kr tunn iunin on
ja ii muſf hllul inn in
Allonen ni
fſntine/ o.,. fn n, .
giiß ni gau ſ nlſoenonin cſt nie
r ttione iudicis iue officii ſuumi
Ahelari unch a ſffinting hnuaſt nn
ſeſigcitenon Menmeninf in c i
bus de ftedeTin aui Din ef
noig go. Ham pboc ain cſrde
luit cim erprimi i appelanone ab ini
nt.ſcdebims bonor deferni mdie..
pt conſequi iaficii coran iuclce i de
cedere p appelatöemn niſt erpſla rone
.d. c. ut gebit? Sec fy exip u pmniſli
ria fit dici cũ pnutianit ſe n indicen
rabi ad nan difſntiuerſed ſi eſt ali
toria q non fintoffciiincicis: ta
eo iuſttii oeqj it d regnlan tih
ria q magis rabit ad ni; inerloent
gicni. Crepi ſ ider pnuͦinitijſ
onnmnmunmammn
e corg co pot ſpe mui ſcian
haqſſichffiniing bitoin efen
ne ſeruablf ſolenitas quej Giſhinitiue
ſtalias ſecns quo c torrii gei ſn

licj plene in. cci ceſſante .c. lbi ne

Ap bec opiones Otrarie ppit ad Aox

aun d vaſigkeiit gn
Nonni ien eheere appelgtieft

ms Cnllſtcl H auonia
Per liigae d H eni

BE;
=

N,. on
e ne. N
nme aon

Uhns,: rſ
Gtaiſclga er ſtiig

=
=—
=
B.

unta ndn eiinnii
“ ainztne
– ndm ne

ſepan immrn Pe
lt feſnnchit bo izangin g
N dſhoſtnon ntszß deige t
m rſcgren darfeo ſti giulni⸗
babe lins dcchtonezrin goio
minpmm ihaelnoci monſi
lem omnian ir albug anpta Hcl:
cſe piirauſan uͤnbih rie
oxbimpaly irgb. Abs mi i u
bxc ium ocſeurai M onuei
de ſeſcando bubane uin dffniue /ſon n
os eprunge cn opyelatone a nn.
Wrumu iſe Ke ordieb
dAſü ci igenadntſedhaſ

en Kmntmk dtä i knmn Jn

er r tu igi ihein Nin
mruche Cigvanni wiis Uohengfun
ſeri it con. Aan de GGanncNnd

ockr nſ vel .

fn nun frionetaninſin Unim
ſne n enonsd toneata .
d

fertiöftninnctune

4

enliei ir eme

Ego in hoc articulo ad has opiones ↄcoꝛdan
das ponerẽ hãc cõcluſionẽ ꝙ iterlocutoria ho
minis hũs nim diffinitiue non ꝛegulatuꝛ ex toto
ut difſinitiua nec ut it erlocutoria ſ trahit̃ qñqʒ
ad nãʒ iterlocutorie qũqʒ ad naturã diffinitiue
ſecundum quod magis participat de diffinitiua
nel iterlocuroria. Dec iterlocutoria hois hens
uĩ diffinitiue eſt quoddã mediũ iter pure diffini
tiuã ⁊ pure iterlocutoriam: non.n. eſt pure diffi
nitiua qꝛ nõ iponit finẽ toti cauſe: non eſt pure
iterlocutoria qr ñi ſpectat aliã ſniam diffinitiuaʒ
poſt ſe exẽplũ qñ iudex ꝓnũtiat ſe non iudicem
ↄpetentẽ uł ñ eſſe ꝛndendum libello tãqᷓ; inepto
uide gl.in.cle i.de ſequeſtra.ſi ergo hec ſntia tʒ
qðᷣdã mediũ dʒ tꝛabi ad mãm alteriꝰextremorũ
fſm ꝙ migis ꝑticipat cũ illo extꝛemo.Sim liteꝛ
in hermofrodita.iiij.q iij.hermofrodita.l.qrit
ff. de ſta. ho. Siłe etiã de tacente q̃ tʒ mediũ ini
diceꝛe ⁊ ↄſẽtiꝛe:uñ qũqʒ hẽtuꝛ ꝓ ↄſẽtiẽte qnʒ
ꝓ odicente:ſm ꝙ magis participat cũ nã altiꝰ
exteremoꝝ ut plene nõ. maxie per Dp.i regula
is qui tacet de re.iur.li.vi.dixi ĩ.c.nõne de pre
ſipt.Et iõ bonus iudex hẽbit diſcurere ꝑ ſin
gulos actus ⁊ cã exepli ut itelligatur pᷣcedentia
diſcuꝛramus ꝑ tres actus.nam aliter appellatuꝛ
a diffinitia.alr̃ ab iterlocutõia:cũ alia ſolẽnitate
fertur diffinitiua cum alia interlocuroꝛia pote
per iudicem reuocari diffinitiua non. C¶ Hunc
eſt dubiũ qualr regulabit int᷑locutoria habes uĩ
diffinitiue. Oico. n. m ↄcluſionem pᷣmiſſã attin
gẽdo pᷣmũ actũ ꝙ ſi int᷑locutoria eſt talis qᷓ fuit
iuriſditionẽ iudicis ſiue officiũ ſuum i illa cã dʒ
appellari tanꝙᷓ a diffinitiua puta ſi ꝓnuntiauit
ſe iudicẽ non ↄpetentem iux nõ.in.c. ſignifican
tibus de offi. del.⁊ in aut.hita ne fi.pro pa.C.:
ubi ꝑ glo. NHam ꝓ boc caſu cefſat rõ qr̃᷑ ius no
luit cãm exprimi i appellatione ab int᷑locutoria
ut. ſ. debitus honor deferat᷑ iudici. Naʒ ex quo
pt᷑ conſequi iuſticiã coram iudice ñ dẽt ab eo ꝛe
cedere ꝑ appeliatõem niſi expᷣſſa rõnali cã nt in
.d.c ut debuꝰ. Sed ſʒ exẽplũ pᷣmiſſũ nulla inin
ria fit iudici cũ ꝓnũtiauit ſe n iudicem gꝰ debet
trahi ad nãm diffinitiue:ſed ſi eſt talis inteꝛlocu
toria q̃ non finit officiũiiudicis:ita ꝙ poſſũ ab
eo iuſtitiã ↄſeqͥ tũc dʒ regulari tãq; inteꝛlocuto
ria qꝛ magis trahit᷑ ad nãʒ interlocutorie rõe pᷣ
dicta.Exẽplũ ſi iudex ꝓnũtiauit ñ eſſe ꝛidendũ
libello tãquam inepto:nam exprimendo caſum
rõnalẽ corã eo põt ipᷣe mutaꝛ ſñiam ſuã ut ĩi.d.
.c.cũ ceſſante: ide peꝛ oĩa dic quo: ad ſᷣm actuʒ
nã ſi iſta qᷓſi diffinitina hẽt oẽm effectũ diffiniti
ue ſeruabit᷑ ſolẽnitas que ĩ diffinitiua ſeruanda
eſt:alias ſecus quo ad teꝛtiũ actũ.ſ. reuocatiõis
dicã plene in.c.cũ ceſſante.j.e.ubi melius cadit
2 ꝑ hec opiones ↄtraꝛie pnñt ad ↄcoꝛdiã r̃duci.
n glo. in vbo aſſignes ĩ fi. Ex hac gl. colli
gẽ duas rões qᷓre pẽdẽte appellatõe fit hic illa ĩ
nouatio prima eſt ſpẽalis.ſ.in fauorẽ ecclie ⁊ cł
tus diuini fa eſt magis generalis ⁊ nõbilis uʒ
Ybpter pᷣſũptõeʒ que erat ↄtꝛa iuſtitiam appella

