ligi ꝙ dioceſes nõ erant olim diuiſe ſicut bodie

luxta nõ. in. c. cũ c de ꝓba. dictũ iñ in ſe eſ ne

rum:de quo dic ut dixi plene in. c. l . ge lo. 9he.

zbo keaiſt
o reell
ſireicats enntiͤ

3 ch.t⸗
föe gadnld⸗
r neſus coligt ur legn Alqs 90
dins

z1065
edo olldi.

zura elN tregenn⸗
linrelh mn ſcun Pin
a lnalleth vns inle⸗
nemni miirgl tiine
2,,/zh, pir 1,ſt
ili 4 V On reddit Aiaoi tonen
Nenenantd Gtaios tes

rlerd e ooni bitih
ſl Cot cer ſag i,
rmmuduus α niſno iuc cn⸗
uderer i oobula uſcng niſe b
rinrr alamr inprAs 4 iolg /
icſes iſeno uo cin peediit cins crceß
i innmedimsci niſe io inics qſii
vont ceri ininun p gend g ucice ſine
cisniceto ai ad ws merd e awſaefu
uCics dannd irtinſd ad iacendi da. R
Limni Cici Ararincoi a mre duſicom nen
eſtanferendi:atin dreguia induimi. Bnn
pſequit in hij fl de e indi.? unde voncl/
giſtincte iucice poſſe i cognimn dlaroes d
lege augè ud minue ppat atando cins
bus iuder boc facl inaſſinee 19 dy n
in exceptionbus giſnoris ad os ppore
ins ſine iucicis niſteno ſtunit certü tern
tum iuder aſſgnar ali imni reſtingen
Den iunis:n. e.n ic paforaſis t
genennoch
nilalul. tiin fſce geen . .ler C⸗
no poſ..lcffami C ge
al K.ge ngem Lert
pofe chto d palici : fſ niendi
H fftviendd in inre
,.. Mlid ulſe fin vn le f io

genndient ig

i
ene
n
A PN

te cſen N
N ſo der eſe
n ddo HãWjZ thc

In. ei di,
gingtcin en doein
Pciſt anig; 1 dinine
kimſt wn run
Nrenn bſereereſii
animnnoin Ulinn
Grmin ns d aeinn
irhnfns i rſem il
gmäütf ni . n nrgit
i iiaginnae
miR Ptünſion
ns. d ddehhelnt
ranigumu
ö) e. öndi
öh H
4 Nin KNepektismmantdi
difſgrmminmnteli,
hnrootſir aei iciil
nmn unt ſlialinſni
1 Appehnannntlend in
netct i d be innißfonſtti
.n c N nali ogodl i
Pi elirn andot inl
crqcninc ijdni holMN
lo M Ne us qyſi nmn rinnmn
lui eluo olpliz inm ns:io,
i cmin bois inſ xir xelin4
nim ſuni inni niſs ginnent
rq̃ bpplo niſe mpenone i glnar in
mN NANteGeni nſtsuinan
AAmrNüſuktidetd
õ
ady mittintd Rtt
BKngaſckwindii
tahean üdandilchi⸗
Fan spſemisttiſigfii

wmiir ahtide a otbi

e csNdcdlstgen.

õ lan

cdoeſ Wodanm
dertdieſrr I dn
4 r R. ſire
6 n Ndrctenm
delnt Fin⸗ ng

imeponecen den
nen wis ni min

V. 13/ Aarcte. fe ArnD

hy 1 AB ni,4 cu Acns =Aln, ar .6

HBange, Pohſerrt X. .

¶ De appellatonlbus

¶ AKenio ad gloſ.i culus finem bene nõ in eo
ꝙ dicit: ꝙ ſicut impedito.j.ãnn dat᷑ biennium
ita ĩpedito.j.ſm ãnũ dat᷑ ãnus ttiꝰ:allegat.c.ex
rõe.j.e.hoc tñ dẽm nullibi apte ꝓbat᷑ unde di

2 melius ⁊ latius dicã i.d.c.ex rõne. lo. ĩ
,

Vbo reciſiꝰ colligit ar.ex tex. iudicẽ poſſe abbre
uiare iducias datas a lege: æ allegat aliq̃s ↄcor
dãtias ⸗ↄ ꝙ opponit de multis iuꝛbꝰ:æ tandem
ſoluendo ↄcludit ponẽdo ꝛeglłam:qꝙ; iducie que
dãtur a lege ł cãone poſſunt iuſta cã infueniẽte
a iudice abbreuiari ⁊ ſic ponit regłam affirmati
ue: excipit tamen duos cãus dũtaxat. Dꝛimus
in rermino. x. dieꝝ pᷣfiro ad appellãdũ. Scoᷣus
i q̃ driẽnio p̃fixo ad i iregꝝ reſtom perẽdã. Ad
uerte tam qꝛ glo.non reddit aliquã rõnem ſpãli
tatis. Gof. excipit alios tres cãus ? ſit quaꝛtus
fm eũ in ſemeſtri dato ad reddibendũ.ff. ̊ edi:
edic.ſex. Quntꝰ in ſemeſtri pᷣfixo ad ↄferenduʒ
beneficia de ſup.neg.pᷣla Iʒ ⁊ de ↄceſſ.pbẽ.c.ij.
Sextus in.xl.diebꝰ qͥ datur ad accuſãdã uxorẽ
iure mariti.iiij.qiiij..aliq;do:ſʒ nõ reddit ꝛ
nem diuerſitatis: nec illa iura uident᷑ h̊ ꝓbaz nõ
ei loquunt᷑ qᷓ; lo cã ſuggerẽte iudex uult dilanio
nem augẽ uł minnẽ. Di. in regula indultum de
reg. iur.li.vi.? Cy. in.l.i. C. de dila.⁊ in aut᷑.q
ſeł E. qũo ⁊ qñ index uideĩr ponẽ hãc theoricã
ꝙ terminũ datũ a lege cũ miſterio iudiciſ poſſit
iudex ex cã abbreuiare uel elongare:ſic loquun
tur iura alłata in pn. gl.ſecus ſi dat᷑ a lege ſine
iudicis miſterio:quo cãu ꝓcedũt cãus excepti.
Di ãt minus datus cũ miſteꝛio iudicis qñ ius
diſponit certũ tminum pᷣfigenð a iudice ſine iu
dicis miſterio dat̃᷑ qn ius met ꝑ ſe abſque facto
iudicis ſtatuit tminũ ad faciendũ aliqd. Rõ ul
timi dicti eſt:qꝛ indultũ a iure bnficium nemini
eſt auferendũ: ut in O.regula indultũ. Har. ple
ꝓſequit᷑ in.l.ij. ff.de ꝛe iudi.æ tande concludit ĩ
diſtincte iudicẽ poſſe cã cognita dilatões datas
a lege augẽ nel minuẽ. pbat alłando cãus in qͥ
bus iudex boc facit indiſtincte.æ pꝰ pʒ ſᷣm eum
in exceptionibus dilatorijs ad q̃s ꝓponendas
ius ſine iudicis miſterio ſtatuit certũ terminũ:et
tam iudex aſſignat aliũ tᷣminũ reſtringendo ter
minũ iuris:ut.le.⁊.nõ ĩ.c. paftoralis.s ð exce.
Scðdo pʒ ĩ tpᷣe ꝙ dat᷑ ad ꝛegendũ ꝙ cã cognita
limitatur.i.titia. ff. de accu. z.l.ſi ea. E. ꝗͥ accuſ.
nõ poſ. z.l. diffamãi C. de inge. ma. Teꝛtio i tẽ
pore dato ad petẽdã ⁊ diffiniendã in integrum
reſti.ut.l.intra utile ſᷣm unã le.ff. ðᷣ mio.q̃rto in
tpᷣe dato ad hẽditatẽ adeundã: ut.l.ſi quis inſti
tuat. ff. ð hꝛ. iſti. in tpᷣe dato indicatis ĩ actõe
ꝑſonali ꝙ dat᷑ a lege ſine iudicis miſterio:qͥnim
mo ꝓꝙ plus eſt lex ſupplet ſi iudex minuit: ut.l.
.iiij. YJ. ſi quis ↄdenatꝰ. ff. de re iudi.⁊ iñ iudex
cã cognita põt illũ tminũ abbreuiare:ut. l.ij.ff.
.e. ?= i.c. ꝙ ad ↄſulatõʒ.S.de re indi. Angeluſ ðᷣ
puſio ĩ. q.l.ij. diẽ opi. Gar.eẽ uerã q;do index
ulłt abbreuiare ł elongare iducias ĩ ꝑtinẽtibꝰad
iuriſdirionem ſua ſecus ãt ſi hoc uult diſponere
i ꝑtinetibꝰad iuriſditionem ſuꝑio ris:ideo dicit

