mat.n.punctũ ſuꝑ ouo ↄſuluit in hac ciuitate ſena
rũ:Cauet᷑ eim hic ſtatuto ꝙ nullus cõtractꝰ finis ⁊
quietatio ſi fieꝛet ꝑ minoꝛc̃.xxv.onis nalcar nec ce
eo ius ꝛeddat᷑ niſi int̃cedẽt certa ſolẽnitas h ſtatuto
pmiſſo ↄtingit ꝙ patruus tradidit nuptui neptẽ ſu
am datis ſibi in dotem quigẽtis:⁊ ipſa neptis mioꝛ
ꝛenũciauit dicto patruo oĩ iuri ſibi cẽ petenti in par
na heꝛeditate ꝗᷓ nalebat plus in qdruplũ et iurauit
non Zuenire:queꝛebat᷑ ne eſſet aliqdð ꝛemedium re
ſciſſiuuʒ hꝰ otractꝰ finis ⁊ quictatiõis ⁊ ↄluluit ipᷣe
ꝙ poterat peti abſolutio iuramẽti ſiue relaxatio ad
hͥ p inducebat regulam ꝙ iuramentum non dqʒ eſſe
iniquitatis uiculũ.c. ĩter cetera.xxij.q.iiij.q; uerbũ
iniquitatis multũ põderabat. Itẽ iuramentũ debet
hẽe tres comites:ueritatẽ iudiciũ ⁊ iuſtitiã i.c. aĩad
uertẽdũ.xij.q.ij.⁊.c.⁊ ſi xps ſuꝑius allegatũ in que
ſtiõe qt pᷣ dicta euidẽs pʒ iniquitas:ut cũ pꝛo modi
co quis renũciet hereditati pateꝛne:⁊ ita locupletaꝛi
paria enim ſunt in diſpoſitione dolum adeſſe ex ꝓ

(Be iureiuran.

polito ul re ipa: ut ĩ.l.ſiquis cũ alit. fj. de v.ob. ?j·
eij. ff. de doli exceptiõe. hic enim inheꝛebat dolus re
ipa ſaltẽ ꝓpteꝛ graue daãnum nedum uſqʒ; ad qjqrn
plum:ſʒ ultꝛa dimidiã vᷣye eſtimatiõis iurꝗ ſubueniüt
deceptis etiaʒ maioꝛibus.l.ij. C. de reſcin. nen.2 4
cũ dilecti de emp. æ uen. In caſu autẽ ꝓpoſito eſt
cum enoꝛmi deceptione coniuncta minoꝛ etas 7 ſe
xus fragilitas quibus iura multipliciter ſubueniunt
7 uidẽt ꝓpt᷑ naturalẽ equitatẽ deceptionẽ ueriſimile
tã in öhendo ꝙᷓ ĩ ſolẽnitatibus adhibẽdis.l.i. ff. de
mino. Et qualitate aũt ꝑſonaꝝ ⁊ ipſius facti aꝛguit
Shenſ cũ tali ſua nepte de dolo:ad h...i.? quod ibi
nõ. ff. de doli excep. Rõe ergo euidẽtis iniquitatis
⁊ doli ſaltem re ipſa inherẽtis ũli renuntiationi uide
batur fm eũ iuramẽtũ relaxandũ:ſicut cũ ꝑ memim
quis renũciat bõis ſuis cũ iuramẽto ð co.ſi uero.
Maria ſunt iſta q ad reciſionc cõtractus dojꝰ e
metꝰ.c.abbas..c.pe.qꝙ me.cũ.ad h̊ ct adducit pa
leg. dictũ uinc.ſi.n.iĩ caſu huiꝰ.c.põt mulier petere
abſolonẽ.gꝰ młto foꝛtiꝰ ĩ caſu ꝓpoſito ubi concur
rũt ſexus fragilitas ⁊ minoꝛ etas ⁊ enoꝛmis leſio:⸗
Et reueꝛentia qᷓ; puella ſeu femia dʒ hꝛe ad patruum
ſuũ in cuius dnio ⁊ ſub cuiꝰ gubeꝛnatiõe remãſeꝛat
pꝰ moꝛtẽ pꝛis ad h.l.i.F. que honeꝛãde.ff. cuap re
rũ actio nõ datur. ⁊ qð nõ.xxij.q.iiij.unuſquiſqʒ et
ſʒ pᷣdicta dicit debeꝛe limitari aut.ſacꝛamẽta pubex
ut nõ hẽat locũ in cãibus in quibꝰ põt ↄctus.ſen di
ſtractus argui de euidẽti iniquitate ⁊ dolo re ipa ex
ꝑꝓſpicuis indicijs.l.dolũ C.de dolo.hec ſunt ueꝛba
ſua que ſatis placent.iõ ſeꝛiatim recitaui ? adueꝛten
dum qꝛ inqᷓtuʒ S recitauit opinionẽ vin. uidet᷑ eam
appꝛobare ⁊ ꝑ ↄñs ſentire ꝙ ẽt nulla data leſione
ex quo ↄxit Sj.l. põt peteꝛe abſolutionẽ:⁊ idẽ ſentit
Et recitãdo pᷣalle.dẽmn YFre.æ cum eo trãſeundo.Sʒ
quatenus dixit aut.ſacꝛamẽta pubeꝝ limitandaʒ qn
ctus nõ põt argui de euidenti iniquitate.æc̃. apeꝛte
ſentit ꝙ in caſu illius au. non competit abſolutio
alias non eſſet limitatio:⁊æ peꝛ ↄſequens uidetur idẽ
ſentire in caſu huius.c. ut non competat abſolutio
non data cnoꝛmi leſione in contractu: ⁊ ſic nidetur
recedeꝛe a.d. vin.⁊ nide quaſi ↄſileʒ qõeʒ ꝑ Fre.⸗
ſilio. cxcviiij. Bar.i.d.l.ſiqs ꝓ eo.ff.de fideiuſſ.ſa
tis ſẽtit.lʒ nõ aꝑte ꝙ ex ſolo hcm .l.nõ ↄpent ab
ſoło.dic eim pꝰ ꝙ qn ↄctus repꝛobaĩ odio cꝛedito
ris nõ firmat᷑ iuramẽto:ſʒ ipᷣm iuramẽetuʒ ẽ ſeꝛuãdũ
opetit tũ abſoło. Sʒ qn ↄctus repꝛobat᷑ fauoꝛe de
bitoꝛis: tũc dicit ꝙ firmat᷑ iuramẽto:⁊ nihil dicit de
abſolone. vVnde ſentit ꝙ h caſu nõ compenit obſolu
tio. Ego auteʒ ad totalẽ mateꝛiã euacuãdaʒ pecdaʒ
ꝑ caſuũ enumeꝛationẽ: ſicut feci in pꝛecedeni qone:?
pꝰ ponã caſus minus dubitabiles. Dꝛimus g
caſus ſit qũ iuramentũ oĩ ex parte ẽ ſicitum tq.ſ.ex
ꝑte iuꝛãtis q; etiã recipiẽtis ꝙ; ex ꝑie mẽ ſup qua p
ſtatur = tũc abſold nõ ẽ ipẽdenda ſed copellendus
eſt inrãs ad eius obſeruationẽ S. e. ? ſi xps:⁊. c. ad
noſtram el pꝰ. quinimo nulla cã intrinſeca appar eie
etiam papa a tali iuramento abſoluere nõ poſſer ge
a m dʒ:ut plene dixi in. c. ꝙᷓto. 2.c.i.?.c. debito
res S. e. ¶ Secũdus caſus qnñ iuromẽtum ex parie
iuramtis poteſt ſernari ſine imterim ſalutis eterne

