plene pꝛobent coadiunnant tamen plenas pꝛc ba
tiones. ex quo colligit illud que non pꝛoſunt ſin
gula e circa hoc quero utrum hoc ſit
nerum indiſlincte nt probationes imperfecte cõ
iunguntur ad faciendam plenam 2 perfectũ pꝛo
bauionem.nidetur ꝙ non. uidemus enim ꝙ te
ſtes ſingnlares nihil pꝛobant in. c. cum dilecti ðᷣ
electionibus ⁊. c. licet S̊. eo. et multa imper fecia
non faciunt nnum perfectum: ut in. c. quorun
dam cum glo.i.xxiij.diſ. Solutio aut probatio
nes diuerſe tendunt ad unum: aut ad diuerſa.
Primo caſu ſunt commiſcibiles:⁊ ſi ſunt ſuffi
cientes ad iudicis animum inducendum ad ple
nam credulitatem inducunt etiam ad plenaʒ pꝛ0
bationem:iuxta ea que dixi i.c.tertio loco S. eæ.
Et hoc procedit ſiue iſte pꝛobationes ſint eiuſ
dem generis:ut in duobus teſtibus: ſiue ſint di
nerſi generis:ut ninus teſtis cuʒ fama:iuxta no
tata in.c i.de appellationibus ⁊.c.ueniens.j.ti.
proxi.Et hoc in caſu quo fama facit ſemiplenã
probationem: quod quando ſit dicam in preall.
.c. neniens/ Idem in alijs pꝛeſumptionibus. c.
2 adminiculis concurrentibus:cum uno icſte de
niſu nel pluribus de creduliſate: ut hic ?⁊ proba
tur etiam in dicta.l.iij. ff. de teſtibus.⁊=.iiij.q.iij.
ſi teſtes z. c.cauſam que de re.iudi.⁊ dixi in die
to. c. tertio loco. ¶n ſecundo caſu cũ tendũt
ad diuerſa: tunc non ſunt commiſcibiles.exem
plum in pluribus teſtibus ſingularibus. Idem
uidetur ſi aliqui teſtes deponunt de mutuo ſed
non peꝛfecte:⁊ aliqui de confeſſione mutui enaʒ
non perfecie ut non coniungantur ad feciedam
plenam fidem: quia mumum et conſeſſio ſunt
diuerſa:neque tendunt ad faciendum nnum to
tum:cum ſepe ſit nunum ſine reniquo:ad h̊ quod
legitur z notatur in.l.ij.F.i.fl.de excu.tuto.æ.l.
.i. C. quando mulier. officio tutel. fun. ſacit die
tum.c.licet ſupraeodem. ¶WMec ſunt de mente
HBiꝛr. in. 1.i. F. ideʒ cornelio. ff. queſti. z. l. ad
monendi. ff. ð inreinr.? Cal. in. c. neniẽs preal.

¶ De ꝓbationibꝰ.

¶ Hunc eꝛgo extꝛa gloſam opponitur ? nide
tur ꝙ ad. iſta adminicula non ſit ꝛecurꝛendum i
dinifione dioceſis:ſed defendendus eſt poſteſſoꝛ
donec plene fuerit probatum de proprietate peꝛ
contrariam partem.l. fina. C. de pꝛobano.nec
poſſeſſor debet artari ad docendum de niulo
ſue poſſeſſionis.ij.q.v.in principio.l.cogi.EC.
de peti. heredi.⁊.c.ex litteris ſupra eodẽ. CEr
dictis Innocemij er aliorum porelſt triplex ſo
lutio colligi. Drimo quod pꝛocedat iſte texins
quando non conſtat de fiꝛma poſſeſſione alteꝛiꝰ
alias pꝛocedit contꝛarium:pꝛo bhoc allego bo
num textum cum ibi notatis in. c.i.de religioſis
domibus. ecunda ſolutio quod cotra poſ
ſeſſorem erat hic nehemens preſumptio ininſti
cie:cum ibi non probanerit eaʒ bhabuiſſe a Na
pa uel ab alio habente in hoc poteſtatem:nec
preſumprio poterat iuuare:cum de nono hec lo
ca fuiſſent ad fidem conuerſa: z ſic talis poſſeſ
ſio non ꝛeleuat.c.di. contra morem. ¶Æ nõ
hanc ſolutionem ex qua infero:quod ſpiruiualia
iuſte non poſſidentur eo quia poſſidentur. un
nudus poſſeſſoꝛ poteſt peꝛ iudiceʒ moleſtaꝛi: uel
ſi eſt preſumptio iniuſtitie contꝛa cum:niſi do
ceat de proprietate: facit.c. ordinarij de of. oꝛd.
li. vj. ? quod nõ.glo. in regula beneficium de
regulis iuris lib.vj.¶ Secus eſt in alijs rebus
prophanis:quia in illis inſte quis poſſidet:nec
tenetur nꝛadere poſſeſſionem:niſi probanni pro
prietatem dicta.l. finali. ¶ Rationem diueꝛſita
tis puto bhãc tempoꝛalia nacantia licet ſine alicu
ius iniuria ? peccato occupare:quia quod in
nullius bonis eſt hoc naturali ratione occupan
ti conceditur:inſti de rerum diui.. feꝛe igitur
er. i.di.ius naturale.ſ reſumitur enim res il
lius qui eam poſſidet: niſi ab alio doceatur con
taꝛinm. Sed ſpiritualia non poſſunt occupaꝛi
licet uacantia:ſed dicunt haberi a nicario Chri
ſti nel alio deputato ab ceo ſen auctoritate cano
nis. ut notanteꝛ dicit hic Innocentius in fi. facit
qð notatur in.c.conqueꝛente de officio. oꝛdi.et
quod dixi in. c.olim.el.iij.de reſtitu.ſpolia.meꝛi
to hic incuritur ad libros antiquos ⁊c̃. er
tia ſolurio.ꝙ quilibet epiſcopus hic occupaue
rat inquantum poterat et conſtabat de occupa
tione: et ideo apa mandat queſtioneʒ decidi:
ut in terw. ¶ Alrimo opponituꝛ ꝙ nõ poteꝛat
ex illo eſſe contentio hic de finibus quia dioce
ſes fuerunt limitate ? etiam prouincie lõge ante
aduentum chriſti:æ ſecundum traditionem gen
tilium ? collationem ſuorum preſidentium apo
ſtoli poſtmodum conſtituerunt primates archi
epiſcopos et epiſcopos.xcix.di. c.i.?.lxxx.di.c.
.i. 27. xiij. i. c. i. G Ex dictis doctorum colligo
quattnoꝛ ſolntiones Mꝛima quod licet apoſto
li ordinauerunt in quibus locis eſſent epiſcopi:
nõ tamen diſtinxerunt eniſcopatuũ fines ſecun
dum Innocentinm. ¶ Wnde ſecunduʒ. Hoſt.
unus epiſcopus excommunicabat ⁊ ſepe alius
abſoluebat: ? ſic exeꝛcebãt omnes inriſditionẽ ĩ

