¶ Be appellationibus.

pfixio fmini reſpectu ꝓſecutõis bui?cuiꝰreſpeu qer minabit ꝙ niſi utrag; ps ect aeuenzi ni
porerat ualere æ nõ reſpect finiẽdi:q; eſſz ĩpo ſe nõ audituꝛũ ampliꝰipſas ptes et “ b kfmio
nẽ legem ſuꝑiori ad quẽ appellat̃ qð fieri ñ pot ut iſe camerarius q' erar rcus remaner aciebat
ut hic ĩ tex. ſed Inno. ſequẽdo primũ intellectũ ſeſlione ſua. poſſent Pſumi ? alie cje i in poſ
dicit ꝙ terminꝰ pfixus a indice hẽtur ac ſi non inſtandum Bn o.ſn fi. Sed 5 D no eſt
fuifſet pfixus:qꝛ ñ potat tminum ad finiendum ur̃ ꝙ iudices priores bẽbant cognolſcẽ opp.
ſtarueꝛ: ? ſic partes fuerũt relicte ĩ termio iuris tione primarum lr̃aꝛuʒ: ut ĩ.c. ſuper liis de n.
2 dr hic cãerariuſ pueniſſe nũciũ aduerſe partiſ So. dicit Inno. hoc ꝓceſſiſſe ex Sa u p.
nec expectaſſe ad terminum ltimũ quẽ dʒ differ notoꝛium erat ex inſpectiõe actoruʒ: qꝛ läe aann

rarius pᷣuenerat terminum ⁊? ſic lie ualebit

re uſqʒ ad nultimum mẽſem anni ꝙ qꝛ non fecit
ideo potuit papa abnte ipſq ꝑre daꝛe pas ĩas

ir̃e ãnullat. Jo.an.dicit hoc dictum ꝓcedere ſi

iſte camerarius fuiſſet appellatus:ſj ipe erat ap Mõ hoc dictum ꝙ non ſolum ſnia ſed èt act
pellãs.⁊ ſic potat.j iminum iuris ꝓſeqꝗͥ qncũqʒ: iudicij iducunt notoꝛium qð limita: ut dixi in
2 ẽ bec bona ipugnatio.nam appellãti pfigitur cum olim. ]. ð. V. ſig. ubi bonus tex boeg .c.
Fminꝰ anni a lege ad ꝓſequẽdum ⁊ finiẽduʒ:ut Inno tem nõ ꝙ ubi totum ius parrin ien⸗
in cle. ſicut. e. ti. Ideo poteſt ꝓſeqͥ qncũqʒ ñ ſic ꝛedactuʒ in ſcꝛiptis:põt iudex ꝓceder̃ etiam t .
& i appellato cum ipſe ñ ipugnet ſñiam ſuam nõ te parte tãqᷓ ſuꝑ notorio qð ſemp notabis: 3
põt ꝓſequi qncũqʒ.j.tminũ iuris.ſed dũtaxat ĩ iõ ꝓcedit qꝛ certum ẽ hoc caſu adũti Klod s
ultimo meſe anni appellatõe nõ ꝓſequẽte.ij. q nõ cõpetere. ꝓ boc bo. tex.i.l.ij. fj. de agmi. xe
vj. appellatoꝛ ceſſãte ⁊æ aut.ei.qͥ. C. de tep.app. 2 ad ciui.ꝑti.qꝗ ſic debet ĩtelligi ⁊ bo. tex. ic. cu
UVel dic ꝙ ex alio hec le. Inno.non ꝓcedit qꝛ olim de ꝛc iudi.⁊ qð ibi dixi. iſte tũ uellectus no
ẽt appellatus põt ꝓſeqͥ qñcũqʒ.jʒ.tminuʒ iuris: cõgruit huic lie qᷓ mãdat ſub ↄdinõe ſi na ẽ ⁊ẽ.
dũmõ i ꝓſecutõis actu faciat citari appellãtem. NMam ſi fuiſſet notoriuʒ dixiſſet quia liqde con
ſecꝰ ãt ſi uellet ꝓcedẽ ſine citatiõe.ſed ſolũ u ꝑ ſtat ⁊c̃. ꝓut facit ĩ.d.c.cum olim ⁊ plemiſſime de
qrat᷑ ſi appellãs ẽ ĩ curia:ut uoluit Har. i aut. mã capituli quotuplex ſit teꝛminꝰ qͥ põr pyfigi
ei qᷓ appellat. E. ð temp.ap.ꝑ.l.fi. S. illud.eo.ii. iudice plene dixi i.c.ꝑſonas.S.eo.ubi uide.
ergo potuiſſet iſte camerariẽt ſi fuiſſer appella
12 ipetrare.j. ĩminũ iuris qũcũqʒ dũmõ poſtea One me Pöt inrelligi pfuni
ĩ ꝓceſſu facẽt citari aduerſariũ ut̃ ẽt ꝓbari ĩi.c. * bus mocis: ut. . pa
. bõe.j. ð cõfi.uti.nã.ibi lr̃e ĩpetrate appellatuʒ p tebit. ſed inheꝛẽdo vbis lie:æ ut mos
uẽiẽdo appellãtẽ dicunt᷑ ſurrepticie:qꝛ ñ fecerũt gerat᷑ cuiqʒ lecture: ſummatur gñalius ſic. Qui
imtõeʒ de appellatõe. æ uide qð dicã ibi g'oʒ ne ex iudiciũ appellat ex ueriſiłibꝰ? ꝓbabilib cais
cefſario itelligere lr̃am iſtam de mino bomis 4 ne ĩ poſſeſſione moleſtet ſi poſtea ſpoliat ꝛeſtitui
pᷣueniri nõ põt ẽt ab appellãte ⁊ coꝛoboꝛa huũc tur an oia in ſtatuʒ in quo eꝛat tppe appellatiois
itellectuʒ put.S. dixi i nõbilibꝰ? ẽ ſatis uerꝰi ſe. emiſſe. h.d. pᷣma ꝑs põit allegatioes appellantis
Sed do alium itellectnm iberẽdo ꝛ ſũmario ga appellati.i tertia ꝓnunciat ibi premiſſis.
quod tminus h̊ fuit pfixus ad ꝓſequẽdaʒ appel Primo nõ ex iſto tex. fᷣm unũ itellectũ pro
latõem.ſ.reſpẽu ĩpetratõis lr̃aꝝ ⁊ ad redeũdum nus ecclaſticꝰ alicꝰ eccłe dʒ bꝛe cuſtodiã ipi eccle
a ꝓlſecutõe:ſed nõ ualuit tminus q̃tenꝰ artabar ſie nacãtis ꝑcipiẽdo oẽs fructꝰꝛſeꝛuados ſuccel
ad redeũdum:qꝛ ẽ iponeꝛe legem ſuꝑiori: ut det ſori ſen cõuertẽdos in utilitateʒ ecclłe. ad hoc al
lr̃as..tminum pᷣfixum a iudice a quo uel cãm lſi legat iſtum tex. Inno.i.c.unico.j. ut eccle. buͦfi.
niat ſed ualuit reſpectu proſecutõis fiende. nam 2 ſentiũt doc. ᷣ ⁊.j.latius dicam¶ꝛ nõ abba
ubi ntile ẽ ſeꝑabile ab inutili. unile nõ uiciat ꝓp tem poſſe poſſeſſionẽ aliquã acqrere peꝛ mona
xeꝛ inutile:ut ĩ ꝛla urile li.vj. Remanſii eꝛgo hic chos quẽadmodũ dns acqrit poſſeſſionem pe⸗
terminus reſpectu ꝓſecutiõis ⁊ iõ nõ potuit ap ſeꝛuum. l. i. fl. de acq.poſ. ¶ nõ ibi pluꝛies uo
pellãs ipetrare lꝛas bũc iminum pᷣueniẽdo:æ h; cem appellationis emiſit ⁊c. qð ſuꝑ eodem arii
uoluit lr̃a dum dic̃ a ꝓſecutõe appellationis ⁊c̃. culo põt qͥs geminare pluries appellatiõeʒ. nun
Pzʒ etiam ex alio qꝛ ſi prefixiſſet tminũ ad fini d ãt aliqd opetur fa uł tertia dic ut. .dicam.
endum ĩ curia nõ impetraſſẽt ꝑtes l̃as er curi Etnns nõ ꝙ ſʒ appellano ex iudieium ſit
am:cuʒ tñ q̃libet earum hoc fecerit. ĩtellectus quedã ꝓuocatio ad cãm: ut i. c. cum ſit romang
ẽ clarus ⁊ nullum patit᷑ ſcrupulum.⁊ hẽs dictũ Sõ.e.tñ ſi ĩteꝛponat᷑ ex ueriſilib? ꝓbabilib cais
nouum ꝙꝙ lʒ iudex a quo poſſit pfigere tminum adeo deuoluit negocium ad ſuperioꝛam: ut ola
ad ꝓſequẽdum nõ tñ ad redeũdum cum Ir̃is im poſtmodum attẽtata 5 eam ꝛeuoc t niamn aute
petratis qꝛ eſſet iponẽ legẽ ſuꝑiori. ¶ Sed di tati nee admittũt exceptões cõceneles lecum
ces ex gloſ.ex quo iudex iſte uidebat᷑ fauẽ came ꝓprieratnis: ut j. latins dicam.¶ õ uia at
ꝛaꝛio qꝛ appellauit ab eo. Item quaꝛe iudex ſibi tẽtati nõ ſolũ copent ðᷣ primuʒ atretatein ſed et
pfixi tminũ ita artum ¶ Sol.diẽ Hoſtiẽſ.hoc p rertiuʒ qͥ ſucceſſit ĩ re atretata. Maʒ Aꝛchi.
fuiſſe fraudulenter ↄfectũ ut hẽet iſte mam impe nõ ſpoliauit æ tamen conuenitut pretextn appel
trandi ir̃as ad iudices remotiores ut ſic parg latõis ð quo.j lati dicam. Q Auimo nõ ꝙ ap

