pctus. Sy mihi plus plʒ hoc dictum Ang.quia vt
ſupradixi ꝑ interpoſitionem iuramenti lex tollit pꝛo

Kum conuingat

hibitionẽ ⁊ ſic Zctus ꝛemanet nalidus ſine alia ꝓhi
bitione nõ ergo põt ꝛeſcindi ꝑ abſolunionẽ iuramẽ
ti qꝛ Zcius aſſumpſit niꝛes ex ↄſenſu ꝑnium iuramẽ
to uallato: unde nõ ceſſat nunc ex toto cã cõfirmãs
ar. C. quando li. ab emp. diſce. æ. ff. per totum ⁊æ.l.
nihil tam nale.ff. de ꝛe.iu.⁊ in.c.i.e.ti.?⁊ hoc teneas
unde merito dixit tex.in.d. auc. inuiolabiliter ⁊c. =
in. d.c.ij.oĩo ſeruandũ ⁊c̃.qᷓi de cereꝛo debeat uale?
ut ↄctus:iĩ õriũ tñ faciunt multa qᷓ ſequũtur Ité tʒ
opinionẽ Ange.inutilis eſſet ſemper hec abſolutio
li Zctus poſtmoduʒ foꝛet irreuocabilis contra.c.ſi
uero S.e.ubi bonus tex.unde poteſt ſic diſtingni ꝙ
aut ↄctus ſuſtinebat᷑ ſolo iuramento:⁊ tunc eo ſub
lato dũmodo legitime tollitur Sctus qꝛ tollituꝛ illð
uinculum quo ſolo ſuſtinebat᷑ ar.op.l.ſtichum.S.
nãlis.ff. de ſolu.=.c.cum ceſſante.j.de appe. Ziut
ſuſtinebatur etiam alio iuꝛe:⁊ tunc ſublato iuramen
to datur facultas interpellandi aliud remedium pri
us competens ad ꝛeſciſionen ↄctus. Exeplum an
quis in ↄctu fuit deceptus ultra dimidiam iuſti pꝛc
cij quo caſu ↄctus non eſt ipſo iure nułus:ſed ſub
lato iuramento poteſt agi condic.l.ij. C. de reſcin.
uen. c. penul.⁊.c.cum dilecti de emp.⁊ uen. uel quã
do in ↄctu inito per metum inieruenit iuramenium
ſic poteſt intelligi. c.ſi vo pall.æ hoc de ſecunda qõ
ne. Mũc ad pᷣdicta applico duo dubia quotidiana
2 multum nõbilia que diſputaui ? continctur ĩ pal.

diſputatione ⁊ ueniunt ad limitationem pꝛedictorũ

hic.n.pʒ ⁊ in iuribus pall.ualere iuramentum le
gem ciuilẽ emanãtẽ principalꝛ in fauoꝛem priuatuʒ
pone eni ꝙ lex ſeu ſtatutũ irritet etiam iurameinm
uel foꝛma nõ ſeruata diſponit ꝙ Sctus hẽatur pꝛo
ficto ⁊ ſunulato.Ecce in terminis ſtatutuʒ diſponit
nõ ualere ↄctum minoꝛis nel mulieris ſine cõſenſu
duoꝛũ agnatoꝛũ ẽt ſi iterponatnr iuramentum uel
dicit ꝙ talis ↄctus hẽatur pro ficto ⁊ ſimulato nũ
quid iuramẽtum forma ſtatuti non ſeruata pᷣſtitum
obliget iurantẽ:⁊ ad hos duos articulos multa ad
duxi pꝛo ⁊ õ in dicta diſputatione que cã bꝛeuitatiſ
o nittã:⁊ lolũmõ ueniã ad deciſionẽ. Et prio pᷣmit
tam opiniones principalioꝛes q́s in materia reꝑio.
t prio ſciendũ ꝙ Ja. de bel. tã in filiofamilias
ꝙᷓ in minoꝛe ꝓbibito phere ſine certa ſolemmtate
diſputat unam qõnem quid iuris ſi contraxit cum
iuramento nõ ſeruata ſolẽnitate ſtatuti:æ concludit
in filiofa.ꝙ iuramentum dicto caſu non dat robur
ↄctui tum qꝛ eſt acceſſoꝛium ad contractum nulluʒ.
ergo nihil ualet dicta.l.nõ dubium. C. de legibus
tum qꝛ j bonos moꝛes.nam talis contractus pre
bet cauſam delinquẽdi.⁊ parentes depredandi.l.i.
ff. ad macedo. æ regula non eſt obligatorium pre
alb. de minore dicit idem de iurc ciuili ſed de iure
canonico dicit eum ogligari per iſtum textum ⁊ dic
to capi.ij.? incipit queſtio.l.pulſiua cauetur quam
etiam recitat. Jo. an. in addi. Spe.in titu. de ſen.
prola. F. ut autem. v. ſed pone ⁊ ſimiliter tranſit
F5. re. de ſenis conſilio. cclxxij. aangit primum arti
culum ſcilicet quando lex irritat contractum ? an
nullat iuꝛamentum:æ loquitur in filiofa.? cõcludit
iura nentum ualere quia obligat in caſu fonioꝛi ut

Be iureiuran.

