eſt probatum ⁊ huius dicti ocaſione tenet do.
an. H̊ coutra pᷣmã pꝑtẽ hꝰ glo. ubi expꝛeſſe ſe nõ
aſtrinxit ad pꝛobandum:⁊ ſic ſaltem ex cquitate
iudex moueatur ad ferendam ſententiam pro ꝑ
te. mouetur etiam:quia ex probatione facta re

ſultat notorium ĩ quo ſupplct iudex ſine paꝛte:

ut nõ.in.c.cum dilectus de conſue.⁊ de poſtu.

pꝛela. bone el. i Niem qꝙ ubi euidens datur ini

quitas ut ſententia feratur cum danno et iactu
ra alterius poteſt pars:licet de rigore iuris re

pellatuꝛ ex equitate incitare officium iudicis ut

equitatem eligat.l.plane ⁊.l.finali.ff.de peritio.
here.ubi autem ſe aſtrinxiſſet ad probandũ urꝝ
que tunc conuentio ei obſtat ſjm eum qꝛ mos ei

af en
n eunz,
A
1ſmrinn
1 Niruus is⸗
9

Giu

ictüide tin
nirpimini
päniſeyui⸗
ſtaomd nicno ad
vriin ing is
giar tinictnin
iriſnunitadgir⸗ 4
Entitn ur vpla inai
l ttufier ariai⸗
filelafitnainte

Nligtguinnen

Miwatteint⸗
ſteng zit⸗
zein 1.,

dg e X Ae publiegt,;,
H5õ
aaii ingei
bideen Hipoinr pbrn g⸗
hübuni⸗ r banpitt
,„ . ht inſtin Pz. nie
ncdimcti iſn n

ü
ndniitibpadnrne
ecn uline in leſiüͦen
Aiicihe zwaie cii
aganm zin Pohiſi
lcni⸗ ntſonüenice i ſ
i. (edihgellmniner

gi dendeunii dbozzin p
homt ſlimsitinar griit oh
Pbosi zanig ſiſ anunr Mii
lans mſiinb ieflin rgida
Muidentiigeſruacat
nſoß genmn miin
ai piit eu hnirliti
, ormpr amnin binni ftſns
Pbaiſalinier nö bi hi mie
oganntieſ A oi ſe
ſop conppteh vdͦ faſimennd
ſiim ran ſcindo cienn
n Zlagſeintüpnunſi
Aunc aid mnoc, ſe odicn
n diapn eni morhubſins
ſwhle erofico. Ermdſig.
Noincſiondete ci

ccenmmimcd Andetit l

7ſch
bnan
umniatim an
an:oiae e:
u,
4
.Cum Aunen is lunii
eig na

ſonen u iten⸗

al a s
e ls
usuici⸗ Kefon vne.

1c cbi tlini! ſentnte
mn a hachuſin s
bum acef
Cnd

gerẽdꝰfuit.l.circa.ff. de pꝛoba.et ſũia iuſtificat
ex ouentione ꝑtium:ad hoc.c.fi.de cri.fal.hec
dꝛia quã facit do.an.iĩt᷑ expreſſe et tacite ſe obli
gatẽ ñ ꝓcedit qꝛ id qð tacite ĩeſt hr̃ renhlarit.
ꝓ expreſſo.ut.l.cũ qͥd.ff.ſi cer:pe.et ꝓbat᷑ exp

ſe hic ſecundum intellectũ 2 lec ar. de quo

S Itẽ ſi ſufficeꝛct pbare falſitat ꝓducto articu
lo qᷓlificato ðᷣ cõꝛũptõe et falſitate.ut ſentit do.
an.iã daꝛet᷑ apertiſſime uia illudendi iura quia
excluſus a ꝓbõne diꝛecta falſitatis n hr̃et niſi ĩ
miſceꝛe ſe ð coꝛruptione:ut ſic admittat᷑ ꝑꝑ no
uitatẽ articuli er poſtea ſolũ ꝓbaret falſitatẽ cũ
ei ſufficẽt ſecundũ opi. do. an. Itẽ daret᷑ uia et
mã corrumpendi teſtes ille eiʒ timoꝛ qͥ pus im
minebat põt tieri nunc ſi n fuit ꝓbata niſi ſolu
tionũ falſitas et ſi ꝓbata fuit ſolũ coꝛꝛuptio ur
ꝙ in fraudẽ capitulauerit de falſitate ut ſic ad
mitteret᷑ ad ꝓbandũ coꝛruptionẽ:ad quam als
admitti ñ debeat obſtante publicatiõe atteſtatio
num ex quo prius ñ pceſſerat ꝓteſtõ iuxta ea ꝗᷓ
hntur ĩi.c.pntiũ.j.de teſti.⁊ he oſideratões faci
unt et õ faʒ ſeu ultimã ꝑtẽ glo.¶ Qua pꝛopter
ego diſtinguerẽ ſic:ꝙ aut aliqd fuit deductũ in
libello uel. articulo qlificato exemplũ i rextu. uł
pone aliud ſi dico ꝙ titius ſempꝛonium ꝑcuſſi
cũ effuſione ſanguis:uel ꝙ inſultauit eũ cum ar
mis aut plura fuerũt deducrta n q̃lificatiue ſʒ co
pulatiue pᷣſertim in eað orone:pꝰ caſu credo ꝙ;
nec in cã pꝛiuata nec publica ſeu ubi uertit᷑ con
modum publicũ ſufſicit ꝓbare factũ ſine qitate
nel ipſam qlitatem ſine facto:qꝛ iſtud ꝓbatũ nẽ
nẽ illud qð fuit deductũ in libello uel aꝛticulo:
ſiz aliud:ut.l.ðnunciaſſe.ff.de adulte.⁊ in.c.fin.
ð reſti.ſpo.et elegant᷑ ꝑ Cy.in.l.ij. C.de ꝓba.nu
bi dicit ꝙ ſi ꝑ accuſationẽ uel ĩquiſitionẽ fuit ꝓ
ceſſum ↄ aliquẽ ſuꝑ inſultu cũ armis uel ꝑcuſſi
one cũ ſanguĩs effuſione ⁊ ſolũ fuit ꝓbatꝰ iſultꝰ
nel ꝑcuſſio ſine armis ñ dʒ ſequi cõdẽatio: quia
H ẽ aliud factũ:⁊ poſſet ut credo attentari ꝙ ẽt
in alio ꝓceſſu n faciẽt fidẽ ille ꝓpõnes eriã ſuꝑ
nudo facto qꝛ teſtes depoſuerũt er articuluʒ:et
ſic nõ iurati de teſti.c.de teſtibꝰet iõ uoluit ſin
plʒ hic ter. ꝙ ꝓbõ alterius ni ſufficiat. ¶ 2 cau
ſubdiſtiguo:qð aut illa plura ĩ eað oratione de
ducta erat tlia ad ꝗᷓ fuiſſet admiſſus qͥs a pnci
pio ẽt diſtributine aut n ſi ñ tunc puto qð non
ſufficiat alterutriꝰ pbõ:qꝛ pᷣſumit᷑ qð in fraudẽ
utꝛũq; deduxit: uñ puto ꝙ ſi publicatis atteſta
tionibꝰquis capitulauerit ꝙ teſtes fuerunt cor
rupti et falſũ dixerũt ⁊ poſtea ꝓbauerit ſolũ fal
ſitatẽ dirrectã h̊ ñ ſufficit qꝛ ur̃ in fraudẽ capitu
laſſe de coꝛuptioue ut licẽt ꝓbare diꝛecte falſi
tatem teſtiũ ut. ð. dixi.? qdðᷣ una uia æc. de ꝓcu.
tue.⁊ fraudibꝰ obuiandũ ẽ de diuoꝛ. qto facit.
optime ꝙ le. et nõ.in.c.ut circa de elec.lib.vi.
Aut fuiſſet ad miſſus diſtributiue:et tũc aut ex
pᷣſſe ſe: aſtrixit ad utrunque ꝓbandũ ⸗ ꝓcedat
di.gl.quo ad hunc caſũ.nã ĩ cã pᷣuata ñ ſuffice
ret:qꝛ potuit ſibi piudicare:ar.optimũ ĩ.l.ſi cõ
nenerit de re.indi.et de regu. ad aplicã.ſʒ ĩ con

