tur enim in tranſigente ſuꝑ cꝛĩe.⁊ dicit ꝙ tꝛanſi
gendo ux fateri crim.ur᷑ enim feciſſe metu ꝓbati
onis future:⁊ ſic non loquitur in excipiente:qꝛ
excipiendo intendit repellẽ aduerſarium ab in
tentõne ſua.¶ Quartã opi.poſuit Ja. de are.
ut recitat Cy. in. d.l.ſiquidem diſtinguens mul
tas formas excipiendi. aut enim reus ſic reſpon
det:confiteor obligationem:ſed tu feciſti mibi
poſtea pactum de non petendo: ⁊æ tunc niſi pꝛo
bet exceptionem condemnabitur:qꝛ fundata eſt
ꝑ ſuam puram confeſſionem itentio actoris.ad
hoc adducit dictam.l.ſiquidem.ij.hyn. z.l.i..l.
exceptionem. C. de ꝓba.et nõ hoc qꝛ ueriſſimũ
eſt: qꝛ ofeffio eſt ſeparata ab exceptione:⁊ eſt de
hoc bo.tex.in.c.preterea.ij.de tranſac.aut ꝛeuſ
dicit confiteor obligationem ⁊ ſi de ea appeat
dico qð feciſti mibi pactum de non petendo:et
tunc non poteſt actor ſe fundaꝛe ex illa ↄfeſſiõe
ꝛ obligationem negauit aut dixit ſi obligatio
pceſſit ut aſſeris iñ tu feciſti mihi pactum ð non
perẽdo:⁊ iunc non r᷑ confiteri nec negari:⁊ ſit

De exceptionibus.

non poteſt actor ſupeꝛ illa ſe fundaꝛc. æ hoc ca
ſu dicit ſoqui hanc decre.æ.l.non utiqʒ prealle.
cum ſimilibus: qualſi uelit ſecus eſſe quando re
us pure exciperer: puta ſi diceret tu feciſti mihi
erun de Ron petendo:quia tũc uidetur tacite
confiteri obligationem:⁊ in hoc accidit ad opi.
Accur.æ Dy. do. An. uidet᷑ iĩ effectu ſequi pr
mam opi.que mihi ſatis placet cum regula ex
ceptionem ⁊ dicta.l. non ntiqʒ loquantur indi
ſtincte:ergo ſimpliciter ſunt intelligende: ut ſtãs
in finibus mere exceptionis non uideatur ofite
ri:⁊ ſic niſi actor ꝓbet intentionẽ ſuam vr reus
abſoluendus ut hic.limita tñ ut colligi poteſt ex
pᷣdictis:qꝛ ſi pure confiter obligationeʒ ? imme
diate excipit ſibi preiudicat. Iẽ ſuper puro fac
to exceptionis poteſt actor ſe fundare:ad h̊ alle
go textum notabilem in.c.ex parte decani de re
ſcrip.ubi ille excipiendo dixit ſe pꝛocuratorẽ re
nocaſſe æ aduerſarius ſuper illa reuocatione ſe
fundanit.nam ꝛcſpectu eius quod ponitur expli
cite in ipſa exceptione non habet ipſe reus ali
quam excuſationem. nidemus enim ꝙ ſi excipi
endo negauit ⁊ poſtea ſuper illo cõuincitur pu
nitur in penam mendacij: ut.l.penultima.ff de
rei uendi.⁊ in autẽ.contra qui propriam. C. de
non nu. pe. eras limirari poteſt ſecundum
do. An.quando actor nult ſe fundare ſuꝑ fac
to intercluſo ꝓut eſt in facto ⁊ non prout eſt in
iuris effectu. nam illud nidetur reus fateri exci
piendo.exemplum. ſi enim agitur ex maleficio
inſamante opponens tranſacrionem uidetur fa
teri factum ex quo infamatur: allegat dictam.l.
quoniam. fl.de his qui nõ.iſa.ceꝛte illa lex ̊ nõ
probat:quia ut.S.dixi non loquitur in excipien
te ſed in tranſigente:cum cõſtat de rꝛanſactione
⁊ de maleficio obiecto:ſed hic nos loquimur qᷓ;
do nullo modo conſtat de facto:niſi ex eo quia
ſimpliciter iſte excipit.¶ Ireʒ aduerte quia qðᷣ
dixi de exceptione habet locum in replicatione:
ut actor replicans non nideatur fateri: ut dixi ĩ
reo excipiente ſecundum glo.notabilem in dicta
regula exceptionem:ideo qꝛ ſicut ſe het exceptõ
ad actionem:ita ſe habet replicatio ad exceptio
nem. eſt enim ꝛeplicatio quedam exceptio excep
tionis ut.l.ij.ff.de excep.⁊ ꝑ hoc babe
clare hunc articulum examinatumlEt notabis
ex predictis multas praticas excipiendi ut eui
tentur opiniones.ſis cautus ut taliter excipias
ꝙᷓ nullo modo nidearis fateri. Item tene menti
dictum Bar. ꝙ actor negans ex toto exceptio
neʒ non poteſt ſuper ea aliquo modo ſe fũdare

qnod intelligo etiam ſuper eo quod explicite

ↄtinetur in ipſa exceptione quod declara ut. S.
DOp. ulierius de.c. olim de Iyp. ubi commit
tehs falſitatem in cauſa perdit canſam eꝛgo mo
naſterium debuit hic ſuccumbere:cum pars ſua
falſauerit inſtrumtum. So. glo.iĩ ueꝛ. peꝛ nicium
ſentit h̊ contꝛaꝛium ⁊ non ſoluir:ſed glo. ſequẽs
ux ſoluere:qꝛ contrarium procedit in pᷣuato fal
ſante in cã ꝓpria:hic vo cum ꝓcurator falſanit
b 5

