in arbitratoꝛe:qꝛ coꝛam eo nõ eſt iudiciũ nec quaſi:
⁊ ſic nõ põt eſſe li.conte.de quo peꝛ Joã.an. in ad
di.ſpe.in ti.de li.ↄte..effectus in pꝛin.ubi ꝑlemus
de hoc ⁊ facit quod dixi in d-c,Ditaa Al ain
teꝛtia dr̃ia:qꝛ arbiteꝛ nõ põt ꝓcedeꝛe diebꝰ feꝛiatis:
ut g dixi.de quo dicendũ ut in.l.ſi de meis.. ult.⸗
.l.ſi feꝛiatis. ff. de arbi. ſʒ arbitratoꝛ ſic ut nõ. bar.in
locis palle.qꝛ arbitramentũ eſt quedam traſactio ⸗
ad ↄcoꝛdiam ⁊ ad pacẽ reductio. qð cum cõceꝛnat
pietatem põt explicari diebus feꝛiatis: ut in.c.ij.de
feꝛijs. E go aliteꝛ diceꝛeʒ ꝙ aut queꝛit᷑ nũquid geſta
coꝛam arbitratoꝛe die feꝛiato teneant dico ꝙ ſic:

=

¶ De iureinran:

ꝗquia cum coꝛã eo non ſit iudiciũ:ceſſat diſpoſitio
c. fi. de ferijs.facit qdðᷣ nõ. glo.in cle. unica de offi.
dele Auat querit᷑ nũquid debeat arbitratoꝛ ul poſ
ſit ſine peccato ꝓcedeꝛe:æ dico ꝙ aut ſperat pax
aut aliquis actus pius ⁊ põt ut in. d. c.i. Aut ſoluʒ
ſperat᷑ ad iplementũ alicꝰ Sctus ⁊? tunc puto ſecus
qꝛ talibꝰ diebꝰ non debẽt homines itẽdẽ negocia
tiõi ⁊ mercãtijs nt in.c.i.pal. facit optie.c.qualitas
de pe:di.v. Quid aũt ſi titiꝰ bʒ arbitrari. ꝙᷓtũ fuit
expẽſũ in tali domo uel collectũ ex tali agꝛo.dicemꝰ
ne liceꝛe huiuſmõi intẽdeꝛe ceꝛte non:cũ hõies qñt
tũc intẽdeꝛe dininis ar.c. licet eo. ti. cũ ſilibus. uide
ad mãm qð nõ. ſpe.i ti. de arbi. ſequit.V. ſʒ nuqᷣd
amicabil compoſitoꝛ ? ſequẽt: vbi dic arbitꝛatoreʒ
poſſe pcedẽ talibꝰ diebus:ſed nõ poſſe compelli er
ſi ꝑtes paciſcant᷑ qꝛ tale pactũ mõ pdicto non pᷣin
dicat arbitratori:ſed ego ĩtelligo cum limitatiõe P
dictoꝝ. Decimaquarta dr̃ia qꝛ coꝛã arbitratoꝛ
non ẽ locus pemptiõi inſtãtie ꝑ lapſuʒ triẽnij:quia
coꝛam eo ut g dirxi nõ eſt iudiciũ ul q̃ſi ⁊ ſic ceſſat
diſpoſitio.l. ꝓperandũ.C. de iudi.ſed coꝛã arbitꝛo
multi tenuerũt ꝙ ſic:alij aliteꝛ cũ non heat iuriſdi
tionem. de quo uide ꝑ ſpec.in ti. de arbi. F. differt
v. primo. idem ꝑ Mar. in. l. ſi de meis. F. fi. ff. eo.
ꝑ Jo.an. in addi.ſpe.in loco pᷣallegato ⁊ ꝑ Cy. in
d.I. ꝓpeꝛandũ Cy. mñ ? Jo. an. multis ꝛccitanis Vi
dent᷑ ꝛeſideꝛe ꝙ, coꝛã arbitro nõ ſit iſtantia. (ihi
iñ ge iure cinili multũ plłʒ pria opio:qꝛ arbutria ſũt
ꝛcdacta ad inſtar iudiciox.l.i.ff de arbi. Et coꝛam
eo eſt quaſi iudiciũ.d.l.ſi de meis. .ꝛecepiſſe. ſacit
.ſ. oẽs. C. de ferijs: ? ꝑ ↄñs debẽt hr̃e locuʒ diſpõ
.I. pperandũ. ſed de iure canonico vide qð dixi in
c.pe. de indi. ¶ Ouĩtadecima dria quia arbiteꝛ ex
quo ſemel ſupeꝛ toto ꝓnũtiauit ſeruãdo foꝛmaʒ cõ
pꝛomiſſi ſiue bene ſ ue male functus eſt officio ſuo
vngde non põt amplius mutare ſñiaʒ ſuã: ut le.? nõ
i. l.dicere in fi.cũ ſeqñti.ff.de arbi.⁊ Sᷣ tetigi. In ar
bitratoꝛe vo ſunt opiones.dicunt.n. quidã ꝙ cum
coꝛꝗ eo non ſit iudiciũ: ut S dixi non hẽt locum.c.
in l̃is de offi. dele. hanc mãm aſſumit plene Cy. pꝰ
Pe. in.l.f. C. de Zben. emp.facit ẽt ad mãm. c. ſi
còpꝛomifſarius de elec.li. Vj. ? qð le. nõ. in. c. cãʒ
qͥ v. c. noſti de elec. . c.ſiquis pᷣſbiteroꝝ ce ꝛebꝰ ec
cle. nõ alie. Cy. in. d.l.fi.poſt Me. ſic ĩ effectu con
cludit ꝙ; aut arbitriũ ſeu electio competit mibi iure
meo:æ poſſuʒ q̊ male ſemel elegeriʒ ſeu arbitratus
fueri iterũ arbitrari. ad hoc.l.̊ cõditio.ff. de odi.
2z demon. ubi dẽ ꝙ ſi teſtaroꝛ legauit.mibi centum
ſi nupſero.ſi nupſi ĩntiliteꝛ poſſum iteꝝ Sheꝛe ⁊? le
garũ cõſequi. Aut cõpetit mihi ſupeꝛ iure alieno ⁊
aunc ſi nõ ſeruaui foꝛmã poſſuʒ iteꝝ arbitrari. d.:.
quid tñ de arbitris.ſi eim ſeruani foꝛmã nõ poſſuʒ
iterũ arbitꝛari.d.l.quid m de arbitris:ſi enim ſeꝛua
ni foꝛmam non poſſum amplius me iĩtromitteꝛe:qꝛ
fiue bene ſiue male functus ſuʒ officio meo: ut ĩ.d.
c.ſi cõpromiſſarius.ad iſtum tex.dic ut S dixi ⁊ ſic
vVñ ꝙ non ſit dr̃ia in hoc inteꝛ arbitrũ ⁊æ arbitrato
26. Quid aũt ſi fuit dictũ ĩ compꝛomiſſo ꝛut poſſet
pluries ꝓnũtiare. dic ut nõ. Mart in. d.l. quid m.
¶ Ocimaſerta dria qn arbiteꝛ nõ cogit laudare:

lʒ ſuſceꝑit ↄpꝛomiſſum niſi ibi ſit pena uel pignoꝛa
ſed arbitratoꝛ ſic ſi cõpꝛomiſſum recepit: ſic refert
do. An. h modeꝛnos reneꝛe i.l.fi. C. de ↄhen. emp.
Ʒ gl. fi. ilius.l. dicit enã hoc teneꝛe ſpe.⁊ Jo. an. in
ti. de arbi. . ſequit᷑ v. qᷓ nũquid arbitratoꝛ. ſed cene
Jo. an. nõ ſic loquit᷑ nec Cy. in.d.l.fi.dũ rephendit
illã glo. dixit eiʒ ibi gl.taʒ in arbitro i in arbitrato
re ꝙ nõ cogunt᷑ ꝓnũciare:niſi pena uel pignoꝛa de
ſtdo ſnie ĩteꝛueneꝛint. Cy. vo dicit ꝙ glo.neſcit qͥd
dicat qꝛ in utroqʒ ſatis eſt diſtingueꝛe an acceptaue
rint 2 ↄpel unt᷑ alias ſecus ⁊ idẽ Jo. an. in loco peal
le.qᷓi dicat ꝙ uteꝛqʒ ↄpellit: ex quo acceptauit licet
pena nõ ĩteꝛueneꝛit ⁊ bene loquũtur.ſatis eiʒ ẽ ꝙ in
teꝛueneꝛit ſtipulatio de iure ciuili uł ꝙ a:bitratoꝛ fue
rit aſſumptus ſuꝑ aliquo ↄctu ut ſupꝛa dixi uł ꝙ de
iure canonico fueꝛit ſimpliciteꝛ ↄpꝛomiſſum de ſtan
do ſnie:nã tũc ſnia nõ põt eſſe fruſtratoꝛia:quia agi
tur ad ĩreꝛeſſe reſpeciu arbitri ⁊ reſpectu arbitrato
rum põt agi ad ipius executionem: ut patet ex pdic
tis. Mec ob.l.nõ diſtinguemus..i.ubi dicit ꝙ niſi
pena ſit adiecta in ↄpꝛomiſſo nõ compellitur arbit
ꝓnũciare qꝛ dʒ ĩtelligi quãdo nudo vbo fuit ↄpꝛo
miſſuʒ.nã tũc ſnĩa poſſet eſſe fruſtratoꝛia de iure ce᷑
uili: qꝛ ex nudo pacto nõ agit᷑:ſecus aũt ſi fuiſſet cõ
pꝛomiſſuʒ ⁊ ꝑ ſtipnlationeʒ fuiſſer ꝓmiſſum de ſian
do ſnie. Nã tũc arbiteꝛ compellit ut in.l.diẽ ꝓfene
in fi ff. de arbi. Et ſic intelligit ibi Dar. quid auteʒ
in hoc ſentiat Jo.an.⁊ canoniſte.dic ut nõ. ꝑ glo.
æ in.c.ꝑ tuas de arbi. qð h̊ non examino:quia non
eſt mã noſtra.nã h̊ ſolũ intẽdo tractare mãʒ arbitra
toꝛis ? non arbitroꝛum. Concludo eꝛgo ꝙ in hoc
nõ ſit dꝛia inter arbitrũ ⁊ arbitratoꝛc:ſed ſolum de
bemus diſtingueꝛe an acceptaueꝛit arbitratoꝛ uł nõ
2 hec .. Decimaſeptima dr̃ia quia arbiteꝛ non
põt ſniam feꝛꝛe in ecclia:ſicut nec iudex ⁊ lata nõ te
neret de imu. eccle. decet li.vi. ſecus ĩ arbitratoꝛe.l.
ſfi. C. de feꝛijs:ita tenet h Joã. an. m Fran. de are
tio. Adueꝛte tamẽ ad boc dictuʒ. Mꝛimo nõ quis
uoluit extẽdeꝛe. c. decet ad arbitros. illud m. c. loqui
tur ſolũ in iudice:ſʒ plʒ mihi ut bẽat locũ in arburo
ꝛ arbiteꝛ laꝛgo mõ dicit̃ iudex.ij.q.vi.a iudidbus
iũcto. S. ſe. ⁊.l.i.ff. de arbi.⁊ cum illud.c.ueneꝛit ad
peccatũ impediẽduʒ nõ dʒ fieꝛi ſtricta ſed larga iteꝛ
pꝛetatio: ut nõ. Jo. an. in. c. ex tenoꝛc qui ſi. ſint le.
in. c. ij. de diuoꝛ. ⁊ fac gl.nõ. in.c.ſciãt cũcti de elec.
li. vi. ⁊ in. c.fi.e.ti.⁊ li.deiquo iñ dubitari poſſet cir
ca nullitatẽ ꝓceſſus ꝑ id qð nõ.ibi glo.in. d.c. cecct
de.d. arbitratoꝝ ſeu ꝓceſſu indiſtincte teneo ꝙ V
qꝛ eſt quidam ↄctus:ut ſupra diciũ eſt:õcius autẽ
initꝰ ĩ eccha irritat᷑ ꝑ illũ tex. ut ibi dicit glo. nobil.
An aũt peccer arbitratoꝛ ibi ꝓcedẽdo diſtingueꝛẽ
ut S dixi in ea. q. an ſit ſibi liciũ ꝓcedeꝛe die feria
ta ⁊ dic ut õ ĩ decimateꝛtia dr̃ia dixi. Decimaoc
taua dr̃ia arbiter non põt extẽdeꝛe man ad ꝛes eỹ
cõpꝛomiſſuʒ:ut ĩ.c.cũ dilectus de arbi.⁊ in. l.nõ di
ſtinguemꝰ. F. fi. ff. eo. ſed arbitratoꝛ ſic. ut nõ.ſpec.
in ti. de arbi. S. excipit.v.ſed pone ⁊ facit quod ip
ſe nõ. eo. ti. F. i. V. aꝛbitratoꝛ ueꝛo. Ratio ſm eũ: qꝛ
dictũ arbitratoris tʒ ſiue ſit equuʒ ſiue iiquũ.ſed ꝑ
iudicem ꝛeducitur ad equitatẽ: ut.d. S. arbitrorum

.

. , Wt
,1 omnninn 4 8
NN d Poign, ule ne x
cnſen cunetb S
ini tlnn eu n⸗
Aufiiui gn
ſhotn nii * uld
, elt ſc i
1 gerenanus un⸗ Gntmn/0 47 v
ſicnen iſoi co M
nien niun Pt .
enan e, Cl
ee
u mſ i
her, ,

e⸗

Ne n d nd
miutei A
ontbd Aih inen, Kius
auccne ebii⸗ Iunn.
idima mniccden
riybiffnhr r10, 1 Nchn,
mminmn tMnutf ſnllin⸗
mmigtinin ri ni iſtam
rcencrwr ANabinnor intchin
I Biet r nerin ie dpon
Apnnsitpoſten oetin nſn
ſicrincgatundorſatit nl umgf ſcherd
Mifeli ainl rtned desegtnsſa
Neticöengoreäigum Jomntdon
GeilKinncren amndt Nndrn taſ
isgſtimneköci altinud
Rcdanddüiteſicaleng
Donſſncisnsdeſeoitgienon
nſs ketrtetolſd tiiee an
n Ninugo. Mldetgiuner *
aſtiſannoatitnſemn iufe⸗
Ncinotüninn ifnsgiee, at⸗
lyetcpace aniſiäten fin
nmienbnrutiftie⸗
leubi gungiintee⸗
nee og inana⸗ mizer
mmnien r, lenn ea
Nat nöſans RV uürme
nneſöfatnoͤng ehed
arbinunte⸗

lad
lraniſiz ſhlt⸗

. nm
4 „ W
heiße⸗g, Lten on e
D 8 ſeabinnor , in lihn
teröi gnö Scſunsſaſt

Uen ſtaden in gonſond ontn
Nune nczinlig nie⸗ nwco ſtoſt,

mſizni iic ſin oſſreſe Fuſkaoindr
a co an egi in iti
Nonſtz tpſhlmnnziſn nim
n nie Hi nn CNprhirinl cift
inſienni C ſeinelgrb Brraudr
in tw lema Pantamnirl n o/
rincpuucati qos wrnmieuin
dlmi oſma i ninmuunr nin
pust ſon antinomm Qonclco aronta⸗
ſt a mner arbiti t atbirnor d un
tems ditngner an utehnneit ndirnrln
1 ö. (Deanaſhimmcracbia Wdarrdn
ä
a Einn etle deal Kansi ainnde
Akisinmab Jänin Sma
Arumntu dadan Ppnaß
vormitt kntiadua li⸗
ne au nderhghiupen oi i
n Tdin ao d didi Mderi a Ktn
Nrit 4umidce
en Kalif ene jfrintau
cari inede nochlei ſfren iai⸗

