ſũmã de poſtu. nide qð nõ.in. d. c. fi. ? an ⁊ qn
cõpellãtur clerici teſtificari õ eccłlam ſuã: dic nit
plene nõ.i.c.cũ nũciꝰ.õ.eo. Et põt dici ad iſtuʒ
tex.ꝙ ñ facitꝓ nec ↄ:cũ nt.S.dixi ñ teſtilicareĩ

Weieſtibns.

Ʒ ecclam ſʒ iter iſios duos cõtẽdentes. ¶ Iui

mo oppo. ex quo iſti canonici erãt excõicati nõ
debebãt abſolui.ad cautelã:ſʒ pure ⁊ ſimpłꝛ cuʒ
abſolutõ ſit necaria excõicatiſ ẽt pꝰmortẽ ut ĩ.c.
a nobis.ij.de ſen.exco. So.gl.ꝙ iſti allegabãt
excõicationẽ cẽe nullaʒ tãqᷓ; larã pꝰappellanonẽ:
iõ abſolutio fit ad cautelam:als fieꝛet abſolutio
ſimpłꝛ:⁊ dicit glo.nalde nõnter ꝙ ex iſlo tex.nõ
dʒ ſumi ꝛegula ur excõicatus qibet abſolnatur
ꝑp munꝰ teſtificãdi:qꝛ hic abſolnuntur ad cau
telã ꝑꝑ neceſſitatẽ: qꝛ ꝑ alios ñ poteꝛat fieꝛi pꝛo
batio. ¶ Mõ primo ex glo. ꝙ nũꝙᷓ excõicatus
abſoluitur ad cautelaʒ niſi qñ excõicatio allega
tur ꝓbabiliteꝛ nulla: pura qꝛ lata poſt appellatio
nẽ: tũc. n. eſt neceſſe ꝙ ↄſtet appellanionẽ pᷣceſſiſ
ſe:lʒ adhnc nõ conſtet de legitimitate appellatio
nis:nã ſi de ea conſtaret nõ fieret abſolutio ſed
ꝓnuntiaret᷑ nulla:⁊ de hoc nide tex cuʒ glo.nõ.
i. c.uenerabilibꝰi fi.de ſẽ. excõ.li.vj.⁊ ad plenuʒ
nide mã; ꝑ Jo. an i. c. ſolet eo. ti. z. li. Sʒ ciꝛca
pricipale dẽ; glo. Inno. ponit hic tꝛia. nã pᷣmo
dicit ꝙ glo. hic nult ꝙ excõicatus nocatꝰ ad te
ſtimoniũ n dʒ ꝑꝑ boc abſolui:ſed iſti fueꝛũt ab
ſoluti:qꝛ eꝛãt excõicati pꝰappellationem ut dicit
pater̃ ĩ ꝛegiſtꝛo:⁊ eccła conſuenit tales abſolue?
ad cautelã: uocatis tũ bis ꝓ quibꝰfueꝛunt excõi
cari ⁊ andient᷑ ſi dicãt qꝙ;ꝙ ꝓ mãiſfeſta offeſa fueꝛt
excõicati:de q dic nit plene le.⁊ nõ.in.d.c.ſolet.
fo dic ꝙ foꝛte fut iſta nna ſpãlis ꝓniſio.ſ.pre
ſupponẽdo ꝙ iſti eẽnt neẽ excõicati:⁊ ſic gꝛa tio
ſe ꝓceſſit papa.uñ ñ ẽ trahẽdũ ad ↄntiam ar.c.
ĩ cais:ðᷣ re.iud. Vel ftio ꝛfert alios tenẽ ꝙ bᷣ̊ ꝙꝓ
cedit qn alie ꝓbariones deficiũt. Hoſt diẽ ꝙ ð
ↄſuerudie curie ẽ tales idifferẽt̃ abſoluẽ ad ipᷣs
ira ꝙ illaro teſtionio ſtatim ꝛeicidãt ipſo fco ĩ eã
dẽ ſniaʒ:⁊ dicit tales abſoluniões potiꝰ ueꝛbales
qꝰad hoĩes ꝙᷓ; rcales q ad deũ:cum eos non pe
niteat: nec ex corde petãt neniã nec oↄterant᷑ qua
ꝑp dicit tales abſolutiones de rigoꝛe iuris non
faciẽdas.xi.q.iij.cũ aliquis do. An. dicit ſe pu
tare.ꝙ ſicut excõicatio põt feꝛꝛi ad ips:ita ⁊ ab
ſolurio ad ipCᷣs fieri põt: ⁊ ꝙ de iure tollat᷑ nicu
lũ excõicatiõis lʒ ñ nicnlũ pcc̃i:ex q n dat pñia
nã excõicatus põt abſolui initꝰz ipenitẽs:ʒ ſecꝰ
in ninculo peci iux nõ.in.c.ab excõicato de re
ſcrip. 3 pdẽa aꝛguo ſic:lʒ pſuppo naĩ ni
culũ excõicatõis tolli ĩ ñ penitẽte:iñ ꝛemãet pec
carũ ñ modicũ:iũ ꝑꝑ ↄiũaciã ⁊ ĩ obediẽriã in ñ
ſatiſfaciẽdo.viij.q.i.ſciẽdũ:iũ ꝑꝑ ꝑſeꝛueꝛãtiã in
excõicatiõe a q̃ ñ curat libeꝛaꝛi:q̃ iducit pꝛeſũp
tionẽ hereſis ĩ.c.fi.cuʒ ibi nõ.de pe.g ꝑſeueꝛan
tia ĩ tali delicto dʒ hũc reddere ihabilẽ ad teſtifi
cãdum:nt in.c.teſtimoniũ.j.eo.⁊.ij.q.vij.ſiqui
ſunt. z. c. querenduʒ. z. c. non põt: ad qð non ni
dentur aduertiſſe doc. æ ideo quicquid beat cõ
ſuetudo dico ð iũ aduertẽdos treſ cãns. Dri
mus qñ allegatur nullitas excõicationis: ut q⸗
poſt appellationem lata: ?⁊ hoc pꝛobat licet non
conſtet ðᷣ legitimirate canſe nec aduerſariꝰoffert
ſe ad ꝓbandnʒ ꝙ ꝓ manſfeſta offenſa fueri ex
communicatus: ? tunc ĩ dubio pꝰabſolniionem

7

6.
cimi uumin / 10,
riiti/ w anfi iil⸗ L
rgiſmuni/ mun
rttmenunk mtmi it
ttitingnisn i danm che
atan ctn crn tc nend
lirbgicratlinn el cd nre
rbreiſniieündirn a
igcrimmmaſndrlctn andi⸗
fläi Craenrcetannrd der
GeraAdAtriri
ESRGNCennenſtai
RKpictärocteiritannirz
Nesſtccoent ämglar
lclie i⸗ 6 Msotin
Seſnindtmearee
NMeadotttownin otr
niunnnitians
iseſobiſeate
GGatinn infin
nercherltteni ;
g einemin
lolilnghe it⸗ dienz

