torie abeſſe ut ꝓbat in.l.nõ vr.ff.de iudi.uide
Inno. iin. c.ij. de dila.facit.c.ſi duobus..e.ti.
Atẽ talis ꝓceſſus eſt attẽtatus ↄtra iuꝛis oꝛdieʒ
cũ prius debuiſſet ꝓnũciare ſuꝑ r̃cuſatoe:ergo
nõ tʒ ut in.l. ꝓlatam. C. de ſen. Sʒ in ſo mebꝛo
ꝓceſſuſ tʒ qꝛ vꝛ ꝑs patiẽdo iudicẽ ꝓcedẽ ad ul
teriora renũciare exceptõi recuſatõil ut in ſili ꝓ
bat᷑ in. c. ex ꝑte.j.c.? ꝑ Mar.i.l. a ꝓcedete. C.
de dila. plemus ꝓſeqᷓre ut dico in dcta diſputa

dane AEaneo in hʒ facere uolens indicẽ re as

cuſare:dic ſm Inn. ſufficeꝛe ut corã eo ꝓponat
ꝓbabilẽ ſuſpitiõis cãm:nõ autẽ tenet᷑ offerre
bationes corã eo cũ ꝓbatio ſit fiẽda coram ar
bitris:nec tenet᷑ petere ut arbitri eligant: ſʒ iſtð
eſt officiũ iudicis ut ꝓbat᷑ in. c.ij. requiris. S. e.
NDecũt tñ doc. ꝙ ſi ca recuſarõis ẽ fruſtratoria
euidẽeter nõ tener̃᷑ iudex neniꝛe ad electionẽ arbi
troꝝ:ſʒ dʒ bãc exceptionẽ ſpernere ar. S. offi.
iudi.c.i.ſic ⁊ ĩ caſu ↄuerſo nõ ẽ neceſſe arbitꝛos

eligere qn cã rationabilis ẽ in iure ⁊ ĩ facto no

toria:ar.in.c.accedẽs ut lit.nõ ↄte.qð nön
gutẽ in delicto notorio ſit locus recuſatõi: nide
qð dixi i.c. ꝓpoſuit.S.e.ꝑ que decido tacta hic
per doc. Hi ab.
¶ orro. Summa ut in principio uel
ſic.in notorijs nõ admittitur
appellatio in dubijs cauſa pꝛobabilis coꝛam
iudice eſt expꝛimenda que debeat legitima ꝛecpu
tari quam ſi no ꝓſequit᷑ iudex a quo in cã pro

cedat. Idem ſi ꝓſequit᷑ ⁊ nõ ꝓbat: bec autẽ cõ
ſtitutio nõ extẽdit᷑ ad reguiresrum dicit
quid in notarijs. Secũdo quid ĩ dubijs ibi ex
ceſſu quoqʒ. Tertio proteſtat in fi. ibi cereruʒ.
5 primo ꝙ ſola cõfefſio impedit appellatõ
nis interpoſitõem quo ad hoc ur iudex a q* nõ
teneatur illi defeꝛe hoc ꝓbat alternatiua uł po
ſita in tex. ⁊ eſt cõſilis tex.in.c.romana.F. ſi aũt
eo.ti in ſexto:⁊ hoc infra latius cum gl.¶ Se
cũdo nota ꝙ ſola ↄfeſſio inducit notorium ad
hoc.c.fi..de co habi.cle.æ mulie.qð intellige ni
ſi ꝓbabiliter excuſet᷑ ut legit ⁊ notat᷑ in c.cuʒ di
lecti infra de accu.facit l cum fideicomiſſum.ff.
de cõfeſ. ¶ Notra tertio ibi ſi habuit aduerſa
rium ⁊c̃.argumentum ꝙ iudex ex officio pro
cedens nõ poteſt prefigere terminum ad appel
lationem proſequendam quomiam tex. uiderur
hoc permittere cum procedit ad inſtãtiam Cõ
trariuʒ tamen coiter tenet doc.⁊ probatur in.c.
peruenit 5 eo. Jdeo quãtum ad hoc nõ eſt fien
da diuerſitas utrum procedat ex officio uel ad
inſtãriam: nam ſemper militat ratio que nota:in
.c.cũ ſit romana ſupra.e. Et ſi iudex ſtatuit teꝛ
minum minus breuem dicit nõbiliter Hoſtie.

ꝙ ab iſto nouo grauamine poterit ſecundo ꝗ

pellare qð plʒ: ar. ce umce de do. ? ↄru ſ¶
tio nõ ꝙ regulares qͥ coꝛ gũt hᷣ ſuꝑiorẽ fm iſti
tutões ordis ſeu regule.nõ pnt ſuꝑiorẽ recuſat
ut ſuſpectũ:nec ẽt ab eo appellare qꝛ hec correc
tio fit ad ipſius ſalutem et de plano ſine iudicio
ꝛũ ſtꝛepitu:diẽ iñ Jnn. ꝙ ſi platꝰ excedẽt mõʒ
ĩ corrigẽdo ꝙ poſſit ſubditꝰ appellare qð ſatis
plʒ ut in.c.:epꝛehenſibilis ſupra codeʒ plene te
tigi in. c.tertio ſupra eo. Moſt. diſtiguit iter ꝓ
ceſſũ iudicialẽ ⁊ regłarẽ ut ſi ſuꝑiõ ꝓcedit iudi
cialr õ religioſũ poſſit religioſus recuſaẽ ⁊= appl
lare ex iuſta cã ſʒ cã ita plene n examiet᷑ ſiẽ ſi eet
ſeculãis. S; tu põdẽa hac ſaaʒ i fi.qᷓ ſolũ ꝓbibʒ
bas conſtitunones extendi ad regulares quan
do per extenſionem ſeu obſeruatõneè fieret ↄrra

12

=/ — Qg-

—— t⸗ Q „
MIroς den Be =—- 4
.

l. 2 ſe⸗ ſalen 3 n⸗ſat) zaaſe

„

77

XA1 q f ſg & rιd

ſpales obfuãtias iſtoꝝ religioſoꝝ ⁊ ſic anñ ꝓce
dit᷑ ↄtra cos ſecũdũ regulam. Si ergo ſuperioꝛ
excedat fines regule non ꝓhiberet iſte tex. hanc
oſtitutione obfuandam enã in religionis: uide
tñ qð dixi in. d. c. iiſ. In glo.in vbo ↄfeſſionũ
ibi. puta ꝑ ſniam. Itẽ dicit Hoſti. ꝑ teſtes pro
ductos 9 quos nihil opponiĩ qð ſatis plʒ.Ex
quo habes ꝙ atteſtatoes iducũt notaꝛiũ ſi con

tra eas nibil opponit᷑ nide tex. æ ꝙ ibi dixi iĩ. c.

