ſumptio eſt ꝙ corruptus falſum dixit iuxta opi.
Hꝛr.i.l.diuus.ff. ð re iudi. dixi ĩ. c.ʒ pall Et
hoc vr̃ ꝓbare hec ſia ubi papa ſolũ mãdat iqui
ri ð coꝛuptõe ut pʒ ĩ ver.ſi ueꝛo. Si aũt ex coꝛ
ruptõe nõ pᷣſumeret᷑ falſitas nõ retractaret̃ ſñia
t ſi ad fa nota nõ tranſiniſſet. eade eꝛgo ratio
militat in illis tranſeuntibus ad fᷣa nota: ? ꝙ pP
ſumatur falſitas ẽt qni trãſiuerũt ad fa nota pʒ:
qꝛ teſtibus imponitur pnia de ꝑiurio ⁊ ð adulte
rio uno uł pluribꝰ quibꝰ cãʒ dederũt.⁊ ſic pꝛeſu
mitur ꝙ dixerũt falſuʒ alias nõ dicerentur adul
terium ↄmiſiſſe tranſeundo ad fa uota: æ q' ad
pñiam iſtam imponendaʒ de adulterio pondera
tur: aut tranſiuerunt ad fᷣa nota. (ess intel
lectus ẽ ut diſtinguatuꝛ utꝝ pecunia fuit data:ut
diceretur falſũ: uel ut ſimpłr diceretur teſtimoni
um. prio caſu ſufficit ꝓbare ſolã corruptionẽ pᷣ
dicto mõ interueniẽte ſo nõ ⁊ pꝛo hoc ſatis fa
cir iſte tex. abi ponderat᷑ ꝙ iſti teſtes dicebant ſe
corruptos falſum teſtimonium peꝛhibniſſe ⁊ ſic
poſſʒ moderari pᷣcedens lec.⁊ diciũ Har. plus
tñ mihi placet dictum precedens. ertius ĩ
tellectus ur reuocet ſnia ꝓbando ſolam corrup
tionem qualitercunqʒ ſit illa ſñia peꝛ rõnem po
ſitam in fine lirtere dum dicit ſententiam reuocã
dam quia teſtimonium illo cuʒ ſint peꝛiuri nõ
eſt aliquatenus admittendum. pondera eꝛgo ꝙ
tex.in fi.dum ponit rõnẽ decidendi non fundat
ſe ſuꝑ falſitate ueꝛa uel preſumpta: ſed tin ſuper
periurio: quod ex corruptela pꝛoceſſit cum inꝛa
nerunt ꝙ non precio ⁊c̃. ſupra eo.quotiens te.
nõ. j. e.frateꝛnitatis:⁊ nõ. ueꝛbum in fine poſuũ
(aliquatenus per qðᷣ nidetur inferre ꝙ diciuʒ
periuriorum non deber habeꝛe effectum ſuum
ſi conſtat eos eſſe ꝑiuros ante ſniam ſiue poſtea
hic enim retractatur ſententia: quia conſtat illos
ad quorum dicta lata fuit ſententia fuiſſe periu
ros quaſi ſententia lata fuerit per probationes
reprobatas:facit quod legi.⸗ nõ. in. c. ij. ð pur.
uul. Et cum hec ratio in fine poſita ſit geneꝛal
dicã diſpõnem huius.c. procedere ſiue ſententia
ſit talis que tranſeat in rem iudicam ſiue non. at
tendenda eniʒ eſt ratio que extendit ⁊ reſtringit
dictum ad limites ipſius rõnis.l.cum pater H.
dulciſſimis.ff. ðle. ij. . c. itelligẽtia ð v. ſig. nõ.
Pyp. iĩ re fi. ð re.iu.li.vj.?⁊ Cy. i.l.nõ dubiũ.C.
ð leg. ⁊ h lec.młiũ mihi plʒ ex qᷓ gñalr poſſſ ifeꝛ
ri ꝙ ſñia lata ad dq; eoꝝ q̃ ſt ꝑiuri nẽit ꝛtꝛactã
da lʒ ex pꝰfco ↄſtat eoſ ꝑiuꝛoſ eè ſaltẽ qñ piuꝛiũ
fuir omiſſũ.i eadẽ cã ut hic fuit.Ex dictis Inn.
colligit aliꝰ itellẽs ꝙ, ex ſola cõꝛuptõe poſſit agi
Ʒ ſeꝑatos ut reintegꝛẽt mr̃imoniũ ꝑ bůficiũ tm
reſti. ĩ ite. ul ꝑ ↄditõeʒ ex canone:qð dicit ꝓcedẽ
&t ſi trãſinerit ad fa nota.Et ad tex. ſupplet ma
xime:dicit tũ ꝙ eo cãu aget᷑ cũ maiori maturita
te ſeu cũ maiõi diſcuſſiõe ꝓcedet᷑ qᷓ qñ ꝛes ẽ ite

gra. Mõ hẽ ĩtellqʒ qͥ indicõ meo ñ ↄgꝛuit ꝛ0i be

.c.ſicut pꝛecedens. Mico. ab. g
,Z ſuſ
Eniens ad nos. caſuj
( crimis ? mũeꝛis n teſtificat᷑ ẽt ĩ cꝛie ſi
monie:⁊ uniꝰ teſtimoniũ nõ ſufficit ad cõdẽnati

onẽ.pꝰ põit pentionẽ pᷣſbri. ſo illã exandir.ibi 27
nos. ¶ M. pio bonũ. ar. ex lia ꝙ parochiani
admitiũt᷑ ad accuſandũ ⁊ teſtificãdũ 3 rectorem
cũ agẽ crie ciuilit᷑ æ facit ad nõ. S. e.c.ex parte
ade. 5. o ſimoniã cõm ti non ſolũ cũ pro
tpali obtinet᷑ ius mere ſpũale: ut eſt iſtitutio nel
electio. ſed ẽt cũ obtinet᷑ ius oↄnexũ ſpũalibꝰ: nt
ẽ pñtatio quã fac pochianꝰpꝛonꝰ.iſti.n.pochiãi
habebãt ins pntandi ⁊ receperunt illã pꝛomiſſio
nẽ pro pntatione fiẽda.aliud.n. ins laici nõ poſ
ſent hůe gᷓ de elec. mafſana. z. c. ſacroſancta ⸗
in iurepꝛonatꝰ cõmittat᷑ ſinonia.uide bonũ tex.
in. c. pterea. S. ð trãſac. ¶ Hõ.tertio ꝙ ſimõia
mirtit᷑ nõ ſolũ dãdo tpᷣale 20 ſpuali: ſed ẽt in
remittẽdo debitũ tpᷣale C q ifert̃ ad id de

