tſen echiens Contpeſai rits min
Rremtman ſiinbblomzn
etexo dionner ſcvidan in oine
Pene dnin cis ntliadeunörnt
ſan r mn umiicfcr nii
no. inc chiorz icjbeſuu nnſ
””
nans ſ&riidtrdef Mon
guuas inunmmmun ml vntum wn⸗
n m p i Maumnuur n
irr imn opnnos den necnind n
b ammimi inclenm wi. Oee ine
nxkin er Monni udof Oan Audn
mimins in MNiN an
ndnofdinonn Domnnrm n

mcun. t dn Wodeemds

ſrandda (NMarr dodduns i ur
ii Vatd els Ne nen
ß

K de ndai Poltcot iu

Iſrcnsoen oſen
r. gndags
Mon Dnteüinstocbindi
aſi nhni ll ſen

☛G

a vols in
Ber onſo. nngennn E
ppicispoin
n is lelngunn
*☚ giraniſce

qð me. cã nõ aũt ꝛeſpectu officij iudicis de quo nið
etiã bo. gl.in. c. pe. qd me. cã. in. v. nec metum. Itẽ
ſarig ẽ ꝙ pꝑs turpiter iuramẽtum receꝑit.ar.c.i.s.e
Alrimo qᷓꝛo an finis ſe ĩtelligatur quando nul
la iteruenit abſolutio Jo. an. ꝙ ſie licet quidam ð:
ſed tu tene primum quod etiam ſentir gl. pe. ſi enim
interueniret abſolutio non imponitur aliqua pnia
ſupra eo.ſi uero.

J Eni ens. Caſus. Si is cuius mã

dato ſtaꝛe iurani aliquid
mihi pꝛecipit contꝛa iuꝛamentum peꝛ me
pꝛius licite factum illud ſeꝛuaꝛe non teneoꝛ. h. d. ibe
rẽdo vois lre:ſed põt alꝛ intelligi ut patebit ex. j.
dicendis. In. i pte ponitur queꝛela impetrãtis In
fa ꝓuiſio ibi ueꝛum. ¶ Mõ ꝙ ſupeꝛ ſatiſfactione ĩ
iurie pñt partes ↄponẽdo iurare ðᷣ ſtando mãdato
teꝛtij. Iem de ſtando mandato offenſi: ut. J. e. quĩ
tauallis pꝛo h̊ qꝛ ſolum agitur de ꝑtium piudicio.
unõ gꝛatis põt pars alteri ignoſceꝛe:ut in.c.ſi illic.
xxiij.q.iiij. hinc dicit Moſti. ̊ nõ. vbum ꝙ quãtũ
cunqʒ ſit iniuria iudex dʒ eſſe contentus de ſariſfac
tione de qua ↄtentat᷑ iiuriã paſſꝰ .nã ꝑ nudũ pactũ
remittitur iiuria.ff. de pac.ſi tibi.x.F.i.de pig. ac. ſi
rem. incen. tñ 2z Inno. ſentiunt alꝛ. dicunt enim
hB hoc iuramentum ſuffice:e pro ſatiſfactione niſi tã
ta.ſit iniuria ꝙ fuerit maioꝛi pena punienda quod
arbitrio diſcꝛeti eſt iudicis relinquendum:æ hoc di
ctum ego appꝛo bo pꝛo quo allego caſum in.i.licita
tio..quod illicite.ff.de publi.ubi pʒ ꝙ de eo qð ẽ
pꝛiuatum oꝛit᷑ reipublice ius agẽdi ad uindictam
vñ hz ꝑs poſſit remitteꝛe quatenus tãgit pᷣiudicium
ꝓpꝛiũ nõ tñ in piudicium iuris reipublice queſiti:=
nide ad hoc quotidianã qõnem quam ponit Bar.
in.l.ĩteꝛ ocẽs..recte.ff.de fur. facit. c.i.?.c.crimina
de collu. detegẽ. æ quod ibi no. æ bec nõ. ¶ fo nõ.
ꝙ ʒ ubi agit᷑ de cꝛie cꝛialiteꝛ nõ poſſit opꝛomitti in
pꝛiuatum.de quo m dic nt in. c.pe. F.i.de in inte. re
ſti. z.l.nõ diſtinguemus S. iulianus.ff. de arbi. ſecus
tñ ubi agit᷑ de cꝛie ciuillreꝛ: ut ᷣ 7.l.quid eꝛgo. F. ex
cõpꝛomiſio.ff.de his qui nõ.infa. facit. c. quintaual

lis pꝛeal. ?.c.rᷣas de pᷣſump. ¶ M ttio pꝛancẽ pꝛe
cipiẽdi ei qui tenet obedire nirtute inramẽti nã re
cipit᷑ ſub iuramenti debito Pcoꝛ. . c. pꝛoxri. ¶ ⸗
ultimo ꝙ iuramentuʒ gñalꝛ pᷣſtitum de parendo ali
cuiꝰ mãdato nõ eſt ita inteꝛptandũ: ut comp̃hendat
oĩa que ex vᷣboꝛuʒ gnalitate poſſet opꝛehendeꝛe. nõ
enim dʒ extẽdi ad aliqð oꝛium pꝛioꝛi iuramento al
teꝛi pꝛeſtito:ut h̊ in fi. nec ueꝛiſilkꝛ eſt cogitatum:ut
colligit᷑ ex narratione facti de quo.j.latius.vñ dicit
p glo.i.quã nõ. ꝙ dʒ intelligi de idoneo mandato.
ar. c. ad cãm de elec.i.ut ſit rationabile 2 boneſtum
quod mãdatur fm Hoſti. qð bene nõ. p iſtis iura
mentis geneꝛaliteꝛ pꝛeſtitis de ſtando mandato ſeu
arbitramento alicuius de quo aliquid. I. æ peꝛ h ſit
expeditum pꝛin. glo.i.¶ Op. S z ↄtra tex. nidet
enim oꝙ ſtandum ſit dicto iſtoꝝ eriam ſi ſit iniquuʒz:
ut. l. diem. S. ſtari. ff. de arbi. Rndet glo. i. ꝙ iſti nõ
fueꝛũt meꝛi arbitri de quibus ſoquit pꝛium:ſed aꝛbi
tratoꝛes ⁊ amicabiles compoſitoꝛcs:quoꝛnʒ landuʒ

Veniens

rednci põt ad arbitriuʒ boni uiri.l. ſi locictatẽ.c.axr
bitroꝝ.ff. ꝓ ſocio quod plʒ hoſti.? ducit hoc ꝓbaꝛi

in tex in co ꝙ iurauit iſte ſtare mandato æ no ſnie.
ERitc ex h dicto iuncto tex. ꝙ ſi ꝓmitto ſta

re mandato alicꝰ uideor illum elegiſle:ꝛ ut bonum ui.

