ca ð elec.li.vj.ita ſẽtit Mau. de liaʒa. in cle. oſti
tutionẽ ð etc. ¶ Adde quintũ cum uult ppone
re exceptionem illi ↄriam quã prio poſuit:qꝛ ũ
potuit a principio ſimul exceptiones cõtꝛaꝛias
ꝓponere:ita nõnteꝛ dixit glo.in.c.cum dilectus
ð reli do. æ.xiij.q.i.S.i.V.ad boc in glo.in. v.
afſeritis: æ bic ⁊ de hoc latius cum glo. His

nõbilibus expeditis aſſumaʒ p glo. æ poſtea ex

pediam aliqua dicta doc.que ñ poterũt ad glo.
commoð applicari. ¶ Quero ergo pan diſpo
ſitio huius.c.habeat locũ ĩ peremptorijs.glo.i.
dicit p non. adueꝛte glo. põt intelligi dupliciteꝛ
pꝰꝙ ſtatuto termino ad ꝓponendas dilatoꝛias
nibil obſtat quin poſt teꝛminuʒ poſſint pꝛoponi
ꝑemptorie.⁊ iſte intellectus nõ hẽt dubitatom:
maxime quia ꝑemiorie proponũtur pꝰlit.cõt.
2 ñ ante:ut in.c.i.⁊.ij.ð li.ↄt᷑.li.Vj.⁊ iſte teꝛmi
nus preſigitur an l. conte. ¶ Secundo pot in
telligi ꝙ n ob. termino pᷣfixo ad proponẽedum
ꝑemptorias poſſunt ipſe peremptorie nihilomi
nus pꝛoponi:non tamen ꝛeddit rõem hꝰdicii:
ſed ꝛemittit ad nõ.j.e.c.exceptionem ⁊ ibi glo.
ſingulariter dicit peremptorias poſſe proponi
uſqʒ ad concluſionem in cã:ut in.c.finem de do
lo ⁊ contu.⁊.l.exceptionem. C. de proba.ſʒ cer
te illa iura æ conſimilia nõ faciunt:quia loquũt᷑
quando nõ fuit ſtatutus aliquis terminus. nam
dilarorie poſſunt de inꝛe uſqʒ ad li.ↄte. ꝓponi
.j.de re iudi.c.inter:ſecus tamen eſt ſi terminꝰ
ad eas proponendas fuit a iure preſixus ut b.
Igem eꝛgo poſſet dici in peꝛemptorijs:ſed pꝛo
glo. iſta facit:qꝛ indultum a iure bnficium nemi
ni eſt auferendum:ut in regula indultum de re.
iuꝛ. li. Vj. nec ob.iſte tex.quia loquituꝛ in dilato
rijs in quibus ñ tꝛactatur de tanto piudicio ſiẽ
in peremptorije¶ EEx bis potes colligeꝛe dubiũ
eſſe probabile. quid eꝛgo dicendum.dico quat
cuor opiniones principales in hoc aruculo re
periri. Mrima ꝙ in peremptorijs nõ bbet ſo
cum pᷣfixio huius termini. hanc tenuit iſta glo.
Secunda habet totum oppoſitum. hanc tenet
Inno. æ Hoſii.bic. Leꝛuia ut cum cauſe cogni
tione poſſu terminus pretfigi: alias ſecus. fuit
opi.Di.in regula indultũ ð re. iur. 1. vj. Quar
ta ut quo ad ꝛegulam hic contentam habeat lo
cum iſte tex. in peremptorijs.ſ.ut temminus pol
ſit prefigi ad oẽs peremptorias proponendas:
ſed quo ad exceptiones non:⁊ bec opi.uanaim
nam Compo. in. c. cum ſicut de elec. ꝛciiat do.
de 20. deci. xxxix. nõ credendum iuramento par
tis ſi poſt terminum dicit ad ſuam nouiciam per
emptoꝛiam peꝛueniſſe: quia cum tex. iſte deuiet
a regulis iuris ut cꝛedatur i facio ꝓpo imꝛamé
to ꝑtis ñ debet extendi ad ꝑemptouas: manin
qꝛ ꝓpier graniiateʒ piudicij ꝑs de facili dclers

ma b
annſl⸗ nn. Nn : cpin

an ingini an cecſi⸗

ſonoſ
aoc atereepio non
Anon ſumr iunmend ſorpumen.

ivcg,umnet i,g,hn te
itiigſuar l vnn iun
ur ata iimm nnm tc iihn
glunnalyr ſnumncl vo onn
mroclaume kaniinni f greium
anmanmur e,ice potl Pntnorun
1ptci nodetoni nobetſeinnl oe⸗
ſeqztetdnltapontt igarne m
i n raaden Nle doe ehd Aummmn
GümetantmRnorfse icpono nnnan
ttann Kuntepamangrien fna geiororn
ainſd d non aegn potun ſon uoln
Mnin cederconminnmendtana prelani
Gennig nlipwdemn Cinamin er
Mreſmmnan td.Nſileercn ingaai
Mrorio gnoc cedin cugnecetene
itt e nlitl N ce ant iili cad
forunmnelniſecneranns orben Aicde
gnepreſtnunrſtenincla nne n ſ
⸗ *ZR ſumin mn t nin
lns per que preſnun Gorn

Enlhilomninus Urobirttitcin
golace c beronmin Mo *
cſuonſs llznungmn
inento partis ghando ner n
untarinm,ur prob

lginineniinli 1

ndledſt nnn ſammnz wſin
kamwnr t ſelneletns nd Mõ
myine quia pamorie nohetimſti
en me incl t i 1 9 gtien
nus oreſgiur aj , cone, Hmhi
lclg gi b mi jſſ ag Nrpnin
annwnus ooſin ie grnpore ſble
us oupon.noy munen vciit roen bile
ſi mnmn o ſecunint iit,
õ
N d conboſoren in cinr incor0⁵
ptconm e.. eeptionan Cerobi ih e
EZih rat conſiimtia no fatuntaua bagit
nndonofün ftummns dictis rniins nann
Anore oſonde n iſch e. P
ſdere mdi mnerſenstmenh ſum
AAeas ropoſennd iil in Nin⸗
opoſſe Cic in paenpiorisſ
g Gnhnmma me bflinn
Nickanigendummin ehii SNdnung

