facit.ij.q vi anteriorũ.¶ Scðus caſus excep
tus ſi conſuetudo fouet talẽ appellatione omiſ
ſo medio interpoſitã ⁊ de hoc cãn hodie eſt bo
nus tex. in. d. c. romana. ertius caſus ſi de
legatus ẽt ad uniueꝛſitatẽ cãrũ ſubdᷣlegauit unã
cauſam alteri in totũ nam tunc appellatur ad p
mũ delegantem. Et idẽ intellige in delegato ad
unã cãm tm eandẽe canſã prorſus ſubdelegante
ut in.c.ſuper queſtionũ. J. porro dę offi.dele.et
2 i.l.i.ff.quis ⁊ a quo appell. ¶ Et nota hoc ꝓ
inte lectu illius.l.?⁊ maxime nõ.glo.in quantum
loquitur ẽt in delegato ad uninerſuatẽ cãrũ:ut
non cenſeatur quaſi ordinarius in appellatione
interponenda a ſubdelegato: lʒ cenſcatur quaſi

ordinarius in co ꝙ ſubdclegauit: nõ. gloſ.in.c.
cum cãm. S. eo. 6 fne caſus exceptus eſt
in papa:ad eũ.n.appellari põt omiſſo medio uł

(Se appel.

medijs.ij.q.vj.ad romanã:fallit ſi appelletur a
ſuddelegato delegati pape:qui ſubdelegat nõ in
totũ:quia cum delegatus pape repreſentet per
ſonam ipſius pape:nõ debet appellari ad ipᷣʒ pa
pã ſʒ ipſũ ſubdelegatũ ut in.d.c.ſuꝑ qõnum. F.
porro.Extra glo.excipe unum caſum in legato
pape. Ha fm cõeʒ opinionẽ ad eũ põt appella
ri omiſſis medijs in eius legationem: aꝛ. c.i. de
offi. le. æ iia uoiuit Jo. an. in. c. ꝙ tran ſlationẽ
de offi.le.? ibi dixi: tʒ glo.in.c.ij.de conſue. li.
Vj. ⁊ uide glo.ij q. vj.in.c.iij. Senus caus
ſi archieps conuenit ſubditũ epᷣi corã epo: tunc
eni nõ dʒ ad euʒ appellari: ne ſit iudex in cauſa
ſua. (Septums caſus:ſi eps litigauit corã ar
bitris õ ſubditũ ſuũ ſicut fieꝛi debet.xi.q.i.ſi cle
ricus:nam tunc appellatur ad papaʒ ab illis ar
bitris: ut notat glo.in.c.ab arbitris de offi.dᷣle.
li.vj.quanuis poſſi dici hunc caſũ non recte ex
cipi:quia illi ſunt arbitri iuris:⁊ ſic ſuperior im
mediate eſt papa ut in. d. c. ab arbitris: æ nota
bis bunc caſum:quia illa glo. nõ ẽ alibi. ¶ Ec
tauus caſus notabilis eſt: qũ concurrit iuriidi
tio mediata = imediata. Exemplum ſi appelloruꝛ
a ſubdito epi:nã ſubditus epᷣi nõ facit gradum
cum epo:ſed abo cõcurrunt:ad hoc glo.notabi
lis in. c. cũ ab eccleſiaꝝ ⁊ in.c.paſio ralis de off.
ordi.unde hoc caſu appellatur ad illum ſuperio
rem ⁊ ad ipᷣm epᷣm ꝓut uoluerit appellans: 2 H
vr uelle JYo. an. poſt Ar in. c. romana co. ti. li.
.Vj. in nerbo omiſſis. onus caſus generał
ubi mediũ eſt quoquo mõ ſublatum: puta quia
index imediate eſt hereticus uel excoicatus uel
ſuſpẽſus ad h.c.ſi is cui:æ qð ibi nõ.de offic.de
le. hi. Vj.limita tn fᷣin nõta in c.ſi quis õ clericũ
de foro cõpe.ſ.reſpectu iudicis recuſati qui ſub
delegauit. in eadem glo. ibi æ idem cꝛedo ⁊æc.ᷓ̊
particula glo.hodie eſt reprobata in. c.ij. de cõ
ſue.li.vj.ubi habetur ꝙ non ualet conſuerudo
ut a uicario epi appelletur ad ipᷣm epᷣm.? ſi dice
res:quare conſuctudo ualet ut poſſit appellari
omifſo medio. MDro ſolutione uide glo.notabi
lem in d.c.ij. Mam ꝙ appelletur de uicario ad
epm eſt ↄ ſubſtantialia appellationis: ſed ꝙ ap
pelletur omiſſo medio non eſt de ſubſtantialibꝰ
ſed de circunſtantibus: 2 dio ut ibi latius babe
tur. Mec obſtant iura ĩ glo. allegara in cõtrari
um:nam i.l.i.in.S.ſolẽt appellat ad preſidẽ qui
non interſuit in ordine tãq; iudex ut nõt Inno.
in.c.irrefragabili de offi.ordi.æ hodie uide bo
nun tcx. in. c.a collatione.j.eo.ti.lib. vj.ubi pa
tet ꝙ non appellatur a capitulo z epo ad ipſum
epim: ſi eps interfuit in capitulo ut prelatus: ſe
cus ſi interfuit ĩ capitulo ut canonicus:⁊ ſic pot
appellari ab eodem ad eundem aliter conſicera
tum:⁊ ſic reſpondetur ad. F. ſolct. z. c. multis.
xvij.diſ.ſed epiſcopus reſpectu uicarij ſui ſem
per eſt idem in eadem glo.ibi qui non erat ðᷣ cu
ria dioceſis epiſcopi.dicit Jo.an.et bene ꝙ fru
ſtra gl.hoc põderat:nam. ⁊ ſi uicario ſuo cpus
delegat unam cauſam appellabitur ad ipm cpm

4

e appel.

