petit h̊ remediũ quia iura loquuni indiſtincte ut.d.
.l. ſi libeꝛtus.ff. de oꝑ.li. z. d. . arbitroꝝ.¶ Teꝛnia
opinio ꝙ ſicut pꝛo modico nõ datur reſtitutio in in
tegruʒ.l.ſcio.ff.de mino.⁊ in.c.i.de in inte.reſti. ita
nec remediũ reductiõis: hanc ſentit ſpe.in ti.de ar.
.F. ut aut. V. ſy quo iure uidet᷑ etiã de mente Mar.
2z glo.in.l.ſi de meis..ꝛecepiſie ⁊.l.ſʒ ⁊ ſi in ſeruʒ
.F. ſiquis iudex.ff. de arb. ubi dicunt arbitratoꝛem
poſſe de iure unius dare alteri ? Harto. ibi dicit
dũmodo modice:alias fiat reductio ad arbitriũ bo
n uiri. Auartam opinionem ponit Har.uin dic
to. . arbitroꝛum:ubi diſtinguit an arbitratoꝛ fueꝛit
aſſumptus ſupeꝛ contractu an ſupeꝛ lite: pꝛimo caſu
requiritur exceſſus ſeu deceptio ſaltem in ſexta par
te totius:h̊ niritur pꝛobare peꝛ dictum...arbitrorũ
iuncta.l.unde ſi neꝛue. ff.pꝛo ſocio ubi dicitur ꝙ ſi
n ii ex ſocijs adiudicauit unam ꝑteʒ:alteꝛi duas põt
peni reductio. Si ueꝛo fuit aſſumptus ſupeꝛ lite non
debet conſideꝛari ſimpliciteꝛ lcſio reſpectu quanuita
tis debite: ſed debet etiam pondeꝛari euctus litis ⁊
ſtatus cauſe: ut ꝓbatur in.l.lutius.ff.ad trebel.ubi
ua et trãſactio in quarta parte debiti: ⁊ ſic pc ndeꝛ
bitur quantitas leſionis habito reſpectu ad qualita
tem cauſe: ⁊æ idem firmat in.l.ij.C. de reſcin. uen.⸗
ad illam.l. que in uenditione requirit deceptionem
u tra dimidiã iuſti pꝛecij. Reſpondet ꝙ loquitur eñ
quis leditur in taxatione pꝛccij facta a ſe ſecus in ta
xarione facta ab alio: tunc enim ſufficit exceſſus in
ſexta parte ut dictum eſt ſupꝛa¶ Et peꝛ h̊ infert ad
norabile dictum ſub dubio:foꝛte ꝙ ſi aliquis eſt de
ceptus in aliquo contractu peꝛ ꝓcuratoꝛem foꝛte in
ſexta ꝑte ꝙ poreꝛit intentare remediũ.l.illius.ij.C.
de reſcin. uen. Sed ) pꝛocuꝛatoꝛem nõ poteſt habe
ꝛe regꝛeſſuʒ ar.pdictorum iurium Franc.de aretio
tranſit cum opinione ilarum glo.ut hic ꝛcfen do.
An. equi in hoc articulo dicit ſibi uideri ꝙ tex.id.
.l. unde ſi nerue cũ ſequẽti pꝛobat de dimidia quia
loquitur qn uni ex ſocijs aſſignauit mileſin ũ aliſs
duas milleſſimas. Ego tantorum patrum ꝛenẽrẽtia
ſemꝑ ſalua: dico tex.ĩ. d.l.unde ſi nerue cũ ſequẽn
non pꝛobare nec de ſexta parte ut dixt Hau. net
de dimidia ut dicii do. An. Ratio ẽ ĩ pꝛopiu. naʒ
ibi fuerũt fee tres milleſime ⁊ ſic ꝑtes nes uni ex ſo
cijs adiudicauit milleſimam ⁊ ſic ftiã ꝑtem alij. ad
iudicauit duas milleſimas ⁊ ſic duas paueſ:exquo
euidẽs reſultat iiquitas pſuppoſita in ſocijs piiais
ſuit g alteꝛ vcept'nõ ĩ dimidia nec ĩ ſexta ꝑie dpin

R

an
CNN
NWrl ubn
„e 1 4 49 4
eſ ri⸗ ¹ nch
Ani e iſiin ifinn
40. „,d1r9. 9
Gumn ntpul ſicent „
gſe nne ,

A
NNAÜE˙
Ienne

rardnin Gl
nnycitir oni m⸗ i
nefitur iinininin eus

Iutunirtinnſan min ib
õ Ue.
tinmm ris rl n vnr . 0
fraſticot thue enil uumsff.
Cicroiztchincir,ſtt Dun
Mynminniteßtaanttüdort riuninan
Uronübonunantneint uanmr
Nuunircen Peminuliiett A
Ieerim dteneräenttn
Ckabſerteniikuntiimatg
Püichcinibin tan
ſncirgeicor enchain
diccecaten e en ze
leinuin Pen n 1ſcoe

nnlli Atgtaht mitt

4 CN
Kmmmnimmi, 1
brplinſchſgniae⸗
nöen pont in/

Mdt Re
.B minnt e. “
nimmnifn ii nkünnire

I

Sloperconmaem an Cpellee⸗
. uw cſio lncegtolim . 0
b Mim pybar rdinn ſat,
uuce ſrur / go haoti gamt
1aοαρaοααα7 7
n uiumo O o ſit linms lro lun
onſceun inpleir Mſonſtmn nit
ts edie a ceha aimn doncann acno ins
ſuns cuſe: ppanr in lurus fiad ncdilwd
uariiacno n vunn dan dchin d A en
duu aunns Cionisbintd eetnad cpin
mmanſe: donfunmNN Cdercchtan
õ
õü
3säs
Envx aun m i: M ainſiftdt
ſemr uddmdiNn oti
noanledun iidino n gliun
nsnimw mmmanln
ſem geg oru uamme ian i
e rn en Nu mwanne
xngrſiija. zaaonn n na ben
rmit am opnicze innn hal

euimE mmmg
ſnaliun:dies ridlut i
bue et ee eluhn
— cndo A tmi
i i, nictnetllln
Aodicuut ſnnn dug
cis on dns uun
iusß
.

