ꝙ ñ ſolum ꝑ unũ ex ſe ſubſcribe? pñnit:ſʒq ẽc ꝑ quèẽ
libet exneum.ille ti qui ꝓpꝛia manu ſe non ſub
ſcribit dʒ ꝑ ſigillum autenticuʒ nel ſuam ſubſcꝛip
tionẽ uel alio ltimo mõ notũ facere h̊ ſua auct᷑e
factum fuiſſe:ar.d.c.cum ab uno er ð of.dele.ſi
gnificaſti et. c. paſtoꝛalis:et ſic fʒ Inno.qni ibʒ
tabellio carris ꝑ alium factis auctem pᷣſtare po
teſt in aut.ð tabel.collł.iiij. Hoſti.ãt h̊ uliimum
reprobat per id quod le.et nõ.in.c.pe.et ulti.ð
fi. inſtrn. Item ex quo index eligit induſtriam
et fideliratẽ tabellionis uł duaꝝ ꝑſonaꝝ.ñ uẽ q;
extraneo id cõmitteꝛe poſſit ſine iudicis aucte:
ad hoc.c.fi.F. his ãt de of.deł ſed pro dẽo In
no.quod eſt nõ.et menti commendandum facit
ſing.c.inter.dilectos.j.de fi inſtru.ubi nẽ caſus
a contrario iudicio meo.ibi enim ponderat᷑:ꝙ

.

tota ſcriptura inſirnnenti erat vnius manus:⁊?
ſubſcriptio erat alterius manus:ſed notarius ĩ
ſubſcriptione dicebat: ꝙ totum propꝛia manu
ſcꝛipſerat:⁊ hoc erat indicium falſiratis.ſʒ ſecus
ſi non dixiſſet ꝙ pꝛopꝛia mann ſcripſerat:⁊ ſic ĩ
nuit ꝙ per alium ſcribere põt:dummodo ipſe ſe

ſubſcribat anctem pᷣſtando: ⁊ de hoc ibi dicim

latins. ¶ Irem facit ꝓ Inno. quia non q̃litas
ſcripture ſed fides notarij ẽ electa:que ſatis ha
betur ex ſubſcriptione:ex atur de pꝛe
dictis fuiſſe ꝛ2 ogatum. 5 m ex primo dẽo
Inno.ꝙ nbi plures notarij ex forma ſtatnti re
quiꝛuntuꝛ ad ceꝛtum actum nõ eſt neceſſe quod

omnes ſcribant geſta:ſed ſufficit ſcriptura vniꝰ

cũ ſubſcriptione alterius ſeu aliorũ: quod tene
memi. Quero hic ulterius:qꝛ dẽ hic ꝙ ðᷣbẽt
ſcribi teſtium depoſitiones:quid de iuramẽtis
ipſorum teſtium. dicit Jo. an. ꝙ ſcribi debent:
cum pᷣcedunt ipſoꝝ teſtium depoſitiones.j.ð ie
ſti. fraternitatis in fi. Ideʒ dic de iuramento ca
lũnie:lʒ tacite poſſit obmitti in.c.i.de iur.ca.li.
Vi.⁊ ið eadem ratione dic de toto ꝓceſſu indici
ali ut probatur in rex. ibi unineꝛſa iudicij acta
conſcribant:⁊ ibi nec ꝓ ipſius preſumatur pro
ceſſu cc. ⁊ hec faciunt ad qᷓonem nõ. Quid ſi
index reperit teſtes nacillaꝛe ſen trepidare ita ꝙ;
fides integra non ſit eis adhibenda indicio indi
cis:nunquid hoc debeat ꝛeddi in actis/ Inno.
hic ualde nõ.dicit:qꝙ debet is qui teſtes ꝛeceꝑit
2z dicta acta redigit ſcꝛibere ſeu ſcribi facere ſᷣm
ſuam ſanam eſtimationem quanta ſit eis fides
adhibenda:ar.j.ti.i.cũ cauſam que ⁊.c.conſtiin
tus de fideiuſ.in fi.⁊? niſi hoc apponatur tale pe
riculum ſecũdum eum poterit accidere:ꝙ q;'uis
iudex qui prius fuit in teſtium receptione et no
nit ipos nacillare bonam ſuiam ferat contra ip
ſorum dicta teſtium:tn iudex ſuperior qui ꝑ ap
pellationem uel alio modo cognoſcet ferat ſentẽ
tiam iniuſtam fm dicta teſtium reuocando iu
ſtam ſententiam:⁊æ hoc quia uacillationem igno
rabat:⁊ ſic ſibi non poterit imputari:ar.de fi.in
ſtru. cum Joannes ad fi. z ille per cuius negli
gentiam hoc accidit etiam in foro anime poteſt
ſibi timere ſm Jo. an. cum leſus ſit ꝓximus ſaꝰ
ꝓpter culpam ſuam:qnuia non adhibnit diligen
tiam quam in officio ſuo adhibere debuit: facit
.Jj. e. ad fi.? de of. archi. ea que et negligentia qᷓ
in proprio facto culpanda eſt in alieno eſt uitu
peranda. ff. ſo. ma.l.ſi cõſtante. S. ſi maritus et
nõt.bene predicta:quia infertur ꝙ niſi ſententia
in cauſa appellationis iuſtificetur ex actis eſt re
tractanda. nec eſt preſumendum iudicem fuiſ
ſe motum ex aliqua cauſa ad non ſequendum
acta et depoſitiones teſtium contrarium tamen
nidetur innuere.c.cauſam.j.de re iudi.et doct.
ibi:ſed uide quod ibi dicam: nam placet mihi
hoc dictum Innocen. hic per. c. cum ad ſedem
de reſtitutione ſpoliato.et per nõ.in.c.in preſen
tia de renun. et nõ. quod dicit Jo. an. de reſtitu
tione in foro anime dic ut plenius.ſupra.remiſi

Mun ulnhmud
imniitnwur tl ⸗
lrmn dmmc un
Primfsrein irmd
Gvdnd u
ium uin (Anit
Gicimndnnuduorra⸗
Nihweontſfurcüntienr
nmimdwrk
tinuNer hi
NConantafeir an
Cümfmmumi
uwhmumreni
GmbAAi

