ge qn ꝓcedeꝛe uult ad penã nõ pcedete ifamia ats
ſecus: ut in.d.c.quał: ⁊æ qn. Et expedias hãac regulã
meliꝰ ut ibi nõ.? ꝑꝓ Mar.in. d. Y. ſi publico. ſecũda
regula ꝙ ſuꝑ iuribus ecclie nõ ẽ ꝓcedendũ ſeu per
inquiſitiõeʒ:ſʒ ſeꝛuato oꝛdine iuris.ſ.oblato libello
noiĩe eccłie ⁊ alijs rite obſeꝛuatis. fatetur tamen
papa poſſit ex officio ſuꝑ illis ꝓcedeꝛe de plenitudie
ptatis ⁊ ſic vr̃ ĩtelligeꝛe.c.cũ olim de teſtibus. Sed
adueꝛte qꝛ idem Inno. al t᷑ vr̃ diceꝛe ul ſaltẽ hoc li
mitat in c.qm. SF. ſunt ⁊ alij ut li.nõ cõte.dicit enim
q; rõne exceſſus põt index ex officio ſuo pꝛecedeꝛe
ſupeꝛ iuribus ecclłie occupatis ul male detentis:alle
gat.d.c.cum olim ⁊ illum. S.ſunt ⁊ alij ⁊ de accu.
qualiteꝛ ? qn pꝛeall.cum ſilibus. dictum eꝛgo ſuum
H opo ꝛtet ĩtelligeꝛe qñ iudex uli ꝓcedeꝛe ſuꝑ iuribꝰ
ecclie nõ occupatis ulł male detentis ita ꝙ euitatĩ ex
ceſſus. Et uide circa hoc qð nõ. idẽ Inno. in. c. epi
de re. eccle. non alie. Sʒ mihi plus plʒ ut indiſtincte
poſſit iudex ꝓcedeꝛe ex off cio ſupeꝛ iurib us eccleſie
quia ad utilitateʒ publicam iudex pꝛocedit ex officio
.l. congruit. ff. de offi.pſi.? in aut᷑. ut nulli iudicum
F. i. 2. F. qm. nõ. Marto. in. I. iiij. F. boc autem in
dicium.ff.de dam.infec.ſed ius publicuʒ conſiſtit in
ſacꝛis ſaceꝛdotibus ⁊æ magiſtratibus.i.di.ius publi
cum.l.i.ff. de iuſti.? iure. Itẽ ſi põr ꝓcedeꝛe ex offi
cio ſup iuribus pꝛincipis tpalis:ut S ſᷣm Inno. foꝛ
tiuns idem ẽ ꝑmittendũ ſuꝑ iuribus pꝛincipis ete:mi.
Nãi bona eccłie ſunt dei in.c.cũ ex eo de elec.li.vi.
dixi in.c.cũ ſuꝑ de cã poſ.⁊ ꝓpꝛie.ꝓ q facit qð ha
betur in auc.de eccle.ti. .ſiquis edificationeʒ:ubi
tam eccłiaſticus q; ſecularis iudex ex officio ꝓcedit
in actu pio:qnimo et ad utilitatẽ priuatã põt et dʒ
iudex ꝓcedeꝛe qn agitur de miſerabilibus peꝛſonis
æ actu pio:ut.l.nec quicq; S. aduocatos.ff.de offi.
ꝓconſnl.nõ. Oar.in.d.S.hoc aũt iudiciũ qð nõ.
leꝛtia rta ꝙ ſuꝑ iuribꝰ ſingulariũ ꝑſonaꝝ non /
cedendũ iquirẽdo ulł ex oꝛdinẽ: ſed libello oblato ?
ſeruato iuris oꝛdine qð ẽt ſequit᷑ Jo.an.in. c. fi.ð
fo.compe.li.vj.ubi hoc appꝛobat.etiam ſi factun
allegerur notorium. Ego ad hoc allego. l. ad per
emptorium. ff. de iudicijs.=.l. pꝛoperandum. F.i.
C. e. auẽ. qui ſemel.C. quomodo ⁊ qñ iudex ubi
patet ꝙ iudex non debet citare abſentem: niſi par
te petente: ? ſi aliteꝛ citet non nalet citatio: ut di
xi in capitulo pꝛimo ſupꝛa de iudicijs. Et notat.
Hart. in. dicta.l.ad peꝛemptorium: boc intellige
nerum niſi cauſa ſit miſerabilium ꝑſonarum qauen
poſſunt ſe inuare:ut in.c.ij. xxxvij.diſtincuione no
tat Hartholus. in dicto. J. hoc autem iudicium.

ed a0b , o⸗
ntuet rmen⸗ bitan
bn anſſdn ſen
ſimniho ſein

ſhhen n nc Z gnun
vcigirnn⸗ ſe 4 cm
egel⸗ N
ctsſ 6ſute

1 ſt.
Aten ⸗
160, gi
lin degmot,

K,
lonſe⸗ uanul irli⸗

„,GC N.
anlnſe ſnetimg citis

aninn trollul .
ganlpin r t⸗
uhiiwti in na⸗
em uchig r un inn
minptnnri inmnim nin
GPrikronnrigſtcniclne nsinn
pmme ſrt, unl dd n
ſenitti Per Nihagaftcoſto
õ
Glnintingad Ndtid
AnacRekaeakd pan
iAeorconaschiconndns
Fitoſcheonedncchdedidec
WAsroC ändrs dlingrerſt⸗
dnsfenſärvennetfnnsrdin
Lebagilanorponrinskgens
biononiliinſunn une enite
Pba gſclcefſticgnntintle⸗
voffcegbn Intröretti an
nic nz aſtuotſt ngen in
ſtinictsciensn ihetricl
gueinann nöctemef
aſſeſnengiig ſſinmi
uinpearnlltiniidi
leſen. hachtuiiiine
nſnii ficeloi ifnne lrin
Brlfimnone fet o L

Picenin
iticenſuns in iſ cti e⸗
– iſcolitbiine

nwan

rdtemain :limn ſin tith
zuinthiekan intne⸗
opomrirlie ſun ſibig diuneg
enit mirlter nckril itr ie
e monpns inge nangin gar
alis Eul nthr go oͤcl gmi
—
lult utr eir acfih ipintiul
mu uu tm blan un nonn taeft
. .ongnul fich offolrin Ak t uli iuctn
Alt. Sqnno. Bmno nlli ſbec ieane
damn de daninfer ſcd ins oico; ricer
cis endoubus 2 nag rands d ds
unIA udnme Reſiddn Nadre
0olnn urdos dinchtsihnisöin In
Dus den rinenda un uras inche
Pdon cdeſon dain crdcte
õü fune
bant n M A een Hnbs Ciflnme
õ
n atn gi ind a A ulimi rruiͦ
nin eckri n enſn ine
caun pio M cic ſailnnan
mitö Br nd a üni
raua tt iin iunb⸗ ngimni ſus
ceui iuirſo le oit
ſetud imis orinte a gea 1
myconxl . bi hor Mn I

