una opi. ſunt ⁊ alie opiniões quas.j.uidebis. Sed
ut habeas clare mãm difficilẽ hic pꝛolixe tractatam
p doctoꝛes cũ queꝛit᷑ de repꝛobatione inſir̃i fienda
0

peꝛ teſtes lcias ꝙ; anz oᷣ inſiĩm ꝓducuntur teſtes i
inſto nõ deſcripti:qñʒ hi qui ſunt de reſcripiis.pꝰ
cãn multe repiuntur opiniones:ſed ꝛecitabo princi
palioꝛes ii magis eluceat mã.prima eſt opinio nt ĩ
cipiamus a gloſatoꝛe nr̃o ꝙ requirunt̃ quinqʒ nel
ſaltẽ quatuoꝛ:⁊ idẽ tenuit in.c.tertio de pꝛoba.ſupᷣ
uidiſtis ꝛõem ſuã.ſᷣa fuit opinio acurſij in.l.in exer
cendis pꝛeall.qui dixit ꝙ licet duo repꝛobẽt inſtim
pᷣuatum.C. de ↄtrahen.et cõmit.ſti.l.optimã ad re
ꝓbandum ti inſtm publicum reqruntur adminus
tꝛes:quia inſtꝛm nalet tin q;tum ꝓbatio duoruʒ ad
minus ut.d.il.in exeꝛcẽdis:eꝛgo oʒ ꝙ repꝛobatio ꝑ
teſtes ſit plenioꝛ.? ꝓ opione aceur.facit iſte tex.dũ
dicit trium uel plurium.tertia fuit opinio que reci
tatur in ſpe.e.ti. S. reſtat.V.ſed pone que attribuit̃
aʒo.ad directã ꝛepꝛobationẽ inſtrumẽti requirũtur
tres ad indirectã ꝑ modũ de quo S de teſti. ex teno
ꝛe z. C. de ↄᷣben.ſtip.optimã ſufficiuut duo:⁊ facit
qð nõ.inſti.de inuti.ſti.O.itẽ vᷣboꝝ obligatio ĩ gl.
nõ. ꝙ dies.quarta fuit opinio Odoff.qui dixit ꝙ
nbi cãꝗ talis eſt in qua ꝛequirũtur pluꝛes teſtes:ut in
teſtamẽtis codicillłæ ſilibꝰ ꝑ plures teſtes q; cã reqͥ
rat dʒ fieri ꝛepꝛobatio:vñ teſtamẽtũ ꝛepꝛobabitur ꝑ
octo codicillus ꝑ ſex reliqᷓ Vo ubi ſufficiunt duo ꝛe
pꝛobãtur ꝑ tres. Nuinta fuit opi.nico.mate.ĩ ſuis
diſputationibus qui dixit h̊ eſſe arbitrariũ:ut uide
at iudex cui magis ſit adhibẽda fides. tanta.n. poſ
ſet eſſe pſumptio pꝛo inſtrumento ex nimia legalita
te notarij uł alia de cã ꝙ pfenet᷑ inſtem teſtibus:ad
H facit la hic dũ dicit.nõ tñ qðᷣlʒ inſttʒ. Sexta fuit
opinio quorũdam quos recitat Innoc. bic qni di
xerunt ꝙ in facto ꝓpinquo magis creditur teſtibꝰ
in antiquo vo z ꝛemoto magis credit inſtrumento
.ff. de ꝓba. ſi arbiter. ff. de carbo. edic.l. iij. F. quo.
Septima eſt opinio Inno. hic qͥ tennit ꝙ inſtr̃ʒ ꝙᷓ
tũcũqʒ publice cõfectũ ⁊ quãtũcũqʒ teſtes habeat in
ſcriptos derogatr̃ ꝑ duos teſtes nel ad plus ꝑ tres
qui ꝓbant ↄpctum de quo loquit᷑ inſtt̃m non fuiſſe
celebꝛatum illo tempoꝛe ⁊ illo loco ⁊ inter illos de
quibus loquitur cum ꝓbent ipſos uel eoꝝ alteꝝ aq
eo ꝛemotos fuiſſe ab illo loco illo die ꝙ ipoſſibile
eſt eos:tunc ibidem fuiſſe ⁊ Sxiſſe:ut in.l.optimam
E. de phen. ⁊ ↄmit.ſtip.⁊ Sᷓ de teſti.ex tenoꝛe hãc
opi. vꝛ ſequi ſpe.in ti.eo. S. ꝛeſtat.vV.ſed quero.ubi
ꝛemittit ad hoc dictũ Inno.⁊ Jo.an.hic.mouent
oẽs iſti qꝛ inſtm nõ bẽt fidem niſi ab officio ⁊æ auc
toritate nõrij cui iuſtũ ẽ dẽʒ duoꝝ ꝓferri.hoc neꝝ
niſi inſtrm ꝑ teſtes inſcriptos uel alios uina noce iu
uetur in auc.eo.ti..ſi tñ quiſqᷓ; z. S.ſi uero mori
antur ſequẽti:tunc enim requirunt᷑ plures q; uiua
noce deponẽtes ꝓpteꝛ auctatẽ inſtꝛi z teſtium niua
noce deponẽtium ⁊? ꝓ hac opione uĩ caſus ſʒ Jo.
an. in.c.cũ a nobis g de teſti. Si intelligat᷑ ꝙ ibi di
cit reſtium adminiculo.ſ.uiue uocis:nec obſtat ꝙ
ibi loquitur de ſcriptura iudicis:qnia ibi noõrij uo
cantur iudices:ut ibi nõtur ſᷣm unũ ĩtellectum. Itẽ
negari non põt m Jo. an. qͥ;n duo teſtes uacillare
ſaltẽ faciunt inſtrumentũ ⁊ fidẽ eiꝰ. nã h̊ faẽ ↄpꝑatio
lr̃aꝝ que minoꝛ ẽ ꝙᷓ aſſertio duorum teſtium:patet
ntrũqʒ in auẽ.eo.ti.ĩ pn.⁊. .i.illi gꝰ nõ ſtabitur ni

