communicatione:⁊æ nunc petebat abſolutionem
2 aduerſarius appellabat ne abſolueretuꝛ. Dic

ꝓ ꝛeſpectu appellatõis adueꝛſaꝛij ſatis.S. mã diſ

cuſſa eſt:ſed ꝛcſpectu appellationis inteꝛpoſue
ab excõmunicato dicir Innocen.quod petendo

„₰

bſalen A 21

Brin lea

Wa.X.- ———— Yr ðð A.bſol. aß c1

. =ς enen T= „V. 4

, —, vwo

v3 r . 2 7419 1 vames, Au 1 ₰

De appellationibns.

abſolutionẽ a indice a q tacite renunciauit ap
pellationi ſue niſi fuerit ꝓteſtatꝰ ꝙ nõ ĩtẽdebat
renũciare appellarioni:de hoc uide qð plene di
xi iec. qõi. z. . dicit tñ Inn. æ ſiue ſit oꝛdinariꝰ
ſiue delegatꝰ: ſiue detulit appellationi ſiue non
põt iſtũ abſoluere:ſed nõ reddit cãʒ quare. Sed
dic ꝙ duplex põt eſſe rõ.ſi eni cenſet renuciare
appellationi:tũc nõ hʒ dubiũ cum iuꝛiſditio inte
gra reuertat᷑ ad eũ in caſibꝰ i quibꝰ non renun
ciat. Dic ꝙ rõ abſoluendi eſt duplex. Nria ne
pendente appellatione iſte decedat i excõicatiõe

Scðda qꝛ tendit ĩ facilioꝛcẽ exitũ cãe appella tiõis

HMã boc ſaceret iudex ad què ante oĩa: ut in. c.
ꝑ tas pᷣalt. de ſen. excõ. Mihi m n plʒ dictum
ſuñ ĩ delegato qui detulit appellationi: qꝛ ꝑ de
lationẽ tota iuriſditio eſt ab eo abdicata ? trãſ
lara in ſuperioꝛẽ: ut in.c.cũ appellationibꝰ.e.ti⸗
li. Vi. Mec tãta iminet neceſſitas ut dicamus ñ
iudicẽ poſſe abſoluere ab excõicatione: ut ẽ iſie
qui detulit appellatiõi. GAenio ad tertiã lec.
ꝙ h̊ petebaĩ abſolutio a iudice ad quẽ ⁊ hoc in
nuit ſatis finis buius.c.dũ dicit iᷓ excõicatoꝛ ⸗
dicebat ⁊æ hoc caſu dicit Moſt.qꝙ iudex ad queʒ
põt abſolueꝛe poſtqᷓ examiauit cãʒ ꝑtibꝰ pniubꝰ
2 nõ añ ꝑ.c.romana..penul.e.ti.li.Vi.⁊ ita te
net᷑ cõit᷑:⁊ cũ eo trãſeũt doc. Sed aduerte qꝛ h
nõ eſt neꝛũ ĩ abſolutione ꝗᷓ fit cũ cautiõe: qꝛ ate
oĩa index ad quẽ talẽ abſolutionẽ ĩpꝑtit᷑:tex. eſt
apꝑtus ĩ.d.c.p tuas:ſʒ ſñiã reuocare uel denũcia
re nullã nõ põt: niſi pꝛius plene cognouerit de
cã pntibꝰptibꝰ ⁊ ita loqt. .pel.al.ꝑ hoſti.Alið
eſt abſoluẽ cautiõe recepta:⁊ aliud reuocaꝛ ſñiã
nel denũciare eã nullã ut ipſemet JYo. an. dicit
in nouella.Rõ diuerſitatis eſt:qꝛ ĩ abſolutione
qᷓ fit cautiõe recepta nulli ꝑti piudicat᷑:nec aliqᷣd
ſit in effectu S ſñiã excõicatoꝛis:ſj qñ uult reuo
care tanqᷓ iniuſtã ſen denũciare nullã ĩ hoc pᷣiu
dicat ꝑti aduerſe ⁊z tacite ꝓnũciat excõicatoꝛeʒ
male pꝛoceſſiſſe qdᷣ non dʒ poſſe facere:niſi pꝛiꝰ
de meritis appellationis cognouerit:⁊ ꝑ h̊ bẽs
clariſſime ĩtellectũ huiꝰ.c.⁊ mitoꝝ iuriũ.s. alla
toꝝ:¶ Vnũ tñ nõ.ꝙ do.an.hic apꝑte ur̃ fuoca
re id qð dixi pꝰ eũ i.c.qõni.S.e.dicit eni pꝰ ꝙ
iudex a quo põt abſoluere ꝑ niã ruocatioĩs.po
ſtea diẽ hoc ſibi non placẽ:qꝛ ꝑ hoc ceſſaret ap
pellatio reuocãdo grauamẽ:⁊ ſic nulla remane
ret dubietas:qꝛ n põt ãpliꝰ dici iudex a quo cũ
ceſſat appellatio:ad hoc.c.ſi a iudice.e.ti.li.Vi.
Supꝛa uiſũ eſt.an æ qũ iudex a quo uel ad quẽ
abſoluere poſſit ab excõicatione: nũc qro ðᷣ.q.
quotidiana nũquid ſudex tenet᷑ citare ꝑtẽ adueꝛ
ſam ad actũ abſolutionis. QHoc.cõiter ꝙ ſic cũ
poſſit pᷣtẽdere ĩtereſſe. foꝛte enĩ expẽſas fecit qᷓs
ↄſequi dʒ ante abſolutionẽ de ſen.exc.c.uenera
bilibꝰ. . idẽ. li. vi. Ael foꝛte poſſz prẽdere offẽ
ſa manileſt⸗ita ꝙ ãte abſolutionẽ debẽt aduer
ſariꝰ ſatiſfacẽ rõe gꝰ ſui ĩtereſſe nocari dʒ:ar.c.
iter qtuor de ma. ⁊ obe.iij.q.ix.c.oĩa. Sile cuʒ
reuocat᷑ miſſio ĩ poſſeſſione: ut nõ.i.c.qm fꝛeq̃n
ter. .iĩ alijs ut lit.nõ ↄt.dicũt tñ doc.cõit᷑ h̊ et

in. c. i. de iudi.qꝙ ſi de fẽo fiat abſol
uocata tʒ. Et idẽ tʒ ſpe. in ti. de co
pone excõicatꝰ:uide ẽt glo. i. . excõicato
iij.q ur limitare dicta doc. ur ps ſi ocnic⸗
a3 aciũ abſolutõis qñ iudex excicauit adinn
tis ꝑtis:ſecus ſi excõicanit ex ſuo mero Cring
2 dictũ ſatis mihi plʒ:fac qð ĩ ſili nöt Bag
.l. ij. ff. eo qui in ius uo Szʒ 9 pdicta “
co tex. nõbilẽ in.c. romana. F. ſñias, eo ti .
ubiidẽ ꝙ ſnia excõicatõis ul iteꝛdicti multnene
reuocanda bte non uocata Et P illũ tex argn .
Jo. an. ð opinionẽ pᷣdictaʒ nt non teneat
lutio Ete n nocata: Iʒ hͥ nullã metöʒ faciat g
F. nec ẽt do. an. ſz ſimplꝛ tꝛaſeijt cĩ pdictis. S
reducendo ad ocordiã młta iuꝛa diſtiguo ſi:
aut abſolutio fit ab ipſo excõicatore ſiue ſu M
re Zcurꝛẽte cũ eo qd actũ iuriſditdis ciꝛca 6e
cat: ⁊ tẽ tenet abſolutio ꝑte ñ uocata tex. ẽ ma
xime iũcta gl.i fi. i. c. cũ ab ecclian de offi. ordi
Ratio huiꝰeſt qꝛ iſta abſolutio eſt actus pial⸗

utio pre non
ntu. F. li. v.