.
5. l. — ſ.:
Aglert- plu + „αW . rrr α nα 2*

V. ò liif pa Aed .

in cauſa eccleſie nam ut dicimuꝛ in tex. delictum
pſone ñ debet rdundare in dãnũ eccłe non ob.
c. tum ex litteris de in inte. reſti. ubi ex delicto
falſitatis fuit lata ſñia õ eccłam: qꝛ ſecundũ gl.
ibi deliquit rota eccła: Hᷣ ueꝛo non ↄſtitit capłm
fuiſſe ĩ culpa:immo inuitur ↄrium in eo qð dicẽ
delictum pſone zc. ¶ Mõ duo ſing. ex hac gl.
pꝰ ꝙ delictũ pᷣlati ⁊ capituli nocet eccłe. idẽ nõ.
gl. i. c. ij. ð or. cog. uide ſu ðᷣ h̊ qð ple dixi ĩ. c.i.
de do. æ contu. ⁊ nõ bñ.qꝛ ſentit hic glo.ꝙ ẽt ĩ
iudicio delictum ſolius pꝛelati non nocet eccłe:
cuius contrarium tʒ glo.i regula delictum i. vVi.
P. c. cum olim 8 cenſi.ſed nide guod dixi in. d.
c.i.¶ Secundo pᷣncipaliter nõ ꝙ commitens
in iudicio nitium falſitatis dʒ ꝑdere cauſam ſi
fallitas eſt talis qᷓ cie piudicare poteſt. Jo. an.
7 do.an. tranſeunt ſimpliciter cum dicta glo.ſʒ
ego allego Mar. in. l. in fꝛaudẽ. S. quotiẽſ.ff. ð.
iure fiſci in contꝛaꝛium.dicit enim ꝙ comittens
falſum circa inſtrumenta uel teſtes non ex boc
perdit cãm: lʒ aliter poſſit puniri de falſo:alle.
l. diuus. ff. re iudi. z.l.qui agnitis. ff.ð excep.
que bene faciunt:ſecus ſi committimu: falſuʒ cir
ea acta cauſe peꝛ tex. illius. J. quotiens: ubi tex.
apene ur̃ innuere ꝙ debeat peꝛdeꝛe cauſam: ge
neraliter in glo.ibi dicit.q qui falſitatem com
mittit in cã debet perdere cauſam: ſed ut pᷣdixi
Har. reſtringit ad acta:⁊ ſic in ueritate loquit
ille tex. 2 ita intelligit glo. in.l. i. C. ð foꝛmul. qᷓ
eſt notanda. ponit tamen ibi alium intellectum
ad dictum. F. quotiẽſ. ꝙ loquituꝛ ĩ cauſa fiſci qᷓ
agitur apnd ꝓcuratoreʒ fiſci:⁊ ſic in ueritate lo
quitur:Iʒ Mar. 2 glo. ibi extendant ad oms: et
ꝙ non hẽat locum in priuata cauſa: optime facẽ
c.cum olim.ij. de offi. dele. ubi ille qui uiolauit
ſigilla iudicum circa acta non fuit punitus in ꝑ
ditione cauſe. ſed ſolum ur non poſſit opponẽ
ʒ illa acta: uel niſi nelis Gendere: ur nõbiliĩ diẽ
HBar. in.l.qui teſtium.ff.de fal.ꝙ ibi non fuit
propꝛie commiſſa falſitas:cum non immmaue
ꝛit acta:ſed ſoluʒ aꝑuit ⁊ ꝑlegit:⁊ iõ fuit erordi
narie punitus. ¶ Quid dicemus circa bãc ua
rietatem. ut ꝛeducant᷑ aliqua ad concordiam:fa
tio ĩ hoc duo mẽebra aut queritur nunq̃d ↄmit
tens falſitatem in iudicio debeat ꝑdere cãm. aut
querituꝛ nunquid falſans inſtrumentum ſen ꝓ
ducens inſtim falſum debeat ſaltem iudicari ac
ſi inſtrummentum eſſet legitimum ita ꝙ Z ipſuʒ
faciat plenam fidem. Circa primum puto quod
regulariteꝛ non debeat ꝑdere cãm:lʒ poſſz aliteꝛ
puniri.qꝛ cum hec pena nullo iuꝛe caueat᷑ non
debʒ capitalis ſñia imponi ad hoc qð in ſili nõ.
glo. in. c. fi. ð iurepa.⁊ pena d cti.O. quotiẽs.cũ
loquatuꝛ in cã fiſci in quo ſunt multa ſpãlia nõ
debet extendi:ut in regula odia de reg.iur.li.
vj. ⁊ de pe.di.i.pene nbi dẽ ꝙ pene non debent
excedeꝛ caſuʒ ꝓpᷣum. Item tex. in dicta.l.diuus
indiſtincte dicit:ꝙ aduerſus ſententiam latam
ex falſis ꝓbationibus dʒ ſuccunibens in integꝝ
ꝛeſtitui.non enim dicit ꝙ falſarius debet pumiri

¶ BDe æceptionibus.

in amiſſione cauſe: ſed potius innuit ↄriũ apte:
cum cã ſit de nono agitanda remedio reſtitutio
nis in integruʒ:quod eſt contꝛa banc glo.æ gl.
c.tum ex lr̃is de ꝛeſti.in integ.non ob. c. oliz de
NRp. qꝛ ibi fuit clericus priuatus bnſficio pꝓpter
delictum falſi ꝓpter quod poteſt etiam clericus
deponi ab ordine z detrudi etiam in monaſte
rio:ut nõnteꝛ dicit tex.in.c.ſi eps. di. ad. c. tuʒ
ex liis dico:q; ſᷣm alium intellectum magis con
munem nihil facit. tulit enim ibi Papa ſeẽtetiã
3 eccliam cꝛedens q; inſtrumẽtuʒ ꝓductuʒ peꝛ
ecclłam eſſet falſum:⁊ ſic ꝙ nihil ꝓbaret:qð iñ
non eꝛat falſum. unde non tulit ſententiam pũi
endo eccłam:ſed credens eccłiam nulluʒ ius hꝛe
ex defectu ꝓbõis. Ad iſtum tex. Hndetur ꝙ ñ
probat quod propteꝛ delictum falſitatis debeat
quis cadere a cauſa ſed ꝙ ſi cauſa ſuiſſʒ eccleſie
debuiſſet iudicaꝛi ſecundum iſtud inſtꝛumẽetum:
qꝛ apponendo in inſtrumento ꝙ ille fuit epus
ſabineſis uiderur falſarius confiteri ꝙ in uerita
te ille ẽs de quo dr̃ in originali fuit ſabineſis:
⁊ hoc nõbiliteꝛ iſte tex. ut dicam in ſeq.

