iudicata:⁊ hoc uolnit tex.in.d.l.i.ff. eo. dum

ꝙ index tenetur indicãdo ſequi opinionẽ ſuãũ α‿. Arne

ttorull
u gat itusde
dixit ꝙ res iudicata dicitur que finẽ otroue: oNotahi hiauhlluan
ſiaꝝ ꝓnũciatione iudicis acipit. ↄſideꝛauit “ us ebo g unumd Nli.
ſentẽtiam ex parte eõtenti æ cauſe pauẽtis nj M niche it ſo 4
decidens ⁊z deciſum habent ſe ut agens Pa ⸗ .venientes le 1 s fl ſdicals
tiens ſicut in ſimili dicitur de actiõe reſciden “ lfi l l enſol
te ⁊ actiõe reſciſſoꝛia ut nõ.in. c. tũ ex litteris n tni aa torl ⸗
de in inte. reſti ⁊ in.l.ab boſtibus.ff. ex quib⸗ nn thpi l ilcn ino lo⸗
cau. ma. ? hoc mõ dzʒ itelligi tex. in. litigato cnrieidnn i itn ewyr
ribus pᷣalle. ⁊ alia iura que appellant ſeneni io Feme i I vni
reʒ iudicatam etiaʒ ſi competit facultas appel ntcf nAK e Gcin n⸗

landi: hoc etiam reſpectu dico ꝙ debent iurg
intelligi dum dicunt ꝙ ſentẽtia tranſir in rem

eo
ſ
yl
iudicatam ideſt cõrentum ⁊ deciſuʒ in ſpa ſen elpl̃⸗ v hecelc c0
tẽria ſeu mateꝛia ip us ſentẽtie tranſiuit in reʒ einacui l hgi io den nd
iudicatam ideſt aſſumit auctoꝛitatẽ rei iudica “ utlainus in ſili dee
te: ut eſt tex. notabilis in d c. ꝙ ad conſultati crnino an cus u⸗ mrcp
onem ⁊ ſecundum illum tex. ſunt intelligenda ſtieine nonte Ind icon⸗
illa iura que dicunt ꝙ tranſit in reʒ iudicar: oſüani Gin oahdlis
aſſumit enim poſt decendium auctoꝛitateʒ rei 8 GindisuleN (dieſtan
iudicate quaſi dicat pꝛius eꝛat res iudicata: DR 1 Em dicften
ſed poſt decendiũ aſſumit auctoꝛitatem rei in näicun hdolir apleni uenet
dicate:quia efficit᷑ irreuocabilis:⁊ iuris auẽte Gaof in ömneolen di u
galo. feſpo

comperit ex ea exceptio rei iudicate que fniti ganten.ſ qris pueale
ducta ad iuris rigoꝛem ſe:uandum ut eſſer fi
nis litiũ:ut nõ glo.in.c.paſtoꝛalis O.qꝛ vero
de offi. delega.⁊æ in.l.qui exceptione ff. de con
di. ind bi i. Et peꝛ hec deciditur alia queſtio
Rν nuquid ante lapſum decédij poſſit ppꝛie ſiiin
appellari res iudicata. Jo. an. ut patet ex pr
dictis ſentit ꝙ nõ gloſa tenuit Suium in dea.
l.i. ? in..litigatoꝛibus pꝛealle Mar. in. dli.
diſtinguit ꝙ aut ſumitur ꝛes iudicata ꝓ ipſ⸗
ſententia ſeu pꝛo cauſa deciſa: ⁊ tunc pꝛocedit
opinio illius glo. quia ſtatim eſt ſententia uel
ꝛes iudicata Si vo ſumitur ꝛes iudicata pfee
te ⁊ irreuocabiliteꝛ adeo ꝙ non poſſit traſigi
2 tunc ꝓcedit opinio pria quã tenuit. Jo an.
2 eam attribuir Mar. canoniſtis peꝛ dicũ.c.
ꝙ ad ↄſultationem. ⁊ ſic pꝛocedat.t elegareꝛ
F. li quis poſt ff. de condi. inde. Si vo aei
pit᷑ ꝛes iudicata ꝓ effeciu executionis ſnje ct
tunc ſubdiſtinguir quidam eniz eſt effecus in
ris:ut quia a iure fit ſtatim executio ui in cali
bus in quibus ſentẽtia irrogat ifamiã: ũc qꝛ
ſtatim ſequitur iſte effectus: ut.l furti ff ö bos
qui nõ.infami.incontinenti dicitur ꝛes indiia .
ta. Murdam eſt effectus facti:ubi ꝛcquiriſut
bominis executio: tunc quo ad id nõ dici
ꝛes iudicata.quia interim non poteſt execi
mãdari ſententia: ut.l in pri
pe. Et quãqᷓ; hec ueꝛba DHa
antur exquiſita:mihi tamẽ n
äeniz ut paret ex pꝛediciis ꝙ :e
incõtinenti cum ſententia eſt

pecru contentorum in ipſa

iudicata ſunt que in ipſa ſente
ſicut eniʒ ſententia dicitur lata i.
agenris:quia iudicis officium fi
in litteris de offi. dele. ita ꝛes di
ꝛeſpectu cauſe patientis ſen me ip

n. ff nil. ino. apb.
2. pria fite nide

s iudicafa dicii
pꝛomulgatg
niia continetur
eſpectu cauſe
nitũ e: ut i.c.

ſius ſentene

Princpper locpiinf tere W cpa
Pelari. tn dehn anin den kemn
i lirer polnoizti n⸗
pe bnß potni t e lypunt
m uucm /fnt mlbu nr ſeu
uonopcj i lau , gl/
ro ufar imo migar eimoni ti;
n octaum tr er n enenore; C.
cel reiincie ſc to peeclt in Bar. e
lenio. ic po Gechueatde ibice 1
tap aro tdſeſtia ornd dc gſia
moluipkr ſunit abz im funit 9 ignihtans
cnluſqz oforis eig d opinione i giav⸗
nin.cvenic; Nrd ir. 15 deſenis an
rus t mfis ſis nde doſim gequb⸗
boſtin ümn e inßn. Ged groad n⸗
umn niaz ſhlg ffnicio neſels onone
fne iponis dcteminateinimgann
eſas ulifet mgmie
an qringer Hoſenn Geclaratf
1 vemn ius 0nuinnhrslſ
3 gni lfuinstent ſnsüͦng

1ſcs ſſiay nnes iit ſpis

lan dimr dffnimne nti inin
el 1 bs bimn dfnitne. g fif 4 i
8 nugtnne m ntefit
lacet Dico nl an e n
n Ka HH Prnenen
d luc. 2 dicit finticng⸗
ſententia. ſemmel n. iiffen uinnee M i⸗
in innen⸗ gepen n
iigof perf mein R
dicata jubinc e W

