cuſator ñ repellat:ſʒ ut uterqʒ ꝓbato ðᷣlicto pu
niatur:ut ſi maritus accuſat nxorem de adulte
ꝛio crialiter ⁊ uxor excipit de lenocinio:admitti
tur eiʒ æ hʒ effectum cuniuſdam accuſationis.iſte
ẽ cãus nõbilł in.l.ij.O.ſi publico.ff.ðᷣ adul.⁊ di
cendũ pleniuſ:ut ibi nõ.?⁊ ꝑ Aꝛch.in.d.c.negã
da. ¶ ꝛ cau ſubdiſtigue cũ agitur ciuilꝛ:ꝙ aut
replicatio æ exceptio concernunt diuerſa facta:
aut ið pꝰcau ſi bũt diuerſos effectus ñ tollit᷑ ex
ceptio ꝑ replicationem.ſʒ q̃ʒ aget de facto ſuo.
exemp lum ſi tu dediſti mihi dãnum in una re et

C De appellationibns.

retardat᷑ pꝛouiſio ſeu alia utilitas eccłie:æ cꝛedo

ego dedi tibi in alia. uel ſi tu dixiſti mibi iniuri
am ⁊ ego tibi ⁊c.ad hoc.l.quemadmodum. .ſi
nauis. ff. ad. l.aquil.æ nõ. Spe. in titu. de accu.
H. quid ſi uocaui te z Inno.in dicto.c.intellexi
mus.retitat tamen ibi Spec. unum dictum no
tabile ⁊ ſemper menti tenenduʒ. dicit enim quol
dam dicere:ꝙ ſi dicto uel facto feciſti mihi iniu
riam ⁊ ego dicto uel facto tuo pꝛouocatus intu
li tibi:ꝙ ex hoc non ſum tibi condemnandus:
in.l.i.O.cum arietes.ff.ad.l.aquił.?æ quod calo
re iracundie fit calũnia caꝛet.ij.q.iij.O.notãdũ
quod ego non credo ex toto uerum: quia caloꝛ
iracundie non excuſat ab iniuꝛia:ut in.l.ſi non
conuicij ⁊ ibi plene per Cynum. C. de iniurijs.
facit.l.ſi ex plagijs..tabernariꝰ.ff.ad.l.aquil.
credo tamen ꝙ mitius ſim puniendus: quia iu
ſto calore motus intuli tibi iniuriam: ut eſt tex.
nõ.in.l.ſi adulterium.g. imperatores. ff. de ad
ulterijs.predicta procedunt regulariter quãdo
qʒ tamen in odium certi delicti admittit᷑ exceptõ
uel replicatio in diuerſis factis ſeparatis: ut in
⁊c.quia fruſtra de uſuris:ubi nõ auditur uoleni
repetere uſuras:niſi ipſe uſuras per eum extor
tas reſtituat. Regulariter enim contra ſecundũ
Inno. in dicto.c.intelleximus firmans pro re
gula:qꝙ licet quis committat contra unam legeʒ
tamen per hoc non priuatur benelſicio aliarum
legum uel eiuſdem in diueꝛſis factis. unde ſtul
tum eſſet diceie ſecundum eum: ꝙ ſi filiuſfami
lias mutuauit filiofamił.⁊ ſic cõmiſit contra ma
cedonianum: quod iuuetur macedoniano ſi al
ter ſibi mutuauit.dicit tamẽ notãter: ꝙ ſi quis
commiſit in eam legem per quam datur ſibi ex
ceptio ꝙ remouebitur ab exceptione: ⁊ ſic dicit
ſecundum unum intellectum poſſe intelligi. c.
cum eccleſiaſtice ſupra.e. quod nõ. ¶ SDi uero
replicatio zæ exceptio concernunt diuerſa habẽ
tia eundem effectum ſeu concernunt unum 2z
idem factum. Exemplum in diueꝛſis adulterijs
uiri æ mulieris concernentibus idem matrimo
nium: ⁊ tunc diſtingue ut ſupra dixi z declara
ui in theorica preallega.æ hec bene notabis tu
canoniſta. quia non habes alibi hanc materiaʒ
ua clare enucleatam ¶ ltimo ſcias ꝙ Inn.
tractauit hic materiam cum committitur ut citẽ
tur omnes qui ſe opponunt alicui facto:æ quia
parum eſt utilis:ideo conſulto obmiſi. Mi. ab.

Laſus: Si per
P oſtolice.cs ſuſpen

ionis contra quam replicatur de nul
litate ordinatio eccleſie retardatur fit abſolutio
ad cautelam. h. d. poteſt diuidi in quattuoꝛ par
tes. nam primo ponit exceptionem.ſecunda ibi
quaʒ replicationem.tertia ibi ne tamẽ relaxatio
nis ca quarto relaxationem: ibi ſentẽtias.
H brimo unã cãm legitimã ꝓpter quã põt
ieri ante omia abſolutio ad cautelã cũ.ſ.allega
tur nullitas ſentẽtie cenſure ⁊ ex dilatõe iudicij