0„ Niſ
nö. Jo. n n. ,AMh
uno⸗ u,J “ .cKiri

Edvon tſuig ſ. ll lan
nachcne .cecroictu

ai dc toigon
eniperſlus , id Cd n N
— cſit⸗
tſopracchte,
gich ngar⸗
nntiaclaitin l

õäl

Yeo dicit ꝙ fi coꝛam arbitratoꝛe agebamus de
certa re poterit arbitrator illam uni adiudicaꝛe re
cepta quãtitate pecunie ab alia ꝑte ?æ ꝓ h.d.ur̃ tex.

in.c.niſi de popẽ.⁊ ſentiunt doc.in.c.ↄſtitutus de re

li.do.ubi tex.fᷣm unũ itellectũ. Adueꝛte nã exẽpluʒ
ſpe. ꝓcedit de iux ſʒ dictũ ſuũ ẽ nimis largũ ut poſ
ſit extendere manus ad aliena de qbus nõ fuit cogi
tatum ĩ ↄpromiſſo. un in pꝛium facit.l. cũ acquilia
na. ff. de tranſac. maxie. iuncta. l.unõ ſi nerue. ff. pꝛo
ſocio ⁊.l.cũ acq iana. ff. de tranſac. Jõ nõnt᷑ dicit
Har. in.l.cũ acquiliana.ff.de trãſac.ꝙ ſi coꝛã arbi
tratoꝛe ẽ cõtẽtio de uno fũdo lʒ ↄpꝛomiſſuʒ ſit gnã

le.nõ tñ põt arbitratoꝛ ↄdẽnare alterã ꝑtẽ ut recipi

at illũ fundũ ⁊ det aliã rẽ de qua nõ fuit cogitatum
ſecus ãt ſi uult ↄdẽnaꝛe in pecunia:qꝛ pecunia non
utr᷑ alia res:cũ oĩs res peꝛ eã eſtimet᷑.Dl.i.ff.de ↄhẽ.
emp. Nã ⁊ iudex additus ſuꝑ actõne cõi diuidũdo
hoc facit ut iſti. de offi.iudi.S. officinm.⁊.l.ad offi
cium. C. cõi diuidundo. per hoc dico ꝙ ideʒ pote
rit arbiter ſicut iudex.uñ ↄdluderẽ ꝙ in hoc nulla
ſit dria iter arbitrũ ⁊ arbitratoꝛem.ita ꝙ nemo eo
rum poreꝛit manus extẽdeꝛe ad ea que ſũt aliena ꝓꝛ
ſus ⁊ icogitata ⁊ ſic nõ ob.c.niſi ⁊ nõ.ꝑ doc.i.d.c.
oſtitutus:qꝛ illa nõ ſũt aliena ꝓꝛſus a pꝛincipalꝛ pe
tito cum in pecunia fuerit facta ↄdẽnatio qð etiam
ſentit h̊ do. An.lIʒ nõ ita clare cianona dria
excõicatus nõ põt eſſe arbiter ſicut nec iudex de re
iudicata ad ꝓbandum itellige de notoꝛio excõicato
ut ita ibi affirmat ſpe.in ti.de arbi. S. differt. V.
Item ſm eum ⁊ idem aꝛchi.ij.q.vi.a iudicibus ſu
per pria gl.⁊ ita refert ſepe in curia fuiſſe determia
tum de mandato pape. In aꝛbitratoꝛe ſunt opinio
nes. O. ſẽtit ꝙ poſſit:qꝛ excõicatꝰ eqᷓpat᷑ vpoꝛta

to. depoꝛtatus at nõ ꝑdit ea qᷓ depẽdẽt ex ↄſenſu.ct

ſũt de iuꝛegẽtium hoc ſentit in.l.cum pr̃.S. beꝛedi
tatẽ.ff.de le.ij.⁊ in.l.ex facto.ꝗ.ſiqs rogatus.ff.ad
treb. hãc qõem plene diſputat Jo. an. in rla dolo ðᷣ
re.iu.li.vVi.in mercu..⁊ tandẽ ↄcludit in Sꝛiã ſniaʒ
dicẽs ꝙ ſi ẽ notoꝛe excõicatꝰ nõ cadit ĩ eo arbitra
mẽtũ qð fit ꝑ modũ laudi uel ſnic:allegat ꝙ de cõ
pꝛomiſſarijs datis ad eligendũ legit᷑ æ nota.in.c.in
canſis de elec.? quod nõ. archi.ij.q.vi.a indicibꝰ
ſuꝑ pꝛima glo ubi dicit ꝙ illa ueꝛba arbitratu Li
cij ⁊c̃.ſicut nõ cadũt in ſeꝛuum..i.illa.ff.de vᷣ ſig.ita
nec in excõicatũ:qui ẽ fuus pcci ⁊ ex cõionẽ ecclie.
facit.c.pia de excep.li.vi.cũ ſi.Ouis aũt dicat excõ
municatus noroꝛie hẽs glo.nõ.in cle.i.de ſepultu.2=
dic ut ibi. Si ueꝛo excõicatus fuit ſimplex mediatoꝛ

2 pꝛoſoneta:ita ꝙ ↄctus firmatus ex partiuʒ conuẽ

tione ? nõ ex ꝓnuciatione excõmunicati tunc actus
tʒ. vVñ tantũdem vẽ ↄcludeꝛe ꝙ nec in lite nec ſupeꝛ
vctu põt excõicatus notoꝛie eſſe arbiteꝛ uel arbitra
toꝛ: ⁊ ſt õ fiat nõ ualet arbitrium ſeu arbitramentũ.
hãc eandẽ ſniaʒ ſenſit ſpe.in loco pal.qui lʒ nõ dixe

ait ſpecifice de arbitratoꝛe:tñ hoc ſatis ſenſit ex rõe

ſua dũ dixit ꝙ excõicatus nõ põt ↄtraheꝛe ꝑ.c.cum
excõicato.xi.q.iij.? uidetur hoc ꝑ hanc ratiõem uel
le hoſ.in.c.ueritatis de dolo ⁊ contu.ubi firmauit
oõtracrum initũ cũ excõicato eſſe nullum et ſᷣm hoc