Emembro. ¶ Venmo ad ſecundum in quo cõclu
dam aliqua bona æ quotidiana dicta ꝑ Inno.

hic. ⁊ uidetuꝛ pꝛimo ꝙ debeat ꝓducens inſiru
mentum falſum uel minus ſolene iudicari ſecun
dum illud: quia non poteſt quis diceꝛe contra
inſtrumenta peꝛ eum ꝓducra:tum ratione pro
ductionis ⁊æ approbationis:ut in.c.cum oliʒ de
cenſi.tum etiam ratione tacite confeſſionis.naʒ
ꝓducendo inſtrumenta uidetur tacite confiteri
omnia in eis contenta:ut nõ. Inno. in. d.c. cuʒ
olim ? 2 Mar. in. I. poſt legatum ff. de bis q.
ut indig.2 facit iſte tex. arguendo ꝑ locnʒ a ſpã

li. ¶ Expediaʒ banc mateni ponendo aliquos

cãus qui eꝛunt quaſi concluſiones in mãNꝛ
mus cãus ſit quando quis ſine dolo ⁊ ignoran
ter produxit inſtrumetũ quod poſtea probatur
falſum: ⁊ ñ debet ſecundum illð iudicaꝛi:quia ex

quo fecit ignoranter non debet ex hoc puniri:

ſicut hic dicimus in eccła que non fuit in culpa:
et facit.l.poſt legatum prealle.nec ꝛatione cöfel
ſionis tacite poteſt aduerſaꝛius ſe fundaꝛc ſi a
liquid ibidem continetur in fauoꝛem ſuum:qꝛ
illa tacita confeſſio que reſultat ex pductione eſt
coheꝛens inſtrumento.unde ſublato inſtrumnen
to ut falſo tollitur æ tacita conłeſſio tũqᷓ acceſſo
ria. uidetur enim quis confiteri quatenus inſtꝛu
mentum ꝓbat et non aliteꝛ: ut dicta.l. poſt lega
tum: et hoc noluit Inno bic ? Baꝛ. n. l.l.voſt
legatum. ¶Secundus caſus retentis pmiſlis
termis qn ꝓducens inſtrumentum eypreſſe fuit
confeſſus uera eſſe omnia que comtinentur in
ſtrumento:z idem quod ſupꝛa dictum eſt in in
ſtꝛumento poſtmodum falſo pꝛobato ſcecundum
Inno. æ Haꝛ. in. d.l.quia licʒ hot caſu emana
uerit ultra ꝓductionem expreſſa conkeſſio. tame
eſt applicata 2 ꝛelata ĩ inſtꝛumẽto:? ſic ui Ofiteꝛi
quatenus inſtrumentum pꝛobat ⁊ non aliter: t
dicta.l.poſt legatum: facit.c.lraternitatis ?

n Prin
elut ſye⸗ n le

itineriln un in
ſolontfi an imn umi⸗
llginlutu Nrunimn
ſtiinart t o ilt in
nifrure rutin i inimn bun ai
Gckaune tnisnmleinclgens egen⸗
gtem l lelinſtin velcbarun ſmpdiea
ſerchiereinin ddmin dentanen
göfrenaGaentt mtce tc
nialtnuch dpoſten Pper iam micum
jeiden cbata orinewr inducanr enn
ſblihnciinnröen ſünneins gn
Perenda Kopinioni ions geris
Nſr Niineinr ſundht⸗
enmiſtsmmigaiſtleßtelanhisi
Cornigeleit: innd rincer onie
czuntönſumnsdend itnid
dtanng ginisbinehnunan
gur gaiautgaiutußt
i tonnenmgch rſ poſſon
ſoftenmr anqueonſin, un g⸗
Nicr monens hin (bafn cſe
. lus etioin
cecbat y gr eg oe zonn
MAMl, qr en oftando

A wonmanc niſt mm gle itz
ſneis udam fälnnbtniimnie
rilechz e io in oigifl iu imi
t boc nobilna ſfeterur dunnt.
õl
mn aiqui bon t poidinuden)
hicet icem onnmo deben oalapite
mum ſalſium veſ mius ſolene indien ta
dum iud, omia non porſt uis ier oonn
urumema per nn oemam nmone
Cvcions ? gpprobanonisrut inc e
nſ m aian ruone nſte oſſomns,
AMench iſtumenn Uidauur ucte coniien
ommunsCNNNö. Yindtt
mtd Bu NKrkrun Ndod,
ndgditirrrdrih Nahiſit
=
õ

e doonighon
8i gomdo guis he o bnt
mc aiͦ abod aygn
cunumniidindiengei

ibi nõ. de hereti. ¶ Lertius caſus qñ confeſſio
emanauit nulla hita mentione de priuilegio ſeu
iſirumento:⁊ tunc reprobato inſtrumento nihil
ominus remanet tamen confeſſio ſᷣm eos ꝛatio
poteſt eſſe quia ex ſepaꝛatis non fit illatio ðᷣ tꝛãſ
la.prela.c.ij. æ.l.papinianus exuli.ff. de mino.æ=
.l. neqʒ natales. C. de ꝓba. adde ad hunc cãum
notabilem limitationem Hart. in. d. I.poſt lega
tum:qᷓ; non ſolent hic allegare canoniſte uidelʒ
q licet hoc cãn non corruat ↄfeſſio reprobato
inſirumento:tamen ſi confuens uult rõe erꝛoꝛiſ
reuocare confeſſionem hoc poterit allegando il
lud priuilegium reprobatum:quaſi fuerit cauſa
illius probationis ⁊z confeſſionis:quod nõ.faẽc᷑
quod in ſimili nõ.in.c.ſinem de do.⁊ ↄtu.æ.l.q̃
ſolidum. ff. de le.ij. naꝛtus caus qn agimur
ignoranter producto inſtrumento reprobatur
p aduerſarium non ur falſum ſed ut minus ſolẽ
ne:puta qꝛ deficit ↄſenſus canonicoꝝ ubi neceſ
ſario ðbebat interuenire uel chartã nõ eſſe ſuffi
cientẽ ad ꝓbãdum id ad quod inducitur: ⁊? tũc
fᷣm Inno. rata manent omnia ibidem contẽta
ꝓpter ↄfeſſionem. Rõ diuerſitaiis inter hunc
caſum ⁊ pcedẽtem eſt:qꝛ ꝓbato inſtzo falſo tol
litur fundamtum cni inheꝛebat ↄfeſſio:⁊ ita per
ↄſequens totum tollitur edificium:ſed i hoc ca
ſu ubi ñ ꝓbatur falſum remanet iuſtrumtum in
ſuo uigore:łʒ ñ habeat tãtom uigoꝛem ut cꝛede
bat ille qui ꝓducebat. dueꝛtendum tamen
ſubtiliteꝛ circa hoc naʒ Faane ſeq.colũ.ut᷑ pᷣ
ma fronte uel recedere uel limitare hunc caſum
dicit enim ꝙ ſiquis male intelligens legem alle
gat eam ꝓ ſe uel inſtim uel chartam ſimplicem
dicit ſibi fauere in ſua cã:cum in ueritate ð iure
nõ faueat:qꝛ ni eſt autentica chaꝛta uel ẽ teſtimo
nialis tmin: tñ ſi poſtea ꝓpteꝛ alium arriculum qͥ
i eadem chaꝛta ↄtinetur inducatur j eum i faẽ
ſibi pindicium ꝑ rõem iſtã:qꝛ ueritas geſtoꝛum
pferenda eſt opinioni.l.illicitas. . ueritas.ff.de
of.pᷣſi.⁊.vViij.di.neꝛitate ⁊.c.ↄſuetudo.⁊ qꝛ qui
errat ĩ ius:ut in caſibus pᷣcedentibus ñ ſoluʒ ſe
corrigere põt: immo ⁊ iudex corrigẽ ⁊z ſuplere
dʒ ut nõ.in ſummis ð erro.aduo.ñ ob.pᷣm eum
ſi dicatur: ꝙ ꝓducẽs hanc chartam credebat ꝓ
baꝛe ꝑ eã id quod ꝓ eo faciebat:g z eadẽ rõne
dʒ ꝓbar᷑ contꝛa eum gꝰdʒ hbr̃i ꝓ ↄfeſſo maxime
ſi ↄfiteatur ea que ↄtinẽtur i charta eſſe ꝓbata
nã ex quo ueritas eſt ĩ Zrium nec ꝓbari pñt ſʒ
ꝙ credebat.pʒ qꝛ ea ↄfitendo errauit ĩ iuẽ ⁊ iõ
ſibi ñ pᷣiudicat ut eſt dictum ſecus ſi ↄfitetur ſe
cꝛedeꝛe ea qᷓ ſunt in charta eſſe uera.hic tũ fatet
Inn. iꝙ ſi ꝑ talem chatã minus autenrticã aliq̃d
iudicatũ eſſet:tunc tam iudex ꝙᷓ; aſſeſſor qᷓ; etiã
litigator eãdem chartã uel ↄſimilem uel idẽ ins
condẽnato agente õ ſe admittere tenentur:alłat
nõ. in ſumma ꝙ qſqʒ iuris:quod ẽ norandum.
Ecce geut patet ex ꝓxime dictis unlt Inn. ꝙ lʒ
iſir̃m ñ reprobetur ut falſum ſed ut minus ſolẽ
ne ni tñ nocet ↄfeſſio tacita:cuius contrariuʒ ur
ſenſiſſe in pcedentibus:nee doc.nẽi alꝛ declarãt

