in.d.c.ſi qͥ ꝑ xxx.qꝙ tũc xtr hʒ locum denũtiatio
in foꝛo eccłiaſtico qñ ex iuris ciuilis obſeruantia
nntritur peccatum. Idem ſentit Inno. in d. c. qꝛ
pleriqʒ.ꝙ pᷣſcribens bona fide nõ tenerur in foꝛo
eccliaſtico ſeu in foꝛo aĩe reſtituere:qꝛ illa pcrip
tio fuit inducta ꝓpter equũ ? bonũ ?z loquit᷑ aꝑte
eo caſu quo quis pᷣſcribit cũ titulo = bona fide.
Si ãt pᷣſcripſit cũ mala fide ſine titulo ur dubita?
ur̃ iñ declinaꝛe ut idẽ ſit h̊ cãu ⁊ H̊ puto neꝛius qꝛ
pᷣſcriptio xxx.uel.xl. ãnorum ſine titulo equalis ẽ
in fauore pᷣſcriptõi.x.uel.xx. annoꝝ cum titulo qꝛ
qð deeſt reſpectu tituli ſupplet᷑ in tpᷣe: ut ꝓbatur
in. d. .põt.xvi.q.iii.⁊ in l.ſi quis ẽptroris C. ð̊
pᷣſcrip.xxx.uel.xl.an.dixi.ẽ. e. de qrta h̊ idẽ ur ñ
teneat᷑ ẽt in foꝛo aĩe filiuſfamilias mutuũ ꝛcſtiruer
tenuit idẽ Inn i. d c. qꝛ pleriqʒ pꝛopter rationcʒ
pᷣdicrã. qꝛ macedonianũ fuir introductũ nõ ſolum
proprer odiũ cꝛeditoꝛis ſʒ ẽt pꝛopt᷑ bonũ publicũ
ut euitent᷑ moꝛteſ ꝑentum. C. ad macedo.l.i.i pᷣn.
uel melius ym eũ.qꝛ nihil ẽ apud hunc filiũfami
lias cuius dniũ nõ hẽat.nã ⁊ dniũ rei mutuate in
eum tranſit.l.ii. ff. ſi ceꝛ.pe. actionem uero que
3 eum intentari põt ltiaʒ exceptiõem hʒ.un cũ ex
ceptio ſit ei data ↄ actionẽ ab eo qui actioneʒ de
dit ſibi ſufficit ut rutuſ ſit ẽt quo ad deũ ⁊z h̊ ẽ ſin
gulariter nõndũ.qꝛ facit ad multa ſilia de quibus
ĩ hac mq dubitari poſſet.¶ Sʒ circa p̃dicta q̃ꝛo
quid ſi ſniam ẽ pᷣſcriptũ nũquid habeat locũ ò
nũtiatio in foꝛo eccliaſtico:bal.in d.c.ſi quis per
triginta ſi de feu. fu. cõtꝛo. tʒ ꝙ non. qꝛ ex ſnia nõ
oritur obligatio nãlis maxiĩe ſi fuerit iniuſta iuxta
nõ in.l.iulianus ff. de ↄdi.inde.qð eſt norandum
Et intelllgo qn fait ſcienter preſcriptum. urputa
q; ſciebam me tibi condemnatum ſniam. ſed ceſ
ſaſti petere peꝛ. xxx. annos. nam ſi daretur igno
rantia res non haberet dubium per pꝛedicta. et
aduerte latius. nam ſi ſnia erat iniuſta æ poteſt
probari. concluſio predicta procedit ſine ſcrupu
lo.nam ) ciuilem obligationem eſt pꝛeſcripium
h

X & ſ anmia r ſuvs n , n0 lr

Quc 0. 1 tniuir 1 alag m P feudale, PE/
Fsnd Bas an Pſibut .

—NI emn ep all e bou fed

nölis neꝛo nulla ſubeſt: qꝛ ſnia declarat. non auteʒ
inducit. ut in.l. ſicut. S. ſed æ ſi querit᷑.ff.ſi ſeru.
uendi. nõ. in. c. forus.j. de voo. ſig. vn non pecco
ſi ſniaʒ iiuſtaʒ nõ ſeruo ut nõ. Inno. in. d. c. quia
pleriqʒ: ſi autẽ ſnia eſſet iuſta ⁊ poſſet iuſticia pꝛo
bari. ⁊ tunc dic:ur dixi. S. in princlpali queſſione
Sed ſi ſolũ ꝓducit᷑ ſnia ↄ quã allegatur ſola pꝛe
ſcriprio eſi dubiũ:qꝛ ſnia pꝛeſumit᷑ iuſta pſumptõe
inꝛis ⁊ de iure.ut in. c. cum inteꝛ de ꝛe indi.ubi ðꝛ
ꝙ ꝛes indicata ꝓ ueritate accipit: facit.l.ingenuũ
ff. de ſta. bo. eꝛigo pᷣſumitur ineſſe obligatio nalit
20e cuiꝰ põt fieri denũciatio ne alteꝛ locuplei ſcien
teꝛ cum alterius iactura nt. s. dixi. In Sriũñ fac qꝛ
vtus ſnia eſt ſublata ꝑ pꝛeſcriptionem.eꝛg0 ceſſat
pſumptio. pꝛereꝛea in hat denuntiariõe dʒ apeꝛe
ꝓbari peccatũ iuxta nõ. maxie ꝑ Juno.i. c. nouit
de iudi. Sed in caſu noſtꝛo nõ ꝓbatur peccatũ ꝑ
ſolã denũciationẽ cum poſſit denũtiarus dicẽ ego
in nullo peccato ſum: ⁊ ſnĩa fuit iniqua: nec poteſt
allegari cum vtus ꝑ ſniam ſit ſublata. ⁊æ ſatis ẽ ꝙ
poſſit eẽ iniqua. eꝛgo ueracit᷑ nõ ꝓbaĩr᷑̃ peccatũ.et
ſic ceſſat denũciatio æ hec nõ. Sed queꝛo põe ꝙ;
quis tenuit ꝛem alterius tanꝗ fendalem pſtando
Fuitiũ dno.nunquid pᷣſcribit ut deceteꝛo illam ꝛeʒ
babeat in feudnʒ. Aduene tex. eſt de hoc ſinglariſ
in. d. c.ſi quis ꝑ triginta. in titulo ſi de fen.fu.cõ
troueꝛ. ſuꝑius allegato. ubi ↄcludit᷑ ꝙ ſic. licer de
illa ꝛe nunqꝙᷓ fueꝛit inueſtitus ⁊ intelligo illnʒ tex.
añ pᷣſcribit᷑ ↄtra pᷣnatũ. nã ↄ eccleſiã non currit pᷣ
ſcriptio minoꝛ.xl.ãnoꝝ ut in.c. de quarta.S. e.et
.c. illud. pꝛetea ille tex.ĩdubie ꝓcedit in pᷣſcriptõe
ↄcurrẽte bona fide: Quid aũt ſi erat poſſeſſoꝛ in
mala fide.glo.tetigit in. d. c.ſi quis:æ aliquibꝰ ui
ſuʒ fuit ꝙ ꝓcedit pꝛeſcꝛiptio quaſi dñs ↄlſenſerit
ꝛecipiendo fuitiũ.ſed Ja. de bel.quẽ ſequitur ibi
HBal. tenuit Zriũ ꝙ nunqꝙᷓ ſine bona fide pᷣſcribi
tur etiã de iure ciuili.ſed tin exceptio.ur.l.ſi quis
emptionis. C. de pᷣſcrip.xxx.annoꝝ.⁊ de diſpõne
canonica dico etiã ꝙ nõ põt ꝛeſpeciu exceprionis
nt h̊ 2. S.e.nigilanti.ita ꝙ ↄcludo ꝙ etiã reſpectu
feudi nõ currit pᷣſcriptio cum mala fide. ⁊ pꝛobat
tex. hic dum dicit nulla pᷣſcriptio ⁊c. Sʒ queꝛo an
ſit neceſſe in pᷣſcripiõe bonã fidem allegare.bal.iĩ
.d.c.ſi quis peꝛ.xxx. dicit ꝙ ſic.qꝛ non pᷣſumitur
niſi alleger. allegat glo.inſti.de actio.S. alie. Sed
ceꝛte illa glo. hoc nõ dicit.ſʒ potius inunit ↄtrariũ
diciteim ꝙ bona fides requiri ſed nõ ẽ neceſſe
illã ꝓbare cuʒ conſiſtat in aio.⁊ ſic ꝓbari ñ poſſit
Agd idem. c. auditis ⁊.c.cum olim cũ ſilibus S.e.
ubi ſimpir fuit allegata pꝛeſcriptio.nec ulla fuit fa
cta mentio de bona fide. fateoꝛ enim ut g; dixi:ꝙ;
requiritur tamẽ allegãdo pꝛeſcriptionẽ q nõ cur
rit ſine bona fide vꝛ tacite allegata bona fides:qꝛ
põt dici ſolẽnitas intrinſeca ad illam pꝛeſcriptio
nem qᷓ pꝛeſumitur deducta allegata pꝛeſcriprione
vt in.l.ſciendũ:æ qð ibi nõ.ff.de.vᷣ.oblig.⁊ inſti.
de fideinſ.in fi.? qðᷣ nõ. Inno.in.c.ĩnotuit de eo
qui for.oꝛ. ꝛece.⁊ clarius in crimibus latioribus
uoluit idem Inno. in. c. frateꝛnitatis de teſti. nbi
gixi. ꝙ ſi capitulaui pꝛeſcriptionem ĩ qua ꝛeqrit᷑ ii.

