zirſetcdot tſe öent n
Meglecnſtb, naisonſsiutd
gentn fib idi ſ
PecAcerittinmn glhrn
ſtiitonre keir eui dori
Pciealetrndcenntn
WüCN amhat
IGhnnniin Inogwirdenän
Oitn i Eiiherenhen
tsknfitit inteu
itini ſtniſidn
ſrmnitglintrgiiiſr
nifrnmufilinnyn
1 Litiliurſthuin
Aum ks
pennml ſe
ünkttuanir
iuletinnri gſii
Halktcpelt ſigi
inſni lallti⸗ ſcri

incr n d
s . e ognge.⸗
. iet Rerz
uee An
ring bdai
nu deeir Fnalhme 4
. tbars
“s
le hte. el ſhee
n Nutön in
ingn nſdeſ den
en ſer zen bbſſtite
in n Nef e in
A ehi amnie Taalgu
ir, ſico Tocnn⸗
nn Zei,i
* ideſc eni
y- ncegf n
Xr dor ſc
Ruſmneznelni nſin
. Pdroftilgſfnenit
i ti
einuc
.* Nrſthittf⸗
trlumimnr giln
r ruffiu gu rti
. nmig ein min un

onm l itt ir in
mmmam mm it ie⸗
. amm mum inimn tnw ai
4 rticj ſin ſuninut u in
SASlthingntztſtr inini 9
NaumCCNMℳ0n§l,
Am Jmo nohli innt n ſtouit
nur damm imn Encſtd
õü
womii um iurn iſnſtdnd de
n Cin ti hri vmhneng
Smfntidar ns Nkun
wicn mmmädrn Grun ritt
AKindechin ichwaf

õäsrs
M W H
tcema Mti Nl ſaſn
dsdi Dm tOdechaiedt⸗
ns 1 Din int
ac;9 ninlch dei
. Arbunm MMürnguinr
Bmmu nnll ſndno hi
. e srbce in bo lite
Pmimnannſdch
ii ackinnu
1 n Ond cin cti
a Cockinte
4 unl Nenſona us
„ 4 augrdeam ſuunn .
. dcngide m
r e i ghn
16 neſis
1 Hanmen , geiß⸗
mne ein nmeh
. des ute 1 16 ) Nl
1. chs er⸗ nn
⸗ l ⸗
5 miu ltin 9
61 roͤheiſ⸗ 8 nniſte
rin an niſt
zan rſun Gcrp
0 K

ſubornatõis ex interuallo ſe non coꝛigit: tu dic
nt. 5. dixi pꝰ Hoſti.poſtremo ſcias ꝙ Inno. po
nit h̊ qͥs dicat᷑ ſibi ↄdicẽ nariare nel nacillare.ui
de hic ꝑ eũ ⁊ ꝙ n. Prr n coe E ⸗ kaſin⸗
aſus cum de fa
Per his. ma nel nitio falſi
tatis inqrit̃ cogẽdi ſt teſteſ ita ſummat
Jo. an. ſʒ nimis reſtringit iudicio meo non eniz
aopet qᷓꝛe his caſibꝰ? ñ aliſjs cogant᷑ teſtes geo
lege tu ⁊ ſũma ut ex.ſ.dicendis apꝑebit 6.
ꝙ; õ eos ꝓcedi põt qͥ noĩe capituli pnrat lias ꝗᷓ
rũ capitulũ uel maior ꝑs ẽ inſcia:⁊ inrellige boc

ꝑ ea ꝗᷓ habent in. c.tã lrig. S. ti. ꝓxi.⁊ in.c.quan
to de his ꝗᷓ fiunt a pla. Fier de c. dilec
toꝝ.j.e.ubi teſtes in cꝛiali non ↄpellunt᷑ glo. re
mittit ad ibi nõ. ¶ Ey glo. dant qttuor itellect⸗
pᷣmꝰ ſᷣm Win.qꝙ boc ꝓcedit cũ de cã alꝛ nõ põt
liquẽ.S e pu nit:⁊ fit hoc fᷣm eum qꝛ ciuilꝛ age
bat̃. SVe imtelleer⸗ ſm Jnno. qꝛ in mom in
qſtõis hic ꝓcedebaĩ ⁊ nõ.hũc caſũ q; ẽ multũ
generalis Lertins ſm eundẽ qꝛ delictũ cõmiſ
ſũ lire pendente fuit:uñ fir boc fanore indicum

ne ipſoꝝ inriſdictio elidat᷑ nõ.ẽt hũc caſũ gene
ralẽ. aart? æ & ſpale nec indignꝰ i epʒ pᷣfi

ciat æ qlʒ põt ſabſtentari:ſʒ generaliter dic ut in
Srio dicetuz.
aſus: ſuper
Bm contꝛa. ian cage
di ſunt teſtes:ſic ſũmat Jo.an.ſed cer
te nõ elicit᷑ hoc ſimplłꝛ ex text. qꝛ mandat ſub cõ
ditõe ſi ſe ga odio ⁊c̃.⁊ ſic nõ ponit ſpale iĩ cri
mine falſi:qꝛ ſic loqt᷑ in alijs cauſis criglibꝰs.e.
ſuꝑ eo. cõis dinlſio. fa ibi nos igi. ¶ Bio. op
po.de.c.dilectoꝝ.j e.⁊ ꝛmittit ꝓ ſołone ad ibi
nõ. æ ur̃ ſentiꝛe ꝙ de iuꝛe ciuili nõ ↄpellant᷑ teſteſ
in crĩali:cꝰ ↄriũ ſentit in.d.c.dilectoꝝ ⁊ aꝑtiꝰbꝰ
probaĩ in.c.ſuꝑ eo.S. eo.nbi dixi:ſʒ gl.hic loqtt
aꝛgumentatiue Inno. ponit hic nnũ intel ectum
ꝙ loqᷣt᷑ cum agit᷑ de falſitate cimiłe:ne.ſ.qͥs per
falſas lias fatiget᷑ æ ꝑderet ins ſuũ:⁊ ꝓ tanto ni
det᷑ peccatũ tacẽ vitatẽ iſtã. Ego dico ꝙ nulluʒ
ſpale ponit hec la:qꝛ ſiue crial: ſiue ciuilꝛ agẽt
loq determinate fᷣm alia inra:ut pʒ in. c.i.⁊.c.
ſuꝑ eo. S. e.iõ dʒ intelligi fm ꝙ air
. 6 ſumat nec
.3 lectorum. diuidit et meri
to pp narietatem lecturaꝝ. ¶ Hõ. hic tex. apte
ꝙ; cẽ criales ⁊ ciuiles nõ ꝑ oĩa regulant᷑ eiſdem
regulis z maxie in ↄplſione teſtiũ. co nõ.
ꝙ eccła ↄpeilit teſtes qͥ ſe a teſtionio ſubtrabũt
ꝑ cenſurã eccłaſticã: ex qno infert᷑ ꝙ peccãt moꝛ
talꝛ ar.xi.qiij.nemo ⁊. c. nullus iudex ãt ſecula
ris ſim Min. hoc caſu inducit mulctã ff.ſi quis
ins di.nõ obtep.l.i.nel capit pignoꝛa ſicut in tu
toribꝰ? curato ribꝰnolentibꝰſatiſdare:quoꝝ offi
cium ẽ pnblicũ ſicnt teſtiũ inſti.de ſauſda.tu.S.

fi.de excuſa.tn.pꝰ rũſo ſicut ẽt parẽs nolẽs filiũ

alẽ ff. de li.agno.i.ſi qs a libeꝛis.O.ſi qs. Op.
? ur̃ ꝙ iſte tex. generał diſponẽs ut in crialibuſ
teſtes nõ opellant᷑ ſit ↄtꝛa. c.ſuꝑ eo ꝑnuenit ſupeꝛ

