põt uictor ex ſolo appellaꝛe:et hoc ideo quia
P appellationeʒ aduerſarij põt cõſequi reforma
tionẽ expenſaꝝ:ideo exquo põt intentũ ſuuʒ cõ
ſequi ſine appellatione non debet appellare indi
cem dehoneſtando:qð pꝛocedit etiã ſi ꝑs uicta
appellauerit ⁊æ appellationẽ nõ ꝓſequat᷑.eſt eniʒ

De excepflonibus.

ius acquiſitum appellato: ut poſſet illam innito
appellatore ꝓſequi.⁊ iſte eſt uerus caſus dicte
.l. omneʒ honoré: licet glo. aliter ibi ſentiat bor
tenet Har. ibi. 2 dni de ro. deciſione ccclxuij.
ſpe. in ni de appel. in quibus. v. xxxiiij. Jo
an. in addi.⁊æ do. Anto.hic ⁊ hoc recte udicio
meo uoluit ille tex.hoc tn limitat hic do. Anto.
qñ fuit obmiſſa expenſarũ condenatio.ſi autem
ſit lata condenatoria ↄtra reum et abſolutio ex
penſarũ pro eo. tunc oportet actoreʒ appellaf ſi
uult expenſas conſequi: qꝛ non poſſet releuari
ex appellatione aduerſarij cũ peꝛ illaʒ nõ ſulpen
datur abſolutoria ab expenſis 2 ſic dicit poſſe
intelligi iſte tex. ſed ego non uideo ſuff cientem
rationẽ differentie inter hunc caſum et pꝛecedẽ
tem. nam quando iudex condemnat minus ſufi
cienter uidetur partem abſoluere a reliqua pte
ubi nõ fuit petita ceꝛta qtitas: ut in.l.i. C. ſ ad
uer. rem iudi. m unũ intellectum qui cõii tbi te
net᷑:et nõ. Inno.j. de re iudi.c.cuʒ inter. tamen
uidemus ꝙ per appellationeʒ aduerſarij poteſt
uictor conſequi ꝛefoꝛmationẽ ſententie: ut in di
ctia.l. omnẽ honorẽ. In hoc tamẽ diſtiguerẽ ꝙ
aut uictus appellat a ſentẽtia quatenus eꝛat cõ
tra eum dũtaxat:⁊ tunc puto ꝙ oportet uictoꝛi᷑
appellare reſpectu expenſaruʒ ſiue iudex obmiſe
rit cõdẽnationẽ expenſarũ ſiue abſoluerit:quia
cum tot ĩ effectu ſint ſentẽtie quot ſunt articuli:
ut.l.etiã.ff. de mino.⁊ nõ.glo.in.c ij. de oꝛ. co.
licuit uicto appellare quatenus facit contra ſe:
per cõſequẽs nõ reperitur ſententia ſuſpenſa ii
ſi quatenus facit contra uictum appellanté.? 0
niſi uictor appellet nõ poterit ꝓ ſe aliqꝗ id dic
re:facit qð nõ.in ſumili i.c.cum olim de cenſi.?
quod habet᷑ in dicta.l.etiã. aut nictus ſimpla
appellat a ſententia: æ tunc indiſtincte põt uidor
reformationẽ expenſaꝛũ conſequi.qꝛ ſimpłex ap
pallatio a ſententia ſuſpendit totã ſentenn:lcet
cõtineat plures articulos: ut in. c.raynaldus et
.c. raynucius de teſta. ? ſic intelligo æ reſtringo
tex. in dicta.l.omnẽ honoꝛem. Aut nicis non
appellat:et tũc põt nictor appellaꝛe.ſumus eniʒ
extra caſum.l.omnẽ honoꝛẽ. et ſi diceꝛemus cõ
trariũ ſequeret᷑ abſurdũ:qꝛ ex non appellatione
adnerſarij uictor perdeꝛer ſũptus factos in lil
et eſſet in optione iudicis nõ condemnare ad ex
penſas contra.l.ꝓpeꝛandũ. C. de indi et.c. calü
nia de penis:et hanc opi.tenuerunt do.de rota
2 Bart. æ Spe. in locis pal. ¶ Ded erca pre
dicta queꝛo quid ſi expenſe non fuerũt pe acio
rem perite nũquid poſſit appellare ſi iudex tu
lit ꝓ eo ſñiam in principali ⁊ obmiſit condenati
onẽ expenſarũ do. de 20. decif pal. concludunt
ꝓ maiori paꝛte ꝙ ſic: qꝛ iudex ex officio ſuo de
bebat condẽnationeʒ facere: ut.l ediles. . item
ſciendũ.ff. de edi. edic. inꝛa dicunt niciu uicto
ri condẽnandũ: ut dicta.l.pperandũ 2.c. calum
niam. quidam tamè fuerũt in cõtraꝛia opinione
2 ſententia ut ibi refert collectoꝛ deciſionuj:ſe
cum prima opi. uidetur hic tranſire do. Anto⸗

io.mun
rlnn e
Ee i lanci⸗ 4 n
bocjren I ai de
ſni tanmt niſiin
1 Bu ut ci . .
en iigublnul
Urinliſß alſi ic adun

7 l, 7 lol
5. Jnolſt/ Cropnin n
ErNN. earate
unit . mcti r in
AreNr hoe 10.90. m.

ſeie
lrfuil 4 veaittdict di
h

Ne
taurtrigunk gbion

1Nrreti tlooſate Gid
nie Ce em Me tci nnd
ru riſeo cob iſis lſ er pelr
tn ce o icnt nmnt oe m
mmi ilc inr in inel
Ape deg ao r ſeprrr
,mmañ icmr ſtalii muſimenr ,
ninm ANtue lrt otfda .
ulyoer ioſnpnnmn .iij C
clelinitaßelen ur pollt ppclan ni
oepettelterctdenie tredr ti h ds ienn
Npelaoca orraiader anedederetr
Genmronecdeſmdſicand iweit geieide
No iNCicogaci ced inloci pinn w
s ſicnt ilepoternerſtooffcio cdemte
1ſſeſactad bot o ed def eci
Wbicicrg ad ahektdtitiwrns huns
Entinderreiongretſun ciüifni n
ppeſanis gtſnceit ohriniinlez
rö Brr nlA apreſinſ⸗ en
Necnian welans rpaſan Aoris
nagon clinl an ieſniennl
e. Sminſne ſitit nmi

tmni ecöceſ preben ⸗ W
le Nben la prcin hi z
)aitlmiul Iiir in

ſchego nonultott
Nrence inter hore gn⸗⸗

neg
ven⸗ nannnlninder n
Cienter uidanrp 8

non abooheen,
Plcen en
Nbinöflitpein ſenöhtttenl

er fan id in ni Unſetungi
eign, no derr nn
uidems Prreppelanone ut⸗
uigor conſani miumntoni nnin
m lomebomn dor mi i
an ulnsg Ppprlrra ſrdin umnse
m am cunmir mronocponne
prlar ſemm apenſiny ſeincn
ncceunoni ooſri ſectſotnis
n ot ficn imr emiit or ironin
ileni fde mno e gloinc/ο%0
Nnir uigo gppeliere gonenus flct conmw ,e
Cölegvis nd teperiur ſanenmaſiſhenſn 1
dmenms d ndncun Mdbnet
õ
Cindt ed nimntt nmdfnn eni
qpod dpi n n) i muſtn n
õ
cormuini cheſſri oikaſn⸗
to aſcnertaſſichiti lrt

canen dored aicllosn NCN

njncns de chalt nctptt

mndnomibum dun
ppalare chi Ncnt nle⸗
am aimn lomidnia
irmnũ perei toſl ſger H
1 n imorpach

