teꝛrũpatur pᷣſcriptio ⁊ efficiat᷑ male fidei:⁊= ꝙ iſti
ectus durant etniã ꝑempta inſtantia ? oceꝛnũt
ipſam cãm ⁊ nõ inſtantiã: allegat glo.in.l.pꝛope
can dũ F. æ ſi quidẽ in vᷣoo iudicij. C. ð̊ iudi.æ
Jnno. i. c cãʒ ð teſt. qui dicũt ꝙ perepta iſtãria
durat uitiũ litigioſi. ¶ Et ſi uelles teneꝛe hãc ꝑ
tem poſſes dicẽ ꝙ ius ciuile admittit pᷣſcriptio
nem ibi de nouo non ſimpliciter:ſed requiritur
temous. xl. ãno. d.l. fi. nam ? cum mila fide cur
rit de iuꝛe ciuili preſcriptio cũ tanto ipᷣe:imo re
gulariier nõ requirit᷑ niſi tempus.xxx.ãnorũ ut
.l. ſicut ⁊.l.cum notiſſimi preallega. Sed tenen
do aliam partem poſſet dici ꝙ. l.exigit ð nouo
.xl. ãnos nõ propter preſumptionem malefidei
ſed propteꝛ diligentiã habitam per actore:nam
purgauit ad temous negligentiam litem cõteſtã
do:æ certe articulus iſte eſt dubius: pars gl.eſt
tutior ⁊ cõior ⁊ in iu dicio ſeꝛuaꝛetur:ſed alia ui
detur uerior ¶ Qiero qualiteꝛ iterrumpatur
preſcriptio iurium incorporalium. Solutio di
cit HBir. i. d.l.naturaliter ꝙ q̃ la ſũc iura incor
poralia debita fundo:⁊ tunc interrumpitur pex
dita poſſeſſione fundi dominantis. ut i.l.ſi edes
.F i.ff de ſerui.ur.pre¶ Irem interrumpitur ʒ
illum quando ille ↄtra quẽ pꝛeſcribitur impedi
eum uti ſeruitute ut.lſequitur.i.ſi uiam.ff. de
uſuca.cum enim in corpo ralibus nihil aliud ſis
quaſi poſſeſſio niſi aduerſarij patietia ut.l.quo
tiens.ff. de ſeruitu.⁊ ſtatim ꝙ quis deſinit pati
interrumpitur quaſi poſſeſſio ſeꝛuitntis¶ Idem
dicit in iuribꝰ incorporalibus nõ coherentibus
predio: ut in iuriſditionibus ⁊ ſimilibus: nam
ſtatim cum fit unus actus per quem quis pꝛobi
betur uti illo iure uidetur interrupta quaſi poſ
ſeſſio:⁊ de hoc eſt bonus tex.in.c. auditis j.e.
? melius in.c.cum eccleſia ſutrina de cauſa poſ.
? propꝛie.quinimo ſentit plus Inno.in.d.c.an
duis vʒ ꝙ eo ipſo ꝙ is ad quem ſpectat iuꝛiſdi
tio de iure exercuit illa iura. j. tempus preſcrip
tionis uidetur illam interrupiſſe ⁊ facit qðᷣ nõ.
glo. in. c.i .e.li.Vi.uide qð dicaʒ in dicto.c.au
ditis. Jero qualiter interrumpatur pᷣſcrip

tio libertatis ¶ Solutio dicit Mar. in dicta. l.

naturaliter ꝙ per quẽcũqʒ actum quo quis ura
tur ſeruitute ut in.l.arboribus..itẽ conſtat ff.
de uſufruc. Iteʒ cꝛedo ꝙ quis poſſit interrum
pi naturaliter ⁊ ciuiliter modis pꝛedietis eadem
ratione. ¶ ¶Mero certum eſt ꝙ laltem de iure
ciuili currit preſcriptio contra accuſationes cri
minales: ⁊ regulariter excluduntur per tempus
.xx. anorum ut. lI. querelam C. de fal. dixi regu
lariter quia quedam ſunt que preſcribuntur mi
nori tempore ut accuſatio adulterij que preſcri
bitur ſoacio quinquenij.l.adulter. C. de adult.
et uide de his plene per glo.in. dicta.l.querelã:

queritur igitur qualiter in his fiat interrupiio.

Solutio dicit Har.in dicta.l.naturaliteꝛ ꝙ
e i

Qual Pizpn Tͤu e mlar 11 irpat

— — —
p ſne 7 m ſas J rzes

2 rI e m Iſovn nn e gſrvA 7 4.