lcr . net Od. ſe ter auid alinid⸗

. ro ote
is n blbus i acnnn de n
nisnh Erbsolsaliſen

in ranpiofi . ſdnn
d ag⸗ Clcencune .
aſſe nnnnten

zat: æ iuꝛamẽetum non eſt ſulpecto defeꝛendum i
c.clericos de choa.cle.⁊ mmlie. Spe.i ti.ð excep.
F. dicto. v.utrum tenet indiſtincre hunc textum
habeꝛe locum in peremꝑtorijs:niſi quo ad pro
ponendum crimmna Ya ilioenim uult ꝙ ñ cre
datur iuramento partis ſi dicit illa noniter ad
noticiam ſuam peruenifle: quia poſt terminum
non debet audiri ſine reſtitutione in integrum
ex clauſula generali:ut nõ. Innocentius in.c.
coram de in inte.reſtitu. In criminibus autem
non habet locum in integrum reſtitutio: quia
non ſubeſt equitas ⁊c̃. domini de rota deciſio
ne proxime allegata plene proſequuntur ⁊ fina
liter:licet domini fuiſſent uarij:fuit tamen ſentẽ
tiatum. ut in actore cui fuit pᷣfixus terminus
ad omnia iura æz munimenta producenda non
ſtetuꝛ inꝛamento paꝛtis propter grauitatem pꝛe
iudicij ex parte rei imminens: qui alias ueniret
abſoluendus: ſed in reo ſtandum eſt ſuo iura
mento:quia fauorabilior:et ſic habebit locum
iſte rextus in eo etiã quo ad exceptiones. Dau
lus in clementina.conſtitutõeʒ de electione dicit
quod aut exceptio nouiter eſt orta z admittitur
ſed non ſtatur iuramento ſuo:argumen. de offi
cio deleg.c.inſinuante ⁊.iij.q.x.placuit ⁊ quod
ibi nõ i gl.fina.aut uult opponere antiquam q̃ᷓ
nouiter ad eius noticiam peruenit ⁊ diſtinguit.
ꝙ ſi nunc allegat ſibi notum eſſe quod prius
erat publicum ⁊ non auditur:quia eſt preſump
tio contra eum:ut in.c.i.de poſtul. prelatorum
2.xvi.di.quod dicitis:niſi pꝛobet ſe in tali loco
fuiſſe ꝙ ueꝛiſimiliteꝛ potuit ignorare: ut in.c.fi
nali qui ma. accu. poſ.æ hoc credo admitten
dum eriam in dilatorijs ⁊z ſic puto limitandum
etiam iſtum textum argum.c.fina.de iureiuran.
in fin. ſi illud non allegat notum ſeu publicum
admitti debet cum iuramento:quia preſumituꝛ
ignorantia niſi pꝛobetur ſcientia:ut in regula
preſumitur lib.vi.niſi exceptio ſurgeret a facto
proprio quod debuit indagare:de elect.c.inno

tuit ⁊.c.nulli.e.ti.li vVi.de cꝛimi.falſi.c.ad falſa

riorum:uel niſi aduerſarius probet aliqua peꝛ
que preſumatur ſcientia:qua tunc non ſufficeꝛt
iuramentum ſecundum eum: ſed probare ba
bebit aliqua per que preſumatur ignorantia
2 nihilominus iui abit:ut in.c.innotuit iuncta
gloſa. de elec. hec omnia puto procedere etiam
in dilatorijs quia nunquam debet credi ſoli iu
ramento partis quando ueriſimilitudo eſt in
contrarium:ut probatur in.c.nulti de eleccione
li. Vi.in.V. ueriſimiliter iuncta gloſ. r ſuꝑ
uenit nouiter facultas probandi:æzæ idem dicit
quod in caſu proximo. Caute enim egit non ꝓ
ponendo quod probaꝛe non potuit allegat
.ij.q. vij.pleriqʒ.Ego allego textum expreſſum
in. c.ut circa de electione li.vi.per quem textuʒ
dicit. Archidiaconus. xiij.q.ij.ſuper ſumma:
qð etiam reſpectu criminum proponendoꝛum
ſtandum eſt iuramento partis contra opi.Com
poſt. æ. ¶ Speculatoris: quod mibi placet. ad

¶ De exceptionibus.

idem facit textus in dicto.c.nulli. Ego diceꝛem
ꝙ ſine cauſe cogmitione non poſſit prefigi iſte
terminus ad proponendum peremptorias: ut
dicit Dinus tam reſpectu actoꝛis quã reſpectu
rei. Vnde fateor actori poſſe terminum prefi
gi ad omnia munimenta cauſe producenda:
ut.in.c. coram ⁊ quod ibi notatur de in integꝝ
reſtitutione ⁊z.c.auditis de procuratoribus:ſed
non ſine cauſe cognitione: argumentum in..
diffamari.C. de inge.ma.æ.l.cum ticia.ff. de ac
cuſationibus.æ.l.ſi ea. C. qui accuſare non poſ
ſunt.hoc probo etiam per locum a ſpeciali. naz
hoc ſimpliciter permittitur in cauſis ſummarijs
ut ĩ clemẽ.ſepe de nerborum ſignificatiõe: eꝛgo

ſecus in alijs. Item non debet de facili recedi a

regulis iuris:que uolunt: ꝙ uſqʒ ad concluſio
nem in cauſa poſſunt munimenta pꝛoduci z alle
gationes nouiter fieri:de fide inſtrumentorum
c.cum dilectus ⁊.c.cum ueniſſent de teſtibus.
Igem dico in reo. cum enim habeat a iuꝛe ut
peremptorias poſſit proponere uſqʒ ad ſenten
tiam ſeu concluſionem in cauſa: ut in.l.peremp
torias.C. ſenten. reſcin.non poſ.non debʒ ſine
cauſa ita artari.nam ſi ide eſſet in peꝛemptorijs
qð in dilatorijs tex.h̊ de utriſqʒ dixiſſʒ:pro hoc
facit quod nõ.in clemen.unica.eo.ti.in ver. di
latorie ⁊ in.c.pia.e.ti.li.vj.cum eniʒ maius pre
iudicium uertatur in obmiſſione peꝛemptoria
rum ꝙ; dilatoriarum cautius eſt in eis procedẽ
dum:de electioõe.c.ubi periculum li.vj.⁊ ſic cau
ſa artandi non ſubſiſtente poſſet iſta gloſa pro

