ratione foꝛnicationis: licet foꝛnicatio non pꝛobetur
apeꝛte peꝛ teſtes nec peꝛ confeſſionem mulieꝛis iĩcul
p liciunt enim niolente pꝛeſumptiones ut hic.
Mota ſecundo iuncta glo.ij. ꝙ nbi actus nõ po
teſt directe pꝛobari peꝛ ſenſuʒ ſufficit teſtes depone
re ſupeꝛ actibns pꝛopinquis: dum tamen adijciunt
ſe cꝛedeꝛe ita eſſe.æ ſic nota caſum in quo ualet teſti
monium de cꝛedulitate quando ſcilicet eſt coniunctũ
actibus pꝛopinquis rei pꝛobande. ⁊ uide circa boc
quod dixi in. c. quotiens ſupꝛa de teſti. ¶ Et nota
ꝙ ad pꝛobandam foꝛnicationem non eſt neceſſe de
poneꝛe ꝙ nideꝛunt teſtes nirum ⁊ mulieꝛem ſimul
commiſcentes: ſed ſatis eſt deponeꝛe ſupeꝛ aniditate
2 ſolitudine loci. ¶ Hota ꝙ ſuſpicio ſeu pꝛeſump
tio uiolenta ſufficit ad feꝛendam ſententiam etiam ſi
agitur de cꝛimine ciuiliteꝛ. æ nide in hoc quod pleni
us dixi in.c. teꝛtio loco de pꝛoba.⁊ nota ꝙ ſuſpicio
ſumirur quandoqʒ; pꝛo pꝛeſumpꝑtione. nide quod di
xi in. c. quanto S. eo.¶ ¶ Mota ꝙ ſufficit dictum ie
ſtis concludeꝛe pꝛeſumptiue quando pꝛeſumptio eſt
uiolenta ⁊ iuridica ad hoc quod nõ. Mar. in...i.ff.
ſi ceꝛ. pe. Nem nota ꝙ ubi ex eodem facto inſur
gunt duo delicta que habent ſe ut ſpecies ſepate po
teſt quis de utroqʒ puniri. nam pꝛopteꝛ adulteꝛium
ſepeꝛatur hic matrimoniũ quo ad thoꝛum: ⁊? pꝛop
teꝛ cꝛimen inceſtus pꝛiuatur mulieꝛ facultate contra
hendi matrimonium: ad hoc.l.ſi adulteꝛium cum in
ceſtu. ff. de adulte. uide plene peꝛ Harto. in.l.ſens
tus.ff. de accuſa. æ peꝛ Jo. an. in addi. ſpe.ðᷣ homi.
poſt pꝛin.⁊ ſic limita glo.in.c. uirginibus.xxvij.q.
.i. ¶ Et ex hoc ⁊ ex tex.nõ. ꝙ inceſtuoſa pꝛiuatur
ſpe contrabendi matrimonium etiam ſi actum fue
rit ciuiliteꝛ.? nota hoc ultimuʒ. uide enim ꝙ iſia ſit
ipſo iure pena delicti qualiteꝛcunqʒ de eo conſtet:
argu. hic ⁊ in.c.ſiquis ſponſam.xxvij.queſtione.i.
Boponi. 7 uidetur ꝙ pꝛopteꝛ inceſtuʒ uel aliud
quodcunqʒ delictum non ſepeꝛetur matrimonium
iam contractum maxime carnali copula conſumatũ
ut in. c.hi qui uxoꝛes ⁊ in.c.hi qui matrimonium
xxxij. queſtione.vij. ¶ Glo. i. metu contrarij diẽ
ꝙ hic petebatur ſepeꝛari quo ad thoꝛum: ſic nide
tur ꝙ hic agebatur ciuiliteꝛ: quod pꝛobat litteꝛa dũ
dicit ꝙ petebat ſepeꝛari ⁊i¶ Ex quo dicendum ꝙ
ueꝛbum accuſatoꝛes in litteꝛa poſitum ſtat impꝛo
pꝛie. unde expone ſecundum Jo. an. i pꝛocuratoꝛes
mariti ⁊æ pꝛoſecutoꝛes accuſationis iam facte ab ipo
ciuiliteꝛ: alias pꝛocuratoꝛes non potuiſſent inteꝛue
nire in.c.tue de pꝛocurato.æ.c.ueniens de accuſa.
nec etiam potuiſſent nomine pꝛopꝛio accuſare mulie
rem ciuiliteꝛ ad ſeparationem thoꝛi.ſolus enim ma
ritus admittitnr:cum ipſius ſolius inteꝛſit. hinc eſt
ỹ poteſt ſibi parceꝛe ⁊ eam ſibi reconciliare: ut in
capitulo quemadmodum de iureiuran. ⁊. xxxij. que
ſtione pꝛima ſiquis nxoꝛem ⁊ queſtione quinta pꝛe
cepit ¶ Lenet Innocentius in. c.i.de adulteꝛijs ct
Joannes andreas hic. alie gloſe ſunt clare. ¶ VUl
tra alios queꝛo an pꝛobatio adulteꝛij de qua
bic ſufficiat ſi ageꝛetur de adultenio æ inceſtu

,Ond
en i⸗
o)d enanet
dar o 1 4 ableß
eint N N
ctub ne⸗ elit/ 1.
olen na

81 D

ANse
n ſeſ ⸗ An

.

0⁵⁵̈.an
il geein

aro⸗ ,4
zuͤn , lone⸗

Rorm ai hmi ſ
ee
ſunfi njmir in

nie mi mn i
i cin is
un entcelNn

N
lſa alew n e
. Cci. .

Aama Woridon
unmenimn uf
nahönloc zurie
s hretſch, agud
RoN

Ngma RNNDnd
GEAn d

l hnmampin
chenc ſoncec n
ſhetn Bn JP
ötinvandculrg
Miumn ddl, r ul
ieverAE& N.
rAunlar vchnin imm
lo ſunronacial
etlrtcichius (M tinin
e dn is onunt Uſmnon
ſogturbie ekinorinn o Man
Pkcxncveicrunivetenttncn e
iercrochlgongpednsr
Uufmawrnszmenien ſenon tan
CprScttecedeſcargma
WSCNiages Ahdde
CNANRcds Rindtadi
2Adandenſekaninn
ſierkigceindcinane
Eende ſnngnfteg
ſitli ttwmn inthi⸗
Uur iſcro itfügie/
Pchos eſtonnii⸗ Pnc ſi
aginrcriſlinin Nin,
banones Huntus i
Nuguun. (Möndſer