cernente fauoꝛeʒ publicũ non potuit ſe aſtꝛingẽ
in danum ipſius:ſʒ ad excluſionè iplius propo
nentis ſic: ut in fi. glo.æ in iuribꝰꝗq.S.alł.ad cor
roboratõʒ ipſius.ſi t ſe ñ aſtrinxit apte:ſuffiẽ
alteꝝ ꝓbare. ex quo illud ſufficit ad uictoꝛiam
ut dixi in pᷣn. glo.æ nõ has ↄſideratões nouas
quas puto ueꝛiſſimas. ¶ Bl. in. v. ſ q̃ꝛe op.in
eo ꝙ tex. ponderat cõe n ꝓhaſſe aliquẽ titulũ.
duplici eiʒ ꝛõe ñ debebat urgeri ad pꝛopandum
titulũ:tñ qꝛ poſſeſoꝛ ñ tenet regularit᷑ ondere ti
tulum ſue poſſeſſionis:tũ ẽt qꝛ ĩ hoc intcrdicto
uti poſſidetis obtinet ille qui nec ui nec clã nec
pcario poſſidet tpᷣe li. ↄte.inſii.ð inteꝛdic.S.ho
die: ⁊ ſic ad obtinendũ ſufficit probare nudam
poſſeſſionem. Olo. inſtat finaliter mẽs eius é:
ꝙ ubi alta ꝑs ꝓbaret poſſeſſionẽ alte:a nibil:
paꝝ ꝓbante ꝓcedit prium. ſz ubi utraqʒ ꝑs ꝓ
baret poſſeſſionẽ ⁊ ſic iura ſunt dubia ualet tũc
ꝓbarc titulũ:qꝛ pᷣſumit᷑ ꝙ iura ſua ſint potiora
⁊ dic ut.s.dixi.Hoſii.claꝛius ſoluit:ꝙ ex eo ꝙ
archieps pepoſſiderat ⁊ titulũ probauerat oꝛta
erat pſumptõ õ fauentinos. ꝙ niolent illã poſ
ſeſſionẽ occupaueꝛãt.æ ad hanc pſumptõʒ tollẽ
dam utile erat ꝓbare titulũ ( Die rranieeba
titulꝰ ʒ eũ ꝓpteꝛ ſeruitia q̃ ſibi deberi dicebat
ad q̃ ñ ſufficit ts probaꝛe:ð cenſi.puenit:de hᷣ
ultimo dic plłe ut ibi nõ. de pꝰ. S. tetigi in nobili
bus. ppo. 5 tex.ĩ eo ꝙ innuit hic n fuiſſe
locũ interdicto uti poſſidetiſ:cũ archiepiſcopus
ſolus ueraciter poſſideret:æ ſic ob.il.ſi duo.ff.
uti poſ.ubi pʒ ꝙ hoc intᷣdicto agẽ poteſt ille qͥ
poſſidet S moleſtatem æ õ inquietantẽ. glo. ma
gna ſentit hoc orium in pn.⁊ ſol.qꝙ bũ loc eſt
intdicto cũ unus poſſidet ⁊ alter inquietat.nec
hic dẽ Srium:ſed n ẽ locus ut iudex pronunciet
uti poſ.ita poſſideatis:quia non cadit hoc caſu
iſta ꝓnunciatio: cum alter non poſſideat. æ hoc
uult iſte tex ¶ M h̊ dictũ gl. ꝙ boc interdic
tum n ſemꝑ dat᷑ in duos q cõtendũt ſe poſſide
re.ſʒ qnqʒ int poſſidentẽ æ moleſtantẽ.liect gl.
ſenſerit otraꝛiũ in.c.cũ dilectus de cꝗᷣ poſ. ? ꝓ
pe.ſed pᷣmũ dictũ ſequũt᷑ cõiter doc.ibi ⁊ hici?z
dico hoc ꝓbaꝛi aptiſſime ꝑ iſtum tex. (Sed
quero de pratica ꝓnunciandi in h̊ iterdicto uti
poſſidetis.ſoł.dic aſſumendo mtem hꝰ glo.ma
gne:ꝙ qnq; nnus ꝓbanit ſe poſſidere tm:qnʒ
uterqʒ ſed diuerſo mõ æ diuerſo iure:qʒ codẽ
mõ ⁊ codẽ iure.pꝰcaſu ꝓnunciatur ſolũ ꝓ eo qͥ
pꝛobauit ⁊ pratica pꝛonunciandi eſt h. precipi
tur ei.ut deſiſtat a moleſtatione ðᷣ pꝛeſenti.et ut
non moleſtet in futurum. æ poterit condemnari
ad intereſſe moleſtationis de pꝛeterito.ſi hoc
fuit petitum ut.sS.plene dixi. ¶ Secundo caſu
quando nterqʒ probat poſſeſſionem diuerſo
iure iudex pronunciabit pro utroqʒ non tam
ſic in confuſo uti poſſidetis ⁊c.ſed diſtinguet
qualitates poſſeſſionum prout quiſqʒ proba
bit : ut puta quia tu probaſti te habere poſ
ſeſſionem propꝛietatis ciuilem ego pronun
tio te ita poſſidere aut poſſidcs ⁊ cetera.nt in