Murntinnn
Alimnt

damin d Necſunci
rlinn nfneſincicj aen
dimet piſvsrcimnnn pro
1de Kinnt 3 onen fö Oud⸗
Wi les wjlnr ſor nycrirg
wyls i,n o
aramms, m ,
Adin bnilt mmnt
yr laine in nbi uar fn
munonem qvannz it as fides
icöanſim ave r ,Coſtn
fe ni bocapponunt wede
an dolert cidere : ihis
foi inteſtium teceptioneet no
ebonann iäiamferat tonna ih
fommmi iwer ſwheror ani pen
Alo nodo egiolaiernſeni
n dicn Wium cnocdd n
ns dot dbiadnckiniden d
dinon Neftinhuimnemr deſin
Ponnrz ift lehe ain nyl
xodr aimn nſoſ⸗ nſne n
Pom mn il in
mmm m al di i
fc i hbet ehnid in
rotarchi tn bee hegigennin

2 dixi ſubiungit etiam ciꝛca boc Inno.qꝙ banc
vacillationem ſen nariationem dʒ receptoꝛ teſtiſ
facere deſcribi audiente ipo teſte: ⁊ ſic ſit illi cõ
tradicendi facultas. ptem autem non oʒ eſſe pꝛe
ſentem ſᷣm eũ:nec de eo aliquid ſcire:donec pro
ceſſus ſit publicatus: ne ꝓpter ipſius odictõem
impediatur cãaꝝ ꝓceſſus.nec mirandum fᷣm euʒ
ſi teſtinm pnñtia requiꝛitur: ?2 ipſius pdictio audi
atur: qꝛ ſua intereſt:cum per hoc ſit puniendus:
nt. . de penis ſuper his z. lI. nullum. &. de teſti.
nec ob. c. cum dilectus ad fin. ubi nulla pena in
geritur teſti: qꝛ ibi teſtis ex ꝓpᷣo dicto nõ conni
citur ſicut in zo: ſed abns ꝑ alios teſtes re
probatur Srnn hoc dictũ ꝙ ĩ caſu.c.cũ di
lectus i fi.nm la pena teſtis punitur cũ repꝛobat
abſẽs per alios teſtes.? adduco.c.i.de exceptõ.
nvi ꝓbatur ꝑ nerbum ſufficit:⁊ ibi dico latins
et dixi in. d. c. cum dilectus. nam ex nariatione
ſen nacillatione punitur ſolum pena eyordiaria
nt ſentit glo. in. d. l.nullum et clarius HDaꝛ2. i. l. .
fameʒ Ede publi. indi.uidetur in aliquibus et
non male im Inno. ꝙp etiam teſte abnte et peni
mus ignorante h̊ ſcribi poſſit: ꝙ ſatis plʒ Hoſt.
uum ne p ipſum teſtem ſecreta iudicij reuelentux
añ atteſtationum publicationem Z. . ubi. C. de
fal tum ne ex boc rancões odia litigia nel bella
oriantur: qne etiam uitanda ſunt. ff. de nſufr. l.
equiſſimum:tum ne ex hoc qð occulium eſt infa
metur teſtis:ar. Vi.q.i.ex merito ⁊.c.deterioꝛes
tum quia ſolus index er non alius habet motnʒ
ſui animi informare. ff. de teſti.l.iij.⁊.l.ob carm
hec dicit uera Jo. an. dummodo nullam penaʒ
iudex teſti infligat uel infligere intendat: alias ſᷣ
uetur quod dictum eſt. Mota. bene pꝛedicta
ad intellectum.l.nullum. E. de teſti. z.c. i.de ex
cepti.qn autem dʒ facere uacillationem deſcribi
dicit Innoc. ꝙ niſi faciat deſcribi dum teſtis te
ſtimonium ſuum pꝛofeꝛt: poſtea ſcꝛibi non faciet
nec cꝛederna in hoc ei. hoc placet Moſti. quãdo
ex eo intenderet teſtes punire:uel quando illud
ſcribeꝛetur poſt magnum interuallum: alias ſi h
nult abſcondere ipſi teſti nil ſcribet eo pꝛeſente:
ſed ex quo ille exiuit incontinenti ⁊ añquam ali?
itromittatur uel ad alia diuertatur: ar. . ti. ij. c.
preterea: Sed dices tu ſi predicia ſunt uera: ceꝛ
te datur ex hoc tanta poteſtas indici:ꝙ quaſi ſẽ
per poterit ad nelle ſuum inſtificare uel condem
nare. dicit Hoſti.eſto ꝙ ſit ſic:m hoc facere nõ
poterit ſine graui pena:de re iudi. c.i.li. Vi. dicit
eriam ꝙ preſumptio eſt pro indice de ꝓcuꝛa. in
noſtra de preben.niſi ð preſcrip.ad audientiam
cum ſi. (Sen circa hoc queritur: nunquid ta
bellio debet ſcribere banc nacillationem ſi ipam
non depꝛebendit. Inno. primo dicit uideꝛi ꝙ ñ
debet hoc in actis ſcribere:nmiſi primo ipſe bene
nideat ? cognoſcat ꝙ uacillet. refeꝛt alios diceꝛe
ꝙ ſi ſolus iudex dicat in receptione teſtis teſiem
nacillaſſe ꝙ ſibi cꝛedendum eſt: æ tabellionem Hᷣ
debere ſcribere ad mandatum iudicis etiam ſi
ipſe tabellio nil de timnbatione uel uacillatione ꝑ

¶ Huoniam Stra.

