utilitate abbatis.ut ſi ſit accuſatus.uł ↄtra eum
inquirit᷑.æ ↄcludit ꝙ ſic.⁊x idẽ dicit ĩ alijs nego
cijs abbatis.ut ĩ electõe ipſius ⁊ ſilibꝰ.qꝛ ĩ hoc
uertit᷑ ntilitas monaſterij ut bonꝰ abbas ei p̃fi
ciat᷑ ⁊ pfectus defendat᷑ quod nõ. Et ꝑ hanc rõ
nẽ idẽ dicit Inno.ut poſſit ↄſtitui pro laico pa
trono uel pricipe uel magno defenſoꝛe ſiue uuli
amico monaſterij. Nã epᷣo uidet᷑ h̊ officiũ ꝓcu
ratoꝛis inteꝛdicẽdũ magis q; monacho.v.q.iij
qꝛ epᷣi.⁊.ix.q.iij.cũ ſcimꝰ.⁊ tũ archiepᷣus fuit „
curator ꝓ quodaã dſo laico.ut hẽtur in.c.ꝑ ue
nerabilé. qui fi ſint le. multo ergo fortiꝰ i pᷣdic
tis caſibꝰ ẽ monachꝰ admittẽdus: cũ uerſet᷑ uti
litas mõaſteeij ꝓmouẽdo cãʒ magni dni uł ami
ci moaſterij:⁊ ſi is ↄtra quẽ ↄſtituit᷑ excipiat ꝙ
in hoc nõ uertit̃᷑ utilitas monaſterij replicabituꝛ
ſim Inno. ꝙ nõ ſpectat ad ipᷣm de h̊ inquirere
ul ſcire.poſſent eniʒ tales eſſe.æ ita occulte utili
tates monaſterij ꝙ ñ expediret.imo officẽt ipaſ
oibus eſſe notas.ſed ↄuentꝰ ad que ꝑrinet ſciꝛe
2 tractare utilitatẽ mõaſterij. uł et ipſe mõachꝰ
qui ↄſtituit᷑ poſſj õdicere ex hac cã. Itẽ ⁊ ð mã
dato epᷣi põt monachꝰↄſtitui ꝓcurator 'm In
no. alle.xvj.q.i.qui uere: qð intelligo pro utili
ate cõi ⁊? publica eccleſiaꝝ de quo tñ dic ut nõ.

ꝑ Inno. æ alios in. c. i. ð ſta. reg. quinimo plus

icit Imo. ꝙ etiam ↄtra uolũtatem epiſcopi ⁊=⁊
abbatis poſſunt monachi denunciare malũ pre
latũ.⁊ ad hoc ꝓcuratores cõſtituere.ut hic ptʒ
⁊.ii.q. Vii.qua ꝓpt᷑ quinimo ꝓ ꝓſecutõe cuiuſ
livet negocij i quo plures monachi agendo uel
defendendo admittuntuꝛ pãt unus uł plures ex
his pꝛo ſe negociũ ꝓſequi.et etiã conſtitui ꝓcu
ratores ab alijs noie eorũdẽ.ut h̊ notant᷑ ꝓbat
ſm Inn. et bñ.·et.j.de accu.cũ oli.et allo ad h̊
bonũ tex.apertũ iuncta gl.in vᷣbo ↄſorte.i cłe.
religioſus.de ꝓcura. Mec ob.pdictis ſʒ Inn.
dictũ.c.nõ dicatis:ubi dicituꝛ ꝙ nec litteꝛas dʒ
reciꝑe monach ſine licentia ſuperioris. qð itel
ligitur de litteꝛis q;tũcũqʒ pᷣuatis:⁊ amicabilibꝰ
ſibi miſſis ut ibi nõ.ergo foꝛius hoc idẽ dicen
dũ in pꝛocuratorijs.Ad hoc ei rũdetur ꝙ pꝛe
miſſa cõcluſio ꝓcedit qn uertitur utilitas mõa
ſterij. ⁊ i caſibus ſibi a iure ꝑmiſſis ↄrium uero
ꝓcedit regularit᷑ ⁊æ ꝓ utiitate ꝓpᷣa ꝙ ẽ nõndũ
UEr prediens ſume multas nõbiles limitatio
nes ad. c.ij. de poſtu. maxie qᷓtenus ibi fit metio
de utilitate monaſterij. ut ſic ilið uerbũ ſumatur
ualde late.⁊ ex hac ſignificatione ſic late ſũpta
dixit hoſti.i.c.ex reſcripto de iuꝛe iurã.ꝙ ex ab
batis ꝑmiſſiõe põt monachꝰ deputari ad tẽpus
3

.

„
2)
V ⸗B

l zraſ Fſzit I f r rater.

1 acns Dana3, TFunnt-

De re ludicata.

ad fuiciũ alicꝰ plati k magnatiſ:qꝛ b ñ fit ſiñ uti
litate mõaſteij cũ ꝑ illũ negocia mõſtẽij ꝓmoue
t᷑ ſiẽ a ias ð clerico ſecłari.ut.c.cũ dilectꝰ ð cle.
g fſi: ad ᷣ allo tex. cũ lecn g d
aſuſ: Danatus i acti
Bm te. one ininꝛiaruʒ infamis
eſt:et ꝑ papã põt fame reſtitui:ita cõit᷑
ſũmat᷑ et ꝓcedit hec ſũmatio ſcᷣm unuʒ itellectũ
quẽ glo.nõ ſeq̃t.ſʒ ſᷣm ꝙ glo.ĩtelligit.ſũmo ſic.
dãnatꝰ ꝓ nulla uel modica iniuria infamis nõ
efficit.¶ Que ãt iſtaꝝ lecturaꝝ ſit uerior infra
ſubijciã cñ glo.ij. Oiuidit᷑ in duas ptes.in pria
ponit peritio. in ſcdᷣa ipſius examiatio uł ꝛnſio.
ibi noſ añt. ¶ Mõ p ꝙ lʒ q dicat ueꝝ ex quo
iñ iniuriãdi aĩo dicit tener actõe ininꝛiaꝛũ.nam
equꝰ qᷓꝙ,ᷓ uiliſſimus nõ ẽ ueriſile ꝙ ſit minoris
pcij ꝙᷓ capilli alicuiꝰ:ſʒ qꝛ hᷣ illi ipropriauit aio
iniuriãdi teneĩ de iniuria. Et generalr cuʒ qri:
an dicẽs alicui ↄuitiũ qðᷣ ẽ in ſe ueꝝ teueat acti
one iniuriaꝝ. dic ut infꝛa pleniſſime dicã ĩ ultia
aoͤne 1 M. f ꝙ licet actio ininꝛiaꝝ ſit puati
iuriſ. ut.l. fi. C. ð iiurijſ tñ irrogat infamiã codẽ

S. 76, ðèððð nato: ur h̊ ⁊æ.l.i.de his qͥ no.infa.⁊ ibi habet᷑ mł

*tα 5 bus qs danatus effici infamis Et ſcias
ꝙ infamia iuris qñqʒ iꝛrogat᷑ ex genere delicti
ꝑ ſñiaʒ declarati:qñqʒ ex gñe pene:qnqʒ ipᷣo fa
cto.lʒ ex genere facti.qdðᷣ ꝓſeqẽ. ut.le.et no.iij.
q.vij. S. porro. illa. alia nõ colligo: qꝛ ueniũt..

