gaudeat illo priuilegio aut᷑. pſ biteꝛos: ⁊ ſic pua
bit᷑ pꝛ uſufruc.ilioꝝ bonoꝝ etiã in uita ſua:? eſt
pulchra ↄſideratio æ noua: ⁊ itelligo an filius
hoc expſſe diſpoſuit:als ãt ſtabo diſponi aut. ſi
qua mulier. Mõ ob. c.licet allegatũ ꝑ do.an.qꝛ
illð loquit ĩ laico:ſz nos ĩ clerico ſeu religioſo:
7 ꝑ h ẽt decidit᷑ qõ de libris collatis filiofa. per
pꝛeʒ: qͥ poſlea ingredi religionẽ. Cy. in. d. auf.
refert Ja. ð raue. tenuiſſe ꝙ cenſent᷑ qua ſi caſtꝛc
ſia bona:⁊ ſic traãſirẽt ĩ mõaſieriũ ſᷣm diſp eʒ in
grediẽtis ut.S. dixi. Me. boc admittit in libris
collatis mmgis artiũ nel doctoribus legũ. ſecus
ſi ſcholaribus:ar. in.l. fi. ff. de inoffi. teſia. h idẽ
nidget᷑ ſentire Hã. in. l. filie. C. fami. per. 7 in..

¶ e pꝛobationibꝰ

i. F. ſed nec caſtrenſe. ff. ð colla. ubi plene repeꝛi
es mouetur.n.principal:qꝛ q diu filiuſfa.eſt in

ſtudio nõ dẽ exercere aliquã ꝓfeſſionem milira

rem uel quaſi:iõ nõ põt dici hẽe caſtrenſe uel ꝗᷓ
ſi caſtrenſe peculium ſecus ſi iã erat aduocatus
uel doctor:et dic de hoc ut ibi plenius nõ.et h̊
ſatis placeut maxime inſpecto aio pꝛno qui uẽ

donaſſe ñn ut libere diſponat ſj poti profici

at et redeat ad pꝛoprios lares. ¶ Sed circa hᷣ
cadit alia qo. Ecce. S. uidimus de iſtis bois ad
uentitijs qñ filius intrauit religionẽ.ſed quid ſi
pꝛ effectus ẽ mõchus:nunquid uſufructus in ui
ta ipſius intrabit mõaſteriũ an redibunt libere
bona ad filium remanentem in ſeculo: de hoc
ui de glo.in aut᷑.idem ẽ. C. de bo.q li.que uide
tur uelle:qꝙ uſufruc.non extinguit uiuente pꝛe:
ſ nil boi allat. Oaꝛ.ibi dicit ꝙ pꝛ perdit dimi
diam uſufruc.et ſic ſola dimidia applicabit᷑ mo
naſterio in nita pꝛis:mouet᷑ hac rõe ꝑ igreſſum
mõſterij finius remanẽs ĩ ſeculo liberat᷑ a patꝛia
piate. nam cum ipſe pꝛ efficiatuꝛ alteꝛius ptatis

n põt alium bĩe in pfᷣate:ut ff. de adul.l.ſic eue

niet. nõ. etiam /Dar. in. I. p?. ff. de adul.ſed an
pꝛia ptᷣas perimit᷑ abſqʒ facto pꝛis:tunc claꝛum
ẽ ꝙ uſufruc.non extinguit᷑:ut ple nõ.in.l.ij. C.
de boniſ ma. qnʒ vo pꝛia pias extinguitur pꝛis
facto:tunc ipſe dʒ hẽe medietatem uſufructus:
æ medietatem peꝛdit: ut.l.i.⁊.l.cũ oporteat..
cum gt. C. de bo.qꝗ li. ſed in caſu nꝛo qñ pꝛ mo
nachat᷑ perdit᷑ pꝛia ptas ſuo facto:gꝰuidetur ꝙ

perdat dimidiam uſufructus ꝙ nõ. Sʒ quia. S.

uiſum eſt ꝙ ingrediẽs mõaſterium põt condere
teſtm: ita ꝙ ſalua dʒ eſſe legitima deſceudentiuʒ
ſeu aſcendenium ¶ Munc quero an beꝛes filij
legatarius et ſimiles qui aliquid debent capere
ex teſtõ uł ſine teſtõ ut deſcendẽtes ſeu aſcẽden
tes debeant expectare moꝛtem nãlem iſtiuſ teſtã
tis: an uero debeant habere immediate poſt in

greſſum facit dubium: qꝛ ingreſſus mõaſterium

habet᷑ ꝓ mortuo.xvi.q.i.placuit.ij.l.ðo nobis
.C. de epi.⁊ cle.Cy.?æ Dar.tenent ↄrium ĩ.d.
aut. ſi qua mulier. Mar. ti diſtinguit: ꝙ aut ꝙ;
doqʒ iſta mors ciuilis ꝗᷓ inducit᷑ ꝑ ingreſſũ mo
naſteꝛium hẽt omnino q ad bona eundem effec
tum quẽ hẽt mors nãlis:utputa ſi quis igredit

religionẽ fratꝝ minoꝝ qui ni pnñt alquid habe

nec in particulari nec in cõi:⁊ tũc hẽs hẽbit oĩa
bona incontinenti: ar. in pꝛe.l.deo nobis ĩ pꝛi.
ſzʒ qñ tal mors ciuilis n hẽt oĩo eunð effectum.
qꝛ ſaltem in cõi illa religio põt bona retinere:
tũc hereſ inſtitutus debet expectare mortẽ natu
ralem et ſic per ↄſequens alij legatarij:⁊ interiʒ
diſpoſitio teſtõris erit in ſuſpenſo ſeu in pendẽ
ti poterit enim antea moꝛi bẽs ꝙ; teſtõr ar. le.
ſtatuſ. ff. dqe iu.fiſ.?.C. de dona.inter ui.⁊? nxo.
.l. xes et idem in alia qone dicit bar. de filijs ut
demum pꝰ moꝛtem nãlem poſſint petẽ ltimaʒ et
non ante qꝛ interium ipſe hẽt ptatem diuidẽdi
ꝓut uult: ꝓut colligitur ex.d.aut᷑.ſi cua muliẽ.
Item poꝛtio luima filio non debetur:niſi poſt

Pranltuytleril
mm

Md

„

iritzdi iln miun
iitlitnint nr

rmtcdugfni lfi

itlciegim olictid n
ſegciriititnmni u in
nsiiuiru
Dipinmmen tinintirin
Cli ercialaiin
ncde Briininige
Wigien
EJnafnen
Aniti gertg an⸗
Nulcainc itnd,
hiliniſiinini

Krannhi

7

nlſpeins „R,
„.XAR.

mnmsgi Mr

ANſrent,ge
ithe i
A
aege . andin lon
uſtönö, ni Neſoren D
tunin Crchirhre
adce et alnen
tm Nrnt RM
ne ſpen a

mncwnenmgl unne lie.
Du bicitg bi wct ani
aſeſaucmni pictii n
n Nsmonc darfiepigteſumn
enmsiſcgloiberng panin
mieſichcam gtemns int
Dinſinemfſ de ael ſcar
n Wrr nlpi ſcrgelllt i
m aſy ioia mr duun
ranirut cA.
ſb ainginninris
bienattanenvfucns:
lrvr),. e,Ad oportent.9.
Ildinain nio ei dino
ing ſio iucto:g wcent
itmensgn Gea.
gis nöaſterum pat ondete
cEgrumcaceni,
Ponc aero an heues fli
ls Aanid ecbentcapere
Ponn ceſcas in ſaiten
nc nonnieniſiu ſi

eMN eheteimntciat⸗ 1
dion gtſuni n
w ni ,bennt / 5
Bruminnic.

