ſe habet in officio ſuo:⁊ hoc ideo quia udex ðᷣ
bet uti eqtate.iiij.q.iiij.c.i.unde ſecunduʒ Jo.
an. falſitas proprie eſt in teſte qui debet nti neri
tate:de cri.fal.c.i.xi.q.iij.quiſquis.iniquitas in
iudice qui debet uti equitate d.c.i.quod nõ pro
forma ⁊ pratica formandi proceſſum contra te
ſtem uel indicem. 5 ſecundo ibi ueꝛam ne
gationem æc.ꝙ negationum quedam eſt ueꝛa
quedam non uera: æ appellat Hoſti. uerã illam
que eſt pura ſimplex ⁊ indeteꝛminata. Jo. an. in
telligit textum in determinata. nam ſi dicatur ꝙ
citatus tali die ⁊z. ſic dettrminata:nihilominus
poteſt deficere probatio de contrario: ?2 iõ tex.
hic dixit quandoqʒ quaſi aliquando probari
poteſt. Ego dico ꝙ uera negatiua eſt illa que ñ
habet in ſe incluſam affirmatiuam ſine ſit deter
minata ſiue non.S. de renun. ſuper hoc ĩ fi.nbi
nõ. Si enim habet in ſe incluſam affirmatinam:
illa non eſt proprie negatio:ut ſi dico ꝙ nõ cõ
ſenſi ſoonte:includit enim quod peꝛ metum con
ſenſi:⁊æ hoc eſt affſirmatinum:quod direcie pro
bari poteſt. ſed negatiua neꝛa nunquam diꝛecte
probari poreſt: ut patet ibi in tex nulla ſit direc
ta probatio.licer aliud ſenſerit et minus bene.
Jo an. in. c. bone de ełc. =dic ut ibi plene nõ.
ſed quãdoqʒ impoſſibilis ẽ probatio:ut quãdo
non eſt reſtricta ſen determinata ad cenum lo
cum ſeu ad cerias peꝛſonas. quandoqʒ pꝛobaĩt̃
ſed difficultier ut quia indirecte.nt quãdo eſt ꝛe
ſtricta modo pꝛedicto..ideo tex. hic dicit quan
doqz. C hoͤterno acta ſcribenda tam in ordi
nario iudicio ꝙ; extraoꝛdinario: ⁊ hoc iniellige
niſi ſit cauſa modica:tunc enim nulla ſcriptura
requiritur: nec ꝛeſpectu ſententie nec reſpecin ꝓ
ceſſus:ſed cꝛeditur ſimplici iformationi iudicis:
ut eſt tex. nõ. in aut.niſi breuioꝛes.C. de ſen.ex
peꝛicu ꝛeci. et ibi per Haꝛ. qui hoc tenet expꝛeſ
ſe: et clarins facit tex.i aut.ut iudi.ſine quo ſuf.
.F. neritatem colł.ij. naʒ ⁊ ſi in iſtis modicis cꝛe
dirur relationi nuntij. l. ea quidem. C. de accu.
nõ in. c. cum parati de ap. fortius credetur ſim
plici aſſertioni indicis:facit ad predicta tex.i.c.
ſi quis cum clerico.xi.q.i.ubi optimus tex.iũc
ta glo. ⁊ uide quod nõ. glo.in.c.i.de libel.ob.et
quod ſuper ca dixi.⁊ idem dic in criminibus le
nibus. nt.l. leuia. ff. de accu. et quod ibi nõ. et in
.d. auté. niſi.? pro hoc nõ. dicit Maꝛt. in dicta
ant. uſi bieniores:ꝙ nubi dat᷑ pateſias arburo

¶ De ꝓbationib.

ſeu indici ut ꝓcedat ſine ſcriptis uidentur ꝑtes
noluiſſe. ur ipſius ſimplici iformationi et relati
oni credatur quod bene nõ pro limitatoone eo
ꝛum que dixi in.c.poſt ceſſionem.S. eo. gue
antem dicatur cauſa leuis:dic hoc arbitrarinm
reſpeciu qualitatis perſonarum ⁊ cauſe:ut nõt.i
dicta aut᷑.niſi nide glo.in.c.fi.de re iudic.li.vVi.
2 predicta limitant mulium hunc tex. ? nide peꝛ
do. An. in. c. quintaualis.j.de iureiur.in.xxvi.
colł. ubi limitat H̊ dictum Hirt. in actis oꝛdina
torijs ſecus in deciſinis. quia hoc eſſet ualde ꝑ
iculoſum quando ex eis dependet deciſio iuſti
cie:pro hoc quod ipſe Hauo.nõ.in.l.ſi ſocicta
tem. F. arbitrorum. ff. pro ſo. ubi nult qð per te
ſtes poſſit pꝛobari factum arbitrorum: cũ coraʒ
eis non requiraiur ſcripꝛura. ¶ NM. ibi publi
ca perſona ⁊c.ꝙ notarius dicitur publica peꝛſo
na:⁊z boc ideo qꝛ gerit officiũ publicum: ⁊ ideo
quandoqʒ . app llatur ſeruus pnblicus: quia ſer
nit publice exercendo officium ſuum. ff. 26 pu.

lal. lo.1.ij. in fi. 7.c. ij. de nſu.li. vjMnandoqaʒ

dicitur ſcriniarius.j.de preſcrip.ad audientiam
et de hereti. ſi aduerſus. Quandoqʒ dicuur ta
bellio. J. de fide. inſtru. c. pe. Item ⁊ notarius ðᷣ
ſimo. c. i. Item tabellaꝛius. C. qui teſta. fa. poſſ.
.l. hac conſultiſſuma. J. ſed quia tabellaꝛiorum =
in.l.i. C. de tabel.li.x.Dicitur etiam ſcriba: ut
ibi nõ.ĩ Reica de diuerſis nominibus ⁊ officijs
eorum. Et ex pꝛedictis nõ. ꝙ quandoq; nnum
2 idem habet diuerſa nomina: ⁊ hoc pꝛopter di
nerſos effectus. dicit enim notarius: quia redi
git in nõ. ſeruus publicꝰ quia ſeruit publice ⁊c̃:
ſic limita.l.ſi idem codicilł.C. de codicili.ubi ni
detur innui contrarium. ¶ Mota ibi aut duos
niros idoneos æc̃.ꝙ unus quantuncunqʒ idone
us non equiparatur notario: quia ille eſt appro
batus ⁊ gerit officium publicum ⁊ ſic collige aðᷣ
in pertinentibns ad officium alicuius plus de
bet ſibi credi qᷓ; alteri q;tũcunqʒ idoneo facit.c.
ad audientiam de preſcrip. et nide quod nõt.in
c. eum parati de app.ſed duo teſtes bene eqpa
rantur notario ut hic ⁊ in. c. cum Joannes de
fige inſtꝛu. æ. l.in exercendis. C. de fide inſtru.
refann notaꝛij ĩ cauſa nerſatur cir
ca nia dũtaxat. Drimo nt uniuerſa iudicij acta
conſcribat ſecundum iudicis pꝛeceptum appo
nendo locum er tempus ſcripture:et ꝙ ꝛquirat
iudicis preceptum ſen auctoꝛitas:facit ibi tex.
iudex ſemper adhbibeat æc. z.j. aliquid dicam
de loco ⁊ tempore:uide tex.cum ibi nõ.in.c.ab
bate ſane de re iudi.li.vj.ubi declaratur quare
iſta inſeruntur Secundo nt actoꝛum exempla
tradat pariibus. Tertio ut actorum originalia
penes ſe reiineat: ut ſi quid difficultatis poſtea
emerſerit ad ipſa adhibeatur recurſus.et ꝑ hec
eſt expedita queſtio qua queritur quid ſi index
dicat ꝙ nelit acta remaneꝛe penes eum et notaꝛi
us uelit ꝙ penes ſe. certe pꝛcſerendus eſt ſcrip
tor per iſtam litteram. ¶ Iem qma ſi de ſus

