etiam pro iudice preſumimnr. ¶ Aut iudex ſin
cauſa moderatur dilationem a iure datam ſine

¶ De re iudicata.

iudicis miniſterio: ut ĩ quadrimeſtri: æ tũc ſatis
eſt otradicere ſeu nõ ſpõte recipere.quia lex im
mediate ſupplet: ut ĩ. d.l.iiij.? hoc iudicio meo
nidetur de mẽte Barth. i urroqʒ mẽmbꝛo i. d.

l. ij. i. F. Itẽ quero ꝛc.?æ boc puto pcedeꝛe quã
do iudex artauit ſine cauſe cognitiõe. Si aut

cã cognita licet male fuerat arbitratus. tũc opꝰ
ẽ appellatõe.qꝛ ſñia tũc nõ ẽ õ ius cõe ſz 3 ius
litigatoꝝ:ut ſẽtit Inno.i.d.c.ad petitionẽ:facit
c.cũ ĩter.S.eo.⁊ quod in ſimili norat glo.in.c⸗
cupictes..ꝙ ſi ꝑ.xx.iĩ ueꝛbo priuatos de elec.
li. vj¶ JFacit hec littera ĩ eo qð dicit ꝙ iſtud
quadrimeſtre põt artari a ſedẽte ĩ medio id eſt
cũ cauſe cognitione:quia iudex debei ſedere „
tribunali ⁊ cũ cauſe cognitione hoc facere:ut le
gitur ⁊ nõ.in l.a ꝓcedete. C. de dila.
aũt habet pꝛobare in cauſa appellationis an ap
pellans ꝙ ſine iuſta cauſa terminũ iuris breuia
nerit. an appellatꝰ ꝙ ex cã fecerit.uide ꝑ Inn.i
dicto.c.ad petitionem. ubi nidet᷑ ſentire ꝙ in di
latiõibus arbitrarijs habebit probare appellãs
cũ iudex pᷣſumatur iuſte arbitraiũ fuiſſe: arg.c.
ad audientiam de pꝛeſcrip. In alijs uero que 8
terminãtur a iure licet dent᷑ cuʒ iudicis miniſte
rio debet appellatus ſeu iudex cũ ꝓcedit ex offi
cio iuſtam cãm probare:quia ſine iuſta cã non
debnit recedeꝛe a diſpoſitione legis: arg. in. d..
ad ꝑemptoꝛiũ cu.l.ſequenti.ff de iudi. Et ſcias
ꝙ licet iudex nõ poſſit ſine cauſa artare tẽpus
quadrimeſtꝛe:pꝛorogare tamẽ poteſt:qꝛ ꝓroga
tione fauorabilior ita tenet glo.in.d.l.ij.=.l.iiij
I.ſi quis pᷣal.⁊ facit tex.in.d. S. ſi quis quod
ego intelligo quo ad hoc:ut factũ iudicis uale
at niſi appelletur: ſed puto ꝙ appellari poterit
quia nõ debʒ aliam partem ſine cauſa grauaꝛe.
Item tex.i.d.l ij.uidetur ĩnuere ꝙ ex cã debet
ꝓrogare.¶ Quero utꝝ quiſqʒ iudex poſſit ex
cauſa hũc terminnʒ ꝓrogare dic ꝙ ordinarius
hoc poterit. Item iudex deputatus ſi uper execu
tione ſnie:quia hoc ↄceꝛnit ipſam executionem.
Itrem delegatus dũmõ habeat executionem ſen

tentie: alias ſecus quia eſſet imponere legem ſu

periori hec legunt᷑ æ notant᷑ i.d l.ij. ¶AXnäuer
an hoc tempus quadrimeſtꝛe ſit dandum etiam
bis qui a prĩcipio ↄſuẽtur debitũ cum tũc nõ fe
ratur ſñia:ſed fiat preceptum de ſoluẽdo iuxta
notata in.c.dudũ ij.de elec. =.ij q/i.nos in quẽ
qᷓ; ⁊.l.i.C. de cofeſſ. ¶ Solutio glo. in.l ſi ðbi
tori.ff.de iudi.ſẽtit ꝙ nõ:ſed datur tũc rerminꝰ
x dierum. Idẽ dicit glo.i.S. ois iſti. ð̊ v. obli.
ſed in Zrium uidet tex.apeꝛtus.in.l.ceꝛtuʒ..fi.
.fl. ð ↄfeſſ. Ideo dic melius ut notat Bartho.
i. d.l.ſi debitori ꝙ de iure dandũ ẽ illud tẽpus
ſed ex conſuetudine ĩualuit:ut detur illud tẽpus
x. dieruʒ. Ex quo infero ꝙ ceſſante conſueru
dine ſeruabitur. d.l.certũ.nt detur qdrimeſtre.
¶ Sed quero iuxta predicea de utili.q. NMun

G quid idiſtincte. j. quattuoꝛ menſes uel pꝛedictos
decẽ dies reus nullam moleſtiam patietur. ſol.