110
Ckont

Natg gobi
. nuidd phor ſtiſt hi
ſin em exoſdai Dhronnuni
Pum xſtot ah almſ ito piia
ſamimmb nihs inb enn ni
ait uum ſig nmiſhfhiii
miaoHαα0ααααα
a olun hlan ſis mula me
ſmih g lair wimndinir ſegui
Enxſcopioi it mhuſi cfunme.
lddao r ud Ci i ifn dos negb d

cnt ginle pomones deſcin Ded dthd

enar nt i nes iſfinit cn As
nic Aud eſtorio uun cir oſiorn
elin:t dcn mees ſndes po uchdes
El dwes tits düam ne Neln
utu aet e rde indena er lgtin N
AScnes idnted Gouiunbn

iln n dii ĩ i

. 8
go. mmo oni henni,
eunt erons mnie

ad cautelã licite ſert teſtioniũ:qꝛ negat᷑ h̊ deliciũ
et ſic ñ ↄſtat de uinculo peci nec excõis poſt ab
ſolutionẽ ad cautelã q iuſte ipẽditur ꝑ. Sdicta:et
de h ẽ caſus hic ſm iſtũ itelleciũ. Scoõs caus qn
allegatur iniuſtitia excõis de q̃ põr ꝓbabilt᷑ du
bitari:⁊ tũc ſaris põt practicari opi. Hoſ.ut ab
ſoluat᷑ donec tulerit teſtioniũ:ob.ti qr n peten
do abſolutionem ur᷑ ↄtẽnẽ i.c.ꝑ tnas.j.de ſẽtẽ:
excõi uñ poſſet teneri nlcia opi. Inno. nt h cau
nõ abſoluat᷑ niſi ĩ defeciũ aliaꝝ ꝓbationũ ar. eo
rũ ꝗq nõ. glo.iĩ ſiti i.c. cũ dilecti de elec. Leꝛnꝰ ca
ſus qn ñ negat᷑ inſtitia excõis ł de ea ↄſtat:⁊ tẽ
puto ꝙ ni dʒ fieꝛi abſolutio:qꝛ non poſſet etiaʒ
abſo lutꝰteſtificaꝛi ꝓpt᷑ ꝑſeuerãtiã ĩ peco:de quo
n ↄterit᷑:ſj ꝑſeuerat in eo:æ maxe excdicatio qᷓ
nõ fert᷑ niſi ꝓ graui exceſſu.xi.q iij.nullꝰ=.c.ne
mo. Et nõ. ex pdictis ⁊ ex tex. ꝙ ad cautelã fit
abſolutio ⁊ nõ ꝛelaxatio:ꝛelaxatio.n.fit ſeu ꝛeuo
catio qn conſtar ſñiã eſſe iniuſtã: ⁊ ſic ĩtelligit.c.
odoardꝰ de ſolutõne ⁊. c.ſacꝛo.de ſen.exco.a ſu
ſpenſiõe iñ fit relaxatio: ⁊ ſic loqt᷑. c.oli de accu.
g; Hſt. ?æ Jo. an. ꝙ nõ. ? idẽ nõ Jo. an. in. c.
odoaꝛdꝰpᷣal un et ſi ad ips zmittit excõicatõ dʒ
fieꝛi abſolutio ⁊ n ꝛlaxatio ut ſetit h H. ſt. ⁊æ bn
2æ nõ. de abſolu fieda ex cã ad tempus.

is queſtionibus.

Caſus. Religioſi ẽt ad reſtiſicandum
ſñ admittunt᷑ abſqʒ inꝛamẽto:niſi a ꝑcibꝰ remitta
rur poit dẽn a quo caſũ excipit ibi niſi. ¶ NMõ
pᷣ no ꝙ alij ſi ↄueꝛſi monaſteꝛij alij monachi. et
ſic apoellatõe monachoꝝ non neniũt ↄnerſi: fac
c ñ dubiũ de ſen. excõis:alij ẽt dicuntur oblati
ſeu donati nt ĩi clem i. de deci.æ dic ꝙ monachi
dicũtur illi qͥ ſt clerici ⁊ liitati:ↄuerſi q deuoue
rũt ſe ⁊ ſua ⁊ ñ ſt clcrici aſſũpſeꝛũt in hirum diſ
parẽ ꝓfeſſis ⁊ litteratis ſen cliciſ:oblani ſeu dõa
ti dicũt᷑ qᷓ donauerunt ſe ? ſua monaſterio hitu
ti non mutato ad hoc ꝙ nõ.i. d. cle. i. ? uide de

iſtis ꝙ nõ gl. i. c. ut lex. ↄtinentie.xxvij.q i.oẽs

,n. iſti prit ĩ cã mõaſterij reſtificari: qꝛ largo mõ
oẽs pñt dici ↄueꝛſi ⁊ nide ad mam ꝙ plene dixi
i. c.ĩſuꝑ.S.e. CUS fo ibi ꝓprijs ꝙ cãe mona
ſterij pnt ꝓprie dici monachoꝝ: 5. tertio
ꝙ iurammẽtũ nõ eſt de ſolẽnitate formali teſtio
nij:cũ poſſʒ a ꝑtibꝰ remitti: poſſet in dici Sriuʒ
P c.de teſtibus.S eo.ubi le.⁊ nõ. ꝙ ualet teſtio
ninz ſine iuramẽto:unde dic ꝙ eſt ſolẽnitas for
malis æ ſubãlis:ſʒ ↄcernit fauoꝛẽ ꝑtium pᷣncipa
lit᷑:iõ poteſt a ꝑtibꝰpᷣncipaliter remitti ſecꝰ ſi cõ
cernẽt pᷣncipalit᷑ fanoꝛcẽ publicũ ar.lnemo põt
ff. deleg.i. ? in. c. uno de li. ↄteſ. ¶ Bloſa. ij. q
rit unde inſuꝛgit hec ptas ꝑtibꝰnt poſſit ꝛemitte
tere hãc ſolennitatẽ indiciale rnder ꝙ ex eo qa
qlibet põt renuntiare iuri fauore ſuo ĩtroducto
de reg. ad apłicã. nã pncipalit ẽ inductũ hoc in
fauorẽ ptiũ ut pᷣdixi nã ꝑtes poſſent ↄueniꝛe ut
ſtaret vbo altenꝰ dũtaxat de fideicõmiſſ.l.fi.nõ.
glo. ſʒ an naleat pactũ a pncipio: ut de oib dãp
nis ⁊? expẽſis ſtet nudo vbo ꝑtis uið ꝙ dixi in

