d1t iew lch
tmr doreni unacrtciotun ei

di deimemem igi coreenn
g t nc dlen de dt iſn iſti mt
d miſuum nischcio wnnmbim ,ſ
riicdipalos go ſant gic hs.
ni futayimut ii q Mmolmoe ti

ncui wbꝑt cclmbdtr etn
an go icMi um Ot honad
cgeto lorore erun ſplosglegem

(ema We

no gvopfi.
Gtemt acdte gilgenpſon ndco n,
PebGiüikNdl
cNNdNididd dek
8 õ
lan ererſilnſin

GNNNNtdut

M

blnaertilot i Nin una
rmrhniiilepid Naaiͤn⸗ .
g bis ſacget Gchoing

Aas vocsn
=

NCtoli

ſnestft
(hed

* S . . =R „D, cyr ter
Alit 6 ſin P poſſ¹ — Peſſ

ictttna ς X

65 .
1= aIl- .2 14 9 frnot N.

¶ De appcllarionibus

Dp. in.d.l.cũ quidã.hec 45.4 J gloſ. ibi in
vbo potẽtiã: ibi ꝓueniens ex fenectute nõ. glo⸗
2⁊Z eſt tex.in.c.archidiaconũ.ał.florẽtinũ.lxxxv.
diſꝙ ſenectꝰ ĩpedies admiſtrationẽ repellit quẽ
a ꝓmotioneinunqᷣd ũt repellat ꝓmotũ de ſecn
lari nõ eſt dubiũ ꝙ non repellit ſed dʒ ſibi dari
coadiutor ꝓ .j. de ele.ergo ꝑ totũ. Sed in p̃
lato religioſo eſt magis dubiũ:de quo uide per
o. an.in.c.fi.de ſup.neg.platoꝝ i nouella ubi
renet idẽ in religioſo quidã õ. In eadem.gl.
lbi:ſed nunqͥd eſt hñda rõ æc. Mõ.glo.uſqʒ ad
finẽ maxĩe in eo ꝙ dicit ꝙ data in ꝛcliqs paꝛita
te int᷑ eligendos pᷣferendus eſt ditior ſen poten
tior ut melius ↄſulatur ecclłe per potentiam ſeu
diuitias iſtius. Mõ eni datur ſibi bnficiũ ſeu pᷣ
latura:ut inde ninat:ſed ut bene regat et bñ diſ
penſet. Uñ alibi qʒ qui epatũ deſiderat bonum
opus dqeſiderat. ¶ Hõ ꝙ dicit opus idẽ eſt qð
Appetẽ ſollicitudines æ labores un pᷣncipali ibi
vſatur onus ſed in cõſequẽtiã eſt bonor:2 Ptici
pat de fructibus in ↄſequẽtiã cum indiget.x.q.
ij. epᷣs.¶ ¶Et quo ad.q.glo.dicit Moſti.ↄſide
randã qualitatẽ ⁊ ſitũ eccleſie.ut ſi eccleſia ĩdigʒ
potentia nel diuitijs:tunc potentia pᷣferet ſcie:
aꝛ. bonũ in.c.officiũ de ele.ubi vᷣo non indiget
potẽtia ſcia pᷣfeꝛtuꝛ potẽtie ar.c.cũ cauf.de ele.
Si vo idiget diuitijs:ut qꝛ eſt onerata debitis
tunc diuitie pᷣfeꝛẽtuꝛ porẽtie ⁊ ſcie:ar.x.q.ij.c.h̊
ius porrectũ.ceſſantibꝰaũt pᷣdictis ↄſiderationi
bus:utputa:qꝛ eccleſia nõ indiget potentijs uel
diuitijs:tũc Iʒ predicta gradũ adijciant.nõ tam
ꝓpteꝛ hoc ꝛepꝛobabit᷑ elcciio facta de eo qͥ non
eſt diues nel potens cx quo alias eſt idoneus.
Et pondera bñ hoc dictũ hoſti.qꝛ tacite ſentit
ꝙ ubi eccleſia indiget niro potenti: utpnta quia
bʒ poſſefſiones ciꝛca inimicos uel indiget diuiti
js:tunc electio facta de non potẽti uel diuite eſt
retractanda:qð ſatis mihi plʒ:qꝛ lIʒ in ſe iſte ſit
idoneus non tñ ẽ ntilis eccleſie:⁊ platꝰñ ſolũ dʒ
eſſe idoneus in ſe ſed ẽt utilis eccłe nt hic ĩ texr.
ꝙ nõ/ Munqd ãt pſumat᷑ p potennia ſeu nobili
tate. Aide glo.in.c.illud.xl.di.uide aliam glo.
in Zriũ in.c.qn uetus.xxiiij.qꝛi.que narrat qð
cũ duo eligeꝛent fuit oppoſitũ ꝑ alteꝛã ptem de
impoten tia alterius replicatũ extitit ꝙ Metro
piſcato ri fabri filio ſucceſſorẽ querimꝰ nõ augu
ſto.i.eũ iſte debeat ſuccedẽ nõ ĩpatori ubi ↄſide
ratur ſplendor domus:ſed in admiſtratione ec
cleſiaſtica in qua pᷣfnit petrus qui fuit piſcatoꝛ ?
filius fabri ñ eſt curandũ de nobilitate ꝓ hoc.c⸗
nenerabili.j. de preben. nbi bonꝰ tex. Sed intel

s ſm pdicta nili eccleſia idigeat potẽtia.Et ꝓp
2

7

uitibnsan ⁊ qñ poſſint diuitias poſſideꝛe ſine
peccato:uide bonũ tex.in.c.̊ ſcripſimꝰ.xxx.di.
æ bonã glo.in.c.cleꝛicꝰ.txij.q.i.In gl.in ueꝛbo
rõnabilẽ ibi ñ fuit iuſta cã appellãdi.limita iſtã
glo. fm ea que dixi in pcedenti glo. ¶ In gl. in
vVbo ꝙꝙ alia. Ex glo. iſta colligũtuꝛ tres ſolutio
nes. Mria ꝙ ſpale eſt in electione ut appellãs
ii ea poſſit ꝓſequi cãm in appellatõe n expſſa.