quo ĩ gl.ꝙ remittẽ idẽ ꝗð dare.l.quin eiiã. ff.
de calũ. as wi ↄſueuerãt pꝛo bnficio dare
⁊c.ꝙ parochiani pnit ↄpelli ad ſolnedũ qð dare
cõſueuerũt pꝛcſbitero eoꝝ. Ex quo nõbilꝛ ifert᷑
ꝙ donatio alicuiꝰ rei multo tpᷣe ↄtinuata ĩducit
i ecclia obligationẽ ĩ futurũ:ut ſingulis anis ſic
donet᷑ moꝛe ſolito.facit optie.c.ad apoſtolicã ð
ſimo. ⁊ nide oĩo qdðᷣ nõ.i.c. ꝑuenit de cenſi. ubi
plene dico maxie exaiando dicta Har. i.1. cũ de
in rẽ uerſo.ff. ð nmie ret n ſbl pꝛo bñficio
⁊c.ꝙ nbi eccła nõ hʒ ſufficiẽtẽ dotẽ ad ſuſtẽtati
onẽ᷑ pᷣſbꝛi:licite dãt pa:ochiani loco bificij aliqᷓ
tpᷣalia ꝓ adminiſtratiõe dininoꝝ q̃nimo ad hoc
pnt ↄpelli iny nõ.i.c.oĩs xpᷣianꝰ de ↄſe.di.i. q8
itelligo qn ſacerdos neſcit alr̃ nitã ducert̃ ał ſecꝰ
ar c.clericꝰ nictum. xci.di. æ. c.i.de cele. miſ.
Hõ.·uliio ꝙ ĩ crie ſimonie ẽt cũ agit cin i reqᷓ
rit plena pꝛobatio. vñ nõ ſufficit unꝰ teſtis ẽt ũ
pᷣ ũptiõe ꝗᷓ oꝛit᷑ ex dicto alteriꝰ qui fuir licti pti
ceps:nec dat᷑ iura mtũ i ſupplementũ ꝓbationis
cũ cq ſii nõ lenis.ad hoc qdð nõ.gl.i.c.tam ſis.
J. eo.nbi aliquid tãgã i. c. fi..de iureiur.? ꝙ ex
gicto de ſe ↄfeſſi oꝛiat᷑ aliq̃ pſũptio tʒz expſſe hic
Inno. qd nõ. p his q̃ plene dixi ĩ.c.i.S. ð ↄfeſ⸗
S; n qd ſi pᷣſbꝛ remiſſionẽ feciſſet poſt pñ
rationẽ ſeu electionẽ. So. dicit Jo. an. ꝙ tẽ no
fuiſſet ſimonia: nõ in naluiſſer niſi ad uitã remit
tẽtis allegat de rrãſac. de cetero 2 de dona. c.ij.
hꝰdico uex niſi pꝛiꝰↄueniſſet ut reciꝑet᷑ ⁊ eligẽt
pꝛomittẽs qð poſtea faceret remiſſionẽ ðᷣ qꝰ við
rex.i. c. oꝛtaloꝰ. viij.q.iij.æ nõ.dictũ Jo. an. ꝙ
ſacerdos põt aliqdᷣ debiiũ ecclie remittere ĩ uita
ſua:⁊ hoc itello qn ↄcernit illud utilitatẽ ipſius
remittẽtiſ:ut qꝛ ide ninẽ dʒ:ſecꝰſi ał utilirate ipiꝰ
eccle cõcerneret.ar. ĩ c.i.de ĩ inte.reſti.æ.c. cum
neniſlẽt ð inſti. o. i.colligit ꝙ remittere ẽ
dare.in oriũ facit.l.fi.ff.q in frau. cꝛedi.2= l. i. F.
cũ uẽditoꝛ. q mo.pig. nel ipo. ſol. So. qnqʒ ex
eo ꝙ remitni᷑ nnllũ ↄmodũ ꝑti applicar᷑ ⁊ tẽ nõ
qr᷑ dare:utputa ſi remitni exceptio declinatoria

¶ Maniens.

fori ułſimil facit.l.ſi fideiufſoꝛ. S .qdaʒ. ff. man.
nã dar̃ ẽ rẽ accipiẽtis facẽ iſti.ðᷣ acii. F. ſic itaqʒ
et hoc caſu nil fit accipiẽtis.qnqʒ ex q ex remiſ
ſiõe aliqd ↄmodũ applicat᷑ ꝑti:⁊ tẽ ſi iliᷣ ẽ liqui
dũ ið ẽ qð dõar᷑:ut hic ⁊ ĩ iuribꝰhᷣ allegaris ĩ gl.
et. viij. q·iij. talia. Si vo illo ñi ẽ ſiqqũ:ſʒ dubiũ
potiꝰdr facẽ q;ᷓ daꝛẽ nł donaꝛe ut ſi ꝛemitti dubi
us euẽtꝰlit. ſi or ĩ tꝛſactiõe:ut nõ.in.l.ſiue apð
acta. C. ð tꝛãſac. ¶ Bopo. 5 tex. æ nẽ ꝙ cũ cꝛi
men ſimõie ſit excepiũ deẽbãt admiiti i reſtes ẽt
niles ⁊? ꝑticipes cris: ut ĩi. c.ſi q papa.lxxix. di.
n. gl. ij. ꝙ lʒ Z laicũ admittãt᷑ crioſi i cribꝰex
ceptis ↄ clericũ.in nõ admitiũt niſi cłicꝰ ſit uil.
utputa ifamat ꝰ ut.ij.q.i.ĩ pᷣmis.ð hoc dic ut ple
ne nõ. in. cum p de accu.illud tn. c. ſi qs papa
nõ ex toto ſoluit᷑ cũ ibi admittãt᷑ ſocij et ð ſe cõ
feſſi idiſticte: nec pondeꝛat᷑ an illi ſint ifamari nel
non Goff dicit ꝙ ibi ↄcurebant duo cria ſi
monie ⁊ leſe maieſlatis.loqt.n. de illo qͥ papa ui
uẽte ↄuẽticulas fecit de papatu. als licʒ tales ad
mittãt ĩ crie leſe maieſtatis n in i.crie ſunõle vE
ſecũduʒ eum admittitur ſociuns. accuſãs.ſed non
teſtis teſtificans.uł ſm Obi. iſte nõ erat ̊ cꝛie
emẽdatꝰ:et iõ ẽt ĩ exceptig ꝛcpcllẽdꝰeꝛat a teſtio
nio: ut i cꝛĩe nae⸗(Bre n pticeps admit
tat᷑ iĩ teſtẽ dic ut hẽt ho ſie i. c. l. e.ti. li. vj. ⁊ ĩ cꝛie
hẽf.dic ut hẽt᷑ ĩ.c.ĩ fidei fauoꝛc ð hẽ. li. Vj.æ niðᷣ
gñalit᷑ ðᷣ teſtibꝰcrioſis ĩ.d.c. ꝑ ruas.iſte.n. ö q* i
lia erat ſociꝰcris ⁊ muneris n fuit re ulſus: etiã
dũ ciuilit ageꝛet᷑: ut het᷑ i. d. c. i. Oueꝛo nun
q́d ꝑ unũ teſtẽ z famã potuiſſet iudex iſtũ condẽ
nare ð hꝰcrie gl. pꝛedicta allegat ꝓ ? S:tãdẽ cõ
cludit:ꝙ lʒ ĩ cimilibꝰſufficiat un? teſtis euʒ fama:
ſecꝰiñ in crialibꝰ ĩ qbus dnt eẽ ꝓbationes luce
claꝛioꝛes. Idem urñ uelle Spe. in ti. de noto. cꝛi.
F. fama. V. qͥd ſi agẽti. æ uide glo. in. c i de ap.
⁊.iiij. q.iij..itẽ ſepe:qᷓ uolunt famã ? unũ teſtez
probare in ciuilibus.do. An. hic inſtat inter te
tera ponit duo que mihi indiſtincte non placent
primo qꝛ in his que ſunt modici piudicij fama
plene probat.ſecundo ꝙ in faciis antiquis exce
dẽtibus memoriã hominuʒ: quod ẽ qñ excedit
ſoariuʒ centuʒ ãnorum fama plene probar &t in
pᷣiudicialibꝰalle.ff. ðᷣ ꝓba.l.ſi arbit᷑ =.l. in ſaã. F.
idẽ labeo.ff. ð aqua plu. ar. ? Inno. ð v. ſig. ue
nies ⁊.c.q̃d ꝑ nouale pᷣmũ dẽm mihi nõ plʒ qñ
fama non habuit oꝛtũ ex ꝓbabilibꝰconiecturis:
tũc.n.poriꝰdicunt᷑ nane uoces populi qᷓ nõ ſunt
andiẽde ĩ. c. ij. ð elec.⁊=.l.ᷣcurionũ.C. de penis.
noluit Mar. in. de mioꝛe. F. tormenta. ff. de à
ſti. Secundum dictum non plſßʒ indiſtincre. Maʒ
ipurandum eſt ꝑti q̃re a pncipio ſibi nõ ꝓnidit.
dicemꝰne bonã ⁊ ſufficiẽtẽ ꝓbationẽ ſi ꝑ famaʒ
probo ꝙ iã ſunt mille ãni ꝙ domꝰ iua fuit eccla
ↄſecrata.certe nõ puto hãc probationẽ ſufficeꝛe
ad domũ tibi auferẽdã: qꝛ cõiter inra nolunc ut
fama non inducat plenam pꝛobationem:cvm ſe
pe fallax ſu de pᷣſump.cũ in iuuentute 27 pꝛoba
tiones debent concludere neceſſario dᷣ pꝛo b. in
pñ̃tia:⁊ facit qdð dixi in.c.cum ad ſedeʒ. de reſti.

miſun

N
hini in
gferuahh n
rätgrnuſnn 1
eCriirkundnn.
Ffie nut
uidiitzen üsd
õ
l ſiftim t,
iliAumi.
muwxkii inub
uirhMirin nd
Prtiicſonninp iniſi
nieleionur ſit i ii⸗
fmen ldhr denrzons⸗
tueliſmmi Cinahi
Grſeenido nint inini
ffiſriſtigineitn
äieſrieſihnmtacsghor
tünſrinricſfi puiſen
ſeſtrgläitnieſii
fricld Rnſchtvi,
otinnnirctig
ſbitmmiifſihien⸗
buftninig mti
tingigirguin
ſiſlitihinmi

1 nnniusdn
K

.