*
A.

indh mrſitſet i

7

moꝛtem nãlem.l.i. ff.de col.bo. Itẽ ẽ poſſibile
qliſte filius moriat̃ anqꝙ; pᷣ ergo ⁊c.ff. de iure
fil.l. ſtat?ʒ Mar. bebit g iſte filiuſ interi. alim
ta a mõaſterio ſʒ Cy. ⁊ cũ hac opi. tꝛaſit h do.
an. H ſpecifice ũ atiingat.ltimã filioꝝ mihi ſatis
plʒ cõcluſio pdẽa reſpectu hꝛdũ ⁊ legatariorũ:
ar. in.l.cũ pr᷑. S. hr̃ditatẽ.ff.de le.ij.ubi ꝑ depõ
tationẽ ñ tenet qs reſtitucre qð debeat in caſu
moꝛtis ita ꝙ expectat᷑ moꝛs nãl:cũ illa morſ ci
uib ñ hẽat effectũ totalẽ mõtis nãl: maxie qꝛ poſ
ſet ↄtingẽ ꝙ illud collegiũ deſtrueret:et ſic mndi
caret in uita ſua: łqͥd ſile poſſet ſibi accidẽ. Jõ
ſatiſ ↄgꝛuũ ẽ ut expectet᷑ moꝛs nãlis ſʒ reſpeciu
ltime filiorũ n plʒ illa opi.ꝑ tex.ſing. ĩ.c.cuʒ ſci
mus.j. de regu. ubi aꝑtiſſime ꝓbat᷑ ꝙ filiꝰ in ni
ta pr̃is põt Icimã petere:niſi uelis diuinare ꝙ pᷣ
fuerat ibi moꝛtuus.tex.tũ ibi inuit ↄriũ ut ibi
ſentit Jo. an. æ clarius do. De. de ãcha.⁊ do.
Car.et Har.⁊ Hal.in aut᷑.ingrelſſi et ſic ſaltẽ
ↄditione illius.c.poterit filius petere legitimaʒ
pꝰ ꝓfeſſionẽ pꝛis:lʒ mõaſteriũ ſit capax bõꝝ. hᷣ
ẽt ſuadet equitas maxia ex q ei pr̃ eũ abijcit a
cura ſua:eqſſimũ eſt ut i bẽat mdicare alimẽta
a mõaſterio. ad idẽ adduco illã aut᷑.ſi qᷓ młx licʒ
Bar. eã adducat ꝓ ſe ſi eniĩ filꝰn poſſit petere
ltimã in uita pr̃is itrantiſ mõaſteriũ:ad qͥd dare
tur ibi facultas pr̃i diuidẽdi ſubſtantiã pꝰ ingꝛeſ
ſum int᷑ liberos:cũ ius eſſet acqſitũ mõaſtẽio re
tinẽdi illã ltimã toto tpᷣe uite pꝛis ſʒ qꝛ filij pote
rant petere et debeat pr̃ añ ĩgreſſũ bõa diuider
iõ fit illa ſpãlis gr̃a ut poſſit diuidẽ inter libẽos
pꝰingreſſũ: ⁊æ qcqd ſit maximã hẽt h̊ opi.equita
tem. Ex his decidit᷑ alia qo: an pꝰingreſſũ mõa
ſterij poſſet reuocari ꝑ iſtũ mõachũ teſtin antea
conditũ. e. ⁊ Cy. in. d. aut.ſi qᷓ młꝛ ſimplicit
tenent quod ſic: Mar. diſtinguit ut S ꝙ qn fuit
ingreſſuſ mõaſtẽiũ fratꝝ mioꝝ nullo mõ põt ꝛe
nocari: qꝛ ſicut pꝰ moꝛtẽ nãlẽ teſtm ↄfirmat᷑ irr
uocabile ex ꝑte teſtõriſ:ita ꝑ ingreſſũ hꝰ religio
nis. Item qꝛ fratres minões ñ pnt pꝰ ꝓfeſſiõʒ
factam aliquid diſponere de rebus mundanis:
ut in. d. cle. exiui de v.ſi. qᷓre credit in eis n hr̃e
locũ illã aut᷑.ſi qᷓ mulier:q ꝑmittit pꝰingreſſũ diſ
ponẽ int liberos. ¶ 2 cãu qn fuit ingreſſus ali
am religionẽ puta qð poreſt ipſe reuocare teſtm
donec uiuit.⁊ ur̃ tex.in ſili fʒ eũ in.l.res uxõis
C. de do.int᷑ ui.⁊ ux.et cũ hac opi. Mar.tꝛãſit
hic do.an.ꝗͥ ex h concludit:ꝙ lʒ pmũ teſtm fue
rit conditũ cũ.vij.teſtibꝰ ualebit ſᷣm eũ duobꝰ ł
tribꝰ:de teſta c.relatũ et.c.cum eſſes qꝛ nẽ actꝰ
ſubijcit diſpõi iuris cãonici. Itẽ qð ualebit ſim
plex reuocatio:lʒ ñ ſit elapſum decenniũ: ſic exi
git in. l. ſancimus. C. de teſta. Ego inueſtigãde
ueritatis gra tenerẽ priũ:ꝙ excepto caſu aut᷑.ſi
qᷓ mulier nullo mõ poſſet ampliuſ de bõis diſpo
nẽ ꝑ tex. nõ. in. d. F. illud in aut᷑. de mona, ꝗ iu
dicio meo h̊ bñ ꝓbat.ibi eiʒ dr̃ ꝙ uolẽs itrare
mõaſteriũ põt pᷣuſ qũo noluerit diſponẽ.poſtea
vo nullã hẽt facultateʒ diſponẽdi :et groſe fuit

