in. l.i.E. de or.iudi.ubi dicit ꝙ ubi ꝓꝛſus ideʒ
eſt finis agẽdi obſtat exceptio ꝛei iudicate non
obſtante ꝙ narier modus agendi:ideo ↄcludit
nõ poſſe deduci ꝑ uiam actionis qð prio fuit ðᷣ
ouctum ꝑ uiam exceptionis.ſi idẽ ẽ ꝓꝛſus finis
agẽdi.ad hᷣ tex. nõbilis in.l.duobꝰ ff.de excep.
ꝛei iudi nide de hoc ultio ꝗð nõ. Inno. in. c. ij.
de oꝛ. cog. æ qðᷣ ibi dixi. ¶ Irẽ adde aliud nõ
bile diciũ: ꝙ ubi petitio fuit geneꝛalis: ꝓſecutio
uero ſpecials obſtat exceptio rei indicate ſoluʒ
in ꝓſecuuis:⁊ ſnia generalis refert᷑ ad ꝓſecuta
dũtaxat niſi ſcient᷑ æ malicioſe fueꝛit facra ꝓſecu
tio ſpecialis.ad hoc habes tex. multũ nõbilem
in.i.de ꝛebus ff. de arbi. nõ. Haꝛ. in. l.an eadẽ
G. actiones. ff. de excep.a⁊ei iudi.⁊ uide ibi ð mã
glo. in. l.ſi mater.S. eadem eo.ti.

E£ neꝛabilem. Caſus: Ua

let ꝛeſcꝛiptuʒ

one appellationis:licet de excõicatione non fa
cit mentionẽ.prio ponit dictum ſcdᷣo ſubiungit
ipſius cauſam:ibi qꝛ uero. ¶ Mota prio excõi
catum poſſe appellare ne dũ a diffſinitiua ut. S.
c.ſignificauerunt:ſed ẽt a grauaminę illato an
ſniam ut hic ⁊.S.e c.cũ inter. 6.ij. 2 tene
menti ꝙ excòicatus põt ſe defendẽdo eẽ in iudi
cio ꝑ ſe ⁊ ĩipetrare has ꝑ ſe nee cõpellit ↄſtitue⸗
ꝓcuratorẽ: ⁊ facit hoc ad intellectũ.c.iĩtelleximꝰ
de iudi. ¶ E. iij. regulaʒ ꝙ ubi excõicatꝰ põt
eẽ in iudicio:põt ẽt lꝛas ipeirare ⁊ facit iſte tex.
in argu.ꝙ ꝓcurator ẽt generalis põt ſine alio
ſpeciali mãdato Ras ipetrare ĩ cauſis in quibus
ex ſuo mãdato age? põt.de quo nide qð dixi in
.c.nõ nulli de ꝛeſcꝛip. S E ui uno cõ
ceſſo intelligũt cõceſſa oĩa ſine qͥbdꝰillud commo
dum expediri non põt.cõcoꝛ. de offi dele. c. pru
dentiã æ. c. pterea. ¶ DOp. cotꝛa tex. in eo ꝙ di
cit excõicatũ poſſe appellaꝛe ⁊ appellanoneʒ poſ
ſe ꝓſequi ⁊c.nidet᷑ eiʒ ᷣ non debeat admitti ad
ꝓſecutionẽ:niſi prius petat abſolutionẽ:ut ĩ.e.

mpetratũ ab excõicato ſuper ꝓſecuti

p mas de ſen. exco. So. dico cõtꝛariũ peedere
quado quis appellat a ſentententia excòicatõis
quã dicit iniuſtam. nam cuʒ fateatur ſe ligatum
nõ debet admitti ad lingandum de iuſinia miſi
prius petat abſolutione:ut in.c.per tuas ð ſen.
excõ.quia cum in omnẽ euemuũ ſit obtinẽda ab
ſolutio:ut in.c.cum contingat de offi dele. gif
ferendo abſolutionem uidetur contineꝛe excom
municationeʒ in dicto.c.per tuas.hic uero loq:
cum appellatur ab alio gꝛauamine:z de excom
municatione nibil ipſe dicit nec confitendo eam
iniuſtam neqʒ iuſtam neqʒ nullam: ſed aduerſa
rius opponit de excõicatione ad finem iſtium re
pellendi ad quod non debet admitti cum iſte ſe
defendat. ¶ Quero: tex bic loquitur quando
appellans fneꝛat excõicatus ex alijs cauſis zc.
quid ſi fuiſſet excõicatus pꝛo eadem cauſa pꝛo
qua eſt in iudicio. So.dicunt doc.ꝙ idem.uñ
ſatis eſt ipſum appellare ex grauamine leguimo
ut hic et.S.e.c.cuʒ inter et pꝛo hoc.allego.c.i.ꝭ
reſcrip.li.vj.ubi indiſtincte in appellanonis at
ticulo permittitur excõicato reſcriptuʒ impetra
re Der nunquid petenti exeeutioneʒ ſnie
obſtabat excõicationis exceptio:doc bic olim
inſtabant.ſed hodie non eſt diſputanduʒ peꝛ.c.
pia de excep.li.vj.ubi concluditur ꝙ ſic ꝙ pot
dupliciter contingere. aut quia fuit excõicatus
poſt ſententiam pꝛo eo latam nondũ executioni
mandatã. aut quia fuit in iudicio agens tollera
tus ⁊ nõ repulſus exceprionis ope ſed nunc ipe
executionis excipituꝛ qð fieri poteſt: ut in qicio
.c.pia. Cetera clara ſunt ⁊ ſatis expedua in pꝛe
cedentibus capitulis zc. Hi. ab.

¶ De pꝛelcriptlonibus rubrica.

. cõtinpotur
Bbrica iſta. aprmd
oc ordine. ſupra uiſum eſi ð excen
tionibus in geneꝛe: ſed quia freque
ter obijcit᷑ preſcriptionis exceptio ⸗= pleꝛũqz dun
bitat an 2 qn cõpetat merito poſt pcedete ſeq;
iſta. ¶ Quero p. ꝓ iuellectu ke qd ſit pſepiõ
uide bonã glo. xvj. q.iij.iĩ ſũma qᷓ ꝓſequii quid
ſit pſcꝛiptio qͥd uſucapioſq̃ i eis exigal rol enp
effectu ? ipſaꝝ iterruptione. Et a0 queſiũ nim
dicit ꝙ eſt exceptio ex ip̃e ſubſiantij capies que
acrioni pſonali uel ĩ rem opponit:hec pr. ofecto
diffinitio nõ procedit: iũ qꝛ pᷣſcriptio non capit
ſubſtanriaʒ ex ſolo tpᷣe al procedẽt a na eu da
ſit qͥd nãle. Itẽ nõ explicat cauſaʒ finalẽ e
oẽs ꝑtes ſubſtantiales ipſius ſicut dz facele bo
na diffinitio ſicut le. er nõ. in. li. f. de dolo. er in
regula poſſeſſor de re.iur. li. Vj. ĩ mercuria. 0
diffinitur ſic et meliꝰ ut nõ. ſuꝑ dicta regale
pᷣſcriptio ẽ quoddã ex ipᷣe ↄgruens auctoꝛita
legũ uim capiens penã negli entibus meren
et finẽ litibus eeene & Bvo zni an ne
lcriptio ſit contra ius nle:et prima frone lan
tur ꝙ ſic quia eſt contra illam reguia natune

