ut ibi nõ. Ego ĩ hac qõe ſoleo ſic diſtiguere: ꝙ
aut ex tenore ſñie apparet ꝙ index noluit oĩo li
gare nõ ↄparentẽ ĩ termio: ſine eſſet ĩpeditus ſi
ue nõ:⁊ talis ſñia nõ tenet tanqᷓ; ↄtinens enorẽ
intolerabilẽ de ſen. exco.per iuas:aut non ↄſtat
ex tenore ſnie:qꝛ index ſimpłr excõicanit nõ cõ
parentẽ in termino:⁊ aut ex aliquibꝰ uerbis põt
iudicis mens deprehẽdi:ui qꝛ dixit:ſi ↄtepſeris
uel ſi diſtuleris in termino ↄparere: ⁊ nõ erit ex
cõmunicatus:qꝛ qui nõ põt non contemnit nec
differt ut nõ. glo.in. ciquaʒ ſit de electio.lib.vj.
in nerbo diſtulerit. Aut non poteſt depꝛehendi

er tũe ñ ẽ excòicatus qꝗ ad deũ:ex q ñ delinqᷣt
de re iudi.c.i.li. V. Sʒ qꝛ pꝰ ad eccłam excõica
tio ĩiuſta ligat maxie qñ ẽ apparẽteꝛ iinſta pote
ait fieri abſolutio ſaltẽ ad cautelã:plus tñ ĩ ſubtii
lirate plʒ opi. Moſti.⁊? ſpe.nt dato ⁊ ꝓbato ipe
dimẽto fci nulla indigeat abſolutione:qꝛ non ni
det᷑ neriſile: ꝙ iudex noluerit enʒ ligare ar.c nt
nrm ꝓdeat ut eccle. bene.et ꝑ h̊ͥ puro idẽ dð.in
ſnia pape ⁊ foniꝰ:qꝛ ſñia hoc caſu ñ ifrigit ex ðᷣ
fectu ptanis ſed potiꝰ nolũtatiſ:q uolũtas.potiꝰ
dʒ preſumi in papa tãꝙᷓ inſtioꝛi ꝙᷓ in alio ar.xl.
di.c i.facit.c.in cãis de re iudi.ad..idẽ allega
tñ per Jo.an.põt rñderi ꝙ loqᷣtuꝛ:qn excoĩca
tus allegabat ipedimẽtũ ſʒ nõ ꝓbart:tunc a pᷣnci
pio abſoluit᷑ pſtira cautione:uel ille uolebat con
tẽdeꝛe de nullitate:facit.c.cũ olim de ꝛe indi.ubi
ſnia pape interlocutoria decernit᷑ nulla:ſi ex cix
cũſtatijs appaꝛet eũ fuiſſe ciꝛcũnentum uel umme
moarem. Hi. abb. - 4
eſtis ꝗ; timor̃ a
. B Per co. nerſe ꝑtis ſe ſubtis
bit:teſtificari cõpellii:adde ẽt in criali
Fm cõem intelleciũ:⁊ ſic aliqd adit ad.c.i.Sv.e.et
.c.dilectorũ j. eo. In pria deciſa ↄſultatio:i fs
rñſio:idi oſultatõi in qua diſtiguit:æ ʒ mebꝛuʒ
ꝓſeq̃t:ibi nerũ:cuius rñſũ modera:ibi niſi ⁊ ð
mũ queremẽ inſtruit:ibi ʒ.¶ Mõ. puino ꝙ no
toriũ nõ idiget teſtibꝰ:bᷣ itellige ꝓut plene nõ.iĩ
.c. ueſtra de coha. cle. æ mu..ij.q.i. maniſeſta.
WMõ. fo ꝙ i facto notoꝛio nõ diſtiguit᷑.an neget
s nuł ↄfiteat᷑ Ex qꝰ ifero ꝙ negatio ꝑtis nõ in
ficit notoriũ nec reddit rẽ dubiã: ut hic clare ꝓ
bat᷑:lʒ ſoleat ad hoc allegari dem Inno.i. c. tua
de coha. cleri. õ. tertio ꝙ in facto non no
torio ꝑ negationẽ ꝑtis res efficituꝛ dubia.unde
deuẽiri oʒ ad inſtructionẽ canſe. ¶ Nõ bonaʒ
limitatõeʒ ad iuꝛa que dicũt ꝙ ĩ crialibꝰteſtes ñ
cõpellũ non.n. ꝓcedũt:qñ niore aduerſe partis
ſe ſubtrahũt:nã tunc in odiuʒ ꝑtis comppellunt
nt hic:⁊ idẽ dicit Inno.ſi alireꝛ malicioſe ꝑ paꝛ
tẽ aduerſã a teſtionio retrabant᷑.j.c.ꝓxi.⁊ idermn
cõiteꝛ doc.qð plʒ eadẽ rõe:ſecus dicit abbas ſi
amore ꝑtis ſe ſubtrahãt: naʒ iſta la nullam men
tioneʒ facit de amore:qð nõ.ſed munc cõpellunt
deficiẽtibus alijs ꝓbationibꝰ:ur dixi.S.c.i.et ꝙ
lr̃a iſta pꝛocedat in crialibꝰ:tenẽt cõiter doc. qꝛ
loquit᷑ de nororio:⁊ cõiter delicta ⁊ non cõtiac
tus ſũt notoria ad h̊ qðᷣ nõ. Inno.i.c. ina pᷣal-
2 ꝓbat᷑ hoc ꝓcedeꝛ in crialibꝰ ẽt.j.c.ꝓxi 5
ibi ↄſtiterit:ꝙ malicia ꝑtis ũ pᷣſumit᷑ ex eo ꝙ te
ſtis ĩ criali teſtificari ñ uult:ſʒ oʒ ali᷑ ꝓbari:⁊ ni
di ꝙ dixi.S.c.i.¶ Mõ ibi paſſim ꝙ de iure ci
nili n fit diſtictio ĩ compulſiõe teſtiũ iter cãs ciui
les ⁊ criales:⁊ an res alit᷑ ꝓbari poſſit uel ne:⁊=
an impediat᷑ ꝑ aduerſariũ ł ñ ſʒ indiſticte pñt ↄ
pelli:⁊ nõbis h̊ qꝛ clare ĩ cinili iure h n ꝓbatur
nã.l.ſi qn. C.e.ti.⁊ aut᷑.ibi poſita loqᷣ nidemur
i ciuili:ſʒ idẽ ur̃ ĩ criali ur hic ur̃ iñ ꝙ pᷣmo mo
nẽdi ſt nt ſeiit h̊ Moſti.ff.de rabn exhi.l.locum
.F. exhiberi ¶ lo. ij. jrit. nunqd ſaltẽ ſñia ſit

¶ De ieſii. cogen.