¶¶ De exceptionibus.

Poreſi primo dici ꝙ pr us dicta ꝓcedũt quã
do ſcieter quis ꝓduxit inſtim minus ſufficiens:
ſecus ſi ignorãter ur hic. ſj certe hec ſolutio ſia
re nõ põt qꝛ ſi ſcienter ꝓduxiſſʒ nõ eſſet dubiũ
? idem foret in inſtrumeto fallo ut ſtatim dicet᷑:
cuius ↄrium uoluit. S. Inno ¶ põt dici ⁊ me
lius:ꝙ aut inſtrumentum repꝛobarur ex defectu
extrinſece ſolẽnitatis:utputa qꝛ nõ interuenit in
alienatione ↄſenſus canonicorũ: eſt tñ inſirumẽ
tum in ſe publicum ⁊ autenticũ:⁊ tunc ꝓcedant
prio loco dicta.aut nõ eſt autenticũ:⁊ tũc pꝛoce
dit hec ultima.nõ enim vr̃ ꝙ aduerſarius poſſit
pro ſe inducere:ex quo nõ appꝛobanit illã char
tam ut autẽticã:ſecus ſi approbauit ut autẽticã
ſz ex alio defecru intrinſeco repꝛobauit: ad hoc
allego norabile dictũ Jo. an.i.c.cum i poſitioni
bus ð iureiur.li.vj.ubi dicit: ꝙ ſi aduerſarius
meus impetrauit reſcriptũ me ĩ quo narrauit
aliqua pro me poſſũ illa pro me faciẽtia appꝛo
bare ⁊ allegare ĩ alio indicio:q;ꝙᷓ ilið reſcriptũ
reprobẽ ut ſubrepticium:qꝛ ꝑ hoc ꝙ ſit ſubrep
ticium nõ deſinit eſſe autenticũ ꝛeſpectu narrato
rum el tertio diceꝛem ꝙ aut inſt umentũ
ſeu charta ꝓducta cõrinet factum ꝓducentis ue
riſimiliter ſibi notum:⁊ tũc ex quo ꝓducit vr̃
fiteri omnia ibideʒ cõtenta eſſe uera:nec põt ab
hac tacita ↄfeſſione deſiſtere:lʒ poſitmodum pꝛo
betur illaʒ chaniã eſſe minus ſolẽnem:arg.c, ab
excommunicato ⁊ qð ibi nõ.ðᷣ ſep. aut continet
factum ſibi neriſimiliter incognitum: ⁊ tunc cuʒ
nideatur ex ignorãtia approbaſſe diſtigue ut.õ.
ꝓx.dixi: aut nõ ẽ antenticũ ⁊ nõ põt ↄtra eũ
ꝓduci:aut ſic:licʒ in alijs ſolẽnitatibus deficiat
reſpectu ↄtentoꝛum:æ ſecus dicendũ ut.S. ꝛatio
diuerſitatis pʒ ex ſe:⁊ hec nõ ¶ NQuintus caſus
qnñ quis ſcienter æ doloſe ꝓducit inſtr̃m falſũ:⁊?
dit qnidam ur Inno. ꝙ nullũ in hoc eſt ſpẽale
in eccła:qꝛ quicũq; priuatus iducit inſtim falſũ
eo ꝓbato falſo nõ condemnabitur ꝓductor in
ſtrumẽta ad id qð falſũ iſtim ducebat eũ reneri
cum in ueritate non teneretur.fateor tñ ꝙ poſſi
condẽnari ð falſo:ar.ð cã poſ.⁊ ꝓprie.c.cũ ſuꝑ
Item alia rõne ſᷣm euʒ nõ dʒ ↄdẽnaꝛi ad id qð
ↄtinetur in inſtr̃o:qꝛ excipiendo ꝓponit:⁊ ideo
nõ ↄfitet̃ liſ dnt ut ipᷣe refert:qꝛ ex q ſciẽ
ter ꝓducit inſtrumentũ falſũ feꝛẽda eſt ſñia õ eũ
ĩ eo ꝙ facit ꝓducentem ꝑ ſuꝑius dicta: qꝛ.ſ.
Vr fateri omnia ↄtenta in inſtꝛumẽto:ſed ĩ eccle
ſia eſt ſpeciale nt hic:⁊ cũ hoc trãſibit hic Inn.
C Ex hoc potes colligẽ intellectũ ad iſtum tex.
in eo qð dicit:ꝙ delictum ꝑſone ñ dʒ pᷣiudicat
eccle.nã ĩ alio ilłle iſtʒ ꝓbaſſet ↄ ꝓducenteʒ licet
ꝓbaretur falſum.nõ enim ꝓbat lr̃a ꝙ alius de
buiſſet ꝑdere cãm ꝓpter delictuʒ falſitatis:ut.S.
dixi ⁊æ ſatis ſentit Innõo. Ex predictis nõ caſuʒ
ĩ quo iudex fert ſñiam ſᷣm inſtrummm falſum.
do.an.hoc temperat:ut non tam ex iuribꝰ iſtꝛi
q; in penam ſcienter ꝓducentis ſnia ferri debe
at:als ſententia eſſet iniqua.Ego ĩ hoc aniculo
ſic dicerem: ꝙ aut inſtrumentum ↄtinet unum
b 4

