nam ius pceptionis decimaꝝ baber magnum
mteꝛualluʒ ſcʒ de menſibus unius anni uſqʒ ad
menſes alterius: æ de uindemijs uſqʒ ad uinde
mias:⁊ t ĩ hoc iure preſcꝛibendo nõ duplicat᷑
ips et bic. Sed ipſe Inno. uꝛ tenere ↄtrarium
qꝛ boc ius nõ habet iternallũ aliqð etiã boraꝰ
imo qſi ↄtinuã cãʒ habet cũ quotidie poſſint ⁊=
debeãt ꝛecipi decime nõ ſoluʒ ꝑfõalel:ſed etiã pᷣ
diales euʒ quotidie pᷣdia aliquos fructus ꝓdu
ces poſſint ? quotidie quana epᷣis eſt foluenda:
et idem dicit Inno. de iuꝛe eligẽdi: qꝛ quotidie
põt eccleſia uacare aꝛ.eius qð dicitur de ſtilici
dio in.l.foramẽ.ff.de ſernitu. urba. predi.?æ iõ
ſufficſũt. xl. anni ut hic ⁊ nõ.in.c. cum eccleſia ſu
trina de cau poſ.⁊ ꝓpri.Si at eſſet ius quod
interuallũ certuʒ æ deputatum ab homine uel a
iure recipeꝛet qle eſt ur ꝙ omni anno ꝑteʒ obla
tionis in die dedicationis uel feſtiuicatis ꝛccipe
ret.xviij. q.ij.elutheriꝰ:uel ꝙ annuatiʒ recipiex

aliquod ſeꝛuitiũ. . de cen. cum uenerabilis tunc

dicit Inno ꝙ 'm eos qui dicunt ips efſe dupli
canduʒ neceſſarij fũt. lxxx. anni. Agduerte qz
Inno. ideo loquĩ ſic dubitatie in hoc ultimo:
qꝛ nõ habetur ius in boc expreſſuʒ: nam tex. in
ſi lic cõſtituta preal. dicit dũtaxat ꝙ ſeruituſ ñ
babẽs cõm cõtinuã amitti ꝑ nõ uſuʒ duplicato
ipe ↄſtituto ⁊ glo.ponit duas opio. quidã eniʒ
dicunt ꝙ requint᷑ iᷣs.xx. annoꝝ inter pñ̃tes et
abñres q̃ſi ſolum duplicet᷑ ts.x.annoꝝ nõ aũt
Ip̃s.xx.annoꝝ qð datur cõrra abñtes: 7 hoc iõ
Fm iſtos.qr nifa preſcriptio.pᷣter bypothecariã
extẽdiẽ ad ips xI annoꝝ l. eũ notiſſim C. de pᷣ
ſerip.xxx. uel xl. an. Alij uero dicunt urꝛoqʒ ca
ſu rps in hoc duplicari et in boc nidet ꝛefidere
glo. illa tanqᷓ in nltima opione ⁊ Inno. hic in
alia glo.⁊ ſatis mihi placet cũ tex in dicra.lI.di
cat duplicari tpᷣs ↄſfiiutuʒ. Ceriũqʒ eſt ꝙ inteꝛ
abñtes eſt ↄſtitutũ tpᷣs.xx. annoꝝ.l.fi. C. de pꝛe
ſcrip.long.tẽpo.pterea ſcias ꝙ reſpectn iuꝛiſ ðᷣ
cimandi Inno. hic ĩ alia parte limitat qðᷣ. S. di
xerat: diẽ.n. ꝙ ius ꝑcipiendi decimas de fꝛucti
bus fundi cõrinuã haber cãm: ſed ius ꝑcipiendi
vcimas de uino uet grano tantũ uel de omnibꝰ
minutis tantum uet conſimilibus nõ babet per
petuam cãz: qꝛ hec percipiũtur tẽporibus ceꝛuiſ
taniũ nt nõ.·j. e. ad aures: 2 multa alia ciꝛca ſeꝛ
nitutem acqui:endam nel admittendam Inno.
bic inculcat:ſed pro clarioꝛi intehfectu decreui
ſe quẽlibet articulum examina?. Moſti. bic di
cit ꝙ glo. iſta Inno. qtum ad canones potius
eſt ſubtilis ꝙᷓ utilis. ſiue.n. agamus ſᷣm eum de
corporalibus ſine incoꝛpoꝛalibus ↄtinnaʒ cãm
habentibus nel non regulariteꝛ eſt tenendnʒ ꝙ
ſola preſcripitio quadragẽaria currit contra ee
cleſiã et nulla minor: ui bic in fi.⁊ ſi preſcriptio
eſt contra ius requirit᷑ titulus:ſupple uel tẽpus
de cuius inicio nõ eſt memoria.j. e.ti. c.i.li. Vj.
et recitando tranſit Jo. an. nullã opinionem fix
mando more ſuo cõi:licet qñ apponit ſtudium
optime ðᷣcidat:ſed raro hoc facit ꝙ ſi feciſſet aaꝛ

(Se preleriprionibus

bitꝛoꝛ ꝙ multis ſcribentibus ſilentiuz impofuif
ſet:ſed credo ꝙ accelerauit ſe ut młta ſeribere
do. An. dicit bic ſe non putare ꝙ minus tepus
exigatur a iure canonico qᷓ a iure ciuili:tum qr
nõ ſunt iura in hoc conecta: tum qꝛ plus tẽdũt
canones ad tollendas ꝗ; ampliandas pꝛeſcꝛip
tiones.j.e.c.fi. Sed dicit ꝙ illa diſſictio an ha
beat ſeꝛuitus cãʒ cõrinuã uel diſcontinuã habet
locum qũ agitur de ſeruirutibus realibus debi
tis.ſ. a re. rei:qꝛ cũ ibi ꝛes nõ habeat aium con
tinuãtem poſſeſſionem oʒ ꝙ ipſo facto cõtinuet᷑
nt currat preſcriptio qᷓ nõ curꝛit ſine poſſeſſtõe
Sed in iuribus ꝑſonalibus debiris a re pſone:
nel a ꝑſona perſone ſecus eſt:qꝛ ibi animus cõ
tinuat poſſeſſionem:qꝛ poſſeſſio animo tenctur
ut eſt tex. in. l. licet C. de acqui.poſſ. quaſi per
hec uelit inuere ꝙ cuʒ ius peꝛcipiendi decimam
ſeu quartam decimaꝝ debeatur peꝛſone non eſt
neceſſe ꝙ ibi duplicetur tempus. aduerte: quia
het fuit originaluer opi. Ci.in.l.ij. C. de lerui.
ei Bar. in. l. ſi iuſio erroꝛe. S. non mutat ff de
uſuca. licet do. Aneos noñ alleger: et pꝛofecto
licet hanc opi.hactenus fuerim ſecutus pꝛopieꝛ
auctoritatem. rantorum niroꝛum tamẽ nũc ſeri
bendo cogitaui illam opinionem minime uenm
eſſe.et moueoꝛ pꝰ:quia licʒ ſeruitus ſit realis id
eſt a re rei debita non tamen eſt res que ꝛequi
rit uel poſſidet cum ſit inaiata:ſed eſt pe fona
ſcʒ dominus fundi:quod patʒ ex eo:quia ꝛcqui
ritur in preſcribenda ſeruitute ꝙ quts credat
uti iure ſuo ut.l.fi.ff quẽadmodum ſerui.amit.