pendat prima ratio eſt: qꝛ iabellio nõ hahet auc
toritatem in teſte recipiendo.ſed in ſcꝛibendo tã
tum. Judex ueꝛo habet anctoꝛitatem examinadi
etiam ? uninculandi ipſos teſtes ſeu aliter punien
di ſi ſibi uidebitur ut in iuribus preal.in tormẽ
tis ponere.ff. de queſii per totum.j.de reg. iur.
cum in comtemplatione ⁊ in.c.i.de depo. Alia
ratio:qꝛ iudex ſuperior eſt.unde magis tabellio
iudici ꝙᷓ; econtra credere debet. Venia ratio
melior:qꝛ tabellio circa ſcripturã intentus non
põt ita percipere titubationem nel uariationem
faciei ruborem pallorem nel mutationem ſicut
iudex.licet enim ipſe index dicter ſemper: tamen
poteſt oculos ad teſtẽ habeꝛe:ergo ei magis cꝛe
dendum eſt qui ueritatẽ nouit qui ma. ac. poſ.c.
nidetur. æ facit Im Hoſti. quod nõ. in ſumma ðᷣ
teſti. F. quis poſſit eſſe teſtis ſub. S.? cum cauſa
V. habet autem.poteſt iñ tabellio cum bona con
ſcientia ſic ſcribere fᷣm Inno. Et iudex mihi ta
bellioni dixit ut ſcribeꝛem ꝙ teſtis nacillabat: ſʒ
efficatior eſſet ſcriptura ſi adderet: ⁊ ſic mibi ni
detur ꝙ uacillaret: ⁊ hᷣ ſic ſe habet neritas. non
autem debet hoc dicere ſi ſibi non nidetur:⁊ de
bent quantum poſſunt cum ueritate amẽ expri
mere uacillationem. æ hoc diligenter nõ. in pra
tica. Habes enim ex predictis quattuor. primo
an iudex debeat ſcribere nacillationem 2z quid
ſi non ſcribit. ſecũdo an debet ſcribi ipſo teſie
uel ꝑre audiẽte. ternio an debeat ſcribere imedia
te uł ex interuallo. quarto quid ſi notarius uacil
lationem non deprehendit uel ſic et multa alia
bona dicta incidẽter. ¶ Quero ulteriꝰ de qſtio
ne quotidiana æ notabili: dicitur hic ꝙ iſtromẽ
ti editiones debent deſcribi: nunquid ſit opus
amplius ipſa originalia parii edeꝛe nel in iudi
cium ꝓducere. Adueꝛte ad quedaʒ uerba nota
bilia Innocen. dicit enim hic: ꝙ ex quo pro
ducta ſunt inſtꝛumenta iudici nel etiam coram
alio de ipſius mandato ⁊ exemplata exiunc non
agitur ad editionem inſtrumentorum proprioꝝ
ad que niſi raro agi non poteſt: ſed agitur ad
editionem actorum ad que ſempeꝛ agi poteſt:
ut nö. S. e. c. i. prima enim inſtrumenta tranſlata
ſunt in acta. æ idem eſt ſecundum eum ſi nõ ſunt
exemplata:ſed tantum ſcriptum eſt in actis:talis
produxit inſtrumentum: cuius principiũ eſt tale
2 finis talis.nam extunc illud inſtm uel eius te
nor in actis computandus eſt. per boc dicunt
quidam ſecundum eum:ꝙ etiã reſcriptuʒ procu
rationis z delegationis inſerendum eſt in actis
Igdem tamen Innoc.fatetur hoc utile eſſe et tu
tum: ſed ſi non inſerantur poſt litis conteſtatio.
non oportet procuratorem pꝛobaꝛe mandatum
ex quo admiſſus fuit uſqʒ ad litis conteſtati.ff.
de procurato.l.pomponius. .ratihabitio. nec
iudex commiſſionem ſibi fſactam probare tene
tur poſt litis conteſta. ſed ? poſimodum. Inno.
a predictis recedit dicens: uel dic ⁊ melius ꝙ de
bet probare bene reſcripium commiſſionis et
procurationis exhbibitum in indicio 2 ſcriptum

in actis:ſʒ nõ teneiur monſtrare ipſa originalia
nec tenorem eoꝝ ꝓbare. ſed ſi nõ ſunt in actis
ſcripta eum ꝓbare oʒ.ſicut enim h̊ innuit᷑ ſatis
expᷣſſe:ſufficit enim in actis contineꝛi tal exhibu
it Gptum aplicum et ꝓcurationem ſuam:nec ãt
eſt neceſſe tenorem inſeri.et idem dicit ð delega
tionibus et ſubdelegationibus.h ſũt vba Inn.
que dinido in duas qõnes. Prima an inſtůa ſe
mel producta et exemplata ſint denuo ꝓducen
da: an vVo ſic ſcripta faciant fidem. Secunda an

poſt li.conte.teneatur procuratoꝛ docere ð mã

dato uel iudex de ſua iuꝛiſditione. ¶ Ad pꝛi
mam nide quod uoluit Innoc. concludit enim
ꝙ non tenerur doceꝛe etiam ſi ad plenum exem
plata non ſunt ſed in effectu:ut ſi dicitur talis ꝓ
duxit inſtrumentum procurationis æc. idem in
effeciu uoluit Hoſti.hic:lʒ multa nerba inſerat:
ſed adducit̃ in ↄrium ſingulaꝛe dictum Inno. i
.c. cum in iure de of.dele.in fi.ubi dicit nõndũ:
quando offeꝛtur in iudicio inſtrumentum ꝓ
curationis uel aliud ſimile:lʒ oblatio ſit ð actis
non ti tenor inſtrumenti. unde niſi als ſolẽnit
publicetur ſemper oʒ oſtendi originale.? hanc
opi. recitat ⁊ ſequi nidetuꝛ ſpe.de inſtru.edi..
nunc dicamus. v. illud æ de inſtru. pᷣſen.in prin.
V. his igitur ⁊.v.ſed obijciitur. ¶ Cõcordsꝛẽ
has opi.hoc modo:ꝙ aut inſtꝛumenta non fue
runt lecta parte pnte:nec auct᷑e ⁊ mandato iundi
cis exemplata:ſed ſolus notarius hoc fecit:⁊= tẽ
ſola pꝛoductio de actis ẽ æ non tenoꝛ exempla
tus:tum quia tex.hic ſolum dicit ſcribendas ꝓ
ductiones inſtz orum:tum qꝛ notarius ſolus nõ
põt antenticare ſcripturas de quibus ipſe prici
paliter n fuit rogatus:ut ĩi.c.pe.⁊ ulti.de fide ĩ
ſtru.nide bo.glo.⁊ doc.ĩ.c.abbate ð v.ſig.i.vV.
fiat fides.facit aut᷑.ſi qᷓs ĩ aliquo documẽto.C.·
de eden. Aut inſtza fuer̃t exhibita ꝑte pñte ⁊ iu
dice ꝑlegẽteiz exaĩante:an ſint ſine nicio:? man
dante poſtmodum ea in actis redigi:⁊æ hẽt locũ
opi. Jnno. hic ad ̊ iura ſupius alt. ¶ Mõ imm
ex dicto Inno. ⁊ inſuꝑ Hoſti.ꝙ licʒ inſtꝛa dele
gatiõis uel ꝓcurationis ñ ſint exhibita in iudi
cio:nihilominus probari pnit per originalia:qꝛ
illa nõ ſunt de actis iudicij:qð nõ. ad pꝛedicta
etiam facit.c.cum perſone de pᷣni.li.vVj.et.c. tĩ
git de ſinſiru. ! Memo nunc ad fam qõnem
an pꝰli.ↄte.teneatur ꝑs docẽ de ꝓcuratorio uel
index de ſua iuriſditione. uidiſti Inno. bic po
nentem duas opi. Sꝛias: ſʒ in nltia ut nõ teneat᷑
pꝰli.ↄt᷑. ꝓbare ꝑſeuerare nẽ.ſed ipſemet Inn. ĩ
.c.innotuit.j.de eo qͥ fur.or.rece.approbaꝛe nẽ
primam. dicit eiʒ ꝙ poſtꝙ; pars paꝛueꝛit iuriſdi
rioni alicnius nſqʒ ad li.ↄt᷑.ſi poſtea oppõit de
iuriſditionis defeciu ſibi incumbit onus ꝓban
di: ar.l.fi.de proba.z. d.F. rati. uide in ð̊ h̊ bo.
gl.modificantem dictum Inno.in. c.i.ð elec.li.
vj. in. V. abntia in fi.æ remiito te etiam ad ca ꝗᷓ
plene nõ.in.l.licet. C. de ꝓcu.ubi per gl.⁊ doc.
2 inter ceteros Mar. ibi ad plenã indagincʒ di
ſtinguit ſic:ꝙ exceptio ꝓcuratoꝛia ẽ quincuplex

