qui cum telo.C. ðᷣ ſicarijs.⁊ in.l.ſi quis non dicam
rapẽ. C. de ſa.ſãc.ecc.⁊.an ex inchoatõe debeat pu
niri ac ſi delictum ꝑfeciſſet nõ.in legibꝰ palł dixi in
.c.i.de eo qͥ mit.ĩ poſ. õ ex h̊ ⁊ ex tex.ar.opti
mũ ⁊ qſi expſſuʒ pꝛo deciſiõe qõis quã ponit. Jo.
an. in rła in obſcuris de reg.iu.li.vVi.in merc.quod
ſi exñs in uno t᷑ritoꝛio percutit ſagitta ſeu lãcea uel
lapide exñtẽ in alio tritorio poteſt rõe huiꝰ delicti
ↄueiri in utꝛoqʒ loco.ſ.ubi delictum inchoanit mit
tẽdo ſagittam uel lapidẽ:qꝛ ex h̊ d; nocẽs: ut hic et
etiam ubi delictum ↄſumauit:⁊ de h ultio non ẽ du
bium ð fo. ↄpe.c.fi.eſt ergo locꝰ pᷣuẽtõi int iudices
ntriuſqʒ; loci de quo uide latius in loco pall.⁊ fac h
ad qõnem de mãdãte delictum fiẽi ĩ certo loco:nũ
quid ſubſecuto vᷣlicto peꝛ mãdatariũ poſſit mãdatoꝛ
ↄueiri tã in loco ubi mãdauit ꝙᷓ in loco nbi delictũ
fuit ſubſecutum:uide tex. bo. in cle. paſtoꝛał.v. nec
non ge re iudi. qui optie faẽ in ar. iſcta glo.qðᷣ nõ
in loco mãdãti:ſed ubi delictum fuit ↄmiſſuʒ ↄueiri
poteſt rõe delicti æ uide latiꝰ ꝑ bar.i.l.ſi ut ꝓponit
.ff. de fideiuſſ. æ in.l.non ſolum. J. ſi mãdato. ff. de
iiuris. Idẽ vẽ ↄcludẽ:qꝛ ꝛi turpis nullũ fuit mãda
tum ⁊ dic pleniꝰ ut ibi peꝛ eũ nõ.⁊ credo aliqd dixiſ
ſe ĩ. c. fi.de fo. ↄp.¶ Mõ ꝙ ĩ malefactis pſũit pᷣma
frote malꝰaimꝰ =æ dolꝰ:fac.l.i.C.ð ſica.Hic dic hic
Inno. ꝙ malum ⁊ danũ illaꝝ ſeꝑ pᷣſũi factum ma
lo aio niſi pꝛobetur oriũ uł pualeat alia pᷣſũptio.ff.
ad legẽ aq itẽ ſi obſtetrix. S. ſi..l.ſeq.⁊.l.iteʒ mela
.i. rñſo ⁊.. de reg.iu.c.i.Et nota h ulimnʒ v t ↄria
preſumptio.tollat pꝛeſumptionẽ fraudis qð itellige
in pᷣſumptiõe uebemtioꝛi.j.e.as. Idẽ qð Inn. tʒ
hic hoſt. dicẽs ꝙ hec pᷣſũptio qñʒ ⁊ ĩ aliqbꝰ ex uari
is circunſtãtijs tollitur:ut pʒ.xxij.q.ij.qð ait ⁊.c.ne
q̃ᷓs de ↄſe.di.iiij:ſolet.bonꝰ g iudex abitrabitur.
pima tamen facie ẽ pſũptio delinqñntẽ ſeu rẽ illicitã
faciẽtẽ: ut ſatis inuit hic tex.⁊ uoluit hic gl.fi.ſʒ ex
alijs pſumptõibus quas ꝓbabit reꝰ poterit bec pꝛe
ſũptio purgari. Idẽ ſẽtit gl.fi. inſti.de obli.que ex
delict.na. F. placuit ⁊æ plenius bar.in.l.ĩ oẽs..rec
te.ff. de fur. ubi diẽ quod ſi Sctãs rẽ alienã allat ꝙ
credebat dñm ↄſẽtir̃ ſibi non credi:imo pᷣſũptõ ẽ
Ʒ furẽ niſi ex alijs piectis ſua allegatio cõꝛoboẽt:
qꝛ ĩ dubio dñs nõ pᷣſũitur ↄſẽrire: ut ĩ.l.qͥ uas..
netãe.ff. de fur. ⁊æ in.l.cum de indebito de ꝓba.fac
.c. ſuper ̊ renũ.æ uide quod dixi ĩ.c.cũ dilccti ð
accu.⁊ ſic ĩtellige quod nõ.i.c.dudum de elec.iĩ gl.
i. v. furtũ. ¶ Altio ſcias ꝙ tex. iſte adduci ꝑ hoſt.
2 alios ↄtra illos ꝗᷣ ĩ aliq feſto faciunt ↄtra aliqneʒ
caꝛmen famoſum ſeu ignominioſuʒ ut ꝑꝑ occaſiõeʒ
ludi non excuſentur a pena.C. ð famo.li.l.una ⁊.xv
.q.i.c.i.ij..iij.⁊.iiij.facit.vi.q.i.ex merito:⁊.c.de
kioꝛes:⁊ ponit hbic abbas vſum pꝛo intellectu litiẽ.

¶ BGe pꝛeluptionib

¶ Si uideor ludo alias ſacco cũcta recludo.