Man⸗ A 9ven

QC

1
4 lſalaua⸗ Den atela,

ꝙ; hoc ultimum põderatur ad boc ut ex officio
ſuo iudex tales ſententias relaxet. nam ad com
modũ pᷣncipaliter pᷣuatuʒ ñ dʒ iudex ſuũ officiũ
nõ petitum interponere: ut.l.ad peremptorias
fj. ð iudi. 2.l.liij. S. ãt iudiciũ ⁊ qð ibi płe nõ.
fl. de dã. infec.nõ. Inno.in.c. ad nr̃am.ij. s. de
iureiur. ? ſic põt intelligi tex. cum glo.nõ.in. c.
lignificaſti de eo qui du. in ma.ubi cõcluditur:
; abſolutio ab excõe ñ eſt ñ petenti impenden
da.ceſſãte goutilirate eccłe ñ dʒ index ex ſuo offi
cio ſuã ſñiam relaxare ẽt ad cautelaʒ:ſʒ dʒ ꝓce
dere ſuꝑ uerirate cauſe:⁊ ſi Oſtiteꝛit de nullitate
ſententie ꝓnunciare eaʒ nullã. als abſoluẽ non
ad cautelam ſʒ fin ꝙ ius exigit:ad hoc qð ĩ ſili
nõ.glo.de delegato in.c.ſolet de ſen. ex. li. Vi. ſʒ
ſi ꝑs perit abſolui ad cautelã allegãdo nulliiateʒ
2 pᷣſtãdo cantionẽ de ſtãdo iuri dʒ iudex abſol
uẽ et ſi non impediatuꝛ ex dilatione ꝓuiſio ec
cleſie ꝑ dictũ. c. ſolet ⁊ qð ibi nõ. Jo. an. uato
in eo quod haberiur ĩ.d c. ſolet: ⁊ ſic ultra alios
intelligo iſtum tex. ¶ Ex q infero nnum nota
bile. ꝙ ubi imminer utilitas eccleſiaſtica ſeu ipe
ditur ordinatio eccłe põt iudex abſoluẽ quẽ ab
excõe. H̊D non petat: ad hoc bñ facit.c. ueniẽs.ij.
ĩ fi. ð teſti ⁊ quod ibi dixi:? ſic limita nõ.i.d.c.
ſignificaſti:⁊ H nõ.¶ Mõ ꝛ ꝙ abſolutio ad cau
telam impedituꝛ ñ ſoluʒ in ſñia excõis ſed ẽt in
ſñia ſuſpenſionis ut hic:qð nõ.eſt.n.eað rõ in
iſta ſiẽ ĩ illa: ut patebit ex.j. dicẽdis.¶ Et ſcias
ꝙ quẽadmodũ in abſoluiõe excõis ad cautelaʒ
pᷣſiatur cautio ĩ.d.c.ſolet:ita ⁊ in iſta: ut eſt tex.
nõ. in. c. neneꝛabili. . de ſen. ex. ⁊ ſic debemus ĩ
telligẽ iſtum tex. ꝙ iſti canonici pᷣſtiteꝛũtꝛ cautõʒ
ſaltem iuraroriã de ꝑendo mãdatis indiciſ ſi cõ
ſtiteꝛit eos fuiſſe culpabiles in eo ꝓ q late fuer̃t
dicte ſñie. p. nzꝛ enim ꝙ pᷣtexiu ſuſpenſiõis
non poteꝛãt iſti canonici repelli ab agẽdo:qꝛ fuſ
penſus ab officio non eſt puatus coĩone bomi
num p.c.a nobis.ð e. Iteʒ ſuſpẽſi pñt eligẽ: ut
in. c. fi.ð cle.ex.mi. So. glo.i.intrat hane mam:
ct ut clarius intelligas gl. et hãc mãʒ p ſcias bꝛe
ihũ tex. duos intellectus p̃ncipał: ¶ Mrimus ꝙ
iſti canonici uenerũt ad curiã: ut ĩ pntia Wape
eligerẽt forte ꝓpter ſcãdalũ ſedãdũ in ꝑtibꝰ:⁊ ex
cipiebat̃ nunc S eos ð ſuſpenſione ut repelleꝛeẽĩ
ab ciigẽdo:et tunc ſᷣa eſſet claꝛa qꝛ ſuſpẽſus ab
officio ñ põt eligẽ:ut ĩ.c.cum dilectus de ↄſue.
et in. c cum inter. Rede elec. Et ad.c.fi.de cle.
ex.mi. Zndet᷑ ſᷣm glo.ꝙ loquitur de ſuſpenſiõe
minoꝛi quã qͥs incnꝛꝛit ex ꝑticipatiõe cũ excom
municato. illa eiʒ ſolũ pᷣuat a ꝑticipatione lacra
mẽtoꝛum et electione paſſiua ñ actiua ut ibi:bic
loquitur de ſuſpenſione facta a iudice uel a cõo
ne interente ſuſpenſionem in penã delicti nel cõ
tumacie:et hec pᷣuat electõe ẽt actiua:ut ĩ iuꝛibꝰ
prealle. QSecundintellectus eſt ꝙ iſti repelle
bantur a limie iudicioꝝ dũ agẽnt ſuꝑ iure eligẽ
di łdũ ꝓſequeꝛetur electionẽ iã factã ĩ ꝑtibꝰ :s
hunc itellectũ altnatiue ſentir Hoſti.et utrũqʒ ĩ
tellectũ ſẽtit Me. et tẽ uꝛgʒ Sriũ pꝰformatũ ad

¶ Be exceptionibus.

qð ꝛñdet pꝰnõbilis h̊ glo. ꝙ agentẽ negoci
pria uel eccłe cũ mãdato ⁊ ſic noie eccłe ñ re
lit exceptio ſuſpenſionis:ut in orio:ſed Pmons
tem negocia eccleſie nomine ꝓprio ſic: qꝛ cũ ſ
ſuſpenſus ab officio et bnficio non poteſt a Rr
ꝓ iuribus bñficij maxime ſpũalibus:cum il
lo ſit remotus ſeu ſuſpenſus:cũ eo tpᷣe ſus noi
terſit pᷣſertim cũ agit de iure eligendi qð ſuſpeſi
exerceꝛ ñ pnt:merito iſti caonici pꝛetextu ſuſpen
ſionis non poterant aliter repelli a lumine iudi
cdorum. Ex bac gloſa habes colligere unuʒ
ualde notabile dictumſ ſuſpenſus ab officio
2 beneficio non poteſt agere pꝛo iuribus bene
ficij temporalibus uel ſpiritualibus nomine p
prio tanquam beneficiatus.iſti enim canonici
dicebantur eſſe ſuſpenſi ab officio ⁊ beneficio⸗
unde uerbum ſuſpenſionis poſitum in tex ꝛefer
tur ad officium ſecundum docto. ut diffenat
uerbo amotionis quod ſequitur. E aduer
te quia Jo. an. ? alij uſque ad tempus ſunz ſim
pliciter tranſeunt cum hac glo. dnmi. Anto. di
ſtinguens has ſuſpenſiones.dicit ꝙ ſuſpenſus
a beneficio non poteſt agere nomine proprio?
inre ſuo:quia priuams eſt adminiſtranone:et
ſic ſua non intereſt:adducit nõ.in.c.cum nuinto
nienſis de electi.ſed ceꝛte male adducit.nam ibi
glo. notabilis quam doctores ibi nõ reprobant
dicit:quod ſuſpeſi a beneficio non impediuntu
eligere:quia talis ſuſpenſio non repellit eos ab
electione nec etiam a diuinis officijs. unde con
cludit ꝙ ſuſpenſi omnia negocia tam ſpiꝛituolſi
qᷓ; temporalia poſſunt exercere adeo ꝙ tali ten
pore tales tenentur officiare eccleſiam: quia in
pena eoꝛum talis ſuſpenſio intꝛoducta eſt:ideo
nõ debet in eorum releuatione aliquid operani
dicit tamen ꝙ ſuſpenſi modicam ſuſtentanonq
debent tunc habere:ne ex toto egeant:⁊ ſic con
cludit totum oppoſitum. ¶ Redeo ad nerba
domini Anto. aut eſt quis ſuſpeuſus ab officio
tantum:æ tunc putat quod cũ ñ ſit ꝛemotus ob
adminiſtratione beneficij poterat agere cauſas
temporales ⁊ ſpirituales in iudicio:quia iſti no
annectentur ordini. fallit in cauſa electionis qᷓ
agere non poterit: tum quia ipſam facere non
poteſt: tum quia annectitur ordini et quia ſua
non inteꝛeſt. ¶ Ego in hoc paſſu concluderej:
quod ſuſpenſio operatur ad limites ſuſpenſio
nis. Aut enim quis ſuſpenditur ab off cio ? be
nekficio ⁊ tunc rene peꝛpetuo menti dictum bu
ius glo. quam puto ueriſſimam: ut ſi ſuſpenſus
non poſſit agere nomine pꝛoprio tanquam be
neficiatus pꝛo iuribus ipſius beneficij. nam ia
tum debet facere ſuſpenſio temporalis quo a⸗
tempus quãtum pernetus in perpetuum: a. in
.i. que de tota. ff. de rei uendi.? in. cat ſi clerici
de indicijs. ¶ Ex bac glo. etiam inferturꝛc D
penſus a bencficio non debet babeꝛe xdditus
beneficij:cum pro eo agere non 4
nus eſt: ad hoc bene facit. e: preteꝛ. xxxij. di.mo
dicam tamen ſuſtentationẽ habeꝛe poter it ſi nõ

