do proteſtãs utituꝛ nerbis geneꝛalibus dicẽdo.
grauaſtis me ĩ tali ⁊ tali caſu libẽter appellareʒ
ſi anderem.hec eim ſimplex pꝛoteſtatio ſufficiat
ut aꝛbitror:ut non nideat᷑ cõſenſiſſe gꝛauamini
bus iudicis dũmõ poſtea tpᷣre debito probet iu

fſiũ meiũ. Si vo timet appellare:et ẽt proteſtaꝛi

coꝛã indice:⁊æ tũc poterit pꝛoteſtari corã ꝑſonis
idoneis:⁊ habebit locũ fa ꝑs alternatiue huiuſ
lr̃e.nam non hʒ copiaʒ iudicis pꝛopt᷑ ipſius me
tũ: et h̊ ſatis ſenſit Jo.an.łʒ explicite ñ loquat
fo caſu cũ timet adueꝛſariũ poterit ꝓteſtatiõem
facẽ fᷣm ordine le:et probabit metũ modiſ pre
dictis. ¶ Jdẽ dicit in t᷑tio caſu qn nimer appel
lare propt᷑.l.municipalẽ. s bor ultimũ q
ſepe nõ audet quis trahere aduerſaꝛiñ corã in
dice ↄpetenti ꝓpteꝛ.l.municipaleʒ que ẽ in loco
procedet᷑ eni tũc:prout dẽ h̊ in gl.in ſi ¶ Ideʒ
dicit Inno. in appellatione inteꝛponẽda: ut illa
non releuer ſi fiat in abſentia iudicis: dĩũmodo
ipſins copia poſſit hri. Et nide ꝙ plene dixi.5.
E. C, ſuggellum in glo. fi. Et quelibet iſtaꝛum ſo

e elicig pegrinãtikꝰ?

liionũ põt tollerari. ¶ HMõ uimimax rationem
in pꝛatica:æ facit ꝓ his que g̊. dixi:ut n teneat
appellationem formaliter interponeꝛe:ſed ſans
eſt proteſtari qd appellaꝛe non audet propter
metũ: facit.l.ij. E. de his qui peꝛ me. iudi. Ael
ſolue quaꝛto extra glo. ur intelligat tex de cauf
quaꝛe appellationem non interponit: 2 hoc uo
lauit Haꝛ. in. d.l.ij. Alij alt:ſed pdẽa ſufficiũt.

—

¶ De dericis peregrinantibus rubrica.

C Kontinnatur bec ꝛubrica ad pꝛecedentem h
ordine. am. ᷓ. uiſum eſt de appellantibꝰ:ſʒ
quia peꝛegrinantes in multis gaudent priuile
gio appellantinm merito ſubijcitur hic rubꝛica
de peregrinantibus. ¶ Æt pondera qꝛ in Wica
ſolum fit mentio de peꝛegrinant bus ſed in ni
gro reſtrigitur ad peregrinantes ad ſedem apo
ſtolicaʒ:et ſic qqʒ migꝛũ ſirictius pꝛouidet qua
rubrum:qꝛ rubrum im loqui de peregrinanti
bus:ſed tex.cõiter intelligiiuꝛ ẽt in alijs accedẽ
ribus ad ſedem apoſiolicam alia cauſa q; peꝛe
grinationis duntaxat. ut j. latius dicam. Et ex
boc nõ ꝙ nigrum non debet ſemp ꝛeſtringi ad
rubrum. Simile nõ. ꝑ gloſam ꝛubrice. C. etiam
ob chirogra. recu.æ ꝓbatuꝛ in rubrica de offi.
dek li. Vj iuncto.c.ſi ſuper gra ⁊.c.i.⁊ fi. e.ti. k.
.vj. Mam ibi in ꝛubrica ſolum fit metio de dele
ganiſ:⁊ tñ nigꝝ nactat ñ ſolũ ðᷣ delegatis:ſj et ðᷣ
ↄſeruatoribꝰz executoribus datis ad beneficia
2 hoc qꝛ illi ĩ multis habent ſimilitudinem cum
delegatis ut ibi notatur.

Onqueꝛcẽte.
HMoc dicit in ſumma.
Meregrinãtes ad pa
pam maxime cleꝛici cũ
omnibns rebus ſuis ð
bent eſſe ſub proteciio
ne apoſtolica ſecuꝛi.uł
ſie et melius comprehendendo quemlibet intel
lectum. Contra peꝛegrinantem ſeu proficilenteʒ
ad ſedem apoſtolicam non eſt aliquid innouan
duʒ.prio ponitur querela. ſecundo prouiſio ibi
licet. ¶ Hõ peibi res ſuas et eccleſie ſue ⁊c̃.
ẽt tempoꝛe antiquo preſoyteri poſſidebant bo
na patrimonialia ultra res eccleſie. ? plus pro
bat iſta lintera:q; nedum licite tenent iſta tempo
ralia cum eccleſijs:ſed ẽt gaudent in eis priuile
gio tributo rebus eccleſiaſticis ſaltem in multis
2 uide tex.in c.ſi clericus laicum de fo.compe.
2. c. ſimiliter. xvj.q.i.æ peꝛ totum tirulum ]. de
teſt. 6 ſecundo ibi quãdo ad nos acceſſt
cc. ꝙ remedium huius.c. non debet reſtringi
ad peregrinantes cã uiſitandi limina apoſtoloꝝ
ſen urbem ꝛomanam propteꝛ ſanctorum meꝛi
ta. ſed etiam habet locum in accedentibus ad ip
ſum ſũmum pontificem:ut ps ex illo uerbo ad
nos qð j. gemiatur. Tertio nõ. quod quẽad
modum appcllares fũt ſub pꝛotectione ſupioꝛts
y 2

