3 p.c.romana ð ſupplẽ. neg pᷣla.li. vi.ubi pʒ ꝙ
ꝓpter delictum epi iuriſditio nõ deuoluit̃ ad ar
chiepiſcopum ſed ad papam æ hoc credit Joã.
an.uerius ⁊ faciunt per locum a ſpeciali. c. eos
de tem or. li. vi. in fi.= pro hoc facit hec decre.
ubi facultas recurrendi ad aliũ epm fuit priuile
gio ↄceſſa ⁊ ad.c.ſignificanit rndetur qꝙ ibi po
nit᷑ caſus ſpał. Mreteres hot priuilegiũ ↄcede
bat:quẽcunqʒ epᷣm ẽt eneum poſſet abbas eli
gere ꝙ alias de iure communi non licet .ix. q.
ij. per rotum. Opo. õ tex.iĩ eo q; dicit pꝛiui
legium debere facere mentionem de paccedenti
g

iANJ .ſ it⸗
FP peie 14 4100 4

V puilin mcw, ſas

r fiande nnn * . 4

H„1 — 10 — za .
gKl5 puils imier Pu⸗

2 M PuS

Cee preleriptlionibus

pᷣnilegio.naʒ priuilegiũ ẽ lex pnata. ſij. di. puilia
ſed una lex tollit aliã: ʒ de ea metiõem non faci
at: ut ĩ.c.i.de cõſti.lſi.Vi. ¶ Blo. ſoluit ĩ ner bo
nulla ꝙ Zriũ lodt ĩ legibꝰcõibꝰ q̃s papa pſumit?᷑
ſcire dẽo. c.i. de reſta.I.oĩum:ſecꝰ ĩ legibꝰ priua
tis ut ſũt puilegia: qꝛ cũ iſta cõſiſtant iĩ féo nõ pᷣ
ſumit illa lcire pꝛinceps ⁊? ꝑ ↄſequens nec reuo
care niſi ſpecificã faciat mentiõem. duerte
hic ſũt duo examinãdaſprio nũqd priuilegium
ualeat. nõ faciens mentiõem ð priuilegio alteri
cõceſſo: 2 iſte ꝓprie nõ ẽ caſus noſter qꝛ nulluz
puilegiũ fuerat bic epo cõceſſũl an puilegiuz
debeat facẽ mẽtiõem ðᷣ alio puilegio ipimet put⸗
legiato cõceſſo pᷣnus iſte ẽ caſus ꝓpriꝰ noſter.
PDꝛimũ nñ togũt hic doc.ſed plene nõ. i. c. i.
de reſcrip. z.c. cum oꝛdinem eo. ti. ꝑ gl ĩ rla ge

neri ð re.iu.li. Vi. z.xxv.q.ij.ĩ ſummaEt ↄclu⸗

do ſic ꝙ aut utꝛũqʒ puilegiñ ẽ ſpeciale ⁊ ſecũdũ
ñ pᷣiudicat primo nili de eo fiat mẽtio:ar.op.h̊
2 faciat.c. cererum ⁊ c.ij de reſcrip.aut alterũ ẽ
generale æ reliquũ ſpecialc:⁊ hoc caſu ſũt multe
narietates ð qbꝰ ꝑ doc.ĩ. d. c.i.?.c. cum ordinẽ
glo. tamẽ i. d. rla generi z. xxv. q ij.iĩ ſumma. te
nẽt idẽ q; ꝑ priuilegiũ acquiſimũ ẽ ius paꝛ. In
Srium młtũ tamen facit.c.i.ð reſcrip.⁊ fortius
.c. dudũ 2. c. qᷓuis.ij ðᷣ prebẽ.li.vi/Mro auo
rum concordia ego ſic diſtiguo ꝙ aut puilegiũ
& tale ꝙ acquiſitum ẽ ius in re in omnibus ſpe
bus ↄtẽtis ſub genere ⁊ tũc idubio puto ꝙ pri
milegium ſpeciale nõ derogat generali cum iam
ſir ſortitum effem ſum ⁊ acquiſitum eſt ius paꝛti
in qualibet ſpe põe exemplum cuidam cõceſſuʒ
extitit per ſedem apoſtolicam priuilegium peꝛci
piẽdi decias in tora paꝛochia. deinde fuit ↄceſſa
facultas alteri ꝑcipiẽdi ex certis pᷣdijs illius pa
rochie.de primo pᷣuilegio nulla habita mẽtione
certe non dʒ in aliquo primo pri ilegiato pre
indicare:q ſi ſola poſſeſſio alterius ipedit nuꝛes
pᷣuilegij de altenꝰ poſſeſſione mẽuõe no hta. ut
i. e.ij. de deci.li.vi.nõ.i.c.dudũ ð prinile.fortiꝰ
ipedit hoc caſu proprietas cum poſfione prin
ceps enim nõ uf̃ in dubio noluiſſe atreri pᷣindi
care. ar. in. 1. ij. S. ſi quiſ a pꝛincipe.ff. neqd i lo.
pnb. 2. c. ſuꝑ eo de offi.dele facit.c ↄſtiiurus æ
ꝙ ibi nõ. de reſcripũñqʒ; pꝑ pᷣnilegium con
teſſum ẽ ius ad rẽ ⁊ adhuc pedet ⁊ tũc qꝛ ñ fit
tim piundicium poſſet ꝓcedẽ alia opinio ꝗᷓ bʒ ꝙ
generali deroger ſpale: 2 ita itelligat᷑ ⁊ limitet pᷣ
al.c. dudũ ⁊. c. ᷓuis ĩ rõe eoꝝ ⁊ uꝛ bec diſticiio
eqſſima 2 reducũtur ad ↄcordiã ↄrie opiones
8 qoꝰi iuribꝰ pᷣall. Er dat᷑ itellectꝰnouꝰ ad.c.i.ðᷣ
reſcrip. ꝙ debʒ itelligi ſm pdictaʒ diſtictõeʒ.ſ.
ꝙ ibi ꝑ puilegiũ gñale non eꝛat ius queſitum ĩ
re iõ naluit ſecundum ſpeciale:licer primo non
facerer mẽriõem. ⁊ hoc ð prio mẽbro. ¶ Meio
ad ſᷣm mebꝛum in quo ampliãdo ⁊ cõcludendo
Inn. dico ſic ꝙ aut ei ↄceditur aliud pᷣuilegiũ
ſuꝑ ſeꝑatis łſuꝑ eiſdem uel quaſi ſuꝑ executõe
pꝛime gratie:2 ẽ ncce ꝙ de prĩia fiat mẽtio:qꝛ
bos nulabi cauet:ſolũ.n.propti odioſã pluralita

dixit Jo. an. i.

