magis diligens ꝙᷓ; pᷣmus. OQuãdoqʒ dat᷑ cõne
xitas in eo iure ꝛeſpectu ſuꝑioꝛitatil ⁊ inſeꝛiõita
tis:q dubitat᷑ an fnia lata S ſubiecinm ad iſta
tiam altius piudicet ſuꝑioꝛi qᷓ nõ fuit ĩ iudicio
2 eõ. ⁊ de boc nide qð płe dixi in.c.cum ſuꝑ. S.
e. ¶Er circa hoc uide unũ dictuʒ Bal.i. l. ij.

EClib. cã ubi adducit illũ tex. ad. q. ſi iter du

caſtro: an ſñia lata inter eos pᷣiudicet hominibꝰ
caſtri ⁊ dicit non:qꝛ res inter alios acta c̃.
ut hic: nec ſufficit fm eum ꝙ uniuerſitas caſtri
fciuerit cãm agi qꝛ cum non potuiſſet ꝓhibẽ nõ
nocet taciturnitas:unde ↄſulit ꝙ citeẽ uniuerſi
tas non tñ putat eypedire ut det᷑ libellu contra
uniuerſitatem aꝛ nenit acceſſorie ⁊ implicite ꝙ
nota. ¶ Sed pꝛ0 pꝛimo dicto optime facit tex.
cũ ibi nõ ĩ. c.fi.de ma.⁊ obe.et.c.expoſuit ð di
la. uoluir Inno. in.c. auditis ð pᷣſcrip.dixi plłe ĩ
dicto. c. eum ſuper: æ ꝑ hec hẽs mãm apꝑtã ad in
er Pr , — ta r, . finitas qõnes decidẽdas. unum inñ uolo obmit
e ferer Na Aco νασι tes: an ſñia lata 5 uiꝝ z mnlierẽ ſuꝑ defectu ma
trimõij noceat filijs qᷓ nõ fuerũt in iudicio.do.
an hic diſtinguit: ꝙ aut fuit lata filijs ſciẽtibus
Tc eis piudicat: allat.l.iij. in. fi. fl. ad carbo. ?.l.
it ptor. S. ſʒ ſi de cõditione.ff.ð iureiu. ad fi. S.
eis ãt ignoꝛãnibꝰ ñ pᷣiudicat.ñ ob. ſᷣm cum ꝙ ſẽ
tentia lata Sᷣ defunctũ pᷣiudicat: bẽdi:qꝛ filius ñ
& bĩs uel filiatõe uel legitimatione:ſed illã habʒ
a natura. Sed aduere qꝛ ipſemet do. an. ſentit
ſimpłꝛ in. c.cãm q fi.ſint le. ꝙ talis ſñia ñ nocet
filiſs n facta diſtinctiõe ſcie uel ignorãtie. Ego
ad hanc qonem adducam iudicio meo duos ca
ſus expᷣſſos. Aut eiĩ ſnia fuit lata ↄ parentes ſu
per defectu mr̃imonij: ? qritur nunc :an obſtet
vilijs ſuꝑ legitimitate. Aut fuit lata ſuꝑ ↄditiõe

u ↄfeſſio patris noceat filio q

mr᷑is:qꝛ fuit declarata ſerua uel li .
an obhe filijs ern ran Werare dl
ter filiſs ut teneatur ſequi maiis conditi
nem iux. l. prum ãcile. C. de rei uendi. In ind
cãu qõ deciditur ꝑ.c. cum inter fi. int Ken
apte ꝓbatuꝛ maxime iuncta glo. 7 dictis doni
ꝙ oẽs nati añ ſñiam ſunt habendi pꝛo le e.
⁊ ſic lʒ fuerunt concepti poſt litem oraindder
matꝛimonio:nibilomiuus legitimi ſunt:⁊= n
nis pentum debẽt ſuccederꝛe:ex quo Nenre
na fide oxerunt palam ⁊ publice. ?= idem ſi
runt nati pꝰ ſñiam:ex quo fueꝛunt ante c . e
ut ibi dẽ ualde nõbiliter. In po cqu eclac e
ium ꝑ tex. ſing.i. l.fi. C. de lib. cã: ubi pbar
nati poſt lit. conte. ſequuntur conditionem n
tꝛis.et ſic ob.eis ſententia lata Z mem qꝛ cẽſen
tur ꝑtes uiſceꝝ matris:ex quo erat in uteꝛo tpᷣe
conte.li.ſed natis ante lit.ↄt᷑.non ob.xał Fun
tia quantũcũq; ſciuerint cam aguari matreʒ:
ſed oportet eos ſuo nomine in iudicium vocar
ut ibi clare dẽ:et hunc intellectum aperte tenuit
ibi Mal. Er adducit ad qõnem de legitimitate:
ſeg poſtea i Srium adduxit notata i.d. c.cũ iter
Sed tn dices ꝗᷓ eſt dꝛia iteꝛ primum canʒ et
letudum. GE. qꝛ ꝑtus ut dixi ſequitur conduo
uentris:iõ filij tanqᷓ acceſſorij ad ipſam remet
ptes uiſceꝝ tempoꝛe li. ↄt.ſequuntur cõdinone
mẽis.ſed non ſic eſt in legitimitate:qꝛ in ea con
ſiderat᷑ tolerantia et fauor matrimonij q q
libeꝛ exercet ex ꝑmiſſione eccłe ctiam lite penc
te ſup ſtatu matꝛimonij: ut in. c. laudabien un
li. penden. iõ ſatis eſt ꝙ tempoꝛ toleꝛiite ſil fn
erunt concepti:quod nõ. Sʒ circa caſus ex

K os nobiles eſt ptentio de iuriſditiõe ſuꝑ aliquo Gam ceptos quero: an ſiẽ ſnia pindicat: ita nriſacio

compoſitio ſeu compꝛomiſſum. Inno. i.c li
tis. . de preſcrip. nõnt dicit ꝙ nõ et bqt ſii
fũt actus uoluntaꝛij:iõ non dũt pʒiundicaredhei
in ſuo iure in eum troſl to: ar. optimum i. cie
rum. F.ſi compꝛomiſſio.ff. de euict.? q no. in
c.fi. de emp.⁊ uendi.⁊ eadeʒ ꝛ0c idẽ ui dicedĩ
in confeſſione:quod tenuit Jo. an. poſt. Aver.
in addi.ſpe.in ti. de ↄfeſ.O.nunc nidendum. .
q̃d ſi confiteoꝛ iux fi.. Et doc. hot bic ſcin te
nendum: Iʒ tũ aliqui faciãt dꝛiam iteꝛ uolütari
cõfeſſionem ⁊ ↄtentioſam:ſicut dicimus in ꝓcu
ratore:ut le.et nõ.i.l.cenum. F. ſed an ipſos fl.
8 confeſ.ſʒ ꝓ pᷣmo facit:qꝛ ſicut contumacia liti
gatoris nõ nocet ut. 5. dixi: ita nec iſti actus uo
luntarij. In ceſſione neꝛo facta an conleſſo ce
dentis noceat ceſſionario: uide p Br. in.l.lac

ta. F. ſi bis. f. ad trebel. ¶ Ex bis deridii: an
uo ad ſua legitima:

ſorbeus totum pa

ut ſi confiteatur debitum abſo .
H Cy.in.l.i. C. okel.

trimonium:de quo uide ꝑ El.
et ſpe. e. ti. F. nunc nidenclam. . ſed mumuld
uidentur iſti uelle ꝙ non piudicet: q: filius
gitima eſt quaſi oebitor: ar. .qin in priorion

C. de inof. teſta. Et hot 5 lrannan do dd
ex magn ntitate pſumituꝛ fraus. . uin ,8.
Es ſe de hn u. credi. dicit tn ponde

oẽs.fl. de bis que in frau.c.ρ. epiti
rãdã qitatẽ perſone ? gerilimilitudinẽ debiti⸗

rin le iuc
5do ſcit ca N iner
n o .li lilnall dun gice

E
=
—
—
S=
=
=
–
= S
— – ☛ SE
= =- S
=
—
=
=
—☛☚
—
.
—

a1e lent. .n
H olel.
ohs H glod icit e Pſu
vaar dͦ er i
mure

Cce neg.geſt c
li Eridon io Ubiciqz lentatil
iosr nnnn cie All ſnus iun
cnmmtu ammr 1 os r inn
mretummatt bls hl nal
t pueſtni innit blu ant
ciomn aſpr nnn bor al o Agin
mnraulbus creegno? in bot inplo
ghico. anch enin ite tenins onpancre
cote ipus ſelitals actninimr er pol
Ge aminiſilgttcecd heen
adcncſnmn. (unodic aperer
ſurnus r aius vicexcedos in G n
ſuct aoidan auos res ngit uidentes
agere indlorando offeelum indicss ſupe
inimmegumuc ſiniidns ettenemn
eis preludiclam . ſic caſus ille ſn ere
regnla: an uat Eſtingnanr ſnbregi
Jun. üft eis Findlciun nictcierin
epedſcumn acahlt o n cden
z HW Noſtra alas bi nocet.
WD/ umneun regin bic oſſarn i
zon quo ctatio ſicg eſtiuccun
n ons llos gui ſciuenint uel lare
cann agi:qr in talib
n egli taſions ſentenniſs non
Alqqus ſpalterrſed fenu ſeytentia H
leſtiiminus tein inegnn
lenn agoptioni c eri⸗ pſtamms
ect icen inſintti
lſſer iſe cius ab agli hnllbdus.
in ſis ſuffet ſol i Ochiisinien
. lla:et in can nf⸗
ghititur citario ſaltan becli no
(ue ſteciug h Aumnd P
erloͦinlii ed . Sleme

nſonnes C ur n.C ſenl

nchnͤ Pr. 4 here obie

eit egintinthi
GnelnHN
acnmniätztnefn genir
Mopnnesfofmnin nidam
n bicaretiabunr intlaenn umnn
Di Eadchnit l ömdeſgin
oſaisrimaldun wenndcin
Gelmdias qck din inprinmi
nn Negr ns ndin ſtinn t
pemmns:io fij ancy acceſori ag hann
pr ulap Mpor ir ntunmn ctr
niss non ſccin ummrrinen
dmiolrma dvor ummmid
pe arnmi a aniſore ck imn ir l
r ſuſhum mmmmnoniiut ncluculn 1
enenniusc g mmni vlinr i ⸗
nmNENtandnd hn led
e Wen NAaſiikinn
amsiuammnin
3 8 e NOr r
msuumfümufuu
n woimenem tiſ n h 1
ito K Nengetn
unmnitanaln
Nen nn Rnſtl
iſernuln

atni (6Edri
zz tnereen. ,
–
„atam Kccrcd
. migſunſche
iſmn hil unſt

utatöileem
nc ccjnnbunf in
S
is nſhnu
e crccſonnbe
s tuſainiſe
ſltrlU.
e wutii
ognsin 4
irm nn
ſ ntſic moe ule⸗
nm iſcanig
l ſti knen
. u nidnn ,
gum erh Ei
Cn mnn
4 zſdedi⸗ .
colen

—
9 4
—△ I eri aAn . W sach

Aacn F, .△

S iss .r rer. Ean andnii

1 : S èU

¶ He re iudicata.

tractatum filij ad fraudem coniecturandum:et
hoc plʒ/ Idem dic in alienatõe quam pr facer᷑t
titulo n lucratiuo de quo uide ꝙ leg. æ nõ.in. c.
Rynutius de teſta ĩ gl.i.v. integꝛalꝛ ⁊ ꝑ Bã.
in.l.ij.ff.ſi quis a pr̃e fue.ma.¶ Muero ultenꝰ

