ficũ nõ ẽ qð poſfſit dño iputari qͥ nil potuit exi
gẽ ⁊ hoc ſatis ſibi plʒ:ł diſtiguit᷑ ſʒ eũ an.j.illð
tp̃s.xxx.ãno.dñs hũerit negocia ad que naſalli

eſſẽt nocãdi ⁊ viſile eſſ ꝙ dns hunc uocaſſR ſi

uaſallꝰ fuiſſʒ ut ĩ militia ⁊ uxore ducẽda ⁊ ſilibꝰ
in talibeni ſi alijs eũtibꝰiſte nõ iuit iterpellaſſe
Ve ius dni:⁊ ſic poſſet libertatẽ pꝛeſcribẽ: naʒ ⸗
liberatas pᷣui ſi mala fides ñ obſtat lõgo tp̃e pꝛe
ſcribit᷑ C. de preſcrip.lõ.tẽ.qᷓ̃ ꝓhi.l.i.⁊.ij. Mec
dẽa ſatiſ mihi placẽt dũmõ uaſallꝰ ſit in fide bo
na ut puta qꝛ cregebat id nõ eẽ feudũ qꝛ alteri
ſucceſſiiAd vᷣtẽdũ tñ ne niciũñ fale ſibi noceat
iux.i.uicia.C. de acqͥ poſ.l.cũ bẽs.ff. de div.et
tẽpo.pꝛeſcrip.dixi in.c.nihil S. e. nam ſine bõa
fide nõ põt pꝛeſcribi nedũ directũ dominiũ ſed

Tr amns u gHuirn do 3

ie Arcr demj/ Fras

V prmm onſ) Pſoipdas e mau-

nec ſol̃ utlle nt. 1. res teneamr in feuduz preſta
do ſeruitiũ ut nõ. Mal. in. c. ſis peꝛ tꝛiginta p
alk. licet glo. aliter ſentiat in hoc vltimo.licet mi
nus bene per. c. fi. j. e. ¶ Altimo op. ↄtra tex.
ur̃ eni ꝙ contra cẽſus preſtationẽ nõ cuꝛrit pre
ſcriptio nt.l.cõparit.C. de preſcrip.xxx.anno.
Solutio dicit Gof.ꝙ contꝛarium loquituꝛ in
tꝛibuto:uel ſic allegabatuꝛ pꝛeſeꝛiptio:nõ tamen
in cenſu ſed etiã ĩ alijs fᷣm e.1 Wruma ſolu
tio nerior:pro cuius tamen intellecin ſcias qð
inter cenſũ ⁊ tꝛibutũ ſeu publicã fꝛuitionẽ ul pẽ
ſionẽ nõ eſt dẽia cũ hec preſtant᷑ pricipi i ſignuʒ
ſupreme prᷣatis:ſũt enĩ hec ſynõyma ut nõ. glo.
2= Baꝛ. in. l.i.ff. de publi.ſed cũ pꝛeſtatio fir pꝛi
naro uel cinitati uel alicui dño inferioꝛi eſt dꝛia
inteꝛ cenſum ⁊ penſionẽ:de qua dic ut nõ.glo.
Inno. in. c. cõſtitutus de ĩligi.domi. dic eꝛgo
ꝙꝓꝙ aut tributuʒ ſeu cenſus preſtat᷑ principi in ſi
gnũ ſupreme ptᷣatis ⁊ ulis dnij:⁊æ tunc non põt
preſcꝛibi ſicut nec ipſa ſubiectio: ut in.d.l.cõꝑit
facii i ſili.c.cũ ex officij..e.aut cenſus debeĩt a
lia conſideratõe:⁊ tunc põt preſcribi ui hb:et nõ
Cxy. in. d.l.ↄꝑit: ſicut eni alia iuꝛa eccleſie ꝛʒane
vel principis pnt preſcribi:ita ⁊? cenſus ex quo
ceſſat cã pꝛedicta. Et peꝛ pᷣdicia puio ꝙ ubi po
teſt preſcꝛibi ſubiectio puta epᷣi nel altenꝰ ciꝛca
principẽ qð poteri pᷣſcribi cenſus eriã ſi preſia
getur in ſignũ ſubiectõis:quia ſicut põt pᷣſcꝛibi
ſubiectio:ita ⁊ fortiuſ ſubiectionis ſignũ ne for
tius ſit ſignũ ꝙᷓ; ſignatũ:ad hoc qð ð caihedia
tico nõ. in. c. olim et c. cuʒ uenerabilis de cenſi.
¶Dubitatuꝛ m an ꝛemanente ſubiectione poſ
ſit ĩ totũ pꝛeſcꝛibi ſubiectõiſ ſignũ:⁊ dic nt nõ.
in iuribus ꝓxi.alł. Contra papã uero ceriuʒ eſt
ꝙ ſupᷣma poreſtas pꝛeſcꝛibi nõ põt:ſicut nec 2ↄ
tra deũ cuius uices geꝛit:ut notant᷑ d'ẽ Inno.
in. c. hone.ij.de poſtu.prela.⁊ dicaʒ.j.c.ꝓxi/in
caſu uero huius.c.nõ preſtabatur cenſus pape
in ſignum ſupᷣme prᷣatis ſeu ulis dominij:ſʒ po

tius ex alia cã forte.

tenaia pᷣſcꝛip
tõe que ſolũ currit cõtra rõanã eccłiã
ipᷣa ſciſmatũ ðᷣducant᷑.in pxia ponit ſuplicatio ĩ
fa reſponſio ibi lʒ õ. ꝙ in eodem puncio
ſeu ſupẽ eodẽ facto põt ↄcurrẽ ⁊ allari utriuſq;
iuris diſpoſitio etiã in foro canonico:ſic ſimita
qð nõ. glo.x.di.ſi in adiutorium. ¶ Nõ. fo ꝙ;
princeps ſecularis põt eder ſtaimũ ſuper rebus
eccleſie etiã ꝛomane. In cõtꝛaꝛiũ facit. c. eccleſis
de ↄſti. et.xc vj.di. bene qͥdẽ: ſ intellige hũc tex.
in ſtatuto priuilegiatino:pꝛiuilegiauit eni ius ci
uile eccleſiã in curſu pᷣſcriptõis ut in aut᷑.qᷓs ac
tiones. C. de ſacroſan. eccle. nã et non ſubditnʒ
põt qͥs priuilegiare nt le. et nõ.in. c. nouit de in
di. et. xi. q.i. qcũqʒ 5. tertio ꝙ cõtra eccle
ſiã romanã non cnrrit regulariter niſi pſcripꝛio
centenaꝛia dixi ꝛegularit᷑ qꝛ qñʒ fallit. ut.. dicã
Jiẽ bʒ in hoc eccleſia romana ſpãle priuilegiũ
qꝛ cõtra alias eccleſias inferiores currit regula

—,w—

De preſeriptionibus.