tem beneliciorum boc cautuʒ ꝛepitur i mate

beneliciorum:ut in.c.ſi

ria
motn ꝓprio de pbenq.

li. vj. ⁊ in.c.in nꝛa de ꝛeſcrip.cum ſi.hint nöbif
2

c.ij. ð fi. pl. li Vj. q legitimatuſ 2

diſpenſatus ſuper defectu natalium ſi impetrat

poſtea beneficium non tenetiur de priori defectu

ulł diſpẽſatiõe prius facta facere mentionem qo

eſt mẽti tenedum:aut h

abes prinilegium uel di

ſpenſationem cum certa modeꝛatione ſen ꝛeſer
natione iuris alterius impetꝛat m priuilegium

ſimpliciter preiudicãdo

luri alteri ꝑ primuʒ pri

nilegium ꝛeſeruatum: æ non ualet non facta mè
tione de priori. Et iſte e proprius caſus huius

c. ̃ᷣm Inno. æ bene. ¶

Ham papa prius con

ceſſit abbati priuilegium cum certa moderatioe
? reſeruatione iuris dioceſani:ut pus.ſ.peteret
aboas hec ſacramenta a dioceſano Pprio 2 da
ta ipſius prauitate poſtulaꝛet a quocũq;ʒ. poſtea
uero impetrauit ſimplicuer ut poſſet ꝛecipere

quocunqʒ non facta de

priori pꝛiuilegio mode

rate conceſſo mentione. Et dẽ ꝙ non ualet ym
quia ſi papa ſciuiſſet non mutaſſet ſaltem ita de
facili primum moderatum per ſᷣm immoderati

.j. de deci ex multiplici
dicedum ſi pꝛimo papa

ꝑ quod infert Inn. id
coceſſit paꝛtem alicuius

rei:ut decimarum ex priuilegio æ partem reliqʒ

iuri cõi:ſi poſtea parteʒ

iuri cõi ꝛelictam eidem

u alij concedat non uaiʒ niſi de pꝛioꝛi ↄceſſide
feceꝛit mentionem:ut hic.ſecus eſſet ᷣm eum ſi
a principio in omnem caſum concederet uſum
nel libertate i rem itegra. qꝛ tũc ñi teneret᷑ fic

mẽtionem de lure côt al

Ego ð hoc ultimo/an i

leg. nõ. i. c. . ð reſcript.
priuilegio ) ius ce ſit

fiẽda mentio de iure cõi rremitto ad plene nõ.in
.c.nõnulli de reſcrip. ubi plene haãc mʒ exaiaui

do. An. tractat ĩ. d. c. i.

pla. li. vj. Har. ? alij i.

pera. offe. ⁊.i.l.fi. C. ſi

2 JYo. an. i. c. i. de exceſ.
lquotiens.C. de pcl. im
3 ius l uti.pub.? i extꝛa

uaganti ad reprimendam i nerbo nõ obſtano?
priuilegijs. Sed ad primum dictum allego pꝛo
concoꝛdati ad iſtum tex. ualde nõbilem.i.c.iſ 5
fi. pᷣſb li. vj. ubi dꝛ ꝙ ſi papa diſpẽſauit cuʒ ille
gimito: ut ðᷣfecin natalinʒ n obſtate poſſit ꝓmo
ueri ad ſacros ordies ⁊ unicũ bñficiũ cunatum
obtinẽ ſi pꝰmodũ ille ſic cũ moderamie diſpela
tus ipetrat: ut pluꝛa cuꝛata pofſit obriner no ſes

de ſuo defectu mentiõe

non nalet fa gea ut dici

ibi Jo. an. qꝛ ſa diſpenſatio addit pꝛie xceden
do primũ moderamẽè iõ ñ uʒ de priori no facta

mẽtiõe:qꝛ ſi papa

ſciuiſſet non cõceſſiſſet ueꝛiſi

milit᷑ diſpeſatiõem ita amplam. Et ꝑ hoc aplio

bũc tex. ⁊ tbeoꝛicã Inno.ꝙ ꝑ primmu
leginm non ſit alteri iu

dit pᷣmoderate ↄceſſo
non uʒz vm de illo non

papa ſciuiſſet forte qixiſſet ſuffiẽ tibi

coneeſſa cum moderati
hec ſinglariter nõbis.
colligit ex tex. ꝙ priui

Zria ex quo ſimul habe

mnum priui
g, reſeruatum:tñ ſi f 4
mogeramen excedendo
habita mentione. li enim
gra primo
one. ar.. dc-i oſira. e
PBl. i vbo renüciaſſe
legium 2 preſcriptiio ſüt
ri nõ pñt imo igrelſos

oͦorerd
miun un jer leaos.
oeh hi⸗ Umb in na
vaeſinnn ſ is
ece crron nan
Plunts höbo acqrere H
* s lichicne e

nio
õäü

ſal Irez pprel ptio nnulgi
ſeſeanpene ltin g u e

erg ixl nioliulc E odemt

olikrgiunmn, eckgli⸗ in
mmucatomtrhmin/ lly ℳ 1
ocimitm e oo rb iſañ
,mnonperbrofnoch ibemns⸗ Drinte
ſoſtſebabeba noceraneneun dy er iu ſec⸗
itpaniegi conedſtitgn betto. Erb
õ
derant die Doſt 2 Bodas vetdnm duun
dic poſtumiſiaer g v detrige ditpdend

cad aſum Poſimm utun grilegi
formam öriam iind 9

än ſicſc an piinllegenn bebe fornam

ein recpioni Int onenteni pnn
n aut preſenptio ent conplen tn DMion
nenummne ttinnronmde. igt
ſpönetonmmnin aleim ihriilegi
Moc ſuit iſ qi t nmtennncen
d llmmnt cumſeapenti:ant onenen
3 pedimr anſis Deſciptonis
nnnn 5 ſci ſpemeneninn Hiehamot
ii ſepſinſegſſbſerhto oaſſticonn
Mliniegſenti gun one⸗
cnrſis tanen inehogt Dreſctpriont
rhergulmns criprionis
Pang nſegiumn inpenanmin le
n Npliker inpenne
lolen e inco fateri nice
ißſn itui innarrit
iumme an oſeigi,e d Hloni

Gnan nen uulton n
aae eballig aſight
nzmt E Mnomn D
dn öumam lertu nogerorii
aseſmin fisſpaet