¶ He pſcriptõib.

„renn iorl
tulus nideoꝛ ẽt deduriſſe titulum p onam neceſt lihn glin im noſn
riam: ? facit qꝛ bona fides pꝛeſum᷑ ur H ſeien anre contnoion rninu
c.ſanctoꝝ ⁊.c.ſi diligẽti S.e.⁊ uide quod dixi t. ſipſen gon miglun grſonn ie
Queꝛo quid ſi ſtatuto uſ aliqua lege caueꝛeu⸗ liun ſerin cill aſun 4
ur ceꝛto caſu nulla currat pᷣſcꝛiptio nũquid cenleg ge iun crn le os
tur ſublata omnis pᷣſcꝛiptio ꝙᷓtuncũqʒ longiſſima amns nes nei Au muanklt⸗
So. de hoc allego tex. iuncta glo. ſingulari ine nucud eeibine , uiöc⸗
i. de capi. coꝛ. coll.x. que ſingulariter dicit ꝙ no. öſun mafceon o iüͦs
ſed ſolum tollit᷑ pſcꝛiptio longi rempoꝛis: ut. xuel ſanĩ⸗ ulbustolini dbl 110
xx.annoꝝ:qꝛ nõ eſt ueꝛiſile ꝙ ſtatuẽs uolneꝛit oig nle inon, o

iura in hac mareꝛia loquentia tolleꝛe. ad hoc.. ſe
2.l. omnes. C. de pꝛeſcꝛip. xxx. anno. facit oprime
qð nõ.in ſili in.l.ſi qn. C. de inoffi. tel.ſatis enim
eſt ꝙ ſtatutũ põt aliquid opeꝛari.Iʒ loquar ꝑ ba
geneꝛalia. ? illã glo. ſequit hic Mal. 2 tenet Joã.
an. in addi.ſpe.in ti. de feu.in fa columna ? refeꝛt
Dy. ita ↄſuluiſſe. ⁊ bec ſunt menti tenenda in mq
extenſionis.limitat tnñ Hal. in loco pꝛeallega. qñ W aciru abe ftit⸗
ſtatiutũ põt ueꝛſificari in pꝛeſcꝛiptione longi ſpis (M u d
ſed ſi non poteſt ueꝛificari niſi in pꝛeſcripnione lõ
giſſima ut.xxx. uel.xl. annoꝛum. utputa in actioni
bus peꝛſonalibus uel in rebus eccleſie. iunc ut ſtia
tutum aliquid operetur uidetur excludeꝛe etiaʒ l
giſſimam. Et peꝛ pꝛedicta ego puto ꝙ non exclu
ditur hoc caſu illa de cuius initio non eſt memo
ria cum ſit alteꝛius nature ⁊ foꝛtioꝛis poteniuie.t
in.c.ſ.j.eo.li.vVi ⁊.l.hoc iure.S. ductus adve ff.
de aqua quoti.⁊ eſti. ⁊ ſatis eſt ſiatutuʒ poſſe ope
rari reſpeciu pꝛefcuptionis longiſſime ⁊ bec nõ.? . õ
uide an peꝛ pꝛiuilegiũ poſſit concedi ut nulla po mſumr wi Gdonur x
ſit pꝛeſcꝛiptio curreꝛe peꝛ Hal.? Har.poſt go. ua deni aa c Rer
S ioncs. & nicfenn mii ii aui pectat zalbi di
in auẽ.quas actiones. C. de ſa.ſan.eccle.¶ Aune ſelemm aöiarepoſicar if
ro capicndo finem huius glo. an conſtitutio iſti Faut iam d ute ainckaf ilſe
quantum repꝛobat omnem pꝛeſcꝛiptionem cu; ma d – nucſnd amomon ilg
la fide extendatur ad pꝛeſcuptiones pꝛecedentes crſmmininſeneane congeum ga
hanc conſtitutionem. Et pꝛofecto hec queſtio bo nen,nt rs ſtdienn doſer den de⸗