ideo ad ſui eſſentiã nõ exigit citationẽ. Secuda

rõ ꝙ ſicut excõicatio ſine citatõe lata tʒ:ut in.c.
ſacro de ſen. excõ.. nõ. xi.q.iij.ĩ ſũma:ita ⁊ ab
ſolutõ teneꝛ dʒ:⁊ fortius cũ ſit actꝰmagis fano
rabił.nide rextũ cum gl.i.c.uenerabilibꝰ. . ubi
aũt de ſen.excõi.li.vi.ubi tradit᷑ regla gñalis
abſolutio facta a iudice ſuo qtũcũqʒ iniuſia ij
7 nõ tradas obliuioni illũ tex.⁊ ĩ hotc caſu iteli
ge dẽa doctoꝝ h ⁊ in.c.i.Onʒ abſolunio fita in
dice ad quẽ deuoluitur iuriſditio ſolũ nia appel
latõis.¶ Exẽplũ ĩ archiepᷣo qͥ nõ hʒ imiſditõʒ
regłarit᷑ in ſubditos ſuffraganei niſi ꝑ appelſa
tionẽ:ut in.c.paſtoꝛał de offi.oꝛ.⁊ h caſu dic ꝙ
ſi non eſt appellatũ ad eũ ñ ualet abſolutio niſi
recipiat appellatõʒ ex probabili cã emiſſa. te eni
abſolutio facta ab eo tenet ẽt ꝑte n uocata:licet
ſit ĩiuſta:qꝛ hoc caſu iudex eſt:⁊ ꝑ ↄñs ꝓcedũt
rationes allegate in excõmunicatoꝛe. Ad bot
c.per tuas ⁊ quod ibi nõ.de ſen.excõi.⁊ dic
. F. ubi auteʒ:qui proprie loquitur de indice ad
quem. Aut nult ſniam excõmunicationis reno
care tanquã iniuſtã uel eam denunciare nulaz:
⁊ nõ põt niſi ꝑtibus uocatis:⁊ ſi aliteꝛ faceꝛet ꝛ
uocatio uel declaratio non teneret:? hoc caſni
telligo dictum. S. ſententias ? Jo. an. ibi. Ro
eſt qꝛ hoc cafu eſt quaſi diffinitiue pronunciate
ſupeꝛ ipſa excommunicatione? eſt actus iudicia

lis:nec ↄpetit ſibi poteſtas nili priꝰ examinanit
cauſam. ¶ Et boc faciunt ad queſtion quoti
dianam/ Munquid abſolutio a iurameno pꝛe
ſtito ſuper aliquo contractu facta ab cpiſcopo
parte non nocata ualeat in caſibus in quibus
pars debeat uocari: domi:anto. in. c. debitoꝛcs
de iureiuran. tenet ꝙ ſic arguendo per ſimile
de ſolutione facta ab excommunicatione parte
non nocataSed per predicta ego diſtingue
rem ꝙ aut certũ eſt iurametum eſſe llicirum er
parte recipiétis ⁊ pꝛocedit dictum ſuum: quis
boc caſn clarum eſt epiſcopum eſſe iudicem ſuũ
in abſoluẽdo ꝑ id qð nõ. Inno.i. d. c. bitoꝛes

In ultima lor chit
ſano umxin dbel Ne inmalorn di u⸗

lois uepucſani Claii ſueno tapi
moueri vt ſrriſcure hac otutmule imal⸗
inrehigeconrmuri guumdo offtnſ ſau lcu
At ci acouronis:ſed i ineclata ge bac in
Jirrireligeſſtun ter ?lles. E ae unun
noleciau Jun in cer gie g ndiceſſt co

tunaca es ertaiocſcaſd dorſeanercditan
ſine ſigadhtontonep Cetcd ..⸗rmn

lauusin.4.cer parte. S oconnu epid
maluerit agverlarius:nigeur eni qnod non
oppellari prine fnculms elgedl iucicem co⸗
quo cauſa tractetur ſecüda. . ad romnanne
So. doc. ario no ſoluit boc ſe m dic n
iat in. c.cordi.cti l. Nl. in goo in verdo pen
Nẽ op. F.ce bis ceur eſe ipfluns:
ide dicitci priori dic primus. Hoquit
appellat aduerſarins ſte ci appeliat errd
In glo. .in fi boe Hoſi inlen ſiß
gtus ececat hot ſibi uſttindenegani.
c.Nip. .fl. . de declſec ſi non excedat ſe
ecſo⸗ Prlulein ficdeere n nigeur hoe
lequ. Oed ineligo hor mno ai prini

ns delinquit otra ſub i eno a prit
lſtſriſtacerent bdtigſeluns ndice

ſigim nn ſtriinrin
. e le
anrlnau tuͦneliln⸗
tonmn djr miciſtan ſng⸗
mhl ice mi mn glie ati/
ait e ennit lthi nai hi⸗
ſlmo kia ilit iy iii
? ml obluyn ili xx cibtaſti
gr an ovxbritcQi dblnotn
draiqni omohniur uni ino ;n,
is Erioi ianbepo g o hy iultic,
akmn nſuddtos iffgne it ape⸗
Dreant NANAINRfRad
AmnAWni Aüdta Minirſi
l
Wrdin wente Ntunl
imkn uchblrci e
ones alegane in ecnunccr.⸗
eieinünaai
ſmwimcz h iin
oen. Bn ti ſianegönmn ne
maubiſi tden annen