ꝙ tmius.x. dieꝝ ad appellãdũ uel änus ad ꝓſe
quendũ æ finiendũ non põt duninui: qꝛ ̊ tan
gũt iuꝛiſditõeʒ ⁊ pfateʒ ſuꝑioris: allłat glo. i auf.
offeratur. C. de li. ↄt.ꝗ firmat: ꝙ tps dcẽdij ad
appellãdũ nõ põt a iudice diminui: allegat etiaʒ
glo. Jo. an. in regula idultũ ð reg iur. ii. vi. in
fi. qᷓ dicit: ꝙ electo qͥ het tres mſes ad petendũ
ↄfirm tõʒ electionis ſue:ut in. c.qᷓ; ſit de elec.li.
vj.nõ põt epᷣs mãdare ut ↄfirinatõʒ petat.j.mẽ
ſem: qꝛ no põr diminuere dilationẽ dataʒ a inre
ſi nullo alio iure ↄcedit᷑. Et ꝑ hᷣ dicit angelus pᷣ
fatus ſtatutũ ciuitatis quo canet᷑:ꝙ declinas iu
riſclitionẽ pfatis tanꝙᷓ clericus teneat᷑ probare
clericatũ corã epo.j.certuʒ tpᷣs nõ ualẽ.dicit ta
men ualeꝛe ſtatuiũ ciuitatis abbreuiãs terminuʒ
pfixum ad appellã dũ: allegat gl. quã dicit ſing. i

. J.pſcriptione. C. ſi S ius uel uti.pub. qᷓ nuit ua

lere ↄſuetudinem:ur.j.xij.dies poſſit appellari:
q̃ſi innnat ꝙ ſicut põt elongare ita breuiare.
Eiſnene tu ad glo.in. d regula indultum. q̃ᷓ
vr in hoc multũ dubitaſſe. Ni prio ponmit illam
diſtinctionem dy. an teꝛminus ſu datus cum iu
dicis miſterio: an ſine:ſed poſtea ponit aliaʒ the
oricam dicenſ ꝙ iudultũ a iure non dʒ diminui
.ſ.ab hoie ⁊ ſine cẽ cognitione:⁊ ita põt itelligi
illa regula.q.d. ꝙ cum cãe cognitione:pot dimi
nui: ⁊ ſic ĩ hoc accedit ad opi. Hã. Ite ab alio
iure bene põt diminui eriam ſine cae cognitione
nt ibi nõ. ¶ A iuerte m hi plz ꝙꝙ quatenus iu
dex uult minuẽ uel elongare ier ninum in preiu
diciũ pt᷑atis ſuꝑioris nõ poſſit.tex.ẽ apertus in
.c.ex inſinuatione.j.e.⁊= i.c. uenientes de iureiu
ꝛan ſed quatenus factũ tãgit ius ꝑtiſ tunc bene
põr łʒ illud ueniat retractandum coram ſuꝑiore
dummodo ſtatuat in ꝑtinẽtibꝰ ad ptatem ſuam
de quo vꝛ tex. hic 2z. S.e.ꝑſonas. Ma annus da
tur ad ꝓſequendã ⁊æ finiedã appellatõʒ ut i cle.
ſicut.e.ti.⁊ tñ ſz iudex a quo non poſſit pᷣfigere
terminum ꝛeſpectu finiendi ut. d. c. ex inſinuatio
ne:qꝛ eſſet imponere legem ſuꝑiori ut.j.certum
teꝛminum cãm appellationis finiat poreſt ramen
terminum reſtringere reſpectu ꝓlecutionis: qᷣa
hoc conceꝛnit ius ꝑtiſ:lʒ ꝓſecutio debeat fieꝛi co
ram ſuꝑiore ut dixi.S c. ꝓx.et ſic limitatur dem
angeli. Item apeꝛte ꝓbat iſte tex. cũ.c. pcedenti
illam opi. Oir. ur etiam tminum pfixum a lege
ſine iudicis miſterio poſſit iudex ex cã abbreuia
re quatenus non imponit legem ſuperiori. nam
iſte terminus anni datur ſine miniſterio iudicis
2 tamen põt dimmui et ꝛeſtcingi ur hi ec
ob.ſi dicatur hoc a lege concedi:qꝛ iura iſta n
loqnuntur diſpoſitiue ſed narratiue inuentia ta
ctite iudicis circa hoc poteſtatem. Et ꝑ h̊ diceꝛc
ꝙ exñte magna cã puta ſcãdalo uel alia unlitate
publica ſuadente poterit iudex a quo minuere .
terminum. x. dierum pᷣfixũ ad appellãdũ: qꝛ per
hoc nõ pᷣfigituꝛ lex ſuꝑioꝛi: im no ipſi paꝛti que
bẽt appellare. NHam ſicut põt terminus reſirin
gi ꝛeſpectu ꝓſecutionis ut hic:ita æ ꝛeſpecta ap

pellationis interponende. non enim uideo in

„ 2

V. 72/ aſpss P n⸗dwna

nionde

4

h larznt . n Iimntze

jin an. Dſy

¶ We appellationibus:

poc rationẽ diuerſitatis reſpectu pratis ſupioꝛil
? ꝑ hoc diterẽ: e ʒ ciuitas recognoſcẽs ſuꝑio
rẽ nõ poſſit ex toto tollẽ appellationẽ: ut ĩ.c.ue
niẽtes ð iureiur. poterit tũ minuere nel elõgare
terminũ appellãdi: ad hoc. d. glo. in palle.l. pre
ſcriptõe:⁊ ꝑ h nõnteꝛ limito illud. c. ueniẽteſ. qdᷣ
eſt nõndũ ⁊ mti tenẽdũ:dico ẽt ꝙ ubi iudex ma
le arbitraretur in reſtringẽdo uel in apliãdo in
ris terminũ ſine cã poterit appellaꝛi:qꝛ in cõmiſ
ſis indicis arbitrio põt appellari:ſi iudex male
arbitraĩ: ut nõ. gl.i.c. ſuꝑ bis de accu.? Bar.
.l. ſi qua pena. ff ð v. ſig. ꝓbat in.c.i.ð dilatio.
ubi dixi:æ ĩ termis nris nr̃ ſatis de mete In
no.i. c. ad petitionẽ de accu. ubi nide.plꝰ dicẽ ꝙ
er ubi ius diſpõit ꝙ nõ det᷑ minoꝛ dilatio.xxx.
diebꝰ:q; nihilominꝰ poterit iudex ex cã tłeʒ dila
tõʒ minuẽ:ſʒ ſi cĩ moderationis nõ ſubeſt potit
iuſte appellari ſm eũ:qð bnñ nõbis:⁊ h̊ ſufficiũt
quo ad hũc articulũ.poteris ad mãm ãpliãdam
uidere nõ. ꝑ Inno.i.d.c. ad petitionẽ ⁊ qð ibi
dixi ? qð dixi in. c.i. de cila. ¶ Querit eadem
glo. an liceat idiſtincte indici reſtrigere terminũ
ãni.ſoluẽdo refeꝛ opioneſ. Mã quidã dixeꝛt ꝙ
ſic ĩ piudiciũ ipſiꝰ appellãtiſ:⁊ ſic itelligebãt tex.
in. V. niſi:ſʒ in piudiciũ iudicis ad quẽ ſecus:ut
j. e. ex inſinuatõe. Sed gl.iʒ indiſticte h fieri nõ
poſſe. Mõt eui iudex pᷣfigere termninũ appellã
ti q ad iter arripiẽdũ uel ſe pntãdum iudici ad
quẽ uel ad aliter ꝓſequẽð:nõ ãt reſpectu appel
latiõis finiẽde:⁊ hãc opi.tene q̃ ſatis ꝓbat i.d.
c.ex ĩſinuatiõe:⁊ ex his ſatis ꝓbat᷑ qð dixi S.⁊ ĩ
c.pce.eſſer enĩ ponere manũ i ↄmiſſis iudici ad
quẽ:ipſe tñ index ad quẽ poterit ex cã reſtrigeꝛ
bunc terminũ ãni dãdo breuioꝛes dilationes =
cõpellẽdo ꝑtes ad ꝓſequenð: ut nõnter probat
.j. e. oblate. qð intellige ut ibi dicet. Et nõ. bene
ex hac glo.ꝙ ſñnia manet rata ex ſolo lapſu ter
mini hoĩs nõ expectato fine termini iuris. De
inde iſta glo.querit:quid ſi nõ fuit pᷣfixus aſiq̃s
terminus a iudice a quo. Itẽ quare ſtatuit iſte
terminus reſtrigedo terminũ iuris. ?æ Bende ut
i ea:qꝛ ſatis claꝛe loquit᷑:⁊ nõ.finẽ gl.¶ Op. õ
tex. de ſuꝑfluitate. nã i.V. ſi vo a grauamine qi
ſponit᷑ de appellatiõe q̃ iterponi añ ſñiam.⁊ ið
facit ĩ.vV.ſi.an ſniaʒ.So.colligi põt ex gl.i uer.
an li. ↄte.iũcta gl.in uer.añ ſñiã:ut uer. ſi uero
itelligat᷑ q appellat᷑ in iudicio añ li. ĩgreſſuʒ.i.
an li.ↄte.puta ſuꝑ aliqua exceptione dilatoria.
nã yjm canones in qualibet parte iudicij põt ap
pellari:lʒ ſecꝰ m leges:de quo tn dicẽdũ ut di
cã. .e.ſuꝑ eo.vᷣ. aũt ſi qt intelligat qn appellat
añ ſniam poſt li. cõte. duerte qꝛ male iudi
cio meo declarat᷑ tx. iſte in hoc paſſu per glo.
2 doc. Nõ eni plʒ mihi ut iſte. v. ſi nero intelli
gatuꝛ aliquo modo ĩ appellatione exiudiciali qᷓ;
do ſiue appellat᷑ an lit.ↄte.ſiue pꝰ:ex quo appel
latur in iudicio non uideo aliquã dr̃iam circa
deſertionẽ appellationis.utroqʒ eni caſu cõpelli
tur appellãs ſtar̃ iudicio illius a quo appellauit
ar. in cle. ſiẽ appellationẽ.e.ti. Jdeo itelſigo iſtũ

2 2. „ — 5„ „
rex. i. V. . ᷓ uſqʒ ad. . terea: ut ponat nes c
ſus. Mrimus qn fuit appellatũ poſt ſãig
ex non ꝓſecutione in termino manet rargſcſ 1
ut hic ⁊.S.c.ꝓx.Secundꝰqn fuit apelletu e
iudicium a grauanie: ut i. .ſi vo a gꝛaua zer
quo caſu lʒ n fuerit appellator Pſecutus in e⸗
audit᷑ m̃ appellans poſt terminuzʒ: ut u: tren
nueꝛe iſte tex. in eo: p. v. ille ſi vo uenit adu .
tiue ad pᷣcedentia: tex. tñ non declaꝛat qao e 4
at audiri.Ego dico ꝙ ſicut appellati er in debe
a grauamie nõ currit annus miſi a die illati i
namis: ut in dicta cle. ſicut: ita æ iſte teꝛmin?quẽ
ſibi pfigit non currit niſi a die illati Srauannet
qꝛ ſuccedit loco teꝛmini iuriſ.ſ.qni:ut nõ. Inn.
j.e.ex rõne.deſerit g appellatio eriudici aran
do appellans non fuit pſecutus appellanonem
a die illati grauamiĩs.. terminuʒ iuris uel j. ter
minum hoĩs:ſʒ nihilominus delerta appellatto
ne auditur iſte ſuꝑ iuẽ ſuo ut hic. ⁊ intelago bwi
am querele:non ãt ꝑ uiam appellatois. ꝛ0 eſt
quare plius andii: qꝛ facta exindicialia no tr
ſeunt in ꝛem iudicatam:ut in.c. concenationie.
ti. li. Vj. ꝑ uiam ãt appellationis non eſt ulteꝛius
audiendus: ut in.d. c. conceꝛlationi. Nec. ob. ſj
dicas ꝙ iſte. v.ſi vo ſoquat᷑ cum appellatuʒ fnit
etiam in iudicio:ut pʒ ꝑ dictionẽ cauſatiuã ctiq
poſitam in tex.que eſt implicatiua: ut no. in. ci.
de cõmo.qꝛ nõ implicat ut ſit eadẽ iniis diſpo
ſitio in utraqʒ:ſj ad inferendũ ꝙ iura adminũt
appellatõem:ſiue appellet᷑ ĩ iudicio ſiue er. Ler
tius caſus ẽ i.v.ſi añ in q ꝓuidet qualitercuq;
2 qncũq; appelletur añ ſniaʒ in iudicio ſinean
li. ↄt.ſiue poſt: cum loquat᷑ indiſtincte:⁊ cadem
ſit ſenꝑ rõ. Mec ob. vVba illa an litis ingreſſum
etiam poſua i. v. pce. qᷓ uidentuꝛ ꝓuidere appel
larioni ẽt iudiciali:qꝛ dico ꝙ laꝛge ponunt:ut
ſit ſenſus.i.qntequã ꝑtes ueniant ad ſudicum.
ppo. aliter S. V. ſi Vo. ur eniʒ ꝙ ibi non i
ceat paſſim appellare: immo dʒ ſubeſſe ca rona
lis ⁊ exprimi:ut in.c.ut debitus.j.e.Soluit ꝗl.
in. H. paſſim: ꝙ Fʒ antiqua tpᷣa non cꝛat neceſſe
cãm exprimere: ſed indiſtincte admittebai oppel
latio:hodie ſecus ut in ↄrio. (auen q.l.
ur debitus non loquitur in appellanone eindi