èê

en
ni⸗
bere elgtm
n ihmml, mh
1 ne elormim/ ſſr in
ll verdln ir nhoñn
nilei ſgentbibt te lon tal
hen ne m nn Hapen
grabll elnu
en .

t ug N.
oc ſi⸗ ec Dõ
ekhntn —
ſurdſhring ennn ſ ⸗
1 teige Prccnpn
do

ſon enimnonisl,lt,
uen pftu Mlnanu icno
mnhle tio hitns lenmnone ſi⸗
ntiblr .u Cin nſi i
ttitnutitlupinn ifii ninii
rbertr enr r i,iſnut ceĩ

cIrtload oeirbendi uite boni ter in. 4

MNedi gd mMuſnchhi⸗ baden ocom
Cgetärtſken Dum ca egla oſſſer
Penins gden cl enine reſüam ni
Cipiendo aptniaendond nin ſene
Iſucapio eacqviſniodit gconnmmnnone .
ſcſionis his ege ſnineinffne ionte
ſolans nliiſficennn ondena bene in
geici gc acgoltto Gi i Er aro n
oligeper ſctapione rgfinr iiune
ſet ter in adtitontbns C de s
cſge in O inegnh doſeſondi ai
ſecto Lumopprlatone ij neſggi de
andi ſecuo air n Plerpronefßf n
Arve m mor j naut inninß *

Un untin 1spropt
efine, unnſen ll ſegligenn
leodin

N,
wden
Eſn.
enn nan⸗
Kicernuſnninmmn A,
z dte n nn.Nam aned
nn ad l l
Ns ngmniond e
a Derat 1bloloton⸗ tndi
eni in n nn nnd
Wndd dloſionen en diitt

(* —
Giruntmul, 6

anone
enbil 4 ⸗ ucnfe

bſamnegz lnte

mnnhnnt Needicn
Plend tarufat

d nod ron Nebetacfinne
gian dit baning
pels rritns iſet
bid ſfiſſg rocns Doencen di
gnn chin mdtto. o cian dgl
ſusckgin minngum
udtaat mna br ig
Teſenh l biſnuſtnnenn wpchnn

õ
õ

obhxr qrötnns anchtonerhe
ſtaoanl ſal bode n tdipvnncun.
M c .vbi conchdiurg ſett
opicir conuiger aor gla ul enonr
t memian o co umm ondi runi
undni. ani quia fit in ucico gens / len
et No epuſis erechnonisoet ſl une ſje
rndioniseihinn d enarchennds
õ Olate

õ

£ Nanioibis chnin.

Pbrinitne⸗

1e onckr — e

i mnen 1
ni int 4 i,

ahniest anſau ies,

n ſucapio
4 –WòæU mhi,
ſſ⸗ ſoat ſel in,
N
irlongiteliſe e
Gib⸗ Nvoecht sia,
a ziie⸗ in .

— ⸗-= Iſus 48/5 San,S - 45. Pind. u 8 l 7 +

¶ De prelcriptionibus

neminẽ debere locuplectari cũ alterius ſacmra
in in ꝛegula locupleraꝛi li.vi.⁊ in.l.nam hoc.ff.
de ↄdi. inde. ſed ↄtrarium ↄcluditur pe
an. æ bene ſuper dicta regula poſſeſſor. nam in
fert penã negligentibus et finẽ litibus imponit
qð ẽ rõne nal ↄgruũ.unde non ſumpliciter rece
dit ab illa regula nali:qꝛ nõ ſine cauſa locupleta
tur q̃ͥs ex pᷣſcriptione cum alterius iactura: ſed
fit ut obpuentur due ꝛegule pᷣmiſſe.unde nec ex
toto ꝛccedit a iuꝛe nãli nec ei in totũ deſexni

de plene ðᷣ mã ĩ dẽa regula poſſeſſor. bſe

quẽter quero quid eſt uſucapio. So. pᷣmitto qðᷣ
uſucapio ẽ nomẽ geneꝛale:compꝛehendit ei lato
ſũpto uocabulo pᷣſcriptionẽ ⁊ econuerſo preſcri
ptio cõprehendit largo modo uſucapionem:ut
ꝓbatur.ff de nſucapione iũcto rubro cũ nigro
2 ff.de diueꝛ.⁊ temp preſcrip:ꝑ totũ:ſed ꝓpꝛie
2 ſtricte differũt inter ſe.nam uſucapio ẽ i rebuſ
mobilibus ⁊ ſe mouennbus. DPreſcriptio nero
in rebus imobilibus ⁊ iuribus incorporalibus
ut inſti. de uſuca.⁊ longi.temp. preſcrip. primo
reſponſo ⁊ uide ibi glo.que ẽ in uerbo uſucapi
antur: æ dicit ꝛ. i.l. ſeruitutes.ij. ff. de fuitu.
ꝙ olim nome uſucapionis cõprehendebat uſu
capionẽ ⁊ preſcriptionẽ all.il.ij.æ.l.eam q edes
eff ò̊ uſue ſed poſtea Juſtinianus nſucapionem
attribuit rebus mobilibus ⁊ pᷣſcriptionẽ rebus
im nobilibꝰ ut.l.una. C. de uſuca. tranſfor. a qli
bet ſolutio bona ⁊ ĩ uſucapione ſufficit tiẽnium
int ibi:⁊ latiꝰ dic ut nõ.xvi.q iij.i ſũmaſ⁊ de tpᷣe

requiſito ad preſeribendũ uide bonũ tex. in. ꝗ.
pot ead cã ⁊z. q.⁊æ an uſucapio habeat locum ʒ

eccleſiã:uide ꝑ Oi.in dicta regula poſſeſſor et
plenius ꝑ doc.in. c.i.de in inte.reſti.ubi tangã.
Capiendo aũt uſucapionẽ in ſua ſpecie:dicit ꝙ
uſucapio ẽ acquiſitio dnij ꝑ connnuationẽ poſ
ſeſſionis tpᷣis lege diffiniti.ita diffinir iuriſcon
ſultus in.l.iij. fl. de uſuca.? pondera bene in eo
ꝙ dicit᷑ ꝙ eſt acquiſitio dnij ⁊c. Ex quo nõnter
collige ꝙ per uſucapionẽ acqritur dniium:z idẽ
dicit tex.in l.traditionibus C. de pacus:qð in
tellige ſfm D.. in regula poſſeſſoꝛ pᷣal.etiã de di
recto. Mam appellatione dñij intelligi᷑ de dire
cto. ff.ſi ager.uec.nel emphi.pe.l.i.⁊.ij.ꝙ ẽ no

