inj olneni htel heen

nge , , glus gſoine.
a1.a i doci
mnt candiis

cuſammm ureſto

chr ſolinm Geß poſinn
Yind len

ipſo facto.uiðᷣ ad h̊ glo.iĩ rla ĩ penis de re.in.li.
Vi. ⁊ hec nõ. ¶ QQueꝛo qꝛ h̊ excipiebãt teſtes fu
ifſe niliſſimos: q qnt conſiderari iĩ teſtibꝰ ad boc
ur dicãt᷑ idonei. ¶ Blo. i. põit vſus quos ſic ð
clara. Coditio.i. an ſint ſerui an liberi dũt enim
eẽ liberi.iiij.q.iij. S.liberi ad finem ibi ſexus:ut
.ſ. ſit maſculus nõ femia hoc itellige:ut nõ.in.c.
forus de..ſig.ibi etas ut ſit maior.xiiij ãnoꝛũ
ſi deponit ĩ ciuili. In cꝛiali vo maiõ uigiti.iiij.
.q.iii.c.i..v.i teſtioniũ ⁊ nide ĩ Spe.e.ti. .. i.
H item excipit ꝙ ẽ ipubes:ibi diſcretio quii ſit
diſcretus 2 mẽtis compos.ad hoc.iii.q.vii..
nia ibi fama:ut nõ ſit ifamis.j.e.teſtionium:ibi
fortuna: ut nõ ſit pauꝑ:de quo dic nt nõ.j.e.ſi
qui teſtiũ:ibi fides ut nõ ſit ifidelis.S.e.c.i.cum
ibi nõ. Alij ponũt alios nerſus:ſʒ nõ ẽ curãdũ
2 nide Spe.e. ti. F. iam ð iterrogatoꝛijs. ueꝛ. q̃d
ſi nnꝰ. er n: ꝑtẽ nõ citandã: ut ueniat ad
audiẽdum teſtes cum dẽnt deponere in ſecreto
.cj. e. neneꝛabili glo. ĩ vbo audire dat duos intel
lectus:pᷣmus ut audiat teſtes.ſ.iurãtes:⁊ iſie eſt
bonꝰ itellectus: æ credo de mẽte Re. z pꝰpublica
tõnem poteꝛit uidẽ aneſtatões. ¶ Scdus intel
lectus nt iĩtelligat qñ teſtes recipiũ iĩ cã pnblica
tiõis.i.ad eternam rei memoriam.unt.i.c.qm. G.
ſũt ⁊ alij: ut lit.nõ cõte.⁊ ſic diẽ ĩtelligendã aut᷑.
de teſt. uñ hec vᷣba qᷓ ſunt ĩ tex.ſumpta ſũt ⁊ tũe
expone fm glo.ad andiendum teſtes.i.depoſui
ones teſtium. Sed certe iſte intellectus in ſe nõ
eſt nerus:qꝛ ⁊ tunc teſtes ſũt examinandi ĩ ſecꝛe
to:lʒ poſtea publicẽt᷑ ad futuram mẽoriã:tene eꝛ
go pᷣmum itellectũ diẽ m Jo. ut nõ.ij. q.i.ĩ pri
mis:qꝙ qlibet ꝑtum põt ĩtereẽ depoſitiõi teſtinʒ
tñ nõ poterit poſtmodũ ſẽ ill caplis teſtes ꝓdu
cẽ. ſed Mar. brixo ibi S. ꝙ uã neri'fm Jo. an.
nt liberiꝰ teſtes teſtimoniũ dicãt 2 3 rõneʒ q̃ mo
nebat᷑ Jo.ſ.ꝙ ꝑs pũs meliꝰ ſciret ĩterrogaẽ ba
bemꝰremediũ ſᷣm Jo.an. ut iteꝛrogatoꝛia det ĩ
ſcriptis nt ĩ. c. ij. e. i li. Vvi ſᷣm q teſtes exaiabũt
ut ibi ⁊? ſic ẽt ſnar gñalis cõſuerudo:ut nõ. Ac
cur. C. e.ſi qñ ? Spe.e.ti. S. nũc tractãdũ ĩ pᷣn.
qð ſatis mibi plʒ:⁊ vr̃ ð mẽte omniũ iuriũ. An
ãt ſit hoc ĩdiſticte neꝝ:ut ꝑs debeat citari ad ui
dẽedũ iurare teſtes cere rłarit᷑ ẽ hoc neꝝ: ut hic
2.l.ſi q;. C. eo. Excipit do. An.tꝛes caſus: pri
mꝰabi factũ ẽ notoꝛiũ ⁊ index ad ſui iſtrucnonẽ
recipit teſtes adducit nõ.ꝑ Inno.in.c.bone.pꝛi
mo de elec. Tu intellige hoc fᷣm nõ. ꝑ eundem
Inno. i.c. tua in fi.de coha.cle.⁊ muli.⁊ ꝑ glo:
i.c.ad nẽam.iij. de inreiuran. Scus caſus ubi
agit᷑ de informatiõe ꝑſõe an ſit habil ad dignita
tẽ adducit nõ.ꝑ Inno.i.d.c.bone Ego allego
Inn. i. c. fi. ð rꝛãſla.pla.ᷣin fi.ubi hꝰ põit ⁊ intel
lige h̊ͥ qñ ꝓcedit eriudicialꝛ ꝑte abñte:quo cãu
ceſſat diſpoſitio hꝰ.c. Tertiꝰcaſus qñ ꝓcedit᷑ ꝑ
uiã inqᷣſitõis adducit nõ.in.c.qti᷑ ⁊ qñ..dʒ de
accu.ſed ego nõ credo hoc fuiſſe de mẽte illius
ſe:nec puro neꝝ in ſe:qꝛ inꝛa gñaliteꝛ exigũt ꝑtẽ
aduerſã citãdã ad teſtium ꝛeceptiõem:nec diſtin
guut iter ꝓceſſũ inqſitõis ⁊ alinʒ:ut hic ⁊.d.l.ſi

In noie dñi.