KFu ad declãtõʒ caſuum exceptoꝝ/qñ qs dẽ pati aliũ

agẽ ad hoc ut ſibi fiat pᷣiudicium/ſſo. dicit do.
an. ꝙᷓdo ſcit cãm agi ⁊æ tacet dꝛ autem non pati
ido uenit ad iudicium et ſuſcipit in ſe iudiciuʒ
totum uel ꝓ iure ſuo tunc enim non uidetur ꝑ
mittere illum ꝓ ſe agẽ. ff. de lib.cã ſi pariter Jð
ſecundum eũ ſi ꝓteſietur.l.ſi debitor..i.ff.q̃oꝰ
modis pignus uel hypo.ſol.⁊.l.ſicut. J.nõ uið
tur. e.ti. et pondera quod dicit de ꝓteſtatione.
Ego neꝛo ſic dicerem qꝙ aut cã ex ſui natura ñ
eſt reſtringibilis ad certã ꝑſonam ur eſt cã inge
nuitatis.et tunc non puto ſufficẽ ꝓteſtoem:ſiꝓ
teſtatur ut ſibi non fiat pᷣiudicium.dʒ.n.ſi timet
colluſionem liti aſſiſtere zæ legitimo odictori. ad
hoc.l.ſi ſuſpecta.ff.de inof.teſta. ſententia enim
hoc cãu facit ius quo ad oms non ex tacita uo
luntate alioꝛum ſed ex nã cãe:iõ ꝓteſtõ j ius ñ
ꝓdeſt.l.alimta.C. de neg. geſt.⁊=.c.cum. ¶.ð
ↄſti. Et idem dico ubicũq; ſentẽtia extendit ad
alios ex natuꝛa cãe. Aut ſumus in caſu in quo
ſententia extenditur ad alios ex pᷣſumpta uolũ
tate tacentis:ut in caſibus hic exceptiſ.⁊ tẽ ſuffi
cit ꝓteſtaꝛi ꝙ non intendit ꝙ ꝑ illũ fiat ſibi pꝛe
iudicium ceſſat enim hoc caſu ro allegata ſupe
rius in caſibus exceptis.⁊ in hoc cãu procedat
opi.do. an dʒ enim iſte tertius comparere ante
li. conte.ſi pus ſciuit:als admittitur èt poſt iueʒ
conte.cum pᷣmuʒ ſciuerit:de quo plene ꝑ Haꝛ.
in. d.l. queſitum. ¶ Vitimo hic quero: quid ſi
ſumus ex caſus hic exceptos in glo.et in tex. ſʒ
ſunt quidam quos res tangit uidentes aliquem
agere implorando officium iudicis ſuper reſtoe
in intꝛegum uel ſimilibus et tacent:nunquid fiet
eis preiudicium : ut ſic caſus iſte.ſit exceptus a
regula: an uero diſtinguatur ſub regula. dicit
Inn. ꝙ ñ fit eis piudicium niſi citent nominatiĩ
uel ꝑ edictum:adducit nõ. in. c.fi.de ma.⁊ obe.
2 de ꝓcura.in noſtra alias bñ nocet. Nec ob.
ſecundum eum regula hic poſita:qꝛ in cau pro
poſito ex quo citatio facta eſt iudicium intelligi
tur j oms illos qui ſciuerint uel ſcire debuerit
cãm agi:qꝛ in talibus ſententijs non nominat
aliquis ſpãliter:ſed fertur ſententia in genẽ ſic.
reſtituimus te in integrum: pᷣſtamus auctorita
tem adoptioni ⁊c̃.et idem in ſimilibus.Et in h
differt iſte caus ab alijs exceptis in rextu. Nam
in illis ſufficit ſola ſcia:et in cãu nro uł ſimili re
quiritur citatio ſaltem ꝑ edictum mõ predicto.
Agduerte iſte caus dʒ diſtingui ſecundum ꝙ
le. ⁊.nõ.in.l.ſi eo tempore.C.de remiſ.pig.⁊ ĩ
aut.ſi omnes.C. ſi ut ſe ab heꝛe.abſti.? ꝙ utꝛo
biqʒ nõ.ꝑ Har.⁊æ Mal. DOico enim ꝙ aut imi
net caus in quo non agituꝛ ò certam ꝑſonam:
utputa cum imminet confectio inuentatij uel cũ
nencditur funaus qui põt eſſe alijs obligatus:et

tunc ſatis eſt faceꝛe ꝓclama geneꝛale:qᷓ qui pu
tauerit ſua intereſſe debeat comparere:nõ com
hentes auteʒ ſcientes ꝓclama faciunt ſibi piudi
cium. unde fundo uendito non poſſunt allegare
illius hypothecam tacentes autem uidentur re
miſiſſe pignus:ut eſt tex.nõ.in.d.i.ſi eo tpᷣe. ad
idem. c.fi. qui ma. accu. po. et quod ibi nõ. In
no. ubi pʒ:ꝙ tempore matꝛimonij oöhendi fiunt
gener alia edicta:ut quicũq; ſcit aliquod impedi
mentũ debeat ꝓdere in publicum infra ceꝛtum
terminum:aut imploratur officium in aliquo in
quo aliquoꝝ ſpaliter intereſt:⁊ tunc ſi illi ſũt pꝛe
ſentes debet citari:ſi ãt ſũt abñtes a loco uł᷑ ne
ſcitur quorum interſit ſufſicit faceꝛe ꝓciama ge
nerale ut compareat quiſua putauerit intereſſe:
ut in tex. in. d. aut.ſi omnes ⁊ ibi per doc 6
quod nõ.in dicto.c.fi.=.c.in noſtra.
actio dirigit ᷓ certã perſonã neceſſe eſt ut ula .£
ſona citetur:ut in.c.cãm de dolo ⸗z contu. ⁊ qdᷣ
ibi nõ. in glo. ⁊ ſi non uult ↄpareꝛe ꝓcedeĩt̃ ꝓut
tradit᷑ in. c. ꝓut: eo.ti.ut. S. dixi. An aute fiat p̃
indicium tertio citato ſi nõ uult cõparere ſi ſen
tentia poſtmodum feratur ò reum pntem. vꝛ
non:ex quo actio ſpecifica cõpetit õ illum. nam
Inno. hic loquit᷑ qñ actio nõ dirigebat abſẽ
tem uide in h̊ qð dixi in. c. cum ſuꝑ. S. .·
Caſus ſi duo ordina
obus. rij pꝛonunciant cõtra
ria tʒ ſñia pro reo. Fallit in quattuor
caſibus hic contentis ⁊ ſimilibus. Si uero dee
gati diſcordant delegans eſt adeundus. ſi arbi
tri neutra tenet: ⁊ tria ſunt dicta que per ſe pa
tent ¶ Hõ.prio ꝙ reus eſt fauorabilior acto
2c.l.fan orabiliores.ff. ð̊ reg iur.⁊= in.c. ex iris ðᷣ

Pꝓpba. Et ex hoc ⁊ ex tex. collige: ꝙ in dubijs fa

nen dum eſt ponus reo ꝙ; actori: ut in. regula cũ
iura ꝑtium de reg. iur. li. Vj. 0. Fo qttuox
caſus fauorabiles inieꝛ quos computatur cauſa
matrimonialis:⁊ intellige quando ſentennia fer
tur fauore matamonij. Mm in duvio ſtanduyʒ
eſt pro matrimomo: ui in. c.ſucet ex quadam in
fi.õ.de teſti.inc dixit not abiliter in.c. ſupeꝛ eo
de cogna. ſoiri. ꝙ ſi una reꝑitur doctorum opi
nio pro mẽimomo illa ſequenda eſt:licʒ multi te
neant matrimonium:quod mihi placet: niſi il
la opinio eſſet euidenter falſa.naʒ tunc põt ſꝑni
communis opinio. Idem ſi poteſt conuinci
babilibus rationibus iux nõ. ꝑ JYo. an. in. c.i. ð
conſt.⁊ nide ibi do. De.ð ãcha.folio.ij.⁊ facit
egregie iſte rex. ꝓ opi. Moſtiẽ.ſane intellecta ut
pdixi.Hic enim in fauorem matrimonij pᷣu
ſententia nnius contra iuris rranne HMota
ultimo ⁊ tene menti quid iuris cum co ege i eo
dem officio diſcordant in pari numero/ Si eni
habent ordinariam ualet ſententia lata pro reo
Miſi actor ſtet pro cã fauoꝛabili.boc indubie ꝓ

cedit in ſententia: In alijs auteʒ ordinationibꝰ

allego nibi glo.notabilem in. c.licet.xvj.q.iij.qᷓ
dicit: ꝙ ſi ecclia eſt ſubiecta duobꝰepiſcopis: pu
ta quia eſt poſita in limite dioceſim utxinſqʒ et
eiind. 10 5

40ι .266 nr denns Taſz a, e z los, urrg

Abi a3t

Sraco- ſan Xdl.dte

OòOòWOWͦZ

mj er.