Möniſurnge
2glntus alciirſn

i
Pobar tniane⸗
e ſeſgfſftinten

P nigent deſts gi
S uiruin nan⸗
mmiſcentegſec ſgig eſt eie

Kirde li (Mhn ihrutn
olenn ſüfteitadſernhn Gnmint

Ge inine amlint nigeinboran
nincmN e . fſammmmalg
Asndn 0.1 otag ſufercien
ncnakpreſcnnpfile aunkotint
onn timicicn ad hoc ros ö⸗ Brrn
cen e. (Den notn c pbi ertodanftnmt
mr cho deiin gehtber len aieſn
Neuis dennoq; mnii un npha gtlirn
pemmr hi mumnonĩ voan houm: r
um iniſns oinaur nulia nlort onn
/umnin: wc./,ſiAdiOiu
ce acvir nice lar vo Eumo. in l
õ
uin 1 ſc inin go. in c. uiſginbas n,
Ca boct er ter . cP inceſnoſa unarn
untbendi naninonfun eiam dacon
iter dNonnoc iiind, deofnſa
e pena Aicni audincaenndh ee oſ
die dnt danisſoſamn d ch
Md.1dad de eſtp ni
md unmn ſarum ne
ne cnii Nla
n CONNNKNNNNNENNNGNN naini
S man: Pe n nt
mi lim. .H.l Bi

iqo
bic chaur ſchenfiß
. Negemm culten

e
undo i imn

criminaliter. puto ꝙ ſic:qꝛ iſte pꝛeſumptiones ex ſo
litudine nuditate loco ⁊ ſexuum diuerſitate ſunt ita
ſtricte ⁊ uiolente:ut uix ipſa rea denegare facimus
audeat:⁊ de his poteſt intelligi.l.ſciant cuncti. C.
de pꝛoba.canoniʒata.ij.q.viij.ſciant.æ uide quod
dixi in c.preterea de teſti.⁊? in.d.c.tertio loco de ꝓ
ba. æ maxime cum iſte actus foꝛnicationis non ſub
iaceat ſenſui. Aobas. .
Pyp; „— aſum ſummarinʒ
Eꝛtio loco. pone ut in prece. c.
prio conſultatio.ꝛ rnſio.ibi nos.¶Nõ
pꝛimo ⁊ tene menti ꝙ appellatione ſponſe qanʒ nẽit
illa cum qua octum é mẽimoniũ ꝑ vba de pnti car
nali copula adhuè nõ inteꝛcedente. æ nõ ibi uxoꝛem
⁊c. ꝙ an traductionẽ ad domum ſponſe ⁊ carnaleʒ
copulam ſubſecutã. licet ↄſenſus de pnii interuene
rit nõ dẽ uxaꝛ ſed ſponſa. quod an ſit vm indiſticte
dicã.j. ¶ Mõ. ꝙ ex ullicito coitu phitur affiniras
habilis ad impediẽdum ⁊ dirimẽdum mrimomũ ⸗
hẽdũ cũ oibus cũ qbꝰ ↄcta exiſtit ut ſũt ↄſanguinei
ipſi mn ieris cognite uſqʒ ad qᷓrtũ gradũ in.c.non
dʒ de oſan.æ affi.ut i.c.diſcꝛetionẽ de eo qͥ cogno.
ansa r ſ A N ꝙ ubi vVntur piculum aime
auditur quis.Iʒ denuntiet turpitudinèe ſuã. ad idem
.c.pteꝛea de ſpon.uide qð plene dico i.c.ſuꝑ ce cõ
ceſ. pben.⁊ ꝑ Hir. in. l. poſt moꝛtem ff. de adop.
¶ Mã ibi pꝛo certo cꝛedeꝛe ꝙ quis põt hr̃e certã
cꝛedulitatem de aliqua ꝛe ex ceꝛtis ſig nis exteꝛioꝛibꝰ
ad idem tex.ſupra.c. ꝓx.¶ Nõ ꝙ ex loci ſoluudi
ne ⁊ diuerſitate ſeu diſparitate ſexuum iducitur pꝛe
ſumotio foꝛnicationis.cõcoꝛ.c.ij.de coha.cle.? mu
lie. ⁊. lxxxi.di.clericus. ¶ HNõ ibi teſtimonium uici
nie ꝙ duo teſtes deponunt teſtimonium uicime
2z ſumitur bic teſtimonium pꝛo aſſcueꝛanone extꝛa
iudiciali ſine iuramẽto:ſieut in.c. tua de coha.cle.⁊=
malie. Ex quo colligunt: ꝙ peꝛ duos teſtes poteſt ꝓ
bari fama totius uicinie:⁊ ſic non ꝛequiriiur ꝙ ma
ioꝛ pars uicinie deponat:ſicut exiſtimãt quidam mi
nus intelligentes: ? eſt in h̊ iſte tex.nõ.⁊ ſic intellige
.c.inquiſitiois in fi.j.e.⁊ h tʒ gl.nõ.in. .fi.ij.q.i.
2. iiij. q iij. F. item ſepe. æ in.l.iij. F. que argumenta
.ff. de teſti: æ doc.in. d. c. inquiſitionis:æ Mar. in.l.
de minoꝛe.. toꝛmenta.ff.de qneſti. facit.c.tã liis ðᷣ
teſti. .l.ij. C. de bo. poſ. m tab. ubi peꝛ duos ꝓba
tur inſcriptio ſeptẽ teſtiũ:qnimo æ notorinm ꝓbat̃
duos teſtes: ut nõ. glo. in. d. .fi. ¶ Hõ. ꝙ ubi
agitur de diſſolutione mrimonij tutum eſt uſtra p
bationes p umptiuas recipe:e iuramenta ipſoꝛum
ↄingum. ¶ Mõ in fi. ůe ꝙ manifeſtum dicir quod
a pluribus pdicat᷑:æ ſumitur hic manifeſtũ ꝓ ſpẽ di
ſtincta a notoꝛio:⁊ de h nide qð nõ in.c.ur̃a de co
ha. cle. ⁊ mulie. æ nõ in h iſtũ tex.¶ Ded quero hic
in tex. ſunt diuerſe pſumptiones:nunquid quelibet
ꝑ ſe ſufficiat. So.aduertẽdũ ꝙ h̊ primo ↄcurrebat
cꝛedulitas iſtoꝝ teſtium aſſeꝛẽtiũ firmiter ſe cꝛedeꝛe.
ꝙ illa fuerit iſtius iuuenis ↄcubina ⁊ h̊ ſola fm oẽs
nõ ſufficit qꝛ teſtes debẽt deponeꝛe de his que per
cipiuntur aliquo ſenſu coꝛpoꝛeo:ut in.c.teſtes.iij.q
.ix. ⁊. in.l.teſtiũ. C. de teſti.nõ aũt de credulitate:ut
in.c.cum cãm.e.t.ſʒ h̊ faciebat admiculũ ſᷣm Goff.

