A luerte ſi q̃rit ðᷣ crie dic ut nõ.i.d.c.cũ cãm.
ſi extra cãm cris ſatis ẽ honeſtũ ut rideat cum

arbitri ſint in hoc ar. udices.de offi.dele ab ax

tris li.vi.¶ Eirca. F. cercrũ qro quid ſi crimẽ

obiectũ teſti cõrĩgit cãm de qua ag tur. ær glo.
fi.ꝙ tũc n ſolũ repellit᷑:ſʒ etiã punitur ſi ãt non
Otingit cꝛimẽ:ſolũ ꝛepellit᷑ qꝛ ad hoc ſolũ excipi
tuꝛ. fatet᷑ tñ ꝙ ſi teſtis teſtificando uacillauit uel
falſũ dixit punitur a iudice ut.l nullũ.C. de teſ.
Nualit at hoc ultio cãu iſte puuet᷑ dic ut nota:

Har. in dicta.l.nullũ. æ dixi in. d. cij de oꝛ. co
gni ¶ Ex bis Vꝛ uelle glo. ꝙ dictio pᷣßtim. poſi
ta ĩ tex ponat᷑ ꝓ rm. I lẽ Moſti. ?⁊ Gof. Inn.
Vo inſtat in duabus glo.æ ur uelle in effectu.
aut teſtis ↄuincit᷑ ꝑ reſtes ſeu inſtrã ⁊ non puni
tuꝛ nec oꝛdinarie nec exordinarie:⁊ h̊ reſpectu:
dictio pſertiʒ ſtat ꝓ mxie q̃ſ i dẽ ſit ſi idẽ crim
ↄtingit cãm de qua agit᷑:aut eſt ↄuictus ꝑ cõfeſ
ſione ꝓpriã:⁊ tũc ſi otingat cãʒ de qua agitur
punit᷑ pena ordinaria g. de ↄfel.c.ij. æ.c. per in
quiſitionem de elect᷑.⁊ ſi non contingit cãm vr
dubitare:qꝛ loquit᷑ alternatiue. vr̃ tñ magis icli
nare ut puniat᷑ pena extraordinaria: quod hic
non negatur ſm euʒ: facit.d.c.ꝑ inquiſitiont᷑:⁊
ſic habes claꝛe intentũ ⁊ mentẽ Inno. Jo.an.
Ve uelle: ꝙ ſi contingit crimen ð quo agitur pu
niatur pena ordinaria: ſiue conſtet confeſſione
ſiue probatione:⁊ in hoc accedit ad dicruʒ glo.
Hoſtien. ?æ Goff ⁊æ dictio preſerti ſtat pꝛo tan
tum:ſi neꝛo non cõtingit cãm ſequitun¶ Inn. ur
non imponatur pena etiaʒ exordinaria: i aliteꝛ
conſtat de crie ꝙ; peꝛ confeſſionem.ſi autem cõ
ſtat per confeſſionem puniatur eordinaꝛie. do.
an. plus plʒ hec opi. Inno.ut etiam in conne
xis diſtinguatur an conſtet confeſſione an pro
batione:quia cum non ſit iudicium ordinabili
ter agitatum õ teſtem non debet imponi pena
ordinaria:de accu inquiſuionis.nam pꝛobatio
nes exigunt telam iudicij: ut.S.ut li.nõ cont᷑.ꝑ
totum:ſecus in ↄfeſſione iu nõ. per Inno. in
.c. qualiter æ qn. ij. ð accu. Item quia probatõ
peꝛ confeſſionem eſt lucidioꝛ:boc dixi ut non ðᷣ
ſint bic dicta antiquoꝝ q̃ ſatis declaꝛaui:ego ãt
pleniſſime hanc materiam explicaui i. d. c.ij. dic
ut ibi.¶ Nõbis tn ex iſto tex. ꝙ crimẽ ĩcideteꝛ
confeſſatum ubi ad aliud agebatu: non eſt pu
nibile ſaltem pena ordinaria: cum ni ↄtingat cꝛi
men de quo agutur:pro hoc.l.ſi filium. C. de li
be.cau.⁊ ſic uidetur hic tex.pro dicto Har. in
.l. ſi ↄfeſſus.ff de cuſto. ⁊ exhi ꝛco. ⁊ ſic limitat
Inn. in. d. c. qualiter pᷣal.¶ QAd dẽ. crimẽ con
tingere cam dicit bic Inn. ꝙ qn teſtis ↄfuetur
ſe inuolutum illo delicto de quo aguur bᷣ cofitet
qn eſt quaſi circa idem factum:quaſi ſecus ſi a
gituꝛ ð ſimonia com niſſa in ceia eccłia:æ teſtis
oꝓfitetur ſe cõmiſiſſe ſimoniam in alio facto:qð
ſatis plʒ. nam quando eſt diueꝛſum factum non
põt dici in iudicium deductum ꝑ uiam conexio
nis:ſicut quando ↄtingit idẽ factum.d.c.peꝛ in
q̃ſitionem ⁊. c.ij.de confeſ. Haꝛ. in.l.ij. F.ſi pu
blico ff.oe adul.exigit:q; tang at:idem factuʒ ⁊
eaſdem ꝑſoas:ut ſi pꝛoducit teſtem õ me ⁊? ego
oppono ꝙ falſum dixit in hac cã 2ↄ me:et vr ꝑ
hoc exemplum ſentiꝛe ꝙ non ſit neceſſe ꝙ tan
gatur ſpecifice delictum de quo agitur:ſed ſatis
ẽ ꝙ tangat illam cam do an. dicit ſe putaꝛe quẽ
libet bn dicere.licʒ ſint dicra diueꝛſa.ego intelli
gerem boc dictum Haꝛ qñ agiruꝛ cum teſte. ſe
cus ſi cum producente:quia ſũñia lata õ pꝛodu
centem non piudicat teſti: nec eõ in.l.lutius.ff.