in t. gllanti 5e.
Paranchi hoſſeſor rinl
Olxiin Gicoaipionni bbitideds
inc ſuirgo. rnii fi )r bon⸗
nus preſeripit onenen. Mre duni
nuno nſtmrre ar ne larn al

die eſt nullius utilitatis quo ad teꝛminos queſlio a nucſctan atſſbhhi coſctnian
nis. quia tantuʒ tempus eſt ꝙ emanauit ꝙ de pꝛe ene.l. Prineprlier go, gveritvid ſine
cedentibus queſtionibus nõ poſſit in dubiũ reuo Haerhtions Hapuerit conſcientiam leſam
cari:ſed expediam: quia poſſet eſſe utilis ad conſi nnchit haber non leſam nmndſinen
miles queſtiões. glo. concludit ꝙ uon extendatur ſcihtio go.ocdſt nd ein veleqg non
ad pꝛeteꝛita. ſed reſpicit tãtum ad futura peꝛ. Cfi. erit in glano nocere n tanch euonenne
de conſti. Idem Jo. Mincen. ? Gof.? Pblili. len oſeiemimn orer beſno gang
bis enim qui anre iſtam conſtitutionem preſeripſe ienet hie Jnn. Dn Poiio ſel ho⸗
rant conſuletur fm Mincẽ. ſi agant penitentuim onnalinnn ad nod fueitſeundun do
2æ babeant pꝛopoſitum taliteꝛ deinceps non pi pr inf. Dan An dſingui cins
ſcribendi ſed pꝛeſcripta reſtitueꝛe non tenciur. et ſim eimerlgimifemnn
Circa pꝛeſcriptiones tamen inchoatas: ſed non ſeneerigte e ofi em alur ene
dum cõſumatas tempoꝛe buius conſtiitutionis ie iſtg noͤ pꝛeſcibat. Si nend babeit 1
nebat Jo. illas non interrumpi. Jo. an. tenet hie imer beni iudtcio dofee Aite e
Srium glo. ? peꝛ ↄns pꝛedictos dicens hanc 9 letter aſiis nelerantertendbd ſch 1
ſtirutionem extendi ad pꝛeteꝛita peꝛ notata in. c. geſeguimr loſa ur preſer leghh
fi. de conſti.æ in. c⸗cum tu de uſuris. quaſ ſeniet Kfnenpta. J negh n
et bene ꝙ hec cõſtitutio fuerit iuris dkerlararor n in coſcenein m *R eunt
potius ꝙᷓ noni editoria.nam ut. 5. dixi et ga arnn Gͤumn aim nen uvent ſe
textu. cum non poruerir cnimm mala fide Relt zunz info unerit et lut greim
bi ſine peccato. quia omne qð non eſt er ide i gaBrinl ier F, dl nſal
catum eſt: clare colligitur ꝙ lex ciuilis illam ing⸗ ſeneſnin Finn ſeſnen ſn
. liij. di. erit autem lerx. ?æ banc opl. enting n a d cieng a⸗
cens non tenet.iiij. d h
icens ꝙ bec ↄſtitutio OPlgod . . derfun
ſequitur hic domi. Amo. dicens ꝙ enengt n .n hleſct
enſte

declaꝛat irrationabilitatem iuris ciuilis 2 opinio
UVincen.in eo ꝙ dicebat eum qui mala fide pꝛe
ſcꝛipſeꝛat ante conſtitutionem iſtam non aꝛtaꝛi ad
reſtituendum preſcripta aperte confunditur. prio
per iſtum tex.in eo ꝙ aꝑte inuit iſtum pᷣſcribetem
ẽt tunc peccare.cum ergo acquiſiuerit rem cum
peccato ergo tenet᷑ ad ꝛeſtitutõem ipſius.xiiij.q.
V. nõ ſane.⁊.c.qui habes.pᷣterea et melius ex pre
ſcꝛiptõe cum mala fide nõ acquiꝛit᷑ ali dominiũ
nec in ꝑſonalibus tollitur obligatio nãlis. ut.l. ſi
quis emptiõis. C. de pᷣſcrip.xxx.an. ⁊.xvi.q.iii.
.H. poteſt ergo cum iſte pᷣſcribens poſſideret alie
num uel eſſet obligatus nãliter. licet in foꝛo ciuili
babeꝛet ex ſolo odio illius contra quem fuerat pᷣ
ſcripturus exceptionem tenetur in foꝛo anime ad
ꝛeſtitn ndum ad hoc qð nõ. Inn. in. d. c. qꝛ pleri
qʒ de imu.eccle.nõ enim dimittitur peccatum niſi
ablarum reſtituatur ut in regula peccatum lib. vi.
¶ Menio ad glo. ultimã que facit. V primo.nam
qʒ querit niam tex. dicit ꝙ preſcribens in nulla
dis deſonibts tpᷣis ꝑte debet habeꝛe rei aliene ↄſcientiam quid
Nenonalbigtclin lcbrselceieſrie ſi poſt ↄpletam preſcriptõnem ſciat rem ad alium
enenaignichnm damrorlerc, prineꝛe.reſpondet hoc nõ noceꝛe ⁊ remitit ad nõ
Aimm. Aahrtinao in c.u gilanti.ẽ. e. Idem tenet Inn. hic ⁊ plene ꝑ
chtur boc caſx in Gecminsinifo ſon ejr⸗ o. an.in regula poſſeſſoꝛ ð̊ ꝛe.iur.li.vi.in mer.
u un ſ aleans unne tforols otr dixi in dicto. c. uigilanti. ubi uideas ⁊ dicit Hug.
icli . nie tor ine ſ. insnt in.c.ſi uirgo.xxxiii.q ii.ꝙ ex quo bona fide con
muu gon. xcſl. 1ſusfſumm ol tinua preſcripſit non tenerur iure diuino aut hu
m reſpenm orſanpuons ſongſimet hani mano reſtituere licet nunc ſciar rem ad alium per
enn gernull gii poſſt od n lnn tinuiſſe. qꝛ tempoꝛe quo ſcit iam non poſſidet alie
Eprlaipno anrer pe Br e Bin vol num. ſed bꝛoprium cum iure diſponẽte ꝛes ſit ꝓ
me gons clones, Cde gaadd ig effecta. xxii. a iiij. ui Nercar? olibi diẽ texe
9Coicndofnen buns o. n ſtents ni non eſt alienum ao iure poſſidetur. xruij.q.iiij.
DcccOtenuss . RadoNd D quid dicam. neceſſario ergo opoꝛtert intelligeꝛe
mmnNAEmdKanidn c.⁊ ſimilia in ſciente ante compleram pꝛeſcꝛiptio
nide d addnnd⸗ Nun nem:qꝛ tunc ꝛes eſt aliena. poſtea neꝛo res eſt effe
Dnc colſimtonen Crprfund aht cta ſua.⁊ ſic non poteſt habeẽ conſcientiam rei ali
die wolins limis dl enmoff ene.¶ꝛ principaliter glo/queꝛit quid ſi tempoꝛe
nis gpin anmm Gnpnsch rrid pᷣſcriprionis habnerit conſcientiam leſam poſtea
cehenavns qwefionidus no Nd * incipit habeꝛe non leſam. nunquid ſi interrupta p̃
carſed apelian uin oſcid raen ſcꝛiptio glo. ↄcludit ꝙ nõ.⸗ nã nelle eꝙ non habu
nics õ erit in aliquo noce:e.qꝛ tanq; eꝛꝛoneam potmit ta

