iurata.ut hc eadem rõe HMoſu. poncbat caſum in
eo qui iurauit alicui ſeruiꝛe uſqʒ ad tempus pꝛo ceꝛ
to ſalario ſibi quolibet menſe ſoluendo:ceſſatum fu
it in ſolone: querebat an ſine metu Eiurij poſſet iſte
a ſeruitio deſiſtere æ religionem intrare.rndetur ꝙ
ſic duplici ratione fᷣm eum.æ= per h̊ ſentit ꝙ prin.=
finis.c.ponãt unum ⁊æ idem factum. ⁊ Iʒ hoc poſſet
ad mitti tamen de modico deſeruiẽt pꝛima ratio.c.
qꝛ poteſt iſte uenire ↄ ꝓmiſſionẽ fᷣm hanc caſus po
ſitionẽ ẽt nõ facta commutatione in melius z nõ ex
hoc ⁊ ex tex. ꝙ doctoꝛ qui ꝓmiſit legeꝛe pꝛo ceꝛto
ſalario ſibi ſoluẽdo ceꝛtis ipꝛibus licite deſiſtit a lec
tura ſi ſibi nõ ſanſſit in tpᷣe ſᷣm ꝓmiſſionem tpᷣe ob
ligationis factã ⁊ hoc hẽo ꝓ idubitato cũ no poſſit
Oducroꝛ ageꝛe ↄ eũ:niſi adipleat ptractum ex parte
ſua. ar. in. l.iulianus. F. offerꝛꝛi. ff. loca. z.l. ediles in
fi.ff. de edi. edic.=.d.regula fruſtra fideʒ:ſed dubitã
dum eſt an ꝓ tpꝛe quo non legit ex defectu ſolutio
nis nõ ſacte poſſit peteꝛe ſalarium 2 vẽ ꝙ nõ: quia
ipe nõ adiplenit Zctum ꝓ parte ſua: ꝓ hoc iura ꝓ
xime alle. æ maxime facit. d.l.ediles in fi. peꝛ quem
tex. audiui ita deteꝛminaſſc albeꝛ. de roſa. Ego hoc
admitteꝛeʒ qñ potuit adimpleꝛe otractum ? non ad
impleuit.nõ tũc vz noluiſſe recedeꝛe a Sctu. nam po
teꝛat ageꝛe cõductoꝛem actione locati: 2 ſic conſe
qui ſalarium.ſi aũt nõ legit quia ꝓpteꝛ pecunie defe
ctuʒ non potuit ſtare in loco:tunc ſatis puto ꝙ po

reꝛit ageꝛe ad inteꝛeſſe ex quo ꝑ eum non ſtenit. pꝛo
F

hoe bo. tex.i.l.iſi in .
gqui opas eo
eim ꝙ non
noli exſtimaꝛe. xxiii.q.i.u
da ad ide.c.qð deo pari. xxxiii.
maritus ? uxoꝛ ꝓmiſerũt ↄtinẽtiaʒ: lʒ alteꝛ nõ ſeꝛuet
tenet᷑:ſacit ẽt.c.inocẽs.xxxii.q.
Eteꝛ illã ac
glo. opponit et
us qnz eim due
ut quia ꝓmiſi
liquid aliud: z
teneoꝛ ego ad
loquit᷑ iſte tex.ad idẽ.c.cõ
l. cũ ꝓponas.ii. C. de pact. z. d.
ego ſolus me cbli
itionata ꝛeſpectu ali
ſi ꝓ ie ire ꝛomaʒ ſi
nõ des mibi nõ teneoꝛ:
ficat᷑ niſi a tꝑe exiſtentis
H. ſig. et inſti. de. V.
e loquit᷑ iſte tex. nã

ꝛcliquus iñ ſeꝛuaꝛe
iii. ubi fides fuit ſeꝛuata illi qui fraudul
cepit. So. de his tribus canonibus
ſoluit: ut in ea pʒ. Sed tu dic clari
obligatiões ꝛeſpectiuãtur adinuicez:
tibi ceꝛtuʒ quid:qꝛ tu ꝓmiſiſti mihi
tũc ſi in nõ adimples ex pꝑte tua nõ
impleꝛe ex ꝑte me⸗
ſt tutus de penis ⁊.
rła fruſtra fidẽ. Idem dico qn
gaui ſed obligatio mea fuit cõd
cuius adiplendi ꝓ te: puta
dederis mihi.x. ſed cere ſi
qꝛ obligatio mea non puri
cõditiõis:ut.l.cedeꝛe diẽ.ff.de.
ob. i. F. ex cõditiõali et ita ꝓpri
vbuz cõditioni. qnʒ eim obliganões
65 ꝛcflectunt ad ideʒ fa
ſi tibi dare ſimpł⸗
u et poſtea iuraſti aliquid fa
dipleam ꝓ me ꝓpmiſ
ium ſi difſeꝛs adim
ꝓmilſiſti ꝛõne ꝓmiſ
ſimpł:.et de ſpe ad ſpẽm nõ admitii
epo. et hanc cõclu
alle. l fi. F. pe.
lli. c. qð deo

bis hic ꝛepetit v
nõ ꝛeſpectiuãtur adinuicẽ.i.nj
ſed ad diueꝛſum: utputa ꝓmi
cenuʒ libꝛuʒ et iuraui.t
ceꝛe ꝓ me:cene licet ego nõ a
ſionẽ meã:tu mi nõ enitas ꝑiur
pleꝛe ꝓmiſſiõeʒ
ſionis meæ. ſed
tur cõpenſatio:ut nõ.in. c.ij de d
ſiõeʒ noluit Ey.i.l. ců ꝓponas.ij. pal.
ff. de eo ꝑ quẽ factum erit: ſic põt inte
in glo. ꝓ ↄtrario.loquii eim de marito et
pmiſerũt cõtinẽtiã deo: et ſic quelibet ꝓ
miſſio fuit ſimplex ꝛeſpeciu dei:lʒ igr̃ un
nõ mñ ꝑ hoc alteꝛ liberat: exano pure et ſine condi
tiõe ꝓmiſit. nã que ſine cõditione ꝓmittunt᷑: ſine cõ
ditione cxoluenda ſunt : ut in. c. unico. xxxij. q. Viij.
NAa.c. noli eſtimaꝛe. dic ꝙ loquitur en hoſti ad
certum actuʒ fuit fides ꝓmiſſa que ſeꝛnonda eſt: ex
ſtis imterim ſeꝛuat fideʒ. Ad. c. inocens. dic
ꝙ multuʒ facit. oquitur eim qn
mentuʒ ſumpt:i ꝑ fraudem: ita ꝙ ipe nil ꝓmiſit et lo
quit᷑ de gabaonitis et de itelleciu illius. c. dic ut ple
ne ii nõ. maxie in. F. ſe. et ibi peꝛ archi.

