tin nõ ur̃ ꝓcedeꝛe qꝛ lʒ pᷣncipalꝛ nõ tractet᷑ ð eo
rum cõmodo tamẽ afficiũt ad cam ꝓpter com
moditatẽ qᷓ eis ꝓuenit acceſſorie.ſpe.iĩ ti.de in
ſtꝛu. edi. ꝗ. poſtꝛ emo ał. S. iſtr̃m. v. qͥd de legata
rio ⁊ ĩ ti.de.teſte.O.i.vᷣ.itẽ ꝙ eſt taliſ.? pꝰmłia
ↄcludit ꝙ ſi ẽ qo ĩteꝛ heredẽ et legataꝛiũ ð lega
to nõ teſtificat legatariꝰ:qꝛ ẽ ꝓpᷣa nł ↄoſilis cã a
q̃ repellit᷑ dicto.c.pſonas. Si ãt ẽ qõ iter duos

cuiꝰ ſit hereditas:tcẽ põt eẽ teſis hec opinio ĩ nil

timo mẽbro corruit eadẽ rõe q̃ pᷣma ¶ Tertia
fuit opio dni Simonis uincẽtini quã hic refeꝛt
Joã an.dicebat.n.ſegatariũ admitti in teſtem:
ita ramẽ ꝙ nõ oĩmoda ſibi fides adhibeat᷑:qͥa
fario cõtigit eius lucrũ adducebat ꝙ hẽtur in
aut. de teſte. S. ſi vo dicat᷑ odioſus.Cõtra banc
opioneʒ aꝛguo ſic oĩbꝰteſtibꝰpõt aliquid ꝛeliqui
et nibilomin eos oↄfirmat᷑ et appꝛobatr teſtim.
ut.l. ſi qs ita ſcripkit ff. de re. du. ergo fides oĩ

(Grmper.

moda ẽ eis adhibẽda ał nõ poſſer ꝓbari teſtin
ar. l.ſi unꝰ. C. de teſta ¶ Quartã opionẽ ponit
B Jo. an. ꝙ ſi i oẽm enẽtũ teſtimonij ſui ðᷣbeat
legatũ:iũc legatar us admittit ĩ teſtẽ al ſi ĩ altexꝝ
euentũ im hẽat locũ dicta opi.dni ſimonis:⁊ fa
cit ſᷣm eũ ad nõ.in.l.nullus.ff.e.ubi diſtingnit ĩ
nẽditore an teneat᷑ de euictiõe nel nõ. Ite poit
Jo. an.i addi.ſpe.i dẽo v.itẽ ꝙ ẽ tał. N rimũ
mẽbꝝ ſue diſtinctõis nõ hʒ dubiũ. Cõtra ſʒ foc
qð.s dixi õ pcedẽtẽ opionẽ.dc mã nide ꝑ gl.et
HBar.ui.l.qui teſtamẽto.ff. ð teſta. nil tũ noui di
cũt nõ reducibile ad pᷣdicta:? v? Mart. ſentire
qðᷣ.S. dixi ſʒ erHin ẽ opi. Hal.i.l.dic
tantibꝰ. C ð teſta. ubi dicit ꝙ ſi ẽ qõ inter hꝛdẽ
7 legatariũ tũc legatariꝰnõ dʒ ec teſtis ſi vo iteꝛ
herede ⁊ aliuʒ tũc põt eẽ teſtis dũmõ ꝓreſteĩ
nõ itẽdit nt ex hoc aliqd ↄmodũ ſibi appliceiur
Sʒ p hoc arguo ſic:lʒ.n. ꝓteſteĩ ut ex hoc nõ ⸗
ſequat᷑ ↄmodũ nihilominꝰ affectus eſt ad cauſã
nide bo.tex.in.c.ꝑſonas.j.e.cũ ibi noratis.Et
ſuteſtm corrueret inſurgeret pᷣſumptio o euʒ in
ſuo legato rõe cnius lex ꝑmittit appellari: ut.l.a
ſnia.ff. ð appel. breuier puio ꝙ ſi teſtm apper ĩ
ſcripiis ita ꝙ nõ capit totaliter eſſennã a cictis
teſtiũ ũc admirtunt᷑ legatarij ad ꝓbauonẽ et 9
firmationẽ teſtamenti: iia loquunt᷑ ꝓprie iura 4
admittũt legatarios i teſtes pʒ iſti. ð. teſta. ordi.ĩ
pn. uſqʒ ad illu.ꝗ. egatarij 2.d.l.qui teſiõ ⁊ dẽa
.l. dictãtibꝰ. Et rõ admuſſiõis ẽ młiup ex. pꝰ qꝛ ñ
agit᷑ pᷣncipałr de iure eoꝝ:ut.d. S. egatarijs.ſᷣo
qꝛ nõ pᷣſumit ð facili corruptio in.vij. teſtibns.
inſti.i loco palle.ʒꝰ qꝛ hinit ſecũ pᷣſũpnonẽ ſcrip
ture maxie publice ⁊ ſingłoꝝ q̃ oliʒ iprimebãtur
ſi ubi deeſt ſcriptura:ita ꝙ ſuã eſſetiã capit tora
le teſtm ex dẽis ieſtũ:tũc puto iloꝝ oca nõ ſuffi
cere qꝛ ſuſpecti ſũt:ſicut notarius eſt ſuſpectꝰ cũ
aſcribit ſibi legatum in teſtamento. C. ð his qui
ſibi in teſta. aſcrip.l.ij.z.l.ſi quis legatum.ff.de
fal.⁊ hoc intellige quando in alterum enentum
tantum ſunt habituri legatu am ſi in om
nem euentum indiſtincte poſſunt eſſe teſtes cum
queſtio eſt inter alios:quia nil tunc ibi repugnat
Alia qõ eſt in uẽditoꝛe nũquid poſſit eſſe teſtis
in cauſa emptoris. Inno ſupra c.iij.? glo. ĩ.l.
nullus.ff. de teſtibꝰ.ſentit ꝙ non:ubi tenetur de
euictione alł ſecus.do. An. putat ꝙ etiaʒ ubi nõ
tenetur de euictione non admittitur ſen dicium
ſuũ nõ eſt integrum ſi admittatur qꝛ ueriſimile
ẽ ꝙ affectat tenẽ id qð egit:ſicut diciiur ĩ pꝛoſo
neta:ut ĩ aut.ð reſte. . ſi vo ⁊ nõ.iĩ.c.fi.e.ii.lib.
Vi. ð quo ĩ ſpe.eę.ii.ꝗ.i.vV.q̃d ð ueditore:ubi is
ſetit Jo. an. ? Ja. de ra ſaus poſſet dici ꝙ ſibi
adhibeatur fides 'ᷣm qualitatem perſone z cãe

ar. eorum que nõ. in capitu. litteꝛis. .eo. iſti enĩ

proſonete communiter ſunt infimi ſtatus er ali
qua lucra ſectantur ex ualiditate contractus:
que omnia ceſſant in perſona omnino integꝛa:
maxime in defectum aliorum teſtium argumen
tum bonum in capitulo cum dilecti cum gloſs.
ſua ſupra de electio.et.j.tiiu.proximo.c.ft.
4