Atei
Aetd

Mueſints locf

Smmg ſſſat lip ij
nrallocl Arv n
mi uſſtiudr ſi cnci
tartlgtptitici
ſiftcarnieſis mfung.⸗
busditei bunones e
ele Gye ni de noto cn.
in A ide goin i deo.
Cd volom fmi 1 nu eſte;
8do. Bnbic nſinimner te
emnbiindſnae non Naten
deſom mocha Pirchen ſunn
mdo g nſncis nnandere
a dominm gvocd e aſ ertedit
vorum funa pene robet etin
f dpbalſ abit /in ſi..
pb nt Mo. ſigne
ur mi dinntihophef
onier poeblib Coniecuſts:
une nodts opll ſot
e tl öcnnoni⸗C.de ens,
de nior. vornenn fdd
emn mn haſmnar hi
ierhrchioſbind cr
ſoſtcene Poaniont ſnfumg

ſoo.nec ob. iura allegata ꝑ do. An. qꝛ loquunt᷑
qñũ ẽ ꝓbãda pᷣſcriptio rãti tpᷣis:cuiꝰinicij memo
ꝛia nõ exiſtit un dicit nõbilit Inno.i.d.c.quid
ꝑ nouale ꝙ illa ꝓbatio q̃ fit ꝙ memoria non ex
iſtat ⁊c̃.ſolũ hʒ locũ qn ĩ iur̃ expᷣmit᷑ nt ꝓbetur:
pᷣſcriptio tãti tpᷣis cuiꝰinicij ñ eſt memõia proce
dit gꝰ dẽm dni An.i iſtis caſibꝰñ ãt gñalꝛ in oĩ
facto ãtiquo ⁊ ↄcudo hãc mãʒ hꝰ gl.pꝰ Har.i
.d. ꝗ. tormẽra. Aduerte. n. narie rperiunt᷑ opĩio
nes quidã. n. nolebãt famã faceꝛe plenam fidem
nt nõ. gl. i. l. trqᷓ nã Y.fi.ff. de neg. geſ.?.C. ð̊ ꝓ
ba. l.iiij. ⁊.l.ubi.C. de iuꝛe doti.⁊ in.c.cũ cãʒ õ.
ð pꝛoba.alibi gl.uꝰ uelle ꝙ fac ſemiplenã pꝛoba
tionẽ:ut nõ.i.l.iij.ff.de teſti.⁊ h̊ ⁊.d..itẽ ſepe.
2.c.i.de appella.æ.l.admonẽdi.ff. de iureiuran.
æ.l.ĩ bonef idei.C. e. Alij nidet᷑ dicere ꝙ fama
nullo mõ pro bat ſed pꝛobationes iã factas ↄfir
mat:uñ ſi utraqʒ ꝑs płe probaꝛet optinẽt illa qᷓ
hʒ ultꝛa aliã ꝑtẽ famã. d.l.iiij.æ.d. S. itẽ ſepe dũ
dnt ↄfiꝛmat ⁊c.iõ dñt ꝙ fama ni pꝛobat cũ nno
teſte cũ ſolũ ↄfirmat probatõeʒ iã féam:ſʒ dẽum
nniꝰteſtis ñ ẽ probatio:iðo ñ poteſt ↄfirmari:⁊=
hãc opionẽ tenẽt Ja. ð are.?æ An. ð piſ.? Ja.
de bel.ið tẽuit pᷣterꝙᷓ ĩ cãis breuioribꝰarg.aut᷑.
niſi breuio?s. C. de ſen.ex.ꝑi.reci. Di.ãt i.l.ex
cuſant᷑. S. i.ff. ð̊ excu.tu.⁊? Cy.i.l.fi. C. de teſti.
2⁊ i.l.iiij. C. de ꝓba.tenẽt ꝙ gl.h.ut ĩ ciuilibꝰ ꝓ
bet cũ uno teſte ni qt ĩ crialibꝰ.cũ ãt reqrãt̃ pro
batões luce clarioꝛes:ut ĩ iuribꝰpᷣ alle.in.gloſa.
B it. diẽ i.d.O. tormẽta:ꝙ q̃dã ſũt ĩ qbꝰſuffic
famã eẽ ʒ ſic ĩ neritate n ſit ⁊ rũc ſufficit pꝛoba
tio fame ut..l.bãbariꝰ.ᷣff.ð offi.ptoris ⁊.l.i.C.
ð teſta. ⁊.l.i.. aꝛbit᷑.C. ð ſen.adð.iii.q.vii.g.
tria. V. uexiñ ĩ his.n. iuribꝰ n reqrit᷑ vitas ſed
ſuffiẽ famã ſubec.qnʒ reqᷣrit ueritas ꝙ ita ſit ⁊z
qdã tũc ſũt ĩ qbꝰipᷣa fama ſeu coĩs opio ueꝛitatẽ
faciũt ⁊? ĩiducũt:⁊ tũc ſuffiẽ ꝓbatõ fãe ut.l.labeo
ff. ð ſuppł. lega. æ. I. cũ ölaniõis. F. aſinã. ff. ð fũ.
iſtr. cñ ſitbꝰ. MNã ibi ſuffẽ proba? ꝑ famã ꝙ ali
q̃ vᷣba hẽant cenũ ĩtelleciũ ad inferẽdũ ꝙ diſpo
nẽs ĩtellexeꝛit.qᷓdã ſt ĩ qvꝰ cõis opio ſen fama ñ
iĩducit ſʒ iducit᷑ ad ali probãdũ ⁊ iũc ſi qͥdẽ ꝓ
bat᷑ fama ſimplłꝛ ex noce populi ñ ꝓbata aliqᷓ pᷣ
ſũptiõe ex ꝗᷓ.d. opio ſeu fama originẽ traxerit 2z
n pꝛobat:qꝛ tũc magis dꝛ uana nox populi q ñ
eſt exaudienda.d.l.decurionũ Hʒ.n.ñ prober ſᷣm
eũ tamẽ adiunat probationẽ iã factã. d.l.iij.G.
eiuſdẽ quoqʒ:ſi neꝛo ꝓbat᷑ fama ⁊ cũ h̊ ꝙ tꝛaxe
rit originẽ ex probabilibꝰpiecturiſ tẽ diẽ Bã.
ꝙ i ꝗpnſdã caſibꝰfac plenã probatõcm utputa ĩ
bis qᷓ ſũt modici pᷣiudicij ⁊ ſic ĩtelligat᷑ gl.i.d.l.
ubi ĩ qua ſufficit probare ꝑ famã ꝙ maꝛitꝰmale
ntitur ſubſtantia ſua ad effectũ ut ꝛeſtituat dotẽ
Me quandoque habet effectũ ſᷣm eũ ur tꝛãſ
ferat onꝰ probandi in aduerſariũ:ut qñ qs cõi
opinione habetur pro libero ut.l.ſi mater.C. ð
ſta. defũ. æ nide quod nõ.in.c.uno ut ecc.bene.
alꝛ iſta fama nõ facit plenam ꝓbationem ſᷣm eũ
An ãt faciat ſemiplenam ita ꝙ plene ꝓbet cum
uno teſte dic ꝙ debemꝰ cõſiderare idicia ? pᷣſũ

