nbi dicit ꝙ i ꝓbãda ↄſuetudine qꝗᷓ ↄcludit᷑ ex fre
ntia aciũ n ſufficit actꝰ ꝓbare ꝑ ꝑtes:ut duo ð
ponãt ð uno actu: alij duo ðᷣ alio actu alij ð ali
o ⁊c̃.qꝛ iſti n ꝓbãt freqᷓntia actuũ:ex qᷓ reſultat
ↄſuetudo:lʒ ꝓbãt ꝑteſ ꝛeqſitas:ſubmittit in do.
An. ſub dubio forte ꝓ ↄcordia aduertedũ qit
teſtes deponãt: naʒ ſi ꝓducant ad ꝑtes ꝓbadas
eiſ ꝓbatiſ bñ ↄcludit᷑ rotũ:ſjã ſi ꝓducãt ad ꝓbã
dũ totũ: ĩ cã rndeãt ꝑ partes nñ ꝓbãt:qꝛ nuliꝰ
ↄcludit ſufficiẽtẽ cãm:ut ſi ĩtro gant᷑ teſtes de cõ
ſuetudine nel de ↄſãguinitate ł miſſa:⁊æ ipᷣi ꝛñdẽt
deponendo ſuper actu ſingulaꝛi ⁊? alius ſuꝑ alio
actu ſingulari. Ego ſimpłr inbereo dictis Jo.
an. qualitcũqʒ.n. teſtes ꝓducãtuꝛ:nñ.n.hiit depo
nẽ ꝑ vba iuris ſʒ fei:ut nõ.i.c.cũ cãm.S.eo. Sʒ
iudex ex uarijs cãis fẽi hʒ iudicare peꝛ iudicium
rõis ⁊ ex eis elicẽ ius:ut nõ.i.d.c.cũ cãm.unde
exqꝰ per teſtes ꝓbãt᷑ ſinguli gradus:lʒ nõ dicãt
illos ð quibꝰ ẽ qõ eẽ ↄſãguineos:dʒ tñ index ex
illis elicẽ ins ſicut ĩ ſilbi ꝓbat᷑ aliqd meũ ee:⁊ peꝛ
oñs ꝓbat᷑ tuũ ñ eẽ.l.cũ qᷓrebat᷑.C.unde ui ⁊.il.
ſine poſſidetiſ. C. ðᷣ ꝓba.xiiij.q.v. ⁊.c.ſi qͥd ine
niſti 2. c. multi 2.l.põp. . j ⁊ is.ff. de ꝓcu. Itẽ
nidemꝰ i ſiłi: ꝙ ꝓbatio n reſultat ex dicto nniuſ
teſtis tin ſʒ ex dictis oium:⁊ ſic bitis dictis oiuʒ
iudex elicit qͥd iuris. Et ꝓ pᷣdictis iduco bonũ
tex.ĩ. c. ͥ ð ꝓba.iĩ v.ex pᷣmiſſis:ubi papa ex pꝛo
batiõe diueꝛſoꝝ elicit unũ expᷣſſe ñ depoſuũ ꝑ te
ſtes allgo tex.ualð optimũ i.c.cũ Joãnes.j. de
fi. iſtru.iĩ V. neꝝ:ubi pꝰ fuerat copulatum ſimplr
illã uẽditõeʒ fuiſſe ↄditõnalẽ n tñ teſtes expᷣſſe ð
poſuerũt ð illa uẽditiõe:qᷓ ↄtiebat᷑ iĩ inſt:o:qꝛ nõ
recordabãt᷑ de tpᷣe. Sʒ qꝛ utraqʒ ꝑs iiꝛogata 2
feſſa fuit unã nẽditioneʒ fuiſſe celebꝛatam:papa
elicuit ex dictis teſtiũ ⁊ ↄfeſſionẽ ꝑtiũ illã nẽditi
onẽ fuiſſe ↄditõalẽ.uñ nec teſtes ꝑ ſe nec ofeſſio
ſufficiebat ad ꝓbãdũ aꝛticłʒ iã ðductũ:ſʒ ſił iũ
cta ſuffecert:ita dico ĩ ꝓpõito:fateoꝛ in ꝙ teſtel
ðᷣponẽtes ſr̃ ꝑtibꝰn pñt dicẽ totũ:ſjͥ ꝑs põt alla
re ⁊ iuðᷣx eliciẽdo indicãe:⁊ ſic uidemꝰ ĩ alio ſili
ſi duo öponũt ð titło ⁊ alij duo ðᷣ tꝛaditõe ſatis
ẽ ꝓbatũ dniũ aꝛ.i.l.ij. C. de acꝗ.poſ.⁊ hec ꝓce
dũt nbir teſtes ſupe ꝑtbꝰ deponũt per ꝓprium

¶ DSe teſtibns.

ſenſũ:ſʒ ubi deponũt de auditu: cũ h̊ teſtioniũ ñ
ſit iregrũ ut.S.dixi:merito eſt reſtrigẽdũ:iĩtelliga
tur g iſte tex.ut iacet:ut ab utroqʒ later̃ ↄputẽt
ꝑſonas ne minꝰ ſit nagũ eoꝝ teſtimoniũ.
Er tuas. CTaſus. Poſt publi
cationẽ ad petitionẽ
pvgdncẽtis ĩterrogari nõ dnt teſtes:niſi
qn dolo uel negligetia examinatoꝛũ ſuꝑ oibus
capituł irerrogani nõ fuerũt: cõis diuiſio: fa ibi
nos igr. ¶M. pꝰ unã rłaʒ i mã teſtiũ ꝙ teſtis
ſemel ꝓductꝰ ⁊z exaiatꝰno dʒ iteꝝ ſuꝑ capłis exa
minatis ⁊? publicatis iterrogari: qͥd ãt ſi dẽm te
ſtis nõ fuerit adhuc publicatũ:dicã.j.ſuꝑ gl.
Möõ.ibi ſuꝑ ceꝛtis capitulis ꝙ ꝑs pot ſuꝑ nego
cio iĩ indiciũ deducto certa capla ſeu cerios arti
culos faceꝛ: æ ſuꝑ illos petere teſtes exaiari: ⁊ ſi
ſũt ad caʒ ꝑtinetia nõ dʒ iudex illa uel illoꝝ aliqᷓ
omiiter: als repetet᷑ facta publicatõe:⁊ ðᷣ hoc.j.
lariꝰ. ¶ Wõ. tertio ꝙ malitia ſen negligentia in
dicis ĩ cã nõ dʒ obeſſe ꝑti. Et nõ. calũ i qꝰ mali
tia =? negligẽtia equiparãt: als differũt: nbi a git
de pnniẽdo doloſũ nel negligẽtẽ: ut i.c.ſuꝑ lꝛis
de reſcrip.æ.c. ad falſarioꝝ de crie fal. ¶ Que
ro.n. prio de rõe decidedi i hac Fa: quare poſt
publicatas atteſtationes teſtes nõ pnt iterato re
peti: æ pꝛi adnerte ne eqͥuoces: hic.n.nõ nꝛactat
de nonis teſtibꝰ examinadis ſuꝑ antiqs caplis:
hec.n. mã ſatis plene expedita fuit ĩi. c.fraternita
tis. S eo. ſed traciaĩ bic de antiqs teſtibꝰ iteꝝ re
petẽdis an ⁊ qn liceat:⁊ tradit᷑ hᷣ rla ꝙ pꝰ publi
cationẽ nõ debẽt repeti rõeʒ decidẽdi ponit gl.
.i. ĩ pꝛin. dicẽs: ꝙ quẽadmõʒ ꝓpter timorè ſub
oꝛnatõis. noni teſtes ꝓhibent ꝓduci publicatis
arteſtationibꝰ ita ⁊? ãtiqui repeti. An ãt bᷣ ſit ne
rũ idiſticre gl.in effeciu nidet᷑ ponere tres caſus
iĩ quibꝰ teſtes pñt repeti. Mrimꝰ qn an aꝑtuꝛã
arteſtationũ teſtis nult iteꝝ dicere uel ẽt ſe corri
gere dũmõ hoc faciat ĩ cõtinẽti ni ĩ.c. pterea.j:
ti. ꝓx. Scᷣs qn pꝰpublicationẽ iudex ex officio
ſno reſtẽ nult iteꝛũ iterrogare: foꝛte qꝛ obſcure
depoſuit: ut ĩ.c.cũ iohãnes de fi.iſtr. Lertius ſi
teſtis petit repeti ſuꝑ capłis nonis. Quart caſꝰ
colligit ex textu. qñ ꝑs petijt ĩterrogari teſtes a
pꝛĩcipio ſuꝑ certis caplis ⁊ dolo ſen negligẽtia
fuir omiſſũ:æ põdera ꝙ mã hꝰ.c. ꝓcedit qñ de
poſitio faẽ fidẽ ĩ iudicio:ſ petiĩ reperi ut addat
nel coꝛrigat:⁊ ꝑ h decido młos caſus quos po
ſuit hic do. An.tãqᷓ;ᷓ nõ faciẽtes ad propoſuũ.
Itẽ rertiꝰcaſus.ſ.exceptꝰ pꝑ gl.nõ fac ad mãʒ:qꝛ
8 caplis nonis nihil hic decidit᷑:ſj ſatis fuit dẽʒ
i. d. c. fraternitatis. S. e. Inſtemꝰ gꝰ pꝛĩcipalit᷑ ſo
lũ circa duo ¶ rio an ãte apturã atteſiationũ
pnᷣt teſtes repeti ſuꝑ eiſdẽ caplłis: ur addãt ull ſe
coꝛrigãt. fo an liceat poſt publicationẽ. ¶ Eir
ca pꝛimũ glo.ur uelle ꝙ ſic:dũmõ nõ fit i mora
faciat gꝰ icõtinẽti: ⁊ qũ d ĩcõtinẽti nõ.i.d.c.pᷣ
terea. Sed gl.fi.in.c.cũ cãʒ.S.e.diẽ ꝙ q;diu at
reſtariões ſũt clauſe:pñt idẽ teſtes iterato ĩduci
nt addãt:qꝛ foꝛte nõ hẽbãt oĩa ĩ memoꝛia ĩ aut.
e. G. qꝛ uero multi:⁊ ar.ff. de qõi.l.repeii.ſʒ ſe

