qð dixi ĩ.c.cũ cãm.S.e.tertio ꝙ ð neceſſitaie di
cta iſtorũ teſtiũ nõ ſũt publice maifeſtanda:ſʒ ſa
tis ẽ ꝙ per nõriũ ꝛedigãt᷑ ĩ publicã formam:æ h̊
ultimũ ſingularit nõbis.nã uult ꝙ faciãt fidem
etiã coraʒ alijs indicibꝰ inter eaſdẽ ꝑtes ſine q̃i

bet alia pnblicatione:ſa uide circa hᷣ qð plene di
xi ĩi.c. cãm qꝗᷓ. S.e. nnd põt hic queri corã
quo iudice fiat iſta publicatio reſpeciu teſtium
ꝛcipiẽdorũ dic ut dixi ĩ.c.ſignificauit pᷣal.ꝛeſpẽu
ſcripture exemplande dic ut plene dicetur in.d.
.c.fl. de fi. inſim.
. aſus: Doteſt
Bm in tua. dupir ſummari
ꝙ cõtineat id qdᷣ.c. ueniẽs. S. e.⁊ pʒ
hũc ĩtellectũ hoc dicit. Mariatio fine agendi pu
blicatis atteſtatiõibꝰlʒ ꝓducere teſtes. Adueꝛte
hec lec. ꝓcedit ſi hẽtur ꝛeſpectꝰad faʒ ꝓductio
nẽ uel ad tertiã reſpẽa prie:qꝛ pria ꝓductio fuit
facta exrra iudiciũ duʒ ꝓcedeꝛet᷑ ſʒ foꝛmã c.fina
lis ðᷣ clãdeſti.deſpõ.ut mẽimoniũ poſſet phi nõ
obſtãte forte ifamia ĩ Sriũ:ſʒ fa ⁊ tertia fiũt ĩ iu
dicio dũ directe agit᷑ ad mꝛimoniũ ſeꝑandnʒ ꝑꝑ
ↄſãgninitatẽ.ſʒ quo ad tertiã ꝓductionẽ noniſſi
me fiendã reſpẽu fe iã ĩ iudicio facte non proce
dir h itellecius:qꝛ i eodẽ iudicio agit᷑ æ teꝛtia ꝓ
batio ẽ directe Sria fe:⁊ ſic ñ debẽt admitti pu
blicatis atteſtatõibꝰcle.ij. J. eo ti. Jõ legt᷑ aliteꝛ
2 cõ us ſic.Mublicatis atteſtatõibꝰ ĩ cã matri
mõiali ſuꝑ eo.c.uel directe rio teſtes produci
poſſũt:⁊ hãc ſpãlitatẽ in cã matꝛimõiali ꝓbat h̊
lr̃a melins quolibet alio iure. Ego ſũmo ſic ſᷣm
aliũ itellectũ nõbilioꝛẽ nõ ponẽdo aliquam ſpali
tatẽ ĩ cã mẽimoniali. Dublicatis atteſtatiõibus
pnt ꝓduci teſtes ſuꝑ eodem aꝛticulo nel directe
Srio qͥ pꝛins fneꝛũt ꝓducti ſn iudicio ſũmaꝛio
ſen extꝛa indiciuʒ:⁊ tũc expone tex.in fine ibi in
hoc caſu ſ.cũ teſtes ał ꝓducti ꝛeprodncãt᷑.cõis
diuiſio. fa ibi qᷓꝙ; ¶ Mõ tertiũ poſle ĩpetẽ mr̃i
moniũ int᷑ alios ↄctũ r̃ſpẽu ↄſãgniĩtatis nł altiꝰ
ipedimẽti:lʒ nullũ pᷣtẽdat ĩtereſſe pᷣnatũ:ſʒ ꝛſpẽᷣn
pcẽi nel boni publici ad hoc.c.liis ⁊.c.tertio de
ꝓba. Er nõ ꝙ talis ipeditor põt dici accuſator
Iʒ ſolũ agat ciuilit᷑ ad ſepaꝛatõeʒ mẽimonij:ſʒ di
cit Jo. an. ꝙ iproprie dẽ accuſator cũ nõ ſit qõ
crialis ſed mixta:ſicut ĩ.c.tue de ꝓcu.⁊ dicit ꝙ
agẽ de cꝛie ĩceſtꝰ ꝗͥ ↄmittit᷑ int ↄſagnieos.xxxvj.
1q.i.ꝗ.cũ ergo:⁊ hoc reſpeciu dicit᷑ accuſator:
ſed nõ ꝓprie ut dixi qꝛ nõ agit᷑ ad nindictam ſʒ
ad ſeꝑationeʒ dũtaxat.Ex qnõ ꝙ appellatione
accuſatorũ ſolũ nenit ꝓprie is qͥ agincrialit᷑ qð

nõ ꝓpteꝛ ſtatuta:? qñ dr agi crialit᷑ dixi.S.ð iu
di.ſuꝑ Rica. 6. fo. ꝙ ꝓbatio facta extra
indiciũ ſũmarie ad cenũ effectũ non ipedit ꝓba

tionẽ faciendã in iudicio plenarie quo ad illũ ef
feciũ nel eiiã ad effeciũ oriũ:æ hoc ꝓcedit conſi

14
Pn i
uck ui 46 un
1 inie, i t

ucg
a in n

uon chapnndrAniz,
9Cal ihulu 4
Gjfiuni n ul⸗
eaten ſwier ordl aun
inntur tud⸗ Brile⸗
n unimtiiſa ui
eutm uti lmfiniß n
tvontanienen Uniantutn
iurntrieti; nl nor
us centtic utin ien
MNdraümtudenuwn
eCdedeciawe
aöadtkeud Aenis
1ſelductencne auht ni Ne
Gnlalri dnnnczundh
nfelinimui, ug
ſa aitim 4r,;
tegtnanie dn
Ait ttunenittnnnuz HZ
ihoner. giigin

etiblunenterer
G di mß 4

eedl ſbain ſn⸗
/ Naͤl iban vhmn iif o
Neut rnii hin Diegrni dii

ln am nini mputn /ſini ,

iaig finamun n
rin in jiſitn i i
4 wanm ginninmutnt,,
Munmn ja tmiintmmre v
i pi feiii inde r n ge⸗
indtms ieole leo gl letn
moedrrear n fer ien deba dnirn d
rs meſnob'de i d Rolecn dan
mſe Dedlcns miridd daeni
i ln e,N dnect en Wes Nodrn
Kirt dirſdumi ndd wimadt donh
nains and e tio e. Cdo n eft
i cleci ddlion ſdnidd Giannſtll .
iitinmdndi Pidiuis utſuin
ir Panaieſts n Eden Rnuanel
rid ins ſvenn Rdi 1 H
õ ne
boe n li eſtsi, —
ulo fib Mhimi n
i ni1os gi ihin =
. nl ptecn leleſe mnf⸗
hoc cHis 10iil

8

zo M
4 . or dünm er
uͤſen zſouͦvon r⸗ ignin
vlaroſi ſo . A
n in
R 4.
i ſvo Ni
vaci inni⸗ lunt e
,trden ſainitna
14d Rdle/

