denegat᷑ ei:licẽria cũ alio ↄhendi.: Diuidit quo ad
itelectũ.qꝛ prio ponit᷑ qo:o ſolutio ⁊ 2 ibi nec.
¶ Mãõ p ꝙ licct matrimoniũ ſit ꝛes multũ fanoꝛa
bilis:ut in.c.ex litteris Sð de ꝓba.⁊.c.fi.de re iudi.
cũ ſiłbus:ũñ tñ ĩ tin ur ſuꝑ eius ↄctu ſteĩ ſoli iuꝛam
to aſſerẽtis Zctuʒ. 5 fo ꝙ ꝑiuriũ nõ ipedit g
hi mr̃imoniũ ſiẽ nec excõicatio ut le.⁊ notat᷑ in.c.
ſignificaſti de eo qni duxit in matrimo. cria impe
dientia mr̃imoniũ:uide ꝑ glo.in.c.ij.j.de pe.⁊ re
miſſ. æ qdð ibi nõ. ¶ Certio nõ.iuncta glo.fi ꝙ ubi
còcurrunt due pᷣſumptiõcs:quarum una alteri non
poonderat:ſʒ ſunt parig potẽtie inuicem ſe colludũt
ſite ĩ.c. Eas de pᷣſũp. ¶ Mõ ꝙ ꝛeglarit᷑ debʒ ecclia

¶ De iureiurando.

ꝓhibeꝛe ne quis neniat ꝓpꝛium iurameniſi fäcit
.I:de ſoon. ex ſis.ij. ꝓbatur.n.h per locum a ſpali
¶Mõ nltimo ꝙ ubi agitur de dubio peccato s
relinquẽdus eſt conſcie ſue. ¶ Wlo.i. diuiditur in
duas partes:in prima querit᷑ an uir iſte fuerit legiti
me abſolutus:⁊ rñdet ꝙ ſic:qꝛ actoꝛe nõ ꝓbante re
us dʒ abſolui nt in iuribus allegatis in ea. Sed 3
h ego oppono ſic poſt iuramẽtum delatũ pii nihil
amplius dʒ queri qꝛ hʒ uim tranſactõis .l. i. . ijff.
.e. 7. l.i. C. e. ? tex. in. c. ? ſi xpᷣs S.e.dicit oĩs 5
tꝛouerſie finis eſt iuramẽtum:ſed iſta mulier in indi
cio iuꝛauit iſtũ nix oxiſſe ſecum matꝛimonium eꝛgo
qʒ ſibi adiudicari: cum actio ſibi cõpetat ex iuramẽ
to.l.actoꝛi.C. e.⁊.l.ſi duo..marcellus ff. eo. So
lutio dic Zꝛium ꝓcedeꝛe ſi iuramẽtũ fuiſſet delanʒ
huic mulieri in ſupplementum ꝓbationis. ſed tex.
loquitur de alieno iurameto:foꝛte enim exegit inöx
iura nẽtum de viirate dicenda. S. c. ex lr̃ie 2 Cõfeſſio
facta uigoꝛe talis iuramenti ppiudicare põt confiten
ti nõ aũt ꝓdeſſe qꝛ rfariter nõ uʒ cõfeſſio ad Ppri
um cõmodum cõfitẽtis.xiiij.q.ij.in prin.uel loquit
fm JYo. an. de ↄfeſſiõe mulieris facta in põnibꝰſuil
quas ſuo poſuit ſacro iux.c.cũ ĩ poſitõibꝰ.j.et. li.
vi.¶ Vẽio nũc ↄpetẽti oꝛdie ad fam ꝑtẽ glo. pöe
n. ꝙ mulier habuiſſet unũ bonũ teſtẽ nũquid fuiſ
ſet ſibi deferãdum iuramẽtum in ſupplemẽtũ ꝓbati
onis ⁊ ẽ iſta qõ nõbilis ⁊ difficilis in effectu Oſiſtes
nunquid in cã mẽimoniali ſit locus dilationi iura
menti in ſupplementum ꝓbationis glo. i. arguit ꝙ
ſic ꝑ iura generalia:ſed finaliter cõcludit oppe ſunz
qꝛ hec cã eſt ardua cuʒ agat᷑ quaſi de ſtatu hominis

cũ ꝑ hoc ſeꝛuitus ↄſtituat᷑ in ipo: ⁊ nõ bn hãc rõeʒ

ꝓ qua facit.c.nõ dʒ de ↄſan. ⁊ affi.⁊?.c.omnes cau
tiões.xxxij.q.vij. Idẽ uidet ſentire gl.iuris ciuilis.
in.l.iij. F. quacũqʒ.ff.e.ti.hᷣ opi.ẽt vVt̃ placeꝛe abba
ti hic qui rndet ad.c.atteſtationes.j.de deſpon.ipu
be. ubi fuit in cã matꝛimoniali delatũ iuramentũ ꝙ
ibi non defeꝛt ſuꝑ pꝛincipali actione.ſ̊ ſuꝑ articulo
poſtea oꝛiẽti ſuꝑ quo magna eꝛat pᷣſumptio contra
reum. ſ.ꝙ ↄſenſiſſet poſt etatẽ.uł ſm eũ ibi actrixbẽ
bat pſumptionẽ ꝓ ſe:hic nõ:⁊ in hac ultima ſołone
vr iclinare in Zꝛiaʒ opinionẽ hꝰ gl. Jo. an. dicit ꝙ
illa decꝛetalis ſolũ nult ꝙ ſi pſumptio ẽ reuʒ qui
nenit abſoluendus in cauſa mr̃imoniali nõ abſolne
tur niſi iuret ad excludendã illaʒ pᷣſumptionẽ quaſi
uelit diceꝛe z bñ ꝙ ibi nõ loquitur de iuramento in
ſupplementum:pꝛobationis ſed de iuramenio pur
gatiõis quod defeꝛtur reo anteq abſolnatur: ui ſi
purget pꝛeſumptionem ortam otra eum. UVnde peꝛ
illud iuramenrũ nullum fit pꝛeiudicium matrimonio
nec actoꝛi ſed eſt fauoꝛabile eis cum aliteꝛ ueniret
pure abſoluendus actoꝛe non pꝛobante: aliteꝛ tamẽ
Jo. an. non declarat in hac q̃ſtione mentem ſuam.
Hoſti.hic ⁊.j.e.c.fi.⁊ idem phi.tenent conira opi.
glo. dicentes ꝙ in omni cauſa etiam matrimoniali
põt defeꝛi iuramentũ ↄſideꝛatis t circũſtantijs:po
nit ipe Hoſtiẽ. exemplũ in mulieꝛe boneſta potenti
⁊ diuite que petit aliquem in uirum ſibi infeꝛioꝛem
uił equalem qui ſepius de ſtupꝛo illam ſollicitaueꝛat
2 ꝓbat ꝑ unum teſtem omni exceptiõe maioꝛem. ꝙ

leum henir ulmni i. n
Vrr nöfncf tontie i . nin
nn inunmu ni nfr 34
gnniwoniy ilnn ii n .
nnũAi lnuci ,
õ
olturuſi mli i ic Mine ſi
tvumnni iͦc ui inbrcigriht
vſr un clgtinum mninen obſn
anio cöetii rl ſinnocbſir ſomnsn
rmeri toAnſee dit gionmenmzor
Gronstbiſoct Ponmm hen dirtnin d
ioresdedooinpn dmuwenti No eeſtun
Kreocten oorvrir ias dicbelns. dan
tiones Gd cenenoſerdanecdonen
crſtadnodir iormeni prgnis
ei e nciin cti ſnininaneni
ſschren obingbnte ſduruay
Nonnctomn Bavitiſnier
nbifmnen dcſrniinaneni atſini
ſimtipitcſenim nisſn pnmn
epantg ſinnſtlowcian ilnnfimmn
fantinlilniunie D
ſuenömmriifftunum
ut uein neſhesſanenen⸗
Obe non mibi nicl humge
iangge uraügennwenat
no ſuſſnn E –W na⸗
li cins co ſie nccocre
lngeſpins Zann