¶ Me pꝛobationib

gl. æ ſecundum Inn. debʒ addere in ſententia:2

circa iſtã poſſeſſionẽ viĩ tibi fieri ꝓbibeo. p ſem
p index dʒ addẽ: cũ de h ĩterdicto ꝓuũciat. C.
ut ĩ poſ.l.una ſᷣm cũ ⁊ bñ.⁊ dicit ibi Cy. ꝙ dʒ
addẽ ad illa vba ꝓnũcio te poſſidẽ ur ꝓpriera
riũ ⁊ liceat tibi facẽ oĩa ꝗᷓ ſpectãt ad ꝓpꝛietariũ
2 ð alio põt dicẽ ꝓnũcio te poſſidẽ ut uſufruc
tuariũ ⁊ liceat tibi facẽ oĩa ꝗᷓ ſpectãt ad uſufꝛuc
tuariũ ⁊ ſic de ſili ⁊ oĩa iſta debẽt ſil ↄiungi ad
maioꝛc dilucidationẽ rei. n 3 caſu qn uter
qʒ ꝓbat eodẽ iure ⁊ eodẽ mõ. gl. dicit ꝙ i alteꝛ
melius ꝓbauit:puta ꝓbando anterioꝛitatẽ poſ
ſeſſiõis ulł melioꝛẽ titulũ uł ꝑ melioꝛcs teſtes ipe
ſolus obtinebit æ pꝛo eo ꝓnũciabit᷑: ut ĩ prima
pratica dixi ſeu pᷣmo mõ: ? ꝓbat᷑ hic ut dixi in
nõ¶ Si vo ꝓbões ꝑ oĩa ſũt eqles feret ſnia ᷓ
eũ ĩ iudicio ꝗᷓ ꝓuocauit: æ abſoluet ꝓnocat? qᷣ
tʒ locũ rei.Sð.e.c.ex lꝛis. Si ſil ad indiciuʒ ꝓuo
cauerit: æ ſic oĩo ſunt paria. Glo.põit tꝛes opi.
quidã enĩ dñt ꝙ iudex dʒ ꝓnũciare ĩ ↄfuſo uti
poſſidetis ita poſſideatis. qð nõ plʒ gl. qꝛ Oriet
ipoſſibilitatẽ:cũ ĩpoſſibile ſit utrũqʒ eandẽ rem
codẽ mõ poſſiqẽ. Itẽ diẽ ꝙ ponẽt arma ĩ mani
bus otẽdẽtiũ S.l.equiſſimũ.ff. ðᷣ uſufr. iõ alij ⁊
ſecũdi diit indicẽ debẽ h̊ caſu ſuꝑſedẽ:qꝛ ĩ re in
ceꝛta nõ debeꝛet ceꝛtã ſniam feꝛꝛe.xi. q.iij.gꝛaue
2 facit pꝛo hac opi.ᷣm Jo. an. ut ptes tedio cõ
ponant iter ſe uł ꝑ cões arbitros.ſʒͥ õ hãc opi.
facit:qꝛ ex dilatõe ſnie ꝑtes ↄtẽdemes inſolidũ
poſſidẽ ðᷣ facili ueniẽt ad arma:æ big⸗ ſcandalis
iudex dʒ occurrẽ. d.l.equiſſimũ. eia opi.
eſt ut ̊ dubietas ſoꝛte dirimat᷑.l.ſʒ cũ abo.ff.de
iudi. ⁊ iuſtiꝰ ẽ ⁊ ð ↄſuetudie appꝛobat᷑ ſecũdũ
Hoſti.ſed Accur.tʒ pꝛium.C. uti poſ.l.i.quia
iudiciũ ſortis nõ hẽt locũ ĩ facto incerto.idem
HBar. in.l.ſi duo pal.qꝛ licʒ qõ imis ſoꝛte qnqʒ
dirimat᷑.d.l.ſʒ cũ ãbo:qõ aũt facti nõ:ut.l.duo
ſũt ticij. fl. ð reſta. tute. Jo. an. vꝛ trãſire cũ hac
tertia opi. gl. dicẽs cã debẽ intelligi: niſi ntraqʒ
ptiũ reſiſtat iudicio ſoꝛtis.tũc eniʒ mutuo ſe ipe
dqiunt ſᷣm eũ:adducit nõ.ĩ.c.fi.de ſorti.unde ſi
uterqʒ ↄſentiat iudicio ſoꝛtis qõ nõ vẽ mihi du
bia.cũ eni ĩ h ꝑtes ↄueniri poſſint:arg.l.ſi Oue
nerit. ff. ð re iudi.ſi ãt uterqʒ uł alter diſſetit plʒ
mihi oria opi. ut nõ recurrat᷑ ad ſoꝛtes:ne inin
ria fiat alteri:ad h̊ qð nõ.ſuꝑ Nica ð ſpõ.quo.
H ut ſaluet h caſu gl. intelligẽdo eã ut ſoꝛte diꝛi
mat᷑ qs debeat ſubſtinẽ ꝑtes actoris: cũ abo ſil
ad iudiciũ ꝓuocauerũt.h̊ eni ẽ qꝗõ iuris:ut pꝛo
bar ĩ. d.l.q̊ cũ bo.nõ ãt dʒ dirimi ſoꝛte qs di
catur poſſeſſor: qꝛ h ẽ qõ facti:⁊ ſic bẽs hac teꝛ
riã lec.⁊ gl.ĩ pina ꝑte declaratã. Ex glo.ponit
Winc.quartã praticqꝗ ſeu opi.poterit enĩ index
ſm eũ ꝓnunciare utꝛuqʒ poſſidẽ mediectatẽ pꝛo
idiuiſo donec ð pꝛoprietate ↄſtabit. ⁊ q;ꝙ; hec
opi.nõ placẽt ĩ h: qꝛ nõ fuit peritũ:⁊ ſic ob. c. lʒ
heli. ð̊ ſimo. Har. tm ĩ. l.ſi duo.ff. uti poſ. hanc
opi. tz:lʒ nõ alleget h̊ dẽm Vinc. ꝓbat hac rõe
ſi em duo ſũt fructuarij in ſundo qꝛ cuilibet eſt
uſufructꝰrelictꝰ ĩſolidũ faciũt ſibi ꝑtes ꝑ ↄcuꝛſũ