( Ex bis infert᷑ ad cõſiłe; qõnem quid ĩi dona
toꝛe quidã dicũt ur hic refert Jo. an. ꝙ idone⸗
reſtis qꝛ nõ tenet᷑ de nictiõe..de dona.l.ariſto.
F. fi. E. ð euic. l..ij. ¶ Ziuidã ut Plac. Ja.
de ar. qꝛ nõ ẽ idone ĩeſtis cꝰ iteꝛeſſe põt:ſʒ iſtiꝰ
itereſt: qdᷣ pʒ qꝛ perſoale pactũ trãſmitiit i dono
taꝛiũ.ff. de pac.ſi ibi.ꝗ.ſi pactũ. Itẽ donãs affe
ctat nalere qð agit:⁊ hec rõ repellit ꝓſonetã for
tius dʒ repellere donatoꝛc. Et hac rõne dicũt pᷣ
fati doc.ꝙ cedẽs nõ teſtificat ꝓ ceſſionario:fac
ff ne nis fi. ei.l.i.F. i.? ſʒ hoc dicit Jo. an.iuti
le eſſe cõſiliũ qð dat Spe.iĩ ti.ð ꝓch ĩ fi.nbi diẽ
ꝙ ille qui ñ hʒ ſuꝑ ðbuo ſuo niſi unũ teſtẽ cedat
actionẽ ⁊ cũ illo teſtificet ꝓ ceſſonario Ego di
ſtinguerẽ ĩ urroq; dubio ꝓut dixi ĩ pꝛecedẽti:nt
ſi nullũ itereſſe pᷣtẽdit ſit arbitraria qta ſibi fiðᷣſ
ſit adhibẽ da ᷣm qualitarẽ ꝑſonaxꝝ. ar. in. c. ⁊ ſi
qõnes de ſimo. ⁊ eoꝝ q notãt doc.i.c.cũ parati
de appel. ¶ Dubitat etiã ĩ ſocio an poſſit teſtili
cari pꝛo ſocio. Inno. i. c. ij. eo. ? Jo. an. hic
diſtiguũt ꝙ aut eſt ſocius omniũ bonoꝝ ⁊ ad
mittit qꝛ eiꝰitereſt. Si ãt ẽ ſociꝰreſpeciu ꝑtis im
tẽ põt teſtificaꝛi ſuꝑ ꝑte ſocij:qꝛ ex h̊ nulũ cõmo
dũ ſetit.ff.ſi ꝑs here.pe.l.i.quinimo ego dicerẽ
boc ꝓcedere ĩ qᷓtũ habet᷑ reſpectꝰ an ĩterſit ipiꝰ
prꝛicipa? uel fario. Sʒ reſpectu dilectiõis ⁊ affe
ctiõis diſtiguerẽ: utrũ ſu ſocietas tał qᷓ faciebat
eos ſił hitare nel erat maxima familiaritas inter
eos ⁊ tũc credat᷑ plus nel minꝰ ꝓ ſocio ſᷣm ꝗita
tẽ amicitie nel actiõis ⁊ utrũ ſit cã criminalis uł
ciuilis:ut g̊ diſtixi ĩ qõne uniuerlſitatis:? ut legit
2 nõ.i.c.ſup pꝛndẽtiã.xiiij.q.ii¶ ¶ Querit᷑ nlte
rius p̊ habẽt᷑ de ꝓcuratore ad cam: ut nõ poſſit
eſſe teſtis quid de ſolli itatoꝛe quid de adherẽte
dic ꝙ repellũt᷑ qꝛ oẽs affciũt̃ ad cãʒ.j.e.c.fi.li.X
vi. cũ ibi nõt:⁊ tenẽt dñi ðᷣ ro. deciſio.ceclxxiij.
2. clix. ES ltio qᷓrit᷑ quid de naſallo nũquid ad
minaĩt᷑ ĩ cã dñi:q̃dã ꝙ nõ.ar.c.accedẽs ut lit.ñ
ote. de qꝰĩ Spe.eo. ti. F. i. V. ſed nũquid uaſallꝰ
Jo. an.ibi ĩ qddi.diẽ ↄſideꝛãdas qᷓitates dni et
naſalli ? m boc qnqʒ ceſſabit ſuſpitio qnqʒ nõ
foꝛte. n. dus ẽ potẽs ⁊ ſoler ſeuire ĩ eos: qui nõ
dicũt rẽ ſibi gratã ⁊ ſic de ſi bns multas ↄſiłes
qõnes ĩ quibus nerſat᷑ affecuio teſtiũ nið ĩ Spe.
eo. ti. Fi.?⁊ ꝑ Cy.ĩ. ¶eos. C. e. l. etiã e. ri. v. qd
de uxoꝛe ? marito. Itẽ quid de ſubditis alicuiꝰ
dñi nel mercenarijs ⁊ ſic de ſilibus nide aliquid
ꝑ glo.i.c.his.j.e.ti¶ ¶ Quid de amico nidð.iij.
q.v. c.ij. ?⁊ ꝑ Ey. ubi S plene ꝑ Spe. i loco pal.
ubi uið quid ãt de iudice aduocato ⁊ nõrio cãe
dicam in c. cum a nobis.j. eo. Nico.ab.
— Hec decreta.reputa
X Parte. tuꝛ foꝛtis ⁊ ẽ fʒ Jo.
an.⁊ diẽ ꝙ dã gl.eã trãſiuerũt q̃ſi eiꝰ
dubia non niderẽt. Aliqui nil glo ſanerũt in ea
ut hona gnida a etinus. do. An. dicit nec ip
ſe Jo. an. itellectũ decre. penitꝰ illucidauit qcq̃d
ſit decꝛetalis hec hʒ aliquos nõbiles aꝛiculos
ur. . patebit ? ſtatim deo duce nidebimus quis
meliꝰ attigit dubia decre/Et pᷣmo ſcias ꝙ ab.

¶ He teſti.

ſũmabat ſic deere.exceptio õ teſtes ẽ pꝰ publica
tiõem dictoꝝ teſtiũ ẽda. Jo. an dicit hãc
ſũmatõem falſã. a h pbano poſſit differri
iĩ illud tps ꝓbatio iñ exceptiõis ) ꝑſonas n:ſʒ
dʒ fieꝛi ãte publicatõem:ut ĩ.c.pninũ.j.e.ipſe at
Jo.an.ſũmat ſic. Mrobatio excepiiõis ꝓpoſi
te p teſtes differri põt pꝰpublicatõeʒ arteſtatõuʒ
Ego multũ miꝛoꝛ de bac ſũmatõe Jo. an. ꝗ lʒ
ſit va ĩ ſe nullomõ ſũmat lrã cũ i ſumario ð ↄtẽ
tiſ in tex. nulla fiat mẽtio æ admirari nõ ſufficio
cũ ipſe Jo.an.lõge meliꝰ alijs ſolitꝰ ſit cõpedio
ſe ⁊ elegãter ſũmare tex.ado ut cõiter doc.ſeqn
tes ſoleant cũ ſuis ſũmarijs traſire. Sed nemo
põt eſſe Job: ut nõ erret ĩ dictis ſuis:ut ipᷣemet
Jo. an. dicit in phemio nonelle ſuꝑ ſexto.do.
An. ſʒ ĩtellectũ qͥ ſibi nidet᷑ neꝛꝰ ſũmat ſic appel
latio q ad finem exceptiõis ↄſeqẽde n iuſtificat᷑:
ſolo exceptiõis obieciu uł ꝓbatiõis oblatione
qꝰ ad finẽ ãt deuoluedi ſic.hec ſũmatio nera 6 ĩ
ſe: Et meliꝰ ꝓbat ex his q̃ le.? nõ.i.c.ĩterpoſita
.. de appel cui meliꝰ ↄgꝛuit qᷓ; H. Mã nil atũgit
ð mã hꝰ ti. nec diſcutiĩ hic pncipalr uirtꝰappella
tiõis: ſed exceptionis teſtes ꝓpoſite:iõ ſũmo
ſic breuit᷑. Si exceptio legitia oppoſita S ꝑſõas
reſtiũ nõ admittit᷑ licite appellat᷑ hoc dieit ſʒ lec.
Jo. an.q hodie cõiter approbat᷑ ul alit᷑ ſm lec.
quã pono ſi ꝓbatio exceptõis oppoſue õ teſtẽ
ꝓductũ nõ admittit᷑ anteq; dictuʒ teſtis ꝛecipiat
ĩ caſu q admitii debuit licite appellatuꝛ hoc di
cit. Hiuidit decre. pncipałr ĩ duas ptes.iĩ p
ma poit᷑ qrela.i fa mãdatum:ibi mãdamꝰ. pᷣma
facit qnqʒ. pᷣma nãqʒ cãm iuſtificat. fa ibi miles
põit foꝛmã ipetrati reſcripti nicia nõnteꝛ expmẽ
do.teꝛtia ibi rãdẽ.põit ꝓceſſuʒ poſtea ex eo ſecu
tũ.q̃rra ibi nibilominus narrat ſniam.quita ibi
quã nũc põit enẽtũ pꝰſniam. Secũda pᷣncipalis
ſubdinidit᷑ ĩ tres.pꝰ iſtruit indices:ſi narrata peꝛ
pᷣſoyteꝝ ſũt va. Scðᷣa ibi ſi nõ ſũt va ibi ſi vo.
Teꝛtõ põir clanſulã ↄſuetã S ꝑſõas teſtiũ:ibi te
ſes⸗ Ms wi cãonice fuiſſe adeptꝰæc. ꝙ ſiẽ li
bellus ĩ poſſeſſorio ñ alteꝛat᷑ ꝑꝑ narrationeʒ ꝓ
prietatis:ut in.c.ex ꝑte.b.de fo.cõpe:⁊ qð ibi
dixi ita libellus ſuꝑ ꝛenocatiõe attentati pꝰappel
lationẽ. Mã iſte narrabat ſe eccłam fniſſe cãoni
ce adeptũ ac eã.xxx.ãnis pacifice poſſediſſe nec
ꝑ hboc grauatur onere ꝓbãdi. 15 fo ⁊ tene
mẽti ꝙ lr̃e ĩpetrate ꝑ laicum ↄ cleꝛicũ nt pᷣnetuꝛ
beneficio ꝛõne defectꝰuł delicti nõ ſũt ipᷣo iur̃ nł
le ac ẽt ualebit inditiũ iteꝛ eos ſuꝑ hoc agiratũ.
Mäd ãt a p n potuiſſent elidi exceptõis cõ
flictu: dicã cũ glo.i. ¶ Mõ. ttio duas cãs ſuffi
ciẽtes ẽt diſtꝛibutie ut clericꝰpᷣuet᷑ bficio ſuo.pᷣ
ma ſi pꝛ cłici imediate admiſtꝛauit ĩ illo bñficio
q;tũcũqʒ ſit legitimꝰne nideat᷑ nõꝛi ſucceſſio in
eccła dei. Secꝰſi alia peꝛſona fuit itermedia et ſᷣ
caſus ẽ clarꝰ:de q dicẽdũ ĩ.c.ex trãſmiſſa de fi.
pſ. ¶ Secũdus caſus nõbil ẽ cũ publice detinet
ↄcubinã facit optime.xxxij.di.nullus ⁊.c.pꝛeter
æ. . de coha. cle. nꝛa. Quid ãt ſi occulie detinet
nel cõmiſit ſimplicẽ foꝛnicaiionem.nide glo.i.c.

