leges gaie loquunt᷑ de ſolutiõe que nõ ipꝛobaĩ a le
ge de quo ꝑ eũ in ſũma de uſuris.F.fi. V. ſed qũo.
Item ⁊ teꝛtio m eũdem h̊ eſt ſpale in uſura: ut
repetat᷑ nõ obſtante ꝙ ſciẽteꝛ ſoluit indebitum: ⁊
Poteꝛ peiculum anime ipius recipiẽtis. ¶ Auart
ſolutiõc ponit do. An.dicẽs ꝙ aut inteꝛuenit iura
mentũ:⁊ tũc in dubio excluditur pᷣſumptio donatio
nis ꝓpieꝛ timoꝛẽ ꝑiurij:ut h̊: ¶ Auat inteꝛuenit ſun
plex ꝓmmiſſio: ⁊ tũc ſi conſtat ꝙ uoluit donare ⁊ ca
ſus eĩ clarus ꝙ ceſſat repetitio. Aut conſtat de ʒ
rio:⁊ tunc datur repetitio:ſed ſi ſumus in dubio di
cit adouc dandaʒ repetitionẽ: quia ex quo pꝛeceſſit
cã pſumit᷑ ꝙ uolueꝛit ſatiſfaceꝛe ꝓ niſſioni ſaltẽ nã
li æ nõ donare.? ꝑ h̊ v nelle do. An.qꝙ in ſumplici
ꝓ niſone uſuraꝝ oꝛitur obligatio naturalis:qð pu
to falſum cum lex reſiſtat:ut s an Crcee ꝓ
pꝛeſumptio donatiõis ̊ excludit qꝛ aut a pꝛincipio
ſoluit æ neceſſitatus fecit cupiditate conſequendi pe
cuniam mutuo aut ex poſtfco: æ uidet᷑ ſoluiſſe ut ꝑ
ceꝛet pudoꝛi ſuo ne notaret᷑ de fraciiõe pꝛomiſſiõis
apud uulgum. ar. op.in.l.quintꝰ mutiꝰ.ff.m.⁊ i.c.
tua.j.eo. cum ibi nõ. nemo eim eſt ita ſupinus ꝙ li
enter ſoluat uſuras. lI. cum de indebito. ff. de ꝓba.
Mõ iiñ ex glo. ⁊? ex pdictis ꝙ uſure repetuntur
ex quaſi Sctu ꝑ ↄditionem indebiti.de h̊ remittit ad
glo.⁊ doc.in.d.c. michael ⁊ ꝑ glo.xvi.q.vij.ſi epʒ
ꝑ Soe.in ti de acti.⁊ peti..ij.V.qð autẽ dixi:ubi
coſulit ꝙ petẽs ſe nõ artet ad cõditionem indebiti.
dic ut in.d.c.tua vo.¶ Ad ultimum ↄtrarium de
.l. qui ſic ſoluit. glo. B.nõ rñdet:ſed hoſt.dicit ꝙ an
ꝓpteꝛ iuramentũ ſoluit᷑ uſura:ius non intendit ne:e
ſolui:ſed potius numeꝛari ita ꝙ ex ſola numeꝛatiõe
iuris ĩteꝛptatione ſatiſfacit iuramẽto.ad h̊ inſti.qui.
mo. xol.obli. in pꝛin. Uł dic clariꝰ qꝛ.l.qui ſic ſoluit
loquit᷑ in obligatiõe a iure nõ iĩpꝛobata h̊ aũt a iure
ipꝛobat᷑:nec põt cꝛeditoꝛ ꝛetineꝛe ſine pcco.vñ ſauij
E ut iteꝛueiat numeratio ad ſatiſſacrionẽ iuramenti
ut ſic cõſulat̃᷑ debitori æ creditori. Ael dic vut fone
uoluit glo. iſta ſolueꝛe i. v. ul ſic: ꝙ iſte pure ſoluit
ꝛõne iuramenti.nec appoſuit pactũ de ꝛepetẽdo ſeu
ꝛeſtituendo: licet alio iure repetit ſcilicet quia ſoluit
indebitum: æ quia ille peccat ꝛetinendo ſine iuſia
cauſa 2 5 legem diuinam æ bumanam. ¶ Mũc ue
nio ad ultimam particulam glo.in. vV. æ ſic hẽt:que
ſentit oppoſitum de.c.i.S e. ubi iurans nõ ↄpellunt

ſnet⸗ et Ceridid ,

A ..
ini cahn iͤſn

hee nnn n .
ononr e ain ,01
ionſ Pyuimaui
ulihi en ig inn⸗

oſin lufsil 1

utlinile
Hõ
õ
Püifncnickeuttan anpennen
annenleuncüinfonn ſeofta
laklnactincſenn vdenwrns
cetaautſre Necſictct rnetne
CroſafenſCrtdi ani
Gzlatkſ Wanendecen
Giermeden urinonune
Alepchonngrigni ensp
Cſektcnitiſeäitrifuſnns
luum
at ilmoaf Kct
euncheunſhiimitutrenn
icſes lontehctppetr na
6nülnngmniuneng
emnoiintleni .
pe ſlttilcitun,
7. (Mnoalgneet,

begllumen L
Meo lols cehergec

edte
ligontich ſn iiehen

. n
aen 9 nuln anto
a befiniſhchen
rincie ſnerl 1

.
— mmn Pno nchiis
enl ndihunn
. n hni⸗ Ocbcmiſlnntote
oengeinſtb, ſArinn
1 Pnſſo: t üeſ Coſſtr goconne
scts gaeſi nmnd An gſet
ort m duur mninttſ hhnoin be
anu uut mim. nicrpori
um iri lſuery loniiti
rucu re; ulch Spi,ni

ſoluere ſed cꝛeditoꝛ cõpellit᷑ relaxare iuramẽtũ glo.
rndet ꝙ debitoꝛ hʒ utrũqʒ remcdiũ:nam ſi uuli pe
teꝛe abſolutionẽ audict᷑ ut ibi ſed ſi nõ petit ⁊ cogi
ſoluere bʒ remediũ reperendi:ut hic in fi. ſed certe
Fm hoc uana ect hꝰ.c.diſpõ:cum quilʒ poreſt ſe pe
tere abſolui:iõ dic ut late dixi in.c.i.ſupra eo.pꝑ pꝛe᷑
dicta hẽs clare tria dicta hꝰ. c.qꝛ.ſ.nulla naſci ob
ligatio ex ꝓmiſſione uſuraꝝ. Item quare cõpell
iſte adimplere iuramẽtum. Item ⁊ tertio de iure ꝛc
perendi.