conceſſus caſus aut.ſi qᷓ mtier. qn vo diſponit

Gup

liberis exñtibus:⁊æ tunc poſſit inter eos diſpo
nẽ ꝓut ibi dẽ. n ãt dat᷑ ſibi facultas diſponẽdi
int alios. uñ arguendo ex illo tex. ꝑ locuʒ a ſpã
li u? optime h̊ ꝓbau.⁊ hic hẽmuſ caſũ ſpecifica
tũ in.d...illud ⁊ aut.ᷣſi qua mlieꝛ.facit ẽt rõ:ne
norer̃ ꝓpcras in eo ſic diſponẽdo de rebꝰ tpᷣali
boad libitũ:cũ iã pꝰ ꝓfeſſionẽ ſit mortuus.mun
do.d.c.placuit.xvj.q.i.? ampliꝰnõ habet uelle
aut nolle:de elc. ſi religidſus li.vj.nec teſtn põt
dependẽ a noluntate tertij.l.pe.cũ ibi nõ.C.q̃
te. fa.poſ.⁊.ff.ðᷣ hẽ. inſti.l.illa inſtõ ⁊.l.captato
rias. ⁊ ꝑ h̊ tollit᷑ ſi diceret ꝙ cũ abbanſ oſẽſu hᷣ
facẽ poſſet. Itẽ adhuc ob.iura ſuꝑiꝰ allł.Ex hiſ
infeꝛo ad deciſionẽ alteriꝰ qõnis: an poſſet teſta
ri peingreſſum. 7 certe int᷑ liberds ⁊ mõaſteriuʒ
põt:iux aut:ſi qᷓ młꝛ.ĩtellige qn pᷣus n diſpoſuit
ut ibi. alꝛ qt diſponendo int᷑ alios nõ põt in for
ma teſti fᷣm Cy.i.d.aut᷑.ſi qᷓ młꝛ.ſj̊ ad h̊ ut uale
at donatio potit ↄſentiente abbate z? caplo de
mobilibꝰtñ. nã immobilia ñ pnt alienari ſiñ de
bita ſolẽnitate: Ego n uideo ꝙ ipſe ãpliꝰtanqᷓ
ipſe poſſit aliqd diſponẽ de ill ꝛcebꝰ:cũ iq rranſi
nerit ĩ ius mõaſterij.⁊æ nullã aplius ĩ eis faculta
tem hẽt:ut aꝑtiſſime dicit tex.i.d..illud.ſʒ no
mine mõaſterij pot᷑it illas res concedẽ qᷓs poſſʒ
mõaſteriũ nec tũc q facẽ ipſe ſʒ monaſteꝛiũ.
Hunc nenio ad cãm inteſtati æ tractabo ẽt
aliqᷓ cõia cãe teſtati. Queꝛo g ſi qs igꝛedit᷑ mõa
ſteriũ pᷣus n condito teſtõ cui applicabunt᷑ bõa
ingreſſi. ſo.r̃gula ẽ ꝙ applicant᷑ mõaſterio ſuo.
ſi ñ het deſcendentes uel aſcendentes: ut in. d.
aut. de mona.S.illud ⁊.xix.q.ulti.qꝛ ingredien
ribꝰz. c. nunc ãt. Si ãt hẽt deſcendentes ł aſcen
dentes ſeꝛua qð le.⁊ nõ.in aut.ſi qᷓ mulieꝛ cano
niʒara ubi. S. ut dixi in pcedentib qõnibꝰ:ueꝝ
tñ in aliqbꝰremanet dubietas.Et p dubitat᷑ de
bonis ingrediẽtiũ mõaſteꝛiũ quibꝰ nõ lʒ hr̃e im
mobilia: ſicut ſũt mioꝛes pᷣdicatoꝛes ⁊ ſiles mẽ
dicantes:q caſu narie ſũt opi. Quidã eni dicũt
ur refcrunt Inno. æ Jo. an. ꝙ imobilia but ꝓ
dꝛelicto:⁊ ſic occupãti concedunt᷑.ff.ꝓ dẽlictis
.l. i. ij. 2. iij. Alij dũt ꝙ debent ucire ad ſuccedẽ
tes ab inteſtato. Tertij dit ꝙ cũ tałn ſit tantũ
mõachꝰmõaſteꝛij qð igꝛedit:ſʒ ẽt ipſius dioceſa
ni ꝙ bona ipſius debent uenire ad ipſum dioce
ſanum:ex qꝰ mõaſteꝛiũ caꝑe ñ põt:aꝛ.xvj.q.i.q
ue:e ⁊z.xviij.q.i.c.uno ⁊.xxvij.q.i.de.uiduis el
.i. ubi ð h̊ de ðᷣci.c.qm. C. ð epiſ.⁊ cle.l.nlłi.F.
ꝙ ſi teſtõꝛ. Alij alꝛ.æ uide Cy. in.l.dco nobis
C. ð epi. ⁊ cle. ⁊ cũ hodie iſti mqicãteſ ſũt exẽp
ti et Dapa ſic eis loco dioceſani hec bõa ueni
rent ad Dapã ſm bãc opi.et ſm Gal. de cal.
qui t dicit:ꝙ Jo.papa.xxij.in eĩuag.q icipit
ad cõditorẽ renunciat oĩo ꝙ ſibi reſeruauerat
Mico.iij.in bonis oblatis qualitercũqʒ obuẽi
entibꝰfratribꝰminoribꝰet uide hanc reuocatõʒ
p Jo. de lig. in tractatu moricaꝝ pꝰ Har. nið
ẽt ad mãm Spe.in ti. de ſta.mo. S.i.vV. iij. gl.
in. c. unico de reli.do.li.vi.¶ Concludo ᷣm cõ
munẽ opi.qᷓ mihi ſatis plʒ in breuibuſ ꝙ bona
(5.

ingꝛediẽtis religionẽ minoꝝ ueniũt ad ſuccedẽ
tes ab ĩteſtato. ipſi eni fratꝛes nõ pnt cape bõa
niſi put hẽtur in cle. exiui ð paradiſo ð v.ſig.
dicẽdũ ut ibi.̊ uoluit Har. i tractatu ſeu libꝛo
moricaꝝ ⁊? YFre.ↄſi.xxvj.ad h.ff.qᷓ ꝓ n ſcꝛip.
ba.l.metallũ.C. ð her̃.inſti.l.i.ff.ſi tab.teſ.nul.
exta.l.i.ff.de teſta. mili.l.neqʒ fratꝛes vo pᷣdica
rores ⁊ alij mẽdicãtes qui nõ ſunt aſtricti tante
mẽdicitati poterũt caꝑe ñ ut bona imobilia ſeu
ut iura ꝑpetua ſibi rerineãt: ſed ut uendant ⁊ ſe
alãt: ita ſeꝛuat gl.i.d.c.unico ? Ey.ĩ.d.l.ðᷣo no
bis ? Spe. ubi. S. ⁊ Fre. ð ſeniſ ↄſi.xij.⁊.xxvj.
Agd unũ ni aduerte:ꝙ łʒ iſti fratꝛes pñt capere
ut uendãt: dicit tũ Gaſ. de cal.ſe obtinuiſſe ĩ iu
dicio:ꝙ ad hoc bona ↄſequẽda nõ hẽant actio
nẽ.nõ eni pñt uẽdicaꝛe cũ nõ pnt hr̃e dninʒ reꝝ
imobiliũ:ut.c.uno de reli.do.li.vj.ſj iplorabũt
iĩ hoc officiũ iudicis. Idẽ dicit ĩ alijs bõis relie
tis fratribꝰ iſtis alit q; ꝑ religiõis ĩgꝛeſſũ ⁊ etiã
minoribꝰ nt pnñt cape nt uendãt ſeu pꝛecium rei
ex quo nõ ſũt ĩcapaces ꝓpt delictũ ſʒ ꝓpt᷑ ʒelũ
dei. . apud iulĩ fi. cũ.l.ſe.ff. de lega.i.hoc uerũ
niſi modus ꝑ quẽ relinquit᷑ ſit õrius regłe eoꝝ
exẽplũ ſi relinquo heidẽ meũ uł aliqð hoſpitale
qð legatis onerani oneratũ ad dãduʒ ĩ ꝑpetuũ
fratribꝰ minoribꝰ ul pᷣdicatoribꝰ.c.hoc eni nõ
naler:qꝛ ñ pnt hẽe ãnuos ꝛedditꝰ ĩ ꝑpetuũ:ut in
cle. exiui ð padiſo ðᷣ v.ſig.F. cũqʒ ãnui redditꝰ
nec pñt petẽ eſtimationẽ ꝓpt᷑ modũ ⁊ nolũtateẽ
teſtõris: ð quo uide latiꝰ ꝑ Jo. ð lig. p Bar.
in li. minoricaꝝ in.c.interdũ.⁊ ꝑ Fre. oſił.xij.
2 ſe.ſecꝰ ſi teſtõr aliqdð annuũ redditũ dimiſiſſer
iſtis fratribꝰ:tũc enĩ poterũt caꝑe eſtiationẽ: de
qꝰ dic ut pleniſſime nõ.iĩ locis pPal. ¶ dubirat᷑
8 qõne nõ.quid ð bonis ingꝛediẽtis aliquã reli
gionẽ ꝑticłarẽ alicuiꝰ ordis hñtis preʒ abbatẽ
q põt ⁊ ſolet trãſfene mõachos ð loco ad locũ
ita ꝙ oĩa mõaſteria illiꝰoꝛdis ſũt qſi mẽbꝛa ſub
uno capite: nec itrãtes ꝑticłlaꝛẽ locũ pmittũt ſta
re ibi:ſʒ ꝑmittũt ſeꝛuaꝛe reglaz m ſtatuta oꝛdis
ſicut ꝓpᷣe vr̃ ĩ mõachis mõtis oliueti: ita ẽt cꝛe
do ꝙ ſeꝛuẽt iſti alij mẽdicãtes.⁊ ſcias hac unio
nẽ ꝓcedẽ potius ex ſtatutis oꝛdis ofirmatis p
Papã qꝙᷓ a iuꝛe cõi uł ex diſpõne regłe bndicii
qꝛ fᷣm regulã ⁊ diſpõnem iuris cõis ꝙ Iʒ mona
ſteriũ recognoſcat caput ð ꝑ ſe.ſ.abbatẽ ullł po
rẽ eps ẽ ſupior tãqᷓ; dioceſanꝰ:ut habet᷑. xviij.
.q.ij. qᷓſi ꝑ totũ.ĩ hac qõne ↄſuluit Galſ. ð cal.
nt hic refeꝛt do. an.qui ĩ effectu dicit quoſdã ꝓ
feſſos ĩ gñe gñaliſſimo:aliquos ĩ gñe ſubaltẽno
quoſdã ĩ ſpecie. In gñe gñaliſſimo dic ꝓfeſſos
iſtos qui ꝓfitent ĩ manibꝰ epi uł qui uouerunt
ſe tria ſeruatuꝛos ſubãlia regłe.xxvij. di. qð in
tenogaſti. xxi. q.i.quẽ pꝛogenitores.xxvij. q.i.
nidua cũ ſi. Itẽ is qui ꝓfitet regulã pᷣdicatorũ
uł minoꝝ añ ãnum ꝓbõis:ð regu.nõ ſolũ ⁊.c.
ↄſtõnẽ li.vj.obligant᷑ eni iſii religioni in genẽ
7 nõ in ſpecie:⁊ de iſtis qualiteꝛ obligent dic ut
nõ. Inno. in. c. vonectũ de regula. ð bonis aũt
iſtornm non ponit expreſſe bic do. an. ſed ego