dic ꝙ poſt cõ dẽnationẽ ſi uult uti illiſ dilatõibꝰ
1 2

uis Wuicſ

π DJ pba en . Ap n⸗ in, md u
/

CTuu 5ſ6 2

a ſuiſ dien

/

Boefaern

Diui 44 ſale gg dirr .
U:muidz gvers Häch ret

62114⸗ A; 7.1 rp

V1

T= are nſir, no pepru

tenetur fatiſdare ð ſoluendo in termino: tex. alle
go ſingularẽ i. d.l.ſi debitori. Et hoc notat ibi
Har. Et bec ẽ ꝛatio:qꝛ hoc tẽpus datur cõdẽ
nato miſerationis gr̃a.l. ſi cum militi.ff. de cõ
peſa. g iteriʒ dʒ ſatiſdare: ut.l.uniuerſa.C. ð pᷣ
ci. impꝑ. off ubi notabiliter dicitur ꝙ ſi pꝛincepſ
cõcedit alicui reſcriptũ ſuꝑ dilatione debiti.nõ
nalet aliter niſi caueat de ſoluẽdo in termino et
per illuʒ tex. fuit alias conſuliũ / ſi datur alicui
ſaluuſcõducius: ut.j. certũ terminuʒ nõ poſſit a
ſuis creditoribus cõueniꝛi:debet intelligi dũmõ
ſatiſder de ſoluendo poſt terminuʒ quod eſt ual
de notãdũ. ¶Er eñ ratio omniũ predictorum
quia poſſet itrũ fugere quod eſſet iniquuʒ. Et
ex hoc dixit Bar. in. d.l.ſi debitoꝛi. Notãduʒ
quod infra illud ipᷣs quatuoꝛ mẽſiũ poſſit debi
tor capi ⁊ carcerari niſi cauerit: ut.d.l.ſi debito
ri uel bonis cedat nt.d.l.i.qui bo.ce.poſſ.qð
ego limitarẽ quando debitor laboraret inopia
ita ꝙ ueriſimiliter timeretur de fuga. Mam ſi
bona ſufficiẽtia habet non debet capi ꝓ debito
ad hoc glo. notabilis in.l.iij. ꝗ. tutores.ff. ð ſu
ſpe. tu. quaʒ ſequitur ibi Oar. quia ſi primo di
ſcutinntur mobilia ꝙ; perueniatur ad imobilia:
2 prius imobilia ꝙᷓ deſcẽdatur ad nõia debuo
rum:ut.l.a diuo pio. S. in uenditione. ff. de re
iudi.multomagis debet hec miſericoꝛdia adbi
beri circa perſonam: ut prius diſcutiantur pre
dẽa qᷓ; ꝑuẽiat᷑ ad ꝑſonam: fac᷑.l.ſciẽdũ.ff. qͥ ſatis
dare co. compellatur ergo cauere captis pigno
ribus ſi illa habet ſufficiẽtia: ar. in.l.i.ff.de uẽ.
i po.mit.·⁊ inſti. de ſatiſda.tu. ꝓpe.finẽ. Sed di
crũ Bar. põt procedere ſecũdũ narias locorũ
conſuetudines ⁊ ſiatuta que pꝛo debito idiſtine
te permittunt capturam:⁊= hec ſingulariter nota
bis:quia doc.noſtri.hanc ntilem mateꝛiam omi
leꝛũt ¶ Vẽio ad gl. ultimã ? oppo. cũ ea ↄtꝛa
tex. in eo qð dicit ab executore non poſſe appel
lari niſi moduʒ excedat uidetur eniʒ ꝙ nullo ca
ſu ab eo appellari debeat:qꝛ aut executor nõ ex
cedit modũ:⁊ tũc clarũ ꝙ ab eo non appellatuꝛ
ut hic ⁊.d.l.ab executione.fl. ðᷣ appella.Aue
excedit modũ ↄmiſſionis æ non eſt opus appel
larc:quia non tenet ꝙ agit prepteꝛ trangreſſio
nem forme mãdati:ut ĩi.c.cũ dilecta de reſcrip.
?.c. uenerabili de offi.dele ¶¶ Secũdo gl. mul
tum inſtat ⁊ in effeciu uult ꝙ executor poteſt fa
cere ꝙ mandatur ⁊ aliquid ultra:⁊æ ſic nõ ꝑuer
tit formaʒ. unde ratione illius exceſſns opus eſt
appellarre ⁊? ponit multos caſus in quibus exe
cutor põt grauaꝛe. Sed.contra precedens dẽm
glo.iu fi.oppo.de.:.diligenter.ff.man.ubi fuit
mandatũ alicui:ut equũ emeret ꝓ.x.⁊ emit pro
pluri. Dicitur ibi ꝙ iſte exceſſit fines mandati
? ſic in nullo obligat mãdatorẽ:ecce ergo ꝙ fa
ciẽdo aliquid ultra mãdatum uidetur excedeꝛe
fines mãdati.gl. non ſoluit. Jo. an. dicit ꝙ quã
doqʒ mãdatũ eſt limitatũ i certo.a tũc id in qꝰ
exceditur nullũ eſt ut in cõtrario.¶Quãdoqʒ

¶ Be re iudicara.

mãdatũ eſt limitatuʒ in ceno:ut ꝙ mittat in pol

ſeſſione bonoꝝ ualentium centũ ui
rum. uel que poſſidebat teſtator:
dubitari poreſt appellandum eſt: ut in ſ uperiori
parte gl.⁊ cõcoꝛdat.S.eo.cũ inter ⸗ onen irior
tur. Et ex his habes unã ſolutionẽ ad eer wi
pricipale ſupra formatũ: ut dicamus.ſ. aar
executore appellatur ſen neceſſe eſt gupale
ubi põt probabiliter excedere modũ müin ein
plo. poſito. (Secuͦo dic pot gunae e
excedẽdo fines cõmiſſionis puta uult n
ſibi ĩiũctũ:ſed nõ uult admittere Treccpti eli
gitimaʒ quã tenet᷑ de iure admitteꝛe. tũ “
grauat partem:⁊ eſt iudex in actu ceutinds
eſt oppus appellaꝛe alias factuʒ ſuũ tranſtreri
rem iudicatam.quia faceret contra ius ſeigatn
rũ:⁊æ nõ cõtra ius ↄſtitutionis ſicut opus eſt a
pellaꝛe a iudice dũ legitimã exceptioneʒ non 23
mittit: ut in.c.inteꝛpoſita:⁊ i.c.ui debitus de ap
pella.quas autẽ exceptiones ⁊ qñ executor tene
tur admittere.tꝛactant hic doc.intꝛicate tu autẽ
dic:ut claꝛ dixi ĩ.c.ð cetero.sS.eo.⁊ uide ad ma
teriam huius glo.quod nõ.gl.in.l. ab executöe

.C. quoꝝ appella. non recipi.? in.l. ab executio
ne. ff. de npe Tarno de ſecũdũ Ho.
nõ ſit neceſſe appellare quando excedit᷑ modus
ita ꝙ actus ſit nullus:tamen utile ẽ appellaf:ut
euitet.grauamen facti:quia de facto poſſet fieri
executio:quã tamẽ ſepe iudex ꝓpter appellano
nem omittit:ſicut ſepe appellatuꝛ ad iſtũ efſeci
a ſnia nulla:ut in.c.dilecto.j.ii.ꝓxi.l.canmela
.ff de iurepatro. per Har. i.l. ſi expreſſim ffoe
appella. Irẽ ⁊? quarto ſecũdũ euʒ lʒ executor ue
lit faceꝛe quod ſibi mãdatur: tamẽ mandaũ poſ
ſet eſſe iniquũ uel nullũ nel ſubꝛepticiũ:2 tic po
teſt appellari. Oreterea ⁊ quinto ſecũdũ Jo.
an. poſſet excedere modum ſi turbat ordinem

el hereditario
7 quia de hig

executionis qui eſt ut pꝛimo in mobilibus. Se

cũdo in imobilibus. Tertio i noibus ſiat exccu
tio: ut. d.l.a diuo pio. ff. de re iudi.ſed Jo.an.
non aperit an ſit hoc caſu neceſſe appellare: go
eſt querere an teneat executio illa ordine no ler
nato:nec doc.alij tractãt hic. Mar. in. d..adi
uo pio dicit ꝙ factũ tenet. unde opus eſt appel
lare ex trãſgreſſione illius ordinis:qꝛ ille iex. i
ponit illũ oꝛdinem ut ſubſtãatificũ qð mihi ſatis
placet:ſʒ credo ꝙ hũc oꝛdinẽ iduxit uel ꝓ mio
ri pᷣiudicio uel ur citius fiat executõ. ſic cũ uer
ſetur utilitas partis ſi ſenſerit ex hoc ſe gꝛaugti
debʒ appellare ⁊ hec bene notabis. ¶Vuem dic
ibi glo. ꝙ ĩ mobilibus dz ſeruani oꝛdo:qꝛ bino
dʒ capi qð minus nocet debitoꝛ quod dicit ibi
Bar. bene notanduʒ:⁊ ſic uidenur ille ardo
ſit inductus fauore debitorum.¶ IJdem putat
Par. i rebꝰ imobilibus nep modica quatitale
nẽdatur magna res:2 ſi corra fiat poterit appe
lari quaſi excedatur modus.¶ Dnid autem ſi
nõ fuerũt capte res: ſed perſona ẽ cogtia ſolue
Vide bonũ tex.i.l.fi.i fi. fl. qd me. cau. ad quez
remittit Mar. i. d.l. li. ſed iudicio meo remediũ
erat a principio:ut appellaret ab illa capiula⸗