Sn oſtram. Caſus. Si debi
toꝛ cꝛeditoꝛi iura
uit rem pignoꝛatam nõ reperere niſi priꝰ
debitum ſoluat iuramẽtum ſernare compellitur. ſic
ſummat Jo. an. ſed hec ſũmatio nullam dubitatõeʒ
ptinet.ſed foꝛte ꝓpter uarietatem lectu ſummauit
Jo. an. ita gnaliter.iõ ſũmo ſic.¶ Hebnoꝛ qui iu
rauit creditoꝛi nulũ granemẽ ſupꝑ re pignoꝛata in
ferre donec ſoluerit debitũ nõ auditur ꝛepetens pi
gnus uolẽdo ↄpenſare fructus in ſoꝛtem. ſed debet
prius debitum integraliter ſolueꝛe:æ demũ rẽ cum
fructibus ide ꝑceptis expoſceꝛe.⁊ ẽ nõ caſus. Cõis
diuiſio. fa ibi iõqʒ ¶ 85 ꝙ licite capit quis in pi
gnoꝛe poſſeſſiones ? redditus ⁊? nõ. ꝙ. vV.poſſeſſio
qnʒ capit᷑ ꝓ ꝓprietate rei ? nõ pꝛo nuda poſſeſſiõe
concoꝛdat.c.qm frequẽter.. ꝙ ſi ſuꝑ rebus ut lit.
nõ cont. ¶ Nõ ꝙ creditoꝛ deducit qte oĩa expeſaſ
quas fecit in re pignoꝛata ⁊? ꝙ fructus dicit ſolũ id

Ad noſtram

ſnia uel exprimitur manifeſte falſa uel iiuſta uel oñ
non fuit ſeruat oꝛdo ut in.d.c.ſacro:ſʒ in caſu nꝛo
oꝛdo fuit ſeruatus ⁊ cã expꝛeſſa que nõ fuit iniuſia
uel falſa: ſed dubia qꝛ debitoꝛcs dicebant de fructi
bus ſatiſfactum:crediores autem negabant.unde
quia non conſtabat adhuc de ueritate fit abſolutio
2 ratione dubietatis debet preſtari ſufficiens cautõ
Et ſic nõ fᷣm Jo.an. ꝙ łʒ ꝓ dubia cauſa ñ ſit quis
excõicãdus:lata tñ ſnia tenʒ ſimile.ij.q.vi.biduum.
Ael põt dici fo fᷣm Moſſi. ꝙ ſufficiens cauno
nocatur hic iuratoꝛia ? non pignoꝛaticia uł fidciuſ
ſoria pꝛout dixit glo:quia obſtante iuramento ante
ſolutionem pecunie non poterat de frucubus qõ ꝛc
ferri:⁊ pꝛo hoc inducit finem. c. ubi non mandat
creditoꝛem iſtum diſtringi per cautionem pigno: a
ticiam uel fideiuſſoꝛiam:ſed ſolum cum reducenceũñ
in primam ſententiam certe utraqʒ ſo. Hoſti.uicct
mihi falſa. Drima enim eſt apeꝛtiſſime contra tex.
in.d.c.ſacꝛo..caueant:ubi dicitur ꝙ abſqʒ mamſe
ſta ⁊ ratõabili cꝗ non eſt excõicatio pꝛofercna q;
ſi ↄ factũ fuerit ẽ talis ſnia ſine aliquo grauamie ⁊c
uocanda ad idem.c. nemo eps.ij.q.i.⁊.c.grane.yxi.
q.iij ſed hic cauſa erit dubia ſecundum opi. Moſt.
ergo ſine aliqua cautione cerit relaxanda. Scèᷣa
ſo. non pꝛocedit ex eo qꝛ ſi non poterat ꝛcferri cõ
fructuum ante ſolutionem:eꝛgo excõicatio fun imin
ſta.⁊ ꝑ ↄns ſine grauamine ꝛelaxanda:ita ut iuram
tum preſtari non debeat. Inno. gicit ꝙ iſte fuit ex
cõicatus:pro contumacia:⁊ h̊ fuit inſtum:æ iccireo

quod ſuꝑeſt deductis expeſis l.i.C.de fruc.⁊ li cx

pẽ. ⁊.l.fruc.ff.de imne 41 ꝙ ubi eſt Ztentio ð
obſeruantia iuramẽti uel de fructibus in ſoꝛtẽ ↄpu
tandis poteſt adiri iudex eccleſiaſticus inter laicos.

Mõ fm cõem itellecrũ = tene ſempeꝛ menti ꝗ; iuꝛa
mẽtum ẽ obſeruandũ in foꝛma ſpecifica nec ſufficit

non abſoluitur niſi preſtita cautione in iuramento.
ſatetur tamẽ ꝙ ſnia reſtiutionis reruan fuit imuſia
2 iõ j ipſam mandat᷑ ꝙ res creditoꝛibus ꝛeſtuuani
hoc dictũ nõ placet Hoſti.qꝛ aut iſte fuit excẽicarꝰ
ꝓ ↄtumacia ↄmiſſa in nõ parendo ſnie reſutunõis

a bruumvoimroblnn munag
vſfaiman h eilrn⸗ 9
pcummno conmos bol wor araro inn⸗
Oun t acſinms feet apictnne cofſesnendie
mnm Im cr olfid: T1dai doden
npolon ſdo ſe honi deftneidedonſſi

wdmgnn 1 Minldim d Kndti
õl
. ekduntinsid tedtdn .
Woer g. 1aas in ſar
dagi en d ludten wünnn
9. Nort tdd 1 o bic

. Nczet
Syenti & i i i
e Innn MA Nben

cdlan p aloſen
randeu t⸗ Timm,
aui ſe ſoluit gb.o ſnll n
r immmni ſbi innn e

nn unernd

illud adimpler in effectu pʒ ̊ qꝛ iurans prius ſoluẽ
tenet᷑ actualiter: nec ſufficit compenſare q;ꝗ; com
pẽſatio ſit ficta ſolutio.l.ſi peculiũ..i.ff.ð ſta.lib.ð
quo.·.latius.¶ Nõ quem poſſe compelli peꝛ eccle
ſiaſticum iudicem ad reſtitnendum quicquid ꝑcepit
ex re pignoꝛata qnãquã ↄctus pignoꝛaticius nẽ pᷣ
ceſſerit quaſi uideat᷑ re ipſa uſuras ↄmittere rennẽ
do ſibi fiuctus uel redditus occaſione mutui pꝛece
dentis ¶ Mõ ultimo ex fi. ſe ꝙ abſolutuſ ab excõi
catione cum ſolẽnitate debita de parendo mandato
iudicis non reincidit ipſo facto in excõicationẽ qᷓ
q;ᷓ mãdato ut pꝛemiſeꝛit non pareat ſed opus eſt ui
de nouo in illam ꝛeducatur ad idem. c.queſtioni de
appel.fallit in caſibus ↄtentis in.c.eos de ſen.ex.li.
vi. ¶ Menio ad glo.?z primo qꝛ hic papa mandat
recipi in abſolutionis actu ſufficientem cautionem:
Mueꝛo qualis deber eſſe hec cautio.glo.ij. dicit
ꝙ pignoꝛaticia ſeu fideiuſſoꝛia ex quo hic adduci
tur qualitas ſuff cientie( Sed ↄtra boc ⁊ cõtra tex.
op.uidetur eniʒ ꝙ nulla cautio eꝛat hic pſtanda:qꝛ
ubi excõicatio eſt iniuſta dʒ relaxari ſine aliquo gra
uamine: ut in.c.i.de ſen.ex.li.vVi.⁊.c.ſacꝛo de ſentẽ.
ex.ſed hic fuit iniuſta:cum nõ teneꝛent᷑ cꝛeditoꝛes re
ſtirueꝛe res pignoꝛatas ante ſolntioneʒ ſoꝛis.ſoluit
hoſti.ꝙ Sↄꝛia pꝛocedũt qn nulla cauſa expꝛimitur in

