induceꝛet peccatum poſt noticiam babitam co
pleta pꝛeſcriptione ius canonicum pꝛoſeco no
diceret quem poſſe pꝛeſcriptione ſe tueri ſicn ſa
cit. S. c. de quarta ⁊. .c.pꝛoxi.⁊ optime ſict.t.
cum dilecius de couſue. ubi patuit pᷣſcriptione
fuiſſe inductaʒ iuribus ſtatuti male intelleci:nee
papa mandat pᷣſcriptionẽ reſcindi immo eypꝛel
ſe eam approbat ad idem. c. auditis. . eo. ubily
poſtmodum conſtiterit illi abbati uiꝛo ꝛcligioſo
nullum ius competere:decreun tñ papa illuʒ de
bere defendi ex iuribus pꝛeſcꝛiptionis:et hane
opinionem tʒ Inno. in. c. cuꝛa in ſi. de iurepa.
ubi dicit ꝙ iz poſt compleram pᷣſcꝛipnione appa
ꝛeat de illegitimo titulo:nihilominus m ſalua cõ
ſcia pñt hi qui pꝛeſcripſeꝛũt bona pſen pta reii
neꝛe: quia tuti ſũt ancte. illius qui pfatem conce
dendi ius ſuꝑ ipalibus bʒ qui hc pens amiſſio
nis iuriũ ſuorũ induxit in odium negligentium
2z ĩ fauorẽ ſollicitoꝛũ¶ Idẽ tz i.c. quia pleꝛiqʒ ð
imu.eccle. quo ad ppſcuptionẽ que indncitur cü⸗
titulo æ bõa fide:qꝛ illa eſt inducia non ſoluz in
odiũ negligentiũ ſed et in fauoreʒ pſeribeuis.
ni dubitare de eo qui pᷣſcripſit bona ſide ſine ti
lulo: uidetur tñ inclinare ut ꝛne bone ſidei nie
neat᷑ 2 ueꝛiꝰ. nã iſte pſcniptiões eqpaꝛq::?
fectũ tituli h̊ ſupplet tps mai ad h.x Vj. q.iij. 4
põt: ⁊ fac qð dixi.S.iuꝑ ſica. ideʒ Hal. in. .

reben Ncdi
Pulege inn poegio ſo⸗ Pite

unrti achnerpſigt⸗ ynzan
ſerbatur ſprno⸗ ls reorinur in
ne AelMu.

jaut os0 oes A, i
Smund nmm ba t eo⸗
ſrbenmmncuedoner iigen
nlſtgt oluen bh polgoms! Nri
rvntn ee ſlune ir ul rnbe
cöntgtruir ionn nenio uluunin
Ueto ſtoz chmalanne e botanpli
InsWdritlegid er olegannnn
ger Ver ani olat atones ren ichn

ihite Aſnud
fncgrſtſln ctionone ir ſup redos
Ibus. (Monadlio e rerenenn iſum
ſlcpreſceriono tollrrorttsonnen aen
1Nd id vebun Prorins uitn opineb
ura pro opinione go giͤſeniin B⸗
Nnuſt Gjinlfiren m bandi ancn
Ptums preſenptoneſoni gnorier
Pctere qnig ouitinccblun ueſſtene
ns euchlione pepennmiceo connpantn
leucning ecmn nt
. tiſen o opinionearchictinete

WMaen
lgentig:
Snonen quin glerne .
lmnee Ninn ſtin at
urmndin deſtn
ſen cſen ſtniinn
3((E Ninmne,
ſnaͤick
. men
eg coior can rtugten
e ſernane umninn
ns canonien alnte
wmnennolo ſ ſponge
iti conung giuin
cmoneſt nge on ide
chngnt hunne ſeen et
mAnnent infdn, n
dei enencoi;
Achegmdo t in.c rex Neifſeng 3,
Min⸗ (Rod Ncſlcng zn
miW Unchinglrn

poſdeum bonntideiinslc
ſabummanmſner ihi whrn
nemn t cfenn düreſg deni eſciu
mperedin in ſa nbiatfutn
prnmmo. non ppana föſofſcens gtünnt
reſtimere in ſoro gie ſer opeine cldciß
chamr penpnoerci ta notcn ie
n Erer iuſtci puar gnen r ſutt
Wdere ve oroprer eliumm vkoroprer bon
Olcum r in /lem ſ ververnus,ff det
1 co bum de bon I. Nenusdd
amn nunp ſcener initaleni ſtennn
oner dekencit iqucz in etcno n inc iis
nch 1 dr ngencNe
4 nin td Dngidae an nf
doreius cnditun pe

Lerin
Rutice hoſepriihnice uk
n.5.c de gounna —
cun dlecs de couſoe vdi Ni
ſuiſſe induc Gnhus ſtinmnnt d

0 6
Ri conſiteri ſimmm nn
nios lol degenin
* Pſaſhnie⸗
* ncn it⸗

Pn 742¾ ſplea ſrnt pſnipbbilen

e prelcriptionibus

quis per triginta ſi de feud. fu. contꝛone.col.x.
ubi dicit ꝙ is qui pᷣſcripſit:põt rẽ cum boua ↄ
ſcia poſſidere : alias nuliꝰ poſſet excipere de pre
ſcriptõne:quia cum iudex uideret eum delinque
ꝛc ex officio ſuo ꝛepelleꝛet eũ:ille.n.qui preſcrip
ſit babet ueritatem pro ſe:lʒ nõ habeat pᷣmoꝛdi
um neꝛitatis alle. glo.in.l.i.ff.de eden. in pn. in
magna glo. quã dicit eſſe notandã:æ maxime h̊
procedunt in eo qui ſcit rem ſuã ab alio uſuca
pi. et non contꝛadicit ur̃.n. tacite alienaꝛe ut.l.a
lienatõis vᷣbũ.ff. de.v.ſi.? ̊ ſufficiãt. Ni. Ab.

