re:ubi creditur ſiis ſolius oꝛdinarij: nec aliqd
dẽ de ſubſcriptione teſtiũ ſeu ſigillo caplłi uel de
defectu tabellionis:ad idẽ.c.i: de ſen.ex.li.Vi.⁊
.c.ad pꝛobandũ de re.iudi.qᷓ omnia ꝓbat ð ſẽ
tentia excõis multaqʒ alia iura reperiũt᷑ ſuꝑ ali
js actibus:ut.xviij. di.c.i.et.c.ſi eps ⁊.xix.q.
ij. c. i. ij. . iij. ? de tẽ.oꝛ.nec epi cum multis ſi.
Itẽ exceptiones Vinc.ſũt nimis gnales:ut in
dinter credat᷑ litteris ſigillatiſ epi ⁊ capli ſeu pli
um platoꝝ cũ hoc nullibi caueat᷑ excepta aucte

Pape:de ꝓba.cle.litteris.et iura allata p eux

en
loquunt᷑ in caſibꝰ ſpãlibꝰ:ut.j.dicet᷑. ¶ Zertia
ẽ opi.gloſatoris noſtri diſtinguentis int᷑ indicia
lia et erindicialia:ut pꝰ caſu ñ credat᷑ ſigillo epi
ſeu alioꝝ iudicũ:niſi hẽat teſtiũ ſubſcriptõʒ per
c.qm.j.e. Secũdo caſu credat᷑ pᷣſerti ĩ ſnia ex
cõis:ut hic ẽt ĩ iuribꝰ preal.in glo.uſqʒ ad fi.et

5 fuit opi. Jo. et uide gl.i. d. c. cure. hãc opi. te

nuit Inno. hic. uidet᷑ tñ p diſcrepaꝛe in iudicia
libꝰ. ſentit eĩʒ ꝑ.c.qm.j.e.ꝙ in eis non credat
litteꝛis iudicis ẽt cũ ſubſcriptiõe teſtiuʒ:ſj oʒ ꝙ
acta ſint ðᷣſcripta ꝑ notariũ ul duos uiros ido
neos ꝑ.d.c.qm:poſtea in alia glo.uidetur rece
dẽ in totũ iudicio meo ab hac opi.glo.maxime

i eriudicialibus.dicit.n. ſuꝑ.vV.ꝑ litteꝛas quos

üidd
u 1 Go

nlſrrtmigr
untercöNini

8ſai
E u Ranihg.
aui erui
B Nit i in 8
t otari
Lcidi ken
egii
chninti
elig in Gn du
nſhanmn i, is
vet gellti d
ele ſrnnmnii

N
v ißzefes ſiſtnn
elgnn gſogmm
iitrent
topi. gnorüc
rimtifrntes
täg igllnof gechn n
ifonmmin mi N uli i
incdonnonb' Ccecn,
mninſcgbin iſcihio
tuſs Ugbcllöisegr ppi,
Nitenit Verbiſgnns
nin Kaem flinfnon,
iml upekone dlico
inſmn inm/Cidtyler
mgii u huin,
n ruau
ni mscins i beihi
ſmin nr q iſceee.
ogen ſolaponüchor
orcinanus dcegitcit
Acimr iiviti. iner ſtipn
bBopi mibi non phet
le ili ) nini eoſt
Enn An dn giſn
us olinanienet ic
tüſuſcllo gid⸗
atcreſnl A
cndi donni Ken
8Aninn fii N
.iciatſch⸗ Pa
vrciann
nn enin
ir ſinn n
ſolerſehith 8

6
Ubiacat aehnalei

riuta Nanad
nens eud n
9agri dicci. nd
bim.). 4

¶ Molt cſſionẽ,

dã tenẽ:ꝙ; hodie nõ credẽt᷑ iſtis litteris de qᷣbꝰ
in tex.in tim ut qs uitetur in iudicio tanq; excõ
mũicatus ꝑ.d.c.qm:nec ẽ S.d.c.cure.xi.q.Diij.

qꝛ ibi fʒ eũ ñ d ꝙ uitet᷑ ꝑ tales las in iudicio

ſʒ in eccłia tin qꝛ n ẽ h̊ eis piudiciale:ſʒ ſalutife
rum et medicinale:dũmõ nõ ↄtẽenat.ij.q.i.mul
ti ꝑ qð ſentit ꝙ ſi ẽs mandat excõicatũ a ſe in
iudicio nitari liis ſuis ñ parebit:ſʒ oʒ qð aliter
doceat᷑ de catõe. ſecus ſi mandet eũ uitari
ey iudiciũ.ex h̊ uꝛ ſentire ꝑ rõcʒ ſuã:ꝙ liis epᷣi
ẽt de geſt.ꝑ ſe er iudi iũ ñ credit᷑ in graue pᷣiu
diciũ alterius. Alij ut hic refert Jo.an.circa ã
ticulũ excõis ponũt aliã limitationẽ uʒ:qð le
epᷣi ꝓbant excõicatõʒ oppoſitã ĩ uĩ dillatorie ſʒ
ñ ĩ ui ꝑeptorie hꝰdiuerſitatiſ rõ ẽ qꝛ minuſ affi
cit ſen ledit pꝰ mõ oppoſita q;. fo un pꝰ mõ ãta
tur excipiens ad ꝓbandũ.j. octo dies fo uero
caſu dʒ dari tpᷣs longiꝰ ut nõ.iĩ.c.pia de excep.
li. Vi. facit ꝙ lc.? nõ.iĩ cle. una de excep. Jo. an.
n uĩ ̊ placẽ.ſʒ potius cẽ diſtinguendũ fᷣm eũ in
forma l'e ut ſi ſit pure teſfioniał ei n ſter̃ ut eñ
epᷣs ad peritionẽ ꝑtis ſcribit ei ꝙ excõicanit ta
lem ſi vo ſii ꝓmulgatoria ſñie:tunc ei ſtet᷑ ad pᷣ
mam facit qð nõ.iij.q.ix.teſtes h̊ opi.f᷑tia n uẽ
nera:ut indiſtincte credat᷑ in er iudicialibꝰ.cor
ruit eiz ex rõibꝰ.S.alł contra pᷣmã opini.graue
eiʒ eſſet dicẽ:ꝙ epᷣs ꝑ ſuas lias ſuo ſigillo ſigil
latas poſſet nocẽ:cuicũq; ſcribendo ut ult ⁊ fa
cit aꝑte ĩ Sriũ illud.c.ij.de fi.inſtru intelligẽdo
ut. . Itẽ aꝑte facit in Sriũ mẽs.c.qm.j.e.lʒ eĩ
illud loqt in iudicialibꝰ:ið uẽ in eĩ iudicialibꝰ ĩ
quib poſſet qnqʒ imminẽ maius ꝑicłʒ q; ĩ iudi
cialibꝰ:ergo idem dicencũ ad hoc qð nõ. Jo.
an. in. c. diſpendia ðᷣ ſep.li.vi. in nouella:æ qꝛ ĩ
iudicio qᷓſi Shit᷑..iij.ff.de pecuł.ſi ergo in q̃ſi
vↄctibus n credi liis epi ſen cuiuſi: iudicis:nt
d.c.ſecundũ ueꝝ et coem intellectũ.ergo multo
minus in neris ↄtractibus in qꝗbꝰ minus exube
rat ptaſ iudiciſ.æ nõ. hanc rõ::qꝛ nẽo tangit
meminerim: et ſatiſ urger õ pᷣma? iſtã iti opi.
qd it dicendũ reſpcctu excõis: an ꝓbet᷑ ꝑ ſas
qleſcũq; et qlitercũqʒ oppoar j.died. Qe duita
opi.ponitur hic ꝑ Goff. æ Pe. dicẽtes ꝑ iura
allegata i ſecunda ꝑte gl.ꝙ epo aliqòd ↄtẽtioſe
dicenti et ↄſtiẽti ſe ꝑtẽ n credit ſi ãt aliqd ſcꝛi
bit iure oꝛdinario:tunc credit᷑ ſibi ut iudici de
eo qð fit coraʒ eo uel ꝑ eũ ut ĩ.d.c.cure.̊ opi.
coꝛꝛuit ꝑ.c.qm.j.e.⁊ ꝑ.S.dẽa. Itẽ ipemdet gof.
in.q xiiij.ut hic refert Jo.an.tenuit id qð hec
gl. ꝙ ẽt uẽ tenẽ Spe in ti. de ꝓba.F. fi. V. x. ibi
eiʒ ꝛefert curiã tenẽ n cꝛedi ſigillo epi niſi ſit au
tenticũ:de fi.iſtru.c.ij.⁊ ð ſen.ex.cũ medicinał
li.vj.⁊ de fi.inſtru.cũ dilectus ⁊ hic.uũ dicit ſi
gilla epoꝝ ⁊ officialiũ ſuoꝝ ⁊ principũ abbatuʒ
exẽptoꝝ ⁊ notarioꝝ iuriſditiõem hntiuʒ fidẽ fa
ceꝛe ẽt in negocijs alienis. Inferioꝝ vo nõ niſi
in eis qꝗ ſunt ſue inriſditionis:æ dicit b placere
Inno. ð fi. inſtru. c.i.⁊.ij. ¶ M bñ bãc opi.
iũcta opi. Moſti.in pratica.ſunt eiʒ niri magne
acxtis:ſjʒ ꝓſecto ̊ a nidet᷑ idiſt cte uera ꝑ rões