Muintauallis

dictum ꝙ ꝓcederet qð pᷣdixi ſine ſcrupulo:ſʒ tenẽ
do opionem ↄꝛiam.i.ꝙ ↄctus initus peꝛ excomimn
nicatum ualeat quaʒ tenuit Inn. ⁊ multi alij: ut ple
ne dixi in.d.c.ueꝛitatis:eſt maius dubium ⁊ tenet h
do. An. opi. Oar. contra Jo. an. quia negari nõ
poteſt ſecundum eum quin arbitramentum cxpedi
atur per uiam contractus. Sed contractus initus
per excommunicatum tenet ſecundum opinionẽ qᷓ;
ſupra tetigi. fatetur tamen ꝙ durante excommuni
catione non poteſt arbitratoꝛ exeꝛceꝛe arbitrium in
uitis ꝑtibus qꝛ non tenentur ſibi communicaꝛe. hec
queſtio uidetur mihi ſatis dubia. ſed potius teneꝛcʒ
cum Jo. an. allego bonum tex.in.c.poſt ceſſionem
de ꝓba.ubi pʒ ꝙ excommunicatus nõ poteſt eſſe ꝓ
cuꝛatoꝛ:ita ꝙ hoc officium non cadit in eum:ut ibi
notabiliter ꝓbatur:licet pꝛo facto ſuo poſſit eſſe in
iudicio:ut in.c.intelleximus de iud.foꝛtius nec c ffi
cium arbitꝛatoꝛis aſſumere:cum hoc caſu habeat
arbitꝛari tanꝙ; bonus uir:ſed non poteſt dici uir
bonus ex quo perſeuerat in excommunicatione:cũ
ex hoc ꝛeddatur ſuſpectus de heꝛeſi ut in.c.fi.de pe
nis. Infamis autem poteſt eſſe pꝛocuratoꝛ. inſti. de
excep.in fi. Ande łʒ per ſe poſſit excõicatus ualide
heꝛe ſᷣm illam opinionem non tamen aſſumeꝛe h̊
officium ciuile inteꝛ alios ar.in.d.c.poſt ceſtionem
2.c.pia de excep.li.vi.⁊ ſccundum hoc non erit dif᷑
feꝛentia hoc caſu inter aꝛbitrum ⁊z arbitratoꝛem.
Aeuna dria ẽ: arbiteꝛ dʒ unicuiqʒ partiũ ꝛed
deꝛe qð ſuum eſt nec dʒ tolleꝛe de iure unius ut det
alteꝛi:ideo dicit lex arbitꝛum aſſnmeꝛe partes iudi
cis.l.ſi de meis..ꝛccepiſſe.ff.de arbi. Jatencum ẽ
tamen ꝙ ſi male iudicat ſtatur ſnie æ imputet ſibi
qui ta em elegit:nt dicit tex.in.l.diem pꝛotene..
ſtari.ff. de arbi. Arbitratoꝛ ueꝛo poteſt ce iure uni
us alteꝛi daꝛe pꝛo bono concoꝛdie ita notabilueꝛ di
cit gl.in.l.ſed ⁊ ſi in ſeruum..ſiquis iudex ⁊.il.ſi
de meis..xrecepiſſe.ff. de arbi.? B Innocen. Ego
ad hoc adduco tex.notabilem ? apertum maxime
iuncta glo.in.c.niſi de prcben. Nam ibi impoſſibi
le erat de iure quod unus habeꝛet titulum in bene
ficio ⁊ alteri debeꝛetur penſio.Et tamen pꝛo bono
pacis ex ptte arbitraria fuit illud toleratnm quod
intelligit Har. in. d. S. recepiſſe qn modice ledit ali
as reduceretur ad arbitrium boni uiri: ut.d. S. ar
bitroꝝ:⁊ peꝛ hoc puto male dixiſie Hal.in uiibus
feudoꝝ in ti.de lege coꝛꝛa.c.ij.ubi inteꝛ ceteꝛa dixit
ꝙ ſi arbitratoꝛ ex ceꝛta ſcia de alieno largitur non
Vʒ qꝛ nõ eſt ei peꝛmiſſuʒ dare de alieno.ff.ꝙ ui aut
cla.l.ꝓhibeꝛe.S. plane.imo fᷣm euʒ eſt ſpecies furti:
quandoqʒ de alieno largiri hoc dictum eſt fallum:
ex quo facit pꝛo bono pacis ⁊ concoꝛdie:⁊ nidetur
ad hoc hie mandatũ dũmodo enoꝛmiteꝛ non ledat:
ut ſupꝛa dixi. Si autem uis ſaluare Hal. intellige
quando facit ſine cauſa nel quando in non modico
ledit: ſed dices que eſt diueꝛſitatis ratio inteꝛ arbi
trum ⁊ aꝛbitratoꝛem:reſpondeo arbiteꝛ cligitur lo
co iudicis:⁊ ideo debʒ ꝑ tramitẽ ⁊ ſemitã iuris pꝛo
cedere tribuendo cuiqʒ qð ſuum eſt ut in iuribus pᷣ
allegatis z ſupꝛa in pꝛobemio gregoꝛiano in uer.

SPe iureluran:

JIgdeoqʒ lex pꝛoditur : arbitrator vero eligitur ut
amicabilis compoſitoꝛ ? tranſigens inter partes:ut
in auté.ſi ueꝛo contigerit. C. de iudi. Ex natura ne
ro cõpoſitionis ⁊ tꝛãſactiõis eſt ut poſſit pꝛo bono
pacis de iure unius dare alteri ſine magna alterins
leſione. ſatis enim lucratur qui a lite ꝛccedit.l.luciꝰ
2æ qð ibi nõ.ff. ad trebel. iceſima pria diffeꝛen
tia ſm Innocẽ. hic dictum arbitratoris non mutat
ubi modice ⁊ nõ graniteꝛ ledit.alle.ff.de cꝑ.lib.ſi li
be:tus. Lu potes allegaꝛe qᷓ in pꝛecedẽti cr̃ia dixi.
dictũ vo arbitri nõ mutat᷑ et ſi grauiter ledit:imo
ſi pena ꝓmiſſa ſit agit᷑ ad penã. C. de arbi.:.i.? ſi
non fuit ꝓmiſſa ſed tin ſtipulatio inteꝛceſſit agitur
ad inteꝛeſſe.ff. de arbi.l. diem ꝓfeꝛꝛc..fi.? duabꝰ
.l. ſe. . l. ra demum. ¶ M ꝙ dicit de ſtipulatione
pꝛo his que õ dixi ⁊ nõ.in.c.ꝑ tuas ð arbitris. Si
aũt ſimpliciteꝛ cõpꝛomiſſum ſit z ſnia ꝑ partes expᷣſ
ſe emologata fuerit ⁊.j.x.dies nulla ꝑs ↄdixit orit
ex ſnĩa actio ⁊ exceptio.l.penul.C.de arbi.⁊ agiiur
tũc cõditione ex illa.l.m Inn.⁊ nõ.quia ſentit ꝙ
arbitrium penale non emologatur taciturnuate ce
cem diex:de quo in. d.l.penul.⁊ in.c.p tuas pꝛeal.
Vult eꝛgo in effectu Inno.ꝙ dictũ arbitri nõ ꝛedu
cit᷑ ad arbitriũ boni uiri ẽt pᷣtextu leſionis enoꝛmis
ſed dictum arbitratoris ſic ex quo enormiteꝛ ledir.
primũ ꝓbatur ĩ. d. J. ſtari ſm in pꝛeallegato. J. ar
bitro irca primũ uide Hoſti. in. c. ij. de arbi.
qui dixit ꝙ ſi arbitriũ cõtinet maifeſtã imquitatem
pot᷑it ſuꝑioꝛ ex ſuo officio illud ꝛetractare.ar. illius
.c.qð eſt notabile dictũ limitans ſingulariteꝛ illũ..
ſtari.ſed ego allego ad hot oꝛdinariã glo.menti te
nendam.ij. q. vj. a iudicibꝰ ⁊z ideʒ ibi archi. Et ð hᷣ
ego remitto ad plenius nõ.in.d.c.ij.quia h̊ ut dixi
non intendo tractare mãm arbitroꝝ cuʒ ibi ſit ſpa
lis titulus. Sed uenio ad fᷣm.d.ſ.ꝛeſpectu arbitro
rum. Et queꝛo de ꝛatione iſtius diueꝛſitatis quare
ſnia arbitri non reducit᷑ ad arbitrium boni niri ſal
tem ad petitionẽ ꝑtis ⁊ dictũ arbitratoris ſic Hã.
in. d. S. arbitroꝝ in ultima colũ.dicit ꝙ iõ quia ex
cõpꝛomiſſo in arbitrũ fit iiuria iudici:cuius eꝛat in
riſditio cuʒ adeatur arbiteꝛ ut pꝛocedat iudicialiteꝛ:
ſicut iudex:merito iudex ſe non impedit de iniqui
tate. ad hoc.l.litigatoꝛes.ff.de arbitris.ſed qn cem
pꝛomittit᷑ in arbitratoꝛeʒ tunc nulla iniuria fit iundi
ci cum fiat ſuꝑ cõtractu ut s dixi qui cclebratur ex
partiũ cõuentiõe ⁊ non iudicis aucte ¶ Sed contra
hoc facit.l.iij.ff.de arbi.ubi dicit᷑ ꝙ arbiteꝛ eligũ
tanq; bonus uir:⁊ ſic Vꝛ electus ut arbitratõ. So.
dicit ibi glo nõbilis ꝙ arbiteꝛ eligit᷑ ut bonus uir:
precipue hoc eſt ut ipſe ſit bonus nuir:cuius arbi
trio parcatur.ita ꝙ non eligitur cõparãdo bonita
tẽ ſuã ad alteꝛũ:ſed hẽtur ꝛeſpectus ad ꝑſonã ſuam
tm:ſed arbitratõ eligit᷑ ut bonus uir ſimplicit᷑.i.ut
dicat id qð diceꝛet quilibʒ bonus uir ꝙ ſi non facit
merito ꝛecurritur ad arbitriũ boni uiri.i.iudicis.l.
cõtinuus.ff. de V. ob. ſm Mar.i. d.l.iij. ? qᷓ ꝙᷓ iſta
uideant᷑ nõbilia:tñ mihi ex toto non ſatiſfaciunt qꝛ
nõ vꝛ cõpromittendo irrogaꝛe iniuriam iudici cum
hoc fiat lege permittente.C. de adul.l.g rachus et
xxiij.q.iuij.qui peccat et.c.cum eccleſia uulterana

de elecINrẽ ſi iſia rõ eſſet ſufficiẽs pari mõ iudex ñ
impediret ſe in oↄpellẽdo arbitrum ad ꝓnũtiandum
nec in mandãdo executiõi ſniam ſuã qð tn fac ut.i.
.iij. ff. de arbi. z.l. a diuo pio.ff. de re iudi. Ego di
ceꝛem hãc eſſe rõnem arbiteꝛ ne eligiur ut arburatu
ſuo decidat:ſed ut pꝛocedat ſm ius dicto. F. recepiſ
ſel Ideo nõ põt reduci ad arbitrium boni uiri quia
nõ habet in eo locũ arbitratꝰ appellari aũt nõ pot:
qꝛ ex ſnĩa ſua non dat᷑ actio iudicati ⁊ ſic appellatio
nõ repeꝛit quid ſuſpendat: ut le.? nõ.in.l.i.C. de ar
bi. Cũ eꝛgo nõ reꝑiat᷑ competẽs ꝛemediũ ſtandũ eſt
ſnĩe ſue:⁊æ iputandũ ẽ ↄpꝛomittẽti niſi iudex ex offi
cio ſuo coꝛigat modo pꝛedicto. Arbitratoꝛ aurem
eligit᷑ ut arbitratu ſuo ꝓcedat: meꝛito dictum ſuum
reducit᷑ ad arbitrium boni uiri ut in.d. F. arbitroꝛũ
¶Mũc circa iſtam reductioneʒ ad arbitrium boni
uiri queꝛo de pluribꝰ. Et p quid ſiquis ꝓmiſit ſub
pena ſtare dicto arbitratoris nũquid peni poſſit iſia
reductio ſi arbitratoꝛ inique pꝛonũciauit ſine mei
pene. Inſtat Inno. æ tandeʒ ↄcludit ꝙ non incidit
in penã petendo reductionẽ iniqui arbitramenui: q;
iuramentũ eſt foꝛtius qꝙ; pena. Sed iuramẽtum nõ
aſtringit ipᷣin ad parẽdum quouſqʒ redactum ſu ad
arbitrium boni uiri:ut h̊ pʒ.reſtat ꝙ ⁊ pena minus
ipᷣm aſtringeꝛc põt.hoc etiaʒ tenet Moſti.quãdo ge
neꝛaliteꝛ eſt iuratũ de ſtãdo dicto arbitratoꝛis. Icẽ
tenet ſpe. in ti. de arbi.F. i.V.ſj pone ꝑ iſtom tex.qð
mihi ſatis plʒ.nã vba gñalia debẽt intelligi ſᷣm ſubi
ectam mãʒ.l.queꝛo. S. inteꝛ locatoꝛem.ff. loca. ⁊..ſi
uno eo.ti. debet ergo pena ⁊ iuramentum inteligi
ſi enoꝛmiteꝛ non leſeꝛit ſic in arbitro nõ. dicit Inn.
in.c.peꝛ tuas de arbitris ut iuramentum de ſtando
ipius dicto intelligatur alteꝛnatiue ſcilicet ꝙ ſtabit

ubł ſoluet penã aut iĩteꝛeſſe ⁊ h nõ. Sed maius dubi

nʒ ẽ ſi ſpaliteꝛ ⁊ expꝛeſſe dictũ fuit ut arbitratoꝛ poſ
ſit ius unius partis in totũ uł in ꝑtem dare alteꝛi:et
qð q;tuncũq; inique ꝓnunciaret ſtandum mihilemi
nus eſſe dicto arbitratorũ:nũquid poſſit peti redue
tio ad arbitrium boni uiri maxie ſi iteꝛuenit inramè
tuʒ uł pena:dicit Hoſti. ꝙ niſi arbitramentũ eſſer ⸗
deũ quo cau nullo mõ eſſet parencũ.ut nõ.in.c.ad
aures de temp. oꝛ. meliꝰ in. c.dñs ⁊.c.iulianus ⁊.(.
qui reſiſtit.xi.q.iij.dñt ꝑtes arbitramentũ obfnare
nec poſſent puenire ſine metu pene ſiue ꝑiurij ſi pe
na ut iuramentũ ĩteꝛuenit.potueꝛũt eiʒ ꝑtes ĩ hoc ſe
ligare ⁊ iuri ſuo renũciare.ad hoc.c.i.⁊.ij.de pacii.
2z. Vij.q.i.quam periculoſum ⁊.il.in re mandata. C.
manda. ⁊.c.de his de ſepu tu. dicit tamẽ ꝙ foꝛte ex
equitate iudex debeꝛet occurreꝛe iniquitati ex flicio
ſuo pẽſatis.pſonaꝝ ⁊ cãe qualitanbus de tranſac. c.
fi.qð ueꝛbũ eſt ualde nonduʒ. Et attẽde qꝛ pdictoꝝ
deciſio depẽdet a qõne iam multũ triia oue adhuc
ſub iudice pendet. Mã ꝑ quot oꝛa diſcurrit tot ſen
tentias repoꝛtat. uidelicet:nunquid poſſint partes a
pꝛincipio renũciare reductioni ad arbitriuʒ boni ui
ri. Et pꝛeſuppoſito ꝙ ualeat renũciatio ſeu pactum
nũquid extendat᷑ ad oẽʒ leſiõeʒ maxiĩe ſi ĩteꝛuenit iu
ramentũ uł pene appoſitio.⁊æ qꝛ lõgiſſimũ ⁊ faſtidio
ſuʒ eſlet oẽs opiniões ⁊? me tiua narrare maxie cum
fiat diſcurſus ꝑ mita membꝛa. ponã pꝛio remiſſiõcs