4 rein ſe hier imn ifni lem oↄſcientiam geponeꝛe de ſimo. peꝛ tuas. Er 18
ce Yien Jo Annt it tener hic Inn. Vin. æ Mbilip.ſed Moſti. renet
leaaſt⸗ eitunconſtuuſonne contꝛarium ad quod facit ſecundum Jo. an. 5. c.
nsaindiine Uci, dagnr ꝓx in fi. Domi. An. diſtinguit dicens ꝙ ſi habn
runt coſclnnk ind ſe lung erit ↄſeiam leſam ex legitima infoꝛmatione concu
Abeant pi hoſtun ich N rente ueritate.⁊ poſtea eam aliter eꝛonee. infoꝛma
bendi ſed uae cen uit ꝙ nõ pꝛeſcꝛibat. Si ueꝛo habueꝛit ↄſcienriam

Cru guſaaweipzc⸗

nnde⸗

leſam ex leui iudicio.æ poſtea aliter eam infoꝛma
nerit ex aliis uel ex antecedentibus legiptimis in
dicijs ſequitur gloſa. ut preſcriprio ex boc non
ſit inteꝛrupta. ¶ In dubio uero ſi non apparer
qualiter co ſcienciamam informanerit ſed prima
conſcientia cõcurri cum neritate preſumitur ꝙᷓ
eã bene pꝰ informauerit er 2² male niſi alliud ap
pareat Mar. in. I.nãliter. ff. de uſuca. ſimpliciter
refert et ſequitur Inno. bic dicens ꝙ ad boc ut
omeilie g⸗ ſupeꝛueniens mala fides iteꝛrumpat preſcriptõeʒ
inrl opꝛtet quod ſupeꝛueniat irreuocabiliteꝛ. ſi eiʒ in

De pſcriptõibꝰ.

— A— .α Pbα DL . .

medio tempoꝛe putani rem alienam. poſte aielm
us informatus putaui eam meam. illa mala fſi
des que fuit illo medio tẽpoꝛe uſucapionem non
impedit.ſᷣm ꝙ etiam iura ciuiilia uolunt. ⁊ ſic ſm
eum ius ciuile corrigitur tantũ eo ꝙ mala fides
irreuocabilſter interuenit. Aduerie aur enim illa
mala fides fuit in principio.æ tunc durante mala
fide nõ cuꝛꝛit pꝛeſcꝛiptio nec pꝛodeſt ad illud rem
pus cõputandum. licet poſtea ſuperueniret bona
fides.qꝛ a principio ꝛequiritur bona fides.etiem
de iure ciuili ut nõ. in.l.i. C.dę acqui.poſ. nõ.
ar. in dicta. I. naturaliter Aur in principio
fuit bona fides.⁊ etiam in fine. ſed in medio hba
buit malam fidem.⁊ cꝛedo ꝙ per ſuperuenientiaʒ
male fidei fuerit interrupta pꝛeſcriptio. ita quod
pꝛincipium non poreſt computari cum fine quo
habuerit bonam fidem. ſed per ſuperuenientiam
male fidei fuerit conquaſſata pꝛeſcriptio.hᷣ pꝛobo

per iſtum tex. in eo ꝙ in fine dicit opoꝛteꝛe ut pre

ſcꝛibens in nulla ꝑte tempoꝛis habueꝛit conſcien
tiam ꝛei aliene facit.c. ſanctoꝛum.S.e. ubi dicitur
ꝙ preſcribens debet continuo ſyncere et quiete

poſſidere. æ optime facit. c:ſi uirgo. xxxiiij.qij.

nbi dicitur ꝙ ſtatim ꝙ habet rei aliene conſcien
tiam ẽ iniuſtus poſſeſſor. æ ꝓbat iſie tex. in pᷣnci
pio.qꝛ ꝙ non ẽ ex fide peccatũ ẽ nec poteſt dici
ꝙ conſcia fuerit eꝛronea.iĩmo iuſtiſſima cuʒ babue
rit concurſum cum ueritate. nam ſi fu ſſet ſua non

eſſet opus preſcribere. ¶ Et poſſet attentari qð

ſecundum canones iſte talis nunquã preſcribere
poſſit per iſtũ tex.in fi.æ per regulam poſſeſſor dᷣ
regu iur.li.vi.et per id quod notra glo. x vVi. q·iij
c.i.⁊ in dicta regula poſſeſſoꝛ.nam preſumptio ẽ
ꝙ ſemper titubauerit cum habuerit ueraciter cõ
ſcientiam rei aliene unde ſecunda infoꝛmatio fuit
erꝛonea cum haberet neritatem ſe uel ſaltem di
camus quod incepit preſcꝛibere a tempore quo ꝑ
legiptima indicia ſuperuenit bona fides.ar. eoꝝ
que notantur in.c.de qua:ta.S. eo.et in.c.cuꝛa de
iuꝛepatꝛo. ¶ Leꝛtio gl. queꝛit quid ſi quis dubi
tet an ꝛes ſit ſua:æ habet iuſtam cauſam qubitan
di ꝛeſponder q; pꝛeſcꝛibit.quia adhuc dicituꝛ bo
ne fidei poſſeſſoꝛ. Idem tenet gl. õ e. ſi diligenti
⁊ Inno. hic Maꝛ in dicta.l. natuꝛaliteꝛ dicit.
talis a pꝛincipio non pꝛeſcꝛibeꝛet quia non ha
bet bonam fidem licet non habear malam fidem
ut nota in dicta.l.i. C. de acqui. poſ. ſed talis de
fectus ſupeꝛueniens non extinguit nſucapionem
quia ꝛequiꝛituꝛ quod fiamiteꝛ ciedat ſe male

fidei poſſeſſoꝛem allegat Innocentiuns hic glo.

in. capi.quoniam fiequenteꝛ. quod ſi ſupeꝛ ut
lite non conteſtata in neꝛbo ꝛeſeꝛnaro ſentit du
bitans non pꝛeſcꝛibit. Ho. An. dicit adnetẽduʒ
qualiteꝛ iuꝛa canonica.ĩ hoc loquantuꝛ. nam ali
qua dicunt male fidei poſſeſſoꝛem nõ pꝛeſcꝛibeꝛe
S.eo. uigilãti ⁊. c.ſi diligenti. Aliqua exigunt bo
nam fidem. quia omne quod non eſt ex fide pec
catum ẽ ur hic.⁊ hoc iure attento et uerbis huinꝰ
decreta. non ſufficit ad preſcribendum ꝙ; defice
ret exrremum male fidei niſi detur exiremum
bh 2