2 uterqʒ erit ĩ poſſeſſione pro medietate.l.fi.in
prin. ff. uri poſ ¶ Itẽ uidem ĩ duobꝰ legataijs
qbꝰ eadẽ res inſolidũ ẽ legata: nã ſi quilibet ꝓ
bat ſe poſſideꝛe ⁊ ꝙ poſſideat medietatẽ pꝛo in
qiuiſo:tũc faciãt ſibi ꝑtes ꝑ ocurſũ.l. plane.ff.
de le. i. ita i ꝓpoſiro vꝛ dicẽdũ:ꝙ ex q oñdũt

titulũ equalẽ uel nullũ ondũt: cñ hẽant ſaltẽ titu

lum a iuꝛe gentiũ:q̃ſi occupauerint rẽ nacantẽ:
iudex ꝓnũciabit utrũqʒ iſtoꝝ poſſidẽ cõit ? ꝓ i.
diuiſo.? h̊ ſatis mihi placet:ut ſic utqʒ obticat:
arg. bo. bic a orio.⁊ ad dẽm ſeu impugnationẽ
Anno.rñdeo qꝙ ſatis utraqʒ ꝑs hᷣ petijt:dũ qᷣßʒ
peteret aliũ a moleſtatione opeſci. debet. n. alteꝛ
utriqʒ preciꝑe ne alteꝝ moleſtet: quominus me
dietatẽ pro indiuiſo poſſidere liceat. Dicit etiã
ibi Har. ꝙ poterit iudex diuidere ſi nult hoc.
ego puto uerum ſi utraque uel altera pars in
ſiat. alias non debet iudex ſuper non petito taci
te uel expreſſe ſe ĩpedire: ar.ĩ.l.fi. C. de fideicõ.
liber. æ lege quarta. S. boc autem iudiciũ.ff. de
dã.infec.¶ ¶ Munc quero qꝛ S uiſum eſt de pra
tica pronuntiandi ſuper hoc interdico uti poſ
ſidetis pꝛo quibus ꝛebus competit reſ. pondet h̊ᷣ
glo. ꝙ locum habet ꝓ poſſeſſione ſola retinen
da.ff. uti poſ.l.i.F.iij.datur etiam pꝛo iuribuſ ĩ
coꝛpoꝛalibus et uſufruc.ff. uti poſ.l.ultima ⸗ di
cit Gof. bene ꝙ datur pꝛo iuribus quaſi uti
poſ.et dic ꝙ datur utile interdictum uti poſſið
tis ſicut in ſimili de interdicto unde ui.dic In
no. in. c. querelam de elec.et dixi utilc interdẽʒ:
quia mens legis congruit ſed non uerba. de q
plene nõ. ꝑ Cy. in. l. ex placito. C. de re. ꝑmu.
et datur hoc interdictum etiam poſſeſſori:ut hᷣ
in glo.et in tex.pꝛo rebus uero mobilibus ope
tit interdictum utrobi.et expone ut hic in glo.
quam nõ.et inde ſpe.in ti.de pet.et poſ. .i. V.
non tñ ubi dat ↄſiliũ in apprebendenda poſſeſ

ſione et priuando aduerſarium cum credit pꝛ
bationes eſſe eq̃es ſuper poſſeſſione. lo.

ulti. op. tex. ĩ eo ꝙ ſententia fuit hic lata 5 cõ
mune cum in ſindicus communitatis fuiſſet in
iudicio et cum eo fuiſſet liſ conteſtata: ut pʒ i.c.
pe.de iur. calũ.ubi narratur. idem factum ⁊ ſic
ob.l.i. C. de ſen. ⁊ intcr.om.iudi.æ nõ.i.cC.qre
lam ge elcc.glo.remitit ad ibi n 3 dlicit qð
eccleſia non multum curat de hac ſolennitate: ?
ſic non ſit uis an feratur õ qnʒ an õ pꝛocuiato
rem Idem nõ glo. in. c. ſuſcitata de in inte. re
ſti. Jo.an.refeꝛt hic quoſdam diceꝛe:ꝙ cõmũe
iniurioſe exegeꝛat iſia ſeruitia:? O iniuriantem
debuit ſententia ferri.c.de iniur.l.ulti.æ cum h̊
tranſit hic do.an. Sed certe hec nõ procedtt:
qꝛ hic non agebatuꝛ actione iniuriarum que in
famat. ſcd interdicto uti poſſidetis quod non ĩ

famat:ſicut nec alia inteꝛdicta.l.neqʒ ũde ui.ff.

de ui ⁊ ui ar.⁊ ſic ceſſat rõ.l.fi.dic ergo melius
non ponendo in hoc ſpãlitatẽ in eccleſia: ꝙ ubi
cũq; adminiſtratoꝛ generalis eſt in iudicio po
teſt ſeutentia ferri ? in perſonam ꝓcuratoris ⁊
in perſonam dni: ? ita fuit h ⁊.ĩ.d.c.ſuſcitaia:

. —

8

, 1 W
n lonims z6h

Na *

4lconerin mdrt
ſnher nin
mrtir ld außn
uini tiut, nſa
nimmnilinizlun

triGniiminn cn
ti ir oNmerd da
mürrnicif mt e
Danmkuk temibim
nniRunngemi miin
elktpnicurt um
Uicchi uc Pargu
Wertſehe pigrcemiain
CWdrrättbiathn;
WMnn iün
Ariluinnai
impdi niginn.
alntmiz i

ntgenis darn⸗

giintin.

U

1
„
e(2

5 u. oenneninctiͦftce
aecgsuſanetce U
mmfGrd Uäpo
Gpoginsmnat ehmntr;
bum ihn gpoſtſione gunnn
Tmn wlliſilicaungninie
uiuif,u, ,Afe
AAduE uniz iu
Gdur une unciaun on
ſnicinnen meeni ge d
Ginndradhtneinnt,
gesehetiwntetncdee
Giinlar geao. Lceſegn.
iurdanncumzoleſonnrn
oe ſetis an nndiſtn/e
mmnoriachoen⸗ N
irfrittemnehd ſi,
uaſiün itoiguſck
ndoanumtmnon lin

N
Kecdes Ran. 8
i Pummfunin,
26nlins Cnntrins
vn ſanc nurgjil.