rerum ⁊ excõoicatio fuit iniuſta cum non tenẽtur pa
rere illi ſnie ut iniuſte.⁊ ſi peꝛ ↄns non fuit coentũax
ergo ſine cantõne nenit abſoluẽdus.Aut fuit excõi
catus ꝓ ↄtumacia ↄmiſſa in non comparendo = ad
huc iniuſte h agit᷑ õ eum cum deberct ſufficere iura
toꝛia cautio.j.de.v.ſig. ex parte ⁊z.cap.cum olim.
? ſic nõ põt dictum Inno.ſaluari miſi dicatur ſcᷣm
hoſti. ꝙ cꝛeditoꝛ niolenteꝛ reſiſtit debitoꝛi in occun
patione reꝝ que fiebat iudicis auctoꝛitate modũ ex
cedendo et monitꝰ noluit ſatiſfaceꝛe ꝓꝑ ꝙ iuſte fuit
excõicatus ⁊ rõe huiꝰ offenſe ſaltẽ dubie caueꝛe de
buit ul ſᷣm eũ fuit iſte excõicatus ꝑꝑ ↄtumaciã ⁊ ꝑꝑ
expenſas de quibus ante omnia cauendũ fuit de iu
di.c.i.he due ultime ſolu.ſatis ſunt ve in ſe licet nõ
multũ ↄueniãt ſe.dico etiã ꝙ ſolo Inno.põt ſatis
ſuſtineꝛi:qꝛ excõicatus ꝓ ↄtumacia in non comparẽ
do coꝛam iudice non debet abſolui ſine ſufficienti
cautione:nec ſufficit iuratoꝛia:ut eſt tex.iuncta glo.
nõ.in.c.qua fronte de appel.facit tex.in.c.i.de do.
2 ↄtu.li.Vi.No.an.dic ſe putare ꝙ iſte ideo abſol
uitur cum cautiõe: qꝛ ſnia fuit lata ex cã ꝓbabiliteꝛ
dubia in iure:ex quo petebat᷑ ut fructus compenſa

rentur in ſoꝛtem: ni patebit ex his que dicam in ſe.

glo. æ maxime quia retractato grauamine ſententie
reſtabat aliquid implendum ex parte cꝛeditoꝛis: nt
patet in fi. capi.hec ſolu. licet nideatur applandere
7 g

fe. non tamen puto eam neram: qꝛ ꝓbabilis eꝛ202
licet hẽat excuſare iudicẽ: ut non ↄdenet᷑ excõicato
ad inteꝛeſſe: nõ tñ aggrauat cxcõicatuʒ qui iſons ẽ
nt pꝛeſtet cautionẽ de parẽdo cum illa exigatur ꝑꝑ
pſumptionẽ inobediẽtie cã tam ex culpa contracta
in excõicatione: z ſatis colligunt᷑ in.d.c.ſacro. Il
la eꝛgo Inno. ſolutio iunata. ut S magis nidet᷑ iuri
cõſona: ut dicamꝰ iſtũ fniſſe excõicatũ ꝓpt ptuma
ciã cõmiſſã in nõ cõparedo in iudicio moto ob ca;
in tex. cõtentam: ⁊ h ſola ſolutio ſuffeciſſet ſud ut an
tiquorũ dicta nõ tꝛãſiſſent indiſcuſſa inſteti plus q;
oportuit. ¶ Op. 2.2 uidetur ꝙ nõ teneat᷑ debitoꝛ
ſolueꝛe prius integrã ſortem:ſed ꝙ poſſit computa
re fructus in ſortem:ut in.c.i.⁊=. ij. infra de uſuris
cuius ↄrium inuit h̊ ̃a.ſo.ex glo.iij.eliciunt̃ duo ĩ
tellecus. primus ut ra itelligaĩ cũ ſuppleriõe.ſ. ut
ſors pᷣus ſoluatur ve nel ꝑ imputationem fructuũ
ut in contrario ĩ h̊ tñ glo.nõ pſiſtit: ſzy tranſit ad fʒ
itellectũ ſpale:ſit H ꝓpter iuramẽtũ pᷣſtitũ de nõ mo
leſtãdo donec fuerit ſatiſfẽm. uñ oʒ ꝙ pᷣus ſoluatur
va ſors ⁊ poſtea qᷣ q̃ ĩ ĩde potuit creditor pciꝑe re
petat᷑ gl.hũit ĩ ̊ bonũ ĩtellẽm:ſʒ ñ põit bonũ exẽp
plũ. nã ut dicit h̊ Jo.an.⁊ bñ ſi iuraſſet debitor ñ
moleſtare niſi prius ſatiſface:et non procederet diſ
poſitio nel deciſio littere:qꝛ exquo ſatiſfactum eſſet
de fructibus nõ diceꝛetur nenire S iuramentum. uñ
potuiſſz inſte repeteꝛe pignora dicit eꝛgo Jo an. ꝙ;
ex forma iuramenti requirebatur numeratio pecu
nie ⁊ ſolutio quaſi dicat non ſufficere ꝙ ex fructibꝰ
ſatiſfiat ⁊ diẽ pᷣboa ꝙ cum bhoc n fuerit iuratum ðᷣ
uſuris ſoluendis non eſt locus petitioni relaxatio
nis iuramenti de ono.S eodem.c.i.Et hunc intele
ctum aperte ſentit Innocen. hic in fi.dicens ꝙ eii
am ſi creditor agerer repetendo pecuniam non poſ
ſet debitor fructus compenſare cum iurauerit non
mleſtare niſi prius ſortem ſolueret non conputatiſ
fnctibus hic enim actum erat inter cos.⁊ bic intel
lectus comuniter tenetur ſecundum quem elicitur:
ut dixi in nno nõ. ꝙ iuramẽtũ dʒ impleri in forma
ſpecifica nec ſufficit ꝙ ĩ effectu ipleatur. ¶ Aduer
te aur frnuctꝰ ſupſunt ⁊ in dubio nõ poteſt opponi
opẽſatio per debitoꝛem ſi cred tor params eſt eos
reddere ſoluto ſibi debiro duplici rõe . MDrima qꝛ
de ſpe ad quantiratem nõ fit compenſatio.ut nõ.in
c.fi de depo.æ ̊ͥ alio modo nolueꝛ?t Inno.? qui
dam alij. intellige tex.iſtum:ſed nõ eſt bonus intelle
ctus iudicio meo qꝛ fʒ ̊ fruſta põdeꝛaꝛeĩ h̊ iuramẽ
tũ:dẽm tñ ẽ ueꝝ in ſe. Secunda rõ qᷓre nõ poſſet
opponi compẽſatio ẽ:qꝛ fꝛuctus rei pignorate ñ cõ
ſũpti ſt ĩ cã pignoꝝ:ſiẽ ipſa res pᷣncipalis.l. q;uis in
fi.?æ qð ibi nõ.glo.C.in qͥ. cau.pi.ta.ð. ¶ Aut fꝛn
ctus nõ ſuꝑſunt qꝛ cõſumpti ⁊ ſic creditoꝛ obligat
in q;titate uel ꝛecipit q;titatẽ ex re pignoꝛata.⁊ tũc
nõ interueniente inramento:de quo hic in dubio ẽ
fiẽda cõpenſatio: æ ſic dʒ ĩtelligi. c.i.?.ij.de uſuris ⁊=
.c. cum de pig. Aut ĩteruenit iuramẽtũ de nõ in
quietãdo niſi priꝰ ſoluat debitũ ⁊ hic caſus ẽ dubi
doc.nr̃i cõiteꝛ ſequũtur qð pᷣdixi nt non hẽat locnʒ
cõpꝛeſatio:ut ſic iuramentũ ipleaĩ in foꝛma ſpecifica
ſed contrarium reperio ſenſiſſe Mar. in. l. amplius

¶ Riueꝛo.