,Ku
6 8Z .
d 4½ munn h lan onnn ſc̃
ex quo non cognouit ut nicarius. Et ex 5 bẽs tat᷑ ↄcludit ſi iudex tertio hũtliter requiſitus ſi nnt i nintlol nim.
bonã praticam euitãdi certo cau appellationem non pꝛonunciat ſuꝑ ea poteiit ex hoc gꝛauamie perel e fn ore C daneh
Itẽ bẽs ꝙ eps uł alius ordinarius põt caʒ oͤle Appellari: ar. in. c.i. c ſupplen. neg. la. Ingl. tinl dmnon⸗ ne 3 9
gare uicario ſuo: ? ſi in fraudẽ hoc fieret: poſſit ibi pfertur mater oibus tutoribus legitimis et R muler ne 1nreſliſie en uelei
excõicari per ſuperiorem. Et in hoc uið ꝑ ſpe. datiuis ⁊c. MDro intellectu huius glo. ut punn ſulpltionẽ: 1 idumel ſſeliano
eo. ti. S. nunc tꝛactemus uer. ſed ſecundũ pmiſſa canoniſta intelligat: ſciendũ eſt ꝙ ad Propoſitu, gubenglina 6 Pulegung D gien
7 quod nõ.in.c.ſuꝑ queſtionũ de offi.dele.et in noſtrum quedã eſt mutela teſtamentaria ur illa cum mi eure Vuunſten * 0
tellige ꝙ euitet appellationẽ interponẽdã ad ſu defertur b vartẽ in teſtamẽto. Qued 6 ua Ntnon o hemmine leſt oen
ꝑiorem immediatũ epi:non autẽ ad papaʒ cum ſi teſtäria ſen teſtaria ofirmata utputa ſi pꝛ in te l mmſer o gicum ioröni ſe⸗
ad eum omiſſis omnibus medijs poſſit appella ſtamento dedit tutorẽ filio ia emancipato ſed n nuneißit 4 gbigunr lid
ri ut ſupra dixi.⁊ ſolum hec ꝛegula repeꝛituꝛ ha exiſtenti in poteſtare ſua: puta quia erat filiꝰna tores ouplt n heut non polit
ber̃ fallenti in delegato pape ſubdelegante non turalis tm. Iſta. n. diciruꝛ quaſi teſtamentaria glenis a ſ cͤcarerd i o
in totuʒ ut in dicto.c.ſuꝑ queſtionũ. . poꝛꝛo:2= cofiꝛmata: quia tali filio in poteſtate nõ exiſtenti berhlic hu K rins Oennſi⸗
tunc non ad papã ſed ad ipſũ delegantẽ appelle non poteſt pater tutoꝛem dare: ſed datus peꝛ eñ Udicus ſire ſenio Kb Recerit
tur: cũ in eo repſentetur ꝑſona pape: ut ibi nõ. confirmatur per ſuperiorem: æ ideo appellatur ntenen mnlunor gired
que ratio ceſſat in alijs delegantibus: unde a de modo pᷣdicto: de quo mñ plenius dicendum eſt gener. he iſi
legato legati põt appellaꝛi ad papã omiſſo lega ut nõ. in rubrica de confiꝛma. tu. ſen cn. fl. . E ünmnmn i os, anodei.
to deleganię ut in. c.cuʒ Dertoltus de ꝛc iudi. Quedã tutela dicitur legitima: ut illa que differ poſſtung di biconſnemndo
ubi dixi. tem delegato epi potit appellari tur ꝓximiori ut inſti.de legi.agna.tu. S..i.? di wal dhoin tunüper on

citur legitima quia defeꝛtuꝛ a lege. Quedam eſt
tutela datiua:que ſic nuncupatur: quia datur a
iudice in defectũ aliarũ tutelaꝛum: et iſte tutele

ad legatũ pape:quia cõcurrit cũ ipo ut.S. dixi.
2 bec nota.additio eſt.

Si is q ðſijt ẽe

. deferun tur ſucceſſiue ſecundum oꝛdinem ſupꝛa ,acione
X£ m. 1 iconkecnone
P Arte. vtutõ nomine pu ſcriptuʒ:nam teſtamentaria prefeꝛtuꝛ omnibus cri rannere ure mesz
alijs. Ideo ut quandiu ſpes eſt de teſtamenta ſieppediat puplſone ⸗

pilli conuenitur iuitus poteꝛit na⸗ neta A nnp zſmn ni

In prima ponitur appellantis querelan ſe ria:puta quia pater dedit ſub conditio ne:non

4
*

cunda dat iudices: ibi: ideoq;ʒ mãdamꝰ. S

primo quod tutor alias mateꝛ põ 200 tutele ha

fit tranſitus ad legitimuʒ ut in.l.ſi quis ſub con
ditione. ff. de teſta. tu.⁊ ibi pleniſſime examinat
ꝑ glo.? Bar. pro hac mateꝛia uide in aut. na

ſaumaterna dcotuj lgiiman d
in A.aut epy opino Mun quo⸗
I nolunutn uin mire no coñ/

beꝛe filios in ptate,: æ ꝙ pupillus eſt ſub poteſta
te tutoris:pro hoc eſt tex. ibi ſub płate ac tute
la ⁊c̃. hoc etiã ꝓbatuꝛ ex diffinitione tutele. Eſt
.n. uis ⁊? pias in capite libero conſtituta ad tu
endũ eũ qui ꝓpter etateʒ ſe defendere nequit in
re ciuili inducta ac ꝑmiſſa:ita habetur in.l.i.ff.
de tute.æ inſti.eo.in pᷣn. ſecus dic in curator.nã
curator datur bonis ⁊? nõ ꝑſone:⁊ ideo non hʒ
minoꝛẽ in pfate ut in.l.in copulãdis.C. ð nup.

C Secundo nota ꝙ ꝑ tꝛãſitũ ad ſecunda u —==
extinguituꝛ tutela mateꝛna ipo facto. =–
nota cũ qui deſinit eſſe tutor nõ poſſe conueni
ri aplius nomine pupilli: quod intellige principi
ando negociuʒ de nouo ſecus in cauſis inchoa
tis. Mã licet expiret tutela ꝑ aduentũ pubertatiſ
nihilominus tenetuꝛ tutoꝛ cãʒ pᷣncipiataʒ ꝓſeq:
niſi adminiſtrato ſit trãſlata in curatoꝛẽ ut in.:.
una. C. ut cauſe puber. tutoꝛ aſſit. ¶ Mota ibi
exceptõne neglecta ⁊c̃.ꝙ ſi iudex procedit ad ul
teriora exceptione neglecta lʒ expſſe eã non rep
pulerit:põt ab eo appellari. ⁊ ſic limita. c.dilec
to. S.e.ubi dẽ ꝙ appellãdũ eſt demũ exceptione
oppoſita reiecta ſufficit.n.ꝙ ipſo facto reijciat
.ſ. ꝓcedendo ad ulteriora: æ ſic colligitur conſi
liũ uberti contrariũ qui conſulebat iudici ut nõ
ꝓnunciaret ſuꝑ exceptione uolendo cuitare ap
pellatione quod non ꝓcedit ut hic. Et idem tʒ
Jo. an in. c.dilecto pᷣal.? Haꝛ. in.l.q ꝓcedẽte
.E. de dila. ꝙ nota. Quid ãt ſi iundex non ꝓce
dit ad ulteriora:ſed ſuꝑſedet forte cã uexãdi ex
cipiente quẽ ſepe forte citat ad audicndã delibe
ratione ſuã: nide Jo. an. in. d. c. dilecto: ubi no

