in re dubia ꝑ. c. abbate de vV. ſig. z.l. quotieès ff.
8 v. ob. ? de ſubtilitate iunis ur muliũ ꝛeſtrigs
ↄſideratio Jo. an. ſzʒ qꝛ maxie in ſnijs debem⸗
ↄſidera? men ẽ potiꝰꝙᷓ Vba: mẽs t iudicis cd
demnare de pnti: qꝛ als non eſſet ſũia:= iterpre
tatio dʒ fieri ut conueniat ꝛei de qua agitur: ut
in. c. inter dilectos de fi. inſtꝛ. teneo ꝑteʒ ſnia
ualeat: ꝓ qna allego tex. ſatis nõbilem i. c.i bis
que.j.ð v.ſig.qui optime facit maxie oiũcta..
ait pretor. ff. ð ꝛe iudi/ Ex quibus ãt actis ſſia
dz certificari quidaʒ dñt ꝙ ex ꝓbatorijs: ut ex
atteſtatõibus inſir̃is uel cõfeſſionibus:ut nõ.in
d.l. pe Alij dñt ſufficere ꝙ ex aſſeꝛtorijs ur ex
libello:quod ſentit Jo. an.i.d.c.v.q ſi index:
ubi dicit ualere ſniaʒ ſi iudex dicẽ condẽno te ad
petita. Mar. in. d.l.ij. ſic diſtiguit: aut inder
retulit ſe ad certa acta ⁊ nõ eſt uis que ſint illa:
dũmõ ex illis poſſit ceꝛtificaꝛi:ut dicta.l.plt.e..
git pꝛetoꝛ et.l.quid tamen.aut non ꝛetulit ſe ad
ceꝛta acta:ſed geneꝛaliteꝛ dixit condemno te ad
id quod debes:et tunc oportet cõſtare ex acus
probatoꝛijs:et bene loquituꝛ:qꝛ ex ſola aſſerno
ne libelli non conſtat illum debe? et ꝙ ualeat ta
lis ſñia eſt tex.iuncta gl.in.d.lſ.quid mn ff. de ar
bi¶ .pncipaliter oppo.ꝓducens inſtrumètũ

non põt ᷓ illud diceꝛe:ut in.c.cum olim de cen.

facit quod le.⁊ nõ.in.c.imputari de fi.inſtru.er
go ꝑs monaſteri non potuit aliquid allegaꝛe 9
inſtim ꝑ ſe productum So. dicit Inno. ꝙ licet
producens inſtrumẽtum non poſſit illud ꝛedar
guere de falſo:ut in contrario:poteſt tamen dᷣ
cere ꝙ ↄtꝛa ipſum non facit: ita dicebat bic mo

naſterium: ꝙ in inſtꝛumento autentico non erat

ſabinenſis:ſed certe hoc non ſoluit contrariũ:
qꝛ reſpectu tranſumpti ꝙ monaſterium ſe ipſi⸗
ſindicus produxit allegabatur falſitas: ut inine.
ra deo dico quod eſt ſpeciale fauore ecceſe
quia ut in littera dicitur delictum peꝛſone non
debuit eccleſie pꝛeiudicaꝛe¶ Item dic quod dic
tum Inno. hic non eſt indiſtincte uerum unde
diſtingue ꝙ aut ſciẽter quis produxit inſtrumẽ
tum ⁊ procedit dictum Innocentij ut un n pol
ſit contra illud allegaꝛe falſitatem: cum ipſe de
hoc poſſit accuſaꝛi ⁊ puniri et hoc etiam uoluit
HBar. in dicta.l.poſt legatũ. aut produxit gno
ranter. æ tunc ipſemet poteſt diceꝛe illud falſum:
ut pꝛobatur in dicta l.poſt legatuʒ ? ibi aꝛ.
2 optime facit.l.qui ignorans.ff de fal ubi 5
pꝛobatuꝛ. ? intellige quãdo pꝛobabiliter ignoꝛa

nit. ¶ Er ex predictis etiam infertur ſecunduʒ
4 ſemel approbaui ali

cij reprobare: ut py
q. iij. ſi quis
j. c. inſinnan
nod euã
reproba
conſimi

nde ſi

illum ꝛeſpectu eiuſdem officij rep
in teſte quem ſemel pꝛoduxi: ut.iiij.
teſtibus:niſi ex cã ſupeꝛueniente:ut
te de offi. dele. Et plus nõbiliteꝛ dicit q
reſpectu alterius officij non poſſum
ꝛe: dummodo ſi tale in quo perſone
les admittantur: ſecus ſi diſſimiles: u

ciſinnie onla jzipz

elillut
iftenh, um

gln i nſer⸗ Aurnoſen

gt hon/,
ere unnſtt

N1ovr

iimscrſ iſtu h bo o na ſniſ 1o
iotunmmatinſfnmn ti hoſinil:
ego Ngtentig nice Toonſo
Cnnhtcehenrielig ie Togicſtg an
Gſebineſis Ho dt Niftfuta nii
dcho tbniſ itornaciſeſod ſti ei d
sſzitoenm eepiiamolgier iner
Crardocinclecun coligd ſoginer nont
denoweco ditz gertaercieſſ⸗
iſundomr oadoris tentio apinoner tn
Gibi pbatio ipſiug agorisad ihisnod
1idebrenſtſi eus gianid pori aniciſs⸗
nialigß ntin ſ Po nic iüſn
nmne g g 5
g emiitunt ilanſhotſon
ege noca nönſtlou ner i

ionmptr iihmnnpenergli rinr.

Uim etifnt⸗
. ſonemn no gcniſ 8
techtumms harihamnen
nin Onmmlſter innnak ſee ſn bie ſß .
8 ideichbio ci i

dam lts Pſitenfrmmnden
Atprmten gifunn an
cenn anntſcd genenlie dtcaun
d woadebege mechonn i
Probnorisa beye ogninnratus
Ix lbeli non conitn onn Oebeiel
lis ſi ch er innen glin. ovltetr
Hbi; Pnopzlrr oppo gliabin
n pq ilud dierir incnolnte
uur quod t.x inc inouan oe ſaifn
gos monſen nnpomiraluis alig
iinp lepwanaumn G, dit NMnl
oceens ilſfumammn non oſſrild nt
rde fnlon n conmoart unend
Gnrq, ammihiuntoniacrin edr de
adenoneg Neſermend ened nn
s
rceen Tunteniqnorihoiun i
Enchens Oemt iegnunn ineuin
Gwa Nuod eiſhrcdi⸗ unt ¹
aminlnen cnnn Geiaon. m
dehait eccleſe pandtam grnalt
IrmbCmninihna
uren g n in el
0 Aon Ynocent