aduerſa tedio affecta opeſieret cecẽ. ¶ Iteʒ iu pellatio eiudicialis iuſuticamr er neriſilib er

uolo utt iure meo.
c ci ter canoſcos .l. pperoe

dſouii de eſpo, pordt et
uccc cie iunib ustiiys
nbipal. Mum iu ti nodloe
i i uclcal oino gpti unt radecl:ſee
cicĩno ic radunt iſtncte. nſepen
os tudlar deuo dic go.d i

nad QAta riaei emite
a i dicio ncin al Grmalſori ſen
elerenales 1 icut apli ei ad ind

i dewiitk ananen derulitappelane
dir apti dimiſſoriſ qr ills ifis
ſupioron:ſi non detult dieit refut⸗
differt ppter reueretias ſupioris ?
ꝛeucꝛentiales. Oi autenn dorun er in
a indice a quo appellatur ka pre n
limpliciter efiudicia es uel ouerion
monials. ¶Dena drin gꝛer iud
appelanio generals v intert reſpe
grauamis ut hic:ſed inclao q; es
it ieln debitus. e eicie nr diri
5. co. ¶ eptima ci e fnalin
Teptumad ſaperioren bitur pa
iuchcinm. non ſicin inclcio
Plene dicenn .c pri. iun
latus appellat in idicio in.c. cum

el. Moſti.hoc imp
Ren qſiz a cekeſöen ne mo⸗
elgei boc fnit Jnn. bbi H
Nwi cnar, lucin
di ahi. pia
(Ven Cranam Apelane
.

hedlinpſüunmniſu
gtrimn unnftiel
atnin üchig
n tani hii
rec mih bin nnt
4 nienitnlumiin
4 . g Iwilmnſun,
wtnn Pemdent i
1 ridebiſ virle
edciind
ſewſſen. cd
mnd atnl iauſ ſ
dos iin ⸗
allr n
nni en
nonsen *
. gftn
adlöniin
n emͦ anli⸗
ms 5enlt – 4
nmjun
. ſmnocvn⸗ ig
1nmi
nmmma n, ijt
4 n oc m n nf
n iſuſt a
cru;
. coumtn n ,
oc — en
e ſpicel

gis

nertd cäüftüitchn
OGr uehi ridnſ NMikeſnt
Auſanum iani
ümimticanaintgſt
ücrigomget Cnidd a⸗
H”ů”ñäl

A llanr
mr i miſ hhp litin mn
ricig ammimmm gnnieA
i Mi mehra nid huibſis
1 nlctn wti heigiitin
rudatſupnrni Niin⸗

2 Nne S

pꝓbabilibꝰ cauſis.lʒ ſecꝰ ſit ĩ appellatiõe indicia
li ¶ Vi ſcire debes ꝙ multe drie notãt᷑ h iter

appellatöõem eriudicialẽ æ iudicialẽ quas aꝑi

tur multũ nã appellatõis extraiudicialis. MDri
ma dria ẽ hic quaʒ premiſi. Mã ĩ iudicio ca ap
pellãdi dʒ eẽ uera:ut i.c.ut debitus ⁊.c.ĩterpoſi
ta. j.e.ſed extra iudiciũ ſatis ẽ ꝙ cã ſit ueriſilis
⁊ ꝓbabil utputa viſiłꝛ rimui grauari i poſſeſſio
ne alicꝰrei ſʒ adhuc non ſin grauatus nihilomi
nus ex iudiciũ poſſum appellaꝛe ut h̊ ⁊ in cle.ſiẽ
e.ti. Hac cꝛedo rõcʒ diuerſitatiſ:qꝛ iiuꝛia fit iu
dici ſi recedit᷑ ab eo ĩ iudicio ſine vᷣa cã:ut in.c.
ut debitus pꝛeal.ſʒ ex iudiciũ nulli fit iiuria imo
iterpõit ad defeſiõeʒ iuris ꝓprij ſatis ergo ẽ eũ
hie ueriſilem cãm appellãdi. Secũda dꝛia eſt in
noie.nã appellatio ꝓpᷣe dr̃᷑ ĩ iudicio. Dꝛouoca
tio ꝗr̃ ex iudicium.ut ĩ.c.cum ſit.S.e.⁊ hec bene
nõbis:ut i diſponibꝰodioſis nõ compꝛehedatuꝛ
appellatio eriudiciał ſub noie appellationis.
Tertia dzia oblatio ꝓbatõis exceptiõis obiecte
iuſtificat appellarionem iudicialẽ:lʒ non ꝓbetur
ueritas cxceptõis:ut e tex.nõbilis ĩ.c.iterpoſita
jJ. c. non ãt iuſtificat appellaroem extraiudicialẽ
qꝛ n ẽ ibi iudex qᷣ recipiat ꝓbatões tuas. Ande
põt dicẽ ꝑs.ego nolo ꝓbatoes tuas ꝛccipẽ.ſed
uolo uti iure meo. Idem nõ. Inn. ? alij doc. in
.c.eũ iter canõicos ⁊.c.qꝛ ꝓpter ð elec.⁊ i.c.ad
diſſoiuẽdũ de deſpõ.ip.ꝙ ꝓcedit et ſi ĩreꝛponat
a iudice ꝓcedetæ i iuribꝰ ſuis taqᷓ; ꝑs ut nõ.iĩ iu
ribꝰpᷣall. ¶ Quarta dꝛia eſt i traditoe apłoꝛum
nã i iudiciali oino apłi ſunt tradedi:ſed extra iu
diciũ nõ ſic tradunt᷑ idiſtincte. qꝛ ſepe non eſt qͥ
illos tꝛadat.de quo dic ut ꝑ glo.nõ.i.c.i.eo.tit.