cedere.reſpectu nero excep.ionum placʒ ut quã

do habet locum ꝛegula habeant locum etiam ex
ceptiones: quia ſi rigor extenditur ad peremp
torias:fortius debet extendi equitas:⁊ hoc pꝛo
batur in dicto.c.ut circa ⁊ in.c.nulli: cum lumi
tatione tamen eorum que ſupra tetigi ſecundũ
Maulum.nec eſt curandum de grauuate pꝛeim
Qicij:quia licet admittat ad probadum: non ta
men habetur pro probatis.unde ipſa admiſſio
eſt i ſe modici preiudicij.uide omnino ad predi
cta que dixi in dicto.c. cum dilectus de fide in
ſtrumen. d circa predicta z circa textum
queritur de ſubuili æ difficili queſtione. pone ter
minnm prefixum ad dilatorias proponedas fo
re lapſum:nunquid poterunt pꝛopomi exceptio
nes mixie que opponi poſſunt ad meꝛita æ ad
proceſſum de quibus in.c.i.de li.conteſla.li.vj
2æ per Bar. in.l.cum querebatur. ff. iudi. ſolui.
Specul.hanc queſtionem format in ti. de dila.
.F. i. V. item queritur: ⁊æ allegatis aliquibus pro
2 ↄtra reliquit diſputationi. Jo. an. in addi. ibi
plene proſequitur. z uidet primo ꝙ ñ:quia ter
minus iſte prefigitur:ne impediatur longo tem
pore li.cõte.ſed ſi iſte exceptiões admitteretur
iã fruſtaretur principalis intentio huius.c.g
⁊æc̃. ¶ Secũdo facit:quia ſi ꝓponũtur i uiʒ di
latorie dñt aſſumere nãm dilatoriaruʒ:ar.c.re
colentes de ſta. regu. In cõtrarium facit:quia
licet poſſint proponi in uim dilatorie:tame no

Cia ſ. — ⸗
ſcit- * riTs r Iam

- .⸗ . ) /
PPv 28. Tern ur puerteg F lrſp

y'o toemt .

¶ Be exceptionibus.

perdunt nom peremptoriaꝛum:ut in dicto.c.i.
ergo in termino excluſiuo non excludunmtur:
cum hoc ſit odioſum: alias ſequeretur abſurdũ
ꝙ ſiatuto imino ad dilatorias ꝓponẽdas uide
rerur ſtatutus ẽt ad ꝑemptoꝛias:qð ñ eſt dicen
dum:cum diuerſitas nominuʒ arguit diuerſita
tem rerum in. c. ad audientiam ð deci. z.l.ſi idẽ
E. de codicił.⁊ banc ptẽ finaliter tʒ ibi Jo. an.
nec ob. iura ſuꝑius alle. qꝛ ꝑ oppoſitionem iſta
ruʒ exceptionũ ñ ꝓrogatur lis:imo facilius ter
minatur: qꝛ an li.ↄt.hñt uim pemptorie z dila
torie:⁊ ſic poterit ferri diffinitiua abſqʒ alia cõ
teſtõne litis. dicit tũ ꝙ uolendo tenẽ Sriuʒ.ſ.ꝙ
ñ poſſit opponi poſt terminumn:qð iñ ſibi n plʒ
poſſet diſtingui urrum opponant᷑ mere dilato
rie utputa dico te ñ audiendum:qꝛ reſcriptum
ſubrepticium ⁊ nõ dʒ admitti poſt t᷑minũ:aut
ꝑemptorie ⁊ dʒ admiti:qꝛ tunc nullo mõ inclu
duntur in termino: ? h hẽt equitatẽ ſummaʒ iu
dicio meo. ar. illius. c. recolentes ſed ðᷣ rigõe nẽ
ſimpłr dicẽduʒ ↄoriuʒ:qꝛ qualitcũqʒ opponaãrur
exceptiões iſte ſemꝑ ſũt perẽptorie ĩ ſe.lʒ hẽant
ex puilegio effectum dilatiunm. Itẽ dic ꝙ pꝰli.
ote.idiſticte adminũt᷑ qꝛ ut nõnteꝛ dicit ibi Jo.
an. poſt li. ↄte. hẽant utrãq; uim:non tñ pꝰcõ
teſtõnem pnit br̃e nili naãm ꝑemptoriarum.n ceiʒ
pñt amplius diffeꝛri ex quo lis ẽ oteſ.⁊ h̊ nota
bis ꝓ intellectu illius.c.i.¶ Itẽ querit᷑ circa pᷣ
dicta æ ciꝛca texiquid ſi oꝛiat exceptio pꝰcõcluſi
onem in cã:nũqͥd debeat admini pꝰ t᷑minnʒ iux
caſum bᷣ exceptum.⁊ dic ꝙ ñ:qꝛ pꝰcõcluſionem
ñ admittunt᷑ ꝓbõnes ſiue aliegationes:ſiue ↄſi.
ſtant in facto ſine in iure:ut in.c.cũ dilectus de
fi. inſtru.? nõ. Inno.in.c.paſtorał de cã poſ.æ
ꝓpe.facit.c.auditis de ꝓcu.niſi euidens rõ iu
dicem moneat i. d. c. paſtoralis.⁊ boc tenẽt do.

) = ð ro.decif.xxix.⁊ ſic limito hũc tex nero
— e VIT af 2 2. . . .
an exceptio excõis poſſit dilatoꝛie ꝓponi poſt
t᷑minũ.glo.iſta dicit quod ſic.hodie habes tex.

in cle.unica.e.ti.et uide quod nõ.in glo.pe.
Blo. ij. exponit tex.extũc.i.poſt ᷑minum a iudi
ce aſſignatum. Ego circa h̊ quero:an iudex poſ
ſit hunc terminum aſſignaꝛe ſi ↄ eum ſeu ſuam
iuꝛiſditionem fuit exceptnm:ui ſic n ꝓbata pᷣul
exceptiõe ↄ iudiceʒ ꝓpoſita teneatur paꝛs omſ
ſuas exceptiones dilatorias in termino ꝓpone
re. Hoſti.dicit ꝙ ſic:tum quia iudicis eſt exaĩa
re an ſua ſit iuꝛiſditio:de Np.c.ſupeꝛ lr̃is ⁊.ff.ðᷣ
iudi.l.ſiquis ex aliena:tum qr ſi hoc non poſſet
nimium ꝓrelaꝛe poſſet iudicium ſucceſſiue illas
ꝓponendo ↄ mtem huius.c.⁊ contra hec ſubt
fugia poteſt etiam iudex recuſatꝰ ꝓuideꝛe ut in
c.legitima ð ap.li.vi et facit de diuor.c.q;to in
fi.nec poteſt excipiens de hoc conqueꝛi:cuʒ ad
diem aſſignatũ poſſit oms ꝓponẽ.pꝰ õ iudiceʒ.
fo ò ſptum.ttio ↄ aduerſarium:⁊= ꝑ ordine il
las oppoſitas poſtea pꝛoſequi.Ego dubito an
hoc dictum ſit uerum et potius putarem oppo
ſitum. nam ex quo excipio contra iurilditionem
indicis non debet ſe imordire de principali pꝰ