approbaui aliquẽ in iudicem poſſũ reprobare
ſi producitur cõtra me in teſiem:quia perſona
cꝛimioſa põt eſſe iudex iuxta nõ.ple ĩ. c.ſciſcita
rus de Np. ſz ñ teſtis: vt i. c. teſtioniũ ð teſti.qð
nõ.hoc als dixi:ꝙ licet ſcholaris fueꝛit appro
batus ĩ rectorẽ ſtudij.ñ tñ peꝛ boc ↄcludit ꝙ ñ
poſſit reprobari ĩ exaie.quia iſtud eſt diueꝛſum
officiũ.nã illꝛatus põt eſſe iudex:dũmodo babe
at peritiam cãrnʒ: ut i.l.ʒ.C.de iudi.nõ.glo.in
.d. c. ſciſcitatus:n tam doctõ ut ĩ.l.magr̃os.E.
de ꝓfel.æ medi.li.x.⁊.l.unica.C.de ꝓfeſ.qui in
ur. ↄſtan.li.xij. nec ſtatutuʒ nniuer ſitatis ĩ Sꝛiuʒ
nalet: qꝛ non eſt i poteſtate eoꝝ doctores enim
in approbando ſũt nt teſtes:⁊ cãcellarius ↄſeꝛt
honorem doctoratus loco pᷣncipis:ad hoc cle.
.ij. de magilſ. facit quod nõ. Har.ĩ ꝓhe.ffoꝝ 2z
nide qð dixi ĩ. c. ꝓpoſuiſti ð proba.⁊z pro dicto
Inno. allego bo.tex.cũ glo.in.c.accepimus de
eta. ⁊? qua.ubi hoc ur̃᷑ quaſi expreſſum:⁊ nide ẽt
glo. in. c.ſcriptum de elec.limito tũ hoc dẽm ut
procedat reſpecin priuati qui appꝛobauit uł to
lerauit in uno officio:ſed reſpectu ſuperioris ñ
procedit indiſtincte. dico enim ꝙ põt illum exa
minaꝛe cum eſt tꝛanſfeꝛendus ad aliud officium
qꝛ potuit effici indignus:ar.in.l.magiſtoꝛs ⁊ ;
ibi nõ. C. de profeſ.⁊ me.li.x.⁊ pro hac limita
tatione mea uẽ tex. in. c.in cauſis de elec.⁊ in.c.
ſcriptum preal.et ibi boc idem uẽ uelle Jo. an.
poſt Vin.ſuper glo.in uer.pᷣſumptione.¶ qꝛo
2z ultimo fortit᷑ ultra alios oppo.ſic:dubia ꝓba
tio recipit intpretatõem ex ꝑtiũ ↄfeſſiõe:ut ĩ.c.
cũ Joãnes de fi.iſtru.ſʒ bis ꝑs mõaſterij ꝓpo
ſuerat q pmutatio facta fueꝛat cũ epo ſabinẽli:
ergo origiale faciẽs mntiõeʒ de epo Theodoſio
ſimpk: debebat ĩitelligi ꝙ ille Cheodoſius erat
epᷣs ſabineſis. So.dico.qꝙ hic n fuit facta mtio
ð epo ſabinẽſi ĩ forma cõfeſſiois ſiẽ i.c.cũ Joã
nes:ſʒ ĩ forma excepiõnis:ut colligit᷑ ex littera.
Et ex hoc intelleciu colligo ſingulare ⁊ notable
dẽm ꝙ neſcio alibi uʒ ꝙ ex rei exceptõne ñ ſolũ
n fundatur actoris ĩtentio qͥnimo nec declarat
dubia ꝓbatio ipſius actoris ad ipſi ↄmodum.
2= idẽ breuit᷑ ſi reus aliquid põt ĩ articulis:quia
articulãs ñ fatet:ut nõ Jo.an.i.c.cũ ipoſinoni
bus de mmreiar d vrdl v re dici ꝙ b ↄtfeſſio
emanaueꝛat falſo: ⁊ erat fũdata ſuꝑ falſo inſtr̃o.
un ſicut falſitas ñ nocet mõaſteꝛio:ita nec illa ↄ

o. Hi. Ab. . .
Lim et infra. Tus: Quj

tionem nõ admiſſam appellat coraʒ iu
dice appellationis ꝓbare dʒ exceptioneʒ eſſe ue
ram:ita ↄmuniter ſummat᷑:ſed ſᷣm bãc ſũmatio
nẽ bec decre.ẽ de idubio ꝑ.c.ĩterpoſita de app.
Igeo põt ſũmaꝛi alit ĩtelligẽdo ꝙ bic ſcꝛibiĩ ex
ecutoribus illaꝝ ſũiaꝝ:⁊ ſic exceptio iferẽs nul
litatem ſnie ẽt corã executoꝛe audit᷑ ad effectum
nt ſi uerã eſſe cognouerit ſuꝑſed eat.uel ʒ ſic in
teiligendo ꝙ iſti erant iudices appellationis ſi
exceptio iuriſditionis excluſiua propter quam

De exceptionibus.