¶ Ge pꝛobanionib⸗

cacdo ꝙ fint in diſpõe epi ꝗ ẽ eis loco abbatis
qð ſentit Fre. de ſenis ↄſi.xx. ¶ Nenio ad ſe
cundos.ſ.ꝓfeſſos in genẽ ſubalt᷑no:et iſtos uo
cat illos de quibꝰ ĩ termis qonis nẽe:et iſtoruʒ
bona dicit ꝙ acquirunt᷑ no mõaſterio recipiẽti
ſz toti oꝛdini qꝛ ex quo totꝰ õdo ſenſit onꝰiſttiꝰ
ingreſſi nãle ẽ ut ſentiat commodũ:allat Spe.
de ſta.mo.v. xix. et gl.quã dicit ſing.xxvij.q.i.
de uiduis el pꝰ in gl.ij.que dicit bona eſſe ĩ pia
te et diſpõne illius qui ẽ ſuperioꝛ in oꝛdie ut ſic
diuidat et diſtribuat ꝓut ſibi u? puta tn do. an
to.ꝙ ſi eſſent plura mõaſteria ſub uno capite ⁊
ꝓfeſſio deteꝛminaꝛet᷑ ad loca ꝑticularia:qꝛ mõa
chi de ꝑticulari loco nunqᷓ; ꝛemouent᷑:qꝛ tũc bo
na applicabunt᷑ ad ꝑticularẽ locũ ubi ingꝛedit:
qð ſatis plʒ:qꝛ ceſſat cã pᷣdicta ⁊? adeſt cã quaꝛe
bona ĩgꝛeſſi aggꝛegant᷑ mõaſterio.ſ.onꝰ moaſte
rij iminens.xvj.q.vj.de lapſis.bona vo eoruʒ
qui ꝓfitent᷑ in ſpecie ut ſunt iſti qui pꝛofitentur
ceꝛtã ꝛegulã ⁊ ĩ ceꝛco mõaſterio alij ñ ſuppoſito
mõ pᷣdẽo applicãt᷑ illi mõaſterio:⁊ ita ĩtelligunt
iura cõia ut iſtud.c.⁊ aut᷑.ingꝛeſſi et aut.ſi qua
immbłꝛ cũ ſi.ſed in iſtis oꝛi᷑ dubiumuid ſi mo
nachus clauſtral unius mõaſterij cfficit᷑ poꝛ al
teriꝰ poratꝰreuocabił tam ad nutum ſuperioris
utꝝ hr̃ditas ſibi delata uel bona aliũde ſibi ob
uenientia acqrant᷑ monaſterio principali aut pᷣ
Satui.uið pleiſſime ꝑ Yre.oↄſi.xxxiiij.ubi det᷑mi
nat ꝙ pᷣoratui ſi bona poratꝰſunt diuiſa a bõiſ
mõaſterij. Ex h̊ hẽs ꝙ lʒ bona obuenientia per
actũ ꝓfeſſionis acqrunt᷑ mõaſterio ubi igreſſuſ
facit ꝓfeſſionem alia tũ bona acqrunt᷑ dignita
ti cui pᷣſidet acqrens uel ubi tranſſatus.ᷣ ſit in
de remouibił ad nutum. quod multũ limitar.c.
unum. xviij. q.i.uide motiua pleniſſime ꝑ Fꝛe.
nbi: S. ⁊ ad aliud dubiũ magis foꝛte. Atꝛũ br
ditas acqratur loco ubi erat tpᷣe delationis:an
loco ubi eꝛat tẽpoꝛe delationis ⁊ aditiõis:uide
pleniſſime per Fre. ↄſi.xxvj. ubi vẽ concluder̃

ꝙ loco aditõis:⁊ ſaciũt nõ.ꝑ aꝛchi.i.c.i.xviij.

q.i.ſʒ in õrium faciunt nõ.ꝑ Inno. h:ubi dic:

q; oĩa iuꝛa ingꝛeſſi incontinẽti applicantuꝛ moõa
ſterio adeo quod ᷣm quoſdam mortuo mona

cho an aditionẽ põt mòaſteꝛiũ adire hereditarẽ
de quo.j.ſubijciam. liud dubiũ nõ.circa

idẽ ẽ qn tpᷣe dilationis hr̃ditatis mõachus uel

frater eꝛat ĩ mõaſterio incapace: utputa int᷑ mi

nores: ſed tempoꝛe aditionis erat tranſlatus
ltime ad oꝛdineʒ ſancti bñdicti.uide Fꝛe.cõſi.
.xx. Itez ẽ dubiũ: quid ſi ingrediens mõaſteriũ
moriat.j. ꝓbõnis annũ. Ey. ⁊ multi alij ĩ aut᷑.ĩ
greſſi. C. de ſacꝛoſan.ec. tenent qꝙ; ipſius bona
ſpectãt ad mõaſterium:qꝛ moriendo ibi uidemuꝛ
mori uoluiſſe ut monachꝰ. Idem do.an.dicẽs
ſe putare ꝙ illa bona pertineant ad mõaſteriuʒ
rõe ultime uoluntatis:qꝛ illa bona uidet᷑ contu
liſſe mõaſterio ſi ibi remaneat Dar.in aut.ſi qᷓ
młꝛ in fi.dicit ꝓ mõaſterio ur̃ caſus ĩ.c.fi.de
ſucceſ. ab inteſ.dicit tũ h̊ reiquendũ canoniſtis
certe ilud.c.fi.hoc n ꝓbat ego dicerẽ ſic quod