nun. nt

NN
41.5 3 ccu
1dl” ſo in deon
ponen eu Gl mmi
unin i in
ſnit

, *
nn nii a

ut nõ. bar. in.l..ſtipulatio iſta. J. ſi ſtipuleꝛ. ff. de
H. ob. ſecus ẽ ubi ſimplex. ꝓcurator interuenit ĩ
indicio. Rõ diuerſitatis ẽ qꝛ in indicio quaſi S
himus.l.iij.fl.de pecuł.nõ. in. c. pia de except.li.
vi.ſʒ ꝓcurator ñ hñs gnãlem admiſtratõʒ diꝛec
te Zhendo vba concipit in perſonam ſuã ⁊ nõ ĩ
pſonã dai:nt nõt.in.l.multũ inteꝛeſt. C. ſi qs al
teri uel ſibi:iõ ſñia ferenda ẽ in ꝑſonã ꝓcr̃is q
qſi Zhit:ſʒ general admiſtrator ut tutor ꝓcꝛor
iconomus ſeu ſindicus łactor põt ẽt Shendo 2
ciꝑe vᷣba in ꝑſonam dni ⁊ illi acquiꝛit ntilẽ actõ
nem: ut.l.eum.qͥ. .ſi actori.ff.de eo q; cer.lo.
ſic ⁊ in quaſi ↄctu ut in iudicio pñt nerba conci
pi in ꝑſonam qni ut hic:⁊ ſic in hoc nõ notamꝛ
duerſitaſ inter ius canonicum ⁊ ins cinile.⁊ bñ
nõ.hanc rõem:qꝛ doc.nẽi ſimpłꝛ tranſeunt cum
glo.⁊ de mã dic ut plene nõ.in.d.c.querelã nið
etiam Oꝛr. in. d. I. i. C. de ſen. æ inteꝛ om. iudi.
¶ Mino ſcias q Inno. hic poſuit glo. ma 7
intricatã. referã tñ id qð ẽ utilitatis. ¶ Op. g
tex.ex qꝰ eiʒ archiepᷣs ꝓbanit ſe poſſidẽ dẽa
loca cnʒ õi iuriſditione honore ⁊ diſtrictu æ cõ
mune ꝓbanuit de ꝗonſdaʒ ſernicijs duntaxat de
bebat ſũia ferri ꝓ utroqʒ:⁊ ſic dicta teſtiũ erãt
ad concordiaʒ reducenda:ar.c.cũ tu j.de teſti.
nã reſpectu iſtorũ ſeruitioꝝ qᷓ cõe ꝑceperat ceſſa
bant rões le:qꝛ duo eandeʒ rem ⁊c̃.⁊ qꝛ archi
epᷣs melins ꝓbauerat:qꝛ iſte ꝓbões reflectebã
tur ad diuerſa ⁊ nõ ad ið:⁊ poſſibile eſt ꝙ aliqs
hẽat generalem iuriſditionẽ in loco:? ꝙ alter ꝑ
cipiat ibidem aliqua iura:ar.c.cum olim de pre
ſcrip.nõ/ Inn. in. c. conqrẽte ðᷣ of.oꝛ. So. In
no.multũ inſtat:ut.S.dixi ſy nera ⁊? clara ſoło ẽ
ꝙ cõe pretendebat hic hẽe non illa ſeruitia ſpã
lia duntaxat ꝗᷓ ꝓbaneꝛat:ſʒ omnẽ iuriſditionem
hõreʒ ⁊ diſtrictnʒ ſicut aſſerebat:? prerendebat
etiã eccła ad ̊ ꝓbanduʒ ꝓbauit ꝙ illa ſeruitia
Pceperat:⁊ ſic iſte ꝓbões reflectebant᷑ ad idem:
merito ſuccubuit ꝛicõe ⁊ obtĩnit eccła:qꝛ ꝓbanit
melius de inꝛe ſnuo:⁊ duo eandẽ rẽ eodeʒ modo
poſſidẽ nõ pnt:ut in ha:⁊ ſic militant ꝛõnes hit᷑
alłate:⁊ ſatis hic intellectus ↄgꝛuit lꝛe:nec debu
it indicari ꝓ cõi.qꝰ ad iſta ſeruitia.qꝛ ea nõ pe
tebat nt pꝛedixi nunqd ãt obtinuiſſet ſi ſpecifice
egiſſet ꝓ iſtis ſeruitijs. Inno.naꝛiat ſʒ Hoſtiẽ.
nr̃ ſentire ꝙ non:qꝛ ex quo eccla probanit ðᷣ an
tiqori poſfione et generaliteꝛ pᷣſumit᷑ cõe illa oc
cupaſſe niolenter ⁊ illicite nt in la. Ego pntarẽ
B dẽm ꝓcedeꝛe ſi hec ſernitia includerentuꝛ ſub
gnãli iuriſditione eccłie:ſecus ſi eſſent alia ſerui
tia als non debita eccłe:munc enim potniſſet cõe
illoꝝ poſfionem acquiꝛẽ ⁊ etiã pᷣſcribẽ eccla ẽt ĩ
ſcia:qꝛ ñ ageret᷑ hoc caſu de pᷣiudicio eccłie ſed
ſubditoꝝ:nt nõ. noluit Inn in. c.conquerẽte pᷣ
al. ? ibi uideas ⁊ hec ſufficiant. Abb.
. Si ꝗ noĩent aliquem
tuas. filinm ⁊ ita cõit᷑ repu

b ꝓ queadmodũ natus in domo cx uxore pᷣſa

(ernns.

tatur n creditur poſtea alteꝛi eoꝛum in
ranti õrium. h.d. cõis d uiſio. fa ibi qꝛ. 16

mit᷑ fiius mariti.:.ſi nicinis ſcientibꝰ. C. ö nup.
ff. de in ius no.l.qꝛ ſemꝑ:qð intellige ſi ip̃e con
ceptionis maritus erat pns. ſecus ſi abns. l.fili
um. ff. de his qui ſunt ſui nel ali.iu ita natus ex
concubina in domo pſumit᷑ filius concubinãij:
Vt hic ⁊ nide glo.nõ.magis claram in.c. micha
el de filijs pſ.⁊ plus ꝓbaiur hic ꝙ ẽt pᷣſumitur
filius:lʒ multo ipᷣe ꝑ prius ꝓlem ex ea hꝛe n po
tuiſſet ⁊ ab eo qnqʒ diuetiiſſet: qd nõ. ⁊ ꝓ hoc
allego tex. ualde nõ.i.l.miles.. defuncto. ff. de
adul.ubi ꝓbat᷑ ꝙ lʒ ꝓbet᷑ uxoꝛẽ fuiſſe adulterã
tẽpore cõceptionis filij:ex quo eriã illo tempore
iacebat cum marito pꝛeſumit᷑ potius filius maꝛi
ti ꝙ; adulteri fauore filiationis:ita diceꝛent etiaʒ
in ↄcubina: ut illo tẽpore cognoſceret᷑ ab alio
ex quo etiã iacebat cũ ↄcubinario potius pꝛeſu
matur filius ↄcubinarij ꝙ; alterins: quia fauora
bilius ⁊ honoꝛabilius h̊ ẽ filio ꝙ; ꝙ dicat᷑ nulgo
conceptus:ar.in aut.licet.C. de nã.libe. ⁊ inſti.
de here.qᷓ ab inteſta poſt pꝛin. ⁊ qdð nõ.i.c. tãia
qui fi.ſint le.⁊ in.c.niſi de renun.ergo ita ẽ pre
ſumendũ: ar. inſti. de iure ꝑſo. ꝓpe fi. ⁊ ſatis bñ
facit hec lꝛa in arg. qð bñ nõ.¶Mõ. fo ꝙ baſ
tardus oĩ eſſe ð ↄſanguinitate pr̃is: quo ad ĩpo
tentiam hendi matrimonium cũ aliqua de con
ſanguinitate parꝛis:⁊ ſic quo ad ꝓhibitionẽ cõ
iugij no intereſt an ſint ꝓducii ex coimn nxorio
an fornicario quod bn nõ.⁊ idẽ per hunc rexiũ
nõ.gl.ſuper arbore conſanguinitatis ſic eriã af
finitas Shit᷑ ꝑ illicitũ coitũ:ut ĩ.c.diſcretionẽ de
eo qui cogno.ↄſan.uxo.ſue.⁊ facit ad qõneʒ an
baſtardus ſit de domo nel familia patris:ð quo
per Bar. in.l.finali. C. de nerbo.ſig.=.l.ꝓnun
ciatio ff. de v.ſi.¶ M tertio ꝙ filiatio proba
tur preſumptiue:uere autem ſaliem ex parte pa
tris probari non poteſt. l. lutius.ff. de condi =
demon.⁊ ſatis patet ad ſenſum mateꝛ antem ceꝛ
ta eſt. l.quia ff. de in ius no ¶ Et nõ. quomodo
probatur filiatio: qꝛ per communem reputatio
nem ⁊? nominationem parentum et aliorum: de
quo in.c.tranſmiſſe qui filij ſint legiti.⁊ hoc pn
to uerum quando non poteſt probari de neceſ
ſitate. alias autem ex quo quis natus eſt in do
mo mariti ex nxore ſua adeo preſumitur filius
mariti: ut non admittat᷑ uolens illum dicere ſu
um non eſſe filium:mſi probet ſecum tempore
conceptionis filij non concubuiſſe nel propter
abſentiam uel infirmitatem nel quid aliud textus
eſt notabilis in.l.filium. ff. de his qui ſunt ſui
uel alie. iuris:facit.l.ſi uicinis ſcientibus. C. de
nup. Idem puto in nato ex concubina retenta
in domo ut eſt gloſ.notabilis in dicto.c.micha
el. facit gloſa. iuncto textu in.il.fi.ff.de pꝛoba
tionibus ſed quia hic diueꝛterat a concubinatu
et ſic nõ fuit ſemper retenta in domo pondera
tur communis reputatio et tꝛactatus qui in tali
caſu debet attendi:ut dicit illa glo. notata in.d.
.c.michael.et hec faciunt ad queſtionem quam
ponunt legiſte in dicta.l. filium æ.l. ſi uicinis:ut
ibi referunt fuiſſe quandam reginã que ſuſcepat
d i