ꝓpter excep

fuit appellarum probatur uera iudex appellaii
onis non debet de pꝛincipali cognoſceꝛe: ſed
ſuperſedere:⁊æ tam iſte qᷓ; precedens eſt nõbilis
intellectus. In pma ponitur appellãtis quere
la. In ſecunda prouiſio:ibi diſcretioni. Et ut
patet ex predictis habʒ iſte tex.duos intellectus
Sm pꝛimũ ⁊ magis cõem.pone ſic caſum.v.trac
tus coram iudice delegato oppoſuit ꝙ trabeba
tur ultra duas dietas: replicabatur ut in litte
ra:demum propter exceptionem non admiſſam
fnit appellatum.delegatus appellatione non ob
ſtante excommunicauit illum. v. æ fuerunt impe
trate littere ab aduerſario ſuper executione iſti
us ſententie ad iſtos de quibus in ſupꝛalcꝛiptio
ne coram quibus.v.propoſuit exceptionem ſuã
2 quia non audiebatur mandat eis Dapa ut
in littera patet. Secundum alium intellectuʒ po
ne caſum ꝙ. v. appellauit æ impetrauit litteras
ad iſtos iudices in ſupraſcriptione contentos:
quibus Dapa mandauit ut patt in littera: æ
iſte intellecius eſt magis planus ⁊ littere conſen
taneus. nam ſi ſcriberetur executoꝛibus Mapa
non mandaret eis ut ipſi deceꝛnerent appellatio
nem eſſe legitimam: quia non pertiuet hoc ad
eorum officium: ſed ſolum debent cognoſcere
ad effectum exequendi uł ſupeꝛſedendi: ut in. c.
de cetero.j.de re indi.ubi plene nactabo hunc
articulum:an ⁊? quas excepriones debʒ executoꝛ
admittere. Item facit.c.cũ cõtingat de reſcrip:
⁊.c.paſtoralis.O. quia nero ⁊ quod ibi nõ. de
offi dele.preterea pꝛo iſto intellectu facit: quia
appellatione pendente non debet fieri executio
late ſententie poſt appellationem:cum naliditas
geſtorum poſt appellationem a grauamine de
pendeat ab ipſa appellatione:ut in.c.non ſoluʒ
de ap.li.vj.unde ſi factum contigiſſer ut recitat
glo.fina.non mandaſſer Mapa ut executores
cognoſcerent aliquo modo de appellatione:ſed
ut ſuperſederent in euentum cauſe appellatiois:
2z miror ꝙ glo.⁊ doc.hoc non ponderauerunt:
ideo tene alium intellectum. ¶ Mõ. ibi extra ſu
am dioceſim ⁊c̃.ꝙ due diete quibus pꝛobibetuꝛ
tractus non computantur a loco habitationis
ſed a fine dioceſis concor.c.nõnulli de reſcrip.
2z clarius tenent doc.ibi.hodie neꝛo non poteſt
quis trahi ultra unam ut in. c. ſtarutum de Np.
li. vj. Mõ.ſecundo praticam procedẽdi cũ quis
citatur ultra duas dietas. debet enim boc ꝓpo
nere coram iudice:⁊ ſi non auditur debet appel
lare.¶Ex boc ifeꝛo ad duas queſtiões. Dri
ma nũquid citatus ultra duas dietas hodie ul
tra unam teneatur comparere ad excipiendum
contra reſcriptum. Gof.⁊ Hoſt.arguunt ad ꝑ
tes ꝙ teneatur ire: allegant.l. arbiter kalendis
.FH. i. ff. de arbi. æ ſupra de offi.delega.c.pruden
tiam. In contrarium eſt. l.non uidet᷑ æ.l.ſi quis
ex aliena.ff. de iudicijs ⁊.l. ex quacunqʒ. ff. ſi
quis in ius uo. tamen hec duo inra uidentur
potius pro contraria parte. Concludũt tamẽ pᷣ
fati doc. ꝙ ire tenent᷑ ſi dubitatur de dietis: uei

Wan

v L d.

32 *ſo Fbin

— + GKn,
J = in rdh er n g eI⸗ Grf/

V. A eg

=
Guase ſi He in, petea

— v E SASo G

»fr. d. Olos RFr aAn wa S 4

Krc& facti cõpaꝛeꝛe uel factũ erat dubiũ Secunda q=
C

¶ Se exceptionibns.

an littere ſunt obtente de conſeuſu procurato
ris quos partes habent in cnria: alias n tenẽĩ
ire ſi nullum dubium eſt. ¶ Adueate qꝛ doct.
hanc eandẽ queſtionẽ formant in. d. c. ñnulli z
cõiter concludunt oppoſuũ dicentes ꝙ ðᷣbʒ ire
ad allegandũ puilegium ſuũ ꝑ dictã.l.ſiquis ex
gliena cum ſi. ſed mihi plus placet opi.prece.
qꝛ ubicũqʒ notorium eſt ꝙ citato competit de
clinatoria non tener᷑ compaꝛere:ut dicta.l.ñ ui
detur latitaꝛe.ff. de indi.nõ. Inn.i. c.ij. de dila.
? gl.i.c.ſuper ir̃is de Hp.ĩ uerbo niſi forſan qᷓ
loquitur quaſi ĩ teꝛmis nẽis.et glo.iĩ.c.ueniens
ð̊ accuſa.⁊? i.c.ſi epᷣs.iij.q.ij.? Jo.an.i ꝛegula
ſciẽti de reg.iur.ĩ merceu.facit opti.tex cũ glo.i
c.paſtoralis.O. piſana de re iudi. CEt ad iſtũ
tex. dic ꝙ iſte uoluit ut ſaltem euitaret pᷣindiciũ

ſtio ẽ:nũq̃d teneret ꝓceſſus ſi ñ conpareret.dic
ꝙ re exiſtẽte dubia teneret ẽt ſi prius ñ ꝓnũcia
ret ſe iudicẽ:qꝛ Iprũ tʒ mero iuꝛe:lʒ cõpetat ex
ceptio iuꝛiſditiõis eliſina:ut ſatis colligi põt ex
c.ſnulli:ſj hodie põt dici cõtꝛariũ ꝑ.c.ſtatutuʒ
58 Np. li. vi.i fi. ¶ Tertio queritur q̃d ſi ad iu
dicẽ citãtẽ iter eſt ꝑ aquã ⁊ ꝗᷓ frã.ſed per aquã
n diſtat ultꝛa unã dietã:ꝑ t᷑ꝛq vo quattuoꝛ ł ecõ
uerſo:q̃ uia attendet᷑ an terreſtris uel marina. qᷓ
daz dixerũt ↄſiderãdũ eſſe niã uſatiorẽ ⁊ freq̃n
tioꝛemn:qꝛ.l.qi.ſepe ⁊.l.putatoꝛ.ff.ad.l.qquił. =
de ſpõ.c.ex his et.l.cum delanionis.. aſinam

ff. ð fundo inſt. Gof.⁊ Hoſt.dut frequẽtius eẽ

ut ↄſideretur itinera treſtia maxie tpᷣe byemali
quo ſolʒ periculoſa nauigatio ce.C.de of.rec.
ꝓui.l. ciuitas. Item termini dio.melius diſtin
guũtur ꝑ rerram qᷓ; i mari nel i aquis:facit qðᷣ
nõ. i ſpe. de citꝛa.poſt pᷣn. ⁊ hec ſatis placent.de
mã iſta nidę plures queſtiones ꝑ doc.i.d.c.nõ
nulli. ¶ BGo. pria querit:q̃d ſi he impetꝛantur
ultra duas dietas:ſed iudices ↄferũt ſe ad locũ
ꝓpiquũ.nũquid reus teneat᷑ Gendeꝛ. glo.iſta di
cit ꝙ ſic:qꝛ hic ⁊ ĩ.d.c.nõnulli ſolum pondeꝛat
tractꝰ: olim tpᷣe iſtorũ iurium eꝛat bec opi.Va:?=
ſatis faciebat iſte tex.⁊ ꝛatio.d.c.nõnulli:ſed ho
die poreſt ꝓcedere:dũmodo iuex non exeat lo
cum cõmiſſiõis:utputa ſi eſt deputatus in certa
dioceſi ñ põt illã exire:ſʒ. .illã põt ſe appropin
quare:ut ꝓbat᷑ i.c ſtatutuʒ...i nullo pᷣalle.⁊ uẽ
iudicio meo facta cõmiſſio ĩ certo loco nõ ſolũ
qn boc expꝛimit:ſed ctiã ſi ĩ comiſſiõe exprimat᷑
dioce. indicis. Et ſi dicaĩ ĩ tali loco commoꝛãti
põt tũc cognoſcer̃ ĩ loco more:lʒ ñ ſit infra ſuaʒ
dioc ad boc bo. tex.ĩ. c. fi. de re. ꝑmu. ⁊ ibi hoc
iʒ Jo. an.quod ſemper notabiſ. qꝛ quottidie ac
cidit. ¶ Blo. ij. oppo. de multis iuribus = beñ
ſoluit: ſed tu de iſta mã dic ut latiſſime dicetur ĩ
c.ĩteꝛpoſita.j.de ap.⁊ ibi eſt bonꝰ tex pncipaliſ
2 fundamtum hꝰmaterie. ¶ Altima glo. op. ui
detur enim ꝙ iuſtificata appellatione non debe
ant ſuperſedere ſed pꝛocedere iudices in cauſa:
cum ipſi ſuccedant loco primorum indicum: ur
in. c.ut debitus de appellationibus. So. gloſa.