corrigẽ ñ pnt:niſi h faciãt ĩ cõtinẽti.d.c.ptᷣea.
Do. an. uidet᷑ uelle ꝙ teſtis ſuo motu põt ſe re
pertẽ ẽt conꝛigẽdo:dũmõ faciat ĩ cõtinẽti:⁊ ſic ſẽ
tit ꝙ addẽ n põt ex ituallo ẽt ſi ſpõte nelit addẽ
iudex vo ex officio qñcũʒ põt teſtes itrogaẽ ẽt
pꝰ publicationẽ:ad inſtãtiã ãt partiſ ñ pnit nec ĩ
cõtinẽti nec ex ituallo:ſine ut addãt ſine ut cor
rigãt ſiue ut declarãt reperi: qa ſẽper ſubeſt rioꝛ
ſubornationis: 2 ſic tranſit h do.An. Sed ipſe
mer circa pᷣmũ mẽbrũ tʒ Sriũ pꝰ/ Inno. in. d. c.
preterea. nam ibi dicir Innocen. ꝙ ſi teſtis
nult addẽ ⁊ ñ coꝛrigẽ:admirtẽdus eſt ẽt poſtq;
potnit loq ꝑtibꝰ:ſj minoꝛ fides ei adhibet᷑ ꝙᷓ ſi
ĩ cõtinẽti addidiſſet aꝛ.ibi ĩ aut.e. .qꝛ qm.Et
hoc plʒ:ñ n. reꝑit᷑ h̊ ꝓhibitũ niſi ĩ mã correctio
nis:et memoria hois labilis eſt. xxiij. di.prerea:
2 hoc quo ad primũ membrũ. Aond ad fʒ
.ſ. qñ petitur poſt publicationem:⁊ die ꝙ aut ni
hil põt imputari examinatoꝛi:⁊ non debent iteꝝ
repeti nt hic per ꝛõem quaʒ.S.dixi. Aut põt ali
quid impntari: puta quia omiſſit interꝛogaꝛe ſu
per caplis datis per partem cõcernentibꝰſubſtã
tialia negocij nel ſuper incluſis ⁊ connexis ĩ ipᷣs
capitulis:ut quia fuit capitulatũ de pᷣſcriptiõe ĩ
mã:in qua requirit᷑ titulus:⁊æ iudex omilſit inter
rogare de titulo:⁊ debẽt iterũ interrogaꝛi ut ̊.
Et qð dixi de connexis ⁊ incluſis expreſte tʒ h̊
Inno. ⁊ ponit exemplũ pᷣdiciũ ĩ articulo forma
to ſuꝑ pᷣſcriptione:dicit.n.ꝙ lʒ articulus ſit ſim
pliciter formatus:debet iñ index interrogare ðᷣ
titulo bona fide ? continuatione tpᷣis:ex quo h̊
ſunt neceſſaria ad ſubſtãtiã pᷣſcriptionis capitula
te:nec ẽ imputandũ teſtibus:ſi nihil dixeꝛuni de
titulo et alijs neceſſarijs:quia forte neſciũt om
nia que de iure ſunt neceſſaria ad ꝓbandam pᷣ
ſcriptionem. nam et ꝛuſticis ⁊ miliibus ⁊ mliis
alijs Iʒ ius ignorare.l.cum de indebito.ff de ꝓ
bar. nec in hoc dẽ iudex ſuppleꝛe de facto ſed po
tius de inre:cum iſta icludantiur ſub pᷣſcriptiõe
ad quam ꝓbandam pars fuit admiſſa: qd bene
nõbis:⁊ nide qð circa hoc dixi pꝰ Inn. in. d.c.
fꝛniratis.S. eo. Idem dic ubi capitula ſen articu
li non fuerunt dati:ſed teſtes fueꝛunt examinati
ſuꝑ petitione:ſi.n.non examinauit iudex teſtes
diligenter nt dʒ:iterũ pñt peti examinari ꝑ rõeʒ
lꝛe:ne dolus uel negligentia iudicis noceat par
ti/ Exr nt pᷣdicta claꝛe intelligas ſcias q; de inre
non eſt neceſſe aꝛticulos ſeu capitula tradi:ſed
ſatis ẽ teſtes induci ſuꝑ petitione ad hoc.c.in 5
ſentia de ꝓba.dixi in. c.fꝛnitatis.S.e.⁊.c.cum ne
niſſent. Sed nt dicũt hic doc.⁊? bñ de conſuemn
dine cãrum inualuit:ꝙ is qui ꝓducit teſtes dat
artickos quos ꝓbare ĩtẽdit:⁊æ alio uocabulo ap
pellãt̃ capła nt ĩ. d.c. finitatis:ps vo ad vᷣſa facit
iĩteꝛꝛogatoꝛia ad vVᷣitatẽ eruendã:ſuꝑ qbꝰ perit te
ſtes ad vſarij ĩiterꝛogari: ⁊ ð ntriſqʒ nið bo.tex.
cũ gl. i. c. ij. J. e.ti.li. Vi.⁊ index dʒ exaĩare tã ca
pitła qᷓ; itenogatõia ⁊ ſuꝑflna ⁊ ĩꝑtinẽtia ꝛeſeca
re ar.in.c.cum ↄtingat de offi. delega.⁊ in.l.ad
probationem. C. de probationi.ꝛatio quia non

