laroꝛias ꝓponendas ſ.litiſ ↄt.ut in.l.exceptiõʒ
C.ð ꝓba.ſʒ ſi ex poſifacto timet᷑ de malicia ꝑtis
potueꝛit ſtatui. Jo. an. ibi dicit:ꝙ ĩ hoc ius cão
nicũ non diſcoꝛdat per ea que habet᷑ in. d. v. in
ſumma:ubi ſpe.ur̃ nelle hunc terminum non ſta
tuendum:niſi qni timetur de malicia:⁊ ex hoc in
nuitur hunc terminũ non pᷣfigendum ſine cauſe
cognitione. hoc etiam ſequituꝛ hic do.an. Ego
ð hoc dubito ꝑ iſtum tex.in uerbo nonnũqꝙᷓ; ꝛc̃.
Ex quo uꝛ innui:qꝛ contingere põt pꝛoꝛogatio
ex dilatorijs ſucceſſiue pꝛoponẽdis:iõ ⁊c̃. Et iõ
citra maliciã preſumptam põt iudex ab initio pᷣ

ſigere terminũ ut citius finis litibus imponat᷑:
2 ſic uidet᷑ ſatis bn procedere opi.dicti guil.no
tantis differentiam inter ius canonicuʒ ⁊ ciuile
quãtum ad pricipiuʒ:ſed poterit ſeruari cautela
quã. Sᷓ dixi.¶ Quero an poſt rerminũ lapſum
homis audiatur uoles opponere i cauſa appel
latiõisdo.an.dicit ꝙ ſic.per.e.cum Joanes ð
f. iſtru. æ. I per hãc. C. de temp. ap.æ. c. fraterni
tatis de eſti. æ qꝛ terminus ab homine ſtatutuſ
reſtringitur ad inſtätiam opponentis. eſt enim
quedam comminatio nõ ſe extendens ad appel
lationem. C. cõmi.uel epiſto.per rotum: allegat
eriã Jo. mo. æ Arch. i. c. cupieteſ. F. ꝙ ſi ꝑ.xx.
8 elec.li.Vj.⁊.xxiuij. q.iij.de illicita.ego tenereʒ
Sriam opi.qꝛ ut gᷓ ſepe dixi iſte teꝛminꝰ qui ſta
tuitur ab homine hic ſuccedit loco teꝛmini iuriſ
.ſ. ↄteſtatiõis litis:ergodebet etiam ceſeri eodẽ
iure cum illo:ut nõ. Inn.i.d.c.ex ratione.ſicut
ergo in cã appellatiõis nõ licet pꝛoponere dila

toriam nõ oppoſitam ante cõteſta. li.ut.l.ita de

mum. C. ð̊ ꝓcu ubi notabiliter probat᷑: ira nec
obmiſſam in hoc termino.nam ut nortãt r dicit
Bar. in. d.l. ira demum appellatio no reſtituit
ad eum ſtatum in quo cã erat ante cõteſtatioem
ſed ad eum in quo erat poſt ut ibi pꝛobatur: ſʒ
iſte terminus het uim conteſtationis quo ad ex
cluſionẽ dilatoriarũ: eꝛgo nõ reſtituitur per ap
pellationem ad ſtatum cauſe in quo erat añ lap
ſum termmi. Iem ſi bñ ponderetur ratio litteẽ
militat tam in inſtantia pꝛicipali quã in appella
tiõe:ergo idem debet eſſe ius:ut in cle.ij.de te
ſti. alias ðᷣ facili huius decre.prouiſio euacuaꝛe
tur ⁊ ad iura g. in orium allegara dico ꝙ ꝓce
dunt in termino peremptorio ſtatuto ad ꝓban
dum peremptoriam uel intẽtionem pricipalem
nam appellatio reſcindit omnia ux.S. dixi: ⁊ ſic
loquituꝛ Archi.in.d.c.de illicita:ſed nos loqui
mur in termno pᷣfixo ad dilatorias pꝛoponen
das qui habet uim in hoc conteſtationis litis:

cuiug non reſcindit appellatio: ut. S. di
. 6 xi. timo queritur an iudex ex officio ſuo

poſſit opponeꝛe dilatoriam poſt lapſum teꝛmini
in caſibus in qu bus poteſt ex officio ſupplere.
do an.dicit ꝙ ſic:allegat bonam glo. in ſumili ĩ
.c i primis.ij.q.i.iĩ uerbo queredũ Ex qua col
ligi poteſt ꝙ iſti termimi iudiciales Iʒ excludant
partem nõ tamẽ excludunt iudicem: pro hoc ui
derur bonus tex.i.c. cum Yoãnes ð fi. inſtru. =
quod le.⁊æ nõ.in.c.cum clamor.de teſti.uide gl.
nõ.in.c.i.de elec.li.vj.i uerbo abũntia in fi.uide
etiam ad limitationem predictorũ. Archy. xiij.
.q.ij.in ſumma qui dicit ꝙ lʒ poſt teꝛminũ parſ
non poſſit excipere poterit tamen exceptionem
prius poſitam declaraꝛe:quia qui declarat mihil
agit de nouo ut.l.heredes palam. ff. de teſtam.
ad hoc ego adduco bonum tex in.c. cum dilec
tis de accu. ?æ quod notat Innocentiꝰ in. c. per
inquiſitionem de elec.ſcias ꝙ Inno. plene hic
tractat de dilatoria ſolutionis z ſimilibus dicã
poſt gloſam infra eodem capitulo exceptionem

Wy jin Sarſe hö. u2diat opror voöolaz, ſp, .

¶ De exceptionibus.