ſolidum: facit quod notatnr in. c. cum ſit roma
na de appellationibus. Licet hec ſolutio ſu uera
in ſe:mihi tamen non placer quo ad textum no
ſtrum:quia hic prefſupponebatur diuiſio antiqui
tus facta:cum de ea mandetur inquiri. ¶ Secũ
da ſolutio etiam Inno.quod licer apoſtoli ali
qua diuiſerunt: non tamen omnia Quaſi dicat
forte eꝛat de illis que nondum fuerunt dimie.
Tertia ſolutio quod licet olim fuerit facta diui
ſio:tamẽ ꝓceſſu tẽpoꝛis potuit mutaꝛi ⁊ offuſcaꝛi
ſepe en traciu temporis mutatur æ ꝑduur ſeu
ignoratur rei ⁊ loci origo.xij.q.ij.longinquita
te. ff. fi. regũ.in finalibns ⁊ in.c.ex litteris.S.e.
2 hec bona ⁊ uera uarta ſolutio ad idẽ tẽ
dit ⁊ ẽ etiam uera:ut propter multas uarietates
que cotidie fiunt potuit inſurgere iſta dubua
tio.nam propter delictum populi priuatur ciui
tas dignitate epiſcopali.xxv.q.ij. ita nos.
Item ſepe duo epiſcopatus peꝛ Napam nni
untur:⁊æ nuna eccleſia ſepe erigitur in cathedra
lem ⁊ datur ſibi nona dioceſis. ¶ Er. ex bis 7
multis ſimilibus poteſt oriri confuſio limitum
que debet determinari per ea que habentur hic
27 ad.c.plures.xvj.q.i.quod uidetur alium mo
dum pꝛefigeꝛe. In diffinitione huius queſtiois.
multipliciter reſpondeẽt doctoꝛes. placer mhi il
la. ut iſta diſpoſitio addatur ad illam:et ſic ſunt
duo remedia ſucceſſiua non ſunt hic alia. Ab.

probari matrone pex

quas nirginitas probatur hoc: dicir.
communis diuiſio fa ibi mandamus. ( N5.

ex principio ibi z.g.puellam ⁊c̃.qð cum agitur
contra monachum uel monacham ⁊? reuocaiur
in dubium de ipſius ingreſſu concipiendus eſt
libellns in perſonam ipſius monachi ? non mo
naſteri. ut hic pꝛobatur aperte. Quid autem
nbi non reuocatur in dubium ingreſſus:ſed agi
tur ratione contracius nel delicti prius inini uel
commiſſi dic ut legituꝛ æ nota.ut in aut.canſam
que fit cum mõacho ⁊ aliquid teiigi in.c.in pre
ſentia. S. e. ¶ HNõ.ſecundo ꝙ publicatõ atteſta
tionum non impedit in cauſa matrimoniali pꝛo
ductionem nouorum teſtium:etiam ſi tendat in
preiudicium matrimonij ſpiritualis. hoc enim
fit non tantum in fauorem matꝛimonij carnalis
quantum nt euitetuꝛ peccatum imminens in diſ
ſolutõne legittimi marrimonij:de quo dic ut ple
niſſime dixi in.c.iurauit.S.eo. el nõ ſic fʒ
alium intellectum quem do ad iſtum intelleciuʒ
non ponendo aliquam ſpecialitatem i matꝛimo
nio: quod ubicunq; cauſa eſt decidenda per iu
dicium petitorum ita quod teſtes non poſſunt
deponeꝛe de neritate ſed de cꝛedulitate ſecunduʒ
ꝑiĩtiã artis pnit teſteſ ꝑitiores publicatione poꝝ
nõ ob. recipi:quia pmi de facili potueiũt ðᷣcipi.
ꝓ ðᷣ rõ tex.ibi ſepe manus fallit᷑ ⁊c.ꝙ poſſʒ pꝛo
cedere quãdo recipiuntua: uel iudicis officio nt

lonmknitindndpn .
niriiit nind
gitim ca ſe ſuum
llctti u
ugteh d Strcl
oefmne,rse r nrin
Seinthrra umi Aum
pſtftincnig enn ,
UAiserci o Cert aw
Kaͤtridciigisrarhebr

Katenanda
Oindiucniekins

kuzs lsn iiſ
itguatnernliinin

erieyin,
ſnſifni tiri n i

ſehirie .
lulſtrin

Ma
Unſenon .
neninbeſſte

nſe,

ne gerſt 5 nfunn nct
4
mcn nn nntmtſfict
N Ur rqe, 4 Nintr

Sithna Ca bise
mldas ecionin orfio Uniwn

1 Qnmm WWcne ddenln bie
ts N gd antdden Monnfto⸗
nprßgre Indffniton Pulnsgotſis,
mptui ehpnti dlora en r
lMyoßvlt atur mn lung i⸗ r
allmn iirta ,.

uſn. Cſs Prſin 1

Pfobuni natrone per
nsognins gobann doldil.
Aoſo falbi mancamos, R.
bbitghuelun te d un agin
nacbomoc nomcbamt euocanu
beusingrchi Concſpiendns eſt
vetopan lns onchld nond
di ndun enk. Qucd men

