuerſitas ꝙ illi de
ipſius coꝛpoꝛe cadũt in nom domeſticoꝛum nel
cohabitãtiũ: ut.d.c.ſuꝑ pꝛudentia ⁊.d.c. repellã
tur qð ſatis placet. hec ꝓcedũt qn uolunt teſtiſi
cari S extraneũ:ſed ſi inter illos de nniuerſuate
rũc.admittũt᷑:qꝛ par affectionis cã oẽm ſuſpitio
nem excludit.l.nõ ſolũ.ff. de ritu nup.nõ.glo.in
d.c.cũ. R. z. c. poſtremo de appel.z. d. c. accnſa
toꝛes. hinc dicũt doc.in.d.c.cũ nũtiuſ ꝙ accuſa
o pᷣlato ab aliquo de uniuer ſſitate alij de nnineꝛ
ſitate recipiũt ĩ teſteſ. aꝛ.ij. q.vij.latoꝛ.⁊ ð accu.

ex ꝑte de elec. ꝑ ĩquiſitionẽ. Non.n.ſint magis

domeſtici accuſantes q; accuſati qð nõ. ¶ Sed
circa pꝛedicta ⁊ ciaca tex. cõtingit dubitaꝛi de ali
quibꝰ ¶ Et pꝰ quid de pꝛelato unius capelle q
nõ hʒ collegiũ ſʒ ſolꝰ hʒ adminiſtrarionem eccłe
nũquid admitti debeat ĩ cã eccłe. Jo. an. ĩ addi.
ſpe. e. ti. F.i.v.ſed pone ꝙ adminiſtraroꝛ u ſẽti
ꝙ; oĩno nõ admittat᷑ ꝑ. c. relatũ.ꝑel.ij. j. de teſta.
alr ill . c. nõ ĩducit ſʒ credo ꝙ noluit ſic inducẽ
ibi. n. dẽ ꝙ ubi ẽ ↄgꝛegatio ſeu collegiũ bõa ſpe
ctãt ad cõgꝛegationẽ ſeu collegiũ: ubi tm ẽ una
ꝑſona ille ſolus hʒ diſponere de bonis ccclie. et
ſic uẽ iſte teſtificari ĩ facto quodãmõ ſuo cũ oĩa
bõa ſpectãt ad mẽſã ſuã:ſecꝰ ĩ ↄgregatõe:qꝛ illð
qð ſpectat ad nniuerſitatẽ n ſpectat ad ſingulos
ut i inribꝰ pᷣallegatis ⁊ optĩe facit ad pᷣdicta cle.
ij. de re. eccle. nõ alie. iñcto. c. expoſuiſti de pᷣbẽ.
2 qꝛ dictũ ſuũ placet. NReddo aliã rõnẽ nbi col
legiũ cõſtituit ſindicũ nemo põt dici pꝛincipalis
merito quilibet teſtificat exceptis ꝓcuratoꝛibus
ad illã cãʒ:ut hic. Sed ubi pᷣlatus ſolus ↄſtituit
ꝓcuratoꝛẽ ipſe dẽ pꝛĩcipal: licet ꝓcurato r agat
nt i. c. i.ĩ fi. S. ut lire nõ cõte.merito nõ põt eſſe
teſtis ne ſit pꝛĩcipalis ⁊ teſtis.ut hic. Idẽ ẽ affe
crus ad cãm eũ cõſtituẽdo ad illã ꝓcuratoꝛc vꝛ
declaraſſe motum animi ſui: facit.l.pꝛetoꝛ.ff. de
iuriſdi.om.iudi. Et ꝑ hec ⁊ ea que ſtati ſubijciã
i ſequẽti qõne cꝛedo dictũ Jo. an.limitãdũ quõ
ipſe ſolus ↄſtituit ꝓcuratoꝛẽc.ſi ãt eccłia habeꝛet
iconomũ gñ alẽ cõſtitutũ aucte epᷣi uel aget ipſe
eps tanqᷓᷓ generalis adminiſtratoꝛ iux nõ.i.c.fi.
de ſucceſ.ab ĩteſta.tũc arbitroꝛ iſtũ pᷣlatũ ſen re
ctorẽ capelle admittẽdũ qꝛ ceſſat rõ ſtatiʒ allega
ta:⁊ ſi diceres ñ ꝑ hoc ceſſat ar.ſumptũ ex.d.c.
relatũ dico ꝙ illa ſola rõ nõ ſufficit: ut ex toto
repellat᷑.nið ſile ĩ pꝛelato qui põt eſſe iudex ĩ ꝑri
nẽtibꝰ ad eccłam ſeu iuriſditionẽ ſuã:ut i.c. cuʒ
ꝑſone in fi.iũcta glo.de pꝛini.li.vi. tẽ bõa
eccleſie nõ ex toto cedũt mẽſe pꝛelati:ſed ⁊ alijs
neceſſarijs eccłie ⁊ uſui paupeꝝ:ut ĩ.c.paſtorał.
de his ꝗᷓ fiũt a pla. ſine ↄſẽſu caplłi ⁊ iĩ.c.fi.xvi.
q.i.qᷓre dico hũc admittẽdũ ⁊ ſibi fidẽ adhiben
dã in quãtitatẽ affectionis quã bʒ ad cãm.
Quid.n.ſi eccła hʒ młia alia bõa ⁊ ↄtẽtio ſolũ
ẽ de ꝑua uinea. dicemꝰ. n. ꝙ iſte nelit deieraꝛ cũ
ſine ea iſte ꝑticipat neceſſaria ab eccłia.ſʒ ſi uiuit
ex illa ninea im tũc heẽbo eũ aliquãtulũ ſuſpeciũ
bonꝰ ergo iudex arbitrabit.l.iij.ff.e.⁊ ĩ.c.ĩ nꝛa

