inteꝛ ſe nec in nnã ſniam ↄueniũt. Solutio in cã
epiſcopi poteꝛat olim cadeꝛe dubitatio:qꝛ illo tẽ
poꝛe poteꝛat eps deponi uel abſolui a concilio ꝓ
ninciali ſeu ab illis.xij. epis æ metropolirano m
pꝛedicta deputatis:ut in.c.ſi quis epiſcopus.vj.
.q.iiij.⁊.c.h̊ quippe.iij.q.vi.nõ.archi.in.d.c. ſi
quis epᷣus:⁊ tunc nidebatur nõnullis.ꝙ in cauſa
epᷣi debeꝛẽt eſſe ↄcoꝛdes nec ſtabatur iudicio ma
ioris partis epoꝝ peꝛ dictum. c.ſi quis ⁊ ita poſt
multa tennit ibi gl. ¶ Alii neꝛo ut bu. ibi ĩrellige
bant illuʒ tex.qn epiſcopi in numeꝛo diſcoꝛdabãt
quo caſu ꝛecurrebatur ad epᷣos pꝛouincie uicine
nt ibi Modie ueꝛo ceſſat bec diffichtas qꝛ deciſio
cãe ep̃m tã in ↄdẽnando qᷓᷓ in abſoluendo reſeꝛ
uatur pape ut. S.dixi:æ renet archidia.in.d. e.ſiqᷣs
⁊ ſic ceſſat ſecũdum eum hodie diſpoſitio horum
capłoꝝ ⁊? epoꝝ. Sed glo.nr̃a a nemine pondera
ta miro modo ſaluat ẽt hodie illud.c.ſiquis.dicei

A α

pꝛocedes in pluribꝰ delegatis ꝗ
2 tunc requiratur in odemnando om
? dicit ſpeciale in cauſa epi Sed profecto ban⸗
nidetur ueꝛa: quia illud. c. ſi quis loquitur in .n
pꝛouincie cognoſcentibus oꝛdinario iure 1 6
legato: ⁊ maxime pꝛobatur ex eo: illis d “ de
tibus recurritur ad epiſcopos pꝛouincie ui coꝛd
eniʒ fuiſſent delegati ꝛecurreꝛet᷑ ad papã gen ine. ſi
ut in. c.fi. J. e. ¶ Ded glo. ob hãc cjm ſel gale:
delegatis: q; oꝛdinario iuꝛe non põr aliagige di
papam feꝛꝛe ſententiam ↄrra epʒʒ ut ĩ Palle iunde
ſed nõ ↄſideꝛauit ꝙ illud ꝓcedebat iure omni nn
ſimo: ut in.d. c.hꝰ quippe: ſed poſſea fuit innig,
ut in. d. c. accuſatus: ⁊æ q;uis. quare puto eins
in delegatis ſ mplꝛ depuratis pe: papam no “
ret locum opinio huius.g. ut requireꝛetur onmmni
concoꝛdia: quia hoc nullo iure pꝛobatur: imo o
poſituʒ geneꝛaliter cauetur: quia in eis ſtatur iucl
cio plurimoꝝ: ⁊ ſi diſcoꝛdant pari numeio depen
det alteꝛutrius ſnie appꝛobatio ꝗa papa: ut i d. c.
fi..e.⁊.ff.de re iudi:duo ex tribus et.i. duo iudi
ces: nec debemus recedeꝛe a cõibus regulis er 4*
Sꝛiũ ſpecifice nõ cauet᷑ nam maioꝛ ꝑs iudicum re
preſentat pſonam delegantis: 2 ipe deleganscon
denaſſe uel abſoluiſſe uidetur niſi appelletur:⸗ na
xime hoc pꝛocedit tenendo qð pᷣdixi ꝙ etiaʒ unvs
ſolus cui omiſſa fuiſſet cauſa poſſet epʒ ↄdenare.
Ded dubitari põt in cauſa clericoꝝ exmtium inſa
cꝛis nũquid ꝛequirat᷑ oium epoꝛum ↄcoꝛdantia in
ↄdẽenando.ter. vr̃ hic ꝙ ſic in neꝛbo concoꝛl. G
glo. in ſcõᷣa ꝑte quam nũc expedio tenet Zᷣꝛium ii
cens ſufficeꝛe maioꝛẽ partem:æ ad hunc tex. teſpᷣ
det ꝙ ſatis dicuntur concoꝛdes ex quo maor ps
diſponit: argu.in l. quod maior ff. ad munici et.
lxv.diſtin.c.i.⁊ cum glo. tranſeunt bic cõmuniteꝛ
ſcribentes. Et ex hac gl. colligebat dominꝰ card.
ꝙ factum a maioꝛi parte dicit᷑ factum cõcoꝛdien
qð pꝛocedit ſᷣm eum quãdo actus eyplicat a pluri
bus ut a collegio. Secus ſi ut a ſingulis peꝛ.l. ſa
binus.ff. cõmuni. diui.⁊ in regula in re ci de re.
iu. li. Vi. Sed ceꝛte teneas hoc eſſe falſum eſt eim
hoc contra pꝛopꝛium ſignificatum ueꝛdi.nõ enim
põt dici concoꝛditeꝛ factum etiaʒ a collegio od fi
aliquo diſcoꝛdante: ad hoc allego bonum terium
in. c.in cauſis de electio. ubi factum a maioꝛi pie
cap tuli z factum concoꝛditer ponuntur ut der
ſa. Idem pꝛobatur in. c. quoꝛũdam eodẽ n.li..
habes glo. oꝛdinariam que hoc eypreſſe tenet in
duplici loco in.c. cupientes in nerbo concoꝛditer
eodem ti. ? li. in cle. ne romani: ? nide ibi Yo. d
imola. eo.ti.in ueꝛbo concoꝛditeꝛ:⁊? nide pei Jo.
an ſupeꝛ regula in toto de re.iu.in meꝛeu. Datz
ex erymologia nocabuli. dicitur enim concoꝛdia
a con.quod eſt ſimul: ita ꝙ opoꝛtet it nullus di
ſcrepet. Ex hoc dico quod ubi in aliquo aciu ſ
quiritur ur aliquid fiat concoꝛditeꝛ etiam a co
gio non eſt diſpoſitioni ſatiſfacium. ſi aliquis le
tradicit nt pꝛobatur in iuribus pꝛeallegatis ie
bene norabis C Ex bis infeꝛo ad nouum di .
cteum huius gloſe. æ dico ſic: ꝙ aut toiuʒ conci