ptiões ex quibꝰ ipa fama traxerit originẽ an imł
tum urgeãt an nõ:⁊ ſᷣm bec arbitrabit᷑ an fama
faciat ſemiplenã ꝓbationẽ uł nõ ⁊ ſic dicit debẽ
itelligi gl.i. d. l. xcuſat.ff. execu. tu. ⁊ i. d.liij.
F. eiuſdẽ. ¶ Et ex his ifert ad qõeʒ:ſtatuiũ diſ
ponit ꝙ ĩ aliquibꝰ caſibꝰ ſufficiat ꝓbare malefi
ciũ ꝑ publicã famã. diẽ. n. debẽ ĩtelſigi ðᷣ fama 4
traxit originẽ ex plibꝰ cãis q iducũt popnulũ ad
ſic dicẽdũ uł credẽdũ als nõ eſſ fama:ſʒ magis
uana uox ppli ð qua nõ ẽ curandũ ut. S.dixi.dʒ
n. itelligi ſtatutũ ðᷣ fama legitia ſm euʒ q nerba
ſũt młiũ nõnda. Et faciũt ꝓ hᷣ ultio nõ. ꝑ Inn.
i.c.cũ opoꝛeat ð accu.ubi dicit ꝙ teſtes ðponẽ
tes ſuꝑ ifamia dnt reddẽ cãm ſufliciẽtẽ ſui teſtio
nij.no. n. ſufficit dicẽ ꝙ pplłs hʒ illũ ſuſpeciũ ad
mãʒ uide qð ponit Jo. an ĩ addi.ſpe.ſuꝑ. G. fa
ma ð noto.cri.ubi ponit duas opio. orias anti
quoꝝ. ¶ S ne captinẽ itellectũ ꝓpriũ ſumpłr
referẽdo alioꝝ igenia ſubijciaʒ ĩ effeciu qð mihi
Vs i hac mã ſatis difficili.aut eni fama ꝓceſſit ex
inimicis.⁊ ð ea nõ ẽ curãdũ:ut i.c.cũ i iunẽtute
ð pᷣſump.⁊.c.łʒ ex q̃dã ð teſti ⁊.c.qliteꝛ ⁊ qñ.ij.
ð accu. Aut nõ ↄſiat ꝙ ꝓceſſerit ex inimicis et
aut nerſat in his ꝗᷓ ſũt in aſſiduo æ publico uſu
⁊ ꝓficit ĩ duobꝰ:prio ad declarãdũ uocabulum
dubiũ: ut.d l. labeo ⁊=.l.cũ delaniõis.. aſinaʒ pᷣ
allega.cũ ſilibꝰ.ſᷣo ꝓficit nt utiliiate publica ſua
dẽte: ex quo nõ agit ſpecifice ð pᷣiudicio alteriuſ
teneamꝰ cõeʒ opionẽ pro ueritate: ur. d l. barba
rius ⁊ i.d. .tria. Aut uerſat᷑ i alijs ⁊æ aut n ꝛed
dit᷑ cã rõnabił vn ꝓceſſit ĩfamia æ nõ fac aliquẽ
gradũ ꝓbatõis:ut.S. dixi poſt Har. ſʒ coadiu
nant probationẽ ꝑfectã. Aut reddit᷑ ca ꝓbabił
⁊ ꝓbat᷑ ⁊ iũc poſſẽt eſſe ita ſtricta indicia ⁊ con
ſecture ut ẽt plene ꝓbarẽt ĩ ciuilibꝰ: ſʒ tũc ꝓba
tio ſolũ fingit ex ĩdicijs ⁊ nõ ex fama: iuxta ea q̃
plene dixi in.c.tertio loco ð ꝓba. ant nõ pꝛobã
tur ita idicia ſtricta:æ tunc puto ꝙ ſi agit ex Zc
tu uł rei nẽdicatione ul quaſi ſen alia actione fa
ma nõ facit gradũ pꝛobatõis:ſed tin coadiuuat
ita loquit᷑ tex.i.d.l.iij.?.d. S. ſepe. Et ẽ rõ qꝛ ꝓ
batioes dũt ↄcludẽ neceſſario:ut.i.c.ĩ pnñtia de
ꝓba.l.nõ epiſtoł.C. e..l.actor ⁊.l.cũ res.e.ti.
fama. n. ſepe fallax ẽ ut expꝑietia docet ⁊ ð iuẽ ẽt
diuino requirunt᷑ adminꝰ duo teſtes: ut ſit plẽa
7 ↄcludes pꝛobatio ubi agit̃ ð pᷣiudicio alieriꝰ:
ut le.⁊ nõ.i.c..ʒ uniueꝛſis ð teſti.⁊ hoc noluer̃t
quidã ãtiqui:ut recitat Jo.an.in loco Palle.
Idẽ puio ubi nõ agit̃ ex pciu ſi eſt piudicij nõ
modici: ut ꝓbat i. c. tã Iris.. e. ubi fama ⁊ aliq
teſtes ſingulares nõ ſuffecerunt ad effectũ caſſã
di electiõeʒ electi. Si ueꝛo agr ad aliũ effectũ:tẽ
pꝛobat ĩ his qᷓ ſi modici piudicij ⁊ qᷓ ð facili płe
pꝛobari ñ pnt:ut i probãdo mortẽ alterius lon
ge abſentis nel ꝙ maritus male ntituꝛ ſubſtãtia
ſua uł ĩ pꝛobãdis finibꝰdioceſũ:ut i.c.cnm cãm
ſupra eo.et in ſimilibus hoc uerum:niſi in caſi
bus in quibus iura exigunt pꝛeſcripiionem tan
ti temporis de cuius inicio non eſt memoꝛia.
tũc enim neceſſe ẽ ꝓbare ꝑ famaʒ ſeu cõeʒ opi.

¶ De ieſllbus.

qꝛ alit᷑ ipoſſibił eẽt probatio: ut. S. dixi: ⁊ an ſit
dfia inteꝛ famã ? cõeʒ opi. videlʒ ꝑ Jo. an. i. d.
F. fama ¶ In cꝛimialib vo qñqʒ pᷣſtat mãʒ idi
cendi purgationẽ. ij. q.V. pᷣſbytĩ ſi a plebe 7..
accu. accedẽs cũ ſi. Quandoqʒ dat mãm iqrẽdi
ut de accu.qᷓl: æ quando.ij. Qnq; ſuſpendendi
ab offõ ⁊ benekficio.diſtiguẽdo tũ prout legitur
= n. in. c. inter de purg. cano.⁊? ꝑ Jo. an.i.c. i.
de accu.li.Vj. OQñqʒ coadinuat ꝓbatiões iã fac
tas ſen alia admicula: ut ĩ. c. pterea. . e. Sʒ gra
dũ pꝛobatiõis nõ facit: qꝛ pꝛobationes in criali
bns dñt eſſe luce meꝛidiana claꝛioꝛes.C. de pꝛo
ba.l.ſciãt cũcti canõiʒata.ij .q.viij. ⁊ ĩ.c.epipha
niñ. vV. q. Vj. æ ꝓbat ĩ. d. c. tã l̃is nbi nõ facit ſe
miplenã probationẽ ẽt ſi agit de crie ciuilr. for
tius eꝛgo ſi agit᷑ crialr:? ͥ nõ.Et h cadit qõ an
probationes diuerſe ſpẽi debeãt miſceri ad faci
endã plenã pꝛobationẽ ðᷣ qua plene dixi in. c. cũ