X ſcao⸗ 4 P “ Pig Fta, EF = ¹ A=c Ad,,,etn P3 Fn

*)

non diſcuſſo an ſi iudex:ut in.c.cum ſpeciali de
appel. ⁊.c.ſuſpitionis de offi. delega J
ret enim quedam contraꝛieras ꝙ negem illum
iudicem uel dicam mihi ſuſpectum:z ad ipſius
interlocutoriam ⁊ prefixionem termini propo
nam omnes dilatorias mihi competentes: facit
quod nõ. Innocẽ. in. c. ſolicitudinem de appel
2.l.ſolutionem. C. de ꝛe iudi. Item ſi nego iläͤ
iudicem nego illum mihi poſſe ſtatuere terminũ
ergo non teneor recipere terminum: ar. c ſolici
tudinem preallega.ratio enim que eſt i tota can
ſa militat in prefixione termini: ⁊ ſi eſt mihi ſuſ
pectus poſſet me grauare in prefixione termi
ni: ⁊æ hanc opinionem teneo. ¶ Juxia predicta

Mασ quero: quid ſi is qui ſtatuir mihi terminum ad

proponendas diiatorias in ueritate non eit
iudex:nunquid porero poſt terminum allegare
eum non iudicem. Spe. e. ti. F. nunc uidendum
.v. quid ſi in teꝛmino ⁊.vV.quid ſi iudex uidetuꝛ
nelle quod ſic.⁊ idem in omni exceptione que
reddit iudicium retro nullum:argu. c. in noſtra
de procu.⁊ pro hoc facit.qꝙ ſi non erat iudex
non potuit prefigere terminum:nec uidetur ex
pꝛefixione termini pꝛonunciaꝛe ſe iudicem. quia
ad hoc ut ex pꝛonunciatione acquiratuꝛ iuriſdi
tio oportet quod ſpecifice pronuneietur non
autem tacite ut notanter dicit Inno. in. c. ij. de
dilationibus. dominus anto. diſtinguit: ꝙ aut
ſtatuit terminum ſpecifice ad proponendas de
clinatoꝛias defectus iuriſditionis ⁊ poſt teꝛminũ
non poterit:aut in genere ad dilatorias ꝓponẽ
das ⁊ porerit:quia non itelligitur tenminum ſta
tuiſſe ad hoc:et nil aliud allegat.¶¶ Ego addu
co in argumẽ.optimum textum in cleme. unica.
eo.ti.ubi ſpecifice fit mentio quando ſtamiur
terminus ad declinatorias et dilatorias pꝛopo
nendas.ſi enim indiſtincte poſſʒ poſtea oppone
quid operaretur prefixio termim reſpeciu decdi
natorie. eeꝛte nihi tem facit opume ille tex
tus pro opiniõe ſpeculatoris:quod pretixio teꝛ
mini ad dilarorias pꝛoponendas non extenda
datur ad declinatorias. illa enim ponuntur ibi
ut diuerſa.ego melius iudicio meo ſic diſt gue
rem:ꝙ aut is qui gerebat ſe pro iudice eral ia
lis quem conſenſu meo poteꝛam mihi iudicem
facere ⁊ non potero poſt terminum proponere
declinatoriam quam ſcienter obmſi. Uideor
enim illi ꝛenunciaſſe. hoc pꝛobo ſic:quia iſta pꝛe
fixio ermini habet nim litis conteſta. l hic. fac
quod nõ. Innocentius in. .ex ratone de ap
pellationibus: ubi diẽ quod temminus bvominis
ſubrogatus in locum teꝛmini iuris cenletur
idem cum termino iuris: facit ad hoc.c. cum ſit
romana 2. c. perſonas de appel. ſed poſt termi
teꝛminũ iuris.ſ.cõte.li.ñ poſſũ declinatoris boc
caſu ꝓpone:ut probatur in. c. iter ð re ludl. e
go nec poſt terminum bominis: nec facio din
urruʒ fuerit ſtatutus teꝛminus ſimpliciter ad
latorias proponendas an ad declinatorias:
quia quclibet declinatoria iudicis eſt dilatoris:

nſurge

eif
. At
l nelii ul
1nthmn eind nni
i ſni dr nn ih

muntn rniun dbron
ſctattenn lentibĩ iſeuan

rn
eul i clgn
cſnonſden lr
erui ſuun ſſam
3 dien zvoN h, ſrango volin
zfen ideieo nn⸗
uraepnena g tond
nc ahl ſ ai n.
i⸗ ſegein Ni Bi 1Kt
nnhtgthſien daczozthie

GinliE agontel

ee mnimmn ih ill /
llr mtrha uun i ie 1
urguletnir n
fautarAne ii unmm .
l. õ
mm un ob mmn epb/ O/
õ
Mnemnneiennsinpin arcoee
Aetgoii cccha cſe hiis non i ufft
eriſsa di Corinr ds Gainmnt pudo
legeaſten dn We en nch
1,ſ uſo Ylc anig. CItborun.
Nunopidinſctnoe weluur voſens ope
Wennnungoeti ndct danenien
eeinerehtonbns ones edin n
nS Non etindonit imd Pei rind
Nlonenlgahrnitun opinnun d
goncumdlmngtenl nan
mmt znig nn ni fn
Ncus ſononinamn doſtr ls pon
iſmmatoneſanmmn Uetalmm ſib
ore enncannſisgifb gi
ne openter Ucdſconmn Alugen 8
Mnoſes zneſoſſnin tatni⸗
donſpmen contiin inn
tenconttanitnn g n
Nolon bi miinn iun Umaren d
hon bii cere,
lmieſepon ſb nneck ii

