cõpaauit debuit audiꝛi abſqʒ eo ꝙ aliteꝛ impedi
mentuʒ probaret ut in.l.⁊ ſi poſt tres.ff.ſi quis
cau. So. dicit glo. in nerbo breue tempus ꝙ il
la.l.intelligitur qñ quis uult purgaꝛe morã an
ꝛe litis cõteſ.⁊ cũ ius alterius paꝛtis nõ eſt effec
tũ deterius:uel dic melius ꝙ illa.l.loquitur i ſti
pulatione iudiciali cũ quiſ promiſit ſe ſub certa
pena ſiſteꝛe die cena in iudicio qꝗð ſi nõ fecit po
tcrit morã purgare ifra paucos dies dũmõ ius
actoris nõ ſit efſectũ deteꝛius:ſed hic loquiĩ cũ
ſentẽtia lata quis petit illã retractari allegando
iuſtã cauſam abſentie quo caſu nõ dʒ audiꝛi niſi
prober impedimẽtũ ut ifꝛa latius dicetuꝛ:quis
ſentẽtia ſecit ius iter paꝛtes nt in.c.cũ iĩter.S.e.
c de purgatione. more uide qð nõ.glo.in.c.cu
pientes ð elec.li.vj.in.v.expectari ⁊ ĩ regłla mo
ra ð re.iur. li.Vj.⁊ plene peꝛ Haꝛ.in.:.ſi quis
inſulã.ff.ð vbo. obli. ¶ Op. de. c. ex liteꝛis de
in inte.ꝛeſti.ubi quis fuit auditus contꝛa ſenten
iiã pꝛobando impedimentũ ſeu iuſtã cauſaʒ ab
ſentie per ſolũ iuramentũ. So.glo.ſequẽs ꝙ il
lud proceſſit fauore matrimonij ut ibi dicitur ĩ
tex. nec is qui fꝛaudulẽteꝛ abſẽtiã ꝓcuranit eꝛai
ſoluendo iõ pars fuit andita cõtra ſentẽtiã : hie
autẽ ceſſat ille fauoꝛ nec pꝛobabatr᷑ alicuius fꝛaꝰ
ideo oportet ꝙ probetur impedimẽtum quoꝓ
boto ruocabitur ſententia ut bic ⁊.l.ſi finita..
ſi faꝛe ſunt.ff. de dam. infec. nec dicirnr iudica

ere udiena.

ti ubi qͥs iuſta cã detẽtus pñs eſſe no x
litũ. ff. de re iudi. Aduene ii “ genb ii
cõtrariari: ac etiã tex. de ↄtꝛarietate “H ſibi
Nã primo glo. dicit ꝙ ſentẽnia reuocat d
to ĩpedimẽto:⁊ ſic uult ꝙ ſentẽtia tenui s
rius dicituꝛ in glo. ſe. æ ſatis uidet inuen cla
in fi. in uerbo irritãdũ:⁊ tiñ poſiea Eck ain
um. ſ. ꝙ ſit nulla in eo ꝙ allegat.lneſit ne
ur innuere tex. in. v. poſtmodũ in ueꝛbo nutt
cerneꝛẽt eſſe ualoꝛis ⁊c᷑. So. dic ꝙ aut ſuch
ebat iuſtam cauſaʒ ablentie nibilom mit
tentiã ? nõ ur̃ iudicatũ: ita itelligi pot. .l d ⸗M
2 tenet ibi Mar. ? dixi in. c. querelq ð Prden
cit. c. ſi duobus de appel. Aut iudex inorabat
? ſentẽtia tenet meꝛo imne ut i. d. c. queꝛelã ſz de
bet ꝛeuocaꝛi impedimento pꝛobato ut bic. Ne
obſtat tex.in eo ꝙ dicit nulius ualoꝛis dy ent
intelligi in effectu ⁊ hoc uult glo. ſeques: 7 ſaiss
eriã ſentit Hoſti. iĩ tex. in nerbo irritadaʒ pode
rãdo ꝙꝙ nõ dixit irritã: 2 ſic talis ſentètia tenuit
fʒ eũ. Sʒ tũc opponit ſi tẽuit quo potuit legu⸗
ſuã ſentẽtiã retractare cõtra.c in litteris ð offi.
delega. ⁊.l.i. C. ſentẽ. ꝛeſcindi nõ poſſe. So. di
glo. in uerbo nullius ꝙ boc poruit per benefi
um reſtitutõis in inte.ex clauſula geneꝛali ſi qua
inſta cã inihi uidebitur ⁊c.ff. ex quibcau. ma.
peꝛ to. ¶ Nõ.ex hac glo.iũeto tex legat po
teſt ex cã reſtituere etiã maioꝛẽ cõtra ſu ſemten
tiaʒ:⁊ idẽ faceꝛe põt epᷣs ⁊ quilibẽt alius habes
meꝝ ⁊ mixtũ imperiũ ut in.l.in.cauſe.ij.j.ſicᷣ
.l. ſe. que incipit preferꝛi. ff. de mino. Qud eit
in ſimplici magiſtratu an poſſit ꝛeſtitue: t qdi
dlegato. dic ut plene le. ⁊ nõ.i.l.fi. C.v ubi ? apd
quẽ ⁊.l.adueꝛſus ſeẽtẽtiã. C. ſi adueꝛſus ꝛc iudi.
2 in dicto.S.fi.⁊ in.c.penul.de in inte.ꝛcſti ubi
plene de Poe⸗& O rorn tex. in eo delege
ti a legato cõmiſeꝛũt alijs uices ſuas:ct ſi cona
H.i. a indice. C. de iudi. ⁊.c.cũ cãm de appell. ubi
dicitur ꝙ delegatus inferioꝛis a pꝛincpe no po
teſt alteri ſubdelegare. So. glo. in uerbo alis.
ſoluit tribus modis. Orimo ꝙ bic fuit ſis gte
ſtata corã iſtis delegats legati anꝙ ſubdeſegal
ſet: vñ ſicut ꝓcurator ad iudicia nõ pot an ſil
cõteſtatã aliũ ſubſtituere: ſʒ poſtea ſic cũ ſit ins
litis ꝑ ↄteſtationẽ efſectus ut in. I. nulla. E. 5¼
cur. æ expreſſius in. c.i. e.ti..i.vj. iia? delegatl
ferioris a pricipe q̃ſi dicat ꝙ cõtraria loquun?
anqe ſit lis oteſtata corã delegatis. lcc i poſtes
nt bic.¶ Maãc opionẽ tenuerũt Aho ? Aic.
æ cũ ea tranlſit ſpec.in titulo de litis ctc. F. li.i
fi. Sed hãc ſolutionẽ reprobat glo.? bene i dic
to. c. cũ cauſam peꝛ illu tex. qui bene facit et g⸗
iura in Srium allegata loquuutur indiſtincte.
NHec obſtat ꝛatio pꝛemiſſa ſecundum Jo. an. in
dicto. c. cum cauſam quia pꝛocuratoꝛ ſdeo con
mittit ſeu ſubſtituit poſt litis oteſtationem quia
eſt effectns dominus iſtamie ut dicitur in dicto
c. i. hinc eſt ꝙ ſine cauſa poſtnodum non neno
catuꝛ inuituſ ut in. c. i. . i. l. vi. quod nõ tni
ſudice delegato ut.l. iudiciũ ſoluitun. f. de indi⸗

