tex. ꝙ tã in criali ꝙ in ciuili in.li Hi.ll. gee
ſtio. ⁊ utrobiqʒ facit Bar. magni feſü de ilis
iuribus. uñ in. d.l.i.dicit notdi p lli ter. q ſi
aliqs ẽ in carceribꝰcõdenatus ? ainte. ecnde
ſnie cõſtat de inocẽtia ill nõ pot ptas ill abſo⸗
uere ſed ad ſolũ pꝛincip ſpectat. Ponit lre
ibi unũ ſpeciale ⁊ ſingular in ej criali bo
cluſionẽ ⁊ añ ſniaʒ ppt xcipi ꝓpatioes in 6
nel teſtes ſuper articulis no directe Zrarijs

e;arhigior uer nil 8
cliſione agroiniol gerd icei p aluil

rer nüc ſenrenti Fnitdn aidin
rlacive poterter iuſtl

rit boe alu ieli hoͤt ſ.de por unl

co inindh:no biper Hyſte. pbo vne

ſyltuſhine riſint i lulcal ſubſtinemn

ugnſim n 7u uſi
uenilnumi tclis gů
ii miſci oui ni nmn un ar uiſin
ſenoni enundinne ie IcClc, inurie un
jrnhalconi. .de acen ualit gſſ pio.deme
iecrier Q aade ni ſed dd notorie ĩc car
Ge iicſica N euned er id deun
. Vii Roethmeandeda Dene vöolii dipt
Juno n cglerig deinn ec Apars gneo
nuit pſeſettenti fnei iii nnſtunchinde
ila retractare: guig ceſſn hoc caſo legss prei
prio. eigo fortius ide Ciceci gi notorienef⸗
cni q plus inſetih ofeſſo colnt deinictar ſe
tete. Prerraliſenm genis oluin
ſticin erſſtens iye ſite clcit li nuli:a m.
inter ceras. . bidni s e ergo ce qi non
nns ſupnel at ite nic ranacee r bol aſn
mge⸗ ir D in conocat⸗ 1ll fulo ⸗
. eereli en adnrert Beno.
uera niſ alag iupint ſiſtineir riam Exept
anuttticrinnirmn
Hrimgta uia ipſe rcebat onin ii⸗
Puntto pena ſtyruri nn
linrenchan Et ciac⸗ nunttti mn ede
rſſitcolis nope nr dl ihrfn
Alaee ſ lie dis Ooinno
din uas M intconilin .
n tlile dgen b d a il nl
Nei in bong e ini en⸗
lecore oſt g eſt lni gofine.
6 e heeſtficin

Awrde n tanenmrſ ane i
r enen ennumnr
anniͤn llr c anunni
wiſſe⸗

aisretctonis
mäiin GRiinad

n ſuo andoni quſ orind aſ poſr
daĩ hſus galuns ſ Cbim
cni ſauiipr oͦfnſundelni gi⸗
uu iu luq incih ſrſinin nli
qz or e Alnmeqr ion
Ne.t go.in Aanſor Nirnnbisn
Ie. .ciaus itmiuen Bul
aulldiar oor ſipvvbit us goe n
fnci. Cocldes g ſolni ndbti per inn
1o nd tehei ci veſett ora ſntni
Acha ann id netin niui
ü
cinsnANGA Ngdwut
õü
de uioreinſiuneſi poſnimmndzin
AA r polun ag, dn nd inlc i
l Uh
auleuire icfims. Nililin
Atmdtmn mril ar inin
dc aͤmmmie ibir n
Adin: dtit hhugiun
en ſnnemaunnmni
mndipybemn di itt
18 ndnedrneni nſiih

ai borwhei⸗

. . Nr 2
Nianrn KAuiS ðð I mI ι „αα ις shn i 7

7

Ce re judicata .

innocentiã ꝛei ꝓbandã.de quo uide ꝙ; nõ.in. c.
fraternitatis de teſt.nõ.i dicta uero.l.diui.colli
git ipſe caſum in quo ſnia ꝛeſcindit᷑ pᷣtextu iſtꝛu
mentoꝝ reꝑtorũ de nouo.nec ob.l. imꝑatores
pal.qꝛ ſcdᷣm eum ⁊ bñ illa loquit᷑ ð iure cõi ſed
bñficio principis põt reſcindi:ut in iuribus peꝛ
me allegatis æ predicta bñ nõbis.Et ꝓ his op
time facit.l.moꝛis..iſte feꝛe.ff.de peniſ:ubi pa
tet ꝙ ſi iudex impoſuit penã nõ cõgruentẽ legi
bus nõ põt illã amplius reuocare ſed ad pꝛinci
pem eundũ ẽ.predicta coadiuuat bec rõ. NMam
exceptio rei iudicate fuit inducta ad iuris rigo
rem ↄſeꝛuandũ ut litiũ ſit finis ne imortales ex
iſtant:ut nõ.glo.in.l.qui excep.ff.de ↄdi.inde.
et.c.paſtoraliſ.. quia uero de offi.dele. Jõ ad
hunc iuris ordinis rigorẽ ↄſeruandũ nõ debʒ
quis audiri uolẽs probare ꝙ de nono repperit
ꝓbationes.ſepe eim daret᷑ mã malignandi ⁊ in
ſtrumẽta falſificandi ⁊z teſtes corrũpendi ꝙ eſſe
nõ debet:ar.c.qᷓto de vor rantn cõ
cluſionẽ arbitror uerã niſi neceſſitate facti cõſta
ret nũc ſententiã eſſe miuſtã.tũc eni ꝑ aliũ citra
principẽ poterit ex iuſta cã ſuꝑuenienti ꝛetꝛacta
ri ⁊ hoc caſu intelligi põt.c ij.de pur.uul.⁊ ſic
dico limitanda:nõ ibi per Moſtiẽ.ꝓbo ꝛõne in
inſta ſnia que trãſiuit in reʒ iudicatã ſubſtinerur
ex ſola preſũptione que ẽ pro iudicis pꝛoceſſu:
ut in c. in pᷣſentia de ꝛenũ ⁊.c.cauſã õ.eo.leges
eĩ que iuſticiã fouẽt nõ mandaꝛent alit᷑ iniuſtam
ſententiã ſeruandã:ne inde naſcerẽt iniurie.uũ
iura naſcunt᷑.j.de accu qualit᷑ ⁊ qn el pꝛio.l.me
minerint.C. unde ni.ſed ub notorie nũc cõſtat
de iniuſticia ceſſat pᷣſumptio ⁊ cedit opio neꝛita
ti. Viij.di. ueritate manifeſta. Hinc nõdilit᷑ dixit
Inno.in c.pleriqʒ de imu.ec.ꝙ ſi pars que ob
tinuit ꝓ ſe ſententiã fatet᷑ illã iniuſtam.dʒ iudex
illã retractare: quia ceſſat hoc caſu legis preſũ
prio.eꝛgo fortius idẽ dicẽdũ qn notorietatie fa
cti qᷓ plus ualet q; ↄfeſſio cõſtat de iniqᷣtate ſen
tetie. Dreteꝛea uidemꝰ ꝙ euidẽs ⁊ notoꝛia iiu
ſticia exiſtens ipᷣe ſnie ꝛeddit illaʒ nullã:ut in.c.
inter ceteras.⁊ ibi dixi.S.e.ergo idẽ qñ notarie
tas ſuꝑuẽit ut ſaltẽ nũc retractet᷑ ⁊ hoc caſu pnt
intelligi illa iura.l in cõmodato ⁊.l.ſi fullo ſuꝑi
us allegata. licet ali᷑ ea adduxerit Marto. bec
uera niſi alia ſubſint q ſuſtineãt ſniam. Exeplũ:
quidã cognouit ſolutã que cõi opiniõe tenebat
ꝓ maꝛitata quã ⁊ ipſe cꝛedebat coniugatã:⁊ eo
punito pena ſtatuti ac ſi cognouiſſet maꝛitataʒ.
conſtitit poſtmodũ illã nõ maritatã:an debeat
ſnia retꝛactaꝛi.Et dicendũ ꝙ nõ:qꝛ culpa fuit iĩ
ꝛe ipſa ⁊? dolus in operatione:⁊ cõis opinio in
ꝗlitate ⁊ ſic alias diſputãdo fuit concluſum :ut
ponit Jo.an. in regula cũ qͥs de ꝛc.iuꝛ.li.Vi.in
mercu.æ uide ad pᷣdẽa bonã ⁊ plenã gloſ.in.c.
plerũqʒ de dote poſt di.reſti.⁊ hec ſufficiant.
Bm. i. et. ꝗ Caſus Snia a
* Ebe We gna fuit appel
latum retractatur ſi conſtat teſtes ad
quoꝝ dicta tantũ lata fuit cõſpiratores ſuiſſe =