— So NM.

tuam: qꝛ tu nõ

¶ Werueni

ege. F. colon. ff. lo. ad idem. l.
5 pdicta et tex. op. uidetur
ſeꝛuanti fidẽ ſit fides ſeꝛuanda: ut in. c
bi d. ꝙ boſti eſt fides fuã
q. vV. ubi dicit ꝙ ſi

us nõ fuet:

quis extoꝛſu iura

Piꝛo ſũmario dic
ꝙ ponitur foꝛma iu
ramenti. vij. c. cõtinẽs fᷣm quã iurãt pape
chi qᷓ ſũt exẽpti. nã alij ñ exẽpii iur
ut ĩ. c. dilecti ð ð ma. ⁊ obe. hodie
tes dignitatẽ a papa ſibi iur
hoc iuramentũ inbene

t ſuis archiepiſ⸗
vo oẽs ꝛecipiẽ
zt. Vvñ ẽt abbates pᷣſtot
dictione: ſicut epi in ↄſecran
onc. de iuramento vo qð pꝛeſtat ĩperatoꝛ. dic uit in
cle. ꝛomani. . e. ti. de iuramẽto qð pſtant inferioꝛes
lerici hẽs in.c.qꝙᷓ. xxiij.di.latius peꝛ Hoſtien.et
Jo. an.j.e.tua de iuramẽero q
feudi. eſt tex.ĩ.c. de foꝛma. xxij. q. V. ? de
aranento. Vid in ſpe. e. li. F. i. . lud aut. ¶ Aeio

8 pſtat naſallus dño
multiplicc

e

nüc ad declarationẽ. c. attingẽdo quèlibet articula
de ꝑ ſe:bᷣ eniʒ ut dixi ſunt.vij.articuli ſeu
ſt ibi non eꝛo. teꝛtiũ ibi cõſi
quintũ ibi nocatus.ſextum
Et nõ. p ꝙ eps
ncto petro ⁊æ romane ecclie ⁊ pape
ueꝛo pꝛio qualł
ta pꝛia fruẽs no idi
Inno. ꝙ ſeꝛuat quis
petro ſeꝛuãdo fidẽ: quam beaius
docuit:⁊ ſic N ꝑ hoc iuramentuʒ
uandã fidẽ catholicaʒ: ſeꝛuat aũt
tie tenẽdo eã matrẽ ? magr̃am
ꝑ ueꝛbũ romane
ꝙ er ad eos exẽ
a ↄſtiuuãt eccliaʒ ro
n. l. quiſqs. C. ad
fi. a p.c.nouit ⁊.c. ᷓto: ſz
teꝛa ſequẽs eis pdicit: quia ſm id
lt diceꝛe ꝙ cuʒ ſtatim fiat mentio
nõ vꝛ ꝙ icludant in boc uocabu
ſi la uoluiſſet ꝑ hb

capitula iuramenti. 'm e
lium:q̃rtaʒ ibi papatuʒ.
ibi legaiu n. ſepti
iurat fi delitatẽ ſa
tũc exũti ſuiſqʒ ſucceſſoꝛibus. ¶
iſta itelligant cuʒ beatus pe. beq
delitate nr̃a. So. dic ſʒ
fidelitatem ſancto
petrus ſeꝛuauit ⁊
ſe aſtein geꝛe ad ſeꝛ
fidelitatẽ romane ecc
2 polbus alijs pcellemẽ z dqnam:?
ecctie dicũt cardinales ſm Jo
dit᷑ h iura nentũ cũ ipi cũ pap
monã ⁊ ſint ꝑs coꝛꝑ
.l. iut. ma. 7. J. de
dicit Jo. an. ꝙ lin
fueꝛat poon
ſpecifica de pa
lo romane ⁊c.nã
geꝛe papã ⁊ cardinale
de papa ſicut facit po
adduco iĩ ſili. c. cũ
noluit ↄphendeꝛe to
us cũ papa includ
tus ul traſire ſub
pa. ?7 pꝛ0 h
xxvV. q.i.? ꝑ hoc dico
libet cardinali in ſpe: ſe
ſicut in ſili dicimus de o
cius cuilibet canonico: ut in. c.qui
q.ij.⁊.d.c.cũ cleꝛici
liteꝛ H expꝛimat qð
pmiſſas: quinimo p
iteꝛ et expꝛimi

mũ ibi aploꝝ.

s pape. arg. i

oc ueꝛbuz intelli
S feciſſet pꝛius ſaltẽ mentionè
ſtea: ſed trenẽdo pꝛimũ ꝓ quo
v. ſig. põt diceꝛe ꝙ pꝛi
tũ collegiũ romanũ tanq cigni
7 poſtea ne uideat᷑ papa neglec
gñalitate ft ſpecifica métio de pa
archi. in. c.ſunt quidaʒ
ꝙ ſi iurãs nõ aſtringitur cui
d ipſi collegio cardinalium:
bligato cap lo ui no ſit aſtꝛi
manumittu. xij.
27 ꝙ ibi nõ. ſecus in papa cum
cꝛedo ſeꝛioſe fuiſſe f ꝑꝑ cẽs
peꝛ iſtum tex.
nomẽ ꝓpꝛiũ pape ꝙ ua
eĩ iurare epo ẽt in facus ꝓpꝛijs. vij.
r iurare.d.c.qui
it ſecũdus articu

oc facit quod nõ.

lus dicunt docto.

qrenus ſpãlt
ſallus ecclie en
ſed canonicus nõ tenetu
mannmimit:7 ꝓ boc fac
Mõ eri ex boc/pꝛmo articulo ꝙ no
plato canonice nõ intrãti
eſſoꝛi. facit. c. alienationes
ſcdᷣo articulo ꝙ ad peꝛdi
ſequir ꝑditio uite: quid aut opꝛe

ſubditus obedire
t ſi iuraſſet obedire ſucce
Mota ex hoc
tionem membꝛi nõ
hendat᷑ appellatõe mẽbꝛi. uide ple
ff. de publi. iudi. ubi cõcl
poꝛis memoꝝ qð hʒ offici
pes manus oculus ⁊ ſi. ꝑ
nõ eſt membꝝ ſ̊ ꝑs membꝛi.ſ.
bꝛũ ꝓbat in auc.ſj nouo iure
nõ.⁊ magis clarus ĩ.c.ſicut uꝛgeri.i.
Et ſi ſit arida nerũ qͥdẽ mẽbrũ ẽ
qꝛ facit ad multa. adduco ẽt ꝓ ↄclu
in.c.ſingula.lxxxix.di.ubi c
membrũ qð hẽt certum officiu
ectũ cle. ſi furioſus de homici. ? ad ſtaruta .
mẽtionem de membꝛo.
ꝙ qs declarat al
noce nũtio ⁊ lĩis.

ſtricte illud dr coꝛ
ũ diſtinciũ ? ſeꝑatum: ut
qð ifeꝛ ꝙꝙ digius ſtricte
man?: ꝙ man⸗ ſit mẽ
.C. de f. fu.? eſt tex.
q.i. ubi dẽ ꝙ
efficax qð nõ
ſiõe bar. tex. nõ
tur illud dici
m. faciunt h ad intel

Mota ex teꝛno

teri uolũtatem ſuam trib
¶ BGopo. tex. de incõgruuan

Ct
mumlſihn
leinfſtnlea nd
a itſc la n iiſde⸗
U 13 Aandanm cp
CMni9. inm
on c aine

eccpen
i ocio nud
gnt⸗ mnind
mutc hnmt de⸗
il fin ci
i inuni *

gulfm n ib Gcnn

o.
nat, ſsaſhtenf
sotig

cüſets 114
cln ie etitu

roſce
Cuni töͤften crentenanze

6Ckereteinet⸗
en teurte un un

eacirihtsha ſiid
ſaſace⸗ colesNle
GSendachd
ſnclcrer lenun ſuts

cdont biezornpnn bſo⸗
crana Mfnst

ietennaltuntg̈α½
Nidc icmrin tr iß⸗

prunmrollanmni

iniononlni rdi ul as
jins ſiſc euti bn a
ncgilcetl inittan
Pnigiitinsalumeßenn in
nizeteti cöirigen n n
cisboesihuns wr andchtdn
Megwia incheſüanschen
Auicnonſtidrnddscdnsden
cntentmg urnt )ilastene
nded n deſemmtte
OCdMensfdmu
Ueadis logchporn

ninn pe un
Rel 81
Nusiſcl CMetirocin
Lonprectman,
ſftcrfin Niene

Nnrmiivdlagen ſſanen

nlſchgiceig⸗ di

i.

