hnt᷑.x.q.ij.ꝑpetua cuʒ ſe.S. ⁊ płe.p ſpe.i.d..
vij. ⁊ ſic ↄcedẽ.i ꝑpetuũ ł ad tpᷣſ ꝓur ſibi uiðbit
ad h ꝙ nõ.archi.⁊ Jo.an.in.c.ij.ð re.ec.non
alie. li. Vi.æ bo. tex. iunctis nõ.ꝑ. Inno.in.c.ad
aureſ de re.ec.nõ alie. Si ãt cõceſſio fiẽt ſimplꝛ
ut puta titio ⁊æ hr̃dib ſuiſ itelligo ð oibꝰher̃dibꝰ
ẽt erneis:qꝛ h ipoꝛtat nã illoꝝ vboꝝ.il.ĩ jnalibꝰ
C. de lega.⁊ h reſ tranſmiſſibil ẽ ĩ hĩdeſ erneoſ
ẽt ĩ ꝑpetuũ ex quo ptendit̃ cã legitima.ex q etiã
directũ dniũ alienari põt ñ eiʒ apꝑʒ cã reſtrigẽ
di.̊ dico niſi aliud hẽet ↄſuetudo ꝗᷓ attẽdenda
ẽ ⁊ ſubĩtelligẽda ẽt ĩ Sctibꝰ:ad ̊ bo.tex.in.l.qð
ſi nolit. S. qꝛ aſſidua.ff.ð edi.edic.?⁊ ꝑ Har.iĩ.l
nẽo ẽ qͥ neſciat.ff. de duo.re ⁊ ꝑ Inno.ſuꝑ h
ð ↄſue.⁊ ꝑ h̊ hẽs hũc utilẽ arti.pleniſſime d cla

ratũ In qrta ꝑte glo.qrit an. rogatꝰ alij reſti

tuẽ hẽditatẽ poſſit aliqd ð dẽa hẽditate alicare.
gl. ꝙ n. C. cõia de le.l.ulti. niſi in caſibꝰꝗqͥ nõ.in
aut᷑. ibi poſita q ĩcipit res q.Et aduerte qꝛ me
liꝰ dicẽt glo.q h᷑ qᷓ; q nõ.qꝛ illi caſus expmũt
ibi ĩ tex.⁊ ſt duo uʒ cã dotis ? donatõis ꝓpteꝛ
nup.⁊ loqt ibi tex. in libcris ⁊ ſic ſecꝰuẽ ĩ eĩ neiſ
de quo dic ut ibi płe nõ.ꝑ doct.pot ti rogatus
retinẽ ſibi qᷓrtã ꝑtẽ ꝑ trebelł.æc. ut in glo.ſi ate
eſſet rogatus reſtiuẽ qcqᷣd ſuꝑecẽt ðᷣ hꝛditate tẽ
ad minuſ qrtã ſeruabit iſtiiuto.ut ĩ aut. otra ꝛ0
gatꝰ ad trebel. dic iñ ꝙ in q̃ttuor caſibꝰibi poſi
tiſ poſſz aliena? ẽt qrtã ꝑte ĩ cã dotis ł dõatõis
ꝓpter nuptias uł ꝓpt᷑ alimoniã ul redẽptõʒ cap
tiuoꝝ ſi ſua ſubſtantig n ſufficiat:ð quo dic ut
plenins.j.dicã.¶ Vltio gl. qrit qͥd ſi pure ro
gatꝰfuit qs reſtituẽ hẽditatẽ nulla mtione facta
de filijs: nundd teneat᷑ ad reſtõnẽ pꝰmortẽ ſuaʒ
ſi hat filios uł nepotes ex filio.gl. dicit ꝙ n:ſj
euaneſcit ſubſtitutio:ut ĩ iuribꝰalł. in ea:q h̊ bn
Pbãt:qð intellige m Jo.an.qn ſubſtimtio eſt
facta filio uel nepoti.q.d.ſecus ſi eĩneo.⁊= bene
loqr᷑ q; p caſu loquũt᷑ iura alł.i.gl.? ẽ ꝛ: qꝛ nõ
Eneriſile teſtõꝛc uoluiſſe pᷣferꝛ alienã ſobolẽ ſne

(¶ VDe ꝓpbationibꝰ.

„.

poſteritati:q ꝛ ceſſat cuʒ ſubſtõ ẽ facta erneo.
Mueꝛo iſte contulit ſe 2 ſua:nunqd ualuiſſʒ
unũ ſine alio.gl.i.V. ↄtulit dicit ꝙ n:qꝛ ſua nõ
potat ſine ſe ↄferre:cũ ſubiacẽnt reſtõni dic me
lius ? eꝛedo ꝙ fuit ð mte glo.ꝙ ſufficiebat ðdi
caꝛe ſe.na tẽ ꝑ ↄnñam trãſiſſent bõa ĩ mõaſteꝛiũ
aut᷑.ð ſanc.epis..ſʒ hͥ pnti æ. C. ad treb.auct᷑.
niſi ꝛogati.ſua ãt ſine ſe non poteꝛat donare.ſ.
qᷓ ſubiacebant reſtõni.alia uero que non ſubia
cebant ꝛcſtõni ut debita pars iuꝛe natur᷑:? quaꝛ
ta per trebellianum bene potuiſſ1ciü-ſine ſe dona
ꝛe etate non impediente ut.S.dixi. C Ded qro
quomõ monaſteriuʒ hoc obtinuit uigore obla
tionis:cũ ñ pꝛobaueꝛat euʒ tunc fuiſſe maioris
etatis. glo.i.vV. ſede Nendet ꝗ iſte pꝛeſumit᷑ ma
ioꝛ mſi pꝛobetur contraꝛium:ex quo:colligit
quem preſumi maioꝛem:niſi pꝛobetur orium:
all.iuꝛa ſua.hoc dictum glo.communiter repro
batur ꝑ cano.⁊ legiſtas.nã dicẽs aliquẽ maioꝛcẽ
⁊ principaliteꝛ fundans ſe ſuꝑ etate h̊ probare
dʒ:qð non eſſet ſi pſumẽt᷑ maioꝛ.ff.de mi.l.de
etate ⁊.l.minoꝛ.xx v.annis:iõ uide glo.melio
rem in.c.pꝛeſ byteꝛ. xxviij.di.glo.? Maꝛ.i.l.ð
etate.prealł.⁊ per. Spe.in ti.de acto.in prin.⁊
maxime in. v. ſi queris per Cy. in. l. cum te. C.
de ꝓba.aliquid per aꝛchi.in.c.ſi eo tpᷣe ð Eꝑp.
,li.Vj.⁊ bꝛeuis cõcluſio eſt hec:fundans ſe ſuꝑ
etate maiori uel minoꝛi hẽt ꝓbaꝛe qð eſt ſue in
tentionis cãꝗ. hoc eſt uerum.niſi iudex ex aſpec
tu tranſfundat onus pꝛobandi in aliuʒ. ut.l.mi
noꝛ.xxv. annis ex aſpectu.ff. de mino.⁊ iſti pa
trui ſuccubuerunt:qꝛ fundabant exceptõʒ ſuam
ſuper minoꝛi etate quã neceſſaꝛio non pꝛobaue
runt.dices tu quaꝛe monaſterium obtinuit:cum
non pꝛobauit maioꝛem etatem ſuper quo ſe fun
dabat. ndeo quia principaliter non fundabat
ſe ſuper maioꝛe etate:ſʒ ſupeꝛ oblatõne quã pro
baueꝛt.etas at allegabat᷑ iplicite ad actu; qᷓ pſu
mitur probato aciu:ſicut alie ſolẽnicates cxtrĩ
ſece pſumuntur. ut nõ. in.l.ſciendum. ff. de vb.
ob. per. Haꝛ. ? in. c. innotuit de eo qui fuꝛ. oꝛ.
rece. per/Anno. 7 peꝛ hoc habes nunum caſum
nõ.in quo etas preſumitur quando.ſ.uemit ac
eeſſorie ad actum probatum:qui ſolum maiori
bus ↄuenit ⁊ adeo pᷣſumitur:ꝙ pꝛobatio mino
ris etatis eã n excludit:niſi neceſſario cõcludat
minoꝛc etatẽ:uñ non ſufficit qualis qualis pro
batio:ut hic ſing.pꝛobatur:⁊ neſcio ꝙ alibi ita
bñ pꝛobet᷑.æ multum limitat nõ.per Inno.i.c.
innotuit de eo qui fur. oꝛ. rece. ubi dicit: ꝙ quã
do ſolénitas pꝛeſumitur ad actum de facih tol
litur illa preſumptio peꝛ oriaʒ pꝛeſumptõʒ:qꝛ.ĩ
.c.quia ueriſimile de preſump hoc enim dictuʒ
non pꝛocedit iu idoneitate perſone reſpecin tẽ
poris ⁊ ſane mẽtis:q pſumuntur ad actum:ſed
oʒ ꝙ defectus plene probetur ur hic. Rõ auteʒ;
pdicte concluſionis ẽ:qꝛ cum etas uaꝛiet᷑ ſemꝑ
curſu tpis:ius nõ preſumit nec pro maiori nec
pꝛo minori etate:licet pꝛobetur ꝙ olim fuit mi
noꝛ: facit quod nõ. Jo. an. in. c.cum inter. R.

