leſtn. Grenimrizitgi
heretdagemum
itpent lcktengrizinne
Jerdalnuitinuin
enr uitini i
Reatiomnur doni

icenwiart Pam qntt
m m̃ eps voſſt ohſoarn z
u neo. An ait in dboͤhruͤgn
Os ocnt rn adeinzcli). Ninß
rdi Conpem inligico nr innncinn
iencdio qi anup; rmins inisfi
Near aems obſobnons oſin peli l
nn ſorn?: idmun rnrd oponninet
lenta —
m Mi ſuns omdilſentn liwr ud
v nus ſr inmi anir öͦHραN²ρ
Evmni umin un ir dtormnmit,
unmpiwinz iidhmur e n ſtinlin
wit 19 bfei polſt uidem uete Fe. i.
s
õ
wewin daeſſih egii en 83
ceindehaſc words⸗ i
N Crrir di anen

.

o drenge Cminc⸗ ent
õ

interpellatione cꝛeditoꝛũ nã alias non eẽt tutum:qꝛ

dies ĩterpellaꝛet pꝛo hoĩe in. c. potuit de loca ¶ Ce
nio ad fm.c.qn.ſ.iurauit ſolueꝛe ⁊ nullam qõnem
mouere ⁊c.dico ꝙ habet iſte primum ꝛemedium.ſ.
ſoluendi ⁊ poſtea ꝛepetendi.nam nõ iuꝛauit nõ ꝛepe
te. ⁊ H iuꝛa nẽtũ ẽ ſtricte itelligẽdũ.aꝛ.ĩ.c.ad auꝛes
quod me.cã Secũdũ ꝛemedium ut denunciet ecclie
nã nullũ iuramẽtũ obligare poreſt quin poſſit quis
denũciare cuoſum eccłe:ut in.c.quemadmodum in
fi.j.e.æ nõ glo.in.c.ad nẽam.ij..e.⁊.c.neniens de
regu.æ in.c.auctem.xv.q.vi.dʒ tamẽ denuncians

ſe fundare ſuꝑ ſalute ꝓximi ⁊ nõ principaliter ſuꝑ

itereſſe ſuo:qꝛ tũc obſtaret illi inramẽtũ ut nõ Mo
ſti. in. d.c. quẽadmodũ. Dicit tam bic do.an.q; du
plꝛ põt uenire iſte denũcians.ſ.peꝛ uiam denũtiatio
nis enãgelice uel iudicialis:⁊ tũc habet ſeruaꝛe for
mã monitionis de qua in. c.nouit de indi.⁊.ij.q.i.
ſi peccauerit. Itẽ per uiã cuiuſdã itiationis:ut iudx
aniſatus iſtet circa coꝛectõnem peccati:æ in bac nõ
credit monitionẽ neceſſariã. nihil allegat:ſc ego al
lego bo.tex.in.c.pterea.ij.de deſpon.ubi caſus de
bac itiatione que fit iudici ad peccatum obuiandnʒ
ſine aliqua monitione:facit.c.tertio loco de pᷣſũp.
ſed primũ dictũ do. an. ut hẽat hoc caſu locũ denũ
ciatio indicialis mihi non placet:qꝛ illa fundatur
magis ſuper iĩtereſſe ꝓprio quã ſuper ſalute ꝓximi
¶ Zertium remediũ ui petat debitoꝛ abſolunonẽ
ꝗ iuramento abſqʒ eo ꝙ faciat citari creditorẽ.⁊ h
remedium ſẽtit Jo.an.in pᷣdic. addi.in fi.dicẽs ꝙ;
ꝓ eam nõ detrabit multum iuri aduerſarij.ſimile in
liberto qui petit ueniam a indice ut poſſit agere õ
pꝛonum.l.quiſqʒ in prin.ff.de i ius uo.ſʒj mihi non
placet ex duplici capite. Dꝛio qꝛ ſatis exponit que
relam de aduerſario ꝓponẽdo ꝙ illicite eũ aſtrixit
iuramẽto.fo qꝛ nõ põt negari quis ex relaxatiõe iu
ramẽti fiat pᷣiudicium crediroꝛi:ar.in.c.fi.de fo.cõ
pe.li. Vi. ergo nõ dʒ fieri abſolutio eo non uocato
2 uocari nõ põt quin aduerſarius incidat in ꝑinriũ
exponcdo ꝗꝛelã õ illum: æ facit quod.j. in.fi.dicam
uartum remedium ut iudex ex officio ſuo cõ
pellat cꝛediioꝛes relaxare h̊ iuramentũ ut h:uel com
pellat eos deſiſteꝛe ab exactione in. c. tuas infra de
uſur. ( Wenio ad ſᷣm pꝛincipale membꝝ en. ſ. uſu
re ſunt ſolute.⁊ pꝛimus cãus fuit quãdo iurauit nõ
repeteꝛe:⁊ dico ꝙ competũt tria remedia. Dꝛimũ
ut petat abſolutioneʒ huius iuramẽti:ar.in.c.ſi vo
J. e. z declara ut dixi in pꝛecedenti membꝛo. Scdᷣm
ut petat cꝛeditoꝛẽ compelli ad ipius relaxationeʒ ut

B. Teꝛtium ut denũciet boc indici. poteſt addi quar

tum ut iudex ex officio compellat ad reſtituendum:
ut eſtecqus in.d.c.tuas: ⁊æ declara hec omnia fſᷣm pᷣ
dicta. ecũdus caus qn ſoluit æ iurauit non re
peteꝛe nec ullã queꝛimoniã faceꝛe nec denũciare.dic
ꝙ bʒ remedium denuntiandi intelligendo ut o dixi
in alio membꝛo. Itẽ iudex ex officio poteꝛit cꝛedito
rem ↄpelleꝛe ad reſtituendũ: ⁊z declara ut dixi in fo
cãu pꝛimi membꝛi.¶ Miũc ex glo.qro:qꝛ õ dixi iu
rantem ſolueꝛe uſuras ul ſolutas non repeteꝛe poſſe
peteꝛe relaxationẽ ſeu abſoluntionẽ iuramẽti:nũquid
in hac abſolutiõe debeat creditoꝛ uocari. Joã. an.

