bãt ñ ꝑ h̊ ẽ minꝰ iuſtificata appellatio.dʒ g itel
ligi tex.dũ diẽ̃ ſi ĩ ꝓbatiõe defecerũt.ſ.ſnꝑ prin
cipali negocio:æ nõ ſuꝑ iuſtiſicatõe appellatõis
2 ſic ha ẽ clã:⁊ ſic tacite hãc lolutiõeʒ ſẽtit Jo.
an. ſuꝑ gl. pcedẽti. ¶ Quero tex. mãdat ntꝛũqʒ
indiciũ ſil teriari ſi de ꝓpꝛietate liqt:qñ dꝛ ð cã
liqre gl.pe.nõ.dic̃ ꝙ niſi ſu renũtiaiũ ⁊ ↄcluſaʒ
ĩ cã n dẽ de cã liqre qͥn poſſint adhuc fieri pro
bariões qð bñ nõbis.Ex h̊ ifero ꝙ ex poꝛibus
actiſ ñ cãt᷑ notoriũ cũ ſint ĩ pẽdẽti uſqʒ ad ↄclu

ſionẽ:⁊ ſic nõ.nolũt dni ð ꝛota decif.ccclxxxv.

⁊ ſic ĩtellige.c.cũ oliʒ de.v.ſig.ubi dr ꝙ acta in

ducũt notoriũ. Sʒ tũc opp.na intelligendo tex.
ſʒ hãc gl.iferẽ ꝙ peritoꝛũ fuit ſuſpẽſũ pꝰↄcluſi
onẽ:qð ẽ õ.c.paſtoralis.ð cã poſ.? ꝓprietatis
Inn. H nõ ſoluit:ſʒ dicit h poſſe fieri:⁊ tũc dʒ ſi
mul utrũqʒ negociũ miaꝛi: ſed ſaluando poreſt
itelligi ꝙ ſubeꝛat iuſta cã admittẽdi poſſeſſionẽ
qcaſu fieri põt ut ibi:⁊ iũc nõ.ꝙ uiꝛũqʒ iudici
uʒ ſik kmiat ʒ Inn. fo põt itelligi ꝙ potuit ĩ cã
ↄcludi pẽdẽte iudicio poſſeſſoꝛio.ł foꝛte nũc di
cũt actoꝛes ſe nil apliꝰ uelle probare ĩ iudicio ꝓ
petatis ⁊ idẽ ꝛei: ⁊ ſic ñ ob. ↄꝛiũ. Queꝛo ſi ſnia
nẽiret ꝓ actoꝛe ĩ poſſeſſorio ⁊ ꝙ ꝛeo ĩ petitorio
q̃d indicabit᷑ de frucuibꝰa tpᷣe deiectiõis uſqʒ ad
ſuiaʒ ꝑceptõis Gl.fi. antigit: ?æ dic ni ĩ ea. Cx qᷓ
nõ.pła:p ꝙ fʒ leges ñ ſuſpendit᷑ petitoriũ accn
mulato poſſeſſoꝛio:ſʒ ex toto dʒ ꝛnũtiaꝛi:ſecꝰfᷣm
cãones:ſʒ tu dic meliꝰ:ut dixi in.d.c.paſtoꝛalis.
to ꝙ lit. ↄt. ↄſtituit ĩ mala fide reſpecin
zſtõis fructuũ n ſolũ ipʒ ꝛecũ ſʒ ẽt acioꝛẽ ĩ caſu in
qfructꝰex aliqᷓ cã ꝑnener̃t ad eũ.pone exẽplũ in

cãu hgl. qdᷣ nõ ꝓ itellectu.l. ceꝛtuʒ. C. de rei uẽG·

di. æz eoꝝ qᷓ nõ.i.c.grauis ð rſti.ſpo. ¶ Terno
nõ ꝙ renũtiato iudicio petitorio rollit̃ effes lit.
ote.reſpẽn fructuũ reſtituẽdorũ:qð uẽ duruʒ nit
effectꝰcãtus aufeꝛat᷑ ꝑ ꝑẽptõeʒ inſtãtie nõ iĩ.c.
cãm ꝗ. S. e. ⁊ in.l.cũ lite moriua.ff.ind.ſol.niſi a
liud dicat᷑ iĩ renũtigtõis actu. nide qð nõ.in iuri
bus pᷣal. ¶ Mõ qꝛto ꝙ z ſnia feꝛat ꝓ reo ĩ pe
titorio: ſnia iñ lata ꝓ actoꝛe ĩ poſſeſſorio debet
bꝛe execuiiõeʒ reſpẽn fructuũ:lʒ reſpeciu rei pᷣn
cipalis petitoꝛiũ abſorbeat poſſeſſoꝛiũ:⁊ ſic limi
ra.c.cũ dilectꝰde cã poſ.⁊ ꝓprie.Sʒ ĩ cõtꝛariũ
facit:qꝛ ex q fructꝰextãt ðᷣbent᷑ ꝓprietario ꝑ cõ
ditionẽ ſine cã:iux ea qᷓ plene dixi in.c.gꝛauis.
palł.niſi dicas h̊ ſpãle ĩ odiũ uiolẽti circa qð ui
de qð dixi ĩ.c.cũ ſuꝑ ⁊.c.paſtioralis ð cã poſ.et
proprie.ubi ẽt terigi an actor qͥ obtinnit in poſ
ſeſſorio cogat᷑ redi ad petitoꝛiũ ſuſpẽſuʒ.dic ut
ibi ꝑ qᷓ declarat᷑ mã huius gl. Et nide nõ.dictnʒ
do. de ro.decif. cccxiiij.nbi dicũt ꝙ is ↄtꝛa quẽ
actũ fuit poſſeſſoꝛio ſuſpẽſo petitoꝛio nõ andit
lata ſnia õ eũ ĩ poſſeſſoꝛio nolẽs ꝓcedeꝛ in peti
toꝛio niſi prins ꝛeſtitueꝛet ꝛc cũ fruciibꝰpceptis
a tpe deiectõis ⁊ oẽs expẽſas:ſecus dñt in caſu
ↄuerſo.nã ſnia lata ĩ poſſeſſoꝛio õ actoꝛeʒ audi
et᷑ actor nolẽs redire ad iudiciũ petitoꝛiũ.lʒ pri
us ſi ſatiſſaciat de expẽſis:æ ẽ 2:qꝛ b̊ ultio caſu
ñ reꝑit᷑ iur̃ cautnʒ:aget g ipᷣe ꝛeus ꝓ expẽſis.ñ
ãt de eis põt exciꝑe.ſʒ ĩ illo caſu illud fuit indu
ciũ ĩ fauoreʒ ſpoliati ⁊ odiũ ſpoliãtis.n.n tenet
rñdẽ ſpoliatus ſuꝑ ꝓpꝛietate niſi itegẽ fueꝛit re

ſtirurus: ut in. c.ij.⁊ fi.de cã poſ.⁊ ꝓpꝛie.qð nõ

ꝓ itellecm illoꝝ inriuʒ:⁊ tetigi ĩ.d.c.fi. ¶ Sed
ↄtra h̊ oppo.qre fnerunt hic auditi mõachi pro
ducẽtes teſles ĩ poſſeſſorio ãte reſtõem mõialiũ
contra pᷣalt.iura. So. dic ꝙ nõ produxerunt te
ſtes ſuꝑ proprietate:ſʒ defẽdẽdo ſe ſuꝑ poſſeſſio
ne:qdð ñ ẽ prohibitũ:ut ĩ.d.c.fi.? aꝛ.in.d.c.cuʒ
iter ð excep.foꝛte eni nt diẽ hic Goff. monachi
uolebãt ꝓba ꝙ iã poſſedeꝛãt ↄtine ꝑ.xl.annos

watti
,Guinf ee⸗
i ia 9
ce a e
⸗ ſt
ec
ſa gi ,
ad mmaͤh i l/
iao e a ein
4 4 ie
ne goin
miaß aii,
lunße id 4
. ufli /, igonti
i vui hiz ini
i en utl
lni in ne d
Ha earen
idetn. 8
Mi Ge Mioen
zititgacr,l
GeE
MN. ragul
mnmmda igiini⸗
4 s 30
e Ruiſnuin D
ſü n mnmin
ſ liſtun

de ,
ſucheegien

SS
cmim innud .