cõtradicente parte receptos. h. d. diuidit᷑ princt
palit᷑ in duas partes. In prima ponit factuʒ co
ram papa narratũ appellationis remedio. In
ſcdᷣa dat iudices appellationis quibus diffinitõ
nem cauſe ſub certa forma cõmittit: ſcdᷣa ibi qꝛ
ueꝛo. Et quelibet pars põt ſubdiuidi: ut patet
te Cedicta diuiſio ſufficit ad intellectum
Nota primo ꝙ qnqʒ cano nici regulareſ ba
bent abbatẽ nut hic:quãdoqʒ gubernãtur pᷣoris
ꝛe gimine:ut in c.cum in eccleſijs de ma.⁊ obe.
onachi uero nõ dicũtur canonici:niſi ſint ĩ
eccleſia cathedrali inſtituti: ut qꝛ eccleſia cathe
dralis ẽ monachał:ad hoc allego tex.iuncta gl.
in. c.ij.lviij.di.facit.lxxiiij.di:quorundam. dixi
plenius in. c. cauſam que.S.de iudi¶ Mõ.ſecũ
do ibi ex parte quorũdã canonicoꝝ ⁊c᷑.ꝙ regu
laris põt in cã quã habet etiã contra prelat im
conſtituere ꝓcuratorẽ nedũ laicũ:ſed etiã ꝛegu
larem cõſortẽ eiuſdẽ litis.facit clemẽ.religioſus
eu r hoc.j. dicam latius poſt Inno.
). tertio ꝙ regulares canonici poſſunt de
ferre ꝓpriũ pᷣlatũ nõ ſolũ de crimine ſed etiam
de infamia criminũ ⁊? implorare ut ↄmiſſio fiat
ſuper ueritate/ Idẽ dic in monachis:ut in. c. ex
parte ⁊.c.olim de accu. Idẽ etiã in ſeculaꝛibus
clericis reſpeciu epi: ut in.c.ueniens ⁊.c.licet de
accu.⁊.c.ueritatis de dolo ⁊ ↄtu.intereſt iſorũ
habeꝛe bonũ prelatũ. viij.q.i.audacter.¶ NMo
ta quarto ꝙ infamato pᷣlato ð crie dʒ fieꝛi iqui
ſitio taʒ in capite ꝙᷓ in mẽbris ut hic:qꝛ oꝛitur
ſiniſtra ſuſpicio ↄtra mebra ex corrupnõe capi
tis facit qð le.⁊= nõ.i.c.fi.ð ſta.reg.⁊.c.cũ opor
teat ð accu. ¶ Mõ. quinro æ rene meti: ꝙ inquiſi
tor generał generalłr datus ſuꝑ aliqua eechia ut
corrigat corrigẽda põt ex cã ãmouere pᷣlatuʒ a
regimie ecclie. Et notat ex hoc ⁊ ex tex. Jo. an.
poſt abb. appellatiõe coꝛectionis inquiſirõeʒ 2
mitti. Itẽ ꝙ is cui ↄmittit᷑ coꝛꝛectio priuat bñ
ficio:æ nide ad mam qð legit᷑ ⁊ nõ.in.c.dilectus
de reſcrip.⁊ in.c.i.de homi.¶ Mõ. ibi iudices
c inquiſitorcs ſuper ſtatu alicuius eccleſie pnit
dici iudices. dicit iñ Moſti. ꝙ tex. magis ꝓprie
appellaſſet eos inquiſitores ſed iudices dicũtur
quia ad modũ indicum ab adminiſtratione de
ponunt ct exceptiones admittunt. in quo tamen
differũt dic ut legit᷑ et nõ.in.c.exhibita de iudi.
¶ WMã ibi pꝓceſſũ zc. ꝙ appellatione proceſſus
nẽit ſmia:nã hic ⁊ ſnia neniebat iꝛritãda. In cõ
trariũ facit.c. prudentiã de offi.dele.de h̊ alias

in hac ſcdᷣa ꝑte memini plene dixiſſe. ¶ Mora

ꝙ cõmiſſio inhabiliũ teſtiũ. nõ uiciat ꝓceſſũ ſeu
ſniam ex quo ꝑ babiliũ dicta põt ſnia ſuſtineri:
qꝛ utile ẽ ab iutili ſeparabile:ut in regula utile
de re.iur.li.vi.Alia ñ colligo:qꝛ aut clara aut
j. examinãda. ¶ Blo. i. jrit an iſti indſitores
deputati ut ꝑſõaliter inqrant po ſſint alijs nices
ſuas cõmittere uel extra locũ in quo ſunt depu
tati inqrere rñdet ꝙ nõ et bñ loquit.ſʒ in ultia
uide qð latiꝰhabet᷑ ĩ c.ſtatuimus de offi.dele.li.
Vj.et in.c.ſtatutum.i.in nullo de ꝛeſcꝛip.eo.ti.
mi