bpapa in cã 3 ßʒz:
niũ Ocoꝛdig

ocis degndano ſen ⸗
epo Pprio lictare ſtbi in aem nuneno⸗

Aiue riſo mle onle Td ſſti
eninn allſterent in depoſione niſ os
condafent dſeocdns n diti pol n
5ͦam aſſſe iρ) iaf
nmnaci Mlm mũinti M
toe onoumciad aouũ obt⸗
boniobonixis llglorh. nglſos.
AcfſrmdAr euni uini fle
unnerus i, oaoxaninus. ur notar glo.
1Buludimngiſtos pbatur in. ics.e.
itno Jo n in. ci de clebratde mil l
tgolimodſeruedat in ch,idcſis
6sivnca gl ſionn en regpiredanmt wreiun
Onnes. riſepi regpihni finnn concorcrent
n bbiſerundun inteleenmn go. In cicendi
iſronme ndpſſtoinenſt entor
Sochn H lndneebatnr ſpetſale i
lgnna nindd ucenmis .
Oaminatur bie an ninigtſinaſos
7 biccocto. ibl ſrbinnr Er

bis inleno gan ueſionen. fungwidic

legrner edans eeihre
Auu ſoeafce n ai nn
Preſentat oovun en
dinuſe n tſoliſe lenn if
nne boc poelit nmn
ſots ai nſi fiiſa.
Achoimn porirn
is iuit mum oim cfvnm gumt
Manmmdo r. ſr g ſrin obo onſ
.n cor pe quum nuc prdo nr nm
ans ofcen naiote onnennet ad bont ixr eh
dahaus dun Netdeser nnadr
lponirugtin dnier dnmnds
NN Mn àtN0. Wnſend n
lordents ad g. dlichn ann 1
huamm 1mioi r dlifum n
G oerdn fnenn Güäamache .
dus ot 1colego. Sens ſin cein
dims f cononi dinſeghai,nde
cne lenegsbet ſſiht

Doc Na Phin

ſo.ifnnn
leceano. Mmm

ꝓuinciale fuit congregatũ.æ ſuffiẽ maioꝛ ps
dũmõ in depõne ſacerdotis conueniãt ſex. ĩ
depõne diaconi uł ſubdia.ↄueniant tres. pꝛo
quo allego preallegatum. c.i.inncta gl. xv. q.
Vij. ibi.n.dictẽ ꝙ ſtandum ẽ diffinitioni ſino
dali.ſed diffinitio ſinodalis ẽ que fit a maio
ri parte.qꝛ qð maioꝛ ꝑs facit ⁊c̃.ut in.c.i.de
his que fiunt a maiori pte capituli.=.l.quod
maioꝛ. ff ad munici. cum ſilibus Cdhoe
ut maioꝛ ꝑs concilij nõ ſit minoꝛ ſex uł rribꝰ
qꝛ alia iura ꝛequirũt illum numerum pciſe. ur
in.d.c.ſi ãt ⁊.c.felix ⁊.c.ii iũcta gl. de penis
li. vi. Si vo nõ ↄgregatur conciliũ.ſed epᷣus
ꝓprius uocat aliquos de epᷣis ꝓuicie qð põt
ut in. d. c. ſi t. z. d c.ii. LCunc dico ꝙ adminꝰ
dẽent ↄuenire ? ↄcoꝛdare ultra epᷣm ꝓprium
ſex in cã pᷣſbiteri. ⁊ tres in cã diaconi ⁊ ſubdi
aconi. Ad hoc primo allego iſtũ tex. qui req̃
rit ↄcoꝛdẽ ſnĩiam epoꝝ innuit tex.in.d.c.ſi at
? claꝛius in.d.c.ij.de penis li.vi.ubi dicit
vbalis degꝛadatio ſeu depoſitio debʒ fieꝛi ab
epo ꝓprio aſſiſtẽte ſibi in actu numero epoꝝ
a iure ꝛeqſito. unde pondero vbũ aſſiſtẽte nõ
enim aſſiſterent in depoſitione niſi oms con
coꝛdarent. diſcoꝛdans. n. diceret potiꝰ ꝛeſiſtẽ
ꝙᷓ actui aſſiſtẽ. lxv. di.c.i. de his.qᷓ fi.a ma.
parte ca. c.i. Adduco unũ ſimile in appꝛoba
tione ꝓmouendi ad doctoꝛatũ. dʒ eniĩ appro
bari ab ordine.i.a collegio.ut.l. magiſtros.
C. de ꝓfeſſ. æ medi.li.x.⁊ tamẽ ꝛequirit᷑ pᷣciſe
numerus.vij. doctoꝝ adminus.nt notat glo.
2 Bꝛaꝛ. in. d.l. magiſtꝛos pbatur in. l. ſiqs. e.
ti. æ nõ. Jo. an. in. c. i.de celebratòe miſſ. ⁊ fa
cit. ꝙ olim obſeruabat᷑ in cã epi.ut i. d. c. ſiq̃s
epᷣs inncta gl. ſicut enĩ requirebatur ut etiam
omnes. rij. epi requiſiti ſimul concordarent
ut ibi ſecundum intellectum glo. Ita dicendũ
in minoꝛi numero ꝛequiſito in cauſa clericoꝝ
inferiorum. ſatis enim inducebatur ſpeciale ĩ
epᷣo cum requiritur numerus duodenarius .
Et h diligenteꝛ notabis:qꝛ minus bñ p alios
cxaminãtur: æ hic ꝑ docto.nihil ſcribitur. Ex
his infeꝛo ad aliam queſtionem. nunquid iſti
epᷣi ſunt omnes iudices. gl. tetigit ĩ ſũma. iij.
q.Viij.⁊ refeꝛt duas opiniones.quidam eiʒ di
cũt ꝙ ſunt aſſceſſoꝛes:⁊= ſolus metropolitanꝰ
eſt iudex: æ idem poſſet dici qñ ep̃us ꝓpꝛius
pꝛocedit cum numrꝛo requiſito ſine merropo
litano. ? ꝓ h ſatis bene facit tex.i.d c.ij. ubi
dicit̃ ꝙ ipſe eps deponit aſſiſtẽti ſibi numero
epoꝝ.⁊ nidetur in aliis rebus ſolum require?
preſentiã z conſenſũ. æ hoc peꝛ illam litteram
arguit ibi Jo. an. Allia ẽ opio ut oẽs ſint lo
co iudicis ordinarij: æ hãc partem firmat In
no. ? hoſti ĩ. d. c. graue:⁊ tranſit ibi cum hac
opione YJo. an. firmat archi. ſuper pᷣalle.ĩ ſũ
ma. iij. q. viij. Ego dicereʒ ꝙ ubi cõgꝛegatur
cõciliũ tunc torũ cõciliuũ eſt index nõ autem
ſingulares ut probatur in. c.ſcitote. vi. qliij.
⁊?. c.ſi qͥs eps cꝛiminalit᷑ ea cãᷓ .q.iiij. nbi actꝰ