ſlihirittinii
un nſ fufr
nineſelum aii
nea leoci i
remn vecho inei

4 Spocio ih
rto,
eacn in
ie dnpmrrer pjnen un
aagrt iir egen
ni

irgrüfen

loer ate

einomrg
4 0 1 0 *

nſcein
cbsczor

i Rdi
wüͤtla dansgr age
MA mar ſkeds eſaz nnt
an glurn ſenbes is ietin
iren wnitn ult dter ge mni
echen de n. no vi Piclacantinbeer

bimmtt iſiin wdibſindoern

ger htCMinies feſſ uſtir
e pa ſcn in ſrn ia ni ni
mo iſaci dnd ig dira;
õ
scipu uliti cwſti enitai min
msu miit s gialiur i ufa uot
tuv Nuij icA
qie ꝑrdiog iunis liiu.
randmni in ſe: lu ſ olpoſculin
a u damscob gio ath n o/ i
ms ibe endnic:: uuin ag nunnntn .
e . CSNNN
itci ctidt gbind as
3 4 mi ed hh eiceflſeeſ⸗
fünic Gad. Krſnt
Au olind Pus n „Wſn
en mut ed ain fuits R
csNO wendr uinte
le Nlann cndls nſali
cmän )otulſectnen
n Sanadoeſindnnloq
a*
gead ne
ſovams Cdenn e 6 aſmnirn
annſr edle da anch
a aerbot ſch
NMy olani ng n
en ed igegaen
1 nebꝛi ide hen /e
„ ai. wdi elid ,,0

locutionis.nam ſupra locutus eſt in ſingulari:ut pʒ
ibi manifeſtabit:æ poſtea loquit᷑ in plurali:ibi ad eo
ꝛum damnũ.⁊ ſic relatiuum diſcoꝛdat cum ſuo ante
cedenti S.c.ad audientiam de ꝛp. So.dic ꝙ iſtud
relatiuum eoꝛum refertur ad principium.c.un dic

dad eoꝛum damnum.i. diminutionẽ fidei beati petri

nel in deꝛogatõem honoꝛis ecclie uel in leſionem ꝑ
ſone pape ſᷣm Inn. uel cardinalium ᷣm Moſti:ar.
prealle.l.quiſquis canoniʒata ſub. . ueꝛum.vi.q.i.
ſed de eis dico ut ſupra dixi. x qrto arti. nõ.
ꝙ ep̃s tenet᷑ ex iuramẽto defendere z adiv uare pa
patum ⁊ rlas ſanctoꝛũ pꝛum:⁊ dic papatũ.i.princi
patũ tã in ſpũalibꝰ qᷓ; in tpᷣalibus ſᷣm Inn. dic rlas
.i.canones ſummoꝝ põtificũ ⁊ alioꝛũ ſanctoꝝ pꝛm
eccłam romanã appꝛobatos.iij. di.canon.xvij.
di. per to. m Inno. MHinc alibi dicit canon ꝙ epi
ſunt debitoꝛes ſacras rłas cuſtodiꝛe:⁊ ſic poteſt ex
tex. colligi dictũ ſatis acert ũ:ꝙ epᷣs nõ ſeruans vel
ſeꝛuaꝛi nõ faciens canones iĩcidit ĩ ꝑiuriũ.cum iuꝛet
defendeꝛe ⁊ retineꝛe canones.non eniʒ defendit nec
ꝛetinet qui nõ ſeꝛuat nec ſeruari facit.pꝛo h̊ a le.gl.
ſing.in.c.ſacerdotes.ij.q.vij.que dicit ꝙ a prelato
nõ ſeruante canones põt recedi ſicut recedit ab ex
cõicato ⁊ ab alio pᷣciſo ab eccłia æ qm utrũqʒ dictũ
ſimoliciter intellectum ſatis acerbum eſt. dicerem ꝙ;
ꝓcedunt ubi ex ↄtemptu quis nõ ſeruat nec ſerua
ri facit canones.tunc.n.pᷣlatus ẽ ꝑiurus ut hic ⁊ li
cite ab eo recedit᷑ ut in.d.gl.ẽ.n. hereticus.ut in.c.
alieni.ij.q.vij.⁊ per illum tex. reſtringo illam glo.i
telligo tamen ꝙ eſt hereticus ſi cꝛedit papam non
hre ptãtem condendi.xix.di.nulli faſ.als depe nuur
ↄ'ẽnens.iiij.di..hec ⁊ ſi legibus.de quo nide bo.
glo. in. c. gnãli de elec.li.vi.in.v.inhibentes¶ Mõ
ꝙ nõ tenet᷑ ſubditus adiuuare pᷣlatum ſuum etiam
papã ò oꝛdinẽ ſuũ qð ĩtellige ut in glo. ¶ Mõ. ibi
oẽs hoĩes ꝙ platus tenet᷑ ex debito inꝛamenti iu
nare papã ẽt ↄ pꝛincipẽ ſuũ:piurus eſt eꝛgo pꝛelatꝰ
qui timoꝛe ſui principis ſecularis non adiunat pa
pam:an teneatur iurare filios ſen parentes ꝓpri
os.uide bo.glo.in.c.de foꝛma prealle. ¶ Ex quin
to.c.nõ ꝙ pꝛelatus nõ tenet᷑ ire ad ſynodum ſeu cõ
ciliuʒ niſi uocetur: æ peꝛ h̊ dicit h̊ Jo.an.poſt Cin.
ꝙ ſi epᷣs nidet oẽs alios epos ire ad ſynodum non
tenetur ipe ire niſi fueꝛit uocatus ut hᷣ ⁊æ.c.ſi epiſco
pus.xviij. di. ior ſcðᷣo ꝙ dicit uocatus:⁊ nõ
pemptoꝛie citatus.ex h̊ eniʒ infeꝛtur ꝙ una uocatio
ſufficit ſm Joã. an. qdð nõ. æ dic ꝙ regli ad actum
extraiudicialem ſufficit unica requiſitio:ut eſt gl. nõ.
in. d. c.ſi eps ⁊ ĩ cle.i.de hẽ.in.v.redqſieꝛit. ¶ Ep.
2 uidet᷑ ꝙ tex. debuiſſet dixiſſe ad ↄcilium ⁊? non ad
ſynodum:qꝛ epᷣi faciũt ſynodum.papa ⁊ archiepᷣi ⸗
cilium. Moſtiẽ. fatetur Zꝛium tñ dicit ꝙ quandoqʒ;
unũ ſumit᷑ pꝛo reliquo.xvij.di.nec licuit. xviij.di.ꝑ
to. ⁊ cum hoc dicto cõiteꝛ tranſeunt h̊ doc. Ego di
co ꝙ iz pꝛo dicto Hoſti. uideat᷑ tex. in. c. ſicut olim
de accu. ubi appellatur ſynodus epoꝝ ⁊ ↄciliũ archi
epoꝝ.m dico ꝙ ↄciliũ etiã gñale recte poteſt appel
lari ſynodus:ut patet ex ethimologia uocabuli.dicit
eiz ſynodus grece: latine vo idem eſt qd comitatus
ſeu ceius: ut dicit tex.in.c.i.vv.di.ubi hr̃ unde dica?