Oaures. aus: Ana eccłia

in parochia alteriꝰ
DV. pxl. annorum ſpatio decimal pꝛeſcabit
cõiſ diniſio: fa ibi tue. ¶ Mora pmo ꝙ una ec
cleſia põt ↄ aliam eccłam etiam iuꝛa ſpᷣualia pꝛe
ſcribere:requiritur im tpᷣs.xl ãnorũ:ex quo col
Iigeſꝙ iura ſpualia ſunt pꝛeſcripnibilia ꝑ eum qͥ
illa poſſidere põr: ſecus peꝛ laicũ qͥ ula poſſidere
nõ põt.j.e.cãm ẽt ꝑ tempus tm de cuins initio
ñ̃ eſt memoria ut nõnteꝛ dicit Jo. an. in. c. ij. de
preben. li.vi.dicã ĩ.d.c.cũm ſᷣo ex eo collige ꝙ
puilegiatus utituꝛ pᷣuilegio ſuo o ꝑiteꝛ pᷣuilegia
tum:nã ecckłia ex puilegio bʒ: ut õ eum non pre
Icribatur ſpatio cõi:ſed requiritur tempus.xl.
ut ĩ aut᷑. quas actiones.C. de ſa.ſan.ecc.et.S.e.
de quaꝛta:et tñ ntituꝛ hoc pᷣu legio eccłam pᷣ
ſcribentem:que eſt pariter pᷣuilegiata. Sed hoc
contingit quia eccła nõ eſt puilegiata ĩ pꝛeſcrip
tione actiua ſed paſſiua:⁊ ſic ecceła pꝛeſcribẽs ñ
eſt pᷣuilegiata in illo caſu merito eccła utitnr pri
nilegio ſuo S eccłam aliam:⁊æ de boc an pᷣuilegi
atus utatur pᷣuilegio 3 ꝑiter pᷣuilegiatam: uide
per Bar. i aut᷑ quaſ actiones preal.tetigi in. c.
i pñtia de Hoda . Ps ent⸗ ꝙ eccla pot ſe ðᷣ
fendere ex ſola preſcriptione ẽt ſuꝑ rebus ſpᷣua
libns. ¶ Mota ultio ⁊ tene menti iſtum tex. in
fi. ꝙ preſcriptio tollit prorſus omnem actionẽ:
2 nõ. id ueibum prorſus. facit.n. optime bec lit
tera pro opinione glo qnã ſequũtur Hart. et
multi alij in.i.fi ff.rem ra.ha.ubi concluditur
ꝙ ſi tutus preſcriptione ſoluit ignorãter por re
petere.quia ſoluit indebitum uel ſaltem eꝛat tuti
us exceptione peꝛpetua:ideo competit ꝛepetitio
.l.qui exceptione.fj. de condi. inde. ¶ Irem fa
cit iſte rex. pro opinione archidi.in.c.i.eo. ti.li.
Vi.ubi dicit ꝙ per preſcriptionem acquirit᷑ de
iure canonico tam utile q; directũ dnium. non
in allegauit iſtum tex. ſed. xvi.q.iij.c.quicunque
⁊2.c.licet ſʒ melius facit iſte tex.uide taʒ in dnio
i in actione quid dixi.S. ſuꝑ rubrica pꝰ Maꝛ.
2 per Cy. in.l.fi. C. ex qui.can.ma ⁊ per iſtum
tex. dicit bic do. An. iudicem poſſe repellere il
lum ex officio ſuo ab agendo cui obſtat legitia
pᷣſcriptio quia ſine actione nemo experitur:qðᷣ
puto uerum:quia pᷣſuppoſito ſᷣm cõem opinio.
ꝙ remaneat obligatio naturalis in debito et in
re preſcripta remaneat dñium illud direciũ: qð
competat de iure naturali ut dixi. s. ſuper rubri
cꝗ: lam illa ſunt inefficacia æ pꝛorſus inutilia ad

agẽdum:ut optime probatur bic 2 ex tex. nota
bili iuris ciuilis in.l.ſi pupillus.ff. vᷣ̊ admini.tu.
dicit ꝙ preſcribens eſt ſimilis ſoluenti: ⁊2 dicit
Inno. in. c.i. de offi. uica.ꝙ ubi appaꝛet de iep
titudine libelli Iʒ nõ cõtineatur in libello: ſed eſt
notorium de ineptitudine lbelli z impotentia a
gendi:põt ⁊ dʒ index officio ſuo libellum laceꝛa
re:ſfacit.c.ſacerdotibus.xi.q i. Item nemo line
actione recte expeꝛitur.l.ſi pupilli.ff.de neg. ge.
2. Viij. di.quo iuꝛe ⁊? paꝛia ſunt nullaʒ hꝛe actio
nẽ uł prorſus inefficacẽ hr̃e:ar.in.c.ij. ðᷣ rꝛãſla.
prela. ¶ Glo. ij. bic inſtat: an iſta preſcriptione
ſit neceſſarius titulus ↄta ius: ſʒ hodie eſt tex.
apertus in.c iie ti.li.vVi.ubi concluditur ꝙ ſic:
cum ſit õ ius cõe ꝙ una eccfia percipiat decias
i aliena paꝛochia ut in c ad decimas de reſtit.
ſpo.li vj unde requiri titulns ułim ipᷣs de cu
ius initio nõ ſit memoria ui ibi. unde intelligo
ꝙ interuenit titulus alias ſecus. Mi. ab.

3 nõ pꝛeſcribit:uel ſic la
cius. Laici ſpiritualia poſſideꝛe nõ poſ
ſunt:ergo per conſequens nec preſcribere bhoc
dicit ? quoridie allegatur cõmunis diuiſio ſecũ
da ibi:ideoqʒ ¶ Hõ:primo ibi nõ obſtãie pre
ſcriptiõe tpᷣis ⁊c ꝙ nulla tẽporis preſcriptio iu
nat laicum in iſtis ſpũalibus. na pondera litierã
que nõ reſtꝛingit ſe ad pꝛeſcriptionẽ ceru ipᷣis.
ſed ifinite dicit tpᷣis:⁊ ſic iduco hãc litteram ad
pꝛobãdum notabile dicium Jo. an. æ Jo. mo.

( : uſa m Caſus: Laicus decias

i.c.ij.de prebẽ.li.vj.ubi dicũtſꝙ laici nõ poſſũt Vla ſpr⸗

pᷣſcribere ſpiritualia etiã per im tẽpus: ð cuius
initio memoꝛia nõ exiſtat:æ eſt rõ: quia cum illa
poſſideꝛe nõ poſſint ut hic:ergo nullo tempoꝛis
curſu poſſũt pᷣſcribere:quia ſine poſſeſſiõe no ꝓ
cedit preſcriptio ut ĩ regula ſine poſſeſſione de
reg. iuꝛ li. vj.ex quo habes limitare aliam regu
lam:que habet ꝙ ea que ſũt que ſibilia pᷣuilegio
poſſũt queri preſcriptiõe de offi.or.c. duo ſumt
nõ procedit i his que de iure poſſideri nõ pnit:
nã data icapacitate poſſidẽdi poteſt prinilegiuʒ
principis oꝑari ⁊ nõ pꝛeſcriptio:pꝛimũ ꝓbatur
ex notatis i.c.q;uis de deci. ¶ Scõm ꝓbat̃ h̊.
MRõò diuerſitatis pʒ: quia priceps per ſuuʒ priui
legium põt faceꝛe quẽ capacem ut nõ. glo. xxxij.
di. S. uerum ⁊. xcvj.di. bene quideʒ:que dicit ꝙ
papa põt laico dare poteſtatem excõicandi. iteʒ
aniquitus eccleſia ſeu papa conceſſit imperatoꝛi
2 mnltis ꝛegibus poteſtatem cõfeꝛendi beneficia
.lxiij. di. hadrianus ⁊ i.c.i ſynodo æ multis lai
cis cõtulit decimas ut nõ.in.d.c.q;uis:preſcrip
tio uero hoc nõ poteſt quia eſt fundata ſuꝑ poſ
ſeſſiõe:⁊ ſic poſſeſſio debet pꝛecedere:laicus aũt

ex ſe non eſt capax huius poſſeſſionis.¶ Et H
quod dixi in ſpintualibus procedit etiam in an ⸗

nexis ipſis ſpiritualibus. nam laici nec illa pol⸗
ſidẽ nalẽt niſi ex pᷣnilegio ut in.c. ðᷣ iur̃ z.c.qm
de iure pa. æ ideo laicus non poteſt preſcribere
iuſpatronatus ſaltẽ qñ uult pᷣſcribere eccliaʒ
nõ patronatam: ut nõ. Jo. an. i regula ꝙ alicui