5.,50
,Geti⸗
4 o⸗ .
nit nin aſt .
eh an nni ſeie
nminn Etorenn igmi
tenn e ſetr vnn
ſtaplht gtee iin
rlkin magler lut
uln⸗ orſun

poGaum .
ep⸗ ſelane
e Adis,, re
ſemnii9 E
2ugias ic⸗

tttoa. ſii
lſn inſ (40

lumiſtd hni .
etokettsin Crerorobl.

ncicel ſtt hſeitl
ori rei cine acnt ⸗ nin
lall tihil tumi nngnon
ni ln n h i i l inci⸗
Geemaj Bri ar umm .
icruenipcſe billeſmi
rhſirwtir ipini ans t on
goyrmnenz notentorcpolum
1tenenecoboee tie ibltingve ant
CMNsOcnditnaneiunmis: vpn
Gteoo valor Codicallen Tioramenti
oaorocfteralavein dioncven
lesfies da nRt Cd
1ö6 Joanincide (Gd. dſcirrcid
o citmiciſtebſendeneon
Iint Nanſisateſtlucn untusd
Mene ſchui ealdn Kngerde
tincaicickngütun iinmtire
ſhladtihagtn eidoisditen
Himpiccnsbiqnuti wligliſe
manentjnockigtininanenn in
ceſſez alinniſ g,

LNN

noͤgrſdt Aſumne mr ̃
enefcbſon⸗ Aechfſnnnctenn
Iſ icinorero KHH

nsaudli gehorig⸗
ni miitn tctünigten
dcnditdterinim miſteni,
nohr gincitlsin li ir t
ramns a aitifininiurtch⸗
ns m ga lchi Cclchh iwin
ſu veſins ouur ĩ laumir. Nimuieae
mn einjmis nnnunropinone in itte
Pywonet o ogis ane ner li rn on
a o m 51. d paer dbſolnionericilert
tenit e din Sauncriſend
nmns in Ni aennin idenſfrnn
mst d ngi A ndoiticnine dn
iq in inins mi MWCNet N

IasCGtdrN ennetsn

crre NCda das . MNCOn
N MmonNmn GNNNii
etrnt ntik n id i
(o rii Dridlſc zafti
s ſent. Hd reg⸗ aſce zuiͦ
G:dtand ndandctin

ticch Gſonmiinmnini
1 Unmt .
one. Me eungbain .
„Gromg0 onni wadd
. ſĩ mmmn n
4 . £ 4
i ais ning n
e i eni 0i d N
. a ſr ad rentd
(os u . iuie
guns henn neope
1 r nſc oin⸗ ⸗
ſan 4 zoblenmme,
Aia iſolb
boſram 8 –
.
n

ſeu diſpendio:æ tũc nulla cõpetit abſolutio.peccatũ
enim fuit in iurãdo nõ in ↄueniendo S.e.qᷓto.xxij.
q.iiij. p tan ll Tertius caſus quando per pꝑteʒ
iuramẽtũ poteſt ſeꝛuari ſine iteritu ſeu diſpendio ſa
lutis eterne:ſed eſt bonos moꝛes:tũc.n.nulla req
rit᷑ abſolutio:ut in ꝛegula nõ eſt obligatoꝛiũ de re.
iur.li.vi.⁊ intellige de bonis moꝛibus naturalibus
ut ſupra dixi. uarms caſus ẽ quãdo iuramen
tum ꝓceſſit caloꝛe iracundie:poſſer tamen ſeꝛuaꝛi ſi
ne diſpẽdio aĩe:æ de h̊ dic ut dixi S in.c.ſicut ex lit
teris. ¶ Quitus caſus qñ iuramẽtũ ẽ a principio
ſuꝑ mã ĩdifferenti:ſed poſtea deuenit ad caſum ce
quo ſi cogitaſſet a pꝛincipio nõ fuiſſet licitũ ſeu nõ
iuraſſet:⁊ tunc nõbiliter dicit archi. in.d.c.aiaducx
tenduʒ.xxij.q.ij. ꝙ põt ꝓpꝛia auct᷑e Zuenire nec re
quirit᷑ abſoło puta ſi iuraui non negociari uel non
reciꝑe feudum a tali dno æ deuenit caſus ꝙ niſi ne
gociatoꝛ ſim uel recipiam feudum aliteꝛ uiuere non
poſſum. Et uide in h̊ qð plene dixi in.c.palle.ſi vo
z. e. ¶ Sextus caſus qñ iuramẽtuʒ fuit dolo adueꝛ
ſarij extoꝛtum:⁊ tunc conſideꝛa ꝙ ſi ↄtꝛacius ſuꝑeꝛ
quo pᷣſiat᷑ ẽ a lege repꝛobatus fauoꝛe ipᷣius iurãtis
tale iuramentũ nõ eſt obligatoꝛiũ:cãus ceſt hic a ceon
trario lie:ut s dixi in ultimo nõbili. Nam tex.hic ⁊
in.c.ij.de pac.li.vVi.⁊.c.lʒ.j.c.ti.⁊ li.⁊ in aut.ſacra
menta pubeꝛũ.cõiteꝛ excipit caſus in cuo dolus int
nenit. ⁊ ideʒ qn iteꝛuenit metus.ex quo eiʒ talia iura

mẽta ſunt ↄtra legeʒ nõ ligãt niſi ſint oio uolũtaria

qð ſentit etiaʒ Har.in.d.aut᷑.ſacꝛamenta pubeꝛum
in fi. fateoꝛ tutius eſſe ꝙ his cãibus petat᷑ abſolutio
ut ſentiũt multi doc. ſed pꝛimũ ueꝛius ⁊ notabilius
Si ueꝛo iuramẽtuʒ nõ uenit ↄtra diſpoſitum a iure
2 inteꝛuenit dolus:⁊ tũc ſnbdiſtingue ꝙ aut eſt tan
tus dolus ꝙ excludit mentẽ iurantis: utputa qꝛ ceſ
ſante dolo nullo mõ ſe obligaſſet: ⁊ iuramentũ non
ligat ⁊ põt ↄuenire nulla petita abſolutic ne:ar.op.
in.l.tres fr̃es.ff. de pac.⁊ in.l.ſi ſoꝛoꝛ C.de colla.?=
qð nõ. Jo.an.in.c.i.de cõmo. ⁊ ſic intelligo fre.cõ
ſilio. cxcvi. ubi expᷣſſe hͥ ſentit ponendo teꝛminos in
minoꝛe.xxv.ãnis que ſeducta a fratribus heꝛeditati
pateꝛne renũciauit que ualebat longe plus q; habu
it in dotẽ qð eſt notãdum ꝓ limitatiõe.c.ij.de pac.
li.vi.qð nõ pꝛocedat qn dolus dedit cauſaʒ ↄctui.
Hã ubi dolus ibi excludit᷑ uolũtas.l.i.ff.de dolo.⁊=

