de impedimento extriſeco. uł fo videlicer nt ibi
glo. dicit qñũ quis poteꝛat intenũpeꝛe pꝛeſcꝛipti
onẽ licet nõ cõmode ideo datur reſtirutio AUel
terrio loquituꝛ in officialibns pꝛiuilegiatis: uñ
diſpoſitio ſpecialis nõ põt impedire diſpoſitio
nẽ iuris cõis quare currit preſcriprio ſed datux
reſtitutio ⁊ hoc ultimũ renuit hic Oldr. Sʒ
circa predicta quero utaũ indiſtincte nõ ualenti
agere nõ currat preſcꝛiptio. glo. in. d. l. ſenatꝰ uẽ
uelle hoc miꝛabiliteꝛ limitaꝛe qñ quis nõ potuit.
preſcriptionẽ interrũpere puta mutendo cxecu
toꝛẽ uel alł extꝛaiudicialiteꝛ iuxta ea qne habent
El.ut perfectius.C. de anna excep.z. xVi.q/iij.
G. põt:ał autẽ cuꝛꝛit pꝛeſcꝛiptio:ſed ſi nõ potuit
cõmode interrumpeꝛe datua ſibi ꝛeſtituiõ ⁊ ſic ĩ
tellexit illã. l. ut. ö. tetigi æ h fiꝛmat do. An. hic
Hz mihi nõ placer:nã cui dubiũ ꝙ tpe hoſtiliiatiſ
quatũcũqʒ; ius non reddarur poſſit actor adire
epᷣm loci uel ꝓteſtari coꝛã tabellione uel alijſ bo
nis niꝛis:et tn rex. hic indiſtincte dicit ꝙ illo tẽ
pore nõ currit preſcꝛptio:ſic enã potuiſſet face
re filiuſfamilias nel uxor cũ hec qꝛimonia ſeuꝓ
teſtatio conſiſtat in facto:et tn iura idiſtincie di
cunt qðᷣ tũc ñ currit preſcriptio et ad.l.ut ꝑfec
tius:dico quod loquit in iteꝛuptiõe ꝑ quã con
quaſſat᷑ toia tela pᷣcꝛiptionis:unde ẽ neceſſe de
nono icipeꝛ:ſʒ nos loqmur ad effeciũ ut pᷣſcrip
tio dormiat:et ad bunc effeciũ caſſandũ ſnfficit
iuris impedimentũ ut in dictis iuribꝰ:fateor ãt
ꝙᷓ impeditus nolens ſibi pĩguius ꝓuidere urile
eſt ſi poterit pᷣſcriptionẽ interrũꝑe:ſi in nõ facit
nõ currit tẽpus de quo ageꝛe nõ põt:⁊ bunc in
tellectũ aꝑtiſſime ſentit bic Inn. in fi. ubi dicit

ꝙ in caſibus qous. S. diciũ eſt pᷣſcriptioneʒ nõ

currere ſeu dormire liciiũ eſt actoꝛi ſi nult inter
rũpꝑe preſcriptionẽ ſiue litẽ ↄteſtando in caſibꝰ
in quibus ſola ꝓreſtatio ſufſicit ut. . de offi. oꝛ
c.paſtoꝛalis in fi. C. de anna.excep.ut pfectins
illud eni beneficiũ a iure conceſſum ꝓ in aliqui
bus caſibus currat pᷣſcꝛiptio nõ tollit maius be
neficiũ.ſ.ut preſcriotipnẽ intenũpat ſᷣm eũ qð ẽ
bene nõndũ. hic nõ ſunt alia utilia. ico. abb.
Ccedentes. dve: aoan
. ꝛaliones que d
bent᷑ legatis 2 nũtijs apoſtolice ſedis
bſcribi nõ poſſunt. prima ꝑs ponit querelaʒ fa
dat iudicẽ ibi nolentes. ¶ cleꝛici etiam
babentes dignitatẽ ⁊ canonicatũ poſſunt ee ſin
dici ſeu ꝓcucatoꝛes clericoꝝ:de quo uide qð ł'e
git ? nõ.in. c. in nꝛa.ð ꝓba. ¶Eõ. ꝛ bi ſindi
ci et ꝓcuꝛatoꝛes:et tene menni tex. p ↄſuetudie
hodierna ꝙ nõ uiciat᷑ ꝓcuratoꝛiũ iʒ accumulen
tur plura et diuerſa noia admiſtꝛatoꝝ: iſia enim
bic ꝓ eodẽ ſumunt᷑ ſʒ ſtricie inter ſe differunt ſz
ſatis eſt ꝙ conſtat de intentione ↄſtituentis:de
quo uide qð le.⁊ nõ.in.c.petitio de ꝓcu. ſolent

.n. bec 2 ſilia ad cautelã accumulan.¶ M er

tio ibi primicerij ⁊ cleꝛi æ tene menti/q cleꝛus

ciuitatis põt cõueniꝛe ⁊z conſtiiueꝛe uniuerſuat

2 cꝛeaꝛe in factis ꝑtinẽtibus ad clexꝝ ſindicũ qui
agat noie torius cleri:habẽt eni clerici touciui
tatis pꝛopteꝛ oneꝛa ⁊ alijs eis cõiteꝛ incubeniia
iuſtã cam ↄueniendi in nnũ æ iõ poſſunt uniuer
ſitatẽ conſtitueꝛ.l.i.ff.de colł.illi.hoc idẽ uoluit
Inno. in. c.dilecta de exce.prela. circa fine:ubi
dicit ꝙ cleꝛici ciuitatis uel caſtꝛi poſſunt ↄſtuve
re uniuerſitatẽ cauſa religionis.ſ.ut miſias ccle
brent ꝓ uiuis ⁊z defunctis ⁊ ſił bus uiputa pro
oneribus eis incubentibus ut hic. Er nõ bene
ꝙ poſſunt faceꝛe uniuerſitatẽ ſine epo ⁊ poſſit
babere aliũ preſidentẽ ut bic erat primicen he
qð nõ. Inno. in. c. cuʒʒ eccleſiarũ de. offl.or. qn
mo notãter dicit Inno. in. c. cñ nõ ignons dp
ben.ꝙ ad eſſe collegij nõ req̃riẽ ð neceſſiae ꝛ
cxoꝛ. ſj ipſum collegiũ tenet locũ rectoris reſpec
tiu ſinguloꝝ facit.l.i.f. ꝙ cuiuſq; uniuenMo.
ꝙ nedũ legatis ſʒ etiã nũtijs apłite ſcdis debẽ
tur ꝓcurationes ꝑ cleꝝ ionus ciuuatis: et iteli
ge ꝙ renent cleꝛici ꝛ0e eccleſiaꝝ:un hoc onus ui
detur principaliteꝛ iminere eccleſijs ut in.c. coʒ
inſtantia de cenſi. ⁊ tenet etia eps ĩ his oubuẽ
Er. H et melius i c ego ð iureiuran. et.c. ci inſta
tia bar b oꝛdinarij ꝙ canonici appel
lant᷑ ordinarij et eſt nulgare ill? oct Rauenne
nero dicunt᷑ cardinales. ¶ Mõ. ꝙ ualet puuile
gii eximens aliquos a ꝓcuranoe lagatop ? nu
noꝝ ſedis apłice:pᷣſcripno vo n ualj T licno⸗
ꝙ priuilegiu æ pᷣſcriptio nõ babent eande ui er
ꝙ muita poſlint queri pꝛiuilegio q no pin n
pſcriptiõe facit qð dixi. j. e. c. ca. qð po iieluigi
qñ pᷣſcriptio uel ↄſuetudo nõ inducii ad lciaz
illiꝰ qᷓ pot priuilegiũ tribueꝛe.al ſecus ut ſentit H
do. An. ꝑ hoc adduco. l. de ꝗbꝰ. ſt. de legl ube
habet ꝙ inducta Aſuetudo ab. babete poleſtate

zu li
6zenin li⸗
F niaimii 1 4 conel
en o⸗One
n c ſ /lt nr

teſeſt a
Polſise t
ſee ntsl 4 .