¶ De pbationib.

de elec. Sʒ Z illud qð ſtati.S.iĩ nõ.tctigi:ꝙ etas
idonea preſumit᷑ ad actũ ꝓbamʒ multũ ob. unũ
dẽm Jo. an.i. c. frateꝛnitatis in.iiij.q.j.ð teſti.
ubi dicit ꝙ etas ineſt ꝓfeſſiõi:ſiẽ pubeꝛtas mfi
monio: ð regu.c.i.ð deſpõ.impu.c.i.i.vVj.adeo
q; ꝓbãs ꝓfeſſionẽ uel marrimoniũ nõ bʒ neceſ
ſe ꝓbaꝛe etatẽ nł pubeꝛtatẽ niſi neget᷑:⁊ ſie ex h
ultio ſẽtit ꝙ ꝓbãda ẽ etas ꝑ ꝓbantẽ ꝓfeſſionẽ
ſi etas neget᷑:⁊ ſic ex quo patrui negabaãt etatẽ
monaſte: iũ debebat ꝓbaꝛe ul debebat ſuccũbẽ.
7 l Jo. an.nõ alleget iura pꝛo dẽo ſuo: ego al
lego.c.cũ nobis ð clec.ꝓpe fi.ubi iſtãti ꝓ elec
tione fuit neceſſe ꝓbaꝛe etatẽ legitimã: æ qꝛ non
potuit ꝓbaꝛe fuit repulſus:ad idẽ.c.atteſtatões
æ. c.fi.ð deſpõ.impu. fac ĩ ſili.l.matꝛc̃.C. ð pꝛo
ba. Sriuʒ ẽ difficile:ſʒ põt rñũderi duobꝰ mõis.
prio ꝙ mõaſteriũ erat hic ĩ poſſeſſiõe iſtiꝰ ꝓfeſſi
ſen oblati:iõ debẽt pᷣſumi legitie ĩteꝛceſſiſſe:⁊ ex
Srio pᷣſumeꝛemꝰ deliciũ ĩ recipiẽtibꝰ nõ legitio
tpᷣe: ſecꝰ ubi mõſteriũ diꝛecte agẽt õ oblatũ ł ꝓ
feſſũ:⁊ ille negaꝛct ltimã etatẽ.tũc enĩ mõaſteꝛiũ
hẽꝛet ꝓbaꝛe ut ĩ Srijs:æ tũc mliũ reſtrige:et hꝰ
.c. ? ola. S. dicta. põt dici ꝙ dẽm Jo. an. ñ
eſt ncꝝ nec iura ſuꝑius alł.aꝑte ꝓbãt ↄrinʒ. nã
.c.cũ nobis nõ dicit:ꝙ alio negate hẽat electus
ꝓbare idoneã etatẽ:ſj ꝙ iudex cx officio ſuo ꝓ
ceſſit.qꝛ ĩ electõe multũ exuberat officiũ iudicis
2 pꝛo hoc optie facit.c.cũ dilecti.e.ti.ubi ĩ fi.in
nuit ꝙ negãti etatẽ electi icũbit onꝰ ꝓhandi:⁊=
facit. c.i.de elec.li.vj.? qð nõ. Jo.an:in rła ĩfa

mibꝰ.ĩ mercu.alia iura ſuꝑiꝰ alł. hoc nõ ꝓbant
ſi bñ pondeꝛent᷑. (Be v eni ꝙ:illð v. dubiũ
ꝙ erat minor anis debebat iteꝛpᷣtaꝛi ĩ fauoꝛc ac
toris ⁊ reũ.l.ſi ꝗ; intenõe ãbigua.ff.ð indi.
cũ ſi.gl.iĩ v.vbuʒ.rndet ꝙ hoc ↄtingit religiõiſ
fauoꝛe pꝛo qua młta ↄ iuris reglas ↄſtituta ſũt
ut in. l. ſunt ꝑſone.ff. de reli.? ſump.fu. hec ſo.
nõ eſt bona.tũ qꝛ ex ha pʒ:ꝙ ſnians fũdauit ſe
ſuꝑ meꝛo iuꝛe. tuʒ qꝛ ꝓpteꝛ fauoꝛc religiõis nõ
deberemꝰ alij iniuſtitiã faceꝛe.ar.in.c.ex tenoꝛe
ð fo. ↄpe ideo gl. trãſit ad aliã ſo.ꝙ vVbuʒ acto
ris ãbignũ bñ ẽ ꝓ eo iteꝛpᷣtãdũ:ſʒ vbũ obignũ
eſtiũ ſuoꝝ õ ceũ ⁊ ĩ fauoꝛẽ rei ut hic.⁊ eſt rõ:qͥa
qui ꝓbat clare dʒ ꝓbaꝛe als ſuccũbit:ut hic ⁊ ĩ

.c.ĩteꝛ dilectos ð fi. iſtru.⁊ h cRn

ti eã ut płe dixi ĩ.c.cũ ad ſedẽ ð reſti.ſpo¶ Sʒ
op.⁊ alit᷑.qꝛ iudex ſaltẽ debuit iteꝝ teſtes ĩteꝛꝛ0
gare: ut vbũ dubiũ declarar ct. Glo. iſta ridet
ꝙ index bn potuit h facẽ ex officio ſuo:ſʒ non
ad inſiantiã pꝑtis. ¶ M. bn gl. ad duo. prio ꝙ;
iudex põt ex officio ſuo qncũqʒ iterrogare etiã
tcſtes:ut declarẽt obſcura ꝓlata. Idẽ nõ.gl. in
.c. p tuas ⁊ i.c.cũ clamoꝛ.j.de teſt.qð limita fʒ
nõ. ꝑ Inn.u in. c. ců Joonnes ð fi. iſtꝛu. ubi dicã
2 nõ. ad limitatoeʒ. c. pteꝛea de tcſti. cogẽdis.
CW. 2 ex gl. ꝙ ad petitionẽ ꝑtis n dʒ iux
itexꝝ exaĩarc teſtes q obſcure depoſuerũt:qꝛ tiet
viſilr de ſubornatõc. ĩtellige ſi fuerint priꝰ de
bite exaĩati alias ſecug:ut le. ⁊ nõ. in. d. c. ꝑ tuaſ
⁊2 dic. ut ibi. uero utrum indiſtincte per