Ex ad miniſiratiõe

late ꝓſeqᷣtur in addi.pdic.in ult.q.? tandẽ ↄcludit
ꝙ qnñʒ iuꝛamentum eſt temeꝛarium ẽt ex ꝑte iurãtis
? tunc nõ requiritur ꝑtis nocatio ut in.c.ↄſtitutus
de teſti. pꝛo h̊ qꝛ tunc potins requiritur denunciatõ
ꝙ nõ ſit ligatus quã relaxatio.⁊ itelligo h̊ qñ mani
feſte ↄſtat iuramẽtum non ligare.nã in notoꝛijs nõ
eſt opus uenire ad iudiciũ: ut in. c. qm de fi. pᷣſ. ſi ãt
poſſet dubitari tũc puto aduerſariũ cni iuramemtũ
fuit pᷣſtitum uocandũ:qꝛ cum ſua interſit ne relaxet᷑
ergo dʒ uocari.iij.q.ix.oĩa ⁊.c.caueant ⁊ de cauſa
poſ.? ꝓprie.c.i.⁊.l.de unoquoqʒ.fl.de re.iudi Si
Vo iuramentum nõ fuit temerarium ex ꝑte pᷣſiantis
ut in caſibuſ pᷣmiſſis:iunc dicit ꝙ ſiue agatur ut ab
ſoluatur ab obligatione pctus quem dicit uſurariũ
ſiue petat abſolurionẽ a inramẽto de uſur.j. certuʒ
diem ſoluendis pᷣſtito. ſiue de ſolutione nõ repeten
da ſeper eſt ꝑs aduerſa uocãda:niſi taliter inraſſet
ꝙ uocari nõ poſſet quin incideꝛet in piuꝛiũ puta fʒ
eum ſi iurauit illum in iudicio nõ uocare uł denũti
re tunc.n.poterit abſolui creditor̃ nõ uocato.h̊.n.
nõ detrabitur iuri ꝑris.ſicut cũ liberius petit uemiã
ut poſſit uocaꝛe dñm in ius.l.quiſqʒ.ff.de ĩ ius no.
H ſunt vYba ſua.⁊ ſubijcit ꝙ ꝓcedeĩ in h articulo fʒ
foꝛmã cle.diſpẽdioſam de iudi:idẽ.ſ.ꝙ ꝑs ſit uocã
da. ſentit idẽ Jo. an. poſt inc. in. c. ðbitoꝛes pᷣal.
⁊ Fre.conſi.cclxxxix.ubi dicit ꝙ petens abſolutio
nem a iuramento ptendens ↄtractum uſurarium de
bet ꝑte nocata ꝓbare ſalteʒ ſemiplene Sctum fore
feneratitiũ:⁊ nalebit h̊ ſemiplena ꝓbatio ad optinẽ
dum dũtaxat abſolurionẽ a iuramento:ſed poſtmo
dum ur ꝓnũciet᷑ ctus uſurarius oʒ ꝙ plene fiar ꝓ
batio:nec illa ſemiplena faciat fidẽ ĩ hoc iudicio:cuʒ
ad aliud agatur nunc:ut in. c. ueniens.ij.de te ſti.⸗
plus dicit ꝙ iudex ecchaſticus nõ dʒ faceꝛe ĩhibitoꝛi
am iudici ſeculari ne ꝓcedat ad executõem ↄcius ꝗᷣ
prima fronte nõ appet uſurarius niſi parte uocata
ſicut iudex ad quẽ non inhibet iudici a quo niſi uo
catis partibus:ut in.c.romana..ſi uero de ap.li.
Vi. dicit ẽt ibi ꝙ pendente qõne an debeat abſolui
a iuramento nõ qʒ fieri inhibitio iudici ſeculari:qꝛ
coꝛam iudice ſeculari agitur de executione inſiri:⸗=
coram eccleſiaſtico agitur de facto abſolutionis:et
ſic ceſſat.c.tuã de oꝛ.cog. Et ſubijcit etiam ibi nõ
bile vbum:qꝙ poſtquã quis ĩcidit in ꝑiuriũ qꝛ non
ſatiſfecit in teꝛmino ꝓut iurauit non anditur petes
abſolutionem:ſed compellitur ſatiſfaceꝛe: quia fru
ſtra legis auxiliuʒ inuocat ⁊ ceteꝛa de nſur.quia fru
ſtra. ſed reſpectu pꝛincipalis queſtionis refeꝛt do.
anto. infra.e. debitoꝛes ſe audiuiſſe Dau. ⁊? Cal.
conſuluiſſe: quod aut petitur abſolutio a iurameto
firmante contractatum ⁊ debet pars citari: cum ex
hoc contingat reſciſio contractus:⁊ ſic agitur de p
iudicio partis. Aut illð iuramontũ non firmat con
tractum ſed petitur abſolutio: ut apeꝛiatur uia ad
reſcindendum contractum: ? non ẽ neceſſe partem
nocari: quia non pꝛeiudicatur parti æ quia bec
abſolutio eſt potius penitentialis quam indicialis.
Dominus antonius dicit ſe putare: quod aut iu
ramentum non eſt obligatoꝛiuʒ ex parte iurantis cet
nõ requiritur uocatio partis:ut g dixi ſecũdu; Jo.

¶ He iureiuran.

an. Aut eſt obligatoriũ ex parte iurantis ſʒ ↄtinet
turpitudinẽ ex ꝑte recipiẽtis: tunc aut non eſt tan
ia turpitudo qͥn ſaltẽ ſibi acquirat᷑ ſecundaria obli
gatio:⁊ dʒ ꝑs uocari ꝛõe ſui inteꝛeſſe.maxime h ꝓ
cedit ſm euʒ ſi iuramentũ firmabat ↄctuʒ:cũ ex ab
ſolutiõe ſequat ꝛeſciſio ↄctus.ſecus dicit ubi tanta
turpitudo vᷣſarur ex ꝑte recipiẽtis:qꝛ nulla obliga
ex iuramẽto ſibi acquirit᷑:nec ↄctus firmabatur iu
ramento. nam h̊ cãn cum nullũ inteꝛeſſe poſſit pᷣten
deꝛe:cũ obligatio acquirat᷑ ſoli deo non eſt neceſſe
ilũ uocari. ſatis eim eſt ꝙ abſolutio fiat ꝑ iluʒ qͥ tʒ
in H̊ caſu locũ dei.poĩt exemplũ in iuramẽto de uſu
ris ſoluẽdis uł nõ repetẽdis pᷣſtito:nullũ.n. ius agẽ
di naſcit̃ ex h̊ ꝑti fʒ eũ:lʒ ut quilibʒ aliꝰ poſſit indici
intimare ꝙ iurãs peccat nõ obſeruãdo iuramentuʒ
Et ſubijcit᷑ nõbile vbũ:ꝙ pᷣſuppoſito ꝙ ꝑs ſit uo
canda:iñ tʒ abſolutio ea nõ uocata:ſicut dẽ in abſo
lutiõe ab excõicatõe:ut nõ.i.c.qᷓ frõte ð ap. Itẽ diẽ
ſibi nõ placẽ pmiſſuʒ dẽʒ Fre.qᷓtenus dixit illũ qͥ in
cidit in ꝑiuriũ non poſſe peteꝛe abſolonẽ:qꝛ iurans
erat obligatꝰ ad duo.ſ.ad ſoluẽdũ ĩ ĩmio ⁊æ ad ſol
uendũ ſimpłi:de do.⁊ ↄtu.cũ dilecti ⁊.l.celſus.ff.ð
arbi. qꝛ ſi nõ ſoluit ĩ ĩmino incidit ĩ ꝑiurinʒ:ſed q̃te
nus ꝛemanet obligatus pꝰ teꝛminũ põt perteꝛe abſo
lutionem.do.Car.in.d.c. debitoꝛes ſimpłr tenuit
cũ Jo. an. ?z Sꝛc.ut in abſołone ſit paꝛs nocanda:
cũ agatur de ipſius piudicio: ⁊ ſic dicit ſe ipſi cõſu
luiſſe. ¶ Ouid dicenduʒ in tãta uarierate:certe mł
ta ex pᷣdictis mihi nõ placẽt.⁊ p illud dẽʒ. Jo.an.
in addi.pᷣdicta qᷓtenꝰ dixit ꝙ ſiquis iurauit ñ uoca
re aduerſariũ nec denũtiare ꝙ poterit abſolui abſẽ
te ꝑte:cũ nõ poſſit nocari ul denũtiari ſine ꝑiurio.
nã ſ eſt falſuʒ ꝛeſpectu denũtiarionis:cum ur g dixi
nullũ iuramentũ poſſit ligare ad nõ denũtiandum:
cũ ſit Z pceptũ euãgelicuʒ:ſi peccauerit in te frateꝛ
tuus æc. ¶ Itẽ negari nõ põt qͥn ꝑti inferatur pꝛe
indiciũ ex hac abſołone:cũ ſine ea nõ pot᷑ᷣat in indi
cio moleſtari ꝑ aduerſariũ:gꝰ dʒ uocari ante abſo
jutionẽ ut ſuũ ius defendat:ut in.c.i.de cau.poſ.et
pꝛoprie.cũ alijs ſuꝑius alł. Scðo nõ placʒ dicium
POau. 7. Cal. quos ſequit᷑ do. An.i.d.c.debitoꝛes
in eo ꝙ ſentiũt ↄctũ ꝛeſciĩdi ſi tollit iuramentnʒ qð
firmauerat gctũ.nã cũ ↄctus ex inteꝛpoſitione iura
menti habuerit ſuã firmitatẽ nõ dʒ conue?: li; nũc
ceſſet cã ↄfirmãs:ex quo nõ ſuꝑuenit cã anullas:ut
ꝓbat in rla factũ tie de ꝛeg.iur.li.vj.facit qð nõ.
Har.u in.l. ex facto.ff. de vul.æ pupil.ubi pꝰ Ray.
de foꝛli cõcludit:ꝙ ſi hñs filios naes tãtũ feẽ eos
legitiari ut ſibi ſuccedeꝛẽt:lʒ poſtea duxerit uxoꝛem
2 ex ea habuerit filios los:nibilominus legitimati
ſuccedẽt una cũ ltis æ nalibus:qꝛ ex quo actꝰ legiti
matiõis ẽ cõpletus ⁊ ↄſumatn dʒ irritari:lʒ ꝑuene
rit ad euʒ caſuʒ a quo nõ potuit hr̃e pricipiũ:ut.d.
rła factũ lie:⁊ ſic nõ ſuffic ãmõ ꝙ ceſſet cã ↄceſſio
nis puilegij:qð ẽ nõ.h̊ idem ĩ ꝓprijs ᷑ᷣmis vr uo
luiſſe do. Ang.de ꝑuſio ĩ qdaʒ diſputatiõe que ĩci
pit dna katerina:ubi inteꝛ cetera dicit magnaʒ eſſe
dr̃iaʒ an Zctus cõualidet inramẽto: an vo iurãs ſit
tm aſtrictus ad obſeruantiã inrameti. vbi. n. actꝰ iu
ra mto firmat᷑.qͥ qs abſoluat᷑ a iuramento n ꝓpica