2

—

C De okir. uti. ul inntl.
giuri

ita 2 peregrinãtes ⁊? latius Puidet be remediuʒ ſultationibus de offi. dele. ? lic fentit qð poteſt ſneci⸗ in Gfip derb
quam remedium appellationis: quia appellatio procedi ad miſſionem in poſſeſſionem ſi non ramian uid Ga goAer
ſolum tuetur reſpectu appellationis: ut in capi defendatur in partibus quod nota: 2 boc tenu Fnerdin
tulo propoſuit in. c. ad pec.S. tii. proximo: ſed aperte in dicto. c. ut debitus: æ induxi.] ignorg N nbetoli
remedium buius. c. prouidet in omni cauſa. et re. C. de reſti. mili.ubi fit miſſio contra ablentẽ — rld r.vtlue
nis ſit eiꝰ effeciꝰ ſpecificꝰ ſtati dicaʒ cum gl. ij. cauſa ꝛeipublice ſi non defendatur. debuit enim Ee niwe bn
n gl.ij. ibi cã pegrinatõis pondeꝛa h Vba dimittere procuratorem in panibus. fortius de zimmmjbor ordl
gl. nã nidet᷑ reſtrigere lex. ad proficiſcentes ad ber procedi poſſe ad hunc actum miſſionis con ſubtiel “ vinſainon
ſedẽ apłicã cã ꝑegꝛinatõis dũtaxat ꝙ nn uidet ĩ tra accedentes ad curiam: maxime ex cauſa uo Ge uenſone lnonaſen pe
diſticte neꝝ ur. . dixi. Et ut habeas toiã moz ii luntaria. Hoſtienſis. enim magis large intelli geſtiezlon ſunmeſiein
tuli duo ſt examinãda. rimo in quib? pegri git. diẽ enim poſſe attentari: ut contra peꝛegri ie Gel au ſi tpoſa abi
nantibus habeat locũ remediũ buius tituli. Se nantem ad papam non ꝓcedat᷑ per oꝛ dinaxun 6tmurbit orej. e er
cundo quis ſit effectus huins tituli cum peꝛ alia iudicem uel delegatum: niſi prius fuiſſet facta ſalicirate ot
iura ſatis ſit ꝓuiſum 5 ſpoliantes ſen rapiẽtes preuentio: ar. c.peuul. de foro. compc. uel ſecun
bona alioꝝ. Mam põt agi intdicto uñ ui. Itez dum Joanneʒz and. pꝛouidet iſte imm. ut ex faci
— ui bonoꝝ rap.= alijs remedijs oꝓtẽtis ĩ.c.paſto lioribus probationibus iſie peregrinans audia
ralis de cã poſ.⁊ ꝓprietatis ĩ glo. Quo ad pꝛi tur:et ſic iaanſeunt doctoꝛes communiteꝛ.
mũ ſunt opiones. nam abbas ſenſit cum opinio cereʒ tamen quod iſte tex. pcedit in quo
2 == ne glo ut ſoluʒ habeat locum in his qui publice libet accedente ad papam. etiam ex cauſa nolun
y f=vr qrlavſ . . alſſumunt ligna pegrinationis ut baculum ⁊ pe taria:pꝛout ſenſit Moſtien.= per boc non ſulpẽ
ram æ ſimilia: ? ſtant tẽpore debito in pegꝛina diur iuriſditio iudicis: quia fuit in culpa in nõ
tionibus. Innoc. intellexit magis large ut pro dimittendo procuratorem. Quid amtem opera
cedat in quolibet accedente ad papam ex cauſa bitur tunc iſte tex: dico quod pꝛoducit nouum +☚ get lul i ſen
neceſſaria ut puta pro appellatione pꝛoſeqnda remedium nam ubi alias itentando interdicuʒ zusbiſei. o i cofn
nel ur releuetur ab alia oppreſſione ł ex alia cũ uude ni in hbis babuiſſet probaꝛe ipoliationem riit hbinemnlani

ſiki ij. q. vi. ſi quis oppreſſus cũ tribus.c. ſequẽ ab ipſo nouo poſſeſſore ſattam.intentando ꝛc porſttpſe ſuderinferior proctl
tibus ⁊ ĩ. c.fi.de dila.⁊ de fo. cõpe.c.ul. Hoſti. medium buius tituli lufficiet probare quod tẽ nrotoen doiha .

. intellexit magis large nit procedat in quolibet poꝛe arrepti itineris poſſidebat talem rem:que 5, lge qñ mn oſrmmtoone nö ia
accedente ex quacũqʒ cã ad ſedeʒ apoſtolicam. nunc repeꝛituꝛ penes tertium: ? ex hoc capite npo. Hiuln mb anh
ira tranſeunt docot. hic cum iſtis opinionibus. obiinebit uñ põdera ꝙ vVba hui.c. it hpoſta 0d ileror iudlemt biein er.
Aduerte qꝛ Inno. magis prolixe tꝛactauit itel imꝑſoaliter: ut pʒ ibi qᷣcqᷣd poſt iter arrepiũ æc, 6i gais ri aeftce hoſlice: laper
lectũ buiꝰ tituli in. c.ut debitus. S. ti. ꝓx. ubi ſen ſic ñ requirit ꝙ ꝛeus ↄuentus arripuerit:ſed bl avelio ct edenr d n
ſit quod accedentes ex quacunqʒ cã probabili ſatis eſt qdð ꝑegrinanti ꝛcs illa fuit ſubtcu ſen 1N.WRWddo Ge⸗
gaudent priuilegio pmiꝰ ti. ? adeo ꝙ ẽt nuncij ablata. Si vo uolimus teneꝛe opinioneʒ; Jnn. s Kere per komani pontificenn
accedenies ꝓ alijs gaudent boc pꝛiuilegio pexr ut procedat in accedente ad papam exc neccel ſeia. Mäpcludinmnnns ominmn
hoc.c.dilecti.S.ti.ꝓx.puto ꝙ opinio Hoſtien. ſaria uel ſaltem ꝓbabili poterit leneri ila opio nopoſſint cognoleere ſuper e
poſſit procedere ſi ex remedio huins nituli ui HMoſti. ut ꝓuideat eiiã aduerſus indice inſenio uaſicitate ſpſlus confirmationis.
deatur tin S artentantem de facto ut ex qcũque rem ut reuocetur quicqd fecerit õ peregrinant venſſen 5 de ili r e hoe ſi
. tã accedẽs ad ſedẽ apłicã poſſit recnperare de poſt iter arreptum ſaltem id qðᷣ eſt grauis pꝛe tam. In glo. bi non facſt enf
facto ſibi ablara remedio buins.¶ ¶ Droõ bot iudicij. Et hoc aperte uult Inno. in. d. c. ut de Ber go potti Lchosinn
ſacit littera iſla que non mandat inquiri de cau bitꝰ. ubi dixit ꝙ S accedentes ad ſedem apoſto Pneſio nonn ſner vofione
ſa neceſſaria nel probabili accedendi ad ſedem licam ex cauſa probabili enazʒ ſi ſint nunci alio igioſam.l propriene pins re
apkicam: ſed ſi tenemus aliam opinionem ut ꝓ rum non ẽ procedendũ. Qud ſi fueꝛit peeſſu loqnimrer qno.n non nonem
uidear iſte titulus etiam contra facium iudicis dicit quod non tenet proceſſus alle.c.dilecti el no poteſt diel pſi efſic ligoſi
poſſumus tenere opinionem. Innocen. in. d.c. prio. 5. ii. ꝓxi. quod ſaus h probaiur ſecunduz enanpprieng cſb ſnen
nt debitus ut requiratur probabilis cauſa itine unum intellectum: qnimmo probatur:ꝙ ciiam inant iigioſares alingeo
randi. Mam non uidetur equum ut accedens excõicatio õ tales proficiſcentes non nalta rligl ipa offio on e⸗
ex cã prorſus noluntaria babeat ſuſpendeꝛe iu H — o. n autem clerici poſſint peregtinan 1 wonaginr ge ſio onn
riſditionem iudicis/ Quo ad ſecundum ſclicet ne ticentia ſuoꝝ pꝛelatorũ: Solutio. dicit Mo. r brethe gog 4
quẽ effecm producat remedium buius. ti. dic quod aut uolunt accedere cauſa mere perct⸗ qr nonagatnr defio in
quod etiam ſunt opiones Maʒ abbas nidetur tionis: ut propter deuononem:et non lice de hoſfionisꝛe iö ñ h nanſter 3
ſentire ut prouideat ſolum contra attemata de auctoritate ſuperioris: ut in.c.non oporte ne lte enene öbis hi epo
facto. ea enim que ſunt attentata in iudicio non conſe. di. v. etiam ſi ſint epiſcopi:ut ct 4 G 1linſ pd ſton
debent reuocari remedio huins tituli. ar. c. an be uoto. aut non cauſa peꝛegꝛinationis: a o ſere Afinnatio caratione
dita de reſtitu. ſpo. nel ſi de fructibus benelicij appellatione proſequenda nel pro Bue taon s n ofinnan denni
peregrinantis fuit prouiſum nicario qui ſeruit prefſione:⁊ tunc poſſunt ire d papam toram tbiitoteſir tonigt⸗
loco abſentis hoc enim non eſt reuocandnʒ:ar. alium ſuperiorem: eiam inuito hretre⸗ niſunintt iterch ej adnig
.c. puenit.ij. S. ti. proxi. ⁊ ſubdit unum uerbum ij. q. vj. omnes oppreſſi H alctom ſnnc ginn ſe een O
notabile quod contra iſtos peregrinantes põr bus:de boncſtate tamen debet perere lie I. nfonmn deſed nio cniaſh re
uz.c. licet de egul. igararia