ponit intellectum quem ſupra ꝛecitaui: ut
ex ea. Ex quo intellectu collige 2 nore dee
dixi in ſecundo ſummaꝛio. Oe.et Ab quod
alium intellectum: ꝙ iſti quibus nunc Eengnt
erant iudices appellationis. æ bec lectuꝛa nainr
2 notabilioꝛ ut ſupra dixi. Et ad c vnitarne⸗
dic ꝙ pꝛocedit quando exceptio pꝛopter nn
appellatur ni uenit ad declinandam denhn . en
dam iuꝛiſditionem iudicis: ſed concemit Pen
tionem acroris:tunc eniʒ cum iudex appeſati
nis ſuccedat loco pꝛimi iudicis debet iuſtificata
appellatione de cauſa cognoſceꝛe.ſed cum exce
tio extinguit inꝛiſditiouem iudicis deber iſte fa
cere quod primus iudex erat de iure facturus
.ſ.ſuperſedere ⁊ pronunciare ſe nõ iudicẽ: alias
ſi diceremus oppoſitum iſte per ſi uaz exceptionẽ
quaſi nihil optineret.nec huic intellectu obſtat
c.ex paꝛte.iij.de quo MDetrus. ? Abb. oppo
nunt ⁊ non ſoluunt:quia ut ibi nõ. illi indices
fuerunt de nouo dati non contra manem appel
lantem:ſed contra filios in quos erat actio qi

ꝛigenda:⁊? ita potuiſſet Dapa facere hic ſiuo

luiſſet:ſed uoluit ſupplere de facto.

Mlecti filii. Caſus: Der a

commumcationis

peꝛiuꝛij exceptionem a ſua uel ecceſie
ſue defenſione quis repelli nõ debet. uel ſic. pro
defenſione ſue eccleſie poteſt quis opponere er
cepiionem excõicatõis.periurij uel aliã leginm
exceptioneʒ:nec per replicatõʒ excõmunicatdis
uel periurij ꝛepelli poteſt hoc dicit. Mꝛiĩa pais
ponit appellationẽ appellãtis.ſecũda dat iudic
ibi quo circa. ¶ Mõ prio ꝙ excõmunicani nel
periurij poſſũt ſe oppõere cõtꝛa electiõeʒ ð indi
gno factaʒ ĩ eoruʒ eccleſia:ac illa eadeʒ criinins
quibus ipſi tenẽtur electo oppõere. raro

ifertur: ꝙ excõmunicatus ? periurus ſi cſt ſpo

iure pꝛiuatus titulo ſui beneficij:quod intellge
ut nõ. Innocentius in. c. cum noſtris de cocel.
preben. uide quod dixi ſupra in.c.querelam de
lureinrando facit.c.i.de iudicijs.¶ Mo tertio
qꝙ electo petenti ſuam confirmationem nel age
ti contra ſibi reſiſtentes obſtat exceptio periuꝛij
2 excommunicationis.⁊ ſi iſta inerant tempoꝛe
electionis electio fuit nulla:nt in.c.fi.de clericis
excõ.mini.=.c.cũ i cunctis de electone ? quod
nõ.in dicto.c.queꝛelam.ſi autem ſupeꝛuenerunt
poſſũt oppõi ad effectum ꝛepellendi electum ab
agendo:et ut eius electio caſſetur: ut in.cſupeꝛ
his de accuſationibus et dic ut wi. ¶õ ar.
pꝑ locũ a ſpeciali:qꝙ periuꝛium ꝛepelitt quem ab
agẽdo.bic euim dicitur ꝙ ñ ꝛepellit quem a de
fenſione ſue eccleſie.ergo aliter agentem repel
lit. JYo. an. hic dicit:ꝙ peꝛinꝛinʒ nõ ĩpedi agen
tem:ſed confirmationem petentem ſic: quia illi
intentionem perimit:ſicut repellit oꝛdinandum:
de tempo. ordinan. c. finali. et teſtem ſupra de
teſti. c. teſtimonium. Ego dico quod periuriumn
ñ ꝛepellit niſi quemadmodum alia cꝛimina. nam

6.
K.d
,Aulis, ſa
Co alino ne gümi

lenscel ſo
mmng n o mt n
niniag atun il n .
Nn hled, gerd ,,/
t ed s
nha ti cooſ c ande a
ſdſgled mig.
figi nnntagi i nu
ns d cehri iic iniul
cpni⸗ fen ſiiilMn ze dieu
Ceor hin iannde,

Glitt ne oin
i M ⸗ (ſenr Mind .

ehtd n
ggoleftie elĩ
ſoti – tſe
rica. mict inpugrereal

ſaſo hialſhmmi,
piclinluni nif un uini⸗
Niteica ſeinn nldh

nuintilti m hi,d / gal

ſunsanerlio, i 16 31 u
Ir iß bai i uſind i li
gubinnſßicin tt wumi a ch⸗
eetd iiidtco g ief ot nd⸗
Gts geckrinsindrunenttignanſunnin
cnüdet ſo wari :crmng iN b
UneGe ndhnelcianst deni gihtinen
Kde dooob. Pokidc nni dn
Narn addacis iion terieo giſt anon
ele dedirbaſctivaſcein wtunm
(Nonadcacttanmmduenſmaeſüͦ
Copatunmcalg cnoncunad mnelidang
ozopponedni tintüſtfna nen
Umnſamsrehicbnetonnüetong
Oemnenqnummn iffſe: grgian
idebntenehioan zle chzas wurn
guocansg non goeng: geult pl
aſtlaclonen Iinwe iin ntſeni
hinumf ofniteti ii i i, e⸗
ſaiifutmifingitnn
men vonni langenn

lnblins paſcnſoſin 6
66 gden
ninecſun homgemnt⸗
itpannns cfenſon i
arrne nibſl u 5.ee Kai
cknnli Fin

nnil Jgena
miinmno; gen ic n nun

e

guig dr ſeiſet⸗
unmntrmmd onconmn
menſel Connm flos irqisn
ngencr in voniſe Pykrn