Sed ceꝛte iſta ſo.nõ ꝓcedit:inaxie hodie peꝛ. .
nt ciꝛca ð elec.li. vj.2 cle. ↄſtõem.e.ti. Nec ob.
iura allegata in gl. qꝛ ut dicit Hoſti. qʒ poſſit in
dex ex officio ꝓcedẽ.nõ tn dʒ ꝑs audiri ut ap
pellans: ꝓ hᷣ tex. in ſili ĩ. c. pccdẽti æ. c. cũ dilecti
.õ.de elec.in fi. Scða ſo. eſt iſti Sria:ut n admit
tat̃ nolendo aliam ꝓſequi peꝛ iſiũ tex. ⁊ iſta ſo.ẽ
nera ⁊? probatur in tex. dum ponderat ꝙ tunc
aliã nõ expſſit. Tertia ſo. ꝙ iſte ꝛepellit ppter 5
ſumptionẽ ortã õ eũ:qꝛ cã expᷣſſa erat irrõnabi
lis. ¶ H. bene hanc ultimã ſol. ad aliũ effectũ

luna ꝙ ubi quis in ſnia uł appellatiõe exprimit unaʒ

cãʒ ⁊ ſubijẽ ꝙ ex multis alijs cãis ⁊c᷑. ꝙ ſi expſſa
cã eſt irrationabil preſumit᷑ ẽt ꝙ nõ eypᷣſſe oↄpꝛe
benſe ſub cla gnãli ſint ẽt irrationabił: facit in
ar. c.ſi forte de elec.li.vj.Et reſpectu ſnie nide
qð plene dixi in.c.ſicut de re iu. Sed õ pᷣdicta
opp.ↄfirmatio electiõis hʒ uim diffinitine ſñie.
ergo ſicut ĩ diffinitiua nõ teneoꝛ expᷣmẽ oẽs cãſ
in appellatione.l.ſcio.ff.e.uide gl.i.c.cũ cã.j.e.
lita ⁊ in appellatione a ↄfiꝛmatõe:gꝰ poterat iſte
ꝓſequi cãʒ nõ expᷣſſi. So. dicit Inn. ↄriũ ꝓce
dere qñ ↄfirmatio fit oblato libello litis ↄteſ.=
alio iudiciario ordie obpuato. ſecꝰ aũt qn fit cũ
ſũmaria cãe cognitioe:qꝛ tũc nõ hʒ uiʒ diffinitie
Jo. an. dicit poſſe dici ꝙ cũ hodie ſit ſeꝛuãda ĩ
ↄformatõe ſoleénitas.c.fi.ð elec.li.vj.ſemꝑ ↄfir
matio hʒ ui diffinitiue. Ceꝛte nõ bñ loquitur et
ipſemet alind ſeſit in.c. anaricie ð elec.ii.vj.i no
uella. Mã diſtiguedũ ẽ. Aut eniʒ nõ ſeruat᷑ ſolẽ
nitas illiꝰ. c.fi.⁊ nõ ualʒ ↄfirmatio. Aut ſeruat᷑
⁊ tũc ſi ↄfirmatio fit ↄparẽte odictoꝛe ĩ iudicio
2 iudice iudicialłr ↄfirmãte:tũc ẽ diffinitiua. Si
aũt nullus Sdictor apparet ⁊ ſuperior ↄfirmat
cum ſummaria cognitione:tunc ilia confiꝛmatio
non habet uim diffinitiue: quia eſt actus extra
iudicialis.hec nõ.quia nalẽt ad multa nec ſolẽt
recitari bic¶ In goefl. glo. multa comraria
ſimul inculcat ⁊ formaliteꝛ non ſoluit. Et pꝛo in
tellectu glo.foꝛmo quatuoꝛ contraria que elici
untur ex ea. MDrimo obſtat ꝛegula cui damꝰ ac
tionem fortius exceptionem: ut in.l.inuitus.ꝗ.
cui damus.hic alł.æ in regula qui ad agendum
de reg.iuris.li.vj.ſed contra iſtum electum ?⁊ 2
firmatũ põt agi: ergo fortius excipi.¶ Secun
do obſtat.c.tãtis Oaniel.lxxxi.diſ.2.c.omnipo
tens infra de accuſa. ubi patet ꝙ pẽdẽte accuſa
tionc alicuius nõ dʒ ꝓmoueri adꝗ bũjficiũ: ſʒ bic
pendebat ↄtrouerſia ergo ꝛc᷑ ¶ Tertio obſtat

cc.ſuꝑ his.j.de accu.ubi excipit᷑ cõtra electuʒ et

ↄfirmatũ.¶ Quarto põt adduci ꝓ ⁊ S.c.acce
dens.eo.titu. ubi excipitur contra prouiſum de
crimine famoſo:⁊ ſic exceptio ẽ ꝓportionabilis
petitioni poſſeſſionis. Sed in contrarium facit
iſte tex. in eo ꝙ regulariter nõ admittitur excep
tio. Ad primum argu.glo. in principio reſpon
der ꝙ hic ponitur ſpeciale propter pꝛeſũptonẽ
ortam contra iſtum. Sed in fine glo.rñdet for
malius ꝙ iſte electus æ conſirmatus poſtquam
habuit poſſeſſionẽ coꝛporalẽ quã papa ſibi mã

Pſarr PVFT jer- , Aslune Se = ſrza ac

ECN 9 fr „10°

re AX i , 1·

tanmat vrnn uſß * harcd

aenir Pſſezſia — 7 adey ſren&

eret » nr ih Wrnen 1H

yn rols. i Paut ð ,D
= r2, r rEn p raj . N

Srr⸗ l.r . Aer Farne d 4 d uh* V. =
ie 4 (

— ſede c Arale 1„. 1

h c Faßyir B

¶ De appellationibus.

dat tradi ↄſecutus fuit plcnũ ius:? ſic nihil re
ſtabat petere:merito nõ dʒ admitti exceptõ que
eſt actõis excluſi d in. c. ſuꝑ his reſtabat
ↄſecratio ł bñdictio:⁊ ſic reſpectu illiꝰ iuꝛiſ ðᷣ fu
turo potẽit excipi. Sed aduerte q; lʒ doctores
nõ ponderent tñ glo.ñ recte loquitur. Mã. ill
de quo querit᷑ ẽ qᷓre papa noluit exceptõeʒ a
mitti anꝙᷓ tradẽt ſibi poſſeſſio:ſʒy uoluit ut ate
oia iſte ſequẽtur effectũ ↄfirmatõis. Inno. hic
diẽ quẽ cõit᷑ ſequũt̃ doc.qð cũ exceptio.ſit actio
nis uel intẽtionis excluſio: æ iple iã per ↄfirma
tionẽ ↄſecutus erat ſuã itentionem:qð habebat
plenũ ius:iðo ñ obſtitit ſibi exceptio:qꝛ ñ ſuꝑẽ
aliqd cui opponet᷑.Et ſi dicẽs ꝙ hic pendebat
appellatõ: ⁊ ſic petebat iſte ↄfirmationẽ ſue elec
tionis ⁊ ſic petebat aliqͥd iuꝛis. Endet ipſe ꝙ ſi
iſte fuiſſer admiſſus ad excipicndũ renunciaſſer
appellatõi nec ſił poterat admitti ad appellãdũ
2 excipiendũ. Sed hec ſo.mihi nñ ſatiſfacit:quia
papa pus ꝓnunciauit ſuper illegitimitate appel
lationis:⁊ poſimõʒ dixit exceptionẽ non admit
tendã: ſj ꝙ an oĩa ↄſequẽtur poſfionẽ: ⁊ circa
boc Inno. inſtat: ſed non recte iudicio meo ſol
uit Zriũ:⁊ maxie in eo ꝙ ſentit ꝙ poſſeſſio ueĩt
ↄſecutiue ad ius obtentũ de N lei noutt
ſime cõſideraui ꝙ cõe dictũ doc ñ̊ ꝓcedit: qm
Iʒ electus ⁊ ↄfirmatus ſit plenũ ius ↄſecurꝰ ĩ be
neficio qn ñ reſtat aliqd iuril:m ad petẽdã poſ
ſeſſione quã nũq; habuit ↄpetit actio ſine qua
nemo experit᷑: ut.l.ſi pupilli.ff.ð neg. geſ.⁊ actõ
eſt ius ꝓſequendi in iudicio:qð ſibi debetur: ut

inſti. de acti. in princ. ⁊æ nõ.in.c.dilecti de iudi.