aniogrelnsledagi

õ 4
eCmSnd icn ii nil

irne vonn Min N
cnſezzunt no u iu
cmnnr r ihi niiiſc

Fot⸗
undg lunͤan
irant mumontiid

hr ad ꝑtis iſtãtiã cni nil poſſit iputari qr̃ illos P

ns nõ ꝓduxit. ar. c. fi. ꝗ. ma. accu. poſ.? nide oĩ
no qᷓ dixi le ndofnits el vance 1
teſtes ſuꝑ ꝑiria artis eoꝝ poſle tãqᷓ; cꝛioſos ⁊ in
honeſtos reprobari ? nõ. ibi boneſiss ꝓuidas
2 pꝛudẽetes ⁊c.qᷓes debẽt eẽ ꝑiti ĩ aꝛte ni eoꝝ te
ſtioniũ ſit in oĩ ꝑte nalidũ.ñ.n.ſufficit ſola ꝑiria
ſed ẽt honeſtas reqrit᷑ ad hoc.I magiſtros ſtndi
oꝝ. C. de ꝓfe.⁊ medi.lſi x. ( alio niꝛgi
tas dẽ hꝛe puilegiũ i. progatinã æ dignitatẽ ſpa
lem qᷓ; panciſſimi hnit cũ ut ait Grego.pauci ſi
ne nitio incontinẽtie reꝑiũt.l di. qꝛ tua:muſtiqʒ
hnt corporis iĩtegritatem: ſj nõ ipam Vrnte Vgi
tatis ꝙ declara ut nõ.i. c. niſi cũ pdẽ.de rennn.
iĩ glo.ĩ vbo Viutũ ⁊ facit ꝙ le. ⁊ nõ.i.c. net ſolo
.xxxij. q. v. Inſuꝑ põt hic nõri vnũ bonũ dictũ
qꝙ; ĩ cã ĩ ꝗᷓ exuberat iudicis officiũ põt eẽ inöx ꝑ
te nõ excluſa teſtes ex officio ſuo ꝓducere:ut ꝓ
bat tex. ibi cureris ⁊ẽ. Et ſentit Joa.an.hic ſuꝑ
iſto vbo curetis ⁊ facit ꝙ hẽtur i. c. oſtitusꝰ7. c.
oblate de appel. æ nõ ·i. l.iiij. F. boc ãt iudici
um de dã. infec. ¶ Op. ? uẽ hie ãte oĩa muli
eꝛ eꝛat maꝛito ꝛeſtimẽda: ut ĩ. c.ex rꝛaſmiſſa ⁊.c.
ex conqſtione de reſti.ſpo. So. glo.i.q bic iſta
fatebat᷑ ſe vgiem ? mõachã.un ſi erat uiꝛgo tẽn
it monachatꝰ ⁊æ ꝑ ↄñs ñ dʒ reſtitui ð ↄuer.ↄiu.
.c.ij. T. c. ex publico:æ pẽdente iſto dubio nõ dʒ
reſtitni ne corrũꝑet᷑ ab eo. ¶ Mõ. z põdeia gl.
qꝛ ſẽtit ꝙ ceſſãte cã mõachatſit mulieꝛ reſtituen
da marito:lʒ nõdũ ab eo cognita fuerit. Joan.
an. ur̃ ſẽtire Sriũ ꝑ illud.c.ex tꝛãſmiſſa:qꝛ ut ibi
pʒ nõ hẽtur hoc caſu poſfio ſine copula ⁊ dicit
addqẽdũ ꝙ dixit ĩ.c.dudũ qe ouer.ↄiu.⁊ ſic ſim
płꝛ tꝛanſit hic do. An.¶ Sed iu dic ꝙ ſi hbabn
it poſßionem ↄingis ſine copula fiet ꝛeſtirutõ q
ad cet᷑a dẽpta copula ſi timeat᷑ de corruptione
nec poſſit ſufficiẽter ꝑ cautõeʒ ꝓuideri:ut ꝓbar
in. c. as de reſti ſpo. Sed in iſto caſu non fiet
qꝛ allegãdo ĩgꝛeſſũ ꝛeligiõis negat ſpoliationem
7 ſic ãte reſtitutõem dʒ fieꝛi qõ ꝓut qr̃ h ⁊ ð mã
nide quod plene dixi in. c. ex ꝑte de ꝛeſti. ſpolia.
4 MQuero ad qd uolebat iſte iducẽ teſtes cõtra
młieꝛes pus ꝓductas ad ꝓbãdũ vginitatẽ glo.
ij rũdet ꝙ noſebat eas repellẽ a teſtimonio tan
ꝙ; crioſas ⁊c̃. Et nõ.bñ glo.q̃les dñt eſſe teſtes
q aſſumũt᷑ rõne peꝛitie ⁊ dixi ſuꝑ tex. ł ̃m Inn.
dic ꝙ forte nolebat eas ꝓbare fuiſſe coꝛruptas
łnolebat õ eas iducẽ alias mꝛonas honeſtioꝛs
et plures aſſerẽtes ↄrium qᷣbꝰſtãdum ẽ i.c.iĩ nꝛa
j.ti. ꝓx.dic ẽt ꝙ ſi non ſint plures dummõ ſint
ꝑitiores pᷣualent dcis alioꝝ licʒ pluniũ.ar.d.c.in
nẽa er tetigi i. c. ꝓpoſuiſti. ö.e. ¶ Blo. nultia int
ceta colligit ar.ex tex.ꝙ ĩ cã miimoniali apenis
atteſtationibꝰ alij reſtes recipi pñt Sↄ qð op.ð.c.
iurauit. S. e. dic plene ad Sꝛinʒ illiꝰ. c ut ibi dixi
2 dic hoc eẽ viſſimũ ĩ ſe nolẽdo põeꝛ ſpãlitatem
i mẽimonio.ſed aliqͥ uolẽtes hic pone? aliquam
ſpãlitatẽ. ut HGof. dicũt ꝗꝙ hic loqᷣt de q̃dã ſpali
ex ordiem ꝓbatõe ĩ ꝗᷓ rõ legis de ꝑcõctatiõe at
teſtarõis et ne aliqd addatr᷑ miuat uil corrigamux

CEanſan.

locũ non hʒ ſᷣm eũ.unde dicebat hic Vic. q rei
terat᷑ ꝓbatio hic:ut euigilet bonũ ↄſideratiõis.
AIdẽ ĩ aſpectiõe iſſoꝝ.C. de fi.iſtrum.l.ult.⁊ in
aſpectiõe finiũ.ff.fi.regun.ſi irruptiõe..ad of
ficium:q̃ſi nelit iſti dicẽ ꝙ hic ñ eſt timor ð ſub
ornatiõe:qꝛ nõ hnt alia facẽ niſi diligẽter inſpi
cere ⁊ referre. Sʒ certe hec rõ nõ mihi ſaniſfacit
qꝛ nidẽs ſe ſuccũbẽ ĩ cã poſſʒ corrũꝑe teſtes ut
referãt ſe diligent examiaſſe ⁊ repꝑiſſe illam coꝛ
ruptã uł vginẽ ſᷣm appetuũ corrumpẽtis. dico
ergo ꝙ ant ẽ ſpãle.ut ĩ gl. aut ꝓcedit qñ cã de
cidit᷑ iudicio ꝑitoꝝ:qꝛ de facili pnt decipi. ut in
tex.⁊ ſuꝑ eo dixi. Aut ꝓcedit ex officio iudicis
nt. S. dixi ĩ quo ceſſat ſubornatõis timor: ut nõ.
i.c. nenerabili ⁊.c.cũ clamor.j.ii.ꝓxi.Aut loqͥ
iur nõ facta adhuc publicatõe alioꝝ reſtiũ. Naʒ
pñt teſtes qñ reprobari nõ publicatis eoꝝ dic
tis:ut.c.lʒ.S.e.⁊ nõ.plene ĩi.c.ex ꝑte ade d teſti.
2 ſic multipłr i hoc põt itelligi iſte tex. ¶Enio
gl. qrit ꝗᷓ ſũt priuilia vᷣginitauis ⁊ colligit mlia ⁊=
iter ceta d'ẽ ꝙ vᷣgitas ẽ ſola.q potẽs e deo ani
mas pntare i aut᷑.ð leno. ⁊c. Mo itelligas gl. ꝙ
alie Vtutes hoc nõ poſſint ⁊ ſic ꝙ ꝑ uerbũ ſola
hẽar excludẽ als viutes:qꝛ male dicẽt ꝑ.c.firmi
ter. F. fi.S. ð ſũ.tri.ubi dr̃ ꝙ nõ ſolũ vᷣgies et
tinẽtes:ſʒ ẽt ↄingati pnit uirtuoſe niuẽdo nitaʒ e
ternã acquirẽ. Sʒ itellige ꝙ illa ſola ꝑ ſe ẽ ſuffi
ciens ſine oꝑibꝰ aliaꝝ u rtutũ:nõ tm itelligas ꝙ;
ſit alias nicioſus: ſʒ ꝙ ẽt hꝛet alias uirtutes ac
ceſſoꝛie tñ:lʒ nõ principali a ipoſſibile e hꝛe
unã uirtutẽ ſine alijs ita iuicẽ ſũt colligate:ut in
.d.c.niſi cũ pꝛidẽ cũ gl.pal.⁊ fac̃.xxxij.q.i.cũ re
nunciat᷑ z. c. defleat peccator ð re. inun. Scðo
dicit gl. ꝙ ſolũ vᷣgies bñt lanreolã.diẽ h Moſt.
ꝙ et martyres pᷣdicatores hẽbũt laureolã.unde
dicit ꝙ beatꝰ Jo. bap.habuit triplicẽ laureolã:
fuit vgo pᷣdicator ⁊ martyr.iõ dẽ i bymno ipᷣinſ
ſerta terdenis zc: æ dicit Jo. an.ꝙ laureola eſt
quidã ſplẽdoꝛ pᷣcipuus qui pᷣdiciis confert᷑ quo
ab alijs ſanctis diſtinguunt᷑:? vr lanꝛeola ab ar
bore lauro q nunqꝙᷓ uiꝛiditatẽ deponit ⁊ oliʒ nic
tores coꝛonabanĩ ea cuʒ laude. Eſt. n. ̊ laureo