us/
und — ulimun

„v.de incic
nibet

1a!
Nar i öttn ſn
4 Ctrtti niſn d
iert tedin

nec nhbient nll
inmn ſAtlbM)ntan n
nicraſtn noen ealis areſnis
Srigi Erboectoginecelillgn
Pas ate erveiriibasin aidasde an
cOtercre rnd don ndna wran
genes hn A iddnde dina rtonere
condennot pirari bdonuioneberr
onera deden bin derprehni enopert
Uun Yae dico inerccſis erinenbusa
Pyrietute monachonin ebus donii ur
Velaicmrioses atlgnun noiisdonton
eop ſiſennatone cinnt min dtri e
Nngiun go in olſenim ge
E? eo bedſeiur pannno lön
min galu niſinet Go Noee
Auit hicdo. Al dietcgcenai
(ibexe otra ie Vanlin
oene Nfg egalos n incligrben
alnulbene oſſmn oreſciden
ospun intennial t ie i
nnſcihoſſenor

ſi cnoſlcc iſt oſenibere Ontotüteſ

cdbii legatis ? i iig ge
. inis
drede laio phiberioni lu
lfnc. Can niſ ſciben aut⸗
teſnifneref 9 .

hn
lepnirfi
Entnitrie cnitr
8 ſo ſole kini
cNbls gaſunſinzr nch
ha Erngnin
nicinmann W

gannrzſehihſi i din

bunin hat
Ceecentes au nſ
deni ie nin
un ſin⸗ e niiiſs poſioltet

rcetlmem Een ri
mnigtitalie lin

1an onicaru po⸗
Ann us cerco⸗ ſire eeſn

diriun, opde no ce⸗ e
3 amun H Rbi 4
dochen gun nent ter poltemce
W tn rudtihaccunnſen
— lnmaaunſtaaplenen

iß ceda Gernß
lo⸗ Nealkn ninhan

lanri n
1 bigrinaqnitceit me t Slen
cinitanis por conenir t coßfliver atnai
t rnr n ſuns ginitbug ac clpſitie
HGai ie onus cribybii i ndtoru
is oopr onem e aljs as cotter ibane
ſicin ouemcnu, runi e o ooſſunt uniut
i conſtunei ,1oe o7 Loc ide voll
mo. n.cdiaa de e ore. nce Aenti
ig Ceici cuienis ne aſti beſſun oluue
mmiverfrne cauſd telgons .un idas e⸗
n Puns t Wuis 1 Adnadad
us es idenida rd. Nder
õ ioti
War i, rchcenriubic nn iniane
oin ch etciai dechicif

öro F
4 no wrin dit NIn ind⸗ roigonf

n
Ache clegij no teiriducſiu
W iolum. colegii netrſoci teaoree

luglo iui ! ſ gaulßmen

WTc

— —— — —
actnn e, ne pPIwidet A- M. a8 hice ene neent pſipo i

mr n ααιταα ρdD ſſiSis Tt

¶ De preſcriptionibus.

bʒ nim legis ⁊ qui patit᷑ pᷣſcriptionẽ nẽ alienare
ut. l.alienatõis uerbũ.ff. de Vbo.ſig.facit.c.duo
5. ꝙ canonici eccle
ſie cathedralis tenent de redditibus pꝛebenda
rum ad ꝓcurationes legatoꝝ et nũcioꝝ apoſto
licoꝝ:⁊ idẽ uidetuꝛ in alijs oneꝛibus toti cleꝛo ĩ
cũbentibus ꝙ pꝛobat᷑ iudicio meo litteꝛa in ueꝛ
¶ Gop. contra hoc ⁊ contra texiũ
ur̃ enim ꝙ canonici non debeant ad hoc aſtrin
gi quia hoc onus incũbit eccleſijs dicto.c.cũ in
ſtantia:canonici uero nõ habent eccleſiã qꝛ epᷣs

ſimul de offi.or.qꝙ nõ.

bo uolentes.

eſt ſponſus eceleſie cathedrał.S.de trãſla.prela.

.c. ij. .c. quãto.⁊ ipſe eſt qui peꝛcipit redditꝰ ec

cleſie pro oneribus incũbentibus ut in. c.niden
tes.xii.q.ii.canonicis ueꝛo ſunt aſſignate pᷣben
de pro eoꝝ neceſſarijs.xij.q.i.ꝗ.fi.unde dicun

tur beneficiati perſonaliter ut nõ glo.in.c.pꝛeſẽ
ti de offi.or.li.vVi.certũqʒ eſt ꝙ quis nõ dʒ in

bite grauari in hac attributione fienda ultra qᷓ;
poſſit:ſʒ debet conſideraꝛi ne egeat ut nõ.in.d.
.c. cũ inſtantia. So. rium uidetur difſicile nec
per doc.tactũ Ego dico ꝙ canonici non alłga
bant hic impotentiã ſʒ pᷣſcꝛiptionẽ tm q̃ꝛe fateoꝛ
plane ꝙ ſi canonicis fuiſſent aſſignate prebenðᷣ
ꝓ eoꝝx ſuſtentatione tin reliquis bonis eccleſie
remanẽtidus penes epᷣin ꝙ ipſe ep̃s ſolus pro
ſua eccleſia ſubiret hec onera arg. bon. ex bis qᷓ
nõ.in.c. de monachis de pᷣben.æ in cle. pᷣ na de
iurepa. F.i.ubi bonus tex.ſʒ prebende ſolent cõ
mũiter aſſignari pro uictu ⁊ aliis neceſſariis.d.
.F fi. xii. q.i.Ex hoc dico ꝙ in eccleſiiſ ꝛegulari