ergo ↄ hãc actionẽ proportionabilis eſt excep
tio. Na ſm theoricaʒ ꝑ doc. nõtã in.c.accedẽs
de accuſa.Agens pro poſſeſſione bencficij adi
piſcẽdi intentat interdicrũ adipiſcẽde poſſeſſio
nis ſicut intentat heres uel bonorũ poſſeſſor qͥ
eſt effectus dominus reꝝ beditariaꝝ:⁊ agit ꝓ
poſſeſſione adipiſcenda ut nõ.in.c.paſtoralis d
cã poſſ.æ proprie.Sed certum eſt ꝙ ↄ intentã
tem hoc interdictũ ẽt in beneficialibꝰmlie excep
tioncs admiituntuꝛ. nam admittitur exceptio ðᷣ
fectus ꝓprietatis ſi icõtinẽti offertur probatio
ut nõ.glo.in.c.i:⁊ in.c.ſas de reſti.ſpoli. facit
tex. in.l.iij. S. idem. ff.ad expibendum. Itẽ ob.
exceptõ criminiſ cum ifamia:nt in.d.c.accedẽs.
Item obſſlat ſi negatur fũdamtũ iuriſ ptenſi:ut
qꝛ collatores uel electores non habuifſle ius eli
gendi uel oferendi: ut le. = nõ. in. c. cũ oliʒ de cã
pol.? ꝓpe.⁊ in.c.cũ oli de do.2 ↄtu. ge'nõ ẽ ue
rũ ꝙ bic repellatur exceptõ:qꝛ nõ ẽ aliquid cui
opponatur quare puto ꝙ va rõ decidendi fuit
iſta. Agens ꝓ poſſeſſiõe adipiſcẽda intẽtat ini
dictũ poſſeſſoriuʒ. An regłariter ñ admittit ex
ceptio ocernẽs defectũ ꝓpetatis niſi in caſibus
ſuꝑius exceptis. Regularit g ꝓhłibet exceptio
ante adeptã poſſeſſionẽ:qꝛ nõ inſtat ꝓ iuꝛe con
ſequẽdo:ſʒ papa hic nullã exceptione fecit:quia
erat pſumptio ↄ iſtũ friuole appellantem ꝙ exci
peret malicioſe cã differendi poſſeſſioncʒ illius

n t queritur ꝗᷓ poſſint opponi electũ

aꝛ. bonũ in. c.ſi fõte ð elec.li.vi.⁊ ſic dj̃
ꝛi alie ſolutiones tꝛadite in idet vogir bans
ad. c. accedẽ tẽ dic ꝙ iõ papa gnãliteꝛ Ertn
ſit iſt qꝛ: nõ expꝛeſſit aliquã de exceptõibꝰ p
legiatis. pñt oppõi electũ = ofiꝛmatum K .
ſtat ſoluer̃ Zꝛiũ ð.c.tatis:ad qð doʒ ꝙ ibi an
motionezʒ fuit accuſatꝰ:ſed iſte fueꝛat Penor 3
oẽm accuſationẽ ⁊ appellationẽ. Et gnaliter 1
cũ ſ olũ petit poſſeſſionem. Tide H
cedes ð accuſa. æ in. c. cũ oli ðᷣ cã poſ. D

5 ttteſt ſi ocꝰ nñ mn
ltus piib aſſignat et ſi ſit ſcriptũ appel
latione remota. deciſa ↄſultatõ ⁊ rñſio ibi pnii
Qno unñ caſũ in quo licite appellat ĩ obſtan
te illa cla gñali appellatoe remota facit ad ea q
hñtur in. c. paſtoꝛalł in pꝛi.j. e. ¶ Mo ii “
tuulł tui ⁊c ꝙ loc iudicij exercẽdñ ni ſol dʒ ee
tutꝰ dño:ſed ẽt his qui inteꝛueniũt ꝓ eo: ur funt
ꝓcuratoꝛes aduocati ⁊ ſiles.de h.j.latiꝰ. Item
nõ ibi quotiẽs ⁊c.qꝙ quotiẽs qͥs citat ad locum
n tutũ ſẽꝑ põt appellaꝛe:lʒ ĩ prima uł in fa nice
nõ appellauerit. Et rõ eſt qꝛ grauamẽ totiẽs iie
rat᷑ quotiens citat᷑ ad locũ non tutuʒ:iõ ſemꝑ a
nouo grauamine põt appellaꝛi Mide nõ. p doc.
in ſili in. c. dilectus fili.S. ð Eptis. ¶ Ex b no
ꝙ tz a pricipio grauatꝰ ñ appellauerit: tn ſi ili
ide grauamen iteꝛat poteꝛit appella?. Yacii qs
nõ. gl. in. c. ſepe de. v. ſig. in fi. ¶ In gl. i ibi
oẽs ſui ⁊c.nõ bene gl.⁊ tene menti ꝙ locus iu
dicij exercendi dʒ eſſe ſecurꝰoiĩbꝰqui ſunt uentu
ri ad iudiciũ in fauorẽ ꝑtiũ. Vide bonũ tex.cũ
glo. in. c. ſiue de ↄingijs.allł.in gl.⁊ peꝛ boc puto

R ſolui unã. ꝗ. doctoꝝ hic nũqd ſufficiat loc eſſe

6

tutũ ꝓcuratori.lʒ nõ ſit tutus dno Inn. uigerur
uelle ꝙ ſic: quia poteſt mitteꝛe ꝓcuꝛatorem/ bo
ſti. tʒ oppoſirũ ↄcludẽs ñ ſufficẽ locũ eſſe iutnʒ
ipſi dño:niſi ẽt ſit turus procuratori:nec eõ li
eſt tutus procuꝛaroꝛi: æ ñ dno. Rõ fm ei. ſi
ſibi ⁊ procuratori eſt tut priuabit iſte facktare
ſibi ↄceſſa a iure: ut poſſit in cã pꝛocuratoꝛẽ cõ
ſtitueꝛc.l.i.ff. de pꝛocu. Exꝑientia.n. eſſet ad ma
ximũ ↄmodũ ꝑ procuratoreʒ maxie inſtructum
cãm ꝓmouẽ: ita eõ:ſi eſt tutꝰ pcuratoꝛi:? ñ ſibl
ſequeret᷑ ꝙ in cã ardua opellerent oſtitueꝛe pcu
ratorẽ ↄ. c.querelã. . de ꝓcu. Et hec opi. mihi
ſatis plʒ: ⁊ cõiter appꝛobat᷑ ⁊ ſatis iudicio meo
eſt tex. bic. cuʒ glo.⁊ in. d.c.ſiue de cõiugi. Se

a e? glo.querituꝛ de ſubtili. qlnũquid citams

locũ non tutũ poſſit incontinẽri appellare an te
neat᷑ ꝓpõere corã iudice exceptione ſocino tuti
2z nunquid ſi ſit pꝛoponenda debeer
ibi probari neritas coꝛam iudic/ tattende:
quia hec queſtio non ſolum practicatur in ter
minis. c. noſtri: ſed generaliter ĩ onmin grauami
ne Mam poſſʒ queri generaliter ut babeas ma
iorem utilitateminunquid ſe gꝛauatuz lanene
in iudicio poſſii immecdiate appellate: Anne
ro tencatur prius ꝓp onere exceptionem 9 g1¹

ae L. , ,

. / LE E

,q
teneor 9h. mnionn
adn linl ,
1 8 u
ſck nbiu⸗ D ocno⸗ lon Imnd
dcisantinef ſrim e Mn