ciali ſed iudiciali. Iſie ueio.v.ſi uero oq ick
inudiciali in qua ẽ dubiuʒ an in ea ſit cã expmmen

da. Hoſti. diſtinguit ꝙ aut appellatur a iucice
ex iudicium ⁊ debent exprimi cãe uel ꝓbabiles
piectuꝛe j. e.bone ad fi. . c. dilectus. J. qꝛ leio
e.ti.aut appellat ex iudicium ab aguerſano et
nulla cã requiritur ſm eum:qui ſic dlccit Dl
gendam decꝛe. coꝛdi. e. ti. l. Vj.? ſic eu deo Ho
ſli.tranſeunt h̊ cõmuniter doc. Sed tu uide 8l.
in. c. conliderauimus de elec. que per ilud. c.
coꝛdi dicit cõm expꝛimendam: H appellerur ab
aduerſario æ non a iudice:e pfecto ſatis bñ faẽ
illud. c. in eo ꝙ loquit indiſincte: uer ba tamen
nident᷑ ſonare cũ appellai a iudice ieo ꝙ “
tio ð aplis ⁊ de termo a iudice bſigeol
tam ibi glo. in ner. interlocutoꝛia pꝛope ſi. qu

s ca n Goctdn
en nanhi rgr atdClnldtie
ato iniponſtin e Melnio
in

ep nent ͤ ig bo⸗ nii
Iri &ρatn volnt bi n.
Hpoeniez gel oͤb polt tan
enicfu fn ti pha efnen oeumn
vlhronſsaeſno ſ i jiri din
cepta vnocatio dief uchcn inn
wande e ronotand ad din inopent
Seruna din ar iincſeio wyelis i gin
iminu aſſicgati ianit iptns ieoſn
quo appelawit ur bic ? 54 r Aus np
lioe efinctcial:g ehna n sn euen
in.c concermtioonienil N. Dier Mot⸗
alas diins eq ip; aninr e donetbl dia
iur Aceitali fin icaleita dje
i ſolnml ingſii ejndtnt nap
io Coligoctaluschaser o Inndin
q pp⸗ ci ircoli r int ei nobis e ii
n cliticad Eiſinenti e cho t
Gammmitiautſelmn
Necl gntponi 5 clenſni trtk genen
llns coni ſgiorecipere Gbo ii No dr
idetz nicchleti denn “

C.ige rbi as ubi gnan e in

lenuin iudex pis dettuenn
a umnegi uan
en⸗ negt nnteſem ne i,⸗

„VWAuyirwl pot
miflaufoir r nhbenl

endf ,„. 1.Be
cctasnraiie
lede eſend ſilcar , ſo ſe 0

ale H hoe bi a; e hn
ſte oti gr /,
Dli t cilet ag

nri ſder e, l
föſpein n ſunaiuch
mn laͤſoe oſſcen 4 luß. ſeci 5
Mleiſagd Hr nectgendann ſbi

glß
Meuchufie
en üanmn unli nid
Ntc N Eintenin n

—

S . he
Ai er.n non detn
Cgo de ntin
inumt 1 mnn ſarehrliin

ölnn antiti
aaktomn i L
ann Ppelato eilct
an in onns pclanone
Dhmnis Ennutinns
mmmn doisiſ d 4

Cniikdeenn
Dendinr ſrin tüſnudecthecig

Deenon Noviam peins,
uriiisnäigin gene
emirnidann un Anenn
n.l Nomumir ppelnonsronckn
drndsmindt Metnini Hr⸗
rn gir i iopauian ni
qnum in iddomtp ocinoni uinii⸗
õ
õ
õ
Vrlroni ie rclei b ſucci.
ms isti. iin Po eraualuemig
1 gicied melemn n ſiin vcco enn

Reidve onndi Mſinoe eNen

aſem d Vr Nnlaütgacchn
cürn nde dtanmn üet 8
ionti wacdl td gug ni
ſt ſons iancqn ns intiüll
No alt 5.9l N ahgne
cnahen mmadreimo lſ
eeN winoſe⸗
ung utanni mu
õ 1
o docre lals nin h⸗
tanplim uſſlun
cu e ii N knd .
pamin midne cz
Dofi dfmgn gech .

See Ni= ¹ c. ͤU—1 7 W 4c rr 3 rr=: α Nepru pi ei ans anit

PA

De appeſlarionibns

ponit diuerſas opi.? Jo. an. in nouella. Con
cluderem ſic ꝙ aut appellat̃ ex iudiciuʒ a iudice
2 cãus eſt clarus ut eſt tex.in.d.c.cordi.aut ap
pellatur ex iudicium a ꝑte:⁊ tũc eo cãu quo rał
appellatio neceſſitat aduerſariũ ad ꝓſecutioneʒ
abſqʒ alia citatione cã dʒ expᷣmi:ſic intelligo.c.
.i.iuncto.c.ut circa de ele.li.vi.aut ñ neceſſitat
ad ꝓſecutionẽ abſqʒ alia citatione:qꝙ ẽ regłare
in appellatõne exiudicialiter interpoſita ab adv
ſario:ut nõ.in gl.ſe.? Inno.i.c.dilecti de ma.
2 obe.⁊ tunc reſpectu ualiditatis ñ reqrit᷑ expᷣi
ſio cãe cum ſit ꝑui cffectus:ſicut nec i citatõe ut
dixi ĩ.c.pꝛeteꝛea de dila.ꝑ Mꝛar.in.l. int accuſa
torem.ff. ð̊ pub.iudi.ſed quo ad effectum obti
nendi ꝛetractationem attentatoꝝ oʒ ꝙ appella
tio fuerit interpoſita ex ueriſimili ? ꝓoabili cã:
ut nõnter uꝛ innuere tex.in. c. bone.j e.⁊ dic ut
ibi dicet. ¶ Op.⁊ ur̃ ꝙ et eỹ iudiciũ intponat᷑
appellatio ut.j.e.bone ⁊.õ ð ele.c.ↄſideꝛauimꝰ
2.c.auditis cũ mitis ſimil. S).glo. in. v. nec ſo
lent metu ↄrij dicit ꝙ ꝓpᷣe ſũpto uocabulo ap
pellatio int᷑ponit᷑ in indicio:qꝛ appellatio nõ fit
niſi a iudice. Hinc diffinit᷑ ꝙ appellatio contiet
qrelã inique ſñie. Inpꝛope vo ẽet dẽ appe latio
illa qᷓ inteꝛponit᷑ ex iudiciũ:⁊æ ita pot intelligi hᷣ
la:⁊ ponit gl.duos mõs exeplificãdi hanc ham
ut pʒ in ea:æ nõ bñ gl. ꝓ bis q̃ S. in nõblibus
dixi.Et ið in effectu uoluit hic Inno.diceẽs:qð
qHꝑ ꝓuocatõnes iure appellatiis ꝑ oia cenſeanti:

zZe iñ dr̃ia ſᷣm eũ:qꝛ ĩ ꝓpᷣa ⁊ ſtricta locunone ap

pellationisappellatio t illa q̃ it ĩ iudicio:ꝛ cã
iã cepta ꝓuocatio q̃ fit ex iudiciũ ⁊ in ca n cep
ta:unde dẽ prouocatio ad cãm ſ. incipiendam.
Secunda diia qr i iudicio appellãs n ꝓſeques
J. fininũ aſſignaiũ n audit᷑ aplius ſuꝑ eo ſuper
quo appellauit ur hic ⁊ S. c.ꝓx.ſecus in ꝓuoca
tiõe eyindiciali:ꝙ declara ut.S. dixi 2 uidetex.
in.c.concertationi.e.ti.li.Vi.QHicit Hoſti.eẽ ⁊
alias dꝛias de quibꝰ remittit j.e.bone ubi dice
ꝛur. Mide ẽt aliã dꝛiam qͥ colligi põt ex nõ.j.e.
n ſolum li. vi. in gl. fi. i. V eviudicial fuit appella
tio. Colligo ẽt alias dẽias ex nõ. ꝑ Inno. in. c.
qꝛ ꝓpt᷑ ð ełc.i ult.colũ.⁊ in.c cũ nobis.e.ti.ĩ pᷣ
ma colu.? i.c. ad diſſoluen dũ de deſpo.ipube.
Szʒ queꝛo nunqd pᷣtexiu tal appellanonis e?
iudiciał qᷓ int᷑ponit adueꝛſaꝛiũ teneat᷑ aduerſa
ꝛius corã ſuꝑiore cõꝑere. Glo.iſta nõ.dicit:qð
ñ idẽ tʒ Inn. i. c. dilecti de ma. æ obe. ꝓbo ꝑ.i.
fi. C. de exhi.reis:ubi pʒ neminẽ citadu vda it
uel ꝑſonalit: niſi iudex pᷣus decreueru:ꝑ quem
tex. ꝓbat᷑:ꝙ et nuncius gnãl deputatꝰ ad citatõ
nes faciendas neqt citare ſine mandato ſpali iu

giciſ: ⁊ ð hoc ibi ꝑ Eã. ¶ An at iudex poſſit
Rur ↄmittẽ ꝑti ut citet aduerſariũ. ur̃ tex. ꝙ ſic in.l.

eum qᷣ.S. ſi epła.ff. ð fur.? ꝑ Mar. in. l. iuſte.
de acq poſ.æ nõ.i.c cũ dilecti ð do.⁊ cõ¶¶ An
at ſit ſibi credenð ſi dicat h̊ ſibi ↄmiſſum a iudi
ce dic ꝙ n ut nõ ſpec. in ti ð cita. S. ſeq pꝰ pᷣn.
Aſſumit ei ſibi officium:iõ n ẽ credendum ſibi
maxime i facto ꝓpᷣo facit ꝙ nõ. Har.i. l. lutiuſ

titius.ff 8 fideiuſ. MRealẽ aũt citatonẽ põt facẽ
s qnqʒ ꝓpria aucte: ut ſi uideat debitorẽ ſen
criminoſũ fugiendũ: ut.l.ait ptor. S.ſi debitorẽ
fj.ð his qᷓ ĩ frau.cꝛc. z.l.nullus. E. ð iudi.uide
að dixi in. c. i.? ĩ. c. cũ nõ ab homie de iudi. ¶i
mita tñ primũ dictũ glo.ꝙ ꝑs non tenet᷑ ↄpere
Vtute appellationis exiudicialis.ſ. regulariter.
Fallit ubi a inre aliud ſtatuitur: ut ĩ caſi u. c. i. de

ele. li. vj.æ ſilibꝰ. Effectũ aũt hiuꝰ appellarõis er
iudicialis dicã nuc vone e Id. v. prer
ea. uidet enim ꝙ in mamifeſtis ſit admittẽda ap
pellatio:qꝛ ſolũ nidet᷑ iterdicta in facto nororio
ut i.t. rom ana... ſi ãt poſt ſũiaʒ. e ti. li. Vj. Sol
ui glo in vV. manifeſtus: hic capiẽ manifeſtam
notorio. Et nõ.glo.ꝙ in maniſeſtis admitti
appellatio: adduco ad h̊ tex. iuncta glo.iij.q v.
qꝛ ſuſpecti.Et ĩ quo differt mamifeſtũ ꝓprie ſũp
tum a notorio:uide qð nõ.i.c. ur̃a ð cohab.cle.
7 mu. Et intelligo.tex. iſtum ꝙ in nororijs non
ad. niititur appelatio: ꝓut dicaʒ j.e. cũ ſpali. S.
poꝛo.Op. rex. in eo ꝙ dicit aplin excom
municaſſe connthum abũtem ⁊ irreqſirum. A?
enim ꝙ excõicatio non ſit ferenda niſi competẽ
ti motione pᷣmiſſa:er ſi delẽm ſu nororium: qͥʒ
excõicauo ũ fert ab hom ne niſi ꝓ ↄtumacia:ut
nõ. glo in. c. epi.xi.q.iij HG.o. fi. ſoluit triplicit᷑.
Mrimo ꝙ apls no requiſiuit iſt abſete citan
do.ſ.ꝑempto rie ⁊ iudiciali᷑: ſʒ bñ admonuit eũ
prius ad pniam Oo. an. ipugnat h̊ dictuʒ glo.
qꝛ oʒ ꝙ ſpãaliter citet fm eũ ad ſn aʒ. ¶Dihi nõ
placet dictum ſuum:qꝛ ſufficit ꝙ per priores ci
tationes uel un cam ꝑemptoriam appareat ðᷣ 9
tum icia excommuuicati:tunc enim ſine alia cita
tione ad ſententiam audiendã pot excõicari: ut
probarur in. c.i.de iudi.⁊ nide quod ibi late di
xi ad idem. xi.q.iij.certum. tenet Inno.in.c. ex
parie el prio ð Vbo.ſig. ubi dicit: ꝙ ſi platus p
cepit ſubdito ꝙ faciat uel nõ certuʒ quid quod
ſpectat ad officium ſuum ? ille tranſgreditur p
ceptũ põt eũ excommumcaꝛe ſine alia citanone
nel monitione:qꝛ iam habet euʒ in connumacia