1 ſenteti eanſtrhnn
Nenum ? genſizifſfel
e nmuintr miin
run imt Auctotinte fejſvcie
nthlsndc eg onſliei
Gemtimimimtek ſmrimnien
menn Jwutgſorczdhcri⸗
Numt ain Maenden unnimer
indcneqant dnnitsen ie ce
ſed poſtamndi ſanitncotnnn it
Gicae gnig fici nnnochist gnn
compent r a ereepno reiiodlane eſt
ducn ad uns igonn ſemmnmuct
ns nin ĩ go n cſenſs hn
& off dala ein MAieraprore fdis

d.imd ii. Grpe betendmr als

nunmid anr hplm cil poſſt dri
mxrlmn no illimn N n un an
dns innt o golh nn nn n
it in! ltignonbus greil Brnaͤl
ingvirg mſoniun nhen li
ſncnnaſend lndedſrat We⸗ .
Onid nns Arfunch D
SWn Nowrden wsdn

et imenoeniun nded gmmnie
4 wne eein chlid zudein
4aam antbon Prani rl
14 9holnäionenn7 ſ HM
ſt vsaſſ mnib

wsicn Karenict

S. de . ſamn:r GτurnsX CPi Jant ſir ſeze ſa
7

△

CS. ꝛc iudicata

nec obſtat ꝙ poſſit appellari 2 rerractari.qꝛ
ꝑ hoc nõ põt aꝛgui ꝙ ꝛeſ nõ ſit iudicata.imo
ſoꝛtius ẽ hodic dicẽdũ.qꝛ appellatio extiguit
uel vVtus ſuſpendit ꝓnunciatũ ut. l.i.ff. ad tur
pi.⁊.c.nenientes de iureiur.⁊.c. paſtoralis.
pterea de offi. dele. eigo ꝛes fuit iudicata ⁊ re
nuit iudicatũ.qꝛ extinctio nel ſuſpenſio pᷣſup
ponit habiiũ ut in.l.decẽ de.vᷣ.obli.? .c. ad
diſſoluẽdũ ð deſpon. ĩpub q̃nimo dico. ꝙ ex
toto effectus ſnie.ſ.nõ ſuſpẽdirur ꝑ appelloeʒ
nt dr̃ in.c.fi.de eo qui mitit᷑ in poſſ. młto er
go foꝛtius poteſt dici ꝛes iudicata ſi nõdum
fuit appellatũ:lʒ appellari poſſit:ſed fateoꝛ ꝙ;
qte lapſũ decẽdij nõ hʒ auctoꝛitatẽ rei iudica
te irreuocabilłꝛ:⁊ ſic loquit᷑ dictũ.c ꝙ ad ↄſul
tationẽ:ſicut dicimus in ſimili ꝙ peꝛ miſſionẽ
er primo decꝛeto quis efficit᷑ uerus poſſeſſoꝛ
ſaltẽ de iure canonico. ſj nõ ĩcõmutabiliteꝛ: ſʒ
peꝛ lapſũ anni effcit̃ iꝛꝛeuocabilis. ut nõ.in.c.
qm. F. in al js ur lite nõ cõteſtata æ iu.c. cõtĩ
git de dolo ⁊z cõtu. ⁊ hãc ꝑtem ut dicatur res
iudicata.lʒ poſſit appellari tener MHoſtiẽ. poſt
Goff. in ſũma eodem. F. hic autem ad.l. ele
ganteꝛ. J. ſi quis pꝛeallegato. reſpondeo qỹ
pꝛincipalꝛ loquitur de re indi a qua ñ põt ap
pellari. nõ in ſequit᷑ quin ⁊ an dicatur iudica
ta Un tex. poſimoduʒ ibi diſtinguit ꝙ ſi fuit
appellatũ põt trãſigi.⁊ ſic pᷣſupponit ꝙ dicit
res iudicata. Iʒ fueꝛit appellatũ nec reſpẽu exe
cutionis põt dici res indicata. qꝛ is qui exeqᷓ
tur nõ iudicat. imo mãdat executioni reʒ ꝑ ali
um iudicatam.nt eſt tex. in.l.executoꝛeʒ. C. de
execu.rei indi.⁊ ſic nõ ꝓcedit illa Bar. cõſi
deꝛatio. Mũc pꝛo declaratiõe rubꝛice 2 p̃dic

Evtoꝝ qᷓro quid ſit ſñia/ Solutõ. dic ꝙ ſñia põt

1

multipł: ſumi.qnʒ eim ſumit᷑ ꝓ ſignificatione
cuiuſqʒ or̃onis qnʒ pꝛo opinione i aliqua ꝛe.
ut in.c ueniaʒ.xxxv.q.ix. ⁊ de feꝛiis capella
nus ⁊ mliis alijs mõis põt ſumi de quibꝰ peꝛ
hoſti. in ſũma.e.ti.in pᷣn. Sed quo ad mateꝛi
am nr̃aʒ ſnia ẽ diffinicio indicialis ↄtroneꝛſie
finẽ iponẽs. deteꝛminat eim iurgantium ↄtro
neꝛſias. ut.l.i.ff. e.⁊.c.iurgantiũ..e.Hicirur
ãt ſñia qꝛ iudex fʒʒ ꝙ ſentit declarat diffinir.=
deteꝛmiat lites. ⁊ dubia inteꝛ ꝑtes.l.ſicut. S. ſʒ
ſi qrit᷑ ff.ſi fuitus uen.⁊=.c.foꝛus iũcta gl.j. ð

v. ſi. ¶ Et ſcias ꝙ ſñiaꝝ tres ſũt ſpẽs. Oue

dam dicitur diffinitiue. quedã ĩterlocutoꝛia q̃
daʒ hñs uim diffinitine. gl. vo. ij. q.i. ĩ fũma
addit aliã ſpẽm. dicit eim ꝙ quedã ẽ ſñia pꝛe
cepti ⁊ nide illã gl.qꝛ ẽ oprima in mateꝛia no
ſtra. Diffinitiua ẽ illa que ĩponit finẽ tori can
ſe in iudiciũ deducte.ut nõ. glo.in cle. una de
ſeq.poſ.⁊ fruc. ⁊ dicitur diffinitiua qꝛ impõit
finem controueꝛſie ⁊ finit iudicis officiũ. An
aũt ſnĩa lata ſuper exceprione peꝛemptoria di
catur diffinitiua. nide qðᷣ nõ. in cle fi. ̊ appel.
in glo.ij. reperi᷑ quedam quaſi d ffiniriua de
qua ꝑ gl.in. c. cõſultationibus de offi. dele ut
ẽ ſentẽtia lata ſuꝑ poſſeſſorio. nã hĩto ꝛcſpec