qñ. Itẽ ĩ ciuilibꝰ ĩ quibꝰ nõ agit᷑ de tanto pᷣiudi
cio citat̃ ꝑs:ut nullo mõ ſupplatet᷑.foruus dʒ ci
tari ubi agit᷑ de crĩe:lʒ ꝑ niã iquiſitõis:nã poſſʒ ĩ
geri pena coꝛꝑalł ꝗᷓ cẽſet maioꝛ qᷓʒ pecuniaꝛia.ſ.
ĩ ſeruoꝝ.ff. de penis:fateor in ꝙ tex.illius. J.ñ
dʒ:młtũ facit pro õria ꝑte ĩ eo qð dicit ꝙ nõ ſo
lũ dicta ſʒ ẽt noia ipſorũ teſtiũ tradeda ſũt iqui
ſito: ſic vẽ ꝙ nõ ſit neceſſaria citatio. ad nidẽ
dum eos iurare cum tunc ſit neceſſe ꝙ noĩa tra
dãt᷑:⁊ ſic colligit ibi Jo.an.illud dictũ ꝙ in cã
iquiſitõis ñ ẽ neceſſe iquiſitũ nocari ad nideẽdnʒ
iurare teſtes fatet᷑ m ꝙ practica ẽ i Sriũ:ego nt
dixi nõ poſſũ mibi ꝑſuadẽ hoc cũ nullã rõnem
diuerſitatis nideã æ reꝑio Har.i.l. fi. ff. de q̃ſti.
ĩ fi. apte tenẽ citationẽ fiendã ẽt ſi priꝰ illi teſtes
fuerit recepti ĩ iquiſiõe gñali cũ ignorabat᷑ ꝑſo
na qᷓ ↄmiſerat maleficiũ iuxta nõ ꝑ Inn. i. c. bo
ne.i.de elec.⁊ ſic ĩtellige illud.d. Inn. ad tex.c.
qualiter poſſʒ rñderi ꝙ ulira citatõeʒ ad uiden
dũ iurare teſtes requirit᷑ ut noia tradant᷑ inquiſi
ſito:ut ſi ꝑſone ſint ſibi ĩcognite poſſit iterrogã
do de illoꝝ ꝗᷓ irate ſe ĩfoꝛmare. poſſet.n.alia ꝑs
ꝓmonens inquiſitiõem uel ipſe iudex ex officio
ſuo adducẽ teſtes ĩicognitos nec eẽt ſatisfacium
iquiſito n dẽ eos iurare:niſi ⁊ noĩa ſibi tradat
nt ſic ꝑ traditõeʒ noĩnʒ poſſit ꝑpuẽire ad cogniti
onem ꝑſonaꝝ inſti. de lega. S. ſi qs in noie: exci
pio ego a dicta regula cãum nõbilem de quo in
.c.fi. de heꝛe. li. vj. vʒ ĩ cã hẽſis cũ timet᷑ porẽtia
iq̃ſiti:tẽ.n. noĩa ſubticẽt.adde aliuʒ caſũ qui põt
ſub ſe cõpᷣhẽdẽ młios uʒ quõ qͥst nõ andet ali
cui ẽt in ciuilibꝰmonẽ qᷓõem ꝑꝑ illius potentiaʒ
qꝛ timer ne ĩteri moꝛiãt teſtes.põt.n.petẽ a iudi
ce. ut clãdeſtine recipiar teſtes ad futuraʒ rei me
moriã:ur nõnter dicit Hoſti.in.c.qm ut lit.nõ
ↄie.⁊ facit in ax.d.c.fi. ¶ Queꝛo q ſi ꝑs cita
ta nõ curat ire ad nidẽdũ iuraꝛe teſtes dicit gl.
in v. noluerit:ꝙ nibilominus teſtes ꝛecipeꝛent᷑ ⁊
nalebit depõitio ac ſi pñs fuiſſet:hoc m limitat
ſi lis ẽ cõteſtata al nõ ꝑ.c.qm ur lit.nõ cont.põ
dera duo ex gl.prio ꝙ ẽ in optõe citati an nelit
ire nłᷣ nõ:qꝛ in hoc tractat᷑ ð ſuo pᷣiudicio tm: et
de hoc uĩ tex. hic. Sed iu limira hũc tex.⁊ glo.
ſm nõbilem terx.in.c.cõſtitutꝰ.de fideiuſ.⁊ ibi ꝑ
gl.nã qnqʒ ↄſtringit᷑ ad eũdẽ nelit nolit: ut ibi.
¶ Scðdo limita hãc glo.ꝙ ad naliditatẽ depo
ſitionis teſtium reqrit᷑ lit. cõte.ſ.niſi ſir caſus in
quo põt ꝓcedi lit.nõ cõte.de qbꝰle.⁊ nõ.in cle.
diſpẽdioſam: de iudi. Quero qͥd ſi ꝑs cirata ne
nire nõ poſſit:añdet gl.in vbo ineuirabile ꝙ tẽ
non dʒ ꝛeputaꝛi ↄtumax ⁊ depoſitio eo abſente
facta non uʒ ſi ↄſtiteꝛit de ĩpedimẽto. Jo. an. h̊ᷣ
dicit ꝙ tal receptio nõ ẽ ex toto nulla ex quo p
ceſſit citatio:ſed nõ nʒ quo ad hoc qͥn poſſit ab
ſens in ꝑſonas reſtium obijceꝛe:ſicut potuiſſet
ſi fuiſſet pnñs ⁊ ſic audiet᷑ gm eum ultra caſus de
cre.pñtium.j.e.ſuꝑ quo remittit ſe ad nõ.ꝑ enʒ
ſupra rła pᷣſumit᷑ de re.iur.li.vj.in merc.i fi. qõ
nis:ibi.n.cõcludit citatũ ꝑſonalit᷑:qͥ nenire non
potuit ad opponendum cõtꝛa peꝛſonas teftium
e 5

reſtituẽdũ ad facnltatem opponendi ĩ perſonas
teſtiũ:ea que tũc potuiſſet opponere nõ obſtate
ꝙ nõ ꝓceſſit ꝓteſtatio iux foꝛinã.c.pnitiuʒ.j.e.
2 idẽ cõcludit i citato ad domũ:qui nõ cõpaꝛnit
nt iĩ caſibus iĩ quibꝰ citatio ad domũ ſufficit ĩ re
ceptione teſtiũ naleat receptio eo abñte facta. ſʒ
ipſe allegãs citationẽ ignoꝛaſſe audiet᷑ nũc õ peꝛ
ſonas teſtiũ:licct nõ ſeruauerit foꝛmã.c. pniiuʒ:
ſicut audit᷑ fictus cõtumax appellãs.l.ab eo. C.
quõ ⁊ qn ⁊ nõ.in cle.una de do.⁊ cõi. ſed nbi
non ſufficit citatio ad domũ receptio erit nulla:
2 an ⁊ qñ ſufficiat citatio ad domũ in reſtium re
ceptiõe:uide ibi plene ꝑ Jo.an. ⁊æ qð dixi in.c.
cãʒ:de do.⁊ cõtu.⁊ ĩ.c.fi.de eo qui mit.ĩ poſ.
Agduerte ego fateoꝛ dẽm Jo. an. nerũ in recep
tione facta ↄ fictũ cõtumacẽ eo caſu quo vʒ re
ceptio in fictum cõtumacem:qꝛ hec receptio eſt
legitime facta ⁊ nil ſuadet ꝛetꝛactatõeʒ.ar. ꝛegle
factũ legitime de re.iu.li.vi. ſed in alio caſu an
citatꝰ uenire nõ potuit ⁊ uult pꝛobare legitimũ
ipedimẽtũ credo ꝙ dictũ Jo. an.nõ ſit idiſticte
neꝝ.pꝑ iſtũ tex.a cõtrario ibi ⁊ nõ ex ĩeuitabili
neceſlitate:que nerba aꝑniſſime inuũt teſtimonia