eckh ie bign

rprli N! .
ipccüſttiitwa in dsnn
zugtfu mb ifn
Ainkunlowinicld,
ſiil crifcotrt.
nittnt Mande
Fmmnti anbn wu
Ininefothtandntan
ISinidenmAdden
Fikichnfatig tüctun
Gidrimärſiciiicn
NNaandrden
DNfactmtrtgmmur
numtitgtlnſ
aſicnktiimeg
tnigilekanin
Glgititſ t⸗
Mhgnii:
4 ge nntſe⸗
kaneſie

loſij jipyz
Ml orini ,

4.
E

„7
W

leg

lin ci Ui

Geniin 1.

“
Monllsnn, „i

ſoohies; gtül

Klenmians,eſe hoſcreid ſuno
1an Oauto kgnn odoſn n
1noaunmi iar peln boe Geigle
mi onrt cö prnbii feli in l,
vwſMd nyiz gynſrſ
iummi mNin nlp nyir
unm anur arapnliu or,
Muti omm puf, uus mui
ifanitimmti nichm; nn
mm nigz din uſifcat ,a biints
penmi ſeccion vica onaerpne
ide ol peeſinpoſtener cn
btominns artu ſian uind
1cititltian. Vecbca pnhheis
es. Kron cesſinun an den
a Sdaiiind ſi ſildo.
dunſdn gſeh ) Nn güir⸗
aonit uiſ eeti ſün
Ccſoro itni Mnannnncnih
Nie ed deid cei 6
ſbelus o, mden Imentat oope

Nie õ

ſeee
Me. fe NMllene
irm l Poͦſotre⸗

. ic „,
ſripotencet⸗ ilo ifo

5
trendi
godia eſn tet

eiti imltuin
cſus idl e Lt

maximianꝰ.lxxxi.di.q dicit cõiter teneri cleꝛicũ
nõ deponẽdũ ꝓ ſimplici fornicatõe:ſed ĩ Sↄꝛium
uide text. aptum ĩ. c. a młtis de eta.? qli.æ plene
dixi in.c.at ſi clerici de iudi.dic uit r(5r.
qᷓꝛto bonum tex a pꝛio.ꝙ Iʒ laici nõ teſtificẽt ⸗
clericũ cũ agit᷑ crialꝛ:ut ĩ.c.ðᷣ ceteꝛo.j.e.ſecꝰtũ ẽ
cũ agit᷑ de crie ciuiliter ẽt ſi agat ad pᷣuationeʒ
beneficij facit optie.c.tã ſiis.j.e.⁊ ꝙ le.⁊ nõtuꝛ
i. c. qm.S.e.h.n.nõ repellunt᷑ iſti qꝛ laici:ſed q̃a
infames ⁊2 nõbiles.i.hntes notam cꝛimis. Et ex
pᷣ ⁊ ex tex.nõ ꝙ ifames ẽt ifamia facti repellunt
a teſtimonio ꝙ an ꝓcedat idiſticte aliqᷣd tetigi ĩ
c. licet de proba. dicam latiꝰ i.c. teſtioniũ.j.e.ti.
Mõ ꝙ latꝛones ? raptores differũt a fuꝛibꝰ. et
dic ꝙ fuꝛes ꝓpᷣe dicunt᷑ qͥ fuꝛant᷑ ĩ occulto ⁊ ſin
uiolẽtia ĩ aut. ſed nouo inre. C. o ſer. fu. Latꝛo
nes qui in pnblico ſtãtes in ſtratis publicis.l.ca
pitaliũ.J. famoſos.ff.de penis. Raptoꝛes dicũ
tuꝛ ꝗͥ rem rapiunt niolenter ſiue in publico ſine
occulto.ff.ui bo. rap.ꝑ totũ uñ oĩs raptor ẽ fur
ſed grauiꝰpeccat rõne uiolẽtie.nide bonum tex.
cũñ glo.xiiij.q.vV. penale ⁊ iſti.ui.bo.rap.in pᷣn.
Hãõ ibi ĩ cã alia fuiſſent ð ꝑiurio ⁊c̃.ꝙ ↄuic
tus de ꝑiuꝛio ĩ una cã ꝓbat᷑ ꝑiuꝛꝰ ĩ qlʒ alia nec
admiti dʒ ampliꝰ ad teſtimoniũ uide bonũ tex.
i.c.paruuli.xxij.q.v.facit.c.teſtimonium.j.e.
Et ꝓ p̃mo dẽo nide vreð.cõſi.xxiij.ubi tenet.
hoc aꝑte ſẽtit Inno.i.c.q̃lit᷑ ⁊ qñ.ij.de accu.in
ult. colũ. Ex hoc hẽs caſũ ĩ quo acta ĩ nno iudi
cio faciũt fidẽ ĩ alio ẽt ĩter alias ꝑſonas ⁊ h̊ iðᷣo
ↄtrigit qꝛ ſñia ẽ coꝛporis afflictia.un ſeq̃t ipʒ
corpꝰſicut lepra leproſum.i.q.i.cito turpẽ uide
i ſimili.l.igenuũ. ff. de ſta.bo.æ plene ꝑ Innoc.
i. c. cam qᷣ fi. ſint le. Mõ de nerbo adiudico.
Mam cum ſcꝛibit cum.b.idem ĩpoꝛtat qð pᷣno
uł aufero.ſi vo ſcribit᷑ cum.d. ut adiudico repõ
tat Srium itellectum de ꝛeli. do.cum nene:ꝛabil.
Mõ ibi caſſata ſñia ⁊c̃.ꝙ vᷣbũ caſſata qnque ꝛe
fert᷑ ad actũ nullũ = vſificat᷑ tũc ĩ caſſatione fci.
uide bonũ tex.cũ glo.in c.accedẽs uit li.n ↄie.
B. n. ſnia erit nulla dara legitimitate appeilatõis
ut. c. non ſolũ de appel.li.vi. ¶ Mõ ultimo qð
caſſata ſñia corruit ẽt cõfirmatio pape rõe illinſ
ſñie emanãs ꝙ itellige de confirmatione facta ĩ
forma cõi:de qᷓ i.c.qꝛ diuerſitatẽ ⁊ ibi gl.ð con
ceſ.pben. Alia ↄceꝛnẽtia effectũ appellationiſ ñ
colligo qꝛ ſt dubia ⁊.j.patebũt ĩ diſcuſſiõe mẽ.
Munc uenio ad examinationem mẽ. Et pri
mo qro nunquid iſte lr̃e ipetrate ꝑ militẽ õ cli
cum naluerit: ita nt ẽt exceptione elidi nõ potuiſ
ſent ꝙ ẽ qᷓrere an clericꝰpoſſit accuſari ꝑ laicuʒ
de cꝛimiĩe ſaltem ciuilit᷑ ad pᷣuationem bñficij:ex
quo ſuã uel ſuoꝝ iiuriã nõ ꝓſeqt᷑ ⁊ ſic ſumꝰ ex
cãm.c.de ceto.j.e.glo.i.põit ĩ hoc tꝛes opinio.
NQuidã.n.dicũt ꝙ erãt ſurreptitie. Jõ in la põ
deꝛat᷑ ꝙ miles tacuit q eẽt laicus:et ſic nult hec
opio ꝙ laicꝰ nõ poſſit accuſare clericũ ð cꝛĩe ẽt
ciuilꝛ ut pᷣuet̃ bnficio.Alij cõcedunt hoc proce
dẽ rłarit᷑:ſed in caſu nr̃o ubi agebat᷑ de publica
fornicatõe dicũt laicũ debẽ admitti:ſic enim licʒ