ſupius tactas ⁊. .tangẽdas:nec ẽ vũ ꝙ Inn.
hic ſimplicitcr tẽuit ut ipſe allegat:immo ut pʒ
ex dictis ſuis in.c.i.de fi.inſtꝛu.poſuit in h tꝛes
opi. quas ẽt hic ꝛecirauir Jo i oꝛdieʒ;
dicaʒ ſicut.S pollicitus fui. uinta opi. põi
tur ꝑ Inno. in. d. c. i. ut colligimr cx pn. mag.
glo. ꝙ ba dẽ autẽtica qn hẽt ſigillũ autẽticũ cũ
ſubſcriptione teſtiũ:niſi in leuibꝰ ĩ qͥbꝰ creditur
ſine ſubſcꝛiptione teſtiũ:cũ n ſint multũ preiudi
cialia.xi.q.iij.cure.lxxiij.di.⁊.lxxii.ꝑ totuʒ.xcv
iij. di.c.i.c.ij.ar.xcvij.di.nobiliſſimuſ.ſʒ hoſt.
ibi dicit ꝙ aliqᷓ ex eis ſunt piudicialia multuʒ =
in aliquibꝰex his requirunt᷑ plura ſigilla:ð cle.
ꝑe.c.i.Sed h opi. Inno.iudicio meo multũ ẽ
ꝓpinq̃ eq̃tati ⁊ ueritati: ut.j.latiꝰdicaʒ. Sex
ta opi.ponitur ꝑ eunð Inn. in loco ſtati alle.ĩ
medio illius glo.ubi dicit.ꝙ an cꝛedat᷑ lris ab
batis uel aꝛchidiaconi uel a ioꝝ pᷣlatoꝝ ð his q̃
ex iudiciũ fiunt:⁊ qtũ eiſ cꝛcc at.i.uſqʒ ad quã
ſummã:⁊ int᷑ q; gẽt s tetũ relinquit᷑ cẽſueiudi
ni.nã ⁊? ↄſuetudo tales ſeripturas publicas fac
de fi. iſtru.cũ dilectus.C. vᷣ emã.:l.i.⁊.ix. q.iij.
ↄqſtus nec cb.ſecunduʒ eũ h.c.⁊=.c.cure.⁊.cC.i.
ð̈ treu. æ pa. qꝛ Int dici ſpalia ĩ ſnia excõis ꝓp
ter ꝑticipatõis ꝑichn: ðᷣ ꝛap.c.i.als ↄſtat ꝙ epo
uel alteri dicenti tlłeʒ ſniam dedi uel citaui non
creditur: niſi alit r ꝓbet᷑.j.e.qm. ¶ Mõ t n q-
ſentit. c.qm hꝛe locũ ulꝛ ceſſante cõſuetudine.ᷣ
opi qᷓtenus uẽ ſe fundaꝛe ſuꝑ cõſuetudie: ut alłꝛ
le ñ ꝓbent poſſet ꝓcedẽ ĩ multũ pᷣiudicialibꝰ.
ſecus nʒ in leuibꝰ.⁊ ſic concoꝛdabit cũ pᷣce.op.
als non eſſet nera:cũ in multis leuibꝰ tur
lʒis pᷣlatoꝝ ceſſante ẽt ↄſuetudine. ¶ Sepnma
opi. colligit᷑ ex dictis Inn. in fi. illius gl. palle.

ubi dicit ꝙ cꝛedit᷑ lis cuiuſiʒ pꝛe an de his que

rõe ſui officij facẽ dʒ uel pẽt:ut archiepo uocã
ti ſuffraganeos ad cõciſium uel ad anum ſuffra
ganeum ↄſecrandũ.xviij.gi.ſi eps.lv.di.non
dʒ:uel ĩ ſubſidiũ erneos:quos enã nocat ſimpla
eps.vij.q.i.pontifices.uel cum capłlin uocat ca
nonicos:de elec.cum int᷑ uniuerſas ⁊ in.c.ſlatui
mus.xix.q.iij.⁊.c.cuꝛe. pꝛeal.⁊.lxxij di.ꝑ totũ.
Item credit᷑ qnʒ ſecunduʒ cunð:lʒ ad officium
ſcribẽtis ñ ſpecter:ut in lis teſtionialibus ð oꝛ
dinibus uel moribus alicuius:de cle. pere:c.i.
Item in ꝓcẽe ad impetrandũ ⁊ odicẽdũ ↄſtitu
to ⁊ in omnibus alijs ubi nulluʒ uel modicuʒ pᷣ
iudicium alij gñatuꝛ. nã ĩ pdictis caſibꝰ⁊ ſi non
pſtet ſigillũ eox eẽ q ſcꝛibunt:uel ẽt ſi bomines
modice auct᷑is ſcribant credit᷑ eis ſm Inno.in
pall.c.i.in fi.de fi.inſtru. Aduerte qꝛ ꝑ fi.glo.
ſue põt reſtringi id qð.S.dixi in pᷣn. hꝰopi.ut ĩ
telligat hec opi.i his qᷓ ſũt modici preiudicij et
non in alijs Iʒ ſpectent ad officium ſuũ:⁊ tẽ cõ
coꝛdabit cũ pꝛia opi.⁊ limitabit eã ⁊ nõ notabi
tur de tanta diuerſitate: atiñ ipſemet Inno.i.c:
ij.ð fi.inſtru.in medio pᷣme colũ.uẽ multũ a pᷣ
dictis diſcꝛepãe dicẽs:ꝙ ſingulł iferioꝝ pᷣlatoꝝ
ab epo ũñ cꝛedit᷑:niſi h̊ hẽat ↄſuetudo.d.c.cum
dilẽs ð fi. iſtru. niſi forte hẽant iuriſdinionẽ: q
b5 .