a hoc. c:eſt ſatis oneratum. Hi. Ab. 4
Caſus: Excom
B m inter. municat?ꝰ excipere
appellare æ omnem ſuam defenſionem
lfacere põt:ſʒ recõuenire nõ põt.communis diui
lio: ſa ibi inquiſinoni.Mõ pꝰ excõicatum
poſſe conueniꝛ:⁊ Endet tũc ꝑ pꝛocur̃em.an ar
poſſit interuenire ꝑſonalr nõ in.c.intelleximus
5. de iudi.⁊ ibi płe aid quẽ poſſe oĩnʒ
iudicuʒ iudiciũ.declinare ſi bet aliquẽ ex eis ſu
ſpectuʒ:qð intellige qñ non ſuſpectus neq̃t pro
ccdere ſine ſuſpecto:ſicut ceſſat iuriſditio alioꝝ
morteʒ unius in. c. uno delegatoꝝ de of.deł.
ita ⁊ peꝛ ſuſpicionem. Et rõ rõis ẽ:quia exerci
tium iuriſditiõis competit omnibus delegatis
pro ꝑte ⁊ ñ inſolidũ.ut nõ.in.c.prudentiã de
of. deł.ſecus dic. ubi ex foꝛma Hpti unus põt ſi
ne alio ꝓcedere:? h̊ cãu ð mõ ꝓponẽdi ⁊ ꝓce
dendi in cã recuſationis / dic ut le.⁊ nõ.in.c.ſi
unum de of.dele.li.vVi.dixi in.c.ſiquis cleii
cum. S. ð fo. compe ¶ Hõ.ʒ regulam. ꝙ omni
&ᷣfenſione ltia põt excõicatus.uti.impugnare ali
um vo irecte uel indirecte ñ põt: æ hec e alia
fgula que in fi.c. colligitur ¶ Et ex b ⁊ ex tex.
nõ ꝙ omnis declinatoria iudicij maxie ratione
ſuſpecti iudicis põt dici defenſio. Item nõ peꝛi
culoſuʒ fore corã indice ſuſpecto litigaꝛe:cocõ.
.c. qꝛ ſuſpecti.iiij.q. V. ubi eſt bo.tex ¶ Hõ ibi
ſed equitas:ꝙ exceptio fundat᷑ ſuꝑ eqᷣtate ꝓ b:
qꝛ exceptio eſt defenſio:ut hic ⁊.l.erceptio.ff.e.
defenſio uero eſt ò iure naturali in cle. paſtoral
de re iudi. ¶ Mõ iudiciũ ñ obẽ claundicaꝛ clau
dicãet ãt ſm HGof.ſi audireẽ impugnatio ⁊ nõ
defenſio.puto ꝙ ſemꝑ diceretur claudicare ubi
cunqʒ iudex penderet ad alteraʒ partium foꝛte
fauoꝛe uel odio perſone: lʒ ſit diſparitas.iter ꝑ
ſonas:qꝛ in iudicio non debet eſſe acceptio ꝑſo
narũ de indi.nouit.¶ Nõ. ibi abſuꝛdũ: ꝙ ua
let ar.a uitatiõe abſuꝛditatis.ſimile ar.facit tex.
in.c.ex oꝛe de ꝑꝛiui.⁊.c.quẽadmodũ.s.de iure
iuran 6. ꝙ in dubio Dapa non cenſet
cõmittere cãm ſuſpectis ex certa ſcialqñ at dicit
facere ex certa ſcia dic qn hoc expꝛimit:ar.in.c.
paſtoꝛalis. . pterea.de off.deł.æ nõ.gl. quã te
nebis mẽti ĩi cle.ij. de ſyp. Idẽ dic ubi ex bis qᷓ
Rpto expꝛimũt᷑ pʒ de certa ſcia Dape: nt nõ.
uoluit Inno. in. c. pnti:qð hodie incipit ſtarutũ
de Gep.li. Vi.ſentit Jo. an. i.c.nonnulli. e. ti. Et
ſcias ꝙ qnñ apa actũ gerit ex ceꝛta ſcia ꝑin
de ẽ ac ſi diceret ſe uelle facer̃ ex plenitudie ptᷣa
tis:ſi illa opus eſt in actu qui geritur ut eſt glo:
ſemꝑ mii tenenda in. c. ad bec ð ſp. facit quod
nõ. in.c.ex muluplici in fi.de deci.⁊ in.c.i.ð cõ
ſti. l. vi. ¶ MNõ.in.v.qua rõe ⁊c.ꝙ uno conceſ
ſo nident᷑ oĩa ſimilia foꝛe conceſſa:facit.c.cuʒ di
lecta de confirma.uti.uel inuti.⁊ quod nõ. gl.ĩ
.l.i. C. de cõdi. inde. ¶ Hõ. ꝙ reconuentio nõ
eſt defenſio ſed impugnatio:⁊ cui pꝛohibet̃ ↄuẽ
tio ꝓhibetur etiã reconuentio. nam reconuetio
ſt ſecũda conueutio:ut in.c.i.⁊.ij. de mu. peti.

733

⁊.c.ij.de oꝛ. cog. ¶ Antec delcendam ad gl
queꝛo ꝓ declaꝛatione pᷣdictoꝝ ⁊ texſqᷣd ſi De
pa ex certa ſcia cõmitteꝛet cam ſuſpectis: nunqd
naleret cõmiſſio. Moſti. dicit ꝙ ſic ꝑ. c. exparte
.ij. de of. del. dicit tamen boc non deceꝛe: qꝛ ſic
poſſet de facili grauari z dãnari innocens: q
eſſet iniquum: de ꝓba.quoniam contra: nec in
de debent iniurie naſci unde iura naſcuni: ð ge
cu. c. qualiter æ qñ.ij. Idem quod Hoſt. te
nuit Inno. in. c. tꝛanſmiſſa de fo. compe. Ego
ueꝛo aliteꝛ diceꝛem ⁊ ſic:ꝙ aut Dapa comittit
cãm cuius deciſio pendet a poteſtate ſua ⸗ pce
dat dictum Hoſti. ad hoc quod nõ.in.c. ueniẽ
tes ðᷣ iureiu. aut non dependet a poteſtate ſua:
pura quia agitur de ſtatu perſone uel de rebus
tempoꝛalibus inteꝛ laicos:et tunc puto ine
cauſa rationabili non poſſet cauſam comminer
ſuſpecto parte relucrante.quia recuſatio iudicis
eſt ð iure naturali:ut pꝛobatur in.c.quia ſuſpec
ti preallega.⁊ in.c.ſecundo requiris in fi.ð ap.
ea uero que ſunt de iur̃ nãli per principem ſine
cauſa toli non poſſunt dicta cle. paſtoꝛalis inſt.
de iure naturali gentium ⁊ ciui.. ſed natuꝛalia
et hoc uidetur ſentire glo.in.c.ad hoc de Rp.
que eſt notabilis ĩ fi.ſecunde Gaoenbe ta
men forte preſumeꝛetur iuſta cauſa in principe
iuxta nõ.in.c.que in eccleſiarum de conſti eiꝑ
legiſtas in fi.in.l.fi.=.l.pꝛeſcriptione.C.ſi cõm