mih un lul . 5
iutihiauie⸗
imnn Ai en
iſtir ,h iin iun
til ans e,niniu mni
Scha Itindingr e
gtmntfeni giin onm
tei ninrhſiosolaszuh
mmnminattplno dalun
icgtinjitgunt unliia
Aeffctm mdlnoneh tid
Kerürigenirid
NkNtemdti u
GNRANNngarwer
rigAnrizabeni
Wmreſprazſtt vit
ili ge an iricon
ftiuigimmmmg igĩ
mlankiiltatini
ſonmnithun utech
Alcnniltiitg ien

mianintin e

inn
Fdie n J
die Klikeri ec ie
neege 3,, Alri

in uin ri humi
(be Sn; dnenef a ci oyn⸗
nigulun auz ali
imüimn lno Nniono nlicſel.
Ach mmmmi rſtnithiͦcoinnn
ci im mfui hinigiit i/⸗
mndet, tulilrwmufin iicgtr
aui miutis m ati cjihin
i Mwoul/ mir
mnuiA aurilv
vamiis ii fmuif nhnm ir
uis mmoni lorten poiſori⸗e ie ini
ci olan dr ci olt prte Giconani
nero Kua enin öben Poricntie dd
mirciniand Neredinin Gens.
al dansb heiodin icfücfcdin
nnicntcMiiis ddiſoie
Nne wiäig n h iatumkinpd
ra gt in ngii iſg dan
iüi müdiNs Crwdend den

ndec⸗ Gnd
10 d C WNN S n 1
if doſſoio iiſiid ümaſdn .
izaͤiheſiſrioſi; linn
6 inenttiliffnb Cren

ſ prins . H
woꝛo nſihiin zapiſs ſlsdſtin i

yſpoſſcſon ) alldni,
Hni ſis eittgt
nols rcite cleiͦ peiinoni hf
r

si bullacin drepiſtt f Ns
159%, Aanh:Se d e
ini mi lehi lo eiſn lut n
de ci hot oi todiͦolin
e ſun ppitun nitius
ns r z9olt un⸗
anaiie rſ⸗
n m Piinic⸗
4 wamn n

re
b ugi poſchſ⸗ ien
r mn giſni
cOIa Da oeidi nn

(Rumm cauſam.

⁊ ſic ãte ſpoliatõem pᷣtẽſaʒ ⁊ ſic uolebãt excludẽ
uiolẽtã poſſeſſionẽ.ñ.n.pomiſſẽt duo eãdẽ ꝛeʒ
eodẽ mõ iſo iduʒ poſſidẽ:ut i.c.licet de proba.
2 ſi utraqʒ ꝑs probaſſet poſſeſſioneʒ dic ꝙ ceie
riſ ꝑibus fuiſſẽt abſoluti rei de proba.ex lris:⁊
dic plene:prout nõ.in.d.c.lʒ. 5 attingendo
nũc mã; poſt doc.q̃ro qd ſi ꝑs ſimplłr petit qᷓrtã
productionem ſeu dilatõem ñ adiecta cũ ſolẽni
tate legali. So. dicit Inn. ꝙ iniuſta eſt petitio =
iuſta ẽ denegatio:⁊ ſi ꝑꝑ hoc appellaret non ua
ler appellatio. ꝓber rõe.q̃rta ꝓductõ teſtiuz ſim
płr non fnata ſolẽnitate ðᷣ q.j.e.i.c.ultꝛa t᷑tiaʒ ẽ
a iure ꝓhibita: ut ibi g iiuſta ẽ petitio:ſecꝰ dic
ſi petit᷑ cũ ſolẽnitate legali.nã tũc petitio ẽ iuſta
2 denegatio ĩiiuſta niſi allegarer cã rõabił i Zriũ
nt hic imo plus dicit Inn. ꝙ ñ ſufficit ad enuã
dum iuſtã appellationẽ allegare cam rõabileʒ ni
ſi ẽt pᷣmiſerit ſuꝑ ea cãe ↄgnitõnem. Rõ qꝛ iura
indulgent qꝛtã dilationẽ cũ ſolẽnitate legali.j.e.
nltra rertiam g iudex grauar niſi expmat cauſaʒ
2 ð ea ↄgnoneꝛit:diẽ tũ ꝙ qᷣdã 3 Moſt.dicii ꝙ
Iʒ pᷣmũ dẽm ẽ ſubulius:iſti tñ qͥ renet ↄtrarium
durt ueꝛiꝰ:et ĩ boc multum iſtat. ↄcludit iĩ effectu
ꝙ ſi inſta cã denegãdi ĩ vitate ſubẽ: pot iux de
negare ñ pᷣmiſſa cãe cognitõe: nec ẽt lenet tunc
exprimẽ:qꝛ ſi ĩ ueritate cã ſubeſt nõ grauat ꝑteʒ
ĩ denegãdo maxie qꝛ ꝑiculoſũ ẽ h̊ caſu expᷣmeꝛe
cãm ne pãdat aliqꝰ mõ motũ animi ſui i ſñia fe
ꝛ2c̃da ↄtra.l.ubi.E. ð fal.nã ſi diceꝛet nolo daꝛe
qꝛ ſufficiẽter ꝓbaſti:iõ ꝑtes iſtruerent᷑ ſuꝑ ſnia
ferẽda. Satis.n.ẽ ꝙ corã iudice applłois appꝛo
ber᷑ iuſta cã uel expᷣmat cũ denegat appellatoem
reciꝑe ⁊ maxie pᷣmiuẽ cognitionẽ nõ tenet̃ qꝛ H
relinquit᷑ arbitrio ipſius indicis arg. Iʒ ſi male
arbitraret᷑ naleret appellatio ꝓ b̊ adducit ſimile
cũ appellat a ptẽſo grauamie nõ.n. ſufficit ꝓba
re ad iuſtificãdum appellatiõem ob iuſtã cãm fu
iſſe appellatũ niſi doceat illã eẽ nerã.d.c.ĩteꝛpoi
ta: qꝛ index poterit moueri ex aliqᷓ iuſta pſũptõ
ne: ut ibi nõ ita ĩ ꝓpoſito ex ſola negatõne n iu
ſtficat᷑ appellatio:ſi põt doceri de ĩinſtitia nega
tõis maxie ſi fuit expſſa:lʒ nõ fuerit de ea cogni
tũ. Et hãc ꝑtẽ puto viorẽ:æ iudicio meo & tex.
bic ubi ĩ denegatõe qꝛte ꝓductõis petite cum ſo
lẽnirate legali non apꝑet ꝙ fuerit expᷣſſa cã:⁊ iñ
papa dicit ex denegatõe fuiſſe iuſtificatã appella
tionem niſi index noluerit mititudine effꝛenatã
ↄpeſcere:nõ dicit niſi iudex expᷣſſerit. ſatis eſt g
cãm i neritate ſubſiſtere. pſumẽdũ.n.ẽ pᷣma frõ
te ꝓ fẽo iudicis: ut nõ.i.d. c. infpõita.? ꝑ Inn.
i. c. pelectionẽ de ↄceſ.pᷣbẽ.ĩ fi.ↄſiliũ iñ ẽ ut iu
dex expᷣmat cãm ita came: ut nõ pãdat aiuz ſuuʒ
nt ſic retrahat partẽ ab appellãdo. ¶ Sed qro
q̃d ſi iſti appellaſſẽt ãte denegationẽ ſub hac cõ
ditõe petimꝰ qᷓrtã dilationẽ cũ ſolennitate legali.
7 ſi eã denegaueꝛitis ex nũc appellamus. Inno.
quẽ cõit᷑ ſequũt᷑ hic doc.dicit hãc appellarõnem
Et ſecuta poſtea denegatiõne nõ nalẽ niſi poſiea
gemiet ſecuta denegatõe. Rõ fᷣm eũ qꝛ a fuinꝛ0
granamie nõ appellat᷑ ſʒ a preꝛito ſeu ſalxẽ pnti:

ut. J. ð appel.conſulnit.ij.?.c.ex ꝑte.ij.⁊.c.ut ðᷣ
bitꝰ: z.c.cũ ceſſte ⁊.c.dilecto:ſecꝰ diẽ ſi iudex pᷣ
us vnegaſſʒ ſimplꝛ ⁊ mõachi ſic appellaſſẽt peti
mꝰ renocari grauamẽ: 2 ſi ipᷣm nõ reno caretis

appellamꝰ: qꝛ nõ eſt hec appellatio a futn ro gra

namie ſʒ pñti. Mec ob.ſi dicat q imo a fumuro
ꝑ nerbũ niſi reuocaueritis qð extenſiuũ ẽ.ff. ad
tertul. filij mater i fi.? futurũ ſubiũctiui moi:qꝛ
reuocatio qᷓ petit᷑ ⁊ qᷓ̃ ẽ de fuuro nõ ẽ grauam:
ſed illa denegatio pcedẽs fuit granamen: a quo
potuit appellari:ẽt ſine ullo uerbo extenſiuo ſᷣm
Inno. fuit enĩ m Moſtie.illud poſiium ad cau
telam ⁊ reuerentiã iudicis qui reuocationeʒ gra
naminis poterat de iure ꝑ ſeipᷣm faceꝛe. d. c. cnʒ
ceſſante: æ q dubitatiõis tollẽde cã inſerta ſũt ini
cõe non imutat.l.qui mutuã.ff.man.⁊ h̊ dictum
Jun. ſolet allegari pro nõbili ab oibꝰ: mihi plʒ
multũ diciũ ut poſſit appellari a grauamine ſine
petitione reuocationis ⁊ ꝙ petitio reuocationis
non immutat ius ad boc alł.tex. cum glo.in.c.ſi
a iudice de appella.li.vj.⁊ in.c.i.de dilati.⁊ qð
ibi dixi. Tʒ primũ diciũ forte nõ ẽ neꝝ ſi recie
2 diligenter ponderet̃᷑ qin nõ appellat ſimplicit᷑
a fururo grauamie: ſed potins a prerorio:qꝛ ap
pellatio eſt ↄditionalis ſi denegaueritis ⁊c.⁊ ſꝛa
hituꝛ ad diẽ extãtis ↄditõis arg.optimũ i.c.ſiꝙ
ce. iũcta gl. ð reſcrip.⁊ ſic ad idẽ denegate dilati
onis. vn ꝑinde ẽ ac ſi appellatio fuiſſet iterpoſi
ta poſt grauam:ſicut ĩ ſimili dicimꝰ ĩ excõicatõe
ſub ↄditõe lata:puta ſi tale faciũ feceris te excõi
co.nã excõicatõ nõ hʒ uires iĩ ptinẽni ſʒ adueniẽ
te ↄditõe:⁊= ad illð ips trahi ſiue dixeut iudex
excõico te ex nũc ſiue ex tũc:ut in.c.preierea de
appella. ? ibi latius ꝑ Inn. 2 qꝙ f eri nõ dẽat
excõicatio pro fuinris culpis ẽt ſub ↄditiõe: ut
i. c. vomana. J. caueant de ſen. exco.li.Vj.lata tn
tenet ut ibi nõ.⁊ i c. pterea:ſicut dicimꝰ i ſnia ꝙ
nõ ðdᷣbeꝛet ferri ſub ↄditõe:lata tñ tenet.ij.q.vj.
biduũ ita dico in ꝓpoſuo honeſtũ eſſet: ut talis
appellatio nõ iteꝛponat᷑ anñ graunamẽ ifliciũ:ſi iñ
ſic iterponit᷑ dʒ nalere:qꝛ trahit ad diẽ ↄditiõis
Nec ob.ſi opponeret᷑ de.l. ſi pẽdente.ff.de ꝑi.
2 ↄmo. rei nen ubi dies ↄditõis aſtãtis tꝛabuur
ad diẽ celebrati Sctus:qꝛ loquiĩ ĩ Sctibꝰ qui nõ
depẽdẽt a nolũtate nnius tm ſʒ duorũ. Sʒ h̊ de
pẽdet appellatio a nolũtate unius qui ſolũ inten
dit ⁊ appellare nult ĩ effeciu poſt granamẽ ad h̊
qð nõ.glo.i.d.c.ſi xro te.⁊ qy.i regula qui poꝛ
de re.iur. lſi. vj. ¶ Alno põit ö Ho. qonem qͥd
ſi pẽdẽte gꝛauamie añ lapſũ.x.dieꝝ index dat dĩ
lationẽ grauato ad aliqd faciẽédũ an acceptãdo
dilarionẽ uideat᷑ renũtiare facultati appeilandi.
Et ↄcludit ꝙ nõ.qꝛ iudiciũ redditur i iuuũ.l.ĩ
ter ſtipnlantẽ. S.ſi ſticũ.ff.ð vVer.obli. iu nide la
tius ꝑ Jo. an. in. c. fi. de appel.li. vj. æ ꝑ do. de
ro.decif.cclxxxviij. ⁊æ ꝑ Inn. in.c. ſolcitudinẽ
Jj. de appella. ubi dicam. Mi. abbas.
Caſus. Dili
Bm cauſam. Emer exami
nãdi ſunt teſtes æ puniẽdi qui eos im
i 2

pediũt ? ipſoꝝ teſtiũ multitudo ẽ ꝑ iudicẽ reire
nada. b. d. 7 hʒ tꝛia dicta: ut pz ex ſümatione Fʒ
ibi qͥd ſi. tertiũ ibi nolẽtes. Hõ.pꝰꝙ ubi teſtes
ſũt loge diſtãtes põt index ipſoꝝ receptione ĩ ꝑ
tibꝰↄmutere:⁊ hec ẽ una cã ltia ? honeſta omiu
tẽdi teſtiũ receptiões ad idẽ.c ↄſtitntꝰ de fide.
2 qd.j. ſnbijciã lanꝰ.¶ Mõ.i ſo iudicẽ poſſe a
pꝛicipio reciꝑe oẽs teſtes tã ꝓbatoꝛioſ q; repro
batoꝛioſ ⁊ ipoꝝ ualiditatẽ ꝛeᷣnare ĩ tpᷣs diſputa
tiõis de quo diſpntat glo.i.ſʒ iu dic nit late dixi
in. c.ex ꝑte ade. S. eo. ꝑ qᷓ declarat᷑ tota iſta glo.
quã alit᷑ nõ attingã. Sed dico iudicẽ triplicit᷑ ſe
poſſe hr̃e i recepuõe teſtiũ.põt eni a pꝛicipio re
cipere oẽs teſtes tã pꝛobatoꝛios q; repꝛobato
rios ⁊ reſerua? naliditatẽ illoꝝ ĩ tpᷣs diſputatio
nis:ut hic ⁊ i.c.lʒ ð pꝛoba.fo põt a pꝛicipio ad
mittere excepuonẽ repꝛobatiõis ⁊ fᷣn eoꝝ dicta
admittere pꝛobatorios:tertio põt admittere ex
ceptionẽ repꝛobanõis:ſʒ differri examinationeʒ
teſtiũ poſt publicationẽ pꝛobatoꝛioꝝ:que oĩa ðᷣ
clara:pꝛout dixi i.d. c. ex ꝑte ade. Hõ. iudicem
ex officio ſuo debere iquirere ⁊ exaiaꝛe teſtes ne
dũ ſuꝑ petitis in libello:ſed ẽt de cãis ſcie:et de
oibꝰ circũſtatus de quo uide qð le. ⁊ nõ.in.c.ꝑ
tuas. j. e. H iundicẽ debẽ iquirere de fama

2 ſic u? ꝙ fama aliquid addat ad ̊ qð le.æ nõ.

iiij.q.iij. S. .itẽ.ſepe:⁊ facit ꝓ cõi obſeꝛuãtia.nã

hodlie in fine articuloꝝ ſeper ponitur articulus
de fama ⁊ qᷓtũ pꝛobet uide qð dixi i.c neniens
HBꝛr. i. l. de minor. J. toꝛmẽta. ff. de qõi.