¶ He ſde inſirt

fi alirer adiuuet᷑. E. e. ti.l. i. E. ð ꝓba inbemꝰ. Ite
facit ꝛ5 quã ponit Inno.j. e.cũ.p.ubi dicit qð pꝛo
batio peꝛ inſtrm eſt ſuꝑnãł ⁊ S ius ut credatur pelli
animale mortui. Sed probatio ꝗ fuit ꝑ duos teſtes
eſt naturalis ⁊ fm ius diuinum æ humananũ:gꝰ h
eſt preferẽda. Mon. ob. rõ huius gl. qꝛ fm Jo. an.
hic ⁊ bar.ĩ.l.ij. O. ſi dubitetur.ff quẽad.teſta.aꝑ.bis
reaſſumitur ideʒ per modũ nõtuzʒ. ff. de. V. ob. quo
tiens. F. in ſtipulationibus. naʒ dicendo inſm equi
ualer duobus incluſis auẽtem nõrij. poſtea dicẽdo
notarius. ualet duo uel plus ꝙ; unus reaſſumis idẽ.
non eſt g' uerum ꝙ ſcriptura ꝑ ſe equaleat duobꝰ:
ſed ſcriptnra cum inſcriptõe teſtiuʒ ? aucte officij ta
bellionis ẽ que equiualet duobꝰ. nec nalet alia opio
Fm quam requiruntur duo ꝓpter teſtes inſcꝛiptoſ:
2 duo propter tabellionem nã procederet qñ teſtes
ſubſcribſiſſent ⁊ hoc ↄſtaret:ſed qñ ſolum ſunt ſub
lcripti ſeu inſcripti ꝑ notarium: pʒ ꝙ ſiẽ fides inſſii
ita ⁊ fides ſubſcriptionis ſeu inſcriptionis teſtũ de
pendet a notario. Item ſʒ opi. õriã ſeqret᷑ abſuꝛdũ
ſi. xx. teſtes eẽnt inſcripti ad reprobationem talis
inſtʒi requireꝛẽtur.xxij. ⁊ ſic facile falſus notaꝛiꝰto le
ret facultatem inſti reprobandi.ſicẽ.n.falſũ ſcribit in
Ictum ſic facile multos teſtes falſo ſcribere potuit ĩ
inſt?o. Quare Jo. an. ex multis concludit tenẽdam
opi. Inn. ut oẽ inſtẽ̃m reprobaꝛi poſſit per duos te
ſtes cum oĩs eius fides a tabellionis fide dependeat
Agd tex.iſtum adductum pro opi.accur.rncet ꝙ
tex. non diẽ tres teſtes requiri õᷣ inſitm:ſʒ ꝙ inſſm
nõ pᷣfeꝛ tribus:ad rõeʒ õ incuctam rñdet ſm enm
ꝙ plena fides inſtr̃i pꝛocedit ex pſumptic ne ꝑublici
officij:ſʒ ſicut niolẽtaʒ pᷣſumptionẽ ꝑ quã alias iudi
caret᷑ repꝛobãt duo teſtes:pone exempluʒ in.c.ꝓpo
ſuiſti de ꝓba.ſic ⁊ hãc pſumptionẽ ꝑ quã a ias iudi
caret᷑ repꝛobãt duo teſtes. Itẽ iuramentũ ꝑ iudicẽ
delatũ in ſupplementũ ꝓbatõis plena eſt ꝓbatio ex
qua iudicari põt: ⁊ mñ̃ repꝛobat᷑ ꝑ inſir̃m uel duos
teſtes:ut in.l.admonẽdi.ff.de iureiurã Gtem non
ne ſigillum autẽticum ꝓbat inx nõ.S.e.ii.c.i.⁊.ij.et
de ꝓba.poſt ceſſionẽ:⁊ tñ plena ꝓbatio fidei illius
deꝛogat:ut.d.c.poſt ceſſionẽ:ita in ꝓpoſito łʒ inſtiʒ
faciat plenã ꝓbationem m repꝛobari põt peꝛ duos
teſtes uiua uoce in Sꝛium deponẽtes.hãc opi.ſequi
tur do. An. 7 expſſius Jo. cal. in ſua diſtinctione.
diẽ eiʒ ꝙ ſʒ ſit illoꝝ opinio equa qui totũ h ↄmiuũt
arbitrio iudicis qui iudicabit hĩta cõſideꝛatione ad
qualitatem tabellionis ⁊ teſtiuʒ ⁊ negocij an ſit anti
quum uł recens: tñ ueꝛioꝛ vꝛ ſibi pcedes opinio ut
duo idonei teſtes faciãt uacillare inſtrm ut non pro
bat niſi aliteꝛ iuuct᷑. bar.in.d.il.ij.? do.car.h ſequũ
tur opinionẽ nic. mathe.quã s tetigi:ut nõ ſufficit
indiſtincte duo teſtes. ſed iudex cõſiderbit ex quali
tate nõrij teſtiuʒ æ negocij cui magis ſit fides adhi
benda:ad h.l.optimã in fi.C.de cõtraben.⁊ ↄmit.
ſtip.ꝑ quã mouetur bar.ille tamen tex. indicio meo
non pꝛobat.ſolum cim reqmirit ꝙ teſtes ſint ide nei
et oĩ exceptione maioꝛcs. Ego corcoꝛdando bas
duas opiniones in quas doctoꝛes cõiteꝛ incicũt Gi
cerẽ quod iudex hẽbit ãbitrari an illi duo teſtes ſuſ
ficiant:qꝛ oʒ quod ꝓbatio ſit liquida ⁊ maifeſtiſſis

N
3 nst ndne lnt⸗
raiohn /
. ſor n /ull
WPYT L„
ſonm. 7 c
riülh, RN
eivn i iinn
edlatc ,

1

uitain n nki
chienieſhane⸗ *
ſptrrthmn in i
tbninelit l ine lc
gire birfilr n s d
iuliimi e olit a
uelt un lnlim n
inncpi . ifui
ſiegſte igtielur. iſine
0ibmng ii i,n As
lesrſetn O ſo i dai thinn
iigiott Geerligtuckt⸗
elrktot gniſinmalbaben
Ntſni npcspeſt anrſeitdg
ſcinl Aaanrccenaclnis
üronanfncioricacin arn
ANen unn nagtid nd
SAReAmetn
BnorCne o datinolen
dliſgſangnesiist
M hrittpitn ogttrnni
4 iitſſienaßlitid
leutſtſiti igi hi
uulkoiifenſtistatn
lln adnttiiini
nfulſectai nn⸗

Ka⸗
iimn Uriſffnrnnan

b ngoöſmni giſßiz

chobus inelnſis jcnbti
nus naer dno eſ ins W
ſtg'nenmn hnsin
mprn, cum inſcnipröe bcn
dne gre ninle dvob⸗ Ieiir
Wumn raninunmr dn drn e
n Pprer eſtz ig⸗
Nenn Gbclionen ni oen
ibliſſent e ES
.* . be Atgrerſch gſtint
nſen inſctihn g notarium:ſ
kies ſubſciptonis ſen ſetdronet
mi nomno. Nen hchizzi *M
i teſtes tent inſcnſptial chtbnem
Kntqninaanr n,,r ſcſeleiienn
thadtwmn mſfi reprobmnci ien fſit
un ſc fule mitos aſtfi Grbergn
ko Qne Jo ner nits onitni
Ju mor iuiñmn nprobui polſt erche
cun ois eus icls, mheliolisſcce ene
r imsadtunmm ororiunn iit
õ
mb&a c⁵ÜHcα 1cer
1ſis inſfi proerdir r Plinnpnene tvbl
ſcut niolanz pſunptione va atos iuc
pmobat dvo teſtes⸗pone erenplcz in.,d⸗
Pbaſct hicßſungtcneetddusndi
Rodir do eſes. Re mamenin indli
nſohgionenu pdndsen ed Pouinn
deni it: ditchrri Poſtin ttt
N õ Gen
Vlum mntncndnin 1 0 dd
aſetchianru hen Aunſui
NerANſontn en
u geni Pontoenn Baiilb
ſes niun voce in rn cain 1
Anrt qſſius J0 4 iſut