tandũ.ſecus aũt ẽ in pᷣſcriptione nã i preſcrip.
x. nel. xx. annoꝝ qᷓ ꝓcedit in rebus puatorũ cuʒ
titulo acquiritur dñium ſed nõ direciũ illud eiʒ

remanet apud dñm rõne cuius ſᷣm Hy. poſſet
Ins in rem agẽ nõ cõtra preſcribentẽ ſed cõtꝛa
tertiũ. In preſcriptione nero longiſſimi tẽporiſ
puta.xxx uel.xl. annoꝝ nõ acqͥritur dnium utile
aut directũ ſed ẽ utus pᷣſcribens exceptione cõ
tra qñm:ut in.l.ſi quis ẽptionis.C.de pᷣſcripti.
xxx. annoꝝ ⁊ in.d. J. põt. Et 20 dinerſitatis pʒ
Dy. eſt quia nſucapio eſt inducta in meꝝ fauo
rem poſſidentis:ideo fauor facit ut acquiratur
dñiuʒ etiã directũ. pᷣſcriptio ueꝛ.x. nel.xx. an.ẽ
inducta partim in fauorem poſſidentis propter
bonã fidẽ quã bʒ ⁊æ panim in odiũ negligentis
unde fanor facit ut rꝛanſeat dnium utile. odium

n ro ex parte dñi inducit ut apud eũ remaneat
dñniuʒ directũ. Oreſcriptio uero.xxx.uel.xl.an
noꝝ eſt inducta ĩ meꝝ odiũ negligẽtis: qꝛ cũ
cedat cũ mala fide iura uolunt ſubuenue male
fidei poſſeſſoribus. Et ex hac rõne dico ꝙ in pᷣ
ſcriptiõe longiſſimi temporis cuʒ bona fide q
preſcribit ↄtra eccleſiã j.e.de quarta.uel cõtra
priuatũ ſine titulo qðᷣ acquiꝛit᷑ dnium utile ſicut
in preſcriptione longi tpᷣis cũñ tunc ceſſat rõ ma
lefidei qðᷣ nidetur uelle tex.in dicto. g. põt 2 i
l.ſi quis emptuionis pᷣall.x idẽ ibi Brr.
ueꝛte m ĩ eo qð dixi poſt Oy.ꝙ ꝑ Sen Koren
acquirit᷑ utile dñiuʒ ⁊ nõ directũ.ſcias enim ꝙ ĩ
pᷣſcriptione cũ mala fide oẽs cõueniunt ꝙ non
acquirit᷑ dñium ſed tin exceptio:ut in dicto.l. ſi
quis ⁊ dicto.ꝗ. põt.Sed in pꝛeſcriptione cũ bo
na fide ſunt opiniones. quidã enim tenent illam
opi.DOy Alij uero dicũt ꝙ acquirĩ dñiuʒ etiã
directũ:de quo uide ꝑ gl.i dicta.l.ſi quis empti
onis.= plenus ꝑ Jo. an. in dicta regula poſſeſ
ſor.in uerbo quartũ ꝓponebat᷑ ubi ponit moti
ua urgentia ad utrãq; panẽ. Et tandẽ cõcludit
ꝙ quoad modum utendi acquirit preſcribens
omne dñium qꝛ põt illa ꝛe un ut uult ⁊ ſicut põt
quilibet dñs diſponẽ de re ſua ⁊ ſic iudicio meo
poſſet intelligi Inno. in. c. ceteꝛum.S. de iudicijſ
ubi dicit ꝙ ꝑ pᷣſcriptionẽ quis acquirit diꝛeciũ
ctutile dninz qð eſt nõndũ.qð uið p glo.⁊ CEy.
in aut niſi. C ðᷣ bonis mater.æ⁊ ꝑ Dar.i. l.i. F.
fi ff de aqua plu. ar. æ i.l.minor.F.i.ff. de euic.
ſed diſtingue ibi nõ ſn diſtictionem iſtaz. Sed
capiendo dniuʒ directũ ꝓut deſcendit a iure na
curali quod inheret oſſibus hoĩs:ut in.l.ij. ff. ꝓ
ſocio illud nõ pᷣſcribitur:qꝛ non põt ege huma
na ⁊ ciuili tolli qð ẽ nãli rõne acquiſitum.aeſiſtit
eni ĩ hoc equitas nã is qð ſatis placʒ. Et addo
ad hoc tex.nõbilẽ in.c.ad aures.j.e.ubi dicitur
ꝙ pᷣſcꝛiptio cũ bona fide omnẽ ꝓrſus actioneʒ
excludit æ nide oino qð ibi dicam: uide ſimilem

goneʒ ꝑ Hir. in. l.fi ff ꝛem ra. ha. ubi qrit/ an V Ppſaipe, ⸗bens obl, G* „a lla

oreſcriptioneʒ debiti rollatur obligatio nãlis
2 cõcludit idẽ in effectu qð.S.qꝙ tollitur obliga
tio quo ad omnẽ effectũ m ꝛemanet natuꝛalis æ?

utilis apud eũ:ad idẽ nide glo in.l.obligatiõuʒ

fere.S placet.ff. ð acti.⁊æ obli. A lueꝛte hoc pot
ſatis admitti de iure canonico ubi fuit pᷣſcriptũ
cũ mala fide æ quotidie hoc ↄtingit hodie ꝓpt
ſtatuta que poſt certũ tẽpus nõ admittunt cꝛedi
torẽ ad agendũ nũquid nalet talia ſtatura quin
ſaltem poſſit agi in foro eccłiaſtico rõne peccati
ut dixi. Oar. fuit ſibi cõtrarius: uidetur tamen
magis ut ualeant ⁊ ꝙ tollatuꝛ omnis obligatio
naturalis in effectu. ſed cõtrariũ noluit Jo. an.
i. c. fi. de excep.li vj. Mal.in. c.ſi quis per trigĩ
ta ſi de feu.fu.contro.colł x.dicit conſideranda
uerba ſtatuti.aut enim dicit ꝙ cꝛeditor qui nõ
petierit infra tantum tempus intelligatur feciſſe
pactum de non petendo uel intelligatur per
acceptilationem debirorem liberaſſe: ⁊ tunc be
ne tollerct naturalem obligationem in effeciu:

Elic ſentit ꝙ hoc caſu nõ poſſit ꝛccuꝛꝛi ad eccle
ſiam:faẽ qð in ſili nõ. Har.in.l.oẽs ppli.ff. de
iuſti. æ iuẽ.qñ ſtatutũ pᷣſumit fictionẽ uł ſimula
tionem: Aut ſtatutum dicit ꝙ tollat᷑ rõne negli
gẽetie obligatio nãlis:⁊ tũc dicit ſe putare ꝙ in
foro ſtatuentiuʒ tollat᷑ obligatio nãlis ſaltẽ in ef
fectu. ſecus ĩ foro canonico ꝛõe pcc̃i:qꝛ nõ põt
directe tollere nãlem: 2 nide ibi latius. Aut ſta
tutũ refeꝛt ſe ſolũ ad exeꝛcitiũ:ut qꝛ diẽ creditõ
nõ audiat᷑ pꝰ tm tpᷣs:⁊ tũc nõ tollit᷑ aliq̃ obliga
tio:qꝛ ſolũ excludit᷑ ꝑſona agẽs ſilit᷑ ĩ excoĩcato
qꝛ tũc agit pꝰ abſolutionẽ.⁊ ideo hoc caſu ſtatu
tũ nõ ipedit qͥn dẽat audiri ĩ foro eccliaſtico:?
nõ. bñ bec vᷣba:⁊ uide qdð dicã.j.c.fi.¶ Vlcio
hic qᷓro:an ꝑ pactũ poſſit ipediri pᷣſcꝛiptio:uidð
ꝑ Bar. pꝰ Op.i.l.nemo põt.ff. de lega.i.⁊ ĩ.l.
i.ff. de uſuca. ubi in effectu ocludit ꝙ uſucapio
ſeu pᷣſcriptio cũ bona fide nõ põt pacto diꝛecte
renũciari:qꝛ ſunt inducte in fauorẽ publicuʒ ne
dñia ſint incerta:ut in.d.l.i.ius aũt puplicũ pa
cto pᷣuatoꝝ nõ remittit᷑.ff. ̊ pactis ius publicũ
? in.c.ſi diligẽti de foro cõpe.indirecte tñ bene
remittit̃ ꝓpt᷑ ſuꝑuenientiã male fidei qᷓ impedit
curſum pᷣſcriptionis:ut ĩ.c.fi.j.e. MDreſcriptio
ueꝛo qᷓ ẽ inducta in odiuʒ negligetis ut illa que
currit cũ mala fide nõ põt remitti:qꝛ nõ põt qͥs
renũciari iuri ĩtꝛoducto ĩ odiũ alteriꝰ:ut nõ.in
l. cñ fi ff. ad mace. Ex quo ifert Oar. ꝙ ſi ſtatu
to cauet᷑ creditorẽ nõ audiendũ pꝰ.x. ãnos:nõ
põt debitor tali ſtatuio renũciare. Et ex b ſetit
ualere tale ſtatutũ:⁊ idẽ inuit i.l.ſequit᷑.O.ſi uiã
ff. ð̊ uſuca.ſʒ ↄtrariũ nõ.i.l.oẽs pplłi.ff.ð iuſti.
? iure.tu nide in hoc qð dixi in.c.qð clericis ðᷣ
fo.cõpe. Quedã ẽ pᷣſcriptio inducta in meꝝ fa
uorẽ alicuiꝰ ⁊ tali pᷣſcriptioni renũciaꝛi nõ põt:
exemplum in pᷣſcriptione iducta ↄtꝛa uolentẽ ꝛe
dibeꝛe aĩal moꝛboſũ:ut.l qð ſi nolit..ſi qͥd ita
ff de edi edic. Jo.an. ſuꝑ Neiica buiꝰti.ĩ addi.
pꝰ Rofre. format qõem de eo cui fuit conſtituta
ſeꝛuitus et appoſiiũ pactũ ut ñ tollat᷑ lapſu tpᷣis
et ↄcludit qð.S.dixi poſt Dy. ⁊æ Haꝛ ut ipedia
tur p̃ᷣſcriptio ꝓpter malã fidẽ. Itẽ uĩ ſentire ꝙ;
ctiã ipediat᷑ ui pacti. dicit eniʒ tale pactũ nocere
emptori illius fundi in quo fuit conſtimuta ſerui
tus:qꝛ pactum nocet et pꝛodeſt babenti canſã a
paciſcente.l.emptoꝛi.C. de euic.et.l.quotiẽs.ff.
ſfami.fur.fe.di ſed extraneo non nocet cũ fue
rit pſonale.l.ſi unus..añ oĩa.ff de pactis.do.
An j. e. cũ nõ liceat uideĩ idẽ uelle.ſ. ur ex uiri
bus pacti ĩpediaĩ pᷣſcriptio:qꝛ hoc tangit pᷣnci
palit᷑ utilitatẽ priuatam ſecũdario publicam cui
pacto põr renunciari: ut nõ.in. c.ſi diligenti de
fo.cõpe.qð maxie ꝓce eret ſᷣm eũ in preſcripti
one mere odioſa.naʒ cũ poſſit pacto interrũpi:
ur nõ. Di. in. l. icut. C. de preſcrip. xxx. ãnoruʒ
multo fortius põt impediri ne inchoet᷑ de iuꝛe
iur. quéadmodum. Sed mihi non placer quate
nus dixit do. An. pactum nale e in pᷣſcriptione
inere odioſa:nam cũ illa nõ ſit inducta in fauo
aem poſſeſſoris:quia iura non fauent male fidei