liſei 5, än,
liiſii ee

ltal Genain
AriAN 4
6 , N E
ſoliin n

8 AST/
blümiine ſ i ii
ſeriunn mmtininn he
„„ D
ndimmi nie un
inigidntumn th
Ucchiondiattpinn .
riirtider lad
ürhmuccitrunu
inridriin
unkeiam drl,
üiſufniniuan
tſiolhemnhk
Aiqnuſiininnit
iit rimir ir
naͤniu S.
etet . .
ftatirarz, .11.
,, 8 ege;;
ei endin
ſnnr, tN
nſinitalrin Nanai
W

ali
iſtini it

oroeni Möaſeroo.,. Onsno e
ſo⸗ ,doſg ſo eoruz
a ncſn anſipoſi⸗
Naä imiaſtnonin ilani
ac iſngeſiagni.ignn
Aniisdi Anund Oniſ m
frknus nieſtn, cftal hrll
wvdhliun O ummpnmn⸗
Gdtm ut nv Aüt ſi⸗
mimuſtn niintag
p Fre al mmii obicenni
bonn vorr inr niſnaboll
sbongobueniennaper
nms nöſenio bligeſif
lun bomn aafunt digrin
6sve ubi ranſtatus Hrin
Guun vod nuiti ininn ..
ide nonm genſinep r.
Aabin nugsione. Anu b
otbienuthe rgnolisn
Ge dcatoſist Atdsut
eNN oen
4 ſacötr chi ici mh.
nußthdi

imn o;
nfain zialanmnr

(Jn pꝛeſentia.

aut iſte intrãdo ꝓ bõis cã expᷣſſe bona ſua con
tulir moaſterio ira ꝙ fecit rõe rraſitus ? tüc cuʒ
ſumus clari de intetõe ꝙꝙ data pſeuerãtia uole
bar ca eẽ mõaſterij nec amplius i ultima uolun
tate reuocauit ⁊ põt ſuſtineri pdẽa opi. aut expſ
ſe nõ contulit ſʒ ſimplꝛ intrauit cã ꝓbõis et tũc
ñ uideo qy iure ſalnet illa opi. cũ ei iſte n fuerit
religioſus cũ effectu de ſen.ex religioſo li.vi.⁊
ſic bona nec tacite nec expᷣſſe trãſiueũt ad mõa
ſteriũ: et adhuc hẽbat facultatẽ condendi reſim
gedeceſſit ab inteſtõ: et ons neniẽt ꝓximões
nidemus ei in clerico ſeculari q magis ẽ aſtrictꝰ
eeckie qᷓ exis.j. ꝓbõis annũ tranſmittere bong
ſua in ↄſanguineos: ſed in defectũ in eccłiã ſuã
in. c. fi. xij. q. V. foꝛtius ergo iſte q ñ ẽ clericꝰnec
religioſuſ cũ effectu. d· cereligioſo facit.c.bntici
um de regu.li.vi. ¶ Munc dubitat de qbuſdã
rebꝰan trãſeat uel tranſire poſſint ĩ mõſteriũ ex
teſtõ uel inteſtato. et pᷣmo de bonis feudalibus.
Jo. an. h dicit: ꝙ ſi feudatalia ðbent ſeruitia ꝗ
põt mõſteriũ ꝑ ſe nel ꝑ aliũ exhibẽ tranſibut in
mõaſteriũ ar. C. de epiſ. et cle. qſqs ⁊.l.ad ſilitu
dinẽ ſi vo thia ſt fuitia qͥ ꝑ mõaſteriũ exhiberi
ñ pñt redibũt ad dñm ar. C. de cadu.tol.l.una
.5F. ne ãt. ff. de ſolu.l.ĩter arrifices:? remittit ad
ſpe. de ſta.mo.v.xlv. Cy.in aut. ingreſſi diſtin
guit: ꝙ aut feudũ hẽt ãnexũ ſeruitiũ reale aut ꝑ
ſonale pꝰ cqu trãſit qꝛ n ẽ ꝓpᷣe feudũñ ut in Vſi.
feu. de forma fideliratis. ¶ cãu ſi tale i uinũ
ꝙ clericus põt hõeſte pᷣſtae traſit ĩ mõaſteriũ et
ſi ſupueniat iuſtũ impedimtũ ſerniet ꝑ ſubſtitu
rum:Si ãt incertũ fuitiũ ẽ pſtãdũ:tũc ſentit qð
ñ tranſit qꝛ ur̃ electa induſtria ꝑſone ⁊ m hãc
di. credo limitãdũ et reſtrigẽdũ tex. in. c.qui cle
ricus in li. feuſi de feu. fue.ↄtꝛo.ubi ſimpłr dr:
ꝙ ſi feudatarius efficit᷑ cleric'uel mõachuſ amit
tit fendũ:et mirxoꝛ ꝙ doc. de illo tex. nulla fecert
mtionẽ. ¶ Quero qͥd de ẽphiteoſi nũquid trã
ſeat in mõaſteriũ. Jo. an. tenet ꝙ ſic. ar.l.peto
lutij titij. F. i. Iʒ Fm eũ ſit ar. Sriũ ĩ aut. de ale.⁊=
ẽphi. F.i.colł.viij.remittit ad ſpe.de loca. J. nẽ
aliqᷓ̊.v. cxx.ubi plłe repieſ et in. V. ſe. Hã. i aut. i
greſſi dicit ꝙ de hac qone ẽ rex.ĩ.d.aut᷑.ð alie.
et emphi. S.i.ubi dic:ꝙ trãſit ĩ eccliaʒ:niſi qns
reuocet ſʒ ſi dĩs uult põt reuocãe ſm eũ et ideʒ
tz ſpe. in loco pᷣal.⁊ dicit ibi Jo. an. ꝙ de hnñ ẽ
qõ ſᷣm Di. qꝛ in. d. aut.ẽ cãus ⁊ h̊ dicit uerũ et
equũ maxime ponderatis pactis qᷓ ponunt on
alienãdo in eccłas milites l potentes:⁊ ið ſentit
ſpe. e. F. v. cxvj.q; durioꝛ efficeꝛet condiuo qni
ſi tranſiret in eccłlam: q n ſic de facili ꝑdit ius ſu
um. ¶ Quid ãt ſi recipit feudũ ꝓ ſe ⁊ filijs ſu
is:nũqd intrãdo mõaſteriũ tranſeat cũ eo. uide
ple ĩ ſpe. ĩ. F. pal. v. cliiij. - ſe. ubi ur̃ uelle ꝙ trã
ſeat ĩ ecclam: ? qᷓto tpe ibi uide. Do.an.putat
Zriũ.qꝛ mõaſteriũ n ẽ uerus filius:⁊ vba phen
tiũ ſtricte debent intelligi.l.qcqd aſtaꝛingedẽ. ff.