c.finẽ de do. ? Stu. ⁊ peꝛ Mar.i.l.fi.de p̃toꝛ.
ſtipn. Quid ſi teſtator dixit ni ſuper aliqꝰ ſtetur
dicto ttij:an ille heat iuꝛare:uide Mar.i. l.theo
põpus.ff.de dote plega.plene dixi in.c.ij.S.eo.
ubi nide. ¶ Sʒ pꝛedicta et tex. glo opp.cum
.n. hoc iurametũ cõcernat ẽt fauore iudicis:ut
neritas detegat: æ ſua auctas ñi circũneniatur ñ
nꝛ ꝙ poſſit ꝛemitti a ſolis ꝑtibꝰ:rndʒ ꝙ h̊ remiſ
ſio fiet anct᷑e indicis:⁊ ſic ſẽtit ꝙ indice reſiſten
te nõ pot̃it remitti:⁊ ſic ſimpł: tꝛanſeũt hic doc.
S; aduerte ꝓ glo.facit.l.acta.ff. de re iudi.ubi
pʒ ꝙ acta indicij nõ deſtruuntuꝛ:niſi ꝓcedat ex
ERtiũ et iudicis ↄſenſu:gꝰ idẽ dᷣʒ.i caſu nr̃o.Sʒ
ĩ Sriũ adduco.l.ſi ↄuenerit.ff.de re iudi.ubi dꝛ
ꝙ ſi ꝑtes cõueniunt ut iudex ferat certã ſnia:dʒ
iudex tale ferre:nã iudex ad nil aliud intendẽ dʒ
niſi ut ꝑtes ad ↄcordiã adducat.l.i. F. ideʒ qrit
ff. de no. ope. nuũ. Itẽ iuramẽiuʒ dzʒ eſſe neceſſa
rium de iuꝛeiu. ⁊ ſi xps:ſz neceſſitas ceſſat:exiq
Pres ð q ũ fa ore pncipali agit᷑ remiitũt: facit
c.ſignificaſti de elec.Et per hoc puto conſeſuzʒ
iudicis non neceſſariũ ubi cã ẽ mere pᷣuata:hic
ẽ ꝙ iſte tex.nuilã facii metionẽ ð indice nõ ob.
.l.acta. qꝛ ꝓcedit ꝓpt᷑ inteꝛeſſe:ꝙ põt iudex pre
tẽdere ex deſtructioe actorum ut ibi nõ. Har.
An ãt ſufficiat conſenſus aduerſarij tm: tex. iſte
nidet᷑ nelle ꝙ ſic:cũ de eo ſoluʒ faciat metioneʒ.
Sʒ Jo. an. intelligit ꝙ ẽt cõſenſus ꝓducetis in
geruenire debeat: cũ teſtis iurat ꝓ niraqʒ partie
geſtificari:⁊ ex falſo eiꝰteſtionio poſlet utꝛiqʒ ꝑti
pindiciũ generari:gꝰ utriuſqʒ pariis dʒ cõſeſus
infuenire ad hoc de reg. iuris li. Vi.qð oes tan
git ⁊c̃.⁊ hoc plʒ ⁊ ad tex.dico ꝙ iõ nõ facit mẽ
tio nẽ de parte ꝓducente:qꝛ ꝓducens hic uole
bat ꝙ cõueꝛſi ⁊ fratres iurarent:et ſic hẽatuꝛ ip
ſius conſenſus. ¶ Querit primo glo. an in cã
mr̃imoniali poſſint ꝑtes iuꝛametũ teſbꝰꝛemiitẽ
2z ↄcludit ꝙ n::ſi agi de Sctu diſſoluedo:ſecꝰ ſi
de ↄiũgendo:⁊ bñn loqt q̃i pᷣmo cãu negociũ ñn
oſiſtat i libera nolũtate ꝑiiũ:ſʒ ĩ ſo ſic:⁊ ið cciĩ
ſetiũt doc.⁊ ꝓ h.c.ſic ð ſpõ.⁊.c.atteſtatiões de
deſpõ.ipu.i qbꝰ iudex ex officio exigit in hac cã
iuramẽetũ:⁊æ ꝑ hãc roeʒ dico generalit᷑ ꝙ in cã qᷓ
ñ dependet a libera partnũ no ũtate n hʒ locum
H.c.qꝛ n renũtiat qͥs niſi iuri ĩ ſui fanorẽ intro
ducto ꝓ b.c.ſi diigenti de fo. cõpe. ¶ Querit
Fo gl.an inramentũ calũnie poſſit remitti a par
cibꝰ ſiẽ iſtud iuramentuʒ teſtium:⁊ ponit narias
opi. dic ut hodie hẽt i.c.i.ð iura calũ.li.vVi:ubi
decidit᷑ ꝙ tacite põt omitti ſʒ nõ expᷣſſe.unde in
dex põt exigẽ ex officio ſuo.⁊ ſic approbat᷑ opi
nio Ja. bal. ⁊ ſẽciũ poſua h ĩ gl.Et rddit Ho
ſti. rõeʒ di vſitatiſ it iuramtũ calũnie ⁊ teſtiũ:nã
ſine piculo aĩe n põt cõmitii calũnia ĩ q deꝰ of
fẽdit᷑:reſpublica ledit:⁊ ecelia ſcandaliʒat᷑:ſʒ ſine
teſte poſſũ tibi ð meo daꝛ ceſſãnbꝰ pᷣdẽis. Ad
vte qꝛ dẽʒ Moſt. ꝓcedẽt qn ſine depoſiuõe nel
let ꝑs acqelcẽ:ſʒ qn reſtis ẽt ðpõit ſine inramto
pnñit ↄcnꝛꝛẽ młia ſiẽ cũ omittit᷑ inꝛamtũ calũnie.
nã reſtis falſidicꝰ ẽ obnoxius deo iudici et ꝑti

ur in. c.i. de eri fal. tenet᷑.n. teſtis pena falſi:ac ſi
iuraſſet:ut nõ. Jo. an. in regula: nõ ẽ ſine cuſpa
in mercn.dixi ĩ. c.ij. S.e.ergo illa nõ ẽ bona ro
q̃re ego redderẽ hãc dinerſuatis rõnẽ pactũ ex
pſſũ de n iurãdo:de calũnia aꝑte ur̃ initare ꝑteſ
ad delinquẽdũ ⁊? ꝓtelãdũ lites ĩ pꝛeindicium in
dicis ⁊ boni publici:ergo nõ nalʒ paciũ ut in.l.
ↄuenire.ff.de pac.do.⁊ i.c.quẽadmõʒ de inꝛiu.
ſʒ pactũ nt teſtis nõ iunret:ẽ ↄfoꝛme iuri diuino:
ut cꝛedat᷑ ꝓxio ð ele.ſignificaſti:nec initat ad de
liquẽdũ:cũ nt pᷣdixi teſtis hʒ timere penã faiſi:ſi
alirer qᷓ; res ſe hẽat dixerit. tẽ hoc iuramẽ
tum teſtiũ ↄcernit mere fanoꝛem priũ 1 multos
offendat dicẽdo falſuʒ ¶ Sed iuramẽiũ de calũ
nia cõcernit fanoꝛẽ ⁊ pnblicũ bonũ ⁊ iudicẽ ne
nexet᷑ ex calũnioſa lite:? nt nõ prielet plus ðᷣbito
oↄtinet.n.ĩ ſe multa capitula:ur nõ.in.c.i.ð inuꝛa.
calũ. ¶ Quero ey gl an teſtes poſſint alit aſtri
gi ad neritatẽ dicẽdã q; ꝑ iuramẽtũ. do. An.q;
ſic nt ꝑ baptiſmũ ꝑ fidẽ xpᷣi: ꝑ eiꝰ indiciũ ĩ nera
obediẽtia te adinro:ur dicas neritateʒ. xxxv.q.
Vi. ſi duo. rẽ ĩ ꝑiculo anime tue de fꝛigi.fꝛa
ternitatis ⁊ ſimilibꝰ modis. Sed tãti niri reneꝛc
tia ſalua hoc diciũ ñ eſt uerũ:lʒ.n.fateoꝛ ꝙ mul
ta ex pᷣdictis aſtrigãt ut iuramẽtũ pro quo nide
tex.i.c.cõſtitutis.ij.de appel.iũcta gl.ĩ ner.adin
rauit:tn i teſtibꝰnõ ſuffic̃ ſimplex fidei pᷣſtatio uł
iuramiũ Sed dzꝗʒ eſſe pᷣſtitũ tactis ſacroſcis enã
gelijs:ut ẽ tex. expꝛeſſus.i.c.hoꝛtamur.iij.q.ix.
unde ceſſante ↄoria cõſuetudine nõ naleꝛet dictiũ
teſtis enãgelijs nõ tactis:qtũcũqʒ iurauerit: qꝛ
nõ eſt iuri ſatſfactũ. ¶ MDro boc nide glo. ſin
gnlarẽ.i cle.i de here.ĩ ner.tacta:⁊ facit gl.nõ.
i. c.nt circa de elec.li. vi.uiderent᷑ enim hec iura
mẽta coꝛpoꝛalia magis obligare:⁊ tãto plꝰqto
ſuꝑ re ſãctioꝛi pᷣſtant᷑ nt i.c.monet.xxij.q.i.nõ.
Inno. in.c.⁊ ſi xpᷣs ð iureiu pᷣal.dicit tñ illa gl.
in cle.i.de bere.ꝙ apnd italicos ĩterpᷣtat̃ cõſue
tudo:ut ſufficiat quelibʒ librũ ſeu ſcripturã quã
libet tãgere.Sed dic ꝙ ubi hʒ conſuetudo hoc
põt ſuſtineri:cũ in totũ iuramẽtũ poſſet remitti
cõſenſu ꝑtiũ:ergo foꝛtiꝰ ex cõſuemudine geneꝛali
poſſet remitti tactura enãgelioꝝ:ſed ubi ↄſueru
do nil diſponeꝛet ĩ Sriũ circa itaciurã enangelio
rum nõ naleret diſpoſitio preſtito inꝛamẽto ſine
tactura:⁊ idẽ eſt ubicũqʒ a iuzẽ ſen ſtatuto reqͥre
ret᷑ iuramẽtũ coꝛpoꝛale:ut nõ.in.d.glo.qð beñ
nõ. ? h ut pꝛedixi talia iuramẽta magis aſtri
gunt. Et nide ad pᷣdicta gl.in. c. fꝛateꝛnitatis.S 5.
eo.⁊ qð ibi nõ. ltimo querit᷑ quid ſi nõ ap
paret iuꝛamẽiũ remiſſũ nec pᷣſtitũ:nunquid dʒ pᷣ
ſumi ꝙ fuerit pᷣſtitũ:dic ꝙ nõ:qꝛ hec ẽ ſolẽnitaſ
extriſeca que nõ pᷣſumit᷑.l.quecũqʒ.ff. de publ.⸗=
.c.dudũ.ij. de elec.V. non iuenim' eſſe factũ ⁊c̃.
nõ. Har. in. l. ſciẽdũ. ff. de ner. obl.æ in.l. theo
põpus:de dore pꝛele.imo ſi iĩ actis diceꝛet ꝙ ta
lis teſtis iuratꝰ ſic depoſuit: 115 iũc ꝓbet᷑ iura mtũ
pſtitũ:qꝛ potuit iteꝛuenire ipᷣe depoſitionis.⁊ ſic
nerba enũtiatiua faciũt fidẽ circa theoꝛicam In
no. in. c.qm. de ꝓba.⁊ glo.in.l.i.C. de fi.in