neceſſaria ĩ notorio:⁊ ꝛndet ꝙ ſic:alij addũt èt
citationẽ: ego ꝛemitto ad nõ.in.d c. uꝛa:⁊ aliqͥd
dicã i. c. cũ olim de re iudi. ¶ Blo. finalis qrit
qũo cõſtabit ꝙ timoꝛ aduerſe ꝑtis ſe ſubtꝛabũt
rndet h̊ pᷣſumi eoipſo:ꝙ reqᷣſiti teſtificari nolũt
nõ. gl.et eã allegaui. S.c.i.et declaꝛa et reſtringe
ꝓut ibi dixi. S Jo.an.pꝰãtiquos foꝛmat h uti
le qõeʒ:cui incũbat onꝰ ꝓbãdi ꝙ vVitas alit᷑ pꝛo
bari n poſſit:et ut claꝛius iĩtelligas ntilitatẽ bniꝰ
qdis:ſcir̃᷑ debes ꝙ ut ↄcluſi.s.c.i.pᷣuilegiati nõ
opellũt:niſi qñ neꝛitas ali᷑ pbari ñn põt et idẽ ĩ
crialibꝰ regulaꝛit᷑:pone nũc i termis ꝑtẽ dicẽ rẽ
alit pbaꝛi ñ poſſe niſi ꝑ illos teſtes quos addu
cit:teſtes dicunt oppoſitum:qͥs hẽbit h ꝓbare.
Allegat᷑ actoꝛẽ:prĩo ꝙ ipſe ꝓbet:qꝛ ipe dicit
gcc.de renũ.ſuper hoc nã ſi diceremus ꝙ teſti
incũberet onꝰ ꝓbãdi:ẽet res ĩi magno ciꝛcnitu:ſi
qibet reſtis br̃er hoc ꝓbaꝛe. In ↄtꝛariũ allega
tur:qꝛ qui dicit ꝑ aliũ rẽ poſſe liqre excipit:pro
ber geipſe. ff. de ꝓba.l.iĩ exceptiõibus ⁊.l.i.ff.de
excep.facit.c.cũ eccłia de cã poſ.⁊ ꝓpᷣe.⁊ ſic tꝛã
ſit Jo. an. Dutar do.an.ꝙ i ciuili onꝰ ꝓbãdi
icũbat teſti:qꝛ fũdata ẽ pᷣſũtine intẽtio ꝓducẽtis
niſi teſtis ſit pᷣuilegiatꝰ:ĩ cꝛĩalib ueꝛo ꝓbet actoꝛ
qꝛ oporteꝛet actoꝛẽ oñdẽ cãʒ còpellẽdi:qð ſatis
plʒ:⁊ eredo poſſe dici:ꝙ ntroqʒ caſu ſtaret᷑ iura
mẽtro ipſius teſtis:an ꝛes ꝑ alios poſſit pꝛobaꝛi:
qꝛ ſicut pꝛoducẽs ſubmittit ſe ſuꝑ pᷣncipali iura
mẽto ipſiꝰteſtis:ita dʒ ſe ſubmitiẽ ſuꝑ iſto pᷣam
bulo:facit ꝙ ĩ ſili nõ.i.c.dilecto S.ti.ꝓxio. Itẽ
poſſet capi media uia:ut iudex ſũmarie ifoꝛmer
ſe ſuper hoc. Mi. ab.

2 Cãus. Cõpellit reſtis
„ Eruenit. illiꝰfraudẽ detegeꝛe qͥ
ad vᷣſario ꝓbatõis copia ſubtrahit:ſic

cõit᷑ ſũmat᷑. Sʒ ego ſũmo nõbiliꝰfʒ unũ ⁊?⁊ cõem
itellectũ.Cõpellũt᷑ teſtes ẽt in cꝛiali:quos accuſa
tus malicioſe accuſatoꝛi ſubiꝛaxit.h.d.cõis diui
lio: fa ibi HH ꝙꝙ ẽt in criali n pnt
teſtes ↄſtringi inramẽto: ut ñ deponãt ad idem
.c.cõſtitutꝰ.S.ti.ꝓxi.Eſt.n.ↄ bonos moꝛes in
ducer᷑ aliquos ad tacẽdã vitatẽ:cũ expediat rei
publice pcc̃a nocẽtũ ẽe nõ.ut ĩ.l.eũ qͥ nocerẽ.ff.
8 iniurijs ⁊.c.ut fame ð ſẽ.ex.unde lʒ alit᷑ teſtes
ſi cõpellãt:in malũ ẽ eos inꝛamẽto ad ñ teſtificã
dũ ↄſtrigẽ:⁊ H̊ ꝓbat hic tex in vᷣbo nemo dʒ:et
clariꝰ ĩ pal.c. cõſtitutis. ¶ Mõ co ꝙ appellatõe
inſtꝭoꝝ neniũt teſtes:nã inſtruũt cãm:merito ap
pellari pnñt inſtr̃a ad idẽ.l.i.ff.ðᷣ fide iſtꝛu.⁊.c.fo
ras.j.de.v.ſig.qð ꝓcedit ĩ lata ſignificatione:
ſecꝰ ubi mã ẽet ſtricta cũ aliud inſir̃a alið teſtes:
nnde nidemꝰꝙ pꝰpublicationẽ atteſſationũ piit
inſtt̃a ꝓduci:teſtes vo nõ nut ĩ.c.cñ dileciꝰ de fi
de inſtru. Et hoc infeꝛt᷑ ꝙ ſi da minꝰad ꝓduc
tionẽ inſtroꝝ ñ pñ̃t ꝓducl teſtes:facit.l.teſtium
C. e. ti. ? nide ĩ ſpe.in ti. ð dila.S. nidẽdũ.v.it
nõ:ubi p̊ tʒ ? Me.hic:ſũt.n.h̊ dinerſa nt in.c.
cũ Joãnes ðᷣ fide inſtrn.⁊ i.c. forte ĩ fine.xxiij.
.qq.iiij. ¶ Mõ eũ puniẽdũ qͥ pꝛobationes et ed
nocatos aduẽertario ſubirabii: cõcordat dictum

en .
icit aude
anilauſ
nn a
n ſ 4

endde⸗
hetſuitf ip ,
ſiritn tii AAn .
nutnuimui in eiil
ueAvntlsnin 1
lunrechbi lmnmmin
ekwu to elpanicii /
clcditr hak s ltnetu
Aostatcuntni wiudorgrc
nitituicidientbabinonds.
11 Kneit ſünn eene r
WV Cpoadlſttcks Cntnna ge
fwddmmniRiite Diati de
GNENNNacck cſrcse
NCNfrsnet Dan drs
Stülmtd rtis nniinn
Geindſßtetg dereftenamn
ntiiſtgijimiin
ſtininlnt thtin /an
5 ſeltiſn ſit ne
alnit anc⸗
Lonöͤthi eigieune .

.

poͤ feſe “H
ibin enn
itnmnicr
lſioů iſ er
netboe iie ul

4
?
di dnen e
Naltcieidt ſtitutis ¶ ueꝛo nũqd teſtis iſte qͥ iurauit ñ
gid ielnden aid .c. 9 nule uen nũd teſtis iſte qͥ iurau
i n brnen titl teſtificaꝛi ↄpellat ad deponendũ ſuꝑ pᷣncipali an
: ziene ateeg ſuꝑ malicioſa ſubtractõe ſen inductiõe facta per
ga ornt aduerſarium. Glo. fi. ponit tres opi.pᷣma ꝙ dʒ
iu S
4 Dbjof 9 Liclart fuare iuramẽtũ de deponendo dũtaxat ſuꝑ fꝛau
ias 4 ſg n n Pan e de: ſed fraude manifeſtata babetur pꝛo ꝓducto.
r inidr o itn Nõ ꝙ iſti ſolũ ſentũt nt habeat᷑ ꝓꝓdncto:?
voſſte , Ntſt ch Ai lout enr Ir di- 4 7
1 RZ te Urclnigirſen ſic ſi hꝛet aliũ teſtẽ in cã optinẽt.ſʒ hñ plʒ AVi.
in Mlij vgretſi ſz forte fʒ eũ deferet᷑ iuramtũ i ſupplemtũ ꝓba.
4 an übeinggaſi de ꝓcur. ex inſinuatione. qᷓſi ſentiat ꝙ non debʒ
4 — pr̃i ex toto ꝓ ꝓducto.⁊ dicit hic Dbi. ꝙ k ex
diſenſ iin N bac ſubtractõe oriat᷑ ſuſpicio ↄ ſubtrabẽtem ꝙ;
Erts aroppoli ot iniquã cãm foneat ñ tn ex p̊ dʒ ꝑdeꝛe cam ſi iuſti
rizwepe umczir ciam fonet ꝙ nõ. LZu in hoc uide ꝙ plene dixi ĩ
ar ſeieniſn hn hehen .d.c. conſtitutus: ⁊ dic nt ibi. ¶ Scda opint.
„ ilne din ẽt ſuꝑ pᷣncipali dʒ ↄpelli ad deponẽdũ. er
S ſiatſtgingnt tiam opi.ponit gloſ.ut ñ cõpellat᷑ deponeꝛe ſuꝑ
3 nnicei depher. Nyani pncipali ꝑ · c. dilectoꝝ:ſʒ ſuꝑ fꝛande ſic qᷓ manife
ſhef tüti oſriiten ſiata denunciabit᷑ iuramtũ nõ teneꝛi:et poſtea ſi
tn de alienctittl noluerit poterit deponere ſuꝑ pᷣncipali. Ego di
. 63 ncl ulutetiph tſiei co tenendo fam opi.ꝙ ↄpellet᷑ ſuꝑ ntroqʒ priꝰ
4 k en Paunngſini , tñ dʒ ↄſtare de malicia ſubtractionis ⁊ h̊ ĩ odiũ
iurit fitueßfir niigin fraudulenti ꝙ multũ bñ ꝓbat hec la:⁊ ſic intel
N iilg iaiiltunnt lexit H. e. Inno.Sẽ c.ꝓx.nã detegit ↄuentum de