¶ Sup bis Cu 3.

his ⁊.c.cũ Z. So. glo.nr̃a ad quã quotidie ſit
remiſſio multũ laborat i declarando an ? qn te
ſtes ſint ↄpellẽdi:⁊ pncipalr ꝓſequii duo mbꝛa
prio qᷣꝗ iuris ĩ cã cinili.fo qͥꝗ ĩ ca criali.ĩ prio
glo. ponit regulã æ duos caſus exceptos:regula
ẽ ꝙ ſi requiſiti nolunt teſuficari opellunt. fallit
prio ĩ mediatoribꝰ qui als appellat᷑ ꝓſonete qui
nõ ↄpellunt᷑ niſi ð ↄſeſu ꝑtiun ſᷣm glo.fallit i ꝑio
nis priuilegiatis ut nõ teſtificent᷑ Lu de h̊ uitio
dic meliꝰ ut dixi i.c.i S co.⁊ ð mediatoribꝰ dic
nt nõ. gl. i aut. ð teſti. F. qm qᷓ ex mente illius ire
colli git tres caſlus.primꝰ ſi ꝑtes cõſetiũt ut teſti
ficent: æ tũc ↄpellunf fus qn ꝑtes abe non ↄſen
tiũt ut no teſtificent᷑ nec ↄpellunt᷑:⁊ iſn duo cauſ
ſũt clari.tertiꝰ qn altera ꝑs tin ↄſeſit:⁊ tunc pnt
teſtificari:ſʒ non ↄpellunt᷑ indiſtincte ut dicit ibi
glo qꝛ pſũptio ẽ ꝙ ſint affecte ad cãm tũ pꝛopt
lncꝝ qo babuerũt nel qð ſũt habituri:tu qꝛ pꝓiu
mit ut res ꝑ eos ichoata heat effectũ. dicit Jo.
an. hic ꝙ hec rõ ↄcludit eos ẽt nõ admitedos
ſi uolũt altera ꝑte nõ ↄſetiẽte alr h. Jo. an.nõ
dicit qᷓſi tacite ſentiãt ꝙ nõ debeant admitii niſi
ntraqʒ ꝑte ↄſetiete q̃ſi tüc admittaĩ æ opellat et
nõ ałr. Idẽ vẽ nelle gl. i. c. i. de teſti. ib. vj. in V
bo ciuikr. S; certe hoc vr metẽè illus.F. qm:
2 aꝑpte glo.ibi poſ xi:io dicerẽ ꝙ altera parte
no ↄſentiete admittunt ſi uolunt: qʒ quata fides
eis ſit adpibeda iudex ↄſiderabit ex circũſtatijs
2 qᷓitatc ꝑſonaꝝ ? cae. ( Eirca pᷣma regula pᷣ
dictã dic ut j. dicã i fo mẽbro.ſ.ꝙ i cã crumiali
glo latius inſtat. pꝛio allegado pro ⁊ 2. po võit
nnã opionẽ in v. ſuꝑ hoc.tertio illaʒ reprobatõ

nẽ reprobat ibi ſʒ huic diſtinctioi.quarto ponit

opi.ibi ioqʒ.quinto rũdet ad õ ria ibi quahter
ruũdebitis. ſexto red t ad opione prima quaʒ re
probanerat dãdo aliũ itellectũ ad iſtuʒ tex.ibi ſʒ
pᷣdictus.ſeptio i fine ponit opinione Junn. com
mentatoris:⁊ ꝑ hãc diuiſionẽ habes glo. decla
ratã ꝗᷓ in effeciu ponit tꝛes opiniones.prio ꝙ ſi
agatur directe in modũ accuſatiõiꝰ nõ ſũt teſteſ
ↄpellẽdi. ſi vo agit᷑ de crie ciuiir in modũ excep
tionis denũciatpis uł inquiſitiois:tũc ↄpellunt.
fa opio ꝙ ſuꝑ cribꝰ teſtes ↄpellẽdi no ſũt diꝛec
te ſine idiꝛecte agat᷑ ð crie ut hic:⁊ õria iura po
nũt caſas ſpales ut in hac glo teꝛtia opinio ꝙ ſi
nõ ẽ peccatũ tacẽ id ſuꝑ quo teſtes iducunt᷑ non
ↄpellunt᷑:als ſecꝰ ⁊æ ẽ hec opi. Inn. quã ipſe po
ſait nõ hic ſʒ in. c. i. S. e. ubi latiꝰeã ꝓſeqt et dat
ibi pᷣmo exeplũ qn nõ ẽ peccatũ tacẽ.ſ.qñ agit
criałꝛ uel ciuił: excipiedo:uel alio mo ad penam
tim:qꝛ tũc peccatũ nõ ẽ ſʒ meꝛitoꝛiũ celare cꝛmẽ
ſꝛis ar.ij.qꝛi.ſi peccaueꝛit ꝙ dicit ueꝝ niſi ꝑſene
raret in crie qꝛ tũc eẽnt teſtes cogendi ut pea ꝛc
nocet a malo quem dei tior a malo non ꝛeuocat
ar c. ut clericoꝝ de ui.⁊ ho.cle.xxij.q.v.hoc uẽ
2 hoc in manifeſtis.in occultis uero nõ ↄpellen
tur niſi crimen occultum eet ꝑiculoſũ:ſicut hẽſiſ
dilapidatio ⁊ ſilia ꝗ ſine ꝑicuio diſſimulari non
pñt Idẽ dicit ibi Inno.ſi dicat qͥs ↄdenatꝰ de
crimine:tunc enim ſunt teſtes cogendi: qꝛ cuʒ ꝑ
II 3

ſũiaʒ fit notoriũ peccatũ ẽ hoc claꝛe:idẽ ðᷣ fama
uel infamia ꝓbãda. Quid ðᷣ ſnia excõicationiſ.
dicit ꝙ cogendi ſi teſtes ad eᷓ ꝓbandã cuʒ illa
nõ ſit crimẽ cuʒ poſſit qs ſine peccato excõicari
de ſen. exco. inqſitõi: ⁊ latiꝰ ibi hoc ꝓſeqᷣt. Aliã
theoricã ſeu opi.ponit Inno. S c. ꝓri.lʒ uidea
tur incidẽ cũ pᷣcedenti.dicit enĩ ꝙ ubicũqʒ ex ꝓ
batõe crĩis qͥs ↄſecuturꝰ ſñiaʒ lucroſã uel uitatu
rꝰẽ danoſã ſemꝑ cogendi ſi teſtes:qꝛ tũc pecca
m eẽt ĩ alten pᷣiudiciũ tacẽ vitatẽ:⁊ ſie hẽſ q̃rtã
opionẽ Quinta opionẽ iudicio meo poſſumus
colligẽ ex dictis eiuſdẽ Inno. in. d. c.i. ẽ e. ubi
dicit ꝙ deficentibus alijs ꝓbatõibꝰ ſemꝑ cogẽ
di ſt teſtes ẽt i cã criali ꝑ.c ꝑuẽit: ð e.ij. Sextã
opimonẽ ponit Hoſti. ꝗᷓ tenuit pciſe i criali te
ſtes ee cogẽdos ubicũqʒ crimẽ uenit puniẽduʒ
p depoſitiõeʒ prinanonẽ ul alr. æ ad iſt decẽta
ẽ rũdet ꝙ loqt de ↄpulſiõe nõ fienda qñ ꝓba
to crie:crioſus ex eo ñ puniret᷑:ſʒ ſolũ de facto
infamaret᷑:ut in crie ꝓbato teſtẽ uel accuſato
rẽ:tũc eni nõ cogerent᷑ teſies ſᷣm eũ:niſi magnũ
piudiciũ fieꝛet pti ut.j.c.ꝓxi. hoc dicit ipſe 8