ſʒ ſolũ in ktia ꝑte poꝛtionis debite debebat.n.ex tri
bus milleſimis hẽe mille æ qngenta:ergo fuii ſolum
deceptus in qͥngẽtis ꝗᷓ ſũt ttia ꝑs mille æ quingẽto
ꝛum ſz eſſet ſexta ꝑs toniꝰ q;titatis. Sʒ nõ põt diceꝛ
in tota illa ꝑte deceptũ:qꝛ nõ debebat ſibi totum lu
cru n:ſed dimidiũ. habito ergo ꝛeſpectu ad ꝑtẽ ſibi
debitã fuit ſolum deceptus in teꝛia ꝑte poꝛtõis ſibi
deoite. ꝓbat ergo ſinglꝛ ille tex. ꝙ deceptꝰ ſeu leſus
Eꝑ arbitrũ in t᷑tia ꝑte totius debiti põt diceꝛe aꝛbitꝛa
mẽtu m iniquũ ⁊ pcteꝛe reductionẽ ad arbitriũ bõi
niri. dico ct nõ ſemꝑ requiri leſionẽ in tertia ꝑte:qꝛ
ille tex.nõ facit in h̊ͥ regulã.Sed illud dixit cã exem
pli ⁊ ea que dñntur cã exẽpli nõ reſtringũt ꝛegulã:ut
in.c.i.⁊ qð ibi nõ.ne cle.uel mo. S ꝓbaĩ ibi ꝙ ex
euidẽti iniquitate põt peti reductio. OQnñ aurẽ dicat᷑
euidẽs iniquitas nõ cꝛedo poſſe dari certam doctri
na n:ſed ex uarijs circũſtantijs bonus uir.i.index
arbitrabitur. Maʒ ſacilius dʒ arbitraroꝛ induci ad
dãdum de iure uni alteri qn nõ põt aliteꝛ ſeq bõa
pax:quã ceſſante hac rõe pacis ↄſequẽde. Itẽ alit
qi ius ẽ dubiũ obſcurũ ⁊ iuolutũ q; qn eſt clarum
Atẽ aliter qn ẽ diues quã pauꝑ.⁊ ſic de ceteris cir
cũ tantijs:ar.in.l.i.fl.de re.du.⁊ in.c.de cauſis de
offi. dele æ qðᷣ nõ glo.in. c.fi. de re iudi.li.vi.? qðᷣ
ſupꝛa dixi fin Oa..in a ia qõ 20 5H optime fa
ciunt ea que dixi circa cõpoſitionem fiendã in.c.i.
de mu.peti.ubi uide:⁊ hec nõbis Vlterius queꝛo
an petens reductionẽ ad arbitriũ boni uiri ⁊æ ſuccũ
bens.qꝛ nõ ꝓbauit iniquitatẽ euidẽtem iur̃ ſuꝑins
dicta inciderit in penã ↄpꝛomiſſi cum ꝓmiſeꝛit ſub
pena ſtaꝛe arbitramẽto ⁊ nõ Zueniꝛe de hoc ꝑ bar.
in. d. .arbitꝛoꝛum plenius in.l.qui ꝛome..duo
fratres.ff. de.V.ob.⁊æ adhuc plenius ĩ.l.iulianus.ff.
de O ſi. inde.⁊ oꝛiginalꝛ in qõe ↄſuluit Oy. q tẽuit
pen omitti maxĩe qñ iuꝛauit nõ peteꝛe ꝛeductõnem
ad arbitriũ boni uiri. æ poſtea petijt æ ſuccubuit.ᷣ
ↄſilium ẽt refert. Jo.an.in addi.ſpe.in.ti. de arbi
tris. S. excipitur. V. quid ſi ↄpꝛomiſſum ⁊ ibi ꝛefert
HBGuil. de cu.̊ limitaſſe mſi habuerit iuſtam cauſaʒ
petendi reductionẽ:ut qꝛ ꝓbabiliter credebat arbi
tramentum iniquum ał.l.ſi quis foꝛte.ff. de penis.
Ego allego tex.optimũ in.c.ſacꝛo de ſen. excõ.⁊
nõ.in.c.fineʒ de dolo ⁊ ↄtu. Sed adde ad h̊ duas
nõbiles limitatões Barto. prima in. d. S. duo fra
tres. ubi dicit ꝙ incidit in penã:ẽt ſi ſnia per quam
fuit declaratum arbitramẽtum equũ fuiſſet multa:=z
hoc ꝑ illum..duo fẽes.ubi ur᷑ tex.in ſibi aliam limi
tatõem ponit in.d.l.iulianus.ubi diſtinguit aut
iudex declarauit arbitramentum equum. ⁊ ſic hac

cauſa expᷣſſa abſoluit reũ ⁊ incidit in penam. Mec

in hac queſtiõe pene admitti᷑ ꝑs ad ꝓbanduʒ ꝙ ar
bitramentũ fuit iniquũ ut in dicto.F. duo fꝛes:⁊ fa
cit glo. nõbilis in.d.l.iulianus. Aut pꝛĩo fuit reus
ſimpł: abſolutus ulł iudex abſoluit:qꝛ nõ fuit ꝓbatũ
iniquũ:⁊ tũc in qõne pene poteꝛit de iniquitate pꝛo
bare. NHã ꝑ hanc ꝓbationẽ detegitur iniquitas ſnie
que tranſitiin reʒ iudicatã: ⁊ ſic nõ obſtabit exceptio
rei in licate:? uide plenius ad mãz quod nõ.in. d.ſ.
iulianus:⁊ ĩtellige oĩa pdicta cuʒ illa limiratiõe guil.
7 Jo. an. pdicta. Et ex iſtis infert ꝙ qui allegat ini

Maintauallis

quitatẽ arbitramẽti hʒ h ꝓbare alłs ſuccũbit:qꝛ pꝛe
ſu nitur ꝓ iuſticia.l.ab ea ꝑte.ff.de appel.quod iʒ
. an. in loco. pᷣalł.æ bar.in. d. I. arbitꝛoꝛnzʒ ꝓba
bit aũt ex antiquis actis.uel nouis ꝓbatõibus ſicut
in cã appellatõis obſeruat᷑. ut in. c. Joãnes de fide
in tru. æ quod nõ in.c.in preſẽtia de renũ.⁊ uide ꝑ
1Re.in ↄſilio.cclxxv.ubi oĩo uide in ſolutione. Sʒ
iſtud dub um noõbile per iſtos doctoꝛes nõ taciũ ẽ.
Quid ſi ꝓ ꝑte obtinuit.? ꝓ ꝑte ſuccubuit. an inci
dat in penã in totum uel in ꝑtem ul euitat ex toto:
quã reꝑi tetigiſſe bal.in er̃neo loco.ſ.in uſibꝰ feu.
in titulo de lege.cõ.c.ij.pone cxẽplum arbitratoꝛ p
cepit ꝙ darẽtur decẽ iudex in cauſa reductõiſ ſiatu
it de quiqʒ bal.tñ uẽ heſitaſſe:quid ſi iſta quĩqʒ nõ
ſoluũtur nũquid cõmittat᷑ pena ↄpꝛomiſſi ſaltẽ ꝑro
rata: ⁊ finaliter cõcludit ꝙ nõ:qꝛ nũc agit̃ nõ ex cõ
pꝛomiſſo:ſed iudicis ſnia. Unde murata pſona ſii

pu atio pene nõ cõmitti.l.cũ apud.ff. iudica.ſolui.