Ego enim

Pcilium:⁊ nide.c.i.de ſpon. ¶ Sed qꝛo nũquid pᷣ
latus teneat᷑ ire ꝑſonaliter ad ſynodum ſeu ociliuʒ
dic ꝙ ſic niſi ifiꝛmitate detentus:⁊ tunc tenet᷑ mitte⸗
legatum ut ẽ tex. nõ.in. c. eps ad ſinodum.xviij. di.
Et ex H x ex tex. nõ. ꝙ prelatus qui iurauit inxẽ
foꝛmã buius.c.ĩcidit in ꝑiurium ſi nocatus nõ con
fert ſe ad ↄcilium:niſi fueꝛit impedimẽto ltimo detẽ
tus ut H. ¶ Erx ſexto. c. nõ. ar. ꝙ is cui data eſi ſe
curitas ueniendi uz data ſecuritas redeundi nõ.n.
ſecure uenit qui tute redire nõ põt:quod tʒ Bar.
in.l. utantur. ff. de ſepul. nio. facit quod ipſe nõ in..
ſi cui. ff. ex qui. cau. ma.æ. in.l.i.ff. ad legem iuł. ma.
⁊? ibi foꝛmat qõem.nũquid nideat᷑ data ſecuritas ſe
mel duntaxat neniendi an pluries dic ut ibi WMiõ.
ꝙ epi tenẽtur ſubuenire legatis aplice ſedis in ſuis
neceſſuatibus: quero de quo legato intelliguur iſte
tex. So. dicit Hoſti. ꝙ tam de gnãli ꝙᷓ de ſpali:ẽt
ſi ſinplex nücius ſit de pſcrip.ad audientiam 2 de
cenſi.cum inſtantia. E ultimo. c.nõ. ꝙ epi tenẽ
tur ſingulis inis miſitare apłoꝛum limina: aut pſõa
liter aut ꝑ nũrium tex. tñ in. c.iuxta.xciij.di.ur limi
tare iſtum. dicit.n. ꝙ epi qui ĩmediate ſub ſunt pepe
debent oĩ occaſione remota. ſi ꝓpinqui ſunt ꝑſona
liter uiſitare limina aptorum.ſi remoti ſunt tunc ni
ſitabunt ꝑ cyrographũ poſſet tamen dici ꝙ iuramé
tum nõ aſtringit niſi ꝓut h̊ dr̃ qꝛ nõ debet extendi
iuramẽtum in. c. pe..e.ſed. c. illud ꝓcedit ſine iura
mento. ¶ Queꝛo quid itelligit ͥ appłone liminum
Jo. an. dicit curia romana.nam ubi eſt papa ibi
itelliguntur eſſe limina apłorum.ipſe enim fũgit᷑ au
ctoritate ipſoꝝ apoſtoloꝝ nõ.n. põt iſte tex. intelligi
de aplis moꝛtuis ꝑ id ꝙ ſequit in tex. ibi niſi eoruʒ
abſoluar lñia. Q Ex h nõ ꝙ it i cenſeĩ roma ubi ẽ
papa nõ tamẽ dʒ papa ſine cã tꝛanſferre ſedem de
ciuitate romana ut in. c. fundamenta de clec.li.Vi.2=
qð ibi nõ Jo.an.⁊ facit tex.in. c.quamuis.xxi.di.
fo qro qualit niſitabit qs ꝑ nũciũ dicũt doc.ꝙ
mittet nũciũ cũ r̃is patẽnbus ſtatum ſue eccleſie cõ
tinẽtibꝰ. An ãt teneat᷑ pecuniã mittere ad papã ſeu
euriã dicũt doc. ꝙ nõ miſi ſit alias debita uel niſi ec
cleſia ꝛomana egeat:tunc.n. ẽ illi ſubueniendum. qꝛ
fidelitatis debitum h̊ impoꝛtat ut pʒ de feudis.c.i.
7. d. c. de foꝛma. Iẽ papa ẽ dñs oĩium ⁊ uicariꝰ xpi
in.c.cũcta per mũduũ.ix.q.iij.æ de tranſla.pᷣla.c.ij.
Irẽ cum in tali caſu neceſſitatis ſit ſubueniendum
nũcijs aplicis:ut in pᷣcedenti arti.⁊ ĩfeꝛioꝛibus oꝛdi
narijs:ut in.c.cuʒ aplłs de cenſi. foꝛtius pape ſubue
niẽdum eſt de elec.licʒ in fi. ᷣm Moſtien. facit quod
ipſe Moſtien. nõ. in capitulo ſecundo de deci. 2= qðᷣ
legi.? nota.in cle.ij.eo.ti. Er fine lĩe nota unuʒ
modũ iurandi:ex quo nota iuramentũ pꝛeſtari:licet
nõ expꝛimatur ueꝛbum iuro:ſicut quidam uoluerũt
qð nõ eſt neceſſarium : ut hic uides ⁊.. e.⁊ ſi xpᷣus.
¶ An aũt eps pſtet hoc iuꝛamentũ coꝛpoꝛal: Jo.
an. bic ꝙ ſic ꝑ ilud ueꝛbũ:bhec gñalit̃ autẽ. an ⁊ qn
eps in iurãdo teneat᷑ tangeꝛc. dixi plene ĩ.c. fi.de iu
ra. calum. An autem epus iuret alia capitula nltra
iſta. Jo. an. addit duo . pꝛimũ betur in. c ij. de fen.
ſim in. c.ut ſupeꝛ de re.eccle. non alie. ¶ Venio ad

glor. ? nõ pꝛimo teꝛiam in eo ꝙ uult hoc. c. debeꝛe
X 2

coniũgi cũ.c. de foꝛma:ita ut unum ſuppleatur peꝛ
alu d: cũ ambo tractẽt de foꝛma iuramenti fidelita
tis: æ arguebat Mincé. ꝑ ea qᷓ dicunĩ in hac glo.ua
ſallum non poſſe teſtificari ꝓ dno. de quo uide in
ſpec. de teſt. F.i. V. ſed nũquid uaſallus ? ea qᷓ nõ.iĩ
c. accedẽs.ij. ut lit. non cõte. ¶ Blo. iiij. ꝛeſtringit
tex. ad cõſiliũ honeſtũ. ihoneſtuʒ aũt põt ꝛeuelare ei
q põr ꝓ deſſe ⁊ nõ obeſſe. ar. in. c. boc uidet᷑ all.in
glo. dicit DHoſti.ſe neſcire q̃d glo.tẽdat cũ pape ⸗
ſuiũ pſumẽdũ ſit honeſtũ:ſed ego ſn roꝛ de Doſt.
ꝙ babnerit dictũ gto. ꝓ ĩcõuenieti cũ papa nedum
poſſit peccare ex fragilitate humana.ij.q. Vij. nos
ſi cõpetẽteꝛ.ſed ẽt poſſet eſſe heꝛeticus:ut in. c. ſi pa
pa. rl. di. Et ego iõ noto glo.ſingu. ꝙ malum con
ſiliũ non tenerur pꝛelatus ſeu uaſalus celare ita ꝗꝙ
iuramentum ad hũc caſum nõ extẽdi: facit. c.i. eo.
ti. li. Vj. ? dʒ ꝛeuelare ei qui poteſt ꝓdeſſe et non ob
eſſe: z facit hec glo.ꝙ ſi iuraui non ꝛeuelare ſecꝛetũ
mihi peꝛ te dicendũ ꝙ debet intelligi de honeſto ?z
nõ de alteri nociuo: æ ꝙ tunc poſſum ꝛeuelare ſed
nõ in oibus ſed uli qͥ põt ꝓdeſſe æ non obeſſe: ut
puta ſaceꝛdoti qui admoneat illum ut oꝛet pꝛo illo.