- „
1 4l-rr=nn õ Pat / 29 2n rererh G

(Qc iſfe- Pr ſpy

E Ae.⸗ 2 Earn n 2Fs ſus

Scðᷣo queritur nunqd indiſticte poſſit exigi ab
inqſito iuꝛamtũ de ueꝛitate dicenda.glo.ij.ſẽtit
ꝙ nõ: ſed ꝓcedẽdũ ẽ ut habei ĩ c.qit᷑ ⁊ qn.i.de
accu. S. formã: uide qð plene dixi i. c. ij. ð cõfeſ.
¶ GBlo. iij. colligit ex textu ꝙ officiũ iquiſuõis
ſuꝑ pluribus deputati nõ expirat per ꝓnũciatio
nẽ ſuꝑ aliquibꝰ ãticulis de ſibi cõmiſſis:ut ſauil
bñ colligitur bie r quo nota. ꝙ inquiſutor
ſuꝑ pluribus articulis ſeu 5 plures peꝛſonas de
putatus nõ tener᷑ ſuꝑ oibus ſeu cõtra oẽs ſi imt
ꝓcedere ſeu ꝓnũciaꝛe:facit qð plene dixi ĩ.c.cũ
int. 5. e. Idẽ ẽ ſcᷣm glo.ĩ ordinaꝛio æ aꝛbitro
ut in iuribus allegatis in ea. Ex qua nõ ꝙ inqᷣ
ſtor datus ſupeꝛ ſtatu alicuius ecclie nõ bʒ or
qinariã ſed delegatã. æ nimiꝛũ.nã et iquiſitõ ge
neralit deputatus a papa ſuꝑ negocio bereſis
pʒ delegatã et nõ ordinariã: ut nõ. Jo. an. in. c.
ꝑ ᷣ de hbeꝛe.li.vi.qð ꝓbo ꝑ locũ a ſpali ĩ.c.ne
aliqui de heꝛe. li. vj. iuncto.c.ij. de offi. le. eo. li.
Sröo nõ. ex glo.iſta iũcro tex.ꝙ delegatus
functus ẽ officio ſuo ꝑ ſñiam cũ.ſ ꝓnũciat ſuꝑ
toto ſic dʒ intelligi.c in l̃is de offi. dele.et.l.in

dex.ff. ðᷣ re iudi.ſecus ſi pronũciat ſuper pte: Zz

limita pdicta ſʒ ea que dixi. ð.e. cũ int. ¶ Op⸗
cõtꝛa tex.ĩ eo ꝙ lis nõ fuit oteſtata:⁊ in papa
hãc exceptionẽ nõ uidet᷑ ponderaſſe:et ſie ob. c.
cũ dilectus de pur. ca. So. dicit glo. in vYbo lite
nõ ↄteſ. ꝙ bec exceptio nõ hebit obſtaꝛe ĩ caſu
nio:qꝛ ꝓcedebatur ꝑ uiam inquiſitionis et inqᷓ
ſitus erat ↄtumax:quo caſu procedi põt lite nõ
conteſta. ut in. c. qm. F. ſunt et alij ut lite non
ↄteſ qð intelligit glo.qñ ẽ ſpecialis ꝓſecutor in

quiſitionis. Si eiʒ iudex ꝓcedeꝛet ex ſuo of

ficio:tũc etiã cũ pᷣſente nõ fieret ↄteſtatio:qꝛ nõ
cũ quo fieret. Et nõ pᷣmũ dictũ gl.ſingularit᷑
ꝓ limitatiõe pᷣal.c.cũ dilectus et dicti.. ſunt et
alij: ubi allegaui hãc glo.et expedies hũc articu
um ut ibi dixi. ¶ Ex bis ſentit h̊ glo. ꝙꝙ abbas
fuir hic cõtumacit᷑ abſens ꝙ tñ ex tex.non colli
gitur immo iudicio meo potius colligitur op
poſitum in. v. iudices: ubi abbas preſtuit iura
mentum de ueritate dicenda. Mrereꝛea abbas
bic appellauit a diffinitiua ꝙ faceꝛe non potuiſ
z ſi fuifſzʒ ↄtumax. ij. q. vi. ſunt quorũ 2.l.ii.C:
quoꝝ appellatio.nõ reci. Idco ego intelligo ꝙ
h nõ erat ſpecialis ꝓſecutor inquiſinonis.ſʒ pa
pa ad ſolã denũciationem canonicoꝝ cõmiſit in
quiſitionẽ tam in capite q; in mẽbris ut patʒ in
ha. Et ſic apeꝛte patet ꝙ canonici qui denũcia
neꝛũt infamiã abbatis nõ ꝓſequebant iſtã ĩquiſi
tionẽ: cuʒ ut predixi iſia inſitio fuiſſer cõmiſſa
pariter ↄtra eos. Hinc eſt ꝙ oĩbus de eccleſia
fuit exactũ iuramentũ de ueritate dicenda: ut pʒ
in. v.iudices.merito nõ erat hic neceſſaꝛia litis
conteſtatio ideo papa de illa exceptione ñ cura
nit. ¶ Op et alit ex quo eiz dicta teſtiuʒ nõ fue
rũt publicata ⁊ abbati inquiſitio oſtenſa ſatiſ iu
ſtilicaꝛi uidet᷑ abbatis appellatio:ut in.c. qualłꝛ
Zqn. dʒ ðᷣ accu.⁊ tñ papa hãc allegationẽ ab
batis uidetuꝛ neglexiſſe ¶ Soſinio: dicit glo. in

BDe re ſudicata.

uerbo oſtenf. ꝙ; bec erat iuſta
papa hic no curauit: qꝛ ð ea n
certe h̊ reſpõſio nõ ẽ bona: qꝛ
ne conſtabat.tñ in cõmiſſione
pa mandauit de conſpiꝛatione
Inn. dicit: e forte dicta alioꝝ
be arle dicta cõſpiratoꝝ nõ:
toribus mandatuꝛ inquiri: e
teſtationes fueꝛũt bic Paileaten tan nuſſe at
hoc reuocari dʒ ſñia cũ celannen ppte
3 Iia ci ex ea nõ fueꝛit
tum. Ex quo nõt Hoſti. grauamẽ ill ppella
ius litigatoris trſit in ꝛem indicatq:ſj ſ r
dies nõ fuerit ꝑ partẽ appellatuʒ: ad or les
c.ſigniłicaueꝛũt ð teſti. et.c. cũ dilecti S . 8
in limitanduʒ eſt prout habet in. c. fi. de es
li. vl. et cle. ultia eo. i. Et nõ. ingularit dode⸗
ctũ Inno. ꝙ atteſtationũ publicatio ò ui
nõ aũñt de ſubſtantia et paui illaʒ no beienil .
tandũ ẽ. debuit eiʒ petere et a denegane bpel
lare. alias nõ anditur uolens ipugnare pceſſiu
ſeu ſutam ex defectu publicationis atteſtmon
2 ita ſingularit᷑ põt intelligi iſte tex.qð alibi no
ita bene ꝓbatuꝛ qͥnimo glo. in.l. platam. C. de
ſen. ſenſit oppoſitũ.ſ.ꝙ publicatio ſu de oꝛqine
ſubſtãaliali. ſed Har. ibi ſequiĩ pꝛimuʒ:qo ſc
bat. illud eiʒ ẽ de ſubſtantia ꝛei quo ceſſante xs
eſſe nõ pot:ut.l.precia.ff. de contꝛahen.emnpeet
inſti.de emp.⁊ uen..preciũ.ubi dicitur ꝙ res
⁊2 preciũ ſunt de ſubſtantia uẽditionis.naʒ eplio
ſine his eſſe nõ põt.Euictio aũt eſt ð natuubꝰ
ſeu accidentalibus emptionis. ic ad ppo
ſitum cum ſnia eſſe poſſit ſine teſtiũ examianone
ſen publicatione:qð pʒ ex eo.qꝛ nõ ẽ de neceſſ
tate:ut ꝓbatio fiat ꝑ teſtes cũ poſſit fiei ꝑ iſtu
menta ⁊ ↄfeſſiones pſũptiones ⁊ ſimilia:utic.
afferte de pꝛeſũp. =. c. cũ Joãnes de fi. inſtru.
.i. in exeꝛcẽdis. C. eo.ti.eꝛgo publicatio no ed
ſubſtãtia ſententie. Er ideo ↄcluditur ꝙ ſi teſi
bus nõ ſcriptis uel nõ publicatis ſentetia fenmat,
illud ẽ otra ius litigatoꝛis: nõ aũt otia ſubſtina
leʒ oꝛdinẽ iudicioꝝ. Et idẽ refert Daꝛ tenuiſe
Ja. Du. Iẽ etiã lentit Spe. in ſcda paue ſii
libri in prin.? HMoſti in ſũma de ꝛe iudi ubi di
cunt ꝙ nõ oĩa que interueniꝛe debet in incicio
ſunt de ſubſtãtia: ſcd quedã de ſolenitate qued
de ſubſtantia ſicut i ſacramẽto altaꝛis ſoluz ilſa
uerba quibus fit tranſlatio ſunt de ſubſtanna.
Allia uero ſunt de ſolenitate: ut i.c. panis ö oſe
cratione. di.ij. unde dicũt/iq i iudido be ſubſta