4 4
N
iNud hirtmnnn 4

tiſe
o. .
oüri

inniiſin
n tiegiinid

Gguhe itenſn
igrinnſttatn
aurikent ustn 4 en
ritui mii i l na
liutou Slion
Aurmn cuupmir ii nn
gunntrcienat Nb r n
ubiciin poſnin ſuin
1Avnglyr mialorſtsl
ithniiGdöfunbionn ma⸗
Notig tindi dis rohr
Umankpnitmnagmnirr icun
Elthtſegnlrſonſonnüi
nedrwegidrtide
NNeNRrurſnerertctsten
Wionptwieſcenicginen
enc ltsiwlt id un
Uurſilnimmütz une
ſetioti idri dng
Upchiſungnroi gi⸗
lbatinniiriint mne⸗
lilekhnuerter
el iti neti
ockniarſih r n
ure te⸗ D 4 1
ſaatiigniine⸗
litiMiren fe ⸗

er⸗

aghsduoe nmn dimnmnl
ntnpne ul ihn in iök nneſß
cmnimlsmuu i pilaun rifini
mini muñ iutyr iutr anii
nbrmi mni ummuiß
Swan wunmpr iltlo qpnſtc⸗
Am twmienpiiitciimubtmm
plpinontu⁵Mbsſrn
orr mmmactbar i chr renogued
nl, bon ide tkontinntorethiorer nd d
r Ncſann ad wtüni ſctihions eda
erctiirponmi ufidrsinndl Decnnde
inba iis wuſſnisnin ine ecindn
nnce de lt im ecchraad Ppmnenß
gamn tmſiss imlubndtii
Pswsie
ndüͤdheigfteruiunii
ns demtn Gaionkemm wen
AAmam ſomimn eſul gat
hodis:t iͤe 0b rabotdinß 6
e ,, Jen de ti hin ln
finn daliſcd eſrum
õ cmmmnnuſ n nin
r neinnhin Geicaniin
ren e a egigena lilchiin
”õs
Eu 4

e Ne edd e

deber quis admitti ad ꝓbãdũ ꝙ ꝓbatum non
ꝛeleuat ut ĩ iuribꝰpal.nec captioſe ꝑtẽ intꝛo gaꝛe
qꝛ n ẽ alicui laqueꝰ iniciendꝰde ꝛcſti.ſpol.ſas:iõ
dʒ illa pus examiare:⁊ ſi poſtea ĩ examinatione
teſtiũ omiſit debitũ articulũ uel debuũ int᷑roga
torium:dut iteꝝ ſuꝑ omiſſis exaĩari ut hic dicit
UWin.⁊ Gof. ⁊ ide ſpe.e.ti. Sne uidedũ in fi.
Et nõ.i qᷓũ extedunt hũc tex.ad introgatoria
idebite omiſſa ꝙ plʒ eadẽ rõe ne dolꝰl negligen

tia iudicis poſſit obeſſe parti:æ fac dictũ.c.i .
ti. li. Vi. ubi expᷣſſe dr̃ de int:ꝛogatoꝛijs.¶ica

iñ pdicta ego diſtigueꝛem ſic:ꝙ aut iudex a pn
cipio correxit capitula ⁊ int᷑ro garoria:⁊ patefec
partibꝰ:⁊æ nemo appellauit: ⁊ ñ põt peti poſtea
ut iteꝝ exaĩent᷑ ſuꝑ reſecatis peꝛ iudicem:qꝛ illa
ꝛeſecatio hũit nim cuiuſdã inilocutioꝛie:un impu
tandum eſt poſtea ꝑti qᷓ n appellauit: ꝙ puio et
ſi iiuſte illa ꝛeſecanit ar.c.cũ dilecti de elecii.⁊.c.
ſignificauerũt. S.eo.ti.aut inox n patefecii aimũ
ſuum pꝑribꝰet tunc aut iuſte omiſit aliqᷓ caplła uel
iterrogaroꝛia tãꝙ; ipertinentia uel captioſa et n
debent iteꝝ repeti: qꝛ nt pꝛedixi hʒ iudex faclia
tem illã coꝛꝛigendi ⁊ hoc caſu ceſſat qołꝰ⁊ negli
gentia ſuper qbꝰ ſe fũdat iſte tex. ¶ ANut index
iiuſte illa prermiſit ⁊ debent repeti:⁊ hoc caſuꝓ
cedit iſte tex. æ ſatis h̊ nĩ de mente Inn łʒ aper
te n detexit animũ ſuũ ⁊ ſic ſᷣn hãc limitatonem
itellige pᷣdicta. ¶ Sed qᷓro ad declarationẽ pre
dictoꝝ:an copia capituloꝝ ſeu articuloꝝ et int
ꝛo gatorioꝝ debeat edi ꝑtibꝰdicit Inn. copiam
capituloꝛũ dãdã ut poſtea ita de facili nõ andiã
tur:ſi diceꝛẽt ꝙ ſuper ill articulis teſtes depone?
ñ debuerũt. Sʒ ſi nõ fiat nihilominꝰ ualeat rece
ptio teſtiũ:ſʒ libẽ andit᷑ ↄdicẽs allegas ipertinen
tiam capłoꝝ:et iterrogatorioꝝ ãt copia ni e edẽ
da ꝑti aduerſe: qꝛ illa fiunt ſuper circũſtantijs z
datur ad iſtructionẽ exaiatoꝝ: z idẽ bic Mincẽ.
2 h ne ꝑs iſiꝛuat ⁊ ſuboꝛnet teſtes eos auiſando
de ĩteꝛꝛogatorijs fiẽdis:ut ſic pnñt capi in ſeimo
ne:nã als teſtes de facili ↄuĩci nõ poſſent de fal
ſitate ſi falſitatẽ nut:iũt iux nõ.in.c.cuʒ clamor
J. e. ?. S. eo. cũ cãz. dicit tñ Inno. ꝙ ni peccaret
dãs copiã interꝛogatoꝝ ꝑti ꝓducẽti teſtes. Ho
ſti. hoc fatet nerũ ĩ ꝑte q fecit iterꝛogatoria:po
mit.n.ĩ hoc ſibi preindicare ſicut poſſet in tora

cã. C. de pac.l.poſtq; ⁊.S.e.iuis:fatue tñ faẽ ꝑg

hoc faciẽs:et ſi iudex hoc faceꝛet:gꝛaniteꝛ pecca
ret ſᷣm eũ:cũ hoc nil aliud ſit q; partẽ ꝓducetẽ
mũire ⁊ inſtruẽ ad teſtes ſuvoꝛnandos:ut cõcoꝛ
diteꝛ ad intꝛo gata ꝛndeãt: nec poſſet flitas depꝛe
hẽdi ad qð iuẽta ſt interrogatoria. Et nide ad
pᷣdicta bonũ tex.in glo.in.c.ij.ĩ nerbo iterroga
toria.e.ti.li.Vi.⁊ ob hoc cꝛedo o ſi iudex nellet
dare copiaʒ parti licite: alia pars appellat. Que
ro ã expediat dare articulos ⁊ iterrogatoria an
meliꝰ ſit teſtes introgari ſimpłr ſuper petitione:
doc.dicũt utile na formẽtur capła:ut ſic fiat dili
gens exaigtio: æ bonũ.ẽ dare interrogatoria:cũ
ptes magis cante ꝓcedãẽt ĩ fẽo ꝓprio q́; iudex:
? ſic bʒ hodie cõis cõlſuetudo indicioꝛuʒ: iudex