7 Dae WTenis & ſi ſie
WMUuc Aarisev uirres ene ſalaru 3ſalet . aH 9. 4 3 .
Be preleriprionibus on Ge
n at ui
1 . „ , Ps. q . AAij. uleth neſn nſ
CCf- P mn Ral. i Zct- re ſPſt⸗ P ſolã libelli oblationẽ ut. l. marlti. F. qnquenni i.c. rogo. xi. a. ij. ¶ 15. aduerſus eccleſias hoin i di Plnde Ge
. J. a S 1 . ae TRer, „ 874 a, dn ff. de adul.nõ ergo requirit᷑ citatio nec litis nõ currit pᷣſcriptio niſi qᷓdꝛagẽnaꝛia: etiq ſi aga 1o c lol onii ene miiͤ 1 i
viSX K . AenS .eS r 1 e Se conteſtatio: ſed ſola libelli poꝛrectio qd nõ Et tur de modico pꝛeiudicio puta de finibus pꝛedi . lit gin iſnb,le⸗ nzc⸗
=n Palle nel ee 1. r aduerte qꝛ ideo dixi ꝙ currit de inꝛe ciuili qꝛ ᷣ Rorũ ut bic qs nõ. Queꝛo qꝛ bic nactatun de nt nſol . uii , valann
2½ Ol na ſ P Sr 1 . Pr. iure canonico eſt dubinʒ: 2æ glo. nõbilis in. c. ad grimeſſore: quid ſi iſte male ꝛenuntiauerit ſeu ſo ſrtl aulchn ni. Non .Nn
Jeſ⸗ r nuli ſt. Feuda 9. monere. xxxij. ij. dicit , lemper maritus põt menſurando male ſe geſſerit. So. dicit glo. mmzan ſone engad oonmnt linn
! ljate 5 E e bar 5 2 accuſare uxoꝛẽ etiã ad mile ãnos ſi tanto ipᷣe⸗ tenet᷑ actione in factũ dũmõ doloſe hoc facit qꝛ gcloit faan en nmmt at o
Hrtf 1 Bar u. H *1 1 1. tingeret eã uiueꝛe:⁊ idẽ ſentit in alijs cribus qꝛ de culpa uel negligẽtia nõ tenet᷑.ff. ſi meſſor lale ſent . ian jnin Hi
4.1 l. de n NiN A. : E. qñcũqʒ cria claruerint punienda ſnnt. xxiiii.q. mo. di.l.iij. F. i. Gof. diẽ et bene no teneiur irdei Bn brn hin
te-le ſuß. r T3 2 .iii. ecce: ſy tu nide qð dixi poſt doc.in.c.q̊ ðᷣ ꝓ de culpa.ſ. leui: ſy de lata bene tenet qꝛ eqpeꝛg’ ſticj u⸗ ſihin ll ⸗
Eat. . ſKl⸗ . DRre 4 ba.¶ Quero an interruptio ciuilis ꝓſit omni dolo ut in. l.i. F. i. ff. e. ubi tex. expꝛeſſusen nibe⸗ E Vero io
e ornnd Po li 8⸗ſ dE bus: Pita ſi fuit litẽ ↄteſtatus cõtra me:⁊ ſic ĩte⸗ hec actio dat᷑ heredi:ſʒ nõ ↄtꝛa heꝛedẽ agrimel 1; atim limimnis
J. & r ke 4 —TY 1 E 3 2 1 rumpit .k prelcriptio iuxta preditca. An oꝑabit ſoris.qꝛ lʒ reſpectu actoris ſit rei ꝑſecutoria:iñ es lidk nid, hei i scr dd
V W ſolr „ ktA. F, Peag, e⸗ ſuũ effectũ etiã cõtra alios. Solutio cõit᷑ tenet᷑ reſpeciu meſſoꝛis eſt quodãmõ penalis ut. de . vlenſic i ragio
L Se 1 Nee Pe . ꝙ no:lz ſolũ ꝓdeſt actũ exercenti q̃ſi reſtꝛingat eo per quẽ factuʒ erxit.l.i.pᷣdicta probãr in. d.. lnt eentitb uli Dandl
— noee Plund ., en 1. ſr- . actus ad certã ꝑſonã ad hoc.l.inter qtuor. ff. .iii. in fi. ¶Ex glo.⁊ doc. quero bic de plunb⸗ nlii Ctni h thtl.
As n/, Gjte. P& zend f de diuer. ? tempo. pre. nota. glo. in dicto. .po 2 primo quare nõ dat᷑ cõtra meſſoꝛẽ actio ſoca enarniüf nio
ſleen :. A. l. 4 te r reſt in Ybo inteꝛrupta. nõ.in.d.l.cũ notiſſimi = ti cũ ſoleat ꝓ huiuſmõi labor᷑ accipe mercedẽ. Syitctmainn. anion
5. . 4 ,FPl fX 9, ſi we⸗ 2 Haꝛ. in. d. l.natuꝛalit᷑ 2. do. An. hic.Ego dico So. tex. in. d.l.i.dicit ꝙ inter meſſoꝛ? ⁊ illuʒ qꝗ i inte ga ai
. En De aa 2 i de iure ciuili ſatis põt hoc admitti: ſz de ture eũ adhibuit nõ eſt ꝓprie locatio:ſʒ magis opa ſeo i gintere⸗ ſo
4 ArlerPe ⸗ GP Pn „₰ canonico pendet iuditio meo ab alia qoe quaʒ beneficij loco prebet᷑:⁊ id qð ad remunerandũ otan uſizheſe ha
le , 1 Te⸗ 6 J „*½ l⸗ d P 3. exaiaui. Mam ſi tenemus ꝙ ꝑ cõteſtationem dar honorariũ appellat. Si auteʒ ageretur ex ſo unnlaantl i⸗ nial
Sr at litis efficiatĩ malefidei poſſeſſor: ? q durat hoc cato uel cõducto non tenerei libellus fm tex.ibi rn leiretiporr ne ſutnͤ
Kere de 409. cn , fi, &r“ aiciũ etiã pempta inſtantia neſcio uidere quõ ñ as eſt bene notandũ. Ex quo nõ.ibi. Oan ritglecpali d ,
. ffer „.* ) — ha . interrũpat᷑ quo ad omnes: qꝛ qð nõ eſt ex fide cũ iſtis q expibent oꝑas ſuas coſiſtentes in aii eſeno eaſini izene 9
ðõ 1 en P .i. ↄſcia peccaiũ eſt ut.. c. fi.? facit qðᷣ g dixi.ſj quo aruificio nel arte aliqᷓ nberali nõ coſiſit ſo nmnſit iuer inhtauſn⸗
68. L Ce Oe 1. , ſi tenemus aliã opinionẽ quu⸗ 5 dixi veriorẽ ꝙ; catio ſʒ potius dicitur pꝛebeꝛi oĩa benekicij gig: m un iue ipormſbr ſucaune
0α4 Er e Pn 5 bt* bhec eſt ficta inteiꝛuptõ ? ꝙ nõ durat ꝑempta in 2 hot eſt ſm eũ ꝓpt᷑ nobile exeꝛcitiũ facit qð le. nty imninſtlilii mmnn
r⸗ 1 .. D B. moatrf ſtantia:ſatis põt hec opi.ſuſtentari:æ uide ad li et nõ. in.l.i.ff.de ua.⁊ exoꝛ.cog.⁊ ideo dlẽ no ghmli Cifujnuvn ienn h. n
6.— e . 1, mitationẽ pᷣdictoꝝ glo. ꝓxi. all.in. d. FH. pot que tant᷑ ꝙ iter aduocatũ ⁊ cliẽtulũ doctoꝛẽ ⁊ ſcho ithl eſ im, .rcure nnit go.
Pe dicit ꝙ cõteſtatio litis intenũpit pſcꝛiptionẽ qñ lares infirmũ z medicũ nõ eſt ꝓprie locatio qð Cartdlii fitepen 1ſoneob bot gia

ſ. fit eo aĩo ut ducat cãʒ uſqʒ ad finẽ:ſj impedi nõ.in cõtrariũ inñ facit qð nõ. ipſe HBar. in. d..
mur poſtmodũ per caſus fortiuitos:al nõ ꝓdeſt .i. F. illud quoqʒ. ff. de ua. æ exor. cog. ubi requi
cõteſtatio ar.a cõtꝛario ſenſu in.l.ulti.C. ð pꝛe ritqualit cõſulet doctoꝛi iuris circa ſalaꝛſie x
ſcrip.xxx.an.⁊ in aucẽ.de litigi..omneʒ circa ſi ſpondet ꝙ ſi qͥdẽ ſalariũ eſt ꝓmiſſũ ⁊ ageĩ erp
nẽ:et hec ſufficiant:poſſunt eniĩ ꝑ predicta ðcidi miſſione:at ſi iſte talis q ꝓfecit conſuenit opes
ſiles qᷓones: utputa ſi res poſſeſſa efficiat ſacꝛs ſocare nidet᷑ locaſſe ſᷣm ſuã ↄſuetudine ut ii.j
nel religiola nel extingual naturalit᷑ deficit enĩ excepto.E locati ⁊ inſti.e.poſt pꝛi. 2 ſi ſeſit
pᷣſcriptio qꝛ interrũpit̃᷑ poſſeſſio ut in.d.l.natu pot ageꝛe actione locati. Sʒ dic melius aget
raliter:uel ſi poſſeſſore fficiat incapax illius rei ꝓpt᷑ cõſuetudinẽ actione q̃ locati:q; non e ve

uebermumg idn Cron & nreſitn
nibetonmiiünin (Dedg
ienituni a esen ſaisEn WWe
tvdicireicraar irteſct ti es Ks
ictin ppoſto io tiddi bonnstex in.
Niutsipnnliig ri iſtcene, i
1 dro anitlantii olt geetie afne
Renon otſtnng indlii Cini rgun