procedi in eoꝝ abſentia: pꝛout notatuꝛ in c:cõ quod ſatis placet: argument

un eunnggt Noſen
minpronn laſt imtntmniie

unſ
mſän des gnu fitn hriti
dmimnh Noenaonn. Qltemmnorn
mn unt ſe r eeo oc oochet ſonnn

Mdm, un dbi es chtncofnneg

wcknindis ebnſſg gotr iwltinen
d p woo goſtſon ſunn inninnh e
unn huinu ill ufſamnohnt gott
rmmminns iuſinmmng
m, m e A AR
NN ſh hla wl
r N N bid A t ier mcͦti,
ü
ANVoNNaAtderae
aORmaeren dn
õ gdnd

ud lnn Phliet nen iucſi
M Canaiiscerftsdg ſe⸗

Gu monr lit fnterhnnt
in mepum alen id gens n
4 “ erm mmniinn
ar thcntgel untnet
ed hncitn
arprobebllelciinin H
nge eccnli Qud ifner ien

ger gimn glocſie Nl
ien wl 00 ſuns 1 Fodan 1
05 . .dimmo Nbm/
Nfllenes 5
moro mmndol poſnt ni⸗
egantſin
n m lecre Cſun

vo mi cdootcſinn

aent plopel ⸗ G,
vonis: , orwen nle /⸗
waoſiin nrelece e

4

„V. elia
õ
voto.201! ennec⸗
cpelnoſe cwolont ii cn

4 fo
ſſone nn CM win 0

Aut uolunt accedere 2 pegrinari ꝓ utilitate eo
ꝛũ tim ſine cã neceſſaꝛia:⁊ tunc tenet ꝙ ſit opus
hẽe auct᷑em ſui pᷣlati nel dñi pape in aut᷑.de epi.
in. J. interdicimus qð nõ. æ per hec habeĩ clare
mã huitituli.

Sequitur rubrica de cõfir. uti. uel inuiil.

9 Hec rubrica cõtinuatur hoc ordine. S. niſũ
eſt de ſuſpenſione ſnie ſen iuriſditionis iudicis

que fit remedio appellationis feu peregrinatio
nis: Sed quia ſnia ſeu procefſus indiciał qunqʒ
cõfirmatur ꝑ ſuꝑioreʒ. æ poſſet dubitari de uali
ditate et iualiditate ↄfirmatiõis merito ſubijcit
hec ubric.de confir. nri.uel inuti.

quis et.
Hoc dicit. De ꝛe ſciẽ̃̃

cõfirmata per papam
inferior index cogno
ſcere non põt.niſi ↄfiꝛ
matio non tennerit:ut
qꝛ ſurrepticia nł de re
litigioſa. hoc dicit iſtud.c. cũ ſequenti. Secunda
paas ibi:ſed ſi.¶ Hõ pꝰ ꝙ cõfiamatio facta de
re litigioſa eſt ipſo iure nulla.un ea nõ obſtante
poteſt ipſe iudex inferior procedere ad uſterio
ra tã in cognoſcendo qᷓ; in decidendo. Et intel
lige qñ in ↄfirmatione nõ fuit facta metio de ſt
tigio. Mã ſi fuit facta mẽtio arripitur illa cauſa
ab inferiori iudice:ut hic in fi.tex.ꝛꝰnõ.q; non
r᷑ quis rẽ pacifice poſtidẽ:ſi ſuper ea monetuꝛ
ſidi queſtio:facit qð nõtur in. c.ↄmiſſa de elect.

. . vi. ¶ Ns ttio nnũ nõbilẽ effectũ ↄfirmatio
nis factẽ per romanũ pontificẽ intellige ex cẽta

ſcia. Mã pcludit manus oꝛdinanoꝝ ut amplius
nõ poſſint cognoſcere ſuper re ↄfirmata neil de
ualiditate ipſius confirmationis. Sie in. c. cum
ueniſſent S. de iudi.⁊ de hoc.j.in glo.fi.lanꝰdi
cam. In glo. i. ibi non facit remi litigioſam.
ec glo. põt bẽe duos intellectus. Dꝛimꝰ

ꝓꝙ queſtio mota ſuper poſſione non facit rem li

tigioſam.i.pꝛoprietatẽ ipſius rel:⁊ tunc glo.bñ
loquitur ex quo.n.non mouetuꝛ qõ de ꝓperate
nõ poteſt dici ipſã effici litigioſam:et iõ poteꝛit
alienaꝛi ꝓprietas ipſiꝰ rei ſine uicio litigioſi: ar.
in ant᷑.litigioſa res eſt all.in glo ¶ ⁊ pot glo.in
telligi ꝙ ipſa poſpio non efficiatuꝛ litigioſa:ex
quo nõ agitur de dnio: ꝓut requirit aut᷑. pꝛeal.
orrarĩ buiꝰtʒ hic do.an.⁊= cꝛedo ꝙ bene:
qꝛ Iʒ non agatur de dñio rei:agitur tñ de dnio
poſfionis:⁊ iõ ñ lʒ tꝛanſferre poſfionẽ in alium
lite pendente: æ nõbis bñ iſtam gl.cũ predictis.
In gl. ij. in fi. ꝓ declaratione glo. æ mãe de

bes ſcire qꝙ; ↄfirmatio qñʒz rꝛibuit multum noni
iuris. ut ↄfirmatio electionis facta per ſuꝑiorẽ.