¶ Er pane.

laico hoc caſu uitare clericũ.j.ð coha.cle.? miu
lie.ur̃a:ita ⁊ accuſaꝛe:⁊ rõ iſtoꝝ cõiteꝛ repꝛobat
ꝑ doc.qꝛ nõ ſequit᷑ poſſũ nitare gꝰ accuſaꝛe.Ca
pe inſtariã i excõicato qui dʒ nitare aliũ excõica
tũ uł ↄcubinariũ notoriũ:⁊ iñ nõ põt illuʒ accu
ſare ð excep.c.a nobis ð iudi.ĩtelleximꝰ.dicit tñ
do. An. dictũ eſſe in ſe uerum:qꝛ ſi clericus ẽ in
famatꝰeo ꝙ publicũ ẽ ðᷣlictũ a laico accuſaꝛi põt
allegat gl. c. cũ.p.ð accu.credo do. An.tũc ð ꝓ
ximo nõ uidiſſe gl.i.d.c.cũ.p. HNã illa gl.loquit
ĩ criminibꝰ exceptis ut ſimonie leſe maieſtatis et
ſiliũ ĩ quibꝰ admittit᷑ laicus ↄ clericũ ifamatũ ẽt
ſi agit᷑ crialiter:ut nõ.ibi ⁊ i.c.ĩ pᷣmis.ij.q.i.de
quo dic ut plene nõ.i.d.c.cũ.p.⁊ uide bonã gl.
.ij.q.vij.ĩ ſũma.tertia opio qᷓ plʒ gloſatori ẽ ꝙ;
regłariter laicus nõ admittit᷑ ad ipetrãduʒ uł ad
accuſandũ:qꝛ ſua nõ intereſt. Yallit ĩ pꝛono nel
paꝛochiano:qꝛ eoꝝ iteꝛeſt hꝛe bonũ rectoꝛc̃.vñn
ſaltẽ admitrent᷑ ad denũciãdũ.xvj.q.vij.filijs:⁊
iõ h̊ ponderat᷑ iſtũ tacuiſſe ꝙ erat laicus: qꝛ ſua
nõ ĩteꝛeꝛat. vn ſi a pᷣncipio fuiſſʒ exceptũ nõ fuiſ
ſet admiſſus: ſʒ nũc nõ poterat ꝛepelli:qꝛ illa ex
ceptio ẽ dilatoꝛia. ¶ Hõ.bn hoc ultimũ diciũ
gl. ꝙ bec exceptio tua nõ iteꝛeſt ẽ dilatoꝛia:⁊ ſic
dʒ opponi tpᷣe dilatoꝛiaꝝ.uide plene ꝑ Inn. . C.
ſuꝑ his.j. ð accu.ubi idẽ finalit᷑ ↄcludit¶ Nõ
fo ex hoc dicto laicũ nõ eſſe oino icapacẽ accu
ſatiõis clericoꝝ.vñ ſi a principio nõ repellit᷑ nõ
põt ãplius ei , ond lꝛe ſurreptiõe
ipetrate ad lites ẽt reſpectu prinatõis fiẽde non
ſüt nulle ipᷣo iutr:ſʒ elidibiles ꝑ exceptõeʒ ð quo
i. c. ad andiẽtiã ðᷣ reſcrip.ſʒ attingẽdo pᷣncipaleʒ
articulũ huiꝰ gl.ſciẽdũ ꝙ naꝛie reꝑiunt᷑ opioneſ
Er prio Oamaſiꝰ phi. poſuerũt hic iſtã qõnem
an laicꝰ poſſit clericũ ciuilit᷑ ipeteꝛe ſuꝑ crimẽ ⁊=
i poſſet allegabãt hãc decre. ¶ Ntẽ. . e. t lꝛis
nbi ad teſtimoniũ admittunt᷑ cu ð aliqᷓ irr łarita
te agit᷑ ciuiłr õ clericũ:eꝛgo ad agẽdũ admittẽt᷑:
Itẽ intereſt eccłie hꝛe plures defeſores: ſicut ð
republica dr.ff.ðᷣ no.oꝑ.nũc.l.nã reipublice cui
cõꝑat᷑ eccłia.l.fi.E.ð ſa.ſanc.eccle.poterit ergo
quilibʒ S malũ pᷣlatũ agere:ut ab admiſtratione
remoueatn ↄriũ allegabãt ut ad agendũ non
admittatur niſi cuius intereſt:qꝛ actio eſt ius ꝓ
ſequẽdi in indicio qdð nobis debet᷑: inſti, de acti.
in prin. ergo cuius nil intereſt æ cui nil debeiur
nõ admittetur. ff. de nar. æ extraor. cogni.l.ulti.
tẽ qõ cinilis ðᷣ crie ĩ aliquo hʒ uiʒ accuſatõ
nis:quia ꝑ ea ꝑdit᷑ bnficiũ.j.de ſimo.ꝑ tuas:gꝰ
laicꝰ nõ admittet Et ſoluẽdo dixerũt ꝙ non dʒ
admitti ⁊z ad iſtam decꝛe.rñdebant:ut.S.in glo.
dictũ ẽ ꝙ hic nõ fuit obiectũ:et cũ dicto ipſoꝛũ
ſimplꝛ trãſit hic Joa.an.gloſ.in.c.maximianus
.xxxi.di.gñalꝛ excludit laicũ ab accuſatiõe cleri
corũ et ſub dubio forte excipit pronum ꝛeſpẽu
crimĩs dilapidatiõis:quia tũc ſua ireꝛeſt cnʒ ha
beat defendẽtes eccłe.d.c.filijs.glo.ĩ.c.oſtitutũ
xvi. q.i.dicit p̃onum laicum poſſe accuſatr᷑ cle
ricũ crialiter de dilapidatione cũ ſuã iiuriã iunc
dicat᷑ ꝓſeqᷓ ſecus Aien i alio nõ pr̃ono ꝑ nõ.ij.
i