Neis Aene paæritvaf

dominij ut in iudeo qͥ nõ pot habere mancipiũ
iauũ. . de iudeis. c. fi. ? idẽ in ſilibꝰ. Hi. ab.
Kaſus.
Bia iudicante. Zue
pᷣdioꝝ eccleſiaſticoꝝ.xl.annoꝝ ſpacio
pᷣſcribunt᷑.primo ponit dictũ qð fo exequendo
cõmitit ibi hortamur.tertio circa exceptionem
inſtruit ibi xl.tm. ¶ H. prio qͥd debet facere
iudex qñ qo corã eo mota decidi allegatiõibus
ſeu ꝓbationibus non põt uiputa qꝛ opus eſt in
duſtria et artificio ꝑito ꝝ:debet eni ire uel ſalteʒ
mitrteꝛe una cũ ꝑitis in illa arte:æ ad illoꝝ ꝛelati
onẽ qonẽ decidere:⁊ facit qñ illud uulnus infix
mi eſſet mortale ut iudex nadat nel mittat una
cũ peritis medicis?⁊ de iudicio iſtoꝝ ꝑitoꝝ uiðᷣ
ꝑ Har. in ꝓhemio digeſtoꝝ gixi plene in. c.
poſuiſti de ꝓba. ubi uideas. ¶ Mõ ſco ꝙ E

nerbũ hortamur aliqn cõmittit᷑ iuriſditio de q

uide qð nõ.in.c.ij.de teſta.nã ⁊ uerbũ ꝛogo po
nit᷑ pꝛo precipio ſʒ.ſubiectã materiã ut le.? nõ.

locatio ita uult ipſe in notario ut.l. aꝛgentarius
. de eden. Alij uero qui non ſunt iuris periti
poſſũt pro eoꝝ mercedibus implorare iudicis
officiũ:de quo dicenduʒ ut plene le. ? nõ. in. d.
l. i. ¶ Scðdo quero ad quid dat᷑ hec acnio i ſa
ctũ contra meſſoꝛc᷑. So. dic ꝙ ad inteꝛeſſe:? ui
deiur tunc ↄpeteꝛe contra eũ qn nõ ſubeſt ꝛeme
diũ actori contra partem:ita uidetur rex. dicei
in dicta.l.iij.ff.ſi meſſoꝛ fal.mo. di. Exemplum
quidam fuit iudici conqueſius ꝙ quidam pſo
miſit ſibi dare.x. iugera tene ⁊ nõ dedit niſi. ix.
iudex uero miſit meſſorem qui menſuꝛqꝛet ille

ꝛenuntiauit eſſe decẽ iugeꝛa:2 ſic iudex blaui
reum et ſententia tranſiuit in ꝛem iudicatam:

cus autem ſi cõpetit remedium utputa emit qs

x. iugera terꝛe et interueniente falſo meſſoꝛ. al
ſignanit tantum nouem. cene poteſt ageꝛe cõtꝛa
enditorem actione ex empto ut aſſigner ununmn
aliud:nec poterit ageꝛe cont:a meſſoꝛem niſi ũ
ditor non ſit ſoluendo. ira uideim uclle texvs.

licens g ddſ en is geſln ihote iiſen
ppelai bl o hinprinegio wpeſtiigi
Timoniaqn is nodi erat eg n go
lurſbl nöblis finier inonti gbeſt
icletbi poſe cicigſtectii non
Poreſt pcedi od cifinini, gui hoc aſn
eſt ge renedio nneſſor poſſi Alegn. noͤi
ſomnes. C ſint ſegb lecleb ſa Bel
bigſo.e nneſins i boe i o ei
egnla iunis iſi⸗ eſtinſ ſenciie ⸗
n chi in.e l

tne kuen
ſcit lee⸗

lam . gni di egi i n

. Wcn elli 3
Ahf. nprobir in g
Cri uero biede nd
e Iiſdi n eſensgen
nci en . ntoh.
i ſoen pdinſri ges l
umndldor uche er;
S.erinlid Mobe wercede
hn en imkrie
buit nö Mrebenidtg mmor
iſbeoprchiinided ennmn
dibonornii eii nn aun
oraniöcppeſni Oinnngeggeng
card ve cöcnno n mnen beſtafnn
bar mmii Crqo bi r
cũ ſts bbenr opis ſus oſſenz ti
Nuo omuſciᷣ eſ aneolq/benni o ciſfr
mno ſy ponus daiur orben oi benfflſi
thoe cſ m ci pot nide acunũ fitcol
a Nö in. .1 Koeun ? c:on g.? do deſ
mi ier advocani t Miuii vore e he
hres nfirmi t nedlci no eſ porie ocno o
in conatiͦ i htedtd e Durmd.
1 Andandadſ en r tNbdg
Tiignrii tRii dniſans taſnnit
pondet gl e ni d griſi t hin
nſtonen ſille nlsd geltaſunl ,
ſoemt nide ociſe in ſii in
H .c.voſt pu.elh
ance pant tſt Jnn
ager ioelodi.
di coſvemdine aiaſel cnian

. Gnio anla
O ia won Ge in nonnnio n ece⸗
ir vco abi non ſninn

ſurdin N ebus inhonn

zt pro eop mee 4
woſino n geniun rili
c.

entis n,
ſcmma ſ d
saun . mmunr
3
Imn non

Rarc

Broimne gn aend l, er

Nru ù4 ſ 4ſ ſurr uu⸗ dAale &νrr I-fra Pr- F eſ2 Asad P1 wn, gP= pez e

C De preſcriptionibns?