,1

—. . P,
Se nie ve-pls Pise ſe

ize,“

AMAuat 24* 9 ſtnz p ſaipdf . , 4 . ſſis r vnr. P. . 5 fe ſ. . 4

¶ De prelcriptionibus.

gratioſe. li. vi. in mercuri.? uide quod nõ. in. c.
querelam de elec.⁊ per archi.plene in. c. horta
muꝛ. xxi.di.dixi plene in quadam diſputatione
que incipit augerio:predicta oĩa limito in puꝛiſ
laicis:cõueꝛli ãt laici non dut tꝛactaꝛe cũ cleꝛiciſ
ſpᷣualia:iñ pnt iura ſpualia preſcribere:quia nõ
ſunt oĩo laici:ſed pnñt dici ꝛeligioſi:ad hoc uide
lex. iuncia glo. in. c ex eo. ð elec.li.vi.⁊ ꝑ Inn.
in. c. ij. de inſti. ¶ Secundo colligo principali
ter ex fine tex. iuncta glo.ꝙ poſſeſſio ciuilis ne
ceſſario requiritur ad preſcriptioneʒ:natuꝛalis
ãt non ſufficit:de quo plene per DOy. in regula
ſine poſſeſſione preal. ubi uideas. Colligit᷑ aũt
bic ꝙ laici bene poſſident naturalit᷑ ſeu detinẽt
decimas: ſed quia non pñt ciuiliter poſſidẽ:iõ
non preſcribunt. Mec ãt ciuilis poſſeſſio eſt illa
que geminat prolẽ ſᷣm glo.i.fꝛuctuʒ parit.ſ.ac
quirendo dnium m Jo. an. qui ita expõit gl.
2 bene: ſʒ alij alirer ?ẽ minus bene Et nõ. ex tex
tn iuncra glo. ꝙ detinere ſumitur qñqʒ pro poſ
ſideꝛe ut hic:ſic qñqʒ econuerſo.xij.q.i.c.ij.nã
laici pñt bene derinere decimas:quia derentio
cſt quid facti:æ non ſonat in ius ut nõ. Bar. in
.l.i ff de acqui. poſ.z ſats ſentit bic glo.quam
nõ Minc eſt ꝙ ſeruus põt detinere ut.l. ſtipula
tio iſta. S. hec quoqʒ.ff. de uer. obli in ſeruuʒ ãt
non cadunt ea que ſunt iuris nec pnit per mom
tũ cõſiſtere.l.placet.ff.de acqui.heꝛe.⁊ uide gl.
in religioſo ſimplici ꝙ mil dicatur poſſidere ſiñ
Iñia ſui prelati ſed tin detinere in.c.non dicauſ
.xij.q.i.nec puto ꝙ laicus dicatur decimas poſ
ſidere ẽt naturaliter: quia poſſeſſio naturalis ẽ
ins inſiſtendi rei non prohibite poſſideẽi ut nõ.
Har. in. d.l.i.ubi plene tractatuꝛ bec mã diueꝛ
ſarũ ſperum poſſeſſionum et detemationis.
Oppo.ultimo ⁊ nidetur decimas poſſe laiciſ ⸗
cedi.x.q.i.c.penul.⁊ fi. Solutio dicit Inno.q;
in titulum non pnt ei concedi ut illas habeat ut
clerici:ſed in alimonia concedi pnt panperibus
laicis ut in contrario hoc dico poſſe procedeꝛe
reſpectu fructuum et ad ips:ar.c.poſſeſſiones
.xvi. q.i.nam hoc modo pñt quibuſcunqʒ loca
ri ut in.c.ij. de loca et nide ad mãm quod le.et
nõ. in.c. ꝙᷓuis ⁊z.c. ꝓhibemus de deci.

Xlud autem. Eaſus: Si

3 prelſcripti
Ooneʒ xl. annorum que ſola currit 5 ec
cleſiaʒ opponatur interruptio: utergꝗʒ probabit
7 ſunt duo dieta ſcᷣm ibi ueꝛnʒ. ¶ Hora pᷣmo
ꝙ data contrarietate ſeu uarietate canonum re
cuꝛrendum eſt ? tenendũ quod ſeꝛuat ꝛomana
ecclia ſen ſtilus curie romãe facit.c.ex litteris:et
qð ibi nõ. de cõſti.⁊ de cri.fal.qᷓ; granui. ¶ NHõ
fo ꝙ eccła ex ſola pꝛeſcꝛiptione põt ſe tueri ad
uerſus ecclam.et ſic Iʒ ex poſtfacto ſupeꝛueniat
rei aliene noticia:nõ tenetuꝛ tñ is qui pꝛeſcrip
ſit rem reſtituere:lʒ ſit eccla et pᷣſcripſit õ eccłiã:
q eſt notanduʒ: concoꝛdat.S.c.ad aures:facit
ad ea que.5. dixi.c. uigilãti. ¶ Moia tertio ĩ

do uerum ꝙ excipiens de interꝛuptione 5 all
gantem preſcriptionẽ non nidetur pſcꝛiotion. 3
confiteri:nam ſi ipſã tacite confiteretur: ecleud
tur allegans pᷣſcripiionẽ ab onere ipſam probt
di ut in.c.preterea de tranſac.ſed bic teuetur
legans ipᷣam probaꝛe:et hoc contingit ex eo .
excipiens non fatetur ea que tacite incladumee
in exceptione ut in.c.cũ ueneꝛabilis.ð.ii. Pxi. 7
uide quod ibi dixi. ¶ Nota ꝙ pfſcriptio 1is
non nocet pꝛobata inteꝛruptione concordat ſ.
eo. auditis:pᷣſcꝛiptio qt põt interrumpi Ouali