C 4 4„ 1ie — 4 49 2 3 4
ern Pinas ſoe fell, 6 illt ut d At. utni 2 4uie, Munt
ruf

iic iferotes keigioll hteſe
ſt oftcbumn diomne ice et uin
ene wend in.4. Wen Krrdrc.
Auotumn geddne anonda.
Sear ter poſſt dar mrtir in teſtames
l uel c̃ aljs. Hoſtiẽ late pſeqg
otigit ſii de facto 1 per egiſts
matri 2 auie. ?2 gliguich in. d..ſe
tione. Et H multe inropiniones
canoniſtaru ? legiſtarum eſt ut
pofſit qn olim non poteratiqni
non poterat eſſe mtrixꝛ unde cn
tum matrig auie ; ceſſureila/
non pot eſſe legitinn tomins ne
tengü tñ c non per oig ſotimn
tarie, na turela in teſtanento ſib
an laneſmmmſil
. ul.mnatni ? guie ni ſoſenite
tum N eade glo. i tbi ſolute
ſeel ſ natu
Pſpinlloſcetſſrtinnn

tri ⁊ qauie allegato in glo. In dekectü uero teſta
mentaꝛie ſuccedit ſecunda ſcilicet quaſi teſtamẽ
taria. Teꝛtio in defectũ utꝛiuſqʒ ſuccedit egitia
in cuius defectum ſuccedit poſtmodum darina.
hoc ꝓbatur ex ordine ꝛubricaꝛiũ iuris ciuilis.
Dufto n.rgeratm de teſtamentaria. De
cundo de confirmando tutoꝛe: Leꝛtio de mtela
legitima. Quarto de datiua ut in rubrica de in
rore ⁊ cuꝛa.datis ab his. Et ex hoc aꝛguituꝛ ꝙ
ualet argumentũ ab oꝛdine ꝛubricarum: ad ho
quod notatur ſupra in pꝛohemio.ffoꝝ. Ois
Ppſuppoſitis ſciendum ꝙ mulier tpe. foruz non
poterat eſſe de iure cõi tutꝛix:poterat in ipeira
ꝛi a iudice ſpãli beneficio.l.fi.fl. de tu. bo. dan.
poſtmoduʒ iure codicis fuit ampliata be facul
tas ut hetuꝛ in glo. Mouifſime de inꝛe auclenti
corũ fuit ſtatutũ ut liceret matri ⁊ auie agnoſce
re tutelã filiorũ ſeu nepotũ:ita ut pferanmun legi
timis ſeu datiuis ut in dicta auctentica matti cet
auie: ita tñ ut ante oĩa duo obſeruarerur. Pri
mo ut renũciaret ſecũdis nuptijs. Secundo ut
renũciaret beneficio uellciani ut dicta auctetica
matri ? auie æ in glo. Dubitann: uid ſi mare⸗ urche
adminiſtrauit tutelam abſq; co ꝙ rannelo reſſerit emns pubes Iden
ſecundis nuptijs ⁊ uelleiano: hec materia ri 1 abalet ſuccedeꝛe inoube
tur per Bar. 2 alios in dicta auk. 2 fuerunt 4

lnehi. . confeſte
„J. (onfeſtim. F,ad n
. ciꝗ Weceti . ercn.
dam in opinione ꝙ horum omiflio non vi⸗ Cd.lt 1n.l.ſciant *
P . t. Q. ge ſen
ꝛet aſſumptionem tutcele: quia

omiſſio modice S Min eſta r inf G
ſolennitatis non niciat actum ut in. li.fl. de ⸗ uo hir⸗ nelnige
inſpi. Har. ibi tenet pri ſuiaʒ quc ſatis blh.n. Ni
karzit᷑ omiſſio ſoleniratis uiciat acin un i. c. qꝛ ꝑp

(R„ = d. eutA rua P ſeſo

hnnknn Pigen
WNe dlſeihi

ſfemnſag ſte
atir Gühun inan rchn

lun Lnue rennhmgi
nfnitini niinn gitnn
mnm ſracſuet ſandln⸗ Ociurtcer
n Nſunerni zinmie
E. Monumti ſrof ntnn
u nr au b ntoeen
Kmim u limmni ſpn
òä
cot Br warms ditinar m
ntm ugmwingo Nofni wnct
NNNn NA Gin tchmn.
Teian äartdcucktgin
ns etnn Ctln Wrandn.
deg Dmr g N uügktii⸗
no,Ntneumn Nchnennd. 6
mndo NNfiNr Tebdeut
anm Amd N Aeunmrunmnadn

An dns dd b Cabathing
Iumeni to oine Uhrtamen 6

runr ir inphenn

winbutn Gnlertr
ſormncſt deine nrnennn
1 udic ſil unl⸗ 8
ocn e ocics iüln m,

iorden
g un bemn 1go laſin nicn 30

orta
unars

Cun be .
zaniniſtuun Feachuned /
Coundis nn osin n gn
Ntonin i
:

V

Rais

N p. rIr.5 & ℳ Jac 2 l.

ſ. tmatns Fas ot

¶ De appel.

de elec.⁊ i.l.ſi unus.C. de teſta. Sed ſolennitas
renunciationis pᷣdicte non põt dici modica. naʒ
ſi mater hʒ conſilium ? opinionẽ nubendi conſu
meret de facili ſubam filioꝝ amore ſcðᷣi mariti:
ut in.l. lex q tutores. C. de admini. tu. Wad
mulier maritata non eſt apta ad tutelam propi
ſuſpitionẽ:ita nec mulier ñ deponẽs affectioneʒ
nubendi ita dicẽdum eſt ꝛeſpectu uelleiani. Naʒ
cum mulier hʒ pᷣuilegium a uelleiano inductum
ut non obligetur effectualiteꝛ ꝓ alienis debitis:
ſi mulier nõ renunciaꝛet huic pᷣuilegio poſſet ſe
iuuare ĩ pᷣiudicium filiorũ:nã ſi nõ excluſit debi
tores pupillorum obligatur ipſa:⁊ ſic tenetur ꝓ
glienis debitis:unde ut non pofſit ſe iuuaꝛe de
bet huic pᷣuilegio renũciare:⁊ ſic nõ põt dici qð
modicus ſit effectus huius ſolennitatis.
ãt teneat adminiſtratio ſi n ↄfecerit inuẽtarium
plene nõ. Har. in.l.tutor qui reportatoꝛiũ.ff. ð