N – ——— — ——

4 ntm mtcitcjlii t ⸗
renh mſ aymab nin
glis itmn tmilumnſinuiat⸗
lan mmiui linin pimkin
in oi ii, iimin ir ibn
tablr li iicalmmil go Ni
Nr n: mcir iun iode innne ivnen
elen o Ren

Lrnerit
ANragvtds Ca Wniit
õ
dtei Qein tsinticeſtal
Ndde —
ſos. ogaincflli

sornd mmtigi Npttt

K , n. En. n.boncson
cſm – cat ſe uidiſſe ꝙ tñ ñ ẽ ueꝝ:qr n dẽ qs actui pns
dut cpos dend uilaͤin niſi etiam intellexerit q̃d ibi agẽt:ut.l.coram.ff.
bher tun olihzern 4 mießi 8. v. ſig. ?.l. diẽ ꝓferre. J. corã de arbit. legitur
Zmmst t in d la aotit 2 nõ.in.c.eoꝝ xi.q iij.uide Jo.an.in.c. pñ̃tiuʒ
cliimi nitwam ſtom 3 teſti. li. vi. Ad iſtũ tex. dic vᷣbũ aſtãtib? lar
5 tigerb den e t ſeens go mõ capit ꝓ his q exibet corpꝰ? non ſenſum
iſctöſims. 6 n corpõeũ:ꝙ n ẽ ſic capiendũ qn a pᷣncipio teſtis
ckor Geniir eſtsn ſmnin t dixit ſe ſcire. 6 fo clericũ poſſe ↄuenire lai
1 it inſtin iiliſ, 4 cũ qͥ iniuriã cõporalẽ ſibi intulit et corã indice
S 66 65 Oerüilun n ecclłaſtico ꝓ h.c.cũ.ſit gnãle ⁊ q; ibi nõ.de foro
1s deᷓ iend goltins cõpe.⁊ ꝙ plus ẽ laici ad teſtionium deducti xnt
inie phim, ꝑ cẽſurã eccłaſticã ad teſtificad cõpelli. (r.
eoten n i önican⸗ 7 uẽ ꝙ cũ h̊ cã eẽt crialis iĩ debebãt teſtes com
ir duu e e ſuiin pelli. . e. dilectoꝝ. ¶ Bl. bic põit duas lecn. ad
mn de en tex. p faciẽdo ↄriũ.⁊ ad hũc tex.rũdet ꝙ potiuſ
imiiffrkiſtin ſzolſ ꝓbat ↄꝛiũ.nã cũ Dapa fuit ↄſultus de ininꝛia
en 4 2 ipe rũdeat ꝙ in rebꝰeccłaſticis ↄpellunĩ teſtes

ꝙ ipſos teſtes ñ aſtringit tãq; õ bonos mores
pſtitũ nt pᷣdixi ⁊ ꝓbat᷑ i.d.c. ↄſtitut.⁊ ꝙ ibi dixi
tetigi ẽt in.c. intimanit.S.ti. ꝓxi. Sed h̊.c.etiam
inducit de nono ut teſtes compellãtur iĩ criali ꝑꝑ
maliciam ꝑtis nbi als ñ ↄpellerentur:⁊ tetigi in
c.i.S. . hoc ẽt ꝓbo ꝑ.c.ſuꝑ eo.S.e.nbi ↄpelũt
in criali nbi ioꝛe aduerſe ꝑtis ſe ſubtꝛahut fõtiꝰ
H dicenð ſi ex aduerſarij malicia h̊ ↄtigit de con
fir: uti.uel inuti.cũ dilecta:æ hec bn notabis.
2 Caſus: Suꝑ ꝓbãda
Eruenit. ininria clerico illata
cogendi ſt᷑ teſtes. Ego ſummo gnãliuſ
gm aliã lecturã nõbiliorẽ ſic. Si res alit᷑ ꝓbari
non põt ẽt in cã criali cõpellẽdi ſt teſtes cõis di
niſio fa ibi ↄſulationi. Mõ pꝰ ibi multis laſtan
tibus ⁊ nidentibꝰ ꝙ teſtis in reddendo cãm ſui
dicti nõ ſufficit ꝙꝙ dicat ſe fuiſſe vntem niſi et di

Gins Chdſrs
irndereei

dat indirecte ad intelligẽdũ ꝙ ſuꝑ iinꝛia n com

ponedo ſoꝑ ſpᷣo crie: ODe iuramẽto ñ ẽ dubium

pelluntur ¶ Scðs intellectus eſt ꝙ hic MDapa
ſatis rũdeat ad q̃ſitũ:qꝛ ꝓſecutio iniurie clerici
ſatis pẽ t rõe ꝑſone dici res ecclaſtica:ſʒ dʒ itelli
gi ꝙ agebat ciuilit᷑ ð iniuria ꝓ ſuo inteꝛeſſe:pu
ta ad ipẽſas factas ⁊? oꝑas admiſſas.⁊ hãc lec.
nident tenẽ pe.⁊ ab.¶ Lertiã lec.ſentit ala.qui
Vr itelligẽ tex.qu teſtes gẽa łodio ſe ſubtrahũt
7 tũc ad tex.iĩ v.cleꝛici ſupplet maxie naꝛta
lec. ponit hic Inn. ꝙ hoc ſit ĩitroductũ i fauoꝛc
clericoꝝ:ne laicoꝝ iniuria remaneat impunita.
Ego pono quitã lec.quã ad iſtũ tex. ſẽſit Inn.
.S. e. c.i.pꝰ pᷣn qð loq̃t qñ agit᷑ crialit ⁊ alie ꝓ
batões deſũt:tũc.n.ne cria rẽaneãt ipunita ↄpel
lunt᷑ reſtes.⁊ ꝓ bh̊ tex.ibi ſi alit᷑ Vitas ⁊c̃. ſupple
maxie:qꝛ idẽ ĩ alijs:ſʒ maxie iĩ iſtis de quibꝰ qre
bat᷑:⁊æ ſᷣm hanc lec.bhabes h̊ caſum notabilem.
2 Caſus. Suꝑ ↄſãgui
Eter um. nitate ꝓbãda cogedi
ſũt teſtes. ſʒ mihi nõ plʒ h ſũmarinʒ:qꝛ
ſi bñ ponderet᷑ finis.c.nullũ ſpãle ponit ĩ coſan
guinitate ꝓbãda:cũ exigat ꝙ odio gẽa ⁊c.ideo
põt ſũmari ꝓut fämautes b. oſue
tudo põt ↄcurrẽ cũ iure cõi. Scõo nõ. ſᷣm In
no.i ſpũalibꝰ cãis teſtes eẽ cogẽdos.⁊ notabis
bñn h̊ dẽm:qꝛ nult extẽdẽ iſtũ tex. ex idẽtitate rõ
nis ad oẽs cas ſpũales. dicit Jo.an.ꝙ hoc dẽʒ
ꝓcederet ſi h̊ agebat᷑ ð ↄſãguinitate ꝓbãda ad
mr̃imoniũ ↄinngẽdñ uł diſiungẽdũ Si aũt qre
bat᷑ ð ↄſanguinitate ad ſucceſſionẽ ſen intelã de
ferẽdã uł indicẽ recuſãdũ nel his ſiłe: tũc ceſſat
hoc dictũ.q.d.qꝛ tũc nõ eſſi cã ſpũał:et ꝑ conſe
quẽs nõ recte extederet᷑ ad cãs ſpũales. Ego di
co ꝙ ẽt ſi ad pᷣmũ effectũ fuiſſʒ hic actũ:ñ tamẽ
colligit᷑ p dem Inn. qꝛ ſi bñ tex. põderet᷑ nõ dẽ
ſimpkr bᷣ teſtes i hac cã eſſe cogẽdos:ſi loquit
ditionalr ſicut fecit i.c.i.S.e.⁊ ĩ nlijs inribꝰ.ſ. ſi
gra uł odio ⁊c̃.⁊ ſic nulluʒ ſpãle ĩ effectu inducit