põt uenire S ↄtractuʒ: qꝛ ↄtractus de ſe ẽ ualidus
pp iteꝛpoſitionẽ iuꝛamenti: ? abſolutio h ſolũ oꝑat
ut Zueniẽs nõ ĩcidat in ꝑiuriũ.nõ aũt anullat Zciu:
Vn nullus dicat ſʒ eũ: ꝙ minoꝛ qui iurauit ſup õc
tu: aut maioꝛ qui iurauit ⁊ eſt deceptꝰ ultra dimidiã
iuſti pcij ſi abſoluit᷑ a iuramẽto ꝑ ſuꝑioꝛc poſſit ꝓp
teꝛea uenire ) actũ:qꝛ Scius eſt ualidus ⁊ irreuoca
bilis. Si aũt iurameniũ nõ ualidat ↄctũ ſz ſolũ obli
gat ꝑſonal: ad nõ oueniédum imediate cũ ẽ abſolu
tus põt uenire S Sctũ: nõ eĩʒ ob.iuramentũ:qꝛ ẽ ab
illo abſolutꝰ ꝑ ſuꝑioꝛc.non actus qꝛ nullus. vñ qui
iurauit ſe ſolutuꝝ uſuras aut nõ uenire 3 actum pi
gnoꝛaticiũ ↄceptũ in foꝛma uẽditiõis imediate cũ ẽ
abſolutus ꝓſequi põt ius ſuũ:qꝛ tale iuramentũ nõ
firmauit ꝓmiſſionẽ: ſj ſolũ obligauit eũ ad nõ ueni
endũ : qð ẽ bn nõ. ⁊ de hac mã an ⁊ qn iuramen
tũ ualidet ↄctũ dicã płe.j.e.cũ otingat. (Monclu
do g õ pᷣdictaʒ opi. ꝙ ubi iuramentũ nalidt cõtia
ctum ſublato iuramento non pꝛopteꝛea reſcinditur
contractus. eꝛtio non placet mibi opi. do. ant.
inquantum uult ꝙ ex iuramento pꝛeſtito ſupeꝛ uſu
ris ſoluendis uel ſolutis non repetendis obligano
non oꝛitur parti etiam ſecũdaria. nam ptra h uideĩ
tex. ̊ ut latius S in pᷣn. dixi. Item uideo ꝙ iuramẽ
mm ui extoꝛtũ obligat pti:ut j.e.ſi vo ⁊ S qð me.
cauſa in. c abbas ⁊ in. c. ad audiẽtiaʒ cũ ſi.ꝗ foꝛn
in cãu noſtro ubi iuramentum fuit ſponte pꝛeſtituʒ.
deus enim tenet iſtud uinculum pꝛopteꝛ cbligatio
nem queſitam parti:quod patet ex eo:quia parte re
mittente deus remittit ſine alia abſolutione: ut hic.
¶Quarto non placet indiſtincte dictum do. anto.
inẽptum dixit: ꝙ pꝛeſuppoĩto ꝙ pars debeꝛet uoca
ri tamen ſi non uocaretur ualet abſolutio.dico eim
ꝙ aut clariſſime conſtat iuramentũ contineꝛe turpi
dinem ex parte ſuſcipientis:⁊ non eꝛit opus partem
uocare in abſolutionis actu. unde tenebit abſolutio
parte non nocata:ar.in.c.cum olim de re iudi. ⁊? in
fra latius dicã.⁊ hoc caſu poteꝛit ſaluari opinio do.
anto ¶ Aut actus ſupeꝛ quo iuramentum fuit pꝛeſti
tum non apparet pꝛima fronte uicioſus ⁊? non tene
bit abſolutio parte non uocata ¶ Ratio apeꝛuſſima
eſt:quia a iuramento parti pꝛeſtito non abſoluit epi
ſcopus:ĩmo nec papa ſine cauſa:cuʒ deus recepeꝛit
obligationem in fauoꝛem partis:ut nõ. glo in. c.ꝙ
to.j.e.? Inno.in.c.cum inteꝛ. . de renũ. Anie
eꝛgo qᷓ ſibi conſtet cauſam ſubeſſe non habet pote
ſtateʒ abſoluẽdi pꝛeſuppoſito ꝙ ſubſit:quia ignoꝛat
id quod eſt fundamentũ ſue poteſtatis:ut nõ. Har
to. in.l.ij. ff. de iudi..l.multum. ff. de condi. de.ſa
cit quod le. æ nõ.in.c.ex parte aſtef.j.de concel.pre
ben.nec poteſt ſibi de cauſa conſtare parte non uo
cata:quia cauſarum meꝛita partium aſſeꝛtione pan
duntur.i.fi.E.ſi peꝛ nim uel alio modo ⁊ in.c.ium
ex litteꝛis de in inte.reſtituAliud eſt in abſolutioe
ab excõicatione:quia illa ſempeꝛ pendet a uolunta
te excõicatoꝛum. ualet enim ſempeꝛ ſiue iuſta ſiue in
iuſta ſit excõicatio: ut patet in. c. uenerabilibus. .
ubi autem de ſenten. ex.li. vi.? hec nota: quia ſepe