B. P-. 4 2, rrE,
24
. 7

nd und ſe dlage Ded aſ* Aiſunuslä rpuri nun

* r ſWà Din pire

E l. 48 . ic SnD

. 2— ⸗W
õäõä f'art 0 ☚ſon Sni⸗
4 1an Prrn
2

¶ Be re iudicata.

non conueniunt in illam oꝛdinando ſuperioris
erit officium in hac pte: ut alterius bois diſpo
nãt. ar. i.l. quotiẽs. ff. ᷣ uſufruc. æ tene mẽéti illã
glo. facit enim ꝙ ſi ſint quo domini alicuius ca
ſtri uel ciuitatis ꝓ indiuiſo ? non conueniunt ĩ
illius diſpoſitione ꝙ ſuperior dʒ puidere ur al
fnis annis bẽant regimina: uide ad mam quod
nö. Maꝛ. in. l. Domponius alias incipit ſi uni
ff. de ꝛe iudi.⁊ uide quod dixi in. c. prudentiam
de off. dele. Si vo habent poteſtatem delegatã
dependet preualiditas a poteſtate delegantis:
et credo ꝙ delegans poteꝛit alteram uel nullam
approbaꝛe ſm ꝙ ſibi nidetur. Mam tex. bit di
cit ꝙ utraqʒ pendet ex aꝛbitrio delegantis.non
enim tenetur alteram appꝛobare:cum nulla ſit.
lata ab habente poteſtatem: cuʒ exeꝛcitium com
petat delegatis ꝓ ꝑte et non inſolidum. Ande
unus ſine alio nihil agit:ut in.c.uno delegato
rum ⁊.c.cãm matrimonij de of.dele.nõt glo. ĩ
d. c. prudentiam.ſi enim alteram approbat ſu
met illam ualiditatem ex aucte delegamis ? nõ
ipſius ðlegati.poſſunt enim delegati a pᷣncipio
dum non poſſunt in eandem ſententiam conue
nire totum negocium ſufficienter inſtructuʒ ad
ſupiorem delegãtem remittere: ut in. c. per hoc
de here.li. vi. Si ueꝛo habuit poteſtateʒ gbitra
riaʒ neutra ſentẽtia ualet: qꝛ nemo illoꝛũ habet
poteſtatem inſolidum/ Et idem eadem ꝛatione
dicendum puto in pluribus arbitratoribus pa
ri numero diſcordantibus:tum quia eadem eſt
ratio hoc caſu in aꝛbitris ⁊ aꝛbitratoꝛibus:tum
quia tex.iſte loquitur generaliter in habentibus
pfatem ex compromiſſo:et aꝛbitroꝝ duo ſũt ge
nera:ut ĩ.l.ſi ſocietatem. F. arbitroꝝ.ff. ꝙ ſocio
ergo tex.iſte loquens ſimpliciter dʒ intelligi in
generali ſignificato:qꝛ non apparet rõ reſtr in
gendi.xix. di. ſi ꝛomanorum et.l.de pꝛccio.ff. de
publi. et. c. ſolite de ma.et obe.hoc ur̃ in effectu
ſenſiſſe Har. in.l.i. F. ſi.plures. ff. de exerci.ubi
dicit ꝙ habentes officium priuatum auctorita
te et utilitate a litigatoribus bnt poteſtatem nõ
inſolidum ſed pꝛo paꝛte allegat in ar.l. paꝛui ali
as. l. pedius. fl. de arbi. Et idem ſentit Hal. in
c.i.de inueſti. in ma.ac.colł.x.ubi plus dicit ꝙ
duo aꝛbitꝛatoꝛes diſcoꝛdãtes non compellũtur
eligẽ tercium:qr iſti ſunt ut quidam ꝓſonete a
quoꝝ perſonis non receditur.:.ſi quis aꝛbitra
tu. ff. de Yb. ob. quod nõ.pʒ ctiam bic in fi. naʒ
ſi baberent poteſtatem inſoltdum diſponereĩ in
iſtis compromiſſarijs: ſicut in ordinarijs dicit ĩ
p̃n. Ande ego puto ꝙ ratio fundamẽtalis deci
dendi hic ſumitur ex ſoliditate uel defectu pote
ſtatis. Mam quia ordinarij habent poteſtatem
inſolidum:ut.l.una.ff. de offi.ↄſu.nõ. glo.in.c.
prudentiã de offſi. dele. z ibi plene dixi ꝑ Daor. ĩ

.d. G. ſi plures z. d. lI. pomponins. JIJdeo utraqʒ

ſnia deberet ualere quia lata ab habente ſolidã
poteſtatem:ſed propter contrarietatem nõ pnt

ambe concurrere:ideo eligit᷑ fanoꝛabilioꝛ abſqʒ
alia ſuperioris appꝛobatione In delegatis

1

uero qui non habent poteſtatem in ſoliqu ſalté
ꝛeſpectu exercitij ut.S. dixi non poteſt hab 3
cuʒ quod diſponitur in oꝛdinarijs: quia deit
ex defectu poteſtatis: cum nulla ꝛeperiatur e
ſententia ab habẽete totam poteſtatem und e
curritur ad ſuperiprem non ſolum ꝓ “ it
ſolutione:ſed ut ab eo recipiat fomentum e
liditatem ex noua approbatione ut.5 din.
dem fuit 20 reſpectu compromiſſaniorum
nulla ſententia ſeu laudum reperitur H
habente ſolidam poteſtatem:nec ecbrrlut he⸗
caſu ad ſuperioꝛem ſicut in pcedenti:qꝛ ex
partes receſſerunt a pꝛoniſione ſuperioris .
luerũt ſibi propria auctoritate prouidei: ſupi
ſe de tali laudo non ipedit: aꝛ. in.l fi. ¶ 65 “
conuẽ.ſuꝑ do.facit quod in ſimili nõ. Berein