mẽte iuris qcqͥd hẽat ↄſuetudo ecclie rõne:æ

traria opi. młtis rõib ipugnaĩ ſm eũ:nã ꝑ eã ðᷣ
us offendit᷑ reſpublica lediẽ ꝓximꝰ corrũpi mãẽ
delinqndi ? corrũpendi reſtes miſtrat: mẽs utri
nſqʒ iuris puerti:obediẽs qͥ remunerandꝰ eẽt
opprimit᷑ ?æ punit᷑:inobediẽtes qͥ pena debẽt af
fici de ſua malicia gloriãt. Ad has ergo abſur
ditates euitandas ⁊? ut crioſi ⁊ cria puniani: cõ
eludit ipſe teſtes in cribꝰ ↄpellendos. Nec ob.
fn eñ ꝙ qdã iura dut teſtes in cinilibꝰ ↄpellen
doſ:qꝛ ſupplẽt᷑ ꝑ alia qᷓ idẽ qñt ĩ crialibꝰ.æ huic
opĩoni ſue dicit illã fam opi. Inno.fauẽ qꝛ per
ꝓbationẽ cris accuſator ẽ nitatur?danoſã ⁊z cõ
ſecuturꝰ lucro ſã ſñiaʒ.ſ.euitando penã talionis
ſi nõ pbaret:nec ẽ fauedũ reo in occultauõe vi
tatis ſeptiaʒ opi poſuit Jo. ð amelia i oꝑe ſuo
de teſti. ut hic recitat Jo. an. ur teſtes ↄpellatur
ĩ crialibꝰ ẽt ſi agat᷑ de pecuniaria pena: ut fit ꝑ
ſtatuta:ſi vo agat᷑ ad penã coꝛpoꝛalẽ non. unde
dicebat ẽt h Moſti. ꝙ ubi agit ad penã ſaguis
Et corã tpali nicaꝛio epᷣi qͥ utrũqʒ bʒ gladiũ nõ
gent teſtes ↄpellendi qꝛ nõ ſpectat hoc ad offmn
indicis eccłaſtici.. ne cle. nel mona. ſñiam.dicit
Jo. an ꝙ hoc ẽ claꝝ de cleꝛco. Sʒ qͥd de laico
qui foꝛte aſpirat ap clericatũ:⁊ iõ ñ uult depoõeꝛ
in cã Ge kareli bet kʒ eũ ñ cogi ẽt ĩ foro
ciuili.¶ Nõ.qꝛ nõ dicit necefſaꝛiũ:⁊ ſic ſentit ꝙ;
in foro ciuili aicus poſſit ↄpelli ẽt in cauſa ſan
guis. Et diẽ Jo. an. ꝙ ex pᷣdictis poſſz foꝛmaꝛi
ut lis diſtinctio quã poſtea Jo. cal.ſecuta mete
pdictoꝝ formauit quam omiſſis alijs opionibꝰ
ãtiquoꝝ qᷓ ſatis colligi pñt ex his qꝗᷓ dixi in.c.ſu
p his ⁊ c. cñ ⁊.c.pꝑuenit.S.e.ſubmitto qᷓ tal eſt
uʒz aut teſtes noiant᷑ ſuꝑ cãõ meꝛe ciuili:aut ſupeꝛ

ecrie prio caſu aut nõ ſt ꝑſone priuilegiate.⁊ ñc

indiſtincte ↄpeli debẽt. ni in hoc ti. q̃ſi ꝑ totũ et
C. de teſti ſi qũ:aut ſi pſone prinilegiate:de qͥ
b iiij. q iij. G. irẽ in caali. vV. it.l.inha indicioꝝ

Ce teſtibꝰ cogẽ.

æ duobꝰ. S. ſe. ⁊ tales ſʒ leges nõ cõpellunt᷑:ut ĩ
dictiſ iuribꝰ:uolẽtes tn admittũt.iij.q.v.c.i.de
mediatoribꝰ dic ut ð. Sʒ ᷣm canones eq diſtin
guit᷑ ſm Moſti. aut ꝑ alios Vitas põt hri: ⁊ tũc
nõ ↄpellunf:aut ꝑ alios br̃i nõ põt:æ tũc cõpel
li enr vo noĩant ſuꝑ cꝛie aut diꝛecte p
poſito:aut ꝑ exceptionẽ oppoſito.pcaſu: aut de
illo agit᷑ ciuiłꝛ aut criała.ptio caſu ſũt ↄpellendi
S.e.ſuꝑ liis ⁊.c.ꝑuenit.ij. Si crialꝛ:qut agit᷑ in
foro eccliaſtico aut ſeculari. pꝛio caſu indiſtincte
ꝓpelli debẽt.S c.ꝓxi.⁊.ð.c.ꝑuenit.i. Si agit ĩ
foꝛo ſeculari:aut quo ad penã pecuniaꝛiã forte
ꝑ ſtatuta uel ałꝛ:aut corpoꝛalẽ.pꝛio caſu debent
ꝓpelli laici ut in decꝛe. ꝑuenit.ij.ſʒ cleuici nõ ſũt
compellẽdi ſi per alios ueritas haberi poteſt: ſi
antem per alios neritas haberi non poteſt:com
pellent᷑ ẽt clerici teſtificari: iñ iurabũt in manib⸗
glicuiꝰcleꝛici ⁊ fiet ↄpulſio ꝑ eccłaſticũ iudicẽ ip
ſoꝝ clericoꝝ ⁊ nõ ꝑ ſeculaꝛẽ ut ĩ.c.ᷓꝙ.xiiij.q.
.ij. Si ãt coraʒ ecchiaſtico iudice agit ad penam
coꝛpoꝛale:tũc laici ↄpelluni. S.eo.ſuꝑ eo.i fine:
lʒ cleꝛici nõ ↄpellunt᷑ ẽt coꝛã ſudice loci qͥ ẽ ð tẽ
porale iuriſdictiõe pᷣlati eccliaſtici ꝓpi iꝛegula
ritatis tiore. d.c.ſñiã ðᷣ ꝛap. in archiepatu:⁊ me
liꝰ. xi. q.i.teſtioniũ. Itẽ ſʒ Jo. an. boneſtũ eſſet
hoc caſu nõ cogi ẽt laicũ qͥ intẽderet clericaꝛi ⁊
in foꝛo ciuili. Si ãt de crie excipiĩ:tũc aut ꝓba
to crie punit᷑ is quẽ excipit᷑:puta qꝛ ꝛepellitur
a ꝓmotõe:ut.j.de accn.ſuꝑ his:⁊ tũc ſũt ↄpellẽ
di.S. eo.ſuꝑ his:aut non puniet᷑:utputa qꝛ exci
pit᷑ õ accuſatoꝛẽ uel teſtẽ uel ꝓcuꝛatoꝛc: ut.s.de
oꝛ. cog.c.ij.⁊ hoc caſu ñ debẽr ↄpelli teſtes ꝓp
ter odiũ talis ꝛeprobatõis ex ꝗᷓ ſola ifamatio ſe
qr:⁊ ſic intelligi dʒ hec decretalis.hoc ueꝝ ſᷣm
Hoſti niſi magnũ fieret ꝑni pᷣiudicinʒ:quo caſu
cent ↄpellendi.j.c. ꝓxi. Sᷣ ſũt vba Cal.q ĩ cffec
tu iʒ ꝑ alia vba ſeqͥ u. do. An. h:⁊ ſi bñ coſide
rabis ut plimũ ſũt extracta ex dictis Moſti.hᷣ et
.5S. . i. Et oĩa pᷣdica pñt ad hãc breuẽ diſtinctio
nẽ reduci ꝙ in cã ciuili indiſtincte ↄpeliũt teſtes
tã de iure canonico qᷓ; ciuili:niſi ꝑſone ſint in h̊
priuilegiate:ꝗᷓ tñ ↄpellunt᷑ aliſjs ꝓbatiõlb defici
entibꝰ. In criali Vo ubi agit duecte ð cꝛie ſiue
criałꝛ ſiue ciuiłꝛ ↄpellunt᷑ in utꝛoqʒ foro:clerici
tñ nõ ↄpellunt᷑ in cã ſanguĩs:⁊ hõeſtũ ẽ idẽ ſer
nare in laicis qͥ uoſunt ce clerici:ſi ãt de crĩe ex
cipit᷑ aut ſeqr aliqs effectꝰpunitiõis:puta ꝛpellit
a ꝓmotiõe ⁊ cõpellunt᷑ teſtes:ſecꝰſi nulla punitõ
inde ſeq?: utputa qꝛ repellit tin a teſtionio uł ab
accuſatiõe:qð intellige niſi magnũ pꝑri fieꝛet pᷣin
diciũ:hoc uoluit in effectu rota diſtinctio Cal.
Sʒ certe hoc idiſtincte tener ẽ ꝑueꝛtẽ totũ iſtũ
ti. ⁊ maxie ea qᷓ dixi ĩ. c.i.?.c.ſuꝑ.eo.s.eo.nidẽ
tur eni iſti cõcludere ꝙ tũc ſolũ in crie ñ opellã
tur cũ excipit᷑ ad nudũ fineʒ repellendi:qð apie
ẽ Sj.c.ſuꝑ eo.s.e.ubi agebat᷑ directe de crĩe ſᷣin
cõeʒ intellectũ ibi tꝛaditũ:⁊ tñ dicit ibi tex.ꝙ te
ſtes monẽdi ſũt nõ cogẽdi niſi ↄſtiterit ꝙ odio
⁊c.ut ibi:⁊ ſic faciẽdo ibi exceptionẽ format re
gulã in cõtrariũ in. c.dns.xxxij.q. Vj. Iteʒ ſcvʒ