accidunt ? puto ueꝛiſſima. Quinto non placet ꝛepꝛo

patio domini Antonij ad dictum YFre. dum dicit

iplihei n e
,,SAGneAACXú²
ſtiign iſllelſg e
cng n in

s
on
ie Geinotrdondee ⸗
ee nmiid Vicin
SN 6
eautnonk a
Vſſemara⸗ l
anorOriiun rücdid

otimsanfum S

hicitnſts Ndedn 4
e gumnem tcii gii u⸗
lete i,enoe ,
o gui npinli i n
eitf inlninnnni/
iltimumtiiiilvn lc⸗
itco ii eti i fnusnh⸗
bbi Neiniino mnejfeni
Ginti Ynincdmsgördit
iEl icoſceli gniſ eleni ni
ſicsctolecci o lſterchcietrgnin
Uteiſoitgerooeml ncit ſi
ICäkitnofdenino dcten dsii
1olkKKpnidianed tann in
rnacstbannter,
echa mmneh mennine
Snnitun WMonnd
ſwen ete m i in tiime
Meſcwan ſiſbeit nen in
iiigfemiiutinfinn
ſuntnmr tihiglli
ſitace
Geimunſaore ec i
br oleenigli ed

eo ggieen
rbbͤlev gi
analte cn⸗
g.

Mond non popterg 14
RZZM
IS. (Teno nonphaanticgien

manmmn II crinfanen Ulſtoſgr
Bſnds Nd ſolnis non getniect⸗
Nonnmr nni nn ſaödarin ian Ann
rShusznöncin Yanniwen
wum u nomi obiger git ſe ſorschn
aſiic hi til c aliigciſg it
in cin wſm ur mmun fir inr Prſt
deuaun mn nunninmn arrrchien
ſan pam u r ANne wrr,
Eumur as mnmn ral, dlu.ur
Mumv won okucrinditinurdum on,
Fun art rſpoi mboctent ⸗
anmt non vocnen udr iönno dcden

ꝓ ſi ꝑs incidit in ꝑiuriuʒ:qꝛ non ſoluit in termino
nõ audit᷑ perẽs abſolutõem.nam puto ̊ dictũ ſatis
equũ. Nec ob.rõ do.an.ĩmo potius facit pꝛo. naʒ
ſi poſt teꝛminũ remanet obligatus ⁊ ſic ꝑſeuerat in
Piurio:eꝛgo dʒ ↄpelli ꝙᷓ; citius põt ut ab illo pecca
to ſe abſoluat ⁊z iuꝛamẽtũ adimpleat ut h::ſi enĩ com
pellitur inſtante termino ut ſoluatut h: foꝛtius vᷣbʒ
ↄpelli poſt terminũ tũ in odiuʒ ſui ut a peccato libe
ret᷑:tũ ut nõ ꝑſeueret in peccato ut ſupra dixi.puto
t ꝙ ſi petẽdo abſolutõem nõ ꝑſeueraret in pecco
ꝙ poſſet petẽ abſolutõnem ẽt poſt tminũ:lʒ ĩciderit
in ꝑiuriũ ſeł Zueniedo.exẽplum in eo qui ꝑ metum
rẽ uẽdidit ⁊æ iurauit nõ Zuenire.łʒ.n.ð facto Zᷣuene
rit ⁊ ſic iciderit in ꝑiuriũ:nihilominus potcrit petẽ
abſolutõem poſtea:ut ſic licitũ ſit ſibi nenire ↄ uẽdi
tionẽ.̊ eni caſu ceſſat ꝑſeuerantia in peccato:ĩponi
ſibi tñ dʒ pnia de ꝑiurio:⁊ in h̊ cãu poſſet ſaluari
dictũ do.an. ¶ HMis aũt ſic diſcuſſis uenio ad prĩ
cipalẽ qõnẽ:in qua bꝛeuiter pono hãc ↄcluſionẽ ꝙ;
ubicũqʒ iuramẽtũ eſt obligatoꝛiũ ex ꝑte iuꝛantis ⁊=
aliquã utilitatẽ otinet ex ꝑte recipiẽtis nunqᷓ; dʒ re
uocari niſi uocata ꝑte. Rõ huius ↄcluſionis eſt:qꝛ
ex quo ꝑ abſolutõis actũ pᷣiudiciũ irrogat᷑ ꝑti ĩ eo

ꝙ ſibi utilitas amittitur dʒ ꝑs uocari:qꝛ nildʒ fieri

in piu diciũ abũñtis in.c.i.de cã poſ. ꝓprie.⁊ ĩ.c.ĩ
teꝛ quatuoꝛ de ma.⁊ obe.iij.q.ix.caueant ⁊.c.oĩa ⁊
.ff. de re.iudi.l.de uno quoqʒ ⁊.l.fi.C. ſi per nĩ uel
alio mõ ꝑtis ãt recipiẽtis uẽ quaſi ſemꝑ itereſſe:qꝛ
ntile ẽ hre ꝑtẽ uĩculatã iura mto:cũ mlłia iuramẽtuʒ
opꝑet᷑ ⁊ ſalti accumulet foꝛũ foꝛo in.c.fi.de fo. ↄpe.
li.vi.⁊ qð ibi nõ.facit.l.cũ pꝛ..filius mẽeʒ.ff.ð le.
ij. æ qdð ibi nõ. Itẽ abſolutio non dʒ fieri niſi cã co
gnita:ut nõ Inn. in. c. ad aures qð me.cã.⁊ ſpe.in
ti. de le. .nũc oñdẽdũ.v.xxiiij.⁊ ſe.nã ut.S.dixi ñ