appellädi cà.
on tonſiſe
nec de Oſpiratio
appellationis pa
dütarat inquint.
teſtiũ fuerũt pu
igeo de conſping

tia eſt citatio libelli oblatio lins conteſtatio/ iu

ramentum de calumnia:? e ſñia fera; i ſeriptis
ↄgruo loco et tpe fuatis ſolenitanb debitis. i
tu ð citatione dic ꝙ eſt de ſubſttia circa abſen
tem.iij.q.ix caueãt er. c.oia. Sed erga pſentemm
nõ ẽ de ſubſtãtia: utno. J0. an. in. .fi. O elec.li.
vj. et Mar. in. d. l. plata et Hal.i auẽ. ſ oes
. ut ſe ab heꝛe. de lbel. ob. dic ut plene dixi

in. c. i. de libel. ob. de lieorehe d es bo
de lit. conteſta. de inramento calum. Paee⸗
conteſ. ſñia liter ſi

nũ tex. . c. i. de iura. calu. i. Vj. de

ie eſtii O.90
Areauiri ih is one
Pu no ſuficit lentſe pbaun

.tere pbet a⸗5 nn bbie
ne gele er gr.Hi le
Selcin beg aonlc,. un

I apa hobiai bnno⸗ Ablqy ali

baliole. geuumnls l pelauomn
mlel Eos utu ii c a

ll. peneduo ſun bi Uideus. D

rm nirei hptlanots ooſſt bnn ſaignuae

ſi ad tne ſengidl ſinn cennd fuenit of
lnain ughii Reilo n l de⸗
1o Nodatonſs nalgnirnis Cdi tnen orn
iu iceg an ſtincer addelandeu
leavai pars kecunonen ſenentie.
primu uidſts d ſenſrit go. Yunut enin
no. Er ie lenit bi Inno cial en g ons
les reprobare teſtes Cebz boc protefari a p.
cipio alias ti Piudican 5 de eſid preſennn
imo plus eſt gebun ſomn poare pei
recpere termnumn ad pꝛobandü u bic:
leſtl cauſam. Oeg adene m qr bades nor
gloin umncti cecnnarcn
exceptio pſonas teſtinm eſt gua⸗
Jeo por ohponn tprobat i galei
ſa eptor Criceſenit g in erhen⸗

ge eft. ic.Ge eſlbis chi, Ineligenm

n intanonemn c,preſetiun ceteſtn
iadte Pane. Eigg iti ne
non ncproteſti inpnepi
nd erent poſtmogi nr in i
ecaſn procecltopinio go. ac

uncſpoltione gieni .
D chcpreſaniimnctenn

cimd inimite
ennnieni
mäiintin öͤnn
re⸗ Aus n eſeneenn Wegeret
nimtunes geen
fimnfmn hlenun
einſiglmi rrnniig irneit
inber dm in go in gan
ſan ſalt 1 . 1 l
lnl ppoſti obienſoſteen
ſbſlal iu Brr bilni im
õ
noen .hruu ſor omimng
n oap tm ſomii hr uiurt
threnũ ſn deſioſtnnn itto s n
ſebseſe no po. Cigi ain eſt uutt
I Mudamalbus anptionis. Gaen
ſonm conſtiache rtretcſteantated⸗
ſon dicdNedRndee nel
WeN Ponid nedd Waſrigt
Wenmm ? Teſiores dihtcſed men
ene de reſih 1t f Jinsin
lin eridis CO d ago dſen
ſptina anenne. i giltim
dusnolcthrs id Muſit
uiè oNnns igutgalin
drant nicht linin
n Dr Ninu en Griit
nprint Voſünimdrt
pninprin.
ä
indebfiarſtiiin t
x inſtmiu fn ſumminn,
ubus ft uſtni k /
õ
In Nn

—
Avic

h — Heng eh, a ie⸗ =
WrK cef . Degtn hin A m Sr ſ=e, pas, 'oſſit S S

⸗ ¶ De re iudicata.

ferenda die ut in.c.fi.de re iud.li.Vi.Et ad no
ſtrũ principale pꝛopoſitũ adde tex. ſingularẽ in
.c.fi. de here.li. Vi.ubi dici᷑ ꝙ ꝓpteꝛ ſcandaluʒ
teſtiũ euitandũ pnt ſubticeꝛi noia teſtiũ.⁊ dic ꝙ
ẽt dicta teſtiũ poſſunt ad tpᷣs occultari:ut ſi ꝑs
nõ audet cõuenixe aduerſariũ ꝓpter eius potẽ
tiã ⁊ interi timet᷑ de abſentia uel moꝛte teſtiũ:ut
norãter põit hoſti.in.c.qm.i prin. ut lite nõ ↄt᷑
ubi dixi.⁊ uide ꝙ nõ. Joa. an.i.c.i.de bomici.

li. Vi. Sed quero ꝙ de renũtiatione ſeu ↄcluſio

ne que ſolet fieri ĩ cã de qua i.c.cũ dilectus de
fiðᷣ iſtru. z. c.paſtoralis.de cauſa poſſ.?æ ꝓprie.
ubi ꝑ Inno. ⁊ i.c.cũ ueniſſẽt.de teſti.cũ ſi. An
ſint de ordine ſubſtãtiali de hoc uide bonã gl.
in cle.ſepe de.v.ſigni.i.v.ↄcluſiõe.per Jo.an.
in addi.ſpe.i ti.de renũ.⁊ ↄcluſiõe in prin.ubi
tenet ꝙ nõ ſit de ſubſtãtia. Et profecto ſatis di
co hic hoc probari ex predictis.? hoc teneas.
¶ eeꝛo quia textus mãdat hic inqri in cau
ſa appellationis an teſtes iſti fuerit ↄſpiratores
an ſufficiat ꝓbare in cã appellationis ihabilita
tẽ teſtiũ. So.glo.in vᷣbo iuramera dicit ꝙ non
ſed requirit ꝙ i prima cã pars ꝓbare uoluerit
qnimo nõ ſufficit ꝙ obtulerit ſe ꝓbatuꝛam niſi
nẽ uere ꝓbet. ar. p̊ ĩ textu ibi ꝓbaꝛe uolueꝛit ⁊c.
Sed cõtra hoc gl. opponit de.c. interpoſita
de appel. ubi oblatio ꝓbationis abſq; alia pꝛs
batione graunaminis iuſiificat appellationem re
mittu ſe e ad notata in. c. ex parte ade