cũ oli.j.ð̊ vbo.ſig. Et in fi.gl.hᷣ gl.ut uelle ut ĩ
crialibꝰ ↄfeſſus poſſit appellare:ad iſtum tex.ꝛn
det ꝙ agebat᷑ ad corectionẽ ⁊ ey ordinẽ:ſj ꝓfe
cto hoc non colligit᷑ ex lia cuʒ in int poſitõne ap
pellatõis exigat alias iuꝛis obſuãtias. Itẽ quic
q̃ ſit de iſto tex habemus aliũ tex. generaliter
idẽ diſponẽtẽ.ſ.ut ſola ↄfeſſio impediat ut in p
alk. c. romana. F. ſi autẽ. Et de mã uide in ſpec.
eo.ti. F. in qbꝰ circa principiũ:? ꝑ Jo.an.i.vV.
ſz nũqd: æ uide bonã glo.in. d. I. ſi t. do/ An.
hic diſtinguit ꝙ ſi eſt ↄuictus æ confeſſus non
qudit᷑ appellas neqʒ in criali neqʒ in cinili ut le.
2 nõ.i. l.ij. ⁊ in.l.abſtinẽdũ.C. quoꝝ appllłatõ.
nõ ꝛccipi.⁊ ꝑ glo.? Haꝛ in.l.cꝛeditor..iuſſuſ
.ff. de ap. Si ueꝛo ẽ tm ↄfeſſus:iũc dicit ꝙ ð iu
re ciuili audit appellãs ꝙ ſentiunt glo.? Haꝛ.
in. d. F. iuſſus:ſʒ de iure canonico iudex a quo
nõ tenet᷑ defene miſi excuſet᷑ ↄfeſſione ut hic Ju
dex tñ ad que poterit reciꝑe illa appellatõem et
cxaĩare utꝝ fueꝛit legitima cã appellãdi. Sed ad
nerte qꝛ iſie tex.nõ loqᷣt in ciuili ſed in cꝛiali:nec
puto ꝙ in hoc ſit diuerſitas inteꝛ ius canonicũ
2 ciuile An dicerẽ ſic ꝙ ubi cõcurꝛũt tria de qͥ
bus in.d.l.ij.canoniʒata.ij.q.vVi.ſunt quorũ.ſ.
ꝙ fuerit ꝓpria uocc cofeſſus ⁊ ſic nõ ꝑ ꝓcuꝛato
rẽ de formidine tormetoꝝ. Itẽ ꝙ fuerit teſtibꝰ
ↄuictꝰ z aigumẽtis ſuꝑatus ex toto excludit ap
pellatis ita ut etiã iudex ad quẽ n debeat eã ad
mittere qꝛ uide interpoſita cã ſubterfugij:et ſic
pot intelligi tex. in. d.l.ij. dũ reqrit oia illa tria
Si ueꝛo fueꝛit tin cõfeſſus:⁊ tũc ſi nullã cãʒ expᷣ
mit in appellatiõe cõfeſſionis facte obfuſcatiuaʒ
cꝛedo ꝙ; neutꝛo iur̃ iudex a quo tenet᷑ appellatõ
ni defene.tũ qꝛ confeſſio aliter n excuſata indu
cit notoriũ ut.S. dixi:⁊ i notoꝛijs non admittit
appellatio:tũ qꝛ generalłꝛ ex diſpoſirõe utriuſqʒ
iuris nõ audi qͥs cõtra id qð dilucide cõfeſſus
eſt ut in.l.generꝗlꝛ.C. ð̊ nõ nu.pecu.⁊ in.c.peꝛ
tuas de ꝓba. ? iſie ꝛones militat tam in cã ciuili
ꝙᷓ criali:vx tã de iuꝛ canonico q; ciuili:tex.nidet᷑
eypſſus in.d..ſi autẽ.Et ſi diceꝛes ꝙ in appel
latiõe a qiffinitiua nõ eſt neceſſe cãm expꝛimere
ut nõ.i.d. c. ꝙ ad coſulatõeʒ. S. ð ꝛc. iudi. ⁊. S. .
cũ in ecclłia.Dico illud ꝓceder᷑ qn appellatio ñ
eſt ↄnꝛa ius: nã tũc nõ admittit᷑ niſi expᷣmaĩ cau
ſa ronabilis nt nõt Inno.in.c paſtoralis. .pte
rea ſupra ð offi.dele. ⁊ in ſpe.i ti.̊ excu.ſen. J.
nũc dõʒ.v.ſʒ nüqͥd iudex:tñ iudex ad queʒ pote
rit nppellatõeʒ reciꝑe ⁊ exaiare utꝝ habuerit le
gitimã com appelladi æ impcdire cxecutionem a
pce a quo iceꝑit cognoſcẽ utꝝ appellatio ſit ad

¶ De appellationibus.

mittẽda ut ur̃ nelle tex. in. d. F. ſi autẽ. Si gute
appellas allegat pbabileʒ 13, crenpmdocome
ſione ppri:ctia iudex a quo dʒ appclatoni de
ferre: ar.in.c.cũ dilecti pᷣal. facit optie.1fi. C. ð
erro. aduo.qᷓ ſic põt intelligi. Et fm bec imteli

tis fuit de mẽte gl. in. d. F. ſi auté.
an heres poterit appellare ſi fuit ac
ex cõfeſiõe defũcti:dic ꝙ nõ niſi pꝛetedat iuſta
cam grauamis de quo uide nobilez queſlonen
quã ponit Jo. an poſt Mi de matte in ti ö ap
pel. F. in quibus. . ſed nunquid de eo qui ueni
ens ad montc cõfeſſus fuit oꝛdinario ſe habuiſ
ſe mille per rapinã: ?æ pmiſit eſtituee ilia hig 4
bus debent᷑ ad mindatũ oꝛdinarij. demuũ eo de
fũcto cõpuit quidã petens centũ occaſione ꝛapi

ne ꝑ defunctũ facte: ordinarius gurez ꝛcceptis i

gerem z reducerem ad ↄcoꝛdiã lus 2 ſa

Sʒ queꝛo
tuz cõtꝛa eũ

dicijs ? argumẽtis 2 delato mꝛameto petiton

clarauit cẽtũ ſibi deberi æ mandauit beredi ut
ſolueret:heres uero appellauit qꝛ ſine libello ⸗2
lit᷑ ↄt᷑.⁊ plena ꝓbatiõe pceſſit. ¶ Eocjudit ſojuè
do ꝙ non ẽ ad mnitteda appellatio qꝛ non requi
rebat᷑ ordo iuris ex quo cõſtabat de certa qu
titate ꝑ cõfeſſionem defuncti: unde ſolum exigi
declaratio creditoris ⁊ quãtitatis. Et nota
hoc nõ exigit᷑ plena ꝓbatio:facit qð legit 2 no.
in.c.cũ in dioceſ de uſuꝛis:⁊ uide ꝑ YFc.oſilio
.ci. ? hec nota bene. In gl. in uerbo coꝛam ſu
ꝑioꝛe in fi.nõ bene gl. ⁊ quaſi ꝓ hac glo.iduco

tex. apeꝛtum ſi bũ pondeꝛet in. c. uenerabilib'p?