nic in his ꝗᷓ ſũt ſue iuriſditiõis inſtr̃a cuiuſlibet
iudicis oꝛdinarij uel delegati reputaꝛent᷑ autẽti
ca:ar.. de teſti. cũ a nobis.hec opi. poſſet ſalua
ri ⁊ reduci ad pᷣcedẽtia intelligẽdo qñ inſtr̃a ha
beãt teſtiũ ſubſcriptionẽ:uł ĩ caſibꝰ ſpãlibus in
quibꝰ ꝓcedit.c.cũ a nobis:ſuꝑ quo ſe fundat.
als Inno. redargueꝛet᷑ ð Srietate ð qᷓ eum nõ.
Hoſti. reducẽs hic ad opi.ſuã:ð quo ſatis in pᷣ
ma dãm fuit. ¶ Octauã opi. poſuit archi. i. c. ut
circa de ełc. li. Vj. ⁊.Vj.q.ij.placuit:q lr̃a epᷣi ñ
ꝓbat niſi hẽat ſubſcriptionẽ uel niſi boc hẽat
ſuerudo ad bãc opi. vr hic accedẽ Jo. an.qͥ di
cit: ꝙ reqrit᷑ ſubſcriptio teſtiũ:⁊ vr̃ uelle ꝙ ſub
ſcriptio ðbear fieri manu ipoꝝ teſtiũ ſubſcriben
tiũ:qꝛ als ꝑ ſubſcriptõeʒ nõ eſſʒ ple ꝓuiſũ frau
dibꝰ:cũ poſſʒ apponẽs furtiuũ ſigillũ ſubſcꝛibẽ
ſeu iſcribẽ teſtes nunc moꝛtuos tpe date ipſius

qð nõ.in.c.ex tenoꝛe de teſti. ona opi. eſt
Jo. cal.hic:qͥ diẽ ſe cꝛedeꝛe lr̃is epi uł cuiuſuis
ordiarij et ſigillatis ſi nõ hñt teſtiũ ſubſcꝛiptõeʒ
n credi.ſʒ ſi ſigillũ ẽ autẽticũ ⁊ hʒ teſtiũ ſubſcrip
rõeʒ bñ cꝛedit᷑:⁊ h̊ ꝑ.c.ij.ð fi.ĩſtru.iĩductũ nt.s.
ꝑ rões alle. ꝓ hac ꝑte.fallit qðᷣ dictũ cẽ nõ cꝛcd
Fm eũ ĩ quibuſdã caſibꝰ:prio in leuibꝰ ⁊z nõ pꝛe
iudicialibꝰ:ut cũ ſcribit᷑ ð moribꝰ⁊ ordibus cle
ricoꝝ ⁊ huiuſmõi ð quibꝰ. 5. ¶ In dubio m an
ſint leuia uł ne diſceꝛnat iudex diſcꝛetus ſᷣm enʒ
⁊ nõ is cuiꝰ ſũt lr̃e:qꝛ eſſet ſuſpectꝰ:fac.j.ti.i.c.
pᷣterea ⁊ ĩ.c.ĩ nr̃a. ¶ Itẽ fallit fo in excõe:ut h̊
⁊ ſilibus:⁊ hoc in lris ꝓmulgatorijs.quid autẽ
in teſtimonialibꝰ:multũ inſtat Cal.tandeẽ in fine

uidet᷑ tenere gñaliter ꝙ nõ ꝓbant ſalua cõſuetu
dine ? ſaluis leuibꝰ æ nõ preiudicialibus. ¶ 3

fallit ꝓducentẽ uel ſigilla ↄcedẽtẽ.j.ð ſolu.ſi
quorũdã.fdepoſi publia.i.q.vVij. quotiẽs ð ꝓ
cu. cle.i. ¶ Quaꝛtꝰ caſus cũ h hʒ loci ↄſuetudo
.d. c. cũ dilectꝰ ð fi. iſtru. als dicit tenenduʒ lr̃as
quorũdã ordinarioꝝ nõ ꝓbare ſine teſtium ſub
ſcriptiõe:⁊ hoc põderat tex.c.ij.ð fi.inſtru.ubi
tex. uoluit ꝓuidẽ nõ ſolũ locis ubi ẽ uſus tabel
lionũ nt ꝑ eos ↄficiant᷑ inſtr̃a:ſʒ cũ reſtiũ ſubſcꝛi
ptione:ſed ẽt locis ubi nõ ẽ rabellionũ uſus ut
appõat ſigillũ autẽticũ tñ cũ teſtiũ ſubſcriptõe:
tẽ põderat.c.qm.j.e.ubi duo uiri idonei
equipanĩ fidei tabelliõis cuiꝰ ſcriptura ſufficẽt
quo ad acta ſine teſtiũ ſubſcriptõe:ut ibi nõ. qſi
nelit dicẽ Cal. ꝙ indici noluit cꝛedẽ: ſed ĩ defec
tum notarij uoluit duos uiros idoneos: ⁊ taci

te vr uelle.ꝙ cũ ſubſcriptiõe duoꝝ teſtiũ cꝛedẽ

tur ſcripture iudicis ſigillate: qdᷣ etiã nõ. in. d.
.c.qm:⁊ ſatis plʒ mibi ꝑ dẽm.c.ij.⁊ ꝑ.c.qim in
fi. Et aduerte ꝙ h̊opi.Cal.reſpectu regle uide
tur incidẽ cũ opi.archi.nec loquit᷑ clare an reqͥ
rat᷑ ſubſcꝛiptio manu teſtiũ:ſicut uoluit Jo.an.
an vo ſufficiat inſcriptio facta peꝛ ſcribentẽ lr̃aſ
ſeu inſtẽm. q;ꝙ; do. An. hic dicat Jo. cal. tenẽ
ꝙ ſufficiat inſcriptio ꝑ.c.ij. de fi.iſtru. .c.i.de
ꝓcu. ſed ego nõ uideo ꝙ Jo. cal. h aꝑte dicat.
imo potius poſi inui oriũ ex vbis ſuis cũ miaf

¶ De pꝛobationibꝰ

v. ſubſcriptiõe.ipſe tũ do.An. uidet᷑ rraſire cũ
illa opi. ut ſufficiat iſcriptio:æ idem do. Cardi.
Añnqᷓ ãnectã qͥd ſentiã ĩ bac mã pᷣmittã unã ðci
ſionẽ rote ſatis utilẽ ĩ pratica:lʒ ex toto nõ pla
ccat ut.j.dicã:⁊ qꝛ miłta dca pnit ex ea colligi: ĩ
ſerã ꝓpria vba ipſiꝰ collectoris. Fnit eni dubi
tatum iter eos:utꝝ cꝛedat᷑ lr̃is epi ſolo ſuo ſigil
lo ſigillatis ſine tabellione ⁊ teſtibus ſuper reſi
gnatiõe ex cã ꝑmutationis facta in nanibꝰ ſuis
⁊ per ipſũ admiſſa ⁊ collone ſubſecuta.Et lʒ in
hoc dubio poſſent fieri multa argumẽta ⁊ alle
gari pꝛo ⁊ ↄtra de quibꝰ in iſto.c. tñ atten ata
gnali ↄſuetudine toriꝰ orbis:qᷓ reputat᷑ ſigilluʒ
epᷣi autenticũ:quã ẽt ſeruat palatiũ apoſtolicum
in his ꝗ ſpectãt ad ipſius officiũ:⁊ qᷓ inteꝛ ſuos
ſubditos ex cãm eius ꝓpriã fidẽ fac. dũmõ nõ
ꝓcedat ut iudex:qꝛ tũc ſecus ut in.c.qm S.j.e.
7.c.cum a nobis.j.de teſti.fuit peꝛ oẽs dnos ð
terminatũ z ↄcluſum:ꝙ in caſu pꝛedicto littere
epiſcopi faciant plenã fidẽ: dũmõ pᷣdicra oĩa in
ſua lr̃a ↄtenta corã eo ⁊ ꝑ eũ uno et eoð tpᷣe fẽa
2z completa exiſtant.als ni facẽnt fidẽ niſi de ul
timo actu ſuo uel ꝑrium: ꝓut nõ. ꝑ Inno. in. c.
qm pal. Rõ pᷣdicte ↄclłonis pʒ ꝑ.S. dẽa qꝛ oĩa
et ſingula pᷣmiſſa ſpectant ad officiũ ſuũ et inter
ſubditos ſuos ex iudiciũ ꝑ eũ expediunt᷑ de re
nun.c.admoet de ꝛe.ꝑmu.qſitũ ⁊.c.i.e.ti.li.vi.
ꝓ qꝗ̃ concluſione faciũt expᷣſſe nõ.ꝑ Innocẽ. et
Hoſti. in. c.i.et.ij.ð fi.inſtru.? ꝑ Hoſti.bic ñ
ob. ſtiluſ palacij:qꝰ cauet᷑:ꝙ ñ cꝛedit liiſ epiſcopi
ʒ aplicum imperrantẽ ĩ ꝗbꝰ epᷣs dicẽt ſe pꝰ otu
liſſe bñficiũ q; Dapa ſeu executoꝛ. h eiʒ ↄtigit
n ꝙ ſigillum eius ñ ſit autenticũ qꝛ imo ẽ ut pᷣ
dictũ ẽ:ſʒ ꝓpt᷑ fraudẽ q̃ timet̃ qꝛ ſepe immo fre
quẽter accidit ꝙ epᷣi ul eoꝝ cancelarij õ apoſto
licos impetrantes anticipant datas.et qꝛ fraus