See exceptionibus,

factum indiuiduum:et tunc ſi adueꝛſaꝛius uule ueritatem: ſed aliqua quo ad opioné. unde auz
ꝛecipere ꝓ le qʒ reciꝑe etiam contra ſe. uñ ſaltẽ diu ñ deregit᷑ falſitas dʒ obſeruari PReſmane
ex officio ſuo iudex dʒ ↄſulere ꝓducenti:ex q xx.ãnorum peꝛcluditur nia dicendi nalliatan.
adueiſarius fundat ſe ſuper illo: ar. in ꝛegula ¶ Et ex bac glo.nõ: ꝙ id quod ẽ nullum .
ex eo de ꝛe.iu.li.vVi.⁊ in.c.cum olim de cenſi.⁊ ad ueritatem z quo ad opionem tractu tenpo
lic intellige nõ. ibi ꝑ Inno.? Har.i.d.l. poſt ris non ↄfirmatuꝛ. ſed id quod eſt nullum quo
legatum:facit qð in ſimili nõ in ↄfeſſione expᷣſ ad ueritatem ſed aliquid quo ad opionemn pot
ſa ↄtinente unum factũ indiuiduum: ut nö. Jo. ↄfirmari n ut i neꝛitate teneat: ſʒ ut precludatux
.an. in. c. i. de confel.li.Vi.?æ Har. in.l. aureliuſ uia dicendi nullum:⁊ ſic intelligo glo (Jo. an.
.F. idem qſijt. ff. de li le.æ in.l.ſiquideʒ. C. de ex multum inſtat hic circa mãn. ego plenius 2 ci⸗
cep.⁊ ſic intellige Haꝛ. ĩ.l.ſi cõſul.ff. ðᷣ adop. rius examinaui hos duos articulos in. c. lic; de
nbi dicit: ꝙ ſi in facto ꝓpᷣo tabellio ſcꝛipſit in proba. Et breuiter quantum attinet ad hoc.c.
ſtruintum ? ꝓduxit illud in iudicio:ſi pars ad dic ꝙ ſententia tenet mero iure ſi eſt lata pll
uerſa uult recipere ꝓ ſe tenet recipere ᷓ ſe. aut teʒ: ut.l.diuus.ᷣff. de ꝛe iudi.⁊. C. ſi ex fal iſtꝛ..
inſtrumentnz continet plura ſeꝑata:⁊æ tunc ꝓce totum maxie in.l.iij.tenet glo.⁊æ poſt eam Bã.
dit dictum Inno. hic:ut poſſit ſe adueꝛſaꝛiꝰfun in.l.ſi pretor. S. marcellus. ff. de iudi. non ob.i.
dare ex illo inſtro non in penam: ut dixit do⸗ qui agnitis que facit glo iſtam ceſpitare: quia
An. ſed quia ex quo ſcienter ꝓduxit uẽ fateri ſoluʒ dicit ꝙ ñ poteſt excipi de re iudi. nolen
omnia contenta iĩ inſtzo fore uera. un ſicut ĩ cõ tem agere de falſo quo minus examinetur qõ
tfeſſione expᷣſſa põt aduerſarius recipere quod falſi: ſnia tñ inteꝛiʒ tenet:ut in.c.accepimꝰ de fi.
facit pro ſe et reijcere ꝙ facit ↄ ſe:ut in.c.pᷣter inſtru donec per iudicẽ retractetur. aut ſentetia
ca.ij. de trãſac.⁊ nõ.in iuribus prealle.ita ⁊ in E lata ↄ abſentem ex falſis inſtꝛumentis ſeu alle
hac confeſſione tacita maxime in odium ipſius gationibus doloſis:⁊ tunc ſententia eſt nulla et
dolofi. ⁊æ hoc ur̃ ꝓbare hic lꝛa.nam ut clare ba iſte caus ẽ in. d. ꝗ. maꝛcellus ⁊ tʒ ibi gl.? Bã.
beas factum in originali inſtrumento dicebat᷑ æ uide ꝑ Inno.i.c.cum Hertoldus de re.iu.
ſolum ꝙ ipſe Theodoſius epᷣs peꝛmutauit cuʒ 2.c. cum dilecta de Iep.¶Quo ad ſecundum
mona ſterio:nec dicebatur unde eſſet epᷣs.ꝓcu A .. qtũ tempus ⁊ qualiter debeat ꝛetracꝛati:dic
rator uero monaſterij doloſe in tꝛanſumpto ex ꝙ de falſo põt agi multis modis.p crialiter ut
originali appoſuit q; eꝛat ſabinẽſis epᷣs poſſq; falſarius puniatur:æ tunc debet accuſatio inſti
eps fundauit intentionem ex iſtrumento dice tui infra.xx.annos:ut.l.queꝛelam. C. de fal qiĩ
batur ꝙ non ꝓderat epo:qꝛ in originali nõ di hoc cãu loquitur æ nõ quãdo agitur ad cffectũ
cebatur ꝙ eſſet epᷣs ſabinenſis:replicabat epus retractandi ſententiam. unde communiter dici
qꝙ; hoc nõ poterat allegãi:qꝛ ꝓcuratoꝛ falſo ap ꝙy Papa hic poſuit falſam allegationem: æ cõ
poſuit:⁊ ſic ur̃ fateri erat ſabinenſis.Nndeĩ tingit hoc propter uarie nõ. in dicta.l. querelaʒ.
per Mapam ꝙ delictum perſone ⁊c ſed dices Secundo poreſt agi ciuiliter actione in facium
ſi ep̃s recipiebat inſtrumentũ pꝛo ſe:quare nõ ad intereſſe: ⁊ tunc poteſt agi uſqʒ ad.xxx. anos
compellebatuꝛ ſtare perinntationi facte per pre quia tanto tempoꝛe durat quelibet actio perſ
deceſſorem:ut in.c.cum nenerabilis de cenſi. nalis: ut.l.fi. C. de preſcrip.xxx.uel.xl annori.
ſeoſm Inno. ꝙ foꝛe inſtꝛumentuʒ non cõtine Tertio modo poteſt excipi et durat ᷣ faculias
bat omnia ſubſtãtialia ad peꝛmutationem: ut qꝛ perpetuo i.pure.ff. de doli excep.⁊æ in dicta.lq̃
non interuenerat ↄſenſus ſupeꝛioris nec alia qᷓ relam Quarto modo cum quis uult obtinere
interueniꝛe debeꝛent:de quibus.xij.q.ij.ſine ex directe retractationè ſententie ſi fuit reus uil ſi
ceptione ⁊z. xvij.q.iiij.in uenditionibus cum ſi. actor uult reduci ad priſtinam actionem ? peti
Er ex hoc quod.S.dixi nõ:ꝙ ex inſtrumẽto Sebet reſtitutio in integrum infra quadrienniũ:
producto ad probationem exceptiõis poteſt ad ut.l.diuus. Quito modo poteſt deduci fallitas
uerſarius ſe fundare:licet non poſſit ſupeꝛ illa per uiam replicationis:⁊ dic ut dixi in dico.c.
exceptione:qꝛ immediate ꝙ pꝛobatio pꝛoducit licet:ubi inuenies hanc materiam longe Ialius
in iudicium efficitu:ꝛ communis:ut.l.i. S. edẽda diſcuſſam. Et aduerte quia loquoꝛ de falſitate
.ff. ö eden. 2. c. G. perpetuus ? quod ibi nõ. de probationis.ſi enim Notum delegati eꝛat falſũ
Vk late gi- on, ls phesf rse fi. inſtr. ¶ Memo nunc ad glo. antepekt. z plti. uel iniuſtum inſtrumentum procuratoꝛis gicen
V. je las eP Ee Pe, ? quero an ſñia lata pretextu falſe pꝛobatõis ie dum ur in. c. ſuper litteꝛis de lep. ? in. c. nollꝛa
neat infra quãtum tpᷣs poſſ ꝛerꝛactari.gl.pe. de pꝛocuꝛato ¶ NHunc extꝛa glo.primo oppo.
arguit ꝓ ⁊ S uidetur enim pꝰ ꝙ ſit nulla pʒ qͥa Huidetur enim quod de iure communi eccleſie
ex ea non competit xceptio.l qui agnitis ·ff.e. Pſite in dioceſi pertineant ad epiſcopum loci er
In vrium ſacit qꝛ ſi eſſet nulla non conualeſcẽt in tempoꝛalibus: ut in. c. epiſcopum.x. ·i.peiit
poſt.xx.annos.nam nt hic dicit tex. poſt.xx.an enim ibi rationem ad miniſtranonis redituum.
nos non poteſt retꝛactãi:⁊ ſic ſentit ꝙ infꝛa.xx. Item agit pro rebus temporalibus ſpectanii
annos dumtaxat poteſt retractaꝛi.⁊ idem ſentit bus ad cccleſiam:ut in.c.ſi.de ſuc.ab inteſta.
glo. antepe.tandem glo.ſoluit æ obſcuꝛe:ſed in Irem adduco textum notabilez in. c. cu; ad
tentus glo.eſt ſn Moſtien. ꝙ nulla eſt quo ad ſedẽ de ꝛeſti.ſpo. ubi epiſcopus füdabat inttom