tũc nõ ualere:qñ uenire nõ potuit ex ineuitabili
neceſſitate. ¶ B 7 fo nos habemus ꝛegulã ꝙ;
acta j abñtem qui nenire nõ potmit fũt nullła ſen
debent retractari docto de ipedimẽto in. c. cum
bertoldus de re iudic.⁊.l.iiij.O.ſi foꝛte.ff.ð dã.
infec. ⁊. c.querelã de ꝓcur. ¶ ʒ ꝓbo ſi citatio
fit ad teſtes recipiẽdos:nõ ſolum ut poſſit obij
cere ĩ ꝑſonã:cũ ad hoc habeat facultatẽ uſqʒ ad
ipᷣs publicatõis:ut ĩ.d.c.pñtiũ:ſʒ ut uideat eos
iurare:⁊ ĩ debita foꝛma ⁊ ſi opus erit eos repel
lere ex toto ut non examinentur:iuxta nõ.i.c.ex
parte ade ⁊ i.c.cũ cãʒ.j.e.? maximũ preiudiciũ
eſt ſi examinati fnerũt nbi pꝛius poruiſſent repel
li a pꝛincipio:qꝛ tũc faciẽt quale pꝛeiudiciũ:licet
exceptiões legitie ꝓbẽt᷑ Z ipſos:ut nõ. Dar. in
.I.maritus.ff. de qᷓſti. qnuapꝛopter ni ur ſibi plene
ſatiſfactum:ſi ſolum admittitur ad facultatem
excipiẽdi:cũ forte n inrauerit uł nõ ĩdebita for
ma nec tenet᷑ credẽ iudici nec nõrio:cum ipᷣe de
buiſſet eẽ pñs łforte ex toto eos ꝛᷣppuliſſe a pri
cipio: ut.S.dixi tal ergo receptio dãnoſa forte
abniti qͥ nẽire nõ potuit nõ dʒ ualere ł ſaltẽ ẽ ꝛe
tractãda.uñ dicerẽ ſic:ꝙ ãt iudex ſciuit ĩpedim
tum ꝑtis ⁊ ipſo iure nõ nʒ receptio:ut.l.qſiium
ff. de re iudi. de appel.c.ſi duobꝰ æ nõ.i.c.qᷓre
lam ð ꝓcu.aut ignorabat:⁊ tal receptio ẽ ẽtrac
tãda:ſi hoc poſtulanerit aduerſaꝛiꝰ:ut nõ.in.d.
.c.queꝛelã ⁊.l.qſitũ:ſaltẽ ubi teſtes pit ð nouo
examiari.ar.op.iĩ.c.preſẽtata ⁊.c.cũ cãm ĩ fi.j.
.e. facit qð nõ. Inn. in.d. c.bone.i. Har. in. .
fi.in fi.f de qſt. ⁊ ſic ſalua ⁊æ diſtigue hanc glo.
Sed ꝗro qͥd ſi ꝑs nõ fuit citata ad nidendũ
iurare teſtes:rndet glo.receptiõeʒ nõ uale?:⁊ h̊
ꝓbat᷑ p̊ ĩ pn. ⁊ ĩ fi.? excipe caſus.s.nõtos ĩ qbꝰ
nõ reqᷣrit᷑ citatio ꝑtis ⁊ adde adhuc aliuʒ cãum:
quẽ ponit Maꝛ.i.l.theopõpꝰ.ff.de do.plle.ubi
dicit:ꝙ ſi teſtatoꝛ mandauit ſuꝑ aliquibus ſtari

¶ He teſtibns.

dicto alicuiꝰ:quẽ dixit iformatũ de ĩtẽtione ſua
ille potẽit ðponeꝛe ſuꝑ irẽtione defũcti abſqʒ eo
ꝙ ꝑs citet᷑:qꝛ ꝑſona ſua iam ẽ approbata a de
functo:⁊ ſic nil põt obijci nec cõtra dẽm cuʒ de
functus approbauerit perſonam ⁊z uoluerit ſta
re dicto eius ⁊ ſic pñtia ꝑtis nil oꝑaret᷑:cum nõ
poſſet illum trabere ad oriam ſniam nec eius ꝑ
ſonam reprobare:ſecꝰſᷣm eum in reſte qͥ bʒ depo
nere ᷣm ſeſam ꝓpᷣum:ego hoc non admittereʒ
qm citatio fit nt ueniat ad nidendũ iuꝛaꝛe teſtes
ut hic ⁊.c.conſtitut de fideiuſ.cũ eꝛgo iſte hẽat
iurare:ex quo deponit ſuꝑ nolũtate defuncti:ut
ꝓbatur i. d.l.teopõpꝰ:ergo dʒ citari ꝑs de cniꝰ
piudicio agit᷑. Itẽ lʒ nõ poſſet reprobare ꝑſõaʒ
directe potuerit tñ ꝛeprobaꝛe indirecte dicendo
hũc non eẽ illum:de quo teſtator ſentit. ar.in.l.
duo ſt᷑ titij.ff. de. teſta. tu. Item ut dixi nõ tenet
ſtaꝛe vbo indicis ł nõrij ꝙ iuraueꝛit cum ðᷣbeat
eſſe pĩs. ¶ Sed circa predicta qᷓro nũq̃d ſal
tem hec dicta teſtium ꝑre nõ citata receprorum
faciãt aliquale indiciũ Gar.pꝰglo.i.l.res here
ditarias.ſft. de cri.expila.heꝛedi.qꝙ ſic:ſed idem
Hi1. latiꝰ? ſubtiliꝰexaminãs mãm in.l.maritꝰ
.ff. ö queſti. ubi gñalꝛ tractat an teſtis examĩatꝰ
qui examiĩari ñ debuit faciat indicium dicit quo
ad caſum nrjUm ꝙ nõ:facit ẽt indicium ꝑ.l.ſi qn
.EC. e.ego dico hoc h̊ ꝓbari aꝑtifſime: ut pʒ in
pᷣn.c.ibi nulliꝰmomẽti ⁊c.pondera.n. vᷣbum nul
lius qðᷣ ẽ ule negatiuum ? vbum momẽti qð ex
cludit oẽ indicium q;tũcũqʒ modicum:⁊ nide ð
boc vᷣbo momẽtum qð nõ.i.c.i.de cã poſ.? ꝓ
prie. ¶ Ex᷑ glo.qᷓro nũqd debeãt citari teſtes:
ſicut citat᷑ ꝑs:ut ałꝛ nõ ualeat dictum teſtis niſi
pns fuerit citatus.uide per do.de ro.deciſione
.ccchx. ubi cõcludũt nalere ex quo ĩ pntia paꝛtis
⁊ iudicis.ðpoſuit:nõ.n.pᷣſumit᷑ ſe ĩgereꝛe:ſʒ po
tiꝰa ꝑte ꝓductꝰ.nã nt diẽ Spec.ſatis ẽ ꝙ iudex
aſſignet certum terminum pani ad ꝓducenduʒ
teſtes.tũc.n.ꝑs põt.j.teꝛminũ abſqʒ alia citatõe
eos ꝓducẽ.ut ipᷣe nõ.i ti.de teſte.ꝗ.q̃ꝛ.v.iudex
⁊ uide latiꝰin deciſ.pal.ꝓ hoc dicto ego allego
⁊c.cõſtitutꝰel.i..e.ubi nẽ ꝓbari ad idẽ.c.licʒ de
ꝓba.⁊ c.cum cãm in pri.j.e.facit qð dixi in.c.
ꝓxi. Foꝛmat h qõnem do. An. quã diẽ eſſe do
minoꝝ de rota utrum ad articulos dandos uel
porrigẽdos ſit ꝑs citãda:ſʒ certe dñi de rota ñ
ſic loquũt᷑:ſʒ dicũt ꝙ iudex admittẽdo articłos
ꝑte nõ nocata non gꝛanat.ſi ãt.fuit citata ad di
cẽduʒ ⁊ dixit ⸗:⁊ ſic aꝑte ſentiũt ꝙ a pricipio
qn porrigũt᷑ ĩ indicio:pꝑs dʒ citari cuʒ poſſit op
ponere aliquos eẽ ĩꝑtinẽtes ? nõ admittendos
2 beat facẽ ſua ĩterꝛogatoꝛia ad teſtes examinã
dos ſuꝑ articulis datis ꝑ ꝑtem adueꝛſam:ut in
.c.ij. de teſti. li. vj.? nide ibi glo.qͥd ſi articulus
ſed dubium dnoꝝ de rota ẽ ſi bũ ponderet᷑:qñ
iudex uidit arriculos ꝓdnctos ꝑ ꝑteʒ ⁊æ audiuit
exceptiones adueꝛſe partis õ illosſed tunc nult
admirtes illos nõ obſtãtibꝰexceptionibꝰadue:ſe
ꝑtis:puta noluit illos articulos mitteꝛe ad ꝑtes
ut ſuper illis non examinentuꝛ reſtes nel ipſemet