—„ 12—

vy poſey Pe

Arln«

1
4

¶ De plcriptõibꝰ.

bone fidei dubitans autem eſt in medio non ba
bens bonam nec malam fidem: eꝛigo non pꝛeſcri
bir. dicit tamẽ finaliteꝛ ſe putare.quod ſi dubitatõ
eſn momentanea non fixa ? firma:ſed uacillãs qðᷣ
pec non interꝛumpat ſicut nec heꝛeticus qui dubi
rat: ſed nõ fixe ⁊ firme ut nõtur de beꝛetiti.c.i. Si
autẽ ẽ ꝑſeuerãs fixa ⁊ fir ma:⁊ ad merito dubitan
duʒz cõcurꝛat ueritas ſeu aliqua legitima cauſa plꝰ
cꝛedendi ꝛem eſſe alienam q; pꝛopꝛiam:tũc putat
ꝙ intenumpatur pꝛeſcriptio. idem ſucũdũ eum ſi
aliquid z oſtenditur uel pꝛobatur ex quo neriſimi
liteꝛ potuerir æ debnerit dubitare. licet aſſeꝛat ſe
nõ dubitaſſe ut zᷓ de indi. c. nonit. Et peꝛ hec diẽ
ſe putare ꝙ aliquo caſu denũtiatio etiaʒ poſt pol
ſeſſioneʒ adeptaʒ interrumpat quãdo fit a tali cni
merito eꝛat credendum ubi aneʒ dubitatio eꝛat ĩ
pricipio pꝛeſcripiõis foꝛtius tunc impedireiur ad
boc quod nõ.in dicta. .i.C. de acquirrẽ. poſſeſ.
et hec ſunt notabilia ueꝛba. Sed ego ad ſalnãduʒ
glo. ⁊æ cõem opinioneʒ adduco tex. optimum in. c.
ſi nirgo pꝛeallegato:ubi dicitur ꝙ bone fidei poſ
ſeſſoꝛ ꝛectiſſime q̃ſqʒ dici q;diun poſſideꝛe ſe igno
rat alienum cum neꝛo ſciret nec ab aliena poſſeſſi
one ꝛeceſſerit:tuntc mala fides peꝛhibeiur tunc in
ſte iiuſtus uocabitur que ueꝛba ſunt multum notã
da ?z ponderãda in hac materia:⁊ apeꝛuſſime pꝛo
bant ꝙ etiam dubitans dicitur bone fidei poſſeſ
ſoꝛ et pꝛeſcribit quod nerum eſt diceꝛe quan do
dubitans ignoꝛat ꝛem eſſe alienam nec ratiõe du
bij tenetur ꝛem dimitteꝛe.immo ſupeꝛ illo dubio
pꝛeſcribit.ar. bonum in.c.cum dilectus de cõſue
tudine.⁊ in c.a uditis.S co.nec obſtant nõ.in.l.
prima. C. de acquir. poſſeſ quia ꝓcedũt i ignorã
te ſe poſſide:e.iſte enim non pꝛeſcribit:quia igno
rans non habet nec malam nec bonam fidem.
Secus autem ſi ſcit ſe poſſideꝛe licet dubitet an
ꝛes ſit ſua:quia iuſte poſſidet ex quo nõ ſcit reʒ ad
alium peꝛtineꝛe.non eim iſte agit ↄtra ↄſcictiam
dicro.c.ſi uirgo ⁊ hic in fine nbi requiritur cõſciẽ
tia ꝛei aliene ad impediendum curſum pꝛeſcriptio

. r 1 — -= —— — 1
QaKd ſ Plarg hi , Nade . E1 nis. Enuãto glo. querit quid ſi pꝛelatus lhabʒ le

pariſid-t- . 4 ,

— 171 2.

ſam cõſcientiam alicuius ꝛei qnam nomie eccleſie
poſſidet debʒ ne illi ꝛeſtituere queʒ credet eſſe dñʒ
BHendet qꝙ nõ ex quo capitnlum habet bonam ↄſci
entiam: ſed debet itimare illi cnius res eſt:ut illã
petat.ar. in.l.atqui natura.. cum me abſente.ff.
de neg. geſt. ⁊ hãc opionem tenet glo.in c. geneꝛa
lis.ðliiij. diſ.et in. c.bone.ij.de poſtula.pꝛela.? In
no. hic dicens ꝙ caneꝛe debet in hoc pꝛelatus ne
aliquid cõtra cõſciẽtiam faciat uel fieri pꝛocuret:
⁊ ſic tranſeũt hic docto. Sed aꝛchidia.in dicto.c.
generalis ponit tꝛes opiniones. primo eim ꝛecitat
HBuil. na. tenuiſſe ꝙ aut pꝛelatus pꝛo ceuo ſcit et
debet illam ꝛem ꝛeſtitueꝛe peꝛ illud capitulnʒ gene
ralis aut dubitat. ? tunc debet ſubmitieꝛe alium
puta itimare domino ut petat. Secũda fuit opio
Hoſtiẽ.qui dicit ꝙ in caſu ꝛeſtiintõts debet hoc
pꝛelatus faceꝛe cõicato cõſilio capituli:æ ſi capim
nõ uult debet diceꝛe ſicut dixit apoſtolus munde
ſunt manus mee ab hac cauſa nos ipſi ſcitis eã ꝓ