3 5

2

2 g* .

naſa, 1. „

dAeplimnnd ſer „Drtta 8e

yri Pie

. jUαι ο
2 H in
= e I nm α

de bis qui nõ.ifa.? hoc nidetur ibi uelle Bar.
facit.c.ij.in fi.de ordi.cog. uide quod ibi dixi
æ ita ſentit Mar.ibi cum hac opi.glo.fi.⁊ dicit

(bic eſſe caſum. Mi. ab.

contra actoꝛẽ de excõi
yNatione nõ obſiat replicatio comunio
nis:ſcdᷣa pꝑs ibi noſ.iMHiõ.pꝰ. ar.ibi ſcienter ꝙ
cõicanſ cũ excõmunicato ignoꝛũter nullam excõ
muniacationẽ incurrit:ad idẽ. c.nuper. de ſen.
excõi. ¶ M. ꝛ.ge enã in orone nõ eſt excõica
to cõicandum:⁊ dic ĩ oratione.i.ſecum orando
nige tex.xi. q.iij. cũ excõicato æ.c.nuper preall.
M. 5 . excõicatũ non poſſe alium accuſare
qð intelligo etiã ſi proſequat iniuriã propriaʒ:
unde petenti reſtitutioneʒ obſtat exceptio excõi
cationis ut dicit glo.nõ.in.c.ex inſinuatione ð
procu.pꝛo boc qꝛ iura generaliteꝛ repellũt excõ
municatũ ab agendo. S. de iudi:c. intelleximus
2=. c. pia.de excep.li.vi.¶Mõ. ꝙ cõicans excõ
municato non incurrit eande excõicatione: ſed
minoꝛc I.de ſen.excõ.c.nuꝑ.⁊.c.fi.de cle.exco.
mi.Et nõ. unã dr̃iam inter minoꝛem excõmu
nicationé æ maioꝛem: nam maior pꝛiuai nedum
a participatione ſacramentoꝝ. xi.q.iij. audi de
niqʒ.⁊.c.is cui.⁊.c.i.de ſen.exco.li.vVi.ſʒ etiã a
cõione fideliũ ut hic ⁊ in dicto.c.cum excõicato
2z.c.ĩter de ſen. excõ.dʒ etiã ſibi pꝛohiberi igreſ
ſus eccleſie:xxi.di.cleros.⁊.xxv.di.perlectis.mi

N obis Caſus Reo excipiente

nor nero ſolũ pꝛiuat a ꝑticipatione ſacꝛamẽto
de quo dic ut le.⁊ nõ.in.c.fi.de cle.ex. mi Ex

quo infert hic tex.excõicatũ minoꝛi non põſſe a
limineę iudicioꝛũ repelli nedum ab excipiẽdo.
Opo. æ nidet᷑ ꝙ is qui cõiauit excõicato nõ
poſſit illi excõicationẽ obijcere qꝛ no põt repꝛo
bar̃ que ſemel appꝛobauit in.c.quẽadmodũ.S.
i.ꝓxi.cũ ſimilibꝰ allegatis in pꝛin.glo. So.gl.
.i latꝰ formando hoc Sriũ ſoluit duobꝰmodis
pꝰ ꝑ dictũ Auguſtini.nõ nullos ſuſtinemꝰquos
inutiles toleramꝰ.xxiiij.q.i.quiſquiſ:⁊ nult dicẽ
ꝙ cõmunio ⁊ tolerantia uoluntaria nocet uit in
Srijs.ſecus ſi eſt in uoluntaria.hec ſolutio coꝛri
git᷑ iudicio meo duobus.pꝰqꝛ excõmunicatione
coacta quis incurꝛit excõicationẽ niſi finſſet uis
pᷣciſa ut in.c.ſacris.S.ꝙ me.cauſa.ꝛꝰ. qꝛ nõ pre
ſupponit᷑ hic ꝙ uolũtarie ſibi cõicauerit nec de
ciſio lr̃e fundat ſe ſuꝑ noluntate. Ideo foꝛte gl.
ad pam ſolutionẽ tranſit dicens quem oꝓpproba
ni repꝛobare nõ poſſum agẽdo ↄ eũ ſed excipiẽ
do ſic.qꝛ qlibʒ reꝰ ẽt excõicatꝰ põt exciꝑe õ ſuũ
actoꝛc.qꝛ oĩs ltima defenſio eſt reſeꝛuata reo ẽt
excõicato.j.e.c.cũ ĩter.⁊ cũ hac ſolutione tran
ſeũt h̊ cõit᷑ doc. ſʒ iudicio meo nõ euacuat fũdi
1ꝰ Zriũ.nã ex ſolutõe gl.ſequeret᷑ ꝙ ſi mulier pe
teret dotẽ a niro ĩ caſu pᷣmiſſo poſſʒ nir exciper
ð adultio pꝛiꝰ ↄmiſſo:qꝛ vr̃ approbaſſe ſolũ qꝰ
ad actionẽ ⁊ nõ quo ad exceptionẽ.qð eſt õ mẽ
tẽ dicti.e.quẽadmodũ.⁊.l.ſi uxoꝛ. ff.de adulte.
quinimo textꝰ ĩ dicto.c.quẽadmodũ ꝓpꝛie loqt
de excepiione ut nõ poſſit excipere mulierem

(W. exceptionibus.

cuiꝰ mores ſemel approbauitlunde diceꝛẽ ſic:
ubi approbatio ſeu habilitatio depẽdʒ a uoliſtt
te appꝛobãtis tũc non põt illum apoꝛobatũ ipu
gnare nec ꝑ uiã actõis nec exceptõis et hoc cqn
loquunt᷑ iura allegara in pꝛin. glo. ubi ueꝛo non
depẽdet a uolũtate ſua tũc non obſtate illa coio
ne ſeu tacita approbatie põt ↄtra illum inſtare
ſaltem ꝑ uiaʒ exceptionis. ꝓ boc eſt bonus tex.
in.c.dilecto de preben.⁊.c.noſci de elec. et q
nõ. Jo. an. in regula ſcienti de re. iuris.. vj.in
meꝛcuria. æ glo.in.l.i. C. ubi de cꝛi.agi.opoꝛet
que dicit ꝙ ſi litigaui coꝛam eo quem mea noſũ
tate non poteram iudicem facere poſſum ò nul
litate experiri:licet a pꝛincipio non exceperim.
unde cum cõmunicando excõmunicato non poſ
ſum eum habilitare ad iudicia poſſũ illa comu
nione non obſtante contꝛa eum excipere ut bic.
pro hoc eſt bonus tex·.e. c.exceptionem..c.
pia. eo.ti.li. vj.¶ Sed quero tex.bic loquitur
quando excõmunicatus minoꝛi excipiebat con
tra excõmunicatum maiori:quid ſi iſte excipies
fuiſſet etiã excõicatus maiori nũqͥd poſſet a ſua
accuſatione repelleꝛe excõicatum:uidet᷑ ra bic
ſacẽ qð non:qꝛ iſte incipiens ẽ ꝛemotus nedum
a ꝑticipatione ſacramentoꝝ ſʒ ẽt a cõione fideli
um:⁊ ſic ceſſat 2 illius lie.cõtꝛarium tenet bic
glo.⁊ bene:qꝛ licet excõicato interdicatur pias
agendi non tamen excipiendi zc.ut in glo.⁊ hᷣ
cõmuniter approbant hic doc.⁊æ in.c.cum inter