ð tein. ¶ Auerte duo ſunt hic uidẽda. Mri

mo an in ca appellatiõis poſſit ꝓbaꝛi idignitas
teſtiũ ad finẽ retꝛactadi ſniam licet nõ fuerit op

poſua in ca pꝛincipali ¶ Secũdo an ſola obla
tio probationis indignitatis teſtiũ facta coram

iu ice a quo iuſtiticet appellatioeʒ ut ſic e .
oↄſequat᷑ pars retꝛacrationem ſententie. ¶ Ad

primũ uidiſtis qͥd ſenſerit glo. Innuit enim qð
nõ. Et ide ſentit bic Inno. dicit eni ꝙ paꝛs uo
lẽs reprobare teſtes debʒ boc proteſtari a prin
cipio alias ſibi pᷣindicat. S. de teſtib.preſentium
imo ꝙ plus eſt debuit ſtaum ꝓbare ⁊ petere ⁊
recipere terminum ad pꝛobandũ ut hic ⁊.S.de
teſti. cauſam. Sed adueꝛte tu qꝛ habes nõbilem
glo. in Zrium mn. c.i.S. de excepti.que dicit ꝙ h̊
exceptio ↄ ꝑſonas teſtinm eſt quaſi ꝑemptoria.
JIgdeo põt opponi ⁊ probari ĩ cã appellationis
ſicut ꝑẽptoria. Et idẽ ſentit gl.in.c.ex parte.að
de teſti.⁊ i.c.de teſtibus eo.ti. Intellige tamen
m limitationem.c.preſetium de teſti.⁊ uide qð
dixi ĩ dicto.c.ex parte. Et ad iſtũ texiũ dico ꝙ
ſi pars nõ opponit nec proteſtat᷑ in pncipio nõ
audit᷑ indifferent poſtmodũ ut dixi i.c.pᷣſentiuʒ
2 hoc caſu procedit opinio glo.? Inno.ſed ſer
uara diſpoſitione dicti.c.preſentium debet audi
ri: uʒ ſi iuret ꝙ ad hoc ex malicia nõ procedit.
2 dic ut ibi. Ad ſecũdũ dic ut plene dixi i.d.c.
ex parte ade ⁊ ad iſtum textuʒ.dic ꝙ iſte abbas
non appel auit a reiectione ꝓbationis ſed a dif
finitia ut patet in littera æ infra dicã.⁊ lic obla
tio probationis etiã ſi fuiſſet a principio reiecta

onmnes teſtes eſſe conſpiratoꝛes.
ſolutio nõ eſt vona.quia ad iuſtilicandaʒy appel

nõ babuit iuſtificare appellatõeʒ. e. iteꝛpoſita lo
quit᷑ cũ appellat a qrauam e.æ dic ut ibi æ iin di
cto. C. ex parte. (Sl bengl. colligit ex textu
ꝙ ꝑ appellationẽ reuocant᷑ ſoluʒ ea que minꝰ le
gitime ſecuta ſunt non autẽ:oĩa iʒ appellatio ſit
legitima.pᷣ colli git glo.ex eo ꝙ textus mãdar in
quiri an iudex fuerit ſecutus dicta ↄſpiratorum
uel nõ. Mo autẽ reuocat ſeutentiã ex grauamie
admiſſionis ↄſpiratoꝝ ¶ Cõtra quod glo. op
ponit de.c.ſuꝑ queſtionũ in fi.ð offi. deleg ubi
reuocant᷑ oia innouata poſt appellationẽ. So.
gl.⁊ minus vñ dicens ꝙ hic uidebat᷑ appellatio
legitima:ſed non erat:quia oportebat pꝛobare
ed ceꝛte h̊

lationẽ iudicialeʒ ſaus eſt pꝛobare ex iuſta æ ue
ra cauſa fuiſſe appellatũ quo probato oia poſt

modũ attẽptata ueniũt ꝛeuocanda tanꝙᷓ geſta a

iudice:cuius iuriſdiuo erat ſuſpenſa peꝛ appella
tionẽ ut pꝛobat᷑ in dicto.c.ſuꝑ qõnũ in fi.æ i.c.
ſi a iudice.⁊.c.nõ ſoluʒ de appelationibꝰ li.vj.
Hinc notãter dixit Inno.in. c. quia propter ðᷣ
elec.in penul.columna ꝙ bec eſt una de differẽ
tijs inter appellatione iudiciale æ extraiudicialẽ
quia in iudicijs:quicquid fit poſt appellationeʒ
uenit reuocandũ.qꝛ poſt appellatione legitimaʒ
deſini eſſe iudex.j.de appel.cũ caʒ. ſecus extra
iudiciũ.quia ſolũ uenit reuocandũ quicquid fit
ↄtra appellatione.qꝛ ꝑ tals appellanonẽ nõ ipe
ditur quis uti legitune iure ſuo:ut in.c.cum no
bis de elec. Minc eandem cocluſionem repetit
Juno. dicto.c.cum nobis in pruna colu. ubi di
cit ꝙ ſi in iudicijs appellat i uno articulo pnta
quia uocat ad locũ nõ tutũ uel quia ꝛecipit teſtẽ
quẽ conſtat excoicatũ:ulterius quicquid fecit in
tali ca iudex reuocabit.certũ eſt ꝙ bec ẽ legitia
cã appellandi:qꝛ iudex admutit teſtes coſpirato
res etiã in ca inquiſtionis: ut probatur in.c. ꝑ
tuas. el prio de ſimo. Ideo dic melius ad con
trariũ ſupra formatũ ꝙ hic non fuit appellatuʒ
ab illo grauamine quia teſtes conſpirato res ad
mittebantur: ſed ſolum a diffinitiua per quam
abbas fuerat remotus.ut dicit hic hoſtie.⁊ bn.
2 aperte hic probat ꝑ iſtũ tex.in v.a qua ſentẽ
tia:⁊ uigore huius appellatois petebat ſetennã
retꝛactari ex eo ꝙ teſtes fuerant conſpiratores
ſed nõ obtinet.niſi probet ꝙ iudex fuerat ſecu
tus dicta conſpiratoꝝ. æ eſt ratio.quia ꝑ appel
lationẽ a diffiniciua uenit ſnia retꝛactãda ſolum
ꝓbpter iniquitate ſnie nõ autẽ ꝓpter grauamen
precedens ex quo ab illo non fuit appellatum.
ſũia uero no pot dici iniqua ꝓpteꝛ admiſſioneʒ
cõſpiratoꝝ:ſi mibil dixeꝛũt:uei iudex illoꝛum dic
ta nõ tuit ſecutus. Sed dices tu quaꝛe mandat
nunc inquiri ſi iudex fuerat illorum dicta ſecutꝰ
cũ pars non debeat amplus audiꝛi. ex quo tem
pore grauaminis.ſ.admiſſionis teſtium nõ fuit
appellatũ.debui eni illud grauaméè contra iuſti
ciꝗ ꝑtis traſiſſe in ꝛc iudicatã ut i.c. cũ dilectꝰ
de elec. ⁊.c.ſignificauerunt.s.de teſt. So.hoſt.
n 2 2