et dolus nemini debẽt patrocinari: ut malicijſ

obuietur:de ſp.ſedes et.c.ex tenore.ff.de rei
uen.in fundo:et ẽ iſtud in palacio aplico ĩiuẽtũ:
in quo ẽt ſeruatur ꝙ l̃is epi ĩ cã ꝓpᷣa fiðs nul
latenus adhibeatur. C. ne qs ĩ ſua cã in ꝛubro
et nigro et.iiij.q.iij.S.nulluſ ſʒ in h̊ caſu uʒ ulti
me colłonis facte ꝑ epᷣm aplicum ipetrantem
quodãmo eps ur̃ facẽ teſtioniũ ĩ cã ꝓpa ut ipſe
collonem ſuam ꝓpaʒ factã forſan in perſonam
fꝛatris nepotis ul ↄſanguinei aut familliariſ col
lationi aplice facie alteri ꝑſone ſibi eĩ̃nee prefeꝛ
ret:et ila ſolebat ſemꝑ dicẽ in ↄſilijs reuerendiſ
ſimus pr̃ do.de foſonato ſancte ro.ec.cardinał
dum erat in rota. Oꝛet᷑ea ẽt poſſet aſſignari a
lia ꝛ2 diueꝛſitatiſ qꝛe ĩ p cãu cꝛcdit᷑ l̃is epi ⁊ nõ
ĩ fo:qꝛ ĩ pcãu n põt fieꝛi collatõ alteri q; ꝑmu
tãti per cle. unã ð ꝛe. ꝑmu.⁊ ſic quodãmõ illa
collo ẽ neceſſaria:qꝛ de neceſſitate iuris nõ põt
fieni alteꝛi. In po vo caſu ẽ locus gꝛatificationi
⁊ põt conferri cni uult:ut le.? nõ.ð pben.rela
tum ⁊.c.tibi qͥ ð Ep.li.vj.ſʒ plati modeꝛnis tẽ
poribus plus ſeqᷓntes cãnalitatiſ affectñ q; indi
cium rõis ſepe ex ĩoꝛdinata affectione ꝓmouent
ſuos de pbẽ.c.graue ei machiant oẽs fraudes

bttisſtrfin mard
rſetfmwitatfu⸗ i
ſliknſe nnen nd

Atiaſutfinietkn

4

Azanin Rlic⸗
oraesohrs mc

„
.

oraorplnpneran un

mnills
frur llrr i
(ſcftifnacſavaackat
ſccuranoſl rendn o/
ifmunrrtons anra
Gnftitcjiſimn An
Ipſttasckotnnin din
ni b ini keigur in ii⸗
nglrtü Hnngh
nigfm Fer lsi
mmenſitiindi
Mrihhn iinn
utttiwgiinn

Ne igſen,
end.
iſan d lidet rze,
inn Nrifrc,

fflilr inlaſſos
nans pni ſce ge, gn no⸗

grſans inc.gnn.e,
ſde nſi ſiit wr isdſosd
img tcain pelico inere
Paniftecinböctan onin
iedtcidaardheſi⸗
um ds ifenſile iſcel
ddgumn pnog Iino ne,
er cins gni ci
ſum mafdiſicinr
Siutiaiancmnt &re
XY nnn qſtit tci l ,
iteiͦſe ög mnoci
öfinſm.e Doſtbei
ti:icweliliſ eſcobi
neſcp'cs icaſep on
mſanciemnor dehhigi
ſt ameantcä arino enrp
Gejzuinei. ge imoffe
iiep ln oſt
mniapan dnn afins
cver oronnartd nſcil
ccsat anteſſeſi
Kudin oc⸗ ani⸗
ngfoc i fn

uj Oril⸗ nuho

ꝗquas poſſunt otra apoſtolicos ĩpetrantes de re
nun. c.ij. li. vi.de conceſ.prebcn.c. i.eo.li.hᷣ ſũt
vba illius deciſionis que eſt in oꝛdine.xxij. in qᷓ

nidentur uelle dni: ꝙ ẽt in piudicialibus credit

lr̃is epi ſine ſubſcriptione in ſpectantibꝰ officiũ
ſuũ et in h̊ uident accedẽ ad ſeptimã opi.S.reci
tatã et deuiare ab opi.arch. Jo. an.et Cal.ðᷣ qᷓ
bus nullã faciunt mtionẽ et multa alia pnt col
ligi ex dictiſ ipſoꝝ q̃. j.ſtati ponderabo.ego vo
Iʒ intr tantos ct tales doct.nõ deberẽ calamuʒ
apponẽ tñ ut n captiuẽ intellectũ et ut maiorem
niã poſteris ad ueritatem inneniẽdã prebeam.
Monã ꝓ decia opi.unã ↄcłonẽ reſpectu Plixi
tatis mẽ n longꝗ ſʒ compendioſã undeci cõpᷣhẽ
dentem qꝗᷓ tal ẽ Lr̃is epi ſen alterius oꝛdinarij:
autentico ſigillo ſigillatis et teſtiuʒ ſubſcriptoꝝ
mann ꝓpa reporatis credit᷑ tã ĩ ſpectãtibꝰad of
ficiũ ſigilantis ꝙᷓ i alicis negotijſ:et tã ĩ leuibꝰ
ꝙ; in arduis ſiue fuit ꝓmulgatorie ſiue diſpoſi
tine ſiue teſtimoniales.atteſtãtes tñ factũ ð pnti
Fm datã lr̃aꝝ ſiue contineant er iudicialia ſiue iu
dicialia ſiue ſubſcriptione uero nõ credit᷑ niſi in
caſibꝰ. 5. excepriſ ꝑ Jo. cal.ĩ qbꝰcredit᷑ ẽt ſi ſint
teſtioniales atteſtãtes factũ de pterito.ſin ſigil
lo nero ⁊ ſubſcriptione ẽt ĩ pᷣdictiſ caſibꝰ excep.
n credit᷑ ſi als n oſtat eas eſſe ordinarij Decla
ro nunc ſingulas ꝑtes hꝰocluſionis pꝰ eni reqꝗ
ro ut lr̃e ſint ſigillate ſigillo antentico ̊ dico
c. ij. de fi.iſtru. et. c.ſi canonici de of.or.li.vi.
ſi. ceſſante ergo ſigillo lr̃e cenſſent᷑ oĩio pᷣnate:ex
quo n ſt manu tabellionis confecte et ſic nõ fa
cẽnt fidẽ.d.c.ij.ð.fi.inſtr.l.ſcripturaſ.C.qͥ po.
in pig.ha.l.cõꝑationes.C. de fi.inſtru.niſi in le
nibꝰſi ↄſtat eas eſſe oꝛdinarij nt.j.dicã in fi.cõ
cłonis. 2 requiro ꝙ lre ſigillate ſint ſubſcꝛipte
manu ꝓpᷣa ipſoꝝ teſtiũ: Doneoꝛ pꝰ ꝑ motiua
o. an. ſupiꝰrecitata. Itẽ ꝑ. c.i.in fi. de ꝓcu. ſʒ
unñ ĩtellectũ ſʒ qdã adducar illud ꝓ oria opin.
ſy certe potius facit ꝓ:cũ faciat mtõʒ ð ſubſcrip
tione:et vbũ ſubſcriptõ cõphendit ppᷣe et ſʒ