.ff. rem ra. ha. ubi ponit ralem queſtione; uidam
ꝓmiſit tibi ſolum cenam qutitatem: æ hec iurauit
poſtea Lompear recũ: nüquid 5ᷣ ſut ꝑiurus. vẽ tex.
innueꝛe ꝙ ſic.Cõtrarium ipe determinat mouetur:
qꝛ edicta ſeu cõditiones debẽt impleꝛi in foꝛma ſpe
cifica ſicut iuramentum:ut in l.qui heꝛcdi in pꝛin. ⸗
.l. meuiꝰ.ff. de ↄdi. æ demõ. ſed iuſſus dare ſeu ſo ue
re implet ↄditionẽ ↄpenſando: ut.l.ſi peculiuʒ.S.i.
ff. de ſta. lib. eꝛgo ⁊c.pꝛeteꝛea ſi ego impedioꝛ iuſta
de cauſa faceꝛe qð ꝓmiſi non ſum ꝑiurus:ut.l.fi. ff.
qui ſatiſ.co.⁊.c.ſignificante de pigno.ſed ſi eo nõ
ſoluo:qn ru debes mihi ꝛeddeꝛe ego impedioꝛ a re:
qꝛ ideo tibi nõ ſoluo.qꝛ tu mibi nõ ſoluis.unð qua
ſi facto tuo impeditus non debeo eſſe peꝛiurus:hac
rõnen facit tex.in.l.iij. circa pꝛin. vV. iteʒ queꝛitur. ff.
de ſta lib. quid dicenduʒ põt dici ꝙ ante factũ eſſet
ſequẽda opi. Jo. an. æ Inno.ſed poſt factũ:ut quis
excuſet᷑ a ꝑiurio ſequẽda eſt opinio Bar. que ꝓPce
dit gñaliteꝛ qn quis tenet᷑ ſolueꝛe: ſed opinio nẽoruʒ
doc . ꝓcedit in cau bui.c. qn.ſ.tp traditi pigne us
inteꝛuenit h iuramentũ de nõ moleſtãdo ante ſoluti
onem ſoꝛtis.nam tacite nidet᷑ actum ut fructus non
compẽſent᷑ ante ſoluniõeʒ alias nibil oꝑaret᷑ iuramẽ
tuʒ:qꝛ de iure eſt ut S dixi:ut ante ↄpenſatic nẽ fruc
tum non fiat ↄpenſatio: ⁊ hoc cãu puto ꝙ poſſet
peti abſolutio a iuramto lʒ aliteꝛ ſenſeꝛit Io. an. p
Hoa. nam lʒ H nõ ſit uſurariũ tamen turpiteꝛ tenet
iſtum ninculatum inramẽto cum ſine aliqua iuſta ca
recuſet compẽſare ꝙ;titatem debitam ratione frucin
um ↄſumptoꝝ:⁊ poſſet attentari hoc eſſe uſurariuʒ
cũ uelit inteꝛis ꝑcipeꝛe utilitatẽ huius pecunie S il ðᷣ
enangelicũ. Ouruũ dãtes ⁊ niłil inde ſpeꝛantcs ce
uſuris conſuluit:⁊ ꝑ hoc hẽs itelleciũ huius.c.omiſ
ſis quibuſdam aliis lecturis que magis inne luũt ꝙᷓ;
declarãt. ¶ Op. teꝛtio ? Vẽ ꝙ debitoꝛes iſti debuiſ
ſent ex uioſentia illata cadeꝛe a iure eox: vt.l.ſiquis
in rantã. C. uñ ui. 7.xvj. q. vj. placuit. Wi. fi. po
nit qᷓtuoꝛ ſo.pria ꝙ ĩ cqis eccliſticis rigo ille nõ ſeꝛ
uatur: ſed ceꝛre hec ſo.ẽ falſa:tuʒ qꝛ cã nõ erat hic
eccliaſtica nec ꝛõe ꝛeꝝ nec ꝑſonaꝝ tum quia et int
ꝑſonas eccliaſticas:dũ agit᷑ de eaꝝ iure priuato pe
na illoꝝ iurium het locum: ut pʒ in. c. enʒ qni ð pꝛe
ben. li. vj. ¶ Secũda ſol. ꝙ bᷣ nõ fuit actuʒ ad hoc
2 hec eſt ſatis bona.nã peng illoꝝ iuriũ nõ omittit
ipſo facto:ut in eis nõ. Terria ſol. ꝙ iſti debio
zes excuſant.qꝛ aucte iudicis iſtum creditoꝛem ex
pulerunt.h̊̊ ſolutio mihi non plʒ qꝛ auctoritas iniu

ſte ipenſa nõ excuſat de quo nide ꝑ Har. in. 1. iuſte

poſſidet.ff.de acquir.poſ.⁊ uide qð dixi in.c. pjre
le de reſti.ſpo.quarta ſol.ꝙ de hoc cognoſceꝛc int̃
licos non ſpectat ad papam:et hoc placet.

J Ue ro. Taſus. Si iuramentum p

metum extoꝛuũ ſeruari pot
ſine iteritu ſalutis eterne ſeruandum eſt.
Ecclia tñ ꝛomana cõſueuit a tali iuramento abſol
neꝛe. Cõis diuſſo.fa ibi tibi. ¶ W p' regulã ad
quã all.quotidie iſte tex. ꝙ iuramẽtũ qð ſeruari nõ

põt ſine interitu ſalutis eterne nõ eſt obligatorium:
iła ꝙ pꝛopria auctorite põt iurans ↄtrauenire: et

—

⸗
urpic g, ⸗ —–
Am imii da
ann wolned. eg
e nnun tdin Gano .
“ henmm. D – n
umn widn ales⸗
ntumile ui n ti