Cri

ni iſfet pban guname
onmii gunralr ai
cclleno enſiic, e o. M. i.
ſivolit Jodn icα⁰)lα7
Nocindcaα ilant n J.,g
zambnlo ur ſiffciat lſitcare Appelani
guuane re hli ceſune ner incictgif
Ci bie matu breuitet bot degit linin
der cregedar no graaane er iaris in
ac ila crecalitas iag emn ihwded
oanärar in int alaat Joan e
ubi imdex Ppadlit d credebar grauar
ñ ſufficit poene grauame a iuſtſfican
latiʒ mibi mit ph Crh nibi ale
lego duus rones b ico p ipye
grauatnine diſputat ge inianirne ind
textncinterpoſmi. .l. e ſce
ſpſius ppelano iuſitcabii.n pot
ſi probabilter non credebat grauare
ſaci inuſtcii:utin c ſolns ig.
at g auen fornuntinclei(
nt debitus ubi d; r
nrſſe p aut ebit hono⸗
iuchci non ch ab eo eeegi abſqz cq
expſſa coꝛi eo ſed cene darhc ſ
xtaſmcb eopſpcſnicneſei
iur boc bi uhioſt he ſineg
Püihel otabis ſc incicenter a
iſpal , leit Jo. n ſe ego .

zne naan decgn
in tocn Uerior nſpecto nero
i H aunt ſale re ioſ
nſctrin copi. pi poſtn
niletm nin e alegen lei
deinlclioſiag alercppelntioe

e n r zge⸗ ¶ e appeilationibnæ.
Facngn i
tin rtrin uamẽ puta dicendo ñ teneor oↄparere: qꝛ locus niſi locus ſit ſibi adeo ꝑiculoſus.ut:neqʒ peꝛ ſe
8: nmn ſalgiͤd n nñ eſt mihi rutus. ¶ n uaꝛie ſt opiniones:ex neqʒ per aliũ poſſit tute ire ad exceptionẽ ppo
Ll zi Na uͦ N hſ dictis antiquoꝝ æ modernoꝝ multa ꝛeuoluẽdo nendã. tunc. n. poſſʒ ꝓcedẽ opi. Inno. qᷓꝙᷓ; i ue
r 4 cͤnalet S umg coll. viij. opiones. PDMrima eſt opi. Innoc. qui ritate Inn. expſſe nõ dicat illũ nõ teneri ad exci
an Aſct ſri plli⸗ tenuit exceptionẽ n eſſe neceſſariã. Diẽ.n.ꝙ ꝑs piẽdũ ⁊? ꝓbãdũ locũ.ſ.nõ tutũ:ſʒ ſol die ꝙ nõ
—— non tẽtur petẽ grions loci zntiſeh poteſt ine petẽ locũ tutũ. Ael niſi ſm Jo. an. locus
ss appellaꝛe niſi index ultꝛo aſſignet locum tutum. eſſz notorie nõ tut a tũc ẽt nõ tenet᷑ exciꝑe:
enlindin⸗ Scða fuit opi. HRoſti.qui tenuit exceptionẽ pꝰ ut ĩ cle. paſtoral. . piſana ð re iudi. Quita un
1 rinci, . agttnu H J. Ui nete danertere br en os Blugnens ſi grauamẽ n ↄceꝛnit
. do e pellandũ. ucit ſtilum cuꝛie ᷣm quẽ qᷣ ĩ ſꝛis Pncipalr ꝑſonã iu icis 3 cora eo excipi: ⁊ etiã
Irtetne Drlun appellatõis:qꝛ talis iudex diligenteꝛ æ humiliteꝛ ꝓbari. Si aũt ↄceꝛnit ꝑſonã iudicis:tẽ dʒ corã
B en an requiſitus noluit locum tutum aſſignare ⁊c̃. Jõ eo excipi:ſʒ nõ ꝓbari:qꝛ ſatis ẽ ſi ipſe ſit ceriꝰ
e * affltgig appellauit æc.⁊ hanc opi.tenuit aꝛchi.in.c.uene facto ſuo:⁊ hãc opi.iʒ archi.in,d.c.ſine de con
Nri aiini⸗ tinin rabilibus in.F.æ hoc ipſũ de ſen. ex. li. Vi. dicẽ iugi. Sextam opi.ponit.do.an.ut coraʒ iudice
lnc icnmliien ibi eſſe caſũ. ſed Jo. mo. in. c. ↄcertatõi.e.ti.ſ.ð a quo nõ ſit neceſſe ꝓbare grauam niſi ipe eſſet
hini rg app.li.vi.tʒ cum Inno. Tertia fuit opi.quorũ Ratus reciꝑe ꝓbatões:qꝛ tũc effectuałr nõ gra
uf nagſhunnit R 4 dam ut refert hic boatinus diſtinguendũ ꝙ aut uat añqꝙ; ꝓbatões ſꝑnat. Sed in alia ꝑte hic dẽ
itig önin Eiidn iudex intendebat grauare uel ueriſilꝛ ſciꝛe debe ꝙ citatus ad locũ nõ tuiũ põt in ↄtineti appella
rticticimüne bat ⁊ põt in ↄtinenti appellare. Aut ꝓbabiliteꝛ re qꝛ imediate grauat᷑:?æ h v eſſe õ pcedes dẽʒ
ananrninntſlaniſli⸗ 4 igno rabat 7 eſt opus proponere exceptonem:= ſuũ. Sʒ forte uoluit intelligẽ pᷣcedens dictuʒ in
ennistgami nitn ſic reducebãt iſti ad ↄcordiã Innocẽ. æ Hoſt. alio grauamiĩe cõtingente in ꝓceſſu ſecus autez
Grmlr⸗ RM Quarta fuit opi. Jo. an.qui uz ꝓbare pcedẽtẽ in gꝛauamie illato in ipſa citatiõe ⁊ qñ tute non

elm Enicfegumitia
ar anumin i on m iin
nomo gumir r en ichlh n
in incdlums l 5 s Certe
ha nano guuj / gprlenin i