„„peurat
aAtioe l

ſonls ſoltii⸗
utio i upnief ſ etas .a
utagegln e in ler. gizbian
P ſoſn Lan icice:
. el an .

in leed non ogruſ buic lnere qye
t uglciute peeſtis nreuocabiuer ili
Praliſnuſnci ablane teofe ſnenie

1o lolut Yun eganren Fanlau iuricii
lropor ultr enons ,e
ſal artioi/ unMon ſet lpo⸗
n nouls nMONiis nſts ii
pyvim lu ngawn ſin lin
icucerpummr iub it ptoe ſliin e r
inungincemn Coff d. Gens ubi bi⸗
iſent ernninimn in ontiſlrius b nudam
ſtoitecehtonenäcei Karucnus ne iuniia
Kone Wdoc vide doragd in Gea gen⸗
1ſcintelicas ich Jon boc uninotind
cſkſavart bec ineruer dac ſolanone egun d
lo. An. Cgo d boc alego g. notsbleia

In Cein. ſen eni opfi c. . iuavo ciz an

ann gne hot ſenit Al ige glegoter opuint
ceſuper queſtoni geoff Csein tos a
ubi lecit etone dearicnon imndcinorait
lit a nobis neſ aeügz inden 1e ſed bdiſectn
tione geancii⸗ luntſtionalino igicnnſt
neiba ue qiqg re bor tene lee Bir.
nmore mnop ſt ge uniſctnöeonni ci
pliclter dinit iaſe gelegatü interionis hoſſen

articuſi ſubdeſegare ſcent Celegemsgd gni

ſtate cauſari pd
CNNaiiz por dalegne ni j
. cin.
nnteſe cſumin ce n cimna ge

t. ſ! bene pon

gnmieſetisſni
ci Firoponkſ lent ibgen
ni ſentenij ſennanr cönne inſtns
detgr. 1liCleri kling ſpoſe
go in abo lins Pboc ponnt
um ſtmns niur erdanſl garui

ſuſh Kutn leſſqr qubin
onn. Mar br gb iwep fgi

2

tci nſimr mi nbu cinn ſii in⸗
lit e fuer dorps e qlilbir a lb iihi
Int mimi inpeni or ini n auſe / N
E cne inctpitoreſeri . de nino. Olnd
Rrmpid mngcruen n doc winan dddi
Seprd NeneeNCideg
ne 1 Aadneineſtidid KRadteltsi

2 no. Hd n Nend deinſnec
Pene de e(Ram nen
iia egto coniſeiit dis nics buͤri
la mdlce C.de mdlttiü inten
Acint q deegains ifenigistigi
diriſttiegre G obnt
ſunbunmis Pumdun
unn cori lis ttgnls khliſg e
diſan Ponnmi ulinii
lerwi ſan genln i ſu
ccſai Ai ſobſinctei 1

ltoe õ du

G. ? rſius incie il i

õõ

De re iudicata

? ꝛatio rationis eſt quia in ↄteſtatiõe ꝓcuratoꝛ
eſt ut agẽs iudex ut patiẽs:fortius ergo opeꝛaĩt
Oteſtatio in agete qᷓ; in patiẽte facit qðᷣ me.cau.

ſacris. Dreterea in ↄteſtatõe quaſi pᷣbitur int

partes ut.iqiij.ff.de pecu.nõ autẽ cum iudice:ſʒ
coram eo fit iſte quaſi cõtractus. Item ratio q
ꝛe ꝓhibetur delegatus ſubdelegaꝛe: ð̊ qua P gl.
c.is cui de offi.del.li.vi.ubi uide ita militat p?
litem conteſ.ſicut ante:⁊ hanc partem ſequunt
cõiter legiſte in.l.a iudice pᷣalle. æ in.l.more ma
iorũ.ᷣff.de iuriſditõe omniũ iudicuʒ:2= utꝛobiqʒ
per Bar. hinc merito gl. tranſit ad ſecundã ſo
lutionẽ dicẽs ꝙ hic nõ fuit exceptũ:⁊ ideo ð fa
cto taliter ꝓceſſum fuit poteſt gl.intelligi ꝙ ua
let ↄmiffio niſi excipiat᷑:qð puto ueꝝ ex defectu
poteſtatis dicta.l.a iudice ⁊ dicto.c.cũ cãm ⁊ B
tenet hic do. An.ſed credo ꝙ glo.itellexerit ⸗
de iure nõ ua uit ille ꝓceſſus:ſed de facto dũta
xat:ꝙ clarius exprimit in tertia ſolutiõe dicens
ꝙ hodie ſtandum eſt ↄꝛio. Hec ſolutio eſt ueꝛa
in ſe:ſed non ↄgruit huic littere que preſuppo
nit ualiditatẽ ꝓceſſus iꝛreuocabiliter niſi fuiſſet
pretẽſa iuſta cã anſentie tẽpore ſententie. Quar
to ſoluit Inn. eleganteꝛ ꝙ articulũ iuriſ itiona
lẽ nõ põt iudex inferioris a principe delegare:
led articulũ nõ iuriſditionalẽ ſic ? ꝛeceptio teſti
um eſt articulus iuriſditionalis cũ teſtes ñ ſunt
approbati ſeu interrogatoria nõ ſunt facta naz
tuc iudex deputatur ſub ꝛzc ptõe teſtiũ ut ẽ tex.
iuncta gl in cle.una de offi.del. Secus ubi oia
fuiſſent examinata ita ꝙ ↄmiſſarius bʒ nudam
facti receptionẽ:iũc eni eſt articulus ſine iuriſai
tione A i hoc uide bonã glo. in dicta cle. una
⁊ ſic intelligas dictũ Inn.æ hoc ultimo cau po
teſt ſaluari hec littera:⁊ hãc ſolutionẽ ſequit᷑ hic
do. An. E&go ad hoc allego gl. notabilẽ i aut.
ut defu. ſeu.etiã eoꝝ fu. col.v. ĩ uerbo cãʒ audi
ant que hoc ſentit Ad idẽ allego tex. oprimũ ĩ
c.ſuper queſtionũ de offi.dele.in. v. nos auteʒ
ubi fecit metionè de articulo ñ iuꝛiſditionali di
xit a nobis uel qᷣcũqʒ index ⁊c̃.ſed ubi fecit men
tione de articulo iuriſditionali nõ zplicauit illa
neꝛba uel qcũqʒ ⁊c̃.⁊ hoc teneo licet Hꝛ. i.l.
more maioꝝ.ff.de iuriſditiõe omniũ iudicũ ſim
pliciter dixit talẽ delegatũ inferioꝛis poſſe unuz
articulũ ſubdelegare ſicut delegatus ad uniuer
ſitatẽ cauſaruʒ pot delegare unã cãm:et de hoc
dixerit eſſe caſum in cle. una de offi. dele. ſed ceꝛ
te Bꝛrt.ñ bene ponderauit illũ tex. loquitur ei
in delegato pape de quo non eſt dubiũ quin ex
priuilegio ſpeciali poſſit ſubdelegare ut in.c.pa
ſtorał de off. dele.æ.l.et qꝛ.fl. de iuꝛiſdi.oi.iu.et
l. unica. C. qui ꝓ ſua iuriſditõe. Itẽ ↄtra eũ aꝑ
te facit tex.in.d.c.cũ cãm ubi loquiiuꝛ de aꝛticu
lo receptõis teſtiũ. Ad idẽ.l.a iudice prealł.ubi
dicitur ꝙ iudex delegatus nõ habet poteſtarem
dandi iudicẽ: ſed ↄmittẽdo articulũ iuirſditõna
lẽ daret iudicẽ ut ꝓbatur in.d.cle. una de ofti.
dele.ergo talẽ articulũ iuriſditionaleʒ ↄmittere
non põt ñ obſtat ſimilitudo per eũ allegata qa

