quam ipſe allegat:nec glo.per cum allegate hoc
chit:ſed loquuntur generaliter in impedimente

alicuius: ? voſſũt intelligi in ĩpedimẽto tertij
imo gl.? Har.i.d. . dolo potiꝰſentiit o 1
tũ.ſ.ut ↄ aduerſariũ doloſuʒ fiat reſtõ lkro
toꝛ i fi.ff. ex qͥ. ca.ma. Ego eiʒ dicerẽ ĩ h dun,
ꝙ debeat bie fn annum: qꝛ iuꝛa loquntu gen⸗
raliter:ut impeditus in pꝛimo anno bean anr
cut impeditus ꝑ iudicem pᷣmum bet jm. d del
ualet ſalteʒ ſeruari debʒ illeſus: ur nolueri
de ꝛ0ta: nec in iure reperitur contrarinm. ie⸗
ob.nõ.in.d. . dolo. Drocedunt enim quze
dato impedimento ius ſpecialiteꝛ non puidet:
ſed in calu noſtꝛo gnaliter puiderur peꝛ ſecuch
anni dationem. Qnqʒ impedimentnm ꝓuenit
ex tertio:⁊ tunc communiteꝛ tenenetur ut priꝰð
tur Z eum actio ad intereſſe: ? ſi non eſt ſoluen
do reſtituatur adueaſarium:ut bic in glo.z i
iuribus in ea allegatis. Et puto banc eſſe diuer
ſitatis rationem inter impedimentum pꝛeſnirum
ab appellato ⁊ a tertio: quia factum teruj no de
bet pꝛeiudicare appellato qui nõ fuit in culpa:
Igeo agitur contra tenin ad imtcreſſe ⁊ ſũna ꝛ
manet ſalua ⁊æ ualida ¶ SVed quando ipſe appel
latus pꝛeſtitit cãm ſeu impedimentum ceſſat bee
ratio ? prouidet᷑ ut.S.dictum eſt:⁊ per bec ba

bes primã queſtionem declaꝛatam late. C.⸗-
P.O nio ad ſecundam: nunquid impeditus in ſecun

do anno debeat habeꝛe tertium ſeu debent oſer
nari illeſus ipo iure ui tps n currat ul iu ſubue
niẽdum ei ꝑ bñficiũ reſtõis. glo.hᷣ ꝛccitat duas
opi. una ẽ ut cõpetat ꝛeſtõo: alia ut ipſo ii ppedi
tus fuetur illeſus:niſi ſit ĩi piudiciũ tenij:i ̊
reſidet ⁊ ſequitur Moſti. maxime inſpecta ſim
plicitate inꝛis canonici: de iudi. dilecti :.je ad
audientiam. Inno. uidetur uelle ꝙ ultra ſecun
dum fatale nec tertinʒ nec ulterius habebit ſine
reſtitutione:æ tunc reſtituetur tantum tempus
quamum fnit tempus impedimenti. Ei ꝙ ſitne
ceſſaria reſtitutio niderur tener̃ glo. in aut.c ꝗ
C. de temp. appel. uidetur tamen uelle ꝙ iege
annus debet reſtitui: ut.l. ſed ⁊ ſi per pretorem
in prin. ff. ex qui. cau.ma. HGl. i. in. . cumn li.̃.
.e.ſentit ꝙ datur tertius annus ipſo inre. Jo.
and. concordando dicir ꝙ aut fuit imnpeditus
per iudicem ⁊ ſubuenitur ipſo iure. Aut procel
ſit impedimentum aliunde ⁊ procedit opimo:
ꝙ detur reſtuutio er ſolum ad illud tempus in
quo fuit impedimus. Do. anto. dicit quod i caſi
bus in quibus non currit ſecundus annus un
pedito non currit eniam ſecundus. in olijs cali
bus currit:ſed datuꝛ ꝛcſtitutio ſecundun tepus
leſionis:⁊ in hoc multe ut dini ſunt narictates.
Ego dicerem ꝙ tantum in duobus calb s ie
. ADrimus quan
currar tempus ſecundi annid 4
do lis crat in conſiſtorio prinpis ? inmece
tmm prouenit ex facto ipſius pr ineipis ber en
tum. c. ex inſinuatione infꝛa codem ? in nnlen
ſed lis preallegata Secundus quando per cor
. . ſſo panium conſenſu.
promiſſum uel als de expſſo pau le
ſuperſedetur negocio per de. pdiu preane⸗

Mec iſtis caſibus dico dandum tertium annuz:

ciavonſe 5
ze ern conberein inino cen hl
u gen ncMñ leln ech
anjco lic. ahimnc
Icde.. Kö innſudss : i 4
plnadefnid,g miis dir
rolauendun: ſe xlolo ſccecit
nin iurg:e , oaleqnenon d, eod iure n
tumnpegrin ternino ini acni de maio
8 Mlo. (Onwm un guin Pndin
ürencd ſde en.H dut drenti N.anic e⸗
titq piuranin hetin. Jo anin adc.
Pcede ai aphelerci ad incice veſde ren
q unc ffiole eſ ſeci aauce teſtes:e ſ⸗
terminug ad pbandi in gid' orcnpaei
minstg eſe hs eoncſ enninli
giſtantia n ipedit z ineaſmenti 6

giciac avaneg tenmint

eum:t ci bacopi trauſt bie do an
vente qr crego fimnter ali gata
copſi ſlfiat Pcaſu pbare iped nenn
menti.ro:qꝛ iedimnero no dato ranſi
tia in te di r in. ccu ſr e e .l
80 ci bic agni ö mai⸗ Pinccio roͤa
iure ii qſſto appeſagtog Geſernone appe
q npechmerum ple pbariſſeut Kid
ul ſ grul och op itnn
i n ge gico fo ſatallrſec de
ncleiſs no it pinclcib⸗ le eni
—.⸗R 8
Prei imeimiiu, nn
ieldoer n , f ggi⸗ ane
nro ite bo ler ⸗

” .i.g. . t. ,,
Pegenſenti “R ciz ſl eineb

. Aan z pcdi t S

ſſcth a n

uuo: Monice Il s ciann cſee n
bes nmi arſtonmn ainumm in
n KMNs inpelns
doamoten bipor arnin iuortet,.
nun MMs v inru ſjs immr rlr
nicdum a obifii mms gos unmrdin
.me mn copent vſis: ia io ui ſpell
s fvomt Ueſns nititipcigi eni⸗ei5
dc egum Pant mmne ſnaln
orme ins CNNNe N N
demdam Dund udache Amnſen
Aun farcde t nitiz et Mortd Mw
TCunionenr une woſinem unnn
Aummiunmuhiinn
Ccſminrchhmno iatn d nn

AWWe.Nen ronver
4 er he
Glincma

Gs ſi
mann munnn
L ols ovcnitel
. . nimmng ss
..
as oun ct 4
..
N

e

ginpeiſnenmn X Huc ſti. cũ ibi nõ.

Seiudicio.

S nõ.in.c.pia de excep.li.vj.