ius uel uti.publi.⁊ ad hanc diſtinctionem puuo

reducendum.c.ex paꝛte pꝛeallega.Secundo
queꝛo:nunquid excommunicatus in caſibus in
quibus poteſt eſſe in iudicio poſſit peteꝛe ſen
tentiam pꝛo ſe ferri. So. iſte tex. in. V. porro ui
detur innueꝛe ꝙ ſic:⁊ clarius hoc ſenui do.an.
in quodam notabili dicens: ꝙ in caſibus in qui
bus excommunicatus poteſt eſſe in iudicicio no
ſolum eſſe poteſt inquantum repellii ſententiamn
pro alio ferendam:ſed etiam inquantum coſeq
uelit iuſtam ſententiam pro ſe. ego dicerem ſi:
ꝙ aut excommunicatus eſt in iudicio ut acloꝛ iĩ
caſu quo poteſt:uiputa in cauſa abſolutionis et
procedit dictum do.an.quia ex quo ius permt
tit ut poſſit:uidetur permitreꝛe ui ſentetiam pol
ſit petere. lacit.c i de ſep. li. vi. ? ſic pꝛoprie iſie
tex. loquitur in. v. poꝛro. Aut eſt in iudicio in
caſu quo eſſe non poteſt: et tunc in qualibet par
te iudicij poteſt ꝛepelli etiam ex officio iudcis:
ut in. c. pia. . e. ti. li. vi. et. c. exceptioneʒ..c. aut
eſt in iudicio ut reus ⁊ puto ꝙ non poſſit pete
re ſententiam pro ſe: qꝛ nil poteſt in indicio pe
tere ſupra de iudicijs. c. intellerimus: icet iuder
ex officio ſuo poſſit illum abſoluere ſi uideat ac
torem non probaſſe unde credo quod ſi actor
oblato libello negligit proſequi non naleret ip
ſe excommnnicatus petere ipſum actorem com
pelli ad agendum iuxta autẽ. qui ſemel. C. quo
modo et quando index:quia ſolum poteſt ſtaꝛe
in indicio quateuus ab alio ſtimulatur:me repo
tet commoduʒ de ſua maliciatut. c imelleni⸗
ꝗ qͥdẽ rõ ceſſat actore ñ ꝓſequẽte:de quo n e

nmn ronduen
mit unrruſtmmng (e

te otn ge. e .
gmnnt ſie ummnin go ſov

apehuoe ins 1
rtli di cröcmms l ſcnnn
G Owcnid actrewltc

ũſannu

Gonnfnmn Alt
anriutan vonſe o uauntd

eninmne ml iny lo nntſe a
nionmiinent ſons Cnt ſesb be
GPteblcignnnorhentſe tchntgane
wadtccendadnnsddrſrornes
Gtorcscaſcihnihonint Reſhbih,
eſi ictti Ino ginibeio ſheofurm
Cert pertong uſtemntminor ue eechn w
Ccnemmump ano) Khnina n cin
ARnsoer edin ſero r pron
Pacltencnn ie⸗ Ponnsnenis main
Commmncnineß bann tem )
illaragio rigennepotdic nsree
1lin aſenlatabor tinhen
Peſeni 60 Aen Ktumi aunnen
nepumong eucſenez
Iinulmr Preivdico⸗ ſiecnee zel
ſent paſgre gr ffeclins nſe
cenn Hpſt ee llanin 1 n
hoaſcernr iut nen
eld ,allt ibicnntende⸗
eciſicaline ggon c
Plo inereſſe nlt 65 m

gd geguief
li
enene olnnmanilg n 6 .

aliare incſel
leinme gannn
ltconpenree dſen e⸗
laue utce ſalcſat
Ucnded ſan
lttin Plncico ſie an
denſtann dan
abuliten lur Nicaro
cainerg
un auntattiiie
umn

i realega. t in cſehnnco Z
1 cro qeſint dein, i e Dng
ſa tol von poſſimn dien Ceſ
delue numnil geninm ecii ſim
a boe nenr ſniie go in co be⸗

ne f nonplis if. ſncegoNMe

immn ſont orcſumemur iſtn ſan yr
uma n in c vein aclſorum oe oſe
lsin f. in /e ornpnone AI
s vcj uti oubli,thane inone
Ielcendum cerpone mralpi Bemn

cmnb,nungudd attonnnmnictns fſ aiblo

bns olſteſe nivdo oſt hak in
miam ſeieni. o e ch ord⸗
demr unnen gic Grnsdaemd
in avodam ordi nerg mu
das erommntansotc eſeinbin⸗
ſolun cſepotcſ nganuum geli ſun
10 o ſcrendamſed enan net
Pcit idlum ſcnentanmd ſen e
õ l 8
o wectunnannali ig
Nocein Ciarun doan ablr n
r m poſſricann henniner⸗

de gol Nrien
ſpane cle nhe Auchni

Was TTwu⸗ ſ⸗ e r ναα☚ι1 Paſit = t. 1. 0 1 A

C De exceptionibus.

quod nõ. i. dicto. e. intelleximus.¶ Venio ad
glo.⁊ op.ur᷑.n.ꝙ excõicatus non poſſit etiaʒ ex
ciꝑe:quia reus in excipiendo fit actor.l.ĩ excep
tionibus. ff de ꝓba.ſo.glo.i.ſentit h̊ õrium in
pᷣma parte:ſʒ formaliter non ſoluit.dic ꝙ efficit
actor quo ad onus probãdi:non autem ẽ actõ
ꝓpe:qꝛ non petit ſibi aliquid adiudicari uel da
ri ſeu fieri:ſed intendit repellere actorem ĩ totũ
uel in partem a petitione ſua in.l exceptio ff. ð
excep.⁊ ſic defendit ſe aduerſus actorẽ:omnis
gutem defenſio ſibi reſeruatur. uñ ſᷣ̃m gl.eadem
defenſio competit excõicato que competit non
excõicato:quod nõ. ꝓpter quod põt appellare
2 appellatio nem ꝓſequi:qꝛ appellatio ẽ qᷓdam
defenſio z principaliteꝛ inſtituta ad remouendũ