X. ſne n - ate. .„Pr jy=llate fuzni 7„⸗

diſtinctionẽ:qm ſᷣm eum grauamè põt otingere
duobus modis re ipſa tm. Itẽ re ⁊ mete ut qͥa
iudex intendebat ẽt grauare:ſed ad iuſtificãdaʒ
appellationẽ ſufficit ꝓbaꝛe gꝛauamẽ re ipſa:licʒ
iudex nõ intendẽt grauare alłat.c.cũ in cã. j. e.
⁊.c.dilecto de teſti.c.iij.de no.ope.nũ.cũ ſi. Et

põt ad iudicẽ accedẽ:ſʒ tẽ hec opi. reicidit ĩ baz
opi. Jo. an. Septimã opi. ponit cal. in additio.
dicens ꝙ ſi grauamẽ procedit ex mero facto iu
dicis: tunc poteſt incontinenti appellare: ut in
.d.c.i.de dila. Secus autẽ ubi ↄtingit aliunde
puta:qꝛ criminoſus producit᷑ in teſtẽ.tunc enim

idẽ uoluit Jo.an.in.c.ad hec el.i.ẽ.e.⁊ licʒ bic

gaummiruy utnt ni lid
uͦgnclxr ilrNliti
ſi ce o bar gltiae mn as ir
A armendi eſnr db n inn nnn
i cämfni Narcedrirri
5 NIN NANdne
. Güa ADNNNNſiiditndac
nikmun ütan han
ke egiu orſ nint fuuge
n cheſi —
innſ aſt ns nend in

leo iͦ Gd!
nus NrOcrmdied d dn. ond
ctnnsn Aeprnnilrte⸗

t NrdordiR
4 akman hlituhthmm
ntanckan

iwe. (Adepwan. zeieent
ſmor ii⸗ anuwig riin⸗

MWanEk. . Spennat
e ec Nnadd
n mui nin gimni n
33 Ne Cſ

doc.⁊ in.d.c.ad hec trãſeant cum Jo.an.i hoc
bambulo nt ſufficiat iuſtificare appellarioneʒ ex
grauamie re ipſa ceſſante mẽte iudicis:tñ reꝑio
Cal.hic multũ breuiter hoc elegãt limitaſſe qñ
iudex credebat nõ grauaꝛe ex iuris ignoꝛantia:
ita ꝙ illa credulitas ſua eꝛat ipꝛobabilis:et ſic
loquũtur oĩa iura alłata ꝑ Jo. an. Secus autẽ
ubi iudex ꝓbabilit᷑ n credebat grauare tunc eĩʒ
ñ ſufficit ꝓbaꝛe grauamẽ ad iuſtificandã appel
latiõʒ ꝙ mihi mliñ plʒ. Et lʒ nihil alleget ego al
lego duas rõnes ꝓ h̊ dicto pꝰ ĩ appellatione a
grauamine diſputat᷑ de iniquitate iudicis:ut diẽ
rextꝰ in.c.interpoſita ĩ.S.fi.j.e.⁊ ſic ex iniqᷣtate
ipſius appellatio iuſtificabit.ſʒ n põt dici iniquꝰ
ſi probabiliteꝛ non credebat grauare:qꝛ tunc n
facit iniuſticiã: ut in.c.forus ð.v.ſig.ſʒ ĩputãdũ
eſt ꝑti que nõ informauit iudicẽ¶ ꝛ adduco.c.
ut debitus ubi dꝛ ꝙ aut debitꝰhonoꝛ deferatuꝛ
iudici non dʒ ab eo recedi abſqʒ cã rationabili
expᷣſſa coꝛã eo ſed ceꝛe honor nñ defert᷑ iudici ſi
ꝛccedituꝛ ab eo ꝑ appellationẽ ſine aliqua culpa
ſua ⁊ hoc bñ notabis ſic incidenter dictũ. Sed
in pᷣncipali.q.dicir Jo.an.ſequẽdo pᷣmiſſã rõʒ
ſuã opinio. Hoſtienſ.ueram de equitate ſed opi
nio Inno. eſt uerior inſpecto uero iur quaſi ue
lit dicẽ ꝙ ex quo grauat᷑ ſaltẽ re ipſa põt ĩ ↄtinẽ
ti appellare:ſed ab hac opi.vẽ poſtmodũ receð
re:qꝛ iudex ñ tenet᷑ credẽ allegãti locũ ñ tutum
niſi illc hoc ꝓbet:⁊ ſi ualẽt appellatio abdicaꝛet
ab eo iuriſditio ſua ſine cã rõnabili. An cõclu
dit in hac ga opi.ſua ꝙ oʒ excipere corã iudice

opꝰ eſt exciꝑe. Nro hoc põt allegari.c. ex ꝑte
ð teſti.æ in caſu nꝛo ſentit ꝙ imediate poteſt ap
pellari:quia incontinenti grauatur æ gꝛauamen
procedit ex facto iudicis:quia ex ſua citatione.
hoc ultimũ nõ uidetur ueꝝ:2 eſt õ ea que ſupra
dixi ſᷣm eum. Mam iudex põt hoc cãu ꝓbabilt
ignorare grauamẽe:ergo nõ iuſtificatur appella
tio niſi pꝛoponatur exceptio ſi tute ꝓponi põt.
Octanã opinio.poſuit do.car: ut ſi factum eſt
dubium deveat excipi ante appellationem. ſecus
ſi grauamen eſt manifeſtum ut in. d. F. piſana.
Et adde ad materiam nota. per pau. in clemen.
quia contingit de re.do. Hec ſunt que ſatis or
dinate collegi ex uarijs dictis doctorum. Sed
per hoc non habemus aliquam firmaʒ theoricã

S quare puto pro opinionum concordantia ſic

poſſe diſtingui. Aut grauamen procedit ex me
ro facto iudicis:ita ꝙ ipſe ſcit uel ſciꝛe debʒ gꝛa
uamen intuliſſe:æ tunc immediate poteſt appella
ri abſq; alia exceptione uel petitione reuocatio
nis grauaminis:pro hoc tex.in.c.i.de dilatio. æ
ibi per Calderi. facit.c.ſi a iudice infra eodem
ti. li. V.probatur ratione immediata cauſa ap
pellationis eſt gꝛaua men in.c.ut debitus infra
eo. ergo ſatis eſt grauamen preceſſiſſe¶ Aur nõ
preceſſit grauamen ex mero facto iudicis: ita
ꝙ probabiliter ignorare poteſt grauamen in
flictum: ⁊ tunc ſi tute poteſt coꝛam eo excipi:
? grauamen probari: tenetur pars hoc faceꝛe
ante appellationem: quia iudex non tenetur ſi
bi credere in preiudicium alteꝛius parris ł iuriſ
ditionis ſue:ut in.c.ex parte ade pᷣalle. exemplũ

¶ De appellationibus.