e:uennt

. N

dit qñ ꝑs nõ curabat petere abſolutõem:ut ibi lẽtit
gl. ? qdð ̊ dixi iurãtẽ poſſe petere abſolurõnem ? re
laxatõem iuraméèti ꝓcedit nõ ſolum ĩ termis hꝰ. c.
qñ iurauit ſoluẽ uſuras:ſed iðᷣ ubicũq; ꝑs turpirer
ꝛecepit iuramẽtũ ut in. c. ꝓx.⁊.c.ſi vo nõ Inn.i.c.
ad aures qð me. cã. latius ꝑ F ꝛe. ↄſi. cclxiiij. pal. ꝙ
ẽ nõ:hẽs nũc expeditũ hũc utile= quotidianum ar
ti. ¶ Menio nũc ad glo.in. v. diſtrictõe que querit
qd ↄpᷣpendatur h applloe diſtrictõis eccliaſtice rn
det ꝙ ſuſpẽſio uel excõicatio ꝑ.c. quereti de. V. ſig.
ſed gl. debuiſſet addeꝛe ẽt ĩterdictũ:cũ de his tribꝰ
fit m itio in illo.c. uel dic aliter: ꝙ illud.c. loquit᷑ de
cẽſura eccliaſtica:ſed tex. iſte loquit de diſtrictõe 3
magis ↄgrue refertur ad penã tpᷣalé: cẽſura vo ad
ſpũalẽ:lʒ qnʒ capiãtur pꝛo eodẽ.¶ Vlxia gl. qrit qᷓ
ptãte iſti ↄpellẽt creditoꝛes ad ꝛela vanda h̊ iuramè
ta. rnidet duplicit᷑.prio ꝙ ur delegati. o ꝙ ut oꝛdi
narij.⁊ teñ h ultimũ:ad ̊ dẽm.c.tuas ? qð nõ In
no.i. d. c. debitoꝛes. Oꝛdinarij g ̊ facient iuꝛe ꝓ
prio ſʒ pria expoſitio glo.fuit facta:qꝛ oli in ſupra
ſcꝛiptõe dicebat᷑ oibꝰ xpianis:⁊ ſic uidebat ꝙ dẽꝛẽt
facere ut delegati.ſʒ hodie illa ſupraſcriptio fuit re
mota ad denõnð ꝙ oꝛdinarij h̊ faciãt iure ꝓprio:
facit qð le. æ no.ðin.c.i.de noto ⁊.c.oꝛdinarij ð of.
oꝛ. li. Vi. Abbas. 3
ſp Legitur duobus modis
Eꝛuenit. egi⸗ ꝙ inramentũ fuit
preſtitum ſuꝑ rebus ecclie:⁊ ſecundũ hũc
ite lectum. h. d. ¶ HMon ualet iuramentum pᷣſtitum
a prelato de non repetendis rebus eccleſie. Secun
do modo ĩtelligitur ꝙ fuit preſtitum ſuper rebus
proprijs:⁊ tunc ſumma ſi iuramento meticu
loſo fit abſolutio peꝛ iudicem eccleſiaſticum.cõis di

R.

m dutſtnecorſhn uanenid orneer
Ven ANr ichiensd onen onspult
ene n idnnnis dc Wde WNeda

niſio. ſecunda ibi cognita. ¶ Mõ. prio ꝙ ʒ iuram
tũ poſſit ſeruari ſine ĩteritu ſalutis ei᷑ne ex ꝑte iurã
tis ex quo tñ ↄtinet turpitudinẽ ex ꝑte exigẽtis põt

põt epᷣs abſolueꝛe cã nõ aſſiſtẽte:ſʒ cãe cognitio ad
biberi nõ põt ꝑte nõ uocata.l.in cãe..cã cognita

Dnr N OCNN cCGNRdird deted

fanumaidacknenſundai
õ
untmNüinf rnd
vt Dlolond rne o n
dagnsummmd un un Z
. nunmnini,
. mno. in ,Aunn inn Pan
ſan ſubeſe tenin
ſcbitcu

ſecallch n⸗

2 qð ibi nõ.ff.de mino.d.c.tũ ex ſis de ĩ ĩte.reſti.
⁊ in.l.fi.C.ſi ꝑ uĩ uel alio mõ.⁊ ſi aliter fit abſolu
tio nõ nʒ per ea que s dixi. hec puto ueꝛa:niſi noto
rie ↄſtet iuramẽtũ ↄtinẽ turpitudinẽ ex ꝑte recipiẽ
tis: ita ꝙ ceꝛtum ſit parti abſenti in h̊ nullam defen
ſionem ↄpeteꝛe. nam tũc puto abſolutionem ualeꝛe
pte nõ uocata. nã ſi h̊ cãu ualeꝛet ſnia ſupeꝛ pꝛicipꝗ
li ubi agit᷑ de maioꝛi pꝛeiudicio: foꝛtius nalebit ab
ſolutio ubi nõ agitur de tato piudicio.ad h.c.bone
F. lega. de elec.z.c.qᷓto ⁊ quod ibi nõ. Inno.
de tranſla. pꝛela.c. neneꝛabilẽ de elec.c. cũ oliʒ de re
iu. ? qð le. ⁊ nõ.in.l.ij.ff.de admi.ꝛe.ad ci.perti. et
ꝓ h̊ optie facit pᷣal.c.ꝑ tuas de uſur.ubi mandat᷑ iu
dici nt uſurarios recipientes iuramẽta ſupeꝛ uſuris
ſibi ſoluendis uel ſolutis nõ repetẽdis debeat ↄpel
leꝛe an ſolutionẽ ab eaꝝ exactiõe deſiſteꝛe ⁊ pꝰ ſoło
nẽ illas reſtitueꝛe. Si gꝰ queſtio iuramẽti ẽ coꝛã eo
⁊ notoꝛie ↄſtat de illiꝰ turpitudie põt abſolueꝛe ab
illo iuramento abſqʒ eo ꝙ uocet ꝑtẽ:æ ꝓ h̊ bo.tex.
in.c.ꝓxi.Et ꝑ h̊ ifeꝛo ad ĩtellectũ.c. debitoꝛes.j.e.
ubi ↄpellit᷑ iurãs ſolueꝛe.DOʒ eim itelligi qñ non cõ
ſtat ꝙ iurauit ſolueꝛe uſuras: ut qꝛ pctus eꝛat ſub
founa licita ↄceptꝰ nõ poteꝛat ↄſtare añ finẽ tmini
ul ꝑꝑ abntiaʒ pꝑtis: ul qꝛ teꝛminus inſtabat: ul pꝛoce

directa uia peti abſolutio a ſuperioꝛe nec exigitur
ut prius cogatur recipiens iuramentum illud rela
xare:facit ad ea que dixi ſupra.c.pꝛox. Mö. Fo
ꝙ ubi ſuperiori conſtat de turpitudine recipientis
inramentum non eſt neceſſe ut in abſolutionis ac
tu uocetur aduerſarius:quod latius dixi ſupra.c.
pꝛox. alia ueniunt examinanda cum glo. ( DOo.
nidetur enim iſte tex. ſibi contrarius. nam pꝛimo
dicit iſtum epiſcopum non potuiſſe iuramento con
ſtringi. ſecundo dicit quod papa abſoluit eum.
nam abſolutio preſupponit uinculum:de deſpon.
impu. ad diſſoluendum ⁊.l. decem de uerbo oblig.
Sol. tres intellectus colliguntur ex glo. prima er
ſecunda. Drimus quod nullum iuramentum me
tu extoꝛtum obligat: æ tunc opoꝛtet nos diceꝛe
neꝛbuʒ hoc abſoluimus ſtat hie impꝛo pꝛie. Et hũc
intellectum ponit glo. ſecunda in pꝛincipio: qui ta
men communiteꝛ non tenetur. Secũdus intellectus
quod metus non impedit uires iuramenti: ut in. c.
ſi ueꝛo infra eodem ⁊ in.c.ad aures ⁊.c.ad audien
tiam quod me.cauſa:ideo neceſſaria hic fuit abſolu
tio.æ dum textus dicit quod non poteꝛat aſtringi
iuramto:dic ĩ effen quo minꝰpoſſit obtineri abſolo