D1- jp

e, Acs l-s-

r,d
, denA

— – . — —=
X. ⸗ ⸗C 2 , d Aca
r „ 5 oſ õ 5

„

dicit ꝙᷓ iõ:qꝛ ilið grauamè receptiõis pſpiꝛatoꝝ
potiſſime tãgit ſñiaʒ magi ſ eiʒ grauatus fuit ab
bas ciꝛca illuũ aꝛticulũ ĩ ſnie ꝓlatione ꝙᷓ i teſtiuʒ
ꝛcceptiõe Et hodie ĩ dic ut habet᷑ ĩ. c.fi.ð ap.
li. vi.ubi habet᷑:ꝙ ſi grauamẽ a quo nõ fuit ap
pellatũ tãgit negociuʒ pᷣncipale:põt ĩ appellarõe
a diffinitiua reuocari. ſccus ſi nõ pᷣiudicat nego
cio pᷣncipali. de quo hic ut babet᷑ latius i cle.ſfi.
c.ti. Ex his ſingularit᷑ nõ ꝙ exceptio ꝑſonas
teſtiũ dr̃ tãgere negociũ pᷣncipale:⁊ ſi non prici
palr ſaltẽ ꝑ obliquũ:qꝛ admiſſis teſtibꝰ nõ ido
neis peꝛit ipſuʒ negociũ:ad hᷣ glo.nõbills in. d.
c i.de excep.⁊ ĩ.c.ex ꝑte.ade ⁊.c.de teſtibus.s.
de teſti.? H̊ elare ꝓbat᷑ hic. Mã ĩ cã appellatõis
diſcutit᷑ de hoc gꝛauamiĩe:lʒ ab eo nõ fueꝛit ap
pellatũ in pria cã cũ gꝛauamẽ infligeꝛei. et nota
ſingulaꝛi hoc:qꝛ neſcio ꝙ alibi ita bnj ꝓbetuꝛ.
ꝓbat hec lia ꝙ admittit᷑ diſcuſio idigni
tatiſ.ieſtiũ i appellatoõe a diffinitiua.ẽt ſi in pria
cã fuit oppoſuũ:⁊ iudice ad ulteriora ꝓcedente
nõ fuit appellatuʒ. æ h rõne pᷣdicta:qꝛ indirecte
tãgit negociũ pᷣncipalc.un iudex iteꝝ grauaꝛ uꝛ
ſeqndo illorũ dca in ſñie ꝓlatione.⁊ tene menti
pᷣdea. ¶ Gp. 5 tex. in fi.ubi dꝛ ꝙ ↄtꝛa alioſ ab
abbate potuerũt teſtes conſpiratores admitti.h̊ᷣ
ciʒ uidet S.c.teſtioniũ.s.de teſti.ubi dẽ ꝙ teſteſ
criminoſi ſũt repellẽdi a teſtimõio.ſed ↄſpirato
res maxie peccãt: ut in. c. cõiurationũ cnʒ duobꝰ
ſeq̃n. xi q.i.ergo ⁊ c.ad idẽ.c.ꝑ tuas pᷣal.de ſi
mo.ubi ↄſpiratoꝛes ⁊ capitiales inimici eqparã
tur z pari modo a teſtio repellunt. So. glo fi.
iiij.modis p ꝙ iſti fuerũt admiſſi ut ð facto ſuo
deponerẽt.nã ⁊ ſo int᷑rogat᷑ ð eoꝝ facto ĩ alioꝝ
ᷣfectũ.iiij.q.iij. ſerui ſo rnſo.dic tñ ꝙ nõ cre
deret᷑ eis ad plenũ ĩ alioꝝ pᷣindiciũ:ad bᷣ qð le.
2 nõ.in.c.i.de ↄtſeſ.ſcdᷣo ſoluit ꝙ iſti ↄſpiꝛatões
pñt õ alioſ admitti nõ ad plenã fidẽ ſed ad pꝛe
ſũptionẽ faciendaʒ:uł ad indicis informationẽ:
Fʒ Jo. an. ? ẽ ſilłe i. d. c.i.ð ↄfel.tertio ſoluit ꝙ;
ualet iſtoꝝ dictuʒ illos qͥ eos toleraueꝛũt:ar.ĩ
.c.nulli. j.de accu.hᷣ ñ placet Jo.an.qꝛ illð ſpã
le in epo:ut ibi nõ.⁊.ij.q.vij.in hoc.quaꝛto ſol
uit:ꝙ hoc nõ cõſtabat tpᷣe depoſitionis illos fu
iſſe ↄſpiratores:ut ĩ fi.Ee dici.hec ſoło non ur
ſufficies:qꝛ ir̃a uii vᷣbo pᷣſenim q̃i dicat ꝙ ideʒ
ſi ↄſtitiſſʒ. Mreteꝛea tex. expᷣſſe diẽ ꝙ tales pñt
alios admitti. quinto ey glo.ſoluit Inn. ꝙ ſi
alij obieciſſent h crimẽ ↄſpirationis fuiſſent ꝛe
pulſi.ſʒ h nullus pᷣteꝛ abbatẽ obijciebat.iõ a ſo
lius abbatis nocumento excludũt᷑. Hec ſo.põt
admitti:ſi delictũ teſtiũ eꝛar incognitũ:abl iudex
ex ſuo officio dʒ ꝛepelleꝛe indignos.ij.q.vij.qꝛẽ
dũ iuncta gl.i. Sexto ſoluit idẽ Inn. ꝙ tex. põt
itelligi ð his ꝗᷓ ↄſpiraueꝛũt pᷣ abbatẽ ĩ bonũ:pu
ta ut reſiſterẽt ſibi male alienãti uel aliquid ſilłe.
Aſti eiʒ nõ debẽt admitti õ eñ pᷣ quẽ ↄſpiꝛant:
qꝛ nõ ſolũ inimici dicũt᷑ ut ꝛcpellãt a tcſtionio qͥ
odiũt mẽete:ſʒ ẽt hi qͥ ſine mẽtis odio hnt uel ba
beꝛe pᷣſũmũt᷑ cauſas inimicie:ut.iij.q.v.cũ tꝛibꝰ
ſcqnibus.ſed ᷓ alios bñ̃ admittũt᷑:qꝛ ñi peccãt

¶ Berre iudicats.