—

fo concurrebat ꝙ teſtes iſtos niderant inſimul per
plana ? nemoꝛa nias ⁊ inuia pluꝛies connagantes
Inn. credendo dicit hanc eſſe niolentam pꝛeſumpti
onem que ſufficit ad ſniam:ſic ſupra.c.ꝓx.=.xxxv.
q.vi.ab iſto fatet tñ ꝙ aliqui ↄdnt dñtes nulluʒ ex
his pᷣ miſſis ꝑ ſe ſufſiceꝛe:quibus ego magis aſſetio
nã nõ uideo ꝙ iſtud ſolũ hẽat ꝓbare foꝛnicationẽ
maxime ad ſeꝑationẽ mrimonij ut hic intẽdebatur
cum loqui in uia uel ire per nemoꝛa non ſit actus
oĩo ꝓpinquus foꝛnicationi:nec ius pꝛeſumit:niſi pᷣ
ceſſiſſet monitio ut nõ ↄfabulentur:ut in.d.c.cleꝛicꝰ
⁊.c.ij.facit.C. de adul.aut᷑.ſiquis ei.æ licet Maꝛ.in
l. furem. ff. de fur. dicat ꝓbari adulterium ſi aliquis
fuit depꝛehenſus in domo alicuius pulchꝛe mulieꝛii
qꝛ eſt actus ꝓpinquus. Tamen contrarium ſenſit
poſt glo.in.l.capite quinto.ff.de adulte.ubi dicir ꝛe
quiri ab ꝓbationem delicti ꝙ fuerit deprehenſus ĩ
actis uenereis.unde puto ꝙ ſi fuiffet repertns ĩ ca
mera cum mulieꝛe ſola hoꝛs ad hoc commodis h̊
ſatis ſufficeꝛet ad ꝓbationem delicti uel ipſam oſcu
lantem ue ipſam tangentem uel in ſimilibus acubꝰ
ꝓpinquis:als.ſecus ⁊ hoc uidet᷑ ꝓbate iſte tex.nã

iudex iſte coꝛã quo vtebatur qõ per ſupradictas ꝓ

bationes ⁊ ẽt per credulitatem teſtium noluit moue
ri:nec Dapa in hoc eum rephendit:ſed uoluit iſu
per reciꝑe iurameia ilormam⸗ Jun habuit famãa ui
cinie:imo Dapa ur̃ approbare ⁊ oĩia ſil ponderar
ut pʒ in rñſione ipſius in. v.nos ibi que dicta ſunt
⁊c̃.Concurrebat hic tertio fama nicinie que per ſe
nõ ꝓbat in.c.ſi duo.xxxv.q.vi.⁊ in.c.ſuper eo de
eo qui cogno.cõſan.uxo.ſue. Concurrebat quarto
aſſeꝛtio uiri æ mulieꝛis iuramẽto firmata que ꝑ ſe fi
dẽ nõ faciebat in piudicium mumonij dictis iuribꝰ
ſi duo ⁊.c.ſuꝑ eo. ¶ Ex quibus pʒ ꝙ nullum pꝛe
dictoꝝ ꝑ ſe faciebat fidem. nũquid auucofefſio iſto
ꝛũ cũ fa ma ſuffeciſſet ſunt opi. Ego antem remitto
ad ple nõ in.c.ſuꝑ eo.⁊.c.ſi duo pal.ubi de h̊ ⁊ ea
que le.⁊ nõ.in.c.pterea de teſti.nbi habetur de mõ
pꝛobandi coꝑpulam. Glo. omnes ſunt faciles.
UVltra alios hic queꝛo:an appellatione uxoꝛis
ueniat illa cum qua contractum eſt marrimoni
um per uerba de preſenti: non tamen adhuc eſt
ad domum traducta nec carnaliteꝛ cognita. ⁊ iſte
tex.in pꝛinci.facit ꝙ non dum appellat iſtam talem
ſponſam.⁊ queꝛebatur: nunquid poſſet iſte iuuenis
illam habeꝛe in nxoꝛem non ob. affinitate pꝛeſump
tiue pꝛobata.⁊ facit hoc ad queſtioncm arduam in
qua conſului hic ſenis: que pꝛeſtitit mihi cauſam la
tius pꝛoſequendi hanc mateꝛiam. queſtio fuit talis.
Nuidam. A. contraxit ſponſalia peꝛ ueꝛba de pꝛe
ſenti cum. Q. æ ab ea recepit dotis nomine mille. cõ
tingit ꝙ antequam ſic deſponſata duceꝛetur ad do
mum uel aliteꝛ conſumaretur matrimonium nita fi
nita extitit: queꝛebatur an dictus ſponſus lucꝛare
tur dimidiam doris uiſo ſtatuto infra ſcꝛipto:cuius
tenoꝛ talis eſt uidelicet.ſiqua deceſſeꝛit ſine filijs ex
uiro cui nupta eſt tempoꝛe ſui obitus remaneat di
midia pars ſuarum dotium apud maritum non
computato in dicta dimidia lucꝛo donationis

pꝛopter nuptias qua paꝛte maritus priuari poſſit:
poſt nodũ facie fuerũt ad dictum ſtatuiũ alique adi
tiones ĩ quibꝰ ſemꝑ fuit facta mẽtio de filijs exiſten
tibus uel nõ ? hãc qõncʒ plene ꝓſecut ſũ ĩ oſi. qᷣ
incipit facti contingẽtia ⁊c᷑.⁊ principali ↄſiſtir eins
deciſio ſuꝑ illa qõne. an talis mulieꝛ dicat nupta et
nir dicat᷑ maritus.ex quo nõ fuerat facta tradnctio
ad do nũ uiri:nec alit᷑ carnaliter cognita: Erpſe
quẽ do hic aliqua utilia ſuccincte m ur̃ p ꝙ dicaĩr̃
nupta ⁊ ſic uxoꝛ:⁊ ur̃ ꝓbari peꝛ tex.nõ.in.l.cum
fuerit.ff. de cõdi.⁊ dᷣ.ubi apertiſſime pꝛcbatur nup
tam dixi: ex q interuenit ad mrimonium cõſenſus
ð pniti:licet ñdum fuerit cognita nec traducta:qꝛ ſo
lus cõſenſus facit mꝛimonium ⁊ ñ ↄmixtio carnis:
nt pꝛobarur ibi i fi. illius. l.? t gl. ? Mar. ibi. ad
idẽ.c.ſufficiat. xxvij.q.ij. cdo principalꝛ pꝛo
bari vr̃ per.l.iij.ff. ð dona inter. Vi.? Vx. iuncta gl.
H. cõcubie:ibi nõ quod poſiꝙᷓ iteꝛuenit cõſenſus ad
mr̃imoniũ inteꝛ nix ⁊ mujieꝛc appellat motrimoniũ
2 ipſi Sbentes dr maritus æ uxoꝛ ? ꝙ glo ibi
dicat h̊ ꝓcedeꝛe de iure canonico:tamen cico ideʒ
dicen dũ de iure ciuili:ut ꝓbatur in auẽc. de nup. K.
nuptias ⁊ ibi bo. glo.¶ Zertio ̊ pꝛobo per mul
ta iura canonica:qᷓ cõiter dnt matrimoniũ ueꝝ eſſe
ex ſolo conſenſu de pnñn:licʒ aliud nõ ĩteruenerit:ut
pʒ in. c.fi. de ſpõ.duo.⁊ in.d.c.ſufficiat ⁊ in.c.cum
iniciatur cũ multis ibi ſe. xxvij.q.ij.ad idẽ.c.unum
de uoto i. vj. æ nõ. ꝑ Hoſti.in. c. ex publico de cõ
neꝛ. cõiug. facit ẽt diffinitio matrimonij: que ponitẽ
7 declarat᷑xxvj. q.ij. in prin.æ ſuꝑ Gica de ſpõſa.
uarto n ð 5 caſus Fʒ ĩtellectũ Mal. i. d.l. deo
nobis. C. de epis ⁊? cleri intelligẽéo ꝙ; vbi nõ inteꝛ
uenerat carnalis copnla: qð eſt pᷣſumendũ cũ aliter
potuerit ingredi religionẽ altero in ſeculo remanen
le: ut ĩ. d. c. ex publico de ↄuer.cõiu. in Srium facit
iſti d. c. ⁊. c. ſicur ex l̃is et.c.pe.de ſpon. ¶ Mꝛo
ſolone aduertendũ ꝙ. v. nuptie multipliciter in iuꝰ
capitnr. OQnñʒ eim capitur ꝓ ipſa mera eſſentia con
iugij:qᷓ ſolo conſenſu de pnti interueniente cãtur.
vVr ꝓbatur in. d.l.cũ fuerit ⁊. d. S. nuptias ⁊.c om
ne nuptiaꝝ bonum. xxvij. q. ij. cum ſi. Qñqʒ ſumi
tur pꝛo ipſa cõmixuõe carnali ove interuenit cõtꝛa
cto prius matꝛimonio: ut ꝓbat᷑ in c. ꝙ aũt ⁊.c.qui
dã ⁊ luce clarius in.c. genuit: maxiĩe iuxta glo. iij. ꝗᷓ
B tʒ aptiſſime. ea. cã z. q.⁊ ibi aſiquid per archidia.
Oiʒ ſumit̃ ꝓ apparatu ⁊? feſtiuitanbꝰ que fiũt ipꝛe
quo uxoꝛ ducitur ad domũ uiri: ut ꝓbatur in. c. vo
ſtrates ⁊. c.feie.xxx.q.vV.⁊ ſic capitur in euangelio
vbi dr nuptie facte ſunt in cana galilee ⁊c.æ ꝙ ps
ſbi in ↄuiuio fecit de aqua ninum.? ita ſentit Gaſ
par de cal. ſuꝑ rubrica ðᷣ ſpon. vũ in qbuſdã locis
appellant᷑ in nulgari le noʒe. Itẽ ſciencdum ꝙ vbũ
mr̃imoniũ ſen coniugiũ qnqʒ vVificatur i mrime nio
SZcto ꝑ uerbum de pnii:lʒ nondũ ſit carnali copula
oↄſamatũ. æ nulgariteꝛ appellant ſponſalia ꝑ uerba
de puti: ut in iuribus ſnpꝑius alł. Qñʒ vVificaĩ vvũ
mẽimonij ſeu uxoris æ mariti ſolum in pingio car
nali copula cõſumato:ut nõ. ꝓbatur in.c.debuũ ĩ