¶ Aduerte qꝛ hec ẽ ſubtilis xonſiderario.nam
ubicũq; põt iudex aliquid facere ex officio ſuo
ſi nõ facit non põt ex hoc appellaꝛi:dictũ eſi no
tabile Spe. in ti.de offi.iud. O. impedit.v.quid
ſi iundex tenet Jo. an.æ cõiter doc.poſt pe.j.c.
proxio.rõ ẽ quia iudex non tenetur impendere
officiũ ſuũ ad cõmodũ priuari ſi nõ poſtulatur
ut in.l.iiij. ꝗ. hoc autẽ iudiciũ.ff.de dã.infec.et
nõ. Inno.in. c. ad noſtrã.ij. de iuꝛeiu. ideo con
munit᷑ dicit ꝙ ſi iudex obmittit condẽnationeʒ
expenſaꝝ:qꝛ non fuit peritũ ñ tenet᷑ reſarcire de
ſuo.ſecus ſi fuit petitũ hoc nõ.glo.in.c.fi.de ꝛe
ſcꝛip.? Haꝛ.in dicto.. hoc aũt iudiciũ ⁊ dicta
l. ꝓperancũ ⁊æ.d.l.omnẽ honorẽ ⁊? ꝙ non poſ
ſit appellari qñ expenſe nõ fueꝛunt petite ſentit
Spe.in dicto..in quibus.v.ſed quid ſi nictꝰ.
2 forte hec opinio eſt uerior de rigore iuris.ĩ
putet eĩ ſibi qꝛ non petijt magis enim debuit ſi
bi proſpicere q; expectare ꝓpriũ mortũ iudicis.
Et ſi dicercs nõne ſepe appellat quis nt probet
nõ probatũ uel ui opponat nõ oppoſitũ in. l. ꝑ
hãc.C. de remp.appe.=.c.cũ Joannes de fi.in
ſtru. rñdeo ꝙ ob iſtas cauſas põt appellare:nõ
aũt ut de nouo aliquid petat:quia hoc non ſpe
ctat ad indicẽ appellationiſ.ij.q. vi.in fi.⁊=.l.eol
C. de appe. dices tu eꝛgo ex toto iſte perdet ſũ
ptus cũ nõ cõpetat ſibi aliqd remedium:ut.l.ter
minato. C ð fꝛuc.æ li. expe.⁊.l.in bonefidei.C.
de uſuꝛ. dico ꝙ ſic ⁊ ſibi imputet:aꝛ.in I.iiij. C.⸗
depoſi. ſic limita pᷣdicta ut poſſit appellari quã
do expenſe fuerũt petite fateor tñ ꝙ ſi ꝑs uicta
appellauerit poterit iudex ad quẽ habere conſi
derationẽ expenſarũ.licet nõ fuerũr petite ĩ pri
mo iudicio:quia cũ ſuccedit in locũ pꝛimi iudi
cis.ſicut ille poterat ex ſuo officio cõd ẽnare ita

2 iſte facit ad hoc ꝙ nõ.do.de ꝛ0.decif.cccliiijſ.

ubi dicũt ꝙ ad appellationẽ alterius partis po
terit iudex reformare ſniam etiã in fauorẽ non
appellantis:qꝛ ſuccedit loco primi iudicis:facit
q; nõ. Bar. in.l. ſi expreſſim. ff. de appel unde
ↄſequitur appellatus ex perſona alterius ꝙ ex
ꝓpria pſona conſequi non põt:ſimile in l. petẽ
de. C. ð̊ temp.in inte.ꝛeſti.⁊ ĩ.c. auctoꝛitate maꝛ
tini de cõceſ.preben.li.vi.⁊ predicta bñ nõbis
qꝛ faciũt ad multa ¶ Subſequitur ad idem qᷓ
20 quid ſi aliquis fuit ſimul condemnatus in pᷣn
cipali et expenſis. So. dicit hic do. An.q oʒ
ipſum ab ntraqʒ appellaꝛe ⁊ cõſequi utranqʒ qꝛ
Archidi.in.c.fi.in fi.de appel.li.vi.¶ Sed tu
aduerte qꝛ Archi.nõ ſic loquit᷑ ut allegatuꝛ. lo
quitur ei ipſe qñ condemnatio expenſaꝝ fuit fa
cta an diffinitiuã ſuꝑ aliqno articulo.ſi eim con
dẽnatus nõ appellauit z lapſum eſt decendium
nõ poteꝛit poſtea in appellationẽ a diffinitiua il
lam condẽnationem proſequi.⁊ optime loquit
R.c.fi.pal.quia illud grauamẽ ñ eſt coniũctum
negocio principali:imo plus noluit Inno.ĩ. c.
ſepe de ap ꝙ ſi index pronuntiat ſuper aliqua
exceptione Sↄ pꝛoponentem.licet tunc nou con

¶ De exceptionibus.