.d. l. üij.
dolo nel lata culpa agrimefſoris infra quãtũ tẽ
pus dʒ conqri:dicit Hal.in.d.l.q bõa fide.ff.
de dã.infec.ꝙ infra annũ ꝑ.l.q grauatos.C.ð
cenſi.et cenſo.li.xi.ſʒ mihi nõ plʒ qꝛ cũ cõpetat
actio ſpeciał dʒ audiri tãdiu q;diu erit preſcꝛip
tum g actionẽ ↄpetentẽ. Actio vᷣo ex uendito ł
actio in factũ cũ ſint ꝑlonales durant. xxx.ãnis
il.ſicut.C. de preſcrip.xxx.an.uel ſaltẽ non ꝓce
dat dictũ Hal.qn gꝛauatꝰ.j. annũ fuit ↄqueſiꝰ
ſaltẽ er iudiciũ ſicut in ſili nõ. Gar.in petitõne
reductõis ad arbitriũ boni uiꝛi in.l.ſi ſocietatẽ
. F. arbitroꝝ. ff. ꝓ ſocio. uarto qro nũqd
ptes dnt eſſe pnñtes tépore menſuratõis. So.di
co ꝙ ſic:uñ iudex dʒ ſpecialit᷑ eas citaꝛe ad hoc
ut ſint die tali ⁊ hora tali cũ tali magr̃o uł ſecũ
ut in. l.iij. C. fini.regũ.nõ. Har.in.d.l.q bona
fide.S. in quadã.ff. de dã. infec. ⁊ facit.l. geneꝛa
lit᷑. F. pcł. fl. de iureiuran. Et eſt ratio qꝛ ꝑ ꝑris
pñniã põt iudex uel agrimeſſor ałꝛ informari:et
ideo cõſulit Maꝛ. ꝙ iudex de hoc et cũ eſt ĩ lo
co faciat cõfici inſirʒ ał poſſer ꝓceſſus ꝑiclitaꝛi.
¶ QAunto circa pꝛedicta qro nũq̃d iudex tene
atur pniialit᷑ ire tẽpore menſuratõis:ux iſte tex.
nelle bic ꝙ ſic: ego cr̃do hoc eẽ utile ar.optimũ
hic ſʒ nõ eſt neceſſariũ ſatis eni eſt ꝙ iudex mit
tat meſſorẽ ꝑtibus ut interſint citatis ⁊ ſiue pas
tes uadant ſiue nõ:põt meſſor ſuũ officium exeꝛ
ceꝛe:⁊ ꝑ ſe k nũtiũ uel epiſtolã iudici renuntiare:
tex. eſt in.d l.iij. C. fini regun. iuncta.l.i. in fi.
cũ ſe.ff.ſi meſſor fal.mo.di.⁊ clare ſennũt glo.æ⸗
doct.in.d.l.iij. fini. regun.⁊ forte ob hoc dicit
tex. hic hortamur ⁊c. ꝙ in ſe non eſt neceſſitati
nũ ſʒ exhortatiuũ ut in.S.c hec ⁊ ſi legibꝰ.iiij.di.
iſti enĩ ſunt ꝗi q ſã teſtes: uñ ſatis eſt ut uide. nt
et iudici referant.iij.q ix.teſteſ ⁊.l.ſi qũ.C.ð te

ſti.et in ꝓpoſito nro uidet᷑ bonus tex.in.c. ſrat᷑

nitatis ĩ pn. ð frigi. ⁊ ĩ.l.i.ff. de uẽ. ſi Sex
to qro an ĩ cã limiũ poſſu ꝓcedi ad diffinitiuã
lite non ↄteſtata gl.in.d.l.iij C. fini.ꝛegun.ꝙ ñ
dicens ꝙ ibi eꝛat lis ↄteſtaia tẽpore ſnie:unde
appellat᷑ ibi qo.ſz in principio appellat᷑ ibi que
rimonia qꝛ lis nõdũ erat ↄte.ex qua glo.colligi
tur ibi nõbilis dria iter quimoniã ⁊? queſtionem
Hã. dicit ibi poſſe dici ꝙ lire etiã non ↄieſtata
poteſt ꝓcedi ad diffinitiuã: quia hoc caſu non
eſt de remedio meſſoꝝ ꝓuiſũ allegat. nõ.i aut᷑.
ſi omnes. C. ſi ut ſe ab hered.ab.ſed Mal.ſeqᷣt
ibi glo.⁊ melius qꝛ cũ hoc caſu nõ reꝑit᷑ ꝛeceſſũ
a regula iuris illi eſt inſiſtendũ et ꝓfecto theoꝛi
ca. Har. ↄſundit᷑ in. c. tue ut lite nõ ↄie.et die

ut ibi nõ et bene facit ꝙ le.et nõ.in. c.ij. ut lit.ñ
ote. ¶ Vltimo quero ſuꝑ bac glode mõ ꝓce

I gendi in cã limitũ. So. uide bonã gl in. d.l.iij.

Ret ibi ꝑ doc. maxime ꝑ Har. et duplex põt daꝛi
pratica.pꝛia ut depoſita querela iudex inquirat
qͥs poſſideat et q;tũ et poſtmõʒ uiðat circa ꝓpᷣe
tatẽ quãtũ debeat qͥſqʒ babere:⁊ bac informati
one adhibita uadar cũ agrimeſſore uel aliũ mit
tat citationẽ ꝑtibus ⁊ iniũgat ut circa ꝓbatõeʒ⸗