.j. c. dicẽtesꝙ oĩs defenſio competit excoicato

ſiue ſit realis ut ꝑemptoria ſiue ꝑſonał ut cõtra
iudicem cõpetens ſiue ſit declinatoria ſiue com
petat rõne tpᷣis feriati uei loci incõpetẽtis uel ꝛe
ſcripti ſubrepticij uel ĩepti libelli:æ ide in dila
torijs ſolutionis de quo etiã uide qð nõ.S.i.c.
ſi aduerſus de bẽ.plus diẽ hic Inno.ꝙ excom
municatus maiori ꝛepellit ab accuſatione ſua ex
cõmunicatum ẽt minoꝛi tm cuʒ ſit crioſus.s.q
me.cã.c.ſacris.ſicut enĩ ꝛcpelleꝛet illũ ñi excoica
tus:ſic ? etiam excommunicatus per iura hic
allegata in glo ¶ Yo. an intelligu hoc dictum ut
excommunnicatus minori rpellatur ab accuſauo
ne his caſibus quibus cõio cum excommunc⸗
to inducit mortale: de quibus plene no. in..c.
ſacris:⁊ nõ ſingulaꝛiteꝛ hoc dictum.Er boc
enim infertur:ꝙ exiſtens in moꝛtali tanc illegi
timus ꝛepellitur ab accuſatione: facit ad ea que
dixi in. c. teſtimonium de teſti. ubi uide:æ nots
multum ad limitationem.c.i.j.de accu. quod in
tellige niſi proſequaruxr iniuriam ꝓpriaz: ut i.c⸗
oimmnibus. iiij. q. vj. ¶ Irem er predictis e ey
5 glo. nõ: ꝙ quantũcũqʒ quis infamis uel cꝛimio
ſus ſit põt tñ excipeꝛe õ ſuum accuſatoꝛem de il
legitimitate. fallit in caſibus allegatis in glo. ? i
caibus exceptis de quibus nõ. in c. cum. D. de
accu. =. c.i.de teſti.li.vi.⁊ uide qð nõ. glo. in. d.

G E. c. omnibus. Sed quero nunquid excõmum

catus admirtatur ad ꝛeplmcanduʒ ſicut nenitif
ad ecipiendum exempluʒ ago ↄtꝛa ie occa 0
mutui: excipis de pacto de non petendo: replic

lichori cnorE
de hin
Gohoſ owant cdicnit

era Kn

Gends Py
nnchnb⸗ inolingg i⸗

noen eny

rextenvt Adj
iltumtm im lan
cen Cn ge ſpun/ und u
gnleni Oonin ſo⸗ lenone
ecſno pncidun AWönan ciara
mamme znoaatfelenmnſubin
Agroitſt dehlin nucluns en
nenid adisaid adches unw
oct tn eteehto auan ekeynons aen
10 Ke ge ſonper onnoocnur or ateg
ſonechugter el ii gorsdorert er
Vn;gafranddron. Jennemn
chontbus ceprin poreg nan goch
Acknpent eennstenserpnde Pnui
Alol ubetgetains on ſchendsre

gens hſenhlt )onlegiunhor

Gur eiozonnnent gasriz n
(Alfnauiconhe gieno n
Pcſcris:n conpeit goni i ge

aga
ſon muniunt ſunnanennen

epuoni
lle ſnt reoy ſel lcunndts Cen

eptionbus Crſi lcse nr gn
Iiefonvel pböeg re emanlerg

gfes in o
poarceſemngg,
Uerſoquitur h ſanöe

Niſanpis on ch
Pgninil 5ot teini Ner
dn Cunde Neponinpn

Onporg, hn
enrlmenu
NS Grchi M

einn Ad iodiciz doſch
P ontrg eumn cperen
Pa. o. l.. vj annn
v. 0 lerhieen
. N
nn erömn 8 minor * 4
onmncaumn miori quid ſrmne
poſet

— ölcnmmui il
noner ſe epiens rrolgrl
bncmnone ſenmmnwp hag cöiniin
n M 1o llus lecounmn lent
t bere: i ler otcao inercſoinr i,
ndi non nmm motmii re nr in glot
mnſer approbant h ooce in cninn
dcars p ois efenſio conpent enoicid
ſt reals u penptonis ſue gſonuk vt com
en cöperens iine ſi declinatoria ue conn
None tpis ferian ve locn incdeteisn
Pri ſibregicc ddiehaldeſta de in
ris Omaonis de aud ei ice ed 1dSi
duertus dee ins ue di Innd gn
anicuuus maiori vpeli ad acclinotſun
Smumicaun nindi tin chſnfiizi
ne cic tis meni vhelen lifant
us:ſt ? aiam connnmſcms Ne iun
legmn in go on ugitnin
arommmnieamo nnin iginn iti
ne bis caſbus gnions o tun tra
o induct nortalede guiboenr ſe
enort voͦigllumn dardam l.
engee henſks nollif,