ppiaʒ agez quo caſu nec forſan loc

nec pſumit᷑ jͥ alios hre inimicici
ſingularit nõnduʒ: æ nide qoᷣ ie⸗ aten eſt
.S.de iudi. Septio ſoluit Hoſt. , id 86 iele
ꝓcedit cũ fit general inqᷣſitio. tũc eiʒ ne ic di
ſubtilitatibus iſtis. maxime quo ad Ulosccten

us ren eĩ
qn. ij. F. di:
adminiſims⸗
niſſet: et nõ bij
nã cũ agit ad
ita dgllucige: de
J.q.i.? qdᷣ dixi

illi forme qᷓ tradit de accn. qit 2
abbas ſpãlit᷑ qͥ expᷣſſus eꝛat ⸗ ab
remouẽdus de hoc cõqueri pot
bãc ſolutionẽ 4 ſatis mihi placer
penitentiã nõ ꝛeqrũt᷑ ꝓbationes
quo nice nõt gl. in. c. multi. i
in. c. at ſi clerici.S. de iudi.? de “V
ꝛeligioſos dixi ĩ.c.cũ tomriegarde foae ei
ꝛcpetitõe.c.ſi qͥſ ↄtꝛa cleꝛicũ..e. n. Oeran⸗ i
Bol. ꝙ ſpale ẽ ꝙ tales ꝛecipient hic: qꝛ q “
in capitulo ꝑ alios ſciri ñ ppt. 5. de teſti “ 8
ſicut ea ꝗᷓ fiunt domi indagant domeitcig
cõſẽſt⸗ us. C. de ꝛepu. Et 10 qles inueniütuꝛ iales
recipiũt᷑ quelibet iſtarũ ſolutionũ è dona mode
rata: ut. S.uñ eas ↄiũgẽdo dicit hic do. An.
cõſpirator i bonũ repellit a teſtio pᷣ atũ no5
capłm uel alios.ᷣ cõſpiratoꝛ in malũ repelli te
ſtio Otra illũ quẽ conſpirat᷑:contra alios ſi non
opponat᷑ admitti᷑. Si opponaĩ adminit i gene
rali inqſitione ? S infamatũ ubi agit᷑ ad penite
tiã cõtra non infamatũ admittit᷑ in iudicũ infor
mationẽ uł q̃le q̃leʒ pᷣſũptionẽ ad plenã non ubi
pnt alij teſtes habe:i admitiũt:ſed quamta fides
der relinquenduʒ ẽ arbitrio iudicis. Et uide ad
mã;ʒ qð le.æ nõt᷑ in.d.c.ꝑ tuas de ſimo.⁊ qddi
xi in.d.c.ex ꝑte Adð de teſti. Oico ei bꝛlif
ꝙ iſti ↄſpiratores oĩo ſũt repellẽdi ⁊ a pncipio
illũ ↄtra quẽ ↄſpiraueꝛãt:ẽt ſi agat ꝑ uiqʒ in
quiſitionis tex.ẽ nõbilis in.d.c.ꝑ tuas.d glios
nero addmittũt ſi erãt cõſpiꝛatores ex boa c ſi
ex mala admitiũt᷑ ⁊ repellũtur:credit᷑ parum vel
plus fᷣm q̃litatẽ ꝑſonaꝝ pᷣiudicij ⁊ neceſſuate p
bandi ꝓut de alijs criminoſis i inꝛe diſpoi: ve
quibꝰplene dixi ĩ.d.c.ex ꝑte ⁊.dic ut ibi ⁊.q.c.i.
de ↄfel. ubi ẽt plene dixi:¶ HNãc ey gl oppo.
tex. ĩ eo. ꝙ iſti regulares ꝓſe ⁊ ex ꝑte quoũci
ↄſocioꝝ ðnũciauerũt ꝓpriũ abbatè apud ꝛoma
nũ põtificẽ:ut ĩ pᷣncipio lke dr᷑.ur̃ eiʒ ᷓ ꝛeglaꝛes
nõ pnit ↄſtituere ꝓcuratores tãq ſingulares ꝑ
ſoe nec ꝓcuratoꝛes ↄſtitui ſalte ſine abbatis Inia
rimũ ꝓbat᷑ qꝛ non habet uelle uel nole ſed
coꝝ nolũtas ul uolũtas depedet a ſuperionis iu
dicio:ut ĩ.c.ſi religioſus de elec.li.vi.⸗ .c. i
leſta. eo.li. z.xij. q.i. c.ñ. dicatiſ. Gcon pꝛobat i
.c.ij.de poſtu..xvi.q.i.monachi ubi ꝓbat ꝙᷣ
monachus uel canonicreglaris n poſ pcuꝛatoꝛ
conſtitui:niſi ꝓ utilitate monaſteiij 2 abbate ni
hilominꝰiĩperãte. So. hit ſũpia occaſiõe Inno.
latis egꝛegie tractat hᷣ mãz iſtã ꝑmixu. Sʒ eso
ꝓ claꝛioꝛi itelligẽtia diuido dicta ſua i dual piel

In pria tractabim an religioſus poſſit cura

E noie ppri ñ poſſit
toꝛẽ ↄſtituẽ noĩe pprio. In ſcda: an ? qn po
ꝓcurator ↄſtitui.Circa pmuʒ dicit bic Nnn.
in cauſis qᷓs ꝛcligioſi habei ſeu bapere pnn noĩe

,is aii4
ore i iis
A vee Aetnn. ein nui
pnrio oſ ſur enf ſ bonel
ſare woie iu ſuſue n hi .cen
n n in ai ii n⸗
ſtione n crgehteh cenlaiene.

tr aeſenle
deaan bend * dbbalis.

geen ad p elcen
mnh 4 ſtauna 6 llun hiſe
i eng de d ca pni ln
et Nici ſ nfti

c. 15 Nie
„7 ad bachi⸗ 669 .
l linm e⸗ garaa
oeA ic laz nonnn

cöcinatorin qñ armno bor /
2unini mm al ohlhno un
amrobni mnttNi,,. 1
Na M. celpio Qnd mcj ſ
nocit ſet ibonis:uputa nn nomeb co
mltaeo eſo r nonchni e bom me
ith riſerͤti nonaſtcni ncler faeto geſtea
aſninchniiciin n odicni nonnſhnin
nca Dnin tn elegisdir
Gerder gorndotince ire e t
archichi ce picnloſa ne de nel no
ninl ,go. Dal iant di aneft cu nonne
Cge ep ce Cr concude ſiagat mo
chumn ex obligaione orm ie nonachari de

norratio facn nipl in orann monachür
eo negoc i geſiü C cnido ddigeno
ſiſtit i gſond nonachiquian potun digteh
monaſteri ſeab oblgatoe lberare ar.op
ane ſtrci monacbo ſed nſtrii
1c urator in re ſni ar iſti de gcnit.
rogn.il. ö. Bil in d ant ci e tcin

belle ſnig ocenatoria debent vfemiin n

ſnügimne Jo an id cchci e Unnlig

caut ci. g alſ5 Blldi Conſilit yf⸗

nngſonan Utnuſqz ſans Nlcerar eor

de ec. facit optie gnog
o. ſip Hic geoble optie gnoc
ſoltuns glicnii aſiten cl,
mnomnide liſtrci ola un .
füchno r⸗ enoclain

ru; nien duinſtiihn
amuint en ſiozzi⸗
bne ennbnlünti
crpufni Ee emnnin
“ nſor ti epni ummi⸗
nicum wj 8 iſtunn lup
õ
Moe e iſbn n li ons
M alj ms barini gum
Ni ninmpenin inoino iuls Enc
igo bet mtind c mudeſno r
n ndtge Aide ſt. Dochbraf
euores aneh adre
Wn d rdir wn
golnons d dde N dN
Vco mWüninii ſtein binresnni
mah adminit t eclümm edſinn
Pusfninmi gonn pinlſtcke
bandi pur de Aiſs cimninpſgiiue i
ſerinid artllut
Ne ANRaekdin idt
titd girgins t e
n oeftitiche hi