EFferte. Ex uiolenta pꝛeſumptione

feꝛtur diffinitiua: ⁊ eſt cãus
nõ. Diuidit᷑. nã pꝛima pars ponit factũ ex
quo. fa diffinit. ibi Gndit. Et adueꝛte ꝙ bec diſpo
ſitio uł deciſio nõ fuit oꝛiginaliteꝛ pape:ſʒ ſalomõis:
2 hñtur hec vVba ttio regũ in.c.t᷑tio:vñ hic in ſupꝛa
ſcꝛiptiõe dẽ idẽ ⁊ hʒ reſpectũ ad.c.s ꝓxi.⁊ pone ca
ſuʒ lraleʒ ut ibi dixi. Ał ſpãlius ſic. Quida ꝓpoſuit
coꝛaʒ ꝛomano pontifice an iudex ualeat ſniaʒ diffini
tinam ꝓfeꝛꝛe ex ſola pᷣſumptione urgẽtiſſima rñdit
papa ꝙ ſic:ad qð ꝓbandũ inducit auctoritatẽ ⁊ exẽ
plum ſalamonis qui ex ſola pſũptiõe iudicauit inteꝛ
illas mulieres meretrices cõtendetes de filio æ nide
latiꝰ hãe hiſtoriã in biblia ĩ loco palł.¶ HNõ.ꝙ exẽ
plis prĩcipũ appꝛobatis ꝛccte iudicare poſſumus:et
ſic limita.l.nemo.C. de ſentẽ.que dicit legibus non
exẽplis iudicandũ uide ad h̊ glo.nõ.in.c.fi.xx.di.
t ex h̊ ? ex tex.nõ. ꝙ exẽplis ueteris teſlamen
ti licite indicamus maxie ſi ſint diuina.ut in.c. qua
liteꝛ z q.ij.de aceu.ij.q.i.deus oĩpotẽs. ¶ Hõ.
ꝙ licitũ eſt iudici cã vitatis exploꝛãde aliqd ſilare ?
fingeꝛe ſe aliquid facturũ qð in vVitate faceꝛe ñ intẽ
dit ſicut fecit hic ſalamõ ĩ pᷣnꝰ ad h bo.tex.cuʒ glo.
xxij.q.ij.dñs:⁊ facit iſte tex. ꝓ iudicibꝰ qui ad tro
rẽ incutiendũ duci faciũt reũ ad locñ toꝛmenti K ñ
babeant animũ toꝛquẽdi:ſed cã vᷣitatis inueſtigãde
¶ Mõ. ar. ꝙ in dubio põt iudex ꝛem deductã ĩ cõ
trouerſiaʒ dinideꝛe inteꝛ litigãtes:⁊æ facit ad ea que
dixi in.c. licet de ꝓba.ſed h̊ ꝓcedẽt nbi ꝛes ↄmode
poſſet diuidi æ ꝓbatiões hĩcinð ſunt oĩo pares:qð
põt de facili ↄtingeꝛ ĩ intdicto uti poſſidetis cũ am
bo parit᷑ ꝓbãt poſſeſſionẽ:ſed ĩ cãu nẽo n potuiſſet
de iure h fieri:tũ qꝛ res.ſ.pueꝛ erat ĩdiuiſibilis:tnʒ
qꝛ ꝓbatiões nõ erãt ꝑ oĩa pares:ĩmo altera mulieꝛ
que ſubtraxerat filiũ alterius erat ĩ poſſcſſiõe ⁊ alia
nil ꝓbabat:ſed ſolomõ illa vᷣba dixit tentatie: vnde
iudex non dzʒ eſſe facilis ad diuiſionẽ ſicut faciũt ru
ſtici ⁊ ð illa ſniam ruſticoꝝ uide qð legi.⁊ nõ in.:.
nẽſenius.ff.de neg.geſti¶ Nõ.ꝙ ex diletic ne ⁊ pie
tate pꝛeſumirur pꝛo pateꝛnitate uel filiatic ne ? non
ex pietate in filios pꝛeſumitur contra paternitatem.
nam ut dicit lex nullus affectus uincit paternum.i.
fi. C. de cu.fn.⁊ alibi dicitur ꝙ parentes quãdoqʒ
magis terrentur in n⸗ ipſis.l.iſti quidem
.ff. quod me. cauſa. ¶ Mora ꝙ licet nera mater di
xerit date illi ⁊c. tamẽ hec confeſſio ſeu litis ꝛenũtia
tio ſibi non pꝛeiudicauit/ Ex quo ſentit Aincen
tius ꝙ ſicut confeſſio cauſa toꝛmentorum facta nõ
preiudicat niſi detur poſtea peꝛſeuerantia.l.i.ff. de
queſti. ita confeſſio ſeu renunciatio facta cauſa
pietatis:ſed dic ꝙ ſatis hec mulier cruciebatur ex
timore filij dicta.l.iſti quidem:et melius facit quod
nõt.in.c.ex litteris de diuoꝛ.nbi haberur ꝙ con
feſſio facta calore iracundie non pꝛeiudicat.
Horta ultimo et tene ſempeꝛ menti iudicem poſ
ſe pꝛocedeꝛe ad diffinitiuam ex pꝛeſumptione niole
ta etiam ſi pꝛeſumptio non pꝛobetur nec allegetur

unlninrig ino
uun: ma
uutiui i ſini itr
Gaimol itl undh ,
i urßinmi u nig in
nalo ile ²
iͦcinitinci it gli /ui
inintcccrpoenn ocernonenan
ntütsetsſeſonsaiairiudi
Vtre oibiemleinnmnci inoe,
Eeiclcete Dr nl om C
(Mnirunpa Jrwnnce⸗
Rrcndericiaadti⸗
Nindermniüitatärcern
NReri en de
WMarneniſinſelergſcion
s enininsttiein
ſont nniſi nmi tanr i
contunſenepo Cprin
onn giziinn .
n nimclining
ecnPicndthne .
nurriſit iniſei
slin n

gindicandi nide a 5 Gbni

ant ex rr.no aihlstent⸗ “
N wacmnns nanie ſ ſn iin nig
et niz dem igi de oipotis (
ſtivdteici ping pbuce Acsſie
ger ſe niqnid famiͦ gdin ſigeſgerii
ſint ſun hic libnojfn aab bo n agg
4..cns:r hun iſe x pindi b i an
nmclĩ duniluit id f wmanſi
anini wmil ui iunis innigin
Bar gindiboopetucdy rmdj ic
ſq; diidex iner ingirs:e acf αα
c.iee de pba. d b paca dbi rs gnoce
Auidit pbanies biend ian do nesdd
ſani ornga iiniiigo ni ldeisden
ni deirpoſchtoneſeli in idd nſt
rebfenemi eres den uſtſen
demdes eidn n esin Aunn
CrNarifiid Acrins auineſihiii
Poldrſel nd Kema
Gervon vcſetals Ainſnnn re
at5 ſüian uſicor e
eſennns f de neg Mögalinn

eprrſumimt pio Palemiate vdffinmr
„ urin fes ulnin connie
ſecus vinct e

eliti 1 ccorcſio 6
un on 1o l
ic 4
binon preiu de
ſeun colfeſſo dan
iſt deur
cucicn niſl
k in confeſo vn
E ca ic ſun⸗ ne⸗
N Nreſfti dicn. in Gtn
6 cr inens ne
n Nndie
1

ꝑ pies ſufficit enim ꝙ iudex ex uarijs circunſtanri
is iudicio imellectus illam pᷣſumptionẽ ꝑcipiat ſen
eliciat: qᷓ;ꝙ; ꝑs cꝛedat ob ꝓbationis defectum in cã
ſuccũbeꝛe.¶ Ex pꝛedictis ⁊ ex tex.pñt multa elici.
primo moucꝛi poſſe iudicẽ ad ſniaʒ ex cã nõ allata
uel cogitata ꝑ ꝑtes.itellige pdicra qñ pᷣſumptio eli
citur aliunde qꝙᷓ; ex facio ipſius de cuius fauoꝛe agi
tur. Si aũt pᷣſumptio eliceꝛet᷑ ex facto ꝑtis nõ debʒ