5. ꝙ ieſtes iquirũt᷑ de credulitate an.ſ. cre

dãt ea qᷓ deponũt: ⁊ dicit hic Gof.qꝙ de auditu
credulitate æ fama iquirit᷑ ad pſũptionẽ non ad
plenã pꝛobationẽ: qð bene nõbis: ſed nide ea qᷓ
dixi i.c. quotiẽs.S. e.⁊.c.tã lꝛis. ¶ Moõ. iudicez
eccleſiaſticũ hr̃e iuriſditiõem in oẽs ipedieẽtes te
ſtes pꝛoducẽdos coꝛã.eo. ¶ Mõ. ꝙ ad officiũ
iudicis ꝑtinet ptaxare certũ nũerũ teſtiũ: ⁊ q; ꝙᷓ;
ĩ iſta cã papa pfixerit nũerũ qᷓdragenariũ:iudex
ti i alijs cais põt ſᷣm ꝗlitatẽ cãe ? ꝑſonaꝝ qnʒ
płes admittere qnq; paucioꝛes:ar. c.i.xxix. di.?=
.c. de teſtibꝰ ĩ fi. z.c.ſignificanerũt.S.e ⁊ ſic iĩtel
lige Jo.an hic ẽ n. hoc arbirrariũ quod nõ. ad
cautelã ſeruãdã ꝑ indicẽ ĩ refrenatione teſtiũ ne
pandat ainʒ ſuũ ciꝛca meꝛita cãe:uide ꝑ ſpe.iĩ ti.
eo F. reſtat de numero. v. hoc ẽt ⁊ in ſũma peꝛ
Mo. de dila. G. ex quibꝰ:z qd.S. dixi ꝙ qdrage
nariꝰnumer?ꝰ teſtiũ nõ ſit oꝛdinariꝰ. firmat Jo.
an.ĩ addi.ſpe.e.ti.ſuꝑ ica.vᷣ qrebat᷑. ſo. Sed
circa pdicta ⁊ ciꝛca tex. dubitat᷑ quid ſi teſtis'de
ponẽs ſuꝑ articulis dixit ſe nihil ſci? exceptis pa

ncis:deĩde iterrogatꝰ ſuꝑ articulo generali᷑ de

fama qᷓ ſolet põi ĩ fine articuloꝝ.rũdit nerũ eſſe
ꝙ; ẽ fama:an hec rñſio ſii referẽda ad oia ↄten
ta ĩ articulis aut ſolũ ad ea ſuꝑ quibꝰdixit ſe ali
quid ſcire de h̊ ĩ ſpe.ĩ ꝑte de cri.no.S. ut aũt in
fi.? quidã dixerũt:ut ibi refert dictũ illud gene

rale reſtaigedũ.Alij y generalit᷑ dʒ irelligi ſicut

generalit ponit᷑. nã rnſio dʒ eſſe ↄfoꝛmis iterro
gationi iſti. de inti.ſtip. S. pterea.nec ꝑ illud n

¶ De teſtibus.

ſibi Zrius:qꝛ põt eſſe ꝙ aliqͥd neſcit in Hitate:
t ẽ de illo publica nox ? fama:equũ in ẽ ut te
ſies ĩteꝛꝛogẽt᷑ iteꝛũ ut ðclarẽt dictũ ſuũ:⁊ ſic diẽ
fuiſſe obtetũ iter aꝛchiepᷣm rauẽnaten.⁊ cõe for

liuij i quadã cã: æ ad mã;z uide qð nõ. Jo. an. in

additi.ſpe.e.ti.O. nũc nidẽdum ad fi. ¶ Aemo
ad gl. ? qꝛo qit᷑ ſint teſtes exaiandi. rñdet gl.ij.
ꝙ ſigillati ꝑ ſe alit᷑ n nalẽt ꝛeceprio: qð nõ. idẽ
tenet ſpe.e.ti.S. nũc rractãdũ i pn.i.vV.ſʒ põe ꝓ
duxi. Et itellige gl. q duo teſtes ſimł exaiarent᷑
nã tũc ẽ periculum ne unꝰiſtruat aliũ nec poſſet
falſitas dephendi exemplo danielis: ſecus ſi aliꝗ
extriſeci adhiberẽt ĩ exaiatõe: maxie ſi uocaꝛent᷑
ut teſtes ad h.c.ut offm de heti. li.vj. ubi in exa
miatõe teſtiũ i cã hereſis adhibent duo religioſi
2 ẽ cautũ h obſeruare i oĩ cã gꝛani pro hoc ꝙ
dixi i.c.ſicut.S.e.⁊ qdð ibi nõ ⁊ Hoſt.i.c.alberi
cus ita dicit dicta teſtium poſſe probari ꝑ alios
teſtes tũc adhibitos. Nuero dr̃ hic teſte inteꝛꝛ0
gaãdũ de ca ſcie qͥd ſi non ꝛeddit cãm ſui teſtimo
nij:utputa quia dixit neꝝ ce ſimplłꝛ ꝙ titius mu
tuanuit ſẽpꝛonio mille gl.i vᷣbo de cãis diſtignit
ꝙ aut fuit iterrogatꝰ ðᷣ cã ⁊ eã no reddidii:⁊ tẽ
nõ ualet ieſtioniũ: aut non fuit iteꝛꝛo gatꝰ nalet
2 idẽ accur.i.l.iij.ff.e.nõ.n.ſᷣm eũ dʒ eſſe ueꝛbo
ſus:iõ excuſat᷑ ſi non fuit ireꝛꝛogatus:ar.in.l.fi.
Cde preci. imperato. offeren.z.l. amplioꝛem
Cde appel. ? idẽ glo. Jo. in. F. ſolet. iiij. q iij.
Juno ⁊ hoſti.hic:⁊ ſpe.e.ti..i.v.itẽ ꝙ iterro
gatus q plus ibi nidet᷑ nelle fʒ aliquos ꝙ ſi nõ
reddit cãʒ iterrogatus nõ ualet:nec quo ad pro
barionẽ nec qP ad pꝛeſũptõeʒ:⁊ idẽ dicit ſi reddi
dit ſe iutilẽ:qꝛ paria ſũt nõ reddere ⁊ intilẽ red
dere.8 trãſl 1 pᷣla c.ij. qdᷣ nõ. hoc in ultimuʒ ur̃
riũ dẽo Goff de quo in nõbilibus. Sʒ dic ꝙ
ſm quãtiratẽ cãe index aſſumet quãtitateʒ pᷣſũp
tioniſ ar. in. l iij. ff. e. tin magis ſcire potes ⁊c̃.nt
ibi Inn iñ bic tradit nnã theoricã que ſolet ab
oibus appꝛobari dicẽ ꝙ iĩ ꝑceptibilibꝰ aliquo ſen
ſu corporeo põt ꝓcedere illa diſtictio an fuit te
ſtis iterrogatus uel nõ ut g dr:ſi ĩ ꝑceptibilibꝰ
iudicio ĩtellectus tm ẽ nece ꝙ reddat cãʒ. al.nõ
nalet teſtioniũ ẽt ſi nõ fuit iterrogatus:qꝛ ð his

deponẽ nõ ꝓprie ſpectat ad offm teſtis.exẽplũ

ſi dicit talẽ ẽe dñm talis rei.nã dninʒ nõ percipi
tur ſenſu corporeo.iõ oʒ ꝙ ꝛeddat cãʒ ꝑ quam
iferat᷑ ad uerba iuris ꝑ eũ ꝓlara: ut qꝛ uerba in
risg adiũgit: qꝛ emit lanã ⁊ fecit illud neſtimentũ
nl qd ſite: ̊ dẽ; Inn. approbat Oã. i actaru