.l. ſi ſocietatẽ. S. arbitroꝝ.ff. pro ſocio ¶¶ Ccl

dic ⁊ melius ꝙ a perſonis arbitrorum non rece
ditur: miſi quãdo male ꝓnunciant. Unde ſicut
quando non ꝓnunciant non baberur ꝛecurſus
ad ſuperiorem:quia ꝑtes nõ uideutur coguaſſe
de ſuꝑiore:imo totum oppoſitum:cum ſcienter
ab eo ꝛcceſſcrunt eligendo ſibi aꝛburos ſeu aꝛdi
tratores:ut le.⁊æ nõ.in.l.ſi quis aꝛbitratu.ff. de
Hbo. ob. Ita dicendum eſt ut ceſſer iudicis offi
ciuʒ quãdo ꝓnũciant pari numero: quia uiden
tur non ꝓnunciaſſe cum impediuerumt ſe ⁊ peꝛ
dunt poteſtatem ſuam ſic ſe dinidendo:ad boc
uide quod nõ.in.c.ſi duo de pꝛocura.l..j.in
gl.iij. que notanteꝛ dicit: ꝙ ſi ſuni duo pcurato
res non inſoſidum quoruʒ unus negat alte c
fitetur nibil agunt:æ ꝑinde eſt ꝓcedendum con
tra dominum:ac ſi nibil dixiſſent: Et has pno
rationes decidendi ad totum tex. quicquid ſen
ſerit bic glo.fina.⁊ pᷣcipue male dicit quatenus
dixit ꝙ in ordinarijs hoc fuit ſtatutũ:quia non
poteſt haberi recurſus ad ſuperioꝛem:quod eſt
falſum:cum ſpeciale ſit in Mapa ut conna an
deſit ſuꝑioꝛ:ut.j.c.licet in fi.ð elc. ⁊.ix.q.iij.cic

taꝑ mundum. Ex his dico hic non fuiſſe editu;

ius de nouo:cum ratio ſit aãtiqua. Sed reſpon
detuꝛ quid iuꝛis. æ ꝓ hoc:iquia apa hic hin
det ad conſultationem: cum queſtio iſta accidil
ſet in facto: ut colligitur ex tex.i pjn. ibi ſicut ac
cepimus ⁊c̃. ꝓ hoc quod nõ. glo. in. c. conſulta
tioni de temp.or.et.c.ex tua de fi. pl. et hec faci
unt ad. . dicenda. ¶ Et primo ciꝛca primã par
tẽ quero de exemplis. So. docto. uario modo
exemplificant: puta in duobus comiſibus conſu
libus doc.et ſimilibus.et in eccleſiaſtics potes
ponere exemplum in duobus uicꝛiſs eiuſdem
epiſcopi qui habent oꝛdinariam: ui nö gl. xv.
di. peꝛlectis et Inno. in. c.ſuam of. uica. 7 gl.
in. c. ʒ. e. ti. li. Vj. 2 HBar. in. .uma. f.de o. oſu.
Item in duobus epiſcopis qui ſpeciali diſpo
ſitione Mape poſſunt pffici eidem epilcopatui:
ut notãter le. ⁊ notatur in.c non autez. Vil qi
Item in duobus epis diuerſaꝛum dioceſum: q
bus eadem ecclia eſt ſubiecta: quod poteſt coin
de i uni nt. 5. dixi quodo ecclis
geꝛe tã de iure communi ut.

lut ce glq ni e ni . l

,niid i agorn
teunich ue 7

ſl ſve. J
conle⸗
ciiptione 1 caun leun 4 Gr ſent
feni mant ham n
N AN ann n
ſant ainhet
o
roll. n. 6

qnoi no go in Leun mer. R.cecke
Iunſiooruiſurinnn . in iugulis
pam mumluummn n n
hl.ſarmmn ot hit Mn
cepben. o cceſorio dc hol. li
por lptan ad epos conelli puincigle
lerivs uniuerſtruns biſis ioricgitonen.
iglaverins Sed ſorte Jo an ienurg
in poncattondo oet ingonſec
dö:gnottingeildon badent doreſinen
teſious alienis udl ubeitis aiop tie
Puincial poſlun mctari cie omniumn
cia:t in c cnote. Nen cie chorunn:
tunn eſ vnns eps non et ſupra alun
iudicit ul uniuerſtas aue iure cdn retion
Imuniilam poteſttomfactt noc lean
de iucſc r bet bi nobis Secund
quid ſordſarus pcedlt nn delegan⸗
2 pferunt diuerſas ſnigs:an ben locn
entanc Mantotfwmm
pan c n cäns iſe daenmmnen
Ptemn captti nonetur cPhoe deh
.nbl r ſorclnnrir nanſ
recurritur ad R .,J d ſiot d
9pa. Inc
ms hetelegn gnnl naſoräthrtt
hheut biexb innmim
quaſt nelit te

bboc poteſtgs g 1
Nrrabat ad nijn ſian Driu

nordinanian po
1 grie
la gutem dicti non feddi⸗ un
⸗ . nez gego ronen llon
e r gelegatumn midar
itenrkt Aclnere weſnnin⸗ .

ſoltzpae Poreſtotan
spoſtirpr n quam h⸗
Crarctinn necger lnrnn,

D Meſcurinpart
legrandn d
ein.c.

dc uſinmn znlhſt RKZ
ueneu e nlſigit minil
ſdo cb Judencin cn aſ ldtrf
cin gnito milim omn unan: ani
lur on onmmniaſeammnpatumnnt tn
chnt vomimn iun iele Gnidng be
ce ma i ine ſo oe wamn l. et
Ai avenommmn da iim a pumn
I on imnoldun qvonz onus egr aler o
femm nbi agunet Enceck pecdencdunco
ndoninmmeacnidtendien En
Ticnes Nnn Ne dncen
cudc nD ene nicchigqttene
dr gn Nnmſsdrefllſami ihe .
oct Deberitecnlis rtornani
lim amn heteſtin Pan HM
at agormt n nirdcknſeti