cauſam de pꝛoba. Mi. abb. Falus. J
aſus. Atte
Auſam que. ſtatiões ĩ uno

iudicio recepte fidẽ faciũt in eadẽ cã ⁊?
inter eaſdẽ ꝑſonas coꝛã alio iudice. h.d.? nõ di
nidit 5. ꝙ acta cõcernẽtia merita cãe non
reſiringunt᷑ reſpeciu effectus quo ad ꝑſonam in
dicis corã qno acta ſũt ſʒ operant᷑ effectũ ſnuũ ẽt
corã alio iudice. Et idẽ vẽ dicendũ ð acti. ↄcer
nẽtibꝰ oꝛdinationẽ: ut lit.nõ ↄtel. ſilibꝰ ꝓbari
v i. c. fi.ẽ ð̊ ꝓba.¶ Sʒ qro nũquid bot ſit ue
rũ idiſtincte Inn. b iſtat æ nide glo.iĩ cle.ſepe de
vb. ſig. latius ꝑ Bar. in.1. cũ lite.ff. indi. ſol. ? ali
quid i.l.cũ apud eo.ti.et ut claꝛe ↄclndã mãʒ ad
nerte prius ꝙ acta q̃ fiũt ĩ indicio ſunt triplicis
qualitatis. Quedã eni cõcernũt ordinationẽ in
dicij.ur citatio libelli oblatio lit. Oteſ.ſatiſdatõ ⁊
ſilia qᷓ alio uocabulo appellãt᷑ acta iudicij ſen in
dicij ordinatoria qdã ↄcernũt indagatiõeʒ neri
tatis:ut ſũt atteſtati.ſen depoſitões teſliũ confeſ
ſiones ⁊ ſiłia que alio nocabulo dicuntur acia
litis ſeu cauſe:quedã ↄcernũt deciſionẽ negocij
nr ſñie que ferunt᷑ in cã: ⁊ de hoc ultimo nõ trac
tatur h:ſed eſt mã ti. ðᷣ re indi.⁊ maxime i. c. pe.
. c. cñ ſuper ⁊. c. cũ inter.e.ti. Hoc pᷣmiſſo cũ 4
rit an acta ĩ nno iudicio faciũt fidẽ in alio:diſti
gue aut iſtãtia iudicij nõ ẽ ꝑempta aui ſic puta
ꝑ lapſũ triẽnij ð iure cinili nel ꝑ abſolutõeʒ fcaʒ
ab obſeruatiõe iudicij ꝑꝑ ieptitudinẽ libelli nel
ꝓpteꝛ ↄtumaciaʒ actoꝛis fʒ ntrũqʒ ius:inx nõ.
i.c. ↄſuluit de offi. dele.⁊.c.exaĩata de indi. et in
.l. ? pedẽm. ff. de iudi. p cãn h oĩa acta ſiue ſint
oꝛdiatoria ſiue ĩſiructoria cãe fidẽ faciũt eoram
indice ſubrogato:ut ſuꝑ eis poſſit procedeꝛe ſiẽ
pᷣdeceſſoꝛ. pꝛobant᷑ hᷣ iũcto.c.fi.ð pꝛoba. i.l.
moꝛtuo.ff. ð iudi. Idẽ.n. ũ iudex. ar.l.pꝛopõe
bat᷑.ff. iudi.⁊.c.ĩnotuit ðᷣ elec.⁊.c.eccła ſancte
marie. 5. ut li. pẽ. Idẽ dicẽdũ corã indice appel
latiõis: ut ĩ.l.is apud quẽ.C. ð edẽ.⁊.c.cum ad
ſedẽ de ꝛeſti. ſpo.et. c.ꝑ tuas.j.ð appel.cum ibi
nõns ð ſariſdatiõe Vo ð indicato ſoluẽdo ł iudi
cio ſiſti dic ut plene le.? nõ.i.l.cũ apud et.:.iij.

ff. iudi. ſol. ¶ Sed dubito quid in iudice alte
rius tribunalis: utrũ acta ſaltim iudicij ordiato
ria faciãt fideʒ corã eo: ut ſuꝑ ilł poſſit ferre dit
finitiuã ? credo ꝙ; Iʒ acta ↄceꝛnẽtia iueſtigatõeʒ
Hitatis faciãt fidẽ coraʒ alio tribunali. ar.l.cum
antea. E. de aꝛb. 7. c. ĩteꝛ dilectos ð fi. inſtꝛu. ſecꝰ
puio ĩ ↄcernẽtibꝰordiatõem ipſiꝰiudicij.ar.op.
i.l.ij. in pn. ff. indi. ſol. Nẽ hec acta ordiatoꝛia
reſtrigũt᷑ ad ipᷣm iudicẽ uł ſubꝛoagtũ.uñ in his
obſeruat᷑ conſuetudo cuiuſqʒ foꝛi:ut.l.iij.ff.e.⁊
nõ. ſuꝑ ſica de ↄſue.? hꝰq ad pᷣmũ mẽbrũ qñ
iſtatia ñ ẽ ꝑẽpta. ¶ Ciꝛca hoc tñ dubitat. p qͥd
ſi ðpoſitões teſtiũ ni fuert publicate coꝛã indice
ꝛecipiẽte:nũqͥd faceꝛẽt fidẽ corã alio iudice:⁊ hᷣ
qõ ẽt cadit ĩ alio mẽbꝛo qñ inſtãtia ẽ ꝑẽpta:ut
pʒ ex. . dicẽdis. Ja. ð are.i.l. geſta. C. ð reſti. in
ite. tʒ ꝙ nõ faciẽt fidẽ ⁊ ꝓ hfacit ille tex. dũ ꝛe
q̃rit ꝙ ſint ꝛedacta ĩ publica monumẽta ⁊? idem
lẽtit glo.i.l. ꝓperãdũ.C. ð iudi.? ĩ.c.fi.ð ꝓba.
ſuꝑ vbo alioqͥn. Mar.i. d.l. c lite tz faciüt fi
dẽ ⁊ petet᷑ pnblicatio ab illo iudice alteninſtan
tie coꝛã q ꝓducũt.ad hoc allat Inno.ĩ.c. albe
ricꝰ. . e. ? nide ꝑ eũ oĩno ĩ. c. cũ ĩ ina dioceſi. .
te. do. An. tzʒ ꝙ ẽ ĩ optiõe ꝑtiũ an nelint ill fidẽ
adbiberi an de nono eoſdeʒ teſtes ꝓducex ꝑ.c.
cũ cãm. j.e. in fi. niſi teſtes illi eẽnt mortui.aꝛ.c.
pntata. J.e. Ego puto ꝙ; corã iudice ſubrogato
ſine ſit einſdẽ tribunał ſiue appellatõis in dubio
faciẽt fidẽ: qꝛ cenſet᷑ ideʒ iudex.d.l.moꝛtuo.=.l.
ꝓpõebat. ff. de indi. ⁊. d.l. is apud quem: als ſe
queꝛet᷑ ꝙ ſnia lata ſine publicatiõe teſtiũ ñ poſſz
ꝓfirmaꝛi ꝑ indicẽ ad quẽ niſi de nono ꝓduceꝛẽ
tur teſtes: qdðᷣ nõ ẽ dicẽdũ cũ ad naliditateʒ ſnĩe
nõ reqrat᷑ pnblicatio atteſtatõum: ut nõ. Haꝛ. i
.l. ꝓlaram. C. ð ſen. ? ĩterlo. ſed corã alio indice
non ſubꝛogato poſſet dubitari:ſed nihilominus

credo ꝙ faciẽt fidẽ ⁊ ſequoꝛ ĩ hꝰ HBar. ? Inn.