bic:ſʒ ð ↄſãguinitate mẽtionẽ fecit:qꝛ ſic fuit in

facto qſitũ. 5. m gl. iij. ꝗqᷓ dicit ꝙ eo ipo ꝙ;
ſe ſubtrahit pſumi ꝙ odio:ſʒ itellige ꝓut lanuſ
dixi. s.i. c i. ¶ Vltio nõ.gl. fi. intum ꝙ dꝛ de
odio extẽdit ẽt ad odiũ iuramẽti:ut ſũt miti qni
hnit ſolũ iuramentũ odio: ſecus dic ubi faceꝛent
ob renerẽtiam:ſicut multi boni u ri religioſi:ut
dixi in. c.i.S.e.⁊ nart⸗Lenuner
. aſus. Teſtis ſyno
Reter c. dalis qui coraʒ ordi
nario ſuꝑ matrimonio depoſuit nõ cõ
pellit inrare ſuꝑ eo corã delegato.̊ pꝰ. MDrop
ter ſuꝑueniẽtẽ infamiã a teſtionio ꝛepellit. fᷣo
põt tn ſi errauit ĩ ↄtinẽti nõ ex iteꝛuallo dẽʒ ſuũ
corrigẽ hoc tertio:ita cõit᷑ ſũmat᷑. Et qꝛ narijs
mõis itelligit᷑ poſſʒ alit᷑ ſũmari.ſʒ qꝛ bec ſũmatõ
gnãl põr ↄnẽire cuilibʒ ĩtellectui trãſeo pro nũc

cuũ cõi ſũmario.nã ex.j.dicẽdis patebit claꝛe in

tellectꝰ. tres ſũt ꝑtes q ꝑ ſe par:t¶ Mõ. p ꝙ
dã ſt teſteſ publici qͥ alio nocablło dñt ſynodaleſ
Et ꝓ hoꝝ itellectu ſcire öbes ꝙ qlʒ epᷣs dʒ con
ſtituẽ in ſynodo ſua aliquos niros idoneos peꝛ
totã dioceſim quos dʒ iuramento aſtringere ad
m i

denũciãdum ſibi uel ꝑ eũ miſſo qᷣcqd ꝑpenderit
fieri S uo luntatẽ dei ⁊ tota xpianitatẽ ꝙ ꝑtieat
ad iuriſditõm eccłiaſticã:ut hẽtur ĩ.c.eps i ſyno
do.xxxv. q.vVi. hinc appellant̃ ſynodales: qꝛ 2
ſtituebãt᷑ in ſinodo.publici nero qꝛ reip. fFuiunt
cuius inteꝛeſt:cria remaneãt impumta: ð ſen. ex.
ut fame. ¶ Mõ. fo ibi ul tno caplo ꝛc. ꝙ caplʒ
põt indicaꝛe ſuꝑ cã mr̃imoniali õ qð vꝛ rex.i.c.
accedẽetibꝰ ð exceſ.pla.⁊ in.c.i.ð oſan.⁊ affi.ubi
dr̃ ꝙ ̊ ꝑtinet ad dignitatẽ epalẽ. propter quod
doc.itelligũt iſtũ tex.ſede uacãte.j.de hereti.ad
abolendã:uł qñ h̊ hẽbat ↄſnetudo pᷣſcripta:⁊
cordat. ð. ti. px. albericꝰ. ¶ Mõ. bñ h dictum qꝙ
capłʒ ſuccedit ſede uacãte ẽt in cognitõe cãe mr̃i
monialis. Itẽ ꝙ ex ↄſuetudie pᷣſcripta põt hoc
ſpectare ad inferiorẽ epo lʒ Hoſt. in hᷣ ultio ſen
fit riũ ĩi.c.l̃as de reſti.ſpoli.ſʒj gl.ibi.tʒ pᷣmum
ſz nide ꝙ ibi dixi tenendo pᷣmũ dem bhic.⁊æ idem
doc.S.ti. ꝓx.albericus. Re ex tex. ʒʒ unũ in
tellectũ ar. op. qꝙ ex qꝰꝗs ſelł tulit teſtioniũ ĩi nna
cã ñ dʒ iteꝝ compelli ad teſiificãdũ coꝛã alio iu
dice:niſi ĩ defectũ ꝓbõnum:⁊ h̊ ne icurrat ples
inimicitias:⁊ forte ne incidat iĩ Srietatẽ:iux illłd
ſalomo:iĩ maltiloqo n effugies peccatũ.Ex quo
hẽs unũ caſũ:ꝙ recnſando teſtificaꝛi nõ pᷣſuma
tur hoc facẽ odio tore ⁊æc.⁊ ſic limita qð dixi ĩ
.c. i S. e. ¶ Mõ ulteriꝰar. bo. ? qᷓſi expſſũ:ꝙ ad
denunciatõʒ iſtoꝝ teſtiũ ſynodaliũ n fertur ſnia
cõdẽnatoria. naʒ ſi ſic eſſi ñ opoꝛtẽt ꝙ ireꝝ tãqᷓ;
teſtis vᷣpõerẽet:ſʒ prie atteſtatiões faceꝛẽt fide:cu
iuſ Zꝛiũ bic innit᷑.⁊ h̊ iðᷣ nõ.i.S.aliqn.uij.q.uij.
2 i.l.ea qð. C. ð aten. .. an oicemeC 1.5 ex
Fa pte in.O.huiuſmõi:qꝙ ꝑꝑ infamiã qs repelliẽ
ab officio pnblico:uide tex.in.c.inter dilectos
de exceſ. pꝛela.⁊ ĩ regła infamibꝰde re.iu. li Vj.
jd i notorio: uide Mar. i. l. ea. ff. ad. l. iuł. ꝛepe:
5 ꝙ teſtis ñ pot ex iteꝛuallo conigẽ dictũ
ſuũ:⁊ ẽ tex.ĩ h̊ͥ nalde nõbił:⁊æ quotidie allegatur
p legiſtas 7 cãoniſias. rend ba 7 tene mti
ꝙ ſi teſtis corrigit dictũ ſuũ incõtinẽti ñ hẽt do
cẽ de enoꝛe. Jð puto i pte ꝛenocãte ĩ cõtinẽti ꝰ
feſſiõʒ ſuã nide gl.nõ.i.c.apð.xxxij.q.i.⁊ i.c.cũ
i poſitionibus de iurein.li.vi.⁊ ſic limita.c.fi.ðᷣ
Pfeſ.⁊.l.erroꝛ.C.de iur.⁊ ſac.igno.ꝓbo h̊ rõe
difficiliꝰteſtis coꝛꝛigit eꝛꝛoꝛc ſuũ q; ꝑs ↄfeſſionẽ
ſuã:⁊ h propt᷑ timorẽ ſuboꝛnatõis:ar.h̊ iuncto
dicto.c.fi.ſʒ teſtiſ põt incontinẽti ñ docto de eꝛ
rore:gꝰ fõtiꝰps:ſacit.c.ex lꝛis ⁊ qð ibi nõ.ð di
nor. z. c. diuortiũ ð pe.di.i.dicit tũ młtuʒ.nõ.hᷣ
Inn. circa dictũ teſtis:ꝙ iudex dʒ diligent᷑ anẽ
dez mõʒ ⁊ cãʒ coꝛꝛectõis.j.de accu.cum dilecti.
2 niſi cognoſcat eũ ꝓbabiłꝛ ſe poſſe conigẽ ici
dat i ſuſpicionẽ ł uacillatõʒ. ff. de teſti.i teſtibus.
2 eadẽ rõe ⁊ ꝑ.d.c.cũ dilecti ið puto dicendum
ĩ pte Ateſſiõʒ ſuã icõtinẽti coꝛꝛigente:⁊ hec bene
nõ. ltio.hic nõ quẽ poſſe in eadẽ cã nedũ
i diuerſa deponẽ pluries g enndẽ nec ex boc pᷣ
ſumit᷑ inimicus.⁊ ſic hoc pᷣtextu poſſit repelli.et
qᷓ;ꝙᷓ iſte tex.loqᷓt in cinili tñ idẽ puto ĩ criali:cnʒ
iſti teſtes ſeu officiales ↄſtituãt᷑ pncipalꝛ ꝛatione