2 uide ꝑ eum ibi in ulti. colũ. Er uide foꝛmam fo utne,ei * IPrn Frrnn

citandi quo ad excõicationem ferendam ꝑ tex.
notabilem iuncta glo.in. c.ↄſtõnem de ſen. exc.
li. vj. Et puro quo ad textum noſtrũ poſſe ſatis
banc primã ſolutionẽ tolerari: qꝛ ex quo factuʒ
erat notorium nõ requirebatur cauſe cogmitio
2 ſic per conſequens nec factum iudiciale : ut in
.c.qm. de fi.pſ. ideo ſufficiebat ilum adinonere
exiudicialit ut ſe emendaret: ꝙ cũ non fecit po
tuit excõmunicari. ¶ ro boc facit.c. nouit de
iudi.ubi r: ꝙ ſi peccator non audit eccleſiã dʒ
haberi ꝓ ethnico ⁊ publicano.i. excomunicari:
ur ibi. æ.ij. q.i.ſi peccauerit:facit qð le.⁊ nõ. imn
c. dilecto de ſen.ex. udi uide ꝑ doc Secun
cda ſolutio ẽ ꝙ apts illum requiſiuit ꝑ pus:æ nõ
hanc ſolu. facit enim ꝓ his q. S. dixi ut nõ ſit ne
ceſſaria citatio ad excommunicarionem audien

dam. ertia ſo. ꝙ f̃quiſiuit illum ꝑ apollinẽ
diſcipulum ſuum . Hõ hanc ſolunonem ex
b 5 ¹

. .
N annifſ ata d, n

V. Prα☛ Pen Bene ͤpſ

S
44 tar 1 P=r4)

e appellationibus:

qua hẽs iudicẽ poſſe citare ꝑ familiarem ſuum:
pro boc facit quod nõ. i.d. c.cũ dilecti de do.
otu. 7 bar. i. d. l. iuſte 2 facit tex.i.d. c. ſi epla.
qð itelligo dũmõ ↄſtet iudicẽ illi hᷣ iniunxiſſe: iõ
põt fieri commiſſio cũ lĩ̃is iudicil :fac. c. prudẽri
am i pn. ð of. deł. æ banc ultimam ſo. gl. ſequũt
hic Inno. æ Tan. Moſt. dicit: ꝙ ʒ notaꝛins q
ad ſatiſfactõm uel reſtõm faciendaʒ abñs et irre
quiſitus poſſit condẽnari: nunqꝙᷓ tñ excõicabũ
niſi monitione pꝛemiſſa: ut in dicto. c.ſacro: et
hodie dʒ excõicari ĩ ſcripniſ ut in. c. i. ti. li. Vi.
õ cum bhic loqmur de excõicatione dʒ lr̃a cnʒ
ſupplectione legi.Alij uero qnt fᷣn eum nulluz
abntem condemnãduʒ niſi ſit ↄtumax iij . q· ix.
per totum. C. qũo ⁊ qñ iudex ꝑ totũ.ff.q̃ ſñie ſi
ne ap relcin. l. i. F. Item cũ ex eo dicto. Ande
nullus qtũcũqʒ notoꝛius ſine citatione zæ mõi
tione condẽnãdus ẽ. Et hoc fatet Moſti. iuſtiꝰ
et iutius:tũ qꝛ multi qñr notorij q̃ non ſt j. eo.
ↄſuluit:tũ qꝛ notorius qnqʒ hẽt liias exceptio
nes qᷓ ſi admittende de of.deł.ex ꝑte.ij.iũ quia

ois condenatio maxime nimis acceleꝛata odio

ſa eſt in. c. cũ Bertoldus de re iudi:¶ Adueꝛ
te tñ qꝛ ĩ hoc iuꝛa uidenit uaꝛia ⁊ doc.opiones
ut płe nõ. in. d. c.uꝛa de coha.cle.⁊ mulie. ⁊ ĩi.c.
ad nzam. iij. de iurein. ? utrobiqʒ dixi. ſed con
clude ut ſemꝑ mihi uiſũ ſuit:cũ querit̃᷑ an in no
rorijs requirat᷑ citatio: ꝙ aut loqt in alijs ſñijs
a cenſura eccliaſtica aut in cenſura ecclaſtica.pꝰ
cãu ſi faciũ eſt ira notoriũ ꝙ certũ ẽ abnti defẽ
ſionẽ non cõpeteꝛe non ꝛequirit᷑ de neceſſitate ci
tatio.ſic intelligit᷑.c.cũ oli de ꝛc indi.⁊.c.bõe el
pꝰð ełc.et.l.ij. . ꝙ ſi ð furmẽtaria.ff.de. admi.
ꝛeꝝ ad ciui. ꝑti.?.l.ictuſ fuſtiũ.ff. ð his qͥ nõ.ĩfa.
et ntrobiqʒ ꝑ Har. facit tex.ibi ꝑ Inn. in. c. qᷓ;
to ð tranſla.pᷣla. Aut dubiũ eſt an abñti poſſit
cõpetere aliqᷓ excuſatio 2 ꝛequirit᷑ citatio:alias
non ualet ſententia ſic intellige. c. fi. de off ci. de
le. li. v. ¶ Inno. in. c. tua de choa. cle. ⁊ mulie.
7 ſic reducas ad concor. opi. oriaſ. In ſnia vo
excõis ſemꝑ cꝛedo admonitionẽ cõpetentem de
bẽ pcedere qꝛ ut. S. dixi excõicatio fertur rõne
ↄtemptus: ut in. c. ij. de ↄſti. lib. vi. YIdeo oʒ ad
monitõʒ debẽ pcedẽ:qꝛ pᷣmo n ↄſtat de ↄtẽptu
iõ dẽ q; nunq fert excõicatio ab hoiĩe niſi rõne
ↄtumacie ut nõ glo.i.d.c.epi. In alijs vo ſnia
ẽ pene ꝓmłgatoria.un cũ iã ↄſtet de delicto fiu
ſira fieret admonio:cũ ꝑ pniam n deſinat eẽ no
cens ut.l. plt. ff. ui. bo. rap. Excõicatio at eſt me
dicina: ⁊? fert᷑ ut qs ſe corrigat ut in.c.i.de ſen.
ex. li.vi. z.xi.q.iij.audi deniqʒ: DOebet g prius
ꝛcqꝛi ut ap ꝑeat an uelit ſe emendaꝛe. Mi. ab.
D b ec. Caſus: Si coraʒ iudi
* ce a quo in vna cauſa
appellaui poſſum in alia conueniri:
niſi eum recuſem ut ſuſpectũ:ct non diuiditur.
¶ Mõ. pꝙ appellatio ſuſpendit iuriſditionem
iudicis in eadem cã duntaxat in qua eſt appella