lah o hs ſn⸗ lai Frtut: . . Pidece *re hern, Bocn FA. 7-₰

curare.xliij. di epheſiſ. ¶ Tertia eſt opinio iof
archidiaco. dicentis ꝙ licet pꝛelatus babernt lns
conſcientiam poteꝛit nibilominus ſecundum innn
oꝛd nem illam reʒ defendeꝛeiĩ iudicio: quia ſekn
pꝛiuata peꝛſona. defenſionem enim aſſumit tunc⸗
pꝛelatus ⁊ peꝛſona publica:ar.in.c.ſi ſaceꝛdos d
offi.oꝛ. æ quod nota. in. c. paſtoꝛalis. F. quia Rend
de offi. dele æ peꝛ glo. xv. q.xv. c. pꝛeſbyteꝛ. E
concoꝛdando opiniones quantum fieꝛi poteſtſc
diſtingueꝛem ꝙ aut notoꝛie conſtat rem eſſe alie
nam:⁊ tunc ſolus pꝛelatus poreſt ⁊ debet illam re
ſtitueꝛe:⁊ ſic intelligatur dictum c. geneꝛalis. non
enim debet pꝛelatus nel eccleſia derineꝛe alienum:
ſed 'agnoſceꝛe bonami fidem: ui in.c. peꝛ iuas
de dona ⁊. c ſepe de reſtitu. ſpo. nec dicitur ſolus
pꝛelatus hoc caſu alienare rem eccleſie cum noto
rie conſtet ꝙ non eſt eecleſie:ſed potius dicitur p
curare negocia eccleſie cuius infamia purgatur in
reſtitutione ꝛei aliene. Aut non conſtat notoꝛie:et
tunc aut ſolus pꝛelatus ſcit nec aliteꝛ poreſt pꝛoba
ri ⁊ debet taceꝛe.quia ſibi ſoli non cꝛedeꝛeiur. vi.
qu ſtione.ij.ſi tantum. ⁊.c. placuit ⁊ eadem cauſa
queſtiõe vij.c.pleꝛũqʒ. nec detinẽdo pꝛelatus pee
cat quia hoc facit tanq; peꝛſona publica ? conſci
entiam habet ut pꝛiunatus. aut poſſet pꝛobari per
alios ⁊ tunc conſilium huius gloſe eſt ſeruandu:
nec cꝛedo ꝙ pꝛelatus cum capitulo ſufficeꝛet ad i
lam rem reſtituendam ex quo notoꝛie non conſtat
rem illam eſſe alienaʒ: quia ſicut directe cauſa no
apparente non poteſt pꝛelatus cum capitulo alie
nare.xij. queſtione.ij. ſine e ceptione: ita nec indi
recte alias poſſet confingi fraus. notoria enim de
bet eſſe cauſa alienationis fiende de rebus ccdle.
non alienandis.c.i li.vi.facit l. cum hi.F. ſi um
lis. ff. de tranſactio. æ hec puto uenſſima. Ou
to ⁊ ultimo glo. retentis eiſdem teꝛminis queit

α quid ſi dominus cuius eſt res peꝛ eccleſiam poſſeſ

ſa rem ipſaʒ repetit. pꝛelatus ue:o habens conſciè
tiam leſam confitetur: nunquid pꝛeiudicat eccleſie
habenti bonam fidem/ reſpondet diſtinguendo ꝙ
ant pꝛelatus habebat mandatum a capitulo: ? tũc
confeſſio ſua nocert eccleſie alias ſecus all inra: nõ
tamen tu gloſam. Idem nõ. glo.v in. c. de conſtanii
nopot.xxij. di. nidetur textꝰ iuncta glo. in ciij de
teſtibus li vi. æ ad illud. c. remittit hic Joan.an.
liteꝛ diſtinguit hic dominus An. dicens ꝗ
ant pꝛelatus confitetur in his in quibus habe Gi
uiſam adminiſtrationeʒ ab eccleſia ? pꝛeiudicat et
cleſie: quia illa poteſt ſolus in iudiciuz deduceꝛe ni
ſi ſint ardua: aut confitetur in his in quibus non
haber diuiſam adminiſtrationem.ſed coniunctim
2 pꝛocedit iſta glo. nt pꝛeiudicet demnm cum co
ſenſu capituli 2 hoc tenet indiſtincte licet geſſerit
actum ſolus in quo confitetur. quia non debet 5
aliquid operari cum in boc ei etiam ut teſti ſemp
non creditur ut nõ. de teſtibus.a nobis et in e
nidetur impugnare glo:que in hoc ultimo ſen
ſit contrarium. ¶ Ego ſaluando gloſaz in bae
ultimo dico ꝙ ubi prelatꝰ ſolus geſſit aciũ eec
ſie nomie ? dubitatur qnaliter geſſerit actumn. in

nobilu t
ſendrerdied ſne
ſſc s ſecusſ Dreiadicer
ncad onivoſdamn e ſdonſ an .
cicio oretnioſo Pjudican vr in
getehidas N e ibonn dere
08 iö Drn et Cr in locs Palegan
lalus ſolas o9fitetun.2 tnn ſvoſon
rinclar ien ne boe in oifſ
preclaatpupllo ito ß an? ſ⸗
Ioienioſo indo er tunc vur binu,/
upiroeroranurnr irglA
nuto um olr oſtndrcleni ia
ilo uuli utm otenur or oiſue a,
jacnlmuurohms 0 ogenm un
o adnn orvr riunss ſpoſttione ut in.
cn e eccrio n Arch in Cicto cii
Höheer tnandanum tene dicinctdem don
ni Ans odtni gr in Uuiſtsndienn
fuuunſtaricum ar tunt noor eſeſo
ingico rincice Pon.? No in dico te
Cani In öbns o ſecns ntbicig.
o ena glcien bictinino eſi ſ⸗
babes gſciennam re glene gidoſſcer
tar niſ ren teſtnnt aſbiccf Gronn
m intereſt iniuſte gernen⸗
N nummſpone qy bon ninnacer
Pbong fde ani tane

emem
in tempo⸗
ieſſporis antecy öpſentor bren

ipno
re eſſe Alenaz gno TCnehü mbi töpei,

retece; a percgto 15
to 7 dinnmn eus
tuo ſpone nöͤ haben meuſen ni

qui re enit ſtpo V

rlerqnini ſ etn ri Lcke

een tciſeinn ..
ddie ns
Taümnd Eimapunganm

Wd⸗ uNoncrnordi⸗
odi
me ſos NrNiianddint

danr iſimarcen
qn oeiiunmn40 Punittenan
deſt̃ Mceugz rcatnilotin
an qua dor at miͦ eſen iane
emian bebcr Moinims An Nſuttn
alos ? me conſliun buits gol cfienni
uc arſo oriuus an mpilo hftcnt
bn im cſmmncm er uo nnore ſof cn
Im llam eſe alenm uo ir dirude ti
yrreme non pojeſ oelzws oun pinh
Ene nj queſtone /,. ſine e ceptione: iis eh
lee dus poſſt corfing fans. otorin int
r eſe cauſa Alomtionis tenece ſtus aet
”ñsõ
1 Gaie adammuaſnag
10 4 Omd 90. enis Gon unn 4
nn donins ils atding
tepeit Prans ed digit
ſa tan iſuztehenth l
ftant Dncnid peiu
am leinn co –——
babenn bonmn ſicenn nige
t rtiaius brdcoan manden

coe no im noel ceccſe ns ecst

mmnatin fung
G. gtbeh

dnr e le Krant
nmgni⸗ in
Mahr esn

2 .l.⸗ „ Afrr. .
Qa8 .. H bona 1 S‚ 2—

—
Q„μa—

A:. P 1ρ⅜ ſplaat ſno enn He Aii . 1 2,-

¶ Be ꝛe iudicata.