¶ De teſtib⸗ cogs.

delicti euitandi.? pro hoc uide bo.gl.iiij.q.iij.

F. itẽ ĩ criali ? quod dixi ĩ. c. f̃nitatis.s.ti.x.
hoc dico ꝑꝑ nõ.i.c. meminim de accu. —

añqᷓ; deſcendã ad gl. ut declaꝛem nãm iſtoꝝ teſti
um ſynodaliũ: qͥ hodie ut pluumũ ↄſtitnũt ĩ pꝑti
bus tuſcie ꝑ pkᷣates ſecłaꝛes ĩ qualʒ nicinia:nr.n.
q iſti ñ debeẽt dici teſtes cũ iurẽt ĩ abñtia ꝑtiũ
ʒ.c.ij. . ti. pxi.ſol. Inno. ut aꝛbitoꝛ metu Dꝛij:
dicit ꝙ iſti n ꝛepntant ꝓpe officiũ teſtiũ ſʒ offici
alium denunciatorũ: alł.ad hoc.C. de accu. l. eg
q̃ dẽ.ff. de re. eo.ꝗᷓ ſub tu.l. magis puto. F. cuiul
officio: ⁊? ſic trãſeunt cõit᷑ hic doc. Ego latiꝰatti
gens hanc mam pꝰ HBar. in. l.diuus.ff. de cuſt.
reo. dico ꝙ ꝓpꝛie iſte talis önũciatoꝛ ñ ẽ accuſa
toꝛ. hinc ẽ ꝙ in denunciatiõe ſen denũciationis
ꝓſecutõe ñ inſcribit ſe ad penã talionis:ut in.l.
ea qͥdẽ. C. de accu.⁊ in. c. ſuꝑ his de accu nec ẽ
proprie teſtis.pʒ ex eo:qꝛ iurat pus abnte pte.
Arẽ ſi eſſz teſtis n ꝓducẽt iteꝝ ut teſtis coꝛã ðle
gato ſʒ ſufficeꝛet atteſtatõ hita coꝛã oꝛdiaꝛio:ad
hoc.c.fi de ꝓba.⁊.c.cãm.S.ti.ꝓx.ſed ẽ potiꝰð
nunciatoꝛ hns offm de publico ad denunciãdũ.
2 põt t ł ↄpꝛehẽedi ſub inꝛibus diſponẽtibus de
denũciatoꝛe ſen denũciatiõe:qꝛ tꝛahit ad illoꝛuʒ
nãm: niſi qtenns het offm de publico: quod ex
multis ſẽtit Mar. in. d.l.dinns. Et de iſto denũ
ciatoꝛe quero de pluribus.pquis poſſit tales ðᷣ
nunciatoꝛes cõſtituere. QOicit Maꝛ. in. d. l. diuꝰ
ꝙ quilʒ iudex nel uniuerſitas ꝗᷓ het merum uel
mixtũ impeꝛiũ:ad hoc.l.i.O. quies.ff.ð of.pᷣfec.
nr. z. d.l. ea quidem. Ex q infero ꝙ lIʒ. c. eps in
ſynodo dicat epʒ ↄſtituer̃ in ſynodo tales denũ
ciatores:nihilominꝰↄſtituẽ põt e? ſynodũ ꝑ ſe.
2 idem in legato Dape:ar.i.c.ij. ð of.le.li.vVj.
æ idẽ in quolʒ ecclłiaſtico iudice hnite ex iure cõi
nel ſpali meꝝ aut mixiũ imperinʒ. nã iſti ↄſtituũt
quaſi ad coadinnandũ officinʒ iudicis: nt.d. y.
quies:quod nõ. ¶ Secundo qnero an iſtis de
nũciatoribus płe credat᷑. gl.i.d.F.aliqn dicit ꝙ
ſic ſi denunciant notoria.ſi uero aliud crimẽ nõ
credit᷑ eis niſi probent:alł.l.curioſi.C. de curi.
li xij.ſed glo.aꝑtiſſime tʒ Sriũ in.d.l.ea quideʒ
.Cde accu. dʒ eniʒ ſaltẽ probari notoriũ.⁊ idẽ
gl. ſentit in. d.l.i.de cuꝛio. Cy. in. d.l.ea quidem
multas recitat opi. ſʒ tandẽ breuit᷑ ipſe cõcludit
ꝙ buic officiali ſen nuncio cꝛedituꝛ de facto ſuo
ſibi cõmiſſo:puta ſi dicit ſe aliqueʒ citaſſe nel fe
ciſſe aliquid ex mãdato indicis:⁊ ſic itelligit oĩa
inra qᷓ uident᷑ Sria.ſʒ ſi refert maleficium alteriꝰ
ſibi ñ credit᷑ niſi probet:ut.d.l.diuus ⁊.l.curio
ſi Har.in.l.i.F. quies.ff. de of. pꝛefec.ur. hanc
opi tenuit:ſed in.d.l.dinus nbi latius attingit
mõm aliteꝛ diſtinguit. dicit enim qᷓdam eſſe male
ficia grauia:⁊ in iſtis non creditur denũciatoꝛi
bus:⁊ ſic loquuntnꝛ.l.dinus ⁊.l.ea quidem ⁊.l.
curioſi pꝛeal. Quedam ſunt maleficia non gꝛa
nia:⁊ tunc adueꝛtendũ qñqʒ ↄſtituitur denuntia
toꝛ ad denunciandum illum ꝙ ꝛe ipſa inuenit.
exẽplum mittit᷑ aliquis peꝛ ciuitatẽ ad ſcꝛutãdũ
ludentes nel portantes arma uel quid ſile: 2 tali

V l .
lu iͤ e
4 Kans, 14 rm
ſe Foliinn 4 ,
65 gul ial
ofuln ttic
umt icſeihi i
runmnn itumn ieh /,