⁊ qð ibi nõ.⁊ ſic fᷣm eũ i npune a pena ↄuentionali
ſnie iu dicis nõ paꝛebi:qꝛ ↄpꝛomiſium ſeu pena in
eo appoſua ad ꝑſonam indicis:de quo non fuit co
gitatũ ſe nõ extendit.l.in ↄpꝛomiſſlum.ff.de arbi.et
dicit hoc placuiſſe bar. Mon tamen ſpecifice tangit
qdem quã in pꝛin foꝛmaui. Et prio dubito de ſua
Ocluſione ẽt in terminis ſuis:qꝛ iudex aditꝰ in caſu
reductionis ſuccedit in locũ primi arbitratoꝛis: ut
nõ. Inno.in.c.pnti hodie incipit ſtatutum de t᷑.
li. Vi.? bar.in.l.i.ff.de le.ij.ergo ẽ eodẽ iure cenſẽ
dus cum prio niſi dicas ꝙ iſti canones ? ꝓmiſſio
nes penales ſunt ſtricti iuris.un nõ tranſeunt ẽt in
iu dicem appellatõnis:ut.d.l.cũ apud:unde uariato
tribunali uel ẽt noĩe iudicis nõ hnt locum ut pene
ꝑ Hir. in. d.l. cum apud. pores ergo concludere
quod aut iudex ſimpliciteꝛ confirmat arbitramen
tum:⁊ habet locum pena. ſecundum diſlinctionem
ſupra in precedenti queſtione poſitam. Aut iudex
refoꝛmat ⁊ tunc pena ceſſat in refoꝛnanõe.qꝛ non
agitur amplius ex compꝛomiſſo: ſed ex iudicis ſen
tentia. Sed quo ad pꝛimã qucſtionem quam ego s
foꝛmaui nũquid eo ipo ꝙ petijt reductionem totiꝰ
ſumpliciteꝛ ⁊ obtinuit in ꝑte ↄmittatur pena in pte.
Ciedo ꝙ non: quia iuſte perijt reductionem totus
arbitramenti.hoc pꝛobo peꝛ.l.unde ſi neꝛue cum ſe.
ff.pꝛo ſocio iuncto..arbitroꝝ pᷣalle. uide quod in
ſunili dixi in.c.finem de do.æ contu. Sed bal.hanc
queſtionem ſpecifice tangit in.l.fi. C.de ar.ubi pꝛio
diſtinguit ꝙ aut capitulum in quo fuit leſus erat ſe
paratum ab alijs æ ↄmittitur pena in totum. Secus
ſi eꝛat connexum uel unitum:ita ꝙ nõ capiebat con
gruam ſepaꝛationem:ar.in.l.etiã.ff.de mino.poſtea
uidetur uelle ꝙ inſolidum cõmittatur pena cum de
beat dare ⁊ ſeꝑatim ſpecificare grauamen arg.in.l.
qui ſolidum. ff.de lega.ij.hoc ultimuʒ uidetur ſatis
mihi durum:⁊æ contra illam.l. unde ſi neꝛue cum ſe.
Mide indiſtincte teneꝛeʒ quod ſupꝛa dixi ut indiſtin
cte euitetur pena cum arbitramentum ſit quedam
tꝛanſactio ſupeꝛ toto ut in auẽ.ſi neꝛo contingit.C.
de iu di. non poteſt iſte dicere ſe magis grauatum
ſuper uno a ticulo q; ſupeꝛ alio: ſed grauamẽ reſul
tat ex toto compꝛomiſlo ſimul cn ſii unica trãſactio

¶ He iureiuran:

ſeu unicus contꝛactus:ꝙ hoc iuꝛa ſuꝑius allegata.
Er his poteſt inſtrui nũqͥd petẽs reductionẽ ĩcidit
in periuriũ ſi iuꝛauit laudũ fuaꝛe æ poſtmodũ petijt
reductiõem ⁊ non obtinuit uł ſaltẽ in parte. QNueꝛo
j.qᷓntum tẽpus debeat arbitratoꝛ arbitramẽtũ expli
care.ſpe.mouet qõeʒ in arbitro nõ ĩ arbitratoꝛe in
ri. de arbi. F. diffeꝛt. v. Iteʒ qðᷣ.j. trienniũ ⁊ ꝛcfert
uarias opiniones nec firmat in aliqᷓ pedes. Jo. an.
ibi in addi.vꝛ ſentire cõpꝛomiſſum.non expirar̃ tri
ennio ſicẽ quidã dixerũt ꝑ auẽ.ſi m̃.C. de temp.ap.
et cle.q;diu de appel.bar.ſpecifice in ãbitratoꝛe tã
git in.l.ſi quis arbitratu.ff. de. Veꝛ.ob.⁊ diẽ qð iſta
poteſtas finitur eo nolẽte arbitrari. ut ĩ.l.ſi merces
.cff. locati. æ in. J. precium inſti. de. ẽp. et nen. Sʒ du
bium eſt qnñ dẽ nolle arbitrari.iõ ĩ ̊ diſtiguit quod
aut arbitꝛamẽtum fuit collatum in aliquẽ ex phẽti
bus aut in teuiũ.pꝰ caſu ſi cõpꝛomiſſum ↄſiſtit cir
ca ea q̃ ſũt dc ſubſtãtialibꝰ Sctus ut circa ꝛc ipſam:
tũc dʒ aꝛbitrari.j.xl.dies:ut in.l.ꝙ ſi nolir..ſi qͥd
ita. ff. de edi. edic.ð ſi circa aliqᷓ exrrinſeca:tunc tenet
arbitrari qᷓ; primũ poterit: ut.l.hec ↄditio.ff.de ↄ
traben. emp.ꝛꝰ caſu qñ cõfeꝛt in tertiũ:tũc ſi. .õnũ
nõ arbitrat᷑ vẽ nolle arbitrari.C. cõia de le.l.fi .
ſed ⁊ ſi quis:nec dicat aliquis ſᷣm eũ ꝙ ibi ſit ſpale
fauoꝛe ultime uolũtatis:qꝛ in eo ſolũ ẽ ſpale ꝙ ꝛece
dit᷑ a peꝛſona. Hal.in dẽo.c.ij.de.l.coꝛ.dicit ſalua
reuerentia bar. iura ſuꝑius allegata nõ ꝓbare ſuaʒ
opinionẽ.nã in.l.ꝙ ſi nolit erat collatũ arbitriuʒ ſu
peꝛ ꝛeſolutiõe ↄctus:⁊ non tanq; in bonũ uirum:ſʒ
tãqᷓ; in uolũtateʒ eius cuiꝰ arbitriũ nõ poterat ꝛcdu
ci ad arbitriũ boni uiri. NMam ibi dẽ ꝙ ſi ꝛes ſit uẽ
dita cum pacto ut ſi diſplicuerit ꝛedibeat᷑ nec ſit dif
finitum tempꝰad ꝛedibendũ ꝙ.j.xl.dies poteſt ꝛedi
beri ⁊ nõ ultra. Itẽ.d.l.fi.C.cõia delega.non pꝛo
bat id ad qdðᷣ. Har.inducit quia ibi eſt caſus ſpaliſ
5 ut pꝛefigat᷑ ãnus:qꝛ ſꝑat᷑ ꝙ electio ↄuertatur in ad
uerſariũ:iõ ipſe dicit ꝙ teꝛminus dʒ ſtami a iudice
nt. ff. de iure deli.ſi curatoꝛes. Itẽ ſine rermini pꝛe
fixione ex quo labit᷑ tm tpᷣs ifra qð bonꝰ uir fuiſſet
arbitratus expirat ↄpꝛomiſſuʒ cũ in eum fuerit cõ
pꝛomiſſuʒ tãq; in bonũ uiꝝ ar.in.l.i.ff.ſi quis cau.
Et vr ſibi equũ ut expeciet᷑ ꝑ ãnum ↄputãdo ãnuʒ
nõ a die cõpꝛomiſſi:ſed a die quo potuit cognoſce
ꝛe pñtibus ꝑtibus uel aliteꝛ fm eum. Aut fuit com
pꝛomiſſũ ſuꝑ lite aut ſuꝑ negocio.pꝰ cãu arbitratõ
ſuccedit loco arbitꝛi:ideo dabitur triennium. fo ca
ſu uel aſſignabitur tempus arbitrio iudicis uel peꝛ
lapſum anni inducetur tacita ꝛenuntiatio cõpꝛomiſ
ſi tam partiuʒ qᷓ; ipſius arbitꝛatoris:ar.ff. de arbi.
Itẽ ſi unus..ſi multo plus:ſilłe de anno in.c.que
renti de offi. de.hec dicta. Oal.non pꝛobantur in
re ⁊ maxime id qð ſentit ð arbitro ut expiret ipiuſ
poteſtas peꝛ triennium ⁊ aliteꝛ ipſemet Mal. nota
nit in. l.ij. S. ſed æ ſiquis.C. cõia delega.Ego dico
ꝙ aliud eſt quereꝛe nunquid triẽnio expiret inſtan
tia coram arbitro nel arbitratoꝛe. æ de hoc dixi ᷓ.
Aliud eſt quereꝛe q;to tempoꝛe duꝛet poteſtas:⁊ ð
hoc h̊ in arbitrio diceꝛem ꝙ; durat quãto tpꝛe qu
rat actio.niſi tacite uł expꝛeſſe hec poteſtas ꝛcuocet
ꝑtibꝰ.̊¶ Vr ꝓbari ĩ dẽa auẽ.ſi tamẽ.ibi ſi decies