Oli “ uin.
nane n abief lii uulis ti
Alleeſc etchrint ſore ot
alie E Nci munario
65 aade Mpnnni i ſe Giar
ab arue ot Pelpermt tone ſe
ſclcgen Gtnnſ b u ocane
nnnngole ſncs icli Alab e
na 7 n
clinnn be etud Cenntluet

or /ſ ahalndiem. Od⸗
coigedo .n
61ebenanoe NA e

ODrnd cnent nunefis Ceqniurpfon

ſuit inic 1aelmi . 1 ſpot N
niſs wn i ad nin inn gl hin
oni no ninndennii an ſtliua
Jyintar aſm nſe ſtnl ic i 3
lrlti miſi c m o. Argunn
ſeiceenpvmn qin rſt ocit i ap⸗
binral hn idle a rennionan cönſi
afeiſincrincin gorni ningeimd
ſteapeiatone inporge tci indicsr
Gemnkcn NictN dNadd d gſen
das(Veid Ed nncornir npli
G aſterias erſcori aur ie exegoiane mi⸗
Pclanſſͦelad iigorez ſtünnin hern
ineppo 1non dgegams ii ereentiovrn
iperi regahti nd Senegimr ad hot e ⸗
lhiftfon ddeine tinnn donn
rsed l Nendiſunsinit ginre ppri
Inſurt höin cgeitis aens lios,
delch n H g haſſcer ff ebog
H emns inger neanii h
le tuncant innſüfei antinis,
no cn agppelai ad ſnpiore ing nchig,
llo:r pſe gnngt en s nese
gſe gennn T non iſe gnſßſſtizan
ſual pun ſunliͤer ſelſporc iſinem
ine hmn fi cho noli atil ſiui
eſcbinr ad nheßg . inchen
fſtpernore oeſn Pein

nis pota qgnio pro
eepg ercö

dien cud SS
rmim blt go c gin hhn
CQ.qnoy apeli non ten Neinlchen
n. oe mrl Lnocte tuiii h
No ſt mcſeppular qpnco nclin
ſa g aus it uluutintn olee mgti
auim gauanmn ſniun or /moſultt
qrmtonui me ir iy gprr nt
mromimt:ſan rapelami i f

1ſin mwlarut incdleuo l, i n

ſximano el Vrr , anreſin o⸗
Niet unnd ſecdi ; eRe
niulman
adetü tdänihehtüni
Amahn. Porat ama üi
n poſſa cpetere mwimnſi ni
Qrnmtonssdbi ſtunpinoi ntin
öcon mobilbus. Lenid nine
torc 4,adino ofideleſcl
V i mil oelt cſeht

a nmu inſütti/
nauheh i Mit,
iotu 1 ucnuſrnn
ſne immomnbl in 3
er hnrtbate m
hee nrite iin⸗
dz chig oanlit n
Pr baſe wor umn⸗

5
ſr m/
Brnd e

hj — llan ze

2

3 , , Pemla r :

¶ Be re indicata.

quia excedebatur moduſ: ut ĩ.d.lI.ab executione
C. quoꝝ appel. non recipiũtur quod ibi nota.
Ded ſi non appellauit ⁊ ſoluit dłbitũ tunc illud

repetere ciuile e:ut innuit tex. in. d.l.fi. ¶ CKon—

clude ergo ex oibus pᷣdictis ꝙ in multis caſibꝰ
appellatio eſt neceſſaria æ quandoqʒ utilis tqtũ
ab executore. ¶ Et dic quod Adupliciter poreſt
ab executoꝛe appellari:primo a pꝛonuntiatione
iudicis exequẽdo ſi perperam æ iniuſte dicatur
pronunciaſſe. Secundo ab executione facti
quã facit ipſe index ſeu eius nücius modum ex
cededo:ut le. æ nõ.i.d.l.ab executõe ⁊.l.ab exe
cutore. ff. ð appel. æ hic i texiu dũ generaliter lo

H quiturlſed quero ad queʒ appellabituꝛ. So. dic

.

cõiũgẽdo Har. in. d. l. a diuo pio. . ſſiam 2 ĩ
.d.l. ab exccutore. fj. de appel. ꝙ aut quis appel
lat a iudice pronũciante ſuꝑ executione. fienda:
7 tũc ĩ dubio appellandũ ẽ ad ſuperiorẽ ipſius
indicis nt i.c.dilecti ö. appe.⁊.l.i.C. ubi ⁊ apð
quẽ. Aut appellatuꝛ ab executione facti:? tunc
aut ludex exequit ſniam ꝑ nũciũ aut iplorat of
Hiciũ alterius iudicis:ĩ cuius territorio erat reſ.
rimo cãau aut nuncius exequitur: prout ſibi
fuit iniũctũ ⁊ appellandũ ẽ ad ſuꝑiorẽ ipſius iu
iudicis:non aũt ad ipᷣm indicem:quia grauat ⁊
nõ nũcins qui nude exequit᷑ factũ ſibi iniũctuʒ:
Is eim facit cuius nomie fit: ut i.c.nouit ð ap
pel.⁊ i.c.cũ ueniſſet de ꝛeſti.ſpo. Aut gꝛanat ip
ſe nũciꝰ:utputa quia excedit modũ:⁊ tũc appel
labitur ad ipᷣm iudiceʒ qui executionem cõmiſit:
qꝛ ſpe ẽ ſupior imediatꝰ:poterit tam grauaꝰ ẽt
ſine appellatione implorare officiũ indicis otra
grauamen nucij: ar. i. d. I. a diuo pio. F. ſi ſuꝑ re
bus. ¶ Secũdo cãu cũ implorauit auxiliũ iudi
cis alterius teꝛꝛitorij aut ille exequituꝛ:⁊ tũc ap
pellanqũ eſt ad ſuꝑioreʒ ſuũ:quia ipᷣe exeqnitur
iuꝛe ꝓpᷣo ⁊ nõ ui delegatus cũ executio ut mixti
iperij regulariter nõ denegatur ad hoc.c. poſiu
laſti i fi. ð̊ foꝛo cõpe. in. c. rõana.S. contꝛaben
tes eo. ti. li. vi. ubi ſatis inuit᷑ ꝙ iure ꝓprio exe
qnitur æ nõ ut delegatus alterius iudicis. Ad
idẽ.l.ecũ unus. is qͥ poſſideꝛe.ff.de bo.auc.iu
di. po. Aut alienus iudex nõ exequit ſ preſtat
auxiliũ ⁊ tunc aut ẽ anxiliũ facti aut inꝛis. Dri
mo cãau appellat᷑ ad ſupiorẽ ip̃ius iudicis exeqn
tis: qꝛ ipſe gꝛanat ⁊ non ille qui pᷣſtitit auxilium
facti puta familiã:⁊ ſic ſi poteſlas pᷣſtat in exccu
tione familiã epo modũ excedẽdi in executione
appellabitur ad archiepʒ. uct ad Mapã nõ añt
ad ſuperriorẽ poteſtatis. Si preſtat auxilinʒ
iuris puta qnia pro execntione ſñie late a pote
ſiate epᷣs excõmunicauit iunãdo poteſtatẽ iuxta
notata i. c.i. de offi.or. z. c.licet ex ſuſcepto ðᷣ fo
ro cõpe.⁊ tũc appellabituꝛ ad ſupeꝛioꝛem iſtius
excõicatoris: quia actus ſuus ẽ qui me grauat
ſecũdũ Maꝛ. ¶ Ego puto ꝙ pot etiaʒ appella
ri ad ſupiorẽ poteſtatis quia ipᷣe etiã gꝛauat im
plorãdo iniuſte auxiliũ cõtra me:2 qui cãm dã
ni dat damnũ dediſſe nidet᷑ in. c.fi. ðᷣ iniu.? dã.
da. Muero an in appellatione ab executiõr