de teſte:dicit ꝓcedẽ ĩ his q ꝑcipiũtuꝛ magno di

ſcurſu rõis:ſecꝰ i his ᷓ ꝑcipiunt᷑ mag diſcurſu:

ita ꝙ neniãt ꝑ ſẽſũ corpoꝛis ad itelligẽnã facili

ter ⁊ nalde ſupinꝰcet qui ñ iĩtelligẽt. exẽpluʒ ĩ nu
meratõe pecunie.nã teſtis nõ nidit niſi colorem
Sʒ me ⁊ coꝛde uł ꝛce pcipit an fueit aꝛgẽtea uł
aurea.i his.n.nalet teſtioniũ cã nõ reddita ſi de
ea nõ fuit ĩteꝛogatꝰ:h ẽt diẽ foꝛe de mẽte Inn.
qð ſatis plʒ pꝑ h̊ dicebat hic do.caꝛ.ꝙ teſtis vðᷣpo
nẽs ſimplłꝛ ſuꝑ fama uel notorio cã nõ reddita
ſi ð ea nõ fuit iterrogatꝰ h̊ ẽt dicit nalere:qꝛ iſta

nedeſnalg in ton
mi nini
it autil ſ atin
pgrun a uiC
ſrſed vnerin vſitmn
SGc ivſlo mein.
Giope hr dvin
liirtuſit ti
ag Niſce cb bbis ma
riziiſbnimm
luft gitinnnii
ingriirinndire hwir⸗
miurnhatliinms a,
Uhteketdgimnbean dui
Kctintininän
iünphhrüngmnu
leinig Eanmit
Ocelrg' ulipimn
lealur ienuercin
ſhnnſminai „
Nitiifirict mric

1Lll, ſſteli
ſor / ſgitrai⸗ uin 6
Greinintin R
epimnn
ei

iy plit is iu
naſer tihieweee di
Genr ints

8.n

Rpreſe,
4

éd⸗
edeilo
d dor⸗

it nogn deren
nogn c tei o ulit

mn.i Mitenin fnn
vam, wrr,imnumr
Nn immn Gfinu,, mlam
le igh iſict,o⸗
Gklrſre ſifilipimm
sGuitiache v o
gims höLlnet ood ro
Aprſigigt dedietſiretdi
ani ſüt ötesere dithere
aChatodot u Rincd
fſ de avo n öbſipns Dödeg
c indct Kurer amnune Pin
Kemimgs one ores den
DcGadt mi edridrceſdein
Grde ieinti addſn
dt Nrrlet hudſicid 10 int
ormsd td n Rhiahtdi⸗
clecus te neit g hn i
foniaſinoͤfii enogmad!
1 ag, yltn Moffi is g
jõ ye m Ppoßgfi
&inals Niinn
e , en in

MCuam canſam.

pcipiunt᷑ modico diſcurſu: ſʒ h ñ plʒ neqʒ ſimilia
per eũ hic poſita ꝑ.c.ↄſuluit.j.de appel.ubi dr
malca dici no toria qᷓ ñ ſunt ur dicit Jo.ij. q.i.
mãifeſta ð notorio loq nur: ? q ſit notoriũ ig
ꝛamꝰ. I dẽ diſpnrat᷑ multũ iter ſciẽtificos qñ dẽ
ifamia: ux nõ ·ĩi. c.iqᷣſitõis de accu.qũo g cꝛeden
dũ ẽ ꝙ ꝛudis teſtis hec ↄphẽdat modico diſcu:
ſu qꝛ forte ẽt cũ magno diſcurſu neſcit diſcerne
re oʒ g ꝙ ſint talia q ex cõi hoĩnum iĩtelligentia
capiãt᷑ ſine magna ſolertia:ut noluit Bart. ꝑ hᷣ
&t puro do. A i.ñ bñ dicẽ ĩ eo ꝙ rphẽdit quoſ
dã qͥ ex d'is Inno.i.c.cũ opoꝛteat de accu. col
li gebant cãz eẽ reddẽdã ĩ probatõe ifamie.dicit
n. ꝙ itent Inno. fuit ibi declaraꝛe cãs quibus
ↄcludit᷑ ifamia. nõ ãt aꝛtare teſtẽ ad expᷣmẽdum
cãm ſi ñ interrogat᷑:ego dico q Innoc. habuit
Sriaʒ mẽtẽ ſi bñ põderet᷑:⁊ ſi ñ eẽt illud dicium
Inn. idẽ nihilominus eſſet dicendũ ꝑ pᷣmiſſam
rõem:æ uide Hir. i. l.ð miore. J. tormẽéta. ff. ð
qoi.i.V.q̃it᷑ probet᷑:x.v.qro ſtatutũ:⁊.vV.uliio
pone:ubi tenet ꝙ depoſitões ſuꝑ fama cã non
reddita n inducũt plenã nec ſemiplenã ꝓbatõeʒ
ſed alias ꝓbatõnes coadiunãt ſic dʒ intelligi..
.iij. ff ð teſti.æ. iiij. q.iij. irẽ ſepe. Et ex dẽis In
nocẽ. hic põt colligi alia theorica.dicit.n.ꝙ nbi
teſtes deponũt ſuꝑ his qᷓ pñt tꝛahbi ad indicium
rõis ⁊ ad teſtiũ ſeſũ coꝛꝑis:debemꝰ itelligẽ dẽm
teſtis quatenꝰcadit i ſẽſũ coꝛporis.exẽplũ ponit
i reſte deponẽte ꝙ titiꝰ poſſidebat.dʒ.n. exponi
idẽ de cẽo tẽbat:nã poſſeſſio ꝓnt ẽ iuris non ca
dit ĩ ſẽſũ corꝑis ſʒ ꝑcipit᷑ indicio ĩtellectꝰ:ſecꝰ ꝓ
ut eſt q́a facti: æ idẽ ſẽtiũt glo. ? Haꝛ. i.l ſtipula
tõ iſta F. hi qꝗ.ff. de.v. ob. ꝑ h̊ hẽs limitatũ nno
mo moꝝ diſtictõis gl. alio mõ limitat ö Jo. an.
diẽ.n.ꝙ ſi ꝑs petijt teſtẽ intro gaꝛi de cã ſcie:ei
int᷑rog atꝰn fuit.ñ nalet dẽm eiꝰ:ſʒ pot᷑it iterũ in
terrogari de cã ad h̊ dẽm.c.ꝑ tuas.j.eo.cũ ibi
notatis. ſepe. n. expiẽtia docuit teſies aliqd aſſeẽ
re cuiꝰſufficiẽtẽ ſcie cãm nõ reddũt.ꝑ bᷣ dicit bo
nũ ↄſiliũ:ut ꝑs ſꝑ det introgatoria ſua ſalteʒ ð
cã ſcie ⁊ petat ſuꝑ illis examinaꝛi æ in acuis ꝛedi
gi. ꝓcedit gꝰ dẽm gl.qn ꝑs ñ petijt ⁊ iudex ni ĩ
terrogauit: ut tũc naleat dẽm ĩ ꝑceptibilibꝰſenſu
corporeo nel modico diſcurſu ꝛõis. ¶ Ciꝛca ꝙ,
nõbilit᷑ qri an index omittens h̊ caſu teneatur
pri ad itereſſe. hãc qᷓoẽ põit Jo.an.i addi.ſpec.
.e. ti. F. i. V.ſʒ qd ſi cãʒ. ubi ꝛfert quoſdã dicẽiq;
ſi ar.l.ſi qn ĩ fi. C. de teſti.recitat alios h reſtain
gere qñ int᷑uẽeit dolꝰ nõbilis indicis negligẽna
ar. . e.ꝑ mnas:ubi ipe Jo.an.putat ꝙ i hiſ duo
bꝰ caſibns ſaltẽ i foro pniali teneat᷑ iudex parti
3 ꝙᷓ depoſuit teſtis non expᷣſſa cã qᷓ expſſa non
nocniſſet ſibi ſʒ ĩ foro iudiciali ñ heret locũ peti
tio inteſſe ſʒʒ eũ niſi reꝰↄfiteret᷑:ſʒ in aduerre.nã
ego n uideo qũo in foro iudiciali ſen cõtẽtioſo
iſte iudex poſſit obligari ad ĩteꝛeſſe cũ non ↄſtet
ſniaʒ oriã repoꝛtaſſe ex eo ꝙ index nõ introga
nit nã forte ſi iterrogaſſet ille reddidiſſet canſaʒ
ſufficiẽtẽ ſui teſtionij:? non ꝓbat h̊ eſſe ꝙ ab hᷣ
otigit abeſſe. E. de Oba.l. neqʒ natalis ? de tꝛaſ