filium ex quodam milire: ſed communiteꝛ repu
tabatur filius regis: æ tanquam ꝛegis filius ſuc
ceſſit in regno poſt mortem regis.demum regi
na neniens ad morteʒ dixit filio ꝙ non eꝛat fili
us regis. quare ad dictum ſolius matris ceſſit
regno. An autem tenebatur ſibi cꝛcdeꝛe: dicunt
doctoꝛes communiteꝛ ibi ꝙ non:⁊ de hoc dico
caſuʒ hic 2z. . . filium ⁊.l.fi.inncta glo.ff. ð̊ pꝛo
ba.⁊ dico hoc procedere etiam ſi ambo paꝛẽtes
negarent:nt probatur in. c. trãſmiſſe in fi.iunc

ta glo.in. v. indicijs qui fi. ſint legi. ¶ . ? te
ne menti ꝙ potius ſtatur primo dicto extꝛaiudi
ciali etiam ſine inramento ꝙ; ſecundo iudiciali
etiam cum iuramento:quod ſatis puto indiſtinc
te nerum:quando ſecundum dictum nenit in fa
uorem confitentis ſen id preſumitur appetere:
ſicut mulier hic:ut filius enitare morteʒ ſibi cõ
minatam:niſi illam puellam quam prinus illicite
cognonerat duceret in vxorem:ut colligitur hic
ex antiqua:⁊ ſic loquitur.l.generaliter.C.ð̊ nõ
nu. pe. unde ſumptum fuit illud qð quiſqʒ ſua di
lucida noce. uid ſi ſecundum dictum iuratuʒ
tendit in fauoꝛem uel damnum alterius:ut in te
ſte:profecto eſt pulchra queſtio:ideo latius.j.
rangam. ora ꝙ appellatione neptis nenit
filia fratris: ſimile in. c. accedens de accu. æ hoc
eſt ex communi uſu loquendi. nam proprie ap
pellatione nepotis nenit filius filij uel filie:nt
nõ. dicit tex.in.l.iuꝛiſconſultus.J. nepos.ff. de
gradi.ſed communis uſus loquendi attenden
dus eſt etiam in diſpoſitione odioſa:ut nõ.de
nepote. dicit Jo. an. in. c. fundamenta de elec.
li.vj.in nouella:licet in contrariuʒ ⁊ minꝰ bene
iudicio meo dixerit YFꝛede.in conſihis ſuis.ſed
pꝛo pꝛimo d cto facit:quod notat Maꝛ.i.l. oẽs
populi.ff. de inſti.æ iur.? Inno.in.c.olim ð ner
bo. ſig.⁊ glo.in.c.nonnulli de Ep.ut in quali
bet diſpoſitiõe etiam ſtatutaꝛia communis uſus

loquendi preferatur pꝛoprie ſignificationi noca
buli:quod nõ. enio nunc ad glo. æ oppo.
nideiuꝛ enim ꝙ ſola nominatio non faciat eum

filium.l. non epiſtolis ?.l.non nudis. C. de pro
ba/So.glo.i.fatendo contꝛarinm:ꝙ bic non
fuit ſola nominatio ſed etiam tractatus:ut ĩi lr̃a
HM. ſti. dicit ꝙ nec tractatus facit quem filium:
licet inducat preſumptioneʒ pꝛo nel contra filia
tionem.l.etiam noſtris.ff.de proba.qui fi.ſint
le. per tuas ⁊.c.tranſmiſſe cum ſimilibus.credo
ꝙ nec glo.ſenſerit contraruim.licet improprie
fuerit locuta.dico etiaʒ ꝙ nominatio æ tractatꝰ
requiritur: quando filius non fuiſſer nains ex
concubina uel uxore domi retenta:alias antem
ſufficit ſine nominatione ? mractatu ꝙ fuerit na
tus in domo:ut nõ. dicit glo.in dicto.c.michael
per.l.filium. ff. de his qui ſunt ſui nel alieni in.
⁊.d.l.ſi nicinis ſcientibus ⁊.S.latius dixi. Item
ſcias ꝙ ctiam in nato extra domum ſola nomi
natio etiam incidenter facta conſtituit quem in
quaſi poſſeſſione filiatonis: donec contraꝛiuʒ
probetur: quando fit in acin qui magis cõnenit

¶ He ꝓbationibꝰ.

