Et nõ bñ ex hoc ⁊ ex fi.l̃e ꝙ ꝛõc ꝑiurij ẽt cõmiſſi
reſpectu certi bnficij p̃uatur qs nõ ſolũ ipſo bencefi
cio:ſed ẽt oĩbus alijs ⁊ ihabilitat pꝑpeino ad bencfi
cium ſuſcipiendũ.Et nõ bñ h ꝓcedeꝛe ct ſi ſit tale
piurium qð infamiã non irroget.nam piuriũ ð̊ qꝰ
bic nõ irrogabat infamiã. qꝛ non eſt ꝓprie periu
rium:ut dicam ſtatim cuʒ glo.æ ꝓ hoc facit.c.cum
nõ ab hõie de iudi. ubi ſimpłr ꝓ ꝑpiurio ſtatui pẽa
depoſitiõis. ¶ Bopo.7 Vr ꝙ iſte clericus nõ com
miſerit ꝑiuriũ cũ ꝓprie ꝑiurium ſit trãſgꝛeſſio liciti
iuramenti:ubi aũt quis trãſgꝛedi iuramctũ illicituʒ
nõ icidit ĩ ꝑiuriũ imo meꝛeĩ traſgꝛediendo:lʒ pecca
uerit in iurando ut ꝓbat᷑.xxij.q.iiij.ꝑ to.⁊ i.c.q to
J.eo.qð aũt primũ iuramẽtũ fuerit illicitum pʒ ex
nõ.in pria glo.⁊.ij.ſolutio glo.ij.mem cõtrarij ex
ponit.v. ꝓ ꝑiurio.i.pꝛo temeꝛario iuramento ⁊ nõ
illã expoſitionẽ. ¶ Sed tunc fortit oppo. ultra ali
os pꝛo temerario iuramẽto nõ debʒ qs priuari be
neflcio ĩmo ꝙ plus eſt nõ ihabilitatur ad pꝛometio
nem:ut in.c.ſicut.j.e.nõ.glo.i.c.floꝛentinũ.lxxxv.
di. .xxij.q.iiij. diffinicio æ ſpecifice vẽ ꝓbari quo
ad caſũ noſtꝝ in.c.ſignificauit ⁊.c.grauis.j.ð cenſi
bus in quibꝰ clericus pᷣſtat temeꝛe tale iuramentum
de ſoluẽdo cenſuʒ pntatori fuit abſolutus a tali iu
ramto ĩpoſita pnia ꝓ temeritate iurãdi ¶ So. qda
ſeſerũt ꝙꝙ ꝛce ſimõie iſte clericꝰfuerit puat.ar.c.cũ
clerici ð de pac. qðᷣ nihil eſt: eum la bic ſe fundet
ſapeꝛ ꝑiurio. Alij dixerũt ꝙ primum iuramentum

¶ He lureluran:

poteꝛat eſſe licitum relpectu clerici iurãtis. naluiſſer
enim ſupeꝛioꝛis poſtmoduʒ inteꝛueniente conſenſu
ideo nõ debuit ꝓpꝛia auctoritate contrauenire inrã
do Saũ.h et nõ plʒ.tũ qꝛ nunqᷓ; naluit tale iuramè
tuʒ t quo ad ſe ꝑ d.c.ſignificauit ⁊. c. grauis cum
ſi.tũ qꝛ nõ iurauit ↄꝛium ſponte:ſed ex pꝛecepto ſu
peꝛioꝛis:ut pʒ in tex⸗ Ideo ego ſoluo aliteꝛ 2 ſic.
qnʒ quis ꝓmittit ulł iurat ſolueꝛe ul augeꝛe cẽſuʒ: ut
pietur ad eccliam ita ꝙ ꝓmittit tpale ꝓ ſpũali cõ
ſequẽdo:⁊ tunc rone ſinonie pꝛiuatur beneficio: ita
loquitur.c.cum cleꝛici de pac.¶ Quãdoqʒ nen p
milit ſeu iurauit ſolueꝛc ex pacto: ſed ſimpliciter iia
ꝙ ceſſat ſinonia:⁊ tũc aut pᷣſtitit ſoluʒ unũ iuramẽ
tuʒ ⁊ nõ debet pꝛiuari licet ↄueniat: quia nõ peccat
in otraueniédo:ſed pꝛius peccauit temeꝛe iurando.
Aur poſtea iurauit ↄꝛiuʒ ⁊ ſic ſcienteꝛ conſtimit
ſe inteꝛ duo iuramenta ↄtraꝛia ? haher locum pena
huius. c. ut iſte pꝛiuet᷑ tanq; ꝑiurus: licet in neritate
nõ ſit ꝑiurus: ⁊ hꝰ ideo qꝛ euo ad ſe ⁊? quo ad uul
gi opi. nõ põt euade:e ꝑinꝛiũ ⁊ hoc ſenſu pic Inn.
qui dixit ꝙ iſte eꝛat ꝑplexus inteꝛ duo iuramenias 2
traria:ut ſi unũ ſeꝛuabat alteꝛuʒ ſeꝛuare nõ poteꝛat
Sentiit ẽt Jo. an. Qũ exponit tex. ꝙ iſte nõ poteꝛat
nitare pꝑiuriũ ſʒ fatuã opinionẽ quoꝛũdaʒ uł ꝓpteꝛ
ſuã enoneã ↄſcientiam. Et ex his hẽs caſum ſig.in
quo quis pꝛiuat᷑ beneficijs ꝑꝑ iurameniuʒ temeꝛari
um:⁊ puto ꝙ tale ꝑiuriũ non ſit ſufficiens ad depo
ſitionem ab oꝛdine iuxta nõ.in.d.c.cum non ab bo
mine cum debeat intelligi de ſtricto piurio:æ babes
nunc ultra alios detectum ueꝝ intellectum. c. huius.
C Zo pꝛincipaliteꝛ glo. tãgit incidẽteꝛ 7 iuclute cua
liteꝛ peccet traſgredies licitum iuramentũ ul' temeꝛe
iurãs ⁊ capiẽdo menteʒ facit tres caus. WMꝛm?*
cũ quis iurat licituʒ ⁊ ſcienteꝛ trãſgredit᷑ ⁊ talis pec
cat moꝛtaliteꝛ: ut S.e.queꝛelam:⁊ uide bonuʒ tex.in
c. ille qui. xxij. q. V¶ ſus cũ quis iurat falſum cꝛe
des illud foꝛe ueꝛum:? iſte nulũ peccatm incurrit:
ut in. c. hoĩes.xxij.q.ij. Jo.an.poſt Tan.diẽ hꝰ ne
rum ſi adhibuit oẽm diligẽtiam alias ẽ ueniale ulłſi
fuit in culpa moꝛtale ¶ teꝛtiꝰ cqaus qn quis iurauit