CUEei iudicata

ſententiandi reſert᷑ ad oẽs. ad idem. iij. q. Vi
B quippe. xv. q. vii c.i.facit.c.i.de iudi.⁊.c.i
de li.ob.⁊ de ſpon.c.i.cum ſilibus. Aut epᷣs
ꝓcedit ↄtra ſubditum ſuum accerſito ſibi nu
merus epoꝝ a iure requiſito.æ tũc audiat cãʒ
cũ omnibus:ut dicto.c.ſi autem. xv. q. vij. z
habito ipſoꝛum ↄſeniu = pᷣſentia in diffinitio
ne ipſe poterit dictare depõnis ſententiam in
ſuam ꝑſonam ⁊ nidetur ꝓbari in. d. c.ij.nec ĩ
pugnaꝛet᷑ ſententia. ſi oẽs ſeu omuium noie ſẽ
tentia feꝛꝛet᷑.qꝛ ſucccdunt loco concilij. æ facit
dicium. c.i.xv.q.vii.nbi dicit ꝙ epus ſolus
honorem auferre nõ põt. Quoꝛum autem ex
penſis neniunt iſti epᷣi ad locum iudicij. nide Ilnire
archi. in. d. c. ſi ãt. ubi dicit ꝙ alios ubi expep 3
ꝓpriis.qꝛ cũ ſint oꝛdinarii nihil pñt exigeꝛe:
niſi quatenus iure cauet᷑ ut nõtur in. c. cũ ab
omni de ui.⁊ ho.clericorum ⁊ in.c.cũ ſit de
ſimo. ¶ AVltimo queꝛo quid de capitulo. ubi
epᷣs ꝓcedit õ clericos in minoꝛibus conſtitu
tos.nide glo.que dubitat an ſint iudices uel
aſſceſſoꝛes.iij.q. viij. in ſũma. Sʒ archi. in. d.
c.epᷣs nullius.xv.q.vii.dicit capiiulũ bʒ:
tunc oꝛdinaium. ⁊ facit ille tex.i eo. ꝙ dicit iꝛ
ritam eſſe eporum ſniam ſiue canonicoꝛuʒ pᷣ
ſentia ¶ Sed ego credo oppoſuũ per. c. iij. ð
ↄſue.li.Vi.ubi pʒ ꝙ conſilium dũtaxat tenet᷑
de iure epᷣs requireꝛe a capitulo in coꝛꝛigeẽdis
ſubditorum exceſſibus.æ facit.c.nouit. 2. c. qᷓ
to de his que fiũt a prelato. conſilium autẽ iz
quis teneat᷑ requireꝛe.æ debiio tempoꝛe expec
taꝛe reſponſũ:nõ aũt ſequi:ut in.c.cũ in uete
ri de elec.⁊ in.c.cũ olim de aꝛbi. eꝛgo non po
teſt dici ꝙ capitulum habeat oꝛdinariam bic
eſt ꝙ iura cõir faciunt in actu iudicandi men
tionem de ſolo epo.ut in.c.de ꝑſona.xi.q.i.=
in. c.ſi q ↄtꝛa clericũ.⁊.c.poſtulaſti =.c.cũ cõ
tingat de fo.ↄpe.⁊=.c.cũ ex iniũcto.in fi.ð he
re.cum multis ſimilibus inducit᷑ actꝰnullitas:
qꝛ a iure artat᷑ ad liüt etedi nt in. d. c.no

4 . . =
&, Tf=nſi veri,c Pr asla . Bin, ju 3de n

nit ⁊ hec nõ. ico. abb.
A que PBerene eſt ul ꝑ alia vᷣ
ba põt ſic ſũmari Ju
ſie qͥs petit ſniam a papa ↄfirmaꝛi ſi
iuſte ⁊? rationabiliter fuit lata æ non diuiditur
2⁊ fuit foꝛſan ut dicit Jo.an.exoꝛdium alicuiꝰ
papalis.ofirmatõis.qꝛ nõ ẽ ueriſimile ꝙ fuit
ſpecialis diſpoſitio ĩ his uerbis dũtaxat oↄcep
ta:cũ nõ imponit neceſſitatẽ.ſʒ potius innnit
cuiq; eſſe hoc petendi facultatem conceſſaʒ.in
hoc iñ nõ eſt nis Mõ pꝛimo differentiam eẽ e, 9
. 2 . —- 1. . von.
inter hoc VYbum iuſte ⁊ rõabiliter. cum hic po
nantur in diuerſa.æ habeant diuerſa uocabu
la. ar.in.lſi idem codicillus. E. de codicil.⸗
exponit Jo. and. nerbum iuſte. i. non contꝛa
ius ſcriptum ꝛationabiliter. ideſt nõ otꝛa ius
litigatoꝛis. Mec expoſitio ſatis placet quo ad
iſtum tex. ſed diceꝛem ſuffeciſſe ſi fuiſſet appo
ſitũ vᷣbũ iuſte duntaxat. qꝛ omne iuſiũ ẽ ratio
nabile cũ ius ſit ſuper ratione fundatum.i.di.
i

conſuetudo. z oĩs lex dʒ eſſe ꝛationabilis.iiij.
di. eꝛit aũt lex. z in.l.leges ſacratiſſime.C. de
legi.ſj ad maioꝛeʒ declarationem fuit adiectũ
vbũ ꝛationabilit. ulł dic ⁊æ melius ꝙ vbũ iuſte
ꝛefeꝛtur ad iuſticiam ꝑtis. ꝓ qua fuit lata ſnia
voum ꝛationabiliteꝛ ad oꝛdinẽ ꝓcedẽdi in iu
dicio. nõ euiʒ ſufficit partẽ br̃e ⁊ foueꝛ iuſticiã
ad validitateʒ actus ſnie.ſed ꝛequiritur ꝙ ad
illam ꝛ0nabiliteꝛ peꝛueniatur. i. iuris oꝛdine f
nato: alias illa ſnia ẽ nulla: ur in.l. pꝛolatã. C.
de ſen. et. ij. q. vi. diffinitiua neꝛ. Itẽ ſnia. Et
bec expoſitio mea plus placet q; illa. Jo. an.
nimis eiʒ ipfe ꝛeſtringit illa vba.et ꝓ hac mea
expoſitione eſt tex.iũcta gl.ij. .e. cõſanguinei.
Plo. facit duo prio tacite opponẽdo decla
rat tex. 2* ponit unũ effectum cõfi mationis
papalis. ¶ Gp. cum prima parte nõ eim dʒ
papa officium ſuum non poſiulatum ipartiri
ad utilitatem prinaram.l.iiij. S. boc aũt indi.
ff. de dã. infec nõr Inno. in. c ad noſtrã.·ij. ð
inꝛeiur. ¶ Solutio metu Zrij ut arbitꝛ5 gle
inrellexi t tex. alio poſtulante ↄfirmationem:et
hoc mihi placer de oꝛdinata iuſticia:ſʒ ex ple
nitudine poteſtatis põt papa ſniam uel quid
gliud confirmare ex ſuo officio etiam n poſtu
lato. ar. in. c. ſi motu ꝓpꝛio 2.c.ſi pluribꝰ de
pꝛeben li. vi. In fa parte gl. ponit unñ effec
tũ ↄfirmatõis facte ex ceꝛta ſcia:ſʒ in nide op
timam glo. in. c.qꝛ dineꝛſiratem de conceſ. pꝛe
ben. que ponit tres effectus confirmationis
bnius. facit eiʒ ꝛeʒ cõfirmatã maioris auctori
tatis xi di qͥs neſciat.ſi ꝛeſ ẽ nimis ualida ꝛed
dit eã ualidã ĩ. c.i.ðᷣ tranſac.Lertio nullus in
ferioꝛ põt de ualiditate illius rei amplius co
gnoſcere in.c.i.⁊ ij de confir.nti.⁊ ibi pleniꝰ
dicemus de hac materia. Extra glo. queꝛo an
indiſtincte poſſit hec confirmatio ſentẽtie peii
papa. So. Jo. an. pꝛimo intelligit ꝙ perit̃ cõ
firmatio: ſi nõ ſit inteꝛpoſira appellatio nel ad
neꝛſus ſniam petita in integrũ ꝛcſtirntio ĩ caſu
quo peti potuit. poſtea dicit idem eſſe ut peti
poſſit ẽt ſi ſit appellatũ.ſi exponunt᷑ illa vᷣba
iuſte ⁊æ ꝛõnabiliteꝛ ſm ꝙ pꝛedixi quaſi peꝛ h
ultimum ſentiat: ꝙ ſi ſententia non fuit lata
cõtra ius ſcriptũ uel cõtra ius litigatoris põt
peti ↄfirmatio quãrũcũqʒ fuerit appellatũ.qð
itelligit do. an. poſtq; ſnia fuit adueiſꝰ appel
lationem nel aliud ꝛemedi um ꝛetractariunʒz iu
ſtificata:ſed ante iuſtificarioneʒ non poreſt pe
ti cõfirmatio. Dic in melius ꝙ aut fuit ad pa
pã appellatũ: ⁊ tũc põr appellatꝰ in canſa ap
pellationis ea pendente peteꝛe confirmationẽ
ſententie.ſicut enim appellatoꝛ petit illaʒ infix
mari. ita appellatus põt peteꝛe illam ↄfirmari
ur in autẽti. ei qui. C. de temp. appel.?.ij.q.
vi. appellatione:ſic intellige ¶ Inn. in c. i. ĩ fi.
de confiꝛ.uti.ubi dicit illud eſſe indubitatũ ꝙᷓ
ſententia a qua appellatũ eſt poteſt cõfirmari
allegar dictã auẽ.ei qui.que loquitur ym qð
pꝛedixi. Aut fuit appellatum ad inferioꝛeʒ:et