filio q; extraneo utputa ſi dixit bene neniat fili
us quẽ nolo habeꝛe ⁊ tenere res meas ita nõt.
dixit Oar. in. l.i. F. iulianus. ff. de lib.agno. ar.
.l. quidam. ff. de proba. æ uidetur eum ſequi hic
do. an. ſed ego non cꝛedo hoc dictum pꝛocede
peꝛ textum nõ.in cle.ſi ſumus pontifex.ij. Enſo
de ſent.ex.ubi dicitur quod ſi papa nominet ali
quem ſeu quouis modo tracrtet titulo alicuius
dignitatis etiam ſcienter non per hoc nidetur
eum aporobare in illa dignitate: ad ideʒ. c.ſi pa
pa de priuił.li.vi. ⁊.l.neqʒ profeſſio.C. de teſt.
maxime quia neꝛba ſupꝛa ſcripta ſolent quando
que dici ei qui diligitur ut filius.licet non ſit fili

aus:⁊ ſic non probat hoc eſſe quod ab hoc con

tingit abeſſe de tranſia.prelat.c.ij.⁊.l.neqʒ nata
les.C. de pꝛobatõ.confeſſio tamen de filiatione
directe facta in iudicio bene conſtituit nomina
tum in poſſeſſione filiationis:ut nõt.in.d. J. in
lianus:⁊ idem puto in confeſſione extraindicia
li directe facta nominato preſenie:ar.l.certũ..
ſi quiſ abſentem. ff. de confeſ.cum materia ſua =z
quod nõ.in.c.fi.S.de confeſ.⁊ facit a contrario
.I.non nudis ⁊.l.non epiſtolis. C. de proban.ꝗᷓ
loquuntuꝛ in confeſſione ſeu nominatuone pꝛop
ter aliud facta:⁊ ſic in nerbis enuntiatiuis prop
teꝛ aliud pꝛolaus.ſecus in ueꝛbis directe ⁊ pꝛop
ter ſe prolatis:ar. in.d. c. ſi Dapa et.l.ex hac
ſcriptura cum materia ſua.ff de dona.? ꝙ nõ.ĩ
.c.fi. de ſuceſ.ab inteſ.? hec nota:qꝛ aperiunt
multum intellectum huius. c. ¶Soponitur 2
nideiur ꝙ potins debrit hic indicari comtra fi
liarionem q; pro:quia in contrarium concurre
bat prima aſſertio paterna:dum nolebat iſtum
recipere pro filio: nec preſumendum eſt ſine le
gitima rõe fuiſſe morum / Iem concurrebat ſe
cunda aſſertio materna inꝛata: æ plus debet cre

di ſecundo dicto iurato q; primo ſine iuramen
to:ar.c.ð teſtibus.j.de teſti. lo. ij. foꝛmat
in effecu iſla contraria ⁊ ſol. ꝓpe fi.ꝙ hic con

currebat fauor filiationis communis opinio
⁊2 nominatio utriuſqʒ parentis. pondera bene
gl. quia ſentit ꝙ ubi ceſſaſſet nominatio ⁊ cõis
opinio potius ſtareiur ſecundo dicio iurato ꝙᷓ
primo. tem quia hic cõcurrebat fauor filia
tionis. contꝛa hãc rationem ſurgit Moſti.dicẽs
ꝙ huic proli cum eſſet illegitima fauoꝛ non de
betur:vnde aſſignat ipſe duas rationes quare
ſtatur porius primo dicio.¶ Drima qr quia pꝛe
ſumebatur matrem nunc diceꝛe conirarium: ut
euitaret mortem filij ut.S.dixi.ar.l.iſti quidem
ff. quod mr r. CeeSernnn ratio: quia primũ
dictum contrarium. ſecundo dubitationem in
ducit: et in dubio uia tutior eſt eligenda: que
non erat in non contrabendo. Jo. an. dicit ꝙ
ſi hec litteꝛa intelligatur in matrimonio iam cõ
tracto pꝛout magis colligitur ex antiqua:illa ꝛ2
tio Hoſti.non eſt bona:ſed potius contꝛadicit
quaſi tutior nia eſſet:tunc ut non diſſolueretur
matrimonium : ar. c. licet ex quadam in fi. j.
teſti.? ideo ſimpliciter tenendum quod po ſuit ĩ

e

ſ
mns Aomr anm dimd
ruenn ſnrim inn
aunmillinwi
lee an nchnn
mmmun n lan
nxpvun, lan
ua Jiman us⸗
ittnuntniheei el
dnlpramihnnradant
iacvli Dmnlosi
lmmtie nte
Wumcim Dunnts
Kdenemglnnb
uurtninninm
eI
. u inn rrn
zuctei

u . Ele e
Nonhn n un ih
enti riner
ndenn e nu nimnt
uſ nmnman An

Nr

gl ergyinog .

anmn RSMÜf „i
N
Ne tuittin
niſhs n

numfctoorſdtn nantuſiue
atsanttictnnnmni
Brlumgcseetenz
Bnccnichioneſenwrimtte oo
mntſinvodis Onnnmnuopre⸗
wlus ſes irlenis Amerny
im de Pur ala
nmmummy lufdiu thui

1 Mrſt /M, zrnunt
lun hullst, =
Geboitbic ucſenn conra K
oegpla in contfariomn concarre
ſo peremndamn noedurſſom
dehec preſonendum enſne e
otum’Nen concortebuſe
uurm ioutnt pus deben te
olorno i Prino Me imanen
08.] de ueſi. diſſomm
nnrarin 100,. ſeſtad 0n
fladoris 1 COnfruns oid
Nlſs Mrcnis odtn bar
bi ccſuſte Monimiottus

6s aroor cunco ouo imo

,amnhur hor flis
ſoni buc̃

1
umm Netlgtinn nmn t
ſenun ipſecuns aion V
nmocu na ae
md cichh

unmun dl r. ictn

ſummario: quaſiiuelit qdðᷣ hic cum primo dicto
concurrebat nominatio æ communis reputatõ.
7 hoc eſt quod uoluit gloſ.hic in fi.et ſic etiam
rꝛanſit hic do. An. (20 b bro pro indubita
to ut ſecundo dicto non ſit ſtandum licet iura
to:nbi cum primo concurrit communis reputa
tio dnabus rationibus. Drima quia ex nomi
natione ? communi repuratione et tractatu ple
ne probatur filiatio eo mo do quo pꝛobari põt:

a qua plena probatione durum eſſet recedere

per aſſertionem unius Iſʒ iuratam alias enim ſe
queretur abſurdum:ꝙ paꝛentes poſſent ad eo
rum beneplacitum filios proprios ab eorum cu
ra ⁊ ſucceſſione repelleꝛe negando filiationem
proprio iuramento contra.c. tranſmiſſe in fi.q
fi.ſint le. cum gloſ.ſua ⁊.l fi.iuncta gloſ ff.de ꝓ
batiõi.nbi eſt caſus ⁊.l.filium.ff.de his qui.ſunt
ſui uel ali. in. Decunda ratio que ponimmꝛ hic in
tex quia nimis iniquum eſſet ꝙ qniſqʒ ſua dilu