riteꝛ pᷣſcꝛiptõ. xl. an. ut in. e. de qjrta. e;
quas actiones pᷣalł. ¶ NMõ D Ter lan
ꝙ impedimeniũ etiã ſuꝑueniẽs poſt inchoann
pſcriptionẽ impedit curſum pPſcꝛiptionis:nd n
interrũpit ſʒ facit eã durante impedimento
mũ: ⁊ ꝙ hic ceſſet inchoata pᷣſcriptio ſatis inuit
tex. et aperte tʒ glo.i. qð eſt cõtra Mar. i. ſeng
tus. fl. de offi. pli. et uide qð dini plene inee ex
Iytranfmilſſa. . e. p. et ur̃ cõtꝛa romanam er
cleſiã nõ currit pᷣſcriptio cũ ſii cũctis diſpoſitiöe
diuina plata. xxij. di. c.i. . ij. nec poteſt qs ſeab
unitare eccleſie diuideꝛe. xxiiij.q.i. loquit:nec e
acephalus.xciij.di. uulla ⁊.S.e. cum non licent
Soluit glo.iij.⁊ bene ꝙ cõtra eccleſiã rom
nq; reſpectu plationis 2 ſupme pfatis non cur
rit pᷣſcriptio ut in cõtrario:ſʒ ĩ rebus et poſſeſſi
onibus et iuribus ipſius eccleſie ꝛomane ſicut
et nõ.hanc ſolutionẽ: Ideʒ nõ. Inn. in.c. vone
ij. de poſtu.pᷣla.ubi dicit hoc pꝛocederß eliq; iit
peciu ciuuatum ⁊ uillaꝝ eccleſie romane:allegat
.5. e. ad auckenni. Y. dons aũt bonis eccle
ſia romana gaudeat hoc priuilegio cemiũ ann.
dixi plene. S. c. ꝓxi. ⁊ uide Archi.i. c. neo.yj.
.q.iij. ¶ Sʒ circa hanc ꝑticulã glo.queꝛo qyid
in his ꝗ ſpectãt ad papã ſpeciali progatiua ſen
in ſignuʒ priuilegij ſingulaꝛis. glo.nõ.in. c.uno
ð clerico egro.li.vj.in uerbo nõ obſtante dicit
per iſtũ tex.nõ ualeꝛe in illis cõſuermudinè in con
trariũ:⁊ ſic nõ pnñt per cõſuetudineʒ ↄperere ſſfe
riori. Sʒ ego allego in cõtrariũ.c.ſuꝑ quibuſĩ
de vVbo. ſig. ubi pʒ ꝙ iura reſeruata imꝑaurii
ſignuʒ ſpecialis priuilegij poſſunt pᷣſcnbi nmio
tpᷣe de cuius initio nõ ẽ memoria: ⁊ nõ.ꝑ V.
in.l.ſi publicanꝰ. S. in uecrigalibus. ff. de publ.
de reſeruatis neꝛ0 pape allego tex. in. c. q un
lationẽ de offi. le ¶ NHam conſuetudo mami ſpis
bʒ nim cõceſſionis ut in.l.hoc iur.. duc aque
.ff. de aqᷓ quoti. z eſti. ⁊.l.i.et. ij.ff. de aana piu.
ar. c.i.e.ti.li.Vj. In hac tũ cõſuetudine ſen pꝛe
ſeriptione requiritur ſentẽtia pape: quia in iſtis
incorporalibus nõ põt habeꝛi qᷓ poſſeſſoo ſine
ſciĩa illius qui ea poſſidet ut.l.ij. C. de ſerui.
ꝗᷓ.nõ. Inno.i.c.bone pᷣall..c. q̃rente de offl.
ordi ⁊ multis alijs locis per Hart. in. l. f de
aqꝗᷓ plu. ar. et. d. S. in uectigalibus:et hec ſcia ha
pe hʒ uim conſtituti ut in dictis iuribns. Ex bis
põt inferꝛi ad intellectuʒ illius.c· unicl: ut imeli
gatur in cõſuetudine inducta ſine ſeio bape nel
que nõ eſt tanto ipᷣe pᷣſcꝛipta qo e nöndü:?1
i ſili qdð dixi i.c.i.nt lite pendete ubi tractani an
facultas rraſfeꝛcdi iſignia põtificali poſſi⸗ oſue
tudie qꝛ: tgir Jo. an. .c. abbates pal. l. vj
Scðdo pᷣncipali op.õ tex.i eo ꝙ; ⸗ cccki en
fqᷣꝛit pᷣſcriptionẽ cẽᷣiũ ãnox:uſ eni ꝙ hec di
ſit fũdata ſuꝑ ipoſſibili:qꝛ nũqᷓ pokir rgllel
ſeſſio cẽtũ ãnoꝝ ꝑ ĩſſia ñ qꝛ ꝑ ean pbaĩ po
ſio ar. c. iter dilẽos ð fi.iſtꝛ.nec ꝑ eſtes: qi oo
tẽt teſtes hꝛe cẽtũ q̃tuoꝛdeci anol ut ꝑ ceñ “
nideꝛit iſtũ allegãte pᷣſcriptione poſleree le
mert nidẽ a tpᷣe natinitatiſ:ſʒ ad minꝰ ðbebã

nto doꝛ

uide

ie vl
. ctunrl lien
mallͦtili
,moblel he tot ſune
iblg ier aſeeidii aen
per .aN hſeb oſſinn
itufh

wrnr
itio onn ſ hoen
ſoce ae aiſt un in

Zca ver
r ſeſont nettilis e⸗
i uni ien int

rs le e uochen lebg

Denhiffnpor ohai foſiſſo
6 ti pbi pont vnonn wcnm,
poſeſiocz ln io⸗ pbure il
n ſtittosoſo ,bine glſtn
e tole per uuo is pha
hor cum oſiſſo fn m ſumi
chn thtelu lg hoſſit
uturohiao OAso/οd/0ασ)

Dcmmaho ſfn or gban oſſeſſo it giſin

5peurunn aacte cicis ut volinane pristr
liis apdrcdel nani d oua aoreheſionefu
Iogatus howrns ;d uaeindem witeni v
ſellio inch dere adindem wan
dus C dear cſdeone (Nrnar
barl poſſeſſio ſtvedttor ipftin ei mdb poſt
hetracicit hörbſeiglt gricſeſt ncic
ſignanitt ier il i C deini pi
1 bipot. ten por pbn guienconcin
n qr widſtor donis döfinnite Aerbor⸗
voſiceminlchro f deni dal tlen
Pee.? nſcepiores los nodos nos
c. umn veniſſent gereſi
un ueſſſn ce rſi ſr d c en⸗

Plerea non eſt nereſſei
ſtnereſein eſtkhrbrumren

vorcdeen annos. ſhen
MMnoS. (Mamninre
Pleemnchſit n cſneni

hoſtoſs ſt innionn 6 gief
D glifni m
heitl genfti ſ. i ttit⸗

= =☛ =
=. S=

Nen donrun 1ul erdranee
cadandeni (Nrnstidnie⸗

ſu fonum gmncen boe Dlinlegioecnin
n pene . gnieute Aichiictie
i. Oftu bane gialigo gert
ſn bis rnir ad opi euni pnugtu

ſiſim onullgj ingubnis go. Nn

dneocgro. .. . in vebo no obſemett
r ii x. no ualer in ilis cöſencnine
anu ſc no it er cohenming vennl
in. Gcgo legoin cunmni be
x ddo g dig g ini tenan ironni
gnnz hecais Nenſed MWm Polorhnnt
iedetins anin dinengtan N
dwierd 5 Neciclidnsſſdeß