n*εα☛ ter ãt interrumpatur glo. fi. hic inſtat: quam no

tabis:quia quotidie ad eam in hac mã fit remil
ſio ⁊ in effectu dicit ꝙ interruptio fit qnqz n
liter et qũqʒ ciuiliter:æ natuꝛalis interruptionis
ponit duos caſus:ciuilis ueꝛo octo:er idem facit
Inno. bic: ⁊ uide conſimilem glo. xvj.q. iij F.
poteſt in uerbo interrupta ⁊ in.l.cum notiſſimi
C. de pᷣſcrip.xxx. anno.in ueꝛbo interrupia et
ibi per Cy. ⁊ plenius ð materia per Mar in. .
naturaliarer. ff de uſucap. ubi uide = pꝛoſequen

do hic ſubſtãtilia ad ᷣclaratõeʒ gl. 2 materie ſi

as ꝙ pᷣſcriptio qnʒ nullo modo curri:qñʒ dot
mit qñʒ interrumpitur anteꝙᷓ ſ. complearur:n
curꝛit qñ ꝛes non eſt pᷣſcriptibilis ut pʒ ex bis
que le.⁊ nõ.in.c.cum non liceat.j.eo.⁊ dic it
ibi nõ. facit quod le.æ nõ.in.l.fi C. in quibꝰ cq
in inte. reſti.non eſt neceſſaria ⁊æ in.l.ſicut uer.ſʒ
pupilaꝛi etate. C. de pᷣſcꝛip.lon.tempo. Ooꝛnit
qnʒ qñ ex aliquo defectu tpᷣali non currit. uipu
ta propteꝛ defectũ pᷣlati. S. c.i.⁊.c.de quaꝛta:uel
propter boſſulitatem qn tanta eſt ꝙ non redadi
ius in loco.j. c. ex tranmiſſa:æ de boc arniculo
dic ut ibi dicam. ¶ ODixi in tenio membꝛo g
qñ: pᷣſcriptio iam inchoata interrũpitur ⁊ deſ
aꝛticulo hic.Ad cuius declaꝛationẽ ſcias ꝗ in

terruptio fit pᷣncipaliteꝛ duobus modis..ſaiu

raliter ⁊æ ciuiliteꝛ: naturaliteꝛ neꝛo dr fieri:qũ ali
quod de requiſitis ad ſubſtãtiã ppſcriptionis pe
ritjnã ad ſubſtãtiã pᷣſcriptionis qnʒ reqruni mia
qni duo qnʒ unũ dũtarat ſʒ naturã pᷣſcriptionʒ
tria.n. requiruntur. qn pᷣſcꝛiptio eſt talis que de
ſideꝛat tirulũ bonã fidẽ ⁊ poſſeſſionẽ ut pſeꝛip
tione q ius cõe ut i.c.i e.ti li. vj. ul ĩ pſciprioe
x. uł xx. annorũ 5 pꝛelatũ iux ea que dini.s e.
ð quarta. ¶ Dao vo requirũtur ubi non eſt ti
tulus neceſſarius ut regulariter contingit i pre
ſcriptione xl. annorũ iuꝛe cõt ñi ꝛefragante ut 5
7.5. c. de jrta. l. poſſeſſio et bona fides Clunuʒ
uero ſaltẽ requiritur ĩ pſcriptione inducta iodi
uʒ negligẽtis ut in actionibus pſcꝛibẽdis. ſ. curx
ſus tp̃is ut ĩ. l. ſ quis emptõis. C. de pꝛeſcrip.
xxx annoꝝ:ubicũqʒ.n. allerum de ꝛeqniſitis pe
rit:nãliter pᷣſcriptio iterrũpii: qꝛ deflciete alreꝛ0
ſubſtãtialit᷑ reqſito ad ofectionẽ acs: niter ö
ficit ipſe actꝰi.c.fi.ðᷣ ↄdi.app.⁊ ĩ.c.iñ ſup obb

cla de off. le. erp maiori declaꝛatõt plechnt
qolibet ð ſubſttialit ꝛaſitis ð ꝑ ſe ð voſche⸗
ſ. n. ceniſſimũ ⁊ abſolutũ ẽ ꝙ ſi ea iteꝛꝛũpii pſe

— — 5 zr 6 10
Ipiio ipᷣa nliter interrupta ?. Mor at poſſe

cC , 9.

, ron

e oeln ſ
nieuſia cmm l 4*
re

1
Somralta.
gruenleblie mnſl MNd.1
gedep

lcſin il cnn
oleſtonent Alißt leAvl
Nie lmerib j ocs
n ochiin nblm
ſunum ſifnann an n

urusoſſcltn Gkernsin polieſidl

rargl olcſelns n . de
nasoͤiin tifi
ſeceis edus Doſchona
lG deacar dl KANnc.

oVon 1dieiſtiil bo

cihoe cero nin cizſopnenit Axle

(ges:aoginehht e lteiifi en
ublttoneiaf) dperuentl mſi
AA unmmerron qot Alummequis vn
cſermrnmt errontii pind alucer.
uod ceine anontoien ii.
õ
lri õ
ſyrni rluleim m lnnii ſaẽ

ro plantnii unr ll an . .
umum ti ſciſn ha
ploerveniennis ites einner d ineep
Ilbinte Br GnonRerualnpti
önntrnRai Ränens
cNVerio lapomidt d.An
ſtßſeiden guo ad amnapvd gnd ern do
Gerqrbona bces Amlapit eſrn ed nn
on ad Hane rilgemming
0r l tonins.5 gnd aluaſts ſer
Oinpol en Cro fnnirrdndtantri
n apernmn incd ürbizhaſſtons
ircaſuertchfeentbnien
5 90, ſſ iſ rbicf in
poſſſor boneffc an
relamſultcui⸗ nignorn ſep
ſpunarer enm cſſe ili ennn ⸗

us cnino⸗
ntric, AMus ilbſenn ,
n ſigeag igi cninrathfn

nocentan / g
I. de iniorijgnbir H,
neur qui inmir in ſonbitzchin
eſaſehe no hibed

Mulmt umleinmmmmn
gdnlisnen oloericem
nce oſtnlen Prſai,
N nusdhummatktimnn wiſin
Tdeßſenmmdn d emmhn
him ſt Denmemunne Drtl
ummlun fde ſcen in ir 1paſe
o de ſhſin A denigg tmn
18 0 lenid gi nlo nwid an in
Imt qñ inenunpimr onc ſcontemi
curit qi xs non eſt ſnpiblioug on
nr e. t no. in ccomn non Mieent o til
Nin aar ꝗod e.etn n , COin nde
inr cfi, non ef reſſiri ? in ſcnria
wlan ente Oepſeip. on npo. Oonnt
i gi er aiqvo deſian al non aumi m
wonne deſtiibini 5 1t deumu
npmbafiumndimn iq nrtti
õäzõ
Nentidn (Danm aind namn
i Nerigio iam endnn Menidhin
õ
nripkiten doodis oel
mir taummumlannnn⸗
qvod de fegpſiis bſtirnd . is
bzi Pierronis ihan
fiioli enn gunie⸗
c. gſinocſne⸗