ſcriptura dnbitaretur poſiet ſibi ꝑiculũ iminex/

denmne,
emndan 9
mlmfi⸗
lunte
nigani ,
c dugete⸗
Ggküimn „
igmtuneth
unlurmin t
Mm ijnjnh
ban en nn⸗
rcknr n n

.

Atrer elg
udlim nmcni⸗
munit bun
rſumi muun ui
rimmrutradWʒ,
õ
N inn tanm nens wi
Kütensts Mnſasn
fiomaſnieigu win
VNGdeframmattud
Uterkitdoingi m
jufnitmierizi
aintriiin ini
Müſintnn
Wltaidinn
üniigiſi ier
Uin
unhktnir
irttrt
Mrmninninn
iotiene,
ogien,
Nlenie e

gnalrns t
alusn nucnukin

1cgolnggi
nnöhe⸗ un
. Ciinn natlsotc
g ni boceſſe ce
nch er gg
a 1 pente grſoi
nale 1uo. n in ,eiſoeen
nſtdo ſo.vb nur gooer
2 I
n um ndinoln
unumnorn i⸗ bi cub
aabeno

p lamrſanns Orblius:blg ſer
recndoftcun ſon Kde.
nanl g Brntn
Aunks) Eeictadendennnn
nleſns. Onntdadionnn n
nde NNn c e Nntroimis
Irmunelnns gl l hinel
Glilim M ar atttuonme
Anl Aranis,
Adumis umninz taffſ⸗
rntnso, qlunco;nun
enig nommneboc opeer d
dor enunnoarus ais rei
publc' paſewit doſen
moodlell Cge codicle W
numun. (Von biavt nns
egumsgunmnunennchioe
nur omnio:abin lectaphto
cun volcun lctoliged
18 d cfhnn aicnins N M
Himn izütmnldaid e
Ntd iin “
ndend tcnd cegpari

Ms

unde ſua intereſi ut penes eum remaneant:nec
ob.c.fi.j.eo.quia ibi de facto acta remanſerunt
penes iudicem. æ hoc tenet Jo. an. hic ⁊ facit iu
ramẽtum ꝙ ipſe notarius preſtat: de quo in.c.
ſicut ne cle. nel mo.dicit iñ Jo.an.qꝙ de ſacto ſ
uatur:ꝙ ſi notarij ſunt officiales epoꝝ comituʒ
nel rectoruʒ qui ciuitatibus pᷣſunt cogunt᷑ finito
ipſoꝝ officio dimttteꝛe acta in camera officij qðᷣ
geſſerunt ?æ ꝓ hoc more bñ facit ſ̃m eum.c.ad
audientiam de preſcrip.⁊ ꝙ. le.? nõ.j.e.cuʒ ca
nuſam. dicit tam equum talia duplicari:ut penes
ntroſqʒ remaneant:quod ſatis mihi plʒ ut ſic
ſulatur:et officio quod geſſerunt et ipſi norario
et iura naria reducent̃ ad concordiam. ¶ Nõ
ex pᷣdictis et ex tex.ꝙ ſi ſuꝑ exemplari orit᷑ dubi
tatio recurrendum ẽ ad originalia. ¶ Mõ. hic
xiiij.que ſunt de actis iudicij et de exceptione
nide qð nõ.ſpe.in ti.de dila..i.vᷣ.et nõ.et pon
deꝛa ꝙ vᷣ int᷑ acta nõ fit mẽtio ðᷣ ſñia:⁊ ſic nẽ ꝙ;
ſnia non ſit de actis ſeu ꝓceſſus iudicij:et ſic fa
cit:ut appellatione actoꝝ aut ꝓceſſus nõ comp̃
hendatur ſnia. ↄrium tʒ hic Jo.an.ſuꝑ.v. ꝓccſ
ſu remittens ad nõ.ꝑ ſe in.c.in pntia de ꝛenũ.et
nide ꝑ eundem in addi. Spe.ſuꝑ Nica de ſent.
ꝓla.ubi latius diſputat concludens:ꝙ eſt acins
ad bunc tex. Rndet. qꝙ hic intendit im ꝓuidere
ꝙ acta deſcribant᷑.un non erat opus exprimere
de ſententia:cũ de illa iam ꝑ prius erat ꝓuiſum
bec Nenſio mihi non placet:qꝛ licet foret ꝓuiſuʒ
nt fereretur in ſcriptis.C. ð ſen.ex.ꝑi.reci.ꝑ to
iũ.ij.q.i.in pᷣmis de re iudi.c.fi.li.Vi.non ramẽ
erat ꝓuiſum ut redigeretur in actis publicis:ſi
cut hic dẽ de actis ſeu ꝓceſſu un ſatis erat oliʒ
ꝙ ſnia feꝛeꝛetur in ſcripcis:licʒ inde nõ fieret pu
blicum inſtm:uel in actis publicis non ꝛedigeꝛe
tur:ut eſt caſus ſᷣm communem ⁊ neꝝ intellectũ
in.c.albericus de teſti.⁊ ideo dico ꝙ iſte texius
potius ꝓbat ꝙ ſit de actis ⁊ ꝙ dʒ redigi ĩ ſcrip
tis ſicut alia acta:ad h̊ induco lr̃aʒ:ibi cõcluſio
nes ⁊c.uñ pondeꝛa.v.⁊c.cum ſequentibns:que
aperte innuunt:quod etiam ſnia ſit redigenda ĩ
ſcriptis cum illa ſequat᷑ poſt conclaſionẽ:⁊ ideʒ
de appellatione a diffinitiua. nam. S. ti ſentit ðᷣ
appellationibus ab interlocutoria:qꝛ illud vᷣbũ
ſequitur nerbum interlocutiones.alias enim qͥd
operarentur illa nerba æc̃.q occuꝛrerent compe
tenti ordine conſcribenda:cum poſt concluſiõeʒ
non ſperent᷑ alia acta pᷣter ſententiam æ appella
rionem:ad hoc.c.cum dilectꝰ de fi.inſtrum.⁊ ꝙ;
nõ. Inn.i.c. paſtorał ð cã poſ.⁊ ꝓprie.? q ſen
tentia ſit de actis facit.c.cum eterni de re iudi.
li.vVi.⁊.c.cum inter de re iudi.et optime in alio
facit iſte tex.peꝛ aꝛ.a maiori.nã ſi ſñia interlocu
toria que etiam fert᷑ ex actis debet redigi ĩ ſcrip
tis publicis: ut hic: fortius diffinitiua que ẽ ma
ioris preindicij:⁊ hoc nõt.⁊ hanc opi.qð ſit de
actis ſequitur etiã Cal.in.c.cũ dilectus de cau.
poſ.⁊ ꝓprie.ĩ v.ſñniam.⁊ ꝓ hac dicriõe ⁊c̃.facit
qð nõ.i.l.gallus.S. ?æ qnid ſi tm.ff. de lib æ po.
Vltio. hic nõ.ꝙ qñ ↄſtõ cõtinet aliquid nõ

Zuoniam ôtra.