—

derara fa ꝓbatione reſpectu prie. ¶ N tertio
q nꝛes qttuoꝛ teſtes deponẽtes ſꝛ ↄagninitate
2 ſic ſuper affirmatia non pferũtur plribuſ ĩ eo.
iudicio deponentibus ſuper non ↄſangninitate:
2? ſic ſuꝑ negatina.Cuiꝰↄriũ ſẽtit Inno.i.c.ſuꝑ
hoc.de renũt. ubi dicit ꝙ magis credit᷑ duobus
alfirmãtibꝰ qᷓ cẽtũ negannibꝰ: ſz dic illud pꝛoce
dẽ ĩ negatia nõ coartata: qᷓ ve ꝓbari nõ põt: ſe
cus ĩ coarrata ut hic tũc enĩ idẽ dᷣm ut in affir
matina ut ẽ caſus h ꝙ nõ. ? tenet Joã. an. id.
.c.ſuper hoc de renũ.⁊.c.bone de elec. 6.
ꝙ; ꝓpiq ⁊ ↄſãgninei nõ ſolũ admittũt᷑ cũ agituꝛ
8 ↄſãguinitate ĩ fauorẽ mꝛimonij ſʒ et pꝛeferunt
alijs extraneis ſi ſũt numero plłes ut hic:facit.c.
nidetur. . qui marti. accuſa. poſſ. æ dicit Inno.
ꝙ in cauſa ho. c. pferuni iſti ↄſãguinei et ſi eent
nũero pares cũ alijs:qꝛ ſtaãt ꝓ matꝛionio de ꝓ
ba.ex lr̃is:ſʒ Moſt.intelligit ? bñ ꝙ pluꝛes pᷣua
lẽt niſi ex qitate teſtiũ alliud indicet de quo ſa
tis dictũ fuit S.e.ĩ noſira. bonuz mom
rũdendi cuʒ qꝛiĩ ð qoe min dubilabili: ut rñ
deaĩ ad qoem dubitabileʒ que põt oriri ex ma

qois: ? ſic idirecte rũdeat᷑ ad qonẽ ꝓ oſirã ſiẽ
fecit hic papa:qð declra ut in glo.i. s

et in ſpirirualibus hbʒ locum illa iuris ſubuilitas:
ur ꝓpbationes facte ad unũ effecium ł extꝛa iudi

cium nò faciãt fidẽ ad aliuʒ effectum ſeu in undi

cio:qðᷣ nõbis:ↄcordat.c.ueniens s co. ¶ Nõ
ibi illa eadẽ ⁊ c. ꝙ teſtis fo iductus ſuꝑ.c.ad a
liuʒ effectum põt dicere. ego dico illa eadẽ que
dix in prima depoſuione: æ hoc eſt cantum ne
notet᷑ de cõtrarierate æ nide Mar. i. l. eos. ff. ð
fal nbi dicit ꝙ nõ reꝑit iſtã qoem tactã ? ꝙ iu
dice aqᷣeſcente nalebit tale teſtioniũ: ſʒ iudex po
teſt non admittere ut andiat teſtẽ æ uideat qᷓ cõ
ſtatia ſeu trepidatiõe loqᷓt ar.l.de miore. F. tor
mẽta. ff. de qoi.æ tũc ↄſulit teſti ut faciat ſibi ex
hiberi pmã depoſitionè ut hẽat uel non ꝓteſter
ĩ fine depoſiuõis ꝙ nũc ñ ita recordaĩ:ſʒ nult
peꝛ oĩa dixiſſe ut pꝰ qꝛ tunc melius recordabatr᷑:
⁊ ſic ꝑ hãc relationẽ euitabit nitiũ Sꝛ etatis:fac
qð in ſimili nõ. Inn in. c.cuʒ uenerabilis de ex
cep. ¶ Blo. i. facit quoꝛ. nã ĩ pꝛima ꝑte ponit
quaſi caſũ declarãdo liam: ⁊ dic nt & dixi i pn.
ecũdo. opp. nam. cum hic eſſent publicate
atteſtationes nõ debuerant alij teſtes induci uit iĩ
iuribus uulgaribus. Soluit ꝙ diuerſus modus
agẽdi h̊ inducti tu dic: ut latius dicet cũ gloſ.ſfi.
Opp. tertio ꝙ nõ rũdet papa ad qᷓonem ꝓ
poſitã: qꝛ hic querebat᷑ an tres uel quattuor fᷣo
loco iducti deberẽt pᷣnalere.xi.qͥ pꝰᷣ ðᷣpoſuerunt
Et rũdet papa ꝙ ſi illi.xi.ðᷣ nouo depoſuerunt
æẽ. dicit gl.⁊ bũ ꝙ idirecte rndet:⁊ dic ꝙ bᷣ feẽ
papa:qꝛ qo ꝓpoſita erat paꝝ dubitabilis: quia
pmi teſtes fueꝛũt ꝓducti ex iudicio ad effecium
ut matrimõiũ pheret᷑ cũ eſſet forte ſuſpeciũ ð
ſãguinitate. nunc ãt directe agebat ſuꝑ ↄſanguĩ
tate ad effectũ ſepandi matrimoniũ de facto ↄc
tũ: ⁊ ſic teſtes recepii in ſũmario nel exira iud ci
uz nõ pᷣ̈bebãt facere fidẽ i iudicio maxime plena

(Kum in tua.

rio.d.c. ueniẽs ⁊ ĩtelligo ꝙ iſti admittanĩ de no
no õ matrimonmiũ nõ indiſtincte ſʒ inxta diſpoſi
nionẽ.c.fi.j.qui ma.accu.poſ. Sʒ ẽ qubiũ quid
ſi pmi reſtes ſumarie recepti eſſent nunc mortui
an eoꝝ dẽm nunc debeat nalere:⁊ ur̃ ꝙ ſic ꝑ.c.
pntata. j.eo. E. de teſt.l.ult.ſj Inn. Hoſt. Jo.
an. ⁊ cõuer ſcribẽtes tenẽt priũ ꝙ nulla ẽ i hoc
iudicio uox illoꝝ:⁊ illa iura in Srium allegata ñ
tangũt huc caſũ.nã ibi ad idẽ agi:qꝛ iudex or
diarius ſeu delegatꝰſuccedit loco arbitri.unde ſi
ille arbiter fuifſei iudex:ñ reciperent᷑ iteꝝ teſtes:
ſʒ qꝛ arbuer no ẽ tãte auctoritatis dat᷑ optio ĩ te
ſtibus uiueiibꝰ:ſʒ ĩ caſu nꝛo iſte non ſuccedit lo
co pmi indicis nec ad idẽ agẽ nt i l̃a:q bñ nõ
bis. ¶ Aaarto glo. oppon. nz. n. iſti tres uel
qituor᷑ no debebat pᷣferri. xi qui prius depeſue
rat. So. ꝙ h̊ inducit dinerſitas cãe q̃ſi dicat ꝙ
in iſta cã q nunc agitur illi n hñt ꝓ ꝓductis.ꝓ
hoc ꝙ. S. diciũ eſt. Sed pone ex gl.ꝙ de nouo
multi forte centũ producãt᷑ i fauorẽ matꝛimonij
an ꝑ ꝛes ne ꝑ qnuor poterunt reprobari. Ho
ſti. ꝙ ſic allegat.S.eo.ex tenore: hoc tñ arbitra
bit bonꝰ index ſᷣm eũ.S. e. in noſtra. Sʒ tn advꝰ
te qꝛ pᷣma fꝛonte hoc ur̃ ↄ hanc lr̃am nam ſi illi
xi. ite dponãt ñ ꝛeprobãt̃ ꝑ illos tꝛes ł qᷓtuoꝛ
Jo dic ⁊ cẽdo ꝙ fuu ð mẽte Hoſ.qꝙ eut qꝛt̃ ðᷣ
repre batõe ꝑſonaꝝ ⁊ duo ꝑñ̃t reprobare ceniũ
qꝛ duo iſti deponũt ſuꝑ diueꝛſo aniculo a pᷣmis
Aat de reprobatione dictorũ indirecte fienda:
2 dic ut dixi i.c.in noſtꝛa.S. eo.ubi gl.tãgit aut
ð reprobatiõe directe fiẽda: ut qꝛ iu ꝓbaſti ma
iorẽ etatẽ ⁊ ego uolo ꝓbaꝛe mioꝛẽ ctate:æ non
ꝓcedit dẽ; Moſt.qꝛ ceteꝛis paribus ſiat̃ pluꝛibꝰ
ð quo dic ut plene le.? nõ.i d.c.i noſira:⁊ hoc
ſatis ſentir JYo. an. in.c. ſeries.S. eo ubi dixi.
Oop.ulteriꝰcũ eni ꝑ atieſtatiões ſecũdorum te
ſtiũ ẽet ꝓbata ↄſangninitas ⁊ publicano eſſ fa
cia:ut pʒ in pᷣncipio qua? papa ꝑmiuiuit ꝙ illi. xi.
teſtes de nouo pnt ꝓduci ad ꝓbãdũ ↄiꝛarium
ↄtꝛa cle.ij. ð teſti. lo: nlia ſolneud Sꝛium
põit quanuoꝛ itellectꝰ ad iex. Drimus ꝙ boc
ẽ ſpale i cã matrimoniali:⁊ iõ expõit tex.in hoc
caſu.i.in hac cã.ſecundo ſol.fſᷣm Joã.ꝙ am ꝑs
fuit pꝛoteſtata ante publicationẽ ꝙ nolebat pꝛo
bare ↄtrariũ æ admitiit ał ſecus ⁊ hoc intellige
bat Jo. geneꝛalit᷑ in oĩ cã:ſed hoc non pꝛocedit
cũ hoc faciũ depẽdeat ex iuris diſpõe ⁊ nõ a no
lũtate partiũ:⁊ ſic ꝓteſtatio ſua non habet alte
2aze iuris diſpõem.l.alimẽta ? qð ibi nõ. C. de
neg. gel. ? ĩ. c. cũ. U.de ↄſii.⁊ plene hᷣ tetigi in
.c.fraternitatis. S. eo. Terius intellectus qui nẽ
magis placere glo.ẽ ꝙ bᷣ procedit qñ agitur de
ꝓbãda falſuate pᷣmoꝝ teſtium. nam falſuas põt
probari etiam poſt ſententiam in.c.qʒ de ꝓbati.
æ. c. cũ nenerabilis de exceptione ſed hic itellectꝰ
niderur aꝑie ) clemẽ.ij.nam hic di ecte nolebat
pars probare orium:z ad id ꝙ dicitur de falſi
tate rũde prout plene fuit dictum in.d.c.licʒ de
ꝓba. Quartus itellectus ꝙ alit᷑ agebainr nunc
in iſto iudicio ? alit᷑ in pꝛimo:ſed hoc non uale
k