illicirum: quo cãn aut iurauit ex delibeꝛatiõe ? ꝓpo
C 4 nt

ſito ⁊ peccauit moꝛtalꝛ in iurãdo.j.e.ſicut.
iocoſa leuitate uel in cautc ⁊ eſt ueniale. xxv.di. F.
alias ea demũ. Ael põt intelligi glo. nt ponat in h
ultimo duos cãus.¶ Mꝛmus quando ſcienreꝛ iu
rauit i licituʒ ⁊ peccat moꝝalꝛ ¶ Scds qn iuranit
indiſcꝛete:ut qꝛ inanuʒ aſſumpſit iuramentuʒ iocoſe
nł leuitate quadaʒ: æ hoc cãu peccat uenialit: ? facit
ꝓ hoc...alias ea demũ in fi.⁊ ibi glo. Sed aduer
te latius poſt beatum tho.æ archi. in. c. hemus.xxij.
q.i. Aut.n.quis tranſgꝛcdit᷑ iuramentũ licimm ſci
enteꝛ ⁊ peccat moꝛtaliteꝛ et ſi iocoſe uel ideliberate
iurauerit.qꝛ ꝑiurium reſpicit dei contemptum.cni
quidẽ ↄtẽptus nõ nitat:lʒ iocoſe quis iuret: oꝛ non
dʒ nomẽé dei iocoſe aſſumeꝛe cum ſit unum de.x.p
ceptis dininis. Mon aſſumes nomen dei in nanum
⁊c.quqdoqʒ quis indelibeꝛate iurat:falſum tamen
ſcit ſe fallum iurare ? nibilominus etiaʒ peccat mõ
taliteꝛ ꝓpter diuinum cõtemptũ:qñqʒ quis iocoſa
leuitate aliqd iurat qð poſtea ex aliqna neceſſitate

WN

Poſt) utm u mian
e globn

in . e at

Heß⸗
D D

iue rmdrenan. 4

Eſerrihkletnigair n
gnctlenoſeſen
lircus pannditt emn itin
ligeavmonan nſvſi iue⸗
roniſet ſſigitun haan
lerttnen /ruimm g
hru dimmeunnteinr ammi
Mummlamaimi lnn u
ſontatlticm K id. Ntiͦt
ptwtumampoummnt inaht
Nd oczvolnnumn wunrizbir e l
Oeumgodins do umpor miga
ſoltuns rocf eent au cveis in
Ptactlapeſonnleenetccbnt dceuigin
rgpniſnsanunft etewn i
init tunn (Deimn gm n
Enfnn tſciemdaſorenudiee i
rntuſcunhie Grineſdcarhe
es tenncdigs nansnimen
nalönrbetiascren nund⸗
necvlchnchin ſpin
nigiſemi inſen ni 60
Uilanedenrſe ſche

Bunimn kes
ſen

„Wahsbezgggn⸗
cvo qus giun bhnfß tnecn
net nr mi nſtifiimna
nangn honir m iͦn cannt
ur andtar im,c ihm murti
r MAin Aielanun r
vainnin gbciinnin ichern
tupam niſghes /anm nmanilence
pist piicto none ult mocins, (Pa
rsimn ieme ana niſgett isde.
ann tna ,. etanns wdedenr
kaniaRsdhnirfälun
GElfor enn henmüetguum nonn
un NSSG Bn N Tmäi
NAMe ieuan Us ince 6
u dNNNee Ense, Aon
Kcmn d n nuibitenitt
ſuo õ .
ocolt imeid ncnrtcliaik.
Auz a ni A ainiig H
Aumo mwatis Pin li
muih in tfeun n C⸗
tra gumniſunſſtinn
mat muli hor inſlun
us aa eni niiebi⸗
vltemn po.c cicnl
Auor nns ranſncdi iphunn

4 onalterall ſtole l

adimpleꝛe non põt ⁊ peccat uenialiter: æ boc ultimo
caſu intelligo tex. cum glo.in. d. F. alias ea demum
2 uide ad materiam tex.nõ.in.c.i.xxij.q.ij.ubi po
nuntur ⁊ diſtinguuntur octo geneꝛa mendacioꝛum
Exy gl. queꝛo qꝛ iſte clericus iurauit epo ꝙ ſolitam
7 antiquam penſionem non augebit quale iuramen
tum pᷣſtat gnãliter clicus epo itellige de beneficiato
qꝛ alij regulaꝛit᷑ nõ iurant ſupꝛa.e.nullus So.dicit
HMoſt. ꝙ lʒ diuerſa foꝛma iurandi per rectoꝛes uel
curatos ſm diuerſitatem locoꝛum ſeꝛuetur:hec mm
uidet᷑ ↄgrua æ per iura ꝓbari. ¶ Jurauit enim
fidelis erit epo æ obediens ſupra.e.nullus ſub quo
itelligas ꝙ ſeruabit illiuſ ſnĩias ⁊ pꝛo poſſe faciet ſeꝛ
uari qð tñ aliqui exprimũt: pꝛo ̊ ſupra de offi. oꝛ.
cum ab eccleſiaꝛũ ⁊.c. ad ꝛepᷣmẽdã. m capłin ꝙ mã
data ſua ſancta z honeſta adimplebit g de offi. oꝛ.
c. fi. Teꝛtiũ ꝙ nihil alienabit ſine ipſius licentia.xij.
q.ij. abbatibus. xvij. q.iiij. in uẽditionibus Quaꝛtũ
noiĩe ecclie ultra certam ſummam que arbitrarie de
terminet᷑ mutuũ nõ Shet.. de fideiuſ. ꝙ quibuſdaʒ
¶ Quintum e ecclam nõ ꝛelinquet nec ad aliam ſe
tranſfeꝛet ſine ipſius licẽtia.ſupꝛa de ꝛenũ.admonet
Sextum ꝙ iura ecckie pꝛo poſſe petet ⁊ defendʒ
ntilia eius ꝓcurabit æ nociua uitabit quod dicit in
telligenaum etiam poſtpoſitis negocijs ꝓpꝛij matri
monij arg.vij.q.i.pñtium ⁊.c. placuit ⁊7. xvi.q.i.q
ucꝛe ⁊.c.nos autem. ¶ Septimum ꝙ nil dedit uel
dabit uel aliqnod pactum fecit nec commiſit aliqð
illicitum peꝛ ſe uel per alium ipſo ſciente pꝛo adipi
ſcenda eccleſia de pac.c.fi.de ſimo. nobis:⸗ ꝙ quã
cito hoc uicium ad eum peꝛuenerit inſinuabit epo:
2 ad ipſius uoluntatem ꝛenunciabit de clec.c. pe.
ctauum ꝙ oꝛdines ſuo tempoꝛe ꝛecipiet:? H
ſi oꝛdinatus nõ eſt de era. æ qua. queꝛis.¶ Nonũ
ꝓ in eccleſia perſonaliteꝛ reſidebit ⁊ deſeꝛuiet in oꝛ
dine quem ipſius cura ꝛequirit de cle. non reſi.quia
nõnulli 2.c. relatum. ¶ Decimum ꝙ non ſoluet ul
tra antiquam ⁊ ſolitam penſionem. ut hic:2= cũ hac
foꝛma tꝛanſeunt hic cõir doc.ſed certe lʒ ad omnia
ſuꝑius contenta obliger pmotus m iure nõ ꝓbat̃
ut ad oĩa h̊ cleꝛicus debeat ſuo iuramẽéto obligari.
Vñ ego allego rex. z glo. ubi ponit᷑ directa foꝛma bꝰ

iuramenti nec inſeꝛunt᷑ tãta:ſicut h.xxiij.di.ꝙꝙ; ubi
nideas ⁊ dic ut ibi.

j Caãaus. Epiſco
Bm quidam. pi de peꝛiurio
granius ꝙ; alij ſunt puniendi. hoc pꝛimo.
¶Iliicitum eſt iuramentum de non pꝛebendo ſub