diſcutienda. ¶ Quero nũc:an actio iniuꝛiaruʒ
ifamet ſiue agat᷑ criali᷑ ſiue ciuiłr.¶ GBlo. i.no
tant᷑ diẽ ꝙ ſic allegat.l.athletas in ſi.fl.ð his qͥ
no. infa. Ille tñ textuſ atꝑte boc nõ ꝓbat.ibi eiʒ
ſolũ dicit᷑ ꝙ dãnatus furti ui bonoꝝ ꝛaptoꝝ iin
riaꝝ ðᷣ dolo malo ſuo noie pactus ne fuit cfrci
infamis. ⁊ ſic nõ attĩgit fpecifice caſũ qñ agit᷑ ci
nilit doc. iñ ſimplicit᷑ h̊ trãſeũt cũ glo. Sʒ tu ha
bes glo. in Soriũ in.c.at ſi clerici de iudi.in vᷣbo
a nõ ſuo iudice ꝓpe ſinẽ:qᷓ tʒ Sriuʒ dicẽs gñalꝛ
ꝙ dãnatus ð crie infamãte euitat ifamiaʒ ſi agit
ciuilꝛ.ſed pᷣmũ dictũ ſentit glo.iĩ.c.multi.ij.q.i.
et tʒ glo.? Haꝛ in.l.infamẽ.ff. ð pub.iudi.ubi
plus dicit ꝙ ẽt in crĩe publico efficit᷑ q ifamis:
licer actũ ſit ciuiłi.ſatis eĩ ẽ ꝙ hẽat cãm publici
iundicij ꝙ ſingularit᷑ nota:? ꝓ gloſ.nr̃a facit qꝛ
iura ſimpłꝛ dicũt ꝙ dãnatꝰin actiõe iniuriarum
efficit ifamis.l.i.⁊.d.l.atlethas de his qͥ no.in
fa ergo idiſticte intelligi dñt de ma.et obe.c.ſo
lite et.xix.di.ſi romanoꝝ pᷣſtim in caſu nr̃o.nã

cũ actio iniuriaꝝ ſit pᷣuati iuris.d.l.ſi.C.de iiu Qaiunt

ꝛijs nõ ẽ cnꝛandũ an ſit actũ ciuiłꝛ an cꝛialꝛ 2 ꝓ
fecto ꝓ bac ſnia uidet᷑ tex.in. d.l.infamen in fi.
¶ Sed q̃ro an ſubſit aliqð aliud remediũ cui
tandi a pᷣncipio hãc infamiam. So. hᷣ glo.i.dat
unũ ꝛemediũ ut.ſ.ↄuictuſ actõe famoſa ↄſtituat
ꝓcuꝛatoꝛẽ:et ñ patiat᷑ ipſe ſniaʒ.l.furti.S.ſi qͥs
alieno.ff.de his qͥ no.infa. ubi dr ꝙ cõdẽnatus
alio noĩe nõ efficit᷑ ifamis:et ideo nec ꝓcuratoꝛ
meus nec ego incurꝛimꝰinfamiã. MDe. dicit hãc
eautelã ꝓcedere qñ ciuilit agit:qꝛ ſi crialit᷑ ñ cõ
ſiuuii ꝓcuratoꝛ i actione iniuriaꝝ:niſi cõſtituẽs

fit illuſtꝛis: ut in. l. fi. C. iiuꝛ. et. iij g Gßs
ſi in crie. ¶ Dices tu q̃re hoc ci nſgagpen
relegationis poſſit ↄſtitui Pcuratoꝛ. ·.i fons
aliũ cã ap. et nõ. i. c. uenies. . de accu die 6
Ee: qꝛ cũ agit crialiter de iniurig pena “ ꝭRM
ria.unde põt iudex impone: penã corpo iraſci
ctiuã:nt inſti. de iniur. F. in ſũma: que D D
lariter dicit ꝙ etiaʒ penã moꝛtis poſſit ladern
fene: que cum nõ ſit exequibilis in abliez i
interuenire ꝓcurator ne ſñia ſit in illu en “
fruſtꝛatoꝛia. Et ſic nõ. ſingulanit᷑ ex. d. ſied⸗
. F. niſi etiã in crie priuato ñ̃ lternenit Pein
tor qñ põ imponi pena corpoꝛis aficinne 6
etiã nõ. Bar. in. d.l. fi. ? ſie ampliat intelans

.l.penuł. S. ad crimẽé. f de pub. iudi. ubi folij
n . iudi.ubi ſoſũ d
de crie publico. ¶ An af ffia ſit pdicto enln

fereda in pſonã dñi. dic poſt Ci. in. d. lci. H cuz
agit crialiter ſñia ẽ feꝛẽda in pſons dii 2 n
curatoris: ut dicit tex. in. d..ft.2 ꝛonez idi uide
Eꝑ Ci. Si uero agit᷑ ciuilit dʒ ferri in Ploni pro
curatoris. d.i.furti. ſi quis alieno ? nõt Ci
in. l. i. C. de ſen. ¶ Quid aũt ſi inder ſequeco
cõmunẽ theoricã: de qua ĩi.c.qrel de elec. i.
C. de ſen et interlo. o. iudi pꝛofen ſententia
ꝓcuratorẽ ⁊ ↄtra.dñʒ.nũqͥd dus efficiat ifamis
Ci.m.il.ſi nõ conuicij in ul.q.C. de inimꝛijs ſen
tit ꝙ ſic. ⁊ ſentit idẽ ĩ pᷣal.l.i.dicit tñ ibi ꝙ ſia
nõ ẽ ferẽda dñm hoc caſu.alias nulli eſſet c
ſiliũ legis:unde dicendũ ut ipᷣe ſẽtit.ꝙ aut ſqin
nõ teuebit ꝑ tex. pᷣal.in.l.i.aut dñs uocabit:qi
uerũ ẽ dicẽ ipſũ fuiſſe ↄdenatũ ⁊ ſic cefſat ꝛõ qĩ
cti. F. ſi ꝗs alieno qðᷣ nõ ¶ ape aliud iqnedii
ex glo.ut uocatus ad iudiciũ iĩ actione iniuriax
uel alia famoſa actiõe ſoluat anqᷓ; condeneur.
tũc eiʒ abſolueĩ qꝛ ſoluit. Ad hoc tex.nõbilis i
.l. ſi reus.ff. ð ꝓcu.⁊ ibi ꝑ Maꝛ. ? in. d.l.iſamẽ
ꝓpe fi.⁊ ſic limita iſtaʒ glo.ſuꝑ qᷓ nibil ſcnbunt
doc. Quaꝛe papa noluit iſtũ ↄdẽnatuʒ actione
iniuriaꝝ notari infamia. Glo. ij. ꝛeddit mulias
gñales cauſas:ut pʒ ĩ ea. Et uidetuꝛ gl.uelle
iſte nõ fuit notatus infamia:lʒ fuit condenats
qꝛ iniuꝛia fuit nulla uel minima:ut in tex. Ete
hac gl.ſi ẽet ueꝛa haberet ſolẽnis limitatio ad