wr. n ,6
nn nntauhn 1 hoeſinenſ

ont
ton z ocben e , iia

ſcdem um doſifie

interrumpi młtis modis ni ꝑ iundationè mariſ
nel fluminis nel ſi ni eijciatur quis de poſſeſſio
ne ut. d.I. naturaliter uel ꝑ ſimiles actus: nam ſi
ne poſſeſſione pᷣſcriptio non ꝓcedit ut in regu
la ſine poſſeſſione li.vi.⁊ cum hec interrꝛuptio
n reſtrigatur ad certam perſonã prodeſt oibus
pretendetibus intereſſe. d.lI. naturaliteꝛ: æ intelli
ge de poſſeſſione ciuili: ut nõ. Oy. in. d. regu
la ſine poſſeſſione ut dixi.Sj. eo.c. cauſam facit.l.
clam poſſidere: æ quod ibi nõ.ff. de acqui.poſ.ł
de nãli eo caſu qua naturalis eſt ſufficiens ad
nſucapionem m HBea r. in.d.l.natuꝛaliter. pone
exemplum in pᷣſcribẽte uſufructum. nam nſufruc
tuarius poffidet naturaliter tin ut in.I.uaturali
ter. ff. de acqui. poſſ. defectus at poſſeſſionis cõ
poralis nõ uiciat.l.ſi id quod.S.ſi.ff. de acqui.
poſſ.æ de his ſpᷣebus poſſeſſionũ plene ꝑ HBã.
in.l.i.ff.de acqui.poſſ. ff.⁊ tetigi i.c olim. i.ð re
ſti. ſoo ¶¶ WMenio ad fʒ reqſiiũ.ſ.ad bonã fideʒ
et ĩ hoc ↄſidero tria qnʒ ſuꝑuenit ex toto mala
ſides:quia incipit hꝛe cõſcietiã rei aliene qnqʒ ẽ
in qubitatione: qʒy ſuperuenit mala fides quo
sd nnum et non quo ad alium:quia pntabaꝛ ꝛc
eſſe martini et non titij.primo caſu certum eſt
quod de iure canonico interrumpitur preſcrip
tio ꝑ ſuperuenientem malã fidem: qñcũqʒ ante
ↄpletã pᷣſcꝛiptionẽ ut.j.e.c.fi.⁊ in ꝛegula poſſeſ
ſor li.Vi.⁊ huic iuꝛi canonico eſt ſtandũ. ideo ñ
curo ꝓſequi quid de iure ciuili: ut nõ. Daꝛ. in
.d l. natuꝛaliter ? nõ.j ens calu cũ
non ſuperuenit mala fides firmiter ſed incepit
dubitare. Har. tʒ ꝙ non eſt iterꝛupta pᷣſcꝛiptio
in õrium facit.c i.xvi.q.iij. dicã plenius pꝰ gl.
J.c fi ¶ Tertio caſu putat hic do. An. ꝙ poſ
ſit pᷣſcꝛibeꝛe qno ad eum:apud quẽ erat bonefi
dei:qꝛ bona fides æ mala pnt referri ad unum
7 non ad alium:⁊ ꝛeſpicere unum ita ꝙ n aliuʒ
ar. in.l.fuleinius.. quid ſi aduerſus.ff. ex qui.
cau.in poſ. ea. Ego firmiter puto contrariũ per
tex. apertum in. d.c.fi.ubi pʒ ꝙ poſſidens repu
gnãte conſcia peccat:ſed iſte credebat rem non
ſuã:ergo peccat:et ſic non poterat pᷣſcribere ad
idẽ.c.ſi uirgo.xxxiij.q ij.ubi dr̃ ꝙ tãdiu quis
d poſſeſſor bone fidei:q;din ignorat ſe poſſiðᷣ
re alienum:ſed iſte cꝛedebat rem non eſſe ſuam
lʒ putaret eam eſſe illius cuius ñ erat ergo erat
in mala fide:ad idẽ optime facit in ſimili.l. eum
qui nocentem.ff de iniurijs:ubi pʒ ꝙ iniuriarũ
tenetur qui intulit iniuriam ex quo habebat iiu
riandi ainʒ:lʒ errauerit in perſona:æ hec de ſᷣo
requiſito. Quo ad tertium de defeciu titli ſatis
confuſe. Bartoſus tractat in. d. I. naturaliteꝛ·
Sed claꝛius dico ſic ꝙ aut ſupeꝛuenit defectus
tituli: quia cerrior effectus eſt poſſeſſor de illiꝰ
nullitate: æ tunc impeditur æ inteꝛꝛũpitur pᷣſcꝛip
tio:quia talis defectus ſuperueniens conſtituit
eũ in mala fide: ar. c. uenicſ j. eo aut ſuperuenit
defectus tituli ꝛeſpectu ꝛeſoſutõiſ:quia ego poſſi
dens rem bona fide nendidi rem illam ſub pac
to:ut deficiente conditione appoſua ꝛcs eſſet in