De appellationibns

tõis nã pᷣſumebar fruſtratoria.⁊ doc.circa hoc
multũ inſiſtũt. Sʒ ut clare hẽas mãm cõſidera
dquos caſus.primꝰ ſi iſte canonicus ppᷣtẽdebat ñ
debẽ reſidẽ ꝑſonalr non tñ negabat qͥn ꝑ ſubſti
tutũ:ſecũdus caſus qn pᷣtẽdebat nullo mõ tene
ri ad ꝛeſidẽtiã nec ꝑ ſubſtitutũ foꝛte ex pᷣuilegio
uel ↄſuetudine. rim cãu nullus fauor ̃
ↄcurrit nec pſumptio appellatiõis iniuſte ſʒ me
ra iuſticia exercet᷑ qꝛ tunc non negaret quin ſal
tem ꝑ ſubditũ debeꝛet deſeruire fruſtra expecta
ret᷑ euẽtus cũ nullus eſſet effectus ut in.c.cũ cõ
tingat de offi. delega. Mec ſit hoc caſu innoua
tio ↄtra appellationẽ facit.c.cum nobis ð elec.
4 2* cau militat Sriũ glo.⁊ tũc potes coiungere
illas duas rões glo. ꝙ bᷣ fit iſta inouatio tuʒ ꝑꝑ
fauoꝛc cultus diuini ut ne appellatione exnte fri
nola priuet᷑ iteriʒ ecclia ſuffragio iſtius tũ ꝓpt
pſũptionẽ friuole appellatõis.Et ex his hes ca
ſum nõbilẽ ĩ quo aliqd inouat᷑ õ appellationẽ qᷓ
recipit᷑ a iudice:ſimileã.c.fi.ð eo qui mit.ĩ poſ.
2z qð ibi dixi ⁊.c.cũ ꝑſone in fi.de priuile.li.vj.
Reſpectu uero facultatis appellãdi deiuꝛ ciuili
dic ꝙ trahit᷑ ad nãm diffinitiue qꝛ nõ põt apliuſ
reuocari grauamẽ niſi tũc appellet᷑ iuxta ea que
dixi.S.eo.ſuꝑ eo:⁊ uide ad mãm qð nõ.Cal.in
.c.ad diſſoluẽdũ de deſpõ.ipub.⁊ Fre.conſilio
.cxij.? Har.i. l.ticia. ff. de accu. ubi tʒ qðᷣ.õ. di
xi ꝙ de iuꝛe ciniii põt appellari ex quo nõ expec
tat᷑ alia diffinitiua ideo ĩ hoc excedit nãʒ diffini
tiue ſʒ reſpectu ſolenitatis ꝓnuntiandi het uim
interiocutorie qꝛ non eſt neceſſe ꝙ ↄſerueĩ ſolẽ
nitas de qua in.c.fi.de re iudi.lib.vj. Et forte
hec opio uerior qꝛ cũ nõ decidit totam caʒ pri
cipalẽ nõ eſt ſeruada tanta ſolẽnitas cũ nõ agat
gqę tanto preiudicio. Hi. ab.
Kaſus appellatio cõ
. nuluit. canones non ad
mittiũ. Vel latius ſic:a iudice iuris diſ
poſitionẽ exequẽte nõ appellat:Fᷣa ibi nõ ↄuenit
Et itellige hãc lam duobꝰ modis.primo ꝙ cũ
epᷣs compelleret iudeos ut dimitterẽt mancipia
xpiana i ſua libertate cũ nõ ſit licitũ eis ſʒ iuris
diſpõeʒ hr̃e ſeruos xpᷣianos:appellabatur ab eo
regẽ frãcoꝝ qui iterponebat appellatõeʒ in fa

uorẽ iudeoꝝ a qoꝰforte młta ↄmoda ꝑcipiebat

2ꝛ mõ põt itelligi ꝙ nõ appellabat ̊ ꝛex ſed ap
pellabat᷑ ab eo qui tanqᷓ; miniſter ecclelie com
pellebat iudeos ut dimitterẽt ſeruos xpᷣianos ⁊
utraqʒ lec.poteſt adaptari lie nec muratur iuris
diſpõ.nã utroqʒ caſu appellatio erat contra diſ
põeʒ iuꝛis meꝛito ñ eꝛat admittenda. ¶ Nõ ꝙ
ubi appellatio manifeſie ẽ õ ius nõ tenet iudex
ſuꝑſedeꝛ imo debʒ ꝓceder᷑ ad execu tõeʒ iuriſſbᷣ
itellige niſi aller aliqᷓ rõnabilis cã ĩ ꝗᷓ forte illud
ius geneꝛale fallit ut ꝓbat᷑.s.c.ꝓxio.Ad idem
ꝛc.romana.e.ti.li.Vj.hoc tñ ẽ ueꝛuʒ ꝙ ubicũqʒ
generalr᷑ a iur̃ iterdicit᷑ appellatio nõ tenet᷑ iux
ſuꝑſedere executõi niſi exprimatur aliqᷓ rõnabi
lis cã iuri ↄformis de q Inn.i.c. paſtoralis