religionis ingreſſum ſpiret ſubſtitutio facta ĩ de
fectũ ſiberoꝝ glo.fi.dicit q; aut ſubſtituit peꝛſo
na pᷣuata et euaneſcit qꝛ h caſu ingreſſus mõſte
rium fingitur br̃e hẽdẽ ut h̊ et in aut.de ſanctiſ.
epiſ. F. ſʒ h pnñti. ſi at ſubſtituit᷑ eccleſia ſeu locꝰ
religioſus uel iubet᷑ expendẽ in pias cãs:tũc nõ
expirat ſubſtitutio ſcu fideicomiſſum ꝑ religio
nis ingreſſum ut in. d. I. ſed hec pñti ubi h̊ di
ſtinctio ſen dr̃a ꝓbat᷑ ⁊c.diuerſitatiſ rõ qꝛ ꝙ ex
piret ſubſtitutio ꝑ religionis ingreſſũ ĩductũ eſt
ꝓpriã ſignificatõeʒ vborũ ĩ fauoꝛẽ pie cẽ ubi
ge ſubſtitutio ſeu fideicõmiſſuʒ dʒ expendi ĩ pij
cqm ceſſat dicta rõ:cũ nõ ðbeamꝰ ipꝛopriare vᷣ
ba ĩ fauorẽ pie cãe ſeu religiõis ĩ piudiciuʒ alte
rius religiõis ſeu pie cãe:ad hoc.c.cũ cã ð pre
ben. puilegiatꝰ enĩ ñ utit pᷣuilegio ſuo õ ꝑit᷑ pui
legiatũ:ubi ꝑiter ↄcurrit pᷣuilegium utriuſqʒ ut
.d. F. ſz hec pnti ? ple ꝑ Oar.ĩ aut.qᷓs actiões
.C. ð ſacꝛoſan.ec.⁊ peꝛ hãc gl.z.d.F. ſ̊ h̊ pnti
ↄſuluit qdã ſolẽnis doctor Fran.de albergatiſ
ꝙ lʒ de legato eccle puatus hr̃s ñ detrahat falci
diaʒ pꝛiuilegio eccłie ut in aut.ſingularit᷑.C. ad
.l. fal. ple. nõ. in. c. ſi pꝛ ð teſta.li.vi. ſccꝰſi eccłia
ẽ hiſ quo caſu concurrit priuilegiũ cũ puilegio
7 ſic cõquaſatis pᷣuilegijs utunt iurc cõi ad hec
.l. aſſiduiſ. . qᷓ po. in pig. ha.⁊ h ſatiſ plʒ lʒ gl.
h n bn firmauerit in.c. pontifices. xij.q.iij.ſed
dices tu nonne eccłia petit reſtõem ↄ aliã cccliã
de in inte.reſti.c.auditis cũ ſi.? minõ õ mioꝛeʒ
.l. ueꝝ in fi. ff.ð mino.? ſic puilegiatus uiit᷑ pui
legijs pᷣ ꝑit᷑ puilegiatũ.ſo.̊ caſu nõ ẽ pᷣuilegia
tus quilʒ reſpectn cãc ð qua agit᷑:q in gñe ſint
ꝑiter pᷣuilegiati.nã ſi minor uel eccleſia leditur
in hoc caſu leſionis ſolum reꝑitur puilegiata ꝑ
ſona leſa. Et qm iſte articulus ẽ quotidianꝰſub
ijcio hic quedã bona dicta Har.ĩ aut.quas ac
tiões pᷣal. ubi ſic diſtinguit: cuʒ qrit an puilegia
tus urat᷑ puilegio ↄ ꝑit᷑ pᷣuilegiatũ:qꝙ aut queri
ritur utꝝ priuilegiatus poſſit uri priuilegio ð p
uilegiatũ eo.cãu quo ab ipo priuilegiato aduer
ſario ſuo pᷣuilegiuʒ ↄſequit᷑ ⁊ iſta ꝓprie non eſt
mã nza tractatur in.l.fi.C. de fru.⁊ li.expẽ.qnʒ
q̃lʒ eſt priuilegiatus in genẽ ſed non in ca cauſa
de qua agitur: ſ unus tm ẽ ibi puilegiatus.⁊? tẽ
utetur pᷣnilegio ſuo ↄ aliũ ꝑuilegiatũ ut ẽ caſus
in.l.ulti.ff.ex qꝗbꝰcãis ma.⁊.d.c.auditis lʒ eniʒ
utraqʒ eccleſia ſit puilegiata in genẽ iñ ĩ can q*
agitur ẽ priuilegiata ſolum eccleſia leſa ſeu 5 &
preſcribitur: non altera que pᷣſcribit ſeu que eſt
in lucꝛo.ſimile in duobꝰ abſentibus..l.fi. Si
uero uterqʒ eſt priuilegiatus reſpeciu eiuſdem
cauſe que agitatur: æ tunc ſi quidem unus hʒ pᷣ
uilegium potentius altero ille pfeꝛtuꝛ. æ poteſt
eſſe potentius:qꝛ ille certat de dãno alter de lu
cro. uel quia cauſe concedendi pꝛiuilegium ſũt
fauorabilioꝛes: ut.l.uerum..fi.cum.il.ſe.ff.de
mi. Si neꝛo cauſe priuilegiorum ſunt pares uel
prinilegia ſunt paris potentie:tunc non concur
runt:ambo pariter admittuntur: ut.l.priuilegia
Jff. ð priui.cre. ⁊ inter ſcipſos potioꝛ eſt cõditio

eonitonsſ nin in .
ſapuirux wiim
itlumoh a
imumnnitn SS
pltmtin,n ndd
ſiinuke jiftci am
liftisniintn
Elgolſcel ihtinii iem
6rhitrunoragtoadeni⸗
Urgönndſhingegr⸗
Ngäleſatrtus mift

(miäfüfiſtenug ümer

Adürinnii shra
Ritümiira N
pilandatſthdümti
emnimihi w
uttirmit firt n
Giherr ghetin

egr ircli
sr Nin aitgo vi fiii

unmlgimmg

N urſſeg Vr meigagtie

n gic ii
natun m Niteni
all ungöfnthn f,c
haleun ni ſtgini
ncHniönhl dlcſt
acnmm ilxidci igi⸗
Cns fuljanmn inr r
MAAl,,¹
iC, rMs, Ni,i
liz ont eſoen oli ccll
Aalis c̃l ino 5 niore
nmotſe ieganswi pui
giri oaluoe pulega
cäedmnagi:in ge ſin
iſimnor ncſ ceſa Etim
isſolon fepimr polegina
beanicuvs e qnotctan ſiib
oadicn Dan iani nge
difinguircnaliian fulegi⸗
o gi holegig malen
cgamsoſnni iſehi
ncpot io nuginn
gip Nene tiunn ne.