grauam in. c. ſuggeſtum in fi. de ap. Aduer

te ꝓ clã expeditione iſtius ꝑtis duo ſunt uiden

α¾ρα dalp'nunquid excõicatus poſſit ſemꝑ ut reeſſe

i iudicio ſecundo an indiſtincte poſſit appellaꝛe
2 appellationem proſequi. Circa primum dicit
bic Inn ꝙ excommunicatus ut reus necefſar.?
põt eſſe in iudicio ⁊ omni defenſione uii ⁊ ð ili
reo põt intelligi iſte tex.⁊ dẽ neceſſarius cuʒ ac
tio dirigiruꝛ ↄ eum nel ſpaliteꝛ nocatur ad iudi
cium reddituꝛ enim iudiciũ in inuitũ: ut.l.inter
ſtipulantem. F. ſtichum. ff. de Vb. ob. Si autem
excõicatus uenit ut reus uoluntarius non e au
diendꝰ ſᷣm eum. Et dẽ uoluntarius qn non ne
ceſſitatur ꝑ iudicem uenire ad iudicium: ſed qᷣa
ipſe uoluntaꝛie uenit forte ꝓ ſuo intereſſe nel cõ
muni. exemplũ in aut.ſi oms.C. ſi ut ſe ab ber̃.
abſti. ubi dr̃: ꝙ cuʒ minor perit ſe reſtitui aduer
ſus aditionem bheꝛditatis uocãdi ſũt omnes cre
ditores:uel pone exemplum in.c. ueniens.ij.de
teſti. dicit iñ Inno ꝙ ſi in libello ſpecificaꝛetur
certa perſona ut ſi petat minoꝛ uel eccła ꝛeſtuui
ʒ ſententiam ꝓ Metro ſe lata: uel qꝛ danoſa
eſt hr̃ditas ꝓpter debita Detro uel propter le
gata ſibi relicta iũc. Detrus ueniẽs audiꝛet ex
communicatione n ob. cum uideatur õ ipᷣm ſpe
cialiteꝛ actio dirigi: unde pot dici ꝛeus neceſſaꝛi
us. dicit tũ ꝙ aliqui dnt et hoc cau ipſum eè ꝛe
pellendũ do. An. dicit iſtum n admiten ũ qnñ
actio tentio non preiudicaret:uel ſi preiudicaꝛt
non inñ in ſuo iure pᷣuato uel eccleſie ſue:als cuʒ
ſtimulerur a preiudicio ſnie que ei pᷣiudicat po
terit appellare:qꝛ iſte eſt reus neceſſarius.hoc
dictum Hoſti. j. e. dilecti ſentit Inn. in. c. ſuper
bis.j.de accu.⁊ facit ꝙ ibi dicam de appellatio
ne cxiudiciali.tene ergo ꝙ aut ille compaꝛens
ꝓ ſuo inteꝛeſſe uult aliqd ↄſequi ⁊ ñ admittitu⸗
qꝛ ẽ mere uoluntarius in.c.pia.j.e.ti.li. Vi.aut
uult euitare piudicium z gꝛauam ſibi immines
niſi comꝑeat ⁊ debet audiri ſicut eſt uideꝛe ĩ ap
pellatione.nã ad appellandum n moleſtatur per
iudicem:ſed ſolo pᷣiudicio ſnie.eſt enim iſta me
ra defenſio qᷓ indiſtincte ꝑmittirur excõicato ut
hic:⁊ ð hac mã uide quod nõ.j.e.c.dilecti.hec
ꝓcedunt qn timct pᷣiudiciũ ſibi inferendum nel
illatum ꝑ iudicem. ¶ Di at grauatur ex indiei

um ꝑ priuatum nõ auditur ↄquerens ẽt ſi petit

reſtitutioneʒ ſpoliationis: ut in. c.ij. de or. cog.

nõ.glo.in.c.ex inſinnatione de ꝓcu.⁊.c.in noie
dni.xxiij.di. ? Inno.in. c. cum noſtris de ↄceſ.
pᷣbẽ.⁊ nõ.in.c.dilectꝰ de reſcrip.diuerſitatis rõ
põt eſſe iudicio meo:qꝛ pruno cãu mere ſe ðᷣfẽ
dit:nec tẽdit pᷣncipalr ꝓſequi ut hic: In ſo vo
uult ↄſequi aliũ ⁊z alium pugnat:ideo nõ audit᷑
nec fit ſibi pᷣiudicium irreuocabile ſi nunc non
audiatur:cum obtenta abſolutõe poteut ageꝛe:
ſed in iudicialibus niſi audiretur de pꝛeſenti nõ
poſſet poſimodum agere obſtante tranſuu i reʒ
iudicatam.⁊ per hãc ꝛonem puto poſſe attetari
ꝙ ſi reus eſt fugitiuus uel res eſt tpᷣe peritura
excõicatum debere audiri.ſtimulatur enim ad a
gendum ex eminenti pꝛeiudicio:⁊ põt dici defẽ
ſio quedã:⁊ hoc eſt equiſſimũ:facit qð le.⁊ nõ.
in.l ait ptor. SF. ſi debitoꝛem.ff ð his qᷓ in frau.
cre.⁊ in.l.nullus.C. de iudeis.hoc iñ puto ueꝝ
reſpeciu debitoꝛis fugientis.ſed ſi res eſſʒ aliter
tpe peritura ſecus poſſet dici:cum poſſit facere
ſe abſolui.⁊ h expꝛeſſe tʒ MHoſt.in.c. ſignificaue
runt ubi dicit: ꝙ ſi actio excõicati perit tẽpore
nõ ꝑ hoc dʒ admitti: ⁊ ſi de facto fuit admiſſus
nõ ualʒ etiã quo ad interrumpendam pᷣſcriptio
nem. vnð dicit ſe putare ꝙ nulia ciuilis iteꝛrup
tio habet excõmunicatum iuuare:ar.ff. de regł.
iur.i.ꝙ quis ⁊ in.c.i.de poſtu.prela. naturalis
vo que omnibus ꝓdeſt ſibi ꝓderit. ff.ð uſuca.
.l.naturaliter. pꝛimũ dictum ut non ualeat indi
cium ad interrumpendam pꝛeſcriptionem ſi de
facto fuit admiſſus non puto ueꝝ:qꝛ omnia ge
ſta coꝛã oꝛdinario tenent anteqꝙᷓ;ᷓ reppellatur: ut
i c.pia de excep.li.vi. ſʒ coꝛã delegato impetra

to tempoꝛe excommunicationis poſſʒ dubitari:

ꝛ illa geſta no tenent:ut in.c.i.de reſcrip.li.vVi.
Vnñ eſſet incidere in queſtionẽ: an per actuʒ iudi
cialem nullum interrumpatuxr pſcꝛiptio: de quo
dicetur.j.in ti.de pꝛeſcrip. uid autem ſi 3
reum neceſſariũ fuit facta miſſio in poſſeſſionẽ
ob contumaciam:poſtmodum in excommunica
tione exiſtens petit poſſeſſione ſibi reſtitui: nun
quid debet audiri. uide quod dixi in. c.qm. J. ĩ

alujs ? ſe. S ut li.non conteſta. ⁊ per ſpe. in ni. ð

contumacia. S. fi. V. ſͥ pone plenius per Oaꝛ. i
.l.de pupillo.F. fi. ff de no. ope.nun. ubi conclu
dit:ꝙ aut uenit ut reus pꝛincipaliier ad ſubeũ
dam defenſionem cauſe ⁊z conſequenter ad recu
perandam poſſeſſionem ⁊ debet audiri: qꝛ reus
eſt attẽto pꝛincipali:ar.in.l.ſi pupillus..i.ff. ð
pꝛui cre.æ dicto. ꝗ. in alijſ. aut principaliter pe
tit reſcindi quod factum eſt contra ſe: uel peuit
poſſeſſionem ſibi reſtitui æ dicitur actor:ar.i.l.i
tribus.ff. de iudicijs. unde omnia illa iura lo
quentia de actore habent locum in iſio: æ ſic
non uult eum debere hoc ultimo caſu audiri:⁊
idem hic dominus. Antonius. Ego dico hoc
ultimum non pꝛocedere:quia uenit ſtimulatus
ex facto iudicis ⁊ ſic eſt reus neceſſarius. Què
admodũ enim reus grauatꝰ appellat ut defedat

ve wa

aαdunmit

¶ De exceptionibus.