iudex ex ſe moueꝛi:niſi allegarerur peꝛ ꝑtem.ſic ĩtel

ligo ſin . tex: æ quod ibi nõ Mar. in.l.ſi adulteriũ
cũ inceſtu. . idẽ impatoꝛes.v.inceſtũ.ff. de adul.et
põt eẽ ꝛõ:qꝛ cum pſumptio oꝛiat᷑ ex facto ꝑtis ſi eã
nõ allat pſumit᷑ nõ va.nam pᷣſumptio iuris tollitur
ꝑ aliã pſu nptõnem:ut nõ in. c.requiſt iſti de teſta. in
glo. in. v. pſumii: que rõ ceſſat quando pᷣſũptio oꝛi
tur aliunde: ꝓ h uide in ſiłi tex. nõ. Fm itellec. In
no.in.c. Rainutius..fi.de teſta.ubi iudex fuit mo
tus ex iure nõ alegato ꝑ ꝑtem. unde ſi index nidit
in iudicio ius ↄpetere alteꝛi ꝑti.ł̊ʒ ꝑ ꝑtem nõ allege
tur põt ſupplere dimodo decernat deducta in iudi
cio:qꝛ illa ſunt ſibi nõ.ut notoꝛia:quo caſu index
ſupplet.l.i.? quod ibi nõ.C.qui ⁊ aduer.quolſ.ſac
.c. cũ dilectus de ↄſue.que nö.(Sennd uz
ſnia lata ſine ꝓbatõibus.ſufficit enĩ ꝙ ſubſint pſũp
tiones uiolete et in actis nõ ꝓbate:æ ꝑ h̊ dico mul
tum limitari gl.in.c.eccłia ſancte marie ðᷣ conſti.ij.
q.i.in ſũma ⁊ Inno.in.c.tua ꝓpe fi.de coha.cle.
2 ma.ubi cõir nõ.ſniam uõ ualeꝛe ſine ꝓbationibꝰ
debẽt oĩa eni reſtringi quando nihil agitatum ẽ in
cã:qꝛ tunc pᷣſumit᷑ lata a minus inſtructo:ad hB.c.
cum ex lis de in inte.reſti ij.q.i.nos in quẽquã.ſe
cus at ſi aliquid in cã fuit agitatũ.lʒ nulle ꝓbatões
fuerint facte:qꝛ poterat iudex moueri ex aliquibip
ſumptõibus quas ipſe ſolus elicuit iudicio iĩtellectꝰ
ut bene ꝓbat᷑ hic:unde iputandũ ẽ nõ appellanti:⁊
ſic itellige nõ per Mar. in. I. ꝓlatam. E. de ſenten.
Al pdicta faciunt peꝛ Inno. in. c. quoniã p de
Pba. æ.c.cãm de ꝛe iudi.⁊æ quod ibi nõ.in.c.ĩ pñtia
in pꝛin. de renun. z.iiij.q.iij.ſi teſtes in quibus iuri
bus dr᷑: ꝙ ſi iudex ad unã ſpem pꝛobationis non
applicat mentẽ ſua: ſed ex ↄfeſſionibus depoſitioni
bus allegationibus æ alijs q̃ in eiꝰ pntia ꝓponũt in
foꝛmat animi ſui motũ: ⁊? tunc tãta eſt iudicialis au
ctoꝛitas:ut ſempeꝛ pꝛo ipſo pꝛeſumi debeat: donec
contra ipſuʒ aliquid legitime compꝛobetur: ut dicit
tex.in dicto.c.in pntia ⁊.c.cĩm. Sʒ ad nnũ adueꝛte
ne circa pdicta decipiaris.ſi enim pᷣſumptio uiolẽta
mouet te ad ſniaʒ ꝓfeꝛendã facias illã ſcꝛibi ĩ actis:
alias ſi appellaret ⁊ ex actis ſnĩa n iuſtificaret᷑: licet
tu iuſte fueꝛis motus: iudex m ad queʒ cui de h̊ non

conſtat iuſte retractaret ſniam: iuxra nõ. peꝛ Inno.

in. c.qm ᷓ de pꝛoba. ⁊ ꝑ doc.in.d.c.in pnria.indu
citur pteꝛea iſte tex.p Inno. ?z Hoſti.j. e. qꝛ ueꝛiſi
mile.⁊? abb.hic: ꝙ qñ diffinitiua fenur ex pꝛeſump
tione uiolenta dʒ iudex multũ temꝑare ſniam: æ ma
xime ne ↄdemnet:niſi raro æ modice ad penam nec
pecuniariam nec coꝛpoꝛalem:ut colligitur hic ex ſen

tentia ſalamonis. licet enim ex pꝛeſumptione adindi

caret uni mulieꝛi filiũ: nõ t uoluit aliã ↄdẽnare ad
moꝝem ad quam iyftiſſime eꝛat condemnanda: ſi le

Alfferte

gitime fuiſſer pbatum Z eam ꝙ kilium alterius ſub
ripuiſſet ſm Inno.ibi ꝙ bene nõ. Do. an.dicit h
poſſe dici ꝙ nõ agebat᷑ ad penam: ſed pꝛo reſtitutõ
ne filij ciuiliter. dic tu ꝙ aut agitur ciuiliter æ regu
lariter æ non infligitur pena:ſiue ꝓcedatur ad ſniã
ex pᷣſumptõibus:ſiue ex alijs legitis ꝓbationibus:
ut in. c.ij. de oꝛ.cog. ⁊ in.c.i.de excep.⁊.l.lutius.ff.
ð his qui n.mna A emraginn cꝛiminaliter ? cõ
ſtat de delicto ex pꝛeſumptionibus duntaxat:⁊æ tũc
aduerte ad ualiditatem preſumptionis:ſi enim ſũt
urgentiſſime: tunc enim poteſt infligi pena oꝛdina
ria q;tũcunqʒ maxima:ut ꝓbatur in.l.ſciant cuncti
C. de pꝛoba.canoniʒata.ij. q. viij. ſciant. ⁊ in.l. iu
dicia.C. de rei.uen. MDone exemplum ex his que
dixi in.c. ttio loco de ꝓba.ubi plenius dixi¶ Aut
plumptiones non ſunt urgentiſſime tamen ſunt in
tin uiolente ꝙ põt ferri ſnia ciuiliter:æ tunc het lo
cum iſte tex.⁊ in ſumma ſᷣm earum ualiditatem põt
iudex exaſpare ſniam mulctando uel aliam penam
infligendo:ad h̊ bo.tex.in.c.litteras.j.e.⁊æ in. c.cõ
ſtitut.el.i.ſupra de teſti.æ quod ibi dixi æ de his pᷣ
ſumptionibns nide quod nõ. gl.j.e.quãto z quod
ibi dicam. ¶ Blo. oes ſunt clare: ? ideo nõ ĩdiget
recitatione excepta glo.ſi.q in fine ſui querixo
ne ꝙ iſte mulieres contendentes de filio decefliſſet
lite pendente:an utriqʒ uel neutri uel cui debebat
ſuccedere iſte filius:ex quo utraqʒ dicebat eum eſſe
filium glo.primo arguit ꝙ utriqʒ ar.ff. de re. du.
qui duos:ubi dicitur ꝙ ſi his duos impubẽs ſub
ſtituit titium illi qui ſupmus moꝛitur:æ ambo ſimł
in naue moꝛiunt᷑:titius utriuſqʒ eſt heres. In Sriuʒ
adducit.ꝙ neutri ſuccedat.ff. de re.du.ſi fuerit ubi
dicitur ꝙ ſi legatur illi ex cognatis qui primo ali
quid feceꝛit ⁊? ſimul duo faciunt nel ei qui eſt maioꝛ
etate ⁊æ duo ſunt paꝛes etate:uel ſempꝛonio amico
2z duo ſunt eque amici:uel ex pluribus ſeruis eiuſð
noĩs uni libertas relinquitur nentri debet᷑. Itẽ ſiẽ
ↄfeſſio non nocet qñ ponit aliquid impoſſibile fᷣm
nãm ut in.l.cõfeſſionibus.ff.de interro.act.ita ĩ ca
ſu noſtꝛo nõ eſt iſte audiendus nolens ſuccedẽ utri
qʒ:cum ſit ipoſſibile fm nãm ꝙ habucerit duas ma
tres. Lertio ꝓpe finem obſcure ſoluit:ſʒ mẽs eius
vr ꝙ ſuccedeꝛet illi que eꝛat in poſſeſſiõe filiatiõis:2
fuit opi. Ainc.ſʒ Lau.h̊ expᷣſſe enuit ꝑ rõnem poſi
tam in fi. glo. Goff. dicebat ꝙ ſi pueꝛ ntranqʒ heꝛe
ditatem poſſidet bẽt exceptionem ↄ petentẽ: q;uis ꝓ
ponat ↄꝛia.ff. ð excep.l.nemo:niſi ꝓbetur ꝙ alteꝛiꝰ
filius fueꝛit.ſi aũt alius poſſideat utrãqʒ ſi pueꝛ ntꝛã
qʒ perat repellit ſeipſum tanqꝙ; pꝛoponẽs contraria.
in diueꝛſis aũt inſtantijs ) diueꝛſos auditur:licet ꝓ
ponat ↄꝛia. C. de inof.xe.l.õ maioꝛes.⁊ poſſibile eſt
eũ ninceꝛe:qꝙ;uis iniuſte ageret:dũmodo nõ ẽ qui õ
id qð ĩtendit aliqd ꝓponẽ ualeat.E. ðᷣ mſac. ubi pa
ctũ. Moſti. dicit ꝙ magis plʒ ſibi dicta opi.Lau.cũñ
pꝛius aĩas demũ linguas fieꝛi eꝛuditas opoꝛtet: ut
in ꝓhe. ff. F. anpe.in fi. Har. bꝛix. in qõe que icipit
cũ due ⁊c.dixit eũ ſuccedeꝛe ei que in poſſeſſiõe filia
tiõis eꝛat. Si aũt neutra poſſidebat ⁊ uult alteꝛi ſuc
cedeꝛe:oʒ ꝙ pꝛobet ſe illius filium. Jo. an. nibil hic
eligit ĩteꝛ has uarietates: ſed dicit ꝙ uolẽs dilatare
P