ſi ꝓducit falſum inſĩm uel criminoſos teſtes.
nam iudex hoc ꝓbabilit ignorat nec tenei cꝛe
deꝛe excipienti: niſi ꝓbet exceptõem. d. c. x tte
ade. . luri.f. de bis qui nõ. infami. Aut poteſt
ſecuꝛe pponere hãc exceptõem ſeu ꝓbatõem ſa
cere:et tũc põt imediate appellare. excuſat᷑ enim
ꝓpteꝛ iuſtũ timorẽ a ꝓpoſitoe exceptõis:? ipſt
ꝓbatõe: aꝛ. c. fi.j.e.de hoc puto tex. hic. Nã h
dẽ ꝙ uocatꝰ ad locũ nõ tutũ põt libẽ appellare
nõ eiʒ bʒ libertatẽ appellãdi:ſi teneret ire ad lo
cũ.nõ tñ ad excipiẽdũ et ꝓbãdũ ipſi i grauam:
ꝓ ̊ qð nõ. de vbo libere ĩ. c. l eps de pᷣben. i.
vi. in nouella et in. c. de multa de pben: ? ſic itel
ligeꝛeʒ tex. in. c. uenerabilibus. J. ? B ipſũ cũ ſe.
8 ſẽ. exc.li.Vi. Mã ibi excuſatuꝛ ille q̃ n ꝓbauit
locũ ñ tutũ corã iudice a quo:qꝛ ſecure accedẽ
nõ põt: ut dicit tex.⁊ ſic bñ ponderando illum
tex. elegant᷑ ꝓbat utrũqʒ mbruʒ mee diſtictrõis:
ut ſi ſecure poõt ꝓbare grauamẽ qð ꝓbabiliter
iudex ignorat dʒ corã eo probaz? añ appellarõʒ
ſecus ubi tute ꝓbare ñ põt ꝓpter ꝑiculũ iminẽs
in mora trabenda.¶ Vnũ tm pceteris tenebis
mẽti ꝙꝙ ubicũqʒ notoriũ ẽ locũ ñ eſſe tũ.nedũ
põt incõtinẽri appellari:ſed ẽt põt ꝑs citata ap
pellationẽ obmittẽ ⁊ de citatõe nihil curare: q;
ex quo citatio ẽ notorie iniuſia n artat citatuʒ:
ur elegãter ꝓbatur in. d. F. piſana iũcta gl. Et
adde pulchꝝ dictũ Inno.i.c.ij.de dilatio. ubi
dicit ꝙ quotiẽs citatio ↄtinet i ſe notoriã iniu
ſticiã: puta nt ueniat ad rũdendũ ſeruo ł alas ẽ
notorie iniuſta:lʒ iniuſticia nõ ſit deſcripta in ci
tatõe tał citatõ n artat citarũ: ꝓ hoc co allego
bouũ tex.in. c.bone el.ij.S.de elec.maxĩe iũcta
glo. fi. ibi:? hoc caſu notorietas excuſat ẽt ab
onere ꝓponẽdi:qꝛ ex quo nõ tenet᷑ uenire ergo
nec ꝓponẽ.ſecꝰ ubi ꝑs eſſet pñs ĩ iudicio:⁊ gra
uatur notorie ĩ ꝓceſſu:qꝛ tẽ non excuſat᷑ quo mi
nus ꝓponat grauamen ſaltem in appellatiõe:⁊=
ſic itellige nõta ĩ l apprlantl vo llle abb.
P icite appllłat
3Zg n ificauit. reus ſi nõ au
ditur excipiẽs ꝓcuratorẽ actoris non
hr̃e ſufſiciens mãdatũ uel ſe pᷣus puẽtũ ꝑ alias
lr̃as de quibꝰñ fit mentio in fis.h.d.quo ad ti
tulũ.pᷣma ꝑs põit qrelã appellãtis.ſᷣa dat iudi
ces ibi q circa. (HMris nõ quẽ poſſe ↄſtitui
ꝓcuiem ꝑ has pᷣuatas ↄſtituẽtis: dũmõ hẽant
ſigilũ ↄſtituentis auctenticũ:⁊ ꝓ h̊ uide bonum
tex. in cle.i.de ꝓcu.⁊ ꝙ hic intelligat᷑ de liis pri
uatis ꝓbar ex eo:qꝛ ſi lie fuiſſẽt publice feciſſẽt
ꝑ ſe fidẽ de ſindicatu.lʒ ſigillũ ñ eſſet auctẽticuʒ
uel eſſet fractũ ſeu deꝑditũ:ut nõbilr diẽ Inn.
in.c.int᷑ dilectos de fide iſtru H ligillũ
caplłi d auctẽticũ ſaltẽ ĩ ꝑtinẽtibꝰad factũ capli
de quo nõ Inn. in. c. i. 2. ij. de fi.inſtru.⁊ aliqᷣd
nõ. in. c.pꝰ cefſionẽ de ꝓpa. ¶ ʒ nõ quẽ poſſe
bẽe plura ſigilla deſtinata ad diuerſos actꝰ:z ꝙ
ſigillũ deſtinatũ ad certũ uſũ ſeu actũ nõ facit fi
dem in alio actu:ut hic nõbilit᷑ probatur:quia
utendũ ẽ qualibet re ad uſũ ſeu actũ deſtinatũ:

ut in cle. qꝛ Stingit de reli. do. 2 in. e
2 in. c. ſuggeſlũ. S. e. hoc puto Pecnnm nnnd
ꝓ ſigillũ ſolitũ ñ hẽtur pᷣ manibꝰ:iõ fuit ſi i
rum alio ſigillo. Mã tũc putaꝛc hoc ſigillu e .
fidẽ ad aliũ actũ ſicut poteſt ſigillari cũ glinot
gillo: ut in.1. ſitunꝰ. C. ö teſta. facit. c. c inte .
ð re iudi.ubi ex cã qs ſubſcribit ſe iſtzo Al
Et hoc ultimũ dicũt doc.ẽt ꝓceder᷑ in rbagte
cleſiaſticis ut ex cã poſſit et ſigillari ciũ alien
gillo: ſicut fit de inre ciuili qð nõ. facit in ar d
tu. c. cñ int. Itẽ nõ. ꝙ oſtitut ad pcuꝛãdũ ſaaa
uniuer ſitatis põt appellari actoꝛ. qnqʒ appell
tur ſindic qñqʒ iconomꝰ. Mide glo.ᷣin.li.ff. .
nniuerl. nõ. et glo. ij. q. vij. ſi qnis erga oppels
tur qnqʒ ꝓcuiatoꝛ: qꝛ nõ eſt uis in noie: ut i ce
petitio ubi caſus de ꝓcuꝛa. ltio n ia
pellans ex pluribꝰcauf copulatiue deductis non
grauat onere ꝓbãdi oẽs cãs: ſ ſufficit Pbaꝛe
alterã ꝑ ſe ſufficiẽtẽ niſi una ueniar ut qualitas
ad ꝛcliquã: qðᷣ declara: ut divi in. c.licʒ de pba
* Hꝛ. in. I. diuus. ff. de ꝛe indi. Sʒ op. 5 ter⸗
in fi. ũ ꝙ ñ ſufficiat ꝓbare appellatuʒ fuiſſe ex
cã iuſia:niſi ꝓbet᷑ ipſi cᷣe Vitatis:ut i.c.iteꝛpoſi
ta. . e. So. m Inno. ſupplendũ eſt ad litteꝛam
lbi fuiſſe applłatũ:? ẽt ſubſit Vitas cãꝝ allegata
rũ:⁊ qᷓti᷑ ᷣpeat ꝓbari vVitas dicet in. d. c.iteipo
ſira. & Jn glo.i.in fi.nota ſingulariteꝛ finem