ut in auẽ. ſacꝛa puberuʒ ⁊ ⁊ ĩ.c.ſigniſicante de pi
gnoribus ⁊.d.c.ij.de pac.l..vj. Mec obſtat ꝙ ſta
turum ãnullet iuramentum:qꝛ h n põt facẽ cũ non
ptineat ad forũ ſuum ſʒ eccłe: ut.in. c. uenerabilẽ de
ele. Bar. in. l.ões populi.ff. de iuſti.⁊ iu.iĩ.viij.ſeu
.ix.colũ.dicit quod aut ſtatutũ ſimpłr ãnullat iura
mẽtum nõ fuata ſolẽnitate ⁊ non ualet:aut diſponit
quod ↄtractu alr celebrato pſũitur dolꝰ ſeu qð mi
noꝛes dolo pᷣſumantur inducti æ ualet:monetur qa
ſtatutum pᷣſumẽ põt dolũ: ſʒ iuramtum dolo extoꝛ
tũ nõ ualet ut hic cũ ſimi.do. Mal.tangit in autẽ.
ſacr̃a:⁊ dicit ꝙ ẽt ſi ſtatuta nõ fingãt doluʒ ⁊ ſimu
lationẽ tñ ſi hñt ꝛõneʒ ⁊ equitatẽ:puta quia malicia
illius loci erat multũ ꝓmpta ad decipienduʒ mino
ꝛes:talia ſtatuta ãnulantia iuramentũ nalent:nec iu
ramentũ eſt obligatoriuʒ. Mam cum babeant equi
ratem ⁊ rõeʒ nalem nõ pnt dici iuri cõtraria. Fatet᷑
m bonã eſſe cautellã que in multis locis fuat᷑:ut õc
tus ↄtra ſtatuta geſti pſumant᷑ dolo:ſen metu extoꝛ
ti: ſed idẽ Qul. in.l.non dubiũ. C. de legi. uidet ali
qʒ theoricã tradeꝛe:diẽ.n. ð̊ iure canonico eſſe dicẽ
dum ꝙ interdũ iuramentũ tollit cam pꝛohibitionis
iuris fictione:⁊ tunc ſeruandũ eſt iuramentum. ueꝛ
bi gra ſi cã ꝓhibitiõis eſt minoꝛ etas iuramentum
fingat maioꝛem:et iõ tʒ ↄtractus.ſecus ſi non tollit
cãʒ ꝓhibitiõis. Exemplũ:ſtatutũ pꝛohibet minoꝛem
heꝛe qꝛ fingit dolũ:certe fᷣm eũ iuramentũ n tollit
cãm doli pꝛeſũpti:⁊ iõ nihil oꝑatur iuramentũ:ar.
.l. ſiquis inquilinos. ff. de le.i.tin eꝛgo iuꝛamentum
oꝑat᷑ in cauſato quãtũ oꝑari põt in cauſa ⁊ n plus:
nec obſtat ſᷣm euʒ.c.ij.de pactis li.vVj.⁊.c.lʒ.j.e.ti.
⁊? li.⁊ iſtud.c.qꝛ in iſtis cã ꝓhibitõis erat de iuſtitia
poſitiua ⁊æ mutabili ⁊ non de immutabili:et ideo in
iſtis põt iuramentuʒ oꝑari:illa aũt iuſtitia eſt muta
bilis cuius tranſgꝛeſſio non inducir peccatum ð inẽ
diuino: illa Vo eſt iuſtitia imutabilis cuius tranſgꝛeſ
ſio inducit peccatum.qꝛ ius diuinũ ẽ imutabile:? in
boc fundat᷑ fm eũ ꝛegula nõ ẽ obligatorium li.vj.
hec ſunt voa fʒ eũ qn agitur de efficatia iuramẽti
reſpectu iurãtis:ſed qn ꝓhibitio ocernit aliũ q; iu
rantẽ:iuramẽtũ unius alteri obeſſe non põt ut nõ.
C. de bo. qꝗᷓ li.l.fi.. filius aũt. Et ex pᷣdictis bꝛeuit᷑
còcludit ꝙ aut iurat᷑ j ius iurãtis.aut S ius tertij.
Orio caſu aut 25 ꝓhibitiõis fundat᷑ ſuꝑ equitate
naturali = non ualet iuramentũ:aut fundatur ſupeꝛ
quadã equitate poſitiua:æ tunc ualet iuramentum.
5.·caſu non nalet iurameniũ.qꝗᷓ oĩa dicit bñ notãda
Ad. c.debitoꝛes rndet ꝙ iuramẽtũ ſupeꝛ uſuris ẽ
ꝓhibitũ in altero extremo.ſ.in ꝛecipiete ſed non eſt
pꝛohibitũ in ꝓmittente.⁊ iõ ꝓmittens debʒ obfua
re iuramentũ nõ in fauoꝛẽ hõis ſed ꝛeſpectu diuini
nõis qꝛ deo iurat᷑.põt peti iũñ abſolutio ut ibi ⁊æ in
c.i.S.e.ti.hec. Maldus ⁊ de hac mã aliquid ꝑ eũ
dem.in.l.fi.C. de non nu. pe.⁊ in.l.pactum qð do
tali.C. de collat:⁊ in.l.ſeius ⁊ augerius.ff.ad.l.fal.
do. An. hic tenet iuramentum in caſu noſtro ualeꝛ
licet ſtatuta anulent iuramenta uel pꝛobibeant:quia
pꝛohibeꝛe iuramentum non ſpectat ad iudices ſecu
lares nec ad.l.ciuileʒ ut nõ. Moſtien.in.c.quemad
modũ s eo.ubi dixi:2 Fꝛe.ubi ð. Idem dicit ſi an

nularẽt inſtr̃a uł fraudem pᷣſumeꝛẽt alia non apparè
te cã pᷣſumendi: ul ſi imponeꝛẽt penam uenientibus
ad ↄtractum: qꝛ oia talia ↄfingi poſſent ad excludẽ
dã iuramentalẽ obligationé uia indirecta ubi direc
ta fieꝛi nõ põt ↄ regulam cũ quid li.vi.d.c. quanto
de pꝛiuile. NHec ob.fᷣm eũ qð dicitur de uoto.. ij. ff.
de pollici.ubi ius ciuile diſponit ſupeꝛ uoto qꝛ non
ualent leges ille inqtum infringunt notum: ad hoc
quod nõ.glo.in.c.mulieꝛ.xxxij.q.ij.⁊? hoc eſt dictuʒ
Fre. in dicto conſilio.cclxxij. Sed ego intelligo ſed
dum nõ. peꝛ Innocen. in. c. ſcꝛiplure de uoto: non
enim deꝛogat᷑ ex toto illis legibus: ut ibi ſentit In
no. ⁊ peꝛ hꝰ putat ꝙ alio extrinſecus nõ appente in
ramentũ obliget ꝓdigũ: dũ tñ ſit conſenſus capax.
lʒ aliud uolueꝛit Fre. conſilio.xxx.? Barto. in..
is cui.ff. de ueꝛbo.obli.ad hꝰ q; in acquirẽdo equi
ꝑatur pupillo pubeꝛtati ꝓximo ur nõ. in. d.l.is cui
⁊ ex delicto obligatur ut ibi nõ.eꝛgo ex iuramento:
de delictis pue.c.i.⁊.ij. nec fm euʒ ob.ꝙ inteꝛdicta
ſit ei adminiſtratio qꝛ ꝑ boc nõ eſt ei inteꝛdictum in

ramentuʒ nec inteꝛditi potuit¶ Nec ob. ꝙ lex equi

paret eum furioſo qꝛ nõ attẽditur in hoc equipatio
legis:⁊ qꝛ totum hoc fit fauoꝛe ſuo. Nec ob. ꝙle
gis reſiſtentia impediat nalem obligationem. ff. de fi
deiuſ.l.cum.l.⁊.l.ſi nõ ſoꝛtem...i.ff.de ↄdi.inde.ei
go pari rõe iuramentũ.xxij.q.v.iuramenti: qʒ illud
neꝛũ qn illi ꝓhibitioni ↄſonat ius diuinuʒ ut in uſu
ris. Item lſʒ poſſit ifringeꝛe nãleʒ obligationẽ inqua
tum obligat ꝑti ⁊ ẽt iuramentaleʒ quo ad ſecundari
am obligationem que dirigit̃ in ꝑteʒ:nõ tñ infringit
nec infringeꝛe põt obligationẽ iuramenti inquanmivʒ
pꝛincipaliteꝛ dirigitur in deum:nec in hoc tunc ſunt
paria ſimplex loquela ⁊ iuramentũ: qꝛ iuramẽtũ p
cipalit᷑ dirigit᷑ in deum loquela in ꝑteʒ. Nidet᷑ gᷣ in
effectu ↄcludeꝛe do. An. quo ad utrunqʒ articuluʒ
ꝙ iuramentũ obliget:⁊ ſic obſeꝛuandum: niſi qn..
ſeu ſtatutuʒ pſumit dolum ſeu fictionem ⁊ habuit le
gitimam cãm bhoc pᷣſumendi:ſecus ſi hoc fecit meio
ſauoꝛe minoꝛis.do. Car.refeꝛt hic ſe conſuluiſſe ſta
tutum ualeꝛe ⁊ impedire iuramentum cum pꝛeſumit
dolũ ſeu aliã iuſtam cãm:⁊æ qꝛ tũc ↄtrahens ſatis ni
det᷑ in dolo eſſe. He ſunt pꝛincipalioꝛes opiniones
quas in mꝗ reꝑire potui:⁊ ut hẽas reʒ cdlarioꝛẽ ſub
ijciam ꝑ bimembꝛẽ diſtinctioneʒ qð mihi in hac mã
vVꝛ. Et dico ſic:aut ſtatutum ſine alia pꝛeſumptione
fraudis ꝓhibet obligationem ſeu alium actũ ct aãnul
lando iuramentũ niſi ceꝛta ſolemnitate ſeꝛuata: aut
pᷣſumit fraudem deceptionẽ dolũ metũ uł quid ſilę.
pꝛio caſu dico iuramentũ obſeꝛuãdum ex quo pꝛin
cipalꝛ fauoꝛe ipius iurãtis emanat ſtatutuʒ ut ꝓba
tur h̊ ⁊ in.c.ij.⁊ in.c.q̊ ⁊ in auẽ.ſacẽa puberum pꝛe
alt. nec facio uim an ſiatutũ dirigat ueiba prohibi
tiua in ꝑſonam aut ad ꝛem ur pleniſſime dixi. hec
pꝑs ſatis z probata eſt in ĩtellectu hup.c. M ꝛeſtat
rñdeꝛe niſi ad iuramentũ ipugnatum peꝛ ſiatutum:
dico eim ut g dixi ſatis dẽʒ ẽ ſtatutũ nõ poſſe impe
dire ex me:o fauoꝛe alicuius obligationem iurame
talẽ q acquirit᷑ deo.qꝛ inferioꝛ nõ põt impone:e ſe
gẽ ſuꝑiori in cle.ne ꝛomani de elec.⁊ õ latius diri.
Itrem facit dictũ Inno. in. c.ij. de regula. ubi dicit