ſit xprimẽda cã dic ꝙ ſic qꝛ reglariteꝛ ẽ iterdic
ta appellatio:ut ̊ ⁊ alijs iuribꝰſuꝑiꝰ alłatis e er
certa cꝗ qũtaxat ꝑmittit᷑ ſ. cum modus excedit᷑.
ppellãs ergo ĩ materia prohibita debʒ ex
primere cãm ad iuſtificandã appellationẽ pᷣſeꝛti
cũ iſta ſit quedã interlocutoria uel habẽs niz in
terlocutorie a qua miſi cã exp̃ſſa nõ appellat: ut
in. c.ut debitus de appella.⁊ ꝙ ſit cauſa expri
menda tʒ Soec.in ti.de execu.ſen. G. nunc dicẽ
dum. v. ſed nũpuid ¶ Et ponit Jo. an. i addi.
ſpe. in ti. ð appella.F. in quibꝰ. v.quintꝰ: 2 do.
An. bic ⁊ Bir. in. d.l. ab executore. Clterius
ꝙ iux pᷣdicta quero an ꝑ appellationẽ inteꝛpoſitã
ab executore ſeu ab executiõe ſñie ſuſpendatur
executio in totum. Solutio dico ꝙ de hoc eſt
tex. notabilis in.l.ab executione. C. quorũ ap.
nõ recipi.æ dic ꝙ aut non exprimit iuxta cã in
appellãdo uł nulla:æ nõ ẽ deferẽda executio ar.
bic ⁊ ibi. ¶ Aut exprimit᷑ iuſta caula ð qua du
bitatur an ſit vVa. ⁊æ tunc ſuſpendit̃ executio: ſed
res mobiles ⁊ fructꝰ rei mobilis:in quibus erat
executio fienda debẽt ſequeſtrari ⁊ pendente ap
pellatione apud ſequeſtꝛum remanere: ut in. d I.
ab executione:⁊ per hoc notãteꝛ dicit ibi Haꝛ.
ꝙ ſi aliquis capit̃᷑ propter debitũ:2= ab Ipa cap
tura appellat᷑ nõ devʒ ſtatiʒ relaxare: ſy pendẽte
appellatione debʒ retineri ſicut de re mobili ſer

uat᷑:qꝛ ponit in ſequeſtrum ut predixi qð nõ.
¶ Et ad ſimitarionẽ pᷣdictoꝝ uide notabile dic
tũ ſpe.in ti. ð ſen. exco. . nunc dicendũ. v. q̊ nũ
quid ubi dicit ꝙ ſi ĩ appellatione exprimit ĩ quo
modũ excedit ita ꝙ cã nõ ↄcernit totã executio
nem ſed partem in illa tantum paꝛte ſuſpenditu:
executio. Si nero non exprimitur:ſed ĩ genere
dixit:qꝛ exceditis modũ appellationis tũc rõne
incertitudis ſuſpẽdit᷑ executio in toti:⁊ bãc opi
nionem ſeqt hie do. An. ¶ Sʒ tu aduence qᷣa
illa fuit originał opinio uber ut ibi recitat ſ pec.

ſed ſpe. ibi iĩ fi. ũ ab hoc ultio ꝛccedẽ dicens q;
cum cã ſit ĩ appellatione exprimeda bec qᷓo ñ hʒ

dubiũ q̃ſi uelit dicẽ ꝙ cum teneat᷑ ſꝑ exprimere
cãm nõ cadit dubitatio an appellatio concernat
totam executionẽ an paꝛtẽ:quia hoc facile ẽ peꝛ
pẽdere ꝓpteꝛ expꝛeſſionẽ cãe: æ hoc puto eſſe t
iure ¶ Vnde nõ puto nalẽ hãc appellatõeʒ ap
pello:qꝛ excedit modũ ĩ exequendo:qꝛ cã grang
minis dʒ exprimi nominatiʒ 2 nõ ĩi genere: ut in
cle. appellanti ð appel. Er nota ſingulariter hoc
dictũ ꝙ ſi cã ↄcernit partẽ nõ ſuſpẽdiẽ execuiio
ĩ totũ facit ĩ ↄtrariũ qð dixi i.c.ſuꝑ.co.ð appe.
ſed dic ꝙ illð ꝓcedit in indice qui dʒ ceſſare in

totum:cũ in multis habeat arbitrari:ſecus ĩ exe

eutore qui cũ ſit nudus miniſter non repellitur
pᷣtextu ſuſpicionis:nõ:in.c.nonit de appe. quod
bene notabis.¶ PMoſtꝛemo ponit hic Hoſii.
queſtionẽ ſatis łacilẽ iudicio meo. An iudex de
legatus deputatꝰ ad cãm decidẽdã.j. mẽeſẽ poſt
mẽſem poſſit abſoluere ſi reũ.j.mẽlſẽ excõicauit
Ppter ↄtumaciaʒ ⁊ ↄcluſio eſt ꝙ non:quia iam
expirauit inꝛiſditio peꝛ menſem lapſum:ut in. c.

1z.