vab line
itni eicen in orcdeus
nehneſt Grfniig Nli

mmticeg eneßi

dstſ n
noczt ſ ngl aj
Aud⸗ räumnta 6

porinie ceki welſhins t hoe iln

sſiinis ne h iiiceclren
ſezlulcchüt lum un
eſfropnt mu ſe in füſuen.
vntrrenmn /hid aninan
p ichp iſhcivi aſe iam li
yninſs vr inu i elini ee
olßenfutlb ibffhͦ oe ſhenis
ſrcjm tm go No poſer agei
Pbffcoſtb ioſtpenſnscſen inbor re
frnpotaggoedarenmſan futtot.
Veſornisnd) ANatede ſüdieen
Jyno Disedd derun uncuadenc
Cis ſuis iettpcli tn nfn s unonionis.
tobbus negociſs etcheiftcncſenon Dtenn
Gctmo gnmn Bnnchengſietſng id
ſdo tmer mne et iggeſirce⸗ lgn ni d,
cCunſennstbiteee eddeſoer u
ter anfimn dnmn anäinicicrten
erſociſgiſhenmnanen⸗ Adocgtünn
lane i dinch
lbet ſnſn ſſlſt p ſ en ſen
entni ai ntan

lumani ngoſcts
uuthonne . lns doeftione
lciei bn
d ieleleil idee
ildren, . Ani enſon ,
Kimi nipclm

Derbo motionis otſeginn ie⸗

n ana on r i tdmu,
ermmſam ann br go din
ſtingnens bi ſupenſoes ctg i⸗
beneſcco on poteſ Agerenonſhere,
lure ſognia prinms eſ acninerne
ſeſn non inereſtadlct ö intnm n
nenſs de cmi d nr niadttet
go. norabilis oam doaorts ibi no mnen
irvo ſuſveſa bencfco non inpeiim
igere qniu tis ſipenſo non nyelits
cetnone nec inm a diuinss offjs Me
udt q iuſvenſ onnianezoen un ini

rrmporiin oſium gerece deo Wen

e des WMN Ware nCchne ne
aedN õ

wd dederin eNron Courdone ianidcen

Qcttmnen , iuſpeſt odicen one

deden e hebert eettold egenneti

(ern.Recnn
õ
wm Inn nia aid iſhkl
mtumet nd Mn cvod cüfltnn

W. .
deyekch otetn
“ aſch een
Arm ſiunesit inlene

Saſ⸗Frnſs G

◻

An faoyit liqz .1 .- lo

2 B ſahes A4B.Aααι¾. 2

¶ He exceptionibug.

habet unde niuat:ut dicii gloſ.nõbilis ĩ.d.c.cũ
uintonienf.⁊ glo.in cle.ut bi.q de eta.⁊ quali.
in voo dimidia:facit ꝙ nõ.ᷣ glo.in.c. paſtoralis
i.fi.ð ap.⁊ hoc puto uerius qͥcquid dixit Egi.
in.c.puenit de fideiuſ.ubi ꝑ illũ tex.⁊ cõeʒ obſ
nantiã dic ꝙ ſuſpẽſio rfert ad quotidianas di
ſtributões ⁊ nõ ad corpus pᷣbẽde ad illũ textũ
dic ut ibi nõ.in qͥnta ſołone ꝙ illa ſuſpenſio fit
poſtmodũ ſine pᷣiudicio creditoris cui reddiruſ
eꝛãt adiudicati.ul dic ꝙ non iĩtelligituꝛ de ꝛeddi
tibꝰ bñficij:ſed de ꝓpꝛijs pꝛimonialibꝰ z de hoc
ẽ bonꝰ tex.iũcta gl.in.c.de multa:de pbend.qꝙ;
latius declaꝛo in.d.c.ꝑuẽit. Aut ẽ quis ſuſpen