la corona laudis.dic etiã ꝙ põt nũcupari lanre

ola ⁊? dẽ ab auro deriuatine ꝓpter ipſiꝰ ſplendo

rẽ. ¶ Altimo e glo. quero qualiter defendʒ ſe

hec młier:ex quo dicebat ſe moachã:dnt Gof.
2 Hoſti.ꝙ cũ iſta mulier ſu ĩ poſſeſſione mona
chatus defendetur lite pẽdẽte per ſindicũ mona
ſterij:æ hẽbit expenſas a monaſterio.cũ nõ nide
atur hꝛe ꝓpriuʒ de accu.c.ex ꝑte et.c.olim:et ſi
apparebit cognita educetuꝛ de monaſterio cum

rebus eam ſequentibus nõ cum his qᷓs ſeꝑatim

obtulit facit ſm Jo. an.ꝙ nõ.de elec.coniu.qð
a te et in. c. de re.et ſic ẽt trãſir Hu. et Inn.
nidẽt᷑ iſti eꝛgo uelle ꝙ niciaro ĩgꝛeſſu n ꝛenocãt
bona collata monaſterio ſeꝑatim ab ingreſſu:
ſed tin illa q tranſeũt ĩ monaſterium acceſſorie
ad ꝑſonam Zu vo dic melius lIʒ glo. in anc.in
greſſi.C. ð ſa.ſan.eccle.et ĩ coꝛpoꝛe un ſumit et
in aut. de mo. F. illud ſẽtiat ꝙ hic Gobf.æ Ho.
e i

HBar. tñ alind ĩ dicta anẽ. ingꝛeſſi.uñ diſtingue
poſt eũ ſic ꝙ qñqʒ quiſ o biulit ſe nec aliquã mẽ
tionẽ fecit de bonis:ita ꝙ bõa trãſeũt acceſſoꝛie
ad ꝑſonã iu nõ.i auc.igreſſi.C. ð ſa.ſã.eccł.c.
in pꝛeſentia. S. e. ? tũc fʒʒ oẽs uiciato expꝛeſſo.:
ingreſſu uiciatur tacite bonoꝝ trãſitus:qnqʒ qͥs
obtulit ſe ⁊ expꝛeſſe ẽt contulit ſua:æ tunc ſubdi
ſtingue:aut credebat igreſſum tenere aut ſciebat
nõ renere.pꝛio caſu bona recuperat licet expᷣſſe
collata qdð ꝓbat Bar. pꝛio ꝑ.l.ſi pater ⁊. l.nec
apud. C. de here.iſii.ubi ſi aliqnis credit aliquẽ
fratrẽ uel filiũ:æ hac ↄtemplatione relinqun ſibi
bõa ſua reꝑto ↄrio illa bõa auferunt᷑ ab eo cui
fuerãt per erroꝛẽ relicta neniunt ad ſuccedemes
ab iteſtato: æ de hoc nliio ẽ tex.nõbilis ĩ.d.l.nec
apud. Ad idẽ ꝓ pꝛio dicto adduco.l fi. ff. ð he
re.iſti. fac.xvij.q.iiij.i.c.fi.adducit ẽt Har.l.ñ
oẽs.ff.ſi cer.pe.ubi ſiquis donanit ⁊ tꝛadidit cã
moꝛuis dona. reuocat cõnaleſcẽtia ſuꝑueniẽte ita
in ꝓpoſito iſte qui irrauit religionẽ ur̃ donaſſe
cã moꝛtis mũdane:cũ ſu moꝛtuꝰmũdo.l.deo no
bis. C. de epiſ.⁊ cle.⁊.c.placuit.xvi.q.i.cũ eꝛgo
nõ ſit moꝛtuꝰ dʒ poſſe reuocare ad idẽ. ff. ?. C.
de ↄdi.ob cã.da.⁊ cã nõ ſecu.ꝑ totũ ⁊ hãc opi.
expꝛeſſe ſentit gl.i.d.c.qð a te.hec opi.mihi pla
cet qñ ex cõiecturis a pꝑet ꝙ rõne ingreſſus illa
bõa ↄtulerit:utputa qꝛ ipꝛe ingreſſus dedir oĩa
ſua:nõ.n.ẽ pſumptio ꝙ dediſſet oia ſua uel ma
ioꝛẽ partẽ ſine ſe.aꝛ.illiꝰ.c.fi.xvij.q.iiij. ⁊ de re
nũc.c.ſuꝑ hoc uel ſilłuer ſi nõ dedit oĩa nuł maio
rẽ ꝑtẽ aliqua expᷣfſit:cx quibꝰ appꝑet de tacita itẽ
tiõe ſua.ar.l.lʒ.ff. de le.i.uel dedit ĩ ipſo puncto
igreſſus. Secꝰ qt nubi ex ĩiteꝛuallo aliqua donaſſʒ
nel alijs coieciuris pᷣſumi põt ꝙ nõ cã ingꝛeſſus
donauerit:qꝛ ꝑfecta donatio nõ reuocat᷑ ĩ.c. fi.
de dona. z. C. de dona.ꝗᷓ ſub mõ fiũt. l. perfecta
donatio. ¶ caſu qn ſciebat ingreſſuʒ nõ tenẽ
nõ reuocat ᷣm bar. ⁊ bene ꝙ u libere donaſſe.
ar.lI.cuius ꝑ erroꝛc.ff. de re.iur.⁊.l.cãpanus.ff.
de ope.li.ceſſat.n.hoc caſu dicta pᷣſumptio ꝙ fe
cerit cã ingꝛeſſus ⁊c̃. ls ab
alſus. Acta et
Bm bone. litis oꝛdinarie fa
cſa coꝛam pꝛimis iudicibꝰ fidem faciũt
coꝛã ſcdᷣs.h.d.¶ ¶ Et de eodẽ facto de arbi.cũ
ipꝛe ꝓpꝛie nõ diuidit.ponit.n.cuiuſdã cõmiſſio
nig foꝛmã bimẽbꝛẽ ? im membꝝ ibi aliquãdo.
i ſinglarit᷑ iſtũ tex. ꝓ cõſuetudie quo
rũdã iudicũ maxime rectoꝝ ⁊ ptatũ aliquoꝝ lo
coꝝ qui finito officio rerinẽt apð ſe oꝛigialia ac
toꝝ ſeu geſtoꝝ tpꝛe officij:ↄꝛiũ m innuit tex. in
.c.qm S.e.debẽt.n. remanere apud ſcriprores:
ut ibi nide oĩno ꝗᷓ ibi dixi. Jo. an. ibi ĩtelligit ꝙ
de facto poriꝰ ꝙᷓ; de iure remãſerũt hic apud in

dices. Et ſʒ hoc collige aliud nõbile ſic. ¶ Mõö

ꝙ lʒ acta oꝛiginalia debeãt remaner̃ apud nõnũ
cauſe tñ ſi reperiãt᷑ de facto apud indicem etiaʒ

finita inriſditione noò ꝑ hoc eoꝝ fideſ nacillat:ut
bic qð tene mẽri. ¶ Mõ. tertio ⁊ tene ſꝑ menti

ꝙ actis ꝑditis nõ pᷣſũitur ↄteſtatiõe lins uel ali

¶ teſibus.