¶ Muero tertio aliquis fuit grauatus

habitã menſuꝛet agrũ aſſignãdo euiqʒ qdð ſunm
eſt ⁊ termios ſtatuat: poſtmũ vo iudex ꝓnũtiet
illos terminos in futuꝝ ut legitimos obſeruan
dos. Scdᷣa pratica eſt nt iudex habita informa
tione ꝓnũtiet teꝛminos ponẽdos ſᷣm ꝓbatõem
habitã.pꝛima tñ certior ⁊æ melior ar.inſti. de ac
ti. S. curaꝛe ⁊ plus plʒ ibi Hal. gl. iñ ibi ſetir ſe
cundã:⁊ dic ut ibi.Et aduerte qꝛ ut dicit Jo.
an.hic ⁊ originaliteꝛ fuit dictũ glo.in.d.l.iij.tũe
E ſtãdũ huic iudicio agrimefloꝛis qñ ↄſtat quot
iugera.i.menſuras teꝛꝛe dʒ hr̃e utraqʒ ꝑs puta
unꝰ.xv ex ꝑte ſuꝑiori alt᷑.x.ex ꝑte ĩferiori: ał ſe
pe põt ↄtigẽ ꝙ qõ finiũ ꝑ agrimeſſorẽ diffiniri
nõ poterit. Ex predictis hẽs ultra glo. æ doct.
noſtros hãc mã, clare ⁊ utili᷑ expeditã. Sj unũ
nolo omittere. agrimeſſor tenet᷑ de dolo ⁊ lata
eulpa. quid de alijs qui adhibent᷑ inter ꝑres ad
aliquã diſcordiã ſedandã ut rationẽ ſeu calculũ
faciant ut ſunt arbitratores uel ſimiles nũquid
iſti teneanĩ ðᷣ dolo ⁊ lata cłpa ſicut agrimeſſoꝛ.
dic ꝙ ſic ⁊ tex.eſt nõbilis ⁊ ibi ꝑ HBar. i.l. fi ff.
ſi meſ.fal.mo.di.⁊ ꝑ eundẽ in.l.ulii.ff. de na.æ⁊
exor.cog.qð eſt notandũ:⁊ uide bonã glo.i ax
bitro inſti.de obliga.que ex q̃ſi delic.naſcunt᷑ ĩ
principio:puto etiã ꝙ iſti qui exe cent aliquam
artẽ tanqᷓ; ꝑiti æ magiſt:i teneant᷑ nõ ſolũ ðᷣ lata
koa ſʒ etiã de leui uel leuiſſima fʒ quãtitatẽ cul
pe ⁊ imꝑitie:fuit eni in culpa imiſcendo ſe rei q̃ᷓ
ad ſe nõ ꝑtinebat ſicut dicimus in iudice qui ꝑ
imꝑitiã iudicat nt nõ.inſti d̊ actio que ex q̃ſi ðᷣ
lic. in glo.iij ꝓbat᷑ in.l.illicitas.O. ſicuti.ff.ðᷣ of
fi preſi.⁊ in regula nõ eſt ſine culpa de re.iu.li.
Vj. ⁊ i.l.iĩꝑitia.ff.e.⁊ in.c.tua ⁊ ibi nõ. ð homi.
2 in. c.ad auꝛes de eta.⁊ quali. A ie glo.ſunt fa
ciles. ¶ A glo. fi. i fi. dicas ꝙ limes pochiaꝝ
2 ꝓuinciaꝝ ſeu epiſcopatuũ bene poſſũt preſcꝛi
bi iuꝛe ꝓprietatis:ſʒ nõ iure finiũ ut.ſ.limes uni
us exten dat᷑ ⁊? alterius reſtring i ne cõfundant
termini:de quo uide bonã glo xvj. q iij. quicũ
q; ⁊? qðᷣ nõ de ꝑochijs.c.fi. ⁊ in. c ex litteris de
ba. ubi de materia iſta habetur. Mi. ab.
= . Caſus. Té
X tranſmiſſa. re hoſni
atis non currit preſcriptio. pria pars
ponit q erelam ga dat iudices ibi diſcretioni.
Mõ. primo ꝙ eccleſia ꝑochialis z baptiſma
lis que alias dicitur matrix poreft pertinere ad
ius monachoꝛum de quo uide qð leg. æ nõ.i ca⸗
de monachis ⁊ i.c.i lateraneñ.de pᷣbẽ.¶ Mõ.
fo ꝙ pꝛelatus poteſt ageꝛe pꝛo eccleſijs ſibi ſub
iectis de quo ĩ. c.fi.de ſuceſ.ab in plene
dixi in.c.cũ deputati de iudi. 5. tertio 2
tene mentiſꝙ oblationes que fiũt in capellis ſi
tis infra alicuius eccleſie pochiaʒ cedunt de iu
re ipſi eccleſie pochiali. NHon autem pertinent
ad capellas et facit per locum a ſpeciali tex.i.c⸗
ad audientiam de eccle. edi. æ uide qð ibi dixi =z
ſuper rubrica de ꝑochijs ⁊.c. paſtoralis de his
que fiunt a pꝛela.¶ Mõ. quart
di pertinet ad ecclefſiam pochialem/qð imcllige
e 2

mnoſasa P dexSt ſ· ntez 4n 1„ 16,4 e ſe S=

5. quarto ꝙ ius funerã⸗

l.

₰
Prmnalits ere na⸗ =
. j7 7 +

S 4 4. 2 K - „ = „ 1
crat Jurfinr nupell ſitf. I F lh etg Beg ni,

Ir Beaer

= E,αατι ſea noAee

C g nr pſaipsg oen

qo. le. ?2 nõ. in. c.i.. in. c.iĩ nra ð ſepul. ¶ Hö.

ꝙ matꝛix eccleſia.i.eccleſia baptiſmal uel pleba
nalis fundat intentũ de iure cõi ſuper decimas
2 facit iſte tex.ꝙ decime nõ peꝛtinẽt ad capellas
ſed ad eccleſiã plebis: tu uero dicas ut plene di
co poſt doc.in.c.cũ contiugat de deci.æ tenẽdo
ꝙ ꝑtineat ad eccleſiã ꝑochialeʒ ut uidetur rex.iĩ
.c.ad decimas de reſti.ſpo.li.vi.⁊.d.c.cũ cõtin
gat qð mihi ſatis placet:põt dici ad iſtuʒ tex.ꝙ
iſte capelle nõ habebant ꝑochiã diſtinctaʒ:ł me
lins dic ꝙ loquitur de decimis perſonalibus qᷓ
debent᷑:ubi quis audit diuina ut in.c.fi.de ꝑo
chijs. ¶ Vltimo collige unũ caſum in quo nõ
currit preſcriptio.ſ.tẽpore hoſtilitatis. Et põde
ra tex.i eo qð dicit tunc nõ currere pꝛeſcꝛiptio
nẽ. ormit autẽ tunc pꝛeſcꝛi tio:nõ tñ intenũ
pit᷑:qð tenet Inno. et cõit᷑ doc.ita ꝙ finita ho
ſtilirate tepus ſequens continuabitur cum prece
dente:⁊ ſic perficitur pᷣſcriptio.xl.anno.ſubduc
to tpᷣe medio j. c. auditis.Et habet hoc locũ fʒ
Inno. no im fm canones in eccleſijs:ſʒ eriã fʒ
leges ⁊ in laicis:⁊ ſiue una die tin ſiue pluꝛibus
annis hec hoſtilitas inteꝛuenent ſemꝑ boc ipᷣe
preſcriptio dormitabit: æ hoc rẽpus qtuncũqʒ
magnũ ſiue modicũ ſit ð medio ſubducei ſecũ
dqũ Inno. qð ſatis iudicio meo ꝓbaiur hic i fi
ne: ubi infinite dicitur ꝙ hoſtilitatis ipᷣe nõ cux

rente facit.c.ſolite de ma.⁊ obe.⁊.xxxi.q.i.ꝙ ſu
doꝛmieꝛit.ſiłe.j.c.auditis ⁊.S.c.de q̃na.

