latio ẽt pꝰ minum:ut.S.dixi.Sed forte glo. ſen
ſit ꝙ H̊ cõſtitutio nõ hʒ locũ ĩ appellatiõe intpo
ſita a diffinitia. do. An. dicit ꝙ nõ uidet cãʒ re
ſtrigẽdi cũ tex. loqt indiſticte ⁊ nõ bñ h̊ dictum
do. An. ſed uide Spec. e. ti. F. qualr. V. porro:
ubi latius attigit bũc articulũ. Et vr tadem cõ
cludẽ ꝙ delatio iudicis nibil oꝑatu in appella
tiõe a diffinitiua: qꝛ nõ põt iudex nõ deffene ꝑ
c.non ſolum.xe.ti.li.vVi.ſed ſi appellatio appro
bat a pte tũc ſetit q pᷣfixo termini hʒ uiʒ ꝑẽpto
rij: 2æ boc dictum eſt ualde nõbile æ equum: ſed
difficultas ẽ qᷓre h papa tin ſaluauit ↄſtitutiões
loquẽtes de appellatiõibꝰ interpoſitis a diffiniti

8 ro.deciſi.cxix.⁊ ut nõ. in. d. c. Cordi
n eadez

¶ In glo. i vVbo ſaluis i fi. põ

ua cum eadem ꝛ ſit in appellatõibꝰ inteꝛpoſitis

ab iterlocnroria: ut iducat᷑ deſertio ex nõ ꝓſecu
tione. ¶ Eredo ꝙ. F. ſaluis pprie babuit ꝛſpec
tũ ad ꝓceſſũ qui oĩno ẽ futuꝛꝰſuꝑ pᷣncipali:ſj in
appellatiõe a diffinitia ñ ẽ neceſſe ut ꝓcedaĩ ad
ulteriora ſi appellatus nult cõtẽtari deſertõe ap
ſquid ãt iſte teminus hʒ uicẽ
peremptorij reſpeciu indicis a quo neutro pro
ſequẽte appellatõem glo.fi.in.c.ꝑſonas.S.e.tit.
ſetit ꝙ ſic ⁊ ẽt Moſt.ſed non puto boc eẽ ð mẽ
te he ꝑ pᷣncipium hꝰ. c.ubi fit ꝓuiſio ꝛeſpectu iu
dicis ad quem. Fateor tamen ꝙ iuox a quo po
terit ꝓcedẽ appellatione deta ẽt ſine noua cita
tione ñ ꝑ hoc.c.ſed ꝑ alia iura.ut ĩ.c.directe ct
quod ibi dixi.S.e.⁊ ꝑ id ꝙ leg.⁊ nõ.in.c.cum qͥ
de do.⁊ contu.li.vi.dixi plene i.c.cum cã d re
iudi.ubi uide. ¶ In gloſ. in vbo rata remanet
ibi aliud ĩ ſñia excõicatõis ⁊c̃. dicit Joan.an.hᷣ
ꝓcedere qn appellatio ſequitur ſntiam:tunc bn

¶ De appellationibus.

eſi diuerſitas ĩter ſniaʒ excõicatiõis 2 głs

q: effect?aliaxp ſniax bñ ſuſpẽdit nppeſigtions
ut in.1l. fuꝛti H allata er hic in tex. nro: ſ effectu
excommunicatiõis non ſuſpẽdituꝛ: ut in.c Po
ralis.j.eo.ſed ubi appellatio preceſſit lententĩ
non eſt dꝛia inter excommunicationem Talta,
ſnias qſi uelit dicẽ ꝙ ſnia qᷓ ſeqtur appellationẽ
ltimam non cõualeſcit ꝑ deſertiõem appella ie
Vige tex.nõbilem i eendloig
X m in. c. zʒ de ſen. ex. li. Vj. ct qua
nis ille tex. loquatuꝛ i excommunicatione idẽ imi
E in alijs ſnijs: ut bes ibi glo. ordiariam quã ſẽ
per tenebis menti. pbatur ratione ſi appellatio
fuit ltima habuit ſuſpendeꝛe iuꝛiſditionẽ indicis
n iner⸗ 9 iudice. .ti. i. vj. adeo x appellãs dẽ
acere e exemptum quo ad illam cam a iuriſdi
tione iudicis a quo: ut dicit tex. nõ. in. c. directe
ſupra eo. eꝛgo ſententia uel alius actus ſeqguens
appellationem legitimam eſt nullus:ad hoc.c:
den ſolum. e. ti.li. vj .ergo peꝛ deſeꝛtionem a9
pellationis non conualeſcit: ur ꝛegula nõ firmaĩ
.li. Vj. ¶ WMot ergo deſeꝛẽs appellatdeʒ allega
re nullitatem actus ad cuius ꝓbationeʒ porerit
doceri dependentia appellationis. (Et idem
dicendum ſi appellans renunciat appellationi
ſue:ut actus geſtns pendente appellatiõe ltima
ſit nullus. ¶ Idem uolunt domini de rota de
ciſio.cxxvj.⁊? uide archi. viij.q.iiij.i ſũma. Abi
autem appellatio ſequituꝛ ſententiam meiito ꝑp
deſertõem tꝛahitur ꝛetro effectus ſententie quia
ſententia a pꝛincipio fuit ualida ⁊ tamen eius ef
fectus fuit ſuſpenſus per appellationem deſerta
eꝛgo appellatiõe quia ceſſauit cquſa ſuſpendens
remanet ſñia in priori ſtatu. ¶ In eadem glo.
ibi ſed põe aliquẽ epʒ depoſitũ ⁊c. NMõ iſi glo.
uſqʒ ad finem ⁊ idem in effeciu tenet glo. viij:
.q.iiij.ĩ ſumma ⁊ communiteꝛ: appꝛobai a doc.
Ex qbus gl. nõ pꝙ ſnia depoſitõis ſuſpen
ditur ꝑ appellationẽ ſequẽtem. Et aduerte licet
nemo põderet. nam uideret᷑ dicẽdum cõtrarinz
cum depoſitio ab oꝛdine ↄtineat ĩ ſe ſuſpeſionẽ
2 poſitõ ẽ ꝑpetua zmotõ ab altariſ miniſterio
ſuſpẽſio ad tpᷣs ut in.c.at ſi clerĩci d iudi.ſed ſu
ſpẽſionis ſũia nõ ſuſpẽdit ꝑ appellationẽ ſequẽ
tem: ut ĩ. c. is cui ð ſen. ex.li. vj. ergo foriius 1s

dicẽdum ĩ ſũia depoſitionis. (Sed ſaluando

iſtas glo.poſſumus ſic dicere ꝙ ſpale ẽ in trib⸗
ſñijs cẽſure ut ñ ſuſpẽdat᷑ ꝑ appellationẽ ſeque
tem:ut in. c. is cui palle.facit. c.qreti ð vb. ign.
hoc iõi qꝛ ſũie cẽſur ſũt mediciales ? ueniut pin
cipałꝛ ad corrigẽdum aliquẽ: ut i. c.i.ð ſe.cr. l
vj. Vñ ne pᷣtextu friuole appellatbis ipediecet
correctio: fuit ĩducta ila ſpalitas i ciiſ ſnia de
poſitiõis ñ ẽ ſñia cẽſure:ut pʒ i.d. c.reli. 5
ibi iĩponit᷑ in penam maximam: ut in..( ue de ve⸗
nis. Unde cum ſit res gꝛaniſſimi piudicij 2 cel
ſat ro pal. d ſuſpedi poppelinonem ſicur ocs
re ſnie. ¶ Ex quo poſſet attentaꝛi unum non

dictum ꝙ ſi ſuſpenſio een alicui . dece
13 C. i.
uod fieri põt inỹ nõ. per Inno. in. cl
bor e⸗ nn.5. e. diri in caplo

ſibus plato. æ ĩ. c. ad bec qm..