liufut MM

poſſidẽtis.l.ſi ſeruus..illo.ff. de.v.ob.et in ꝛc
gula in pari cã de reg.iur.li. vi.? h n. q pot
allega? ꝓ ? 5 ad. q. S. deciſã. 5.2 Pncipa
liter ex pnꝰ. gl. ꝙ mõſteriũ fingit loco heredis:
alij dit q loco filij ut nõ.i. aut. niſi rogatiſ.C.
ad treb. ? iu aut.ſi qua mulier. E. de ſacroſac.
ec.ſj Mar. in utroqʒ loco tʒ oriũ qꝛ ſeqret qð
möchꝰpẽret mõſteriũ ĩ ſua pfate qð ẽ falſũ de e
lec. ſi. religioſus li.vi.uñ diẽ qð nulla lex ẽ ĩ mũ
do ł decre.qᷓ h ꝓbet ad hoc. c. Eendet ĩi.d. aut.
niſi dicẽs ꝙ ſolũ ꝓbat ꝙ hẽtur loco hedis ſed
certe ſi illa allegatio qᷓ põĩ in tex. dũ facit mẽti
onẽ de bzde ect uera ut ſentire u? HBar. tẽ bñ
ꝓbaret tex. iſte ꝙ hx loco filij qꝛ vbũ hẽdis ca
pit᷑ hic ſtricte ꝓ libẽis pʒ q; in ſubſtõne fuit fac
ta mtio dũtaxat de liberis uʒ ſi ſine liberis ⁊c.
nũc allegabat ꝓ ꝑte mõſterij ꝙ n dẽ decedẽ ſin
hãde qͥ mõſteriũ ſibi hẽdẽ iſtituit ?æ dʒ exponi ſi
ne bẽde.i.ſine liberiſ:als iſta allegatio n conclu
gẽt ĩtẽtum allegãtis ꝓpt᷑ vba ſubſtõnis. Si er
go uiſ ſaluare dẽʒ Har. oʒ dicẽ ꝙ iſta fuit alle
gatio ptiſ qͥ nullo iure ꝓbat᷑.nã deciſio hꝰdcꝛe.
ſumit᷑ ex aut᷑.de ſanc.epiſ..ſʒ h̊ pnti:ubi n dᷣ
ꝙ mõſteriũ hẽat᷑ loco filij uel bꝛdis.ſʒ qð oms
iſte conditiones ſi nupſerit ſi abuerit liberos et
ſi appoſite in perſona inſtituti ad faciendum lo
cũ ſubſtituto tollunt᷑ æ hn᷑ ꝓ ñ adiecte:ſi ĩſtitu
tus intrauerit mõſteriũ.⁊ hiõ:ne tiore reſtõnis
fiende retrabẽtur a uita ↄtẽplatiua et ðᷣ h̊ aliqd
j. tãgã latius.hec eiz ſufficiaãt ad declarandum
illud. V. hzdis poſitũ ĩ tex. ⁊ in gl. ¶ HNõ uſteri
us ex glo. ſubſtõnẽ ł fideicõmiſſũ n euaneſceꝛe
ſi reſtõ ẽ fienda loco religioſo uel eccłie ł ĩ aliaʒ
piã cãm debeat expendi.naʒ loquit᷑ magis clare
hec.gl. qᷓᷓ tex.in. d. S. ſj hec pnti.qð plʒ hbic do.
an. ꝙ cũ ille. F. ſit exoꝛbitans a iure ſuffiẽ locũ
ſubſtitutũ eẽ piũ:lʒ ñ ſit equalꝛ piꝰcũ mõaſterio
ad qð inſtitutꝰ ingredit᷑:ꝙ ſatis plʒ ꝑ.s dca Ex
pdictiſ deciſã puto qonẽ quã ponit bic Jo.an.
nunquid euaneſcit ſubſtõ ſi inſtitutꝰñ ingredit
mõſteriũ:ſj ipʒ hẽdẽ inſtitnit gl.in aut᷑.niſi ro
gati ꝙ n ⁊ ið tenent cõit᷑ doc.ł̊ qdã õ quoruʒ
opi.ẽ edoꝛ ſecundũ Hoſti.qʒ pꝛia ſit cõioꝛ.ſed
tu tene pᷣmã ut ueriorẽ et eqorẽ.nulla enim eqͥ
tas dʒ ſurgere ad ſpoliadũ aliũ fauore religio
nis:ar. xvij.q.iiij.c.fi.h̊ᷣ eiʒ caſu ceſſat rõ illius
F. ſʒ H pnñti:cũ n ipediat᷑ uita ↄtẽplatiua:nec dʒ
ille. S. ſic exõbitans in preiudiciũ alioꝛũ extendi
ar. l. ꝙ uero. ff. de legi. ſia eiʒ qo decidit
ꝑ pmiſſa:qͥd ſi ſubſtõ ẽ facta de aliquo ſub con
ditõe ſi n ĩgꝛedeꝛetuꝛ mõaſteꝛiũ:coit᷑ tenet ꝙ tał
conditio h? ꝓ ñ adiecta:nã ſi conditio idirecte
ipediens ſeu retrabens a uita ↄtẽplatiua habetr
ꝓ n adiecta:ut hic ⁊ in.d. .ſʒ h pnti:foꝛtius ⁊
iſta ꝗᷓ directe ipedit religionis ingreſſũ. Itẽ cõ
ditio ſimilis n ipedit mrimoniũ carnale.l.cũ ta
le. ff. de condi. æ de.l.ij. C. de indict.ui.tol.mul
to minus mr̃imoniũ ſpũale cũ ſit maius bonũ:
facit.c.i.⁊ fi.ð cõdi.ap ueꝛo ulteꝛius ꝓ ſe
quendo hanc gl.fi.qd ſi ꝛ0gatus ꝛeſtitueꝛe heꝛe

¶ Woſt ceſſionẽ:

ditatẽ uel legarnm fiat clericus:nunquid euane
ſcit ſubſtõ. gl. Rendet ꝙ ſic duobꝰin interueniẽ
tibꝰ: Vʒ ꝙ ꝑpetuo remãaeret ĩ eccła:⁊ relictũ ex
pẽdat᷑ ĩ pias cãs. Aduerte qꝛ gl.loqt nimis ge

neraliter ⁊ aliquantulũ, obſcure:? pꝛiũ pria fꝛõ
te u? determinaꝛe.j.in fi.ĩ ul.q.⁊ glo.ẽ ſic locu

ta: qꝛ ſic gñalit ð clerico loqt tex.in.d. S.ſj hec
pnti:nec doc.aliter hic declarant:iõ ꝓ declara
tione ſcias:q tex.in.d..loqt᷑ de intrante reli
gionẽ ⁊? ðᷣ eo qꝗᷣ fit clericus.un inſurgũt duo ĩtel
lectus ad illũ tex.ut ibi nõ.in gl. ¶ Quidã eni
intelligũt ut loq̃tur ĩ eo ꝗᷣ efficit᷑ cleric?ſecłlaris
ut ſic duobꝰ iterneniẽtibꝰ euaneſcat ſubſtõ.? ꝓ
Hh intellectu facit ut diffeꝛat ab eo qͥ ingredit᷑ ut

fiat mõachꝰ ð q pmiſerat. Alius intellectus eſt
ut loquat᷑ de ingꝛediẽte monaſteꝛiũ ut ibi ſit mo

nachꝰ? clericus:⁊ ſic ſit ſenſus:q ſiue igrediat
ut ſit cõöuerſus mõaſterij ſiue ut ſit moachꝰ⁊ cle
ricus ſemꝑ euaneſcit ſubſtõ:ex q in ecclia ꝑpe
tuo ẽ ꝑmanſurus æ bõa expediunt᷑ ĩ pias cas:
ziſte intellectus magis ur̃ placeꝛe ibi gl.⁊ ſatis
mihi plʒ tãq; magis ↄſentaneꝰ illi le:ad qͥd eiz
ponderaꝛet ut ꝑpetuo mãaeꝛet ĩ ecclia:ſi efficere
tur clericꝰ ſecularis:æ facit qð hic ſubijcit᷑ ĩ gl.
fi. ¶ Inſuꝑ qro qd ſi inſtitutus ingꝛedit mõa
ſteriũ ſʒ mõachatꝰñ tenuit. BEnder glo.ꝙ ꝑ hñ
euaneſcit ſubſtõ. oʒ eiʒ ꝙ. fiat mõachꝰ.p hoc dic
Vicẽ. ꝙ ſi moꝛiat᷑ anꝙ; teneat mõachatus ſub
ſtõ ñ euaneſcit. Idẽ vʒ eũ ſi itrauit æ an tps ꝓ
bationis exiuit.nõ eiʒ per hoc piudicat ſubſtitu
to:ar..de regu.ſtatutũ.¶SDed circa predicta
orit᷑ dubiũ:quid ſi inrauit ⁊ tenuit moachatus
z hoc fecit in fraudẽ ſubſtituti. Abbas dicit ſe
cũdũ magẽm ſuũ ſubſtõnẽ ñ euaneſcẽ: qꝛ fꝛaus
2æ dolus ⁊c̃.ð Ep.ſedes de ſepul.ĩ nẽa ⁊ bñ facit
de teſta. officij ⁊z. c. ꝛcqſiſti =.c.fi.cũ ſi.⁊ dicit ꝙ
ꝓbat᷑ fraus ꝓbando cõminationes factas per
hẽdẽ ipſi ſubſtituto:ar. de ꝛenũ.c.ij.li.vj.quod
placẽ uẽ doc. cõiter hic: Ego allego ad hoc tex.
ſing. xx.q.iij.c.fi.ubi inductio facta cã bonorũ
ipedit acquiſitõʒ ipoꝝ bõꝝ.idẽ ⁊ fortius qn fit
in fraudẽ alterins. ¶ Ultio gl. hic querit utꝛũ
euaneſcat ſubſtõ ſi inſſitutus ſe ⁊ ſua dcdicauit
eccleſie ſeculaꝛi faciendo ſe oblatũ illius ecclie:
glo. tanð cõcludit ꝙ ñ:qꝛ nõ dʒ extendi diſpoſi
rio illius. S. ſy hec pniti ad aliũ caſũ.lqʒ qdã õ.=
nõ. bñ fi. hꝰgl.ut diſpõ illiꝰ. S. ñ extendat᷑ ad a
liũ caſũ.⁊ ꝛfert hic Jo.an.do.ſuũ do.martinuʒ