ſtiũ.uñ dr̃ ſubſcriptio q̃ſi ſubtꝰſcriptio.
cũ ĩ lꝛiſ puatis reqrat᷑ ſubſcriptõ ipſoꝝ teſtiũ.d.
l.ſcripturas nõ.plłe. in. c. ij. ö. fi. inſtru. ergo et ĩ
iſtis cũ magis attrabant᷑ ad nim puataxꝝ ꝙ; pu
blicaꝝ:cũ iudex n ſit ꝑſona publica in ſcribẽdo
Item facit.c.qm.j.eo.ubi tex.i defectu notarij
req̃rit inſcriptõʒ ſen ſi ubſcriptõʒ duoꝝ uirorum
idõeoꝝ:ergo eað rõe ið dicenð ĩ ertudicialibꝰ:
ut n credat᷑ lr̃is epi ſeu oꝛdinarij ĩ piudicium al
terius:ſi ñ hẽant ad minꝰſubſcriptõʒ duoꝝ pꝛo
Hᷣ qð.s.dixi inducẽdo ill.c.qm 2?.. tangã. mo
ueoꝛ ñ minꝰ:imo pᷣncipalꝛ ꝑ hãc ꝛõeʒ noci epi n
credit᷑ iĩ piudiciũ alteriꝰ.vj. q.ij.c.ſi tin 2. C. pla
cuit.xi. q.iij.ſuũepᷣs foꝛte ⁊.d.c.qm:ergo nec ſiis
ſuis:cũ is qͥ iducit᷑ ad falſũ dicendũ nõ minꝰ in
duci põt ad ſcribeð ⁊ ſigillũ ſuũ apponẽdũ ⁊ in
ſcribẽð teſtes q nũc mortui ſũt tpᷣe date lr̃aꝝ ui
uos. oĩa eĩz iſta pendẽt a uolũtate ſua ⸗ paupeꝛi
mnocẽti deficiet ꝓbatio negatiue:⁊ ſic erit ĩ fa

munẽ uſũ loqndi ſubſcriptõʒ in fi. factã .
teʒ

Doſt ceſſtonẽ

cultate iudicis deſolandi æ quodammodo necã
di ⁊ ſpoliandi omnes ſubditos ſuos faciendo
lr̃aſ mõ pᷣdẽo:qð ẽ oẽʒ eqtatẽ.⁊ ſi iura delice
rent ñ ðficit rõ:⁊æ apta mens.d.c.qm ⁊.c.ſi tin
7. c.placnit pᷣal.nec ob.illa 25. Inno.ið ecẽ ĩ no
taꝛio cuius uoci ñ cꝛedit᷑:? tñ eius ſcꝛiptuꝛe cꝛe
dit.qꝛ 20 diueꝛſitatiſ ẽ ĩ ꝓmptu.nã notaꝛiꝰ appo
ſuit teſtes ꝑ quos poteꝛit oriũ ꝓbaꝛi: ſʒ epᷣs ſo
lũ appoſuit ſigillũ ſuũ:qð ẽ in facultate ſua:nec
põt ꝛeprobari:⁊ ſi dicẽs ẽt epᷣs põt apponeꝛe te
ſtes ſicut notarius.ndeo ꝙ notariꝰ ẽ ad h of
ficiũ electus ⁊ appꝛobatus:nec ẽ ucriſiłe cõ
mittat falſum cũ ſit ꝑſona media:oꝛdinariꝰ vo
n ẽ ad h deputatꝰ: Itẽ n ẽ ꝑſona media:cũ ple
rũq; ꝓpt᷑ multa iĩminẽtia capiat odiũ ſubditoꝝ
actiue ⁊ paſſiue:ð accu.qualiter el.ij.⁊ ſic qnqʒ
nellet ulciſci qð ñ ẽ ꝑmittenð: Itẽ officinʒ nota
rioꝝ.ẽ exoꝛbitans ⁊ ſupranãl? ſcriptura ſua fa
cit.fidẽ iux nõ.ꝑ Inno. in. c. cũ. D. tabellio ð
fi. inſtru.ergo n dʒ h̊ extendi ad ordinarios:ſa
tis ẽ ꝙ ipſi hnt officiũ indicandi:n.n.cuʒ h de
bent hr̃e officiũ atteſtadi:ar.in.c.forus ð v.ſi.
⁊7.iiij.q.iiij.c.i.nõ ob.c.ij.ð fi.iſtru.ubi tex.fſaẽ
imtionẽ de inſcriptõe ⁊ n de ſubſcꝛiptione.dico
eĩim ꝙ ibi. Vv. inſcrip.largo mõ ſumit᷑.nã oms ĩ
ſcripti pñt diei ſubſcripti:q̃ſi intꝰ ſcripti.¶ ʒꝰ.
dico in concłone ꝙ; tales lir̃e faciunt fideʒ tã.in
ſpectantib ad officiũ ſuũ ꝙᷓ ĩ alienis negocijs.
hH ꝓbo ꝑ.d.c.ij. de fi.inſtru.ubi tex.indiſtinctc
loquens eqpat eas inſtr̃o.confecto manu tabel
lionis:ad ið.c.cũ a nobiſ.v.neqʒ ꝓ h̊ qdð ponũt
dni de ꝛora decif. cccij. ubi qnñt ꝙ etiã in piudi
ciũ aplici ſpectãtis faciũt fidẽ tlcs lr̃e a teſtibꝰ
nel notario ſubſcripte.⁊ nõ ꝙ utũt᷑.v. ſubſcꝛip
tione:facit pꝛo his ꝗ dixi in pꝛece.arti.

qꝛto.ꝙ faciũt fidẽ tã ĩ leuibꝰꝙ; in aꝛduis.H̊ pro
bant qᷓ ſtati dixi ĩ pcdẽtibꝰ gñalæ loqᷣt. ¶ Di

xi qnto.ꝙ ꝓbãt ſiue ſint pꝛomulgatoꝛie ſen diſ
poſitie. ꝓmulgatorie ſũt r̃e qᷓ aliqd pꝛomulgãt
ſeu diſponũt.cxẽplũ ĩ lris promulgaãtibus excõi
cationẽ. Itẽ in r̃is citaroꝛijs ſeu ſniam aliquaʒ
2tinẽtibꝰ ⁊ ſilibꝰ.̊ ꝓbat᷑ hic ⁊ ĩ.c.ij.de dila.⁊ ĩ
c.qm ĩ fi.Fᷣm intellectum quẽ ſtati dabo ad illud
c.? i.d.c.Cũ a nobiſ ⁊.c.ij.ð fi.inſtau.dũ gual?
loquũt᷑. ¶ Dixi ſexto. id ſi ſint teſioniales atte
ſtateſ tñ factũ ð pnti ſm datã lr̃aꝝ dnr teſtionia
les: q; atteſtãt᷑ aliqd factũ uel nõ factuʒ:puta
titius ꝑmuttauit bnficiũ cũ ſempꝛonio:uł ꝙ; mu
tuauit illi. x. uel ſile.ᷣ ꝓbat᷑ ĩ pꝛcalł.iuribus gña

lit᷑ loqntibꝰ:æz ſentiũt do.ð ꝛo?a deci.cccij. palł.