de vb. ſig. qð ſatis plʒ.ne ↄhentes dectland fa

noꝛe ꝛelgionis. de dona.peꝛ tuas. ¶ Queritur
qͥd de uſufrucin exite apud ingrediente: nũqᷣd

tranſeat in mõaſieꝛiũ. Jo. an.qꝙ ſic:⁊ dubitabit
fm eũ in uita igꝛedientis tm:inſti.ð acꝗ.ꝑ qꝛo.
.F. uſuſ z. n. uſufruc.⁊.ſe. ⁊ ð uſufꝛ. .finit.uide
hoc ꝑ gl. xix. q. ult.ſi q mlꝛ:ubi idẽ tʒ gl.⁊ ſpe.
8 fta. mo. v. xlvij. Idẽ tʒ gl. in aut. idẽ e. C. de
bo.q lib.idẽ Har.⁊ alij in aut.ingreſſi.hoc te
neas. ¶ Queꝛo qͥd de bonis collatis ingredien
ti ea lege ut alicaꝛ ñ poſſint. Jo. an. dicit ꝙ tꝛã
ſeunt ĩ mõaſterium: aꝛ.ff.de fun. do.l.i.ff.de le.
.iij. l. p? ⁊ in eo qð le.⁊ nõ.ð iu.pa.ex lr̃is:łʒ ſit
aꝛ. S. ff. de leg.ij.l. peto lutij tinij.F. fi. cui Sꝛio
q̃dã adheꝛent. Cy. rzʒ pᷣmũ ĩ aut᷑.ingreſſi:qð ſa
tis plʒ. qꝛ ẽ alienatio egiſ ⁊ acceſſoꝛia ad pꝑſo
nã ĩgredientis:facit qð le.⁊ nõ.in.l.ſi ua quis
.F. ſi ea lege. ff. ð Hob. (S. qꝛo qꝛ S. uidimꝰ
de bonis qᷓ̃ acqᷣri put mõaſteno rõe ingreſſus
tã ex teſtõ ꝙᷓ; ab inteſtato. Nunc qꝛo q iur̃ hec
bõa acquirant moaſterio. Et ſcire debes ꝙ qõ
iſta põt eẽ duplex. pꝛõe bõꝝ qᷓ ꝓueniunt tpe in
gꝛeſſus.ꝛ.ꝛe eoꝝ ꝗᷓ obueniũr pꝰingreſſum 20e
th ipſius ingꝛeſſus:ut br̃ditates ltime uel teſia
intãie ſeu donationes ł ſilia. de pᷣmis ſentit In
no. ꝙ mõaſteriũ uenit iure hr̃ditaꝛio.dicit eniʒ
ꝙ dqr̃ia int᷑ mõaſteriũ hr̃dẽ ⁊ aliũ:qꝛ mõaſterinʒ
pet qniũ ⁊ poſſeſſionẽ omniũ bõꝝ ꝙ;cuo fact⸗
ẽ mõachꝰ:ar.l.ſi adoptauero.ff.ð pca.⁊ ẽ expſ
ſum de dnio in.l.fi. C. de ſacroſanc.ec. facit qðᷣ
le. ⁊ nõ. in. c. ij. ð ↄſue. alius ãt hrs ñ fit dñs q
nſqʒ adierit br̃ditatem: q;tũcũqʒ ti adeat n itel
ligit poſſidẽ ipſa bona:niſi ꝛeꝝ ipſaꝝ bĩditaria
rum coꝛpoꝛalẽ poſſionẽ nactꝰfueꝛit.l.cũ brdes
ff.de acqꝗͥ poſ.qð nõ.in eo ꝙ uult mõaſteꝛiũ in
cõtinẽti acqꝛẽ nedũ dniũ:ſʒ et poſſeſſionẽ bõꝝ
igꝛedientis ꝛeigionẽ.nec intelligas hoc geneꝛa
le eẽ ĩ oibꝰbõis quoꝝ mõaſteriũ ẽ hr̃s:qꝛ ꝛeſi
ſterent nõ. in. c.ij. de ↄſue.⁊ in.l.fi.ſʒ pꝛocedunt
i bonis ingꝛeſſi:qꝛ ex q mõaſterin acquirit poſ
ſeſſionẽ ꝑſone ingrediẽtis ꝑ ↄnñiaʒ acquirit poſ
ſeſſionẽ omniũ qbꝰbẽt ĩgrediens:qꝛ nõ põt ille
aliquid poſſidẽ ex q tranſit in ptatẽ alterius.ſi
cut dicimus in eo ꝗ ꝑ aꝛogatõʒ tꝛanſit ĩ piateʒ
alteriꝰ. d. I. ſi adaptaueꝛo. æ ide uult gl.nõ. xix.
.q.uult.ſi qᷓ młꝛ. hoc ẽt uult Har.i.d.aut᷑.ſi qᷓ
mulier. ſed diſcrepat a dẽo Inno.in h̊ ꝙ ſentit
mõaſteriũ ſuccedẽ iure hẽditario:qð etiã uoluit
glo. in aut. palle. dicir eni ipſe Har. ꝙ ex quo
ipſe monachus uiuit ⁊ põt adhuc conueniri de
geſtis pᷣus:itꝗ ꝙ dat᷑ libellus ↄ eũ in aut. cã que
fit cũ mõa.C. de epi.⁊ cle.non põti dici ꝙ heat
iure hr̃ditario:ſʒ ꝑtinent ad eccliam iure nãlis
acquiſitionis.ſicut dicimus de bonis eius qui
arꝛogat inſti.ð acqui.ꝑ ãꝛ0.ꝑ totũ:⁊ h̊ plʒ.nec
ob. iſte tex.dũ dicit ñi dẽ ðcedẽ ſine hr̃de ⁊c.qꝛ
hec fuit allegatio ꝑtis:nec ẽ ueꝛa:ut.S.gl.fi.ubi
plene dixi. Itẽ ̊ ↄſivᷣrat᷑ bic ꝛcſpectu fideicom
miſſi quod ueniebat reſtiruendũ pꝰ moꝛtẽ iſti ĩ
ſtiruti. æ tunc ile inſtitutus deceſſerat cũ mõaſte
rio qð faciebat euaneſcẽ ſubſtoʒ.pria tm ſoluo
ſubuilioꝛ æ nerioꝛ ẽ. ¶ De fis bõis ꝗᷓ obnẽiũt
pꝰ ingreſſũ occaſiẽe ĩgredientis dicit Inno. ꝙ
c d.