AN „

az PRYwor . Sepler 7 huf ſeu⸗ 79 ral. S.rdat mnpe — (B .21 731 , FPe l.

¶ De appellatonibns:

ſz ꝙ tpᷣe impedimenti non currit. In alijs nero
caſibus credo indiſtincte tpᷣs currere æ ſntiam
traſire in rẽ iudi.ꝑ lapſũ bienuij ꝓbo ꝑ.il.fi.C.
ð tẽp.ap.⁊ ꝑ aut᷑.ei qͥ.e.ti.ubi dꝛ ꝙ iuſte ipedi
to dat᷑ ſus annus pꝰcuius lapſũ ſñia remanʒ ra
ta:⁊ ſic apꝑte innuit:ꝙ ipedimtũ in ſo ãno ↄtin
gens n impedit tꝛãſitũ in rẽ iudic.ſed impedito
ſubuenit᷑ ꝑ bnficiũ reſtõis ĩ integꝝ:ut hic nõbi
liter ꝓbat᷑ ĩ bo uolumus inducẽdo ut.S.⁊ fiet
reſtõ nſqʒ ad tin tpᷣs qtũ fuit tpᷣs impedimẽti.
hoc enim ẽ regulaꝛe ut in cle.una de in integ.ꝛe
Ad triã qᷓonẽ: nunquid dato ĩ
pedimto duplicet᷑ tninꝰhois ſiẽ teꝛminus iuris.
exemplũ iudex dedit mſem ad ſe pntandũ iudi
ci ad quẽ appellans at fuit.J.menſẽ impeditus:
nũquid debeat hr̃e ſecundũ menſem uel qᷣd eꝛit.
Inno. bic inſtat ſʒ finaliẽ concludit ꝙ iſud tpᷣs
duplicet᷑.? ẽ cõis concluſio:qꝛ ſuccedit loco teꝛ
mini iuris.dʒ ergo eodẽ iure cenſeri ut ſicut du
plicat᷑ annus ita ⁊ iſie ſminus.ab hac cõi opin.
ñ eſſet in iudicio recedendũ. In ſcholł ãt tenerẽ
oppoſitũ qꝛ iſte tmiuus datus ad ſe pntandum
uel ꝓſequendũ ẽ q̃i qdam citatio ut pñtet ſe in
dici ad quem: ſʒ nã termini citatorij ẽ hut ſi ñ
põt citatꝰ compere in fmino cõꝑeat qᷓ; citius po
terit ur ꝓbatur in.c.cũ dilecti de do.⁊ ↄtu.⁊.c.
cũ ꝑati.j.e.ad ið tex.in ſili i.c.cupientes pꝰ R
ð elec.li.vi.Roõ diuerſltatis ẽ qꝛ tminꝰ ani dat
ad ꝓſequenð ⁊ finienð:ſʒ iſte teꝛminus dat᷑ ſolũ
ad proſequendum ⁊ ſic ñ ex ioto ſuccedit loco
termini iuris:⁊ ꝑ ↄſequens n dʒ eoð iure cenſe
ri:maxie qꝛ in termino ãni tractat᷑ de maiori pᷣ
AAarta ꝗqo fuit quał: ꝓbabit unpe
dimentũ.ſpe e.ti. . nüc breuit.v.quid ergo di
cit ꝙ ꝑ iuramẽtũ ipediti. Jo.an.in addi. diẽ H̊
ꝓcedẽ qn appellaret᷑ ad iudicẽ ualde remotum
qꝛ tunc difficile eſt ſecũ adducẽ teſtes:⁊ ſi daret
terminus ad ꝓbandũ in ꝑtibꝰ occuparet᷑ forte
maius tpᷣs qᷓ eſſet ipᷣs ſecundi termini.ſi ãt loci
diſtantia n ipedit dʒ impedimentũ płe ꝓbarxi ſʒ
eum:⁊ cũ hac opi trauſit bic do S ad
uerte qꝛ credo firmiter ꝙ etiã data diſtiantia lo
coꝝ n ſufficiat h̊ caſu ꝓbare ipedimentũ ꝑ iura
mentũ.rõ:qꝛ ipedimeto nõ dato tranſiuit ſentẽ
tia in rẽ iudi.ut in.c.cũ ſit S e.⁊.d.l.fi.cũ ſi.ex
go cũ hic agat᷑ ð maxio pᷣiudicio 2 ð abdicãdo
iure iã qſito appellato ꝑ deſertionẽ appellatiois
dʒ unpedimẽtum płe ꝓbari:ſicut probari dʒ in
quolʒ facto graui no ob.locoꝝ diſtantia:ſecꝰ dic
ubi nõ ageret᷑ de dado fo fatali:ſed de dandis
alijs indicijs nõ ita pᷣiudicialibꝰ: iẽ eni ſtabitux
iuꝛamẽto ipediti ſʒ Fꝛc.pſi.cix.al.cxij. ¶ Mõt
in hoc ultimo melius dici ut aꝛbitꝛariũ ſit q̃it
ꝓbet᷑ impedimẽetũ:ut uoluit Jo.an.pꝰ Archi.
i. c.i.ð do.⁊ ↄtu.li.vj.qð nõ. Er ꝓ pᷣcedẽti dẽo
meo nide bo.tex.i.d.c.cuʒ ſit.s.e.in eo qð diẽ:
i ex euidenti ⁊ neceſſaꝛia cã dʒ daꝛi biennium:
ſʒ iuramẽtũ ſolũ n facit cãʒ euidentè:facit quod
d q̃ntã. q.nun
q̃d quodlʒ ipedimtũ pᷣſtitũ i p anno ſufficiat nt

der̃ fus annus in caſibus ĩ quibꝰ diri jm annũ
indulgendum Et ſcias ꝙ Yo. an.tot opi. 2 ↄfu
ſe recitauit hic.ut ipſemet fatet̃ in addi. ſpe.ĩ ti.
ð ap.in fa ꝑte ſuꝑ Nica.qdð dũ calus dubiꝰ cir
ca hãc mãm ↄtigiſſʒ i curia romana nõ potuit ðᷣ
cidi per ſcripta ſua hic.ſed oↄcludendo bꝛeuiter
Jo. an.æ do.an. hic aſſumo tin nies caſus Vz.
Qnqʒ ipedimẽtũ fuit ĩ pᷣma pꝑte anni: negligen
tia ĩ fa ꝑpte. Qnqʒ eõ negligẽtia ĩ pria ipedimẽ
tũ in ſfa. Nñqʒ ĩ tertio ipedimẽta fuerũt ĩteꝛual
lata:qꝛ qniqʒ fuit impeditꝰ qnqʒ negligens mul
tis uicibꝰ. n pꝰcãn tene:ꝙ ſi negligentia ſe
quens fuit tãti tpᷣis ꝙꝙ potuiſſet j. .illud tpᷣs fini
re appellationẽ ſuã nñ dʒ ꝑ ipedimẽtũ pᷣcedẽs ha
bẽ fʒ annũ:qꝛ negligentia ſequens hẽt abſorbẽ
illud ipedimentum pꝛecedens. Quare eniʒ iura
dederunt rin tempus:niſi ꝙ ↄſiderarunt multa
impedimenta proueniꝛe poſſe. Hoc eſt de mie
JYo. an.i loco preal. ⁊ ſequitur hic doan. ⸗2 pu
to ueriſſimum ratione pꝛedicta. Quicquid ſen
ſeꝛit Haꝛ. in.l.item ſi appellatio. C. de tempõi.
ap.nbi uiderur uelle:ꝙ ſi impedimentuʒ fuit tã
ti tempoꝛis infꝛa quod potuiſſer appellationem
finire debet dari ſecundus annus.⁊ dicit termi
num menſis preſumptiue ſufficere ad appellati