⁊ maxie ꝓbat i.d. c.ij. ubi tles Ir̃e inſir̃o publi
co eqpant᷑.¶ Septio dr̃ in oↄlone ſiuc ↄtineãt
iudicialia ſiue eriudicialia.iſtud ꝓbat᷑ pcr. d. c.
qm in fi.dũ pᷣſupponit:ꝙ citra notariũ ?æ duos
uiros idoneos pnt acta pꝛobari ꝑ lria documè
ta:ſʒ tles lre ſic ſigillate ⁊ ſubſcripte obtinẽt uiz
publici documti:ut.d.c.ij.ergo ⁊c.nõ tñ credo
ſufficẽ lr̃as ſigillatas ſine ſubſcriptione teſttum:
qð ẽt apꝑʒ ⁊ ſentiũt do.ðᷣ rota in.d.deci.cccij.
ʒ qdã teneãt p:ſʒ pᷣmũ cẽ ueriꝰꝑ rões qᷓs.S.dixit
b .

in ſecunda pꝑte ↄcluſiõis ⁊ ex menic illius. c. qimn
dũ notat falſã aſſeꝛtionẽ iniq iudicis:qꝗᷓ ſatis ad
eſſe põt ĩ lr̃is rẽota ſubſcriptiõe teſtiũ. ¶ Octa
no dr ꝙ ſine ſubſcriptõe reſtiũ nõ cꝛedat᷑.p
bar᷑ ꝑ ea q. S. dixi ĩ ſecũda ꝑie ↄclonis.
no dẽ ꝙ fallit ĩ caſibꝰ. S. exceptis ꝑ Jo. cal. naʒ
nt pʒ ĩ eis ſubſcriptio teſtũ i illis nõ reqrit᷑: nũ
qd ãt h ſit idiſtincte neꝝ iĩ ſnia excõis ſtati dicaʒ
declarata prius tota ↄcluſiõe. ecio dicit ĩ
pcłone:ꝙ in caſibꝰ exceptis credit᷑ ſine ſubſcrip
tõe ẽt ſi ſint lie teſtioniales ð pterito. h ꝓbaĩ ĩ
.c.cuꝛe.xi.q.iij.? ĩ .i.ð treu.⁊ pa.⁊ ð rap.c.i.
2. lxxiij. di. ꝑ totũ ĩ ſis ðᷣ ordibꝰ:q ſũt ð pteꝛiro
uł de bona ↄueꝛſatoe ĩ pteritũ ⁊ ſilibꝰ q ſũt mo
dici pindicij ndecio 2 ultio dẽ ꝙ ſine figil
lo ⁊ ſubſcriptõe nõ cꝛedit᷑ ẽt ĩ caſibꝰ cxceptis:ni
ſi aliter oſtet eas eſſe ordinarij. ꝓbat̃ ꝑ id qð
dixi. S. in pria pte ↄclłonis. ſed ſi cõſtat eas eſſe
ordinarij ꝓpt᷑ modicitatẽ pᷣiudicij cꝛcditur.naʒ
ſigillũ apponit᷑ nt det᷑ fides ꝙ ſcriptura ſit ſigi
lantis. ſi eꝛgo alit᷑ ↄſtat ñ ẽ uis quid ex equipol
lentibꝰ fiat: ð teſti. ̊ ex qdã.l.certũ.ff.ſi ceꝛ. pe.
5 nũc qro: nũqᷣd idiſtincte credat᷑ lr̃is ſigil
latis ſine ſubſcriptiõe teſtiũ:uidiſti.S.opi.ſuper
glo. æ Jo. an. 7 Jo. cal. uident᷑ acqeſcẽ ulli opi.
ur idiſtincte faciãr fidẽ ſi ſint ꝓmulgatorie: ſiue
opponat᷑ ĩ niʒ ꝑẽptorie:utputa qꝛ anulat actum
ea ꝓbata:ut qꝛ collo bñficij fuit facta ea pẽden
te:ſiue opponat᷑ in nim dilaroꝝe: ut q; opponi
ad effectũ repellẽdi actoꝛeʒ a iudicio. ſecꝰ ſi ſint
teſtioniales. Oo. an. ẽt vẽ tandẽ tenẽ: ut ĩdiſtin
cte ꝓbent:ſine tꝛactet᷑ de leui ſiue ð modico pꝛe
iudicio. ſatis eni ẽ ꝙ id qð pᷣncipalr ↄtinet non
ĩ ſe magni pᷣiudicij:qꝛ excõicatio eſt medicina
lis:lʒ aliquo accidenti ↄſiderato poſlet eſſe ma
gni pindicij. Debemus eni m eũ attẽdẽ id qðᷣ
pᷣncipalr ſubmittit ĩ lr̃is:nõ qð ĩ ↄnam nuenit ac
dentalr..i. f.ð anc. tu. ? h ĩ ꝓmlgatoꝛis. An
teſtionialibꝰ ð pterito Inn. tz ꝙ, faciqr fidẽ iĩ e
indicialibꝰ ut. S. dixi. do. an. dixit ꝙ ĩ bis ĩ qbꝰ
exigit᷑ qualis q̃tis pſumptio credit᷑ iſtis liis te
ſtimonialibꝰ:puta ut uitct᷑ excõicatꝰ ex indgiciũ:
2 ꝓcedit opi. Inn. in alijs vo ꝓcedit alia opi.
Ego indiſtincte teneꝛc qð.s.dixiĩ. oↄclone: ut ſi
rractet᷑ de modico pᷣiudicio cꝛedat᷑ ſiis ſigillatis
ſine ſubſcriptiõe: als ſecus:Iʒ otineãt excõicatio
nẽ. põdeꝛo enĩ rõeʒ qꝛe nõ cꝛcdit᷑ ſine ſubſcꝛipti
one:ꝗ limitat ct ĩ excõicatõe ſi ꝓducit᷑ ĩ facto ar
quo. ¶ Quid eni ſi oꝛdinazi uolẽs ceſſaꝛe elet
tionẽ factã ðᷣ inſnico ſuo facit ꝓduci as ſuas
ꝓmulgatorias excõis falſo cõfectas.dicemꝰ ne
is fidẽ eſſe adbibendã ſineget᷑: maxie ſi cõclu
at irregłaritas illiꝰ: ut qꝛ dẽ celebraſſe poſt da
tam illax lax. ceꝛte nulla equitas h patit᷑ ⁊ mul
tũ reſiſtit mens illiꝰ.c.qm.hoc aũt.c.⁊.c.cure ⁊
c.i.de tꝛeu. ⁊ pa.? Oſiłia loquunt ĩ actu modici
piudicij:⁊ h ſufficiat quo ad lias ordinariorũ.
VWenio nũc ad lr̃as delegatoꝝ: nunqnid cre
dat᷑ ipſoꝝ ſigillis.uide Moſti.ic.pe. de pur.ca.
7 Compoſt. in. c. capl ð reſcrio.⁊.c.i.ð elec.li.

¶De pꝛobationib?