onektate⸗
. ab gecuſetioſeſt
jum de leſtabi icne

ð pacto de petẽdo:opponitur excommunicatio
ʒ ine ſen replicationem meã. Soe.e. ti. F. fi. V.
item queritur dicit hanc exceptionẽ ſeu duplica
tionem non obſtare replicationi: qꝛ replicatõ ſe
pẽt ad exceptionem:ſicut exceptio ad actioneʒ.
Eſt enim repucario quedaʒ defenſio ) exceptio
nem:inſti. ð̊ repli in pᷣn. uñ ſicut excoicatio non
repellit ab excipiendo ita nec a replicando.
Item duplicatio non admittitur niſi directe cõ
cernat ipſam replicationem:ut in loco ꝓx. alle.
ſed excoicatio n elidit replicationeʒ:ergo ⁊c.ab
ſurdum enim foret ꝙ babẽt reſpectus ad pactũ
de non petendo: z non ad pactuʒ ſequens ð pe
tendo. dico iñ reum poſſe exciꝑe ð excõe non ⸗
replicationem ſed ↄ ꝑſonam actoris ut repellat
a iudicio.qꝛ hec exceptio põt opponi in qualibʒ
pte iudicij.ut ĩ.c.pia.j.e.ti.li.Vi.⁊.c.pe.j.eoð.
Hlo. li. opponit de.c.ſigniſicauit j. de ſen. ex.
ubi cõicans excõicato incuꝛait excõicationẽ ma
iorem:cuiuſ orium innuit iſte tex.⁊ ſoluit multi
pliciteꝛ. Va ſolutio eſt ꝙ ꝓcedit in cõmunicante
excõicato a apa concurrentibus alijs de qͥ
bus dic ut ibi.¶ ¶ Altimo ſcias ꝙ iſtud.c.facit
mtionem de replicatione. Jo. an. poſuit ad ma
teriam explicandam. vij.qones quas ſuccincie
ponam ad inſtcuctionem iuuenum/ꝓꝰ queriur
qᷣd ſit replicatio.2 cui cõpetat.ʒꝰ qñũ competat.
rto quis ſit eius effectus.qͥnto quõ rollatur uł
nicietur. Sexto que ſit pus probanda exceptio
nel replicatio. Septimo an ſuꝑ replicatione ſit
neceſſaꝛio ꝓnunciãdum. pᷣmum icit ꝙ;
replicatio ẽ allegatio actoris per quam ſoluituꝛ
exceptio:inſti. ð.repli.in pᷣn. uel latius dicenduʒ
eſt ueꝛbũ actoꝛis peꝛ id quod dicet᷑.j.un/ꝛeplica
tio eſt Zria exceptioni quaſi excepiionis exemp
tio. ff. e. l. npe. ſemper cum obijcitur ut exceptõ
nem expugnet. ff. e.lij. F. i. votes ponere exem
plum. S. poſitum ð ↄorio pacto. Irem in termis
c.accedentibus de priui. pone qonem:ꝑochialiſ
ecclia petit decimas:reus excipit de priuilegio
quod habet de decimis non ſoluendis: replicat
agens ꝙ pſcripſit 2 pᷣuillegium:hoc ꝓbato eli
ditur exceptio æ obtinebit agens:⁊ ið in ſilibꝰ:
S ſᷣm cui competit replicatio pʒ rnſio ex
pdictis:qꝛ competit actori.uñ dic lex ꝙ acroꝛs
non muniunt ſuam intennonem excepuonious
que ſunt reoꝝ.ſed replicationibus.C. e.ii.l.nõ
exceptionibus. Et ſi dicas ꝙ actoꝛe excipiente
3 teſtem uel ꝓbões rei ipſe ꝛeus replicat: GEnde
tur ꝙ reus in eo ꝙ ꝓbat cenſetuꝛ actõ.fl. e.l.i.
uel lex loquitur quo ad exceptiones ꝑẽpiorias
nel que reſpiciunt pᷣncipale:æ ꝑ hoc intellige qꝗꝛ
S.dictum eſt in diffinitione pᷣmi dubij:q voum
actoris põt ibi ſumi largo mõ 4 teꝛium
qſitum qn competat pʒ Nnſio etiã ex predictis.
nam cum ueniat ↄ exceptionem competit cuʒ re
us excipit ⁊ non pᷣus non eiʒ pot reſolui nec ex
pugnaꝛi nondum obiectum:de deſpon. impub.
c.ad diſſoluendum cum concor.⁊ ſᷣm h̊ eru ꝑ
petua replicatio et competet qñcũqʒ excipietur.

I De exceptionibus,

cum enim replicatio ſit exceptio ut.S. dictuʒ eſt

2 analia ad agendũ ſũt ꝑpetua ad excipiẽdũ:ut

.l. pure. F. fi. ff. ð doli excep. eꝛgo ꝛeplicatio ẽ ꝑ
petua. dicit tñ Jo. an. ꝙ ubi eſſet quid imputã
dum actoꝛi ea rõe qua tpᷣe perit actio peꝛiꝛet ẽt
replicatio cum eadem actione:⁊ ſic intelligitur
.ff. qn actio de pecu. eſt ãna.l.queſitũ. ⁊ ſic aliᷣ
eſt in exceptione rei originalis ⁊ aliud in excep
tione actoris qᷓ̃ dr replicatio:qꝛ i ptatẽ actoris
eſt agere non in ptᷣate rei.C. de dila.l.ſi qn. Si
ergo z exceptionem rei iudicate replico de ap
pellatione mea quam deſerui uel ꝓſequi negle
xi ſicut mihi obſtaret hoc agẽti: ita obſtat mihi
replicanti:de ap.ſepe ⁊ cle.ſi appellatiõem.e.ti.
boc ueꝝ:niſi exceptione paret᷑ mihi aliqua ꝑpe
tua exceptio:puta nullitatis in his que ſũt poſt
illam de quo le.⁊ nõ in.c lʒ ð ſen. ex. li.vi.
Aenio ad quartũ quid ſit replicatiõis eſſec
tus.⁊ dic ꝙ reſoluit uel expugnat exceptioneʒ:
ut. S. dictuʒ ẽ:⁊ iõ oʒ ꝙ replicatio ſit talis ꝙ ui
ciet exceptionem.nam iꝑtinẽs repelleꝛet᷑.j.e.di
lecti.uel ꝑſonam afficiens ut ibi.Et ſcias ꝙ foꝛ
tius ſe hẽt replicatio ad exceptionẽ qᷓ;ᷓ exceptio
ad actionem.nã exceptio qnñqʒ defendit reũ ſuꝑ

re petita qñqʒ afficit ꝑſonaʒ actoris: qnqʒ iudi

cis:qnqʒ; teſtis:qnqʒ ꝓcẽis:qnqʒ forma libelli:
qnqʒ Notũ:qnqʒ locũ:ſʒ replicatio ſemꝑ afficit
ipſam exceptionem ut non proſit excipienti: uel
ut nõ noceat replicanti:inſti.de repli.i prin.uið
ad hoc qð nõ.in. c.ij.ð̊ or.cog. d quintuʒ
quomõ tollatur uel uiciet. dicas ꝙ tollitur per
duplicationẽ rei que ipſã afficit pone exempluʒ
ꝑ decre.dudum de ↄuer.ↄiug.duplicauo tollit
Eꝑ triplicationem ⁊ ſic deinceps:ut.ff. eo.l.ij.⁊ ĩ
ſti.de repiica.poſt princi. Cuikxun que ſit
prius ꝓbada an exceptio nel replicatio:de hoc
ſatis inſtat Jo. an. hic poſt Soye. in ti. ð excep.
2 repli.ꝗ.fi.ubi de mã inuenies. Concluſio va
eſt: ꝙ ſicut reus nõ aſtringitur ꝓbare ꝑempto
riam ſibi competentem:niſi ex quo fundata fuit
actoris intentio:quam intẽdit ꝑ exceptioneʒ eli
dere. C. e.l.ſiquidem.facit quod le.⁊ nõ.in.c.fi
nẽ de do.⁊æ ↄtu.⁊.c.de ieſti.S.de teſti.niſi ſit di
latoria ſolutionis:de qua dicam.j.e.c.exceptio
nem:ita nec actor cogit᷑ replicatõeʒ ꝓbare: niſi
ſit ꝓbata exceptio rei qua ipſe actor intendit ꝑ
replicatione elidẽ.⁊ hoc tenet ſpe.i.d..fi.poſt
prin.poſſʒ tñ replicãs ſi ueller prius ꝓbare:ar.
.c.i.de ꝓba.⁊.l.circa ⁊ quod ibi nõ.ff. ð̊ ꝓba.
ſʒ tu uide quod i ſimili dixi i.c.i.ð or.cog. ubi
plene dixi de actiõe ⁊ exceptiõe que ſit prius ꝓ
banda:ſic dicẽdum eſt de exceptioe ⁊ replicatio
ne:ideo limita ut ibi i Ad ſeptimũ z ad
ultimũ quo querebatur:an ſit neceſſario ꝓnun
tiãdum ſuper replicatioe. dicit Jo. an. poderan
dum nãm exceptiõis S quam ꝛeplicatur:qꝛ ſi eſt
emergẽs q;tũcũqʒ ſequat replicatio duplicatio
triplicatio quadruplicatio ⁊ ſic in ifinitum ſatis
eſt ꝙ ſuper exceptiõe ipſa ꝓnuncietur ſuꝑ qua
neceſſe eſt ꝓnunciari: iur ea que dixi in.c.i. de
4

D /

. V ſr Dplens de „.