Eencht ln ai hiin D
ö nnoſunikN
ſe brmi intri mun r 1,
mujunimnmũ ſiralß hamm. .
, ulvgfmiinr uſt ſtta⸗ 7
tiannccrcner ldint onman
õl
ickecactoceulnt an aisſpi
ehis Heinbtyataoimi phemn inon
afuel nehi eni et detnene en ſo
insarninturn ndani ſin dude
aprincihcedntsn Kade Ven g
ſheriſensramismiigtagötser
onnwära iminfndannnons
Wankſcennwlidudndiprn
nmnenüiuunttanntenn wr
Mümgninninenünde
Padoalpinünetr. toräg
g ſumi Höfenmnſbemin znican
uunllcmnindngennin
Oneeſſishaunn jimifnen
ſar rolannmnini en
rcjngenenon cden
nelil ebgr

n otntlieg
3 atun fnoſo⸗ nücimin

9. gn
* 8 bn rſtfuorin
tnnainpetin en Gigtin
. Mlamlelſtöhun ſificeg
9o nn eiummmi. miFirma
* ll ghinnoni on ocin
mmcuigr ra mmuh go nin
mmmonm grcnmiinn noift
imiger Ncroblgmmmeinnnie
pimimir dinginr indunn mein ornnrl
pri ſmper oqndh ? unmmni: inanen
chiit dngt iſ damn oapenin e idat
ium ochder do An. gid Aummnddt
Oummmoni CDüger c Sienanun i
ſanſtumum; dionir Gonſen ſoioren ti
guünmncandoe Pfanenäſecnsſthoeft
õ
mmnticr tinpeintimemanmmd en
üſe iiiſum int utemin
ei n 0o le De iun anld
mnsin nuͦ ſeyieonin bin
iaun pbinenhne cſtumnong as
F. Edoſtan ſmmnſ
ſmdetolhummniun⸗
Ho uranenii nii em ſimu⸗
ziunit fruuden deegnoni hĩ .

ꝙ in iſtis ſpũalibus ius nãle pᷣertur poſitiuo.nnde
cõcludit ꝙ quo ad offerendũ filium monaſterio nõ
E differentia inter patrem ⁊æ matrem:facit.c.ſi annũ
de in di.li.vi.unde cum ↄctus minoꝛis uel mulieris
bẽat ſuũ eẽ fm nãlem equitatem ⁊ ſᷣm ius gentium
⁊ iteruenit inramentũ nõ eſt curandum de omiſſio
ne ſolẽnitatis iuris ciuilis:ut ꝓbat᷑ in.l.i.eo.ti.⁊ in
dicta auẽ. ſacꝛa puberũ.Ad idẽ facit quod le.⁊ nõ
tur in.l.i.C. de ſacꝛoſanc.ec.ubi ↄcluditur ꝙ ĩ cõ
cernẽtibus aĩiam attẽdimus ſolũ ſolẽnitatem iuris
gẽtium ⁊ nõ iuris ciuilis ⁊ nõ.in.c.relatum ð teſta.
Hec potuit ius ciuile ſeu ſtatutũ repꝛobare iuramẽ
tum ẽt ſi minoꝛes erãt ſoliti in tali loco decipi quic
quid dicat M i.in dicta auẽ.ſacramẽta qꝛ hoc nõ
ſpectat ad legẽ ciuilem ſed ad papã ur in.c. uenera
bilem de elec.ad idem.xcvi.di.ſi imperatoꝛ ubi ex
pꝛeſſe dicitur ꝙ in iſtis ſpũalibus ẽt ĩpeꝛatoꝛ dʒ hr̃e
recurſũ ad eccleſiã æ facit quod ponit Fre.conſilio

xciiij. ubi dicit nõ ualeꝛe ſtatutum laicoꝝ ꝙ ex aliq

facto ſiue geſto pᷣlumat᷑ cõrractus uſurarius puta ſi
appaꝛet ſolutio de minoꝛi q;titate ꝙᷓ; ↄtineat̃᷑ in in
ſtrumento intelligat᷑ contractus nſurarius ⁊ heatur
pꝛo plena ꝓbatõe mouet᷑:qꝛ cognitio utrrum debe
at cẽſeꝛi Zctus uſurarius neceſſario tangit ſpiritua
litatẽ Jõ nõ pñt laici ſuper hᷣ ↄſtitueꝛc.c.fi.de ꝛc.ec
cle.nõ alie.=.c.eccleſia ſancte marie de ↄſti.⁊.c.tuã
de oꝛ.cog.⁊.C.latoꝛ qui filij ſint legitimi.facit ẽt qð
nõ Jo. an. in. c.ſtatutũ de heꝛe.li.vi.ubi ↄcludit cõ
ſile ſtatutũ nõ u aleꝛe ẽt ꝛeſpectu pene ut ſi apponaĩt
pena ↄbenti mr̃imoniũ ſine ↄſẽeſu ꝑentum. ſi dico
in ꝓpoſito ꝙ Iʒ ſtatutũ laicoꝝ poſſit ꝓhib eꝛe pꝛiuʒ
nõ tamen põt decerneꝛe in ualiditatẽ iuramenti ex
quo nõ pᷣſtatur ſuꝑ re turpi:qꝛ nõ eſt de foꝛo ſecu
lari:ſed eccleſiaſtico de iudi.nouit cum alijs ſuꝑius
allegatis. Mec in h̊ hʒ auctoꝛitatẽ aplicam ĩmo mit
teret falcẽ in meſſẽ alienã nec deceptionẽ ſeu leſionẽ
minoris curat imꝑatoꝛ.nt in.d.aut᷑.ſacr̃a puberuʒ
nec papa in.c.ij.de pactis li.vi.⁊ hic. NHam ꝓpter
fragilitatẽ ſexus ⁊ etatis multis deceptõib us expoſi
tq emanarũt illa iura in fauoꝛem minoris ⁊æ mulie
ris:ut.ff.de mino.l.i.⁊ ad uellei.ꝑ totum: ⁊ tamen
iuramentũ in ↄꝛium ualet:qꝛ hetur ponꝰ reſpectus
ad aĩam ꝙ ad fauoꝛẽ reꝝ tempoꝛaliũ:ut hic ⁊ ſili:⸗
h quo ad pꝛimũ membꝝ. do mẽbꝛo pricipali
qn ſtatutũ nõ ſeꝛuata ſolemnitate pᷣſumit dolum ulł
aliam illicitram cãm.dico ꝙ aut nulla apparet ſpecifi
ca ⁊ ueꝛiſilis piectura pᷣſumendi fraudem:⁊æ non ſuſ
ficit quo ad euacuandum iuramentũ: qꝛ nõ apparẽ
te cã urgenie non debet nec põt impediri obligatio
queꝛẽda deo:ar.xxv.q.i.ſunt quidã = qð nõ. Inn.
in. c.que in eccleſiarum de ↄſti.⁊ melius in.c.qꝛ ple
ꝛiqʒ in fi. de imu. ecc.⁊ ꝑ legiſtas in..fi. C. ſi õ ius
ul uti. publi. eſſet eiʒ tale ſtatutũ cã ꝑfidie ⁊ ꝑiurij õ
.l. i. E. ſi adue. uen. iſtum tex. cũ ſilibus. aut ſubeſt
cã pᷣſumẽdi: ut qꝛ cõiteꝛ in loco minoꝛes decipiebã
mur ⁊ inducebant᷑ dolo ad ↄhendum ⁊ ſepe fingebã
tur ↄctus obligatoꝛij õↄ minoꝛes.unde ſtatutũ argu
endo a cõiteꝛ accñtibus qð qʒ in.c.i.d cleꝛi.nõ reſi.
ubi ꝑ Cal.? Cy. in.l.neqʒ natales.C. de ꝓba. ĩtro
Quxit quandã ſolẽnitateʒ qua omiſſa pᷣſumit ſimula