1*α

2

urvr pclo le . ſii
er.bi den volit l e
ſauevnn⸗ yrlareil gb ic h
p oeoſii IMidi l alil
ðͦpoob aupto ci ueni c a
Nuide Buiifdeppel l .
or oog ubi ni tracnt id de arbinnote
1o r ſlions: de bis uſtimis nicke 9 in
nincicite deiſeti ri ſpe de rei gii,
luari t Je Eier o an di Ku
poii gn inder n Gerit aphelanoniſi
nomi.c.ge Hok 5.e.nd goreri agen
deſende appelatdis. ( Ingli vbo⸗
Jo. an. coiter goc. qnetes pꝛobil
tes : bĩ iſtü ternini hois oputadiͤ in
ani qui idolgei g iurernd terwind vo
i loco termi iuris bic eſt lapſo do
geſern appellatio net erpecni in
luris iti.c gſoms . 5.ce. Galene
bic go. mo caſmmappflmi c. un
ã e.ubi e ter c brer ci pot a
niin funis: ergo opnatur in jno ql
abbreninio ſcd gongmio. Ne g e
Zic. locli Appelatoisnt in.cpne
no oputarck iino cegere ſibi ad⸗
a..e ſi neceſſe j. d dote doſt gin
go. fl ibi punit eppiſis i
nun dern nunrei Re
n proccqer orra abſetem ur pie f
nan conntin d inedli

Apeſis tign
luerte ex hoc ꝓpſentit ig

inercſepnig ae

danc⸗ .
lun naſtnenn uk luci

NNtd, .. Mltoeii
nrellſin inlii
ms Mn tintt
NWndatditi

niigung s
iumn gmntihzune

—
. agodeſnis henigzi

Euitrn mns iaiisnn
don damlann elnns E
appdlnng immntin apitnn
ſemn ans n nlnr anehtiti
ſt uis Nmvolmn domin ddn
o ami tcanti nii ijiſim
aumm alamd Auime nmnium Mio)
num ubiur mm tns inmuni
mtua idpio ir iicumniba
sitiſniuyr mummmuin
õ
i lm Nnch.
Ar mihtui ich
cN WentNen Gonen d

aiim tonmin tnin

z ſſaweſtis i
8rſindiſiis
Elal inbit
Gim munnidiin inm
* to nonir inu kimi⸗
. aigemimihunln
ann ſannaciügii
4 . sfuniſſilii n
nicBoi dſener e
, ſin deſnons. i
ein ſemsſecintd ſan
igo na iſiiiki eſih
H NN

n voni in n
tanſ e n,
e n ſlel e mma⸗
uſoße Rn ſt⸗ orue,
nhl ie

por iu
inen Abe 4
ſſpos

MWι—uν ſua de offi. pto.

6
nM

W —,—N———————

nuzſ ſa „ perina 94=micet c- 1 X⸗

¶ De appellationibis

rephẽſibilis:q; tũc talis ſũtia ſuſpẽſionis ſuſpen

dat᷑ ꝑ appllatõnem ſequẽtẽ:nõ eim põt tũc dici

medicina. Mide ſile qm iuꝛa cõiteꝛ diſponũt urt

ſuſpẽſio ab officio ñ fiat ſine monitõe pᷣcedente
ut in. c.i.de ſen.excõ.li.Vi.et ĩ pᷣalł.c.rephẽſibił
? tñ ubi infligit᷑ in penã n eſt neceſſaꝛia monitio
ut nõt Inno. in locis pal. z ſic poſſet limitari di
ctũ.c.is cui. cᷣo pncipalr nõ bonã limita

tõnem ad.i.furti.ff.de his qᷓ nõ infamia ꝙ Iʒ a

pellatõem ñ ꝓſequẽs retro efficiat᷑ ifamis ſi ſen
tẽtia infamabat:actuſ m geſti medio tpᷣe rõe pu
bilici officij ñ ꝛetꝛactant᷑ facit.l.barbarius cũ mã
¶ Ex gloſ.qꝛo nunq̃d n proſe
quẽs appellatõʒ poſſit agẽ õᷣ iudicẽ ꝙ iniq̃ ſiue
ꝑ ĩꝑitiã ↄdenauit eũ:uẽ ꝙ ñ qꝛ non ꝓſequendo
renũciauit appellatõi.⁊ ꝑ ↄſequens uꝛ purgaſſe
de uiciũ ſũie ⁊ renũciaſſe appellatõi cũ accefſori
Is:ar.c.ſollicitudinẽ.j.e¶ Cõtrariũ tenẽt h̊ cõi
ter doct.qꝛ ex quo habebat duas uias:unã per
appellationẽ:aliã agendi õ iudicẽ inſti.de obli.
q̃ ex q̃i delicio naſcunt᷑ in pᷣncipio ꝛenunciando
uni nõ uẽ renũciaſſe alteꝛi allegant.l. õ maiores
M. de inoff.teſta. Mide bonũ tex.in ſili in.c.ex
tuaꝝ de auc.⁊ uſupalii æ.l.ſi domus.ff. de fuit.
urba.pᷣdio.nide Inn. ⁊2 Jo.an.i.c.ſacro de ſẽ
tẽ.ex.ubi idem uolũt ꝙ ſi fuit appellatũ biſ non
licuit tertio appellare nt nõ.glo.i.c.paſtorał..
qꝛ vo.S de offi. dele. Iſta ei eſt alia uia agendi
iõ nõ ob.exceptio.l.cũ querit᷑.ff.de excep. ꝛei iu
di. Idẽ dicit . i.l.i.f. de appel. ⁊ ĩ.l.fi. ð ex
or.cog.ubi etiã tractat qͥd de arbitratore ↄſilia
ꝛio ⁊ ſilibas:⁊ de his ultimis uide ꝙ dixi in.c.
qꝛ iudicãte de pᷣſcri.⁊ ĩ ſpe.de reqͥ.ↄſilij..i.v.
ↄſiliarij ⁊c. Idẽ dicit Jo.an.hic.ſi uult agẽ ad
penã qꝛ iudex n derulit appellationi ſltime iuxta
nõta i. c.de por᷑ã.S.e.nã poterit agẽ non obſtãte
deſertõe appellatõis. ¶ In gl. i vbo caꝛeat ĩ fi.
Jo. an.⁊ cõiter doc.ſequẽtes ꝛepꝛobãt glo. dicẽ
tes ⁊ bñ iſtũ terminũ hoĩs ↄputãdũ in termino
ãni qui idulget᷑ a iure:nã terminꝰ hoĩs ſuccedit
ĩ loco termi iuris hic eſt ꝙ lapſo hoĩs termino
delſerta eſt appellatio nec expectat᷑ lapſus termi
iuris ut ĩ.c.ꝑſonas.sS.e. Sʒ aduerte quia cõtra
hãc glo.puto caſum expᷣfſum i.c.cum ſit ꝛomana
.S.e.ubi dic tex. ꝙ iuõx ex cã põt abbꝛeuiaꝛe teꝛ