Ninn rin MMRo

iplus Nnie
RNimeun Mürnaaſndi 6
uard imyenme ſnnpin e

nn wſe weben
ocn frnde Monpilego ne

ſre ntſonmianr Aig n in
qviz ſioppn uſa on nunſalin 1
funtpnmum nodamuun or finnan
roeln er npeio grot nin Int
duetum ſjumd opr coeſtouten i⸗
nw ocimuſum r onulcgioe onenris
unj corſpoſta oanq iri o, vleun de
alj cocetar non uiß ni oe oon eſit
rni mmnonom:ut bi ſeus eer m anl
1nndpio inoman caſun concecerer oiun
. benue ien iegni grtit i nenct ce⸗
Nivonen de e d ehid 1cd an
Eddoe iumdiniiſehd d l
icn wenmd N nt Gienmd une 1
õ

do Jumanidtit Rnid dr

ph. . . aliitotes Kni
n ilgaan
gm Aprinendaniued 1

W rPahes Pripeni Bri⸗Nriure o 1

Be preſcriptionibus

unius aſterius operatur excluſionem:ut hic.
Cõtra hoc opp/nã iure cõi ⁊ priuilegio põt q̃s
nti de ↄſuemudine cum dilectus nec renũciat qs
iuri militari licʒ utat᷑ iuꝛe cõi:ut l.iii.ff.de teſta.
mili. Irẽ põt qͥs ſimul inniti iuꝛi cõi z ↄſuetudi
ni: ut in.c.ſopite de cenſi.ergo pari rõne dʒ q̃s
poſſe uti preſcriptõe ⁊ priuilegio:? ꝓ hoc bo.
tex.in.c.auditis õ.e. Soluit glo.i effectu ꝙ aut
quis impetrat priuilegium iuris collatoꝛium et
ur̃ renũciare preſcriptõi:qꝛ ex diuerſis cauſis ñ
poteſt hr̃i dñium de fi. inſtru.iter dilectos. Aut
impetrat᷑ priuilegium ↄfirmatorium ⁊ tunc ſecꝰ
¶ Eec ſolutio mihi non placet:qꝛ q́ dñiuʒ
ex pluribꝰcauſis nõ poſſit acq̃rere:tamẽ põt ad
cautelã uaꝛios titulos multiplicaꝛe non ad effec
tum ↄſequendi ius ex narijs titulis:ſed ut ex il
lis poſſit ſe defẽdẽ:ut ĩ.c.pꝰelcctiõem de ↄcel.pᷣ
ben.? ibi dixi facit ẽt ꝙ nõ. Joa an.i.c. eum ꝑ
ſone de priuile.li.vi ubi dicit pꝰ Jo.mo. ꝙ ubi
dubiũ eſt de pᷣmo titulo põt res acqͥri ex fo ad
cautelam allegat dẽn. c voſt electionem. facit c·
cum dilectus de cõſue. Idem dicit qñ mibi pin
gnius ſuccurrit᷑ ꝑ ſecundum ar. in.l.iiij. ff ad.l.
fal. Iteʒ ꝙ preſcriptio ⁊ priuilegiũ n ſunt Zria
i effectu plene pſeq̃tur glo.in ꝛła nullus plunbꝰ
de reg iu ſi.vi.ubi uide. Et ideo dic melius:ut
colligit᷑ ex gl ſequenti que diẽ ꝙ iõ ꝑ priuilegiũ
renũciauit preſcriptõi:qꝛ pꝛiuilegũ ⁊ pᷣſcꝛiptio
nõ cõpatiebant᷑ ſe in caſu noſtro.qꝛ ꝑ pᷣſcꝛiptio
nem comperebat oĩmoda libertas. ODriuilegiũ
vo in ſe habebat moderamen:ut pʒ ex lia ſecus
ãt ſi priuilegiũ conceſſiſſet ꝙ pᷣſcriptio. Et hũe
itellectum ſequunmur bic còiter doc. Ande pon
derant hic Hoſt. æ Abbas uerbnm huiuſmõi
hic poſitum ĩ fi.tex ꝙ ur reſtrigẽ diſpoem buiꝰ

c.ad caſum ꝓpoſitum.ſ.nt cum priuilegiũ hʒ
formam Sriam pſcꝛiptõi. ¶ Concludo geiſtam

mãm ſic/q; aut pi inilegium habet formam con

trariam preſcriptioni ant connenientẽ. pᷣmo ca
ſu ant pꝛeſcꝛiptio eꝛat completa ⁊ uẽ ꝑ priuilegi
um renunciare preſcriptioni:ut hic. Ideʒ i alia
diſpõne contraria alteri:ut ĩ priuilegijs Saijſ pʒ
Innoc. facit xxxij.q.i.c.cum renunciatur er.xi.
.q.iij. ſtimant cum ſequenti: aut non erat com
pleta et impeditur curſus preſcriptionis prop
ter malã fidẽ ſuperuenientẽ:ut hic k eim ab ipe
tratione priuilegij pᷣſcriptio poſſit ichoari ad ſi
mites priuilegij:ut i.c.cum peꝛſone de priui.li.
Vi. curſus tamen inchoate preſcriptionis impe
ditur per priuilegium impetratum ſimpliciteꝛ a
me cum ſimpliciter impetrando fateri uideatur
ſe cꝛedere rem ad ſe non pertinere.2 caſu qñ p
nilegium non contrariatur pꝛeſcriptioni etiam
diſtingue aut pꝛeſcriptio erat cõpleta ⁊? dico ꝙ
non renũciat preſcriptioni:ſed uidetur ipetraſſe
ſecundum tituluʒ ad maiorem cautelam. d. c. au
ditis ſupra eo.æ quod ſupra dixi aut preſcrip
lio non erat completa ⁊ impeditur curſus icho
ate preſcriptionis ꝙ pꝛeſumitur ĩ mala fide im