ſidiuʒ oiuncto hoc fo.et ſunt duo dicta ſe patẽtia

pꝰ duo rõne quorũ maioꝛ pnia imponitur

ꝓ delicto. ¶ Mꝛimo ſi delinquẽs eſt in dignitate
⁊ tqto maioꝛ ĩponi qto in maioꝛi dignitate eſt po
ſitus. uide bo.tex. in papa in.c.alioꝛum.ix.q.iij.
Secũdo ex coꝛuptiõe pximi ꝓpteꝛ malũ exempluʒ
utputa qꝛ peccatum eſt palã ↄmiſſuʒ ⁊ tãto grauius
ex ̊ eſt puniendus quanto plures exemplo male ui
te conupit. unde Grego. ſeire pꝛelati debent ꝙ ſi
peꝛueꝛſa unqᷓ; peꝛperrant tot moꝛtibus digni ſunt
quot ad ſuos ſubditos peꝛditionis exempla tranſ

Kum quidam

mittunt ut le. in. c. precipue.xi. q.iij ¶ Mo cx fa ꝑ
te nõ ualeꝛe iuramentũ j officium pietatis caritatis
? ꝓpinquitatis ꝛ0cm.j. uidebis ¶ Op. contꝛa tex.
in eo ꝙ innuit dignitatem delinquentis aggꝛauare
peccatuʒ.nẽ ꝙ acriuſ ſit puniẽdus ignobilis q i di
gnitate poſitus ut in.l.ij. C. ut nemo pꝛi. ⁊.xxiiij.
q.i.qui õ pacẽ So. gl.ĩ H iſtat. æ tãdẽ ur oↄcludẽ ꝙ
aut qᷓrit᷑ de quãtitate peccati quo ad pniam iponẽ
dã in foꝛo ↄſcie:aut quo ad penã foꝛi cõtentioſi: p
mo caſu nõ ↄſideꝛat᷑ imediate dignitas delinqᷓntis
ſed qtitas ↄtemptus:unde ſicut quãto quis magis
ſeipm affligit tãto magis ẽ iuſtus.vij.q.i.F.cuʒ er
go ita ꝙᷓto magis ↄtẽnit tanto magis peccat unde
poſſibile ẽ ꝙ in eadẽ ſpẽ peccati magis dðlinqꝛet ru
ſticus q; magnus plarus qᷓ minꝰ ↄtẽpſit.ſʒ ĩ dubio
ubi nõ ↄſtat ð ↄtemptu maioꝛ pᷣſumit᷑ magis pↄtẽnẽ
qꝛ nẽ magis deo ĩgꝛatꝰ⁊ ſic ꝛõe pſũptõis magis pu
nit᷑:⁊ ſic fm gl.dignitas nõ aggꝛauat delictũ ſʒ ma
gis ipᷣm delinqntẽ ꝛõe pᷣſumptõis. ſic itelligat tex.
iſte idẽ nõ. glo.i.c. hõ xppianus.xl. di. ¶ Secundo
mẽbꝛo.ſ.quo ad foꝛum contentioſum dicit ꝙ ĩ pẽa
pecuniaria plus punit᷑ nobilis ? in dignitate poſitꝰ
ſed in coꝛꝑali magis punit᷑ priuatꝰ ⸗ ignobilis ⁊ ſic
ꝛeducit gl.ad ↄcoꝛ.iura pꝛo ⁊ õ in ea alle.?æ ̊ ulti
mũ firmat hHoſt. in. c. ea. que de ſta. regu. Aide tu
ad pꝛimũ membꝛũ qð nõ Jo.an.poſt beatũ Tho.
in.c.accuſatus de heꝛe.li.vi.ubi cõcludit ꝙ in ec ðᷣ
geneꝛe peccati minus peccat religioſus quam laicuſ
niſi in tꝛibus caſibus. ¶Dꝛim? cum peccat 5 uo
tun religionis puta foꝛnicãdo ꝓmiſſionẽ otinẽ
nie Bechdus cũ excedit ꝑ ↄtempiũ qꝛ uẽ magis
igratus cũ ex dei beneficio eſſet ꝓductus ad pfecti
onis ſtatum. facit ꝙ hẽ in auc. de mona.in pn. z. c.
fi.xvij.di. ¶ Teꝛtius cũ peccat publice ita ꝙ pᷣbet
alijs ſcãdalum.nã tunc tenet᷑ et de delicto alioꝛũ de
uoto magne ⁊.d.c.pcipue. Xtra pꝛedictos ca
ſus leuius peccat religioſus:⁊ pꝛopter meꝛita pce
dentia ⁊? ſeqntia.ᷣ inx illud.pſal. ¶ Si ceciderit iuſt⸗
nõ collidet᷑:qꝛ dis ſupponit manũ ſuã.hic HMieꝛo.
ut hẽtur de pe.di.iij. Septies in die cadit iuſtus et
reſurgit:lʒ iuſtus cadit non tamen pdit nomen iuſti
exquo ꝑ bona opa illico reſurgit. Ex quo ĩfeꝛo ad
gqonem glo. ꝙ poſitus in dignitate ut eps leuius de
linquit ꝙ ifeꝛioꝛ cũ dicat᷑ religioſiſſimus.ut in. c. ex
multa de.vo. ſic in ſtatu ꝑfectõis.in.c. Iʒ de ꝛegn.
⁊ in.c.niſi cũ pᷣdẽ de ꝛenũ.niſi peccet ð uotũ cmiſſũ
in receptione oꝛdinis nel ex temptu nel publice in
ſcandalũ alioꝝ rõnibus pᷣalle. ⁊ in tribꝰ cãibus pal.
ul eoꝝ alteꝛo aggrauatur peccatũ ex dignitate:⁊ ſic
põt recte ĩtelligi iſte tex.⁊=.c.homo xpianus pal. als
ſecus:ut in.d.c.ſepties ⁊ in dubio pſumit magis .
tẽneꝛe:ut h̊ in glo.⁊ in.d.c.hõ xpᷣianus: ⁊æ quod ibi
nõ.⁊ de mltis circũſtantijs aggrauãtibus delictũ. ui
de bo.tex.cuʒ glo. in. c. i. de pe.di.v.?æ ꝑ h põi deteꝛ
minari qſtio glo.in fi.xiiij.q.fi.⸗ tãgit glo. in. d. c. i.
utrũ magis peccet cũ mulieꝛe pulchꝛa ꝙ; cum de foꝛ
mi: cedo ꝑ pꝛedicta ꝙ pꝛimo debcat attendi maioꝛ
Otemptus:æ ĩ dubio magis excuſat᷑ qui delinquit cũ
pulchꝛa:qꝛ magis pᷣſumit᷑ tẽratus. facit de pe. di.ij.