Rcrd S err ſae ",S"ſ FaSept aa s z⸗ liby 8

9
ſo
olnt
tn gtsr
un gin⸗ nd RM uhrlin 4
lſob odun wolt aſſe alt
zalt n laime iſ mum
mlinin ln ſn .
et e⸗ esſoe⸗ aluum
oh iſmbh mniili
pſelial aimmmi ſbuis .
Grehnam cſen n acn

n
rahirun unnl ijsl

tiune umnta eil ,
to nceic y np

nCetcittineeni m glmm

Syt Muoriumrtluvs Nens lonn
lamnim Aidin i ſu onb
a ummnmnat lten tc gll hun hen
vcrbitepeni ronck oleginnne
tuocialetinecdeſe: nnnis iani 4
NeNANReN Ndcſennns Nnti
Oen adinatnidtis d dduns adn
Deovodienon genhtepia alo ireſ
r.Non ponerho cieis Nonden
Pro anod epicopnspenttatonen e
litacons edeianmn arod dcnioſe ve
echs Cdeſſeft guidnstersck g
nseco ſceqodlen an. Renh
nefi e ſbenetune Näare Hin e
öpniolenbi arſceher Ynor guien
gankhertuope n anmme
Kiumanſtoyls aenins Durianh
Merquigt quann Opendrgro hon
pͦeungo bi cktcktalegiune
alguntit —
ee. er aiam Ggunnne i

koffe elb ice mnen
anfinmeknngn ng ligud

Ciantiſr ccſe
connmal hor ler e r

bar go nlrc A
tnen g gnti
W

anun ſcd a 8 Ao ſn

ehuz blnn gſlisfmnmit
ondus dooſe:t inatſcti
ſe cinse ncl mnlistn h “
eidep Jnoicann Bmoctunnt
can clem oe hoo ſm
0,ni npvs ? ualicr dber rvanel
por tilo pot egj nulib noclg p riulien
MMunxs puniammrr jr oeher geruſno ii
mimma m amam /chin Qor lil
ecin ſoqniur e no uido giur od Hai
Gmmmundt anmentumn unde conmunier dan
4Pmbeelintiln Meptaenad
togr doe dn NNNdNd deren
Gecundo dolcan Guigeracſdne fuen
Amacſen iſt ic umi
quia umd npor dinn gueidersio 1
als:u.l . Cde Niaiuln ucl
Tmmiondio acſ euieidun Pere