2 nõ. Inno. in. c. bone el. ij. de —ũ
t

moueor per tex. apꝑtum male iudicio meo iĩ
ponderatum in dicta. I. ſi ſit conſtituta: ubi eſt
clauis huius marerie. ibi eniʒ uvi diſponitur de
duplicatione duplicando tẽpus propter canſam
dqiſcontinnam ponderantur factum homis poſſi
dentis ⁊ non rei cui debetur ſeruitus.dicit cnij
ꝙ ideo requiritur tẽpus duplicatum in aminen
da ſeruiture:quia propter diſcontinuam caula;
non fuit nuſus illa ſernitute: quia nec uti ſemper
potuit.preterea ⁊ melius in dicta. 1 ſi fit conſti
tuta non agitur nec diſponitur de ſeruimute ac
quirenda. ſed de ea perdenda ? põderaiur gũ
taxar factum ? animus non utentis. dicitur eniʒ
ꝙ ſiquis habebat aquam alternis ãnis vel me
ſibus non perdit illam ſeruitutem niſi duplica
to tẽpore cõſtituto. quia non ſemꝑ fuſt in moſa
non utendi cuʒ non potuiſſet ſemper uti ſi ctiã
noluifſet cum baberet cauſam diſcontinuain et
ſic ponderatur animus et factum hominis. ſ.
domini fundi er multo fonius boc dicendum
eſt ubi tꝛactatuꝛ de ſeruitute non babente cam
continuam acquirenda ut.j. latius dgicam:nam
patientia domini inducit poſſeſſionem in iſtis
incorporalibus nt in alijs ut ibi nõ. C. de fui.
aqua er ꝑ Mar. i. l.i.fl. de aqua plu. at et in di
cta.. ßultutem. f. de ſeruiu. nö. Inno. in dicto
c. bone el.ij et in.c.conquerente de off. ordl.
ſed hec patientia non habetur ſemper ubi can

Amitulh lin n dpin

ma n ſ ii⸗ u yhi

c A
ANurinto cun ſi⸗ z
nd anctu
4 e i.

ſurt ini en
ba⸗ mmunn n hs

17

otite

Saorr n!
cun idine ſ cbis E

voven NRπο, 1.c.
tmnen uun n
eli hum m m n n
,n edn
Idamg idcaz aln⸗

renna annet Ne Nrelct ond
hrclidlftſll,- wnleift

i. G es drdertſt
gͦr Gd e
adleſulſiitnieihet i4
rani 5 aioes e

mod conts ceceti wmmn vr 4

AAnieri niidetpto lanſiniud
eniciſl incene hull n
i alop t u i e
ſcrbrſncon fe uma
u i auiiM,αα. anln
atgniiimm antbMi o
a n l ibonr /lns ceni
nru ino omorar de mponibu
cſlsac recriic;uide bonimn er in. 8
drrN gi Dsdrcindoinsad murrun
uci dſigno e edeſa Ntd
Puatü mpNNO) Hunid aidſie din wn
InCntlia d lolto recni in hoci d,
cfſinguat an anis oreletbar i nnlon
Netimlo aniura bidennt än oannui uk
nnuntrctad nö rſſ g iinſünn ant n
ns reſiot edeſantc aceinzz ae
Aig imnobſibusnd iuibusdenigen
Oini no eſ chii n egnini ins d
n Nerin cico.ll. el lbi i
bitbalun aeceſann bben brübſten

emnzſen ce inritll tcebee min
eectten ine eſti. Sſtm
H n ſonmmmn B
mnusceaignleo merbin
luorequferi anöſehi;
ſen i vl.z nia

anllin Cde ahieſcgt
mg cchius peieſpienliden
n detimm dchennur palhrte
hereſſe g idi daplinnnr erpnsadtntg
derfut origiulie lQlinli⸗CN
a Br in ſ inſo mor ſ otnut
nſaca hen do. Aßeos D
lee bmne opi buumnus furin tunns n
auctontutan. tamorumn niroumn mune id⸗
benco cogluni lamopintonom ninineten
e a moucoꝛo Mi iqj nuins it eiel
da e ocbim non umen Nt es qve
rc poſſr wn it imiem,ſed e in
ommnus und,,Oo, n ereo⸗rln
inrin prilnbenchi mitue g, guis o

õ

Indint doſed i dehaſn ea
säͤ e
mdctardnn Gca K cnſhmrtd 4
õ Mieſhldi dlenti
dupucanone dopicanco imnnie
õ