ſciendum. ¶ Item faciunt hec ad aliam queſlõem
5

gauis magis gꝛanet᷑ de peccis an peccãs occulte an
publice. de qua uide glo. i. c. de hie de cele.miſ.⁊ ĩ
c.nemo.xxij .gq. iiij. 7 i.c. clericꝰ ſolus. xxxi.di. Ja.
bu. ſubtilius diſtiguit in.l.iij. C. de ſum.tri.ubi diẽ
ꝙ aut tractamus de cã delicti aut de effectu: ſi de
cã que ẽ dolus:aut conſtat de dolo ⁊ non fac̃ dr̃iaʒ
inteꝛ clam ⁊ palã aut dubitatur: ? tunc ſi tractamugz
de his.ꝗᷓ ſũt ĩ gñe ꝓbibitoꝝ nõ ẽ dia qꝛ ſeꝑ pᷣſumi
tur dolus l. i. C. ö ſica. ? ĩ. c.i. de pꝛeſump.? qð ibi
nõ. aut loqmur de bis ꝗ ſũt in gñe ꝑmiſſorũ.iĩ ſpe
m ſunt ꝓhibita ut matrimonium: tũc aut fiũt clã
2 pᷣſumit dolus aut palã ⁊ nõ pſumii dolus:ſed er
roꝛ.l.fi.ff. de ri.nup.⁊ hec faciunt ad queſtionem
fuit de facto. Quidam frater ꝓfeſſus exiuit oꝛdineʒ
2 accepit uxoꝛeʒ :qrebaĩ an iĩiquiſitoꝛ heꝛetice pꝛaui
tatis poſſʒ ð hoc cogneſcẽ. Eut. diccbai peꝛ pꝛcdi
cta ꝙ ant accepit uxoꝛem clã ⁊ pſumit in dolo z n
in eꝛoꝛe:iõ ĩquiſitoꝛ nõ poterat cognoſcẽ. Aut ac
cepit palam ⁊ nõ pᷣſumit᷑ in delo ſed eꝛꝛoꝛe:⁊ ꝙ pu
tet ſibi liceꝛe ⁊ ꝙ enet in fide:⁊ ſic cognitio peꝛine
bit ad inquiſitoꝛeʒ qð nõ.pdicta ꝓcecũt cum conſi
derat᷑ deliciũ ex ꝑte cãe.ſi aũt cõſideraiur ex ꝑte ef
fectus:⁊ tũc poti c ↄinitteꝛe dclictũ palam ꝙ occul
te:ad . d. l:iij. E. ð ſum. tri. ?. d. c.pꝛecipue: ? faciũt
hec ad mãm ſupꝛa tactam. MOQuis añt magis me
reatur ex eodẽ gñe boni an religioſus an latcus.ui
de glo.nõ.in cle. ſi dnʒ de reli.⁊ ve.ſac.ubi cõcludi
tur ꝙ religioſus. Quo ad fᷣm mẽbrũ glo. uide ĩ ſi
mili ꝗðᷣ le. ⁊ nõ.in.l.deſetorẽ.ff. de re mi i.⁊.l.caxi
talium. F. i. ?. F. ſerui teſt. ff. de pe. ubi pʒ ꝙ ꝓ ee dẽ
delicro non iponit᷑ pena ita ignominioſa nobilibus
militibus ⁊ alijs niris honeſ ioꝛibus:ſicut uilit us 2£
= ribaldis: ⁊ facit pꝛo conſuetudine hodierna:ut ui
les tm furcha ſuſpendant᷑: ur nõ. Har. in. d.l. ceſeꝛ
toꝛem ⁊ qui dicantur ignobiles: við bonã glo.i.c.
qui 5 pacẽ. xxiiij. q.i..l.nec uis. C. de digni.li.xij.
2 Oar. plenius in. l. i. e. ti ¶ Venio ad ſecundaʒ
parteʒ decre. æ oppo. videtur. n. ꝙ; 15 ſit neceſſaria
abſolunio ab iſto iuramenio cũ ilicuum iuramẽiuʒ
non obligat ne ſu uinculũ iniquitatis.xxij.q.iij. int
ceteꝛa. So. gl. ij. metu Zrij intelligit ꝙ bic fit abſo
lutio ad cautelã. Inno. ꝛcfer quoſd diceꝛe ꝙ; alit
iurans nõ dʒ loqui pri donec ꝑ ſuꝑiorem fuerit ab
ſolutus: quia tale iurameniũ põt obſeruari abſaʒ 8
trimento ſalutis eteꝛne. ſuꝑioꝛ in pot ⁊? debʒ ꝛelaxaĩ
quo facto libeꝛe põt loqui. Do. an. dicit ſe credeꝛe
ꝙ initum iuramentũ dirigit ad nõ loquẽdũ patri
ex indignatiõe: uł qꝛ nõ uelit pꝛeber officiũ caritatiſ
non ſit obligatoriũ nec eget abſolutiõe qꝛ militat 5
caritateʒ. Idẽ dicit ſi iurameniũ ſic pꝛeſtaretur de
alio conſanguineo ut extraneo: qꝛ qʒ fri ſno qcinꝰ
põt ꝛecõciliari.ſi ueꝛo tale inramentũ fuerit pᷣſtuum
ex aliqua iuſta cã.nt quia foꝛe locutiones iſtiꝰ erat
coꝛꝛuptibiles iuramentũ efſz obligatoriũ ? non ab
ſolueꝛet᷑ in dubio: in tale iurametũ nõ hbʒ bonũ aſpe
ctum ⁊ qꝛ poſſet eſſe obligatoriũ fit abſolutio:ut hᷣ
Fim eum:⁊ ſic vꝛ intelligeꝛe iſtũ tex.in caſu dubij. ſzʒ
ceꝛte pᷣ euʒ aꝑte facit hec ha ꝗᷓ aſſlertiue dicit b in
ramentũ et̃ licuũ ⁊ priũ ꝛõni.⁊⸗ mandat iſii imponi
pniam de eo ꝙ male iurguersn Vnd plz mibi intel

¶ Sicut ex litteris.

lectus glo. ꝙ; abſolutio fit h̊ ad cautelam. ¶ Vr in
teilige de abſolurione facti ne taliteꝛ iurãs notct de
facto de trãſgreſſione iuramenti ⁊ ꝙ tale iuramemũ
ex indignatiõe pſtitum nõ liget:bn facit.c.qui ſaera
mẽéto. xxij. q.iuj.?⁊ ð pe.di.ij. ꝓximos:⁊ generaliteꝛ
quot modis iuramentũ dicatur illicitum dixi in. c. ſi
neꝛo g eo. ⁊ qui pnt a iuramẽto abſoluere nõ. in. c.

i. ?.C. debitoꝛes s eo.⁊.j.eo.qꝙto.