. F. pterea de offi. dlee.ꝛ nõ ex tex. iũcus iuribꝰ

* S5 32

&ασnH[1. r & p e,n-l 1. S

5

Wro Lar ſuiui AI

X 7 „P

Pr-r, dre din.r. /

allegatis i gl. ꝙ papa i cõcernẽtibꝰ decoꝛẽc xpia
ne religiois ẽt pcco ceſſate põt ſtatuẽ iter laicos
t ĩfideles: nã nullũ pccuʒ iĩeſt ut indeus habeat
fuũ xpᷣianũ ſed dedecoꝛat ⁊æ degenerat xpianaʒ
religionẽ.⁊ ſic habes unũ caſũ nõbilẽ ? genera
lẽ ĩ quo papa cxercet iuriſditionẽ iter laicos et
ifideles æ generalr̃ quã ptatẽ hẽt papa circa in
fideles:uide nõbilẽ ꝑ Inno.in. c.qð ſuꝑ bis.j·.
de uo.ubi dicet᷑ ltimo nõ. rege ſecularem
ẽt ſuperioꝛẽ nõ retognoſcẽrẽ nõ poſſe ĩ regno
ſuo ſtatuẽ ut iudei hẽant ſeruos xpᷣianos bᷣ iõ
qꝛ pꝛicipes ſeculares ſubſũt pape ĩ cõcernẽtibꝰ
ſalutẽ aie uel decoꝛẽ xpᷣiane religionis.xcvi.di.
i. c. duo.uide tex.i.c.i.de homi.li.vi.¶ In gl.
fi. Et rõ ſpẽalitatis ẽ qꝛ ius neminẽ grauat ita
nec ius exequẽs.xxiij.q.iiij.qui peccat.l.grachꝰ
C. de adul.gꝰ nõ põt ꝗppellari cũ imediata cã
appellatiõis ſit granamẽ iniuſtũ ut ĩ.c.ſuggeſtũ
iĩ fi. S.e. Et hᷣ faciũt ad.q.nũquid a ſtatuto loci
poſſit appellari Har. ponit in.l.oẽs ppli.ff.de
iuſti. æ iure.i repetitiõe.⁊ ĩ.l.fi.de app.reci.i effe
ciu facit tria mẽbꝛa ꝙ; ſi ſtatueũ ẽ generale effe
ctu ⁊ uerbis ñ põt appellari ſic nec a lege cõi ut
i.l.ſi qᷓ pena.ff.de vᷣ.ſig.uide tex.de iuxe cno
nico in.c.qꝛ nos.j.e.ᷣm uerũ ĩtellecti¶ Si vo
flatutũ ex uerbis ⁊ re eſt ꝑſonale ut qꝛ cõcernit
unã pſonã tin tũc talis ꝑſona põt appellare ar.
in. l. i. F. ſolẽt. ffj. qñ app.ſit facit optic tex. in c.
cũ oẽs.S.de ↄſti.cũ ibi nota.⁊ ratio huius dicti
põt efſe duplex. MDrima qꝛ ſtatutũ debet ec ge
nerale cũ ſit quedã lex.iiij. di.erit aũt lex.gꝗèR no
debet fieri ſtatutũ ĩ odiũ illiꝰ ꝑſone tm. ¶ Nem
tale ſtarutũ põt dici qddã pᷣceptũ ⁊ nõ lex ſed 9
pᷣcepto iniuſto põt appellari ut.S.c.ꝓxi exr
tiũ mẽbꝛũ qñ lex uel ſtaturũ eſt geneꝛale quo ad
uerba:ſed ĩ effectu ẽ ꝑſonale æ? idẽ qð in ꝓximo
caſu eiſdẽ rationibꝰ:nã nõ uerba ſed mes legis
cõſiderãda ẽ ĩ regula fi.de reguł.iuris.li.vVi.l.ñ
dubiũ.C. ð legi. Optie facit lex.i.i fi.ff.ð doli.
cxcep. Et hec uerba ſũt notãda.aliqͥd ꝑ Cy.i.l.
ij. C. que ſit lon.ↄſue.tñ ganeralꝰ dicẽʒ ꝙ n ſit
fiẽda qria an ſtatutũ ſit generale uel ꝑſonale ſʒ
ſolũ an ↄtineat ĩ ſe aliquã iniquitate:⁊ tũc poſſʒ
appellari z unus ſolus põt reſiſtere oibꝰ ſtatuta
rijs ut ĩ.c.i.de his que fiũt a ma.ꝑte capi.lxv.
di. c.i.uide pulchꝛũ dẽʒ Inno.i.c.i.pall.ubi di
cit ꝙ qñcũqʒ ſtatutũ miquũ edit:uel aliquid ini
quũ ſit ĩ uniuerſitate quilibʒ ptẽdes itereſſe põt
ↄdicere ⁊ appellare:⁊ ſi nõ pᷣtẽdit intereſſe tene
tur ↄdicere ꝓpt ininſticiã nec ſufficit tacere alz⸗
iuolueret̃ pena ⁊ pcco cũ alijs ↄſẽtiẽtibus qꝛ ex
quo ẽ ĩ uniuerſitate tenetur malefactis ↄdicere.
NQuid ãt ſi ẽ officialis an teneat᷑ dimittere offi
cium ſi nõ põt alr̃ obuiare: uide doc.iĩ.c. aduer
ſus de imu. ecc. ubi dicetur Mi. ab.
SDhbec Idẽ diẽ qdð.c.memĩmꝰ
* 7. c. ſuggeſtũ. S. eo. Uel
pẽaliꝰſic: Qui an citatione uł noticiã
laꝝ miſit nũtiũ ad papã appellar̃ põt ne delega
tus ꝓcedat:ſecꝰ ſi poſt. Et ntrum bodie miſſio

CGuas pnet r mPidl⸗Ras 2=ð

NX Seſnrtur la. ſpællar paffit

J. Paßhff cmn en iie⸗ Mitirnte e4 Iel 2 hgre
. 9 ſer ſDeuri p,

¶ Ge appellationibus.

nutij aliquidc opet᷑ dicã plene ĩ. c. ut öb
Wer hãc remiſſionẽ. c. iſtud è itũ
Der ha eexpeditũ Ms
,Pp' ſicut arreptio 3
apoſtolicã defedit itinerãtẽ ut ĩteꝛi
Otra eũ ex quo ſine dolo itinerauit a
i. c. meminim. ⸗ qð ibi dixi.S.e. ſic 7
ſio vðfẽdebat mittẽtẽ ſuꝑ cã in qᷓ nunt
ut interiʒ nõ teneat᷑ rñdeꝛe coꝛã del
to ꝑ adueꝛſaʒ Pieʒ ex quo ante notic
tiũ miſerat:ſed utꝛum hodie
.S. remiſi ad.c.

ferre alias punitur ut bic.! H
colligi ex dictis doc. imtelligendo iſte prio

itus. . e

itineris pſonalẽ facta P ſege
3 non ꝓcedat
d papaʒ ut
nuncij miſ
iu miſerat
egato ipetꝛa
iaʒ lr̃ax nũ
ſufficiat iſta allatio

ut debitus. Mi. ab.

E Pr. ior E. can qui non ötu

it ꝗppellatiõi inter

poſite ad papam mittit eij ſj
rijs ad curiã puniẽdus. lis ordina

intellectũ ſubditũ poſſe ſuj
ſus manikfeſtos appella
pellatio eſt qᷓdã ꝓuocatio ad cm ut in.c cuz ſi
romana. S. e. nec ſit tibi miꝛandũ:nam ſam dib
itus põt accuſare pᷣlatũ ⁊? crimẽ ſuũ denütiare
ſuꝑioꝛibus.c.lʒ hely.de ſimo ⁊ in c.ex pte. ?. c
oliʒ 7. c. ueuiẽs de accu. cũ ſi.ita ⁊ eum puocg
M ad Ni etererrucullde ſubditi bie bonu;
platũ.viij.q.i.audact᷑.=.c.qis Lu.no
ferẽs appellationi etiã crercalic Dunnnc
ẽ ꝑ ſuꝑiorẽ ita crederẽ ĩ differete appellatioi fri
uole ⁊ iiuſte uide tex.iũcta glo.i.c.cum appella
tionibꝰ.e.ti.li.vj.ubi glo.appellat hãc delatoqʒ
iniuſtã reatũ: ⁊æ ẽ rõ qꝛ delatio ẽ qdã iteilocuto
ria ꝗᷓ dʒ eſſe iuſta:ſi g appellatio e manifeſte fii
uola peccat iudex eã admittendo facit. c. i. de re
iudi.li.vVj.ſicut peccat nõ defeꝛedo appellationi
iuſte ut hic:nã ↄtꝛaꝛiorũ eadẽ dʒ eſſe diſciplina
xxxij. diſt. hoſpitiolũ ⁊.c.intellecto ð imeiux.
nõ. ibi nõbilem ꝛeddũt:ꝙ delicta ⁊ mali mores
reddũt quẽ nõbilẽ.i.ifamẽ ⁊ nõ.infamie dignuʒ
ſicut.n.fama põt ſe hẽe ad bonũ ⁊ ad malum..
capitaliuʒ.. fſamoſos.ff.de.pe.pꝑ Mar in..de
minoꝛe. .toꝛmẽta.ff. de qõ.ita ⁊ hoc vbũ nobi
lis:adaptat᷑ ad uiꝛos moribꝰ origine genero
ſos ⁊ crie ĩfectos qꝛ iſte ꝛeddit ſe notum alijs ex
bonis oꝑibus:alter vo ex moribus malis.c ex
pie ade.de teſti. ¶
corrigendo ⁊c̃.pòdera glo.qꝛ ſetit unam lec. ad
tex. ut intelligat᷑ ꝙ iſte por corrigebat iſtũ cano
nicũ ⁊ in corrigẽdo exceſſit modũ affligedo euʒ
g iuris debitũ 2
uit ad papaʒ