petrando pꝛiuilegium. poteſt ramẽ de nono ad
limites priuilegij inchoari pꝛeſcriptio ſi aliquo
lacto intrinſeco prinilegiũ corrueret:ut.S. dixi:
2 hec nidentur de mente Jo. an.? Hoſti. qʒ nõ
ta ordinate ? clare pſequantur. An antè ſuffi
ciat ſola inrerpretatio ad excluſione pꝛeſcriptio
nis contrarij ſeu priutilegij cõtrarij an requira
tur uſus priuilegij. ¶ Glo. penul. prope medi
um dicit ſolum impetrationem ſufficere. Inno.
nariat. primo enim dicit hanc concluſionem ſeu
tacitam renunciationem ꝓcedeꝛe ex uſu:ſecus ſi
impetrans non fuiſſet priuilegio uſus.æ poſtea
dicit hanc efſe ueritatem ꝙ impetrando contra
rium priuilegium primo renunciare uidetur. re
nunciatio enim fit ſecundum eum non tantum
expreſſe ſed etiam tacite. C de teſta madi.l.i. =.l.
fi ⁊ quocunqʒ iudicio.ff. ð̊ acqui.bere. recuſ iri
Ideo Jo. an uidet᷑ ſũ nãdo decretalẽ requirẽ
uſum. Ego uero acquieſco priori dicto ut ſuffi
ciat ſola imperratio: quia ſolus ammus ad re
nunciationem iuꝛis ſui ſufficit l.ſi qͥs in. dria
.ff. de acqui. poſ.æ. v.q iij.ſumant cuʒ ſequenti
qui ſatis preſumitur ex impetratione iuris ↄtra
rij.ar.c.ij.de renun.li vi.æ iudicio meo ꝓbatux
hic in fi.tex.dum dicit preſertiʒ cum fuẽeit nſus
⁊c̃.nam dictio preſertim ex proprio ſignificato
denotat idem in caſu contrario: nt nõ. in. c au
ditis de elec.⁊.c.qm frequenter ut lire non con
teſt. æ hec notabis.¶Sed contra predicta æ
contra tex. oppo. uidetur enim ꝙ abbas impe
trando priuilegium contrarium non potuerit
renunciare iuri iaʒ eccleſie queſito per pꝛeſcrip
tionem:ar. in.c. fraternitatem de dona.z. C de
tranſac.preſes ⁊ ff de pac.l.contra iuris cimiliſ
regulam ꝛ. ff. de donati l.filiuſfamilias: ubi di
citur ꝙ conceſſa libera adminiſtraone alicui
nõ intelligitur ei data poreſtas dilapidandi uel
donandi nel pactum gratuitum faciendi So
lutio dicit Innocentius ꝙ maioꝛ ⁊ liberioꝛ eſt
poteſtas prelatoꝝ q; alioꝝ adminiſtrarorum ſi
cut apparet ex decꝛeta ceterum de dona. quaſi
ſentiat ꝙ contraria loquuntur i adminiſtratõe
alijs q; pꝛelatis conceſſa. Sed per hoc non ſol
nitur contrarium de. c fraternitatem de dona.
nbi dicitur ꝙ prelatus poteſt eccſeſie conditio
nem meliorem facere non autem deteriorem.
Ad idem adduco norabile dictum eiuſdẽ In
nocen.in capitulo accedentibus de exceſſibus
prelatorum: ubi inter cetera dicit ꝙ ſiue ſint
conſuetudines ſiue cõſticutiones ſiue pꝛiuilegia
bonorabilia nel unlia eccleſijs illa nunqᷓ; niden
tur illi decretali renunciaꝛe per unum actũ uł ꝑ
plures:quia etiam ſi expꝛeſſe uellent renunciare
nõ poſſent.allegat dictam legem preſes ⁊ dictã
.l. contra. J. fi.¶ Et ſubdit ſi boc caſu omnes
de capitulo nellent facere aliquid contra priui
legium nel conſuetas conſtitutiones ſuas:unuſ
ſolus poſſet contradicere.ar.in caplo.i.de hbis
qᷓ fi.a ma. parte eapi.⁊ forte ob hoc dubitauft

/
SD - .
W.. 4Gaz- pale nrna n .

u Gſerprr,

α at Asuter , Ne 2

NC& ſman: nͤ,„D, Bern We⸗ p oſſ ſ. g .3
Daakanbe naprſich.

¶ De preſcriptionibus

Inno. ſubiũxit bic ꝙ ſi ex tali renunctiatione
ledereiur enormiter monaſteriuʒ: dabit ĩ itegrũ
reſtieutio de ĩ teg. reſti.c.i. ¶ 2 ſolun Jo. an. di
ſtinguendo irer renunciatiõem ſeu donationeʒ
magnam ? paruam: ut le. æ nõ i. d. c ceteꝛum 6
dona. z. c. apoſtolice. e. ti. el poteſt ? tenio
dici ſᷣm Inno.ꝙ ideo tenuit bec renunciatio:
qꝛ ex cauſa facta fuit:ut.ſ.abbas fugeret idigna
tionem dioceſani. ar. c. contꝛa moꝛem. c. di. ?.ff.
de ſeꝑa. l. i. F. illud ſcienduʒ. Cõcludẽdo pᷣdicra
dico ꝙ aut qritur an platus poſſit cum enormi
dãno eccleſie renũciare iura ipſius eccleſie z di
cẽdum ꝙ nõ:ut ĩ.d c.fraternitatẽ ⁊ i. c. conſtitu
tus: 2 qdᷣ ibi nõ ã ð elec.?⁊ ꝑ Inn i. d. c. accedẽ
tibus. Aut querit᷑ nunqͥd poſſit cum leui pꝛeiu
dicio ⁊ dicẽdũ ꝙ ſic: ut ĩ.d.c.ceterũ ⁊. xij.q.ij.
terulas hbec ueꝛa niſi ꝑ pacrum ł tacitam renũci
ationem redeat᷑ ad ius cõe. tũc. n. puto preiudi
cari eccleſie non habita diſtincriõe iter preiudi
cium leue ⁊? gꝛaue.ad hoc tex. notabilis in.c.i.
2.c fi.de pac.li. vi:? qdðᷣ põit Fre.conſi. hxxiij.
alias. exij in fine ⁊ hoc caſu põt intelligi iudicio
meo iſte tex. An antez in bac renunciatione
tacite uel expfle exigat᷑ cõſenſus capitul Inno.
primo ſentit ꝙ ſic dicit enim nõndum ꝙ hec re
nũciatio de tem parua libenate.ſ ꝙ a quocũqʒ
uult accipiant clerici eccleſiaſtica ſacꝛamenta na
let ẽt ſi ↄuentus cãm ignoꝛaſſet dicꝛũ.c. ceteꝝ:
quod ẽ ſingulariter nõndnm. Doſtea dicit poſ
ſe dici ꝙ hic iternenit cõſẽſus ↄuẽtus qͥ ſemper
preſumit᷑ J. de his qᷓ fiunt a prelatis.c.ea noſcit̃
utrũqʒ dictũ eſt neꝛum in ſe ⁊ ſic limitada ſt dic
ta Inno.in dicto.c.accedẽtibus.¶ Vltima ps
glo.ẽ facilis ⁊ hodie expedita iĩi.c.i.e.ti.li vi.ſʒ
extra glo.qᷓro cõmuniteꝛ r̃ qd hic abbas ↄue
niebat epm iterdicto reiinẽde poſſeſſionis.epᷣs
vo ↄuentus recõuenit actoreʒ iterdicto recupe
rande queritur nũc accumulatis ꝑ actoreʒ ⁊ re
um his interdicus de modo ſniandi./Solutio
bic Inno. in hoc multum inſtat: 27 quia ponit
materiam quotidianam eam ꝓſequar ? ꝓ clari
ort expeditione ſciendum ꝙ aut actor ſolus ꝓp
bat intentioneʒ ſuam: ut quia ꝓbanit ſe poſſidẽ
tempore litis conteſtate æ tempoꝛe turbationis
quod ẽ neceſſe:ut iſti de iterdic. ꝗ hodie:⁊ tũc