onem finiendam:ar ibi. ſecunduʒ hoc ſequere

tur: ꝙ dato impedimento in primo menſe et ne
gligentia in. xi. menſibus ſequentibus daretux
ſecundus annus:quod uidetur abſurdum: 2= „
hoc allego dictum.c.cum ſit.s. e.ubi dicitur ex
neceſſaria ca ⁊c. Secũdo caſu quando negligen
tia preceſſit:dic ꝙ ſi tempus diligentie fuit tãtũ
j.quod potuiſſet appellationẽ finiꝛe ipedimẽto
ceſſante debet habeꝛe ſecundum annum nõ ob.
priori negigentia. Ratio:quia ſi impedimẽtum
non fuiſſer habuiſſet effectum ſuuʒ: ⁊ ita ſentiũt
Jo. an.⁊ do.an ubi.õ.ſed hoc dictum limita:
niſi ſe reſtrinxiſſet ad terminum ita artuʒ ut qðᷣ
liber impedimemuum ſufficeret ad impedienduʒ
finem appellationis. Mam tunc puto ſubueniẽ
dum. ꝑ.l.ij.ff.ſi quis ca.qꝛ non eſt ſubneniẽduʒ
ei qui ſe multũ anguſtauit. nam debuit cogitare
ueriſimiliter gliqua impedimenta pꝛofutura.
¶ Vltimo caſu quando impedimenta fuerunt
interuallata:dic qð ſi tanta fuerunt impedimen
ta ꝙ. J. tempus negligentie non potuiſſet finire
habebit ſecundum annum:alias ſecus Ratio

diuerſitatis ex ſe patet intellige tamen ꝙ ceflan

tibus impedimentis fuifſet ueriſimiliter appella
tionem ꝓſecutus:⁊ ſic ꝙ ſuam diligentiam oſtẽ
derit infra tempus impedimenti quia aliter nõ
poſſet conſtare impedimentum preſtitiſſe cauſã
uide quod dixi in ſimili poſt Innocenti.ĩ. c. ex

tianſmiſſa de pꝛeſcꝛip. ¶ In uluma queſtione: N pey lepſzes, pe
nunquid poſt lapſum anni poſſit iudex a que un auzy e

ſi ſibi aliter de impedimento appellãtis non cõ
ſtatſententiam execntioni mandare appellante
ulterius non citato. ¶ Innocen. bic notãter
ↄcludit:quod meꝛo iure hoc poteſt: quia non

tenetur ad executionis actum paꝛtem citaꝛe:

⸗ 2* Ac I20° Per, -

Pjrpn F, 74 r Irra -

rr — Ln

— ☛ 54
Efer 1) 2 p Pues 4 rPaA
& A Ia Jas S

i . e ie Ar

M 4g eXνâ ſwm paſur te lri eo .

5. Ly, o +

.
& 2u 11- Ten 4 . — 2 — 8
Ce . *eniPi ar. 4
1 nαια 4 = u

7nt y or ns,

I De appellationibne.

dicit m ꝙ appellãs prudentxer facit ſi comparet
coꝛã iudice a quo ⁊ docet de impedimẽro ⁊? ſi B
nõ ob. iudex uult pꝛocedere ad ulterioꝛa appel
let ad ſuperioꝛẽ. Fatet᷑ tam ꝙ licet appellas nõ
opaꝛeat coꝛã iudice a quo allegatur? ipedimiũ
ſi tam i ueritate ipedimtũ ſuberat reuocabit exe
cutio ꝑ ſuꝑioꝛc. Hãc cõclonẽ recitat Inn. ? ſe
quũt᷑ do.de ro.deci.cccxlix.⁊ Hoſt. hic:qꝛ tam
dicit cauiꝰ eſſe ut appellãs citet: ne poſimoduʒ
pcẽſo ĩpedimẽto reuocet᷑ executios Et nõ. ex
diens Inno. unũ ad qð ſolet multũ allegari. ſ.
ꝙ iudex põt ſñiam exequi ꝑte ulteriꝰ nõ citata.
ſy uide tu eũdẽ Inno. in. c. cũ ſuꝑ. ð. ti. ꝓx.k bi
dicit h ꝓcedẽ qñ executio fit ĩ reb adiudicatis
p ſniã:ſecꝰ ſi ĩ alijs rebꝰ:qꝛ tunc nedum citatto
ſz qdã ſũmaria cognitio ꝓcedere dʒ ꝑ.l.a diuo
pio. S. in uenditionẽ.ff. de re judi.? ſic tẽꝑo dẽʒ
Inno. bic ⁊ uide plenius ꝑ Bar. in loco ꝓxi.
alle. ubi reſpectu executionis dicit:qꝙ; ſi ſñia fuit
lata in quãtitate uel ĩ genere dʒ ꝑs ciiari in exe
cutionis actu. ſi uero ſuꝑ ſpẽ: æ iũc ant executio
eſt fiẽda in alia ſpẽ:puta ꝓpter defectuʒ ſpẽi ad