Bev Eena drn ĩ qualitate ipſoꝝ aploꝝ.
nã i indicio dicũt᷑ apłi dimiſſorij ſeu ꝛcfutatõij ł
ꝛeue:ẽtiales ⁊ dicũt᷑ apli lre i qoꝰ iudᷣx a q naꝛat
qꝛ detulit ſ quaꝛe n detulit appellatiõi ⁊ ſi ðtulit
dñr apti dimiſſorij qꝛ cũ illis ſr̃is mittit ꝑte ad
ſuꝑiorem:ſi non detulit dicũt refutatorij. qñqʒ
differt ꝓpter reuerẽtias ſuꝑioris æ tũc appelat
ꝛeueꝛentiales. Si autem dãtuꝛ er iudicium puta
a iudice a quo appellatur ła ꝑte tunc dicuntur
ſimpliciter exiudiciales uel ↄuetionales ſeu teſti
moniales. ¶ Sexta dria qꝛ er iudiciũ admittit
appellatio generalis ⁊ incerta reſpẽu ꝑſonaꝛum
grauamis ut hic:ſed i iudicio dʒ eẽ certa ⁊ ſpalł
ut i. c. ut debitus.j.e.⁊idic nt dixi i.c.conſuluit
S. eo. ¶ Septima cẽia e pm aliquos ꝙ iter aꝛ
reptum ad ſuperiorem hetur ꝓ appellatione er
iudicium.non ſic in iudicio ſᷣm aliquos. dic ut
plene dicetuꝛ j.c.ꝓxi. ¶ Octaua cꝛia ꝙ excoi
catus appellat in iudicio in.c.cum itèr.sõ.de ex
cep.ſed non extra iudicium:qꝛ efſet impugnaꝛe
aduerſaꝛium ꝙ non licet excommunicato.d.c.
cum inter. Hoſii hoc impugnat qm ut bic pʒ ĩ
terpõitur qnqʒ ad defeſiõem ne moleſtet in poſ
ſeſſiõe ſua:æ i hoc fuit Inn.ſibi pᷣrius urꝛum ex
cõlcatus poſſit appellare ex? iudicium. Lu con
corda ut nõt Jo.an.iĩ.c.pia de excep.li.vi.i no
udla. ¶Nona ria nam appellatio er iudiciuʒ

iterpõitur rone câe ð futuro:qꝛ tũc timet graua
ri: ſed ĩ iudicio rõe pᷣterite cãe.ut in. c.ut debitꝰ
ecima důia ꝙ in appellatõe iudiciali fminꝰ
anni currit a tpe iterpoſitõis ipſiꝰ:ſed ey iudici
um cuꝛrit a die illati gꝛauamis: ut i cle. ſicut eo.
ti ndecima dria reſpectu ſi uſpeſiõis. nam
appellatio iudicialis ſuſpendit iuꝛiſditiõem indi
cis ĩ iotũ quo ad illam cãm ut plene diximus iĩ
c.ſuꝑ eo.S. eo.ſi extꝛa iudiciũ nõ ſuſpendit ſẽm
de pᷣteꝛito: nec ẽt id qð ẽ oino cõſecutiuum ad
ius explicitum de pᷣteruo:ut i. c.ↄſtitutus.. eo.
⁊2 hec nõ odecima d'ia reſpectu reuoca
tõis atiẽtatoꝝ.nam ĩ iudicſo renocant᷑ oia atẽ
tata:ut i.c.nõ ſolũ.ðe.ti.li vi.ſed extra indicium

non reuocãtur miſi ea q̃ geſia ſũt õ appellatöem

ut i. c. cum nobis:⁊ qð ibi nõ. S. ð elec eci
matertia dꝛia ꝛeſpectu tpᷣis pᷣfixi ad appeliãdũ
Mam in iudicio appellandum eſt infra decen
dium in.c.quod ad conſulatiõem de re iudi.ſʒ
extra iudiciũ et pꝰ decẽdiũ appellaꝛi põt. hoc tñ
ẽ falſuʒ ꝑ.c.cõceꝛtatiõi.e.ti.li.vi.dic ut ibi lʒ. n.
audiat᷑ pᷣðᷣccẽdiũ ꝑ niam qꝛele:ut i.d.c.cõceꝛta
tõi: qꝛ extraiudicialia no traſeũt i rẽ iudicatã:hni
tñ audituꝛ ꝑ niam appellatiõis ur ibi¶ NMõt
addi decimaquarta dꝛia quã poit glo.t. c.non
ſolũ pᷣall.viʒ ut attentata p⸗ appellatiõem iudici
alem reuocent indiſtincte ꝑ uiã attetati.i.nuilita
tis: ſʒ atterata poſt appellatione extraiudicialem
pẽdet ex futuro euetu. Ad hoc.c. ↄſiderauimuſ
⁊.c.cũ inter canonicos ð elec.ita loquit᷑ illa gl.
ſʒ forte nult dicere ꝙ ĩ appellatõe extraiudiciali
E neceſſe ꝓbare priꝰ ueritatẽ cãe anteq; reuocet

attetatũ:⁊ iſte e pulcheꝛ aſſus. latiꝰ. n. expediaʒ
ipᷣin cũ glo.fi¶ Conueniũt aũt appellatio iudi
cialis ⁊æ extraiudicialis generaliteꝛ i duobꝰ.nam