I De pꝛeſũprꝛionib

mn vi leat qp̃nem Jo. de bel. quã poſuit ſuꝑ.l.i.
C.quoꝝ bo. in qua querit de ꝓle. de ꝗᷓ ꝗ ꝓbabiliter
dubouatur an fuerit primi uel ſecundi marii ⁊ ibi in
fine iueniẽs qð nõ. dy. ff. de adi. lega.l.iij. F. ſi duo
bus. Do. an. dicit ſe putare ꝙ ſi una ſola eſt in poſ
ſione iulius heieditatem obtinebit quo ad alteram
dicendum ut in ſequẽti membꝛo:ſi autem neutra ẽ
in poſſeſſiõe tũc dicit diſtinguẽdũ ut diſtixit Gof.
qui optime diſtinguit ſm eum. Ego in hac qſnone
ran ꝙ contingeti raro nõ multũ iſiſtã m multa opi.
q ur᷑ placeꝛe do. an. mihi nõ placʒ qꝛ iccuneii ꝗq im
miſcuit ſe heꝛeditati uniꝰ uidcet ſe cõſtituiſſe uerbo =
fco agnouiſſe illã in matꝛem: ⁊ ſic nõ nideo ꝙ in ex
cipiendo uel agẽ do poſſit detinẽdo uel poſſidendo
he:editatẽ alterius dicẽ oↄriũ quod eſſet allegando
ſe filium a fius:ar. c. ꝑ tuas.de ꝓba.iuncta.l.ꝓ be?
ge.ff. de acquir. beꝛe. vnde placʒ miti opio Lan. et
HBar. brix. quã ſentire uidet᷑ glo. ? Hoſti.æ credo
ꝙ in caſu quo neutra eſſet in poſſeſſiõe daret facul
tas puero a deũ ſi atutrius heꝛeditatẽ qꝛ ↄfeſſio in
ibello facta facit fidem coõtra cõfuentẽ.i.cũ pꝛecum
.E. de ibe cã. æ qꝛ nõiaun eum filiũ in acm ꝓpoꝛ
tionabili tin fuio: facit aucẽ itẽ quis ibeꝛos. C. ð nã
li. lib.ſed electa una pcludit ſibi uiam quo ad aliam
ſicur dicimus cũ due actões prie compeiumt.ſ.qꝙ; in
beredem. S. eligeꝛe. ff. de tributo. æ quod nõ. Inn.
in. c. audiuimus de collu:
X ſtu dii g. Conuerſatio ĩ adole
ſcentia facu pᷣſumpti
oneʒz in ſenectute. pꝰ ponũtur Vba ſalamo
nis ĩ pabolis.c.xx. fo ponũtur vba Nicꝛ0. illa ex
ponẽtia:ibi quẽcũqʒ.⁊ pone caſuʒ iit in capitulis pᷣ
ccdeneibps referendo cõſultanenem ad Papem.
Mõ o' ꝙ pᷣſumit bitus vtutuʒz ꝑ eax cxeꝛcuiũ.
ni qð exterius agiĩ iterioꝛeʒ mentis giſpo ſition en
2 hitun repſentat: ut in cle. exiui ð̊ v. ſig. ¶ Fõ
ibi auditõis ſapientum ⁊æcẽ.qð magnum bonitatis ſi
gnunm eſt audire ? cõſulẽ ſapientes. vñ au Hiero.
ſuper Iſay.li. ij. primo beatus e qᷣ ꝑ ſe ſapu to cui
ſasientẽ au iit S it qui utroqʒ ca et iutilis eſt tã ſi
bi qᷓ; alijs. ? Zullius Ii ij. Ge cffieijs. pꝛin « en cda
tio a loleſ ẽns ꝓf ſciur a modeſtia cum pictate in
pentes in ſuos benuolentia: deinde e iaʒ in opnumã
ptem ꝑuenire cognoſcuur: ſi ad ſapientes ? claros
ui os ⁊? bene conſu! entes reipublice ſe contu lii: ?æ eũ
cis aſſicnus ſir. ¶ Mo ibi maxime ſin plicuan c
ꝙ ſunplicitas 7 bumilitas maxime inteꝛ alias uu t
tes cõmendantur. 2 intellige de ſimplicuaie ue eſt
dolo Sꝛia:nõ illa que eſt ↄꝛia diſcꝛenoni.cc uiraqʒ
nide bonaʒ glo.in. c.ſi cupis.xvi.q.i.de humuluere
ueꝛo uide gl. opni. in cle. i. de reli. do. ¶ Oppe nit̃
⁊ nidet᷑ ꝙ ex oꝑibus niriutũ ni po ſſit quis qui uir
tuoſus: qꝛ pnt fieꝛi aio nõ bono. nõ aũt ſaris ẽ bñ
facẽ:niſi ex bono fõte ꝓcedat.lxxxvi.di.n ſatis.hic
dicit glo. in. c.i. de colu. ꝙ deus nõ ẽ remuneꝛatoꝛ
nominũ ſʒ adue:ꝛbioꝛũ. ¶ Blo.i. ut arbitroꝛ meiu
Seij exponit tex. ibi itelligitur.i.pſumiiur: euia per
exteꝛioꝛa pꝛeſumitur ð intenoꝛbus:? bene loc ui.
Ma. aur æ abb ponunt vſus. Intima peꝛ moꝛes
cognoſces exenoꝛes: Kuſtice qualis eꝛu bos