la. pla. c.ij. intereſſe ãt dʒ clare ꝓbaꝛi: ut nõ.i.e:
bilecti. de fo.ↄpe.ꝓ b inſti.de v.ob.i fi. Sed ſi
index malitioſe ñ int᷑rogaſſet qꝛ ſciebat teſtẽ nõ
reddituꝝ ſufficẽtẽ cãʒ uel teſtis h̊ ↄfitct ⁊ iudex
omiſit ex dolo uel lata culpa tũc credo indicem
poſſe condẽnari tã ĩ foro indiciali q; pniali pꝛo
p facit.lſi q.C. teſti.⁊.l.ſi filiuſtal.ff.ð iudi.
2.xxiij.q ij.dñs.ꝓ fo nt teneat᷑ ĩ foro aie fac̃.c.
fi. ð iniur.æ dã. da æ notabile dẽm Inn. in. c. ſiẽ
dignũ ð homic.nbi ſingłarit᷑ dicit ꝙ ĩ foro aie
tenet qs ad emẽedã dani ſi fnit i lata cłpa dunta
rat ſecꝰſi fuit ĩ leui ł leuiſſima.iũc.n.ſufficit ſi ꝓ
negligentia pniaʒ agat ar.xv.q.i.iebriauerunt:
qð tenebis ꝑpetuo menti:ſecꝰ in foro iudiciali:
qꝛ ibi nõ ꝛeq it᷑ culoya ita lata:ut i lege.l.acquilł.
.ff. ad.lI. acqt. rõo qꝛ lex ciuilis tendit ad ↄſeꝛuati
oneʒ pr̃imonij:⁊ idem dic de iure canonico q̃te
nus agit᷑ i iudicio iuxta ea ꝗᷓ le.⁊ nõ.i.c.i.de cõ
mo. ⁊. c.ij.ð depoſi.facit qð nõ.gl.ſinglis in.c.
frat᷑nitatis xij.q ij.qᷓ dicit ꝙ i foro aĩe nõ ipõit
pena dupli uei q̃ ſrupli:q impõit ĩ indiciali pro
furto nel ſilłi ðᷣlicto. ¶ Sʒ ad declaꝛatõeʒ oium
pᷣdictoꝝ q̃ro q ẽ cã ſufficiẽs ſcie ĩ teſte:⁊ q̃ ſt ciꝛ
cũſtãtie ̊ qous iudex it᷑rogat ultra cãm ſciẽtie.
So dic ut ẽ de mẽte Inn. hic ⁊ clarius Bar.
i dẽo tractatu ðᷣ teſte:ꝙ teſtis ad hoc ut ↄcludat
dʒ reddere cam ſcie ꝑ illũ ſenſũ corporis quo a
ctus ſuꝑ quo ðᷣpõit ꝑcipit. unde ſi depõit de re
cep:ibili niſu tm dicit qꝛ uidi:ſi ð ꝑceptibili au
ditu im dicit:qꝛ audiui:ſi vᷣpoſuit qð res erat a
mars uel doulcis dicet qꝛ guſtaui:ſi ſuꝑ odoriſe
ra uel fetida qꝛ odorani:ſi ſuꝑ re aſpera uel leni
qꝛ tetigi.un ⁊ qͥnqʒ ſut ſeſus corporis niſus au
ditus tactꝰguſt.æ odoratꝰ. ita het deponẽ ꝑ ali
que iſtoꝝ ſeſuũ: ꝓ hoc allego bonuʒ tex.in.c.ie
ſtes. iij. q ix.⁊ i.l.teſtiũ.C.e.ti.⁊ ubi res ẽ ꝑcep
tibilis duplici ſeſu dʒ deponẽ ꝑ utrũqʒ ſeſum:ut
i. c.ex liis ðᷣ ↄſue.⁊ qð ibi nõ.⁊ fruſtra iterroga
tur ð cã ſcie qñ depoſitio bʒ annexã cãm ſciedi
nt qꝛ dixi ego uidi ꝙ titius ꝑcuſſit ſẽpꝛoniũ: ut
dixit H̊ Inn. z bn. Ite ſcias ꝙ ſenſus uiſus eſt
generalis ad oẽm ſenſum. vn ſi vðᷣponit ꝑ bũc ſẽ
ſũ uiſus ſuꝑ re ꝑceptibili alio ſeſu non uitiat᷑ te
ſtioniũ:ad H̊ uið gl.nõ.iij.q.ix.teſtes:⁊ idẽ ſẽtit
HBir. i.l. ij. O. ide labeo. ff. ð aqua plu. ar. Ad
pᷣdicta uide ſpe.e.ti.F.nũc tractãduʒ.v.ſic ãt et
ſe. ⁊ faciũt hec ad qõnẽ an cecꝰ poſſit eſſe ieſtis
ſuꝑ re ꝑceptibili auditu ſi bʒ notas noces pᷣhen
tiñ gl. tenet ꝙ ſic i. d. c. teſtes. Idẽ ſpe.e.ti..i.
H ſz nũquid cecꝰ:qꝛ ſᷣm eũ nõ reꝑit᷑ ꝓhibiius.
Ad idẽ allego gl.? Dar.i.d. S. idẽ labeo: qui
nł dictũ teſtis nalẽ:ſi nõ nidit loqᷓntes ſed erat
retro cortinã uł tenuẽ ꝑietẽ. Idèe ſẽtit Jo. an.i
c.ad nr̃aʒ ð ↄſue.⁊ fac.c.pterea:⁊ qð ibi nõ.ð
teſti. cogẽ. S Ang. ð ꝑuſio ĩi.l.ſi nõ ſpãli. C. ðᷣ
teſta.dicit ꝙ iʒ teſtis poſſii deponẽ:lʒ nõ niderit
hẽtes ſi hebat notas noces ↄhẽtinʒ facit fidẽ
nõ tñ quo ad plenã ꝓbationem: qꝛ ð facili potu
it öcipi i noce.nõ ãt ſic ĩ niſu. Sed fran.accnꝛ.
ut ibi ſenire pᷣmũ.dicit.n.ꝙ ſpãle ẽ ĩ teſtamẽtis
1 3

C He ieſtibns.