is actis ordiatorijs uel deciſiuis niſi alꝛ ꝓbent
iterueniſſe puta ꝑ teſtes uł paꝛiũ cõfeſſiões.Ex
hoc ⁊ ex tex.nõ unũ ſingulaꝛe:ꝙ lʒ acta ſubſtan
tialia iudicij nõ depẽdẽt a paꝛtiũ cõſenſu:ut illa
poſſint obmitteꝛ uł nulla ratificare de lit᷑.conte.
.c. uno de elec.dudum. el.ij.l.nemo põt cum ibi
nõ. ff. de le. i. q; nõ.· Inno in. c cã.j.ti.ꝓxi.
Si ni dubitat an iſta iteꝛueneꝛit uł ꝑditis actis
oꝛiginalibus uel alio mõ ſtat᷑ ipſaꝝ ꝑtiũ ↄfeſſio
ni: ut h̊ ſingularit᷑ ꝓbat᷑.Ct ſic habes caſum ſin
gularẽ in q ſuꝑ ñ depẽdẽtibꝰa mera facultate ꝑ
tiũ ſtat ipſaꝝ ꝑtiũ cõfeſſioni S.c.ſuꝑ eo.ð eo qͥ
cogno.cõſag. ux. ſue:ſed dic hoc cõtigẽ qꝛ trac
tabar̃ hic de modico uł nullo pᷣiudicio:nec imi
nebat pactũ cũ alterutro caſu:acta vo n ſubſtã
tialia prit ꝑtes cõi cõſenſu ratificare:ut ĩ.c.cnm
cãm palle. æ ibi Inno. nide iñ unũ exqſuuʒ mo
dũ ratificãdi oĩa acta ẽt nulla ꝑ glo. ? Haꝛ. in
.l. mutari. ff. ð̊ ꝓcur. ut ſi dicat libelluʒ de nouo
ꝓduco poſitões capitula teſtiũ depoſitiones ⁊c̃.
? reus eodem ordie rudeat qð an ſu neꝝ alias
examinani. enio ad glo. æ primo colligit
ꝙ acta origĩalia depẽt ſẽꝑ ꝛemane? apud iudicẽ
ſiue ſcriptoꝛẽ ⁊c̃. ¶ Nõ bene glo.dũ loqt᷑ alter
natiue.ſẽtit.n.q.c.qm.S.e.ſupppleat᷑ per iſtud:
ut ſic non ſolũ apud ſcꝛiptoꝛes:ut ibi:ſed eriam
apð iudicẽ:ut hic ꝛemane debẽt dic ut. S.dixi ⁊
nide in. d.c.qm ubi pleniꝰ¶ Scðo colligit ꝙ;
atteſtatiões ĩi nno indicio recepte fidem faciunt
coꝛam alijs. ¶ Adueue hoc idiſtincte uerum ſi
iſtãtia nõ ẽ adhuc ꝑẽpta:qͥd ãt ꝑempta inſtãtia
nið plene qð diceꝛet᷑ ĩ. c.cãʒ.j ti.i.? ꝑ Maꝛ. i.l.
cũ lite mortua ⁊.l.cũ apud.ff.iudi.ſolu.dicit in
hoſt. bic ꝓbari ꝙ iſtãtia litis nõ perit curſu tꝛiẽ
nij cũ h lis fuerit ichosta ipe Celeſtini ? ꝑ In
no.cõmiſſa:cui poſtea ſuceeſſii Honoriꝰq plus
nſtra triẽniũ uixit ⁊ mõ erat coram Oꝛegoꝛio
Tau plene de hoc uide qð dixi ĩ.c.pe.S.de iudi.
an ãt faciant fidẽ acta adhuc nõ publicata uide
qð plene dicet᷑ i.c.cãm:alie glo.ſunt faciles.
Ey glo q̃ o pone alicui mãdat᷑ ut faciat ſibi ex
biberi ꝓceſſum alicuiꝰcãe:nunqd ↄ tale reſcrip
tum poſſit de ſurreptiõe obijci:acta ꝙ hoc fuit
alteri cõmiſſũ de quo nõ eſt facta mẽtõ in ſcdðᷣo.
Inno. et hoſti.ꝙ ſic de reſcrip.ceteꝛũ niſi ꝑ ap
pellatõem?uł alio mõ ad ſupeꝛioꝛc fuiſſet cã ðᷣuo
luta:qꝛ tunc vʒ de off..dele.paſtoꝛalis.S. pteꝛea
nł ſi partes fuiſſent abſolute a primo iudice ab
obfuatione iudicij.C. de iudi. ꝓperandum. Et
nõ hoc ultimuʒ uel alit᷑ expiraſſet iuriſditio pmi
ludicis:et hec ſufficiunt. Nico. ab.

¶ De teſnibus ? atteſiationibus hyica.

¶ MRubrice hꝰ otinuatio pʒ ꝙ ex ↄtinuatõe fa

in pꝛecedẽti ti. uel magis ſpecifice cõtinnãco ad
Nicã ꝓximã pcedẽtẽ cõtinuatur ſic. Supꝛa uiſũ
ẽ de ꝓbatioibꝰ in gñe meꝛito ut mã magis claꝛe
ſcerʒ ſubijcit de ſpebꝰ ꝓbationũ plureſ.n.ſt ipᷣiꝰ
ſpẽs ¶ Hiã quqʒ ꝓbat peꝛ teſtics. añʒ per ifiza

ut Mrimmmiiin J
onclrcntr wi
umntiium min
pdendn

Autkerr

iiillnmns in
Pyocichatau i
Cai gctcs erc
MK N NGAse
uſtii dee Nin
Rrmunaiwant
prkiedunnn
itennentiti
aiinügumze
iſbamnmnn ire
Muninng re ,
i “

imfticl⸗ annt
legi inſüin
aee . r
0A

hiicllni An

. deng lcäiae
lanng ane ei af
mſti nd ſaporznn itialann
ndin e mmmiͦntit et igfe
1cnn mn mw ali
iw/ utnnmnetittei
6 Srutumg 1
uhur enn g, ir enns ine
eriicchiit Bnil.
A t. Cö apNd ii ſon dicrtß
niggitäna nis ndert otand⸗
urntichorn he Cochind N
i oſer acteſt Doror qpns
iuicke no an toran Orcgond
dedoc iecd ti he⸗ddeinci.
mnir an unne dlemuie
leiit anrie Ho in flled.
. Nor Aliindi rädf
cchon Mon Grmmi zu n
ſrdelnnehnit doil ug