G

— — —

—

. £D

—

ſami ni in
astiſt un mi Nlni
ti nchls afioicſin⸗
Muinphil ſr moglnni
nunyinnmn gninb h ian
letun gmnu l inlm citci ni
dicſ niuan ign nuſ c ſun init
iin oe bnms oſimn ißnt oͤ ti irni
m tut nochcr in Lſiet anmescn
Nii mni N Ye dä ſanitg wis cſe
alin annigzften do A Katee
iN NdNA Odnes N er⸗
Ninfutin d marundridn eid maneni
Nm Gei Niedl nane hln
MMedr MMaudugacaßiimnint
uni Neiſia Mni dfnäͤſt
du umimi ee ntübkiimn
õ
õä
nt o mniisn n imiii
õ lnßimm
Aarrtti g bi noaum uin

ſpammnun onſs: tdldenn
. probationſs it
õ l

nium mui
diuſted itniz hule⸗
duniant jnamin

1 pou m

iſte deſponſauit eã ꝑ ueꝛba de pniti:adducit de ſepł.
ex parte ⁊ de teſti.ſupeꝛ eo.ij.fatet᷑ ipe Ho.⁊ idem
phi. ꝙ in ccis mẽimonialibus ⁊ ſimilibus in quibꝰ
neꝛtitur peꝛiculum aie ſicut ibi eſt ſpãle:ut non tran
ſeat in rem iudicatã.ſic oʒ ibi ſpãle fateꝛi ꝙ ſi apꝑet
decepta ecclia retractabit᷑ qð eſt faciũ rõe iuramen
ti delati:ar.j.de fri.frat᷑nitatis ⁊.C.e.l.i.qð ẽ ſpãle
ↄtra lege:ff. e.l.nõ eꝛit.. dato ſit ratio:quia in tali
bus nec lex pualet. nec cõſuetudo g de conſue.c.fi.
ꝑ que pʒ etiã in mr̃imonio poſſe iuramentũ defeꝛꝛi:
ita tñ ꝙ ltimo matrimonio nullo modo pꝛeiundicari
poſſit nec ſalus aie impediri quotiès de ipᷣius ꝑicu
lo ↄſtaret:⁊ ſic tranſit Jo.an.cũ hac opi.Et nidct
hic ſentire ꝙ poſſit defeni cum limitatione pꝛedicta
Har. poſt Ou. in. d.l.iij. S. quicũqʒ dicit ꝙ ſtanti
ꝓ matrimonio põt defeꝛꝛi:ut iuret pꝛo matrimoemo
qꝛ hic nullũ ꝑiculũ eſt cuʒ nideat᷑ de nouo ↄtrabeꝛe
ſub ↄditione ſi ille iurauit:ſed ſtanti cõtra matrimo
niũ nõ cſt defeꝛendum qꝛ nõ dependet illius diſſe fo
a facultate ꝑtium:⁊ ſic vr̃ ſentire MHar. peꝛ rõneʒ ſu
am ̊ ꝓcedeꝛe in iuramento iudiciali:quod defeꝛtur
a ꝑte ꝑti. in neceſſario eiʒ qð defeꝛtur a iudice nõ ꝓ
cedeꝛet pꝛimũ dictum Mar. cuʒ illud defeꝛat̃ parte
alreꝛa nõ ↄſenticte.l.admonẽdi.ff. e. Item ᷣm dictũ
H . nõ fundat᷑ bona rõe: qꝛ lIʒ iuramentũ defeꝛat᷑
ſtanti ↄtra mẽimoniũ:nõ t peꝛ h̊ diſſolueꝛetur ↄiu
gium imo qncũpʒ cõſtaret de pꝛio reintegraꝛet᷑ mr̃i
momũ ꝑ.c.ↄſanguinei ⁊.c.latoꝛ de re indi.⁊ gẽ dixi
fin Moſtiẽ. ↄtra opi. Har.nidet᷑ tex.in.d.c.aiteſta
tiones ⁊ eo mõ tollit᷑ rõ gl.in.d.l.iij.que vꝛ uelle ꝙ
ideo iuramentũ nõ eſt defeꝛẽduʒ in hac cã qꝛ ãplius
nõ poſſet queꝛi de legitimitate matrimonij obſtante
iuramẽto qð ẽ falſũ: qꝛ ſi ſnia nõ obſtat foꝛtius nec
iuramentũ do. An.j. e. c. fi.dicit ꝙ iuramentuʒ pur
gationis ubi nõ eſt ꝓbatum defeꝛꝛi põt:ut in.c.atte
ſtationes de deſpon. impu. iuramentũ vo neceſſariũ
põt reo defeni qui uenit alias abſoluẽdus. d.c.atte
ſtationes. Sed ceꝛte nõ difſfeꝛt h̊ a pꝛecedenti articu
lo:qꝛ iſtud nõ põt dici iuramentũ purgatõis ex quo
defeꝛ reo. non enim defeꝛt ſibi in ſupplementũ ꝓba
tiõis cũ reus nõ hẽat ꝓbare: ſed ut purget pꝛeſum
prionem õ eũ oꝛam. Acrtoꝛi aũt ſemiplene ꝓbanti
nõ ẽ fm euʒ defeꝛendũ iuramentũ neceſſariũ: ſʒ uo
lũtariuʒ põt defeni inq;tum iurãs ſtat ꝓ mr̃imonio
qꝛ partes ſunt ſibi pᷣiudicare:ſed neceſſarium nõ eſt
defeꝛendũ: qꝛ cã eſt ardua nõ ob. ꝙ poſſet retracta
ri:qꝛ foꝛte nõ potueꝛũt hr̃i ꝓbationes ad retractan
dum:hec ſunt que in diueꝛſis locis ſcꝛipta reꝑio peꝛ
que non mihi nidetur ad plenum huic articulo quo
tidiano ſatiſſactuʒ. Ego compꝛehendendo clare om
nes caus dico ſic ꝙ aut nõ conſtat de matrimonio:
nt qꝛ de ipius gctu diſputatur aut cõſtat. ſed diſpu
tatur de aliquo impedimento ipſius puta de cõſan
guinitate:pꝛimo caſu aut actoꝛ plene pꝛobat: ⁊ non
eſt curanduʒ de inramento: ut in.c.ſicut de pꝛc ba.
Aut nihil pꝛobat:⁊ idẽ qꝛ reus uenit ſine quolibet
iuramẽto abſoluẽdus ]. e.c.fi. ſentit Jo. an.in. c.i.
de clã. deſpõ. Midet᷑ tm tex. in. c.ij. e. ti. Aut pꝛc bat
aliquid ſed minus qᷓ; ſemiplene:⁊ tunc non actoꝛi ſʒ
reo deferendum eſt iuramentum purgationis: 2