. Strmana T . Asal⸗ ℳo

¶ De appellatlonibus

ſed ubi cõtꝛactus ſupeꝛ quo iuꝛamẽtũ fuit pꝛeſti
tũ in ſui ſeꝛie nullã iniqtatẽ cõtinet:licet iniqᷣtas
allegaret᷑ peꝛ paꝛtẽ puto ꝙ nõ teneat abſolutio
ꝑte non uocata quia regularit᷑ eps nec ẽt papa
põt abſoluere a licito iuramẽto alteri pᷣſtiio ut
nõ. Innoc. in.c.cũ inter.p.de renũ.⁊ eſt glo.or
di.in.c.quãto de iureiurã.⁊ ibi plene dixi ergo
nõ eſt iudex in omnẽ euẽtũ.⁊ ſic añqꝙᷓ; ↄſtet iura
mẽtũ eſſe illicitũ non põt abſoluere:æ ↄſtare nõ
põt niſi parte uocata ut in.c.tũ ex liis ð in ite.
ꝛeſti.⁊ in.l.fi.C.ſi peꝛ uiʒ.uel alio mõ:unde pꝛe
tn ñ ↄſtat non tenet quicqͥd facit quia ignorat
id ꝙ eſt fundametũ ſue iuriſditõnis ad hoc.l.q̃
ro.ff.de eo qui ꝓ tuto. uide nõbilem theoricam
Bar.in.l.multũ intereſt.ff. de ↄdi.æ demõ.⁊.l.
ſi finita. O. iulianus.ff.de dam.infec. hoc nota.
¶ Do. ↄtra tex.in F. ſane ubi dicitur ſeu pᷣſup
ponitur quẽ poſſe excõicari pꝛo contumacia uel
alia cauſa. Hoc eni uidetuꝛ falſũ cũ ab homine
nũꝙᷓ ſit ferenda excõicatio niſi ꝓpter ↄtumaciã
gloſa. eſt notabilis.xi.q iij. nemo ubi dicituꝛ ꝙᷓ
nũꝙᷓ debet quis excõicari niſi qn aliter corrigi
non põt. Solutio doc.aliqͥd tãgũt bic ſed ñ cla
re. Vide Inno. in. c. ex parte el.i.j.de uer.ſig.
in ultima colũna. Dic ad hoc clarius ꝙ eo ꝙq;
ſemꝑ ↄtumacia debet eſſe immediata cã excõica
tõis ſiue pꝛeceſſeꝛit delictũ ſiue nõ debet pꝛiꝰſẽꝑ
moneri ut ſatiſfaciat de hac ↄtumacia imediata
intellige contraria quando offenſa ſeu delictum
eſt cã excõicatõnis:ſed ñ imediata:⁊ de hac ime
diata intellige iſium tex.⁊ ↄſiles.Et adde unum
nõbile dictũ Inn. in. c. ex ꝑte ꝙ ubi pᷣceſſit con
tumacia enã extraiudicialiſ põt ſequi excõicatio
ſine alia admonitõne ꝑ. c.certũ.xi. q.iij. Et uide
latius in.d.c.ex parte. Ponn tex. ibi ſi
maluerit aduerſarius:uiderur eni quod non ad
appellatũ ꝑtinet facultas eligẽdi iudicem coꝛam
quo cauſa tractetur ſecũda.q.vi.ad romanam.
So.doc.uario mõ ſoluũt hoc:ſed tu dic ut no
tat᷑ in.c.cordi.e.ti.li.vi.in glo in uerbo petieꝛit
Itẽ op.ꝙ. SF. de his uidetur eſſe ſuꝑfluus:quia
idẽ dicit cũ priori dic ꝙ primus.i.loquituꝛ cũ
appellat aduerſarius iſte cũ appellat excõicatõ.
In glo.i.in fi.ꝑ hoc Hoſti.infert ꝙ ſi pᷣilegi
atus excedat põt ſibi iuſitia denegari. Adduẽè
.c.nuꝑ. F. fi..de deci.ſed ſi non excedat ſecuſ ĩ
.c.iiij.de priuile.in fi.decre.⁊ nidetur hoc mira
bile dictũ. Sed intelligo hoc mõ an priuilegia
tus delinquit ↄtra ſubditũ alicuius iudicis ⁊ ñ
ult ſatiſfacere ut poſtea ſibi petẽti iuſtitiã ðᷣ alio

ſubdito uel de eodẽ poſſit iuſtitia denegari per

iudicẽ niſi prius ſatiſfaciat ⁊ eſſet exquiſituſ mo
dus ꝓcedẽdi ↄtra exemptos:ſed non credo ꝓ
cedere qñ delictũ ipᷣius non eſſet liquidum. In
glol.ij. in fi.dic ꝙ ↄtraria ꝓcedũt in indicijs ſe
cularibus ut in.c.decet pᷣall.ſed iudicia eccleſia
ſtica pñt in eccłeſia exerceri ut ĩ.c.pceptũ allłatũ
in glo. æc. In glo.in uerbo ↄtra debitũ ibi ſine
cõſilio iæ cõſenſu capituli in eo ꝙ gl. exigit con

ſenſum capituli in ↄfirmationibus electionũ cõi
ter damnatur a doctoribꝰ qꝛ iura allegara ĩ gl.
ſolũ exigunt ↄſiliũ z nõ ↄſenſũ z maxima eſt di
nerſitas inrer ↄſiliũ ⁊ ↄſenſũ ut in.c.i.ne ſe.ua.
li.vVj.⁊.c.cũ ĩ ueteri de elec.ubi dixi bodie qua
lis exigatur cauſe cognitio in confirmationibuſ
electionum.dic ut eſt hodie tex.in.C.fi.de electi.
li. vj. in glo. in uerbo ðcedat. ¶¶ Nõ. ex bac gl.
tres rationes decidendi ad tex.quarc abſolutio
põt fieri a iudice a quo.¶ Mrima rõ qꝛ ſpãle
eſt in ſententia excõicatiõis qꝛ ꝓpter periculũ ti
metur:ne decedat in excõicatioe qꝛ peccatũ qñʒ
eſt cã accelerãdi teꝛminos uite ſic ẽt ⁊ bonitas ⁊
hoc ne mutet᷑ itellectus bonorũ:intellige tn non
ſeinꝑ hoc ↄtingere:ſʒ qñʒ:nã ſi diciũ gl.genera
liter eſſʒ uerũ nullus bomo feꝛe remaneret i mũ
do: ⁊ uide ad itellectũ glo.pulchꝝ tex.in.c. ſi ex
bono allł.in glo. Secũda ratio decidẽdi qꝛ ĩ hiſ
q̃ nõ capiũt dilationẽ non admittitur appellatio
urputa qꝛ res eſt tpᷣe ꝑitura:młta exempla patet

in. lſi.f. ð appel.recipi.nõ.tu canoniſta iſtaʒ gl.
¶errxia rõ ponit᷑ hi vbo pꝛe.qᷓ eſt magis ge
neralis ꝙ iõ põt iudex a quo qꝛ mi deꝑit aduer
ſario ꝑ hic abſolutionẽ cũ ſibi cautũ ſit ꝑ recep
tionẽ cautõis ⁊ excõicato ꝓdeſt ne interiʒ uitet
nel moriatur ¶ Ex hac rertia ratione nota ꝙ;
iudex a quo poteſt omne id qð redit i faciuoreʒ
exitũ cauſe appellationis.Et nide qð plene dixi
in.c.cũ teneamux. .c. ſed tene men hãc ꝑticulaʒ
gl.iũcto rex. ¶ In glo. i voo cautioe i fi. Mõ.
iſtã glo. ſeꝑ: ex qua hes regulã z unũ caſũ excep

tũ a regła. Et bec ẽ regła ꝙ abſoluno a qioet &α.αα1.

excõicatõe fiat cũ cautõe iuratoria.i.ꝙ abioluẽ
dꝰ iuret ſtare madatis ecclie ſuꝑ illa excoicatioe
Caſus exceptꝰ ẽ ille cũ fuit excõicatus qꝛ uoluit
Peꝛe iuri.i.cũ excõicatio fuit lata ꝓ ↄtuacia iu
diciali.Et Iʒ doc.h̊ ſimpłr traſeãt:tn pleniꝰ diſti
guunt hac mãʒ i.c. ex ꝑte.i..ðᷣ vᷣbo.ſig. ubi nið
Sʒ quo ad caſũ nõ exceptũ puto gl.optie loqui
MDrimo cũ hic uerſet intereſſe ꝑtis æ beat uim
cuiuſda miſſiois ur ĩ.c.qm freq̃nteꝛ i fi. ut lit᷑.nõ
otelſ.ſicut miſſio nõ reuocat᷑ niſi pᷣſtita cautione
fideiuſſoria uł pignoraticia ut i aut.ei qui iuꝛat
.E. ð bo. au.iudi.poſſi. ⁊ i.c.i.j.ð ſeqtra. Ita
nec excoicatio dʒ relaxari niſi tali cau õe pᷣſtita.