delegatus ad uniuerſitatẽ cauſarũ cenſet᷑ quaſi
ordinaꝛius:ideo poreſt unã cãm ſubdelegaꝛe ut
nõ. in. c. cũ cꝗm preal. æ. c. cũ ptoꝛ. ff. de iudi. 2
l. pomponius ff. de re iudi. que ratio ceſſat in
dele. ad una cauſa. Siergo uis ſaluare dictum
H . reſtringe eũ ad arnculũ nõ iuriſdirionalẽ
ut dixit Inno. æ boc dictũ uidet᷑ tenere Baul. i
dicta.l.a iudice allegat glo.in cle. una ðᷣ offi. de
le.? eſt glo.fi.Hac ſolutionem ſequunt᷑ domini
de rota deciſiõe.xlvij. uide plene per ſpe.in ti.
teſti. .. i. v.ſed nũquid ⁊ per u.i dicta cle.
una. Sed q;ꝙᷓ; hec dicta mibi placeãt tamẽ iudi
cio meo hec lectuꝛa nõ ↄgruit huic littere quia
iſti delegati nõ ſubdelegauerũt unũ articulũ tiim
ſed ſimpliciter alijs ↄmiſerũt uices ſuas ⁊ ſic ni
hil ſibi reſeruauerũt ut ſingulariter uoluit In
no.i.c.ſuper queſtionũ de offi.dele.ubi dicit p
ſi delegatus comittit alicui nices ſuas nidetur ĩ
totũ comiſiſſe:ad qdð allego tex iuncto pricipio
cũ fi. in. c. uenerabili öᷣ off. dele. Mec ob. qð. 5.
dixit.ſ.ꝙ ir̃a innuit proceſſum hic naluiſſ. quia
bic nõ diſcunit̃ de ualiditate proceſſus iſtorum
ſubdelegatoꝝ imo mil de iſtorum proceſſu dicit̃
ſed diſputat᷑ dũtaxat ð ſententia archiepi: ⁊ ſic
ſi bene ponderet̃ bec ſa non facit in hoc ꝓ nec
cõtra ſed ſumpliciter narrat facium. Quintaʒ lec
turam ſeu ſoluionẽ ego do ualde ſingulare peꝛ
quã tolli᷑ omnis obiectio ut dicamꝰ ſpeciale ec
in delegatis legati pape deputati in certa ꝓuinm
cia ut illi poſſint alteꝛi ſubdelegaꝛe ſicut boc pot
facere delegatus procõſulis ut probat᷑ ſecundũ
unũ intellectũ i.l.legatus.ff. ð officio. ꝓconſulis
quẽ intellectũ ſenſu ibi glo.nec Har.reprobat
ſed.cũ eo ſimpliciter tranſit:2 HBal. expreſſe ap
probat in dicta.l.a iudice.⁊ per illã.l.dixit ð
legatus legati cardinalis poteſt cõmittere ?æ hoc
quia talis gerit in prouincia ſibi cõmiſſa uices
principis:⁊ habet ibi ſupremam poteſtatẽ: ⁊ ſic
eſt loco principis. unde ſicut delegatus princi
pis ſubdelegat ina ⁊æ delegatus iſtius legati: ſed
HBill. intellexit in legato cardinali: facit ad hoc
qð nõ.glo.in.c.ſecudo de offi. le. li. Vj.que dicit
ꝙ legatus cardinalis equiperatur procolſuli: le
gatus uero nõ cardinalis qualis erat iſte ð quo
in tex.equiparatur preſid :tex.tamen ibi loqui
tur indiſtincte in omni legato pape. æ ſic inrelli
gendo haberes hic lectura omnino nouã. Que
autẽ ſit ratio quare delegatꝰ regulariter nõ ſub
delegat Y. an. in. c. is cui ð off. dele. i. vj. diẽ
ꝙ officiũ ſeu munus iudicaãdi eſt neceſſarium:al
legat notata in dicta.l.a iudice. Ego uero allo
aliã ratione.ſ.quia delegatus non habet iuuſdi
tionem propriam licet fungit muneꝛe iudicandi
ideo non poreſt alteri cõmittere:quia nemo dat
nõ habet ut in.c.daibertum.i.q.vij.=.c.qdð aũt
de iure patꝛo.Hinc rationẽ ſentit tex.i. l.more
maiorũ ff.de iuriſ.om.iudicum. Et expreſſe te
net Bal. in dicta.l.a iudice:ideo delegatus pri
cipis habet ex priuilegio uti committere poſſit.
Et ad hec faciunt ad queſtionem notabilẽ quaʒ
m ꝛ.

N 41 04 Prwriſ 2 Pplir ,l.