Wule

iſte eſt ꝓprius caſus.c. atteſtationes pᷣalle. ¶Ma;
ibi ex niſu ad copulã eꝛat oꝛta pſũptio ꝙ poſt eratẽ
legitimã puer ↄſenſerat in mulieꝛem facit quod nõ.
infra.c.fi. Actoꝛi autem non eſt deſeꝛendum :quia
non habet ſemiplenam pꝛo ſe:ut nõ.in. dicto.c. fi.
2 loquoꝛ de iuramento neceſſario quod ſcil cʒ defeꝛ
tur a iudice parti.quid autem in uoluntario iudici
ali quod.ſ.defertur a parte parti. dico ꝙ indubie
actoꝛ poteſt defeꝛꝛe ꝛeo:quia ſine illo nenit abſoluẽ
dus ex quo plene non pꝛobat. Reus poreſt defer
ꝛe actoꝛi ſi ſibi tantum pꝛeiudicat.nam ſicut pe ſſet
de nouo contraheꝛe:ita poſſet deferre iuramentum
actoꝛi.licet ſemiplene uel nibil pꝛobet ut in opinio
ne Har. Aut ſemiplene acroꝛ pꝛobat: æ bic eſt ca
ſus magis dubitabilis:in quo ſic diſtinguo quod
aut queritur de iuramento noluntario aut neceſſa
rio:primum poreſt deferri ꝛeo cum ueniat abſol
uendus:ex quo plene non conſtat de matrimonio
eſt enim hoc fauoꝛabile matrimonio dicto capuu
lo atteſtationes. Actori autem poteſt deferni ſi re
us ſibi ſoli preiudicat ratione predicia.ſecus auteʒ
ſi pꝛeiudicaret alteri matrimonio de quo conſtaret:
quia non poſſet tranſigere tunc:⁊ ſic nec iuramen
tum deferre in preiudicium alterius matrime nij
iu ta nõ. in dicto capitulo.ij.de clandeſt. deſpon.
Secundum.ſ.iuramentum neceſſarium indubie po
teſt deferri ꝛeo dicto capitulo atteſtationes:quia ac
toꝛ non poteſt conqueri exquo ſuam intentionem
plene pꝛobaꝛe non poteſt:nec per hoc iuramentum
preiudicatux iuri ſuo:quia quandocunqʒ conſtire
rit rernirnnd retractabitur attentatum ranc ne
iu ramæti:ut ſupra dixi.⁊ facit.l.admonendi.ff.eo.
An autem actoꝛi poſſit deferꝛi eſt ſatis dubium
pꝛopter arduitatem cauſe. Ego indubie credeꝛem
ꝙ ſic per tex.capitulo fi.j e.iuncta.l.terna.ꝗ. qua
cunqʒ; palle.hoc foꝛe ꝛelinquendum diſcꝛeto iudicis
arbitrio:ut conſideratis omnibus qualitanb us et
circunſtantijs peꝛſonarum ⁊ cauſe defeꝛat uel non
deferat. Quid autem ſi actoꝛ eſt optime uite:æ pe
tit puellam ſe inferioꝛem uel equalem. z habet de
contractu unum pꝛobatiſſimum reſtem:uel foꝛte ha
bet duos teſtes quoꝛum unus eſt non oio integeꝛ:
⁊ ſic haqet plus quam ſemiplenam pꝛobationem
certe ſatis poteſt ad iuramentum recurri. Maʒ nul
lus tex.dicit inramentum non deferendum in cauſa
ardua ſed iudex poteſt inſpectis ꝑſonarum ⁊æ cauſe
circunſtantijs deferre illud actoꝛi.j.eo.c.fi..i.po
teſt ergo ſemꝑ quãdo circunſtãtie æ qualitates per
ſonaꝛum ſuadent optime facit qð habetur in ſimili

din. c.cũ cã de raꝑto.⁊ glo.in hoc notabilis in.c.ui
dua de regu enio ad fm mẽbrũ principale qñ

conſtat de matrimonio: ſed diſputatur de aliquo
impedimento ⁊ diſtingue feꝛe per omnia:ut dixi in
precedenti membꝛo eo ſaluo ꝙ ſtans pꝛo matrimo
nio non poſſit deferre iurametum ſtanti contꝛa ma
trimonium. Rõ quia ſicut non poſſet expꝛeſſe tran
ſigere matrimonium:ut in. c.fi.de tranſac.⁊.c. ſu
per eo de eo qui cog.ↄſang.ita nec tacite defeꝛẽdo
iuramentum ⁊ in hoc caſu poſſet ſa nari illa opi
nio ir. non enim eſt recedendum a matrionio
Y 2