ſtatur dicro ſuo exquo aliter conſlare. nõ põt
ꝓ hoc allego tex.i.c.ſi diligcnti.5ẽ.e.fac.c. di
lectus de capel.mo. nã æ ſeꝛuus interrogatur
ſuper his que ipſe geſſit ex quo agit᷑ de facto
ſuo: ut ĩ:l.iĩterrogari.C. de queſti.⁊.iiij.q.iii.
ſerui. facit.l.nenſennius ff de nego. gel. Sed
quo ad precedentia dicta dico ꝙ aut prelatꝰ
nõ habet capitulum ⸗z ualʒ confeſſio ſua dum
modo confireaeur peꝛ miã contentioſe iur iſdi
tionis ut in dicto.c.dilectus.ſecus ſi P niam
uoluntarie iuꝛiſdirionis ut.l.certuʒ. S. ſed an
? ipſos ⁊ ibi per Bar. ff de cõfeſ.⁊ per Ci.ĩ
l.i. C. e. aut habet capitulum.⸗ rũc aut uolũ
tarie cõfitẽtur ambo.⁊æ non credo ꝙ piudicet
ecclie ſi ꝑ illam deuenitur ad diſtractionẽ rex
imobiliũ qꝛ qð nõ pñt directe nõ debẽt facẽ
poſſe indiꝛecte dicio.c.ſine exceptione ⁊ dicto
F.ſi cũ lis. ſecus ſi preindicet quo ad fructus
. c. qð quibuſdam de fideiuſ aut ofirentur ĩ
iudicio ↄtentioſo ⸗ piudicat ut in dicto.c.ii.
de teſtibns li. vi. fac c. ſuboꝛta de re iudica.et
qð nõ Bar et Cy in locis pallegatis ãt pre
latus ſolus ↄfitetur. æ tunc ſi. uoluntarie non
preindicat ſicut nec hoc caſu confeſſio tutoriſ
preiudicat pupillo dicto. F. ſz an 2? ipſos aut
ĩ ↄtentioſo iudicio. et tunc aut hbʒ mandarum
a capitulo et preiudicat ut in gl. hic. Et oꝑat
mandatum quia oſtendit conſenſũ capituli in
illa cauſa. nõ autem opatur ut uirtute manda
ti admitrarur pꝛelatus ad agendum cum ſine
illo admittatur ex iuris diſpoſitione. ut in. c.
edoceri de ꝛeſcrip.nõ Arch. in dicto.c.ii.aut
nõ habet mandatum ⁊ tene diſtinctõem domi
ni. An.5. ꝛecitatã. qꝛ in diuiſis piudicat niſi
factum ſit arduum. qꝛ tunc nõ põt eſſe ſolus ĩ
iudicio ut in.c.i.de cu. æ nõ in. dicto c edo
ceri In cõibus vo ſecus ut hic gl. ¶ Que
ro extra gl.dicitur hic ⁊ in dicto.c.ſi vgo ꝙ
habẽs ↄſcientiam rei aliene quã poſſidet pec
cat niſi rem reſt tuat.⁊ alibi diciĩ ꝙ non mul
tum inteꝛeſt iniuſte derineꝛe uel inuadeꝛe alie
numſpone ꝙ bona fide emi rem alienam rrac
in tempoꝛis anteqᷓ; cõpleatur pꝛeſcꝛiptio ſcio
rẽ eſſe alienaʒ. quod remediũ mihi cõpetit ut
recedaʒ a peccato = daãnum euitem. naʒ ſi reſti
tuo ſponte nõ habeo actionẽ de euictione. ut
.l. qui rẽ emit ⁊.l ſi poſt peꝛfeciũ C.de enic.
7. l.at qui nã. S. cũ me abñte ff. de nego. geſ.
nec ageꝛe poſſum anteqᷓ; mihi euincatur ut in
iuribus pᷣallegatis:niſi in cãibus exceptis peꝛ
glo. in dicta.l.qui rem. So. dic ꝙ poſſum de
nunciare dno nt petat uel ſubmitteꝛe aliaz peꝛ
ſonam qui agat nomine domini 7 obmitteꝛe
exceptionem defectus mãdati 2 re uicta pote
ro ageꝛe cõtra nenditoꝛeʒ de euic. dicto. F. cũ
me abſente.⁊ de hoc lqtiu lo. in dicto.c.
ſi uirgo. xxxiiij.q.ij. ¶ Almo hic queꝛo qua
liteꝛ pꝛobabitur hic mala fides. uide qð dixi ĩ
c.ſi diiigenti S. e. æ⁊ peꝛ Har. in. l.i. ff de iti.
ctuqʒ pua. z.l. celſus. ff. de uſuca. Et oↄclude

ꝙ cum mala fides conſiſtat in animo ſicut et
bona fides non poteſt uere ꝓbari. ut nõ glo.
in. F. alie.inſti.de actio.facit.l.doluʒ.C. ð do
lo.⁊.c.ii.de renunc.li.vi. Ideo ꝓbat᷑ ex con
iecturis duntaxat dicta.l.dolum 7. C. ii. ⁊ ſi iꝰ
reſiſtit poſſidenti ẽ preſumptio male fidei ut ĩ
regula qui ↄtra iura ð ꝛe.iur. li.vi.=.c.ad de
cimas de reſti.ſpolia li.vVi.⸗z l. quẽadmodum
? quod ibi nõ.C. de agri. cenſi.li.xi.hãc tñj
preſumptionem male fidei puꝛgat diuturnitaſ
poſſeſſionis nel iuſius color in acquireẽdo.ut
nõ Inn. in. c. i. de in ĩte. reſti. facit quod nõ.
HBar. in.l.cũ querebatur ĩ fine.C. uñ ui. Di
qutem ius cõe nõ reſiſtit poreſt mala fides
bari ſi poſſidenti fuit denũciatum rẽpoꝛe acqᷓ
ſitionis ꝙ res illa exat aliena ut.l.ſi fundum
Cge euic. ¶ Irem ſi coꝛam aliquibus dixit
ſe ſciuiſſe nł ſcire rem eẽ alienã. qꝛ preſumituꝛ
illud in mente habuiſſe. l. labeo ff. de ſuppel.
le.⁊.xxii q.ii.c. is autem. Iteʒ ſi de h erat fa
ma in uicinia ⁊ ipſe poſſeſſoꝛ eꝛat nicinus pꝛe
ſumituꝛ enim ꝙꝙ ipſe debet ſciꝛe ꝛarione uicini
tatis de preſump.c. quoſdã ⸗ c.quãto de po
ſtula. prelato. c i. xvi. di. qd dicitis nõ Bar.
in.l.i.ff ſi cer. pe.= dicta.l.celſus. Itẽ ſi fuit
ſibi denũtiatum poſt acquiſirõem poſſeſſionis
per hominem cni erat viſimiliteꝛ credendum
maxime cum dedit tanta indicia quibus ueri
ſimiiiter debnit credere ar.ĩ.c.ĩquiſitioni de
ſen. cxcõ. z. c. cum contingat de zp.⁊ quod in
eis nõ ⁊ ẽ de mente Bar. in extranaganti ad
ꝛcprimẽdã in vbo denũtiatiõem in fine.facit
ꝛl. ꝙ te.ff. ſi certũ petat᷑ ⁊ ſi noluir infoꝛmari
habetur pꝛo informaro. ut nõ. Bar. in. d. ex
trauaganti facit.l.i. G.i ff qdð ni aut clam. 7.

c.ii.de tempo.oꝛdi.li.vi nidetur enim affecta
ta ignoꝛantia ut ibi.