tij in omnibns ſuppler in. d. c: cum cãm de hoc.
ltid qritur ꝗtiter inrabũt teſtes:ſi capitula
ſũt ꝓducta ꝑ ꝑtes.dicii Hoſt.ꝙ iudex faciet te
ſies iurare:ne dũ ſuper arniculis datis ſʒ ẽt ſuꝑ
tota cã:ne ſi aliq̃d dicãt e? articulos:nidest de
poſuiſſe n iuꝛati:⁊ ſic nõ ualeret dictũ ut in.c.de
teſti. S. e.⁊ idẽ guil.in ſpe.eo.ti.O.ſequit v. alið
qð nõ. ⁊æ nide lauꝰ ꝑ Ja.ð are. ? Cy. i. l. fi. C. qͥ
legi.ꝑ quoꝝ dicia refert hic Jo.an.dicũt.n. ꝙ;
aut teſtis depoſuit ſuꝑ alia re nel cã:æ non nualet
ad hoc allegãt multa iura allegata. S. e. ð teſtibꝰ
iĩ gl.i.aut ſuꝑ re de qua agit:ſʒ ałr qꝙᷓ;ᷓ dicãt capi
tula:⁊ tũc ſi iuraueꝛu ſuꝑ caplis im: noõ ualet ut
5S. dictũ e:ſi Vo iuranit ſuꝑ tota cã ualet: et iõ
ſis cautus in pratica. Mi. ab.
. ouum ẽ
Icet dilectus. moncit
h decre.prius nullo iure aꝑte ꝓuiſũ:=
hoc dicit i ſũma. Teſtes ſuꝑ pᷣncipali ꝓductos
reprobare lʒ ⁊? repꝛobatorios iteꝝ repꝛobare:æ
ulteriꝰ nõ ẽ reprobatõi locꝰ:uł ſũma clariꝰ ſic ↄ
pbededo utrũqʒ; itelleciũ. Teſtes ꝓbato rios et
reprobatorios ꝓbatoriorũ repꝛobare łʒ:ſed re
probatorios reprobaiorioꝝ nõ:ĩ pᷣma ꝓceſſus
naratio.i fa cãe cõmiſſo:fa ibi madam qᷓ̃tenꝰ.
h̊ ſᷣm do. An. ꝙ cuilibet parii Iʒ facere
unã reprobatoriã teſtiũ ſiue ꝓbatorioꝝ ſiue re
probatorioꝝ n ultra Ex q pʒ ſᷣm eũ: ꝙ iter ꝓ
batorios ⁊ reprobatorios lʒ paꝛtibꝰ facer̃ dnas
ꝓducuiões 2 ni ulłtius. Sed certe h̊ indicio meo
e pciſe õ iſtũ tex.ubi pʒ quanlibet parniũ hre du
as reprobatorias æ unã ꝓbatoriã in pᷣncipali.
nã poſſũ reprobaꝛe teſies ſuos ſupeꝛ principali
ꝓductos. Itẽ teſtes reprobatorios meoꝝ teſti
nʒ quos iduxi ſuꝑ pᷣncipali:æ idẽ potes facẽ iu
de teſtibꝰ meis Sed dẽm do. An. ꝓcedẽt qn te
ſies n eſſent inducti ſuper principali niſi ex una
paꝛe ut qꝛ iu actoꝛ induxiſti teſtes ſupeꝛ pᷣncipa
li quos ego rens reprobani:tu denuo ul proba
ſti reprobatoꝛios meos non licet ampli mihi ꝛc
probationẽ facẽ qꝛ eẽt reprobare reprobatori
os reprobatorioꝝ:æ ſic eẽt ꝓceſſus ĩ infiniium
ꝙ ñ lʒ Sʒ tex. nr̃ ñ loqt ĩ hᷣ caſu ſʒ ĩ priori licʒ z
T caſu cũ ſiłi rõe ner ficet᷑:⁊ ntrũqʒ ĩtelleciũ po
nir glaij. b: ẽ uider̃ ꝓbari iĩ. c.ij.e ti.ſi.vi.ubi cla
riꝰ Sʒ hũc ĩtellectũ opp.in iudicijs dʒ eẽ eqli
tas ut i regula. n łʒy li. vi. ? i. c.i.?.ij.ð mu. peti.
Sʒ m hũc ĩtellectuʒ actor hẽbit duas ꝓductio
nes teſtiũ.ſ. ꝓbatorioꝝ ⁊? reꝓbatorioꝝ:reꝰ vo
bʒ ſolũ nnã.ſ.ꝛprobatorioꝝ. Rũñdet gl.ꝙ iputa
re dʒ ſii reꝰ qͥ n ꝓduxit teſtes in pꝛĩcipali:nã ſi
ꝓduxiſſet: fuiſſet eqis cũ actore nit hꝛl dic clari
us ꝙ ſẽꝑ fuat᷑ eq̃litas:nã ant ꝛeꝰ ꝓbat ĩ pꝛicipa
li:æ ĩ dubio fᷣuat᷑ elitas ut h aut ſolꝰ actor ꝓdu

xit teſtes ĩ pricipali:æ ẽt fuat᷑ eqitas reſpectu fa

cultatis re pꝛobãdi:qꝛ qlibet pars habet nnã dũ
taxat re ꝓbatoriã ⁊ i pfate rei fuit ꝓducẽ teſies
ĩ principali:potuit.n.i hoc ſibi pᷣiudicare.naʒ et
idẽ uidemus ĩ reo: qñ ipſe ſolus producit ieſtes

ſuper exceptõne.ſua actor.n.hẽbit ſolum unam

ꝓductionẽ reprobatoriorũ:⁊ reus hẽbit duas

ꝓductiones.ſ.ꝓbatoriorũ ⁊ reprobatoriorũ:⁊

ſic quocũqʒ te uertis iuenies equalitateʒ:hoc te
ne fiꝛmuer:qꝙ nõ lʒ reprobaꝛe reprobatorioſ ꝛe
probatoriorũ ne ꝓceſſus ſit ĩfinitꝰ:æ qͥa hec re
pꝛobatio tanqꝙ; odioſa fuit meꝛito ꝛeſtrigẽda aꝛ.
i.c. cum multiſ de ſp.li.vi.et in regula odia re
ſtringi de ꝛc iudi.lib.vi.⁊ ꝑ hoc hes glo.ðᷣcla
ratã. Sʒ ꝓ declaratione materie ſubijciaʒ duas
nõbiles qoes: MDria an qð hic dr̃ ꝙ ñ lʒ rpro
bare reprobatorios reprobatoriorũ hẽat locũ
ĩ reprobatione dẽorũ. Jo. and.dicit ꝙ non:qͥa
tex. loquit ĩ repꝛobatione eſonaruz. unde bis in
tex.hoc repetit᷑ ⁊ remittit ad nõ.ꝑ ſe in. c.ij.eo.
ti. li. Vvi. In glo.nõ. m Inno. in nouella. ? ibi
primo nidet᷑ aꝑte fouere hãc partẽ:monet᷑ pᷣnci
palit᷑:quia teſtis crioſus poſſʒ dicẽ nerũ.unde a
iur̃ i multiſ caſibꝰadmittit᷑ ut ĩ.c.ꝑ tuas ⁊.c licet
hely. de ſimo. de here.in fidei fauorẽ li. vi. cũ ſt.
ſz falſitas nũq; approbatr:cũ ſit ð xpʒʒ dicẽtem:
ego ſũ neritas:merito difficilior reprobat᷑ ꝑſõa
ꝙᷓ; dẽʒ. Iẽ ⁊ fo teſtes pnñt ꝛeprobari ante aꝑtu
rã dẽorũ:ſi iudex prefigit priꝰ fᷣminũ ut pʒ in.c.
lz de ꝓba.⁊.c.cũ cãʒ.S.eo.⁊ ĩ.d.c.ij.dẽa ueꝛo ñ
pñt reprobari niſi poſt publicationẽ quã pars
ignoret qͥd dixeꝛit. Nõ g dʒ ꝑs rpelli ab hac ꝛc
probatõe:qꝛ reprobanerit pᷣus ꝑſonas cũ igno
rauerit dẽa illoꝝ p̃ pᷣus. Itẽ ⁊ tertio flitas põt ꝓ
bari poſt ſniã:gꝰ młio fornꝰ poſt duas reproba
toes ꝑſonaꝝ ſj poſtea. Idẽ Jo. an. vr̃ dubitaſ
le:dic.n.qꝙ lʒ ̊ młiũ hẽat e quitatis rõ:iñ diſpõ
hꝰcapli nolẽs his iponeꝛe l mitẽ multuʒ obſtat:
eadẽ.n.u 2 ĩ dictis:gidẽ ius ð cõſti.trãſlato.
⁊ ſic tꝛãſit ibi Jo.an. Jo.cal.hic tʒ ultimã opi.
ut idẽ ſit ĩ dẽorũ reprobatione:tum per ꝛõeʒ pᷣ
dictã:tũ qꝛ ꝛeprobario dicii ẽt nõt ꝑſonã de mẽ
dacio nel ꝑiurio:⁊ ſic ẽ qᷓdam tacita ꝛeprobatio
gꝰtõq; odioſa ꝛeſtrigẽda.j.ti.ꝓxi.dilecioꝝ. Itẽ
dẽo cꝛioſe peꝛſone n ſtatur:qꝛ non pꝛeſumi vm
dicẽ.j.e.teſtioniũ:ſicui igẽ ñ admittit᷑ ttia repꝛo
batio perſone ita nec reprobatio dicti:⁊ idẽ ſen
tit Hoſti. S.e.ex tenore. Hec ob. ꝙ iſte tex.loq̃
tur de reprobatione peꝛſonaꝝ qꝛ ĩ h fẽm nõnter
ſic.n. ↄtingit hic:un n dicit ꝙ n fit idem i ꝛepro
batiõe dicioꝝ:iĩmo potiꝰõ ar.l.ñ pñt.ff. de legi.
Ad aliã rõem dic ꝙ ꝑ hoc ñ approbat᷑ falſitas