rum ⁊ amicabilem conpoſitoꝛem nõ at ut arbitrum
ed ego tunc ultꝛa alios oppo.ſi at iſti fuerunt ar
bitratoꝛes:quare papa nõ ꝛeduxit iſtorum laudum
ad aliquam moderationem:ſed ſimpliciteꝛ mandatũ
ꝓnuntiau x nõ teneꝛe:puto poſſe dici ꝙ totum mã
darum fuit iniquum:= ſic non erat aliquid reducibi
le.æ fm hoc nõ.bñ ad hoc iſtum tex. ꝙ ubi index
aditus ſuper iniquitate laudi reꝑit totum iniquum
põt ſimpliciter ilud ꝓnũriare nõ teneꝛe uel annullaz?
nec aliquid eẽ nec in aliquo ptẽ ↄdemnare: ut papa
fecit hic.puto tñ ꝓ iudex poſſet ↄdemnare lt᷑ime:
ꝓut arbitratoꝛes pomiſſent cum ſuccedat in locũ il
lorum:⁊ ſic põt facẽ qð illi facere debuiſſent : ſicut
dicimus in iudice appellationis:ut in. c. raynutius
⁊7.c.rayna dus de teſta.? forte ̊ nõ fuit aliquis qui
hoc peteꝛet nec cõſtitit pape quid iſte debuiſſet pati
pꝛo illa offenſa:maxime cum alteꝛnatim cõnitia ſibi
intulerunt. ¶ GBlo. ij. primo colligit ar. iuramentũ
foꝛe ĩteꝛpꝛetandum fᷣm intentionem iuꝛantis ſed ſta
tim oppo.⁊ remittit ad.c.ex ſiis de ſpon. ſed dic ꝙ
hoc ar.ſolum colligitur ex narratione partis ſed ex
diffinitione pape poteſt colligi ar.ↄrium cum papa
funder ſe ſupeꝛ iuramento ↄꝛio pꝛius pꝛeſtito de q*
pars nullam fecerat mentionem.ſed de hoc uide u
bo. gl.in.c.queritur.xxij.q.v.⁊= aliquid ſtatim cicã
ſed glo.tranſit ad aliam qõem in fa parte z querit
nũquid vture huius gnãlis iuramenti potuiſſet ſibi
pcipeꝛe ut cedẽt bonis uel ut ei daꝛet bona ſua. ? ꝛe
ſpondet ꝙ nõ qꝛ nõ excẽditur ad ea de quibus nõ
fuit cogitatũ.dʒ enim iuramentum gnae c uili mo ĩ
telligi qð bn nõ.¶ Ex dicus Inn. poteſt colligi h
diſtinctio ꝙ ant iuramentum fuerit geneꝛaliter pſti
tum de parendo mandato alicuius aut ſpecifice: et
determinate:ſed oꝛitur ex poſtfacto dubitatio ſuꝑ
ipſius ĩtellectu = iteꝛpᷣtatõe.pꝛio caſu cdicit ꝙ iuram
tũ nõ extenditur niſi ad ea de quibus cogitatũ eſt
uł debuit merito cogitari. .e. qntauallis.j.de deci.
ex multiplici cũ ſilibꝰ:ꝛcfert alios dicẽ ⁊ nõ male ſʒ
eũ nõ ſufficeꝛe ſi iurãs dicat ego non cogitaui ꝙ H̊
mihi pcipes dũmodo pena nõ excedat culpam imo
oĩa põt pᷣciꝑe quatenus culpa patit᷑ niſi ſit 5 ius. j.
e.quintauallis uel Sria prio iuramẽto ut hic uel ni
ſi eẽt tale ꝙ fᷣm cõem reputationem nunc iuraſſet
ſi credidiſſet h ſibi manda:i. ar. c. petitio. j. e. æ. C.
que res pig.ob.poſ.il.i.in.fi.ff.de pig.l. obligatiõe
gnãli.? nõ bene h̊ ultimũ:ſo mẽebꝛo principali dicit
in ꝓſilio aie ſue fm intentionem iurantis ẽ iterp
tãdum:ſed in indicio recipit iterptationẽ fm ius.j.
e. ueniẽtes qð ẽ nõ.⁊ ſẽꝑ h̊ alłatur ꝙ iuramentum
recipit ĩteꝛpꝛetatõem fᷣm ius in iudicio contentioſo
ſed in pniali fm itentionem iurantis.qualiter auteʒ
iudex ĩterpᷣrabit fm ins uide gl.nõ.in. d. F. querit᷑.
xxij.q.vV.⁊ in c.ex lr̃is.ꝰj.ðᷣ ſpon. ? reſpectu foꝛi pni
alis ut ↄſideret᷑ intentio iurantis nide bo. tex. cum

ibi nõ. in. c. tua. de ſpon. ſacit capitu. ſignitficaſti
S 3

de bomi. 7 ꝑ h deteꝛminat᷑ qõ ſe. Quidam cleꝛlcus
iurauit ſtare mandato epᷣi qui pcepit ei ur beneficio
ꝛenũtiaꝛet ⁊ ꝙ nõ appellaret ccꝛte:ex quo H nõ eꝛat
Hiſimile poterit pcepto nõ obſtãte appellare: æ ita
fuit deteꝛminatũ:ut hẽtur in dnicali queſtione.xxvVj
2 ꝑ p̊ dico gl. ſequẽtem non ꝓcedeꝛe in eo quod di
cit ſi mandatum iſtud non ꝛepugnet prioꝛi iuramẽ
to:ſed alias enoꝛmẽ lcſionẽ infeꝝ in ꝛebus pꝛalibꝰ
ꝙ petenda eſt ꝛelaxatio iuramenti. nam ſi ueriſimili
teꝛ nõ cogitauit iſtuʒ caſum non uideo ꝙ ſit opns
peteꝛe ꝛelaxationẽ iuramenti cũ iuramentuʒ non ex
tendatur ultra cõſenſuʒ iurãtis: ut pʒ ex pꝛedictis et
firmat Jo. an. in. c. uno de oↄmo. ubi dicit ꝙ gñaliſ
ꝛcnũtiatio caſuũ foꝛtuitoꝝ non ualidat᷑ iuꝛamento
ex defectu conſenſus ꝑ hoc ct poteſt decidi alia qõ
Quid ſi mandatũ iſtoꝝ non fuiſſet örium pori in
ramento:ſed obniaret ałs ſolẽniteꝛ ꝓmiſſo.ſol.dic
Inno. ꝙ debʒ ſernare iuramentum ſeu mandatum
factũ in Vtute iuꝛamenti æ de ꝓmiſſo debet alite: ſa
tiſfacere qd ꝓbatur h ĩ ̃a fʒ eũ:qꝛ in deciſic ne fũ
dat ſe ſuꝑ iuramẽto: 2 tñ S fuerat facta mẽtio 8
miſſo. facit.c.nõne.s.de pſump. Hoſt.impugnat h̊
dictũ qꝛ ſi pꝛio aliquid licitũ ꝓmiſeꝛat ad illud obf
nandum obligat᷑ apud deum ac ſi iuraſſet. xxij. q. V
iuramenti. mandatum eꝛgo cõtrarium tanqꝙᷓ; contra
deũ ⁊ 3 ius nõ ẽ fnãdũ. Itẽ nõ ẽ pſumendũ ꝙ; ge
neralit᷑ iuꝛãdo hoc fenſerit ur mãdaꝛeĩ̃ oriũ ſue pꝛo
motiõi. ar. ex ſupꝛadictis? Itẽ ⁊ 3 nõ nidet᷑ conce
dendũ ut poſſit mandatũ fieri ꝑ qnod alieno inri
illiꝰ.ſ. cui facta eſt ꝓmiſſio piudicet᷑: qꝛ nec manda
tum pape ad talia ſe extendit & de offi. dele. ſꝑ. eo
facit.l.ij. S. ſiquis a prĩcipe.ff.ne quid in loco pu.
nec uidet᷑ ꝓcedeꝛe fᷣm eũñ dictũ Inno. in co ꝙ dicit
ꝙ de ꝓmiſſo dʒ alit᷑ ſatiffaceꝛe qꝛ nõ põt inuito cꝛe
ditoꝛe alind ſolui.l.ij. ff.ſi ceꝛ. per. ⁊ iſti.de acti. .ſi
s analiteꝛ. Itẽ qꝛ põt cõtingẽ ꝙ alr ſatiſfaceꝛe nõ
poſſ; niſi ad iplendo qð ꝓmiſit: finge.n. ꝙ pꝛomiſit
Shex cũ beꝛta ? nüc mãdatur ne vhat:certe nõ vVz
qꝛ primã fidem nõ iuratã ſeruare tenet᷑ j. de ſpõ. ſi
cut ⁊ ſunt iſte ꝛões multũ urgentes Innocẽ. do.
An. dicit ſe putare:ꝙ ſi prima ꝓmiſſio obligat P
ciſe: ut qꝛ eſt obligatio dandi non artaret ad pcep
aum ſecundi iuramenti:niſi ꝑs de alio cõtentaretur
(. cni facta fuit ꝓmiſſio ſed ſi eſſet obligatio nõ pᷣ
ciſa ut in obligationibus facti ĩ bꝰ qͥs pciſe no ob
ligaret᷑ ad factũ ſʒ ad inteſſe: tũc qꝛ põt ipleꝛe pmuʒz
2 ſm ſaltem ſpecificũ iuramentũ ad hoc obligaret:
iz nõ foꝛte gñalꝛ:ut ſi uni prĩo ꝓmiſi tradeꝛe ꝛem
poſtea ꝓmitto alteri ⁊? iuro:nam pofluʒ ſeruaꝛe iu
ramentum tradẽdo fo ?æ ꝓmiſſum ſatiſſaciendo ce
intereſſe. ? dicit ſe putare hanc fuiſſe mentẽ Inno.