&C10 F ianas—
2

—

¶ H. exceptlonibus:

or.cog.ubi ſatis expediui:qͥd dicatur emeꝛgẽs
et quid incidens:et an ⁊? quando ſit neceſſe taci
te uel expᷣſſe ſuper eis pronunciare. exemplum
bᷣ dicti:excipio teſtem excommunicatum:repli
cas illum abſolutum:duplico abſoluentem non
habuiſſe poteſtatem abſoluendi hboc ipſo ꝙ in
dex ꝓnunciat teſtem admittendum uel ñ admit
tendum:ſatis ſuper ꝛeplicatione æ duplicatione
pꝛonunciat:ſi tamen etiam ſuꝑ his ſpalit᷑ uellet
interloqui non efſʒ peccatum ſi ueꝛo exceptio ẽ
icidẽs ſuꝑ qua ñ eſt neceſſe ꝓnũciari:ergo nec
ſuꝑ repiicatõe ꝓnunciabitur.exemplum excipio
ð pacto de ñ petendo:replicatur de renũciatõe
nel contꝛario pacto ſatis eſt ut cõdemnet iudex
uel abſoluat ſuper principali per quod erit expe
dita exceptio et replicatio:lʒ ſi nelit etiam ſuper
illis ſpãliter ꝓnũciare poſſit. Concluſio ergo eſt
i ſuper replicatione n eſt neceſſe ſpãliter ꝓnun
tiare:qꝛ ſufficit tacita ꝓnũciatio que reſultat ex
ꝓnũciatiõe ſuꝑ exceptione uel ſuper ipſo facto
principali:ut pʒ ex prediciis et his que dixi i.c.
i. ð oꝛ. cog. Mi. ab.
Bm eccleſiaſtice. &
Mabens pluꝛa beneficia cont:a alium
de pluꝛitate non excipit:ita ſummar Jo. an.
ſummatio eſt multum gnãlis:cõuenit iñ littere ĩ
genere. alij ſummãt ſic: Reus ñ neceſſaꝛius ab
exceptõe repellitur per replicatõʒ paris cris uel
obiecti poſſet aliter ſummaꝛi ⁊ itell gi:ut.j.pa
tebit. Eſt eiʒ hec decre.difficilis quo ad intellec
tuʒ: et adhuc ꝛedditur magis difficilis ꝓpt᷑ dẽa
doc. Diuidituꝛ ĩ duas ptes. In pᷣma põit deci

ſum erxordium. In fa mãdatuʒ :ibi mãdamus.

Wö. ar. ꝙ per inueſtituram factam i abñtia
bñnſicij ñ acquiritur illius bnficij poſſeſſio: ðᷣ q
dic ut nõ in c tranfmiſſam de elec.æ. c.ij.de cõ
eAll dann poſſe eẽ pluralem in diuer
ſis ecclis quod intellige iux nõ.in. c.gẽa ð Ep.
li. vi. ⁊ cle. gꝛe.e.ti. ¶ Hõ.ʒꝰ quem n poſſe ꝛep
bendere in alterius perſonam qò in ſua putat
equnm.xxxij.q.vi.c.nihil cuʒ tribus ſe.⁊.xxv.
di.c.fi.et.iij.q.vij.iudicet.¶ Op.õ tex.ur̃ eim
ꝙ Z iſtum poffint plures excipere ſalteʒ noĩe ec
cleſie: aꝛ.in.c.ſi quis pᷣſbyteroꝝ ⁊ quod ibi nõ.
ð re ec.ñ alie.ubi pʒ ꝙ ẽt is qͥ male alienat põt
nomie eccłe male alienata repetẽ. Itẽ pᷣtextu cri
mis uel excõis ñ ꝛepellitur quis ad ðdᷣfenſiõeʒ ec
cleſie ſue:ut ĩ.c.dilecti.j.e. Item ſaliem non de
buiſſent plurales admitti uolẽtes exciꝑe S iſtuʒ
ipetrãtẽ. So. ꝑꝑ b̊ oria ⁊ ſimilia legituꝛ h.c.mł
tipliciter in glo.ex glo. ¶ Er diuide hanc glo.
in rres ptes. In pꝛia ponit opi. Min. In ſecun
da opi. Tan. et Jo. illi Sꝛiam. In teꝛia glo. ap
probat opi. Vin. et ſyndet ad aliqna motiua in
Srium.ſecunda ibi tan.⁊ io.tertia ibi mihi uide
tur.⁊ ut clarius habeas glo.ꝛecitabo eaʒ cõclu
ſiue. Nin.fuit in opi.ꝙ pluꝛales in bificijs ad
mittant᷑ ad odicendum noiĩe eccleſie ⁊ ñ ꝓpᷣo.ñ
plurales uero admittamur ad contradicendum