principiũ de ſen.ex.li.Vj. Et de hac materia ple
ne per Inno.hic ⁊ in. c. ð cetero ð naſac.x i.c.
in noſtra de ꝓcu. ? per glo.in. c.ſacro ð ſentẽ.
exco.⁊ ꝑ Hoſt. hic qui in effectu nult ide qnod
glo. hic niſi agatur ad penã iudici imponedam
tũc eni ſemꝑ uocãdus eſt index ſiue pccſſeiit ad
inſtãriam ſiue ex officio cum agatur de ſuo pre
iudicio ⁊ in preiudicium abſenus nihil eſt inno
uãdum de cauſa poſ.æ ꝓprie c.i. ?. c. inteꝛ qᷣm
or de ma.⁊ obe.iij.q.ix.c. caueat 2.c. omnia er
expreſſius in dicto.c. ueneꝛabilibus in pn.i.x.
ſed ⁊ ſi excõicaius. Item ubi ꝓceſſit ad inſtqni
nũc agitur ad puniendum iudicem poteſt iuder
aſſiſtere in ꝓceſſu:licet neceſſario nõ ſit uocad⸗
quia quedam pᷣſumptio oritur cõtra cum ex ꝛe
tractioe ſue ſetetie facitl.ſi ſuſpecta ff d mnofi.
teſta. z.l. a ſentetia.ᷣ ff. de appel. ? quod legitur
notatur in dicto. c. uenerabilibus. Et peꝛ texiuj
dicte.l. a ſententia ⁊ per ea que dii in.c. cuin ſ
per de re iudi.dico ꝙ hoc caſu poterit etiom iu
dex appellare a retractatõe ſententic:? iudex
poſſit hoc caſu aſſiſtere:tene ctia hoc dominus
An. Et adde ad predicta unũ chctum Fureon
ſilio.ccliiij.ubi tenet proceſſum aſſe nullum ti
dex qui proceſſit ex officio n fuit citatus bor
dicem ad quem allegat Inno. in. c. penn ni
iudi.quod fatis placet quia eſt loco aducrt .
Ad boc textus ſupra in paincipio.· clo
recuſationis actu eligit aꝛb

loſs
ſi non baber glium aducrſarium. Ur 9

irꝛ08 cum ꝛccuſatoꝛe.

obſernitlns ſ one.⸗ſclo. E
nr loctd⸗ n⸗ e 4 q. texil pn
bfurnnin fuol mition
Iecln ius M relo 5
ſc be olotu darer

reenladl udice ali ered nx
i mid Gtüt ſehtib
leetus mugis ui lie ermnens her
dias orutiones e dz n ieri te
Pm. Mbb.

Pincauſam.

ocicaden die ruoctti
chtone niſt biel gteſſna ſie
degrniſ⸗ nfienicte mpelaiO
urrati, apoelods. Jn er indicisd
date M N N. et Ro er. dd e
teoed Wead üro gaud incicc a
ficir ſola ruſio ad libe l. erli füaſ
reo goprobate: fc ad en q dixi i
come. coe opi egi tarn. Mian
prope tidit ad ibeli. Mi iuder
duocat aio lie oteſtacht,r uie
dix i c unieo bela (Sde
Aaduocati pludicat cleuno nin ui⸗
reuocet. E bene i euoc⸗
onis aguocani none neceſſe pb
ſeeus iꝛeuocalione ofeſſiöis pp
iic eneceſſe pbard errore nt ie
error.C.e un Af igno teſt;
noby midatüd ofteli d ſa
tatio ns: tenuit Hoſti hr ſa

rer ſang nonnbis.Nonau

hot ptenn erroris reuocari nͤ

nn Pucpe no pot nice
hoſſz ee proceſſug ilintts.
Onug igdicid ſli⸗

tauam no iinnn in bt
Keſamedime iſt öintnti
agwimit elmwa tmt
ii toinstgtwtiſthn Nen
tne ccſonen ingiint aun,
decharano Guiionstqiinns nd
doe nocngi on onn frtd igitin
cCiͦndof e inget ue Frolt
A thruntir Nrcirutwautnt
Noxiri.Mαααn
pammn ſ bi ponen aA Nntio?
õü
E ud NtNddrmdiniktic
GrN nAN RNddn.
NDAdARchNGN
HodenaNpN An numuin
iir nſen mais nmunden
achnum ivegr oftno an gnn 4 e
igdco tinfandiun dblanstchcfi

CiaCen
nühmn denaol⸗ Dprecidthad

te CC
m.e ne
n c bunthienl

ſe
aus Necnbipecſtalic
lin adin 3 nhenet

n Ne te

ug n

Aens e, nn e,
dr ro ernsn ,
hee innn 4
se hn

o dul
ſ⸗ ara NMon d
S

i Mer bo defecerit in fi. de bac mã utꝝ pᷣſumat᷑ ꝓ
ſnia iudicis.dic ut plene nõ.in.c.qm alb.i gloſ. 7
i. c.iĩ pſentia de renũ.ad iſtũ tex.dic ꝙ loqᷣtur de
appellatõe ab iterlocutoria qn ꝓbare dʒ; cãʒ eſſe
legitimã ⁊ uerã:ut ĩ.c.intpoſitã.j.e.c.ut debituſ
S.e.⁊ ſi defecit in h ꝓbãdo dʒ ꝛemitti ad iudiceʒ
a q ut h̊ 2 i iuribꝰpal. ¶ Jn gl. ibi pel. ⁊ illã.j.
ð ſẽ.ex.ſacro podera bene glo. ult. n. ꝙ diſpõ. c.
ſacro non ẽ neceſſario fuãda ĩ religioſis 3 ſuas
obſern tias ſpãles:⁊ ur̃ gl.itelligẽ ĩ tex. ceteꝝ
ut loqt de iffa ↄſtitutione.c.ſacro. Et forte gi.
iõ facit mẽtionẽ de.c.ſacro qꝛ tex.i pᷣn.c.hic dũ
recitat ius antiquũ tacite facit mẽtionẽ de illo.c.
ſacꝛo ⁊ bene nõbis. Et credo dẽm ꝓcedere ubi
regula ſeu iſtitutio religioſorũ daret certũ mom
ſeu ordine i excõicando religioſũ:ut ſatis ſit ſer
nare illũ oꝛdine regule ſeu ↄſtitutiones ip
ꝛeligioſorũ ꝙ multũ bene notabis. mocẽ.
vo ponit aliũ intellectũ ad finẽ hꝰlſr̃e nit itelligat
de bis duabꝰↄſtirutõibꝰ hic ↄtetis. Nã in effeu
due ↄſtitutões hic ↄtinẽt. una uerſat᷑ ciꝛca mom
recuſadi iundicẽ. alia circa modũ appellationem
intponẽdi. Secũda icipit ĩ H. J. porꝛo:⁊ iſte ĩtel
lectus magis ux ir̃e ↄſetaneus per illa ueꝛba haſ
duas 2itutiones æc.dʒ. n. fieri relaxatio ad ꝓ
xima. Mi. abb.