ſecꝰ ait ẽ in iuramẽtis ⁊ dicit h̊ nõ.ĩ obligatõibus
inratis ut quis pciſe cõpellat᷑ ad factũ maximc cum

iuramentũ hẽat vim illius cle ſi non vʒ qð ago. nt
ago:ualeat meliori modo quo põt ut nõ in... cum

5. F. filius mrem. ff. ge le ij. 7. c. ad noſtrã el. iij. .
e. ti. Er ſi H eſſer uerũ muliũ limitaret mãm.i.ſtipło

nes nõ diuidunt. ff. ð.v. ob. vult eꝛgo ĩ effectu do.

An. ꝙ ꝓmiſſio non iurata non obligat pꝛeciſe ad

factũ de iure canonico ſicut nec de iure ciuili ſecus

¶ He lurelnran:

ſi fuit iurata Seã ego dubito an hec concluſio

ſit ueꝛa ? contra pꝛimũ membꝝ facit multũ:qꝛ apð
deu n ⁊ reſpectu peccati pariteꝛ obligat ſimplex pꝛo
miſſio ? iuramentũ:ut in dicto.c.iuramenti:łʒ nõ in
qititate reatus: ut nõ. in. c.pe. . eo. Itẽ expſſe vꝛ fa
ceꝛe. c.i.de pac.⁊ expᷣſſius.c.qualꝛ eo.ti. ubi qr ſtu
dioſe agendũ eſt: ur ea que ꝓmittũtur oꝑe ↄpleant.
vã põdeꝛa ĩlo.v. gnale p:mittunt᷑ 2 ill ope oplean
tur ⁊ ſic reqᷣrit ↄplementũ in foꝛma ſpecifica 7 non
reſpectu iteꝛeſſe . ¶ Eötra memob? ſcom in quo dr
ſecus in iuramentu. facit nõ. dictuʒ Inno. in. c. ꝑ iu
as de arbi.nbi dicẽ ꝙ lʒ iuramentũ ĩteꝛuenit in ↄpꝛo
miſſo de ſeꝛuãdo laudo nõ tñ ꝑ boc pciſe compelli
tur ad ipius obſeruantiã: ſed dʒ intelligi iuramentũ
quod ſeruabit ſniam arbitri: ſiẽ iurauit uel penã ſol
uet: ut ſic iuramentũ ĩtelligatur altcꝛnatinũ: ſic è ma
terꝛia ſubiecta ſupeꝛ qua fuit inteꝛpoſitũ .eꝛgo idem
eſſet dicendũ ĩ ꝓpoſito ꝙ ſi iteꝛponit᷑ in obligationi
bꝰ facti ꝗʒ ĩteꝛptari fᷣm nãʒ illiꝰ obligatiõis: ut ꝙ fa
ciat fem ul ſoluat iteꝛeſſe. in hac ſatis dubia qõe ego
putarẽ quẽ obligari pꝛeciſe ad factũ ſi ilð adimple
re põt: dũmodo nõ ſit ↄtra bonos moꝛes ſine pꝛo
miſſio ſit iurata ſiue ſimplex ? loquoꝛ de iure diuio
æz canonico. moueoꝛ pꝛimo peꝛ dictum. c.i.⁊.c.qua
liter de pac.? preall.c. iuramẽti. ⁊ per ilið pſalmiſte
que procedũt ð labijs meis nõ faciã irrita. xxiij.di.
pſalmiſta facit.c.licet de uotio ⁊ de ſpon. ex litteris
ij. . . e. ⁊ ſi x-ps 7. .c. ꝓxi. ⁊ bo.tex.in.c.nc ui ce
iu di. Mec ob. ſi dicat ꝙ de nã iſtiꝰ obligationis fci
eſt ut ſufficiat daꝛe ĩtereſſe:qꝛ ho pꝰ poſſet negari ẽt
de iure ciuili: Sũt eim in boc mlie opiniones adco
nt ilti non parue auctatis tenueꝛunt ꝙ ſiquis põt
adimpleꝛe fem ienetĩ pꝛeciſe ad illud ſed ſi culpa ſua
nõ põt adimpleꝛe ul poſt moꝛã ĩutile eſſet alreꝛi ꝑti
fem adimpleꝛe: tunc ſuccedit obligatio ad inteꝛeſſe:
ut plene nõ. in. d. l. ſtipulatiõcs nõ diuidũtur ⁊ i.l.ſi
quis ab alio in fi. ff. de re iudi. ſed tenendo aliam
opi que uidet᷑ magis cõis ⁊ eã ſequit᷑ bar. in.d.l.ſti
pkones que in obligatõe fẽi cauſata ex ↄuentõe ꝑnũ
ſuſficiat ſolueꝛe ĩteꝛeſſe adpuc dico ꝙ non pꝛocedet
de iure canonico uel diuino: ratio quia fundamctuʒ
illius opi. eſt qm ſtipulatio fuit inuéeta a ivre ciuili:
nt quis ſtipulareĩ ꝙ ſua ĩteꝛeſſet. ſauis Ege beat
ſu iteꝛeſſe ita dicit Mar. in. d.l. ſtipłones ? ſic ila
opi. fundat᷑ ſuꝑ nã ſtipulatiois: ſed de iure diuino?⸗
canonico alia cſt rõ ꝓpteꝛ quam anis tenetur adim
pleꝛe ꝓmiſſuʒ maxie iuratũ nc.ſ.incurrat peccatum
ueniẽdo ꝓmiſſionẽ ſuam ? decipiatiſic ꝓximũ: ut
in. d.c. i. ?. c. qualiteꝛ de pac. Itẽ iuramentũ tedit in
deũ in. c. debitoꝛes S. e.⁊ tenet quis ex giſpoe legis
diuine reddeꝛe ſua iuramẽta dno. d. c.? ſixpe. naz
2 ipe Harto.uult ꝙ ubi obligatio deſcendit a lege
compellit᷑ quis pᷣciſe ad factũ.ar.in.l. qui libeꝛos. f.
de ritu nup.cum ſi. Item ſi a teſtatoꝛc idem nilt in
ducat ſpeciem ſeꝛuitutis.l.ntio. titio. ff. de coi.
demõ. Ideʒ eigo debemus diceꝛe in obligatiõe can
ſata ex ↄuentione ꝑtium cũ iura diuina? canonica
mãdant illaʒ ſimpłꝛ obſeꝛuari: nec ob. c.pe mas de
arbi. ubi vr̃ ꝙ ꝓmittẽs ſtare ſententie ar bitri pciſe
nõ cogit᷑: ſed ſufficit pꝛeſtare iteꝛeſſe ul penã ſoluere