nin per ueras probatòes ſeun plenas ð impedimẽeto
de teſti. c. licet ex qdam in fi. An at iudex poſſit de
ferre in qꝰ non cadit timor colluſionis:ar.c.niſi de
preben dico arbitꝛarium prout g dixi in precedenti
articulo:tacit dẽm.c.licet ubi pꝛobationes de con
ſaguimtate non ſũt neceſſario cõcludentes:⁊æ tamen
diſſoluitur matꝛionium de quo cõſtabat.Credo tñ
ꝙ niſi pſumptiones ꝓ aſſerente impedimentũ ſint
multũ urgẽtes nõ dʒ iudex pꝛoeedeꝛe ad delationeʒ
iuramenti peꝛ ꝛceʒ dicti.c.licet in fine ⁊ ꝑ ̊ habes
hunc articulũ clariſſime diffinituʒ. Et ex his poreſt
decidi cõſilis qo:an in cã mõachatiõis ſit locꝰ huic
delationi iuramẽti gl in.d.l.uj. S. quacũqʒ tener ꝙn
nõ ꝓpter arduitatẽ cãe. Alij ur ꝛefert Jo. an. . e.
.C.fi.dicunt poſſe deferri. Sed ſi eſſer iuramentum
uolũrariũ uł iudiciale neceſſaria eꝛit ſuꝑioris ancto
ritas ſicut in alienationibꝰ rerũ.xij.q.ij.ſine excepti
one ⁊z x.q.ij.̊ ius:ſecus in iuramento neceſſario
ad hoc.ff.de ꝛebus eoruʒ.l.iij..iteʒ querit:⁊ h̊ ſũt
vVba Cy. in.l.in bonefidei.C. eo.ti.ſed ipſe Cy. in
additione dixit modeꝛnioꝛes tencie iuramentuʒ nõ
deferendũ in cã mõachatiõis:quia ninculũ anctate
dei ipꝛeſſum nõ põt ꝑ inferioꝛem tolli:⁊ hec ſibi pla
cẽt. Sed certe hec ꝛ20 tollit᷑ ꝑ ea que dixi in pcedẽti
articnlo. Harto.in.d.l.iij.?⁊ do. An.dicunt ſicnt ge
dixi in canſa mrimomali. Ego dico latius peꝛ oĩa:
D dixi:qꝛ in hac cã eſt eadem ꝛõ qne in cã mr̃imoni
ali:æ uide glo.nõbilẽ ĩ.d.c.uidua de ꝛegu.que uult
poſſe deferri. Sed reduco illaʒ ad diſtinctionẽ quã
8 feci in pcedenti qõe:æ uide qð le ⁊ nõ.in.c.cum
cã de rap. Olo.ij. eſt clara uſqʒ ad. v.lau.ibi tacite
oppo.de.l.naturaliteꝛ..nihil.ff. de acquirren.poſ.
nbi ille qui uendicare incipit ꝛem põt redire ad int
dictuʒ uti poſſidetis non obſtante orietate que ex
hac uiciſſitudine oritur.glo.ſolun ſed nõ multũ cla
re.dic ꝙ ibi nulla ẽ grietas:põt enim quis ageẽ rei
nendicatiõe pꝛetextu detentiõis:iu ea que hñtur et
notant᷑ in.l.officiũ.ff.de rei uen.⁊.c.exaĩata.s de iu
di. inteꝛdicto aũt uti poſſidetis põt nũc ageꝛe ratio
ne poſſeſſionis ciuilis:æ dic plenius de intellecmu illiꝰ
.l. ut dixi in. c. paſtoꝛalis z. c. cum dilectus de cauſa
poſ.⁊ ꝓpꝛie.hec enim mulieꝛ nõ põt excuſari a ↄtra
rietate cum de facto pꝛopꝛio agens pꝛius inrauit ſe
cum illo niro oxiſſe. Hũc aũt petendo licemiam cũ
alio Zhendi.dicit pꝛoꝛſus oppoſitum. nam ſi neꝛum
iurauit nõ põt oheꝛe cum alio:quia matrimoniũ pꝛi
mũ legitime ↄtractũ nõ diſſoluitur ex eo ꝙ aliꝰ trã
ſiuit ad alia uota: ſed ꝑ moꝛtem naturalem dũtaxat
xxxij.q.vVij.c.i.⁊.ij.⁊? ideo quia eccłia dubitat an ue
ꝛum an falſum iuraueꝛit aſſumit niã mediã:ut h̊ dẽ.
Sed tũc foꝛtiteꝛ oppono ex quo hec mulieꝛ inrauit
nõ dʒ admitti uolẽs uenire confeſſionem ꝓpꝛiam
maxie iuratam:qꝛ ꝙ quiſqʒ dilucida noce ⁊c̃.de pꝛo
ba.pꝑ tuas. æ.l.geneꝛałꝛ. C. de nõ nu. pe. Soln. põt
dupliciteꝛ colligi ex dictis Inno.lʒ ipſe non foꝛmet
hac oppoſitionè:pꝛio ꝙ iſtud eſt ſpãle in mrimonio
ꝓꝑ ꝑiculũ qð eſſet ſi ↄtineꝛe cogeꝛet᷑ uł ali᷑ ⁊ plus ſi
bi plʒ ꝙ poſt ſniaʒ lʒ õ ſuã ↄfeſſionẽ uenire de quo
ꝛemittit ad nõ.j.de excep.cũ ueneꝛabilis.iĩtellige hac
ſolutioneʒ qũ ꝑ ſniam fuit confeſſio repꝛobata:ut h

ita vt de mete Inno. ut apte ipe ponit in. dc ch
ueneꝛabilis. ante enim repꝛobandeʒ ul ſi eſſet ze
ꝓnũtiatũ nõ liceꝛet ↄᷣ eã uenire: ut in õꝛio niſi ꝓut
nõ. in. c.fi. de ↄfeſ.x in.d.c.cũ ueneꝛabilis 2 hane ſo
lutionẽ nõ ſingularit᷑:qꝛ hẽs cãuʒ in quo licʒ nenire
ð ↄfeſſionẽ etiã iuratã ⁊ eſt ro. Nam ex quo iuder
illa nõ recepit nec ꝑs appꝛobauit nõ põt ſupeꝛ illa ſe
fundare ⁊ cogeꝛe ꝑtem ad obſeꝛuanti: ut in regula
ex eo.de regu.iur.li vi.⁊ in.c.cũ olim de cenſi uide
ad mãm qð nõt glo.xxx. q. vV. F. his ita ⁊? in aut. qui
po.in pig. ha. Iteʒ ſi poſſeſſoꝛ ⁊ qð nõ. ſpe. in n. de
exceptione. S. uiſo ? V. quid ecõtra coli.v.? bonũ
tex.in.clij.de eo qui mit.in poſſ. iuncta glo. teꝛnia.
Attio queꝛi᷑ quid faciet index ſi mulieꝛ uoles 35
beꝛe petit bãna poni qð de iure eſt: ut in. c.fi. de c
deſt. deſpõ. Solo dicit Moſti. ꝙ epᷣs dʒ illa moueꝛe
ad ↄtinentiã: ar.in.c.diſcꝛetionem.j.de eo qui cog.
oſan. Si vo nõ põt illam induceꝛe pcipiat bqna P“M
blicari cũ ꝓteſtatione huius decꝛe.ſ.q pꝑ id nõ intẽ
dit dare licentiã ul denegare ſʒ illã oſcie ſne relinone
re. denegare aũt bãna nõ dʒ: qꝛ denegando pambu
la Zctus denegaret ↄctum ↄtra hãc lr̃aʒ. dicit Jo.
an. dici poſſe ꝙ licʒ pꝛoteſtatio pꝛedicta ſit ntilis in
hoc caſu:nõ tamen eſt neceſſaria alt.ff. de iudi. non
nidetur. dic clarius ꝙ miſſio bãnoꝛum nõ fit ad qᷓ
dam licentiaʒ: ſed potius ut ex cauſa legitima ſiqua
ſubeſt inteꝛdicatur matrimoniũ zc.