HNam tribuit poteſtateʒ admiſtrãdi: ut in.e.trãſ
miſſam ⁊ in. c.qtiiter de electi. Qũñqʒ nullum ius
tribuit ut eſt ↄfirmatio cuiuſq; rei facta ꝑ papã
in forma cõi: ſed ſolet ipetrari ad cantelã ne ui

He ofir un. nkinuti.

deat᷑ ſine ſcia pape procedere:ut magis timeat:
⁊ dr̃ facta ĩ forma cõi qñ fit ↄditionaliteꝛ nõ co
gnito de caã: ut cõfirmamus tibi poſſeſſiões q̃s
iuſte poſſides uel per ſilia neꝛba ſenu per ſimilem
formã. Et de hac ↄfirmatiõe nide tex.cũ glo.in
c.qꝛ diuerſitatẽ.j de cõceſ.preben. Qaedã cõ
firmatio netus ius ↄfirmat:2 ↄſolidat nt qñ fit
Ifirmatio ex ceꝛta ſcia. Et dr ex ceꝛta ſciẽtia qñ
totũ negociũ fuit pape reßatũ: 2 ipſe poſtmodü
ↄfirmauit maxime apponẽdo cłam ex certa ſcia
7 hec cõfirmatio operat᷑ plus uel minns ſm ſub
lectũ diſpoſitũ. Nã ſi iuſte poſſidebat opabirur
ui inferior nõ poſſit ãplius de illa re cognoſcef
.l. utrum iuſte poſſideat nel ne. ut in. c. ſe. Item
facit rẽ mai ꝛis quctoꝛitatis. xi. di. quis neſciat.
nandoqʒ operatur maioꝛem effectum. nã
ſi iuſte nõ poſſidebat incipit iuſte poſſidere: un
de ſolet papa apponere clanſulam ſupplentes ð
plenitudine poteſtatis oẽm defectũ ⁊c. ⁊= ſic inua
lidũ facit nalidum:ut in.c i.de tranſac.iij.q.vVi.
boc quippe. Adde quod dicam in glo. ſequen.
n glo.in neꝛbo exorta.ibi:ſʒ certe nõ ẽ ne
rum.Hec ipugnatio cõceꝛnit primũ membrum
diſtincrõis vin. 2æ nõ fm ur pʒ ex ſequẽtibus Et
ut heas clare totaʒ mãm glo. diſtingue ſic. Aut
cõfirmatio fuit facta in forma cõi:ut dixi in pꝛe
cedenti glo.⁊ tũc nõ precludit uiam iudicibus
ordinarijs cognoſcendi de naliditate iuꝛis con
firmati ſeu de iure ↄpetenti ei qui obtinuit ↄfir
mationẽ:qꝛ talis ↄfirmatio paꝝ aut nihil oꝑat
nt. ð. dixi:⁊ de tali ↄfirmatione nõ loqnitur iſte
tex.nec.c.ſequens. Aut ↄfirmatio fuit facta ex
certa ſcia:⁊ tũc ſi eſt ſurrepticia:puta qꝛ fuit ob
tenta ſuper re litigioſa non babita mentione de
linigio nel alio mõ peccat in ſurreptione: æ dicẽ
dum eſt idẽ.nõ enĩ nalet ralis confirmatio ut 5
2 in.c.ſequẽti.æ hoc imellige qn nororie cõſtat
de uitio ſurreptionis:puta ut dicit Inno. in. c-
ſe.qꝛ pars cõfitetur uł ↄſtat ex tenore bulle. Et
nõ.hoc diciũ ꝙ id qð cõſiat ex tenore lay pa
pe dr̃ notoriũ:⁊ ita loquit᷑ rex.in.c.ſe.dum dicit
aut certũ ſit æc. Si vo eſt ꝓbabilis dubitatio ſu
per ſurreptione nõ põt inferior ſuper h cogno
ſcere quẽadmodum non poteſt cognoſceꝛe gene
raliter de prinilegijs pape:ex quo iuſurgit pro
babilis dubitatio: ut eſt tex. in. c. cum neniſſent
S.de iudi.ſecus dic ubi dubiũ eſſet leue uit ibi
notat᷑. Si vo ↄfirmatio non eſt ſurrepticia non
põt inferior cognoſceꝛe de naliditare cõfirmati:
Vñ reſpectu preteritorũ precluſa eſt nia inferio
ribus:ſed reſpectu eoꝝ que de nono orta ſunt:
ntputa ſi accuſatur ð crimine: Ppter qð prinari
meretur iure cõfirmato non eſt inferioribus iu
dicibus ſublata poteſtas: ut nõbilitcr dixit iſta
glo. qᷓ; tenebis menti:æ probatur ratione pe qᷣa
confirmatio ſeu priuilegium non extenditur ad
ius non cogitatum. Ad hoc qð in ſimili Itgituꝛ
et nõtur in. c. eum inter.p.de renunt.= in. c. ſug
geſtum de deci. Iem ſi diceꝛemus oppoſitum

ſequeretur qð cõfirmatio pſtaret exemptionem

E 3

E„

N— ——

pas Per 9 n. Aease

N. parpf 79f a J. f. 1cen A ſecpl2 fant

ſeent

reſpectu ordinariorũ: qð no eſt dicẽdum cũ tãtũ
papa uelit ſibi cõſirmaꝛe ius reſpectu iuris ob
tenti de pᷣterito. Sed er glo. queꝛii:nũqͥd poſſit
peti confirmatio ſnie a qua.·j. decendiũ nõ fuit
appellatũ Inno. inſtat. ⁊ pᷣ ãguit ꝙ n: qꝛ ſi ſſia
tenuit tranſiuit in rem iudicatã: ⁊ fecit ius int ꝑ
tes: lʒ ſuiſſet iniuſta: ur in c.cũ int᷑ de re.iudi.et
in.l. ingenuũ de ſta. bo. = ſic fruſira fieret confir
matio. Aut ſñia erat nulla: z idẽ dicẽdnm ẽ: q;
qð nullũ eſt cõfirmari ñ põt:ut in.c.auditis.S.
de elec.cũ ſi. Itẽ poſſeſſoꝛi ñ eſt ꝓdita actio:ut
in. c. exaiata. S. de iudi.⁊ inſti. de acti.poſt prin.
Sed bis ñ obſtantibꝰ Inn. tʒ oppoſuũ dicẽs