¶ um cötingat

ꝛum cõtractum ſiue doloſuʒ. Et tunc cõſiat in foꝛo
aie per ipm minoꝛẽ ↄcium eẽ uerum ⁊ non fictum.
Aat doloſũ ⁊ puto ipʒ aſtrictũ ad obfuãnã iuram
ti: qꝛ ĩ foꝛo aĩe credeꝛẽ confitẽti ĩ piuciciũ ſuũ ð ho
mi.ſignificaſti. Nõ in cle.i.de pe.⁊ ceſſat ꝛ0 ſtatuti.
nam exquo ſtamũ eſt cõtra obligationem diuinam
ceſſante cã ſtatuendi ceſſat diſpõ:ut notanter ſentit
Inno.i. c.qꝛ pleriqʒ de iĩm.eccł.i fi. facit quod no.
gl. in. c. nõ eſt de uo. Et idem opinoꝛ. dʒ. cuo ad
forũ cõtẽtioſũ:ut ſi aꝑto oꝛe poſt modũ confitetur
pctũ ueꝝ eẽ ⁊ nõ ſimulatũ ſiue doloſũ ꝙ tenear᷑ ad
obſeruãtiã cũ ceſſat rõ ⁊ cã ſtatuẽdi. Nam ⁊ cõtra
pᷣſuptionẽ iuris ⁊ de iure admittit ꝓbatio in cõtra
rium ꝑ cõfeſſionẽ eius de cuius fauore agit᷑.ut pro
batur ĩ aut᷑.ſʒ iã neceſſe. C. de dona.ante nup.⁊ in
.c.is ꝗ fidem de ſpõ. in.d.c.qꝛ pleriqʒ de imu.ec
cle. ꝑ Inno. ubi ſingulariter dicit ꝙ etiam poſiqᷓ;
ſetẽtia tranſinit ĩ rẽ iudicatã ſi ↄſtat de eius imic ui
tate ꝑ cõfeſſionẽ paꝛtis ꝓ qᷓ lata fuit dʒ reuocari:qꝛ
ceſſat preſũptio iuſtitie que oꝑat᷑ trãſitũ ĩ rẽ iudica
tam muito eꝛgo foꝛtius debet hoc dici in iurameio
quod pꝛincipaliteꝛ obligat deo:ut in.c.dcl uoꝛcs 2=
c.⁊ ſi xps s.e.⁊ h̊ intelligo qñ ↄfeſſio hʒ ſuas ſolẽ
nitates ꝛequiſitas:⁊? per h̊ hẽs bonam practicam in
locis:ubi ſũt talia ſtatuta ut facias iurantẽ interro
gari iureiurãdo an inteꝛceſſeꝛit ſiłatio uel dolus qdðᷣ
bñ nõ aut minoꝛ ſeu mulieꝛ allegat fꝛaudẽ pᷣſumptã
E ſtatutum ſeu nõ dicit ↄctum licitũ ⁊ poterit ſerua
ri opio Haꝛ. æ Wal.æ alioꝛum ut iuramentũ tunc
nõ ſit obligatoꝛiũ:qꝛ non tollit pᷣſumptione ſtatuti
legitime iductã ad h̊ tex.ſingularis in.l.fi.C. ð̊ nõ.
nu.pe.ubi pʒ ꝙ ſimpliciter ↄfutens ſe recepiſie mu
tuum.m. j. biẽnium excipe? põt ↄfeſſionem cmanaſ
ſe ſpe future numerationis ẽt ſi iuramentum a prin
cipio fuiſſet ĩteꝛpoſitum.un pᷣſumptio iuris nõ oꝑa
tur effectum ſuum ct ſi iteꝛceſſit iuramentũ. unð ſin
gulariter ibi ꝓbatur ꝙ ois pᷣſumptio que ẽ ĩ Sctu
uel ↄditio tacita ĩtelligit᷑ in iuramento ſuꝑ eo pᷣſto
quod etiam nõ ibi Hal.⁊æ per Inn. in.c. ueniẽs gẽ
eo.⁊ in.c.per muas ſupra de arbi.⁊ S dixi in.c.q̃n
tauallis:? h̊ de ſecundo Anũ tamen non omine:
qð eſt in hac mã ſingulaꝛe ꝙ in illis caſibus ĩ qꝗbus
dixi iuramentum ligare nõ dʒ iudex ſecularis dicẽs
õrium ð hoc cognoſcere:qꝛ cũ ex rõnũ ⁊ opinionũ
ↄflictu ꝛeddat᷑ ſaltem ꝓbabile dubium de ualiditate
iuramenti nõ poteſt iudex ſecularis de hoc cogno
ſcere ſed dʒ referre ad iudicem ecclhaſticum de or.
eogni. tuã de ſen.ex.ſi iudex laicus li.vi.de iudi.
nouit nõtur de foꝛo compe.cum ſit generale.⁊ per
Jo. an.eo.ii.c.fi.li.Vi.? per Mar.in.l.ticia.ff. ſo
lu. ma. z.l.i.ff. de iur.om.iudi.Et uidetur aperte ꝓ
bare tex.in. c. uenerabilem de elec.ꝙ ſolus papa ce
h cognoſcat.exquo orit᷑ ꝓbabile dubium.ſed ſpe.
in ti. de lega.ꝗ.nunc de epiſcoporum.v.item papa
ſingulariteꝛ dicit ꝙ etiam infeꝛioꝛ a papa poteſt in
teꝛpꝛetari iuramentũ qñ dubitatur de eius ualidita
te. ad.c.ueneꝛabilem rñdet duplłi. Dꝛimo ꝙ pꝛoce
dit in negocio arduo:⁊ iteꝛ ꝑſonas magnas uel qn
uult dax licentiã Zueniendi ſine ꝑmutatione æ ↄmu
tatiõe aliqua: = q dn ſpe.ſequit᷑ do. An.s.e.ꝙto
X.