admini.tu.ibi poſt multa tʒ ꝙ ſic:lʒ tuj h
poſſit tanqᷓ; ſuſpectius remoueri. inamn
nora in pratica ꝙ ubi conſuetudo ſubeſt ð non
conficiendo inuentariũ per tutoꝛem ualeret taliſ
conſuetudo: ar.in.l.de quibus.ff. de legib. tenet
Mꝛnu. in. d. l.tutoꝛ: ⁊ inteꝛ cetera ponit alium ca
caſum ſpalem ⁊ notabilem uidelʒ ut iudex poſſit
ex cã remittere tutori confectionẽ inuentarij:ut
ſi expediat pupillo ne ſecreta pꝛimonij reuelẽtur
ar. in.l.ij.C.de ali.pup.pᷣſtan.nũquid ãt h tute
la materna dicatur legitima an datiua:diſputat᷑
in.d.aut᷑.⁊ plʒ opinio Mart.quod ſit legitima
tñ noluntaria:quia mater non compellitur ſi ñ

& uult ut d. aut.matri ⁊ auie/ Munquid epi ⁊ cle

rici inferiores ac religioſi pnt eſſe tutores:cum

ſit officium pium:uide tex.cum gl.nõbili quaauam
tene menti in. c. ꝑuenit.lxxxvi.di. lterius

dubitatur de qõne quotidiana. Munquid ma
ter poſſit dari tutrix in teſtamẽto paterno uł ſo
la uel cũ alljs. Hoſtiẽ.late ꝓſequitur bic: qꝛ qõ
ↄtigit ſibi de facto ⁊ peꝛ legiſtas ponit᷑ ĩ.d.aut᷑.
matri ⁊ auie.⁊ aliquid in.d.l.ſi quis ſub condi
tione.Et ſʒ multe ſint opiniones:cõis tũ opinio
canoniſtarũ ⁊ legiſtarum eſt ut hodie deputari
pofſit qm olim non poterat:quia i legitima oliʒ
non poterat eſſe tutrix:unde cum hodie ſit indł
tum matri a auie dʒ ceſſare illa ꝓhibitio:nam ſi
non põt eſſe legitima foꝛtius nec teſtãria. Advᷣ
tendũ tñ ꝙ non per oĩa ſortitur natuꝛã teſtamẽ
tarie.nã tutela in teſtamento ſibi decreta eſt i ſu
ſpenſo donec ſeruauerit ſolennitatẽ contentam
i.d.aut᷑.matri ⁊ auie nã ſolẽnitas dʒ pcedere ac
tum In eadẽ glo. fi.ibi ſoluta eſt tutela Aduer
tendũ ꝙ ſi mat᷑ non petierit tutorẽ dari filio ↄ
feſti.j.annum cũ poterit puatur iure ſuccedẽdi
ipſi pupillo:ſi deceſſerit in pupillari etate: ſecus
ſi deceſſerit factus pubes. Idem eſt in quolibet
alio qui poſſet ſuccedeꝛe impuberi ab inteſtato:
ut in.l.ij. S. confeſtim. ff. ad tercul. æ in.l.matꝛes
.EC. eo.tit. ⁊ in.l.ſciant.C.de legi. heꝛe.uide bo
nũ tex. inſti. ad tercul.in fi. (eero nnnam
quod dr hic in tutela locũ hẽat in cura ut mat

nel auia poſſit deputari curatrix filio. Spe.i.ti.
ð cura..cũ autẽ.v.ſed nunquid tʒ ꝙ ſic:⁊ idẽ
glo. in pᷣal.auc.matꝛi ⁊ auie:⁊ dicit ibi Haꝛ. h̊
cõiter teneri:ide glo.in.l ſciꝛe.ff. de tu.? cu.da.
ab his. ¶ Exrra glo. opponituꝛ finẽ. c. in eo
ꝙ papa mandat iſtis iudicibus cãe appellatio
nis qð cõm audiant hinc inde iuſtificata appel
latione:vr.n.ꝙ debuiſſet mandare ut prorſus
deſiſterent a cognitione:ex quo iſta nobilis pro
babat geſiſſſe ſe eſſe tutꝛicẽ:aꝛ.c.cũ oliʒ.5õ.de ex
cep. ¶ Solutio: non intelligas tex. ꝙ iudices
debeant cognoſcere inter iſtam quondam tutri
cem ⁊ aliã mulierẽ reſcripti impetratrice:ſed int
pupillos ⁊ iſtam tutriceʒ.nã exquo cã fuit ſemel
delegata uoluit papa prouidere iſti impetranni
de iudicibus delegatis. ¶ Hioluit ãt cãʒ remit
tere ad priores iudices ut ñ grauarẽt pupillos
ſicẽ grauaueꝛt mẽeʒ:un erat ſuſpitio ↄ eos orta.
Exemplum relatio
„ tim aſti. nis debet partibus
edi anteqᷓ; fiat relatio. Ael ſumma cla
1 iudex de iuꝛe dubitans nult conſule
re ſuperiore dʒ conſultationis copiaʒ partibus
edere:alias eius uerbis conſultationis fides nõ
adhibetur facit hoc.c.ad tertiã ꝑtẽ rubrice Et
pꝛo intellectu pꝛemitte:ꝙ Iʒ ex multis cãis papa
ipugnaret relationèe factã ꝑ iudices: inter alias
adiecit iſtã cam de qua in tex.ideo dicit tex. pre
terea æc. rimo nota ex tex. ꝙ ex iuſta cã
põt iudex inferior deciſionem negocij defeꝛꝛe et
principẽ de iure cõſultare:nec pot de hoc pars
ↄqueri: dũmõ malicioſe non fiat:quia eius pro
prie eſt iura interpretari:cuius eſt cõdere ut in
.c.inter.j.de ſen.excõi.⁊ in.l.fi.C.de legi. Se
cundo nota ibi leg timas ſanctiões ⁊c/ꝙ in mã
relationis ſeu ↄſultatiõis ſtandũ ẽ diſpõni iuris
ciuilis:ex quo canonibus non ↄdicit:⁊ idem eſt

de alijs mateꝛijs ut in.c.i.⁊.ij.de no.opeꝛ.nun.
ultimo ibi conſultationis exempluʒ. ota ꝙ