pocrhe vch
Eiumnni. vſn n
rCir Mor utl i
Emta ieh id
spcd ſuſfin
gntard⸗ Mmi

mmiszanlit i⸗
Ntnancr den niclau
Mpeleliimn nis n
Wwifkutung mmin
Cenatriautar
Api itiiizonirt ien
lihrker Cdnuani
Naflidubiandiner
TNrkikA ner
WWNCandnem ü
Gsdcidenne
Apspeantenaie
e geerdeicicy
Crvceſihliſtan e.
oe te
bengiin atimn
Alnſitgtmn

nence n
Mrepſieng

i. tem ,⸗ 6
ndnsfin 1onfo nn

Et⸗ . anvi iun obent
ian eiun mn lo niicc ſal
mie inlici Dr un eagnofun
PWoilrssbere
lenlrderlig ſeſedicen
N:ſihisnniis nürgglnnrt
digiiman meſts ami
mi Ndin tuir tinit an
niunmnucri iitnun g gf
aorun nrg/n
A muni ar wltn, ftun ,n
ugruun t ſpnmn nit der
unmmcicig; notumer nides
num a5 öCldeti pol.2 9
. ro nicct debeit un cſes
n nö valen dicuun Wnsſſ
ns nice he do de to deeſſone
olätunereet avo ippitia aus
ſurnonn diuniſeigernenß ho
P ri n de Ger uis eg ier
miummmmn miti Aiuminh
jrmmiibdndu
nie toin derſr ih de
ndeck dl o dh e
tijem unm d lichie⸗
umdni iſe tut goclilne.

leſ lelt dai de olnn

In noſe dñi.

index uult reciꝑe teſtes ſupeꝛ illis articulis:⁊ ſic
eos uit admitic nõ obſtãtbꝰexceptiõibꝰ aduer
ſe ꝑlis:nũqͥd i bac admiſſiõe debeat ꝑs citaꝛi et
hec ẽ ꝓpᷣa ipoꝝ qſtio. ⁊ nident ipſi uelle ꝙ nõ.
O(ouẽt qꝛ iſte ẽ actꝰ iudicis:nec iterẽ ãmodo
ꝑtis aduerſe:ex quo ſemel exceptões ſuas dedit
lʒ ab huiuſmodi admiſſiõe tãquam iniq ⁊ ſuarũ
exceptõnũ repulſiõe poſſit ꝑs appellare ð8 ap. di
lecto æ.c.ex ꝑte refert ibi collecior deciſionum
Egi. tenniſſe Zriũ qꝛ huiuſmõi admiſſio ẽ qdaʒ
iterlocutoꝛia ad quã ẽ ꝑs uocãda ð accu. ad pe
ritõnem:æ ibi ꝑ Inno.⁊ de appel.ſi a indice li.
vi. de offi. dele. cum ↄtigat. bec.n. admifſio fᷣm
eum eſt quedam declaratio ꝑtinentium articulo
rum:? ꝑ ↄns admittẽdoꝝ.¶ Ded collector rñ
det ꝙ inteꝛlocutoria põt ferri ꝑte abnie et non
ꝑ ↄtumaciam fᷣm Inno. in. c. auditis de ꝓcur.
pterea ſm eum ſine ꝑ appellatiõem ſiue de ſpali
mãdato cã ſit ĩ curia:in ſi ĩ cuꝛia ꝑtes citate ſũt
ad torã cãm ⁊ ſingulos actuſ uſqʒ ad diffinitiuã
ſniam incluſine ⁊ citatiões ꝗᷓ fiunt poſtea ĩ curia
porins ſunt ⁊ fiunt ex quadam urbanitate ꝙᷓ ex
neceſſitate. c.i. de elec.li.vi.ꝑ Inno.i.c.auditis
de ꝓcu. de do. æ ↄtu. c. fi. do. An.putat opioneʒ
Egi. ueram:niſi pceſſerit hec citatio gñalis ⁊ di
cit dem Innoc. ſupꝛa alle. non eé nerum: ut nõ.
de appel.ex.rõne ꝑ Moſti. ¶ Aidere młta ſunt
tacta. S. ꝑ do. ð ꝛ0. qᷓ nõ ſũt iĩdiſticte neꝛa: ego di
ceꝛẽ ꝙ citatio bene dʒ fieri cũ ꝓducũt᷑ aꝛiculi z
exceptões pᷣ eos andiẽde ut.s.dixi:ſʒ in admiſſi
one nõ uideo citatõem neceſſaꝛiã: qꝛ eo ipſo qðᷣ
iudex ꝓcedit ad ulteriora nẽ eos admittere iõ
opus ẽ appellaꝛe ałs tenet actus:licet citatio nõ
pceſſerit de hoc ẽ tex.in.c.ex ꝑte.j.de appł.ubi
hoc ꝓbaĩ᷑ gñalit᷑ ĩ q exceptiõe ⁊ idem Haꝛi.iĩ
.l. a ꝓcedente. C de dila. nec cnro: ſi pceſſerit ci
tatio gñał uł nõ:nã ibi citatio gñalis tollit᷑ ꝑ pꝛi
mam comꝑitiõem: de quo dic ut plene dixi i. c.
fi. de dila.nec etiam eſt ueꝛum indiſticte dẽm col
lecroris:dũ dicit ĩiterlocutoriaʒ poſſe fieꝛi ĩ abſẽ
tia ꝑtis ꝑ.c.oĩa ⁊.c.caueãt.iij.q.ix.⁊.c.i.de cã
poſ.⁊ ꝓpe.dic.nt dico ĩ.c.i.de ꝓcu.ubi de hoc
Queꝛo de nõbili qſtione ? quotidiana: dici
tur hic ꝑtem citãdam ad nidẽdum inꝛare teſtes
q̃d ſi citatꝰfuit dis æ non ꝓcurator qͥ ↄteſtatuſ
fuerit liẽ. nec dũs citatꝰ ↄparuit hec q̃ſtio fuit
diſputata ꝑ dnñm Lãabertinũ de rãponibꝰ? ꝛefeꝛt
bic Jo. an.?æ Har. iin.l.a furioſo.ff. de ꝛe indi.
2 attende quia ꝗõ hʒ locum i quolibet aꝛiculo:
maxie pꝰlitem conteſta. ⁊ ad partem ꝙ ualeat in
ducit qꝛ cã ẽ ꝓprie dni:et ad eũ ſpectat danum
et emolumentũ. C. de ere cle q.
vi. biduum. v. palam. ¶ Item duis iurat de ca
lumina pꝛoducit teſtes exceptiones opponit.ff.
de inoffi teſta.l.ſi ſuſpecta facic de ꝓcu.c.ij.lib.
Vi tem adeſſe põt cãe ſue.ff. de ꝓcu.l.panu
lus rndit.uide tex.ð.inꝛe canonico.c.ij.de ꝓcu.
li. vi. IOẽ dno ſoluit.ff.de ſolu.l.hoc iuꝛe. Iteʒ
dns trãſigit æ paciſcit᷑ ⁊ iuramẽtũ defeꝛt ⁊ nõ ꝓ
euꝛatoꝛ. fl. de ꝓcux.l.mandato gnali ⁊.c.qui ad