ꝓpter ſe principaliter ſed ad finem alicuiꝰ mali
enitãdi tranſgreſſores ñ illaqueat ad penam:ſi
finis ad quem pꝛincipałꝛ tendit cõſtõ non uiola
tur.⁊ idem puto reſpectu peccati moꝛtalis:dum
mõ cõſtõ non contẽnat.uide quod pulchre nõ.
archi poſt beatum Tho. in.c.ntinã.lxx vi.di. vVi
des enim ꝙ acta mandant᷑ deſcribi:ne inocens
ledatur.un ſi ↄſtõ iſta ñ ſernatur non ponitur iu
dex ſi nulla difficultas ex omiſſione emergat:
quia tunc ceſſat finis hniuſ ↄſtõnis:facit quod
nõ. Inno. in. c. quia pleriqʒ de immu.ec.æ hoc
bñ nõ.quia multa ſunt ſtatuta preſertim ĩi eccła
que n ordinant᷑ principaliter ꝓpter ſe:ſed ſunt
inſtructiua bonoꝝ:ut pᷣcepta indicentia ieinnia
2 ſimilia. eniamus nunc ad examĩatidnem
glo.iux morem:æ pꝰ queritur in glo.i.quare di
xit tex.ꝙ negatiue non eſt directa ꝓbatio.hn
det: quia indirecte bñ põt ꝓbari: directe ãt nõ.
hoc declara pront.in. d. c. ex tenore alł.in. glo.
Jo. an. hic dicit ꝙ ẽt directe ꝓbari poteſt ꝑ cõ
feſſioneʒ aduerſarij:ðᷣ temp.or.dilectus de eta.
? quali.c.ul.ð ↄfeſ.c.i.li.vVi.ſed dic melius ; ꝑ
ↄfeſſiõem ñ ꝓbatur ꝓpe negatiua.quia ↄfeſſio
non eſt probatio ſed ꝓbaniõis releuatio:ut ipᷣe
met Jo. an. noluit.S.e.ſuꝑ ſica ubi dixi:⁊ ſic
ſtat ꝓpᷣe ⁊ nłiteꝛ iſte tex.qꝙ nulla eſt directa pro
batio. ¶ Quero ⁊.qð dẽ indiciũ erordinarinʒ
de quo tex.hic facit mtionem.glo.ij.dat duos
intellectus. MDrimus nt intelligatur de indicio
iſtituro ſine accuſatore:ut q;do index ꝓcedit ꝑ
niam inquiſitionis uel denuntiationis.?æ nora
ntrũqʒ intellectum ꝓ intellectu ſtatutoꝝ. Iteʒ et
tene menti glo.ꝙ ꝓceſſus geſtus ꝑ uiam inqui
ſitionis dꝛ eordinarius.⁊æ idem uẽ ſentire In
no.in.c.cum oporteat de accu.ſed oörium nõ.i
.c.dilecto de ſen.ex.li.vVi.ꝙ ſit nia ordinaria:ui
de tu quod dixi.S. ſuꝑ Neica de iudi.nel dic ⁊ 3
vᷣm Wincẽ.⁊ ↄmuniteꝛ doc.hic:qꝙ iudiciũ agita
tum coram arbitro põt dici exordinariũ:cuʒ ar
bitria ſint redacta ad inſtar indiciorum.ff. de ar
bi.l.i.? in ſcriptis ꝓceditur.C.de aꝛbi.l.pe.nec
uerbo arbitri credit᷑.l.ne in arbitris.C.e.⁊ h̊ li
mitatur ut.sS.dixi.⁊ quilibet iſtorum intellectu
um ſaluari poteſt:niſi alind apparerer quo ad G̊
ultimum de uoluntate ꝑtium ꝑ.S. dicta. uide iñ
multos caſus in quibus acta nõ requiruntur ꝑ
doc.in.c.i.ð libel.ob. nbi dixi. ¶ BGlo. iij .prio
colligit ꝙ tabellio equinalet duobus reſtibꝰ qñn
qʒ tribus:ut in iuribus allegatis in glo. ⁊ facit
.l.i. iuncta.l.domitius. ff. de teſta.æ.l.hac conſnl
tiſſima. C. qui teſta. fa.poſ.dic ut płe nõ.in.c.cũ
Joannes de fi.inſtru. z.c.cum a nobis de teſti.
Secundo colligit glo. ꝙ plus creditur ſcrip
ture tabellionis ꝙ; ſcripture epi: dic ut płe dixi
in. c. poſt ceſſionẽ.S. e. ¶ Tertio op. ꝙ ſcripru
re tabellionis nõ dʒ credi ſine teſtiũ ſubſcriptõe
in aut᷑. de beꝛe.⁊ fal.S. ſancimns: cuius ↄtrariũ
innitur hic gl. Hendet ꝙ ↄrium ꝓcedit ĩ ↄctibꝰ
ſed in iudicijs cꝛedirur circa acta ſolius tabelli
onis ſcripture ut hic: ubi de teſtibus nulia fit
d 5