quero nunqᷣd ſũt ⁊ alij cãus in quibꝰ nõ currit
preſcriptio ſʒ dormiat ut in caſu noſtro. Sol.
Inno. ponit hic płes caſus quoꝝ aliquos enu
nmeꝛat glo.j.e.cũ nõ liceat:ubi bona glo.⁊ in.c.
prima actione.xvi.q.iij.?ẽ hic enumerabimꝰ ut
cos exaiemus:⁊ poſtmõʒ ſubijciã regulaʒ gene
ralẽ an et qñ currat prelſcriptio (( eſt ßʒ
Inno.in quo nõ currit preſcripiiõ ubi ius nõ
reddit᷑ ꝓpter defectũ iudicis uel rei:allegat.ff.
ex quibus cauſis ma.il.ſʒ ⁊ ſi per pretoꝛc peꝛ to
tñ̃ uſqʒ ad. S. quotiens:limitat iñ Inno. muliũ
notant᷑ hunc caſum ⁊ precedentẽ:dicit enĩ ꝙ eſt
neceſſe ꝙ actor doceat ſe noluiſſe agere ſʒ n po
tuit ꝓpter cauſas predictas ipedirus:ut qꝛ ius
nõ reddebatuꝛ in loco ꝓpteꝛ hoſtilitatẽ: ⁊ ſic in
telligit iſtũ tex. uel ꝓpter iudicis defeciũ nel rei
nõ potnit ius ſuũ ꝓſeq allegat dictã.:.ſʒ ⁊ ſi ꝑ p
torẽ. ſi feꝛie.un ⁊ utile eſi fᷣm eñ ut.ſ. ꝓteſteĩ
ſuꝑ hoc.C ð anna.excep.l.ut peꝛfectius ⁊ legiẽ
2 nõ. S. de offi. oꝛ. paſtoꝛalis. S. fi. qdᷣ bene noia
bis:ex quo tene menti ꝙ nõ ſufficit ꝓbar̃ ipedi
mentũ aſuiſſe niſi doceat᷑ id impedimemum
fuit cã nõ agendi:æ id ꝓbatur ꝓbando tnnc tẽ
poris ſollicitudinẽ:⁊ idẽ nõ. Archi.in.c.prima
actione pᷣalł. ? Har. in...ij. F. qdð diximus. ff. ſi
quis cau.nbi dicit nõ ſufficere ꝓbare tẽpeſiatẽ
fuiſſe tunc tpᷣis in mari ut nauigare nõ pomuiſſʒ
niſi ꝓbet ſe iuiſſe ad maꝛe ut nauigarer:ſʒ ꝓpi
tẽpoꝛis qualitatẽ nõ poruiſſe nauigar᷑:facit etiã
qð ipſe nõ.in.l.de pupillo..ſi q̃s ipſi pꝛetori
ff. de no. ope.nun.⁊ ſub iſtis duobus caſibus

¶ Be preſcriptionibus

bõt cõprehendi caſus quẽ ponit Mar in..n
ter. ff. de uſucap.ubi dicit ꝙ ſicut iße boſtli 1
tis ſeu guerre hominũ n currit preſcriptio u
? in dicto.c.prima actione:ita nec tepoꝛ m H
litatis ſeu peſtilentie qñ ita ſeuit in loco ins
eo ñ reddit. plus ego credo ꝙ etiã ſi ius rece
tur in loco mortalitatis. tñ ſi actor erat abſeng
ꝑx timorem qꝛ peſtis multũ ſeuiebat in loco ;
tunc currit preſcriptio:tn eſt iuſta cꝗ pciendit⸗
ſtitutionem ex clanſula geneꝛali. ad hoc allego
notabile dictũ Hir. in.: de etate.f ad trebe
ubi dicit ꝙ tunc citatus bʒ iuſtã cãm no Opazen
di:alt in ar. bonũ tex.in.c.ad ſupplicationeʒ de
renun. ego allego bonã glo. in. c. ſi uero d iure
iuran. et in. c. cois filius.xxiij. di facit tex. xxij.
q.iiij. F. ult.V.qſqs: æ uide qð dixit in c cũ dᷣ
lecti de do. æ ↄtu. eni'caſus opbendens
ſe multos alios eſt cũ eccleſia nuliũ hʒ prelatuz
nel pʒ inurilẽ ad agendũ æ ſub iſto ↄprehendit
tẽpus uacatois eccleſie de quo in c.i 6.e. tepus
excõicationis uel ſuſpenſionis uł captiuitatis ip
ſius prelan de cõceſ.pꝛebẽ.qꝛ diueꝛſitatẽ 2.xvi.
q.iij.c.i.æ.c.porro.⁊ de ele.qꝛ diligentia. Jiè
temnpus pꝛelati dilapidantis ſeu alienamtis ut i
c.ſi ſaceꝛdotes.xvj.q.iij.facit qð le.⁊ nõ.in.c.
.eI. de in integrum ꝛeſti. li. Vj. æ uide ad predicta
glo.in dicto.c.prima actioe Quartus caſus
etiam ſatis generalis eſt cum quis de iure impe
ditur ageꝛe: exemplum in filiofamilias uiuenie
patre ut in l.i.in fi. E. ð anna.excep.⁊ in uxoſe
uiuente maꝛito ꝛeſpectu reꝛum dotalium.l.in x.
bus. E. de iure do. Item in pupillo etate pupll

lari durame.l.ſicut ultra mediũ.C. de preſcri.

.xxx anno. (Quintus caſus é tep' ſciſmmanis
.j c. cum nobis.¶ Sextus in ꝛebps que ſub
conditione debẽtur:non enim currit pꝛeſcripo
ourante conditione ut in. l. cuʒ notiſſimi Oſed
illud. C. de pꝛeſcrip. xxx. anno. quia tunc nulla
cõmittitur mora. ¶ Septimus eſt dubinbilis
.(.tpᷣe feriarũ ⁊ in hoc dicit Inno.qꝙ inuſiais
2 ſolẽnibus ferijs bene currit pꝛeſcriptio q pꝛe
uideꝛi potueꝛuut de quo eſt tex. in dicta.l.ſed et
ſi per pretorem. F. ſi ferie facit.l.ij.ff. ſi qs can.
2z.l.ſi quis domũ.ff.loca.ſ̊ in repentinis ferijs
currit preſcriptio.ſed indulgeri poteſt ꝛeſtitutio
tanti tpᷣis quanti fuit cauſa ꝛci publice ? impedi
menti:⁊ hoc quia iſte ferie ꝛepentine non poiue
runt precaueri ut dicit tex. in dicto. .ſi feꝛie:g?
a ratione litteꝛe fʒ hoc ſi non fuiſſent uſitate ſe
rie ⁊ ſolẽnitates:precaueri etiam in illis daſetur
reſtitutio ar. eorum que nõ.in. c. de pꝛobati.
Ocrtauus caſus in abſente cauſa rei publice
n hoc tamen dicit Inn. ꝙ 5. in precedeti ca
ſu ut currat preſcriptio: ſed indulgebiiur veſtiiu
tio pꝛo tempoꝛe abſentie limitat iamen bunc ca
ſum et precedentem quando pꝛeſcriptio fuit cõ
plera tempoꝛe feriarum uel tempoꝛe abſentie s
rei publice uel paruʒ poſt: ſecus ſi poſi magnuʒ
tempus poſt ꝛeuerſionem computandum cople
ra ſit:quia tunc nulla fit ꝛeſtituiio cum habuerit

1

Nd r
lna. * ſbipoli⸗ ni ,eando
ſiſtituin

nnn c
noe e⸗ in gfri ai

nonhclth ii
t . totinnmns imm ln
ſt,d nifti chit n
nui ane focherprelents
untn inlab boſtdis 5053
m a fach dec den