Unſterſal voſnt ſeplaedeſin,

ſij⸗ Ci
NMenfli ee

eimiij nepronem a iote
ſedeſenſone anisz pwli ni ta iit
defnſone ixalſe orff lis oyyot
pionen etcns venunij ali et

ntptione nee per eplcai; rdnmnani
Alperunij rpell votct boc cict. Pinen
nt MAnione dclans Kdda d

bicrd ra Vn gcddnnſe
Perurhefinſedeendetſct
wohamieori; caatſaate
udus l tminn cend oact
iermnconnicnmst Nnnnd 1
iorepiunms irnid ldartienl
unö⸗Yinocrnnilsint i
vie apochr hnntee
rcurmn 0 ft ie dhes
eoo pernm ſum Cffmmin
i conrſbi reſſonts W
Zceommmnieniolis n in
noleraih
cd icnntisdeilii

—

Ian ra E Platm no : .

De exceptionibus.

cciolſi a multis repelluntur:ut in.c.i.æ ĩ.c.cum
dilectus de accuſationibns ⁊æ.iiii.q.vVi.c.oĩbus
nñ crioſi non pñt alios denũciare uel accuſare:
nt in iuribus preallegatis. bic enim admittunt᷑
qꝛ defendebãt eccleſiam propriam:æ ſecundum
boc pꝛocedit hic arg.a ſpeciali:an ſuſpenſus ab
officio ⁊ bñſicio poſſit agere:dic ut nõ.j.c.ꝓx.
Hãõ. ꝙ ubi replicatio elidit exceptõʒ dʒ pᷣus
ipſius ꝓbõ admitti:quia ea ꝓbata remãeret ex
ceptio ĩefficax de hoc tũ uide ꝙ i ſili dixi in.c.
i.de or.cog.⁊.l ciꝛca.ff.de ꝓba.⁊ plenius ĩ ter
mis nr̃is dixi pꝰ Jo.an.i.c.a nobis.S.e.dic uit
ibi. Gl.i. tollit p qlibet adminẽdus ẽ ad defen
liõem ſue eccleſie ẽt ꝑiurus et excõicatus. Sʒ ʒ
hoc ⁊ S tex.op.nẽ eĩ ꝙ iſti ñ eſſent admittẽdi:
cũ ipᷣi opponerẽt ſe iſti electo:⁊ ſic erãt rei nolũ
tarij qͥ cẽſentur actões:ad hoc.c.exhibita de iu
di.æ ꝙ nõ.i.c.ſuꝑ eo ð elc.facit.c.cum int᷑.s.e.
nbi excommũicato ꝑmittit᷑ dũtaxat ſtricta ðᷣfen
ſio. uñ ꝓhibet᷑ ꝛecõuẽtio:ne ꝛemediũ defẽſionis
ꝑmiſſũ tre hat᷑ ad impugnationis mãm ⁊ ſic nul
lo mõ excommũicatꝰ põt impugnare aliũ etiam
ad commodũ cccłe: ut in. d. c. exbibita. So. In
no.j.e.c.cum int᷑ fatet᷑ ↄꝛium dicẽs excommuni
catum n poſſe exciꝑe ↄ petẽtẽ ↄfirmatõʒ:ne de
fenſio trahat᷑ ad ipugnatiõʒ.⁊ qꝛ cũ ſit ex eccłazʒ
ꝓpt᷑ delẽm ſuum n inteſt ſua:nec põt excõicatio
nẽ nel aliud crimẽ obijcẽ:ar. xxvi. di.una tim ⁊=
qꝛ cũ trabẽ geſtat ĩ oculo ñ põt fiſtucã ðᷣ oculo
fratris eruere.iij.q. vij. F. tria ĩ fi Ad bãc ðᷣ
cre. Endʒ q loqt i reo neceſſario: ꝙ ur̃ colligi
ex lia ibi traxiflʒ i cam æc̃.uolũtarius añt dʒ pꝰ
fundare itẽtõeʒ ſuã ĩ iudicio ꝙ facẽ ñ põt excõi
catus.neceſſarius ãt firmat intẽtionem ſuam in
ꝑſonã hoc ipſo ꝙ uocatuſ ⁊ citatus ẽ ad iudici
nm: de iud. intelleximus ⁊c.l. int ſtipulãtem. SJ. i.
ff. de vpo. ob. Moſt. i. d. c. cum int z bic iʒ op
poſitum adducẽès iſtum tex.i eo ꝙ iſti canonici
pus ſe oppõebãt buic elco:⁊ ſic eꝛãt noluntaꝛij.
Item adducit caſum ðᷣ tranſlato ad aliũ epiſ
copatum cui ꝑ canonicum ad impediẽdam poſ
ſeſſiõʒ opponebat᷑ crim cũ infamia: quem ipſe
tranſiatus replicabat excommũicationeʒ ⁊ dicit
Cleitem quaꝛtum diffiniſſe: ꝙ replicatio non
elidebat exceptionem: ʒ ille eſſ reus uoluntaꝛiꝰ
ꝓuocans non ꝓuocatus: iõ ↄcludit Moſli.ill
diſtinctionem Innoc. int᷑ reum neceſſaꝛiũ ⁊ uo
rarium ñ admittẽdã:niſi illã falnãdo dicamus

vm euz iſtũ qᷓ nult malũ latũ repellẽ fore neceſ

ſarium ⁊ n uolũtariũ uid eim grauius in
tolerabilius peꝛiculoſius ꝙᷓ; ꝙ detur lupus loco
paſtoris. diſſipator loco tutoris:homicida pro

medico:tyꝛannus ꝓ defenſore inimicns pro ad

nocato:certe nihil ut S.de elect.nil eſt z.c.ne ꝓ
defeciu.xl.di.multi. Item cum excommunicato
fſeruet᷑ exceptio ↄ tpᷣalem indicem delegatũ ſuſ
pectum foꝛtius dʒ reſeruaꝛi S ordiaꝛiũ qͥ eſt peꝛ
petuus.æ hoc dẽm Hoſt.dicit Spe.curiam ſex
naꝛe.ſ.ꝙ excommũicatus ꝓ eccla ſua poſſit op
põere petẽtẽ ↄfiꝛmationeʒ etiã ſi nolũtarie ue