tum non autem quo ad oliam cauſam prorſus

cꝑatam. Et ſic nota caſum in quo indicis iurii

ditio quo ad qd eſt ſuſpenſa reſpectu certe per
ſone:⁊ quo ad quid remanet in ſuo eſſe:
ra ratio decidendi:qm gꝛauamen immnecht
cã appellationis:qð gꝛauamen n cotingit rſhee

tu aliaruʒ cãaꝝ:⁊ iõ non habet ſuſps
15 (ap: E 10 n. edere iuriſdi
tionem iudicis in alijs cauls . M let

poſſe compelli ad ſndendum eode ttoccen
diuerſis iudicibus in diuerſis in cqis Nami
cã appellatõis litigabat hic corã iudice M in
2 de nouo põt ac l⸗ ri uel conueniri toraais
dice a quo. ¶ Mõ tertio ex fine lie: dlſpoli
tio hꝰ.c.uendicat ſibi locum etiam in deliga

Mone exemplum:cãe narie æ dinerſe fueꝛunt
commiſſe delegato:fuit pꝛius una incepta et b
ea appellatum. certe ea pendente poteſt conlichi
ri in alijs coraʒ eodẽ: uel pendente appellatione

in una finge nouaʒ iray imperaatione; ſup alia.

3 tpe coꝛam

d5 ¶ Ho. uidetur ꝙ piexin pendenrie appella

tionis nĩ poſſit ludice 9 quo tanq ſuſpectuʒ ieu
ſare. habet enim ſi eũ grauabit ꝓmptũ remediũ
appellationis:ut dicit tex.in.l.una.ff.apud euʒ
a quo apel. Soluit glo.i.ꝙ contꝛarium pcedit
ſm leges ſᷣm quas iudices non ita de faclli re
cuſantur. quod hic dẽ ꝓcedit ex diſpoſuione cꝗ
nonica:qð tm eſt limitanduʒ ꝓut le.⁊ nõ.j.ce. p
poſuit:ut.ſ.in crimine manifeſto non poſlit iu
dicem recuſaꝛe pᷣtextu appellationis pendentee.
Hanc ſo.glo.q fuit Lau. expꝛeſſiꝰtenuit Gof.
ꝙ aliud ſᷣm leges ⁊ aliud fm canones:qð decja
rabat Hoſti. ut ſicut leges ꝛcſtꝛingũt appellatio
nes:ita ⁊ recuſationes.j.e.ſuꝑ eo. Dec cene H
rõ non ẽ uera ſaltem in delegaus: qꝛ illi faclius
recuſantur de iure ciuili q; canonico: ut pbat i
.c.cum ſpali ⁊.c.ſecundo ꝛequiris.j.e.⁊ inil.x
niſſum. C. de iudi. Mam de iuꝛe ciuili poſſut in
diſtincte recuſari etiaʒ nulla cauſa expꝛeſſa:dum
in non appaꝛeat ꝛecuſatio calũnioſa: ut in iuni
bus prpallegatis:ſed de iuꝛe canonico opus eſt
allegare Z ꝓbaꝛe ꝓbabilem cam: ut i dicus iuni
bus. ernmelenn lec. poſuit Ja. ꝙ lex oia
loquitur in ordinario:iſta decre.in delegatoꝛet
exponit tex.ibi iudicis.i.delegati:⁊ ibi alioquin
.i. ſi n ſit delegatus:⁊ ibi maximeꝓ timn. Sʒ bec
lec. reprobatur ſᷣm Jo. an. j. e. ꝓpoſuit:qin 02
dinario loquit. Itẽ dicit ꝙ ſati bat hic
fi.non extorquendo kamd Lertia lec. ponit
ꝑ Inno. ut poſſit iudex recuſari non S-
pellationis pẽdẽtia: ſʒ ex alia iuſta ci. nar.
ta ponit᷑ ꝑ cũdeʒ:ut ꝓcedat iſte tex.fmn iuna anti
qua fʒ que liccbat ſine cã appellare: ſic ca ꝛcu
ſaꝛe. uintam lec. ponit Holtie.un tcx.iſte
telligat appellatioe pendente: x vo loqt en fini
ta. ¶ Sexta ponit ꝑ eũdeʒ: ut Oꝛij pecdat qñ
iudex non ꝛccepit appellatione hic 2.].c.c. po
luit 2.c. acccpta qñ iudex reccpit? appꝛobaquit:
ad b.j. e.c.ſepe ⁊.S.ð ol. ͦle.c.paſtoꝛalul. . E.
terea:⁊ ceꝛte iſte ↄtinet diuinatione Depliaz
lec. ponit Joã.an.dicens:q ſola pendenna ab
pellatiõis n facit iudice recuſari ut ſuſpcctu. ab
ſurdum ceniʒ eſſz cũ ex facto meo ? 9 nudda men

oborte
oodit elnt ni ſcb⸗
uſmun himu ge lergſein
AA bonc iii dcs ne D cta arbil
anictnone eſn anwnden

anſgelt 1 4
luanten wmbi i

ig:avo ſc iſe⸗
umien gamn Ndli oci gppel
pectum hen c hnn iͤ̃ ſ.25
1 1 de tlt.
uia mu alleun⸗
nis: .

. 1 4
ſoſolir u gart i Ahen

7 itmaa niment ic 4o
iilnt iln lcho oe
Alc goe tobſbo nc bt ulia , .
doruen plumi ininnici lus qq⸗ ſal
og trle Er ireligo lnn gol an erant
ſelorarenc lani a ai Tile nd gult
lev iitcte do Gn tunſined⸗
Ebmneſdan cihſe edio ante dl
Abratinc ooſur e Konco
Ge iure cmonico ſifſett ppare appel
pidentiamad effecii reenſanc iudican
in alia ſcd t neceſle pbaregranam
ibſalſed eter phoſito Gzin Oodiod
ſund mnſum anin; ſcd i pneaer
indicen granaſeen er ine h non ſfii
picio lnahi ſn iniqno gon it ſip
Ne Ca e tſnnn
bie. nitber peedlnr e inrein
guoiſt gt ant ſoqſnmn igelegno -0r
cter nuda voſünate gün racuſatio ne
manlifeſte fruſtratoriamnt ni in. la
. baſi pale ſi oʒ nonpbei e
grananis. Ant ſoguimnr inordinri.