uocati eadem die reuocatã pro litis ↄ
teſtatione uelit hie I ꝓceſſum a ſubdelegato ſub
ðᷣlegati feʒ ꝛatificat: licite appellat ¶ In pma poit
narratio appellãtis. In fa iudicis datio.ibi mã
damꝰ HMõ. p'ar. ex iſto tex. ꝙ ad litẽ ↄteſtandaʒ
n reqrit᷑ ſolẽniſ ĩtrogatio iudiciſ aut actõiſ.ſʒ ſuf
ficit ſola rũſio ad libellu.ðet ſi fẽa ſic ꝑ aduocatũ
reo approbãte:fac ad ea q dixi i.c.unico de lit.
conte. coeʒ opi.legiſtarũ. Mãa aduocatus hic
propᷣe rndit ad libelũ. Ni iudex n introgaſſet
aduocatũ aio litẽ ↄteſtãdi:æ uide plenius quod
dixi i c. unico predẽo.¶ Seðdo nõ. ꝙ coõfeſſio
aduocati Ppiu dicat cliẽtulo niſi illã taq erroneaʒ
reuocet. ¶ Et nõ bene ꝙ i ꝛeuocatione hofeſſi
onis aduocati non e neceſſe ꝓbare alr errorem
ſecus ĩ ꝛeuocatione ↄfeſliõis ꝓpᷣe ł ꝓcuꝛa.quia
tũc ẽ neceſſe ꝓbarè errorẽ:ut i.c.fi.ð.de ↄfeſ.l.
error. C. de iur. ⁊ fac.igno.⁊ eſt rõ qꝛ aduocatꝰ
nõ hʒ mãdatũ ad ↄfitẽédũ iõ ſufficit nuda reuo
catio ꝑtis:hᷣ̊ tenuit Moſti.h̊ ⁊z ſatis ꝓbat ꝑ iſtũ
tex. ꝙ ſemꝑ notabis.¶ Mota ultius ꝙ ↄfeſtio
põt ptextu erroris reuocari nõ ſolum qn pᷣiudi
dicat ad merita cãe:ſʒ et qn obeſt ꝓceſſui:ut qa
nõ poteſt obſtate ↄfeſſiõe exceꝑtõnes dilatorias
amplius propõeꝛe: ¶ Nẽ nõ ꝙ ſolus delegatul
principis poteſt alteri cam delegaꝛe. Delegatus
ãt iferioris a pncipe nõ põt uices ſuas alti dele
gare qꝛ poſſz eẽ proceſſus ifinitꝰ:æ qͥqʒ recuſa
ret onus iudicãdi. ¶ Nunqd ar delegatꝰiferio
ris poſſit ſubdelegare ſi hᷣ ſibi fuit idultũ i com
miſſioe uide gl.nõbilẽ ĩi.c.is cui ð offi.det.li.vi.
i ꝑ Jo. an. æ limita huc tex. illã gioſ. Item

¶ Be appel.

nota ibi cꝛedẽtes ⁊c᷑. ꝙ a graunamine a iudice in
flicto appellari põt:lʒ iudex aggrauare nõ inten
deꝛet. Et itellige qn iudex errabat in iure :27
bat iſte tex. opi. ð qua in. c.ex pte:⁊ c.ad bec.õ.
e.ꝙ grauamẽ re ipſa lʒ ex mente non ꝓceſſerit
prebet iuſtã appellãdi cãm:æ in hoc tene menti
iſtũ tex. plenius dixi in. d. c. ex parte. ¶ Oopo.
tex. vꝛ eniʒ ꝙ hec reuocatio ↄfeſſionis fuerit
ecclie nociua cũ ꝑ confeſſionẽ dicebatur eccliaz
p̃ſcripſiſſe ſpacio.xl.ãnoꝝ. Solo dñt dox.qꝙ cõ
feſſio nõ reuocabat᷑ hic pretextu taliter ofeſlati
ſed qᷓtenus piudicabat ad ꝓceſſũ. nã data illius
ualidirate excludebatur prior a facultate ꝓponẽ
di dilatorias. Ande hec ↄfeſſio fuit eꝛꝛonea: uł
qꝛ aduocatas errauit in iure putando dilatori
as poſſe ꝓponi etiã poſt lit. ↄte.uł in facto erra
nit credes forte priori nõ oↄpetere exceptões di
latorias. Aide pꝛetextu huius erroris ⁊z preiu
dicij pᷣdieti prior hãc ↄfeſſionẽ aduocati ꝛeuoca
uit qm erat õria intentõi ⁊æ petitõi ſue. ria eniʒ
ſũt lit.ote.⁊ terminũ ad dilatoꝛias ꝓponendas
petẽ. In gl. i Vbo eodè die ibi in caſu iſto vrꝛ.
ota bene gl. iſtã uſqʒ ad finẽ:lʒ nõ reddat
rõeʒ ſpalitatis:tñ recte loquit: ⁊ ex ea hẽs opti
mã limitationẽ ad.il.fi.C. de erro.aduo.ut ↄfeſ
ſio aduocati poſſit reuocari uſqʒ ad triduũ: ſiẽ
ibi dꝛ qn.ſ.ↄfeſſio pᷣiudicat ad merita cãe: ſed
ubi oↄfeſſio aduocati piudicat ad ꝓceſſuʒ: ut qꝛ
inducit ↄteſtationè litis ⁊æ ſic precludit uiã dila *
torijs ꝓponedis oʒ ꝙ ꝑs reuocet illa oↄfeſſiõeʒ
anteqꝙᷓ faciat aliqd qð ſoleat fieri pꝰ lirẽ ↄt᷑.vñ
ſic eadẽ die certiſicatus de confeſſione aduocati
ꝓducit teſtes uel aliquid aliud qð ſolitũ eſt fieri
poſt lit.ote.vẽ ipſo facto ↄfeſſionem aduocati
approbaſſe cũ plus ſit facto aliquid approbare
ꝙᷓ uerbo.ut in.c.dilecti.S.eo.¶ Et generaliter tr 5äl
ↄorebendendo oia iura poſita in glo.recipiedo
mentẽ doctoꝝ diſtingue ſic ꝙ aut quis uuit re
uocare ↄteſſione ꝓpriã pᷣtextu erroris z opʒ ꝙ
ꝓbet errore:⁊ licitũ eſt reuocaꝛe uſqʒ ad ſniam .
? ſic loquit᷑ c.fi.⁊.l.error a łatis in glo. hoc itel
lige qn unlt reuocare ex iteruallo.ſi eni ᷑ ↄtinẽti
nõ ẽ neceſſe ꝓbare erroꝛe. Aꝗ hoc.c. preterea
de teſti.cogen.⁊? glo.nõ.i.c.fi.de ↄfeſ.⁊=.xxxij.q.
.i. apud ? ꝑ do. ð rota decif̃ Ilvij. z uide quod
plene dixi i.d c.fi. de cofeſ.æ dic ut ibi¶ Aut
nult reuocare ↄfeſſionẽ a luocati.⁊ ſi pꝛeiudicat
ad ꝓcefſ.dic ut ſtatiʒ dixi. Si uero pᷣiudicat ad
merita debet eã reuocare.j. triduũ:ut in. d.l.iij.
poſt triduñ uero nõ põt niſi uelit docere ðᷣ eꝛo
re. Mi ſicut docẽdo de errore põt reuocare cõ
feſſione ꝓpriã uſqʒ; ad ſententiã foꝛtius boc po
terit i ↄfeſſiõe aduocati:⁊ ſic poteſt intelligi gl.
xxxv.q.ix. J. his ita:que uult confeſſionem ad
uocati poſſe reuocari uſqʒ ad ſniaʒ itelligũt do
cto.de errore alias uſque ad triduũ:forte ratio
diuerſitatis eſt:qꝛ coõfeſſio aduocati cum in hoc
nõ heat mandatu no debet preiudicare cliétulo
niſi illã approbet ⁊ iura preſupponũt clientuluʒ
apnxobare ſi eam ſcit ⁊? nõ reuocat.j. triduum.
X