¶ We re iudicata

de cãis de offi. dele. æ uide quod leg. et nõ. in. c.
queꝛẽti.eti.¶ An antẽ excõicatꝰ poſſit impe
rare reſcriptũ ſuper nullitate ſnie a qua nõ ap
pellauit ne mandet᷑ cxecutioni tacito de excõica
tione. Moſti tenuit ꝙ ſic: ſed Jo. an. cõtra per
c.i.de reſcriptiſ li. vi.⁊ hoc uerius cũ hoc caſu
ſit actor:dixit etiã Hoſti. excõicatũ cõtra quem
lata fuit ſñia nulla poſſe imploꝛaꝛe officium iu
dicis ut illam reuocet. Jo. an. dicit hoc uerum
niſi excipiatur per decretalem pia de excepti.li.
.Vi. qð placet cõit᷑ modernis:puto tũ ꝙ; contꝛa
executorẽ ſñie poſſit excõicatꝰ legitimas excepti
ones oppouẽ. ut euitet grauamẽ iuris uk facti.
Mam boc caſu reus eſt neceſſarius:quia ſtimu
latur ꝑ executorem ad hoc.c.cũ inteꝛ de excep.
2 quod notauit JYo. and. in. d. c. pia.

Caſus:Sen
Icut nobis. tẽtia ſine expᷣſ
ſioe cauſe lata tenet ita cõiter ſũmat᷑.
¶ Eso pſenius ſümo ſic. ſñia põt ꝓbari per te
ſtes:licet nõ deponãt de cãis que ſolẽt iudicem
mouere ad ſũiandũ:cõis diniſio. Secunda ibi
cum aũt.¶ Nota ibi reſtiiunonẽ: ꝙ qͥs poteſt
petẽ reduci ſe ad ſtatũ recipiedi ãnuaʒ pẽſioneʒ
ſeu pᷣſtationeʒ agẽdo poſſeſſorio:⁊ habeo iſtum
tex.in ar.ꝓ ſingulari.quoniã hic nõ dicit ꝙ re
ſpectu alicꝰ rei repetat᷑ hic ãnua pᷣſtatio ⁊ ſic u
ꝙ poſſit agi poſſeſſorio: ꝓ inribus mere ꝑſona
libus:facit glo.nota.ij.q.ij.nullus ¶ Sed de
materia remitto ad plene notata.in.c.queꝛelam
de elec. Mota fo modum et pꝛaticaʒ excipiendi
de re indicata: æ talis exceptio ẽ litis finite. Jõ
habet impedire litis conteſtationem de quo dic
ut plene legitur æ nõ.in.c.i. de lit.conte.li.vVi.
quẽ tex.uoluit ̊ allegaꝛe glo.i. Mota tertio
ꝙ id qð ad ſui fubſtantiã exigit ſcripturã poteſt
ꝓbari ꝑ teſtes ſi ſeriptura ſit ꝑdita:⁊æ ſufficiunt
dno teſtes. Hã ad ualiditatẽ ſenrentie requirit̃
ſcriptura:ut in.c.fi.de ꝛc ind.li.vi.⁊ tñ põt pe
teſtes ꝓbari ut bic.¶ Ad idẽ uide tex. norabi
lẽ m.i.teſtiũ.C. de teſi.ubi ꝓbatuꝛ ꝙ eiiã ſi ſcꝛi
ptura ſit de ſubſtãria probationis nibilominus
poteſt actꝰ ꝓbari per duos teſtes dũmodo pro
bet᷑ caſus ꝑemptõis:facit optime.c.cum olim:et
ꝙ ibi nõ.j.de priuilegijs. Nẽ nõ ꝙ ad pro
bãdũ ſniam ꝑ teſtes nõ ẽ neceſſe:ut teſtes depo
nãt de oĩbus vbis per iudicẽ ꝓlatis:ſed ſatis ẽ
recitare effectũ ad ſubſiãtialia ſnie Iſti.n. depo
ſuerunt ſuꝑ iudicis cõmiſſione:⁊ de ipſo iudice
2 canſa æ conira quẽ et ꝓ q fuit lara ſnia. Iſta
eim ut dicit Boff. ſunt neceſſaria ueſtimẽta ſen
ẽtie. ¶ Vnũ mñ ſingularit̃ nota ꝙ teſtes nõ ð
poſuerũt ꝙ ĩteruẽit ſcriptuꝛa.gen uẽ eoꝝ teſtio
niũ ualere:facit qdðᷣ nõ. Haꝛ. in. d.l.teſtium:ſed
põt dici ꝙ ĩ caſu noſtro ex qꝰreſtcs depoſuerũt
de ſñia:preſumẽdum eſt ꝙ interuenit ſcriptura:
qꝛ illa eſt ſolẽnitas ĩtriſeca ſnie.non enim eſt ſen
tentia ſine ſcꝛiptuꝛa dicto.c.fi.⁊.d.l.i.C.de ſen.
ex periculo ꝛeci. Et hoc ſentit hic do. Ant. Et