q. vij. ĩ ſũma. ſed glo.ĩ.d.c.filijs dicit de pꝛono:
2 quolʒ parochiano ut poſſint accuſare ⁊ denũ
tiare rectoꝛẽ ẽt ſi rectoꝛ ecclie collegiate: allegat
poc.c.=. xiij. di.plebs.uide glo.i.ĩ fi.de accu. q
liter æ qñ.ij.ꝗq dicit hoiem alteriꝰ dioc. nel paro
chie ĩpetrãtẽ iquiſitionẽ uel denũciationẽ ↄ cleri
cũñ nõ debere audiri:qꝛ nõ pᷣſumi᷑ bono ʒelo ne
nire cũ ſua ni ĩtereſt. allegat hoc ĩ vbo tacito ⁊c.
æ idẽ ibi Gof.⁊ Spe.ti. ð iquiſi. .i.vV.ſʒ nũqᷣd
eyneus.glo.i.c.uenerabili de offi.dele. loquẽdo
de crie dilapidarionis dieit ꝙ admittit̃ quilʒ de
illa parochia ad denũciãdũ:qꝛ ĩtereſt eoꝝ ne ec
cleſia ꝑueniat ad malũ ſtatũ.ar. xvi. q.i.c.nlnio.
Et ſic nideo q;tum nariauerũt gloſatoꝛes i pre
dictiſ æ alijs locis. Gof.i.c.qꝙ dei timoꝛẽ ð ſia.
regu.gñ alꝛ loquẽs ð malo pᷣlato dixit parochia
nos admitrẽdos ad peredũ deſtitutionẽ ptᷣati:
qꝛ eoꝝ ĩteſt ne ſub malo pꝛelato patiant̃ famem
2 ſitim uerbi dei.viij.q.i.audacter:ſed Ho hꝰ
reſtrĩxit ibi ad parochianos pꝛonos. Reliqui ot
qui nõ ſũt parꝛoni ñ diit adminti ſʒ eũ.qꝛ ñ dñt
ſe ipedire ð iſtis uł alijs ſpũalibꝰ:ut de elec.oſiꝰ
? i.c.cõtingit:de arbi.cũ ſi. Fre. de ſenis clare
tenuit ponũ admittendũ ad accnſationẽ pᷣlati ci
uiliter ut remoneat᷑ a bnficio:ut ponit ↄſilio.xc.
Idẽ dicit de parochiano nt poſſit petere illũ re
moueri ꝓpt᷑ crimẽ nel ut ↄpellat᷑ oſtẽdere titulũ
ſue ꝓmotionis: ſi de ea nõ ↄſtat. ur plene ꝓſeqᷣt
cõſilio. xcviij. Idẽ dicit ĩ cõſilio.xxiij.⁊ licet ibi
foꝛmet qõnẽ ĩ parochiano nẽ iñ cõcludere idem
ĩ quolʒ laico:qꝛ iſta nõ ẽ ꝓpꝛie accuſatio:exquno
nõ agit᷑ ad depoſitionẽ: ſed ut remoueat᷑ a bifi
cio:ut habet᷑ ĩ.d.c.ꝑ tuas:de ſimo.ar.c.iã ſiis.
Jj. e. z. e. qm. S. e. æ hic uide Lap.allegati.xi. ubi
tʒ patronũ ſen parochianũ poſſe peteꝛ ut rector
claret᷑ pᷣnatꝰ uigor̃ iuriſ cõis ſeu alicuiꝰdiſpõis
ꝑticularis.do. An.dicit ꝙ ſi agit᷑ de crie pcedẽ
te ꝓmotionẽ qð inducit pꝛiuationẽ ipſo inꝛe ad
mittet᷑ quilʒ de ppło qꝛ eiꝰ iteꝛeſt ne aia feis miſe
rabilꝛ dᷣcipiat᷑. Si Vo agit᷑ ð crie cõmiſſo poſtea
uel nõ iducẽte pꝛinationẽ ipſo iure tũc admitũt
tim parochiani:mibil ti allegat. Sʒ pꝛimũ mẽ
brũ ſue diſtictiois nide gl.⁊ doc.i.c.dudũ.el.ij.
de elec.ĩ vbo decepte. Ego dicerẽ ſic ꝙ aut q̃ri
tur nũquid laicꝰpoſſit accnſare clericũ ð crie cꝛi
miĩalit᷑:? dicẽdũ ẽ ꝙ nõ fallit ſi proſeqnit᷑ ſuã uł
ſuoꝛũ iniuriã: ut ĩ.c.de cetero.j.e. lẽ fallit ĩ
criminibꝰ exceptis:ðᷣ quibꝰ dic nit le.⁊ nõ.i.d.c.
cñ.p.de accu.⁊.ij.q.vij.iĩ ſũma.Aut q̃rit᷑ nũqᷣd
poſſit exciꝑe ↄ ꝓmonẽdũ:⁊ dico ꝙ ſic ſi ẽ paꝛo
chianꝰ uł patronꝰ. nide bonã gl.i. c. ut circa de
elec. li.vi.ĩ vꝓᷣpo aliqui.pleniꝰ ꝑ Inno. in.c.ſnꝑ
his.. de accu. ubi diſcutit nunquid hoc caſu ad
mitti debeat quilʒ laicꝰ. æ iteꝛ cetera põit unũ nõ
bile dictũ dicẽs ꝙ reges ⁊ pꝛincipes admiuunt᷑
ad excipiẽdũ ̊ ꝓmouendũ ſi hñt eũ vᷣiſimiliter
ſuſpeciũ de ꝓdirione terre nel cõſilioꝝ ſuoꝝ:qꝛ
itereſt eoꝝ ⁊ idẽ dicẽdũ ẽ de quolʒ qͥ põt pᷣtẽdẽ
ſpãle itereẽ. Aut qᷓrit᷑ nũqͥd poſſit laicꝰdenũcia
uł accuſa= ciuiłi clericũ ⁊ reſpeciu denũciãdi ꝑp

EEer parte.

crimen dilapidationis admitteꝛẽ quẽlz laicũ.ð inux

nõ.i. c.ſi qs pᷣſbyteꝛoꝝ ð ꝛe.eccle.nñ alie.vVſat᷑.n.
ĩ hoc ius publicũ qð ↄſiſtit i ſacris ſaceꝛdotibꝰ
et magiſtꝛatibꝰ.i.di ius publicũ.de hoc iñ dicẽ
dũ ut plene nõ.i.d.c.ſi qͥs pᷣſbyteꝛoꝝ. ¶ AKut ꝗᷓ
rit᷑ rſpẽu altenꝰcꝛis ł ðfectꝰ⁊ admitteꝛẽ pronũ ⸗
paꝛochianos:qꝛ eoꝝ itereſt hr̃e bonũ pᷣlatũ.aꝛ.
in.c.audacier ⁊.c.q̃is.viij.q i.⁊.lxi.di.nullus:
bñn facit tex.cũ glo.lxii.di.c.ii. Si.n.admittituꝛ
laicꝰ ꝓſequẽs ſuã uł ſuoꝝ iiuriã foꝛriꝰdʒ admitti
qn iſtat ꝓ ſalute aie ſue:⁊ ne eccłla vᷣgat i peioꝛc
ſtatũ.maxie cũ paꝛochiani tenẽtuꝛ alẽ ꝛectoꝛẽ in
defeciũ.uide bonã glo.i.c oĩs xpᷣianꝰde ↄlſe.di.
.i. ? qðᷣ nõ.i.c.i.⁊.c de his.j.de eccle.edi.alios