ego adduco ad ̊ dictũ Inn. S. e. debitoꝛcs: ubi te
net epm poſſe ſupeꝛ iuramento diſpenſare: ⁊ ſic foꝛ
tius intpꝛetari. qnimo ẽt de ĩtcꝛpetratõe ſentit ĩ exẽ
plis ꝑ eũ ibi poſitis:⁊ peꝛ hoc hes deciſionẽ ilioꝛuʒ
dubioꝝ:in eo mm ꝙ do. An.ꝛepꝛobauit opinionem
Frꝛe. in pꝛodigo plus mibi placet opinio Yꝛederici
duplici ꝛõe:qꝛ exquo eꝛat ſibi interdicta adminiſira
io:iuramentũ nõ poterat bꝛe efficaciã:ar.S.e.ſicut
ex litteris. Itẽ ⁊æ meliꝰ iudex inteꝛdicẽdo admiſtra
tionẽ tanqᷓ; ꝓdigo vʒꝛ ex iuſta cã pᷣſumeꝛe dolum ⸗z
fraudeʒ ſecũ ghẽtis.gꝰ iuramentũ non obligat ꝛce
fraudis pᷣſumpte:ar.hic ⁊ ex ſupᷣdictis:⁊ hanc opi.
Frꝛe. ſequit᷑ Mal.i.l.i.C. de ſacroſan.eccle. dicens
ꝙꝙ ex prio intdicto eſſet fruſtratoria. Et hac opini
onem dicit ẽt teneꝛe Ja. de are. in. l. qui hẽbat. ff. de
tutelis. Ex pᷣdictis põt infeni ad deciſionẽ tal qõis
an donatio facta ultra leginimũ modum ſine legitia
inſinuatiõe cõfirmet᷑ iuramento. uel ſaltem tale iura
mentum ſit obſeruãdũ. Hal.ĩ.l.id qdᷣ pauꝑibꝰ.C.
de epis ⁊ cle.tʒ ꝙ; n:qꝛ ꝑꝑ fraudẽ talis donatio ſiñ
inſinuatione ẽ a iure ꝓhibita: ur.l.data. C. ð dona.
nide latiꝰ, p Jo.an. in addi.ſpe.i ti. de iſtru. edic.ꝗ.
poꝛꝛo.v.ſi itẽ. Mã ibi ſentit priũ:⁊ pꝰ multa videt
cõcludeꝛe iuramentũ fuandũ niſi dolo uel mei fue
rit pᷣſt tũ: qð mihi plus plʒ:qꝛ.l.ciuilis nõ pᷣſumu fir
mit᷑ dolũ in tali donatõe.ſʒ iduxit illj ꝓuiſionẽ: ut ni
taret᷑ fraus ꝗᷓ poſſer inteꝛuenire ſine ĩſinuatõe:ut.ſ.
ſtringet ĩ. d. . data de dona. Emanauit eꝛgo ꝓuiſio
illa ut ſubueniret deceptionibꝰ puatoꝝ eꝛgo uʒ iura
mentũ ĩ Sriũ:qꝛ qͥs pᷣſumit᷑ ĩifoꝛmatus ueniẽs ad inu
ramẽtũ: fac.c.ij. de pac.li.vj.iũcto eo qðᷣ nõ Naꝛ.
in.l.ſiqs ꝓ eo.ff.de fideiuſ.ad ideʒ.c.iſtud.⁊.c.licet
eo. ti.li.Vj.⁊ aũt.ſacramẽta puberum.C. ſi adueꝛ.
Ven. ꝓpteꝛ uirandã deceptionẽ ⁊ lcſionẽ fuit ĩtrocu
ctũ:ut in ↄctu mooris ĩteꝛueniret auctoritas tutoris
ſeu pᷣſidis.C. de pꝛedi.mino.ſine decif.nõ alie.pꝑ to
tũ iũcta.l.i.ff.de mio.⁊ tũ iuramentũ a mĩoꝛe pꝛeſti
iũ ſupplet defectũ oĩuʒ ſolẽnitatũ:ut in.d.aũt.ſacra
menta pubernm. ODꝛeteꝛea raro cõungit ꝙ in do
natiõe pſerũ a mĩoꝛe facta ĩteꝛueniat dolus. dux
E ĩdiſtincte impediri iuramẽti obligarionem. Addi:
Micolai abbatis: ãnecro nũc ẽt aliud dubiuʒ quoti
dianum ⁊ difficile qð ẽt diſputaui:põe ꝛctentis ſupᷣ
dictis terminis ꝙ is qui iurat ſeruaꝛe ↄctũ maxime
ſi iurat oĩa ⁊ ſingula foꝛe vᷣa uult ꝓbare ſin vᷣlatio
nẽ ucꝛaʒ octus:⁊ ſic Zueniret inſiro iuraro nũomd
poſſit nõ petita pria abſe Fone a iuramento:æ hanc
qõeʒ ſatis arduã uidi ĩ fẽo ⁊ ꝙ debeat audiri.ꝓba
batur ſic. Juramẽtũ obligat iurãtẽ ex ĩitentiõe ipſiꝰ
iurãtis.xxij.q.vV. humane aures:⁊..ſi eꝛgo.⁊...ex
bis ⁊? S.e.q;to. Sed qui ſimulate phit ĩ vitate nihil
agit:qꝛ deſicit ibi ſubſtãtia Sctus.ſ.oſenſus.vñ ꝑin
de ẽ ac ſi nihil fuiſſet actũ:ut.l.emptoꝛ:⁊ qð ibi nõ.
ff. de aqᷓ plu. arcẽ. z. c. ilo uos de pigno.⁊.c.ad no
ſtrã ð ep.⁊ Vẽ.l.ſi ãcilla cũ ſequẽ.C. ð ↄben.emp.
g ex iuramẽto ſuꝑ eo.pᷣſtito nõ obligatur pꝛo boc
tex. ĩ. d.l.fi. C. de nõ nu.pe.ĩducẽd: ut gõ induxi et
qð nõ. Inno. i d. c. ꝑ tuas de arbi. Secũdo ad idẽ
induci qdᷣ nõ. Oar. in.l.nemo. ff. de lega.i.in illa
gõne an ꝛenũciatio excceptionis ſimulatiõis 2 ficuio

¶Be lureiuran.

nis nalcat ⁊ ↄcludit ꝙ non:qꝛ inte: eos actũ ẽ q
ctus ſit ſimulatus:⁊ ſic deficit in ſubſitia:⁊ ſic nõ ẽ
ctus.l.imaginaria.ff.de re.iur. ⁊.l. ſimulate.ff. de
ritu nup.⁊ ſi renũtiatio fictiõis in eo Zctu fea uale
ꝛet idem eſſet diceꝛe ꝙ eſſet ſimulatꝰ: ⁊ nõ ſimulatꝰ
qð eſſe nõ debet ar.in.l.nemo pallegata: ⁊. c. cũ ſup
de offi. dele. =. c. ſollicitudinẽ de ap. una. n. ? eadem
res non debet parere ↄrioſ cffectus ð bap.maioꝛes
pꝛeterea ſᷣm eũ qꝛ ſicut ↄctus ipſe fuit ſimulatꝰ ita
renũtiatio fuit ſimulata.ꝗ n cẽ renũtiatio. opponet
ge exceptio ꝙ pcrꝰ totꝰ fuit ſimulatus. ? quicquid
cõtinet᷑ in illo ĩſtrumẽro fuit ſimulatũ Ad ideʒ qð
nõ. Cy.in.l ſi ex cautione. C. de nõ nu.pe. nbi cõcli