. Gtcir
de Cerduns en e
icnt eonik Vin toſamntm
Ppuin aſiais unpo ui hu
. de e gvoni Aürliaſfirr⸗
t e i i N Jndut ichmn
wüone tegeinin ſii
ribvsnd d t
e cplen rna ,
z tö. Jnnoit ole

w. slocspe
Clis ais es e
ncen i nimtlun
ii guan. tinn ndatnr

3

1

3

— . 2 — c, .* „Aas: 2.5 . 2
S A, Per n * Ieniſeun rd Prsſtane zan: neyrer

De preſcriptlonibus:

puberes:ſed cõiter hoĩes non uiuũt ultꝛa centũ
annos:ergo reqreꝛe ita lõgiſſimã pᷣſcriprionem
nihil aliud ẽ ĩ effectu q; impedire pꝛelcripuõem
2 ſic utriuſq; iuris diſpoſitio ur̃ in hoc fundata
ſuper Vbis ? nõ ſuꝑ rebꝰ S. c. ↄmiſſa de elec.ſi.
vi¶ So. dicit gl.pal.in fa ꝑte ꝙ pt᷑ difficul
tatem probãdi ur̃ ſufficẽ ꝓbaꝛe poſſeſſionem ꝑ
tps.de cuius initio non extat mẽoꝛia ! ꝙ teſtes
dicãt ſe ſemꝑ audiuiſſe ⁊c᷑. ur in gl.ſed hoc in ef
fectu finalit᷑ n plʒ gl.qꝛ non ẽ recedẽdũ a nerbiſ
iuris unde neceſſe ẽ ſᷣm eũ probare pᷣſcꝛiptionẽ
centum anoꝝ. ꝓut h dẽ. ſed adueꝛte qꝛ ꝑ b̊ glo.
non ſoluit Srium:qꝛ non ẽ neꝛiſile ꝙ lex ſit poſi
ta ſuꝑ ipoſſibilitate.nõ.n.eſſet tẽ lex.iiij.di.erꝛit

At lex 2 i. l.fl.ff. q ſen. ſine app. reſcin. glo. tãmm

ſimpłꝛ ꝓſequũi Lan.ui.? Hoſti.qͥ cixi boc p̃
uilegium ꝑ nullam glo. ledendum maxime quia
reſpicit honorem dei ⁊æ fanorem eccleſie. nam et
p̃uilegium coneeſſum pᷣnato a pncipe a priuato
nõ dʒ minui l ledi de re. iur. decet l. vi. ſed nec
ꝑ hoc dictum ſoluiur orium. ¶ JYo. an. ſoluit
dicens ꝙ lʒ ꝓbaꝛe ſit difficile non tamen impoſ
ſibile cum interdum iueniãt tam antiqui teſtes.
tem ꝑ iſtr̃a põt ꝓbaꝛi poſſeſſio:ut ipſe nõ.
J.e.ſi diligẽti nbi ponit unum modum ꝓbandi
poſſeſſiõeʒ uł q̃ſi ut ſi nolo ꝓbare q̃ſi poſſeſſio

nem ſubiectionis potero ꝓbare ꝑ inſtza cofecta

de fidelitate per ducẽtos ãnos kplus. ¶ Jtem
põt ꝓbari poſſeſſio ſm eum ꝑ ↄteſſiõem paris
adueꝛſe ⁊ ʒ hoc ſit ratũ:ſatiſ ẽ tñ ꝙ poſſu ꝓba
ri ut nitet obiectio ¶ Ego uero dicq ꝙ multiſ
modis ꝑ inſir̃a põt ꝓbari poſſeſſio ẽt logiſſimi
tpᷣis:utputa ſi auct᷑e iudicis uł uolũtate ptis tra
detis apprehẽdi tenuitã ðᷣ qua appreheſione fuit
rogatus notarius naʒ ꝑ traditiõem trãſferr̃ poſ
ſeſſio. inſti. de re. di ꝗ. ꝑ traditiõem æ=.l. naduõi
bus. C. de pac. ?. c. ij. de ↄſue. ¶ Item pot pꝛo
bari poſſefſio ſi nẽditor ĩ pntia rei mbi poſſeſſi
onẽ tradidit ⁊ nõriꝰſcꝛipſit q uẽdidit tꝛadidit ⁊
aſſignauit ⁊c.æ ẽ tex.nõ.ĩ.l.ij. C. de acqͥ poſſeſ.
? ibi ꝑ doc. Item põt ꝓbaꝛi ꝑ uiam conſtumii:
ut qꝛ nẽditor ł donãs cõſtituit ſe alteriꝰnomine
poſſidẽ:ut in.l.ꝙ meo.ff.de acq. poſ.2.l.ceꝛte ðRᷣ
pᷣca.⁊ uide plures alios modos quos poſni in
.c.cum ueniſſent de reſti.ſpo.æ.d.c.ij.de confn.
prerea non eſt neceſſe in teſtibꝰut beéant cemum
7 q̃tuordecim annos. ¶ Mam rlariter ſatis eſt
ꝙ ipᷣe pprehẽſiõis erat doli capax ⁊ nũc ipᷣe ðᷣ
poſitõis ſit maioꝛ:ut nõ.gl.i.c.flatũ.xxxvij.di.
2 ſpe.i ti.de teſti.F.oppõit᷑.V.ſed nũqͥd factꝰpu
bes ⁊? Jo. an.ĩ. c. ex pie ð corꝑe uici.un rex.iũc
ta gl. iſti. de teſia. . teſtes. hoc ueꝝ niſi ius reqᷓ
rat ſpecifice maioꝛẽ etatẽ/ipᷣe appᷣheſiõis:ut ĩ te
ſtamẽto ĩ quo teſtes debẽt eẽ pubẽs.d.S. teſtes
et hac ↄcluſiõem firmat glo.i.l.iij. . lege. iulia
efl. de teſti. et ꝙ ꝑ teſtes poſſit h picꝛiptio ꝓbaꝛi
or tex.i. c. cũ dilecta ðᷣ cõfir. uti. IJtem poterit ꝑ
tim ꝑ teſtes et ꝑti ꝑ iſtr̃a ꝓbari cum parẽ ui ba
heant: ut in..iĩ exeꝛ cẽdis. C. de fi.iſtiu. er c. cum
oanns. e. ti. nec hec ifficulras ꝑ teſtes ꝓban

pſebaits A8 ‿οσnnς Snm, ctrn 4 1 2*1

qi qʒ eſſe alicui moleſta: cum plura ſint qᷓ ad ſui r ſpiptera

ſubãm exigat ſcriptura: ut nõ. glo.i. c.i. ð cenlſi.
li. v¶ Extra glo. oppo. õ tex. æ vr ꝙ minor pᷣ
ſcriptio centenaria currat 3 eccleſiã romanã: ut
i. c. ij. F. . e. tl. li. Vi. ubi dẽ ꝙ bõa hereticoꝝ qui
ignorahani i nita ꝙ eſſet beꝛetici pſcribunt peꝛ
catholicos bona fide illa poſſidẽres èt S eccleſi
am romanã ſpacto.xl.anog. ¶ So. ab ponirur
hᷣ ꝓcedit regłaꝛit᷑ ut.S.dixi:ilie vo ẽ cqꝗus ſpaliſ
nt colligit᷑ ibi ex tex.⁊ glo t aduerte diligẽ
ter qꝛ ꝑ illum tex. dico ꝙ ↄfundit᷑ opi Mar. in
.l.ij. C. de apoſta. ubi ꝑ illũ tex. dicit ꝙ; iquiſito
res heretice prauiatis nõ pñt ĩquirẽ pꝰ qͥnquẽ

mũ a tpᷣe mouis ad effectũ bonoꝝ qð apte e ỹ

illũ tex. niſi dicamꝰ ſaſuãdo dictũ ſuũ ꝙ qᷓtenus
bona ueniũt publicãda fiſco iudicis ſeclaris „
cedit illa pſcꝛiptio quiquẽnij. ꝓ quo adduco bo
nã ⁊? nõ. glo. quã nõ allegat Mar.i.. mãicheos
C. de hereti.nã tex. quẽ allegar Bar. apte nõ
ꝓbat:⁊ iõ gl pᷣdicta ſoquũ ſub dubio foꝛte ⁊ fa
cit ĩ ſili bonꝰ tex.i.l.ij C. de nectiga.⁊ comiſis
ubi tex. nõ.dic̃ ꝙ ĩ bonis delatis fiſco ꝑx necti
gal n ſoluiũ pᷣſcribit ſpacio.v.ãnoꝝ ⁊ nõ. MHã.
i.l.ↄmiſſa.ff. ð pub. aut bõa ueniũt ſeu cedũt fi
ſco ecclie ⁊ hʒ locũ dictum.c.ij. Er ex hot pone