(He teſtions.

qno ad tertiam productionem reſpectu ſecunde
nt ſupra in principio dixi. Ideo Jo. an. Moſti.
2 commnniter doc.tenẽt primum intellectum:ut
ſpale ſit ĩ canſa mꝛimõiali. Sed tu hũc intellectũ
itellige ? reſtringe:ut plene dixi in c.iuranit.S.ð
proba.⁊ aliquid dixi in. c.ſeries.sS.eo. Moteſt
7 quinro legi fʒ do. An.qꝙ publicatis atteſtatio
nibꝰ:lʒ ſuꝑ eodẽ nuł directe ↄtrario articło teſteſ
producere qn probatio uenit non ſolũ ad repro

bãdã fam probationem ꝑris ↄtrarie:ſʒ ad ↄfir

mãdã primã ẽt in indicio ſũmario factã.non.n.
pot imputari ꝑti qre nõ preduxit qte cũ eſſet ↄfe
ſa de probatione pᷣus facta per plures teſtes ad
boc qð nõ. Inn. in. c.cũ clamor.j. eo.⁊ qdᷣ nõ.
in.c ex tenore.s eo.hec lec. ſatis mihi placet:
nam ſatis excludit᷑ nimor ſubornatõis ꝓducẽdo
illos eoſdem teſtes quos prius ꝓduxerat cũ illa
eadẽ dicãt que prius dixerũt:⁊ ſic non põt cade
re ſubornanio:⁊ ſic intelligẽdo h̊ lectura ẽ neriſſi
ma. Sʒ dubiũ eſſer quid ſi nellet ꝓducere alios
ſen nonos teſtes nã ſi bñ põderabis tex. iſte ſo
lũ facit mtionem de prioribus teſtibꝰ de quibus
ut dixi ñ ẽ ſubornationis rimor:ſed nibilominꝰ
idẽ crederẽ ĩ cã matrimõiali ꝑ nõ.i.d.c.iuranit.
iz in alia cã forte eẽt aliud dᷣm cũ ſcire debebat
qð ille prime ꝓbatões nõ fecerũt fidem in hoc
iudicio ⁊ ſic nõ debebat ĩ illis ſpẽ ponere ſʒ pꝛo
bationes ſuas facere:⁊ ſic puto reſtrigẽdũ dẽm
do. An.nec.ob. dictũ Inn.i.d.c.cũ clamor: qꝛ
loquit pᷣma probatio erat facta prius in eodem
indicio de qᷓ pote idere: ſecus ge ſi erat fẽa
in alio indicio. Niereel qro põe qð teſtes
iſti qͥ fueꝛũt pᷣmo ꝓducti dicũt ↄꝛiũ eius ꝙ pᷣmo
dixerũt. lo. iſta nltia. in fine dicit ꝙ nõ uʒ dẽʒ
eornʒ ar. hic.⁊ in.c.per tuas ſupra de ꝓba.nõ
bñ hoc dẽm ꝙ ſi teſtis in iudicio plenarioſ dicat
otrarium eius quod dixit in ſũmario non nalet
dẽm ſuum. Sed colligendo omnes caſus iĩ qui
bns teſtis ſibiipſi põt eontꝛaꝛiari.diſtingue poſt
HBꝛrr.in.·l. eos.ff. de fal.ubi proſequitur hanc
mãm aliquibus additis ꝙ ant teſtis contrariat
ſibi in eadem inſtantia inter eaſdem perſonas:
2 tẽ aut pᷣmũ dẽʒ fuit cũ toꝛmẽtis pſʒ ſine toꝛmen
tis ⁊ uʒ fʒ aꝛ.i.l.ſi poſtłlaneꝛit.ff.ðᷣ adul. Itẽ cꝛe
do ſi primũ dẽm ꝓceſſeꝛit caloꝛe iracũdie:aꝛ.in
.c.ex lꝛis ðᷣ dinoꝛ. ⁊ i.l.qð caloꝛ iracundie.ff. de
re iudicata. Aut utrunqʒ fuit ſine tormentis:et
ſi ſecnndum dictuʒ fuit aio corrigendi redendo
rõem ⁊ in cõtinẽti nalʒ ſᷣm ut ĩi.c.pᷣterea.j.ti.ꝓ
xi. als neutrũ dicinʒ ualet:⁊ onicit᷑ teſtis de falſo
ut. l. eos in pᷣn. pᷣal.ſentir Bar.ibi ⁊ expreſſius
do. An. hic Ego aliter dicerẽ ꝙ aut teſtis ĩ ea
dẽ depoſitione dixit ↄöria non aio ſe corrigendi
⁊ ꝓcedit primũ dictũ:⁊ ſic ĩtellige.c.lʒ ð proba.
Aut ex int᷑nallo dixit ↄriũ:⁊ tũc ualet pᷣmũ dẽʒ
lʒ debilitet᷑ ꝑ ſʒ Sꝛiũ:ut nõnteꝛ dicit Inn.i.d.c.
pterea: ⁊ facit ille tex. qñʒ teſtis diẽ Zriũ ĩ dineꝛ
ſis iſtantijs ceſſante oĩ timore:⁊ iunc ieſtis con
uincitur de falſo ut.d.l.eos.iij.rñſo:⁊ neutꝛnm
dm uʒ ſᷣm do. An. hic ſed boc non puio neiuʒ