P eo feꝛtur fnia. dũtaxat:ut in.c.lʒ de pꝛoba.(·

Aunt reus ꝓbat ſolus ſpoliatiõem ⁊ pꝛo eo feꝛt
ſententia ad limites petitionis. aꝛ. bic. Aut uteꝛ
qʒ nititur ꝓbare intentionem ſnam. ſ. actoꝛ tur
barionem et reus ſpoliarionem Et tunc ſi priuſ
conſiar de turbarione qᷓ; de ſpoliatione ꝓnun
ciabitur prins pꝛo actore iterdicto retinende.⸗
peſcerur enim reus a murbatione donec ſenten
tietur ſuper interdicto unde vi m Inno. alle
gat.c. cum neniſſent de inſti.quod ſatis placet
ut interim euiretur turbano z ſcandalum.ar. in
l.equiſſimum. ff de uſufruc. Aut ſimul liquet
ꝓ utroqʒ quia actoꝛ pꝛobat poſſeſſionem et tuꝛ
bationẽ reus uero ꝓbat ſpo liationeʒ:⁊ tũc ant
proba ꝙ im ab aſio poſſidet.i. ꝙ alinm illa re

ſpoliauit ⁊ ñ ꝓdeſt conuẽto: quia ñ̃ poteſt ſe de
fendere cum iurꝛe tertij. tex. eſt apertus in. ! i. .
nti poſ.in fi.?æ hoc ideo contigit quia ius teri
n excludit ꝓrſus ius agendi:ñ eꝛgo ſequit 10
liaui alium: eꝛgo tu potes me tuꝛbaꝛe.ſacit. bo
na fides.ff depoſit: ſecus autẽ eſſer ubi ius ter
tij p: orſus excludeꝛet ius agentis:tunc enim po
teſt opponi de iure tenij: ut l. cum ſeꝛuum. C. ö
ſer fugi nõ. Hr. in. d. 1. i. . fi. quod eſt noran
dum. Ad hec ꝛeducas ꝓlixe nõ. ꝑ Jo. an. in.c.
mandarum de reſcrip. ubi diſcunt poſt aliosſan
7 quando liceat de iure tertij ꝓponeꝛe. n
probat conuentus ꝙ ab eo poſſider ui ? boc c4
ſu Inno ponit op. Quidam enimn dicũt ꝙ fer
tur ſñia ſuper utroqʒ ſed executioni n mãdabiĩ
ſñia niſi ſupeꝛ interdicro unde ui quaſi ſentetia
reſtitutoria trahat ad ſe ? abſoꝛbeat ſniam ſupꝑ
turbatione ar. in c cum dilecius de cã pol. p
prie. E ut refert Inno. dicum ꝙ hoc cau
nulla ſñia fertur ſuper interdicto uti poſſidetis
2 ita itelligunt iſti.l i S fi prealle. ubi dicitur
ſi aliquis ui aut clam uł precario ab aduerſaꝛio
poſſidet ꝙ non debʒ nice re in iterdicto uui poſ
ſideris:æ exponunt illa neꝛba id eſt nulla ſnia ſu
per iſto interd cro debet ferri. Sed primi qui te
nent ꝙ ſententia debet ferri quod ẽ tutnius im
Inno. exponunt iſta ueꝛba.l.que dicunt ꝙ poſ

ſeſſor non dʒ uincere hoc caſu.ſ.cum effeciun qi

illa ſententia non mandabitur executioni quod
tamen tunc tantum opnnent ſecundum (Ynno.
quando conuentus uti poſſidetis ꝛccõueniebat
acrorem interdicto unde ni. ſi enim aliter uelles
intelligeꝛe illam legem ſcilicet quod interdiciuj
uti poſſidetis non comperit contꝛa ſpoliatorem
cum effectu: æ ꝙ ꝛeus poſſit excipeꝛe ðᷣ ſpoliano
ne ſua ſequeretur hec abſurditas ſecundum enʒ
.iſ. ꝙ nulla ſnia ſuper iterdieto uri poſſidens fer
ri pofſit ꝓbata ſpoliatiõe:qꝛ ſi ferreĩ ſuia ꝙ re
us qui probanit ſpoliationem ceſſer a moleſtia
expreſſe contradiceret.d.li in fi.ubi dr ꝙ ac
tor non debet uincere probata niolentia uel di
deſt nate ſeu pcaria poſſeſſione. Si ueꝛo iuder
abſolueret reuʒ ſpoliatũ ab impentione actoris
hoc ẽr nõ poteſt ſtaꝛe:qꝛ p ↄſequẽs ↄcedeꝛet ꝙ
moleſter poſſeſſoꝛem quod ẽ falſum. cum eriamn
pꝛedo ſit i ſua poſſeſſione defendẽédus: ut. 5.ö*
ſti. ſpo i His. Item ſi liceret eidem ſpoliato tut
bare eadem ratione ? ſpoliare quod fallum eſt
quia eriam ipſi priori ſpoliatoꝛi compenit inter
dictum contꝛa ſecundum ſpoliatoꝛem ? primo
ſpoliarux:ut in prealle.decꝛe.in litteris ei quo
ibi nõ. Item ſecundum eum per predictum mo
dum agendi. ſ. uti poſſidetis? excipiendo de
ſpoliatione non fiet reſtitutio ſpoliato: qꝛ nec
ad hoc actum eſt nec interdictum uii poſſidetis
inſtitutum eſt ad poſſeſſionem ꝛecuperandam.
Item ſi conſtat ꝙ malefacit iſte ſpoliatus G
rurbat poſſeſſoꝛem ergo debet puniri. ¶E
diceres forte: ut aliqui inaniter ſonmußel
quod punietur per alias acliones ſcilicet pe

ſ ims boc iterdicu
untalu n acoken ern
ac 4 Ciauonemtoa
lieis comeRanoder

. .
Sin ſectdſiter eiam⸗

nedntweſd ulſta ainn
cimn eotipſſuine

tia non randavirur ecutionl ar.l.en

ius be cn hol. ghlie⸗ ac bie breue

ſöen pot reint totg ſn o Nc
1orn id verbi reetanein iol i ſhbi
iina. Bor.it idlmmſfnlu⸗
denwwntrr ain ar nd/fi
r boſins ui Am ſpnmni⸗ lone
jetauiuen n tot iuemo mi poſſe
ecihito uiere oſiciur gb enepi
orotorecſe emminunds ame tiis conte
toremſed poſeaad merinn uuſe vigne ad
Dos Eſchnice. am Ktanne iren comneſtan
Oprinarewr non oſſen Aſckenuve prunce
Inc.uorfamurnon comnecn. Baienr
lonctaclinprin.udi preor Citir nig fen n
uominns poſtdens unipolſidedaſ non ui
tlam ner preegrioer ſchahlit teſpeam ad
Enitie tenpus 2 ad proctſiim ni unnen
lſfie aningit nid unsumppporinrlo
e niamnactionis net rtan Aor
i no tanen coſigit unum ſinguiere
p eſ e ireno onm findman In
tens ceiam hoſſeinaniegte Caiecſoxe
qnmngoennaz ner enemr imnmilo ni

lisſec epellere non ſcer nic

lin coytinent
Haum iglun frgen inenn.