Hpe erorn ſe⸗

raudi Linan crann
lon:aereci.
de ocne go doe iit giin nit
Hon poini prefgae unninmm neitn
orſorr emini vſniireſe dlnn
boe n eroynuitone rqtifun
1v oponea gvogd ſraiſie gronman
nmn nolte ur nomnmr dier Ynoeini
lnnonibus, doninns do. dtagnir 1
amit enminnn ſpeclhee od preponcnchts .
dnupiis deſns innſciſtionis pof ni
nporriran in genere ad iatoras Poe⸗
Ant oreir ida onicligtnr umnmnon
ſe Adaea dind denn E
ngNe Vinmm emmidetelt
i hlſptiein nend amoft⸗
nsnilummsndinn,
mnſiain iniſtverſaſßö(ſe

icheet
rant prefglatannin tn
crid oenmemt n frt cher
odtn

(T al. 5 4.l eur

—

. 0w
preſis .89* P rg rnini D rnn te (

S r.

ete tza

2

S“S 1. . 5
apellat volasng oppaome

¶ We exceptionibus.

ut probatur in dicto.c.inter. ad predicta facit
aut᷑ offeꝛatur.C.de li.cont.cãoniʒata.iij.q.iij.
offeratur. æ uẽ ſatis boc innuẽ iſte tex. mãdat pᷣ
ſigi ei rerminum:ne cauſaꝝ terminatio ꝓꝛoget᷑.
qᷓ qdem rõ uendicat ſibi locũ in omni dilatoria
ſz et ſit declinatoꝛia:als non ſufſicient᷑ iſte termi
nus ſubꝛogatur in locum ↄteſtõis õ.c.maioꝛes
in pᷣn. de bap.æ.c.ecclła ut li.pen. nec ob.text.in
d.cle.qꝛ ad maioꝛem cautelam ibi expꝛimituꝛ ẽt
de declinatoꝛijs:aut eſt talis quem ego non poſ
ſum facere iudicem ⁊ pot᷑o poſt lapſum termini
3 iudicem ꝓponere:qͥnimo poſt ſn am potero
illum allegare non iudicẽ allegando nullitatem:
qꝛ taciturnitas mea nihil officit:ex quo ni poſſũ
illum facere iudicẽ:facit ad boc quod nõ. Jo.
an. in regula ſcienti de regu.iu.li.vi.in mercu.
2 gl. in. l.i. C. ubi de cri.agi.oʒ ⁊ gl.iĩ cle.una ð
ſequeſ poſ ⁊ fruc.⁊ tex.cũ glo.in cle.i.de re.iu
di. facit ad ið: qꝛ lit.ↄt.non excluderet hoc caſu
dictionem nullitatis:ut in iuribus prealle. eꝛgo
fortius nec termini pᷣfixio:facit quod le.⁊ nõ.in
c.ſignificaſti de fo. compe. ꝑ doc.⁊ hoc cãu ꝓce
dit dictum Spec.facit ẽt iſte tex.cum fundat ſe
ſuper termino pꝛefigendo a iudice.ſi gꝰ non eſt
ludex non habet locum. iſte tex.qꝛ ceſſat q̃titas
ſuper qua ſe fundat hec decre.iux.nõ.ꝑ MHaꝛ. ĩ
Ii.ff quod ni aut clam ⁊ in.c.ſtatutum de Np.
lib vi. x his hes ſextum caſnm in quo põt

opponi dilatoria nõ ob rermini lapſu. Quero

qual debet eẽ ꝓteſtatio ad hoc ꝙ poſt terminũ

admittatur: ⁊ ſic.ſumus in pᷣma exceptõe.c.ſo.
dicit glo.iij. ꝙ debet eſſe ſpãlis.non ãt ſuffiẽ ge
neralis. ⁊ bñ loquitur: als eſſet inutił ꝓuiſio hꝰ
decre. ⁊ idem tiʒ Hoſt.⁊ Spe e. ti. F. ij. V. ſ qᷣd
27. J. niſo. v. ſed qualiter. ¶ Jux hoc ⁊ tex.qro
nunquid indiſtincte ꝛepellatur uolens opponer
3 paterminum glo.iiij.nõ.dicit decretalem ꝓce
dere in exceptionibus non grijs.ſed in qrijs ſe
cus.non enim potuit ſimul ꝓſeqͥ Sria:io ad ea
ꝓſequenda admittitur ꝑs pꝰ iminum. Idé nõ.
glo.in. c.cum dilectus de reli. do.et.xiij.q.ij.in
ſumma ⁊ ꝙ.S tetigi.do.an.dicit:q foue hec õ
rietas non excuſat:cum poſſit illas ꝓponere cũ
diſiunctione:ſeu unam pure ⁊? aliam ſub condi
tione ut in regula nullus pluribꝰðᷣ reg. iu.li. Vi.

bec qo pendet iudicio meo ab alia: uʒ an pluꝛes
exceptiones ↄrie poſſint ſunul ⁊ eodem tpᷣe pꝛo

poni pure uel conditionaliter nam ſi pñt ꝓpõi
ſaltem conditionaiiter in dubio putarem banc
gloſ.non bñ dicere:qꝛ debuit reus de illis ꝓte
ſtari:⁊ ſic potuit ſibi ꝓſpicere:⁊ hꝰ ↄſtõnis mie
2 neꝛba ſeruare Sↄ quam cõmittituꝛ:ſi ſucceſſiue
poſſent ꝓponi. Si vo ñ poſſunt ꝓponi ſimul
gl optime loquituꝛ qꝛ pceptum ñ obligat ad im
poſſibile.Di.in regula nullus de reg.iur.li.vi.
ponit exquiſitam theoricam dicit enim ꝙ ſi id
quod ꝓponitur in una exceptione non põt con
cuꝛrere cum eo quod põitur in alia non poſſũt
ſimul ꝓponi nec ſucceſſiue:qꝛ ↄuincitur ꝛeus vᷣ
mdacio:ad boc aut.õ qͥ ꝓpᷣam.C.de non nu.