dit nõ ualeꝛe renũtiationẽ exceptionis nõ numeꝛate

pecunie ĩ eodẽ ĩſtrumẽto factã: qꝛ ſicut iducit ad cõ
firẽdũ ſed ad renũtiãdũ:ar.l.ſi mulicr.C. ad uellei.
⁊ idẽ dic ĩ oñi pꝛiuilegio ĩdulto alicui ꝓpt eiꝰ fragili
tatẽ. alias de facii tol ẽt ꝓuiſio.l.ſed eũ: nec põt re
plicari ꝙ ẽ renũtiatũ exceptioni ſimulatiõis: qꝛ ciĩa
iſta fuerũt ſiłata. Secus ti fᷣm Mã. ſi talis ſimula
tio uel renũtiatio fieret ex iterna lo:ar.i.l.ij. cðᷣ
me. cã. Ita dico ĩ ꝓpoſito ꝙ exqꝰ actũ fuit ut dcc
eſſet ſimulatus.eꝛgo iuꝛamẽtũ ⁊ quicquid ſecutũ eſt
iĩcõtinẽti fuit ſimulatũ/Noõ ergo ẽ dðʒ ꝙ uoluerũt
ualere ⁊æ nõ ualere ĩ cõtinẽti:ar.i.l.nam ad ea.ff. de
cõdi.?⁊ demõ.nõ eniʒ pᷣſumit᷑ quis uelle ĩcõtinẽti re
cedere a ꝓpoſito ſuo:nt ibi:⁊ ĩ.c.maioꝛes.de bap.
Tertio ĩduco.c.tuã de ſpõ.ubi patet ꝙ ct in mani
monio qð fauoꝛabile:⁊ ĩ multiſ pꝛiuilegiatũ de con
di. appoſi.c.fi. Simulatio ẽt ex una parte ꝙ plus ẽ
7 doloſa ⁊ deceptoꝛia ipedit uircs marrimomj exq
cõſtare põt de ſimulatione.eꝛgo idẽ ⁊ foꝛtius ĩ caſu
nr̃o. In Sriũ facit qꝛ ſimulate Shẽs ⁊ recipiens iu
ramẽtũ a cõtrabẽte de nõ neniẽdo cõtra intendu iu
rãtẽ illaqueare:ut ſaltẽ cõtra apparẽtiã ⁊ aſpectum
cõtractus nõ ueniat nec detegatur uitiũ ſimulatiõis
ar.i. c. ilo nos ðᷣ pigno.⁊. c.ad noſtrã ðᷣ emp.⁊ uẽ.
= iſte ẽt ĩtẽdebat ſe ad h̊ obligare.ergo nõ debʒ au
diri allegando ſimulationẽ: quia detegit uitinʒ ctꝰ
cõtra ĩtẽtionẽ ipſoꝝ cõtrahẽriũ qð eſſe nõ debet ſtã
te iuramẽto:ar.iĩ.c.quacũqʒ arte. xxij. q. V. Item ct
ſecũdo allegãs turpitudinẽ ſuã nõ eſt andiẽdus ma
xime in eluſionẽ reꝝ ſpũaliũ de cõceſ.pꝛebẽ.cũ ſuꝑ
de dona. ĩteꝛ dilectos plene ꝑ Haꝛ. in. l. poſt moꝛc
ff. de adop. Sed iſte allegãdo ꝙ ſimulate iurauerit
alle gat turpitudinẽ ſuam uidelicet ꝙ dei nomen et
eius religionem innanum ⁊ deceptoꝛie aſſumpſerit
xxij.q.v.quacũqʒ:ergo nõ eſt audiẽdus maxime cũ
iurauerit oĩa ĩ Zctu cõtẽta eſſe nera. nã allegat pꝛo
priũ ꝑiuriũ allegãdo ſimulationẽ: ? ſic nõ audiẽdus
ar. c. cũ ipoſitionibʒ..eo.ti.li.vi.multa alia acduxi
i. d. diſputatione: ſz cã breuitanis omino. renuli eni
pᷣdicta:ut appareat difficultas qonis nunc ueniens
ad ſolutionẽ ſcicdũ q; reꝑit gl. i.. ptione. C. plys
uale. qd agi. firmãs iuramẽtũ non obſiare ꝙ poſſit
opponi de ſimulatõe quaſi actũ ſit S.l. C. de legi. .
nõ dubiũ. . l.ſi ſcillã. C. de ↄhẽ. ẽp.er qua glo. col
ligit ibi Cy. ꝙ pẽa adiecta ſimulato ↄctui ex conen
tione nõ cõmittit᷑ qð dicit pꝛoculdubio eſſe nex: eu
locũ repꝛobati cõtractus uerc agitur aliꝰ ſimulat

r Ndd Nd
Crinchun n . Pinnſct co

6inmmae irnn h ,1,gaie
ututiiͦmitmi in
rrgi lan unt, i
nugl lal i
rplninic ini mmnn uim
un nucit lpañ ſi on
igicqiiionni neſtint unc fui⸗
ſgui ngntl ii ſinito ioc
meininuien rqncnezten:uin
Ctlifiſalrntimunaturofüiniume
Glitl adercſeentatdengi anb⸗
Gcm deſonadden ner r
1Ahnddfoli c. Aſor e
Wſetoneetaeminzagnensventinit
ACuntNdinimadetininnddcernt
eoriti egnnfehhünlunt wn ume
nealie dden ne Clenohent
npintnandeznsr Aöninrdnn
Nrmpgiſircöitöcpglind m
ſsqunioſiminocanans RRã
ninſgſtmmimſüifimniptien

aci fitmuirlcſogtſenen Nanac

ponriten öenmn Colin Uanr lnni

ecnünmiongtine
kinialnSmrnns
no M itno inagimg
e gie
c Jadni rip rie
ſaſmiamtpinmi; ticii⸗
ami in ſimtni ſöanithe
Nacret ö igrj Gtninni nentt
colit m n lmni nock in
ea ſo otr biric nnom
TLwiiucmic ſutimng an
mnd oaoubleeinuin ninlgieni
Aric Onmwunpeg
1chon t mvu iwlt nns mm nm a
citn ait e imbnoc ao er nlsil

i. Nori ſut a inuane des t echiee

miai tcrtir detobenito nnimedar
bapent n ni d edd Kanr
õ Dande
git dovesd 2 nafiͤdenge
ReAnidedned igne adnd 4
Aidermlo indnanegli encren
õ ſeit
einmin n cnih
ſcc̃lo igsvnum i iin
unen Koneter itlütti 8
e em in dinne erd 8
de r Geliſe legidogini