prin. ? in fi. de biga.⁊= hic ⁊ in.d.c.ex publico ? ele

gantius i. c.ſiq; deſponſata.xxvij.q.ij. ubi dicitur:

¶ Ge pꝛeſpnionid

ꝙ ſiquis deſponſata ? maducta ntitur rite Zingiũ
appellat. ad idẽ.c.quapꝛopt 7. c. in omni. e. c . q.
2z vñ ſurgat hec diueꝛſitas ſatis pot colligi ex his qᷓ
le. ⁊ nõ. in. c.debitũ ⁊ ꝑ glo.in.d.c.quapꝛopt᷑ ⁊ peꝛ
doc.in.d.c. ex publico. His pᷣmiſſis dico ꝙ de pꝛo
pꝛio = ſtricto ſignificato ueꝛboꝛuʒ maritus ? uxoꝛ e
mr̃imon ũ appellari pnt poſtqꝙ inteꝛuenit cõſenſus
de pnti: ſponſus ⁊ ſpõſa ⁊ ſponſalia ante taleʒ oſen
ſum de pnti 2 poſt ↄſenſuʒ de futuro. nã qr ſpoſa
lia a ſoon dleo ſpondes: qð idẽ eſt qð ꝓmitto pmit
tis inde ſponſa.i.pꝛomiſſa. ſed poſt conſenſum de pᷣ
ſenti nõ põt dici ſtricte ſeu pꝛopꝛie ſponſa: quia nõ
ſoluʒ eſt ꝓmiſſa ſʒ obligata ⁊ nupta:ſed ꝓpteꝛ ſigni
ficatũ mẽimonij æ de quodam largo ſignificato ueꝛ
boꝝ nõ põt adhuc dici maritata ſeu Oiugata: ex q
adhuc non eſt traducta ad domũ uiri: quaſi adhuc
in eff etu ſit ſine iugo ⁊ ſine uiro ? quodãmodo ꝓ
miſſa reſpectu effectus matrimonij: ? ſic poſſunt lo
qui iura in Zꝛium all.¶ Quare ↄcludeꝛem: ꝙ ubl
agit᷑ de mã odioſa appellatione uxoꝛis ul marin ſeu
mẽimonij no ueniũt ſponſalia Zcta ꝑ ueꝛba de pᷣſen
ti nec ipᷣa ſpon aia otrabentes. Si autez agitur de
mã fauoꝛabili ueniũt eriã ſponſi qui oxeꝛunt ꝑ vVba
de futuro: ut in.l.non ſine. C. de bo. que li. ubi pul
cheꝛ cãus. Si vo mã eſt in diffeꝛens ueniunt illi qui
em Sxeꝛunt ꝑ vba de pniti: ʒ carnalis copula nõduʒ
inteꝛueneꝛit:æ foꝛtius ſi inteuenit. nam in mateꝛiꝗ
odioſa ueꝛba non capiũtur ita ſtricte:ſicut ĩpoꝛare
pnt ex ꝓpꝛio ſignificato ueꝛboꝝ: maxie qn reꝑiunt᷑
ze aliã ſignificationẽ uicinioꝛem: ur ꝓbatur in. c. cũ
dilectus de ↄſue.⁊ in.c.cum in cũctis ce elec. ſũcro
c.ſi ↄpꝛomiſſarius.e.ti.li.vVi. ſacit quod le.⁊ nõ.ĩ
c.ſtaiutum. e. ti. ? li.?⁊ P Joã. an. in regula oclia de
re ʒu. iuꝛis lib.vi. in meꝛcu.⁊ ꝑ p̊ poſſunt red uci ad
concoꝛdiam iura ſupeꝛius allega. ⁊? longe plenius
hanc mateꝛiam pꝛoſequoꝛ in dicto conſilio: ſed iſta
ſafficiũt in pꝛeſenti paſſu.
Att eꝛas. Caſus. ODꝛopte: pſum
= ptionem etiam uehemen
tem non deber quis de graui cꝛinine con
demnari. b. d. In pꝛima iudicus conſultatio In fa
reſponſio:ibi nos ueꝛo:que ſubdiuiditur. In pꝛia
ponit motiuum mandati. In ſecunda mandaũ ibi
quo circa:æ pone caſum litteꝛalez: ut patet ex litteꝛa
iuncta glo in ueꝛ purgando; que ponit partem ca
ſus. ¶ Hta epiſcopuʒ poſſe aliquos de heꝛeſi im

peteꝛe iudices delegatos impetrando. Secundo

nora ꝙ ſupeꝛ cauſa heꝛeſis poteſt compꝛomitti ctiaʒ
in iudices delegatos: ⁊ ſic poreſt quis eſſe gelegar

2 arbiteꝛ etiam in cauſa cꝛiminali: quod qualiter pce
dat.j. dicetur. M. ꝙ cquis poteſt teſtificari