tu qꝛ poteſt ĩrentari poſtea petitoꝛiũ non dẽ ex
toto diffinitiua uide in qð dixi S. in. c. fi. ð iu
di. Interlocutoꝛis eſt ila que iter pᷣncipiũ et
finẽ cauſe fertur ſuper his q̃ incidũt uł emer
gũt ut nõ gl.i.d.cle.i.ðᷣ ſeq̃ſtiratio ĩ. vbo diffi
nitiua. æ dicit᷑ ire:locuroꝛia. uel qꝛ iudex n dit᷑
finit cam ſʒ iterloquitur iter principiũ ⁊ finẽ
uel qꝛ iudex inter ꝑtes loquẽdo ſine ſolẽmni
tate ſcriptuꝛe ꝓnunciet ut.q Hoſli p' Goff.
in ſũma eo. F.ii.in p̃ᷣn. ¶ Sed qubitat̃ de pᷣ
cepto qð iudex ꝑ ſe uel ꝑ nunciũ facit de ↄpa
ꝛendo.gl in auẽ.de heẽ.⁊ fal..illud i vᷣbo
creto coll.i.⁊ dicit ꝙ ẽ irerlocutoria.¶ Sed
gl.in eadẽ auẽ. ſi q̃ͥs ãt nõ iplẽs.·dicit ꝙ eſt
quaſi interlocutoria.Et credo poſſe dici ꝙ ſi
cã erat ichoata ante pᷣceptũ.iũc dr̃ uere inier
locutoꝛia qꝛ interloquit᷑ pᷣcipiendo inter pᷣnci
pium ⁊ finẽ cãe. Si vo nõdũ eꝛat ichoata ⁊=
tũc dicitur quaſi interlocutoꝛia qꝛ nõ fit iter
principiũ ⁊ finẽ ſed ante Qucos nia nõ eſt
diffinitiua. ſea habet ui d ffinitiue. ut eñ non
imponit finẽ cãe.ſed nõ erpectat aliam ſinam
poſt ſe ut cũ index ꝓnunciat ſe nõ iudicè in il
la cã. ut nõt gl. in auẽ habita. C. ne fili ꝑ pa
tꝛe. ⁊ in. c. ſignificanbus de offi. dele.æ uid ꝑ
bar. de hoc i.l.titia.ff de accu.æ ꝙ nõ ur in.
c. ꝑueĩt.j de appel Snia pᷣcepti ẽ qñ indeʒ ſi
ne cauſe cognitione aliqᷣâ pᷣcepit extꝛa iudici
um ⁊ hec iproprie dicit᷑ ſnia.⁊ de hoc per gl.
ii.q.i.in ſũma.⁊ per Inn. in.c.ad aures de
temp. oꝛ.
an trahitu? porius ad nm iterlocu oꝛiaꝝ q;
diffinitiuarũ uide per Inn. in c. ꝑ tuas ð ſe.
exco.⁊ ibi dixi.⁊ ꝑ glo.ii.q.i.in ſũma.⁊ per.
Jo. an. in. c. uenerabilibus eo.ti. li.vi.⁊ ꝑ ar
chi in. c. ut aiaꝝ de cõſti.e.li nbi dicit ꝙ im

proprie dr ſnĩa. qꝛ potius punit qᷓ; finẽ cauſe
imponat. bſolutio ẽt dicit̃ ſnia.xi.q.iii.
1c ii ⁊ in ica. de ſen. exco.⁊ abſo.ſʒ ipropᷣe

—

rõe pdicta æ? uide i locis p̃al.

Ententia. Csus Nõ uʒ

ſnia que S inſ
eſt lata expꝛeſſio eꝛꝛoꝛe in ſnĩa ira
ſũmat do. an qꝛ Jo.an.ñ ſũmat
ꝓpter breuitatẽ. hoc ſũmariũ ẽ in ſe uerũ ſʒ
nõ ↄgr nit lr̃e.ĩ qua nulla fir mẽtio ð expᷣſſiõe

erroris in ſnia.iõ ſũmo ſic. Snia lata cont:a

leges uel canones nõ tenet.nec ab ea opns ẽ
appellare õ prio differẽnã in uocabulo

iter iura ciuilia ⁊ canonical. Nã legũ appella R.⸗

tione neniunr iuꝛa cinilia appellatione cãonũ
ueniunt canonica.⁊ ex hoc ultimo ⁊ ex tex in
fert᷑ ꝙ oĩs ↄſtitutio eccłiaſtica põt appellari
canon ↄcoꝛdat.c.i. de ↄſti.⁊.xxxi.di. nicena
2 h vᷣm ſumpro largo nocabulo⸗ ał ſecus de
quo nide bonam gl.iii.di in ſũma ubi notãt
naria noĩa ↄſtitutionis eccliaffice Itẽ dic q;

canones pñt dici leges ur ꝓbar in. d c nicca
facit tñ in Sris i de lex. ¶ aö. Fo g ccclia
b A.

n neꝛo excõicatio dicat᷑ ſnia æz N

ð
g; rs weniit

W.ogze ſu lais Phbannu, ſmr- E ho phbans
c

in tantũ appꝛobat leges ciuiles ui equipet eal
canonibus in foꝛo eccleſiaſtico et intellige qñ
nõ pdicũt canonibus.de quo dic ut plene nõ
in. c.i.de no.opeꝛ.nũ.⁊ in.c.ſi ĩ adiutoriũ.x.
di. Et nõ ꝙ ſentẽtia lata ↄtra legem cinilẽ eſt
nulla ẽt in foꝛo canonico. Secꝰ dic ſi eſſʒ lata
cõnꝛa ſtatuta particularia laicoruʒ ut ĩ. c. eccle
ſia ſãcte marie de ↄſti.⁊ dic ut ibi dixi.qʒ alið
ſenſerit Mar.in.l.cũctos populos.C. de ſũ
ma tri. ¶ Mora ꝙ ſnia nulla poteſt dici ſnia
et hoc largo modo. Mã ſiricte ſecus.aꝛ.in.l.
iiij. F. cõdẽnatum.ff. de ꝛe iudi.maxie quãdo
fuit lata a iudice nõ ſuo ad h gl.nõbil i cle.
i. de ſeaueſta.(¶ unmo ex fine. c. ꝓ cõi
uſu loquẽdi cum dicimus ſentẽtiã eſſe nullam
ipſo iure. Et dic ipſo iure.ideſt ipſo iur̃ diſpo
nente. nõ eniʒ neceſſe expectare ſniaʒ ifirma
toriaʒ hõis. ¶ Ooponitur cõtra rex. æ uidet
ꝙ ſnia lata õ ius teneat ut in.c. cum int᷑.infꝛa
eodeʒ ⁊.l.cũ pꝛolatis.l.pꝛeſes.ff de ꝛe indica.
Solu.glo. ut arbitroꝛ in prima parte me
tu cõtrarij ponit duos itellectꝰ ad rex¶Dri
mus ut itelligat᷑ de legibus ⁊ canonibꝰ diſpo
nentibus ut nõ ualeat ſentẽtia a nõ ſuo iudice
lata ut in.c. in primis.ij.q.i.iĩ.c.ac ſi clerici.S
de iudi.z. C. ſi non a competente peꝛ totum.
Secundus inrtellectus ut intelligatur geneꝛa
liteꝛ qualiteꝛcũqʒ ſit lata cõtra leges aut cano
nes dummodo exprimarur eꝛꝛoꝛ in ſententia.
naʒ tunc ſententia eſt nulla. nt in.l.ſi expꝛeimſʒ
.ff. de appellati. 7.l.ij. C. que ſentẽ. ſine appe.
ꝛeſci.⁊.ij.q.vVi.diffinitiua. S.ſi ſentẽtia. Ad
traria dic ꝙ pꝛocedunt quando enoꝛ in ſentẽ
tia ñ fuit expꝛeſſus:⁊æ hoc eſt de mente glo.cũ
qua commuiteꝛ doct. tranſeũt. Ego dico ñ eẽ
neceſſe tex.iſtlum reſtringer̃ ad iſtos duos itel
lectus Mam infinitis ut ita dixerim caſibus
ſententia contra leges canonesue ꝓlata ẽ nul
la:licet eꝛꝛoꝛ in ſententia non ſit expꝛeſſus⸗ ut
puta ex defectu inriſditõis:ut in.c.ac ſi elerici
pꝛealł. Item ex defectu iudicis:ut qꝛ notorie
excõicatus ut in c. ad pꝛobandum de ꝛe iudi
cata. Irem ex defectu litigatorum: ut quia cõ
tra minoꝛem ſine curatoris auctoritate in in
dicio exiſtentem.l.ſi curatoꝛem habens.C.de
in integrum reſti. z.l.clarum. E. de auctori.pᷣ
ſta. et.l.i et.ij.C.qui legi peꝛſo.non habẽt in
iudi. Item ratione tempoꝛis ut quia die feria
to fuit lata.ut in.c.fi.de ferijs nel de nocte ut
in.c.ↄſuluit de officio dele.uel ratiõe loci:qꝛ
in eccleſia peꝛ iudiceʒ ſecularem ur in.c.decet
de immu. eccle.lib. vi.uel peꝛ mulieꝛem ſen mi
noꝛem qui indicare non poſſunt.licum pᷣtoꝛ
.ff. de iudi. æ plene nõ. in. c. ſuſcitara de in ĩte.
ꝛeſti.⁊ in multis alijs caſibus:de quibus uide
peꝛ ſpecu.in titu.de ſenten.pꝛela.F.iuxta ⁊ ni
de ibi in veꝛſi.item eſt nulla ratione litigatoꝝ
peꝛ Joan. andꝛeſan naleat ſententia lata pꝛo
bannito contra ſtatutum quod pꝛohibʒ ins il
li ꝛeddi:æ pꝛecipit audientiam denegari. Jn