2 ꝓ bꝰbonꝰtex.i.c.cõſtitutꝰel.i..e. tẽ fac
.c.qm ↄ de ꝓba.nbi nõriſcribit dcpoſitiones
teſtiũ ad ppetuã rei memoriã. nõ eꝛgo ꝛeqᷣrit pu
blicatio ad fidẽ faciẽdam cum anctas nõrij pꝛe
ſtat eis fidẽ ? nõ publicatio: ut pʒ in.d.c.qi 3
Item publicatio nõ fit ad pᷣſtandã fidẽ ipſiꝰ
depoſitionis:ſʒ nt diſputet᷑ ſuꝑ eorũ dictis:ut in
.c.quali ⁊ qñ. S. dʒ.j.ð ccu. ⸗ i. c. pñriũ.ʒ.e.nõ
ob. illa l. geſta qꝛ nõ rerit publicanõe; fiẽdã.ſ.
ꝑ iudicẽ:ſʒ ut publica mann oↄſcꝛbat᷑ ñ ob.c.cũ
cãʒ.j.e.qꝛ nõ ãnullãt ibi teſtes ex vᷣfectu pnblica

io.ſʒ potiꝰex alio defectu: ut ibi nõ. Inn. ⁊ Ci
doc. ita ꝙ nullibi apte ꝓbat᷑ opio ↄꝛia 2 vu

bitat᷑ circa boc mbrũ ⁊ ẽt ſequẽs ĩteꝛ qs pſõas
faciãt fidẽ h acta. So. dicit h Inno. quẽ ſcqᷣn⸗
Har.i.d.l.cũ lite ꝙ naleret non ſolũ ĩieꝛ eaſdẽ
ꝑſõas int᷑ quas facta ſũt:ſj ẽt inter eoꝝ bẽdes:
dũ tũ ad ið ⁊ eodẽ mõ agar᷑:ut d c albericꝰ. .
8 li.ca.l.iubemꝰ: imo plꝰnẽ fʒ eũ ꝙ oĩa acta fca
zſpiciẽtia cãʒ eſto ꝙ ſnĩa nõ ſit lata ꝓſũt n ſoluʒ
ꝓducẽtibꝰ? eoꝝ hẽdibꝰ:ſʒ ẽt oĩbꝰqdꝰꝛes iudica
ta ꝓdeſſet. Exẽpluʒ aliqs a quo petebat᷑ fũdus
pbanit ꝑ teſtes ꝙ ſuerat: poſtmoduʒ pendidit

NN,
ibrufe Gs
g ier ſia gbin⸗
. auni

„

bum gm⸗
moͤr le cnn
Nann eGin 1

ſonithſmliſihn
nti in ſiß uin
irinelunn,
lir Apur
inAatergld/
teitthiſiiistnbn
iitcrrgſt uhnn m
ilnepzöganninſenr age
Aeſochdleg Kunaidm
rr ctot rnr un on aun
Perii ricinind
lier Norn iltisnti
Ald kine ninlud
Rriiglntdi⸗
aiCedaäzenheg
Oiſrättitnau
MAgipinrichü ii
Uelipnimnpiiiun
Eriniiniſcihmi
utecntliw n e
jniegliern Br ⸗
Mriininn,,,
ubfliieni
gmüriaiiee

hlriiſtn

gin rim ibſa —
. Kil geii Cdil ticſögbe,
ionn Dridltilrngiif
eimi Ehſenin 1 lo ocic dneneſtſhn
ai iuii Adaeiln Nmici
eaidenüowit ci mdci,
do. Annz geioptiegtün iriiei
bem m e wNo ig ſa ocnie
in ſcuni Aeu .
Gνuwddrng
uan, ior dr /
Egranci h ido/No
fe udl 10 /6 P0 en n ſe
ſin uſne oblenietetiü poſd
Oudciadgri niſ deſtod lnei
töi Reili i N iälmeftie
rhicno neſndnmn md Ond

Cöleni l cori dio weſee

arien viblomrinos
u dole biattſe
wono W

auaiditſeanmid B m.
ictim ii (eid
5 N rerda oſnini⸗
3 õ
i ſacſedan Cun van niii
u . ſöobictonn notan
enli ſe z n imuſti

tio no⸗ ,„ i,Kae
Im vish iibcoi acn
inns tan tic fid el
nintgj. è..,. cablcatgfii⸗
ſcwiiſſchl⸗

⸗ lech

illum petro certe ꝓderunt atteſtationes petro:
ſicut ꝓdeſſẽt ei ſñie late ꝑ uẽditorẽ.ff.de excep.
rei iudi.l.ſi a ie.ꝗ.i.et.O.iulianꝰet bn fac̃.c.iter
dilectos. J. nec atteſtatões de fi.iſtru.arguendo
ꝑ locũ a ſpali.hoc iñ nõnter limirat Mã. qn te

ſtes ſeu alia acta geſta ſũt ↄ pnite. Si ãt ↄ abntẽ

otumacem:tũc lſʒ noceat ↄtumacia: non in alijs
pſois qͥdꝰał pᷣiudicaſſet ſi fuiſſet actũ õ pñtem:
ſiẽ dicimꝰ i ſñia:ut nõ noceat illł qbꝰał nocuiſſet
ſi fuiſſet lata. õ̊ pntẽ.q̃ſi tũc nideat᷑ ꝑ ĩiuriã ſuaʒ
oↄdẽnatꝰad hoc.l.põponiꝰ.F. meminiſſe ⁊.l.qui
repudiãtis ðᷣ ioffi. teſta.⁊.l.ſi pſes. C. de pig fac
.c.fi. de em. ⁊ ue.iter ꝑſonas ãt oĩo exneas non
faciũt fidẽ ſʒ aliqualẽ pſũptiõem:ut nõ. Haꝛ.in
.vl. a ſnia. ff. de appella. æ nõ.i.d.l.ſi duo patroni
.ff. de iureiurã.? ꝑ Cy. in.l.is apud què palle.
Alliã limitatõem põit do. An.dicẽs ꝙ ni faciũt
fidẽ iter alias ꝑſonas:qn agit᷑ ad utilitatẽ priua
tã:ſecꝰſi ꝛõᷣne publice uulitatis uult iudex mouẽi
ex officio ſuo rõne ↄfeſſionis habite inteꝛ pꝛiua
tas in alio iudicio:exẽplũ actore agẽte ↄ bnñnici
atum ⁊ nil ꝓbãte reꝰſpõte fuit ↄfeſſus defectum
iuꝛis ſui lʒ nõ ꝓſit ↄfeſſio ur ſñia ferat ꝓ actoꝛe
ex quo nihil ꝓbanit de iure ſuo:nec ut re us p
uet᷑ cũ ad hoc nõ fuerit actũ:iñ index ex officio
ſuo potit pᷣ modũ ichoãdo nonã iſtãnã õ ilum
ꝓcedẽ vᷣtute ↄfeſſiõis i alio iudicio int alias ꝑ
ſonas allegat Soe.de act᷑.⁊ peti.ꝗO. ſuꝑ actione
v. qd ſi reꝰ. Ego allego ↄpoſ.?æ Jo. an. i.c.mã
datũ de reſcrip. Et aduerte qꝛ idẽ uoluit JInn.
ĩ. d.c.q̃it᷑ ? q ĩ fi.ĩ alijs factis actiſ dũ ageret
ciuilit᷑ de crie:ut poſſit iundex pꝰmodũ ſuper illis
ſe fũdare ꝙ nõ p ʒ:qꝛ młia forte oppoſuiſſer g
teſtes ſi credidiſſet ꝙ aduertẽnt᷑ ad im piudiciũ
ſecus ĩ ↄfeſſione ꝓpa.in illa.n. non cadit excuſa
tio:ut nõ.idẽ Inno.i.c.ꝑ ĩqſitiõem de elec.⁊ õ
illã opi. Inn. repꝑi glo ·i.l.ſi qs a ſe füdum. C.
ad..iutł de ui publi. ? D nol. in. . iij. ff. ui. bo.
rap. ¶ tẽ dubitat᷑ nũquid iter eaſdẽ ꝑſoas ac
ta faciat fidẽ ĩ alia cã Inno. hic ꝙ non:dicit.n.
ꝙ ſolũ faciũt ſidẽ ĩ alia cã qñ ad idẽ agit ł et ad
aliud ꝙ mi pendet ex pᷣncipali qe ẽ ſi atteſtatio