e teſtibns.

iſtru. li.x.nõ tñ ꝓbat᷑ ꝙ pars fuerit pns in acta
iurãdi ut nõ. in. d.l.theopõpꝰ:⁊æ uide qð dixi in
c.ij S. eo. z. c. pceſſionẽ de ꝓba. er ꝑ fre. cõſi.
cxciii.cõſiliũ bonũ ẽ.ut ĩ actis deſcribat᷑ qualit
teſtis iurauit i pntia penis. Hi. ab.
aſus: Delegarꝰ neceſ
Zlecto. ſarius ĩi teſtẽ ꝛemouetur
a iudicãdo ? aliꝰſubꝛogat᷑. In pꝛia po
nitur iperratis qrela.i fa ꝓuidet:ibi ne igit᷑.
Mõ. pᷣmo mulier ẽ capax iuris cõferendi pre
bendas etiã ſacerdotales:⁊ ſi uis itelligere ꝙ vᷣy
bũ donatio poſitũ iĩ tex.ſtet ꝓ collatiõe: ꝓ quo
facit.c.fi.de of.nica.li.vVj.iũc ſtat qð dixi:ſʒ itel
lige ꝙꝙ hẽat ex puiegio pape ꝓ hoc tex.cũ glo.
i.c.menaʒ. ij.q.V. ⁊. xiij.di.adꝛianns:al nõ poſ
ſet inxta nõ.in. c.ij.de iudi.nec ex ↄſuerudie po
teſt h̊ licer̃ laico ẽt ꝑ im tpᷣs de cuiꝰinitio memo
ria ñ ẽ ar. in c.cãʒ ð preſcrip.nõ. Jo.an.i.c.ij.
de pben. li. Vj. Si uis itelligeꝛe tex. in pñ̃tanõe:
tũc põt ꝓcedere ſine diſpẽſatione ſen pᷣuilegio:
7 ꝙ poſſit ſic ĩitelligi ꝓbat᷑ ĩi.c.fi.de cõceſ.pᷣben.
nbi pñratio appellat donatio: æ loquit᷑ iſte tex.
de iſta cõitiſſa fl mdꝛẽſi:⁊ ſic põt ĩtelligi ð eodẽ
facto cũ iſto unde neꝛi puto ꝙ hic erat cõtẽtio
ſuꝑ iure pñtandi.Et ex h̊ ⁊ ex tex.collige:ꝙ iuſ

patronatꝰ cadit i feminã: 2 q;ꝙᷓᷓ iſte tex. loquat

i femia hñte dignitatẽ idẽ m dic ĩ puata:ꝓ hoc
facit tex. iuncta glo.nõ.i.c.qm iueſtituras.xvj.
.q vij uide doc.i cle.ij.de iurepatro.q notabili
ter ſẽtiunt ꝙ heredes maſculi æ fem ine pariter
ſuccedunt in hoc iurepatronatꝰ: ⁊æ ſatis ẽ hoc ñ
iure ꝓhiberi ipſis mulieribꝰ:⁊æ nide qð nõ.i.c.
fi. de cõceſ. prebẽ. Nõ fo ꝙ prebẽdaꝝ quedaʒ
ſt ſacerdotales qᷓ ſã n:⁊ pñt dici ſacerdotales il
le qᷓ hit onꝰ celebrãdi ãnexũ:ar c.ſignificatũ ðᷣ
pᷣbẽ.⁊ uide tex.iũcta gl.ij.ĩ c.cui ð n ſacerdota
li de pbẽ. li. Vvj. æ irellige b̊ de ſpali diſpõe.nã de
iure cõi ñ ẽ diueꝛſitas ĩ pbẽdis: nec reqrũt Oſti
tutũ ĩ ſaceꝛdotio:nide tex.cũ glo.iĩ cle nt hi qͥ de
eta. æ ꝗᷓi. æ qð nõ.·i.c.ij. de inſti. ¶ Hõ t᷑no qðᷣ
iĩ eadẽ cã ñ pot eẽ qs iudex ⁊ teſtis.iiij.q.iiij.c.
i. ¶ Irẽ nõ ꝙ officiü teſtikicãdi ẽ magis neca
riũ q; officiũ iudicandi. nã repelli᷑ qs a munere
iudicãdi ꝓpt᷑ actũ teſtificãdi nr hic:⁊ ̊ qꝛ facili
ns reꝑiunt᷑ cẽtũ iudices q; nnꝰteſtis:hĩic ẽ ꝙ fa
ciliꝰꝛecnſat iudex qᷓ; teſtis.ut le.⁊ nõ.iĩ.c.cũ. R.
8 off. dele. alia nõbilia claꝛa ſũt. ¶ Queꝛo qᷣd i
tẽdat lea duʒ diẽ:ꝙ pᷣpoſuꝰ ꝓpoſuit citra lit.ↄt᷑.
rñdet gl.i.qꝙ fuit ꝓteſtatꝰ:ꝙ ꝑ illa vba ñ inten
debat liẽ ↄteſtari.ſʒ dic meliꝰpʒ Hoſt ? Jo.ã.
ꝙ v̊ ñ erat neceſſaria aliqᷓ ꝓteſtatio:qꝛ ꝑ vᷣba hᷣ
expᷣſſa nõ ꝛn debat᷑ petitõi.unde dic ꝙ nulla fuit
hᷣ fẽa ꝓteſtatõ ſʒ illa Vba citra litẽ ↄteſtatã ðᷣno
tãt tpᷣs exceptio. ꝓpoſite:⁊æ põdeꝛaĩ h qꝛ pꝰ lit.
ↄt᷑.ñ poruiſſz perẽ aliũ ſubꝛo gaꝛi iij.q.iij.o ffeꝛa
tur de off. dele iſinuante: niſi ex nona cã nt ibi:
nã cõteſtãdo litẽ coꝛã illo tanq; coꝛã indice uið
ret᷑ renũtiare ſuo teſtimonio:niſi nonit᷑ ꝑcepiſſz
illũ fuiſſe z eſſe de cã infoꝛmatũ: quia iunc eſſet
ſibi ſubneniendum etiam poſt conte. ar.c. pniuñ

eiel ,
1 3 a
ig⸗ gimn
e
s ie, is
biim gtiin en

r ucini SS
igrtipligui iſimi uian
Eirſmn vortdrins htd 4
iinmut Khgrirolrungauid⸗
cut agenſdn in Pnn
immtniidtuniduuse
Drdd Eudmöeniiſu
ggtagi wurn⸗
i Gra nudtgur
iir een aa unh
necleincin in
lci nini i tmr inid en
run rinng zii

Ath Monate nckn SZ
Niponiae Semkii .