Nẽz cautio iudicio ſiſti ẽ pᷣtoria.l.i.fl.ð pto.ſti.

Et regulariter oẽs cautões pᷣtorie debẽt ec ſuf
ficietes ut i.d.l.i.reſpectu regł¶ Mõ.dictũ pul

S84 „ lis

31Er6)

chrũ ꝙ ubicũqʒ timet ne abſoluẽdꝰ ueniat iu unαn, e , ſpfrna

ramẽtũ nõ ſufficiat iuratoria ita cõit᷑ nõnt doc.
i.c.fi.ð reſti.ſpo.⁊ i.c.ad reprimẽdã de offi. ox
di. Adde ad pᷣdicta.c.i.de do.⁊æ ↄtu.li.vj. ⁊z fa
cit glo.in.c.qõni ⁊ qð ibi dixi.5ẽ.e. i. abb.
Eprehenſibilis. Dꝛcla
Quũ ſuſpẽdẽ ul excõicare ñ dʒ niſi mo
nitiõe pᷣmiſſa nec ſubditꝰ õ diſciplinã eccłiaſticã
appellare maxie ſi ẽ religioſus hoc prio. Judex
a quo pᷣfigit terminũ appellãti ad appellationeʒ
ꝓſequendam.j.quem ſi non proſequitur index
r i

— — 10
2 bBen,

Q ſud Slrn Ee=ſſ= ſiäcf A hhacs 5 ieſa

— —. = °— —.
G — drP A.4. —nʒ re If ſa Alia AMAM dnποαα

1

. „12 A*α rir Arrta NV. rs- her pru, Jolag ͤ, ſiton-

S

¶De anpcllationibus.

a quo reaſſũit inꝛiſditionẽ e: ppallis
Ho nõ ꝓſeq̃ns appellationẽ ſuã 2denat i expen
ſis appellato ꝓſcqnti h ¶ Et qnq; ſũt dicta
tex. ſm ibi nec ſubiecta: tertiu ibi ſi vo: qrtũ ibi
ſi at: quitũ ibi pcipue. ¶ Mõ pᷣmo vnã ꝛgulã
gnñalẽ ꝙ ſnia excõicatõis ł ſuſpeſiõis nũqᷓ ẽ feꝛẽ
da ab hõie niſi canonica ãmonitõe pmiſſa ⁊ ſic
clicit illud ꝙ, excõicatio nũꝙᷓ eſt ferẽda ab hõie
niſi ꝓ ↄtumacia ſiue ĩ nõ pendo ĩ iudicio ſiue ĩ
non ſatiſfaciẽdo.xj.q.iij.epi nbi glo. Hodie a4
de qð hẽtur i.c.i.de ſen. excõi.li.vj.ubi ideʒ diſ
ponit ð ĩterdicto ecclłiaſtico ⁊ dʒ ĩ ſcriptis feni:
nt ibi. Sʒ limita pdẽa ⁊ tex. ʒy unũ ꝑegrinũ dic
tũ Inno. qð n ſolet cõit᷑ allegari ĩ. c. i. ge exceſſ.
pla. ut reſpectu ſuſpeſiõis ꝓcedat iſte tex. ꝛq̃rẽs
monitionẽ qñ ſuſpenſio fer ꝑꝑ ↄtumaciã ſecus
ſi ĩ penã delicti qꝛ tẽ fruſtra fieret monitio cũ oʒ
cũ luẽ penã delicti ↄmiſſi.nã ſuſpẽſio ſepe fit ꝓ
pter delictũ: ut ĩ.c.tã lr̃iſ.s.de teſti.V.q.iij.in lo
co:lſecꝰ ĩ excõicatõe:qꝛ illa nũqꝙᷓ; fert ab hõie ꝑꝑ
delictũ ⁊ ꝙᷓ cito uli ſatiſfacer illico dʒ ꝛlaxaꝛi.xj:
q.iij. nemo ⁊.c.illud.Et idẽ ꝙ nõ reqrat᷑ h̊ cãu
monitio tennit Inno. in.c.ad hec qm.j.eo.ubi
dixit ꝙ excõicatio ĩterdictũ ⁊ ſuſpenſio equipa
rat᷑ ĩ mitis ⁊ ptiʒ ĩ ̊ ut debeat pᷣceder monitio
niſi qñ ſuſpeſio fieret ĩ penã vᷣlicti Hoſti.tñ ibi
hꝰapprobat reſpectu ſuſpeſionii fiẽde a canone
ſecus ſi a iudice:qꝛ tũc reqrit monitio fʒʒ eũ al
legat.c.ſiẽ de choa.cle.⁊ mu. Ol(Oihi plz indiſtin
te dem Inn. æ ꝓ eo ur tex.i.d.c.tã hiis de teſti.
ubi papa ſine monitõe ipoſuit penã ſuſpeſionis
gꝰr alii hoc facere pñt de re iudic.iĩ cauſis. Ad
idẽ allego.c.romana.F. ſʒ nec ĩ ſpe de ſen.ex.li.
vi. ubi lʒ pus dixiſſet ð ſuſpẽſiõe excõicatõe ⁊ ĩ
teꝛdicto poſtea tñ dũ tractauit de offeſis ſeu cul
pis pᷣteꝛitis ł pᷣſetibꝰſolũ ꝓhibet excõicatõcʒ feꝛ
ri ſine monitõe q̃ſi ſecꝰſẽſerit ðᷣ iterdicto ł ſuſpẽ
ſione ꝙ nõ. æ ꝙ reſpẽu monitiõis pᷣmittende eqᷓ
parẽt iſte ſẽtẽtie regulariter uide bonũ tex.in.c.
ſtatutũ de ſent.exco.li.vi.additio. Et nõ ex illo
dicto Inn. iudicẽ poſſe in pena delicti ſuſpẽder
clericũ ab officijs diuinis.¶ Scðo nõ pᷣncipa
lit᷑ ꝙ ubicũqʒ ius fulmiat excõicationẽ ꝓpteꝛ ð
lictũ:tũc iudex põt deliquẽtẽ excõicare ſine alia
admonitiõe: z ẽ tex. aꝑtꝰfʒ lectu. Abbatis quẽ
neſcio alibi:et ꝑꝑ hoc dixit ſe excuſaſſe quẽdam
abbatẽ q excõicauerat monachũ ſuuʒ ſine moni
tione ꝗqᷓ exiuerat clauſtrũ ſine licẽtia et ꝛꝑtuʒ fuit
ſtatutũ i monaſterio q; ob hãc cãʒ fulmiabat ex
cõicatiõeʒ ipo facto. Ex hac lec.nõ unũ ſingla
re ĩ qꝰ bẽs excõicationẽ poſſe ferri ſine aliqᷓ ad
monitõe qñ ius excõicat ꝓpt᷑ illud vᷣlictũ qᷓi nil
noui uideaĩ facẽ iſie iudex. Sed ex hꝰ nõ aliud
mirabiliꝰ ꝙ excõicatũ a iuẽ ꝓ certo delicto põt
ſuꝑioꝛ iteꝝ excõicareꝓ eodẽ delicto alꝛ nõ iteꝛa
to nec ↄtumacia alꝛ ð nono ↄtꝛaocta ut hic clare
colligii itelligedo illã dictõeʒ niſi poſitã i tex. ꝓ
prie. Fac iſte tex. ꝙ iudex põt altaꝛe et augẽ pe
nã a iuꝛe dteꝛmiatã ꝓ certo ðᷣlẽo et ur̃ tex.i.l.q̃d
g. F. pena grauior. ff. ð hiſ q nõ. ifa. ubi Maz.