¶ We teſlibus.

.j. e. ti. Ex his ifeꝛt᷑ ad qoneʒ an platus eccleſie
collegiate maxie eps debeat admitti iĩ teſtẽ in cã
eccke ſue Inno. hic iſtat i epo. Hoſ.eũ ipugnat
dicẽs eũ idiſticte admittẽdũ Jo.an.hic educit
ad ↄcoꝛdiã hoc mõ ꝙ agẽte iconomo ł nice do
mino epi cãm ſingularẽ mẽſe epal:ct ꝑ ↄns ſin
gularẽ 2 ꝓpᷣam epi ueꝝ dicit Inno. ut ñ admit
tat᷑ eps i teſtẽ. Si vVo agat cãm eccle ł cõeʒ neꝛũ
ſit qð dicit Hoſt. et remitiit ad nõ.ꝑ eũ peeos ĩ
.c. pñtiũ.e. ti.li. vj. Et nõ bñ illa vba Jo.an.ꝙ
cã mẽſe pᷣlati uẽ ꝓpria ipſiꝰ:ut ſic repellat a teſti
monio: facit.ij q. vj. biduuʒ. ¶ Ex q infeꝛo ꝙ;
canonicꝰn põt eè teſtis ĩ cã pbẽde ſue cũ illa ſit
dᷣputata ſolũ ꝓ mẽſa ſua: ⁊ h̊ ſatis placẽt qn cã ẽ
mẽſe plati:ita ꝙ bõa ſua ſũt ſeꝑata a bõis eccle
ſie. (Sed dubinʒ ẽ qd ſi cã ẽ totiꝰecclie:dic ꝙ;
ſi platꝰz capim ↄſtitueẽt ſimł ſindicũ caſus ẽ cla
ꝛus ꝙ plaiꝰ pt᷑ eẽ teſtiſ.tex.ẽ hic iũcta ſupꝛaſcꝛip
tiõe ⁊ tenẽt cõit᷑ doc.i.d.c.pntiũ ⁊ Aꝛchi.xiuij.
.q.ij. ſuꝑ pꝛudẽtia.ſi ãt ſolꝰplatꝰↄſtituit ⁊ tẽ ſũt
opi. Inn. i. d. c. pntiũ tʒ ꝙ ñ põt eẽ teſtis:qꝛ ipe
ẽ pꝛicipał defẽſoꝛ. Hoſt.ibi tʒ Zaũ:qꝛ ꝓcuꝛatoꝛ
ↄteſtãdo litẽ efficit᷑ dñs lit.dictũ Inn.ſeqt Aꝛ.
i. c. i. xiiij.q.ij.? do. An.h̊ ⁊ ſatis mihi plʒ ꝑ id
qð.s.dixi ĩ plato capelle ¶ Sʒ circa pdicta ꝗᷓ
rit᷑ qͥd ð eo qͥ fuit admiſtrator ĩ ea re de qᷓ nunc
agit᷑ ⁊ deſijt nũc eẽ admiſtrator nũqd poſſit eſſe
teſtis. Jo. an. tãgit ĩ.d.V. ſʒ põe ꝙ admiſtratoꝛ
2 tãdem ↄcludit ꝙ ꝓ ↄria ꝑte bñ põt adduci qꝛ
nil ꝛpugnat:ſʒ i fanorẽ illiꝰ ꝓ q geſſit dic ſi laus
uł uituꝑium ulł dãnũ põt ſibi aſcaibi ex aſſiſteiia
ub ñ aſſiſtẽtia actꝰ ꝓ q teſtificat᷑ ñ admittit᷑:a ſe
cus.aꝛ eoꝝ qꝗᷓ nõ.i.c.fi.e.ti.li.vj.qð plʒ hic do.