BDe ꝛe Indicqta.

anemes iſtis calibus limilibus poteſt
ꝛificari. ſemꝑ eniʒ ſentenrig erit
la quãtuncũꝗʒ enoꝛ in ſententia nõ ſit e n
ſus. ( Ex quibus patet ꝙ glof. 2 föngne
domi.an nimium reſtringunt litteꝛam “
quitur indiſtincte. Et pꝛo clarioꝛi roſpanlſen
ad contrarium ſupꝛa foꝛmatum diſtinguo ſ
ꝙ aut ſententia eſt contꝛa ius habito reſpeen
ad meꝛita cauſe duntaxat. aut illud ius coan
quod eſt lata ſententia cõceꝛnit extriſecus 1
am iniuſticiam a meꝛitis cauſe: puia ut ſenen
tia non feꝛatur die feꝛiata uel aliquod ſimile
Muimmo caſu debʒ diſtingni.an ſenrẽtia ſit 1
ta contra ius iuris eꝛꝛoꝛe in ſententia non ex
pꝛeſſo:⁊ ualet ſententia.ſic loquitur. c.enʒ iter
infra eo.=.l.cum pꝛolatis ⁊.l.pꝛeſes ſecidum
unum intellectum. ? hoc caſu pꝛocedunt inra
que dicunt ꝙ ſentẽtia facit ius inteꝛ partes. li
cet ſit iniuſta dicto.c. cũ inteꝛ 2. ff de ve iudi
res iudicata ⁊.l.ingenuũ.ff. de ſlatu. ho. Ant
fuit in ſententia iuris eꝛꝛoꝛ expꝛeſſus. Urpnta
diſceptabatur ſuper teſtamẽto a minore facto
? iudex pꝛonunciauit teſtamentuʒ naleꝛe. quia
minoꝛ quattuoꝛdecim ãnis poteſt teſtari nl di
ſoutabatur ð ualiditate ceꝛte electõis. inder
pꝛonunciauit electionem naleꝛe. quia ſuſpenſi
poſſunt eligeꝛe.⁊ tunc ſentẽtia eſt ipo ime nul
la. ut in iuribus ſupeꝛius allegatis. Secundo
caſu pꝛincipali quando eſt lara ſententia oira
ius conceꝛnens aliam inſticiam. ? non meiis
cauſe:⁊ tunc dico regularit᷑ ꝙ ſententia ẽ ipo
iure nulla: ſine ſit expꝛcſſus eꝛꝛoꝛ in ſententi⸗
ſiue non: ⁊ in hoc membꝛo poteſt geneꝛalite
iſte tex. ueꝛificari. Mam regulariteꝛ quicquid
fit contra ius eſt nullum eriam fi ius no dece
nat expꝛeſſe acrum eſſe nullum: ut in.:.non du
biũ. C. de legi.⁊.l.iuris gentiũ.F. ſi paciſcat
ff. de pactis:⁊ in regula que contra ius li.vi.
2z.x. diſtinc. uides ⁊ in alijs iuribus ſupꝛa alle
gatis. Oices tu que eſt diueꝛſitatis ratio ĩter
iſtud membꝛum ⁊ precedens. Solutio nemo
tangit. Ego autem aico ſic ꝙ in ↄceꝛnentib⸗
meꝛita cauſe datur iudici facultas diſcemnendi
2æ arbitrandi cuius partis iura ſunt potioꝛa:
qnia nõ poteſt dari ceꝛta regula ut in.l. iif.
de teſtibus ⁊ in. c. in noſtra eo. titu. 2.c. cauſi
infra eo. cum ſimilibus. Ideo in iſtis pꝛeſuni
tur eſſe iuſtum ꝙ iudex iudicaueꝛit: Hinc eſ

ꝙ iura dicunt pꝛeſumenduʒ eſſe pꝛo ſentenia

indicis.ſaltem peꝛ lapſum tempus decem dier
dicto. c.in pꝛeſentia ⁊.c.cauſam:niſi expꝛima
tur enoꝛ iuris: quia tunc ceſſat pꝛeſumptio
que eꝛat pꝛo iudice cum noiorietas habeat 3
trarium offulcare æ confundee ilam preſũp
tionem. viij.diſtinc.ueritate manikeſta: ? i cer
tis non certis opus eſt coniecturis: ut in regu
la.ij. infra de regu.iuꝛis.clare eim patet ſentẽ
tiam tunc eſſe contra ius. ideo tunc merito è
nulla. In aliis nero iuꝛibus concunrennbus
gliam iniuſticiam a meritis cauſe non datur

ins uignons untonn tunc ugularit

ſenentia vnde opbs eſ gppelarione.