Warend d
imuiumumm amm
Peiierm tdiunndad
arſhechicnenrleſts Clis
ckcnor era hunſo inn
nroriſſveppegn imt ſint
anenoſer nikr odtonni inin
esbfranen nün unant
lralvaſis unt liin
irmniliflniod ing nil
itir ixeninirlanu rtios.
nnaf pofn ſcin ihac luin
pſtfne eadernike Yonntfinnn
felge. Kin nere Ke. Aw.
) Noliſiſintns.
Imntcalen einleet fennin
n aſ Clrdirnsnerenn en
Kuntithiimnsſiſſönin
Nolcgt rdörcdeireieencin
Uutmſd en enſn etr
Adlisfntinmen inmn
Aleſtithal PR ſiſhtite
nicinetne⸗
neen Uingt i tnnf ſtni
SNNENN

enlſiegg⸗
„. chitbnn
4 uonenin DWH
tarcjn a innd iimn

cur ebins e anmmmn

l
õ
ä
ufndk olm ierſe inban ſisdtue
rt me bign eſe Afuß ſihe⸗
e Nindd,nöſt orr boyos norpſr
mſſioit mm ſneſmig: ſotorcriret
cmonio, norind hdiinn itt
lirr eac t ral cinnnai t Nri
vr oreniij ohs mo nofriiinnmi
lumi utcM eo tce hon gin
Icſcciραορcn?to,r e
4 Nronſidatoc, nͦ oblcenonet
la ſſan ar irnſlemb o volr ezni
time duni Oirein in tweniropinons
In won or ue acians eunnt is ver
mmer n ei rclead iid i ſaaſn
De minper u dot noi ine Urnt
1admeete iudtehnedign 1 medh
ex d in à Kydards d Gwüdwrril
Ndo
Sdio nns Kindt tencſdo i

Ne d ags t —
Nnescu n dikndr dcnimni n
ſe danm dort itcſtain did ger 8
e ime anmnilo e lu k
iowano fvniwven
Hrofonn
3 0i d ann Eint
auc ig uiniſt tbi

ſui irecſſe in ict Bar. ne ſiſm,
5 mnui ſcni ſpohröst
iadt to pprerunn en
er nſyͦnne mur ſn
minz nſſoneſum : unn⸗
– . apalier de i nn
4 ors 5e l n
ſua iuramen Cio⸗
vbioblcnie

dunr lecler in
conel d anl. Inn in
r . eumun /
cn eten temsccn
eno. NMee aj min⸗

ut ibi ⁊ in.c.dilecti eo.ti.poteſt enim reſponderi q
ibi pꝛeciſe.⁊ determinate ſe nõ obligauit ad ceriuʒ
quid:ſed in genere: ut ſtaret laudo dicendo: unõ ne
arbiteꝛ poſſit ad libitum ledeꝛe iura: ſtatuerunt ut
ſolueꝛe penã ſufficiat. uel iteꝛeſſe:qꝛ ut dixi nõ iteꝛue
nit purus oſenſus ſuꝑ laudo. nidemꝰ. n. ꝙ pꝰ emo
logatõem nõ ↄpetit aliqdᷣ ꝛemediũ.l.pe.C. de arbi.
7.d.c.per tuas:quod puto ꝙ ſi compꝛomittens ali
quo modo cogitaſſet ꝙ arbiter poſtmodũ ꝓnucia
uit ? habuit animum ſe obligandi ad illius obſer
uantiam ꝙ ſine peccato non poſſet retꝛocedeꝛe: ar.
d.c.iura menti ceſſat enim ̊ caſu ratio premiſſa 2=
P hboc ↄcludo cum pꝛealle.opi.hoſti.ꝙ ſiue ſequat
iuramẽtum gnãle ut in termis hꝰ. c. ſiue ſpale: ut in
exẽplo do. AMn. nuuqᷓ; tolii᷑ pcedens Spꝛia ꝓmifſio.
ut᷑.n. iuramentũ temerarium 5 ꝓmiſſionem ſuã ar.
d.c.iuramenti æ bo.tex.in.c.ex lr̃is ⁊.c.ſieut ſupꝛa
e. ⁊ ipſe net Inno.rium ur ſentire ut in. c. ſicut de
ſpon. ubi dicit ꝙ ſi primo õxi ſponſalia cum una ſi
ne iuramento. deinde Sxi cum alia cum iuramento
quaſi non ualeat iuramentum contꝛa pꝛomiſſioneʒ
alteri factam ⁊ ad iſtum tex. dicit ꝙ narrat factum
nam iſte obligauerat ſe iſtis ecchjs ꝑ iuramentum
unde expone tex:ex pꝛomiſſo.ſ.iurato = hoc colligi
tur ex rnſiõe pape qui ſimpłꝛ fũdat ſe ſuꝑ pꝛioꝝ iu
ra nento.nec mãdat ↄditionalł: ĩquiri ſi iuꝛauit ⁊ ſic
hes hanc uniem mãm declaratam = deciſionem ad
mulias alias ↄſiles qões.⁊ faciunt hec ad illam qo
nem quidã filiuſfa. uel cleꝛicus iurauit non exire di
ſtrictum ſenenſem ſine licentia creditoꝛis demum
reuocat ꝑ pr̃em uel epᷣm nũquid licẽtia nõ obtenta
poſſit inde recedeꝛe. uide Jo. an in rla in malis de
re.iur.li.vVi.in mer.⁊ fre. ↄſi.clxxxvi.
Reui leiſcitatus. Sans
rauit eccłiam defendere æ requiſitus ſine
iuſta cauſa ꝛecuſat:piurus eſt nec eum defendit ap
pellatio:⁊ fa ibi rñ demus. 6. praticam preci
pien di ei qui iurauit obe dire pcipirur enim ſub in .
ramenti debito concoꝛ. ſupra. e. c. ꝓx. LScõdõo nõ
ꝓ nõ obediẽs ſm iuramentũ pꝓpꝛium ĩcidit eo ipo
in piuriuʒ nec rcquirit᷑ aliqua ſnia. ¶ Mõ ꝙ appel
latio ẽt fm iſta tpꝛa nõ ſuſpẽdit obligationem pure
queſitã: æ hodie hec decꝛe.nõ hʒ dubiũ cum appella
tio etiã eriudicialis nihil naleat niſi ſit rõnalis.j. de
appella. ut debitus:⁊. c.i.e ti.li.vVi.= oʒ ꝙ expꝛimat
cãm: ut ibi: ſed olim dubitabatur ex eo quia oĩs ap
pellatio que nõ eꝛat manifeſte fruſtratoꝛia deuolue
bat cãm ad ſuꝑioꝛem.ij.q.vi.ad romanam: ⸗ nota
in.c.ut debitus ⁊ peꝛ gl.in dicto.c.ad romanã:ſed
rõ decidẽdi in Sꝛinʒ fuit duplex ſm Goffre. pꝛima
qꝛ ꝑ appellationem non põt iĩpediri quod peꝛpetuo
edicto fieꝛi pꝛecipit᷑. ff. de appella. non reci.l.ulti.ij.
q.vi. diffinitiua: ſed peꝛpetuo edicto pꝛecipit᷑ ne in
uanum dei nomen aſſumat᷑.¶ Item ne nioletur in
ramentũ.j.e.⁊ ſi chꝛiſtus 7. xxij. q. v. quacunqʒ.
Secunda rõ qꝛ licʒ fm iſta tempoꝛa appellatio ſine
expſſione cãe eximeꝛet a iuriſditiõe nõ tamen ab ob
ligatione ut a dixi. Et ex h ⁊ ex tex nõ õ religioſos
appelltes ut plurimũ ſine cꝗ legitima a pꝛecepto ſu