Ne i i

Irtighlndi⸗
en tu Aic/ 4
iu pcmnnin Nüͤg
nniicſri t Nh ui n
mumunmt nrſis id /ta
Vemvuetirco egb ntin
tntni miiitcntns un ſtes
ckickertiſteci ſcoean
cklctellimrein Cdgne
aNin Gltd inmrin i
ſfconeprocivenitmtäini
temamctn lianie
Rlechwern n nali
Eiütfedarapranngisn
winiiſenänmnnn
Oibgorticsiizntn i
lgCnneinpidrſire
N Cineſlimi Aodig⸗
Nieliunlmnnme
oncinctiſtiif ili
ſſptirtſthlt teirii i
upcrttagj mlit n 4
n igore Hmen

AXKN

Eiefea Ciſiteieet

mam dis fideſdbio mni
1harkoyrhid in nnbtsninitg
R ſn inir iuhin 6
innſ qmig // firmmintn

miu ſij Brſti b Eirſpon

uur mnm a inim ai n le⸗
mmimwajtun i, Muin /
gafucr m mimnivifir min a/

Kni

mrni r /la fh r

ntdla & Mhchnn
nodo diar hh oimei n irode uies doſn
camtsmblonind Nne Rr dendie
1Umn negnd en hdenN
õ mneih
Aäüme miri matid ſancftii
un d nnanti d Nachcsn
ts ldſ! Deemd ndn inn
fondndd Nacki gad haig i

ſchde mnidl
Cthiasni herl dn
n Go agtlſinehoi UAlas

—

—W .cä

Co Aindtnn
1cion

Cde ao d mzli nobnion

Cfindla

ofliciali retferenti ſe ſic inneniſſe cꝛedit᷑: ita loqui
tur ſn eum. I. i. F. quies palle. facit.l. leuia. ff. de
accu. S vo officiak ñ mittit ad ꝛeferendum id
quod nider: ſ aliad ꝙ reperit ex andiin z fama
alio e: tunc iſtis officialibꝰ ñ cꝛedit᷑:ſʒ ꝓdeſt ni ꝑ
neniatar ad inſitiõeʒ: ut ꝓbat tex.i.d.:.diuus.
¶ibi plʒ pᷣmũ ⁊ ultunũ mbꝝ:ſʒ fm nõ uſqueqᷓ
qʒ. nullibi ei ꝓbat̃ ꝙ officiali credat᷑ de facto al

tertiꝰ. maxie ſi ẽ unus cũ nox uni uox nulli quo

ad condẽnatõeʒ:ut ĩ.c.q̊ͥ ex quadã.S. ti. ꝓxi.ubi
dr᷑ ꝙ uni teſti nõ credit ẽt ſi pſidiali pfulgeat di
gnitate: nec iura alł.ꝑ Har. ꝓbant quo ad h̊
ut iudex poſſit ad penam ꝑnenire ex ſola denun
ciatõe. poſſet tũ dici ꝙ nbi cõcurrerẽt duo.ſ.ꝙ
cria eſſent leuia ⁊ iſti officiales eẽnt plłlꝛes ꝙ cre
datur eis: 2 ſic uẽ iudicio meo uelle glo.nõ. iũc
to tex.in.l.ictus fuſtiuʒ.f̃ de his qͥ nõ.infa.q ꝑ
alios ad hoc n allegat ᷣm pᷣdicta puto temperã
dũ dictũ archi.i.d.c.eps:qͥ ſimpłꝛ tenuit ꝙ iſtis
officialibꝰ ñ credit᷑ niſi ꝓbet. S; formo h aliud

dubium nõ. nunqd iſti officiales ſen denunciato

res poſſint eſſe teſtes in crie denunciato. archi.
i. d.c.eps uĩ nelle ꝙ ille qͥ denunciat ñ poõt teſtiſi
cari: ſed alios ofſiciales poteꝛit ut teſtes adducẽ
Sed in orium aꝑte facit hec ſa ubi iſti ꝓducũt
corã delegato lʒ pus denunciaſſent ordinario.

Har.lʒ hãc.q.pᷣncipalꝛ ñ tractauerit ĩ.d.l i tũ

icident᷑ ſetit ꝙ ſic. Dicit eiʒ ꝙ ſi index ꝓceſſit ꝑ
inqſitõʒ ſuꝑ crie denunciato potit denunciãtem
admittẽ i teſtẽ: ⁊ ĩ H̊ differt ab accuſatore:qꝛ ipe
non admittereĩ in teſtẽ: ð ſimo. Iʒ heli h idem ni
dentur tacite ſentire doc hic: ſ̊ h indiſtincte ſen
tire mihi uẽ maxia iniquitas. nam teſtes maxime
in cꝛiali debent eẽ ſine oi ſuſpicione:ut in.c.fin.
de teſti. li. Vi. .l.ſciant cũcti.C. ð ꝓba.canoniʒa
ta. ij. q. Viij. ſciant. Sʒ iſti qͥ denunciãt ñ carent
ſuſpicione magna:cũ ueniãt puniedi ſi ñ ꝓbant
q̃ denuncianert ut d.i.i. C. de cuꝛio.facit tex.in
c.fi. de calũ tenebat Mar. in. d. l. dinus. nam Iʒ
ſe ñ inſcribãt ad penã talionis ut dictis inribus
pnniunt᷑ iñ pena eyordinaria. ut in iuribꝰ palle.
Müo g eredet᷑ eis cũ pᷣtendant inteſſe maximuʒ
facit ꝙ dixi in. c. inſuꝑ.S. ð teſti.? ꝙ nõ. Har.
in.l. deferre.ſf. ð iure fi. Jdeo dicẽʒ ſic:ꝙ in cã
in ꝗᷓ ꝓcedit᷑ nigore denunciationis eoꝝ illi q de

nuncianeẽt ñ pnt eẽ teſtes ſʒ alij ſic qͥ caꝛẽt dicta

ſuſpiciõe: ⁊ ſic ꝓcedit dictũ arcbi.ſʒ i alia iſtatia
puta qꝛ tunc agit᷑ corã delegato nel alio indice
non uigore hꝰdenunciatõis: æ tunc admittuntur
in teſtes. Ceſſat eĩ tunc ſuſpicionis cã:⁊ ita iudi

cio meo loqr hic multũ nõnter iſte tex.⁊ licet ni

deatur aliqualis ſuſpicio contra eos nigore de
nunciationis pᷣcedentis tñ illa ↄfundit rõne pu
blici off cij. cuins pᷣtextu fecer̃t.nec nũc expectãt
penã ſi delictũ ñ ꝓbat᷑. nã ut.S.dixi in leuibꝰcre

dit᷑ ſi ſt płes:ita nunc dʒ eis credi in magnis ſi

fer̃t teſnoniũ corã alio iudice.põt enĩ quis ferre
teſtioniũ in dinerſis inſtãtijs:ut in.c.cũ i tua.so.
ti. ꝓx.⁊ bec bñ nõ.qꝛ hactenus ꝑ alium non ita
ſt᷑ diſcuſſa.æ cũ hoc teéꝑamto puto intelligenda