¶ Me preſcriptionibns

4

Epta:æ tunc iʒ deficiat eonditio: non tñ eſt inter
rupta pᷣſcriptio inchoata dnim:ſed põt primꝰ
poſſeſſoꝛ priora tpᷣa cum ſequentibus cõtinuaꝛe
quia nõ poteſt illa prima ꝓprie uendicatio dici
cum eſſet reſolubilis in euẽtnʒ cõditionis: ⁊z idẽ
dicendum in ſimilibus: z hec procedũt quo ad
interruptionẽ naturale. ¶ Uenio ad ſᷣm prici
pale.ſ.ad iterruprionem ciuilem:æ dicẽdum i
terruptio ciuilis eſt qñ aliquid ðᷣ naturalibus ⸗z
ſubſtãtialibus nõ extinguituꝛ: ſed alias actus ce
lebratur:qui de iure ciuili ipedit pᷣſcriptioneʒ =
ea interruptio dẽ ciuilis:quia cinili iure ineta ẽ:
⁊? in hoc dicẽdum ꝙ quedam eſt preſcriptio me
re fauorabilis ut nſucapio que triennio cauſat
cum titulo ⁊ bona fide ut iſti. de uſucapi. iĩ prin
cipio:hec.n eſt introducta i merum fauorẽ poſ
lidẽtis rem mobilem cum titulo ⁊æ bona fide ut
gicit tex. xvj.q iij. . põt. Mõ. Oy.ĩ regula poſ
ſeſſor.li. vj. ?⁊ Bar. in.l.ij. S. ſi rẽ. ff pꝛo emp.⁊
.d.i. naturaliter: æ bec nõ interrumpirur litis cõ
teſtatione niſi in effectu: quia pendente iudicio
currit uſucapio:⁊ ſi interim impletur ipᷣs tenet
2c̃ reſtituere:ſed pꝛonũciabitur rem eſſie etétis
ut le. æ nõ.in.l.ſi rem alienam pꝛeal: ſ. Quedã
eſt pᷣſcriprio mere odioſa ut illa que inducitur
de iure ciuili ꝑ ſpaciũ.xxx.ãnorũ cum mala fide
hec.n.nõ eſt introducta aliquatenus in fauoreʒ
poſſidenrium: quia iura non fauent malefidei
poſſeſſoribus.S e.nigilanti 2z.j.e.c.fi.⁊.l.ſi quiſ
emptionis.C. de preſcrip.xxx.anno.⁊ hec inter
aumpitur per ſolam citatiõem ut i.d. F. poteſt ⁊=
.lI. cum notiſſimũ. C. ð preſcrip.xxx. an. Er ẽ rõ
qnia cum hec pꝛeſciiptio ſit fundata ſupeꝛ odio
E negligentia non petentis ceſſat negligentia:
cum mirtit executorem ſeu nuncium:æ ideo iter
rumpitur preſcriptio:ſed pꝛecedẽs que eſt mere
fauore poſſidentis nõ interrumpitur litis conte
ſtanõe:per hoc.n. nõ tollitur ritulus 2 poſſeſſio
preſcribentis: ex quibus cauſatur fauor: ſed ex
bectatur ſetẽtia. ¶ Quedam eſt pᷣſcꝛiprio mixta
i.partim introducta in fauorẽ preſcribentis et
partim in odium negligẽtis ut ẽ preſcriptio.x.
nel. xx. ãnorum cum titulo pꝛinatũ. ⁊ hec inteꝛ
rumpitur ſitis cõtaſtatione facta coꝛaʒ indice cõ
petenti ut i.q. S. põt ⁊ in.l.pe. C. ne de ſtatu de
fun ⁊ in.l.more. C. de ꝛei uendi.⁊= hoc ĩ actioni
bus peꝛpetuis ſeu tpᷣalibus. In annalibus ueꝛ0
? pretorijs.i inductis per pretores que regula
riter durant anno ut in.l.in honoꝛarijs. ff. de ac
tio.⁊ obligatio.fit interruptio litis conteſtatiõe
uel quaſi ut per libellum principi oblatum: de
qno dicendum nt in.l.ij. C. quãdo libellus prĩ
ci. obla.litis cõteſtationem faciat:⁊æ dicit Bart.
in dicto. F.ſi ꝛem. Idem dicẽdum ſi eſſz pyſcrip
tio annalis inducta ex ſtatuto principis uel ali
cuius comitis ſeu baronis: nam ſtatuta iſtorum
poſſunt equiparaꝛi iuri ptorio:ut nõ idẽ Haꝛ.
in. leiij.fl. ð nerbo. obliga.æ in.l. fi. ff. de penis.
Sʒ dubitat᷑ circa pᷣdicta:quid ðᷣ ſtatatis ſen
pcriptõibꝰ ſtatutarijs: uputa cauet᷑ ſtaturo qui

X . 5. ν 1 r r=n, va⸗ à

Ge prolckiptionibus.

non petierit debimʒ ſuum infra decẽniũ cadit a
juꝛe ſuo. dicit Mã. i. d. F. ſi re: hec pᷣſcriptio
interrũpitur ꝑ ſolã citauoneʒ: quia eſt introduc
ia mero odio negligemtis ſine titulo ? poſſeſſi
one. ¶ Wꝛeterea dubitat᷑ quid de preſcriptio
ne. xxx:annorũ cũ bona lide ſine titulo Dar. 4
pte non tangit in locis pal. Sed do. An. tʒ b:
c interrũpitur ꝑ ſolã citaiionẽ ſicut ila que in
ducitur cũ mala fide: æ boc refert ideʒ ſe putare
dicendũ in preſcriptionibus cuꝛꝛentibꝰ S ecclaʒ
ubi non exigitur titulus: quia cuꝛrit mera negli
gentia ad quod allegat. S. e. nibil fm unã lectu
rã:quod ꝓfecto.c.nihil facit ad ꝓpoſuũ Et ꝓ
fecio credo ꝙ i boc do. An. errauit: ur. n. locu
tus expreſſe S tex in. d. . põt ubi expreſſe dr̃ ꝙ
pᷣſcriptio.xxx.annorũ ſine ritulo equiperatur p
ſcriptioni.x.uel.xx.annorũ cũ titulo:æz utꝛaqʒ ẽ
inducta ꝑii in odium negligentis ⁊ ꝑtiʒ in fauo
rẽ poſſidentis cũ bona fide:nã curſus maioris
tpᷣis ſupplet defectuʒ tituli:? hot et laiis eypᷣſſe
colligitur in.l.ſi quis emptiõis. C. ð pᷣſcrip xxx
annoꝝ. binc eſt ꝙ utroqʒ caſu acquiritur aniũ
plcꝛibenti:ſed in pᷣcriptione cũ mala fide acqui
rebatur ſolũ de iure ciuili de quo dicendũ ut in
.d. F. põt et in. d.l.ſiquis emptionis:et an uale
ar dictũ ſtatutũ factum ↄ non petentem debiũ

decenmiũ dicã. .c. fi. in fi. ¶ Iẽ irerrũpu p

ſcriprio ciuiliter ſi non ualens litẽ conteſtari ꝓ

cedu ꝑ modũ bic traduũ in glo. æ habetur i dic
to. F poreſt ? in.l.ut ꝑfectius.C. de ana. excep.
Zieé ꝑ ſacrũ oꝛaculũ ſcu petitoriũ uel relcriptuʒ
pncipi oblatũ:cum ꝑ executorẽ ſeu nuncium ſu
eꝛit poſtmodũ ſubſecuta conuẽtio ſeu citatio ut
.l iij. E. de preſcrip. xxx. anno. ⁊ an boc caſu ſit
neceſſe libellũ ꝓduceꝛe nõ.ibi ⁊ in ſepe. ð execu.
.H. i. uer. executorũ ſequenti.ꝑeꝛ exceptionem
ueꝛo non fit inteꝛꝛuptio ut nõ. in. c. ij. ð oꝛ. cog.
iĩ glo. bic patet. ¶ Item fit interꝛuptio ſʒ glo.
ꝑ ſolutionẽ uſuꝛarum.d.l.ſiquis emptionis:bec
interruptio non põt habere locnʒ in uſucapiõe
ur ĩ pſcrip.x.uel.xx. annoꝛũ uel i pᷣſcuptione de
iure canonico:ſed ꝓcedit cuʒ quis uult pᷣſeribe
re pignus uel debitũ nam ꝑ ſolutionẽ uſurarũ
quia debiiũ ꝑ boc recognoſcitur: ⁊ interrũpit pᷣ
ſcꝛiptio. JIte F; gl. fit inrenuptio ꝑ ſynodalẽ ꝓ
clamationé. S. c. ſanctorũ:hoc intelligo ꝓut ibi
nõ in glo.⁊ dic ut ibi Itẽ itenũpituꝛ ꝑ faʒ cau

tionẽ a debitore factaʒ ut.l.cũ notifſimi all.i gl.