mentio: katetur tamẽ mtius eſt teſtes adhibẽ
ſi hꝛi poſſunt. (n banc gl. æ qcqd dicat
ſatis facit iſte tex. .l.in donationibꝰ. C. ð dõa.
fm cõem intellectũ quem uidetur ſequi ibi bar.
adducit ad hoc illaʒ legem nalde nõ. ?2 i Gof.
2 Inno. bic ⁊ in. c. poſt ceſſionẽ. Hoſti.dicit h
uerum nubi non nertitur in dubium de ſcꝛiptura
notarij: als non credit᷑ per ant᷑.de fi. inſtru. F. ſi
qs igitur 2. F. ſi Vo. æ ad.l. in donationibꝰ nini
lyndere: ſI minus bn. Jo. an. dicit cõiter ſerugi
ꝙ i li. comie. ? in iterlocutionib ſcribunĩ teſtes
in alijs nõ. apnd aliquos vo obſeruaĩ: ꝙ ĩ dif
finitina tin ſcribuntur: cum illa ſit finis ⁊ tmiuſ
actoꝝ fl. de re iudi. l.i.? ubi maius periculũ Vii
tur: ibi cautius eſt agendum: de elec. ubi ꝑiclin
.li. vj. Joſe mi Jo. an. ur̃ uelle ꝙ de iuꝛ ni ꝛeqꝛũ
tur teſtes: cum debeat credi ſcripture tabelliõis:
qui teſtem ſine pñtia teſtium exaĩanit in ſecꝛeto:
ſed Hoſti. dicebat illud ſpale: ꝙ exaĩatio dʒ ſic
fieri in ſecreto.j.de teſti.neneꝛabił.ſed ego dico
q; bec i eſt bona ſHynſio:qꝛ bñ pnt adhibeꝛi te
ſtes:ſʒ ipſi teſtes ñ debent exaĩiari ſimul:ut pro
batur i. c. ut offic um de bẽti li. vj. ubi ꝓpt gra
nitatem facti inbetur duas religioſas perſonas
adhibeꝛi in exaĩatione teſtium. æ hoc eſt bonum
ↄſilium in qualʒ cã: ut teſtis poſſit conninci de
falſo:ad h̊ qðᷣ nõ. Inno.in.c.albericus.j.ti.i.
2 qð dicaʒ in.c.ſicut.e.ti.⁊ ſie arguendo ex dic
to.c.nt officium ꝑ locũ a ſpãli ſatis ꝓbatur ꝙ ᷣ
actis indicialibus non ſit nece teſtes adhibeꝛi:
tene ergo primũ. Et aduerte quia nõ oĩa ꝗ ſcri
buntur in actis ꝓbantur per ſolam ſcripturam
notarij: ſed oʒ ꝙ ſint de actis. unde tʒ Lapꝰſua
alk. lxxx viij. ꝙ inſtrm procurationis uel delega
tionis ñ ꝓbatur per ſolam ſcripturam tabellio
nis abſq; inſcriptione teſtium: qꝛ iſtañ ſun actia
indicij ſᷣm eum.quod bñ nõ.er nidetur eum ſeqᷣ;
do. an. hic ego allego Inno. in. c. cum in iure
8 of.deł.ubi nõ. dicit:ꝙ ſola ꝓductio inſir̃oruʒ
eſt de actis:et ſic de prodnctione ſcriptura tabel
lionis facit fidẽ dumtaxar:⁊ ſic intelligit.tenoꝛc
t inſtr̃i nõ probat:niſi aliter ſolẽniter fuerit exẽ
platum. refert alios tenere Zrium:⁊ de hoc ulti
mo aliquid.. in pꝛarica tñ cantuʒ eſt ſeꝛuar̃ con
ſuetudinem regionis: ⁊ ubi de ea nõ apparet: te
ſtes adbiberi in omnibus actibus pindicialibꝰ
ꝓpter opi.õrias ⁊ ꝓpteꝛ nõ.in.d.l. in donatiõi
bns. ¶ Blo. in. v. citationes ſcribuninꝛ ? põit
aliquos effectus: ut pʒ in ea:ſed non ponit me
liores effectus.ego dico ꝙ citatio eſt fundamen
rum iudicij: inſti. de pe. teme. iti. in fi.? omnia
q̃ fiunt in preiudicium abũtium ſine citatide nõ
ualent: ut. c. omnia æ. c. caueant.iij.q.ix. qnimo.
2 ſniĩa lata in fauorem abſentis non citati nõ na
let: ut eſt glo.nõ.in.l.ea que.C.qũo ⁊ qñ iu.fac

.l.furioſo cum ibi nõ. ff. de ꝛe indi.iõ ut appeat
nalidiras actus deſcribuntuꝛ citationes. ed

hoc ⁊ S tex.op.glo.nam ſi creditur nuntio ci
tanti:fortius dʒ credi iudici:⁊ ſic non debet eſſe
opus ſcribẽ. ſo. glo.ꝙ bodie non cꝛeditur Et

¶ He pꝓbatonib.

nuntio niſi ſit iuratus: æ hoc m ↄſuetndinem
lombardorũ:ſed auct᷑e ⁊ diſpoſitione hꝰ. c. non
qʒ credi ẽt tali nuntio: ſed oʒ ꝙ legitime cõſtet
ut hic in fi.uult ergo glo.ꝙ hodie etiam nũtio
ii credatur. ⁊ h̊ etiam tenebat Jo.nt hic refert
Jo. an. dicebat hoc tñ ſub dubio forte: uel ſecũ
dum enndẽ Jo. ſaltem quo ad boc cꝛeditur nũ
tio:ut negans cogatur inꝛaꝛe ſemon citatum. S.
de reſti. in inre. ex liteꝛis.ſed Inno. ? Hoſti. ſẽ
tiunt prium dicentes ꝙ ius nõ uetat nũtio cꝛe
di ſed iudici.æ rõ diuerſitatis eſt: quia officium
indicis non eſt citare qnimmo dʒ hr̃e notaꝛium
qui ſua geſta conſcribat:ſed officium nuntij eſt
citare:non ergo miꝝ ſi ſibi creditur. Itẽ gꝛaue
eſſet etiam ꝑtibus ſi nuntius hꝛet ducere ſecum
notarium i citationis actu. Aliaʒ 20em inter nũ
tium ? indicem addit Goff. dicit eniʒ ꝙ fꝛequẽ
tius oritur alteꝛcatio inteꝛ iudicem ⁊ partẽ ꝙᷓ ĩ
ter nuntium ⁊? ꝑtem: ⁊? ideo minns credi iudici
q; nũcio: ? ſic trãſit Jo. an. bic ſupꝑ iſta glo. ſed
ſuper tex. refert opi. Hoſti. qui dicit cꝛedi nun
tio ſi eſt iuratus ſicut creditur tabellioni.ſ.pᷣma
facie.nã ſi negatur citatio non ↄnincitur negãs
per ſolam aſſertionem nuntij: æ ideo ntile ẽ ſecũ
dum eum nt teſtes adhibeat in actu citationis:
ar. in. c. ſacro de ſen.ex. ⁊ in. c.ex lr̃is ð in inte.
reſti ſecundũ hᷣ dicit intelligendum ꝙ nõt.de
ap.cũ parati.de dolo ⁊ contum. cũ dilecti Ego
ꝛemitto te ad nõ. per Cy. ⁊ alios in.l.ſi quis de
curio. C. de fal.et plene dicam in. c. cum parati
de ap.nec placz mihi indiſtincte hec opi.unt non
poſſit negans citationem ↄuinci ꝑ nuntium. ad
quid enim nuntius hẽet officium publicum. ma
gis enim dʒ ſibi credi qui deponit ſuꝑ ꝑtinenii
bus ad officium ſuum ⁊ i facto non ꝓpo: ꝙᷓ ꝑrti
neganti ad ↄmodũ ꝓpᷣum. ar. bic ? in. c. ad au
dientiam de pᷣſcrip. æ licet dicatur nuntius nilis
fortune: iñ ſaris eſt ꝙ fuit approbatus in illo of
ficio: aꝛ. in. c. pterea de teſti.cogen. ubi bo.tex.
dicam latius in. d. c. cum parati. æ concludendo
aliqua dicta Inno. ſupeꝛ tex.qᷓ facinnt ad mãm
hꝰglo.dico ꝙ lẽis ſigillatis ſigillo iudicis conii
nẽtibꝰcitationem ẽt ſine ſcriptura tabelliõis dʒ
ſtari ? citatus dʒ credẽ ſecundũ m ea ꝗᷓ plene di
xi in. c. pꝛeteꝛea de dila. ⁊. c. poſt ceſſionem. S e.
2 ̊ Moſti.?æ Inno.idem ẽ ð is qᷣbꝰiudex dat
pfateʒ nuntio citandi:qꝛ iſte ̃e nõ ſũt de actis
quid ergo debet ſcribeꝛe notanus. dicir Inn. 2
Hoſti.ꝙ dʒ ſcribẽ citatiões.i.relatiões nũtioꝝ
citantiũ ſen Eas citatoꝛias poꝛrigeniiũ ⁊ pntan
tium. uel citationes.i. pꝛecepta impoſita nuntijs
de citando:⁊ h̊ͥ nlrimum communiter nõ ſernat
ſecundũ Jo. an. hic ⁊? male.unde dico ñ diſiunc
tiue ut loquũtuꝛ doc.ſͥ copulatiue: ꝙ dʒ notqtꝰ
in actis deſcꝛibẽ cõmifſionẽ nuntio factam de ci
tando ⁊ relationẽ ipſius nuntij qualiter citauit.
7 hoc ſentit Hoſti. hic. ꝓbo rõe:nuntius ñ dʒ
aliquẽ citare niſi receperit ſpale mãdatũ in dicis
de cirando:nec ſufficir licentia generalis:in qua
fuit officinm ſibi cõmiſſũ:ar. in...fi. C. de exbi.