ſus a bñficio tm.⁊ tũc tene glo. ualde ſingulaꝛc

in.d.c.cũ uintonienß.⁊ eã declaꝛando ⁊ limitan
do dico ſic:ꝙ ſuſpenſus a bnficio põt eligeꝛe.̊
ꝓbat in.c.cũ ĩ cũciis..ſi.iũcto.c.cũ nĩtonien.
de elec.uide glo.in.c.cupientes..ceteꝝ:ĩ vᷣbo
a bñficijs de elec.li.vi.⁊ hoc qꝛ ius eligẽdi ãne
ctit᷑ ordini ſeu officio a quo ñ reꝑi ſuſpenſus.
hoc nõ.doc.i.c.cũ dilectus de conſue.eligi autẽ
n põt in illa eccła ubi ẽ ſuſpẽſus de hoc uideruꝛ
cãus ſingulaꝛis in.c.ꝑ. inq̃ſitionẽ de elec.⁊æ nõ.
glo.pal.in. d. c. enpictes. oĩa alia nero qᷓ ſpectãt
ad officiũ poterit exeꝛcẽ ſiue ſint ſpũalia ſiue tẽ
poralia:⁊ ſic reſtringerẽ glo.i.d.c.cupientes.in
eo ꝙ dicit ꝙ ſuſpẽſus a bñficio põt exercẽ oĩa
negocia ſpũalia ⁊ tpᷣalia.nã ſi intelligerer de ne
gocijs ꝑtinẽtibus ad bnficiũ a quo ẽ ſuſpenſus
eẽt de directo ↄ hanc glo. Itẽ quõ poſſet ageẽ
pro bnjficio ſi ab illo ſuſpenſus eſſet ⁊ in hoc re
ſtringo illã gl. ut ↄcordet cum iſta:⁊æ facit rõ.c.
paſtoralis in fi..de appel.⁊ ſentit hic nõbiliteꝛ
Inno. dicẽs ꝙ ex quo iſti erant amoti a benefi
cijs ſuis licet tpᷣali tñ infra tᷣs amotionis ſue
coĩbus negocijs eccłe intereſſe non poterant.qᷓ;
dicit nõ. dignum. Aut eſt quis ſuſpenſus ab of
ficio tin:⁊ tunc nec eligere põt nec eligi ut i.d.
c.cum dilectus ubi plene de hoc nõ.nec alia ex
eꝛceꝛe que ſunt deputata ordini:ur ĩi.c.i.de ſen:
2 ꝛe iudi li.vi.ſpectantia uero ad beneficiũ exer
cere põt:ut in.c.preſbyteꝝ.xxviij.di.facit. c.ſtu
deat.l.di.hec limita niſi ſit ꝓ tali cauſa ſuſpen
ſus ab officio ꝙ ꝑ conſequentiã etiã cenſeatuꝛ
ſuſpenſus a beneficio:ꝙ qñ contingat uide per
gloſ.ſingularẽ in cle. cupientes. S. nero nouam
de penis. Et uide ad mareriã qð nõ.in.c.ſicut
de choa.cle. ⁊ mulie.et ĩ.c.cum bone de etate.⁊=
quali.⁊ hec nõbis:qꝛ non habes alibi hunc ar
ticulum ita late deciſum. ¶ Extra glo. ſcias qðᷣ
Inno. tꝛactauit hic mateꝛiã huius abſolutionis
ad cautelam que poſſet hic obmitti cũ eã longe
diffuſius tractauerit Jo. an. poſt alios ĩ. d. c. ſo
let ubi nideas. Sed ad itellectũ termioꝝ dicam
hic aliquid breuiter et primo quero quare iſta
abſolutio dicitur ad cautelã. So. dic ꝙ dicirur
ad cautelam.i.ad maioreʒ ſecuritatẽ:et ad hoc
ut res ſit potius in tuto ꝙᷓ in periculo. uñ alibi
dicit lex: ꝙ babundans cautela nõ nocet: ut ĩ.l.
tieſtamentũ. S. teſiũ. C. de teſta. nam pretendẽs

excõmunicationem nullaʒ quo caſu dũtaxar bẽt
locum hec abſolutio:ut nõ. in. d. c. ſolʒ =. c. uene
rabilibus:de ſentẽ. excõi.li.vj. ⁊ hic.ſi innititur
ueritati nulla indiger abſolutione: ur in. c. per
tuas de ſen.excõi.æ.c.cum contingat de offi. de
le.ſed quia ſuper nullitate litigando poſſet inte
rim ſibi imminere aliquod preiudiciuʒ: ut ſi pꝛe
textu nullitatis ĩmiſceret ſe diuinis æ poſtmodũ
reperiret᷑ aliqua uel notaret᷑ apud nulgares ꝙ
eſt excõicatus ⁊ nõ ſe abſtineret a diuinis 2 con
munione hominuʒ uel quid ſimile. Ideo ut hec
pericula euitent᷑ 2 ꝛecs ſit in turo inuenerũt jura
nt peti poſſit ſeu fieri hec abſolutio ad cautelaʒ
nt. ſ. de pñti abſoluat᷑ inq;tum opus ſit preſtita
cautione de parendo mãdatis eccleſie ⁊ poſtmo
dum litigetur ſuper ueritate rei.⁊ ſi fuerit reper
tus culpabilis ↄpellat᷑ ſatiſfaceꝛe:ut in.d.c.uene
rabilibus.ał in totũ abſoluat᷑.unde ſᷣm Inn. fit
ad cautelam iſtius qui petit nt tute æ cum bona
cõſcientia ⁊ ſine aliquo ſcrupulo poſſit ſe imiſcẽ
diuiuis. Item ad caurelam opinionis ſue: ut. ẽ.
dixi. Iẽ ad cautelam alioꝝ qui nolunt ſibi con
municare: ⁊ ad cautelã eoꝝ que iſte facturus eſt
⁊? ne pretextu excõicatiõis infringant᷑ ſimilium
que ſtudioſius ex ſe porerit cogitare.¶ Secun
do querit᷑ qũ habet locum bec abſolutio ad cau
telaʒ. So. quidam tenuerunt ꝙ in duobus caſi
bus tantum. Orimus qn quis pretendit excõ
municationèe latã poſt appellationẽ tm. Secũdꝰ
cum dicit errore fuiſſe expreſſum in ipſa excom
municatione ⁊ ſic cum pretendit᷑ nullitas alteꝛo
predictoꝝ caſuũ:ut nõ.per Inno.in dicto.c.ſo
let de ſen.excõi.li.vj.æ facit tex.in dicto.c.nene
rabilibus.ſed hic Inno.firmiter tenet ꝙ quan
do ex quacunqʒ cã allegat᷑ nullitas ſemper habʒ
locum iſta abſolutio ad caurelam. æ bec opinio
eſt cõmunior ⁊ uerior ⁊ cõiter tenet᷑:ut etiã nõ.
in dicto.c.ſolet.nã eadem eſt ratio ubicũqʒ pre
tenditur nulliras que nuerſatur in dictis duobuſ
caſibus.nnde dic ꝙ cauſa exempli tex. in dicto
.c. uenerabilibus fecit mentionẽ de illis duobus
caſibus.⁊ ea que dicunt cauſa exempli regulam
non reſtringunt ¶Vlrimo querit᷑ quis iudex
poſſit ad cautelam abſoluere. So. dicit Inno.
ꝙ quilibet de ſententijs ꝑ ſe uel auctorirate ſua
latis.nõ tñ poſſʒ ſñias alioꝝ relaxare:niſi ĩ caſi
bus ſuis remittens ð hoc ad nõ.i.c.ad reprimẽ
dam ⁊. c.paſtoralis de offi.or ¶ Quid auteʒ ðᷣ
ſudice delegato in ſenrentia a ſe non lata. nide
glo.notabilem ⁊ quod ſuper ea nõ. in dicto.c.
ſolet unum tamen in hac mã ſemꝑ notabis ꝙ;
ubicũq; ſit mentio de abſolutione non adiecto
ad cautelã intelligit᷑ de uera æ pura abſolntione
que preſupponit uinculum. ad hoc nide glo.no
tabilẽ in.c.capitulũ ſancte crucis de reſcrip.in
fi.ubi dicitur ꝙ nunꝙᷓ abſolutio ĩtelligitnr fieꝛi
ad cautelam niſi exprimatur an petitio abſoluti
onis pure facta preſupponat nerum uinculum.
plene dic ut in.c.uenerabilem de elec.hic nõ ſũt
alia. Mi. ab.
Cc i

7 0 d en — / 67 .s „ „Oι² rBe 7 -.