copia conſultationis fiende debet edi partibus
2 fit iſta editio ut partes poſſint oↄtradicere du
bio formato per iudiceʒ:ſi ueritatem occultaret
uel mendacia inſereret. ⁊ debet hec copia tradi
ſecundum doc.publicata manu notarij uel duo
rum uirorum ſeu roborata ſigillo auctentico:
ut nihil poſſit immutaꝛi: ar.c. quoniam contra
de proba.in glo. ibi ſi uero: uult euitare onus
iudicãdi ⁊c̃.ĩmo tũc iudex acrit̃᷑ punit: nã efficit
infamis ⁊ punit᷑ i.xxx.li.auri de q dicẽdũ ut hẽ
tuꝛ in dicta.l.ij.C. de legi.dicit tamen Hoſtiẽ.
ꝙ illa pena non ſeruabitur in ſoꝛo canonico ut
in.c.primo de re iudicata libro.vj.ita tranſeũt
doctores. Eer ovimo tanquaʒ equa ſeꝛuan
da eſſet in iudicijs:ſed mero iure poſſet dici cõ
trarium:quia.c.i.non loquitur in mateꝛia rela
tionis ſed generaliter in faciente aliquid ↄ iuſti
tiã ⁊? conſcientiam:unde cum ſit diſpoſitio ge
neralis debet referri ad ſpecies non prouiſas
ut in.l.ſancimus.ff.de penis:uel ſaltem concur
ret utraqʒ pena. Mam illa eſt ſpalis æ de facili

4

A. foni A

ꝛemouibilis ar.i.l.quotiẽs.ff. ð acti.⁊ obl.⁊ ĩ fi.
gl. ut hac mat᷑iaʒ clare heas /ſcire debes ꝙ mul
tis ex cãis iudex refert negotium ſuꝑiori qnqʒ
ex natura ipſius cauſe qꝛ eſt reſeruata ſuperiori
ut in. c. maiores de baptiſmo ⁊ in.c.ut debitus
.5. eo. æ in hac relatione non hʒ locũ diſpoſitio
puius tex.qꝛ cã relinquituꝛ auditoꝛio pꝛincipiſ.
OQñqʒ fit relatio uirtute delegationis iaʒ fac
te. ut quia priceps delegauit cãʒ cognoſcendam
2 inſtruendam ⁊ inſtructam remittendã ad euʒ:
uel ſimpliciter cõmiſit: ut.j.certũ tpᷣs cã remitte
retur inſtructa uel non inſtructa:æ nõ bʒ locũ ĩ
boc diſpoſito huius c.quia totus proceſſus re
mittitur ad ſuperiorẽ nec ſtatur uerbis iudiciſ:
niſi quatenus conſtat ex actis ut in.c.qm.s. de

droba . Boef relatio ſuꝑiori cã cõſulendi
eum de aliquo dubio in iure:æ hoc caſu loquit
prope iſte tex.⁊ mã.l.i.ij.⁊.iij. C. de rela.na qͥa
hoc caſu non remittitur totus ꝓceſſus ad prici
pẽ ne fatigetur ſed ſolum elicitur ex actis pũctꝰ
dubius:⁊ quia iudex poſſet pũctum non bn for
mare non ſtatur relationi ſeu ſuis uerbis cõſul
tatiuis niſi copiã dederit ꝑtibus:ut ſi de conſẽ
ſu ꝑtiuʒ punctus fuerit formatus. Et in hoc cõ
ſidera ꝙ qnqʒ fit conſultatio pᷣncipis ꝑtibus cõ
ſentientibus:ſeu ſaltẽ non Sdicentibus.qnqʒ al
tera ꝑte dicẽte æ appellante:qnʒ altera ꝑte ab
ſente ꝑ contumatiã uel ⁊ ſine contumatia :prio
caſu ex quo partes non ↄdixerũt conſultationi
formate ꝑ iudicẽ non poſſunt amplius odicere
ut in.l.i.F. queſitũ.C. de rela.Et ꝑ illũ trex.põit
HBar. ibi pulchꝝ dictũ:ꝙ ſi iudex aliquid dixe
rit pᷣſente ꝑte æ non dicente non põt ampliꝰcõ
tradicere:uẽ.n.conſentire:facit quod in ſili nõ.
Inno. in. c. ex ꝑte decani de reſcriptis:ideo uti
le eſt ut in actis ſemꝑ ſcribatur ꝑte pᷣſente z nõ
ↄdicente. ¶ Si uero fuit facta relatio ꝑte gdi
cente non facit fidẽ:niſi aliter ꝓbetur ex actiſ ut
in. d.l.i.?.ij. ar. hic.⁊ in.l.i.ꝗ. queſitum. ff. eo.
Idem dic qn altera ꝑte abſente ꝑ cõtumaciã uł
non fuit facta relatio:nã non dʒ credi uerbis inu
dicis niſi quatenus conſtat ꝑ acta ut in.d.c.qm
5OQuod ergo erit remediuz: ſi ꝑtes non cõ
cordant in formatione puncti. Eſt dicẽdũ ꝙ iu
dex poterit ꝑtes ↄpellere ad concordiã: ⁊ ſi no
luerit poterit interloqui factũ ſic ſe hr̃e ꝓut ipᷣe
format et niſi appelletur ſtabituꝛ inteꝛlocutorie
ſue ut in.l.fi. C. de ꝛela. ¶ Et hec ſunt notanda
in ſimili mã quando iudex hʒ cõſulere iuriſperi
tũ ex neceſſitate ſtatuti ut fides non adhibeatur
puncto formato ꝑ iudicem niſi interuenerit ↄſẽ
ſus ꝑtium modo pᷣdicto ut nõ. in.d.l.i. Sed eſt
dubiũ: nunquid poſſit appellari ꝑ alterã ptium.
Blo. ur uelle hic in fi. ꝙ non eſt locus appel

lationi: ex quo ꝑtes ſemel approbauerunt punc

tũ formatuʒ per iudicẽ:dic melius ut colligitur
ex notatis in.d..queſitũ ꝙ quattuor actus in
teruenire pnt in hac mã. ¶ Primns ꝓnuncia
tio iudicis de conſultatione facienda et ab iſta
non appellatur. quia non grauat ut. S. dixi.

C De appel.