. — — —*
va — 1‿† Ih- Acn i.ο*νανπα .1
1. Din e

Si ãt clientulus expſſe approbaret cõfeſſiõem
aduocati. Iteʒ dicendum in ea qð in otleſliõe ꝓ
pria:quia oia noſtra facimus ⁊c̃.ut in.c.ſi apo

.F. poſtremo. v. idem ſi fit ꝑ aduocatuʒ. In
glo. in vbo litem conte.i.fi. de hoc dic ut plene
legit᷑ ⁊æ notat᷑ i.c.ij. de lit. cõte.li.Vj.⁊ ad iſtum
tex. ut ceſſet ois obiectõ põt ſupleri ꝙ aduoca
tus dixit. petita ꝑ adueflam partẽ fieri nõ debẽ
qꝛ prior poſſederat illam eccleſiam ꝑ.xl. annos
æc.alias at ꝑ obiectũ exceptõis peinprorie aliẽ
non rindendo ad ſibelluz nõ inducit litis oteſta
tio: ut ĩ. d. c. ij. En gl. in Ybo delegatus ibi ñ
diſtinguẽdo an lit. cõte. uel poſt æc. imo plus di
co ꝙ tex. iſte aꝑtiſſime dãnat illã opionẽ. Nam
receptio teſtiuʒ fit poſt lit.ↄte.ut in. c. qm. S. ut
lit. nõ ↄte. ⁊ ſic ſubdelegatio fuit hic facta pacõ

ſtolice de pꝛeben.li.vj.uide ꝑ Spe. in ti. ð

teſlationem litis ? nibilominus papa mandat ex

boc ſolo capite ꝓceſſũ denũciari irritum. Naʒ
loquitur hic papa alteꝛnatiue: ad cuius uerita
tem ſufficit alteram ptem eſſe ueram: ut in. c. int
ceteras ðᷣ reſcriptis. Mec obſtat rõ gl.de procu
ratore ſubſtituẽte pꝰlit. cõte.qꝛ ut dicũt doc.for
tius operatur litis cõteſtatio in ꝓcuratore q̈ in
indice: qꝛ ꝓcuratoꝛ ↄteſlãdo uẽ quaſi cõtꝛaber
.l. iij. ff. de pecu. ideo efficit dominus inſtantie:
ſed cũ iudice non ↄtrabirur. babet eniʒ ſe iudex
ĩ cõteſtatiõe ut patiẽs.ꝓcurator autẽ ut agés.
Ad.c.cuʒ Bertoldus rñdet hic Jo. and.
2 originalit᷑ ẽ dicum Inno.i.c.illo:ꝙ articuluʒ
nõ iuriſditionalem põt delegatus iferioris ſub
delegaẽ puta ſi approbauit teſiẽ ꝓducendum =
examiauit capitula ſuꝑ quibꝰoʒ interꝛogaꝛi.tũc
hãc rceptionẽ alteri cõmitteꝛe põt ita loquit᷑ ille
tex. qdᷣ bene notabis. Mantem glo. plt. in
aut᷑. ut defunc. ſen fune. Aniculum uero iuriſdi
tionalem non poteſt ſubdelegare:ut eſt receptio
teſtiũ nõ approbatis pᷣus ipis teſtibus ſeu capi
tulis nõ examiatis ro hoc ꝙ legituꝛ ⁊? nota
tur in cle. unica de offi. dele. Et ex bis bẽs an
2 qñ articulus receptõis teſtiuʒ dicat᷑ iuriſditio
nalis uł nudũ miniſteriuʒ. æ hũc articulũ pleniꝰ
examinaui ĩ dicto. c. cum Meꝛtoldus ¶ In ea
d glo. .ibi que nõ rrãſit in tertiam pſonam ?c.
Pro itellectu hoꝝ uerboꝝ Jo. an. ꝛemittit ad
.c.pe xix. di. ubi glo.dicit excõicationem nõ trã
ſire in tertiam ꝑpſonam qꝛ cõicans excõicato nõ
incidit in excõicationẽ eandẽ ſed tin in minoꝛc̃.
iuxta notata i. c.ſi celebrat de cle.ex. miniſtꝛan.
niſi cõicauerit excõicato ĩ crimine ꝓ quo fuit ex
cõicatus ut in.c.ſi cõcubine de ſenten.exco.⁊ ſie
appellatur tertig perſona quelibet perſona ab
excõicato. ¶ Ego darem alium intellectum qui
clare colligit ex.c.quoniã multos.xi.q.iij.qð iõ
dicitur excõicatio nõ trãſire ĩ tertiam peiſonam
quia cõicãs ei qui cõicat excõicato in nullam ex
cõicationẽ incidit:qꝛ ille non è prinatus cõione
hominum:ſed participatione ſacramẽtorum tin
ut i. d. c. ſi celebrat. un ꝛcte appellat᷑ tertia pſõa
reſocctu ſᷣe que cõicauit excõi cato:⁊ nõ.gl.iſtã

EWe appa.