C Sſileno 4 % ririrl1, Jar= he

Wicg u Aoz Snutelag ſeld poyit

7 Maſus:
Blecte ĩ chriſto. ?e
coicanonis exceptionẽ a pſecunone
appellatiõis quis ꝛcpelli nõ dʒ ſic cõit᷑ ſummaf.
ſed hec ſũmatio no ↄtinet aliquã dubitanoneʒ
per.c/cũ inter. S. e. . j.e.c.fi.ideo ſũmo ſic. Ex
caicationis exceptiõe nõ obſtante ualei reſcrip
tum unpetzatũ in cã appellationis Iʒ de excoĩca
tione lata pꝰ appellanonẽ a gꝛauamie nõ faciat
mentionẽ: 2 m boc ẽ caſus nõbilis 2 foꝛte ſin
gularis pꝑ quẽ poſſet colligi una ꝛegula ꝙ; 5 in
nouaro poſt appellarioneʒ ẽt ab interlocuroria
nõ é neceſſe i ꝛeſcripto faceꝛe mentionẽ de quo
infra dicã. Diuidit̃ bec decretalis. na i prio
ponit᷑ appellãts narratio:in ſcdᷣa appellarniõis
comifſio:ſcdᷣa ibi quo circa. CEõ ibi i eaſdeʒ
in cã monaſterij põt ex cã feꝛri excoicatio in
ſingulos de collegio hic eniʒ ipſe moniales fue
aunt excoĩcate:forte eĩʒ index ꝓceſſit ꝓpter eaꝝ
cõtumaciã:ad hoc.c. romana. ? in uniuerſitaiẽ
de ſen. exco.li.Vi.Et ꝑ hoc tollit᷑ qdᷣ quidã colli
gebant bic dicẽtes ꝙ tenet excoĩcatio lata ĩ uni
uerſitatẽ: de quo tmñ dicendũ ut in. d. S. i uniuer
ſitateʒ. Mõ. ij. ꝙ excoĩcarus põt in cã appel
lanonis imperrare reſcriptũ ex quo eiʒ ſibi peꝛ
mittit appellatio tanqᷓ; defenſio: eꝛgo 2 faculias
ſuper ea iudicẽ imperrandi æ ꝓſequẽdi:parum
2 nibil ꝓdeſſet appellatio ſi etia nõ daret̃᷑ facul
tas indicem imperrãdi æ pſequendi: qd ꝓcedit
eriã ſi ꝓ alijs cauſis fuiſſet excoĩcatus:ut clariꝰ
ꝓbatĩ in c. fi. j e.æ. S. e c cum inter. Opp.? ui
deĩ̃ ꝙ reſcriptũ impetꝛaiũ ꝑ moniales no debu
erit nalere ranq; ſurrepticiũ cũ nõ fecerit menti
onẽ plenã de ꝓceſſu: ut in. c. inter monaſterium
J. de re iudi.⁊ in. c.dilectus de reſcrip.⁊.c.ſuꝑ
eo de coha. cle. ⁊ mnlie. æ. c ex lr̃is ð do. ⁊ 2tu.
Y in. c. in nia de pꝛocu In qᷣbus iuꝛibus ꝓbat᷑
. ꝙ ꝛeſcripiũ dʒ facere mentionẽ de ꝓceſſu cauſe
7 de ſerie negocij ⁊ ſimilibus uit in eis patet.ſol
nit nõnt᷑ Gof. ꝙ pᷣdicta ſunt nera ꝛeſpectu eoꝝ
que fiũt ante appellarionẽ:qꝛ eoꝝ que fiunt ſeu
innonant᷑ poſt apellationem nõ põt fieri meuo.
cũñ enim per appellationeʒ ſit a iudice receſſum.
nõ teneor ſcire quid ipſe faciat unde non facta
de illis mentione reſcriptũ tenet ui bic ⁊. ð cõ
fir. nti.nel inuri.c. bone. Idẽ tenet Dbi dicẽs
ꝑ illã decꝛe. bone ꝙ ſicut de lr̃is que nulle ſunt
nõ ẽ neceſſe fieꝛi mentionem ut ibi ⁊ nõ.in.c.ex
tenore. S. de reſcrip.ubi hoc plene examiani: iia
nec de excõicatione ut bic qð eſt bene notaduʒ.
puto ꝙ etiaʒ alio reſpectu taciturnitas illius ex
cõicationis non habet nitiaꝛe: qꝛ illius expꝛeſſio
nõ ſubtraxiſſet nel retardaſſet principẽ a conceſ
. ſione reſcripti.nam ꝓpteꝛ excõicationeʒ non ut
J. c. li.?.S.e.c.cum inter ꝑꝑ inouationẽ factam
non qꝛ naliditas illius innouationis pendet ab

appel. li. vi. ergo ceſſat ois ſurreptio:ut i.c.ſuꝑ
lis de reſcrip. pp.ij. uidet eĩi ꝙ papa non
debuit dar̃ reſcripmũ iſtis moachis appellãtibus

exitu illiuns appellationis:ut in.c.non ſolum de

De excpuonibus.