dẽnauit ĩ expenſis nõ poterit poſiea appellari
ſi poſt decendium fit condẽnatio: qꝛ iſta eſt exe
cutio prime pronũciationiſ.unde ad propoſitũ
dico ꝙ ſi in eadẽ ſententia iudex cõdẽnauit in
principali ⁊ in expenſis ſatis ẽ ſimpliciter a ſen
tentia appellari:qꝛ unica põt dici ſenrẽtia:ur in
.c.ij.de or.cog.que ſuſpenditur ꝑ unam appel
lationẽ.licet habeat płres articulos:ut in. c. ray
nucius ⁊.c. raynaldus de teſia.¶ Rñdeo nunc
ad cõtrariũ prio formatũ per glo.tene ſequentẽ
ſolutionẽ in glo.qꝛ forte capitulũ petijt fructus
ab inſtituto: ⁊ hec ſolutio eſt bona. Ex qua colli
ge ꝙ inſtitutus nõ legitime tenetur ad ꝛeſtitutio
nẽ fructuũ.qð tñ intellige ſᷣm ea que plene dixi
in. c. grauis de reſti ſpo p. ſecũdo de con
trarietate e. nam primo innuit iſtos canonicoſ
fuiſſe actores.⁊ tamẽ poſtea uidet᷑ uelle oppoſi
tum. dicendo ꝙ excõicato defenſio reſeꝛuatur.
tem ex quo iſti de capitulo erant actoꝛes quia
petebãt confirmationẽ quare nõ repellũtur pre
textu excõicationis contra.c.pia de excep.li.vj.
So. glo. in v. deſenſio intrat bãc materiam ⁊ i
effectu concludit ꝙ iſti erãt actores ut ſatis pa
tet ex a:ſed ex quo ſententia fuit lata ↄtra eos
intelligunt᷑ rei.ueniũt enim ad appellandũ ſtimu
lati ex ſñia:ideo pretextu excõicationis non de
bent repelli ne ius eorum pereat. ¶Er hac ſo
lutione colligit᷑ qð dixi in ſũmario ꝙ; ad proſe
cutionem appellatiõis admittitur etiã actoꝛ ori
ginarins. hanc opi. clarius tenet Inno. bic di
cens boc expreſſum:qꝛ nõ ſolũ reus originariꝰ
ſed etiã acior põt appellationẽ ſuã proſequi ex
cõicatiõe nõ obſtãte ⁊æ ꝙ capitulũ fuit actor pa
tet ſm eum qꝛ primo egit coram Archiepo pe
tendo confirmationẽ Detri quẽ elegerãt æ ap
pellauit ab ipſo quã appellationẽ ꝓſecuti fuerũt
coram prepoſito. Tertio egit coraʒ abbate ſan
cti ſaluatoris z collegis petens ſententiam ab
ſolutoriam latam pro aduerſario retractari.
Hol.h̊ tenet contꝛariũ:qꝛ is qui in principali ẽ
actor eſt etiam actoꝛ in cã appellationis:facit.l.
bi qui ad ciuilia. E. de appel.? qð nõ.in.c.in pᷣ
ſentia de renũci.ſicut ergo ĩ principali fuiſſet re
pulſus ita ⁊ in cã appellationis.ſi ergo nult au
diri faciat ſe abſolui:ꝓ hoc fac.j.e.c.ꝓxio: ubi
in qualibet paꝛte litis põt ꝛeppelli dicit etiã ꝙ ſi
tanto tpᷣe ſteteꝛit excõicatus ꝙ lapſuʒ ſit tpᷣs ap
pellationis exercende non aundierur amplius:de
ſe eim ↄqueratur.ar.ff. de mino.l.cũ mandato
nõ ob.hec decre.que nidet᷑ admittere actorem
originariũ qꝛ quatenus capitulũ petebat confir
mationẽ erat acror ⁊æ hoc reſpectu nõ dʒ andiri
ſed eo reſpeciu quo appellauit ab inſtitutione
cephy.tenebat locũ rei:quia defendebãt iura ec
clie:æ hoc reſpectu debʒ audiri Jo.an.inſtat ſʒ
tandem concludit ꝙ aut appellat excõicatus ab
inteꝛlocutoria:⁊æ tũc finito articulo appellatiõis
põt pᷣtextu excõicationis repellit ex quo ẽ actor
quia iam opponitur canſe principali cum ſinito
appellationis articulo aggrediat᷑ iudex cauſam

C 5

X ₰ aftoer aGinD* *νrρ ſy 77 ſu Prd oy'e zf
1172r, bſmanse . 2 .

principalẽ: ad hoc qð le. ? nõ. in. c.i.de appel.
li.vi. ſed prius repelli nõ põt cuʒ ueniat ſtimula
aus.aut appellauit a difſinitiua:⁊ tenet ſimplici
ter opi Inno. ut nõ poſſit ꝛeplli:⁊ hoc ꝓpteꝛ
cõmixtioneʒ appellationis æ pᷣncipalis.non ciz
põt cognoſci de appellatione quin cognoſcat ðᷣ
principali.unde potius ꝓpter iniquitatẽ graua
minis ſaltim ꝛe ipſa ⁊ ſi non ex indicis ꝓpoſito
debet audiri etiã ſuꝑ principali ꝙᷓ; pꝛopter pᷣnci
pale cõmixtuʒ ipſum excludit a ꝓſecutione gꝛa
naminis:facit.c.ſacris ð̊ ſepul.? qðᷣ ibi nõ.æ.l-
nna in prin. E. de rei nxo. acti. ⁊ ĩ.c.i.ne ſe.ua.
hanc opinionẽ ut audiat᷑ tenet Ab. in. c. i.de ex
cep.li.vi.⁊ cõiter moderni hic.hanc opi.credo
ueriſſimã: æ dico apeꝛte ꝓbaꝛi ꝑ iſtũ tex. nam ſi
bñ pondereĩ᷑ ſñia lata ſuper appellatione aperte
colligitur ꝙ capitulũ principalr ꝓſequebat᷑ cau
ſam in qua erat actor.fuit eiʒ pronũciatũ iuſ eli
gendi ad capimlum pertinere ? cõfirmatus fuit
ab eo electus. ¶ Nẽ patet ex ꝓnunciatione ꝓ
prioꝝ iudicũ:in eo ꝙ decreuerũt paꝝẽ aduerſã
nõ cogendã ad rndendũ eiſdem: ⁊ ſic capitulũ.
nũc eꝛat actoꝛ ſicut pꝛius.nõ ob.c.peꝛ tuas.j].ð
ap.qꝛ illud procedit cũ excoicatus appellauit a
ſñia excoĩcationis ⁊ fatetur ſe ligatã.unde cum
in omnẽ enentuʒ ſit abſoluendus ex quo excoĩ
catio tenuit:ut in.c.cũ cõtingat de offi.dele.nõ
debet audiꝛi nolens litigaꝛe ſupeꝛ iniuſticia ex
coicationis niſi pꝛius abſolutionẽ petat ne ipᷣaʒ
excoĩcationẽ contẽneꝛe nideat᷑:ſed hic non fuit
appellatũ ab excoicatione ſed ſuper alio articu
lo net fatebat᷑ ſe ligatũ unde non debet admitti
exceptio cx quo ꝓſequitur gꝛauamẽ ꝑ iudicem
inflictum.nõ ob.c.j.ꝓximũ:qꝛ uerũ ẽ ꝙ i qua
liber parte litis ſuper principali põt opponi ex
cõicatio:⁊ ita loquitur illud.c.ſecus in cã appel
lationis rõ diuerſitatis:qꝛ nullũ ſubeſt peꝛiculũ
ſi repellantur a principali:ſed in cã appellanõis
ſic:quia deferetur interim appellatio et ſic non
poſſet ſe defendeꝛe aduerſus oppꝛeſſionem iudi
cis ¶ Et per hoc ſoluituꝛ alia qõ que ſequituꝛ
in glo pᷣſuppoſito ꝙ audiꝛi debeat:pꝛout.S.dic
tum eſt ꝙ erit officiũ iudicis appellationis.nun
quid ſimpliciter reperta iniquirate ſnie caſſabit
illam an etiã condenabit reũ actori excõicato:
pone exemplũ actoꝛ petebat centum a reo iudex
ꝑ perã reũ abſoluit a cuius ſnia appellauit actõ
cõſtat indici ad quẽ ꝙ debuit ꝛeus condemnaꝛi
actori:nũquid ipſe faciet hãc condẽnationẽ ex
quo opponitur appellantẽ excõicatum glo.iſta
attingit qõnem:⁊ ponit duas opi.prima ꝙ caſ
labitur ſnia de pnti.ut ſic ꝛelenetuꝛ a gꝛauamie:
ſed condẽnatio differetur in euentum abſolutio
nis qꝛ nõ debʒ ferri ſñia ꝓ excõicato.ſcdᷣa opi:
in qua glo. uidetur ꝛeſideꝛe eſt ut ẽt feꝛatur con
dẽnatoria:qꝛ cum nõ conſtat illum excõicatum
cum nec ad probandũ debet admitti aduerſariꝰ
ex quo actoꝛ eſt in cã appellationis non poteſt
dici ꝙ ſñia feratur pro excõicato:nõ.ꝛõeʒ glo.
nidet᷑ eiʒ ſentire ꝙ ſi cõſtaret nõ dʒ ↄdenatoꝛia