iuramentũ nõ obligat ultra intentionem iurantis ut

.c.ueniẽs.⁊.c.quintauallis ſupꝛa.e. Sed ubi dolus
nõ excludit ↄſenſum:ut qꝛ non dat ↄctui cãm:⁊ tũc
exigit᷑ abſolutio que dʒ pᷣſtari non obſtante adueꝛſa
rij ↄdictione propteꝛ eius turpitudinẽ æ dolum. Ex
ideʒ intelligo ubi inteꝛuenit metus ut requiratur ab
ſolo que dʒ ipendi ſine difficultate in odium adueꝛ
ſarij metũ ifeꝛentis. S. e.ſi Vo ⁊.c.ueꝛuʒ:⁊ dic ut ibi
dixi plenius ¶ Septimus caſus qn iuramentuʒ cõ
tinet turpitudinẽ ex ꝑte recipiẽtis ⁊ maximc concur
rente turpitudine ẽt ex ꝑte mateꝛie ſuꝑ qua pᷣſiatur:
led ex ꝑte iurantis nullũ iminet peccatũ:⁊ tunc iura
mẽtuʒ obligat:ſed põt pcti abſolo non obſtãte ↄtra
dictione adueꝛſarij. ⁊? iſte ẽ ꝓpꝛius cãus.c.i.⁊.c.de
bitoꝛes S.e.⁊ peꝛ iſtuʒ cãuʒ põt decidi quid dicẽduʒ
in fuiofa. renunciante macedoniano: ? iurante non

¶ Eum cõtingat.

Zuenire Har. in. d.:.ſiquis ꝓ eo decidit ſm caſuʒ

Pdictum ut iuramẽtum obliget:ſʒ ↄpetat abſoluno
Jo. an. poſt. Ja. de bel. plus ſentit in addinõe ſpe.
in ti. de ſen. ꝓla. F. ut ãt. v.ſʒ pone.ſ.ꝙ tale iuram
tũ nõ teneat qꝛ bonos moꝛes eſt do. An. hic diẽ
ꝓ ſi lex eẽt in loco ubi freqntaretur ꝙ filijfa. ineu
cantur ad parentes occidendos ꝙ talia iuramenta
turpit᷑ pᷣſtita ⁊ bonos moꝛes nõ obligaꝛẽt iurãtẽ
ſaltem ꝛeſpectu farie obligatõis que dirigitur in ꝑ
tẽ ⁊ anteꝙᷓ ſolueret poſſet peti abſolutio:qꝛ in qtũ
cꝛeditoꝛ peteꝛet:turpiter petẽt.ubi ãt eſiemus in lo
co in quo cõir nõ iducerẽtur ad tmn malũ ut ĩ xpᷣia
nis hodie qui talia ualde abhoꝛꝛent:tũc iurametuʒ
obligaꝛet nec poſſet peti abſolło:ad hͥ qð nõ.In.in
.c.qꝛ pleriq; in fi.de imu.eccle.? hanc opinionem
ut tutioꝛem fui ſecutus in dicta diſputatione ſed de
iuris ſubtilitate alia opinio quã Ja.de bel.? Jo.
an. ſentiũt in loco palle. ur̃ Vioꝛ qꝛ negari non pot
quin filijfa.iĩducãtur ex h̊ ad depdaãdum paretes i ł
alios ut hẽant.un ſatiſfaciant ne cogantur ſlare in
carceribus uel cedeꝛe bonis.unde ſi bene ponccret
.l.i. ff ad macedo.illa ꝓuiſio emanauit non ſolum
in odium cꝛeditoꝛis:ſed principalius ad compeſcen
dam libidinem peccãtium.⁊ ſic pꝛopter bonũ publi
cum coꝛpoꝛis ⁊? anime cõtra quod iuramẽtum pꝛi
uatoꝛum nullum ẽ dicto.c.ſi diligenti z.c.de ſen.
excõ. ⁊.d.l.ius publicum. Item inꝛamentum ꝛcpꝛo
batur nõ ſolum qn in ſe continet peccatum:ſed etiã
ſi poteſt eſſe occaſio peccati:ar.c.cum ab omni de
uita ⁊ ho.cleri.⁊.c.nam concupiſcentiam de cõſti.
facit.c.ſieut ex litteris ſupꝛa eo. ctauus caſus
eſt quando nulla alia turpitudo reperitur in iuram
to niſi quia eſt pꝛeſtitutum contra legem:æ in hoc
diſtinguo.aut enim lex reſiſtit in fanorem reipubli
ce principaliter æ non eſt neceſſaria abſolutio:cuia
iuramentuʒ non ualuit:ut in.c.ſi diligenti de fero
compe. Aut principaliteꝛ in fauoꝛem iurantis:licct
ſecundario in fauoꝛem publicum: ut in muſicre et
in minoꝛe:⁊ tunc ſummus pꝛoprie in caſu.c.noſtri
⁊ in.c.ij.de pac.li.vVi.⁊ aut.ſacramenta puł erum
2 puto ꝙ abſolutio ſit deneganda:primo facit ad
hoc regula generalis:quod iuramentum eſt obſeꝛ
uandum ubi poteſt obſeruari ſine periculo anime
ſupra eo.ſi uero cum ſi. Item bic nulla reperitur
turpitudo. Nam ex quo.l.pꝛouidet: fauore perſo
ne ⁊ talis perſona iurando renunciat fauoꝛi ſuo:
ut ſupra dixi nulla reperitur turpitudo in contra
bent¶ Ham.l. dei boc non habet pꝛo turpi: ut
ſeruetur iuramentum nec ex parte contrabentis
poteſt argui dolus uel aliqua alia deceptio nec
de ſe materia eſt turpis arg.opti.in ſimili in capitu
lo ad apoſtolicam de regula:ut ſupra induxi indu
cendo in alia queſtione: æ ſic ſumus extra termi
nos capitu.debitoꝛes ⁊ capitulo.i.⁊ capitulo ueruʒ
⁊ capitulo ſi uero ſupra eo:ibi enim reperitur turpi
tudo ex paꝛte recipientis æ peccatum et materia cſt
prohibita:quia in ſe mala de uſuris ſuper.e. que
omnia ceſſant in caſu noſtro:æ ſiqua culpa reperi
tur ſatis punitur in retractatione actus iuramen
to non obſtante nec uidetur dictum Fꝛe. ꝓbabile
Xx