infamat ut nõ ꝓccdat in iniuꝛia modicaYtem
uoluit hic glo.? alind nõbile:ſi eet uerũ ꝙ pro
modica iniuria nõ dat᷑ actio iniuꝛiaꝛuʒ.ſicut nec
actio de dolo dat᷑ pꝛo modico. Ouo ſũt exami
nãda/ Mrimuʒ an ꝓ modica iniuria oatu: ſeu
cõpetat actio iniuriaꝝ. Scom: an odenatus pro
modica iniuria maxie vVbali efficiatur infamis.
¶ Enca pᷣmũ JYo. an. tʒ h apte ⸗ glo. dlces.
in textu colligit õrium. idẽ ſentiunt bic doc. 7
Har. in. d.l. infamẽ ꝓpe fi ll gis ad boc iſtu
tex. Sed nolens ꝛñdeꝛe ad iſ tex. poſſz dicere
ꝙꝙ k fuit iſte iniuſte odenatus.n⸗ RM 5 ce
ꝓ nulla uel modica ininꝛia fuit iſte denat eun
põdera vbũ nulla. ſz hoc nõ obſtte teneo pinu
ut. ſ. det actio iniuꝛiay quantuncq; leuis fueꝛit
iniuꝛia.pfacit iſte tex.in quo papa n dgicit ſniaʒ

iura gnalit᷑ ⁊ indiſticte dicẽtia ꝙ actio iniulan

bidi ſcsſtouaiame
ln e 1cgo ſinpe ſceopmnnoruice⸗

ponalſe ib otoe ulcefn 4
enwymno bldes r i o⸗
cinitihentioi mn i lnlm / l
n lc i poſm id Jes t hlb⸗
ziwlmm catᷓ nansg dipoanet
uplet daſnnoni. c hoc tc itn goli 4
mceoff la it fii doo r d ⸗
Aboe e ier tn enege Bin.
ſitme el Tannl äod. daen
prachngha macice dicit g dennarii
jurtaid c ci ianis ner ciſingur anagai
li an criglter an kuent modica vel nagnn
112. l.l..4. athelas ergo icſte ſunt irel
da.l de pcio d de pubti din inions paſe,
bec ſt erhedin go i ch naſd
pape n potnerat ſi iberare dd ifunie
e ſuppoſtus unſcſtoni ne her pipol
Pnie potutci öſtne fme reſtine g on
nlteni ins ſilare poſſundeifanii dbe
haſmnan aiiſ tralgi nt
oligik ex in. Gcd. rſorte ſſte

rin pape quo ad ipale innſclitons
ad pale tuniſditons.
l xpec noe totius mi Fi

Plequar bgri
Ind. poſinn enerinnd
oclplice e famniz n in
nni locunoe de z
ſormeta.f. lrd Br

äconſſchtif⸗ Nlqre⸗ bot
ſop oci. nooolar⸗
nhegamfie h lon

Onipang con
miſuetinbn
agin bici bihoi

Ntr (
ſoiht e Aſſicſt iin,
4 niidene Pcſe
d Cdimfii: ncdlſign
Groi irn d N

llcedlin nsindti⸗
l Ceſan Oudeirſila in
õl
ſhentidenicirie,
Coe n ainer o indt poen Gn
Nauragfet Mu g il dio fiit
Anlinonncjinl Cein
it ſet nt ciil r biet
nochniin 0in kor aſi lax uliſcſ,
ſi tgaunt dinti n ie lit gan ⸗
ho tmehig r iil lialtois voeſbi
ni t cie pſu fuiſe ocenmni e ſe r ö/
al Kis aicno Cpenſnd mneni
ndtns A iici atdne nene
V un iNda Wde dnn Dc denenn
cnd Nnn. MdNg ſint
Ataſid s Bnanli
Pyet.t ie inn ſtn go ſni ihlen
dor. Oume hn hoſlt ſi Mamit
niman wni nimi Hhiriin

ues canlas:n Bien Crncamz

Ge Ndwands fmminbfite

nini fot woladl ninnnunin

bac ꝗia len nbaciſdnb n

na glli t Mſſir ningn
lama N daln n i
olunbic go. iin ontt
odicz nurin digginii
. ode dolo da n al,

—

eindzan a

V dsne en rnn er etel, afins ifa vug. A aecen Ynt s, fam,n

¶ HDe re iudicata.

nullã uel iiuſtã:ſʒ ꝙ iiuria fuerit ita modica: ut
q̃ſi niła uideret ¶ Itẽ ̊ ꝓbo ex etbymologia
uocabli dẽ ei iniu ia oẽ id ꝙ n iur̃ fit:⁊æ appella
tur ↄtum elia a ↄtẽnẽdo:qꝛ iferens iniuriã aliuʒ
ↄtẽnit. ut ꝓbat᷑ in.l.i.ff.de ĩiuꝛ.h̊ eniĩ ↄueniũt in
iuꝛe etiã modice. Nã delictũ q;tũcũqʒ paꝛuũ pu
niẽdũ c.l.reſpicienð.ff.ð peniſ.c.nõ afferamus.
xxiiij.q.i.hic dixit gl.nõ.i.c.duo ſũt.xcvi.di.q;
oĩs ↄtumacia ẽ excõicatiõe digna:⁊ tãto eſt ma
ior qꝙᷓto ex maiori reſurgit qꝛ ur̃ magis indicẽ
4 cotẽnere. ¶ Muo ad ſʒ ſpe.i tit.de in ĩte.reſti.
i fa pte.F. uidendũ.i fi. ſequi᷑ opionem bꝰglo.
dicẽs ꝙ papa iſtũ ñ reſtituit:ſed declarat eũ nñ ĩ
famée:qꝛ pro modicis uerbis fuerat cõdẽnatꝰ.=
placuit hoc pe. S, alij doc. ut Inn. hoſt Joa.
an.do. an.æ do. Caꝛ tenẽt oriã opinionẽ.unde
Inn. in nerbo uolumꝰ ſupplet reſtituẽdo te ple
ne: ⁊ ſic itelligit ꝙ papa iſtũ reſtituit pᷣſtie fame.
Itẽ ſᷣm Jo. an. reſpoõſio dʒ ↄuenire petitiõi de
fide inſtru. inter dilectoſ.v.ceteꝝ q̃i inuat ꝙ cũ
hic fuerat poſtulatũ bnficiũ r̃ſtitutõis ad famã.
papa reſpõdẽdo ꝑ ueꝛbũ uoluꝰux ꝛeſtituiſſe.pꝛo
hoc allego meliorẽ tex.iſti.de ĩuti.ſtip..pᷣteꝛes
nbi dẽ ꝙ ſi qs ſtipulat᷑ a me decẽ ſub cõditione
ład diẽ ⁊ ego ſunpłꝛ rñdeo ꝓmitto:uideor ſpo
pondiſſe ſub ↄditione uel ad diẽ ſᷣm ꝙ ꝓceſſit
iterrogatio ſubuciẽs tex.ibi rõem. qꝛ no ẽ neceſ
ſe i ridedo eadẽ oĩia ꝛepeti:qᷓ ſtipulator expᷣſſit:
ita dico ĩ ꝓpoſito nꝛo Ité ̊ idẽ colligit᷑ ꝑ ueꝛ
bũ uolumꝰ.ꝙ ẽ uerbũ inducens diſpõem:⁊ nõ
ſimplice declãnonẽ.ad hoc.tex.iũcta gloſ.i cle.
una de offi. uica.⁊ in.c.pñti.i Vbo loca.ðᷣ pᷣbẽ.
li.vVi. hoc ide ꝑ iſtũ tex. repio tenere Hã. in. d.
.l. ifame ꝓpe fi. ¶ Tertio ad utrãqʒ. q facit qꝛ
iura ſimpłꝛ ⁊æ indiſticre dicũt ꝙ ↄdenatꝰactiõe ĩ
iuriatũ eff cit ifamis. nec diſtingũt an agat᷑ ciui
lit᷑ an crialiter an fueꝛit modica uel magna imiu
ꝛia. d. l. i..l.atheltas.ergo iĩdiſticte ſunt itelligẽ
da.l.de pᷣcio.ff. de publi.æ in iuribns pᷣalle.2=
hec ſit expedita glo.ij.cũ mã ſua ¶ Opp. ? uẽ
ꝙ papa nõ potuerat iſtũ liberare ab ifamia qᷣa
n ẽ ſuppoſitus iuiiſditioni ſue.nec ꝑ ipoſitionẽ
pnie potuit eũ pᷣſtine fame reſtituẽ:qꝛ licet ꝑ pe
nitetiã aias ſaluare poſſumꝰ:ifa miã tñ abolẽ ñ
poſſumus.ij.q.iij.. hic colligit. So.duplex ſʒ
glo. fi. pᷣmo qꝛ poſſumꝰitelligẽ iſtũ fuiſſe clericũ
ſed h̊ nõ colligit᷑ ex lr̃a. Scðᷣo qꝛ forte iſte ſube
rat pape quo ad ipᷣalẽ iuriſditionẽ. Sed ꝓ cla
ꝛioꝛi expeditiõe totius mẽ ꝓſequar h̊ gnãlit pꝰ
Inno. q poſſint fame reſtituere ¶ ¶ Et pmo ſci
as duplicẽ eè ifamiã. una ẽ facti qᷓ ꝓuenit ex cõi
hoinũ locutioe.de q̃ plene ꝑ Har.i.l.de miore
F. tormẽta. ff. de qoibus.⁊ uide quod dixi.i.c.
teſtioniũ.de teſti.⁊ iſta nõ põt ꝑ aliquẽ aboleri
qꝛ cũ conſiſtat i facto oʒ ꝙ facto ↄorio tollat᷑ ⁊ i
iſto hʒ ocũ.F. hic colligit᷑ palle.non ei põt facẽ
princeps:ut facta heant ꝓ ifectis. l.i libello..
facte.ff ð pactiſ.æ.c.ſi paulꝰ.xxxij.q.v.nec põt
mutare uolũtatẽ hõinũ ſeu eorum expᷣſſiões et