. Iy g =-s Cquſ Mõ
Icut ex litteris. nalet ns

mentuz monachi clauſtrum abiurantis: et
ſibi de H̊ grauis pnia imponitur. Cõis diuiſio ſcdᷣa
ibi ridemus. ibi pꝛioꝛ iũcto tex.⁊ ibi mona
cho ſupꝛadicto:ꝙ licet monachus efficiat᷑ pꝛioꝛ non
iñ ꝑ hoc deſinit eſſe monachus: facit.c.fi.de ſimo.
2z qð ibi nõ. Ex quo põt colligi arg. ꝙ pꝛioꝛ uel ab
bas retinet ins monachatus:⁊ ſic licet renunciet nel
de onatur ao abbatia ułl pꝛioꝛatu remanet nibilemi
nus monachus monaſieꝛij. Cõtrariũ iñ ſentit Jo.
an in. c. cũ ad monaſteꝛiũ de ſta. regu.⁊ idem Fre.
qui latius ꝓſequit᷑ ↄſi.xix.? ꝑ Jo. de lig. in cle. nei
agro de ſta. reg. ſj do. an. t pꝛimũ i.d.c.cũ ad moa
ſteriũ: qdᷣ plus placʒ de equitate ⁊ plenius dic iit ibi
nõ. ¶Secũdo nõ ibi cũ fidem ⁊c. ꝙ non ua et in
ramentum monachi contra ſuam pꝛolfeſſioneʒ: ⁊ ſic
arguo nõ naleꝛe iuramentũ ↄtra uotum:⁊ eſt rano
quia ̊ nõ dependet a uolũtate iurantis. Vn iuromẽ
tum nõ poſſet ſeꝛuari ſine diſpendio ſalutis eteꝛne.
¶M teꝛuio pniaʒ iniũgendã ei qui temeꝛc iurarit
illicitum nec excuſat̃᷑ ꝓpteꝛ caloꝛem iracundie¶Ex
quo infenur ꝙ caloꝛ iracundie non excuſat a Pecea
to quod nõ.puto tamen ꝙ minuit cu pam: licʒ eam
xtotaliteꝛ nõ excludat. ar. ij. q. iij. F. õndũ.ad fi.⁊.l.
una. E. ſiquis iꝑa. ma. z. lI. omne delictũ.ff. e re mi
li. facit. c. inebꝛiaueꝛũt.xv.q.i.⁊ uide glo. nõ. in. c. ex
Ir̃is de diuoꝛ.que dicit confeſlionem factam caloꝛe
iracundie nõ pꝛeiudicare. niſi detur peꝛſeueꝛanna: 7
facit hoc ad qſtionem ſequentem nunquid iuramen
tum alias licitum obliget ſi emanauit caloꝛe iracun
die Jo. an. ſentit H̊ ꝙ nõ: dicit enim ꝙ iuram entu
de quo H̊ nõ obligat iſtum ex quo Et ſi nõ fuiſſet ꝓ
feſſas ex quo ſi temeꝛarie iurauit ⁊ calore iracũdie:
ſecus dicit ſi ex cã ⁊ cũ delibeꝛatiõe iuraſlet:puta ꝙ
nunqᷓ intraret domuʒ talis mulieꝛis quam turpiteꝛ
ada nanit licet ſit a talivus inramentis abſtinenduz
ꝑ id qð hẽtur in. c.cleꝛicos de coba. cle. ? mu. ?.c. ſi
cut qdᷣ nora. Do. ant. putat ꝙ ſi caloꝛ iracunche
fuit rantus ꝙ ilud delibeꝛate nõ iuraſſet tale iurame
tum non eſt obligatorium: quia hec uolutas non e
di ſcreta uel ſi ſit de facili ꝑ epm eſt comutanda. de
quo ꝛemittit ad Ray. in ſumma de iureiuran. circa
prin. ſed tu uide glo.nõ. in. c. dudum de conuer. cõ
iuga. in. v. caloꝛe qᷓ uult uotum emiſſum caloꝛe ira
cundie non obligare. ar. Ulius. c. 7.d. notandum
in fi.? Yo. an. ſoluẽdo ibi priũ foꝛmatum de. c. ſit
qui opes.xvij.q.iiij.qdð uidetur pꝛobare cõtrariuʒ
dicit glo.illã ꝓcedeꝛe qñ eſt talis ? tanta turbatio
ꝙ ſapit quãdam mentis alienationem et ey multo
furoꝛe alias uotum non impecit: qꝛ ca que ſe bos

.

e eben .
mallchdlte⸗ Nclunm
unichi

,ſenorEN”,
eintl⸗ mnc

1gco Veniinn
ah n fi n ailot⸗

dern Nti
vda tmniili ui
iſ ſizn e
lceoc ſaunllninl

urnuci onchignetn mchi

nmmnaiihe enind
nnin, giuzaͤizan

iſini ant a
n rneheit di
4 tngeen Eonegin d
iicut We rd an aien

kauncan uine.
unt arccadeen

octoͤm Euon in ine
unt palb niu i
i u/iv lnnſintctan
utx oAptrtt n;idl
ntaſtnur anis nn ain/
x, gnin in ml umt ii⸗
ft lononr unla ugt toni
Ganioſ igotbinmurzinunai guammne
Nlutßiccaercas eptance egn
trotiſtneincanſto ob run giſi
Cifot gniien ſaplimon orr tebae;
Vefetnitanonderſinnemanci cdi
Hponiſed oonſennanmm wae
RCne ſcligenirppnn Drienſd
mmcdirmngeſaie gnn
Mushie istmtsiisiin
Hichinenuitſpeionenansſ
Ma mdednunneſ m nio n
nic nonucoſonni atinin
betienilriis i 1
blg. L

) Kitntig
„. mſen
Abvoinne hogn R
io n öz ſo i e di
”
mnuetöihu
.n Nrc
Giſe . a e
inlinj nnniuch emn
achur iget ecef enni
maſun D inie
ünhen trc
ie Moh⸗ rcf i
ncſeniie il
laon

(Knnn⸗
Phpp beb
9 i

„
Gumd uhlrinn
— enponmn Ai
4 en C Olbi pꝛo, iconn
ammn nn ler monachus cfei⸗
. od ecucſenontls: i
in Krn Mtoligign 4

nr 1) doari Aprongn nun
msnonnbis honaſlei Cirni ii

n ncdnonaſei Celarenti
n unns gegni N nt ci
D
ſmni u s n ckanur niet
1 Sain⸗ öbicifanei gnnil
maximn mutnm ſan ſſſon
õü
uuswdAr ulinrimm ſiin
n ui wruαLdoltns
* ero nin iiganiini mer ul
vumm amli ore orn ſamdi M
nntem: dor uundr tenenuſinn fe
mod o neng nindtn un lcden
Prinn töcknin igi Rniddt
m Ciansignmal orne Krnfün
cNeNin d Nnddeh l
FS Kdo.Ne Gr Cſchmrorfunn
Pndr aprndhue iſian Fin
frue Ancnen Cbenonnwni

ia N C
õ
omnn dol 3
m 0dorenngn

opes:ubi ualet donatio ecclie facta tumultuaꝛio mẽ
tis affectu:⁊ ſic idẽ erit dicẽdum in iuramento cum