ſic duplliciteꝛ intellecram. ¶. Ei in fin glo. nota
glo. ppetuo. (x qua babes ſingularem limi

tationẽ ad inꝛa dicẽtia delegatũ iferioꝛis a pꝛin
cipe noõ poſſe ſubdelegaꝛe.nõ eim pꝛocedũt ill
iuꝛa in delegato ad uniueꝛſitate cauſaꝛum .
pone exemplũ in officiali foꝛaneo epi qui conſti
tuitur in certa parte dioceß. Ham ille babet
legatã nõ ordinariam: ut nõ. glo. in cle.? li de
cipalis de Iyptis ? in. c. rõana. ]. eo. ti. i. N
het iſte uninerſitatem cauſaꝛum deiegatalnttg 1
delegantur ſibi omnes cauſe que poſſunt zui
i illo loco. Quidam tmni tenueꝛũt oppoſtiä:anin
l. ag e li lomk iudl ni de ꝙ Paͤbe
510 c probatur ? eſt ſatis equũ
uide Har. in. l. pompo lcridit alias ſi uni ff.
de re iudi. ubi ponit aliam ſingularem limitatio
nem in iſtis delegatis ad uniuerſitatem cauſami
ut ſi ſunt plures:poſſit unus abſente alio (z in
choare ⁊ finire ſicut dicimus in pluribus ordi
narijs.l.unica.ff. de offi.pꝛoconſuł.dic ut plene
legitur ⁊ notatur in.c.prudentiam de offi. dele.
ubi dixi diffuſe: æ te ibi remitto. G glo.fi.
ibi ſuper hoc ita indiſticte notat glo. uſqʒ ad fi
nem que qnotidie allegatur æ in quantum dicit
ꝙ appellans a grauamine non poteſt aliam can
ſam q; expreſſam pꝛoſequi eſt hodie tex. magis
clarns in cle. appellanti.eo.ti¶ Cica iſti tex.
2? iſtaʒ gl. foꝛmatur notabilis queſtio. ¶Ouid
ſi appellans dixit ſeu expreſſit ceꝛtum gꝛanamen
ſubijciendo cauſam generalem. nidelicet et ab
omni alio grauamine quod colligi poreſt ex ac
tis. Vel quid ſi nullam cauſam exprelſſit:ſe ge
neraliter dixit appello ab omnibus gunamini
bus mibi illatis que ex actis colligi poſſunt:nũ
quid ualeat talis appellatio ut poſſit appellatio
nem iuſtificare etiam ex cauſa expreſſe non de
ducta. ¶ ¶Auidam ꝙ ſic in dicta cle. appellanti
facit in arg. c. qui ad agenduʒ de procurato.li.
.vVſ. domi. de rota deciß. viij. plene pꝛoſequunt
er finaliter tenent oppoſitum: ut non liceat ſic
nagari cũ iactura aduerſarij. Mec opinio plus
placet mihi: facit dicta clemẽ.appellanti in vbo
nominatim. z.l. pretor edixi. ff. de iniuriſs gic
ut plene notatur in loco Brlge er der bi
Joan. andꝛe. ꝙ ex pluꝛibus cauſis in appelanio
ne expreſſiſ curia non exprimit hodie niſi unam
quod dicit Joan. and. rationabile quando cie
ſe non compatiuntur: alias ſecus it bic: 7. 3..
ſignificanit cum ſi de qno nide in Spe. de ap
pellatione. F. de officio in princi. penul. coline:
2. v. ſi auteʒ. Et dicit bic Moati. epſſo uno
ſolo grauamine ex bis pꝛopter que appellaui
nõ potero iuſtificaꝛe appellationem meam “
ex alijs propter que appellaui:dicit tame 8
quolibet grauamine curia bene daret reſen “
ſingulare ad eoſdem tamen lucſeraiſnn ert⸗ .
gopellantes prouidi: ut nullaz falſamn can ſolte
primant quam probare non poſſunt uis
illa ſola exprimatur in reſcripto comm ne

ar
eman
1 comprinen eüure lal

curie -
ſen HWZW no pborbn
un de latone

ahelenione
ngted⸗
eunm gne.
nuunhln n ſiylſfutn
Aleco. cpeer au
Aello, aanat

iadbeetli
44 conlucu 6 Cici
cedit god di

s coplli
ſs hreſt rin.

leſt.
i ſcin i admunr orapnonen
lereobeb apelimr ſiue mn an
nums iucics ſue non optimt al hoe
ercaceeyinus. deen.r u. et d
cic vt lene t i ge bfumgt din
eebtra
Dfteri à g verins nſe apelansr
bani poeſſone appelati dbtard
fc. i enimn ſ et no pbei appell
exceptionem repulſam q nibilomin
executoris debeat denuciari irnimms
iſte plbyter fatebatur liuteras ſuas
ticgs: pceſſus executoꝛi fuit nulue
ſurreptice ad beneftcia ſunt ipſoi
coiter tenetur in.cad gudientiame
pbatur inc. .2iſ de fl ſbrt l
bis beneficialbus eynberat nultun
dicis debebatpapg Pnunciare pe
ſoſtiones. ſan edee H
d. rima hie nace

KWWiede
* hitlien ſprſel
en A W 1in .
1lc Drn! ecrc

en
enn RD Cſni
unsoſſting tenr id ,

unt fnirſagn zamns hordig
blmußdeſihenfttn

Itmonmnt putenin ne
Nn ſet r biimn. 6
biſeye ein ilierſoet Goigatf
n etde Megm tingenmnce
O Plv, gnmnin on unttna
ſanſin winrien de ng⸗
bunm unh ſi
AnsAn ntdenngrnen

ticnlo ann gtan nciene

””
8, ANrAmWinfliA
Whm bNWd d Günznn.
DNs Milns gamdik ind
vid oner nis eimond
madiar aune nn nd
n m lentdinden 4

6den deſthdif⸗ figer die
on Moſtmmi miu!

r= P dd

— 4— Frr d les, Oèðð *α FPasſzf
1 . .

Ni ad bec uitia comprimenda emanauit pᷣdic
ta conſuetudo ſeu ſtilus curie de iure tamen ꝓ
cedit quod hic dicitur quinimmo pluribus cau
ſis expreſſis copulatiue in appellatione ſufficit
probaꝛe unam ut in.c.exhibita de iudic.⁊ in.c.
cum iam dudum de preben. Mi. abb.
Blerto. Md het meleer
3
legitimam ⁊ ueram oppoſuit ⁊ appella
nit niſi doceat propter exceptionem non admiſ
ſam appellaſſe æ eſt caſus notabilis æ quotidia
nus:prima pars ponit factum coram auditore

narratum :fo 2mittit cauſam ⁊ premittit quare
ibi qm. Er pꝰ ibi contra ipſos ꝓcedere ꝛc̃.