Patne f' nde Aa MτMαα

facit qð noõ. Har. in. . ciedu. f de ueido bi
? optime facit.c.in preſẽtia ð proba. ubi y H
ficeꝛe: ut teſtes deponãt ſuꝑ pfeſſione. Ppe
mũtur omnia neceſſaria ad ꝓfeſſionẽ re⸗
? optime hoc uidetuꝛ ꝓbare tex. iſte in ür dei
gicit ꝙᷓ ex quo conſtat ſententiam a iudice ſu⸗
ꝓlatã ꝓpter auctoritatẽ iudiciaꝛi omnia deen
mũtuꝛ legitime ꝓceſſiſſe. ¶ Et ex bis vybig n
gulariter nõ. ꝙ ex q conſiat de ſmñia:lz no ap
reãt acta pᷣſumedũ ẽ ꝙ oia rite ⁊ ꝛccte Preſtf
⁊ afſereti cõrraꝛiũ ĩcũbit onꝰ phadi.? rene men
ti ꝙ hic ñ diſtiguit iter fẽʒ antiquũ ? reces:li
aliter ſẽſerit Hoſti. S. e. cũ iteꝛ nec int proceſſh
7 iuſtitiã. Ded in geneꝛe dicitur quod pp aucto
ritarẽ iudiciariã pꝛeſumũtur legitie pceſſiſſe. uñ̃
podeꝛa uerbũ oĩa: quia qui totum dicit nibil ex
cludit.xix.di.ſi romanorum ⁊.c.(olite de maio.
2 obe.Et ſic pꝛobat iſte tex.iudicio meo opinio
nem Inno. in. c. bone de elec. ?. c. cuz in wute de
offi. dele. qͥ dixit ꝓ ſnia pꝛeſumendũ quo ad oia
ex quo tranſiuit in ꝛem iudicatam ⁊ tene memi
iſtũ tex. qꝛ nõ ſolet ad hoc per alios allegaui:et
uide de materia que dixi in. c. qm cõtra de pro
ba. Mora bene pᷣſumẽdũ pro ſtilo loci in qepru
dẽtiũ copia habetur:⁊ facit tex.iſte ꝙ dicta do
ctoꝝ licet nõ neceſſitẽt ad deciſionẽ cauſe faciũt
tni maximã pᷣſumptionẽ pro iuſticia: facit.ci de
deci. æ.l.i.C. de pꝛofeſſo.qui in uꝛbe conſtan.
li.xij.⁊ qdðᷣ notat gl.i.c.i.ð poſtula.pla.⁊.ł..C.
de . Eora minmmo ꝙ ad ualiditatemn ſ
nõ requirit᷑ ꝙ ĩ ea exprimat᷑ cã que ipſũ iudiq
ad ſic ſũiandũ iduxit:æ ad hoc quotidie per ea
noniſtas ? legiſtas allegat᷑ iſte tex. Secd cona
hoc oppo.de.le.ij.O.igitur noſtre.ff. de his qui
nõ. ifa. ⁊.l. ꝓperãdũ. O.illo. C. de iudi.:.xll dl.
in taniũ ꝗᷓ iura nident᷑ ꝓbaꝛe ↄtranũ.So. go.
tertia tãgit in prin.⁊ ſoluit ꝙ iudex poteſt apꝛi
mere ſi uult: tñ ſi non exprimit tenet ſnia:ut bic
2. . e. cũ Heꝛol. Dicit in ꝙ in ca appelatio
nis debet iudex cãʒ exprimeẽ: ut prioꝛs iudicis
honorẽ ↄſeruet: ut ĩ.c.cũ Joanes de fide iſiru.
glo. in. c. in tantum prealle. tenet cãm eſſe ſene
in ſentẽtia exrimẽdam:ſi tamè non exiprimiur
tenet ſnia.ſed totum oppoſituʒ nt ita dixeꝛinte

mnet hic Joannes antiquus gloſator: ut ꝛcfert h

Jo. an. dicẽs regulare ꝙ i ſnia nõ ſit exprinen

da cã fallit ĩ caſibus:primo in cã appellationis

j. e. c Hertoldus peꝛ rationẽ gho. ¶ Secun
dus ubi ꝓpter ineptam petitione abſoluitur. S.
de iudi. examinata. ¶ Tertius ubi ſecundum
legem. ſ. ꝓpeꝛandum.C. de iudi. abloluitun ab
inſtantia iudicij:tũc dʒ exprimi ꝑ que ſtetit un i
.F. illo Quartus ubi iuder ſententiando ꝛ
cedit a iure cõi.ff. de appella. ꝛcci.. ciend. uſ
ſi nõ cõdẽnat uictũ in expeſis dcbet diceꝛe Em
quare in aut. de iudi.F. oʒ coll.vj.¶ Quintus
qñ abſoluitur reus qꝛ non poſſicet. . de en⸗
c.penul¶Sextus in ſñia excolcationis o
ſen. exco. c.i. l. vj. Et de mateꝛia in ſpe. de ſen.
prola. F. qualitcr. v. ucrum ſi 30ecs: 7 h lequitmn

Jo.n⸗
ſnin ar ſi n iit . kar
gicct deon in tnt 7
ſporenu: anece ou c reſl.in
inrß iefmm ywd fm
M mmerceſ cuorirs.
legi

1, ſcnin
eiiidſiin etn

nnmum lin/ le unn⸗
hus orihealeg e unn diog a
nimrci i AAbls i S 1
mmulumn(lnmn uoſ
arptyinci mrlnonſ deo nn aut
cum giler areameiere uſam qn
6nnmo porusinuitar Ziun ia Nillele⸗
Ceappol olerg ds ciune⸗
güciare Saparandelaaone WMarnusna
ſeorti e doneſne düruen d) tinen
Ie dvando irrian niamer nouis gclisꝛutl
ſervet honore prini udicss ic dz inelig.
rntenn 2c.ruin
eetn. Wnoaafmtemuna gunn
die genäſi c n erpnni ener tnia ablotu
ut palerin urious glegusidiper go.
ſtis que dt in ceranian deindu r ine
dedo.t onn Cogem ennmin iliscan
1 ſennemtie uglicitenn ſed ur Apparent
ſt abſolneloplenini iſtusiſimne n
ſiplcuat inaheni Ne naurn
properidi. C. ce ſodl pergpe ſarte
63,,, un
gaeicfinnmn ght peſigr liog eſſ
ano caſich aprin ci ni ge non⸗

tt
ſ n d engin
hii eiie ui
iudt delretimgii,
niganün ii,
gbingnitonnn i
dnAimmummnicin

rode. lepwhn ſeig iron,
nen Jnontehn rittg
ſact inn ofüilmin
Aonmiutinn lnm n
ſiraq vaattwenn iist
cenmugrn cqndin
ba Nnberiſimniii ſy ſſo ut
cdaii hi bmnttun er ſei i
ax lar o meſti ,onſ ni auti
n mnmi iinpone gy ilſin funl
t Q.er ouſſo aui irvibr
Ini er Ai,5 potn ilnt 1
xeley. (Rrct Gd ualattunnn ii
oͦguiri gi e nrimi i ne gdi trc
AAſ fandäidrurt d de adide
onſus Kidns gide. Wonn
doe NKN GN NNtd de
hal wini KNnhin
inmnti q urt udai dnn l
õ Olamn
narii urth premmmninnii
ijti Dad. Daugnin
nadcha iild hehinain gin
bomott Mervend

1c wen
Gonn Umrunprelke,ccht

en mmitmmimnimnin

ſudicara.

Be

Jo. an.hie dicẽs nõ ſolũ iudicẽ nõ teneri ad ex
pᷣmedam cãʒ quin imo fatnũ eſt expᷣmere ſecun
dũ eũ:qꝛ facile poſſet mala cauſa exprimi z bõa
ſupprimi:⁊ ſic non ualeret ſnia:remittit ad nota
ta in. c.ex parte de conceſ.preben.⁊.fl.de execu