quelibet dʒ fieri i ſcripus:⁊ ꝓut le.⁊ nõ.in.c.i.
c.ti.li. vj.ꝛ ut queac modũ inouata appellati
one iudiciale reuocantur: ita inouata õ appella
tionem extraiudicialem ut hic æ boc nõ. ¶In
glo. i.in fi ¶ Ex iſta gl. potes colligẽ duas ro
nes q̃re iſte abbas intrauit poſſeſſione iſtius ec
cleſie uacãtis:ſʒ iſte ſolutiões glo.diuinat:ſed
ſuppoſiio ꝙ ſint uere ðᷣpuit abbas eas cxprimẽ
i appellanoe al ias non diceretur appellatio eius
neriſimilis. ¶ Extra gl. potes ĩtelligeꝛe iſtũ tex.
planius intelligendo ꝙ iſte abbaſ dicebat ſe eſſe
parꝛonũ iſtius ecclie ⁊ ſic ꝙ ad eum ꝑunebat cu
ſtodia eccleſie uacatis. qð an ſit ueꝝ dicam i ſe.
81o O go.nſ.. hanc glo.concludit enim
ꝙ cuſtodia eccleſie uacãtis no ſpectet de iuẽ cõi
ad archidiaconu:ſed ad quelibʒ epm in dioceſi
ſua. Ande intelligo glo ꝙ ſpectat ad archiepm
nõ tãq; ad metꝛopolitanu: iʒ taqᷓ; ad dioceſanũ
ſ.reſpectu dioceſis ſue. Et ut beas plene hanc
mãm in uno loco expeditã diſtinguo ultra alioſ
ſic. Aut querit᷑ ð cuſtodia eccleſic cathedralis:
aut eccleſie inferioris: Drimo cãu ſi bʒ eccłiaʒ
iconomũ generale ipſe hebit cuſtodliaʒ.xij.q.ij.
illud nõ. in. c. cum uos de off..or. Si non hahʒ
iconomum:tunc caplłʒ ipſius cccleſic hẽbit cuſto
1t 2

7

— —

— „ E . S *„ —
* fTe dia 2—6 alt⸗ ſertet

Qucſ n ſnn vami

diã. xij. q· ij. ñ Iʒ alicui ſi non bhʒ caonicos ð fẽo
nel ſint negligẽtes ſuccedit aꝛchieps: ut ĩi. c. fi. ð
ſup. neg. pla.li.Vi. ꝛ.caſu cñ qꝛit vᷣ eccleſia inte
rioꝛi. Dic ꝙ ant ẽ collegiata aut nõ. p cãu colle
giũ ſucceclit ĩ admiſtꝛatõe: ut nõ. Jo. de lig. poſt
alios ĩ cle. ne ĩ agro ð ſta.ꝛe.⁊ Inno.i.d.c.uno
ut eccle. bñfi. Sʒ ĩ Zriuʒ uꝛ tex:i.c.ea q.j.ð ſia.
ꝛegu. ubi dꝛ ꝙ remoto abbate dãdus ẽ mõaſte
rio admiſtratoꝛ idonens ⁊ dicũt ibi doc.qꝙ de
putabit᷑ ꝑ epm:æ idẽ Jo. an.i.c.ij. ð teſta. l. Vi.
Sʒ ĩ Srium ꝓ prima opi. adduco bonum tex.
i. d. cle. ne ĩ agro. S. abbate.ſʒ reduci pñt ad cõ
cordiã: ꝓut dico ĩ.d.c.ea que: ꝙ aut prclatus
eccleſie collegiate ẽ remotus ꝓpter malã admi
niſtratõem caplo tacente. tũc nõ ſuccedit caplm
qꝛ ẽ mala pᷣſũptio p eos ⁊ ita ꝓprie loqun tex.
j.d. c. ea que. ad qð uide glo.nõ.i.l.qm.ij L.
appel. que per illum tex. arguit ꝙ ſubditi debẽt
reſiſtere plato male agẽti:facit.ij.q.vij.pauius.
Aut uacat alio modo ⁊ tunc pꝛocedit alia opi⸗
õbis bn duo ex predictis: pᷣmo ꝙ ſicut capi
tulum eccleſie cathedralis ſuccedit prelato ſuo
uacate ſede ita æ capitulum eccleſie iferioris ut iĩ
ꝗd. c. abbate cum ſilibus. Et uide in boc ꝙ nõt
Inno.i.c.cum dilectus de ↄſue. ¶ nobis inũ
caſum exceptum. ſi ueꝛo eccleſia nõ eſt collegia
ta:ſed habet ſolum patronum rectorem: ⁊? tune
ſi habet patronum eccleſiaſticum: ipſe babebir
cuſtodiam. aꝛ. ? fm pᷣmiſſum intellectum ? tenet
Inno.nbi.S.bene facit.c.cum ⁊ plantaꝛc. J. de
priuile. Mã pronus ecchiaſticus petit rõnem ad
miniſtratonis ðᷣ tpᷣalibꝰ:ut ibi fortius:crgo ipe
cuſtodire hʒ tpᷣe uocatõis. Si vo non haber
patꝛonum ſaltem ecckiaſticum: tũc glo. h dicit ꝙ
ſpectat ad dioceſanum. Idem ſentit Inn. iin. d.
.c.uno ⁊ Gn. ad. c.ſi in plebibꝰh alłlatum pꝛo 3
rio qð loquit᷑ de iure ſpali:lʒ gliud ſennat H̊.
ZTu dic melius ut habes glo.ſingularem quam
cõiteꝛ ſequunt᷑ ibi dociꝙ is habet cuſtodiam ec
cleſie uacatis qͥ bʒ iſtitutõem illiꝰeccłe: ita nota.
glo. i. c. cum nos de offi. ordi. - eſt ſatis nõbile:
ut ex quo habet conferꝛc timlum habeat cuſto

dire eccleſiã uacantẽ:nõbis h̊ peꝛpetuo.uacante

Ho ſede ubi collatio ꝑtinʒ ad prelatũ poterit ca
pitulum illam ecckam commendaꝛe alicui donec
fuerit ſibi ꝓniſum de rectore ita ſingnlarit nõ.
i. c.uno ne ſe.ua.li.vVi.i noncla. (. bis ſeꝑ
hoc dictum ex quo hẽs ꝙ iʒ capitulum non ſuc
redat ĩ colletione bñficioꝛum ſpectantium ad pᷣ
latum:ut in.d.c.unico:põt tamen illas eccleſias
commẽdare ⁊ iconomum põere:donec ꝑ ſuꝑio
ꝛem fuerit ꝓuiſium. ? ꝑ boc bẽs pleniſſime bũc
articnlum anainun A glo. i vvo nomine
aꝛchidiaconi in fi. Sed ↄ tex.preſuppoſita opi
nione glo. ꝓ vera oppo. Nam ſi iſte archidia.
poſſidebat᷑ ñ potᷣat iſie abbas ptẽdẽ ſe expolia
rum qꝛ: uim vi ꝛepelleꝛe Iʒ in. c. olim el.i.ð reſti.
ſpo. nec vr̃ ꝙ tũc appellatio abbatiſ fuerit ꝓba
bilis. Sol. intellige ꝙ iſta allegatio nõ ſuit pro
bara.mam ſi cõſiitiſſet ꝙ aꝛchi.tũc poſſideꝛet ñ

— De a ppeſlationibns.