ꝓcedãt a pari ut nõ. S. e. c. i. . c. debitoꝛcs. Sed in

Sꝛium adduco dicta beati Tho. fa fe. q.lxxxvij. aꝛ
ti. prio que recitat. Jo. an.in.c. aturam de uoto:
qð nõ.dixit tria eẽ neceſſaria in uoto.prio delibera
tio.fo ꝓpoſitum uoluntatis.tertio ꝓmiſſio:⁊ ſatis
bene facit.c.lvaturam ⁊.c.nuptiarũ in prin.xxvi.q.
i. ergo idem in iuramẽto qð principaliter dirigitur
in deum.deus.u.reſpicit coꝛ:ut in. c. ſiquid ĩueniſti
xiiij.q.vV.⁊ uult militẽ uoſũtariũ.xv.q.i nõ ẽ. Itẽ
uideo ꝙ cõfeſſio nõ pᷣiudicat caloꝛe iuracundie fac
ta ut ſupra dixi foꝛtius nec iuramẽtũ quare ↄclude
rem iuramentum non obligare ex arrupto factum
qꝛ nõ hʒ in ſe ↄſenſũ ad h̊ͥ qð nõ Inn. in.d.c.ſgtu
ram:ad cautelam tñ poterit peti abſolutio qne ð fa
cili eſt idulgenda C principalit᷑ qꝛo:iſie monachꝰ
abiurauit clauſtrũ nũquid ſaltẽ pᷣiudicauit ſibi uide
tur ꝙ ſic. ar. in. c. ex tranſmiſſa de renũ.⁊ in.c.qð
in dubijs:ubi pʒ ꝙ renũcians bnſicio in manibus
nõ ſui ſuꝑioꝛis piudicat:lʒ nõ ualeat in pᷣiudicium
ſui ſuꝑioꝛis:ita ur̃ dieẽdũ hic ut iuramentum preinu
dicet ipſi mõacho:non aũt monaſteꝛio quin poſſit
eum repeteꝛe:⁊ hãc opi.tenuerunt quidam.ſed In
no.? HMoſt.rium Mec ob.iura ſuperius allata lo
quuntur.n.in clicis ſecularibus qui ſine ecclijs eſſe
pnt.monachi vo nõ poſſũt nec debent uiueꝛe ſine
clauſtꝛo.xvi.q.i.placuit ⁊.c.ſi cupis uel dic melins
ecclie ↄferũtur clericis ſecularibus aliqn Ppter uti
litaten ꝓpriã:ut hẽant unde uiuant de pᷣben.cũ fʒ
aptin. ¶ Alian ppter utilitatẽ ipſius: æ bonũ publi
cum:iõ ſi illas abiurant uʒ iuꝛamẽtũ quatenus coꝝ
utilitati piudicet ar. c.ad aplicam de regu. ſed mõa
chus tenet᷑ ſtare in clauſtꝛo ob ꝓpriam ꝓfeſſionem
quã facit ꝓmiſit.n.ſtabilitatem loci:æ de bac ꝓfeſſi
one facit mẽtionem hec ſia a qua quidẽ obligatiõe
nõ potuit ſe ꝑ ꝓprium iuramentum abſolueꝛe ar. ð
fo.compe.ſiidiligenti:æ ꝑ hanc ſolutõem ſoluitur 5
rium qð foꝛmari poſſet de.c.ex ꝛpto.S. eo.⁊=.c.cum
paſtoꝛis.ij.q.vij.⁊æ de multis alijs iuribus in qbus
pʒ ꝙ monachi qnʒ ſtant er clauſtrum licite. nam ꝓ
cedit qn interuenit ſupeꝛioris?:auẽtas:ſed ipſe pro
pria aucte hͥ non poſſet. nam ut nõ Inn. in. c.fi. de
ꝛenũc.monachus notaꝛet᷑ apoſtaſia:ſi non eſſet ſub
obediemia ſuperioꝛis. facit.l.ſicut. C. de acti. et
obliga.
Eꝛitatis. Caſus. Vaſalus qui

iurauit pꝛelato ſucceſſo

ꝛibus iurare non cogitur. In prima geccii

ſa ↄſultatio.in ſcdᷣa rnſio:ibi reſpondemus. ¶ NHõ
pꝛincipiũ qð quotidie alle. hinc dicit᷑ qui ueꝛũ di
cit nõ laboꝛat.⁊? nõ ꝙ ſimplicitas ↄmendatur: alibi
repꝛobatur. vñ repellit a ꝓmotione.xxxix.di.petrꝰ.
So. ſimplicitas contraria dolo ↄmendatur: ut h̊ et
in. c.ſi cupis.xvi.q.i.⁊ dici᷑ tunc ſunplicitas quaſi
ſine plica ſeu mixtura: Illa neꝛo que eſt diſcꝛctiõi O
traria repꝛobatur:ut in Sꝛio: ⁊ dicit᷑ tũc ſimplicitas
quaſi ſine mixtura diſcꝛetiõis: ⁊= ita nõ. in. d. c.petrꝰ

⁊.c.ſi cupis. ¶ Fo nota ꝙ papa habens iura impe

¶ Merimtis

ſũt nõ idigent delibeꝛatõe ⁊ ſic ĩtelligit.d.c.ſũt qani

rij. in loco licite recipit a ſubditis iuramenta boma
gij ⁊ fidelitatis.facit cle. paſtoꝛalis de re. iudi.⁊ cle.
ne ꝛomani de elec.uide bonum tex.cum gl.in.c.tibi
dño.lxiij.di ¶ Atẽ nõ inncta glo. ꝙ regnum ſicilie
eſt de tpᷣali iuriſditione eccłie. unde ꝛcx.iurat pape
homagium ⁊ fidelitatem ⁊? pꝛo diffeꝛentia inter ho
magium ⁊ fidelitatem.uide bo.glo.in dicta cle. pa
ſtoꝛalis in.v.lignis.⁊ ad primum dictum nide bo.
tex. ibi. ? in. c. ad apłice de ꝛc iudi.i.vi.¶ Op. dici
tur in tex.ꝙ ſi uaſallus iurauit pape fidelitatem nõ
tenetur iuꝛamentum iteꝛaꝛe in perſonam ſucceſſoꝛis
unð ob.c.longinquitate.xij.q.ij.ubi dẽ ꝙ liberti te
nẽtur ꝓfeſſionem ſtatus ſui faceꝛe ſucceſſoꝛi no ob
ſtãte ꝙ eam feceꝛint pᷣdeceſſoꝛi.ad idem.l.ĩpialé. O.
pᷣterea de ꝓhi. fen. alie.ĩ li. feu. ubi dicitur ꝙ ſi ma
ioꝛ. xiiij. annis ſua icuria uel negligẽtia inueſtituraz
nõ petit a dno.j. annũ ⁊z diem ꝑdit feudum ⁊ ꝛedit
ad dñm. So. gl.fi. ſol. H̊ Zꝛium dupliciter. primo ꝙ;
oc. c. ↄtineat in hͥ ſpalem indulgemiam ſed h ꝛeſpe
ctu hẽdum non colligitur ex ſa:ideo tranſit ad faʒ
ſolutõem ꝙ ubi quis iurauit dno ⁊ ſucceſſoꝛibꝰ nõ
compellitur iterum iurare ſucceſſoꝛibus:qꝛ ex ꝑte
iurantis iuramentum ẽ ꝑpetunm:? ſic intelligat h.
c. ſentit gl.ſecus eſſe ſi ſimpliciter fuiſſet iuratnʒ o
mino. Ex gl. doc.h̊.multum inſtant.ſed tandem ĩ
eandẽ ſnĩam in effectu ĩcidunt. Ex dictis enim phi.
Gof. æ Hoſti. hec diſtinctio dicit᷑ ꝙ aut quis iura
uit alicui ⁊ ſucceſſoꝛibus.⁊ tũc non cogit ampliꝰ iu
rare.lʒ teneat᷑ cognoſcere libertum ſeu ualallum ſeu
ſubditum ⁊ de hac recognitione loquit.c. de longi
quitate alle. ꝓ Sõrio ⁊ h ne longinquitate tpᷣis pegt
memoꝛia oꝛiginis:aut nullam mentionẽ fecit de ſuc
ceſſoꝛibus in iuramẽto:ſed ſimpliciter iurauit peꝛſo
naliter ⁊ tũc iurare cogitur cuilibet ſucccſſoꝛi ⁊ ſic ĩ
telligatur.d.l.impialem ¶ Æ.ontra hanc cõem theo
oꝛicam facit iſte tex. in eo ꝙ dicit ſi iuratuʒ ẽ nobis
ulalicui ſucceſſoꝛi ⁊c.⁊ ſic ſufſicit iuramentuʒ eſſe P
ſtitum ſine commemoꝛatione ſucceſſoꝛum:ideo dice
rem ſic: ꝙ aut in iuramento facta eſt mentio de ſuc
ceſſoꝛibus ⁊ ſeꝛua quod g dictum eſt. Aut ſimplicit
fuit pᷣſtitum:æ tunc aut pꝛeſtitum ſub nomine ꝓPhꝛio
uel fuit appoſitum aliquod ueꝛbuʒ peꝛſonale: utputa
pꝛomitto tibi ⁊c.?æ tũc ꝓcedat opinio pᷣmiſſa:ſi tamè
is cui fuit iuratum remoueꝛet᷑ ꝗ dignitate non tenet
iurans illi amplius ad iuramenti obſeꝛuantiaʒ: quia
intelligit pᷣſtitum ꝑſone rõne dignitatis:⁊æ de hoc eſt
tex. in. c. ueneꝛabilem in fi. de elec. Aut fuit pꝛeſtituʒ
ſimpliciteꝛ ſub nomine dignitatis:⁊= tunc dico ꝙ trã
ſit ad ſucceſſoꝛes q;tuncũqʒ non fueꝛit facta mentio
de ſucceſſoꝛibus: ut ſi dixeꝛit pꝛomitto obedire cpi
ſcopo ſenẽſi uł romano pontifici æc. quia dignitas
nõ uariat᷑ ex diue:ſitate pꝛeſidentium: ur in. c. libeꝛti
xij.q.ij.⁊? in.c.ſi gratioſe de ſp. lib. vi. facit. c. qm
abbas de offi.dele.æ quod nõ. Har. in. l. centeſimꝰ
.ff. de. v. ob/ Et pꝛo hoc potes inſtrui tu ſcholaris
an iuramentum ſemel rectoꝛi pꝛeſtitum ſit iteꝛanduzʒ
in ꝑſonam ſucceſſoꝛis.conſuluit tamẽ Moſti. ꝙ pᷣla
tus iuramentuʒ recipiens nullam faciat mentionem
de ſucceſſoꝛibus:ut ſic iurãs aſtringat ad iteꝛanduʒ