ſe 1. lIa*αα . duvi

n p.gt

MWa⸗l⸗pn paäp.rſ dleacf pucn Gl-lenerd

ponlt glo. in dicto. c. is cui. An. delegatꝰ inferi
oris a principe cuʒ poteſtate ſubdelegãdi poſſit
alteꝛi ſubdelegare. Jo. an. in glo. ſua ? in nouel
la tenuit eꝙ lic:multi tñ cõtra. Sed pꝛimã partẽ
lequitur Mar. in dicta.l. moꝛe maioꝝ reddens
bonã rationẽ: quia tũc nõ uidetur ipſe delegatꝰ
delegare: ſed delegãs ut.l.unũ ex familia. F. ſi ð
faleidia. ff. de le. ij et.l.nõ diſtinguemus. F. que
ſitũ. k. ð aꝛbi. Itẽ ſicut cognitio cãe eſt inꝛiſditi
onis: er ideo delegabilis ita iudicis dãdi licẽtiã
eſt iuriſditionis: ut.l. impeꝛiuʒ in ſi. ff. de iuꝛiſdi.
om. in. ideo delegabilis Et hee rationes ſuffici
it iudicio meo ĩ cauſis ꝓhibitiuis huius ðᷣlega
tionis: de quibus. S. ſiue teneamus primam ſiue
Fam:adduco opumũ ſimile in. c i.de ꝓcu.li. Vi.
Iin K. ¶ Sʒ dubiũ ẽ nõ taciũ ꝑ doc. aliquos ꝙ
meminerim quid in delegato principis ſubdele
gãte: an poſſit dare poteſtatẽ ſubdelegãdi. Ego
allego ad hoc glo. ſingularẽ in. c. ſupeꝛ queſtio
nẽ in. S. porro in ueꝛbo tranſſfertis que tenet ꝙ;
nõ:quia poteſtatẽ cõmittẽdi haber ipſe delegarꝰ
nõ ex cõmiſſione ſed a lege. Ego neꝛ0 ſic diſtin
guerẽ: ꝙ aut cõmittit totaliter uices ſuas:? nõ
põt daꝛe hanc poteſtatẽ ſubdelegãdi:quia cum
per talẽ cõmiſſionẽ deſinat eſſe iudex nõ potẽit
illa fuboᷣlegatio poſimodũ fienda pe ſubdelega
tũ ſibi atribui cũ deficiat exercitiuʒ ad qð:ui in
.l. bonoꝝ ff rẽ rataz haberi. ? qð nõ. Maꝛ in.
I.ſi is qui ꝓ empto.ff de uſuca. ⁊ peꝛ glo. in. c.
qᷓᷓ ſit ð ele.li.vVi.nec priuilegi ſuũ cũ ſu peꝛſoa
le poteꝛit alteꝛi cõicaꝛe: ut in ꝛegula pꝛiuilegium
perſonale ð re. iur̃.li. vi. Aut cõmiſit reſeꝛuata
ſibi aliqua inꝛiſditione: ⁊ tũc ualebit quia ipe ui
detur cõmittere dãdo ſpeciale mãdatũ cõmittẽ
di ar in. d.l.unũ ex familia ? dicto.c.i.ð ꝓcu.

Wu„ 1⸗. , PrPs G nα I * sgu notin vli. Vi. 2 hec nota/An autẽ inõx delegatus a pꝛĩ

—

fudrlezure Pri.

—° — .,— : ο²˙ 2 mii⸗:. 1 .
R c ε. nα i ſe- Onp“ πα lnn.

cipe nel ordinarius poſſit notario cõmittere re
ceptionẽ teſtiũ Inno. dicit ꝙ ſic quãtuʒ ad ſcꝛi
bẽdũ:ſed nõ quantuʒ ad examinãdũ.j. de ↄſan
guinitate 2 afſi. in. c.i. Hoc ulumũ nõ pll Ho.
nec cõiteꝛ alijs doc. quia in ciuili iudex põr com
mittere teſtiũ examinationẽ alias ꝛeceptionẽ ut
in.l. iudices cũ ant᷑ ibi ſignata. C. de fide iſtru.
æ in cle.una de offi dele de quo in ſpe. de teſti.
F. nũc tꝛadẽdũ. v. ad officiũ. plene hũc aniculũ
examinani in. c. cũ cãm de teſti. dic ur ibi Quid
de eo cui fuit cõmiſſa receptio reſtiũ an poſſit al
teri ſubdelegare. Inno. diſtinguir ꝙ aut fuit cõ
miſſa ꝛcceptio teſtiũ ſeu examinatio ⁊? nõ poteſt
alteri cõmittere quia in hoc electa eſt eius indu
ſtria ð offi. dele. c. fi. Aut fuit comiſſũ ut atteſta
tiones ſcꝛibeꝛet:⁊ tunc cõmittit: quia eligitur eiꝰ
opeꝛa potiꝰꝙᷓ; induſtꝛia ar.j.de appel. cum cau
ſam Hoſti. in hoc nltimo ↄtra quia licet ſit elec
ta opeꝛa tamen non ſubſtituet ſine ↄſenſu eligẽ
tis.ff. de ſoło.inter anifices:⁊ certũ eſt ꝙ młiũ
poteſt in his tabellio. Itẽ talis ↄfidit de electo

qui n confideꝛet de ſubſtituto:æ cum hac opini

one nꝛanſit hic Jo. an.⁊ placet hoc ultimuʒ do.
an. Et pro hoc ego allego tex. in. c. fi. F. ccterũ

¶ Be re udicata.