2 unũ ſinglare dictũ/œꝙ lſʒ ĩ iuribꝰ pricipis ſeu fiſci
5

A rνιτ.ι

fiat diſtictio ĩ curſu pᷣſcriptiõis iteꝛ bona fiſco ĩ
corꝑata ⁊ bona detata nõdũ incorpata: ut j. la

D dicã:mñ reſpectu eccłie nõ vꝛ dr̃ia fiẽda ſed

ſẽꝑ uniformis ẽ pᷣſcriptio.requirit᷑.n.ipᷣs.xl.an
noꝝ ut ꝓbai i.d.c.ij q̃enꝰ loquit᷑ ò alijs ecchijs
citra ecclłiaʒ romanã:ſed ĩ eccfia romana ẽ or̃ia
ſaltẽ quo ad iliũ caſũ:qꝛ ĩ icoꝛꝑatis ꝛequiꝛit cuꝛ
ſus cẽiũ ãno x:i vᷣlatis vo ſufficit tipᷣs.xl.ãnorũ
ſicut i aliſs ecclijs. Sʒ poteſt dubuari nuquid
ide ſit ĩ alijs caſibꝰ ĩ quibꝰ bona deferunĩ ſjͥ nõ
dũ ſũt ĩcorꝑata: ut ſufficiat tpᷣs.xl. ãanoꝝ reſpec
in eccłe romane ⁊ credo ꝙ nõ ꝑ illũ iex. qui po
nit caſũ ſpãlẽ:ut pʒ ibi in hoc caſu et ius nouũ
nt pʒ ibi ſcimꝰ. Et q;ꝙᷓ3Y/o. an. ibi ĩ nouella di
cat: ꝙ niſi eſſz ille tex. nõ curreret ibi pᷣſcriptio
qꝛ nõ facta pᷣus ðclaratõe ſuꝑ hereſi nõ pit ap
pbedi bõa:ut i.c. cñ ſᷣm ð heꝛ.li.vVi.? ꝑ gnis nõ
currit pᷣſcripnio cuʒ nõ poſſint bõa peti Ego
dico Sriũ qꝛ qui actionẽ bʒ n ipedii agẽ: ut. l. qͥ
actionẽé.ff.ð re.iur.vñ ſatis ẽ ꝙ bõa ſũt po fẽo
publicata ⁊ potuiſſʒ agẽ ur ꝓnuciaret᷑ iuxta for
mã dicti.c.cũ ᷣm. Mretea i rebꝰ latẽnibꝰcurrit
pᷣſcriptõ:ut i.c.uigilãti.S.e.et.l.fi.E. ð pᷣſcri. o.
1 Die ꝙ currat pᷣſcriptio ĩ tali caſu ẽ tex.in
d.ÿl. ij. C. ð apoſta. 2.1.ij. E. uectiga.2 comi.
2 tex.iuncta glo.i.v.⁊ hoc dʒ.C. ð here.l.mani
cheos et ꝙ nõ. Har. in. d.l.cõmiſſa. Monit eꝛ
80 tex.ille caſum ſpalem i hoc qꝛ o ecclłiam ꝛc̃a
nam currit pᷣſcriptio minor cẽtenaria:et hoc fa
uore catholicorũ:qͥ bona fide illa bona poſſeð
rũt. Et arbitror ꝙ lʒ ał. iuſta ignorãtie cã inteꝛ
cedenti poſſit peti ĩ integrum ꝛeſtitutio ad uſus
pſcriprõem:ut dixi i.d.c uigilãti:tn i caſu illius
.c. ij. peti nõ potit de iuſtitia ordiata qꝛ ꝓhibʒ
fi

„„ ro Patar Adasn z. 1 I . 6 .

Ule tex. pꝰ.xl.ãnos aliquã moleſtiã poſſeſſoribꝰ
bonoruʒ fieri:⁊ hec ſũt młiũ nõnda ad itellcum
iſtꝰ. c.?ẽ bꝰ mẽ. ¶ Mũc q̃ro niſũ ẽ q̃tꝛ pᷣſcribaĩ
aduerſus eccłam romanã ⁊ iferioꝛes ecclas taʒ
Gruale eS. = 1— reſpẽn bonorũ icorꝑatoꝛũ qᷓ; delatoꝛũ qũtaxat
le e , e frenz ſwr Fiſer Pſi! qͥa aduerſus impatorẽ ſeu fiſcũ. ¶ So. glo. j.
e.cũ nõ liceat ſimpłꝛ dicit ꝛes fiſci nõ uſucapi:al
legat ĩſti. de nſucap..res fiſci.Et ꝓfecto nimiſ
breuit᷑ ſe ibi expediuit gl.ibi.ſ.i.O. ꝛes filci intel
lexit illũ tex. in uſucapiõe triẽnij ł ſaltẽ ĩ pᷣſcrip
tõe.x. uel.xx. annorũ ſecꝰ dicit ĩ pᷣſcriptiõe.xl.
annorum.I. omnes 2z. I. comperit. C. ð pᷣſcripte
xxx. uel.xl. ãnorũ:ſed ꝙ et currat pᷣſcriptio mi
noris tpᷣiſ allego młta iura ciuilia:qᷓ ĩ hoc uarie
loquũt: ur pʒ i.l.i.C. ð q̃ſri.pᷣſcrip.v.ð pᷣſcꝛip.
iiij. annorũ: ut ĩ liter qᷓttuor ff. de diuer. z tep.
pᷣſcrip.⁊.l.i õibꝰ.e.ti.ubi reqᷣrit᷑ pᷣſcriptio.xx.ã
norũ z.l. iᷓuis.ᷣff. de uſucap.ubi reqͥnt᷑ pᷣſcnptõ
x. uł.xx. ãnoꝛũ ⁊.l.ij. C. ð uectiga.? comi. ⁊.l.ij.
C.·ð apoſla. ubi ſufficit pᷣſcriptio.v.anorũ.
Auid ergo ĩ tanta naꝛletate dicẽdum ꝓfec
10 uario mõ dixerũt ad borũ cõcoꝛdãtiã glo.?
ſcribẽtes ĩ locis pᷣal.ſed ego ero ꝓ cõcluſiõe cõ
tẽtus ꝛcitatione HBar. qͥ õtum iudicio cunctos
ſcribẽtes in eqᷣtate ⁊ ueritate pᷣceſſit dixit.n.ipſe
i.l. ij. E. de apoſta. . l. cõmiſſa de uecnigal. ꝙ ad
uerſus bona publicata nõdum icorꝑata ſufficie
pſeꝛiptio.v.ãnoꝝ ut ĩ iuribꝰ pᷣalle.et dicebat bꝰ
nõndum pꝓpter ſtatuta q̃ i multis caſibꝰ iducũt
ipſo facto bonorũ publicatõem ur poſt. v. ãnos
a tpᷣe publicatiõis non poſſit agi:ſed õᷣ eũ aꝑte
facit tex.iũcta glo.i.d.l.ĩ õibꝰnbi habet᷑ ꝙ rłari
ter ĩ talibꝰ reqᷣrit᷑ pᷣſcriptio.xx.annorũ exceptis
cãis qbꝰ minora tpᷣa pᷣuari ſpãliter cõſtituiũ eſt
et gl. ibi et ꝓ caſu ſpeciali alłat.d.l.ij. C. ð necti
gali. æ omi. z.I. inteꝛ qᷓttuoꝛ pal. Ideo d:ſtigue
meliꝰpꝰeũ i.l.ĩ oĩbꝰ pᷣal.ubi melins exaiaun hac
mõm ꝙ aut qꝛĩ i bonis ſeu iuribꝰ refustis prĩ
cipi ĩ ſignũ ſubiectiõis:ut i tꝛibuto ſeu cenſu et ĩ
illis nullo tpᷣe cuꝛrit preſcriprio:ut i.l. competit
.E. ð preſcri.xxx. anno. Idẽ dico et foꝛiꝰ i ipa
ſubiectione ut actie pꝛeſcribi nõ poſſit ne ſii ace
phalus:ut dixi.S.eo.cum nõ liceat et iĩ.c.ꝑ uene
ꝛabilem qui fi. ſint le. ¶ Quedam ſt iura ꝛep̃ua
ta pᷣncipi ĩ ſignum priuilegij ſingularis ut legiti
maꝛe ſpuꝛioscꝛeaꝛe tabelliões exiger̃ nectigalia
pedagia er ſilia:et ĩ iſtis currit pꝛeſcꝛiptio:ſʒ 10
rit᷑ ſcia ipſiꝰpᷣncipis et tin tᷣs ð cuiꝰ iitio nõ exi
ſiat mẽoria: ut ẽ tex.nõ.i.c.ſuꝑ qbuſdã de v.ſi.
nõ. Inno. in. c. cum. p. tabellio de fi. iſtru. et per
Har.i.l.ſi publicanꝰ. F. i uectigalibꝰ. ff. ð pub.
et.l.i.ð aqua.plu.aꝛ.⁊.l.cũctos pplłos.C.ð ſũ.
tri. ⁊ fi. catho.quedaʒ.n.ſũt bona ⁊ iura pariter
poſſeſſibilia:⁊ ſi iſta fũt principi icorꝑata ꝛequi
tuꝛ preſcriptio.l.ãnoꝝ ut.d.l.comꝑit et ſic ꝓce
dit glo.i.d. S. res fiſci. Si vo non ſũt ĩcoꝛꝑata:
ſed dũtaxat delata tanquaʒ nacãtia ſeu ex cã pu
blicara:⁊ tũc in bonis delatis ꝓpter uectigale ñ
ſolutum ſufficit tẽpꝰ qͥnqʒ annopꝑ:ut.d.l.ij. Idẽ
dico ĩ bonis ſibi delatis ꝓpter hereſim: ut.d.l.