ſz nõ preſumit᷑ ꝙ teſtes reprobatorij flin dicant

ar. c. fi. de pſũp. Itẽ fʒ illã rõeʒ ſeqrer̃ ꝙ inſ ap
probaret ꝑſonas crioſas:ꝙ ẽ flm:ut pʒ hic ubi
n admittit᷑ tiia reprobatio perſonaꝝ. Mec ob.
ꝙ flitas ꝓbet᷑ pꝰ ſñiã quia illud ẽ neꝝ qñ pluꝛeſ
ꝓbationes nõ pceſſerũt:nec obſtat ꝙ n eſt ſibi
ipntãdum:cũ adhuc nõ uideꝛit dicta:quia nec h̊
tet impntãdũ ĩ tertia uł ulteriori reprobatõe:et
tn ut infinitas euitet᷑ et odiũ reſtrigatur: ↄriũ h̊
ſtatuit᷑:æ hãc opioeʒ teneo:lʒ paulus alit᷑ ſeſerit
2 do. An J. e. reſtioniũ ⁊ idẽ. d. an. hic nã ſʒ pꝛi
az opi. nuũqᷓ eſſer reprobationũ finis:æ hoc quo
ad pᷣmã qoeʒ. ¶ Secũda qõ eſt:qͥd ſi agitat̃ de
reprobatione iſtrumẽti an ſolũ admitamur due

¶ De teſtibus.

reprobatiões an pluries. Jo. an. pntar ꝙ repꝛo
batio inſti per teſtes hẽatur ꝓ prima ꝓbatione
porerit g illã fieri prima æ fa ꝛeprobatio:pla
ne geuult hec lia. ꝙ teſtes ꝓbatorios qᷣcquid
ꝓbãt fiat pᷣma ꝛepꝛobatio: 2 illã fiat pa æ non
ultra. Caſus ergo ñ ꝓuiſus ꝛelinquat cõibus ꝛc
gulis:ſuper q remitit ad nõ.i.c.ſuſceptuʒ de re
lcrip.li.vj.⁊ eadẽ rõe dicit ꝙ forũ ꝛeprobatori
orũ ꝛepꝛobatio ſʒ non poſſet fieri peꝛ teſies poſ
ſet iñ fieri ꝑ inſtr̃a:cũ lr̃a iſta ſatis apeꝛte ondat:
ꝙ ueꝛba geneꝛalia pcedẽtia itelligant ð teꝛtia 2
pꝛobatione fienda peꝛ teſtes:et eſt ſile qꝛ pꝰpu
blicationeʒ atteſtationũ lʒ nõ ꝓducantĩ teſtes:in
ſtrumeta tñ pnit ꝓduci de fi.inſtru.cũ dilectꝰ:⁊
qd nõ. ibi glo. i. hec ſũt uerba Jo. an. qᷓ nõbis.
Et pone exẽplũ ĩ pᷣmo dicto: ꝓbaſti ꝑ inſtm ꝙ
talis domꝰfuit tibi uendita tali die. Ego ꝓbo ꝑ
inſta ꝙ tali die nẽditoꝛ erat ĩ alio loco:ſi iu re
probas teſtes meos:ego potero reprobaꝛ tnos
qꝛ prima ꝓbatio mea hẽtur pro pꝛobatione in
pᷣncipali:⁊ ſic quelibʒ hʒ unã ꝛpꝛobatoꝛiã teſtiũ.
Ex fo dicto nõ ꝙ ſʒ largo mõ appellatione in
ſtrumẽtorũ neniãt teſtes nt in.c.peruenit.j.ð ie
ſti.cogẽ.iñ i mã odioſa ꝓhibita ꝓbatione per
teſtes nõ ueniũt inſtza ut hic ⁊ facit.l.teſtinʒ.C.
.e.⁊=.iiij.q.ix.ſi ðbiiũ. Altio ſcias ꝙ ꝑ hũc tex.
qͥ ur inuẽ reprobatiões teſtiũ eſſe odioſas:dicũt
Inn. ? Hoſt. ꝙ cũ gꝛãdi cãe cognitiõe debent
daꝛi he dilatiões æ breucs:ꝙ hoc.S.de ꝓba.c.
Iʒ in pncipio.nã ſi fa ⁊ ulterioꝛ dilatio nõ daĩ in
alijs ſine cãe cognitiõe.iij.q.iij.ſpaciuʒ:fortior
cognitio ẽ adhibẽda in iſta:qð placet aꝛ.regule
odia reſtringi de re.iur.in.vj.⁊.c.finẽ de do.⁊=

contu. Mico. ab. . 2
aſus: iteſta
Reſentata. tiões ꝛecepte peꝛ

axꝛbitꝛiũ fideʒ faciũt in indicio:ſi teſtes

moꝛtni ſũt:ſi niuunt:ẽ in optione illiꝰ:õᷣ queʒ te

ſtes ꝓducti ſũt:an uelit atteſtationes ꝛecipe? an
teſtes de nono deponeꝛe:adde ẽt ſi oneſtationes
publicate ſunt:⁊ hoc nltimũ nõ ẽ ĩ.l.fi. C.e.ubi
ponituꝛ caſus hꝰ.c. Oluidit᷑.nam in pꝛia poni
ptis petiio.in fᷣa cãe cõmiſſio:ibi diſcretõi.
Mõ pmo ibi pᷣdeceſſorẽ ⁊c̃.ꝙ ↄpromiſſũ factũ
ꝑ pᷣlatũ ſuꝑ iuribꝰplatur᷑:traſit ĩ ſucceſſorẽ:lʒ de
ſucceſſor̃ expᷣſſe ñ caueat᷑ i cõpꝛomiſſo:qð tenẽt
h doc.ſi de aut᷑e fuꝑioris ↄpromiſſũ fuit:als ſe
cus ut i.c.ð cetero ⁊.c.ueniẽs de tranſac.⁊ h̊ iõ
qꝛ noĩe ccele nẽ fẽm qͥ nõ morũ de ſep.ſi gꝛoſe
li.Vi. ⁊.xij.q.ij.liberti:⁊ ſic ñ ob.c.fi.S.ðᷣ aꝛbi.
qð nõ.⁊ fac qð i ſili nõ. Inn.iĩ.c.ſignificauit de
rſcrip.⁊ qð nõ.in.c.dilecti ðᷣ fo. ope. ¶ V fo
ꝙ ſuꝑ iure ſpũali põt cõpromitti i cleꝛicos. S. ð
arbi.oↄtigit ⁊.c.ꝑ inas.¶ Mõ ibi ꝑ duodeci di
etas ⁊c̃.ꝙ ſiẽ ꝑ mortẽ uniꝰarbitroꝝ ita ꝑ abſen
tiã lõgenã ⁊ diuinã expirat cõpꝛomiſſũ uł ſalteʒ
põt alia ꝑs ipune ꝛecurrẽ ad iundicẽ oꝛdinarium
cõpromiſſo nõ obſtãte.nã ſic pars h̊ ipetranit ðᷣ

legatũ:ita oſilłi ꝛõe pouiſſet ꝛecurrẽ ad oꝛdiaꝛiũ

inferioꝛem qð etiam h̊ ienet Moſtic.aꝛ.l.penul.