¶ De ꝛe ludicata.

tunc cauſa coꝛam eo pendente no
confirmatio a papa. ſed deber expectari exitꝰ
remedij retractaui. ſ. appellatio uel reſlitutio i
integꝝ.ar.in.c.ij.in fi.de in inte. reſti. Idẽ
fuit appellatum ad papaʒ. ſed appellatus ſe
niens appellanteʒ nulla facta mentione
pellatione impetrat litteꝛas ſuper cöfrmatie
ſentenrie tales enim litteꝛe tanq; ſubrepricie
nõ debent ualeꝛe. æ de hoc dicenduʒ: ut plene
le. æ nõtur.in.c. bone.j.de ↄfir. uti.ul inmi et
ſic reducas ad ↄcoꝛdiaʒ. pꝛedictas opiniöes
⁊ hec eſt ipᷣa ueꝛitas. Si autem nulla fi iner
poſita appellatio uł fuit deſeua.· tunc dic utt in
ſequenti queſtione.¶ Secũdo queꝛo: an hec
ↄfirmatio ſententie poſſit peti ab jfeꝛiori pa
pa. So. dic ꝙ aut fuit ad illũ appellatuʒ ? po
teſt ĩ cauſa appellariõis peri peꝛ ipſum appella
rnm: ur in dicta auẽ. ei qui ⁊.c. appellatione
alle. in ꝓxima queſtione. Aut ſentẽtia traſinit
in rem iudicatam: æ nullum pendet remediuʒ
retractatiuum:⁊ tunc eſt dubiuʒ. qʒ poſſeſſoꝛi
non eſt pꝛodita actio.inſti.de act..ij.: de iu
di. examinata. Hunc articulum plene examnia
nit Inno. in.c.i.de cõfir. uti. ubi ocludit ian
dem ꝙ etiaʒ hoc caſu poteſt: ar. c. ex iſinuatio
ne in fi.de pꝛocu.et.xvi.q.vi. ſi epʒ ⁊ de iſi.
c.ij. hoc tenet Har. etiam de iure ciuili ili.
ĩ fi. C qñ pꝛouo.nõ eſt nec.⁊.l.ſi expꝛeſſ in
fi. ff. de appel.⁊æ ponit Inn. i loco pyalle.duos
notabiles effectus buius confirmationis face
peꝛ infeꝛioꝛeʒ in foꝛo iudiciali. Dꝛimus qui
ſi pꝛima ſententia fuit nulla ↄfirmabitur nune
peꝛ iſtam ſententiam ſecundam que fuſt latas
indice ſuo ⁊ ſeꝛuato iuris oꝛdine: nec fuit ap
pellatũ: ⁊ facit qdð idem Inno. nõt ĩ. c. inplin
teꝛis de reſcꝛp. Har.i.l.ſi expꝛeſſim. ff. de ap
pella facit.l.i.in pꝛin ff. que ſentetie ſine app.
re. ¶ Secundus effectus eſt: qꝛ poſt cõfirma
tioneʒ illius nullus infeꝛioꝛ confirmatoꝛie po
teꝛit de illius naliditate cognoſceꝛe: an. c.cũ in
ferioꝛ de maio.⁊ obediẽ. æ notalur i.c. rlo.
C Sequitur ⁊ teꝛtius effectus. q erit nũt h
ſentẽtia maioris auctoritatis: qᷓ primo ſis
dixi in ſententia pape. Dices g iu confime
tio inferioris oꝑabitur tantum qurum cöfir
matio pape: qð ſonat in abſurdũ. Heſpodeo
ꝙ confirmatio pape opeꝛatur illos effect⸗
ſi ſit facta extra iudiciũ dũmodo ex cena ſcia
infra de ↄfir. uti. c.i. . ij. de tranſac. ci. Sed
confirmatio inferioris quaſi nil operat niſi fi
ar in iudicio ꝑ uiã contentioſe iuniſctionis
ita ꝙꝙ ſumit uim potius ex pꝛeſuptione ſue
tentie ꝙ ex ſua poteſtate ſen noluntate ? iceo
dixit Inno. in. d. c.i. ꝙ petens hac vlirmand
nem ſententie coꝛam inferioꝛe habz doceꝛe ꝙ
iudex fuit qui tulir eaʒ ? ꝙ oꝛdinem –
non aüt bebet neceſſe ꝓbare ꝙ ſir luſil eſtn
ſentiat ꝙ, pꝛo inſticia pꝛeſumit: ar.c in pꝛe .
tia de ꝛenũ:bec dilligenteꝛ notabis coꝛg

ar i, :ͤ ſed
firmatoꝛe nõ pꝛeſumit iuſticia broeſus:

n debet pei

„2, obs
zdeh⸗
aleſenn Leſt ſe indlen
neutnlt Paollon ſe ni i
aſe mnoigl/ ianie 4
neet gr iſte ol
bnt fueli

ſcemn xponatd

cotoris in⸗c⸗ad d
l ſi crosd nelecis Doins

Ilbus oibs n
mggin g ſk ccnlue
Inſia ad ot her ann
orinin ſeder onucine oe
ſonenthn gkunate hlunuch niuſe

iuchcarid odine Plalamme le. no

giche ije Hin blisi

Grterinc a1 petionen degten

Cpali pPhücier ae aing n

in gepencenbus a bern poreſtnept
in bifcolbus ol iſpplido getan
poſ iuit i oiir iiis lepan
ſia cefer ir ucen nil ni potpern
fmman Audfums Apolnu ux
ijcEutoulsnindlr er bec his
Armirlluubuus aplioo volde breni
ſiine mai olenbee ernnit e lenro pe
Nohluerunt.