preſunit iciee ner⸗ iſe noumd
filirſtinioſica it otong unt eninn
N argonenmn cpinun iac ine
Gbiplonuis chaan ĩ mo.ce.
ocefii tmaltfu co.
dus ecn Mbutudo cin di
ousurm oronin aſlr un
prhnpruma Oly itnenr ,ni ſene
i renin baber unc iuder poteſtarem ca
onctild tamuz ivdicandi ſen uenns ere
Ouendi arincavoniamd fliſs oeioſtemri
1 c.enennig intta deaccſa Ai gei antt
ſanö. Inceniusinc. erhante deeche
ſignifa fact cianz c nennane Nii ifinn
boc caſt porct enmnenia iniſn inpicter
licörna legespoolama ie nula n bie
eſinbee oig iſtiutſeſ inteyr
caſt onne ins oninine giacle ſon
Contfgius ſenliin gnerinſngllmntente
nnoceſning incin uſetia dereiig
annes ancee in c nn inte iffe M
ſinem ſneni tor gmne ne
toneaſrins anſe
2 Optine poigo S

non eſt conna ins:
4 .
into ce nas iſffnrifti ſnrleginn
0 dnugnſcenrn

inr oher ſmedenine⸗

. 8 .—.. 1
1inc nonmeintnimnin in

minon qvannorgeofn D
ſourabam oicinetene letöͤs ri

Pvonmeimnt letonen niee, Nittge

hoſſan Aper t rmiucfitin
m ir iniusz iyniß Alpens. Gn
aſy onneui gnnch l in lnenin
Hs coneemms alan inſicin c n nen
cuſer me dio ngimt lnoninif
me mmlai ſue it epicſlos enor in ſemeni
ſoe non t in oe marſ porct gerenlte
Rete. veiitan Vanregninker aneani
a nmaiNs A lam cian s dd
WmeNNl unndeHuninlt
d Cdelegi1 wis genid .. innl
f de acis: infega are onnni
1.r. diſtinc ides T in diſs intis
gnis. Dees nclee aleſmin
Uind nenbum tlitkie Oli
nng. Ego min din ſcyn .
meintuſtm allſuin
1 mdinmai lsinis Mſiil

an ohan in nngni

e rſis tin t ſa iu⸗

facultas iudici deceꝛnẽdi.ſed imponitur neceſ
ſitas obtemperandi. ut.in.c.i.et.c.ne initaris
de conſtitu. et.lI. leges ſacꝛatiſſime. C. ð legibꝰ
ubi dẽ ꝙ leges conſtringunt niras omnium.
7 in. c.i.de conſtitu. dicitur quod canones
ab omnibus ſunt ſeruandi.merito ergo ſi ſen
tentia reperitur lata contꝛa ius iuribus non
ſubſiſtit. non enim poteſt infcrioꝛ tollere legẽ
ſuperioris nel in aliquo contrauenire in caſi
bus non premiſſis.ut in clemẽ.ne romani de
elecr · et nigeſimaſexta:q.iiĩſtitutionis et. c. ꝙ
ſuper his de maioꝛi. et obedien. et notabiſ be
ne hanc rationem ⁊ optime facit pꝛo ea parte
quod in ſimili notat Hartolus ĩ. l.is cui. ff.
de ue:boꝛum obligatio in uerbo querit. gl. i.
l.ſepe.ff. de tuto. curatoꝛ. da. ab hiſ Wa--
autem quero ne indiſtincte pꝛocedant ſuꝑins
dicta. ut in primo membꝛo ſententia teneat.
annulletur expꝛeſſo iuris eꝛꝛoꝛe. = in ſecundo
ſit nulla ſiue exprimatur eꝛꝛoꝛ ſiue non Solu
tio diſtingue ſic. ꝙ aut ſententia fuit lara Otꝛa
ius litigatoꝛis tantum.⁊ tunc ꝛegulariter renʒ
ſententia. unde opus eſt appellatione.quia iuſ
pꝛeſumit iudicẽ ꝛecte fuiſſe morum ut pꝛedixi
fallit ſi iniuſticia ſit notoꝛia.runc enim eſt nul
la. argumentum optimum infra e. inter ceras
ubi plenius dicam r Inno. m.c. eatemita
tis de frigi æ malefi.infia eo cum Haꝛrol
dus z domi. An.bic ⁊ in dicto.c. ireꝛ cetas.
ꝛobatur ratione.in notorio enim ceſſat ꝛatõ
pꝛeſumptionis. quia ſuſtinerur iniuſta ſenten
tia.non enim habet tunc iudex poteſtatem co
gnoſcendi. ſed tantuʒ iudicandi ſeu neꝛius exe
quendi.ut in.c.quoniam ð filijs pꝛeſbyteꝛoꝛũ
7. c. euidentia infra de accuſa. æ. ij .q.i. manife
ſta nõ. Innocentius in. c. ex parte de neꝛbo:
ſignifica. facit dictnʒ. c. ueꝛitare. viij .diſtin. naʒ
hoc caſu poteſt ſententia iniuſta ſimpliciter di
ci cõtra leges pꝛolata:⁊ ſic nulla ut hic. Aut
ceſſat hec notoꝛia ĩiuſticia:⁊= ſic ſi fuit expꝛeſſa
cauſa contra ius commune ⁊ alia que non eſt
contra ius.ſentẽtia tener:ita ſingulariteꝛ tenet
Innocentius in. c. in pꝛeſentia de renũ.? Jo
annes andree in.c.cum inteꝛ infra eo. naʒ rũc
ſuſtinetur ſententia ratione alteꝛius cauſe que
non eſt conrra ius: æ optime pꝛo dicto Inn.
addueo.c.peꝛ tuas infra qui filij ſint legitimi.
Judex enim expꝛimendo dnuas nidetur non
pꝛeciſe fundaſſe ſe ſupꝛa alteꝛa duntaxat: vnde
ſatis eſt ꝙ ſententia poſſʒ ſuſtineꝛi ex illa que
non eſt contra ius:ad hoc bene facit ratio lit
teꝛe in dicto capitulo cauſaʒ. ubi dicitur ꝙ in
dicis animus non ſempeꝛ ad unam pꝛobatio
nis ſpecieʒ inclinatur: æ in dubio debemꝰ ĩteꝛ
pretari ut potins res ualet infra de veꝛborum
ſignifica. abbate.z:l.quotẽis.ff. de nerborum
ſignifica.⁊ hoc uidetur pꝛocedeꝛe etiã ſi alteꝛa
cauſa ſit contra ius litigatoris. quia in du

bio preſumitur iuſta.ut predixi = imputã duʒ
eſt non appellanti. oc iamen dictum In