N18ri vthesſel cĩ ors
DereNer Genon 6
ioreſldlaranatdl 6
SS Pieſcih
Nioguinſoſchtini ceinel nnn
õ
deberetgg li Piranint hemen
obet opni⸗ biaennimi t un
gnin mi nr i ſ uſ hyt
mmm iſſk M/ ic b n
Gio iub ddrir ummm unſt onn
õ
lynmnnlkecimtorer Y an bie h iccio
inoynio no ei nenor t inis nion
ditilad doſtdts elle afned t dlen
de NoenaNdad Nerror Gn
ancmm nin grſin

impecſwenci corringevern wnd wl
trrrcenleſ Hor Aend dwemns

Ke kera tegtli auero nin rolis t kn

dus inpeganmnprſenntin gnoͤt o
ſümmioneeer ntegamutelcenn
io Soſnio dal t belnte⸗ GN
eſt beneſtcio teſimnonis ANſera
1d twſihhſit Ccenſinliſtl e
ſel Imnogener gihſ ureinpedint
fonſtfntſbig gen ing luß
diment ſibdnemmmn rco pre
nr in urin 5 ſtcuets⸗

legr guit oqnin iinn
egneclun hſeni ſtcirhie⸗
lipto ſt oclioſa nr tereres
zum e no eſt / ale⸗
nn elet pof i ciderg
u ehceuſeſnit
ſirigſtee on alenu

ANcOicanonisel lbenſions Cpüaſen,

ſuns prelinde cdeeſorhe gidineſtnute
n cit Gondet tede andig ni;
tamnpus pxſan dibpidenns ſen Alenunnsn
(. ſ ſacenlors hji g ij fit ler töhe
.e in egrum eſi ,, . ? uice ortte
go ndao crimm anoe ſ Onanuscis
an,ſans generals eſt ann Ms de inein
Iur garerenpum in lonins iuen
r vr in Lin . Oannz cuep e in ore
enemmito wſpeaun reun dotalin 1x.
1 de inre do Renin puollo age gul
idormel An Annmedin C N No⸗
N.(Dns l d i hn
3 coum Wsens r dn 1
ne dedewr nod Eiin en

Zir
(ONN n
duran conatione it in eh Uolſſnißt
WT
uq C de geſenc. ln gtn n B
cöminior mor. Sehchnas E dohn,
Omhu

(iße ieini tin dot na hag 8
clenidos feriſo denk Corrup d
1W
den omlenn deciun

ſekuckfle⸗
ſiher enen 1 ſcri nin
21Kcs dornin fwank
, ſel ahgeſſhan
nr oreleti ſc ne
pis quann fuit n gb
nunn tpis goan
. boc quia ſſe
enui:t boc qui eini

g 2 Pſmf'as awrrne 1 4a Bpn. no T. A

¶ De preſeriptlonibns

tpᷣs ſatis plixum ad gquenſendum aduerſarium
⁊ interrũpendũ preſcriptionẽ:negligentia ergo
ſua ⁊ nõ tempus feriarum uel abſentie fuit cã pᷣ
ſcriptionis:nã beneticiũ reſtitutionis in integrũ
cũ ſit extraordinariũ nõ eſt laxandũ ſed potius
ꝛeſtꝛingendũ ut patet in.l.in cauſe.ij.ff. de mio.
ex quo eꝛgo ſibi potuit ꝓuideꝛe iuꝛe ordinaꝛio
ñ tiñ ſibi debet ſudueniri remedio extraordina
ꝛio. Gof. recitat primo hbãc op.que placuit In
no. æ ꝓ ea adducit nerba pretoris qui ait:ſi q̃ᷣd
ex bonis abſẽtis ꝛei publice cã pꝛeſcriptũ fueꝛii
cũ is abeſſet poſtea ne reſtituaʒ ⁊c. dixens ꝙ id
poſtea ad modicũ tempus refertur.ſ.duʒ reuer
ſus conducit boſpitiũ cõponit ſarcinolas z ad
nocatũ querit que modica preſentia pro abſen
tia reputatur nt in.l.ab hoſtibus..ſʒ ꝙ ſimpli
citeꝛ ff.ex qui.cau ma. facit.l. hec adiectio.fl.de
v.ſig. ¶ Secũdo ponit aliã opinionem q̃ bʒ
nt nõ ſoluũ nnũ tempus:ſed etiã plur a tpᷣa talis
abſentie per iſtã reſtitutionẽ debent de preſcrip
tione ſubduci:quia ex totali tᷣe preſcriptioms
quis ledituꝛ nõ tm ex eo quo pꝛeſcꝛiptio ↄplet᷑
alioquin ſoluʒ ultimi diei uel momenti ipᷣis pre
ſcriptionis laberetur reo ⁊ ad illud ſolũ reſtitui
deberet ꝙ uẽ abſurdum:æ hoc tenentes dicunt
ꝙ hec opinio habet equitatẽ ⁊ iuuatur legibus
ff ex qui.cau.ma. nec nõ.F.ſi quiſ ſepius. C. ðᷣ
tempo.i inte.ꝛeſti.l.ulti.cũ ſi.ſubdir iñ Gof.ꝙ
dis ſuus dicit in ſumma ꝙ licet iſta opinio ſit
eqor:prima tñ em leges eſt ſecurior:⁊ ſic ꝛecitã
do tranſit ſimopliciter Jo. an. bic ſʒ iudicio meo
prima opinio Inno. eſt nerior ⁊ ſatis uiðtur ꝓ
bari ĩ.l.ab hoſtibus pꝛealle.⁊ facit.c.dilecto..
de vᷣbo.ſi. licet adduci poſſint pro æ contꝛa nõ
ta in.c.ex ꝛatione de appel in illa queſtione qñ
impedimentũ contingit infra annũ appellatiõis

P . .
exercende. ¶ Munc nitimo ut habeamus i ma

½6ι teria regulã/ quero an in predictis ⁊ ſilibus caſi

bus impediatuꝛ pꝛeſcꝛiptio ita ꝙ nõ ſit opus re
ſtitntionẽ peieꝛe an neꝛo cunat ſed detuꝛ ꝛeſtitu
tio. Solutio bul.æ ſequaces dixerunt ꝙ opus
eſt beneficio reſtimutionis ar.ff ex qui. can ma.
ab hoſti.in fi.⁊.C. de reſti.mi.l.ij.æ.l. ignoꝛare
ſed Inno. tener ꝙ ipſo iure impeditur preſcrip
tio niſi in caſibus.S. exceptil ita ꝙ illa tpᷣ̃a impe
dimenti ſubducuntur de medio preſcriptionis
nt in iuribus. S. inductis:nec obſtant iura ꝓxie
allegata quia loquũtur ſᷣm Inno. de reſti. in in
te.que datur abſenti cauſa reipublice:cũ eniʒ pᷣ
ſcꝛiptio ſit odioſa ur patet ex eo ꝙ le.⁊æ nõ ·i.c.
nigilanti. S e. nõ eſt laxanda ſed potius reſtrin
gẽda ar ff.de li.⁊ poſ.cũ quidã:bene eſt eꝛgo ſe
tundũ Inno.ꝙ ex cauſis ſupradictis retardet᷑
nſucapio nec currat:⁊æ per ↄſeques nec ꝛeſtitutõ
neceſſaria ſit:æ notanda eſt hbec ratio. Gar. vo
in dicta.lI. naturaliter ponit caſũ hoſtilitatiſ ur tẽ
nõ currat preſcriptio. ſed dicit & ſi in alijs caſi
bus quis impediatur ageꝛe cuꝛrit contra eum pᷣ
ſcriptio ſʒ reſtituitnr ut in titulo quibus ex can.
ma.per tolũ æ maxime in.l.ſʒ ⁊ ſi quis per pᷣto