8
ez worofinn. E boe 4

eanf we icinßtlnn

2 Jo. an. poſt Moſtiẽ. in. c.ij. de reſtitu.ſpo.ubi di
cit ꝙ de reſtõe miſerabilis ꝑſone ſpoliate põt iudex
ꝓcedẽ ĩquirẽdo ar.ibi. Queꝛo nũquid peꝛ illa Vba
teſtõꝛis: ut reſtituerẽt oibꝰ qᷓ ꝓbaꝛẽt ⁊c. uideat᷑ iſtis
debitoꝛibus ꝛemiſſũ iurametũ.glo.ĩ vbo omnibus
Finaliter ↄcludit ꝙ ſic:qꝛ in teſtis debemus facere
largã ĩterptationẽ in.c.cum dilecti de donat.2.l.in
reſtamentis.ff.de re.iur.⁊ ſic iure legati potuerunt
peteꝛe uſuras ſolutas hanc opi.ſequuntur BGof. 7
Hoſt.æ do. An. Mec obſtat fn Goff. ſi dicatur
legatum ĩ utile exquo legatur ꝙ debetur ut inſti.de
lega. F. eꝛio qꝛ nõ eſt ex toto inutile. Aut enim pe
cunia non erat ſoluta:?æ nidetur legaſſe liberationeʒ
ꝛeſpectu ꝓmiſſionis ⁊ iuramẽti.ff. de li. le. l. ij. Aut
eꝛat ſoluta ⁊ intelligitur legaſſe exceptionis ꝛemiſſio
nem.i.ſi cediroꝛ eo. ti. Ande non obſtante inꝛamẽ
ti exceptione poterunt ꝛepeteꝛe uſuras ¶ Mam ps
in cuius utilitatem iuꝛatur poteſt iuramẽtuʒ ꝛemittẽ
ut in. c. i. . e. .c.ij. de ſpon. æ qð ibi nõ. peꝛ Jo.
an. Mõ ob. ꝙ tex. dicat ꝙ repeteꝛe nõ attentabant
⁊c.qꝛ ſine cã timebãt ſᷣm eũ foꝛte tenti ſubtili ꝛeucꝛẽ
tia iuramenti. C. de fide ĩſtru.l. fi.? de ſimo. ? ſi qõ
nes. Nec obſtat ſi dicatur teſiatoꝛc nihil iſtis reliqᷣſ
ſe cũ tãtuʒ loqret᷑ ſuis heꝛedibꝰ:qꝛ ut dicii do. An.
2 bene nõ refeꝛt cum quo teſtatoꝛ de ſua uoluntate
loquat᷑ un iſpicimus potius effectũ quaʒ Vba.l.mi
les ad ſoꝛoꝛc. ..i.⁊.l.peto.⁊.l.cũ pt᷑. .ſurdo. ff. de
lega.ij.⁊ ꝑ hoc ur̃ tolli opinio Inno. Zria qui dixit
iuramẽtum iſtis obſtaꝛe cũ nihil fueꝛit eis ꝛcmiſſum
Et aliqui ſequũtur hãc opi. Inno. Aduerte quia
iſte tex. facit pꝛo ⁊ 3 prio.n.facit ꝓ opi. Inn. in co
ꝙ ipſemet papa dicit ꝙ timoꝛe iuramẽti non aude
bant uſuras repeteꝛe.ſi.n.iuramẽtum i vitate non
obſtitiſſet papa mãdaſſet denũciare eos iuramento
nõ teneri. ſicut fecit.j quintaualł.?æ ꝓcedit in cã ad
iſtoꝝ iſttiã. Hec ꝓceſſiſſet ex officio ſuo. In Zriũ
facit qꝛ uno cõceſſo uidẽtur oĩa ceſſa ꝑ q uenitur
ad illud ut in. c. pterea ⁊. c. prudétiã de offi. dele. ?.
l. ad 2c6 mobilé z.l. ad legatũ. ff. de ꝓcura. Sed iſte
mãdauit uſuras reſtitui omnibus qui ꝓbarẽt ⁊c. g
vr remiſiſſe omne obſtaculuʒ ꝑ ꝗð ipedirct᷑ ꝓbatio
Sed his nõ obſtãtibus diſtingueꝛẽ ſic: ꝙ aut debi
toꝛes remiſeꝛãt libeꝛaliteꝛ uſuras cꝛeditoꝛi ? peꝛ illa
nerba gñalia non puto uſuras legatas: quia in n
bio nõ uidet᷑ ius ſuum iactare uoluiſſe maxime peꝛ
Vba gñalia de inſti.cuʒ ueniſſent ⁊.l.cum de indebi
ro. ff. de ꝓpa/Aut nõ remiſeꝛãt ſaltem libeꝛaliteꝛ:
tũc cuʒ teſtatoꝛ ſit obligatus quo ad deum ad illas
reſtituẽdas debemus in dubio inteꝛptari ꝙ illas le
gaueꝛit:cum nõ debeꝛemus pſumeꝛe eum ſue ſalutis
deceſſiſſe imemoꝛẽc.i.q.vij.ſancimus.facit.c.fi.de ſe
pulturis ? hoc expedit ſaluti aĩe ſue.ſac qð nõ. in. c.
uno de ſcꝛu. Yba eĩʒ dubia dnt ĩtelligi ciuilꝛ ſm ſubi
ectã mãʒ.ff. de le.i.ſi fuus pluriũ. ⁊.xi.q.iij.rogo.
Ad hanc diſtinctionẽ facit qð nõ/ Jo. an. in addi.
ſpe. in ti. de uſuris in.iij.colũ.ubi iteꝛ ceteꝛa dicit no
tabile ueꝛbum ꝙ ſi debitoꝛ remiſit uſuras an nalcat
remiſſio ↄiecturanduʒ ꝑ indicia an fueꝛit libeꝛaliteꝛ
facta an vo in fraudẽ.ar. c.ij. de renũ.li.Vi. An aũt
C illa Yba teſtatoꝛis poſita in tex.uł ſimilia pꝛobetur

¶ De iureiuran:

teſtatoꝛem fuiſſe uſuꝛariũ.dic ꝙ nõ cũ ſimplicit᷑ fate
at nõ ſe uſurariũ de quo uide nõnter per Fꝛc. cõſi
lio.lxij. ar. in.l.ſi nõ deſignata.C. de fal.cau.adiec.
le. .c.ſi papa de puile.i.vi. Si aũt uis teneꝛe opi
nionem Inn. æ qras de alio ꝛemedio ꝛepetendi uel
poſito ꝙ teſtatoꝛ nihil dixerit dic ut in glo.ij.⁊ in
iſta in fi.quã nõbis ⁊ plenius dixi ĩ.c.i.ſupra.e.
Op. tex.ĩ eo i papa madat teſies recipi li.ñ pↄt.
3 ti. ut lit. ñ oↄt. Sʒ gl. ultia dat tres ſołocs. prĩa
ꝙ H̊ ꝓcedebat᷑ ꝑ uiã iquiſitõis.Secũda ꝙ papa no
luit ex oꝛdinẽ ꝓcedi.ſʒ hodie dic ut in cle.diſpẽdio
ſã de iudi.ubi qr̃᷑ ꝙ in cã uſurarũ põt ꝓcedi ſimpłꝛ
⁊c. Tertia ſolutio.ꝙ ̊ agebat᷑ de executõe ultimaꝝ
uolũtatũ:⁊ nõ bn hãc ſolutõem:⁊ ꝓccdit ſᷣm ĩtellec
tũ ꝙ h̊ fuit facta remiſſio in teſtamẽto ⁊ ex ea nota
bis ꝙ ſuꝑ executõe ultimaꝝ uolũtatũ põt ꝓcedi ex
officio ĩquiſitõis quod idubie ꝓcedit in pijs cauſis
de teſta.tua:⁊ in auc.de eccle.ti..ſiquis edificatõʒ
Altimo ex gl.queꝛo hic fit edictum generale:ut
qui ſuꝑ eo nouerit vᷣitatẽ compareat ad teſtimoni
um ꝓferẽdũ nũquid ipᷣi debitoꝛes poterũt ad h̊ cõ
pareꝛe iuramento nõ obſtante Moſti. dicit ꝙ ſic:qꝛ
H nõ eſt ↄð iuramẽtum pſuppoſito ꝙ nõ fuiſſz remiſ
ſum. quinimo.ſi ad hoc uoluiſſet ſe aſtringere non
ualuiſſet inramẽtum tanqᷓᷓ temeraꝛium.xi. q.iij..qᷣſ
quis de cri.fal.c.i.q̊ enim nõ faciant ꝓbatõem poi
ſet tamen eis iurametũ deferri. allat de teſti.c.in oĩ
2æ..c.ſi. ¶ Mõ. h vba ſ ſint aliquantulum dubia
ſed itelligo ꝙ nõ faciant ꝓbationem plenã cũ agat
de eoꝛum ↄmodo tamen admittẽtur iudice ꝓcedẽ
te ꝑ ĩquiſitõem ad aliqualem fidem faciendam cum
agat᷑ pricipaliteꝛ ad ſatiſfaciendum aĩe defũcti ar.d
.c. in omni¶ Ex hoc habes ꝙ in ꝓceſſu generali ⸗
uſuꝛariũ admittũtur debitoꝛes qui ſoluerũt uſuras
in teſtes nõ tamen ad plenã fidẽ faciẽdã:de quo ni
de qð nõ. Fre.conſilio.xvij. Quid aũt ſi ðbitoꝛ qͥ
iurauit nõ repetere denũciat an poſſit in cã vᷣnũcia.
teſtes ꝓducere Me. ꝙ ſic: cũ iſiud ſit acceſſoꝛium
ad ipſam denuntiationem quod placet. Tenetĩ eniʒ
dicere eccleſie cum effectu: ꝓ h bonus tex.in. c. ple
rumqʒ.ij. q. Vij.

SD noſtram. Caſus Judex ꝗᷣ

iurarunt in omm
anſa iudiciarium ordinem obſeruare in
notoꝛijs ſubtilitatẽ oꝛdinis iudiciarij non ſeꝛuabit
Vel gnalius ſũmo ſic:iuramentũ gñale debet ita in
telligi ſi fieꝛi põt:ut nõ obuiet iuri alias tanqꝙ teme
rariũ nõ obligat ↄᷣ iuris obſeꝛuantiã diuidit. Nam
in pꝛima pꝑte recitat tenoꝛẽ iuramenti. in fa ivi nos
illud duptłꝛ inteꝛptatur. æ fa inteꝛptatio ibi q;q;. Et
ut clarius hẽas ĩtellectũ:pone ſic cãuʒ:archieps nea
politanus quaſi ꝑ extoꝛſionẽ foꝛte ad iſtantiã ſui ca
pituli uł populi pſtitit gñaliteꝛ iuramentuʒ: ut in om
ni cã obſeꝛuaꝛet oꝛdinẽ iudiciarium pꝛoceſſu tpꝛis
cũ occnrreꝛent facta notoꝛia: dubitauit an deberet
in eis oꝛdinẽ iudiciariũ obſeꝛuare. pꝛopteꝛea ſupeꝛ
hoc conſultus inteꝛpꝛetatus eſt hoc iuramentum du
pliciteꝛ. Mꝛimo ut extendatur ad cauſas notoꝛias

Sed intelligatur fᷣm ſubiectam mam.ſ.ut ĩ cãis nõ
notorijs obfuetur oꝛdo iudiciarius.ĩ notorijs vo
non ſeruetur ꝑ oĩa qꝛ oꝛdo ĩ notorijs ẽ nt ꝑ oĩa nõ
Fueĩ᷑:iux illð ułgatũ ĩ exoꝛdiarijs oꝛdo ẽ oꝛdineʒ nõ
ſeruari. fo dicit poſſe intelligi: ut referatur ad cãs ĩ
qbꝰ ordo iudiciariꝰ ẽ fuãdꝰ. dicit.n. ꝙ ſi iſte archi
epᷣs habuit in aĩo:ut ordinẽ iudiciariũ ĩ oĩ cã pari
ter fuaret ⁊ ſic ceſſet pᷣdicta ĩterpetratio talle iuram
tum enm ſit ) canonicas ſãctiões potiꝰ eſt dicendũ
ꝑiurium nec aliqua ratione ſernandum. ¶ NHoia.
p ꝙ iuramentũ canonẽ ꝓditũ in fauoꝛc publicũ
non ligat.facit.c.ſi diligenti de fo.ↄpe.⁊ ſupꝛa eo.
ſicut. ¶ Mota ſcdᷣo qð iuramẽtũ gñale dʒ reſtringi
2 intelligi ſn ſubiectam mãm ⁊ reduci ad temminos
iuris cõis quãtum fſieri põt.facit.c.i.eo.ti.libꝛo.vj
Mota ibi non ꝑ oĩa ⁊c.quod oꝛdo iudiciariꝰnõ vꝛ
ex toto ĩ notorijs ſublatus.facit ad id quod nota.
h in glo.ij. ¶ Hõ quod oꝛdo qnqʒ cõſiſtit ĩ nõ ſeꝛ
nando oꝛdinẽ ſolitum. ¶ Mõ. ꝙ tela iudicij poteſt
dici oꝛdo ĩ eo ꝙ oꝛdinate ꝓcedit.nam qnʒ ꝛeligio
appellat᷑ oꝛdo:qꝛ dʒ eſſe oꝛdinata æ appꝛobata: ut
le.⁊ nõ.in.c.ij.qui cle.uel uo. OQnqʒ appellat᷑ oꝛdo
caracteꝛ qui iprimit᷑ in oꝛdiatiõe clerici.de qꝰ nide
xxcij. di.in ſũma. ¶ Mlnio nõ ꝙ dictuʒ generale
nõ ſemꝑ generalit᷑ itelligit᷑ qd ꝓcedit qn nõ ẽ eadeʒ
265 oĩium cõtẽtoꝝ ſub gñe:alias ſecus ⁊ ſic reducas
ad cõcoꝛdiam iura allegata ĩ glo.fi.qᷓ peꝛ hoc ꝛema
net declarata: ¶ Op. 7 nẽ ꝙ ex quo ꝑ extoꝛſioneʒ
h iuramentũ fuerat pꝛeſtitũ nõ debebat ligare ſalteʒ
effectualit᷑.ar.S.e.ſi vo ⁊.c.nerũ. Solutio glo.i.di
cit ꝙ ob hoc nidebat᷑ non teneꝛe ſed aliteꝛ non ſol
uit Zrium. dic tu ſinpłr pꝰ ſm Jo. an. ꝙ hic non
fuit ueꝛa extoꝛſio:ſecus in Srijs:facit de elec.quorũ
dam li. vj. in pᷣncipio ⁊ ↄſtitutio Jo. execrabilis in
pri. bic tex.dicit qᷓſi cx quo nota ꝙ dictio quaſi di
minuit ⁊ ꝛem ipeꝛfectã ſignificat ut nõ.in.l.in facto
.ff. de cõdi. æ demon. nbi tex.iũcta glo.⁊ in.l.in peꝛ
ſonã..qui pecuniã.ff. de pac.vide glo.in.c. ꝑaro
chianos de deci. æ. c. ꝓut de do. æ contu. ¶ Ande
exponit tex. Inno.qſi ꝑ extoꝛſionc.i. cõſilium uel
deſideriũ tuũ nõ ti fuit va extoꝛſio ſecundum euʒ.
¶ Sceðo põt dici ꝙ pᷣſuppoſito ꝙ uere fuiſſet ex
toꝛtum ꝑ metũ:nihilominus ligat donec ſequat̃ ab
ſolutio ꝑ ſuꝑioꝛc:ut in ↄrijs:⁊ dic ut ibi pleniꝰ no
tatum fait. Sed hic adueꝛte ad unã queſtionẽ ultra
ibi tactã. pone ꝙ ꝑ metum quis obligauit ſe peꝛ iu
ramentum ad id ad qð al tenebatur de iure cõi.nũ
q̃d tale iuramentũ liget:ut cõtraueniẽs ĩcidat in ꝑin
rinm.doc.hic inſtant:ſed in dubio tene ꝙ ſic.nam
ſi tale iuramentũ obligat ad idiffeꝛens:ut in.d. c.ſi
ueꝛo foꝛtiꝰ ad id qð ẽ ſʒ ius.dicit tamẽ hic Jo.an.
ꝙ per ſuꝑioꝛeʒ poterit a iali iuramento abſolui qðᷣ
bene notabis ex quo habes ꝙ licet quis ſit obliga
tus ad aliqd faciendum de iur̃ comuni:in ſi peꝛ me
tum iurat illud facere:poteſt petere abſolutionẽ ne
forte öueniens incidat in ꝑiurium: ubi alias nõ inci
deret:⁊ ſic extendas.c.ſi Vo.S.e.ti. Nam iniuria ſi
bi irrogatur in eo qð illaqueat᷑ iuramento ad iuris
obſeruantiam ut in.c.legebatur de ma.⁊ obedi.
Mppo. fo in eo ꝙ tex. dicit in notorijs ordinem