minũ iuris:ergo oputatur in ano alias nõ eſſer

abbreuiatio ſed elongatio. Itẽ qꝛ terminus pᷣfi
gitur ĩ odiũ appellatoꝛis ut in.c.ꝑuenit.S.e. Sʒ
ſi nõ oputaret᷑ ĩ ãno cedeꝛet ſibi ad ↄmõʒ. Con
tra. c.⁊? ſi neceſſe.j.ð dote poſt diuor.reſti. In
glo. fi. ibi punit᷑ ĩ expẽſis uið Frede. ↄſi.cxlvij.
ubi dicit ꝙ pena ↄtumacie ĩ hoc caſu eſt duplex
nam procedet ↄtra abſẽtem ut hic ĩi. V. pꝛeſeti:⁊
etiam ↄdemnabituꝛ i expeſis tãquam contumax
Aluerte ex hoc ꝙ ſentit ꝙ ubicũqʒ poteſt ꝓce
di abſentem ↄtumacem poreſt fieri etiam con
demnatio expeſarum quod ñ uidetur neꝛum in
diſticte quia cõdemnatio expẽſarum fit ꝛatione
intereſſe partis.l.ſancimus.E.de iudic.ſed nul
lum intereſſe poteſt pars preſens pretendere ſi

ꝓcedatur contra abſentem: ergo non debet ha

bere locum condemnatio expenſaꝝ: ſed poterit
fieri ↄdemnatio expenſaxꝝ:in fine cãe qꝛ uictus
uictori ⁊c. uide ꝓ hac mã gl.nõbilẽ ĩ.c.i.ð elec.
li.vj.iĩ fi.ibi ꝑ Jo.an.i nonella dicã plene in.c.

fi.ð do.æ ↄtu. Jõ reuertẽdo ad tex. nrm diceꝛẽ

ꝙ ſi pnñs facit ꝓcedi in cã g abſentẽ non hẽbit
locũ ↄdemnatio expenſarũ niſi in fi uſe ſi ob
tinebit in cã appellationis. Grlen e
pro declaratione textus:quid intendit littera in
uerſiculo ꝙ ſi:ubi dicitur ꝙ ſi prouocatio mali
cioſe non ſit recepta nel approbata nihilominꝰ
debet habere uigorẽ. Solutio quidaʒ intelligũt
ꝙ habuit uigorẽ ac ſi fuiſſet recepta ul appꝛoba
ta ne malicia iudicis uel ꝑtis noceat appellanti
Sed hec opio cõiter non tenet᷑:cõis intellectus
etiã uerior eſt ꝙ ſi appellatio recipit᷑ a iudice uł
approbatur a ꝑte pᷣfixio termini hãc nicẽ ꝑemp
torij ut ĩ v.pñti. Si uero malicioſe nõ recipit᷑ a
iudice uel a ꝑte hẽbit nibilominꝰ nigorem quo
ad retractationẽ attẽtatoꝝ qm appellatio ltima
ſuſpẽdit iuriſditionẽ iudicis:retractabitur ergo
quicquid geſſerit poſt appellationẽ ſi receꝑit uł
nõ ut in. c.nõ ſolũ.e.ti.li.vj. Itẽ hʒ uigoreʒ ut
termini pᷣfixio hẽat nicẽ ꝑemptorij:vñ nõ tenet
appellatus Opere niſi citet pro hoc.c.ꝑ tuas.j.
e. Scðo qᷓrit᷑ nũquid ſi terminꝰ ab hoĩe nõ
fuit pfixus habeat locũ iſte tex. in termino iuris
ut ſic terminus anni habeat uicẽ ꝑemptorij.qui
dã ꝙ nõ. Hoſti.tʒ iſtũ tex. ꝓcedẽ indiſtincte cũ
indiſtincre loquat᷑ Jo. an. ſequit primã opi.mo
uet qꝛ teꝛminus homis pᷣfigit ad appellationem
inchoandã merito hʒ uicẽ ꝑemptorij ut ꝓceda
tur in cã terminus iuris.ſ.anni pᷣfigit᷑ ad appel
lationẽ ꝓſequendã ⁊ finiendaʒ ut in cle.ſicut.e.
ti.ideo nõ pot hẽe uicẽ ꝑemptorij quaſi ſentiat
ꝙ poſt lapſũ illius termini iuris nõ eſt locus ꝓ
ſecutioni cũ rata maneat ſnia.do. Ant. dicit ꝙ;
põt hĩe locũ in termino iuris ĩ caſibus ĩ quibuſ
põt ꝓcedi poſt terminũ iuris: ⁊ obſcure loquit
ſʒ unlt dicẽ ꝙ ſi altera ꝑs ↄpuit ĩ termino iuris
qꝛ tũc põt ꝓſequi poſt terminũ hẽbit ille termi
nus uicẽ ꝑeptorij ſʒ ñ credo hoc ꝓcedẽ qꝛ iſte
tex. uult ꝙ ꝓcedat᷑ poſt terminũ:ergo ſeq̃reẽ ꝙ
appellãs uel appellatus poſſit diffene cãm uſqʒ
ad ultimũ diẽ anni qð eſt falſum:naʒ ſi eſt appel
lãs dʒ ꝓſequi tali tpᷣe ꝙ poſſit finire.j.ãnuʒ ut ĩ
.cle.ſicut ⁊ ĩ..aut᷑.ei qui.ſi autẽ ẽ appellatus
oʒ ꝙ ↄꝑeat ſaltẽ ꝑ meſè an finẽ ãni ut.d.aut᷑.ei
qui ⁊.ij.q.vj.appellatore.eꝛgo tex.iſte nõ hʒ lo
cũ ĩ termino iuris.Ad idẽ adduco tex.hic expᷣſ
ſum in v. ſi quis autẽ nbi dẽ ꝙ neutra ꝑtiũ põt
pᷣuenire iſtũ terminũ:eꝛgo loquit ð teꝛmio hoĩs
qꝛ i termio iuris põt appellãs ꝓſequi qñ ulłt uit
in. c.oblate.j.e.⁊ in.d.aut᷑.ei qui.An iudex pᷣſi
gẽdo terminũ ad appellationẽ ꝓſeqnẽdã uideat
appellationi öferre ut ſic pᷣfixio talis termini ha
beat uicem peremptorij prout hic dicitur ut ſic

non exigatur alia receptio appellationis: dic ꝙ

non: ut pꝛobatur in capitulo oblate ubi dilatõ ?

= Bocs&
EE- Ter IP
tα

5

—
S

n ay. J.