pe. ⁊.:.i.ff ſi quadru. pau.fe. di. x.l fi. E nox.
Aut eſt poſſibilis concurſus ⁊ admittitur: ? ſie

unlt ꝙ ubi exceptiones ſunt ꝓrſus eõtrarie nõ
poteſt reus eis uti eriam diueꝛſo tempore.⁊ fᷣm
bãc opi ꝓcederet iſta glo:ſed glo.ſentit Srium
in.l.nemo. ff.de excep.⁊ claꝛius ibi Har.dicẽs
ꝙ ð Dy. vẽ tex. in. l. cũ de indebito.ff de ꝓba.
facit.c.fi.de ſolu.ubi ponitur conſimilis caſus ĩ
quo poteſt reus tranſire ad cõtrariam exceptio
nem. Cy. in. 1.i. C. de furtis poſt aliquos dicit
ſub conditione reſultante ex eadem exceptione
poſſe contraria ſimul ꝓponi.æ idem Jac. Hu
tri. in. d. aut᷑. õ qui propriã. Gar. in. d.l. nemo
ſic diſtinguit:ꝙ aut contrarietas reſultat ex ea
dem exceptione z non admitritur uolens ea uti
nnt. l.ij. S. ſed ſi alius.ff. quando appel.ſit.aut ex
diuerſis exceptionibus reſultat contrarietas: æ=
tunc onus probandi utranqʒ incumbit ipſi exci
pienti:⁊ admittitur nolens ſimul proponeꝛe: al
lega.c.auditis ⁊.c. cum olim de pꝛeſcrip. Aut
onus probãdi nnam incumbit actori æ onus ꝓ
bandi aliam incumbit reo ordine ſucceſſiuo: et
nõ admittitur. exemplum ſi nego pecuniam mi
hi mutuatam. item dico ꝙ ſolui. nam quatenus
nego incumbit onus probandi actori: æ quate
nus dico ꝙ ſoſui incumbit mibi:⁊ ſic reſultaret
quedam contrarietas etiam in oꝛdine probãdi
ideo non debeo admitti. mihi placet ꝙ ſi excep
tiones ſunt prorſus contraꝛie non poſſũt ſimul
proponi pure ſed cõditionaliter ſic:quia qui al
legat contraria non eſt audiendus: ut in.c.ſolli
citudinem de appel.⁊.l. ubi repugnantia. ff. de
reg.iur.ad.c.auditis reſponde ut nõ. glo.in re
gula nullus pluribus. x his apparet qualiſ
cunqʒ opi teneatur pꝛeter illam Mi. glo. hanc
male dicere:quia ſaltem poteſt proponere ſecũ
dum communem opinionem exceptiones con
trarias ſub conditione:⁊ ſic poterit unam pro
ponere pure ⁊ de alijs pꝛoteſtari: ⁊ ſeruabitur
mens huius.c.⁊ enam uerba. ⁊ habes inciden
cer illum articulum plene et expꝛeſſe diſcufſſum:
an plures exceptiones cõtraꝛie poſſint ſimul ꝓ
poni.z uide quod dixi in.c. imputari de fide in
ſtru. A utrũ lapſo termino peꝛdatur fa
cultas excipiendi uel agẽdi/glo.iſta in ſecunda
parte dicit ꝙ nõ. Aduerte quia gl. poteſt habe
re duplicem itellecium. primo ꝙ ſtatuto termio
ad agẽdum nõ perditur propterea actio lapſo
termio ⁊ iſte ĩtellectus nõ eſt uerus in ſe: quia ĩ
effectu perditur ſicut exceptio:ut.l.diffamari.C.
de inge.ma.⁊.c.lator qui filij ſint legitimi.æ.l.ti
cia.ff.de accu.nec puto glo.habuiſſe hunc intel
lectum:cum contrarium ſentiat in ſequentibus.
4 cundo poteſt inte ligi: ꝙ ſtatuto termino
ad exceptiones proponendas non perditur ac
tio ſcilicet ſurgẽs ex illa mã ex qua poterat exci
pi:⁊ ſic intelligit hic Jo.an.⁊æ bñ.põe exemplũ
in ſpoliatione de qua poteſt agi ⁊ excipi:ut ĩi.c.
.ij. de or. cogni. ſed in termino prefixo ad diula
torias proponendas ſpoliatus non excipit

Vni Ftͤs vrses gne pomi

ril

V. lapſa Fyo P dan farclias pi-A — B4

g = ,H

vn .

g.

¶ MDe exceptionibus.

nec tollitur actio. I. quin per niam actõis poſſit
ſpoliatio deduci: qꝛ ad aliud nũc agitur. Idem
in ſihi nult Jo. an. in regula mora de ꝛeg. iuꝛ.li.
vi. in mercu.⁊ nõ.in. d. c.ij.?ẽ uide Yrede.ↄſi.
xcviij. ? ꝓſequitur Jo. an. ? Frede. an ꝑ uiam
accuſationis ſeu denũciatiois poſſit peti remo
tio illius ͥ fuit ad bũfcium ꝓmotus pᷣmiſſo ter
nno ꝑẽptoꝛio uolentibus excipe 5 perſonaʒ uł
ſeptum ⁊ noie opponentiſ ⁊c. Uenio nũc ad
fʒ caſũ exceptum ⁊ quero:quid ſi exceptio dila
toria oriatur nedũ poſt terminũ ſʒ et pꝰ li. cõte.
nunquid poterit oppõi.glo.v. tʒ ꝙ ſic P.c.inſi
nuante de of.deł. uidetuꝛ ẽt tex.ultꝛa gl. in. l. ij.
C. de ↄſor.eiuſ.li.tʒ gl. in. d. c. inſinuante et In
no.ibi:ſed ipſe Inno.dedit mirabilem limitati
onem in. c. ij. ð or. cog. dicens:ꝙ ſi ð mã excep
tionis nouiter orta eſt ꝓuiſum de modo agendi
nõ poterit excipi poſt lit. cõte. ſzʒ. dʒ agi. põe exẽ
plũ in ſpoliatione cõtingente p⸗ lit cõt. Jo. cal.
in. c.fi.j e. tenet õriũ dicẽs: ꝙ ẽt excipi poterit
p regulã qui ad agendũ de re.iur.li. Vi. ⁊ hᷣ mi
hi plus placet. facilius enim.eſt excipeꝛe qᷓ' agẽ.
et ꝓ bac ſnia facit iſte tex. qui indiſtincie admit
tit exceptionem pꝰ teꝛminũ ortã. et iſte terminꝰ
ſubrogatur in boc loco ↄteſtõis liris:ut.S.dixi.
2 tene mẽti in hoc iſtum tex. ſic itelleciũ.et uide
qð dixi i. d.c.ij. f. A.mis nune ad ultimaʒ
. exceptionem ⁊ capio pꝰ finẽ glo.que meliꝰ? adap
- t .an, . ders ear ſ. es ſ »ae tratur ad tex/et quero nũqd indiſtinctc admitta
ie e . tur exceptio pꝰ fminuʒ ſi eã ſibi cõpetẽ ꝑs igno
rauit in terminogl.fi. ꝓpe fi.ur̃ uelle ꝙ non.et
intelligit tex.in exceptionibus facti et non iuris
in his qbus qs ignorauit factum er non ius.ut
puta ignorabam iudicẽ eẽ ↄſanguineũ ꝑtis.cer
te poſtea certificatus debes admitti cum iuram
to ut hic:ſecus ſi ſciebam ↄſanguineum:ſʒ igno
rabam eum ob hoc poſſe recuſari.tunc eiʒ mibi
impurabituꝛ m glo. ? ið uꝛ ſequi Jo. an. quod
plʒ ꝑ regulam ignorantia de reg. iur.li.vi. Idẽ
ſentit Jo. cal. in. c. fi. ð̊ or. cog. Idẽ dic ubi alia
pſumptio ſcientie eſſet contra allegantem igno
rantiam. ut. ö. dixi poſt Mau. ¶ Munc redeo
ad prin. glo/?c quero:quid ſi deuenit ad notici
am partis poſt li. ↄte. glo. recitat quoſdam tenẽ
eaʒ ꝓponi poſſe non ob.li.ↄt.ſed glo.tʒ Sriũ:
qꝛ ab initio debuit iquircre an ſibi competeret.
zura enim ſubueniunt uigilantibus et non dor
imienubus ſed negligentibus: ut.l.non enim. ff.
ex qui.ca.ma.primã opi.tʒ Goff. in ſumma hꝰ
ti. F. ſed ſcieudum et Inno. de. of. del. c. pꝛuden
tiã et ſpe. ð recu.ꝗ.fit ante et glo.in.l.exceptioʒ
.C. de ꝓba. Aꝛch.et glo.iij.q.vj.c.exceptio.
¶ Sed adueꝛte qꝛ glo.in ꝛõne ſui non pꝛopꝛie
impugnat primam opi. ſed potius limitat ut ꝓ
cedat qn nihil poteſt parti imputaꝛi:quare non
oppoſuit tempoꝛe debito:ſecus ſi poteſt impu
tari et negligentia notari:ar.optimum in.c.ino
tuit de elec. ⁊.c.nulli.e.ti.li.vVj.in.v.viſimiliteꝛ:
ut qꝛ diligenter indagauit: æ hoc tiʒ do. an. bic.
Ego allego Cal. ꝗͥ h expᷣſſe tẽuit ĩ.c.fi.ðᷣ oꝛ.co.