Breui ſciſ itatꝰ

ꝑioꝛis.nõ.n.euadũt notã.tranſgreſſionis obe dien
tie uel iuramenti ſi prius iurauerunt. Item etiam
optime facit iſte tex. contra iſtos qui appellant ſen
petunt laudum reduci ad arbitrium boni niri ſine
cã ltima nõ obſtante iuramento pſtito ð ſtando lau
do. ſi.n. poſtea declarat laudũ non reducendum pz
eos eſſe ꝑiuros niſi ꝓbabilis erroꝛ eos excuſaſſet
ar. c. ſacꝛo ge ſen. ex.æ uide quod dico.j.eo.quinta
nallis ¶ Viltimo nõ iuncta gl.i. ꝙ difficultas excu
ſat a ꝑiurio ſic ⁊ neceſſitas ſupra. e. querelam æz. l.
fi. ff. qui ſatiſda. co. hoc opponũ de. I. 9
tinu actus. g. illud quo qʒ. ff. de. . ob. Sol. glo. i.
rñdet ꝙ difficultas impedit ꝑiurium cõmitti led nõ
liberat a pena conuentionali:ut in Srio ¶ ama
ſus in ſua teꝛia. q. dicit ꝓ ſi impedimentum ꝓuenit
ex caſu nõ cõmittitur pena: ſecus ſi per honuné ff.
ad.l.acqui. pinde ad mãnm quod nõ ꝑ Dy. 7 Jo.
an.in rla peccatum de re.iur.li.vi. uide tu latius ꝑ
r. in. l. quod te. ff. ſi cer. pe. æ in. d. F. ill ubi mił
ta ꝓſequit᷑ circa hãc mãʒ ⁊æ aliquid pomit in.l.ſi de
ceſſeꝛo.ff. qui ſatiſd.co.2= quãtum ad ꝓpoſitum in
effectu dicit ꝙ aut pena nenit cõmittenda ex ↄditio
nis euentu:aur ex cõmiſſone moꝛe.pꝛimo caſu diffi
cultas pᷣſtatõis nõ ipedit penam ↄmitti:ut ꝓbat᷑ in
.l. in illa ſtipulatõe. ſi calendis.ᷣff. de.v. ob. exempluʒ
ſi tibi nõ dedero ſtichum in calendis martij ꝓmitto
dare. c. certe caſu moꝛiat ſtichus teneoꝛ mihilomi
nus daꝛe.c.ut in.d.l.in illa ſtipulatõe:æ hoc ideo qꝛ
pena uenit cõmittẽda nõ ex moꝛa ſed ex concditiõis
euentu.ſ.ſi non dedero ſtichum lIʒ glo. aliud dixerit
in. d.l.ſi derenero il Secũdo caſu pone exempjuʒ
Pinitto tibi dare ſtichum ⁊z ſi non dedero ꝓmitto
tibi dare.c.ſubdiſſingue aut in obligatde eſt faciuʒ
aut aliquid dari. prio caſu difficultas impedit moꝛa
Omitti ⁊ per ↄnſ pena.ut in.l.ſi ueheda. .pe. ff. ad
legem ro. de iac.uiputa ꝓmiſi ſub certa pena certo
Ipe ↄducere res tuas adicertum locum certe ſi caſu
fui impeditus non committitur pena.ut in.d.y.pe.
fo caſu ẽt ſubdiſtingue ꝓꝙ aut certam ſpẽm dari eſt
in obligatione aut quãtitatẽ. prio caſu pena euitat
ex difficultate preſtandi:ut ſi ſub certa pena ꝓmiſi
dare ſtichum qui caſu moꝛtuus eſt ante moꝛam ut
in. d.l.qd te.⁊.l.ſi hõ moꝛtuus.ff.de.vᷣ.ob. ʒ, ca
ſu dicit moꝛã cõmitti ⁊ ꝑ ↄñs penam ut.d. J. illud
nã ſi incẽdiũ nõ liberat ab obligatõe quãtitatis.ut
.l.incẽdium. C. ſi cer. pe. fortius nec difficultas:et
põt eſſe rõ hniꝰ diueꝛſitatis qꝛ ubi Stitas eſt in ob
ligatione:difficultas nõ libeꝛat qm totum genus pe
rire non põt.obligatio vo ẽ in gñe cũ ceꝛta ꝙ;titas

ꝓmittit᷑: ut in.l.in rõe.F. dgiligeteꝛ. ff. ad. .fal. quod

intellige niſi ꝙᷓtitas debeat ut ſpẽs: utputa pꝛomit
to. c. ex his que ſunt in illa archa tũc idẽ eſt dicendũ
in obligatione ceꝛte ſpei:ut nõ. in.d. H. diligenteꝛ
7 in.l.ta is ſcꝛiptura. ff dele.i. ⁊ ſic tempeꝛa dictum
Har. Itẽ in alio limirarẽ ſuũ ultimũ memby dice
ꝛcʒ eij ꝙ ubi ꝙᷓtitas eſt in obligatiõe ⁊ ex poſiféo ꝓ
miſſoꝛ fuit ĩpeditus ꝑ eum oↄtra quẽ nõ põt habeꝛe
regreſſum ſeu cãu foꝛtuito:ꝙ tunce pena nõ ↄmittii
ſeu ſalté reſtituet ex cla gnali ſiqua mihi iuſta cq et
E ar.op.in. c.ſignificãte de pigno.⁊ in.c.ij.de cõſti.
8 4.