2iarto
or ſu cdiet energ i ꝛtolncen

ad n doſſee
m irtigm ſi i Nelethidanre

alnis n au Clun okoreennorb Abettu
Noſtch gwot iarn igten
ſdenart ponun, in venn nolaſiet
Mimmvodba ſn Gen ein ⸗
vr nmmuir octe, in vod imtts
Iro apmn ſn bie Jnr
ſr mro; uinen ho n n fſegn
huennu non mundubimr oruuton, vo
mmmie unmmn opnnent ſundun n,
mlo conmwentus un poſſldens Nönenteher
woren imercien wmde i Acninalta wdes
lger Wamegen Cluen did medon
Poſtöris Non nheit Gmſpcaamen
n ſecnet wnshöt angeedſite
ne ſn ſeperan det ainiwtu
Lo nul ſin ſoher imden lin i
ndoltt ddn holiniei 4
Anit ſPokatooen teſcnd

vece el Alin Kod N

a.
ce conrachen
Tn dedet vincele Vrbnnn enn
me u earin Poſſchoe. gn
abſolveret ranz ſpolati d ſpanti

en rNenish
ino oſcſ ſr ad/ 4
kein poſſeſom oc non
voſriln veſſen
es. Nian ſ leenel
alen onet poine

ſori oltun

uſomdm ſplunn.,

cna aum hiif,
con vitſon,
aumt⸗ ſckmn
1 . n
ſo⸗ Jm ſcndnman 1
br nllu ſcen /
dum GNſtn
enon. nn,
ſolaononj nlchten rnin
Abot almj vſeſinmn

6 oe ,
nilticl
eba ,

ℳ.

pꝑ actionem iſuriarum łp offieium iudicis ceꝛte
boc ñ ꝓcedit ſᷣm ipᷣm qꝛ actio iniuriax ẽꝓdita
ad uidictam tm.unde per boc ñ ↄſequeret᷑ poſ
hor ꝙ ceſſetur ab eius moleſtatione. q̃re conclu
dit Inn. ꝙ uerba illiꝰ...i.ĩ prin.⁊ ĩ fi.ubi dĩ q
poſfor ni obtinebit in interdieto niti poſſidetis
3 iſtum quem ſpoliat ſic eẽ itelligenda.ſ.ſi reus
ſte litem conteſtatam excipiat agenteʒ ĩteꝛdic
to uti poſſidetis non eẽ audiendum:niſi prius
reſtituat rem de qua agit᷑ qᷓ reũ prius ſpoſiauir.
ad hoc.c.ſuper ſpoliatiõe de oꝛ. cog.ł ſi diꝛecte
Pponat iteꝛdictũ un ui õ agentem niti poſſiðtis
uult ergo i effectu ꝙ conuẽtus hoc iterdicto bʒ
dquplex remedium. primum nt actorem expellat
ab agendo pꝛoponendo ſpoliationem ſuam per
uiam exceptionis ante litis conteſtationem:ſecꝰ
ſi poſt ar. eorum que le.⁊ nõ.i.c.ii.⁊.c.fi.de or
di. cog. Secundum ut diꝛecte contra actorem iĩ
tentet interdictum uñ ni ? ꝓbata ſpoliatõne ob
tinebit ipſe ſolus in effectu:licer etiam ꝓnuncia
ri debet ſuꝑ interdicto uii poſſidetis:ſed ſenten
tia non mandabitur executioni.ar. c. cum dilec
tus de cau.poſ.⁊ ꝓprie.⁊ ad hãc breuem ↄclu
ſiõem põt reduci tota iſta glo. Innoc.ſed uolui
tota ſua nerba recitare:ut nidᷣaſ ſua ſubtilia mo
tiua. Bar. ãt i. d. l.prima. S. fi. non placent hec
dicta ponderat enim tex.in. d.l.i.in fi.iĩ eo di
cit ꝙ poſſidens ni clam uel precario a cõuento
n debet uincere in hoc interdicto nti poſſideriſ.
ex hot ei uerbo nincere oſtẽditur ꝙ h exceptio
non eſt preciſe examinanda ante litis conteſta
tionem:ſed poſtea ad merita cauſe uſque ad tẽ
pus diffinitiue. nam ſi ante liem conteſtatam
examinaretur non poſſet diffinitiue ꝓnunciaꝛi
in.c. quoniam ut li. non conteſta. Ad idem tex.
iuncta.l.i.in prin.ubi pretor dicit uiʒ fieri neto
quominus poſſideas uti poſſidebaſ non ui non
clam nec precario:et ſic habuit reſpectuʒ ad dif
finitiue tempus ⁊ n ad proceſſum.nil tamen ſpe
cifice attingit quid iuris cum pꝛoponitur ſpolia
tio per niam actionis nec ndet ad abſurdita
tes Inno. tamen colligit unum ſingulare diciũ
q eſt de directo contra fundametum Inno. di
cens deiectum poſſe inquietare deiectioꝛem ſuũ
quandocunqʒ nec tenetur interdicto nti poſſið
tis: ſed ꝛepelleꝛe non licet niſi in continenti.l.iij.
.F.cum igitur.ff. de ui ⁊ ni.ar. æ.c.olim de reſt.
ſpo.⁊ ita dicit teneꝛe gl.i.l.una.C. uti poſſidtis
quod ẽ mẽti tenenduʒ. do. An. ſequitur Bar.
nt exceptio ſpoliationis poſſit opponi hoc caſu
etiam poſt litis conteſtatõnem. Item dicit qð ſi
ſpoliatio fuit deducta per uiam actionis z ꝓba
ta ñ eſt ꝓnunciandum ſuper interdicto uti pol
ſidetis:dummodo dicat conuentus non eẽ ſen
tentiandum licet aliud ſentit Inno. O(onetur
qꝛ hec exceptio ſpoliatiõis ẽ pemptoria que po
teſt quãdocũqʒ opponi æ quia i exceptionibus
ſufficit ꝓponi factum ex quo colligitur exceptõ
7 qſi directa contraria actio habet finem excep
tiois quãdoqʒ negat ins agẽdi. nam ſi dicis te