gonſedo:
oniſu de 0o nöcſ huu m dc
Iete n arii nin in

ꝑ pᷣſũptões ⁊ ꝑ iuſiurãdũ iõ de his omnibꝰtrac
tat i ſeqntibꝰ:⁊ qꝛ ꝓbatio:ꝗ fit ꝑ teſtes ẽ effica
tior alijs cum fiat niua noce.. de fi. inſtru. cuʒ
Jo. cũ ibi nõ.iõ pᷣmittit tꝛactatũ de teſtibꝰ? po
ſtea ſnbmittit ð alijs ſpebꝰ ¶ Sʒ ꝓ ðclaratiõe
ſice qri de duobꝰpꝛimo qꝛit qꝛ diẽ ð teſtibꝰ ĩ
pluꝛali cũ ĩ.C.⁊.ff.ſolũ fit mẽtio ĩ ſinglaꝛi.fo qᷓ
re ſubijcit de atteſtatõibꝰcũ ſufficiebat dixiſſe de
teſtibꝰ ſiẽ fit ĩ. C. =.ff. Ad primũ dictt Jo.an h̊
eẽ ð̊ arbitꝛarijs qᷓ ðpẽdẽt a pᷣncipũ noluntate:ð
qbꝰ nõ tenemur rõem reddere.l.nõ omniũ.ff. ð
legi. nõ.i.c.ſi qn de reſcrip.uel põt dici fᷣm eum
ꝙ iõ dicit ĩ plurali.qꝛ ꝛlarit᷑ ĩ qibʒ cã duo teſteſ
ꝛeqrunt᷑. ʒ.e.H.i.⁊.ij.⁊.c.ueniẽs cũ młiis ſilibus
pᷣmũ tn plꝰſibi plʒ ꝙ ur̃ ꝓbari ꝑ hicas ſeqᷣntes
ĩ qoꝰdꝛ ĩ plurali ⁊ tñ ñ reqrũt᷑ plura:ut pʒ ð fi.
iſtꝛu. de pᷣſũp.⁊=.S.de ꝓcu.nbi dicit ĩ pluꝛali ⁊ tũ
ſufficit unus ꝓcurator in indicio.Ego tñ puto
ꝙ iõ dicit in plurali:qꝛ in nigꝛo tractat quot te
ſtes reqᷣrat᷑ qᷓtit᷑ pualeãt alijs qᷓti᷑ ꝛepꝛobent᷑ ⁊c.
un fere torꝰtꝛactatꝰẽ ĩ plurali. Ad fʒ qr̃ dixit ðᷣ
atteſtarõibꝰ ꝛemittit Jo. an.ad nõ.pꝑ euʒ ſuꝑ ſyi
ca de homi.i fa obiectõe fo ſoluit ꝙ tractatus
atteſtatiõum ẽ ꝑ ſe de qbꝰtꝛactãt ſpecifice aliqua
iura ut i.c.ĩ cãis.c.pñtiũ.c.cum cãm cum mitis
ſilibꝰ. Et hoc plʒ.Lꝛactaturꝰ.n.auctõ ð teſtibꝰ
7 ꝑſonis eoꝝ ⁊ nũeri reqᷣſitio ⁊c.ac de ipoꝛum
depoſitõi bꝰ ſeu dictis nõ hꝛent mãʒ geminandi
icam ſubijcit hic de atteſtatiõibus. 1nõ.
ꝙ dictum teſtis appellatur atteſtatio q;doque ðᷣ
poſitio.d.c.cum cãm.

acnit Pꝛene eſt ↄtinens

tria dẽa et cõuter ñ
ſũmat᷑:ſed pꝛo iunenibus ſũmo ſic.
ODrecio ñ debẽt teſtes ad teſtificã
dum iĩduci h̊p:qᷣſqʒ fidelis ad teſtificandum in
duci põt niſi ꝓbet᷑ indignus hoc fo:nemo niſi
ieiunꝰ teſtimoniũ dicẽ põt h̊ tertio et ꝑtes patẽt
ao. prino ibi precio ⁊c̃.nihil.n.dicit ð pᷣce
ex quo aꝛgue ſᷣm Hoſ.ꝙ pᷣces iteruẽire pnt dũ
mõ ceſſet corꝛuptio quo caſu loqt.j.e.quotiẽs.
¶ Mõ.bñn boc dem qꝛ licite rogat᷑ qs ut reſtio
niũ ꝑhibeat ueritati:ex q argue ꝙ teſtiſ ꝓdẽus
a ꝑte ſin alia citatiõe nõ põt tanꝙ ſe igeꝛes ⁊ ſu
ſpectꝰꝛecuſaꝛi qꝛ pcibꝰꝑtis ꝓducẽtis potuit idu
ci ut hic ꝙ bñ nõ.⁊ ſic nõ dʒ dici ſe ingerere:et
ſic repꝑi ↄcluſiſſe dños de ꝛota deci.xxxvj.⁊ ali
qd ſubijciã ĩ.c.ſe.Quare ãt pᷣces ⁊ nõ pciũ iteꝛ
neniꝛe pnt:dic ꝙ citi coꝛꝛũpit᷑ pcio qᷓ; pcibꝰcito
.n.dicit canon uiolat᷑ iuſtitia auꝛo i.c.pauꝑ.xi.
.q.iij.iĩ collatiõe tñ ſpũaliũ ẽt pᷣces ceſſare debẽt

.i.q.i.ſũt non nulli ᷣ quo dic ut legit᷑ ⁊ nõ.in.c.
tnã de eta. ⁊ qli. 5 fo ꝙ edictum ð teſtibꝰ

ẽᷓ ꝓhibitoriũ.ſ.certaꝝ ꝑſõaꝝ ⁊ ꝑmiſſorium ꝛle:
qtz.n. admittit niſi expſſe reprobet᷑. ¶ Mõ ulti
mo unum actum q explicãdus eſt a' iciunis.ſ.ac
tus teſtificãdi:an hoc ſit de necitate an ð hone
ſtate dicam cũ glo.plłes alios actꝰa ieiuno expli
cãdos nide ꝑ glo.i.c.ſacramta ð ↄſe.di.i.et ul

¶ Blacnit.

tra illos addit Hoſti. hic unum.ſ. pᷣdicare vᷣbũ
dei honeſtius.n.fit a ieinno. nide pulchruʒ tex.
HMieronimi in. c.eccłe princeps.xxxv.di. iñ ſᷣm
Jo. an. ſeruat᷑ qnqʒ Sriũ:qꝛ poſt pꝛãdiũ plexqʒ
habet᷑ ppls meliꝰ:æ ꝑ pᷣdicationẽ tũc factã retra
hant᷑ hoĩes a peccatis: uł ſaltẽ tũc deliſtũt ⁊ iter
rũpũt᷑:al nullũ tpᷣs ipedit ↄſiliũ ſane mẽtis.C.ð
trãſ.nõ minorẽ:ſaluo qð nõ.ð offi. dele.oↄſuluit
.F. fi. dic ꝙ iſtud nõ fit ꝓpter defectum rõnis =
ſane mẽtis ↄtingentẽ poſſprãdiũ:ſʒ nt duotius
2 ſobrius recitet᷑ uerbũ dei. Mã tpᷣe ieinnij faci
lius quis ↄpungitur ⁊ elenatur ad ↄtemplatõeʒ
dei. Juxta illud prefatij qð cãtatur in mifſa rpᷣe
quadrageſimali qui corꝑali ieiunio nicia cõpri
mis mentẽ eleuas ⁊c. Quis autẽ dicatur ieinnꝰ
nide bonaʒ glo.in.d.c.ſacramenta:⁊ nõ.in.c. ſi
oſtiterit..de accu.⁊ breniter põt dici ieiunus ꝑ
fecta digeſtione etiã ſine dormitione de ↄſe. diſ.
.ij.tribus licet quidaʒ S reſpeciu dormitionis.
MQuero qͥd ſi pcio teſtes fuerũt inducti rñdʒ gl.
.ij.teſtimoniũ nõ ualere qꝛ corrupti ſũt.⁊ dic ꝙ
pnit accuſari ð falſo.l.i.ff de fal.nõ. Har. in.l.
dinus.ff.de re iudi. nide qð dixi in.c.licet.S.ti.
ꝓx. Et nõ.ꝙ alio nõ ꝓbato pꝛeſumit᷑ coꝛꝛuptꝰ:
2 itelligo iſtũ tex. de pecunia nõ recipienda ꝓ ac
tu teſtificãdi.debet enĩ dictũ teſtis eſſe gratuituʒ
xiiij.q.vV.nõ ſane.nã pro expẽſis fiendis in neni
endo ſtãdo redeũdo licite datur pecunia de quo
dic nt ĩ. c.ſtatutũ i fi. de reſcꝛip.li.vj.⁊.iiij.q.iij.
nẽturus. ¶ Vlteriꝰ qꝛi qͥs dicat᷑ idoneus teſtiſ
dicit gl.iij.ꝙ q̃ibet pᷣſumit idoneꝰ niſi expᷣſſe re
pꝛobet ð pᷣſũp.c.fſi. Hõ.gl.iũcto tex.ꝙ ille dicit
idoneꝰ teſtis qui niła exceptõe legitia repelli põt
tal ẽt dẽ oĩ exceptõe maior ĩ.c.i.ðᷣ oſãg.⁊ affi u
bi nõ ¶ Item qꝛo nunq teſtiſ dẽat eẽ neceſſa
rio ieiunus.gl.ulti.dicit ꝙ nõ ad iſtũ tex. rñdet
ꝙ loqt᷑ de hõeſtate allegat.xxij.q.v.honeſtum
Joa.an.ſuper tex.dicit ꝙ. ſalua glo.poſſet dici
hũc text.ꝓcedẽ i locis nbi ſt hoies ipotẽtes uel
idiſcreti pꝰ potũ.Cõtꝛa hoc facit illa dictio ulłis
negatia nullus ⁊c.⁊ ſic comphẽdit oẽs tã poten
tes ꝙ; ipotẽtes ꝗᷓ ꝓpt᷑ nõ eet abſuꝛdũ dicẽ ut in
differẽter teſtes examinẽt ieiũi:qꝛ ſũt magis ſo
brij. Sʒ ꝓpt᷑ has opiones prias eẽt ſtãdũ ↄſue
tudini q ẽ optima legũ inteꝛpres.de ↄſue.cum
dilectus ⁊ l.ſi de interpᷣtatione.ff.de legi. Dõt
et qri qͥd ðnotet ha ibi ↄuẽtui. Jo.an.expoit.i.
ↄcilio: ⁊ hec expoſitio ſatis ꝓbat᷑ ex ſupꝛaſcꝛip
tione. Mõ ex hoc ꝙ nõ ſolũ cõnẽius dr̃ ꝛeligio
ſoꝝ congꝛegatio:ſed ẽt ↄciliũ gñale.dr̃.n.a cõ
neniendo iĩ unũ nn cetꝰ ↄnetꝰ ſinodꝰ et conciliũ
idẽ iportãt Et ðᷣ his et ꝗqbuſdam alijs nide bo
nũ tex.i. c. i.xvx di. ¶ Altio nõ.i qtum tex. hic
nꝛ repellẽ infideles excipe caſum.c. õ xpᷣianos ðᷣ
her.li.vj.ubi bonꝰtex.cũ glo. Nico.