Ecetero Wans eenne

ſſie ane een
V , Geſtandenon ogncicrſeuten
in cör ſünan doc ſel incicio meo nie
bhqn iſte ter loanim denero ereen
qn merus Cecniornnulijerceptöen ggern
inpedienen adninit urin lcf n pponi
lecmonen K geancn ſeinci ie
latius Sel ter iſe dtitinig n⸗
cönnintu achmnittat cepri
mn eminm negoci d in

nis aierett
onenad eſer
ioreznoſn

dteſſu dez.
ego ſüno ſic. Incer eponmsſip

ſnie acminit ercep
. unliltt erceptione fran
ſie öleſtnin funcßsſanuli

Negociumn ad ſuper ganummn
arſtiſn n elorez n inc ani r⸗
ſcitur. öbil
ſtcegabils: e nmno erenti
b delegat gr bje z,. adſtginn f

(cpel ie 1 1
e elein iiden, e
Ppellamm 1 ein enti

eaelng 6 lmne

»„ 3
nos pen berſpenn 19
urn Ant4 Aitcadhehte
en umncnctone Y ſenifari

nfeniodicean ntlondendaten

nmanmmn trcſtitz an
wwneſppcinanhiſiten it
dienmmn Vur miain Nort
Ult Imns. inc i cecifn i thiet
mg aig bor l porckent gil
rinſiceon a a lihtt
AIbyx n Brn mim ceinedni
igipod Moſ ur e enni
ideapyel tpont AMni lo ll
Notabiees eſtus bins cont narionit
en nftion in o icinii Pumo
pinnſeneninfüi ſulg femnbimn n
aſum ſeneniam ondm ansfuthen
rſNt icnud Wns älhe, Nafl
õä
eis e ien Dr ilſichiinf
utalliunfanſein⸗
ſe. minindctan
fonez lins nolos ſtii H J
Ge lus uatdime togiaſee
W Rechednon
ſide nn ndin
inr enns ſenbg

iagtmoris Mtoriaisl
ſentra mor u

N. ſur Tarſie lX Py

——

„

—

5 gfemiar, poipr α

C c ꝛc iudicata

iuſticia cauſe ſic:ar.c.qm õ de pꝛoba Er põt
eſſe ꝛatio:qꝛ ꝓbato illum fuiſſe iudicem q illã
tulit ⁊ ꝙ ſerauerit iudiciariũ oꝛdinẽ itert᷑ ſen
tentiã fuiſſe æ eſſe ualidã.iõ iuſte põt ↄfirma
tio peti.nõ ãt ẽ neceſſe ꝓbare ꝙ fuerit inſta.
quia pꝛeſuppoſito ꝙ fuiſſet iniuſta ideſt cõtra
ius litigatoris.m̃ ex quo nõ fuit appellatũ fe
cit ius inter partes nec amplius dʒ diſcuti de
illius iuſticia uel iniuſticia. ut in. c. cũ iter. J. e.
7. l.res iudicata.ff. de re.iudi. .l.ingenuũ de
ſtatu ho. æ hoc diligẽter nõbis.qꝛ nemo apit.
ſed coꝛam papa nõ eſt neceſſe hec maxime iu
dicialiter ſeruaꝛe cũ facit ex certa ſcientia: qð
idem impoꝛtat qð ex plenitudine poteſtatiſ.ut
eſt glo. ſingularis in.c.ad h̊ de ꝛeſcrip.¶ Ex
quibus oibus ifero ad itellectũ huius.c.dico
1 enim ꝓꝙ exigitur ꝙ iuſte 2 rõabiliter fuerit la
ta ſnia. ad hoc ut per papaʒ ↄfirmer᷑.ſ .ex iuſti
cia ordinata. ſed ex plenitudine poteſtatis põt
ſententiã oↄfimare qᷓtuucũqʒ ininſtam ⁊ ſine
iudiciario oꝛdine ꝓlatam: ut le.⁊æ nõ in.c.hec
quippe.iij.q.vVi.nõ.gl.in.c. nullus. ix. q.ij. fa
cir tex.in.c.ad petitionem de accu. ꝙ itelligo
in dependẽtibus a libera poteſtate pricipis ut
in bnficialibus uel ĩ ſupplẽdo defectũ oꝛdinis
poſitiui.⁊ ita loquũtur ſuꝑius allegata. ſed ſi
ſnia deficit in iuſticia nãli nõ põt ꝑ principem
oꝓfirmari ſeu defectus ſuppleri:ut ẽ tex.nõbił
in cle.paſtoꝛalis de ꝛe.iudi.= per hec hes enu
cleare itelleciũ huius capli qdð ualde breuiter

⁊ ſuccinte taciũ ꝑſcribẽtes extitit ⁊ lento pede
tranſiuerunt.

E cetero. Merus crecot
ſnie Z quẽ excipit
de fraude non cognoſcit ſed remitit
ita cõir ſũmant doc.ſed iudicio meo minus
bñn:qꝛ iſte tex.nõ loquituꝛ de mero executoꝛe
qꝛ merus executoꝛ nullã exceptõem execurõeʒ
impedientem admittit. ut in. l.ſi ut ꝓponis et
l. cxecutoꝛem. E. de accu. rei indi.2 .J .dicam
larius. Sed tex. iſte admittir ut is cni executio

7

coõmittitur admittat exceptionem ad eſſectum

ut remittat negociũ ad ſuꝑioꝛeʒ nõ ut ſuꝑ pꝛiĩ
cipali ꝓnũciet ut latius in pceſſu dicã. Ideo
ego ſũmo ſic. Judex deputatus ſuꝑ executiõe
ſñie admittit exceptionẽ fraudis ſeu nullitatis
ſnie nõ ad effectũ ut ſupeꝛ ea pꝛonunciet:ſʒ ut
negocium ad ſupeꝛioreʒ qui iudicauit trãſmit
tat ſi illam ꝓbabileʒ repieꝛit. B dicit nõbiliteꝛ
2 nõ diuiditur. õ pꝛimo ꝙ executio ſñie
eſt delegabilis: æ hoc eſt indubitarum: ſi pꝛin
ceps delegat ut hic. ipſe enim poteſt delegare
etiã ea que ſunt me:i impeꝛij: ut.l.i.ff de offi.
e. cui.mã. eſt iur. ſed in inferioꝛibns eſt dubiũ
ſaltem de iure canonico. cõiteꝛ tamen ↄcludit
ꝙ iure noſtro. oĩa ſunt delegabilia: ut plene
notatur in. c. ꝙ ſedes de offi. oꝛdi. ubi plene
dixi:facit cle. pꝛima de heꝛe. 7. c. licet de offi.