Tericu g. Cãus: Qni iuranit ſer

uare ſtatuta edita ⁊ po
ſtea peꝛ illud inramentum aliteꝛ non iuran
do pꝛomiſit ſeꝛuare edenda ſeu poſtea edita non t
netur ex iuramento ad noniteꝛ edita. hoc dicit ſecũ
dum ueꝛum intellectum pꝛimo ponitur queſtio.ſecũ
do ſolutio ibi licet.¶ Mota pꝛimo cleꝛicuʒ licite in
rare de ſeꝛuandis ſtatutis eccleſie ſue. Ideʒ uideut
dicendum de epiſcopo:argumẽ. viij.q.iij. artaldus.
¶ Auid autem ſi in nolumine ſtatutoꝛuʒ repeinn
tu aliqua illicita.dic ut habetur in.c.i.co.ti.lib.vi.
. ſecundo ꝙ iuramentũ de ſeꝛuandis ſtatutis
eccleſie refeꝛtur ad ſtatuta ſubſiſienria ſecũcum nem
pus iuramenii ⁊ nõ ad ſtatuta pc ſtea edita iia colli
git hic do. Anto.quod non colligitur ex lineꝛa nec
eſt ueꝛum qm hic reſtrinxu ſe iurans ad ſtatuta edi
ta:ut patet in tex. ibi edita meꝛito iuramenim non
extendebat᷑ ad poſtea edenda:ar.in.c.ſicut infia de
ſpon. ¶ Quid autem ſi indiſtincte ſe obligaſſetad
obſeꝛuantiam ſtarutoꝛũ dicam latius infra. ¶ Mo
ta ꝙ licet quis teneatur ad obſeꝛuantiam nude pꝛo
miſſionis ſupꝛa de pac. c.i. z. ij. .xxij. queſtione.v.
iuramenti a deo ut dicatur ibi deum nõ faceꝛe qriaʒ
inteꝛ iuramentũ ⁊ ſimplicẽ ꝓmiſſioneʒ tiñ ſolidi⸗ eſt
pẽʒ ſeu ꝓmiſſio ubi ĩteꝛuenit inramentũ: ut eypſſius
ꝓbax᷑.xxij.q.i.c.i.? ea.cã.q.ij. ailaduecqũ ⁊.c.ſꝑ
eo. de ↄſang.⁊ affi. ubi bo.tex.cuʒ glo.⁊ rõo.j.ſubij
ciet.¶ Op. ⁊ nidet̃᷑ ꝙ debeat iuramentũ extei ad
edita ⁊ edẽda ꝑ.l.fi. C. que res pi. ob.po.ubi dĩ ꝙ
ſiquis obligat bona ſua vꝛ obligare nedũ pñtia ſed
ẽt futura. Solu. glo.ſentit hoc ↄtrarium ⁊ dicit ꝙ
ideo nõ extendiur ad futura:quia non debet exleci

luenli ium
N .
jwiui edun
rurem r
mteulmn s. ſe
(uoſanm. iunuit / iinsn
lN ſien e,

f 4
ſ ninnn !
lzimgin mgun.

nnergamg⸗
rticni, aiinn

unhe
ſͦn u ccöcetid de⸗

ndacren Mennn
ozricjtfririrfiung

nltanunino pü
prtentrſd nol alu ſden
orcoſt enlrd an cn⸗
Irſtan ittcinn ii⸗
numigſ,nnn 1 in .
Ilinm alnſimn i o ſñm i
7 tonnirinmninnan uir s.
nnt oh n r M l i hunin
cenlſiniiicciſtune nns liter hon
oltanrtceſoteſd ad dan grod iun
Otleerincgirer aac ſtun iena vel
Gabtocdiefſenrſtodigobera nen ſmnpt
Uafnnrgnin digancrengi deocn
dcoed wnſcaſacrliſdeuema
Catt Oxinlſifihdnn an inie
ed cb An ngensdreneſci din
lundeniimnnind Hamſhin
ümnimoſtaifmint
N Priunchal, donn ſoue⸗
unl Cirtz undumn
eogigbbid he⸗
ucorriniinmiiin igniuen

☛

2

—

Nra uni
nAmn itmnng ulle
luenigur numni li.

1 lnin 4 CsAin

ne ſumm anin
llotimumnmn liro /on in

ponit ountelncn ir oſtnecin n
W orunenO d wotnelin, dor Grde

ü
Aloro nn en

Naand deie
ne Eemnnds nnis teie ie Net
Aenlan de hicdo aigene Niainen
OAmn ninodanine Euman,
Tm an dcudenrin ien
oeondo enotideſund
treie nt unn ſinſſlneſin
õ
gde ho Ann al ſenin
tvoum an de ſckrnpſe iumi
au mnnnn bieinſunnn
nmmdeni: A1 ole Anhunn
. Scd urm üſtaii7

eumm ſmni en
n
tenearut 6 .
agen is ieſe

(ia.
nſtonis n 1 Anr tiemi,

iuramentum ad ea de quibus non fuit ueriſimiliter
co gitatũ ? que poſtea accidunt ſicut dicimus ĩ trã
ſactione.l.cum acqliana. ff. de tranſac.hic enim nen
fuit cogitatum niſi de pntibus cum iurauerit ſolum
obſeruare ſtatuta edita. An nõ potuit poſtmodum
ex nudo ↄſenſu extendere iuramẽtum ad edenda ułᷣ
nouiter edita:ut littera inuit:⁊ eſt ſatis bona rnſio
ſic oꝛdinãdo gl.ut dixi Moſt.reſpondet magis ſpe
cifice ad orinm dicit.n. ꝙ illud eſt fauoꝛabile. Sed
iſtud.ſ. ut iuramẽtum extendatur eſt odioſum æ ꝑi
culoſum:⁊ eodem mõ rñdct ad.c.qꝛ circa de prini
le. z. ff. de ſeruitu. urba.pᷣdi.l.qꝛ ſeꝛuitus. Mota be
ne hͥ dictum ꝙ iuramẽtum eſt ſtricti iuris.unðᷣ non
debet de facili extendi ꝓpter ꝑiculum ꝑiurij. Idem
nõ Gaſ. ſupra.e.cum contingat dixi in c.intellecto
ſupra eo.optime facit tex.in.c.cũ clerici de.v.ſig 2
ſupra. e. neniens z. c.quintauallis Jo. an.nõ plʒ h
ſolło Hoſti. quo ad iſtũ tex.qꝛ vpum edita poſitũ ĩ
iuramẽto ſoluit õrium facit fᷣm eũ.ff.de.vᷣ.obli.cũ
ſtipulamuꝛ. Ex h̊ ſentit Jo. an. æ clarius do. Car.
ꝙ ſi nõ fuit appoſitum vᷣbum edita.ſed ſimpłꝛ iuraſ
ſet ſeruare ſtatuta obligaret᷑ et ad edenda qð mihi
non placet:qꝛ ꝓpteꝛ metum ꝑiurij iuramentum eſt
grauis piudicij ⁊ ſtricte ĩterpᷣrationis nt predixi:iõ
nõ eſt extdndendum iĩmo potius reſtringendum: ut
nõ ↄpꝛehendat id quod ex lara vboꝛum ſignificati
one poſſet ↄphendeꝛe.d.c.cum clerici æ ſupra eo.
al noſtram.iij.⁊.c.quintauallis.uoluit Arch.in.c.
equis.xxij.q.ij.poſſet tamen ſic diſtingui ꝙ aut il
la ſtatuta que poſtmodũ fiũt nõ ſũt muliũ pᷣiudicia
lia ? extendeꝛe iuramẽtum ad illa ar. illius.lfi. C. ꝗᷓ
res pig.ob.po.⁊ quod ibi nõ.qᷓ;ꝙᷓ ꝑiurium ſit ĩ ſe
grauiſſimi piudicij:tamẽ dẽmus antẽdeꝛe non ad id
quod nenit acceſſoꝛie:ſed ad id ad quod iuramẽtũ
obligat pꝛincipaliter.ſ.ad/ ſtatura fienda que ſut mo
dici pᷣiudicij ſicut ſi obligo bona mea ſimplicĩ uẽi
unt ẽt futura:qꝛ in obligatione agiĩ de modico pꝛe
iudicio ad pꝛemiſſa facit.l.i.ff.de auc.tu.⁊ h̊ eypſſe
uoluit Har. in. l.ſi ſtipularus. S. cum ſtipulamur ff
de. v. ob. Aut ſunt grauis pꝛeiudicij æ iuramentũ
ad illa nõ extẽditur ar.in. d. ꝗ. cum ſtipulamur: æ in
.l.ſi mandaueꝛo. S. is cui.ff. mandati.⁊.c.felicis..
neꝝ de penis lib. vi. ubi hẽtur ꝙ publicatis bonis
alicuius ſimpliciteꝛ nõ ueniũt bona futura:a hoc ꝓ
pteꝛ grauitatẽ piudicij:⁊æ ſic reducitur ad ↄcoꝛdiam
cum. d.l.fi. C. que res pig.ut ibi nõ. ⁊ hec notabis.
Sʒ alt 5 2 tex. oppo. vx eim ꝙꝙ tz nõ teneat
uigoꝛe pꝛimi iuramẽeti:dʒ t obligari uigoꝛe ſecũdi.
nã ꝓ mittendo peꝛ pꝛimũ iuramentũ uidetur iurare
ſaltẽ ꝑ cꝛeaturã. ualet enim iuramentũ inteꝛpoſuum
P cꝛeaturam ſeu cꝛeata ⁊ facta nt ð eo. ⁊ ſi chꝛiſius
So. JYJo. cal. fuit hic in mirabili opiniõe fatẽdo pᷣꝛi
um dicit eiʒ ꝙ lʒ trãſgrediẽdo nouuʒ ſtatutum non
faciat ↄ pꝛimũ iuramentũ. tñ qꝛ ⁊ ſecũduʒ fuit iura
mentũ:qꝛ rẽ cꝛeatã uł factã adiecit.ſ.iuramentũ.iſte
cleꝛicus dʒ dici ꝑiurus ad h̊ pondeꝛat iſtũ tex.in fi.
ibi ex debito pᷣſtiti inramenti. do. An.dicit hic h di
ctum ꝓcedeꝛe ſi ↄſtaret ꝙ egeꝛit inrare. Sed putat
ipe ꝙ iſte iurare nõ intẽdeꝛit: ſed inramentum anti
quũ pᷣſtirum ad h̊ extẽdeꝛe ex ꝓmiſliõe que nõ ſuffi