2 fiat nel peꝛ aliam ſcripturam uel ꝑ teſtes undiqʒ
idoneos ⁊? omni exceptõe maioꝛes:ut.d.l.optimaʒ.
B ãt nõ dephendit᷑ niſi iudicis arbiirio: ut.l.iij.ff. ð
teſti. .iiij.q.iij.ſi teſtes. Sed ſi in vVitate teſtes ſunt
tales quales ſupra dixi æ manifeſtiſſime deponunt
contra inſtem dʒ iudex arbitrari teſtes pᷣualere:et ſi
alꝛ faceꝛet licite appellaꝛet᷑:qꝛ faceꝛet õ illã.l.optiam
dʒ eni arbitriũ ſuũ iformare fᷣm leges ut dixi ĩ.c.i.
de dila.æ qð le.æ nõ.in.l.ſi qua pᷣena.ff.de ueꝛ.ſig.
2 pᷣdicta tu iteilige in cãibꝰ iniqbꝰiura nõ diſponũt
ut inſtr̃m faciat pᷣſũptõeʒ iuris ? de iure de quo dic
ut ſupra in nel ien ad ᷣm mẽbrũ prin
cipale qñ.ſ. aliqd de inſcriptis in iſtro ↄdicũt ĩiſtio:
quo caſu multe ſũt opiones:ut plen tꝛactat h Inn.
2 bar. in.d.l.ij. Sʒ clare ↄcludẽdo vitatẽ diẽ aut
teſtes directe repꝛobãt iſtꝛm. puta qꝛ dicũt nõ ſic fu
iſſe actũ ſiẽ ſcꝛiptũ:⁊ dic ꝑ oĩa ut ð ĩ pcedẽti mẽbꝛo
dixi = ẽ de mẽte Inn.h nã h̊ cãn foꝛtiꝰinſtẽm ꝛepꝛo
bat qᷓ; ĩ cqu pcedẽti. Aut nõ ↄdñt ita expᷣſſe:ſʒ per
qdᷣdã mediũ:⁊ tũc aut dicũt ſe nõ recoꝛdari an iter
fuerit.aut ſimpłꝛ ⁊ abſolute dicũt ſe nõ ĩterfuiſſe.pꝰ
caſu ſuſtinet᷑ inſtr̃m:qꝛ cũ eius ꝓbatio ſit plẽa nõ dʒ
nacillaꝛe ꝑ depõeʒ iĩcertã æ dubiã teſtiũ qꝛ in dubio
dʒ fieri iterpᷣtatio benigna de teſti.cũ iu z.j.de. vᷣ.
ſig. abbate:⁊ h̊ uoluit Inn. hic ⁊ cõiꝛ doctoꝛes ſeq̃n
tes ⁊ bar.in.d.l.ij.Fᷣo caſu ſubdiſtigue aut unꝰſoluſ
dicit ſe nõ ĩterfuiſſe aut ples pꝛio caſu aut ꝓbet peꝛ
alios ſe nõ ĩterfuiſſe ꝑ modũ de quo ĩ.c.ex tenoꝛe
ſupꝛa de teſti.?æ ꝓbat᷑ inſtem falſũ:ut in.c.quãto..
abntium de his ꝗᷓ fiunt a pᷣla. nã in eo ꝙ falſe ſcrip
ſit hũc teſtẽ ĩiterfuiſſe falſificat᷑ inſtm.d.c.q;to ⁊ ar.
.ix. di. ad ſacras.iij.q.ix.pura:q;q; Scius poſſet ꝑ
alios teſtes ꝓbari. Si vo nõ ꝓbat᷑ abñtia ꝑ alios
tũc ſũt opioneſ. Sʒ cõir diſtiguit᷑ ꝙ aut eſt de neceſ
ſarijs in inſtzo æ ꝓbat᷑ ſim:qꝛ ad h̊ exhibẽtur teſtes
neceſſarij nt ꝑ eos poſſit ꝓbari ⁊ ſic ĩtelligit. d.l.ij⸗
.ff. quẽad. teſt. ap. aut nõ eſt de neceſſarijs:qꝛ ultra
illũ remanʒ in iſtr̃o nũerꝰneceſſariꝰ: ⁊æ nõ uiciat᷑ iſtʒʒ
qꝛ plena ꝓbatio ꝗᷓ ꝛeſultat ex iſt?o ↄfundit dẽm uni
us teſt. ar. c. ʒʒ ex quadam ſupra de teſti.h ſentit hic
Inno. ? clarius Jo. cal. æ alij modeꝛnioꝛes:⁊ bar.
in. d. l.ij. Si vo ſunt plures dicẽtes ſe nõ iteꝛfuiſſe:
aut ꝓbãt abntiaʒ ꝑ alios:⁊ dic ut S. Aut ſimplłꝛ ipᷣi
aſſeꝛũt ⁊ ſi ſi de necꝛijs idẽ dðõʒ qð s. ſi vo nõ ſunt
de neceſſarijs ẽ dubiũ nõ ꝑuũ. Qnidã dicũt ꝙ non
uacillat ꝑ hᷣ̊ inſm:qꝛ ſt teſtes ſingulares:ad h.c.cũ
dilecti g de elec.⁊ S̊ de teſti.tã ꝛis:quidã S: quia ui
dent᷑ oteſtes reſpectu falſitatis. Itẽ dndo quilʒ ſe in
teꝛfuiſſe dicit ẽt de alijs Inn. uariat. vr̃ m magis ĩ
clinare ut inſtrm uacillet. tradit tñ nnã regulã ꝙ ĩ du
bio magis pᷣſumat᷑ ꝓ inſtr̃o q; ↄ: nt res ponꝰ nale
at ꝙᷓ peat.bar.i.d.l.ij.tʒ inſtr̃m repꝛobari. nã dicit
iſtos eſſe oteſtes. oẽs.n.teſtes reſpẽu ſenſus quo ꝑ
cipit̃ pnt dici ſingulares:qꝛ ſenſus tuus nõ ẽ meus.
ſʒ reſocẽu obiecti ad ipʒ ſenſũ teſtes dnir ↄteſtes: vñ
quẽadmodũ ꝑ appꝛoxiatiõem ſenſati ſeu obiecti ad
ſenſũ teſtes ſt ↄteſtes:ut accit ĩ actu affirmatiuo on
ſit audieꝛũt uł uideꝛũt:ita ꝑ remiſſionẽ ſẽſati ſeu ob
iecti a ſenſu dici dnt ↄteſtes:ut qñ deponũt ſuꝑ abñ
ua:qꝛ płes nõ uideꝛũt.do.an.iĩ h membꝛo dic adueꝛ