W— X. Axt, vzat- 2 S 7 1 ₰

— . — W ſe,
Tpenſif .. Asg dAſu* 1„d 7 fa fifpu-

èð ſ AAEαι

= prs nene 2- Sg 9=,
aA P &Wνορ ⸗

We appellattonib us.

termini ponũt ur diuerſa. Ad idẽ bene faẽ iſte
tex. ubi ð utroqʒ fit mẽtio pncipalr ⁊ ſic ſola p
fixio termini nõ oꝑaĩ᷑ dilatõem:⁊ boc tenet glo.
or.in.c.cũ appellatõibꝰ.j.e.ti.li.Vj.⁊ ibi etiã ꝑ
doc.? ar. ij. q. vj. appellatore ? do. ð ꝛota deci⸗
xcix. als. ccix:¶ Lertio bic q̃rit᷑ de qbꝰexpenſil
põt iudex ad quem ↄdẽnationem facẽ: uide ple
ne bic ꝑ Inno. Eõcluſio ſua eſt hec ꝙ nedum
põt cõdẽnare in expenſis factis pꝰ appellatõem
ſed etiã in expenſis factiſ pꝰ ſẽtẽtiã ⁊ etiã an ſen
tẽtiã in cauſa pᷣncipali: rõ quia ſudex ad quẽ ſuc
cedit loco iudicis a quo ergo ſicut põt addere
2æ detrabẽ pᷣme ſentẽtie ut in. c. Rainuciuſ ⁊ rai
naldus de teſia eodẽ mõ põt ↄdẽnare in oibus
expẽſis ſi iudex a quo minꝰ bene ptermiſit. Iẽ
ſi põt reuocare ↄdẽnationẽ expenſaꝝ factã per
iudicẽ a quo ira ⁊ ſupplẽ ubi ille minꝰ bene pre
termiſit. Et nõ bene hoc dictũ in alio nt officiũ
iudicis ad quẽ nõ vᷣſet ſimpłr in ꝓnũciãdo ma
le nel bene appellatũ:ſed põt diſtinguer̃ ⁊ refor
mare ſentẽnã in aliqoꝰ addedo uel minuendo:
nide qð dixi ſuꝑ ica: ¶ Mltio qᷓrit Inn. utꝛũ
iudex ex officio ſuo poſſit cõdẽnare etiam ĩ ex
pẽſis factis ante lit.ↄt.ↄcludit ꝙ ſic. Anð quẽ
admodũ põt ex officio ſuo mulctare ꝑtẽ añ lit.
ote.l. una. ff ſiqs ius dicẽti: odẽ mõ põt ex offi
cio ↄdẽnaꝛe in expef factis ãte lit. ↄt.licet nõ fu
erint perite ꝑ ꝑtẽ ⁊ nõbis ſemꝑ hᷣ dictũ: ¶ Nã
glo. tenuit ↄriũ in.c.ſi.de do.⁊⸗ ↄiu.dicendo ꝙ;
expeſe facte ante lit. ↄt. ueniũt iure actõis ⁊ nõ
officio iudicis:qꝛ ea qᷓ fiũt ante lit. ↄt.nõ ꝑtinẽt
ad officiũ iudicis:iõ pcludit ꝙ niſi noiati petan
tur in libello nõ põt iudex ↄdẽnationẽ facẽ ꝑ.l.
ediles. F. itẽ ſciendũ.ff. de edi.edi. Sʒ tene pri
mũ dictũ Inno.qꝛ ea qꝗᷓ fit pꝰ lit.ↄt.ꝑmaxie ꝑ
tinet ad officiũ iudicis:ita intellige..ita ſciẽcũ
nõ tñ ſeqr qͥn ⁊ ea qᷓ an fiũt ꝑtineãt ad officium
iudicis nã ut.S. dixi ex officio ſuo mulctat ↄtũa
cẽ ⁊ mulcta idicit᷑ ex meꝛo officio iudicis ut nõt
HBar. in. l.ij. ſi qs in ius uo. æ multa alia expli
cat ex officio añ lit.ↄt. (Anno qᷓꝛi᷑ pone ꝙᷓ
iudex ꝓnũciauit ſuꝑ aliqᷓ exceptiõe ⁊ nõ ↄdẽna
uit ꝑtẽ in expẽſis:nũqͥd poſſit poſtmõʒ uſqʒ ad
finẽ ↄdẽnare in illis expenſis. Inno.dicit hͥ nõ
bilꝛ ꝙ ſic:qꝛ ſemꝑ durat officiũ iudicis ẽt ꝑ to
tũ diẽ late ſũie diſfinitiue ut in.c.cũ appellatiõi
bus.e.ti.li.vj. imo plus diẽ Inn.ꝙ ſi ꝑs n ap
pellanit a ꝓnũciatiõe ſuꝑ exceptiõe ñ poteꝛit pꝰ
decendiũ appellare ab illa ↄdẽnatiõe expenſaꝝ
qꝛ ↄdẽenatio iſta eſt executio illiꝰ pnũciarõis.un
nõ appellando ur̃ acqeuiſſe illi inteꝛlocutoꝛie ni
ſi iudex excedẽt mõʒ in taxatiõe uł niſi ꝑs poſſʒ
ꝓbare ꝙ ꝓbabilit᷑ illaʒ exceptionẽ ꝓpoſuit: aꝛ.
.l. q ſolidũ. S. etiã. ff. de le. ij. et in c. i. in fi. ð ele.
li.vi.Mõ ſempꝑ boc dictum ex quo hẽs unã
bonã limitatõem ad.l.terminato.C. de fru.⁊ li.
expẽ.et ad aut᷑.ð iudi.ꝗ.oʒ et ad nõ.in.c.i.ut li
te.nõ ↄte.ꝑ do. An.in fi.ut pꝰſñiaʒ diffinitinã
nõ poſſit iudex ↄdenare in expenſis niſi ꝑ illam
diẽ: ſecꝰ in interlocutoꝛia qꝛ tũc põt uſqʒ ad finẽ

2 ↄtu. Ex ho
ð ꝓcedit ar. ſili lʒ illud
nõt. Jo. an. in. c.nõ põt de p
la facit tex.in.c.cum dilecia
modus deſtruendi hoc argu
re diſſimilirudineʒ in illo acin
unde ſi iſti probaſſent iter fui

nõ procuratori ꝓculdubio ceſſalſer iſta pfüptio

cauſe. Rõ diuerſitatiſ ẽ qꝛ p diffinitiuq
R dit 1 diffinitiuqᷓ expi
officiũ iudicis merito nõ põt poſnsz biezun
ne⸗ e nc,ris ſz p interlocuto es
officiũ ſuũ iõ ⁊c̃. Mide ſilłe in.c.qꝛenti
deleg. Mico. abb. Nen geoiſ.
Onſtitutus. Si appllans
rep⸗ ltimũ nõ pſeqᷣt:nõ
tuꝛ cognitõi faciẽde officio iudici
tis electi. Ael ſũma gñaliꝰ? nõbiliꝰ ſic
onc deſerta ꝑ negligetiã appellãtiſ pot
offficio ꝓcedẽ in caſibus in qb⸗
berat. et eſt caſus ualde nõbilis¶ Diicli hxfe.
ponit ptiſ nanatõ. ſa ibi intell Conraſk nrn
⁊? iudiciũ datio. ¶ Drio