¶ De lureluran:

iuris nõ ſeꝛuandũ:qꝛ imo fuari dʒ.ij.q.i.deꝰ oĩpo
rẽs ⁊.c.poꝛꝛo de diuoꝛ. Soluit glo.ij. ſupplẽdo ad
litteꝛam ꝙ non eſt oꝛdo ſeꝛuãdus ſcilicet ex toto: ſzʒ
in parte ſic dʒ fieꝛi citatio ⁊ ſnĩa ſeꝛꝛi: ut in Otrarijs
de hac mã dic ut pleniſſime nõ. in. c. ueſtra 7. c. fua
de coha. cle.?æ mu. do. Anto. dicit h ꝙ citatio exigi
tur Iʒ no pemptoꝛia de ſnia dicit ꝙ exigitur: ſed nõ
cum ſolenitate uł ſcꝛiptura.dic ꝙ reſpeciu citatiõis
uarie ſunt opiniones. naʒ glo.in.c.poꝛꝛo palle. ſetit
ꝙ nõ ſit neceſſaria Inno.fuit uarius:ut nõ. ipſe in
.c.tua pᷣalle.z. c.ꝙᷓto de tran ſla.pꝛela.⁊ uide glo. ij.
q.i.in ſũma ⁊ in.c.que lotharius.e.q.que mibi ſem
ꝑ placuit:ꝙ ubi factum eſt ita notoꝛium: ut inficiari
nõ poſſit nec requirũtur alique pᷣſumptiões nõ ẽ ne
ceſſaria aliqᷓ citatio: nec reqri ſolenis ſnia: ſʒ ſufficit
quoddã pᷣceptũ ſic pñt intelligi.c.cum olim de re in
di. ⁊.c.quãto de tranſla.pla.⁊.c.bone de elec. alias
aũt ꝓcedat dictum glo. h̊ͥ pꝛo qua optime facit iſte
tex.dum dicit non peꝛ omnia ⁊c. ⁊ ibi que debet in
alijs ⁊c. quaſi clare ĩinuat ꝙ aliqualis oꝛdo eſt ſeuã
dus: ⁊ pꝛo citatione facit.c.fi.de offi.dele.ii.vi. iun
cto. c.i. e.ti. ? li. Et hec concluſio uidetur de mente
Jo. cal.in.d.c.ueſtra ubi pleniſſime de hac materia
ſic limita Inno. in. c. ex ꝑte de v. ſig. ubi dicit in no
toꝛio iudicem pꝛocedeꝛe potius exequendo i ſentẽ
tiando. ad pꝛedicta allego tex. glo. ? Harto. in..ic
tus fuſtium. ff. de his qui nõ. ifa.ubi ꝓbat̃ fm ungʒ
lec.ꝙ nõ requirit᷑ in notoꝛio cãe cognitio nec ſolem
nitas ſnie:ſed ſufficit iudicis pceptuʒ de exequendo.
ad idem.il.ij.O.quod de frumentaria.ff. de admi.ie.
ad ci.pti.ubiclare colligitur maxie peꝛ Bar. ꝙ ubi
omnia iura partis ſunt nota iudici: nt quia ꝓduxit
libꝛum ubi ſunt oẽs rationes poteſt pꝛonũciare pte
abnte ⁊ non citata ratione notoꝛietatis: ⁊ h̊ uoluit
Inno. in. d. c. qᷓto: ſj queꝛo utrũ ĩdiffeꝛẽteꝛ in noio
rijs pteꝛmittẽdus ſit oꝛdo iuris. gl.iſta ſᷣa nõbiliteꝛ
diſtinguit ꝙ aut ſunt notoꝛia in hac ꝓuincia iudici
7 alijs ? ꝓcedit qð h̊ dicit᷑. Aut nõ ſunt notoꝛia in
hac ꝓuincia ſed alibi. uł ſi h ſunt notoꝛia non tñ iu
dici ſed alijs æ tũc habet iudex duplicem modump
cedendi:ut pʒ in.glo.quaʒ ſingularit᷑ norabis maxi
me in eo ꝙ apeꝛe ſentit: ꝙ de eo ꝙ eſt notum iudi
ci:ut notoriũ:lʒ ey iudiciũ põt iudex iudicare ⁊ ideʒ
nõ. glo.in.l.i.C.qui ⁊ adueꝛ.quos:⁊ bene facit iſte
tex.faci t qdᷣ nõ.glo.⁊ Har. in.l.ictus fuſtium.ff.ð
his qui nõ.infa.Et inquãtum glo. exigit notoricia
tem in pꝛouincia ego intelligo de ea ꝓuincia qᷓ het
unũ ꝛegimen ſicut olim cum ꝛegebatur uno pꝛeſide
in. c.ij. de offi.lega.li.vj. Sed cum hodie ſingule ci
nitates hñt ſua ꝛegimina iuxta nõ.in.l·fi.C. de pꝛe
ſcrip.lon.tempo.requirerem notorietatem in cinita
te ſeu ſuo territorio/Nam de eo qð eſt extra terri
torium iudex ꝛecte infoꝛmari non poteſt niſi ꝑ pꝛo
bationes. ar. in. l. fi. ff. de iuriſdic. om. iudic Et faẽ
bec glo.ad qõ.pone queʒ notorie foꝝe eſſe excom
municatum in una pꝛouincia /In alia uero ubi
geſſit officium publicum: boc erat occultum:
nunquid tenebunt geſta habito reſpectu ad pꝛoui
ciam ubi geruntur nel nullo conſiderato quod ſe
mel iſte fuit notorie excommunicatus. facit hor

in e afons gonr
ll tut on il NöInn it

etid e ggan

Nircrnawhun a
MdeNN rinm.