Wio pmo fm unum
piorẽ ſuũ ꝓpteꝛ exceſ
re ad ſupiorem æ iſta ap

In glo. i. ibi modũ excedit ĩ

hoc iſte canonicus appello

HMec lectu. male põt ad tcx. ad
aptaꝛi qꝛ hic non dẽ ꝙ appellauit a pore ad pa
pã ⁊ ſic eũ ꝓuocabat ad ſuꝑioreʒ ꝓpier deſina
ſua. ¶ Sʒ li uis tenere hanc lec. que eſt eia in
ſe expone terx. ibi propter ſuas enormitates .ſ.
cõmiſſas in affligendo ⁊ coꝛrigendo hunc cano
nicum contra ꝛegulam ⁊ iuris diſpoſitionenn et
diſciplinã: æ tunc nota er tex ꝙ ſubdit?quatum
cunqʒ religioſus iniuſte affliemis ? correct
ſuperioꝛe poteſt appellare ad
rioris ⁊ ſuus ſuperioꝛ teneiu

us 8

ſuperiorem ſupe
r appellationi de

Secunda lec. põt

oich 119
erni dlar nſiurai
nonibu⸗ mnias ſiin lvnde iſe
ſiguineis ngehn AAlnn 5 ſori⸗pu⸗
uuſnen m mllul iei w e
ſe is gen tanenmnt ie pmniends

alelil
, ppter genn r ex
ſea uon dems ai nlhn ue
rd inrelen. eratght

ii a.viſindig 1cr roe iſte P
i hiingair iure in
icmigre l ) pe lr ich
mnnoſnowonĩ i mſi u no⸗
omgenet tal lechni lint Hyſte
jamnganis vof or bi eit ore
ens ſabaſti cocle pee quali lmo
Iecdeunei pot ab eo appelari A 1inn die
iͦ ter. ta reanndo wunſit Jo.an
ico. Oibec lec eſſet vera nuſth eern
Pieco no e nera iciſicte e anic dre
platoraröt iuriſcitionei ubatosee
lcar ſubcſtis tcele plnno quütiin
criminoſo anie priarone nii i douſa
ſpecialio vii.q iiſ. none i g di ae
uide goo. cn mulis inibus i en alega
non ſicent ge pꝛeſcrip. ? ibi dixi. ad.
Ruide ꝙ no loqui de poteſtte inie
c:ſ quo ad merit nite? dinanio
pꝛelat· nagis olqut omigego gſi
nibllonin comigge döt uce Inno⸗
ſris de nce pbe. neli i.c.ci uener
tep. lbi olnit caij cönm delegamn
ſum ercipere ge crinſe r riniofn
ger: ed de famnia b e
, . alnia bene poſſum excipe
lit i.c. ſciſcitatꝰ ge Po. ubi gici
mrünonch ali H dwl lcit.
niioffcio: . Ncpno adzmnin
Add: ui e qo ibi giriecie n

„zocl,deſinor igtan
Stcmadunäl
ga⸗ iminaitſſtafſen len
mn ig adtdir
ſnis gyinin iin iulii nn
epſporeinuntiafnerenli
wot ite ine tr in goic an
ſnbcil. iltigb, apprlor bir deni
inuſi mi te atmetjin
uq l iſuſ g palmoe mukſfrii
Uon elcak der ci adnnendo kuat c/oent
.. ſon atct mo deſenco peſcoi
Rendema oraidtd ade Noedſhenn
wi Aeſisatnckendtend
W Dden Wäürq NNGNNGs
inat inliimi tdnim ihe
n. Rtna dtſedr d doidt Anin
Ggui imlaſiu Bril
wmorſmminſiainii
salhti dd uds R
ſstcieitodeg irvil nann

ocg woien
dusne l Mnl
bons birwii

additio.
ffligenda iudici nõ deſerenti appellationi legitie

X liei- ciln ſ Bn⸗&π pla 7400 =pen- m Pn.d ar din =Pr,. ſp 2/ Izie me

¶ We appellatlonibus

ↄpellebat iſtum canonicũ ad ↄſentiẽdum aliena
tionibus qᷓs illicite faciebar de ꝛebus eccleſie ↄ
ſaguineis æ amicis ſuis tẽ ad tegendum ui
cia ſua eum uꝛgebat ad iuꝛandũ unde iſte ſetieſ
ſe illis grauari appellauit ad ſuꝑiorẽ. ꝓuocatuſ
prior iſtum incarcerauit ⁊ coegit eum renũtiatr
ſue appellationi ꝓpteꝛ ꝙ uenit puniendus ut in
rer. (Wen⸗ intellectus etiã colligitur ex dictis
doc.intelligẽdo ꝙ hic ñ preceſſerat.grauamen.
ſed iſte canonicus ꝓpt᷑ cauſas pᷣdictas ſeu ꝓpt
delicta alia iſtius prioꝛis.appellauit ad ſedem

apoſtolicã ⁊ fuit hec appellatio extraiudicialis:

⁊ multũ hec lec.ↄſonat lie ut.S.dixi ⁊ qꝙᷓ ſuꝑi
or appellatus ñ teneatur ire ad ſuꝑiorẽ ꝑ banc
appellationẽ exiudiciale:ut dixi in.c.cũ ſit. S.e.

non tñ dʒ ſuꝑior appellãtẽ opprimere ſeu euʒ a

ꝓſecutione appellatõis ał: ipediꝛe ꝙ ſiifeceꝛit ðᷣ
bet puniri ut hic. Quartã lec.ultra doc.colligo
ex nõtiſ ꝑ Ho.⁊ Jo.an.⁊ ĩi.c.i.ð cẽſi.li.vi.ubi
dñt ꝙ pᷣlatus etiã religioſus ĩ moꝛtali ↄſtitutus
notorius uł ifam atꝰſi ſit icorrigibił põt per ſub
ditũ applłaꝛi ⁊ ſi defeꝛt appellatoi bene quiõ ſin
aũt punietur ut hic æ reddit Moſti. miꝛabilem
cãm ꝙ correctio iudicial nõ cadit ĩ talem plarũ