ꝙ ↄfirmatio muliũ poterit operari. Mã ſi ſnia

erar nulla æ ↄfirmatur poſtea iudicialiter cũ cãe
cogniriõe efficituꝛ ualida: æ qꝛ fa ſñia qᷓͥ ẽ 2 iꝰ ꝑ
tis trãſit ĩ rẽ iudicatã:ſi ab ea ñ appellatur:nec
poterit poſtmodũ obijci exceptio nullitatis z ſi
p' ſñia petit᷑ madari executõi:⁊ cũ hac ↄcluſiõe
Inno. tranſeut doct. B. Sed adueꝛte: qꝛ idem
Inn. in. c. ſequẽti aſſumit gnãliteꝛ mã qͥ actus
pñt peti ↄfirmãi.⁊ ibi ↄcludit ꝙ; actꝰiuꝛiſ ciuilis
2æ canonici pni peti ↄfirmari ẽt Sdicẽte ꝑte cita
ta:exẽpluʒ de ciuilibꝰ in.l.adoptio ⁊ in.l.nã ita
ff. ð̊ adop. facit tex.in. e. bone.j.e.Exeplũ in ca
nonicis qñ petiĩ electio ↄfirmari uel aliud ius
canonicũ:ſed actus iuꝛiſgẽtium ut ſũt Sctꝰputa
nenditio locatio ⁊ ſimiles nõ pñt peti cõfirmaꝛi
inuita altera ꝑte:nec cogit᷑ aliera ꝑs in iudicio
rñdẽ:qꝛ iſti actus dependent a mero ↄſenſu ꝑ
tiñ:iõ index ñ bʒ ſe ipedire.niſi uelit cõnfirmare
ptibꝰ cõſentiẽtibus Hoſti.dicit ſe capeꝛe hanc
ſubtilitatẽ Inno. Mã łʒ pctus a pᷣncipio ſũt no
lunrarij:iñ ex poſifacto necefſe eſi eos obſeꝛuãi:
ut. in. l. ſicut. E. de acti.æ ob. æ in regula ꝙ ſeł
placuit ðᷣ re.iuiſ li. vi. Et iõ nõ uꝰẽ diffeꝛenna ex
poſtfacto inteꝛ actus ciuiles ſeu canonicos ⁊ at
rus iuriſgennũ. Sed anendenduʒ eſt ꝙ Inno.
in. c. ſe. dicit plus ſibi placẽ ꝙ nõuit in.c.cãʒ.].
qui fi. ſint le.⁊ ibi uẽ teneꝛe oppoſitũ eoꝝ q̃ nõn
ctur hic et in c.ſe. dicens quẽ nõ poſſe petere ꝓ
nũõciari ſe eſſe legitimũ ł mꝛimomũ nalidũ uł qᷣd
ſimile:niſi de quo moueatur qõ ſibi pncipłr uel
diffametur iuxta. l. diffamari. C. de inge. ma. uel
incident᷑ hoc petat in indicio utputa:qꝛ agit de
bẽditate æ opponit᷑ defeciꝰ nataliũ:iũc ꝓpter ⸗
dictõeʒ bñ potẽit.perẽ ſe ꝓnũciaꝛi legitimũ. Cõ
cluſio ergo eſt ꝙ ex quo quis ẽ in poſfione uel
ꝗſi alicuius iuris uel rei nõ põt perẽ ofirmatio
nem ab inferiori:ſed a pᷣncipe põt.¶ Et bane
opi.tene:niſi in caſibns ſupra exceptiſ:⁊ per hec
dico limirandũ hoc dictũ Inno. bhic ut ſi lapſuʒ
ſit decẽdiũ:ita ꝙ nõ ẽ locus appellationi ñ põt

peti ↄfirmatõ ſñie ab inferiori:ſed a pᷣncipe ſic:

facit qð le.⁊ nõ.in cle.ſi appellatiõem de appel.
boc t itellige prout plenę giſtinxi in. c. quarto
.S. de ꝛe iudi.ubi nide. ũqd aũt pnceps in
cõfiꝛmatione poſſit ſuppleꝛe defeciũ iuris nãlis:
puta ðᷣfectũ cõſenſns.ſentit Inno.in.c.ſe.ꝙ nõ
niſ ſit talis actus qͥ pendeat a mera fachate pᷣn

¶ Be ↄfir. tl. ut innti.

ECle. qðᷣ ñ accidit in aliq

cipis: uiputa Sctus ſuꝑ rebus eccleſiaſticig
quatũcũqʒ ſit nullus ex defectu cͤlenſgerpate,
qꝛ caplim n conſenſit põt papa conlirumkerſe
ad hoc.c. ꝓpoſuit de cõcel. pben. 2 q nön ti
c. ↄſtitutus de reſcrip. ⸗ i. c. ueniẽtes de zuren⸗
27 in. c. cũcta ꝑ mundũ 2= in. c. p printipalem in.
q.· iij Et p h hẽs expeditã mãm hind. c. ? ſa u
nã ut mã eſſet collecta:maxime qꝛ dicta 5ln
tant h nõta in. c. ſe. Jõ nolui ↄtexẽ p tot “
ntriuſqʒ.c.ſʒ forte hac roe glo. nihil ſcꝛiplit ſi
1 alio. c. becõpilationis
O ne. fe cõſirmarõis ſupeꝛ ſnia
qua erat appellatũ nõ ua

lent ſi appellatus malicii
ent icioſe preueni
appellantè alias pendent donec de Doochaione

cognoſcatur. (Mor legi æ alij .
nol A js modis: u
ex.. dicendis: ſed nõ inſiſto: qꝛ nõ cQtinet na
tarem magnã Et p ponitur oſultatio. 2 rnſio
bimebris ibi ꝛñdemus.( Scom mebꝛi ibi ue