Mre eren

nõ. in. c. in omni.S.ti.ꝓx.ubi denũcia tor admit
tit in teſte. nõ.n. nidenẽ ꝓcedẽ ubi denunciator
nenirer puniẽdus ſi non ꝓbaret. ltio ſcias
bic anteqꝙ; deſcẽdã ad gl ꝙ Har. i. d.l.dinꝰ po
ſnit ĩ hac mã magnã reſtrictionẽ. Dicit enim ꝙ;
iſti denũciatores nõ pñt denũciare illas ꝑſonas
3 quas teſtioniũ nõ ferũt ſen qs accuſare ñ piit
qꝛ hec denũciatio hʒ ni accuſatõis ⁊ teſtificatõis
ni. d.c.ĩ oi.Ego ñ puto h̊ neꝝ: qꝛ ut pᷣdixi h̊ ꝓ
prie nõ ẽ accuſatio lł teſtificatio:nec faciũt h ſpõ
te ſed neceſſitate ex debito officij. fateor tñ ꝙ ex
circũſtantijs minor fides eis adhbibebiĩ: puta ſi
eſſent inimici.dictũ tñ Har.ẽ equũ:ut ſicut nõ
tenent᷑ õ pꝛem uł ſiłes ꝑſonas:ita nec denũciare
nõ tm dictũ Dar.i pratica maxie pro limitatio
ne dicnt cebs. & Ma nenio ad gl.⁊ prio qrot
qᷓre iſti teſtes nõ iurãt corã ðᷣlegato:cũ nulli ſit
cꝛedẽdũ ſine iuramẽto. Glo.ij. vndʒ ꝙ ex eo:qꝛ
iuramtũ prio pſtitũ extẽdit᷑ ad totã illã cãꝗʒ corã
quocũqʒ tractet᷑.⁊ ex hᷣ ſetit gl.ꝙ iſti bñ debent
beponẽ corã öᷣlegato: ſʒ nõ ↄpellunt᷑ iurare. In
Sriũ facit tex ſequẽs dum dicit dũmõ alłr fides
⁊zc. Ex quo infert᷑:ꝙ ubi alit᷑ fides hr̃i nõ põt ⸗
pellunt iurare: qðᷣ nõ eſſz ſi inamẽtũ extenderet
ad totam cãm. Glo.ſequens ſupplet maxime.di
cit enim ꝙ ſicut reſtis qui ſemel iurauit nõ com
pellirur amplius iurare licet iteꝝ deponat:ita et
iſti teſtes publici. ¶ Hõ:prio ex ſilitudine gi. ꝙ
teſtis ſeł iurãs nõ dʒ iterũ ĩ eadẽ cã iurare:lʒ de
ponat corã alio iudice. Abb.nõ. dicit Sõrium:
ar.l.cũ apud ff iudi.ſol.ubi dr:ꝙ cautio ð ſtan
do iuri pſita corã uno indice nõ extenditur ad
alium ſi mutet᷑ indicium. ꝓcedit eꝛgo glo.ſᷣm eũ
qñ corã eodẽ iudice deponit:ſecꝰ ſi coram alio:
qð ſatis mihi placet: ⁊ ad h allego gl. ordinariã
que hoc ſentit in.l.fi. C. de teſti. dixi plenius in
c.pñtata.S. ti. ꝓxi. Sʒ credo ad intellectn.c.in
telligit ergo gloſatoꝛ ↄiungedo ſᷣm glo.iij.⁊.iiij
ꝙ iſti debent iterum deponere coram delegato:
ſed non iurare:niſi oriatur nonus articplus ad
quẽ iaramẽtũ pꝛius pᷣſitum nõ extendit᷑. Inno.
ponit hic duos intellectus: unũ qui ↄcordat cũ
glo. aliũ ꝙ iſti teſtes publici ex quo ſemel denun
ciauerũt nõ ↄpellant᷑ amplius ſuꝑ eodẽ:nec iura
re nec teſtimoniũ dicere in publico:niſi qꝙdo alij
teſtes nequeunt inueniri.⁊ hͥ ideo m eum: ne ꝑ
redditionem teſtimonij ſibi inimicos plures acqᷓ
rant.hoc ur̃᷑ placere do.an.⁊ addit aliã ꝛationeʒ
qꝛ piculũ poſſet eẽ teſti totiẽs ſuꝑ eoð deponen
do:ne incidat ĩ Sꝛietatẽ:ſʒ tu ad hoc nitãdũ nið
ꝙ dixi in. c. cum in ma..ii.ꝓxi.¶ Xertiaʒ lec.
pᷣncipalem ponit Moſt.qui dicit hac eẽ mentem
lre:teſtis ſynodalis qui ſeł teſtionium ſuum tulit
ãmodo nõ agit᷑ ſuꝑ eo inꝛaꝛe nec teſtificaꝛi dum
modo alit᷑ fides hꝛi poſſit als compelleret᷑ teſtifi
cari ſʒ nõ iurare niſi foꝛte nouus ſit aꝛticłs non
comphenſus in pꝰ iuramento:quo caſu compel
lit non ſolum teſtificari ſed etiam iurare.et hoc
ni placere Jo. an. zæ do. an. mihi nõ placet ſeq̃n
do dictũ ab. de qno..naʒ cũ teſtificent᷑ nunc in
m 2

¶ De teſtibꝰ cogé.

aſia iſtãtia corã alio indice. pᷣmũ inramtũ ſe ad
bunc cãum ñ extedit:ut plemiꝰ dixi in.d.c.pñta
ta. Itẽ ꝓvo alia efficaciſſima rõe. iſti teſtes pu
lici non ſt ꝓpᷣe teſtes:ut.S.dixi.ſʒ denuntiãt tã
ꝙᷓ officiales.cũ ergo nunc corã delegato depo
nat ut teſtes debẽt iteꝝ iurare:qꝛ ſe ad hũc caſũ
pᷣmuʒ iuramtauʒ ni extendit: maxie qꝛ teſtes debẽt
iurare cora ꝑrte.ut in. c.ij. S. ti. ꝓx. Et ꝓ h̊ nide
nõ. dictũ Inn. i. c. bõe de elec. ⁊æ bar.in..fi.ff. ð
q̃ſtio.ubi dicunt:teſtes qͥ depoſueꝛt ĩ inquiſitõne
gnãli in qua fuit aliquis noĩatꝰ nõ faciũt fidem
poſtea in inqſitone ſpãli S illum:ſʒ oʒ ꝙ iterum
iurent ⁊ öponãt ꝑte citate. Ad ið bo.tex.i.aut᷑.
de ſi.inſtr. S. i his ubi dẽ:ꝙ ſi vᷣtit᷑ in dubiũ an
inſtr᷑ʒ in iudicio ꝓductũ fuerit ↄfectũ ꝑ tabellio
nem aſſertũ dʒ ille notarius ſub inreiurando re
cognoſcere ſuũ inſtr̃jm:⁊ ſic nõ ſufficit pᷣmũ iura
mẽtũ. Inhereo g pᷣdicte opi.æ lec. Inn. latius
declarado: ꝙ ſi officiał ſeł denunciauit nõ opel
lir᷑ corã alio iudice nec deponẽ nec teſtificari rõ
nibꝰ pdictis: ſʒ i defectũ aliaꝝ probationũ ↄpel
lit᷑ iurare æ deponẽ.⁊ hoc ultra predicta probat
aptiſſime iſte tex.i.V. dũmõ qꝗͥ nenit exceptie ab
alio ꝙ dixerat de inramto:⁊æ capituꝛ ibi inramẽ
tum p depoſitiõe iurata ar.in.l.ſi qnãdo. C. de
teſti. ?2 C. ij. e. ti. ⁊ hẽs nunc declaratã pᷣmã ꝑtem
.C. E tenio ad faʒs ꝑtẽ æ queꝛo quar iſti teſtes
publici repellunĩ ꝓpteꝛ infamiã ſequẽtẽ ⁊ non pᷣ
cedentẽ. Glo. nittit᷑ ꝛndeꝛ in. V. ꝓpt infamiã di
cens ꝙ inſamia ſuꝑuenies nõ põt inficeꝛe teſtio
niũ als legitie pᷣſtitũ:qꝛ qð legirime fqʒ c ⁊c. Ad
nerte lIʒ h dẽʒ ſit ueꝝ in ſe:non tamẽ ſatiſſac lr̃e:
qꝛ ha lati loquit dicit eiz q; ꝓpieꝛ infamiã pᷣce
dentẽ ñ pnit ꝛepelli a teſtionio ꝑhibendo:⁊ ſic ñ
ĩpedit teſtioniũ ꝑhibendũ:ſi fuit an aſſumptum
offm pcta: qd ẽ S. c.teſtimonij. . ti. ꝓx. Inn. in
hoc multũ inſtat ⁊ iteꝛ ceteꝛa diẽ: ꝙ dꝛia int infa
miã pcedentẽ ⁊ ſequenteʒ cãtur ex eo:qꝛ ex quo
fnit ad officium infamis aſſumptus ur̃ diſpenſa
tum ſuꝑ infamia pcedente:iõ ñ dʒ ãplius repro
— * bari:ar.in.l.pomponiꝰft de ꝓcura:⁊.c.horꝛen
dus. xxxij. qꝗq v q̃ rõ ceſſat in infamia pcta poſt
offm aſſumptũ:imo grauiꝰ deliquit rõne officij:
ar. xi. q.iij. pcipue æ de noto magne. Mõ.bñ h
dẽm Innoc.uult.n.qꝙ ſuꝑior aſſumdo aliquem
inhabilẽ ad aliqðᷣ offin uĩ ſecũ diſpenſaſſe.⁊ idẽ
ſentit in. c. diuerſis falacijs de cle.ↄiu. ſʒ Srium
tennit in. c. ueniens de fi.pſ. Jo. in gl. ſuis fuit
ẽt ſibi Srius nã unũ tenuit ĩ.c.ſi qui ſine.lxxxi.
di. ⁊ aliud in.e.qui iĩ aliquo.li.di.NHoſtiẽ. hic nẽ
approbare dẽm Inno. hic ĩ notorio nel ſaltem
famoſo:ſecus in occulto:qꝛ tunc uẽ imputãdum
teſti qͥ hoc tacuit:ar.in eo qð le.⁊ nõ.in.c.expo
ſuiſti de cor. uicia.⁊ de pbẽ.cũ nõ ignoreſ. Nõ
hoc ultimũ ꝙ iputandũ ẽ ei qͥ afſumitur ad of
ficium publicum ſi non detegit inhabilitateʒ ſu
am occultã. ⁊ claxius ꝛperio h̊ tenẽ bar.in.l.ij.
C. ſi ſeꝛ.uel li ad decu. aſp.li.x.⁊ dicit ꝙ ex hᷣ
põt puniri per illũ tex.qð nõ.⁊ nide qð dico in
cr. ſciſcitat? ſyp. Sʒ quo ad primũ an uideqĩ