l uin
D r elsn

üh iſfcn
cit
6 ſ te ealrinb ſe

rande W
3 r (od
n ciwcch

aeile
auirtnib Mlun ⸗
, crm uncln in n/
iunnrn mnin i h l⸗
Irber aſihiuor. Art
ecgnienmz nagt tiim ru
hii oletelnmn ſnmind
in⸗ urilinizsl
iſcningf lceth ſad
eCr tickiſnicztkfien
Ginenrinnlunti
irtniraderd nn nmiin 1
mſtn Aati in r⸗
Gekudntntstihitsdar
utkreſannia cetlnmre
ſtin Minimanin
ntiinern aiir afi
eitebcei itintgt
iinta idi⸗ R
ſphrnitaznie eintz
ine urin mnnianr
inul ii en
ntndler n
aice⸗ iiniin⸗
c⸗ w
it
lellrorß
naſeſiciceyn nmn
inef ni n i

eng om banr ro WKl
1 R 5. mihmi i
in Ohbygo nuppeinan
lcin anſtunnnenmit
oheln iocil ohlir zhntr
lale wmni iſynti tlin iiſ
Crlijll chi Mligin,
Our mnimiis mil anlia i,
ut htgaigifc agiiummn,
dinit iaarir ut
Iinppo, ii r imnoroutonoin
iis ſve cie gnitcr ij i renz ſorior
ogtio i Abbbits in incacanegdhe
NAr ſetnng dele i in a ie N d

um. Mood. W
As: Bwa
Peſentas. ddes rchreſe

AWin ufrinirdcouſe
umKrRoni hicneſß⸗ angt
e ciſirmn uin ncdridis nit
es N W pheradi aſincn
dicue ſomd bor öüfini weiliiin

num is c Duicf aninpinſe
ito nft dr öniſoiki Nerü
II. i

nſ oe ne G
ir

4
ſelk⸗

E. de arbi. ꝙ nõ. ¶ Mõ ibi iuxta hui acta q
acta facta corã arbitris faciũt fidẽ coꝛã indice:ĩ
atteſtationibtũ diſtiguituꝛ ut hic ⁊ in. d.l..i. C.
e. ⁊ h clariſſimũ i acubꝰ ↄceꝛnẽtibus fẽm ut atte
ſtatiões ⁊ ↄfeſſiones per.l.penul.C. de arbit.in
fi.ĩ actis vo ordinarijs dubitari poteſt cum
tex. loqtur idiſtincte: ſy dic ut.j. dicet. ota
ibi relpuẽtes ⁊c̃.ꝙ ꝑs qᷓ teſtes fuerunt coraʒ
arbitro ꝓducti: ſi ñ uult ſtare atteſtarõib uiuo
rũ teſtiũ ñ tenet᷑ illos repꝛoducẽ:ſʒ ſatis ẽ diceꝛe
ꝙ illis ſtare nõ nult. Ex q infero duo p ꝙ ſi is
q̃ eos ꝓduxit corã arbitꝛo nult iteꝝ coꝛã indice
illos reproducẽ: H faciet expeſis ſuis:Iʒ do. cal.
H̊ uolueꝛit Sꝛiũ all.iiij.q.ii. J. nẽtuꝛis ĩ. v. poſiu
laſti: et uẽ ñ ponderaſſe hunc tex.nã ſentit ꝙ te
ſtes hᷣ reproducãtur ad petitionẽ ꝑtis 3 quã fu
erunt ꝓducti. ¶ Drio ꝙ ni dicit bec lr̃a imo
potiꝰ Sriũ:ſufficit.n.reſpuere illas atteſtationes
er ↄſẽtire:ut iteꝝ admittat᷑ alia ergo pars poſiu
lat ur iteꝝ admittãt᷑:et ſic ipa dʒ ſolueꝛe expeſas
per. d. c. uẽturꝰ. Scðo infero ꝙ actio ð q i tex.
ſolũ dat᷑ ei ↄ quẽ agit᷑ ⁊ ſic ñ uiriqʒ paru: ꝙ ui
dẽt᷑ tenẽ cõit᷑ doc. ̊ et Har.i.d.l.fi.et ur ꝓbaĩr
na illiꝰ. l. et hꝰ. c.lʒ ſecꝰſit:cum aneſtatiões ex ali
q̃ cãᷓ fidẽ n faciũt:qꝛ tũc reqrit᷑ ↄſenſus utriuſqʒ
ptis ut ĩ.c.uenies.ij.et.c.cũ cãm..e.i fi.et ẽ 10
qꝛ iundex hic ſuccedit loco arbitrij. unde ĩ fauo
rẽ illiꝰ õ quẽ fit ut iteꝝ n ꝓducanĩ maxie publi
catis atteſtatõibꝰpõt g huic fauori ſolꝰrenuncia
re:ſʒ formo quotidianã qoeʒ:an ꝙ h̊ d: ut atte
ſtatiões recepte per arbitrũ faciat fidẽ coraʒ in
dice bẽat locũ ĩ ãbitꝛatoꝛe do. An.ꝙ ſic ſi fueꝛt
teſtes recepti ĩ forma iuris:qꝛ nidetur tũc ꝛecep
ti corã qᷓi iudice: ſecꝰſi non i forma iuris et hec
fuit opi. Du.? Haꝛ.i.l.fi.C. eo.allegãs.:.ſi ſo
cietatẽ. SF. arbitroꝝ. ff. ꝓ ſocio ⁊ ꝑ. S. illũ diẽ hic
do.meꝰ Car.idẽ eſſe q̃titercũqʒ teſtes fueꝛint re
cepti ꝑ arbitrũ:qꝛ tex.ille appellat arbitrũ eẽ ar
bitratoꝛc: æ tex.iſte ⁊ illiꝰ.l.fi.ioquunt᷑ ĩ arbitro
ſimpkꝛ. ego vVo puto totũ Sriũ:ꝙ qlitercũqʒ ꝓ
ceſſerit arbitratoꝛes nũꝙᷓ ĩ eis hʒ locũ:ꝙ bic qr
ſine teſtes ſuꝑſint ſiue deceſſerint:moneor. quia
arbitror ꝓpꝛie ẽ quidã bonus uir aſſumptꝰ ad
cõponẽdũ iter ꝑtes in aut᷑.nt differẽtes iudices
nec coꝛã eo ẽ iudiciũ nec aliquid quaſi iudiciale
ſed ꝓcedit extra iudiciũ ad ſui inſtructionẽ. vñ
ſingularit᷑ dicir Inn.i.c.quitauallis de iureinꝛ.
ꝙ non ẽ nis ntrũ arbitrator feceritt litem conte
ſtari iter ꝑtes:ulł ſi ſnia ĩ ſcriptis ꝓnũciauerit uł
ſimpłi nudo vbo:qð ſibi uiſũ ẽ dixit:qꝛ coꝛã eo
n ẽ iudiciũ nec q̃ſi iudiciũ:ſed tomũ iĩ ſua poſitũ
nolũtate:⁊ pᷣdictaꝝ ſolẽnitatũ obſeruatio ni ẽ
niſi coꝛã iudice uel arbitro: ⁊ ita n põt dici coꝛã
arbitratoꝛ ſnia uel lite ↄte.fʒ eũ ꝑ qᷓ clar̃ pʒ In
no. noluiſſe ñ eẽ dzaʒ:an arbitratoꝛ ꝓceſſit iudi
cialit᷑ uł e qꝛ coꝛã eo nũꝙ; ẽ iudiciũ uel qi: ad
idẽ facit iſti.de emp.⁊ nẽ..pciũ: arpit᷑ vo ꝓce

dit indicialit᷑ æ coꝛã eo ẽ qſi indiciũ uelit nolit:

Vñ tenet᷑ ſeruare oꝛdinẽ iudiciariũ:ut.l.i.ff.ðᷣ ax
bi. 7.l. pen. C. eo.æ. l. oẽs⁸. C. de ferijs hic ẽ cĩ

¶Seelentata

fea ꝓpᷣo põt qs eẽ arbitrator ⁊ ñ ãbiter ut in.l.
pennl.ff. de arbi.ↄiũcto.c.quintaualis ⁊.c.ne ni
ens de iureiu.qa arbit᷑ tʒ locũ iudicis: arbitꝛatõ
vo n qualit᷑cũʒ ꝓcedat:multeqʒ ſt᷑ dr̃e it arbiꝝ
7 arbitratorẽ quas ponit Inno.i.d.c.qͥntanal
lis: ꝑ qð nõbilit᷑ dicẽ:ꝙ ſi cõpromitiit᷑ ſimpłr tan
qᷓ i arbitrũ ille ñ ẽ arbit:ator:⁊ ſi tãq; ĩ aꝛbitra
torẽ ille ũ ẽ arbit᷑:unde ad ꝓpoſuũ ſʒ naleãt at
teſtationes ſcẽe corã arbitro ni tũ corã arbitrato
ribꝰ:cũ corã eis nõ ſit iudiciũ nec quaſi:ut.S.di
xi:⁊ ſic ꝑ ↄns n põt dici ꝙ iudex ſuccedat loco
ãbitratoris:maxie cũ ille ſit amicabilis cõpoſitõ
? iſte nerꝰ iudex:ĩ hñtibꝰ.n.ſimboluʒ facilior eſt
tꝛãſitꝰ qᷓ ĩ penitꝰdiueꝛſis iux nõta ĩ.c.ꝙ ĩ dubijſ
de ↄſe. eccl.ł alta.⁊ i.c.cuʒ martbe.de cele.miſ.
Irẽ ꝓbat alia ꝛ0e:teſtes recepti ĩ ſũmaꝛio noõ fa
ciũt fideʒ in plenario: qꝛ ad aliud ſi ꝛccepti:ẽt ſi
moꝛtui ſint nt ĩ. c. cũ in tua:⁊ qð ibi nõ.ꝑ Inn.
2 i.c.ueniens el.ij.s.e.ſjteſtes recepti ꝑ aꝛbiira
tores fueꝛũt recepti ad finẽ componèedi int ꝑtes
maxie qñ fuerũt ꝛecepti extraiudicialiter.g æc̃.
MHõ ob.pdictis qᷓ dicũt᷑ i.d..arbitroꝝ:qꝛ ibi
ſumit᷑ vbũ arbitri generalit᷑:ñ.n. põt ſumi eocẽ
mõ h̊ ꝓpt᷑ roes pᷣallegatas ꝗᷓ Scludũt ĩ arbitꝛo
2 ñ ĩ arbitratore:nec dʒ ĩtelligi ille.O.ita geneꝛa
lit᷑:als diceremꝰ ꝙ oĩa diſpoſua ĩ arbiiro herẽt
locũ ĩ arbitratore:q nibil abſurdiꝰ ⁊ Z.l.i.ff.ð
arbi. et plene nõ.iĩ.d.c.quintaualis. Aliud dubi
um nõbile ẽ an oia acta æ litis ordinatoria fca
corã aꝛbitro faciat fidẽ corã iudice. Inn. ur̃ nel
le ꝙ n:dic.n.ꝙ cõfeſſiones ⁊ alia acta fẽʒ ꝛſpici
ẽtia corã arbitꝛo ualeãt ĩ iudicio oꝛdiario.C. ð
arbi. l. pe. SF. ult. ubi bonꝰtex.i teſtibꝰiñ cõſtunit
alidqd ſpale: ut hic dr: ſʒ lit. cõte.fẽa corã aꝛbitꝛ0

n nualet corã iudice:qꝛ ſnia n bʒ uigoꝛem: mulro

min?ꝰlix.cõte.niſi qꝰad iterrumpẽda pᷣſcripiionẽ
ut diẽ tex. in. d. l. pen. Me.? Ab. latiꝰhic hunc
articulũ ꝓſequũt᷑ dicẽtes ꝙ cuʒ ſnĩe arbitri ñ ſte
tur niſt meiu pene. C. ð ar.l.i.ſi ꝑs ñ ↄſẽtiat ne
ceſſe eꝛit de nouo libellum formare ⁊ delibeꝛato
rias dari ⁊ de calũnia iurari ⁊ dilationes repeti
? his ſiłia:ſaluo ꝙ cõteſtatio nalet ad iterrũpen
dã pᷣſcriptõeʒ:ut.S.dẽʒ ẽ: ꝓ h̊ adducũt iſtuʒ tex.
nbi datuꝛ optio ꝑti i teſtibus qͥ niuũt:g ideʒ in
alijs ſolẽnitatibus non ob. hec la in qua papa
mandat cãm decidi ſᷣm illa acta:qꝛ proceſſit h̊
ex plẽiiudine ptᷣatis:fatẽtur tñ atteſtationes ſẽꝑ
ualeꝛe cuim diſtinctiõe que hic ponituꝛ:iſla.n.fac
tum reſpiciunt æ ideʒ in confeſſionibus.d.l.pe.
in fi.⁊ cum his dẽis rꝛãſit h Jo.an.⁊ ſi bñ pon
deꝛo uident᷑ uelle in effectu ꝙ acta litis deciſõia
ſeu inſtructoria fidem faciunt coram iudice:iĩ at
teſtatonibus tamen diſtiguitur ut hic:an teſies
ſint mortni æc. acta uero ordinatoria faciunt
idem quo ad effecius preteꝛitos: ut quo ad in
terruptionem preſcriptionis ſed non quo ad fu
turos puta ut ſententia poſſet feni ſuper illis ꝑ
iudicem:ſecus ubi pars conſentiat arg.hic ⁊ ſic
ſentiunt ptis conſenſum ſufficere ſicut in aneſta
lionibꝰ. ꝙ an ſit indiſticte ueꝝ.j.lubijcis ſpe.in