ex uitulo modereris. Annus qualis erit cognoſceſ
tpꝛe ueris .Ec nõ. de ſignificato illius uerbi intelli
gitur. alia ſunt clara: ? in eo ꝙ glo.ij. allegat diciuʒ
Salo.dic ut hẽtur ꝓuęꝛ. xxx. ⁊æ uide aliud exempluʒ
ſen ſilitudinem de ſagitta emiſſa ad locum deſtinatũ
qus ponit ide Salo.ſapi.vij.nõ ſunt alia.
Pꝛeſumit
B llus dubitat. Neen illuz
qui dilationibus ſubteꝛſugit iudiciuʒ.= ab
bas dicit cãun n peꝛ decꝛe. ueritatis ö do.
2æ contu na. ¶ M pꝛeſumenduʒ pꝛo illo qui offeꝛt
ſe iuſticie ſen iudicio:⁊ õ illũ qui ſubifugit iudiciuʒ
pꝛimus.n. uidet᷑ ↄfideꝛe de iuſtieia ? fus diffidẽ: p
H bo. tex. in. c. deceꝛnimꝰ.iij.q.ix. ¶ Oopp.pꝛmo ⁊=
uidet᷑ ꝙ młi pnt dubitare de facto an foueat qus
iuſticiam ut imuſticiã ex oblatione uel dilatione indi
cij. ſo. metu Sꝛij ut arbitroꝛ exponit Jo. an. tex. nul
lus duouat.i.dubitare debet. ¶ 1 Op. ? uideĩ ꝙ ſub
teꝛfagiendo quis non ↄfiteatur:imo ponius eppoſi
tu n eſt dicendũ:cũ ipoſſibile ſii confueꝛi ſi pemi qla
tiones. hec enim nõ ſunt compaſſibilia. ſoluu glo. fi.
tex. inte ligendum de confeſſione inte:pꝛetatiua Tri
plex enim eſt cõfeſſio ſm glo. quam in hᷣ nõ. qnt iñ
doc.⁊ bn:ꝙ ðᷣ confeſſio pſumpta nõ ſufficit ut reus
ſtatim ↄdemnet᷑ ſuꝑ pꝛincipali:ſed punitur qnqʒ ꝑꝑ
otumaciã in expenſis:æ qnʒ penam pati granioꝛeʒ
.C. de iudi.ſancimus. xi. q.iij. rurſus ⁊.c.quicunceʒ
de iudi.c.fi.dic tamen ꝙ qnʒ ſufficit ſola contuma
cia in non aſſumẽda purgatione. bẽ enim tunc ꝓ cõ
nicto:ut eſt caus nõ.in.c.deceꝛnim us pᷣal.ſ ðʒ unnʒ
intellectum:de quo iñ ut plene dixi in. c. ueꝛitatis ce
do. æ ↄtu. ⁊ ibi etiã tetigi an ſola fuga a loco iudicij
ſufficiat ad ↄdemnationé: de quo peꝛ ar. in. l. ad
monẽzdi. ff. de iureiurã. ? in.l.lege coꝛnelia. fl. ad ſil.
uide Jo. an. in addi. ſpe. in ti. de pꝛeſump. F. ij. ueꝛ.
nio enta. uide etiam ad pdicta bo. tex. in. c. cuʒ gtu
macia de peꝛe.li.vVi.⁊.c.rurſus ⁊.c. quicunqʒ.xi.q.
d 7 785 circa iloꝝ capłoꝝ intellectũ dixi i. c.i.de iu
Altimo queꝛit an 9 iſtos impꝛobe dilanones
e e⸗ ſit ꝓditum aliqð remediũ. oſnien.oiẽ ꝙ;
ſic. cũ enm iudex debeat dilatic nis an putare nm
.E. ð tẽ́. ap.l.ij.põt qncũqʒ ſibi uidebũ ab excipien
te ⁊z dilationem petente uel aliud pꝛoponente ſi het
eum ſuſpectum exigeꝛe ſacꝛamentũ ꝙ h̊ nõ ꝓponat
malicioſe: de eleen dicẽdum:ur in.c.ij.de iu
ra. ca. li. Vi. go dico ꝙ ſi uehemẽteꝛ pᷣſumit ᷓ
ꝓponẽte; poit eũ nõ admitteꝛe: nec curet de appel
lanõe:iux nõ.ꝑ Inno. in. c. poſt elecrioneʒ de oceſ.
pᷣben.⁊? ꝑ Jo.an.in.c.ſuꝑ eo de ap.ubi nide. 2
dicimꝰ. Caus. Qui
,. nne bene tacet conſentire pꝛe
ſumitur:ita ſummat Joã. an.ſed hec ſũma
tio eſt nimis geneꝛalis ? cõtra regulam is qui tacet
de regu.iu.li.vi. ideo ſummo ſic. Qui ex duobus
illatis alteꝝ negat reliquũ affirmare pſumit. ? pꝛio
ponũtur ueꝛba euãgelij.ſo ueꝛba grego. cxponens
1 infeꝛentis ad deciſionẽ qõms.ſcdᷣa ibi cuo quip
quod dixi in ſummario. ꝙ̈ enim diſpu
kaat an tacens debeat habeꝛ pꝛ0 confiutente an ne
gante: ut infra plene dicetur: tamẽ puto ꝙ ubi ans

4.
nrnrn
im uſic S

genut
aui Gelont ulen e,
utul crtn Huas

reſ in
ue ainh tii⸗
ſe ieglen⸗

(
in Pe t il
Gnmr u ei guua
icicn kusn cjn un
in hni ignnmin iſun bu
iu⸗ Wumn, Fnmg
ullits ccns lecn

rpo⸗ ne rtum.
rk g⸗
lurinuil ,Mimatmnſ hi⸗
mngru i unii ͤ,
ivſiſfiun u ir Mnd au
enzl ſͦninnn
õ A
itmiuſin ipni i titiicie
lmnot gonitr A nattini e
lnt eibmneno dis
1uaöfritſtißtcdtcnn de drnte
wwetimmkalt Mgie
Durmintelkendiag Ed
NcKeirnticiatdtanie
uidiotcunig eKAn
WNddaetdeniſonietnrin
Uendeeßtſiſbe Yi nirde
iulähtſftiütgnn
nci zdensſe ſaraing
dhummminuni lilin
pighoiohigi Mnileor ſ ſin

elbiciggonin
ihhonnin zi hrfil

o

o. mein Zu
lun ardinor eont d
agt . P.Tlcit
Geno quts non Afucatwreno aib
cn ipe leſttofſiriine
ns det enimn no ſunt ſtbita ſeeg
remeh Onppaſtblaſclt
* n alig ce co feſſoveinepean
„ nch cſ fn go gunndii
t bnicd coſfeſioſunhn öifn
. . .
aum Muan ſip Pumapol:ſat puniwrcie
nad enſur poun ni gui
eud, ſinis n l, ligt Canin
ud , de ammji ſfſn ſh aim
wr ſmiti mgmmne immn mypi
mn tcius ncennnus ic icn
aumnde vo ni nr penedin n cventens
An.? bbi ali tngi an ſoln ſga a loco indief
1n 1d 9Gdennanone:e do der r Nad
de wrciut.2 M.led Cwc Kadſ
Jo nin ddcnſden d dr rcſod
õäü
ca den . N.1 1Niſnd 1 . clluſchl
Baln lor nior ulleiü dnien
.ara oeni M) ſs inn 1
Nermes K Pwom Mod owedu Kole
Scuun twect ECdenn Ciancinſin
ſic. Cucum —„ Schitt
Cr lpa gich tſen
e t dumonen ermn ic iul geng
letum engertummnigti
aun ce vo lol ditunn
naoſe:
g.(s.ntiiochen
a.a.l. N W i nitter: Nl
ponen; iit ci no 0 ſtenn
Nae 1 , Zno. ine oſtel