bus maxime cathedralibus in quibus de antiqᷓ

conſ etudine uel ſtatuto bona omnia ꝛemanent

penes epᷣm nel abbatẽ modica portione relicta

conuentui ꝓ fratꝛũ ſubſtentatione hec ? ſimiiia
onera debent ſubiꝛi per prelatũ ⁊ nõ per conuẽ
tum c dico in eccleſijs pertinẽubus ad inſ æ
ꝓprietatẽ monachoꝝ in quibus ponũt ꝛectoꝛes
nel uicarios eis afſignata modica portione pro
eoꝝ ſuſtentatione dutaxat ut in. d. cle.i.de iure
pa. O. i. iuncta glo.in.v. obſcruẽtur ꝙ notabis.
uero bic dicitur ꝙ ꝓcuratio nõ preſcribi
tuꝛ an ꝓcedat indiſtincte. So. Jo. de lig. quem
ſequit᷑ hic do. An.dicit ꝙ clerici n poſſunt pre
ſcribeꝛe ↄtra legatos:⁊ ita intelligit hunc tex.ſʒ
aliqui bene poſſunt preſcribere ↄtra aliquos cle
ricos puta in terminiſ.c.cũ potuiſſent ordinarij
ſeu canonici iſti pᷣſcꝛibeꝛe ↄtꝛa totũ reſiduũ cleꝛi
nã tota ꝓcuratio pᷣſtabit᷑ per alios cleros nihil
autẽ piudicabit᷑ legatis ⁊ nũtijs ſediſ apoſtoiice
et ſic ceſſat ratio ꝓbibitionis huius.c.ꝙ proce
dit ſᷣmn do. Caꝛ. niſi pſcribentes eſſent tot ꝙ idi
recte minueretĩ ꝓcuratio ut qꝛ reliqui ñ ſunt ſol
nendo uel nimiũ grauant: nã tũc poſſent appel
lare uel iudicis officiũ implorare ut.j.dicaʒ.Et
q;ꝙᷓ hoc dictũ uidat᷑ ſubtile:tñ iudicio meo iſte
tex. uehementer reſiſtit:bic eĩ non cõquerebant
legati aut nũtij ſedis apoſtolice:ſʒ clerus:nec ꝓ
ponebant ꝙ iſti oꝛdinarij nollent ꝓcurare lega
ios ſunphciuter:ſʒ ꝙ ipſi clerici legatoſ æ nũnos

deuote recipiebant ? ꝓcurabant: ipſi uero ordi

narij tenebant᷑ ꝓcuraꝛe æ ꝓcurantibus ad expẽ
ſas ſubſidiũ imꝑtiri.unde pondera hoc ultimã

ex quo clare tnfeꝛtur ꝙ delegatis nil dcerat i
curationibus debitis:ſʒ totuʒ onus icũbebat re
ſiduo cleri:⁊ tñ papa mãdat ut boc onꝰ ab om
nibus ↄpeteꝛet᷑ etiã ſi longifſimo tpᷣe aliqui pro
curationis officiũ nõ impenderint reddens rati
onem ꝓ in talibꝰ pᷣſcriptio nõ ꝓcedit. Hoc er
go nidet᷑ impꝛeſcriptibile ſoꝛte ꝓpter bonũ obe
dientie ar.j.e.cũ nõ liceat:?⁊ ꝓpt᷑ utilitatẽ cõeʒ:
facit optime ad predicta qð nõ.in cle.i.ð cenſi.
iuncta glo.in ueꝛpo legitima. Ex qua iũcto tex.
infert ꝙ in oneribus alijs preſcriptionibꝰ ualet
preſcriptio ꝑ aliquos clericos uel ecclias cotra
reſiduũ cleri:⁊ ſic al ↄſului ĩ qõne facti que taliſ
erat. Quedãa eccleſia nõ curata per tepus de cu
ius initio non erat memoria cũ alijs eccleſijs ci
uitatis ad onera cõiter incũbẽtia mime ↄrribuit
ſʒ alijs ſoluentibus ꝓ rata illa mime ſoluerat uꝛ
gebatur ꝑ cleꝝ ut ſolueꝛet cõſuetudine no obſtã
te:dixi ꝙ poterit ſe defendeꝛe ex illa pꝛeſcriptio
ne:allegabã dictã cle.primã ð cenſi. iuncta gio.
ubi ꝓbatur ꝙ pſcriptio ꝓdeſt in bis oneribus
uitandis:in his tñ que pᷣſcriptibilia ſunt. ⁊æ for
te ideo illa glo.adiecit hanc limitationem qꝛ du
bitabat nũ quid aduerſus caihedraticuʒ currat
pſcriptio:nã glo.in.c.quicunqʒ.xvi.q vij.uolu
it ꝙ licet currat preſcriptio in quãtitate:no ti ĩ
totũ ut nihil debeatur:aliud iñ ſenſu Archi. in
c.i.de preben.li.vi.⁊æ plenius de hoc peꝛ Jo.
an. in. c.cũ uenerabilis de cenſi. Itẽ dubitat in
caritatiuo ſubſidio:ſentit eni Jo. an. in. d. c. ue
nerabilis ꝙ nõ poſſit eccleſia ſuo noie allegare
prꝛelſcriptioneſc ide in ꝓcuratione ratione uiſi
tatiois ut in.c.cũ ex officij.j. eſt in ꝓcuratõe le
gatoꝝ ⁊ nũtioꝝ ſedis apoſtolice ut hic:ſũt eꝛgo
queda imoreicriptibilia.in alijs uero onerib re
gulariteꝛ currii preſcriptio ut etiam ſentit Jo.
an.i.d.c.cũ ueneꝛabilis:uidemꝰ eni ꝙ i q̃rta de
cimaꝝ ? mortuarioꝝ currit preſcriptio et cotra
epᷣm ut in.c.de quarta. S. e. Iẽ una eccleſia pꝛe
ſcribit decimas in ꝑochia alterius.S. eo. ad au
res.⁊.c.i.e.ti.li.Vi.Et preſerum hoc procedit i
preſciiptione tanti tpis de cuius initio no ẽ me
moria: ula eni preſcriptio babet uim ntuli ſen ⸗
ceſſiõis.d c.i c.l.hoc iure.. ductus aque.ff &
aqua quoti. æ.l. i. . i. . ij. . l. ij. H. pe. ff. ð aqua
pln. ar. preterea uidemus ꝙ i preſcripioe ceſus
2 ſuitioꝝ ſufficit allegare im ips ð cuius imtio
nõ eſt memoria alia ca no allegata qꝛ cã Einne
ut nõ. Jo. an. in. c. Cuenit de cenſi.? Hir. in. l.
cũ de in rẽ ueiſo.ff.de uſu.æ glo.i.c.nullus eps
.ei. q.i. ergo forcius hoc eſt admittendũ i pᷣſcrip
tione libectatis:⁊ plenius de boc uideas in dic
to conſilio.xcv. QNanc quero: ceriũ eſt ꝙ pa
pa põt aliquẽ eximere ab iſtis oneribus ut hic

2 in. d. c. cũ inſtatia nnũquid onus incubens imi

neat inſoliduʒ reliquis.æ eſt nõbilis qõ ? quoui
diana cũ ſepe ciuis uel cõitatiuus uei toꝛelis ab
6 4