An. purat iñ talem i ſubſidiũ admitti:allegat ð
elec. dilcti cũ glo.ſua de do. ⁊ ↄtu.cũ oli ð ꝓba.
teꝛtio loco cũ ſiłibꝰ.uide Maꝛ.i.l.defeꝛꝛe. .idẽ
decreuerũt.ff. de iure fiſ.ubi gñaliteꝛ ꝓſeqᷣt an et
qn ꝓcuratoꝛ ſit admitrẽdus ⁊ uẽeit ẽt ad declara
tõem mẽ hꝰ. c. ⁊ ↄcludit ſic:ꝙ aut ẽ procurator
ad iudicia ⁊ ñ põt ꝓduci ĩ teſtẽ ẽt ꝑ aliã ꝑtẽ:qꝛ
ſiẽ ꝑſona pricipał n ꝓducit᷑ in teſtẽ ↄ ſe ita nec
procuratoꝛ:põt tñ iterrogari ſupeꝛ negocio:ut
i.c. ij. eo.ti.li.Vj.aut ẽ ꝓcurator ad negocia et
ꝓducit᷑ in teſtem ſuꝑ his que geſſit:⁊ tũc ſi ex h̊
ſentirʒ ↄmodũ uł incõmodũ ⁊ nõ debʒ admiiti.
exẽplũ uolo ꝓbare ꝙ tibi mutuani.x.⁊ induco ĩ
teſtẽ ilũ ꝑ quẽ dico tibi traſmiſiſſel Mam ſi iſte
diceret ↄriũ ipſe remaneret obligatꝰ iõ ñ ẽ ido
neꝰ teſtis aut n ſẽtit ↄmodũ uł icõmodũ: ⁊ tẽ ð
ↄſẽſu ꝑtiũ admittit᷑ ał ſecꝰ:ſic dicit ĩ ꝓſõeta:ut iĩ
anẽ.ð teſt. F. qm vo alłat gl.q hoc noluit ĩi.c.fi.
e. ti. li. vi.mihi ĩ hꝰ plꝰplʒ dẽʒ. Jo.an.ut iſpiciã
tur fmini litis.ſi.n.nullam affectionem preſumi
tur habere deberet admitti ẽt inita altera parte.
ar. l. i. ff. e.ſi vo fuit ꝓcuratoꝛ ĩ alia cã tũc debʒ
admitti i iſta qꝛ nil repugnar ⁊ ſatis ꝓbat᷑ ĩ iſto

.c. Et nið do. de ro. ad mãm nꝛaʒ deci. cxxij. et

clx. æ plꝰdiẽ Inn. p iſtũ tex. ꝙ ſi duo ↄſiſtũt pꝛo
curatoꝛes unꝰ i aliquibꝰnegocijs aliꝰ ĩ alijs: unꝰ
poterit eſſe teſtis ubi aliꝰ eſt ꝓcurator. Idẽ diẽ

tinmiliu ,in
niuhun/1
cottn g o inn in
õ
tice tuun iui gn
Vſenedtai ml lum
anti wertimimiin
zeüſrtroin thins
ICin mwiciittsun
iticgtoprhn ond ſrir
Permiciſandattiß
GnCUheimgar
iücaneru
eNrütetzcirin
naniehresitliin
irgdrekenn
nnimnhn fünii
niniſts m unhr
ſekmt /if .