conſuetudinem eam enim non

babuiſſet locum deciſio huiꝰ. c. ꝑ fupradicta f
2 ” c. ſupradicta fic
põt ſolui aliud ↄriũ in eo ꝙ archl alegab arn
poſito ꝙ ꝓbaſſet illam conceniſe n ee ſup
oſſeſſi Pꝛictatẽ ii
poſſeſſionem. Vñ ſatis erat ꝙ abbas iĩ
bat poſſeſſioni tempore appellationis Kehfede
quo plenius dicetuꝛ ſuꝑ glo. ſi. a ſerde
Vbo unam ꝓcnꝛatiõem i fi. ſed glo nenh nde
ad. c cũ neniſſent. ö ꝛefli. ſpo. nbi pba ender
percipio peſionem ex aliq̃ re uideoꝛ ill tiꝛ ſi
dere. Idem nõ. i.. uis allegata in gl d⸗
n0.1.l. gata in gl. Hic d
H ut plene dixi in. d.c.cuʒ ueniſſent.ille rer j 7
ligitur qn precedete titulo cimo ad mäſfere iren
e ee 3 ered
dnium ſoluit peſio ð ↄſeſu ſugioꝛis.tũe
teruenit quedã ficta tꝛaditio: ſecxubi –
tuꝛ ſolutio penſionis ſen cenſus:q; eun pba
ex cauſis poſſit ſolui pẽſio ſen ceſus.tal ſauns
iderermiata ni ꝓbar poſſeſſionẽ ꝛei nec ſdlecnis
nem. Oꝛo hoc.c. ꝛccepimus de puile. æ.c ihro
de cenſi. Mam ꝓbatio qubia æ gñalis i Deſtätr
qd ðᷣtermiatuʒ i.c.ĩ pñtia ðᷣ ꝓba.qð ẽ ↄ Mal.iĩ
.ſolet. ff.ð offi. ꝓconlſ. ubi gicit ꝙ ſi una ecckia
ſolueꝛit cẽſum ꝓ magno tpe pſumit illi ſubiecta
boc eniʒ non ꝓcedit ut pdixi.⁊ nide qð.dixi in
c.fi.ð cã.polſ.⁊⸗ ppne. & In glo. i Vbo in euʒ
ſtatum in fi. podera bñn glo.que ſetit duos intel
lectus ad iſtum tex. ¶ Mrimo ꝙ h fuit actũ 5
archidiaconũ iterdicto unde ui ꝙ foue ſpoliaꝛi
mãdauerat uł ſpoliatõeʒ illorum laicorum rati
babuerat. Secũdus itellectus , agebali officio
iudicis vᷣtute appellatõis ⁊ iõ potuit agi teꝛti
um. ſ.archidiaconum.lʒ nõ ſpoliaueꝛit ul ſpolia
tionẽ ratam habuit. d 5 utũq; itellectuz
opponit᷑ foꝛiteꝛ ſic. Mam pmus itellect?diuiqt
nec fuit ꝓbatum ꝙ aꝛchi.mãdaſſet ſpoliari vc.
Item non cõgruit iſti lie in qua papa fundatſe
ſup appellatõe emiſſa ex ꝓbabili ⁊ ueriſimili ca
Cõrra vm intellectuʒ facit ꝙ appe latio fuit
interpoſita ne qs moleſtaret eum in poſſeſſioe:
ſed iſte archi.n moleſtauit eum i polſſeſſione: ſed
ꝑ laicos facta ſuit ſpoliatio:ergo Hrute appella
tionis nõ poteꝛat agi õ iſtum teniuʒ: So. Inn.
p diẽ ꝙ ſicut oĩa qᷓ dolo ul male fiũt ptibꝰlite
pẽdeẽte debẽt officio iudicis ꝛeuocari in ſtatü p̃
ſtinum. S. ut lite pẽdẽte ꝑ rotum? uide bo.gl 5
mõ reuocãdi ĩ cle.ij.e.n.ita dicit ipſe innouata
appellatiõe pẽdẽte ꝑtinẽt ad offſiciuʒ iudicis ut
reducant᷑ in ſtatum priſtinuz.ff. nil inno. appel.
pen. ꝑ tomum. 7. e. dilecms. Ad idez. l.ediles. F.
item ſciẽdum. fl. ð edi. edic. ? in quadaʒ alis gl.
ꝛcctius ſoluit pꝛium qð ñ ſolũ facit õ appellrio
nem ille qͥ ſpoliat. ſed ẽt ille qͥ tenet ꝛem ſpoliata
5 uolũtateʒ appellãtis qð nõ hunc itellectum u⸗
eriam ſentire Moſti.hic dices ꝙ officio indicis
põt agi ↄ quelibet polſſeſſoꝛem er nãli equitate:
ut. ij. q. i. in primis. Minc ẽ ꝙ ſi s mea buenit
ad te quomõ poſſum ageꝛe iudicis officoꝛut
illam ꝛcm mihi ꝛcſtituas: nt in.l ſi me ? ticũ. f.

ſi cer. pe. maxie hoc enens
cum. aꝛ. c. ditecti öᷣ iudi.Q⸗ mam uide nota

um
m in

gloi. . clei. 4
neit n go . ſſern
ienonßmuͦ nblchen⸗
lata no pol agl nii eun ßſic
fniuns orcien Ntic oſulndſb
Pelatun pol

qrcrqnon ſt ein
I animment iel Me hicen
his ep ilunl. Avs t itale

ur unleiuNo plcllt uo A 5
icicf abbus pomiſer nera
icer qo ſennt ſolaus oſihpoio
polaſſer e d nenkium utletmitenn.
Anagai ni auirud an imiitümn ui
Kog nenicto n mo; fungon
carid er 5 oraimnace ut ic ctees⸗
A1e a 6. ,nlaidid Pal ſee ſtagii
ut id.ce..n Alaa eia g in
unde u 1 por ggi 5 fniͦ ur i cad ſe⸗
ſpo. ſed Vune appelatois agit 5 tnü
dgo tm ut predxl. (Derti gria inin
beo pbare ſpoliarionem poſſeſſide
1c.Ooſulanolb ſed puii anent ſat
poſſeſtone ihe gopelanois 2, tie
penes ſent h. Quarn fn eqrag
obſtn ceptio alteri ſpolletois ut
ordi cog. Oed 5 enedium attetan
ccpno ſpoſigtonis: n ila teuocatio
iucheg offcio lt not go. ge. i. al
daagl Eun cneui
oem opai.o) iuſtt;ſcare coſorg
büßicialibt n, e,

RW2kE

Arſeht in

aiſitin⸗ Aunmnles
urmnige ltn

xai hapenchuiztin
8 *“
lafi Kpor icetgine
utin eng ieſini liin

eh n, neniecce
AAat gr (Nciinn

eam nſi wandigoltdre
mualinn Pwſin
naiumi mnimpintn ſir ai
niumti ului mn ionmni
vrm Ariin iinvg itn fi
s ſmr menmis ti nnnttgitan
—
winmdn. Grittigg
gmiſnnir dafttil
U
mmmütfkind
n curaind entmidi
Sn lnf ien
SU
nietten iin

oluatrt
ſmſiiſen inrus

ꝑ Jo. mo.i. c. cupiẽtes e ele.li. vi.nide bo. gſ.iĩ

c.non ſolũ de appel.e.ni Et ↄclude breuiteꝛ et
clare hãc mꝗ n. aut enim pceſſit appellatio gñał