ſ

SRN,,
blec, 4 ,
in ci
ſeubte Pl
air i emmm iu
ur auli ann

ſer udaſ iinni
ſymreltan
Aulmtfigula g
irommnreg t n
iſcum mini mmndn
mmimnnm mnieniin
Ingikutondm m
tee Mabitgnmn,
Htinfrnüntcnmin an
Npawererg in miue
ſuonen mns ian tdm
Goen olaa ta.
liannmngenntimſ
üctnnmtzin⸗
ihtienlnm
Mrnirnkuct
NAdſtiNt
anteßa ein
glmmmſmetin
antnihinn
Nutlrs Mi

iſͦ iien 1bn
li teree
unhfdid⸗ Aizl
anmnrtli dſdd
lrnnn N

1 n

egen tſin niyns gedli iodſi
Emnn Jamn be ſnn ſn go. ed
ſn o. oſi geicet gec Uun
nuwsſat gedin belioniſn
ugm Ctdio non orincir negs

Ucrudnen nuni:Rded wle iſech
nn Meshbeninnn Entont⸗
o elen a tin cc ios nin.
mchsdin inlincm o ud⸗
cdhocannn ädlu ,
r Ati,ſ
Narnr am an ui
mubi incltnae keropi nr non
Unmnonen ouindioruninn, ad
nsbie oficlun podicom. a
geci goidcoriſo MWeni
nſoomtiſaoo von ppori i
oi ppon a hit tintad 49
b. lcer cumn Nuntins ulis
sgun ahoenn loo
cogen ido .

denen de i
in dCn lt CohlntendO

end erier ichinn Arin
gs ſoloisſl dstcni

nopen a ne Gepnon D si

n.

. ſol .
nerngun in
ron doc. oftaunnde
gonn 8 corncion imonin
decidet⸗⸗ vs funih ſc,
rtaniontih or otienanit

,ſeentis 9
ſat

e Gnſin
ſicum

ꝛeis. ⁊ boc ibi expreſſe tʒ Bart. alleger Inn.
in Zrium hic ſed certe poteſt intelligi ita:ut non
ſit Zrius:⁊ plus dico ꝙ non dʒ iudex citaꝛe niſi
ad petitionem ꝑtis alias non ualz citatio: ut nõ.
idem Mrtolus in. l. ad ꝑemtorium. fl. de iudi:
dixi in. c.i. S. de iudi. Itẽ ꝑ bãc ↄmiſſionem nõ
ꝓbatuꝛ ptem fuifle citatam:⁊ ſic non includeꝛet᷑
naliditas actus:ar.in cle.ij.ut li.pen.iõ utile et
quaſi neceſſarium eſt nt notarius ſcribat quali
ter index ad petitionem ꝑtis iniunxit nuntio ut
ciraret titium:et ꝙ nuntius ꝛeuerſus ꝛetulit ſe ci
taſſe:et in multis locis fit citatio cum cedula no
taꝛij:et ꝑ hec ſit expedita bec glo. ¶ Blo. i. F.
dilatiões q̃rit ad quid ſcribuntur dilatones. red
dit tres rões.prima nt ſciat᷑ qtum cõtineat una
queqʒ dilatio:ſi foꝛte poſtea negaret. fa an ſciat̃
an fuerit ꝑemptoria nel ñ.nã pᷣma ñ dʒ eẽ ꝑemp
toria niſi ex cã de dilat.c.i.⁊ inhoc gloſ.duplici
ter male loquit᷑ prio qꝛ.c.i.de dila.loqt de dila.
citatoria:⁊ tex. hic loquit᷑ ð dilatione deliberato
ria uel ꝓbatoria. Itẽ ⁊ citatoria põt eſſe ꝑemp
toria etiã ſine cõ.dũmõ nõ ſit nimis bꝛeuiſ:⁊ ſic
loquit᷑.c.i.de dila.ad hoc.xxiiij.q.iij. de illicita
2z. lI.ↄtumacia. ff. de re iudi. Deliberatoria uero
nel ꝓbatoria ſemꝑ intelligit᷑ pemproria ſiñ qua
libet alia cã ẽt ſi nõ exprimat᷑: ut pʒ.iij.q.iij. of
feratur ⁊.l.fi. ff. de fer. dixi plene poſt gl.i.c.ij.ðᷣ
dila. Tertia rõ ſm gl. ut ſciat qñ quis poſſit pu
niri ut contumax:qꝛ nõ debet quis excõicaꝛi uł
miſſionem pati:niſi poſt tertiam citationem uel
unam ti ꝑemptoriam ĩ expenſis m factis per al
teram ꝑtẽ porerit condẽnaꝛi ex ↄmmacia ĩ pᷣma
citatione. ¶ Hõ. bñn hãc gl. ad plura.pᷣmo ꝙ ñ
dʒ miſſio fieri niſi precedente tertia citatione uł
nna ꝑemptoria:⁊ ꝙ poſtea non requiritur alia
citatio in actu miſſionis: ſicut obſeruatur in ex
cõicatione:ut in.c.ſacꝛo de ſen.ex.⁊ in.c.i.de in
di.h̊ etiam uoluit gloſa.in.il.ſi finita.F. iulianns
.ff. de dã. infec. ubi ꝓbatur nide ꝙ dixi in. c.i ð
indi. z. c. qmn. S. in alijs ut li.non conte. ¶ 2 nõ
quod ex pᷣma citatione licet non poſſit ꝓcedi ad
penam contumacie põt im ꝓcedi ad condẽnatõ
nem expenſaꝝ qᷓs fecit ꝑs pns idẽ nõt.in.c.que
relam de ꝓcur.nbi plenius de hoc.hoc tñ limita
vm ea que dirxi in.c.cum dilecti de do.⁊ cõ. ubi
oĩo uide.¶ Tertio nõ.ex gl.iudicẽ nõ debẽ cõ
mmacem condẽenare:niſi ſibi prius conſtet ð cõ
iumacia:ad hoc.ij.q vj.ſi quis. Et aduerte ad
unũ nõ.dictũ Har. qð repetit in duobus locis
in.l.ſi finita.S.iuł.ff.de dam.infec.⁊ in.l.multũ
intereſt.ff. ð cõdi.⁊æ de.ubi dicit: ꝙ ẽt preſuppo
ſita ↄtumacia ſi tñ iudex eã ignoraret nõ nalʒ ꝓ
ceſſus co ntumacie punitiuuſ ſen fundatus ſupe⸗
otumacia:qꝛ ignoꝛat id ꝙ ẽ cã ⁊æ fundamentum