niat: ut nõ.in ſpe.de actore..i.v.itẽ q; ẽ excõ
municatus. hoc ẽt vr ſequi Jo. an. Et ad.c.ex
hibita preal.dicit poſſe dici: ꝙ ſi canonicus ex
cõicatus ꝓuocat ad iudicium dans libellum ut
caſſet̃ electio repellet ꝑ exceptionẽ. Si vo ꝓ
uocantẽ ad cõfirmationẽ excipit etiam ſi ſponte
neniat admittet᷑. hoc ẽt dictũ vꝛ ſequi do. An.
nec Inno.ↄdicit in hoc caſu ꝓpoſito ſi bñ pon
derent᷑ dicta ſua ĩ.c.ſuꝑ bis de accu. in ſecunda
colũ.ubi dicit ꝙ crioſus nõ admittit᷑ õ petentẽ
oↄfirmationem niſi ſua iterſit:puta ꝙ ſit futurus
ſuus pꝛelatus uel ſi pronus nemini eniʒ ius ſuũ
proſequenti obſtat exceptio crimis:ar.iiij.q.vVj.
oĩbus ſᷣm eum. ⁊ pondera bnñ ſuam roõnem uult
enim ꝙ excipiens õ futuꝝ pᷣlatum ſuum dicitur
ius ſuum ꝓſequi nedũ eccleſiã ſuam defendere.
excõmunicatus autẽ nõ repellit᷑ a proſecutione
iuris ſui. pꝓcedat ergo dicrum Inn. in.d.c.cum
inteꝛ:cũ crioſus excipit tanquã unus de populo
ʒ petentem confirmationem.⁊ forte poſſz atten
tari ꝙꝙ quilibʒ ẽt laicus futurus fubiectus eſt ad
mittendus petentem cõfirmationem non ob.
replicatiõe cris ꝑ rõem.S.dictã:⁊ facit.c.audac
ter ĩ fi. Viij.q.i.ad pᷣdicta ẽt faẽ qð nõ. Jo.an.
in. c.pia..e.li.vVj.ubi concor. Inn. dicit ꝙ ad
mittit᷑ excõmunicatus appellãs extra iudiciũ qñ
aliquod pᷣiudicium ex obmiſſione poteſt ſibi ge
nerari:ſed ĩ caſu noſtro piudiciuʒ generaret hu
ic excommunicato ſi non poſſet ſe opponere cõ
tra petentem confirmationem: qꝛ obtenta cõſir
matione mitteretur in poſſeſſionẽ z durius tũc
repelleret᷑ iuxta ea que le.⁊ nõ. in.c.ueniẽs.ij.ð
teſti. ¶ODopo. bic ↄ exceptõeʒ cris non dat᷑ re
plicatio cris:⁊ ſic v ꝙ õ exceptõem doli nõ de
tur replicatio doli: quod uidetur etiam ꝓbari
in. I. apud iulianum. F. marcellus. ff. de doli ex
cep.i¶ ¶ Sed contra hoc oppo.de.l.cum mulier
2.l.ulrõ.ff.ſo.ma.ubi ſi ↄtra mulieꝛeʒ repetentẽ
dotem nir excepit de adulterio admittitur repli
catio mulieris contra nirum de lenocinio.ad ið
c.pe.? ulti.J.de adult.ubi contra uiruʒ pꝛopo
nentem adulterium mulieris mulieꝛ admittitur
ꝓponens adulterium uiri:⁊ ſic mutua compen
ſatione crimina tolluntur. So. glo. fi. hic ſatis ĩ
ſua materia notanda intrat hãc difficultatem.?
in effectu pro ſolutione concludit: ꝙ replicatio
admittitur quando ea non admiſſa excipiens
remaueret in lucro. exemplum in dicta.l. cum
mulier ⁊ dicto.c.penultimo.reijcitur uera ꝛepli
catio ſi ea admiſſa agens remaneꝛet in lucꝛo:ſic
loquitur dictus. .marcellus ⁊ caſus eſt hic: nã
ſi replicatio iſtius electi ſuiſſet admiſſa admiite

retur iſte electus excommunicatus ad agendũ:

2 ſic reportaret commodum: ⁊ ſic admittendo
uel denegando eadeʒ eſt ratio: ne alter remane
at in lucro alter in dãno.hoc uult in effectu io
ta iſta glo. bunc articulum attingit Innocenti.
in.c.intelleximus de adulte.⁊ aliquid poſuit in
c.ſi quis preſbyrerorum de rebus eccleſi. non
alie. ſed Mar. z Mal. poſt Ja. de are. æ buiri.

. NV. 1 Wr verl. — rolle o A=fanſloj Tr 1e3 6 ]†

= X- —––
Xn rd 1„ al ſæn enipS nUaAt plerttse
, sl.