Arnlnsfonnanſs
speneltchuninel t
almbiſbckter, ſ, m
Melovunne oii inlun
NontA n ntt⸗
Cadtititß Ewia Wrl.

41kuncen

cctfoatiecie funcunmd
Aofſceeti niltrvoii ich
ſeſnninn Oe untiinonis nt
Neponngbeniunſtnonengatbain
Orſrlnetitnin JnindCn
GLüle nicnutonunaicetonmmn
ſcind gNedendzſiaideanl
Killanas gech ſer edtdamanun
Iemssnonfidananm mictds

Dhfucdrni een isdcnir
raz Neſtsthein etuegi
Garanorrockinfonnedgna
ierichadbliſfcetvddtinne
orrinſngneſiͦſtpegun
1 Mr blindliſgiltse
aters tepbonnth en
Pui iteroanotan Dnraham
1poſtu gaun niin
nrono intiir eeien
lbit n peeſt enni H
N N leſſisonſenon ⸗

wte

unliſ⸗ oſckfunmnmiftch ag
age vorchnre olgiur mrene Br. u
Siores pontſt onßcnee
net non aun 1Atone notoncads : ddw
oind Fnhaben Udidttſenerin
seminins t ond ins. Hen iaroi
ſngning ſon oidiginden guncan
1ust ecin ed deict Bnro on ro
du punca ſed dii Nbionn netwianeni
Aaſein uis d uc diar wd erhieonne
eRendem Bin Ho aczſieunrt ſenm
e ineo G err lning deen gethen
cl:eut oorii:h c ndici or ince num
nöͦ go nliCnitahen eztto⸗
ler uitd h got Br iliuefii
his gui N inſ Rinapaun ooſun
pnupwainiu go nnligo e n
m xzimen ſcn olm an dng
Nci oegn . G n de
bit n vgiming iunn bnch
on tnpo. eqbiſeſen S

en Mamcecrdt
uſo rmion /ſin jofe

glo. ꝙ dit tencꝛe. Idẽ tʒ pau. de liaʒa.? ꝛefeꝛt Jo.
an. ſic ſibi rndiſſe:iia recitat do.an.in.c.ſciſcitatus
de reſcrip.qui tamen opponit de dicto. Jo. an.i.c.
inquiſitõi de ſen. exc. ¶ Dihi placet primũ dictũ qðᷣ
ꝓbo ar.l. Onbaꝛius.ff. de offi.pto.=.l.ij. C. ð ſẽ.
?. iij. q. vij. F. tria. v. uex. nã in illis iuribus er̃ tenẽ
geſta a ſeruo toleꝛato rõe publici officij ? pꝛc fecto
viſitꝛ credendũ ẽ ꝙ in eoꝛũ ꝑtibus notoꝛiuʒ erat il
los eſſe ſeruos. Itẽ 20 cõis erroꝛis ꝓcedit ſʒ in alia
ꝓuincia factũ ẽ notoꝛium Eſt.n. ꝓbabilis ignoꝛan
tia ꝛeſpectu eoꝝ que gerũtur extra ꝓuinciã.j.q ma.
accu. po. in. c.fi. æ in auẽ. ut fac.no. conſti.ad dictũ
Jo. an. in. c. inqſitõis dico ꝙ nõ obſtat.q; ſolũ diẽ
ꝙ notoꝛie excõicatus in una ꝓuincia põt tanq; no
toꝛius uitari in alia ꝑ ſciẽtes:qʒ ibi nõ ſit notorius:
2 ſic loquitur reſpectu ſcientium:ſed reſpeciu igno
rantium potius ſentit oppoſitum ⁊? bec nõ. Sed cir
ca hoc queꝛo pone ꝙ factum erat notoꝛium nõ in
ↄſtabat iudici ⁊ nihilominus ꝓceſſit tanquã ſuꝑ no
torio nũquid teneat ꝓceſſus:gl.hic nõ aꝑit:pc uus
tñ uidet᷑ ſẽtire ꝙ nõ in eo ꝙ dicit iudicẽ debẽ hᷣ ca
ſu ꝓcedere tãq; ſuꝑ occlłto:ł pmittẽ cãe Ogninc neʒ
an factũ ſit notoꝛium. Sed Inno.in.c.tua in fi.de
coha.cle.? mu.tʒ Srium. Ego ſic diſtinguerem ꝙ
aut qualitas notoꝛietatis erat fundamẽtũ iuriſditio
nis pone exẽplum in.c.i.de offi.dele.li.vVi.⁊ in.c.c
cuſatus in. . ſane de heꝛe.li. vVi.⁊ tunc ꝓccſus a iu
dice ignoꝛante notoꝛiũ ẽ nullus ar.in.l. queꝛo. ff. ð
eo.qui pꝛo tu.⁊ in.c.ex parte aſtenf.? qð ibi nõ.
de coceſ.pbẽ.ad h̊ theoꝛica Har. in.l.ij. de iudi.z
.l. multũ ↄdi.æ demõ. æ Inn. in. c. cum contingat
de offi.de e.ubi gnãliteꝛ uoluit ꝙ ſi iudex ignorat
id ꝙ ẽ fundamẽetum ſue iuriſditionis nõ uʒ ꝓceſſus
pſuppoſito ꝙ heéat iuriſditionem.per h̊ dixit nõnt.
Har. in.l.multũ ⁊? allat Inn. in. d.c. cum contigat
ꝙ ſi iudex mulctauit contumacẽ de contumacia pri
us ſibi nõ ↄſtito:nõ nʒ ſnia:⁊ idẽ tenet in.l.ſi finita
.F. iulianus. ff. de dã. ifec. qð nõ. aut qualitas ne to
rietatis nõ erat füdamẽtum iuriſditõis:ſʒ ſolũ pᷣſia
bat facultatẽ ꝛeſpectu oꝛdis iudiciarij nõ obſernan

di: æ uʒ ꝓceſſus ⁊ H caſu ꝓcedat opi. Inno. Ratio

eſt qꝛ erroꝛ nõ eſt in fundamẽto ſʒ in quibnſdaʒ ac

cidẽtalibꝰ ad. h.l.ij.ff.de iudi.ubi tenet ſnia:lʒ iuðꝰx

ignoꝛet iuriſditionẽ ſuã eſſe ꝓꝛogatam.ad idem qð
nõ. Har. ibi. in. d.l. ij. . in.l.ſi is ad quem.ff. de ac
qui.heꝛe. Et ideo bona cautela eſt ut iudex ſempeꝛ
ꝑ ſuã ĩiterlocutoꝛiam ꝓnunciet factum eſſe notoꝛiũ
2? poſtea ꝓcedat tanꝙᷓ ſuꝑ notoꝛio ⁊ ualebit hec ꝓ
nuntiatio in tãtũ:qꝛ ẽt ſi factũ nõ eſſet notoꝛiuʒ na
lebit tmñ ꝓceſſus oꝛdine nõ ſeruato:ad h̊ quod le.z
nõ. in cle. paſtoꝛalis in glo.in vᷣbo declarato de re.
indi. facit qðᷣ in ſili nõ. Inn. in. c. ij. de dila. Op. ur̃
enim iuramentum eſſe licuũ etiã ſi extendat᷑ ad cõs
notoꝛias qꝛ in eis põt iudex ad cautelam iudicialeʒ
oꝛdinẽ obſeruare:ut in.c.bone de elec.glo.in vᷣbo
requirit ſoluit ⁊ bñ:ꝙ iuramẽtum indifferenter pre
ſtitum ex duplici capite uidet᷑ iniquũ pꝛio ꝙ ledeꝛct
nimiũ ius actoꝛis cui icũbeꝛet onus ꝓbandi:fo qꝛ

lederer̃ diſciplina indicialis cũ nõ poſſent puniri no

roꝛia niſi ꝓbaretur.ad.c. bone.rñdet ut patet ĩ ca.