de offi. dele. ubi patet i cũ alicui comittitur in
dũ miniſteriũ induſtriale non poteſt comiſſ.
aliuʒ ſubſtituere: ſed iſte tabellio Iʒ ſit electu
ſcribendum tamen quia per fidem ? eius el
tatem fuit electus non poterit alium ſubro .
multum enim ualer fides boni ſcriptoris E 3
ba. quoniam contra ⁊. c. cum dilectus de fid 5
ſtru. ſed pꝛimũ dictum qð deputatus ad e D
nationem teſtium nõ poſſit alij cõmittere na
to uerum:ſed diſtinguo ꝙ aut ad boc fuit depu
tatus peꝛ papam ⁊ poteſt quia iudex eſt ut ẽ tex
tus apertus i dicta cle. una ð offi. öle. aut fuit
putatus ab inferiori:⁊ poteſt cõmitie e articulũ
nudũ ut. S dixi in alio indice: ? tenʒ aperte glo.
finalis in dicta cle.una quam notabis ſentit etiã
bic do. Anto. ⁊ hec ſufficiant bic cum non ſit
doꝛoprie materia buius c. Dop. cõtra tex. q;
iſte ſacerdos fuit auditus otia ſentetiaz:lcet ſuf
ficiẽter nõ probaret iuſtam caʒ abſentie: uñ ob
ſtat.c.querelã de procu ⁊ per locũ a ſpeciali c.
ex litteris de in inte.reſti.⁊ paria ſunt nõ proba
re uel minus ſufficienter probare nt in. c.ta line
ris de teſti.⁊.c.fi.de iunreiuran.⁊ optime.c.cãm
.S. e. So. glo. in uerbo minus ſufficienter ſentit
duas ſolutiones. Dꝛima ꝙ iſte fuit audius ne
ueritati opinio preualeret ur littera. hec ſoluno
eſt nimis geneꝛalis. nã eadẽ eſt ratio in qualibʒ
alia cauſa: æ tamen nõ fit retractatio ſnie niſi p
betur legitima cauſa abſentie:quia cũ ſententia
tranſiuit in rem iudicatã fecit ius inteꝛ paues ſi
ue equa fuerit ſiue iniqua:ideo nõ debet reinec
tari cũ grani preiudicio alteꝛius pautis niſ det
plena probatio. S e. cũ inteꝛ 2.l. igenuũ. fl.ö ſin
tu. ho. Et foꝛte ob hoc glo. tꝛaſit ad foʒ ſolutio
neʒ dicens ꝙ hic ex pluribus cauſis fueꝛit audi
tus:quia iudex fuir circũuentus ⁊c.ut habetut
in littera in glo. ſed peꝛ hane ſolutionẽ nõ ha
betur claꝛe intellectus huius. c. quia aut iſte cau
ſe ꝛeddunt ſentẽtiã nulla: et tunc non oponebat
probare cauſã abſeutie: ſed pᷣtextu nullitaris de
baiſſet audiri quantũcũqʒ fuiſſet cõtumar un in
c. licet. æ qd ibi notatur de ſen. excõ li.j eit
cle.i. de ꝛc iudi. aut nõ inferebat nullitare. tut
nõ debebat ꝛetractari ex.quo nõ tranſiuit in i
iudicatã ut i iuribus pꝛcall ut in. c tũ ex liueiis
F. fi. de in inte. reſti. facit qð nõ. Jo. an. At
chidi. ? Jo. mo. in c. i. ð dolo ? conenmael⸗ li.
.wvj. Inn. ponit hic. vij ſolunes ſen ſepte lecin
ras:que licet iudicio meo ex toto liner i ſaui
faciãt nt.. patebit:quia tamen in ſe ſunt notabi
les: ideo illas ſingulariteꝛ proſequar. Et prio
dicit ipſe ideo auditur iſte conun ſententiam
diffinitiuam nulla appellanione ſuſpenſam dn
agebatur de beneficio:nam ſpeciale eñ c de be

. ef⸗ n .
neficijs agitur cũ in ipſorũ collatione adene d
beat omnis puritas: ? abeſſe omnis ubꝛep HD
dilecti. nec obſtat

ſupꝛa.e.cũ olim ⁊ de ele. .
. . nĩ
cundũ cũ.j.c.cũ inter 2. c. ſuboꝛ⸗ H odar
tur in beneficialibus. Ex bac let. el malns
w ſicut ſententia in cauſa marzimomj conal.

cmimmuſ.
er milita
vrzt ice
Armioee viiſtce:

— ur in dicto . exli
tacruor inmanznn . rſi
deinicne reni as ſa aa
tinie aringt iuei ener

zie no iancat e he her 6
al J poſl ſakiiſiſß bec
riper iſnmnter anin incatſabenfcil

ſniſinaeretraenniſi oropter “
ns eyliine voni ⸗ eacriſlr

iinmicnolmßalniralr nn
na imrr tillim r n elin
item ninuffiinranii iionn
ſvn mit ilftrta ha cnin
rum ſium orchnepoat in g41. da
e Yno l n or bben g bie liclur eun
õ
nianiasrbic taraieng dedercdunrin
1o ieedn derancadones e odana
bibliſet polſeſtone inripemonam Renne
dieebat t defrera inprobatöcar. ad⸗
tit ad hoc c.i de pan unlga ber ke ex oto
binon phacenqnſa ſter predicis eilaſſa e
dis iſauius ſſſe non giſe pſoine n
C. inteꝛcelemns e c pene ii wilemtan
p noin Brr nli Cceeno al tſeif
.5 nt li non oe nid arninrcho en
nula:er camn nn g auſe
nanugun enemnn
Sipnf di, Ninde
nnlo inre pri .bllss erfor
rninimiaſnen ülinunmne
ccltore marine

gelt D
pen oaeniber eynſmi ſolti erb
. qn. optimni in c c nen ſc
nanlae bins iſenſer en
in ſig non gebeb Nqul. poſi
nütſtenortn teſe le plohacvenn

unncize eve. . eUrchnonn

ceet ſecieli ran ſheggeoff

nee 8
ernenuln Pinnn
enn ainann
ectcinene. erfitab iree
Ustrſſen —– o⸗
raris rerre

enhidmiſtniz n
(.quercli de Droen e er i 1
mens dein ite ſl ehnnrſriin
reudlmmp ifenmm hhmn
ſis de nſi t cde hninmn donin
Se G go in nto nins ſffcnnt
oms ſoniorrez Prinn c iir iit ndn
õ
t nins gnmls i cmi mm ir nu
ucſt mn öftunmno ſie i
n' ginim caus abſenieuin c nn
mſunt in won iudicnti feet ius er vons
tenm iuenn ſue niannide nö dena anne
mi Gniren dcd Arins Nrns ni i
Donpdrin tüne lwidſkdſ
1n do Cſen de tilg unſdun
ne; Nemsdecrintnsuls iru
IuS:qnin iuder iui cncünentis inne
in inen ein go ſ erine ſumi .
bann hnn incleavsbiis cluu
eriim ſentſ nin mo lit,
vme cnſa ente üßn uen
õ nigie
. i ncal
Mce.4 aotbitonmn de
4 an d iereontuun
delde di amſ
rtn mnn d
pdcni n iibis H

7

14

Ginamn Rul
Offintnan aennmni⸗ 4

lün hoi ſi,
ninst c
. ician
olum ſtew
inter ?.. ,

V. D — frnal. ſSX =a rrr zep, S ahe 14 .

1 „

¶De re ſudicata.