Cum Jobannes

tẽdũ qualit᷑ deponãt teſtes.ſi enĩ dicũt ſe nõ ĩteꝛſuiſ
ſe qꝛ ſil illa die fueꝛt in unũ collecti z ꝓbẽt:qꝛ ſeſa
tũ abſtꝛabit᷑ a ſẽſibꝰin unũ ↄgꝛegatis ⁊ ſic põt itelli
gi. c. loco de ꝓba. Si aũt qᷣlʒ dicat ſe ſimplł: nõ
iterfuiſſe ſũt ſingulaꝛes æ nõ ꝓbãt nec ob.motiuuʒ
bar.ꝙ ſicẽ appꝛopinquatio ſẽſati ⁊c.qꝛ ↄnña nõ ẽ bo
na:qꝛ appꝛopiquatio ſẽſati ad ples attrabit ſenſus
pluriũ in unũ:ſʒ abſtꝛactõ nõ põt abſtꝛabeꝛe:niſi ſin
gułꝛ:qꝛ illud de quo agit᷑ nõ fuit appꝛopinquatum
ſẽſui meo nec tuo nõ ãt oĩbꝰ ſił. Cꝛedo h̊ dictũ vᷣiꝰ
ubi teſtes ſũt nõ de neceſſarijs.ſi ãt de necarijs ꝓce
ꝛe iſtm ut Sᷓ dixi ⁊ ꝑ ̊ͥ hẽs clariſſime hãc mãʒ decla
ratã ¶ Oopo.⁊ ur̃ ꝙ łʒ ſit ꝓbata exceptio in non
ſniat᷑ ꝓ ꝛeo:ut .c.ij.de oꝛ.cog. Soł.gl.ivbo imoð
foꝛmat oppõem ⁊ nõ ſoluit. De.dicit illud vᷣm in
exceptõe dilatoꝛia ſecꝰ ĩ ꝑẽptoꝛia qua ꝓbata bn in
dicat᷑ ꝓ ꝛeo Jo.an.dicit ꝙ ſnĩa qua ꝛeus abſoluit
põt ꝓcedeꝛe dupł:. Aut ex defectu ꝓbatõis actoꝛii
aut ꝑ ꝑeptoꝛias rei:h̊ ãt ⁊ i Zrio ꝛeus abſolui ꝛ20e
ꝓbartõis ſue:⁊ ſic ↄcoꝛdãt dic foꝛmalius ad ↄꝛiũ ꝙ;
h̊ ibi ꝓbata ſpoliatõe ꝑ modũ exceptois nõ ꝛeſtun
at᷑ ꝛeus ſpoliatus abſoluit᷑ tñ ꝛõe cuius de ex ſpolia
tõe excepit.hic ẽt ſolũ excepit ad excludẽda itetõem
actoꝛis:ut nõ teneꝛet᷑ domũ tꝛadeꝛe ⁊ ſic abſolutõeʒ
ↄſecutus fuit ex quo pʒ h̊ iura ſibi nõ a
po.uẽ.n.ex quo teſtes nõ deponebãt de die ſeu ipe
õctus nõ dẽbat eoꝛũ dictũ ualeꝛe.aꝛ.in.c.in pntia
de ꝓba.⁊ ſupꝛa.e.inteꝛ dilectos.Glo.in vᷣbo ð ceꝛ
to tangit hic qõem ſeu oppõem ⁊ nõ ſoluit:ſʒ ſoło
ꝛeddit᷑ in ſa ut ex pᷣdictis patuit.ex quo enĩ ꝑteſ cõ
feſſe fueꝛãt unicã iteꝛueniſſe uenditionẽ ſatis.colligit
teſtes de illa deponeꝛe:⁊ ſic pteꝛito tpis non ꝛcddit
depõem dubiã. Et dicũt hic gof.hoſti.? Jo.an.qꝙ
ꝛegulariteꝛ q;uis teſtes non deponãt de die uel ipe
qꝛ nõ ꝛecoꝛdãtur nõ minus uʒ ipoꝛũ teſtimonium
ut hic:ſed ſi iteꝛogati rñũdeant uarie nõ uʒ ipſoꝛum
teſtimoniu n.iij.q.ix.nihilominus ⁊? qð ſupꝛa dẽm
ẽ ꝓcedit niſi agat᷑ de tpᷣe ꝓbando ut s de teſti.ex te
noꝛe tãc.n.nõ uʒ teſtimoniũ cũ no dicãt id ad qð
pricipalit᷑ iducũtur in.c.de teſtibꝰ s de teſli.⁊.ff.de
peti. hẽ.l.ſi quis libeꝛtatẽ..fi.cauẽ tñ dʒ index ſᷣm
hoſt. ne teſtes malicioſe dicãt hũc pᷣmeditatũ ſermo
nem. ſ.ſe non recoꝛdari de tpre ut poſtea ꝛepꝛoba
ri nõ poſſint.⁊ hec nõbis ⁊ uide qð nõ.S.c.ex teno
re. ¶ BGl.ĩ Vbo poſtꝙᷓ colligit duo:ſʒ eam limita =
declara:ut gᷓ dixi in.c.eũ clamoꝛ õ de teſtibꝰ. Glo.
penł.opponit de.c.i.S de oꝛ.cog. ubi dẽꝛ ꝙ ſuꝑ inci
dẽti nõ ꝓnũciat᷑.glo.ſoluit ?⁊ male. nã bn potuiſſet
hic ꝓnũciari ſuꝑ pꝛincipali:⁊ ſic ĩdirecte fuiſſet pꝛo
nũciatũ ſuꝑ incidẽti: ſicut fit in inſtãtia cãe pꝛincipa
lis.dic g ꝙ h̊ fuit factũ ad honoꝛẽ indicis a quo
ſeꝛuandũ cũ fueꝛit ꝓceſſuʒ ex nouis actis. Itẽ Iʒy nõ
ſit neceſſariũ ut ꝓnũcietur ſi tmi ꝓnũciat᷑ nõ ꝑ ret:a
ctat᷑ ſnia:ut nõ.in.d.c.i.⁊ de mateꝛa dic ut ibi ple
ne dixi. Glo.fina. eſt facilis. ¶ Ded ex glo.queꝛo
de qõe nõbili.pone ꝙ in inſtzo ſunt deſcꝛpti.a.⁊.b.
expᷣſſo eoꝝ cognoĩe ꝓ teſtibꝰ demũ dr inſtm falſuʒ
2 ꝓducunt᷑ duo qui dicũt ſe uocari illis noĩibus:ſed
negãt ſe iteꝛfuiſſe. nũquid ̊ ſufficiat ad reꝑꝛobatõeʒ
2 .