¶ He exceptionibus.·

pro eo ferri. Jo. an. tener quod.s. dixi ut rone
grauaminis admixti audiatur etiã ſuper princi
pali. Jo. cal. tenet in prima parte cõtra Hoſti.
ut actor originarius audiatuꝛ in cauſa appella
tionis per iſlũ tex.ſed dicit ꝙ caſſata ſentẽtia ñ
debet index ferre condẽnatoꝛiã:et ſic tenet pmã
opi. glo. ſed debet deferri in tp̃s abſolutionis
deferende.erit ergo bic diueꝛſitas ĩ ꝓnũciqtide
ex cã:ut ſiẽ ex equitate pot ſe in cã appellatiois
defendere ita debet ſeruari iuſticia que nõ nult
ut aliquid adiudicetuꝛ excõicato. 5. de iudi. ci
telleximus. Et dicit ꝙ iudex appellationis cal
ſando ſniam debet ꝓteſtari ꝙ per hoc nõ cõdẽ
nat reuʒ actori in principali ex eo qꝛ de excõica
tione actoꝛis ſibi eſt legitie facta fides.ᷣet bac x
teſtationẽ dicit obſeꝛuandã:qꝛ ſimpſiciteꝛ caſſan
do ſniam uidetur reum actori condenare. boc
ultimũ ſimpliciter nõ admitto et cõtꝛariũ nidet᷑
ſentiꝛe Haꝛ. in.l.cũ apud. ff.iudi.ſol.et bene ſa
cit ibi tex.et in.c.cũ cã de ꝛe iudi.primuʒ tamen
tenuit Har. in. l. eos. C. de appel. ubi latiꝰ buc
articulũ ſequitur:hic tamẽ nõ ꝓcedo ulterius:
qꝛ nõ eſt pꝛopꝛia materia noſtra:ideo alibi dicã
nide in. d. c. cum cauſa. ¶ Sed ꝛcdeo ad pᷣmuʒ
principale dictũ ⁊ eſt ſciendũ ꝙ pꝛo prio dicio
Cal. facit qð in ſimili dicunt dni de ꝛota deciß.
.clxxxix. dicentes ꝙ licet pro reo cõtumace poſ
ſit ferri abſolutoria ñ tñ adiudicatoria:aꝛ. c.ᷓ
inter. S. e. z.I. qᷓuis indubitati. C. de adul. Do.
An. putat hãc opi. ꝓcedeẽ ſi reus a pncipio op
ponit eũ nõ audiendũ inquãtũ uelit condẽnato
riã obtinere ſeu declaratoria. ſecꝰdicit ſi ſpectat
cõcluſionẽ in cã anteqᷓ; opponat:quia tũc non
põt excipi nec ꝓbatio fieri:de ꝓcu.c.auditis⸗
diſtinctio do. Ant. mihi non placet:qꝛ ſi poeſt
obijci ad condẽnationẽ difſeꝛendã añ concſuſio
neʒ eꝛgo ⁊ poſt. cum hec excõicationis excepiio
ſit multuʒ priuilegiata:ut in qualibet parte liis
poſſit obijci:ut j.c.ꝓxio et.c.pia.e.ti.li.vj.ubi
patet ꝙ et poſt ſniam põt obijci ad executioneʒ
differendã. multo ergo fortius poſt ocluſionem
ad condẽnationem differendã hoc.qꝛ rõnes po
ſite in c.pia pᷣal.militãt etiã poſt ↄcluſiont. Ji
qꝛ equitate ſuggerẽte quãdoqʒ admittiĩ pꝛoba
rio ⁊ ſuſpenditur pꝛimũ iudicium: ut in. c. paſto
ralis de cã poſ.⁊ proprie.⁊ poſimodum ꝛeppeni
hoc idẽ tenẽ Spe.i ti. ð renũci.? cõclu. .. V.?
ſcias. In hoc iñ articulo credo ꝙ de rigoꝛe in
ris poſſet defeudi p̃ma opi.glo. quã ſeqt Cal.
qꝛ in ↄdẽnatione ſeu declaratione ceſſat illa e
tas grauaminis ꝗᷓ fccit excõicatũ audiri. ſufficit
eiʒ qp ſibi ꝓuideatur aduerſus ſtimulum iniqui
tatis ſnie ꝑ ceſſationẽ.nã conceſſuʒ Otia reglas
iuꝛis ex neceſſitare duꝛat quatenus ur ger illa ne
cefſitas ſeu cã:ut in c. deus qui de ui. ho. cle.
2 in. c. ex trãſmiſſa de pꝛeſcrip.alia iñ opi. uide
tur uerior ?æ minus deuiat a regulis iuris: tum
qꝛ ſequẽdo pᷣmã opi. feꝛetur ſnia ꝑ pics gen
id qð habet᷑ in.l.in hoc iudicio .ff. fa. beꝛ.?
nõ. in. l.i. C. ſi aduer. rem iudi.? Inno. de ve