¶ De ꝓbanonibꝰ.

quq; enim op.tu nõ potes eſſe ꝓcurator. qñq;
op.iſte qui te ↄſtituit nõ potuit te ↄſtituẽ ꝓcura
torẽ.qnq; op.q ex natuꝛa canſe nõ potuit ↄſti
tui ꝓcurator. qũqʒ opponitur ↄ ꝓcnratorẽ ꝙ;
non cauit. qñqʒ opponitur ꝓcuratoreʒ tu nõ
es procurator:⁊ in hoc ultimo conſiſtit pꝛoprie
materia noſtꝛa. Mria exceptio que opponit
rõne perſone procuratoris: aut peꝛſona eſt talis
ꝙ neqʒ pro ſe neqʒ ꝓ alio põt eſſe ĩ indicio: nt
ſernus in cauſis ciuilibus:⁊ põt opponi qncũqʒ
quia reddit indiciũ retro nullum.l.ij.F.i.ff.qui
ſatiſda.cog. Credo tñ ꝙ opponẽti ſemꝑ incum
bat onus ꝓbandi:qꝛ quilibet preſumitur legiti
mus.c.i.de preſump.⁊.l.i.ff.de ꝓcu.⁊.c.i.de te
ſti. cum ibi nõ.qnʒ poſſet eſſe i indicio ꝓ ſe ſʒ ñ
ꝓ alio: ut mulieꝛ miles minor ⁊ ſimiles:⁊ tunc
dʒ opponi ante li.ↄte.ut.l.ita demum.C. de ꝓ
cu.⁊ nõ.in.c.in noſtra.eo.iit. Scdᷣo opponit᷑ ex
ceptio de perſona conſtituente:⁊ de hoc nota.iĩ
.l.nõ eo minus. C. e. ti. Teꝛtio op.rõe cauſe nt
puta in cã criali in qua nõ interuenit ꝓcuratoꝛ:
2 dic nt plene nõ.in.c.ueniens de accu.⁊ in.c.i.
de indi. li.vi.⁊ in.l.pe..ad cꝛimen.ff.de publi.
iudi. Quarto opponitur de cautione non preſti
ta ⁊ iſta dʒ opponi ante li.ↄt.l.pomponiꝰ..ra
ti.palł.Quinta eſt exceptio:tu non es ꝓcurator
2 eſt mã noſtra:⁊ iſta quandoque opponitur ab
eo contra quem ꝓcuratoꝛ litigauit.qñqʒ oppo
nitur ab ipſo dño cuius nomĩe litigauit ꝓcura
tor:pᷣmo caſu ſi quidẽ ab initio contẽdit᷑ de mã
dato nec deciditur:ſed ꝓpter dubiũ ꝓcuratõis
admittitur cum cautione de rato:⁊ tunc nõ põt
hec exceptio ulterius opponi:niſi opponens in
continenti hoc ꝓbaꝛet:ut.l.inter quos..aliẽa
.ff. de dã. infec. Quandoqʒ diſputatur de man
dato:⁊ iudex ꝓnuuciat eum ꝓcuratoꝛem legiti
mum:⁊ de cetero nõ poteſt oppomi:ar.in.l.ij.
.C. ſi ex fal. inſtru.? quod nõ.in.c.łʒ.S.e. Jdẽ
ſi inſtrumentum procuratoris fuit in iudicio ꝓ
ductum ⁊? appꝛobatum: ut nõ. ̊ Inno. ſed ego
hoc intelligo ut.S.dixi. Si uero de hoc nũquaʒ
fuir cognitum nec diſputatũ utꝛũ hꝛet mandatũ
nel non:⁊ tunc põt opponi qncũqʒ ſecũdũ euʒ:
qꝛ hec exceptio reddit iudicium retro nullum:
de procn.in noſtra:⁊ ſic ñ ob.ꝛetaꝛdatio:cũ red
dat cont᷑.li.inualidam.dicit tñ ꝙ ubicũqʒ ſupꝛa
dictũ eſt ꝙ poſteꝙ; eſt determinatum ꝙ ẽ ꝓcura
tor opponi non põt.hoc ueꝛum niſi opponens
nelit in ſe aſſumere onus ꝓbandi iſtaʒ negatinã
quam poſſet ꝓbare ꝓbando mãdatũ reuocatnʒ
uol iſtrʒ falſũ.⁊ ſic ĩ hͥ nẽ ſentiꝛe cũ hac nlti.opi.
Inn. 7 ꝓ hac opi.ego adduco:ꝙ cũ ſingli acrꝰ
iudiciales ſint diſticti æ ſeꝑati:⁊æ defectꝰiuꝛiſditio
nis ꝓcurationis cõcludat.ĩ quolʒ aciu:licʒ iſte
n oppoſueꝛit ⁊ pindicauerit ſibi ĩ aliqbꝰ nõ tam
ſequitur ꝙ in omnibus teneatuꝛ ⁊? dʒ ſibi pᷣiudi
care:uide doc.in ſilłi in.c.nõnulli de p.⁊ nõt.
gloſ. in cle. ſepe de vb. ſig. in. v. parubus:quam
omnino nide fa eor in ꝙ opi.gloſ.in dicto.c.i.
e elec.li.vVi.eſt multum equa:ſʒ inre nõ ꝓbaiu:

iſunANnini *
wunr aulin um⸗ 4
ulimanim i nn⸗
Petr im Sna
ur muſ in ni n
urthnenttermel
ör der
NArirutimn inia ite
Ntutnenietmnd er
furmmntin if
Fiksiuwlein