C 1
7,

ſe aduerſus ſententiam ut hic ? .j. c.pe.et ſi.ita
2 iſte grauat᷑ ꝑ miſſionem:⁊ ſic ꝑ intlocutoꝛiam
iudicis poteſt cõparere ⁊ allare defenſionẽ ſuaʒ
2 petere grauamen rnocari:maxie ſi tiet ne lap
ſu anni miſſus efficiat uerꝰ poſſeſſor:⁊ ſic ꝑdat
poſſeſſionem: ut in. d. F. in alijs. ¶ Menio ad
ſᷣm uʒ an excõicatus ualeat indiſtictẽ appellaꝛ et
appellatõʒ ꝓſequiſæ dic ꝙ aut queꝛit᷑ de appel
latione iudiciali aut e?iudiciali.pꝰ cãu põt excõi
catus ſemper appellare eo tñ cãu quo poſſet nõ
excõicatus. In h̊ enim ñ dĩint ut hic etiam ſi ex
cõicatus fuit actor originarius:qr ad actuʒ ap
pellationis uenit neceſſitatꝰ ſtimulo ſñie:ut pro
batur in.c.ſignificaueꝛũt.j.e.ti.⁊ appellationem
a ſe in᷑poſuam ꝓſequi:⁊ lr̃as ſuꝑ ea ipetrare ẽt
metionẽ de excoe non faciendo:ut ꝓbat᷑.j.e.ii.
c. fi. An ãat excõicatus appellatus poffit ap
pellationeʒ interpoſitaʒ per aduerſariũ ꝓſeqͥ ad
nerſario ñ ꝓſcquente:uẽ ꝙ ſic:qꝛ ñ excoicatus
poſſet eam ꝓſequi.j.de ap.c.oblate.ergo idem
in excõicato:cũ in hoc non differãt ut S dixi.õ
rium ur᷑ velle Jo.an in.c.pia pᷣal.qꝛ reſpectu ꝓ
ſecutionis excommunicatus n ſtimulat᷑ cuʒ rata
maneat ſnia ꝓ eo lata aduerſario n ꝓſequente
j.de ap.c.peꝛſonas ⁊.c.cum ſit.qð plʒ ad quod
facit qð.s.dixi.¶¶ 2.caãu.ſ.cũ queritur de appel
latione eyiudiciali Inn. fuit uarius. hic tenuit
ꝙ; n.cum talis appellatio ſit ad cam ꝓuocatio:
ur. d. c. cum ſit:⁊ ſic hẽt uim ↄuentionis qꝗᷓ excõ
municatio interdicit᷑.Cotrariuʒ ſentit ĩ.c.dilecti
ð ma.et ob. Jo. an.pꝰ alios concordãdo d cit
in.d. c pia:ꝙ aut appellanio eſt mere e?iudicia
lis æ ꝓcedit pᷣmum dẽm:aut nõ eſt mẽ exiudicia
lis ⁊ ꝓcedit dictũ ↄriũ.põit exẽplũ hꝰ ulnimi dic
ti in eo qui appellat ab executore uolente alicui
ꝓuidere de bnficio qꝗͥ pñt uexare ? grauare ci
cit do an. pᷣmuʒ dẽm ꝓcedẽ inqꝙ;tum appellat a
grauam e futuro ſʒ inqũ a grauamie puo qꝰ
ad finẽ deuoluendi iu) nõ.in.c.bone de ap.pu
tat tñ ꝙ debẽt audiri cũ ſtimulet᷑ a granamine:
maxie ubi eſt grauam poſſeſſionis.bᷣ dẽm puto
oĩo falſum:qꝛ tał appellatio ẽ oio eyiudicialis:
cũ ſit ad cãm ꝓuocatio.nec ob grauamẽ immi
nens:cum ut.S.dixi non poſſit petẽ reſtõeʒ etiaʒ
li fuit ſpoliatus nec h̊ cau defendit ſe:ſj potius
uult aliũ impugnare:⁊ poterit abſolutõe obien
ia agẽ:cum nullũ fit ſibi iuris piudiciũ.tene gꝰ
ſimpłꝛ diſtinc. Jo. an ¶ Jur pᷣdicta queꝛo. poe
ꝙ aliqs nõ excõicatꝰer iudiciũ appellauit et po
ſtea excõicatur:nunquid pᷣdictaʒ appellationem
ꝓſequi poteꝛit non ob. pᷣdicta excõicatione que
ſuperuenit. ⁊ intellige ut ꝓcedat dubitatio i ap
pellatione meꝛe extꝛaiudiciali ¶ Inno. diſtiguit:
ꝙ aut negocium eſt delatum ad ſuperioꝛem pu
ta qꝛ poſt appellationem ⁊ ante excõicationem
grauatus fuit in eo ſuper quo appellauit maxi
me ſi arripuit iteꝛ eundi ad cuꝛiã añ excoicatio
nem:⁊ poteꝛit dictã appellationẽ ꝓſequi:ar.iij.
.q.ix.reuera.⁊ qꝛ gnãliteꝛ dꝛ excommunicamm

poſſe ſuam appellationeʒ proſequi: ut in. c.fi.ꝗ.