milies p'us qᷓ; biennij tempus ⁊c.z in. d. cle. q;diu.
ſi nile in iuriſditione delegata que niſi reuocei ſempꝑ
durat donec extinguatur: ut ĩ.l.falſo. C. de dinerf.
reſcꝛip.⁊ nõ.in.c.ſi autem.c.pleꝛũqʒ de reſcrip.ĩ ar
bitratoꝛe eſt maius dubium 7 cꝛedeꝛẽ idem dicendũ
quod in arbitro. hoc ꝓbaiĩ in dicta auẽ.ſi m. qʒ eim
ibi tex. loquat in arbitro tñ nõ apponit aliquid peꝛ
qað appareat ꝙꝙ magis ſenſeꝛit de arbitro & de arbi
tratoꝛe. Mã nomen arbit᷑ eſt cõe: ut in. d. F. arbitro
rum: æ z dixi ⁊ nullus tex. ſpecifice facit mẽtionẽ de
rbitratoꝛe: ſᷓ cõiteꝛ loquũtur de arbitro. unde ubi
mã nõ eſt magis ꝓpoꝛtionabilis arbitro q; arbitra
toꝛi appel atõe arbitri debemus itelligeꝛe de utreqʒ:
ut in. d. S. arbitroꝝ. Et ꝓ h bonus tex. in. c. expoĩta
de arbi. ubi arbiteꝛ appellatur cuius lauduʒ reducit
ad arbitrium boni uiri. Mam ⁊ arbitratoꝛ qnʒ aſſu
mit᷑ ſupeꝛ lite uentilata coꝛam iudice ut in auẽ.ſi vo
contigeꝛit. C. de iudi.hoc ueꝛum. ubi ipe arbitratoꝛ
dixeꝛit ſe nolle acceptare compꝛomiſſuʒ: qꝛ ſtatim ex
pirat:ut in.d.l.ſi meꝛces.ff. loca. ipſe tamen partes
pñt poſt acceptationem ſibi ꝓuideꝛe faciendo illũ ⸗
pelli ꝑ iudicen ut S dixi. uł cõi ↄſenſu ab illo recede
re.l.litigatoꝛes de arbi. alias autem ꝙ nõ mutatur
quare ſtare pꝛohibetur:ut.l.ſancimus.C. de teſta ⁊
.ll. pꝛecipimus in fi. C. de appel. facit cle. ꝙdiu ubi
tex. loquirur ſimpliciteꝛ de ↄpꝛomiſſo:⁊ dicit qdiu
⁊ẽ. ſine pꝛefin rione tempoꝛis compꝛomiſſum anieʒ
eſt cõmune arbitro ⁊ arbitratoꝛi dicta auc.ſi ueꝛo 9
tigeꝛit. Queꝛo quis eſt iſte bonus uir ad cuius arbi
trium recurritur pꝛo iniquitate arbitramenti. Solu.
cõiteꝛ dicitur ꝙ eſt iudex.l.continuus. . cum ita.ff.
de ueꝛ. obli. z.l.ꝙ ſi epheſi.ff. de eo quod ceꝛto loco
æ.l.uir bonus iudi. ſol. ita nõ. hic ⁊ in dicto..arbi
troꝛum:æ uide bonã glo.in.c.potuit de loca. in ue:
bo celeꝛi in fi.que geneꝛaliteꝛ dicit ꝙ ubi fit mentio
de arbitrio boni uiri in geneꝛe intelligitur de indice
peꝛ dictam.l.continuus. Sed dubitatur quis iuder
eꝛit competens an iudex arbitratoꝛis an rei an acto
ris:⁊ ſepe poteſt hec queſtio contingeꝛe cuʒ compꝛo
miſſum fit a cleꝛicis in laicum:uel a laicis in cleꝛicũ:
ſeu cum compꝛomittentes ſunt laici:⁊ etiam arbitra
coꝛ:ſed ſunt diueꝛſi foꝛi. Harto.in dicto..aꝛbitro
rum recitat aduocatos cõmuniteꝛ teneꝛe ꝙ ſit iudex
competens iudex appellationis cum iſta reducnoo ſit
quedam appellationis ſpecies.l.non diſtinguemus
.F. cum quidam. ff. de arbi. Ipſe uero tenet cõtra
rium ſcilicet ꝙ ſit iudex is qui hẽt iudicare iĩ princei
pali cauſa ita ꝙ ſi actoꝛ in cauſa originali petit 2c
ductionem debet recurrere ad iudicem rei:ſi ipſe ꝛe
us perit: habet recurrere ad iudicem ſuum. Natio
quia ſiue petatur iure actionis ſiue officio iudicis
ſemper adiri debet iudex rei:quia ſempeꝛ actoꝛ ſe
quitur forum rei in.c.cum ſit de foꝛo competenti.
cum hic non agatuꝛ ex compꝛomiſſo. et ſic non
eſt adeundus iudex arbitratoris. Si aũt ꝛeus ipſe
petit põt adire iudicẽ ſuum: qꝛ quaſi ſuꝑ exceptõe ſi
bi cõpetenti pꝛouocat:et ſic ad iudicem ſuum qui
eſt iudex principalis cauſe pꝛouocare poteſt: ad
hoc.l.fina.C. de uſu.publi.ſecunduʒ unam lectura

Prüphhe dron ,
cin MNN

etne ite nii ,rant i.