ſui ꝓceſſus dicit de h̊ caſum in.l.h̊ ãt.F. i.ff. ex

qͥ cau. in poſ. ea. ⁊ allegat Inno in. c. cũ oↄrigat
de of.deł un dicit ſe reprobaſſe ſemel quendam
ꝓceſſum i quo pᷣus erat facta condẽnatio ↄtũa
cie:⁊ poſtea erat facta relatio ꝑ nuntiũ de citatõ
ne:iõ dicit cautelã eẽ ut iudex dicat niſis citatio

Quoniam ôtra.

nibus relationibus contumacie ⁊ toto proceſſu
⁊c.⁊ dic ꝙ licet ſit lutum:n tũ credo neceſſariũ.
ſatis enim eſt ꝙ ex actis pateat ↄtumatia: ⁊ ſic
oſtat indicem inſtructum:facit.c.i.de.ſen.ex.⁊.hᷣ
bñn nõ:qꝛ doc.nr̃i non ponunt. Nunqd ãt ſuffi
ciat ꝙ nuntius retulit nota.dicit. Har. ĩ pᷣalł.
F.iulianus ꝙᷓ ſic:qꝛ per notariũ põt fieri fides
indici:ſicut ⁊ inſtr̃a poſſunt ꝓduci ſoli notario
:l. eos. J. ſupeꝛ his. E. ð ap.ex quo concludit n
eſſe neceſſe ꝙ cõmiſſiones de citando uel relati
ones nuntioꝝ fiant iudice ſedente ꝓ tribunali:
ar.l.ſed interpelletur.ff.de arbi.⁊ nide qð dixi
in. c.ij.ð dila.⁊ qð nõ.in.l.a ꝓcedente.C. de di
la.quod bñ nõ.ꝓ intelleciu hꝰ.c. ¶ Blo. ſupeꝛ
V. recuſationes colligit:ꝙ iudicis recuſatio dã
da eſt in ſcriptis:alłat in ar.j.ð ap.ſecundo req̃
ꝛis. dicunt Moſti.? Jo.an.ꝙ in hoc nõ egemꝰ
argumento: qð eſt expᷣſſuʒ.C. de iudi.l.apertiſſi
mi:ꝙ recuſatio danda eſt in ſcripti duerte
fateor enim ꝙ danda eſt recuſatio in ſcriptis ꝑ
.l. aꝑtiſſimi ⁊z.l.cum ſpãli. C. ð iudi.⁊ ibi gl. for
mat libellum recnſationis:⁊ tʒ Spe.in ti.de re
cuſa. J.fi.V.ad h ndeo.ſed dico ꝙ boc ñ col
ligitur ex iſto tex.hic eiʒ ſolum pᷣcipitur ut acta
redigant᷑ in ſcriptis ꝑ notaꝛium cãe.nihil enim
diſponitur de ꝑte an ⁊ qñ debeat aliquid facere
in ſcriptis.⁊ regulariter pᷣter ſñiam ⁊ recuſ atiõʒ
2 libellum nil dandum eſt ꝑ ꝑtem in ſcriptis: =
de libello adhuc ſunt opi.ut nõ.in.c.i.de libel.
ob. tʒ ẽt Hn.in.d.aut᷑.niſi breuiores ⁊ fac qð
ſtarim dicam in ſe. glo. ¶ Sed quero ad quid
ſcꝛibitur ꝛecuſatio.glo.iſta ꝛñdet ꝙ quo ad effec
tum iudicandi naliditatem uel inualiditatem pꝛo
ceſſus:qꝛ ꝓpoſua ꝛecuſatione index non dʒ pꝛo
cedere ſuper pꝛincipali:⁊ ſi ꝓceſſerit caſſabitur
q̃cqd facit poſt appel. ¶ Mõ = pondera gl. qᷣa
ſentit apeꝛtiſſime:ꝙ niſi appelletur ualet pꝛoceſ
ſus geſtus poſt propoſitam recuſationem/dẽ
tʒ Inno.i.c.cuʒ ſpãli de ap.⁊ ibi dicam an hoc
ſit nerum indiſtincte.melius eniʒ ibi cadit qᷓ;ᷓ hic
¶ Blo. in v. exceptiones colligit in prin. ꝙ ex
ceptio danda eſt in ſcriptis:æ redigẽda ẽ i acus.
Hoſti.dicit ꝙ de neceſſitate nõ eſt exceptio poꝛ
rigẽda ĩ ſcriptis: ſed redigenda tm in aciis per
notariũ cauſe:⁊ bñ loquitur. declara nt dixi in
glo. pꝛecedẽti. ¶ An aũt ſufficiat ſcribeꝛe excep
tiões ⁊ offeꝛꝛe ſcripturã iudici abſqʒ alia ueꝛbo
rum expreſſiõe.nide glo.in.c.appellatio de ap.
li.vi.que concludit ꝙ ſic. ⁊ facit ibi tex.in arg.
¶Sed op. 5 tex. de ſuꝑfluitate. nã. S. pmiſit de
recuſatiõe:⁊ nũc iterum ſubmittit de exceptiõe:
cum recuſatio non ſii aliud q; excepiio. glo.iſta
reſpõdet ꝙ exceptiões proprie ſũt ille que pro
ponũtur ↄtra aduerſariũ uel õ reſcripiũ.recuſa
tio nero cõtra iudicem: ⁊ ſic nulla ſuperfluitas.
¶Q Hõ bñ gl. ꝙ ꝓpꝛie ⁊ ſtricte recuſatio nõ cõ
prehẽdit᷑ ſub v.exceptõis:⁊ ſic vr ꝙ ĩ mã odio
ſa v. exceptio non comprehendit recuſationem:
z i mã larga ⁊ fauorabili ſic:ꝙ nõ. ꝓpt᷑ ſtatura
imponentia Pehant excipienti:ut nõ extendantur
4