boc ꝓcedit in pſcriptione aduerſus debitũ.
lcimo interrupitur fʒ glo. ꝑ denunciationem
factã colono. S. ut li nõ conteſ. qm. Sꝙ ſi ſuꝑ
2.l1. ij. C. ubi in fẽ ac. ſed intellige hũc caſum: ut
in illis iuribus ꝓxime allegatis habetur: an ãt
denunciatiouẽ extra iudicium factã inteꝛrum
patur pᷣſcriptio dic ut dixi S.e.nihil ⁊ nõ.j.e.ſi
diligenti:ſed quia.S. dixi pᷣſcripiionẽ inductam
in fauorem pᷣſcribentis ⁊ odiuʒ negligentis ĩteꝛ
rum i ꝑ litis conteſtationẽ coraʒ ſuo iudiee fac
1. EKurrs quid ſi fiat corã iudice incõpeten

ti. Solutio tex. u dicere iuncia glo.in. d.l. pe.

C. ne de ſta. defunc. ꝙꝙ nõ fiat iterꝛuptõ. Id⸗
ꝑ iſtũ tex. uoluit gl.xvj.q iij. S. pot ⁊ i. c. ex tuj
rũ de pꝛiuile.⁊ in.c.ut debitus ð ap.ſentit Jo.
an. in addi. ſpe. in ti. de lius conte. F. cffectus 8
tʒ Huil de ſuza ut ipſe ibi refeꝛt. qui ẽt dixit
illũ textũ: ꝙ interruptio nõ iducitur per litis
teſtationẽ habitã coꝛã arbitro:ſi compromiſſuʒ
non ualuit ꝓpter defectum aꝛburi uel compro
mittentiũ uel aliam rationem licet alias ualeme
cõprom ſſo inducatur interruptio ſicut coxã iu
dice: ut ẽ tex. in.l. pe. C. de arbi Ag picr
opinionẽ facit quod nõ. Har.i.l. acciturus ff
de adul.et bene facit ibi ille tex ꝑ queʒ ibi init
Bar. ꝙ quedã ẽ pᷣſcriptio que ꝑ datiõem libel
li interrũpitur: ⁊ in illa inſpicituꝛ: utrum iibellus
ſit bene conceptus uel non ut eſt caſus in. d..
accuſaturus iuncta.l.mariti. J. quinqueninʒ eo.
ti. in pſcriptione uero que interrũpii p ſola cta
tionẽ: ſolũ inſpicitur an citatio ſit bene facta ut
1. cũ notiſſimi. C. de pꝛeſcꝛip. xxx. anno. In pꝛe

ſcriptione uero que inte:

ꝛũpitur ꝑ litis conteſta

tionẽ inſpicimus an ſit lis nunc ieſtata all die
tã.l. pe. E. ne de ſtatu defun. Et ex bis uerbisi
fero:ꝙ quẽadmodum pſcriptio non interrupit
p litis conteſlationẽ faciã coraʒ iudice incompe
tenti ita nec ꝑ citationẽ factã ꝑ iudieem in cope
tentẽ licet alias ꝑ legitimã citatoneʒ fieret inter
ruptio ut in caſu pal. Do. an. in. c. ut debiins
alle licz pdicta oio nõ ꝛefeꝛt: dicit iñ ad Pncips
lẽ qõnẽ ꝙ ubi ad interruptionẽ ꝛcquiruur liuis
conteſtatio: ꝓcedit ꝑmiſſa concluſio ut non ilet

rũpatur ꝑ actũ

geſiũ corã iudice incompetenti:

ubi ãt exigererur ſola fides mala ſi ex illo acm

oſlitueretur i mala fide: interrũperetur: alies i:
quia talia ut in facto conſiſtentia opauenurt
ſine indicis cõpetentia:nõin ſiki in. c ci dlleet
de oꝛ cog.in illa qõne. An pꝑ exceptionen inter
rũpatur pᷣſcripſio? in ſimili in. c. at ſi Cerici de
iudi.in illa qõne an actus geſtus coꝛu iudice in

competenti naleat. ſaltem ut
liter: ⁊ fuit hec opnima con

geſtus extraiudicia
ſideratio: licet claie

non exprimar. Unde claꝛius pꝛoſequendo e
concordando:dic ſic ꝙ quandoqʒ tale quic ex
preſſit coram iudice incompetenni: quod conſti
tuit aduerſarium in mala fide: ut quia inforina
nit in facto conſcientiam ſuam udl tale quid di

xit ꝙ informaꝛe debuit

ff ſi cer. pe. in. c. inquiſiuon
aganti ad ꝛepꝛimendam

n fi. 2 tunc eſt inducta

2 per Barto. in extꝛau
in ner. denunciationem in f
preſcriptio non uiriuie

ter malam fidem ſuperuenientem
arg. in. l.conguerch

n. ib. vj. O.

iur ex coniecturis:
unde ui ⁊ in.c.ij de renu
fuit rale quid expreſſum:
uel petitio emanat ſimplici
tenti:⁊ tunc non ſu interru

ſit interruptio non naturalis 1
2:? ſic loquitmꝛ..pe.

c. coꝝ iũcia gl.··

tet ꝙ actus teneat meꝛo iu
pal. ? Zria opi. ꝓ qua facit

ꝛargu.1. te mihi in fi.

ide ſemen. excõ.

actus iudicialis ſed ꝓp

que preſ⸗

ut non

pno: quia cum hec
ſed ciuilis: opo:

u py en iilni il/
en if,rulu
mie, li eſa un
motmmp und i G lint.
vdarOl. ili 1A
ſmmchem lnnd n ut eſe
ylmni oſitansii bfe nulitcir d
ſolmnorre Cdeacd dllNen n o
Dirad wleaurde tneddego.
Gllaſte gaſicet Naeter do
ego ubir 9G. iacn cn ehairſn
Hoſ triemi ud enitiatone priüdor⸗
lrigioli ur le tn ini depſei ,.
por poſſeſor Plaiber lthe ſp uel
ſemr ges n) Cn naihceinran
ma brgelülrildeni
Tbitror verius.c en oſni
Nreſnpto Uucinal dn
nnſ iſehini tnig iſrüttn
gr conci z iie. Drerrenz
nduanr monnhi ztomceinec

ergo t ge no ohe niti e
ho ee e no oe. iti c o chen
noninttzin⸗
ummn cmonee qi ei
,2/, .2„ I
aiſhuſt rͤ ſi dl⸗ .
ne g iſn pſyn ai⸗