N nomine domini.

ulla ẽ receptio teſtiũ facta g̊ non ci

tatũ. ODinidit i tres ꝑtes. nam pᷣmo põir dictuʒ

Ee 2

bo ꝓbat legẽ. ktio coͤcludit. fa ibi ne pollea. kiia
ibi ecce. Hõ ex pꝛicipio nomẽ dni ĩ actiõibꝰnẽiſ
iuocãdũ.Cõcoꝛ.xxiij.di.iĩ noĩe dñi.nide pulchꝝ
tex. in. c.nõ lIʒ.xxvj.q.vV.ubi dꝛ omia qcunqʒ ſa
citis ĩ Vbo aut ĩ oꝑe ĩ. nomie ni ieſu xpᷣi facite
gůas agẽtes deo: æ hũ ĩlla Yba oꝛiginalit actuũ
xvij.⁊ facit.i.q.i.cũ paulus.nide aliqs ↄcoꝛ. in
ſpe.de iſtrumẽ. edi.F.ij.ĩ pri. iſ css oͤci
dendas ? iſtruẽédas z oꝛdinãdas ſm ius ciuile:
ex quo canones nõ obniat nið plene iĩ. c.i.ð no.
oꝑ.nũ.⁊ gnalit᷑ an ? qn ualeat lex ciuilis reſpẽu

eccłaꝝ ⁊? ꝑſonaꝝ eccleſiaſticaꝝ dico plene ĩ repe
titiõe.c.qᷓ ĩ eccłax ð ci⸗C H tno ꝙ teſtes

debẽt eſſe cões ⁊ depõere ꝓ utꝛaqʒ ꝑre ? nõ ꝓ
ꝓducẽete tãtis.xiiij.q.v.ñ ſane:⁊ ad hoc inram
tũ aſtrigi debẽt: ut nõ glo.i.c.fraternitatis.j.e.
Mõ.ibi a indice aut defeſoꝛ ⁊c.ꝙ iudex põt mo
uere ⁊ cita? ꝑiẽ ꝑ ſe ⁊ ꝑ aliũ.ſ.defẽſoꝛc̃.i.nũciũ.
quinimo plus dico: ꝙ ẽt ubi reqrit᷑ trina citatio
ſufficit unica monitio indicis:qꝛ illa bʒ uiʒ trine

cirationis:ut ĩi.l.ii.C.quõ ⁊ qñ indeęx uide gl:ĩ
.c.cõſuluit ð offi.dele.ĩ.v.t᷑minũ. tẽ nõ ſuf
ficẽ nnicã cirationẽ ad actũ ꝛeceptionis teſtiũ ⁊

cõit᷑ ĩ medijs cãe ſufſicit nniea citatio.nide plene
ꝑ Inn. 7 a ios.i.d.c.oſuluit aliqd ꝑ eũdẽ in:c.
ad petitionẽ ð̊ accu 6. ibi ſed ipſo pnite fa
cta fuiſſẽt ⁊c̃. ꝙ abñs Otũacit᷑ hẽt᷑ pꝛo piite i ſui
piudiciũ ⁊ actꝰ eo abñte explicatꝰ ꝑinde vʒ ac ſi
eo pñᷣre faciꝰ fniſſet c duari do. 2 otu.
7.c.ii.de arbi.li.Vi. ¶ Nõ ꝙ tpalit᷑ ipeditꝰ nõ
tenet᷑ neĩre nec ꝑ aliũ ↄpere ⁊ actꝰgeſtꝰeo abnte
licet citato pĩde q ad effectũ ĩualidat᷑ ac ſi niła
citatio fniſſz fea ð q aliqd.j. ⁊ ĩ.l.qſiuũ.ff.de re
iudi tẽ nõ. ibi ⁊ ñ ex ieuitabili neceſſitate ⁊c̃.
ꝙ nõ qlibet neceſſuas excvlat:id alibi dicit ꝛex.
ꝙ leuis febꝛicula ? uerꝰ qᷓrrana ñ excuſat.d.l.qᷓ
ſitũ et nõ.glo.in.c.placuit.xviij.di.uide genera
lirer nõ.i.c.qᷓrelã de ꝓcur. bs ibi ad audiẽ
dos teſtes ⁊c.iũcta glo.qꝙ teſtis uẽ recipi ⁊ ðᷣpo
nere qñ iurat:actus.n.depoſitiõis refert᷑ ad tpᷣs
iuramii ad hoc.l.ſi qn. C. de teſti.⁊ tetigi ĩ.c.Iʒ
de ꝓba. luio nõ. ꝙ act? geſt? Z legẽ ẽ nul
lus.cõcoꝛ.x.di.nides ⁊ regula q S ius de re.iu.
li. Vi. ⁊.l.nõ dubiũ.C.ð legi. Et anteꝙᷓ ultra ꝓ
grediar:qꝛ hoc eſt ſatis ntile canoniſtis:qro an
hoc ſit neꝝ idiſticte maxie nbi pena eſt appoſita
diſtigne: aut diſpoſitio ẽ nõ penalis:ut penał pꝰ
caſu actꝰ rłariter ẽ nullus:ut hic ⁊ ĩ iuribꝰ ſuꝑiꝰ
allegaris qð ĩtellige qñ lex bʒ ꝑpeiuã cãm ꝓhibi
tiõis.i.rõ ꝓhibẽdi ẽ ꝑpeiua:ſecꝰ ſi tpᷣalł qð ðᷣcla
ra:ut nõ.i.c.tua ð ſpõ.duo nbi gl.⁊.x.di.uides
Et ẽ bõa gl.declaꝛãſ hoc pꝛiuʒ mẽbrũ qñ diſpo
ſitio ñ ẽ penatł᷑ ĩ rła que õ ius fiunt prealle.quã
omnino nide:ſed difficultas maxima eſt in ſcdᷣo
mẽbro qñ diſpõ ẽ penał ĩ quo uarij naꝛia ſenſe
rũt: ut nõ ꝑ legiſtas ĩ.l non dubium pᷣalle.ubi
p'ene ꝑ Har.i.l pꝛetoꝛ ĩ pri.ff. de no.oꝑ.nũc.
Quidã.n.ſimpłꝛ dixet ꝙ ꝑ appoſitionem pene
ſuſtinet᷑ actus:qꝛ lex n nꝛ tũc ſimpłꝛ prohibeꝛe.
ſed ultra proceſſit apponendo penã hboc neum

¶ He ieſtibus.