poſſeſſoribus non nideo quo poſſit a pꝛincipio
per paciũ renunciare:ar. c. uigilanti.2 qð ibi qi
cam.j.e.ſed in mere fauorabili uel partim odi i
ſe ⁊ partim fauorabili poſſet procedere hec 10
nio Jo. an. ar. in cle qdiu de appel.? in ankn
tamẽ. C. de temp.appel.facit.l.ſi quis enptsise
C. de pꝛeſcrip.xxx.annorum et meliꝰ c. ad apo
ſtolicam de ꝛegula. cum ibi nõ. Hal.tamen i e⸗
.i. H preterea. de capitulis corra. colł x. uidei ſe
qui opinionẽ Hir. ſimplicit: bec ſufficiat ad
intellectũ ice. Mico. abbas.
ſfp Caſus
contra epm locum peꝛ
ſe cõueꝛſum ad fidem
pꝛeſcribit triennio:ſed
cum uacat eccleſia uel
eſt in ſciſmate non pꝛe
ſcribitur contra ipſaʒ.
Dinuidituꝛ.nam primo ponit dictũ.ſecundo de
terminat:ibi ſi ti. caſum determinatũ expon
ibi ſi auteʒ. alium addens ibi item ſi.¶¶ Non
prio dno ſingularia ex iſto tex. primo in eo ꝙ
hahes caſum in quo contra eccleſiã in re immo
bili ſeu in iuribus ĩcorpoꝛalibus currit pꝛeſcrip
tio per ſpatium tꝛiennij cõtra.c.de quarta in fi:
. e.⁊ aut᷑. quas actiones. C. de ſacroſanc.eccl.
Scðo ꝙ currit preſcriptio de iure canonico èt
cõtra ecceſiã cũ mala ſide cõtra.c. uigilãti ⁊.c.
fi..e ſed dic iſta emanaſſe in fauoꝛẽ fidei:utp
lati efſent promptioꝛes in ꝛeducẽdo ad fidelia
tem loca collapſa in heꝛeſim. multa enim ĩ ſidei
fauorẽ ſpecialia inducta ſunt: ut in. c.in fidei ſa
uorem de her. li. vj. æ. ij. q. Vij. ſi hereticus cun
ſimilibus preterea auctoritate canonuʒ ? ꝑno
nitionẽ que dʒ acquiſitionem precedere:utſõ.
hic in glo.et in ꝛegula poſſeſſoꝛ de re.iur.i.vj.
Et ex hoc ⁊ ex tex.collige ꝙ ex cauſa urgenti
2 rõnabili poſſet induci in ceꝛtis caſibus pꝛeſeii
ptio cum mala fide.ſed cum agat᷑ de excluſione
peccati credo auctoꝛitatem canonis neceſſani.
lex aũt cinilis non poſſet hoc inducere ad boc
tex.cum glo.notabili in c.inter bec.xxriij.q.ij.
EE ſe, eccleſie matrici uacanti uel inntil
prelatũ ad agendũ habenti non currit pſcꝛiptio
⁊ dic ꝙ hoc tempore dormit pſcriptio.ſi prius
tpᷣe habilis prelati fuiſſet inchoata. unde tepoꝛe
nacatõis ſeu ĩhabilitatis pllat debent de medio
pᷣſcriptiões ſubduci:ut in.c.auditis.j c..
materias uide qð nõ.j. e. ex ranmiſſa et cillud
et ꝑ Bar. in. l. nã iter. f. de nluca ¶ Bl. pria
opponit ⁊ ſoluit et qꝛ facilis ẽ eam p te videas
duerte tñ in eo ꝙ dicit ꝙ iſtud trienniumn
coputat᷑ poſt illos ſex menſes ꝗͥ debẽt intercedẽ
poſt ãmonitionẽ factã ꝓpᷣo epo: ut locũ ꝓ prin
cõuertat ad fidẽ: nã ſane intelligas ut ſemp fiat
cõtinuatio triẽnij imediate poſt lapſu illoruz ſex
menſium.nã hoc tꝛieniuʒ currit a die cõueꝛſiõis
ſeu poſſeſſionis:qꝛ abſqʒ poſſeſſione non cune
ret pᷣſcriptio:ut in ꝛegula ſine poſſeſſione. i. Vj.

celtranrinetum Alnbntſem

ivmmm ult nip kaj uitg a
unnmſiimn inmn d ui
wrſund ummſon inmcnnb
ſnuonar optitn 6eoflorchit in

ealertlei Ei varkc
taan wrdledcd Dur nli

deaſclr i dcr acne nnd won⸗
tCantaels inn iettotlea mn
ſuccederin oteſtneaahnintſtundtuur ine
er algeto ge o eſt auitatars kan
ches H hoſtom prelcbene une nex en
inheran in eume tö dot i dde io
lü:gola loleſi ia bene nodul act iͤ
un ſtſüfntonono ritaalin i
tis ceienontamen uni geinhi
diͦ ei bleſc hoc ar eſt filiſauig u
gere n hot memne elceſnnnt lcr g
mnönbimmmnininbus onnninsi
Nrcſum ag bor tiin i el ueſch
moren ge pen ci bi ⸗ ſS⸗
nugis pot eſſe in aſi ml
gbc⸗ eſein aſobongsr nſs
lil eui muͤt emnimnir
g a ſoſi conuentü ſen gnin⸗
in lie lunna gpſrli de
p ilis ſne conſeni Plon vn nz;
rlrnſth t t toe n e bi
er ed, . 0nr ie on
peglan. Gjgj ndn Aun
mruttkeri nnnn
in en ,e Anorhüf
Mnpti
Aſcenen iunm nbannrercſen
doſtue 6 nongol ti
inltntgaſiin gen
anſhtnn dild ep
Wamſtn ilis

Prſerdintt
Cunnarnde
ſid ſclren
ſnbinrcen
Diämnm Nino⸗ ntctit⸗
tenmmnm:bil mi aſun darmninei 1
Rtamcz alun ules ſiſni
Priodno ingningi er iſo er ine

bibsctiin in vo onmetttſüißtet

bif lw inbus oponlbis ani,e
1b r ſanum minni cinn ce qunnn
ſet aui qs acnones Oe ſunoſnen
uni ornpvor ine o
im ar cſi ci nun ie cum cgliitt
Iſe ddteiſ emmnaſſen fmori iiuj
lricſen wormiorsin wlidol alie
mbacdlNa ANIRCitiN
ü Nemnſie
Porondeder aia ilbatictt
ſcriidus orceren auctortne canon 4
niini geihaumſtinennininn
beein goain vglin Noſcſand

Kado ter ler oligeg cdit

ttönbli doſſen nchainceirlli⸗
60 cunmalaſideſel Cnnoge⸗
ccri gedo⸗ mmium en
tit Gufisnon poſt bocſim

ſcx.cum ſononi nehn
i ccie nmiue
cndi bthelituc

rcatad ag

X. aAMWνan 2 5 prin a —

¶ De preſcriptionibus

¶ Einde dicũt hic Innoc.⁊ Hoſtie.æ bene in
contrarüs ſignatis in glo ponitur tps pꝰ quod
licet populũ lapſũ in hereliʒ acquirere ⁊ lucrari

hic ueꝛo ponitur tempus poſt quod epiſcopus

populi lapſi non põt illũ reperere.¶ Bl. kinaliſ
primo colligit duos caſus in quibus eccleſie ſi
currit preſcriptio ſecundo opponit ⁊ ſoluit iit
patet in ea. Sed non reſpodet formaliter ad.c.
nobis æz. c. uulteꝛane. Gof. dicit ꝙ hec capitula
ñi loquuntuꝛ in iconomo ſed in adminiſtꝛatore
qui pleuam habet adminiſtꝛationem in tempoꝛa
libus. tem preſuppoſito quod ar.eſſet ueꝝ
ſcilicet ꝙꝙ iconomus poſſi agere tamen non cõ
cluderet ⁊ pʒ inſtantia in tutore qui põt conuẽi
re ⁊ conueniri pro pupillo uel pupillus eius auc
toritate iuxta diſtinctionem poſitam in.i.i.ff. de
aucto.tu.⁊ tamen non cuꝛai contꝛa pupillum pᷣ
ſcriptio.C. de preſcrip.xxx.annorum.l. ſicut et
.l.fi. C. in quibus cau. in inte. reſti.nõ eſt nece.
ſᷣm Inno. Ego do aliam inſtantiam magis cõ
cludentem ad propoſitum/nam uacãte eccleſia
inferiori non currit ↄtra eã preſcriptio:lʒ epᷣus
ꝓ ea poſſit agẽ:hᷣ ultimũ ꝓbat i. c. fi.de ſucceſſ.
ab inteſ. æ.l.ſancimꝰ. E. de ſacroſa. eccle. pᷣmum
¶ꝙ ñ currat pᷣſcriptio tunc tpᷣis nõnter firmat
Juin. i. c.oli.el.i.de reſti.ſpo.¶ DOouet᷑ quia tũc
eccleſia caret imediato defenſore ⁊ ſic non ẽ qui
illins cuꝛam utilit᷑ agat ⁊ ꝓ hoc facit ꝙ licet epi
ſcopus poſſit agere nõ tamen habet uel habere
poteſt de facto curam ſicut immediatus admini
ſtrator:ar.opti.in.c fi.de offi.archi.⁊ in.c.i.de
re eccle.nõ alie.li.vi.¶ Et ꝑ hoc poteſt defen
ſari ⁊ probari notabile dictũ Har in. I. nãliteꝛ
ſ. de uſuca. ubi dicit ꝙ uacãte impẽio non cur
ait conrra eius iura pᷣſcriptio:licet Mapa munc
ſuccedat in poteſtate adminiſtꝛandi: ut in.c.licet