wv in beneficialibus poteſt exceptio ꝑemptoria

opponi ad proceſſũ q ẽ talis exceptio que ꝑit
concernit gratiam ⁊ litteras gratioſas. Et eſt
ratio quia quatenus concernit litteras poteſt
dici dilatoria: quia negat iuꝛiſditionem tributã
per illas litteras ⁊ ꝑ ↄſequens poteſt de hoc op
poni ante ↄte.lit.ſicut dicitur in qualibet öclina
toria de quo dic ut plenius nõ.in.c.conſtitutus
de Rpt⸗ HMi ſecundo ꝙ in iudicio non põt
appellari a gꝛauamine futuro etiam ſub conditi
one:ut ſi me grauaueris appello.debet enim pꝛi
us expectare grauamẽ ⁊z poſtmodum appellare:
ut hic claꝛius ꝑ Inno. ? i.c. ſignificauerũt.S. de
teſti. Eieen tertio ꝙ ſi executor deputatus
ad beneficia ñ admittit exceptionem legitimam
licite ab eo appellatur ſiue executor aſſumpſerit
partes iudicis ſiue non optime ad hoc facit iſte
tex.⁊.c. accepimus.de eta.⁊ qua. et de materia
dic ut plene nõ.in.C fi de pᷣſumpt.⁊ in cle.unica
ge offi. dele. ¶ Item nota ibi ꝑ confeſſionẽ p̃ſ
byteri ⁊c. ꝙ ueritas cauſe appellationis põt pro
bari ꝑ ↄfeſſionẽ appellati dũtaxat.¶ Oppo.
fi.c.nꝛ enim ꝙ ſi ẽt nõ ꝓbet᷑ appellatũ fuiſſe ob
exceptionem repulſam ꝙ nihilominus ꝓceſſus
executoris debeat denũciari irritus qm ex quo
iſte pſbyter fatebatur litteras ſuas fuiſſe ſurrep
ticias: ꝓceſſus executoꝛũ fuit nullus quia littere
ſurrepticie ad beneficia ſunt ipſo iure nulle:ut
cõiter tenetur in.c.ad audientiam el.ij.de Hpt.
ꝓbatur in. c.i.⁊.ij.de fil.pᷣſbvt.li.vi.ergo cũ in
his beneficialibus exuberat multum officium in
dicis debebat papa ꝓnunciare ꝓceſſũ irritum
etiam ſi appellatio formaliter non fuiſſet inter
poſita ut in.c.cũ dilecti de elec. MHo.ponit tres
ſolutiones. ¶ rima ꝙ hic nacat argumẽtuʒ
a Zrio ſenſu. ecunda ꝙ ꝓcurator capituli
ſe obligauit ad ꝓbãdũ foꝛmalitatẽ appellatõniſ
nñ mos ei gerendꝰfuit.i.ſatiſfaciẽdn fuit deſide
rio ſuo.l.circa.ff.de ꝓba.⁊ in. c.i.de reſtit.ſpo.
Teꝛtia ſolutio ꝙ boc ꝓceſſit ex puiſione pa
pe: ar. in.c.cũ pridem de pac. Iſte ſolones diui
nant:⁊ prima inepte negat argumentum a con
trario ſenſu. ideo ponit Joa.an. bonam ſolutio
nẽ dicẽs ꝙ ex quo appellationem ꝓſequebatur
debuit eam iuſtificaꝛe ꝓbando ipſius formalita
tem ideo non obrinebit in cauſa appellatõnis p

.

bando nullitatem qð ſemꝑ notabis: facit. c. exhi
bita ⁊æ qð ibi dixi.sS.de iudi. hes enim ſemꝑ nõ
re ꝙ appellans a ſnia nulla nõ obtinet in cã ap
pellationis ꝓbando nullitatẽ ſententie niſi iuſti
ficet appellationem ꝓbando eam legitime fuiſſe
interpoſitam. Fatendũ eſt tamẽ ut.. dicam lati
us ꝙ ſuccũbens i cã appellationis ex defectu ip
ſius appellationis poterit poſtea coram iudice
ſuo ꝓſequi nullitatẽ tex.eſt cũ glo.in.c. licet de
ſen. exco.li.vj.dixi ĩ.c.ſepe.s.eo. Et confirmat
Jo. an. in addi. Spe.in ti. de ſen. pla. F. iux. vᷣ.·
ſed nũquid libellus:æ ibi etiam dicit ꝙ de nulli
tate debet agi corã iudice cõpetenti ? non corã
iudice opclauons Sitden nidetur ſentiꝛe
do. An.hic ⁊ pau.in cle.ſi appellationem eo.ti.
Ded Jo. de lig. ibi ꝓpe finẽ in ultima colũna
ubi iatius tractat hac mãʒ vr alr ſẽtire. Ec expᷣſ
ſius Har. in.:.ſi epreſſim. ff. eo. ubi firmat ꝙ
ſi agatur:ut iudex iteꝝ pꝛonuntiet ꝓpteꝛ nullita
tem ſententie debet agere corã primo iudice ar.
.l. iiij. C. de accu. qꝛ cã nullitatis tunc uenit inci
denter. Aut uolo principaliter inſtare ſuꝑ nulli
tate:ut quia peto eam ꝓnunciari nullam:⁊ tunc
poſſũ agere coram primo iudice ⁊= coraʒ ſuꝑio
re ꝑ.l.abntem.C. de accu. z quẽadmodũ cauſa
appellationis deuoluit totã cãm:ut poſſit ſuperi
or ſniam reformare:ut in.e. Rainutius de teſt.
7 ita ⁊ cã nullitatis ᷣm eum quod dicit bene no
tandũ ⁊ allegat Inn.i.c.cum contingat de off.
del.⁊ hoc mihi ſatis placet Mam bec cauſa nul
litatis eſt ſpecies cuiuſdã ꝓuocationis:ar. in.l.
nõ diſtinguemus. J. cum quida. ff. de arbi. nec ĩ
iuꝛia fit prio iudici ex quo cã fui laʒz agitara co
ram eo. Et hec faciunt ad queſtionem quotidia
nam nũquid poſſit appellãs ſimul proſequi nul
litatem ſnie ⁊ eius iniuſtitiã uel ꝓſequi tin ſupeꝛ
appellatiõe nullitatẽ ſnie uł ꝓccſius Inn. qui ſẽ
per ad hãc mãʒ allegat ꝑ caoniſtas ⁊ legiſiaſ po
nit duas opi. Quida dixerũt ꝙ; ſuꝑ appellatõe
nũqꝙᷓ poſſit appellãs proſequi nullitatem qm ex
quo innuit᷑ appellationi dʒ pꝛobaꝛe ſniaʒ iniuſtã
nõ autẽ nullam quaſi appellatio non opereĩ reſ
pectu ſnie nulle: qꝛ nõ repit qͥd ſuſpedat: Alij ʒ
⁊ hec opi.plus ſidi placʒ ⁊ nõ inſtãdo in uerbis
Inno. æ doc. hic que poteris nideꝛe maxime ad
mãm uide Hr. i.l. ſi expſſiz. ff. e. ubi pleniſſime
ꝓſequere hac mã; ⁊ i.l.i. C. qʒ ꝓuo.nõ ẽ neceſ
ſe concludendo cõem ſniam doctoruʒ z uerã di
ſtingue ſic ꝙ aut fuit appellatũ añ ſñiam = non
ſufficit ꝓbare nullitatem actus ꝑ cãʒ i appellatõ
ne nõ expreſſã.qꝛ appellãs an ſñiam hʒ iuſtifica
re appellationèe ſuã ex cã dũtaxat expreſſa:ut in
cle. appellanti. e.ti. dixi c. pxi. Aut fuit appel
latũ poſt ſniaʒ ſimpłr nõ faciẽdo mẽtionẽ ð nul
litate ſñie:⁊ tũc ſi ꝓbat nullitatẽ ex quacũqʒ cã
etiã nõ expᷣſſa dʒ obtinere dummodo formaliteꝛ
appellauerit ſecus ſi appellatio deficit in forma
quia tunc nõ obtineret ꝓnũciationẽ ſuꝑ nullita
re ut eſt hic tex.apꝑtus ſm lec. Jo.an.de qua.S.
Ratio predictorum eſt quia appellatio hẽt
X 2

Q ArX .ùdα porig u derktimte

— 4 .