tione tuto.qui teſtamento ⁊ ſupra de reſii.in in

tegrũ tũ ex luteris:v.nos igit᷑ ꝙ ꝓcedit ſᷣm eñ
nedũ ĩ diffinitiua ſed ctiã i interlocutoria:ar.de
offi. deleg. cum ſuper: ⁊ ſic refert Hoſtienſ.iudi
catũ per do.clemẽtem de ↄſilio fratrũ:⁊ cũ his
dictis tranſit do. An. hic. Sed tu aduerte latiꝰ
dico ei foꝛmalit᷑ ridendo ad ↄtraria ſuꝑius foꝛ
mata ⁊ ad iſtũ tex.ꝙ ad ſnie ualiditatem non ẽ
neceſſe:ut cã exprimai in ſnia:ut hic ⁊ ſecũdum
HBart.i. d.O.ignominie:ſed quo ad certos effe
ctius qui poſſũt ex ſnia oꝛiri debet in aliquibus
caſibus cã exprimi:⁊æ ita loquuntur contraria
ſupꝛa foꝛmata iuꝛa allegata in caſibus pꝛoxime
enumeꝛatis. EE da muus ex una cã efficit
infamis ſecus ſi ex alia. Exemplum in tutoꝛe ſi
remouet᷑ ob dolũ eflicitur infamis ſecus ſi ꝑ ne
gligentiam. Ideo ut appaꝛeat an ſit infamis uł
ne debebit iudex exprimere remotionis cãm:ut
in.l.iij.et.l.hec eni. ff. de ſuſpec.tu.et.d..igno
minie:tam ſi cã omittituꝛ tenet ſnia ſed inteꝛpre
ta nur ob mitiorem cam fuiſſe ꝓlatam:ut in iuꝛi
bus ꝓxime allegatis:quare dico ꝙ licet no exp

matur cã in caſibus ſupra exceptis:tenet nibil

ominus ſententia. t diſcurramꝰnũc ꝑ ſingł
os:⁊ pᷣmo in cã appellationiſ.dico enim nullii
caueri ꝙ iudex teneatuꝛ exprimeꝛe cauſam quin
immo potius inuitur ↄꝛium.ij.q. vi.i fi.⁊.l.eos
C. de appell. ubi pat et ꝙ iudicis officium ẽ ꝓ
nũciare oũtaxat appellationẽ iuſtam uel iniuſtã:
fateoꝛ mi ꝙ de honeſtate dũtaxat dʒ cãm expine
re quando irriat ſniam ex nouis actis:ut ſic cõ
ſeruet honorẽ primi iudicis ſic dʒ intelligi.c.cũ
Joãnes de ti iuſtr. z. cerainucius. ⁊.c.rainaldꝰ
j. de teſia. (A⸗⸗ ad ſm tertium et quaꝛtum
dic ꝙ etiã ſi cã n expmit᷑ tenet ſnia abſolutoria
ut patet in iuribus allegatis ibi per glo.⁊ uide ĩ
iſtis que dixi in.c.examiata de iudi.⁊ in.c.fineʒ
de do.æ contu.Exigituꝛ enim in illis cauſa non
ad ſententie ualiditatem.ſed ut appareat an reꝰ
ſit abſolutꝰad obſeruãniã iſtius iſtantie.an uero
ſunpliciteꝛ æ in perpetuũ. Itẽ ut appaꝛeat ĩ cãu
.l.properãdũ. C. de iudi. per quẽ ſtetit: ut no ſe
queret᷑ diffinitiua ꝓpt expeſas ⁊ alios effectus.
In qnto caſu dʒ exprimi cã ut ſi de nouo inci
piat poſſidere:poſſit ↄueniri ñ obſtamte excepti
one rei iudicate:non ãt ex hac omiſſiõe cae ſnia
eſſet nulla. In ſexto.i.i excõicatione dico ꝙ cã
dʒ ibi exprimi de neceſſitate:nõ tã ex omiſſione
ſentetia reddit nulla:ſʒ iudex omittẽs punit᷑ nec
ꝓ ſnia in aliquo preſumitur un dʒ ſine diſticul
tate relaxari:ut ꝓbatr᷑ in.d.c.i.⁊ ſic ille caſus bʒ
ſoalem naturã ab alijs caſibus.õ exceptis: et ſᷣ
ideo qꝛ iuꝛa ſtꝛicte mãdãt hic cãm expꝛimi:quia
iudices erant faciles ĩ excoicatione fulminanda
lecus ãt i glijs nde generaliteꝛ alias a me

fuit queſitũ an iudex teneret cãm i ſentẽtiq expᷣ
iner qn ex generalitate ſentẽtie poſſũt elici divꝰ
ſe cůe habẽtes diuerſos effectusdixi per pre
dicta ꝙ ſic:ſicut dicimus ĩ libello ꝙ tenet᷑ actor
exprimere actionẽ quãdo ex generalitate ꝓpo
nendi poſſũt elici diuerſe actiones diuerſos ef
fectus ꝓducẽeres: ut nõ.in.c.dilecti. o. de iudi.et
.l. edita. E. 5 eden. SPe⸗ propt᷑ has difficłia
tes uitandas iura uoluerũt i certis caſibus ð q
bus ſupra cãs debere eyprimi. Idẽ ergo dicen
dũ ubicũqʒ eadẽ ſubeſt ratio de ↄfir. uti.cũ dile
cta. ».l.illud. fl. ad.I. acquil. dixi tam ꝙ ex omiſ
ſione cqe nõ redditur ſnia nulla:ſed dʒ fieri im
terpᷣtatio ĩ mitiorẽ partẽ:ut in iuribus pᷣallega.
⁊.l.ſi pᷣſes.ff.de penis:ſacit qð notat ſpe.i ii.de
offi. iu. F. oeſeꝛuit. v. in ſnie æ cũ bis limitationi
z bus intelligo iſtũ tex. Icẽ attẽde in eo qð Jo.
an.dicit ꝙ ſi cã expᷣſſa e falſa reddit ſetena nul
lalprio en ʒ dʒ limitari qñ cã eſt cõtra ius coe.
Secus autẽ ſi ius linigatonis miſi eſſz notorie
falſa ſaltẽ per relatione ad acta iuxta ca que ple
ne dixi. S. c.i.⁊ ſacit.c.cum inier.5S.eo.⁊ qð nõ.
Inno. 5. c. qin ↄtra ð proba. ?2 iir. in. 1. 1. C.
de exro. cal.æ per do. Ai.i c. in pnitia de renu.
Secũ do dʒ limitari qñ cã õᷣ ius dũtaxat eſſz
expꝛeſſa:ſecus eni ſi fuiſſʒ adiecta dicrio pᷣſeꝛtim
ſeu precipue ſeu maxime ſeu alia ſmilis que taci
te alias cauſas includit: utputa ſi iudex ita ꝓnuũ
ciat dico teſtamentũ ualere preſertum: qꝛ minor
quattuordeciʒ anis poteſt teſtari: æ hoc notateꝛ
dixit Batri. in. l. ij. J. ignominie pꝛeał. S,; do.
An.i.c.tum ex lr̃is ð in inte.reſti.dixit hoc eſſe
cotra illũ tex.i vVv.nos igitur ubi nõ ſaluat᷑ ſente
tia ex cã falſa lata peꝛ dictionẽ pꝛecipue quia ex
quo apparet iudicem decepiũ in expſlo:tortius
preſumitur in tacito:ſʒ in.c.in.c.im preſentia de
ꝛcniũ. ubi latiꝰ hac mãm tetigi diſtixit ꝙ aut ſnia
talis nõ põt iuſtificari ex acuis in illa ca: æ ſnia
corruit:ſecus ſi iuſtificari põt:quia tunc illa dic
tio pᷣſertiʒ icludit iudicẽ fuiſſe motũ ex alia cã qᷓ
ex actis colligitur:ſʒ.quãdo falſã cãʒ expreſſit =
nõ appoſuit aliquã ex dictis dictionibus:tũc nõ
ſufficit ꝙ ex alijs poſſit ſentẽtia iuſtilicari: qꝛ pʒ
iudicẽ fuiſſe motuʒ ex falſa cã dũtaxat ad h qö
le.æ nõ.i.c.ex parte de ↄceſſ. pꝛeb. SDed ego
ſequor & ur. pluribꝰ ratiombas. Druno q.
taciti uel expſſi eadẽ eſt rõ ut hic æ in l.cũ quid
ff.ſi certũ petatur:ſed ſi iudex ĩ ſentetia expref
ſiſſet duas cauſas unam cõlaa ius æ aliam non:
ſuſtinet᷑ ſentẽtia ex alia cã que nõ eſt cõcra ius:
quia apette patet iudicẽ non fuiſſe motuʒ ex illa
cã dũtaxat que eſt cõtra ius.iõ cũ ſententia pol
ſit ſuſtineꝛi ex alia cauſa imputandum eſt n appk
lanti boc tenuit Innoc. in dicro.c.i preſentia ⁊
Jo. and. in.c. cum inter. . e.et dixi.. eo. c.i.eꝛ
go idem dicendum in caſu noſtro. Mam dictõ
preſertim poteſt ineludere tacite: nedum unam
cauſaʒ ſed plures.eꝛgo ex cã tacita debuit ſuſti
neri ſententia. ad hoc allego ſingulariter iſtum
tex. in eo qꝗð dicit ꝙ in ſentẽtia nõ ſolẽt expꝛmi
1. 4.