imandeuta n l
onron etcdicdtis 00
õäü
ſetiutſr uins nn
ei idii. pylit opy⸗
nirtirnn fin ij n
binnithrunu nmnt in
iln le rrn ian n inn⸗
Puuditmſl di ai nnſ.
ſuituurimoblrum mit n
m, mnun thi i ai can er ne
ppetnoripfotar umnsze promnſſia
roetclli gianet ici tobieride i
flinnals. Oiuaroſinclcter gnir ap⸗
tonepofegrind wri umſcinmumd
ureeräfiop doetoilerpreſtüinranen
1 ſobinreligedat beroaſtoſſtnns man
iti inmmuuns nnalger iöi aatenn
Gundeſtemr a ironi n veriſni
cpin ſimlin. nin lier tqiel
At. Iniſngöneti gisimnutnnlar⸗
rerehneſnai theſtnginin
morumins ſſeſtonn ane⸗
ehocoher de nnnc ſie e
Ouſ ro lmnd ntluſct un
ll n afnin N

Elro hiceröſenonng .
mono:ninigen o⸗ nen
lit ſper illme ſnie Hee “
.reing a oni
deno reſennfo

Uone aodat . Nd
ndſtichkegirimnii
act henmti i
ünſten an n n
mni ſinpleir nnie ri
ir Mirlci pufinciiten
tbirancci rilinn,
teamt Bmn l as Cege ii
õ
qr no qt opin mmmo noſta co ht
uicein cun aul, (Sed rintf⸗
nepre da e flieni vovyro
Allhat oo in ſmnidnnt offor oni
õ
ſtſm abſolmono i ni acinncavonorancii
m s et cni lbin Coeat 0
A un bitoni getliſ eg bſhio
õ
i winceteſendeanuna cnd ſn
drſonendnmi, Monrali
Kerchiet Pmio fentde Nen ad
W Nongereranſte
nnodo, And,mbinon acagſg
dichinciodo. Ann md gai re
õäs
0 det ecdlnicſiec
ogot poſt cun 4
ng ecianorin uſrunn
ſtmim nleha de ei
s
d en doiei
aonſüun nib tu⸗
ii lo oltl
feni minan enlierttn

vone e
⸗ ſctenöen /

is tc
waninis ſeſ,
eg nuten Uu i
h ⸗ nina /
us ee rl uni

b n 66

ccſios ane n e ſrtſth⸗ 6

arr Kias 4,

–—

fc* 4 4410 pfer⸗

1, Y a n5

Ce exceptionibus.

iudi.c.cũ inte:. Itẽ oriretur alia diſſiclias quia
ex tpᷣe ceſſat officiũ iudicis appellationis. Item
adduco bonũ tex.j.c.ꝓximo:ubi certo caſu fit
condemnatio expenſarum in fauorẽ ẽxcõicati 2
ſatis ẽ ꝙ executio et cõmodũ ſnie diflerat᷑ ĩ ipᷣs
abſolutionis:ita æ fortius credo dicendum boc

caſu:ut oẽs iſte difficultates retenr 4 Querit
glo.circa mediũ quid ſi ſnia in cã pricipali fert

pro actore excõicato.rñdet eam nõ ualere:intel
lige tu ꝙ nõ ualet in effectu. qr nõ poterii ꝓ ea
agere durante excõicatione:ſed poſt abſolutio
nẽ poterit petere illius executioneʒ: ut dicitur in
fi.glo.⁊ ꝓbatur in.c.pia pᷣal.ubi de hoc:niſi fu
iſſer lata uigoꝛe reſcripti imperꝛati ab excõicato
ut in. c.i.de reſcrip.li.vi.ubi de hoc. xtra
glo. quero quid ſi ꝓcuratoꝛ alicuiꝰ apppellauit
a ſnia lata contra ſe demũ fuit excõicatus nun
quid poteꝛit appellationẽ ꝓſequi uarie ſũt opi
niones ut hic ꝛecitat Inno.quidam dixeꝛunt
non:qꝛ excõicatus eſt uoluntarius.licet enim te
neat᷑ appellationẽ interponere:non m ipſam ꝓ
ſequi:ut in.l.inuitus.C.de procu.æ. c.nõ iiuſte
e.ti ¶ Alij dicũt. ꝙ aut ꝓmiſit appellatõeʒ p
ſequi:⁊ tũc ne ueniat j fidem debʒ admitti.aut
nihil ꝓmiſit z procedat prima opi.⁊æ hanc opi.
uidetur ſequi Innocen. licet non firmet pedes.
Jo. an. dicit poſſe dici ꝙ etiã ubi expreſſe ꝓmi
ſit.nõ tenetur hoc obſeruare:qꝛ ⁊ ſi expreſſe di
xerit ꝓmitto tibi:ꝙ ſi etiã cõtingat me excõica
ri appellationẽ proſequar turpis ẽ promiſſio ꝓ
pter periculũ aĩaꝝ:⁊ ſic ñ eſt obſeruãda.xxii.q.
.itii. in malis. Si uero ſimpliciter ꝓmiſit appel
lationẽ pꝛoſequi nõ tenet᷑ ſtatu ſic immutato ſeꝛ
uare:etiã ſi ſuꝑ boc fuiſſet preſtitũ iuramentuʒ.
qꝛ ſubintelligebat᷑ hec ↄditio ſi ſtarus meus fue
rit ñ immutatus.ut patet ex nõ.i.c.quemadmo
dum de iureiur. ⁊æ hãc opi.puto neriſſimã: facit

ꝙß in ſimili nõ. Inno. in c. qualiter 2 qn el.i. de

accu. In illa qõne cũ quis iurauit nulla ratõne
renelare ſecreiũ ⁊ poſtea producit᷑ in teſtẽ Iteʒ
non uideo quõ potuit iſte tex. tacite nec expᷣſſe
ſe obligare õ iuris diſpoſitionem cum pacns p
natorum ius publicũ n imutet᷑ in. c. ſi diligenti
de fo. cõpe.⁊.l.ius publicũ.ff.de pac.nec ualert