hoc tenet expſſe ex certa cã fac... aut kacta. F. f.
.ff. de peis: ⁊ ꝑ hec dicta iuris ciuil G e.
lect. abba. Moſti. itellexit iſlũ tex. qn ind Ain
denũciaĩ excõicatũ ꝗ inꝛe ut i ꝛequiꝛat n nult
ſi factũ ẽ notoꝛiũ. 5 bn ſuã lec. q mii
qiri at i.c. puẽit. c. lec. abba. magis ei k⸗
Quiq autẽ oꝑet᷑ tũc ſa excõica ni
glo. i. c. ita quorũdã ðᷣ inde.¶¶ No S 3
tio ĩterpoſita diſciplinã eechlaltezei5nn⸗
eccliaſtica n ualet. Igez li religioſus HD
pena ifligẽda ſʒ ꝛlam ſuã: ul Fʒ ſtatuta bor
illa ſunt eis leges ad hy. c. ad neaz. 5 e
to no ar. opi. ꝙ nõ ꝓſeques ꝗppellationé Tan
licet fuerit fruſtratoria ñ pnnit pena cnrittn
de inꝛ canonico: ſz fit odẽnatõ expeſa uide
dixi ĩ.c.ij.S.e.⁊ in.c.cũ parati. ltio nö G

argumẽtũ/ꝙ abbas ij punit ſubditũ ſuñ ſine cõ

ſenſu capituli ſui:btm cõiter repꝛobaf:
abbas bʒ pkatẽ in ſolidũ circa Ronaiadem
.c. ad nzam. S. e. plene nöt. Jo. an. i.c. JYoannes
ð regu.uide tex. bonũ ĩ. c.nulla. xviij. q. ij. Ac
iſtuʒ tex. rndeĩ ꝙꝙ n loqui de pena inferendha
plato ⁊ capitulo:ſʒ de pena inferẽda a pylato ſi
tuta ꝑ prelatũ ⁊ capitulũ qꝛ ſepe ultra rgulaz re
ligioſi faciũt ſibi ſtatuta:ut ĩ.c.ad nraʒ.s eodẽ.
Mõ fʒ hanc ſolutionẽ ꝙ et illa penã ſtatua coj
oſenſu ſolus abbas ifligit. ¶ Repio aliü itellec
tũ ad iſtũ tex.i loco extraneo uʒ in. c.i. d ſener.
.li. vj.p Jo. an. poſt alios ut pcedat iſ ſi qi
pᷣlatꝰeſt nimis ſeuerꝰ in corrigẽdo ? tẽadbibeat
capituli ↄſẽſũ:ſed ceꝛte hoc ẽ dininare ad iſtum
tex. licʒ ſit equũ nullibi tñ de iue pbar:n pmp
tũ ẽ remediũ ↄ platos ſeueꝛos.ſ.p appellationẽ
nã hic ſolũ tollit appellationeʒ ) ꝛegule lſcipli
nã.ſecꝰat ſi punit prelatus religioſum iniuſte et
contꝛa ꝛegulã:qꝛ tẽ bene põt ab eo appellari ad
ſuꝑiorẽ:ut i.c.ad nꝛam:⁊ ibi diri.s.e.x ſaiis p
bat hic a ↄtcario. glo. i. ibi tꝛina uel nna
pẽptoꝛia ꝓ oĩbꝰ? nide pꝛaticã i. c. oſtitutionẽ
ſen. ex.li. vj.i fi.ubi ponit᷑ ꝓpꝛie q̃is dʒ ee moni
tio ꝗᷓ dʒ pcedere:⁊ uide bonã glo.que pontit di
uerſas formas citãdi in notorio ubi ꝛes ꝛpia
cet pꝛeſens ſufficit nnica monitio:uide per Ar
chi. xxiiij.q.iij. ð illicita peꝛ doc.in c. dilecio de

ſen er.. eadẽ ibi de canonica moni
tione melius dixiſſet glo. de euangelica monitio

ne:nã. c. nonit. alł.in glo. non tꝛactauit pc cano.

nica ammonitione ſed de euangelca. CIng..
tij:ibi tene tamen.nota glo.ex qua habes ex
cõicatio ſine ammonitione lata tenet:? idej nõ.
glo. xi.q.iij.in ſumma.ij.q.i.in ſumma. pbalur
in. c. ſacro.de ſen.ex.quod pꝛocedit enam in de

legato:ut notat Inno. in. c. lllud de cle. ex. mi.

i deſe. nide glo. in. c. ſa
2 in.c.pꝛudentiaʒ de offi.dele.ice 9
cro pꝛealł. æ inquantuʒ glo. cipit hic duos ca

ſus.dic ꝙ illi caſus non ꝛecte excipiuntur a ꝛe

gula quia non loquitu quando monitio Kann
ſed uide unum coſum uere exceptum in.c. M
mus de ſen. exco. li. V. ubi non tene eredir i⸗
lata ĩ participates cuj cxcolcato monitione