:iij. q. vij. iudicʒ ¶¶ Et ex rõe iſta Hoſt. colligo

let. iſtã ĩ eo ꝙ allegat iſtuʒ rex. ꝙ prior uolebat

iſtũ coꝛꝛigere iſte vo appellauit dicẽédo eũ eè cꝛi
minoſũ notoriũ uel famoſũ ita ꝙ nõ põt alios
corrigere:⁊ hanc lec.clariꝰ ſẽtit Moſtie.i.c.licet
i corrigendis ð off.or.ubi dicit ꝙ ſi prelatꝰ cor
rigens ſubditũ eodẽ pcco equali łᷣ maiori noto
rie detinet᷑ põt ab eo appellari.æ ita diẽ itelligẽ
dũ iſtũ tex. ⁊ ita recitãdo tranſit Jo.an.ibi:ad
ditio. Si hec lec. eſſet uera multũ eet nõbił:ſed
ꝓfecto nõ ẽ uera ĩdiſticte qͥn anꝙᷓ; prelarꝰ puat
platura: põt iuriſditionẽ ĩ ſubditos exeꝛceꝛe nec
4 4 licet ſubditis recedẽ a pᷣlato quãtũcũqʒ notorie
criminoſo ante priuationẽ niſi ĩ qpuſdã caſibuſ
ſpecialibꝰ.viij.q.iiij.nõne.ij.q.vij.ſacerdotes:
uide glo.cũ multis iuꝛibus ĩ ea allegatis ĩ.c.cũ
non liceat de pꝛeſcrip.⁊ ibi dixi.⁊ ad.c.iudicet.
NRiñde ꝙ nõ loquit᷑ de poteſtate iudiciali exercẽ
da:ſed quo ad meritũ uite zæ danationẽ ſuã. qꝛ
pꝛelatꝰ magis ðᷣliquit coꝛrigẽdo aliũ ⁊ nõ ſe: ſʒ
nihilominꝰ coꝛrigere põt.uide Inno. ĩ.c.cũ no
ſtris de ↄce.pbẽ.⁊ meliꝰ ĩ.c.cũ uenerabił de ex
cep.ubi uoluit ꝙ etiã cõtra delegatum non poſ
ſum excipere de crimie qꝛ crimioſus põt eſſe iu
dex:ſed de ifamia bene poſſum exciꝑe: ⁊ plꝰ no
luit ĩ.c.ſciſcitatꝰ de Np.ubi dicit ꝙ cõtra ordi
nariũ non dʒ aliqua exceptio admitti q;diu tole
rat᷑ ĩ officio:æ uide qð ibi dixi:dic tu ꝙ ubi ſu
perioꝛ corrigeret nõ ex dilectiõe ſeu iuſtitia:ſed
ex odio põt appellaꝛi:ut nõnteꝛ uoluit Jo.an.
poſt Moſti.in.c.licet de offi.oꝛd.alł.c.ita plane
.xxiij. q. iiij. Itẽ facit qꝛ ſnia dr̃ iuſta ex aĩo.xi.
.q.iij. O. ſi ergo.uide glo.eadeʒ cã et.q.ĩ ſũma.
n gl. fi. in fi. et gñalꝛ cũ qrit̃ ð pẽa

conclude capiedo aliꝗᷓ dicia doc. hic Archi. in

c.decreto.ij.q.vi.qꝙ aut qrit de iure canonico
aut ð iure ciuili:prio caſu ſi cã eſt crimial: debʒ
dᷣponi:ut in.c.decreto pᷣalł. Si uero cã ẽ ciuilis
punit᷑ ut hic: nã debet remitti ad ſupiorẽ puniẽ
dꝰ ⁊z credo ꝙ pena erit arbitraria ar. c.ð cauſis
de offi. dele. Si querit̃ de iure ciuili:aut cauſa
ciuili ⁊ hʒ locũ pena poſita in glo.ut puniat᷑ in
xxx.pondo auꝛi et accipit᷑ pondus ꝓ libꝛa: ut.ff
de au.⁊ ar.le.in.l.inter ueſtẽ:⁊ ita dʒ intelligi..
quoniã.palt.ĩ gl.Si uero cã ẽ crimiał:tũc dʒ iu
ſto ſupplicio puniꝛi:ut in.l.a ꝓcõſulib E. e.et
ſic pena erit arbitraria: unde pot᷑it arbitꝛaꝛi pe
nã corporis afflictiuã qᷓ ẽ maioꝛ quãtũcũqʒ mi
nor qlʒ pecuniaꝛia ĩ ꝑſoa hõeſta ut ĩ.l. in puoꝛuʒ
ff. de penis:æ qdð nõ.i.l.i.e.ti. Ni.ab.

1

ꝑpticulaꝛit᷑ nõ ap
ellatur uel ſpecialius ſic ↄſtones
regulães appellatio religioſũ n defedit. ¶¶ Nõ
ꝙ qnqʒ ifamia ita ẽ ſꝑſa et clamoꝛoſa ut nõ exi
gatur de ea alteꝛa ꝓhatio: ſiẽ dicius ðᷣ notõio
facti ꝑmanẽtis:ut in.c.euidennia de accu.ii.q.i.
mãifeſta. Si ãt ĩifamia nõ ẽ ſic ſparſa ⁊ clamoꝛo
ſa oʒ ꝙ ꝓbet᷑ ꝑ teſtes:⁊ ſic ĩtellige illã alternati
uã aut ↄuicti:⁊ põt ifamia ꝓbari ꝑ duos teſtes
ſicut ⁊ notoriũ nõ.glo.ii.q.i..fi.⁊ ĩ.O.itẽ ſepe
iiij.q.iii.⁊ glo iuris ciuilis ĩi.l.iii.ꝗ.que argum
ta. ff. ð teſti. ꝑ¶ Har.i.l.de miore. S. tormẽta. ff.

Pſ ener nfanme Plas, pont

de qõi.faci n. c.tertio loco.S.de pᷣſũpt.ubi
norr, appellatio ↄ diſpoſitionẽ ↄſue cn e ni 1 Breeneenn.
tudis ſeu ſtatuti ꝑticularis n ẽ admittenda:æ= ſie

ẽ hic caſus ꝓ his que dixi poſt Har.i.c.ↄſulu
it. S. e. Mã hic erat cõſuetudo ſeu ſtatutũ arrãs
ad cedendũ ꝓpt᷑ ifamiã ut.j. dicã. ¶ J n. gl.ij.
ibi de qᷓ purgaꝛ ſe nequeũt:pondeꝛa iſtam glo.
qꝛ ex ea bet᷑ unꝰ intellectꝰad.c.ſʒ quẽ młta ↄria
ſilet:ut itelligat qn iſti abbates publice infamati
ð ðᷣlictis nõ poterat ſe purgare:ſi ãt potuiſſet ſe
purgare ñ fuiſſent ↄſtricti ad cedendũ f̃ʒ b̊ nul
lũ ſpeciale poneret iſta ðcꝛetał i religionis: Idẽ
ẽ in ſecularibus:qꝛ ſi deficiente accuſatore ſuꝑi
or indicit purgationẽ infamato:⁊ ille ſe purga
nequiuit hẽtuꝛ ꝓ couicto de illo delicto ut in.c.
accedes:.q.de accu.ubi plene dixi ⁊z ĩ iuꝛibus h̊
alla.i glo.merito h̊ caſu no admittit appellatio
2 ect ↄ iuris diſpoſitionẽ:ut ĩ:c.ↄſuluit.õ. eo.
rba glo. nota unũ aliud qð eſt ſeper menti
tenẽdũ/ꝙ ꝓpter ſolã ifamiã quatũcũqʒ publicã