ſed teneo qð.S. dixi ꝙ ualet primuʒ lIʒ oᷣbilitet .
fʒ Sriũ ar.in. c.peꝛ tuas de ꝓba.⁊ nide qð nõ.
ſpe. e. ti. F.i. V. qͥd ſi idẽ teſtis ⁊ ſe.qũqʒ ⁊ teſuis
diẽ unũ i iudicio nullo ⁊ aliud in iudicio nalido
gl. in. c. cãʒ que. S. e dicit ꝙ nalet fʒ i iudicio na
lido qᷓſi pᷣmũ ſit ꝓ nõ dicro.Tu dic meliꝰꝙ ſi fi
des ſit de pꝰfco ĩ iudicio nullo ið dõʒ ac ſi pᷣmũ
fuiſſʒ fẽm ey indiciũ ⁊ ſm in iudicio nam non ðᷣ
ber minus oꝑari ↄfeſſio in indicio nullo fca qᷓ
feẽa ex iudiciũ iux ea qᷓ dixi i.c.at ſi clici ð indi.2=
ĩ h̊ cãn qͥd dð.dic plene:ut dixi i.d.c.ꝑ tuas qnʒ
pᷣmũ dẽʒ fuit ĩ indicio:⁊ ſm ex iudiciũ.⁊ ſi ſñia
fuit lata ꝑ pᷣmũ n ꝛudcat᷑:ut i.c.ſicut.S.e. Si ãt
ſñia ñ eet adhuc lata ðötrabeꝛet̃᷑ p ꝑ fʒ ar. eꝰ qðᷣ
nõ. i. d. c.ptᷣea ⁊ ſatis teſiſ poſſz ex h̊ ſubijci toꝛ
mẽtis: aꝛ i.l.capite qnto:cũ ibi nõ.ff.de adul.

ti & Caſus: Excõica
Onſtitutis.⸗ poſſut qui par

tem impediũt in teſtibus pꝛoducẽdis:
2æ denunciandi ſunt teſtes non teneri iuꝛamento
de neritate non dicenda: z ſi conſanguinei im
pediunt teſtes actoris:punitur reus de cuius
noluntare hoc fieri preſumirur:æ tua ſunt dicia
ſecundum ibi illos. tertiuʒ ibi ſi quis ¶ Miõ p*
canonicũ poſſe accuſare propꝛiũ epᷣm ð crimie
ſimonie idẽ dic in alijs criminibus.j.de accuſa.
.c.H ⁊.c.ueniẽs ⁊.c.ex parte et.c.cũ oliʒ cuʒ ſi.
¶WMoõ fo ibi in nẽa pnitia ⁊c.ꝙ in cauſa criali
teſtes ſunt producendi coꝛam iudice euaʒ ſi ſint
extra ꝓuinciam. nide in hoc ꝙ plene dixi in. c.
cum caãm que. S. e. ¶ Mõ ibi ſecũ heꝛet ꝙ teſtis
ꝓduacins peꝛ panẽ ſine aliqua citatiõe iudicis ñ
iudicar᷑ ſuſpectus ẽt in cã criali.non.n.nidetur
ſponte ſe offerre ſed potius apeꝛte ſtimulatus:et
ſic ceſſat.l qᷓ oĩa.ff. de ꝓcu ⁊ de hoc nide quod
nõ do d rota decif. cclx. z quod dixi i. c.ij. S. e.
Mõ ibi ex off cio ꝙ iudex ex officio ſuo ꝓ
nidẽ dʒ nt ſalua ſit reꝝ ꝓbatio:⁊ iudex eccleſia
ſticus põt excõicaꝛe etiã laicos nel quoſcũqʒ im
pedientes partes in exemplificãdis his que ſant
ſudicio neceſſaria. Et nota praticam ut feratur
excõicatio geneꝛalis ex quo ignoꝛantur ipedien
tes. ¶ Mõ ibi nõ teneri ꝙ nõ ualet iuraméiuʒ
ð nõ teſt ficando ↄtra aliũ etiam in cã crimiali
unde licet quis cõpellat᷑ i cauſa criali:nõ tamen
põt ſe inramẽto aſtringere ad nõ teſtificandum
qꝛ eſt ↄna bonos moꝛes:⁊ qꝛ potuiſſet pᷣcibus
iduci:facit l.ſi ita ſtipulatus.ff.de uer.oblii.facit
.c.quia pleriox de offi.ordi.li.vj.⁊.c.intimauit
ſupra eo. ¶ Nõ ⁊ tene menti caſum in quo qͥs
punituur ex neriſimili preſumptione de delicio.
nide quod nõ. Innocen. in. c. quia neꝛiſimile de
preſump.⁊ qð dixiiin.c.iertio loco de pꝛoba.
Mora ultimo æ tene menti quod delictum ſeu
impedimentum habens cauſam continnam ſen
ſucceſſiuam commiſſum ſeu adhibitum a conſã
guineo ſeu amico in fauorem alterius tpreſumi
tur fieri de uolũtate illins de cuiꝰfanoꝛe agꝰ et
ipſe ↄſtꝛingi et aꝛtaꝛi põt ẽt ꝑ pene appoſitioneʒ

atuiimi lenlan
cinmnnmnk
umiritinmn in/

„,,7.
enwnipr rib getits
tbriiklteglenktdtb
lriſtin enini is
riptisſteu Ainbi nnin
Fopenetunſabztes bi
rüſhtiterd ewin
Mftuinemäaidannn
rtratwd ddteni n
ütkkerpräit nerg
cilevefniigiuns
Enichenntn goteck hire⸗
tmurlu ins ilistl
ienliehhifr
Puſt tilints i ien
119 maklnguenrmni
S
oſcntittni r⸗
Nennchneſgtn
ſtrontiei ug
Ninſ enr t/ie⸗
ungſell in
lnüm 9,⸗
ilint. 4

¶ Eonſt tutis.

Onſtitſtis 1et⸗

.n . eiecan
mn inpeciͤrn iſtbos ote
. hümd ſont tefts ſon nn una
entur non dieencnet

ſnn
. ine
Deciont ieſtes Atorg ppnim oce gis

volmnur hoeſenſrtumime nlyroe
Caunhin b ie mi tiine Mr
Cnmui lumr mnuin Gonnni
ſmnt lalniſoinnuj mmn,
ANe K αααα£ Aajt
Nͦ intiaG

ria im ovcam um uder aiß d tr

m ommam me n t ore on nc.
ndin i,onitngus
coanse Omni ſnetinn ntdeindcs
Hci leens d Cdt NONNMMeN
ontle ofeneſed olns Aeſitihas
ſcdu ad antedortickaitl
Nndn 10 Adini dot
dicchen gderg hroſenn