cp teſles debẽt uidere teſiatoꝛc:⁊ idẽ Har.i.d.
FG. idẽ labeo: qꝛ ꝓpt ifirmitate ð facili mutat no
ce. Ego dicerẽ ꝙ ubi quis i eodẽ loco nidiſſet
pꝛiꝰ ↄhetes:lʒ ipe ↄcdico facto iternallo n
uidiſſet poterit ferre teſtimõiũ ſi habebat notas
uoces ↄheiiũ: z ſic ꝓcedat gl.i.d. I. idẽ labeo.
2 Jo. an. in. d. c. ad nr̃am. Sy ſi din non nidiſſ‚i
ut cecus nel alius:tũc n pnto dictũ ſuũ ſufficere
ad ꝓoatioeʒ: qꝛ poſſet facili errare in noce. po
tuit. u. mutaſle uocèe: ⁊z hoc reſpeciu in teſtamẽ
o ius uoluit ut teſtes niderẽt teſtatoꝛc: nt.d.l.
ſi no ſpali:extedenda.n.eſt lex ex ꝑitate rõnis in
c.cũ di ecta de ↄfir.uii.nel inti.⁊.l.nõ pñr.ff.ð
legi. ¶ Quo ad pm de circũſtatijs pone excplũ
ſi teſtis dicu ſe uidiſſe ntuũ ꝑcutere ſempꝛoniuʒ:
iierrogabii qui erãt pſentes ⁊ i quo loco an de
die uel de nocie:ue i quo loco ciuitatis ⁊ ſilibꝰ:
ut ſic ex iſtis poſſui ꝑpendi falſitas tcſtiũ ſi non
cocoꝛdant in iſtis:ut nõ.in.c.nenerabilis.j.e.et
iij.q.ix.nipilominꝰ nbi uideas bonã glo. in mã
iſta. Oabiũ eſt de notario per quos ſenſus dʒ
gatieſtari de oibꝰ ſicut teſtis cũ ſit quidã teſtis.l.
domiciꝰ. ff. de teſta. uide in ſpe.de inſtru. edi. JF.
reſtat. v.ſʒ qn: ubi dr̃ ꝙ aiteſtat ſolũ de duobus
.ſ. uiſu æ auditu: æ ide ibi Jo. an. reliqui.n ſen
ſus ↄuenmiũt teſti nõ notario fʒ eũ ꝑ qð dicit ꝙ
nõriꝰ qui guſtat re amarã uel odoꝛat fetidã nõ
põt de h̊ ↄficẽ iſtʒʒ lʒ poſſit ↄficẽ iſtʒ ð dẽo eiꝰ
q guſtauit: fatet in ꝙ ſua aſſertio iunaret dẽm
aſſeretis ut ſi diceret tale ninũ fuit dulce ut talis
i pntia mei ⁊ teſtiũ dixit ⁊ ego guſtaui: ⁊ ſic erat
2 h̊ idẽ ſeiit ĩ ſili qõe. Inno.i.c.qm.S. de ꝓba.
qð bñ nõbis:⁊ nið nõbile dẽm fre.ↄſilio.cxcuj.
qᷓ dixit noꝛio credi ð geſtis coꝛã.eo.ñ ab eo.ar.
.l.oibꝰ. C. e.ti.per quẽ dicit ꝙ ſi nõriꝰ in inſir̃o
dicat ſe cert oꝛaſſe mulie rẽ:ut mioꝛẽ de bnilicio
ſibi ↄpeteti ei nõ credi:qð ſatis mihi plʒ.Et ꝓ
ntroqʒ dicto adduco hãc rõnẽ:nõriꝰ ↄficii iſteʒ
nõ de facto ꝓpꝛio ſʒ de geſtis iter alios i ant.ð
tabe.⁊ ð iſtꝛn.cau. Sʒ ꝛeliqui iꝛes ſẽſus ↄceꝛnũt
factũ ꝓpꝛũ:puta ꝙ guſtauit odoꝛauit uel tetigit
Ded dices iu qre teſtes de illis atteſtãt:⁊ no no
tariꝰ q ↄputat᷑ i numero teſtũ.d.l.domiciꝰ.ꝰ
uni teſii no credu: æ eodẽmõ nec notario. Iteʒ
oftm nõrij Vſatuꝛ in atteſtado dicta uel facia ab
alijs nõ at a ſe. An ãt poſſu notariꝰ ſcribere in
ſtꝛumeiũ eoꝝ qᷓ geſta ſũt iter hoĩes dineꝛſe ligue
ad iterpiis dẽ miðᷣ Jo. an.i addi.loco palł.
Hũc capio faʒ ꝑtẽ hꝰ gl.i.v. ſʒ nũqd teſtis ⁊ qᷓ
ro cũ hic dicat iterrogãdo teſtẽ de oibꝰ circũſtã
tijs an teneat᷑ rñoẽ utrũ ſii crioſus uł talis ꝙ ñ
poſſit eẽ teſtis:? i hac qõe ponã ſex opi.ſuccite.
DMeia ẽ opi.hꝰ gl.qᷓ cõcludit ieſtẽ artari ad rũ
dedũ ſolũ de his ꝗ bnt.iiij.q.iij.ſi teſtes cũ ſe.
¶ Scõda opi. Mo. q dicit ꝙ de ibi expẽf. dʒ iu
dex exqrere apð ſemetipſũ:⁊ ab alijs ñ ãt a teſti
bᷣ. z ſic itellłit illa iura ⁊ diẽ ꝙ de noto.pᷣſũii bo
nũ i. c.fi.ðᷣ pᷣſũ.de ignoto exqniret ⁊ niſi appꝛo
bet᷑᷑ n credat ei maxie ĩ crialibꝰ ¶ Tertia ẽ opi.
Jo.ij.q.vVij.qꝛẽdũ qͥ dicii ꝙ a teſte ñ dʒ iudx q̃