4
morr

u
Gennglnr
unmntR pe
Mlnylm mi

lt lneirnc dinci.
NinlgeſAinmnf epb⸗
mnd Eale pobli,
e animtetaniane onpri
1 ndmel ) oroe
Mno n
Qumeſcrhton esanm
ee
uſatihuninr mint
ſun mn lmmu iy n
ciain miitul mn
luit ivnitfcen,
iimtt rchhi annit
nmcamorece tnort me nopor
leriasopponenii opponensin
Lpbmnenn. Linter aos. ) Aen
Oumkogzdſſpotgtur denn
Pnuncat eun pcuratorenlegti
ad h Poteſt Oontiar in .,.
ſrne lolbinc hoͦe N
n roenruorsfi inincico 9
cbammm föb Indſche
us d Ginend e dor ſuaih
nerdidneiͦ muͤin nmmhni
me ohoſicfſcih ine
cpio crioctin nmmnin.
eſeiob ummtoit
noſnet ſo iiczlan.
imalitmn cin i le
zdermiuuum e
ſß opponens
onot bot veiun nlopponen⸗
angeows Panci iſaznegginn
60 mödan retoem
lſenie ii hul ich.
10 ad ogciſihnn
aget dint ni
difici en a
Prrönn

.

¶ Elimo caſu quando opponitur exceptio fal
li ꝓcr̃is ab ipſo eno cuius nomine agituꝛ: dic
ꝙ ſempꝑ h̊ põt dicere: niſi doceat᷑ de mandato. et
pro hoc tex.in.c. in noſtꝛa de procn. adde nota.
per Inno.? alios in. c. ex parte decani de Gp.
Altimo bic queritur quare in fine diciruꝛ:
ꝙ non pꝛeſumituꝛ pro iudicis pꝛoceſſu:niſi qua
tenus ↄſtiterit legitimis documentis. que ſunt
ipſa legitima documenta ſoluit Inno. dicẽs qð
licet ipſa acta non ſcribamur peꝛ tabellionem nk
quos niros idoneos: ualet tamen ſi poſſunt pꝛo
bari per confeſſionem partium nel per teſtes nel
alio modo. Et nõ ꝙ dicit de confeſſione partis
ad boc allego text.ſingularem in.c.fi..e.ti.ubi
dicam Hoſtien. ſequitur Inno. qꝛ appellatione
documentoꝛum continentur teſtes. ff. de fi. iſtꝛu.
.l. i. T in. c. peruenit.j.ti. ij. Gof. iñ dicebat ꝙ Hh
appellabantur legitima documẽta ea que ſunt 2
fecta per tabellionem uel duos niros idoneos.
utrunqʒ dicium poteſt coniungi iudicio meo.=
dicamus ꝙ aſſertioni iudicis non eſt ſtandum:
2 ad bunc finem emananit hec conſtiiutio:ut pa
tet in prin. ſed oportet ꝙ pꝛobentur acta per le
gitima documenta. que ſunt legitima documen
ta dico ꝙ omnes probationes legitime: ⁊ ſic ſa
tiſfactum eſt menti huius conſtitutionis. Et ex
hoc dicitur queſtio: nunquid ſufficiant littere
iudicis ſaltem cum teſtium ſubſeriptione:dic uit
plene dixi in c. poſt ceſſionem de proba.fateor
tamen ꝙ licet poſſit fieri probatio aliter quaʒ ꝑ
ſcriptuꝛam tabellionis nel duoꝛum niroꝝ idone
orum ramen index non euadit penam: ex quo
ex ſua negligentia oritur difficultas probandi:
2 boc iudicio meo apertiſſime naluit bec littera
in. V. index autem iuncto. V. nec pro ipſius pᷣſu
matur ⁊c̃.que uenit cõtinuatiue ad pꝛecedentia:
Mi. abb.

4

. Si ꝓbari põs
D noſtram. renʒz deliquiſſe

ius probatio quod non deliquerit nõ
eſt admirtendarimo ponit prauam con
ſuetudinem quam ſecundo ſeruari probiber:
ibi nolentes. ¶ Mõ. primo do. An. arg pro er
3: ꝙ ſtatutum loci ligat eccleſiaſticas perſonas

etiam inquantum cauſa tractat᷑ coram iudice ec

cleſiaſtico: dummodo ſit alias iuſtum quaſi ſen
tiat ꝙ irrationabilicas ipſius conſuerudinis ſeu
ſtatuti fuit cã impediendi illius effectum:ſed ceꝛ
te hoc dictum ſic collectum non placet: quia eſt
ð directo contra.c.eccleſia ſancte marie ð ↄſti.i
telligendo ut ibi dixi.⁊ plene dixi in.c.ꝙ cleꝛiciſ
de fo.compe. unde ut ſaluetur intellectus a con
tꝛario ſẽſu huius tex. Mõ aliter ⁊ ſic: ꝙ lege ſen
ↄſuetudine laicorum mere prinilegianiua poſſũt
cleꝛici uti in ſuum fauorem dummodo alias ſit
rationabilis:æ ſat s colligitur hoc a contrario
lenſu:⁊ eſt nerum intelligendo ſecundum ea que
dixi in. d. c. ꝙ clericis. nam hec lex de qua ĩ text.