inſtrumẽti. do. meus do. car. cõſuluit ꝙ nõ: qꝛ ꝑ bꝰ
nõ eſt ꝓbatũ iſtos eſſe illos qui ſũt deſcripti ĩ iſtꝛo.
potuiſſent.n.ſibi mature nõia.ar.in.l.i.C.de mu.
no. Itẽ dic ⁊ melius ꝙ poſſibile eſt ꝙ ipꝛe cõfecti
inſir̃i erãt alij qui uocabant᷑ h̊ nõie qui inteꝛfuerunt
ↄctui:iñ hec ꝓbatio nõ cõcludit neceſſario:ar.c.in
pntia de ꝓba.⁊ in dubio ut S dixi fauendum eſt in
ſtrumẽro:ar.c.cũ tu de teſti.⁊.j.de pᷣſcrip.ad audi
entiã. Ad h̊ eꝛgo ut cõcludãt:oʒ ꝓbari ꝙ tpᷣꝛe con
fecti inſtrumẽti iſti qui ꝓducũt᷑ nũc uocabãt illo no
mine et qð tũc nõ erãt alij ꝗ nocahãt᷑ his nõibꝰ:et
hec nõ pꝛo limitatõe predictoꝝ.¶ Vltio qrit̃ de
ntili z quotidiana qõe. uidemꝰ eĩ hic ꝙ ad petitõeʒ
appellãtis iudex ad quẽ refoꝛmat ſmam an h poſſit
faceꝛe ad petitionẽ appe lati:ut ſi uideat detrahẽdũ
uel addendũ ſnie ̊ licite iudex faciat ipſo appellato
poſtulante.hac queſtionẽ foꝛmat dñi ð ꝛota decif.
ccclij. ? 20 dubitãdi eſt qꝛ appellatus nõ appellandũ
Vꝛ acquieuiſſe ſnie in.c.ꝙ ad cõſultationẽ de ꝛe in
di. z.l. fi. C. de ſen.que ſine certa qti.gꝰ nõ dʒ audi
ri petẽs cã ꝛefoꝛmari. Sʒ h̊ nõ ooſtãte ꝑ oẽs dqnos
fuir Sriũ ↄcluſum:qꝛ ex quo ꝑ unã ꝑtẽ fuit appella
tum a tota ſnia ipſius effectꝰ in totum fuit ſuſpẽſus
l.i.ff ad turpill.et.c.uenientes de iureiurã.ergo ſiẽ
ꝑ appellantẽ peti põt reformatio:ita et per appella
tu n: Sepe. n. qs cõſeqᷓt ex ꝑſona altius quod ex ſe
cõſequi non poſſet l.petẽde.C.de tẽpo.ĩ inte.reſti.
7.c.auctate martini de cõceſ pbẽ.li.vj. Itcʒ index
ſupplet de facto ubi cõſtat ei ex dictis teſtiũ uł iſtꝛ?o
rũ ad h̊ ꝙ nõbiliteꝛ nõ. Inn. in. c.i.de poſtu. pꝛela.
et nõ. bñ h̊ dictũ.hĩc alibi dicit glo.nõbił in.l.i.C.
qui ⁊ aduerſus quos iudicẽ ſupplere poſſe de ſibi
noto ut notorio ꝑ illũ tex: Adduco ẽt ad pꝛedictã
cõcluſionẽ.licʒ oẽ; honoꝛc̃.C.qñ ꝓuocare non eſt
neceſſe:ubi ad appellationẽ uicti cõſequi põt uictoꝛ
cõdenationẽ expẽſaꝝ obmiſſaʒ a iudice a quo.non
ob. primum motiuũ qꝛ ꝓcedit ubi aliteꝛ etiam non
appellatur:ſed ꝑ appellationẽ unius ſuſpẽditur ſen
tẽtia ĩ totũ. Ego limitarẽ pᷣdictã cõcluſionẽ niſi ap
pellans reſtrinxiſſet ſe in appellãdo ad capla facien
tia 3 eũ dũtaxat.tũc eiʒ arbitroꝛ cãm non deuolui
ad iudiceʒ ad quẽ niſi reſpectu illoꝝ capimloꝝ qᷓ fa
ciunt õ appellantẽ ſi ſũt ab alijs ſepata ꝑ tex.in.l.ẽt
.cff. de mino.tot. n. uidenĩ ſnie quot capitula ſnie:ut
ibi = nõ.glo.in c.ij.de oꝛ.cog.in.vſ.eadẽ in fi.⁊ aꝛ
bitroꝛ idẽ ſenſiſſe do. de ꝛota in pᷣdicta deciſiõe dũ
ponderant ꝙ a tota ſñnia fuit appellatuʒ.ſecus eꝛgo
ſia Pie Cer bi⸗ nõ. bonã praticã appellãdi ut
appellemur a ꝑribus ⁊ capitulis faciẽtlbꝰ cõtra appel
lanteʒ:ſed bona cautella erit ex ꝑte appellati nit etiã
ipſe appeller qᷓrenus facit õ̊ ſe. Similis theorica nõ
in inſt?o ꝓducto de qua dic:ut nõ.in.c.cum oli de
cenſi. Itẽ nõbis ꝑpetuo aliã cõcluſionẽ ex pᷣdictis:
ꝙ nedum iudex a quo:ſed ẽt ad quẽ põt ex officio
ſuppleꝛe etiã in ꝓlatiõe ſñie ea que ſibi ſũt nõ.uł no
toria nel ex actis cãe. JIudex eim ad quem ſuccedit
loco iudicis a quo.vñn dʒ ⁊ põt faceꝛe totum id qð
debuiſſet ? potuiſſet faceꝛe primus iudex:ut dicunt
dni de ꝛota ubi õ̊. Ad pꝛedicia nide Hart. in.l. ſi
expreſſum.ff.de appella.ubi dicit ꝙ cauſa nullitatis

¶ De tide inſirume

deuoluit totam cauſam ad indicem: unde poteꝛit ius
dex in cã nullitatis refoꝛmare ſniaʒ ſicut in cã appel
lationis ⁊ allegat Inno. in. c. cum cõningar de offi.
delega.æ hec ſufficiant.

X*£ p aꝛte. Caſus. Mefectus litteꝛe

non uiciat reſcꝛiptuʒ.h.
MWd. cõis diuiſio. ſcᷣa ibi quia. ¶Mora ꝙ
modicus defectus ſcꝛiptoꝛis non uiciat reſcꝛiptum
pape. Glo. ponit rõem dubitandi ? decidendi: æ in
fine ampliat diſpoſitionem huius capli ut pꝛocedat
etiam in defectu ſyllabe. Innocen. magis adhuc am
pliat. dicit enim idem foꝛte dicendum in defectu dic
tionis uel oꝛationis dũmõ depꝛehbendatur itellecius
pape. Refeꝛt iñ alios diceꝛe ꝙ ⁊ ſi aliqn ſit tolera
bilis eꝛꝛoꝛ in lr̃a uel dictione: iudex tñ niſi uicinʒ ſit
occultum ſuſpecias hẽbit las cuʒ multi ſunt officia
les in curia qui exaĩant uicia laruʒ. pꝛius tamen di
ctum magis placet Inno.cũ peꝛ bullã ſatis tollatur
ſuſpitio:⁊ oculi officialium ſepe falluntur:ſicut in ſiſi
legitur in.c. cauſam mẽimonij õ de ꝓba. Vel poſſet
diſtingui ym Moſti. inteꝛ reſcꝛipta gr̃e ⁊ iuſticie:ar.
de cꝛi.fal.c. penł. remittit m ad nõ.S eo. ex litteꝛis:
7 de NGptis ad audientiã. Oo. car. tenet idem in re
ſcꝛip.gratioſis diũmodo ſenſus non mutetur:quod
mihi plus placet peꝛ id quod legitur ⁊ no.in.c.cum
ueneꝛabilis.j.de reli.domi. ⁊ in.c. inteꝛ dilectos ſu
pꝛa eo. facit.l.i.⁊.ij.ff.de his que in teſta. delentur.
ſecus dic ubi ſenſus mutaretur ſeu induceꝛetur cqui
uocatio.nam tunc defectus etiam litteꝛe uiciaret: ut
dicto.ceinteꝛ dilectos:⁊ tenet Nincen. hic quod nõ.
¶ Ex pꝛedictis pñt decidi multe queſtiões. uidã
impetrauit eccleſiam ſancti pancꝛacij.in lẽ̃a vᷣo dice
batur paneꝛatij:ita ꝙ. c.eꝛat mutata in.e.nũquid ex
hoc nicietur reſcꝛiptum. Do. car. refeꝛt ſe optinuiſſe
ꝙ non. ſicut enim defectus litteꝛe non uiciat ubi cõ
ſtat de ſenſu ut hic:ita ⁊ ſi litteꝛa ponatur loco alteꝛi
us:ut in queſtione noſtra: dũmodo ex alijs apꝑeat
papam ſenſiſſe de illa eccleſia ſancti pancꝛacij. ſecus
autem ſi induceꝛetur equiuocatio. Alia qſtio: a
pa mandabar in reſcꝛipto ipetranteʒ debeꝛe mitti in
coꝛporalem et fuit obmiſſum uerbum poſſeſſioneʒ.
dicit dñs car.ſe obtinuiſſe ꝙ per hoc non uiciaba
tur reſcriptũ:quia ꝑ alia uerba apparebat de inten
tione pape:qꝛ ſubmittebat et defendas inductum.
Et hec queſtio ſatis deciditur peꝛ dictũ Inno.hic:
idẽ dicit ſi ꝑ appoſitionẽ uniꝰ litteꝛe loco alterius i
duceret᷑ falſa latinitas ſicut accidit ĩ facto. dicebatur
eiz in quadã ĩdulgẽtia pape pñtibus ꝑpetuis tpori
bus duraturas.debebat eim dicẽ duraturis. ſic i.
fuit mutata in a. Refert eĩʒ ſe cõſuluiſſe ꝑ h̊ ſas ñ
uiciari:tũ quia hodie curia nõ admittit exceptioneʒ
falſe latinitatis:tiũ ꝑ predicta qꝛ ſicut defectus littier
non uiciat:ita ⁊ ſi una littera ponat᷑ loco alterius:
qð mihi ſatis placet.nã de facile h̊ͥ põt ↄtingeꝛ ſicut
defectꝰ littere. Intelligat᷑ aũt.c.ad audientiaʒ de re
ſcriptis qñ cõtingit falſa latinitas apparenteꝛ.non
aũt ex tranſcurſu pẽne ſeu mutatione uniꝰ lie loco

aAalterius: qdᷣ facilius contingit¶ Micolaus abbas.