.

vj. et maxime uertitur dubium ſuꝑ remiſſione
cẽ ſibi cõmiſſe quã faciunt. doc.nt̃i:ut Jo. an.
Cal. do. an. cõiter ſequũt᷑ dem Guil. i ſpe. i n.
ð remiſ.S. utile.v.ſʒy nunqd: ubi dicit. ꝙ ſuꝑ re
miſſiõe facta credit: ut ſic ſupioꝛ poſſit ꝓcedetẽ
ad nlterioꝛa. ſuꝑ pꝛoceſſu vo ibi facto: ut ꝙ ſic
nel ſic fueꝛit factũ n credit: ſi illud fuerit iudicia
le:ſʒ oʒ ꝙ illud ↄſtet ꝑ ltia documta. j. e.c.qm.
nifi in Eiſ PODape. diceꝛet. qcqd ãt ſuꝑ h feceꝛis
nobiſ ꝑ haſ tuo ſigillo ſigillatas ꝛefeꝛas vẽ.tunc
eiz cꝛeditur ñ vtute haꝝ.ſʒ vtute omiſſõis fc.
facit de teſti. c.cũ anr 4 1o fueꝛit eyiu
diciale:puta qꝛ executus fuit miſteꝛium ſibi com
miſſũ ⁊ ſibi cꝛedi:ex q ↄſtat de ſigillo ſuo.qꝛ
agit᷑ ð modico pᷣiudicio qꝛ ꝑtes pñt corã ſuꝑio
re iuſticiã pſeqᷣæ dicit ꝙ ſic ſeruat curia. Dꝛe
niſſime dicẽm: ꝙ in oĩbcaſibꝰĩ qbꝰ. S. dixi non
credi oꝛdiario: multo fortius nec delegato: ar.
c. qm. . e. In caſibꝰin q;bꝰdixi credi ordiario:
dico credendũ delegato ſi hẽt ſigillũ autẽticũ:?
poc ĩ ſpecrantibꝰad officiũ ſuũ. In alijs ãt cen
ſeri dʒ puata pſona ar. in.l.i.ff. qe of.eius cui
man. iuriſ. ? 8 of. def.ſane. ¶ Venio ad lr̃as
arbitroꝝ:qbꝰfm cõeʒ opi.fides ni adhibet. nec
bẽt dubiũ ſᷣm Jo. an. q ad cãuʒ nim: cũ arbit᷑
uoluntate aditus ex cõpromiſſoria pfate excõi
care ñ poſſit: ut nõ. in. c. i. ð of. oꝛ J diẽ quo
ad alios cãus ꝑ.l.ne in arbitris. C. ð arbi.nec
mix vᷣm eũ:cũ ẽt infamis poſſit eẽ arbit. ff. ð aꝛ
bi.l.pediuſ..ꝑui.⁊.iij.q.vij.F.t ia.⁊ taliũ lꝛis
credẽ abſurdũ eſſſj nec ob.j.de teſti pnitata: qa
ibi factũ narrat᷑. qð ſatis plʒ:qꝛ arbit᷑ n ẽ publi
ca ꝑſona nec gerit officin publicũ:iõ ið dicẽduʒ
ð eo: ſicut de ir̃is puatorũ:de quoꝝ lĩ̃is pleniſſi
me dicet᷑ in. c.ij. de fi inſtrn. G Quid ãt ſi iudi
ces ſunt płes nunqd eis credat᷑: dic ut nõ. et di
cam i. c. qm.j. e.⁊.c.cũ a nobiſ.j.ð.teſti.⁊ qd ð
ſis Dape dicenð ut ĩ cle. una de bati. aliqd
dico in, c.fi. de ſuc. ab inte. ¶ NMunc ueniamus
ad tʒ paſſũ pᷣncipalẽ hꝰ.c.uʒ ad effectũ excõicõi
cationis circa ꝓcuratõis actũ:et circa hᷣ glo. fi.
colligit duo ex tex. ſatiſ leuia. pᷣmũ ꝙ tpᷣs ꝓcuꝛa
rõis facte attẽdẽdũ ẽ. colligit ar. ꝙ excõicatꝰ
ad ipetrãdũ n eſt admittẽdꝰ ⁊c. de h ulti. dic ut
hodie habes in. c.i.de ſp.li.vi.Circa pᷣmũ n
ur̃ glo. ponderaſſe tex.q ponderat tpᷣs aſumpti
onis mãdati:n ãt tps ↄſtõis.ſʒ ut mã babeatuꝛ

ſik atrendenda ſt᷑ quatuoꝛ tpᷣa⸗Orimũ qn erat

excõicatꝰtpe ↄſtõis:ſʒ tpᷣe aſumptõis exercicij.

rat abſolutus. Scoʒ eõ qn tpe ↄſtõis ñ erat ex
cõicatus ipᷣe vo aſumptiõis ſic. Lertiũ quãdo
erat excõicatꝰtpᷣe ↄſtõis et te alumptonis: ſed
tpᷣe cxercitij erat abſolutus.quartũ qñ utroque
tipᷣę erat abſolutꝰ:ſʒ tpᷣe exercitii erat excõicatus
UMenio ad pᷣmũ Mer. 7 Jo. an. p? eũ diẽ n
nalẽ cũ ↄſideꝛcmꝰ initiũ ut ĩ gl. ꝓ h facit qꝛ ca
pacitas et habilitas reqᷣrunt᷑ reſpectu acquiſitõ
nis fiende ẽt reſpectu iplius ðᷣlationis tp is ſeu
cõceſſioniſ.ut i. S. eyncis inſti.de hẽ qi.⁊ dif.=
i. c. duduʒ ðᷣ elc. et.i.c.ſi eo.tpᷣe ð ſep.li.vVi.⁊.c⸗

ti ige
i Ped orgran
46do Koree

4 a
n
sitißgdg W

zes NAsRen
jciicts

uyklntzdn in inn
A;AN Ybe
uumttsndn t
ſercipmn, Knig⸗ ſomm
rsſnclen dibnir⸗
eſenrtonn wme
kbnlcour Cron un
ſtfam uitmnan rim;
Gimennnritndn mrete
eis genieucdn won m
Cophercechgnn n ihrrr
ImCaie tsgan mren:
Phorirhimns aiim
Ofipinsneitien⸗
Göainunmm Naſde
luionnu getn⸗,
umen grtnrtn,
ningmnummnmm e „.
Mnunmg, E

obaſbſche n on
nnis ner cgnogr.
ncb din ardi ordinio:
ud ſtha ſgllü mincie
oftei ſii Nn Aisiee
1 unli de ensn
Aire (oo Al
de chi iues i achie
Wcin ſini antij
raontnn pir ai
tiSooοαοο
nadins Lo arbi t
isdoſteigbi fo en
g di⸗ſ nenlſis
Cb. de ili gimmd
is Gegr arbiin elbl
oi wnieitoid ciln
nide nor ispniſi
knt
”
zanbl ſiirdl
ice nn d ui glil
dine.(Voncvaumd
calchen hiu⸗
is mincnu⸗
n huu i ,

auditiſ de ecc. eum multis ſi. Sʒ circa hoc ꝓ de
claratõc heart.et totius mẽ qrit᷑ an excõicauo ĩ
ficiet ipſo iure actũ ↄſtõis ut ſic nil acqrat᷑ ↄſti
tuto an vVo reqrat᷑ exccutio tpe exercicij: Inno.