Ea noſtraz.

menti ſic intellectum. 5. ſecundo texiũ ibi:
ꝙ hec peſtis contraria ꝙ lex contꝛa bonos mo
res ſeu peccaii nutritiua amittit nomen legis et
appellatur peſtis. non enim habet ſubſtantialia
legis:cum lex debeat eſſe rationabilis ⁊c.ilij.di.
erit autem lex: ⁊ ideo recte dixernnt Innocen.
2 Moſti.ꝙ etiam princeps non poſſet inducere
hanc legem:uel talem conſuetudinem roborare
xij. di. illa de cõſue. c. fi. Ydẽ Mar. in.l.omnes
populi.ff. de iuſti.⁊ iu.ubi dicit nõ nalere legem
continentem aliquod inhoneſtum: facit.l. leges
ſacratiſſime. C. de legibus. Ex his infert᷑ ꝙ eti
am reſpectu laicorum non ualebat hec lex ſeu
conſuemdo: quod ſatis innuunt ueꝛba littere:
æ ad uerbum a clero ſupple maxime. uel boc di
cit: quia forte a laicis non poterat de facio illaʒ

non ligabat ſed erat priuilegiatina: ? hoc tene

enelleꝛe. de iuꝛe autem poterat ratione peccati ſe

cundum Hoſti. æ bene: de iudi. nouit. ⁊ ſecundũ
hoc nõ.ꝙ conſueiudinẽ peccati nutritiuaʒ etiaʒ
inter laicos poteſt Dapa tollere: æ non miruʒ:
cum ex cauſa emendet legẽ ſcriptam eriaʒ iplius
principis:de preſcrip.c.fi.cũ ibi nõ.⁊ per glo.i
regula poſſeſſor de re.in.li.vVi.ſacit de cõſue.c.
ad noſtrã ⁊.c.penul. 6. ꝙ purgatio per iu
ramentũ purgandi eſt ſubſidiaria. nunquam e
nim admittitur quãdin probationes legitime
adſunt:ad hoc.c.accedens de accu.⁊.c. de hoc
de ſimo. cum ſi. æ nide ſpec. in ti.de inquiſitione
.F. nunc tractemus.v. ſed quid ſi reus: et ibi in
addi. Quero quid intendit littera dum dicir ꝙ
iſte poterat ſe quoquo modo purgare ⁊c̃.Gndʒ
glo.i.exponendo tex. quoquo modo.i.peꝛ uiles
2 ſui ſimiles:quod eſſe non debet ſecunenʒz gio.
debent enim eſſe iſti compurgatores bone fame
26 x bc glo. colligitur una ratio deciden
di ad tex. ꝙ nõ nalcbat iſta lex ſeu conſueiudo:
quia admittebat compurgatores inhoneſios:
ſecus ergo ſi fuiſſent honeſti. Sed contra hunc
intellectum facit littera in v. mandamus: que a

pertifſime innuit: ꝙ qdin poteſt probari affir

matiua non debet quis admiin uolens probaæ
negatiuã.⁊ hoc eiiã aperniſſime ſemiit bic gl. fi.
LZu ſic ↄclude totã materiam: ꝙ aut apparenie
probatione ſuper affirmatiua reus nult negari
nam probareper ipſius iuramentum ⁊? aliorum
compurgatorum iurantium ſolum de credulita
te inxta formam. c. quotiens.S. porro de purg.
ca. ⁊ non debet admuti: quia iſta non eſt ſufſici
ens probatio: ubi poreſt cõſtaꝛe de neruate per
legitimas probationes.⁊ iſte eſt caſus proprius
huius.c. ad idem. c. accedens de accu. 2. c. de ᷣ
de ſino.⁊ v.quoquo modo.ponituꝛ hic ad ma
iorem deteſtationem huius conſuetudinis.unde
idem eſſet ſi peꝛ teſtes idoneos iurantes modo
predicto uellet ſe purgare aut uult probare ne
gatinam indirecte per teſtes deponentes nõ de
credulitate: ſed de neritate: æ debet admim:ar.iĩ
.c. ex tenore de teſti.⁊ hic in glo.fi.⁊ in hoc cãn
nõ loquimr iſte tex. ad hoc uið gl.nõ.i.c.cler ici

*

lxxxi. di.que dicit:q; ſi duo clerici probãt me cõ
miſiſſe fornicationeʒ tali die ⁊ tali loco:poſſum
etiam per laicos probare contrarium indirecte
ꝙ illa die ſemper fui in alio loco æ debeo abſol
ni quia ſum reus:ar.c.ex literis.S.e.qnod no
ta bene:maxime inquantum dicit de teſtibus lai
cis:qui non ſunt reſpectn ordinis equales cleri
cis. Ex quo infero ad nnum ſing. quod teſtes
ex ꝑte rei pferuntur:licet teſtes actoꝛis ſen accu
ſatoris ſint aliquantulum idonioꝛes:aciunt nõ.
in. c. eccleſia.ij.ðᷣ elec.⁊.c.in noſtꝛa ðᷣ teſti.Onʒ
? teꝛtio non appaꝛent legitime pꝛobationes ſuꝑ
affirmarina:ſed contra reum eſt uehemens inſpi
cio nel infamia ſeu graue ſcandalum:⁊æ tunc ad
mittitur: ⁊æ etiam exigitur purgatio per iuramen
tum compurgandi z alioꝛum compurgatoꝛum
iunxta foꝛmam d.c.quotiẽs. poꝛꝛo de quo ibi
7. c inter.e.ti.nide tamen glo.ij.q.v.ſi preſby
teꝛ ⁊ in.c.i.⁊.ij.de.puꝛ.ca.cum ſi.⁊ hoc no luit
tex.hic a contꝛaꝛio:ibi dum tamen poſſii ⁊c̃.
debent tamen compurgatoꝛes eſſe honcſti ⁊c.
ut in. c. conſtitutus de pnꝛ. ca. ¶ Queꝛo in quo
hec lex nel conſuetudo erat iuri contraria. glo.
.vij. inſtat Z minus bene iudicio meo:quia taniũ
exemplificat de iure poſitino:ergo dico ꝙ erat
contraria inri dinino naturali æ poſitiuo.cõtra
riebaiur illi regule diuine: In oꝛe duorum uel
trium ⁊c̃. bic enim exclndebatur iuramentum
dnorum nel trium per iſtam purgationem. Se
cnndo erat aduerſa iuri naturali:quia erat iſte
puꝛgandus legitimus teſtis in facto ſuo:⁊ pᷣna
lebat legitimis teſtibus:cui profecto ratio nam
ralis ꝛepugnar. nam ut ꝛecitat bic Hoſu. hec cõ
ſuerudo erat in ſaxonia:ꝙ ſi fur tenens rem fur
tinam in una manu ſnb tunica uolebat cum al
tera manu iurare ꝙ rem illam non habebat nec
ſciebat ubi efſer abſoluebatuꝛ: nec audiebatuꝛ
agens petens ut inſpiceꝛetur quid haberet in al
tera mann:⁊ dicebat hanc.l.ſibi datam a Caro
lo:⁊ intellexi a pluribus ſcholaribus illius pa
trie ꝙ etiam bodie niget ibi hec lex ſen conſne
indo. ꝛat tertio contꝛaꝛia inꝛi poſitiuo:nt ĩ
inribus hic allegatis in iſta glo.merito hec con
ſuemudo erat ipreſcriptibilis:quia contra ꝛatio
nem ⁊ contra ius diuinum:cnins trangreſſio in
dqncit peccatum in.c.fi.de ↄſue. Ni.ab.