o pun
lmmedimult,
inci oi
reltugn Mujym 4
nigintiun dii i ini
Cem gir n ieintant o⸗
Pomtir müntlin hei
ACtucerirondtotst Mans
Konaigucransnmistein
wtiso thinignuand
Gaſckonmees d tnenn
iarnr eſtnendicnn
Wicorm didimnamnon
WWnoris ndiranncn
6nsCogaicrtopeeni ai⸗
napelaon Erbohehe⸗
Goancttar in mn
Nöritii nnr At
rlimninttiguneate⸗
unſnidadriee ftati
tonn e il ihngin
ſuſiſnnnigutein
nntſonenintiii
1cuolber lorrfani s⸗
Kricrofiillinen
nubis G ijji in
r iin iſprti⸗
ſev. olit gſſ
nnsmngi Acht
ng Non ſ n irie

D Puiig

bante Cisde
d cöts e „n dicn
insc⸗ uioſcnſenn d

Pusm
Dnno.eü per buli rate
rcanafuniun geilhmi
F . nuimoniſ te dhr lifi
z Line reſaipn gfer iſtetr
Nohl. raninit ti c o lo clni
rs miienni. Do en. mann

ganoſs dünodo ſeſſis on unnrd

pus an ve g ma lgin tii nae
bils . ce ni dani rinc inm Gleccst
bhair it iſfcris rin n m
Acuhinis umnmr luinclcemura
anm mn Gteainre idore
rn lenvs:t m Cſinan hit o,⸗
ulias oft delid nule qucftms Oici
iteceſum ſneni paneucf in ia vo diee
nemti:in ,.cent nutnng ine Nbcrid
ur teſcigtan. Do ar cenſe ninoſſe
cun enin dciegus iner non vicir ddi
nia ur bicnn 1Alnen dondrr Ccdde
duefione nola dündde disnn
erde & Aa ercen ſned⸗ Omneneſl
WNceendt eddinotade Ma io
zandadan n teciid ertanic, Echeen
rien afuit odmiſum avun or
t dis a Eohiihniſ hel boc ſon
eſcnprü:qvia p al verda adt
e pape:⸗ ſobmminchat en ii u
bec qucſio ans bnclur e
den ſi aoſtone in inen an

grei fla ainius ſicut äctifan

„: 4 Ppͤrions pn
namai un ann * Gurnn

. NKaſus Licite a
N erpetuus * pellatur a ce
qui ꝑti h̊ petenti nõ facit edi cõia inſtra. h
.d. In pꝛia appellantis narratio. in fa cãe ↄmiſſio
ibi ideoqʒ. ¶ S ꝙ uicarioꝛũ quidã ſunt ꝑpetui.
q̃dam tpᷣales ppetni ſunt qui ↄſtituũtur ꝓut nõ. in
c.fi. de offi. uica.? uide melioꝛem glo.in. c. ad h.e.
ti. Idem tex. æ doctoꝛes in. c. extirpande in. F. qui
vHo de pᷣben. ⁊ clemen. una cum ibi nõ.de offi.uica.
Tpᷣales vo ſunt qui oſtituuntur ad tpᷣs:ut hẽ in.c.
puenit de appel.⁊ in.c.cum ex eo. de elec.li. vi.dicit
tamen bic. Ainc. ꝙ uicarius ad ips nõ eſt cẽſend⸗
nicarius qðᷣ nõ Ex quo infeꝛo ꝙ appellatõe uicarij
nõ ↄphenditur nicarius tpᷣalis qui pꝛo neceſſuate
tpᷣis ↄſtituĩ ad ſeruiẽdum eccleſie:qꝛ talis ꝓprie ñ
eſt aicarius qꝛ titulus uicariatꝰ ẽ ꝑpetuus ⁊ ſuꝑio
ris auct᷑te ↄſtituit᷑:ut in.d. S.qui ueꝛo ⁊.d.cle.una.
An aũt rectoꝛ eccleſie poſſit ſolus conſtitueꝛe ex cã
nicarium in eccleſia ſua ad tps uide tex. ⁊ ibi pleniꝰ
ꝑ Jo. an. in. c. cñ ex eo prealle. de uicaꝛio ueꝛ0 epi.
dic: ut le.⁊ nõ.in.cle.⁊ ſi principalis de reſcrip.vbi
bona glo.⁊ in cle.finali de ꝓcur. Möõ fo er tene
menti ꝙ uicarius eccleſie ꝑpetuus põt eſſe ĩ iudicio

pꝛo ſpectãtibꝰ ad uicaꝛiã ſuã de quo. . lan? ¶ MS

tertio ꝙ inſtza cõia pñt peti ut edãtur nõ ſolum ad
inſtructõem cãe principalis: ſed etiam reconuẽtõis.
Oop. ? ur̃ ꝙ iſte uicarius nõ poterat eſſe in iun
dicio ꝓ iuribus ecclie cũ eã nõ poſſideat noĩe pꝛo
prio:ſed rcctoꝛis.uñ debebat dñm in iudicio noĩa?
nt lit. nõ ot. qm. J penbł.¶ Blo. pꝛima circa becĩ
ſtat ⁊ facit tria.prio allat O fo pꝛo tertio ſoluendo
ponit opionem ſuam dicèſ iſtũ uicariũ habuiſſe mã
datum gnãle nel ſpale a rectoꝛe als nõ fuiſſet admiſ
ſus cum nõ hẽat titulũ in eccleſia. hoſti. dicit ꝙ iſta
eccleſia erat iſtoꝛum pꝛioꝛis ⁊ ↄuentus ⁊ ꝑcipicbãt
ibi omnia tpalia exceptis minutis decimis ⁊ qu ibuſ
dam alijs pꝛo ſuſtẽtatione nicario reſeruatis: ? nũc
erat queſtio inteꝛ eos quid cõtineꝛeiur noĩie minuia
rum.pꝛioꝛ at ⁊ ↄuentus ↄueniebant nicariũ ⁊ ꝛecõ
neniebantur ab illo æ m eum monachi ꝓduxerunt
inſtim ↄtinẽs quid fuerat nicario aſſignatum: æ qꝛ
eius copia uicario petenti fuit denegata extitit per
eum appellatum. ¶ Ex bis habes duas leciu. unaʒ
glo. ꝙ queſtio eꝛat hic ĩter eỹẽneum ⁊ nicariuʒ hñtẽ
ad h mãdatũ a ꝛectoꝛe. Alia hoſti. ꝙ queſtio erat ĩ
ter uicarium ⁊ iſtos ꝛectoꝛes ecclie. Tertium iĩtellec
tum ſentit hoſti.hic ſuper vbo decimis dicens que
ſtionem hic fuiſſe ſuꝑ minutis decimis uicario pꝛo
ſua ſuſtentatione aſſignatis ? ꝙ rõe ꝑceptionis con
neniri poteꝛat nicarius nõ ſolũ a pꝛioꝛe ⁊ ↄueniu:ſj
a quolibet alio:ar.ſf.de rei nẽ. officium.ff.de ſeꝛui.
.l. fi. ? de offi.iudi.ad hec ⁊.j.de pꝛeben.c.de mo
nachis. Sed in ↄꝛium opponit de.c. queꝛelã de elec.
2 de re iudica.cũ ſuꝑ ⁊ de cõfir.uti. cum dilecia. .
qꝛ ueꝛo. Soluit ꝙ poſſeſſoꝛ conueniri põt reali ut
in pꝛimis ↄcoꝛ.ſʒ nõ piudicat᷑ ſuꝑioꝛi ut in ↄꝛijs ni
ſi ſciat cam ſuam agi.j.de re iudi.c.penł. ſᷣm eum.
A dueꝛte qꝛ iſte intellectus facit magis ad intellectũ
glo. ſentit eniʒ ꝙ nicarius ſupeꝛ iuribus ſibi aſſigna
tis poſſit conueniri ranꝙ; poſſeſſoꝛ: ſed ſententia ᷓ