. . 2.
ſingucn iſenenn glcnu or

maſemmn propur mii Abus
ncnumo irpenm oſporalmu 1
g⸗ obauriifn de ot cn
Hyii iroflde ial Oed einu pn ul
r dbinur qnis dicamn non habere .
ir c antet cenanden eppeſy. Docnpe
digi reigoſ Rain dicns. Jren
ier o ſnihorees a dnedi ſeens
cericd bane dficih ierß; padent Punn
gicͤt.n hoc can pncipalit Doſt. 9
2 ſuiſſacier vdinb biifiei dunode
enormmiter non edai alan c guenit de
nec gebet fin en hii t ofaltonis r iopi
deliqnetis qi nelt dicẽ non eininei
uiuat ſ ſinpliet debel ſauſfier ponbd
alar ſimlei epo vaſallo oninenefen
licti ) n; fak. Ni pumi inita ſnal
qbe neſ hſe tic lcenc kaj⸗
corm.il.ſen hit opi.ſeqtur do. An
ſeſert. Archy.i c. tatuti l i
i eqli do. An al glic phi d off,
ubi goo lſignitant qi clerci
ſos qi ce lis nooſtſin en
lelſis quos ſgcit ſnos denegf
Iut hic ce ſer ge bis gnos hon f
lueritnte noluit Hoſfi.gh

i ic non.
honiti. e. el n
nntiche. nede qꝛ nonn
cis epegz gb ali⸗ 1

ſfcop uos nr
;
ſari. Ein aſtſuai

Achi looß
lilloco pal. .
üriegan dalbicegr
alun
di⸗ nſcſitenei ſoſn⸗
Publißzegerie un eſas de ſno⸗

cmzerni ni,
enrncen iie nl ni
mr cti ſeni eent
Pbo t cimoo⸗ Nedenffgihni
tmn pprchnit inli ſgr Nni

gol rinſbi hmnm mi atfi;
Nß or tinigai t
AAWnſi ſns hbip itReoi
Ii iui rr iwnmwiltitt

Ano Tan ockalos ir nuilr iſni
erif nins iue in ornhitb tettocht
cppiniioleſi ſel lar hori iſur n ſin
lq ſt cani nilbeini de ir gon ipnn
dionchä) Dands enst inlnit⸗

fADtGaWrnine vnieic,
ateeumegihns hiniik

nnnghginſtont
ſhere nicalm̃ hid z
bui be 19tmd. Hlkium
onp t eucd eſhn
Ral Gſminni rien⸗
Ndeiged Metdaſigaſt

Min word R
votnsiormns ctiiin wo

icnnottonn
ia nuſfunun

ii aii Aunn dnt
m ſ lbinen
e e liſc arun

¶ De appellationibus

premiffa ⁊? ille tex. optime ꝓbat ſñiam tenere in
alijs caſibus aꝛgnendo ꝑ locum a ſpẽali. ⁊ illud
.c.ſtatuimus eſt reſtringendum ꝓut ibi nõ. per
Aobatem ⁊? Joa. an. ſic intellige glo.in. d. c. ſa
cro que nidetur ſibi oria ſed optime loquit᷑ di
ſtingucndo pm predicta. In glo. in neꝛbo ſi qᷣd
proprium ubi.j.e.nicolao. ubi hoc expedietur

larius ⁊ in.c.ſepe.j.e.ti. ¶ Sed circa hoc ⁊ cir

e*α ca tex. oritur dubium/ qs faciet iſtam condẽna

tõʒ expẽſaꝝ.nide Fre.oↄſi.cxxxi.⁊ va concluſio
eſt hic ꝙ ſi iudex ad quẽ ꝓnũtiabit male appel
laiũ idubio faciet ↄdenatõeʒ expẽſaꝝ.c.ut vᷣbitꝰ
j. e. Si ueꝛo plene non cognouit ſed ꝓnũtiauit
appellatoeʒ eſſe deſertã ⁊ ſe non eſſe iudicẽ ↄpe
tetem:ideè eſt dicedũ qꝛ ex quo fuit iudex in co
gnoſcẽdo an ſua eſſet iuriſditio ẽ etiam iudex ĩ
acceſſorio ut ↄdẽnet temere litigãtem iĩ expenſis
uide tex. nõbilẽ ĩ cle.i.de reſcaip. Mide bonam
glo.in. c.ult.e.ti. Si vᷣo iudex ad quẽ nũqᷓ fuit
aditus:ſj iudex a quo ꝛeaſſupſit iuꝛiſditionem ðᷣ
ſerta appellatione tunc ipᷣe faciet hanc ↄdenato
riã ⁊ aget ad iſtas expẽſas n ſolũ officio iudicii
ſʒ ↄditõe huius decreta.æ hoc ultimũ uẽ ꝓbare
iſte tex. ¶ In fi. glo. nõ. gloſ. ex qua habes qdᷣ
ubi id ꝙ eſt ſoluendum eſt pena reſpectu eiꝰqui
dʒ ſoluere:ſed reſpectu illiꝰ cui debet ſolui eſt in
tereſſe tunc propter inopiã debentis ſoluere fit
condennatio in penam corporalem ut hic iũ cta
glo probatur in.c.finem.S.de do.⁊ contu.uide
Hoſti.in.c.fi.de reſcrip.Sed circa predicta et

tex. dubitatur quis dicatuꝛ non habeꝛe ꝓpꝛium

ut ſic euitet ↄdenatõem expẽſaꝝ. Doct.ponunt
exẽplũ i religioſis.xii.q.i.ñ dicatis. Item i illis
q̃ ex toto ſut ipoteres ad ſolnẽdũ ſecus dicũt in
clerico hnte bñficiũ licet ñ habeat patrimoniũ.
dicũt.n.hoc cãn ⁊ pncipalit Hoſt.ꝙ ↄdenabit
⁊ ſatiſfaciet ðᷣ ꝛedditibꝰ bnjficij dĩmodo ecc eſia
enormiteꝛ non ledat᷑ alłat.c. ꝑuenit de fideiuſſ.
nec debet fm eũ hr̃i rõ ↄfuſionis ⁊ iopie ipſius
deliquẽtis qᷓi uelit dicẽ ꝙ non dimittet᷑ ſibi unð
uiuat ſʒ ſimplicit᷑ debet ſaniſtieri ꝓut hic dicituꝛ
allar ſimile i epo uaſallo ↄmittente felloniã.i.de
lictũ ↄ qnʒ feudi. Mã pᷣuat᷑ ĩ nita ſua illo feudo
qð ẽ ð mẽſa ipſiꝰ ut ĩ.c.ſi clericꝰ uł eps de capł.
corꝛa.i li.feu. hãc opi.ſeq̃tur do. An.quicquid

ſeſerit. Archy.i.c.ſtatutũ de ꝛeſcꝛip.li.Vi.¶Et

vꝛ ſequi do. An.allł.gl.i.c.pnti ð offi.or.li.vj.
ubi glo. diſtiguit an ⁊? qn clerici faciant fructus
ſuos q̃ſi de illis quos facit ſuos teneat᷑ ſatiſfacẽ
ꝓut hic dẽ:ſecꝰde his quos non facit ſuos et h̊

i ueritate uoluit Hoſti. ʒ bic non declaret latiꝰ
ponit i. d. c. puenit ¶ ttede qꝛ neꝛitas buius

gõis depẽdʒ ab alia. Huqᷣ clerici faciũt fꝛuctꝰ

bnficioꝝ ſuos ut poſſint diſponẽ ad ltbitũ et te
ſtari. CEgo ſep tenui riam ſniam ſequendo
Archy.i loco pall.? Jo. de lig.i cle. gre ð hep.
dicã in.d. c. ꝑuenit. uide bonũ tex.iũcta glol.i.le
nõ ẽ ignotũ. C. de admi.tut. ubi ſi tutor iſtituir
luẽ calnioſa tenet ſoluẽ expẽſas de ſuo ⁊ nõ ðᷣ
bois pupilii ʒ egerit nomie pupilli. Idem dicit