opliones. xvVij. di. S. neceſſe:in li. alias ĩ. F. le. ſzʒ

bñ põt prĩceps di ponere qᷓᷓ talis ifa mia facti i.
hẽat effectũ:⁊ dʒ facere cũ uiderit illã eſſe iiuſtã
maxie ab emuł᷑ ortã. ut i.c.cũ ĩ iuuẽtute. ðᷣ pᷣſũp
ti. ij. q. V. menã. A ia ſpẽs ifamie ẽ iuris q̃.ſ. a
iure ifligit᷑. ut i.ꝗ. poꝛo.uj.q.vij.= ſuꝑ iſta ueꝛ
ſat᷑ mã nr̃a quã expediã ꝑ octo qões. Dria qᷣd
iĩ papa. a qd i collio caꝛdialiũ Teꝛtia qᷣd i epo
NQaarta qͥd ĩ iferioribꝰ platis. Quinta qͥd dice
mus de iꝑatore. Sexta de ſenatu. Septima de
regibꝰ ⁊ alijs principibꝰ citra ipatoꝛẽ. Octauo
de iudic ibꝰ iferioribꝰ ¶¶ A primũ de papa cũ
cludedo pᷣ gl.? Jun.dic ꝙ clericũ idubio fame
reſtituẽ põt:ut hic ſᷣim unũ ĩtellectũ itelligẽdo q;
iſte fuit clericus¶¶ Drererea papa reſtituit cle
ricũ depoſitũ ſeu ſolenit degradatũ.ut le.æ nõ.
in. c. 10.ij.q.vVj.qui tni ex tali degradatione fuit
effectꝰ ifamiſ ut ie.æ nõ.tã i milite celeſtiſ militie
q; ſecularis.i.l.ij.. ignominie.ff ð his qui nõ.
ifa. Ide dᷣm de laico eccleſie ſubdito quo ad
adiminiſtꝛationẽ tpᷣale:ut i luʒ papa reſt tuẽ poſ
ſit: ut hic i gl.? ꝓbo ꝑ.c.uenerabilẽ qui fi. ſint
le. ubi ꝓbat ꝙ in terris ſubiectis eccłe papa ex

ercet oia iura iperij. Ad ide xcvj. di.ↄſtãtinus

7. c.fũdamæeta de elec.li. Vj.æ cle. paſtoralis. de
re iudi.cu ſi.¶ Laicũ uero alteri ſuppoſitũ cõi
opione tenet᷑ ut re tituere fame nõ poſſit.quod
mihi placet.ad qð allego.c.cãmqʒ.qui fi.ſint le.
ubi patet ꝙ ð iſtis tpalibus papa ſe ipedire nõ
debet i terris alioꝝ ↄcor. c. ſolite ð̊ ma. æ obe.
⁊.c.ſi ĩꝑator.xcvj.di.maxie qꝛ ĩpator h̊ ſibi re
ſeruauit i progatiuã iꝑij.l.i.F. de qua.ff. de po
ſtu. probo etiã ꝑ idetitatẽ rõis ꝑ.c.ꝑ uenerabi
le pᷣalle.nã ſicut papa nõ legitimat alteri ſuppo
ſitũ ut ibi cõiter tenet᷑:ita nec fame reſtituẽ poõt
cũ iſta pari rone ꝓcedat.ut nõ. Inno.i.c.cum
.p.tabellio ð fide iſtrtõoꝝ QOubitat᷑ tñ qͥd ſi papa
idiget ad clericatũ.a quo cau tenet h̊ Inno.ꝙ
papa tm ⁊ nõ alius poſſit eũ reſtituere fame: ut
ſic reſtitutus poſſit ad clericatũ aſſumi. ar. ſilij.
di.multos.⁊. c.ex atiquis.ubi põt ecclia ſeruum
alterius aſſumeue dumo ius ſuũ qño ſerui recõ
penſet.hoſtiẽ. dicit.ꝙ licet pro Inno. faciat ꝙ;
laicus nõ eligit᷑ ſʒ tm poſtulat᷑.ixi.di.g. ſed alið
2. c.oſius.poſtulatio autẽ ad epᷣm facta ꝑ alium
approbari nõ pot ꝙᷓ ꝑ papã:ut i. c.fi.ð poſtu.pᷣ
la. ubi de h̊ tũ ipᷣe quo ad caſũ iſtũ tenet ↄriun
fn Jo. an. ſed do. an. ſequit Inno. æ dicit q;
hoſti. nõ ſentit aꝑte õriuũ. Idẽ archi.ij. q.iij. F.
hic colligi. Ego etiã ſequor Inn. ⁊ allego bo
nũ caſũ in.d.c.ꝑ uenerabilẽ.ubi patʒ ꝙ papa le
gitimat aliquẽ laicũ quo ad ſpũalia. ut ſic ꝑ oĩa
reſtitutꝰ cẽſeat᷑ natalibꝰ. FYortius ergo põt tale
fame reſtituẽ quo ad ſpũalia.æ ꝑ ↄſequẽs cẽſet
reſtitutus quo ad tpalia pᷣſertiʒ cũ nõ tractetur
hoc caſu ð alterius piudicio.mõſtꝛuoſũ ſiquidẽ
uideꝛet᷑ ut qs cẽſeꝛet itegre fame qP ad ſpũalia q̃
ſunt dignora:æ nõ quo ad tpᷣalia ut arguit ibi
tex. æ uið ꝙ ibi nõ.⁊ ſic dico ibi eẽ caſũ de bac
qõe.cũ ut dixi legitinare ⁊ fame reſtiruere iudi
cãt a pari¶ VMenio ad ſcõm. Inno. H uoluit
n *