Be preſcriptionibus

dũm:ego ↄdico me dũm iʒ agẽdo excipiẽdo te
dam nõ ec: z qꝛ notorie conſtat agentem nõ ha
bere ius agendi: poteſt ? debet iudex ſementia
re pꝛo agente recuperande ⁊æ nõ pꝛo agente uti
poſſidetis. Item quia inanis eſſz illa pꝛonuncia
tio ſi in eſſectu non mandaretur executioni: ſi i
ceret turbaꝛe:liceꝛet ſpoliaꝛe quod eſt falſum.q.
c. in litteris: quia aliud eſt in turbatione quaʒ
in ſpoliatione uel econtra.ſpoliatio enim ſecun
da purgat uicium prime ſpoliationis: ſed non
turbatio: ⁊ quia pius eſt ſpoliaꝛe q; turbare nõ
obſtat ꝙ ſpoliato detur ꝛemedium ad recuperã
dum fortius dabitur ad deſendendum: quinim
mo ſecundum domi. An. fortius datur ad re
cuperandum ꝓpter rõnem pꝛecedentem nõ ob.
q iniuſte faciat turbando quia ibi iuſte facit do
nec liqueat ðᷣ niolentia ſed iuſie facit ⁊ leciſſe cẽ
ſetur factum hoc liquidato: ⁊ hec ſatis placet. ſʒ
conciudendo latius æ clarius/dico ꝙ triplex re
medium competit conuento uti poſſidetis qui
Pretendit ſe ſpollamm ab actore. Wrumuz ut
eum ꝛepellat ab agendo excipiendo de ſua ſpo
liatione ante litem cõteſtatam. 2 hec exceptio di
latorie pꝛopoſita operabitur effectum repulſiuũ
non quia detrahat inri agendi uti poſſidetis cũ
non opponatur peꝛemptorie: ſed ex priuilegio
tributo ſpoliato non enim compellitur reſpon
dere ſpoliatori ante reſtitutioneʒ:ut in.c.ij. i fi.
de or. cog. ⁊ hec exceptio ad effectum repuiſi
num agendi debeat pꝛoponi ante litem coõteſta
tam eſt tex. iuncta glo. in. c.i.ij. qij ¶ Secũdũ
remedium eſt ut de expoliatione excipſatur per
emptorie.⁊ ſic poſt lirem conteſtatam uſqʒ ad ſẽ
tentiam:ſed donec fuerit in cauſa concluſum
dictam.l:i.in prin.æ in fi.ff. nti poſſidetis.que
probata debet actor ſuccumbere:ſed non liet ꝛe
ſtitutio conuento ſi hoc non competit: quia or
dinata ad finem repellendi non conſequunmr
effectum conſequendi:ut ꝓbamur i. d. c. ij. ð or.
cog non obſtat ſi dicatuꝛ ꝙ ſecundum hoc lice
bit ſpoliato impune illũ moleſtare: quia dico ꝙ
aut iſtum moleſtat in poſſeſſione ſub tracta ⁊ f
habet ſpoliator:de quo conqueratnꝛ cum poſ
ſit ſibi pronidere reſtituendo poſſeſſionem uio
lentam ⁊ ipſe fuit æ eſt iſius wmrbationis cauſa
non enim uoluit pretor talem in nioſenta æ ini
qua poſſeſſiõe defẽdere ne ſit iniquitatis fautor
2 ne inde ꝓcedant iniurie. unde iura noſcuntur
in capituio qualiter æ quando de accuſatio. =.
meminimus. C. und. vi. æ het potuit eſſe ratio
decidendi in dicta.l.i. ubi dicitur ꝙ talis niolẽ
tus uel clandeſtinus non debet ĩ hoe interdicto
uti poſſidetis nincere: ſicut in ſimili iura man
dant actorem in poſſeſſionem rei petite mitti:
ut reus cõmmax tedio affectus ueniat reſpõſu
rus:ut in capitnlo quoniam. S. in alijs ut lit.nõ
conteſta. Tertium remedium eſt ut conuen
tus deducat ſpoſiationem ſuam directe propo
nendo interdictum recuperande: ſicut uidetus
feciſſe epᷣus hic. quo caſu pꝛobabiſiter poteſt de

1

ſpaliat

eISr.

riove

4.