ar. in. . c. hoc vr̃ qõ bñ nõ. ⁊ ꝓ hoc uide tex.iunnec

ta gla. ſing. in c. uerũ. uij. di. in. v. cõtagiõe. U
timo nõ. glo. in. v. ſaluo ꝗᷓ uult ꝙ platus non dʒ in
nare eẽt papã cũ armis. Jo. an. diẽ boc eſſe uerum
in ꝑſona ꝓoria. xxiij.q Viij. F. i. 7. c. ſe. patẽ di it
J. de uoto ex multa. F. de clericis:tenet᷑ tn. ᷣm euʒ
mirteꝛe uel ducẽ milinã de dila. c. fi. Itẽ põt boꝛta
ri ad pagnã m liteſ:ut in. c.hoꝛtamir 2.c.igit᷑.xxiij
.q. viij. fin euʒ qᷓ vba nõ.æ uide ad pᷣdicta bonam
glo. in. c. ſciſcitaris. vij. q.i.q dicit ꝙ in nullo caſu
iʒ clericis pugnare ſi pñt euadeꝛc.i.di. de his cłcis.

pnt tñ alios hoꝛari ad pugnã inſiam: etiã iteꝛeſſe

.d.c. igitur =. c.ut pridem ea. canſa ⁊ queſtione
Alduerte fateoꝛ ꝙ pᷣdicta ſunt nõ iterueniẽte pape
licẽtia: qꝛ clericatus ꝛeddit clericos ibabiles ad pu
gnandun èt cũ ifidel bus:ut in. d.c.ex multa:niſi
efenſiõe porie ꝑſone: ut in cle. ſi furioſus ð homi.
ſed ego moueo dubiũ nũquid cũ pape licentia poſ
ſiut clerici uti armis er offenſibilibꝰ: æ dico ꝙ ſu ſi
eſt bellũ iuſtũ:hoc eiʒ ẽ clicis ꝓbibitũ ex ſola oꝛdi
natiõe eccleſie: papa mñ non debẽt faceꝛe ꝓpt enoꝛc
ſine magna cauſa hec eſt apta ſũia Jo. cal. in. c. pe
titio de homi. ubi late plſe quit: facit ꝙ nõ. Moſtiẽ.
in. c. ſicut dignũ de hbomi. ubi iʒ papã poſſe diſpen
ſare cum bomicida uolũtario: qꝛ irregularitas e de
lure poſitiuo qð ẽt ſenſit Inno. in.c.ad audictiam
e. ti. ſacit. c. is qͥ de ſen. ex. li. vj.latius banc mã; exa
mino in. c. clerici arma de uita ⁊ ho.cleri. ubi uide
as ⁊ ibi tracto generaliteꝛ: an æ quando liceat cleri
cis aꝛma monueꝛe tã pꝛo ſe ꝙ; pꝛo alio

Bllus. Calſus. Non tenetur cleri
cus epo ſuo obedientie iu
. ramentuʒ pꝛeſtare niſi ratione adminiſt:a
tionis tibi conceſſe. b dicit ¶ Mora ibi clericos ſu
os:⁊ hoc pꝛonomen ſuus:non ſempeꝛ denotat do
miniũ: hic eim denotat iuriſdinoneʒ et quadam po
teſtatẽ. ad idé. c. ſi tibi abnti ð pꝛeben. libꝛo. vj. ð

¶MDebito ꝛes.

ho in. . quintus muti.ff. de au. ? ar. le.xꝑ War. in
pe. ff. noui ꝑ glo. in. c.i.de po. pla. nota unum
caſum in quo licite iurat᷑.ſ. ꝓ obedientia pꝛeſtanda:
alios caſus uide in glo. quã nõ. ⁊ nide glo.ij.q.v.
c.i. ¶ Glo. ij. opponit de. c. ꝙ. xxiij. q.i. ubi cle
rici pꝛeſtant epiſcopo iuramentũ obedientie. reſpon
der ꝓ lo qutt de illis quibus mittit᷑ reꝛuʒ eccleſiaſti
carum ad niniſtratio. iſtu d ueꝛo de clericis ſimplici
bus ad .c. legebatur de ma. ? obe. Ego do ſo
lẽne n limitationẽ ad iſtum tex. ꝙ. c.iſtud ꝓcedit qñ
ſunplex cleꝛicus nõ eſt ſuſpectus de inobedietia. tũc
eiʒ data ſuſpiuone põt compelli ad iuranduʒ. pro hᷣ
bo.iex.in.c.cũ in eccleſijs de ma.⁊ obe.⁊.d.c.lege
batur in fine pondeꝛata ipſius rauone uoluit glo.
nõ. in dicto.c. qq;.

„cCaſus. Qui ſe cbli
Ebitores * gauit ad uſuras ſol
uendas ſolueꝛe non cogitur: miſi iurauent
quo caſu cogitur: ſed repetit. tria ſunt dicta. ſecũduʒ
ibi ſi Vo.teꝛtiũ ibi ⁊ cũ ⁊c̃. 5 pꝛio ar. ex tex. in
pꝛin. ꝙ ex ꝓ niſſione de ſoluẽdis uſuris non naſcit
obligatio etiaʒ nalis hoc colligo ex eo quia ꝓmitẽs
nõ cogit᷑ ſolueꝛe. nã ſi nãlis eſſet oꝛta cogeꝛeĩ rõne
pacti:ut in.c.i.de pac.ſicut cogit᷑ in cãau iuramenti.
ꝓbo alia rõne: qꝛ ubicũqʒ lex reſiſtit Zhentibus nõ
naſcitur obligatio etiã nalis: ut in.l. cũ lex.ff. de fide
iuſ. ⁊ ibi plene ꝑ Oar.qð ꝓcedit et ſi a teni contra
henti tm reſiſtat ut ibi nõ. Oar.⁊ h ꝓbatur apeꝛie
nam lex nõ reſiſtit recipiẽti ad uſuram:ex quo necel
ſiratus facit:ut nõ. Innocẽ.in.c.ſupeꝛ eo de uſuris
ſed ipi mutu ĩti in. c. ↄſuluit.e ti.⁊ iñ nulla obliga
tio naſcitur: ut h̊ patet.Mõ fo aꝛ. optimũ ꝙ ubi
turpitudo ueꝛſatur ex parte recipiẽtis obligationeʒ
2æ non ex parte ſe obligantis ꝓmiſſio ſeu pactum
non obligat ſine iuramento. ſed ſecus cum iuramen
to:⁊ ſic hẽs cãaum in quo eccłia facit dr̃iami 0
miſſionẽ ⁊ iuramentuʒ:de quo.j.latius. 6 ibi
cogendi ſunt dno ꝙ iurameniũ pꝛincipałꝛ dirigitur
in deũ.⁊ ei acquirũ pꝛincipalis obligatio lʒ effectus
cõceꝛnar unilitatẽ pꝛiuatã. (Mõ ulumo ꝙ ſoluens
uſuras nõ vr̃ bre animũ donãdi alias nõ poſſet r⸗
peteꝛe.l. capanus.ff. de ope.ii.de quo aliquid.. ſſ
Menio ad glo.oppo.obligatio h̊ non comrabiiur:
ſed iuramentũ tʒ:⁊ ſic ualet acceſſoꝛium ſine pꝛicipa
li S.c.ſi diligẽti de fo.compe.⁊ regła acceſſoꝛiũ de
regu.iu.li.vi.⁊.l.nõ dubium.C. de legi. cum mliis
ſilkibus. ſo. glo.i.ſenſit h pꝛium:ſed non ſoluit. Jo.
an. dicit ꝙ in pactis peꝛ legem vʒ regularit acceſſo
riuʒ ſine puncipali.unde ↄmittitur pena appoſua: li
cet nõ ualcat actus pricipalis:ut nõ glo. in.l. pacta
q̊ õ. C. de pac. x in.d. rla acceſſorium:p ramen nõ
ſoluit õrium.quia ſtipulatio uſurarum eſt õ legem
diuinam ⁊ canonicã.j.ðᷣ uſuris ꝑ to.⁊ ſic etiam ac
ceſſoriuʒ. debẽt coꝛꝛueꝛe iur iheoricam glo.e qui
bus S HMoſt. ꝛeddit banc diueꝛſitatis ranonem per
iuramentum porius iurans obligatur deo ꝙᷓ bõi:
2 iõ als nanum ⁊ irritum ſolidat adiectio iuramen
ti. xxij.q.i.c.i.⁊.c.habemus quaſi dicat ꝑ ꝓmiſſio
nem ooligatio acquirit᷑ homini que hic unpedu exE