gt laicos quoꝝ ſpãł n iteꝛeſt n admittereʒ:tũ qiꝛ

cũ hic agi ciuiłꝛ nõ dñt admitti:niſi quoꝛũ ſpã
liter ĩreꝛeſt. ij. q.vj.nõ ſolent:tũ qꝛ pᷣſumũt᷑ n bo
no ʒelo ꝓcedẽ. Cũ laici clericis.oppido ſint ĩfe
ſti.ij.q.Vij.laicos ⁊.c.laici maxie ꝑp rões.d.c.
laicos nec ob.tex. a ↄꝛio.j.e.ð ceteꝛo:qꝛ dico ꝙ;
q̃enus ꝓcedit᷑ ad puatiõem beneficij hʒ quãdã
ſpẽm accuſatiõis:cum ex hoc nullum cõmodum
applicet᷑ accuſãti:nec obſtant.iura ꝗᷓ admittunt
laicos hoc caſu ad teſtimoninʒ:qꝛ ĩ teſtib ceſſãt
ꝛõnes pᷣdicte cũ neniãt aſiricti nec ꝓ ĩtereſſe ꝓpo
2 foꝛte eẽt magis honeſtuʒ diceẽ:ut ẽt pꝛoni ⁊ eẽt
laici ñ admitiãt᷑ ad accunſãdũ ſʒ ad denũciãdũ ꝑ
ca qᷓ hit ĩ.d.c.laicos:⁊ uit ſẽtit iſta glo.hec ꝓce
dũt ĩ denũciatõe canõica:ſed i enãgelica qᷓ ſolũ
tẽdit ad pniam admitteꝛet᷑ qͥʒ laicꝰnõ crimino
ſus: de quo dicẽdũ ut plene nõ.in.c.nonit de iu
di. ⁊.c.ſi peccauerit.ij.q.i.? ꝑ hoc hes hũc arti
culũ pleniꝰexpeditum h̊ qᷓ; alibi.¶ Op.⁊ ur̃ q;
ꝑ ꝓcuraroꝛem nõ potuerit iſte miles cãm crimi
nalẽ agẽ: ut.c. ueniẽs de accu.l.płt..ad crimẽ

eff. de pub. indi. ¶ So glo. qta. ꝙ hic agebat̃
cinił: ſolũ nt remoueret᷑ ab eccła. ciui
lit dẽ agi lʒ neniat iponẽda pena prinatiõis bñ
ficij ꝓ hoc nẽ tex.i.c.ꝑ tuas de ſimo.Et dẽ pꝛo
tanto agi cinilif:qꝛ nõ agit ad penã natnralẽ de
licti. ſ.ad depoſitiõem ab ordine ad quã eſt inſti
tuta vᷣa accuſatio:ut ĩ.c.qᷓii᷑ ⁊ qñ ð accu.nõ in
cã ẽ oĩno ciuił cũ pena pᷣuatiõis bñſicij ñ appli
cet᷑ priuato hʒ enĩ quãdam ſpẽm accuſationis:
iõ appellat᷑ accuſatio ⁊ nõ actio:iõ laici non dñt
admitti:nt.S. dixi. faciũt nõ. ꝑ Inno.in.d.c.q̃lit
2 qũ in fi. Inno.dat aliam ſo. ꝙ hic datꝰerat ꝓ
curatoꝛ ad certũ aꝛticulũ n ad torõ litẽ:piia ad
ꝓductõem teſtiũ ład nidẽdũ illos iura? ul uidẽ
dũ pnblicatõemrilloꝝ uł aliqͥd ſile qð de iur̃ põt
fieri:ẽt ſi cria 2 agat.allegat pᷣall.decre.neniens
7. V.q.iij.reos:plus mihi plʒ opio glo. tñ qꝛ h̊
nõ agebat᷑ crialꝛ:iũ qꝛ neniebat h̊ iponẽda pẽa
minoꝛ relegatiõe ⁊ exequibilis in abnitẽ.dictum
tñ Inno. ẽ neꝝ in ſe:⁊ de mã dicẽdũ ẽ:nt plere
nõ.in.d.c.ueniẽs:⁊.F. ad cꝛimè pᷣallł. enio
ad glo.in v.ĩfames.cũ ꝗᷓ expediã ſm principalẽ
articulũ huiꝰ.c. Pro cuiꝰ expedinõe opi.nẽ.n.
ꝙ bãc appellationẽ papa nõ debuit adminẽ: cnʒ
nõ eet iterpoſita ex iuſta cauſa. exccepiio.n.ↄtꝛs

,
rr a ni .
c ghrin zit,

lti ſnmgeitinan
rllmi ni un
ilpiigin⸗ unimd
rvimintn Gindi B
Srm inin, lm
Clois ſiis iadg
liungt irennd
ußerienmtuntl tran
ſpcictepm nelnbe
Inliiniktttilndinn
Grd ihfenmztimirs
hinfſt immin min
iustifr Rngen
BNndrüntgisitindi
Pdrimiikr in
tnistriintwin
uinüninſinit
iſinmni tmi
ſſrinlin elliitn
rrla intt *
mdnmiämue

int, g

ſrrge
ic Pren
ancitiggn
Mtro

nds:un Docnulun Cönodomn

ercümi . euhnſe i
nae hveni ni epinſet⸗
mgns bonſilai gri ninnitir
nrä ammiif/ mlini i
cKrſi, Migl tu
r aniinlimitn i
raſninmi G̈ Arhho mino
ci m oor nö in cNonr dein
t i.q iepboc his hic ni
Ambih ib. (ONauiq,
5 owent iienſesimtm
eniis de een gtt.. ad gini

(Sgon⸗ bi agebei
monerd twedr. (Vi

nin doneca denn Minmids diͤ
õ
i:andd MGi adend nniin
Gonnden 4 rtine 1 ckin
Griormit itid ron
cukci en vomos tiſgſichl
aricm ſun aan nonis:

perſonas teſtium non debet exaĩiari ate exceptio
nem teſtiũ ſed dʒ refuari ĩ ts publicatõis ⁊ diſ
putatiõis Satis.n.ẽ pᷣus pᷣmittẽ ꝓteſtatõem:ut
in.c.pntiũ.j.eo nidemꝰ.n.q ſpãle ẽ ut admitta
tur priꝰnõ hʒ teſtis cãm crialem cũ pre in aut᷑ ſi
ieſtis odioſus. C.e. ti. ¶ Item qñ malicioſe op
ponit᷑ exceptio:iũc iudex ad obuiãdũ ꝓrogatio
ni litiũ põt recipẽ ꝓbatões a pᷣncipio:ut in.c.lʒ
S. de ꝓba.rłarit᷑ ergo nõ ẽ pᷣus ſp exceptio exai
anda.hec glo.iſtat ⁊z iuolute loqt dãdo ĩ effectu
tres ſolutiones Dria fatendo hanc excepiõ m
nõ fuiſſe appoſitã ᷣbito tpᷣe ⁊ iõ naluit h̊ ceptõ
teſtiũ z ſñia lata quouſqʒ teſtes fuerũt reproba
ti appellatiõe ñi obſtãte. ed 2 hãc ſo. fac̃ qꝛ
ſi appellatio a pᷣncipio ñ fuit legitia nõ dʒ inſtifi
cari ex ſubſequenti grauamĩe ſ.ꝑ receptionẽ po
ſte factam de indignis teſtibꝰ ut ĩ. c.dilecto.j.ð
appel.⁊ cle.appellãti eo.ti.? cum appellario ſua
eẽt manifeſte fꝛiuola ñ debebat ampliꝰ audiri ẽt
appellans ut in cle.nna ð do. ⁊æ ↄtu. Et tñ h̊ an
dit᷑ pᷣ biteꝛ ſuꝑ appellatiõe ſna:iõ hec ſolutio nõ
ẽ bona Scda ſo.glo.ẽ ꝙ grium ẽ rłre ⁊ ordia
rium:ſed h̊ talꝛ de facto ↄtĩgerit ſed nõ appaꝛet
quid gl.nelit ĩ hac fa ſolutiõe.põt.n.intelligi q;
de facto ſic contigit:ſed ð iure nõ:⁊ foꝛte noluit
itelligẽ ꝗꝙꝙ gratioſe iſte fuit anditꝰ:ut ſẽtit ĩ gloſ.
pe.ſed nõ ꝓcedit qꝛ nõ apponit᷑ hic aliqnod vᷣ
bũ ſapiẽſ gẽam hꝰ itellectꝰ? intellectꝰiuꝛiũ ñ dit
tꝛahi ad gr̃am intelleciꝰ nr̃i:ut dicã ſuꝑ gloſ.pe.
¶ Scdo põt gl.intelligi ꝙ in facto ſic ↄtingit:
qr er s ſpalis:ſed hoc nõ colligit̃ ex text.
ar da roſe glo. ẽ ꝙ hec exceptio fuit op
poſita pꝰreceptiõem teſtium.⁊ ſic tpᷣe debito me
rito ex ꝛiectione potuit appellari. hec ſoſurio eſt
ʒ tex.ibi nõ ẽ ꝛecipiẽdꝰ⁊c̃.⁊ ibi nihilominꝰ indi
ces teſtibꝰ talibꝰreceptis ⁊c.q̃ᷓ uerba ſatis inuũt
exceptõem fuiſſe ꝓpoſitam ãte ꝛeceptiõem teſtiũ
niſi ſaluãdo nelis dicẽ fᷣm Jo. an. ꝙ dẽa uerba
tex. ↄcernunt effectũ receptõis tũc eĩ nivᷣnt᷑ rcipi
qñ ad tcta illorũ iudex ꝓnũciat ad hoc ſupra
ti. ꝓx.ex lr̃is ⁊ de renũc. ſup hoc:iñ hoc non cõ
gruit le:qꝛ cũ imediate pꝰqᷓ; miles ꝓduxit teſteſ
fuit ꝑ pᷣſoꝛm exceptũ. Ex gl recipiũt᷑ pᷣncidalłr
nqʒ opinioneſ. pᷣma Jo. æz Uin ĩ decre. cũ cãʒ
.j. e. ubi tenent ꝑ hãc decꝛe. exceptionis ꝓbatio
nem ſꝑ a pᷣncipio admittendam niſi ĩ caſibꝰ nbi
ius exprimit illã ꝛcnſãdam.inducũt ẽt ultꝛa hãc
decꝛe.l.ad ꝓbatiõem. C. de ꝓba. Sʒ dicit Jo.
an. ꝙ illa lex poſſet induci ĩ Sriũ nide illã:lex in
effeciu dicit quem nõ debẽ admitti ad ꝓbãdux:
q; ꝓbatũ nõ relenat.facit.n. ꝓ opinione:ut pᷣnſ
admittat᷑ ꝓbatio repꝛobatõis:qꝛ facta repꝛoba
tione depoſitio nõ ꝛeleuat.ſʒ ĩ Sriũ facẽ:qꝛ pot᷑it
cẽ ꝙ iſte teſtis nil dicẽt uel ꝑ alios qͥ ñ repꝛobã
tur:illud idẽ ꝓbabit᷑:ergo nõ dʒ admitti pus h̊
reprobatio:qꝛ poterat eẽ ꝙ nõ releuabit ⁊? pꝛo
boc c.j dietk.¶ Seda opio colligit᷑ ex nerbis
Inno ꝙ ſi id ꝙ opponit᷑ ẽ publicũ ⁊ ꝓbatiões
offerũ? recipi dũt alias.ſi reqrit ſpis tractũ ſine
fieri debeat reprobatio ꝑ teſtes ſine ꝑ inſtm re

(Ere pame.

cipit᷑ teſtis æ reſeruabit ꝓbatio reprobationis
poſt publicatiõeʒ:⁊ hoc ꝑ aut᷑.ſi dicatur.C. eo.
Tertia ẽ opi. Hoſti.qui vꝛ ſẽniꝛe ꝙ ſtati ſit reci
piẽda ꝓbatio: æ qð dẽ ð reſe:uatõe fiẽda tpᷣe diſ
putatõis poſt publicatõeʒ vr intelligẽ ð pnblica
tõe ipᷣiꝰ ꝓbatiõis reprobatorie. p̃us.n.dʒ publi
cari ꝙᷓ; diſpuret᷑. ]. eo. iĩ cis. (Wens eſt opi.
Gul. e. i. F. i. V. ſ qd dzẽ ubi vꝛ uelle ꝙ pbano
exceptõis ſit differẽda:niſi mora periculum affe
rat: ut qꝛ teſtes ꝑ quos nult reprobare ſũt intir
mi uł receſſuri ulł bellũ ul maꝛe irraturi: tũc eniʒ
recipiet᷑ dictuʒ illoꝝ. ¶ Jo. an poit quintã dicẽs
ꝙ exceptio legitia ↄ teſtes ſꝑ a pricipio ẽ recipi
enda j.e.pntinʒ:alias ad qͥd ipᷣe ꝓducuõis cita
ret᷑ is õ quẽ ꝓducit᷑ qdð tñ omiſſũ niciai ꝓducti
onẽ. S. e.ti.c.ij.? putat ꝙ iudex nõ ꝛecipiẽdo ex
ceptionem grauat in tm ꝙ locus ẽ appellatior:
2 forte ſic otingit hic ſm eũ. Sʒ ꝛeciꝑe ꝓbauo
nẽ exc ptõis ſtati uł diffeꝛꝛe ĩ tpᷣs publicatois di
cit eſſe arbitrariũ:ad hoc.j.e.cũ cãm et.S.tl.i.
łʒ excepis duobꝰ caſibꝰ quos excipit gl.⁊ teꝛiio
ð excõicatõe cũ opponit᷑ õ teſtẽ ꝙ ẽ excoicatus.
tũc.n.ꝑꝑ ꝑiculũ cõionis iʒ Jo. an. ꝓbationẽ in

Otinenri recipiendã. ar.c. decernimꝰ ð ſen. exco.
li. vj. ⁊ remittit ad Spe. in loco al Aade⸗

quariũ caſũ.ſ.cũ opponit᷑ teſti ꝙ eſt ſernꝰ ⁊ ille
dicit ſe libertũ: non admituit᷑ niſi prius oſtendat
chartã manumiſſiõis:ut ĩ aut᷑.ſi teſtis ſeruił C.
e. Et tres caſus ex pdictis ponit gl.i.i.c. cũ cãʒ
pᷣalle.Caſũ ãt Soe.ſ.qn iminet ꝑiculũ moꝛtis:
de quo.S. in quarta opinione putat Jo. an.nõ
eſſe ſpalem: ⁊ ſc nõ recte excipi a rłka. Mã faten
dum eſt ꝙ ꝑ talẽ timorẽ ſtatim reciget᷑:ſʒ ꝑ hoc
differt᷑ receptio teſtis ↄ cuius ꝑſonaʒ excipi vñ
poterũt eodẽ tpᷣe recipi:⁊ iudex i arbitrãdo ⁊ in
formãdo motũ animi ſui ↄſiderabit ̊ pła.prio
an id qð excipit᷑ hẽat parẽ equitatẽ cuʒ caſibns
.õ. cxceptis.Et ſic nõ.ex boc cco Jo. an. ꝙ ca
ſus ex eptus extendit᷑ ad aliũ caſuʒ habentẽ pa
ritatẽ rõnis pro quo allego tex.nõ.in.c. cum ql
lecta ð ↄfir. uti.nel inuti.nt eſt glo.in.l.i.C. ð ↄ
di. inde. Itẽ ↄſiderabit ſm euʒ an ſit publicum