Bm cauſa. Aaſus. Fines

dio ceſis ꝓbant᷑
per libꝛos antiquos adminicula teſtes
2 famam. Communis diniſio:ſecunda ibi man
damus. 5 ibi per libꝛos antiquos primo
⁊c̃.tex. nalde notabilem:quod libꝛis iſtis anti
quis eccleſiarum creditur in pꝛobandis finibꝰ
dioceſis nel paꝛochiarum. Et idem conſimili
ratione uidetur dicendum in alijs que ſunt mo
dici preindicij:⁊ dic ut plenius.ĩfra dicam cum
glo.i. Et nimirum. nam hec pꝛobantur peꝛ neꝛ
ba enũciatina contems in aliqua ſcriptura ant᷑.

De pbationibꝰ.

nt eſt glo. nõ. in. c. cum olim de cenſi. ¶ Võ ſe

cundo ibi teſtes. ꝙ fines dioceſis pnt probari
peꝛ teſtes. Bed aduerte cuʒ textus iſte loqtuꝛ

in facto ualde antiquo:ut paret per illa uerba li
bros antiquos ⁊c.⁊æ illa fama ⁊c.uidetur intelli
gendꝰ iſte tex. de teſtibus deponentibus de au
duu ⁊? communi opinione. Mã facta ſic antiq̃ta
de quorum initio memoria non exiſtit ꝓbantur
per tale teſtimonium de quo plene per Inno.
2 Moſti.in. c.neniens de uer.ſig.li.Vi.⁊ per gl.
fi.de preſcrip.c.ulti.li.vi.dicent enim iſti ꝙ ſem
per uiderunt fines huius dioccſis pꝛotendi nſqʒ
ad talem locũ.æ nunquã audinerunt dici contꝛa
rinʒ ⁊c̃.pꝛout nõ.in iuꝛibus preal.⁊ h̊ i teꝛminis
noſtris tenet Archi. in. c. iter. xvj.q.iij. facit.l.
hoc iure. S. ductus aque. ff. de iti. actuqʒ priua.
ltio nõ. ꝙ diuerſe ſpecies probatiõis que
per ſe nõ ſufficiunnt coniunguntur ⁊? imiſcentur
ad faciendã plenã pꝛobationẽ: ⁊ ſic habet locuʒ
illud nulgatuz: que nõ pꝛoſunt multa ſingula col
lecta iunãt:æ quonidie ad hᷣ alle gat. c.iſtud.facit
op.l.iij.ff.de teſti.⁊.iiij.q.iij.ſi reſles.ſed ĩtellige
⁊ limita ut dicam ſupeꝛ glo.fi. EB o. i. colligit
unum nortabile ex tex. ⁊æ poſtmodũ annectit mul
ta ſilia.prio colligit ꝙ ſcriptura antiquoꝝ libꝛo
rum facit fidem:allegat.c.ad andientiam de pre
ſcrip.ubi habetur de libro cenſuali.Secũdo ad
innge alia ſimilia:de quibꝰin gl.¶Hoſt. ⸗
an. in fi gloſe.dñt ꝙ licet gloſ.ponat ſpẽs et
mas ſcripturarum:nõ tñ omnes diſtributine fa
ciunt plenam fidem: ſed illa ſolummõ ꝗ reſerua
ta ſũt ſub cnſtodia publica ⁊ fiðᷣli. ne von
faciunt plenam fidem:lʒ admiculentur iquid eim
ſi reperitur ſcriptum in aliquo libro ecclłe ꝙ do
mus talis nel ninea debet ſoluere certum cenſũ:
an hoc probet arbitrabitur bonus iudex conſi
deraris iuribus predictis nam forte iam ſũt cen
tum anni ꝙ ſacerdos potniſſet ſer bere,ꝙ tota
pronincia uel parochia erat eccleſie.non ergo
debet tali ſcꝛiptuꝛe de facili credi ſine alijs admi
niculis:arg c i. de fi.inſtru. ¶ M bene b dicta
docto. 3 examinemus nunc plenius gl. pri
mo enim dicit ꝙ ſcriorura antiquorum librorũ
facit fidem Hoſti.? Jo.an.intelligunt hoc pꝛo
cedere in libris reſeruatis in cuſtodia publica

⁊ fideli ? ꝓ hac ꝛeſtꝛictione optime facit tex. in

dicto.c.ad audientiaʒ.Et dicũt ibi doctoꝛes ꝙᷓ;
ſatis faciunt fidem:ſi ꝛeperiuntur in cameꝛa caꝛ
dinalis nel epiſcopi. Ego hec dicra non admit
terem indiſtincte. Quid eni ſi epiſcopus pꝛeten
dens S caſtrum peꝛ alium detentum peꝛti
nere ad ęccleſiã ſuã ſcripſit in libꝛo aliquo eccłe
illud caſtrum pertinere ad eccleſiam: æ ſucceſſine
multis temporibus ille liber fuit detentus in
camera epiſcopi:dicemus ne quod pꝛobabit do
minium caſtri cum gꝛauiſſimo preiudicio poſ
ſeſſoris contra.c.cunm inter dilectos de fi. iſtru.
nbi non creditur antiqſſimis priuilegijs eccle ſi
ſigilla conſumpta ſunt uel enormẽ frartnꝛam pa
tiũtur dico eꝛgo ꝙ aut agitur ð nulliꝰ pindicio⸗

Rms zul
en ind 6 i.
apin gern
lnmnadr nmns n

7 ngun
ama
—
wnbepcen fucte
Brrult ſcamn

ilewgo e ſs nohin
õ 1
Alncu un d
lNcetoungod
immſinh gsand
leftbonutrn Hn
lt Ccs penustinin
Nidonmmn emirz
Gnrekelonnd wf
unl Uunfcetni h
Glluckusſbalatin
crmindesrotsctin
Nudahen 8
CrReſexrngatei
an Tlemnen wun
iuncn rm a
Umtionim, 6nndm
R r ic⸗ nin
nin lee at i