, ſbiſo 1
e p ſ
harnio 8 Si hti⸗
.,
lus ſen a cAs
Leint G vi ,44
ind 8

“ Aulß⸗ et Ngcorn

1

eturliii ſileli

ciaeno lin lnnm.
igounN dcecd⸗
idiannnu
eitNe cun⸗
arali Glane n
Gtnnm g –

=
— =
=
= —
.
E
=

„

uhnnd ranto ncſen
egla de ocoe⸗t

1

gürtnplontrani
bbi irtiinplun .
dtpun us

Gre Noortrobl;
i nhuminhm
rmſatmiiani 5
imn mißj i mmuin / nil
mnlatrien Minns lgn ſn
Eior upemniue .nprnad mund
mreiipcpai ſon tautano Aſran nocte
ſats Erdenbeo tinn ösoen
Jifncrin dergiatcanitd nraenne
Plitri obter eſroridn ) corwenne
Gencts doarerint Wiiumms d
eyn adeſheſlcer ilcreinn
GenndNRCswiſenmin
utpſhnkan ſrogtalidnenitun
Cilſfikftnisdin der iü r un
R cüſreinmnenonſein Va.n
tangoicguid large oſenz
Huai 6 en nucifißnun
n aſtfenin tenatebini
n . naadn arittt ii⸗ in
1h. Mcſctcörodenn

4

iig
nrqtrien 0 üainchad
inihtzfmns Aeehſen

9

hennchn ſgurp ſſonn
mir lms . ni ſn gil tan inlg ft
um mj/n ſnm lumm lln
rwell. n ayp ut ioncmmumni
ſaomir non lar icinabimo car a/l
ncpe masce abins Nrinnmnntun ce tmnco
pus dind indligmur atanatteſclicngg dt
Alove pani mm eeſe 10 Dedmaind
Giſ älnet ece icinfnam dingin
ſus nnins usin n An en edſen
d öhmmnctüch made Drmnamma ſontn N!
äü
i Noundeni iinare liruant
nii en dct Doſig ninnimmmn
ei gpo n nlo nmd ſ cgeinniit
Aules delanh 0h ncstlln
Alkr Nii t ges ninmneui
cina e ſuegr
xr pplin zuanſit ine nel en N
l
lane tiun ſo⸗ rnianc l doe in
iqicum ercuſoſuntlin V

alutcde bis e ſenmn atmn
iler ebert ocuncrſini

fo ↄcludã mã ſub quadã diſtinctõe iſerendo doc.
pᷣſtantioꝛũ opiones de hac igit᷑ mã nideas peꝛ Cy.
in.l.pe.C. de arbi.æ ibi ꝑ multos ⁊ maxie ꝑ Dal.
ꝑ F.:e.ↄſi. ccxx.ꝑ ſpe.in ti.de arbi.F.ſi.v.qͥd ſi cõ
pꝛomiſſ.⁊ ibi ſatis per Jo.an.in addi. diſputauit.
Jo. cal.? diſputatio ſua incipit duo lingantes:tra
ctauit ſatis ꝓlixe oꝛiginaliter dy.in ꝛegula ſcieti de
re.iur.li.vi. Ja.bu in.l.ſi unus..illud.ff.ð pactis
⁊ in.d.l.penul.guil.in.l.ſiqui.ex conſenſu.C.ð epi.
au.⁊z aliquid per do. Car.in.c.expoſita de ar.per
do. An.̊ ?= Daꝛ. in. d. lI.pe. ĩ.l.queꝛo. F. iteꝛ loca
toꝛẽ.ff. locati æ pleniꝰ ĩ.d. J. aꝛbitꝛoꝝ. Et concludo
ſic oĩa:ꝙ aut quis abſente ꝑte ⁊ ex iudicium ꝛenun
ciat petitõi huius ꝛeductõis ⁊? nõ uʒ:qꝛ iuris futuri
renũtiatio nõ tʒ ut.l.ſi ita ſcriptũ. .i.ff.de le.ij.nõ
plene ĩ. l.i.C. ð pac.⁊.c.ex młtiplici de deci. Aut in
iu dicio uel extꝛa in partis pntia in quibꝰ caſibus tʒ
iuris futuri renuntiatio:qꝛ hʒ uim pacti de non pe
tendo iuxta nõ. in. d.l.i.C. ð pac.æ maxie ꝑ Bar.
2 per gl.in.l.i.f.de cura bo.dã.uel obligaut quis
ſe ꝑ pactũ ad no petẽdũ hãc ꝛeductionẽ:⁊ ſumus ĩ
caſu dubij. Oy.in.d.regula ſciẽti loquèl in ſimplici
renũtiatione ſeu pacto tʒ ꝙ h̊ͤ nõ obſtãte poteꝛit 250
ne magne leſiõis peteꝛe hanc reductõem:qꝛ illð pac
tum dʒ intelligi ſi ut bonus uir fueꝛit aꝛbitratuſ:ar.
in.l.qro..inter locatoꝛc ubi tex.nõbilis dicit ꝙ ſi

ꝓmiſit locatoꝛ nõ expelleꝛe iquilinũ intelligitur ſi ip

ſe ſoluerit pẽſionẽ ⁊ idem ꝑ illum tex.confirmar ibi
HBir. à Jo. an. in. d. regula ſcienti dicens illud ẽt
ꝓcedeꝛe ſi iteꝛueniſſet iuramẽtum ſeu pena. Idem
HBar. in. d. I. arbitꝛoꝛũ dicẽs ꝙ iuramẽtũ hʒ in ſe
illã ↄditionẽ quã hʒ paciũ pambulum.ſ.non ueniꝛe

ptra ſi eque fuerit arbitratus allegat iſtũ tcx. z. l. fi.