oorede doncht nd
olure dede lu

1 in, C. u
mnin Prnanli
depochu N ilt Onmn

ſu am etiam ſuper hoſpitali æ ſuper omnibꝰ poſ
ſeſſionibus ad illud pertinentibus. Solu. dic ut
.S. dixi in quodam notabili æ adhuc latius:qð
aut epiſcopus dicit temporalia eccleſie ad ſe ꝑ
tinere.ſ.ut eoꝛuʒ redditus poſſit conuertere ad
uſus ꝓpos ⁊? de eis diſponeꝛe ad libitum ⁊? nõ
poteſt:qnia redditus particularium eccleſiaruʒ
ſunt depntati ad uſum miniſtrorum ⁊ alia neceſ
ſaria ipſarum eccleſiarum:ut in.c.paſtoꝛalis de
his que fiunt a prela. adeo quod etiam ſi uacat
eccleſia non poteſt epiſcopus illius ꝛedditus ſi
bi appropriare:ſed debent cõuerti in utilitatem
eccleſiarum uel reſeruari futuꝛo ſuceſſoꝛi:ut ĩ.c.
pꝛeſenti de officio or.li.vi. facit quod leg.æ nõ.
in.c.ſi propter tua debita de Np.e.li. Aut uult
fundare intentionem ſuam ſuper temporalibus
quo ad iuriſditionem et protectionem et ut exi
gat rationem de ad miniſtratione ipſorum et
poteſt:⁊ hoc caſu loquũtur ↄtraria ⁊ his reſpe
ctibus admitteretur libellus epiſcopi ſi peteret
temporalia eccłe ſibi ſubiecte:ut nõnter diẽ In
no. in. d. cum ad ſedem ubi uideas. dicit etiam
hic Inno. quod uacante eccleſia poteſt eps pꝛo
ea agere ꝑ.c.ſi.de.ſuc.ab inteſ. dic tamen ꝙ ẽt
non uacãte põt agere:ut nõ.in.d.c.fi.? ad hoc
induco.c.nouerint et.c.regenda.x.q.i.⁊ ꝙ leg.
2z nõ.in cle.i.de Nep.dixi plenius in.c.cum depu
tati de iudi.ubi tractaui poſt Inn.ꝙ ſi concur
runt epᷣs ⁊ rector immediatus ecclie:qͥ eorum
debeat preferri.dicit etiam ꝙ ſi eccleſia non ha
bet patronum erit libera z ad epiſcopum peꝛti
net poner᷑ ibi rectorem ſi non eſt collegiata:nec
in parochia alterius eccleſie: quanuis aliqui di
cant ſecundum eum: quod epiſcopus petit rati
onem adminiſtrationis ſed populus preſenta
bit:quod ipſe non credit quia nullo iure proba
X☛ NMota plura ex bis dictis Innocentij.
rimo quod epiſcopus petit rationem admi
niſtrationis eccleſiarum:quod dicit ipſe uerum
exceptis eccleſijs in quibus clericus eſt patro
nus:de quo uide quod legi.æ nõ. in.c.in latera
nenſi de pᷣben.z. c. cum ⁊ plãtare.S. in eccleſijs
8 priuile.ubi ẽt uide per Innoc. qualiter ſit exi
genda hec ratio per epᷣm uel patronum eccleſia
ſticum:an ſit opus ꝙ clericus particularis aſſi
gnet quid æ quantum expendat pro ſuo uictu.
Hõ ſecundo ꝙ ubi ecclła eſt collegiata electio ꝑ
tinet ad collcgium ⁊ ñ ad epiſcopum:ut in.c.i.
de elec.nec etiam ad legatum:ut in.c. iij.et.iiij.
de offic.le.lib.vi.dic tamen q epiſcopns habet
confirmare electionem etiam ſi ſit collegium re
ligioſorum:ad hoc allego bonum textum cum
glo.in.c.i.xvViij.q.ij.?⁊ ꝙ nõ.in.c.nihil de elec.
facit.xvi.q.vij. omnes baſilice.uide ad mãm
bonazʒ glo in. c. ꝙ;ꝙᷓ de elec.li.vi.⁊ hoc dicit ue
rum Hoſti.niſi ex ↄſuetudine hoc competerer
epiſcopo:ut in.c.ij.de in integ.reſti
nõ. ꝙ ſi eccleſia ſita eſt in parochia alterius non
epiſcopus ſed rector parochie babʒ pſentaẽ mi
niſtrum: ſed eo negligente hoc faclet epiſcopus

De exceptionibus.

ſecundum Hoſti. remittit ad. e. audientiam de
eccleſi.edi.Et ſic nõ.ꝙ etiam Hoſti. approbat
hoc dictum: ? tranſeunt cum eo communiter
doctores hic: æ firmat Joannes andre. in.c.i.
de capellis monachorum li.vj. ſ̊ certe boc nul
lo iuẽ probatur:ſed emanauit iſte communis er
ror per illud. c. ad audientiam: quod loquitur
quando eccleſia parochialis contulit de ſuo ad
ad edificationem æ dotationem capelle. Dedit
enim ibi omnes obuentiones illins nille. ſecus
ergo quando nihil de ſuo contulit: quia iuſpa
tꝛonatus non acquiritur niſi edificatione con
ſtrucrione uel donatiõe ⁊c̃.ut nõ.xvj.q.vij. pie
mentis:⁊ hoc plenius dico in dicto.c.ad audiẽ
tiam:ubi hoc etiam ſentit dominus Antonius
licet hic ſimpliciter tꝛanſeunt cum dicto Inno
centij ¶ Auano nota ꝙ etiam ubi eccleſia nõ
habet patronum populus non habet preſenta
tionem. An autem ex conſuetudine uel pꝛeſcrip
tione poſſit id acquirere:uide notata in. c. queꝛe
lam de electione:plenius per Joannem andreã
in regula quod alicui gratioſe in mercurialibuns
dico tamen ꝙ epiſcopus debʒ conari inquantũ
poteſt deputare rectorem cum beneplacito po
pnli: argumentum in.c.nullus.ixi. diſtinctione
2. lxij.diſtinctione.c.i.⁊ uide ibi bonam gloſaʒ.
Quid ſi populus non uult ſine ſcandalo accep
tare epiſcopum ſen rectorem deputatum per ſu
perioren Opponitur ſecundo contra hanc
ſententiam ape. nam ratione incertitudinis
debet eſſe nulla.C. de ſenten.que ſine certa quã
titate peꝛ totum ⁊.ij.q.vj.diffinitiua. ꝙ autem
hec ſententia fuerit incerta patet in exceptione
lententie:ibi que per autẽtica ſcripta noſtra zc.
2 nõ dicit que ſunt illa autentica ſcripta ? quid
contineant. Solutio triplex colligi poteſt ex dic
tis Innocentij. Mꝛima ꝙ Papa in ſententia
licet non dicatur bic diſtinxit certis nominibus
uel circumlocutionibus hec inſtrumenta: ita ꝙ
conſtabat ð quibus inſtrumentis ſententia facie
bat mentionem: quod ſufficit ad cenitudinem:
argumentum in. c. licet ex quadam ſupꝛa de te
ſtibus.⁊ in.l.certum ff. ſi certum petatu e
cundo poteſt intelligi ꝙ iſta inſtrumenra erant
producta ibi in actis:⁊ ſic ex parte actoris ceꝛti
ficabatur ſententia.quod fieꝛi poteſt:ut.l.penul
tima ⁊? ultima. C. ò ſenten. que ſine certa quãti.
Tertio dicit hanc ſententiam ceꝛtam eriaʒ ſi
in nulla parte actorum exprimantur capitula:
quia ſcripta autentica certa ⁊ indubitata fuerũt
ideo eis fides eſt adhibenda:⁊æ ideo per hũc tex
tum ⁊ per predicta conſulit: ꝙ is a quo petun
tur iura epiſcopalia faciat illa exprimi.nã ſi ſim
pliciteꝛ condemnaꝛetur teneretur ad omnia nec
releuaretur ſi poſtmodum diceret ſe exemptum
ab aliquibus iudex tamen prudenter faciet ſi ð
aliquibus dubitet ꝗ nciet faciendo excep
tionem ut hic. C ora ſingulariter ex tertia et
prima ſolutione Innocentij:quod ſententia po
teſt cextificari ex inſtrumentis productis apnd