codienonfut
n. Qrdis gunc

eſſet in limite utriuſqʒ q; de iure ſpali:puta pre
ſcriptione uel fundatione uel pᷣuilegio: ar. eoruʒ
que le. æ nõ.in.c.cum dilectus de conſue. Item
Fᷣn Jo. an. cũ duo coadiutores dati eſſent epo
de cle. egro.c.i.ſi.vi et nõ.hũc cãäum: Idem di
cit cum epᷣi ĩ ↄcilio ꝓuiciali paꝛi numeꝛo diſcor
dant. E uer qꝛ non puto ꝙ in hoc bene
dicat:lʒ doctores ſequentes ſumpliciter cum eo
traãſeãt aliter non inueſtigãdo ueritatem. Et ꝙ;
dẽm ſit falſum probo. Epi in cõcilio ſũt taq;
uniuerſitas ⁊ non ut ſinguli:iõ ſtatur maiori ꝑ
ti:niſi minor ꝑs aliquid rõnabile opponat i cõ
tꝛariũ:ut eſt tex.iũcta gl.in.c.ij.lxv.di.facit.Vi.
q.iij.ſcitote ⁊z.c.gꝛaue ⁊ quod ibi nõ.ð pᷣbẽ. vi
de glo.nõ.i.c.ij.ð aꝛbi.li. vi.in vᷣbo ciꝛca iudi
ces. Certum eſt ꝙ in competentibus pluribus
ut uniuerſitas non ualet quod agitur niſi ↄcur
rat ad minus maior ꝑs totius uniueꝛſitatiſ nec
ſufficit maior paꝛs reſpecitu minoꝝ ꝑtium:ut eſt
tex nõ in.c.eccleſia el pꝰde elec.facit.c.i.de bis
q̃ fi.a ma.ꝑ.ca.⁊ aꝑte ẽt in ſynodo ſenſit glo.pᷣ
alle. in. d c ij gꝰ diſpoſitio huius tex.nõ poteſt
hie locũ in uniueꝛſitate:ſi ſinguli diſcoꝛdãt paꝛi
numero:qꝛ in nulla ꝑte ↄſiſtir uniuerſitas:tacit
quod nõ glo in c.cum inter. R. de elec.⁊æ ipſa
iuriſditio ordinaria non eſt in ſingulis ſed apòᷣ
ipſam uniuerſitaem:ut nõ. Inno.in.c.irꝛefraga
bili. F. ceterum de of.or.⁊ in.c. cum nõ ignoreſ
de pᷣben. eꝛgo neceſſario oʒ dicẽ ꝙ hoc.c.ĩ pᷣn.
ñ põt adaptaꝛi ad epos concilij ꝓuincialis uel
alterius uniuerſitatis hñtis iuriſditionem:ei ſᷣ
eſt ipſa ueritas. Sed forte. Jo. an. ſentit ꝙ epi
in ꝓuimciali concilio ſunt ut ſinguli ſed minns
bñ:qꝛ ut ſinguli non habent poteſtatem in dio
ceſibus alienis uel ſubditis alioꝝ ⁊ tñ i concilio
ꝓuinciali poſſunt tꝛactari cae omnium de ꝓuimn

cia:ut in d.c.ſcitote. Item cãe eporum:⁊ in cẽ

tum eſt ꝙ unus eps non eſt ſupra alium:ergo
iu dicãt ut uniuerſitas que iure cõi recipit in cõ
muni illam poteſtatem:facit quod le.⁊ nõ.i.c.i.
de iudic. ⁊ hec bñ nõbis
quid ſi ordiarius ꝓcedit cum delegato Dape
2 ꝓferunt diuerſas ſnias:an hẽat locum prima
ꝑs.c.an ſecunda. Jo.an.dicit recurrendum ad
Papam. z ſic ꝙ caus iſte determinetur ꝑ fam
ptem capituli.mouetur ꝑ.c.ꝑ hoc de heꝛeti.lib.
Vi. ubi pʒ:ꝙ ſi ordinariꝰ? inquiſitor diſcordãt
recurritur ad Mapã. Inqſuor ãt hr̃tice pꝛaui
tatis hẽt delegatam:ut ibi ex h̊ innuitur ⁊ nõ.et
facit.c.ne aliqui.e.ti.li.vVi.quaſi uelit tex.i.d.c.
ꝑ boc:qꝙ poteſtas ðᷣlegata ꝑ Mapã tãqᷓ digni
or trahat ad nam ſuam ordiuariam potius ꝙᷓ;
eõ. buius autem dicti non reddit Jo. an. ratio
nem. Ego auteʒ credo rõnem illam eſſe qm eo
ipſo ꝙ Mapa dat delegatum æ mãdat ut ordi
narius abſqʒ eo non ꝓcedat in certo negocio
nidetur ſibi adimere poteſtatem quam habebat
ut ſolus poſſit procedere:⁊ uidetur dare utriqʒ
exercitium ꝓ pꝑte:ſicut in pluꝛibus delegatis.s.
dixi:ad hoc.d.c.ꝑ hoc ⁊ quod nõ.in.c.ſi ſoli ð

¶ De re ſudicata.

Secundo dubuat

conceſ.preben.li.vj.⁊ ſic ſententia nõ reperitur
lata ab habente poteſtatem inſolidum: ſicut re
peritur in ordinarijs ut.S. dixi:merito hoc cãu
recurritur ad ſupexiorem:ſicut obſeruat ĩ pluri
bus delegatis.¶ Er ꝑ bec poteſt decidi alia 3

ſtio. quam ponit hic JYo. an. uidelicet: quid ſi 9 &Wαστ1 ſ., eree Deyrjy ſtzgs a: Srg ⸗le zalle
currant in diuerſis ſententijs ordinarius z dele ſu prrlBere

gatus college. Soluit Jo. an. ꝙ ſi ſententia or

dinarij eſt pro reo nidetur ſumme equuʒ ꝙ illa

preualeat. Idẽ ſi pro actore in cã fanorabili:2
ſit ratio ſecundum eum:ne impediat ipſius effec

tum contraria ſententia delegati quem non im

pediꝛet ſecunda ſententia ipſius college delegan
tis:ut bic pʒ.Sʒ ſi alias ordinarius pro actore
in cã non fauorabili fenet ſñiam: delegatus vo
pro reo ꝓnunciat putat hoc caſu neutrã ualere
cum utraqʒ a pari poteſtate dependeat: nec ſit
caſus deteꝛminatus:facit.l.commodiſſime ff.de
lib. ⁊ poſt. =.c.ſuſcepiũ de reſcrip.li.V. Mam ſi
bec iuꝛa nõ emanaſſent diceꝛemus omni cau ſẽ
tentiam non ualere diſcordantiũ numero pari.
Ego unero in hoc ultimo membro teneo con
trarium: quia quemadmodum ordinarius in
illa cauſa habet ſolidaʒ poteſtatem.ita ⁊ delega
tus college:cum repreſentet perſonam delegan
tis:⁊ quantum ad illam cauſam habet poteſtatẽ
ſolida.n ipſius delegantis:ut m.c.ſane.ij.de of.
dele.=.lfi. et prima. ff. de officio eius cui man.
eſt iuriſdi.et.c.ſtuduiſti de offi.le. ergo idem di
cendum in iſta hoc caſu qð i pluribꝰ ordinarijſ
nec nideo aliquam bonam rationem diueꝛſita
tis:preſertim quia ut predixi hic non ponit᷑ ius
nouum cum ratio ſit antiqua.⁊ licet ꝛatio non
exprimatur in tex.tamen illa debet coniecturari
que naturaliter potuit mouere iuriſlatoꝛẽ ad ſic
reſpondendum iuxta nõ. in.l.tale pactum. ff. de
pac.⁊ per y. in.l.non dubium. C. de leg. z ꝑ
Bar. in.l.maximum uicium. E. de li. pre. facit

quod nõ. Dy in regula fi. ð̊ reg iu. li. vj. ¶ D

tecius circa iſtam partem queꝛo quid in alijs ca
ſibus fauorabilibus ulrra caſus hic expreſſos ĩ

textu Soluno ſentit Mincen. idem dicenduʒ. ſ.