At: ſæ= AMuvig

Gn vplen

a R Leba⸗nmnto 1 B⸗

¶ De exceptionibus

claaius pꝛocedunt in.l.cum mulicr. ff. ſo. ma. 2
.lI. uiro. ff. e ti ¶Et pꝰ ponã duas theoricas ad
cognoſcendũ an ⁊z qñ exceptio doli ſeu cris tol
latur replicatione doli ſen alterius cris.fo ſub
iſciam exempla ad maioꝛẽ claꝛitatẽ: qꝛ mã ẽ dif
ficilis.ʒꝰ.ponã aliqᷓs qones nõbiles ⁊ dubitabi
les.qᷓrto formabo ex me unã ꝑuam diſtictiõʒ ꝓ
aliqᷓi itroductõe ad mãm. Drima theoꝛica eſt
lcgiſtaꝝ ⁊ maxime Maꝛ. in. d.l.cũ młieꝛ dicẽtiſ:
ꝙ aut excipiens certat de lucro captando: z ad
mittit᷑ replicatio doli:ne cõis malicia ꝓſit ſibi ⁊=
alteri noceat. excemplum in.d.l.cũ mulier. uxoꝛ
repetit dotem uel agit ut admittat᷑ ad ↄſoꝛtium
uiri. maritus ãt excipit de adulterio ad lucrãdũ
dotẽ mulier replicat ꝙ ẽt ipſe fuit adulteꝛatus.
certe admittit᷑ replicatio mulieris:ut ibi ⁊ in.c.ĩ
telleximꝰ de adult. aut recipiens tractat ð dãno
nitãdo ⁊ ni admittit᷑ ꝛeplicatio.exemplum põe bic
i.c.nio ⁊ i.l.apud celſum S. marcelus.ff.de do
li excep. Jð ſᷣm eum qñ ſt actor ⁊ reus in paꝛi
cã:magis tũc fauẽdũ eſt ꝛeo excipiẽti qᷓ; actoꝛi ꝛ
plicãti:ar.in regula i pari cã de re iur.li.Vi.⁊ ꝑ
hoc dicit Haꝛ.poſt Ja. butꝛi.ꝙ ſi ſtatuto caue
tuꝛ ꝙ ñ ualeat ipſo inꝛe octus n ſoluta gabella:
7 nos ſilł oxius nec ſoluimus gabellaʒ:ꝙ ſi poſt
moduʒ peto a te qꝛ uẽdidiſti. et iu excipis ðᷣ iua
liditate ctus qꝛ ñ ſolui gabellã:et ego replico
ꝙ nec tu ſolniſti:h̊ rplicatio mea ñ dʒ admitti:ẽ
in alia rõ eficacior:qꝛ ꝓpter tuũ n ſoluẽ gabel
lã ñ ualidat᷑ Scius:⁊ ſic hec ꝛᷣplicatio ñ elidit ex
ceptionem meaʒ:qð facere dʒ replicatio.ut.j.di
cam hec dicit Haꝛ. ueꝛa qñ ꝛeplicatio opponit
poſt li.oↄt.⁊ ad merita cãe:ut tũc excipiẽs ceꝛtãſ
de lucꝛo repellat᷑ ꝑ replicatõʒ paris cris:q caſu
itelligit. c. cũ ecclaſtice. S. e.q nõ. ꝓ itellectu.illiꝰ
ec. ſecus dicit qñ exceptio ihabilitůs opponitur
ad ꝑſonã:tũc ei ñ elidit᷑ ꝑ replicatõʒ ꝑis cꝛimis
ꝛalio:qꝛ reus co ipſo babilitatur ꝙ trahi ad iu
dicium:iõ põt exciꝑe actorem:nec põt repelli
pꝓ replicationem:cũ ſit reus neceſſarius:ut bic.
ita dicit Inno.S.e.c. eum iter ⁊? nide bo.glo.in
.c. a nobis. S e. h̊ dicit ẽe vᷣa niſi actõ ſi dome
ſticus familiaris ipſius rei:qꝛ tũc n poterit ipſe
reus lʒ neceſſariꝰ exciꝑe 2ↄ ꝑſonã ipᷣius actoris:
cum añ ipſuʒ tolerauit ĩ familiaritate.allegat.c.
nulli de accu. ¶ Sʒ aduerte qꝛ gl.ibi ?æ Inno:
? glo. i. F boc.ij. q.vij. dñt illud. c. ponex ſpãle ĩ
epo q tenet᷑ hr̃e ĩ ſua famfliaritate bonos ⁊ gra
ues:iõ ñ põt ᷓ illos poſtea exciꝑe:qͥnimo Inn.
uoluit ꝛeſtriger illũ rex.ad cubiculaꝛios dũtaxat.
qꝛ pꝛecipitur epo ut eos hẽat hõeſios ⁊ graues
ij.q.vij.cũ paſtoris.ſecus ĩ aliis cleꝛicis quos
interdum bonus prelatus tolerat ꝓpteꝛ ſcanda
lum qð eſt bñ nõndum.⁊ ex bis hẽs theoricam
Bar. extenſam et declaratam & Menio ad ſe
cundam quaʒ licet ſenſerit hic do. An.iñ latius
? clarius poſuit Jo. an.S.e.c.a nobis nõ reſtꝛĩ
gens ſe ad replicationem cris: ſed generalit᷑ lo
quens dixitiꝙ effectus replicatiõis eſt reſolueꝛ
uel expuguare exceptionem. nam ſicut ſe haber

„

A⸗

„
*

exceptio ad actionem ita ſe babet replicatio d
exceptionem.l.ij.ff.e.ti.oporiet ergo ad bort
replicatio admittatur operetur effectum “
ꝙ ſit pertinens ⁊ talis que uiciet exceptionem,
nam impertinens repelleretur: allegat ad boc
iſtum texrum: uel quod peꝛſonam afficiat ut hie
⁊ ſi diceres quando dicitur reſoluere excepoe
dico ꝙ ñ poteſt dari certa doctrina:ſed ex natn
ra exceptionis ⁊ replicationis poteſt berpend

conſideꝛatis maxime que.S. dicta ſunt CEx big

infertur ad aliquas queſtionesæ primo pone
ſtatutum dicit quod bãnitus poſſit impune offe
di:accuſatur ticius ꝙ percuſſit ſempronium ey
cipit ticius ꝙ ſempronius eſt bannitus:ꝛ ſie po
terat impune offendi:replicat ſempronius ip
ſe ticius eſt bannitus:nunquid debeat admitti
replicatio.concludit Harto.poſt Ja de are. in
dicta.l.cum mulieꝛ quod non:quia cũ ticius ſit
reus neceſſarius poteſt proponeꝛe omnem ex
exceptionem inhabilitãtem accuſatorem:nec po
teſt ipſe repelli:ad hoc optime facit iſie texus ?
glo. in dicto.c.a nobis et quod ſupra dtyi.

- ecundo queritur: quid ſi ſtatuto cauetur:

ut bannitus non audiatur nec agendo nec exci
piendo agit ticius contra ſempronium:excipit
ſempronius titium eſſe bannitum. et ſic non de
bere audiri excipiens contꝛa agentem:replicat
ticius ꝙ ipſe ſempronius eſt bannitus:et ſic nõ
debet audtri excipiens:quid fiet. non enim po

terit audire nnum quin incidat in ſtatutum. Ja
cobus.de aꝛe.tenuit excipientem non audiedi;
obſtante ſtatuto.ſed Bart. poſi multa conclj
dit non procedere iudicium. quia qua ꝛatione

non deber audiri ꝛeus excipiens eadem ꝛatione
non debet audiri actor agens: ex quo uterque
eſt bannitus:et ꝛationem banni debet iuder ux
qʒ repelleꝛe:⁊ hoc mihi placet.nam actor poteſt
repelli iudicis officio:ut in.l.quos pꝛohibet ff.
de poſtula. unde licet reus non audiatur: non
tamen ſilet iudicis officium. æ uide ad boc qð
nõ. Innocenti. in. c. intimauit de teſti. ubi dicit
iundicem ex officio ſuo poſſe etiaʒ nullo excipi
te indignas perſonas a teſtimonio repellere dic
ta.l.quos probibei Idem dico in alijs acub⸗
iudicialibus.ut infꝛa eodem.c. exceptionem.ui
de bonum texrum cũ gloſa. notabili in. c. queꝛen
duʒ ⁊.c.ſi qui ſunt.ij.q.vij.⁊ poteſt udex ex of
ficio repellere perſonas inhabiles eriam ſi ad
uerſarius propter ſuum delictum ſit priuatus
facultate excipiendi ut notanteꝛ uolueꝛunt glo.
¶ Vnno. in. c. nulli de accuſationibus ? glo. in
c. alieni. ij. q. vij. reuocat tamen Har in dubi

um:nunquid naluit ſtatntum tolens delenſionẽ

cum nec bannito nec excommunicato nec quan
tũcũqʒ criminoſo ſit auferenda: defenſio. ut in
c. cum inter ſupra. e. eſt eni de iure naturali:it
ideo nec per legem nec peꝛ principem tolli po
teſt. ut eſt tex. in clemẽ. paſtoꝛalis de re iudi. Et
ꝑ hãc rationẽ dicit ipſe ñ ualeꝛe iſtud ſtamtum.
exceptioneʒ uero uoluntariam poteſt ſecundum

dlMed
cit ieſ e g
mm niitl
. difeim lun uniſt
ni⸗ rt r 4
4 aunto inuen id cn in
igirerulni
. d⸗ ,. W
uduul, ctſn wend