nica. li. vi.dixi plene in c. ſi quis ↄtra cleꝛicũ
de fo. compe. ubi uide. ¶ Ex quo ĩfeꝛo de

ure canonieo põt iudex ordinarius l' delega
us a pᷣncipe delegare excuſitionẽ ſñie lʒ cxe
utio requirat luriſditõeʒ maiorẽ. = quid de
iure ciuili dixi in.d.c.q; ſedes ⁊.c. ſi quis 9
tra clericum. facit.c. litteris. ⁊.c.queꝛẽti.⁊
c.ſignilicaſti ð off. dele. ¶ Nota fo ꝙ corã
eo cni ẽ ſnie executio ↄmiſſa põt allegari nul
litas illius ſnie.puta qꝛ per fraudem uel falſa
inſtrumẽta lata exritit.nõ tñ executoꝛ hʒ ſupeꝛ
hoc ꝓnũciat.ſed queſtionem hanc incidenteʒ
coꝛam co remittet ad ſuꝑioꝛem qui ſententia
nit ⁊ ſuper ſedebit interim executioni ſententie
¶ Hop. ? uidet᷑ ꝙ ſi coꝛã executoꝛe ĩterueiat
fraus poſſit de illa cognoſceꝛe ⁊ diffinir quia
uno ↄmiſſo itelligũtur oĩa cõmiſſa de offi de
lc.⁊.c.prudentiam. Solutio glo. metu contꝛa
rij intelligit tex æ bene:quando allegat᷑ fraus
cõmiſſa circa negocium principale coꝛam in
dice qui ſententiauit. utpura is contra quẽ pe
tit executio allegat ſnĩam fuiſſe latã ꝑ falſa in
ſtza uel teſtes falſos uel qͥd ſile.?æ ob hoc dicit
illã ſniam non meꝛeri executõem quo caſu di
cit glo. executoꝛ nõ aſſumit ſuper hoc cogniti
onem. qꝛ nõ dʒ ſibi aſſumeꝛe ꝑtes iudicis. cnʒ
nõ habeat iuriſditionem. ut i. d.l.ſi ut ꝓpõis
ſed debet executõi ſuꝑſedere ut hic. Et m hẽ
intellecium expone tex.ibi z fraus interuene
rit ideſt interueniſſe dicatur.ſimul expoſitio g
de fi. inſtrn. c. m egi. Sed contra predicta =
3 tex.opp.de.c.⁊ ſi.nõ cognitio.xxv.q.ij.et
E lex ⁊ ſi nõ cognitio.C.ſi õ ius uel uti. pub.
Soluit glo.in ſᷣa paꝛte ꝙ illa lex ĩtelligitur in
executoꝛe mixto qui.ſ.hʒ cognitionẽ ⁊ iuriſdi
tionẽ annexum. Iſtud Ho. c.loquitur in meꝛo
exeeutore qui nullam hʒ cognitionẽ ſeu iuriſ
ditionem annexam ſed nudum miniſteꝛiũ exe
quendi. Er certe gl.iſta nõ bñ loquit᷑.qꝛ ut g
dixi executoꝛ merus nullam admitti exceptio
nem. uriin dictis legibus ſi ut ꝓponis 7.l. exe
cutoꝛem ſed iſte de quo in tex. admittit excep
tionem ⁊ de ea cognoſcit nõ ut ꝓnunciet ſuꝑ
principali.ſʒ ut remittat negocium infectũ ad
ſuꝑioꝛem.hoc ꝓbat iſte tex in eo ꝙ dicit ꝙ ñ
eſt facultas executoꝛi de toto negocio cogno
ſcendi que uerba bene pondera.eꝛgo bene po
teſt cognoſcere de excep.coꝛam eo pꝛopoſitis
nõ ut pronũciet.ſʒ ſi repꝑerit vᷣas ſaltẽ appa
renter dʒ remittere negociũ ad ſupiorẽ. ut ipe
plene cognoſcat ?⁊ ꝓnũciat ⁊ hoc uoluit finis
capituli.? ſic iſtud. c.non odicit.l.æ ſi non co
gnitio ibi.n. dicit᷑ ꝙ executoꝛ poteſt cognoſce
re de frande allłata. ut ſi fraus iteruenerir de
toto negocio cognoſcatur.unde põdera qꝛ di
cit cognoſcat᷑ ? nõ dicit ꝑ executoꝛcm.uñ gle
in. d. c.?æ ſi nõ cognitio ꝙ dʒ poſtmodum co
gnoſci ⁊ diffiniri ꝑ iudicẽ.non autem ꝑ execu
torem ⁊ ad hoc allegat iſtud.c.æ idem Mal.
in. d.l.æ ſi nõ cognitio æ Hal.ĩ.l.a. diuo.pio
in prin.ff.de ꝛe iudi.æ ſatis uoluit Inno.hic
paꝛum ante finẽ gl.ſue Er colligẽdo ſubãʒ

i F

NManwv.à EWEerdoνα ſnza . r = Q.

2 fn-ſr α½ g. 6

Be ꝛe iudicata.