diſpenſatum nõ ſing. opi. Moſti.qꝛ poſſimꝰlimi

tare dictũ Jo. an. æ alioꝝ i. c.ij. de ſciſma qͥ dnt

ꝙ li fuit pmiſſa cãe cognitio ur̃ diſpenſatuʒ:als
ſecus. nã ̊ poſſet ꝓcedere ubi inhabilitas eſſet
notoꝛia nl famoſa:? ꝓ hoc allego gl.ſing. q hoc
tenuit in.d.c.q in aliquo:lʒ glo.tenuerit oriũ in

.d.c.ꝗᷓ ſine ſʒ ꝓ p dẽo multuʒ bene facit iſie tex.

2.l.baꝛbariꝰcum ibi nõ.ff. de of.pᷣto. qð bẽo ꝓ
idubitato q ad pᷣncipẽ ꝓmonetẽ:ſj quo ad infe
ioꝛẽ diſtingnerẽ an ſubeſſet cã diſpenſandi.? nẽ
diſpẽſaſſe:ne pᷣſumamus delictũ.aut nõ ſuberat
2 ſecꝰ: ꝓ h̊ qðᷣ nõ. Inn ·i.c.cũ ad mõaſteriuʒ de
ſia. regu. ppe.fi. ¶ Bl.anpe. colligit ifames
repellunt a denunciãdo. Tu diſtigue plenius ꝓ
ut dixi in. c.nonit. S. de indi.⁊ nõ.ij.q.i.ſi pecca
uerit. ⁊ ad hunc tex.dic ꝙ nñ ꝓbat dẽʒ gl. ſed ſo
lum ꝓbat ꝙꝙ infames repellunt᷑ a teſtionio:uel ꝙ
eccła non dʒ hĩẽe officiales infames.nã iſti qͥ ↄſti
tunnt᷑ debent ẽe vaciores iuſtioꝛes ⁊ hõeſtores
totiꝰpochie nbi 2ſtituunt:ut in.c.epᷣs i ſynodo
xxxvV. q. vj. ult ari qn teſtis dr̃ dẽʒ ſuũ
coꝛꝛigere incontinenti dat tres ſolones. MDꝛia
ꝙ b̊ faciat añꝙᷓ; oqᷓᷓ ꝑtibus. Scdðᷣa ꝙ bẽ con
ſiderandũ ex qualitate perſoue. Teꝛtio ꝛemittit
ad.l.continuus ⁊ ad.l.qð ait.⁊ ur̃ hoc ſenti ꝙ;
nullum actum ↄtrarium terpoſuit. Alij cx glo.
poſuerunt quaꝛtum intellectuʒ dicentes quod h̊
poteſt uſqʒ ad ſniam ſicut pꝛincipalis:quod non
plʒ Gof. ⁊ bñ:qꝛ principalis hoc nõ pot:niſi ꝓ
bet erroreʒs:ut in. d.c.fi. de confeſ.⁊.l.erꝛoꝛ pᷣal.
Quainto Inno. nõbilit diſtinguit: an teſtis uelit
corrigeꝛe dictum ſuuʒ an addeꝛe. p caſu hoc fa
ceꝛe põt anteqᷓ;ᷓ exeat ↄſpectum iudicis ſeu paꝛti
bus loquat᷑ ſi autem feceꝛit poſtea ſtabita⸗ pdic
to: qꝛ. in. c. ſicut de teſti. debilitatĩ tamẽ pmum ꝑ
Srium ſᷣm:qð bene nõbis. Si vo unlt aadeꝛe
hboc faciat antequã exeat cõſpectum indicis:⁊ li
cituʒ eſt huic.ſi ãt hoc faciat poſtq; potuit paꝛti
bus loqui audiendus eſt:ſed minoꝛ fides ſibi ad
hibeatur:ar. hic ⁊ ĩ aut᷑. de teſti. F. qꝛ vo. æ nota
bis bñ hãc dr̃iam.⁊ nide ciꝛca hoc qð dixi in.c.
per tuas g ti. ꝓxi. Hoſt. ur̃ inherere fe opi gl.
dicit eiʒ quicquid circa hoc dicat᷑ putat ipſe
hoc eſſe arbitrarium ↄſiderata qualitate ꝑſone
7 quantitate interualli colloquio ꝑtium ⁊ fliqs
ciꝛcunſtãtijs:⁊ iudex ſᷣm hoc quãdoqʒ coꝛꝛectio
nem admittet:quandoqʒ nõ.hec opi.ſatis mihi
placet. Quid enim ſi cã eſt inter uiles æ epᷣs nel
alia nõbilis perſona ꝓducit᷑ in teſtem:qͥ ex inteꝛ
nallo coꝛꝛigit dictuʒ ſuum:qꝛ melius recordat᷑:
debemus ne dicer̃ ꝙ pᷣſumatur corꝛuptus a uili
ruſtico.mime:ar.c.⁊ ſi queſtiões de ſimo.⁊ ma
xime ꝑ illã rfam. Ta magis ſciẽ potes quũta fi
des ſit teſtibns adhibenda de teſti.l.iij.⁊.iiii.q.
iij. ſi teſtes Go. in fi.op. tex. de.c.qð quis cõ
miſit. xxxv.q.ix.Nndet ꝙ non tangit hoc.⁊ de
hoc nide quod ibi nõ. in glo.i.illud enim loqui
tur ſᷣm Jo. an. in alienatione rei eccłaſtice inde
bite facta que renocatur etiaʒ ex interuallo peꝛ
ſucceſſorem ¶ Iſtud in teſte qui ꝓpter timorem

genkan
cern mnnein
irptiniiſt min
ſe rſceio acti o
Can ee n
ii,crettclunßnnn
ſodumi 4

rconu i

orrtaſ,nr )a.
pdit o imiaunanmutr