KNNatet Pwinn wikricht
ans dn cäricdsd aueſith

Gemes des n GenpihtidsPe 1

ſanorſenn
Ira. &non rtuntl i
mnhe 1o ignountu t

zicano goenlser ro d 6
—– ua inmm
h. aen aͤlt

ͤnoͤrſt ſcnch nn Dikendt

ut faciat delictũ ſeu ipedimẽtũ ceſſare ⁊ ſic ĩtelli
go hunc tex. pꝛocedẽ duobꝰconcurrẽtibꝰ. ſ. ꝙ fi
at a ↄſanguineo ſen amico:æ ꝙ impedimentũ =
delictum ſit ſucceſſiuũ ſecꝰ puto ĩ actu momenta
neo: ? ſic intelligo.c.qꝛ pᷣſultatꝰall.i glo.lʒ glo.Rᷣ
alit intelligat ? nide in hoc ꝙ pleniꝰdixi i.c. cu
cãm. S. eo. ſuꝑ gl. in. v. ↄpellas. ¶ Blo. i. ĩ n.
ẽ clara in fine colligit ꝙ temerariũ iuramẽtũ n
repellit aliquem a teſtionio. Inn. dicit h̊ ꝓcedex
in odiũ archiepᷣi qͥ h cꝛedit᷑ pꝛocuraſſe ł ad minꝰ
in eius fanorẽ ꝓcuratum ẽ: als ãt ſecuns eẽt.xi.
.q.iij. quiſquis:⁊ ſic apertiſſime ſentit Inno. ꝙ
temerarie inrans non admittitur 5 alium. Ego
pnto diſtinguendum: ꝙ aut iſte peꝛſenerar ĩ illo
temerario iuramento: æ tunc non dʒ õ alium ad
mirti qꝛ ꝑſeuerat in delicto.j.e.teſtioniũ:⁊ ſicnt
facilit᷑ fuit ĩiducrus ad pᷣſtandũ h̊ temerariũ iura
mtũ:ita poſſer iduci ad deierãdũ:ſʒ S illũ ĩ cniꝰ
fauorẽ iuranit ↄpellit᷑ indiſticte ĩ illi?odium ut hᷣ
2 i.d.c.itimauit:⁊ hoc caſa ĩtelligo dẽm Inno.
n.n.põt ad vſariꝰexcipẽ de criĩe:cũ ipſe fueꝛit cã
æ ĩ dolo illũ ĩdncẽdo ad temẽ iurãdũ:ſi eiꝰ cã fu
it ꝓcuratũ. Aunt ẽ emẽdatꝰde delicto ⁊ tũc pnto
ꝙ et admittat᷑ õ aliũ ad h.c.teſtioniũ.j.e.⁊ qꝛ ũñ
oẽ delictũ nidet᷑ repellẽ nt ĩ.c.ĩqſitionis.j.de ac
cu ⁊ uẽ h̊ renẽ Hoſt.i.d.c.teſtioniũ geneꝛalit᷑ in
quolibet temerario iuramento:ꝙ nõ.⁊ uide q;
i bac mã dixi ĩ.c.iĩtimauit ſupra.e.ii. Ni.ab.

Onſtituti 6. Caſuſ.Qui teſti

ficata nõ didicit
nec renunciauit teſtibꝰ ꝓducẽdis ſuper
antiqs articulis ſeu capitłis:teſtes ẽt als ꝓdẽos
ꝓducẽ põt pᷣma ꝑs ponit formã ꝓceſſus ⁊ gra
namẽ appellãtis fa dat indicem ibi mandamus
Hõ ibi pᷣncipis:alia.n. la bʒ regis. Et bãc uið
rur hũiſſe Hoſt q̃ diẽ: ꝙ oliz Hoemia n habe
bat ꝛgẽ ſʒ ducẽ meꝛito cũ ñ hẽat iſte rex niſi unũ
epᷣm in ꝛegno.ſ.pꝛagen.de q ſequit.unde poſſet
dici ꝛex ſine ꝛegno:cũ careat ꝓuincia ↄpetẽrti de
qua.vi.q.iij. ſcitote: faref mñ ꝙ dininijs ⁊ ſtrenu
is miliribꝰ abundat: et ꝙ hodie ipſius qnium ẽ
ad multas alias ciuitares ? dioceſes dilatatum:
⁊ dic tu hodie i tpᷣe Moſt.ſʒ nunc ipᷣe nꝛo inna
luit ibi deteſtãda hereſis.Eꝛꝛãt.n boemi in mul
tis articulis fidei:? ꝓ maiori ꝑte regnũ ẽ rebel
le rõe eccłe:z mala multa ↄmiitunt aduerſus ca
tholicos ⁊ fideles:⁊ niſi de ꝰ apponat manũ ſuã:
neꝛendum eſt de peioꝛi exitn cũ multa mala quo
tidie minst M15 ni md dẽm ꝙ n ẽ ꝑfẽm ꝛe
gnũ niſi hẽat.x.ł.xi cinitates ⁊ ſaltẽ unũ metro
politanũ.¶ Scðo nõ. ibi nũcio quẽ poſſe litiga
re ꝑ nũcium: ꝙ ur̃ tex.i.c.bone de electõ.⁊.c.
cũ dilecri de do. æ ↄtum. qᷓpropier Jo. an. expo
nit nũcio.i.ꝓcuratoꝛe.ñ e.n.curãdũ de noĩe de
ꝓcu.c.petitio:ſed põt dici ꝙ ſtat ꝓprie cũ ñ ap
paꝛeat: ꝙ iſte nũcius nẽiret ad litigãdũ:foꝝe.n.
fuit ſatoꝛie deſtinatus ꝓpt᷑ dubiũ:ꝙ decidit᷑ in

fine lie: unde ex ꝑte mulieris appellaf ꝓcuratorꝛ

ſi.n.dixiſſet de iſto ſi fuiſſer ꝓcnꝛator. 5.

ꝙ appellãs ab ĩterlocutoꝛia põt appellare a dif
finitina:⁊ ẽ h utile:cũ poſſu ſequi alteraʒ ad libi
tũ ĩtelligẽdo tñ iux ea q̃ le.⁊æ nõ.i cle.una ð do.
27 gii duos terminos excluſinos
ꝓductiõis teſtiũ.ſ.renũciatio ⁊ ateſtationuʒ pu
blicatio. ¶ Op. vr.n. et ſi ꝑtes didiciſſent ci
ficata:nihilominꝰ cuʒ cã ſit matrionialis:debuiſ
ſẽt admiiti ad nouã ꝓductionè teſtiũ ut.S.e. cũ
ĩ tua ⁊.c.ſeries. So.glo.ij.hᷣ ꝓcedẽ ſi ageret᷑ ðᷣ
ↄſanguinitate ꝓbãda uel alio ipedimen o:ſed hᷣ
agebatr᷑ ſuꝑ ꝓceſſu cãe mr̃imonialis:qð bñn ⁊ ſin
gularit᷑ nõbis:⁊ idẽ tiʒ Hoſti.⁊ cõiter doc.Et ẽ
Fm eos diuerſitatis rõ duplex:prima qꝛ ſi iudex
nõ ſeruat ordinẽ iudiciariũ dũmõ neritatẽ ſecu
tus fuerit nõ obeſt aĩe de do. ⁊ ↄtu.c.i.de iudi.
dilecti.ij.qꝛ obijcẽ S ꝓceſſũ ẽ ð apicibus iuris.
Itẽ nõ poſſe poſt publicatõeʒ teſtes ꝓducẽ e ẽt
ð apicibꝰ iuris:his gꝰ utens i pᷣmo meruo illas
recipiet ĩ fo:ut ſic ei riĩdeat᷑ fʒ qð agit ar.iij.q.
Viij. cuiꝰ ĩ agẽdo. Itẽ ut dixi ĩ.c.inrani ð ꝓba.
cã mimonialis ẽ puilegiata i hoc ſolũ nbi agit
ð peccato nõ remiſſibili ꝑ ꝑres:ſʒ ubi diſcunt ðᷣ
nalidirate ꝓceſſus ⁊ nõ ðᷣ vitate cae:nullũ iminʒ
peccaiũ:merito nõ debemꝰ recedẽ a cõibꝰ iuris
regulis. Et ꝓ itelleciu ſcias ꝙ h agebat᷑ cã mr̃i
monialis iteꝛ iſtos duos nobiles:eps pragen. ꝓ
ceſſit ad diffinitinã S reginã tanqᷓ; S ↄtumacẽ a
q pᷣus illa appellauerat:cũ nõ poſſʒ hꝛe acceſſũ
ad locũ ubi eps ſedebat ꝓ tribũali: æ denno ap
pellauit a diffinitua:rex ipetrauit ðᷣlegatos ſuꝑ
ↄfirmatiõe hꝰ ſnie ⁊ ntrũqʒ ꝓceſſũ: iſta nobił
iperrauit indices corã quibꝰ ſaꝑĩillᷣ ꝓceſſibꝰtue
rũt teſtes ꝓducti z an aꝑturã atteſtatõuʒ fuerũt
obtete iſte lr̃e ð qbꝰ ĩ tex.ad eoſdẽ iudices ulł ali
os:⁊ ĩ h nõ ẽ nis.vñ ut uides n ↄtẽdebat᷑ nunc
ð ſubã niculi mr̃imonial ſʒ ð naliditate illorũ ꝓ
ceſſuũ rõe ordis iudiciarij nõ fuati: ꝓut allega
bat iſta nobił:⁊ ſic diſputabãt ð apicibus iuris:
merito ſubtilitas iuris ĩ ilio eꝛat fuãda:⁊ ꝑ hocſ
bẽs itellectuʒ. c. ¶ llreriꝰ qro: an idẽ teſtis po:
ſit ſcpiꝰ ĩduci ĩ eadẽ cã an aꝑturaã aiteſtationuʒ
gl. ult. ĩ Pnci. diẽ ꝙ ſic:ſʒ reſtrigit ſe ad caſũ.l.fi.
.Ee.⁊? illũ caſũ nidebis.j.e.pnitata:ſʒ dic ꝙ in
diuerſis aruicuł põt ſepiꝰ idnci et ex illũ caſũ ut
h ⁊ i.c.fr̃nitatis.s e liio glo. qrit qͥd ſi atte
ſtatões ſũt publicate ſʒ ꝑs ñ didicit teſtificata.rñ
det ꝙ admitti᷑: ʒ alia ꝓs teſtiticata didicẽii:niſi
renũcianerit ꝓductõi.Et hãc opi.iʒ ſpe.e.ii.ꝗ.
ſatis utilit̃ vᷣ.qͥd ſi publica e:dicẽ̃ iñ ibi ꝙ clemeſ
ðᷣfẽdebar priũ ad h S̊. e.cãʒ.ij.⁊.c.cũ ueniſſet et
.c. ðᷣ teſtibꝰ:æ hãc ꝑtẽ ↄriã ſeqt Hoſt.i ſũma.e.
ii. F. et utꝝ v. dicas igi.? Jo.an.ᷣ dicẽs:dẽm
gl. poſſe ꝓccdẽ qñ iudex iſcia ł iuita ꝑte facẽt pu
blicationẽ ꝙ plʒ:⁊ uide de h̊ ꝙ latiꝰdixi in.d.c:
fraternitatis:ubi hoc examinaui.Et nõ.glo.iſtã
in alio in q;tum dicit ꝙ renuncians ni admittit
amplius ẽt ſi nondum teſtificata didicit:ſed aʒo
tennit contꝛarium:ut nota in ſumma eo.titu.in
uluia colũ æ de ̊ ꝛemittit Jo. an. ad ſpe.e.ti. .
ult. V. ãtepe. æ ad nõ.i.c.itimanit ⁊.c.cũ ueniſſẽt