Secundus caſus eſt ipſa forma
nis: ? ab iſto actu a pncipio põ
dex uerũ ñ expᷣmit ut ine 1iSec generen 6
ſenlerunt non pñt ↄdicere ante ſñiam
tius actus eſt reſponſio principis ꝗ qus “
pellatur: quia lacit ius inter Etes.l.i.ff. geroch,
Pncipũ ⁊ in. I. ſed. ꝙ pncipi inſti. de inre
rali gen. 2 ciuili. (Quartus agctus eſt ipa ſtin
diffinitiua: quã iudex pfert ſm rnſione r R
7 ab iſta põt appellari per tex.in. d. S. H
naʒ poterir ꝓbari ĩi cã appellatiõis: punctns

don fuit benef. atus: ? ꝙ peꝛ errorem coſen
erit. Ete poteꝛit cm iſtrues ex nouis actis:
nã hʒ locũ nõ ꝓbatũ: pbabo peꝛ.l.ꝑ hanc. C.

de temp. app. in.c. ci Joanes de fi. inſtru. Ex
his nota unũ pulchꝛũ 2 quotidianuʒ dictum

iz ptes conſeſerint ut inder ferret ſñiã im conſi
liũ alicuius periti:⁊ conſenſerunt puncto forma
to ꝑ iudicẽ:nibilominus a ſnia lata jm coſilum
ſapientis poterit appellari per rones ſupradic
tas. Item quia non conſenſerant in iuriſperitũ
tanqᷓ; in arbitrũ nel arbitratorẽ ſed ut in mirum
ſcientificũ. ¶ In limili nidemus a indice op
tento de conſenſu ꝑtiuʒ poteſt appellari ut in. c.
cãm de re iudi.et in.l.ex conſenſu.ᷣff ð app. Ita
in ꝓpoſito ſic ẽt uidemus in teſtibus.naʒ ſic p
ducẽdo teſtem appꝛobet ipſius ꝑſonã. iiij. q. ij.
ſi quis tcſtibus:nihilominus pnt poſtea repro
bari dicta:ut nõ.in.c.pñtiuʒ.S. de teſti.Et hane
cõcluſionẽ firmat Har. in. d. F. queſſtu:et nide

tio conſultatio

latius ad mãm ciꝛca conſilium ſapienis:qð ipſe

nõ. in.l.i..ſi plures.ff. de exeꝛcito.et qð dixi ĩ
.c. ſi ꝓ debilitate de offi. dele. additio. et h ſuffi
ciant ad mateꝛiam.
2 Pi i ame lite
Ignificante. t
pᷣncipale negocium iudex aliquid inno
nat nel diè aſſignataʒ ſine cã pᷣuenit:licite appel
latur. Et ſi pꝛocuꝛatoꝛ datus ad impetrandum
ſuper appellatione non ſeꝛuauit foꝛmam man
dati auditur. appellans etiam poſt. annum.
Primo ponituꝛ appellantis naꝛatio. In ſecĩ
da cauſe comm ſſio:ibi.ideoqʒ.¶Mota pmo
ex textu ꝙ poteſt alicui in ceno loco ius compe
tere ut alibi qᷓ; in locis ſuis uictualia non uenda
tur. Et idem dic in furno molendino? ſimibꝰ
ut poſſit ex conſuerudine uel priuilegio vompe
tere hoc ius in illo loco:⁊ potuit induci conſue
tudo ſi anbi nolebant hec exercere:? inhibiti e
quieuerunt prohibitioni per tempus legitimuzʒ
ad preſcriptionem complendam: ad hoc quod
notat Cy. in.l.ij. alias. C. que ſit lon. conſue.
facit.l.ſi quis diuturno.ff. ſi ſeruit .uendi.
Nota ꝙ etiam clericis ⁊ eccleſiſs peteſ boc
ius competere:licet ipſi non poſſunt per ſe exer
cere officium earnificum uel tabemariorum un
in cle. dioceſani de uita ? boneſta. cleꝛci. He
cundo principaliter nota quod lite pendente 4
debet reus pro hiberi nii iure ſuo non impꝛio
1o a lege: licet illud ius ſit contr⸗ intentionem

inilad
iud .
Gnlceͤni Atio n

ſsenn woi.. v
de vaſtpel i⸗ lefhnonper
lie hen ge gatiß con r gbat

ata de janiti
Mio en gle nl . o ii.

1alectus ad ter

iea polſeſtone ſgelendi nenci dart

ig: ſc hu ins nhcelit ſorte
tabirulo infratlann nilam adonn
i dicchn hoc ins mceli gine⸗
capitalumn n goeuc eu
iis an ſ⸗ 1o decidendh
pendene ſuper bor inre non den
hiberi ſua poſſeſſione nii. uin ſl
inſeioofſaũ plorari: inlſer
ſi munuimn n O Bis n
ii verbijorſernn pon n ten ſ
un ige fuiſet ſiis fuiſſt conteſti⸗
baterpectari ſdia diſliningatmon. n
nid imnomare in dren icomn bus:
oNe ad fierer Mogd
vr N in.cii ur ie pendemte n⸗
ſolumn eo. ti lib. v. Er ideo goo.ſe
Od ter. marime ſed certe illa ſupp
toto neceſſaria per ter qui nniur
Gec poteſt dici inppleno goo
ſpectu totins tpis pencentie liie
glianid inonarl i pindicium pofl
habes clanſſime primi lect ron
qumee lcuit epo ob hanc cimn an
cundus intelectus eſt capleli
poſeſior in iſa qvaſi oſftonen
forte inqyietate 2 ggebat forte ne
co boc ins conppetee epiſcopo
ſoꝛia cicenco boc ins mmceli ſol
tnnc n e nclisoffehit
—0 oporterer ſupplere ad D

. . ed agnerte quia goſa non
no con. hoc officium iud
ſarl niqnitate e inn
te
Oenactoris ſech ſonn