Mericus

cit:⁊ h̊ tener archi.in.d.c.nequiſ uult idem Jo.an.
in addi:ſpe.e.ti.in fi.ubi.d.ꝙ ſi ſubditus qui prio
iurauit dno conuenit ꝙ illud iuramẽtum poſtea ex
tẽdat᷑ ad alia nõ tñ fit extẽſ o ut hic ſicut per pactũ
poſſum obligaꝛe ſucceſioꝛem nõ tamen per iuramẽ
tum: ut nõ g.e. Vitatis quaſi iuramẽtum nõ extẽdat
ex ſi nplici conſenſu: ſed exigitur epᷣſſa iuratio qua
ſi foꝛma iurandi ſit de ſubã:ut hic melius quã alibi
nõbiliter ꝓbat᷑:ꝑ hoc ẽt dixit abbas hic ꝙ ſiquis
aſſe it aliquid dno ꝑ ſacr̃m ꝙ prius fecit nõ eſt peꝛ
iurus lIʒ ſit illud falſum. quod intelligit Jo. an. æ be
ne qn ad h̊ primũ iuramẽetum nõ extedebatur at. ſe
cus per h̊ et nõnter dicit do. An.ꝙ ſi derur licen
tia notario uel iudici ut extendat inſtrm:prout uult
ꝙ non poſſit ibi addere iuramẽtum uel ſtipulatõem
ſi foꝛmaliter no ĩterceſſir:qꝛ nõ poſſunt hec ſumplici
conſenſu ſuppleri cũ hẽant certã foꝛmã qð nõ. ⁊ ge
neraliter quid poſſit addere ſapiẽs qn inſijm ẽ ad
ↄſuium ſapiẽtis extendẽduʒ remitto ad Mar. in.l,
ex ea paꝛte:ff. de uer. ob. ⁊ latius in.l.ilia inſtitutio
ff. de here. inſti. go quãtũ ad principalẽ oppo
ſitionem ſupra factã diſtinguo ſic:ꝙ aut is qui pri
mo iurauit agit nũc extẽdere illud iuramẽétũ ad ob
ſeruantiã alterius actus nõ ãt de nouo iuraẽ: ut qꝛ
dicit uolo teneri vᷣtute primi iuramẽti:uel ꝓmito ꝑ
primũ iuramẽetũ ⁊ nõ fit extenſio rõne predicta:nec
et tenet ex nono iuramẽto.qꝛ h̊ non intendit ⁊ hoc
iudicio meo uoluit iſta ſa ibi quod pꝛomiſit zc.nõ
aũt dicit ꝙ iuranit quod facit aꝑte õ Cal. ⁊ ita ſen
tit archi. in. d. c.nequis æ glo.noſtꝛa hic. Cum er
go iuramẽtum dirigat᷑ in deũ g. c. debitoꝛes ⁊.c.et
ſi chriſtus:oʒ ꝙ obliget ſe deo directe quod nõ fit
qn agit ſolum iuramẽtum extẽdere nec confirmat ꝓ
miſſum per religionẽ deo debitã ſicut dʒ facere iu
ra netum ſupra.e.c.⁊ ſi chriſtus. Aut irendit nunc
iurare adhbibẽdo primũ iuramẽtum:2 põt h̊ cõſide
rari dupłi. Ano mõ ꝙ intendat iurare P primũ iu
ramẽtũ ſicut ꝑ rem ſpũalẽ:ut qꝛ dicit iuro P pꝛimũ
iura nẽtũ ſicut ſi diceꝛet inꝛo peꝛ euangelia nel per
ſanctũ petrũ:æ hoc caſu ꝓcedeꝛet dictum Cal. Se
cundo mõ põt cõſiderari ꝙ itendat per relationem
a primũ iuramẽtum exprimeꝛe foꝛmã prioꝛis iura
mẽti:ut ſi dicat iuro per primũ iuramẽtum.i.ſcvᷣm
foim ibidẽ expꝛefſã:æ tunc etiam credo ꝙ obliget
ex nouo iuramẽto nõ ꝙ extendatur antiquum.naʒ
ui deo ẽt ꝙ ubi ꝛequiritur nõbilis expreſſio non re
fert an exprimat᷑ nõiati an per relationem ad aliud
ut pʒ in ſnia q iudex dicit ↄdẽno ł abſoluo:pꝛont
in actiz ↄtinetur: ut nõ:in.c.penul.de iudi.Vel qn
refeꝛt ſe ad ceuum inſtr̃m: ut nõ. Jnno. in. c. ij. de li
bel. ob. facit tex.in.l.penul. C. de ſen. que ſine ceua
quanti.? quod le.æ nõ.in.c.ueneꝛabilis de excep. er
de reli.do. cum ueneꝛabilis:= pꝛecipue pꝛocedunt pᷣ
dicta eo attento ꝙ peꝛ iuramentum pꝛincipalis ob
ligatio acquirituꝛ deo. dẽo. c. debito:es: 2.c. ? ſi chꝛi
ſtus qui non reſpicit ad ueꝛboꝛum foꝛmã ⁊ coꝛice:
ſed ad mentem ſe obligare uolẽtis. xiiij. queſtiõe. v.
ſiquid iueniſti:ut ſicut in uoto:nõ.in.c.hatura.j.de
uoto ⁊z peꝛ Inno. in. c. ex ꝑte de cenſi.⁊.c.poꝛꝛectũ
de regu. Et peꝛ hoc concludo in hac mateꝛia ſi
y 53