1

ad recuſantem inditceʒ. alia dicta glo. ſunt claꝛa.
In fi. adde quod plene nõ. in. c. ĩteꝛ ae
de re indi. ⁊ in. c.paſtoꝛal.de excep. ¶ Gl. i. V.
petuiones qrit quare petitiones debent daꝛi in
ſcriptis:⁊ Iendet ut ĩ ea pʒ.Dʒ aduene tu:qꝛ ut
dixi in alijs gl. pcedentibus hic non ꝓbatuꝛ ꝙ
petitio ſiue libellus dʒ dari in ſcriptis:ſʒ ꝙ debʒ
redigi in ſcriptis ꝑ notarium ce:⁊ h̊ uꝛ ſemper
neceſſarium ĩ et canſis ꝗᷓ expediunt᷑ ſimpliciter z
de plano ſine ſtrepitu ⁊z figura indicij:de quo
dic ut dixi ⁊ nõ.in cle.ſepe de v.ſi.¶ Æê gnalit
an naleat indicium ſine libelli oblatione dixi in
.c.i.ð libel. ob. Mõ tñ ex ꝛõnibus glo.ꝙ n ſolũ
interẽ ꝑtis libellũ offerre:ſʒ ẽt iudicis qͥ hẽt for
mare ſniam ſᷣm formam libelli:ex q infeꝛ ꝑtem
n poſſe remittere inuito indice ↄfectionem libel
li:de hoc in dicendum ur nõ.in. d.c.i.⁊ in dicta
cle. ſepe. ¶ Gl. i. v. Henſiones qrit qre Henſiõeſ
rediguntur i ſcriptis. Nendet ut appareat li. con
te. eſſe factam ⁊c. ut in gl. n qꝛ tex.mã
dat hic interrogationes ſcribi de quibus iterꝛ0
gatiõibꝰ itelligit. Gendet dupliciter.pꝰ itelligẽdo
de poſitionibus qᷓs fecit actoꝛ:ſuꝑ quibus nult
aduerſarij cõfeſſionẽ hr̃e.unde exponit interro
gationes.i.poſitiones:⁊ ad iſtas poſitiões ꝛeus
ſyndet: aut per.v.credit ſi ſolum fnit iuratum ðᷣ
calũnia: aut ꝑ. v. aſſertiuũ:puta concedo ſi fuit
iuratũ de neritate.⁊ ex hoc ⁊ ex tex.glo. colligit
dꝛam inter ſynſionẽ que fit ad libellum ⁊ illaʒ qᷓ
fit ad poſitiones.nã pꝛima appellatur Genſio.fᷣa
appellatur cõfeſſio: ut ĩ r̃a.¶ Scðo ĩtelligit gl.
tex.i interrogationibꝰ ꝓpꝛie ſũptis:que.ſ.fiũt a
iudice ex officio ſuo.xxx.q.v.indicãtẽ.dicit etiã
ꝙꝙ ps põt ĩterrogare ꝑtẽ æ aduocatus cetio: æ na
ler henſio ꝑ iura alł.ĩ ea. H5. ex gl. plura. pꝰ
ꝙ largo ſumpto nocabulo interrogatio poteſt
dici poſitio:ſʒ ꝓpꝛie ⁊ ſtꝛicte dꝛa ẽ iteꝛ iteꝛroga
rionẽ ⁊ poſitiont.qð nõ ꝓpter ſtatuta.⁊ drnt in
hoc:qꝛ poſitiones fiũt aſſertiue:ita ꝙ ponens ĩ
ea cõfitetur ĩ ea cõtẽta:de iureiu.c.cũ ĩ poſitioni
bus ⁊.c.ij.de teſti.li.Vi. ſed iterrogationes fiũt
iterrogatiue.ita ꝙ iterrogans nõ cõfitet᷑ ut dixi
in. c. fi. de cõfeſ. Itẽ poſitiones fiũt a parte: ut ĩ
c.i.de cõtfeſ.li.vi.⁊ ĩ cle.ſepe de v.ſi. Interroga
tiões uero fiũt a indice.l.i.ff.de ĩter.ac.⁊ qð ibi
nõ. ⁊= de his dꝛijs nide bo.gl.i.d.c.i.de cõfeſ.⁊
ex h̊ dico limitãdã iſtã glo. in fi.dũ dicit:ꝙ etiã
pars ⁊? aduocatus pnt iterrogare.dic eniʒ ꝙ Iʒ
naleat Gnſio de facto emanata: ꝑs tñ nõ renetu
ad talẽ iterrogationẽ Nendere:ut nõ.gl.i.d.l.i.
2.l.ſi ſine irerrogatõe.ff. ð iter.ac.nõ.gl.i.c.pe.
de inr. calũ.nbi habes bo.glo.de his interroga
tionibꝰ:⁊ ibi aliquid dixi nide enã gl.in.c. indi
cãtẽ pᷣal.que nõ.dicit ꝙ ſi ꝑs nult ĩterrogaꝛe oʒ
ꝙ pꝛiꝰ ponat.ſ.faciẽdo poſitionẽ ⁊ ſic cõfitẽdo:
2 ſic ne nideat᷑ calũnioſe ĩterrogare:ſed a iud eſt
cũ iudex ĩterrogat:remediũ g ẽ nbi ꝑs nõ unlt
ꝓfiteꝛi ꝙ iploꝛet officiũ indicis ut ipſe ĩteꝛroget
ut nõ.i.d.l.i.⁊ de mã poſitionũ nide ĩi.c.i.⁊.ij.ð
ↄfeſ.li.Vi.⁊ in.d.cle.ſepe.⁊ per Inno.i.c.qudũ

¶De ꝓbauonib.