c. ti. q⸗ lam uiderur ceptum iudicium uel ap
pellationis cã ad boc qð nõ.ð of. dek. c. gratum
2.c.cum cãm.aut ante excõmunicationem non
fuit grauatus:⁊ per conſequens appellatio non
dum bẽbat effectuʒ nec negocium erat tranſla
tum ad ſuperioꝛem:æ non poteꝛit hoc caſu ap
pellationem pꝛoſequi. Refert iñ Inno. alios
tenere contrarium dicens: ꝙ indiſtincie talez ap
pellationem poteꝛit ꝓſequi excõicatus. do. an.
tenet primã diſtinctioneʒ ⁊ reddit rõnem diuer
ſuatis iter primũ caſum ⁊ ſᷣm dicens:ꝙ qñ iam
ſuperuenit grauamen ſe defendit ſtimulatus:qd
non eſt ante ideo repellitur. hec iudicio meo ij.
eſt ſufficiens diuerſitatis 20: qꝛ tempoꝛe pſecu
tionis ſemper reperitur grauamen preceſſiſſe:
⁊ ſic ſecundum ſuam rõem ſemper deberet ad
mitti:cum ueniat a grauamine ſtimulatus:qð ẽ
falſum. Ego autem ſaluo meliori iudicio dicerẽ
ꝙ nec primo caſu nec in ſecundo poteſt excom
municatus proſequi:ex quo appellatio eſt meꝛe
extraiudicialis.OIOoueoꝛ principaliter: quia ap
pellatio extra iudicium non eſt pꝛoprie ? ſiricte
appellatio:ſʒ potius quedam ꝓuocatio ad cau
ſam:ut eſt tex.ſing.in.d.c.cum ſit:nec ſupeꝛue
nientia grauamis mutat nãm iſtius appellauo
nis.ſed eam ueꝛificat ⁊ facit eam uires aſſumere
ubi primo czꝛat quaſi conditionalis ⁊ pendebt
a futuro grauamine.un ꝛegulaꝛiteꝛ non tenetur
appellatus compaꝛeꝛe ad ierminum appoſitum
per appellantem:ſed debet iudex ad ipſius in
ſtantiam citare aduerſaꝛium: ut nõ. glo. in. d.
.c. cum ſit ?æ Inno. in. c. dilecti de ma. æ obe⸗
ſic cuʒ appellans ſemper teneat locũ actoris po
teſt ſemꝑ repelli prextu excõmunicationis eiiaʒ
ſuperuenientis:ut in.c.prudentiã..ſex de offi⸗
dele. z. J.e.c.exceptionem ⁊ in.d.c.pia.nec ob.
c.fi.j.e.ſupeꝛ quo ſe füdat Inno. dicès ibi eᷣ
ueꝛi excommunicatum poſſe appellationem pꝛo
ſequi:qꝛ loquituꝛ de appellatione pꝛoprie ſump
ta.ſ.iudiciali.nam niſi tunc poſſet appellare et
appellationem pꝛoſcqui ſententia traſirʒ in rem
iudicatam:⁊ ſic ꝓpe ſe defendit appellãdo ⁊ ap
pellationem pꝛoſequendo:ſed nos loquimur in
appellatione exiudiciali æ in gꝛauamine cxira
iudicialiter facto per parteʒ quo taſu ceſſant 19
tiones predicte:tñ poteꝛit poſimodum qũcũq;
ꝓſeq̃ grauamen ſaltem ꝑ uiam querele:de ap⸗
.c.concertationi.li.vj.⁊ ſic non timetur de traſi
iu in ꝛem iudicatam.nec ob.quod opponii de
grauamine:qꝛ hoc idem eſt reperire circa oem
appellationen: æ tamen non poteſt excdicatus
id ꝓſequi etiam ſi fuit ſpoliatus ut. . dixi:licet
ſpoliatio ſit in multis priuilegiata:de Oꝛ. cog.c.
fi. ad hoc facit quod.S. cixi.¶ Juxia predicia
queruur. S. nidimus quando excommunicatus
appellare non poteſtinunc queritu an in alijs
caſibus poterit ſairem abſolutus appellaꝛe non
ob. lapſu decendij a tempore grauaminis ſen
ſententie. So. Inno. ponit circa hoc duas epi

nioues. PDrima ut poſt abſolutioem audliaiuſ

N.α+
ſaennn

hn lnnco tie ie⸗ ine io n
onpöer anmgaln erd, n ni
cfafnennodr nuhi Nr .
rxſhxnr ſe mr Mhbn⸗ Mapron
linoromuntictoAna , d
1eiforani Nu. MArar gun 1c⸗
unepnminnamoeofſic ti migss at
healfmohl ctezg aoems no
ladnetsad agelum wdondezage⸗
Pentifeimtonerdodneemrde igl
Averſarinncen and mons dgere n ihere
08Cuet t.nc er de deap Voſtbinon
Papumma nee non Pfaminpugnat ered
rcumfverketcdicenns pererceiaum lonn
fonweri danin igunn dis irina
ſene Gyn ud incaendind npeciano:
ibpus aſbug logunnriona perns nanen
in Immni Cclnocinod Atomnon i
Nmoſ. Sronemn og inngnan
1 aſiu nano onn arännniensegel
ler ſe cuntt ſbi Gaentiunen Gpebnrnr
ſlubeiſceimen it winn
appeſareeernn cſrinitne ign⸗

erunr ,e ſornons oneneonanc or

lumspoſſt aß ſtn i di i
1lle eſfimtonezſenenen3
ncppelanirtrefen nng

ncſipeninr eſto ack

Vr CS—. p= azze at „ ſe, A4 4 71. y. i- A⸗

¶ De exceptionibus,

uina gemanine ſin⸗,
aünknum inmmen
nerprimo aſt her n lanont
nmnicatmns oſegnſer Gvo gpere
prandtciis N iutt
onorpriſein
Nelano am imdenn n ſhii
eppehnioß olis geihnd glegniii
ſum:rcß . ins. nd n ſinettt
Mani granmmis nunr nun ſtiis gn
ns ſal m naftrt ſrit amn uesiſcn
1ipnmno an uiſ ondionlise t
ſummo grouanie i tyobnr, on tmen
ppelams conpamarod denninumn appolnn
r pelamon,ſal ocben inder o0 ois
Kmmam clare adverſanum:u nö gon.
Atumin1 Jond in Alecide nnn dde
ec Mhalns enden KNid dref
ſong rehchidern wönncnced
ſpervennnstninNenid d
dee.t et ehiofen tin dchaN
(fijeſnpan goſ füdr Aw dlet
rei gconmmicumn poſe hlude
Cannnqumdhl
ninchoan un nli uncſeſl n
ſudicatam: tele u
oren dwſeſpehoſtl
manm andulin u⸗
acilie ſno hel

ñ nia directa ſed ꝑ reſtitõʒ ĩ integruʒ dʒ enim ſi
bi reſtitui facultas appellandi ex quo nec peꝛ ſe
nec ꝑ ꝓcuratoꝛem potuit excõe nõ obſtãte ius
ſuum ꝓſequi ff. ex qui ca. ma.l.ſed ⁊ ſi et.ff de
mino.l. papinianus exuli. ¶ S Decũda opi.eſt ꝙ
excõicato ñ currat tempus:ex quo ñ pomuit agẽ
ſeu appellare. un poſt abſolutionem poterit ap
pellaꝛe.j.x. dies:quaſi tempus decẽdij ad appel
landum currat poſt abſolunionem obtentam. et