cum exprimerent cauſam iniuſta. (So. Inn.
ꝙ littere monachoꝛũ nõ habebãt bonã iounes
ſed ſurꝛepticiã.dixeꝛunt eniʒ in impetratione 5
iudices nõ admiſerant exceptioneʒ excõicatiõis
contra actionẽ.ſi enim exp̃ſſiſſent qualitatem ex
cõicationis et qũo excõicate agebãt pſequẽdo
appellationẽ ſuã Zas nõ habuiſſent HBopo
.iij. in eo ꝙ papa mãdat ſimplicit᷑ ꝛeuocari “
uata poſt appellationẽ. non eniʒ nideĩ᷑ hoc indi
ſtincte de iure fiendũ: ut nõ. in. c. nõ ſolum pal:
So. Inno. multũ ſingularueꝛ limitat bic illam
iuris regulam nil innouari appellatione pendẽ
te. de qua.ff mil inno. app.pen ꝑ tomnʒ ? in.l ap
pellatione. C. ð appella. ⁊.c. dilectus eo.ti.⁊ ij.
.q.vj. S. appellatione. dicit enim eam pꝓceder ꝛe
ſpectu partis ⁊ ſic etiã ĩtelligir qð babet᷑ in aut᷑.
ur nulli iudi.. ſuper boc:ubi prohibetur poſſeſ
ſionẽ tranſferri de uno litigantiũ in aliũ.⁊ ideo
ſi aliquid ꝑ paꝛtẽ fiat nõ eſt id reuocandum ma
xime ſi nõ immutat᷑ ſtatus litis. ¶ Et ex boc die
ꝙ ſi agat᷑ ꝑſonali actione ut exempto uel coſi
mili ⁊ res que petituꝛ alienet᷑: renet alienatio cũ
& hoc nõ mutet᷑ ſtaius litis nec ppiudiceĩ appel
lationi:qꝛ ita condẽnabit᷑ ꝑſona facta alienatio
ne ſicut ſi n fuiſſ facta:ſi aũt agatur reali actio
ne de dñio tunc fatetur ꝙ non rtenet alienatio
nõ ea ꝛõne:qꝛ appellatione nõ pendente facium
eſt: ſed qꝛ res ẽ litigioſa. Hoſt. ueꝛo dicit ꝙ iſia
regula apoellatione pendente ꝛc̃. reſpicit neduʒ
iudicẽ ſed etiã partes ne uidelicet aliquid inno
uent in cauſa i pᷣiudiciũ adueꝛſaꝛioꝝ ad minus
niolenter nec mirũ m eum: qꝛ etiã nulla lite uj
appetlatione pendente non datur licentia parti
inuadendi poſſeſſionem quã tenet alia pars uij
circa illã infeꝛendi aliqnã uiolentiã immo ꝑius
ꝓhibetur expꝛeſſe. C. unde ui.l.ſi quis in un
27.l. extat. ff qð me. ca. z. c. placuit. xvi. q. j ſor
cins. ergo Fm eũ intelligitur ꝓhibitũ appelaano
ne pendente: æ cum bis tranſit ſimpliciteꝛ do.
An hic Ego contra banc diſtincnoneʒ Inno:
adduco bonũ tex.cuʒ glo. i. l. chirogꝛaphus. .
fi ff de admi tu. ubi dicit quod iudex relegauit
quendã ademptis ſibi bonis et cã appellationis
pendente condeénatus illa bona alienat: confir
mara uero ſententia cõtra appellantẽ fuit facta
ilins alienationis reuocatio. ? dicit glo. ibi hoc
eſſe:q; appellatione pendente non debuit fieri
alienatio ? ꝙ debuit ex indicis officio fien illa
ꝛeuocatio.idem tenet glo. in. .ſunti.fl. de bis
nõ. infa. ? ſic uidetur dupliciter illa lex ceumn gl.
facere cõtra opi. Inno.primo quia remedium
illius ti. nil innonari æc. babet locum cond inno
uationem paꝛtis ſcdᷣo qꝛ fit innouatio: licet agc
retur ꝑſonali.quid dicendũ. Ego diceꝛè ſeqnen
do illã glo.? Hoſti. ꝙ illius ti. ꝛcmediuʒ hobet
locum reſpectu parns ubi ꝑ factuʒ paniis mun
returꝛ ſtatus litis:ad boc adduco .c. bone ? q
ibi nõ. Inno. de ap. ? glo. in. d. c.non ſolũ. pro
hoc quia inſtantia cauſe appellationis ſuccedit
loco inſtanne cauſe pricipalis. unde ſient peden

gumm

wun, Mri

„guuta Ne .
oanin irtelin ti G
nieel ſonis i
anlN
mn liotn n
ane enniſih im
ſatfmnnn nueh
olkpor e
c li ſe ol⸗
lamilin iein ni
uigettn nglnt.
del unidenhl
lin Obere mlec⸗ r
aſcente ſo glt
Auzmli ni t
Clol lnouan e
ii ginthnoran d
liliotfdll –
— dear Mirün
mn aa a tdiili g atun ie
1e a, ocn dddrch ed
i,deoen —

ANR e
GarNeNo lal dätalihi

rhenn derpaſ N lum ſui,
xdiemn Jo Gd reſmiun
ci cite tenmnin ae⸗ 5
lioinamititi nr aſin
minnhlimurn n ℳrrle
hmitam Ma lor n nlli
lciſfeufa t oflii /in
nmiſenmi id is m, l⸗ ic
mn ir apeln imdsis ge mnoniin
ee ſtore gvocttont dce p lcte
igoin ciſ e Nundegappelart
Oenagtaeletetihende ntärtnepnn
dicsa eden Adndd iodenrumt.
ſaiuchee den R R denanidlaen
docic interdoln. ane dea ö vd rened
npiſhnotat tfiiffeſchidnann;
ci ains unſiio gutiheſa gpeket⸗
nlene neſfſbane naienenpun eiundian
Imo mi gi igi enl miceſei
notzno gfergfonis ppelntiedatienen
NNgnd Aoincan cr cian
na hencere Matſentaſt⸗ ſich 4
tinſihheſigign giiniidi,
Pniginſtunlgpotltonc u pa fe
Mionerntinc cᷓ “ . E
ſn lun ,iudeni effifnt
lii linct ceni ze apeſnioct,
mooreintin eiuit i
ncmnirsce ineini ſ F undd
ſiit uſefirſ di
. Ublenge l. n lamnl aͤ
imntinli ne ie, . eMni ſ
ernne gulritvhinn
neuſi ffeinf o ſclgfiinen

uen e n ͦ per iign ic j⸗
latn nicgre gno j d bien

len i e do tcif nn⸗
Liin aclincai ſfiünn
Noenri laſoo i antsl
flſen Nin ai doſte en 4 l hon;
Amnſig ie cden
tſpecitn

Gialß
1

8 Inris 1ſeainaligt D
nu ning oendittn
one nmſſen denno ligni ti
aignid ppanifir öci nt
nmne ſnoimmmi nb lis Enn
Al egi ni mone n onnt
nli t rs qe paimn Mori min in
bor no mni ſnms iibs e illi,
luton: q conlanbit glon ien in
N ſau /i fufi txu: it agemr telr
N e oo mnc ſarur ſon tena en
a vr:q: pelonone no pencneſm
AlAqr ig Mo1
rzni ap clunone pendtnr i nſpſc, d
ilciſed ani onnes e idcſie a1Mid innd
rnN nſtindci dteſnnapal nins
Gdencr WMäfnem antailaſat
Kuiane int in dun lanad
radenci oſchenen gawe dane
cra lu uiremn igiin en inili
eſe K memligtobn

a
qu 80 r at hul 1n
de ncämcliginn dorſe

Zente:1 cun O6s nig hnp

S= S =

* 447 audle; 7+ 7 14 . e 1 Z.