nomine ꝓpꝛio et nomine eccleſie Aiſtur
ter. Endet dupliciter. et pᷣꝙ ñ fueꝛt admiffi i
nomine eccle:qꝛ Mapa celeſtinus ex certa ſei⸗
iſti ꝓuiderat.i.ſciens eum habere alia biſctcig⸗
et ex hac ſolutiõe colligit᷑ pꝛima lectuꝛa. & Sec
contꝛa hunc intellectum facit. qꝛ collatio ex cer
ta ſcientia facta ſʒ excludat ſubꝛeptionem:nõ tũ
inducit diſpenſationem circa pluꝛalitatem iux
ea que nõ.in cle.ſi rõanus de pᷣbẽ. in.c.ſi mo
tu ꝓpo.e.ti.⁊ melius in.c.ñ poteſt.hic autem ñ
obijciebatur de ſubreptione: ſed ꝙ obrincebat
bñnficium in alia eccleſia. Item bec lec. gl. diuiat
ad tex. nec tex. fundat ſe ſuꝑ iſta ratiõe.I. ꝙ iſti
obijcientes laborabãt eodem morbo:ideo foꝛ
te glo.tꝛãſit ad ſecũdam lec.dicẽs ꝙ iõ ñ fuit h
exceptio admiſſa: quia iſte iam erat cõfirmatus
et poſſeſſionem bũficij adeptus:⁊ ſic ñ habebat
locum exceptio:cum nil iuris iſte nunc peteret:
ſed quid facti ut libere poſſideꝛet: ꝓ hoc.c.con
ſtitutus ⁊? quod ibi nõ.j. de ap.⁊ h̊ lec.coꝛruit:
nt pꝛecedens diuinat:nec enim tex.ſuꝑ ea ſe fun
dat:ex ꝛatione enim depᷣhendimus mentem qiſ
ponentis.j. ð̊ vᷣbo.ſig.intelligentia ⁊.l.cũ pateꝛ
.F. dulciſſimis. ff. ð le. ij. Yo. ?æ Tancre. fuerũt i
ↄiraria opi. Nincẽ.dicẽtes:q nec nomie ecclie
nec nomine ꝓpÿ poſſunt canonici opponere et
illi qui ñ habent plura bñficia:tum quia n vſat
dãnum ecclelie.tum quia utlie eſt ei babeꝛe pu
res bñficiatos:⁊ dic latius ut in glo ¶ Sed ꝗ
hãc opi.facit:qꝛ pluralis i bñficijs ñ poterit ia
bñ ſernire eccleſie ſicut ſi baberet unum bnficiũ
tantũ:ui pʒ in.c.quia nõnulli ð cleri.ñ ꝛcſi.?.c.
relatũ.e.ti. Iteʒ eſt contꝛa eccłe uniuer ſalis uti
litatem:ut ĩ.c.qꝛ ĩtãtuʒ de pᷣbẽ.⁊.c.ad aures de
Hp. ſic ꝑ hãc opi.ñ ſolueꝛetur ↄrium facit qd
le. ⁊ nõ.in. c fi.ð Gep.li.vj. et ꝑ Jo. de lig. i cle⸗
gratie.e.ti.ubi ꝓbat:ꝙ licet exigere bñficium ꝑ
ſingularem clericum facit.c.conquerente de cle.
non reſi. ¶ Itẽ S hãc opi.Lan.⁊ Jo. facit iſia
littera a contrario ſenſu:que inuit ñ pluꝛales in
bnficijs admittendos:⁊ ſic hec tenia lec. nõ pꝛo
cedit Beꝛ. approbat opi. in. ut ſaltem illi ꝗ
ñ habent plura bñficia admittantuꝛ. alij ueꝛo ſni
niſi nomie eccleſie. æ uide motiua ſua i glo.: ſal
uãdo bãc lec.poſſet dici ad iſtum tex. ꝙ iſti non
fueꝛunt admiſſi:qꝛ opponebãt ſe noie ꝓprio no
autem nomine eccle. ¶ Sed 2 hũc intelſectum
op.ſic:ſi hoc erat in ſe illicirum debebat ſaltem

. Papa ex ſuo officio hũt ꝛepelleꝛe:ar. eius qð

nõ¶ Inn. i. c.i. de of. uica. . x. a. i. ſacerdotib:
ubi colligitur iudiceʒ debeꝛe ex officio ſuo libel
lũ laceꝛare ſi uidet ius nõ competeꝛe actori ma
xime in iſtis ſpiritualibus in quibus reguiariter
ſupplʒ ex officio: ut in.c.cum nobis et.c. cum di
lecti de elec. et. c. cum uemiſſent i fi. de inſii. ſaluã
do hũc ĩtellectum poſſz ſic Nnderi:ꝙ boc n co
ſtabat ꝙ pluꝛalitas eſſet illiciia.nam in mulus

sH caſibus licitũ eſt habere pluꝛa bnſicia compall

bilia iux nõ.in.c.dudũ el.ij.de eee. .c Hot
de Np. li. vj. et ꝑ Inn. in. c. cum iam dudum

n
Ppnm nuni
os ſ. o een mn

orCeo
gon omn

eſpptl
Nſme⸗ tatoſe ſ
eGN evwn iipe 4
i giblea lu atynſii 4 nna

tenſa emna hiun
vln eſlln btt ſ iſch

4
lürm ſun maln enn
v iumiu ian cceſe
id nueſi mmiin an⸗
e
lihmn

. ai di⸗
nelmg en gn

nent ontiti
D umn inkuun. Loo/.

ne oun ennn nelun
D AinurirNN,

iin
mnrnn ieuvumr Au Phran

uſodan ilimn ujn uun
mranraffanmhi onnmig t on don
o uns onch Alnintar oidnndne
tce Mrlabiſehegrnnin ſce rez
irefongonies Aninganmn an
lospeetoſlh ana Kinndn n Krerd
bibenur höunntnno We tupids aen
Lziſta nolen paurar Noleman enan
Carioſenſa.vel dic in nonc erchpe⸗
Gehorakene teruonm gelaceo aprand
(docen pnngniores ortionrsno epe
Preplanonen oucsdeicitſſciudio ne⸗
loſſe Burelegnncobone rpinlun
ler ſfſoma phor flet iſe r od
ninc dli ſeortigzd l a
Phrices onnienn nn lgg dii
Marnr conpend e, cpron
Nepelimwr obbac egrn ene⸗
niungetnan n n gu fuin
, RGoolgr onnn n 8

ſouuſna foͤk j ue Ymnt

/

Armu gl i tin rnmn
nxr omine ppo oſimr munifoger
lni ibvn gn hifeinmn gluit
binmm aclie mn itle ro titar
ſi difcnwo:ece luigor igb
birol aitqrpurals biſeſs ioten,
huſnure cclcſe ſtcut ſibrveret unum uſici,
mntiulinc nianonli deid a
drie. NAenen d uſnafliet
tmenit ginnde drintdin
Ryr lepbicc n Cnenmn Nunt
Eertbntid hl nn ut
Gmie eniibi Pnq lnehgt ir
ſrgimm gaunftininn
mmmn. (Nidonn uch
ten aconmro ſeſingkkinlin
böfcis Aninendesn ſcbec enk!

cdt Ber apyrobn . Unu 1
babenl pn pifca udninmnnt

4 1
ſtnonie leſe⸗t nunan
ic hir lo poſtn icdid nrn⸗
ſennt niſſeg: auti 5
an nomine atſe