agẽdum. e.ti.li.Vi. Iem ↄ dũm fit executio ſen
tẽtie.ff. de ꝓcu.l.plaucius.ſatis ergo fuu dñm
citari. In conirarium facit hec decre.⁊.l.ſi qñ
C. e. ubi dr̃ partem citãdaʒ. procurator autem
q cõteſtatus ẽ litem facit ꝑtem ⁊ ẽ dus inſtantie
in. c. ij. de ꝓcura.li.vVi.ergo ipſe citãdus eꝛat
Item ad q dns citaretuꝛ cuʒ cam ad ſe aſſumẽ
non põt iniio ꝓcuratore. ff. de ꝓcu. l. pꝰ liteʒ ?
d. c.ij. Soluendo dicebat actum non ualere pꝛo
curatoꝛe nõ citato:qꝛ i his qᷓ ꝑtinẽt ad litiſ oꝛdi
natiõem ꝛlłariter inſpicimus ꝑſonã pꝛocuratoꝛis
ↄria vo ꝓcedunt in his q iſpiciunt peremptõeʒ
litis nel effeciuʒ cãe:ĩ quibꝰ rłariter inſpicimus
pſonam dni qð diligẽter nõbis:qꝛ facit ad mul
ta:æ hanc deciſionem aperte appꝛobat. Har. ĩ
.d.l.a farioſo allegat.ex quo dns elegit litigare
ꝑ ꝓcuratorem ñ compellit comparere inniius:
niſi ex ca: ut.l.fi. C. de ꝓcu. Wrem ſi poſſz cõ
pelli ad coparedum ꝑ ſe fruſtratorium eẽt conſi
liũ iuris ĩ.l.furti.ꝗ.qͥ alieno.ff. de his qui nõ.in
fa.dicit iñ Har.ꝙ ſi ſponte dñũs cõparuit uale
bit actus:lʒ ꝓcurator nõ fuerit citatus:quia licet
ꝓcurator ſii dns inſtantie diꝛecto:tñ dũñs ẽ dis
ntilitatis.unde põt uti iure inſtantie ſine aliqua
geſſione.l. in canſe in fine ðᷣ ꝓcura.⁊ ſufficii pro
curaiorem nõ ↄdicere ſᷣm euʒ.l.qᷓ oĩa.ff.e.Ego
puto de hoc ultimo foꝛe caſum maxime iuncta
glo. in. c. ſiquem pꝰrnſo de ꝓcn.li.vi.ubi dicit
tex. ꝙ ſi dũs cõſtituit ꝓcuꝛatoꝛem ſimplꝛ:⁊ poſt
ea cõparuit per ſe vr̃ eo ipſo reuocare ꝓcurato
rem:niſi aliud fuerit ꝓteſtaius uł ꝑ cõiecturas
aliud appareat.probat ergo tex.ille dim poſſe
nalide ꝑ ſe cõparere ⁊ tacite reuocare ꝓcurato
ꝛem:⁊ ſatis ẽ nt ꝓcurator nõ ↄdicat:ut dicit ibi
glo. An ãt a pᷣncipio poſſet citari ꝓcurator et
non dns.nide qð dixi in. c. cam de do. æ contu.
Vltimo põit hic Jo. an. qõnem ſilem predicte:
qnã dicit diſputaſſe dominũ ſuum in legibns.ſ.
Ol(arſilum i qᷓdam cã dan fuerũt dno pꝛocnꝛa
tores inſolidum cum clauſula ꝙ occupãtis meli
or ↄditio non fieret:quorum alier ↄteſlatus eſt
litem: æ alter ꝓduxii teſtes qᷓ depoſuerunt:queꝛe
batur an nalẽt depoſitio ſeu atteſtanones pro
pte negariua inducebat illnʒ conteſtantem fuiſſe
dñm lit. C. de pꝛocu.l.ꝙ qͥs ⁊ in.c.ij.e.ii.li.vi.
nec dʒ reus cogi cũ pluribꝰ litigare. ff. de excep.
.l. i i fi. ?.l.ij nec ↄtinetia cãe dʒ diuidi ſeque
ſtra. poſ.⁊ fruc. c.i.E. ð iudi.l.nulli¶ In driã
inducebat illã clauſulã ꝙ nõ ſu melior conditio
occupãns ꝗ clauſula dʒ aliquid oꝑari de ꝓcu.ſi
duo li.vj. Itẽ aduerſarius racẽs ↄſentire vr̃ et
ↄſe nſu ꝑtũ aliquid iuris relaxat᷑. Itẽ ſi iteꝝ ꝓ
ducerent᷑ teſtes ſepe.anocarent᷑ a ſuis negocijs
qð eſſe nõ dʒ.ff.quead.teſta.apꝑi.l.ſi qͥ ex conſi
gnatoribꝰ. re pertator ꝓducens fingit̃ lo
co pꝛimi.l.filie.F.i.ff. de cõdi. æ demonſtra.nec
utendũ ẽ ſuꝑfluis ꝓductionibꝰ.l. hec ſtipulatio
.F. diuus.ff ut le no. ca. facit. c. abbate in fi.ð xe
iudi.lib.Vj. Soluebat diſtinguendo ꝙ aut dñs
uult ualere ꝓductionẽ ⁊ rens non:⁊ iũc ſi reus
e

¶ De ꝛeſlibus.

merit pus uʒ: allegat.l. filiũ. J. ueterani. ff. ð pro
cu. ſecus ſi erat abñs:ut ĩ palle.l.i.?.ij.ff.de ex
eꝛci. Si ãt eõ ꝛeus nuit naleꝛe ⁊? dns non nult ex
audi reus:qꝛ reus ẽ fauorabilior: æ qꝛ dus ap
poſuit clauſulã ꝙ nõ eſſet melior ↄditio occupã
tis: ubi vo ambo ↄcordãt ualẽ uł nõ nale:cõnus
= idubitabił ſᷣm eũ ⁊ ſic ᷣm cũ tranſii Jo.an.̊ᷣ
nihil addẽdo uide: unꝰ caſus pꝛio ẽ excludẽdus
tanq; idubitabi vViʒ qn alter pꝛocurator ꝓduxit
reſtes ſeu alium actum fecit eo ꝓcuratore qui pᷣ
occupauit negocium ĩpedito uel ꝓſeq nolẽte:qꝛ
tũc alter ꝓcuratoꝛ datꝰ cum illa clauſula potuit
reaſſumeꝛe negociũ alio ſubſtituto ab illo nõ cõ
parẽre ut clare ꝓbatur i.d.c.ſi duo ðᷣ procu.li.
.Vj. Caſus ergo dubitabilis eſt qn ille qͥ poccu
panit nõ erat ĩpeditꝰnec aliteꝛ appaꝛcbat ð uolũ
tate ſua:quo caſu certũ ẽ ꝙ alter nõ poterat ſe ĩ
pedirelde lite illa.ut.d.c.ſi duo. Sʒ dubiũ nunc
ẽ an actus reddat᷑ ipſo iure nullus.an neꝛo erat
opus pᷣns exceptiõe.ſẽtit.n.dictus diſputans ꝙ;
opus erat exceptione:⁊ ſic ſi ꝛeus non excipit
actus remanet ualidus.ideʒ ſentit do. An. iꝛes
n. nident cãe qᷓre admitti nõ debeat alteꝛ: pria
qꝛ nõ ẽ dis litis.ſed hãc dñs potuiu ſupplẽ qua
ſi uideat᷑ ſuppleuiſſe ar ponendo illam clauſulam
Scdðᷣa qr negonum ẽ poccupatũ adhuc iſtaʒ po
tnit ſupplere dũs. Tertia qꝛ intereſt rei ne i plu
res adnerſarios diſtiguat̃ æ huiuſmõi ſuppleno
pedetr a ptᷣate rei ſi ergo fuit pns nõ põt aplius
ↄdicẽ ſi abſens poterit ↄdicere ſumat ergo do.
An. ſolntõem diſpntantis:mihi nideiuꝛ deciſio
ſans dubia plꝰ m plʒ pᷣdẽa ſolutio q; Sria opie
moueor ꝑ ulud.c.ſi duo.Si.n.alter ꝓcurator
deſineꝛet eẽ ꝓcurator alto poccupãte negocinʒ
non poſſet reaſſumere cãm ſine nouo mandato
alto ĩpedito:qꝛ ſemel extinctũ nõ reuiuiſcẽt ð ⸗ↄ
ſe. di.iiij.qꝛis:cum enim cãm poſſet aſſumẽ alte
ro nolere uł ipedito ꝓſequi:ut.d.c.ſi duo.eꝛgo
clare colligi ꝙ ẽ ꝓcurator Iʒ ꝑ excepriõem poſ
ſet 2 pelli nõ dato cãu negligẽne ł nolũratis. Si
ge nõ fuit exceptum nʒ actus.ſimile nidemus in
milite aliena ꝓcurante S quẽ non fnit excepium
dicto S. uererani 2. leita demum C. ð ꝓcu. nõ i
.c.ĩ nr̃a pntia.e.ti. em iĩ dno qui pꝰli. ↄie.
nõ põt ꝓcuratorẽ ꝛuocaꝛe:ut le.⁊ nõ.i.c.ij.e.ii.
li. Vi ⁊ tn ſi aſſumit ĩ ſe cãʒ ⁊ nõ excipi᷑ ↄ cũ cẽ
ſet ꝓcuratoꝛẽ reuocare ⁊ aciꝰcũ eo geſteʒ ĩ. c. ſi
quẽ fo rñſo.e.ti.li.vVi.