„ O

2è u:l, , nI r = manonk

Me preſcriptionibus

ifſtis oneribus eximat᷑ an integꝛũ onus omnibꝰ
incumbens remaneat reliquis ut prinilegiuʒ ſic
iendat in diſpendiũ alioꝝ cũ alij plus aggꝛaua
buntur quibuſdã exemptis.iſte tex. facit ꝙ ſic ⁊
idẽ uidetuꝛ nelle dictũ.c.cũ inſtantia facit optĩe
.l. ab omnibus. ff. de le.i.ubi patet ꝙ ſi teſtatoꝛ
mandauit peꝛ heꝛedes ſuos ſolui cẽtũ: ⁊ poſtea
aliquẽ ex beredibus exemit ab onere ſoluendi
tenent reliqui ad integꝛã ſolutionẽ.nã ⁊ pꝛicepſ
qui habet plenirudinẽ poteſtatis põt quem uult
ꝗ muneribus eximere ⁊ cui nult onera iponere
ut patet. C. de pꝛofeſſo.æ me.l.medicos ⁊.ff. de
iuꝛe imu.pꝑ totuʒ et.l.una.C.de ſuꝑindi.li.x.in
contꝛaꝛiũ facit qdᷣ nõ. Spe.in ti. de cenſi. F. nũc
dicendũ.v.qͥd ſi uniueꝛſitas:ubi dicit ſi aliqua
uniuerſitas tenet᷑ ad aliquaʒ anuã preſtationem
dno ſuo ſi dñs aliquẽ exemerit nõ tenent᷑ illi ðᷣ
uniuerſitate ad itegꝛã ſolutionẽ ſʒ tiin minꝰ quã
tuʒ eſt illud qðᷣ debebat ſoluere pꝛiuilegiatus:et
idẽ uidetur ſentire Haꝛ. in. d. l. ab omnibus in
obliga.ex cõtractu ut uno liberato reliqui nõ te
neant᷑ inſoliduʒ ar i. I. epiſtola æ.I.ſi unus. J. an
te omnia.ff. de pactis cũ ſiłbus ⁊ de hac queſti
one ibi per euʒ:⁊ plenius per Jo. an. in. c.ij. de

imu. ecc. z cõcludẽdo z reducendo omnia ad ↄ

cordiã dicerẽ ꝙ ſi onus iminet pluꝛibus non in
ſolidũ ſʒ ꝓ niꝛili poꝛtiõe:⁊ tũc aut icũbit ex cõ
tractu aut ex ultima nolũtate aut ex diſpõe iuꝛiſ
cõis aut ex conſuetudie pꝛimo caſu nno exẽpto
per creditorẽ:alij tenẽtur pꝛo uirili poꝛõe 2? nõ
inſolidũ peꝛ iuꝛa ſupeꝛius allegata ſacit.l.i.E. ſi
pluꝛes una ſentẽ.ſecus ſi fuiſſenr obligati inſoli
dum ut.l.fi ff de duo.reis nõ. MHaꝛ. in. d.l.ab

omnibꝰ. po caſu cũ tenetur ex ultima uolũtate:

2⁊ ſi teſtator exẽit aliquẽ ꝛeliqui tenẽtur inſolidũ
dicta.l.ab omnibus:quia hoc uidetur fuiſſe de
mẽte teſtatoꝛis cuius mẽs eſt habenda pꝛo lege
ꝛxiij q.ij.ultima uolũtas ⁊ dicta.l.ab omnibꝰ.
ʒ caſu cuʒ ex iſpoſitione iuris imꝑator ſolus
põt eximere ꝛegulaꝛiteꝛ in tpᷣaliqus ⁊ papa ĩ ſpi
ritualibus et onꝰ accꝛeſit alijs:et ſic itellige hũc
tex.et ea que plene nõ.peꝛ Jo.an.in dicto.c.ij.
8 imu. eccle. alij uero reges pricipes et baꝛões

et ſimiles nõ habẽtes inꝛa impij licet poſſint exi

mere aliquẽ in eoꝝ preiudiciũ:nõ tm in preiudi
ciũ alioꝝ er rei publice:et ꝓ hoc tex.optimꝰ ĩ.l.
uacuatis iũcta glo. et Haꝛ. C. ð̊ decuꝛio.li.x et
per eundẽ Bar in.l.ij. ff. de iure imu. nbi nide
Iaẽ dſicerẽ in obligatis ratiõe ſtatuti et ſic diſti
guerẽ Haꝛ. et Ja. de aꝛe. in. d. l. ab omnibꝰubi
dicũt per illã.l.q ſi ſiarnto cauetur ut cõitatini
teneãtur ſoluere ſalariũ poreſtatis et poſtea nil
la aliq̃ eximit᷑ ab oneribus tenẽtuꝛ reliqui cõſta
tini ſolueꝛe integꝛũ ſalaꝛiũ hoc puto neꝝ niſi ex
cã rationabili quis eximat᷑ per inferiorẽ nt in.i⸗
.i. C. de dᷣcre. dᷣcurio li.x. ſentit Mã i. d.l.uacn
atis in fi. In qᷓo mẽbro in obligatis ratõne 9
ſuetudinis credo idẽ dicẽdũ ꝙ in obligatione
ey cõtractu quia ex quo omnes tenent ad onns
ratione ↄſuerudis non debet nnus eximi i alio

— —

GTr

2=
Rawct

rũ preiudiciũ facit qðᷣ nõ. Jo. an.iĩ addi Spe
i. d. S. nuc dicẽduʒ ĩ tertia colna ubi di dis
cõſuetudie forẽſes oſueuerũt ẽe imunes aln
ribus nõ poſſunt nũc ad illa ꝑ ſtatutum oblizs
ri facit qð in ſimili nõ. HBaꝛ. in. 1. q ſemel ſs
decre. ab or. fa.? predicta nõbis. Ex bis inferi
ad queſtionẽ quid ſi multi peꝛ prinilegium ao
ſtolicũ ſint exempti a procurationibꝰlegatorum
ita quod alij nimiũ grauẽt. So. modicq leſionẽ
debent ſuſtinere ut in.l.quotiẽs.C. de preci. ip.
offe. nõ. i. c. ?ſcꝛipta.xxvV. q.ij.et etiã magna ubi
clare cõſtaꝛet de intentiõe pape ut in. c.i memo
riã.xix.di.ſʒ in dubio pꝛinceps non pᷣſumi hoc
uelle ut in. c. ſuꝑ eo. de offi. dele. et melins in. c⸗
ſuggeſiũ et.c.duecti de deci.⁊.l.ᷣex facto.ff. ᷣ ul.
⁊ pu.quo caſu dicit hic do. Car. ꝙ reliquus cle
rus põt ꝛeſiſter̃ ne ſoluat totã ꝓcurarionẽ 2 ap
pellare expꝛeſſa in appellatione hac cã qꝛ enoꝛ
miter ex hoc gꝛauãtuꝛ ⁊ debebit pᷣnceps boc ni
ſo priuilegia illa reuocare tanqᷓ; tẽdentia ad no
xã.d.c.ſuggeſtũ nel ꝓcuꝛationẽ minuer:⁊? iia di
cit ſe cõſuluiſſe. ego alit᷑ dicerẽ et ſic:ꝙ aut pui
legia fuerũt conceſſa ꝓprio monu principis:x t᷑
nõ uideo ſuꝑ quo poſſit fundari appellano cuʒ
cõtꝛa principis diſpoſitionẽ nõ ſit licitum appel
lare.ix.q.iij.cũcta peꝛ mundũ et.c.ꝑ principalẽ
ſʒ ſi nimiũ grauat debet iploꝛari ꝛemediũ a prin
cipe cuius eſt decerneꝛe de ſuis pᷣuilegijs ut nõ.
in. c.cũ ueniſſent de iudi.et in.c.ſuggeſtũ pᷣalle.
Si ueꝛo fuerint cõceſſa ad inſtãtiã tunc poteꝛi
dici ꝙ emanauerũt uel peꝛ ãbitionẽ vł iportuni
tatẽ impetrantiũ.ꝙ ſi princeps ſciuiſſʒ ꝙ aliap
ceſſiſſẽt nũqᷓ; Oceſſiſſet cũ tãto eoꝝ piudicio:ma
xime cũ ſint ↄtra rẽ publicã et a iuꝛ dãnata. C.
ſi cõtra ius uel uti.publi.l.fi.et.l.uacuatis.C. ⸗
decnꝛio.li.x.et ſi hec exceptio non adminit pote
rit appellari aꝛ in.c ſuꝑ eo.de offi. ðᷣlle. bec ni
gẽtuꝛ de mẽte Jo. an. in ſimili queſtione in.d.
c.ij. de ĩmu. eccle. Itẽ per predicta uidet ſolui
queſtio quã inſolutã ꝛelinquit hic Moſt. queris
quid de capellis nolẽtibus cõtribuere ad expen
ſas que fiunt pro cõſecratione eꝑiſcopoꝝ ſuoꝝ
pꝛerendens ſolã pꝛeſcriptionẽ uł ↄſuetudinem:
et aꝛguit ꝙ nõ iuuentur peꝛ hoc.c.cũ ſuis ↄcoꝛ
dãtijs:demũ remittit ad nõ.in.c.ut prererite de
ele. Ego dico ꝙ expenſe principalitei incũbunt
ipᷣi prelato cuius factũ agitur ut nõ.in.d.c.ut pᷣ
terite. Si uero facultates pᷣlati nõ ſuffciut:tunc
alij ſubditi tenent᷑ ad caritatiuũ ſubſidiũ ut i.c.
cũ apoſtolus de cenſi.et nõ.in.d.c.ut preterite.
So. ergo queſtionis dependet nũc an cotra ca
ritatiuũ ſubſidiũ currat preſcriptio:? an ſaltem
poſſint aliqui cõtra reſiduũ cleri preſcribẽ que
ſupra ultꝛa alios plene examinaui. Hii. ab.