ſt fiat abfolutio ex eo qꝛ Zctũ è Sg.l.uł ſtatutũ. Nã
ſi hoc eſſʒ ueꝝ ðᷣ facili euacuaret᷑ diſpoſitio huiꝰ.c.
2 auẽ. ſacramèta pubeꝝ. z. c.ij. pallegatũ 2 ĩ caſibꝰ
ſimilibus petẽdo abſołonẽ a iuramẽto:nec ẽ ueriſi
le ꝙ in aliquo iſtoꝝ iuriũ que emanauerũt ita ſolẽ
niter nulla fuiſſet facta mẽtio de abſołone ſicut fit ĩ
c. ueꝝ ⁊ S.ec.c.ſi uero cũ ſi. Similit᷑ nõ placet dictũ
uin. archi. ⁊ ur̃ hic caſus cõtra eos iĩtelligẽdo fᷣm
cõem ĩtellectũ nidelicet ꝙ etiã ĩ caſu huiꝰ.c.iuramen
tum metu extoꝛtũ eſt obligatoꝛiũ. Sed pꝛocedit hic
argumẽtũ a cõtrario ſenſu habito reſpectu ad effe
ctum qꝛ hoc caſu fiet abſoło:ut S.c.ſi uero.ſi ergo
ſpõte ẽ pꝛeſtitũ nõ dʒ ipendi abſolo:qꝛ al.non eſſet
dr̃a an ſpõte aut metu pᷣſtaretur. Mec obſtat ſi dica
tur ꝙ turpitu ſo hic reꝑiẽ ex ꝑte recipiẽtis ĩ eo ꝙ
3 legem ſeu ſtatutũ Straxit:qr ut S dixi exquo lex
ſeu ſtatutũ diſponit ĩ fauoꝛe ꝑſone pꝛincipa iteꝛ con
trabẽdo ⁊? iurãdo renũciat ſuo fauõi:⁊ ſic nulla tuꝛ
pitu do maxime reſpectu dei:⁊ in aciu ſoũali:ubi re
putatur maioꝛ ⁊ diſcretus de.iudic.c.ſi annum.li.
vi. ⁊ per hoc.c.⁊ ſimilia ĩ quibꝰ excipit᷑ niſi interue
niat dolus ⁊c̃.ergo ex ſolo ↄctu n ans ran fa
noꝛe ꝑſone nõ pᷣſumitur dolus. onus caſus ẽ
qñ retẽtis sᷣ dictis terminis:ut qꝛ ſtatuto ſeu.l. reſi
ſtente Zhit᷑ æ dat᷑ leſio ĩ Sctu uł dat᷑ leſio ultrra dimi
diã iuſti pꝛecij ſtatuto non reſiſtẽte:ut in caſu.c.cuʒ
dilecti de emp. ?æ uen. æ.ł ij. C. de ꝛeſcin. nendi. nun
quid tũc poterit peti abſolutio a iuramẽto:⁊ dico
ꝙ aur leſio eſt modica ? dðʒ ꝙ nõ:qꝛ ꝓ modica le
ſione iura non curãt dando ſpale ꝛemediuʒ ad hoc
c. abbas qð me.ca. z. c. freqnẽs de ꝛeſti.ſpo.li.vj.
c.i.cũ ibi nõ.de in itegꝝ ꝛeſti.æ.d.l.ij.cum ſi. Aut
leſio fuit enoꝛmis:⁊ tunc ſi iuramentũ fuit ſimpliciĩ
pſtitũ de non ueniẽdo audiet᷑ allegando enoꝛmeʒ
leſionẽ:quia in taſi enoꝛ ni leſiõe pᷣſumit᷑ dolus.d.l.
oẽs.S.lutius.ff.de his que in frau.credi.⁊.l.qui te
ſtiũ ff. de ꝓba. Hõ.n. pſumit᷑ iurãs hunc caſuʒ co
gitaſſe. ar. eo. que nõ. S. e. ueniẽs ⁊.c.quintauallis.
Itẽ qꝛ iura cõiteꝛ excipiũt dolũ a talibus iuran tis
ſz paria ſunt ꝙꝙ dolus ĩteꝛueniat ex ꝓpoſito uł re ip
ſa. l. ſiq cũ ali᷑.ff. de vbo.obli. Itẽ turpitudo ꝛcꝑi
tur nũc ex parte ꝛecipiẽtis ⁊ hec nident᷑ vᷣa nõ ſolũ
ſi ueꝛba uel iuramẽta ipſius ſint ĩdiffinita:ſʒ et ſi ſũt
generalia:ut qꝛ iurauit nõ nenire cõtra ulla ꝛatione
ul' cã. dicunt eiʒ hec ue:ba intelligi ciuiliteꝛ æ excipi
ab illis gꝛaues leſiones.ar.opti.in.l. cꝛeditoꝛ.J.lu
tius.ff.mandati ⁊ in.l.aurelius.F.i.ff.de li.leg. Si
aũt ueꝛba ſunt magis ſpecifica ⁊ lata ita ꝙ a parte
uideant᷑ excludeꝛe ꝛcmedia:ut quia iurauit non ueni
re õ etiã ꝛõe leſiõis enoꝛmis:⁊ tunc ſi ucrba coucu
dunt ad unum dũtaxat ꝛemediũ æ non ad aliud ut
quia iurauit non uenire ꝛc̃eʒ minoris etatis illud
ſolum ꝛemediũ uidet᷑ excluſuʒ æ non aliud: vnd po
terit Suenire tanq; maioꝛ.ad h̊ uide glo.in.c.pe.de
empt. ⁊ uen.z. C. de ꝛeſcin.uen.l.ij.? utrobiqʒ peꝛ
doc.Si cõcludũt ad oĩa ꝛemedia:ut qꝛ iurat nõ ue
nire 5 nulla ꝛe neqʒ tanqꝙ; minoꝛ neqʒ ut maioꝛ:7
tune tenet do. An. ꝙ iuramentum excludit maioreʒ
? contractus ꝛemanebit nalidus exquo aliteꝛ a iure

¶ We iureluran.