.ij. de elec. 2 ꝑ legiſtas in. I.ij. E. de iur. ca. aliqd
tetigi ĩ. c. pe. pal. ¶ Scðdo nõ. ex hac gl. ꝙ Gen
ſio ꝗᷓ fit ad libellum n eſt ꝓpᷣe ↄfeſſio.nã tex.po
nit bic iſta nt diuerſa.qd ãt ꝛleuat cõfeſſio ex qꝰ
reus conteſtando negauit ↄtenta in libello:nõ.
in. d. cle. ſepe. v. ⁊ qꝛ in gl.ij. in fi.æ nide in ſpe.ĩ
ti. de poſi. F. iij. V. Ij pꝛonus. ltio inqnãtũ
gl. dicit ꝙ aduocatus itenogat: limita ut. S. Itẽ
intellige qñ clientulus h het ratũ: uide qð le. et
nõ. in. c. cũ cãm ð ap. uero qꝛ tex: mandat
inſcribi pfeſſiones:quid ſi ꝑs nouit rndẽ ſed ta
cuit. OQ Gl.i. V. ↄfeſſiones dicit ꝙ dz ſcribi ip
ſa tacituꝛnitas.ſ.ꝙ ꝑs ĩteꝛꝛogata tacuit.nã ex hᷣ
habetuꝛ ꝓ ↄfuẽte.ff. de int᷑.ac.l.de etate..q ta
cnit ⁊z. J .nihil. Item dicit Jo. an. q; ſi negat dʒ
ſcribi negatio:⁊æ bñ eadem rõe qua ſcribit᷑ cõfeſ
ſio ⁊ taciturnitas:ſubmittit tn gl.ꝙ buiuſmodi
ofeſſiones ꝗᷓ fiunt poſt li.ↄte.pnt ꝛeuocari ſi do
cetur ð erꝛoꝛe. Et nõ.ꝙ gl.loquitur ð pefeſſio
nibus factis poſt li.cõte.de ãtea factis nil dicit.
dic tñ plene de hac mã ut dixi in.c.fi.de confeſ.
¶ Blo. in. v. ꝓductiones inſt: oꝝ queꝛit qua?
ſcribuntur iſte ꝓductiones:ex quo inſtr̃a ꝛeꝑiũt
in iudicio. ndet ut ſciatuꝛ an fueꝛt ꝓducta ipᷣe
competenti:quia poſt concluſioneʒ in cã ꝓduci
ñ pñt:de fi. inſtru. cum dilectus. ¶ Mõ bn glo.
qꝛ uult:ꝙ ſi de facto amittat᷑ ꝓdnuctio iſtꝛi pꝰ cõ
cluſionem in cã illa non releuat. Contrariũ ſen
tiunt do. ð rota deci. v. ubi iudex ſciens cõcluſi
onem admiſit aliqᷓ qᷓ non debebat admitteꝛe. uẽ
eiʒ tunc reuocare concłonem:aꝛ.c.cum ꝛenũcia
tur. xxxij. q.i.admifſio eim unius orioꝝ ẽ alteꝛi
us excluſio:facit quod nõ.gl.in ſili i.c.i.de ełc.
li. vj. ¶ Ego puto hoc ueꝝ indiſtincte nbi cã le
gitima ſuberat:qꝛ tunc põt reuocaꝛe ſuã interlo
cutoriam.ð ap.cum ceſſante ⁊ facit.c.paſtoꝛalis
in fine de cã poſ.? ꝓpe.quã ſatis tacite ꝛenoca
nit ꝑ actuʒ ↄrium:ar.c.ex ꝑte.el.iij.ð ap.⁊.c.cũ
Ul. de conſti. Si ãt cã ltia non ſuberat adhuc
puto idẽ:ſi aduerſa ꝑs fuit pñs et ñ õdixit aꝛ.l.
quod iuſſit.ff.ð re iudi.et ſibi imputari põt:ar.
.vl. acta. ff. de ꝛe indi.et qð le.et nõ.i.c.cuʒ cauſa
de teſti. in fi.ſi ãt ꝑs ignoꝛauit nel ſcinit et cõtꝛa
dixit ac appellauit n credo.ꝙ ꝓficiat admiſſio
ſolius iudicis ꝑ nõ.i.d.c.cũ ceſſante er ꝑ Inn.ĩ
.c.queꝛelã de elec.et ĩ.c.ſacꝛo de ſen.ex.? Dã.iĩ
d. . quod iuſſit. ¶ Blo. i. v. interlocutões qꝛit
an ꝑ h̊ iterlocutoria ſit i ſcriptis feꝛẽda.ſnder
ꝙ n:qꝛ hic tin dr̃ ꝙ ꝛedigat᷑ iĩ actis:n ãt ꝙ feꝛa
tur in ſcriptis. (Ms br hanc glo.qᷓ fac ꝓ his
que dixi ᷓ ſuꝑ glo. recuſatiões:⁊ rectius loquit
hic glo. qꝙᷓ; fecerit ibi ⁊ ĩ glo.ſe. Aliud dicit gl.ĩ
diffinitiua.illa eniʒ feꝛẽda eſt in ſcriptis iñ non
diſpõne huiꝰ.c.ut õ dixi:ſʒ alioꝝ iuriũ.ij.q.i.in
pꝛimis adde.c.ſi.de re iudi.li.vi.⁊.l.i.C.de ſẽ.
ex pꝑicu. reci. ¶ Blo. i. v. appellatiões ⁊ ſe.ſũt
clare: æ nõ.ex glo.illa i.V. renũtiationes.ꝙ peꝛ
concluſionẽ i cã pꝛecluditur nia non ſolum pro
barionibus ſed etiã allegationibus que ↄſiſtũt ĩ
iure et in facto:uide Inno.in.c.paſiorał de cã

lſie /
uti, a
ſabin

iiin
61oN mu⸗
im hihi
ſoto olne

“
ℳ

Iwurankzahenè uinn

dieane
dbiſmrſinl
ininied! gliu⸗
ſet tim. nyin/

Gicinunn A d,
nebeuſr aii ⁰²
,itanhtſiitn d!,
riinniſochmsianati
fictamrNeiung ſt
Tülmtkns Iamatr
6fnmenghenetnn
lvarintiſan e 5
Entrteet Ain Nd
Kimn Gärcidan n
üüntekbarſorhe
Aleckintnan;
umptmtüstna
N⸗ nigtſnam

„. Abi /
niilni e dut
Wa
nnn aiin

–
l 4
===

. M

1
*

nin,
inin

drriin in rn
nt .

g⸗ Anme
ſaſn ſen⸗
*&

N

ke cgicg

legſi
iche⸗ nli
lEtintna
N ego⸗
darrſimnde iante⸗

. an nons iget
1.Aals i lrni
8 ceni Crinun; 1
ticin . ,ſ lninnegt
Hõ ero 4
Kflones. Gigſis krfnn

Nli ſ W ot ntitt
nig c lerued Gſain
Pfrarſein: Gitu nalt it

A ue lceenr ſ

tndet do
„y ll. ſi eggrd.
or din öe PAntgrg,

Mmnins ſhninn l ſr iͤt
unntlorg e 8
. Ernz do
oſi 8 inud ſiſi
dehrtün lifinisnldiet.
1 H
amsnniſkemn
dedamſcanm mircn naca
miucn ganenihe
Ndn Concoſong c plnd
untn an lmg high
I A.ααααρ
Valdun,ntm Aonmmil
mon our r ins d
ijq; orortebr anfnner
r CoNctononesn ,Aun müc
Inſſocinvnins Nep e den
1grod ö gn ticndeit:
no hoe dernndſnce didd
imnc hotcnocan ſd ineri⸗
cum celme r cir paſionis
12 ppe ni is une mot
Gnnar e id hn
aa Ha N nadd
etadit isi ünnu
dniiaſtinnunſian
xmdnnad ea i n i
ſi gigemi ule
luri ehh g Nin zni
4 iocNiuſdlb nd
65 a iclde nat i
4 ( enetcntdts
e iſniis ſeida a
cnonuſt iſenii iirge

ſo.iein
c l elibel
de ge lein t
e... 5 Nrpelnis; .
. W i, winnnen
a go numn i
gnedd d ſi

poſ.⁊ pꝛopꝛie.⁊ glo.in.c.cũ dilectus de fi. iſtru.
¶ BGo. in. v. loca ⁊ tpᷣa querit de quibus locis
2 tpibus ĩtelligit tex. ridet ꝙ de his in quibꝰ H
acta ↄfecta ſunt:æ de loco ⁊ tpᷣe ĩ iſerẽdis iſtꝛis:
2 quare inſerantur nide tex. cũ ibi nõ. in. c. abba
te ſane de iudi.li.vi.ad fi.⁊ in fi.glo.uide circa

boc quod plene dixi in c.iĩ S. e. ti. in glo. in ner.