Caſus:
Bm non liceat. Sibai
tus nõ preſcribit obedientiam contig

prelatũ.ſunt due partes.prima repꝛchendit ſ
tũ iſtoꝝ quibus ſcꝛibitur expꝛimẽdo cam. fo

4

ſ

igei vele ſe er
inagi eitnihuizti
1cdeſſi ppalthe eale oſt eni
ceiſſideneſtn pmn imnligrin
xen apinl leil mri l c0is
glince nn crobet it lnt g ilalin
min:fonz mninb an ulem⸗
mi ; induiimpr nſij
lanrs fpoubz,os
ncytaile culuberdiot bi r inf.
oulunmenũcho ic' apii prinepelt
ſenmur eo ilu ter di Iunoc inc dletie
n.r Cde g bnſa 1 ignirnes erce ſͤr t
cöler uneur nen a apietnhzche ſi
Dot:ſats dee ft iſe er in c Olecinc nn
In. Drodo nioe tcho a ſit emti9
Capimliabttchcorſeſinamſimalounug
ani,ſaciunt i mi conns ini a beden
ornn in onſt t tebbi a
cedoteri de wſcib An cide Dauri
dis cecſoectcditabtee anmnie
nlela eot nſfo eo i ntii
inſingelg noniis aſtc g fia
gull bockrüt Inno ridl
Aueiucſenbi dict Gln i nciil
hubſcioffeii hcaplni 4
lonleſs gerſec odo, i .
1 otuli luc ſngrlin e
nn in cac pbiij llat doe

.
oici, b⸗

Nſbi lennafli ialbss 19 ſeguar

thiſetöe,⸗ Rerienorgr
aid, Olori
le Weonſſ

ADbantee
Ris e Nnin NN

idel pefü Deuntoni niiminn
ct ſe coloſſe go lt enia ſecai
ſgu ienit nſtgr on il e
noſceo ſp no ſt neni Apelune
cum hnmmps ipſtne iſt liungi
r r Mj in pe nmia e, Prneſst
nimũ ganr ocha mi mufiin
xr auus ef ocumer or iis paſlxſo n i
cM enſen de id, a inc ggeli ile
mon fenin cöteſ ad intiti une potan
Ndgenumnerir d perintioſe oruni
miinerdi NrnchsſCuſc dad
cſer ich ecſcai adcam
õü acn
ſcda s Udni idi Ral mant J
õ dnd⸗
ri pelan n inc ihed de ſice
gumdener Jo n fſnii we
ci deimd erce. Ji N RM
ſtoi toſn winantbi
tid de ahelis gſetdis Gönbogettl
ſas gve tunt hio