VX rPu pua pi

De preſcriptionibus

Aj. de apoſta. per glo. in d. l. manicheos
„ n alijs uero ſi pꝛeceſſit denũciario bonoꝛũ
catium ſufficit tempus qnuor annox: ut d i

quattuor ⁊.d.l.i.de quadri.preſcrip¶ Si n “

denũciatio nõ ĩteruenit et tunc aut quis ilia b
na poſſedit bona. ſide tin ? reqrit tẽpus.x 0
noꝛum:et ſic.d.l.omnibꝰ:aut habnit et l
et tũc ſufficit preſcriptio. x.annorum er ſic bot
..qẽuis.ff.de uſucap.et ꝑ hec hẽs clare hqc zin
teriam reſpectu pape et imꝑatoris et ð priuatis

. ⁊ inferioribꝰecclijs dixi ĩ. c. de qjrta. . e¶ Vli
mo hᷣ qᷓro/an eccła iferior poſſit preſcribẽ oira

papã ul ecõtra papa ↄ ecclias ifeꝛioꝛes.ᷣſpe. hic
qonem poſuit eo.ti.li. vj.illud ẽt: er finalit ↄclu
dit ꝙ nõ: qꝛ res ecclie ſũt ſue ⁊ ſic ñ pnt ampſi
effici ſue de fi. iſtru. iteꝛ dilectos..ceterũ:nec ᷓ
eum põt preſcribi:qꝛ ʒ per pꝛeſcriptioneʒ alis
ſibi qᷓrat ĩ ꝛebus eccłe pape ſubiecte ius ii. pape
remaner ſemꝑ ſalunm: qꝛ intellꝛ ſemper excepta
auctas ſua de re iudi ſub orta de capel. mo. c.
dilectus. do. An. tenet h orium dicens papam
ce dñm uninerſalem. un põt pᷣſcribẽ in ſpẽ:⁊ pu
tat ꝙ. xl. ãni. ſufficiãt pape ad pᷣſcribedũ ne ius
ꝓ eo intꝛoductum eum ꝛetoꝛq t᷑ de re.inris:
qð ob gꝛam li. vj. Ego dico latius ſic ꝙ aut pa
pa uititur plenitudine pfᷣatis:⁊ tũc nõ pꝛeſcribit
nec poſſeſſionẽ qᷓrit qꝛ pᷣſcriptio fũdat᷑ ſuꝑ bis
fide:qꝛ credit rem ce ſuaʒ ulł ad ſe ꝑtinẽ.xxxiuj.
q ij ſi uirgo 2..c.fi.Ex quo infert᷑ ꝙ ſi papa
pꝑ maiximũ rp̃ᷣs ex plenitudie pfᷣatis uiſitaſſet alj
qð mõaſteriũ epo ſubiectũ nõ ꝑ ̊ pᷣſcribit õ ẽ
qꝛ epᷣs nõ fuit negligẽs nec papa cõi alioꝝ iure
id fecit:ſecꝰãt ſi aliꝰꝛẽ a papa r̃cepit ↄfeꝛete iii
ex plenitudine ptᷣatis: qꝛ ex illo titulo foxe min
ſufficiẽti potuit iferior hr̃e cm preſcribedi.ari
c. cum pſõe de pnile.li. vj. z.c. cum dilecdcò
ſue. hoc ĩ effectu uoluit Inno.i.c. bone. .j po
ſtu. p̃la.ĩ.ij. colũ.⁊ archi.i.c.nolumꝰ.xyj.q liij.
Aut papa uſus ẽ ſimplꝛ iuẽ alteꝛi puan? tmic p
ſcꝛibit ſiẽ aliꝰ? cõi ſpacio ſiẽ ð ecclia pxſcribere
3 p̃uatũ dixi S. e. ðᷣ qᷓta æ nõ. Jo. an. i la d ad
agẽdũ li. vj.ĩ meꝛcu. et glo.ĩ aut.q́ acuões C.
de ſac. ſãc.ec. Si ãt fuit uſus ꝛc ecclie inferoris
eã pᷣſcribit ſpectat ĩmediate ad ecctaʒ roman et
idẽ dico ſi fuit uſus ĩmediata ſubiecnone alicui
eccle credẽs illã imediate ꝑtinẽ ad ecclam ꝛoma
nã: ut i. c. ꝑpſone pᷣal.pꝰ.n. illa eccla ſubeꝛat pape
uniueꝛſalit᷑ er iur̃ alioꝝ: nũc ãt eꝛit ſubiecta ſpali
ter. ut ĩ c.ſi papa de puile.li vj. ð ecclia iſeniore
o dico ꝙ nõ põt pꝛeſcribẽ õ papã ꝛeſpectu ſu
me p̃atis ut.ð. dixi:ſed bene põt preſcnibẽ inꝛa
ſua et bona ut ĩmediate ſibi ſubſint:j teneat ꝛ
cognoſcere papã iĩ nniuerlalẽ dñm: ut ꝓbat l. c⸗

cũ dilecta ð cõfir. uti. æ.d. c.uolum.æ idẽ i pna

—

40 5 papã ſupꝛa. c. ꝓxi. .
B * Cafus. De pᷣſcriptio
diti 3. ne ſubducitur ſempus
qua plcuibii:ila
o ſeruit
ð qta