ꝓteſtatio iuxta nõ.in.l.alimẽta. C. de nego.geſ.
Wco die excõicatus audituꝛ ꝑ uiaʒ appel

lationis:nũquid eodeʒ modo dʒ audiri ſi impe
tꝛat ſuper utilitate ſnie. Hoſt.qꝙ ſic ⁊ idẽ tenuit
.j. ð re iud. ꝙ ad conſultarionẽ:monet᷑ quia ex
cõicato reſeꝛuat᷑ oĩs defenſio:ut hic ⁊.S.e.c.cuʒ
iteꝛ.⁊ nullã excluſit qui oẽs incluſit.Sõ.de ma.et
obe.c. ſolite ad Die ſi ſ⸗ defendit appellã
do ubi ſnia ẽ aliqua:fortius ubi ẽ nulla de ele.
c.cum ĩ cunctiſ ⁊ qui fi.ſint le.c.per ueneꝛabilẽ
in prin. Item ſi diceremus contrariũ poſſet de
facto in non modicũ tpᷣs grauamen executioni
mandari: ⁊ ſic excluderet᷑ excõicatus a defenſio
ne. ſubueniendũ ergo eſt illi ante tp̃s:ne contra
iuſtitiã opprimatur. ar. de ſer. nõ ordi. c.i.et
ibi nõ. Jo. an. tenet contrariũ ꝑ.c.i.de reſcrip.

li. vj. Moſtiẽ. tenet idem qð. z. in exceptionibus

que poſſunt opponi ne mandet ſuta executioni

de quibus in dicto.c.ad conſuliationem. ¶ Ex
his putat do. An. ꝙ petens laudum reduci ad
arbitrium boni uiri debʒ audiri non oſtante ex
cõicatione ⁊ ſimiliter petens retꝛactari ſñiam 4
nõ tranſit in rem iudicatã:qꝛ ſe defendit aduer
ſus ſtimulũ ſñie ſtimulantis ⁊= piculuʒ aie:ubi in
obſeruatione ſñie nerſat᷑ periculuʒ aie. Ego pu
to ꝙ excõicatus prouocans nõ debet audiri ni
ſi q preiudiciũ de pnti ſibi infert ex ſñia al. dʒ
expectare ⁊ cũ mandabitur executioni poterit ðᷣ
nullitate opponere ⁊ ſic põt obſeruari opi. Jo.
an.æ hec ſufficiant. Alia que doc. hic tractant
ſunt ſatis expedita. S.e.c.cum inter: 2z in. c.a no
bis et maxime de illa qõne an excõicatus audia
tur petens ĩ integrũ reſtitutionẽ adueꝛſus ſñiaʒ
a qua nõ appellauit:quã foꝛmat hic MHoſti.⁊ re
fert ↄtrarias opi.ipſe nuero concludit ꝙ ſi petit
reſtitutio ex clauſula generali tali cã expᷣſſa qua
ꝓbata niſi ſubueniret dãnaret᷑ innocens uel pe
riret aĩa:⁊ tũc ẽ ſubueniẽdum:ar.s.e.ti.cũ iteꝛ
.F. i. 2. S. de reſti. in inte.c.ex lr̃is:ubi nero peti
tur reſtitutio ex ſolo fauore dependes:repelleꝛe
tur de iniquitate iudicis uel de iniuſta ſũia non
queratur: ar.ff.de mino.l.prefecti. equitas eniʒ
ſuadet ut hi qui ſunt excluſi a ꝑncipatione eccle
ſie ab omni legũ fauorabili auxilio repellantur:
ut in aut᷑. de priuile.dot᷑. here. nõ preſſan. circa
mediũ col.viij.hoc idem tenent do.de ro.ðciß.
ccccxlij ut principałr non petat. ſed ſi uelit reſti
tui ad appellandũ.tũc dicũt ꝙ admittit᷑:qꝛ ut 5
ambulũ quoddã incidenteꝛ petitur æ omia ordi
nantur ad finẽ defenſionis:ar.in.l.oratio.fj.de
ſpon.⁊ hoc ſequitur do. An. hic:mihi placet in
diſtincte opi. Hoſti. niſi iminear periculum aie.
nõ enim eſt ſibi ſubueniẽdũ ex meꝛo fauore cuʒ
omni fauore carere debeat: ut citius reſipiſcat

dicio.c.pia.e ti.li. vſ. Mi. ab.

bet parte li
tis excõicationẽ cõtra actorẽ obijciẽs
auditur ⁊ ſi malicioſe diſtulerit in expenſis con
denatnr. æ dato ꝙ nõ excipiat ipſe iudex publi
ce excõicatũ rcpcler. Diutanur. nam pꝛima
pars põit dictũ qdð dicit ſpeciale ⁊ exprimit cãm
ſcdᷣa ibi qð ſi puniri iubet reũ doloſũ.tertia pꝛe
cipit ſine ope exceptionis publicũ excõicatuʒ re
pelli.¶ Mõ. ibi in periculũ æc. q excõicato nõ
cõicatur ſine peccato etiam in iudicio qdð proce
dit in dubio cũ exõicatus eſt actor. ⁊ ſic loquit
iſte tex. Quid aũt ſi eſt reus nũquid per ſe uale

Eceptionem. Heus iqi

gt eſſe in iudicio ſine aliorũ periculo. dic ut leg.

⁊? nõ.ᷣin.c.intelleximꝰ de iudi ¶ Mõ. ſcõᷣo unã
regulã nõbilem que põt ex tex. colligi /q; termi
nus pᷣfixus ſimpliciter ad aliquid faciendum nõ
precludit uiam ad faciendũ ſeu proponendum
id ex cuius obmiſſione iminet aĩe periculum.et
hec eſt rõ quare in cauſa matrimoniali ſnia nõ
trauſit in rem iudi. ut in.c.lator ⁊.c.ↄſanguinei
c 4