mit um h liiin ſpſſi
mniĩ imii nſmme
archhcne gitincn⸗
oigin mit gndlun
uemitrMNlen 0
unfmsnul dfenumn
utn nilimaieln ln
iunnfiicitodiin tn ne
hrcicca bocelnanaran
denn Poimnbnl ſe nigoni
uaimnmntännhnt, oniſeren
Pi onſtonn cunemin iteſe
r ehetnsA petaun aterus ns
ſepean ſrgohaſti pntſtorenad
Rawahigadendendoiwnmtamen
ciim t ndgeni
orhueseddeinseſcenirden
aNeutddNNei
inaner Gaisanineden
mnmag ainmngnrdin
uit niravinetn
le aſiſntcinteette
enimmnlekli iin
ſtoſnlr niſtcnnnn,
cpeang inmii neei⸗
erinmns enentn in en
lisſo ſffilto m e Lin
iolieinſntom
W n en
eCennse ſgs nen

1 6 —
mern bir cürt. Miohron
dar uſor beſcliit ingin
oigotth enn 1 Shrloon
n cogi ſoper t wagum
uſmscſn aru
Pan uin 1 it gincitinan
n u ir anhiil lt mnn
niam wigrw ai la n i cily ſ cit
nlemerg Ar o nuſifitinn
bam nilr A Ur t; tuurn
ur h ci itr pii wimmr o uf
n imim ſo moe inc p lin⸗
pmmin inc At. t. 1in uln oble
mum u an (Mſonojnigm
õ
1n ſe Rlguns Puſſo n uinn
mddignir Grmned NNds ninann
õ
õää uins. e
opuſmn in umnmi ch
di.1 umni e
aacmumimiui. D uni. 6
ie nni ddidl lugſcn
Ne ie wpiit

phibitione legis ꝓpter turpitudinẽ pbentis.ſed iu
ramentum dirigit᷑ in deum apud quem nulla reꝑi
turpitudo uel pꝛohibitio:⁊æ hec ſolutio ſic declarata
eſt ſatis bona. ¶ Ex qua ſolutione ĩfertur ꝙ ibi cã
ãanullans principale non concurrit in acceſſoꝛio an
nullato principali non annullatur acceſſoꝛium ad
hoc inſti.de inuti.ſti.O.ſiquis alium que uerba nõ.
Ded contra pꝛedicta oppo.deus non facit driam ĩ
ter ſimplicẽ loquelã ⁊æ iuramẽtũ.xxij.q.v.iuramẽti
ſicut ergo quis ↄpelli᷑ ad obſeruantiam iuramenti
ut hᷣ ita dʒ cõpelli ad obſeruantiam ꝓmiſſionis ſeu
pacti.d.c.iuramẽti ⁊.c.i.de pac.⁊.xxiij.di.c.pſalmi
ſta. ¶ So. dicunt Goff. ? Hoſti. ꝙ licet deus nõ
facit driam ecclia tamen facit.unde plus peccat tꝛãſ
gꝛeſſoꝛ iuramenti quod patet ex maioꝛi penitentia.
xxiiij.q.i.non affeꝛamus.ſimile in uoto ſolẽni ⁊ ſim
plici. . qui cle. uel uo.rurſus ⁊.c.conſuluit.? Joã.
an.dicit in utꝛoqʒ caſu predicto dicendum ꝙ cõꝑa
tio fit in geneꝛe nõ ideterminata qtitate ꝛcatꝰ uult
diceꝛe ꝙ loquela ſimplex z iuramentum equiꝑant
in geneꝛe:qꝛ.ſ.uterqʒ peccat ⁊ ex tꝛangꝛeſſione qui
libet eſt dignus pena eteꝛna iuxta illud ſapientie.xv
os qui mẽtit᷑ occidit aiam ⁊ tꝛanſumptiue in.d.c.in
ramenti:tamen in quãtitate plus peccat tꝛanſgꝛediẽi
iuꝛamẽtũ qᷓ; ſimplicẽ ꝓmiſſionem ut ꝓbat in.c.mo
net ⁊.c.habemus.xxij.q.i.⁊= in.c.i.ea.cꝗ ⁊.q.⁊ hoc
oꝛiginaliteꝛ uoluit glo.in.d.c.iuꝛamẽti ⁊.c.pe.j.e.
ſed certe iſte ſo.non placent quo ad caſum huius.c
nam ſi deus non facit diffeꝛentiam nec eccleſia face
ꝛe debet qꝛ iudicium eccleſie debet ſe confirmaꝛe in
qtum poteſt in iudicio dei:ut in.c.ut noſtꝛum ut ec
cle. benefi. z. c.a nobis.ij.de ſen.ex.nec etiam pꝛoce
dit dictum Joã. an. h: qꝛ ſi iſte qui pꝛomiſit uſuras
peccaꝛet in non adimplendo pꝛomiſſionem compel
leꝛet ꝓmiſſionem ſeꝛuare:nt in.c.i.de pac.nec babe
ꝛetur reſpecius ad peccatum alterius.ſatis.n.eſt ꝙ