oniam. Caſus. ¶Oulier te
ſtificatur ↄtꝛa cleri
cum cum de crimie agit hoc dicit.
Mã pꝰ ꝙ licʒ laicus nõ admitiatr᷑ ĩ teſtimonium
ʒ clericu n agitur crialit᷑:ut.j.e.de cetero ſecus
tamen ubi agit᷑ cinilit᷑ ẽt de crie ſiue agat̃ ꝑ niaʒ
denũciatiõis ſiue exceptiõis ſ ue inqſiriõis.ut h̊
7..c. tam lis. ¶ & nõ. ꝙ nõ ſolum maꝛes ſed
ẽt fem e admittũt qñ ſic ciuilit᷑ agit᷑ ẽt ſi agit᷑ ad
pᷣnatõneʒ beneficij:ut dco.c.tam zis ⁊.c.ex ꝑte
ade.j.e.ubi laici ꝛpellũt: qꝛ erãt ifames ⁊ cꝛioſi

alias ſecus ? idem rc. cõſilio. xxiij. nbi uide

3 fo ſᷣm do. An. iudicẽ ad ſimplicem de
nũciationem criminis poſſe ex inquiſiione pꝛo
cedere hoc dictũ idiſticie nõ plʒ nã ad inquuen
dum nõ dʒ monueri platus niſi ſeruata foꝛma. c.
qualłꝛ ⁊ qñ el.ij.J.ð acc.unð puto quod boc.c.
ſimol: loquens ſit ꝛeducendum ad alia inꝛa uel
itellige in denũciatione euangelica ſeu canonica
ſed iunc oʒ intelligere ꝙ preceſſerit monitio pm
nõ. in. c. nouit de iudi. ¶ Hõ tertio pᷣncipẽ poſ
ſe aduocare teſtes ẽt de alia pꝛonicia:ut ueniant
ad pntiam ſuam qͥ de iferioribꝰiudicibus dicã
plene.]. e. cum cãm. papa iñ non ↄſueuit hoc fa
cẽ:ut.d.c.cum cã. ¶ Sed boc ⁊ õ tex.facit.
nam mulieres non debent cogi ꝑſonalꝛ uenire
ad iudicium cã teſtimonij dicendi.j.de iudi.c.
.ij. li. vj. ¶ So. duplex ſin doc. pꝛima ꝙ bocꝓ
cedebat olim ſᷣm hec tpa:ſecus hodie de iuẽ no
no: ut.d.c.ij. Secũda ſolutio ut expõatur mulie
res.i.dicta mulieꝝ. p. ? uẽ ꝙ mulier nõ dʒ
admitti ad teſtificãdum i crialibꝰ: ut i.c.mulieꝛc
.xxxiij. q. V. æ. c. foꝛus de v. ſig. So. ꝓcedit cõ
trarium 'm glo. i. cum agit de crimie crialiter:
ſecꝰſi agit ciuilit᷑ lʒ de crimine: ut h̊ ⁊ ĩ alijs iuri
ballegatis ĩ gl.uide de hoc glo.i.d.c.forus ⁊ ĩ
c.ex eo. xv. q.iiij.⁊ in ſũma eiuſcẽ qõnis ⁊ per
rchi. ĩ. d. c. ij. de iudi.li. Vj. Cõis concluſio eſt
ut de iuꝛe ciuili admittat᷑ ĩdiſtincte: niſi ubi ꝛcꝑit᷑
ꝓbibita. de iure vo canonico ꝛlarit᷑ nõ admittit
cũ agit᷑ crĩaliter ut ĩ Srijs ſecſi ciuilit ẽt ðᷣ cꝛie:
ut H̊ᷣ ⁊ ſiłibꝰ:æ nide plenius iĩ locis pᷣalle.⁊ maxi
me ĩ Sope. e. ti. F. i. iteʒ ꝙ ẽ mulieꝛ ⁊? ibi Jo.
an. i addi. ſpe. recitat Ja. de ꝛ2. tenuiſſe ꝙ eẽt de
iure cinili nõ dʒ admitti mulieꝛ ĩ crimiali.naʒ ſi
repelliturii teſtamẽtis.ut.l.q teſtem. J. mulieꝛ. ff.
de teſta. fortiꝰubi agit᷑ de nita hoĩs:ſed Jo. an.
ibi diẽ ꝙꝙ cõit᷑ pꝛaticat̃ õrium in foro ciuili et ꝙ;
bʒ vVitatem ubi ꝑ maſculos neritas hẽi nõ põt:
2 certe ſatis hoc ꝓbat.l.ex eo.ff.ð teſti.canoiʒa
ta ubi S. qͥd ĩ herma froditis.nũqᷣd admittit᷑ her
mafroditus his caſibꝰqͥbꝰrepellit mulier:dic nt
le.? nõ.iiij. q.iij.O. hermafroditꝰ ⁊.l.qᷓꝛt᷑.ff. de
ſta. ho. ¶ Oo. ꝙ ex alio iſte mulieres nõ debe
ant admitti:qꝛ erant ꝑticipes cris:ut.c.neniens
].e.S ð ↄfeſ.c.i.Soluit glo·ij.ꝙ h̊ admitiũi ñ
ad plenã ꝓbatiões: ſed ad pſũpuõem dat ſimile
in ſeruis. 5 ⁊ tene mẽti hãc lec.ꝙ ſocij cri
minis ⁊ fortius crimioſi qͥ fuerũt ſocij admitiũ
tur ĩ teſtes ad faciédam pᷣſumptõem. hoc intelli
go nerum qn agitur ciuiliter: ut h̊ agebat᷑ Si. ãt
ageret᷑ crialit. dic ut dixi in. c.i. S. de ↄfe. In cri
mibtn exceptis qnqʒ faciũt plenam ꝓbatiõem
de quo dic ut plene nõ.i.c.ĩ fidei fanoreʒ ðᷣ hẽ.
.li. Vj. 7 ĩ. c. i. ð teſti. e.li.?.J.ð ſimo.ꝑ tuas el.i.
Mit᷑ ⁊ alie lec. ex gl.⁊ ſic fa ꝙ iſte erãt emẽda
te:quia egerãt pniam f Inno.ſed hoc eſt dini
nax. tertia ẽ ſm eum ꝙ ̊ fuerũt admiſſe cũ qſti
onibꝰ ppter ifamiam qͥ õ pᷣſbẽm ⁊ 5 eas ꝓceſſe
rat.iiij.q.iij. . iteʒ ĩ cꝛiali.V.ſi ea hec ẽt diuinat
Enaꝛia lec.ut ej põaiĩ tex.ibi cũ qbꝰ ꝑegiſſe æc.