E in. c. ex lĩ̃is dð ĩ iteg. ꝛeſti. ⁊.l. i. ff. ex qui.cau.ma.fa
teoꝛ tñ ꝙ difficultas ſen caſus nõ liberat ab obliga
tione: ? ſic loquir᷑.l.incẽdium æ.l. cõtinuus. F. illud
ꝑiuriũ aũt ſemꝑ ipedit̃ ex difficultate qꝛ iuramentuʒ
obligat data dũtaxat facultate.xxij. q.ij. beatꝰ ⁊. ꝗ.
e.⁊? ſi x-ps ? S. eo.querelã. an aũt ipediat uinculum
excõis ſi iuſſus aliqd faceꝛe mime fecit ꝓpteꝛ difficl
tatem faciendi. uide bo. glo.⁊ qð ſupeꝛ ea dixi 8 te
ensn nc eieniann tex. loqt qn is
q iurauit eccleſiã defendeꝛe. fuit 2cqſitꝰ.dubitat᷑ nũ
q̃d ſiñ ꝛeqſitiõe teneat᷑ illã defẽdẽ gl.ij. arguit ꝓ 2 5
z nibil concludit. Jo. an. ꝛcmittit ad ſpec. inti. de
aduo. F. i. v. ſed nunquid is qui iuranit: 7 dicit ꝙ
q̃ qd h æ ibi dicat attendẽda ſunt ueꝛba iuramenti:
A iueꝛte: aut iſte iurauit defendeꝛe ecckiaʒ ꝛequiſitꝰ
2 tunc nõ tenet᷑ niſi ꝛequirat᷑ ar. c. poꝛo ð puil. aut
iuꝛauit ſunpłr defendẽ eccłiã ⁊ tũc tenetur etiã ſine
ꝛequiſitiõe ſi ſciret eccleſiã ſuo patrocinio indigeꝛc
ut in. c. de foꝛma. xxij. q. V. ar.l.in illa ſtipulatione
ptis.fl. de. V. ob. ſic ſalua ſpe. in pꝛeal.? uide ad ma
teriã bo.glo.in.c.cupientes. F. ſi ueꝛo de elec. li. Vj
in. V. cõrẽpſerit. ¶ Vltio querit glo. nunc uid. iſte
qui iurauit ecclam defedeꝛe incidat ĩdiſticre ĩ ꝑiuriũ
ex non defẽſione:⁊ rñũdet qð non: ⁊æ põit tres caſus
in quibus non tenetur defẽdẽ. ODrimꝰ ſi eccła non
Fuauit ei fideʒ in ſuis neceſſitatibus.ſcðs ſi ecclia ei
ſubtraxit ſuũ ſalariũ ↄſuetũ.t᷑tius ſi eũ remordet cõ
ſcia de iniuſtitia cãe. diẽ t gl. ꝙ boc can aduoca
tus debeat ſequi ſuã oſciaʒ. ecchia in lẽbit eũ ꝓ ꝑin
ro ex quo nõ defendit eccliaʒ ut ꝓmiſit. ar. c. las ð
reſti.ſpo. Adueꝛte pꝛĩo circa pꝛimũ cõuʒ. ſi cnim ec
cleſia ꝓmiſit ſibi aliqua in ſuis neceſſitatibus ? po
ſtea nõ ſeꝛnauit nõ vꝛ iſte caus in effectu diffeꝛꝛe a
Fo. ideo tũc dicendũ ut ſuꝑ eo dicã. ſi ueꝛo gl. intel
lexit de fide tacite pꝛeſtita fſm quoſdam qui dicũnꝙ
ſicut naſallus tenetur adiuuare qnʒ in neceſſitatibꝰ:
ita ? dñs uaſallum. ad h̊ quod leg. ?= nõ.in.c.de foꝛ
ma. xxij. q.vV. quaſi uelit glo.ꝙ eccłia etiam ultra ex
pꝛeſſe ꝓmiſſa teneatur ſubuenire iſti qui iurauit de
fendeꝛe eccliam in ſuis neceſſitatibus. Cene glo. nõ
bñ diceꝛet. ſatis eiʒ eſt dũm tenen in hbis que eypᷣſſe
pmiſit. ar. in.l1. ſicut. C. de act. obli.? foꝛte ob h
noluit BGui. naſo H ꝙ uaſallus tenetur iunuare eñʒ
licet dñs nõ iuuerit uaſallũ. Ratio qꝛ uaſallus tene
tur dno ꝑ iuramentũ.ſed dñs tenetur uaſallo ex ur
panitate: ? nulla pena ẽ nõ facieti id ad quod ſoluʒ
qͥs tenetur ex urbanitate: ut nõ. C. de pig. crediuio
res ⁊.l.ciuilc.C. de fur.⁊..ð loca.potuit:⁊ hoc cir
ca primum caſuʒ. enio ad fſᷣm in quo gl.dicit

ꝙ ſi ecclia illi ſubtraxit ſalariũ ↄſuerum ⁊c. Hoſti.

27 Jo. an. dictũ glo. ꝓcedeꝛe qñ tota eccleſia delin
quit in ſubtrabẽdo ſibi ſalarium ſecus ſi ſolus pꝛe
latus als agat pꝛelatũ ⁊ iuuet eccleſiã.ar.in rła de
lictũ de ꝛcg. iur. li. vj. niſi iſte ſub cõditiõe iuraſſʒ. ſ.
ſi ſibi ſalariũ ſolueꝛct S. e. puenit: qi uelit ꝙ boc uj
timo caſu ſufficiat ad nõ defendẽédũ ꝙ ſalarium ſi
pi nõ ſolui. ¶ Eõ. bene ex hoc dicto ꝙ factum
ſolius pꝛelati ſufficit ut deficiat cõditio: non aũt ut
vctus modalis ſoluat mõ ꝑ ipʒ platũ non ſeruato
æ de hoc uide qð nõ.in.d.c.peruenit. ? in. c. ueꝑ..

De iureluran:

de cõdi. appo. Et ratio diueꝛſitatis põt eſſe:quia ut
ptractus cõditionalis diſſoluat᷑ ſatis eſt conditionẽ
nõ fuiſſe adimplerã eriã ſi ſine culpa hoc cõtingit ut
in.l. illa ſtipulatõe ſi calẽdis.ff. de v. ob. æ quod nõ.
bar. in. d.l. ſi deceſſeꝛo: ſʒ ꝙᷓ diſſoluat᷑ ꝓpteꝛ moduʒ
non ſeꝛuatum exigitur moꝛa: ut in dicto.c.ueꝛum:ſp
factũ ſolius pꝛelati nõ facit eccliam eſſe in moꝛa. ar.
xvi. q. vi. ſi epn. ¶ Menio ad teꝛtiũ caſuʒ in quo
glo. uult ꝙ ) pſciam nõ tenet᷑ iſte iuuare eccleſiam
ſʒ ecclia hebit eum ꝓ piuro:hoc ultimuʒ non placet
Hoſti. qꝛ ſic daret mã cuiqʒ ꝑ iurameniuʒ aſtricto
ad adiunandam eccleſiam aufeꝛendo beneficiuʒ ſen
ſalariumn deputatum ↄtra. c. ſatis ꝑueꝛſum.lvi.di.S
.e. queꝛelam: ⁊ ſic iſte pateꝛet damnũ unde debeꝛet P
miã ↄlſequi S. c.ſane de renũ. Mec ob. ſcdᷣm euʒ in
ra que alle. glo. qꝛ loquũtur in mr̃imonio ubi time
tur colluſio de eo qui ↄgno.ↄſan.uxo. ſue ſuper eo
2 in quo ueꝛtit᷑ ꝑiculũ icontinẽtie: nec põt ꝑ alium li
cite deſeꝛuire. ſecus in officio aduocauõis qð ꝑ aliũ
expediri põt.C. de iudi.rem non nonam. dabit eꝛgo
iſte ſubſtirutum bonuʒ qð ſalua conſcia faceꝛe pote
rit ar. ff. de nego ge. at qui naturã. J. cum me abſẽ
te ⁊. l. pꝛetoꝛ. ff. de iuriſdic. om. iudi. = ſi non poſſet
alium inuenire nõ babebitur ſtatim pꝛ0 ꝑiuro:ſʒ cõ
ſideꝛabitur arbitrio boni uiri pondeꝛata qualitate ꝑ
ſone aduocati ? cauſe an hoc faciat fraudulenteꝛ: et
ſi apparet fraus ꝓcedatur contra euʒ ſi bona fides
abſoluatur. ar. de reſcꝛip. cuʒ contingat in dubio ue
ro relinquatur conſcie ſue. ar. . e. mulieꝛi ⁊.i.q.vVij.
ſancimus . Et ceꝛe hec tria membꝛa ultima ſuffecil
ſent in hoc arti. pꝛemiſſis reſecatis.naʒ ſi apparet de
bona fide nõ tenet᷑ dare ſubſtiiutum cum pꝛc miſſio
gñalis nõ ſe extendat ad iſtũ caſum ut defendat ma
lã ⁊ iniquã cãm.ar.in.l.rem non nouaʒ. C. de iudi.
æ in.c.i.li.vi.de conſti.⁊.l.ſi pꝛocuratoꝛ. ff. de cõdi.
inde cIdeo dixit do. Anto.æ bene ꝙ ſi cenum eſt
eccłam foueꝛe bonam cauſam pꝛocedit glo. ſi ceꝛũ
eſt ꝙ fouet iniuſtaʒ non eꝛit peꝛiurus: nec reputabi
gur pꝛo peꝛinro ſi eſt dubium ex quo conſtat eũ nõ
defendiſſe cum fundata ſit intentio eccleſie allegaris
penurium habebitur pꝛ0 peꝛiurio niſi oſiendar bo
nam cauſam eſſe inuſtam nec curabimus de ſola
ſciẽtia ipius ⁊? cꝛedo ꝙ in hoc caſu dubij loquatur
glo. noſtra facit.c.inquiſitioni de ſen.ex.

* jurauit ceꝛtã ſeꝛuare mno
neram ſi ſciebat illã leginimo pondeꝛelfran
datam peniteꝛe debʒ de iuramento quod fuit illicitũ
2 ideo non ſeꝛuandum. ſi ueꝛo ignoꝛabat tunc iura
mentũ ſeꝛuat ſi illam facit reſtanrari ſic cditeꝛ ſüma
tur: ſed ego ſũmo gñalius cõpꝛehendẽdo èᷣt ulrimũ
dictũ. c. ⁊ ſic iurãs ſcienter illicitũ nõ indiget abſolu
tiõe ſʒ tenetur illud nõ ſeꝛuare: ſi Ho iurauit ignoꝛ
teꝛ dʒ illud obſeꝛuare: ſi aliquo licito mõ ẽ obſeꝛna
bile. Si aüt iurauit licitum qðᷣ pntabat illicitũ debʒ
obſeꝛuare iuramentũ:ſed de animo deprauato aget
penitentiam.h.d. pꝛio ↄſultatio. to rſio ibi ſuꝑ ꝗ
in qua tria mẽbꝛa diſtiguit. ſʒ ibi ſi vo. ſtinz ibi uex

ſoiſon g tofll ſiclir
acim eN liſe a
rfſpen men
Gtugiim a c in
Ih ini
,inzults inn .
. taniini /
umrtur inn ninum l . no
mialiminnmn mſd nn
G pinmimmhjuntck on vig
ltan in cntur um
ifotlanſi ſfinenimnficeiſen
Aollni eünnthiſ N
Urrendidoden (Vitiot.
rtictcileqdnemn nntin
TNmna tiDthmsnſe ni
Wcbnnoreäfenntratcdnenane
Deieleensnndeſfemrdecldidns
lnanadccinſiamn aangaede
lqninis Padcritillü pons
m Ntnidknmngi ritnnir
Monaſt uſtertem ummio ocſe
uifſentſifnü getſts lugg⸗
atainm hos trifi nieflguti
ee dicſ nutiniſ in
7ceßmanm teflinnmm rnen
Nimn fiſßnusnoree nſdnenn⸗
ltinnb ninen
ho inelige ſcn
Geenngentiuge

Ceſa. B
Eehl no. Aur eli
i lkerois a due Niu
no i Ce An rihmne
attbninn talt ſ ne
unoyenmen D

109

dar ind. 4 icttsfi

un ſ Ee g nſiztn,
ed e. gui namni ſanne
e t. gaon f ge unſclcon udi titon
abimo bon in oygenn nien
ſoxe Mvoni cule n borfuirfencliant
õ
1btam:. a. & a ornunter in bo
o Muamrnie r alie ,
ums. Gcdae kam; rb alinn Au
1 boc ann ouniſs tclans ejw
on ick n rrei dut inſtunm um gem ſi⸗
Gasdö enmde ad ü unindiacennn
Grici dn A Nl en KNNd Cdend.
uelA NnitlüpttnaRk Kdͤ
Jäimnio Brd tvarqiceunt
lmiort donmn im oit a nii
Agiuauun tnn
m emdach din 1
enaie animninaiinand .
munun dehchin 1 Nau⸗ lit
rdomdeccunoimws)
–—–

enn
4 wn õ

Cin. r
Gando. nu it

umnſſcrdn liliin,
nen cdeinmnmn/
mnn Gumn. n en,
0eo on ſenandunn⸗ *
mmem ſihmn li ihcni
Acgoſim Fain
. ſ innl Ciw,