ſehnutimuliiir
—
lgis iite c
Pcluſibimni lii
ſuilgie niti een

lnuerilernt e
u ren

iwbnnfarkin i Num

noe ſ uen

peetereſine ciſpeſn

ipnoſt ſcielig Pbiiief e if
N imnd Pyelzi gonnnne, D
nd Pyeli donuno:r
deichcöulgi ſlnchs . Mliir
dnuſſtfndtiſeeſe i tigt
ſa ci iſto vnce 4 6
ineginen ej nog hrn
un im Gaßtann alepi
mann au lmn /tn ,al
mi hirynm iinifun, A
ſmemrum al illugi inimu n,
Mataric ſimimm nnn/
ſimg nuts mionlr eire nirr
uchn in we mmunonn tr ſuis dor i
ne poben ioſs nlenben niecd idint.
rcöt. Nrede Mo fo edeirn anein
Eüamtoresdli d n da enddes d
tidiros cedil indiun lcſiend
Ntucerr u Ahit di adt
ldeidi d iage dde ſd Ncdei
t di ideneeisedſil 4
Niierinnirtd Riruden
anin cdidihnelſt, den
et t eſis ic,dni
iaß ail eeen
„Ee gemnd, ni eli ggon
z̈ offei cemnd e
n ſtcidin blet hhi

eu hadn e ihfie⸗

. 4l.i. fuit pie ,V 1eN
utin i 5di nerſhi
an eteſrig d ) nne
9 eaai enitdl.D
n udednn Peſlcie ſit
c c 6 n n 66
bfa oftens Cenn
G e. 900 n ſh
iin un ai iſt in ihh
i l ne e ie
eofſ dce i on ol

deo. z
Zicſice ſicon idnontg

AAN

3. e. ? q nõ.iij.q. vi.ſi qs epoꝝ ubi bona glo.
i ſchi. lo. ij. in effecin foꝛmat tꝛes qõnes: P
ma nũqd diſpõ hꝰ. c. hẽat locũ:ſi ꝑs ultra indi
cẽ babeat duos teſtes: æ ↄcludit ꝙ ſic ſec ſi ba
beret plures ꝛ0es uide ĩ glo. ſed hoc ultimum li
mittat glo. i fi. nili fraudulent aduerſarius impe
traſſet illũ i indicem. quem nolebat ꝓduceꝛe ĩ te
ſtem. nã rũc remonebit etiã ſi haberer plures te
ſtes: ꝙ plʒ. nã forte alij ñ ſunt idonei nel repelli
pnt ⁊ frans ñ dʒ frauduloſo ꝓdeſſe de reſcript.
des. ¶ Scðdo qrit an idẽ ſit ĩ cã cꝛimiali:et 2
clad t ꝙ ſic: qꝛ licet teſtes in hac cã non ↄpellã
tur poſſet tũ index remorꝰ pcibꝰinduci dic tamẽ
ꝙ ſi oio nollet teſtificari ñ remoueret᷑:mihi hoc
ultimũ n p acet nã iudex nõ remouet᷑ niſi ob de
fectũ teſtiũ ut hic:q caſu ẽt.ĩ cã cꝛimiĩali teſtes ⸗
pellũt: ⁊ ſic ñ ſufficit: ſi iſte iudex dicat ſe nolle te
ſtificari ad h̊ ꝙ nõ in.c.dileciorũ.j.ti.ꝓxi.ubi
dicct᷑:dixit tñ h̊ Moſtiẽ.ꝑ illã decre.dilectoꝝ ꝙ;
ad ꝓbãdũ crim ↄ teſtẽ iudex rmonebu: ego ꝛc
mitto ad dicẽda ĩ. d. c. diectoꝝ. ¶ Meꝛuo ? ulii
mo hec gl. querir: qd ſi iudex nellet iurare ꝙ ni
bil ſcit iĩ ca ila:rñdet ꝙ u remouebit: ꝙ plʒ In
no. nã ſi fidei ſue ſe ↄmituit ꝑs ut dicat teſtimoĩ
um ſuꝑ pᷣncipali foruꝰ dʒ ei credẽ: cũ iuꝛat ſe ne
ſcire. E. de teſti.l. pe. æ.iiij.q.iij.ſi qͥs teſtibꝰ 2 8
dona. int᷑ nirũ ? nxo.ꝑ ur̃as ꝙ plʒ cõit᷑ doctor.
imo plꝰ dicit Inno.ꝙ is q petit indicẽ remoue
ri ⁊ aliũ ſubro gari:n eſt ſtati audiẽdus:ſed dʒ pᷣ
mitti aliqᷓ cognitio neriſiłis ↄieciure ſuꝑ duobꝰ
ꝙ ille ſu neceſſariꝰ ⁊ ꝙ de illa re vitaté ſciat nã
ſi ad recipiẽdũ teſtes ñ dat᷑ dilatio ſine cãe cogĩ
tione. ij. q. iij. ſpacium. l. a pcedete. C. de dila.
fortiꝰ i hoc caſu ubi q̃e qte pᷣiudiciũ generat᷑ al
fi pꝑri bnti iudicẽ gratũ. Itẽ grauat ſaltẽ i expẽ
ſis fs ĩ ipetratione ⁊ hoc ſatis plʒ:⁊ dico ꝙ H̊ᷣ
nidet᷑ tex. nam iſie ꝓpoſuit ꝙ iſte index erat ſibi
neceſſariꝰ: z papa fũdado ſe ſuꝑ defecm ꝓbauo
nũ ſubrogat aliũ cũ clauſula ſi eſt ita ⁊ ſic oʒ q;
oſtet pꝛiꝰ de neceffitate allegata ſaltẽ Viſilituda
rie ꝙ nõ. æ facit ꝙ i lii nõ. Inno. i. c. tenor de
ae iudi. ¶ SGl. in uer. excluſo dicit ꝙ illa peritõ
pooſſti nt ꝓcederei illo indice excluſo: hʒ locuʒ
qn clanſula ꝙ ſi non oẽs ⁊c̃. ponit in reſcripto
uult dicẽ ꝙ. ubi ſunplłꝛ eẽt facra cõmiſſio pluꝛibꝰ
2 unus eét neceſſarius in teſtem nõ pnt alij illo
excluſo ꝓcedeꝛe ꝑ.c.uno delegatoꝝ ⁊.c.cãʒ ma
trimonij de offi. dele. Sʒ hʒ tunc locũ allegatio
fe ꝑtis alt᷑natiue.ſ.ut ſuꝑſedẽtur negocio:donec
delegãs aliũ loco illius ſuproget: ſecus qñ poit᷑
illa clauſula impotẽtie qᷓt ſit purificata oditio ex
q alit legitie nõ põit inteẽ. ꝙ nõ.qꝛ exendit mł
tum nirtintem illiꝰ clauſule ?= ſic. c. ſciſcitatꝰ de re
ſcrip. (Boin nerbo admittere facit quinqʒ.
nã pᷣmo fortificat ham dicẽdo ꝙ male feceꝛt iſti
iudices in ñ admittẽdo iſtã petitionẽ ipi ppoſiti
nam ? ipſe ptor qͥ ẽ ordinari ſuum teſtimoninʒ
dicere dʒ.iiij. q.iij. ſi res ⁊.fj.de teſt.l.ob carmẽ
5F. i.ĩtelligo boc qũ ꝓdncit in teſtẽ in ea cã in qᷓ
non é iudex. nã in eadẽ cã in qᷓ eſt uel fuit iudex

teſtis eſſe nõ põt ut hic ⁊.ij.q.Vii. ſiatuẽdũ dix
plene i.d.c. cũ a nobis.S.eo.¶ Scðdo q̃rit quid
ſi ipetraſti ĩ iudicẽ ilũ qui nolebat eſſe aduocatꝰ