¶ Rica de ſententia ⁊ re iudicata.

¶ WMec rubrica duobus modis ſccundũ Jo.
an. p? Goff. ad pcedétia otinnatur. 2 pꝛio
ſic. Niſo quomodo res acquirũtur ꝑ pᷣſcrip
tionem: uidendum eſt quomodo aliter acqui
run ur cimlirer ſcilicet per ſententias iudicuʒ
el ſecũdo ſic. Expedito tꝛactatu ꝓceſſuſ
iudicioꝛum ad ſentẽtias quc finẽ ĩponũt litibꝰ
ueniamus. Quia vo ſecundum Jo. an. lata
ſnĩa ſi nõ appellatur ab ipſa ſumit nomen rei
iudicate Ideo = ð ꝛe indicata ſubmitit diẽ̃ ta
mẽ ꝙ large poreſt dici ꝛeſ iudicata licet poſſit
appellari allegar norata in. l. i.ff. eo. æ.l. litiga
toribus. C. de appella Ex bis vbis Jo. an.

bñ notabis differẽtiã inrer ſniaʒ et rẽ indica A.

tam ur proprie et ſtricte ſententia appelletur.
cum adeſt appellandi facultas. cũ neꝛo nõ ſub
eſt remediũ retractatinum appellatur res iu
dicata large t. poteſt ẽt añ dici res iudicata.
et ſic ĩtelligit. l. litigatoribꝰ palle. ubi appllat̃
ſnia ꝛes iudicata. Iʒ ↄpetẽt appellãdi ꝛcmedũ
5

—,—

— — ₰ 1 7. —
7 .-r hii IF it 7 „A- 4 (U1 ala) pHabe⸗ e,⸗ſ ag .

— Sr

Sr d. an

g.

De ꝛe indicata.

Sed cõtra boc dictũ Jo. an. apte uidet᷑ facẽ
ter.ĩ. d. l.i.ff.eo. ubi dicitur ꝙ ꝛes indicata e
que finẽ cõtrouerſiaꝝ ꝓnũciatõe iudicis acci
pit quod pro cõdemnatõe uel abſolutõe cõtĩ
git. 2 ſic aple inuit ille tex. ꝙ ipa ſẽtẽtia n po
teſt appellari res indicata ſed potius id ꝙ ꝑ
ipſã ſententiã iudicaru et deciditur. et ideo
per illu tex. dicit ibi Dar. ꝙ aliud ẽ res iudi
cata et aliud res iudicans. Kes iudicans ẽ ip
ſa ſententia ſeu actus ſentẽtiandi ⁊ hic ĩponit
finẽ cõtrouerſie. Sʒ res iudicata ẽ cã qᷣ fineʒ
cotrouerſie a ſentẽtia accipit.⁊ hoc noluit ille
tex. ſecũdũ eum. et ſic ĩ effcctu uolnit Har. ꝙ;
ſentẽtia eſt res indicãs. res uero iudicata eſt
cauſa deciſa. hinc ẽ ꝙ de iure ciuili ſecũdũ eũ
habetur ꝑ ſe tractatus ſeu titulus de ſenten.
7 per ſe titulus ð re iu.que niſi eſſent diuerſa
n eſſent dinerſi tituli nt.l ſi idẽ.C. de codici.
fatetur tamẽ ꝙ tex. ⁊ glo q;doqʒ ponũt unũ
pꝛo alio. Sed cõtꝛa hec dicta Daꝛ. ?2 ꝓ Jo.
an. ego adducco tex. in. c. dilecti in fi ð elec. ⁊
c.cũ inter. z. c qð ad conſultarõeʒ infra. eo.
ubi dicirur ꝙ ſentẽria poſt lapſũ decẽ dierum
tranſit in rem iudicatã. ergo ipſa appellatur
res iudicata poſt decendium do. An:dicit ꝙ
pprie et ſtricte ſentẽtia ẽ res indicãs et mate
ria 2 queſtio ſuper qua indicarur ẽ res iudica
ta tamẽ alio reſpecru poteſt ſentẽtia appellari
res iudicata ſi bene ponderatur. ſententia
ꝓut ꝓmulgatur eſt res iudicans.ſi ꝓut eſt la
ta ⁊? tranſinit in rem iudicatam poteſt tamen
tunc dici res iudicata. quia irreuocabiliter et
. pfecte iudicata cum non pendeat in aliquo ex
futuro euentu. ¶ Sed cõtra b ſic oppo.ſi ſen
tentia eſt reſ iudicans quomõ poreſt effici res
indicata cum maxima diff rentia ſit inteꝛ indi
cantem ⁊? iudicatum nec unuʒ efficimnr ꝛeliquũ
immo ſunt conelatina que non poſſunt cade
ꝛe in eodem ſubiecto ſicur eſt diffeꝛentia inteꝛ
inſtiruenrem ⁊ inſtitutum in. c fi. de inſti.et in
teꝛ generantẽ ? generarum ut in. c. damnamꝰ
de ſumma trini. ⁊ ð materia in. c. poſtulaſti de
conceſ. pꝛeben. Muare mihi poſt dilligentem
ſpecularioneʒ pꝛo omnium iurium concoꝛdia
niſum eſt ſic diceꝛe ꝙ ſenrentia poteſt duplieit᷑
conſiderari. Mrimo ꝛeſpecin ipſiꝰ diffinitio
nis indicialis.ideſt ꝛeſpectu cauſe agẽtis:⁊ rẽ
pꝛoprie appellatur ſentenria: quia continet id
quod index diff niendo ſentir. index enim ba
bet diffinire m ꝙ ſibi niderur. ur in auten. de
iureiurã.quod poſtea ab his ⁊ in.l.qualẽ ff.
de arbi. hic dicit glo nõ ĩ. c. iudicer iij ꝗ vij

= ιιια
B= S 12 aee

.66 Aerran,

ſed non noluntatem: de quo in c.i. de cõſtitu.
Secundo põt ſententia ↄſideꝛari ꝛeſpectu
contenti in ea ſeu cauſe patiẽtis:æ tũc quicqᷣd
ibi cõtinet᷑ ſumens deciſionem ⁊ diffinitioneʒ
facto iudicis ſiue ſit cã pricipalis ſine acceſſo
ria ſine ſint expenſe nel inteꝛeſſe appellat᷑ res