pᷣlatura dummodo de illa ſe purgare poſſit peꝛ
ſuum iuramẽetũ ⁊ aliorum de credulitate iuran
tium pꝛout tꝛadituꝛ foꝛma purgatois i.c. quot.
j. de Purga caal Seſ Fnnccehe Klenen ſenti
re aliam lectu.ut ſit ſpeciale in prelatis religio
ſis:ut ex ſola infamia poſſit remoueri a ſuis di
gnitatibus ar.i.c qualiter æ quando. ij.in fi.j.
de accuſ.ſed hec lect.nõ probatur aliquo iure:

illud. c. qualiter et quando. credo ꝙ potius
r

Pch 4 Qi 4 . 4 F. wan feae, Ap
2 famoſã nõ dʒ pᷣlatus ẽt religioſus remoueꝛi a 1. 1

a 4 Drractcn. aplere

Xe uA PP* *ſur tin) afp-

Mm,harna Ffs d Fo=ſprtns Pi

Manu 2S ,

α☚1ι

9o 1Vir *νασ
V

Xn Cn. K =ð hl=X& Lorre, Fy . Q.

¶ VDe appellauonibus.

faciat in oppoſitñ: qꝛ ibi darur foꝛma iquirendi

pꝛopter infamiã: ? dr ibi ꝙ i religioſis nõ ẽ iſte

oꝛdo uſqʒ qqʒ ſernãdus.pꝛeſupponit ergo ꝙ in
famia õ religioſum pꝛelatũ dat facultatem iqui
rendi de ueritate: 2 iquiſitione ueritatis non eſt
oꝛdo iuris uſqʒ ad unguẽ ſeruãdus:nec ob.ibi
liera dũ dicit ꝙ facilius ? liberius poſſunt re
moueri ⁊c̃.qꝛ fatendũ eſt ꝙ pꝛo facilioꝛibꝰ cais
poſſunt remoueri religioſi qᷓ ſeculares ut ibi:ñ
ii lufficit ſola ifamia ꝓ boc eſt tex. optimus in
c. licet bely. de ſuno. ? in: c. per tas. el.i. eo. ti⸗
ubi qſi nẽ boc expꝛeſſu. An aũt ifamia ſit ſuf
ficiẽs ad ſuſpitionẽ ẽt epᷣi donec diſcutiat ueri
tas nide Jo. an. in. c.i. de accu. li. Vi. Additio.
Tertia lec. colligit ex dictis Hoſt.dicentis hũc
tex. ꝓcedere ſᷣm ↄſuemdinẽ quoꝛũdã religioſo
rũ:fim quã platꝰ ifamia reſperſus admonitꝰ in
capitulo teneĩ cedere adminiſtranoni ? diẽ hoc
eſſe de coſuetudine fratrũ pᷣdicatoꝝ ⁊ cartuſien
ſiũ reſpectu gnalis ipſoꝝ.ſicut.n.generaliſ ex ſo
la electione abſqʒ ↄfirmatiõe adminiſtrat ita ex
ſola ifamia teneĩ cedeꝛe ſi hoc płʒ oibꝰ pᷣſidẽnibꝰ
ſeu diffinitoꝛbꝰ capituli uel maioꝛi parti ipſoꝛũ
2 ſʒ hoc ĩitellige ſũmariũ ꝙ hic erat pena legis
pticularis ſeu diſpõis ꝑticularis a qua nõ com
pellat ſicut nec a pena legis generalis. Et hanc
lec. tʒ Gof. æ lectu. bec ur̃ magis mihi conſenta
nea lr̃e. Mã ceſſãte ↄſue. ſeu ſtatuto appꝛobato
ꝑ ſuperioꝛẽ nõ põt abbas etiã i cõi capitulo ce
dere pᷣlature:ſʒ dʒ cedere in manib ſuꝑioris ut
in. c. cũ uenerabilis. S. de ↄſuetu. nec põt ꝑ capi
rulũ generale ipſoꝝ religioſoꝝ pꝛiuari ut in. c. ĩ
ſingulis.j. de ſta.regu.⁊ ſᷣm hanc lec. oĩa Zria
ſilent que pnt foꝛmari S iſtũ tex. Sed oppo.de
c.admoner. 2. c. qdᷣ in dubijs ðᷣ renunci. ubi pʒ
ꝙ quis nõ põt cedere plature niſi in manibus
ſuꝑioꝛis.dicit Moſti.ꝙ S.c.ꝓcedit ĩ religioſis
æ ubi eſt ↄſuetudo.ↄria procedunt in ſeculari
bꝰ:z ubi non ẽ conſuerudo. Sed ↄ hoc dictum
Hoſti.facit tex.in.c.cũ uenerabilis pall.ubi dã
natur talis cõſuetudo etiã in reli gioſo. Credo
poſſe dici ꝙ illud loquit qn ſine cauſa legitima
pꝛopꝛia auctoꝛitate uult cimutere platura. Iſte
tex. pꝛocedit qñ ſubeſt cã ifamie:⁊ qn cedebat ĩ
cõi capimlo. Ma ⁊ ſi cõe caplʒ nõ beat totalem
iuriſditionẽ ĩ ꝑticulares pᷣlatos:het tñ i aliqbuſ
ut in. d. c. in ſngulis ¶ In gl. fi. ibi de mienio
ĩ triẽniũ ſentit hic glo.ꝙ bhoc caplm loquitur ðᷣ
illo generali capitulo de quo in. c. in ſingulis P
alt. qðᷣ nõ plʒ doc.qꝛ illud capłm fuit eduum ab
Inno. ʒ iſiud ab alexãdꝛo. ʒ. qui multo tipᷣe pᷣ
ceſſit Inno. Jo ſᷣm Hoſti.loquit de conſnetu.
quoꝛũdã religioſoꝝ ut.S. dixi. ¶ Eredo tamen
qð tex. dʒ intelligi no de capitulo pticulari: ſed
cõi ur qꝛ ↄuenit religioſis multoꝝ monaſterioꝝ
ficut bodie uidemus i pꝛedicatoꝛibꝰ ⁊ cartuſien
ſibꝰ 2 ſilibus. Oemũ gl. querit quid ſi noluerit
cedere: rñdet. vide eam Mi. ab.