glo. ſing. in plato quã tenebis ſẽp mẽti qꝛ ſalteʒ
nemo porerit illã negare qñ eſt talis pᷣlatus qui
nõ facit fructus ſuos ut eps uł aliꝰ platꝰ religio
ſus ⁊ ſimiles. Aduerte tñ qꝛ uult plus illa glo.
ut nõ ſolũ ↄdẽnet eriã qñ inſtituit litẽ calũnioſã
nomie ꝓprio: ſʒ etiã ſi noiĩe eccleſie ſue. ¶ Er ⸗
clude latius ⁊ clarius pᷣdicta ſic ꝙ aut clerici cõ
demnant᷑ ĩ expeſis ĩ cã ꝓpria: aut in cã quaʒ agi
taret nomine eccleſie. Dꝛio caſu indubio man
datur executioui ĩ bõis primonialibꝰ ſi q̃ habẽt
ut hic ⁊ facit.c.ð multa ðᷣ pᷣbe.iũcta glo.i uerbo
de ſuis. Si uero nõ habẽt bona primonialia ſʒ
bñficialia ſic.tũc reſpecm eoꝝ reddituum qꝛ de
bent ↄuerti ĩ utilitate eccłie nõ dʒ executio fieri
p regulã delictũ ꝑſone ðᷣ reg.iur.lib.vj.⁊ ſenſit
Hoſti.bic. Sed ꝛeſpectu illoꝝ ꝛeddituum qui ð
bet ↄuerti ĩ utilitatẽ ꝑſone ipſoꝝ clericoꝝ ẽ du
biũ ⁊ tenẽdo opionẽ quam.S. tenui:credo ẽt =
ad tales redditꝰ nõ debẽt manꝰ extedi. ? rõ qa
ecclia tenet clericos alere ad ſui decoꝛẽ nec tene
tur ſuas ↄdẽnationes ſoluẽ. Uñ ſi clericus non
nenit alẽdus nõ tenet᷑ ecclia ĩ aliquo ↄtribuere.
Debʒ eni clericus ꝑticipare ðᷣ bõis eccłie qtenꝰ
idiget ad neceſſitatẽ ſui uictꝰ ⁊ nõ ałr ut i.c.epᷣs
x.q.ij.?.xij.q.i.O.fi.cũ.c.ſequẽ.⁊ uide de boc
qð dixi i.c.oli.ij.ð reſti.ſpo.⁊ in.d.c. puenit de
fideiuſſ.ſed attenta conſuetudine generali ſecun
dum quam clerici perſonaliter bñfician faciunt
fructus ſuos iuxta diſtinctionem glo. dicti.c.pᷣ
ſenti poſſet admitti opi. Hoſtien. dummodo ex
hoc clerici nõ mendicarent᷑ qꝛ hoc redundaret ĩ
opprobrium eccleſie.xciij.di.diaconi.⁊ ſic indi
recte puniretur eccleſia quod fieri non debʒ ar.
regule delictum prealeg. Aut clerici litigarunt
nomine eccleſie ⁊ tunc aut collegialiter æ man
datur executioni in bonis eccleſie quia delictuzʒ
prelati comunicato conſilio capituli nocet eccie
ſie.pꝛeſertim in iudicio ſaltem in bac condemna
tione pro quo allego caſum in.c.i. de dolo 2 9
tu. ubi hoc probatur etiam in religioſis facit
quod legitur ⁊ nõ.in.c.ij.de oꝛdi.cogni.⁊ in di
cta regula deictum. Aut litigauit ſolus prelatꝰ
2 tunc ipſe ccbet condemnari in expenſis ðᷣ ſuo
ut eſt textus iuncta gloſa notabili in. d.l.non ẽ
ignotum. C. de admini. tuto. Mon eniʒ uidetur
ſibi mandatum ut cauſam iniuſtam promoueat
ut.l.ſi procurator.ff.de condi.inde. Et idem ẽ
in omni adminiſtratore generali agitante ſeu li
tigante ſine iuſta cã ut ibi notanter dicit Har.
Si nero prelatus non habet unde de ſuo ſol
uat ſatis poteſt dici quod dixi in primo mem
bro. Addi.ij.

D hec Judex a quo non ob

ſtate appllatione cogne
ſcit de cauſa ſi appellans non proſe
quitur hoc primo Judex ut ſuſpectus recuſa
tus poteſt alteꝛi cauſam committere hoc ſecũdo
ſecundum unum intellectum de hoc tamẽ ultio
dic ur plene dicam in.c.cũ ſpeciali.j.e.dico ple
niſſime in repetitione.c.ſi quis contra clericimn
r 2

ſti . ſaniat ſäüros ſer peßze a l. dt Arſpor 1 ſa

₰ 1

V.: t. e⸗ 1* J viα „ſr'firs e 2465 palz 16—

de fo. compe. duo ſunt dicta ſecundum ibi aur
rlee agee ſi¶ Nõ primo ibi fas tibi ſit: ꝙ iudici a quo
non imponitur neceſſitas prefigendi terminmm

ad appellandum: Eſt ergo i facultate ſua utruʒ
uelit prefigere talem terminũ nel euʒ relinquere
diſpoſitioni iuris cõis:hoc probat illud uerbuʒ
faſ.nõ eni iportat neceſſitatẽ ſicut nec nerbũ po
tcſt.l. ſepe. .l.generaliter. ff. de offi. preſi.?.c.
ſuluit de offi. delega.æ hoc tenet Moſti. bic.? ĩ
poc tene menti iſtum tex. Mon ergo index gra
nat partẽ prefigendo uel non prefigendo cũ ſit
in mera facultate ſua. puto tamen ꝙ ubi eſſer ſu
ſpicio appellatõis fruſtratorie ꝙ index peccarʒ
ñ prefigendo terminũ qꝛ debet obuiare maliciji
pominũ qui quãdoqʒ appellant ut differant li
tẽ per ãnum uel biẽnium.allego tex.j.c.proxio
in uerbo mandamus:facit.c.peruenit.S.eodẽ:
¶ Secundo nõ in v. aut ſi: ꝙ ſi iudex recuſatꝰ
non ulrt cõtendere ð iuſticia recuſatõis nõ deue
nitur ad electionẽ arbitrorũ:ſʒ poteſt ipſe ꝑtes
compellere ut iudicẽ eligant cui ipſe cõmittet ui
ces ſuas ⁊ iſte eſt unus intellectus huius litter̃.
poteſt ſecũdo intelligi ꝙ debent partes eligere
indicẽ.i.arbitꝝ qui dirimat queſtionẽ ſuſpitõis
ſed de hoc dicendum eſt ut dicã in. d.c.cũ ſpali
j. e.t. Mi.ab.