Ar Kn U
1Aeuenn,
D Aat .
Dtemmnn ulni

Gethulnir ſin

D

geene
1 o e tn

– Kum cauſam.
bin N
eſes

maln

gum. goeng
n nn Dofſunt netn ſngola col
once Ubaligei ſud Kret
Adecha ina irces inelge

nndemſingrf Grialcgt
notidletriet. doltnoes Apett ntl

1grocoligrgſnpnn tigorlin
an lyr umlimmncn
Nunr Hvni, Cru
nlac rge,
Edirg urghl onrſrphri
vun,o nionmes diributneſa

ſcdanrſek ilzſobunnd dreſen
odi miatiin Genri
Pfdanhacnicdenmr gricd en
ſpnmmin cvo lbro ecce c
iner ene ſoere ceumn canſi:
arbioniviar donus ineeroffi
1sredreis unſort lun ſör een
cdos pommſſae deregg ton
Anocbin oiehon
chrne Eili Geh Nde int
N benebn

Gcruminends une tusin
dereyronr: ntoromunl d
Hyſie Nen inlimtbot
ns ſeas i aſcin pwie
fact lerin

= tunc ſcripture ibrorum antemicorum ul ſcrip
ture lapidum faciunt fidem: quia tunc ſufficiunt
probationes non plene ita intellige quod nota.
hic in glo.⁊ in.c.ſane.ij.xxiiij.q.ij.⁊ aperte nõ.
Innocentius ſuper rubrica de conſecra. eccle.
nel alraris. pone exemplum: ſi dubitatur an ec
cleſia fuit conſecꝛata uel infans baptiʒatus uel
quid ſumile idem puto nbi factum eſt antiquiſſi
mum ⁊? agitur de modico pᷣindicio:ar. optimnʒ
ex iſto text. ⁊æ poteſt dici h expꝛeſſũ.non eim mã
datur hic de libris repertis ſub cuſtodia publi
cꝗ ⁊ fideli: ſed indiſtincie per libros antiquos
⁊c.quia cum agitur de modico pꝛeiudicio nec
uerſarur intereſſe burſale:non eſt ueriſimile qð
quis ſcripſerit falſum uel ꝙ illa ſcriptura tanto
tempore fuiſſet tollerata ſi non continuiſſet ueri
tatem modicum autem eſt preindicium an ha
beat iſte epiſcopus uel ille.argu.c. cum apoſtoli
ca de bis que fi.a prelato. Quandoque agitur
de magno preiudicio.et tunc aut eſt talis liber
nel ſcriptura cui ab antiquis noſtris communi
ter creditum eſt: uel reperitur in loco ubi ſolum
reſeruãtur ſcripture auctentice et faciunt plena⸗
fidem ut eſt tex. notabilis in dicto.c.ad andien
tiam de prelſcript.facit.l.celſus.ff. de probano.
nõ. Har. in.l.i. ff. ſi ceum Petaur C ex bis
infero qð iſtis libris biſtorialibus ſen cromicis
quibus a maioribus noſtris fides communiter
adhibita eſt credere debemus nõ. Hart. in dic
ta.l.i.uide bonam glo.in. c. inter dilectos de fi.
inſtrument. in nerbo magis et in. c. neneꝛabilem
ð elec. in nerbo tranſtulit. Hinc etiam eſt ꝙ die
ta Ariſtotelis Ipocratis ⁊ ſimilium fidem faci
unt.quia communiter in omnibus ſiudijs recep
ta ſunt: ad hec.l.ſeptimo menſe.ff.de ſtatu bo
minum ⁊.l.ſi pater.ff.de ſoln.nõ. Maꝛtol.in di
cta.l.i. Ant eſt talis libeꝛ ſeu ſcꝛiptura cui ↄmu
niter a maioribus noſt:is creditum non eſt nec
reperitur in loco ubi ſeruantur ſcꝛipture auten
tice:⁊ talis ſcꝛipiura ſen liber facit adminicnlum
ſen preſumptionem non autem plenam proba
tionem:hec probantur a contrario in dicto. c.
ad audientiam. ? fuit de mente Inno. in loco P
allegato ſuper ica de conſecra.ec.uel altaris:
quam ſic intelligo. et uide ad materiam quod
nõ. gloſ.in.d.c.ad audientiam er in dicto.c.ha
beo. xvi.di. ¶ Secundo dicit iſta gl. ꝙ creditur
inſtrumento pꝛoducto ex aꝛchiuo publico:alle
gat multa iura. r eſt archinus locus in quo
reponuntur ſcripmure publice:et facit ꝓ boc dic
I0O.c.i.ſupra eodem ⁊.c.ad audientiam pꝛealle.
anb dii glo. ꝙ cꝛeditur ſcripture ſculpte
ĩ aliqua colũna uel lapide intellige hoc nt dixi ĩ
non tendentibus in alicuius pꝛeiudicium faci
ant plenam fidem. (In alijs ueꝛo adminiculã
tur ſecundum qualitatem loci ubi reperuur ⁊? ſe
cundum quantitatem pꝛeiudicij dicio. c. ſane ple
nam autem fidem non faciunt: ut. l. monnumen
to rum. C. de reli. ubi dicitur ꝙ ſcripture monu
mentorum ſen ſepulchꝛi non ꝓbant ꝓpetatem

ipſius ? dic de intellectu huins.l. ut ibi plenius
nõ. ¶ Minmo cdicit glo. ꝙ ſcripwure que olim
fiebant i albo pretoris fides adhibebatur. Erat
olim locus dealbatus ante boſtium pretoris
quo preſcribebãtur pretoria edicta. et uide de
hoc textum iuncta glo. in nerbo de albo in cle.
.i. de iudi. ¶ Ex his babes plene declararam
primam gloſam. ¶( Bloſa ſecunda colligit ꝙ
per teſtes ntriuſque parochie poſſunt probari
fines dioceſis et per famam: dicit tamen quod
fama plene non probet: ſed adminiculaur.
(Mer bene gloſam quia uult per famam ſo
lam finem dioceſis non probari. Archidiaco
nus in hoc non firmat pedes in. c. plures.xvi.
.q.i.⁊ nide per eum de materia huius.c. in.c.in
ter memoratos.xvj. q.iij. Lu dic plene an ⁊ ꝙᷓ
do fama plene nel ſemiplene nel nihil pꝛobet: ut
notat Harrto in.l. de minoꝛe. S. toꝛmenta. ff. de
qneſtio.dicam in.c.neniens el.i. .ti. proximo.
lo. ultima colligit ꝙ adminicnla et ſi non