S. e. ſy ſpe. i loco palle. ſẽtit cũ dẽo hꝰgl.æ hoc
plus moi plʒ per ultia inra q;ᷓ ſimplłꝛ pon ut ier
minũ f᷑nunciatõis ꝓ ſepaꝛaio ab alijs imis ex
cluſiuis ut i iuꝛibꝰpal. æ in eis dixi:⁊ ſpe.ibi ex
pſſe repꝛobat dẽʒ aʒo.⁊ diẽ h̊ ꝓcedẽ ẽt ſi renun
cias nulluʒ teſtẽ ꝓduxerat:br.n. ᷑nunciatio pro
ↄcluſione quo ad impediendam productionem
eſtiuz: ut in. d. c. cum ueniſſent. Sꝛopi
* - 4 20 pt
Icet ecx quadã. N dic
ñ recipit ↄgruã ſũmationẽ:ſʒ gene
ralit᷑ ſũmat ſic. Donit ↄciliũ.xij.ſine quibꝰ ad
ꝓbada coſaguinitatè i cã matrioniali n nalet te
ſtioniuʒ de audiiu: diuidit᷑: na pᷣmo ponit ſex ꝗᷓ
ꝛeſpiciũt ꝑſoaſ fo alia ſex ꝗᷓ ꝛeſpiciũt dca: fa ibi
te ſies at. er q ꝓpt᷑ necciatẽ re
cedit a cõi foꝛma ⁊? iuais la ut i ꝛla: q nõ ẽ lici
tũ. j. ð ꝛe iudi. fo ꝙ teſtimomiũ de audi
tu e 2 ſeu pꝛet rgala iuꝛis æ foꝛmã:nec dẽ ꝓpꝛie
teſtioniũ ut nõ. gl.i.l.i ſũma ff. de aqᷓ plu.ar.dʒ
.n. teſtis ceſtificaꝛi de eo qð nouit: æ qointeꝛtłuit
.iij. q.ix. teſtes 2. J. de his.xi.q.i.ſʒ iudex ⁊.l.te
ſtiu. E. e. ? ĩtellige de auditu anitꝰ.i de auditu
alieno: ubi qt res cet ꝑcepubilis andien: æ teſtis
audiniſſet ꝓpᷣo ſeſu:vn ualeret teſtioniũ de eudi
iu oe ↄlue. c.ij.⁊.S.e.cãm q õ ibi gꝛadibꝰ
coputãdis ꝙ teſtioniũ de anditn admiitu ſolum
cũ agit᷑ de ↄſaguinitate uel affinitate ꝓbanda:ſe
cus g ſi agu ð alijs ipedimẽétis: lʒ cã ſit cã matri
moni kł:qð tʒ h̊ Jo. an. ⁊ ſatis ꝓbat᷑ i tex. nã h̊
ſpalitas fuit iducta ꝑꝑ impoſſibilitateʒ ꝓbãdi ꝑ
teſtiomũ de uiſu ꝗᷓ ceſſat ĩ alijs ipedimetis:puta
ſi ꝓpoeꝛet᷑ ꝙ ſũt copf̃es uł qͥd ſie¶ Nõ ibi ꝑꝑ
breuẽ hoinũ uitã ⁊c̃.ꝙ ubi agit ð ꝓbãdo aliqᷣd
qð hois uita capeꝛe nõ potuit:uiputa qꝛ excedit
Ipᷣs ceẽtũ ãnox: aꝛ.l.fi. C. de ſa.ſan.eccł.admituit
teſtioniũ de audirn auditꝰ:qð tʒ hic Joã.an.et
HMoſt. nã lʒ iſte tex. loquat᷑ de cõſanguinitate uel
affimtate ꝓbada:eadẽ tñ 20 c ĩ alijs faciis ãtiqs
de quibꝰieſtes hꝛi n pnt ad hoc.l.ſi arbit᷑.ff.de
ꝓba. z. ff ð̊ aqᷓ plu. aꝛ.l.i. J. fi. .l.iĩ ſũma S.idẽ
labeo.ff de aqua quoti.⁊ eſti.l.bᷣ iure.F. duciꝰ
aque.nã lex nõ fũdatuꝛ ſuꝑ ipoſſibili.l.fi.ff.que
ſnie ſine appel.reſci.⁊ in rła nullꝰpõt de ꝛe iudi.
.li. Vj. uider tñ Jo. an. ? Hoſt. ꝛequiꝛer̃ ultꝛa te
ſtimomiũ de audiin famã cũ alijs adminiculis:et
3 allegat dnos bonos tex.S.eo. pᷣterea ⁊.c.cũ cãʒ
S. de ꝓba.qð ſatis mibi plʒ:nec ob.iſte tex. ſed
potiꝰfac̃ ꝓ.nã h n ſufficit teſtimoniũ de anditu
dutaxat: ſʒ ꝛeqrũtur dnodeci de quibꝰi lia. Iteʒ
limitaꝛcẽ ego dẽm h̊ qñ fq; ſui natuꝛa ẽ ipꝛobabi
le per teſtioniũ de uiſu ſen anditun ꝓpᷣo ut in ca
ſu mio ſecꝰ ubi faciuʒ ſui nata erat ꝓbabile ꝑ te
ſtimoninʒ ð uiſu:ſʒ ꝓpt᷑ negligẽtiã ſen dilatiõeʒ
i agẽdo orta ſit difficultas ꝓbandi:ut i ꝓbãdo
dñiuʒ alicuꝰ rei uel quid ſile:pꝛo hoc nide qð di
xi i.c.ueniẽs.i.Sõ.e.⁊ ĩ.c.cũ ad ſedẽ de ꝛeſti.ſpo.
nec ẽ ſubueniẽdũ ei qͥ ſe ãguſtanit.l.ij.ff.ſiqs ca
utio.facit c.ſepe de ꝛeſt.ſpo. Reqꝛũt᷑ ẽt alia q̃ ſa
tis ex tex. ⁊ ex.j.dicẽdis colligũtur:⁊ hec nõ

¶ Be teſtibns.