2 fratrẽ:hic tñ apte nõ ꝓbatur: qꝛ in primo indi
cio fuir ſponte confeſſus ↄ fratrem. in ſecundo fuu
unus de compurgatoribus qui in multis equipers

tur teſtibus: ad boc quod le. æ nõ. in. c. conſtuutus

de purgatione cano. in glo. in. v. tolleꝛctur. dicium
in eſt uerum ſaltem in ciuilibus: de quo tamen die
ut nõ. glo. iij. q. Vv. cei. ? in. S: iteʒ.l. iulia. æ in. S. pa
rentes.iiij.q.iij.¶ Nõ ꝙ ubi due pᷣſumptiones
rie oriuntur contra aliquem ſiandum eſt ualidiori.

lee tlo idrſa tenid,
(hi himiſan/
oscimniutemefin
roſce iſ n i inten
Yurmeupern n
ipr arfug naiain
untonsctare: Mnnhridt⸗
xilim ti eunii elin nc di
Eit) itkattahuner in Joen
Möſerpronen rinpo ninidrumm
Annicesebonicco detponelant
WtrfentitdGetdn ſidi
ians ldce eg dilſcan
eackelins wicn Atlode
oodens nreneds Atdandwd
iüdeemerimni Erznader
Nhddefſddifſerd dde
deMfrwicti t
iapum uſei nd fie
Uiruſtidiinn
degfh i eler g
ol. e
SS W nwüͤgikret
hot dig idenmngi
bnngpeſtitinn eM
ii cignnm ſicemen

D

usblmn
Wmmmni M0 neniit ſponſen Anplett

une inſoni mdencg G mngin
Mifmondl enit eni ſponi gul zrmt
ſumont in non ſne C ebo grel in
cder ins O jn icſiniſſeenovonuni
m e, he depin, annis opthͦnir
Memerau:r ſomus / nr want, Mmin nunn
vwi uvrer ieſt ponr.
ar puo ſqufaw utwr, ureipunt
Ai ſgufcanone aiomnar pbouar in C
ms de oſue ? incCun in ins e der.
ꝓromniſanins. e t l. l. aet gnoc l. i
Murmnen Kt Noi anin egia dade
ris Ninnem 19 M a wöod
mdan inn ſeins den. Dange he
murianm duſennerinähad ntilimhalt

ain en Mn.
n Cins Pohei
Een d Nis degan ain

Graweierz eoren
nid.d. Jupinaid
ope ſcdorricemn)
.Inſcuncntr

mos s
nm ia pusaldo n iin
ne no. ltneſg,

⁊ ſic nna pᷣſumptio nebementioꝛ elidit aliam minus
nebemẽtẽ ⁊ ad h̊ quotidie allegatur iſte tex.⁊ colligi
tur h: qꝛ iſte. A. prio dũ rediꝛet ad fidẽ ↄfeſſus fu
it fratꝛẽ laboꝛaꝛe eodẽ moꝛbo poſtea vo in alio iu
dicio dum fieꝛet inquiſitio ↄ fratrem purganit illuʒ
cum iuramẽto dicendo ꝙ cꝛcdebat illũ fuiſſe ? eſſe
catholicũ.⁊ ſic aut primo dixit mẽdaciũ.aut poſtea
pinriũ ſed Qapa aꝛbitrat᷑ ꝙ ponus incidit in ꝑiu
riũ.qꝛ nõ ẽ viſimile ꝙ iſte ipᷣe ↄuerſionis ſue dixiſ
ſet mẽdaciũ in fratrẽ. erat mi pſumptio ꝓ fo dicto
qꝛ fuerat iuratũ:ſed prima pᷣſumptio erat ualidioꝛ.
tex h̊ ⁊? ex tex.ſing.nõ. ꝙ ſi concurrunt duo
dicta göria ab eodẽ unum cum iuramento aliud ſin
ſtãdum ẽ dicto nõ iurato:ſi iecture ſũt pꝛo eo ma
gis quã ꝓ dicto iurato. Ceteris ergo ꝑibus potiꝰ
pſumendum ẽ pꝛo dicto iurato lʒ poſtea emanato:
ꝙᷓ ſunplici aſſertioni prius facte.⁊ faciunt h̊ nõ. ad
ea que tetigi in.c.ꝑ tuas de ꝓba.⁊ õ Haꝛ.i.l.eos
ff. de fal.ꝙ ſi teſtis priꝰdixiſſet unũ ex iudiciũ ſine
iuramento:⁊ in indicio dixit ↄrium cum iuramẽto
ſtandum ẽ fo dicto ꝓpter pᷣſumptionem iuramenti
niſi ſubſint alie pſumptiones pꝛo pꝛimo dicto ſicut
hic erant:qꝛ tpᷣe quo dixit primũ dictum erat accen
ſus ʒelo fidei oꝛtodoxe.i.catholice:cum noniter re
nerteretur ad fidem. Item amoꝛ fraternus: qꝛ nõ ẽ
Viſi mile ꝙ falſo illũ dixiſſet heꝛericũ:æ h bene nõ.
¶ Mõ. ꝙ ſuſpicio nõ ſufficit ad ↄdemnationẽ ali
cuius etiam ſi ſit nebemens: ir̃a tamẽ a õrio nẽ pꝛo
bare ꝙ in crie nõ graui ſufficit nehemens ſuſpicio
de hoc m dic ut plene dixi in. c. qᷓto ſupꝛa.e. unum
tñ aꝑte ꝓbat h̊ lra:ꝙ q;to crimẽ eſt grauius tanto
pſumptiones debent eẽ uehementioꝛes qꝛ ubi maiꝰ
periculum ibi cautius ẽ agẽdũ:ut in.c.ubi periculũ
dge elec.li.vi ⁊ facit hec ha in ar. ᷣm Jo. an. ꝙ pꝛo
pter pᷣſumptionem minaꝝ uel inimiciriarum non ſit
ↄdemnãdus de homicidio de quo neſcitur a q ſac
tum ſit ⁊2 remittit ad Soe.eo.ti. F. ij. V. ſed pone ;

minatus :ubi dẽ uelle ſpe.ꝙ hᷣ ſufficiat ad toꝛturã
unde nide ibi latius ? tetigi in. d. c. ccribaz. ¶ Po

ꝙ ↄuerſus ſeu reuerſus ad fidem incidens in ma
nifeſtũ peccatum pſumi relapſus uel non ple ↄueꝛ
ſus. non hoc ti ſolũ ſufficit ad cõdemnationem ut
bic. ¶ M feꝛe nouũ dictũ ꝙ a ſuſpecto de penitẽ
tia ꝑagenda poreſt exigi cautio ſufficiens.ſ. de ceꝛta
pena ſoluenda ſi eam non egeꝛit:quod intellige quã
do pꝛo peccato manifeſto imponit᷑ publica pnia ab
hnte iuriſditionẽ etiã foꝛi ↄtentioſi.hoc dico: qꝛ in
foꝛo oĩo pnĩali hec cautio non exigeꝛetur ſaltem ab
inuito:arg.in.c.ſi ſaceꝛdos de offi.oꝛdi. ⁊.c.fi.de
tempo. oꝛdi. ¶ Mimo nõ ex fi. lre de cꝛĩe q;tun
cũqʒ graui põt quis cõdemnari ex pᷣſumptione nio
lenta:que ſatis oꝛitur ex deficientia in purgatione:
facit.c.excõicamus..i.de heꝛet.⁊.c.cum ↄtumacia
.c.ti.li. Vi. Et ex fi.tr̃e ⁊ ex medio nõ. ꝙ uebemens
pꝛeſumptio non ſufficit ad cõdemnationẽ: ſed niolẽ
ta ſic:quod uoluit hic glo.pe. facit quod nõ.glo.in
Cc.inſinuatum de ſimo. ſed dic ut dixi in dicto.c.qᷓ
to. ¶Anteqꝙ; ueniã ad glo. declarabo pꝛius aliqua
textualia. pꝛio eim queꝛo quare ep̃s impetrauit dele
gatos iſtos de heꝛeſi ſuſpectos: cum potuiſſet ex