„ 1

¶ Be exceptionibus.

acta ad que iudex ſe in ſententia ꝛetulit ſpecia
lirer uel in genere. contrarium ipſemet ſentit in
c.ij. de libel. ob.in. fi ubi dicit qð ſnia dʒ eſſe
certa in ſe uel ꝑ acta. ff ð re iudi.l.ait ptor ⁊.l.
pe C. de ſen que ſine cer. quãti. do. An.dicẽ ꝙ
exceptio ſñie bñ pòt ceꝛtificaꝛi ꝑ inſt:a non pꝛo
ducra:⁊ ſic intelligit iſtum tex.qꝛ de dubitabili
põt iuderx reciꝑe ut nult:cũ exceptũ ñ declaret:
ſz ſup eo ꝓteſtat hoc dẽm poſſet ꝓcedẽ qñ iu
dex ꝛeciꝑer ceꝛta capła:qꝛ ſatis ẽ ſñiam eẽ certã
iĩ pᷣncipali ubi fit condenatio:⁊ ſic nẽ intelligeꝛe
Spe. in ti. de ſen. ꝓla. S. qualiter. V. quid ſi pe
to.ſed qñ exceptio eſt uaga ⁊ geneꝛalis ut hic e
rat nec poterat certificari ex actis:tunc ĩceꝛtitu
do exceptionis reddit pᷣncipale incertum:quia
nec apꝑʒ hic nec ex actis apꝑeꝛe põt in quibus
aꝛticulis ſit facta cõdemnatio. Ideo pone b ſin
gularem intellectum: ꝙ ꝓcedit illa generalitas
in iudicijs uniueꝛſalibus ſeu gnãlibus in qbus
multa ſunt ſpãlia: ut plłe dixi in.c.ij.de lib ob. ⁊=
bũc intellectũ ad hoc c. et.c.cũ ueneꝛabił j. de
reli. do. ſentit nõnt Jo. an. i addi. Spe. pal. F.
qualiter. v. quid ſi reus ubi dicit: ꝙ ĩ ꝑticulaꝛi:
bus nõ ualet ſnia niſi ſit ceꝛta ex ſe uel ceꝛtificãi
poſſit ꝑ acta ꝑ.l.pit. pᷣal. Jdo cõcludit n ualẽ.
hãc ſniam: ꝓnuncio ut talis iudex in tali cã ꝓ
nũciauu:ex quo illa ſñia non eſt ꝓducta i actiſ:
ſecus in nnineꝛſalibus iudicijs:ſeu gnãlibus ut

bic ¶ Hõ bñ ex hoc ⁊ ex tex ꝙ cum eps petit

ſubiectionem in eccła nalet bec ſentẽtia:adiudi
camus tibi ius epale in tali eccła. Ix alit᷑ iuꝛa epi
ſcopalia ñ expᷣmant᷑.hoc dico nõnduʒ ꝓpter ea
que nõ. Inno.i.c.conquerente de of.or. nide
m que dixi ĩ d c.ij. æ hec faciũt ad qone quoti
* dianam: ſſumptus fuu ſapiens ad conſulenduʒ

in certa cã:q ↄſuluit reum condẽnãdum:iudex

reddito conſilio i actis ꝓnunciauit hoc mõ:ꝙ
nunciamus ꝑ omnia: ut in conſilio ĩ actis reddi

to cõfinetur: an ualeat talis ſententia. legiſte płe

taactãt in.l.i. C. ſi a neꝛ li.⁊ płe Jo.an iĩ addi.

ſpe.ĩ ti. ð excep. S. uiſo.v.porro:ubi Spe.põit

cãn bonã praticã per quã euitãtur uarie opi.

de quibus ſtatim dicet᷑ t eã ibi uide.ſed in qõe
pncipali Haꝛ. in. d.l.i.Nʒ ſñiam non ualere:qꝛ
ↄſilium dicit cõdẽnãdum.iudex eꝛgo ſequendo

formam ↄſilij refert ẽt ad futurũ:et ſic de pñti

nec condẽnat nec abſoluit S. l.quid tñ ff de ar
bi. et. l.ait pretor.ff. de re iudi. Cy.poſt De.tʒ
ibi ↄtrarium: ut res potius naleat æc. Idem ibi
Hal. qꝛ vᷣba conſilij dirigunt᷑ ad iudicẽ: iõ ſũt
de fuiuro:ſed iudex u? ꝓnunciare de pñti:cum
alias ſnia nõ eſſet ↄformis libello:allegat.l.fun
dus de reſcin uen. Jo. an. i loco. preall. pꝰmłta
diſtinguit inter diffinitiuam et interlocutoriã ut
diffinitina ni reneat: interlocutõia ſic. Rõ diuer
ſitatis eſt qꝛ diffinitiua dʒ ꝓfeꝛi in ſcriptis non
ſic interlocutoria:qꝛ ſaus eſt ꝙ poſtimodum re

ducatur per notarium ĩ ſcriptis: ur le.⁊ nõ.i.c.

fi. de ꝛc iudi.li.vVi.2.c.qm ↄ ð ꝓba.ſʒ qn iudex

ſie ꝓnunciat nec abſoluit nec condenat ex ſcrip

Wi poſru 1 A. Ara (i V ſe 4 4 „Retzt- alap αnα. a, . c

Innocentiũ: quod ex quo icn
quem ad certum officium non poſſum ampſiu

l=py, 611.

—, 2 — „
to cõiteꝛ tenet ꝙ ſñia ualeat:qdð ur̃ renẽd ſats