7 quo uacuauit eccła 5
ſimat Jo. an. . ſed b ſũmatio de nihi
cum boc ſi exprefſũ ĩ mujis innb.5..

ebt
6 vun khitc,
eliſ i aßͤ a artuil
erbi iennie e aſiton
hti icen a l e anthn
teinl, eae nul t Pies
geſe cſi dh Gfrichen

rſati zeacin e
Ue, pbenclt
innzphen

kibec nt ite git

zrrbidotvehun gierriin
Sndongttatnatginin
0dleen loglamm mifeſin
crindcate; un ſun fbnn f⸗
miſifqcl fiai ns i lun
naſit Brr n/1 oyſin ſah
oli g bijb bn i
mifnmoitonblbi r
lanlenmkir lols .H ogmu
õ
ec uil to g iri ulis aimb
ir fcinlis Nen c phinb eſ
Ooelegars:dti dibeti ge fuffigens
la Pponeis dechic seins Poenio ſur
tion ni ena mncaet brechi hus ⸗
hes ſod Pllegio ain dcfecumn iad hlcid
ſſaeic tont decer l N. ho i⸗
Pmno iſfftdubisnonteenn ni alun
tei nec ucſolt itehaddejab anenl en ofe
Auciistict cin it e nan t an
H deſiiſmn. (inodnns we
bececleſeſeclinegoft gano ine iddſſe
Ap Plſegiü,f wingni itfegsrßi
dict ſubſegepeno inegſeßo ninna
rulkanmnſtmr iuii,
nike ed c letle Er
No. totmm lus cpele cenis cff en
bſepinſrnomna ceb ſbacſſ hl
5 lbi.. qnoch de uig i ge

nagit
ſeinpeiſtej mnchtich men⸗

hlonb eck ni
iucs Aa
in merckz iteror Poſſrren
Niteinni ſgbbeen

W Mecchis fenong 4
Wenont eoi in lnd ine

enn to
de 1s ale ni er ſef Ditano,
ſa nin lume ſani m
nien 5 ihergrghong iq⸗
msachkheierigii
remm npnng neitg

Cnder eree
uctns imn de einliſin N dn

Ne NNd.
diems do. Anwnbzin emapon

ie din mineflen i öriigten ſien
tnt . in ifcin he ſehti ri
P innodnemm ann morgide eine
q ob gim . Cgoclohinsſegang
Do ninnur eniudine inns:r tir öprint
ſeſone qnt or lenpno fili inti
Ceorandt ner ſus tadenin min
urgo e , vo t i
minmi ps er limcte lins niſiaſitd
nöaſenii cyo ſbiean nob lenbi zii
is no iut neg gis nec nn coi alopine
õä

Nenuodhe õ
cti dormn ſetar nrcctdtche

õ aii

ſe doti eſecn win Ymitnnſ
vi hii con ehjic noſn eNfi⸗

, gi
zungh iii Kei iuif,
p1 nſts i ingh il ſin n
— N
iiin. i ſorulli
deſu ſie l Aun aralaſe

d 15i. ,
mi lucn ni

„ dins. tidin

iſe

M 45, „ 4 ſerlries ert Ppben 44450 Adan

Thiſ 4/α£½ 10 frva or. plea

— 19 —
„ N pmid1. A&b.

De preſcriptionibus?

et. c. i. cũ ſi. Ideo ſũmo ſic. Mꝛelatꝰ ĩferioꝛ põ
pᷣſcribẽ ĩ ceꝛtis eccłijs dioceſ totũ ius epale ſub
ducit᷑ iñ de pᷣſcriptõe ipᷣſ quo uacauit eccleſia ca
thedꝛalł.b.d.nõbilłꝛ.pꝰ põit ꝓceſſũ z ↄcluſiõem
negocij.2?* ideciſe narrat reſtirntõem ab utraqʒ
pte petitã ⁊ cõceſſã.t᷑tio ↄmittit ꝓbatões ꝛecipi
endas ſuꝑ reſtitutõne et cãm diffiniẽdam.tertia
ibi quo enra As piũcta glo.i.ꝙ lex dioce
ſana generaliter ſũpta ↄphendit legem iuriſditi
onis.colligit᷑ ãt bic qꝛ petebat eps ĩ iſtis eccłijs
ius epale:ut pʒ i ſequentibꝰ.hoc ãt ius ↄſiſtit in
utraqʒ lege ⁊ pᷣcipue in.l.iuriſditõnis:⁊ cum ab
illa monaſteria ẽt ñ ſũt exempta:ut plene legi.æ=
nõ. in.c.dilectus de offi.or.=.x.q.i.in ſumma.
capit᷑ ãt h̊ ita large:tum ꝓpt᷑ ſubiectam mãʒ:iñ
qꝛ vba libelli ſunt late iterpᷣtãda ĩ fauorẽ libellã
tis: ut.l.ſi qs itẽnione dubia.æ.l.ſolemꝰ.ff.de iu
di. ⁊.c.cũ eccla ſutrina de cã poſ.⸗ ꝓprie.et bo
nus tex.cum ibi nõtis.i.c.ↄſtitumus de reli.do.
Secus ãt ubi hoc neꝛbum ꝓferꝛeĩ in mã ſtꝛicta
qꝛ tunc nõ comprehenderet legem iuriſditionis
ſed legem dioceſanam tm iĩ ſpe.ſua. ſic intellige
tex.in.d.c.dilectꝰ.nam iſtud vᷣbum fuit ibi ꝓla
tum i ſnia q̃ eſt ſꝛicti iuris ut i.l.una.C.ſi plu⸗
una ſnia. nõ. Mar. in.l.ſi expᷣſſim. ff. de ap.i ſa
colũ.ꝙ nõ.ex bis do hanc rłim ꝙ in mã difſe
renti ſi ſumus i fauoꝛabilibꝰ una lex compᷣbedit
aliam:ſecus in odioſis.¶ Nõ Fo ꝙ reus põt
ſimul ⁊ ſemel ſe defedẽ ex puilegio ⁊ preſcꝛiptio
ne de quo nide bo.gl in rła nullus pluribꝰ lib.
Vi.⁊ ꝙ nõ.j.c.ueniẽs. Item ꝙ pluribꝰdefenſi
onibꝰallegatis:qrũ qᷓibet ẽ ꝑ ſe ſufficiens ad ĩ
rẽtũ ꝓponẽtis recipiẽda ẽ prins ꝓbatio ſuper
leuiori.un papa mandauit h̊ recipi pus ꝓbatio
nes ſuꝑ pᷣnilegio et in defectum ſuꝑ pᷣſciptione
ſim le i.c.ſi forte de elec.i.vi.¶ Niõ.t᷑io q
batio inſtri dubia non releuat niſi aliter certifi
rcet᷑:nec ꝛecipit ĩteꝛpᷣtatõeʒ ab aꝛicuł ſen ↄfeſſiõe
ꝓducẽtis:facit.c.in pũñtia de ꝓba.et.c.cum Jo
annes de fi.iſiru. ¶ Mõ qᷓno duos modos qͥ
bᷣeccleſie ſeculares pñt pleno iure ſubeſſe abba
ti ꝑ pᷣuilegiũ.ſ.ꝛomani põtificis ⁊ pᷣſcriptõem:et
dicũt᷑ ſubiecie pleno iuꝛe:qñ epo nullum iuſ epᷣa
le in ilł exercet:ſed ntraqʒ lege ſubijciũt abbati:
nt le. nõ.iĩ.c.qm de pᷣuile.Ex quo ſingulariteꝛ
nõ. ꝙ totum ius epale i certis ecclijs ẽ pᷣſcripti
biſe ꝑ inferioꝛem et de hoc latius.j.ſuꝑ glo.iij:
Mãõ ibi. j. quadꝛagita annos ⁊c̃.q; uacatio eccł
ſie impedit õ eã pᷣſcriptõem currẽ:⁊ facit eã doꝛ
mire ſiue ãte pᷣſcriptõem ichoatã ↄtigerit:ut.5.
.c.i.?.c.de q̃rta ſiue pẽdere pᷣſcriptõe:ut h̊ et fa
cit ad ea q̃ dixi S.c.ex trãſmifla et.c.cum nobiſ
Mõ. ibi cãrũ mẽimonialiũ iũcta gl.iij. in ſi.
et tene ſꝑ mẽti.hẽs.n.h̊ tex.expᷣſſũ ꝙ cognitio