(NLitens

officio ꝓcedeꝛe ò iſtos:ut in.c.ad abolendam ð ⁊
ubi pʒ in fi. pꝛo h bene facit.c.i.de of.oꝛ. ꝙ ẽt exep
ti tenetur h̊ obſequi epᷣo loci.facit cle.i.⁊.ij.eo.ti.
So. hic nõ apparet quis impetrauit iſtos ðlegatos
foꝛte.n. dum ipererent᷑ ab epiſcopo ſeu moleſtar ent
ex iudiciũ ipetrauerũt ipſi iſtos delegatos quibus
fuit ↄmiſſum ut audirẽt cãm inter eos ziepum auc
toritate apłica:nec appaꝛet hic qualiter ageret epᷣs
ↄtra eos Inno. dicit ꝙ foꝛte epus iſte denunciauit
crimen iſtoꝝ pape uel perebat bona iſtoꝛum ꝓpter
bẽſiʒ Hoſti. dicit ꝙ agebat ciuiliter uel ex officio ĩ
petebat ipſos:ar.in.d.c.ad abolendam.nam ſi crĩa
liteꝛ nõ potuiſſet in arbitꝛos compꝛomitti quod h̊ᷣ
factum fuitijODores tamen dicere ꝙ foꝛte agebaĩr̃
crialiter. nec ob. ꝙ fuit ↄpꝛomiſſũ:qꝛ papa non ap
pꝛobat ſed recitat hic compꝛomiſſum:ut dicit hic.
Jo. an. ſuꝑ glo. unde dicit ꝙ in h non eſt uis.in hᷣ
.n. n ↄſiſtit intellecrus.c.cui enim applicent᷑ bouna
cle ici ue laici de hẽſi. dãnati:dic ut dixi in.d.c.ex
cõicamnus. S. danati æ in c. cum fᷣm leges. eo. ti. lſi.
fo pꝛo declaratione finis ſe qũo ap
pareb t ex iniunctione pnie an ſit neꝛus penitens uł
ficte conuerſus ſo.fᷣm HMoſtiẽ.? Jo.an.ſi pararus
ẽ pᷣbere dictam ſecuritatem ⁊? pniam benigne ſuſci
ꝑe:quã poſtea deuote ⁊ efficaciter implet pᷣſumptio
eſt de uera ↄuerſiõe:alioquin.i.ſi non uuit cauere
uel pniam reciꝑe:uel lʒ caueat ⁊ pniam recipiat:illã
tamen negligit adimplere ẽ pᷣſumptio de grio.⁊ hꝰ
ſatis placet ⁊ elicit᷑ ex ipſa r̃a. facit de pe.di.ij.c.
i.⁊ ex hac expoſitione nõ:q non ſolum deficiens
in purgatione punitur ut conuictus:ſed etiam con
tumax in eam recipiendo:de quo tamen dic ut nõ.
in.c.excõicamus palł.æ uide quod dixi in.c.uerita
tis de do.æ contu.¶ GBlo. i. facit duo. primo iſtat
an in iudicẽ poſſit ↄpꝛomitti.⁊ dic ut in ea ⁊ latius
ut nõ.in.c.cum tpᷣe de arbi. C Secundo principa
liter an de cauſa criali poſſit compꝛomitti:⁊æ nil bõi
ↄcludit:ſed porius ꝛemittit ad.c.pe.de.in inte.ꝛeſi.
ubi de h̊ Gof. hic dicit ꝙ agebatur ciuiliter:⁊ ſic
uult ꝙ ubi de crie ciuiliter agitur poteſt ↄpꝛomitti
⁊28 Doſt. ? idᷣ gl.? Har. in. l. non diſtingnemus
.F.iulianus.ff. de arbi. æ poreſt dici quod ubi agi
tur de ſolo pꝛeiudicio ꝑtium põt compꝛomitti: ſecꝰ
in pꝛeiu diciũ fiſci ſeu reipu. facit quod nõ.in.l.inteꝛ
F. recte.ff. ð fur. z.l.licitatio.S. ꝙ illicite. ff. de pub.
de quo tamen dic ut plenius nõ. in dicto.c.pe. æ. d.
.F. iulianus. hic tamen nihil ꝓbatur ut z dixi:qꝛ ſo
lum recitat factum. ¶ Opp. z vẽ ꝙ frateꝛ nõ dʒ ad
mitti fratrẽ in magnis cꝛibus: ut in.l.ſi magnum
.. qui accu.non poſ. glo.in v.de fratre dicit illud
regulare:ſ fallit in cꝛie heꝛeſis in quo admittit᷑ etiaʒ
ↄtra ꝑentes.xxiij.q.v.ſi audieꝛis.¶ Adueꝛte licet
doc.hic lente tranſeant.l.ſi magnũ alł.in glo.loquit
in accuſatione ⁊ nõ in teſtimonio.⁊ ꝓcedit h:niſi ni
te fratris fueꝛit inſidiatus.nã tũc æ mateꝛ õ filium ⁊=
ẽt pateꝛ ad mittũtur ad accuſationeʒ: ut nõ.in.d.ł.ſi
magnũ. Reſpectu neꝛo teſtimonij dicendum ꝙ aut
loquimar in ciuili aut in cꝛiali.pꝛio cãu tʒ ſpe. in ti.
de teſte. F. i. V. ſed nũquid frateꝛ adminit ꝓ 273
fratrem: ſed cꝛeditur plus uł minus ſcðᷣʒ affectioneʒ
q