5 ſill. tenniſſe ꝙ nec ad alios termios dʒ exten

di:ex quo inferebat:qꝙ cũ ille.F.ponat termios
qñ aliꝰẽ cõditõʒ opponẽs ⁊ aliꝰ i cuius ꝑſonaʒ
oppoit: utputa hẽs ł legatariꝰ:qꝙ ſi mutant timĩ
ñ hẽat locũ ille.S. puta qꝛ unꝰð ſe loquẽs donã
do uel legãdo appoeꝛet cõditõʒ ſi deceſſeꝛo ſiũ
libeꝛiſ. tũc eiʒ intelligeꝛet᷑ ð viſ libeꝛiſ:nec ẽt locꝰ
illi aut. ð q P Jo.an.i ſpe.ð ſta.mo.ſuꝑ.v.xv.
ubi oppo. duo motiua Dar. ꝓ dẽo pꝛece. dice
bat eĩiʒ p ꝙ loquẽs ð ſe ipſo ur intellexiſſe de li
beris nalibꝰ:gꝰ oditõ ẽ tenacit᷑ obſeꝛuanda. ff.
ð adi.le.l.i.F.conditio. Itẽ ꝙ mõaſteꝛiũ beat
c i.

loco filii ꝓcedit ex quadaʒ fauorabili ⁊ ſpeciali
inteꝛpretatione ↄ ꝓpriã ſignificationẽ uocabli
ergo nõ dʒ cxtẽdi:qꝛ ipꝛopꝛietates ſũt ꝛeſtringẽ
de nõ trabende ad onam.l. qð vo. ff. de legi. z
qð nõ.i regla qͥ a ime ð re.iu.li.vj.⁊ in.c.pter
ea ubi nõ. ð vV.ſi.⁊ h̊ faciũt ad unã nõ. deciſio.
Jo. palagarẽſis:quã ponit Frede.ð ſenis ↄſi.
clxix. ubi dicit: ꝙ ſi ſtatuto loci pẽa offẽdẽtis ap
plicet hẽdibꝰ offeſi:? ꝓfeſſus hns filiũ nãlem ĩ
ſeculo fuit inteꝛfectus:ꝙ pena applicabitur filio
naturali æ nõ monaſterio:qꝛ monaſteriũ ẽ ciuił
hbr̃s ⁊æ nõ nalis:ſicut filius:⁊ Vba ſtatuti debent
intelligi caſu uero æ naturali:⁊ pꝛoprie ⁊ ſtricte
appellatione heꝛedis intelligit de filio.d.l. ex fa
cto..fi.ff.ad treb. Sed adueꝛte qꝛ idẽ Fred.
ↄſi.xxxiiij.ubi plemꝰ hũc articulũ diſputat tʒ ꝙ
applicat᷑ monaſterio etiã ſi filiũ iſtituit herede.
onuet᷑ pricipalꝛ qꝛ quicqd acquirit monachꝰ
aeqrit monaſterio.xviij.q.i.c.uno.ſed h̊ lucrũ
ſen pena ꝓuenit ex iniuria illata mõacho:g zc̃.
2 qꝛ monaſteriũ ẽ iſti hr̃s ab iteſtato:qꝛ tan

ꝙ miles celeſtis militie põt pꝛo ꝑte decedẽ teſta

tus ⁊ pro ꝑte inteſtatus:⁊ plenius ibi ciꝛca hoc
ia Ego ĩ articulo ſic diceꝛc:ꝙ aut ĩiſtituit
monaſteriũ ⁊ filiũ heꝛedes:⁊ tunc lucꝝ applica
bitur eis pꝛo portionibus heꝛeditarijs:aut inſti
tuit filiũ in totũ:⁊ tunc applicabit᷑ filio.ſi vo in
ſtituit monaſteꝛiũ inſtituto filio ĩ re cera:⁊ tunc
applicabit᷑ mõaſterio:qꝛ filius ſic ĩſtitutus in re
cezta bẽ loco legatarij.l.quotiẽs. C. ð hẽ. inſti.
0 ſumma ergo dico ꝙ appplicabit᷑ ei qui
eſt hẽs.i.qui ſuccedit ĩ ius defuncti:qꝛ ille ẽ pꝛo
prie hr̃ſ. ff. ð V. ſig.l.hrdis appllone (! vb.
motiuũ Fre.qꝛ qᷣcqͥd acqᷣrit mõachꝰ acqrit mo
naſterio æc̃.qꝛ fateoꝛ qn ipe diꝛecte acqrẽt: ſʒ ĩ
caſu nẽo ſtatutũ defeꝛt hr̃di:⁊ iſtitutꝰ ꝑ ðfũctuʒ
eſt uerus hr̃s ipſius: Mec ob.rõ Jo.placẽ.qꝛ
ſtricte capiẽdo filius ẽ hrs:qm hꝰ nõ cẽ ueꝝ:qꝛ
lex ex facto in fi. loqt in cãn ſpaãli:iõ ibi reſtrigit
nom hẽdis ut ſuper prima gl.pleniſſime dixi.⁊
ſic reduco ad ocordiã eoʒ dicta.faciunt etiam
predicta ad aliã qõneʒ ſatis nõ. Quid ſi teſtõr
dedit ſubſtitutũ ſub ↄditione ſi inſtitutꝰ decedẽt
ſine liberis ex ſe lũme deſcẽdentibꝰ:uel ex coꝛpo
re ſuo naſcentibꝰ:nũquid euaneſcat ſubſtõ ꝑ in
greſſũ religionis. hec qõ ſatis pulchra ⁊ quoti
diana c. ⁊ iðᷣ põt dici qn teſtõr ꝑ alia vba cõti
nẽtia nalitatẽ fecit ſubſtõnẽ.dotc.ſũt uaꝛij in hac
opi.nã Ja.ð bel.diſputauit hãc qõnẽ ⁊ poſuit ĩ
.d. F. ſy bec pnti æ ↄcludit ſubſtõʒ dicto mõ con
ceptã nõ expirare ꝑ ĩgreſſũ religionis. qꝛ teſtõr
P illa vba eligit nãlitatẽ.nec reliqᷣt uolũtateʒ ſu
am iterptationi iuris:ſecꝰqn locutꝰfuit gnãliter
ut ſi ſine liberis ðᷣceſſerit ⁊c.tũc ſuccedit iuris ĩ
terpᷣtatio.ꝗᷓ ceſſat in caſu certo.qꝛ ĩ ĩcẽtiſ ñ cẽtiſ
opꝰ ẽ piecturis.ð re.iur.eſtote. In hac opi.ac
cedẽ uident O(arti. ſilł. ? Hoſti.? Jo. an. ut
nõ.p eos ĩ.c.raynaldꝰde teſta. ↄriũ tenuit Da
garotꝰ dũ eſſet bononie cũ h̊ͥ qõ eſſet ð facto =
Di. ſequit᷑ in.l.ſi ita qs.ff:de lega.ij.? Ricar.