ru. ¶ M p ꝙ qn prioꝛes lie ſunt nulle:uk ſal

tem exceptiõe elidibiles nõ ẽ nexeſſe in ſcdis fa
cere metionẽ de poꝛibus. nalet eni hic poſterio
res ſe ipetrate per appellantem nullã facientes
mentionẽ de poꝛibus ipetratis per appellatum.
æ hoc ideo qꝛ prime ſunt nulle ul ſaltem poſſat
annullari per exceptionẽ: uide bonũ tex. cũ gl.j
c.ex tenore de reſcrip.⁊ in.c.ſuggeſtum de iuf
pa.? in.c.cũ noſtris de ↄceſſ.pꝛeben. Et innuũt
iſte ultime gl..idẽ eſſe in lr̃is ipetratis ad bnficia
qð nõbis. ꝛz nõ ꝙ appellans pot ffas ipetra
re qn cũqʒ uult nec põt pᷣueniri nimis peꝛ appel
latũ:de hoc dic:ut le.æ nõ.in.c.oblate ⁊ in c.ſe
pe. ð app. æ qꝛ mã fuit in toro illo titulo ſatis
diſcuſſa: iõ nõ inſiſto h in tangentid'mu; appel
latõis: ſed quicꝗd bic dẽ eſt reducẽdu; ad wom
ibi contentã. ¶ In glo. ij. in fi. hec glo. ſeiit pu
mũ intellectũ: de quo.j. in gl.fi. ? intellige iſtam
glo 2 ſequetes ſn ea ꝗᷓ dicam in glo.f. CIn
glo fi. in fi. Ex hac glo.colligunt doc. duas lec.
ad mMã tex que uident ſibi oriau iũcto pnſpio
cũ. Vᷣli. ueꝝ. nã ĩ pncipio ſimptꝛ inuit poꝛes lias
ipetratas ꝑ appellatũ eſſe nullas: ſy in. V. uerij.
innuit eſſe eas i pendẽti ſeu ꝙ debet lee ſu bie
uigoꝛẽ: donec de iniqua ſuia cognoſcat. Dria
lec. eſt ur pncipiũ intelligatur qñ appellatus im
peirauit r̃as ad iudices delegatos ſuꝑ cöfirmna
tiõe ſue ſnie:ſed nõ ualuerũt:qꝛ nimis pl euenit
appellantem: iur ea q hntur in. . oblate.. ð a
pel. H. uerũ intelligitur qn ipetrauit tepeſiue.l.
nimis ñ pueniendo. tunc eni ualent poꝛes et iu
dices ꝑ eas dati debent cognoſcere de ualicia
te ſnie nõ obſtante ꝙ in ſecũdis ipeiratis 1
pellantẽ ſit facta mẽtio gñalis de poꝛibus. 16
gñalis mẽtio nõ tollit pꝛioꝛes litteꝛas: ſed oʒ
fiat ſpalis:ut in.c.ij. de do.?⁊ 2iu. Ei en Pine
intellectuʒ adderet iſte tex. ad gicnu. c. ob lat
Fe priores impetꝛate debito ipe per appellain

nalemmt ſercho peniͦ iub yelne ervun
ſdis fiat mentio gñalis de pnor
ſecũdis fiat mentio g uſticie c. Eim

per illa vba nullis Iris uerilall 2 1

ſapribus literis 1e Menn
babalt enacnne cöfiiratione

mni mo chenet gfimmio l a
ſormn cdi bibebat pellgee ni
iq ine ſie:nr di c i. N
matoriu; in bot fo caln bz iuen
ſec nibilomindper ſeas ios ̃
gnitöe appel oloſs:et 1 ſi reir
ofrmatonuz romanet nnu/u:t
ma ct Koutſe mat G1
blur hubebit ſu eflcti t /ſcn ee
letnti gloni Niſima. (Mec ing
s lecraris one ſon moce d Wi
Ginc Genad d den
N.(Movien ſaig

Ckeona G bbicuncz plares lec pit eict

eſnpleckenda eſt q ouenit rubrit
ſo iterpretari ter ut conueniat
tuatus ne n unu mnodu argnn
rubrice:ulde ilemn gl in c ibi
Vl.? in. e. ſt ſoper graria ge off.
callico ſapmn.l proxi in gloi

Bm lecta

9 lius non tribultenec an
ſecd ſi q operebat confuat.
nocatlo priuſſegij no iucit of
60 9eti. Dinittur in vif pres
Peitio ? hape cömniſſio. In fg
ſiop relttio canonicori obie

un iudici datio⸗e ab ſpſis app

ibi nup ſororß̃ ſ
— N Itata penitio:
na ibi nos ig; u⸗ ſree

Pncipale affneni,
mnhatcnſi eſt buͤti inß
el
ſie ae ac loca remota.

ni rn nirn ſus in o .
ni e drti dr olenii n
tnkide aſie

ln Pai in
mimiin niitol onun
g (rnunlun

ihriikros⸗
a amielt 4 itrn 6 n

nk
i. (B, „Cn Müͤbire
eikinnti
rmnmnee didigs iin ſt i cet
arnaimid jnth li ine tiin
akienre nm liſrone
Nenrmn Nrisiinmnshernhnn
1dor oq ine in nieil ienſen
mulm animninide wing i
Kq mortdeſein tint iNottun t
x.tru ci wſno or iſ oren Eimi
Rratm AAAijnE, ii
Pas /1gan u
gig l mii nnbn e
armrtnetdͤnnante
zim Nrüealin s
Amndsiriedtg

in in oing e tcie
vrc faicnegt 1

gren clgendeun

N/ ai ni 2 S

DstddcnidNedtväxtia.
ma Phipietrlunt

— „
ſr-Ar 2600α2 .

¹ 2 , 4.

e ↄfir. nti.nł inuti.

hot clarius eſt intellectus.c.ſed non placet qᷣa
non ↄuenit rubrice. nã ſi utreqʒ l̃e fuiſſent ipe
tꝛate ad indices faceꝛẽt potius ad titulum de ap
pel. ſed qꝛ hic tractatur de cõfirmatione dʒ tex.

intelligi ᷣm aliũ intellectũ nʒ ꝙꝙ pᷣmũ ꝛeſcriptuam

impetratũ ꝑ appellatũ fuit pure cõfirmarorium
ſnie:ita q; papa ↄfirmauit ſniaʒ in forma cõi.ſ.
ſicut iuſie ſata erat nec mandabatur aliqᷓ cogni
tio iudicibus:ſed linere per appellãtem ipetrate
erant ſole indiciales æ dubitabat᷑ qᷓ preualerent
Mam uidebatr᷑ ꝙ ex quo ſnia erat cõfirmara ꝑ
papã ꝙꝙ; nõ poterãt indices ipetrati p appellãtẽ
cognoſcere de niribus ſnie:ex quo lie non facie
bant expᷣſſ mẽtionẽ de reſcripto ↄfirmatorio.
Sed hoc non obſtante papa decidit diſtinguen
do:qꝙ ſi pꝛimũ ꝛeſcꝛiptũ ñ faciebat mentõem de
appellatiõe eſt nulũ poſimodũ in. v. uex mutat
caſũ.ſ.qñ reſcriptũ faciebat mẽtionẽ de appella
tione: ſed ſe lie habebant illã cłaʒ gnãlẽ non ob
ſtantibus litteris ꝛc. Mec.n. mentio gnãlis non
habuit euacuare cõfirmationẽ legitimo mõ fac
tam ĩ mõ cõi:nec ↄfimaiio ex quo eꝛat facta in
forma cõi habebat pᷣcludere uiã cognoſcẽdi de
iniquitate ſnie: ut dixi. ẽ. c ij. Jõ reſcriptũ ↄfir
matoriuʒ in hoc fo caſu hʒ interim ſuñ nigorẽ:
ſed nihilominꝰper ſcdᷣas lr̃as ꝓcedituꝛ ſupeꝛ co
gnitõe appel atõis:et ſi ſnia rerractabit᷑ ſcripiũ
firmatoriuʒ remanet nullũ:qꝛ fuit factũ in for
ma cõi.ſ.ſicut iuſie ſata erat. Si vo ſnia ↄfirma
bitur habebit ſuũ effeciũ: z ita declaꝛando f᷑am
lectuꝛã glo.nẽ viſſima. ¶ Mec inſiſto ãpliꝰ i ali
Is leciuris que ſunt modice u niitatis. Mam ut
dixi in. c.ij. Ofiꝛmatio facia ĩ foꝛma cõi de modi
co fuit. ¶ Nõbis tn ſꝑ iſtã gl ad aliũ effectum