¶ Bpreperuus

eũ lata non piudicat rectori niſi preſciuerit cãʒ ſuaʒ
agi. Ego diſtinguerẽ latius ſic cum qrit: nũqᷣd uica
rius poſſit agere.uel cõueniri:ita quod faciñ ſuũ ꝑ
iudicet eccleſie: quod aut loquit᷑ de nicaꝛio tpᷣrali uł
perpetuo.pꝰ caſu nõ puio eũ poſſe agẽ niſi habeat
mandatum a rectoꝛe: caſu põt procedẽ diciñ huiꝰ
glo. Rõ quia non hʒ titulũ in eccleſia uel admiſtra
tionem lʒ aliquid det᷑ ſibi ꝓ ſua ſuſtentatõe:fac̃ per
locũ a ſpali clem.una ð offi. uica.? quod ſupra di
xi.ſᷣo caſu ſubdiſtinguo quod aut unlt agẽ ł ↄueiri
pro iuribus nicarie ⁊ põt eʒ nullum habeat manda
tum ab eccleſia ſeu rectore hʒ.n. titulum in eccleſia
ut dicta clem. una ⁊. c. extirpande. S. qui vo de pre
ben. ſicut enim agit:canonicus noĩe ſue pᷣbende licʒ
prebenda ſit eccleſie:ut in.c.iij.? quod ibi no.de ꝓ
ba.ita ⁊ fortius agit uicarius noĩe ſeu uicarie pro
iuribus ipſius:⁊ factum ſuũ preiudicabiui eccleſie ſi
cut factum alterius admiſtratoris:æ pro h̊ optime
facit iſte tex.non diuinando ⁊? cauillando luteram.
fateor tñ quod rector poſſet ſibi aſſiſttere ĩ lite.ſ.rõ
ne preiudicij quod ſibi ex orio euentu litis poſſet
irrogari cum perditis bonis uicarie oportet pre ui
deri de alijs bonis eccleſie:aꝛ.de pꝛebẽ.de monach:
7 pro hoc.l.ſi ſuſpecta de inof.teſta.⁊ l.a ſententia
ff. de appel. Aut uult agere uel conueniri pꝛo alijs
iuribus eccleſie que remanſerunt apud rectorem ⁊=
non põt niſi babebat mandatum a rectore: quia in
illis nullũ bʒ titʒ ⁊ B ẽt caſu poſſet ꝓcedere dicium
glo. Ad predicta faciunt nõ. in.c. expoſuiſti de płe
ben. æ. d. SF. qui vo. Et per hoc habes clarę expedi
tam materiam huius prime glo ¶ Bo. kinalis in
trat mãm editionis:⁊æ pondera eam quatenus dicit
ꝙ ſicut reus non tenet᷑ actoꝛi ꝓpria inſt?a quibus
non utitur edeꝛe:ita nec actoꝛ ꝛeo. ¶ Au vo de h̊
7 de tota mã glo.⁊ eoꝛum que tractant hic docto.
dic:ut pleniſſime dixi in.c.i.de ꝓba.ubi reꝑies eñ
inſtr̃a dicantur cõia ⁊ an in editione fienda ſu dria
inter actoꝛem ⁊? reum. Exẽpla glo.queꝛo de qõe qꝙᷓ;
ponit hic Inn. quidã petit ſniam latã õ ſe ꝓ petro
ſuꝑ tali fundo caſſaꝛi: uel qꝛ nulla eſt uel qꝛ iniuſta
2 ab ea eſt appellatũ:petrus reſpondet exhibe ſniaʒ
actoꝛ rñdet. ego nõ babeo ſcriptam:qꝛ index nolu
it mibi copiam ex ea faceꝛe: uel quia amiſi: queriiur
an ꝛeus cogendus ſu eam exhibeꝛe. Innoc. dicit
ſit per iſtum tex. quaſi ſnie inſſm ſu cõe.ideo ↄpel
lendus eſt illud edere ſicut alia cõia inſtr̃a ut h. Ad
idem adducit.l.is apud quẽ. C. de edẽ. ubi iudex
appellatõis pᷣcipit exhiberi oĩa acta cãe.dicit etiam.
Inn. ꝙ ſi reus nõ diceꝛet ſniam latã iĩterrogabitur
an talis ſnia pꝛo eo lata ſit. ff. de inter. act.l. penuł.
2 ſi negauerit cogetur edere:uel iudex ꝓnunciabit
ſi qua ſnia apparuerit ꝓ petꝛo in tali cauſa lata nul
las uires habuit:ar.eo.ti.l.nõ alienum. nam cor fel
ſioni ſue facte in iudicio ſtandum eſt.ff. ad. l.aquil.
.l. ꝓinde: ſi rũdeꝛe nolet habetur ꝓ ↄfeſſo.ff.de in
teꝛoga. acti.l.de etate.ꝗ. qui tacuit de confeſſ.c.ij.
Itẽ g iſtum qui dicit nullã ſniam ꝓ ſe latã ꝓuiden
dum eſt actoꝛi ut negatio ſua ſicut ⁊ confeſſio facta
ʒ ſe auctẽticet᷑ ⁊ publicetur que ſic aucteticata ⁊ pu
blicata obſtabit ipi reo in ꝑpetuũ etiã ĩ alio indicio
9 3

¶ Get.dlr. Imyl.