inducit in ar. ꝙ excommunicato tempus nõ cuꝛ

rit:ut i.c.quia qiueꝛſitatem de coneeſ.preben.
fatetuꝛ ramen Inno. ꝙ factum 3 excõicatuʒ tʒ
nec poteſt ꝛetractari:quia uocatus non fuit uel
admiſſus:q;uis non excõmunicatus poſſet ob
hoc dicere actuʒ nullum ut nõ. S de procura c.
in noſtra hoc ultimum dictum Inno .intelligo
qñ actio non dirigebatuꝛ ſpecifice S excõicatuʒ
urputa cum putetuꝛ confirmatio electionis:uł i
caſu aut᷑ ſi omnes C. ſi ut ſe ab heꝛe. abſti. uel
ſimili:als dicerem actum nullum ſi pꝛoceſſum fu
it contra excõicatũ eo n nocato: ar hic iũcto c.
omnia iij q.ix.⁊.c. caueant.¶ ¶ Sed circa pᷣnci
pale dictum plus placer Inno. pria opi. ut au
diamur ꝑ uiam reffiſtitutionis quam dicit ↄcedẽ
dam quando aliter ſupeꝛ iure ſuo ſibi ſubueniri
non põt. Si auteʒ aliteꝛ ageꝛe põt: ut in ↄfirma
to qᷣ poſt coõfirmarionem põt accuſari de crivus
non ꝛeſtituetur iſte nunc abſolutus ad appellan
dum:ad predicta facit.c.oſtitutus de ap.iuncta
.i. 2. ij. f. ex qui ca. ma. C⸗ Aduene quia idez
Inn in. c. prudennam de offſi. deł nẽ magis ac
cedere ad fᷣam opi dicit eiʒ ꝙ ſi excõicatus nõ
fuit admiſſus ad agẽdum poſt abſolutiõeʒ ager
poterit pᷣſcripnione nõ obſtãte: qꝛ peꝛ iudiceʒ uł
aduerſarium ſtetit quo minus ageꝛet in tẽpore
adducit nõ.in.c.ex rõe.j.de ap. Hoſti.hic non
placet pꝛima nec fa opi pᷣmam impugnat ex eo
qꝛ cum fuerit excòicattus ꝓpteꝛ delictum ſuum
non meret᷑ reſtõem in itegrum:lʒ alius ſu in ab
ſenre cã ꝛeipu. uel in detento iuſto impedinto:ĩ
qous caſibus loquuntur iura ſuperius inducta
per Inno un de uno cau ad alium non ẽ bõa
illario & Secundam opi. impugnat:qꝛ aut fu
it caſus in quo poterat excõmunicatus appella
re:⁊ ſic currit ſibi decendium:cuʒ appellare poſ
lit:ut hic ⁊..e.c.fi.aut erat caus in quo n pote
rat appellare:et tunc ceſſat qo:ſed in.c.ſignifica

yverunt.j. e. foꝛmans qᷓonem: nunquid excomu

nicatus poſſit petẽ ꝛeſtitutionẽ ↄ ſententiam a qᷓ
non appellauit:refert contrarias opi.ipſe uero
dgicit. ꝙ ſi petitur reſtõ ex cła generali tali cla ex
preſſa qua probata niſi ſubueniretur dãnaretuꝛ
innocens uel peꝛret anima ſubneniendum eſt:
ar. bic et. S. de in inte. reſti.c. ex littcꝛis. Si uero
petitur reſtitutio ex alio fauoꝛe dependens ex
communicatus repelleꝛetus: cum de iniquitate
iudicis uł iniuſta ſentẽtia non conqueꝛatur: ar.

.ff.de mino.l.prefecti.nec ob.iſte tex.ubi excom

municato ſubuenitur ex equitate: quia equitas
ſuadet ut hi qui ſũt excluſi a participatõe ecclie

repellantur ab omni legum fauorabili auxilio.
imputetur ergo ſibi ſi non appellat.⁊ licꝭ loqua
tur in excommunicato: tamẽ in ratione ſua uiðᷣ
tur limitare primam opi. ſam opi. uidetur limi
taꝛe in dicto.c. prudentiam non ſolum reſpectu

appellationis:ſed generaliter ſentit: ꝙ ſi excom

municatus fuit in mora petendi abſolutionem
currit ſibi tempus:quaſi tunc impediatur agere
ex culpa ſua ⁊? non ꝑ iudicem nel aduerſarium:
ſecus ſi non fuit in mora. do. An. hic dicit ſatiſ
eque poſſe diſtingui: an excõmunicatus ſit iniu
ſte z audiatur uel ſibi non currat tempus uł ſal
tem reſtituatur: an iuſte ⁊ ſi eſt in cuſpa perendi
abſolutionem currit tempus a tempoꝛe culpe ⁊
non reſtituitur: non a tempore ſententie ſi nõ ẽ
in culpa:quia forte uellet ſed nõ poteſt:tũc non
currit uel ſaltem reſtitueretur.nec ob. ꝙ deliciũ
non poreſt cauſam legitimam impedire uel cur
ſum reſtituendi:qꝛ delictum uel culpa non ẽ im
mediata cauſa quare non poteſt: ſed eſt excom
municatio:ut nõ.ð conceſ. preben.c.quia diuer
ſitatem ſecunduʒ eum. Et uide ad hoc ultimum
quod nõ.glo.in regula imputari de reg. iur.li.
vj. ¶ Ego latius cõſiderando diſtingneꝛem ſic
ꝙ aut loquimur in facultate appellandi aut ali
ter agendi: puta pro rebꝰ ſeu iuribus pᷣſcriptis
ꝓbpter defectũ facultatis agedi prio caſu aut qᷓ
ritur ð facultate appellandi i iudicio aut extra:
ſi in iudicio non debet audiri poſt tempus a iu
re pᷣfixum nec ipſo iure nec per niam reſtitutio
nis:ſiue excomunicatio fuerit iuſta ſiue fuerit in
mora perendi abſolutioue:ſine non. Ratio hꝰ
dicti eſt qꝛ:excommunicatio non impedit facul
tatem appellandi: ut hic et j. c.fi.hoc uerum qn
pᷣtendit impedimentũ ex capite excõicationis:ſe
cus ſi ptendit aliud impedimætũ ex cã ꝓbabili:
et hoc cãu ꝓcedit dictum Hoſt.j.e.in.c.ſignifi
cauerunt. Si uero de appellatione e? iudicium
queritur:et tunc in caſibus in quibus.S. dixi ex
communicatum poſſe appellare puto diſtinguẽ
dum ut. S. dixi. In alijs uero caſibus ſecus:cuʒ
ſuoſit remedium per uiam querele: ut in.c.con
certationi ð̊ app.li.vi.et ſi tempns agendi eſſer
elapſum:⁊ ſic obſtaret exccptio:tũc dicenduʒ ut
in ſequenti caſu ⁊æ hoc de pᷣmo mbro. Quo ad
ſm membrum ſatis puto ꝓcedere dictum do.
an. ⁊ facit dicta.l.papᷣ.exuli.ff.de mino.⁊æ ꝑ bec
eſt expedita pᷣma ꝑs glo. enio ad ſecudaz;
Ptem ⁊? op. textum.uidetur enimn excõmunica
tum non admittendum etiam ſe detendendo:
quia reus habet iurare ſicut ⁊ actor de calũnia
5 d iura.calu.per totum:excommunicato vo ñ
lIʒ tangẽ ſacra ſicut nec igredi.v.di.ad eiuſ.xxi.
di.cleros.ſo.ut in gl.q ſoluedo dicit excoicatũ

admittẽdũ ad iurãdũ.qꝛ B̊ nenit i odiũ ſuũ als

reportaret cõmodũ ð malicia ſua S.c.ĩtellexius

5ð iudi. ⁊ ̊ eſt bõa ſo.æ uide ĩ ꝑiuro ꝙ le.⁊ nõ.