glo. ex qua infeꝛtuꝛ ꝙ iudex poteſt citare quem

per nuncium prinatum ſine litteris dando ſbi
aliquod ſignum ſuum:ut ſic uiſo ſigno adhibe
atur fides nuncio quemadmodum bic mitteba
tur ſigillum capituli cum nuncio prinato: ut cre
deret᷑ ipſum eſſe miſſum per capimlum:et boc
ſecundum intellectum ultimum huius glo. Ex
hoc intellectu infert domi. An. ad id quod fit
quotidie ¶ Mam mittitur nuncius cumn aliquo
ſigno mittentis puta annulo uel cultello ad ali
quid recipiendum de domo uel amico:ut ſic
niſo ſigno fides adhibeatur uuncio in refeien
do.ſatis enim excuſatur is qui uigore illius ſi
gni aliquid tradidit nuncio.hoc tamen limitar
niſi perſona que poꝛtat ſignum ueriſimiliter po
tuerit illud ſubtrahere: argumento coruʒ que
nõ. in.l. una. C. de lati. iber. tol. ? In. ccccleſia
el.ij. ſupꝛa ut lite pendente. ¶ Item limita qua
do mittens erat ſolitus talia ſignat mittere nibil
al ¶ Sed ad primum dictum bene facit tex. in
.l. ſi quis uxori in. I. apud labeonem.f. de⸗ ſin.
er expreſſius ibi Haꝛtolus. dicens quod ſi bi
dellus tradidit librum portanti ſignum ſchola
ris cui ueriſimiliter debuit credeꝛe ercuſatur:
licet nuncius infideliter egerit: ſed limitaꝛem
hoc in his que ſunt leuis pꝛeiudici.xnam in gin
uibus non crederem illum excuſandum. aꝛgu
n r I io. et coꝛum que
men. in. c. litteras de preſumptio.et

notat Innocenti. in. c. quia ueꝛſimile codem:

titu. Et boc idem uidetur ſentire mra h.⸗
F. item apud labeonem. dicit enim Ln g
cuſari:ſi ncriſimiliter debuit illi cꝛeder. aſ⸗
nide in ſimili in deferente litteras cꝛedenti

ſin pbend oñt oacre cl innonmn
rircit fe in ine li Nl an
ur auit prchms r cpiuſun voſn
ſſeactor dando a cice Cr banc con
ooinuit J0. Solnt N geihi h
Aaniͦ cwdoitvir i tenaie Hun
f bi Archi.2 9)0.1 midi adſied⸗
ceri de relcrio di plend diri go i
alijreneitid quod goo hic. Ged Pof
tenui facit ter .c.cllecop de teſt. coge
olim de ci pol. « pprie 1.c cun ſup⸗
prl.ð off.ele...c c ci eech vuſtan⸗
ti.j.eo. .n qulbus pz caplin lngeſſe
pꝛelatum:? non legiur fuiſſe datm
capitulo ¶ In goo pek in f. dema
nõ go.? doc i ciſ de reſcript.
c.hd pha. (Jo go l fi boe de
dit ſeſpeem prime ercqgtiis g i p
Aceptio ditayat ci abeſcaur a Pmi
lolchki iſts fis: r in c nr geimme
ſn achio huſſa ppn ih ĩ
ri prionb indicbertit iſtff
cebert iſti tertij iudices remf H
hoc n. 5 g aniet ein
s. ge excep. c. ſignfie

uuuenm
wigtiictinne⸗
Angig –—
Naöldmfkrril Sa,
Bfnigiſſfin –
ariani wiigteinenitn
njeOafn Nuoſicnüͤcuir
bini Pkiütiſcifmpch

ir gi der an iis indet
ſn Plninn ſonnkr

Hacnim pilnnfing
ungiumn ir inpdibl
Aptienn imna l ien it
s m unmlnvlin Mnint
iglmn ujini annfiunn
i gen eriin Cune n
mimultm ANIMA.
werctne di NRN
Nr muCsnts
. Pdochui
imsnmdl Cchu
. chenin d n undn
tooſas Whbenn mihk
4san nlm b glin
Aglmninmndlu
3 fgonni⸗
tenee
e Nrhe,
w ſbrn 1
mN ib

4
4

(on een de
ditrn ufe
vn nnn

uoluit War. in. l. lucius titinn. . de fidetutl: 46
dixi in. c. fraternitati de cle. no reſi. ¶ Yem ere
do ſufficẽ ꝙ bec ſit oſuetudo in loco Iʒ n pbet
mittẽtẽ oſueniſſe ſigna mmtte e ꝙi his dy atten
di ↄſuetudo loci e nõ unius tm. Ex quo non o
ſtat de oria oſuetudie iſtiꝰ ar. in. l. ꝙ ſe nolit. F.
q̃ afſidua. ff. de edi edic.æ eorum q̃ nõt Mart. i
.l.nemo. ff. ð duobꝰ reis ? bec nõ. Dredicta li
mita qu q̊s traddit rẽ ipiꝰ cꝰ noie fuit petita:ſe
cus ãt ſi tradens erat obligatus i genẽ. Mã tuc
ſi recipiens ĩfideliter egerit cum nõ eſſer miſſus
a creditore non liberat᷑ ipſe debitor tradens: ſʒ
debet agẽ õ illum qui infidelit᷑ egit ut eſt tex.nõ
bilis i. d. S. apud labconem quantũcũqʒ dederit
ſignũ ut ibi ? Erò qu res perit dñno ut.l.argẽtuʒ
ſfſ. cõmo. ¶ In gloſ.ij. in fi. de bac mã utrum
pᷣlatus poſſit agẽ ↄueniri ſine aucte caplłi łeõ
dic ut plene nõ ĩ. c. edoceri de reſcri. ſed non plʒ
mibi dictum glo. ꝙ capitulo uolẽti agere cõtra
prelatum debeat neceſſario dari actor auct᷑e iu
dicis:qꝛ boc nullibi ꝓbatur ⁊? ꝛariter queliber
uniuerſitas põt ↄſtituere actoꝛem ſeu ſindicum
l.lff. ꝙ cuiuſqʒ uniueꝛ. nec uʒ aꝛ. gl.ꝙ capitulũ
equiꝑetur miori. Mim lʒ eqparetnr ut ſubueni
atur õ leſionem non tamen quo ad hoc qn poſ
ſit libere ſuꝑ iuribꝰ cõtra pᷣlatum eſſe in iudicio
ꝓ boc iſte tex.⁊.c.cũ eccleſig uulteꝛana.S.ð ełc.
tole inſtantia; 5 ar. erle 2 capitu
lum Shendo pñt petere reſtitutionem ſiẽ minor
ut in. c.i.⁊.ij.de in inte.reſti.li.vi.? tamẽ nemo
negat quin prelatus ⁊ capitulum poſſint agere
ſine actoꝛe dando a iudice. Et hanc contꝛaꝛiam
opi. tenuit Jo. gloſator. v. q.iij.ĩ.c.fi. lʒ referat
Aanũ cuiꝰ opi.fuit iſtiꝰgl tenuiſſe ↄꝛiuʒ:ſʒ Jo.
ſeqt ibi Archi.⁊? ↄpo.⁊ multi alij ĩ eodẽ.c.edo
ceri de reſcrip.ubi pleniꝰ dixi ſʒ glo.ibi ⁊æ qdam
alij teneãt id quod glo.hic. Sed ꝓ opini. quam
tenui facit tex ĩ.c.dilectoꝝ de teſt.cogẽ.⁊.c.cum
olim de cã poſ.? ꝓprie.⁊.c.cum ſuꝑ abbatia in
pri.ð offi.dele.⁊.d.c.cũ eccła uult̃ana ⁊.c.dilec
ti. . o. In quibus pʒ capim lingaſſe ) ꝓprium
pꝛelatum:⁊ non legi ur fuiſſe datum curatorem
capitulo ¶ In glo peł.in fi.de mã dic nt plene
nõ. ꝑ glo.⁊ doc ĩ. c ij.de reſcript.⁊ aliqd dixi in
.c. ð ꝓba. ESFr gio fri fi. hoc dẽm glo. ꝓce
dit reſpeciu prime exceptiõis qꝛ ſi ꝓbatuꝛ pᷣma
exceptio dũtaxat cã abdicatur a pᷣmis iudicibꝰ2
2ↄſolidat᷑ ĩ iſtis fis:ut in.c.ut debitus.j.e.ſed ſi
fa exceptio fuiſſet ꝓbata uʒ ꝙ cã erat mota co
rã prio ribꝰ iudicibꝰ:tũc iuſtificata appellatione
dedẽt iſti tertij iudices remittẽ cãm ad priores
ad hoc ꝙ nõ.õ.de excep.i.c.ſignilicaueꝛunt.