ex ſuſpecto de fo. cõpe. ⁊ ſic ciuitatetes ł alij pᷣn

cipes ñ poſſunt preſcribere tunc meꝝ ⁊ mixinʒ
imperium ſᷣm eum:⁊ nõ. hoc dictũ roe robora
tũñ:quia ipſe ñ ſita bene pꝛobat ſed facit füdamẽ
tum falſũ in iconomo qui licet adſit ipᷣe uacatõ
nis eccleſie non tamen currit preſcriptio lecun
dũ eũ ut hic:ſed hoc.ar.eſt falſũ quia iconomꝰ
agere nõ põt uacante eccleſia: ut dicit gl.⁊ hoc
indubitatum in iuribus ſpectantibus ad ſolum
prelatum ad hoc.c.i.in fi.ne ſe.ua.⁊ i cle. ꝓcu
aatorem de ꝓcu. cũ ibi notatis. ¶ Sed dubiũ
magis põt eſſe in alijs bonis ⁊ iuribus que nõ
pertinẽt ad pᷣlatũ tantũ ⁊ ꝓfecto i bonis ſpectã
tibus ad ſolũ conuentũ ſeu capitulũ ſatis puto
ꝙ currat preſcriptio:qꝛ nil ad epᷣm de illis niſi
forte ſint talia ? tanta ꝙ capitulũ nõ poſſz age
re ſuꝑ illis ſine conſenſu pᷣlati iuxta nõ.i.c. edo
ceri de relcrip.⁊.c.i.de pꝛocu.⁊ tũc puto ĩ iliis
bunc tex. ꝓccdere. Si aũt ſuni bona cõia.ſ.pre
lato ⁊ eccleſie ⁊ tũc nõ eſt ꝑuum dubiũ ſᷣm me:
utrũ tunc pꝛeſcꝛiptio currat uacante eccleſia in
quo ſic dicerem ꝙ ſi tenemus opi. ꝙ tũc ecclia
nõ poſſit agere qꝗð ſentit glo.fi.in.d.cle.ꝓcuꝛa
torẽ nõ curꝛet pſcꝛiptio: quia militat ĩ illis ratio

— —

buius. e. ¶ Aut tenemus ↄtrariam opi.quã ui
detuꝛ foueꝛe Archi.? Mau. ut ibi nõ. ? tũc vẽ
dicẽdũ oppoſiiũ:⁊ facit qð nõ. Inn. in. c. cuʒ di
lectus de conſue.ubi dicit ꝙ uacãte monaſterio
ꝑ moriẽ abbatis licite põt cõuentus agere ⁊ ſin
dicũ creare alł.l.i.ff. ꝙ cuiuſqʒ uniuerſi.ſʒ mihi
plus placei ut nõ currat tũc pᷣſcripiio:quia non
dʒ pᷣiudicare prelato qui nõ adeſt:ar.in.l.ſi con
munẽ.ff. quẽadmodũ ſer. amit. ubi pʒ ꝙ ꝓpter
ꝑſonam pupilli conſeꝛuatur maiori leſus in pre
dio cõi.pᷣterea hboc ꝓbo ꝑ iſtũ tex. nam ut dicit
Inno. in. c. dilecti de maiori.æ obe. hec ſpũalia
2 dignitates eccleſie ſunt communia ⁊ cõiter te
nẽtur ab epo ⁊ capitulo licʒ epiſcopus ſit caput
ut i. c.cũ clerici de ner.ſig.⁊ tñ ut nides hic nõ
currit preſcriptio in his iuribus ſede uacante
plus etiam placet mihi pꝛima opi.ut ſede uacan
te nõ poſſit capitulũ agẽ ſuꝑ iuribus ⁊ bois cõi
bus qꝛ pꝛelatus ẽ caput ut pᷣdixi ⁊ pʒ ĩi.c. nouit
2.c. ꝙᷓto de his que fi.a prela.unde ſine capite
non debet licere mebꝛis iura communia in iu
dicium deducere cũ poſſit piudicari prelato:ſed
in alijs in quibus non timerur de magno prein
dicio põt admiti ut capitulum ſede uacante exeꝛ
ceat iura ꝑiter ſpectantia ad utꝛunqʒ ſic intelli
go ·c.fi.de re iudi.li.vj.⁊.c.unicum ne ſede ua
cante.e.li.⁊ hec bñ notabis quia peꝛ doc.nõ bñ
diſcuſſa.¶ Er notabis illud dictũ Oar. ꝙ ua
cante imꝑio nõ currit preſcriptio lIʒ eccleſia ſuc
cedat i adminiſtratione. naʒ ipſe Bar. alibi du
bitauit ⁊ dimiſit qõnem indeciſam ut ipſe nõ.
in l. i. ff. de aqua plu. ar. Item quatenus dicit
Bar. in dicta.l.naturaliter ꝙ uacãte imꝑio nõ
pᷣſcribitur merũ aut mixiũ imperiũ dico idem ſi
imꝑiũ non nacat ſed imꝑator eſt ĩ remotis ⁊ nõ
habet aliquem loco ſui in ꝓuincia ut bodie cõ
tingit in italia.nam inferior nõ poteſt preſcribe
re merum aut mixtum imperium quia in iſtis
icorporalibus nõ requiritur quaſi poſſeſſio niſi
ſciente aduerſario ſeu poſſeſſore ut in.l.ij. E. ð
ſeꝛuitu. z aq̃ nõ. Inno. in. c. bone.ij. de poſtu.pᷣ
la.æ. c.ↄquerente de offi.or.æ. c.ij. de in integ.
reſti.⁊ in multis alijs locis.⁊ iõ ſi iperatoꝛ igno
rat nõ põt quis hec iuriſditionalia pᷣſcribeꝛe ut
ipemet Bar. noluit in. l.i.f. de aqua plu. ar. ? ĩ
il.ſi publicanus. S. in uectigalibus.ff. ð̊ͤ puvli.
quod tene menti. Ex predictiſ babes ampliatũ