nõ ĩpugnat᷑. Idẽ tʒ in minoꝛi quo ad ᷣ.ſ.ſenẽ leſio
nẽ. ſed quo ad enoꝛmẽ putat nõ ualeꝛe ↄtractum 2
iuramentuʒ: ſed poteꝛit peteꝛe abſolutionem ꝗ iura
mento in caſu enoꝛmi etuiam enoꝛmiſſime leſionis
tuncunqʒ dicat ⁊ in iuramento ſpecificct ꝙ non ue
niet contra otractum ratione enoꝛmiſſime leſionis:
licet Mar. ? alij tenent contrarium. in dicta.l. ij. c
dicit etiam pꝛocedeꝛe ſi minoꝛ dixiſſet ꝙ totum illo
quod plus ualet dat ? donare intendit contrabenti
ſecum:ut multotiens ponitur in contraciu: quia nõ
eſt ſine dolo ? fraude qni contrabit ne dum cum
conſumpturo:ſed cnʒ actu male conſumente. ff. pꝛo
emptoꝛe.l.ſiquis cum ſciret ⁊.l.ſi neꝛo non rem nune
aandi.S. adoleſcens.ff. man. ?.l.ij. f. quarum re um
act. non da. AUnde cum fraus ſit ex parte recipienis
canonica iura non aſſiſtunt talibus iuramenns:
putat ueꝛum etiaʒ ſi minoꝛ iuraueꝛit omnia ? ſingu
la ueꝛa eſſe ⁊ illud eſſe ueꝛũ pꝛecium rei qꝛ ↄſtito de
oppoſito talia pnt reuocari.j.e.c.cnʒ impoſinombꝰ
li. vi.⁊ quod ibi nõ.qꝛ iuramentũ ccſeĩ ſu pᷣſ i ſib
ofidentia ꝙ illud ſit ueꝛũ pᷣcinʒ ce quo ẽ guennʒ.
Vn ↄſtito de ↄꝛio nõ eſt peꝛiurus: licet taliteꝛ iura
ueꝛit S;. e. quẽadmodũ. ⁊.xxij.q.ij.in.c.beatus pau
lus cum..ſe.⁊ ſic dicit in facto ſe ↄſuluiſſe in cq u
iuſdã puelle:que fuit ĩducta:ut ſic iuraret maxie: qꝛ
talia ueꝛba ſepe apponũt nõꝛij ex ſeipis: ⁊ aliquoõco
ſub inuolutione ueꝛboꝝ obꝛipiũtur iuramenta talia
a minoꝛibus maxie feminis que non iteliigunt quid
agãt: hec ſũt ſatis exquiſita ⁊ omni equitati oſe na.
Sʒ ĩ eo qð diſtin guit inteꝛ minoꝛc ? maioꝛẽ nen ex
toto plłʒ:puto etiam ꝙ maioꝛ poteꝛi Suenire ꝗqun
cũq; illa ueꝛba late fueꝛũt concepta leſione data ſol
tem enonmiſſima: quia notarij ſolent hodie cõm ni
teꝛ apponeꝛe illa ueꝛba ad maioꝛem ualiditatem cõ
tractus: contrabẽtes tamen putant ilud eſſe neꝛum
peium rei:nec in aliquo decipi. Unde ſicut poſſer ⸗
trauenire ſaltem petendo abſolutionem: ubi mierne
nit dolus ex pꝛopoĩto:ar.in dicta.l.cꝛeditoꝛ ita qiã
do dolus inteꝛuenit re ipa in dicta. l. ſiquis cum ali
teꝛ de v. obli. ⁊æ hoc iteꝛum niſi in aliquibus cireun
ſtantijs appareat contrabentem uere uoſuiſte illud
in quo fuit leſus donare:⁊ ſic poteſt intelligi.l. ſiqs
donationis cauſa. ff. de contrahen. ompEin erl io
eiʒ qtuncũqʒ illa Vba fueꝛint late concepta nõ pᷣſu
maʒ animũ donãdi ſed potius appoſua ex conſuetu
dine notarioꝛum apponẽtium hec ueꝛba.ualet enim
ar. a cõiteꝛ accñtibus: ut S dixi ⁊ ad pdicta opie ſa
cit dictũ ſpe.in ti.de emp.⁊ uen.F.nũc uidẽdum v.
quiꝗ ſi uendẽs equũ:ubi ponit qõem de ilo qui ue
didit equũ dolentẽ in ſpatula:nõ in ondentem dolo
rẽ qn erat calefactus in eũdo dicẽdo do ubi iſtum
equũ pꝛo ſtrabone ꝓ gibboſo dolentem ſpaiulamn ?
habentem oẽs maculas nec uolo ex aliquo teneu: ?
dicit ſpec.ꝙ mibilominus tenctur exquo als ſpecifi
ce nõ ꝓpalauit defectũ. NHam emptoꝛ fuit decepius
uidens ꝙ falſitatem dixerat in alijs expꝛeſatis et
credit ueriſimiliteꝛ eum falſum diceꝛe de moꝛbo
patuloſo tunc latente: ſic dico ad propoſium
cum notarij et contrabemes ſoleant ad cautelam

cespichonſen ſolntar

ilannsſbti uthnenintelig

sceinnani N ovorchlottoen

Urd in CNinms lot

nunih ru ume a dhlnan

,
ivicinniip blnn / in
gholu rhi plix llſt ul
it tnia Au lo n
,mimfi/ Pimsqi ar lrn
orots Ginnenoqfianauunimne wbta
Zmmsqit phbengſonc nodſun Aian
Ornecſ ptberfnoreioſts räns pi
Perfnioinfnane diei Ounsen zu
Olteſuscecedederigcta. mbenn ee
IumnCliKercnuntl aoen
GSdnes Addenſun d airs e
Cum Duntlſcuswtn Eint
düdodſauc Pobam ine inuns
omcin Brmatimmin ni in
mGnsſins ftgniritamn
Anlanmnnn neälgrmmtitg
lleenlilwnni e⸗
et lnnozitffuki (⸗
ſ henniimnginmiinmrfn
uo enniottfli ul ienon
ſtonono agf ir
de oe aſarcindtgntir
n cſöinmi Ertimmiſi
lnnee ge ſcr Gtönni K
nalu ai iſ fisngi i
miͦdo Anciten gitict
l.d0. Ann giefr ſe

tnennn ſon ob G

pafiamn i

hoſtd uin dit glaen
H.ir wod bid gi i
S 5 lvaſt noizeiz we
Un 5 no 8 920 lͤckpeimns; ſer 8
veut c inni tij inee
manſte Ctinfnnot Nibtki
nſc Ncleue ititnnut narne
tnn wh e mu niͦ aligti
ſp nvimir rier üm nmn
miris ri aniſiz onmn irttnt
ig i ſi ſms anuiiu rnm nian oe
Glon iſmnunr iu mirt morien
lem eepio uin o nioꝛ een inennt g
ciq r eba lie nei conen iene cin /
pncmmidina: Cvinnonri ſolnbodetde
r poNer nbebn d Mioen iemden
us Codels unmfwantind Gerer
funteinetiniied cn Vnetſanze
Eueite lnon adid Wrgen Raim
NI ZB Rcn NCcdN 1
N Wasunenenatea enl ſiate⸗
NN 1dNrrnnin inid
ſtunris Mnen omünne, u
in goo fu es donane d
ormons Maſd⸗ mmara
mriczin dnſrin n