dus Ang. de peꝛuſio in dicto ↄſilio quod ĩcipit do
mina chatcerina uᷓ ſẽure ſunpłr ꝙ aqn iuratũ ẽ ſuꝑ
gctu ſi nulato dʒ priꝰ peti abſolutio:loquitur tamẽ
qn unus ↄctus ſiłatur loco alteꝛiꝰ. dicit.n.ꝙ qui in
rauit ſe ſoluturum uſuras aut nõ uenire 5 ↄtractuʒ
pignoꝛaticiuʒ factũ in foꝛma uẽditionis imediate cũ
eſt abſolutus ꝓſequi põt ius ſuũ:qꝛ ta e iuramentũ
nõfir nat ꝓmiſſionẽ. Iẽ ſentit Yrc. ↄſilio. cclxxix.
do. A i. loquit᷑ hic muliũ ĩtricate: ⁊ uix põt elici peꝛ
eectas ſenſus:ſed expediendo omnia claꝛe pꝛocedam
ꝑ enumeꝛatiõeʒ caſuũ aui pnt in mã ↄtingeꝛc. MPꝛi
mus cãus ẽ qn ĩteꝛceſſit ſimulatio ex parte utriuſqʒ
ↄtrahentis ⁊ actũ fuit iteꝛ ꝑtes:ut taʒ vↄctus ꝙᷓ iura
mentũ eſſent ſimulata: ⁊ ĩterceſſit ſilatio ex iuſta cã:
puta ꝓpteꝛ iuſtuʒ timoꝛẽ uł debitoꝛ anxius iueniedi
mutuũ ↄcepit pignus in foꝛma uenditionis ⁊ cꝛedi
toꝛ lucꝛaretur fructus: ⁊ tũc ſiue ſubꝛoget᷑ in locum
alteꝛius otractus ſiue nõ:iuramentũ nõ obligat: qꝛ
detficit ↄſenſus ⁊ fuit iuſta cauſa ſimulãdi:ad hᷣ.c.i.
ꝙ ne. ca. x. l.fi. C. de nõ nu. pe. Secũdus caſus añ
iteꝛueniũt oĩa que ponunĩ ĩ pcedẽti caſu: ſʒ cã ſilan
di fuir iniuſta ? pꝛaua puta ut fraudaretur gabella
finxeꝛũt alium ↄctum ⁊ iuraueꝛũt uel ad deceptionẽ
alteꝛius:æ tũc eſt maius dubium:ſed dico h̊ caſu ad
ueꝛten dum ad foꝛnã iurãdi. Aut eniʒ iurat ſingula
ↄtẽta in inſto eſſe Va: ⁊ tũc incõtinẽti fuit ꝑiurus:
H in mẽte ↄcipeꝛet illa eſſe falſa: qꝛ ſimulatio itenno
nis ex iniuſta cã nõ excuſat:ut nõ.i.c.qð ĩteꝛogaſti
xxvij. di. ſicut contingit in illo qui pce ul pᷣcio coꝛ
ꝛuptus depoſuit falſũ de cꝛi. fal.c.i.Vñ nõ eʒ aud iri
alle ʒãs ſimulationẽ cũ fateat᷑ turpitudinc ſuam.ſ.ꝑ
iurium ꝓpꝛiũ.ð.c.iteꝛ dilectos cũ ſi. Si vo iurauit
nõ uenire õ illũ ↄtractũ quẽ ſiłabãt:⁊ tunc puto ꝙ;
iz grauit᷑ peccet quo ad deũ aſſumẽdo religioneʒ iu
ramẽeti iuanũ maxiĩe ad exceptionẽ alteꝛꝰ: m ſi trat
gredit᷑ nõ ĩcidit in ꝑiurium:quia nõ affuit itentio ſe
ob igãdi. unde reſpectu dei nõ exigit al ſe lutio ar.
in. d. c. tua de ſyon. æ qð nõ.gl..in.c.traꝝ de pꝛiuile.
=z archi.ĩ.d.c.qð ĩtꝛogaſti. Oʒ q ad foꝝ ↄtctioſũ
pelui iſte ſuare iuramẽtuʒ quatenus uenit in ſur piu
dicium ⁊ nõ iminet a e ꝑiculũ:qꝛ nõ debuit ↄfunde
re oꝛdinẽ reꝝ maxie ſpũalium ⁊ abuti iuramẽto ma
xime ad alteꝛiꝰ deceptionẽ. Unde nõ dʒ audiri hãc
turpitudinem allegans: ad h optime dictum.c. ꝙ in
tenogaſti: æ qð ibi nõ. ⁊ ꝑ gl.in. d.c. tua. Teꝛtius ca
ſus quando ſimulario cõtractus inteꝛuenit ex parte
utriuſqʒ ⁊? iuramẽtuʒ fuit pᷣſtitum ſuꝑ tali contractu
2z actũ fuit tacite nel expꝛeſſe: ut non ueniret contra
apparẽtem ↄctum. Sed in ueꝛitate ↄſeꝛuaret᷑ ↄctus
ueꝛus puta pignoꝛaticius: ⁊æ tunc abſqʒ dubio non
põt ↄuenire nõ petita abſolutõe:⁊ h̊ caſu ĩtellige ci
ctum ang. æ Fre. H. n. iuramẽtũ ſᷣm itentõem utriut
qʒ obligat ut nõ detegat᷑ ſimulatio æ ut reſeruemr
nerus ↄctus pignoraticius forte ut ſub iuſto uela
mine accipiat fructus loco uſure.un ꝑinde eſt ac ſi
iuraſſet ſoluere uſuras quo caſu nõ lʒ contraueniꝛe
non petita abſolutione ut in. c.i.?.c. debitoꝛes. S.
e. ⁊ iſte caſus iu dicio meo nõ hʒ dubium quãdo cõ
ſtat ꝙ iuramentũ ad h̊ fuit interpoſitum ut ↄctus
ſiatus fuet quo ad apparenuã: ⁊ ſic ut nõ detega

Kam contingat.

tur ſimulatio. Sy dubinʒ ẽ qͥd ſi iuamemũ fuir ſim
plicit᷑ pᷣſtitũ:⁊ nõ apparet qͥd ſenſerint cõtrabentes
circa iuramentum:⁊æ nõt.de hoc in ſequenti caſu.
Qaartus caſus qn ↄctus fuit ſilatus æ iuramentũ
fuit ſuꝑ eo pᷣſtitum ⁊ ꝙꝙᷓ poſſit ↄſtare de ſimulani
one ↄctus nõ tamẽ ↄſtat de ſimulatione iuramẽen ⁊
hunc caſum ꝛeputo dubium:puto tin dicendũ ꝙ qꝰ
ad totalẽ obſeruãtiã ↄctus ſimulati non obligat᷑ ex
iuꝛamẽto:qꝛ nõ ẽ pſumẽdum ꝙ ĩcõtinẽti ex inteꝛpo
ſitione iuramẽti noluerit ↄctũ ualeꝛe de quo actuʒ
eꝛat ut ñ tene:et miſi ex iteruallo iuraſſet:ut in ſchi di
xi poſt Oar. S in argumentis Sed quo ad obſer
uĩtiã ↄctus in apparenti donec ſeruet ꝙ tacite fuit
iter Zbentes actũ puto in foꝛo aĩe ſtandũ intenuõi
iuranus ꝑ ea que nõt Inn. in. c. uenicẽs ſupᷣ.æ.focit
.c. ſigmnificaſti de homi. In foꝛo vo cõtentioſo uti
fit iteꝛptatio ſᷣm ius:⁊ ex uarijs circũſtantijs:ut nõt
Inn. in. d. c. neniens aꝛbitroꝛ iuramentũ ligare:qꝛ
debe nus pſumere ꝙ noluerit abuti iuramento ar.