.

niſi lex inducat nltra penam ẽt act nu liratem ſi

cut facit tex.i.l.iubemꝰ.C. ð ſa.ſan.ecc.et in.c.

qꝛ propt de elec. hec opio nõ uẽ placere/Mar:
i. d.l.pretor allegat dictã.l.inbemus ⁊ młta alia
iuꝛa que ultia penã iĩducũt nullitatẽ actus. Sed
certe poſſet rñderi ꝙ i ilł inribus lex nõ fuit cõ
tẽta pena extꝛĩſeca:ſed ẽt uoluit induceꝛe nullita
tẽ actus.ipſe tñ/Har.muliũ iſtat ĩ.d.l.ptor ⁊ ĩ
effectu uult ꝙ aut nullitas actus tẽdit in pᷣiudici
um facietis õ legem ⁊ hẽbit locum utrũqʒ.ſ.ac
tus nullitas ⁊ pena appoſita ĩ.l.i.⁊ hoc in odiũ
ipſius ꝗᷓ noluit actum geꝛeꝛe ↄ dictã.l.iubemus
Si vo nullitas actus tendeꝛet ĩ pᷣindicinʒ alteꝛi
us qͥ non fecit legem:⁊ tunc actus remanʒ ua
lidus z pena committitur Ja. de ra. ⁊æ multi alij
aliter 7 ꝓbabilius diſtinxerunt in. d. I. non du
bium ꝙꝙ aut lex penał ẽ ſeparata a lege ſimplicit
prohibente ⁊ munc iducitur actus nullitas ꝛeſpe
tu legis pẽał:aut non reꝑit̃ lex ſimpłꝛ prohibẽs
ſzʒ ſolum reſpectu pene ⁊ ualet actus:qꝛ ex eadeʒ
diſpoſitiõe pena gñał non cõpatitur ſe cũ ſpali:
nt i l.ſanctio leg. ff de penis:ſed ex diueꝛſa lege
bene cõpatit᷑ ſʒ eũ.dns Hal dicit ꝙ qnqʒ nul
liras actꝰnõ eſt pena:utputa qn lex detrahit ptᷣa
ti dãtis ł admiſtꝛãtis nel delictũ pᷣſumit:⁊ tẽ ſpãł
pena iſeꝛta ĩ.l nõ facit actum nalẽ:qꝛ ſua nã pꝛo
hibet᷑ ⁊ hʒ nullitatẽ itꝛſecam. Si ãt nullitas pꝛo
prie loquendo eſt pena tũc hʒ locum conſidera
tio Ja. æ alioꝝ: æ hec idacit ad ſtatuium q caue
tuꝛ ꝙ nullus ↄtꝛahat qui ſoluat gabellam ð con
tractu:⁊ ſi non ſolueꝛit gabellam ſoluat centum
noĩe pene.hoc.n.caſu ut pʒ ex pᷣdictis nalebit
tractus ſᷣm eum:qꝛ lex ultra ꝓcedit imponendo
penam diueꝛſaʒ a pena nullitatis: ut in palleg.l.
ſãctio ⁊ hoc mihi ſatis olʒ. ¶ Et ad primũ mẽ
brum diſtictiõis Mal. facit qð nõ.glo.i cle i.de
iurepa.quã nide. Ad ſʒ z ad dictuʒ Ja.et alio
rũ ſatiſfaciũt iura qᷓ ultꝛa penaʒ ãnullant actum
nã ſi ĩiduceret᷑ actꝰnullitas:fruſtꝛa iura illud expᷣ
merent. Ad unuʒ tñ aduene qð limitat utrunqʒ
mẽbꝛum nõ.n. ſemꝑ ex nõ obfnantia legis idn
citur nullitas ipſo iure:ſed qn preſtat cam irri
tandi qnqʒ ipſo facto irritat. Sʒ ſcire.n.dẽs ꝙ;
qñ lex iubet aliquã ſolẽnitatẽ adhibeꝛi tpᷣe con
tractus.⁊ tũc ſi alit᷑ fiat ↄctꝰẽ nullus ipſo iure:
nt in. c.ſine exceptione xij.q.ij.⁊.x.q.ij.hoc ins
ponecium ⁊.d.l.non dubium ⁊.c.auditis cũ ibi
nõtis ð elec.⁊.C. ð teſta.l.hac ↄſultiſſima ciꝛca
pꝛin. qniqʒ lex iubet aliquam ſolẽnitatẽ adhiberi
pꝰõpcium ulł alinʒ actum ꝑfectuʒ:⁊ tũc ſi illa ſolẽ
nitas non ĩteꝛuenit n ĩducit᷑ actꝰnullitas ipᷣo iuẽ
ſz nõ nʒ i effectu:qꝛ dʒ ãnullari niſi aliud expᷣſſe
caueret᷑ ĩ diſpoe: 2 hoc nõbiłꝛ ur̃ ꝓbaii in.l.uni
nerſa. C. de pci. impe. offe. ⁊ ibi ꝑ glo.? Haꝛ.
pone exemplum:dicit ſtatutum de quolibet pctu
ſoluat gabella.x.ſolidornm ꝓ libꝛa.cere ſi non
ſoluit᷑ contractus remaneat ualidus:lʒ poſſit an
nullari qð ꝓcedit etiam ſi lex dicat ał nõ nalear
debet. n. intelligi non naleat.ſ.in effectu: ut.d.l.
nniuerſa:ſecus ſi diceret nõ na eat ipſo iure nel

h.

nmmumt
zifeſgriſin —–
ilthueſirnis
ickermitutzin
ieinenn
Awäſkumenn
lnculan

n 4

neuri
i

umnggiia inli obes
nunert ig mnsger ae
bug ncihnimnrlech ſyͤt:
Nn Nhaisſler dien eege
n i dis Di din cſd rel
4 runnn adanht ſin
. mituͦs a deſiai lninetihi
niröſur m mliz liu inn
mulan iniinn Gi liwen
wpq mnidi , um nln
nrku iit a.
ubar ſobxr grbelam con
ſobeit gebelan ſobetcanum
1 Md orzerpalcis nienit0
nn er uin peecit irdorendo
1Penarullats,nt inbalehl.
beſaisgb.Krad prinu ni
8Pi ſacn ed o Ho e lde
Bigtuddan Riai
rn uln denm inufannacun
arenalinsfniſniunn iacd
Gnmsti urene od inim deſch
nſemad Afuma bi
Nld ſen eſurcän ini
asigſo eſel a “

,,fir G
3lofnnoitin )⸗