impingnũtur uel ut inferuntur alicui ſen pꝛoponun
tur uno negato alteꝛum nidetur affirmatuʒ ut h op
time ꝓbatur. MHoc idẽ ſentit Hieꝛo. Jo. epᷣm di
cens qui arguitur de pluribus ⁊ in delatione crimi
num aliquid pᷣreꝛmitit:quicquid tacueꝛit ↄfitet facit
c.i.de poſtu.pla. 5 fo ꝙ xpᷣs fuit ſamaritanꝰ
.i. de ꝓuincia ſamarie ¶ NMuidãaã ueꝛo ut hic ꝛclert
Jo. an. negant xpᷣm fuiſſe de ſamaria ? tunc expo
ne fm De. ſamaritanus.i.cuſtos.nam ſic inteꝛpꝛe
tatur illa dictio ſamaritanus. p. intrando gl.
ur̃᷑ enĩ ꝙ tacens nõ dʒ hr̃i ꝓ ↄſentiente:ut in regla
qui tacet.ff.de re.iur.⁊ in regula is qui tacet.eo.ti.
li. vi.ubi dicitur qui tacet non fatetur nec utiqʒ ne
gaꝛe uẽ cc. ¶ Blo. ulti. multum inſtat in hac mã.
2 in effectu tradit duas theoꝛicas/ſMrima ꝙ ubi
agitur de dñio ꝛeruʒ amittendo tacens regulariteꝛ
non ↄſentit. Fallit ꝛõne uicinitatis ⁊ melius diceret
ꝓximitatis ut in.l.ſi ſeruus cõis.ff.de dona . ĩteꝛ
ui. ⁊ ux. ubi dicit ꝙ tꝛes erant fratꝛes qui habebãt
ſeruũ cõem:quoꝝ unus eundẽ ſeruũ alijs pnñtibus
⁊ tacentibus donauit ſue uxoꝛi.æ ↄcluditur nalere
donationẽ reſpeci tacentium. uidetur enim ↄſenſiſ
ſe in eoꝝ pᷣiudicium ꝛe ꝓximitatis:ut ibi eſt caſus
ualde nõ. Sʒ hanc regulã ſuꝑius traditã facit.c.
ſi ſeruꝰ ſciẽte.liiij.di.ubi tacẽs ceſſãte ꝓximitate ba
betur pꝛo ↄſentiente ⁊ agitur de dnio ſerui amittẽ
do.ad idẽ.l.fideiuſſoꝛ.S.pꝛ.ff.de pig.⁊ foꝛſan me
tu hoꝝ Srioꝛũ ⁊ ſilium gl.tꝛanſit hic ad fam tłeo
ꝛicam:que nr̃ ſibi plus placere:uʒ ubi ꝑ ꝓbibitõem
meã poſſũ ꝓhibere quod fit:⁊ taceo taciturnitatis
hẽtur pꝛo ↄſenſu. Si vo nõ poſſum ꝓbibeꝛe:tunc
taciturnitas mihi nõ obẽ.exẽplum rem alienã quis
põt uendeꝛe ĩuito dño nõ iñ fit piudiciũ qño ſʒ ipᷣe
uenditoꝛ obligat᷑ ꝑſonaliter ad traddẽdũ uel ad in
teꝛeſſe. l.rem aliena.ff. de ↄhen.emp.ſi pñs eſt dñs
⁊ tacet nõ facit ſibi piudicium ꝛõe pᷣdicta:ſed rẽ ali
enam quis obligare non põt:qꝛ in obligatione ius
oſtituitur in re.l.rem alienã.ff.de pig.ac.unde qns
rei Sdicendo ipedit obligationẽ:iõ ſi pns ẽ ⁊ tacet
facit ſibi pᷣ iudicium.l.ſi ſine. C. ad nelł.hanc theo
ricam ꝑ hanc rõem ur ſentite expreſſius glo.in.d.l.
rem alienã ⁊.l.ſi ſine Joã.an.hic dicit q moderni
doc.ll.dnt in pindiciũ dnoꝝ neutrum fieri poſſe ſi
in piudiciũ phentis ſic.ſicut enim uʒ uenditio in pᷣ
iudicium uenditoꝛis ? nõ dni.d.l.rem alienam:ita
2 pignoꝛũ obligatio:ut in.l.tutoꝛ. S.ꝛiã.ff.ð pig.
ac. ubi d; ꝙ õ pignoꝛantẽ rẽ alienã ignoꝛanti dat
pignoꝛaticia oria:nec ſecñdũ illos doc.mihi preiu
dicat᷑ ſi me pñte rẽ meã obligas ꝑ.l.ſicut.S.nõ uidð
tur.ff.qui mo.pig.uel hipo.ſol.ubi dicit ꝙ ſi qns
rei uendidit rẽ alteri obligatam pnte creditoꝛe ⁊ ta
cẽte nullũ pᷣiudicium fit ipſi cꝛeditoꝛi:cũ ſciat ius ſu
um ubiqʒ durar᷑:nec ob.pᷣdicta.l.ſi ſine.C.ad uelł.
loquitur enim iter ↄiunctos.ſ.cum maritus ſciente
uxoꝛe dat pignoꝛi rem ipſiuſ tunc enim taciturnitas
ipſius hetur pꝛo ↄſenſu.d.l.ſi ſeruus:ſecus ĩter ex
traneos: ut in preal. J.nõ uꝰ niſi taceret dominus ĩ
fraudem.il.ij. C.ſi res ali.pig.da.ſit.? dic ꝙ banc
opi.tʒ expſſe Ci.in.d.l.ſi ſine: licet de eo. Jo.an.
mẽtionẽ nõ faciat:ſed loquiĩ mõ pdicto.⁊ ſic ſentu

AEx ſtudijs.