riã nõ expirar

i cã electõis. .
p hoc piudica
8 ſup ipedim
appellari
iudex ex
eius officiũ exu

ecto pape motiuũ
ti 5
xi in fo ſũmaꝛio q deſeꝛta doelionterr N
fuerat appellatũ:ſʒ h clgeutt mdenat d
ppellatũ: ſʒ hoc ĩtellige udi iudex ex ofſi
cio ſuo potuiſſʒ alit pcedẽ ſicut ẽ cã electionis:
nã negligẽtia ꝑtis ñ dʒ nocẽ officio iudicis.Ex
quo enĩ duo ſunt mõi ꝓcedendi uno ſublato ꝛe
manet reliquus. ꝓ hoc.c ex tuaꝝ de auẽ. ? uſu.
al. 7.c. accedẽs.].ð accu.ſic nidemin ſibi in iſt
tia pᷣncipali ꝙ deficiẽte accuſatore iudex pcedit
ex officio ad utilitatẽ reipublice ut in.c.crimina
q.de colluſi.facit optime.l q;uis.C. de adulte.
uide aliud ſilłe in. c. ſi forte iuncta glo. ð eleci.
.li. Vj. æ bonus tex.iĩ.c.cũ nobis ⁊ c.cũ dilecti ᷣ
elec. Secꝰdic ubi eſſet talis cã in qᷓ non exubera
ret officiũ iudicis utputa ↄcernẽs mex cõmom
p̃uatũ qꝛ rũc iudex nõ dʒ ſe ĩpedi acoꝛe ul ap
pellatore ceſſante iuxta nõ. in. c. ad noſirom el
ij. de inꝛeiurã. uide bonũ tex cũ ibi nõ in. .iij.
in. F. hoc autẽ iudiciũ.ᷣff. de dã. infec. ⁊..d pep
torium:⁊ qð ibi per Har. nõ. fl. de iudici.
Secũdo nota ⁊ tene menti iſtũ tex.ꝙ lʒ legatus
etiam cardinalis non poſſit ſe intromineꝛe de
appellatione interpoſita ad papã in ipſius appel
lantis pᷣiudicium: põt tn ſe ingere extraindicia
liter ut cãm inſtructax ꝛemittat ad papã de hot
J. plenius.¶ Tertio nõ ⁊ ẽ tex.iſte bene nota
gus in alioſq; ubi duo ſunt paria expedibilia ſi
ꝓbatur unũ fuiſſe geſtum preſumimmr potentia
expediendi aliud:lʒ illa nõ ſint oĩa ſilia.nam pa
pa arguit bic de miſſione nuncij ad miſſionẽ
curatoris ut queadmõʒ potuerunt iſti mittẽ nũ

negli

ciũ ita pſumitur potuiſſe minẽ ꝓcuratoreumn it
dicit Jo. an. ⁊ bene qꝛ facili
q́ᷓ; ꝓcuratoꝛ ⁊ qꝛ ꝑ ta
q̃ ñ poſſet rrãſire ꝓcu
ma pᷣſumptio:⁊ idẽ ꝓbat in
c infert ad unũ bilfft
nö ſit oĩo ſile fac qð
pben. li. Vj. in nouel

us repitur nuncius

lia loca traſit nuncius per
rator ſz pria frore ſtat pri

c.cũ dilecti de do.
diciũ nõbiliſſimuʒ

8 confu. utili. Sed

mentum eſt pꝛoba
ad quẽ fit collatõ

ſſe wutum nücio et

— e .
ſ .10n.
, MA gs Al
W
hoſſt. ſaſi aiſo te aru⸗
on n aho de⸗
bala SGaßbz h melt iear
ilgiuren

4, annigr il.
be Ut Nen ſi notum
. e t dee

ſcänmard
l er Aingnn

., .

rommiſtartins alos no,/

2

ni reſpecin opfon lard
pey eſt n ol ebeit olauire q neui

deßindieo inis ſngnz n N
i diſe J ſfct nio a boen
almiractn aioſs: al ob unb⸗
nris p mto tair o que no hi.
prer cic eripru:: is Plines iuanſs .
legaii elio ſeneſi generai.Ded q
ſcicne ttmencipeuratoren cedo Gl
ſtiqualioz lectoe u No iedtuns neqnen
ics akeri wees ſons aſis mapime dalte
t Prer Fcnd aA nentdt
ofrdeie K.N.a.cch in edeiis de pde⸗
Sin alisacid Porerit non ipediuns⸗
qr bot non regi polbiti. Mianid
lnittere ertraneo ur fonſeco a colegi
no poſſit Zclcene uninerſtare gnali
actus geꝛedlus qꝛ itere vniuenitans ne
uapnem forihſenns g ſcnin Joan
aleni de reg iur i Fli nacn e ſi
tex.c pelii e er. oli. Jn go.
ibi no nalniſſet appelatio gic fm goe⸗
naſuiſer ii oproniſſo fut aeiͦnr ehn
dun bebio oigoſmline hoe n
n hrodareteriſe ppefne inver ne,

epin c(Er quo nöbis bij
igte pnt ſtatuẽ nt non zund

nepnſ noleat gcrus ni
sni
t de⸗ agin ercch ius cdeex qno g
Riagi⸗ oes / hoc Proccdit niſti getn
certa forma nt Ualegt actus

leitc lt i
rmimnn n d tr u
tormn edirer ntiii
1 tilitas e
ncßß oſſtreſf cordes:i 1
Uſins eecleſie certe ti⸗ lenn

ga geere ra. gei
ndll r ne un nin uin
. Potckunlneri bes ge con
ealg pfarſocg Ut ugleat g

Utug De

iini nopee fatei

nhrifniͤl⸗ ſ mökdrfdr

1gäreisdnd
colo wuißti akflii Nme
vcltenn isiih e eſipnll
aido inr ni Netiniiunſt
igms pheteg m de itt
Atcarris un ſe ienih lin
u pii gfcir unlior ilinne
fcoa ime ipnbleen intin
. mlni urcpime/ s NE
ir atu u Alr gS
Anieboms micdiubt cci nm
. O ebicſaniscinnrntn
—
fmi nit da d deieti aneikep
— Grm

õ Wmdc

1 We Wüitns NeiN n

umtdd biſe Dröäfd uu
mirrmm lin in
uis pon poſtſeinninen
Anuis won peſtſehnnid
na imniinu gtitſin