mens ridet ꝙ nõ remouebii: niſi hoc feceꝛis in
in fraudẽ:⁊ hoc tʒ Jo. an. qð maxie ꝓcedit fᷣm

eũ:ſi ille erat gñalis aduocatꝰ eccłie bnfico ſii

collocato ab ecclłia de iureiur. breui. ¶ ertio
hoc dubiũ foꝛificãdo qrit: ecce ↄcluſũ e.S. ꝙ ñ
debʒ remoueri ceſſante fraude:ex eo qꝛ uolebat
eſſe aduocatꝰ alteriꝰ:ſʒ qͥd ſi ob hãc cãʒ qꝛ uole
bat eẽ aduocatꝰmeus:reuelani ei ſecꝛeta cãe: cõ
cludit ꝙ etiã nõ ſufficit:qꝛ iudex hʒ iudicare fʒ
allegata: ut i. c. indicet.iij.q.vij.⁊ plenius in.c.
paſtoralis de offi. dele. ꝗ. qꝛ vo. narto ꝗ
rit quid ſi iſte index delegatus: anteq; peteꝛet᷑ re
remoueri ob munus teſlificãdi ↄmiſit ĩ totũ cãʒ
ſuã alteꝛ:nũquid rʒ ↄmiſſio ⁊ ſi tʒ an poteꝛit co
rã ſubdelegato teſtificari:gl.ponit opi. Jo. ꝙ n
ſz poſtea ocludit ↄriũ ar. hꝰ. c.nã iſte fuit ſemel
iudex: æ iñ ſubmotꝰ a cã ꝑhibet teſtiomũ: primã
opi. hic tenet Inn. ẽt ſi ↄmiſit ĩ totũ ea rõne:qꝛ
delegatus fungit᷑ uice delegantis.l. i. .ulti. ff. de
offi. eius cui man. ẽ iuriſ. Hoſti.iʒ ſam opi.⁊ fa
cit ad boc ſᷣm Jo. an. c. index ðᷣ offi. dele.li. vVj.
Sentit ẽt abb.qui dicit:ꝙ ſi ipetꝛaui mibi oↄſan
guineũ meũ ĩ iudicẽ qui recuſatꝰ ẽ bene potero
ipᷣm teſte inducẽ: qꝛ remoneaĩ᷑ a iudicãdo ñ
tñ a teſtificãdo de pᷣſump.lẽas.Ego dicerem ꝙ;
aut ãte ſubdelegationẽ iudex ꝓceſſit ad aliq; ſẽ
tentiã: ira ut ex hoc pᷣſumat᷑ affeceꝰ ad cãm: ⁊ nõ
porerit eſſe teſtis rõne ſuſpitiõis:qꝛ nõ dʒ in ea
dẽ cã eſſe iudex ⁊ teſtis ut.d.c.ſtatuẽdũ.iij.q.vj
facit qð nõ. glo.i.l.ob carmẽ. S. i. fl. eo. ti. Aut
ↄmiſu in pᷣncipio cãe:⁊ tũc ſi erat delegatꝰ:⁊ cõ
miſit ĩ totũ nõ nideo aliqd rõnabile reſiſtẽs offi
cio teſtificandi:hoc. n. caſu ceſſauit rõ opi.orie:
cũ nõ fungat᷑ ſubdelegatꝰ iure ſubdelegãtis: cũ
ille deſierit eſſe iudex:nec põt ampliꝰ reaſſumere
cãm nec ad eũ appellaꝛi de offi. dele.ſuꝑ qõnum
.F. porro ⁊ i.c.ſi delegatꝰ.e.ti.li.Vj. nec põt di
ci ꝙ hẽat affectionẽ ad cãm cũ i ipſius pꝛicipio
ſubdeleganeꝛu: 2 ſic ceſſat rõ.c.ſtatuẽdũ ad hoc
dicium. c. iudex:ubi ceſſat hoc caſu oĩs ſuſpitio:
aut ſubdelegauit nõ in rotũ: uel erat ordinarius
qui põt ſubdelegatũ remonẽ qncũqʒ P.l.iudiciũ
ſoluit᷑.ff. de iudi.⁊æ tũc eſt maius dubiũ:⁊ tũc pu
to ꝙ de rigore nõ teſtificabit: cum remãſerit in
dex: æ põt cãm reaſſumẽ ad libitũ: ⁊ ad eũ ſit ap
pellandũ.d.c.ſuꝑ qõnuʒ.unde ſemꝑ claudicaret
ĩ ꝑtẽ pro qua tulit teſtimoniũ:ſʒ ðᷣ equitate q̃ ſa
tis iudicio meo poterit ſernari admittet q; expᷣi
ſe nõ repit iſte repniſus ⁊ ediciũ ð teſtibꝰ ẽ ꝓhi
bitoriũ ĩi.l.i ff.e.naʒ inra repellũt iudicẽ actuali
ter uł eũ qui fuit:ne ntat᷑ ĩ cã duplici officio icõ
paſſibili: ſz iſte nõ fuit actualr nec eſt index. nam
ſeꝑatũ ẽ iſtius tribunal a tribunali ſubdelegati:
ꝙ pʒ ex eo qꝛ ad eum appellat᷑ a ſubdelegato ꝙ
fieri non poſſet:ſi idem eſſet tribunal ð conſue.
C.ij. li. Vi. nec in eadem cauſa eꝛit index ⁊? teſtis
qꝛ non ipᷣe ſʒ ſubdelegatuſ indicabit nec poterit

¶ De teſtibus.

amplius reaſſumere eãz ad effecũ indicãdi:quia
officiũ teſtificãdi reddidit eũ incapacẽ:⁊ appella
bit᷑ ad eũ non nt ipſe cognoſcat ⁊ qiffiniat:ſʒ ut
caʒ alteri deleget:ſicut obſuaret᷑ ĩ illo qui exñs
ſuſpectꝰcãʒ delegauit:nã appellat᷑ ad eũ ut alteri
deleget: nec ꝑ hoclſuſpectꝰ iudicat᷑: ut pleue dixi
i. c.ſiquis ↄ clericũ ð fo.cõpe. Iẽ ſi iudex a qꝰ
efficit iudex ad quẽ pẽdẽte appellatione cõmittit
alteri cãʒ: ut nõ.glo.i.c.qrelã ð elec.⁊.l eos.C.
de uſuris:nec ꝑ h̊ dẽ eſſe iudex et ĩ cã appellatio
nis. Itẽ papa ad euitandã ſuſpitionem cõmittit
pꝛopꝛiã cãm:ur nõ.in.c.cũ dilecito de cõfir.nii.
nel iuti. ⁊ ĩ.c.ex ꝑre.de uer.ſig.nec ꝑ h̊ qr̃ index
7 ꝑs:ita dico ĩ pꝛopoſito ꝙ comittedo cãʒ ⁊ te
ſtificãdo ĩ ea nõ qr̃ eſſe index ⁊ teſtis: nã ĩ ſuſpi
tione enitãda cõſideramꝰ nõ hitũ iuriſditiõis ſʒ

actũ: un ſatis ẽ ꝙ actnalit᷑ reſpecin exercitij iſie

n fnit nec erit index:⁊ hoc ẽ fauoꝛabile ne ꝑeat

Pꝓbãdi facultas: ? hec nõ. qꝛ ꝑ alios nõ digeſta:

7 ꝑ hec hẽs nõbilẽ pꝛacticã:q ſi o Mnariꝰ cãe
E tibi neceſſariꝰ ĩ teſtẽ obrineas:prio ut cãʒ alti
comittat ⁊? coꝛã illo pꝛoduces eũ in teſtẽ. ¶ ¶l
timo gl.qᷓꝛit:an oꝛdinariꝰ poſſit pꝛoduci in teſtẽ
coꝛã ſuo officiali ſen nicaꝛo: ⁊ oclndit ꝙ ſic:idẽ
ſentit Min. æ plꝰ dicit ꝙ coꝛã indice cni ẽ cõmiſ
ſa cãꝝ uninerſitas is qui cõmiſit põt eſſe teſtis.
ar. ff ð iur.om iu.l.ẽ recepiũ: ⁊ ſic ĩfero ꝙ epᷣs
põt eſſe teſtis nõ ſolũ coꝛã ſuo nicario generali
cũ quo facit idẽ ↄſiſtoꝛiũ:ut.d.c.ij.ð ↄſue.i.vi.
ſʒ ẽt coꝛã officiali foꝛãeo qͥ ẽ delegatꝰ ad nniuer
ſitatẽ cãaꝝ:ut nõ i cle ij. de reſcrip ⁊ iĩ iſtis nõ ẽ
tin dubiũ ſic ĩ pꝛecedẽti qõe.nã officialis geneꝛa
lis hʒ oꝛdinariã: ⁊ ſic iudicar iuꝛe ſuo:ut nõ.i.c.
Iʒ ð officio indicis.li.Vi. Foꝛancꝰ nero len dele
gatꝰ ad uniuerſitatẽ carũ cẽſet̃ quaſi oꝛdinariꝰ:
ut nõ.gl.in.c.cũ cãʒ de appel.ii poſſẽt fieri ob
iecriões pᷣdicte ĩ pcedẽti qõe.nã ab iſto cui ẽ de
legata uniuerſitas cãꝝ appellat᷑ ad ipſũ delegan
té: ur nõ. gl.ĩ. d. cle. ij. Ite põt oꝛdinariꝰ uicario
ſuo iterdicere ne cognoſcat de certa cã:⁊ illa in
ſe aſſumere: ut nõ. Inno.ĩ. c.romana de appel.
li. Vi. ⁊ nihilominꝰ põt eſſe teſtis ĩ eadẽ cã coꝛã
illo ur nult hic glo.nec doc.ĩ h Sdicũt:ergo idẽ
dðm.i precedẽti qõe:ſʒ dico ꝙ in qõe gl.et dẽo
vin.obſeruabit᷑ qdð dixi ĩ precedẽti qõe circa ap
pellationem et ptatẽ reaſſumẽdi cãʒ et ſic limiro
predicta. An at maior index corã minori reſti
ficãs ⁊ falſũ ðponẽſ uł alꝛ nacillãs poſſit ab iſto
minoꝛi puniri:uide narias'opi.ꝗqs recitat ſpe.e.
ti. F. i.uer. qͥd ſi is qͥ ĩ viij.colũ.⁊ cꝛedo ꝙiſi iſe
maioꝛ hʒ iuriſditionẽ i minoꝛẽc.iſte ñ poterit ab
eo pnniri d ma.⁊ obe.cũ iſerioꝛ ⁊ ꝑ nõ.i.c.ij.ð
ↄſti.li.vVj.ĩ nonella.⁊ ĩ.c.i.de rap.⁊ i regula cui
lIʒ ð re.iuꝛ.li.vj.iĩ mercu.ſʒ hẽbit᷑ recurſus ad ſu
perioꝛẽ ant ẽ maioꝛ ꝛeſpectu ptatis ſʒ nõ ꝛcſpec
mu iſtiꝰiudicis:⁊ tũc poteꝛit ab eo puniri:qꝛ hoc
caſn reputatr̃ puata pſona ar. in.l.iij.ff. ᷣ c ffic.
preſi.? eorũ q̃ᷓ nõ.ĩ iur. preal. ¶ Glo. ãtepe. ꝗ
rit: pone ꝙ iſte remoueat᷑ ut in cã deponar:nun
q̃d aduerſariꝰ q eũ ipetrauerat in indicẽ poteri

“W

obiſcẽ ĩ ꝑſonã cꝛimĩa ł defectꝰut ſic eũ fpellat a
teſtionio: æ rñdet ꝙ nõ:qꝛ cũ ſemel approbauit
idẽ· Inno. hic ⁊ młii alij. Sʒ tu diſtigue ur nõ.
Inno.i.c.cũ nenerabił de excep.⁊ ibi ſe mitiit
Jo. an. nã hcedeꝛet. ſi nellet obijcẽ tale qᷣd qð
ẽt reppuliſſet ab officio iudicandi ał ſecus et dic
ut ibi dicer̃ plenins:æ nide de mã hꝰ. c.iĩ ſpe eo.
ti. F. i. V. qd ſi ipetres:æ qᷓuoꝛ ſeq. ¶ Op. z
nur̃ ꝙ nõ erat opus ꝛelaxaꝛe hãc ſuſpitiõis ſniã:
cũ eſſet lata pꝰappellationeʒ leginimã ĩ. c. ꝑ tnas
ð ſen. exco. So. glo.fi ꝙ ad faciũ refeꝛt hec re
laxatio:qð nõ.ꝑ uerbũ ꝛelaxatio nõ ſemꝑ ꝛcfeꝛt᷑
ad ius nel fʒ Moſt. dic ꝙ ſtat ꝓprie:qꝛ appella
tio ni potuit ipediꝛe ipſins nires: cũ cã fuiſſet cõ
mifſa appellatione remota: et anteq; remaneret
hec decꝛe. caſus iſte ñ eꝛat vᷣciſus:⁊ ſic ñ poteꝛat
appellari ꝑ.c.paſtoralis ðᷣ appel.ſed ſuꝑioꝛis of
ficio debuit relaxari grauamen: ut ibi qð nõ.tʒ
ergo excõicatio lata poſt appellationẽ i ſe iuſtaʒ
ex qnõ ẽ iure expreſſa:⁊ cã fuit cõmifſa appel.
re. qðᷣ nõ ꝓ ĩtellectu c. paſtoꝛalis pᷣal. Et faciũt
hec ad ſilłeʒ qſtionẽ: qᷓre cã iſta remittit ad prio
res indices a qbus rõne granaminis fuit appel
latuʒ S. c. accepta de appel. Inno diẽ ꝙ h̊ pcel
ſit de nolũtae ꝑnuʒ Jo. an ſẽnit qð pᷣcixi ꝙ hᷣ
fuir ꝓpt᷑ ꝓbabile dubiũ huius caſus qͥ non eꝛat
b ctenꝰterminatꝰ: qdᷣ plʒ:7 ẽ nõbile uerbuʒ. nã
câ ñ remitut᷑ ppt᷑ timorẽ ſuſpitionis ex precedẽ
ti grauamie tm:q̃ rõ ceſſat ubi caſus ẽ dubi
lis ar.i.l.regula ff. de iuris ⁊? fac.igno. E
mo qꝛi᷑ nũqͥd eẽt locꝰdiſpoſitioni hꝰ. c. ſi nnicꝰ
ti ect datꝰ iudex. Moſt. ꝙ ſic:qð ſatis plʒ eadẽ
rõe:⁊ diẽ ꝙ hãc ſubꝛogatõeʒ poſſi petẽ illemet
qͥ lũ ĩpetranit i indiceʒ:ſi ꝓbabili errore ductꝰ
i indicẽ petijt:uł ſi coꝛruptꝰfuiſſʒ eius ꝓcurator
ui illũ impetꝛanit:qð placer.
— Coſuſ:ne ꝓba
Igmificauit.ſul⸗ paae
reat citato aduerſario recipiunt̃ 2æ pu
blicãmr teſtes quos reꝰinduxit.h d in pᷣmg
te petitio.ĩ fᷣa indicis datio:ibi q ciꝛca. 135
p̃ᷣmo ꝙ ex ſola fundatione eccłe acqri iuſpatro
narꝰ: Iʒ füdatoꝛ h̊ ius expreſſe nõ retinnerit: ſuffi
cir n. ꝙ fũdatõis ipe illud ius nõ ꝛemiſerit ut h
bñ ꝓbat᷑:fac̃ c. nobis de iurepr̃o.⁊.xvj.q.vij.
ðcernimꝰ: qdð qͥdẽ ius trãſit ẽt ad heredes:lʒ ex
pᷣſſe fũdator ñ dixerit ar. hic ubi citant beredes
i examĩatione teſtiũ:ſin eoꝝ nõ ĩterẽet:ñ citaꝛẽ
tur: facit. c.filijs.xvj.q vij.¶ Nõ fo ꝙ ꝑs cõ
tra quã pducũt teſtes citari ðʒ:ñ ſoſnʒ qn ꝓdu
cũtur teſtes directe ĩ cã iã ĩ indiciũ deducta nit ĩ
.c.ij.S eo.ſʒ ẽt qñ ꝓducũt᷑ idiꝛecte q̃dã nia ej oꝛ
dinaria ad fatnꝛã rei memoꝛiaʒ ni hic ⁊ ĩ anut᷑.ſi
qᷓs C. e. ᷣm unũ ĩtellectũ:eadẽ.n eſt rõ ĩ nmaiſqʒ
ſẽꝑ.n.debʒ pᷣmittii citatio nbi agit̃᷑ ð pindicio ab
ſeris.iij.q ix.caueant c oia & 1 krio ibi cõ
fici facias ꝙ ꝑs adueꝛſa ñ pᷣſũi citata in excõica
tione teſtium:opoꝛtet enim ad aneſtationum na
liditatem ꝙ conſtet de citatione pro hoc:quia
ſolennitas extꝛinſeca non pꝛeſumitur.l.qnocũq;