R ſit
ldcirü ihobe:
naichi isli dei nſei A
miqis . Nbtnanitlhl
Auſölm le S tn iclnn
denſnt uniſmr i r,r
irnira azifanr nil
butiin iugat,
urgodzaroiiratti,
Hilwore l geſſtole ibus
lkoini por ibieſeibi raſlitein
cli ietftcii ninia ſe
nöiflen Nedidedo.
neni ſobicti Amimualegud
go ſn dedo. 10n 90l dpn.
ſbo wcte Dnideſene
de ire fl wdiganenpſeſ an
irauniniins ttinndelnn
(4 90Ndnſſeg n imoancan
d prirſtalii i
Noh Penckin edſenn

Idẽ dicit ꝙ ſi cõſtiiutꝰ ꝓcurator ꝓcurationẽ ñ
recipir poterit eſſe teſtis.ar.j.e.dilecro. Idẽ ſʒ
eũ ſi ceꝑit ⁊ poſtea renũtiauerit:⁊ dicit hoc ꝓce
dere etiã iter laicos ſatis ẽ enim ꝙ hoc nõ reꝑt
phibitũ. ar.l.i.ff. de teſti. Yo. an. dicit poſſe diſti
gui an ꝓcurator ille reaſſumere poſſit cãm iux
decretalẽ ſi duo de ꝓcu.li.vi.⁊ eo caſu repellat
an nõ poſſit ⁊? tũc adm ttat᷑ poſtea dicit ſatis eẽ
ꝙ põt nõ reaſſumere. Icem lʒ prelatus poſſit ꝛe
aſſumere tñ admittit:ut h̊ pʒ ⁊ hoc plcʒ ⁊ credo
ꝙ ſi ſemel teſt ficatus eſt nõ poſſit amplius reaſ
ſumeꝛe cãm ne reꝑiat᷑ i eade cã teſtis z ꝓcuratõ
nide iñ ꝙ nõ. Joa.an.pꝰ Moſti. c. ij. e. ti. li. vj.
Ex pdictis ifer ad deciſionẽ miiaꝝ qonum
2 pmo nũqd legatarius poſſit eẽ teſtis ĩ cã teſta
mẽri tex. uẽ aꝑtiſſimꝰ ꝙ ſic i. F. legatarijs:iſti.de
teſta. æ reddit ibi tex.rõeʒ:qꝛ nõ iuriſ ſuccefſoꝛs
ſũt ſed ꝛci. ſm glo.ibi ⁊ ſine honore q̃ſi dicat ꝙ
nõ ↄtendit᷑ de iure eoꝝ ſed de ſubã teſti.⁊ ſic de
ipſa hereditate qᷓ ẽ ꝙ dã ius uniuerſale dubium
facit qꝛ ĩ ↄſeqntiã ſũt habituri ↄmodum legati
qꝛ ſic teſtm nõ ſubſiſtit nõ dicũt᷑ ꝛegularit᷑ lega
ta: ut nõ. ? le.i.l.eã quã. C. de fideicõ.⁊ ſic ꝛone
huiꝰ ↄmoditatis ⁊? affectõnis nõ deberẽt admit
ti. Sn õriũ faẽ̃ qꝛ illi de eccła admittũt ĩ cãis
eccłe: ̊ niuãt de bõis eccłe: ut h fatis dictum eſt
EVr non debemus attendẽ ad id ꝙ nenit in
ↄſequentiã ſed ad id ꝙ pᷣncipalit᷑ fit.l.i.ff. ðᷣ au
ctoꝛi. tu. Dubium ẽ pulchꝛũ ⁊z ſubiile æ maxime
qꝛ uidemꝰ ꝙ ſola affectio ad cãm ſine alia com
moditate repellit quẽ a reſtionio.ut ĩ.c. fi.e.lib.
. Vi. 2. ij.q.vVi.ſtatuẽdũ facit.c.ꝑſonas.j.e.cum
ſikibꝰ. forti deberẽt repelli legatarij q ſũt affecti
ad cãm teſti. ꝓpter cõmoditatẽ quã inde hituri
lũt 2 iõ ĩ hoc dubio ſunt opiones. ¶ Quidam
.n. dicũt nt Inno.i. c.iij. S. e. eos admittendoſ ĩ
cã teſti.qꝛ nõ pᷣncipalꝛ ↄmoð ſentiũt:nec eoruʒ
noiĩe tractat᷑ cã põt.n. beri legatũ lʒ non naleat
teſtm C. de libe.pᷣte.auc.ex cã:nec ĩdiſticte lega
tũ ẽ pſtãdũ eſto ꝙ teſtm ſii ualiduʒ.C. ad.l.fal.
.l. iij. 2.l. ꝛritũ. æ hec opio ẽ neriſſima ĩ q;tum i
oẽm enẽiũ legatis.ẽ pᷣſtãdũ:ſʒ nbi ĩ alteꝛũ caſuʒ