iuramentũ ſucceſioꝛibus.¶ ¶ Quid autem ſi poſica
s 2

utatur in dubiũ an fuerit facta mentio ſucceſſoruʒ.
dicit Hoſti.ꝙ ei qui dicit ſic iuratum icumbit onꝰ
ꝓbandi.ff. de ꝓba.ei qui dicit.ex pᷣdictis habes an
2Ziqñ iuramentũ ſit ꝛeale nel ꝑſonale ex ꝑte recipien
tis. Müc queꝛo an ex ꝑte iurãtis qnqʒ ſit reale ut
ſic iurameniũ tranſeat ĩ beꝛedeʒ uel ſucceſſoꝛẽ iurã
tis. So. Moſti. ⁊ cõiteꝛ doc. dicũt ꝙ non etiã ſiquiſ
iuraſſet ꝓ ſe æ ſucceſſoribꝰ ſuis ſeu heꝛedibus:qꝛ li
cet quis poſſit obligaꝛe heꝛedem tpᷣaliteꝛ: imo ẽt nõ
faciẽdo mentionẽ de heꝛedibus pactũ reglarit tran
ſit in eos: ut.l.ueteris.C. de S. ⁊ omit.ſiip. ſpualii
tñ nõ põt qꝛ licqʒ ſit honeſtũ:ut in ſpnalibus obligs
tiõibꝰ filiꝰ ſequat uolũtatẽ pꝛis:nõ iñ ẽ neceſſarinʒ:
ut nõ. in. c.i. ð deſpon. ĩpu. ? in. c. ex lris de ſpõ.et
in. c.uno.de deſpon.impu.li.vj.uñ filius uel heꝛes
nũqᷓ; eſſz piur⸗ ex iuramento defuncti ar. bonũ i. c.
pe.j.e. ¶ Sed dices tu quare quis põt ſe obligaꝛe
alicni æ ſucceſſoribus.nõ aũt obligare ſe ⁊ ſucceſſo
ꝛes Gndeĩ prio cãu agit de obligatõe pꝛopria qua
quis põt faceꝛe ꝓut nult.fo neꝛo caſu agitur ð ob
ligatiõe aliena quã nõ pot faceꝛe ĩ iſtis ſpiritualibꝰ:
niſi inteꝛueniat mandatuʒ ſpale de iura. calũ. c.fi.li.
vj. Ex his hẽs nõ.cõcluſionẽ:ꝙ licet obligatio in
malibus tranſmittat᷑ in hbeꝛedem:ſecus in ſpualibuſ
MRatio diueꝛſitatis põt eſſe qꝛ in iſtis ſpualibꝰ ligat
aĩa que ſine ꝓprio cõſenſu ligari nõ põt:ut in iuri
bus ſuꝑius a lega.⁊ facit.xxx.q.ij.c.uno ⁊ qð nõ.
glo. xxiiij.q.iij in ſũma ⁊.i.q.iiij.ĩ ſũma:⁊ haãc ↄclu
ſionẽ firmat Jo. an. in. c. fi. de ſepul. ubi plus uult
ꝙ nõ ſolũ beꝛes nõ obligat᷑ ex iuramẽto dcfuncui ſʒ
t᷑t ꝙ ꝛõe iuramẽti defuncti nõ poſſit cõueniri in fo
20 eccleſiaſtico ⁊ ſic ꝙ. c. fi.ð fo.compe.li.vVj.nõ ha
beat locũ ĩ heꝛcdᷣ qð e nõ.⁊ uide qð dixi in.d.c.ſfi.
alia cõcluſio eſt ex pᷣdictis ꝙ iuramentũ ex pꝑie reci
pientis qñʒ ẽ pe:ſonale quandoqʒ rea e.exꝑte vVo
iurãtis ſemꝑ ẽ ꝑſonale. An aũt ſemꝑ obliget peꝛſo
nã iurãtis.dic ꝙ aut fnit pᷣſtitũ ſimpłꝛ non habito
ꝛeſpectu ad dignitatem eiꝰ cui iuratũ eſt nec ad di
gnitatem iurantis ⁊ ſempeꝛ obligat ſi h̊ pñt impoꝛ
tare vba iuramenti.argumẽ.xxxij.q.viij.c.uno.
Aut fuit iuratũ ꝛeſpectu alicuius dignitatis ſeu al
terius qualitatis exntis in ꝑſonam iurantis uel ꝛeci
pientis:⁊ tũc ceſſante illa qualitate ceſſat iuramẽtũ:
exemplũ iuraui tibi qꝛ eꝛas eps ſi poneris ab illa
dignitate non obligoꝛ nibi amplius:ut.d.c.nenera
bilem. Ex parte iurantis pone exemplum iurani ſeꝛ
uare ſtatuta eccleſie tanqꝙᷓ canonicus ſi non ſuʒ am
plius canonicus nõ aſtringoꝛ iuramento. ar. d. c.ue
nerabilem ⁊. c.cum int᷑.p.⁊æ qð ibi nõ.de ꝛenun et
tenet YFre. cõſi.cclvj. ¶ Queꝛo an diſpõ huius.c.
uendicet ſibi locum in ꝓmiſſione obediẽtie tex.i.c.
olim de ꝛeſti. ſpolia. el.i. v uelle ꝙ non ubi innuũ
quẽ poſſe pꝛomitteꝛe obedientiã pꝛo ſe et ſucceſſo
ribus ⁊ alijs fꝛibus.So.ille tex.pria fronte hoc in
nueꝛe vr ſed ꝑ iſtũ æ ꝛ2ões ſuꝑius allegatas oʒ illum
reſtringeꝛe ut ibi dicũt cõit eꝛdoctoꝛeſ aſſeꝛentes ꝙ;
ꝓmiſſio obedientie facta peꝛ unum etiã prelatum
alios non obligat niſi de ipſoꝝ mandato pꝛomitta
tur ſicut nec uotum nec iuramentum. ſed dicitur ſic
ibi pꝛeſtari pꝛo alijs in ſignum ꝙ alij debent obe