tranſit in rẽ iudicatã.S.e.lator ⁊.c. ſanguinei
ita net in cauſa matꝛimonij ſpiꝛitualis ⁊c.ſi aga
tur de inferioribus beneficijs ut hic ſecundum
iſtũ intellectũ: Et hoc idẽ dictũ fueꝛat Inno.in
⁊c.cũ olim de dolo ⁊ cõtu.per illũ tex. Sed hec
le. non nidetur primo ↄgruere huic littere quia
Em eam fruſtra fuiſſʒ inquiſitũ de legitima cau
ſa abſentie. PDrererea papa non firmat ſe ſuꝑ
qualitate cauſe:ſed rationes tex. pariter militãt
in alia cauſa/Itẽ dictũ nõ eſt neꝝ indiſticte: qꝛ
in preiudiciũ ſuccũbentis bene tꝛanſit ſnia in ꝛ2c
iudicatam:etiam in cauſa beneficiali:? probat᷑
optime in.c.cum dilecti in fi.de elec. ⁊ per gl.in
c.i.de ↄceſ. prebẽ dixi plene in dicto.c.cũ olim
de do. æ ↄtu. ubi uide do. An. dicit ꝙ hec lec.
põt ſaluaꝛi intelligẽdo ꝙ pꝛopteꝛ abſentiã minꝰ
legitime probatã poſſit retractari ſentatia ſiẽ re
tractatur in matrimonio:ut in dicto c ex litteꝛiſ
de in inte.reſti ſatis poſſer hec lec. ſaluari in ſe:
ſed nimis reſtringit litterã que in rerractatõe ſẽ
tẽtie nõ fundat ſe ſuper ſpecialitate cauſe benefi
cialis. ¶ Nẽ poſſet ſubtiliʒãdo hec lec. ĩpngna
ri per iſtum tex.quia in cauſa beneficiali vᷣberet
indiſtincte retractari ſnia propter abſentiam mi
nus legitime ꝓbatã papa retractaſſet iſtã ſentẽ
tiã in principio anteq́; admilſiſſet alias probatõ
nes ſuper iniuſtitia ſnie ꝙ non fecit:immo ꝓba
ta abſentia minus fufficienter dedit auditorem

tractat ſniam ut clare pbat᷑ in. v. ſʒ ãt. ¶ Scda
lec Inno. eſt nt locũ habeat ꝙ hic dicitur cum
ex tenore ſentẽtie deprehenditur ipſius euideni
iniquiras ut hic erat:nã falſum reperiebarur in
eo ꝙ dicebat peꝛ atteſtationes eẽ pꝛobatũ . a.
habuiſſet poſſeſſionẽ iuriſpatronatuſ Itẽ in eo
ꝙ dicebat ꝙ t. defecerat in probatõe:ar. addu
cit ad hoc.c.ij.de puꝛ. uulga.hec lec.ex toto mi
bi non placet:quia ſi ex predictis reſultaſſet eui
dẽs iniquitas ſnĩe non ualuiſſet ipſo iure ut in
.Cc.inteꝛ cereras.õ e.⁊ ꝙ plene dixi ibidem:facit
ꝙ notat Bir. in. l.i. C. de erro. cal. ſie ñ fuii
ſet bic opus retractare ſniam ſi papa pronũtiaſ
ſet eã ipſo iure nullã ut in.c.accedens el primo
.S. ut.li.non ↄte.nidetur tamen ꝙ debuiſſet eẽ
nulla:ex quo eꝛor deprehenditur ex tenore ſen
tẽtie innctis atte.ad q̃ iudex in ſumma ſe r̃tulit.
Sed poteſt dici ꝙ bic fuit probabilis error:qꝛ
nullo iure prius erat cautũ ꝙ iuſpatronatus ñ
tꝛanſiꝛet cũ uniueꝛſitate in cꝛeditoꝛẽ marime:qꝛ
creditor percipiebat hic penſionẽ ſolitã exhibe
ri patrono.ar.optimũ in.c.cũ ueniſſeẽt de reſtit.
ſpo.⁊ in. l. q;nis ⁊? ꝙ ibi nõ ff.de acqui. poſſ.et
ideo ſnia non debebat eſſe nulla ipſo facto cum
nõ eſſet error manifeſtus ⁊ de iure clarus ut no
tatur in. c. i. S. e. ?⁊ per Inn. in. c. p. æ. g. de offi.
dele.⁊.c.cũ ſpeciali de appel.facit ꝙ notat glo.
in.c uno de poſtu.prela.li.vi. Poſſet tam bee
ſolutio Inno.ſaluari ꝓut.j.dicã in octana lec.
¶ Tertia le.ẽ ꝙ iudex fuit ab aduerſaꝛio dolo
ſe circũuentus:⁊ ideo poruit hec ſentẽtia rerrat