ſentit bic ꝙ reqrat᷑ exceptio alſ tenent oĩa geſta

ſicut tenerent cũ actore excõicato an repulſionẽ
ut ĩ. c. pia de excep.i.Vi. Spe.i ti.de ꝓcu.iĩ pn.
rʒ ꝓceſſũ n ualere cũ excõicato tpᷣe 2ſtõnis.licʒ
ſecꝰſi fuiſſet excõicatꝰpꝰ? h uẽ tenẽ Jo.an.do.
an. Cal. æ cõiær do. æ iudicio meo de hoc ur̃ h
caſus nã bic ñ dicebat᷑ ꝙ eſſz excõicatꝰ tũc:ſed
ꝙ eſſſ excõicatuſ ipe aſũptionis officij qꝛ tũc n
tẽuit ꝓcẽis ↄffõ et iõ nũc ñ dʒ admitti ʒ nunc
ſit abſolutus:et ſic geſta cũ iſto n debẽt tenẽ:ſi
cut nec geſta cũ falſo ꝓcẽ?e: ð̊ Ep.ex ꝑte decani
de ꝓcu.ex inſinuatione ⁊ i.c.in nr̃a.l.licʒ.ff.de
iudi.cum ſi.et h ſing.nõ.ꝙ multum limitat nõ.
in. c.ueritatis:de do.⁊ ↄtu.ibi enim ↄcluſuʒ fu
it:ꝙ excõicatus põt alijs obligari ⁊ alium ſibi
obligare licʒ exercitiũ actionis ſit ſibi interdẽʒ
tpᷣe excõis.et tñ uides bic ꝙ lʒ ꝓcuratoꝛ oblige
tur alteri ⁊ alium ſibi obligat:nibilominus nõ
tʒ actus ⁊ h̊ iõ:qꝛ bic defertur ſibi officiũ ſalteʒ
publicum auct᷑e.ff. de ꝓcu.l.i.cuius non uidet
capax ut plenius dixi. ſupra. in quodam nõbili.
(Bae hoc et õ tex.opi.iĩ ĩtelligendo ꝙ tem
pòͤre aſumptionis mandati eſſet abſolutus ðᷣ.c.
licet de pꝛocu.li.vVi.ubi pʒ:ꝙ ſi pꝛocuratoꝛ con
ſtitutus ſemel diſſenſerit nihilominus poteſt po
ſtea ↄſentire dno in cadem uoluntate peꝛmanen
te:ad idem.l.obſeꝛuare.ff.de offi.ꝓcon. ubi de
legatio facta per ꝓconſulem. an ingreſſum ꝓui
cie ꝗᷓ tunc non ualuit cõualidat tempore ingreſ
ſus ipſius ꝓconſule in eadem uoluntate manẽ
te:ergo idem dicẽduʒ in caſu nẽo:ꝙ łʒ impedi
mtum eſſet tpe ↄſtõis ex quo nunc erat abſolu
tus tempore aſumptionis conſtituente ĩ eadem
uoluntate manente dʒ ↄſtõ conualidari æ idem
erit dicendum qñ erat excõicatus tpᷣe ↄſtitutõiſ
et aſumptionis:ex quo nunc ẽ abſolutus dno ĩ
eað uoluntate manente. Ninc e. Ab. Jo.
an. et Spe. de ꝓcu.pꝰprin. tenentes primam ꝑ
tem Gndẽt ad contraria: ꝙ in.d.c.lʒ actꝰ cõſti
tutionis tenuit a principio:nec deſit ualere peꝛ
diſſenſum ꝓcuratorum:merito dno in eadẽ no
luntate manente confirmatur ad.le.obſeruaꝛe:
ſendet ꝙ delegatio non fuit ibi ex toto nulla:
quia ꝓconſul. ibi an ingreſſum ꝓuincie hebat
inriſditionem ſaltem in habitu:un potuit illam
tranſferre ad h quod nõ.in.c.paſtorał.F.i.de
Rp per ingreſſum ergo ꝓuincie aſſumit exerci
tium iuriſditionis:⁊ illud delegato participat ſi
illum n reuocat ex ui precedentis hitus ſed in
caſu nẽo actus ↄſtõis fuit nullus:cum incapaci
tas eſſet tempore delationis uel utroqʒ tẽpoꝛ.ſ.
delationis et ſuſceptionis:ad hec iura ſuperius
alleg ¶ em dic clarius et melius ad.d.c.q̊ qð
ibi noluntas conſtituentis non fuit erronea.iõ
data perſeuerantia potuit ille acceptare qncũqʒ
ar. eorum que le.⁊? ? nõ.in.c.ſi tibi abſenti de

pꝛeben. li. vj. ſed in caſu noſtꝛo fuit errõea:au
reſpectu facti:qꝛ credebat illuʒ non excõicatuʒ:
aut reſpectu iuris quia putabat excommunica
mm poſſe conſtitui ꝓcuratoꝛem.unde ſuperuẽi
ente abſolutione conſtituens uidemr peꝛdura?:
in prioꝛe ↄſenſu erroneo:merito ex ſola noua
ſuſceptione nil agitur in. c.i.⁊ in.c.propoſuit ð
coniu.ſer.⁊ nõ.in.c.i.de eo qui dux.in ma.⁊ ꝑ
nõ. in dictis iuribus niderur infeꝛendum:ꝙ ſi
ↄſtiruens nunc certificatus de abſolutione ꝑ ſe
uerat in ſua uoluntate:ꝙ tunc ex noua uolunta
re iſte poteſt acceptaꝛe ð nouo:quod ſatis puto
neruʒ etiaʒ ſine expꝛeſſo conſenſu:licet do. an.
uideatur bic requiꝛcꝛc patientiam ⁊ expreſſum
ↄſenſum poteſt abſolutionem:ſʒ tunc nullũ eſſet
dubium: un puto ſufficẽ tacitum mõ pᷣdicto: fat
qð dixit Inno. in. c. ex ꝑte decani de Ep. Idẽ
dic ſi ꝑſeuerans in conſenſu erroneo ex poſt fac
to ratum babuit geſtum per iſtum noie ſuo:qꝛ
quis poreſt ex poſtfacto ratificare geſta ſuo no
mine: ur in ꝛegula ꝛati ð ꝛcg.iur.li.vVj.⁊.l.qʒ.C.
de ꝓcu. 7.l. S. ff. de indi. ꝙ hic uoluit Jo. cal.
¶ Er ex pꝛedictis nunc patet dcciſio ad omnia
membra pꝛedicta. ſiue ergo ſit excommunicatꝰ
tpe.ↄſtõnis ſiue tipᷣe ſuſceptionis ſiue utꝛoqʒ tẽ
poꝛe impeditur ualiditas procurationis:qꝛ can
ſatur ex conſenſu utriuſqʒ:data ergo incapaci
tate in alteꝛo non nalet: facit.c.ci cui de pᷣbẽ.li.
.vj. z. d. F. in eyneis: niſi ꝛatificeĩ ex no lũtate cõ
tinnata modo pᷣdicto:⁊æ ita communit᷑ tenet᷑ h̊.
(Alamo ſibno quando tempore cõſtõnis et
gempoꝛe aſſumptionis eꝛat non ligatus:ſed tẽ
poꝛe excꝛcitij reperitur ligatus:dicit Jo.an.et
bene pꝛocuratorium naleꝛe:ſi quamdiu ſic liga
tus manet non pꝛocedetuꝛ cum ipſo: ſed cum
fuerit abſolutus utetur primo pꝛocuratorio.re
pellitur ergo hoc caſu pꝛopter communionis
periculum:ſed non pꝛopteꝛ defectum pꝛocura
toꝛij: de excep. pia.li. vj. ¶ Sed dubium eſt:
nunquid hoc pꝛocedet indiſtincte ſiue ſit pro ꝑ
te rei ſiue pꝛo parte actoris.uidetur enim ꝙ ex
communicatus poſſit eſſe pꝛocuratoꝛ pꝛo paꝛte
rci:cum ipſe reus poſſit eſſe in iudicio:de iudi.
intelleximus.ſʒ communiter tenetur oppoſitum
ut indiſtincte repellatur:quia reus eſt neceſſari
us non mirum ſi admittituꝛ: qnimmo pᷣm unaʒ
opi. debet tunc reſpondeꝛe per pꝛocuratoꝛc.d.
.c.intelleximus ſaltem de neceſſitate ut ibi. ꝓcu
ratoꝛ ueꝛo eſt uoluntarius:quo caſu ceſſat ratõ
.c.intelleximus. Sʒ annecto qõnem notabilem:
nunquid geſta cũ iſto ꝓcuratore excõicato ſint
indiſtincte nulla. uide ꝙ ſi excõicatio ſuꝑuenit
actum perfectum conſtitutionis ⁊ aſſumptõis.
tunc puto ualeꝛe geſta anteqꝙ; repellatur per. c.