e appellationibus

Ad hoc ꝙᷓ nõ. in c tranſlato de ↄſti. ⁊ in.l. nõ
poſſũt de legi õ quarto unã ꝑtẽ ca pituli
poſſe uota ſua ĩ aliũ etiã foꝛinſecũ a collegio cõ
promittẽ. Sed g hoc oppo.de.c.qꝛ propter de
elec.ubi legitur:⁊ nõ.qꝙ ad hoc ut ualeat ↄpro
miſſũ ſuꝑ electõe oʒ ut nemo diſſentiat ĩ.c.cauſã
que de elec. Itẽ nõ põt quis ↄmittẽ uotum ſuũ
niſi ſit impeditus nec tunc niſi ei qui eſt de colle
gio ut in. d. c. qꝛ ꝓpteꝛ. So. dicit Inno.lʒ ſpeci
ſice nõ attingat hec ↄtraria ꝙ ↄtrarium ꝓcedit
hodie:ſed oli poteꝛat fieri ꝙ h.dr: ⁊ ſic ſẽtit ꝙ i
hoc iſtud.c.ſit correctum. De alr̃ dicit ꝙ ↄtꝛa
riũ ꝓcedit ĩ his electõnibꝰ ĩ qous eſt fuãda illa
forma illiꝰ.c.qꝛ ꝓpter.ſ.qñ ꝑ morrtẽ pᷣlati eccle
ſia remanet uiduata. do. An. diſtinguit ꝙ aut
minor ꝑs ſeu maioꝛ uult facẽ ↄpꝛomiſſũ etiam i
piudiciũ nõ ↄſẽtiẽtiũ:æ non pñt ut i. d.c.qꝛ pro
pter:⁊ nõ.i.d.c.ſcriptũ.e.ti. Aut uult ↄſtitueꝛe
ꝓcuratorè:⁊ ſic non tangẽdo alioꝝ pᷣiudiciũ:et
tũc ubi eſt fuãda forma.c.qꝛ ꝓpter nõ põt niſi
ꝓnt ibi dr. Sed ſi nõ eſt fuãda forma illius.c.
põt ꝓcedẽ dictũ pe.⁊ ꝙ ibi d;. ¶ Adueꝛte latiꝰ
nã reſpectu ↄpromiſſi artãtis alios nõ ↄſetieteſ
neꝝ eſt ut oẽſ debeãt ↄſẽtire qꝛ tractat᷑ hoc caũ
de pᷣiudicio iuris ſinguloꝝ ut pᷣuet᷑ facultate uo
ciſ dĩde Jõ nõ ſufficit maior ꝑs. boc puto ueꝝ
nedum in actu electiõis:ſed iĩ oibꝰactibꝰ uniuerſi
tatis ꝑ ratõem pᷣdictã: æ ꝑ ea que nõ ·i.c.qꝛ pro
pter ⁊ ĩ.c.ſcriptũ:⁊ ita pluries ĩ uaꝛijs actibus
allegaui ĩ ↄcilio ſenẽſi generali. ¶ Sed quo ad
facultate ↄſtituendi ꝓcuratorem credo ꝙ ſpẽale
ſit ĩ qualibʒ electõe ut nõ ipeditus nequeat con
mittẽ alteri uices ſuas alijs maxime oödicẽtibus
p.c.qꝛ ꝓpter..illud pᷣalł.⁊= facit rõ.c.is cui de
offi. dele.li. vi.z.c.cũ in eccleſijs.de pᷣbẽ.eo. lib.
Sʒ in alijs actibꝰpoterit non ipeditus ↄmittere
qꝛ hoc non reꝑit ꝓhibitũ.¶ Nuquid ãt poſſit
pmitteꝛe extraneo ut foꝛinſeco a collegio:credo
ꝙ nõ poſſit ↄdicente uniuerſitate qualiſcũqʒ ſit
actus geꝛẽdus qꝛ ĩteꝛẽ nniueꝛſitatis ne eiꝰ ſecꝛe
ta pateant forinſecus ꝙ ſentit Jo. an. in regula
ꝙ alicui de reg.iur.li.vVi.i meꝛcu.⁊ ſic intellige
tex.c.pełti.de elec.eo.ili. n glo.i uerbo oĩn
ibi nõ naluiſſet appellatio dic ſm doc.ꝙ immo
ualuiſſet ſi ĩ ↄpromiſſo fuit actũ ut epus non eli
geꝛet niſi habito oĩuʒ ↄſenſu:æ hoc iudicio meo
uz probare tex. iſte ꝓpe finẽ in uer. uel pᷣdictum
epm ⁊c. ¶ Ex quo nõbis bñ/q iſti de nniuerſi
tate pñt ſiatuẽ ut non ualeat actus niſi habeat᷑
oĩm ↄſẽéſuſ nec eſt ↄ ius cõe ex quo a pᷣncipio B
uoluerũt oẽs hoc procedit niſi ĩ actu eſſet a iuẽ
prodita certa forma ut ualeat actus a maiori ꝑ
te:⁊c.ut in.c.qꝛ ꝓpter de elec.uł niſi ꝓpt᷑ iſtam
reformationem ipediret᷑ utilitas eccleſie. Quid
ei ſi nũꝙ; poſſẽt eſſe ↄcordes:⁊ inſtat neceſſitas
uł utilitas ecclcſie. certe tũc putarẽ actũ ualeꝛe ꝗ
maiori ꝑte ar.c.i.de his que fi.a maioꝛ.par.ca.
Facit ꝙ legit ⁊ nõ.in.c.cum oẽs de ronl Sie
eõ poteſt nniuerlſitas ſtatuez ut ualeat actus ge
ꝛẽdus a pluribus de uninerſitate Iʒy non faciant

maioꝛẽ ptẽ totiꝰunineꝛſitatis:ſj ſint plures ptiũ
pꝑatõe minoris. Mid gl. nõbilẽ quã ſꝑ tenebis
mẽéti ĩ.c.ſi cni ðᷣ elec.li.vj.als ãt ñ ualʒ quicquid
faciũt płres de uniuerſitate niſi oſtituãt maiorẽ
ꝑtẽ totius uniueꝛſitatis ut ẽ tex.nõ.i.c.cũ eccłia
el.i.. ð elec. hoc iõ qꝛ nõ reꝑit᷑ uniueꝛſitas ex
quo nõ ẽ maior ꝑs totius uniueꝛſt. itatis.l. ꝙ ma
ior. ff. ad mũicip.æ ĩ.c.i.ðᷣ his q̃ ft a ma. ꝑ. ca.
In gl. i v. ðlegauit. iĩ fi. dãt᷑ 2 alie płres ſolones
ꝑ doc. Inter cetera diẽ Inn. ꝙ ubi negat fuiſ
ſe appellatũ uł appllatõeʒ dᷣuoluiſſe negociũ põt
iferior ð hoc cognoſcẽ. S; b ſol. lʒ ſit va i ſe ẽ
nõbil: ? faẽ ipᷣe nõt ĩ.c.paſtorał. F. pᷣterea de
offi.deł.nõ tn ↄgruit huic ire:qꝛ ̊ iferioꝛ õgno
ſcebat ut cãʒ magis iſtructã remittẽt nõ ãt ut ui
deret an ſua eſſz iuriſditio. Hoſti. dicit ꝙ ̊ imi
nebat ſcãdalũ iõ potuit legatꝰ ſe itromittẽ ar.l.
equiſſimũ.ff. ð uſuf 5. hãc ſo. ĩ pratica:ſed
nõ ↄgruit lr̃e qꝛ nõ allegat cãʒ ſcãdali:ſʒ facilio
ris iſtructiõis.do. an. dicit ĩferiorẽ ſe poſſe itro
mittere ad effectũ ð quo p̊:cũ h̊ tẽdat ĩ faciliorẽ
exitũ cãe appellatõis ꝑ ea q̃ nõ.i.c.ij. ðᷣ ma. õc.
ð ĩterdic.eccł. Allegat Spe. de offi. lega. J. nũc
oñdẽdũ.v. xxxiij HH ꝓcedẽ ĩ quolʒ
iferiore maxie ĩ iudice a quo fuerit appellatuʒ ꝑ
tex. aptũ i.c.ſi a iudice.e.ti.li.vj.ubi dicit ꝙ ap
pellãs nõ tener̃ ↄpeꝛe ad citatiõeʒ iudicis a quo
niſi ſolũ ad audiẽdã reuocatõeʒ grauamis ergo
nõ tenet᷑ ↄpere ſi citat ut cĩm ma gis inſtructam
remittat ad ſuꝑioꝛẽ:ſʒ h puto eſſe ſpẽale in lega
to de later ut diẽ h̊ Goff. tũ qꝛ legatꝰꝛepntat ꝑ
ſonã.pape:tũ qꝛ ex quo ẽ cardinalis ⁊ ſit ð col
legio ipſius pappe põt ſe itromittẽ ad hũc finẽ
ut cam magis iſtructã ꝛemtttat ad papã ita ꝓpᷣe
loqt Spe.ubi. g. ʒ d nt. cum alleget gñalꝛ.
Aide circa ſ̊ mita tacta ꝑ Soe.ibi =2 nõbis.
NMec ob.motiuũ do An. fateor eim ꝙ iferior
põt ſe ipedire de ↄcernẽtibꝰfaciliorẽ exitũ cẽ gp
ellationis qn uult pꝛohibere de nouo attentan
da ut in.c.cum teneamur. S. e. æ in. c.ij .quod ip
ſe allegat uel qñ partes non ↄdicũt. Secus aũt
ubi appellãs ↄdicet: ⁊ nihil de nouo attentat ut
i. d.c.ſi a iudice. Sed ex gl.opp. tex.alio mõ
ur eim ꝙ aſſertõi iſtiꝰ legati nõ erat ſiãdũ ĩ piu
diciũ ꝑtiũ nt i.c.cũ a nobis de teſti¶ Moſti .b p
mo ſoluit ꝙ ꝑtes acqᷣeuerũt relatõi legati: uel H
ẽ ſpeale ĩ legato de latere ex ↄſuetudie gñali ut
credat᷑ relatiõi illiꝰ:ſʒ de iure cõi ſecus ẽ ut pnũ
tiauit papa clemẽs ut refert ſpe.i ti. ð teſte.i..
.i.vV. ſed nũqd aduocatꝰ. Ego allego glo. nõbi
lẽ ĩ.c.ſic.j.de ſẽ.ex.que uult ꝙ de iure ñ credit
legato ẽt caꝛdiali ĩ pᷣiudiciũ ꝑtiũ.ceſſãte gꝰↄſue
tudie tʒ pᷣmã ſo.⁊ nõ.ᷣ cõe dictũ doc.& illã gl.
In gl.ĩ uerbo renũciaſſe ibi ꝙ; ei licuit.ð H̊ͥ op.
de. c. admonet ⁊.c.qꝙ in dubijs de ꝛcnũ.ubi non
renũtiat qͥs bñficio niſi in manibꝰ ſuꝑioris. ſol
nit Moſti. quod electus ĩ diſcordia etiam ſi cõ
ſenſerit: et ſit appellatum ad ſuperiorem poteſt
renuntiare iuri ex quo non habet ius paciſicũ:
ſecus ubi ↄſenſiſet æ nulla diſcordia ſubeſſex.