ſine peccato iſte poſſet ſuã ꝓmiſſionem adipleꝛe ſic

obſeruat᷑ ̊ in adimplendo iuramẽtum. in quo non
oſiderat᷑ ꝙ alter magis peccat ⁊ gꝛauat᷑ in recipien
do uſuras:ſed potius ↄſiderat᷑ æ hẽtur ꝛeſpectꝰ ad
iurantẽ ut nõ peccet:qꝛ minus malũ ẽ nt unus pec
cet ꝙᷓ; duo.nec dʒ quis ↄmitteꝛe peccatum etiaʒ mi
nimũ: ut alter euitet maius:ut dicit glo.nõ.in.c.q;
aũt ait.xiiij.di.dic ergo clariꝰ z meliꝰ ꝙ illa auctas
palle. deus nõ facit dꝛiam ⁊c̃. ꝓcedit quando iuꝛam
ti ?æ ſimplicis ꝓmiſſionis dat̃ ualiditas.ſed in caſu
noſtꝛo ſimplex ꝓmiſſio eſt nulla ꝓpter turpitudinẽ
ꝛecipientis.iuramẽtũ vo uʒ qꝛ deꝰ turpit᷑ nõ ꝛecepit
nec iurans peccauit:ut ſupra latius dixi.per h bꝛe
uis ſo. ſufficit nõ eam. ¶ Blo. ij. pꝛocedit multuʒ
iuolute imiſcendo qᷓttuoꝛ ↄꝛia que ueniũt ad diueꝛ
ſos effectus ⁊ ſcias ꝙ pꝛima duo ueniũt õ cꝛeditoꝛcẽ
in fauoꝛem debitoꝛis:econtra capio pꝛima duo. vꝛ

eiz ꝙ iurãs nõ dʒ cogi ad ſoluendum:quia cum ha

beat actiõeʒ ad uſuras reperendas ut h̊ eꝛgo foꝛiꝰ
hʒ exceptionẽ ne compellat᷑ ſolueꝛe ꝑ regulam iuris
cui damus actionẽ foꝛtius exceptionẽ: ut.l.inuitus
F.cui damꝰ. ff.qe re.iu.⁊ in regula qui ad agẽduʒ

de re. iu. li. vi¶ Ité ⁊ fo ubicũqʒ petit qui reſtimẽ

venet᷑ põt repelli ꝑ exceptioneʒ de dolo: quia doloſe

Debitoꝛes.

agit qui petit ꝙ ſtatim ꝛeſtituturus ẽ:ut ĩ.l.dolo.ff.
de do.excep.⁊ in rła dolo facit de re.iu.li.vVi.ſʒ iſte
uſurarius tenet᷑ poſtca reſtitueꝛe:ergo poteſt nunc
repelli mõ pꝛedicto:⁊ h ſunt in fauoꝛem debitoꝛis
eũdem ꝙ nõ audiat᷑ poſtmodũ repetendo glo.ar
guit primo ſic. Aut iſte debitoꝛ ſoluit debitum ⁊ ñ
audit᷑ repetens:ut l.iulianus.ff. de odi..inde =. c.fi.
de ſolu. Aut ſoluit ĩidebitum:⁊= ẽt nõ debet audiri:
qꝛ cum ſciat idebitum ⁊ ſoluit nẽ donare.l.cuius ꝑ
erroꝛem. ff. d. ꝛegu. iu.æ nõ in. d. c. fi. Itẽ ⁊ fo qui
ſic ſoluit ut ſtatim repetat nõ ur̃ ſolucꝛc.ut in.l.qui
ſic ſoluit.ff. de ſolu.ergo iſte repetendo non ur̃ a iu
ramẽto abſolutus:⁊ ſic iuꝛamẽtum debet obſtaꝛe ꝛe
petitioni:⁊ ſic ꝛepeteꝛe nõ põt ⁊ ſic ſilent pꝛima duo
ↄria que fũdãatur ſuꝑ iure repetẽdi:⁊ ꝑ h̊ hẽs claꝛe
mẽtẽ gl.uſqʒ ad.v.ad h̊ͥ dicas ibi glo.rnect qꝛ nõ
ad oĩa Söria:ſʒ duntaxat ad illud de ſolutiõe iccbiti
ſciẽter facta:dicit.n.fatẽdum:ꝙ ſi uſure ſũt idebue
⁊ taꝙ idebite pnt ꝛepeti.nec ob.ꝙ ſcienter ſoluerit
qꝛ nõ aĩo donãaãdi:ſed timoꝛe iuramen fecit:iõ excu
ſat: ſicut ile qui metu duci:æ uoluit glo. uſqʒ ad
v.æ ſicut. ¶ Anteq expediamus illã Eticulã exa
minemus riã ſupra foꝛmata ad primũ de rla cui
damus ⁊c.n. Goff. H. c. pcedere qn cꝛcditoꝛ nõ
agit ſʒ cõpellit᷑ officio iudicis:⁊ ſic nõ bʒ locũ excep
tio quaſi ↄrium ꝓcedeꝛet ubi cꝛeditoꝛ ageꝛet.⁊ ſic
nult Gof. tacite ꝙ ↄtꝛa agetem põt ille qui iurauit
excipeꝛe ⁊ ſic itellexeꝛũt aliqui finem huius gl.qũ di
cit ꝙ debitoꝛ ↄpellit ſolueꝛe niſi petat iuramentum
relaxari do. An. uidetur diſtinguere inter modes
excipiendi: aut eni excipit de Setu uſuꝛario petendo
abſolutionẽ uel relaxationẽ iuramenti ? auditur ꝑ
id qð nõ.fꝛe.cõſi.cclxiiij. ¶ Aut ſumpliciter excipit
ↄctum eſſe uſuraꝛium uel ꝙᷓ habet actnonẽ ad ꝛcꝑe
tẽdum ⁊ non dʒ audiri.nec ob.xrla pa le.cui damus
actõem ⁊c. ꝓcedit enim. quando nihil ſubeſt magis

ꝛepellens exceptõem ꝙ; actionem. h autem ſubeſt iu

ramentum dqð obſtat exceptioni.ſed non repetitioni
hec eſt bona ſolu.æ nõ. eam pꝛo limitatione ad il
lam regulam. z uide aliam nota. quam ponitIn
nocen. in.c.inter dilcctos de excel.prela.ſed primũ
membꝛum diſtinctionis non placet indiſtincte:ſʒ oʒ
ꝙ excipiat petendo relaxationẽ uł abſolutionẽ ante
ꝙᷓ cõſtituat᷑ in moꝛa. nam excipiendo inſiante teꝛmi
no incideꝛet in ꝑiurium qð eſt ↄ mentẽ huiꝰ decꝛe.
Item ſi dictum ſuum pꝛocedeꝛet idiſtincte: iſtud.c.
eſſet quaſi ſine effectu cũ quilibet exciꝑet petẽdo ab
ſolutionẽ.ideo dic ut plenius dixi Se.c.i.ubi cxpedi
ui magnã ꝑreʒ mateꝛie huiꝰ.c. alij ut refeꝛt Gof. di
xeꝛũt dẽʒ Sꝛiuʒ ꝓcedcꝛe:qn cꝛeditoꝛ directe ageꝛet:
ſed. c.iſtud ꝓcedit cꝛeditoꝛe denunciante peꝛiurium
debitoꝛis.hoc tamen ſibi non placet: quia cꝛeditoꝛ
debet repelli a denũciando ratione ſui cꝛiminis:cnʒ
ſit infamis ſaltem infamia canonica:æ quia bono ʒe
lo nõ denũciat nec caritatiue mouetur.j.de ſimo.li
cet hely.uideamꝰ latins in quibꝰ cqibus poſſet pꝛac

ticari diſpoſitio huiꝰ. c. Aut eiʒ iudex uidens hunc

debitoꝛem in pꝛincipio deieꝛandi nult ex officio ſuo
eum compelleꝛe ad ſoluendum ⁊ poteſt nec ille põt
excipeꝛe nec abſolutionem peteꝛe niſi infra teꝛminuz
X3