Mernns intellectus quod iuraſitum fnit hic iter
poſium ſupeꝛ ꝛebꝰ eccłe: iõ ipſo iuꝛe nullũ:⁊ tẽ vbũ
abſoluimus ſtat impꝛoße nt ĩ gl. Aduerte qꝛ bic ſi
duo exaianda. Dꝛimũ nũquid iurantum meru ex
õtũ ſit obligatoꝛiũ ſupeꝛ rebꝰ pᷣuatis ipſiꝰ iurantis
pᷣſtitum. Scðʒ avid ſi fuit pſtitũ ſuꝑ rebꝰ eccle ĩ dã
num iplius eccłe. Ad pmũ cõit᷑ tenetur ꝙ iuramũ
ſit obligatoriũ:qꝛ metus nõ cxcludit cõſenſuʒ: ut in
c.merito.xv. q.i.⁊.l.ſi mulieꝛ. ff. ꝙ me. cã. nõ. plene
ꝑ glo.in. c. abbas qð me.cã.?- in. c. aucte.xv.q.vVj.
7 idẽ ibi archi. põt tũ peti abſoluno a iuramento?
nt hic ⁊ in. c.ſi Vo.j.e.⁊ ad.c.auctate.⁊ dic h In
no. nõ. vbũ ꝙ cõtra ꝓpriũ iuramentũ nõ dat᷑ ꝛeſti
tutio ĩ itegrũ ſʒ abſolutio ti. Cõtra iuramẽtũ vo
ab alio pſtitũ bñ dat᷑ ꝛeſtõ ĩ itegꝝ ubi cꝗ exigit:ut ĩ
.l. nã ? poſtea. F. ſi miõꝛ. ff. ð iureiu. ? idẽ doc. cõiẽ
Hhᷣ gl. ̃.i.d. e. aucte vꝛ uelle ꝙ iura miũ metn extoꝛ⸗
mñ poſſit ꝛeſcidi ꝑ exceptionẽ uł actiouẽ qðᷣ me. cã ꝑ
to.ti. qd me cã.mihi plus plʒ primũ dictũ ꝑ iſta iu
ra ſuꝑius alle. cum eim obligatio ſit deo queſita oʒ
p ꝛemittat᷑ ꝑ eũ qui tʒ uices dei ⁊ nõ ꝑ actionẽ qð
me.cã. Et adueꝛte.aut eim agit̃ nt qs abſoluatur a
iuramẽto:æ tũc oʒ ut adeat index eccleſiaſticꝰ:ad H̃ᷣ
qð nõ. Inno.j. eo. debitoꝛes. ⁊ ſpec.iĩ ti. ð lega. F.
nũc oñdẽdũ . v. xxiiij.. ⁊ ſe.facit.c.uenerabilẽ ð ele.
Aur agit᷑ ut turpit᷑ recipiẽs cogat᷑ ꝛelaxare iuram
mũ:⁊= pot᷑it hãc cõpulſionẽ faceꝛe iudex ẽt ſecularis:
nt nõ. Fre.cõſi. ccxiiij. in fi. ᷣ puto nerũ qn nõ du
bitatur de turpitudie ꝛecipiẽtis.ſicut eim cõpellitur
ad obſeruãtiã in. c. . j. e.ti.li. vj. meli⸗ facit. c fi.de
fo. cope.li.vj. æ pe: Jo.an. in nouel. facit ẽt qð nõ
Frꝛe. cõſi. cclv.in fi. ita põt cõpelleꝛe ad ꝛclaxationeʒ
ſz ſi dubitat᷑ ðᷣ uiribꝰ iuramẽti:tunc dʒ adiri iundex
eccleſiaſticꝰ: ut in. d. c. nenerabilẽ. Quis aũt ſit ĩ bꝰ
cõpetẽs iudex:an.ſ.iudex rei uł actoris:uide qð di
xi in.c.ſiquis ↄ clericũ in prin. de fo. cõpe. VMeio
adi᷑ʒʒ pricipale mẽbrũ qñ iuramentũ fuit pſtuũ ꝑ pᷣ
latũ ſuꝑ ꝛebꝰ ecckie. Inno. uelle vꝛ ꝙ ſit et obliga
toriũ.diſtiguit tñ ꝙ aut ꝑ niolẽtiam qͥs iurauit in
dãnum ⁊ abſoluit᷑ ut illas ꝛepeteꝛe poſſit: ut hic ⁊..
e.ſi vo ⁊.c.ueꝝ:q iura ĩtelligũtur gñaliteꝛ ſine ꝛebꝰ
ꝓprijs ſiue ꝛebꝰ eccłie quis ſpoliet. ſi vo iuranit ſi
ne uiolẽtia ⁊ dolo:tunc dicit ꝙ ſuꝑioꝛ ul facict ab
ſolui platũ qͥ iurauit: uel dabit curatoꝛc bonis nlp
nidebit alꝛ ꝓut meliꝰ potit ut eccłia ꝛcs ſuas recu
peꝛet: ut iurãs nõ ueniat directe iuramẽtũ: ar. ff.
de neg. geſt. l. at qui nã. F. cũ me abñte 2z. J.eo.debi
toꝛes. Si aũt p aliũ ꝛ es ecclie ꝛecuꝑari ñ pñt ꝙᷓ ꝑ
iurãtẽ: t ẽt eidẽ dabit licẽtia ꝛepetẽdi:qꝛ iuramẽtũ
H cãu uõ põr obſeruari ſin ĩteritu ſalutis illiꝰ qui in
rauit.j. c. ſi neꝛo z.c.mna. Moſt.vr uelle ꝙ talia in
ramenta nõ ligãt ꝗᷓ fũt in danũ ecclie:ſed potiꝰ ſũt
iuria. . e. ſicent nr̃is: ur̃ m ſe reſtrigeꝛe ĩ ultio caſu
Snno. qñ.ſ. ꝑ aliũ nõ pñt res eccłie recuꝑari. Jo.
an.ex ſuo ſũmario ur̃ nelle ꝙ iurameniũ tale nõ ſit
obligatoriũ: ſed alit᷑ ipe diſtinxit ĩ.c.cũ ueniſſent de
inſti. ibi eim dicit ꝙ ant alienãs bona ecclie inranit
nõ Zuenire. Aut nullũ iuramentũ pꝛeſtitit.pꝰ caſu
ſubdiſtingnit:aut in cõfirmatiõe iuranit ñ alienare
& ſiaĩ priori iurameto: ut i.c.itellecto.j. e. aut p ñ