De exceptionibus.

illa inſtantia nihil eſt innouandũ etiaʒ ꝑ partem
nt in cle.ij.nt lite pendẽte.ita nec pendẽte inſtã
tia cauſe appellationis qꝛ ſuprogatũ debʒ ſaper̃
naturã illius in cuius locũ ſubrogat᷑:ut in.c.ec
cleſia ut lite pendente z.c.maiores de bap.eadẽ
eiʒ eſt cauſa licet inſtantia ſit diueꝛſa:ut.ij.q.vVi.
.F. poſt pam iũcra glo.? ꝑ Har. in.l. cum apð
ff. iud. ſol. ł põt ſic dici ⁊ melius: ꝙ aut appella
tur extra iudicium ⁊ in dubio habet locum Sↄ i
nouata appellationis pendentia: ut ꝓbatur in
dicto.c.bone ⁊ ibi ꝑ Inno.⁊ ꝑ eundẽ in.c.dile
cti de ma.⁊ obe.& in.c.ex parte.sõ.de reſcripiiſ.
Aut appellat᷑ in iudicio æ procedit opi. Inno:
hic dico tũ ꝙ innouata reuocabũt᷑ non ꝑ ꝛeme
diũ illius tituli nil innonaꝛi zc.ſed ꝑ remedium
alrerius uidelicet lite pendẽte.nam ut.õ. dixi ñ
minus lis pendet nũc qᷓ; p ar.optimũ in l.ita ðᷣ
mũ.C.de procu.nbi patet ꝙ effectus lite.ↄteſ.
durat etiã poſt interpoſitionem appellanõis.ad
idem tex. optimus qui ad hoc põt adduci in. c.
cũ teneamur de ap.⁊ ſic põt ſaluari illud ſigula

Ihre dictum Inno. Et rõ diueꝛſitatis inter appel

lationẽ iudicialẽ ⁊ extraiudicialẽ põt eẽ hec:ap
pellatio eim extraiudicialis directe dirigitur ad
partẽ ut nihbil innouet:ut dicto.c.bone ⁊ in.c.
certationi eo.ti li.vVi.et loquor qñ appellat᷑ ex
iudiciũ ñ a iudice et ideo oꝑat᷑ officiũ ſnũ ↄtꝛa
partẽ innouantẽ.iudicialis nero dirigit᷑ ad iudi
cem. Eſt eim appellatio iudicialis de minori iu
dice ad maiorẽ ꝓuocatio:ut.l.i.ff.de app.nide
bonã glo.in.c.ij de ↄſue.li.vi.unde ꝑ appellati
onem agit appellans ſuſpendẽ iuriſditionẽ pᷣmi
indicis et cauſam deducẽ ad ſuperiorẽ: ut in.c.
ſi a indice de ap.li.vi.õ ꝑtem ei nihil agitur ad
boc.c. interpoſita.S. ſane de ap.iõ illud remedi
um nil innouari ⁊c̃.fuit pᷣncipał: inductum õ in
dicẽ cuius iuriſditio erat ſuſpenſa ꝑ appellatiõʒ
2 tene menti hanc rationem.puto etiam dictuʒ
Inno.nerũ ꝙ ſi agit᷑ ꝑſonali non debet fieꝛi ꝛe
nocatio alienationis appellatiõe pendente facta
ꝑ id ꝙ nõ. Inno.in. c. cum. OIO. de ↄſti.æ ʒ ibi
loquat᷑ pendẽte pria inſtantia:idẽ tñ eſt dicẽdũ
in cauſa appellationis:qꝛ quicquid põt fieri in
pria inſtantia poſt lit. ↄteſt.põt fieri in cã appel
lationis:ut in.c.cũ Joannes de fið.inſtru.⁊ qð
nõ. in dicta.l.ita demũ ꝑ Ma:. appellatio enim
ſolũ ꝛeſcindit effectũ ꝓnunciati et deuoluit cãm
ad maiorẽ iudicẽ: ut.l.ꝑ hãc. C. de tempo.ap.
et. c. ueniẽtes de iureiuꝛã. .I. cyrographꝰ
F. fi. palł.põt rñderi ꝙ ibi bõa eꝛant effecta cũ
ſnia fuerit lata ſpecifice ſuꝑ illis:ut in.l.cõmiſſa
.ff. de publ. unde ꝑ alienationẽ mutat᷑ ſtatus lit.
cõtra ritulũ ne lite pendẽte.ideo debʒ fieri reuo
catio et hoc negat Inno.ſed qñ agit᷑ perſonali
bona nõ afficiunt᷑ etiã per ſñiam ſed ſolũ pᷣcipit᷑
ꝙ debeat rem tradere.ð quo tũ dicẽdũ: ut nõ.
in. l.i. f. de ac.p.et dixi in.c.cũ Joannes pᷣall.
de fi. inſtꝛn ¶ Itẽ et ſo põt ꝛñderi qꝙ ſi non ꝛe
uocaret᷑ ibi alienatio nõ poſſet perſona cõdẽna
ri ſicut prius.uel terno põt dici ꝙ id eſt ſpeciale

in fiſco in cuiꝰ fraudẽ alienatio facta fuit faciũt
plene circa hoc nõ.in.l.poſt cõtractum. ff. ð̊ do
na.ſed prima ſolutio eſt ſubtilior ¶ Venio ad
glo. quas pꝛeter ordinẽ ſoluũ in fine reſeruaui
ꝓpter earũ facilitatẽ ⁊ oẽs clare ſatis ſunt pᷣter
finalem que diuiditur in duas partes. In pria
opp.ꝙ hic emanarũt quattuor cõmiſſiones.pꝛi
ma ad abbatẽ ſancti Wenedicri ad petitionem
monachoꝝ ſcdᷣa ad priorẽ de Angleſia ad pe
titionẽ monialiũ appellantiũ. tertia ad peioꝛẽ ðᷣ
Geꝛmine ad petitionẽ monachoꝝ appellantiũ.
quarta ad decanũ Licoñ. ad petitionem monia