mal.? Har. in aut᷑.niſi rogati ⁊ in.l.ſi ita qͥs pᷣ
alle:⁊ ſic poſtmodũ clegant᷑ oſuluit in.q.facti.
p ꝑ ꝛceʒ quã faciebat Di.expᷣſſio eoꝝ q tacite ĩ
ſunt nihil oꝑatur. ff. de le.i.l.iij.⁊.c.ſignificaſti
8̊ elec.ſj h̊ vba ex ſuo coꝛpoꝛe uel ex ſe ltime na
tis iſunt ĩ ill vbis ſi ſine liberis deceſſerit:ergo
nihil oꝑatur expꝛeſſio.ꝙ inſint pʒ etiã:qm ꝑ illa
vVba ſi ſine liberis ⁊c̃.n ueniũt filij legitimi tmn:
ut. d.l.ſi ita quis..fi.eꝛgo lſolũ: intelligunt.de
nãlibus:⁊ ti fauoꝛe mõaſterij expirat talł ſubſtõ
per religõis ingreſſũ. le moue per rõeʒ Ri
car.malũ.iſtud fideicõmiſſũ ſeu inſtõ ſi deceſſe
rit ſine liberis ⁊c. ꝛepꝛobat᷑ Z ꝓ ñ ſcripto bẽt:ñ
iõ qꝛ mõſteriũ n hẽt loco filij:ſʒ qꝛ pᷣbet ĩpedim
tũ uite contẽplatiue:ſeu retrahit a uita ↄtẽplati
ua eligẽda.nã ſubſtitutus timẽs ne bona ſua co
gatur reſtituẽ ſi decedeꝛet ſine liberis iĩducit᷑ ad
phenð mr̃imoniũ ⁊ ꝛemoue? a ꝓpoſito religio
nis ⁊ caſtitatis:⁊ iõ Impꝑator tale gꝛauamẽ uo
luit hꝛe ꝓ n adiecto.⁊ hoc uoluit tex.i.d..ſʒ Hᷣ
pnti:dũ dicit tales conditiones inualidas ⁊ pꝛo
ñ ſcriptiſ:ſʒ hec cõditio ðᷣ qᷓ in qõne nꝛa ẽ młto
plus õria uite contemplatiue caſtitati ⁊ religiõi
q illa ð ꝗᷓ in. d.. ſed hec pnti z hic:ergo foꝛti
us dʒ illa hꝛi ꝓ n adiecta:⁊ ita et rfert ⁊ tʒ Cy.
in. d. aut. niſi rogati.¶ H. ꝓbat a ſimili illud
qð ꝛelinqr᷑ cã dotis ðᷣ neceſſitate intelligit᷑ ꝓ ma
trionio carnali ſine quo ñi põt dici doſ:ut.l.iij.
ff. ð iu. do.z. c.? ſi neceſſe ðᷣ do.int᷑ ui.?æ ux.nã
ꝓ itroitu mõſterij n dat᷑ dos:ð ſimo.c.ñ ſatiſ ⁊
.c.ueniens:⁊ iñ illa conditio ſeu cã remittit iſti
tuto ſeu legatario intꝛante mõaſteriũ:lʒ n poſſij
dici ꝙ ciuilit᷑ ipleat.ut.d. .ſj h pnti:ergo lʒ in
cau qõnis nẽe ñ poſſet dici ipleta conduio ciui
lit᷑: mõſteriũ dicat᷑ ex ſe natũ:nihilominꝰ rõe
pᷣdicta debentt bõa apð mõſteriũ remanẽ. Idẽ
dʒ ⁊ põt dici ð eo qð relinꝗt᷑ cã dõationis ꝓpt
nuptias:ut hẽ ĩ.d. ¶ Quaꝛto ꝓbat ſi int moa
ſteriũ æ mõchũ ni dꝛ mꝛimoniũ ſpũale:cuʒ ſolus
abbas dicat ſponſus de ełc.qꝛ ꝓpt᷑ ſ ſi fideicõ
miſſum relinqt ſub cõditõe ſi nuptias Sxerit et
ille grauatus mõſteriũ igrediat᷑ n renet᷑ ad fidei
commiſſum:ur.d..ſʒ h̊ pnti:ergo apꝑʒ ꝙ ñ eſt
iõ ꝙ uideat᷑ defeciſſe ↄditio fideicõmiſſi.ſʒ iðo
ꝙ tle gãuam hr ꝙ n adiectd et pꝛo ñ ſcripto cũ
uite ↄtẽplatiue ↄriet᷑ ẽgo ið dicenð ĩ qᷓone nr̃a
qnto.⁊ ultio ꝓbat iſto mõ ego uido ꝙ ſi aliqd
reliquit mulieri cũ onẽ reſtituẽdi ſi nupfit ꝙ nõ
tenet᷑ ꝛeſtituẽ ſi nupfit.l.quoris.ff.ðᷣ condi.⁊.ð.
et. l.cũ ita legatũ cũ.l.ſe.ff.e.q; tn limita pꝛout
nõ.ĩ aut᷑.cui relictũ.C.de indic.ui.tollẽ.ergo
mlio magiſ ni ualet iſtud granam ð quo iĩi qone
nr̃a:cũ ſit ĩpedimẽtũ religioni ↄtẽplatiue:q.lon
ge meliõ ẽ ꝙ actiua.⁊ hopi.plʒ do.an.lʒ nõ al
leget ↄſiliuʒ et motina Mar.q̃ multuʒ mihi pla
cent ⁊ ipſam vitatẽ continere uidẽtuꝛ ꝓ hac cõ
cłone uide bo.tex.in.l.titie ſi nupſerit.ff.ð con
di.⁊ de.ubi dr:ꝙ ſi teſtõr relinquit titie ducẽta
ſi non nupſcerit.⁊ ſi nupſerit relinquit centũ ſi ti
cia elegerit nuptias dʒ hr̃e ducentum et m non

ida brrmiime
Ayſrnisidni
milrr irleimnin
lliwpentr ?nlen
iigtltgintn niin
ielſinmni nnn niü iin
ciinmiini inin cin
ikinitchim iin
irtipiniprmiwinen
iſingumnnn i
niſicſſtintnd rei Gaͤte
üüimetnicingune
deneſrnunin räsni

Unigiciengd
Mrhhinnttinn 1Mlin
iiſi, lio eine ⸗
Mg lii ens
if ignin, n
likmiiti er⸗
nietu e
liri

liſi niin lct⸗

nn

ginmſi ſdn elnii
ſtrcinffi i lohhi
llnihre

Elchucann ſge ſbens
Mütgrnnes siclncitad

1 nen g ppoſto reigio
e⸗ npnor negunmnet
1 nntdactait trid h
Mecniumngrliutſn
riͤntddunchrininin
m unan aine ſtuntieigii
ndeſ darpiit hennyfi
piadum emu in ,l,
Inpn , mir, nn is
twdfunſin inilir on
ſie wo ior g colnt. ij.
eſinuefedo. ſt i A ur ni
icai os ſino. cn ſanſ :
concino ſen ; ronini iſtn
Dinmune moaſteriächnͤpoſh⸗
1i n..9 Dpätergo hin
voſaciciſen conno ni
cai erſe atninbtomn⸗ ſde
aapd nöͤſeni enme Ne
d ateinat ti connonis hr
d5 Oomoponr iini nin
iminimmnüſile hai
oſtsdec n giinir
telie ne /
niſmnü geli n
ſ;oiinAn
GnN.
eSöni rd
le o i .
oe/ (erdro
. oſor
AdHh hn..
endi doei
ickiſond Aeſdi dae
o nocgo ido lnſce
ie iſirwpferchnd
oeeſimne 5

ici; C.de Dl
Neriſd Snn e
5 rdiciont NNNel,
rcigon ngn
n o andh 10
R—RH Uvz n ie
ori
aum ufen
eſin 8
anu nntnn
nic leftüſ