WW——

Gn Piign
zofcriellſ ine
rbenmim it ſt
Hijcrpiummi umd⸗
tathhwo /tbn
piyprmmimtimi
Prenzchenre, Mn
niwtihen mii Midnen
Iinfrandlhn ſtmanmn
fatwastlims itleſn
tirefenperinmgtort i
Aprnurtan uf wnne
Gnhactuntemban
NGAnmntmt
WKNRNNn
mtbzlitie
Nliheirtrln go
ine

tann ictnon
inon dlcenct j ge i,
en be ſvciic
ncc gumuhe
in inde hles hocede ini 1
echu im nlie
nber. Dendqnulerno,

uetiicni Cilo i cmuler?

W
Rfngoiam gi Aetnie icle
r aulihdeenmne nbei isin
is geuck de hye goid inmt,
militinimauſ kiginsrar
cNHαα°N 1uααοο
ailannim iſiurnil,n
un m NM7ααo 7naα
iervrinis e iiitatdie
bide genus aspeleani
Klcig gennſertdi do.
ctin Jude n nnuiſe gade
Dadnin umini crinſal noͤſi
lmniis ma eſen. 5 nalerff.
biagi deunn boſgſed oan.
innicii Fininfond Culi eich
oieſchosvenins ünd M⸗
doc Ponnele . 5 ndN
Denn ſtods it Uni er
dapst ipeheli n nin
145 ermifodt lin⸗
ain un s
iligt g,i
Ttcte neu bic le lſ

ſol ſoerbtſociſ until

nusciniaſi, göenbei

1dſidan pin zagti Gi
iigir cultel mf
n man i⸗ denſ 6

. in
dicudnn an aſin
i 8s cig tutſt nan ſgtii
ceyt erbictifu i
cu ſei claj ſot cin
ci d ielc., etn m
ie Talrlefrg i dn
nele . olt ii

i. qbꝰ ſciẽtib egit ⁊c.⁊x ſic nõ eꝛãt ſocie eꝛĩs. het
ẽ qdam extorſio:tene ergo primaʒ lec.quam ẽt
pomt Juno. æ & alijs nõbilior zc. Mi. ab.

Caſus. Is q denũci
Nomni. ar pꝑ dictum ſunʒ ? al

teꝛius ꝓbat ſe pᷣmõniſſe ita ſũmat Jo.

an.⁊ cõiter doct. Sed ceue bec ſũmatio nimis

reſtringit Eam cum id ꝙ h̊ d de denunciatione
ſit poſitum cã exempli:æ exempla nõ reſtringũꝛ
dicra: ut ĩ. c. i.ne cle. k mo.facit.l.cum pꝛ dulciſſi
mis. ff de le.ij. æ maxie qꝛ ĩ fa aucte h poſita ni
la fir de mõitõe mẽtio iõ ſummo ſic ¶ Abi agit
ad cõꝛectionem de peccato impediendo pᷣncipa
palis perſona admittituꝛ in teſtem hoc dicit.
Diuidit᷑ nam põit primo dictum:fo illud ꝓbat

duabꝰanctoꝛitanbꝰprima ibi ꝙ patenter: fa ibi
item alibi. C N er pᷣncipio iũcta glo.qꝙ gñal
locutio reſtrigit᷑:ubi ex ipſius gñalitate reſulra
ret abſurditas ſeu legum contrarietas. 6.
Fo ꝙ i deciſionibꝰcãrum pñt allegari anctorita
tes iuris dinini:imo illud ins pferendum ẽ aliis
cum nulla ler naleat S ius dininũ. xxv. q.i.ſunt
q lam. ¶ Mõ fnio ꝙ ad naliditarem denuncia
tiõis ſuff cir pceſſiſſe duas monitõnes.una qᷓ fit
p ipſum monẽtem tm:ꝛet ſi hec negat᷑ nõ põt ꝓ
bari niſ ꝑ iuꝛamentũ monẽtis tin cum nõ adhi
beatr᷑ aliꝰ:ut nõ h̊ Jo. an.⁊ ĩ.c.nouit.S.de iudi.
Fa fit adhibito uno ł duobꝰteſtibꝰ⁊ iſta ſi negat
ꝓbatr᷑ ꝑ iᷣm monẽtem ⁊ alinm ſen alios tũc ad
bibitos:ut h̊ ? hoc tene Iʒ Hoſ.nitat᷑ ꝓbaꝛe iꝛi
nam monirõnem ꝛeqri ĩ denũciatione enãgelica
pꝛima ſᷣm eum ꝑ ſeipᷣm: fa peꝛ nnum adiunctũ.
ktia ꝑ duos adiũcros ꝓbatr᷑ ⁊ ſic prima ꝓbatur
iperfecte fa ſemiplene.t᷑tia plene ⁊ ſic legit Ram
adhibe unum tecum in fa monitione uel duos
iĩ tertia. hoc enim dictum Moſt. nõ plʒ Jo. an.
nec cõiter doc eſt. n. lectura exrorta ⁊? Sria alter
natine ꝗ it: æ nide que dixi in c nonit de
indi. ns caſum in quo eodem facto quis ẽ
actor ⁊ teſtis S c.i.iiij.q.iiij.⁊.c.forꝰde.vᷣ·ſi
ꝙ qñ pcedat ſtatim ſuꝑ glo. i. dicam. 6.
aliud ſoale ꝙ pẽ ẽ idoneus teſtis ĩ cã filiſ.cõtra
id ꝙ bẽtuꝛ iiij.q.iij. S. item reſtis idoneꝰſed pꝛe
dicte ꝓcedũt qn agit̃ ad correctõem nel ad pꝛo
hibitiõem peccati ul ad illumiatõem fidei ĩ qbnſ
affectio caꝛnalis cõ teꝛ nibil operatur:quia non
agit᷑ de commodo pncipał perſone nec de icom
modo alteriꝰ immo de ipſins ſalute de hoc ifra
cum glo. ltimo nõ.doc. optimum modum
cõnincẽdi aliquem.ſ.ꝑ legem ꝓpriam: ſicut hic
xpᷣs deuicit indeos.cõcordat.xlv.di.q ſincera.
o er in pn. uẽ enim ꝙ pꝛincipalis peꝛ
ſona non debet compurari in numero teſtinʒ qꝛ
in ꝓpria ꝛe nemo ẽ teſtis idoneus.iiij.q.iij.nul
lus cum ſi. glo.i.meru ↄrij dicit tex.reſtrigẽdnʒ
ad cam denũciat nis ubi dʒ procedere fraterna
monitio ad hoc ut admittat᷑ qꝗs ad denunctãdũ
Et adnee quia gloſa.non aꝑit utrũ iſte denun
ciator computetur in numero teſtium etiaz quo

E omn?.