Ge iureiuran:

iurauir: æ tũc dʒ iuramentũ obſeꝛuare: ut.d. c. cũ ne
niſſent. Si ueꝛo in alienatõe nõ iuranit nõ Zuenire:
2 tũc h illã licite põt uenire.⁊. ſic itelligit. c. ſiqs pꝛeſ
byteꝛoꝝ de re. ec.nõ alie.⁊.xxxv. q.ix. ꝙ quis. Ho
ſti. ibi uidet̃ uelle iuamentũ ſeꝛuandũ ſit an alit põt
ecctie ↄſuli: ut.d.c.cum neniſſent: alias ſecus:nt in
c.ſicut..e. QDo.an.dicit ſe putare:ꝙ ſi in alienatio
ne tangitur piudicium ſolius pꝛelati: quia ſepaꝛabile
eſt pꝛeiudicium pꝛelati a pꝛeiudicio eccleſie iuramen
tum obliger: ut in dicto.c.cum ueniſſent. ſed ſi nõ eſt
ſeparabile a pꝛeiudicio eccleſie non uidetur ꝙ fuai
poſſit abſqʒ anime peꝛiculo: ideo illum non repellit:
nil aliud inducit. Ego dico ꝙ de hac ſua diſtincnõe
eſt glo. oꝛdinaria in dicto.c. cum neniſſent in. Y. ob
ijciebatur/ Irem adduco glo. nõ. in. c. i. de in integ.
reſti. li. vi. que dicit ꝙ eccleſia in petenda reſtitutio
ne adueꝛſus ↄtractum ecclie damnoſuʒ eſt magis p
nilegiata q; minoꝛ: quia ſi minoꝛ iurauit non cõtta
uenire non poteſt peteꝛe reſtitutionem in integrum:
ut in autentica ſacꝛamenta pubeꝛum. C. ſi adueꝛ. ue
di. Si autem pꝛelatus iuranit non repeteꝛe uel con
trauenire ſic iurando dcieꝛauit: æ eccleſia eodem pe
tente uel alio ex indicis officio reſtituitur.xxxv. que
ſtione.ix. ꝙ quis ⁊.c.ſicui infra eo.cum ſi.⁊ ſic ill
glo. non diſtinguit an poſſit peꝛ aliuʒ conſuli nł nõ:
nec requirit abſolutionem ut idem poſſit contraue
nire. ? peꝛ hec dico ⁊ peꝛ rationem quam infra ſub
ijciam nullum inramentum ligare pꝛelatum in dam
num ipſius eceleſie.pꝛobo ratione. iuramentum no
debet eſſe uinculum iniquitatis infra eo.quanto:ſed
ſi iſtud ligaret bene eſſet uinculum iniquitatis: quia
illaquearet ad rem illiciram obſeꝛuandam contra. c.
cum quidam ⁊. c.ſicut infra. e Item peꝛ iuramentũ
non poteſt ſe quis ſubtrabeꝛe ab oneꝛc publico in
c.ſi diligenti de foꝛo competenti. ſed boc eſt onus
publicum quod incumbit pꝛelaro circa defenſionem
lurinm eccleſie.xliij.di.ſit rectoꝛ ⁊ melius in dicto.c.
ſiquis pꝛeſbyteꝛoꝛum:eꝛgo ⁊c. ⁊ multum bene facit
dictũ.c.ſiquis pꝛeſbyteꝛoꝛum . nam ibi punitur alie
natoꝛ:niſi ſibi peꝛ celeꝛem repetitionem pꝛoſpexeꝛit.
quomodo eꝛgo peꝛ iuramentum ſuum poteſt ſe libe
rare a pꝛecepto iuris:facit.l.legatus ⁊ quod ibi nõ.
.ff. de offi. preſi.

ruenit. Caſus: Non deient
. qui inramenti imple
entum in melius commutat. b. d. pii
—, mo. ¶Mon aſiringitur quis iurame
to ad implendũ quod iurauit ſi ab alia parte nõ im
plet᷑:cuiꝰ reſpectu pᷣbuit inramtũ.duo ſũt dicta. ſecũ
dum ibi nec tu. ¶ Antequam alia attingam que
ro de intellectu littere in utroqʒ dicto. Soluto In
nocen. uidetur itelligeꝛe primum dictum in nouen
te ut nõ dicatur infꝛingere notum ſi in melius iliux
commutat. intelligit tamen ꝙ fiat commutatio auc
toritate ſuperioris:alle.c.ex multa de uoto. ideʒ ni
detur uelle Jo. an. ?æ Goff. qui dñt: ꝙ ſi primũ uo
tum eſſet noxium ⁊ illud in qdð commutatur eſſet
utile:tunc licet pꝛopria auctoritate commutar: ut in
c.mulieꝛ.xxij.queſtione.iiij.⁊ ſic dicunt intelligeda

iepins nagimn uni
igginnigrihtini i⸗
ctaalciorſeleho detn b/
ſrienreſoetiinſintei
Mrntirckol nusni umn
ef locnsſpnſinin icnn
cumactu ii e uli
npmiilenilngiht ,mn
onivef nfur o aivunt tc
itontcgin ni ati g au
loctſoenni epntonn ix mion i
rnunbal un uſ poln
ig nolotſnuſtepnn borni
höſfngtcispoſtunan unnensin
uIttmeNummennnensin
güſteielihcigiiafuntannen
s de Anond WeAciſen
diuunm nenttrndnenat
an Ncnpaldanmn tde D
de
n Bn Raann
Mume

ſeſrſisg rͤf Inſigelinenan

Urinsion
lipennmgent n 40
Mmumnignin Aan

iamtniegin

neer ucſco aceſte nonnr
„ 6 edeiclo ſcchiinn
4 occgeini
G — lcancann
— o glo oitit

che uerckeſnin einn
eimmnalelmt
rnmmn nſmnimitmn
amann derriſtuimtt
. ennen ndenmn Ct
Ammen prelins iuranitrontrn
ntpmtſcinmmio ddenit a tlig
ene dider dlcsofio tininn
one Ngist ſeniifigto ani,
ewninnn n olt tih nti
ner nyuin ppotmonen miln olten
Mrtwubedepu min unf⸗
ſcun ulin imimumm mrarlimmil
n lus aulſc ovbo /im inmmmm
a dnitnim iniimoifan gunt
i igim banr oſer inmium inininma li
eprmn a on ſianmmobeeuancen nm⸗
nnidn t ictifn Innaniunmneni
wipprſ ſe gus ion er Noſer Nkon
Aiügmpdanenn u
pmnwlonnnfendere
,ã u
odd d. 1 Mtondan
Gnsdtdnneh Pipenn
Ni cNens edſonnmn un in
umrti ſ acteen waninndi
egſeinmumn un in
n m nb irt egnetin
mea prent inſigfll,

a off.prei.