n
/, ſ
Nel grjnl
HMZ nrin
, AN
na gubi un
ſu mc Fuen
0 8
13 4
NNNN,,.enn⸗
sdun un ud
utriln l id 4
ni aſſet Cr

el eß
guiſntinke umtuc
ſuune niſt win
,Gi in n⸗
in⸗ gunimn
eedN lankacn

Mnrlnis ⸗
leinen ſunt iinmi n
olrntti ian rnn
imiinpni unimi
ifcpatnange hame nn
aiß kemnicinttnt lan
1S er glin itneſegl
sfninscitascmnn iuſe no4
Gonlmn de dnitsnnr iüteg
rqntecetasthnmartuits
onrsrid Iucend n
nokrWelet wrtrn
eecnererneieskehn
Unncſtnricendno etmetlo
Oinettat Adorchiritn
hhnt ſis rnesdten u
nlunntlcetjſtstn
ſeeumginililef⸗
ſcii mnigtimnind ntr⸗
icmeiſnmuin zi
ipoſtcejn inmn fiz,
More teinuendg

0inbocoppofnn, n⸗

è

¶ Eenerabilis.

„
NMA.
. a ne d ei hanc opi. Moſli.? Eal. nulla eẽt dꝛia in hoc in de hoc in. c. ↄinrationũ .
–W ien ige anc opi. Hoſti.?æ Cal. nulla eet dei⸗ ? de bot in. c.ↄiurutionũ ⁊.c.olſpirationum.xi.
. diß tenig ni teꝛ ius canonicũ 2 ciuile 2 tñ tex.in.d.c.ſuꝑ eo. .q.i ꝑ Inno. z doc. in. c. cuʒ. i. 7.9. de re iudi.?
. 5 mar A 4 uoluit in hꝰapte dẽiam denotare ut ibi dixi Iiẽ .c. exhibita de iudi. Scias iñ ꝙ aliqñ fit in ꝑtẽ
. lan gin Aen u in cinili eſt tex.in. c. i.ð. o. ponderat ſi ſe ſubtra bonã: ut cũ fit otra pᷣlatuʒ dilapidatorẽ ad ſibi
. . . * fni, hunt timore odio ⁊c.⁊ tunc gicit teſtes opellen reſiſtedũ uł quid ſiłe ad boc.c. ſane.xvj.q.Vij.
r acnan . hiſar dos ⁊ facit ꝙ dixi in. d. c. i. Nẽ tex. .c.ꝓxi.põ nõ. l. d. c. cuʒ.i ⁊. a. pris ti fronte pᷣſumit illicita
P SZ n iahtinf⸗ gerat defectũ ꝓbationũ: ? tex.in. c. puenit. ij. . Em Ain. ubi. ð. qð nõ. ¶ HMõ. fo ⁊æ tene menti
elpist htoent, eo. ponderat ꝙ teſtioniũ erat ibi neceſſariũ. ꝛidi ꝙ i defectũ ꝓbanonũ cũ. l. ex negocij ſeu cꝛimil
bnariint enti⸗Sigii⸗ culoſuʒ eꝛgo e dicẽ ꝙ rã in ciuili ꝙ; in cꝛiali idif nã nõ põt hr̃i ꝓbatio legitima admittit᷑ ꝓbatio
ide⸗ Gantſeal – feꝛent᷑ teſtes ſint cõpellendi. uñ puto de iuꝛe cão minus legitia. ? alias inſufficiés. Et uide bonũ
ſ unddltzegmn nico ſic dicendũ ꝙ in cã ciuili teſtes pᷣmo ſt mo tex. cũ glo.in.c.cũ dilecti de electio.⁊ ĩ.c.pterea
hi Mlann gnog gi 5 nendi2 ſi ꝛeqᷣſiſti teſtificaꝛi nolunt ſt cogendi qꝛ S.de teſti.?æ nõ.eriaʒ in hac glo.ij.in fi.nam ad
d ra corpone nund pᷣſumit᷑ ꝙ timore ul gea ⁊c. niſi ſint priuilegiati mittunt h̊ in teſtes cꝛioſi = pticipes delicti 2 ð ſe
Mhaunder Nat hoc uel niſi alia pſumptio hãc elidat: bꝰ ueꝝ niſi alie ofeſſi S. c.i.ᷣ ↄfeſ. æ uide qꝗð legit᷑ ⁊ nõtur in.c.
rpeliiſ her ſos in ꝓbatões deficiãt:qꝛ tunc indiſtincte oẽs ſunt ⸗ .i. de teſti. li. Vj. ertio nõ. ꝙ in cꝛibꝰ opellũ
nen o⸗ winiin kunt pellendi: hoc declaꝛa ut dixi in . d. c.i.. eo. In tur teſtes nõ ſimptr ſʒ in defectũ alia ꝓbatõuʒ
Sl ien eimnt criali vo ſi Vitas aliunde hfi n põt:dico idem 2z nõ.ꝙ ſi ſe ſubtrahũt gratia ⁊c. Mõ. ꝙ ubi
cui ie mimtinn ut in. c. fi. Keo. ?. S. eo. ꝑuenit.ij. Expedit eni rei iuramentũ eſt illicitũ ex parte recipientis põt cõ
. iemm l ſbakſtiit publice peccata nocentiũ eẽ nota ⁊ ut cria puni pelli recipiens ad illud relaxandum: ? ſi ille non
Siam Olatllenric ant᷑ ſaltẽ ad alioꝝ terroꝛc.fl. de iniurijs.l.euʒ uult relaxare iudex hoc faciat: ſic intelligas hũc
and. geulaſtvictrig, nocentẽ ⁊. . de ſen. exco. ut fame ⁊ ne młtis cꝛaſ tex. in v. nibilominus. m Inno.⁊ idẽ nõ.in.c.
wuliͦ kui gahni nihei ſantibꝰlocus ſit exemplo.l. qaut facta. ff. de penis debitores de iureiurã.⁊ ibi dicaʒ ⁊ in.c.i.eo.ti.
ichu iͦ im miͦnir uei uii ſaltẽ reſpublica ẽ conſecutoria lucroſã ſ niã. hic tñ nõ erat neceſſaria ꝛelaxatio:ſed fit potius
wre mliii zen aiti ging q eſt magis fauorabilis ꝙᷓ pſona priuata. ff. ſo ad cautelã ᷣm glo.ij.æ bñ:qð ꝓbo duplici rõe.
ms in leffin huntinn lu ma.l. i. ? ibi nõ. ge poſtu. pla.bone. Et pu prio qꝛ illud iuramentũ nõ poterat ſeruari ſine
* iulani i, Pantſich D ꝓcedeꝛe Et ſi de cꝛie excipit 3 teſies nam ſalutis interitu:iõ nõ obligabat de iureiur. quã