cc.eſtote.i. de re. iur. Item iuramentum bhʒ uiʒ clan

ſule ſi non ualet quod ago ut ago ualeat ut ualeꝛe
poteſt in. c.ad noſtram. cl.iij. S. e. z.l.cũ pꝛ..filius
mr̃em.ff.de le.ij.? utꝛobiqʒ bñ facit quod nõ.Cy.
i. d.l.ſi ex cautoe.C. ð ñ nu.pe.ubi ↄcludit ꝙ iurãs
nõ opponere exceptionẽ nõ numerate pecunic obii

gatur:ſʒ ſinplex renuntiatio nõ ualeat ergo in pro

poſuo ſi iuꝛamẽtum nõ obligat ad tota em obſciuã
tiã ↄctus ſilan ꝓpter ↄdictoem que inde oꝛiet ſal
tem obliget quo ad obſeruãtiã appaꝛentis Sↄcius.⸗
maxime qꝛ hͥ teneꝛe tutius ẽ ⁊æ viſiłus:⁊ hunc caſũ
nota: qꝛ ↄtingit quotidie.⁊ pᷣdictum caſum ĩtelligo
qñ ex iuſta cã ⁊ nõ ad decipicẽdũ t᷑tium facta fuit ſi
mulatio. als ſeruet᷑ qð ſupra dixi. Icdem mſſi alie ciu
cũ tantie ſuadeãt oppoſiiũ.Quiius caſus qn ſilatõ
eſt de uno Sctu ad aliũ gctum qui non poteſi ſerua
ri ſine teriu aie:uel ẽ Sð vonos moꝛes puta agiiur
ʒ.tus ſinoniacus:ſed aliud cõcipit᷑ æ iuratur.⁊ tũc
ex tali iura nento nõ tenet nec ad obſeruantiã tcta
lis ↄctus nec quo ad apparentiã exquo in obſerua
tione iminet peccatũ.lʒ.n.peccauerit iunc iurando
nõ tñ peccat Zueniẽdo:ut.xxij.q.iij.ꝑ totum facit
.c.fi.de pac. Sextus ⁊ ultimus caſus eſt qn ſilato
iterceſſit ex ꝑte iurãtis tin: ut qꝛ gerebat aliud ĩ coꝛ
de aliud in oꝛe uel uſus ẽ vbis duplicibꝰ callide iu
rãdo:⁊ tũc iuramẽtũ ĩtelligi ſm itẽtõem recipietis
2 ſic ðs uʒ reciꝑe ut ẽ tex:xxij.q.vV.c.quacũqʒ arte
2. F. his oĩbus. ¶ Ex pdictis remanet clare dubiũ
ſupra foꝛmatũ deciſũ.Cõſequenter ſubijcio qẽnem
quotidianã ⁊æ ualð utilẽ:nũquid in caſu hꝰ.c.⁊ ſiliũ
ubi iuramẽtũ aſtringit ↄ legis uel ſtatuti diſpõnem
iterpoſitũ audiat᷑ petens ab illo ſe abſolui bunc ctiã
articulũ diſputaui in.c.palle.? omiſſis ar.que for
maui ad utrãqʒ ꝑtem ſolum inſerã ſołenem. Et pꝰ
ſciẽdũ ꝙ; Fre.de ſenis dicto cõſilio.cclxxij.foꝛmãs
pũctũ quaſi ĩ ᷑minis nꝛis ꝙ ſtatuto ciuitatis caue
bat̃᷑ ꝙ certa ↄfeſſio ſiue ꝓmiſſio facta a filic fanuli
as ſine ↄſenſu patris nõ ualet ipſo iure enam ſi in
ratum fueꝛit:æ quidam filiuſſa.hᷣ non obſtante pꝛo
miſit æ iurauit concluſit iuramẽtum foꝛe obligatoꝛi
nn. Sed qꝛ iuramentum recipicns fecit ̊ foꝛmaʒ
x 2

fatuti ciuitatis ex cã edicti eni obtẽpare debuerat

2æ nõ cõuenire.viij.di.qꝗᷓ S ⁊.xi.q.iij.q reſiſtit nec ex
tranſgreſſione dʒ reportate cõmodũ ſʒ ponus puni
ri:qꝛ põt compelli ad relaxãdũ iuramẽtũ nec in hoc
uenit iurans iuramẽtũ immo petẽdo relaxationeʒ
iuramenti fatet᷑ ſe eſſe obligatũ iuramento ſicut ac
cidit iu eo qui fatet᷑ ſe iuraſſe ſolueꝛe uſuras qͥ obli
gatur iuramento:⁊ m põt peteꝛe relaxationem iura
menti. S.c.i.ſicut gꝰ ibi recipiens iuramentum ſuꝑ
re illicita qꝰ ad ſe cogitur relaxate iuramẽtum:ita h
fm eũ iuramentũ eꝛat illicitũ ex ꝑte ꝛecipiẽtis ꝓpteꝛ
ꝓhibitiõeʒ legis mũicipalis cui dʒ obtẽꝑare:ideʒ ni
det᷑ teneꝛe hic uin. dicens ꝙ in fmio huiꝰ.c. inram
tũ obligat mulieꝛẽ ad obſernãtiã pctꝰ:licʒ dʒ inſtaꝛe
ut abſoluat᷑.õriũ tʒ archi.i.c.q;uis de pac.li.vVj.ꝑ
voñ oio ibi poſitũ.do.An. hic aliteꝛ ſentit.dic eim
ꝙ ſi non arguit᷑ aliqua deceptio ꝗᷓ non habet in ſe
dolũ ãnexuʒ ſaltem pſumptũ nullũ competit ꝛemedi
um g iurametũ ꝑ quecũqʒ vᷣba loquat᷑ ſtatutũ. Sʒ
ubi deceptio argneꝛet᷑ ex Zᷣctu tũc habẽt ꝛemedia ſi
deceptio eſſet enoꝛmis ad h̊ͥ qð nõ.glo.S.in.c.ueni
ens. cũ iuribus ibi allegatis:⁊æ H qꝛ ẽ enoꝛmis pᷣſũi
tur dolus ⁊ ſubeſt cã ſic pᷣſumendi:nt.l.oẽs..lutiꝰ
.ff. de his ꝗᷓ in frau. credi.⁊.l.qui teſtamentũ de ꝓ
ba.⁊ qð ibi nõ.⁊ idẽ diẽ fi Zctus fieꝛet cuʒ viſimilꝛ
ↄſumpturo:ubi p̊ cõſtaret euidẽtia facti:qꝛ note rie
eſſet ꝓdigus uel ſibi ut ꝓdigo bonis eſſſz iterdictũ:
qꝛ hic aliqualis ẽ turpitudo ex ꝑte phentis qui mãʒ
dat cõſumpturo ad ꝓpriũ cõſumendũ ⁊ lex ex cõ le
gitima fraudẽ in talẽ pſumit:ut.ff. ꝓ emptõe.l.ſiqs
cũ ſciret ⁊.ff. ̊ mino.l.qð ſi minoꝛ.y.fi.⁊.ff.mãda
ti.l.ſi Vo nõ ꝛcmunerãdi.S. adoleſcẽs.idẽ dic ſi mu
tuaꝛet uel heꝛet cũ ꝑato ad luduʒ uel coꝛꝛupto no
torie in actu ludi ⁊ in uanitatibꝰ mulierũ.tũc eĩʒ fo
ꝛet ꝛemediũ adueꝛſus huiuſmõi iuramẽta peꝛ inra
ſuꝑius allegata ⁊ hec vᷣba ſatis placẽt:ut.j.latiꝰ di
cam.do. De.de ancha.iĩ.d.ꝛepetitõe.c.canenuʒ de
cõſti. apeꝛte nõ exprimit qͥd ſentiat in caſu qꝰ minõ
ſeu iurans nõ eſſʒ leſus:ſed attingit caſuʒ:in qꝰ int
nenit deceptio ⁊ ↄcludit illud qdð do. Ant.Et quia
ẽ caſus quotidianus ꝛecitabo prius ueꝛba ſua.foꝛ