C. de non nu.pecunia ⁊.l.fi.in prin.ad munic.oꝑa

tur eni illud pactũ ſeu renũtiatio ꝛeſpectu modice le

ſionis. Et idẽ tʒ h̊ do. An.⁊ uẽ quaſi cõis opinio.
Itẽ fſm dy.in.d.ꝛegula ſcienti nõ uʒ pactũ qꝛ peꝛ il
lud iĩuitat᷑ arbiter ad delinquẽdũ S.l.conuenire.ff.
de pactis do. æ remittit᷑ doluſ futurus S.l.ſi unꝰ. ff.
de pac.⁊ idẽ ſpe.in.loco pallegato:ↄꝛium min ſentit
F :e.in.d.oſi.ccxx.dicens ꝙ paciũ ſeu ꝛenũtiatio iu
ramento uallata ſtringit ad nõ pueniẽdum ꝛeſpectu
cuiuſlibet leſionis: H̊ tũñ bene nõ ꝓbat Ja. bu. idem
ſentit etiã ſine iuramento ut refert Hal. in. d.l.pe.
dicit ẽt ꝙ quicquid dicat dy.ipſe nõ nidet quare ꝑ
pactũ nõ poſſit remitti reductio ad arbitrium boni
niri niſi dolus ex aio ꝓcedat:ſed ubi leſio inteꝛuẽit
re ipſa dʒ pactũ ualer̃:exquo conſtat de intẽtione ꝑ
rium. MOal. dicit cõir obſeruari ꝙ nõ obſtante qua
cũqʒ vᷣboꝛũ cautella ꝓpter enoꝛmẽ leſionẽ põt peti
reductio ad arbitꝛiũ boni uiri:qꝛ ñ ẽ viſite ꝙ com
pꝛomittẽtes ſenſerint ꝙ arbitratoꝛ poſſet eos enoꝛ
miter ledeꝛe ar.ĩ.l.cũ acquiliana.ff. de tranſac. Ego
diceꝛẽ:ꝙ aut deceptio ĩteruenit ex ꝓpoſito:⁊ tunc
reſpectu q;tecũqʒ leſionis põt peti reductio non ob
ſtante quocũqʒ pacto:qꝛ ſicut expᷣſſe nõ põt renun
ciari dolus futurus ita ⁊æ foꝛtiꝰ nec tacite ⁊ ſub iuo
lutõe vpoꝛũ. Itẽ ſi arbitriũ retractat ꝓpter doluʒ
.l. iij. E. de arbi. 7. I. ita demuz. ff. e. foꝛtius arbitra
mẽtũ:⁊ ĩ h̊ nidẽtur ↄuenire cõir doc.⁊ oꝛ interuẽit

¶ Nuintanallis

dolus ex ꝓpoſito qñ ſcienter ꝑ fraudẽ dolũ uł odiũ
ſeu gr̃am grauauit altaʒ ꝑtem aut deceptio iteꝛuẽit
ꝛc ipᷣa.ſ.ſine dolo arbitratoꝛis:⁊ tũc ſi modice ledit
nõ fit ꝛeductio ut nõ.in.d.il.ſi de meis. .ꝛccepiſſe.
ff.de ar. ut ſupꝛa latius dixi ẽt ſi renũtiatio nõ iter

ueniſſet ut ſupra dixi. ? pʒ in. c. niſi de pben. Aut le

ſit nõ modice ⁊ uidiſtis cõem opionem ꝙ poſſit pe
ti ꝛeductio:ſʒ mihi nõ plʒ qꝛ fᷣm h̊ illa vba ꝛenuntia
tioniſ nibil opꝑaꝛent᷑ S. c.ſi papa de pꝛiuilegijs li.vi.
⁊ in.c.in his e.ti.⁊.l.ſi quando.C.de incffi.teſta.
cũ ibi nõ.nam ſine ꝛenũtiatõne non potuiſſet peteꝛe
rõe modice leſionis: dicamꝰ ergo ut vᷣba aliqd oꝑa
ꝛent᷑ ꝙ ꝛõe magne quãtitatis nõ poterit. Secus 20
ne maxime ſeu enoꝛmiſ leſiõis:qꝛ illa in dubio uidẽ
tur excepta: ar. in.l.oẽs. F. lutius.ff. de his ꝗ ĩ fꝛau.
cꝛedi. Mec obſtat.l.qꝛo. . iteꝛ ocatoꝛc᷑:qꝛ ibi vba
aliquid oꝑant᷑ ut ibi nõ ꝑ Har.ſed h nibil oꝑaren
tur. Et nõ qꝛ dixi poſſe peti reductionem etiam ſi
deceptio inteꝛuenit ꝛeipſa ꝓ h̊ optime facit.l.ſiquis
cũ aliter.ff. de ueꝛ.obli. Itẽ qꝛ ſatis eſt ꝙ non fecit
ſicut debuiſſet faceꝛe qubet bonus uir ut.i.ſi libeꝝꝰ
ff. de oꝑ.li.hᷣ dico qꝛ quidã fuerũt in opione ꝙ nũ
q fit ꝛeductio niſi deceptio iteꝛueniat ex ꝓpoſito ar
bitꝛatoꝛis:ſʒ primũ dictũ ẽ cõius enio ad ᷣm
mẽbꝛũ diſtictõis:aut quis renunciauit ſeu fecit pac
tum de nõ petẽdo reductõem ẽt pꝛetextu magne leſi
onis:⁊ tũc ſi deceptio iteruenit ex ꝓpoſito:nihilemi
nus põt peti qꝛ dolus futurus ꝛemitti nõ põt ut p
dixi. aut re ipſa ⁊ nõ poterit peti reſpeciu magne ꝙ;
titatis.qꝛ potuit ꝑs ſibi ex pacto pᷣiudicaꝛe.l.i..ſi
ↄuenerit.ff. depoſi.⁊æ in regula ↄctus.⁊ rła.ſcienti
de re.iur.li.vi.Sed reſpectu maxime ſeu enoꝛmis
leſionis ſic exquo de tali nõ fuit expſſum qꝛ renũci
atio nõ dʒ trabi er itẽtionẽ agẽtis.l.q iniurie.ff.de
furtis ⁊ in.c.cũ uolũtate de ſen.excõ.ſentit Hal.in
.d.l.pe.æ do.an.h:⁊ dicit bal. magna quantits
ułl parua dicit̃ reſpectu ꝑſonaꝝ ⁊ cae: allegat.l.cum
filius. J. heꝛes meus.ff.de le.ij.uide bonam glo. in
.c.fi.de re iudi.li.vi. aut renũciatio ſen pactum fuit
multum geneꝛale:ut ꝙ poſſet arbitratoꝛ alte ⁊? baſſe
in totum ⁊ in ꝑtem de iure unius tolleꝛe ⁊ dare alte
ri:⁊ tũc aut pceptum arbitratoꝛis fuit õ deum:⁊ nõ
ligat quãtuncũqʒ ſit iuratum ut pena ſit appoſita fʒ
Hoſti. h̊ ⁊ bene ⁊ pꝛobat.xi.q.iij.qui reſiſtit =.c.qᷣo
minus. Idem puto ubi fit ↄtra ius cõe non remiſſi
bile peꝛ partes ut in.c.examinata de arbi.⁊.c.peꝛue
nit eo.ti.⁊ de foꝛo comp.ſi diligenti. Aut eſt cõtra
ius pꝛinatũ ipius ꝑtis:⁊ ſi deceptio contingit ex pꝛo
poſito ⁊ dolo arbitri põt peti reductio peꝛ rationeʒ
g dictã:ita tʒ Jo.cal.in ſua diſputatiõe ⁊ Jo.an.in
addi.pᷣdicta ? Harto.in.d. S. arbitroꝛum:æ eſt cõe
dictuʒ. Aut iteꝛceſſit ſine dolo ⁊ ualet ita ꝙ nõ põt
peti reductio:ita tenuit Jo.cal.?æ Jo.an. in addi.
pꝛedicta:⁊ ita refeꝛt fuiſſe in quadã diſputanone cõ
cluſũ:qꝛ ſatis h̊ ↄſtat de ĩtentiõe renũciãtis ſeu ꝑaci
ſcentis. Sʒ tu adueꝛte latius: aut eiʒ ſumus ceꝛi
nõ inteꝛuenit dolus:aut ſumus in cãu dubij:pꝛimo
caſu tenuit dominꝰ etrus de ancha.diſputando
ut ipſe refeꝛt in repetitione.c. canonum de conſſitu
tio. ꝙ poteſt peti reductio pꝛetextu enoꝛmiſſime