reſpectu ꝑſonaruʒ ut b:⁊ tũc põt agi quẽlibʒ
poſſeſſorem.qꝛ qͥqs tenẽdo ꝛem iuaſam in pᷣiu
diciũ appeilãtis dꝛ ↄmittẽ appellatõnem ut h̊
nõbiliter ꝓbatur aut appellatio ñ fuit gnalis iʒ
ſpalis reſpectu.ſ.certe ꝑſone ⁊ tũc ſi tius aliqᷣd
innouat cũ ꝑte appellata agit᷑ et õ tertiũ ꝑ uiaʒ
attẽtati. ar.ĩ.c.cũ.¶l.i fi.ð ↄſti.= i.lichyꝛogra
phus.⁊ ꝙ ibi nõ.ff.de admi.tu.¶ Aut tertius
inouat ꝑ le ⁊ nõ cum ꝑte appellata:⁊ tũc dʒ agi
3 iſtuʒ ⁊? nõ ꝑ uiã attẽtati:ſed ordine iudiciaꝛio
fatedũ ẽ tũ ꝙ poterit agi officio iudicis ꝓut di
cit Moſt.ſʒ nõ ꝑ uiã attẽtati ita ſalua æ⁊ ↄcoꝛda
dẽm hoſti.̊ ⁊ glo.i.c.nõ ſolũ q uꝛ uelle Zrium
7 magna ẽ r̃ia utꝛũ agat᷑ ꝑ uiã attẽtati an ðbe
at agi ordie iudiciario:pꝰcaſu nõ ſᷣuat᷑ ordo iu
ris. un ñ ẽ neceſſe libellnm offerre ł lite ↄteſtaꝛi
ſeu aliũ iudiciariũ oꝛdinẽ pᷣuaꝛe ſʒ ſicut de facto
ꝓceſſit inouatio ita ð fẽo iudex facẽt reuocatio
ne:ut nõ glo.i.d.cle.ij.ſecꝰubi dʒ ꝓcedẽ ordine
iudiciario.uñ tertiũ qͥ nihil egit cũ ꝑte appel
lata nõ pot agi ꝑ uiã attetan.ſʒ ſicut ↄ que agit
fm iuris ordiem ut i.c.ↄſulatõibꝰ ðᷣ offi.deleg.
qꝛ ex quo n fuit ↄ eũ appe latũ ũñ põt dici ꝙ ali
q̃d attetanerit lite k appellatoe pẽdete. Et ex hiſ
hes ueꝝ itellẽm.c. ¶¶Alius at ĩteilectus ꝙ agẽ
tur iterdicto un ui nõ ꝓcedit quo ad tex. nẽʒ. fa
tẽdũ tñ ẽ ꝙ abbas potuiſſet experiꝛi intdẽo un

ni:ex quo fuerat ſpoliatus pᷣſuppoſito ꝙ archi.
ſpoliaſſet æc.ſed ñ ẽ młium utilelmłte.n.ſut cdie
an agat᷑ uia attetati:an ꝑ intdictũ un ui.

Ha ſi agit᷑ iteꝛdicto uñ ni oʒ fuaꝛe oꝛdinẽ iudi
ciariũ ẽt õ ↄtumacẽ: ut i.c.accedẽs el.i.ut li.nõ
2le.⁊ i.c.ↄlſulatõibꝰpᷣall. ſecꝰii agiẽ̃ uia attentati
ut i. d. cle. ij. nõ ¶ ¶ Alia cia ꝙꝙ ꝑ interdictum
unde ui ñ põt agi S ftiũ ut ĩ.c. ad ſedem de fſt.
lſpo.ſed vViute appellatois agit᷑ õ ttiũ diſtinguen
do m ut predlixi. ertia dria in inteꝛdicto ðᷣ
beo ꝓbare ſpoliationem ⁊ poſſeſſiõem:ut in.d.
c.ↄſulanõibꝰ:ſed ꝑ uiã attẽtati ſatis eſt ꝓbare
poſſeſſione tpe appellatiõis ⁊ ꝙ tũc poſſeſſio eſt
penes ſe ut h. Muarta dr̃ia ẽ qꝛ ageti intdicto
obſtat exceptio alteriꝰ ſpoli tõis ut i.c.fi.⁊.ij.ðᷣ
ordi. cog. Sed õ ꝛemedium attetati ñ obſtat ex
cepiio ſpoliatõnis:qꝛ illa reuocatio fit ex mero
iudicis officio ut nõt glo.i cle.ij.pall.nõ. Inn. ĩ
c.ij. ð oꝛ.cog ¶ Quita dria ẽ nã ĩ inidicto ſᷣm
cõem opi. oʒ iuſtificare æ colorare poſſeſſiõem ĩ
bñficialibꝰut nõ.glo.i cle. una:⁊ dic ut ibi nõ.ð
cã poſſ.⁊æ ꝓpri.⁊ dixi plene ĩ.c.ĩ l̃is de ꝛeſ.ſpo.
ubi tamẽ teneo oriũ cõis opi.hʒ ꝙ predixi:ſed
i reuocatiõe uia attẽtari ñ oʒ colorare poſſeſſio
nẽ ita ſolẽniter. Hicũt dni de rota dec.xiiij.als
xix. Ratio qꝛ plus fuit exceſſum h qi attẽtans
ĩ piudiciũ litis ſeu appellatiõis leſit:iudicẽ ꝑtem
? ius. ¶ Item qꝛ fit ꝛeuocatio ex meꝛo iudicis
ofſicio.Ex his attẽtatis ↄcurrentibꝰiſtis duabꝰ
mis tutius ẽ iteétate remedium appellarionis qᷓ;

De appellationibus,

agẽ. ĩterdicto: ꝓut fecit iſte abbas: iõ tituins eſt
cũ qͥs timet ſpoliari appellationẽ emittere:r ſic
hẽat poſtea iſtud facile remediũ attẽtati. ¶ In
gl. fi. ibi ꝙ nõ ſit vᷣa uł neceſſaria¶ Mõ. bene
gl. ⁊ itellige ut.S. dixi ꝗin dixi boc ꝓcedẽ in ap
pellatõe exiudiciali ¶ Ert dicũt qͥdã ꝙ Iʒ ſufficiat
ꝓ a pᷣncipio fuerit viſitis mñ poſtea qñ agit ad
reuocatõeʒ attẽtatoꝝ dʒ ꝓbari ꝙ ſit va. Ad h̊
c. cũ ĩter canonicos ĩ fi.dc elec. Aide qð notãt
qñi ð rota deci.ccclxiiij. ? Jo. mo.i.c. cupietes
pᷣal.⁊ tʒ do. An. h. Contra h̊ mñ mu tũ facit iſte
tex.qꝛ iſte abbas non ꝓbauit illã cam:tũc ueꝛiſi
milem eſſe nera. O.bes eni ſcire ꝙ duo ſunr in
tellectus ad iſtũ uerbũ ꝓpoſitũ i tex. ueriſilibus
⁊ ꝓbabilibus cauſis. Inno.pomit cm ueriſileʒ
q̃ a iure approbat᷑:qꝛ ſic ẽ ð iur̃ Exeplum dico
me eſſe patronũ eccleſiaſticuʒ:⁊ ſic ad me ſpecta
re cuſtodiã eccleſie ꝛc. ꝓbabilẽ cam dicit illaʒ q
eſt i ſe iuſta:utputa appello ne quis moleſtet me
in poſſeſſiõe mea. MHoſti. autẽ uidet᷑ intelligẽ illã
cam eſſe ueriſimile:qui ueriſiłr æ certis iudicijs
timebat᷑:puta archi. fuit minatꝰ abbati ð ſpolian
do eũ.hec.n.ẽ ueriſimilis cã appelladi ꝓbabile
cam appellat rõnabilẽ. Ande nuc ad ꝓpoſuum
cũ papa hic ſolũ ſe fũdat ſuꝑ cã ueriſimili 2 nõ
ſuꝑ uera ctiã reſpectu ꝛeuocatiois atietatoꝝ nõ
nidet᷑ illud dictũ ueꝝ ꝙ debeat ꝓbarti vitas cae
ſed in Zriũ facit.d.c.cuʒ inter. ¶ Ite ſeq ei ꝙ
ſi appello ne uẽdas rem meã ꝙ nõ ualeat uedi
tio 2 appellatione S.l.ſi füdus. C. ð rei uendi.
2 mlta i boc pnt dici¶ Sʒ colligẽdo dicta Jn
no.cuiꝰ dicta ẽt vꝛ ſeqi do. An.dicedum ẽ ꝙ
qnqʒ quis appellat ex viſii cã tm:qnqʒ ex viſ li
⁊2 ꝓbabili:qũ qʒ ex ꝓbabili cã tm.ſi appellano ĩ
terponit᷑ ex iudiciũ ex uerilili ca tm.i. qᷓ a iu? ꝓ
bat᷑:⁊ tũc talis appellatio nõ hʒ impedire poſſeſ
ſionẽ alterius. Ande ſi archi. ̊ fuiſiet in poſſeſ
ſione nõ ualuiſſet appellatio abbaris ingredien
tis poſſeſſionẽ ðᷣ facto dicẽdo ꝙ efſʒ pronus aꝛ.
i. d.l.ſi fundũ. Si vo appellat ex ueriſimili ? ꝓ
babili cã tũc ãte oĩa dʒ fieri reuocatio attetato
rũ nec admit unt᷑ exceptões ſuꝑ defectu ꝓprieta
tis ateqᷓ; fiat reſtitutio ut h̊ nõbilit ꝓbat ⁊ puto