Magiknm Nacnan

Pendn ccndowienden,

Oontifrnſumſen on Mm
cmn nan ͤ
ſ dtreimnei⸗ Umna
lm mmumr in j n /
muumninn mniliu
miuaimrtds uſn
mmolin iins in nmnun
imtonnigmon, Qmnm
rſſein pennſt g ſtuncarun
ſnen . Gof uertnor nan cun
Pigenſticiniſigne Cuncun an
Porimrenſontetgrior iane dlhen
Pamuggahintnb
1nene unr er dcdt d
Podtonrſrrtlgoecuntn
Weſecnimr er araneiruncnne
RdmdNN odiercrechu
WANOscnn Dndr
dpinſo nmninidſfta un
tmmmuihmmatln
1chupcautchonag tin pon
uum chncdnntmmn
bas Cooctoninir tn
perarins zümu inmnamn
deiion —

nenſien ugen
n (aitr

CnnſamsNNctetidinunn
conpelai ur ſlni Uitgntr
tnegr ce iureeſtdnuane Iinti⸗
* 4 iremim. elcingnngt
den mg innnw halinſnten hoe,
Bumés ſtulmimmnninn
mmuimmimminan ir iſan ſt
ncrnrir anndtinn mr /tn
n umort vſttamnm .r llmni
i na rr ulun igumt l0
angtci Nni tirs: ii er enmsce
rs coniulune g boc hes inclegu buirs nd
Simbuldmn ansaunsetengundi
rri Drndt Rectorstcc
Qanderhtah tnte in⸗
mCNA Wn. Gu
dandd gin seſicsedie
K RWo 4 .
l
An de r Borenun chun
ui i deag meyrun
omnselchliig idi een ner
mbr cunbabennuin n
ure ofüraane
Srcda obn nn

fuoe
lopertin

dic ꝙ nõ ſolum poteſt ſed imo etiam debet. xxij.q.
iii.quaſi per totum. contrario collige ꝙ ubi
ſeruari poteſt ſine inteꝛitu ſalutis eterne ẽ ſeruãduʒ
quod tamen eſt falſum ⁊ in regula non eſt obligaio
rium de re.iu.li.vi.⁊ ibi bo.glo.⁊ clarius patebit
ex.j.dicendis.nõ.n.nʒ arg.a contrario ſenſu.ubi ⸗
rium ꝛeꝑitur expᷣſſũ.j.de ſen.ex.a nobis.ij. ¶Nõ
fᷣo ꝙ uʒ ꝛenunciatio beneficij metu facta.ad hoc ui
de quod le.⁊ nõ.in.c.ſuꝑ hoc de renunc.⁊ peꝛ do.
de rota deci. ccclxij.⁊ in.c.ſollicite de reſti.ſpo.⁊ qð
ibi dixi ESenio ꝙ a iuramento turpiter recep
to poteſt eccleſia abſoluere nec eſt neceſſe ꝙ is qui
turpiter recepit moneatur prio ad illud relaxanduʒ
ad hoc quod plene dixi in.c.i.ſupꝛa.eo.⁊.lʒ h dicat
de eccleſia ꝛomana t idem itelligas de epo:ut nõ.
Inn. in. c. ad aures quod me. ca. z. c. debitoꝛes ſu
pra.e.? de ꝛomana ecclia qr̃ cã exempli.ſeu qꝛ ſic
factum eẽ reꝑiebatur. (NMõ. ulrimo ar. oprimum
ꝙ renuncians beneficio per metum non indigʒ no
ua collatione:ſed peꝛ actõem quod me.cauſa reſt tiu
itur in pꝛiſtinum ſtatum facta abſolutione a iuramẽ
to. ⁊ credo ꝙ dupliciter poteſt metum paſſus ageꝛe
primo intentando utilem actõem in ꝛem:qꝛ per reſi
gnationẽ metu factam ſolum ꝑditur directa actio:
ut eſt rex. no.in.l.metum.. uolenti ⁊.l.ſi mulier in
fi.ff. quod me cã. Item ⁊ fo per actionem perſona
lem quod me.cã.per quã oĩa dẽent reduci ad ſtaruʒ
priſtinum ut in iuribus pᷣalle.ad hoc adduco iſium
tex.⁊.c.audientiam ⁊.c.abbas quod me.cã:ubi ſine
noua collatione ꝛeſtitutus fuit renuncians ad beneſi
cium metu reſignatum. Sed contra predicta facit
tex. iſte in. v. permiſſi quod vbum denorat diſpoſi
tionem: Sol. Goff. ut arbitꝛoꝛ metu contrarij ex

ponit permiſſi.i. dimiſſi:quia ſecundum eum poſt

abſolutionem non requiritur aliqua diſpenſatio:ſʒ
ius commune eſt quod hic dicitur ⁊ hoc ſatis placʒ
2 aperte ꝓbatur per.d.c.abbas ⁊.c.ad audientiaʒ
nno.uidetur intelligere iſtum tex. de permiſſic ne
que ſequitur ex abſolutione iuramenti:quaſi peꝛmiſ
ſio fuerit in eo quod ſuperioꝛ pꝛeſtitit auctoꝛitatem
in abſolutionis actu o. an. dicit ꝙ ſi teneatur
opinio ꝙ renuntiatio meticuloſa quaſi habens in
ſe annexam noluntatem excludat ins beneficij quod
renunciauit opoꝛtet ꝙ ultra abſolurionem permit
tatur ibidem celebrare ⁊ ꝛemittit ad nõ.in.d. c. ab
bas.Ego dico ut ſupra dixi quod licet ꝛenuncians
perdat ius ⁊ directam actionem remanet tamen ſi
bi utilis per quam poteſt ſine noua collatione repe
tere beneficium mem reſignatum:ut aperte pꝛobat
in. d. c. ad audientiam. ¶ Item dico quod per acti
onem quod me. cauſa omnia reducuntur in ſtatum
priſtinum ut in. d. S. uoleuti ? quod ibi nõ. Mar.
Dopo. ſecundo tex. de. c. ad audientiam pal.
ubi ſine abſolutione iuramenti fuit ille andituſ quia
licet iurauerit reſignare:non tamen.iurauit non re
petere.ſol.intellige ꝙ h̊ non ſolum iurauit reſigna
ꝛc ſed etiam non repetere alias procederet contrari
um:cum tunc non neniret contra iuramentũ repetẽ
do:⁊ hoc credo uoluiſſe hic glo.fina.que per hec
remanet declarata. ( Mopo. tertio. uꝛ enim eꝙ licz

(De iureinran:

nõ ueꝛgat in inteꝛitum ſalutis eteꝛne ſpiritualis:nihil
ominus iuramentuʒ non eſt ſeꝛuandum:cum poſſit
ueꝛgeꝛe in peꝛditionem uite coꝛpoꝛalis: ut in. .. fi. x
xij.q.iiij.ſo.glo.ij.fatet᷑ ↄꝛium ⁊lſic ad tex. debʒ ſub
audiri ꝑ.d. S. æ pꝛo hoc ego facio hãc ratiõem quẽ
admodum enim non ualer iuramentum tendens in
moꝛtem alteꝛius.xxij.q.iiij.c.i.cum quattuoꝛ ſe. ita
⁊ foꝛtius non debet ualeꝛe ſi tendit in moꝛtem ꝓpꝛi
am:ut in.c.ſi non licet.xxiij queſtione.v.intelligit ia
men iſta glo.quando directe ueꝛgit in moꝛiem: ſecꝰ
ſi occaſionaliteꝛ. ponit exemplum in ultramontano
qui iurauit traheꝛe moꝛam de menſe auguſti rome.
nam ſic iurans debet ſeꝛuare iuramentum ſecunduʒ
glo. quaſi uelit glo. diceꝛe ꝙ licet aliqn ex tali moꝛa
ꝓpteꝛ intempeꝛiem aeꝛis contingat ultramontanis
moꝛs.tamen hoc nõ ſempeꝛ accidit ⁊ ſic directe nõ
tendit ad moꝛtem ſed occaſionaliteꝛ. ſed Joã. an. di
cit dictum glo. ueꝛum niſi ex imminente infirmitate
uel complexione iudicaretur ſic iurans moꝛiturus
ex tali moꝛa quod eſt ualde norã. ⁊ pꝛobo ratione.
nam ex his circunſtantijs iuramentum apparet te
meꝛarium:nec eſt ueꝛiſimile ꝙ deus uelit recipeꝛe ta
le iuramentum peꝛ quod cꝛeatura ſua incurrat moꝛ
tem:quam ipſe tanta attentione foꝛmauit.? peꝛ hoc
diceꝛem ꝙ ſi a peꝛitis medicis diceꝛetur fratrem caꝛ
tuſienſis oꝛdinis non poſſe aliteꝛ mortem euadeꝛe
niſi peꝛ eſum carnium ꝙ non obſtante regula ſeu
uoto debeꝛet carnes commedeꝛe:ſicut enim iuramẽ
tu n non ligat pꝛopteꝛ peꝛiculum moꝛtis iia nec uo
tum cum paribus paſſibus ambulent: ut nõ.in.c.i.
2z.c.debitoꝛes ſupꝛa.e.⁊ in.c.licet 2. C. magne de uo
to. feꝛtur tamen ꝙ magiſteꝛ Ray. de milla noua ſũ
mus ⁊ quaſi diuinus medicus fecit tractatũ in quo
concludit uitam poſſe reſtaurari ſine eſu carnium. di
xit enim ꝙ uinum mediocꝛe maxie aromaticuʒ ⁊ ni
tella onoꝛũ mediocriter mollia que acunſtima gige
ſtione conuertãtur in landabilẽ æ muliũ ſangninem
ſunt ad h̊ magis ↄpetentia ꝙ; carnes:⁊ ceꝛte ſi ̊ ue
rũ ẽ ceſſat pꝛimũ dictũ:ſed ubi ex circunſlãtijſ medi
ci diceꝛẽt ↄrium certe ꝓcedeꝛet dictũ meũ. Itẽ poſ
ſet ↄtingeꝛe ꝙ infirmo oua ſũt faſtidioſa iia ꝙ nõ

põt illa caꝑe ut plures exiſtũt quo caſu idubio illud

eẽt renẽdũ.nã neceſſitas excuſat ab oĩ pcepto:ut in
c.ij.de obſer ieiu.ↄcluſio ergo ſit iurametũ nõ cẽ
fuandũ qñ ſine ĩteritu ſalutis coꝛꝑeł uel ſpũalis ſeꝛ
nari nõ põt. ¶ Op. quarto ⁊= alꝛ ur.n. ̊ nõ ſufſicẽ
P.c.ſi aliquid.xxij.q.iiij.ubi iunramẽtum nõ fuat᷑ ſi
vgit in detioꝛẽ exitũ ſeu in diſpẽdiũ ſalutis.lʒ nõ tẽ
dat in ĩteritũ ſol.h.gl.ij iĩ fi.fatet Sriũ:⁊ fac hãc faʒ
ſuppletõem ad tex. ¶ Et aduerte ut itelligas qnqʒ
iuramẽtũ vgit in ĩteritũ ſaluris ſpũalis nel coꝛpoꝛa
lis:qnqʒ in diſpẽdium qñqʒ in peioꝛem exituʒ tunc
Vgit in ĩteritũ qn obligat ad peccatum moꝛtale:qð
ẽ moꝛs aĩe.nam decedẽs in peccato moꝛtali punit
pena eĩna.xv.di.unum oꝛariũ ⁊ h̊ reſpectu ſalutis
ſpũal vVgit ãt ĩ ititũ ſalutis coꝛꝑal qn obligat ad id
qð ẽ moꝛs coꝛpis.dẽ aũt vᷣgeꝛe in diſpẽdiũ qñ obli
gat ad neniale. nã pecẽʒ ueniale tẽdit nõ in ĩteꝛitũ ſa
lutis:qꝛ ꝑ id nõ pꝛiuat᷑ qs uita et᷑na ſʒ ĩ diſpẽdiũ.i.
in diminutionẽ:quia impedit ut non cito perueniaĩ

ad uitam eteꝛnam nam opoꝛtʒ ut prius purgetur in
puꝛgatorio ſi in illo decedit: ut in.c. qualis xxv. di.
ad h. c.ij. ? qd ibi nõ.de pac.li.vVj.ʒ.caſu quando
tendit in peioꝛẽ exitũ.attẽde c.n.h̊ multuʒ generale
⁊2 põt in ſe ↄpꝛehẽdẽ peccatũ moꝛtale ⁊ ueniale.vn
tex. in. c.ſi a iqͥd palle. dicit tale iuramentum nõ ob
ſeruandũ.dicit tñ ibi nõ. archi. iuramentũ ueꝛgit
in peioꝛẽ exitũ ſex modis.pꝰ qn iuratur aliqd qð ẽ
moꝛtale.2.qn iurat qð E ueniale in ſe. 3 cuʒ iuraĩt
aliqd qð ĩ ſe ẽ idẽns tã ex circũſtãtijs cfficit ueniale
nel moꝛtale. pone exemplũ ut ipſemet archi. nõ.ĩ.c.
aĩaduertendum.xxij.q.ij.ſiquis iurauerit ꝙ nunqᷓ;
erit negociatoꝛ uel miles nel ꝙ nõ recipiet feudum
a tali dno nel ꝙ non recipiet mutuuʒ uel quidſilłe.
certe ſi ꝛes uenit ad caſuʒ in quo non põt alit uiue
ꝛe:niſi ueniat cõtra iuramentum nõ tenet᷑ illud obſ
uare 20: quia ſi a principio fuiſſet iſte caſus:iuramẽ
tũ fuiſſet te nerariũ:⁊ iõ põt ꝓpria auctate cont:ia
nenire ᷣm eum qð eſt nõ.quarto cum iuramentum
excludit opꝰ ex neceſſitate facienduʒ. ut qn iurat qs
ut nil ex caritate dabit tali nel ꝙ nõ colet deum.nõ
.n. eſt viſile ꝙ deus recipiat talia iuramẽta: cuʒ ipᷣe
mãdat oꝑa caritatis exeꝛceri:æ iuramentũ non dʒ
eſſe iniquitatis niculũ.j.e. q̈to. quĩto cum excludir
opus de gñe bonoꝝ:ut cum qs iurat q nũq erit
eps uel clericꝰ uł mõachꝰ. In õriũ tñ facit tex.i.c.
archidiaconũ:alias ĩcipit floꝛẽtinũ.lxxxv.di.ubi vꝛ
ualeꝛe iuramentũ:ut nõ accedat ſeu pꝛomoueaĩ ad
epatum:idem ſentit glo.in.c.inocens.xxij.q.iiij.in
neꝛbo argumẽtũ ẽ . IJdẽ nõ hug. xx. q.iij. in pᷣn.
nbi dicit ꝙ ſiquis iurat ꝙ nunqꝙᷓ eꝛit clicꝰ uł rlaris
talia iu ramẽta ſunt fuada 7 gnaliteꝛ ſᷣm enʒ omnia
iuramẽta quibus iuraĩ alicd qð nec moꝛale ẽ nec
neniale. Icẽ vr ſentiẽ 2 granus i. F. fi. xxij. q. iiij. ſed
archi.pꝰ Ray. ſentit Iriũ i.d.c.ſi aliquid ⁊ in.c.in
nocens:dicens ꝙ tale iuramentum conſideratur in
.d.c.archidiaconũ non ꝙ ſit obligatoriũ:ſed quia
moꝛtalit᷑ peccat temeꝛe iurãdo.nam due ſunt. ſpes ĩ
iuſtitie: faceꝛe malũ z? declinare a bono. vñ ſiẽ non
obligat iuramentũ ad faciendũ malũ:ita uidet ꝙ; n
obligat ad declinaduʒ a bono cũ nulla ſit utilitas ĩ
obſeꝛuatiõe buiꝰ iuramẽti.pᷣteꝛea cum dñs cõſulat
oꝑa pꝑfectionis cõtrariꝰ quodãmõ eſſer ſi uellet ꝙ
occaſiõe talis iuramẽti abſtineꝛet a bono. Nec ob.
dictũ Gra.ꝙ ſᷣm archi.nõ dicit ꝙ huiuſmõi iura
menta ſint obligatoria: ſed n pPhibentĩ obſernua
ri. H̊ nltimũ mihi nõ placet cũ uult cõtrauenire ꝓpt᷑
bonũ publicũ.primũ pliʒ cũ nititur ꝓpt bonum pri
natu ſ. ur pꝛeſit ⁊ nõ ꝓſit.ad hoc.c.qui epatũ.viij
.q.i.Sexto dẽ vgeꝛe ĩ peioꝛẽ exitũ cũ excli it opꝰ
indr᷑ns pia itentiõe ꝓ deo aut ꝓxio faciendum :ut
ſiqs iurat:ut nõ loquat᷑ martino uel qð non itrabit
domũ eiꝰ uł qͥd ſile:nõ eim tenet iurans ad obfuã
tiã talis iuramenti ſi uult Sriũ faceꝛe pia iĩtentione
ꝓpt᷑ deũ uł ſalutẽ Pxi ⁊ de hoc uide qo nõ. j. e. cũ
quid. Ex his decidit᷑ qõ an ualeat iuramentuʒ q;
qͥs qnʒ pᷣſtat de nõ fideiubendo pꝛo alio. Lau.tenu
t ꝙ ſic: qꝛ ſicut põt quis iurare ꝓ utilitate ximi:
ita ꝓ utilitate ꝓpria ut recitat archi.in.c.nõ ẽ Otꝛa
xxij. q.i.? Jo. an.i.c.fi. de fo.cõpe.li.vj.ſed idem