rem in pꝛineſpſo. Sʒ idẽ Hir. aliã theoricã po
nit ſequedo G ul. de cu. i. I. ſenatus.ff. de offi.
preſi. dicens ꝙ aur aliquis eſt imopeditus impe
dimento iuris aut facti. primo caſu aut impedi
mentum accidit ante actionem competentẽ aut
poſt ſi anie non ualenti ageꝛe nõ currit pꝛeſcꝛip
tio ut in dicta.l.i.in fi.C.de anna. excep. Si ue
ro impedimentum peruenit poſt actionem con
petentem:tunc currit preſcriptio:datur tamẽ re
ſtitutio dicra.l.ſenatus. Secundo caſu princi
pali quando quis impeditur impedimento fae
ti: ⁊ tunc aut impedimentum eſt iuſtum ⁊ pᷣſcrip
tio currit:ſʒ datur reſtitutio ut i.l.actilianus.ff.
ð ſeꝛui.ur.predi.Si uero non eſt iuſtuz impedi
mentum:⁊ tunc pꝛeſcriptio currit ⁊ nõ datur re
ſiintio nt.l ij. S. ſi quis cau. Ja. bu. repꝛehedit
HGail. in primis duobus caſibꝰ ut referr Har.
in dicta.i.ſenatus. primo in eo ꝙ G ul. dicit
ꝙ ſi impedimentum accidit ante actionem com
petentem non cuꝛrit preſcriptio:nam cõtra hoc
adducit dictam l.ſenatus:dicens ꝙ ſi illi officia
les contraxiſſent poſtqꝙᷓ in prouinciam peꝛuene
runt multo minus debet eis ius dici ut ibi nõ.
in prima glo magna. Item reſpectu ſecũdi mẽ
bri in eo ꝙ Gul. dixit ꝙ ſupeꝛueniente impe
dimento poſt actionem ↄpetentem currit pᷣſcꝛip
tio ſed datur reſtiturio adducit in contrariuʒ. :.
fi. S. donec. C. de iure deli.ubi ſuperuemiete im
pedimento preſcriptio nõ currit:unde ipſe Ja.
bu.ponit aliam theoricam:⁊ ſic in ordine quax
tam dicens ꝙ aut eſt impedimentuʒ ex paꝛte rei
ꝙ res ipſa non eſt preſcriptilis: ⁊ tunc tale im
pedimentum ſuperueniens non tollit preſcripti
onem inchoatam ſed impedit inchoandam ut
in l ſi fundum ff. ð̊ fundo dota.⁊ nõ. hoc mem
brum pro quo etiam facit tex in.l. emilius.ff.
mino 2 q nõ. Jo. an. in. c. uno de iurepa. lib.
vVj S uero impedimentum eſt ex parte agenis
leu agere debentis: ⁊æ tunc aut oĩo impedit᷑ age
re ⁊ tale impedimentum impedit preſcriptioneʒ
inchoatam ⁊z inchoandam dicta.l.i. S. fi. C. de
anna. excep. aut non impeditur oĩo agere ſʒ cõ
mode nõ poreſt agere:⁊ tunc currit preſcripno
ſed datur reſtitutio: ⁊ ita intelligebat dictaʒ.l. ſe
natus: ⁊ nidetur diſtinctio ſans probabilis ſed
Hiꝛr. nt dixi ſequi᷑ opinioneʒ Guil. dicens ꝙ
.I. ſenatus non facit pro opi. Ja. quia ibi nil di
citur an currat preſcriptio ſi impedimentum ac
cidit ante actionem competentem: nec obſtat ſe
cundum eum S.donec prealle. quia poreſt dici
ꝙ ibi impedimentum accidit cum actione cõpe
tente ⁊ cum Oir. rranſit do. An. bic. ſed certe
iudicio meo ille tex. hane reſtitunionem non pa
titur:unde multum bene facit pro opi. Jac.ad
quam etiam adduco bonum tex.in c.cum nobis
.jJ.e.ubi de preſcriptione tollũtur tpᷣa intercedẽ
tium ſciſmatum:æ pondera ueꝛbum inteꝛceden
tium quaſi ſciſma inteꝛceſſeꝛat poſt inchoatam
preſcriptionem æ nibilominns impeditur ipſo
lure preſcriptio.ad idem.c.auditis.j.eodẽ ubi

5 „*

V ev5 aiin iſ poffir ſtn & e .

J

un Leo—n 4&ρ

N

—

—2 2¾6 Pſ 0

n σ
. 1

AA

zr 1. 1 1 ☚

ſzdidD 4

De preicriptionibus

epreſſe ꝓbat ꝙᷓ tepus nacationis etclente intes
cedens poſt inchoatã pſcriptionẽ ſubdutiĩ ipo
iure de medio ſia ut illo ipe nõ cunerit pꝛeſcꝛip
tio facit etiõ.c.qꝛ diuerſuatẽ de cõceſ.prebẽ.un
dicerẽ ꝙ aut qͥs directe impedit ſen inhabi itat
a iure ad agendũ: ?æ ipſo facto impedit preſcrip
tio durante impedimemio ſiue impedimemũ ac
ciderit a principio ſiue poſt inchotã preſcripiio
né: exemplũ in filiofami. durante paterna pote
ſtate. d. l.i. de anna. excep C. « in muliere durã
te matrimonio in rebus dotalibus dicta. l. in e
bus. E. de inre doni. æ in prelato excõicato uel
ſuſpenſo uel mortuo:nã eceleſia tunc inhabilita
aur ad agendũ. Aut directe quis non habilita
tur ad agẽdũ:ſʒ exiꝛinſecus uenit impedimẽtuy
? iunc ſʒ illud ſit iuridicũ nõ cuꝛꝛit pſcꝛiptio ſech
datur ꝛcſtitutio ⁊ ſic põt ꝓcedeꝛe qð dixi.ð.ð tẽ

poꝛe feꝛiaꝝ ꝛepentinaxꝝ: uł ſiꝑ iudiceʒ ſteteꝛit ut

ꝓbatur in. d.l.ſj ⁊ ſi ꝑ pretorẽ in prin. 2. . ſi
ſerie: icet aliud in bot ulumo lemiat bic Inno.
nr. S. dixi. hoc ueꝝ niſi nbi ↄriũ ut pᷣſcriptio ñ
currat reꝑitur expꝛeſſum:nã tũc ſerua ius expᷣſ
ſum ur eſt in tpe ſeiſmatiſ boſtilitanis æ ſilibus:
? ſic pot intelligi glo.nõdilis in.c.auditis.j.eo.
in v. imponẽtes ꝓpe mediũ Ad.l.ſenatus pot
multipliciter reſponderi. primo ꝙ ibi loquitur