ipſa bona delata mõacho melius capit monaſte
riũ q; monachꝰ.nõ.ſing.h̊ dẽm:qꝛ ex h ſetit ꝙ
nedũ bõa exntia tpe ĩgꝛeſſus acqrunt᷑ ſtatĩ mõa
ſterio:ſʒ ẽt oĩa iura ↄpetẽtia eidẽ mõacho ĩ ſpẽ
uel opetitura acquirunt᷑ ipſi mõaſterio.⁊ ꝑ hoc
ſoluit̃ qõ Jo.an.q̃ qrit q adeat hr̃ditatẽ mõa
cho delatã ex teſtõ ul'ab iteſtato.nã fᷣm h adibit
ipᷣm monaſteriũ ? nõ monachꝰ. ¶ Virca hoc in
ſũt due alie opi.quidã em Oꝑant monachũ filio
fa. qui adit hr̃ditatẽ ſibi delatã iuſſu pr̃is:⁊ ſi ñ
uult adiꝛe põt adire ipe pr᷑.ff. ð acꝗr. hr᷑.l.ſi qs
mihi bona.F.iuſſu iuncta..cũ nõ ſolũ.C. ð bo.
ꝗ li. alij ↄꝑant eũ ſeꝛuo qui põt nolle adiꝛe = po
tius pati ſe excoꝛiari:⁊ ſic nibil acqrit᷑ dño nec
ipſe dns põt adiꝛe.l.cũ ꝓponas.C. ð her᷑.ĩfli.=
ꝙ equipet filiofa. r Mar. i.l.i.ff. ö uul. æ pupi.
FE dnt: ꝙ ſi mõach nult adiꝛe ſ monaſte
riũ uult repndiare pᷣfert mõaſteꝛũ ſᷣm Jaco. ð
are. ff. de ſucceſ. edi.l.i..ꝑ ſernũ.he oẽs itrica
tiões ceſſãt ſʒ Jo.an.ſi dicamꝰ ſic nelle ⁊ nolłe
mõacho deficẽ ꝙ h oĩa ꝑ mõaſteriũ ſũt agẽda:
ꝑ ꝙ ẽt ſolueret᷑ h̊ qõ ſequẽs.morit᷑ mõachꝰ heĩi
ditate ſibi delata nõ adita:quo caſu diẽ pdictus
Ja.ꝙ ſi hr̃ditas erat aſcẽdẽtiũ trãſmiſſa ẽ ĩ mo
naſteriũ qð hẽtur loco filij. C. ð his qni an aꝑ.
tab.l.i.ĩ aut᷑.ð ſanc.epi..ſʒ hec pnti.ſi vo eꝛat
hr̃ditas crneoꝝ dicit ipſo iuꝛe excluſũ mõaſteri
um:ſi poteꝛit reſtimi ſicut minoꝛ. C. ð ſacꝛoſan.
ec.l.fi.f.ð acquir.hr᷑.cũ quidã ð mino.l.ait pꝛe
ror. Jo. an. diẽ ? bñ ꝙ oĩa iſta ceſſare uident᷑ ſi
dicamꝰ nt.S potiꝰ mõaſteio q; moacho delatã
hr̃ditatẽ:qð vr ẽt placẽ h̊ do.an.⁊ bñ.fac.c.pe.
.xix.q.ulti.alł.ꝑ Inno ubi pʒ:ꝙ lʒ an igre uʒ
potuiſſet q́s ð meritis exhr̃dari:poſt igreſſũ ti
h nõ łʒ:qᷓſi monaſteriũ hoc caſu puniret᷑.ꝓ hoc
ẽt allego hic.d.S.illð ĩ aut᷑.ð mo.ubi idiſtincte
dr: ꝙ poſt ĩigreſſũ nõ dʒ aliquo mõ iſte hie rerũ

adminiſtrationẽ: æ ꝑ hoc puto Fre. nõ bñ dicẽ

oſił.xx.uel.xxvj.ubi dicit ꝙ ſi tẽpoꝛe delate he?
ditatis quis erat monachꝰ æ poſtea factꝰ epus
adit ꝙ acquirit epatui ⁊æ nõ mõaſterio.nam fᷣm
pᷣdẽa hẽditas fuir delata nõ ſibi ſed monaſterio:
⁊ ſic adibit monaſteriũ ⁊ nõ ipſe ſjͥ fʒ aliã opi.
quod habebatur loco filij uel ſerui:tuuc ſua de
ciſio eſſet optima:ut iſti. de lc. .ex diuerſo.ubi
pʒ quod ſeruus hẽs inſtitutus nõ acquiꝛit ei in
cuiꝰptᷣate eꝛat tpᷣe vᷣlate hẽditatis:ſʒ ei cnius eſt
ipᷣe aditionis. uide tũ motiua Fꝛc.⁊ qð ſcribit
arch.ĩ.c.uno.xviij.q.i.ubi ponit:quid ſi mona
chꝰfuit inſtitutꝰhẽs ſub conditione ⁊ tpᷣe condi
tionis extantis eſt trãſlatꝰad aliũ ſlocũ. Conclu
do geꝙ oia acqrunt᷑ mõaſterio:æ ſic mõaſte:iũ
ager ꝓ ilł rebꝰis actionibꝰquibus egiſſet mõa
chꝰan ingreſſum:æ ꝓ ana geſtiſ tenebit mõſteꝛi
um inqtũ ad ipſũ ꝑpuenit de bonis ingreſſi fᷣm
Inno. ?7 Jo. an. ff. de adop l. ſi aꝛꝛogatoꝛ. 7 id
ẽ ubicũqʒ pꝛimoniũ alicuins ad aliquẽ ꝑuẽit.i.
.ij. C. de impu. ? ał. ſubſti. ? ꝑ boc ſentiũr doc.
hic:ꝙ libellus concipiet᷑ ̊ mõaſterium. Legiſte
vo ſentiunt ꝙ mõachũ: ut in.d.aut᷑.cã que fit

cũ mõacho hec opi. doe. nroꝝ plus placʒ qᷓ iſte
amplius n inuoluat in iſtis: ar. xvi.q.i.placuit
et. d. S. illud. ¶ Alto ut nil ad mam ſubiectaʒ
deficiat põt queri quid ſi non teneat ingreſſuſ ł
renocatur ltime ex poſt facto nunqͥd ruocentur
bõa tacite uel expreſſe collata:uide ꝑ caoniſtas
in. c. qð a te de cle.conin.ꝑ Mar.in aut. igreſſi
C. de ſacroſanc.ec.¶ Nẽ qd de bõis clericoꝝ
tã ecclie regularis q; ſecularis:uið gl.nõ.cũ it i
nõ.xxvij.q.i.ut lex ↄtinentie ⁊ plene per Dã.i
.d.qut᷑.ĩgreſſi:ubi ſentit ꝙ põt quis dare omia
bona ſua ecclie ſe culari cui ſe dedicat ut nihil ſi
bi remaneat et nihilominꝰ põt facere teſtm:non
t in piudiciũ eccleſie ſj hr̃dis qͥ poterit ſi nolu
erit hr̃ditatẽ dinoſam adire nã hereditas põt
eſſe ſine aliquo coꝛpore cum ſit nom iuris.l.hr
ditas. ff. de peti.hr.? nõ.qꝛ hoc facitꝓ his q̃ ip
ſe no. in.l.fi. C. de pac.et õ̊ nõ.ꝑ eũ in.l.ſtipula
io H mõ ↄcepta de vb. ob. ab.

J cet. Caſuſ In iterdicto uti poſ

ſidetis obtinet qui iuſtioreʒ
itulũ ꝓbat ita cõit᷑ ſummatur ſʒ cerie

hec ſũmatio ẽ nimis generalis et uidet᷑ reqrere

titlum in ̊ iterdicto S id qð hẽtur inſti.de iter
dic.F. retinẽde:iõ ſummo ſic:ſi actoꝛ et reus in
iterdicto ꝛetinende poſſeſſionẽ pꝛobant:obtinet
is qͥ antiqorem poſſeſſionẽ pꝛobat titulo maxie
iuſtiftcatã:uel meliores ꝓbõnes reſpectu poſſeſ
ſionis adduxit.h.d.nõ.et ꝓbat᷑ ſatis h̊ ſummãi
um in uer. ex premiſſis ponderato. v. maxime.
iniditur decꝛe iſta in. v. ꝑtes. In pria ꝓ
ceſſus deciſa narratio. In fa ibi poꝛꝛo fauẽtio
rũ exceptõ teſtes ecclie ipſius Genſio: Dape
interlocutio æ interlocutionis rõ. In teꝛtia ibi

pꝰhec coꝛruptionis ⁊ falſitatis noua exceptõ ipi
us pꝓhõòonis ⁊ repꝛobõnis cõmiſſio ¶ In quarta