1.
us

impleuit conditionẽ: ſʒ illa h? pꝛo non adiecta:
qꝛ retrabit a mr̃imonio carnai ↄhendo Idẽ z
fortius ſi a ſpirituali:⁊? ꝑ h̊ claꝛiſſime pʒ itellectꝰ
illius. S. ſed hec pnti et hꝰ. c.obtinet g' h mona
ſteriũ n qꝛ hẽtuꝛ loeo filij ł hr̃dis qꝛ fuit illa alle
gatio ꝑtis ut g dixi:ſj qꝛ hr ꝓ n adiecta ſi uolu

it intꝛare mõſteriũ:⁊ infert᷑ ad deciſionẽ qonum

S tactaꝝ ⁊ multaꝝ aliaꝝ ſi ¶ Expeditiſ ſupple
tis glo.ex qbꝰpatuit clariſſime intellectꝰhꝰ. c. et
mulroꝝ iuriũ ciuiliũ ⁊ canonicoꝝ deſcendaʒ ad
aliã ñ minꝰ utilẽ mãm extrinſecã hꝰ.c.ꝗ uerſatuꝛ
circa bona ingredientiũ:religionẽ condito ł nõ
condito ꝑ eoſ pᷣuſ teſtõ.Et pꝰ ueniamꝰad cãʒ te
ſtamti qꝛ ceſſat cã inteſtati ꝙ;ᷓ diu hereditas põt
adiꝛi ex teſtõ.l.q; diu ff. ð acꝗ. heꝛ.⁊ xij.q.v.c.
ſ.uero igĩ nunqd ingrediens religionẽ
poſſet condẽ teſtm de bonis ſuis et diſponere
pꝛont ſibi placuerit. dic ꝙ ſic.tex.nõ.ur xix.q.
iij.qꝛ ingredientibꝰet.c.nunc ãt.ſʒ melioꝛ tex.ẽ
et multum ſing.in aut᷑.de mõa.y.illud /ubi dr̃:
ꝙ an ingreſſum põt de bonis ſuis diſponẽ ut
noluerit ⁊ ꝑ iſtũ tex. iuncta.l.i.ff.de mili.teſta.
nõ.dicit Mar.in aut᷑. ſi qᷓ mulier. C. ð ſacꝛoſã.
ec. ꝙ ſicut miles cui datũ ẽ priuilegiũ ut poſſet
teſiari qũo noluerit in.d.l.i:põt filios pᷣteriꝛe ⁊
exhẽdare et ſine legitio nũero teſtiũ teſtari:? po
teſt decedẽ pꝛo ꝑte teſtatꝰ z pꝛo ꝑte inteſtatꝰ ſi
milia ita æ uolens ingredi mõſteriũ lʒ ð̊ mõſte
rio nullã mtionẽ fecerit in teſtõ mõſteriũ n põt

conqri:qꝛ ꝑmiſſum ẽ ſibi teſtari qũo uoluerit.

Itẽ ſi pᷣterierit uel experedauerit filiũ nõ pot᷑it
rũꝑe teſtm:poterit tñ legitimã petẽ uigore illiuſ
aut᷑.ſi qᷓ mulier canoniʒata.xix.q.iij.ſi q ⁊ idem
dicenð ĩ ſilibꝰſolẽnitatibꝰſᷣm eũ.Si eĩ hoc ꝑmit
tit᷑ militi armate militie:qᷓ pugnat pugna coꝛpo
rali mliomagiſ dʒ ꝑmitti militi celeſtis militie qͥ
pugnat pugna mtali ? ↄtemplatiua:et hec opi.
multũñ plʒ attento maxie pᷣn. hꝰaut.de monaſte.
et xxi.q.i.c.q uere.⁊ ꝑ h̊ deciſa rẽanet qᷓo in q̃
uarie ſenſerunt gloſatoreſ et doc.ſeqᷓntes:an ꝛũ
pat᷑ teſtii p oditũ ꝑ religionis ĩgreſſũ.unde ſi
teſtõr reliquiſſet aliqd mõſterio iure inſtitutõis
tẽ cõit᷑ tenet᷑ ꝙ ñ rũpat᷑ teſtin ꝑ religiõiſ ĩgreſſũ
ut nõ. hic et in aut.ſi qᷓ mulier. Si uero nihil eſt
relictũ ⁊ iĩtrauit mõſteriũ fratꝝ mioꝝ ið dicenð
q; nõ rumpit᷑ imo ſicut morte nãli ↄfirmat᷑ ð ce
le.miſ.cuʒ marthe.ita et hic morte ciuili:qꝛ pꝰ ĩ
greſſum ñ pnt fratres minores diſponẽ ðᷣ bõis
ingreſſi ut ĩ cle.exiui de ꝑadiſo de.v.ſig.hoc tʒ
HBar.in.d.aut᷑.ſi qᷓ mulier ⁊ in tracratu minõi
caꝝ iuxta fi.ſeqt H̊ do.an. Hic dubiuʒ remanet
qn nil ꝛliq̃t mõſterio:⁊ itrauit mõaſteriũ cui po
terat bõa cõicaꝰ:q caſu multe ſũt opi.qᷓs ſeꝛiatĩ
hic nñ ꝓſequoꝛ:qꝛ h.c.ẽ mã ſatiſ ꝓlixa oneꝛatũ:
Vnñ expediã ſatis ſuccite remittẽdo ⁊æ cõcluden
do. ⁊ id faciã in alijs qõnibꝰ qᷓs.j.tractabo.ui
de gꝰð mã.xix.q.ult.ſi qᷓ mł:ubi ↄꝛie opi.reci
tant᷑. ſic ẽt recitãt hic Inn.?æ Jo.an.⁊ n eligũt.
HBar. pꝰalios pꝛolixe pꝛoſeqt ĩ.d.aut᷑.ſi q̃ mlꝛ.
2 tanð concludit h mõ:ꝙ aut ille qᷣ fecit teffin

¶ Bon ceſſtionẽ.

cogitauit ð igreſſu ⁊ iune non rumpatuꝛ teſtm:
ut uẽ caſus ĩ.d.aut᷑.de noua.F. illud.fruſtra.n.
ꝑmitreret diſponre ne ualẽt diſpõ. Aut fecit te
ſtm.ſimplł? non cogitãs ingredi mõaſteꝛiũ:⁊ tũc
ꝑ ingreſſuʒ rũpit᷑ ranq; ꝑ nouã colłonẽ ſeu uo
luntatẽ.cũ eĩʒ oĩa bõa ſua det expᷣſſe uel tacite
mòaſterio uĩ ruocaꝛe pᷣmũ teſtin ſicut pᷣmn tolli
tur ꝑ fm:ut i.l.ſancimꝰ.C. de teſta. Oo.an.di
ſtinguit int expᷣſſe ↄferentẽ bõa ſua tpe igreſſuſ
nulla tñ mẽtiõe facta de teſtõ ⁊ tacite ↄferente:
ut pꝰcãu diſtinguat᷑ an incõtinẽti poſt teſtm con
ditũ bõa ſua tradiderit:an ex intuallo.⁊ pꝰcaſu
nõ ux ꝛeuocaſſe ſʒ potiꝰcõtuliſſe ad tpᷣs uite ſue.
nõ eiʒ ẽ ueriſile ꝙ ita ĩcõtinẽti uoluerir mutare
ainʒ ſuũ:ar.l.nã ad ea.ff.de cõdi.⁊ de.Secũdo
cqn qn ex ĩteruallo:ũc pſumẽduʒ ẽ uoluiſſe mu
tare.⁊? Iʒ ð h̊ͥ nideat̃ dubitare:tñ ĩ h̊ u magiſ ꝑ
ſiſtẽ: ¶ Sö, cau pᷣncipali qñ tacire contulit tʒ
indiſtincte ꝙ nõ uideat᷑ reuoeaſſe:qꝛ iex q alit
expſſe nõ diſponit ur̃ nelle iftud teſtm ꝛemaneꝛe.
⁊ ſubiungit:ꝙ lʒ mõaſieriũ debeat hẽe portõʒ.
potit tñ illã oſeqᷓ alit᷑ qᷓ; rüpendo teſtm:uñ pꝛig
di. do.an.mihi plus plʒ q; di. Har.qꝛ regulari
ter reſtin nõ tollit᷑ traciu tpᷣis:ſʒ opꝰẽ noua diſ
põne. C. ð teſta.l.ſãcimꝰ:q hic nõ intuenit:nec
debemꝰ pᷣſumẽ opi.mutatã:de bap.maiores et
.l.eũ.ff. ð ꝓba.ſʒ inqtũ ſentit do.an.ꝙ mõſteri
um dʒ hẽe ponionẽ ſuã illud nõ plʒ: qꝛ nullo iu
ꝛe pꝛobat᷑:iĩmo potiꝰ ĩinuit᷑ Sriũ ĩ.d.F.illud.ubi
dẽ ꝙ põt de bõis ſuis diſponere pꝛout uult:et
qð alijs nõ ↄfert ꝛemanet penes monaſteꝛiũ:ad
idẽ aut᷑.ſi qꝗᷓ młꝛ:ubi mõſteriũ tenet᷑ cõnumeraꝛi
in nũeꝛo filioꝝ qn intrauit nõ diſponẽdo pꝛius
de bonis inteꝛ filios:ſecus enĩ ſipᷣus ante igreſ
ſum diſponit. Itẽ mõſteriũ ñ dʒ duci ſpe bõrũ
tpᷣaliũ ad recipiendũ aliquẽ ĩ mõachũ.als enim
eſſet ſimo niacũ ſi qs pciſe teneret᷑ aliqͥd ↄferre
mõſterio ꝓ ingreſſu eriã ſi h fiẽt ex diſpõne le
gis ſeu ſtatuti: ut nõ. dicit Inno. in. c. cũ. O.
de ↄſti. facit. c. qm.c.ueniens ⁊.c.pe.de ſimo.et
bᷣ ſentĩ ũ Har.i.d.aut᷑.ſiqᷓ mlłꝛ:lʒ alit᷑ ibi gl.
ſentiat ⁊? in.d.aut᷑.canoniʒata:ſʒ pᷣmũ abſqʒ du
bio vᷣius ẽ ꝑ rões pᷣdẽas. Itẽ ex dictis in pᷣma
gqõne decidit᷑ an pr̃ in teſtõ poſſit puare deſcen