qꝛ nulla lex ꝓhibet. hoc fallit Im eum niſi habeant
oĩa pꝛo indiuiſo uł ſint ãbo ſub poteſtate unius pa
tris:an aũt cõpelaĩ teſtificari ↄ fratrem ꝛemittit ad
.F. de teſtium. V. nũquid eo.ti.⁊ ibi uidetur ſentire
ꝙ ſic dãdo regulã ꝙ; 4 ibet nõ pᷣuilegiatus in teſti
monio ferẽdo adm tiit ⁊ cõpellit ſi non uult qꝛ in
ra uolũt gnaliteꝛ teſtes cõpelli.l.ſi eñ.C. de teſt.ẽ.
de teſti. cogen. per tot. In criminali uero dicit ꝙ n
admittuntuxr.iiij.q.ðiij.l.inlia. facit.iij.queſtiõe.v.c.
Aduerte mn ſubuiliꝰ nã põt dici ꝙ inter cauſã
crimialẽ ? cinilem certo reſpectu nulla ceſt dꝛia. aut
eim querit nũqnid frater cõpellatur dicẽ teſtimoni
um fratrẽ uel aliquẽ cõſanguincũ zæ cicendum ꝙ
non ſiue cã ſit ciuilis ſiue crialis.⁊æ qð dixi de alio
conſanguineo intellige uſqʒ ad teꝛtium gradum. et
idem in quibuſdã alijs ꝑſonis enumeratis in.d.l.in
lia.⁊ licʒ ſpe.uideat᷑ illã legẽ itelligeꝛe in criali pront
ſentit ẽt glo. in.l.pentes.C.de teſli.glo.m in.l.lege
iulia.ff.e.tʒ eam ꝓcedẽ indiſſicte ꝓut gñal teꝛ loqui
tur:⁊ cũ illa glo.tranſit ibi Mart.quod mihi plus
placet ratione honeſtatis:⁊ ut caritas ↄſerueiur in
teꝛ cõiunctos: niſi neccſſitas imincꝛct:pꝛout dixi in
.c.i.de teſti.cog. Aut qrit᷑:nũquid uolens admitta
tuꝛ õ fratrem:⁊ puto ꝙ ſic tã in crimĩali cã ꝙ in ci
nili:qꝛ dicta.l.lege iulia ſoluʒ priuilegiat nolẽtes te
ſtificari: uolentes aũt nõ ꝛepellit:oð ctiam ibi ſentit
Har. nam ſolũ inteꝛ parentes ⁊ filios reꝑitur iure
cautuʒ: ut ẽt uolẽtes nõ admittant᷑: ut.d.l.paꝛentes.
? intellige nolẽtes qn ſunt a parte inducti.nam ſi ſe
offerꝛẽt eſſent ſuſpecti:ut le.⁊ nõ.in.l.que oĩa.ff.de
ꝓcu.⁊ in.l.uxori..i.ff.de fal.vide qð dixi in.c.ij.
de teſti. Aut queri: nũquid frateꝛ admittatur pꝛo
fratre in ipſius fauorẽ ⁊æ diſtinguo inteꝛ cauſam ci
uilem ⁊ crialem: ut prio cãu admittat᷑:ſʒ credet plus
uel minus ſᷣm qᷓtitatẽ affectiõis.ſic intellige glo.iij
.q.V. c.i.⁊ in.c.in litteris de teſti.nam nullo iure in
totũ ꝛepellit. in fo caſu non admittit᷑: quia agitur ð
maiori piudicio in quo teſtes debet eſſe oĩo integri
2 idem uideĩ in alijs cõſanguineis ⁊ domeſticis:ſic
loquit᷑.d.c.i.⁊ facit.xiiij.q.ij.ſupeꝛ pꝛudentia.puto
tñ ꝙ in defecium alioꝝ admittani ſalſieʒ ad facicꝝ
dũ indiciũ ut ꝑueniat᷑ ad toꝛturã:ar in.c.Ffi.ð teſti.
cog.⁊ in.c.cũ dilecti ? quod ibi nõ.de elec.⁊ ĩ his
caſibus puto fratrem cogendũ diceꝛe teſtimonium
ꝓ fratre:qꝛ priui egiũ eſt ut nõ cõpellat̃ aduerſus
fratrem:ut.d.l.lege iulia:quod ceſſat cum agitiur ð
ipſius fauoꝛe:ar.in.l.ꝙ fauoꝛe.C. de legibus ⁊ in
.c.⁊ ſi neceſſe.j.de dona.inter nirum et nxoꝛc. Ex
his pʒ ꝙ h.c.nõ ↄdicit dictis iuribus:licʒ ſpec.ubi
5 uoluerit ſaluare ꝑ uiã ſpãlitatis.ſ.ꝙ ſpeciale ſit ĩ
cã heꝛeſis: ⁊ ita ſentit hic etiaʒ glo.nam nulla ẽ ſpe
cialitas:cũ hic nõ fuerit cõpulſus diceꝛe teſtimoniũ
cõtra fratrem:ĩmo in ipſius fauoꝛem ipſũ purganit
? in prio dicto nõ ꝑ uiam teſtimonij:nec iuitus di
xit fratrẽ eodẽ moꝛbo laboꝛaꝛe:puto in ꝙ ubi eẽt
neceſſe cõpelleꝛet frateꝛ õ fratꝛem in cauſa hereſis
nõ ꝑ iſtud.c.ſed ꝑ.c.in fidei fauorem qc heꝛe. li. vj.
ee v. vuʒ colligit prio ſicũ ei qð qs pᷣus
ixit ſiue in iudicio ſiue ex:ſed h̊ ſimpliciter no col
ligitur cx txcx: quia ut dixi muite pꝛeſumptiones