¶ Me iureinran:

8

dire. dñ dicunt ꝙ quilibet ſuccedẽs illam obedienii
am faceꝛe tenet᷑ ſed nõ cuilibet ſucceſſoꝛi: ut h. dicũt
etiam ꝙ ſi alij ꝓ quibus etiam iurat ſciũt hãc obe
dientiam a ſuo pꝛelato pꝛeſtari uel eoꝛuʒ pꝛocurato
re ⁊æ hoc patiũtur obligãtur efficaciteꝛ ex iuramento
uel obedientia ſic pꝛeſtita. C. de iura.ca um..i. . ij.
quod eſt nõ. facit quod in ſ imili nõ. Inno. in. c. ex

parte decani de reſcꝛip.

Erum Caſus. A iuramento peꝛ me
tũ extoꝛto ecclłia ſolet abſolue
rez eius trãſgreſſoꝛes ut peccãtes monia
liteꝛ nõ puniũtur. Dria ꝑs ponit qõnem ? ipſius
rnſionem. fa reſpõſionis illationem ibi ceteꝛum.
Mõ pꝰ ꝙ iuramentũ meru moꝛtis uł reꝛum amiſſio
nis pᷣſtituʒ eſt obligatoꝛiũ ſahẽ quo ad ecchiaʒ militã
tem. qᷓ nõ indicar de occultis:an.ſ.iurans habuerit
ſe obligandi aim: an ãt liget quo ad deũ. dic ut pleñ
dixi. s. e. ſi vo. Hõ. 2* ꝙ iuramẽtum turpiter re
ceptũ:utputa ꝑ metum põt ꝑ ſuꝑioꝛem remitui:nec
& neceſſe ut recipiens compellat᷑ prius ꝛcmitteꝛe: ſed
põt recta uia adiri ſuperioꝛ ut ab illo tanq; turpiter
recepto abſoluat:? ſic uidetur uia ordinaria: de q
plene dixi in. c.i. S. eo. ? licet dicatur h̊ de abſolutõe

facta per papam. idem tñ eſt de epo iur nõ.per In

no. in. c. debitoꝛes.S.e.ſʒ hic factũ narrat. 5.
ꝙ exemplis principis iudicare poſiumns ad poc.c.
in cauſis.. de re iudi. .xx. di.c.fi. ¶ Mõ. ꝙ manſ
grediens iuramentum meticuloſe preſtitum non pnu
nitur tanq; ꝓ mortali ¶ An autem peccet morta
liter ſunt opiniones. dic ut plene dixi in.d.c.ſi ueꝛo
ubi examinaui intellectuʒ huiꝰ.c. ¶ Queꝛo primo
an pꝛocedat tex. in omni coactione. Soluti. dantur
due limiitationes. prima ut procedat in coactione
conditionali nõ in abſoluta:qꝛ tunc nõ obligaret iu
ramentum: ⁊ ſic nõ egeꝛet abſolutione.nam uis ab
ſoluta nõ habet cõſẽſum:⁊ hõ potius tũc dicitur pa
ti q; age?qð me cã ſacris de bap.maioꝛes.l.di.pꝛeſ
biteꝛos ſm Gof. dictum ẽ neꝝ in ſe: ſed dicit Jo.
an. ſe nõ uidẽ quõ quis poſſit cogi abſolute iurare
HYbaliter: cuʒ nõ poſſit quis ↄpelli pꝛeciſe ad loquẽ
duʒ uũ phũs Qui ſecũdus uocabatur qui propter
caſũ mis plus loqui nolebat Adriano ſcripſit in ia
bula uocis mee proferẽde nulla tibi poteſtas eſt:?
Moe.de conſo. narrat ꝙ cum tirannus quidã ho
minem liberum ſupplicijs putaret induceꝛe:ut proð
ret ſocios coniurationis ille linguam ſuam momor
dit atqʒ abſcidit ⁊ in os tirãni ſeuientis abiecit. Se
cundam limitationem ſentit glo . fa dicens tex.nõ
procedeꝛe intercedentem uano mem: nã tunc nõ ab
ſolueꝛetur iurans:ſed neceſſe habeꝛet ſiare iuramen
to. ar. in. l. meiũ. ff. qd me. cã ubi pʒ ꝙ nõ exenſat:
niſi metus qui cadeꝛet in cõſtãtẽ. Moſt. i priuʒ di
cẽs ꝙ ẽt ſi metus fuit ĩpꝛobabil fiet abſolutio ĩ odi
um cogẽdũ ne ex dolo ſuo alij repoꝛtẽt damnuʒ ?
ipſi cõmodũ:æ hoc mihi placct.nam &t de iure cini
li ſubuenitur metũ paſſo ex iudicis officio:licet ni⸗
ſuerit atrox: ut.l.fi.ff. quod me.cauſa:ita nõ.glo.et
Har. in. l. inteꝛpoſitas. C. de tranſac. Mec ob. d.
l. metum: ⁊ ſuniles quia pꝛocedunt reſpccin edicij

Keande
kemgenimi un
õ
en erentit Yoſenin a⸗
zivehemmmnifierhno uunt
Riſt iinnu fnt mon nn anin
gbiroclemickichs iemmint
unqranuinno nalzvlm i
uſcon irfcnnhl otin
jnimmron ſttikrin kif n nni
firtecvonneruanms tht obdtan
iſo tiſtöclim ins ohptee reſt
Nlettor uondinicorancven writ Ve
liais neneſfceſnr ct it egin
alirget ud ti itte en
Nölgicecircilierdeſtrnin
Munmn Cndcnintge ilenin
elndäſfingumg ſeiimmiſ urde
ſacanfceciectliee Abelendr
cGonſſacſiedscitiz rſifutt
snltcintriſin hoinn 4
tpiliti nicnctnunne⸗
chiibinnn ens erinnei
loſnurn thio er, n

Ulino iinnenn e
z4 ſligſihß
,. , d
chi nuͤto ſöcini Koß⸗
grraſtngianlnd
einn ntf ainiinunne⸗
alg nitbſif,unde men
e ciutzlinn⸗
almnitn eeſſtnt
. iun fn Honi wet dadcſt

ſtlors
rmanfudin
umn ggl gebtf
intſ ſr⸗
e nliſicea
n⸗ ee.
ugntinck h luneu

ten rdinäne . aſhii
1. Aln edcllisnn ilipt
eanlngiing ii
mseſ ſb. (Rrginming
Gun anmpörpſppiorn n