Se ꝛc iudicaia

nocentij limito quando ex cauſa eypreſſa que
non eſt contra ius poſſer ſi eſſet uera ſuſtine
ri. Exemplum primi:iudex pronunciauit teſta
mentum ualere: quia minoꝛ quatuordecim
annis poteſt teſtari:et quia probatum fuit
teſtatoꝛ erat maioꝛ quatuoꝛdecim annis. Naʒ
ſententia poteſt ex hac ultima cauſa ſuſtineri.
unde non habet uiciaꝛe eypꝛeſſio cauſe falſe.
utile enim non debet peꝛ inutile uiciari. ex qꝰ
ſunt ſeparabilia. ut in regula utile dc regulis
iuris libꝛo lero. ¶ Exemplum ſecundi quan
do index ſic pꝛonuſciat. dico t-damentum us
lere:qꝛ minoꝛ quatuoꝛdecim annis poteſt te
ſtari:æ quia nullus defectus affuit in numeꝛo
teſtium:ceꝛte ſnia eſt nulla quia pteſuppoſio
ꝙ illa cauſa ſit ueꝛa:tamen ex ea non poteſt
teſtamentuʒ ſuſtineri.quia non ſufficit ſolẽni
ratem fuiſſe adhibita niſi teſtaroꝛ fueꝛit habi
lis:nt in.l.ſi queramus ff. de teſlanxn.æ nõ.
bene hanc limitarionem quia ne io tangit.
Aut fuit expꝛeſſa canſa coners ius tommune
duntarat uel ſimul cum ia. ex qua umen nõ
poreſt ſuſtineꝛi ſententia: ⁊ tunc ſi ilif ius cõ
mune eſt clarum ⁊ inaubitatum:æ tuæc nõ ua
let ſententia: quia ce ſſat ratio pꝛeſu nede iu
ſticie ut pꝛedixi hæc limito nerum que:do cã
contra ius expꝛeſſa ꝛeſpicit totam ſentniam:
utputa quia concinet unum articulu rel piu
res connexos. Si antem coniinet plira cepi
tula ⁊ error contra ius expᷣſſus cõceræt unũ
duntaxat. tunc ſolum corruit illud casitnlum
In galiis uero ꝛemanet ſententia nela: ad
hoc allego gl.ſingu.? Barrolum in.i.ii. C.
de re.indica. pꝛobo ratione.nannquando ſũt
plura capitula ſeparata nidentmur rot ſentẽtie
quot ſunt capitula:uvt.l.etiam.ff. de cinori:
Ideo poteſt pꝛo parte ualere: 2 pro mane
non.l.quedam mulier. ff. fami. berc. Dec᷑ quã
do ſententia continet unnm capitulamn non
poteſt pꝛo parte ualere.ctiam ſi eꝛꝛoꝛ a in 1„
te.ad hoc glo.notabilis in.ljfi.ff.de iur.om.
iudi.que dicit ꝙ ſi habens facuitaiem cogno
ſcendi uſqʒ ad. x. condemnauit in.xv.nan nʒ
ſententia etiam nſqʒ ad.x.⁊ tenuit illã glo. vi
HBar. ⁊ Bal. in.l.i.E.ſi aduerſus remi indi
catam:quia cum ſen tentia ſit res idiniſibil ñ
poteſt ualere pꝛo parte.ſ.in boc indicio.ff.fa
mi. heꝛe.⁊ cum ceꝛa ratione.C.qn pꝛouo.nõ
eſt neceſſe nõ. GBar. in. d.l.ij. Secus ĩ ꝛe diui
ſibili.qꝛ tunc utile nõ niciat᷑ ꝑ inutile.ut ĩ.c.ſi
quos de ſeruis.xij.q.ij.=.l.ſancimꝰ. C. ð̊ do
na.⁊ hec bñ nõbis.ſi ãt illud ius ↄ quod eſt
ſnĩa lata ẽ dubiũ.ut qꝛ ſũt multe opiones hic
ide uel ẽ dubium in ſuo itellectu:⁊ tunc ſnia
nalet quia talis eꝛꝛoꝛ excuſat h̊ ꝓbat᷑ ĩi.d.l.cũ
ꝓlatis pᷣm nnũ ĩtellectũ quẽ cõiꝛ ſequũt᷑ doc.
ibi. ⁊ ĩ.l.ij. C. que ſnie ſine appel:⁊ ibi ꝑ bar.
2 domi. an. hic æ optime facit tex.in.l.regula
ff. de iur. æ facit igno. z. c. cum dilectus de cõ
ſue.æ qð nõ gl.i.c.cũ nenerabił.e.ti.=.c.uno

8⁸

W war èððMU N o v ſz 1 r

NN⅜Nνcραοαπς

lu⸗ it ſ. Pea, lace-

x Jrta t weis

7ſit: lyi == & e

¶ De ꝛe iudicata.