ponere uerba ualde lata excludentia oĩo remedia:
nõ uẽ iſte per illa vba gnalia noluiſſe eneꝛmiſſimaʒ
pati leſionẽ:ſed potius fuiſſe paſſũ illa vba apponi
ad ſeruandũ ↄſuetudinẽ nõꝛioꝝ gnãlem facit.l.cuʒ
de ĩdebito.ff. de ꝓba.⁊.c.cum uemiſſẽt de inſti. Et
idem u ſenſiſſe do. an. in.c.quĩtaualł S. e. ubi dicit
ſe de facio conſuluiſſe ꝙ quãtũcunqʒ vᷣba lare con
cipiãtur in ꝑſonas arbitꝛoꝛum:utputa ꝙ poſſent ð
iure uniꝰdare alteꝛi in totũ uel in ꝑtẽ ꝙ nihilominꝰ
enormiter deceptus poterit Zuenire lʒ nõ apꝑẽt de
dolo ex ꝓpoſito:ſʒ im̃ ex re ipſa. qꝛ talia vba fᷣmo
ne effuſo emanata uidentur ꝓlata ſub quadã confi
dentia ꝑſone ⁊ amicicie arbitroruʒ ⁊ ut captẽt ami
ciciã ⁊ beniuolẽtiã arbitꝛoꝛũ ad nõ ledẽduʒ Et ideʒ
tenuit diſoutando do.pe. de anchar.ut dixi S in. c.
quintauallis æ aliquatenus ſentit ibi hoſt.lʒ multi ꝰ
⁊ ibi plene dixi VUn h̊ nõ eſt ſine dubio ¶ his
hẽs quintũ caſũ quando iuramẽtũ fuit iterpoſitũ ⸗
.I. ꝓuidentẽ deceptionẽ quatuoꝛ collige ex bis qꝗᷓ
S dixi in prin.in diſcuſſiõe itellectus huius capitli.
Decimꝰ caſus qn turpitudo ꝛepꝑit᷑ ex ꝑte ꝛecipie
tis iuꝛamẽtũ ita ꝙ locus ẽ petitõi abſolutõis:ſed iu
ras anqᷓ; ſolueꝛet icidit in ꝑiuriũ dubitat᷑ nũc nũq̃d
poſſit petere abſołoem ſicut potuit a prin.⁊? ẽ quo
tidianus caſus:cũ multi Zueniãt.⁊ poſtq; excipi õ
eos de iuramẽto ipſi petunt abſolutõem ⁊ dic de h̊
ut dixi ſupra.c.i ndecimus caſus zæ ultimus ẽ
quando iurat nõ repetere nec abſolutionẽ petẽ nec
aliquã qrimoniã ſuꝑ his deponẽ ⁊ hunc plene teti
gi in. c.i. S. e.dic ut ibi ? ꝑ hec hẽs clare materiam
huius abſolutõis. Itẽ hẽs quinqʒ caſus in qbꝰ iu
ramtũ apponit᷑ S.l. Drimus qn lex vᷣſat̃᷑ circa bo
nos moꝛes. Secundus qn circa utilitatẽ publicam.
Tertius qn lex ꝓhibet aliquid in odium alicuius.
Quartus qn ꝓhibetfauore ipſius iurãtis prĩcipa
liter ſʒ fario in fauoꝛẽ publicũ. Quĩtus qñ ꝓuidet
aduerſus deceptões:ut in caſu.c.cum dilecti de ẽp.
27 uen. 7. l.ij. C. de reſcin. uen. zæ. l.pactum. C. de pa
ctis:æ qð in eis dicẽdum:ſunt ⁊ alij caſus quos ꝓ
ſequitur Har. in. d.l.ſi cuis pꝛo eo. Et ſit ſextus
quãdo aliquid ꝓhibetur rõne ſolẽnitatis ꝓbatoꝛie
quo caſu Darto.dicit iuramẽtuʒ nõ cõualidare ac
tuʒ:ſi ta is ſolẽnitas deficit:qꝛ iſte ſolemnitates ſunt
ad publicam utilitatem ĩtroducte:nec pꝑnt pactis nec
iuramentis tolli.d.l.ius publicũ.ff. de pac.? in.d.c.
ſi diligenti ⁊.l.nemo põt.ff.de le.i. d unum m
dicit adueuendum ꝙ iuramentũ inteꝛpoſitum ſupeꝛ
aliquo actu impoꝛtat idẽ ac ſi diceꝛet ꝙ ſi nõ ualet

iſto mõ quo agit᷑ ualeat oĩ mõ quo ualeꝛe põt:⁊ iõ

ſuꝑ teſtõ iurat᷑. Et ibi non ẽ ſolẽnis numerus teſtiũ
ꝑin de ẽ ac ſi dicẽt ꝙ ſi nõ ualet iure teſti uʒ iure co
dicilloꝝ.l.cũ pẽ..filius mreʒ.ff.de le.ij.qð dicit no
tandũ.do. An. dicit ſe putare ꝙ niſi ſolẽnitas fun
det᷑ oĩo ſuꝑ publica utilitate eiꝰ defectus non impe
dit obligationẽ iuramẽti.exemplũ in ↄctibꝰ i auibꝰ
dat᷑ ſolẽnitas in fauoꝛeʒ mulieꝝ uel minoꝝ. Iteʒ di
cit illud dictũ Mar.nõ ꝓcedẽ ẽt in illis in quibus
ſolẽnitas inuenta eſſet ob publicam utilitatem:ſi iu
ramentum non obſeruatum ledẽt animã ut ĩ legatiſ
ad pias cãs. Mõ puto ꝑ hec dicta qõi ſufficienter

¶ Eum cõtingat

foꝛe ꝛũſum. Et ut claꝛius pateat ponat᷑ exẽplũ i hat
ſolẽnitate ꝓbatoꝛia dicit ſtatutum ꝙ nullum inſiim
pꝛobet ſufficienter niſi fuerint ꝛogati duo notarij.
Mic ꝓducit᷑ inſtm iuratum de quo fuit ꝛogatus
unus dũtaxat nõꝛius nũquid faciat fidem Ceꝛte di
co ꝙ in caſibus in quibus nʒ ſtatutũ nõ facit fideʒ
qꝛ ſicut nõ ꝓbat õctũ:ita nec iuramẽtũ ar.in.l.fi. ¶
de nõ nu. pe. Sʒ ſi aliter ↄſtaꝛet de iuramẽto pura
ꝑ teſtes opellendus eſt iurans ſeruaꝛe iuramentum
Itẽ deficiẽtibus ꝓbatõibus tenet᷑ in foꝛo aĩe:quia
ſtaturum nõ anullat obligationẽ in fauorẽ publicuʒ
ſz ꝓbationẽ. Satis ergo ẽ ꝙ de facto aliter cõſtet:
facit qð nõ.in.c.ſicutide ꝓba. NHec diſtinguo an in
fauoꝛem publicũ an priuatũ ſtatutum pꝛonuideat:qꝛ
idem iuris eſt ex quo nõ põt fieri ꝓbatio ſufficiens
de iuramẽto. An ãt in cõceꝛnẽtibus piam cauſam
habeat locum tale ſtarutũ ꝛemitto ad nõ.in.c.ꝛelatũ
de teſtis:⁊=.l.i.C.de ſa.ſanc.ecc. Septimus caſus
qn aliquid ꝓhibet᷑ ꝛõe defectus ſo ſẽnitatis form ał.
Exẽplũ in ſtipulatione in qua qñt iteruenire ue:ba
ex utraqʒ pte:ſi ex alła ꝑte nõ rndeatur nõ uʒ ut.l.i
F. i. ff. de. V. ob. Hunc dubirat᷑ quid ſi interueniat
iuramẽtum dicit Oar. in. d. l. ſi quis pꝛo eo:ꝙ nõ
firmatur ꝙ ſi ſtipulatio pꝛout agebatur. qꝛ deficit
foꝛma que dat eſſe rei tamen ualebit ut pactum ue
ſtitum:qꝛ iuꝛamẽtuʒ hʒ nim clauſule ſi nõ nʒ qð ago
ut ago ⁊cc.qð nõ ⁊ ꝑ h̊ dicit qð lʒ fideiuſioꝛ non te
neat᷑ qn inteꝛceſſit in durioꝛc cãm:uel quando ꝓmi
ſit aliquid aliud.l.gꝛece.ff.de fideiuſſoꝛibus: tamen
ſi ireꝛceſſit iuramẽtum nõ tenet᷑ ut fideiuſſoꝛ:q2⁊ ce
ficit foꝛma fideiuſſionis ſed ut pꝛincipalis pꝛemiſõ
qm iurando nult oĩo teneri melioꝛi modo quo põt
hoc dicit ꝓcedeꝛe niſi defectus ſu circa ↄſẽſuʒ Nã
tunc ſi ↄſenſus deficit totaliter uel limitat᷑ ceꝛto nõ
uel eodẽ mõ ĩteligitur iuran ẽtum nõ.n.ſe extendit
niſi quatenus ẽ ↄſenſũ.d.l.ultia.C. de nõ nu.pec.
7. l. fi. ff. qui ſatiſdare cogã. z.I.ſi ibertus.ff. de cꝑ.
libe. ¶ Octauus caſus ẽ qn ↄctus ꝓhibeiur ꝛõne
rei ſeu mãe ſuꝑ qua ↄctus fit ut ſi hi ſuꝑ ꝛe cuiꝰ
nõ eſt ↄmertium tunc putat Mar. ꝙ nõ ualidetur
iuꝛamẽto qꝛ ur̃ ↄcemeꝛe ipoſſibile de iuꝛe uel de fac
to.l.apud iulianum in fi. ff. de le.i.=.l.inter ſtipulan
tem. F. ſacr̃a.ff. de.V. ob. facit regula nemo de re.
iu.li.Vi.?ꝓ quod nõt Oy. in regula ſemel ceo in vi.
Monus caſus quãdo aliquid ꝓhibet᷑ ppteꝛ als ſub
ditoꝛũ utilitates exẽplum in.l.cum hi.ff. de tranſac.
ubi pꝛohibet᷑ tranſactio ſuꝑ alimẽtis: ⁊.l.pactũ.¶.
de pac ubi ꝓhibet᷑ pactum ꝑ quod quis renunciat
ſucceſſioni future: etiã his caibus putat bar.in.d.l.
ſi quis pꝛo eo: ꝙ actus de iure canonico firmetur
iuramento:ut in.d.c.ij.de pac.li.vVi.qꝛ hic non ſunt
pꝛohibita: quia ↄtra bonos moꝛes aut utilitateʒ pu
blicaʒ:ſʒ ut ꝓuideꝛcet᷑ ntilitatibus ſubditoꝝ: qꝛ de fa
cili pꝛo modico remitteꝛet illud ius futuꝛuʒ:idem pu
tat in donatiõe que ꝓbibet᷑ ĩteꝛ uirũ ⁊ ux.⁊ hꝰ dicit
teneꝛc guił. de cu.in.l.ſʒ ⁊ ſi pꝛioꝛi.ꝗ.itẽ ſi iuraueꝛo
.ff. de iureiurã. Idẽ tʒ Fre. de ſenis ↄſilio. cxxxvij.
ubi plene nide ⁊? nidet᷑ uelle ꝙ firmetur iuramento
do. an. tʒ iuramentũ ualeꝛe:ſed nõ confirmare cona
tionẽ. Lu de hoc dic ut ſupꝛa plene dixi.uide Jo.