GQrud ſ. aleſ ſene r e „ E s.r

+— ſ E rſtir

11

. p ſecr-

oimnes cae: cũ ergo ex conſuetudine indicantiũ
non ãt ex dictione preſeriũ clare pʒ iudiceʒ non
fuiſſe motuʒ ex illa cã dũtaxat que eſt S ius. In
dubio ergo debemus ſuſtinere ſniã:ar.in.c.ab
ꝗte ſane de uer. ſigni. z.l.quotiens ðᷣ ueꝛ. obli.
Zertio adduco. c. per tuas.. qui ſi. ſint le.
nbi cauſa principalior qua iudex fuit motuſ:ni
pil faciebat ad cauſã nec per boc iudicatuꝛ ſnia
nulla: binc eſt ꝙꝙ ibi dicit Jo an. ꝙ ſepe iudicel
imninus eꝛuditos mouent cauſe minus concluẽd
tes. ¶Quaꝛto allego illud. c. iũ ex litteris q
do. An iduxit ꝓ ſe. Maã ſi ibi illa expreſſio cãe
reddidiſſet ſentẽtiam nullã nõ oportuiſſet quod
Dapa diſputaſſet an aduẽſus illam ſ etentiam
eſſet danda reſtitutio i integꝝ:iſj illico pꝛe nũciaſ
ſer nullam. uñ dico ꝙ expreſſio cauſe falſe cum
dictnone pᷣſerti facit preſumi contꝛa ſniaʒ de iiu
ſtutia ⁊ grauamine partis.nunð ẽ coniectura pꝛo
bationis grauaminis:ut ſic poſſit peti in integꝝ
reſtitutio ſaliẽ cum alijs adminiculis: ⁊ hoc ult
tex.i dicto. c. tum ex litteris:⁊ loquor de reſtuu
tione que petitur prinilegio ſpali: ut in re mino
ris uł eccłie. Nam maior nõ adminẽtur: quia ẽ
ſibi ĩputandum quare a tali ſñia nõ appellauit.
Ite ex alio dietum. c. rum ex literis non fac
contra dictũ Ou quia ibi loquitur ð c ꝗᷓ erat
contra ius luigatoris. non ãt contꝛa ius ſcriptũ
unde dico ꝙ ẽt ſi ibi uſꝰnõ fuiſſet dictoe pᷣſeri
nõ propt᷑ hoc ſetẽtia vᷣbuiſſet retractari:ſi ex re
giſtro poſtmodũ ꝓducio apparet illaʒ cauſa fu
iſſe falſam:quia propter inſtrumenta nouit᷑ rꝑta
non retꝛactatur ſñia ꝗᷓ tꝛanſiuit in rẽ indicatam
ut i. c. ſuboꝛta. . e. z. l. impeꝛatores ff. ðᷣ re iudi.
unð dixit. Innocẽ. fortius in.d c. quoniam cõ
tꝛa ꝙ ſi iudex dixit i ſemẽtia:quia ꝓbatũ fuit ꝑ
a. 2. b ideo cõdẽnamus ⁊c̃. ꝙ licʒ nõ appareat
ex actis illos aliqd ꝓbaſſe nõ ꝑ hoc debʒ ſeien
iia que trãſiuit in rẽ iudicatã ftractari. Donð
ratur ergo illa falſitas cãe in d. c. tũ ex luteris
qd preſumẽdũ pro iniuſticia ſetentie: ut facilius
idulgeretur ĩ integrũ reſtitutio cõtra ſententiam
1 hec ſingulariter notabis.¶ Sed qma ſupra
niſũ eſt an ? quando ſu pro ſentemia preſumen
dum glo.iſia pꝛo ſecũda parte pꝛincipali queꝛit

an idem dicendũ ſit in inſtrumentorũ ſoleniiate
Et tandeʒ concludit ꝙ ſic:cauſa in nõ preſumi

tur niſi probetur in. c.ſi cautio de fide inſtru.
⁊.l.cũ de indcbito in fi.ff. de proba.¶ Sed at
tende qꝛ glo. poſtea dicit ꝙ ille qui allegat ſolẽ
nitatẽ ſententie circa ſniam ſine circa inſirumen
tum hoc probare debet:⁊ ſic ur̃ recedere a prio
ri dicto cũ nõ ponat diuerſuatis rationem iter
primũ ⁊ fᷣm:credo tñ ꝙ gl.babuit bonũ ſenſuʒ
led inepte locuta eſt
pleniori ĩtellectu diſtingue pꝰglo.? Oartolum
in.l.ſcicndũ.ff.de.v.obli/cum queritur an ꝓ ſo
lẽnitate preſumatur. Aut enim querit de ſoleni
tate extriſeca aut intrinſcca.Et dicitur extriſeca
illa que ex uerboruʒ prolatione abſqʒ alia expf
ſione ſpecifica nõ cõpꝛehendit᷑. Intꝛinſeca vVo ẽ

¶ Be re iudicata.

Ded pro concordia et

Qla que ex prolatione uerboꝛum ablaqz ali
preſſione ſpecifica comprebendituꝛ uel