,i deewr rrns i
nrei i Cebeur latins, L
Gcnts 1 onſan n. Onlemmnm

eſt continna. ergo poſſeſſio non debet uniformi
ter oꝑari:qr aimus poſſidẽtis non ſꝑ notus eſt
aduerſario ⁊ poſſeſſoꝛi ⁊ poſfio habet pluꝛimũ
fac nur nõ.in c.cum noſtris de conceſ.prebẽ.⁊=
forte ob iſta Innoc. locutus eſt gnãliter:nec di
ſtinxit inter ſeruitutẽ realẽ et perſonalẽ debitaʒ:
nec Ci. et Mr. aperte pꝛobãt eoꝝ opionẽ. Sʒ
q;tum ad pncipalem aiculum an ſit in hoc tpᷣe
duplicando dria inter ius eanonicum et ius ei
nile ego premitto ꝙ regulaꝛiter iter ius canoni
cum et cinile q;tum ad preſcriptionem inducen
dam nulla ẽ dꝛia pret᷑ illam qꝛ ius cinile admit
tit preſcriptionem cum mala fide.l.ſi quis.E. ðᷣ
pᷣſcrip.xxx.an.quã ius cãonicũ dãnat.j.c.ꝓxi.⁊
.c.fi. Alia.n. dr̃ia iure non pꝛobatnꝛ nec obſtat
ſi dicatur ꝙ canonica iura expoſcunt indiffeꝛen
ter tempus.xl.annorum ut bic et.j. c.illud ſecꝰ
de iuꝛe ciuili.l.finali.E.de preſcrip.long.tẽpo.
qꝛ dico ꝙ ius canonicum ſꝑ non req̃rit illud tẽ
pus.ſʒ tũc ſolũ qñ preſcribit̃ ecełam et ĩ fauo
26 eccle ſie illud fuit inductũ:et ið ẽ de iure cimli
ut aut᷑.qᷓ; actiones. C. de ſa.ſan.eccl.et quẽad
modãũ contꝛa eccleſiã ꝛ2omanã de iuꝛe canoico ñ
admittit᷑ niſi pᷣſcriptio cẽtenaria.j.c.cũ nobiſ et
.c. ti. c. ij. li. vi. ita de iure ciuili.d. aut᷑ q̃s actõeſ
un ecclhia S puatũ ⁊ puatꝰõ priua um bene pre
ſcribit minori ipᷣe et ſic diſponit ðᷣ iure ciuili:ut
nõ. in. d aut᷑. quas actiones ⁊2 ꝑ Jo. an. i regła
q̃ ad agendũ.in merc.et ꝑ glo.xvi.q.iij.poſſio
nes que uult ꝙ in bonis pr̃imonialibus clerico
rum exigitur tẽpus.xl.annoꝝ et de temporibus
reqᷣſitis ad preſcriptõeʒ. uide bonum tex. in. S.
põt.xvi q iij. Mis preſuppoſitis ad materiam
.S tactã diſtiguo ſic.ꝙ aut eccleſia preſcribit õ
puatũ aut pᷣnatꝰ puatũ ⁊ idiſticte hñt locũ iu
ra cinilia cuiꝰ diſpoſitio recitat᷑ in hoc i.d.S. pt
ut diſtinguat᷑ an quis preſcribat cũ titulo aut ſi
ne titulo z an iura habeant cãm ↄtinuã uł diſcõ
tinuam facit qð nõ. xiij.q. ij. in ſũma.aut pꝛiua
tus preſcribit ↄ eccleſiam uel eccleſia ↄ eccleſiã
et in immobilibus uel iuꝛibus hẽnubus cauſam
ↄtiuã nõ eſt dubiũ qͥn requirat᷑ tẽpus.xl. anno
nr hic ⁊ in. c.i.eo.ii.li.vi.Sed dubiũ ẽ p i mo
bilibuſ utꝝ ↄ eccleſiam habeat locũ uſucapio tꝛi
ennij ſicut de iure ciuili ⁊ de hoc remitto ad ple
nõ. in. c.i. de in inte ꝛeſti. ¶ꝛ· eſt dubium in iuꝛi
bus habentibus cãm diſcontinuam:in quo ſic
diceꝛem ꝙ ubi de imꝛe ciuili ꝛeqnirat᷑ ↄ puatum
tempus de cnius inicio non eſt memoria młto
fortius requireret᷑ cum pᷣſcribit᷑ õ ecclaʒ ar. c.i.
j. e. ti. li. Vi. æ quia id ꝙ eſi ſtatutum in fauorẽ
eccleſie de preſcriptione quadragenaria non dʒ
retroqueri in ipſius leſionem ut in regula q; ob
gratiam li. vi.z.l.ꝙ fauoꝛec.C. de legi.⁊ optime
facit.aut᷑.quas actiones ubi pʒ ꝙ preſeriptio qᷓ
dragenaria fuit ſtatuta iĩ fauorem eccleſie ĩ illis
caſibus quibꝰ pᷣuatum preſcribatur minori tẽ
pore.ſecus ergo in illis in qous reqritur ipᷣs ðᷣ
cuius inicio nõ eſt memoꝛia de qᷣbus.j. dicetuꝛ:
nã inducta ad augmentum non debent operari

De preſcripeionibns

diminutionẽ ut in. c. fi. de Ver. ſig. aut nõ requi
rit᷑ tin tpᷣs:ſʒ ſpᷣs duplicatũ ſicut qu agit᷑ ð ſeꝛui
tute hnte cãʒ diſcõtinuã amittẽda: æ tũc puto q;
nõ duplicabiĩ tpᷣs.xl. annoꝝ:qꝛ cũ ius ſtarueꝛit
pᷣ alijs priuatis tpᷣs ꝓlixius ĩ eccleſijs ut hic ⁊ ĩ
dicta aut᷑.quas actiones:hoc fecerit pure ſim
pliciter ⁊ indiſtincte ut hic ⁊ ĩ dicta aut᷑.tpᷣs dʒ
eſſe uniſoꝛme ⁊ nõ duplicatũ.priuilegiũ eniʒ nõ
dʒ excedeꝛe ꝓprios terminos.j.de priuile. ſane
2.c.porro.⁊.vij.q.i.petiſti.ius eniʒ ciuille ideo
foꝛtaſſe ꝛequiſiuit rpᷣs duplicatũ:quia prius pui
derat de breui tpᷣe.unde cũ eccleſie fuerit ↄceſſũ
tẽpus ſatis ꝓlixuʒ ⁊ longiſſunuʒ.ſ.xl.annoꝝ nõ
debet duplicari:ſed debet eſſe ſuo priuilegio cõ
tenta ⁊ hoc ſatis eſt ð mente glo.in dicta.l.ſi ſit
conſtituta que dubitauit nũquid tempus.xx. an
noꝝ debeꝛet duplicari ne ꝛequiꝛeꝛet᷑ curſus.xl.ã
noꝝ fortiꝰ nõ eſt dicendum ꝙ duplicet tempus
lx.annoꝝ ⁊ boc caſu põt ſaluari opini. Hoſti.
2 bec puto ueriſſima. Sed circa predicta queꝛ 0
quid ſi laicus hʒ ꝛem cõmunẽ ⁊ indiuiſibilem cũ
eccleſia an contra laicum preſcribitur ſpacio a
iure cõi ſtatuto contra laicum. dic ꝙ non: ſed
cõſeruatur ius ſuum ꝓpter eccleſiam ex quo da
tur iuris indiuiſibilitas ar. optimum æ quali ex
preſſum in.l.ſi cõmunẽ.ff.quẽadmodum ſerui.
amit. æ uide bonam glo.in ſimili in. c. uno de iu
repa. li. vj.æ ibi Jo. an. in nouella firmat iſtam
partem. dicit tamen ⁊ bene ꝙ ubi poffet preſcri
bi contra laicum iure eccleſie remanente illeſo
ꝙ ſufficeret preſcriptio ↄmunis facit quod nõ.
jJ. eoð ad audientiam ⁊? xvi.q.iiij. uolumus.
Sed queritrr quid ſi eccleſia ſucceſſit laico cõ
tra quem erat inchoata preſcꝛiptio nũquid ute
tur iure priuati an priuilegio eccleſie:banc que
ſtionem tetigit gloſa in auten. quas actiões. ..
de ſacroſanc. eccle. z non firmat pedes tangit
Joannes andre.in.c.uno de iuꝛe pa.libro.vj.
referendo quod in dicta aut᷑.tangunt etiam ibi
Bir. z Hil.æ opinio commanior æ uerior ui
detur ampliando teꝛminos queſtionis ꝙ aut
priuilegium quod habet ſuccedens preſcriptio
nem extinguit: aut preſcriptionem differt: aut
illam mu at primo caſu ſuccedens non utitur
priuilegio ſuo. exemplũ in.l.ſi fundũ.ff.ð fundo
dato.ubi dicit᷑ ꝙ ſi quis icepit pꝛeſeꝛibeꝛe ceꝛtũ
fundũ:licet poſtea mulier illũ aſſignauerit in do
tẽ nõ minus currit pꝛeſcriptio: licet a principio
ſi fi fuiſſet dotalis nõ potuiſſʒ inchoari pꝛeſcrip
tio.⁊ ẽ ratio:qꝛ priuilegiuʒ unius nõ debet ab
ſorbeꝛe ius alteri queſitum:qð faceꝛet iſto caſu
ſi mulieꝛ poſſet uti pꝛiuilegio ſuo.fo cãu qũ dif
fert tunc utit᷑ ſuo pꝛiuilegio.exempluʒ in pupillo
alteri ſuccedente contra quẽ nõ currit preſcrip
tio durante pupillari etate.l.ſicut.C. ð preſeꝛip.
.exxx.uel.xl.annorũ. Teꝛtio caſu qñ mutat pᷣſcꝛi
ptionem ut in cau qõis nẽe:nã preſcriptio ↄtra
eccleſiã currit ſicut contra priuatũ ſed alio mõ:
quia cõtra priuatũ currit preſcriptio.x. ł.xx.an
noꝛũ cũ titulo:ſʒ ↄtꝛa eccleſiã currit qᷓdꝛageaꝛia

Qindſi. 6. .