=

de ſig. in. cle. ꝛomani.. e.ti. ubi idem tʒ. Sed adueir
te qᷓtenus dixit hic Oã. ualẽ iuramentũ ſuꝑ trãſac
tiõe alimẽtoꝝ.Cõtrariũ tʒ ĩ.d.c.hi qͥ in prinꝰ.idem
ſentit in.l.de his.ff. de tranſac.qn fit tranſactio nõ
niß vbis teſtiſ. Cõtrariũ tenet hic do. An.⁊ meiꝰ
quia utroqʒ caſu principalis utiliras eſt priuatoruʒ
facit.l.i.? qʒð ibi nõ.C.de pac. An aũt donatio fa
cta filiofa.ꝑ pꝛeʒ cõfirmet᷑ iuramẽto uide peꝛ bal in
Al. iij. E. de dona. æ qð in ſimili nõ. Jo. an. in addi.
ſpe. in ti. de teſta. F.i.V.ſed pone filius:ubi querit
an donatio facta patri ꝑ filiũ exñteʒ ĩ ptate ualeat
int̃poſito iuramẽto:uide tã in patꝛe q; in filio:peꝛ
Hir.i.l.fſ a fie in nltia colũ.ᷣff. de ↄdi.inde.⁊ tex.
7 glo.in.l.ij. E. de inofſi.don. Decimus ⁊ ultimus
caſus qñ iuramentũ int᷑ponit᷑ in actu cui lex nõ aſſi
ſtit. nec expꝛeſſe ꝛepꝛobat.exẽplũ in ſtipulatiõe alteri
facta inſti. de. V. ob. S. alteri:uel ĩ pacto nudo ð inꝰ
ciuili. Oar. putat ꝙ de iure canonico cõuentie na
lidet᷑ ſicut ualet penalis ſtipulatio ſupeꝛ eo appoſita
d. F. alteri. Aduerte qñ pᷣceſſit pactum non dubito
de iure canonico ꝑ.c.i.de pac.⁊ plenius de inramẽ
to ex iudiciali qñ nõ eſt j.l.an ex eo detur actio nõ
in. c. cum neuiſſent de inſti.dic ut ibi ⁊ etiam reſpec
tu iuris ciuilis.ponit do.an. unum notabile ⁊ ſingn
lare dictũ:dicens ꝙ ubicũqʒ pꝛecedit obligatio nã
lis iuramentum ſup illa pꝛeſtirum ẽt de iur̃ ciuili in
ducit obligationẽ ꝑ tex.in.l.iureiur ff. de op.li.ad
idẽ.l.i..ſi debitis.ff.de cõſti.pec. Sʒ ego dubito
in ſtipulatiõe alteri facta an cõfirmetur iuramento:
de quo uide bonã glo.in.c.quotiens.i.q.vij.⁊ poſ
ſet dici ꝙ ubi oritur nãlis cõfirmet᷑ alias ſecus.n
ſit colligit ex nõtis in.l.ſtipulatio iſta.S.ſi quis inſu
lã.ff. de vbo.ob.⁊ in.l.i.ff.de pac.nide quod plene
dico ſupeꝛ ꝓbemio huius libri:ubi tango an de iu
re canonico quis poſſit alteꝛi ſtipulari. Ex pꝛedictis
reuocat᷑ in dubiũ an ualeat pactũ iuramẽto firmatũ
de nõ cedendo bonis. vide Frꝛe. cõſilio.lviij. Arem
an iuramentũ obliget fideiuſſoꝛes dotiuʒ. Har. in
.d.l.ſiqs ꝓ eo dicit ꝙ nõ:qꝛ pꝛeceptum dirigir̃ ad
ꝑꝓſonã.do.an.iʒ iſtud dictũ.ſed alia ꝛe.ſ.quia eſt ⸗
bonos moꝛes cũ notet᷑ quedam ꝑfidia ⁊ diffidentia
inteꝛ cõiuges.certe poſſet attẽtari Zrium:quia non
ſunt boni moꝛes nales:ſed ciuiles ut ẽ dixi¶ Mam
ꝓcedit h̊ ex quadam equitate poſitiua que ẽ naria
bilis. Nam ſiẽ adueniente pauꝑtate nxoꝛ ſibi cõſu
lit:ut in.c.ꝑ vr̃as de dote poſt diuõ.ꝛe.ita ⁊ a prin
cipio vr ꝙ poſſit ſibi cõſuleꝛe:qꝛ melius eſt añ tpᷣs
occurrere ꝙ; poſt cãʒ uulneꝛatã ꝛemediũ queꝛeꝛe.l.
fi. C.in qui.ca.in ĩtegrũ ꝛeſti.nõ eſt nec vnde poſ
ſet hodie lex ſtatueꝛe griũ ita æ quis peꝛ iuramentũ
poſſet ꝛenũtiare huic fauori maxie ar.il.i.ff.ſo.ma.
⁊ hic:⁊ hec ſufficiant ꝓ cõplemento huius ꝓfundiſ
ſime mãẽ. In glo.ſi.intelligo glo.ᷣm doc.qn diꝛecte
fieꝛet in pꝛeiudiciũ filioꝝ.Lũc.n.non ualeꝛet puta:
quia bona eſſent ſibi obligata ex teſtamẽto aui uel
alit᷑. Secus ſi indirecte.nam ſemꝑ pᷣiudicat filijs:qꝛ
alias ſucceſſiſſent in ꝛe illa ſi non fuiſſet alienata:ct
nige qð nõ.glo.in.d.c.ij.de pac.li.vj.