ſ . 6N.
da vnſen en
eclt cl . *.
r donh

ulse ſ
ſuong iicbime i
aſbhsl nc ci i
. l. 4

pᷣben. de quo Dapa noluit nunc inueſtigatio
neʒ ſumere ſupra iſtos ſe opponentes:ſed exclu
dere ex gñali ratone:quia non debent reputaꝛe
ꝛepꝛehenſibile et illicitum in perſonis aliorum
quod in ſe putãt licituʒ ei honeſtum.xxxij.q.vi.
nihil iniquius cum tubus ſe. æ qdᷣ quiſqʒ iuris
i alteꝛum ſtatuit ipᷣe debet utni eodem. ff. qð qᷣſqʒ

luris.l.iij.⁊.c.cum omnes de conſti.⁊ peꝛ illum

tex.⁊ pᷣdicta ampliando hãc lecturam poneꝛem
quartaʒ:q nec noĩe ꝓpᷣo nec nomie eccleſie iſti
plurales debent admitti ad opponẽdum cont:ia
ꝑſonam n dico cõtꝛa heptum. Et idem eriã dice
rem cõtra reſcriptum ſi ipᷣi eodem morbo labo
rarent.nomie ꝓpo ñ per ſupradicta:nec nomie
eccleſie etiam ſi utilitas eccleſie ueꝛſaretur:qꝛ ñ
uideretur moueri bono ʒelo.non debent etiam
nomine eccleſie reputare iniquum in aliorum ꝑ
ſonis quod in peꝛſonis ꝓpᷣis reputent equum.
ut ꝓbatur in dicto.c. cum omnes ſᷣm unam lec.
cõmuniter ibi approbataʒ. debent enim iſti a ſe

incipeꝛe: ar. in.l.ſi pupilli.ff. ð neg. geſt. æ poteſt
cis dici eijce trabẽ de oculo tuo zc.ij.q.vij..

item cum in cuangelio ⁊ alibi iudicet ille ð alio
rum errore qui non agit eadem que in alio pu
tauerit puniẽda.iij q. vij. iudicet ⁊.c.poſiłatꝰ.æ
bunc puto uerum intellectum c.nec ob.ſi dicat
crioſum poſſe defendẽ eccłam:ut in contrario.
boc enim fateor niſi ſequatur illud abſurdum:
ut in alijs dicant iniuſtum quod in ſe putant iu
ſtum tunc enim tanquã contraꝛius æ non bono
ʒzelo motus non dʒ admitti:ar.c.ſolicitudinem
in fi. de ap. z.l.ubi repugnantia. ff. de reg. iuꝛ.
alij uero non plurales admitterentur. qꝛ ceſſat
i eis hec rõ ſuꝑ qua ſe fundat Ae
habetur nõ. limitatio ad oöria ſuꝑius allegata:
2 ̃a iſta nullam patituꝛ violentiam etiam a cõ
trario ſenſu. uel dic ꝙ iſti canonici excipiendo
de pluralitate certabant de lucro captando. ut
.ſ haberent pinguiores portiones:iõ repellunt
ꝑ replicationem paris delicti:ſic iudicio meo vr
lenſiſſe Bar. allegando hunc tex. in. l. cum mu
lieꝛ ff ſo.ma. ꝓ hoc facit ille iex.⁊ quod pleue
dixi in.c.dilecti j.e.pot etiaʒ dici ꝙ iſti caonici
pluraleles commiſeꝛunt contra legeʒ danãte plła
litatem ex qua competebat eis exceptio:merito
repelluntur ab hac exceptione:quia fruſtra au
xilium legis inuocat qui commitui in legem: ut

i. c.qꝛ fruſtꝛa de nſuꝛ. facit.xxvi.di.c.una et hbuc

intellectum ad iſtum tex. ꝛeperio ſentiſſe¶ Inn. i.
⁊c.intellecximus ð adul.æ hẽs ĩ bis multa ultra
alios. Et hec claꝛifſime ſufficiant ad intellectum
.c.ſed ne deficiant dicta antiquornʒ ea recitabo
maxime qꝛ egent declaratione:cum confuſe per
alios recitentur. Inno. ponit quintã lec. dices:
ꝙ ſi reſcriptum peccat in ſubreptione:puta qꝛ ñ
fecit mtionem de alijs bñficijs nec ex certa ſcia
POea contulit quilibet ẽt habens plura bene
ficia poterit excipere:qꝛ nunc ñ excipitur õ ꝑſo
nam ſed ↄ reſcriptum quod ſumit uires ex intẽ
tione concedenis: de Vo.ſig.c.dilecto de itẽtõe

¶ De exceptionibus.

autem Dꝛape nõ eſt pꝛouideꝛe ei qui habʒ alið
bnſicium de illo nõ habita metõe:ð reſcrip.c.ſi
pꝛoponẽ᷑te ⁊ melius i c.ſi moru pꝓpꝛio de pᷣbẽ.
li.vj.ego hoc puto uerum:niſi ut dixi iſti excipi
entes laboraret eodem moꝛbo. Si uero reſcrip
tum non peccat in ſubreptione ita ꝙ nunc exci
pitur duntaxat contra perſonam.ſ.ꝙ nõ poteſt
plura beneficia ſimul obtinere:æ tũc ſi nõ uertit
in danum eccleſie nõ poteſt agi nomie eccleſie:
ſecus ſi uerteretur i danum: puta quia pꝛopter
paupertateʒ pꝛebedaꝝ deſeritur eccleſia:tũc eni
quilibet ↄ eum ageret etiã alijs iuitis. ¶ Item
quilibet admitteretur ſi ſuum ſpeciale itereſſe ꝓ
ſequeretur eriam ceteris iuitis.ff.de ꝓcu.i.licet
puta ſi ſua prebeda ſpecialis ex hoc diminueꝛet
ſecus ſi uerſaret᷑ ad ueꝛeſſe cõe: ut ſi diceꝛet mi
norem prebẽdã habeo ſi iſte recipeꝛet᷑. foꝛte eni
omnia ſunt in comuni:⁊ i fine ãmi ꝛedditus diui
duntur inter canonicos. Reuio autem quare
admittuntur contra reſcꝛiptum indiſtincte æ nõ
cõtra perſonam eſt ſecũdum Inno. quia h̊ ulti
mo caſu nõ uerſatur peccatũ:cũ nõ ſit peccatuʒ
habere plura bnficia iuxta nõ. plenius per eum
in dicto.c.cum iam dudum. G Et circa hoc in
ſtat hic Inn. 2 certe licʒ iſta nideatur exquiſita
nõ tamẽ cõueniunt littere:que nullatenus iſta
ſiderauit:ſed fundauit ſe ſuper alia rõe:ut.5S. di
xi. Hoſti.tenet hic pluralitatem bñnficioruʒ eſſe
peccatum: æ ad iſtum tex. dicit ꝙ Mapa proui
dit ex certa ſcia:ſed circa hoc dic ut dixi.õ.⁊ an
ſit peccatum collige ex notatis in. d.c. gꝛa ⁊ cle.
gĩe ⁊. d c. cum iam dudũ prealł.¶ Dextã lect.
ſentit Jo. an. S. c. pxi. ? latius attingit eam bie
do. Car. licet de Jo. an. nõ faciat metionem di
cens:ꝙ iſti opponetes erãt rei uoluntarij: æ ſie
nõ debebãt admitii:miſi prius legitimarent eoꝝ
perſonas:cum in multis conueniant cum actoꝛi
bus iuxta notata i.c.ſuper eo ð elec. Jllegitimꝰ
autem accuſator nõ debet admitti:de accu. c.i.
ſecus autem ſi eſſent rei neceſſarij:quia runc ad
mitterentur ad defenſionem eccleſie:⁊ ſic intelli
gat᷑.j. eo. c.dilecti ⁊ quod dixi in cõtrario. bec
lec.mihi nõ placet:qꝛ ſi ueꝛſatur dãnuʒ uel uiili
tas eccleſie nunꝙᷓ canonici dicũtur rei uolũtarij
cũ teneant᷑ defedere iura eccleſie z eoꝝ etiã iteꝛ
eſſe:ne eccleſia eorum depauperetur: ut notabii
ter ſentit Inno.in. c.ſuper his de accu.⁊⸗ quod
nõ. j. e. c. dilecti. Tene ergo quartam lecturam
cõtra quam ⁊ cotꝛa tex.a ↄrio op.nidetur eniʒ
ꝙ etiam nõ plurales nõ debeꝛent adinitti ad ex
cipiendum: cum iſte iam eſſet inueſtitus:ſʒ opus
eſſet agere non autem excipere:ut plene nõ.in
dicto.c.ↄſtitutus de appel.facit ꝙ le.⁊ nõ.in.c.
accedens.·j.de accu. So.dicit Inno. oõrium nõ
ꝓcedeꝛe cum excipitur quod per obꝛeptionem i
petrauit:ut nõ.in.c.cum olim de do.⁊ contu.⁊
de cauſa.poſſ.2=. proprie.c.cum olim hec ſo.eſt
bõa in ſe. nam tunc negatur ꝓrſus ius compe
tere inſtituto:ſed in caſu noſtro n ꝓcedit quia
hoc ñ opponebatur cõtra reſcriptum ſed cotra