ondonnch in . d⸗ ſnn ſun
CRh e ,
nela 1 .Lenon V
fan⸗ in nol us
ſtur A, nd
i ibämiinde
mrmnmln n Gleel N 4
,,7rNe.Y) „„ li
mnmmita eadcliinnn
eDrN inede
o ſurſe 6 orctee m
NMp n dleſii n
gtdenlet e Prs fai
ahdtaſe 6edeerobe
e o dt n
ſegaaflia temwin tan
ntunn u,ttolote
etpincpns ale e 1 cirtt
1ecs Nsdn ne⸗ g bino⸗
ericeſo eh ri .
iln e n ul
aftaugcn un ni
hilt oni ninin in nee .
aintgiß mn ul n enn
rotu mrüli⸗ afriui Alliſin 1
Aifnsce nnolims 0Nsin n wuin
ige Princaittgurial t ine bi
Gi Mirzocr ditgotcdim goctre
oritcis iclor cvansin in tihenone
Artirundanikin Pi do naſin ndi,
Nedanserdirundtan Wegdene dolin w
Ndonrcſgrdcaid drd wei
Vftaſterſrlesnetwaisdunha
MWöftundonturtzaridarren geunmn
Iumſckminerſelapchndenegtei:
niterftt Nümninetiteint dein
Sin gimſh. kin nſtingin
gui Gſhnſertnſegeni firſöcppe
nonontibmimminmn gelmn
S
Ubonnsiir ſ doſdinte
ſllͤlſefehoſgtoſhdmnen S
“ crn
nicaogi i on t n
Ggni ſchegtne

loo arb
ln dehn ,n uun ad

ki ſenoleaetpe M
d rmndlſinens flr ien
i Doſt rcrhtnnonen bi puicer fe
Delipindten uchn dſain

lciigloſncri⸗
e! rigargwe
1r.!luignors de rbi, usoltmng in

“ bbamullumm
mnm⸗ sn Aegpeltſatci
er banm iimiiinc Apypniſo ger
l ſprfntone ipls ononlin
umme oiwe atinmwicimnreſn
eni Qro qizc, ik nbllir g aln
mun ummwr pvo utararbirammti G
cum deimr et iuder Cnninps Nnin,
Errobl. clſiebeifi eed wod erd
tlr bonns di CLin . d rin icd Fa
ommt uidebond G in Noride . n
ü
dend id doni dn en wcliczwar cer
NicnNA CONEIN Oed Gipiun cet
õä
Sa Geare der apfi Cnner o
miſomfnaceics Gamkliuict
ſcn n odlinenes nliänchr
ſunt dineiiſon Prnnindin

lonſed .
rumn ſecinn acocnios (önvnuentaett

comperens uur minmnnin
in ppclanonis Fritslun .
m qnicnn d nti Mem
zun ſclua ſt nder Be
1ina acnoꝛin nſtd .

Agd hãc ſmiaʒ adduco.c.expoſita de arbi.ubi papa
cognoſcit de arbirramento lato a duce uenetoꝛum:
qui ſibi nõ ſubeꝛat:ꝑtes tñ ſibi ſuberãt.hec ↄcluſio
HBar. pla. hic. do. An. ubi laudum efſet ita iuratuʒ
2 dubitaret᷑ ſuꝑ reductõe ꝓpter iuramentum. Maʒ
tunc dʒ adiri iudex eccliaſticus ut hic. allego etiam
tex.in.c. uenerabilem de elec. Idem ſi laudum eſſet
in mã ꝑtinẽte ad ecchiam aꝛ.hic.uel ſi euidens nutꝛi
ret peccatũ de iud.nouit. Aduerte latius oẽs con
neniꝛe uident᷑ ꝙ ad iundicẽ arbitratoꝛis nõ ſit ꝛecur
rendum cũ iſta reductio nõ ſit ꝓpꝛie appellatio:qð
etiam tenet collec.in.c.cũ dilectus de ar.ſentit.fre.
conſilio.ccxxxv:Sed ego limito niſi ex foꝛma ſtam
ti laudũ hẽꝛet executõem ꝑatam. Lũc.n. cum pars
ↄquerat᷑ directe de laudo dʒ adiri iudex ipſius ar
bitratoris ſicut obſeruat᷑ in cã appellatõis.ij.q.vi.
antertoꝛũ ⁊z. c.ꝛomana.F.dʒ de appel.li.vi.ad hoc
allego r. in. l. ij. C. ubi ? apð quẽ ubi aptiſſime
hoc tenʒ ceſſante vo.d.l.municipali.lʒ coll.dicat ꝙ
petens debeat adire iudicem adueꝛſarij Tamen mi
hi placet illa opinio pcedens Har. æ facit qð nõ.
ipe Fre.conſilio.ccxxxvij.ubi dicit.ꝙ ſi petit᷑ exaĩa
tio teſtiũ ad ꝑpetuam rei memoꝛiam debet adiri iu
dex pꝛincipalis cauſe ſiue petatur a ꝛco ſiue ab acto
re qð plenius dixi in.d.c.cum ſit gnãle ⁊.c.ſiqs ᷣ
cleri. de fo. compe.⁊? tʒ Har.in. d. S. arbitꝛoꝛũ:⁊ H̃
26e pᷣdicta.Et qꝛ cã nalis uincit accidẽtalẽ.l.qui hẽ
bat. ff. de tutelis.dʒ ergo conſiderari oꝛigo cãe:et
nõ id qð nũc accidẽtalitcr petit᷑. Addo ẽt aliã limi
tationẽ ꝙ ubicũqʒ ꝓ ꝑte eccleſie petit reductio po
terit cx ſpali priuilegio adire iudicẽ eccłiaſticum ſi
allat fraus ub minus ltimus ↄctus ut nõnter uoluit
in oĩ caſu Inn.in.c.cũ ſit gnale palł.? uide qð ibi
dixi. ¶ qro de nõbili æ quotidiana queſtiõne
ſupra dixi quis eſt iudex opetens in iſta reductione
ad arbitrium boni niri. Nũc qꝛo an a ſnia iudicis
reducentis arbitramẽtum ad equitatẽ poſſit appel
laꝛi.do.an.refert hic.bu.in.d..arbitꝛoꝛũ tenuiſſe
ꝙ ſma iſtius iudicis reducẽtis nõ poſſit reduci ad
arbitrium boni uiri:qꝛ iudex non cognouit ut arbi
tratoꝛ:ſed ut index.ſed appellari bene poteꝛit: quia
ut iudex fecit. Joã. an.in addi. ſpe.in ti.de appella.
F. in quibus v. xvi. recitat ruſticanuʒ doctoꝛc anti
quũ diſputaſſe ⁊ tenuiſſe ꝙ a tali ſnia nõ appellatur
motus:qꝛ ab arbitramẽto non appellatur. eꝛgo nec
a ſina iudicis reducẽetis:qꝛ nõ cognoſcit ut iudex:ſʒ
ut bonus uir. ff. pꝛo ſocio ſi ſocietatem in fi b
rogatũ aũt aſſumit nãʒz eius in cuius locũ ſubrogat᷑
in.c.ecclłia:ut li.pen.ſicut eiʒ qñ arbiteꝛ cognoſcit lo
co iudicis ab eius ſnia appellatur de offi.deleg.c.ab
arbitris li.vVi.⁊.l. aꝑtiſſimi.C. de iu.⁊.l.arbitro.ff.
qui ſa.da.cogã.ita non debʒ appellari a iudice qui
cognoſcit loco arbitroꝛum ſeu boni uiri. do. an. ſe
quitur hic. bu.ſ.ut poſſit appellari: quia in ↄmiſſis
ad arbitrium iudicis appellatur:ut nõ.in.c.ſuꝑ bis
de appel. Item qꝛ hic nõ ſubꝛogatur iudex in locuʒ
arbitratoꝛis ꝑ oĩa:ſed datur ut iudex ut iudicialiteꝛ

coꝛigat:qð exiudicialit᷑ eſt malefactũ ſicut in ſimili.