ſolutiõis facide poſſit cſtare Zctũ eſſe feneraticiũ
ut ſentit ; Inno.⁊ latiꝰ dixi S.c.i.? h̊ caſu claꝛe ꝓ
cedit diſpõ hꝰ. c. Aut creditoꝛ denunciat peccatuʒ
debitoris:ita ꝙ agit denuntiatione euangelica fun
dans ſe principalit᷑ ſuꝑ ſalute ꝓxi:⁊æ dicit Goff. ꝙ
nõ dʒ creditoꝛ audiri:qꝛ nõ bono ʒelo uenit. Ego
dico dictum Goff. pꝛocedeꝛe qn notorie conſtaret
vctũ eſſe uſurariũ.tunc eim ille ꝛepelleꝛet᷑ a denũciã
do ꝛ0e cris: æ maxie qꝛ ifamis eſſet nõ ſoluʒ ifamia
canonica ſed et ciuili:ut in.l.impꝛobuʒ fenus: ⁊ qð
ibi nõ. Mal. C. ex qui. cau.irro.infa.=.iij. q. Vij.
poꝛo. Itez iudex ex officio ſuo cõpelleret hũc cre
ditorẽ ad ꝛelaxandum iuramentum:ut in. c.i.S. eo.
? ſi non uult relaxare poterit ipſe abſoluere:ut hic
nõ. Inno. uel ipſe abſoluet pricipalit᷑ ſm ea que di
xi in. c.i. S. eo. Itẽ poſſet cõpelleꝛe cꝛeditoꝛeʒ ut ce
ſiſtat ab exactione:ut in.c.tuas.j.de uſuris. Si ãt
Sctus nõ appareꝛet uſurariꝰ:tũc pc ſſet (ꝛeditoꝛ ue
niꝛe ad denũtiãdũ peccatũ illius in nõ obſcruanco
iuramentuʒ: 7 ſic fo mõ poſſet intelligi iſte tex.
SBꝰ mõ poſſet ĩtelligi iſte tex. æ praticari cꝛedite ꝛe
directe agendo:ſed pꝰ uideamꝰ utrũ poſſit directe
ageꝛe.dico ſic ꝙ aut ctus non apparet uſurarius
qꝛ foꝝe malicioſe fuit cõceptꝰ ſub foꝛma depoſini
uel mutui gꝛatuiti:ſed plus fuit ſcriptuʒ ꝙ; ꝛecepiũ
fuit æ tunc dico ꝙ optime praticari poteſt hec ha:
non eim debet debitoꝛ admitti ad expediendum ne
icidat ĩ ꝑiuriũ:debuiſſj.n.eſſe uigilãs ꝑ prius anqꝙᷓ;
inſtaret teꝛminus ⁊ ipetrare ꝛelaxationem iuramẽti
iux ea qᷓ dixi in.d.c.i.nec hẽt h̊ locũ officium indi
cis:tum qꝛ nõ còſtat de turpitudine cõtractus:ium
qꝛ interi debitoꝛ ĩcideꝛet in ꝑiuriũ:⁊ ſic ꝓpt᷑ nimoꝛc
piurij nõ hẽt locũ rła.cui dam actioneʒ ⁊c.nec rla
dolo facit. Aut ↄctus aꝑte apparet nſurarins:⁊ ui
det᷑ ꝙ tũc nõ poſſit creditoꝛ ageꝛe.nõ.n.agit nigo
ꝛe ꝓmiſſionis qꝛ nulla eſt ut in prin.c.non uigoꝛe
iuramẽti:qꝛ fᷣm opi.do.An.actio ſeu obligatio nñ
acquirit᷑ ꝑti ꝓpteꝛ ſuã turpitudinẽ ⁊ ſine actiõe ne
mo expꝑitur.l.ſi pupilli.ff. de neg. geſt. aũt dcficit
obligatio que ẽ mr̃ actõiſ.:.qʒ.ff. de ꝓcur.ſed nit ci
xi in. d. c. i. credo ꝙ h̊ opi. do. An. in h non ſit vVa
2z Sriũ ſentit h glo.dum inuit cꝛeditoꝛem poſſe age
ꝛe pꝛo uſuris ſoluẽdis:ubi internenit iuramentum:
quaꝛe dico ꝙ ſalteʒ fa obligatio acquiri ꝑti. ut di
xi in.d.c.i.ꝛõe cuius iſte poterit ageꝛe. nam exquo
ius pꝛecipit aliqͥd fieri:datur actio ſaltem ex illa.l.
ff. de condi. ex lege.l.una.? ꝓ hoc adduco.c. tuas
ſepe alł.c.de uſuris ubi dicit ꝙ iudex nõ dʒ ↄpelle
ꝛc creditoꝛes qui receperũt iuramenta:ut deſiſtant
ab exactiõe:eꝛgo pꝛeſupponit ꝙ actio cõpetit:alias
kruſtra fieꝛet compulſio:æ h caſu ẽt poſſet praticari
hoc.c.qn.ſ.cꝛeditoꝛ cõparuit inſtante termino ita
ꝙ ex dilatiõe ille incuꝛꝛeꝛet ꝑiuriũ.dʒ enim iudex eli
geꝛe it potiꝰ admittat iſtuʒ cũ peccato qᷓ; euʒ ꝛepel
lendo patiat᷑ aliũ incideꝛe ĩ ꝑiuriũ. Ideʒ ſi ille cꝛcdi
toꝛ cõparuit poſtq; debitoꝛ incidit in piuriũ:nõ.n.
dʒ iudex pati illũ ſtare in ꝑiurio nec debet ilum ab
ſolueꝛe:tũ qꝛ non petit.tũ qꝛ nunc non ẽ dignꝰh ꝛe
medio:exquo legẽ otempſit incidẽdo in periurium
iuxta ea que dixi in. d.c.i. ¶ Ex pdictis bẽs ulira

Hebitoꝛes.

alios uarios mõs pꝛaticandi h. c. ? remanẽt ſoluta
pꝛino duo cõtraria que uenicbat 3 faʒ ꝑtem. c.
Weniamꝰ nũc ad alia duo ↄꝛia que militãt teꝛtiã
pteʒ.c. in qua ꝑmittit repetitio pꝰ ſolutiõem glo. iſta
ut 5 uidiſtis rndet ad pꝛimũ ꝙ timoꝛ inramemti ex
cludit pᷣſu nptionẽ donationis. Moſti. ? Jo. an. ui
dent᷑ h̊ dictũ ipugnare. nã ex h ſequeꝛet᷑ ꝙ ſi is qui
nõ iurauit ſoluit uſuras non poſſit repeteꝛe cum in
ſolutione ceſſar timoꝛ iuramẽti qð tñ eſt falſum ᷣm
eos nihil allegant ad h: ſed ꝓ h̊ facit tex.in. c. ad no
ſtram de emp.æ uendi. ⁊.c.illo uos de pigno.⁊ clari
us. . de uſuris qꝛ fruſtra ⁊. c.michael. Dicũt eꝛgo
Inno. ⁊ Hoſtien.ꝙ h̊ admittitur repetitio ſcientia
indebiti no obſtate in fauoꝛc ſeꝛuãtis iuramentũ uel
ꝓmiſſuʒ æ in odium cꝛeditoꝛis. Iteʒ fm Moſtien.