a ₰

„

Tarine dantt

& papa inis Onauno elg Acmat a,
4

rnα o*

1149

a lapſum.

perſonam: ut ipſemet Inno. S. uoluit. un poteſt
dici ꝙ hec exceptio poteſt admitti eo caſu quo
pᷣ iure admitti poteſt. utputa ſi erat tale bnſiciũ
quod de iure n poterat cum ſecũdo retineri. ſi
eiʒ admittitur exceptio famoſa ↄ ꝓuiſum:ut.d.
.c.acccdẽs:młio foꝛtiꝰ exceptio de iuẽ notoꝛia:
aꝛ. c.i.ð of.uica.⁊ quod ibi nõ.⁊.c.ad decimas
ð reſti.ſpo.li.vVi.
„+ Cãus: Judex ſta
Aſtorali 8. tuere dʒ terminũ
aag oms dilarõias ꝓponẽdas: pꝰ queʒ
excipienteʒ ñ audiet niſi in tribus caſibus bᷣ ex
ceptis. Diuiditur. naʒ pꝛimo ponitur deciſa cõ
ſultatio. In ſecũda ꝛeſpõſio ĩ qua duo facit.pꝰ
põit decretum ⁊ ipſius caſum.ſecũdo penam et
tꝛes caſus exceptos:ibi itaqʒ.¶ Mõ ibi iquiſi
tiõi iũcto ueꝛbo decernimus: quãdoqʒ ad in
quiſitiõem alicuius MDapa edit vde nouo:qð
intellige quando conſtitutio non uenit ĩ pᷣiudici
um cauſe pedẽtis:nec ob.quod bhabetur i aut̃.
ut facte noue conſtõ. facit ad pᷣmum dictum.c.
paſtoralis in pᷣn. de ſep.ſic limita quod nõ.i.c·
cõſultatiõi ðᷣ tẽp.or.⁊.c ex tua ð fi.pl. ¶ Hõ
Fo ar. optimum iudicem poſſe ex cã abbꝛeuiare
terminum a iure ſtatutum ſine hominis miniſte
rio. nam ad ꝓponendas dilatorias ius prefigit
terminum li. ↄt᷑ ut ĩ.c.ĩter monaſterium j.de re
indi.⁊ C. de excep.l.fi.⁊ tñ iudex põt abbreui
are ut hic:ad hoc adducit iſtum tex. Bar. in. l·
ij. ff. ð re iudi. Iſte tñ tex. poteſt adduci ĩ Sriũ:
quia boc facit iudex auctẽe huius ↄſtitntionis.
ut pater ibi deceꝛnimus.⁊ de mã nide qð nõ ĩ
c cum ſit rõana de ap.ubi latius dicaʒ. Nõ
ibi ex tunc de hac dictione. denotat enim extre
mitatem temporis.et dic exiũc.i.poſt teꝛminum
¶ Et ex boc nõ ꝙ teꝛminꝰ p̃fixus ad
aliquid faciendum intelligitur in dubio peremp
corius:niſi aliud ĩ iure expriatuꝛ:quod tene h.
HMoſti.allegat decꝛe.conſuluit de offi. dele.⁊ ni
de bonam glo. in. ele.i.e. ti.in uerbo ꝑẽptorio.
Idem BGuil. in Spe. de dila. F. i. V. exceptoꝛie
2. vV.ſe.ubi etiam tractat quid iuris ſi dies ultia
termini ſit feriata:uide bonaʒ glo.in.c.i.de do.
⁊ contu.li.vj.que ſentit:ꝙ ſi in iure uel alia diſ
poſitione fit mentio ð termino itelligitur de ſim
plici termino. unde n ẽ neceſſe ꝙ ſtatuat᷑ ꝑpemp
torieſet regłariter an et quando teꝛminus dʒ ce
pemptorius ſeu trinus:uide quod plene nõ in
.c. ↄſuluit ð offi.deł.⁊.c.ad petitionẽ.j ð accu.
ubi ſatis ꝑ Inn. ? do. ð ro. deciß. xxviij. æ. ccxl
vViiij. ? ꝑR Har.i.i.ſi finita. S. iulianus.ff. ð dã. ĩ
tec.⁊=.l.mãcipiorum de opti.le.uide tex.cum ibi
nõ. in.l.fi.ff.de fer. MHõ. regulam ⁊ tres cãuſ

exceptos a regula regulaenim eſt ꝙ p'tminum

lapſũ ꝑs nullatenus debet audiri uolens ꝓpo
nere dilatorias. Fallii pꝰ ſi ꝑs fuit pꝛoteſtata ĩ
tennino: quod intellige ut in glo.iij.ſo ſi de no
uo exceptio ſit ortaltcio ſi prius erat orta ⁊ de

¶ Be exceptionibus:

nono nenit ad noticiam ꝛei. Fe quaꝛtum
caſum ſi de nouo ſupeꝛueneit facultas pband’
ea que oꝛa eꝛant tempoꝛe termini ſeu dilatõis
paria enim iſta ſunt.ſ.ꝙ de nouo ſciat᷑ uel ſuper
ueniat ꝓbandi facultas:ut probatur in. c. ut ciꝛ