Eſe Feſſu A n, ſern as dg riri,

¶ Be appel.

,,mn oppelo
HS iſubeo Altore umesen
Wrrm) wu. plures effectus. Nam ſuſpendit luriſditionem ter ueniũt ? plene non expediuntuꝛ ſ iure cpoeluncli ba bie hilt
iudicis ? pronũtiarũ:ut ĩ c.uenietes de iureiuꝛ. cũ pꝰagitur pncipalit p boc ntun non obſtant leſluo⸗ arn de cin eniſ a,
. .l. i. ad mroi (. Nam denolvt cãm ad ſuꝑio el. ij. qð nõ. i. c. li. . c ij dcorgeg reſli. alc hi⸗ gutinunt pelunt
e etU ſacreen li iruß g non voli Sgeniſei. viganrena oꝛd. cog. hoc intel ſenſu Piirilti l .r
appellari a ſnia nulla pᷣtextu poruʒ duorũ effec iudicatũ.nã tũc opus cet ab ſao oland 27 bene ſathus⸗ itianpl inin ſelig
tuum:qꝛ ꝙ non eſt:ſuſpendi nõ põt:ut in.c.ad ut notat Jo. de lig. in. d. cle. ſi eſete lar ltio ſn cdiunef fo⸗ c i
diſſoluendum de deſpõ.ĩpu.oꝑatur tũ reſpectu ulti. colij. facit qð nõt Inn. i.c Kalenonen in terpoſin endiiſtnnin ſhis⸗ 2. Et
ultimi effectus.ſ.deuolutionis cãe ad ſuperiorẽ Oppo. uẽ. n. ꝙ tz index no neh M 5 Kbis iue m iinnie n n⸗
io cum recte appelletur a ſnia nulla ſi iudex re nẽ ex q tn ẽ legitia 2 eqm nã ꝗ Rener eceptio mm ahe leaus nugbylegt igeut .
pit eam nullam põt ſub nullitate ꝓnunciare ⁊ ꝙ põt: ut.j.c.ex parte. . ellarl inus ir a hbot iinicenn
ſſt . c, V Fnai C. WHHo. conſideꝛa tꝛes caus ſ itipol mmmanſi
poſſit a tali ſñia appellari:facit iſte tex.⁊.l.ſi ex Pm qñ iudex expſſe ꝛpellit exceptionẽ legiti en ſeuu dd ia nnn 4
preſſim palł=.l.qᷓdã. ff. fami. herc.⁊.ĩ.l. carmeli 2 tñc in dubio appellari pöt ut 52,5 egitimaz bwaenn lion eei pimna ap
a pia. ff. de iurepa.⁊ uide ad hoc notabile dẽm pte ade cũ ſi. Scds caſus ciũ erpgemg teſler ſiſaion cipts ibibet ien iin
archi. ĩ. c. a iudicibꝰ.ij.q.vj.ubi dicit ꝙ ſi petij ſed tacite ꝓcedẽdo ad nlteiozmnt tũ “ ꝛepellit nirod nom elatio
corrigi arbitramẽtum ⁊ reduci ad arbitriũ bõi te ꝛeppellit: ut ĩ. d. c. ex pte 2 nöt , zat de mel H nbtti⸗ tccurtant ⸗
uiri ſi iudex reperit nullũ puta qꝛ latum a ſeruo dẽte. C. ð dila. æ Jo. an. bic 7 J.e e dri d e⸗ ſnio us. Aego G. Mi
=èGM nel excõicato pot ꝓnũciare illud nulium ꝙ nõ caſus qn nec expᷣſſe ꝛpellit nec tale vecg n lcen Bopelane
2 ſequituꝛ hit do. An recitãdo. (Mnz appel ad ulteꝛioꝛa:⁊? tũc ſi illico appellat᷑ ñ dale 4 (0 90. gpelaton
lãs uult ſeq; utrãqʒ uiã ſil: ut qꝛ dicit ſniaʒ nullã latio cum iudex adhuc nõ gꝛauauerit ut ber icrit pcuratote ad ien.
2 ſiqua ẽ ab ea appello.tũc dubitat᷑ utrũ poſſit tiʒ cũ ppõit exceptionẽ ⁊ appellat ſi fuerit 5 fac 3 i dappelanio fut receptagin
. hanc appellationẽ ꝓſequi ꝓpter inceꝛtitudinem tũ. Mã ur̃ tũc a futuro gꝛanamie appellatu q de auerſario lgitiepſei
2 contrarietatẽ cõiter tenet᷑ tñ per canoniſtas = n z i iudicio: ut ĩ.c.ut ðᷣbittus.S.e. Sʒ ſi index ten . dicttin cöenn inelee
legiſtas ꝙ talis appellatio ĩteꝛponi poſſit ut nõ. malicioſe ſuꝑſedet cã uexãdi excipẽtẽ tũc reme zn Ditidi o ponit datone
Doſti.l hic ⁊? cõiter ſequentes ? glo.? Barto. diũ ẽ ii excipiẽs ʒ qrat hũilłꝛ iudicẽ: ut excepti ſanſen. elantis fo dat idices:
ilocis palł.nõ eniʒ iſte uie ſunt cõtrarie ꝛeſpectu onẽ recipiat ꝙ ſi n fecerit poteꝛit appellar.qꝛ ſa D eſen o miie⸗ referencĩi
ultimi effectus appellationis:qꝛ reſpectu nullita tis tũc gꝛauat᷑:ut ĩ.c.i.ð ſup.ne.plq. Ct h exſſe Qbe⸗ olier ordine le. ni
tis ⁊ reſpectu ĩiuſticie põt cã ad ſuperiorem de tʒ Jo. an. ̊ ⁊ Mo.j. e. iteꝛpoſita¶ Vltio Inn eue Fanii nnus.
duci. unde lʒ reſpectu primi effectus ſeu ſecundi ☛ B qꝛit an appellãs i iudicio ł ey iudiciũ ſa ice ͤaz ee, ſatis no⸗