Vn ſepe cria remanẽt impunita ↄtra.c. nt fame ce
ſen. exc.⁊ ſic tale iuramẽtum ĩduceret ꝑiculũ ſaſntis
ar. xij. q.ij.cuʒ deuonſſimã ſm Jo.an. Ego latius
in hac mã ſic diſtinguo ꝙ aut iudex in cauſis ſũma
rijs nõ tñ notoꝛijs nult ꝓcedere iudiciario oꝛdine
ſeꝛuato ⁊ põt ẽt ꝑtibus ↄdicentibus:qꝛ h ſubijcuur
arbitrio ſuo:ut in cle. diſpendic ſã de indi.⁊ ibi peꝛ
glo. nõ tñ puto eum ſe poſſe ad h̊ iuramento ligaꝛe
qꝛ iʒ h poſſit ex libeꝛo aꝛbitrio non tamen poſſet ſe
neceſſitare: cum qnqʒ qualitas tpris aliud ſuadeat
nec debet poſſe a ſe abdicare facultatem a iure ſibi
ob bonũ publicũ ↄceſſ:ſiłe in teſte qui non ↄpellit
in cauſa cꝛiali:⁊ tñ llicitum ẽ iuramẽtum de nõ teſti
ficando ut in. c.cõſtitutus ð teſti. Et h ĩtelligo quo
ad cãs de qbus in. d. cle. diſpendioſã. Sed in alijs
cauſis que ſui nã ſũt ſũmarie quas tetigi.in.c.i.de
li.obla.nõ.puto ꝙ iudex inuitis ꝑtibus poſſit. ꝓce
deꝛe plenarie ad h. xi. q.i.ſi quis cum clerico ⁊z in
auẽ.de man.principũ..ſit tibi. Aut nult index ꝓ
cedere in notoꝛis iurijs oꝛdine ſeruato:⁊ ſi ꝑtes cõ
ſentiũt põt:qꝛ res de facili redit ad nãm ſuã.xxxv.
di. ab exoꝛdio facit tex.in.d.dle. diſpendio ſam in fi.
7 uide ibi bonam gl. Aut inuitis ꝑtibus ⁊ puto ꝙ
nõ poſſit qꝛ lederetur ius actoris ut dẽ bic in gl.et
bene facit dicta cle.ſepe in fi. Neutꝛo tamen cãn po
terit iu lex ſe aſtringeꝛe iuramẽto:ut bic p rões pre
dictas:⁊ per h põt dari alius itellectus ad.c.bõe:q;
ibi ꝑs ↄſenſit uñ ſpõte actor teſtes ꝓduxit ⁊ de ĩtel
lectu illius.c.dic ut ibi plene nõ. Ni. Ab.
₰ te aſus qui iurauit cui non debu
it cui deberet iurare compellitur
el ſũma gnãlius ſic. Si unum iuramen
tum uni debitum alteri pſtatur:illicitum eſt: æ eo nõ
obſtante cui debet᷑ preſtandum eſt. primo penit ex
oꝛdin n.fo narrationẽ ibi ſane.t᷑tio ↄcluſionem ibi
cũ igit. ¶ M ꝙ ſoluens uni qð alteꝛi eſt debitum
nõ libeꝛat᷑.h̊ intellige qñ ſponte ſoluit.ſecus aũt ſi ⸗ↄ
pulſus iniuria ipſius cꝛeditoꝛis uel aliteꝛ ſine iniuria
debitoꝛis.tũc enim ſaltẽ hʒ exceptioneʒ õᷣ neꝝ cꝛedi
toꝛem:ar. optimũ in.l.nonuiſſime.ff.quod cum fal.
tu. de quo uide plene peꝛ Mar. in tractatu de tyrã
no: ⁊ aliquid peꝛ Innocen. in. c. nihil de elec. facit..
ſi meꝛces..culpa.ff.ſoca.quod nõ. facit enim pro
iſtis qui ſoluũt alioꝛum cꝛcdita tyrãnis uel intrut᷑ p
latis:de quo plene ꝑ bar.in loco pꝛeal. ¶ WMõ ſecũ
do ꝙ ꝓteſtatio non excuſat id qð indebite fit:æ hoc
qꝛ vꝛ ↄꝛia facto de app.ſolicitudinem. hoc facit fm
Hoſti. quẽdam officialẽ qui fecit hoĩem ſuſpendi
ſaluo iure ſuo Item facit fm modeꝛnos ut non mi
nus teneat᷑ de iniuria qui dixit ſalua reueꝛentia vẽa
uos mẽtimini ꝑ gulamNã ueꝛbũ iniuric ſũ pcedẽs
uel ſubſequens declarat ꝙ nõ hʒ animũ ſaluandi ſi
bi honoꝛem ad h.l.ſi nõ conuicijC. de ininrijs: et

.lI. ſi quis extraneus. ff. de acquiré. heie. æ ibi h̊ nõ.
Har. poſt Oy. qdᷣ n5. 0 wi licnum 7 tene
menti ꝙ ſi ſubditus iurat obedientiam ⁊ fidelitatem

ei cui non dʒ in pᷣiudicium ſuꝑioꝛis ſeu qñi tale in
ra nentũ ẽ i licitũ:⁊æ ̊ qꝛ non poteſt ſeꝛuari ſine ſalu
tis ꝑiculo cũ nõ poſſit ſe obligare i pᷣiudiciũ ſuꝑio
ris S eo.uenietes: facit.c.cũ ↄtingat ĩ fi.j.e.⁊ in.c.
t