18 rn, n. 2 s, Araus õ

LaE Pſ ar ſ n A WRMÜH.öI1 N ſt i 3 Lain

Qae ſe ke=⸗ ASadn Knzyre

—An D Pudtt A.ͤ’9ct» oac

— —
en rhane
M. 4e 49%

—
Wualen M tπα I , ee

1 —
Gr⸗dke Pmre Se nutrtes veæales ltes mmn⸗
— 3 „6GP Y. ½
Aſhenua ne ſ (k a. 1 irrtitr A Rr.
1 Pu) 1 e 4a 78 e Al.
ſi ertin ll⸗ Au⸗iet A — fut 0
R en hos! a 31 4 6 Ne ag
40 A Eiι ) ¹ 1 .
. Arren: ller ſi ꝗ ßet PIhbe ae‚
nn ſt lee . F 4 rſar . . — i
BeN Ice Se atr E ,5
ru& ſr⸗ bar o . non
Pe one S& P ( Ae e1 J 4 —
S P de ſie vab. P- 3 lla ſtn lis

2. mα

te ee , ſtic —† ſua 4 24
eea e ̈ .ℳ „ . tr 9 „

KA4 1.5 in ß 1.R a dac A
We Fub w. uze Gdrerti) q f Ae
KAE AAeK⸗
ur⸗ ARd ſ . Neatmne f pem ve.
E. ſe-e 6 e
) aaπσt1 * . Pilate daen hze ſ
YasR „ en Oac cr⸗
AM/ Zue 1 1
„ o vner ſe Rto of 1 ran ſ
9 aſ. ſlne nC F a eiſt
r⸗ D ea e. t be Dan Fre .

Zeden C

= 6̈ ſu utrr F Dr er D Tr- —

. Rae Jn rſe
ia ren ſtactc q= E 9 herd 3 ſic⸗
jbre f P= r - entN frr

* E .
octei F 2⸗ C &αι66*α

Our zilaſi Ea dr = = l
Kte nee den Pca d 144 ſ⸗ .
bee or . Prr bey d 2 &α△ ) W g 4α
lone 1Bia ah) Rr 2α. 1 R 1R

ſa Parr ce r Pr- *
P 2cbe ſpano W v ͤ. 7
Rr- Fxila⸗ P vJ:. * 1

W ponu baa

ſr. d Nrn- K no Par
grlaus †* fre) . Srdſer. p.l

nz Ef ( de ſt

S.ſ e T re. NN r

Nrnoy nS W u = gt Ba
E- —249
Pee ctaf ſul⸗ . W
hecaO 9e ſcke- 4 Ae α ſ.⸗
a O -R 2. Oa d. IA.
2* UA. Wert aben n H
J c P. 3⸗ 1 r
llie ſruJ⸗ e⸗ menen Pna ⸗ſ

. ne 2

2 n ) e nt . Xy
7

P= ſrffrt P ſi P P
D . E teP& PYPc *
Picte nα y. l. 7 u -r .
Nan ſi gacz en Pe epen, C 8.
„ ſe E Fier ſ ct& De an da
1P1 &ιιι½ F hitf e A- rrnkane. —☛ KleS

. —
82 Per

—

—

i viuln nnſ
* 4

vi⅜εa P ſrrilen 1. I, a (◻R A— 34 ſma& Da ſ Prpu

. a ſ c 9 8.

¶ De prelcriptionibus.

dũtaxat:? hoe caſu dicẽdũ q; v tẽpore pᷣterito

ntitur eccleſia iuẽ pꝛiuati pro futuꝛo utit prinile

gio ſuo ar.i.l.fiſcus.ff. ð iuꝛe fi. ideo ſi Otꝛ pri
natũ pnteʒ currert quinqʒ anni:æ ſic medietas
pſcꝛiptõis.ſatis ẽ cõtra eccleſiã ſuccedeétey com

plere aliã medietateʒ babiro iñ reſpectu ad pri

uiſegium ſuũ: 2 ſic requirũt᷑ ad cõplendam pre
ſcriptõcm.xx.anni.qui ſũt medieras tpis reſpe⸗
ctu eceleſie. ⁊ idẽ dic ĩ ſimilibus facit aut.ſi qs

C. de preſerip.long. tẽpo.qðᷣ nõbis : qr clare
2 Vriliter eſt expedituʒ: Expediẽdo ⁊ apliãdo

Pie, 2 reliqua dicta Inno Queio principalꝛ de duo
1"* A pus. p ꝗliter acquirãt ſeruitutes 2 iura cõſimi

lia. 2. qualiter ꝑdantuꝛ æ quato tpᷣe. Aenio ad

pꝛimũ ad quod dicit Inno. ꝙ ſi ius ð quo agi

tur bʒ cãm cõtinuam ⁊ ppetuã ſicut eſt ſeꝛunus

aque ductus que ſine intermiſſione ducituꝛ: uel
babet cãʒ quaſi ꝑpetuã: ut in elecrõe ſeu iuꝛiſ eli
gendi ⁊ iĩ iuriſ ꝑcipiendi decimas ex agro:acꝗ

ritur ſeruitꝰ ꝑ pᷣſcriptõem.x.annoꝝ inter pnites
æ.xx. inter abſentes ad ſimilitudiem reꝝ imobi
liñ. C. de ſerui.l.ij. C. de preſcrip.long.tẽpo.l.
fi. ſed bec eſt dꝛia ſᷣm eũ inteꝛ hec incoꝛpoꝛalia ?
alia coꝛporalia imobilia: qꝛ in ꝛebus imobilibꝰ

ꝛequirit᷑ titulus ur ĩ dicta.l.fi.? in dicto. S. põt

xvi. q.iij. ſed in ſeruiiunbus ſiue iuribus non
requirit᷑ imo.ſufficit ſolus uſus ut pʒ.fl.ſi ſerui.

nendi.l.ſiqs diutuꝛno:et in eo qð nõ.j.e.ſi di
ligenti:⁊ icipit hoc ipᷣs cuꝛere ſᷣm eum exquo
gquis cepit uii illo iuꝛe.non ui aut claʒ nec preca
ꝛio ſciẽte nʒ illo cui fiebat pꝛeiudiciũ æ nõ cõtꝛa
dicente ? hoc ipſuʒ ꝓbaꝛe dʒ ſᷣm quoſdaʒ et ſic

intelligunt.ff. quẽadmodũ ſerui.amit.:.fi:æ. ff.