rchuͤt iliiſinimt 1 e crioſi admittant cũ bſumptio ſit 5 eoſ 5 to. xxij. q. ij. ꝑ totũ. fa qꝛ iuramentum ſimplici
évai imni nitti n n nl nere ut g,s.. Pre velonicr ꝛepoꝛlabit ter pſtitü de nõ reuelando certũ quid non obli
vcimiaintinn “ . in fedrueheteree ic dir innocẽs qð gat ſi iuꝛans ꝓducitur in teſtẽ: qꝛ nõ extenditur
1ymmien run i, utiͦſi rle pumar n Pnnat e ve ni ur Arind an ad illũ caſũ ſi fuit ſimpl pſtitũ:⁊ ſi fuit cogitatũ
1ialyben mmniimnmn ge g r onioar nocene⸗p e l9 de hoc caſu fuit illicitũ: qꝛ ad hoc nõ põt qs ſe
juutmmind ſenn ananied e HS venis, auoae e nere ur nunntnn obligare cũ nõ ſit in ſua facultate.nã officiuʒ te
1) Mnone vc ile den Nennen ⸗ relinquẽ ꝙ; innocentẽ dãnare facit.c. acꝛis de ſe ſtificandi eſt publicũ in ſe ut dixi.s ica:
, cit. c. . . xi. S. ſuꝑ Nica:?
nsaſtduchhidtnſchan pul. Si. ergo ↄpellũtur teſtes qn agit ut puniat ſic ocludit nõbilit Inn. c. qtr ⁊ qñ.j 8 Rin
dünis rcdndsrd da fanmot reus fortius qñ reus certat ut iiuſte nõ dannei HGlo. i. qrit qᷓ pena ſt puniẽdi coniurantes con
Fſemnclicg dder Nemelie Si vo aſſunt alie ꝓbatões tunc nõ cogunt᷑ niſi tꝛa epᷣm ꝓpꝛiũ: rñdet ꝙ ſi ſt clerici deponuntuꝛ
Ccz do 6 ici 4 rUut i 4 5
PNR ümgifea ndn i cõſtet ꝙ malicioſe reus ſubtraxerit teſtes: ut i.c. 2 traduntur curie ſeculari ꝑ iura alłata i ea. In
n lNN t bſ o puenit. s eo. i.n. Innoc. in. d.c. lup eo. uel niſi tellige tu hanc glo.qũ ſt incoꝛigibiles:⁊ ſic de
Nnli Badiſiit timore adueiſe ptiſ ſe ſubtrahar ut. d. c. ſuꝑ.e et pent intelligi iura in ea allata: ad hoc qð nõ. in
Ds Kniſin merdets ibi dixi iimore aduerſe ꝑis ſe ſubtrabãt Ad c.nonimꝰ de vb.ſig. ⁊ dic ut plemꝰ dixi ĩ. c. cñ
zu ain itlditncinn anc diſtinctionem puto reducẽdo oĩa iuꝛa que nõ ab hoie ⁊. c. at ſi clerici de iudi. laici vo excõ
Niledn ndcul dſinie obuiare uident. ad hoc c.põt rnderi ꝙ, non cõ municantuꝛ æc. Addit Jo. an. pꝰ Moſti. ꝙ etiã
jde nne cmmith,ll,niſdit ator ine Ae dr deficẽ: uel ut ſentit Moſti. ſi ſinguli in una libra auri cõdẽnãdi: ut in cõſti
1 griͦ bi ⸗ zmnit rſob anur ie⸗ e crie gle z leue piudiciũ tutõe Fre. de pace tenẽda hac edictali..cõuẽti
2 Tycin ſorbi gldretrdt Zairi vin e aſ s ec 4 magnuz ur culas: ⁊ ſi qstumultuʒ õ aliquẽ feeerit uel ſedi
ed rcuu mi nnn cũ̃ reche le wi borolli cordare de elec. cioſas uoces emiſerit capitalis pena. E. ð his
n einſmnist hocſil ee e Iigi 6 lim onu q foꝛma q ad eccle. ↄfu.l. denũciamꝰ. E. ö ſedici. l.i. . ij.
elmin mmiete ſir ri poſſet de ↄrio intellectu h lre: dũ inuit teſtes ff. de penis aut fẽa prio rñſo z. C. ð epi. ⁊ cle.
me n ics iloſi ſrepmtiuf in criali nõ vpetenos et ſi ſe ſubtrahant odio ↄuenticulã =.ff.de vi.pu.q cetu. Et in his reꝑi
cpi m ti uin⸗ rsſitdl ot in oro woltm ic ar. a Srio:qꝛ iura dqñt es ꝙ nec cetũ nec turbã dʒ qs ↄgregare: qꝛ oia
1pmmi ce in c⸗ pp sſue: Aa hec ⁊ ſca ſt ꝓhibita niſi ꝛcpiant ocelſa. f. col
vecifnhnn Antipt Enerabili S. Taſus: A de le. illi.qi ꝑ totũ. ¶ Blo. ij. oclaꝛata ꝑ pdicta:
aird ntliein s .—= riegend Vitatẽ 2 qꝛ oppo.de.c. uenerabilẽ de ele.⁊ ñ ſoluit dic
acrnt heſ n ng ↄiuratõis coguni ſocij ⁊ iurati diuidi ꝙ ꝓcedit qñ iuramentũ ẽ dubiũ: tũc ei illud ef·
n detiͤſin⸗ rega⸗ n de dbt⸗ õ ꝛin fa ip fuandũ:ſed nos hic loqmur ubi ẽ cenũ illud eẽ
SZ exauditio ibi ioqʒ. ¶WMio pmno e is 9 quez illicitũ 7 de iure nõ puandũ: ſed tunc ad cautelã
tnmitend r uhin 6 fuit ↄiuratũ põt agẽ ↄiurãtes ad penã eiſ ipo ꝓpter opi.uulgi fit abſolutio
ci ſice wüihn che Hedi uel ad ſatifactionẽ ĩiurie z dr̃ qᷓ ↄſpiratio
. e. e ſet, acta cũ iuramẽto ↄ aliquè in dãun illiꝰ:æ dẽ cõ De fide i Pii
man s mitu 4 Krn en e naee i dãun illiꝰ: dů cõ ¶ De ſide inſtrumentorum. Hiica.
zele nin,, pirario q́ ſił ſpiratio qꝛ ſil ſpirãt ? rẽdũt õ illũ
4 m 4