Irẽ nõ.ꝙ ubi admitiit᷑ te ſiie niũ ec andim rõ
ſufficit ꝙ quis audinerit pꝰmortã litẽ:qꝛ pPlumit
locutio pſupuione litis fẽa. Idẽ diceꝛẽ ubi agit
de fama ꝓbada nec ꝙ teſtes andiueꝛũt ab nno
nec a pluribꝰſuſpectꝰ? male fame. Itẽ oʒ ꝙ ipi
teſtes ſint bõe fame:⁊ ꝙ aſſeꝛant ſe illud cꝛedẽ:

qð audineꝛat: æ h ultimũ nõ.⁊æ nide ĩ hoc oſilezʒ
ds

tex.i.c.quotiẽs ĩ fi.S.e.⁊ qð ibi dixi. 6
dẽm uniꝰn ſufficit:lʒ ſit in magna dignitate ↄſti
tutꝰ.uið bouʒ tex.et qð ibi dixi.S.e.cũ a nobis.
et. Vj. q.ij.ſi tanium ⁊.c.placuit:limita ſecundũ
nota.j.eo.nuper:⁊ dixi in dicto.c.cuʒ a nobis.
Hõ ibi l ex demonſtratione ⁊c̃.ꝙ paria ſt ali
qua expmi noie ꝓpo uel demonſtꝛatione uel ciꝛ
cũlocutioe facit.l.cexiũ.ff.ſi cer.pe.⁊.c.tua ð cõ
ſa. 2 . e wt 5 ſtatuta hoĩum zc. ꝙ ſia
tuta pape ⁊ cõcilij dicũ ecẽ hoĩum ⁊ n dei:et nõ
bis hoc ꝑpeiuo:ꝙ Iʒ deꝰ uideat᷑ ꝓmulga? iuꝛa
ꝑ ora pricipu. viij. di. q iure ⁊ ſps ſãctꝰ pᷣſumi
tur loꝗ per os eoꝝ:qͥ ſũt ĩ cõcilio generali.l.di.
ſi ile:? ps dixit i euãgelio luce quarto: qͥ nos
ꝛecipu me recipit:qui uos cõtẽnit me ↄtẽnit:ad
b.ij q.vij.accuſatio:iñ ius diuinnʒ magis ſtrin
git ꝙ ius hũanũ ut hic ⁊ ĩ.c.has de ꝛeſti.ſpo.
Ice ius editũ a pſidẽtibꝰ i eccła militãti ñ or ꝓ
prie diuinũ ſʒ hũanũ:ꝓ h̊ bonꝰtex.in pᷣn i di.et
nide oio ꝗᷓ dixi i. c.i.de inra.calũ. Iteʒ ius diui
nu e ð neceſſit te ſalutis ñ ſic ius hũanũ:hic ſin
gularit dixu aꝛchi.in.c.utinã. lxxvj.di.ꝙ lʒ neni
ens O ius diuinũ ſẽper peccet mortalit᷑:n iñ ſic
ligat uenies õ ius hũanũ:nã põt enitare moꝛta
le:ſi hʒ aliquã cãm ꝛõnabilẽ pueniendi:⁊ dic ut
ibi lauꝰ ꝑ eũ ⁊ dico i.c.nã cõcupiſcẽtiã de ↄſti.
Mõ ꝙ teꝛe oẽs gradul ſt pꝛohibiti lege hũa
na ? n diuia: pauci.n. ſt ꝓibui lege dina ð qbꝰ
per gl.in. c. Eas de reſti.ſpo.⁊ ibi dixi.¶ Hõ.
nltio ꝙ ubi agiĩ de ipedimento a canonibꝰ iduc
to iudicãduʒ ẽ in dnbio ſemꝑ pꝛo mr̃imonio:ad
ideʒ.c.fi.de re indi. ¶ Sed hic formo dubinm
non tactum hic peꝛ doctoꝛes:pone ꝙ allegatur
impedimentum inris diuini probationes utri
uſqʒ partis ſunt dubie qualiteꝛ ſit ferenda ſñia.
nã in coniungendo et ſeperando uerſat ius di
ninũ:⁊ ſic ceſſat rõ quã allegat fi.c.credereʒ ꝙ;
hB caſu ferẽda cet ſnia abſolutoria ꝓ reo:qꝛ cnʒ
ceſſat fauor matrimonij ſeruãda ẽ ꝛa cõis:nt ĩ
dubijs abſoluaĩ re de ꝓba.ex l̃is ⁊ in rła cum
iura partium ſunt obſcura de ꝛe indi li.vVj.⁊ ſic
limitarem. c. fi.de ꝛe iudi.qð nõ. ¶ Niem que
ro nunquid teſtis poſſit iurare per procuratoꝛc
De.⁊ cõiter doc.per iſtã lr̃am ibi proprio ⁊c̃.
dicunt ꝙ nõ:ſed credo ꝙ licʒ aliquis poſſet in
rare per procuratorẽ hñtem ſpalẽ mãdatũ qa ĩ
effeciu ipſe nr̃ iuꝛa? pront nõ.i.c.fi.per Jo.an.
ð iura.calũ.li.vVi.ibi bonꝰ tex.in qꝛ iſte tex.ad
terrorẽ requirit propriũ iuramẽtũ.ſto cuʒ doc.
Et ex hoc infero q ubi a iuꝛe ſen ſpali ſtatuto
requiritur pro forma proprium iuramentum ñ
ſufficit iurare per pꝛocurato rem ẽt hñtem ſpoale
mãdatũ ar. H ⁊ eiꝰ qpð nõ.gl.i.c.ut ciꝛca ð elec.

H⸗
llannili,

cid

,Aga 4 el

uii⸗ mck ii in
oſ 6adod en Knanſt

Nicia . (eia dus
17 üceſe gtite

G ats ae
eniſeint ecnien

Atets orte manin.
zi nhn en⸗ min
ſlirttloci jruiſrin⸗
gailetni Gd
inte igltlzdi juſi⸗
Nlm ſt1und v bftaluubls
inil mulmi nl /
rornßs inad ) tun.
nu ntintu rſ
ſimtii hnterſtm hi
ziituli ſonr uginaſu
ſiedoſirisr Prt'doeire
at ſgmriitiu
Oang gGnsfrrndocatsn
Gcdätazi Kunnin i,
Dcäterecdus mnmnnin
Ade eikilt⸗
4 aniiinthin
fuiire –
Iitfonommn nitz,
imgaglent
epborp ſtteg ſuunt
ſtoſen iitio ge⸗
Cgtci i

Niog ſionmn Müſrintpehin gen

usſhi⸗ Nactrn ͤs dind

ean lid,lufi⸗
um ini pbfmn iy imi/
nck oocicli li gi
Xνυℳααsααsααραα
NRmm qni md, iAuiindn
sus umi r un orutin ne
nSꝙ s bini,ni pot entare nona
õ
Alm pcätdoidrd ddta e R.
ürtrssgiiſnihdiruin
At duxNdNlinne nad
9 ncusdeenda .
agtnai uieinmdrinſit
Güdtde n Ponfindſce
ded. GSd eſond n
dNun Nreg degr
maumdfan Rien
wechmenun s doint D