8 iti. actu qʒ priua.l.i. F. inlianꝰ æ bec pondera
que.j.latius ꝛeaſſumam.Si aũt nõ hẽant cãm
ppernam ⁊ cõtinuã ut ſeꝛuitus nie ⁊ ſeꝛuitioruʒ
eyodinarioꝝ:preſtatio hec ⁊ ſimilia non preſcri

bũtur niſi tãto tpᷣe ꝑcipiant᷑ cuiꝰ inicij memoꝛia

non exiſlit.x.q.iij.qꝛ cognouimus.c.di.contra
morẽ ⁊ ex eo qð le.⁊ nõ.j.de ueꝛb.ſig.ſuꝑ qui
buſdam. F. iij. V. fi. 2. ff ð̊ aqua plu. ar.l.i. F. i.
l. ij. F. antepe. 2. ff. ð aqᷓ quoti. et eſti.l.hꝰ iuꝛe.

F. ductus aque. Hec ſũt Inno. dicta ad primã
qòem ⁊ nide iu bonã glo.iuuiſ ciuił que hoc in

effectu dicit in.l.ſeruitutes.ij.ff. de ſerui.aliqd ĩ
.l.i. ff. de aqua plu. aꝛ. 2 P DMaꝛ. ibi 2 in dicta.I.

ſeruirutes ꝑ Ci in. l. i. . ij. E. de ſerui.æ ciꝛca p̃ᷣ
dictoꝝ declaꝛationẽ ego p queꝛojnũqͥd ſit uex

Ma Ic c . bet Har in iſtis inab pſcribẽdis nõ ꝛequirer᷑ titulus.
SDoc. bit coer traſeũt cũ opione Inno. nt
titulus nõ requirat᷑. Idẽ nult glo. in. c cũ eccle:
ſia ſutꝛina de cã poſſ.⁊ ꝓpꝛie.⁊ glo.? Har.i di
cta.l.ſeruitutes zæ uidet ꝓbari in dicta.l.ſi quis

diuturno ? Di. i regula poſſeſſoꝛ.li.vj. ſʒ doc.

non ꝛeddunt rõem diuerſitatis inter hec iuꝛa er
bona immobilia. Di. in. d. ꝛegula poſſeſſoꝛ. et

HBar. in dicta.l.ſeruitutes dicũt ꝙ i pᷣſcribẽdo
rei dominio agituꝛ de magno pꝛeiudicio cum

dñs ꝓrſus ipſam ꝛem amittit:ideo cautius fuit

agendũ ut ſine titulo nõ pꝛeſcribat᷑ longo ipᷣe ſʒ

. 1. ir pr Anm ot, .* P Y .
.- 7 *„* α Ab&α
5 ſe at
QectN 4 e htt 1. 1. ff 1. —Ka ⸗ .4*
X ſer crta .

F. fr. 1
Pader

7

epl Trlel

—
QARK

longiſſimo ſic.ut dicta.:.ſi quis emptiõis. C. qe
preſcrip.xxx.annoꝝ. Sed qñ agit de ſeꝛul.acq
renda nõ agitur de tanto pꝛeiudicio cũ dus nd
ꝑdit ipfã ꝛc:ſed patit᷑ dũtaxat ſeruitute. Et bäc
rõem nõ.ego uero bhoc diciũ ut non ꝛequiratuꝛ
titulus limito multiplicit᷑.pꝰut nõ ꝓcedat qn p
ſcriptõ ẽ 2tꝛa ius P.· c. i. e. ti. i. vj. qq hoc nõ
reꝑiatur ſpecifice cautũ de iure ciuili in ideʒ cre
do eſſe illo iure:qꝛ ius canonicũ exigit titulum
hoc caſu qꝛ eſt pꝛeſcꝛiptio male fidei cõtꝛa poſſi
dentem ꝓpter reliſtentiã iuris cõis: facit optie
lex quẽadmodũ.C.de agꝛi.⁊ cen·li.xi.et qð ibi
nõ. Bar. et ſtandum eſt in hoc diſpõi iuris ca
nonici ꝓpter peccatũ ut ĩ ꝛegula poſſeſſoꝛ. et qð
ibi nõ. palł.⁊.j.c.fſi.? ꝑ Maꝛ.i... priuilegia. C.
de ſacro ſan.ecc.¶ ⁊ limito id dictum in uſufiu
ciu pſcribendo:licet.n.ſit ius incorpoꝛale...i.in
fi. ff. ad.l. fal. eſt quedã ſeruitus in rebus alie
nis.l.i.ff de uſufruc.accreſcẽ.iñ i eo pᷣſcnbedo
lIʒ.n.ſit ius requirũ titulus al nõ treſcriberetur
ſpacio.x.uel.xx.annoꝝ ut ꝓbatur in.l.fi. C. de
pꝛeſcꝛip.lon.tẽpo.⁊ de hoc ꝑ Di.in dicia ꝛegla
poſſeſſor.lſi.vj.⁊ ꝑ Ma rt. in l. iuſio eno.c. ꝗ.
nõ mutat.ff.de uſucap.⁊ eſt rõ:qꝛ uſufrucius ẽ
ꝑs dnij.l.iiij.ff. de uſufruc idco requiri niiulus
ſicut in pᷣſcribendo dñio ut nõ. Oli.in. d. ꝛegula
poſſeſſor ⁊ dicit glo.ſats nõ in.l.corrupnone
.C. de uſufruc.ꝙ etiã ſi uſufructus ↄſiſtat in re
imobili iñ actio ꝑſonalis ad ipſũ cõpetens non
tollitur tꝛiẽnio:⁊ ita nẽ dicẽdum in acquiſiuõe:
2 hoc ideo qꝛ uſufructus rei imobili cõparaim
ita nõnter dicit glo.pꝛeal.quã nõbis:dico tii ꝙ
fructus qui ꝑcipiũtur ex agꝛo alieno bona ſide
uſucapiunt᷑ triẽnio: tex. eſt nõbilis in.l. ſequitur
Fifructus.ff. de uſuca. et ibi ꝑ Haꝛ. ? hoc io:
qꝛ ibi nõ agitur de pꝛeſcribẽdo iure. ſed de uſi
capiendis rebus mobilibus ꝙ ergo dẽ quss
tenet᷑ reſtitueꝛe frucius extantes inſti. de cff. in
di.in prin. æ nõ.in.c.grauis de ꝛeſti.ſpo.hoc?
uerum ut pᷣdixi niſi poſſeſſoꝛ illos poſſedeit bo
na fide æ iuſto titulo ꝑ triẽniuʒ.¶3 limito pii
cipale dictũ ubi agit᷑ de obliganda ul diſirigen
da ꝑſona ad aliquod ſeꝛuitiũ: nã tũc ꝓpier gia
uitaic ſaltẽ ẽ neceſſe q alleget titulus ? ꝓbet p
ſũptiue ꝑ lapſum longi teporis ⁊ ſit pot nelligi
lex cũ de ĩ rem uerſo.ff.de uſuris nõ. Ol.in di
cta regula poſſeſſor. ¶rro. limiro ut n pcedat
cũ preſcribiĩ eccleſia:nã tũc Iʒ non requiraiut
titulus r̃quirit᷑ in ipᷣs.xl. annoꝛũ ut hic et in..
aut. quas acuiones. 2 principaliier circa di
ta Inno.reuoco in dubium an ꝛequiratvꝛ ſcia
aduerſarij in pꝛeſcꝛiptione iſtorũ iuriu. Inno.
nt patet ex predictis dicit ꝙ ſic et tenet idem in
muleis locis in. c. bone.ij. de poſtu. pla. plenius
in c.conqueꝛente de offi.ordin.et in. c. ij. de in
inte. reſti. cum ſi.¶ Quidam iñ iit no. in. l. ij.
E. de ſerui. et. l.i.f. de aqua plu. aꝛ. tenuerun
contrarium:qꝛ preſcriptio cuꝛꝛit comira ignolag
tem ut.l.fi. C. de pꝛeſciipti.long.temp
primum dictũ cõmuniter tenetur ꝑ legiſtas ?