dʒ excipit: et an offeꝛant̃ ꝓbatões et an pᷣſũpnio

ſit õ excipientẽ ꝙ hoc faciat cã differẽdi:⁊ an ie
ſtibꝰꝗͥ ꝓducunt᷑ ſuꝑ pᷣncipale iminet ꝑiculũ moꝛ
tis ul cã abniie cũ ueneꝛit de longinquo ⁊ fᷣm ſ̊
7 alias circũſtãtias pluꝛias arbitrabit an expedi
at priꝰreciꝑe ꝓbatoꝛios ł reprobarorios ⁊ ſi eli
gat priꝰ recipe ꝓbatorios non pot᷑it excipiens
conqueri. Mam parcit᷑ ĩ hoc laboribꝰ ſuis ⁊z ex
penſis forte.n. teſtis nil deponit dicendo nil ſci
ꝛe:łᷣ ſi deponeꝛet młii alij nõ reprobabiles idem

deponẽt:⁊ ſic nõ expediret łᷣ nõ ꝓdeſſet illum ꝛe

probaſſe:imo expedirer ? ꝓdeſſet nõ reprobaſ
ſe cũ fruſtra h̊ caſu feciſſet expẽſas. Si vo pᷣus
recipit reprobatorios non põt excipiẽs ↄqueꝛi
Iʒ forte noluiſſet differre i tᷣs publicatõis:quia
ex quo excipit illum teſtem nõ ꝛecipiẽdum ſani
facit index deſiderio ſuo ſtatim recipiendo pro

bationem contra illum:⁊ ſi nolebat quod ſtauis
f ?

reciꝑet᷑ pbatio ñ vᷣbebat exciꝑe teſteʒ. Et idẽ
dicit ſaꝑ dictis reuolutis i ꝓducete teſtẽ quẽ
excipit᷑ ut nõ hẽat cãʒ qrele. Si iudex eligit ipſũ
teſtẽ pꝛiꝰreciꝑe uel repꝛobationẽ aduerſarij pꝛiꝰ
admitte?. Mã ſi pꝛiꝰ recipit iſtũ teſtẽ bʒ ꝓduces
qð cõpetit.ſi ãt nult pꝛiꝰreciꝑe repꝛobatione po
terit hoc eſſe utile ipſi ꝓducẽti: qꝛ exceptione ꝓ
bata nõ expediebat illũ ꝓduxiſſe imo expediebat
no ꝓduxiſſe. ĩ dubio nero ubi facti circũſtantie
nõ mouét ur̃ eligeédũ ym eũ ꝙ differat᷑ repꝛoba
tio: iũ per ſupꝛadicta:iũ qꝛ adhuc poſſet repro
bano repꝛobari:⁊ ſic eſt ſuſpicio de lõgioꝛi trat
in. . e. ʒ. ? hoc dicit ſecure tenẽdũ:qꝛ roõne bʒ ⁊z
equitatẽ: æ ↄrias opiniões. Cõcordat reductas
ad caſus diuerſos.hec opio Jo. an. ẽ ſatis eqᷓ z
coit᷑ tenet. Ego iñ adderẽ ꝙ ubi iudex recte no
arbitrat᷑ ĩ admittẽdo prius teſte ĩ pꝛincipali uel
exceptionẽ ꝓbatiois ꝙ poterit appellari qꝛ boc
nõ reliquit᷑ coſcie ſue ſed arbitrio.iõ ſi non arbi
traĩ᷑ taq; bonꝰ nir põt appellari:ut ĩi.c.i.de dila.
eñ ibi nõ.⁊ nõ.ꝑ glo.in.c.ſuꝑ his de accu. ⁊ ꝑ
gl. ? Har. ĩ. l. ſiqᷓ pena. ff. ð v. ſig. finge. n. ꝙ ex
cipit᷑ ĩ caſu ſili excepto.dicemꝰ ne iudicẽ ad libi
tũ poſſe arbitrari oriũ certe minime.ar.c. cum
dilecta pal. uł finge ꝙ bʒy ꝓbatioes ĩ cõtinẽti pa
ratas teſtẽ ⁊ factũ eſt q̃ſi publicum nec iminet
aliqᷓ circũſtãtia ĩ Sriũ. Et ſi diccres ꝙ ẽt his ca
ſibꝰ nõ hʒ ꝓbabilẽ cãm appellãdi:qꝛ foue nil ꝓ
bauit: ut. S. diciũ ẽ: dico hoc nõ ſatiſfacẽ. Ma ſi
relenarer ꝙꝙ ꝓbatio exceptiõis pꝛi admitteretur
ad quid iura i ceꝛis caſibꝰ ꝓbationẽ pꝛiꝰ admit
terẽt. Itẽ dico ꝙ itereſſe põt pᷣtẽdẽ excipiẽs: ut
teſtes pꝛiꝰ nõ admittãt qm ſi poſt depoſitionẽ
repꝛobẽt᷑ tĩ eoꝝ dicta faciũt aliqᷓle indiciũ.l.qui
ultio ĩ fi. ff. de penis.nõ. Har.in.l.maritꝰ.ff.de
qõ. dixi ĩ. c. ij. S. e. quare cocludo cũ Jo. an. ꝙ
ey qᷓtuoꝛ caſus s exceptos ẽ in iudicis arbitrio
an pꝛiꝰ admittat teſtẽ an ꝓbationẽ excepnonis.
ſed ſi nõ arbitrat᷑ ſicut bonus nir poterit ab eo
appellari. ¶ Et ex his infero ad alium irelleciũ
hꝰ decre. ultra itellectũ Jo. an. æ doc. ut bic fue
rit appellaiũ:qꝛ nõ reeipiebat ꝓbatio excepiio
nis:⁊ ꝙ ĩ hoc fuerat iudex male arbitraius cum
pᷣſbi. diceret ꝙ quidaã ex teſtibꝰ eẽnt latrones ⁊
raptões manifeſti. Quidã iĩ alia cã fuerãt ↄuicti
de pinrio qð erat qᷓſi notoꝛiũ.ar. c. ur̃a.⁊.c.fi.ðᷣ
coba.cle. ⁊ ſe hoc dicẽt ꝓbaturũ.debebat enim
iudex priꝰ reciꝑe ꝓbationẽ exceptionis cũ exci
peret de facio publieo ⁊ offerret ꝓbationes ⁊ H
lec. eſt magiſ ſ̃e amica qᷓ lec. Jo.an. qͥ nult ꝙ h̊
fuit appellatũ:qꝛ exceptio nõ fuit admiſſa. NHaʒ
pᷣſor̃ nõ ſimplꝛ excipiebat ↄ perſoas teſtium iur
foꝛmã.c.pnitiũ.j.e.ſed eriã dicebat illos nõ reci
piẽdos: ut ĩ a ⁊ boc nõ¶ Sed boc ⁊ cõtꝛa
rex.op.ur̃᷑ enim ꝙ exquo exceptio leginia fuii op
poſita ⁊ eiꝰ oblata ꝓbatio ex ſola reiectiõe fuit
iuſtificata appellatio: ut ſic nõ ſit neceſſe pꝛobaꝛe
neritatẽ excęptionis:ut pꝛobat᷑ ĩ c.ĩterpoſita j.
de orr Et iertiũ nũc atugo difficilẽ articu

lũ huiꝰ.c.gl.i vbo ꝑ teſtes:qꝛ alie gl.ſunt facileſ

¶ Kaufamq;⸗

attigit hoc dubiũ ĩ. F. ſi preꝛea. ⁊æ ſoluit duplꝛ.p
mo ꝙ zriũ ꝓcedit᷑ ĩ exceptõibꝰdilatorijs:ꝑ q̃s
nõ elidit᷑ pᷣncipale negociũ:ſecꝰĩ ꝑemptorijs uel
quaſi.nã bec exceptio õ ꝑſonas teſtiũ ẽ ꝑempto
ria ſaltẽ ꝑ obliquũ:⁊ ſequẽtes hãc ſo.inducebãt
ꝓ diuerſitate hac rõem. Si. n. ꝑemptoria bret
pꝛo ꝓbata hoc ipſo ꝙ index ꝓbatõeʒ oblatã ñ
admiſit de facili poſſet index ĩ fauoꝛeʒ excipietis
ꝑimẽ ius appellati:æ fac qð nõ. Sope. de appel.