Poliñ polent venſari mari
maxie exbaeſt
qr pendebat appelotio quantücüz

Aitus grauagmis p rer
haſmis P ler illins ,euniceg
finſtone e tanen gen nntcqf

aͤng⸗ hor denuo appelare. Er por

. otfnit
.. g
nngeni
imnung ingennr. neiocſant
— Wnaminin
itule ene
ſar ebganmn 1 guni ſen
Medit npi en
r

enlinn ſſehnte
1 no ont go nn
a ni oigenmin
S ſal⸗

aſnmnr glheii ali auiini
nonci:d cſflintm arberliͤe
inerſe nnirr nntſo n aſtl
. m RW Arluinb mline
nr g l
aluh in lgt ih ſnanoudoul
hr Pyſfi n ion ges mh gur nwtnd
vmt teuſuines eſihed Gl an⸗
IOron ebe Enan in deegens:rinttrchis
mN N N w
NGNKd diead
um C dewin Pande wr anlibakun
Achnaereontan ag wla aunaprhrn
Ii non ppurnt roſn0 iaſrun ne
bus orpalegans ſed deſne nichcl
Aegene1 Wn Ponbſen Gnmidn
das, (Seoumun kr olli Roh,
chümm notnaſſoſn deret up⸗
iuter biiodlcs dachiin dn
IKin in deegins, binninc
emrebun ft zonſe ai
m bani Ndg *
morcveneo um Ad-.
yn cnorqn
ſ onh eliroerteainlnudh
iruhciiini
Pelhndnis 6 i
zoch peoln ſenn
uu oni n ctn
chanleti cn
eponr o,
ſx. (Quimmn l

canrh
lnioe lcnrhh
clgn M ei,
Nii
i . ndun/

der on ufl. nn
cmnndl ſz,
ei⸗ .Ne 15900h/
ͤſee⸗ ſt mudulun 1
met leul tcteg i
iß , 4
4

uoluntare procedit appellatio forte ex falſa cã e
ad hunc finem int᷑iecta ut effugeꝛẽ ⁊ impedireʒ
iuriſditionẽ iudicis mei: Jõ dicit ꝙ ſiẽ ĩ alijſ re
cuſatonibus:ſic ⁊ ĩ iſta recurret᷑ ad arbitros co
ram qᷣbus ñ erit mihi ſatis ꝓbare pendẽtiã ap
pellationis:imo hẽo neceſſe ꝓbare ueritatẽ gꝛa
unamĩs:quo ꝓbato arbitri ꝓnunciabũt illũ ſuſ
pectum ⁊ demum ad aliũ finc.ſ.ad reuocatõem
grauamĩs hẽo ꝓbare ið corã iudice appellatio
nis:nec ẽ hoc nouũ.S.de teſt.uẽiẽs ij.⁊ ð reſt.
ſpo. ſolicite. Itẽ fn eũ n eſt ſatis ad recuſandũ
iudicẽ ꝓbare grauamẽ ex re tin ꝙ apꝑeat non
fuiſſe ex mẽte:ſed in cã appellationis ſufficit ꝓ
bare grauamen ex re:ut nõ.ꝑ eum.j.eo.ex ꝑte.
Hãc lec. Jo. an.ſequit̃᷑ hic do.an.⁊ cõmuniter
modern ores ſequentes:ipſe iñ do.an.aliter re
fert dẽa Jo. an.qᷓ ipſe intellexerit iudicio meo.
Dicit enim referendo q; ad optinendum in cã
reuocationis non ſufficit ꝓpare grauamẽ ex re
tm.i.granamen re ipſa:ſʒ oʒ ꝙᷓ; ꝓbet᷑ gꝛauamẽ
ex mente.i.qꝙ ex ꝓpoſito grauauerit.ſic euaʒ re
fert ⁊ ſequitur Hr. in. d.l.unica.Sed ꝓ cẽto
Jo. an.non ſic loquit᷑:ſʒ ſolũ uẽ requiiẽ ꝙ non
apꝑeat grauam ex re tm.non eim ꝛequirit utꝓ
bet᷑ ꝙ ex mẽte ꝓceſſit ſʒ ꝙ non apꝑet de orio.
quare puto ꝙ ĩ dubio ꝓbato grauamie pᷣſumi
debeat ꝙ ex malo aĩo ꝓceſſeꝛit:qꝛ in malefactiſ
pᷣſumit᷑ malus animus ut i.c.i.⁊ quod ibi nõ.ꝑ
Inno. de pᷣſum.⁊ i l nam ludus.fl.ad.l.aquił᷑.
Agd ið.gloſ.nõbilis in.c.hadrianus.lxiij.di. q̃
dicit quem pᷣſumdũ inimicũ illius queʒ ſalutare
non nult. Et intelligo illam gloſ.qñ erant ſoliti
ſe ſalutare: uel ſalutat᷑ ab alio : ille nõ uult ſyn
deꝛe facit quod nõ.glo.i.c.cum ſuꝑ de of.dele.
Eꝛ hanc ſñiam expᷣſſe reꝑio ſentire gloſ.i.ij.q.
vi. hoc ẽt ⁊ in. c. ꝓpoſuit.j.e¶ Conelude gq

de iure canonico ñ ſufficit ꝓbare appellationis

pẽdentiam ad effectũ recuſandi iudicem a quo
in alia cã:ſed eſt neceſſe ꝓbare grauam nõ ſolũ
ꝛe ipſa:ſed ẽt ex ꝓpoſito.Sʒ in dubio dico pꝛe
ſumdũ malum aniuʒ.ſed ſi apꝑeret ex ↄiecturis
indicem grauaſſe ni ex inte h non ſufficiet qꝛ ſuſ
picio fundat᷑ ſuꝑ iniquo aĩo ñ ãt ſuꝑ gꝛauamie:
nt nõ. in d.c. cum ſuper:⁊ ſic inielligo Jo. an.
bic. 1 hec ꝓcedunt de iure cimili:diſtin
guo:ſic qꝛ aut loqmuꝛ i delegato ⁊ põt recuſari
ẽt ex nuda uolũtate:dũmõ recuſatio nõ apꝑeat
manifeſte fruſtratoria:ut nõ.in. l.apertifſimi et
.c.cũ ſpãli pᷣalle.⁊ ſic oʒ ꝙ; non ꝓbet᷑ ẽt ꝛcalitas
grauamis. Aut loquimur in ordinario et puto
ꝙ oli ñ poteꝛat ꝛecuſari maxie ex hac ſuſpiciõe:
qꝛ pendebat appellatio quantũcũqʒ ꝓbareĩ re
alitas grauamis ꝑ tex.illius.l.unice qͥ pſuppõit
offenſionẽ z tamen denegat recuſationẽ ꝛeddeſ
cãm:qꝛ põt denuo appellare. Et põt eſſe illius
deciſionis ratio qꝛ oli oꝛdinaꝛiꝰn poteꝛat de iu
re ciuili recuſari ut nõ.in.d.l.aꝑtiſſimi ⁊ bñ fa
cit tex. d.l unice. Hodie ueꝛo ꝓuiſũ eſt ut poſſit
peti adiunctus:ñ ãt põt in totum ꝛecuſari:ut in
aut᷑.ſi Vo ↄtigerit.C. ð̊ indi.nõ.i.d.l.aꝑtiſſimi

¶ Oe appellationibns

quare puto q; ẽt hodie iure ciuili poterit pꝛo
bato grauamie mõ pᷣdicto peti adiũctus ſᷣm
dr in pꝛealle.aut᷑.ſi Vo ↄtigerit. ⁊ ſic ſimito illã
.l:unicam. Et hec plus placent ꝙᷓ qð ibi uoluit