ear ln

m.¶l¶ Nõ pꝛio ꝙ ſi conſiliaꝛij pncipis uel ciuitatis
nõ ꝛecte conſulũt ꝑdũt nomẽ ↄſiliarium ⁊? appellan
tur deceptoꝛes:? hoc ideo qꝛ officium ↄſiliarium
E iuſte conſuleꝛe.un ex ↄſilio fraudulento quis tene
tur de quo in rł'a nullus ex ↄſilio de ꝛcg. iu: li. Vi.? i
c.ſicut dignũ.F.qui vo de homi. ¶ Mö. quẽ öbẽ
ueniꝛe factũ ꝓpriũ ĩdiſcrete geſtũ:dʒ tamẽ diſcre
re Zueniꝛe qð iĩtellige ut le. æ nõ.in.c. qualiter æ qn
de accu.⁊ magne ſapie ẽ ⁊c̃ xxij .q. iiij. magne. Mo
tertio ꝙ ab illicito iuramento nõ ẽ abſolutio ne ce
ſaria. rõ qꝛ abſolutio pꝛeſupponit ninculum de de
ſpon.ĩpu.ad diſſoluendũ æ.l. x. ff. de. V. ob. ſed iura
mẽtun ülicitum non ligat ut. xxij. q.iiij. quaſi ꝑ to.
2 20 eſt qꝛ iuramentum non dʒ eſſe iniquitatis uicu
lum.i.nõ dʒ ligare ad iniqtatẽ.nã cum pſtet princi
paliter deo: ut in. c. debitoꝛes ſupra eo. deus nõ ult
uinculaꝛe quẽ ad iniqtatẽ. ⁊ de h. . latius.¶¶ Mõ.
quarto ibi irreqſito ⁊c. ꝙ priceps nõ dʒ aliqd ager
in piudiciũ ppłi ipoꝝ aſſenſu nõ reqſito ſm Jo. a.
ad hoc.c.ad hec de offi. aꝛchi.qðᷣ nõ.⁊ facit tex.iſte
in ar. m Hoſt. ꝙ pꝛinceps ꝑ ſe nõ põt componer̃
de damnis ppło datis rõne guerre:de quo remiuit
ad ſũmam de pe. SF. fi. V. ſed põe ꝙ guerra. Ex his
nõ pꝛincipem non poſſe diſponere ad libitũ ðᷣ ſubã
ſubditoꝛũ.pꝛo quo facit quod nõ Inn. in. c. que in
eccliaruʒ de oſti.⁊ legiſte in.l.fi. C.ſi Sↄ ius nel nii.
pub ¶ ¶ Mõ. in. v.ſi/ vo ⁊ tene menti ꝙ ſi iuramen
tũ ſernari nõ põt in foꝛma ſpecifica dʒ fuari eo mõ
quo põt.nã ut h̊ nides iſte rex iurauit ſeruare mo
netã pꝛis ſui ⁊ itellexit de pniti:iñ ſi illa reꝑiĩ frau
data tenet faceꝛe aliam monetam cudi ſub nomine
patris ſui ut ſic ſeruet iuramentum eo mõ quo põt
Ex h̊ pʒ ꝙ iuramẽtum bʒ uim cłe ſi nõ uʒ ꝙ ago:
nt ago. ualeat ut ualere põt. concoꝛdat.c ad noſtraã
iij. . eo. =. l. cum pz. J. fillus mẽem.ff. de le.ij. æ uide
quod dixi. s. e. ad nꝛam ? ꝑ pʒ tex ibi niqueq̃qʒ
debere expõi..i. o mõ quo põt. ¶ Mõ ultio in. V.
vm tmn. i elligẽdo ꝙ ponat tertium cauʒ ut uẽ placẽ
Jo. an. ? Eal. æ cõirſeqntibus ut ſic inteligat en
credebar monetã fraudatã ſcd non erat ⁊ placet mi
bi iſte ĩtellectus ut ſic diffeꝛat a pcedẽtibus ꝙ iuꝛãs
licitũ quod cꝛedat illicitum peccat peꝛ qð dicu Jo.
cal. ꝙ iurãs vʒ qð cꝛedit falſũ ẽ ꝑiurus quo ad de
um. Idem dicit in eo qui credit uenire ↄ iuramtũ
=Z nõ nenit ut ſi cꝛedebat iuramẽto nõ eſſe ſatiſfactũ
cui m erat ſatiſfactũ quod ſatis placet qꝛ deuſ ꝛeſpi
cit ainm hois ⁊ nõ factũ.xiiij.q.vV.ſiquid iueniſti ⁊
de pe.di.i.c.ſi ꝓpterea ⁊.c.ſi ei ( Aenio ad gl.
7 qꝛ h tractatur de falſa moneta. queꝛo qua pẽa pu
nituꝛ falſarius monete. rñndeo aſſumendo membra
glo.i. ?. declarando ꝙ aut falſat quis monetã prin
cipis intellige de nouo eam adulteꝛando æ ↄbun dʒ
l. ij. C. de fal.mo. Aut falſat moneram cinitatis ſen
alteꝛius infeꝛioꝛis ab imꝑatoꝛe ⁊ capite punitur ſie
itelligit glo. l. i. C. e. Aut non fabꝛicat monetam ð
nouo ſed fabricatam radit.ſ.minuendo uel tingit
puta monetam eꝛeam ut appareat aurca ? punit ul
timo ſupplicio uel datur ad beſtias fmn ↄditicem ꝑ
ſone: ut in. l. quicunqʒ.ff. de fal.? nõ.gl.qꝛ ꝑ hac di
ſtinctõem apit intellcctum illarum trium legu ? Luc

C Quanto

itellectum ſequit MHar. in. d.l.quicũqʒ⁊ glo.in.l.ij.
pal. A ij ut Ja. de aꝛe.in.d.l.ij.dicit ꝙ falſas mõe
tã auꝛeã pᷣncipis ↄburit ⁊ ſic ĩtelligat illa.l.ij. Aut
erat moneta eꝛe ↄtaminata ⁊ ꝓcedit.l.i.? uterqʒ in
tellectus eſt bonus. DHemũ glo. ponit tria ſpolia ĩ B
crie. adde æ quartũ qꝛ accuſatoꝛi pſtatur ipunitas
7 qlibet falſaꝛiũ caꝑe põt: ut in.d.l.i.¶ Ex gl.que
20 quid de eo qui ſciẽteꝛ expẽdit falſã monetã. So.
uẽ ꝙ teneat᷑ pena.l.coꝛnel.de fal.que regłꝛ eſt ðpoꝛ
tatio æ oium bonoꝛũ publicatio:ſeruus neꝛo ultio
ſupplicio afficitur de quo dicẽdũ ut in.l.i in.fi.ff.ð
fal.⁊ ꝙ talis expẽditoꝛ teneat᷑ hac pena uidetuꝛ tex.
in l. hac.l.fl. ad.l.coꝛ.de ſal.ſed Mar.ibi dicit h ꝓ
cedeꝛe quando expendidit nummos plumbeos nel
ſtagneos:qꝛ de eis tmin facit mentõnem illa.l.als qʒ
puniri pena eyoꝛdinaria: ar.l. ſaccularij. ff. de e oꝛ.
cri.⁊ ſic dicit ſe multos defendiſſe a pena.l. coꝛ.de
fal.quod eſt nõ eriam in mã enenſions ue0
ij.qꝛ glo. facit mentionẽ de monera ciuitan nunqᷣd
liceat inferioꝛi a principe uel imperatoꝛe cude? mo
neram: uidet ꝙ nõ ꝑ tex. in.l.i.?.ij. C. ð fal.mo.gl.
hoc tangit in. d.l.ij. ? dubitare ur̃ m ꝛeſideꝛe ur̃ vt
nõ liceat ſine ↄceſſione principis æ hoc ſequunt᷑ ibi
HBar. Me. ⁊? Cy. ĩtellige niſi ciuitas uel princepsĩ
ferioꝛ hoc pᷣſcripſiſſet ꝑ tin tps.de cuius initio nõ