R

a oginisnl C Gien
lbi er gdiles dcunun ſoſſctens
ſarias bit dorticfiumi aaen nun
6ſpectanr bi ſnn eſtſcd bl hebe
lüia ialerbebentalbl gomiolum

urirat ſunmi in g u
cln iſtlam lnan hvcle lew ut
iipßyyfnu in imtoln oruiun
Eaſtimiallan danm ig
tllce tolus cifn Mta ind l
Wnnoan f o oſulie.
nincsperiut ſno den Imno
fnlegesterims wifenebei Dz nenalün
VCN Noeſenn oacanore Reron vdd
nrum eräftar acd decemanorunirerß
1es.r iterabſates. Oidür dadenn imemal
Nonum el nenti m upltanntpo n
hites neceſſuni ſint.rerni e ien ablene⸗
1n in.dſcconſtintn ſignind ſemi em
Neneſdrmcon fnenit darain
ſeptimananumn funt n bocde hrngencag
berer o.omn gtilant vgin botan
bor utino idenſtinirnſo ſcin
N go indlſiſteonſinun dari
os cſegegyt haben inenalon ſonli

teſſari iner agbſen
ns non Cbent pien ol n p

Prrſatnün uglle oſiſingt
Aicnd Bui loriuie
inn Nilſcha
n Cimmitcenminumn
Gdecinris MMorporale ,.en
adld räi ünginrdus die
1s.lifde nk uciitii Podd
n ſkins equri imnitsdird Waderer
Pacho e N. annon Pum lntr
ſeno bnrtio t dedot Dinclug
oſſcſor ’v.t Bann in inſotnot,
mman oe nincep. teſ ſorn bufnes
8Dii ,K de oſufnus icco fegvini
r inlenbenco ofio un. O n d
ſort dar goons M0 0n ,Corwnni
benſuſm, Ai i uſiudtns ſtuht
olimñ aaio gonuls 00 ,gi cpaigb li
m mine:: in ni cididin i aeiini⸗
Gen uſifhcns ri inobli oeau
nrdit go en gli inſecl ic
Cus ouncr Nrane
gmi weid Adde
frncms de ne n

1iindagr de gerbicninte. 1 N

Q.2al. Frrr t. 5 rl CÆ 134 Aca- r H 7. Ga rennin r ſ

‚4

¶ De preſcriptionibus

legiſtas et ꝑ caoniſtaſ ut nõ.i lociſ pᷣal.dicẽteſ ⸗=
bñn alið eẽ ĩ pᷣſcꝛiptõe ꝛerũ imobilium aliud in p
ſcꝛiptõe iuriũ ⁊ fuitutũ:rõ qꝛ prio cãu qͥs poſſi
det ipſam ꝛem que ſibi dʒ ſufficere:ideo non cu
ratur de aduerſarij ſcia. Sed vo cãu n poſſidet
ipſe illã rẽ ſed dñs:ideo reqritur illiꝰſcia. Red
ditur ⁊ alia rõ que plus plʒ Har.i.d.l.i. ð aq̃ᷓ
plu. ar. æ. d.l.ſernitutes nam iĩ iſtis ſeruitutibus
⁊ iuribus cum ñ poſſint uere poſſideꝛi:n poteſt
acquiri quaſi poſfio niſi ſciente aduerſaꝛio qui
rẽ poſſidet:ut nẽ probaꝛi ĩ.d.l.ij. C. de ſeꝛui.tʒ
Inno. i locis palle.⁊ ſine poſfione ñ ꝓcedit pᷣ
ſcꝛiptio:ideo requiritur ſcia. ¶ Tertio ad vᷣcla

&αW ationé pdictorum quero quia dixi ꝙ inteꝛ pij

tes requiritur tſps.x.ãnorum ⁊. xx.iter abſentes
qui dicatur pᷣſetes ⁊ qui abſeteſ.¶ Solutio di
co ꝙ quis dẽ pns naꝛijs modis ſᷣm mãm ſubie
ctam de quo nide gloſ.nota.i aut᷑.de fideiuſ.in
nerbo pntes:ſed quantum ad propoſitũ noſtrũ
eſt tex ſingulaꝛis in.l.fi. C. de pꝛeſcrip.lon. tep.
ubi dẽ ꝙ pijtes dicuntur ſi poſſidens et aduer
ſarius hnit domicilium i eadem prouicia: unde
ñ ſpectatur ubi ꝛes ſita eſt:ſed ubi habẽt domi
ciliũ er ſi alter haberet alibi domicilium ni dicũ
tur pñnñtes:⁊ ſpectatur ꝓpuincia qn tota regitur
eodem pᷣſide:ut olim erat hodie ueꝛo quelibet
ciuitas hʒ regimia ſua ſicut olim prouincia:un
de exiſtẽtes i ciuitate dicuntur pñ es ut eſt glo.
ſingularis ab oibus cõiter approbata in. d.l. fi.