iudicate ⁊ requirit᷑ citatio. Si uero ĩ ſpẽ adiudi

cata: æ tũc nõ requirit᷑ citatio:ſʒ quoddã pcepiũ
de exequẽdo poſt qð aufereĩ res manu militari
ur in. l. qui reſtituẽ. fl. de rei uen. ꝓcedũt qᷓndo
nõ fuit appellatũ uel certũ eſt impedimẽtũ non
ſufſeciſſe ĩ pꝛio ãno. In dubio vo crederẽ indi
ſtincte citationẽ pᷣmittẽdã: licet ſit fiẽda executio
in rebꝰadiudicatis. ODoneoꝛ: qꝛ ubicũqʒ ab nti
põt ↄpeter defeſio ſꝑ reqrit̃ citario ẽt ĩ notoꝛijs
nt dixi. S. e. cũ ſit:ſ ĩ cau nio põt ↄpetẽ defenſio
qꝛ foꝛte appellatoꝛ fuit ĩpeditꝰ ĩ pꝰ ano: ge ẽ fiẽ
da citatio. Itẽ uideo ꝙ iura ſẽꝑ exigũt citanioʒ
2 ſũmariã cognitionẽ ĩ executioniſ aciu qn viſi
milła põt defenſio ↄpeiẽ ꝑti:ut claꝛe colligitur ex
.d.l. a dino pio ⁊ ex pᷣdictis: ſed ĩ eaſu nro põt
defenſio ↄpetẽ ꝑti:g ⁊cẽ ¶ Mec ob.ſi dicas pᷣſũ
ptionẽ eſſe õ appellãtẽ ex lapſu pꝛimi fatalis.qꝛ
dico hãc pᷣſũptionẽ nõ ſufficere ut ſine citatõe
ſpoliet᷑ re ſua:ex quo põt ſibi aliqua ðᷣfeſio ↄpe
tere:hᷣ aptiſſime ꝓbo ĩ ſiti ꝑ.c. lʒ eps de pᷣbe.li⸗
vi. 2.c.oꝛdinarij ðᷣ of. oꝛ.e.li.ĩ quibꝰ dr̃. ꝙ łʒ ꝑ
adeptionẽ fe eccłe curate uacet pꝛia ipſo iuẽ: ut
in. c. ð multa ð pᷣbẽ.nõ tñ põt eps ilũ ſpoliaꝛ ci
tatiõe pꝛiꝰnõ facta:qꝛ poſſet ſibi defenſio ↄpete
re: puta diſpenſatio uel quid ſile:⁊ ſic ſunt ibi
quo tex. nõbili ꝓbãtes:qꝙ lʒ ð abntẽ ſit pſump
tio iuris:nõ tñ ex pᷣ qʒ pꝛiuari poſſeſſiõe ſua ci
tatione non pᷣmiſſa:ita clariſſime infero ad pro
poſitũ:⁊ ſic putarẽ ꝙ executio nõ poſſz fieri ap
pellatoꝛe non citato: ⁊ ſi de facto fieret deberet
icõtinẽti ðᷣ facto reuocari:ar.i.c cũ cã de offi.ð
dele.? in. c. conauerete de of. oꝛdi. Hic. ab.
4 NEZmini Caſus: Si reꝰ
„*2 Eminimus. poſt citationeʒ
A ul notitiã liaꝝ iuir ad curiã delegatꝰ ĩ
cã pcedet als nõ.⁊ h dic cũ.c.ſuggeſiũ.j.e.
MNõ.pꝰ ꝙ ãreptio itineris ad pꝛicipẽ adeũdũ ñ
ſuſpẽdit idiſticte iuxiſditionẽ delegati ẽt aplici.

88)

1

.

Nõ 1. ꝙ ſtierät ex iuſta c ad papã oj
de ceſſate eximiĩ iterim a lurifcinectanſinn,
iudicis: ur ↄ eũ ĩteꝛim mime ꝓcedaĩ 2coꝛ u
ců. J. ꝑegri. ⁊.I.dicaʒ lariꝰcũ gl enni
appellauone rẽota n tollit ſuſpeſionẽ r
neris arreptione ante citatõem ul noroti .
Op. 5 tex.ĩ eo ꝙ ꝛeqꝛit citatione Hecllgem
nerationẽ ad hᷣ ut iuriſditõ indicis nõ ſuſi d⸗
uñ ob. c. ſuggeſtů. ]. e. ubi ſufficit noricia 4 t
Do. gl.i fate Zriũ 2 bene unde ꝑ illü re nen
dit iſte. nã unũ ius ſuppletur ꝑ aliud Sedzn
⁊3 tex. op.de.c.ut debit. . e. ubi Pz: min
nũcij ad curiã nihil opamr quo minus mitte d
poſſit iteriʒ in ptib oueniꝛi.ſo. gl. icit Poce
c.ẽe coꝛꝛectũ qꝛ ad euitãdã ↄuẽtõm nõ ſufficit
miſt iſſe nunniũ ad curiaʒ. ſicut nec ꝓdeſt bee lr̃as
pores qꝗᷓ non ſunt iudici pntate:ut in. d. c. ui öbi
wus:ſʒ in hᷣ gl.non bene loquitur: oꝛ iud c. no
loquitur in miſſione nuncij ſed in eo qui Qona
liteꝛ iter arripuit. Et ob hoc forte gl. foꝛmar. q⸗

in eo qui non miſit nuntium: ſʒ in ꝓpꝛia pfona

iuit ad cuꝛiam: nunquid poſſit 5 eum pcediin
ꝑtibus ſi conueniatur coram oꝛdinario uel de
legato. et intellige quãdo iter arripuit ame oèʒ
lr̃arum noticiam ſeu ↄuentionem de eo factam.
Sed in hoc glo. ponit duas opiniones¶ Di
mo ſuã ut pꝛopteꝛ hoc non ſuſpendatur iudicis
iuriſdtrio. nam ⁊ ſi las reportaret ſibi non pꝛo
deſſe uidetur:cum iam eſſet pᷣuentus:m..q.c.ut
debitus:nec ob.c.dilecti ⁊.c.ut noſtꝛuʒ.j. eubi
patet:qꝙ arreptio itineris habet uim appellatio
nis:quod procedit quando aꝛꝛeptio fit poſt in
choatam cauſaʒ. ⁊æ dicendum ut ibi nõ. ſecundo
ponit glo. opinionem Tan. contrariam dicen
tis:ꝙ ſi bona fide ſine fraude iuit non debet 5
eum ꝓcedi. Et idem tenuit Moſti hic allegans
etiam decretalem primam de peregri. ſequitur
etiam do. an. ſed tu uide de bhac mateꝛia lanus
peꝛ Innocentium in dicto.c.ut debitus Erx
cnius dictis poteſt elici bec concluſio:quod ii
nerans ad Dapam ex iuſta cauſa ſiue in fano
rem ſuum ſiue alterius eſt ſub protectione apo
ſtolica: ut interim contra eum non pꝛocedatur i
partibus: æ defenditur talis non uirtuie appel
lationis:ſed per titulum de peꝛegrinantibus. .
.e. Ex his poteſt reſponderi ad. l. ignorare. E.
de reſti. in inte. ex qua poſſet fieri forte comiia
rium contra pꝛedicta. Mam ibi cõtꝛa obſentnn.
cauſa reipu. qui non dimiſit procurtonem bꝛ0
ceditur ſaltem ad miſſionem faciendam er pri
mo decꝛeto ex quo non defenduur. Dicendum
eſt ergo hoc eſſe priuilegium indultum iuneꝛan
tibus peꝛſonaliteꝛ ad ſedem apoſtolicam ex iu
ſta cauſa: quod eſt ſemper notandumm: boe
optinet nigore tituli infra de peꝛegrinantibus:

quod eſt perperuo menii tenendum 2 dicam in
RerpoA Er Pis etiam infero ꝙ cla appella

tiõe remota hic appolita nibil opeꝛat i a0 di
ſionẽ. c. ſed factuʒ hᷣ narratur: licet quin e 1ei
trariũ ſentiant: ſed pꝛimum tenet Jo. an. ? olt