¶ De inreluran:

geſionis:qꝛ paria ſunt dolũ intuenire ex ꝓpoſito ul
ꝛeipſa dẽa.1.ſiqs cũ aliteꝛ. ff.de V. ob. .l.ij.ff. ð do
li excep. Sed cõis opinio vꝛ in oppoſitum ur ſentit
Bir. in. d. F. arbitroruʒ. æ Jo. cal. et Joã. an. ubi
ʒᷓ et do. An.:⁊ idem ꝛefert tenuiſſe do. Yranci.de
are. Mon. enim. eſt h̊ opus coniectuꝛaꝛe tacitam uo
luntatem:exqꝰ ſumus ceꝛti de expꝛeſſa ut in.c.ij.de
re iudi. Quiſqʒ enim poteſt iuri ſuo renũciare de
regu. ad aplicã ⁊. vij. q.i.qᷓ; peꝛiculoſũ ⁊ ad.l.ſiqs
cum aliter allegatam ꝑ do. De. rũdeo ꝙ loquitur
qn quis fuit deceptus ignorãteꝛ ſed in caſu noſtro
ſciẽteꝛ ⁊ appẽſate dedit illã amplſſimã ptatẽ arbitra
tori. vnde de ſe cõquerat᷑ ar.in.l.cum mãdato.ff.
de ꝓcur. ? ita noluit Hoſtien.? Jo. an. in. c. fina.
de ma. 2 obe.æ h̊ puto ueꝛa niſi fuiſſ appoſituʒ ali
qð vᷣbum illius pfaris ꝛeſtrictiuũ: utputa ꝙ poſſet
alte æ baſſe ⁊ẽ. ꝓut ſibi uidebit ⁊ placebit:nam hᷣvxᷣ
ba uidebit ⁊ placebit ĩpoꝛtãt arbitriũ boni niri ut
.l. thais. F. ſoꝛoꝛeʒ.ff. de fideicõ.li.?.l. fideicõmiſſa.
F. qᷓᷓ ff. de e.iij.nõ.in.c.ij.de cõ.uici.⁊ idẽ döm
n ſilibꝰ ad h̊ qð nõ. Har. in. d. c. ij. ö.l. coꝛ. putat
itñ do. An. ꝙ ſi ex aiqua legitia cã fuit arburatoꝛ
deceptus de qua cõſtaret ꝙ tunc ſaltẽ ex clauſula
generali uel iudicis officio ſubueniret̃ leſo: ar. in.l.
in ambiguo. ff. de ꝛebꝰ dubijs:⁊ nõ.ſpe.in ti.de ar
bi. S. ſequit.V. quid gꝰ ſi ꝓpoſuiſſ:?⁊ hoc caſu pu
to poſſe ꝓcedeꝛe illud nõbile dẽ Hoſt. palle. ꝙ in
maxima quãritate iudex poſſet ex officio ſuo occur
reꝛe uel qñ dubitatur de dolo ut in ſeqnẽti mẽbꝛo
ſubijciam:als aũt non nideo qũo poſſi ſe index im
pedire ad ut litatem priuarã ) pactũ expꝛeſſnʒ: ar.ĩ
.l. iiij. F. aũt indicium. ff. de dã. infec. Ipſe mñ do.
An. in alia pte hꝰ.c.vr nelle ꝙ q;tũcũqʒ ueꝛba ſint
large cõcepta:nihilominus data enoꝛmi leſione enã
reipſa dabitur ꝛeductioni ꝛemediũ. ¶ Douetur quia
talia neiba in geneꝛe et effuſo ſermone pꝛolata ſunt
ſub confidentia diſcretionis ⁊ amicitie arbitroꝝ ut
captent ipſorum beniuolenuã ad non ledene vm: iõ
non dʒ ita lare ĩtelligi ſicut ueꝛba ſonãt: qꝛ de Ftis
facile ſeruitur:ſi gꝰ ꝛcꝑiunt ſe in hac confidennia ce
ceptos dʒ eis ſuccurri. ar. . e. qᷓto ⁊.c.ueniens ⁊ h̊
= ſi iuratum fuit:quia nerba iuramenti obuiant ab
ſolueꝛerur uel iudex ex officio ſuo ꝓuidebit:⁊ ſic ꝛc
feꝛi de ſacto conſuluiſſe:æ Vẽ hec c pinio cõcoꝛdare
cũ illa do. De.de ancha.h̊ opio hʒ equitatẽ.⁊ pꝛo
ea optime facit.c.cũ ueniſſent de inſti.⁊.l.ſi libeꝛtus
ff. de oꝑ.lib. Alia tũ opio vr̃ uerioꝛ de iuris ſub
tilitate ar. optimũ in. c.qꝙᷓ; periculoſũ.vij.q.i.⁊.vV.q
.v. ſed aliud. Sʒ quia notarij ex conſuetudie ſolent
apponeꝛe illa ueꝛba geneꝛalia ſatis poreſt teneri hec
opinio do. An. nt niſi aliteꝛ appareat nõ vr̃ qͥs uo
lniſſe pati enoꝛmẽè nel ſaltẽ enoꝛmiſſimaʒ leſionem:
ar.l.cũ de idebito.ff. de ꝓbat.⁊ facit qð dicam.j.e.
cũ cõtingai ubi nide niſi aliud dicatur fauoꝛe litinʒ
dirimendaꝝ. In ultimo membꝛ0. ſ. cum cubitatur
de dolo:tunc ꝛõe enoꝛmiſſime leſiõis põt peti ꝛedu
ctio ſaltem officio iudicis:qꝛ pᷣſumit᷑ dolus in tãta
leſione ut.l.lutius.S. creditoꝛ.ff. de his que in frau.
cred. ij Bar. in. d. F. arbitro ? 2 ſic dicit peſſe ſal
nari illud dicium Hoſtien. idẽ do. an h ? Franciſ.

de arerio. Mã ex facti qualitate pᷣſumiĩ dolus ĩ. c.ij.
de renũ.li.vVi.⁊.l.dolũ.C.de dolo:Ouero sð niſum
eſt an æ qn ↄpetat remediũ reductiõis facta renũcia
tione. Nũc queꝛo in quibꝰ caibus competit utputa
qꝛ nulla ĩteꝛuenit renũciatio uel ſi inteꝛuenit non im
pedit reductionẽ ut in caſibus pᷣdictis pꝛo qta leſio
ne dabit᷑. So. nõ reꝑitur in h ſpecifice ꝓuiſũ ideo ĩ
ſurgũt narie opiniões. pꝛima fuit quoꝛũdam qnes
recitat Ey.in.l.fi.C. de ↄhen.emp.ut opoeat quẽ
eſſe deceptum ultra dimidiã iuſti pcij. ſiẽ in ſili hetur
in. l. ij. E. de reſcin.uen. ⁊.c. cuʒ dilecti ⁊.c.penł.de
emp.⁊ uen. que opio nõ plʒ Cy.? Me ideo ponũt
ibi fam opinionẽ:ꝙ q;tuncũqʒ fueꝛit deceptio:com