ij. de pac.li.vj.? qdᷣ nõ. Inn.i.c.oli el.iij. de ꝛeſti.
ſpo. Op. vi. n. ꝙ iuramentũ pꝛeſtitũ archicpo ſem
peꝛ ſit illicitũ cuin ueniat ↄ ius ſuꝑioꝛi debitũ ar. in
c. irelecto. 7. e. So. põt intelligi ſm Innocẽ. qn iu
raſſet archiepo ꝓ alio feudo ſeu alia iuſta cauſa et
non ꝓ iſto iudicatu. tunc.n. vʒ utrũqʒ iuramentuʒ.
Et ſic habes ꝙ qͥ põt eſſe pluribꝰ obligatad fide
litatẽ ſecus in ligio.põt eiʒ quis eſſe uaſallus pluriũ
ſed nõ ligiꝰ de quo uide bonã glo.in cle.paſtoꝛalis
in vbo hõligeus de ꝛe.iudi¶ Queꝛo fo:an iſte qui
iurauit archiepo fidelitatem ꝓ iudicatu ſit priuarꝰ
feudo. Hoſt. dicit ꝙ ſic:qꝛ q;tum i ipſo fuit feuduʒ
alienauit ꝛecognoſcẽdo aliũ in dñim ut in li. feu. de
feudo non alie. Inmꝑialis: æ maxime ſi fiat pacta
iurata. EC. de tranſac.ſi quis maioꝛ. Sʒ in Soriũ fac
iſte tex. in eo ꝙ papa exigebat iuramentum ab iſto
pꝛo illo iudicatu. ſendco duplicit. pꝰ ſaluado dictũ
Hoſtien.ꝙ feudũ:ex h̊ incidit in cõmiſſum fauoꝛe
dni. Ideo põt dñs tolcraꝛe illũ ſi nult:ar.in.c.potu
it in fi.?⁊ qd ibi nõ.de loca⸗ Vel dic quia ex iuſta
ignoꝛãtia iſte fuit excuſatus:⁊ foꝛe ob hoc dixit ſal
uo bonoꝛc ſedis apoſtolice. ¶ Oppo.ʒ.L uidet᷑ eiʒ
ꝙ ex ſolutione alteri facta nõ augeat debuiũ cũ nul
la lege hoc cauear᷑. Satis eiʒ eſt ꝙ ſoluatur debuũ
cuiꝰ ſolutiõe cõtingit liberatio.l.ij.ff.ſi cer.pet.⁊ in
ſti. qui.mo.tol.obli.in pnꝰ.Soluit glo.i.⁊ bñ ꝙ de
bitum augetur ꝛõe difficilioris ſolutiõis:vnde ex h̊
grauat᷑ ad ſoluendũ bis/Et ꝑ hoc infeꝛt glo.ij.ꝙ
peius ſeu gꝛauius eſt latroni qui ꝑtitur ſpolia cum
ſocio qᷓ; ſi nõ ꝑtiat. Hoſti.pꝰ Goff. dicit h uerum
qn iõ non ꝑtit᷑:qꝛ peniret de peccato ⁊ itendit neꝛ0
dño ꝛeſtitueꝛe:ſecꝰ qn fidẽ ꝓmiſſo dno frangit ad
ſui cõmodũ:⁊ ſic credo debeꝛe intelligi tex.cum gl.
in. c.ſi ad peccatũ.xxij.q.iiij.ubi glo.vr contraria
tex. ⁊ uide qðᷣ nõ. Jo. an. Sõ in ꝓhemio ſupeꝛ glo.ſi
ue ſit. Queꝛo hic dicit tex.ꝙ ſoluẽs alteri nõ libe
ꝛatur:ſed nunquid ꝛecipiẽs debitũ alterius iencatur
ad aliqͥd. glo. fa dicit ꝙ tenet᷑ furti niſi creditoꝛ ra
tum hẽat alt ff. de furtis.l.fallus.S. i. ¶ Aduerte
qꝛ glo.geneꝛaliteꝛ nimis loqui. NHã pꝰ non vr ꝓce
deꝛe in caſu nr̃o:qꝛ in rebus icoꝛpoꝛalibꝰ n omittit
furtũ ſicut nec in alijs rebus imobilibꝰ ut inſti.de
nſuca.F. qð aũt.nõ.glo.in.c.dudũ de elec ij. Sed
dʒ glo. reſtringi ad ꝛes mobileſ:⁊ qn alteꝛ ꝛecepit ſci
ens debitum ad aliũ ꝑtineꝛe ⁊ ſimulauit ſe ꝓcurato
ꝛem:ſic loquit.l.falſus.Ael qñ recepit nomine pꝛo
prio ſine aliqua iuſta cã. Secus aũt ſi credcbat de
bitũ ad ſe ꝑtineꝛe.tũc eiʒ excuſatur a furto ſeu rapi
na. inſti. ui bo. ꝛap. S. qꝛ tã. Idẽ ſi ꝛccepit ut nego
cioꝝ geſtoꝝ geſtoꝛ:ar.l.penul.ff.de nego.geſt.⁊.:.
ſi pupilli. Nũquid aũt poſſum ſolueꝛe cꝛeditori cre
ditoris mei:ita ut contingat libeꝛatio ipſo iure:qõ
eſt utilis ⁊ non tacta ꝑ canoniſtas.Dico ꝙ aut q̃ri
tur nũqͥd cꝛeditoꝛ meꝰ ex illa ſolone ſit libeꝛatus:?
dico ꝙ ſic:ẽt ſi eo iuito ſoluiſſj creditori ſuo:ut.l.
ſoluẽdo.ff. de nego.geſt.c ĩſti.q.mo.tol.obli.ĩ pᷣnꝰ.
Aut querit᷑ nũqͥd ego ſuʒ libeꝛatꝰ a credtoꝛe meo
HBar. in.l.ſolutũ..ſolutã.ff de pig.act.ſic notant
diſtinguit:aut ego ſoluo creditori cꝛeditoris qui
habet me uel bona mea obligata. pone exemplum

We iureinran.

ſi ↄduxi hoſpitium ab eo qui cõduxeꝛar ab alio: ? ſi
beꝛoꝛ ipſo iure: ut in.d. . ſolutã: ubi tex.no.nec mi
rũ cum poſſum ab illo cogi ad ſoluendum: ut.l.no
men. E. que res pig. ob. po. = ideo ſoluẽdo ẽt cꝛcdi
toꝛi meo iuito libeꝛ0ꝛ. l.utrum. ff. de conſti. pe. Enʒ
ille cꝛeditoꝛ creditoris mei non hẽbat me nel bona
mea obligata: ⁊? tunc aut ideo ego teneoꝛ creditori
meo:quia ipe alij tenetur ⁊ poſſum alij ſolueꝛe: ut.l.
ſi libeꝛ homo.ff.de neg.ge. ubi pʒ ꝙ ſi tu gerendo
negocium meũ recepiſti pecuniã mutuã liberor a te
ſoluendo cꝛeditoꝛi tuo. qꝛ cõtemplatione mea tu es
illi obligatus. aut cã quare cꝛeditoꝛi meo teneoꝛ eſt
oino ſeꝑata a pꝛima. Et tunc aut ſoluo cꝛeditoꝛi cꝛe
ditoꝛis cꝛeditoꝛe meo uolente:⁊ in dubio contingit
libeꝛatio: aut eo inuito: ⁊ tunc non comtingit libe:a
tio: ut.l.inuito de ſolu.⁊.l.fi.C. de neg.ge. aut co
ignoꝛante:⁊æ contingit libeꝛatio ope exceptionis: ut
.i.ſi oꝑa. ff. de doli exceptõe:⁊ ibi bo.glo. Et ex his
notãteꝛ dicit Har.ꝙ ſi pꝛimus cꝛeditoꝛ bʒ inſſʒ in
quo ↄtinet᷑ obligatio oium bonoꝝ ⁊ peꝛ ↄns iſte de
bitoꝛ debitoꝛis ſeu nomen cius eſt obligartum po re
rit ſolueꝛc illi cꝛeditoꝛi cꝛeditoꝛis:qð eſt notandum.
Vigde tiñ glo inſti.qui mo.tol. obli.in pꝛincipio que
ſentit ꝙ cuilibet cꝛeditoꝛi cꝛeditoꝛis põt ſolui etiam
inuito cꝛeditoꝛe ⁊ contingit libeꝛatio. Sed pꝛmũ di
ctum cꝛcdo neꝛius peꝛ.d.l.ſi oꝑa:⁊ tenet etiam glo.
ibi = in.d.l.ſolutũ..ſolutã ⁊æ hec nõ. Nico.
intauallis. ſus. Quiin
rauit ſtare man
dato alicuius non tenetur pareꝛe ſi pcipit
illicita ut ꝙ filium exheꝛedet uel uxoꝛem abijciat ?
.c.famoſum ualde ꝓpteꝛ mateꝛiã arbitro ꝝ que hic
tractat᷑.cõis diuiſio fᷣa ibi uoeirea. C.6 pꝛio ꝙ
ꝓ ſatiſfactiõe iniurie licite iuro ſtaꝛe mãdato iniuris
ti ⁊ ſic poſſuʒ ualde me ſubijceꝛe iudicio adue:ſarij
mei. Et qᷓ;ꝙ; pateꝛ h iuramentũ pꝛeſtiteꝛit occaſione
iniurie illate peꝛ flias:tamen eadẽ ratio eſt in ippis fi
liabus:ut ꝓbatur S.e.ueniẽs:⁊ facit.l.ſi libeꝛtus.ff.
de oꝑ.li.æ ex h̊ ⁊ ex tex.infeꝛo:qꝙ lIʒ nõ poſſit cõpꝛo
mitti cũ agit᷑ de cꝛie cuminaliteꝛ:ut.c.peł. de in inte.
reſti z.l.nõ diſtinguemus.S.iulianus ⁊.F.de libeia
li de arbi.ſecus tñ eſt ubi agitur ð cꝛimine ciuilit nt
hic. ¶ So nõ ꝙ in feminam põt compꝛomini tanq;
in arbitratricem. Secus iñ tanqᷓ in arbitraʒ: qꝛ h
ultimũ eſt officium uirile cũ hẽat ꝓceeꝛe iudicialit
ut ꝓbat᷑ in. c.dilecti de arbi. z.l.fi. C. de arbi.quod
intellige niſi femina ex dignitate hẽat iuriſdirionem:
ut qꝛ eſt regina uel comitiſſa: ut dicto.c.dilecn:? gic
ut ibi nõ. æ peꝛ glo.? peꝛ Har. in dicta.lfi.¶irio
nõ quẽ poſſe ad obſeꝛuantiam arbitramenti ſe obli
gare ꝑ iurametũ. Et nõ. ꝙ h̊ caſu arbitratõ ꝑcipit
ſub debito pᷣſtiti iuramẽti:fac.c.bꝛeui:⁊ qð ibi cixi