)
3„

qui dicit ſe ita intelligere iſtum tex. cuʒ g¶ Ig⸗
dicit reſpectu teſtis.ſ.quando peruenit W

ciam poſt terminum ut admittatur ſi pꝛobabjili
ter ignoꝛauit aliud ſecus:ut.d.c.nulli. Ee

dictis glo. cum ſuppletionibus: nunc ad maio

&νTem declaꝛationem materie queroſpone quod

iudex a principio non pꝛefixit hunc terminum:
ſed ſtatuit dilationem ipſi reo ad delibeꝛandũ:
an uelit cedere nel cõtendere:iuxta id quod ba
betur. iij. q.iij.offeratur. reus uero comparens
in termino petit inducias ad omnes dilarorias
proponendas: querituꝛ an daꝛi debeant. uide
tur primo quod ſic per.c.cum cauſaʒ de appel.
contꝛarium tenent Hoſtiẽ. Inno. Ab. æ com
muniter doc.quia in teꝛmino dato ad Hynden
dum debet excipeꝛe uel Endeꝛe: æ ad hoc ha
buit illum terminum. licet iſte terminus deiuꝛ
ad petitiõem actoris:non tñ ad petitionẽ rei ſʒ
eos. ad. c. cum cauſam ſGyndet ꝙ factũ nar:a:
nec ille articulus ibi examinatur. æ diẽ Jo. an.
addendum quod nõ. in ſpe. de dila. F. i. V. qd
ecce. æ. V. libeꝛatoꝛie ⁊z. S. nunc uidemus v. in ſi
ma Zenʒe.in cle.i.e.ti.do.an.dicit ſe putare:
ſi terminus ẽ ſtatutus ꝛco ad deliberanduʒ non
debet iudex ad petitionem ipſius ꝛei daꝛe alium
terminum:quia hoc includituꝛ in primo. Idem
ſi datus eſt terminus ad ꝛeſpondendum libello
nam uidetuꝛ datus etiam ad pꝛeambula que fie
rt debent ante reſponſionem:ſed ſi ab initio eo
comparẽte nullus terminus eſt datus:ſi tunc pe
teret maioꝛem terminum termino iuris de quo
in dicta aut.offeratur non admitutur ſi breuio
rem admittitur: quia ex quo uult ſe artare non
apparet quid repugnet huic aſſignationi: - ſic
põt intelligi dictum. c.cum cauſaʒ ſecundum eñ
mibi bec dicta non placẽt. dico enim ꝙ ſi a prin
cipio ꝛeus petit terminum ad dilatorias propo
nendas: non debet iudex niſi ex iuſta cauſa ſibi
uideatuꝛ concedeꝛe:quia poſſʒ malignaꝛi peien
do ſibi terminum cauſa ſubterfugij:cum forie
nullam exceptionem dilatoriam babeat. unde
cum iſtud.c. ueniat ad breuiandas liles non de
bet eſſe cauſa prorogandi. nec ob.ſi dicatur ꝙ
a inꝛe habet teꝛminum de quo in dicta aut. offe
ratur. ſ xx. dierum: quod etiam ſentit Spe. in
dicto. v. in ſumma ⁊ ſeq.quia nego ilum termi
num ſimpliciter dari ad proponendas dilato
rias:ſed ut eas proponat uł ꝛeſpondeat lbello:
ut colligituꝛ ibi ex fine ⁊ ex glo. c. uxor. xvij..
iiij. et ideo d co quod ſi ꝛeus petita puncipio
terminum debet index uolens obuiare malicijs
dicere:ego ſtatuo nibi talem terminum ad dila
torias proponendas ſi nullaʒ proponere nolue
ris ſtatuto ad reſpondendum libello: quod ſieꝛi
poteſt: ut nõ. Jo. an. poſt Guil. aſo. in dicto
v. in ſumma in addi.ſpe. ¶ Si autem iudex a
principio ſtatuit terminum ſimpliciter acd delibe
ꝛandum et compaꝛens in teꝛmino petit terminu
ad dilatorias: dico quod iudex poteſt preſumet
fraudem et ex hac cauſa denegar e. ſed ſi Eus

4.N. .
opunb erat aſt e
Cice Hochi
nnne nanut/ ſeis
H ivummud . lio
ſͦſe ialet giſtin ncptali
ibildrin nls e
Aen MNn⸗ Gcat te en