, — —„— —
4 rahſ nt ſma 2 ſüt A 6 c 8

.
„

fism

collegiũ cardina ii poſſe fame ꝛeſtitnẽ. monet:
qꝛ auẽteʒ ſenatoꝛuʒ hʒ: allegat. d. c. conſtantinus
xcvi. di. ⁊ ſic põt ĩtelligi fm euʒ qð dicit ꝙ eccle

ſia hʒ ſenatũ. æ cũ Inno. tranſeũt coĩter docto.

bic ſequẽtes. Idẽ tennit Maꝛ. i. d. l.i. F. ð qua
ff. de poſtu. ſed in.l.infamie. ff. de pu. iudi. pꝓpe
finẽ uidet᷑ nelle h ꝓcedeꝛe: cũ eccłia caꝛet paſtõe
i. moꝛtuo papa. Inno. ſeqt Arch. ? ibi gl. ten
poc ĩ. c. eccleſia:xvi.q.i.⁊ in.S.hĩc colligit᷑.ij. q
lij. ſed Lan. et Jo. de lig.ſen iũt oppoſitũ i cle.
ne romani de elec. ꝑ illũ tex. Et ꝓfecto añꝙᷓ eos
uidiſſem placebat mihi iſta opio Zria.⁊ facio h
fundamentũ. in iure nõ legit̃᷑ ꝙ collegiuʒ cardia
liuʒ uel linglares cardiales bẽant alicuiꝰ iuriſdi
tionis exercitiũ ſine papa:pᷣterqᷓ in titulis eoꝝ
in quibꝰ ſᷣm cõem opionẽ habẽt iuriſdinonẽ qᷣi
epaleʒ: ut le.⁊ nõ.in.c.cum in eccleſijs de ma.?
obe. ? in.c. uno.e.ti.li.vj.facit qð nõt Jo. mo.
ij. c. ſuꝑ eo. ð her. li. Vvj. Doſt moꝛtẽ neꝛo pape
uacãte eccłia iuriſdirionẽ exercẽ nõ pñt ꝑ rex. il
lius cle. ne romani: ubi dici ꝙ uacate ecclia nil
pnt cardiales exeꝛcẽ de ſpeciatibus ad papã:ñᷣ
ob.c.ↄſtãtinus ſuꝑ qð ſe fundat Inno.et eñ cõ
munit᷑ ſequẽtes.ille eiʒ tex.ſolũ facit in eo ꝙ im
peꝛqtoꝛ conſtãtinus ↄceſſit diueꝛſi ordis clericil
ꝛeuerẽdiſſimis ſancte romane ecclie ſeꝛuietibus
ur baberet culmẽ et dignitateʒ ſenatus qſi uelit
Inno. ꝙ ſiẽ ſenatus romanus poterat ꝛcſtituẽ
fame. ur in. d.:.i. S. de qua. fl. de poſtu. ita z col
legiũ caꝛdinaliũ cũ habeat ſenatus poreſtatez ꝑ
illũ tex. Sed certe iudicio meo nõ facit:tũ qꝛ n
loquit᷑ de cardialibus:tũ qꝛ imperator ni potuit
dare poteſtatẽ hãc in eccłia dei:qꝛ boc ꝑtinʒ ad
papã. MDreterea illud nũꝙ; fuit reperiũ ut colle
giũ cardinaliũ exerceret iura ſenatus.nã lenarꝰ
pabebat poteſtatẽ legis cõdende:ut in.l.ij. J.ð
inde.ff. de ori.iu. inſti.de iur.nã.gẽ.⁊ ci..ſe
natus cõſultũ. Vcnio ad tertiũ qͥd de ep̃is. In
no. indiſtincte tʒ ꝙ iʒ miores ⁊ maiores poſſint
in multis reſtituẽ ⁊ in multis diſpẽſare:ut nõ.in
c.:dilectus de tẽp.or.⁊.c.at ſi clerici.ꝗ.de adul.
de iudi.æ abſoluẽ a iurametis ⁊ notis ⁊ fidelita
tibus:ut in.c.i.de uoto ⁊.c.cũ quidã de iur.iu.
et nõ.in.c.debitores.e.ti.2.xv.q.vi.auẽteʒ. In
integrũ tamẽ reſtituẽ nõ pnt quo ad honoꝛes ⁊
ſikia.nec infamiã remittẽ:qꝛ hoc nullo iure caue
tur et h ſequi Hoſti.adducẽs ꝙ nõ diſpenſat
cũ patiẽte defectũ in natalibus quo ad ordines
ut hodie habet᷑ in. c.i.de fi.pᷣſby.li.vi.dicit etiã
Inno. ꝙ ſi epus cũ alio cꝛioſo ꝙᷓ; cũ infami diſ
penſet bñ admittit᷑ ad accuſandũ ⁊ teſiifſicãdum
nõ ſolũ in ciuili ſed etiã in criali.nõ ſolũ contꝛa
laicos:ſed enã cõtꝛa cleꝛicos:cũ ⁊ talis cũ quo
diſpẽſat poſſit qð plus eſt ad ordines ꝓmoueri
et ad bnficia ⁊ ad alios actus legitios.quar̃ mł
to fortius poterit accuſare ⁊ teſtificari et ĩ ſaceꝛ
dores.ij.q.vij.ipſi apoſioli ⁊.c.teſtes ⁊.c.pce.⁊=
ſequẽ.nec.ob.S.de teſti.c.teſtioniuʒ.ubi dicit ꝙ
ↄdẽnatus de crĩe non põt teſtificari in crialbꝰ
ð intell gendũ ẽ qñ nõ ẽ diſpenſarũ ſm. Inn.

E ere iudicata.