liũ iteꝝ appellantium: ⁊ hec fuit ulnima commii

ſio.de qua ut hic in tex. cui decano papa mãdat
ꝙ iuſtificata appellatione ex parte monialiuʒ de
beat procedere ſᷣm tenoꝛem prioꝛis mandati di
recti ad priorẽ de germine.ſed illud fuit tertiuʒ
mandatũ ⁊ nõ primũ:ut patet ex pꝛedictis æ ex
tex.quare male. So.glo.qꝙ reſpeciu pꝛimi man
dati ꝓcedit contrariũ:ſed reſpeciu iſtius ultimi
illud dicitur primũ.fuit eni primũ reſpectu iſtiꝰ
ultimi: facit qð in ſimili babet᷑ in.c. Joſeph de
uer.ſig.⁊ hoc nõ. pro teſtibus concordandis.
¶ Scðo glo.querit de ordine ꝓcedẽdi ꝑ iſtum
decanũ:⁊ rndet ut in ea patet.⁊ in effectu uult
ꝙ licet iuſtificetur appellatio monialiuʒ interpo
ſita a priore de Gemine:nõ iñ per hoc cogno
ſcet de principali cã:ſed ſuccedit in locũ prioris
de germine. Moſtiẽ.reprehendit glo.dicens ꝙ
poſtq; conſtiterit de granamine tertioꝝ iudicuʒ
debet iſte decanus ꝓcedeꝛe in cã principali: ut
ꝓbstur in lr̃a ᷣm eum ⁊ hoc noluit papa ut eui
taretur circnitus. Jo. an. ⁊ cõiter doc.ſequẽtes
tenẽt glo.æ certe glo. ꝓcedit ut ius dictat: arg.
.c.ut debitus de appellati.ſed iudicio meo non
oportet nos in illo fatigare:quia papa mãdauit
bic decano ut iuſtificata appellatione procedat
iuxta tenorẽ cõmiſſionis prime facte priori de
BGermine. Jdeo inſpiciẽda erat illa forma = ſe
quenda:ar.c.cũ dilecta de reſcꝛip.⁊ ſi de nono
acciderit iſte appellationes procedendum foret
ut habetur in glo.niſi aliud haberet forina con
miſſiſſionis ut h̊ ⁊ ̊ ſufficiãt qm bic nõ ſũt alia
Mi. ab .
Ignificauerunt. s
exceptionẽ excõicatõis a pꝛoſecutione
appellationis etiaʒ originalis actor repelli non
debet:⁊ eſt caſus ſingularis quatenus dicit de
actore.¶ Miuidit᷑ in duas partes. In prima
ponit querelaʒ appellãtis. In ſcdᷣa inſtruit indi
cem a quo:ibi mandamus.¶¶ Hõ.ibi ſignifica
nerũt capitulũ.⁊ ibi capitulũ appellarunt qð no
men habẽs ſignificatũ plurale uel nomen collec
tinũ põt cõiungi cum uerbo pluralis numeri: 2
de hoc in.c. capitulum ſancte crucis de reſcrip.

HMõ. ſcᷣo ꝙ in collegiata eccleſia etiã ſecula

ri epᷣs nõ fundat intentuʒ ſuũ ſuper libera colla
tione ſed dũtaxat ſuꝑ cõfirmatione.electio ueꝛo
ſpectat ad collegiũ:ad boc.c.i.de electi.⁊.xviij.
E

2
*

er Ietzr 2c&.. 7 ſalrn AP) Fei⸗1. 4 n nn7*ν
7

N

itter jp ie pani ſula abrſſidce 9dena

Prenſrte cv

q.ij.c.i.iuncta glo.dixi.S.e.c.cuʒ ueneꝛabilis.
M. rertio ꝙ c pituluʒ põt excoĩcari. dic ut
plene le. ?æ nõ.in.c.romana.J.in uniuerſitatẽ de
ſen erch.1. vr. Aſ Ph quid fiendũ cũ ſupeꝛior
nõ uult cõfirmat electionè. debʒ eiʒ ꝛecurri ad
ſuũ ſuperiorẽ ⁊ põt adiri etiã appellatiõis uia.
grauat eiʒ in nõ cõfiꝛmãdo ꝓut de iure dʒ:nec
tps eſt prefixũ ad cõfirmanduʒ ſeu inſtuuenduʒ
ideo oʒ ut pᷣdixi recurrere ad ſuperiorẽ ut dixi
poſt dños de ꝛota in.c ij. de ↄceſ pbẽ.¶Mõ.
nitio regulã generalẽ ꝙ oĩs defenſio cõceduur
excoĩcato. hʒ eĩiʒ ſẽꝑ legitimã ꝑſonã ſtãdi ĩ iudi
cio ⁊ extra nbicũqʒ ſe defendit legitime ↄcoꝛdat
S e.c.cñ inteꝛ¶ Op.uidet᷑ eiʒ ꝙ legitime po
merit archieps nõ cõfirmaꝛe electũ a capitulo.
nam ſi capitu lũ eligit indignũ pꝛiuat᷑ ipſo facto
poteſtate eligẽdi:æ poteſtas deuolui ad ſuperi
orẽ:ut in.c.cũ i cunctis in fi.ð elec.So.du lex
eſt itellectus primus quod cã ĩi dignitatis electi
fuit quare Archiepᷣs aliũ inſtituit:ſed tunc ap
pellatio fuiſſet iniuſta.ſcdᷣs intellectus eſt ꝙ Ar
chieps pᷣtendebat ius eligendi ad ſe ſpectare et
non ad capitulux. 2 iſte intellectus magis placer
glo. prime ⁊ ẽ ueꝛioꝛ ꝑ tex.in eo qð fuit ꝓnunci
atum ius eligendi ꝑtinere ad capituluʒ. nam ex
forma ſñie pᷣſumit᷑ qualis erat contẽtio:ut nõ.
in. c. inter dilecros de fi inſtru. ⁊ expreſſius nõ.
glo.in.c.audita ð reſti.ſpo. ¶ Op. ſcdᷣo uidet̃
eiz ꝙ capłm nõ potuerit appellare cũ ſñia fuerit
ꝓ eo lata:ut in.l.omnẽ honorẽ.C.qñ ꝓuo.nõ
eſt neceſ. So.dicit glo.fa:⁊ bñ:ꝙ ĩmo fuit lata
in parte contra capł'm i eo ꝙ paꝛs aduerſa fuit
abſoluta ab impentione capituli.foꝛte enim fᷣm
glo. capituluʒ petijt a parte aduerſa expenſas fa
ctas in cauſis ? ꝓnũciari ius eligendi ad ipſuʒ
capituluʒ ꝑtineꝛe:iudices ꝓnunciauerũt ꝓ capi
tulo cum ad ius cligendi z reſpectu expenſaruʒ
abſoluit partẽ aduerſaʒ.⁊ ſic utraqʒ pars reſpe
ctu diuerſoꝝ: appellauit qð fieri põt: ut ĩ.c.ray
naldus ⁊. c. raynutius de teſta. ¶ Et ex boc in
tellectu nõ. qꝙ uictor in pᷣncſpali põt appellaꝛe
reſpeciu condẽnationis expenſaꝝ obmiſſe: licet
ꝑs uicta appellauerit ab ipᷣa ſñia. MDe. ? Ab.
tenent hic cõtrarinʒ dicẽtes ꝙ ex quo index in
lit hic ſniam in fauorẽ unius partis:nõ põt illa
pars öhoneſtare iundiceʒ appellãdo dũtaxat ex
obmiſſione condemnationis expenſaꝝ allegant
d.l.oẽʒ honorẽ. ¶ Aduerte bec decertano de
pendet ab intellectu illius.l.omnẽ bhonoreʒ: ſed
coĩs opi.ibi ⁊ alibi:ut..allegabo in ↄtrarinʒ.
Concludo neꝛitatẽ:dic cũ querit᷑ nũquid nictõ
poſſit appellare ex ſola obmiſſione condẽnatio
nis expenſaruʒ: uel qꝛ minus ſufficient᷑ cõdena
tio facta eſt aut eiʒ pars uicta appellauit.⁊ non