Weorcmn ., ubicunqʒ plures lec. pit elici ex uno tex. illa

amplectenda eſt qᷓ ↄuenit rubrite:⁊ ſic debemuf
ſp iterpretari tex.ut conueniat titulo:ſub quo ſi
tuatus eſt/z nõ unũ modũ arguendi a ſituatiõe
rubrice:uide ſiłem gl.in. c.tibi qͥ de ꝛeſcripti.li.
Vi. ⁊ in.c.ſi ſuper gratia de offi.dele.eo.li.et in
⁊c.unico ſupꝛa.ti.proxi.in. glo.ij. 3
7 nnouatio p
B m dilecta. nilegij nouuz
Lins non tribuit:nec antiquuʒ oↄfirmat
ſed ſi qd ↄpetebat confuat. Vel brenius ſic:ꝛc
uocatio priuilegij nõ iducit ↄfirmatõem iuris ĩ
eo ↄtẽti. QOiuiditur in.vij ꝑtes pꝰ ponit ſoꝛoꝝ
peritio æ pape cõmiſſio. In fa ibi nos aũt inqͥ
ſitoꝝ relatio æ canonicorũ obiectio. In ftia ibi
un iudicũ datio: ? ab ipſis appellatio. In qᷓta
ibi nuꝑ ſororũ i᷑ata petitio:æ eoꝝ ↄdictio: In
qᷓna ibi nos igẽ pape interlocutio:? puilegij in
nonatio. In ſexia e ueꝛo papa abbatiſſam
cõſtituit ꝓcuratricé. In ſeptima ibi noletes cõ
mittit pncipale diffiniendũ. ¶ HMõ pibi ꝓpteꝛ
uiaꝝ: ꝙ periculoſũ eſt hnti unũ pᷣuilegiũ dunta
rxat illud deferre ad loca remota. nã eo ꝑdito ul
ↄſũpto pdit᷑ in effectu ius in co ↄtentũ.5.de re
ſti.ſpo.ſepe:iõ tuiũ ẽ ut ſolenit᷑ trãſcribat᷑:ar. in
l.unũ teſtm.ff. de teſta.ð et ſic ꝑdito originali u’

ſta fieri abraſio ſeu alia falſitas i papyro:ſicut ĩ

colſumpto poſſit fieri ꝓbatio per trãſũptũ. S.
fi. inſtru. c pe.?æ ul. 2* nõ. ibi ſub ſigillis ſuis/qp Dtqjlle autenntm J.
ſigiliũ epᷣoꝝ:æ abbatũ ẽ auctẽticũ Quid ̈ aliſfſfſj
prelatis inferioribus ⁊ caplis eccliarũ maxie ca
thedtaliũ: uide qdᷣ nõt AInno. i. c. ij fi iſtru. ſa
cit qð nõ i.c. poſt ceſſionẽ ðᷣ Pba. ? i. c. ſi cano
nmici de offi. ordi. li. vi. Iẽ nõ ꝙ iquiſitio teno
ris alicui ſcripture ſeu iĩdagatio Vitatis æ faiſita
tis ẽ öᷣlegabil poſſz gꝰ eps uł aliꝰ ſuꝑioꝛ ↄmiuẽ
iquiſitoeʒ alicuiꝰ ſcriptuꝛe:æ ad rũſionè iquiſito
ris ſolenẽ trãſũpiõeʒ illiꝰ facẽ:lʒ ipe origiale nõ
paſpaueꝛit queadmõʒ ̊ papa fecit. Itẽ nõ ꝙ ꝑ
S0dictõez illiꝰ cuiꝰ itereſt priuiegiũ ſi ualẽ ipedit
ipſiꝰ puilegij renocatio:dõec cã dictõis diſcuſ
ſa fuẽt. Ex quo ifeꝛt quẽ poſſe pᷣẽdẽ ĩtereſſe ut
priuilegiũ ſeu iſtr̃m alteriꝰnõ remouet᷑:æ iteꝛeſſe
pot vᷣſari ĩ eo:qdð uexari timet ex documẽtis nõ
legitis. Et ex h̊ 2 ex tex.nõ. ꝙ puilegia ſublata
ꝑ pᷣſcꝛiptõeʒ uł qᷓ pnit elidi exceproe nõ dᷣbent re
nouari:qꝛ iĩ furuꝝ pnit pᷣſtare mãʒ ſitigij. Itẽ nõ
2 tene ſeꝑ mẽti ꝙ nedũ diſpõ ſunplex trahit᷑ ad
aliñ caſũ ex idetitate rõnis:ſʒ ẽt caſus exceptꝰ a
rfa. nã papa hᷣ caſũ exceptũ iĩ c. qm ut lite nõ cõ
teſta.i teſte ut recipi poſſit nõ ſeruata iuris ſolẽ .
nitate trahit ex idenitate rõis ad inouatiõeʒ pui
legij: ⁊ ſic ẽ h̊ͥ cãus ꝓ nõiis gSl.i. l.i. C. ð̊ ↄdi.
ide.Er ꝑ ̊ cꝛedo:ꝙ lʒ i inꝛc reperiant᷑ tꝛes cãuſ Aa , ⸗n , re S .
excepti dũtarat ĩ quibꝰ abñies debẽt uocari ad
ec.ð quibꝰ ꝑ glo ĩ.c.ij. de teſti. li. vVj.q; uocandi *
eꝛãt ĩ alijs caſibꝰ oſißibus uel arduioꝛibus facit
qð nõ. Inn.i.c.ij. ð no.oꝑ.nũc.= glo. in. c i. 7c
ð his ꝗᷓ fi.a ma. ꝑre ca. Et ꝑ ̊ limita id qð et
exceptione firmare rłaʒ ĩ nõ exceptis. ut ĩ.c. ñs
xxxij.q.vij.⁊ ẽ bo.tex.i.c.ij.ĩ fi. j. ð oiu. lepro.
ꝓcedit eni ut reſtrigat᷑ rla ad caſus nõ oſimileſ
excep. Et uide ad pᷣdicta nõbile dictũ Barto.
poſt gl.i.l. ui.ff. ð uſuca ubi ↄcludit ꝙ ſi excep
tio ẽ facta ꝑ dicrionẽ taxatiuã:nibilominꝰ exten
dis ad aliũ caſũ: ſi ĩ alia ꝑre iuꝛis reꝑit̃ excepiꝰ:
ut ibi nõ. æ Vvr ꝓbari i.c. qm ĩ prin.iũcta glo. ut .
lite nõ ↄt᷑. Si aũt ſpeciſice alibi nõ excipũ:æ iũe
P idetitatẽ rois extendit᷑ ĩ mã fauorabili 2 pia:
nt ſetit gl. nõ. j. l. ilud. C. ò ſa. ſanc. eccł. in vbo
alicuiꝰ.ſecꝰ i mã reſtringibili:ut nõ.in .l. i. C. de
pfi qui fi. di.? h̊ͥ nõ. Hõ ibi nõ ĩ pgameno æzc᷑:
ꝙ pᷣuilegiũ põt ſcribi nõ ſolij i ꝑgamẽeo:iʒ ẽt in
papyro.æ uide qð nõ.ſpe.iĩ ti. de iſtru.edi. F. po
ſtremo. v. itẽ ꝙ ẽ ſcripiũ in popyro:ubi dicit
inſtm põt eſſe publicũ ĩ papyꝛo. Et dicit Hoſ.
ꝙ lʒ h mã ſit ꝑiculoſior:eſt tn tutior:qꝛ nõ põt