lufficit ꝓbare cãʒ ꝓbabilẽ eſſe uerã.ſ. ꝙ erat

i pofleſſiõe ipᷣe appellatois Iʒ nõ ꝓbet illa cãʒ ue⸗
riſilem eſſe ueram vñ ille abbas nõ ꝓbauit bᷣ ſe
eſſe patronũ ⁊ ad.c.cuʒ inter canonicos: ⁊ ſimi
lia põt rnderi ꝙ ibi nõ ꝓbabat᷑ ſeu non conſta
bat ꝙ illa cã allata eſſet uera.ſed hic erat uera
qꝛ erat ĩ poſſeſſione.ʒꝰ caſu qn fuit appellatũ ex
ꝓ babili cã tm. Exempluʒ appello ne qs me mo
leſtet in poſſeſſione ĩ qᷓ ſum ⁊c̃. CE nullam
cãm neriſilem.i.a iure approbatã allego:ſed rõ
nabilẽ cãm tm ⁊ hoc caſu ſi ius cõe fundat iten
tionẽ inouãtis ñ fit reuocatio niſi prius iuſtifice
tur poſſeſſio ex titulo ſᷣm Inno.ꝙ nõ.⁊ ꝓ hoc

facit qꝛ idẽ uidemꝰ i iterdicto uñ ui:ex quo ius

cõe ẽ appellãtẽ ⁊? fundat intentõem appellatie
ut ẽ tex.i.c. ad decimas de reſt. ſpo. li. vi. Ydeʒ
dicũt dni de ro.deciſi.pahe.ſi ius comme eſt S

* §

2 J10 P9 jy J

7 VME Pi/ *

¶ De aopclationibus,

appellãtẽ. ̊ non fundet itẽtiõem appellati no ʒ
uia peccaus aperiri: ut fiat reſtitutio S ius cõe.
Lapus in.c.ad decimas tʒ ↄrium.dicit.n.ꝙ in
pac nia attẽtati nõ debemꝰbẽe reſpẽm an iuſ cõ
mune ſit ↄ appellantem: qꝛ reuocatio dʒ fieri ex
puro iudicis officio ut.S.dixi:⁊ eſt bonum mo
tiuum ⁊ bona limitatio ad. d. c. ad decimas: ?7
boc dictum Lapi plʒ do. An.ſi iudex ex officio
uult reſtituere qſi ſccus ſi ad petittonem ꝑtis ap
pellãtis. Sed multum mihi placet dẽm Lapi idi
ſtincte ex uno nõ ſolũ ꝑs ẽ leſa.ſʒ reuerẽtia iudi
cis ad quẽ fuit appellatũ ãte oĩa fiat ſibi reſtitu
tio ex quo notorie n conſtat ð defectu iuris ap
pellãtis. Mã poſſibile ẽ ꝙ bebat aliquã cm in
ſlam poſſidẽdi õ ius cõe:ad hoc.c.łʒ eps de pꝛe
ben.li.vVj.? qð dixi ĩ.c.i lfis pal.æ nõ:qꝛ h̊ ulii
mo membro ſufficit ꝓbare cãm probabilem ad
effectum ruocãdi attẽtata:non ẽ ergo ꝓbare ꝙ
illa cã ſit a iure approbata Iʒ eaʒ expreſſerit qð
facit ad pᷣdicta. ¶ Et ex bis hẽs in ſũma qliteꝛ
ſit ꝓcedẽdũ ad reuocatõem eorum ꝗᷓ atctãt᷑ pꝰ
appellationem eriudicialem. ¶ Altimo oppo.
tex.ĩ eo ꝙ iſte ꝓpluꝛies uoceʒ appellatiõis emi
ſit. uidet enim ꝙ fa fuerit ſuꝑflua cũ ꝑ primam
ſit conſultum appellãti. ar. i.l. q his. ff. ö. V. ob.
So. boſti. ? Gof. uidet᷑ itelligẽ ꝙ unica fuit
appellatio ſed iteꝛatio fit vbo ad maioꝛeʒ exage
ratõem:ſicut ĩ ſimili hẽtur.xxxi.q.ij.lotharius.
Abbas vo uꝛ itelligẽ tex.i gemiata appellatiõe
= dicit:ꝙ fa põt eſſe utilis ꝓpter tẽpus appella
tiõis ꝓſequẽde ꝙ lʒ lapſum cet ꝛcſpectu prime
poſſz duꝛaꝛe reſpectu fe uł ſi nõ fuit debito mõ
fca pria poteꝛit ſe iuuar̃᷑ ex fa luimo mõ iteꝛpoſi
ta ⁊ uẽ boc placer̃ Jo.an.qͥ ꝑ hec diẽ ꝙ gemĩa
tio appellatõis n iducit receſſum a prima:nt nõ
1 c. dilecto. ¶ u concordando dic ꝙ aut qͥs
geminat vᷣbum appelio pluries codem tempore
2z ꝓcedat pᷣmum dẽm aut diuerſo tpᷣe in caſu ap
pellãdi ł eodem tempore tamen ſolenniter repe
tijt appellatõem ⁊ tũc ꝓcedit ſecundum dictum
Et ad mãm uide ꝙ le.⁊ nõ.in cle.una de do.et
ↄt.qᷓ.c.dilecto ubi oĩno nide.