co. ¶ Mõ. quarto ꝙ arbitrator põt pꝛonũtiꝛe
ſub cõditiõe deceꝛnẽdo in futux: ut pʒ ibi:ſi on filie
⁊c. Ec ꝓ hoc qꝛ dictũ arbitratoris nõ ẽ ꝓprie ſnia
ſed potiꝰ quidã gctus ſeu tranſactio:ut in auc. ut
diffene iudi. in pri. iuncta glo.ſi vo cõtigerit C. de
iudi. N.ꝙ in iuramento gñali de obediendo uel
parendo mandato alicuius non ueniunt illicita b
.ueniens õ eo.⁊.c.i.e.ti.li.Vj. ota ultio ꝙ

len
te rogi hm⸗
H 4. ,
cz⸗ eithnnm niun/
ſpo⸗ Not onnn te ietutde
otne H ln Meerni

.

4oronti
nin lact i ai

,ton
Gunbi⸗ eta⸗ u 119
. WWAXN

Cells
eN Al.
gkbipnmte 4 “ D NcN
ſin eütin niu
bun mun enſſhl
n rNa di
Punnie aitltlcſesf

de 4
bstot odasn
uuni –
uh. Ainiä
N . ie Kenn 8

ANdM nuln
WAGitknd nun

Nnitte e
rnlali lltſene

irameuntzneno ſel

Orporotronnanen
nnihofft umnen
Oriclloan, ſabluuͤffhn
gtinmmuicfn

GerN 4
huſemmiultien
Liffo i un nmun
ſtnitgdlfi;ciin 15
ſ,ſorei ͤftum teulin x
riſunierds uolgirinene ren
Nbiorco .lit noq; Cpln:e nci
igpluwf Gensittbinicunchan
ſönizinsrin Nelnirun (Ohf
Igaf tuntaiitdei)usdpdian
rmiihnotruncvntüguurmle
übenidin hidagnn nn
1adbeſd ecn dnin
maſelgidinmnengihtnzin
Chttenchech fics mnt
nul fanndi ogt ijuie
Gnnttiirtici lpgercusc
Iſceſtcifnitnt tenſithbnen
wblgtrei Alnumnlstketenmni
ithinſumuccuine⸗ rr
Huimnochertmigfin

gtepbnsa

Zbcäiflusibemin⸗ teraes

en go iſt gni n
itg libe rat

ſuito chrort conn

¶
6olotiſhnn
Cectons ercte
ngtlbegno Cnen
a „
4 e ncllentmnmau
l uni / blti ther in

ytuglis isA

alij ſuje r
Molaups ſon mur mmne ſc

hug ilm atwuin nm nſimne
lmpſun nc n mmmii nbinor ett
nmmi cos cinſo fn bi oefn Cdie
Emlſumöeiniune icte imo tan nadand we
1ric doſſc; unde me iwdicer ucied defn
. Köch uadiuranoni ctent ocddin
l
ds Porn 5 Neniserfictl Klpen
K cNhabid nieeg hl peſti
mmn dd si deciecininaſrennt c et
rch tnd ſingenne lmmns ,
de ndi ns i cl gind Cininect
be. (toin imninmn Necnunr
in atbinmnen Gecls i chin d
Vlnmi dloffcun hinie c hen e
1pbzi in c. dlunide Atbiei Cn
znirnebenr itien
chge ni kninn er digſfne

* n do
qrct egin el comitſſnnt dco ,

tha go.r he Br in

arbitramẽtũ ↄtinẽs rẽ illicitã ? a iure ꝓhibitam eſt
ipſo iure nullũ:ut ꝓbati in fi.ibi denuncies ⁊c.non
enim mãdat a iuramẽto abſolui:ſed denüũtiat nõ te
neri.is enim qui nuntiat nihil agit.l. heꝛedes palaʒ
.ff. de teſta. Ex h̊ ifert ꝙ vbum pcedens ibi ꝛeuocʒ
æc̃.dʒ ĩtelligi de facto ꝓpter opi.uulgarium. Ex qꝰ
vVbo põt argui aꝛbitratoꝛem poſſe ſuum pꝛeceptum
ꝛeuocaꝛe ꝙ põt admitti quãdo ꝓnunciauit otra foꝛ
mã ↄpꝛomiſſi. uel qn mandatũ nõ tenuit de cuo tñ
remitto ad ea que legũtur ⁊ nõ.in.l.diceꝛe in fi.cuʒ
duabus ſe. leg. ff. e.? potes diceꝛe tã in arbitꝛo ꝙ; ĩ
arbitꝛatoꝛe ꝙ ſi exi toto ꝓnuntiauit ita ꝙ finitum
cſt officium ſuũ nõ põt illud reuocare. Secus ſi mt
locutoꝛiã per quã nõ finitur ptãs ſua:dic ut in dic
tis iuribus plenius nõ mayie peꝛ Har. facit. c. ſi cõ
pꝛomiſſarius de elec.li.Vi. ⁊.l.ſi cui.ff.de ſeruitu.=
.c. in liis de offi.de. iſte aũt mulieres pnt reuocare