rere ð crie ĩ ſpẽ:qꝛ nẽo illð fateret᷑:ſʒ i genẽ põt
ꝗrere dicẽdo es tu talis: ut poſſis eẽ teſtis ar.i
.l i. F. ꝗ̊ qoeʒ. ff. ð qõi. ¶ Qnaꝛta eſt ſpe. in ti.
eo.F. iã ðᷣ itenogatoꝛijs.ad fi.vſi.poꝛꝛo:ubi nẽ
ↄcludẽ ꝙ ad oia tenet rndez q̃ ꝛeddũt euʒ inha
bilẽ ad teſtificãdũ ſi n qꝛi᷑ ð cꝛie:⁊ ibi poõit mul
tas iteꝛrogatioes ꝗ hodie ſũt i uſu:⁊ ibi nide ꝓ
pratica. ¶ Quaiĩta e Inn. ꝗᷓ haãc mãʒ tetigit i. c.
duduũ ð elec.ij. et in. c.ij. ð ↄfeſ.et ĩ.c.iqſitõis.j.
ð accu.et in iſtis locis ſimplꝛ ↄcludit teſtes n te
neri ad pãdedũ crimè l ↄditõeʒ ſuã:qꝛ exceptio
teſte ponꝰↄcernit ꝓducenteʒ q;ᷓ eũ:ſi m rũdʒ
cꝛedit᷑ ſibi:qꝛ ſũt ðᷣ ciꝛcũſtãtijs teſtionii. Alið di
cit in ꝑte.ſ.unt teneat᷑ ꝛndẽ poſitõi criminoſe ſi ðᷣ
illo crie ifamat Et ð h nliio dic pleniꝰ: ut nõ.ꝑ
eũ i.d.c.ij.ſj in.c.dudũ dixit ꝙ ꝑacta pnia n te
net᷑ teſtis rndẽ:qꝛ ſine pcco põt teſtificaꝛi ĩ.c.te
ſtimoiũ.j.e.⁊ dic alið in ordinado in.d.c.iqiti
onis ꝛ0 ꝑicł aiaꝝ. ¶ t oꝛdinãdus neit nolũ
taꝛie teſtis iuuꝰnec oꝛdinadꝰtenet oia ꝓdẽ Sed
ea qᷓ impediũt oꝛdis executõcʒ:? ð eo nið bonʒ
tex.cñ gl.in.c.ex pẽitẽtibꝰ.l.di.¶ Sexta ⁊ nullii
ma opi. Jo. a. p Gull. ð ſuʒa in addi. ſpe. in
loco ꝓxio allegaio ↄcludes ꝙ de oibꝰpõt inteꝛ
rogaꝛi ⁊? rnidere ienet᷑ qᷓ ſuã turpitudinẽ nõ dete
gũt: ad ea vo ꝗᷓ ſuã turpiindinèe deregũt ꝛndẽ ñ
tenet᷑:ut infamia excõicatione uel crie alio:ſecus
dicu de pauꝑtate:h̊ opi.mihi plʒ:facit ꝓ eo qð
dixi de pauꝑtate:qꝛ panꝑias ñ ẽ ð gñe maloꝛu:
nt i.c.il a xv. q.i. Quis at dicat pauꝑ nide peꝛ
HMaꝛ. in.l.ſi ↄſtante.ff.ſo .ma.⁊ dicaʒ ubi meliꝰ
cadet:ſʒ ad ꝛepulſionem teſtis ꝗ dẽ pauꝑ dic qui
minꝰ hʒ in bõis qᷓ; qnqᷓginta aureos:⁊ ideʒ i ac
cuſator.uide tex.cũ gl.i.c.ꝓhibẽt.ij.q.i.itellige
niſi als ſit boe fame:ut ibi nõ.⁊ ꝓbat i. c.ſi qͥ te
ſtiũ. S. eo. ubi de b. ¶ Tertio bec glo.qrit an ie
ſtes debeãt cognoſceꝛe eos a qbus ⁊ 5 quos in
ducũt᷑:⁊ dic ꝙ ſic:pleniꝰph ꝓſequit gl.i.l.iij..i.
.ff eodeʒ: æ adhuc plenius Jo. an. i addi. ſpe. e.
ti. F. i.V. teſtioniũ at ubi diſtiguit ini eos q ðᷣſcꝛi
bũt in iſt?o ⁊ int eos qͥ deponũi uoce nina inteꝛ
liugãtes:pꝰcaſu dicit ꝙ ad ualiditatẽ inſiri non
reqru neceſſauo ꝙ teſtes ſint noti:ad h̊ aut᷑.e.
.F. ſi Vo ignoti: fallit i innẽrario ĩ q ꝛcqrituꝛ ꝙ;
ſint noti.C. de iuꝛ. deli.l.fi.O.ſi ãt z ĩ aut.ð he
ꝛc. ? fal. O. ſi Vo. Itẽè i iſtzo in ſcꝛiptis ↄfecto ab
iĩꝑito laꝝ i aut. ð̊ inſtiu. can.. ex bis et.I. opʒ
hũc in caſũ itelligo:ut le.⁊ nõ.i.d. .oʒ.loqt.n.
qn fit ſcupiuꝛa noie imꝑiti ſine tabelliõe.na tũc
dñt teſtes ee noti:ut ſubſcꝛibãt᷑ noie ↄhẽtis.Si
at tabellio iterueiꝛet iũc n eſt necce ꝙ ſint noti.
nt ibi colligit ꝑ dictionẽ maxie iux glo. fallit ẽt
nbi ẽ ſtaimũ qᷓie ẽ bononie ſᷣm eũ ubi i oi iſto
oʒ ſaltẽ nnũ ex teſtibꝰ i ſcriptis cognoſcer̃ cõtꝛa
hentes. In fo caſu dicit ꝙ aut id ſuꝑ quo po
ſuit recipit effectum ex facto ntriuſq; ꝑus aut al
teꝛiꝰti aut neutrius:pꝰcaſu necefle eſt ur urꝛãqʒ
partẽ ↄgnoueꝛit:⁊ hoc claꝛũ eſt. fo caſu ſufficit
illũ ↄgnoſcere dato ꝙ aduerſariũ ↄtꝛa qnem ꝓ
ducitur non cognoſcat:ut ſi nolo probare me

]

lrunt ſinin
tuitn. Min n
puimmiclr
gintlp achnmi 4
zahenn toſüianfen
tin emi ind an⸗
ſchslueti ii hun⸗
jlpgnci ſolrn s0o.
nrisctailcniſe
Eaiergoiara ratin
enreuntgaſpran
DCendtSaen
iſingwigdin
1Nſeperhrescrnd
ſhicgrgocegrtar⸗
Uncgichvſithrgba⸗
ſeinimileencki
Nitigckinmr
onſeſiiſennn
nn. Qnnnnig
ſichgienits,
tnw:niſig in
nnegb i iii
nroignir Dõ
hniͤ Aulpatrini
rfeever ſirgen,

or.. .
ilchenl 6
ulamlcu n
finee Neie v
E. 1

ii
o 4

1.

Siuu nec olnic igtei e
adnprtüons zu eud
boo 5 d Gus nlnulifn
. 4 lego op gob zuin
vgaut ine r, luin punce vane
garma ſwiinnuiani nitj
Aüͦ GHat,
dar apuné ninita
war Hnustod̈,ib:
ANAOM1 Qusiar ngaicee
un Ane ,o u adineß⸗
ſs poltonen tetis digenn de
n dos ginn nedn deee
Gi nie r 1c PDb d ieice
lir doe funeat ditd Po iRe
aachidebTatnda 0 Tun
ssü
ida cdotd anigninh
tc tu Fams nirihſe
50 noni n Mdſigiuſtudde
3sv'aſn cl M Mltlli in
nuzitgz aſd dicr n roteb ill/

1

emiſie nel qͥ˖d ſimile: æ bec duo uoluit gl. in Pall.
.l. iij. F. i. dicẽs ꝙꝙ in pſonali teſtis dʒ cognoſceꝛ
ntrãqʒ ꝑſonã: ſecus at in ꝛeali ⁊? ꝙ dictum eſt in

lonali dic intelligédum quo ad teſtes qᷣ de pn

cipali deponũt. nã ſi in ꝑſonali incidẽt qo etatis
ut qꝛ dr̃ ꝙ fuit minor ipe obligationis. ſatis eſt
teſte ꝗᷓ ſuper illa deponit hẽe ilũ motũ: ſʒ aduer
ſaꝛiũ non cognoſcat: ⁊ idẽ i ſil.ĩ ttio vo cau nõ
neceſſe ꝙ alteꝝ cognoſcat. In termis caus pe
tit actor a reo moroſo. x. corbes frumenti: - q;
1o plꝰ ualuerunt a ipᷣe more ſuꝑ tali eſtimatione
deponeꝛe teſies pnt ꝑribꝰ ignoti: æ idem in ſikibꝰ
bec ſunt uerba formalia Jo. an in loco palle. qᷓ
ſatis mihi placẽt: ⁊ ueriſſima ſunt ĩ fo membro
pncipali. Sz quo ad pᷣmum membꝝ de deſcrip
iis in inſt?o:ego dico ꝙ teſtes debent cognoſcẽ
pies int q́s ↄficit᷑ inſĩn dico cognoſcẽ non pri
us ſi ſaltem tẽ q;do ↄctꝰcelebrat᷑.als autem non
nideo qũo poſſet eẽ ieſtes maxime cum rogatuꝛ
ut audiat. l. heredes palã. F. in teſtis. ff. de teſta.
2. iij. q.ix. ſi debituʒ ſed ñ reqrit᷑ ꝙ ꝑ prius ſint
noti phẽetibus niſi in caſibus iuꝛe expſſig: ? ſic iI
telligo Joa. an. z iura p eũ allegata. ¶ Menio
ad gl. que ſupra vbũ ipe: ? qro qͥd itendit ſea
dũ dicit de tpe æ loco ⁊c. rũdit gloſ.duplłꝛ p ur
queratĩ᷑ de loco ⁊ ipe in qbus actus de quo qꝛit
fuit geſtus. nam ſi ĩ his teſtes eſſent diuerſi non
naleret eoꝝ teſtioniũ:ut in. c.nihilominus.iij.q.
ix. ⁊ uide ibi gloſ.nõ.ad huiꝰ dicti limirationem
JItẽ dic ꝙ aut actus ñ eſt iteꝛabilis:ut hoicidiũ
aur iterabilis ut adulteriũ:ſi diſcordant pᷣmo ca
ſu in tpᷣe aut loco nõ ualet teſtioniũ ſi non rema
net itegꝛa ꝓbatio ĩ aliquibꝰ eoꝝ: ut qꝛ oẽs ſunt
ſingulares:ſecus ur ſi aliq ↄcoꝛdant ĩi omnibus
iux nõ.ꝑ gl.in. c.ĩ noſtra.S.eo. fo caſu cũ actꝰ
iterabilis debẽt idifferent reduci ad coꝛdiaʒ