Eru enit. Caſ us: Sl canonic⸗
ad reſidentiam moni
tus appellat:ſtatuitur ſibi terminꝰ ad
appellationẽ proſequendã z interim deſeruitur
beneficio per nicariũ de fructibus beneficij ſub
ſtentandũ:⁊ ſi appellationẽ nõ proſequitur uel
reſidentiã nõ facit priuatur prebenda. ¶ In P
mo ponitur deciſa conſultatio ſecundo reſpon
fio.ibi cũ autẽ que.tertio facit que per ſe patẽt.
Mota primo canonicũ poſſe cõpelli ad reſi
dentiam faciẽdã in eccleſia ⁊ ad ðſeruiendum ꝑ
ſonaliter eccleſie ubi habet prebendã. ¶ Et ex
hoc ⁊ ex tex.infero ꝙ de iure cõi nõ poteſt etiã
canonicus per alium deſernire ad hoc.c.cõque
ꝛente.j.de cle non ꝛeſi. Nunquid ualeat ↄſuetu
do in oppoſitũ dic ut plene nõt.inc.cũ omnes
5.8 ↄſt. æ maxime uertitur dubium. Munquid
ualeat ↄfuetudo ut etiã per aliũ non teneatur ðᷣ
leruire plene dico in repetitõe.F. qui uero in.c.

re e e, r, g.. e e 2 . „a1“ Ertipande de pꝛeben. I¶r nota ꝙ ad faciendã
Waefensnd BſeA b en e nen ite eteine .7 4 „
en Hreden ) . oel. Narez; DiA ꝛeſidentiam in beneficio non ꝛequiꝛitur neceſſa

rio citatio iudicialis ſed ſufficit: monitio extra
iudicialis:nec etiam requiritur ſentẽtia pꝛiuata
contra nolentẽ reſidere:ſed ſufſicit ſpoliatio fac
ti facit tex.in.c.ex tue de cle.nõ ꝛcſi.⁊ ita cõſulu
it Oldra.per multa iura. dicã latius in. d. c. ex
tue teꝛtio nota quod a precepto ſeu a monitio
ne extraiudiciali poteſt appellaꝛi ſi ex tali pᷣcep
to paꝛs ledituꝛ. Item nõ ibi mandamus:ꝙ
ſi preſumptio malicie ẽ ↄtra appellantem debet
iudex ſibi prefigere terminũ ad appellatione; ꝓ
ſequendam ad hoc allegaui iſtũ tex. S. c. prorr.

5
ſacn A4αιι ſe „5Mantotn . h — &‿*P 7/ diſfe 1 8.

¶ De appellationibus.

tn Uicarius tpalis. utꝝ ãt licitũ ſit cleri

2

5

¶ Alio nota caſum in quo in benekicio ponik
talẽ uicariũ temporalem ſine dnctornen. ſiner⸗
ris:uide tex.c.cũ ex eo ð elcc. li. vj. - ibi . 10
an. poteſt etiã colligi ex tex. ꝙ ualet Ohoahe o.
terpoſita peꝛ clericum ne peꝛſonaliteꝛ tene ldi
lidere in beneficio ſuo qð intellige ſi Punene
iuſtam cam non reſidendi ⁊ ſic poteſt Pahron
trariũ de. c. relatũ. .8 cle. n ꝛeſi. ubi talis i con
latio nõ admittit: na ibi beneficiũ erat cij appel
2 promilſerat reſidere 2z nita cauſa kgictna ale
. 5 na alle
gabatur i otrariũ.¶ In gſo. ij. bi acmitti
hic fruſtꝛatoꝛia appelſatio. Glo. ſentit
lentit quod ad
mittebatur oliz fruſtꝛatoria appellatio qd .
to nõ eſt ueꝛum ſi conſtabat eã eſſe ſnſtin a ce
ut in. c. ad noſtraʒ ⁊ in c. ſuggeſtum. . e ons
ↄſuluit.j.e.ſed bene admittcdatur olim aeit
tio ante ſententiam non expreſſa cauſa que per
ſe ipſa eꝛat fruſtratoria. Mec ob. iſte tex. qn bic
nõ preſt upponſtur ꝙ illa appellatio eſſet fruſtra
toria: ſed preſumebat᷑ ⁊ hoc iõ qꝛ prima fꝛonte
erat ↄ diſpoſitionẽ iuris:cuʒ de iure cõi teneꝛe
tur reſidere in beneficio:ſed quia illudq ius coe
habet multas exceptiones:ut in glo.i.iõ oliʒ qd
mittebatuꝛ iſta appellatio cã non expꝛeſſa:qꝛ po
terar uerificari in caſibus exceptis. Hodie auti
neceſſe eſt exprimeꝛe cauſam ꝛonabileʒ ut i. c. ut
debitus allegato in glo. Abbas tn nini ſaluaꝛe
hoc.c.ẽt ſʒ iura hodieꝛna:qꝛ cũ iſtud precepiũ
de reſidendo haberet uim diffinitine non erat
opus exprimere cam i appellatione nec i mera.
Qiffinitiua ut in l. ij. ff. 6 bñ hoc dẽz ab
ba. ſetit enĩ ꝙ interlocutoria hominis habens
uim diffinitiue regulat᷑ ʒ nãʒ diffinitiue. Idem
ſetit Spe.e. ti. F.ĩ quibꝰ.v.ſʒ nũqd. Jo.i.uide
tur uelle diſtiguez:utrũ talis interlocutoria pro
ferat᷑ lit.cont.uł an peꝛ nõta in.c.dudũ.el.ij.s.
ðᷣ elec. quaſi uelit dicẽ ꝙ ſi feꝛt᷑ lite.ote.regulat
ſᷣm nãm dlffinitiue:ſi an ſᷣm nãm interlocutorie
forte fuit ipſe motus hac ratione:quia an lite
conteſtatã nõ põt ferri diffinitina quantũcunq;
per confeſſionem liqueat de cauſa. ſed fit quod
dã preceptũ ðᷣ ſoluedo nec dat᷑ tm tepus ad ſol
uendũ ſicut dat̃ ↄdenatis ꝑ ſetentiam n. in. d.
.c.dudũ.ij.q i.nos in quẽq;. Mã.in.l. nõ falei
ff. ð cõfeſſ. uidetuꝛ uelle ꝙ ubicũqʒ fit pꝛeceptiũ
cauſa plene non cognita nũqꝙ bʒ uij diffininue.
uide glo.notabilẽ que boc ſentit iuncto tcx.i.c.
ex parte.el.i.j.ð vb.ſi. DOni ðᷣ rota deci.luii.
nidẽtur diſtingnere: ut quo ad effectũ reuocãdi
ſortiatur naturam interlocutorle: unde gicunt
ꝙ ſi iudex ꝓnuntiauit appellatione efſe deſens
poreſt illã ſentẽtiã interlocutoniã ꝛcuocare:l ba
beat uim diffinitine: ſenũt iñ hoc pcede ſi ucꝛit
appellatũ:ſed quo ad effectũ deapreleulel ⸗
2. c. ut ðbitꝰ.j. e. dñt ꝙ hẽt li diffmnitine ſic in
Hᷣ ſetiũt cũ abbate. uideꝑ Aꝛchi. Jo me ic
cupicẽtes ð elec. li. vj ubi ſetiũt eã beꝛ
cutoꝛie ⁊ ĩ B mite ſũt diueaſitates. uid h n.

A. qð iuſſit. ff. ð re iudi:ĩ fi. vi.licia. . accir.

fſninua aun ata inn