. Cske
fhe nit. Ci mim

mmninmeinsconmn⸗
Morcdu
an nolinmti
1 8, Cectn Pbbitiannd⸗ ⸗
— 15 ecan

oĩa.c.illius qõis.ſed certe illud nõ eſt cõmutare in
melius.ſicut loquitur iſte tex.qꝛ cõparatiuum pſup
ponit poſitiuum.l.ubi aũt.ff. de. v.ſig.ſj qñ primũ
uorum fuit illicitum nõ dz ↄmutari in melius:ſʒ po
tins dr̃ deſeꝛi.? hoc nõ ſolum eſt licitũ imo neceſſa
rium. bic dicit canon. In ꝓmiſſis malis ꝛeſcinde fi
dem in turpi noto muta decretum. Impia ẽ ꝓmiſ
ſio que ſceleꝛe adiplet᷑ .xxij. q.iiij. ꝓmiſſis do. An.
dicit ꝙ nbi cadit dubiũ an id in quo fit ↄmutatio
ſit maius bonum ꝓcedit dictum Inno. ut in ↄmu
tatione hẽat᷑ ſuꝑioꝝ auctas.idem dicit ſi euidenter
ẽ maius bonu n.poteſt tamen utrũqʒ adimplere.tẽ
enim cũ ↄmutatio ſit uolũtaria nõ deber fieꝛi ſiñ ſu
ꝑioꝛis auctc ad hoc.c.i.de vo. Si ueꝛo nõ poteſt
adimplere primũ uotũ ſine deſertione ſeu turbatio
ne maioꝛis boni.lʒ tutum ſii habeꝛe ſuꝑioꝛis licenti
am:tamen ẽt ſine ea poterit ipſe ꝓmiſſoꝛ ↄmutatio
nem facere. ad hoc qð nõ.in. c. ↄnuſſum de ſpon. 2
de ꝛegu.lʒ fin eum. Aduerre ramen dictũ do. An.
ẽ pulchꝝ:ſed nõ ꝓbat᷑ iuribus alle. ꝑ eum. nam in
c.omiſſum fuit aditus ſupꝑioꝛ. Itẽ ↄſulit illi ur pri
us Zhat ſicut iuꝛauerat:⁊æ poſtea religionem igredi
at᷑.c.lʒ potius ꝓbat oppoſitum.nam ibi di ꝙ non
dʒ quis itrare religionẽ ſtrictioꝛc niſi pꝛius petita li
centia a ſuꝑioꝛe.ſed ego allego tex.ᷣ ꝓbantem i. c.
ſcripture de vo.⁊ ibi aꝑtiſſime hoc ſenſit Inno. in
prin. hinc eſt ꝙ ſi prius cmiſit uotum non cogitur
poſt religionis ingꝛeſſum illud ꝑficere:ut nõ glo. in
Cc.monachis.xx.q.iiij.ad hoc.c.uoluit.xxxuj.q.v.
dico tamẽ aduertẽdum ꝙ iſtud.c.in prin.loc uitur
in ꝓpoſito ⁊ in ꝓmiſſo:⁊ pꝛo pꝛio uide bonũ tex. ĩ
c.qui bona agũt.xvij.q.i.ubi pʒ ꝙ poſtꝙᷓ quis ĩ
alo ſuo deliberauit aliqua bona ſen melioꝛa facere:
ſi delibeꝛata nõ facit peccat:quaſi ex ꝓpoſito firmo
obliget quis deo 2z foꝛtaſſis ꝓpteꝛ hoc dixit iſte tex.
ꝙ nõ itringit quis ꝓpoſitum:qui in melius illud cõ
mutat ⁊ banc ↄmutationẽ in melius puto ꝙ poſſit
quis ſine alia ſuꝑioꝛis lñia facere cum non ſit obli
gatus ecclie exquo nõ ꝑuenit ad expᷣſſionẽ inx nõ.
in.c. l̃aturam de noto. uide tamen circa boc oino
qð ibi nõ Jo. an. poſt beatum tho. ?æ Avꝛchi. in. d.
c.qui bona quo ad fᷣm ſi pꝛomiſſum puto ut tex.fa
ciat ad titulum qð dʒ itelligi de pꝛomiſſo iurato ut
ſic ſit ſẽſus ꝙ nõ dr tranſgredi iuramentum:qui in
melius illud ↄmutat quo caſu dico ꝙ aut iuramen
ti iplementum ↄcernit honoꝛem dei aut utilitatem
priuatã: prio caſu plʒ ut requirat ſuꝑioꝛis qucias
ĩ ↄmuratõe.Si utrũqʒ põt adimpleꝛi z qd iuramẽ
tum poſſit eps ↄmutaꝛe in melius ſicut notum alle
go Inn. in. c. debitoꝛes in fi. j. e. ubi dicit quod ſi
quis iuraſſet ire ad ſanctum Jacobum: ? nüc nellet
faceꝛe maius bonuʒ poteꝛit eps ↄmutare illud iura
mentũ:ſicut dicimus in noto:æ ad hoc allego iſlum
tex. ar. quod eſt nõ. Si aũt non poſſet ſeꝛuare iura
mentũ ſine turbariõe maioꝛis boni tʒ ſimplicit᷑. do.

An. ui ſupꝛa dixi ꝙ nõ peccat ↄmutationem facien

do ꝓpꝛia auctoꝛitate quod ego idiſtincte ñ admitte
rem. pone enim ꝙ quis iurauit ſeruire uni hoſpita
li nunc uult ſeꝛuire alteꝛi hoſpitali magis religio
ſo ⁊ populoſo dicemus ne quod hoc poteꝛit ſine

Wernuenit

4

ſuꝑioꝛis auctoꝛitate certe credo ꝙ nõ.qꝛ ſic ibera
ret ſe ꝓpria auctoꝛitate ab obligatione ⁊? Orium re
ſtringerer nimis. c.i. de uoto:ſed ſi ueller ſpale ob
ſequiũ omutare in Ppetuam ꝛeligionis obſeruantiã
tüc puto ꝙ porerit ⁊ ſic loquitur.d.c.ſcriptuꝛe ⁊ hꝰ
dicti duplex ẽ ratio.prio fauore religionis. ſᷣo qꝛ i
pendit ꝓ tpᷣali obſequio ꝑpetuũ deo ſeruitiũ qð n
Otingit qn ſimpl: ↄmutat in maius bonũ ? minus
ex h offendũ iuris rla.fo caſu quãdo iuꝛamentum
ſeu ꝓmiſſum cõcernit utilitatem priuatam. dico ꝙ;
ſine illius cui fuit pſtitum ↄſenſu cõmutaꝛi enam in
melius nõ põt nec ꝓdelt in hoc ſuꝑioris auctoꝛitaſ
ad h̊ qd nõ.j. c. qᷓto æ Inno. in. c. cũ inter. p. de ꝛc
nunc. ſentit Jo. an. in rla in malis de re.iur. in mer
cur.pꝛo quo facit qꝛ debitoꝛ non põt una rem ctiã
meliorem pro alia ſolueꝛe ĩuito creditoꝛe.ut in.x.ij.
ff. ſi cer. pe.? inſti. qui mo.tol.ob.in prin. ⁊ per hec
ẽ expedita pria ꝑs.c. enio ad f̃am ꝑtem. c. et
queꝛo de ĩtelleciu ipſius ſolurio dic ut ſentiũt doc.
ꝙ poõt itelligi quando quis ſe obligauit ſub certa
cõditiõe uel reſpectu alicꝰrei ↄſeqnde tacite uł expᷣſ
ſe. exemplum obligaui me tibi ſeruire in bello ratõe
feudi quod mihi ↄceſſiſti. certe ſi aufeꝛi mihi fenudũ
nõ teneoꝛ tibi ad ſeuitium arg. in. c.i.de feu.æ de
loca.potuit nel pꝛomiſi te non expeilere de domo
tibi conceſſa per me in emphucoſum certe tacite ſub
intelligitur ſi ſolueris mibi canonem glias ſi non
ſoluis poſſum te expellere quia iu non ſcruas id ra
tione cuius facta fuit pꝛomiſſio.l.queꝛo.. itcꝛ loca
torem.ff.locati z pro predictis. ẽ illa luris ila fran
genti fidem fides frangat eidem. ut in rla fruſtra ſi
dem de re.iu.li.vi.hec etiam ꝓcedunt in ꝓmiſſiõe