oct. c ut non ponat caſum ſpecialem in eccłia

matrice nacante: ſed idem eſt in alia dignitate.
F glo. quero quid ſi pᷣlatus eſt excõicarꝰ
nũquid tunc contra ecchiam currit pᷣſcripto gl.
in. c.pᷣma actione.xvi.q.i.tenet ꝙ nõ ⁊ idem h̊ᷣ
Hoſti.qui ꝑ banc litteꝛam arguit ꝙ licer eccłia
habeat epiſcopum:ſi tamen nõ eſt talis ꝙ poſ
ſit iura ecclie repetere ut quia eſt excõicatꝰnon
currit preſcripiio ecclie allegat.c.qꝛ diuerſitatẽ
ð conceſ.pꝛeben.qui tex. bene facit ⁊.c.cũ inter
.S. de excep.⁊ hoc eſt ſatis ꝛõnabile in bonis ec
cleſie:qꝛ malicia prelati nõ debet nocet᷑ eccleſie
xvi. q. vi.ſi epiſcopũ z pania ſuut nullum babẽ
d i

C) 0 6αι Pmipno

NVyr wip Aer er- Tierric ð

D

prelatũ ? inutilẽ babere. ut in. e. ij. traſla. pla.
Sed ego foꝛmo qᷓonẽ quid in iunbus ⁊ rebus
ꝓprijs ipſiꝰ excoicati an currat cõrra eũ pᷣſcrip
tio cũ nõ debeat ?poꝛaꝛe cõmodum de malicia
ſua de iudi intelleximus ⁊æ facit quod dixi poſt
Moſii.S.ti.ꝓxi.c.ſigniſicauerũt. Sed pnto
idẽ dicẽdũ nt preſcriptio nõ curꝛat:monueõ per
dictum. c. quia diuerſiratem quod loquitur de

iuribus ⁊ peminentijs ipius excõicati z per ra

tionem gl. in regula imputari de re. iuris li. Vi.
Mam boc impedimẽtuʒ agendi non oritur im
mediate ex culpa excõicati ſed ex pena ipſius ex
communicationis ? ideo cuʒ ſit impeditus a le
ge ñ debet cõtra eum currere pꝛeſcriptio.l.i.in
fi.C. de anna.excep.cũ ſimilibus ⁊? uide plures
conſimiles caſus i quibus nõ currit preſe riptio
per glo. in. d.c prima actione et pluꝛes.adhuc
nota. per doc.i.c.ex trãſmiſſa. j eo. ubi dicam
et ibi etiam tangitur an in iſtis et ſimilibus ipe
dimentis non curat preſcriptio an uero currat
ſed det᷑ reſtitutio et dic ut ibi dicet᷑. C Alteꝛiuſ
quero an ↄtra pᷣſcꝛiprionem detuꝛ eccleſie. . ꝗ
dqrienniũ beneficiũ reſtitutionis in inte. Hoſti.
p̈mo ſentit hic ꝙ ſic: dicit.n ꝙ poſt rꝛienniũ de
quo hic non audieruꝛ pᷣlatus reperẽs iure cõi ſʒ
ꝑ beneficium reſtirutionis in integruʒ forſan q;
ſic remittens ad nõ. in. c.i.de in inte. reſti. ſed
ſtarim ab hoc diecto recedit dicẽs peꝛ iſtum tex.
reprobari opi. Naſonis qui dixerat eccleſiam
reſtituendam contra preſcriptõnẽ ſicut pupillꝰ.
nam ut dicit ſi id uerũ eſſer:bec tpᷣalis preſcrip
tio nõ cuꝛꝛeꝛet contꝛa eccleſiam ſieut nec contꝛa
adoloſcentẽ. C. in qui ca.in inte.⁊cſti.nõ eſt ne.
.l. fi. ? ita tꝛãſcũt hie cõiteꝛ doc.ſʒ ipſemet Mo.
tenuit contrariũ in ſũma de iĩ inte.reſti.F.iij. ꝓ
pe finẽ:ubi dixit preſcriprioneʒ cuꝛreꝛe ſed ſibi
ſubuenitur ꝑ beneficiũ ꝛeſtitutionis. Ego al.in
hac queſtione conſului z uarias repꝑi opi.? ꝓ
fecto eſt elegans ⁊ ſubnle dubiũ 2 pᷣmo Bert.
gloſator multum uariat in. c. auditis de in inte.
reſti.nũc in unam nũc ĩ contraꝛiã ſententiam ðᷣ
clinando: ſed tandeʒ adheſit opi. Jo. ⁊ Uin. qᷓ
tennerũt reſtitutioneʒ denegandã moti quia iu
2a nolnerũt eccleſijs ꝑ preſcriptionẽ pᷣiudicari:
nt i. c. placuit.xvj q.iij. ⁊ ea.cã.⁊.q ilij. uolumꝰ
Itẽ quia ſi ↄſideꝛetur ꝛeſtiſtutio fꝛuſira emanaſ
ſent iura de pꝛeſcriptione loquentia aduerſus
eccleſiam. Idem tenuit Goff. i ſũma de in inte.
reſti. in ſecũda colũna dicens ꝙ nũqᷓ; innenit ec
cleſiam reſtitui in uſucap.nel preſcuptione. licet
quedtm ipᷣa ſubducãt᷑ de medio: ut in. c. auditis
.j. e.⁊ hic: ſed in contractu ⁊ pᷣſcriptionibus in
dicialibus eccleſia eqᷓpatur minori banc cãdem
opi. ſentit glo.in cle.i.de in iĩte.reſii.dicẽs illam
cle.loqui de reſt. aduerſus lapſũ tpᷣis et nõ adv
ſus preſcriptionẽ j quam non datur reſtiturio
ꝛcmittẽs ad nõ.in.d. c. auditis nihil de nono in

ducẽs:ſed in õriam ſniam conueniunt numero

plures et ingenij elegantiores.pᷣmo Accuꝛ. glo
ſatoꝛ iuris ciuinis in dicta aut.quas actiones et