cida uoce ⁊c. Ex his habes clariſimas ratiões

decidendi in. cap. noſtro:ſed dubium eſſer exten
dendo et ampliando teꝛminos littere. quid ſi cũ
primo dicto non concurreret communis repu
tatio 2 tractatus: nunquid preualeret ſecundum
dictum cum iuramento. er dicto gloſ. con
munis lecture nideretur dicendum ꝙ ſic. Ego
adhuc dicerem oppoſuum ſi prima confeſſio
emanaſſet cum ſuis ſolẽnitatibus ⁊ principaliteꝛ
propter ſe. quia tunc non deber admitti ad di
cendum contrarium etiam cum iuramento: ut
apertiſſime probarur hic iuncta.l.generalit᷑. C.
de non nu. pecu. Iniquum enim nimis eſſer nt
ꝙ quiſqʒ ſua dilucida noce confeſſus eſt ⁊c̃.ut h̊
7 dicta.l. generaliter æ ſupra aliqnid dixi ⁊ opti
me facit quod nõ. Hartol. in. l. eos. ff. de fal. ad
idem.l.ubi repugnantia. ff. de reg iu.⁊.c. ſollici
tudinem de ap.⁊. c. litteꝛas de pꝛeſumptio. ⁊æ hec
faciunt ad queſtionem. Quidam extꝛa iudicium
dixit ⁊ aſſeruit certum quid uno modo:demum
productus in teſtem in iudicio dixit oppoſitum
ſen alio modo: nunquid ſit credendum ſecun
do dicto iurato in iudicio. an primo extraiudi
ciali ſine iuramento hec gloſa.in fi.uidetur ſenti
re ꝙ potius ſit ſtandum ſecundo cum inramen
to. Har.in. d.l. eos.ᷣff. de fal. apertiſſime tʒ con
trarium dicens:ꝙ nedum non creditur dicto ſe
cundo quinimmo poteſt de falſo puniꝛi per. d.
.l. eos.ij. reſponſo:que profecto.l.non ꝓbat:qꝛ
loquitur de his qui naria ⁊ cõtraria teſtimonia
protulerunt do. An. in. d. c. cum in tua de teſti.
nbi refert hoc dictum Har. edicit ſe putare ſecũ
dum dictum non ualeꝛe contra primum maxi
me ſi primum tranſiuit in tractarum. allegat boc
.c.quia ex primo dicto iuncto ſecundo ſaltem ↄ
nincitur mendax:⁊ ſic ĩ peccato. dixi tamen qð
per hoc non includitur falſitas ut noluit Mar.
PDoſſibiſe enim eſt ꝙ prius dixit mendacium
ut complaccret partibus:.iſed nunc dixi nerum:
2 non omnis mendax pnnitur pena falſi.l.i. ff.
de fal.putat tamẽ ꝙ ſit ſuſpectus de falſo Ego

er tnas.

ſimpliciter dicerem ſtandum ſecundo dicto:licet
aliqualiter ei detrahatur ex priori dicto contra
rioꝛar.c.preterea de teſti.cogen.cum ibi.nõ. ꝑ
Inno. ¶(oueor principaliter: quia ad hoc nit
credatur teſti defertur iuramentum:ut timõe iu
ramẽeti cogatur dicere neritateʒ. d. c. ö. teſtibꝰ.j.
de teſti. . iiij. q. iij. F. item iuriſiurandi.qua ꝓpt᷑
preſumendum eſt ꝙ nunc dixit ueritatem ? non
prius. vide ſimile in eo qui unum dixit ante tor
turam:⁊ contrarium dixit poſt torturam. ſtarur
enim ſecundo teſtimonio: quia tunc metu toꝛtu
re preſumitur dicere veritatem:ut in.l.ſi poſtu
lanerit.S.ſed ⁊ ſi neganerint.ff. de adulte idem
nõ. Har. in dicta.l.eos:ita dicendum in propo
ſito:cum inramentum ſii quedam tortura ſpiri
tualis nec debet preſumi immemor ſue ſalutis:
maxime in hoc ubi non tractatur de ſuo dõno
nel commodo.i.q.vij. ſancimus.¶ Secundo
de hoc uidetur bo.tex.in.c.inquiſitionis.v.aut
etiam de accn.ubi ſiquis dixit ſe inimicum alicu
ins extra iudicium cꝛedituꝛ nibilominus ſibi
poſtea teſtificanti contra illum in indicio: ſi pre
ſumatur primo dixiſſe in fraundem ut non reſſtifi
carerur contra illum:æ ſic mendacium ſimplex
non repellit indiſtincte a teſtimonio: ita in pꝛo
poſuo pꝛeſumendum eſt ꝙ pꝛimo id dixit ut par
tibus morem geꝛeꝛet ſed poſtea timore iuramen
ti dixit nerum:⁊ hec experientia efficax rerũ ma
giſtra comprobat. ¶ Tertio uide glo. optimaʒ
que hoc ſentit in.c.cauſam que.j. de teſti. et eſt
glo.fi. in fine que dicit plus: ꝙ primum dictum
contrarium non ob ſecundo: etiam ſi primum
fuit receptum in foꝛma teſtimonij: dummodo
ex aliqna canſa non naluerit atteſtatio recepta:

puta quia recepta a indice non ſuo:quod nõ. et

pro iſta parte contra Barto. audini conſuluiſſe
Bal. 2 incipit conſilium licet aſſeſſores: æ tenu
iſſe in. d. I. eos: ac Angelum cum ſecutum: et ni
de quod nõ. in ſpec.in ti de teſti.in. S. i.V. quid
ſi idem pnto tamen ꝙ ſi primum dictum fuiſſet
iuratum ꝙ non naleꝛet ſecundum: quia conuin
citur neceſſario de periurio ponendo ſe inter
dno contraria inramenta:de iureiur. c. tua ? qd
ibi nõ.facit.d. c. literas de pꝛeſump. ⁊ ſic cũ in
ramemo poſſet ſaluari theorica quam dat ibi
Bar. cum timetur de uariatione teſtium: ut pri
ns faciat extra indicium coram teſtibus confue
ri cum iuramento.ſed pꝛedictis ob.iſte tex.⁊.d.
.l.generaliter: ubi etiam cum iuramento non po
teſt quis nenire contra confeſſionem ſuam: ſed
reſpondeo nt ſupra dixi ꝙ ꝓcedit quãdd quis
confitetur ſeu negat in facto proprio nel quaſi:
ſen quando aſſerit ſecundo id quod preſumitur
appetere:tunc enim ob.ſibi confeſſio ſua: ſecus
autem quando aſſumitur in facto alieno. durum
enim eſſet ꝙ ex ſimplici aſſertione poſſit preclu
dere niam ueritatis indagande. ſimile in tortu
ra ut.S.dixi ⁊ in.d.c.inquiſitionis. et hoc bene

nõ. quia.habes intellectum ad multa.

Iſtud. c.
Boniã contꝛa. na cde
. famoſum:⁊æ boc dicit in ſumm
dex debet babere notaꝛium uel duos niros ido
neos qui ſcribunt acia indicij: alias ſi quid dif
ficultatis emerſerit per ſuperiorem puniet᷑:nec
credetur ei ſuper proceſſu:niſi inquãtũ peꝛ acta
uel alias per legitima documenta conſtabit.
Diuidituꝛ in tres panes. In prima ponit᷑ con

ſtitntionis cã. in ſecunda conſtitutio: ipi ſtauui
mus.in tertia pena:ibi index autem. 6 ibi

iniqui iudicis iudicem dici iniquum cum male