¶ Be pſumptionib

concurrebant hic:qð pꝛius ueꝝ dixeꝛat: ſed de mꝗᷣ
dic ut latius dixi in.c.ꝑ tuas de pꝛoba. ⁊ in.c.cum
in tua 5 de teſti. Scdo glo.ᷣ colligit ꝙ una Pſump
tio ppondeꝛat alteꝛi. ¶ Oop. in Zꝛium de.c.cũ inteꝛ
R.de elec. ubi inuicem ſe elidũt. cõiteꝛ ſolui. ꝙ aut
ſunt paris potentie æ una nõ pꝛepondeꝛat alteꝛi: ut
in Zuo: ? ſic inuiceʒ ſe tollũt: ſi alteꝛa pꝛepondeꝛat
illa Pualer. An auũt æ qn: ſint paris potentie uel alte
ꝛa pꝛepon deꝛet diſceꝛnit diſcꝛetus iudex ex uarietate
factoꝛum:ex quibus pſumptiones oꝛiuntur: ut hic.
2 facit qð nõ.in.c.tranſmiſſe qui fi.ſint le.⁊ ꝑ Jo.
an. in. c. pe.infra de cꝛi. fal. lo. penul. op. de.1.
.ij. C. de heꝛeti. ubi ex leui argumẽeto quis ꝓbat hꝛ
ticus.ſoluit ꝙ ibi ſufficit leue argumentũ quo ad fa
cultarem inquirẽdi õ eũ:non ut hẽatur pꝛo ↄuicto.
UVel dic ſᷣm doc.ꝙ ibi appellatur leue argumentuʒ
quod de facili poteſt ꝓbari:utputa quia apeꝛe enet
in articulis fidei ul non uult iurare dicẽs hᷣ eſſe pec
catum:ut in. c. excõicamus.j.de heꝛeti. ¶ Secũdo
gl opponit de.c.dixit qns. xxxij.q.i.⁊ ſolue ut ĩ ea:
2æ dic de mateꝛia ut dixi in dicto.c.quãto S.e.⁊ nõ.
glo. ꝙ ↄ uiolentam pſumptionẽ admittitur ꝓbatnio
in Sꝛium:ut ꝓbatur in iuribus alle. in ea ⁊ in.c.fi.
de pꝛeſby.nõ bap. ¶ Vltio glo. queꝛit qᷓ̃re ab iſto
nõ exigit᷑ iuramentũ ſicut exigit regularit᷑ in purga
tione pſtanda.j. de pur.ca.quoc. nde ut in ea.ſed
adueꝛte qꝛ dictũ glo.ꝓcedit ſi dictio pꝛopteꝛ ſiat ex
cluſiue.ſed cõiteꝛ doc.tenẽt ꝙ ſtat incluſiue:ut ſic ul
tra cautionem teneatur iurare: ? hoc plus placet.
HMec ob. motiua glo.quia h iuramentũ eſt oneꝛis ?
non honoꝛis:⁊ ſic nõ inſpicitur ꝙ alias deieꝛaueꝛit
ut in c.cum in ecchjs de ma.⁊ obe.⁊ de hac dictioe
pieꝛ ui le quod nõ. in.c.dudum. ij. de elec.⁊.c.decet
ad fi. de imu. ec.li.vi.? ꝑ Jo. de lig.in cle.ij. de pe
nis ⁊ plenius ꝑ Dau. in cle.i. de ſum. tri. ⁊ fi.ca.?=
peꝛ archi. in. c. ebꝛõ.xiij.q.ij. Iteʒ fruſtra fuiſſer hic
facta mentio de iuramento ſi dictio pꝛeteꝛ non iclu
deꝛet:cum non opoꝛtuiſſet excludeꝛe id qð nõ inclu
debatur. naʒ exceptio dʒ eſſe de ↄtentis ſub regula:
ut nõ. ſub ica de reg.iur. ⁊æ ut dicit Oar. in.l. ſeio
F. uxoꝛi. fl. de annu. lega. ubicũqʒ dictio pꝛeteꝛ po
nitur iteꝛ res quaꝝ una nõ ↄtineĩ ſub reliqua ſiat iĩ
cluſiue:ne fruſtra nideat᷑ appoita. ⁊æ nidetur pꝛobari
EP illum tex.ſecus ſi una compbenditur ſub alteꝛa:ut
ſi ponitur inteꝛ genus ⁊ ſpem:mniſi aliud dicamus in
odioſis:ut uelle vr Inno. in.d.c.dudum:quaſi tũc
regulari iteꝛ excludat. dic m pleniꝰ de ippius natura:
ut nõ.in iuribꝰ palle. ¶ Vltra glo.queꝛo hic fuit
pꝛomiſſum in delegatos retenta poteſtate delegata:
quid ſi non fuiſſet hec poteſtas reſeruata: nunquid
expiraſſet peꝛ ↄpꝛomiſſum. Inno. hic ꝙ nõ:nibil al
legat ¶ Motã h̊ dictum ꝙ peꝛ compꝛomiſſuʒ ſim
płꝛ factuʒ nõ expirat iuriſditio delegata ſuꝑ illa re.
Ezgo allego cle. ꝙᷓdiu de ap. ⁊ aut᷑.ſi t.C. de tem.
ap.⁊? quod nõ.ꝑ glo.æ Jo.an.in.c.ſignificantibns
de offi. dele. pe: Mau. in dicta clemẽ. ꝙdiu. Quid
econtra an expiret compꝛomiſſuʒ ſi itur ad iudicem
oꝛdinarium uel delegatum.dic ꝙ ſic: ſed pena com
m ttitur: ut in.l.ſiquis rem.ff.de arbi . ¶ Ydem ſi
itur ad alios arbitros.l.ſed ⁊. ſi in ſeꝛuum in fi. et

nle coele nche

ngleubenn 6 i

1o
n 1 tcn. ein⸗ si

l
ſunct ning ,

ſer gaſis lin
s or poſezer er
rnmetrudr od i⸗ Ammn
ſtpulirni tierit octeesdlr/
14 Apninnutlal arci

rale.

mninimuenruue,

niurifeonnnes inſenwne a
onrctrinitmennen al inenns d
inrirens Yupinapenintarct
daccnonanih. Irinſtiſendonte
re Yranadienidotir deniens
mimiecah Au wine
nunnſ rbin Gsi
Wncnen. enian gi
ſicns aſfügni ſnſendorou⸗
Porhtoe⸗ Piafonecgenüftuͤ
Dooi nan ſt goboe ie ebon
Uurchefſbir hhalgti,
aum ini tticdi
Ubicf noii boitlent olnnm
enmiefen Hoſken

Aannmnun Pſonptionigenttin 4
Numn pounn n unbigale natt
lekin nm ſſe gr. enitt
Non munmni ſltgig, aintin
nonep tmna ſ ce r ane n nut
4 cver ecai go geegtſo propeeter
chlue acur Glxtcni ſur lvenne
a mo ONr.ine, ehocpbs N
Mrob noruy gh. OubAEn oneio
vn bomns:r ſe Minſiur los duenuun
tin n in achsce ma.obe.? ce bac diani⸗
aniit nod nö n cdnunn icece2 cli
di deimn i. Nia Jo. eſginee Ne
stPengsg n ne Keinn dn
4 cinid Ki Rretchrfuſtan
Aen menmo de uranend Ndnd eſhte
Eananm on poniſackenden Aadiit
Eum. Wethid ole Nonsſin 6
W ei d tet Pr l
6 on W NNR. moi uvn
nimmr den es aiaß a gücluef
Guſverne uſtn vieit hpai l 1

lum ter ſns ſnn Conſppehdimi
— enrniſtonda
genns? ſpennnlli

in duabus ſequẽtibus.ff.e.Et eſt ratio diuerſitatis
qꝛ ptãs arbitꝛoꝝ eſt uolũtaria æ bẽtur ab homine
ptãs ueꝛo iudicũ ẽ neceſſaria.l.inter ſtipulantem.F.
ſtichum. ff. de. V. ob. ⁊ in.c. intelleximus de iudi. 2
hẽtur a lege nela principe:merito facilius tollitur
pꝛima ꝙ; fa. ⁊ uide in h̊ quod latius dicam in.c.ad
petitõem de accu. æ uide ꝑ ſpe.in ti. de arbi. S. finit
in fi. ltimo qᷓro pone ꝙ iſti delegati ꝓnũciaſ
ſent. ut arbitri ſʒ pars reliqua uoluiſſet ſiare dicto
eoꝝ ⁊ petijſſer ꝓcedi ꝓ eos tanq; delegatos:quod
fieri põt ut g dictũ ẽ nũquid potuiſſent ꝓnunciare
Srium eius ꝙ ſniauerũt ut arbitri uidet᷑ ꝙ nõ:ar.
c.p tuas de ꝓba. Itẽ nõ põt quis ſuã /ſniam reſci
dere.E. ſen.reſci.nõ poſ.pꝑ to.dic Sriũ:qꝛ nũc pꝛo
nũciãt ut iudices:⁊æ iũc ꝓnũciauerũt ut arbitri Itẽ
nidemus ꝙ ex noua caã appellatõis retractaĩ ſnia ĩ
c. cuʒ Joannes de fi. inſtru. z.l.ꝑ banc. E. de tẽp.
ap.⁊ idẽ iudex a quo appellatuʒ ẽ qñʒ audit cãʒ ap
pellationis cum alio ut ſi appellat᷑ ab archiepo ad
conciliũ ꝓuinciale cui peſt ipſe archiepus ut in.c.
multis.xvi.di.nõ.gl.in.c.accola.de ap.li.vi.⁊ ſacit