Ignificantibus. licie

appel
lat reus ſi non auditur petens declara
ri rem petitã ĩ libello fᷣa ꝑs ibi quo circa.Hoc
c.eęeſt de bo ad vᷣbumi ti.de libelli oblatione.
Nec ob. ar.de ſupfluitate qꝛ ponit᷑ bic ad alius
effecrum i; ibi.poni enim ibi ad oſtendendum

4 Oe DWIIAARIDN,.

ꝙ eν PEE&ε&da or taſe d dechzart: ut ois
ainbiAnitaes ceftet. Woi vo& Pca ad oſtédédu
iudex nô ſaett libellü declarazt icite ab eo
appellat. . gn⸗ x hoc modu bonũ ad excu
ſadu doctorem de ſuperſluttatur ſi idem repli
cat ad nanos eſſcs x lege iſiud. c. ꝓut legit i. d.
c.ſigniſicanb de libel.obla.

£ X inſinuatione. Juder
põt ſtatueie imſnũ ad finiẽdũ appella

tionẽ ꝙ ſi fecerit itelligit ſtatuiſſe ad ſe ↄntãduʒ
.bh. d. m itelllectũ gl. qui cõiter tenet. Ael ſũma
ſic ſi iudex a quo pᷣfigit terminũ ad ꝓſequẽdaʒ
appellarionẽ ⁊ ad redeũdũ a ꝓſecutõe nõ vʒ teꝛ
minꝰ reſpectu redeũdi:ſʒ bñ vʒ reſpectu ꝓſecu
tiõis adeo ꝙ a neutra ꝑtiũ ꝑueniꝛi põt.ponit ꝗᷓ
relã appellantis.⁊2 dat iudicẽ ibi n.
ꝙ iudex a quo põt pᷣfigere terminũ appellãti ad
ꝓſequẽdã appellationẽ Iʒ ipſe appellas nullũ teꝛ
minũ ſibi pᷣfixerit:nõ iñ pᷣfigit terminũ ad finien
dam appellarione:qꝛ eſſet imponeꝛe legẽ ſuꝑioꝛi
Mũquid aũt hoc poſſit facẽ iudex ad quẽ dicã
i.c.oblate.j.e. 1nõ. ꝙ ipedimẽtũ ſurgẽs ex
facto principis Ppedit curſũ termini pᷣfixi ad ap
pellationẽ finieda. vn nõ dat᷑ ſecũdus annus:ſʒ
impedit᷑ curſus tepoꝛis:ut ꝓbat᷑ ibi itacta ꝑma
neat ⁊c.⁊ ibi abſqʒ dãno more quid ð alio iudi
ce dixi plene i.c.ex rone.S.e.ꝑ qᷓ decido aliqua
tacta hic ꝑ doc ¶ Hõ.ſm coem intellectum ꝙ
terminus pfirus ad appellationẽ finiẽda habet
pro termino pfixo ad appellationẽ ꝓſequedaʒ:
7 eſt rõ qꝛ terminus pfxus ad finiendã appella
tionẽ includit in ſe teꝛminũ ad ꝓſequenduʒ:ut ĩ
cle.ſicut eo.ci. Qnde ſi nõ vʒ reſpectu finis ualʒ
reſpectu ꝓſecutionis.ar.op.in.c.unico ð öſpõ.
impnb.li.vj.ubi dꝛ ꝙ ſi inbabiles etate ad con
trabenduʒ matrimonium exprimunt uerba apta
ad ohendum matrimoniũ iuris interpreratione
ſunt ſponſalia de futuro ex quo ſunt habiles ad
hendũ ipſa ſponſalia:= iſta eſt uera ratio deci
dendi ſᷣm lec. glo. ¶ Ia glo. i. . fi. Mrimã opi.
tenuit gl iij.q.v.accuſa ores. Inno.hic tʒ opi.
glo.nt no ſit ſufficiens cã ad recuſandũ iudicem
⁊ hoc placet ⁊ ui tet᷑ ꝓbari in illo.c.i.de offi.iu
di¶ iſte rex. qm hic index fuit recuſa
tus. ¶ Irem hic de facto fauebat nimiuʒ alteri
parti ⁊ hoc reſpectu poſſz recuſari: ſecus ubi iu
dex incidit per rectã uia.no enim ẽ ueriſimile ꝙ;
uelit moueri ꝑ ↄmelſalè ſuũ ex quo nullũ iteꝛeſſe
pᷣtendit:niſi qꝛ eſt nauocarno. 4k Sn gl. penl. in
fi.Ex iſta glo.habes duos itellectus ad textuʒ.
rimus ur itelligat᷑ lr̃a i termino pfixo a lege
ſ.anno.ſʒ iſte intellectꝰ nõ piʒ glo.qꝛ non tenet
nec dʒ quis expectare finẽ teꝛmni anni qꝛ ꝑ lap
ſum illius rermini appellatio ẽ deſerta. Tnð gl.
tranſcũdo ad ſam lec. dicit ꝙ dʒ itelligi ðᷣ fmino
pfixo a iudice ad appellarõeʒ ꝓſequẽdã quẽ ter
minũ neutra ꝑs pᷣuemiri põt:ut i.c. ſepe in fi.S.
c.⁊.c.oblate.j.e.æ Iʒ alia fuerit iudicis itentio
ini ꝑ illã regulã ſi no vʒ qð ago ut ago æc̃.ualer
t 1

r=ſäa n. li Louteiz

13 0

emna ſprtla Trα

. 4 =ſeerftken 24.α