Mge libe.cq. iubemus.ij.q.i.mulrti:⁊ facit að legi
tur ⁊ nõ.in.c.ſignificauit de teſti.⁊.c.albericus.ſuc
curritur tn ꝛco ſi ꝓbabiliter deceptus falſuʒ rndet:
ſatiſfactio tñ dʒ fieri aduerſario de ſuo iteꝛeſſe. ff. ð
inteꝛꝛoga.ac.de etate..ex cã:⁊ h̊ ſi poterit ꝓbare
Sriũ ꝑ oſtenſionẽ ſnie uel alio mõ.nã hoc caſu pꝛo
batio pꝛeualebit ↄfeſſioni eꝛꝛonee C. de iur.⁊ fac.
igno. eꝛꝛoꝛ ſᷣm Inno. Sed hãc ſniaʒ Inno.facit
ſim Jo. an. c. ꝛomana. . ſi vo de appel.lib. vj. ubi
appellans hẽt pꝛobare ſe.j.x. dies appellaſſe. Sed
põr ꝛeſponderi fm eũ ꝙ pᷣdicta ꝓcedunt in illo qui
non põt id oſtendeꝛe ſine culpa ſua. Fꝛedericus de
ſenis ſuo conſilio.cxcvj.licʒ nõ multũ firmat vr̃ m
ab hac ſnia Inno.deuiare fundat ſe qꝛ vꝛ h̊ ſnia
implicare ↄdictionẽ.nam ſi actoꝛ nõ ꝓbat appella
tionẽ iut᷑poſitã debito tpꝛe.qũo põt iudex appella
tionis ſe iteꝛponeꝛe cũ iuriſditio ſua nõ ſit fundata
vVr t nele ꝙ õ reũ contumacẽ poſſet ꝓcedẽ ilud
dictũ ꝑ id qð nõ cõpoſt. ð ꝛeſcrip ſuꝑ lr̃is:b ulnmũ
vꝛ appꝛobare archi.in.d.S.ſi vo: ubi cien ꝙ ſi ali
quis dicit ſe appellaſſe ubi nõ appellauit:i ł ubi lep
ſuʒ erat tpᷣs appe lãdi uel nõ potat appe laꝛe:qꝛ bis
appellauerat:tenet ſñia lata in ꝓtumacem appella mũ
ſuper pricipali licet aliteꝛ non doceat actoꝛ ſe appel
laſſe nel..tempꝰ debitũ appellaſſe. Do.an.licet nõ
loquatur aperte vr tñ inclinare in ſũiam Innoc.et
dicit ꝙ eam ſequitur lapſus.allega.x.in fi.? vr
caſus ĩ.l. fi. C. de fi. inſtru. æ nõ ſtando in vbis illaʒ
ſinaʒ Inno. puto viſſimã in minis in cuibus le qt
.ſ.cũ ſine culpa ſua appellãs ſñiam habeꝛe non põt
licet enim cartha cõtinẽs ſniam ſit appellati:qꝛ foꝛie
eq habuit a nõrio expenſis ſuis:cõtẽtũ iñ in cartha
ẽ cõe:iõ poteſt iudicis officiũ iploraꝛ ut reũ ↄpe lat
ad ꝓducendum ex quo alit᷑ eã hẽe non põt:iux nõ.
i d. c.i.de pꝛoba.nec obſtat rõ frederici: quia dico
ꝙ ex quo iudex appellationis hʒ iuriſditõeʒ in pnci
pali:hʒ per ↄnñs inepreꝑatorijs ut cõpellat reum ad
exhibendũ inſtem ſnie:ar.in.l.ad ꝛem mobilem ⁊.l.
a ĩ le zatũ.ff. de ꝓcur. in.c.prudentiã ðᷣ off. dele.
ubi bonus tex.in ſimili ĩ.c.ſuꝑ ir̃is de ꝛeſcrip.puto
et pallegatũ dictũ archi.nõ ꝓcedeꝛe ſimpli ꝓrt ipe
ponit quaſi in Vitate nõ erat appellatũ. uel talis fuit
appe latio que non habuit iuriſditioncʒ ceuc veꝛe
aꝗiudicẽ ad quẽ licʒ ſſia ↄ cõtumacẽ lata reꝑitur
a nõ hñte iuriſditioneʒ: iõ nõ ualet ad h̊ cle.ſi appel
lationẽ æ qð ibi nõ.de appel. debuit eim iundex p̃us
ꝓnãciare ſe iu dicẽ uel appellatũ fuiſſe:æ tunc demũ
pcedeꝛe ſuꝑ prineipali iuỹ nõbilem theoricam In
no. in. c.ij. de dila.? ꝑ Jo.an. in ꝛegula ſcienti ð ꝛe
gu. iur. li. vj.ĩ meꝛ. ? ꝑ dor. es de ꝛeſcrip.
S Caſus Imputatur ꝓ
Op utar *ducenti ſcripruras
ias in hoc:quia innicẽ ſibi derogãt. At
clarius ſic. Scripture grie ab eodeʒ ꝓducte fidẽ n
faciũt ponit pꝰ dictũ.ſo ipſiꝰ ꝛeʒ.ibi cũ in ipſius.
¶ HMõ pꝰ a zjrio ſenſu ꝙ bñs ſcripturas orias
põt uti illaꝝ altera.nã ex ſolo uſu illarum fides tol
lit. ur pʒ hic in pᷣnꝰ ⁊ clariꝰ in fine.¶ Nõ fo ibi ĩ
iudicio ꝓtulit:ꝙ,. nõ dẽ quis uti inſirt̃o añquã in in
dicio ſit ꝓductũ.Ex quo ĩ faeto ex ſola onlioõe

ſilius iudici facta abiqʒ ꝓductione iudiciali nõ dicis
inſlm factũ cõe:ita ut alia pars poſſit illius editõeʒ
inuito dno peteꝛe:⁊ ſic intellige nõ. ꝑ glo. in.l.i.ff.
de eden. ¶ HMõ ibi cũ in ipius ⁊c. ꝙ quis nõ cogi
tur ede:e ſuũ ꝓpꝛiũũ inſtem ẽt aun ilti quo in
iu dicio uri:qð tene menii. lo.ij. facit tria. pꝰ
qrit in qua ↄꝛietate Vificat iſte tex. Eendet ꝙ t ĩ di
recta qᷓᷓ in idcrecta:⁊= utriuſqʒ ponit exepluʒ.pꝛimuʒ
tn exẽpluʒ de directa Sꝛietate nõ plʒ doc. qꝛ nõ ẽ ta
lis Sꝛietas ꝑ quã fidei alteꝛius inſtꝛi deroget᷑.ſũt eiʒ
hec ↄpaſſibilia: ꝙ tu ꝓmiſeꝛis mihi ſolueꝛe:? ego ꝑ
alin I inſtem feceꝛim t bi pactũ de nõ petẽdo:ſed cõ
trarictas h̊ cau reſpicit iĩtentiõeʒ agentis:qꝛ ſi feci ti
bi pactum de nõ petẽdo nequeo effectualiteꝛ peteꝛe
A ij ponũt alia exẽpla de quibꝰ nõ curo.ſatis.n.eſt
ꝙ ubi inſiza ſunt ↄꝛia direcie uł idirecie fidẽ ſibi de
rogẽt. ¶ fo glo.q̃ it an diſpoſitio huius.c.hẽar lo
cum ſiue ab eadeʒ ſiue a diueꝛſis ꝑtibus inſiẽa ↄꝛia
pꝛo ducant᷑.Et ↄcludit ꝙ ſolũ hʒ locũ qn ab eadem
parte de quo.j. latius dicã ¶ no ꝗrit an ideʒ ſit in
teſtibus pꝛia deponẽtibus ab eadẽ ꝑte ꝓductis. Et
rñdet ꝙ nõ:⁊ rõem diueꝛſitatis expꝛimu. hꝰ uc luit
tota iſta glo. S tu colligẽdo dicta alioꝛũ diſtingue
larius ↄcludẽdo mentẽ.c.⁊ glo.ꝙ aut inſta ↄtraria
ꝓdu u it in iudicio aut teſtes.pꝛimo cau aut ẽ unũ
inſtem ↄꝛium aut pła. ſi unũ deꝛogat ſibi fidem niſi
aſiqua ſubdiuiſione ſa uari poſſit:ad h̊.c. inteꝛ dilec
tos.S. ceteꝝ s eo.⁊.l.ubi repugnantia.ff.de re iur.