Jomnmn . nnn
les deſo e gefole. ee⸗

ls lrlen Aeenbi..
longe Na innm anis dlend

iſop ceno grucul
Punte 1n n lon ll in iued
röpolſit ud iſ nbt n Mn nn
Goiqntr huian il⸗ eer miti
alii mliai · Cunl o n n
õ
relrpmie ibreptiai ul otpomi lucſce d
cocang veuid ſinlee grauomnie ilato
gl ppelni. Ceebli ſdi f oppo gipton
ſi gi ugun gacin 8no hetedo dl olangu
1Seer Ned uroe Rd lel
Fo HN ad ernfand nd dor ne ann
apdelatdsa en d0t Do g i Teiiſ pon
emnpla primnamt pzi excepionb' piuchc⸗
quib iſ n .aleß. Neinno d
Pſcriprio volles c gl.no pont erepln .
.ſ. poſſit i terninunt ſne ilo arucho aa
appellat:iz ieanne e
ful appeſang Mengtöne epelip
cie. nq ſne iſi porepegui zo Pnohek.
ne ere pli ſ appeſet ineceplione )g
nis miiis aljs il b is ir ni
zter ui ei 8 ſiue Grucs “,
1t oexus cje pycipal iueß nuncn
erpaclg almgng luinmßn

corpee iqt hon tene ⸗
ſudſceqne gnn nit e ag hec So⸗ 8

B ——.
G

mdldderd nd
RZ nmndmi

NNim uder
cnin in niſorenme Aneoi N

5 mnmit Ei aeſnrtim
. NiNtmi, np
M aumn mnbi dot zengl
ebnsſ lonqiemn on oninnben
Nga airigr nicoin anihii mn
Hammn monumn in Nonon dni
Guin do cy ont m nna
no ſui n orpmn boc n iſmvinr dn
õ
dſeucemm um imn ſiriumnms:n d A
dedens mrob.c.lin t ,t ſoſnn / h
rerq nſchio iinnis hiba in elno
SANd Nrdn unn d unt oſtin
Oumn NA CANNNRlNd
SGRn TNWN N
õ
emn dch EEen nm D Mict
cim deumun Finmn d whiin
Nſedmn ie Ned nuchg
mocenidmin udndü
l

cnckaſnen
s Pema n i

2 9 Prrryu-⸗ du⸗ ſui⸗ nL. d E

——

1

— p⸗ 5 en ⸗* 77 p//ji

Ge appellatlonibns:

Knf Neeteumm gönercha⸗ bic abbas ultra gl.

an ordinarius poſſz ſubditũ ſuum ubiqʒ citare.
⁊ dicit ꝙ in qõne facti fuit ↄſulta curia romana
dũ uellet oꝛdinarius citaꝛe ſubditũ ſuũ ibi exiſtẽ
tem ⁊ latitãtẽ:⁊ rñderũt curiales ꝙ qnqʒ curia
fuauerat ꝙ ibi nõ poſſz ordiariꝰ citare ſubditũ
poſtea iudicauit:qꝛ ꝑ id multi eorũ exceſſus oc
cultabãt:⁊= ſic dicit in illo caſu fuiſſe ſeruatum.
o. an. remittit ad nõ. ꝑ eũ i. c. romana. F. pᷣhẽ
tes de fo.compe.li.vj. Ego remitto te ad ea 3
longe plenius dixi ĩ.c.fi.de fo.compe. ſed nota
ꝙ dan é, 5. de ꝛzomana cuꝛia a iudice ubi. 5. æc.
Caſus: ſuꝑſedetua
Per co. articulo in quo ap
pellatnm eſt ẽt ſuꝑ pncipali cã:ſi ſine il
lo articulo expediri ñ põt.h.d.inherendo litẽ:
B. j. multũ reſtringet. Ono ſt dicta.ſʒ ibi ſi at.
PMria ꝑs cõiter ñ ſummat ꝓpteꝛ uaꝛieratieʒ lec
turaꝝ:ſed fʒ viorẽ intellectũ poſſumus ſic ſum
mare. Hò obſtante appellatione ex falſa cã int
poſita põt iudex ad ulteꝛiora ꝓcedẽ. ¶ Nõ. pꝰ

iudicẽ debẽ ſuꝑſedẽ i tota cã:lʒ appellatio inter

ponat᷑ ſuꝑ certo articulo:qð ẽ indubitatũ: ſi cã
pncipal ẽ ita ↄuexa illi articulo ut ſine eo decidi
nõ poſſit quid at ſi nõ ẽ ita ↄnexa.j.ſubijciam.
Border qn het locuʒ iſte tex rũdet ꝙ pot
cedẽ tã añ lit.ↄt᷑.ꝙᷓ pꝰ. Exẽplũ pᷣmi qñ oppo
nit᷑ aliq̃ exceptio dilatoria ꝓbabilis: ut puta
reſcriptũ ẽ ſubrepticiũ:uł opponit᷑ iudicẽ eſſe ex
cõicatuʒ uel quid ſimile ⁊ a grauamie illato ↄni
Sit appellari. Exẽplũ ſcdᷣi qn oppo.ꝑẽptoria pꝰ
lit᷑.ↄt᷑.utputa pactũ ðᷣ nõ petẽdo uł ↄſanguinita

tis exceptio ↄ pctẽtẽ uxoꝛẽ uł qͥd ſilłe nuc

Wι qro qñ pncipal qõ termiari no põt ſine articulo

appellatiõis ⁊ qn põt.So.gl.ij.⁊.iij.ponunt ex
empla primi:ut pʒ ĩ exceptionibꝰ pᷣiudicialibꝰ qᷣ
quibꝰ.iij.q.xi.G.aliqñ. Itẽ ĩ pacto ð nõ petẽdo
pᷣſcriptio ⁊ ↄſilłes.ſʒ glo.nõ ponit exepla ſcdᷣi qñ
ſ.poſſit cã terminari ſine illo articho a quo fuis
appellatũ:ſʒ miia exẽpla poni H pone
ꝙ fuit appellatũ a ↄdenatõne expẽſax rõe otũa
cie. nã ſine iſta pot expediꝛi qᷓo pncipał. Ite po
ne exemplũ ſi appeiler in exceptione openſatio
nis ⁊ mũiis alijs ſił bꝰ. ¶ His ar pᷣmiſſis opp.
forrit᷑ ↄ tex.ur̃ eĩ ꝙ ſiue articłs ĩ qꝰ fuit appella
tñ ſit ↄnexus cãe pᷣncipali ſiue ñ nunqꝙᷓ; poſſu iu
dex ꝓcedẽ ad ulteꝛioꝛa: qꝛ non reneõ vñdẽ coꝛã
indice qͥ me gæuauit.S e. ad hec. So. gl. b i. V.
kminari fatet᷑ Sriũ.¶ Ad tex.iſtũ rũdet: ꝙ ua
cat hic ar. a örio ſenſu. Jo hic Moſt. adducẽs
illd gnãle dẽm nil fore inouadũ appellarõe pen
dente.. e. dilectꝰ æ qꝛ index appellatõis ex q re
cepit appellationẽ ut emiſſa ex cã ꝓbabili põr ĩ
hibẽ iudici a qꝰne ꝓcedat ĩ pncipali.j.e.roana
F. ꝙ ſi li vi. Et meliꝰfacit 'm Jo. an.qꝛ vifica
ta apoellatiõe oĩa facta pꝰillã ꝑ iudicẽ a quo ꝛe
uocãt᷑ ꝑ modũ nilitatis.j.e.c.ñ ſolũ li.vi. Jð fi
nalit᷑ tenuit Inno. hic. do. an.pꝰmulta ſentit no
nũ itellẽm:ut an inbibitoriã ſeu delatiõm nel iu
ſtiticatõʒ appellatois poſſit iudex a quo ꝓcede⸗