¶ ontinnata é bec Gica m Yo. an. S. in Ri
ca de teſti nel dic tu ſic. Supra uiſum ẽ de una
ſpᷣe ꝓbariõis ꝗ.ſ.fit ꝑ teſtes:nũc ſubijcit ðᷣ alia
q fit ꝑ inſira:? dicit Jo.an.hic ꝙ inſiaoꝝ appel
latio ↄphendit oia ꝑ q inſtruit᷑ cã.S.ti. ꝓxi.c.ꝑ
uemit el. i. Sʒ iu dic hoc ueꝝ lato ſumpto noca
bulo ut ibi dixi nõ ãt ſemꝑ:æ dictũ Jo.an.ſim
płr h̊ recitatũ apparent᷑ ↄfundit᷑ hic ex diuerſita
te hꝰ ti.⁊.S.de teſti.nã ſi hic appellatõe inſt?oꝛũ
uenirent etiã teſtes nõ debuiſſet hic poni Nica
ſpalis:ſʒ ſub iſto ti.de ntroqʒ tractaꝛi:un dic ꝙ
in iſto titulo inſiim capiĩ ꝓ ſcriptura redacta in
aliꝗᷓ mã: que differt ab iſtructiõe qᷓ fit ꝑ teſtes:
ut pʒ ꝑ totũ iſtũ titulũ:æ uide tex. qui ponit iſta
duo ut diſtincta in.c.forꝰ de vᷣbo.ſig.i.v.cã q̃t:
7 uide qð dixi in.d.c.peruẽit. Et ſcias ꝙ iſtẽm
põt capi latiſſime late ⁊ ſtricte.prio mõ appella
tõe inſtꝛi uenit oẽ uas domꝰ ſeu inſſim quo ſfũ
dus exercet᷑:de quo.ff.ð fun inſtru:qᷓi ꝑ totum:
uñ ⁊ mulieri q̃ ia ſtricta ut mi fieri nõ poſſit:
d deẽ nãle inſtim ut in.c.fznitatiſ z.c.ex liis.j.
de frigi.po mõ capit᷑ ꝓ oĩ eo qð bʒ cãm in iudi
cio deductã inſtruẽ:⁊æ hoc caſu neniũt teſtes ut
.l. i. ff. de fide inſtru. zæ. d. c. pernẽit tertio mõ ca
pit̃᷑ ꝓ ſcriptura q fit ad ꝓbationẽ alicꝰ rei ĩ futu
rũ faciendã: ⁊æ hoc mõ capit᷑ hic.⁊? ð his ꝑ Ho.
i ſumma eo.ti.⁊ per hoc dico ꝙ ſcriptura pᷣua
ta q;̃ tñ fide facit dr̃ inſtrjm qꝛ inſtruir cãm ꝙꝙ ꝓ
bat᷑ in ꝛubro ⁊ nigꝛo in quo tractat᷑ ẽt ð ſcꝛiptu
ra pᷣuata ut j. c.ij. idẽ dico de q̃ʒ ſcriptura ſiue
cõtineat priuilegiũ ſiue cõtractũ ſiue diſpoſitio
nẽ ſiue qᷣcqꝙ aliud.ex quo fit ad fideʒ faciendaʒ
in futurũ ad inſtructionẽ cãe:ut ꝓbat᷑ in nigro
iũcto rubro:et vide Oar.i.l.ſi qs legatũ.ᷣff. g
fal.q appellat inſtem ipſã cartã ſcꝛiptã:cõtractũ
vHo qui agit᷑ int ꝑtes:vñ ꝑtes dnꝛ oↄtractũ facẽ.
princeps dat priuilegiũ uel qͥd ſile:nõriꝰ vo hʒ
facẽ inſtr̃m:⁊ idẽ in qʒ ſcriptura q̃ fidẽ facit ut
pdixi:⁊ hec nõbis ꝓ ſtatutiſ. Mico
— ꝛeue eſt
Zſceiptuꝛaʒ. Oeneen
vm ipſius mentẽ ¶ Inſifi exẽplũ ñ
ſolẽniter ſumptũ fideʒ ñ facit abſqʒ
originali. 5 ꝙ ſcriptura faciens fidem dr
auctentica:ſecꝰſi fidem nõ facit ut.j.c.ꝓxi.⁊ h.
H. fo ꝙ ẽt prinpes non põt dare fideʒ ex
poſt facto ſcꝛiptuꝛe ñ auctẽtice ĩ pᷣiudiciũ alteꝛiꝰ
ptiſ:nã ubi negatĩa pᷣcedit vbũ põt denõt᷑ neceſ
ſitas ut dicit glo.nõbilis in ꝛegula pꝛia ð re iu.
.li. Vj. ⁊ hoc puto abſolute ueꝝ ĩ his ĩ quibꝰpᷣn
ceps nõ hʒ liberã facultateʒ aꝛ in cle. paſtoꝛalis
ð re iudi. In alijs vo ꝓcedit dictũ ðᷣ ordinata
prate:nõ ãt de abſoluta aꝛ in.c. ꝓpoſuit ð ↄceſ.
pben.facit qdðᷣ nõ.glo.in.c.ↄſtitutꝰde Bp.⁊ per
Inno. in. c.ij. ð ↄfia.uti.uel inuti.¶ Venio nũc
ad ðᷣclarationẽ mat᷑ie in qꝗᷓ eſt adueꝛtendũ ꝙ hec
lr̃a hʒ duas partes q ad itellectũ in prima trac
tat᷑ de ſcriptuꝛa qucrentica in fa ðᷣ exemplata ab
nuctentica pria gloſ.intrat primã partẽ fa fam
¶ Quero igit᷑ capiendo primq paatẽ qᷓ ſcriptu

De fide inſtru.