ſüden tnenand minn ſe
In Acalts in.
Amin nsnhlnmmn ingtinnze
inpſenptor tad ennenit idae
toniſoin nipiim motnoſtteeſn
Rc nonſſmn Cdepman mannd
ſerioptone vero queintenipum plise
nonẽ inſpicimus an ſi ls vunc otcſnnt
ti / C nede ſtun defin. Ciabon
ſewi quindnodun pſctono ſonhien
Pns onrſhuoni huni ori idien⸗
mmn ia r , annoni huti o idſonni
mme le alaso nini aiuon, ſennt
npro n in aſ il. Oyn i1 ct
l iq pcian bid ſandt igt
ſcone gdi A fnerwptone quintur i

cortcknno: dedt gnſſtcneiſa uon
fühnm did WN S
gerengnamſaiin uhſatbn
H rimia teimenihaen i
9Mürmeremn * cdſtenta opnen

a mia min tid &d.
1 indicis cöperenngſdenn ſbci
bene S

engni n niligtni

füonm ßſei crstr

Nr-r. apns ſon 1s3 wfern) Petne Saer z f

Me preſeriprionibns:

¶ Jurxta pdicta q̃rir nũq̃d lie. ↄteſt. facta corã
arbitratore et amicabili ↄpoſitore interꝛũpat pᷣ
ſcriptionẽ. Jo. an.tangit in. d. F. effectus:et tã
dẽ ur̃ ↄcludere ꝙ non qꝛ coꝛã eo ñ ẽ iudiciũ ſʒ
bʒ ui cuiuſdã trãſactiõis ꝙ corã eo fit ut i aut᷑.
de ſeqᷓ indi..ſi vo.et nõ.ꝑ Inn. in. c. qͥntaual
lis ðᷣ iureiuꝛan.ergo ⁊c.ſacit.l.alienã.ff.ꝓ emp.
Hoc diciũ nõ.et limita ꝓut.S. dixi niſi tale qͥd
ſit dictũ ꝙ habuit inducere malã fidẽ:et hec be
ne nõbis. ¶ S. q̃ro ad declarationẽ pᷣdictorũ

ασ an interruptio ſeu eius effeetus duret peꝛpetuo

dic ꝙ nil nãli durat tãdiu qᷓ; diu duꝛat effectꝰint
ruptõis:ſi eiĩ recuꝑat poſſionem amiſſam nel ſu
peruenit bona fides uel titulus incipii de nouo
pᷣſcribere qꝛ ceſſauit cã impediens et ſuꝑuẽit cã
confirm ins ut nõ. in ſili. c.nõ firmaĩ de re.iur.
li. vi. In inteꝛruptõe vo que fit ciuilꝛ modis pᷣ
dicitiſ idẽ ſentit hic Inno.diceus ꝙ in his opʒ
pᷣſcaptionẽ inchoaꝛi qᷓ dicat jin Moſt ẽ.ꝙ tpa
pendentia nõ ꝓſunt pᷣſcribenti. Ec inrelligo qoᷣ
de nouo ichoat᷑ a tpᷣe.ſ. quo ceſſat effectus in.es
ꝛuptõis: Voi gꝛa ꝑ lit.ↄteſtationẽ interrũpit ꝛe
ſcꝛip io ut.S.dixi noua pꝛeſcꝛiptio n incipit ſtau
pꝰfactã ↄteſtationẽ:ſñ- poſiꝙᷓ ꝑtes ceſſauerũt liti
gaꝛe puta pꝰ ꝑemotã inſtantiã ut in l.fi. C. de p
ſcrip xxx an.⁊ ſciaſ ꝙ de iure ciuili actio q puꝰ
erat tꝑalis ꝑ ↄteſt tionẽ lit.efficit᷑ ꝑpetua. i.du
rat ꝑ xl. annos ut in. d. l.fi. Sed de iure canoni
co dicit gloſa.nõbilis in.c.i.xvi.q.iij.ꝙ ex quo
facta eſt ſemel lit. ↄteſtatio non cunit preicuptõ
qꝛ pᷣſumit̃ poſſidens iã hr̃e malã fidẽ:æ de iure
ſuo tirubare. C. de acq.poſ.l.nemo. un nõ pᷣſcꝛi
bit ad mille annos ar. c.fi. j.e.⁊ idẽ tʒ glo.in re
gula ſine poſfione li. vi.æ ſequitur do. An.hᷣ ſʒ
ego dubito ⁊ ꝓ glo.facit qꝛ ꝑẽpta inſtantia per
lapſũ rriennij uel renũciationẽ ꝑtiũ durat uiciũ
litigioſi ut le. æ nõ.in.l.i. C.de pᷣſcꝛip.lo.tẽ.unð
ñ põt poſſeſſor pᷣſcꝛibere cõi tpᷣe.ſ.x.uel. xx. an.
ſicut prius.ergo cum daret dʒ de iuꝛe canonico
ſemꝑ impediꝛe. S. e.uigilanti.ſʒ hoc nõ obſtante
Srium arbitror nerius.ſ.ꝙ iteꝝ poſſit inchoaꝛi
preſeriptio ſicut de iure ciuili h̊ prio ſeſit Gã.
in. S. pſcriptionũ.xvi.q.iij.nõ faciendo ibi driã
iteꝛ iuſ cãonicũ ⁊ ciuile. Oreterea h̊ ẽ iure ciui
li inductũ ⁊ non reꝑit᷑ Srium de iure canonico:
ergo ⁊c̃.de no.ope.nũti.c.i.nõ obſtat fundamẽ
tũ glo. in eo ꝙ fundat ſe ſuꝑ aſſiſtẽtia male ſidi
qꝛ iura canonica loquuni de va mala fide non
de pᷣſũpta:ſiẽ illa q pᷣſumit᷑ ꝑ lit.ↄteſtationẽ: nã
ceriũ ẽ ꝙ illa ẽ pſũpta er ñ uera ut nõ.in.l.neo
E. de acqͥ poſ.nã poſſidens rẽ et cꝛedenſ fumi
ter eã ſuã nõ mouei fiꝛmiter ad credendum ↄri
um ex eo ꝙ alius fecit ſibi qonẽ:alł.ð facili dare

tur mã impediendi ꝑpetuo curſũ pᷣſcciptiõis nã
nõ haberet nili litẽ Rean. N. di⸗ pᷣſũptio
nacilatiõis ⁊ male fivi iã exorta tolli et pugnat
E pẽptionẽ iſtãtie ſaltẽ ↄnigẽtẽ culpa actoꝛis aꝛ.
.c. cũ ceſſante de appe. Et ad pᷣdicta optĩe facit
glo.nõbilis in.l.ij. C. de fꝛucti.et li.expẽ.ubi di
cit glo.ꝙ ꝑempta inſtannia lapſu tẽporis poſſeſ

ſor facit fructꝰ ſuos qꝛ vr̃ bone fidei: nec tenet
ad reſtitutionẽ: æ ẽ illa glo.młũ nõ bilis. Bar.
ibi iñ ſentit Zriuʒ:æ vr̃ uelle ꝙ ꝑ ↄteſtationẽ in