- *E ra, aae. E ς , —

ef'fY ione wren,

5

achzd

† . —
CaNS Ay d roſis ſns ſapler

ð füoni Etr uo GP ſenr- ponde

de ꝛe iudica. S qno uide qs plene dixi in. c. iuꝛs
uit de pꝛoba.⁊ nide bonã glo.in.c.lator ⁊ ibi ꝑ
HMoſti. WH5. tertio ꝙ excoicationis exceptio
pot ꝓpon poſt iĩ cont.etiã ſi malicioſe nõ fuit
ꝓbpoſita tpe debito.ex quo infert ꝙ crimen qd
põt ꝓponi tpe oꝛdinario z extraordiario ĩ ſub
ſidiũ põt illud proponi extraordinaꝛio tpᷣe euiã
ſi malicioſe fuit pretermiſſuʒ ordinario ipᷣe.ſed
certe hoc ꝓpter peccatũ iminens qð urget paꝛi
ter utroqʒ tppe. al uideret᷑ ſecus:ar. in.. auxiliuʒ
ff. de mino. ad hoc gl. nõbilis i. c. ad andientia
.ij. de ꝛeſcꝛip.et i.c.inteꝛ monaſteꝛiũ. . ð ꝛe iud.
et ꝙ ibi nõ. Moſti. Ws Pe caſum nõbilem
in quo feꝛtuꝛ ſnia condemnationis expenſaꝝ in
fauorẽ excoĩcati optime facit iſte tex.ad nõ.S.c.
ꝓxio:ut etiã ſuper priĩcipali poſſit ꝓ eo ferri in
cã appellationis a diffinitina. dicit iñ Inno. et
placet cõiter doctoribus ꝙꝙ licet hic fiat ↄdena
tio expenſarũ executio tñ diffeꝛĩ donec excõica
tus fuerit abſolutus:uel ᷣm cũñ eſt ſpeciale ĩ pẽa
iſtiꝰrei ꝗͥ doloſe diſtulit hanc exceptionẽ ꝓpone
re. Ego fateoꝛ boc eſſe ſpceiale:ſed dico ꝙ ſicut
inducitur ſpeciale hic rõe predicta: iia dicenduʒ
ut ſit ſpeciale: qũ ca granaminis eſt coniũcta cũ
negocio principali: ut iũc in cã appellatõis pol
ſit ferri ſnia etiam pꝛo actoꝛe originali:ut plene
dixi.S c.proxio.¶ Altio nõ. ꝙ i publice notis
iudex ſupplet ex offſicio Itẽ indicẽ poſſe iudica
re de eo qð ẽ ſibi notũ ut notoriũ.facit ad boc
bonus tex. euʒ glo.in. l. i. C. qui z aduer. quos
Irem inbabilem põt index a limine iudicioruʒ
ex officio repellere etiã ſi nõ repellat᷑ a parte:qꝛ
hoc nõ ẽ ſimpliciter ſtatutũ in fauoreʒ partis:ſʒ
publicũ ad hoc.l.quos ꝓhibet.ff de poſtula.et
tex.cũ glo.i.c.queꝛẽdũᷣ.ij q vij.quod ꝓcedit ẽt
ſi pars ob culpã ſuã nõ.poſſit excipere:ut ẽ gl.
nõbilis in. c. alieni.e. cã et.q.facit qðᷣ nõ.glo.in
.Cc.i.ð elec.li.vVj ¶ Hãquid auũt poſſit pars ap
pellare ſi iudex ex officio ſuo inbabilẽ nõ repel
lit: Yo an. ⁊ doc. coiter ſequentes poſt e.te
nent ꝙ nõ idem Spe. nult in ti. de offi. iudi. ꝗ.
impedit:ubi geneꝛalit᷑ dicit indicẽ non grausꝛe
ſi nõ facit qð ex mero officio ſuo faceꝛe põt.ad
quod bene facit qð le.ĩ l uij. F. boc aũt indiciũ
ff de dã. infec.qð ẽ ſingulariter nõndũ:et uide
qð dixi.S c.prox.¶Queꝛo tex. hic dicit ꝙ ex
ceptio excoĩcationis in dilatonjs ꝓponẽdis ob
miſſa põt proponi poſimodũ ſed ꝛeus uenit cõ
dẽnandus in expenſis ſi malcioſe ꝓponere di
ſtulit. quero igitur qñ eſt tpᷣs dilatoriaꝝ propo
nendarum. So. glo.i. hinc ſũpta occaſione ꝓſe
quit᷑ hãc matenã excepnionuʒ ꝓponendaꝝ:⁊ in
effeciu ponit tres ſpecies excepuionũ/quedã eiʒ
ſunt dilatorie: quedã ꝑemptorie.? quedaʒ anor
male:⁊z declarãtur in glo.ſed dic latius 2 claꝛiꝰ
ꝙ quedã ſunt dilatorie ipᷣales quedaʒ ꝑempto
rie et ppetue:ita diſtiguit tex. inſti.e.I. appellat
uedã uero.ſunt anormale reſpeciu natuꝛe
es : qꝛ ex toro nõ ſequũt᷑ nãm dilatoriarũ uel ꝑ
emptoriarũ. dilatorie uero ſunt duplices. qdam

Be exceptionibus.

eni concernũt ipſum iudiciũ ut perſonaʒ iudicis
partis uel ꝛeſcꝛiptũ.quedã concernũt ipfſum ne
gociũ principale ſeu rem de qua agitur prime
debent ꝓponi 7 pꝛobaꝛi an litẽ ↄteſiata ſeu ĩfꝛa
terminũ expſſum prefixum a iudice ad oẽs dila
torias ꝓponendas: ut probatur in. c. paſtoralis
.S.e.⁊ c.inter monaſt riũ.j.de ſẽ.⁊ re iudi.2.:.
fi. C. e.ti.? nõ.in.l.exceptionẽ C. de proba.ubi
latis habes de hac materia ⁊? maxime ꝑ Cy po
ſtea aũt ꝓponi nõ poſſunt niſi oꝛte fuerint poſt
modũ:ut in dicto.c.paſtoralis ⁊ in.c.inſinuãte
de offl. dele. z. l.ij. C. de cõſoꝛ.eiuſ.li.uel ubi de
nouo peruenerũt ad noticiã partis:ar. in dicto
.c.paſtoralis et in.d.c.ut circa de elec. li. Vj. et
glo. nõbilis.iij.q.Vj. exceptio uoluit Inn. in. c.
paſtoralis pᷣal.⁊ nide qð circa boc dixi ĩ. c.ij. in
fi. de or. cog. Rõ aũt reglłe quare.ſ.non poſfſũt
opponi poſt lit᷑.conte.eſt qꝛ paꝛs litem cõteſtan
do dicit ſe uelle litigare et ſic ingredit᷑ negociuʒ
principale. ſed peꝛ iſtas dilatorias dicit ſe nolle
litigare cũ neniãr ad diffeꝛendũ iudiciũ: ut ĩ pꝛe
al. F. appellant: ? ſic ex propoſitione iſtaꝛũ poſt
lit᷑ conte.reſultat quedã cõtrarietas:ut in.c.cuʒ
cauſam.j. de ap.et qð ibi nõ.merito tanqᷓ; ↄtia
rius nõ debet audiri:ut i.c.ſollicitudinẽ de ap.
2 in.l.ubi repugnantia.ff. de re. iur. Idem dicẽ
dum cum proponuntur poſt terminũ datum ad
dilatorias proponẽdas qꝛ ille ſuccedit loco ter
mini iuris.ſ. litis conteſtate. Igeo debet eodeʒ
iure cum illo ceſeri.d.c.paſtoralis.et nõ. Inn.
in. c. ex ratione de ap.facit.c. maiores de bap.
ratio aũt exceptionũ eſt: quia quando de nouo
ſupeꝛuenerũt uel ad noticiam nouiter producie
ſunt nõ fuit liber conſenſus in litigando: quis
ignorãs non conſentit:ut.l.nec ignorans. C. 5
dona.=.l.ſi per errorẽ.ff. de iuriſdi.om. iudidi
cit tñ nõnter iſta glo.ꝙ exceptio decliatoria cit
ca iudicẽ nõ ſolũ debet ꝓponi ãte lit ↄt ſz eii
añ als öcliatorias ꝓponedo:qꝛ ꝓponedo alias
corã iudice ur̃ appꝛobaꝛe ꝑſonã iudicis ⁊ ſic nõ
poſſet poſimodũ iudicẽ declinare. ideʒ iʒ g0.
in. c. inter monaſteriũ ]. de ꝛc iudi = ibi plene ꝑ
doc. hanc tũ opi.ſequitur Maꝛ. in. l. quid con
ſolebãt. ff. ð re ind. æ.l.fi. C. ð excep. ?.l.r. uideĩ
in iudicem.ff de iudi. æ placet mihi hec opi.q:
quẽadmodum producẽdo teſtem nideor ipſius
perſonã approbare ⁊ poſimodũ ꝛepꝛobare non
poſſum.iiij.q.iij. J. ſi quis teſibus. iia ? ipſum
iudiceʒ approbo litigando coꝛam eo ſuper alijs
dilatorijs:facit.c.inſinuame de offi. dele. ? ple
nius dicam in dicto. c. inter monaſtariuʒ. deo