eorum qne tangunt hic doc. ? Maꝛ. in. d. l.
a diuo pio aliquibus additis banc mãʒ claꝛe
j in rria mebꝛa ↄſtringo/ aut eniʒ ↄmiſſio alicu
ius executionis facti fit ante oẽm cognitionẽ
7 diffinitionẽaut poſt ſniam ſed anteꝙᷓ eyxecu
tio fienda diſcutiatur. aut poſt latã ſentẽtiam
2 cognitionẽ oem habitam ſupeꝛ executione
Primo caſu ſi cõmittirur nudum miniſteriũ
puta pꝛedicare uel abſolueꝛe nel quid ſimile. z
unc nõ ↄmittitur iuriſdio tex.ẽ in. c. fi. F. ul.
de offi. dele. 2 ʒ glo. ibi ⁊ in. c.ex litteꝛis e.ti.
dicat ꝙ acceſſorie trãſit coeꝛtio ſi nõ põt alr
cõmiſſarius iniũctum exequi tamen Jo. an. =
Hoſt. tenẽt ptiũ in. d. c. fi.reſpodet᷑ ad.c.ex
litteris: quod uidet᷑ faceꝛe in Srium:⸗ nide tu
qð ibi dixi.vn puto ꝙ talis ſu nudus executõ
nec dʒ admitteꝛe aliquã exceptioneʒ niſi foꝛte
ſit aliqua nouiteꝛ oꝛta uel antiqua occulta nõ
ↄſideꝛata ꝑ mãdantẽ: ꝑ tex. nõbilem in.l ſi ho
minem. ff. manda. facit qð nõt glo. xxv. q. ij.
2 ſi non cognitio. Aut cõmittitur aliqd iuris
puta ſcribit papa oↄqueſtꝰ ẽ nobilſ talis ꝙ uio
lenteꝛ fuit a ſuo beneficio eiectꝰ: quapꝛopteꝛ ſi
ita eſt ꝛeſtirnas ſibi dictũ bnfic ium ⁊ talis cõ
miſſarius habet iuriſditionẽ ? põt de toto ne
gocio cognoſceꝛe iudicaꝛe. Hã talis nigoꝛe
illius clauſule ſi eſt ita etiã ſi non ẽ expſſa cũ
ſubintelligatur bʒ luriſditionem cognoſcẽdi.
ut in. c. ij. de ꝛeſcrip.lʒ euiʒ mãdetur executio:
tamẽ cuz nõ poſſit fieri ſine pꝛeambulo: u. ſ.
cognoſcatur ſi ita eſt: videtur eniã mãdata iu
riſditio. ut. l.ad ꝛc mobilem ⁊. l.ad legatũ ff.
de pꝛocu. ? in. c. pteꝛea.æ. c. prudẽtiã de offi.
dele. ⁊ ſic põt intelligi ᷣm aliũ intelleciux. d. le
2 ſi nõ cognitio:⁊ hoc eſt clarũ ⁊ tener Har.
in dicta.l.a diuo pio ⁊ ẽ glo.oꝛdinaria i.c.pa
ſtoꝛalia. ꝗ. qꝛ vo de offi.dele. Quid aũt ſi pa
pa ſcribinalicui qꝙ ꝓuideat petꝛo de tali pᷣbẽ
da ſi uacat:diẽ Inn.ꝙ bec ↄmiſſio bʒ cãe co
gnitionẽ in hoc:ut executoꝛ inquirat ⁊ cogno
ſcat an uacet anteqᷓ; de ipſa ꝓuideat:ſʒ poſq;
ei cõſtiterit de nacatiõe meꝛa ꝛemanet quo ad
ꝓniſionem que nõ haber cauſe cognitionem.
vVñ fm eum ſi quis uellet obijceꝛe i ꝑſonã exe
cutoris uel ẽt illius cui ꝓuidendũ ẽ:nõ ẽ exci
piens audiendus: allegat nõta in. c. ꝓpoſuit
de cõceſ pben.ſʒ Moſt. dicit h iura noua nec
ſibi placet quo ad hoc ultimũ dicens ꝙ cum
ſcribit papa pꝛo aliquo beneficiãdo admittũt
exceptiões ꝓpoſite ↄ bnficiatũ.⁊ ⸗ↄ ꝛeſcriptũ
2 5 executoꝛem: allegat.c.ad aures ⁊. c. cuʒ a
deo. ?. c. poſtulaſti ⁊. c.ſi ꝓponẽte de reſcrip.
2 de offi dele.paſtoralis S. qꝛ vo ? ibi bona
glo. z de hac mã niſi Inno. intelligat hoc dic
tum ſuum eſſe intelligendũ ubi papa ceno iu
dici ⁊ pꝛo cena pe:ſona ⁊ de ceꝛta pꝛebẽda pᷣ
ciſe ⁊? de ceꝛta ſcia ſcribat exprimẽs ſufficient᷑
in ſua l'a ꝙ nõ nult 5 ſuam lraʒ aliquã excep
tionem admitti.ſic enim poſſet ſaluari dictum
ſaum fm hoſti.⁊ cuʒ papa dicat ꝙ nec ſe nec

anteceſſoꝛes ſuos cꝛedat hoc expꝛcſſiſſe: ut in
c. ex parte.ij de offi. dele.æ placet mihi dictuʒ
boſt. qꝛ deputatus ad ꝓuidendũ ſimplꝛ de dn
ficio nõ ẽ purus executoꝛ: ſed mixtius cũ papa
non ſit iformatus de ꝑſona cui madat puide
ri uel cui cõmittit: ucl de qutitate bñficij: ut
plene nötur ꝑ glo. in. d. F. qꝛ vVo ⁊ in cle. una
de offi. dele. dixi plene poſt Inn i. c.fi. de pre
ſũp. Ideo bic hũc articulũ nõ ꝓſequoꝛ quꝛbʒ
mãʒ ſeꝑpatam ⁊ diſtinctã ſed nõ dictum boſii.
Secũdo mẽebꝛo pꝛincipali qn cõmiſſio fi p
ſentẽtiaʒ dũraxat: ⁊ tunc dic ꝙ is cui fit omiſ
ſio ẽ iudex:cũ in actu executiõis mlta poſſint
allegari: ut in.l.a diuo pio.F. ſi ſuꝑ rebus pꝛe
alle. æ hic ⁊ i dẽa.l.⁊ ſi nõ cognitio ? nõt bal.
ibi: ? facit qdðᷣ nõr Inn. in. c. cum ſupeꝛ ĩ f. .
eo. pbat᷑ ibi ⁊ in. c uenies.ij.de teſti. cõmiſſa
rius eim hoc cãu ſuccediui loco iudicis. vũ qᷣ
quid opponi potuiſſet coraʒ eo porenit oppoi
coꝛam iſto executoe: ⁊ hoc cau bene ↄſideꝛa
pᷣm Mar. in. d.l. a diuo pio. ꝙ qnqʒ executio
ↄmtttit᷑ alicni in defecrtum iuriſditõis: ur quia
ille qui ſentẽtiauit ñ põt exequi: puta quia ar
biteꝛ uł delegatus ifeꝛioꝛis a pꝛincipe quo ca
ſu recurritur ad oꝛdinarium ⁊ ad delegamteʒ:
2 tũc idubie talis executoꝛ hʒ omnẽ cognitio
nem que requiritur in executiõe: ut i. d l.a di
no pio: ? cꝛedo ꝙ iſſi tales tanq; ſupeꝛi oꝛes
poteꝛunt etiam pꝛonunciare ſupeꝛ nullitaie ac
tus:ar. optimum in. c. cum ab eccleſiarum in
fi de offi.oꝛ ſunt eiʒ iſti pꝛonnnciando functi
officio ſuo. Et idem uidetur quãdo iĩfeꝛioꝛ in
lit ſentẽtiam puta archi in iuriſdinõe ſua. ?
executione recurritur ad epm tanqᷓ; ſupꝑioꝛeʒ:
qð notabiliteꝛ eõfiꝛmauit ſpe. in ti. de exe ſen.
G. nũc uidendum. v. ur autem ¶ Sequñ bie
do. an. dicens ſe putare hoc pꝛocedeꝛe eni ſi
ifeꝛioꝛ poſſit exequi ex quo ſuꝑioꝛ illi? aditur
pꝛo executione: Mam infeꝛioꝛ põt exequi peꝛ
iuriſditionem quã babet: ut plene din in c. ſi
quis ↄ cleꝛicuʒ. ſed pꝛ0 iuriſditione maion ſo
let recurri ad ſuperioꝛem ut ibi dixi. Ne pol
ſet iſte ſupeꝛioꝛ de retractione cognoſceꝛe peꝛ
n am reſtitutionis: ut notat ſpe. in loco all.
facit.c.penł. de in inte.reſti.⸗ quod legii ? n
tur in dicto. c. cum ab eccleſiarum. Oñz com
mittit alicui executio a ſtatuto in aunlium in
auiſditionis: ur qꝛ peꝛ ſtatutum deputat aliquis
ſupeꝛ executione ſententiarum: ? tũt ſʒ Haꝛ.
quedam eſt cognitio circa res iĩ quibus e fen
da executio: z de boc potciit iſte cognolcere:
ur i. d. l.a diuo pio.S. ſi ſupe: rebns 7 ſeqnti.
NONuedã eſt cognitio ſupeꝛ executõe que rurd
nit᷑ poſt ſniam: ⁊ tunc aut opponii tale gut .
qð conceꝛnit meꝛita pꝛĩcipalis cauſe. Exeplu
ponit Har. in his in quibus loqniur tex in
.l. ij. E. de iur. fac. igno ut puia qn dicit
dʒ excuſari a iuris ignoꝛãtia er ſpetiali rni
legio ⁊ de iſtis nõ potit cognoſceꝛe rer eeſt .
1oꝛ. ſed dʒ ꝛemitteꝛe ad prioꝛem iudicez allil