ułfʒ Jo. an. cuʒ fuit Odẽnat?de ene ad en

Oerrtz Idr. 19
tentiã fit infamis.⁊ pᷣdicta nõ. glo.tñ J nin

pus in oj crie in quo põt diſpenſare pot in
miam tollere Inno. iñ 2 Hoſli. citeꝛ ſe inta
tes ſẽtiũt hic oppoſitũ:ut patet ex Piicc rclen
ueꝛo tenui in. d. F. de adulteꝛijs eps Eto
diſpẽſare ſuꝑ infamia pᷣncipałꝛ. et hoc taſe, e.
duũt pᷣdicta: ſed ubi uenit acceſſoꝛie ad tan ee
ꝑmiſſum dico ꝙ poi¶ Mam Ddehansde, ſint
terio effici infamis..i.ff. de his qᷣno ni ack
epus diſpẽſat cũ tali: ut dixi plene ĩ 4.5 6a tni
terijs ubi uide. Ad idẽ uidet tex. ſmn unn 3
lectũ in. d..de qᷓ ubi habet᷑ q infenioꝛ Cbionn
ab infamia qñ ueniebat acceſſorie ad lententic
cõtra quã ex cã reſtitutionẽ in integrũ conceſi
multa eiʒ ↄcedunt᷑ acceſſoꝛie que non ueniũt p 1
cipalꝛ.l.i.ff.de auncto. tu. Ex bis infert ad Ren
ſionẽ quarti dubij. Oicẽdũ̃ ẽ eiz e ict er ep
reſtituẽ fame nõ pnt pᷣſertim cũ nuqᷓ dienien
niſi in caſibus a iure expreſlis:ut plene dixi i.d
F. de adulterijs.¶ Ad quintũ de imperatoꝛe
dicendũ ꝙ ſue iuriſditioni ſuppoſitos indubio
põt fame reſtituer̃:cũ hoc ipe ſibi reſeruaueritiĩ
ſignũ priuilegij ſpãlis.d..ð q̃. Alteꝛi neꝛo ſup
poſitos puta pape nõ porerit:ſicut.S.dixi ð pa
pa reſpectu ſubiectoꝝ imꝑatoris. An aũt laic
intamis reſtitutus ꝑ imꝑatore pofſſit ꝓmoueri
ſine alia diſpeſatione ad clericatũ.poſſet adquci
Inno. ꝓ ⁊ ↄtꝛa ut pʒ ex pᷣdictis. Sed ego cre
do ꝙ ſic dũmodo egeꝛit pniam:qꝛ incipiteſſe
qð nõ fuit:ut in.c.ferrũ.l.di.poſſet tin in uum
aꝛgui:qꝛ imꝑator nõ põt habilitaꝛe quo gd ſpi
ritualia: ar.i.d.c.ꝑ uenerabilẽ. æ hfoꝛte noluut
Inno. iin eo qð dixit papã tm er non ali poſſe
reſtitueꝛ laicũ fame:cũ ſibi neccſſariꝰe i cleſica
tu. Poffſet tñ intelligi quod illa dictõ im excli
dat alios pᷣlatos inferioꝛes:nõ aũt impꝑatoꝛe cũ
ſimplicit᷑ reſtitnat pᷣſtine fame.nã reſtitutio e pri
ſtini ſtatus reintegratio.ij.q.iij.F.notandũ 2..
i. E. de ſen. pa. ? imꝑatoꝛ potuit tolleꝛe ifami
quãõ ꝑ.l.ſuã intulit: ⁊ ꝑide ſentire:ac ſi ille nuqj
fuiſſet infamis: quo ad iuris effectũ: ut nõ. gl.in
ſimili in cle.i.de imu.ec.et reſpectu cris qð fut
notoriũ non põt haberi pro intfecto. poterit in
epus poſtmodũ diſpenſare ſicut facit cũ ilo qi
notoriũ crimen ſine infamia incidi ð temp.or.
c.fi. Et nota bene banc mediam niam qua pu
ro de iure ueriſſimã. Ad ſexiũ de ſenatu celuʒ
eſt ꝙ olim poterat. d. I. de qua.ſed hoclie nõ ẽ
amplius iſte ſenatus preſertim rome.nec reman
ſit hodie aliqua poteſtas in ſenatu. binc nõbil⸗
dixit Har. in. l.fi. C. de legi. bodie populus
romanus æ ſenatus nõ poſſunt facere legez. ſed
oliʒ ſic. ꝛatio eſt bec ſm eũ. nan poſt populus
ꝛomanꝰtranſtulit poteſtatẽ ĩ pncipe acbuc apoᷣ
eos ꝛemaſit poteſtas eligedi er Puadiꝛut.l ij
exactis. ff. de ori. iu. ideo illo ipe potcꝛan popls
ꝛomanus æ cnã ſenatus kgé condere. Des 64
die oĩs poteſtas impeꝛi abdicata ab eis. Ins

. zs hritani lictti teges al
i cegibaflleges mxe n
enſt aponn e l em ſ
nis reſtiuere ni .os neeps. hen lo
immad ſcrqſle orobyb hb l
intai Oul ir oedlbdinig
nyes iurhi reſuerei qno lun lon⸗
odtilu ſol oxe idos e gulbl.
Ipuo nc, uenenobl palco an. ciel p
mopio Poleteſe nern recog oſcendiu
Uon.(romada nnd Eroglenidns
Din oneremmian den orncctonn e⸗
n. Kdns , rddi en en n nn
qi recognoſcir aperiore pit famne reſtin
Alarquod notn Vir in lboſftͤfcet
Ezo pinoad boe alego IMnd qb eyrſ⸗
nnt incci alideſſo ce file inn Brr
famne infi f de uol aorige g enai
bus 5nopibus alſs iutundes i
ſeenbus ſgoe iens hohllns der
Ptaten berinſe ihti penator in uninerſe
cit quod pſenot n.llſf de quapiu.are
baſillcacanim Cae lalin c nd
i⸗ limimtoe iy hol bal. l d ,i h ge .
it uitas ecognolcens ſiioꝛe n .

me reſttere per li ter ig;
21
5 1Cognoſcenbus i Nane

9.1. .1
CGe plerio bn ajenone.a

leeco aiig l. 1h. litumz d⸗

Ptenn;
nunirſtnirs nen Pn
l idͤa⸗ icio 4 Leina
n cbalch. 4 3 ſgeen
eKde

. ltelnen
ſcni gnuptiſsd ſoAnmn
poſios an irj No orni: ri i 8
a eum ſibemupiawns Aai
lanis ſtmms, inpuon Nolie nore
ſx ncſocſorai nani poſir aui
ro. gt Nu gq lis. gog
oſcdünoco egent gianngt inoet
Gnd fu:mn frül di oann n uun
mrdudr dd dlrde dd.
Tumtdr AA NNEA ie Wan
Inno med d r NNNNdſa
chmaiüinkd i eucinti ter
1u. Polam nchisi od udhed nt
n Aosinos fetrnd iinnni
ſenhici tchima Pmeimme ſarchmn
en umstüincgrtid itand
KNNRiMI M
ütMiäinii Ne ſat i
uſatme an unniuh ſlini

ſinn ceiin anchinn

notorii non dorbabeiſio Ufune
R

. dnwci halniclia⸗

e

QuS e:d ſ. wounen ee r ne 1. „ p., „„

L2 4122 516.5 —– 1D0„α 5 y

, ic „A A. 2½¾

¶ De re iudicata:

eni eligendi bñt pᷣncipes de alamãia. de qbus ꝑ
glo.i.c.ad aplice.de re iudi.li.vVi.⁊ ius puandi
bʒ ſolus papa.d.c.ad aplice facit.c.uenerabilẽ
dge elec.⁊ cle.ne rõni.ð iureiurã.Cũ ergo nil ꝙᷓ
ſit de iperio remãſit nõ appaꝛet rõ ſᷣm bã.⁊ bñ
quã pnit leges ↄdere.Et optie facit hec ratio
ad ea q̃.S.dixi ĩ collegio cardinaliũ: ut ñ poſſit
fame reſtituẽ cũ ptãs exercendi hec pᷣ cipua ſit ĩ
papa dũtaxat licet faciat cũ ↄſilio cardinalium
:d.c.ꝑ uenerabilẽ.in.v.rõibꝰ.⸗ ꝑ Jo.mo.i.d.
c.ſuꝑ eo.de heꝛ.li.vVi. Er ſic limita dicta Inn.
⁊2 aliorũ ſequatiũ qͥ dixerũt ſimplicit᷑ ſenatũ poſ
ſe fame reſtitueꝛe.nã dico illud ꝓcedere ſʒ atiq̃
tpᷣa.ſed hodie ſecus cũ nulla ptas iperij reman
ſit apud populũ rõnũ uel ſenatũ: æ recognoſcit
hodie ꝑatoꝛ imperiũ ab eecłia =z nõ a rõnis: ut
dixi ĩ.c.nouit.ð iudi.ubi nide. ſeptimũ
q̃d de regibus z alijs pᷣncipibus inferioribus.
cdicit Inno. ꝙ nõ pñt reſtitueꝛe famne:quia unꝰ⸗
tm pᷣnceps int laicos pẽ oib alijs.ſ.iꝑator : ut
Patet. Vii.q.i.c.i apibulſ.⁊.ff.ad.l.ro.de iac.l.ð
precatio.C. de q̃ pſcrip.l.bñ a ʒenone.cuius le
gibus oẽs chriſtiani laici:tã reges qꝙ; alij obedi
ꝛc debẽt.C. de legibulſ.l.leges maxie quia ab ec
cleſia ſũt approbate:æ nulla.l.cauet᷑ ꝙ poſlit ali
quis reſtituere niſi ſolus pᷣnceps.i.iperator uel
ſenatus.d. .de q̃ qſi ꝑ hoc oibus alijs uideat
iterdictũ. Sed dicii Inno.alios dicere: ꝙ oẽs
reges i integrũ reſtituere pnt qͥ no ſunt iꝑatori
ſuoditi:ſed ſoli pape i dubijs ⁊ in grauibus.de
qous in.c.ꝑ uenerabile pᷣalł.do.an.dicit ꝙ pri
ma opio poteſt efſe. uera i reco gnoſcetibꝰiuꝑio
rem. ¶ Secunda in no recognoſcentibus.qui
pñt ponere manũ ad ea q principi ſunt reilerua
ta. d. J. ꝛ20ibus ꝑ ꝙ pot dici 'in eũ ꝙ ciuitates
qᷓ ñ recognoſcũt ſuperiorẽ pnit fame reſtituere.

alłar quod norat Mar. in. l. poſies. ff. de capti.
Ego pmo ad hoc allego Inno. qᷣ h expꝛetle fiꝛ

mat in.c.cũ.p.tabellio de fide iſtru.? H ir.i.le
ifamẽ.in fi.ff.de puoli.ubi ide ꝙ. S. cenet i regi
bus ⁊ pncipibus ⁊ alijs ciuitatibus no ꝛcogno
ſcẽtibus ſuꝑiorẽ.dicens ꝙ populus liber tantã
ptaãtem het in ſe ꝙ;tã iperator in uniuerſo.⁊ fa
cit quod ipſe nõt in.l.i.ff.de aqua plu.arcen.et
bal.i.l.decernimꝰ. C. de ſa.ſan.ec. uið ad pᷣcã
unãa limitatõeʒ ꝙ poit bar. in. d..i. J. de q: udi
dicit ꝙ ciuitas recognoſcens ſuꝑioꝛe no pot fa
me reſtituere per illũ tex.⁊æ ide in alijs principi
bꝰ recognoſcetibus ſuꝑiorẽ quod dicit uerum
in ifamia irrogata ꝑ ius coe ſecus i ifamia q ir
rogat᷑ ex forma alicuius ſtatuti.quia per aliud
ſtatutũ ↄriũ poſſet tolli:cũ nil tã nãie q; ut unũ
quodqʒ ſoluat᷑ eo uiculo quo ligatũ c.l.nil tam
nale. ff. de re. iu. Ex hoc dicto nõ ꝙ ciuitas nõ
kbera põt facere ſtatutũ ifamie irrogatiuũ.facit
.l.oẽs populi.fl.de iuſti.et iu.et illa ifamiaã põt
tollere.dico etiã ꝙ iſti recognoſcẽtes ſuperiorẽ

pnt remanete ſubiectõne pᷣſcꝛibẽ iſta preſeruata

pꝛicipi ſʒ ꝛeqꝛit tẽpꝰð cuiꝰ iicio ñ ẽ meoꝛia:ut ẽ
lex.nõbilis in, c.ſuꝑ qbuſda. ð V. ſig. Et ꝑ bar.

in. .ſi publicanus.S.iĩ uectigalibus.ff. de publi:
Ex his patet deciſio octaue æ ulume qoniſ.
cendũ eſt eni ut patet ex predicus. ꝙ un iu
dices iferiores nequeũt fame reſtitueꝛe. d. F. de
qua. niſi in quanda ↄſequetã fin unã lec. d. F.
de qua ut.S. dix..er ꝑ hec hes pleniſſine banc
mam erpeda Auerius queꝛo ad quid agi
tur actione iniuriarum. ¶ Do. dicũt hoſtien. et
JYo. an. ꝙ agitur ad pecumariam eſtimaſtitoeʒ
iniurie: ut.j.de iniurijs oliʒ.? ↄdenatꝰ infanmis
efficit:ut hic ⁊ in iuribus.S.alle.etiã ſi cleꝛico:⁊
ꝙ plus eſt epo fuerit irrogata:ut in predicta
cre.olim.⁊.j.de ſen.excõi.ea noſcit.¶ Ego di
co ꝙ ð iniuria pot agi ciuiliter æ crialiter:ſi agi
tur ciuiliter procedit quod. S. dictuʒ eſt: ur aga
tur ad extimationem pecuniaꝛiam æ eſtimabituꝛ
iniuria per iuramentuʒ iniuriati. ſecuta tñ taxa
tione iudicis.ne ille i ifinitũ iuret ut.i.oↄſtonibꝰ.
.ff. ð iniurijs ? dʒ iniuriatꝰ ſe referre ĩ eſtiatõe.
ad danũ qð potius uolaiſſet pati:nõ autem ad
lucrum a quo pocius uoluiſſet abſtinere:utputa
iuro ꝙ potus uoluifſlem centum ð meo ꝑdidiſ
ſe ꝙᷓ hac iniuriã pati.⁊ hãc pᷣuca iuradi ⁊ taxã
di uide per glo.in.c.ſi canonicis de offic.ordi.
li.vj.in uerbo damnis.plenius per glo. ⁊ bar.
i.l.iniuriaꝝ eſtunatio. ff. ð miurijs ⁊? plemſſime
de hac mã uidere poteris mmlias qones ꝑ Cr. iĩ
.d.l.ſi n ↄuicij. C. ð iniurijs. Et an i libeilo po
terit actor hac quatitate expꝛimẽ oar.in. d. l. in
iuriaꝝ.dicit ꝙ aut extimatio uenit fienda peꝛ iu
dice.⁊ tũc nõ e exprineda quatitas i libello:cũ
illa taxatio ſpectet ad iudicem æ non ad ipium
actoꝛem. ¶ Aur eſtimatio eit fienda ab ipſo ac
tore:⁊ tunc per eum deoet exprimi.ar.in.i.ubi
.ff. de verbo. ob. Si uero agit criminaliter tũc
uenit imponeda pena arbitraꝛia = poteſt iudex
arbitrari penam corporalem uł pecuniariam fi
ſco applicandãa.ad hoc uide tex. cum glo.inſti. ðᷣ
iniurijs..in ſum na.⁊ ſi actũ fuit ciuiliter non
pot poſtea agi crim naiuer.quia actio ciuił hoc

caſu tendit ad uindictãa. de quo dic ut le. æ no.iĩ
.l.ptor edixit.ff. de iuiun¶ An autẽ cleꝛicus ad X. icz I asfrma , een Dereat