(UVãc uenio ad fam qõeʒ Inno qualiteꝛ. ſ.
ar e. =
ſeruitutes perdãtur

unto den Inno ꝙ
fm leges ſeruitus ruſſica que ñ hʒ itemallũ uel
bʒ ſed modicum puta aliquoruʒ dierum uel ho

ꝛarum perditur ſpacio decem ãnorum iter pſen
tes.xx. ireꝛ abſẽtes. Si aũt habeat inteꝛualluʒ a
noꝛum uel menſiũ tũ duplicatuꝛ ipᷣs uʒ unt iter
pñtes neceſſaꝛij ſint.xx.anni ⁊ iteꝛ abſentes.xl.
a2. in.d.l.ſi ſic conſtituta.ff.quẽad.ſeꝛui amitti.
Idem eſt dicendum fm eum ſi habet iterualla
ſeptimanaꝛum:ſunt.n. hodie reſtringenda. ff. de
libe.et po.cum quidam ⁊ ꝛegula hodia li.vi ⁊ ĩ
hoc ultimo ut idem ſit in iteruallo ſeptimanaxæ
nõ. glo.in.d.l.ſi ſit conſtituata.dicit tñ Inn.ali
os dicere ꝙ lʒ habeat interuallum non ſunt ne
ceſſarij inter abſentes niſi.xx. anni quaſi iſtud
tpᷣus non debeat duplicari quod dixi. S. pᷣmum
tñ pnto uerius.dicit pᷣterea Inno. ꝙ et ſeruitu
tes urbanorum prediorum tpᷣe admittuntur.
¶ Sed eſt dꝛia inter ſeruitutẽ ruſticam æ uꝛba
nam:quia ruſtica perit ceꝛto ipᷣe non utendo:uꝛ
bana uero per ſolum non uſum nõ peꝛit oĩo:ſʒ
ita demum ſi uicinus ſimul uſucapit libertatem
ueluti ſi edes tue edibus meis ſeruiant ne tue
altius tollantur:ne luminibus meaꝛuʒ officiant.
n hoc eni caſu ſi ego feneſtꝛas meas pꝛefixas
babuero uel aſtrinxero: ira demum ius meum
amitto:ſi tu per idem tempus altius ſublatas
babueris edes tuas alioquin ſi nil noui feceꝛis
ꝛetineo ſeruitutem: hec probantur in.l. bec autẽ
.ff. de ſerui urba. predi ¶ Et aduene quia licet

Inno. dicat pꝛedicta pꝛocedere ſecunduʒ leges
idem dic ſecundum canones:quia in hoc cano
nes non ꝛepeꝛiuntur contrarium diſponere niſi
reſpectu eccleſie:unde in foꝛo canonico ſernabũ
tur predicta ad unguem per ea que ſuperius di
xi:ideo inſtiti circa predicta tanq; canoniſtis ꝑ
neceſſaria. Mi. ab.

J G ilanti. Tae: Poſſeſſor

male fidei nõ pꝛeſcꝛi
bit.primo ponit dictum: ſecundo ibi
epheſinis ratione contrarie. tertio ibi coꝛrigit
ibi nobis. ¶ Mota pꝛincipium pꝛ0 uigilãtia ſtu
dii.æ per hoc patei ſecundum boſtien. ꝙ ſiuden
ti competunt uigilie: æ ego dico ꝙ ſunt neceſſa
rie:quia nemo poteſt ſapientie laudem ſine ma
ximo labore ⁊ ſtudio coniequi.unde ſtudere eſt
idem ꝙ ualde cupere: hinc a cupiditate lecriõis
dictũ eſi ſtudiũ liiteraꝝ ur nõ. archi.iĩ. c. in nong
xVj.q vij.æ qui eſt in collegio alicuius artis
ſeu poſſeſſionis ſi illaã non exeꝛcet actu minime
gaudeꝛe debet pꝛiuilegio poſſeſſionis uel nel ar
tis ut.l.ſemper ⁊ ibi per Bar. ff. de iuꝛe immu.
2.l.i. J. negociatores eo.ii.nõ. Jo.de ligna. in
probemio cle.⁊ uide quod dixi ſupeꝛ rubrica ðᷣ
ludi ¶ Mota ſecundo ibi aliena ſe noueꝛit ꝙ
is dicitur poſſeſſoꝛ male ſidei qui babet rei alie
ne conſcientiam.xxxiuj.q.i.ſi uiꝛgo:quid auteʒ
ſi nimbat: dicam infra eo.c.fi ¶ Mota tertio ꝙ
preſcriptio cum mala fide fuit inducta partim ĩ
odium negligentis æ partim in fauoꝛem publi
cum.ſ.pꝛopter erroꝛem ⁊ confuſionem ne qnia
eſſent incerta:facit.l.i.ff. de uſucap. ¶ Ex quo
infertur:ꝙ preſuppoſita ualiditate noõn poteſt
quis huic preſcriptioni renunciare:argu.in.c.ſi
diligenti de foro compe.=.l.ius publicum. ff.de
pactis ⁊ quod notat glo.in.l.tam ſi ff.ad mace
do.dixi plene poſt Dart. ſupra eo. ſuper rubri
ca. ¶ MHota ultimo textũ in fine 2 tene menti
iuncta penulti.⁊ ultima glo ꝙ pꝛeſcriptio currit
contra ignorantem. dummodo aſſint alia ſub
ſtantialia preſcriptionis ut bona fides ut tituluſ
in caſibus ĩ quibus eſt neceſſaꝛꝰ:æ ꝙ pᷣſcꝛiptio
currat contra ignorantem:pꝛobatur apertius ĩ
.l.fi. C. de pꝛeſcriptio.lon. temp.quod pꝛocedit
ubi agitur de preſcribendo dñio:ſecus aũt ẽ in
iſtis immobilibus incoꝛporalibus in. l.ij. E. de
ſeꝛui.æ aqua.dicit tñ notabiliteꝛ Mar. in.l.i. F.
ſi quis aũt.ff. de iti.actuqʒ pꝛiua.ꝙ boc cãu da
bitur ex iuſta cã reſtitutio:æ hoc ꝑ illũ tex.ad ſᷣ
allego bonam glo. in. l.i. C. ð patri. poteſta. fac
qð in ſimili nõ ſpe.e.ti..i.in ueꝛ.pone cololus
in cõtrariũ tñ multũ facit tex.i.d.l.fi.ĩ fi.ubi di
nulla ſcia uł ignorãtia expectãda æc. ſʒ põt intel
ligi ꝙ ignorãtia nõ ipedit curſum preſcriptõis
tñ ſi fuerit iuſla =z pꝛobabilis eſt illi ſubueniẽdũ
ar.c.cũ illoꝝ de ſen.excõi.vᷣ.circa.¶ Agddo tñ
ad pᷣdicta nõbile dictũ:ꝙ pᷣſcriptio c Irrit õ ab
ſetẽ ⁊ igooꝛãtẽ:ſi abſẽs ignorãs poſſideat ci

nilit na tũc 9 cũ n ꝓcedat pᷣſcriptio ut malc agt

= h G c5 &rder pal A A2

Pam riſio Pn al.EA .