Zerraroett nn

, —, — 3 „
NXI aomezS levin Ay II mngat P A' rplo 8 „r = rr* 2₰ 7
X/⸗

¶ SGe preſcriptionibus

lud conigi pꝛecepit ⁊ exceptionẽ remouet ibi iõ
qʒ. 6. pꝛimo ꝙ eps dicituꝛ eſſe caput oĩuʒ
ðᷣ dioceſi. Inferiores uero prelati dicunt᷑ eẽ mẽ
bra et ſic nõ ſolũ canonici dicunt᷑ mẽbra ut ĩ.c.
nouit de his que fi.a prela. facit ꝙ le. ⁊ nõ.ĩ.c.
lignificaſti de elec.in fi. 6. fo ꝙ quis non
põt eſſe ſine capite:eſſet eniʒ acephalus de quo
uide tex. cũ gloſ.in.c.nulla ratione.xciij. di.Et
nõ.ꝙ caput eſt honorabilius mẽbrum qð ſit in
corpore:mẽbra eiʒ ſequunt᷑ caput ⁊ non contra
hinc eſt ꝙ ſolũ.ſ.caput ſine alijs mẽbriſ facit lo
cũ in quo ſepelitur religioſũ.l.cũ in dinerſis.ff.
de religio.æ ſump.fu.et amputato capite fruſtꝛa
iactat ſe quis h ꝛe reliqᷓ mẽbra.i.q i.illi ↄferunt
1 in fine. s tern ꝙ oẽs cleꝛici dioceſis etiã
f ſi ſint pᷣlati tenẽtur epo ad obedientiã ⁊ reuerẽ
tiã ↄcordat ꝙ le. æ nõ.in. c. is que ð ma. ? obe.
ubi fit mentio de obedietia ꝛeueꝛẽtia ⁊ bonoꝛifi
cẽtia. ⁊ dic ut ibi de ꝗria inter hec:et aduerte qꝛ
uidet᷑ nelle iſte tex. ꝙ nõ ſolũ epᷣo tenẽtur obedi
re et reuereri ſʒ etiã capiiło nt pʒ ibi. Archiepᷣo
2 ecclieſnã appellatõe eccłe uenit capitulũ ut in
Cc.ꝛeq̃ſiſti de teſta. Jo. an. intelligit iſtium tex. re
ſpectu capituli ſede nacãte allt.c.his qᷓ ⁊.c.cum
olim de ma. et obe. et ſic ſentit ; ſuꝑſtite epᷣo ñ
tenent᷑ infeꝛiores capitulo ad obedientiã 2 reue
rentiã. Ego vo dico orium Eꝑ tex. expreſſuʒ i.c.
cũ cleꝛici ð vbo.ſig.ubi pʒ ꝙ cleꝛici inꝛãt obedi
re epo ⁊ eccłie.i capitulo:⁊ dicit ibi tex.in fi. qðᷣ
P tale iuramentũ epo tãqᷓ; capiti principalit ob
lg antur ⁊ illũ tex. dicit Innoc. in. c. dilecti de
ma. ⁊ obe.ꝙ ſpñalia ⁊? dignitates eccłe ſũt cõia
et cõiter tenẽtur ꝑ epm et capitulũ Iʒ eps ſit ca
put: ſatis bene facit ille tex.in.c.dilecii cũ mat᷑ia
ſua. Mrobo ratione epps oĩa facit aut cũ ↄſilio
capituli aut cũ conſenſu aut ſimul ꝑ utꝛũqʒ expli
cant᷑:faciunt ei unũ corpus iur ea q habetur et
notant᷑ in. c. nouit ⁊. c. qᷓto de bis q fi.a pla.? ĩ
c.edoceri de ꝛeſcꝛip.⁊æ in. c.i.de ꝓcura.qᷓ rarõe
oes de dioceſi debẽt exhibere reuerentiã er obe
diẽtiã epᷣo ⁊ capitło:ſʒ epᷣo tãqᷓ; capiti ñ ſic dico
in ſingulis canonicis qꝛ aliud capitulũ alind ſin
guli ꝓ hoc faciũt nõ.ꝑ Inno.i.c.cũ dilectus de
ↄſuerudie nbi dicit ꝙ ſinguli canõici ñ habent
publicũ officiũ ſʒ capitulũ. Ich nõ.ipſe ĩ.c.uin
toniẽſis de elec.ꝑ do. An. in. c.illa.e. ti. et ſic ali
ud capitulũ aliud ſingnli ut hic dicit Jo. et dic
ut nõ in.c. ad ꝓbãdũ.j.de re indi.xij. q.ij.qui
manumittif: nec ob.illud.c.his q̃ et. c.cũ oliʒ al
legata ꝑ Jo. an. qꝛ dico ꝙ uacãte ſede debet᷑ ca
pitulo obediẽtia æ reuerẽtia principalꝛ et inſoli
dũ ſicut epo.ſʒ ſede repleta debet᷑ acceſſorie tã
ꝙᷓᷓ mebris epi facit quod i ſili nõ. Joa.mo.ĩ.c⸗
ſuꝑ eo.de her.li.vi. Mp. tex.⁊ ur ꝙ liceat
ꝛcedẽ a pᷣlato ut in. c. ane. xxiiij.q.ij.⁊.c.qꝛ dili
gẽtia de ele.cũ ſilibꝰ. So. diẽ glo. i. ꝙ regularit
ꝓcedit ꝙ dů ĩ ter. fallit ĩ caſibꝰ? in crie heĩſis
h. fo ĩ ſciſmate. ʒ in crie notorio fornicatiois.
qeto ĩ ſimõia ĩ oꝛdie ↄmiſſa ſi ꝓbari pñt.xxxij.
di. F. ueꝝ. In alijs auté cribꝰ Et ſi ſint notoria

ſ licitũ ab obediẽia plati añ ſñiaʒ eü ferẽdaã
recedeꝛe.viii.q.iiij.nõne et nõ bñ hãc gl. 15 nõ.
glo. in. e. nullus.xxxij. di. Quare ãt in pdictiſ ca
ſibꝰ licitũ ẽ an ſñiaʒ ab obediĩẽtia ꝛeceder̃ diẽ gl.
inuoluti in ill cib ſt a iuꝛe luſpẽſi. ¶ Sʒ 3
hoc glo.inſtat: nã ⁊ alij crioſi uidẽt ꝓbibiti
ceptõe ſacꝛamtoꝝ ð ↄſe.di.ij.quotidie So. diẽ
glo. ꝙ canõ dicẽ ꝙ iſtos ſimõiacoſ æ fornicarioſ
nitare poſſumſʒ alios ñ niſi ſint excõicati ułᷣ ſu

ſpẽſi uel

* ls. Vrs er ers nend pte, T

depoſiti.hec glo.ſʒ Jo.an.⁊ bñ ñ red

dit ſufficiẽteꝛ rõeʒ diuerſitaris qꝛ repetit ipʒ:q̃ꝛe
vo ipᷣe Jo. an. diẽ rõ diuerſitatis ſeu ſpälita
tis ĩ ſimoniaco i ordie ẽ qꝛ intꝰ ortꝰ occidit q;
tũcũqʒ occultꝰ:ut nõ.ue ſimo. tãta vẽ tex. i. q.i.
quibuſdã fornicatio aut iquirat aiaz ⁊? corpuſ.
Itẽ qꝛ nimis freq̃ntat᷑ iõ iura magis exaſperãt
xxxij q vij qͥd i oibꝰ=.ff. ðᷣ pẽis aut fea ĩ fi. istᷣ
nõ. Gof.i. d. c. tãta. Adueꝛte latiꝰ qꝛ cũ q̃ꝛit᷑ an
2 qn ſit licitũ recedẽ ab obediẽtia plati.pꝰ.n.lʒ

gaßñ p̈larꝰ

ẽ ab eccła pᷣciſus ut qꝛ ẽ excõicatus ðᷣ

appł.c.paſtorał iĩ fi.=.xi.q.iij.excõicatos ⁊.c.cũ
excõicato ⁊ dicit Inno.ĩ. c.i.ð ſciſmati. qᷓtũcũ
qʒ iſie toleiet dũmõ ꝓbari poſſit ſi nocat aliquẽ
ſubditũ ad oꝛdics uł alia ſacr̃a:põt ei dici nõ re
eipiã hoc a te qꝛ es excõicatꝰ:vñ ribi pricipãdũ
n ẽ ⁊ ex hac cã ſtima ẽ appellario ſʒ eũ. ſecꝰ diẽ
ĩ aliſs puta irregularibꝰ ifamibꝰ æ alijs crioſis
qꝛ 3 eos nõ eſſʒ admittẽda tał exceptio nõ reci
piã hoc a te qꝛ es irreglaris:ſuffic.n.ꝙ toleꝛet
Viij.q.fi.nõne.Rõ diueꝛſitatis ſʒ eũ ẽ qꝛ excõi
cato nõ põt cõicari ſine piculo ſʒ ĩ alijs ſecus:2
adð ad hoc qð nõ. idẽ Inn. i. c. ĩter diſectos
exceſ. pᷣla.⁊ ĩ.c.ſciſcitatꝰ ðᷣ ꝛeſcꝛip.⁊ ĩ. c. cũ ſup ð
offi. dele. Idẽ ꝙ ĩ excõicato diẽ bic Inno.i no
torio fornicatore ⁊? ſimoniaco ⁊ hoc ea rõne qꝛ

ab eoꝝ obedienn
.F. uex ¶ M

entia ſua auct᷑e recedẽ Iʒ xxxij. di.
õ. bñ hoc dictũ ⁊ idẽ uoluit gl hic

iʒ nõ ita clare. Ex quo hẽs ꝙ nõ ſoſñ ĩ diuinis
poſſumꝰ ꝓpꝛia aucte uitaꝛe foꝛnicatoꝛc notoriũ
⁊ ſimoniacũ in ordine.ſʒ etiã poſſumꝰ recedere
ab eoꝝ obedientia:iura ti clare nõ dicũt:ſʒ po
teſt ſic argui ꝓ hac opione. Iſli ʒ cõeʒ opionẽ
ſunt ipſo iure ſuſpenſi ab officio: de quo dic ut
nõ. in. c.ueſtra ðᷣ coba.cle.⁊ mulie 2 in.c.peꝛ tu
as de ma. ⁊ obediẽ.ergo ⁊ a beneficio ut nõ.in
cle. cupientes de penis in glo. non nonum. pre
terea ſuſpenſus ab officio eſt ſuſpenſus a iuꝛiſ
ditione ut nõ ĩ.c.cũ dilectꝰ de oↄlue. Sʒ an hoc