qð iſti quattuor cãus ponuntur hic cauſa exem
pli:æ hoc mibi ſatis placet na ea q ponuntur cã
exempli non habent reſtringere regulam:nt le.æ
nõ. in. c.i.ne cle. uel mo.⁊æ.l.ita uulneratus et.l.
illud. ff. ad. I. aquil. Ité caſus excepti a ꝛegla ex
tenduntur ad conſimiles caſus:ut nõ. glo. in.l.
.i. C:de condi. indeb. allego textuʒ in. c. cũ dile
cta de contix.uti.quem ad hoc tenebis menti.
Een ad ſecundam partem. c. ad cuius de
claꝛationem primo quero quid ſi ſint delegati

ag uniuerſitatem carum. So. doctoꝛes hoc nõ

tangunt: ſed ex ꝛatone M.ꝛ. in. I. ſi uni alias
Pomponius palle. æ dicta.l.i.. ſi plures de
exerci.uideretuꝛ dicendum idem in eis quod in
pluribus ordinarijs:qꝛ iſti cenſentuꝛ quaſi or
dinaꝛij:ut nõ.glo.in.c.cum cãm de ap. AUnde

tenuit Oar. in locis prealle.⁊ ſentit glo.ſecũdũ

unũ intelleciũ in.d.l.ſi uni ꝙ iſti hnit iuriſditioʒ
0 .

r—

Rias — 14 del⸗ pi AA* mllege Preu
ſer ſaH

2 exercitium inſolidum ſicut plures ordinarij:
2 ſic ꝑ rõnem pᷣdictam debẽt ualẽ alterius ſñia
in cãu fauorabili. Sed ego hoc dictuʒ reproba
ui in. c. cam mrimonij de of.deł. per tex. ſingula
rem inncta glo in. c. ut officium de hꝛ. lib. Vi. in
pn. in. V. ſeꝑatim inducendo illum tex.ꝑ locum
a ſpali. Mam inqſitores hitice prauitatis depu
rati in aliqua ꝓuincia ſeu ciuitate ul caſtro dñr
delegati ad uniuerſitateʒ cãrum:ut nõ. Jo. an.
in. d. c.ꝑ hoc ⁊ ideʒ ſentit hic ut predixi ⁊ ꝓba
tur ſubtilit᷑ in.c.ne aliqui.e.ti.li.Vi.⁊ in in cis
ſpale eſt fauoꝛe fidei: ut poſſint ꝓcedẽ ſ. Patim:
ergo regulaꝛiteꝛ debent ſimul conueniꝛe ſiẽ de
legati ad certam cãm:ut in. d. c. cauſaʒ:nec ob.
iura allegata ꝑ glo. ? Haꝛ. quia non reſtrigũt
in cãu nzo: ſed ꝓcedunt in alia ma.?æ ꝓ p facit:
quia delegati repntãt ꝑſonam delegantis. vnde
iuriſditio non eſt fundata in ipſis legatis: ſed
in pſona delegantis.d.l.i.ff.de of.eius cui ma
da.eſt iuriſdi. æ in. d. c. ſane:merito qualiteꝛcun
qʒ ſint cẽſendi poſſunt hẽe exercitiũ ꝓ parie ⁊ ñ
inſolidum:cum ſint loco unius:et ꝑ boc gico:
ꝙ ſi epᷣs conſtituit aliquos officiales ſimplicit i
aliqua parte dioceſis:niſi eis dederit ptateʒ in
ſolidum non pñt ꝓcedẽ ſeꝑatim: ⁊ ſi ꝓfeꝛũt ſen
tentias grias neutra ualet ſed recurrendum eſt
ad ipſum epᷣm. Mam iſti officiales foranei hñt
delegatam ad uniuerſitatem cãrum ? ñ. ordina
riã:ut nõ.glo.in cle.et ſi pᷣncipał ð Hp.⁊ ð iſtis
delegatis ad uniueꝛſitatem caärum uide qð nõ.
Bal.i. d. l. a iudice. C. de iudi.¶¶ 2 queꝛiĩ qͥd
ſi delegatus Mape cum ſubdelegato college fe
runt diuerſas ſnias. dicit Jo. an. ſe putaꝛe bũc
cãum non bẽe dubium quin dependeat a piate
Papali:de off. ðle.ſuꝑ qonum. S.pe.⁊.e.ti. ſi
duo ex tribꝰ.li.vi. ⁊ hoc plʒ.quia iſti babẽt po
teſtatem ꝓ ꝑte non inſolidum:cum ſemꝑ vepre
ſentent ꝑſonam vnius.ſ.delegãtis. Cc
timam partem.c. quero:an quod h̊ r̃ ð abitꝛis
electis ꝑ compꝛomiſſum beat locum indiſtincte
So. Jo. an. reſtringit tex.ad ãbitꝛos aſſũptos
ex volũtate:ſecus ſi ex neceſſitate:quaſi uelit qð
in abitris iuris non procedat quod dr̃:ſed eis
diſcordantibus recurendum eſt ad Dapam:
ar. de. of. dele. ab abi.li.vi.ſed h̊ origialit᷑ uolu
it Min.in.c.ſuſpitionis de.of.deł. ubi dicit qð
ſi ãbitri aſſumpti ſuꝑ ſuſpicionis ãticullo ferunt
diuerſas ſñias:ut qꝛ unus ꝓnunciat iuſtam eẽ
recuſationis cãm allegatam reliquo ꝓnuciante
oppſitum recurrendum eſt ad ſupeꝛiorem qui
approbabit unam ex diuerſis ſententijs:ſicẽ ob
ſeruatur in duobus delegatis : ut h̊ in ſecunda
pte.c.⁊ in.l.duo iudices. ff.e.ſed Spe.in ti.de
recuſa. .fi.V.ſed quid ſi ãbiteꝛ tʒ indiſtincte:q;
ſiue arbitri diſcordent in ſententia feꝛenda ſiue
in iam lata compelluntur eligẽ tertium.= aliud
eſt ᷣm eum in puꝛis delegatis:qꝛ illi ꝑ ſniam fi
nierunt cãm:merito recurrituꝛ ad dellegantem:
ſed i cau noſtro cã principalis remãeret impedi
a: io ad faciliorem expeditionẽ dʒ tertius aſſn