õä 4
B iniſiſrti
ſencemmmns ſin an
Prr Jbai gtnon ba
günsll Aftkoſi,
i clligols ect
õ
** anmetci .
Pnfintni niime⸗ ni
1 min ſpnir. ee 4
e
ſs egrgle dun
chiion iclige ,
„J rin adu/ Pesf

ꝓprio pñt cõſtituere ꝓcuratorẽ ĩ illis etiã ꝓcu
rare noĩe ꝓprio. anblu põt in multis cõ
ſtitui.ut puta ſi fiat ĩquiſitio cõtra ipſos.uel iqᷣ
ſitionẽ ꝓmoueꝛũt ↄtꝛa pᷣlatũ:ut hic ⁊.j.c.penł᷑.
de accu.uel ſi agãt de propa elec. ut puta ſi fue
runt electi ad pᷣlaturã ꝓprie eccleſie ul aliene:et
electiõi iã cõſenſuerunt de licentia abbatis.ad h̊
⁊c.cũ dilectus.de cõſue.⁊.c.cũ dilecta.ð ĩſcrip.
2.. e. ad ꝓbãdũ. Itẽ cũ accuſant ꝓprtũ pᷣlatũ
quo caſu debẽt habere expẽſas a monaſterio.
ut ĩ.c.ex ꝑte.⁊.c.penul.ð accu. Er circa hoc
ↄcludit Inno.regulã:q ubicũq; licʒ monacho
agere licet ei ꝑ aliũ litteras ĩpetꝛare:⁊ cãm ꝓſeqͥ
ad h.5S.de excep.dilecti.ĩ prin. Firmat et aliam
regulã magiſ generalẽ dicẽs ꝙ is cui ꝑmittitur
E ſe agere põt ꝓcuratorẽ cõſtituere ꝑ.l.i.ff.ð ꝓ
cu. Et pᷣſertiĩ hoc ꝓcedit in religioſo.qꝛ melius

E ut religioſus agat ꝑ aliũ qᷓ; per ſeipſũ:ut.ĩ.c.

uno. S. de ſindico. Et pᷣdicta notabis.Ex qui
bus ĩfero ꝙ ubicũqʒ religioſus hʒ legitimã per
ſonã ſtãdi in iudicio:ut in caſibꝰ ſibi a iure per
miſſis in illis libelũ ꝓprio noĩe põt cõficẽ ſiue
agat ſiue cõueniat᷑.ad ꝙ allego bonũ tex.in. c.
dudũ.de cõuerſi.cõiu.ubi ſñia abſolutoria fuit
cõcepta ĩ perſonam mõialis. Idẽ ibi dicit Jo.
an.ĩ cõdẽnatoria qñ executio nõ põt fieri in bo
nis mõaſteꝛij. utputa quia obligatio diꝛecte con
cernit ꝑſonã monachi.xxvij.q.i.ſi qua mona
cha.⁊.xvi.q.vi.de lapſis.Quid auteʒ ſi execu
tio eẽt fiẽda i bonis:utputa quia monachꝰ con
uenit᷑ ex facto geſto ãte monachatũ æ bona mo
nachi trãſiuerũt ĩ monaſtcriũ uel ex facto geſto
poſt mõachatũ ĩ caſu quo obligat᷑ monaſtei ium
iuxta nõ ꝑ Inn. in. c. cũ oli.ðᷣ pᷣuilegijs.ubi ui
de ⁊ per gloſ.⁊ doc. in.d.c.ex parte.de acc.per
archidi.iĩ.c.ne ꝑiculoſa.ne cle.uel mo.li vi.ple
niuſ ꝑ glo.? Bal.i aut᷑.cã que fit cũ monacho
.E.de ep.⁊ cle Et conclude ꝙ ſi agat᷑ ð mona
chum ex obligatione orta ãte monachatũ debʒ
narratio facti ↄcipi in ꝑſonam monachi:qꝛ cuʒ
eo negociũ geſtũ EA ge quãdo obligatio cõ
ſiſtit ĩ ꝑſonã monachi.quia n poruit ꝑ igreſſum
monaſterij ſe ab obligatiõe liberare.ar.opti.in
ꝛd.aut᷑.cã q̃ fit cũ monacho.ſed mõſteriũ tenet
tãqᷓ; ꝓcurator in rẽ ſuã.ar.iſti.de acquiſi.ꝑ ar
roga.i fi.nõ. Hal.in. d. ant᷑.cã ſed concluſio li
belli æ ſnia ↄdẽnatoria debent ꝛeferri in mona
ſteriũ ꝙ tenet Jo. an.i. d. c.dudũ.⁊ multi alij ĩ
.d.aut᷑.cã.Sʒ alij Hal. ibi conſulit ꝙ ferat
in ꝑſonam utriuſqʒ ꝙ ſatis placet.ar.eoꝝ que
notant in. c.qᷓrelã de elec. facit optie quod nõ.
Inno. ſuꝑ Nica de obliga.ad ꝛõnẽ ubi dicit qꝙ
ſi obligatus alicui itrat monaſteꝛiũ ⁊ non hẽat
in bonis unde ſatiſfaciat.ꝙ ſcribendo uel aliud
honeſtũ opus faciẽdo ſalua honeſtate regule il
le ſuo creditori ſatiſfaciat ꝙ nõ. Drimo ergo
executio fieri debet in bonis:ſi qua ꝑuenerunt
ad monaſteꝛũ. Scðᷣo ꝓuidebit ĩ defectũ mõ pᷣ
dicto ĩ ꝑſonã monachi.ex quo euident᷑ colligit
quod obligatio remãſit in perſonam monachi.

¶ He re iudicata

Tertio caſu principali cũ agit᷑ ex facto geſto pꝰ
monachatũ.dic ꝙ obligat monaſteꝛiũ: 2 ⸗ illud

ẽ agendũ.quod tn ẽ itelligẽdũ ut nõ. Inno. in

d.c.cũ oli.⁊ nõ.in.d.c.piculoſa.æ in.c. qð qui
buſdã. S fideiuſſ.? hoc quo ad primũ pricipale
dictũ. Quo ad ſm an religioſus poſſit pꝛocura
tor ↄſtitui.ↄcludit h̊ Inno.qꝙ pro unilitate mo
naſterij æ abbate ĩpetrante põt idubio ut in iuri
bus.S.allegatis.dubiũ ẽ nũquid poſſit eſſe pꝛo