ſiteuerum indiſtincre ꝙ notorius fornicator ſit

ſuſpẽſus ab officio:dic ut nõ.i.d. c neſia. Idẽ
qð ſupra dic in alijs preciſis ab eccleſia ut in ſu
ſpenſis ⁊ depoſitis ut bic in glo.⁊= in dicto.c.i.
per Inno. ? hec eſt ratio ſpecialiratis in hereti
co ⁊ ſciſmatico:hereticns enim eſt priuatus om
nmibus iuribus z bonis ⁊æ eſt excõmmuicatus ut
i. c. excõmunicamꝰ de here.=.c.nergentis.eo.ti.
7.c.cũ ſecundum leges eo.ti.lſi.vj. Sciſmaticus
etiam eſt excommunicatus ni in. c. licet de elect.

libꝛo. Vi. 2

.xxiij. diſtinctionelin nomine domini.
Adde alios duos caſus muliũ nobilcs. prim 5

3

nowo foarunu RP ſ Ppſ 2Sofeno

CX n4 Pſmpuio ⸗ ywda

ponit glo. in. e. lacerdotes.ij. q. vij. li pꝛelatꝰnõ
fuat canões:⁊ nidt᷑ h mirabile nec iudicio meo
apꝑte iure ꝓbat᷑:põt iñ adduci.c.alieni.ij.q.vVij.
Fʒ nõ facit multũ intelligendo nt ibi nõ. glo. que
intelligit illã tex. in ſciſmatico: poſſet in intelligi
in nõ obfuante canones illos cotenendo qꝛ no
cꝛedit eccleſiã habere ptatẽ condendi:talis eniʒ
qʒ puniri ut hẽticꝰ ut nõ. gl. in. c. generali ð ee.
li. vi. facit tñ ꝓ illa gl.alius caſuſ quẽ põit Jo.
an. in. c.i. de cenſi.poſt Moſti.æ melius lodtur
2 clarius Hoſti.in.c.ſʒ in corꝛigendis de offi.
or. ubi dicit ꝙ ſi platul conigens ſubduũ eodẽ
peccato mortali equali uel minori noiorio ſit ð
reẽrꝰ uẽ appellatũ ab co:⁊ uide nõ.i.c.ð pore 6
ap.i fi. ubi diẽ ꝙ a pᷣlato eẽt religioſo coſtuuto ĩ
mortali peccato cuius cꝛimẽ eſt noloriũ łH famo
ſum ſi eſt incorꝛigibilis põt appellaꝛi:⁊ ſi deteꝛt
bn qͥdẽ alł acꝛiteꝛ puniꝛet᷑ ꝑ.c.de poꝛi.de appel.
? reddit cãm qꝛ iudicialis correctio ad tale pᷣla
iñ nõ ſpectat.iij.q.vij.iudicet:⁊ qꝙᷓ iſtoꝛum ſii
magna auctas: ego tn boc nõ puio ue æ eſt ex
pᷣſſie ↄira auctem buius glo.q dicit ꝙ regularit
eiiã ſi cꝛia ſint notoꝛia no eſt licitũ an ſmaʒ ꝛcce
deꝛe a plato. vViij.q.iiij.nõne ⁊ ide nõ. glo. i. d.
c. nulluſ 2. d. c. ſaceꝛdotes: ⁊ ad.c.iudicet dic ut
rñdet Gra. i. F. itẽ in euangelio ea. ca. q. Vij. ꝙ
crioſuſ nõ iudicat ex merito uite al.ſibi nocet ſi
eius iudiciũ non debent ſubdui uitare qdiu io
lerat᷑ ad boc.c.diciũ.i.q.i.⁊ ſac opiime qð nõ.
Inno. in. d. c. ſciſcitatus:⁊ uide bonũ tex.in.c.
laceꝛdoteſ el.ij.ij. q.vij.ubi iꝛadu ꝛcgula ꝙ ſub
diti debet obedi pᷣceptiſ platoꝝ Iʒ ipli alit agat
iᷓᷓ debeant niſi in fide erꝛauerint: ⁊ ſic ſolũ cxci
pit unũ caſum:nõ eꝛgo ſʒ ab eis ꝛccedẽ pꝛetcxiu
cris niſi reꝑiat᷑ iure ꝑmiſſuʒ qð nõö. ¶ luma
glo.diuidit principaliter in tꝛes ꝑies.in pꝛnna
ponit.xxvi.caſus in qͥbꝰ preſcupiio no ꝓccit
aut dormit.i fa ponit qͥnqʒ ꝑſonas qᷓ no pſcꝛi
bunt.in tertio ꝓpe fi.format uni Sriu icx.⁊ lol
uit: fa ꝑs ibi ite qͥdã ſunt tertia ibi ar.ↄira. &.
ꝓ itelleciu pᷣme ꝑtiſ ſcias ꝙ qñʒ ꝑſcriptio cuꝛꝛit
qiz ꝑ intenuptione tota tela ↄquaſſatuꝛ lia ꝙ nõ
ꝓlint pcedenua ipᷣa qð qn cõtingit nõ eſi maie
ria nia:ſʒ eã expediui.ð. c.illð qanʒ vo pᷣſcripuio
dormit t incboata ꝓpt aliqð accidens ſuꝑuèi
ens:nõ tñ conqꝗſat᷑ pſcripiio:ſʒ ceſſanie impedi
mento currit et ↄtinuãt᷑ pcedẽtia ipa cũ ſequẽ
nbuſ nec eſt iſia m nia Iʒ cᷓ tradidi i. c. ex ꝛal
miſſa. ð. e. Qnʒ vo pᷣſcripuo nullo mõ cunu ita
ꝓ no eſt opꝰut inienũpatr᷑ ant ui doꝛmiar: æ bee
C ꝓpe mã nꝛa:et ſic gl.ipiineni põu bic aliquos
caſus in qoꝰpſcripuio dormit: ſcire.n. debes ꝙ;
lex ſeu canon i multis caſibꝰdiꝛccte ĩpedii uſuca
pionẽ nt in tex.nr̃o et młis caſibꝰnotaus i gl.
in qbꝰcaſibꝰnon ꝓdeſt bona fides poſſidenti ut
dici tex. in.l.ubi lex.ff. de uſucap.et q̃tenꝰp gl.
dicit ꝙ in rebꝰfiſci nõ currit uſucapio min pfec
n Nan ſiſci explicat in tpᷣe pſcꝛiptõis:na in Oaiũ
. x. in. l. quis. ff. de uſucap. 7 in. 1. iner qᷓtu
7.I. ĩ oĩbꝰ. fl. ð diueꝛ. et tẽpo. pſcꝛip. el. l. i. C.