¶ He appellationibus.

mi. O(dibi non plʒ hoc dictum Spe: iʒ in ſe nj
deatur equum.nam ſi ꝛcſiſtit iſte tex en e i
tales aꝛbitꝛi nihil agunt. Item cuʒ functit
ꝓnunciationeʒ officio ſuo non poſſunt dige 5
tertium. un dico ꝙ tertius afſumituꝛ ante ger
ciationem. cum non poſſunt conueniꝛe in rand
ſententiam ⁊? non poſt: ut innuit tex. in d i
picionis: ⁊ uidc quod ibi de hac m Neens⸗ ul
co:ubi proſequor an iſti ſint dlegati an drch di
rij. Et nide Yo. an. in addi. ſpe. in ti, de zen ilſa
li. V. ſed nunquid aꝛbiter: ubi dicit . nontir
mere delegati nec mere oadinarij: quaſi fenſ
ꝙ ſit quedam ſpẽs per ſeſen mixta. Nam n
uidetuꝛ dicendum ꝙ ſint oꝛdinarij: cum nõ 1
beãt iuriſditionem nili in ceno aꝛticulo nec me
ꝛc delegati:qꝛ pnceps eos non eligit: ſed fuerũt
aſſumpti conſenſu paatium. Et ideo diyit ipſe in
ti. de arbi. F. differt. v. ſed nuquid: c in awirri
non poſſunt committeꝛe uices ſuas: ſicut nec
lij arbitri compromiſſarij: quod poſſet ſi eſſent
ordinarij uel delegati. Ego tñ puto ꝙ, poteſtas
iſtorum magis accedat ad mãʒ delegate iuriſdi
tionis q; oꝛdiarie.ar.d.c.ſuſpicionis et.d.c.ab
arbitris que ponuntur in ti. de of. deb. et non in
ti. de of.or.et ualet ar.a.ſituatiõe ꝛubrice. ut nõ
tuꝛ in glo. in. c.tibi qui de p.li.vj.?.c.ſi ſupe
gea de off. dele. li. Vj. et. c. vone.j. de confiꝛ. ej.
EEx quo infeꝛo:ꝙ in cau huius.c.quando ſe
runt diuerſas ſententias debent ꝛegulani un dele
gati non autem ut oꝛdiaꝛij:maxime qꝛ quelibet
pars eligit unum:ut in. c. cum ſpãali de ap. unde
graue eiſet dicere ꝙ alteꝛius ſentẽtia pꝛeueleat:
cum nec debemus diceꝛe ꝙ ad ſuꝑiorem nõ ſit
recurrendnm:cum auctoꝛitate iuris iſti ſunt de
putati:merito ceſſat in eis rõ quaʒ aſſignaui..
in arbitris uoluntarijs. Et eadem ratione ideʒ
puto dicendum in arbitris aſſumptis iter epʒ ?
ſubditum ſuum iux? mãm. c.ſi clericus aduerſus
cleꝛicum. xi.q.i naʒ illi non poſſunt dici ꝓprie
ordinarij: cum eligantur ſuper una cã duntaxat
2 a partibus:licet iuris auctoritate cognoſcãt.
uñ placet ut eis feꝛentibus diueꝛſas ſententias
in pari numero recurratur ad Dapa: ſicut pie
dixi in aflumptis ſuper articulo ſuſpicionis:ar.
d.c.ab aꝛbitris. Et peꝛ h̊ habes longe pienius
⁊ melius hoc.c.declaꝛatuʒ i peꝛ alios ſcꝛbetes
b. ¶ Bl. ſt faciles ⁊ ſatis.S.expedue:x i co qᷣ
dr in pria glo.aliquos dicere:ꝙ in c cimnali
epiſcopi debent omnes eſſe concoꝛdes: dic ut
plene dixi in.c.non poteſt..ẽ.

¶ Ge appellationibus ccuſationibus et rela
tionibus ica.

Hec ꝛubrica continuai poteſt duobus mo

bun?
dis. Mrimo ad totuʒ pꝛeccdentẽ tcrain pur
ſecunoi libri. .ſpalius ad rubricam ꝓxime pee

dentem:⁊ peſic: Supra in pꝛecedentbus
cis uiſum eſt de his que fiunt in iudicijs ? t
de ipſis ſententijs:meriio reſtabat ractare

gntur
,umstelunnn
nnep nſitn i a lun mnlt
cſe:to caſſa ſoncn zin⸗

nſrerſi
iudic Arckuumn nust leio.

toct inp aooninn n6 eag
i eluma d nnc
ag 15 ſionn. t̃
e gun haln d
aut iunc in ſoni
a⸗ i enngol uele nan
ic⸗ mosontaltonint,
orinuatioe hotabis.
Gics wriccionenm

niinc Cun, ſpetill nin cn an
nanint elle non valar e⸗
ulaummeni von fuca vlantn 9
bocciclone orolniſime nm
hrculia Olper ut mbn llu glos
lemee glinbns ad nin dluadanda
no qpid itappelatio ſecundo Ge eſtecuit
S dernd ono iure ſa acingennn gparis
ecdonn wic ad den goimd o
loco non it wcer apelauoms.e
gebet appelang rectore caiacloz vnien
ſen colegil.ſepumo punquid obmninen
larionen poſlirpro inigan are ſentenn
ad imtereſle conura wwdicen: nonanu⸗
luder ahenintoro nine. (N
ge goſamn in iſta marein ſans vonann
in ſumm per Hſte.2 Gofffecumn
ſumms plins tz bonann golam in
ſuetnd, l,l.? notg laam preſenin i
ciel non poſſeinanci tonſuemain
ſubſtantialia Appellanonis :ſecns cine
iin arl nnns auan appe
autemn ad Püat⸗ udaen utme
D tonn clad aren ve

iuris fictione: ur inl d.c.i: in.l 6

ppellatione.ff. enj. De Accidenalio⸗

cſt ut appehetur
glacanmn. unge i
or appelietur objniſſo nrücmn

le
nea glo. ge Prcben. alego lextumn/

u natg Eni ip t