non appellat᷑ ab excõicatiõe:⁊ tñ appellat᷑ a declaꝛa
tione excõicationis adducit no.in.c.paſtoralis de

¶ Quintauallis

appel.ad.c. ab arbitris dicit ꝙ facit ꝓ qꝛ ibi cogno
ſcunt ut iudices idᷣo appellat᷑.dicit.n.qꝙ ſi teneretur
opinio ꝙ iudex iſte oĩa ut arbitꝛatoꝛ faceret poſſet
ſaltem ipſius ſnia reduci ad arbitrium boni uiri:al
legat gl. in. d.c.ſuꝑ his:⁊ ſic ipſe tranſit ĩ ↄriã ſniaʒ
ꝙ nec appellari poſſit nec reduci ad arbitrium bo
ni uiri ego adduco Mar. in. l.i. in fi. ff. de le. ij. ubi
h aꝑte tenet alłat Inno. in. c. preſenti de reſcrip.li.
Vi. Modie incipit ſtatutum ubi uult ꝙ quando iu
dex cognoſcit ut bonus uir non poſſit appell ari ſi
cut nec ab ipſo aꝛbitrator. Idem uidet᷑ uelle Bal.
in. l. fi. C. de Zhen.ẽp. ubi refert Har. ſic tenuiſſe
ipſo audiente in.d.l.i.licet aliqui libꝛi non habeant
Ego tamen habeo in meo ⁊ nidi aliam lec.illud di
ctum nõ hñtem. Item dicit ꝙ nõ põt peti reductio
ad arbitrium boni uiri:ut tenet ibi bu. hanc opini
onem ſequit᷑ do. meus do.car.florentinus in .c. ex
poſita de arbi.⁊ refert Mart. de ſaliceto ſic ↄſuluiſ
ſe. Ego ẽt ſic conſului in qõe facti. Hã ex õrio ſcq
remr ꝙ ꝑtes incideret in anfractus iudicioꝛũ quos
ↄpꝛomittẽdo euirare uoluerunt. Item iudex ſuper
reductõe hʒ ꝓcedere n ſʒ meꝝ ius ſed equitate pre
habita ſiẽ ꝓceſſiſſet arbitratoꝛ ſeu pꝛocedere debuj
iſſet bonus uir ut.d. S arbitꝛoꝝ ⁊ ibi per Mar. g
nõ ꝓcedit ut meꝛus iudex. Itẽ nõ dʒ peti reductio
ad arbitrium boni niri. qꝛ ſic eẽt ꝓceſſus in ifinitũ
S.l. terminato. C. de fruc.? lit. expen. ⁊ quia h nllo
iure cauet᷑ nõ obſtant nõ.in.d.c.ſuper his allata ꝑ
do. an. qꝛ ĩtelligo illã gl. m glo.ibi pcedentem.i q
dʒ ſnia reduci ad equitatem.iſ.per uiã appel. qn in
dex ꝓceſſit ut iudex.nõ loco arbitratoris. MHam lo
quit qn uenit pena iponenda arbitrio iudicis.⁊= ſic
loquit᷑ qn ꝓceſſit nt merus iudex quo caſu appella
ri põt ut in.l.ſi qua pena iuncta gl.? Maꝛ. ff. ð. V.
ſig. Mos ãt loqmur qñ iudex ꝓceſſit ut bonus ar
bitratoꝛ hec opio hʒ equitatem ut cito finis litibus
ſponat᷑. Sʒ hic ãnecto dubiũ nõbile an ꝑ petitõem
iſtius reductionis dẽat ſuſpẽdi executio iſtius arbi
trameti. dñs car.in.d. c. expoſita de arbi.tʒ ꝙ non
allat nõ.in. c. ex lris de in ĩite reſti.in gl.ſupplicauit:
⁊ ſufficit m eũ ꝙ h̊ iure nõ ꝓbat᷑ Nec ob.ſi dicat
ꝙ hec petio hʒ uim appellatõis.d.l.nõ diſtinguemꝰ
F.cũ quidã de arbi.qꝛ nõ ꝑ oĩa ut ibi nõ. NHaʒ iu
dex h cau adirur nõ ꝑ uiã appellatõis: ſʒ ꝑ queꝛelã:
⁊ hec diffeꝛũt ut in.c.ↄceꝛtatiõi de appel.li.Vi. Ego
indiſtincte teneꝛ eʒ Sꝛiuʒ:qꝛ quo ad cffectuʒ diffeꝛẽdi
executionem hʒ hec petitio effectum ſuſpenſiuũ:⁊ ſic
niz in h appellatiõis ut ꝓbat᷑ in.d.F.cũ quidã. Itẽ
iura dicũt ꝙ arbitramẽetũ iniquũ debeat reduci ad
arbitriũ boni uiri.gꝰ nõ dʒ executioni mandari añ
reductionem ut clare pꝛobari uidetur in dicto. F. ar
bitroꝛum in fi. iuncta.l.unde ſi neꝛue cum ſe.eo.ti.
hoc etiam uidetur uelle Innocen.hic qui dicit non
ualeꝛe dictum arbitratoꝛis niſi ſit equuʒ uel ad equi
tateʒ redactũ:æ idẽ dicit glo.in.c.cauſamqʒ de elec.
Sed quia ſupꝛa tacte ſunt multe diffeꝛẽtie inteꝛ arbi
truʒ ⁊ arbitratoꝛẽ tam in modo ꝓcedendi ꝙᷓ; finien
di: Item babuiſtis ſupꝛa aliquos modos cogno
ſeendi æ diſceꝛnendi arbitrum ⁊æ arbitratoꝛem.