Icut et infea. ce enan

De lureinran.

da nõ eſt ei qui fideʒ frangit. Ego ophendendo to
tum tex. ſũmo ſic. Oouẽs bellũ iniuſium opellitur
reſtitueꝛe que ꝑ uiolẽtiaʒ occupauit: æ eos abſolueꝛe
a quibꝰ idebite iuramenta extoꝛſit. tᷣ pꝛimo uſqʒ ad
H. Juramẽtũ: abinde uſqʒ ad finẽ fᷣm uem ĩtellectũ
h dicat. Mõ aſtringit quis iuramẽto ad implẽcum
að iurauit ſi ab alia ꝑte no ĩpletur cuius reſpectu P
buit iura nẽtuʒ:⁊ ut pʒ ex pᷣdiciis ſt due ꝑtes.fa ibi
iuramentũ. Et pone ſic cauʒ Falem: quidã Hæéꝛicus
iniuſte mouit bellũ S quẽdaʒ Joãneʒ quo multa ei
bona peꝛ uiolentiam occupaui: ac eum captum foꝛ
te ad iurãdum induxit ut bona ſic occupata non re
peteꝛet: uł ſm aliũ iĩtellectum relaxauit cum iuramen
to de redeundo ad uincula. æ h̊ fuit pꝛimũ iuramen
tu n: de quo tex. in pꝛin.loqui: demũ pſtitit aliud iu
ra nentũ de quo in fine he ? non apparet ſuꝑ quo.
S, foꝛte ſin Hoſti. iſte Noãnes pꝛomiſit Hen. cẽ
tu n libꝛas ſi ipᷣm nõ offendeꝛet ⁊ ille ʒ ꝓmiſeut vel
iu raueꝛit foꝛte non offendeꝛe dictuʒ Joan. nib ilomi
nus euʒ offendit: quibus ꝑactis iſte Joannes fuit 9
queſtus pape petens ſuꝑ omnibus de opouuno re
medio ſibi ꝓuideꝛi: papa ↄmiſit cauſam quibuſdaʒ
mĩdat reſpcu iuramẽèti ut hẽtur ĩ lra in pꝛin. reſpec
tu ſecũdi rñ det quid iuris:ut in. v. in ramẽtuʒ: ? ſic
clara eſt Ea. ¶Hã pꝛimo ex ꝑre pꝛioꝛi ꝙ bellũ mo
uẽs tenet᷑ reſtitueꝛe oia occupata qðᷣ ꝓcedit qn imu
ſte mouit belluʒ: ut in l?a in v. iniuſte. ał ſi iuſte fecit
nõ tenet᷑ ad reſtitutionẽ fm Hoſtiẽ. ſʒ facit ſua que
occupauit.xxiij.q.vV.dicat:⁊ nõ.pꝛima diſ.ius genii
um: ⁊?.j.latius dicã ¶ W. fo ecchiam habeꝛe iuriſ
ditionẽ in laicos rõne pacis fracte ⁊ poſſe directe in
naſoꝛem ↄpe leꝛe ad reſtitutionem. Maʒ ſi bñ põde
ꝛabis hanc lam nõ fuit hic ꝓceſſum ꝑ uiã denũtia
tionis cum nulla pceſſit monitio: ſed uia directa peꝛ
uiam queꝛele fuit aditus papa tam ſupeꝛ relaxanõe
iura menti: qᷓ; ſupeꝛ reſtitunione inuaſoꝛum quod ſin
gulariteꝛ notabis pꝛo intellectu.c. nouit de iudi. in
v. licet. Et duplex põt eſſe huius dicti ratio. Dꝛia
qꝛ h dictũ nõ poteꝛat eſſe nõ notoꝛiũ in loco rande
cuiug papa iuriſditionẽ exeꝛcet in laicos: ut dixi in
dicto.c. nouit. Scdᷣa qꝛ rumpẽdo paceʒ uenit quis
directe ↄtra caritaten dicto.v. icet: ⁊ ſic delinqui
directe ↄtra pꝛincipale pꝛeceptum dei. meꝛito ipſius
nicarius cognoſcit iuxta nõ.in.c. cuʒ ſit geneꝛale de
fo. compe.¶ M reꝛuo ⁊ tene menii ꝙ iudex cccle
ſiaſticus compellit laicum relaxare iuramentum ab
eo turpiteꝛ receptum nedum in materia uſuraria:ut
in.c.i.sõ eo. ſed etiam alias qualitcꝛcunq; turpiiudo
repeꝛitur ex quo ex parte recipietis nõ põt ſeiuari ſi
ne diſpendio ſalutis eteꝛne. Ex hoc? er tex. infeꝛo
ꝙ ẽ iuramentũ turpiteꝛ ꝛeceptum obligat parti ſal
tem ſcᷣario.alit̃ non poſſet ꝛelaxari ſaltem a parte
Miun abſolutio pꝛeſupponit uinculum. ..decem. f.
de vbo. ob. z. c. ad diſſoluenduʒ de deſpon.impu.
facit ad ea que ſupꝛa dixi in.c.i. ¶ WMota quarto
ꝙ pꝛopteꝛ delictum domini peꝛſenerantis in conti
macia poteſt ſua tena ſubijci interdicto donec ille
ſatiſſecerit:⁊ ſic nõ.q; non eſt ſpeciale in matrimo
nio id quod habetur in. c.non eſt. j. de ſpon.⸗
H uide bo.glo.xxiiij. q,iij. in ſũma.?.i.q/ iij.i ſuma

,ememmm
„Ari ewinn
eh iſi, wab⸗
ied,enet

neene g nn 77 1

aaßbali
irlce i edo cnce SL
ſol ſige ari
in n lalin n i ſt mr
pictenide ennn ſitöc,

nmnel ſſ⸗
oecn uikn ,uu ni ri⸗

ho ints l

NöMN
u lu
genni oen nnnn ,
lnr ero r
a aolr Jd
NbNͤrrſahe ie

gelaed de 6
digts —?

Fälascdion ſechans

tutzmiiur giinnen
mlinsſiibg umnn⸗
rirnmnu ninn ſoen
eninwu aſitun
15 immaini Mig ni Mu
ſ ichnionwnl n is anohe⸗
m ſritmiti o icl lamn.
cimzetotlur göpronit Gan ge
rrſehun heleolnos le H.⸗
ONac pnictcjdtarſ ceaſenin uniuſeß
6irentteſcen ensqug glun inn
lötmence Yomneigeeſ be negign
Umecd poſt Gchoc; li Jo ndo
foinanatoiſ le Denedigtodſenn
Monedchrſel atchinsnadandnn
nnhemeutin Gndhirlekten
Aöebei ac gbethn. Jrl aneile
Ia1 goſun oſrun zbmczton
aimniiin moalininidſin
iiplinnan

4
tiye unnuitilninrand Cbmmmdimme
ib Atennn i

griſtenicek neſr
0 iutanſitgo ne n Anti

lino. . ktem annon
llgenre in pſ⸗
4 Mamn iliusniie⸗