nes ſint ſuꝑ m'imonio ñ ualebut ad ꝓbadum le

gitimtõem filiorũ.j.e.albericꝰrefert alios dicẽ
ꝙ nalẽt hoc caſu ultimo quo ad pſumptionem
tm et nõ quo ad ꝓbatõeʒ Har.i.d.l.cũ lite ſim
płr trãſit cũ pᷣmo dicto:ut ualeãt cũ ad ide agit
im ſʒ alꝛ loqᷣt i.l.ij ni bo.rap.ibi dicit ꝙ ſi pro
batiões ſint facte ĩ ciuili pᷣncipałr circa delicium
nõ faciẽt fideʒ ĩ criali:ut nõ.glo.i.d.l.ſi qs a ſe
fũdũ et ꝓbat᷑ ſᷣm eũ i.l.iij.ff. de teſti. . idẽ diuꝰ
ibi teſtibꝰnon teſtimonijs ⁊c̃. Et rõ qr i crialibꝰ
reqrũt᷑ ꝓbatões luce clariores. Et adde rõnem
quã S.dixi ⁊ itelligit ꝙ nõ faciũt fide.ſ.plenã in
admiculãt᷑ ſjm eũ arg.l.qꝛo ĩ fi.fl.de edi.edic.et
.l. capite qᷓnto. ff. de adł. Aut ꝓbatões ſũt facie
iĩ cã ciuili ſuꝑ aliquo admiculo ad crimẽ et faci
unt fidẽ ĩ crminali ut.l.i.⁊.l.pſes.ff.de plagia.
Aut ꝓbatiões ſt fce ĩ criali ⁊ ꝓſũt ĩ ciniii.itelli
git tñ int eaſdẽ ꝑſõas.alłat.c.ueniẽs ⁊.l.is apð

De teſtibus,

quẽ ⁊ qð ibi nõ.pᷣalł.=.l.cũ antea ĩi fi. C. ð̊ arb.
Iẽ dicit iter alias ꝑſonas qͥbꝰ p̃iudicaꝛet ſñia
ar. eorũ ꝗᷓ S.dixi:allegat ĩ Sriũ.c.neniẽs.ij.].eę.
ubi diſtinguit᷑ an agat᷑ ad eũdẽ finẽ an ad aliuʒ.
p caſu faciũt fidẽ. ſo nõ.ad idẽ qðᷣ nõ. Inno.i
c.ij.ð or.cog.ubi dicit q ꝓbatões facte ſupeꝛ
exceptõe nõ faciũt fidem ſuꝑ actiõe:ipᷣe rndet q;
illa d'ia an agat᷑ ad eũde finẽ an ad aliũ ſibi nõ
placet ĩ qõne ꝓpoſita:ſʒ putat ſic dicẽdũ q; aut
ꝓbatiões fuerũt pꝛĩo facte i cã ubi ſufficit ſũma
ria pꝛobatio: uł fuit facta nõ ſeruato iuris oꝛdi
ne nt añ lit.ote.ſuꝑ aliq̃ dilatoꝛia.⁊ tũc ñ foc ũt
fi ſẽ ĩ alia cã:ẽt iter eaſdẽ ꝑſonas:⁊ hũc dicit eẽ
caſũ ĩ.d.c.ueniẽs:⁊ ſic dicit itelligẽdus pᷣmiſſum
dẽm Jan. ibi. n. ꝓbatões fuerũt recepte ſuꝑ di
latoria:ſecus ubi fuerũt recepte ſernuato orchne
inꝛis.⁊ plene ad hoc qð nõ. Inn. i.c.fi.de ordi.
cog.⁊ h̊ ſũt bñ nõnda ⁊ pʒ multũ rñſio ad illud
.c.uenies. Naã tex ibi põderat ꝙ li. nõ ↄteſ.fue
rãt ille ꝓbatões recepte i alio indicio. Sʒ atten
de qꝛ Dar. loquit᷑ qn ſuꝑ eodẽ agit᷑ ſʒ ad aliuʒ
finẽ:ut qꝛ ð eo prio fuit aciũ criałr nũc ciniliter
NMãi rõe ↄnexitatis ſeu unitatis ſubiecti ſatis ad
mitti põt ut ꝓbatões ĩ una inſtãtia faciãt fidẽ in
alia: ar.i.c.i.ð cã poſ.? ꝓprie. Sʒ maius dubiũ
ẽ nũquid faciãt fidẽ iter eaſdẽ ꝑſonas ĩ alia cã
ꝓrſus ſeꝑata.Et prio vꝛ ꝙ nõ.ar.i.c.ĩter dilec
tos. F. nec aiteſtatões ð fi. iſtrnu.ubi pugnabant᷑
ille atreſtatões duabꝰ rõnibꝰ. pria qꝛ iier ale ꝑ
ſonas Fa ibi qꝛ ĩ alio iudicio recepte fueꝛãt:non
g ſufficit ut ĩter eaſdẽ ꝑſõas agaĩ ſi in alio iudi
cio:ſʒ ad aliũ finẽ recepte fuerãt:ĩſii ð nup. af
finitatis ubi pʒ ꝙ nõ ſuffſicit unã cãʒ cefſare:ſʒ ĩ
Sriũ facit.c.eũ el. ð vᷣ ſig.ubi le.⁊ nõ.ꝙ acta ĩ
ducũt notoriũ. Ite inſir̃n qn; facit fidẽ ſuꝑ eo
ſuꝑ quo pricipa r nõ fuu ↄfeciũ.l.optimã.C.ð
Shen.⁊ ↄmit.ſtip.⁊ ð pᷣſump.c.illð:facit qdð nõ.
gl.ij. i. c. cũ oli ð cen.⁊ hec ꝑs tãq; equior plus
mihi plʒ. Mon.n. debemꝰ opprimẽ ⸗ anguſtare

Hitatẽ cũ his nanis ſubuilitatibꝰ. ar. c. ecce. xxiu j
.q.iij.⁊ i.c.abbate ſane in fi.ð ꝛc warl. v⸗

UWenio nũc ad fᷣm mẽbꝝ pricipale qn eſt ꝑcẽpta
iſtãtia:i quo dic ꝙ ꝑ iſtatie ꝑeptiõeʒ ſolũ ꝑimũt
acta litis ordiatoria q̃ ał appellant᷑ acta iud cij:
ut citatio libelli oblatio lit.Ote.ſanſdatio ⁊ ſilia:
nõ at ꝑimũt᷑ acta cãe iẽdẽtia ad vᷣitatis ĩidagatõ
nẽ ut depoſitio teſtiũ:ↄfeſſio ꝑuũ ⁊c̃.nt ꝓbar̃᷑ ex
.l. cũ lite moꝛtua pᷣal.iũcta.l.cũ õtea.C. ð̊ arbi.
2.l.iubemꝰ. C. li. ca. 2.l.fi.ð reſti.nõ.i.l.pꝛo pe
rãdũ. C. ð indi.⁊ hec ẽ ↄcluſio Inn. h̊ ? Har.
i. d.l.cũ lite ⁊ nide gl.i cle.ſepe ð v.ſig.ĩ vbo ðᷣ
fenſiões. Rõ diuerſitatis ẽ qꝛ acta reſpicietia ðᷣ
ciſionẽ cãe nõ ſũt acta iudicij:ſʒ cãe que non pe
rijt: ut i. c. exaiata ðᷣ indi. Ideo nec ipſius acta:
acta iudicij ordinatoria in tin ꝑuenit ꝙ nõ na
let poſtmnodum ſententia ſuper illis lata: quia re
peritur lata ſine tela indicij ? ſubſtantialibus de
bitis ut nõ.glo.i.d.l.ꝓperandũ..i.in vᷣ.ixien
nij nec ꝓdeſt ↄſéſus ꝑnũ æ iudicis.peꝛ.l. neme
poteſt. ff. de le.i.⁊.c.unicum de lit. conteſtatio.