W genſ ſna ſau ulaaandt

Co⸗ err) vo

₰ a9 l.dnd

E 1. g 99 Plat ual Je AcXR

. —
α i= 2 D

y

vi. 5 danb 2=

* leje poht vdoneni B

¶ Be appellattonibus.

oön gictũ: ſed intelligerẽ fᷣm nota. per
glo. in. d. . ꝙ ĩ dubijs aliqd in cle. gre ð ſſcrip.
et glo. in. c. ſi electio ð elec.li.vi.que eſt multum
nõbił. Et gnãlit᷑ tꝛactat an ⁊ qñ poſſit electus ꝛc
nunciare iuri ſuo:dic ut ibi. In. gl. fiei fine de
hac mã an ⁊ qn ualet fa electõ pᷣma nõ caſſata:
dic ut nõ.i.c.ↄſideꝛauimꝰ ⁊ in.c.auditis ð elec.
An minoꝛ ꝑs cõtẽpta ĩ electõe pᷣma poſſit ꝓce
dẽ ad faʒ ſicut fecerũt iſti: dic ut plene nõ.i.c.
bone ⁊ in.c.qꝛ ꝓpteꝛ ðᷣ e iee ood
. ppellario fru
Onſtitutis * ſwatoria poſſeſ
ſiõeʒ ↄfirmati ñ ipedit ita cõii ſuũmat.
Sed ſᷣm hanc ſũmationẽ hec decre.eſſet ð idu
bio:iõ ſũmo ſic. Eõtra electũ uel ↄfirmatũ nul
lũ alið ius ſpectantẽ ñ admitut regularit᷑ excep
lio łappellatio maxie fruſtratoria ad ipediẽdũ
clectõis ⁊æ ↄfirmatõis efſectũ:ſed poſfione bĩta
poterit accuſari uel denunciari:æ ſm hoc eſt ca
ſus nõbilis. iuidit᷑. pꝰ nãrat factũ.2ꝰ diffinit
ibi noſ ge. ʒꝰ ꝓteſſatur. ibi ſi qd. Mõ pꝰ ſuꝑioꝛc
poſſe per abiurationẽ aſtringẽ electores: ut eli
gant ſm deuʒ z ↄſciaʒ magis idoncũ ⁊ utilẽ ec
cleſie: æ hec abiuratõ ẽ loco iuraméti: ut nõ.gl.

ij. quã tene menti. Et ið arch. ij. q. V. ſi q̊s. Ex

esne

hoc infero ad unã nõbilẽ theoricã: ꝙ ubi. epus
timet ꝙ patroni ñ pntent utiliorẽ eccle ꝓpteꝛ p
ces alioꝝ per dilectionẽ carnalẽ ꝙ poſſit eos 2
ſtrigẽ iuramẽto ł hac abiuratõe ut pntẽt magis
idoneũ ⁊ utilẽ: Ex quo ei de iuꝛe ad h̊ tenent: ut
.j. dicã ergo põt ſuꝑior interponere pꝑtes ſuas.
Scðdo nõ.ꝙ qᷣs dʒ eligẽ ſᷣm deũ ⁊ iuſtã ↄſciam.
ergo n ſufficit ſequi puraʒ ↄſciam:niſi illa ſit in
formata ʒ deñ. AUn alibi dicit tex.nõ.quẽ tene
mẽti ñ dʒ prauitati ↄſcie deeſſe iudiciũ rõis uñ
peccat ille qui ſequitur ↄſciaʒ ſuẽ ñ informataʒ
ſm deũ ſʒ credat bnfacẽ:ut i.c.nõ ſolũ.ubi tex.
de:regula.li. Vi. Mã peccat iſte per ignorãtiã:et
ſic ñ excuſat᷑ maxie circa ea que ſũt dei.xxxviii.
di. qui ea. de peni. diſ..ij ſciẽdũ. ¶ 3 nõ ꝙ elige
dus i platũ n ſolũ dʒ eſſe ĩ ſe idoneus:ſed etiam