cãꝝ mrimonialiũ põt pᷣſcribi ꝑ iferiorẽ pᷣlatum

epo ẽt regularè abbas.n. h pᷣſcripſiſſet miſi iter
ruptio obſtitiſſet:cꝰ priũ et minꝰbñ tenuit Mo.
i. c. las ð reſti.ſp.et ſatis nẽ ↄcordaꝛe huic tex:
c.accedẽtibꝰ iuncta gl.fi de exceſ. pla.et. c.i.iũc
ta glo. iiij. de ↄſa.ðet affi.tenet Jo.an.i.d.c. ſas

7. c. accedẽtibꝰ. Ex quo nõ. ꝙᷓ; nedũ ea q̃ ſũt ſim
plicis iuriſditõis pñt ꝑ iferioꝛc pᷣſcribi:ſʒ eiiã ſi
ſint dignitatis epᷣał. NMã cognitio cãx mr̃imõia
liũ ẽ dignitatis epᷣal: ut i. d.c.accederibꝰ. Ex q
ifero ꝙ iſtitutio et auctoriʒabil põt ꝑ inferiorẽ
pᷣlati pᷣſcribi:cũ bᷣ nõ ſit ordis epał ⁊ ſic ceſſat
Sriũ.c.qᷓto ðᷣ ↄſue.⁊.c.quis cor epi. lxviij. di.
cuius ↄriũ uoluit h̊ MHoſti.⁊ i.c.cũ ſatis S offi.
archi. ſʒ minꝰ beñ iudicio meo ⁊ bũc tex.locu
tus c: qꝛ ſub cura ecclax iſtaꝝ erat tora illa ualſt
ð euaſchã.bic ẽ ꝙ ẽt pᷣſcripſerat abbas iuriſdi
tionẽ epᷣalem reſpectu ppłi: ut pʒ ĩ cognitiõe cã
rũ mr̃imõialiũ circa qua fca fuit ĩterruptio ⁊ ſic
abbas acqſiuit plenũ ius epᷣale i ſſtis ecclijs in
tota illa ualle pᷣteꝛ qꝙᷓ; i exceptuatiſ h̊ i qbꝰfẽa fuit
iterruptio ꝑ epʒ al ꝓceſlifſ i totũ pᷣſcriptio:gꝰ
ↄpetebat h abbati iſlitutio et auctoꝛiʒ abil r̃ſpẽu
cure ppli:⁊ nõbis ſingularit᷑ qꝛ nemo ad hᷣ põ
derauit iſtũ tex. Et ꝙ bec iſtitutio qſibił ſic ꝑ ife
riorẽ epo ſetit ̊ Inn.⁊æ clarius.j e. cũ oliʒ ubi
Vr tex.iudicio meo nõ cauillãdo raʒ tʒ glo.i. d.
⁊c.cũ ſatis:? Jo.an.apꝑte ſeſit i.c.cũ uenerabilł
ð cẽſi.? MDau.i cle.i. ð exceſ.pla.⁊ in cle. ne in
agro.. ceieꝝ ð ſtatu ꝛcg. fac qd nõ. Jo. an. pꝰ
archi.i.c.cũ epᷣus ðᷣ offi.or.li.vi.? Archi.xvi.

q.ij.i ſũma ⁊ dni ðᷣ ro.deci.ccxxxi. ¶x pᷣdic

tis ⁊ ex tex.nõ.alið ſingłaꝛe dẽm qð alibi ua bñ
nõ ꝓbaĩ ꝙ iferior pᷣlatꝰ põt pᷣſcribẽ cenã ꝑtem
diocef̃ cũ terꝛitorio excludedo ꝓrius epm i illo
loco ab exercitio iuꝛis epᷣał cuiꝰ õ iũ ⁊ nõ bene
ſẽſit Hoſti.i.c cũ ↄlĩgat.de fo. cõpe.ſʒ primuʒ
dẽ; tʒ Archi.? Jo. an.i.c. cũ eps:⁊ uide ĩ ̊ qð
plene dixi.i.d.c.cũ ↄtingar.i¶ Auð et ſinglłaꝛe
colligo ex hoc tex. ꝙ exercẽs luriſditiõeʒ ĩ aliqꝰ
loco uniuerſalłr uł i certis articuł vr illã pᷣſcribẽ
excludedo illũ ad quẽ ꝑtinebat iuꝛiſduio nõ ãt
ut ĩ exercitio cũ illo ↄcurrat Iʒ glo.⁊æ quidã alij
ſẽtiãt griũ i.c.paſtoralis ĩ prin. ð offi.or. ſz Hhẽ
tex. ꝓrſus i Sↄriũ. hic eni nõ dr̃ ꝙ epᷣs fuit aliqñ
ꝓhibitꝰ exercere iura epᷣalia:ſʒ abbas exeꝛcedo
pᷣſcripſit ↄ epᷣm negligentẽ æ imponit᷑ ſilentium
epiſcopo ⁊ abbani adiudicat᷑ ius epᷣale.ad ið.j.
.c.cum olim et facit qð nõ. Inno.i.c.dilectꝰ de
capel. mo. ¶ Hõ. q; priuilegium incertum ⁊æ du
bium:ut erat h̊ pᷣuilegiũ celeſtini qd referebat ſe
ad pᷣuilegiũ illoꝝ regũ dat legitimã cãm pſcribẽ
di certa iura. Ad idẽ uide bonũ tex. in. c. cuʒ di
lectus de cõſue.¶ Hõ.ex ſi tex. ꝙ inteꝛruptio
facta ĩ certis articulis alio poſſidete luriſditioeʒ
uniuerſalr nõ oꝑat᷑ effeciũ ſuũ reſpectu iuriſditi
onis uniueꝛſalł:iʒ ſolũ reſpẽu illorũ articuloʒꝝ in

quibꝰ fca fuit ſimile ĩ poſſidete ſeu exeꝛcẽte iuꝛiſ

ditionẽ reſpẽu certoꝝ articuloꝝ alio poſſidente
uniuerſalit᷑:nõ eni extẽdit᷑ poſſeſſio ad alios aꝛti
eulos etiã oſinules:ſʒ tin prelcribit qtum poſſi
detur:ut eſt tex bo.in.c. cum olim =.c. cum con
tingat.j.de deci.notanter ponit Inno.in. d.c.
dilectus de capel. mo. ltimo nõ. in v. ſi tñ
ꝙ iterruptio poſt ↄpletã preſcriptionẽ nõ hẽt

ledẽ ius ex preſcriptione iam ꝗqſituʒ. oʒ ergo ut

⸗ 1.