—

põt ↄſtare quoqꝰ mò in foꝛo aĩe ubiudiciali iſte in

tendebat nonit iurare obligabi ex iuramento: ar. S
e.æ ſi xps ⁊ ĩ dubio ſatis vr̃ uoluiſſe iurare ſi expl

ſit nerbum iuro uel cõſimile: ? ſic limita oĩa pꝛedca.

iluo oppo. vr eiz ꝙ becindagatio le 2 pꝛedic

toꝝ ſu ſuꝑſlua:qꝛ cũ certũ ſit iſtum clericum obliga

ri ex pꝛomiſſiõe nõ refeꝛt an etiã teneatur ex iuram

to qꝛ inteꝛ iuramentũ ⁊ ſimplicẽ loquelã deus nõ fa
cit cæiam:ut in. c. iuramẽti.xxij.q. V. So.glo.noſtra
tacite ſentit ? ſoluit ꝙ reſpeciu obſeꝛuãtie nõ eſt dif
feꝛẽtia:qꝛ pariteꝛ obligãt: ut in Oꝛio. Sed in Zuẽtio

ne eſt dr̃ia qꝛmnaioꝛ pnia iponi ei qui uenit 3 iura
métuʒ æc. quã ſołoeʒ nõ. Jo. an. dicit hac equiꝑatio
nẽ ꝓcedeꝛe quo ad genus nõ quo ad detenminataʒ
ititatẽ reatus: dic clarius ꝙ deus nõ lacit ĩteꝛ iſta
dr̃iaʒ. ſ. quo ad intcꝛitũ ſalutis: qꝛ nteꝛqʒ peccat moꝛ
taliteꝛ iux illud: os qd mẽtitur occidit aĩaʒ: ſapiẽtie
pꝛio. c. ? in. d. c.iuramẽti. ratiõe cuius quiſqʒ meꝛet᷑
priuari:æ priuatꝰ ẽ gratia dei ⁊ nita eterna. xxv. di.
F. al ea demũ:ſed ꝛeſpectu quãtitatis reatus magis
peccat qui uenit cõtra iuramentũ.⁊ ideo maiori pe
na afficitur. Ratio qꝛ iſte magis cõtẽnit deum cui
firmanit ꝓmiſſuʒ ſuum ꝑ iuramantum ? traſgꝛeſſꝰ
eſt. xxij. q.i.mouet ⁊.c.i.⁊ de iudi.cũ nõ ab homine
2. c.nouit ⁊? ᷓ eo. querela. Jõ iurameniũ adijcit ma
ius ninculum de ↄſan. ⁊ affi. ſuꝑ e. ⁊.c. pꝛeterea. ij.
de ſpon. z tanto maius quãto id ſupeꝛ quo pᷣſtatur
eſt anctiꝰ de. c. mouet. dixi eo.⁊ ſi xps.⁊.l.ſiquis

maioꝛ. E. de tranſac: que nõ. Mico. abbas
Hoc.c. habʒ
B ramentum. principalit᷑ du

8,O partes: ſecũda eſt in. ſane. Et primo
legã iſtud pricipiũ qð cõiter nõ ſumatur. Sed pꝛo
iunenibꝰ ſũmo lic. Juramentũ litis deciſoriũ a iu
dice delatũ ſine iuſta cã recuſari non poteſt. Dela
tum vo a parrte licite recuſat᷑ ? referiur in actiõe tũ
famoſa nõ ſʒ reo ꝛefene Dinidit᷑ h pricipiũ in tres
ptes:prima tractat de iuramẽro neceſſario quod.ſ.
defeꝛtur a iudice parti. fa de iudiciali cð.ſ. deferiur
a parte ꝑti. tertia retractar de relatone nõ fiẽda ꝑ
reũ in actiõe famoſa. Scdða ibi q;uis:tertia ibi nec
liceat. Mõbilia h aliteꝛ non colligo: qꝛ eſſet ꝛeplica?
iam dicta in ſummario ⁊ ſtatiʒ dicẽda. Sed ꝓ de
clararione ipſiꝰ ronus mẽ opponit. uider᷑.n. littera
ſibiipſi Zria. Mã pꝰ dicit iuramẽtũ non poſſe recu
ſari. fo dicit oppoſitũ. So dic ut in principio glo.
.i. quã melius oꝛdinãdo et clarius ⁊ latius mäm ex
pediendo dic ſic: ꝙ quo ad pꝛopoſitum noſtruʒ in
ramentũ eſt duplex quoddam indiciale quoddam
extraiudiciale. Drimum duplex: quoddam qð de
fertur iudice ꝑti qð appellat᷑ neceſſariñ.quia ſine iu
ſta cã recuſari non põt ut hic in prin. iuncta ſupra
ſcriptione ⁊ in.l.generaliteꝛ. C. de non nu. pe. Ap
pellat iſtud ẽt litis deciſoriũ ſeu declaratoriũ: quia
pſtatur ad litis deciſionẽ: ut ĩ.l.ij.?.l.admonẽdi et
.l. manifeſte cũ ſi ff. eo. in. c. ⁊ ſi xps S eo.Et hoc
iuramentũ ꝓducit actionẽ ẽt de iure ciuill: ut in.l.
actori. C. eo.ti. z.l.ſi duo pꝛoni. S. marcellus.ff. e.
7 dic ut ibi. Aliud qð defert᷑ a parte parti ⁊ iſtud
ſtat in nõie ſui generis z appellatur indiciale ⁊ iſisᷣ