Jlecti filii. Si ſupioꝛem ſn

um qs itinerat ad
papam bẽtur ꝓ appellante: ita qð ex
communicatio poſtea in eum lata non tenet. ul
aliter: æ ſic itineris arreptio hʒ nim appellatõis
ſi fuãtur ea que fuari debent in appellatione.hᷣ
d.pm unũ ĩtrinſccum itellectum. c. Drima qᷣs
ponit queꝛelam.vᷣa dat iudicem:ibi cum aũt.
Hõ primo ex iſto tex. caſum apꝑtum quem tene
bis menti ꝙ actus geſtus a iudice pꝰ appellatio
nem exiudicialem ab eo interpoſitã ipſo iuꝛe eſt
nullus. ¶ Ex quo nõ ꝙ ſicut non tʒ cxcõicatio
lara pꝰappellatiõem iudicialem ita neqʒ poſt ap
*& Tiſte sHrn n aa. öpellationem eriudicialem: ut hic timens ergo in
iuſte excommunicari a ſnpeꝛiore bʒ ꝓmptum re
medium ex boc capitulo:ut appellet ẽt ex indici
um ⁊ ſuſpendet iuriſditõem incficiſ æ uide quod

dixi in. c.conſuluit. ö. eo. r no bic u a
ꝓ his que dixi 5 gl. i. c. Cenadee vo Pcat
tulum agens Z epm ꝓ iuribꝰ capli non “
petere actorem ſcu ſindicum:ſed põt a ſe ac N
em ſeu ſi indicum conſtituere 2 cum prelato li
gare Hã iſte prior æ monachi cõſtituunt ca in
illiuſ eccłe cãtuarienf cathedrał qᷓ ẽ mona
2 archieps 6 ibi loco epi ⁊ abbatis:de “
ne dixi i. c. cam de iudi.ʒ. nõ ꝙ plus Saliſ
explicare facto q; bo 2 ꝙ ad ſübſtamtiam
pellatõis non eſt neceſſe exprimere vV̈bum “
lo:ſed ſatis ẽ dicere nł faceꝛe aliqd equipollens

huic ueꝛbo appelo qð nõ. Yacit quod diri .
.c.ad audientiam. ¶ Hic unica lo. 2 nõ bñ̃
eam quia tuila facit lo pallegar e 90 „0 biñ
l lacit gl0. p allegat iuꝛa qᷓ ꝓbãt ꝙ
plus ſit aliquid facto facere q; vbo ⁊ ſic allegat
cõcordtias ad tex. noſtrum ad. . ſed nõ e
abinde uſqʒ ad finem format dugs. q. licet eas
immilceat pꝛima qõ non. ſeruando ordinem gl.
ſit iſta. Mũq̃d ĩdiſticte arreptio itineris ad ſupi
orem habeat uim appellationis.¶ Secuda nun
quid diſpõ huiꝰcapli hẽat locum ſi iteꝛ arripit
ad alium ſuꝑiorem citꝛa papam. ( Quo ad p
mam qoõnem glo. allegat multa Zꝛia ſed pfecte
n ſoluit.doc.ẽt iſtãt æ credo eos habuiſſe bonũ
itellectũ:ſed ñ clare explicãt. ¶ Eoclude bꝛeuit
ꝙ arreptio itineris ad ſuꝑioꝛem bʒ uim appe
lationis ſi fuãt᷑ ea q̃ debẽt ſeruari ĩ appellanõe
2z iõ ſicut appellans.ex iudicium nł in iudicio añn
ſniam tenet᷑ exprimere cauſas ĩ ſcriptis ? petere
apoſtolos ita ⁊ iſte qui nult arripere iteꝛ debet
oĩa hec ſuare:ut puta dicet ſuperiori.Dne epe
uos gꝛauaſtis me in tali articulo ⁊? in tali:nolo
litigare amplius coram uobis:ſed nolo ixe ad
papam ⁊ peto apoſtolos:tũc enim łʒ non expxi
mat vbum appello itinerando ad papam beĩ ꝓ
appellante quia ñ ꝛcfeꝛt qͥd ex equipollenib fiat:
ut i. c. qͥ ex quadam.S. de teſtibus. ¶ Jden dic
qn appellat a diffinitiua uł ey iudicium:ut fuet
ca qꝗᷓ iuꝛa ĩ talibꝰmandant obſeꝛuaꝛi:ſicut cixi in
ſubmifſione ꝓtectiõis ĩ.c.ad audientiam..eo.
als ãt non babebit ꝓ appellãte:⁊ credo ꝙ capl
rulum plane ꝓcedebat olim ſᷣm antiqᷓ iura fʒ ꝗ
non erat neceſſe exprimere cãm appellandi:ſed
ſufficiebat diceꝛe appello: ita ſufficiebat diceꝛ
iudici ꝙ uolebat iter arripere ad ſuperiore. Si
autem talia non ſeruat: poterit alio remedio de
fendi.iſ.per titulũ de ꝑegrinãtibꝰ ut dixi.i. c. me
minimus. 5. e. ¶ Sed bũc intellectum ? lerx.
opp. Iſli nücij non appellarũt vbo aut ſeo ciß
cã eſſet inter archiepᷣm æ caplin.ergo debuult te
neꝛe ſñia ↄ illos lata cum in eis ceſſer o S .
So. credo ꝙ glo. meru orij bic incideter din ſi
ꝙ iſti nũcij eraãt ðᷣ monachis illius cccleſie lic
erãt de appellãtibꝰ. Si aũt uis tencꝛec “
de monachis. dic ꝙ ex quo iueꝛunt ꝓ e
nibus erant ſub ꝓtectiõe pape:ut in.c. . begil.
Et ad hũc effectum alegat Inno. lluc c. . oos
ut debitus dicens ꝙ non ſolum uoni e d a
liter ad papam ſũt ſub ꝓtectione pape:led ellaz

gos els nſi
n ahizer niich ui
8 ei zoffonc ſpi ſl .
ummi hlnin n dirg
, m puocacio al t⸗
daeh u nulis bwere cipolte

. ſum 9
iorm ſopiorem auen po uin ,
uerele citra colnmunenn aphalatd
Gini lla appelari⸗ ejiucleul e aden
uocno d cin.

Aorolis, ⸗

bemros oppelanoaα
gmnraßſſ bor it y al. .en
ponſt ollato. iſio ibi mdamns
Mino iy et fm antiaua tpn appelaio
Fuſtraroria non itpetſeden egoci dil
Ge quo uns icenht N in de
1. nodͦ auſoia odioſa in wcn
Politz it G; ieligi ur alignid operun
iteligedo poſſit redaci ad terninos
ſed ut vba aliqd oent no debet ita
gient nil opent Mer ein chuſllaa.
ſee odioſa t poſſer iteligi de apeli
toꝛia:ſed qꝛ fin bune intellectum her
bi opemmem. Oebar atam ildlgi
one alus Pbabili:r boc nöbis ſen
Pſiſtamum munieipglelne intclie
oparei dy aſſumille gins ieelern
igi niolico ba nr lic operck
nnis cojg:fnct no. Bar in liij
arſ edm fr rgiiinccin
ated guigunn i
P ubi diſpo eet Prſus inuti

go ßba it acent gebent hba innpꝛo

am ilonmnin mn (Ewn
En gonen go glegn minznſii
õ
Mi i chraplui. (Eatetel
mno Mrnis ſigonn g in g