Be preteriptionibus.

poſſe uendere ſine decreto uel prelail

de qᷓ rien. p. nec ẽt hic doc. ðclarãt. Ego vo q
ca lati.j.c.cũ nobis qꝛ hoc.c.ſatis ẽ onetali,
Et circa iſtã pᷣma prẽ glo.qꝛio qͥd fi lex ul ea
non directe ſeu expᷣſſie nõ inbibet uſucapione 6
tacite ut qꝛ ꝓhibet rẽ alienaꝛi nũq poſſu nluc
pi ſeu pᷣſcribi: ⁊ ur̃ pᷣꝙ ñi qꝛ res ꝓhibiia aliea
i taciie ꝓhibet᷑ uſucapi ut nõ glo. in. d. l. cu lex
uf tex.in. I alienatois vbũ.ꝑff. ð Vb. ſig. ubi dicit
qꝙ alienatõis vbũ ↄuinet uſucapionẽ. uix è enm
ut no uideat allenare q patiĩ uſucapi. In Zannʒ
facit qꝛ ꝛes minoris ꝓhibent᷑ alienaꝛi ſine decꝛe
io. C. de pdi.mi.ſine ðcꝛeto nõ alie.ꝑ totũ:⁊ ii
pot picribi ſi bõa fide res fuit ẽpta puta qr ep
ioꝛ putabat iliũ maioꝛc ut.l.ij. F. ſi a pupillo. f.
ꝓ eptore. Ité res eccłie ꝓbibent᷑ alienan de ꝛe.
eccle.no alie.ꝑ totũ:⁊ in pſcribunt᷑ ui hu:ʒ poſ

ſit rnderi ꝙ iura nõ ſimpłꝛ alienauoneʒ ꝓhibet

reꝝ pupilli uł minoris uel ecclie ſʒ ꝓhibem ſine
ca ⁊ certa ſolenitate:⁊ ſic iura nõ reliſtut ſimpla
alienatot ut ſentit Haꝛ. in. 1 fi. C. in qͥ cais.in
ite. re.ñ ẽ re. Jẽ aliud ẽ expſſe ꝓhibẽ uſucapio
nẽ aliud tacite puta ꝑ ꝓhibuione uſucapiois ut
nõ.glo.in.d.l.cũ lex. Dro ſolone dico ꝙ qnʒ
lex ꝓhibet re alienari qꝛ eiꝰcomertiũ br̃i n pot
nec poſſeſſio ut in ꝛebꝰlacris ⁊ religioſis ⁊ ſpua
libꝰꝛeſpectu laico ꝝ:et in illis no ꝓcedil uſucapio
qꝛ deficiẽte poſſeſſiõe noõ ꝓcedit pſcriptio ui ic.
caʒ. S. e. qnʒ res ꝓhibet᷑ alienari ſimplꝛ fanoĩ ip
ſius rei:exẽplũ in fũdo dotali:et tũc pꝛc bibino
ipᷣa ipedit uſucapionẽ ichoari ut i.l.fuduʒ. f de
fũdo dota.nõ. gio. ? Haꝛ. in.l.ij. C. de ulucap.
ꝓ eptore.iʒ ſi crat inchoata ⁊ poſimoõʒ ſupuent
qlitas ſuꝑ qᷓ ſe ius füdat in ꝓbibuuõe uipuns q⸗
pꝰfaciũ res cfficiĩ dotal: æ tuc nõ ipedii uſua.
tex.ẽ in. d.l.ſi füdũ ff.ð fũdo do. Ide ẽ q ns
ꝑuẽit ad puilegiatũñ ut no poſſit ð cũ pſenbiut
nõ. Jo. an. in. c. unico. de inẽ pa. i. vj. itellige
ſeꝑ ꝙ poſſides ſu bone fidei ut qꝛ ignorat Abi
binone iuris ꝓbabilit᷑ alł at erroꝛ iuris nõ mua
ret in uſucapiõe.d. S. ſi a pupillo ⁊.l nqᷓ.ſt de
uſuca. nõ. in. c. aplice de dona. Onz ꝛes no rro
bibeĩ ſunplꝛ alienare: ſʒ ſine ceaia ſolenitaie uti
rebꝰ mioꝝ ⁊ ecclie: et tẽ data bõa fide et enclſo
iuris errore ꝓcedit pᷣſcriptio ſi hʒ 2citutia ſus
ut in Sris allłatis ſuꝑifac qð dii..c.c. ð qua
utputa em re ecclie a plaio: ſz putaboͦ capuli0
ſelü interceſſifle qᷣ iñ nõ interccſſerat ut dixi in
.d.c:ð q̃ᷓna ł putaba ueditore maiore: q in eꝛat
minor. Secꝰli errabã in iure qꝛ puiabã mioꝛcʒ
m ſine co
ſeſu capituli ut dicto F. ſl a pupillo:er ſic imielli
ge glo. in. c. i de bis que fiunt a pꝛelaio T iey.
luncta glo. in. c.i. de ꝛc.eccle.nõ alie. l. vj. 1 ſic
teiligo et diſtinguo Paꝛ. in. d.l.fi. C. in q. can
lis in inre. reſti. nõ eſt ne. predicia pꝛocecut an
res eſt pꝛohibua alienari per leges ſl canones.
qñʒ res eſt pꝛobibita alienari per defunctumiet
tunc idẽ dicendũ ꝙ i pꝛobibiuone legis ut ulu
capi nõ poſſit:tex.eſt nõ. in. l. li. C. de uſuca. bi
empiore ⁊ ibi glo. et Mar. qui icde no. in. .cn

,alone 63 in. te
muni hin hee

1 ſum i gallii

l nrmtiddr e
eimtuſ an 1e⸗
let we⸗

iſl amni⸗
goNr.
um ahͤl
bin unili n n
en ſj polum i o⸗ Moy .
a Praſogli e li⸗ get in
e un cenusticlun 6 ſonl
1nenp n iſi cſen

Ndure ncen cammũ nd

2

, netz iila
nlecſmtn n uu
uin un ienl cezinhecilun
„

i ραα oſint onnon bug .i
mimuielenic Mr. Ny⸗
nir icinmp i huit ei
opruehtme uu volimn fnen le
ſmnmt,ehorirani de p doat i i
ccxlinavolnns. Ieen dendiprobibiio
fperfuunm td Duindldäberaſtun
ſa⸗ lerin c ins Enle ndr denen

3 Scöo ancodidiaingo g donnn pe

ino cunit rſetio teſtein) rn C.
Mreſcrio xxr anno nueg ide n in torioſo a
igoꝛuide in fnioſo go. din i⸗C deen
Enque ſinglarter dicn g unſegaar benef
tollaa minoriin preſenprionddugen Ais n
ur colun inſoſo. Nein waſgnan d
in hoſl Cber debo in dl Gyerenin
bitin ſcacoli a ilins ici libns
ijſſice Can ,n Crac onne aubii lolee
det gnpoſt g annchnan ni

h. hoc itlnu pro bi .
iciAno cbeineahn

.l., 5