De ſureinran:

Joã. an. latius hoc aſſumit in addi.ſpe.eo.ti.ſupe⸗
Nica ⁊ ibi cõcludit ꝙ ſi ſalus ꝓximi piclitaret᷑ niſi
fideiubeꝛet nõ tenet᷑ ad obſeꝛuantiã talis iuramenti
qꝛ iuramentũ nõ extendit᷑ ad hunc cãuʒ incogitatũ:
2 ſi cogitauit huũc caſuʒ iuramentũ fuit temeꝛariũ:=
ſic nõ obſeꝛuan dũ.ſiłe hẽtur in.c.i.eo.ti.li.Vi.Ego
boc dictũ hẽo ꝓ indubitato: qꝛ in tãta neceſſitate te
net᷑ quilibet ſubuenire pꝛoximo.lxxxvi.di.paſce.xx
xiiij. di.c.i.⁊.ij.⁊.xliij.di.c.ſicut.unde non potuit ꝑ
iuramentũ ſuũ ſe ſubtrabeꝛe ab hoc one:e.argu. in
.c.ſi diligenti de fo. compe.? plus ego ſentio ꝙ tale
iuramentũ nõ obliget ubicũqʒ ꝓximus ueꝛe indiget
tali fideiuſſione:lʒ no ꝑiclitetur ſalus ꝓpꝛia: qꝛ tene
mur ex pꝛecepto dei diligeꝛe ꝓximos: ſicut noſmet
ipos de pe.di.ij. ꝓximos. Ideo tenemur eis ſubue
nire in ipoꝝ neceſſitatibus: ꝗ ꝑ iuramentũ nim nõ
poſſumus nos ſubtrabeꝛe ab hac pietate ex neceſſi
tate fenda. ut.d. c.ſi diligenti: æ hoc pꝛocedit tenen
do ꝙ teneamur ſubuenire ꝓximo in ſuis neceſſitati
bus ex pꝛecepto:ſj ſi uolumus teneꝛe opi.beati tho.
fa fe.q.xxxij.arti.V. ubi examians illum articu um
an elimoſyna ſit in pꝛecepto:dicit duo conſideꝛada
unum ex parte dantis aliud ex parte recipiẽtis:ex ꝑ
te dantis dicit ↄſideꝛandũ ut in elemoſynã eꝛogem
qð eſt dãti ſuꝑfluum:ut hẽtur luce.vi.qð ſuꝑeſt da

te elemoſynã ⁊ dẽ ſuꝑeſſe nõ ſolũ reſpcctu ſuimet:ſj

eriã reſpeciu illoꝝ quoꝝ cura ſibi incũbit. pꝛiꝰ eiʒ te
net᷑ quis ralibus ſubuenire ⁊ poſtea alijs.ex ꝑte aut
recipiẽt is requirit᷑ ꝙ neceſſitatẽ hẽat:nec omnis ne
ceſſitas obligat ad ei danduʒ ex pꝛecepto: ſed illa ſo
lũ ſine qua neceſſitate patiẽs nõ põt aliteꝛ ſuſtentari
nt.d.c.paſce:⁊ ſic ↄcludit᷑ ſn eũ ꝙ elemoſyna tunc
eſt ĩ pꝛecepto: cũ quis hʒ ſuꝑflua modo pᷣdicto ⁊ ſi
militeꝛ eſt in tãta neceſſitate ꝙ nõ põt aliteꝛ ſuſtẽta
ri:alias ẽ de ↄſilio:⁊ hoc caſu dico ꝙ eſt magis du
biũ nũquid iuramentũ obliget ex quo ꝓximus non
eſt in tali neceſſicate:ſed nihilominus puto ꝙ nõ ob
liget tale iura nentũ:rõ qꝛ k fideiuſſio nõ ſit hoc ca
ſu in pꝛecepto.tñ ẽ de ↄſilio:⁊ eſt opus ex pietate fa
cien dũ ꝓpteꝛ deũ ? amoꝛẽ ꝓximi:ſed ut s̊ dictum ẽ
nõ põt quis obligari ut non facist opeꝛa pictaus
ꝑfectionis:qꝛ nõ eſt ueꝛiſile ꝙ deus recipiat talia in
ramenta ↄtra ſuũ cõſiium cũ ipe dixit:ſi uis peꝛfec
tus eſſe nade ? uende oĩa que bẽs ⁊ da paupeꝛbus
ut hꝛ in euagelio. ſi m quis nõ obſeꝛuat nõ peccat:
ut dixit Gra. in. d. S. fi.? idem ꝑ oĩa puto qn quis
iurauit ñ mutuare pecuniã eadẽ rõne ⁊ h̊ nõ qꝛ pñt
decidi multe qõnes. æ uide ad ꝓximũ dictum quod
nõ. Jo. an. in.c.ij. de ſolu. ubi dicit ꝙ ſi ecclis habʒ
pecuii ſuꝑfluã illam recte mutuat: cum ei teneatur
de ſupe:fluo faceꝛe elemoſynam. xij. qõne.ij. aurum
xvi. queſtione.i.c.ſi . foꝛtius tenetur mutuare indi
gentibus. ¶ Munc habes ex pꝛedictis multipliciteꝛ
limitatam illam regulam poſitam in tex. ut dicamus
iuramentum non eſſe obſeꝛnandum ſi ueꝛgat in in
teꝛitum ſalutis eteꝛne nit hic:idem ſi ſalutis coꝛpoꝛa
lis uel ſi ueꝛgit in peioꝛem exituin idem dicas ſi eſt
contra bonos moꝛes naturales:utputa ſi pꝛebet oc
caſionem delinquendi: ut in. c. quemadmodum ifra
e. S in regula nõ eſt obligatoꝛiuʒ de regu. in. li. Vi.