S= =☛
☛ =

leolicthſal Hr on
lenlienn e 0n ul u
ſiwokin kol teſto lnize n .
nvepmte / niſſi ſche/
inſfctrinn irumhige .
enner caß
ron eninplarpyonen dpe
ſolbiticlldceradnini rlenio, g0.
iorAnitte eNud Bui.
lcntde aistndat ecind nic
Gnondz epdſt miciotetis ndin Ye⸗
Preplato i cit ſen wout neptopen
ſis panci n fanſce ucieig ivcer o
eſrariad ungis arlentüanerepiens
is:r ſcpricztbedi nadinn
io ctrchelenöue onenint win
niderſtuiſe, Nondene
mms. (Fhaleonn bic in herden
nencſingienmncen agim gilin⸗
ulienp cinſ obncpiagto eſortpto⸗
Ig isrgrß tehtoſetigtſt oconie
Mungak t ,gegige Cenie M
n lig ngice eh i
inr ,,, ehſf mialb gric
int ſleſee her Brie .
ub ici acninr ni ob ſa

nr bammims on aNcinnn egniht
Peando ggi ei onm lnptoleng
ſonprnins iun eſe banium alten
ber audii cpiens conm Apenennet
ums ie ſenpronins honninsgi
nde uim arcpem: lis ier nn
mt audre ummn ouir iidar in mun
õü
”
Anon procedett incicon aban aln wie
ondeder Ndn wsſes Wen en
von deder wn er d
Ammiman mmnendnnidtaſin
Gocheet hor nii gun an un
õ lquset
.a nnde üter tens ton nim
ummniktiiics cficmmi Uril
ZBundceni int. — ri
irner to in ſtihſi

ie ndigns xrons lnot⸗
in.gvos gobl u
idiciolbos. ſin eoden
de bonumtenum golnort

Gct
d; .l.ſqul in

ſonus nne
hem
Gerari⸗s mant Gnn

eum ſtarutum tollere: utputa non poſſit alium ðᷣ
fendere:ſed tu dic latius poſt Mal.ibi quod q̃
dam eſt defenſio in qua nil agit quis:ſed ſolum
negat:⁊ illa ñ põt tolli.un actore ñ ꝓbante reꝰ
negãs dqʒ abſolui de iureiur. c.fi.et.l.q accuſaꝛe
.C. de edẽ. Quedã ẽ defenſio ĩ qua reus aliqͥd
nult ↄſeqͥ: ⁊æ tũc ſi illa ẽ ð iure nãli ñ põt ꝑ ſtatu
tum tolli utputa ſi reus ꝓpõit ꝙ homicidiũ cõ
miſit ad ðfenſiõem ſuam uel qd ſile.l.ut uim.ff.
de iuſti. æ iur.⁊.c dilecto de ſen.ex.li.vVi.⁊ iſte ẽ
ꝓpᷣus cãus.d. cle.paſtoralis.Aut eſt de iure ci
uili ut exceptio pᷣſcriptionis rei iudi.uel ſimilis
2? illa pñt ꝑ ſtatutum tolli:ar.bo. in.c.quo iure
Viij.di.facit aut.q ſupplicatio.C.ð pᷣci.ipe.off.
ciuil eim rõ põt ea que iuꝛis ciuił ſũt tollẽ:nãlia
vo iura corrumpe ñ põt:iſti.ð iuꝛe na:gen. S.ſʒ
nãlia ⁊.v.di.ĩ pn. facit q; nõ.gl.in.l.quot. C. ðᷣ
pci.impe.ofſe.⁊ ꝑ hoc bẽs ĩtellectum ad cle.pa
ſtoralis ut ñ ĩtelligatur ĩ qualʒ defenſione.nide
ſimile.appellatio ẽ defenſio:ut ĩ.c.ſuggeſium de
ap.⁊ ĩ.c.cũ ĩter.sS.e.⁊ tñ põt tolli ꝑ pꝛicipem:ut
i.c.ſuꝑ qᷓonum ð of.deł.æ.l.i.ff.q c a qui.ap.n
li. eſer ẽt circa pᷣdicta dubitari:nunquid
naleat ſtatutũ ut poſſit bãnitus ipnne offendi.2=
dic ꝙ ſic:de quo plene ꝑ Bar.i.l.oms ppli.ff.
de iuſti.æ iure.?⁊ ꝑ Jo.an.i addi.ſpe.in ti.de ⸗ↄ
ſti.poſt pᷣn.ſt᷑ eni hoſtes cinitatis ⁊ peꝛdunt oĩa
iuꝛa cinitatis:ut.l.amiſſione.ff.ðᷣ capi.di.⁊.l.mi
nime. f ðᷣ reli.⁊ ſump.fu.⁊ utrobiq; plłe ꝑ. Bã.
E heißalier quero pone ꝙ teſtiſ cui obijcit
crim cum ifamia replicat ↄð opponentẽ ꝙ ẽt ipe
crioſus ẽ nũqᷣd debeat admitti replicatio. glo.i
l.iij. ff. ð teſt. ur̃ ſentiꝛe ꝙ ſic Zriũ tʒ Har.i. d.
.l. cuʒ młier. nã excipiẽs tractar de dano nitãdo
genon dʒ repelli ꝛeplicatione cꝛĩs ut dixi. Item
h replicatio ñ elidit ſeu ꝛeſoluit exceptionem:qꝛ
teſtis ꝓducit᷑ ut fiat fides iudici:ſʒ iudex nõ dʒ
inclinari ad magis cꝛedendũ:qꝛ excipiens eſt in
famis:⁊ ſic ꝑ utrãqʒ theoricã.S. traditam ꝛepli
catio eſt repellenda:⁊æ idem tʒ glo.in.c. teſtimõi
um. S. de teſti.uide ꝗ; nõ. Inno. in. d. c. intellexi
mus. Finaliter circa hãc mãm põe hanc bre
uem diſtinctionem:ꝙ aut agitur crĩaliter aut ci
niliter: pꝰ cãu n ob.replicatio uel exceptio alteri
us cris:qꝛ ñ relatione cris:ſed innocentia ꝛeus
purgatr᷑ ut.l.negãda.C.qui ac cu.nõ poſ.cãoni
ʒata.iij.q.xi.negãda.de h̊ͥ iĩ articulo dicẽdum
ut ple le.⁊ nõ.per Mar. in.l.is qui reus.ff. ð
pub.indi.admittit᷑ ñ obiectio annexi cris ut ac