ſupꝑ cã pᷣncipali ñ ↄnexa articło appellatiõis:net
reuocabit᷑ ſic attenratũ iuſtificata poſtea appella
tõe quaſi iuſte ꝓceſſit:ſecus ſi ꝓceſſiſſz in ca cõ
nexa arncło appellatõis. hoc. n. caſlu ꝓcedit. c. ñ.
ſolu pᷣal. fm euʒ. ¶ Et qꝙᷓ hec lec. nideat᷑ pria
fronte demulcẽ aures ⁊ ↄuenit ſuꝑficiei huiꝰ le
tñ ueritate inſpecta nõ puto uerã: ⁊ ſẽꝑ ſecutus

ſu cõeʒ opi.pdictã:ut indiſtincte iudex a quo n

poſſit ꝓcedẽ ſuꝑ illa cã. MDrimo adduco.c.ſi a
iudice.eo.ti.libro.vj.ubi dicitur.ꝙ ſi appellaui
a gꝛauamie mibi illato ꝑ iudicẽ ñ teneoꝛ aplius
ↄꝑere ad citatõem ſuã in illa cã:niſi me citet ad
audiẽdã reuocationem grauamis. An podero
exceptõnem q̃ fumat ꝛegulã in ñ excep.xxxij.q.
.vVij. dñs ⁊ in.c.ij.de ↄiu.lepꝛo.Ad ið ille tex.ĩ
fi. ubi dꝛ ꝙ reuocato grauamie ⁊ tũc põt iudx
ꝓcedẽ ad ulteriora:ergo ñ pᷣus.¶ Scðo pᷣnci
palꝛ adduco.c.eũ qui de do.⁊ coſeu.li.vi.ubi
dr᷑.ꝙ appellatiõe iterpoſiia ab iterlocutoria ſeu
grauamine nõ teneĩ̃ iudex ãplius appellãtẽ cita
re.q̃ſi ſit ↄtumax ſupeꝛ tota cã:ergo appellatio
oꝑat᷑ ꝛeſpectu totius cãe:als dixiſſʒ ꝙ i ſeq̃ntibꝰ
actibꝰ debeat citare appellantem: 2 pro hoc qðᷣ
ibi nõ.i gl. Tertio fa it illud.c.nõ ſolũ gnã iter
loquẽs. Quarto induco tex.in.l. ſi quis pꝛouo
catione. C. e.ti. ubi habet᷑ ꝙ appellatio iteꝛpoſi
ta ſuꝑ iniuria illata:puta a rortura ſuſpendit iu
riſditionẽ ĩ tota cã ⁊ eã dᷣuoluit ad ſuꝑiore:quã
lec.ſequũt᷑ ibi gl.? Har.⁊ alij:⁊ ſic articulꝰ ap
pellatõis erat ibi ſeꝑatus a cã pᷣncipali:⁊æ nihilo
minus iuriſditio i tota cã deuoluit̃ ad ſuꝑiore:
2 elegater ꝓ bac opi.facit.c.ſolicitudinem.j.e.

ubi dicam. ⁊ hãc opi.ſequitur Inno. in. c. quia

ꝓbter ⁊.c.cum nobis de ecc.ſecus iñ dicit ibi:
ubi due cãe ſeꝑate eſſent coram iudice:tunc ent

etiam ſi una ſu conuentionis alia reconuetõnis

appellatio in una n deuoluit ĩ alia:æ hoc ultium
noluit h̊ Um. de quo in ſpe.in ti.de ꝛeconuen.
in fi. .pl E nõ bn hoc ultimum:qꝛ limitat
multa iura ? maxime illã.l.ſi qs pꝛouocatione.
UAltimo adduco equitatem maximam. Mam
duꝝ eſt dicere iſũ appellantẽ artari ad cõparen
dum in eadem cauſa coram diuerſis iudicibꝰ
tra.c.diſpendia.F. reus quoqʒ de reſcꝛip. li.vj.
PDoreſt etiam adduci alia ratio non minus foꝛ
tis. Continentia cauſe diuidi non debet in. c.i.
de cã poſſeſ.? ꝓprie. Mõ eꝛgo debʒ eſſe unus
iudex unius articuli æ alius iudex torius cauſe.
Finge eniʒ appellationem poſtea iuſtificatã ecce
ꝙ cã pᷣncipalis deuoluetur ad ſuperiorem:ur in
ꝛ⁊c.ut debitus.j.eodem:⁊ ſic appaꝛet iſtum iudi
cem a quo proceſſiſſe tempore quo erat in pen
denti an eſſet futurus iudex. Ad iſtum textum
poteſt ꝛeſpoudeꝛi primo ut dixit hic glo. ꝙ non
nalet ar. a contrario ſenſu tum qꝛ reperit oriuʒ
in iure ut.S. dixi tum qꝛ reſultaret prauus 2z ab.
ſonus intellectus iuxta notata in. c. publicato vᷣ
re:ad hoc.c. quanto de uſuris. ¶ Secũdo põt
xñderi ut procedat appellatore conſeiuiente eo

6 E;, i, S Pihmt ſ an⸗ ſp, ,6. 4

4 — .
, d or. : e 1 9% “41 ] 16n .