P P ſwiſ⸗

—

2 .
₰ ir, nwo☛n we

V*

Cnaſ Sir Pin

ϑ τ mn᷑ wτοοα

V. nmalaßdes verut pſwß s

—B⸗

E.de prcſcrip.xxx.uel.lx.anno.ex quo infero:
ꝙ ſi me abſemte aliquis ingꝛcditur poſſeſſioneʒ
meã nõ icipit tunc pᷣſcriptio:lʒ bona ſide fuerit
ingreſſus:quia per hunc ingreſſum non perdo
poſſeſſioneʒ ut in.l.ſi id quod.ff.de acqui.poſſ.
ſed oʒ ꝙ prius perdaʒ poſſeſſionẽ utputa quia
ſciens alium ingreſſum ſuſpicor me poſſe repel
li. d. l. ſi id quod: uel trado obliuioni ꝙ eam ne
glexi per cẽniuʒ per. d.l.ſi id quod 7.l. ſi ð eo.
2? ab eo tpe: ⁊ nõ prius incipit currer̃ pᷣſcriptio
ut notanter dicit Oy. in ꝛegula ſine poſſeſſione
de re. iur. i. vi.? ſenſit glo. nõbilis et aperti ibi
HPar. in.1.i.E. de ſerui. æ pdicta benc notabiſ.
An at mala fides indiſtincte uiciet et inpedi
at preſcꝛiptionẽ. Maꝛ. i.l. ſequituꝛ. F. ſi ulã. ff.
de uſucap.dicit ꝙ non:ſed ſoluʒ impedit ubi pᷣ
ſcriptio cauſatur ex facto poſſidentis:⁊ ſic intel
ligit regulã poſſeſſor li.vi.ſecus ãt fᷣm eũ ubi p
ſc riptio currit ex meꝛa negligentia non petẽtis
ut in actionibus peꝛſonalibus in quibus non ẽ
daꝛe poſſeſſionẽ uel qnaſi:ſed ↄꝛiuʒ ipſe tenuit ĩ
.I. omnes pphi. ff. de iuſti. æ inꝛe: ubi dicit nõ ua
lere ſtatuiñũ diſponeneeut poſt decẽninʒ non au
diatur creditor poſt debitorẽ ꝛõe peccati. Ego
bunc arriculum plenius examinabo.j. c. fi. ubi
ſoler tracrari:quia non in tendo ad oſtentatiocʒ
meã:ut mulii faciunt tranipoꝛtare materias:cũ
difficile ſit ſtudentibus poſtea iuenire:ſed bᷣ ita
ſuccinte uolui tangere:ne quis ruditer aggꝛede
reĩ mãʒ. ¶ Qnero ceriũ ẽ ꝙ mala fides qncũ
qʒ ſuperueniens ante impletã pꝛeſcriptionẽ eaʒ
inteꝛrumpit ut hic ⁊.j.c.fi.⁊ in regula poſſeſſoꝛ
de re.iuꝛis li. vi.nõ. Oar.in.l.naturaliteꝛ.ff.de
nſuca quid ſi fuperuenit poſt impletã pᷣſcnptio
nẽ nunquid reneatur pᷣſcribens rẽ pꝛeſcripiã re
ſtitueꝛe:glo.ij.hic plene examinat ⁊ tandem hic
ponit tꝛes opiniones:pᷣma opio hʒ ꝙ ſic al.pec
cat non reſtituẽdo ⁊z hanc tenuit Hug.ut ꝛeſeꝛt
bic. Jo. an ¶ Scðdᷣa opinio que nidetur ueriõ
fm glo.eſt huic oria:ut non teneatur reſtituere
quia non eſt aplius aliena ſed propa ⁊ ẽ pᷣſcrip
rione aucte. inris. Et hanc opinionẽ tenueꝛunt
Jo. Min. Tan. Goff. 2 Hoſt.? Jo. an. i r̃gu
la poſſeſſor ð re.iur.li.vj.i merc.ubi plene exa
minat:et uide ibi ꝑ eum. dicit tñ boſtiẽ.ꝙ ſi con
ſcia eius ex hoc eſſet leſa.ſatiſſacere deberet cõ
ſciẽtie:et remitii ad ſũmam. eo.ti.ſupeꝛ rubꝛica
de pꝛeſcriptione rerũ imobiliũ. S. que exigatur
ſub neꝛ nerum aden fuit opinio
Ala diſtinguenus an res fuiſſet pᷣſcripta ex cã
lucratiua aut ex cã nõ lucꝛatiua: ut pᷣmo cãn te
neatur reſtituere.fᷣo non:ar.xiiij.q.i.quod vᷣbe
tur:quod quidẽ.c.parũ. facit:ſed hec diſtinctio
ꝛepꝛobaiuꝛ ſᷣm Hoſti.C. de pᷣſcrip.lon.temp.l.
penul.⁊.j.de dona. apłice que iura bene faciũt
in hac matrria domin. Anto. refert hic ſe hunc
aꝛticulum diſputaſſe et tenuiſſe opinionẽ theolo
gorum ut forus canonicus non artet ad ꝛeſtiin
endam pront eſt cõtentioſus:ſed forus pnie ſit
quod maxime pꝛocedit in eo cui non põt imopu.

tari negligentia: quia cã queꝛendi cũ dãno alte
rius non eſt ommimno ſufficiẽs quo ad equitare
equa lance meſurandã: ut ſic meũ auferatur /
eum: z2 ſic in eflectu do. An. ſequitur pꝛim p
nioneʒ ¶ Ego nero indiſtincte dico opinlone
ſcdᷣaʒ que ur̃ cõior canoniſtis neriorẽ ? in foꝛo
conſcie eſſe ſeruandam. QDoueoꝛ ultra alios.
quia ius canonieum Et quatenus diſponit in ſo
ro eonuentioſo ſemper tendit in ſalutẽ aie d iu
reiurã. c. cũ contingant et quod ibi nõſnã finis
iuris canonici eſt dirigẽ homineʒ ad bonuʒ coe
gm ꝙ congruit humane ſocierati non ſoſum ci
niliteꝛ niuenti ſed m fidem in deũ tenendo ? ni
tã aliã expectando ut in. c. rex pacificus.s in ꝓ
hemio ⁊ in.c.prodeſt.xxiij q v.nõ.i regula pec
catũ ⁊ tła poſſeſſor li.vj. Item lex humana ini
quitatẽ non cõrinens ſeruanda eſt et in ſoꝛo cõ
ſcientie ut nõ. Jo. Cal.S.i pꝛobemio 2 Jo.an.
poſt beatum lho. in. c. ij. de uſuris li. vj. cñ ergo
lex humana ẽt canonica ex iuſta cã tollat actio
nem ⁊ conferat dniũ preſcribenti ſaltẽ ĩ effectu
nt plene dixi ſupꝛa ſupeꝛ rubꝛica ⁊ facit tex.j c:
ꝓximo. non apparet rõ ſufficiens quar tenea:
reſtituere in foro aĩie facit optime.c.i.S.e.ubiĩ
ducitur pᷣſcriptio ex cã et cuʒ noticia rei aliene.
põt.n. lex ex iuſta cã puare quem ꝛc ſua ⁊ alten
tradere uel propter delictum uł propter bonum
publicum ut in.l.item ſi uerberatuʒ.ff de rei uẽ
di.⁊=. c.pro huma. de homi li.vj Item ius co
nicum nuniᷓ ſcienter inicit alicui lIaqueum:nec
ſcienter defendit aliqueʒ in peccato ut in. c. s
de reſti. ſpo. ⁊.c.lator ⁊.c.conſanguinei de rein
di.⁊ infra.c.fi. Si. n. pꝛeſcribere cum bong ſide