rꝗ dicatur auctẽtica.glo.ponit exẽpla:⁊æ alit᷑ nõ
declarat nec ex ea potes bñ inſtrui. Sed ponit
Inno. aliqd h: ⁊ ĩ.c.ſe.nitituꝛ oñdẽ dẽiaʒ inter
publicã et autẽticã:ſp iudicio meo non bñ decla
rat ſʒ multũ intricat mãʒ:iõ dẽa ſua in hoc omit
to:⁊ breuit᷑ dico ꝙ ſcriptura publica ẽ illa q cõ
fecta extitit a publica ꝑſona.ſ.a notaꝛio cũ ſolẽ
nitatibꝰr̃qſitis:hoc ꝓbat᷑.j.c.ſe.iũcta gl.ĩ vᷣbo
publica manu: autentica Vo dr̃ que ꝑ ſe fidẽ ſac
ſiue ex appoſitiõe ſigilli autẽtici:ſiue alio mõ ita
ꝙ ad ſui ualiditatẽ nõ reqrit aliud admiculum:
un põt dici aut᷑.qᷓ ex ſe aucteʒ hñs hᷣ ſatis:põt
ꝓbari peꝛ.c.ſequẽs.Ex hoc ĩfeꝛtuꝛ ꝙ ois ſcꝛip
tura publica ẽ autẽtica:ſʒ non ois autentica eſt
publica:habẽt eni ſe ut ſuperiꝰ? inferiꝰ. Ex hoc
ẽt infero ꝙ ſcriptuꝛa pꝛiuata anqꝙᷓ ſu ↄfeſſata uł
per teſtes iuuata nõ põt dici qauctẽtica:ſʒ poſtea
ſicOtẽ infertur ꝙ ſcriptura ↄfecta peꝛ aliquem
officialẽ ſuꝑ peꝛtinẽtibꝰad officiuʒ ſuũ:lʒ ſit auc
tẽtica nõ tñ publica:qꝛ nõ ẽ ↄfecta a nõrio cuʒ
ſolẽnitatibꝰ:q̃ſitis:hoc ultimũ ſenſit Bar.in.l.
qᷓdã in. S. nümularios cũ.l.ſe.ff.de edẽ. Idẽ di
co de ſcriptuꝛa q ꝛeponit᷑ in aꝛchiuo publico:ut
ſi nõ hẽat ſigna publicata tibi mõ pᷣdicto:dicat
auctẽtica:ſʒ no publica ut ſentit idẽ Haꝛ.i aut᷑.
2 ſi ↄtꝛactꝰ.C. ð fi.inſtꝛu.⁊ glo.oꝛdinaꝛia iĩ aut᷑.
ad hec eo ti.qᷓibet ergo ſcriptura ꝗᷓ ex ſe fidẽ n
facit anq; fides ſibi ĩponat᷑ põt dici priuata qꝛ
nõ publica nec auctẽtica qᷓi a pꝛiuato.i.nõ hnite
officiũ publicũ ↄſcripta. Ex his hẽs breuiter et
clar̃ qᷓ dicat̃ ſcriptura publica ⁊ q prinata ⁊? que
auctẽtica.Et fʒ pᷣdicta debes limitaꝛe ⁊ ꝛeſtꝛigẽ
exempla poſita in hac glo.pria:lʒ/ Inno. hic et
.jJ.c. ꝓxi.⁊ Spe. e.ti.F. nũc uidendũ in princi.
alꝛ ſentiant. Et maxie ponens ſex modos quibꝰ
ſcꝛiptuꝛa dẽ publica:ſʒ nõ placʒ:⁊ uꝛ ibi Spe.qᷓi
ↄcoꝛdare cũ iſta glo.⁊æ uide bonũ tex.in.l.cõꝑa
tiões.vV. ſʒ tãtũmõ.C. eo.ubi aꝑte ꝓbat᷑ ꝙ ſcꝛip
tuꝛa pᷣuata ⁊ teſtibꝰſubſcꝛipta æ appꝛobata ñ dẽ
publica:lʒ poſſit dici publice ↄſcꝛipta:ut i pꝛin.
illiꝰ.l.? ibi ẽt ꝓbat᷑ iũcta aut᷑.ſeq̃nti ꝙ ſcꝛiptuꝛa
als nõ ↄfecta ꝑ tabellionẽ nõ dr̃ publicũ inſir̃ʒ:
ſiz ꝓducat᷑ ex aꝛchiuo publico:licet ſit autentica.
nã ſi cet publica fruſtꝛa illa aut᷑.hoc adieciſſet ðᷣ
nouo cũ in.l.ãtiqua pcedenti fuiſſet facta mẽtio
de publico inſt?o:⁊ hoc aꝑte tʒ gl.in.d.aut᷑.ad
hec:lʒ alꝛ ⁊ minꝰbn.do. An.pꝰ Inno. ⁊ in.d.
.c.ſequẽti dicat. Et ſcias ꝙ ſcriptuꝛa qñʒ ↄficit
a indice ſeu pᷣlato uł ipſiꝰaucte cũ ſigilli appoſiii
one ⁊ teſtiũ ſubſcriptõe nel ſine his:2 an ⁊ quã
do faciat fidẽ.ita ut dicat᷑ aut.nõ tracto hic:qꝛ
pleniſſime fuit dictũ in.c.pꝰceſſioneʒ de ꝓba.⁊
aliqd i.c.cũ a nobis.S.de teſti.qũqʒ fit a pᷣuato
7 inteꝛ pꝛiuatos:⁊ an ⁊ qñ talis ſcriptuꝛa faciat
fidẽ dicã.j.c.ſequẽti:qñʒ ⁊ teꝛtio ſcꝛiptuꝛa ẽ fac
ta uel exemplata a tabellione:⁊ de hoc aliqͥd ꝓ
inſtructione ſaltẽ geneꝛali dicemus bic:nam lon
giſſimus eſſet in hoc tꝛactatus:unde pꝛoſeque
mur quedam generalia que ꝛequiruntur ad hꝰ
at talis ſcriptura fidem faciat. Et primo de ori

id güͤhn
Ppoltonn etſtehdt
vyonenn Men⸗ 1
hatßm w iue⸗ ſ 4
en prinrſ⸗ lun
mni muy il ni
iſbit nkin un 1
cturenmis ni h i⸗
lientinſninnd Muf
ſrömmniglin tnafngoin
iiheg dode ufui ni ene
ſnfiſngoint agtisid ⸗
Gihnccwuſmee
Ariatdeanichen nen
GcNtmdendntst dtsuin
aan Atrincigeneni
1Ahin itdaorriünas
Nncnfden Pnnihr
HPeiciornoſnstcinwn
rin rinl rit in
pinittlr ni ti
ann ſoniſllim ii⸗
liſſcſbillik nn
un ſblercititi⸗

2—

5„

. rg disheumiii
n )niincsiillefrel
kingmui neni utihfiin
öberſgn blanthn inn
tmanbntlanimn t Mi,
lnr Cilihan unmui
r ma r lnn tftj
lum sſi jmni r muma,
vamiu nnim,inn / r
Kai wpli Anpa. bhiztnira
Nri dainmmnablat iant de
MWinn Of5den deeslnimne r Ctiͤce
Amphlnnt goginh Bnane⸗
cm Gtn ie ddddn.
aum EmitNeſnlnid
sä
rimäſn dd wͤnnliß
s dhüind Lnin memiati
mmntdihiſenaimtinn
EeNrdäd in 4i her
4 00 Nm mkin ninin
Pweignmmſll iborit
tin ablafſu llan.

1 la
nlinqn eelen nſaben

ginali fo de exemplato:debet ei in ſe continere
multa que enumerat glo.in.l. generali. C. de ta
bul. li.x.? Spe.eo.ti.ſ.de inſtru.edic.in princi.
2 primo ᷣm Spe. gebet continere inuocationeʒ
nõis dñi dicend noĩe dni uel ſilia uerba:
uiderur hoc tñ limitare in arduis et ꝑpetuis.in
ſtrumentis:in minoribꝰ uero nõ eſt neeeſſarium
licet decens. Ego ueꝛo dico ꝙ de iure hoc nõꝓ
batur:etiam in magnis ut ſit de neceſſitate ſic ꝙ
alias nõ ualẽt inſtrm. ſed honeſtũ ẽ ſemꝑ poner̃
2 pro hoc uide bonũ tex. actuũ.xvij.⁊? in. c. non
licet. xvi.q.v. ubi ponitur dictũ apłi.Oia q̃cun

qʒ facitis in uerbo aut in oꝑe in noie dñt noſtri

ieſu xpᷣi facite:⁊ per illũ tex iuncta conſuetudine
que uiget hodie ur apponaĩ iĩ oĩ iſtt̃o poſſet dici
inſtrm publicum alꝛ ni ualere ad hoc ꝙ. j. dicam
de annis dñi.fo exigit᷑ ut apponantuꝛ ãni domi
ſm Soec.ubi.S. dicunt tũ quidã ꝙ potius ð 2
ſuetudine q; de iure apponunt. fatent᷑ tñ ꝙ ſi ñ
apponant nõ ualet inſtrm ꝓpter ↄſuetudinem:

hoc tenet glo.in aut.ut ppo.no.imꝑa.in p-inc.
Et quidã alij ut ꝛefert Spec.ubi.S d ipſe