in. c. cũ ĩ eccleſijs de ma.⁊ obe.uide ẽt ꝙ nõ.i.
.q.i.qui ſtudet ⁊.xxxiij.q iiij.uir cũ ꝓpᷣa. Que
ro qͥd ſi excoicatus ↄueni ſuper eo ꝓ quo fuit

—

1. zr — –— -
☛ PIn d 3 It ſex. F 75 iiſre ikt) .

De exceptionibus.

miuſie excommunicatus: nũquid po teſt excipeꝛe
ꝙ ñ teneat᷑ Hendeꝛe:niſi pri reſtituat̃ ad coĩonẽ
q̃ fuit iniuſie puatꝰ.glo.i teꝛtia ꝑte concludit ꝙ;
ſic dũmodo probet ꝙ iniuſte excõicatus fnerit.
Hoſt ð hoc dicit ueꝝ ſi agat excõicatis.ul is qͥ
fecit iſtũ excõicari:ſecus ſi alius.ar..ð reſt.ſp.
.c.frequẽs li. vj.?æ cꝛedo ꝙ hoc fuit ð mẽte gl.=
id qð nõ.ᷣ firmat gl.in.c.nullus.ij.q.ij.ubi di
cit ideʒ in ſuſpenſo:? uide ꝑ Aꝛch. ¶ Ex quo
ſing. nõ. quem poſſe petẽ reſtõʒ illoꝝ iuriuʒ q ꝓ
pe poſſideri uł quaſi poſſideꝛi ñ pnt:ſDi ↄceꝛnũt
quodãmõ ſtatutũ ꝑſone:facit ad mãm. c. qꝛclaʒ
5 elc.et ꝑ hoc dicit Lapus alł xxi/ꝙ ſi pᷣſbyter
pochialis nõ exhibet ꝑochiano ſacrtmeta ſicut
dʒ et ſolus erat facere ſi petit ab eo decimas uel
alia iura pochialia poterit ꝑochianus excipeꝛe
ꝙ ñ exhibet ſacramẽta ut pᷣus:ct ꝙ eũ priuauit
qſi poſſeſſiõe exhibitõis.et ſatis bñ fac tex.i.d.
.c. nullus æ uide qð nõ.lxxxiij. di.ſi qs ¶ Que
ro dẽ hic ꝙ ſuſpectis iudicibus ex ceꝛta ſcientia
Papa cam n committit.pone ꝙ ſñia lata dete
gatur iudicis ſuſpicio:nũqͥd debeat ꝛetractari.
So.glo.in.v.ð certa ſcia ar.ꝑ iſtum tex.ꝙ ſic:
qꝛ ſie ſie obtente nullam uident᷑ ↄfeꝛꝛe iuꝛiſditio
nem:ð quo tamẽ ꝛemittit ad nõ.in.c.ad audien
tiam. ij. de Hep. Ideʒ uidet᷑ notari in ordinario
i.c. quotiẽs.ij.q.vj.¶ Adueꝛte qꝛ fundamẽtũ
huius dicti eſt falſũ.ſuſpicio enim ñ inducit nul
litatem ſepti ipſo facto:lʒ ꝑ exceptionem poſſit
iuriſditio elidi:ut patet in.c. inteꝛ monaſteriũ.j.
de re iudi. qᷓnimo nec qlibet alia ſubreptio: ut
nõ. in. c. cererum ⁊.c.ad audientiam S de Np.
un puto quia nec i ordmaꝛio nec in ðᷣlegato ex
hac ſola cã poſſit retractari ſñia:qꝛ non ſequit
iudex fuit ſuſpectus:eꝛgo tulit iniquaʒ ſniam.ſi
enim credebat ſniam iniquam debuit appe lar᷑:
quapropt᷑ ſibi imputetur ſi ſententie acqᷣeuit..
de ꝛe iudi.c.qð ad ↄſultationem:facit quod le.
2 nõ.i.c.cuʒ. J. ⁊. A. ð ꝛe iudi.⁊ ĩ.c.ſiẽ ð teſti.
Et ad iſtũ tex. dico ꝙ Mapa ni cõmittit ſuſpec
to cãm ex certa ſcia.ſ.qn recuſari poſſi:iuriſdi
tnonem iñ ↄlert:qð pʒ ex eo:qꝛ ꝑte n ꝛecuſante
tʒ ſnia:ut in.c.indicante ð of.deł.2=.d.c.int᷑ mo
naſtrium:qð non eſſet ſi nullam iuriſditioneʒ iu
dex recepiſſet. ¶ Menio ad glo.fi. que ĩ effectu
querit:nunqͥd excommunicatus ↄuentus poſſit
ſuum debitũ compenſarel æ coucludit ꝙ nõ:qꝛ
qui compenſat quodamodo agit ⁊ petit.l.ãpliꝰ
ff. rem ra. ha. qnimmo fm glo. ſi aduerſarius
excõicatũ nõ repelleret poſſet iudex ex officio il
lud facẽ.j.e.c.exceptionem.hanc opi.gl.tenent
Jo. Ain. et idẽ Tan. hic et. . ð ſen. ex.ſi aliqñ.
Hof. pꝰaꝛguit ꝓ opi. ria: ſed finalit putat opi.
gl. ueriorẽ.ut excõicatus cõpenſationẽ obijcere
non poſſit:qꝛ qͥ dãnatꝰ eſt petere compenſaꝛe ñ
põt in.d.l.ampliꝰ ad fi. HBaꝛ. brix.in.q.ueneꝛe
ali qᷓ incipit qᷓrit᷑ utꝝ excõicatꝰdicit:ꝙ Iʒ Tan.⁊
Jo. dicant ↄ ipᷣe ni putat excõicatuʒ poſſe com
penſare.⁊ idẽ Dau. ]. e. c. dilecte ⁊ ꝑ.l.uex.ff.
de compẽ. Hoſn.pꝛio arguit ꝓ ↄpẽlatiõe:qꝛ qͥ

Ca i p RosS fa rhi

V TAFI ig „ 2 4 ) 17 i deoleß f riſade Fo

compenſat ꝓprie nõ agit:quod oʒ ex eoꝛqꝛ ue