wghii ,

7

i aſ, id
ilmiuni zie m
riNcenne d.
fiſmnn irvand 1.

4
Kbrantune

il ul ineen aummn
hii: l uieinin .
iieigiri n dun ian
etir inail Auit ann
idcgannennunsfut
Pintkinermg iumm
evirkutunctgidtit
bokoräinttincaduri
Euernnatandern m
Grmwhamen e
acöchadaaf unen
Wiistanikrändette
üägen tieiatätn
Niimtig ilinn dir
itumi phi ſiir
ON ſithrc⸗

olnne n Jon ſiſ gine
urniniimtinmcitn⸗
bam immn renihtmin /
imm mmmn ſitinnmmg,
Asuny ſſtunſczndn,
Bril mny fr iz elr ſn, uc
miui niſmn br biynſtn b ſn
ia da oder Ag ſid inoge
ſer Megg bieſibognie doſſ pe lenet
ü pemmtiincicgn pdidllendre docd
odi deiſruk icondpefuſczens Neneidt

illä memwinad daate.
e Laſcteneo
Igufcait. deenen

enGrnd adoi nehipi n
Nr es ndsr Nürendd n
e ennd i fl mdies Mdiſb r
gaſheſninarac iſtnin
nu hülmmb inenſt o innmnin
n. is ieluh nni mſenn
biͦ pbꝛiſnit. nobiode r
zemin rtlnuniſtiln de⸗

,nbi 4
e dnool i Oireritar. ie Pbi atani n

fmnrue tii ,n r ginn
1fact flis.rnſ,
nc z eſes nglien e
6

Goci a viweii Necn

ff. de publi.dixi in. c. tuis. . eo. ¶ Mõ qrto ibi
receptõi ꝙ teſtis nĩ recipi qñ ꝛecipit᷑ ad actũ iu
ramẽti. hẽt᷑.n. tũc teſtis ꝓ recepto.l.ſi qn.C.e.
facit ad ea qᷓ dixi ĩ.c.lʒ de ꝓba. loquit᷑ enim bic
utt iteꝛſint ñ exaiatõi cũ fiat ſecrete: ut i.c.uẽꝛabi
li. j. eo. ſʒ ut uideãt illos iurare. S. e.c. ij. ⁊ faciãt
iterrogatoria ſi nelit ĩ.c.ij. . e.ti. li. Vi.? hoc nl

rimũ nõ. q; expᷣſſe uoluit hic Joa. an. Cpp.

ↄtra tex. de.c.qm in pᷣn. s.ut lit.nõ ↄteſt.ubi añ
lt. oreſt. recipiunt᷑ ſolũ teſtes de quoꝝ morte nel
abntia timet hic ãt recipiunt᷑ oẽs idiſticte/ Gl.
.ij. tacite ſoluendo dicit ꝙᷓ multiplex eſt dzia int
caſum hꝰ. c.et illius:? põit qnqʒ dr̃ias qrtaʒ im
pngnat Examiemꝰp has dias ꝗᷓ faciũt ad intel
lectum utriuſqʒ.c.et demũ ĩfeꝛã ad uex ĩtelleciũ
utꝛiuſqʒ:pᷣma dẽia ſᷣm glo. eſt illa q; pᷣmiſi ꝙ B
recipiũtur indrñter oẽs teſtes ibi ſolum ſenes et
ualitudiaꝛij Tc. ¶ Secũda qꝛ hic ſtatĩ dẽa reſtiũ
publicant᷑ ad eternã rei mẽoriã ibi non publicã
rur ſʒ differt publicatio fienda cũ alijs recipien
dis pꝰ ↄteſtatõʒ li. debito tpe fiendã ſpe.eoð.ti:
F. nũc tractemꝰ vᷣſi. als ãt tenet publicationeʒ ñ
fiendã ẽt ĩ calu bꝰ:c.⁊.c.albericꝰ.j.e.monct᷑ qꝛ
cũ bec receptio teſtiũ fiat ĩ fanorẽ rei ñ dʒ ꝛedũ
dare ĩ eius piudicium ꝙ fieret ſi dẽa publicaren
rur cũ ñ liceret poſtea alios teſtes ꝓducer̃ z ad
h.c.2.c.albericꝰ.rñdet ꝙ dẽa teſtiũ pnblicãt᷑.i.iĩ
publicã ſcripturã redigunt᷑ ſʒ pᷣmũ dẽʒ cõit h̊ tẽ
tur ⁊ ſeq Har.iĩ.d.aut᷑.ſiqͥs ⁊ expſſiꝰ Joa.an.
ĩ loco pᷣalł.i addi.i v.item quos nec ualet ratio
ſpe.m eũ:cũ ꝛe poſſit oẽs teſtes ab initio ꝓdu
cẽ ⁊ ſi oẽs pnites ñ ſi põt difſerre:⁊ idẽ ĩ actoꝛe
in caſu q ageꝛe põt:qꝙ qñ ſit.j.dicet᷑:⁊ H̊ teneas
poſſet tñ dici ꝙ aut pars producens petit dicta
pnblicari ⁊ dʒ fieri publicatio:qꝛ ſuccedunt hec
loco publici iſtri:ut ſatis colligit᷑ h̊ 2z.j.e.c.albe
ricꝰiõ eodẽ iure cẽſeri debẽt ar.c.eccła.ut lite.n

ↄteſ.aut iſtat nt nõ fiat publicatio 2 nõ publica
bũt᷑.ẽ.n.qͥd ĩputandũ actori q; agit.¶ Lenia

qr᷑ia ẽ qꝛ ĩ caſu.c.qm nõ ualẽt pꝰ ãnũ niſi infra
annũ ꝓducẽs agat uel denũciet illi ↄ quẽ iducti
fuerũt iſti ppetuo ualebũt tanq; publicũ inſir̃m.
pec dr̃a mihi nõ plʒ.nã denũciatio ibi requirit
qñ fuit facta receptio ĩ ꝑtis abntia: ſʒ hͥ loqmur
qñ denũciatio pceſſit.vñ ſi ibi pᷣceſſiſſer nõ eſſet
necefſe ĩfra ãnũ agere:nuſatis ibi colligit in tex:

2 glo.⁊ dic ð hͥ ut ibi pleniꝰ nõ.¶ Quarta dẽa
S illos põt obijci ĩ ꝑſonas ↄ iſtos nõ ſi ↄſtat ðᷣ

denũciatiõe ſibi fca itellige:? tũc nõ oppoſuit.et

H tenuit Minc.ſʒ h nõ plʒ glo.nec uẽ placẽ doc.