de poſiu pꝛcla li. vi. An aũt poſſit iuder ſin
dicari qui male indicaueꝛit.qꝛ eligit epionẽ
quã multi ſequũt lIʒ ñ ſit bona. Har. in. dicta
.l cũ ꝓlatis tenet ꝙ ſic mitius tamẽ deber pu
niꝛi ſecundũ eũ.ad hoc allegat quod nõ. inſti.
de obli que ex quaſi delicto in principio. Sʒ
Angelus de peruxio dicit in. d. l.cũ pꝛolatis
boc uerũ qñ altera opinio eſſet appꝛobata:ali
as autem licitũ ẽ alterã pꝛeeligeꝛe allegat In
no. in. c. ne initaris. 5. de cõſti/ Ego gico ſi
opio Sria ẽ magis cõis ꝓcedit dictũ Har.
qꝛ eſt in culpa nõ ſequẽdo cõeʒ opinionem ex
quo erat va. ar. c.i. de decij/? diẽ Jo an.i.c.
i de ↄſti/q; cõis opinio ẽ ſequẽda. niſi ſit eui
dẽreꝛ falſa uel poſſit ꝓbabilibus rõibus con
ninci:ſ ubi tantus eſſet opinionũ cõflictus ut
ñ poſſit apparẽ q̃ ſir opio magis cõis tẽ poſſz
pcedẽ opio ãgeli ⁊ hoc caſu poſſʒ pcedẽ opi.
pe quã vecitat do. an in. c. ut debitꝰ de appe.
ubi diẽ ꝙſi una opio faciebat ꝓ appellãte rie
natr ſi ſuccubueri a ↄdiriõe expẽſaꝝ ⁊ uið qð
ibi dico:⁊ in.c.i.de ↄſti. r peꝛ hec idem
dicẽdũ it ſi ſententia teneat on eſt lata coõtra
legem ſu decretalem er uagãtẽ. Mã cũ nñ ſit ĩ
copoꝛ iuris clauſa. põt de ea ꝓbabilr dubi
tari. ?⁊ voc ꝓbat ĩ. d.l. cũ pꝛolatis ſʒ aliũ itel
lectũ qiẽ ſequũt᷑ ibi Oan æ ange. alij. æ bal
dus ĩ.lij C. ꝗᷓ ſnie ſine appellatio.ꝛeſ. et do:
an. bic⁊ ĩ.c. paſtoralis de fide H uið
ibi dixi. ¶ go puto boc nerũ niſi eẽ nagãs
eſſet in loco illo notiſſima. Exemplũri ejnagã
ti execrbilis ? ĩ extrauagãti ad ꝛepᷣmendam.
que quoiidie allegantur in ſcholis ⁊ ĩ iudicijſ
tunc eim ceſſat ꝛatio inceꝛtiindinis facit.c i ð
poſiu pꝛela. 2. xvi. di. qð dicinſ qð nõ.⁊ facit
qð.. dicã in ↄſuetudie. Itẽ ut ſnia teneat qñ
ius cõe nõ ẽ expꝛeſſuʒ. ſed ꝑ argumẽta et con
ciuſiones n põt ĩtellectualit̃ ꝛeduci ut ſit oↄtꝛa
ius cõe. ⁊ hec notãte: noluir Inno ·iĩ. c.p.⁊.g
de offi deęle facit qð nõ glo in. c.ij. ð teſti.co.
uid aũt ſi ẽ lara S ſimile legis.nõ iñ ꝛe
perit᷑ lex oria ĩ illis temis. Ja. de aꝛe.⁊ Cy.
in. I. i. C. de legi dicunt ſnĩam ualeꝛe. ꝛefeꝛt et
ſequit᷑ Hal. in.l.ij pᷣalle. facir oprie qð norat
Inno in c.cũ ſpeciali de appel.iũc eniʒ ſcdᷣʒ
Cy in. d l.i.eſt ſnia ↄ ius qñ ꝛeꝑitur lex ſerip
ta in reꝛminis occurrẽribus nel oĩno indiffeꝛẽ
tibꝰ. ſecus ſi termini differũt licet ꝓpinqᷓ ſint
2 habeãt ꝛões paritatẽ.do.an.dicit ꝙ ſi ꝛatio
eſſet ſcripra in gñe.lʒ ſub alijs fᷣmĩs ſpecificis
ſatis u? ò legẽ indicarñ ſi eſſʒ iudicatũ ꝛõcʒ
legis nihil adducit. Sʒ mihi hec ſnia pl'acer ꝓ
qua opioe adduco legẽ nõ dubiũ. C. de legi.
2 tex.ĩ.c.fi.de ꝛe indi.li.vVj.ubi dr̃ ꝙ is cõmit
tit in legẽ ꝗͥ Yba legis amplectẽs p legis nitit̃
nolũtatẽ.⁊ ſic ꝛ25 legis ẽ qnqʒ lex. hĩc ẽ ꝙ ad
rationẽ legis reſtrigit᷑ ⁊ ampliat̃ dictũ legiſ ut
.lI. cũ p?. S. dulciſſimis ff. de lega.ii.⁊ diſpoſi
tio ẽt penalis extẽdirur ad limites ꝛõis eypᷣſſe
nõ. glo. in cle.i.de elec.in.vbo eligat᷑ 2 ĩ cle.

△

₰△

ſon/— 1 ſ. Cun gſaen —4 7 Puil-

ij. de ui.?æ ho. cleꝛicoꝝ in ueꝛ pillen. iin
1 ij. ff. ad tenul. Secus ubi allegarei
facilioꝛibus teꝛminis uł paribus ur no
no in. d.c.cũ ſpali. Idem p oia eſſet
qñ ſnia repeꝛitur lata õ legẽ ↄceꝛnẽt
iuſticiaʒ a mentis cãe. ubi ti lex dar
cauſe ad cam. tũc nõ uiciaret ſñia ex triſgrel
ſione illius ordinis. ſed opus eſt appellare. ut
in. l.i. C. de appelſ? regularit᷑ an ualeat facti.
5 legẽ uide ꝑ gloſaʒ i. c. tua de ſpon. du. æ.x.
di. uide peꝛ Cy. 2 bal.ĩ.l.nõ dubiũ 2 bar. in
nũcia. dico ĩ. c fi. de
poſta. pla. (Sʒ que:ꝛo quid ſi ſnia ſit lata 5
ſtatutum particulare loci. Solu. dic ideʒ quo
ad illum locum ſicut dictum ẽ ſupꝛa de.ſ. om
muni quo ad uniueꝛſuʒ. Mam ſtatutuz eſt lex
in loco ubi uiger.l.omnes populi.ff. de in li.
7 iu. ?.i. diſtin. ius ciuile. Minc dixit Mar. =
Ange. poſt eum ĩ dicta l.cum pꝛolatis ⁊ bal.
in dicta. l.ij.ꝙ ſententia lata contꝛa ſtammtũ̃ ex
trauagans a uolumine ſtatutoꝛuʒ tʒ ſiẽ dicimꝰ
in extranaganti pancipis. ſed limiro nt fupꝛa
dixi in extranaganti pꝛincipis: niſi ſlatutum
ſen refoꝛmatio extrauagãs eſſer nota in ſoco:
7 in iudicijs. ſecus ſi ſententia eſſer contra te
oꝛem ſtatnroꝛum in nolumine redactoꝛum.

Arlan

.l. ſtipnlatio. ff

Queꝛo quid ſi ſententia ſit lata contra c
ſuerudinem. Solutio dic ꝙ naler pꝛopteꝛ du
bium facti aꝛgumẽ. eoꝛum que dieta ſunt niſi
conſuetudo eſſet notoꝛia tam in popnlo jᷓ; in
iudicio argu eoꝛum que leg. ?æ noranteꝛ in c.
i. conſti. libꝛo ſexro ⁊ in.l.de quibꝰ ff de legi.
2 ita notat Mal. in dicta l ij. ꝛo boc ſiiſit
quod nõ. Oar. in. l. de quibus pꝛcallega ubi
concludit ꝙ ↄſuetudo eſt ius. ⁊ pꝛobatur bi
et indiſtinc conſuetudo. debet tamen pꝛebari
ſi allegatur ſecundum eum. ut.l. i. C. que ſt ſõ
ga ↄſuetudo. ? ꝓbatur in. c. cũ dilecius eodẽ
titu ⁊ hoc qꝛ conſiſtit in facto quod ſepe pꝛu
denniſſſimos fallit. ſi eiʒ datur pꝛobabilis igno
rantia debet teneꝛe ſententia ſicut rener ſenten
tia contra legeʒ extrauagantem. ſecus ubi cel
ſat ignoꝛantia cuʒ repeniatur lata contra ins
¶ Queꝛo quid ſi ſentẽria fuit lann cᷣ
tra pꝛiuiſegium niderur ꝙ nõ naleat. quia pꝛi
nilegium eſt lex.iij. diſtinc. prinilegia dic Ona
P.·c. ſuboꝛra infra eo. ubi dicitur ꝙ aut pꝛiu
legium fuit oſtenſum iudici ⁊ dando ſent ſqʒ
contrariã nidetur illud repꝛobare. aur nõ foit
oſtenſum. 2 non debet pꝛeteriu pꝛiuſſegiſ de
nono reperti ſententia retractari ꝛeſpodeo ad
rontrarium ꝙ priuilegium eſt lex prinata. n0
aurem communis ur dicitur in cõtrario
ſiſtit in facto ⁊ priuatꝰ poteſt ſuo fauo
ciare. Secus autem eſt in.l comm
7 dlara ? iudici datur facultas iu
prinilegium teneat iuxta tamen n
neniſſent de indi. hoc puto pꝛoce?
legio cui pars renunciare poteſt
nns nenit in pꝛeiudicium partis al