tari ut.i.ſi pretor. de iudi. Mec lec. eſt uera ĩ
ſe: diſtinguitur tame: aut fuit ſẽtẽtia lata i ab
ſentẽ dolo preſentis puta ex falſis allegatiõibꝰ
doloſe factis per pꝛeſentẽ:æ eſt ſentẽtia ip̃o iuꝛe
nulla ut in. d.i. ſi pꝛetor. S. marcellus pall. Aut
fuit lata ſentetia ĩ preſentẽ ⁊ nõ eſt nulla: ſed ue
nit reractãda per reſtuurionẽ in integy ar. i.1.
diuus. ff. de re iudi. æz. c. cũ uenerabi de except᷑.
dixi in.c.licʒ de pꝛoba. hanc ↄcluſionẽ firmat
Bꝛr. poſt glo. in. d l.pꝛetoꝛ ſenit Inno. in. c.
cũ dilecta de reſcrip.⁊ bic.ſed hec lec.nõ cõgru
it iudicio meo huic lre:quia iudex nõ fuit h̊ cir
cũuentus dolo partis prelentis: ſed ex ſua faci
litare ur patʒ ex ſequentibus in tex quia dixit il
lum plene pꝛobaſſe qui nõ probauerat ⁊c̃. ut in
lr̃a:unde de dolo partis nil dicit᷑ in ſittera. Mec
obſtat ſi dicat᷑ ꝙ preſens dolo tacuit iura alteri
us partis:quia pꝛimo poteſt dubitari utꝛum ſuf
ſiciat dolus preſentis in tacendo: de quo uide
qð nõ. Inno. in c.fi. de accu. æ.c. ſi duobus de
appel. z.c. ij. de dila. Itẽ pꝛeſuppoſito ꝙ ſuffici
at nõ apparer hic de dolo preſẽtis:naʒ credidit
ꝙ acta ſua ſufficerẽt ad inſtructionẽ cauſe ⁊ ipu
tandũ eſt alteri parti que iura ſua nõ ꝓduxit ut
in c.dudũ.i.de elec.⁊ ſi diceremus ↄtrariuʒ iſta
ſentẽtia fuiſſ; nulla:cuius cõtrariũ inuit tex. cuʒ
papa retractauit ſententiã. Et per hoc tollit᷑ ali
ud argumẽtũ qð põr cõtra tex. formari: naʒ bec
ſentẽtia tanqꝙᷓ; lata a minus inſtꝛucto debuit eſſe
nulla nt. c. tum ex ir̃is de in inte ꝛeſti.? ꝑ Bar.
in. I. ꝓlatã. C. de ſen. 2 inteꝛlocuto. dico eniʒ ꝙ
àudex recepit acta unius paꝛtis que credidit ſuf
ficere ad deciſionẽ cãe:⁊ ſic nõ fuit lata ſine me
dijs:ſed error cõſiſtenat in facto.z ad aliũ erro
rẽ in eo ꝙ iudex ꝓnũiiauit ꝙ. t. defecerat ĩ ꝓba
tione:dic ꝙ cũ ſe nõ retulerit ad acta ⁊ ex alijs
iudex potnit morũ animi ſui ifoꝛmaꝛe nõ reddit
illud ſentẽtiã nullã iuxta ea que habentur æ no
tant 5. e — lec. Inn. ꝙ hoc ſolũ
ſufficiebat ad caſſatiõeʒ ꝙ ordo iudiciarius hic
nõ fuit ſeruatus:quia iudex pꝛobationes condẽ
nati nõ nidit ut in dicta.l.prolatã:hec lec.etiam
nõ placet quia ↄcluderet ſi eſſet uera ſniam eſſe
nullã dicta. I.prolatã:cnius cõtrarium inuit hec
lꝛa ut ſupra dixi. Iteʒ ut predixi bic iudex uidit
atreſtationes partis cõparẽtis que credidit ſuffi
cere ? imputandũ eſt alteri parti inra ſua nõ ꝓ
ducenti dicto.c.dudũ. Mã ſecũdũ iura ꝑtis pꝛe
ſentis poteſt iudex procedere ſi credit illa ſuffi
cere ad deciſionẽ cauſe ut in.l.properãdũ.C. ðᷣ
iudi.æ dicto.c.dudũ.¶ Quinta lec. ꝙ ex quo
apparet ſententiam diffinitiuã per obreptione 2z
dolum malum elicitam:ipſe idem iudex qui ſen
tẽtiam tulit ſi ordinarius ẽ eam reuocare poteſt
ar. ff de dolo cũ a te.xxxv. q.ix. ueniam ⁊.c.ſen
tentiam:ſed ſi ſine dolo malo dicatur lata: tunc
nõ reuocat᷑.d.l.pᷣtor ſᷣm eñ. Sed ad hanc lectu
ram reſponde ut dixi ſupra in tertia lec. Sex
ta lectura ꝙ licet a principio poſſet æ deberet ꝛc
belli is qui petebat ſententigʒ reuocari: ſi tamẽ
m z.

Naald — ſid a6 Gir Qus& kete

r

Susr P

admiſſus eſt de facto ? appaꝛet ſñiaʒ liuſte lata
reuocabitur:⁊ eſt ꝛatio quia ex quo cognouit
nuũtiare debet. ff. de iudi. de qua re 2.c. cũ ſuper
qe cauſa poſ. ⁊ ꝓprie.⁊.ff. de offi. preſi.illicitas

F. u'eritas: æ tene mẽii hc lec. in ſe. - idẽ tenet

Inno. in. d. c. cũ dilecta de reſcrip.⁊ facit qð ip
ſe notat un.c.quia pleriqʒ de imuuitate eccl. ubi
gicit ꝙ ſi is pꝛo quo fuit lata ſentẽtia cõfitei enz
iniuſtã debet ntẽtia reiꝛactari:nam his caſib
ceſſat preſumpn.o iuſtitie qua ſuſtinebatur ſentẽ
tia per tꝛanſiiũ in rem iudicatam:ſed nõ cõgꝛu
it hec lec. ad iſtũ tex. quia Archiep̃s = Papa
ex eoꝝ officio implorato peꝛ iis reſtitutõis in ?
regy ppter iuſtam cãm abſentie eilegataz dede
rũt auditorẽ cõtꝛa ſentẽtiã. ¶ Sepinmma ? ultia
lec. Inno. eſt ꝙ bic fuit admiſſus cõtia ſenẽtiã
beneficio ꝛeſtitutionis uel potius ſupplicationib
ꝓpter abſentiã que:licet minus ſufſicienter proᷣ
bata fuerit:tamen ex illa minus ſufficieti ꝓbat?
one data fuit reſtitutio in integruʒ ad audietiaʒ
cauſe. Simile in dicto.c.ex litteris de in inte.xre
ſti. Adueꝛte. c. illud poſuit calum diſſimilẽ: licet
ab Ynno. et multis alijs allegetur pro cõrordã
ti:naʒ ibi fanoꝛe matrimõij fuit illico retractata
ſentẽétia beneficio ſupplicationis probato impe
dimento licet minus ſufſſicieter. hic autem ialł ꝓ
batio minus ſufficiens preſtitit cauſam oũtaxat
ut audiẽtuꝛ cõtꝛa ſentetiã:ſed ſentetia no fuit ꝛe
tractata niſi poſtqꝙᷓ fuit probata ipſius iiuſtitia
ur clare colligi ex tex. in v. licet. ¶ Æêâgo pono
octauã lec.⁊ facio tria mẽbra/Aut.n.nullo mõ
ꝓbatuꝛ iuſta cauſa abſentie: ⁊ nõ debet quis au
diri cõtra ſentẽtiã ex quo tranſiuit in reʒ iudica
tam ꝙᷓtũcũqʒ uelit probaꝛe imiuſtitã ſentẽne qꝛ
iam fecit ius inteꝛ paꝛtes ſupꝛa.c.cuʒ inter ⁊.ff.
8̊ re.iur᷑.l.res indicata:niſi ueller ꝓbaꝛe nullita
tẽ uel aliquẽ caſum ſpeciale in quo ſentẽtia ueit

retractãda beneticio ꝛeſtitutionis ut dolũ partii

uel falſitatẽ inſtrumentoꝝ uel quid ſimile ðᷣ pro
ba. licet et.l. diuus.ff. de re iudi. Aut pꝛobatur
iuſia cauſa abſentie ſufficiẽter:⁊æ tũc debet illico
ſentétia reti actaꝛi:nõ expectato ꝙ aliter prober̃
ipſius iniuſtitia: æ poſtmodũ procederur in cau
ſa ac ſi ſentẽtia nũꝙ; lata fuiſſet ut pꝛobatur bic
i. v. poſtmodũ et i.l.queſitũ:et qð nõ.ibi Maꝛ.
.ff. re indi.et ĩ.l.ſi finita..ſi forte.ffj.ð dam.
infec.et.c.querelã ð procu. Aut et tertio ꝓbat
iuſta cauſa abſentie minus ſufficieteꝛ:et tũc capi
tur quedam media uia ne ueꝛitas ſupplãtet pex
opinionẽ:nõ enĩ debet illico ſentẽtia reiractari
ſicut fit in caſu pcedenii. Mec debet ex toto iſti
denegari audietia ſicut fit ĩ caſu priori:ſed reſti
tuitur ut audiatur ↄ ſniam:⁊ ſi non probauerit
aliquid õ illam remanebit in ſuo robore.Si ne
ro probatur iniuſtttia maxime ex tenore ſenten
tie:æ ex actis debet ſententia retractari:et de h̊ᷣ
eſt caſus ſingularis hic iudicio meo ſi tex. bene
ponderetur:nam in.v.licet ⁊c. Dapa ex illa ꝓ
batione abſentie minus ſufficient facta reſtituit
iſtum ſacerdotem duntaxat ut audiretur contza

=Siat prnſta lux Pcon- olia: aAn P h“ jvſpeſ raſP = 8.