X — . 2=
α Tirrſiuß wer ſzr M

pgameno. Modie in de ſtilo cuꝛie reicripta fiũt
in cariha pecorina:nt nõ ſpe.ðᷣ reſcrip.pñiatõe
.F. i. igi. V. ⁊ qm: ubi dicit Jo. an. qꝙ notanteꝛ
dicit pecorina:æ= nõ pecudina:qꝛ ĩ plus ſe habet
pecus pecoris ꝙᷓ pecus pecudis. Maʒ pecus pe
cudis ſumi᷑ ꝓ iſtis aialibus puis qᷓ ſunt ad uſũ
hoĩs.ſʒ pecus pecoris pro aialibnus magnis. vñ
oprebẽdit boues equos æ ſilia. Et hoc ad vᷣno
tandũ ꝙ et in iſtis ſcribunt qnqʒ priuilegia: et

—
4

CM ual. pſwipse wna er” gituadlent

»ser1 6 .·flarvibe vſurta α li

ꝓteſſus.quidã tũ dicũt ꝙ puilegiũ nõ eꝛat bᷣ in
cartha bombaſina ſcripiũ: ſed ĩ qᷓdã mã ↄfecia
ex quadam berba ꝗᷓ uulgarit᷑ appellar pauero ?
ũ glurinio quodẽ efficicbaĩ apta ad recipieduʒ
ſexipturã pdicta tñ de iuꝛe ꝓcedũt.facit qð nõ
glo. æ Mar. i. l. ců tabulal. f. de furtis. bodie tñ
nõrij pſtant iurameiũ de publicandis iſtrumtis
in cartha pegorina i pergameno: de quo dicen
du: ut nõ.i.c.ſicut ]. ne cle. uel mo ¶ Nõ. ibi
quaſi iõ nimia netuſtate ⁊c. ꝙ dictio qſi non eſt
Hiratis aſſentiua: ſ ipꝛopanua: æ denõt dimiutio
nẽ quãdaã. Qñʒ ſᷣm ſubicctaʒ mã, expᷣmit uerua
tẽ: ut bẽtuꝛ in euãgelio Joãnis:q̃ſi unigeniti a
patꝛe ꝛcʒ. ⁊ nide tex. cũ gl.in.c.ꝓut de do. cõtu.
H. i. V. qꝛ vo optimũ ar. ꝙ exẽpiũ ⁊ imedia
te pape ſubiectũ pot pᷣſcribi ſpacio.xl.annoruʒ:
quatenus piudicat ipſi p̃ᷣmlegiato:ſʒ q enꝰ pᷣin
dicat pape requiai ſpaciũ centũ annoꝝ. ſi enim
poruiſſʒ abbanſſa deduceꝛe ius pape i iudiciũ nñᷣ
fuiſſer opꝰue ↄſtitueret ꝓruratrix pape ad odu
cendũ ius ſuũ i iudiciñ ⁊ tenebis ĩ ̊ mèeti iſtum
tex. qꝛ multũ benefacit ſalteʒ in ar. æ uide ꝙ; nöt
glo. in ſili in. c.ij. de copel.mo. in. c. ad audien
tiã de preſcrip.⁊ in. c. nolumꝰ. xvi. q.iiij. ubi ſũt
tres bone glo. ad mãz: uide tũ oĩo qᷓ dixi ĩ. d. c.
ad audénã. Item nõ ibi poſfiones æ iura ⁊c.
/ꝙ ecchia romana gaudʒ p̃ſcriptiõe cẽtũ anoꝝ n
ſolũ in rebꝰ priuatis ipᷣiꝰrõne ecclłe:ſʒ ẽt ĩ oibus
iuribꝰ z pofionibus qᷓ ↄpetũt rõe libeꝛtatis da
te. Et ſẽtiunt doc. ex iſia gnãlitate Yboꝛũ h̊ ꝓ
cedẽ tã in rebus mobilibꝰ qᷓ; imobilibꝰ corꝑaſi
bus ⁊ icorꝑalhbus qð bn nõbis. Ex bᷣ enim ifer
tur ꝙ uſucapio triẽnalis in rebus mobilib? nõ
bʒ locũ cecliaz romanã unqd anr i eccle
lijs inferioribus habeat locũ uſucapio pdicta.
Mlene nõ.in. c.i. de in ĩte.reſti. Aueriꝰ nõ ibi
geſtes recipias ⁊c.tex.aꝑtũ ꝙ pᷣſcriptio centena
ꝛia põt ꝓbari per teftes cuiꝰoriũ ſetit glo. in c.
eũ nobis. 5. de pſcrip. æ dic u ibi dixi. Iẽ nõ.
ibi ſubiectõeʒ indicis c. modũ ſeu praticã libel

lel-anst & h leghet r ng, DGEi S& landi ſeu ſñtandi cũ eps uendicat aliquã eccliaʒ

Arrat-

ut ſubiectã ¶ Ainio nõ. ⁊ tene menn ibi corrũ
(vendo ⁊c᷑. ꝙ poſiqᷓ; quis ſuccubuit in cã debent
Toia prinilegia ſeu inſiza deciſiõi oöria laceꝛari ⁊
corrumpi ne i futuruʒ poſſint pᷣſiare mãʒ diſcor
die. Ex quo èt iferr ꝙ ſi penes te ſint al qᷓ iſt̃a
tibi inutilia ? iuri meo quo ad tenorẽ oria poſ
ſũ peiẽ:ut corrũpant᷑ ⁊ lacerẽt:facit ꝓ h.c.acce
dens el pꝰ:ut lite ñ cõt᷑.⁊ a ſili ſeu a ↄrio.l.ſicut
C. de libe. cã. z. c. eccleſia el.ij. S. ut lire pen. .le
diſſolute.C. de cõdi.ex e I gio . bi iõ nñ
poterat nideꝛ zc̃ ſed h̊ uẽ faciũ pape cũ papa
hic diſtuleꝛit inouationẽ ad pdictiõem ꝑris.ad
nerſe: g oʒ diceẽ ꝙ aliqð intereſſe prendere pot