6

9 cα* vi rop Beik Jie⸗ Pienbu

„

KQS ſ „Aniv „7„ pbanid. ſe Peſſusn

— ¹

A

Pwarwr

¶ De oreſcriptionibus

modo pꝛonunciandi dubitaꝛi utroque pꝛobante
intentionem ſuam. Opiniones binc inde ſupra
nidiſtis:mibi placet oppinio ut ñ ꝓnũciet̃ ꝓ ac
tore ĩ iterdicto uti poſſideris: qꝛ ex ꝓbatiõibus
cõuẽti claꝛe cõſtat ꝙ ſibi ins non cõpetit.uoluit
n. pretor ĩ hoc iĩterdicto uti poſſidetis ſubueni
ri niolẽto poſſeſſoꝛi ſpoliatũ dicta.l.i.Et ſatis
ẽ ꝙ cõſtet illum uiolẽtum poſſeſſoꝛem.ar.c.ecce
.xxiiij. q. iij. Item reꝰ petẽdo illi poſſeſſiõis rſii
rutiõeʒ ſatis ur̃ excipere:ut ꝓ illo ñ ꝓnũciet:ꝙ
q uult ↄſequẽs uult z antecedẽs.l.illud.ff. de. ac
qui. here.æ.c. cum. M. qð ibi nõ. de ↄſti. ⁊.c.
ex parte de ſpõſa. nnde poteꝛit iudex ſic ꝓnũcia
re:qꝛ tu actor ꝓbaſti poſſeſſioneʒ æ tuꝛbatiõeʒ
eꝛat ꝓ te ꝓnũciãdũ:ſj qꝛ actoꝛ ꝓbauit ꝙ ni ab
eo poſſides:⁊ petijt ſibi poſſeſſionem reſtitui io
eũ reſtitnimꝰ 2 te cõdẽnamꝰ ad poſſeſſiõem libẽ
relaxandam:æ hec ſufficiant in hoc articulo.
UWlitio quero qꝛ tex.i.d.l.i.ff.uti poſſidetis dicit
ꝙ nõ dʒ actor ĩ hot iterdicto uti poſſidetis nin
cere contra reũ a quo poſſidet ui clam uel pre
cario qn dicitur actoꝛ ſic poſſidẽ. Soluno dicit
Inno. ꝙ licet Aʒo iĩ ſũma uii poſſidetis faciat
magnas difficultates ĩ expoſitiõe illoꝝ uerborũ
ipſe tamẽ Inno. ſic ſimpliciter dicit exponẽdo
poſſideo a re vi.i.uiolenter tibi abſtulit ⁊ ſic de
alijs Mar.i. d.l.pꝛima. O. fi. dicit ꝙ ſalua fuerẽ
tia Inno. labor Aʒonis nõ fuit indebitus cã ẽ
Fm eum:qꝛ ad boc ut iſtud iterdictum alicni cõ
petat neceſſe eſt ut ipſe poſſideat.un ſi ego poſli
deo vi.clam uel pꝛecario quomodo potes iu a
gere contra me ſi non poſſides.⁊æ ideo laborat
multum Bar. ? in ponendo exempla ꝙ uterqʒ
actor.ſ.? reus poſſideat ⁊ eoruʒ alter poſſideat
Vi claʒ h precaꝛio. Sed ꝓfecto paꝛcat mihi reue
rẽtia Bar.lʒ hoc poſſit cõtingẽ nõ in ẽ neceſſe
qꝛ iterdictum uti poſſidetis dat᷑ nõ ſolũ iter du
os qͥ cõtendunt paꝛiter poſſidere: ut.l.ſi duo in
prin.ff.uti poſſidetiſ legirur æ nota.in.c.licet de
ꝓba.ſed ẽt datur poſſeſſori ad tuendã ſuã poſ
ſeſſionem contra aduerſaꝛium qui eum turbat ?
iquietat:lʒ nõ poſſideat nec poſſideꝛe contendat
ur i. d. l.i.F. eſt igitur.legitur 2= nõ.i.d.c.licet in
glo.i ꝓbo uti poſſidetis ⁊ ĩ.c.andira ðᷣ rſti.ſpo.
qua ꝓpter:tenendo ꝙ actoꝛ ſolus poſſideat cla
re patet expoſitio illorum uerborum ſecundum
Inno ſpotes enim a me uel ab alio vi poſſdere
qꝛ me a poſſeſſione deieciſtiſclam quia me abſẽ
te clam fuiſti poſſeſſionem ingreſſus/ precario
qnia ad preces cõceſſi tibi m poſſideres. Si
poſtea contꝛa me te in poſſeſſionem turbantem
agis hoc interdicte uti poſſidetis. potero exci
pere ꝙ vi clam uel precario poſſides:⁊ ſi a me
deberes ſuccumbere ſi ab alio ſecus:quia quo
ad me libeꝛe et iuſte poſſides dicta.l.i. in fi. et
ſecundum hanc uiam res eſt clariſſima. Sed ſi

teneꝛemus ꝙ uterqʒ poſſideꝛet. ſed alter ui clam
nel precario qdð eẽ poteſt. d.l.ſi duo ĩ prin. tunc

eſt difficultas in proponendis exemplis: 2 foꝛte
Hcaſu laboꝛauit Aʒo.led dit bꝛeuit᷑ ut nõ.ĩ.d.

l. i. ni aur clam alter poſſidet. Si ego erm
dominus:alius eꝛat fructuarius qui poſſiceb⸗
naturaliter. tu iuiſti æ fructuarium deieciſi at
ceꝛte poſſides a frucmnaꝛio non a me dino Pie
nterqʒ noſtrum poſſidet. ego ciuiliter 2 in ate
raliter: æ uterqʒ noſtrum eſt tuendus in Poſſ
one: quia tu non debes me turbare in Polſcqh
one mea ciuili:nec ego te in tua natuꝛali Sed
ſi tu poſſides ui aut claʒ a me naturaliter dbe⸗
ſuccumbere:ut in.d.l.ſi duo ⁊ in eiſdem erm
nis pone exẽplũ qñ alt᷑ poſſidet iuſte.ſ ꝛeſpecin
inſte ciuilis poſſeſſionis: alter clam nel precario
reſpectu naturalis. Reſpeciu uero eiuſdez ſpeci
ei poſſeſſionis non poteſt hoc contingeꝛe: quia
duo eãdem rem eodem modo inſolidum poſſi
dere non poſſunt: ut in.d.c. licet de proba.
Quid aurẽ ſi de facto uteꝛqʒ pariteꝛ pbauit ſe
poſſidere inſoliduʒ. dic ur dixi in. q. c licet et .
hec habes clare hunc aꝛticulum. Muerit iſn
per Inno an ſentẽtia pꝛo poſſeſſoꝛe lata in iter
dicto uti poſſidetis:pariat exceptionem ꝛei indi
cate:ſi idem contꝛa quem iudicatum fueꝛit agat
nunc pro eiſdem rebus interdicto unde ui.et
reſpondet ꝙ non:quia alia eſt actio:? ad alind
agitur nunc qᷓ; prins.ff. de exce.ꝛei iudi.:.cum
querituꝛ cum onabus ſequentibus ⁊.5. de teſti.
cauſamqʒ inter iconomum. Et quia ſententia in
dicis primo lara in iteꝛdicto uti poſſidetis ii p
hibet moleſtationem iuris ſed facti qdin poſſi
det. hoc autem conſtat ꝙ re euicta ab eo iamũi
poſſidet.illud autem ceꝛtum eſt ſᷣm eum ꝙ isqꝗ
interdicto nti poſſidetis ſuccubuit poſſit ꝓpoe
rei nẽdicationẽ:quare ergo ſimiliter ꝓone in
terdictum umñ ui nõ poterit uel aliaʒ comperent
geriõem. diuerſitatis rõ nõ apparꝛet. ergo ide eſt
dicẽdum. C. ð libe.prete.⁊ exhe.l.i. Si autem
ñ egit uti poſſidetis:ſed confeſſoria perens ad
uerſarium a ſua moleſtatione compeſci 2 obii
nnit:tunc reus ñi poterit agẽ uñ ni uł alio inter
dicto 2 ẽ rõ ſm eum:qꝛ ĩ prio iudicio fuit cdie
ſoria intentata actum fuit de Ppꝛietate qᷓ piudi
cat omnibꝰpoſſeſſoꝛijs . de cã poſ.? ppꝛie ci
dileccus ꝙ autem confeſſoria ſit actio in v in

his incorporalibus probatur in .l. ſ ſon laſ.
ſi ſerni uen ⁊ in. S. ? 3 iſti de actio.¶ Altio 4