Euero nunc de aliquibus caſibus dubitabilibꝰ.et
qꝛo pꝰ qͥd ſi fuit cõpromiſſuʒ in aliqueʒ tanqᷓ in ar
bitriũ ? arbitratoꝛc: erit ne iſte arbiteꝛ uel arbitra
toꝛ. Solu. Inno. hic ?2 Har. in. d. F. arbitrarox:
cõteꝛ doctoꝛes dicunt ꝙ ex mõ ꝓcedẽdi ? ꝓnunti
andi ꝑpendem utrã fecerit ut arbiteꝛ uel ut arbit: a
toꝛ ar. eoꝝ que norã.ĩ.l.i.ff. de iudi. z.l.epale.C. ð
epi. au. Itẽ dicit Inno.ſi fuit compꝛomiſſum in ali
quẽ ꝙ poſſit ꝓcedeꝛe fuato oꝛdine iudiciario uel
Et nõ ſeruato.nã illa vba ꝙ poſſit ꝓcedeꝛ fuato oꝛ
dine iudiciario inuit ꝙ ꝓmittitur in eum tanꝙᷓ in
arbitꝛũ. Alia vo vba ꝙ poſſit ꝓcedeꝛe nõ ſeꝛuato
oꝛdine iuris inuũt ꝙ tanqꝙᷓ in arbitratoꝛcẽ. Ideo fʒ
eũ ſi ꝓceſſic fuato oꝛdine iuris ſtabit᷑ dicto ſuo enã
iniquo: q; vꝛ ꝓ eſſiſſe ut aꝛbiteꝛ. Si ueꝛo pꝛoceſſit
iuris oꝛdine non ſeruato : tũc non ualebit dictum
ſuñ niſi ſit equã uł a l equitatẽ ꝛedactũ:qꝛ vẽ ꝓceſ
ſiſſe: ut arbitratoꝛ. E ʒo aũt cũ ꝛeueꝛentia hec dicta
nõ ſequoꝛ: qꝛ icet poſſit eligeꝛe alterã uij: in in n6
eligẽdo põt ꝓcede? utraqʒ auctatc: ita nont cic In
no. in hnite delegatã æ oꝛdinaria in. c. cũ ex officij ð
pſcrip.Ego allego ad h̊.c.niſi de pꝛebẽ.ubi ſimpli
citeꝛ ꝓbat᷑ ꝙ ſi in aliquẽ delegatũ ↄpꝛomittatur ille
põt ſumul ⁊ ſemel in eadẽ cã ꝓnũtiaꝛe:ut arbitroꝛ ⁊
ut delegat?. Ita dico ꝙ ſi ↄpꝛomittitur ut in arbi
trum ⁊ arbitratoꝛẽ ut pari ꝛõe poſſit ꝓcedeꝛe ⁊ ꝓ
nũtiare utraqʒ ptate ſi a prin expſſe non elegit:⁊ ſi
3 iuſticiã partis ĩ modico leſiti poteꝛit ꝑeti ꝛcecveuio
et in dubio ex qualitate facti pꝛeſumi h̊ feciſſe ut
arbitratoꝛ:ut ꝓoat᷑ in. d. c.niſi: facit.l.cum queri
ff. de ſta ho. æ bhec bñ nõ. qꝛ quotidie accidunt et
puto ueriſſima ? ꝑ hoc determinat᷑ alia qſtio. Do
ne ꝛetẽtis termis: ut S dictũ ẽ pꝛoceſſit cõpꝛomiſſa
rius ꝑti iuris oꝛdine ſeruato: ⁊ partiʒ iuris oꝛdine
nõ ſeruato utputa fecit libellũ dari.litem conteſtari
ꝛecepit m teſtes partibus non uocatis æ publicaus
ſniaʒ ſine ſcriptis dedit.dicit Moſti. in hac qõe poſ
ſe dici ꝙ ſũia nõ teneat qſi eligẽdo ab inicio uiam
iudiciariã uideaĩ aſij ꝛenũciaſſe.ar. de appel.ſolicuu
dinẽ ⁊ de preſump.nõne. dicit t ipſe melius eſſe ut
dicamus ſuiaʒ ualeꝛe: ſi eꝗᷓ ſit: alic qͥn ad arburium
boni uiri redigendam:ut ſic inteꝛpretemur trolem n
garbitrum:ſed arbitratoꝛem.h̊ eim eſt fauorabile ut
ceſlent litigia:⁊ h mibi ſatis placet ꝑ pꝛedicta:quia
ex quo habuit utrãqʒ poteſtatem pe tuii pꝛoccc cꝛe
ſeruato oꝛdine iudiciario ? nõ fuato: ad h̊ ultra pᷣ
dicta optime facit tex.in.l.diem ꝓfene.S. ſi quis li
tigatoꝝ.ff. de arbi. ubi pnit ꝑtes a principio paciſci
ut arbireꝛ ꝓnuntiet in abnitia ꝑtium ⁊ ſi pñt in arbi
tro ꝛemitteꝛe pꝛo ꝑte oꝛdinem iudiciarium eadem
25e vr̃ ⁊ in totũ. VUn licet in iudice h̊ tieri non põt
iux nõ.in.c.fi.de ꝛc iudi.li.vVj.⁊æ in.c.de cauſis de
offi. dele. Secus t in arbitro. 25 qꝛ arbiteꝛ aſſumit
poteſtatẽ a ꝑtibus:non ſic aũt iudex:⁊æ ̊ puto uexꝝ
quicqͥd ſentia Oar.poſt Oy. in. d. F. arbitrorum.
ubi vr uelle ꝙ poſtiꝙ elegit niã arbitꝛi non poterit
ꝛedire ad uiam arbitratoris.illud enim ꝓcedeꝛet iu
dicio meo ubi babẽt neceſſe eligeꝛe unã uiam: ar.i.
ſi cui. ff. de ſeruitu. Secꝰ ſi potuit ꝓeedeꝛe utraqʒ
nig nec ſpecifice pꝛocedit a principio.peꝛ h̊ eus põt

¶Be iureiuran:

folui alia queſtio quotidiana. pone fuit dictum ꝙ;
comoꝛomiſſarius poſſit pꝛocedeꝛe de iure ⁊ de fac
to.pꝛonunciare tamen debeꝛet im ius: an talis eꝛit
arbiteꝛ uel arbitraroMar. in. d. §. arbitroꝛũ dicit
ſe cꝛedeꝛe ꝙ ẽ arbiteꝛ: qꝛ iudex qnʒ et cognoſcit de
plano ſumarie.l. nec quicqꝙ. S. de plano.ff. de offl.
ꝓcõſul. ⁊ de v.ſig cle ſepe. Nec ob. fm eũ ſi dicẽs
oꝛdinẽ in diciariuʒ nõ poſſe remitti l.ij..ſʒ qꝛ ueꝛe
mur. C. de iur. calũ. qꝛ illud eſt ueꝛum qudo lingt
coꝛum iu dice qui hʒ iuriſditioõeʒ a ſuꝑioꝛe. Secus ſi
coꝛam arbitro qui bʒ ptatem a ptbus qð cicit no
tandũ hoc ultimũ mihi placet ut.S. latiꝰ dixi. Sʒ cir
ca primũ puto ꝑ ea ꝗͥ.ð. dixi ꝙ iſte eꝛit arbitꝛatoꝛ ?
arbiter in ꝓcedendo :ſʒ in ſentẽtiando eſt ſolum ar
biter ut pʒ ex pkate ſibi tradita ⁊ idem dicendum in
alijs ſinilibus qõibus. Sed circa hec cadit nõbilis
ꝗ tio quid ſi arbiter aſſumptꝰ mõ pᷣdicto ꝓnũtiat ĩ
iuſte nunquid teneat ſũia Mar. in. d. l. diem ꝓferre
.F. ſtari. fl. de arbi. nõbiliter dicit ꝙ nõ: quia ꝓnun
tiat ↄ formam compꝛomſſi. Fran. de aꝛectio in.l.ſi
quis arbitratu.ff. de. v. obl. tenet Srium qꝛ exprimi
tur qð ineſt:⁊ ſic nõ dat formam. Iteʒ qꝛ nõ ualet
oↄpꝛomiſſũ ĩ arbitro ſi nõ remaneꝛet ſibi libera po
teſtas ualide eligẽ di qð ueller. ff. de arbi.1. qeʒ: facit
ad qð nõ. Inno in. c. prudeétiã de cffi. dele.? q
nõ.doc.in.c.ex inſinuatione de reſcrip. Do.an.pu
tat hoc non ꝓcedẽ in arbitro: ſed in arbitatoꝛe ſie
ut tenet Har. qꝛ ille põt a iure recedere: æ ſic nõ in
eſt illud a neceſſitate ſicut in arbitro. Ego in. c. cuʒ
dilecta de Gp. ſa uo ſimpliciter illud dictum Mar.
qꝛ licet inſit de iuſti cia ut arbiter pꝛocedat ſecundũ
ius non tũ de neceſſitate:nec ineſt ſibi de forma.nẽ
t ci expᷣ ni᷑ ĩ compꝛomiſſo ineſt de neceſſitate ⁊ de
foꝛma ꝙ nõ ineſſet de neceſſitate: pʒ quia arbitrium
iiuſte latũ uʒ:ubi ãr id qð ĩeſt de iuſticia exprimi in
forma hominis inducit neceſſitarẽ ut ꝓbat in. c. ci
dilecta palł iũcta gl. i. pterea ubi vVba pnr aliqd ep
ari nõ debet itelligi ſine effectu. c. ſi papa de pul.j.
Vi. 2.l.ſi q.C. de inoffi. reſta. Sʒ in caſu noſtro po
ſlunt vᷣba oꝑari pꝛomiſſum effectum ergo ⁊c. Non
ob.illõ motiuũ YFrã.qꝛ dico.l.qẽ ꝓcedẽ qñ datur
ſibi cerra forma ꝓnũtiandi: ita ꝙ auferiur ſibi libe
ra poteſtas. Sʒ in caſu nr̃o ᷣ nõ fit: ʒ dat᷑ ſibi ſibe
ra poteſtas ſi id að inerat de iuſticia reducit᷑ in for
mã hominis Et ad dictum Inn. reſponde qð ꝓe
dit qñ id qð expmit᷑ ſapit inſtructionẽ cãe . Sec ſi
dat modũ ꝓcedendi æ latius dico in. d. c. cũ dieda
Alims ut nil boni ad mam deſu. Oueo an ar
bitratoꝛ debeat pꝛonunciare partibus pꝛeſennbus.
Solu. Cy. in.l.fi.E. de pᷣhen.emp.tenet ꝙ ſic aliteꝛ
non ualebit ſñia fm eum. ODouaur pricipalr p.l.
ſi quis arbitratu. ff. de vbo. ob. ubi dicit qᷓ ſi pe⸗
te ſtat quo minus compꝛomiſſarius arvitreiur o
mittitur pena. peꝛ partes autem aluer ſiare non
poſſet niſi ipſis abſentibus poſſet arvitrari ex
quo infeꝛtur ꝙ partibus abſentibus non pot
pꝛonuntiari. Martho. in dicta.l.ſi quis arburatu
ꝛefert quẽdam ſolẽnem aduocatum conſulmiſſe co
trarium. ipſe tamen ſatis ꝓlixe ſequũ pᷣm opione
7 ꝓ cãn allat.l. qð ſi nolit. .ſi quid.f. ce edi. edic

Abu .
lus e giemi taandek
rb/ onſutii Kotfn⸗
Puki nnui Hantste
ſne tufund⸗ ac

4 e W
lig enged⸗ V

Pranbanum nunten
A onrievrin unn nne
Urin zavocvenin poneniune
Aunnt,d uand,

n
Eollſpu iohli. omtmn .

cutnhiu i i Ct⸗
toiulnin Hl id liina⸗
rcuidan eni Mltin
alncoenn Gnntatbimapem voſt
ſatthereobbicnerſim ine getus ct
Ntilnnticdcomd Zino duncint⸗
rrbiruneroinlicntercrid tüi
0nniclonne raſeomtai drſego
(uſtonincdigre wderofndägei wd
Aſcſractonetboenrwun dit
Cede döenennetumien
efklemngi Ctetinrnelgg iade
WiCohorans in Clgprpn porrürene
usnninniiſericrnnittz die,
sohnſt Jennmnmmitöcke⸗
S
nsgit örurfeninnt ar
l iwtbütbrogr
uthtnen ingingli
nfrtargni miii

u Gußint
ntinm eſian⸗

nſcen
huunſtmi,

nürun arlan
ento:Fin ſenifnhhe
ruerſen ſcbi nainre
Ne —
in ſbi nrocint iüeſt⸗

e scing eſcfuing

Ponſti Nbino ſino ſenmnen ſpl
teſtus niieclgii göln fbemtiin
lbgon Nwnc mii c ejn
N r incqiſimmorcr iinp
m ox o, aetli ſmtimr la nantn
irm Gir oi lepira inr ardene ſe
tiuii mſar ſat ia tio Enn
dm ce Pp vo inptanrilddanm
r lea iuir de uſn ur abicr pꝛoctt Aun
ſs non ni de wcſſcae ner nel ibi ce onn//
ai e mii cononiſo ncſewccſingn
ſom nöineſa cenecſimne zania Woin
tehmi wzldiinid ed denica in
fonmdommimsMtud NN min in
RemP iuen Jicwen Joaß 4
ind Wa clihnrckunn nil
õ
nnam nſimcfunch
i mn Fuͤn dan i inn
ſcitemnfornn Pnünmliag .
Ginaſn niohn ha

ltino vr ni boi A nnn
Grn pꝛonuncant Pmnhe
rn

1 E de er
Suknli Ci

uot ſnis

boni 4a0 nör!

Irem ſʒ arbitꝛatoꝛ ñ cognoſcat iudicialit᷑ iter ꝑtes:
dʒ tñ ꝑtes iteꝛꝛogaꝛe.l.i.ff.ubi pu.educa.⁊ ad hoc
al egat multa ſimilia YFꝛã. de aretio quem ſequitur
hic do. An. dicit ꝙ ſi ꝑtes ſũt pñtes in diſcuſſione
iam facta non eſt neceſiaria uocatio in arbitratoꝛe:
ar. C. de adł.l.q;uis indubitati. Et hoc tener Cy.
poſt. Ja. de ra.? De. ꝙ plus eſt in arbitꝛ0 in.l. ſi
qui.ex conſẽſu. C. de epi.au. Si ueꝛo ꝑres nõ fueẽt
adhibite in diſcuſſione uel nõ ↄſtat dicit ꝙ ſi ꝑtes
nõ ꝛeqᷣrunt᷑ nõ ꝑ hoc laudum eꝛit nullũ:qꝛ talis mo
dus ꝓcedendi nõ reꝑitur ſtatutus a iure ipſis arbi
tratoribꝰ:hẽnt eni ptãtem equũ arbitrandi ſine ob
ſeꝛuatione alicuius foꝛme:un eẽ debet in electiõe ip
ſoꝛũ:an hoc uelint obſeruare ad hoc.l.ſi defuncta.
G. fi. ff. de uſufruc. ad hoc qð in ſili dicimus de exe
cutoribus in.c.fi. de pſump.⁊ in cle.uniea de cffi.