¶ Se prelcriptionibus

aptiꝰ in aut᷑. de eccle. ti. pro tpalibꝰ: ubi dixi
pᷣ cõſt teneri.fo teuit ̊ Jo gloſatoꝛ öcꝛeti le.
placuit.ij. xvj q iij. Ideʒ tenuit Inn. papa e
tor ſubtiliſſimus in.c.i.de in inte. reſtitu bane
opi.ſecuti ſũt MDau de liaza. zen. ? Jo de R
in. d. cle.una d/ in ireg reſti. collec. in. c audins
2 idẽ ibi omnes fere moderni Moſt.i. d. F. iij
ſenſerũr Mar. æ Hal. i dicta aut᷑. quas aarces
Iʒ Cy. aliteꝛ æ male ⁊? ilideliter fcitat ibi opioes
canoniſtarũ ꝓ hac opi ego cõſului in qõe fatti
ĩ quodam legato facto eccleſie fratrũ minox de
ſenis ⁊ pꝛobat᷑ hec opi.ꝛatione minori currit p
ſcriptio nec ꝛeſtituitua.l.una.C. ſi aduerſus uſu
ca. ⁊.l.fi. C. in quibus cau.reſti.in inte.non eſt
ne.nõ glo. in. l. ſicut. C. de p̃ſcrip.xxx. an. ergo
idem dicendum ĩ eccleſia que fũgitur iure miox
in rſtitutionis materia: ut in.c.i.=.c. auditis ö ĩ
inte reſti.⁊ i.c.i.et.ij.e.ti.li.vi.et ĩ cle.una.e.ti.
Mec ualet ſi dicatur dicta iura loqui iĩ ↄtꝛac
tibus et pꝛeſcriptionibus iudicialibus quia non
apparet ratio ſic reſtringendi.ſi enim aduerſus
contractũ per quẽ ſecuta traditione tranfferiur
dominium datur reſtitntio: ergo fortius ẽ coce
denda reſtitutio aduerſus preſcriptionẽ cũ con

tractus ſit de iure gentiuʒ.l.ex hoc iure.ff. de in
ſti.⁊ iure et interuenerit utriuſq; partis cõſeſus

.l. ſicut. C. ð acti.et ob.et utriuſqʒ naſci obliga
tio.l.labeo. ff de vV. ob.l.labeo.ij. de. ueꝛ.ſig. pꝛe
ſcriptio aũt eſt de iure ciuili æ iuenta ⁊ cauſata
citra partium conſenſũ. Si ergo per ꝛeſtitutiõeʒ
fortius uinculũ diſſoluitur multo foꝛcius min
foꝛte aut᷑. multo magis. E. de epi.⁊ cle.⁊ c.cum
in cunctis ðᷣ elec ¶ F actus iudiciales ſunt
multũ fauorabiles ut teneat ⁊ ſit litiũ finis:nti
.c. finem de dolo et ↄtu. et.l.quidaʒ eſtimanue:ũt
.ff ſi ceꝛ.pe. hinc alibi dixit glo.notabilis dᷣſiuu
prelati noceꝛe eccleſie in iudicialibus ſed non i
cõtractu ut nõ. in ꝛegula deliciũ plati li. xSʒ
aduerſus actus iudiciales ꝛeſtituitur ecchia ena
aduerſus ſniam ut in. d. c.i.de in ite.reſti.i.vj.
2æ dicto.c.auditis.ergo multo fortius aduerſus
preſcriptionẽ extraiudicialẽ. pꝛeterea cle. una
i inte.reſti.loquitur indiſtincte:ut aduerſus lap
ſuʒ temporis reſtituatur eccleſia:ergo aduerſus
preſcriptioneʒ que cauſatur ex ipᷣis curſu:? ꝑs
iſta profecto uerior eſt maxime ubi pꝛeſcripno
ꝓceſſit ↄᷣ ignorantẽ de iure ſuo ut erat in ila q
ſtione circa legatũ eccleſie factũ.nam ut ſingula
rit᷑ uoluit Maꝛ i. l.i.F. ſi quis t. fl.ð iti.aciuqʒ
priua. etiam maior eſt reſtiuédus ꝓpt ignora
tiam aduerſus preſcriptionẽ:ar. illꝰ.l. Ego a
duco ad idem glo. notabilẽ que boc ſenſit m..
i. C. de pa. pote. ? facit optime tex. in. . atont

ns.ff de acqui. beꝛe. Hoõ obſtt iura que uolue

rũt eccleſie preiudicari pꝑ preſcriptionẽ e -

repitur in minori:⁊ iñ ↄtineĩ ꝛeſtitutio de

etiam eſt reꝑire in contꝛactu qui obligat: ſed tn
reſciditur ꝑ ꝛcſtititutionis beneliciuʒ nec ſequit
qꝙ propter hoc iura ſunt fuſtratoria: quia 5 fa
ſum cũ reſtitatio debeat peii.J. quadrieniũ que

tnon’s
loann ltni
us nntin i n mi,
eſimnonl lii⸗ en 4
lizi i ſn ithin
neci cia imi iln e
mn emi n iitüͦene
nl Giußntouidi uii n
d ſe ibn in niel
nc ann miliii⸗ at
aidonideun ia d⸗ run
„ . .
Rergu er lius. cilbl

boen P e
argeie Oriclri t Grolis

i c ctoddl
ern rcii iided ⸗
tche ta Ni digin
Ni aſwlgtt li enid
n aneo. in
oelg doſ rrin cen e
i ct memun iin ſſ⸗
initlly n oin rhenin gii
Cucpv iue nſig/ Atuul
ſporllrrunni uſaip
mircath irmmninnmuhi⸗
iGvimuffini uimn iamdenlim ub
imce nſitnnone rine nii lina ſoal
intäſnnerſiglornad boe bifthü ce
lendidd Nerd ontn Apdidlsti
ducatekincone cdam mumaicren .
1 bbis bec ulutrepedti dia on
luntfarlia Maeoab.
pil Dclegimvanſs
ngoacii punb
0an äünntcnadts nocis f
mns nns er greſctnig gnt
1turningpreinin noee aeeie one
ſenni foſcintensſſisröan
liooſſeſüna aalis nocſsnn
ſed wcion
ſecleſtanſin geinſenne
re ſenplo eaſſon

in fi fein
ego cöſn
ii ohlee
E Sno ſaen dceſefrni,

mniſtminnisnunin nclte
Geriiticlaieilait,
Mamaſ denmdininie,
nsdprſginondizictiſtnn,
ma ſmo ſentſfhihntl anit
Conmaai Nr vi ſennn ridſior at
bommmimmoanr efinioengn inint
dend, nſtiumd diatis Oreſeifronii⸗
mins ſtce inr gnin ſ rbeinfi
Kturaimmmmmi uniiy ans
im A mi goo aunuſz ublt chf
lol hben foe pob / d oe lrſpf
pro ait cſ oe iune quii einemm ?
amn punium conſeni. Olergo per rmutdt
ſyrmng uncmii dſoiudur nuto ſorus numn⸗
ſorr mi mund mugs NenA eA
nuncisd ods Eddis n
mii fmdr wiedneN N W fien
c fnondedderginal gut Auu
Acere bint abt ui Ron
Prchn wer aceſein dalnts P
corn N iö n rgili Mai hlegl
2Auetſs ns idlehles cum
1Mertos ſdum d inAcde u 4
Acd ndins d nco 46
omi enrnudidetnd
ivre eſnlocpim woſtre

4
5, ,
Acklep