Hcautela eſt ad uitandas op. ꝙ exceptio cora in

dicem ponatur contra iudicem ſimpliciter. alie
uero differuntur in exitum iſtius aut ponentur
ſub conditione ſi prima non proderit. Sireo
proponũtur oẽs ſumpliciteꝛ: dic quod nicetur in
dubio ponere illam que cſt contꝛis iudicem er
alias ſub conditione: ar. in.c. cauſamc de 2
ſcrip.⁊ ita uoluit Harto.in dicta-l. quldam 0

ſulebant: quod eſt notandnʒ. ¶ Sede dilatoꝛie

coveni ei cen
c⸗
puobal
opponit
0 opp
britg aunn olt
ſe nmin nurlrun nle ei
A proce 8 hinl e lie i is
nſhine ſoc rud 00 s
lam ſn Kil nein enſe⸗
ſuer n aſ ehsi
fa lend nc n
mniſen gena naſd
Prümnderof

e
len didnmcſonn
ekoaneſge ⸗ ea Porlerbot

wt it muir ,uiuj cſyan
cter op.nnr oora an
nauſun, :
gurimni nſinis Bu cin ,ar
giai Nudne acich Dentd init
Ciabetndhhsdera anſtcſpoſſt
nerna cutelris Rean Ponene ial
Conctnitentnacctemlepageminund
Dreil Oocktincico Pegorats nnin pnm
CNie do An fam.(Secrea bor gvennn
Cched terhus boelino taſ pot gb
In Siot ioiqh oſcd dcoſttore ituut
Opoſten dnatitqnti arctapud⸗
Nöpornſtaneubleatonimchnaütn
Drincipaſeſd udte neſnsan mioine
ieſimnunckäirne annmnsnmd
ui he Opl⸗ Ponlur im.c fraternuns
eſcinniger ffrige gon enum
C.ſen. ſein,non poſ a r;
iu noneſftcirge⸗⸗
bo unbo rn ſn tonpſſcliue i o
pooban poſfen:ſent obſenanr i gnr⸗
wke nrfncnatber⸗
Nonuyt glenecin incictorin
fniceot m ein enie
intelcſſdig
Denppnm rimni ſ poſ agine
eſc; Dbicans ans
SNoſſſſ car non nr

hol elun 4 1
lfaeren⸗
ll ſ
nanang 3. lcifevn
u 4 .li, ,
encnn naeen
len G Whmen enel.
Gſ enenen

D

e, „
erttü
R P

Wüihrinahge ☛
pon eenen
Ni,r dngiſtie
eöſſun Prinm i Nſen
renlen
Kit. “

ſelgt

laengntn Loli r
en anrcdnabrii
1as öni negeinneſn
cc eick itna ſeigntine
Pnnchpae ſen daſtisclnnus ictet
lngmn ti mnii lc ſfnriinlin
pelmi ſe poliur ſiin
Ii come iltar queci coniniena na
cauſam j.oe a o j ö enn mninn
ius o ocher auddin i. lciudite den
tin oi pugummu fee r, NMndi
m um groponumur poft kenmnu oaunl
Alrorus gfoponichs qr ſaadlt n un
n uns is oofleſune. Yv eha wa,
mran locihn dc iihtis gno in
Dcaftovede MtNares N d.
id in rhidi Aaialni deonn
ſenemii luimtiam miun n
or nd ian iber cohſenias n wantegt
Gnoris ion oſentn inu
Donn.44ſer rori de iürl d .
Grti ner in90. a ii
cioſoiͦ dede Ppoſt ie i
dngtus Ptinm inin
e niblet
3 ddiredeelntetieſ

„ „NMitbi
l er mni ſr i
goc bin i Glſaun R
ltioͤſe d t1Kd Utr
ſ uiten f oe mir uc
1 ni Gumn grodeit ine
na aii n
poſmn ho lic in
biccz ne Mrvmne di⸗ 6
lenſz tocrbic /

nius dann i

¶ Ze exceptionibus.

f. concernentes negocium principale ſunt ille
q̃ conceꝛnũt ipſam ꝛem de qua agitur ut eſt dila
toria ſolutionis:ut ſi petiſ a me.x.⁊ ego dico ꝙ;
nõ teneoꝛ tibi ſolueꝛe hinc ad annũ:qꝛ ſic fuit a
principio cõueniũ uel feciſti mibi pactũ ex poſt
facto.et ꝙ de hoc ẽ dubiũ qñ debeat proponi
et pꝛobaꝛi de hoc per glo.hic ⁊ in.l. exceptionẽ

prea.⁊ plene ꝑ Inno.in dicto.c.pa
Bar. æ Cy. in dicta.l.exceptionẽ. Er ↄcluð
ſic maxime poſt Inno. ꝙ aut exceptio opponit

ad proceſſum ut repellat acorem ab agendo er
debet proponi ⁊ ꝓbari ante.litẽ cont.ſic ſeꝛuat
in alijs dilatorijs nõ eĩi põt actor agere an tps
ur in. I. continuis. F. eoqʒ; tpe. ff. de V. ob. z.l. itẽ
q;.ff. de pac.aut opponitur ad merita cauſe. ſ.
ne condẽenetur ad ſoluendũ ante ips: et tũc ſũt
opiniones. quidam dicunt ꝙ debet proponi ne
ceſſaꝛio ante litẽ conte.⁊ ꝓbaꝛi unde nõ ſufficit
poſt litẽ conte.proponere ⁊æ ꝓbare ⁊ hoc dicũt
per illã.l.exceptionẽ:que ſic uidetur loqui:⁊ iia
uidetur uelle glo. bic ⁊ in dicta.l.excepiionẽ ⁊ ĩ