Sobilgetnt di eſin
ſccsobulgfan qui inbmn.

a⸗
ſhicoe nt e n nn
hiiuhen ud
poſſit an
eermivs eo e1
an Nidaui

nnunrumr Mni lbi⸗
muriolilrnd i nmi g
enup r cni x toſnnone iin
ſatalſolty o oer e nninns bbrnnan
1 reolgn Eso oubio debocdogtu
l ri oferi n baui gpen cin ber.
Acetxnnond eaandoman wan tete
N lton crehar ud ucice; reonaredain,
Ocehnoren Ppge onirtens wigorei
ternini pponere ongdinorias ſinnl koan
Ilnsdecuo bie haleifigtnn d ,
Ndumons larng in , oſen no an
Anplnsaſccundarpaſtche mgreice
ns Ppercie nagindinin innigcz
nlge puſumonoſrpkrbürtonntͤ ſo
(Bocoricſingemd iure
noc npoſit iſtennnm zn g.
1N aidl ſPec in i de gi
loſhtauſent liſlita
l i tenuiſe g deinrennton
lui ut Piclſeſceinetilin cho
hogr an tuumnscite
lur umuni .
pbo.ſer r
Plen irn gn oimnitenug

Min en eſie In N
Alin temmino dr
R 1a Nucere i,
muiln Ermmunelwaſetntine
4 Enin Atorisnon ti aAenin,
dc amanſmn ncag inin
er le anicubs bi nmninnn td 1
idndm nod nhe r l ſiſ
te.t Feldenet tndenufi
m )enje in clelctdo n litle n
iemniu? ſinung d daſbannnihn
deber inchy ad pentionen ipſus mideri
mmmmmm,u bor uſnd wj nonino
dams t nmius od ponendun h
mm uidemm daws anan d orumbol nen⸗
Rdeden ane eſpvonſonenſg ſ a no en
orparar olus inninus ſt onmsſ wnce
mmiornuntinum unnnd ins dedn
dan mi ofennr non dnnmum A end
len Aniim Mnd nnd
ynrer gniͤtqhie Wedgeui
õ eie
mnbibeecicnnon DhKindicoeinght
etenninumas Cinoruüf⸗
pio Ws halt ien ſnent
encnmn dcde ig lüh ii pun
derncNeken lin ſ̃ naig
oſbitermimmn cuſ ſwaſicſa

—

.* . — —
Cauurla a Jlcees biccandahe E niig pet. 77. A-ber S, der- mn P fiz ů +

(. exceptionibns.

in termino aliquaʒ dilatoriam proponit et petit

teꝛminum ad pꝛoponendum omnes alias non

nideo ꝗᷓre iudex debeat önegare imo ex officio
ſuo dʒ idulgere:qꝛ reus poſſ1i ſuceeſſiue pꝛopo
nendo plures dilatorias ꝓrogare nimium iudi
ciũ qð poſſet t᷑mino non ſtatuto.ut in regla nul
lus pluribus li. vi. z.l.nemo ex his.ff. de re.iu
ris:nam tex.in dicta auc. offerat. non diẽ ꝙ de
beat ꝓponẽ oẽs exceptiones:⁊ ꝓ hoc facit qð
nõ.ſpe.in loco ꝓxi. allegato:ubi dicit ꝙ ſi reus
nihil dicit iudex nõ dʒ pᷣfigẽ terminuʒ ad dilato
rias qꝛ forte nullam ꝓponet:ſecus ſi incipit ali
quaʒ ꝓponẽ ſic limita oĩa pᷣdicta ⁊ tene mẽti
hanc cautelam ad lites breuiandas ut iudex in
citatiõe inſerat tenorem libelli et prefigat ᷑minũ
ad comparendum ⁊ dilatorias ꝓponenduʒ uel
ad rñdenduʒ libello:æ uide quod dixi in. c.ij. de
dila. e ex his deciduur alia qᷓo:ad cuiꝰpeti
tionẽ debet iudex hunc terminuʒ pᷣfigere.æ dicẽ
dum ꝓꝙ ad peutioneʒ actoris: qꝛ in eius fauoreʒ
pncipaliteꝛ emanauit hec ꝓuiſio. Iteʒ iudex ex
officio ſuo:qꝛ bõi iudicis eſt lites dirimẽ et ma
licijs obuiar:ut.l.qͥdã eſtiauer̃t.ᷣff.ſi cer.pe.et.c.

finẽ ð do.⁊ ↄtu.⁊ ſpe.i.d.v.in ſumma.et ad rei

petitionẽ:qᷓ omnia itellige ut S. dictũ ẽ ¶ Que
ro an terminus de quo hic dů poſſit excedẽ ter
minum iuris. ſ.xx. dierũ de quibus in. d. aut. of
feratur.iij q.iij.ſpe.in.d.v.in ſumma dicit ꝙ n
dicens:ꝙ hoc.c.nenit ad abbreuiatione litiuʒ z=
ñ ad augenduʒ:iõ pot ille terminus abbꝛeuiari
2 non e ongaꝛi. Ego dubito de boc dicto:qꝛ ut
S dixi aut᷑.offerat᷑ non loquit ꝓpe in cau bj.c.
ſed de trermino ad deliberandum an uelit cedẽ
uel litem conteſtari uel iudiceʒ recuſare uel aliaʒ
exceptionem ꝓponere.non ãt tenet᷑ uigore illiꝰ
termini ꝓponere oms dilatorias ſimul: ſed teꝛ
minus de quo bic pncipaliter pᷣfigituꝛ ad ꝓpo
nendum oms dllatorias ita ꝙ poſtea nõ audit̃
aimplius:⁊ ſic cum boc poſſu eſſe magne idagi
nis ꝓpier cãe magnitudinẽ z ſumus ex caſum
a lege ꝓuiſum puto ſimpłr hũc terminũ fore ar
bitrarium:ar.l.i.ff. ð iure deli.⁊ qð nõ. in.c.ij.
5 dila. uero utꝝ idiſtincte taʒ ð iuꝛe cano
nico qᷓᷓ ciuii poſſit iſte rerminꝰ pfigi. So. Jo⸗

an in a di. ſpec. in ti. de dilat.O.i.V.⁊æ nõ. dicir

Hail.ð ſuʒ tenuiſſe ꝙ de iuꝛe canonico põt ſta
tui ut hic:ſed de iure ciuili non põt pᷣfigi a pꝛin
cipio:qꝛ iam ſtatutus eſt a iure terminus ad di