UX

autem reſiſtente lecus eſt dicend ũſ Tertio põt
inrelligi qñ iudex arbitratuꝛ appellationẽ eſſe in
iuſtam: tunc enim ex equitate poteſt ſuperſedere
in articulo appellattionis ⁊ ꝓcedere in cã pꝛinci
pali. Inno. ponit aliũ intellectũ ut ꝓcedatur in
pꝛicipali.ſ.coꝛã iudice cõpetenti:ſed nõ plʒ mibi
iſte intellectꝰ: qꝛ diuidit ↄtinentiã cãe .1l. i. 7. ij.
ff. de qui. re. ad eũ.iudi.egi z. l.Nulli. C. iudi.
2. d.c.i.ð cã poſ.(¶ ¶Ex quibꝰ? oĩbus concludo:
ꝙ appellatio ab inteꝛlocutoꝛia ſeu gꝛauamine ſi
eſt legit ima ſuſpẽdit iuriſditionẽ iudicis a quo
reſpeciu totiꝰ cãe:ſiue cã pꝛincipalis ſit cõnexa
articulo appellarioniſ ſiue nõ:ſecus reſpeciu cae
ſeperaie ¶ Gp. 5 fam partẽ.c. ⁊ ur̃ ꝙ legitia
ſit appellatio ſi nõ admittat᷑ exceptio falſi:ut.S.
ð̊ reicrip.cetex.⁊.c.oliʒ.i.lacit ð cri.fal.x totũ.
Soluit gl. fi. duplicit. p ꝙ tex. debet iĩtelligi cñ
faiſlitas nude allegatur nõ ãt exbibetur ꝓbatio:
ideo nõ curãdum: ar. in. I. metũ. C. ꝙ me. ca. Fo
põt itelligi in exceptione de falſi ſuggeſtione ꝓ
poſita poſt li. cõte. nã cũ ſit delatoꝛia debuit ꝓ
poni an lit. ote.æ nõ poſtea ⁊z intellige fm Jo.
an. æ bñ qñ opponit ꝙ ĩ Epto fuit falſum ſug
gefiũ nõ aũt qʒ intelligi de exceptione falſitatis:
qꝛ illa põt opponi etia poſt ſuiaʒ. S. de excep. c.
cũ uenerabilis. 2 in. c. in nꝛa. S. ð ꝓcu. 2 ple dixi
in. c. . de pꝛoba. ¶ E7 l. doc. ponũt alios it
lectꝰ.⁊ pꝰ ᷣm Jo.an.põt ſieri uis in uerbo pro
rupit.i.ꝓcul rupit n.ſ.excipiẽdo: ſed ſimplit di
xit appello ne ꝓcedatiſ: q; falſuʒ ẽ reſcriptũ. tab
eni appellatio ẽ fruſtatoꝛia:qꝛ non grauabai ex
eo ſolo ꝙ exceptio ſibi cõperebat:ſʒ tüt demum
cũ per indicẽ nõ eſſet admiſſa.j.e.dilecto ubi 5
boc ⁊z. S. ð teſti. ſignifſicaueẽt ubi ẽt dixi ¶ Alia
lec.ẽ ꝙ p̊ appellatio nõ ualʒ ꝓpt gñalitatẽ ipſiꝰ
q̃ ipedit niʒ appellationis multiplex eni eſt falſi
exceptio:aliqua iĩpedit:aliqua n debnit g appel
lãs ſpecificare:ar.ff.ð iur fiſ.l.ĩ fraudẽ ⁊ ð ełc.
nt quis duas.li.Vi. ⁊.l.ptoꝛ edixit.fl.de iniur.
Itẽ nõ dʒ appellãs ſtatim emiſſa noce appellati
onis recedere:ſʒ ſpectare an iudex admittit ap
pellaionẽ uel nõ. Alia lec. eſt qͥ magis plʒ Jo.
an. ut intelligat eꝙ appellatio fuit interpoſita ex
falſa cauſa:buic eniʒ appellationi non lenet iu
dex deferre nec dʒ curare de appellatione: quo

nia nõ reuocat᷑ acceptatum:niſi pꝛobei neritas

cauſe:ut in.c.interpoſita.e.ti.⁊ hᷣ nõ¶ Et adde
unũ nõbile dictũ Inno. in. c. poſt electionẽe ĩ fi.
de cõceſ.pꝛebẽ.ubi dicitiq qncũqʒ iudex uebe
menter pꝛeſumit ) excipientem ꝙ malicioſe exci
piat non debet talem exceptionẽ admittere nec
de appellatione curare: qꝛ illa nõ pꝛodeſt niſi ꝓ
betur ueritas cãe: ut ſupra dixi. Mi. ab.

E gppellationibus.

Breue eſt ⁊ propter ſui bꝛeuitatẽ nõ
ſolet ſummau::ſed ꝑ alia vba põt ſic ſummari:
Etiã̃ pꝛo minoꝛibꝰ ſeu leuioꝛibꝰ cauſis appella
ri põt. b.d. ¶ Mõ. ꝙ appellatio non eſt funda
ta ſuper quãtitate gꝛauaminis ſced ſuꝑ iniuſticia

De appellatiombns:

ſñie ⁊ iniquitate iudicis co

neoꝛdat. l..f. eo

põt appellari ẽt in minimis cais:qꝛ iniuſticia
et

iniq̃tas ita poſſunt accideꝛe in m

inis ſicut etiaz

in maioribus.æ hᷣ eſt 20 decidendi uer

auã ſenſit glo. bic ĩ ſecunda pre ſui.

Et ex ꝭH

2 ex tex. nõ: ꝙ qnqʒ curat᷑ ẽt de minimis 2 boc

qñ rõ q eſt in maioribus militat èt i

als ſecus:⁊ ſic põt Gndeꝛi

in minimis:
ad. c. ? ſi qõnes ð ſi

mo. ubi de minimo non cur
eude atur. Item in er
dinarijs remedijs regulariter non curatur 6 i

nimis.iõ non datur

in eis in integrum ꝛeſto. .

ſcio.ff. de mino. de re. ec. non alie.c pli. ſecus

in ordinarijs:ut hic =.xiiij

.q. fina. c. ulti. Ande

dicit Lau. ſe credẽ ꝙ et p galiina po
gallina pot a i:
quod nõ ⁊ ꝓ eo faclt inſtl.d rer F. galin
cum ſua glo . QI An er poſit oppellar ci inuder

decreuit alimẽta pſtari uel

quando iuſſit rem ex

hiberi:uide in ſpe.e.ii. Din quious ſub. . Viij.
quando res. C Blo. nia diniditnr in duas p
tes. In prima querit que dicat cã minima ſen
leuis ⁊ ponit multiplices expoſitiones quas nõ
2Z inter certas nõ illam qn ſumptus litis indicia
lis excedit ualoꝛem cãe:de quo.ij. q.Vj. anoꝝ
2 uið peꝛ Hn.in.l.mediteranee. C. ð anno.?
tribu.li.x.⁊ ĩ aut.niſi bꝛeuioꝛes.C. ð ſen. ex pi
reci.Et ſing.dixit Maꝛt.ᷣin. d.l. mediterance.
illum tex. quem excuſari ſi non fecit id ad quod
faciendum maioꝛ erat ſumptus quaʒ rei agende
utilitas: ⁊ ſic cxcuſatur pᷣlatus uel tutoꝛ ſiñ mo
uit cãm quando maioꝛ erat ſumptus iudicialis

quã utilitas cãe:⁊ idem d

icit in ſimilibus:quod

nõ:uide etiam glo.in.c.fi.de re iudi.i.j.ubi
dicitur arbitrarium conſiderata qualitate peuo
narum: que dicatur magna cã: ? idem n.in.d
aut᷑. niſi breuiores.hoc tamẽ ualet ad ali cſſec
tum.ſ.cum querimr que dicatur magna nel pan
ua cã Mam reſpectu huius.c. non eſt cuꝛancĩ
de iure canonico:ſed de iuꝛe ciuili ſic:quia i mo
dicis cauſis non appellatuꝛ dicta aut. antenoni
canoniʒata.ij.q.vj.credo tamen ꝙ ius canoni
cum ponat qð licenſ HMaʒ licirum eſt peiere in
fliciam de quochqʒ grauamie ſicur in ſimili dj:
ita iudicabis magnum ſicut æ ꝑnum: ð iudi no

uit. non autem ponit hec

decretalis quid erpe

diat. nam non puto eypedire uiro probauſſimo
appellare in minimis negocijs: aꝛ. in. . nnico ð
ſindi. decet enim paruo incommodo a ſtrepin
iudicioruʒ abſtinere ut ibi:⁊ ob banc cam ſam
apoſtolus ſuadet pati iniuriam? fꝛaudem pon
quam in iudicio cum fratre.i.cum chriſtiano co

tendere. In ſecunda parte glo.
fure canonico licet appellaꝛ
cã:⁊ Nndet:qꝙ hoc oꝑatui
nis quod ↄſiſtit in iniuſticis

. 4 rõ quare eti
Sed dices tu ſi hec e mininardie ꝙ illud fu

uili nõ appellatur pꝛo c
it ſtarutũ de rigore tꝛa n
fm canones ꝓcedituꝛ mit
pot a quocũqʒ grauamie
tit glo. i. l. i. ff. a. q. ap. non

uerit quare de
e etiam pꝛo mminima
ſubieciuʒ appellatio
cẽ.ut.s.i fo nobli.
am de inre ci

am appellationis. ſe

ius: qua ꝛ20ne inſpecta

appellari: ut optie ſen
gzi fi. að nõ. i. ab.