otata I. . cuũ
dere in priui

npoer icdhi⸗ o llrl enineil.
EnmutlſCſiꝑumm elao no . n
liude. Oiz deceiiieponti irihn ter
ciiuſt ivnn iſtcina ir aſ; tict eere
õ
rbus pilegeis: oſ) efcit inſfcin en e
bi uk reiin ana fucn fit miſto: zioſncnd
inſte er partegentis: une degtemm inſe⸗
Oalidumm 2 is qvi lvd obinnit poſterep⸗
ſcibit ut in. d.. ioſe oſider. Cranplon
boc ulino i eo qni ver i culſton inien mi
titur in poſſeſtone reauz ſonpronii nodcit
iis tanch titj. V eiam tune dereumn ica
ſituai ie ſenpvond :utla dio dio F iſ
rbug fce teiccl ue ait ſt o gineſin
ine ſiteti deceun cxco qr genanm
Galeſg iciso con can aſane⸗
Ppel e. c iuſlt fi de reſoclcagiqj aff,
u aue irftuocobils eſter no nminti
llleni:nt .cc her . c C ſen rec

ſipo.ptoti? ice nͤnter im
. terd
lun be er ig qr ber fi nhunn

Wza ſ(S:1 1 Pma,

8 e midn
Kar lihgſenend
—
Wnſeen
nnemnmngninnnchs ,üinioni
Inin cutamsgmmi iſchis ſſinn
ſancommdemmgitſanmiſe
1 in dicis ſCns ſſennniteſ connn
o N norun in volomine ſeizerr
(Orvovds ſnmnroſt hinconni
ſumdnmn. Gohnode mln owynt
huon ſaai muni commn qedhetn ſonit
lonſvamdo eſſr noſoni mm inoopulo ͦn
pao argn coum gve ig? onner iu⸗.
cont ibo ſeno T in deub de leg.
1anom Dlin inl odoe
md Du n Kaibsrihi
rSnAA en n Nint
aAſnr afpnid knann nin
Aumemimem lin
GAolvewlot Ponmin n er
nin tbol corſicintand ani n

Kez Auur opnt
os filiteznmn
mi ſenenkaſenrat

mnnia Ecber enen

— —
ℳ᷑ .

¶ De blcriptõibꝰ

¶ Ande ſi exemptus litigauit coꝛã oꝛdiaꝛio
loci ⁊? non allegauit executionem.non tenʒ ſẽ
tentia. nec obſtat taciturnitas.qꝛ ſi uoluiſſet
non potuiſſet etiam expꝛeſſe in illum ut indicẽ
conſenuire de arbi.cũ rempoꝛe.eꝛgo nil oꝑat
taciturnitas. æ h renet Jo. an. in regula ſciẽti
de re.iur.li.vi.in mercu.facit qð nõ gl.in.l.i
.C. ubi de crimi.agi.oʒ.æ uide qð dixi in.c.
ſignificaſti.de foꝛo ↄpetenti.ſʒ hoc cãu nõ iʒ
ſnia ex eo capite.qꝛ fuit lata ↄ prinilegium.
ſed ꝓpteꝛ defecium iuriſdictionis. Secus pn
to ſi exemptus ꝓduxiſſet priuilegiuʒ exẽptõis
2 oꝛdinarius hoc nõ obſtãte tulit ſniam in S
rium ſeu dixit priuilegio nõ obſtãte.qꝛ tũc pᷣ
iudicat quo ad exemptum.licet nõ quo ad pa
pam:aꝛ. eoꝛum que nõmuur in.c.ad audiẽtiaʒ
de pꝛeſcrip.⁊ in. c.dilectus de capel.mo.⁊.d.
c. ſuboꝛta. neꝛo an ualeat ſentcentia 3 ſẽ
tentiam:cum prima ſententia fecerit ius inter
Ptes dic ut plene dicã.j.e.ĩter monaſteꝛium.
uero quid in decreto iterpoſuo ex falſa
cauſa dic ꝙ nõ tenet ſiue ſit e:ꝛoꝛ iuris in eo
expᷣſſus ſiue nõ.⁊ in hoc differt a ſnia ur pro
bat᷑ in.l.cũ hi..ſi pᷣtoꝛ ff. de tranſac.⁊.l.ma
gis puto. S. ſi es de rebꝰ eo.q̃ ſub tu.⁊ cu.⁊=.
l.i.F. hec Vba ff ne uis fiat ei z.l.cũ vo. F.
ſubuentũ.ff. de fideicõ.li.nõ. MHar.i.l.ſeie ff.
de tuto.⁊ cu. da. ab his ⁊? plenius peꝛ eũ i.l.
iuſte poſſidet.ff. de re iudicata.ubi diſtinguit
ꝙ aut decretũ nõ iterponit᷑ rite.ideſt ſeruato
iuris oꝛdine:⁊ ĩ dubio nõ ualet.l. mèmineꝛĩt.
C. vñ ui ⁊.l.fi.C.ſi ꝑ uim uel alio mõ.nõ.in
d.l. iuſte. Qnʒ decꝛetũ ĩteꝛponit rite:ſʒ n rec
te.i.inuſte puata iuſticia:⁊ tũc qñʒ deficit decre
tũ i inſticia reſpectu petẽtis: ⁊ nõ nalet ut i in
ribus pallegatis: qnzʒ deficit iuſticia ex ꝑte cõ
nẽti uł rei in qua facta fuit miſſio: ſʒ iuſticia ẽ
iuſte ex parte agentis:⁊ tunc decrernm in ſe ẽ
ualidum ⁊ is qui illud obtinuit poſſidet.⁊ pꝛe
ſcꝛibit: ut in. d.l. iuſte poſſidet. Exemplum in
boc ultimo ĩ eo qui ueꝛc ẽ cꝛeditoꝛ tirij:⁊ mit
titur in poſſeſſionẽ reꝛuʒ ſempꝛonij nõ debito
ꝛis tanqᷓ; titij.Vʒ etiam tunc decꝛetum licet re
ſtituat᷑ ille ſempꝛoni:ut.l.a diuo pio..ſi ſuꝑ
rebus ff. de re iudi.que aũt ſit rõ diuerſitatis
inteꝛ ſẽtẽtiã ? decꝛetum cꝛedo qꝛ decꝛetum ſa
pit potius nã, iteꝛlocutoꝛie que ꝛenocat᷑ ꝓpt
iiuſticiã ex iudicis officio:ut.c.cuʒ ceſſante de
appel. .l. ꝙ iuſſit. ff. de ꝛe iudicata: ꝙᷓ diffini
tiue que irreuocabilis eſt ex quo tranſiuit ĩ ꝛc
iudicatã:ut ĩ.c.cũ inteꝛ.j.eo .⁊.C.ſen.reſcin.