Ci. ꝙ regulariter tacens non hẽtur ꝓ conſentiente
hanc tũ mm latius ipſe attingit in.l.inuitus.C. de
ꝓcu. ln theoꝛicam ponit Inn. in. c. in ge
neli. de elec.æ gl.ſequitur in.c.is qui tacet de regu.
iu.li.vVi.ubi dicit᷑ ꝙ ſi agitur de re meritoꝛia ⁊ con
cupiſcibili tacens hẽtur ꝓ conſentiente.l.qui patit
ff. manda. Si ueꝛo agitur de ꝛe oneꝛoſa hẽtur pꝛo
odicente.l.filiuſfa..inuitus.ff.de ꝓcu. hec theoꝛi
ca licet ſit nõ.⁊ in multis vificetur tamen eſt mmis
generalis ut.j.apꝑebit.Do.an.uidetur hic poneꝛe
quartã:ꝙ tacens regłꝛ hr̃᷑ pꝛo ↄdicente ⁊ ponit ali
quos caſus fallentie:ſed ut dixi ſupra h̊ ſic aſſeꝛer̃ ẽ
diceꝛe regulã iuris.ð.reg.is qui tacet:que dic ꝙ;
tacens nõ cõſentit nec negat:⁊ regula pꝛecedens di
cit qui tacet conſentiꝛe uidet Maꝛ.aliquid ponit ĩ
l.que dotis.cã.ff.ſolu.ma.ſʒ nõ ꝑfecte explicat iudi
cio meo fateoꝛ tamen ꝙ hoc bꝛocardicum babʒ le?
infinitos ſenſus:ita ꝙ oẽs caſus ſubdiſtinctione cõ
pbendi nõ pnit:ſed ſᷣm factoꝛũ diuerſuiatem ? quali
tatem terminandi ſunt. Sed ut hẽatur ſaltem in ge
neꝛe aliqualis noticia dico ſic: tacens ꝓpꝛie non
ↄſentit nec ↄdicit:⁊ h̊ qꝛ tacere tʒ medium iter cõſẽ
tire ⁊ Zdiceꝛe.hoc aꝑte ꝓbat dicta ꝛegula is qui ta
cet unde qncũqʒ hoc medium poteſt cõſequi aliquẽ
effectũ ab extꝛemis ſeꝑatum illũ ↄſequit᷑ nec accedit
ad aliquod extꝛemoꝝ.poreſt poni exemplum in.l.i.
.F. ſciam. ff. de tribu. ubi aliud diſponitur cũ expᷣſſe
ↄſentit dñs ↄctibus ſeꝛui ſui ⁊ aliud cum contꝛadiẽ
aliud ueꝛo cum taceticuius diuerſitatem uide ꝑ gl.
in. d. regula is qui tacet.ubi nero non eſt inuenire
effectum huius medij.tunc qnʒ ſumit effectum uni
us extꝛemoꝝ qnqʒ alteꝛius ſᷣm uarias coniecturas
nam ſicut dicimus in hermafrodito ꝙ debet tribui
ſexui ubi magis incaleſcit.l. queritur.ff.de ſta. ho
.iiij.q.iij. hermafꝛoditus:ita dicendum in caſu nr̃o
ꝙ tacere ſit ꝛefeꝛendum ad conſenſum uel diſſenſũ
in quo magis incaleſcit m narias coniecturas:⁊ ſa
cit ad hoc quod nõ. Di. in regula.is qui tacet et
HBꝛrr.. in. d.l.que dotis.⁊ in h̊ caſu ſic diſtingue:qꝛ
aut agitur de obligatione perſonali:et tacens babe
tur pꝛo ↄtradicente.l.filiuſfa..inuitus.ff.de ꝓcu.
ubi dicitur ꝙ ſiis qui cõſtituitur ꝓcuratoꝛ eſt ꝑns
? tacet nõ uꝛ conſentiꝛe: Yallit hoc fauoꝛe pupilloꝝ
in fideiuſſoꝛe tutoꝛis:qui patit nomèẽ ſuum ſcribi.l.
iiij... ult.ff.de fideiuſ.tu. Itẽ fallit in.c.uno de dei
põ.impu.li.vVi.ubi filius tacẽs ⁊ pns obligat᷑ ex ma
trimonio gcto ꝑ ꝑentes.⁊ h inducit ibi fauoꝛ matri
monij et fauoꝛ ꝑentum.̊ eiʒ nõ ꝓcedeꝛet in alijs ẽt
ↄſanguineis:ut nõ. Jo.an.in nouella. ¶ Item fal
lit ſi eſt contumax in endendo. hetur eĩʒ talis ꝓ cõ
ſentiente uel negante:quatenus magis vᷣtitur in ſuũ
piudiciũ:de iu.ca.c.fi.⁊ in.c. ſi poſt pſtitũ de ↄfeſ.
li. Vi. l. de etate..qui tacuit.ff.de ĩteꝛ.act.nõ. Hã.
in loco pᷣal.¶ AItẽ fallit ⁊æ qrto qñ ultra taceꝛe inteꝛ
uenit aliquis actus poſitiuus: utputa recepit ſcien
teꝛ litteꝛas in quibus conſtituebatur pꝛocuratoꝛ:
ut in clꝑe.una de ꝓcu.uel exhibuit reuerentiam ad
uerſario tanquã plato:ur in.c.ex ore de his que fi.
a ma. paꝛ ca. Aut agitur nõ de obligatione pſonali
delſ de alio piudicio:⁊ tunc ſi eſt cõtumax i rñdẽdo
p 2