Cs ſnun⸗

burqg

r dun SSñ vor horib o
deine ul ind led rönadii
Perlie ihullienai kaſ
niz ieſiet entiſt
riri i rg idicin mitd
4 ias Merem. 8
ikp ala neat iardd Ne

erte reglliſch wbic⸗

uciz ſubſitci gnnanio niſichſc
qſin ſt eins lt brant iy nblugj⸗
lui n, itm i ir munn in i c
poſtnoci bric inp tot ceint cil
ri Punt, cerdaait alque wort
wrci gmumn rmrr n tot oli ſii⸗
ntna iie iigluiſinede boe Ba
Enppetrec. n ſſietenpus. C.quoy
on teci. Iden dic ubi poſt grauame i ey
Vn Sffnittaa ioſt ds pnonciauir ſe no⸗
dicanmad dac terocororin dot appelarie
de ivre aoii ar erhecawur dia ſhiaſ
pofler a hacimerlocmnorig appellari gn
eſſet irreuocabie. A bot gl öbiki an
Cnef.ppaner BDar in d liſft
el o.i. c. ignifteibns de off ee. Ada
ad pdicn cai ſingela deto it ic
q.iet tectaur in c.nonit de indi py
bi puiiegium ſingnlare b inore ger
qnacuqz pante ins poſſt ltigis peẽſe
ac iudlci eccleſaſtci ci munimentis
p alor igenur doffnodi id prin
iaclte reuocaſſerti canoniſe dcit llel

☛ . ☛ —

änſet Awdnicheren
rrln Nndineſchde
n Mlatni
e ecici i niin
tust iimnihlis gſinntn
Piner nus ölimngi nnnsttei
ls ”
t nöpe Bn.nl ittnne Ci
indu tiani iſbnmors Cöſan
ſu. E iig dnn Bur ind muinn
lun mn oum nuni i on turidAN
ſximcum muoin npns y e kin
mims:t ic uſaurn e'mror in
ucin quundo nuor ann npins id iin
giniins ti, an dctin ſnibneno⸗
fmdecan gointe e ilt bl
Nom uowNGNNinKN
mmm dan Riinnt
ninüuunMtthii
lantamiunniit
s Nutundnma
rcumnidiſl ebriülfegi

C Oe ꝗppellationibus

Bp eꝛ e O. Taſus ſũmatur per

alia ueꝛba:qꝛ ꝓpter
. breuitatem ꝑ alios non ſolet ſũmari:=
ſic:fʒ canoneſ appellatur etiã anñ ſñiaʒ pᷣm leges
nõ niſi in quibuſdã caſibꝰ ̊ pꝰ. Appellatio ⁊ ꝛe
cuſatio eqperãt᷑ ĩ hoc qꝛ ſicut ĩ appellatõe reqni
rit cã rõnabilis ita ⁊ ĩ recuſatõe.hꝰ2 Secũdũ
uero ĩtellectũ tẽpꝰ aſſignatũ iudici adicãm deci
dẽdam icipit currere a tpᷣe pñtatõis reſcriti bꝰ
3 .X⁊ tꝛia ſũt dicta que patẽt ꝑ.. ota pꝰ ex
13 tex. duas regnlas.unã de iure canonico. Aliaʒ
de iure ciuili pᷣma.eſl ꝙ qᷓtuor tẽporibꝰpõr ap
pellari ðᷣ iure canonico.intellige cã rõnabili ſub
ſiſtẽte.j.e.ut debitꝰ.uidelicet an lit. vtlpoſt ote
ſtatiõeʒ tpᷣe ſñieæ poſt ipſiꝰ pmulgatõeʒ. Acdqde
⁊7 q̃ntũ tẽpꝰ.ſ.extra iudiciũ ut ĩ.c.cũ ſit. S.eod.
ul ꝑ alia ueꝛba colligẽdo mẽtem. c.potes ſic po
nere regulãſch ubicũqʒ qͥs ſentit ſe in iudicio p̃
grauari põt appellare de iure canonico.ex iudi
ciũ ueꝛo põt cũ gꝛauat᷑ ul cũ ſuſpicat᷑ ueꝛiſimilit
gꝛauaꝛi.j.eo. bone.ubi plene ð hoc 2= i cle. ſicut
..appellatõem. eo.ti Secunda regula ẽ de iure ci
nili ꝙ an ſñie tẽpꝰnon admittit᷑ appellatio quã
tũcũq; ſubſit cã grauamiĩs niſi ĩ qbuſdã caſibꝰ:
2⁊ q ſint iſti cãus.dic breuit᷑ ꝙ ubicũqʒ grauam
illatũ añ ſñiam n põt reparari in ſñia diffinitia
poſtmodũ ferẽda ſempꝑ põt de iure ciuili appel
lari¶ Muta ſi iudex decreuit aliquẽ torquẽdũ.
boc ei grauamẽ torture non põt tolli ĩ ſñia dif
finitiua.l.ij.? ibi pleniſſime de hoc ꝑ Maꝛt.ff.
de appel. reci. ?.l.añ ſñie tempus. C. quoꝝ ap.
non reci. Idem dic ubi poſt grauamẽ ñ expec
tatuꝛ diffinitina ⁊ iõ ſi qͥs ꝓnunciauit ſe non iu
dicem:ab hac iterlocutoria põt appellari:etiam
de iure ciuili qꝛ cũ ñ expectatur alia ſñia ſi non
poſſet ab hac interlocutoria appellari gꝛauamẽ
eſſet irreuocabile. Ad hoc gl.uõbił ĩ aut᷑. hĩta
C. ne fi. ꝓ patre ? Har. in. d. l.ij. facit ꝙ leg.
et nõ.i. c. ſignificãtibus de offi.dele. Adde tam
ad pᷣdicta caſũ ſingularẽ:de quo i. c. qcũqʒ.xi.
q.i.et recitatur in.c.nouit de iudi.hʒ.eĩ ecclłia
ibi puilegium ſingulare ab ĩꝑatore ↄceſſũ ut in
quacũqʒ; parte litis poſſit litigãs petẽ ſe remitti