Kimet duos er
Be ntens cij adbuc poſti 1
nazn nchzeis icere off
iurſctio⸗ (Vnchnc non ſtſi
W Doſa cicit t

aunManlatit iin,
n minſts umsititunin
aihtin gen iu lii
s itmmmumns inſum
õü
utin im Maſcuſitit
hu vaidu Mun in/.
ill Apraf ana eri
1 irn N nNadnggti
mA.
W

in
SnugANihifn
Lin ſtäßtnmgl

n
õ
cie unN

actoris ſeu iuriſ deducti in ingiciũ lacit. c. i. 8. ut
lite pen.? quali per totũ. Lertio nota ꝙ di
latio data de partiũ conſeniu non põt ſine cau
ſa ꝛeuocari alteꝛa pte inuita. Et ꝓbat iſte tex.id
quod dixi in.c.cum ceſſante.S. eoð.ut interlocu
toria lata de conſenſu ꝑtium non poſſit reuoc
ri alrera ꝑte inuita:iĩtellige niſi ſubſit cã¶ ¶l
terius nota ꝙ ipedimentũ ꝓcuratorig 5 mada
tum pᷣſtitum pbet iuſtam cãm appellatoꝛi conſe
quendi fᷣm annum. ¶ itio nota ꝙ appellans
ex plinibus cauſis copulatiue deductis iuſtificat
appellationem cauſarum alteram ꝗpprobando:
2 ſic facit ꝙ deducens plura copulatiue in libel
lo non uideatur ſe obligare ad quanlibet Ptem
copulatine ꝓbandam:ſed ſatis eſt ꝓbare id qð
ſufficit ad nictoriã de quo nide quod dixi in.c.
ʒ. S. de ꝓba. æ ꝑ Mar. in. I. diuus. ff de ꝛe ind.
in glo i. in fine:ex hac colliguntur duo in
tellectus ad tex. ¶Wrimus eſt ꝙ ep̃s erat in
iſta poſſeſſione faclendi nendi carnes ĩ locis ſu
is:⁊ ſic hñdi ius macelli:⁊ forte concuꝛrebat cũ
capitulo infra illam nillam adunenſem: ſed capi
tulũ dicebat hoc ius macelli ꝑtineꝛe dũtaxat ad
capitulum ⁊ ſuꝑ hoc iure agebatur:⁊ hec lec.ſa
tis claꝛa eſt. Eiam 26 decidendi fuit quia lite
pendente ſuper boc iure non debebat eps pro
hiberi ſua poſſeſſione uti.nam ſi potuiſſet in hꝰ
iudicis officiũ iplorari:fuiſſet prius executioni
ſñia mandata qᷓ ſaa.( Bed im bunc intellet
rũ uerbũ preſertim poſitũ in texru ſtat proprie:
nam idẽ fuiſſet ſi lis fuiſſet conteſtata:qm debe
bat expectari ſñia diffinitiua:non.n.dr̃ reus ali
quid innouare in preiudicium litis:ſi ntitur poſ
ſeſſione ſua:imo ſibi fieret inouatio:ſi ꝓhiberet
ea uti ut in.c.i ut lite pendente nõ. glo.in.c.non
ſolum eo. ti. lib.vi.Et ideo glo.ſequens ſupplet
ad tex. maxime ſed certe illa ſuppletio non ẽ ex
toto neceſſaria per tex. qui utitur nerbo pᷣſertiʒ
Sed poteſt dici ꝙ ſuppletio gloſe.procedit re
ſpectu totius tp̃ᷣis pendentie litis: quia non dʒ
aliquid inouari i pindicium poſſeſſoris.ex boc

habes clariſſime primã lect. ⁊ rõnẽ decidendi: et

quaꝛe licuit epᷣo ob hanc cãm appellare. ¶ De
cundus intellectus eſt ꝙ capitulũ erat hbic quaſi
poſſeſſor in iſta quaſi poſfione:? agebat õ epᷣʒ
forte inquietãtẽ ⁊ agebat forte negatoria negã
do hoc ius competere epiſcopo uel forte confeſ
ſoꝛia dicendo boc ius macelli ſoli capitulo com
petere. Et rõ decidendi fuit fᷣm glo.quia nõ po
terat implorari indicis officiũ lite non conte.et
tunc nõ oorteret ſupplere ad text.uerbũ maxie
C Ded aduerte quia gloſa non aperit hic qua
re lite non con. hoc officium indicum non pote
rat iplorari õ iniquitatẽ ? inouantẽ circa poſfi
onem actoris.ſed gloſ.j.ſuper uerbo ſupeꝛ his
uẽ ponere duas rõnes. Sin eſt ꝙ ſpecia
le eſt in delegatis cũ adhuc poſſint recuſari ãte
litẽ conteſtatã non dʒ eis licere officiũ impaꝛtiꝛi

circa pᷣncipale:cũ adhuc non ſit firmata ipſoꝛuʒ
iuriſditio. ¶ Deðdo gloſa. dicit ꝙ officium iudi

¶ Be appel.