dic ut ᷣ aut non eſt cõtumax qꝛ nõ artat᷑ aliq iure
ad loquẽdum ⁊ tunc ſi tacẽs non põt ↄdicendo im
pedire quod agit᷑ hᷣ pꝛo ↄdicente ſic põt intelligi.l.
qui uas. F. netare.ff. de fur. ? q leg. ⁊æ nõ. in.l. gayꝰ
ff. de pig. acrio.⁊ in h omnes ↄueniũt. Aut contra
dicẽdo põt ipedire ⁊ tũc aut ſimulat ſeu tacet ĩ frau
dem alteꝛius: ⁊ facit ſibi pꝛeiudicium ac ſi expᷣſſe cõ
ſentiret in. l.ij. C. ſi res alie. pig. da.fu. ubi diciẽ ꝙ;
ſi te fraudulẽteꝛ racẽte alius reʒ tuã tanq; ſuã pigno
rauit fit tibi piudicium:aut nõ ↄſtat de fraude ⁊ ſũt
opiniones. Quidã eiʒ uolũt ꝙ regulariteꝛ nõ fin ia
centi pindicium ꝑ.d.l.ſicut.G.nõvꝛ.ff. qui.mo.pig.
ul bypo. ſol.qð noluit Cy. ubi S. Alij tenent contꝛa
riuʒ:ut glo.hic.⁊ in.d.i ſi ſine alind ſentiat i..l.
.ij. puto ꝙ ſi conſtaret ꝙ nõ frauduſenteꝛ tacuit hẽi
debeat ꝓ ↄtradicente qꝛ in dubio nõ pſumit̃ quis
nelle piudicare iuri ſuo ⁊ iactare ſunm.l.cum de ice
bito.ff. de pꝛoba.⁊ in.c.ſupeꝛ hoc.de renũ. facit qð
nõ. glo.in.l.cum quid.ff.ſi ceꝛ.pe.⁊ põt conſtare de
nõ frande ꝑ piecturas ⁊ ſic põt iĩtelligi ſecuncũ aliũ
intellecum. d. F. uetare. æ pꝛ0 h. d. I. ſi ſine. C. ad uel
ley. ubi tex.in fine pondeꝛat caliditatem ⁊ ↄmentum
mulieꝛũ ⁊ hec eſt melioꝛ Genſio ad illam.l.q dictum
Cy. de quo ; ad idem. d.l.ij. que facit mentionem
de taciturnitate doloſa:ſed in dubio cꝛedeꝛem pꝛeſu
mendã fraudẽ ex quo eſt pñs ⁊ põt impedire ⁊ tacʒ
⁊ ſic de fraude pꝛeſumpta intelligo.l..ſi ſine.⁊ illaʒ.l.
.ij. ſic in ueꝛitate loquũtur ſi bñ põdeꝛet᷑ pꝛincipiũ
in quo nulla fit mentio de fraude ⁊ ſie limitarẽ glo.
in. d. l.ij æ ad hoc facit rõ.c. penult.j. de re iudi. ⁊..
ſepe.ff eo ti. Hõ obſtat dictus..nõ vr.ſupeꝛ quo
ſe fundat Cy. qꝛ cꝛeditoꝛ ibi Sdicendo non poreꝛat
impedire nẽdinionem rei aliene. nam dñs uendit ius
ſuum lʒ ſit alteꝛi obligatum ſed res tranſibit cuʒ one
re ſuo ut ibi. Dꝛedicta fallũt ratione ↄiunctõis.nã
tũc tacẽs bꝰ ꝓ ↄſenticte:ut in.d.l.ſi fuus cõis.hᷣ ul
cimum limitat Mar. in pꝛeal.loco miſi ſit coni netio
habẽs in ſe reueꝛentiaʒ: ut in.l.i.ꝗ. que honoꝛande
ff. quaꝝ rex actio nõ datur: æ ſequiĩ do. ant. hic q̃
tũc uideat᷑ taceꝛe nõ rõe ↄiunctiõis quia uelit cõſen
tire ſed potius ꝛõne reueꝛẽtie ut in ſeꝛuo ſeu libeꝛto
reſpectu dni uł in nxoꝛe reſpectu uiri: ſed hoc mihi
nõ placʒ indiſtincte peꝛ tex. nõ.in dicto.c.uno de de
ſpon. impu.li. vi. ubi ẽ ↄiunctio hns in ſe reneꝛemi
am: ⁊ magis eſt filius ſubiectus patri q; uxoꝛ mari
to:põt eĩʒ ipᷣm uẽdeꝛe tpᷣe neceſſitatis ⁊ tamen ex ta
citurnitate hẽtur ꝓ ↄſentiẽte etiã ĩ actu ĩ quo requi
ritur ↄſenſus oĩo libeꝛ ap omni coactiõe ut in actu
matrimonij: ut in. c. cũ locnʒ. de ſpon. ¶ Mon ob.
tex.in dicto.S. que honeꝛãde.quia tex. ſoquitur cuʒ
limitatione.ſ.ꝙ reueꝛẽtia excuſabit ſi canſa cognita
pꝛetoꝛi liquido cõſtiteꝛit ꝙ ob reneꝛentiam libenus
pꝛomiſeꝛit pꝛono ⁊c̃.ut ibi. Debent eꝛgo eſle alique
circunſtãtie ad h ut reueꝛemtia excuſet ⁊ excludat ta
citum conſenſum ut qꝛ pꝛonus eꝛat teꝛibiis homo
uł uir eꝛat teꝛꝛibilis nxoꝛi unde ſolebat ſeuire ⁊? acii
teꝛ tractare uxoꝛem diſſentiẽtem ⁊ nõ ſe confoꝛman
tem ſue noluntati:ar.eoꝝ que Inno. nõ. in. c. cauſã
mẽimonij. de offi. dele. æ apte uidet᷑ uelle ideʒ Hã
in. I. ad innidiam. 2. l. metu. C. qð me. can. ? ſcvm h

¶ Ne pꝛelũptionibꝰ

poſſet ſoléniter limitari dictũ.c. unicum:ut filij non
hẽantur pꝛo ↄſenuentibus ſi cã cognua conſtiterit
ob reuerẽtiaʒ paternã tacuiſſe tꝑe ↄctractus matri
monij:dico etiam ꝙ vbi ex otradictione expreſſa
Veriſitr timetur de aliquo dãno ſaltem de facto con
tradicẽti infligẽdo ꝙ tũc tacẽs non hir pro conſen
tite ſed pro pᷣdicente etiam ſi darʒ Vba gnõlia:
hoc allego bo.tex.in.c.cum Veniſſent. de inſti
Irem fallit fauore cultꝰ diuini ſeu religionis ⁊ ſub
hoc põt optie compᷣhendi caſus.c.ſi ſeruus ſcieme
liiij. di.ubi dẽ ꝙ ſi ſernus ordinatur ſciẽte qno ⁊ ñ
Idicente vr̃ conſentire nam i hoc ſubeſt illa rõ oiũ
ctionis ð ꝗᷓ. S. cum eccla ſit mĩ noſtra. xij. q ij. aui
abſtulerit. Aut non agitur ð piudicio taceniis ſed
de re ↄcupiſcibiliæ meritoria:? br̃i dʒ pro conſenẽ
te. 1. l. qui patitur. ff. mãda.æ.l.ſi renumerandi..q
paſſus eo. ti. iia Inno. et glo. ubi. S. et pñt hic
applicari qõnes auas poſuit Jo. an. in rla. is qut
tacet ð re iuris.li.vi. in mercu.?æ una quoam polſuit
in regła. qui tacʒ: ubi concludit ꝙ ſi conſtitutio ep̃i
pꝛohibet alienationẽ fieri ſine ſua licentia ꝙ ſi fiat
al enatio in eum ur cõſentire ⁊ licentiã dare ⁊ ppè
ditur magis ſub eo qð dixi qn ulłira nudam tacuuꝛ
nitatẽ interuenit aliquis actuſ poſi itinꝰ: predicta cĩa
ꝓcedũt añ aliqua ↄiectura facit pᷣſumi conſenſum
uł diſſenſum: ad hoc qð legitur æ nõ. in.l.ij. C. de
acqui.poſſeſ.facit.l.quam tuberionis. ff. de pecubł.
2 uide ſpãliter circa pꝛeiudicium poſſeſſionis quod
nõ. bar in dicta.l.que doctis cã que m pnt ad pre
dicta reduci. Querit enim quid iuris ſi me pnre
aliquis intrat poſſeſſionem ſeu aliquid capit de re
bus meis et dicit quod aut pᷣceſſit titulꝰ rõne cuiꝰ te
nebar poſſeſſioneʒ tradere et preſumõ conſemure:
ut. d.l. ij. E. de acoui poſſ. Aut non preceſſu titulꝰ
talis ? ſi agitur de magno piudicio non preſumor
conſetire ut nõ. in. d.l.ij. facit. d. S. uetare. Si ueꝛo
agitur de modico preiudicio preſumitur conſẽſus:
ut in. .predicta q; tuberonis..ſunt quida ubi aici
tur ꝙ dns preſumit cõſentire peculio ſerui eo ipſo
quod ſcit eum habere peculiũ ⁊ expreſſe nõ adimit:
2æ hoc ultimum põr adduci ad młia: tamẽ ut dixi in
dex ex multis piecturis pꝛeſumit in alijs ↄſenſuʒ ul
diſſenſum. Et adueꝛte ut hẽas ꝑfecte mãm:nam pꝛe
dicta ꝓcedũt qn datur patiẽtia rempoꝛe actꝰ geſti.
qn eiʒ actus geꝛit̃᷑ me abſente ⁊ ſcientia ex poſſfacio
ſuꝑuenit nũquid uideoꝛ ꝑ hoc actum habeꝛe ratum
maxime geſtum noĩe meo:glo.in.l.quo enim.ff.re
ra.ha.dicit ꝙ nõ impꝛobare ſupeꝛueniente ſcientia