Soecul.dicit hoc de iure induci ꝑ.c.in noĩe qni
.xxiij.di.ꝙ nõ.ibi enim inuocat᷑ nomen domini
2 apponit᷑ annꝰeiuſde:ibi tñ nõ dẽ ut ſic fiat ſed
põt dici ꝙ conſuetudo ẽ ibi iure approbata. ter
tio nomen imꝑatoris uel pape uel regis illiꝰloci
ut in aut. ut ppo.no.ĩꝑa.⁊ qᷓtenꝰdicit de noĩe re
gis uel pape intelligo in loco ubi papa. uel ꝛex
bʒ iura ĩpij pro hoc ꝙ in ſili nõ. 2. in. l. infa
mẽ.ff. de pub.iu.⁊ utile ẽ ut appõat᷑ nomẽ utriꝰ
qʒ ⁊ dies corronatõis ſeu ãnꝰipij ſen papat?qðᷣ
idẽ ẽ ⁊ hoc ẽ neceſſariũ ut in.d.aut᷑.ut ppo.no.
ipa.qᷓrto nomẽ ↄſuł ani illius ſm glo.in. d l. ge
nerali ſʒ dic ꝙ hodie nõ fuat᷑ uñ ñ ẽ neceſſe po
nẽ ut nõ. in glo. in. c. quotiẽs.i.q.vij.q̃nto ðᷣbʒ
apponi locꝰ ↄctꝰut in.c. abbate ſane de re iudic.
li. Vi. ⁊ ibi nõ.q̃re ⁊ an debeat appom locꝰ loci:
dic ut ibi nõ.ſexto mẽſis ⁊ dies inſtꝛi.ſeptimo ĩ
dictio:⁊ qͥd ſu indictio nõ.in. c.int dilectos.j.e.
2 qͥ˖d ſi ani dñi ñ ↄcordãt cũ indictõe nõ.ꝑ JYo
an. in data li. Vi.? ꝑ Mart. in.l.librarius.ff. de
re iudi.octauo ſeries ſacti.nono teſteſ Et aduex
te qꝛ Sope. ſimpłi reqrit ꝙ teſtes inſcribani per
nõriũ:nõ ãt reqᷣrit ipſoꝝ teſtiũ ſubſcriptioneʒ uit
clariꝰponit ĩ.d.F.i.qł.ij.uer.pꝰlocũ ubi põit pᷣc

ticã inſcribẽdi teſtes:ſʒ glo.in.d.l. generali uide

tur ſubſcriptionẽ teſtiũ reqͥ ẽ:⁊ idẽ diẽ ibi gl.de
ſubſcꝛiptõe ꝑtiũ ↄhẽtiũ ⁊ nõrij:fateoꝛ h̊ ð nõrio
ut in aut᷑.de inſtꝛu.cau.ſʒ de ꝑtibꝰ? teſtiblʒ poſ
ſint ſe ſubſcribẽ ar.c.cũ int᷑ ð re iudi.nõ tñ uẽ H̊
neceſſaꝛiũ in ſcriptura publica:qꝛ nullibi ꝓbatuꝛ
ſz ponꝰ inuit᷑ Sriũ in..ſʒ ⁊ ſi inſtr̃a ⁊ ĩ aut᷑.pal.
⁊? ibi gl.hoc tʒ aꝑte in neꝛbo adijciat᷑ ĩ pn.diẽ iũ
i boc fuãdã ↄſuetudinẽ ⁊ aꝑte ſẽtit Innoc.i.c.
i. his ꝗᷓ fi. a pla. ubi dicit ꝙ ſubſcꝛiptio ꝓpis
manibꝰnũqᷓ; eſt neceſſaria niſi in caſibꝰ iure expᷣi
lis: ⁊ hñ facit.c.j.ꝓxi.ibi ſi reſtes ſt inſcꝛipti ⁊c̃.
7. c. ꝗ nobis.S. de teſti.an at teſtes debeãt eſſe ꝛ0
gati. Spe.in. d. neꝛ. pꝰlocũ dicẽ ꝙ n ẽ neceſſariũ

CGS i ſcripturam.

lIʒ ſoleat dici ꝙ fuerunt rogati ↄcludens ꝙ ð ne
neceſſitate nõ requirit᷑ ꝙ teſtes ſint ꝛo gati niſi ĩ
quibuſda calibꝰ ð̊ quibꝰ remittit ad titulũ de te
ſte. ..i. ꝓpe finẽ.v.itẽ ꝙ nõ fuir rogatus:idẽ tʒ
glo.palłin. d. aut. ð inſtru. ca.ĩ Vbo adijciatur.
Idẽ glo.i..de his iij.q.ix.ꝓpe finẽ que nõbi

lirer dicit ꝙ ſi Sctus fit in ſcriptis teſtes debent

eſſe rogari:⁊ ſic dʒ intelligi aut᷑.niſi ꝛogati.C. ð
teſti.ꝗł.ſecus:niſi ĩ quibuſdã caſibus de quibus
in glo.in.c.debitũ eadẽ cã ⁊ qõne:⁊ intellige õc
tum kieri in ſcriptis ut.j ſubijciam: decio ꝛequi
ri ꝙ notariꝰ appõat ſignũ ſuũ ſolitũ ſᷣm Spe.
ubi. S. ⁊æ idẽ glo.in.d. ſʒ ⁊ ſi inſtꝛa in vᷣbo oʒ:
dicit tũ ꝙ ullud ſignũ nihil ſignificat ſʒ ponit᷑ ad
ↄꝑatione faciendã ſ.in caſu dubij qð nõ.⁊ uide
tur Bar. nelle in prima conſtitutoe digeſtoruʒ
ꝙ nõ ualeat inſtrm niſi habeat ſignũ notarij: et
nide ꝑ Gauil. de cu. in. I. ↄpatões. C. de fi. iſtru.
ſʒ Jo. an. in addi. Spe.in ti.de inſtru. edi. .i.
in v. in fi ãt.tenet ꝙ ſignũ nõrij nõ ẽ de ſubã iĩ
ſtrumẽti:qꝛ nõ reꝑit᷑ cautũ iure.⁊ ſic ponit ð 9
ſuetudine potius qᷓ; inꝛis diſpoſitione. Itẽ quia
omiſſio modice ſoleénitatis nõ uiciat.ff.de uen.iĩ
ſpi. l.i. ꝗ. fi. Itẽ qꝛ accur.iliud omilſit in dicta.l.
generali pail.⁊ ſic tranſit hic do. An. ſed nõ ui
derunt iſti indicio meo Accur. qui hoc aꝑte tʒ
ꝑ illũ tex. ubi.S.alłaui.ſ.in SO. ſʒ ⁊ ſi inſir̃a.unde
ſequor Har. ꝙ uiciet᷑ iſſim: tũ qꝛ tex. vẽ hoc re
quirere in.d..ſʒ ⁊ ſi inſtꝛa.tũ qꝛ ſubeſt ↄſuetu
do:ad boc qð.S.dixi de ãnis domini:tũ qꝛ hoc
ponitur ad facilius ueritatẽ inuenienda: maxie
qn inſtẽm eſt de facto antiquo¶M. mñ iĩ practi
ca opionẽ Jo. an. qꝛ nõ ẽ modice auctoꝛitatis.
Aduerte tñ ꝙ id qð pᷣdixi de ſubſcriõe teſtium
ꝓcedit regularirer: ſed fallit ĩ actibꝰ iudicialibꝰ
de quo th dic ut dixi in. c.qm S ð̊ ꝓba. 15.
Spe. de inſtru.cau.· F. reſtat. v.ſʒ cũ lꝛis. Itẽ ßʒ
Inn . hic ubi ſubeſſet ↄſuetudo ar.c.cũ dilectui
J. eo. tertio qñ inſir̃ſm fit corã populo in publi
co parlamento: æ notabis hoc ſingulariter qð

ponit Spe.i loco ꝓxime allegato: æ dicit ꝙ fu

it dictũ Abeꝛ. ar. C. ð his qui in eccle.ma.l.i.
:C. de teſta oium ꝓpe principium ⁊. C. ð lati.
liber.tol.i.una:ubi autẽ teſtes dñt ſcribi quot
requirant᷑:dic ꝙ ad minus duo:ita notãt᷑ dixit
glo. in. d. S. ſʒ ſi inſta ĩ uerbo adijciatur. Sʒ ui
de pleniorẽ diſtinctionẽ quã ponit in aut.eadeʒ
ꝓpe fi.i v. ſcriptũ ⁊ oĩo uide Bar.⁊ glo.i aut᷑.
ſed nouo iure. C. ſi cer. pe.? Joã. an. in regula
płalis locutio de re.iur.li.vj.ubi reꝑies pleniſſi
mã ⁊? notabilẽ glo.in mã. ¶ Mndecimo requi