utilis eccleſie. Et iõ alibi dẽ ꝙ epus ñ dʒ eſſe cn

ſtos chartarũ:nec ſolũ attendẽ ſtudio larum ſʒ
et alijs exterioribꝰ: ut ĩ.c.lin canonibꝰ.xvj.q.i.
facit.xxxix.di.c.petrus ubi ſimplicitas repellit
4 pmotõe ¶ Itẽ nõ. ꝙ canonici tenenĩ eligere
magiſ idoneuũ. nõ ergo ſatis ẽ ꝙ ſit idoncus dũ
mõ reꝑiat᷑ idonęor: qð an ſit uerũ indiſtincte di
cã in gl. uj. tẽ nõ. ꝙ notꝰ nõ põt ꝓmoneri
ſine exaĩatiõe.hʒ.n.teſtlimoniũ totius populi:ui
de bonũ tex.in. c. nullus.xxiiij.diſ. facit iſte tex.
ut ſcholaris notorie ꝑitꝰtꝛãſeat ſine exaĩatõe uel
ſaltẽ modica ꝓ foꝛma. Iteʒ nota ꝙ pꝑ inueſtitu
rã factaʒ pꝰelectionẽ ⁊ ↄfirmationẽ trãſfert᷑ poſ
ſefſio:de hoc plene nota.in.c.tꝛanſmiſſã ð elect.
⁊? in. c..ij. ð ↄſue.¶ Vltio nora ꝙ electꝰ? cõlir
matus n obſtãte electiõe uł appellatõe exiudicia
li dʒ ↄſequi poſſeſſiõeʒ. Mã exceptõ ñ eſt h̊ cãu
ꝓpoꝛiõabil petitioni poſſeſſiõis:qꝛ petens poſ
ſeſſionẽ petit qͥd facti:ſed exceptio opponi iuri

qð dicam latius.j.cũ gl fi. Alia ñ
n glo.iij. NM

exaĩiabunt᷑.j

ia ñ colligo: quia
6 gl: ex qᷓ habes

duas ↄcluſiones. ria ꝙ doctioꝛ ? ſcientior
eligẽdus. Secunda lʒ non eligatur doctior .
ſciẽtioꝛ. tʒ electio dũmò ſit facta ð idoneo. Et
hoc uide plene glo.viij.q.i.in.c.iʒ ergo. Sy gu
NRuWνι bitatur nundqd eligentes ſalua; oſciaʒ ſuã eli
do idoneũ: ex quo porteꝛunt eligeꝛe idontoren
1 do an. bic ĩ quodam notabili ꝙ ſic. nihil tamen
alkat pter iſtũ tex Tu uide gl. hoc diſputante
in. d.c. qʒ g.qꝗ ꝛefeꝛt naꝛias opiones. Fimalits

concludit ↄriũ.ᷣſicut eni agẽs bonũ ñ

peccat:ſi

põt faceꝛ magis bonũ. Ita eligentes idonenʒ ñ

peccant ſi potuerũt elige:
ibi nõt aꝛchi. ubi dicit ꝙ

idoneoꝛem. Alij 5 ui
in uoluntaꝛiſs ꝓcedit

illa opi. gl. ſed in neceſſaꝛijs oʒ eligere melioꝛ?:
ut in. d. c. ̊ ergo. Hoc idẽ repio ſeliſſe Fre. co
ſilio. xc. ubi dicit ꝙ eligentes non ſaluãt oſciam

ſuã ſi potuerũt eliger̃ melioꝛẽ. In hac mũã ſic di
ſtinguerẽ ↄpᷣpendendo umanqʒ ocluſionẽ glo.
ꝙ aut a pncipio fuit appellatum ne fierer electõ
niſi ð idoneori: ⁊ tũc puto ꝙ ſi ĩ eodè collegio
reꝑitur idoneoꝛ ni ualet electio facta de idoneo
cũ de iure tenentur eligeꝛ idoneorẽ: ut in.d.c.q
gꝰc in.c.dilecti de elec.⁊ iuſta fuit cã appellan
di uel ſaltem talis electio retractabitur ꝑ ſupio
rẽ ĩ cã appellatõis qð ſentit gl.i.d.c.lqʒ gʒ. Aut
nõ fuit appellatũ:⁊ tũc tʒ electio facta de idoeo
ar. in. c.cũ nobis ⁊.c.cuʒ dilecti ð elec.facit tex.
cum glo i.c.cũ terra.e.ti.Sed eligentes peccqt
nõ eligedo idoneorẽ peꝛ iura ſuꝑius allegata:et

qꝛ tenetur eccleſie ↄſulere meliori m quo pñt.
Oꝛo hoc optie facit tex.iuncta glii Poo nihil
in. c.peł.de elec.li.vVj.ubi dꝛ ꝙꝙ qui hʒ duas uo

ces:unã iure ꝓprio:aliã tanq; ꝓcuꝛatot ñ̃ pot
unam uocẽ dare uni: aliam alteri:? ſi aliter facit
nihil ualet: æ rõ qꝛ eadẽ ↄſcia qua tenemr eli
gere melioꝛẽ ẽt iure ꝓpo dʒ eligẽ taqᷓ ꝓcumtoꝛ.
Si ergo ſatis eſſet eligere igoneum poſſet qs
diuider illas uoces in duos idoneos: ſed qr bet
eligeꝛ idoncoꝛẽ ille uoces ñ ſunt ſcꝑabiles. noia
hoc:qꝛ habes uerã rationẽ decidendi ad illum
tex. qꝛ ibi nõ redditur. Et intellige pdicta qñ ĩ
eodem collegio reperitur idoneor. alias autenm
nõ teneret eligere idoneorem de alio collegio:
qꝛ honeſtius eſt ut idoneus

5. de elec. æ cum predictoꝝ limitatiõe puio⸗ nel

ligedos glo. ? Har. in. l. cum quida
ubi concludit ꝙ bñs e
uir ſatis eſt ut eligat idon
idoneorem. Dico enim hoc proc
naliditatem electionis. conſecieni

ſaluatur cum ſemper in

in elemoſyna impendenda
ceteris paribus: de quo uij
non ſatis. lxxxvj. di.? gl.op
camus: 7 predicta concluſio

lectionem ton

edere quo a

eligatur de eocem

collegio ꝙᷓ fiat traſitus ad idoneorem alterius
collegi ro boe facit tex. c. nullus epiſcopus

lxi. di. quod le. æ nõ. in.c.inter canonicos Pal.

ʒ.fl. de le. i.
ï bonus

neum: licz poſſit eligeꝛe

ia tamen non
ſaluanda conſcientia et
debet eligere iuſtioꝛẽ
de bonum tex. in. .
timam. xlij. di. quie
videiuꝛ de mente

a bori incoftci cece dee in
otutg ſinßfemm atite n lu
vo ii ga iiont coe
mr duikerimn nite ſie /
is wmnui aſimtb itdlnb chuni
tiommmmr utlin no ger otanſon
Gttsuüchpleclene grucii ciſcant no
zueiboe mhvbipf ecio inn deed ne
cinesa poens g ene aias & Gonen
Kdondern ddot dn eneſen
Werdeia Nigertidddrend u
dyPoſietnes cncd inlrnieos w inciger⸗
js:tune declio facn de non poteni nel din
retractandnad ſans mibi gqrlzin ſe
idonens non mentſis acſcſen Pfat n ſo
eſſeigonens igleſcd antſis rdenbi
Sd r mnaditunmi ppomnaſen
nag. Goe Glo n ilud. di ua Aan
in niü nc n ous ni ge ane n
iug eplenti enitit ,

iſcatorifabri fit
Piſnoiſthrifſio freeſcrs ueinn

ſto.i ci iſte deben in 3.
Notur ſhlendor ttedipnorid

enenhi ,. epreben ubi bon
ſe ſin pdien niſ ccceſia lume

Hercatoige d ſin diuttins poſſchn

=,

di
nn nulnmis gaſt

rchisnet,
aiatelnen
.n. ugäpnmnaſling
ſiſnidgi utr NRiriſ
mromi minbnn Nii⸗
andho iut pchnun rſen