ibi ;ꝙs teſtes fanẽtinoꝝ ipugnat p ꝓbatorios
2. reprobatorios. In qnta ibi ex pmiſſis allan
do concludit ꝓ eccla. Eöbilis noĩe ⁊ facto
pnt ex h̊ tex.młta colligi.⁊ pᷣꝙ ĩ loco tpᷣali pnt
eccłe cõpetẽ tria iura ſeꝑata:vʒ iuriſditõ honõ
2z diſtrictus. Jurſiditõ põt capi laꝛgo mõ ut ſu
mit. i.ij.⁊.iij.ff.ð iuriſ.om.iudi.⁊ ꝑ glo.i cle.
una ð fo.compe. Honoꝛ:qꝛ illi ð loco uocabãt
eccłlam dñam:⁊ ita ut dominã honoꝛabant eam
occurendo nuntijs ſuis earũdẽqʒ mandatis pa
ꝛcdo. Diſtꝛictus idẽ ẽ qð t᷑ritoriũ:ut ĩ cle ne ꝛ0
mani ð elec.⁊ tritoriũ dẽ a teꝛiendo.l.pupillus
.F. tritorium. ff. ö.v. ſig. ita ꝙ hẽt ptatẽ exercẽ
di iuriſditionẽ nedũ ĩ incolas loci:ſʒ ẽt in oms
delinquentes ibidẽ.ſ.j.diſtꝛictum ſeu territoriũ
qualiter autem ecclia exeꝛceat iuriſditionem tpᷣa
lem gic ut habet᷑ in.c.fi.ne cle.n l mo.li.vi.
6.2 ibi de iure ad ſe ſpectare ⁊c.ꝙ certũ
quid competens alicui de iure ſpali põt dici de
iure ſpectare ad eũ:nec nitiatur libellus ſi illud
non competat de iuꝛe cõi ꝙ ẽ ualde nõ.facit ſi
dat᷑ poteſtas alicui a pᷣncipe uel a ꝑribus tminã
di aliquã controuerſiã ðᷣ iure ut poſſit z debeat
ut commiſſarius habere reſpectum ctiã ad inra

ton
uncnceumin utmne .

stenhenlen Nden i
EeE na tcen
NAFtriakati
lanti: in an r
ArNdnn ren

Wozene

8

Tinnnett

Aunlinun Nar

nd dudn /
teii.

Net A Rinctnttf
mn ilia uſtong
mi uindhüfmmnamb gn
mhinmnsgmniizaiiiin
imiw O hänn inlicier
imwlf mnann
m wſſinenunr n
nwſſſn avir nb nne
mions pbon ſren dpoſe⸗
,n a ba: ins hſunmni
mniſis pondenno Hnaune.
rriſnin dges. Iura
mo. Iufabi pono fnii
8seclle hfus honſo: Dee
benions d Intrnu bi
Stfaltans nonn echtdlii
Poböniscaniſic Ynonun
mennop ogan Dpnofſs
Iniln bieriſs in
ca. (Wolnwe tfun
incͤlih .) inoii
cpae inici n
min i⸗ coMr u
Znnttien i.
Foumſo il /490,
„Hyorgello o oc
unminminnn n
ſns Nödics aſcn
en e ri mileſn
iicbinnon

3

ſpecialia dʒ emm illud obum generaliter intelli
gi maxime qn matenia ſubiecta n ſubijci ciſpõi
iuris cõmunis ut hic erat concõ.bon.tex.in.c.
.i.ne li.pen.⁊.c.iij.de eo.qui mit.in poſ.ubi ali
quid dixi etiam tetigi ſuꝑ Nica.de conſue.⸗ nis

p do.an.in.c.qͥntaualis de iureiur.in f Möõ.

ʒꝰ ex hꝰ principio iuncta deciſa que ponitur in
c.cũ cã.j.de teſti.ꝙ idem terminus poteſt a pn
cipio prefigi ad ꝓducendum teſtes ꝓbatorios:
et repꝛobatorios:et ſic eſt ĩ fachiate iudicis ad
mittere teſtes ſuper principali ac reprobatorioſ
ſimul de quo dicam plene poſt Jo. an. in. c. ex
pte de tcſti.et nõ.bene hoc:qꝛ habes caſũ in qꝰ
idem terminus põt prefigi ad duos actus qð
ꝓcedit qn illi act pnt ſimul concurrere in eoð
tẽpoꝛe ut hic: als ſi ordine ſucceſſiuo eſſent ex
pediendi:ſecus eſſet uide glo.nõ.in cle.ſepe de
vb. ſig. in v. poſt dationem. 5.3 ex. V. põ
ro iuncto.d.c.cum cã de teſti.ꝙ omnis dilatio
ꝓbatõia cenſetur peremptoria:ita ꝙ n apꝑẽte
impedimto non debet dari fa dilatio: concoꝛ. l.
fi.ff.de dila.cum ibi nõ.faciunt nõ.in.c.ij.ð di
la. ubi bõa gl. ¶ Mõ. qto ꝙ except falſitaus
teſtium cum coꝛꝛuptione poteſt opponi et direc
te pꝛobari poſt publicatas atteſtatões:⁊ hoc iõ
quia uidetur articulus nouus pꝛopter aditionẽ
coꝛꝛuptionis de qua prius non fuerat capitulꝗ
tum de quo.j.et per glo.in cle.ij.de teſti.et nõ
bñ ꝙ huic exceptõi et pꝛobationi non ob. lap
ſus triennij pᷣfixi ad pꝛobatorios et repꝛobato
rios teſtes pꝛoducendos:et hoc in odium falſi
tatis.que eriam poſt ſententiam poteſt opponi
ut hic. Ho. wi nonnulli crederent ⁊cc. quem
non debere excludi a fachtate falſitatem pꝛopo
nendi et ꝓbandi exceptionem ꝑemptoriam uel
quaſi pꝛopter leuem preſumptionem onam con
tra opponentem ſecus dic ubi preſumptio de
malitia eſſet uebemẽs:de quo uide nõ.ꝑ Inn.
in capitulo poſt electionem de conceſ.pben.ubi
h concludit et ẽ hic bo.tex.ꝓ eo.In excluden
da uero dilatoꝛia non exigitur tã urgens pſũp

rio ꝓpter modicitatem preiudicij ut ibi no.per
eum facit. c. pia de excep.li vi lento ibi
de ſingulis circũſtantijs ſubtiliter zc.quod etiã
parte non dante inteꝛrogatoꝛia iudex poteſt ex
officio ſuo teſtes de cauſis et de circũſtantijſ ſin
gulis ſubtiliter interrogare. et hoc ideo:quiꝗ
hec tendũt ad ueritatem inueſtigandam et habẽ
dam et ad hoc index debet laborare.xxx. queſti
one quinta iudicantem et.l.ubicunque.ff. de in
terrog. actio.j.de fide inſtrumẽ. cũ Joannex 3
teſtibus cum cauſa. ¶ Et nota iu canoniſta ꝙ;
ſubtilitas tendens ad ueritateʒ. eliciendam com
mẽdatur de iure canonico concor. capitulo ca
pellanns de ferijs:æ quod no.in.c.dilecti de iu
gi ¶ Mota ſeptimo hic multa detrahentia fidi
teſtium rimo ſi contradicant ſibi ipſis ideſt
ꝙ quilibet teſtis contradicit ſibi ſecus ſi plures

pluribus etiam ab eadem parte productis;

de quo dic ut notatur in. c. in noſtra:infra ð te

ſibus. Secundo ſi ſunt ſinglares i dictis ſnis
]. de teſti.tã lĩis ⁊ de elec.cũ dilecti. Lertoo ſi
ſut malc fame.qᷓꝛto ſi ſũt leuis opionis:⁊ ð iſtis
uide ĩ. c.teſtioniũ ðᷣ teſti.2.c.oĩbꝰ.ij.q.V.⁊ nõ,
ſing. m unuʒ itellectũ: ꝙ ifamia facti n repellit
in toto a teſtionio in cã ciuili:ſed pendt ex in
dicis arbitrio conſideꝛata qualitate ? ꝙᷓtitate in
famie:⁊ ita poteſt intelligi tex.ibi nulla uel mo