Acta vo cãe pẽpra inſiantia faciũt fidẽ ĩ eodeʒ
nel alio iudicio fʒ ꝙ plene dixi i mẽbꝛo pᷣcedeii
Sʒ circa hoc fᷣm mẽbrũ dubitat᷑ nũquid ꝑepꝑta
iſtantia peat oĩo effectꝰ actoꝝ ꝑẽptorũ. Inno.
H 7 Har. i. d.l. cũ lite cõcludũt ꝙ boꝝ actoruʒ
iudicij duplex eſt effectꝰ. Quidã ẽ ð fumuro it ꝑ
ea = ſuꝑ eis ferat᷑ ſñia ⁊ iſte peꝛijt ut S dixi.Ali
ns eſt effectꝰ iã ꝑfectꝰ de pᷣteriro ante ꝑẽptioneʒ
iſtantie ? iſte remanet exẽplũ ꝑ lit. cõte. q cfficit
malefidei poſſeſſoꝛ.l.nẽo.C. de acquir.poſ.⁊.l.
ceriũ de rei uẽdi.ꝑpetuat᷑ actio:nt.l.fi. C. de pᷣ
ſcrip.xxx.uel.xl.an.res efficit litigioſa.C. ð liti.
aut. litigioſa ⁊ ſic ðᷣ alijs.talis ãt effectꝰ ñ ꝑimit
pẽpta iſtantia:qꝛ effectꝰiã ẽ ꝑfectꝰ:ꝑ hoc.d.l.ꝓꝰ
perãdũ:æ qð ibi nõ.S.i.qʒ aliud ſentiat gl.i.l.ii.
C. d fru. ? lit. expẽ. Sed pꝛimũ dictũ cõit tenet
ſed nide gl. fi. j.e. ſignificauerũt q̃ ur̃ ſentire op
poſiũ. Sed põt illa gl.ut ſaluet᷑ itelligi qnĩ quis
fnũciat iſtãtie: ſic loquit᷑:tũc.n.qꝛ uꝛ diffidẽ ð
inẽ ſuo tollit᷑ eff ctꝰ ẽt iã ꝓductꝰ:ſecꝰ iñ ſi ꝑijt ex
ure ni iudicis diſpoſitiõe: ut ſic potiꝰ ſubueniat
ei qui ẽ ĩ neceſſitate oſtimtꝰ. ar. c.de aꝛbitris ðᷣ
offi. dele. li. Vi. rede oĩa ꝓcedũt ſine acta
ſint geſta corã oꝛdiario ſiue coꝛã delegato: ut ĩ
.c.fi. S. ð ꝓba.ſine coꝛã aꝛbitro:ut.d.l.cũ antea
i arbitris tiñ limita:ut bẽt᷑ i.c.pñtata.j.e.⁊.l. fi.
M. e. ti. Et nõ bñ unũ diciũ Moſt. hic ſentit.n.
ꝙ acta factũ recipiẽtia nalẽt:lʒ ꝑimat᷑ iſtãtia ꝑꝑ
ieptitudinẽ libelli:⁊ ſic nalẽt ꝓbatiões facte ſuꝑ
libello iepto qðᷣ itelligo dũmõ nõ ſubſit aliud ni
ciũ:⁊ facit hoc dictũ ut naleãt acta ad aliũ fineʒ
inter eaſdẽ ꝑſonas ð quo g dixi ccẽ. Eer,
. aſuſ. Cle
Bm nuncius. i no ſüt
feꝛẽdo teſtionio ĩ cauſa eccleſie ſue ſi
ne rõnabili cã repellẽdi hoc dicit. ¶ Anero ꝗ
poſſit eſſe cã rõnabilis repellẽdi: dic ꝙ młiplex
E:ut excõicatõ:crimẽ grane:ꝑiuriũ:ĩfamia ⁊c.j.
e teſtimoniũ ⁊ S. e. ex parte ade cũ młiis ſilibꝰ.
Et nõ.ex hoc ⁊ ex tex.ꝙ habilitarꝰad ceꝛtũ aciũ
reſoectu uniꝰ cãe nẽ habiliratꝰ ſolũ reſpẽu illiꝰ z
nõ reſpẽu alioꝝ ꝑiter ipediẽtiũ ꝓ hoc.c ex inuaꝝ
de anc. et uſu pal et.l.ſi domꝰ. ff. ð̊ fui. ur. pᷣdi.=
qð nõ.gl.i.c.ſtatuiũ ĩ pꝛin.de reſcrip.li.vi.ſicut
ceſſante nna cã ex pluribꝰ ꝑiter ipediẽtibꝰnõ ceſ
ſar diſpõ:ut ĩ.F. affinitatis iſti. de nup.ſecꝰ pnto
nbi plures cãe diſiꝛibutiue nõ ſufficiũt:ſed ſimul
cõſiderate:tũc.n ceſſat diſpõ nna ceſſante: ut ꝓ
batr᷑ iudicio meo ĩ.c.qm frequẽt᷑ᷣ.S.porro iũcio
F. ſi ãt lit. nõ cõte. qdð nõ. ¶ Blo. i. focit duo.
p tractat an clerici poſſint libẽ ferre teſtimoniũ
ĩ cãꝗ eccłie uł uniuerſitatis:quã qõnẽ pleniſſime
tractaui ĩ.c.ĩſuꝑ S.e.nbi expedini ẽt tacta ꝑ do.
p:iõ dic ntiibi.¶ Scðᷣo qrit᷑ nũqd clerici pñt
pelli ad peritionẽ adneꝛſarij ad ferẽdũ teſtimõiũ
3 eccleſiã ⁊ allegat ꝓ ⁊ S. finalꝛ ponit duas opi
niones. prĩa ut nõ cõpellãt᷑:ſed ſi nelint teſtifica
ri pro eccła debẽt ferꝛe teſtimoniũ ẽt õ eccliaʒ:
qꝛ teſtis d; ꝓ ntraqʒ ꝑte ferre teſtioniũ:ut nõ.i

c. fraternitatiſ.j.e. ¶ Scda opi. quã ſequit gl.

¶ De teſtibus.

ut ĩdiſticte cõpellãt᷑ qꝛ cã eccle nõ ẽ ꝓprie ipo
rum clericoruʒ ⁊ taceꝛ ueꝛitatẽ ẽ peccatũ Inn.
appꝛobat banc nltimam opi.non exñiribus alijs
teſtibꝰ:qꝛ tunc militat rõ glo.⁊ plʒ Hoſt.dũmõ
non ſint iſti clerici liberti ecclłe:qꝛ iſti plus alijs
aſtꝛingũt eccłe: ut.S. ð ſeꝛ.nõ oꝛdi eo libẽriꝰ?. .
ð̊ ſuc.ab ite.c.ij.⁊ ð teſta.rᷣqſiſti ĩ fi. Satis mihi
placet ꝙ ſi eccła ꝓducit ꝓ ſe teneat᷑ ẽt teſtificari
eccleſiam:quia teſtis oſiſtit ꝓ utraqʒ ꝑte.nt ĩ
.c.nõ ſane.xiiii.q.V.nõ gl.iĩ.c.fraternitatis.j.e.
Si vo nõ addacit ꝓ ſe aut reꝑiũt᷑ alii teſtes et
nõ cõpellẽt᷑ clerici:tum qꝛ rõnes h̊ glo.tum eriã
ꝑ tex.op.i.c.qᷓ;ᷓ.xiiii.q.ii.aut non ſubſunt alii
teſtes ſuꝑ hoc ueriſilꝛ informati ? ↄppellẽt᷑:qꝛ ĩ
defectum ꝓbationum ceſſat omne priuilegium:
nr in. d. c. ;qᷓ; nõ.ð.e.c.ſi qͥ ⁊. .ð teſti.eo.c.i.
7 ꝑ hoc tollit᷑ Sriũ.S. formatum de filio in glo.
Item nt dicit Jo. an. illa phibitio ẽ ð filio car
nali: ⁊ editcũ de teſtibꝰẽ pꝛobibitorium.l.i.ff.e.
hoc puto nerum:niſi ſint clerici promouentes il
lam cauſam eccleſie. NHaʒ ſicnt nõ admittuntur
in fanorẽ eccleſie:ut in.c.inſuper.S.eo.ita ⁊ foꝛ
tius cõtra eam. nõ. n. dʒ ꝓcurator cogi ad reſti
ficãdum dñm ĩ eadem cã lʒ poſſit inteꝛogaꝛi.