dẽtes uel aſcẽdẽtes ltima ſua que daret᷑ iure nẽ

in aut. de hr.q ab inteſta.defe.dic ꝙ ſi ñ reliq̃t
eis aliqd ꝑ h teſtm n rũpit᷑ ꝑ ea q. S.dixi.ſʒ du
biũ ẽ utrũ poſſunt petẽ lcgitimã.⁊ de deſcẽdẽti
beclaꝑ ẽ ꝙ poſſunt ↄditione.d.aut᷑.ſi ꝗq̃ młꝛ.ſʒ
deſcẽdẽtibꝰnon extantibꝰ ẽ magis dubium glo.
dqubitant ĩ.d. aut.ſi q młꝛ:ſj Maꝛ. ?⁊ Cy. ibi de
teꝛminãt Sriũ:⁊ nr̃i doct.cõit᷑ hic ut Inn. Jo.
an. 7 alij ꝙ nõ ẽ ueꝑ ꝙ monaſteriuʒ beaĩ᷑ ꝑ oĩa
loco filij:ut ſuꝑ glo.fi.fuit ple dẽm:⁊ iõ deſcen
dẽtibꝰnon extantibꝰaſcendentes debent admitti
ff. ð inof.teſſa.l.nã ⁊ ſi.allego tex.ſing.in mã
iudicio meo ĩ aui.pſbitoſ.E. ð epi.⁊ cle.ubi ſpe
cifice fit mntio de aſcendentibꝰ non exrantibus
deſcẽdẽtibꝰ? Iʒ loq̃t ĩ cleꝛicis:iðᷣ eað rõe dicen
dum in ꝛeligiõʒ igꝛcdiẽtibus: Sed nunquid
Cc2².

minor ꝓdigus uel furioſus poſſit teſtari ul alit
ð bonis ſnis diſponẽ intrãdo religionẽ etiã ſiñ
auct᷑e curatoris ſi quidẽ habẽt. cõit tenet ꝙ ſic
dũmõ tpᷣe diſpõnis ⁊? ingꝛeſſus nõ fuerit furio
ſus. ſzʒ apte ſẽtit Jo. an. bic ut dixi in ulti. nõ.⁊
płe ꝓſeqt Lapꝰ all.xxvij.ubi uideas fũdamẽtũ
hꝰ dicti ẽ:qꝛ ĩgꝛedies religionẽ hẽt liberã facul
tatẽ ðᷣ rebꝰ ſuis diſponẽdi:ut ĩ. d. S. illð in aut.
ð monachis. Itẽ qꝛ ĩ iſtis ſpũalibꝰ nõ curamꝰ
ð pria ul curatoris aucte.ut ĩ.c.ſi ãnũ de iudi.
li. vj. .xx.q.ij.c.i.⁊.ij.? quod nõ. Inno.in.c.
.ij. ð regnla. Sed dubitat ð filiofa.nõ dico ð ꝑ
ſona:qꝛ ceꝛtũ ẽ ꝙ põt ĩgredi monaſteriũ inuito
pꝛe:ex quo ẽ pubes ⁊ eripit᷑ ꝑ igꝛeſſũ a pꝛia pta
te:ut nõ.ĩ glo.c.i.xx.q.ij.⁊ in.l.ſi ex cq..papi
nianꝰ. ff. ð mino. ubi ẽt Mar. ? YFꝛc. ↄſil.xxxuij
ſed dubitat᷑ ð bonis:⁊ ð hac qonc ꝑ Cy.ĩ aut.ĩ
greſſi. C. ð ſacꝛoſẽc.ec. ubi dicit ꝙ ð̊ bonis ca
ſtrenſibꝰ uel quaſi nõ eſt dubiũ:qꝛ filius de illis
pst diſponẽ ſicut pꝛfamilł.l.pe.C. qui teſta. facẽ
pnt.nec ẽt ð ꝓfectitijs eſt dubiũ:qꝛ illa ſũt priſ.
Hubiũ ergo remanet in bonis aduenticijs: qꝛ
reglłariter de illis diſponere nõ põt iĩ uita pris:
nec etiã de ↄſẽſu pꝛis teſtari:iuxta ea ꝗq le.? nõ.
in. l.pe. C. qui teſ.fa.poſ. De.⁊ Cy. in. d. aut.
tenẽt h̊ bona tranſire:ar.l.deo nobis.C. ð epi.
7 cle. In õriũ allat do. An. c. de ſepul. li. vj.
ubi filinſfa. nõ põt ẽt ð aduẽticijs aliquid relin
qre pro aĩa ſine ↄſenſu pr̃is:iõ vr ꝙ cũ iſta glie
natio de qᷓ qrit᷑ trabat originẽ a principio uolũ
tario nõ naleat pꝛe nõ ↄſentiẽte. putat tñ ipe ꝙ;
pꝛi remancat uſufructꝰ illoꝝ bonorũ i uita ſua⸗
ſz poſt mortẽ eiꝰ hec bona trãſibũt ad monaſie
riũ:qꝛ cuilibet ↄcedit᷑ de ꝓprio teſtamẽti factio
nolẽti intrare religionẽ. d. F. illud. Ego alii di
cerẽ: ꝙ aut qrit᷑ ð bonis audientibꝰ iĩgꝛeſſo: aut
de bonis qᷓ prius an ingꝛeſſũ obuencrũt.puimo
caſu illa idiſtincte acqnirant᷑ mõaſterio: iũ quig
ãplius nõ ẽ filius ĩ ptate pꝛis ut.S.dixi:⁊ ſic nõ
acquirit᷑ uſufructus pꝛi:tum qꝛ clerici ⁊ pe ſone
religioſe ſũt pᷣuilegiate ſuꝑ bonis aduẽtitijs: ut
hẽant plenã ipſoꝝ admiſtrationẽ: ira ꝙ id qð ẽ
laicis aduenticiũ clericis reputat᷑ caſtꝛeſe uł qſi:
ut eſt tex.nõ.ĩ aui.pᷣſbiteꝛos.C. ð epi.⁊ cleri. ⁊
nõ. in. c. qꝛ. j. ð teſla.æ hac rõne fo:te idẽ poſſ
dici ĩ bonis acquiſitis prius:ut ſtati ꝑ ĩgꝛeſſum