mittat hodie uolens agere ad eſtimationeʒ iniu
ꝛie. uide quod nõ.in.c.olim. prealie. Sed pone
ꝙ uocaui te latronè ⁊ tu me.nũquid quilibʒ no
ſtrü pot agere ð iniuria illata. Spe. foꝛnat iſtay
gqone in ii. de accuſatore..i.v.quid ſi uocaui
te. Et prio arguit᷑ ꝙ no:qꝛ ſicut ui uii repeliẽ lʒ:
ita ⁊ iniuria.j.de reſti.ſpo.c.oli.æ.l.nt uim.ff.ð
iuſti. ? Akene paria delicta mutua cõ
penſatiõe tollunt ut i.c.penul.⁊ ul.de adal. ſpe.
ſirmat oriũ ut quilʒ poſſii agẽ de iiuria ſibi iſ
ta. qꝛ iſte iniurie ↄcernũt diuerſa ad H. iij. q. xi.
negada.ſecx aũt qn ↄceꝛneret idẽ ⁊ ageꝛet ciuilr
2 iſte caus.d.c.peł.æ ul. Mã adulteria ↄiugũ .
ceꝛnebãt ið maioniũ.ꝛefert tn quoſdãa dicẽ ꝙ ſi
tu dẽo uł fẽo me ꝓuocaſli: æ ego dẽo ulł fẽo feci
tibi iiuriã ꝙ tu n potes agẽ õ me.ad hoc.l.i.
cuʒ arieres.f.ſi quadru. pau. fe. di.? ꝙ icoſun⸗

— = —
X /2 25= tIn 1 24, r ,. crif

a- * atnf :: ru

M. ust ann goαα Jv v. 2 ren.

L.

—

—

calõ uitio calũnie caꝛet.ij. q.iij. notãdũ ĩ ſi.et
ita ſimplicit traſu Spe. doc. bac qõeʒ h ñ tãgũt
Cgo uẽo diſtinguo ſic ꝙ aut ego dixi tibi iniu
riã potius aĩio purgãdi me ab iniuria quã mihi
inferebas: æ nõ teneor actione iniuriaꝝ. Exẽplũ

ſi diceres ꝙ ego cõmiſi aliqð crimẽ:dico tu mẽ

tiris. nã licet mibi meã innocentiaʒ defendẽ:⁊ 5
apie tʒ Har. in. l. qᷓ Qria. fl. de ꝓcu. allegat.l.
cũ maior. F. ſi libertꝰde bo. li. Aut cõnitiũ meũ
cõcernit alið factũ:ita ꝙ nõ uenit ad innocẽtiaʒ
meaʒ defendendã: æ tũc dico ꝙ qlibet põt agẽ ð
iniuria ſua:ar.optimũ in.c.uenies de iureiurã.
ibi altnatiʒ cõuitia inferẽdo zẽ. Iem ꝓbo rõe
ſicut nõ ẽ licituʒ ꝑcutere eũñ qͥ me ꝑcuſſit ſi nõ ſit
ad defenſionẽ ſed ad uindictaʒ: ut in. l. ſi ex pla
gijs. F. tabernaꝛ ius. ff. ad.l. aqui. dixi in. c. olim
de reſti.ſpo.ita nõ lʒ inferre inim iã inferẽti: qꝛ
nemini Iʒ ꝓpꝛia aucte ulciſci.l. nullus. C. de in
deis.puto tñ ꝙ is qui ꝓuocatus iniuriã intulit
mitius puniedus qꝛ difficile ẽ cõpeſcẽ iuſtum
ai doloꝛẽ: ar. op.⁊ qli expᷣſſũ in ſili in.l.ſi adulte
riũ. S. iperatores.fj.de adul.facit gð le. nõ. in
c. iij. ð ſen. ex. et bec nõ ¶ Vltio bic reuoco in
dubiũ:an ſit ueruʒ qð dixi in pᷣn. ut non tenear

acriõe iniuꝛiaꝝ ſi cõuitiũ qð tibi intuli ſit uerũ.

repperi Jo. an. pleniſſime bũc aꝛticulũ fuiſſe
ſecutũ.ĩ addi. ſpe. in ti. de iniuꝛ. poſt pn ¶ Er
qꝛ optie h cadit: ut pʒ ex pdẽis et mã ẽ quotidia
na h inſerã. Et recitat ipſe circa hũc articulũ ſex
uariaſ opioncs. ODria opio ꝙ aut qſ dixit ueꝝ

aio infamãdi et teneat᷑ alias ſecus:ut nõ.in.c.ſi.

de iniur. ubi ꝑ Hoſti. Scdᷣa ſuit opio Accur.
in.l. eñ q in pri.ff. de iniur.qͥ ſimplꝛ tenuit cõui
tiantẽ teneri actiõe iuiuꝛiaꝝ ſiue in iudicio ſiue
ex iudiciũ id agat facit ĩſti.e.ti.iĩ pᷣn. Leꝛtia fuit
opio Jo.ij.q.i.ſi pecauerit in pᷣnc.ubi uidet᷑ di
ſtiguẽ an id fiat ĩ iudicio:et liceat:an ex iudiciũ
2 non liceat.et ſin primũ dictũ intelligi pᷣdictã
.l. eñ qui. Quarta fuit quorũdã opio diſtiguen

tiũ:an illud ↄuiciũ ꝓueniat ex culpa eius cui in

iũgit᷑ puta:qꝛ dicit᷑ ꝓditoꝛ hereticꝰ uel ꝑiuꝛus ⁊
no tẽtur:⁊ ſic loqᷣt.l.eũ qui aut ſine culpa ut qꝛ
dicit eũ baſtãdũ ⁊ tẽ tenet᷑ ad h.lvi.di.naſci.C
ð nã.li.l.legẽ. Ouinta fuit opio aliquoꝝ diſtin
guentiuʒ ali᷑.ſ. an expediat reipu.iſtud ↄuinum
publicari:et tũc nõ tenet ſi uerũ ẽ.nec diſtiguit
hoc caſu an ꝓuenerit ex culpa uel ſine: ui qꝛ le
proſus tales eiʒ expedit ſeꝑaꝛe:qꝛ cõtãgioſus ẽ
morbus de ↄiu.lepro.c.i.⁊ de cle.egꝛotan.c.de
ꝛcctoꝛibꝰ? pᷣdicta.l.eũ qͥ.aut non expedit reipu.
talia publicari: utputa ſi appellauit illum baſtaꝛ
dũ claudũ cucurbitã uel qd ſile:⁊ tũc tenet᷑: qꝛ ĩ
iurioſũ ẽ nr̃os defectus detigi.C. qn ⁊.qͥ quãta
pars.ll.ii.li.x.⁊ hoc dicit Jo.an.placuiſſe dno
et magẽo ſuo ĩ.d.l.ſi ñ ↄuitii et Ci.? De.ibið
ſub. vViij. q.et dic ꝙ etiã placuit Maꝛ. in.l.eũ q
ut. S. dixi ĩ p nõbili. Sextã opionẽ poſuit.Mi.
dicẽs ꝙ aut de cõuitio poterat iniuriatus accu
ſari.⁊ ſi dicit neꝝ nõ tenet᷑ iniuriaꝝ.ſic intelligit
d.l.eũ ꝗͥ æ. l.iij. C. eo.ti.aut nõ potat accuſari:

MDe re iudicata.

et tũc tenet᷑ Iʒ neꝝ dicat ut ĩ pal.:.ij. niſi
nõ aio iniuꝛãdi Aixiſſe. dlenll N nid dde
opio ĩ effectu idẽ bʒ qð pcedẽs. Ipſe e Pe⸗
an. i addi pal.ſic dicit poſſe ꝛite diſtigni o
dixit ꝗs ↄuitiũ in iudicio aut ex. prio ranf a