cis principaliter poteſt implorari ante litẽ oteſ.
quia ſuccedit loco actionis ſeu deſeruit actioni
intentate:ideo dʒ prius lis conteſtari.ſecus ubi
officium iudicis incidenter imploraretur: quia
tunc non eſt neceſſaria litis conteſtatio:⁊ ſic relſ
pondeo ad. c.ij.S. de offi.iudi. ¶ Multi repro
bant hunc intellectuʒ:æ pꝛeſertim do.Ant.non
plʒ dicenti ꝙ ex quo caplʒ erat in hac poſſeſſiõe
bene poterat implorari indicis officium: ut nil
ibi innouaretur in preiudicium poſſeſſoris.
Ego uero cꝛedo ꝙ hec lectura fa ſatis iuridice
ſuſtineri põt intelligendo ꝓut firmiſſime credo
in facto contigiſſe ꝙ hic epᷣs negabat capituluʒ
eſſe in hac poſſeſſione ⁊ ſibi hoc ius competeꝛe
2 de hoc erat ↄtẽtio: iõ pẽdente lite ſuꝑ his nõ
debebat eps ꝓhiberi nri hac facultate a iure nõ
improbata. Unde nõ erat licitũ iudicibus ſupeꝛ
hoc aliquid interloqui lite non conteſ.ar.c.con
ſultationibus.j.de offi.dele.⁊ hic uide tex.opti
mum iuncta glo.fi.in.c.ij.de in inte.reſtit.ultra
medium:⁊ tunc nõ oportʒ ſupplere maxime ad
litterã. Sed dicendũ ꝙ lite nõ ↄteſtata nõ erat
licitum iudieibus ſuꝑ hac poſſeſſione ſe inteꝛpo
nere:cum de ea eſſʒ ↄtentio: ſed poſt litẽ ↄteſta
tam ex quo agit᷑ de poſſeſſiõe ⁊? ꝓprietate põt
interloqui:ſi prius cõſtat de poſſeſſione ad hoc
.c.cũ ueniſſent.j de inſti. Et ſic ex his habetur
clare ſecundus intellectus:fatendũ tñ eſſʒ ꝙ ubi
Oſtitiſſet de poſſeſſione actoris nec de ea efſʒ cõ
tentio: ꝙ licite põt ẽt delagatus ſuũ officinʒ lite
cõteſtata nel nõ iꝑtiri æ reuocare oĩa attẽtata ĩ
piudiciũ actoris:pro quo uide tex.cũ glo.i cle.
.ij. ut lite pendente: æ ꝑ hec pnt decidi multa ſᷣ
oſuſe tacta ꝑ doc.in glo.in uerbo pᷣuenire ĩ fi.
Mora glo.iuncto tex. ⁊ circa mãm iſtã doc.
inſtar naria referẽdo. Sʒ ↄcluderẽ ſic clare mãʒ
ꝙ aut dilatio fuit data ſine cauſe cognitione ex
iudicis officio: æ põt eodẽ mõ ſine cauſe cogni
tione reuocari ut in.l.diẽ ꝓferre.ff.de arb. facit
qð dixi ĩ. c. cũ ceſſte.S.e.? qðᷣ nõ. MHar.i.l. qd
iuſſit. ff.de re iudi.?æ Inn.i.c.q̃relã de elec. Si
vo fuit data cũ cãe cognitiõe ⁊ tũc aut interuẽit
ↄſeſus ꝑtiũ:⁊ tũc reuocari nõ põt altera ꝑte in
uita cã legitia nõ apꝑente:⁊ de h̊ ẽ bonꝰ tex. h:
quẽ adduxi ĩ.d.c cũ ceſſãte ad ꝓbãdũ ꝙ iterlo
cutoria data ð ↄſẽſu ꝑtiuʒ nõ põt reuocari alt᷑ᷣa
ꝑte innita cã legitia nõ apꝑẽte quã nõbis. Aut
nõ iteruenit ↄſẽſus ꝑtiũ:ſʒ iudex ex officio ſuo
dilationẽ pᷣfixit:⁊ tũc ſi ceſſat cã dilatõiſ põt illã
reuocare ad h tex.nõ.i ar.i.l.a filia.ff.ad treb.
Exẽplũ:ſtatuit iudex terminũ decẽ dierũ ꝑti ab
ſeti:forte ĩ uilla erat:ad ↄꝑendũ ipſe reuerſus ẽ
.j. V. dies:certe pot᷑it ila dilatõ decẽ dieꝝ reuo
cari:qꝛ ceſſat cã illiꝰ rermini. Si uero cauſa nõ
ceſſat:⁊ tunc nõ dʒ index ſine cã aliquid attenta
re in preindiciũ dilationis: ar.in.l.ſiue pars:et
uide ad predicta glo. notabilem in. c. cum ex eo
de electi.li.Vi.in nerbo ad ſeptennium que con
cludit quod ſi epiſcopus diſpenſauit fanore ſiu
dij cum aliquo ad ſeptennium non poteſt ſine

RIans d decz.

1

/* 2 wαn paßy 4

¶ De appel.

c& euidenti diſpenſationẽ reuocare. quod nõ. æ
circa ceſſationẽ cae uide quod nõt Har. in. l.lu
tiꝰ. ff. de le.ij. z.l.ij. E. ð dila.? ea que dixi i. d.
c.cũ ceſſante:põt tñ pendente una dilatiõe dar
terminũ ad aliũ actũ ſucceſſiue explicandũ eidẽ
parti uel alteri.quia hoc non eſt preiudicium di
lationis ut ſentit bic Cal.æ bene ? Mar.i.l.ij.
.ff. de re iudicara. S Idẽ dicit ſi aliquid inno
uetur. Nã poſſet iudex occurrere dilatiõe non
obſtante:quia non preiudicat dilationi ſed im
partit᷑ officiũ ſuũ circa alia.pro H. c. qᷓ frõte. S.
eo. ? c. cuʒ reneammn ſ Munquid at poſſit in
dex dare ſimul duas dilationes ad diuerſos ac
tus: nide per ſpeculatorẽ ĩ ti. de dila..i.uer.ðᷣ
liberatorie ⁊ ſe.⁊ bo.gl.in.cle.ſepe in uerbo po
dationẽ de uerbo.ſigni Et dic ꝙ ubi ſcõs actꝰ
dependet a priori ita ꝙ alterationem ꝛecipit ab
effectu prio ris actus nõ põt iudex ad diuerſos
actuſ duas dilationes prefigere ſimul:ſecus ubi
actus ſunt oĩo diuerſi. one exemplũ: uult
iudex prefigere terminũ parti ad poſſinões faci
endas puta decẽ dierũ ⁊ aliã dilationẽ decẽ die
rũ:ex nunc prefigit ad probandũ intẽtionẽ ſuã
certe hoc non dʒ poſſe fieri.nã forte omnes po
ſitiones erunt confeſſate pex partẽ aduerſã: ⁊ ſit
fruſtra daret᷑ fa dilatio ¶¶ Irẽ ⁊ forte omnes
negabũt:⁊ ſic duriori pꝛobatione afficietur: ex
pectandus eſt eꝛgo finis poſſitiõis: ſecus uit di
xi qn actus ſunt diuerſi:utputa prefigo tibi ter
minũ decẽ dierũ ad producendũ teſtes:⁊ extũc
prefigo.v. dies ad producendũ inſtrumenta: ni
hil. n. prohibet hos terminos accumulare ſil: 2
hoc nota. In glo. in uerbo ſuper his in fi.ðᷣcla
ra hanc gloſ.quo ad propoſitũ nrʒ per ea q̃ di

xi.S. in glo.iij.alias prima ubi eã expediui:⁊ ge

neraliter ad. mãm uide.c.ij. de of mdi. In

glo. fi.ibi non poſſet eos recuſare ⁊c̃.nõ.glo.et
idẽ nõ:glo.in.c.cũ oli.S.de cã poſ.⁊ proprit.⁊
uide ꝙ ibi nõ. in eadẽ gloſ.ibi forte non erant
ſoluendo ⁊c Moſt.dicit ꝙ ex quo procuratõ ex
ceſſit fines mandati in nullo hahuit preiudicare
dno:ideo non tenebatuꝛ dñs prius agere pꝛo
curatorẽ ¶ Aduerte hoc dictũ Moſtiẽ.proce
dit reſpectu effeetus ipetratõis:illa.n.tanq;ᷓ attẽ
tata ↄ mandatum non preiudicat domio ut ĩ iu
ribus allegatis in glo.ſed hic agitur de alio pꝛe
iudicio.quia appellator non fuit proſecutus.j.
annum. Unde quẽadmodũ quilibet tertius im
pediens preiudicat appellatori:ut prius ſaltem
agat Z ipedientẽ ad ĩtereſſe iuxta notata ĩ.c.ex
rõe.S.eo.ita uẽ dicendũ in procuratore impedi