ti. de lit.cõteſ.S. nũc atiingamꝰ in fi.tʒ ſimplicit᷑
nulla facta diſtictiõe:ꝙ lit.cõte. facta coꝛã arbi
tro facit fidẽ æ nalet coꝛã iudice:ſʒ infert huber
tũ tenuiſſe Sriũ ut ſuꝑ tali ↄteſtatione nõ poſſit
iudex ferꝛe ſñiã. Examinemꝰduo.pꝛio qͥd ĩ actis
factũ ↄceꝛnẽtibꝰ.po qͥd de oꝛdinatoꝛijs ut libel
lo lit. cõte.⁊ ſimilibꝰ.¶ Kirca primũ dico ꝙ re
gularit᷑ oĩa facta factũ reſpiciẽtia fidẽ faciũt co
rã iudice:tex.eſt i.d.l.penul.fallit in atteſtatõibꝰ
eoꝝ qui ſuꝑſũt:ĩ quibꝰadhibet᷑ diſtictio de q̃ hᷣ:
qre ãt fit hic iſta diſtictio cũ iĩ actibꝰ coꝛã indice
nõ fiat ut ĩ.c.fi.de pꝛoba.nõ. Inno.i.c.ſigniſi
cauit.S.eo.? Har.i.l.fi. E. e.doc.nõ aperiũt ſʒ
ꝓ his ⁊.j.dicẽdis:⁊ ut hẽas rõem decidẽdi hic
dico ꝙ ð mero ⁊ ſtricto inre acta coꝛã arbitro
nõ deberẽt nalere ut acta iudicialia:qꝛ aꝛbiter ñ
bʒ iuriſditionẽ ſʒ quãdã notionc.l.i.C.de ar.⁊
.l. a diuo pio. ff. de re indi. z eſt rõ: quia partes
Opꝛomittẽtes cũ ſint pꝛinate ꝑſone nõ potnerũt
dare iuriſditionẽ nõ hnti ut ĩ. c.ſignificaſti ðᷣ fo.
cõpe.⁊ i.l.pacto pꝛiuatoꝝ.C.de iur.om.iu.Sʒ
.l.hñs reſpectũ ꝙ partes elegerũt arbitrum nut
quẽdã bonũ iudicẽ:⁊ ꝙ graue eſſet ꝙ iſta fẽm
reſpiciẽtia perirẽt:cũ non poſſent de facili hꝛi:
2 ꝙ coꝛã arbitro lʒ nõ ſit ſtricte iudiciũ:ẽ q̃ſi in
diciũ cũ arbitria ſint redacta ad iſtar iudicioꝝ:
binc eſt ꝙ arbiter tenetur obſernare oꝛdineʒ in
diciariũ ut le.⁊æ nõ.in.d.l.i.fl.de arbi.⁊ ꝑ ſpe.ĩ
d..nunc attigamꝰ in fi. ſtatuit ꝙ actis faciũ re
ſpiciẽtibꝰpñt partes uti in indicio oꝛdinario. nit
.d.l.pe.in fi.ſicut in ſimili ꝙ ſtatuit: ꝙ ꝑẽpta in
ſtantia nõ perirẽt acta iſta cãe ſen litis ut plene
dixi.i.c.cãm q̃.S.eo.⁊ nõ. Mar.in.l.iij.ff.iudi.
ſolui. In atteſtaionibꝰ qt eoꝝ qui uinũt ceſſat
rõ ꝑalł.cũ de facili poſſint hr̃i:ideo nolnit lex re
tedere a ſtricto iure:ſʒ dedit facultatẽ ꝑti ↄ qnã
ꝓducti fuerũt nt ĩ tex.dzẽ: ⁊ iõ dico ꝙ hoc ꝓce
dit ex noua pꝛouiſiõe.l.qð ſatis innit tex.ĩ.d.l.
pe.ĩ fi.dũ dicit ſancimꝰ ⁊c̃.⁊ nõ dicit declaꝛamꝰ:
facit qð nõ.i.c.decernimꝰ: de indi.⁊ per hec de
cido aliã qõem:an ↄfeſſio facta coꝛã arbitro na
leat coꝛã indice.doc.pᷣdicti ſimplicit᷑ tennerũt ꝙ
ſic ⁊ nidet᷑ tex.i.d.l.pe.Sʒ Cy.i.l.i.C. de ↄfeſ.
plene hoc tractans concludit poſt pe. ꝙ nalent
facta tanqᷓ; e? ius ſed nõ tanꝙᷓ iudicialis:ẽt ſi aꝛ
bitriũ ſit emologatũ:qꝛ corã arbitꝛo nõ eſt pro
prie indiciũ:⁊ ſic cũ hac opi.trãſit Jo. an.i ad
di.ſpe.in ti.de confeſ..nũc nidẽdũ vᷣ. quid de
ↄfeſſiõe. Relert t Cy.ibi quoſdã diſtinguere:
an arbitriũ ſit emologatũ aut nõ:prio caſu nale
at ut iudicialis.ſo nõ.Alij diſtixerũt inter arbi
trũ ⁊ arbitratorẽ:ſDp ipſe poſt pe.ↄcluſit nt.S.di
xi. Har.i.d.l.i.i fi.dicit cũ hodie arbitriũ emo
loget᷑ aucte iuris nt ĩ.d.l.pe.nẽ idẽ eẽ i oibus q
fiũt corã arbitro eadẽ rõe ut ĩ confeſſiõe et ſimi
libus. Sed Har. aꝑte nõ declarat animũ ſuum
ntrũ requirat᷑ ꝙ arbitriũ ſit emologatũ:ad hoc
nt ↄfeſſio dicat᷑ indicialis. Ego pntarẽ ꝑ rõeʒ pᷣ
diciã ⁊ ꝑ tex.in.d.l.penul.ꝙ Iʒ talis cõfeſſio nõ
ſit ꝓpꝛie iudicialis:imñ iuris auct᷑e põt ꝑs eaʒ al

CWBe teſtibns.

legare ſicut iudicialeʒ:et ſic poterit ea hita feꝛꝛe
ſniaʒ: nec reqro ꝙ hẽat requiſita ad cõfeſſioneʒ
exiudicialẽ:ſʒ ſufficit ꝙ hẽat ꝛequiſita ad ofeſſi
onẽ iudiciale inxta nõ.in.c.fi.s.de ↄfeſ.nã nulli
dnbiuʒ erat ꝙ naleꝛet tãqᷓ; exiudicial iuxta nõ.i
ſili i.c.at ſi clerici de iundi.unde ſuperuacuum fu
iſſet qů'ad hoc nt.l.pe.uteꝛet᷑ vbo ſãcimꝰ. Item
nidemꝰꝙ anteſtationes mortuorũ ualẽt tãqᷓ re
cepte ĩ iudicio ⁊ lite neꝛe ↄteſtata:ita dicẽduʒ in
ofeſſiõe qᷓ de facili forte nõ poſſet iteꝝ hr̃i apxre
nn dictũ Cy ꝓcedit ex meꝛo ⁊ ſtricto iu?. Sed
dictũ meũ ꝓcedit ex equa et nona ꝓniſiõe legis:
un credo ꝙ ſʒ nũqꝙᷓ; ſequat᷑ arbitriũ:iſta tñ acta
factũ reſpiciẽtia faciẽt fidẽ mõ pᷣdicto corã iudi
ce:ſiẽ in ſili uidemꝰꝙ ualet confeſſio:licet indici
um ex aliq ſit fruſtꝛatoriuʒ iuxta nõ.p Inno. in
.c.fi.de reſti.ſpo.et h̊ qad pᷣmũ. ¶ UWenio ad
fm qͥd de actis ordinatorijs uidiſtis quid doc.
ſẽtiãt. Ego diſtiguo ſic:ꝙ ant ntraqʒ ꝑs eõſẽtit
ut naleant corã indice aut neutra ant alt᷑a tm:pᷣ
mo caſu aut loquimur ð actis ſubſtãtialibꝰꝗ nõ
dᷣpẽdẽt a uolũtate ꝑtiũ nt ẽ lit.ↄte.⁊ nil oꝑabit
iudicio meo ↄſẽſus ꝑtiũ qͥcqͥd dixerit abb.ar.i.
.c.uno de lit. cõte.et ꝑ Inno. in. c. cãʒ. S. e. facit
l.nemo põt.ff. de le.i.nã hꝰi acta ſũt nulla ꝑ ꝛe
ceſſũ ad aliũ indiceʒ alteriꝰtribũalis ad h qð le.
⁊ nõ.i.l.cũ apud. ff.iudi.ſolui:⁊.l.iij.e.ti.Sunt
.n.iſta acta iudicij ⁊ ñ cãe meꝛito deficiũt ex mu
tatiõe tribunalis oĩo ſepaꝛati ⁊ maxie ĩ caſn no
ſtro:qn fuerũt acta corã aꝛbitro qᷣ nõ eſt ꝓprie
index nec occurrit hic illa neceſſitas ðᷣ q̃.̊.dixi
per quã oporteat ꝛcedẽ a reg.iur.⁊ nr̃ h̊ expreſ
ſũ in.d.l.penul.i fi.nbi ſolũ ſtatuit ĩ actis fᷓ re
ſpiciẽtibns. Ad iſtũ tex.ꝛideo duplłꝛ. prio ꝙ h̊
ꝓceſſit ex ſpali mãdato pape.po ut intelligat᷑ de
actis cãe ⁊ nõ indicij:⁊ ſic concordabit cnʒ.d.l.
pennl.⁊ cũ.l.fi. C. eo. Aut loqmur ð alijs actis