☛nẽ O aures. Jugdex a quo pot

pꝛefigere terminuʒ

appellãti ad ꝓſequẽdam appellatiõ
iae deʒ quo lap
reaſſumit index iuriſditõem. Et anake as
t. non eſt ex toto ſuꝑflaũ ¶ Naʒ loqtur del
Jgato de quo nõ hebamus tex. ita aptum E

poc ⁊ ex tex. nõ/ꝙ non ſolum oꝛdinaꝛi
4 / ꝛ2dinaꝛius: ſed
delegatus põt pfigeꝛe teꝛminuʒ appellati liſint,

J

KET ensvir

gẽdo terminũ iuris ijm diſpõeʒ.c. cum ſit ꝛ0
na. S. e¶ Ded ciꝛca boc moueo nöbile dubii.
pone ꝙ delegatus derulit appellatöi: 2 pfixit .
minuz appe lanti nũqͥd appellatoꝛe nõ ꝓlequ .
re poſſit delegatus reaſſumere turiſcltlonsren
habet locum iſte tex. etiam ubi delegatus Deinl
appellationi. dubiũ lfacit. c. cum appelationmnbus
e.ti. li. Vj. ubi dr ꝙ per delatõem abdicata i
riſditio a iudice deferente: Sed uide glo. no
bileʒ in dicto.c.cũ appe lationibus: que Deterna
nat ↄtrarium: z uide plenꝰp dommos de
deciß. cccl. Micolaus abbas. n

Daudientiam. Qui ſ
tectioni pape ſubmittit lʒ uerbum 1
pello non exprimat mielligitur appellaſſe. Uel
ſumma melius ſic. Si pcedente grauamie quis
ſubmittit ſe ꝓtectõi ſuꝑioꝛis babeĩ p appe late
dũmõ ſeruauerit ea que ĩ appellatione ſũt neceſ
ſaria:ita limita.pꝰnarrat factum. dat iudicem
ibi ſ ãt. ¶ Mõ pꝛimo q ubi ad ceꝛm acuj ex
plicãduʒ non eſt prefixa ſolenitas vbop ſuffieir
exprimere ↄceptum ⁊ effectuʒ rei ʒ n expriman
tur ꝓpria ueꝛba illi actui conformia:pyo hoc q;
uerba deſeruiũt intentoni 2 n econna. uide bo
num tex. in ſimili in. c. in his.j. de Vb. ſig. ſecus
ubi ſolẽnitas ueꝛboꝝ ꝛequiaituꝛ. i i.ff ð vb.ob.
facit. c. peł. æ quod wi dixi de iure iur: Q? nõ5
ꝙ ſuomiſſio ꝓtectois ⁊ appellationis pari paſſu

anmbulant quod intellige quando i ſubmiſſione

exprimũut ea que rquirũt i appellatioe ut.j. lan⸗
dicã Ultimo nõ ꝙ attentatũ poſt ? otra ap
pellationẽ extraiudiciale eſt po iure nullum de
quo plenius dixi in c. coſuluit. . e. ¶ In glo.
uerbo nme ꝓtectioni:ibi de generali ꝓpiectioe
zẽ.· AVel dic melius poſt Hoſtiẽ. ꝙ ↄtrarium lo
quitur cũ papa ꝑ ſuas lr̃as ꝛecepit aliquos ſub
pro ectione ſua quo caſu non intendit eos eyi
me. c. ꝛcepimꝰ.. ð priuił. Mic loqr qñ qs ĩ ce:
ta cã ſubmittit ſe ꝓtectõi aplice ? poſtea arripn
iter ad ſedẽ apoſtolicã tẽ. n. bet uim appellatois
ut hic: ? qᷓuis Inno. multũ iuolute i hot iſiſtat

Sac& an ? qñ ſubmiſſio ꝓtectõis het ui appallarois

tñ ſᷣm meteʒ doc.facio iſtã ↄcluſiõeʒ ꝙ ubicuqʒ
ĩ ſubmiſſiõe ꝓtectõis ſuat ea q ſeruari dehet in
appellatiõe tunc talis ſubmiſſio by uim appella
tionis qꝛ nõ eſt fienda uis in uerbis ex quo cõ
ſtat de intentione ut hic? in. c. petitio 6 peura.
2z ideo ſi quis appellare nult ante ſniam in iudi
cio debet cãs expꝛimeꝛe: ut in

apoſtolos petere:ut in. .i. eo. . l. V. par ei
ſimilia ſeruat non eſt uis an gicat appello.
gpoſtolice.

uel dicat ſubmitto me protectiont.

c. ut debitus. j. .

, c woeliunn ſint i
iame g, O ſſbnid
8 ns Cm pln rdg ſan⸗
aton oltt c i tii e d an
rran u⸗ adir italouct i
bot kucl Gnca⸗ 1.g
vus
agl yu mſt r in
zoppeloc g gol u ahin
nſlclr j mlecogi
ſpplerci c cognoſcere dl
nioftt ne . d Averlimmis:
taſt Minſe Kocrunne

ein papa 9 inn Alear 6 bo,oppo.
c caue cob culhalt en in
ſl,. d iede e
ngun iſe
amiſhleno o d eeru der
anoreninerent Amt⸗ nn

. ſa iliee h anne ber bonl
ce ſe pomiſtt cognoſe
hrmn ꝛ iornt ſbi lere ins
jſun i unnll N. n li bſeuu
mmrncli probanebie ini l
mimiſe hli nl ifni od gr ni d
guſ in illee on oſe cog oſeene
ſtiorſctnio anido iuſrab eo appalanin
Nun nitncogtind ſeent d m
qle urbetnrincAecms ge rcſenchi
at ſecal nd fuſſſer aoolard: wne
chs cognolcere an n ir iniſcitio p
la:ſed do. An. inteligir roan goo gn
ubi ñ fuiſſet appellatü:qn bic oendeb
ge nudo exercito iaridinois:ſe dr
imnis: an iſe plbft eer iibiecus eho
du ſcouſte ini phlenii nih
to qo. Anno qno no c bi e gti
latij ſibct ſip ime ſbiecrois no
eẽ ſuder qꝛ ſiſpeems e ci mia uenii
c applicunch roe ſubſetionis 6S
neralter ubi alad onodi ſate in
1iͦ venttapplcandum uclc non pot
tognoſcere an ſan ſt lniſitioꝛ ie
nidet pni gictu noſniſeein
ſix in. c. er pte ge h ſ enener
hic x ibi attingit ci unn ſenm
entnp. Sad Deagknekf in

äug
R an inn N

in iſſenn

o
–
Dl Pronſon unor n
Mager erdnig el
—– Garten ning
inefnil inun
N 4 erboen “Z Flutn

ſble
zunsdnſten Ppolarö, zi

Pnn ni
unens et Pppolaro⸗ toren Nr

unda Setſnm
Kbenir iga “ nin

Krnriine Cunsont
Al cannprinonr
D gineten e

nine Dik gon

Danfenine

urgton eſthitt h i
Nehomchnnunelgn mgelſel
ſumma mins il. O; Peclenegemmnee
ſuhmim e puni igis biiip ine
duno muun: ej peſnor irtt
ſamuin imia vjnr uun: dtt dir
ℳ. biha Wammlratanny aazz
Ncin moref orin lenus ibor ifi
nmne Mpun e um a /vnn
zparmämimim oarg
dr dderwin dnonnonn etotu cebo⸗
mkithttniAin
sddn CupiumdNkdc.
nANA Mn NN M
inmiktmaumdi
Abuienn aood inelig⸗ Cnſtiſcn nſm
emmnm tiiagkicli mlirnit

iDan Rrö umiitN
4 cicanech oine n

1

v pvd Se e ds 9 d. nrpi VvâS“⁵ „aA

GOe appellationibus:

Et idem dic qñ appellatur extra ſudiciũ uel pꝰ

ſñtiam ut ſemꝑ ſeruentuꝛ ea que ſunt neceſſaria
ad illã appelarznez gl Swa anen hoc ⁊ ex tex.
dubitat᷑:nũquid idẽ ſit in eo qui ſubmiſit ſe pꝛo
tectioni alterius citra papã: Moſ.⁊ cõit᷑ doc.q;
ſic ex quo ille eſt iudex appellatõis ꝙ ſatis mihi
placet:qꝛ eſt eadẽ rõ in alio iudice ad quẽ que

ẽ in papa ꝓ hoc facit glo.in.c.i.e.ti.li.Vi¶ I

gloſa pel. ꝓ intelleciu glo.oppo. ur̃.n.ꝙ etiam
cũ cauſe cognitõne ñ potuiſſet iſte ebus ꝓcedeꝛ
3 appellatõeʒ:qꝛ ſuſpenſa eſt eius iuriſditio ut ĩ
.c. non ſolũ.e.ti.li.Vi. So.gloſ.ut arbitror me
tu ↄtrarij ſupplet cũ cauſe cognitiõe delegata a
papa q̃ſi ꝑ ſe nõ potuiſſet cognoſcere an appel
latio fuit iuſta nel iniuſta:ſed certe hec opinio
gl. licer ſit vVa in ſe nõ tñ eſt ueriſimilis:qꝛ Ma
pa nõ remitteret cauſã appellationis ad iudiceʒ
a quo per eũ cognoſcẽdã:ut.s.c. ꝓximo :ideo
extra glo.alij.ſupplent ad tex.maxime.Vel t᷑uo
dic ꝙ papa poſuit hoc vᷣbũ ad magis agarauã
dũ negociũ:itẽ narranit ꝓut in facto contingit
Fatẽdũ eſt ergo ꝙ ẽt cũ cauſe cognitione non
potuiſſet cognoſceꝛe de iuſtitia appellatõnis nec

de principali pẽdente articulo appellatõis: ut in

.d.c.ſi a iudice:ſʒ certe hec gl.ponit etiã aliã 20
nẽ dicens ꝙ iſte ñ potuiſſet cognoſcẽ etiaʒ alio
aeſpectu qꝛ n poterat ſibi dicere ius. C. ne quis
i ſua cã.lI.una: ſed Jo. an. multũ breuiter zæ ob
ſcure nidet᷑ approbare hãc ultimã le. dicens hãc
rationẽ eſſe falſã niſi ꝛferat᷑ ad ꝓx mũ dictũ gl.
quaſi ſẽtiat iudicẽ non poſſe cognoſcere an ſua
ſit iuriſditio quãdo fuit ab eo appellatũ ut dꝛ ĩ
prin.glo.qꝛ iſta cognitio ſpectat ad iudicem ad
quẽ ut hetur in.c.dilectus de reſcripti.quaſi di
cat ſecuſ ſi nõ fuiſſet appellatũ:⁊ tunc poſſit iſte
epᷣs cognoſcere an ſua ſit iuriſditio ꝑ iura gnña
lia:ſed do. An.intelligit rõem glo.gñaliter etiã
ubi ñ ſuiſſet appellatũ:qꝛ hic ↄtendebatur non
de nudo exercitio iuriſditiõis:ſed ðᷣ propꝛietate
iuꝛis:an iſte pᷣſbyt᷑ eẽt ſubiectus epo ⁊ ſic cõmo
dũ ↄſecutiue uenit applicandũ iudici. Ex bᷣ dic
io do. An:nõ duo pᷣmo ꝙ ubi ẽ ↄtẽtio inter pᷣ
7 latũ ⁊ ſubditũ ſuꝑ inꝛe ſubiectõis non põt pᷣlatꝰ
eẽ iudex qꝛ ſuſpecms ẽ cũ młta ueniãt ſibi ↄmo
da applicanda rõe ſubiecrionis.¶ Scðdo nõ ge
neraliter ꝙ ubi aliqd ↄmodũ ſaltẽ in conſequẽ
tiã uenit applicandum iudici non põt in dubio
cognoſcere an ſua ſit iuꝛiſditio:uide Inno.qui
uidet᷑ pᷣmũ dictũ uoluiſſe in.c.uenerabili de cen
ſi. ⁊ in.c.ex ꝑte de vᷣb.ſig:⁊ ſic tranſitr do. An.
hic ⁊ ibi attingit iſtã mãm ⁊ maxie in.c.ſuꝑ lris
de reſcrip. Ded 5 hoc dẽm multum urget text.
in.c.cũ peꝛſone de pri.li.vi.ubi ſpecifice diſpo
nitur ꝙ ſubditꝰ allegãs exceptionẽ dʒ eã ꝓbaꝛe
corã epo:⁊ glo.ibi apertiſſime ẽ hanc opini.
do. An.dicẽdo ꝙ epᷣſ eſt ibi index tũ qꝛ iſta cã
non eſt ꝓpꝛia:ſʒ eccle:? in cã eccleſie pᷣlatus po
ten eẽ iudex.i.q.v.ſi qͥ erga tũ qꝛ ibidubitat̃
ð iuriſditione:ergo cognoſcet an ſua ſit iuriſdi

tto. Ad ſoluenduʒ; has opiones p dicerẽ in. c.

cũ ꝑſoue ꝙ ibi fit ꝓbatio corã epo de cxceptio
næ nõ ut iudicet ſuꝑ ea:ſed ad inſtructionẽ ſuaʒ
ut cognoſcat an interim debeat ꝓcedeꝛe õ ſub

ditũ ⁊ ſic ſaluabi dictum huius glo. do. An.?=

Inno. ſed hoc ẽ glo.illius.c. Scoo põt dici
ut intelligatur ꝙ poffit eſſe iudex ſalua tamen
recuſatione:ſicut dicimus in patꝛe ꝙ põt eſſe iu
dex ĩ cã filij. iij. q. Vij. J. tria.l. i priuatis. ff. ð iu

di.⁊ tñ põt recuſari ut ſuſpectꝰ:ut nõ.i.c cũ ↄti

gat de fo. ↄpe:ita in prelato in cã ecclie:ut dicã
j. E. poſtrem ertio põt dici æ melius ꝙ ſu
perior põt efſe iudex in cã exemptionis qm cã ẽ

eccleſie non eni hʒ dnium iure ꝓprio. Sed iix

poterit recuſari puto aitendendaʒ quantitatem
muneꝝ ſibi ↄſecutiue applicandam per illuʒ ſub

ditum ⁊ qualitatẽ ꝑſone indicis.nõ eni eſt neri

ſimile ꝙ unus epᷣs daret ſniam iniuſtaʒ ſi recep
turus eſt tm a ſubdito quid modicũ. ſecus ubi
eſſet magna quãtitas uł maximꝰ honoꝛ imineꝛet
ſibi ad hoc.c.⁊ ſi qõnes ð ſimo.⁊ ſic ↄcluderẽ
in quolʒ iudice cui ↄmodũ ſportulaꝝ eſſet appli
canduʒ ut ſᷣm quantitate z qualitatẽ perſone iu
dicet᷑ ſuſpectꝰ uel non ſuſpectus iu cognoſcedo