333
f

—,U—

——

ſentetia: nõ tamé retractauit ſentetia: 2 boe fecit
ne opinio que erat pro ſentẽtia preiudicaꝛet
xitati licʒ plene ueritas ñi fuiſſet probata:den e
probata iniuſtita ſententie illaz rerractauiti⸗
bata.n.iniuſtitia ſentẽtie pꝛeſumptio eſt iici
cam abſentie babui:tn quia nõ eſt nenſmmit⸗
quis deſeꝛet iuſtam cam: iũ quia abſentia ſn⸗
probata licet minus ſufficieter: uñ ex ſubſe ar
ti probat one cõualidatur æ roboratur “M
que erat pro abſente aꝛ.in.c. cum cörunaci, de
here.li. Vj.? qdðᷣ nõ.in.c.inſinuatũ de linonet
hanc lec. puto ueriſſimã ? prouidet iſte tex lec̃

dũ eũ de caſu nouo ⁊ ſingulari. Qualiter it
ſit pꝛobanda iuſta cauſa abſentie nel impedimè
tũ uide per glo.in. c. uno.iii.q.v. ⁊ per ſpe.iti
tulo de appel. . nunc bꝛeuiter. v. quid eigo
Jo. and.j. ti. ꝓxi ex ratione ⁊ per eüdezʒ in. c. i.
de dolo. ? cõtu.li. vj. poſt Aic. Jo. mo. 2 Ho
ſti.? Fre.cõſilio.c.ix.? cõis cõcluſio uidei ur
ſpecta qualitate cãe impedimeéti allegati peꝛio
ne allegantis qnʒ ſufficit allegamis iuramentuz
qñʒ alia ſemiplena pꝛobatio:qñʒ plena:ſac iſte
tex. æ.c.ex litteris de in inte.xeſti.⁊ in.c.ſi neio
de ſen. excõ.cũ ſi.⁊ bene facit. c cupientes. ..
ſi per. xx. de elec li. Vj. unc capiendo aliu

articulũ. Op. cõtra tex. ? uidetur ꝙ ſententia ie

gati fuerit iuſta/quia ex quo creditor peipiebat
penſioneʒ ſolitã patꝛono ſolui ſatis pꝛobai pol
ſeſſio iuriſpatronatus:quia qui mimimã partem
fundi poſſider totã poſſidere uidetur ui in..ij.
ff. de acqui.poſ. So.dic capiendo meneʒ go.
in uerbo quodã iuꝛ? ꝙ aut loquimur in oners
2z procedit cõtrariũ:aut in ſepeꝛatis.⁊ tu ſecis
ur in. c. auditis de preſcrip. Mẽſio eni ? poſſel
ſio preſentandi ſunt ſepeꝛata:quia ex iurepatro
natus non competit ius percipiendi penſioneʒ:
ſed illa quandoqʒ conſtituitu: eyrinſecus ad
petitõeʒ patroni ex auctoritate epſiſcopi:? ſi ſi
probat hoc eſſe qð ab hoc cõtingit abeſſe ui.,.
neque natales. C. de pꝛoba. æ.c. ij de trar ſiap
la. Et hec ſolutio ſic intellecta ſatis ſuſtineri po
teſt. ſed in cõtrariũ fortiter uidetur facere.cu;
ueniſſent de reſti. ſpo. æ qdᷣ le. æ notatur in. .q
uis. ff. de acqui. poſ. ubi pater ꝙ ſi de uolütae
domini peꝛcipio penſionem de aliqua ꝛe ſatis ui
detur probata illius rei poſſeſſio:de boc dic ut
plene dixi in dicto. c. cũ uemiſſent do. Ancheit
ꝙ cũ poſſeſſio iuriſpatronatus eſſet in bcbitoꝛe
perceptor illius penſionis abſq; paliennia⸗ debi
toris nõ acquirit quaſi poſſeſſonẽ nec peſiõis
nec patronatus.uel ſi penſionis no iuriſpat0
tus per nota. in dicto. c.in litterio. Eg0 vVo foꝛ
malius ſoluo boc ↄtrariũ iripliciter. et prio q
cõtrariũ loquitur quãdo quis precedente uilo
habili ad tran ſlationẽ rei percipit penſione; de
noluntate domini. tunc traͤſtertur poſſeſſio t
ex timulo cõſtituti: ? iſte eſt pꝛoprius caſus MW
c. cum ueniſſent qð bic nõ cõtingit. Secun
ſoluo ꝙ alio exiſtente in poſſeſſione rei HM
percipitur penſio per aliũ traſterinꝛ po

od re ſpfingls nini
innermponi nmmennunn 1/
onoigho li. plan Mi 4
omuimuns mni ilhnumd
nnnlinſr. mixnmx ir enuoren let lo
ionoc bouni lin iin a1 r
torſlſernolſer bie guefio iniſar
oms oſeſonear in c de venſig.Ti.lil
(8leſi. Gedico ſoenr ins gen ſ

Pcdigconnen Nicnoraddd d ar
Irarſir iocarrorarns n krecdteNanid gn

tor tenerun wcimwere onne fuct vel auane
lapit er pignoten ſifmeni oſunpit enan
lum ſen eſtingtione copmtarein ſone nt leg
2 notatur in.cAd noſtrs ge iurcinri2, .1,
Cae DigdelGtinſdemonanns tanktreri
ditore no poſſerfſlii aonſifrnens nbin
Ne poſſedan efinnto apia ſt ipeſinn
tanch e Pirinats ucſannerarnam ſigte⸗
eligeret 4 Dreſentarer: preſentams eum
mueremi Geberer offnocnmn emoveri n⸗
Pulationibns geinrepaonainsne
gecee e ſe iſfe uſi e