d ercebis
Sctanit e, her
ncin ⸗
4 not I ihag ſer ud .
i gn ſöir ihl
1 u lcorn non e

por adle i Eiczin
je ſnnalis deic cgenus
ne noſd Nd
am olſerſeaia SS
ni inordallns poſtt nffhl
isde, i850. nngſtier
nnis elanis
bitris 2 c notit. dcee de
Brr on vler eniis lhn cen
ane cogitonehuiiſin elcnone
boc kualteruoluit mmo hil iet
lores opinones ſbolt nneci li
ontuo. Nommmng i Mte
io Mnis ictvum e n nulnun
gamamn ipaſtalr aumlur m
un ai l, iis nei puſng r go n
rir am intenrioria Ne ⸗
ncoft leditt ume bi Ynn ingulure
rbüſend oſclere ereenorib crimnalum
(iumn min onanm odoenman deramn eai
lur ſt cognoſcont iomn duſte odemnanun
tferat lios dicge ar Ccum miniſter ni⸗
q.. ? nide in boc g cip in d ero⸗
antun Inn eſet e ſeuinr Ane gepen
ſoin d.la dino dio gti idam inalavo
iare apfocſcis Dan alegnco. dii ⸗
ſennentie ömin Nncil efazeren
fi⸗ urpoſtſetetin t habitan
Gnſtionen geereentone n in önnic
ſt numtio r iſe in Bir n (dnnſtoneg
ocdi mcisere

loꝛ:e nullan by cog ifion⸗
ognitone. a.
2..Crerhthns „„g . . .
. Necnore eſ Cie⸗r0s Npon
inee igeo m . gnitio

t en Hn ded d.
D As etontn,

l. n 4
ii Nünſangdrſe⸗ iics. K
gui ennſnnzornni
n ſocnner tdin der gl

fn Drindladmoginn

i. Aun liem Unſcros
Aequi ſninmifſörgani Giun
birer dl delgams fnois Plnopectee
ſuremmm tonmint Alcelgnn
tiit idtpie nio enmor homni ogti
oe yvimur in ratiöe: vrid laa
1ũ go: tco ſimls anyᷓ ſyeios
preun: enam oronundure ſloer ulimea
ns ar. optinmn in c. ob adſarvn
d off or ſon eg ini monmnciando /,
cſtcdo lvo. CriGon vcdenr arito enon
ltloninun Ma nc nimſtieſinad
Gecmdore nriint Achnnch ondu

dwordlirn (Fowaareihide 1

3)
Füc dendem N.R en Daanin

cerei
0 an. Achsenebolddete

Feion voſt enqnier eſn⸗ H
poeummnore: Pamiictorin
iniſGinonen grideandn hon
mnsrich l ho nſclnn

—

eſchen 1denekuiote e
n erfwin ſſte

penul.ff. de ↄfeſ. Quedã ſũt exceptiones que
ſolũ reſpiciũt executionem nec infringũt ſentẽ
tiam ut exceptio ne quis exigatur ultra q; fa
cere poſſit ? ſimiles ⁊ de iſtis cognoſcit execu
tor dicta.l.penul.æ etiam pronũtiabit utr ibi.
Quedam ſunt exceptiones que diꝛecte ueniũt
contra ſententiam ? eam impugnant ut excep
tio nullitatis uel falſorũ inſtr̃oꝝ uel ſimiles.⁊=
glo.in dicto.c.paſtoꝛalis ⁊.c.⁊ ſi nõ cognitio
tenet ꝙ; e ecutoꝛ põt de his cognoſceꝛe ⁊ ibi
ẽ gl.multũ nõbilis de hac mã uide peꝛ ſpe. qꝗᷓ
idẽ tenuit in ti.de excu.ſen.F.i.vᷣ.ut aũt.Di
cit tñ illa gl. ꝙ cognoſcit ad finem ut ſuꝑſede
at ⁊ remitreat ad ſuꝑioꝛem.nõ aũt ur ſuꝑ illiſ
ꝓnũtiet. Et idem uoluit Bar. in. d.l.a diuo
pio ⁊ ꝓ caſu allego tex.hic ⁊ ſimiliteꝛ in.l.ſi
p̃ᷣtoꝛ. marcellus ff. de iudi. Et ideʒ finaliteꝛ
tener Inno. ? hoſti. hic. æ ſi diceremus cõtra
rium poſſet ſequi abſurditas ſcõm Mar.ſ.ꝙ;
iudex minoꝛ uel pars poſſit infrigẽ ſẽtẽtiam
maioꝛis uel paris S.l.nã magiſtratꝰ · ff. de ar
bitris ⁊ c.ĩnotuit.Sõ ð elec. Idẽ peꝛ oia tenet
Har. qñ iudex ſentẽtiãs delegat executionem
ante cognitionẽ habitã ſuꝑ executione fienda
7 hoc finaliteꝛ uoluit Inno. hic licet referat
uarias opiniones.ſz hoc ẽ tenẽdũ pᷣdictis ra
tionibus. Addo tamen ꝙ ſi oppinitur excep
tio conceꝛnẽs iniuſticiam ⁊ nõ nullita tem nõ
dʒ executoꝛ ſupeꝛſedeꝛe etiam ſi ſciat eam iiu
ſtam. quia fecit ius inteꝛ partes ex quo tranſi