¶ Me iureiuran⸗

recuſari põt ? refeni: uiiin fa ꝑte buiꝰ pꝛincipij qs
an ſit nexꝝ iĩdiſtincte: ut recuſari poſſit dicaʒ.3.lanus
7 iſtud etiã iuramentũ ꝓducit actuõeʒ: ut dicus legi
bus. Scöm pꝛincipale.ſ. .ciudiciale appellaĩ no
lũtarium:qꝛ uolũtate ⁊ ex ↄuentione ptium ſuſcipi
nec eſt neceſſe refeꝛꝛe: ut ſtanm dicã in iudiciali 2 de
iſto nõ retractat hic m glo. ſed dic ꝙ non tractat᷑
explicite ſed iĩplicite fit mentio a Sꝛio ſenſu ibi quod
in iudicio ⁊c̃. quaſi dicat ſi eſt extraiudiciale nõ pot
refeni nec ctiã defeni niſi ex iparum ꝑnum Juentio
ne:⁊ dic ꝙ iſtud exiudiciale eſt multiplex quoddam
aſſenoꝛium de quo dixi S. e.ſi vo: quoddã obligati
onis introductoꝛiũ: ut qñ ꝑ iuramentũ aliquid pꝛo
mitto. OQuodda ↄfirmatoꝛiũ: exemplũ in. c. cum cõ
tin gat S. e. ? in. c.ij.de pac.li.vi.in aut᷑. ſacꝛamenta
pubeꝛum. C. ſi adueꝛſus uẽ. an aũt ex quolibet iſto
rũ ꝓducat᷑ actio: nõ eſt ꝓpꝛie mã nr̃a de imꝛe cano
nico puto ꝙ ex quolibet iuramẽto licito ꝓducat᷑ ac
tio dũmõ mã ſit ad h̊ apta:quia ius diuinuʒ ⁊? cano
nicũ mãdat iuramenta ſeꝛuari S.e.⁊ ſi xpus ⁊.c.cuʒ
cõtingat ⁊ c.debitoꝛes cũ ſi. eꝛgo competit ius age
di.l.ſtatuas.ff. de acquirẽ.re.do.l.una.ff. de condi.
ex.l.nõ.glo.in.c.cum libeꝛũ de ſepul..c.ſi canonici
de offi. oꝛ.li. Vi. ⁊ de hoc articulo plene peꝛ docto.
in. c.cum ueniſſent de inſti ubi plemſſime dico. Sʒ
de iure ciuili Mar. fuit in ſingulari opi. in.l.ij. ff. e.
dicit eiʒ ꝙ ſi iuramentũ aſſeꝛtoꝛũ eſt litis deciſoꝛũ:
lʒ e iudiciuʒ pᷣſtet᷑ competit act o ⁊ hʒ executionem
paratam. Exemplũ ſi er iudiciũ aliquis detulit alteꝛi
iuramentũ ſupeꝛ aliquo ↄtractu ſeu controue:ſa: ?
ille inrauit ꝙ dictum fuit niſum aliquibus legiſtis
durum:⁊ mihi nunq; placuit:quia iura ciuilia dãtia
in ̊ a tionem loquũtur de iuramẽto iudicialłꝛ pꝛeſti
to: ut innuit᷑ in.l.actoꝛi.C. e. facit tex. in.l.ſi duo pa
troni. ff. e. Et ratio quã ponix Harto. in. l. iiij. F. ſi
ex ↄuentiõe.ff de re iudi. ¶ De iuramento obliga
tionis introductoꝛo tennit Dar. ꝙ non compent
ius agẽdi ꝑ.l.ſiquis pꝛo eo.ff.de fideiuſſ.ubi ponit
hoc dictum.uide in eo qð dixi S.c.cuʒ contingot ce
confirmatoꝛio dic etiam ut ibi dixi.ſed contra pꝛedi
cta ⁊ õ tex.foꝛtius opponit.vr̃.n.ꝙ iuramentũ iu
diciale nõ poſſit ꝛecuſari niſi ſaltem referat᷑ defeꝛen
alit ꝛecuſans ſine cã dʒ cõdẽnari:ut ↄſeſſus:ut in.l.
maifeſte. ff. eo. vbi dẽ q; maifeſte turpitudinis ? cõ
feſſiõis ẽ nõ iurare uł nolle ꝛefene iuſiurãdum: ad
idem.l. delata. C. eo. z.l. iuſiurãdũ qð ex cõuetione
cF. ait ptoꝛ. ff. eo. ubi qᷓſi idẽ het᷑. So. ex fa hui gl.
ꝑte põt colligi duplex ſoło:pria ꝙ cõtrarium loqui
tur qn ꝑs ſuſcepit iuramentũ ſibi delamm a parte
tũc. n. habet neceſſe iurare aut ꝛcfene. hbec ſolulio ni
mis illa iura reſtringit qᷓ loquũtur idiſtincte. ſecũda
E ꝙ le iure antiq ꝓcedit oriuʒ. hodie Ho ſecꝰ ut
hic: z.l. gñaliteꝛ. C. eo. Et banc ſolutionẽ ſetit etiaz
glo. in. d. F. ait ptoꝛ ꝗᷓ dicit hoc iuramètũ iudiciale
hodie poſſe ꝛecuſari. ꝑ.d.l.gñaliteꝛ:h ſolutio mihi
nou placct:tũ qꝛ euitanda eſt iuriuʒ conectio. ui in
c.cũ expediat de elec.li.vj.tum qꝛ nõ ueriſimile
qð.l.delata poſita in eo. ti. corrigaĩ p.l. generaliter
ibideʒ ſequẽrẽ. Ad quid. n. fuiſſet ibi poſita lex de
lata. Jo. an. ponit tertiã ſolłonem: ut contrarig iure

on

9
ulguli⸗ uon

in.
eD ſe 4 „
oni⸗ 4 ccͤtl gin tn

nn lgtim ſnt,
ſigh

itonen ado
znhi⸗ 60 . 5 crind,
mil ntin a auidl
brni a nin i eſ iͤ
zabetl 4 rdolliii Gioni 0
ernein e gen n
d hol⸗ uſniter tonm
binn letren N
roaiſsiul, i
nleln ſeluten Gnig eul aertte
igi lcc mi u ſrintegnl
nr ce tun 1 une
nc N ie i
U iſt umins altcin

irmminmictu orn⸗ ncltn
ſtorſeci inaſb nn ,
itc tnler ui⸗ lg
aſiurmtunmin rz efrir.

õ ſiocer ⸗

Grſruninmceummo e nteconr ipna
mmippbnred fenee ſc nebopin
Clgrenirr nir Crhtan peecunn
Ufaſchesclenm doncirleni aun
Gndlccaaed)utin.n -
ſleCein Ncer mileafieted ö i.
canitber tin gin doderfuenn
GEemm Jond n nlcgrecirn
Cngdpoſtimanenitnſeigan
huuntochſene) nmntcer
Caknlietſclndcſfinchfrin enercc
Uenoeſndcs hoſttenini re n
gudin. Graprlngteimnan
fnüͤnnini mmmni nſti
riulierbimn tg mtr⸗
aiceſenmr oct bageifonn . n
mnmnelusf rpano il dumͤ
hötonenfff inien
niialanger liteon
4 lele nlng oſle izli, 1

⏑

no dünonüſt Ah
ndi midninunenſen

B izetſin
Cenzat Achtorgi eg Gnn

ſctunni rcnlnzt
crl ncan hri ctigit
rotang tctn nnb te
nncan vanſen ce ficdi lnſimrii
Eunr mi Pr inn itlunon nli
aingl immmi ſaguicfiizii
cruimmſt anm mothanmn
mm Empſiſcr li inocuti
nmni r diomun innonrtt
Emui un ſiir lum alcoleus tt
ummm:: mib unc lnmit rn cutlr it
5 monan oqvönn de uranao dtii
panmin!MolCehttrinAtNN
m ſe Amn ne
Anir AX A. Weimrunehod
äl
thnliansdnn Ahtelſtni
Nam encdchan dcnng
mimmmwtimunhin un
at5orus Mdl. inde
Aurſranmnll a ii⸗
ii mins te⸗ rni ſenc⸗
muiik o nn en t
, ne ik ſiole re in
ſoste Hahi

becg en gil

ium

itelligant᷑ qn ſine cã uult quis recuſare.l.generaliter

2 hoc.c.loquat᷑ qn ex cã ⁊ ſic illa iura pria non coꝛ