D prrl —
iriklan
rliurgh. tcercim
us lonin int miſun ti
iukaniltßii fmu
Eötninn nonpidic mnn gn
nschoyniunn Naitiod ne.
Donneotoncefummd n aos pnn
ilfcmni cdigniig ſd nenden
Auncvntenen noderinegeccnoſten
din Neränaſitcenſwnenn
Oidnansiecan cnaenede
Ciund Jdanbtieneren
Gcde d Kndecicnnen
Machinioofalamitecdrr
Leboniſchſftati meentöbar
onciſetſciugrrisniner
bignt mn di ii hin
Roncſunſiſlniw uhe
rin mceßmn i enn
—
luumniorſiotigne: cnltcn
uclnen iremnti lhecen
Doſte igen . vob ihn
9, eſtfar beng To
Mrant py. ſee licciſani ginm
Necie nitgce
R nuh cſiniefen
wammnnin 1. d
Nromi0 oblger nͤe
ugtie 4 get ſo Ure, Gnr
azn . bnnngifee

thocpn
Primo in ſtert
nane iugungntrit
* R umun nucu e
nai tn tdn
ncr rdnns idapnenin
E damsdtloſcdemtiin chnoſtigg
Goch fu ſiglumu tenr le cihe
t cmnpſnit ſnſe o li riannimn
ainjmm ihr wr n iir nint ori
õ
puis mmumi Mnſſimiur erne
Mt obigr n nniy roumnvi lt
Eiir om cſtur anis noit alix ilnmn
Acetſcndi fnei gannſumne

di puen: n ns ingfta nod Nicdnd

õ
ai A Nlo n d nacſt
üngd uranentd igere d Pennan
äüõä
Watit ueretitd AVRdo dſin
ſen umni norcthali
Geni Ne n dn Pnlu
o a cos Nirnurnenſtte a
Fechonisegnoch eſkgun n
a ont oſlunc ße⸗ nie
ndr onclebiht

s eNe nde t neſct⸗ Tiu
rbiin igtio imn apls p

Arr Gand uembn
ri notlare Neenſi tiſn

7 ibi uidebis multa exẽpla in glo.ſecꝰ ſi ẽ ð bonos
moꝛes ciuiles:ut in.c.cuʒ ↄtingat.j.eo.⁊.d.c.ij.e
pac.li.vi¶ Aade aliã nõ.limitationem quam ſẽtit
Jo. an.j.eo.ſicut ex liis.ſ.cum temerarie ⁊z caloꝛe
iracundie quis iurauit quaſi nõ uideat᷑ hẽe ↄſẽſum
iurãtis ſicut in ſimili dicit glo.nõ.in ↄfeſſione in.c.
ex lr̃is de diuoꝛ.Oo. an.in.d.c.ſicut dicit ſe putaꝛe
ꝙ ſi caloꝛ iracundie fuit tantus ꝙ illud delibeꝛate
nõ feciſſet iuꝛamẽtum nõ ẽ obligatoꝛiũ:qꝛ hec uolũ
tas nõ ẽ diſcꝛeta uel ſi ẽ de facili ẽ ꝑ epᷣm ↄmutãda
de quo ꝑ Rar.in ſũma.eo.circa prin.⁊ h̊ plʒ ⁊ cꝛe
do ꝙ h̊ idem uoluit Jo. an ¶ Quid aũt de eo qui
aurauit ꝛedire ad caꝛceꝛem dicit ꝙ tenet᷑ obſeruare
Et ſi ſubſit periculum moꝛtis dimodo carcer nõ ſit
iiurioſus de quo uide gl.nõ.in cle.paſtoꝛalis de re
iu li. in. v. uio lẽtiã æ peꝛ Jo.an.in add.ſpe.e.ti.ſuꝑ
ſica. facit qd nõ Mir. in. l. relegati. fl. de pems.
Et᷑ hos caſus iuramẽtũ rłariter eſt obſeruandum
Iʒ ſit temeꝛariũ.nã temerariũ ẽ quãdo neceſſitas nõ
ipellit ad iurãdũ:tñ mibilominus ẽ obſeruanduʒ ut
nõ.glo.in.c.archidiaconũ ał.floꝛẽtinum pꝛcal.nõ.
archi. in.d. c. aiaduertẽdum. Blo. iij. colligit ar.

ex tex. ꝙ iuramẽtum metu extoꝛtuʒ dbnaaren
po.in orium de.c.abbas ⁊ in.c.i.cum ſi.quod me.

cã.ſoluit ponẽdo tꝛes opi.prima ꝙ nõ ẽ obligatoꝛi
um. fa diſtinguit an habuerit animum obligandi
ſe ⁊ obligatur.an defuit animus ſe obligandi æ non
obligatur.tertia opi.quam dicit glo.coĩioꝛem eſt ut
obliget fuatum nõ vgit in peioꝛem exitum:ut h̊ ꝓ
bari u? ⁊ in fi.ur̃ glo.uelle faceꝛe dꝛiam inter iura
mẽtum aſſeꝛtoꝛium ⁊? ꝓiſſoꝛium ⁊ dicit ꝙ aſſeꝛto
rium dr̃ cum eſt de pniti uel de pterito:æ iſtud non
dʒ pᷣſtari Sↄ vitatem ꝑ quẽcũqʒ metum gꝛauiſſimuʒ
qꝛ potius dʒ omnia mala pati ⁊c.quod me.cã ſacꝛiſ
Dꝛomiſſoꝛium de futuꝛo cum quis ꝓmitut ſe ali
quid facturũ uel dicturũ:⁊ iſtud indubie nõ ẽ ſeruõ
dum cum ſeruari nõ põt ſine peccato.ſi auteʒ ceſſat
peccatũ in obſeruãtia ſũt opi.ut ſupra nidiſtis.nun
quid metus ipediat obligatõem ⁊ gl.tʒ ꝙ ẽ obliga
toꝛium ut h. Jo. an. S ⁊.. e. ueꝝ ⁊ in.c.ad audien
tiã qð me.cã vꝛ uelle ꝙ pᷣdicta fa opi.poſita ĩ glo.
hẽat locũ in foꝛo pnĩali:ubi de oĩbus cꝛedit᷑ ofiteti