„

CaS8 ν. ſ. eH rprn Sar Saer

.
Qua . ſat n n vp“ Plvipaf r, mrv Prl G

&αα 0* ſe Pg Errait t π Palco 4a1
hhas alia pern Patrvit

õ Ptlea

₰ ee — Ahaut eprnet e AASater ſef * rts ſradudz 8

¶ Ee preſcriptionibus

ualeat ꝙ fiat ifra tẽpus pᷣſcriptionis¶ Ex quo
ifero ꝙ pᷣſ criptio ſeu cõſueiudo iã cõpleta n tol
lit: ʒ ſemel uel bis fiat Zꝛiũ ꝙ tenet ſpe. eo. ti. F.
i. V. qd ſi pꝰcõpletã alłat.l.ſi unuſ.y.ſi pactũ ff.
de pac.ſed iudicio meo h̊ magis clare ꝓbat:et
ad boc clarius.l. tpal iũcta glo ff. de re. iu. ałẽ
.F. l. pcedẽnis q icipit nemo alieno. Mõ. Jo. .
i.c.fi. de ↄſue.reqri ergo ad tollẽdã pᷣſcriptõeʒ
lcõſuerudinẽ oria pᷣſcriptio ł! cõſuetudo: ut nõ.
ĩ iuribꝰ ꝓx allegatiſ.facit.c.i.j.ð re.iur. Et nõ.
ꝙ ex lola pᷣſcriptiõe pñt ſe tueꝛi et ꝛeligioſi:licet
ex reſſe ex pꝰfacto cõſtat titulũ qͥ dedit cãm pre
ſcꝛibẽdi nõ ſufficẽ ad ius tꝛaſſeꝛeduũ.ſile i.c.cum
dilectus.S. de conſue. Sed anteq; deſcẽdam
ad glo.qꝛ tex.facit mẽtloem de iterruptiõe 2 nõ
dicit qualis fuit iſta itruptio. Quero qlit ſiat ĩt
ruptio pᷣſerptõis ĩ icorporalibꝰ. ¶ So. hãc ma
teriam ſatis examinaui. S. e. illud. ſed ꝓpter ali
ꝗᷓ dicta Inno. ᷓ mibi nõ placet nec illa ĩ totũ
ibi recitaui dicam bic. dicit eniʒ ꝙ iterruorio ſit
i iuribus ⁊ alijs icoꝛpoꝛalibꝰ eodem mõ ſiẽ icoꝛ
poralibꝰ. ſ. ꝑ litis cõteſtatiõeʒ z aliſs modis no
tatis i. d. c. illud. fit ẽt ĩ his ſpał iĩrupnio: ſi eps
ſaltem una nice fuiſſet uſus bis iuribꝰ ante com
pletã pᷣſcꝛiptõem abbatis. ar. E. de preſcꝛp. xxx
annorum cum notiſſimi. Jdeʒ dicit ſi ꝓbibuiſ
ſet epᷣs ꝑ uiolentiam abbatem uolentem execeꝛe
iuꝛiſditioneʒ quã pᷣſcꝛibebat ita ꝙ; timoꝛe epᷣi di
miſit illam ecercẽ:qꝛ cum poſſeſſio ꝑdat ſolo a
nimo multo fortius irenumpit. ff. de acꝗ. poſſe.
.l. poſſideri. S. ĩ amittenda 2z.l.quemadmodum
7 qꝛ deiectus ur᷑ qͥ ñ utit᷑:qꝛ ſuſpicat ſe poſſe re
pelli.ff. de.acqͥ poſ ſi id ꝙ. F. fi. hoc dẽm ſatis
plʒ 2 tzʒ Har. in...nãliter. ff. de uſuca. Sed
p̃cedens dictuʒ in eo qðᷣ uoluit ꝙ epᷣs exeꝛcẽ
do ⁊ urendo ill iuribꝰ ſaltem una uice an cople
tam preſcꝛiptõem uideatur interrupere preſcrip
riõem. ¶ Oppo. qꝛ Iʒ epo exercuit epalia non
minus pot᷑it abbas illa exercere cuʒ uiſiratio ex
cõicatio ⁊ ſilia dũñt eẽ iſolidum apud plures ſiẽ
ſũt apud archipᷣſbiteꝝ archidiaconum epum er
archiepᷣm qͥ in ꝓpos ſubditos exercent pdicta
.j.c. ꝓx.de offi. archi.c.i.⁊.c.cum ſatis de offi.

archi. preſb.c.ij.⁊.iij.ſic ⁊ abbas pot᷑it cum pꝛe

dictis hec iura exercẽ nec pᷣſcribet ſibi ius alte
rius: ſed preſcribit ſibi ius cõſ le. ¶ So. boc
rium formauit ipſemet Inno. ſed iudicio meo
minꝰ bn ſoluit. dicit eniʒ ꝙ abbas preſcribit be
ne ſingulos et oẽs nam qᷣcũqʒ fuerit ille qͥ bʒ
ius excõicãdi ł uiſitãdi ł quodcũqʒ ſiue archiepi
ſcopus ſiue epiſcopꝰſiue qͥs aliuſ etiam ſi ex pre
ſcriptõe hẽat ↄ eum uel oẽs preſcribẽt abbas ⁊?
ſi aliqs ipſorum interrumpat aliquo modorum
ſupradictoꝝ )ↄ eum nõ perficiet̃ preſcriptio et h̊
dicit bene ꝓbari ex hoc.c.⁊.j.c.cum olim. Ceꝛ
te hic ⁊ in.c.cum olim n ꝓbat᷑ ꝙ epᷣs exercẽdo
ꝑ ſe imerrumpit pᷣſcriptiõem abbatis.ſolum enĩ
bic fit mẽtio de iterruptõne:ſed n dicit q̃liteꝛ fu
it facta ĩterruptio.nec puto id dẽm Inno. uerũ
ct ↄtrarium ipſe ſenſit in.d.c.cum olim in pꝛin.

nbi dicit ꝙ ſi epᷣs nidit alium iura epalia exer.
cere et pplin obediꝛe ulł illiꝰſniaʒ obſeꝛuar̃ ⸗ al
ſus ei tin ꝙ ꝑochianos alteꝛi obediẽtes nepd
niuit nec exercuit aio puſillamini deſeruiſſe ſug
poſſeſſiõeʒ ⁊ ſic ẽ ĩ alio tꝛaſſata.ar.ff.ſi pui uen
di.z.l.ſi forte. .i.¶ Sed ſi eps non eſt paſſuſ
ſuum ppłin alterius epi ul prelati ſnias ſeruare:
puta qꝛ uel tẽporalit puniuit parochianos qui
ſeruabant ſnias alterius ĩ tin ꝙ eos nilipederũt
uel ſaltem excõmunicauit eos:lʒ nõ poſſit facere
ꝙ alteri?ſñias ni ſeruauerũt uł alio mõ pceſſiſſßz
3 eos:ita ꝙ bene appareat ꝙ poſſeſſionem no
dimittit. Dicit Inno. ꝙ nõ amittit poſſeſſtöez
que non amittituꝛ niſi animo:⁊ iſte nullo mõ uf
hbr̃e animum poſſeſſiõm amittẽdi.Et idem dicit
Inno. ſi aliter parochianos huiuſmodi pro
ceſſiſſer puta mulctando uel eoruʒ bona occupã
do. Ex his enim ſatis aꝛguo ꝙ eps non impe
dit nec interrumpit poſſeſſinoem alteꝛius illa iu
ra exercendo:ſed oʒ ꝙ ipſe ꝓhibeat illum exer
cere uel ſubiectius ſii obedire:uel litẽ conteſtei
uel alium actum exeꝛceat per quem iterrumpat
preſcriptio:de quo in.d.c.illud.facit optime..
ut pfectius. E. de anna. excep. etiaʒ.xvj.q iiij.