ad ꝓbãdum delictum dnũciatum an ſolum quo
ad ꝓbandum monitiõem pceſſiſſe.ur̃ iñ potius
ſentire:ut computet᷑ ĩ numeꝛo teſtium ſolum ſuꝑ
denũciatione facia:⁊æ hoc clariꝰſẽtir hic Tacꝛe.
ſuꝑ tex. Ego ex dictis gl.⁊æ doc.ↄfuſe h̊ ꝛciiaus
tꝛes SRnavales lec.eltcio.prima ut iſte de nũcia
tor qui dicit᷑ principalł ꝑſona oputet̃᷑ in numero
ſuꝑ denunciatiõe facia dũtaxat:⁊ hãc ſetit
o. zæ clarius Lacre. ut dixi: ſ̊ hec lec. mihi nõ
plʒ:qꝛ cũ nõ nueriſicer̃ niſi ĩ nno caſu tm.ſ.ĩ pro
bãda monitõe male diceret tex.i prin.ĩ omni ne
gocio ⁊c̃. ¶Deé id qð dicit᷑ ĩ tex.de monitõe di
cit᷑ cã exẽpli qð pʒ qꝛ ĩ illa anctoritate que indu
citur ad ꝓbãdũ gnaluatẽ. tex. nil diẽ de monuõe
nec ẽt loquit᷑ de cã denunciatõis:ſʒ xpᷣs ꝑphibeat
teſtimoniũ ð doctrina ſua:⁊ ſic nõ dʒ iia amare
tex. iſte ꝛeſtꝛingi. Scðᷣa lec. ꝙ credit denuncianti
ẽt ſuꝑ crimie denũciato:ut hẽatur in numeꝛo te
ſtiũ:dũmõ nõ ſit tale crimẽ i quo ꝑ denũuatiõeʒ
ſequat᷑ depoſitio.pone exẽplũ i.c.inquiſinõis in
prin. j. de accu. hãc lec.ſẽtit Uinc. hic qſi uelit
ꝙ ſi agat᷑ ad correctionẽ ſeu ad pniaʒ uł ad pec
catũ impediẽdũ ↄputet᷑ i numero teſtiũ: ſecus ſi
ad nãlem penã delicti direcie nel indirecte ifligẽ
dã:hãc lec.vꝛ ſequi do. An. qui dicit idẽ ee:qñ
agit᷑ ad illuminatiõeʒ fidei. pro hoc facu fa aue
toritas poſita in fi. c. hec lec.ẽ ſatis va in ſe:ſed
reſtringit lam ad exẽpla poſiia ad tex.qð nõ eſt
fiendũ:qꝛ ut ſupꝛa dixi ea qᷓ dicunt᷑ ca exepli nõ
reſtringũt gñalẽ diſpõnẽ legis:ut le.⁊ nõ.in.c.i.
necle uel mo. nec reddit᷑ rõ quare nõ habeatur
pro teſte cũ nenit idirecte iponẽda pena depoſi
tionis:ut qꝛ eſt tale crimẽ qð ipedit ordinis exe
cutionẽ.etiã poſt ꝑactã penitentia:nt.d.c. inqui
ſirionis. Teni⸗ lec. ut intelligaĩ ẽt ubi aguur
de crie ꝓbando ad effectũ puniẽdi: ſed ĩtelligat
in teſte ſynodali.ad hoc.j. ti. ꝓxi pteꝛea.⁊ hanc
lec. ponit Boff 2 ſunpkr cũ ea tranſit Jo. an. =
do. AMn. uidet᷑ etiã eam approbare:ſed certe bec
lec.nõ eſt nera ĩdiſticte qm iſtis officialibꝰſeu te
ſtibus ſenodalibus indiſtincte non creditur: ut
probatur in.l.diuus ff. de cuſto. ⁊ exbi. re. 2.l.
ea quidem. C. de accu. nõ.iiij.q.iiij. ꝗ. aliquan
do:dicam latius in dicto.c.preterea. unde licet
forte credatur eis ut index poſſit procedere ad
penã in iſtis minoribꝰ delicns.nt in.l.i.O.quies
.ff. de offi. pfec. ur. 7.l.leuia. ff. de accu.nõ iñ cꝛe
ditur in delictis grauibꝰ: ut nõ. Mar. i. d. l. dinꝰ
2Z etiã rõ nãlis facit:ut iſti non compnutentur in
numero teſtium:quia neniunt puniendi niſi pꝛo
bent denunciata dicta.l.dinus.unde ut euuarẽt
penam de facili deniarent a uer tate. nam uideo
ꝙ aduocatus uel procurator in cauſa principa
li non admittitur in teſtem in cauſa appel atiõis

proprer affectionem quam habet ad cauſam: ut

in capitulo fi.eo.ti.li.vj.foꝛius iſti non debent
Oputari in numero teſtinʒ.cũ ex nõ ꝓbatione ti
meant penã. facit.c.ij.de calũ.⁊ ad.c. pᷣterea qð
Vr aliq;tulũ obniare.dic ut ibi dicã.hᷣ ti lec.eſſʒ
va i ſe i minoribꝰ delictis iux nõ.in.d.l.diuus

.

Pone ergo qrtã lec.ſalnãdo gnalit᷑ tex. q;tum
fieri põt: cũ a viſ nõ ſit recedẽdũ: niſi quatenuſ
de mete cõſtat ꝑ.l.nõ aliter. ff. de le.iij.⁊.c.fi.de
ner. ſig. ſeu reſultaret abſonꝰ intellectꝰut ꝓcedet
i omni negocio:nbi pꝛicipalis ꝑſona nõ c repor
tarura aliquod cõmodũ nel dãnũ landẽ nel uiiu
periũ:nec aliqᷓ̃ affectiõe nõt iũc.n.nõ ſubeſt aliq̃
rõ q̃re nõ debeat ↄputari ĩ nũero teſtiũ:ĩtelligo
tn ut nõ agatur de pꝛeindicio alteriꝰſaltẽ grani:
2 ſic ſaluo dem Min. Mi abi agerei ð gꝛaui
piudicio:ſecꝰ eſſer dicẽdũ. Rõ qꝛ ĩ iſtis gꝛauibꝰ
nõ é recedẽdũ a cõi foꝛma indicioꝛũ ſm quam
idẽ nõ debʒ eſſe accuſatoꝛ ſeu actoꝛ ⁊ teſtis.iiij.
q uij.c.i.?.c.foꝛus..ĩ oĩ de v.ſig. Et rõ hinuſ
nitimi ẽ qꝛ pſũptio ẽ ↄ illũ qui iſtat:ut grane dã
num ſeu grauis pena alteri fligar.ij q. vij.ſ qͥs.
ergo nõ nĩ idoneꝰ ieſtis. Ad pꝛedicta facit.c. pᷣ
terea ij. z. c. cũ i ma de ſpõ. cum ſi.⁊ hoc n ſen
tire Jo. an. i. c. ij. de uſu.li.vi.ſuꝑ gl. qꝛ ma gis
i nouella. Et ꝑ hec cõcludo ꝙ ha hec non ſit re
ſtringẽda qn agiĩ de ſtꝛicta denũciatiõe ĩ qua oʒ
monitionẽ pcedere:ſicut cõit᷑ uident᷑ doc. intelli
gere. tz diuerſificẽt in mõ ſeu ſubſtatia ꝓbãdi: ſj
iteligo gñ aliter ut pᷣdixi qð ſatis ꝓbat uliia eu
ct᷑as ĩ fi.c.poſita.⁊.d.c.pterea.⁊.c.cnʒ ĩ tna:ubi
iñ ageꝛet᷑ puꝛe ꝑ niã denũciatiõis poſſtt quis eſſe
nedum actor ⁊ teſtis ut hic:ſed etiaʒ iudex ut ꝓ
baĩ i. c pcipue.xi. q.iij. ?⁊ nõ. Jo.an. ̊ porit n.
index faceꝛe iſtas denũciationes ⁊? computari in