ſocnhrii
s in Ndie epleft ii
GlcPunis un tumdo uſis

li. vi/ſAenio ad gl. et pᷣmo nõ. glo.ĩ vbo gra
nes ꝗ declarat tibi ꝗqͥ teſtes ſen ꝑſone dicãt gra

ues: ? fac ad ſtatuia qͥ ĩ intiis caſibꝰ reqrũt gra
nes pſonas. ( vVbo n ntiqʒ facit qᷓtuoꝛ:

iĩ pncipio reddit rõeʒ q̃re ñ ſufficit ꝙ plures au
diuerũt ab uno. fo qrit:qͥd ſi plures audiueꝛũt
a duobꝰ:ſʒ illi duo audinerũt ab uno:glo.ↄclu
dit h̊ ſufficẽ:ñ.n. hñt deponẽ a qꝰ audiuerunt il
li duo:ſʒ ſufficit ꝙ audiuerũt a pluribꝰ. Moſti.
idẽ nidet᷑ ↄcludẽ: maxie cũ n de facili ſci? pñt te
ſtes:a qꝰ ła qbꝰ hũerũt illi qͥ ſibi ꝛettuleẽt nec hᷣ
ptextu ẽ ꝓbatio ãguſtanda:dũmõ honeſti teſtes
ſint:hoc mihi plʒ ꝑ ſiam iſtã:q ſolũ reqᷣꝛit.ꝙ au
diuerũt a duobꝰ ad minꝰ: ſufficit.n. ꝙ plures ſt᷑
pᷣncipiũ hꝰlocutõis. In rertia pꝑte glo.qrir q̃ᷣd ſi
plures eſſet teſtes: æ qlibet illoꝛum andiniſſet ab
alio ꝙᷓ alt gl. diẽ .n.ſufficẽ:niſi qlibet illoꝝ au
diuiſſet a duobꝰad minꝰ: uel niſi oẽs audiuiſſent
ↄiũcti a duobꝰ. Inn. dic.n. eẽ neceſſe:ꝙ qlibʒ a
dquobꝰaudinerit: ſed neceſſe ẽ ꝙ plures ſint prin
cipiũ hꝰ auditiõis:⁊ m h̊ ẽ ar.ᷣm eũ ꝙ ſi nolo
ꝓbare me fuiſſe nſum iuriſditõe uel fuitute aliqᷓ
2 nunꝰteſtis dicit de uno actn alter de alio ꝙ pro
bãt. Credit in Inno.tutiꝰodᷣ.ꝙ qlibet teſtis ab
eiſdẽ teſtibꝰeodẽ tpᷣe audire debet:als i ſuiſ dic
tis erũt ſingulares. S. de elec. cũ dilecti. Hoſti.
ſimolꝛ ſeqt gl.æ plus dic.ſ.ñ ſufficẽ unꝰ teſtis
andiuerit a pluribꝰ? alius ab alijs pluribꝰ:ſʒ re
qri᷑ ꝙ idẽ plures audiuerũt ab eiſdẽ pluribus:
banc opi. uẽ h ſequi do. An. debẽt.n. eẽ ↄteſtes
fm eũ:cũ hẽant depõere ð alioꝝ ſẽſu.Ego ſim
plicit tenerẽ:cũñ Inn. ꝙ hoc ſit tutiꝰ ſʒ ñ nccari
nʒ:cũ n ſit neceſſe ꝓbare ꝙ titins et ſeius h̊ dixe
rũt: ſed ꝙ iſti teſtes a pluribꝰ audiuerũt:et ſic ſo
lus auditꝰð ↄſaguinitate ẽ ð ſubſtãtia ꝓbatõis.
Suffcir ge ꝙ teſtes ſint in boc ↄteſtes:uide qð
nõ. i.c. ꝗlit᷑ æ qn.ij.de accu.nã maior ẽ pᷣſũptio
ꝓ ↄſanguinitate: qn nnꝰ audiuit a duobus alteꝛ
ab alijs duobꝰ ⁊ ſic de alijs q; ſi duo andiuiſſẽt
a duobus tin:cũ ĩ pᷣmo caſu fẽm nideat᷑ magis

ſparſũ. ¶ lldo glo.᷑ colligit ar. ꝙ nõ dʒ is ad
mitti cuius anctor repelleꝛet᷑. =
q̃ ma.accu.poſ. Soluit ꝙ locũ bʒ i accnſatione
2 ꝑ hoc nõ.pᷣm doc.ꝙ ni ꝑ accnſatores:ſed per
reſtes fem ꝓbat᷑. Itẽ dic ꝙ teſtis cãt fidẽ ĩ caſu
nẽo a ſuo auctore merito repellit᷑ ex ꝑſona anc
toꝛis ſed ĩ accuſatore ſecꝰcũ ſibi ñ credat ſed te
ſaneldanis quos ꝓducturꝰ é: merito nõ repel
lit᷑ ipſe:lʒ repellat᷑ is a q andinit ꝑ negligẽtiam
ſuã:uige ꝙ nõ.i.d. c.fi. ¶ Blo. pe. i pn. ẽ facil.
ecundo querit pncipalit: an ſufficiat ĩ com
putatõe graduũ:ꝙ aliqͥ teſtes ꝓbẽt de nno latẽ
alij de alio:æ pone exẽplũ uit in glo.qᷓ pᷣmo põit
opi. Jo. ꝙ ſic: o opi.ſuam priam ꝑ bunc text.
q ꝛeq̃rit ꝙ ab ntꝛoqʒ latẽ ⁊cc̃.pᷣmam opio.tenuit
Jo.n ſolũ hic ſʒ ẽt ĩ.c.de parẽtela.xxxv.q.vi.ĩ
glo. ſna ſequũt Gof. ? Obi. hic. ?æ Inn. S. eo.
ſeꝛies. uin.ꝑ illã decre.⁊ iſlam diſtiguebat ſic.q;
ad ꝓbationẽ directã ↄſãguitatiſ int᷑ piugatoſ ⸗
putari oʒ ex utroqʒ latẽ: ſed ubi indirecte qrituꝛ

de ipugnatiõe uel approbatione certi gradus il
lud põt fieri ꝑ illos qͥ ſciũt illũ gradũ ur in.d.c.
ſerics. Oar. brix.i. d.c. de paꝛentela et Moſtiẽ.
bic ſequũt᷑ gl.æ optie fac ſᷣm HMoſt. tex. iſte ĩ V.
ſed nec rales. Jo. an. reducẽdo qᷓi ad ↄcoꝛdiam
has opi.ꝑ rões iſtorũ diſtingnebat:ꝙ aut teſtes
dᷣponũt teſtioniũ ð ſcia:⁊ ꝓcedit dẽʒ Jo.⁊ ſeqᷓ
cium:aut ꝓbibent de auditu:æ ꝓcedit opi.õria
Er nõ. hãc opi.ex qᷓ iferiur ꝙ ubi ad nnũ totũ
ↄcludẽdũ ꝑtes exigũt᷑:nõ ẽ neceſſe teſtes eſſe cõ
teſies ĩ ipſo toto:ſʒ ſufficit eos eẽ ↄteſies in plu
ꝛibꝰ:ex qbus ↄcludit᷑ totũ:ad boc qð nõ. Inn.
in. c.qᷓtiter æ qn.ij.de accu.ubi dicit:qa ſi nolo
ꝓbare:qꝛ titius dicit miſſã:æ unus teſiis dic de
epiſtola alius de enãgelio ⁊ ſic de alijs actibus
ſeu ꝑtibꝰmiſſe tales teſtes ꝓbãt miſſã:ꝑ h̊ putat
hB do. An. Cy. mal dixiſſe i. l.ij. E. qᷓ ſit lõ. ↄſu.
