extaret memoꝛia: ut in.c. ſuꝑ ꝗbuſdã de.v.ſig. facit
qð nõ Har. in.l.uectigalia.ff.ð pub. uel niſi eẽt tal
qui pᷣſcripſiſſet iura iperij ut nõ in ſili Inn. in. c. cũ
.p. tabellio de fi.ĩſtrn. ? in.l.infamẽ.ff. de publi. iu.
ꝑ HBar. ? ſic ſalua iſtum tex. pꝛo quo glo. uide nõ.
in. c. Adꝛianus.ij.lxiij. di.que dicit reges hiſpanie
nõ ſubiacere iperio.qui regnũ a faucibus hoſtium
eruerũt de quo in.c. ꝑ uenerabilẽ ꝗᷣ fi.ſint le. ʒ qꝛo
qꝛ ᷓ dixi falſarium monete infeꝛioꝛis a pꝛincipe vł &ł
monete eꝛee ipᷣius pꝛincipis ſm alium intelleciuʒ de
bẽ capite puniri:nũquid debeat ĩtelligi de pena nõ
tis. So. Goff. æ Hoſtien. refeꝛunt Jo. cꝛemen. de
fendiſſe quẽdam qui falſaueꝛat monctã ciuitatis bo
no. ut non puniret᷑ pena moꝛtis nãalis ſed ciuilis: qꝛ
pena capitalis eſt triplex: ut in.l.ij.ff. de pub. iudi.et
nõ. Inno. in. c. qualꝛ æ qn de accu. debet eꝛgo intel
ligi de mitioꝛi: qꝛ pene ſunt reſtringẽde de pe.di.i.
.F. pene ⁊ in ꝛegula ĩ penis de re.iu.li.vVi.⁊.l.pe.ff.
de pe. hodie tñ ſtamita tenaꝝ cõiteꝛ ꝓuident ? cum
illa opi. Joã. an. cõiteꝛ trãſeũt h̊ doc. Reliqua circa
fraudationis mateꝛiã monete dicam poſt glo. ſed qꝛ
h fuit aditus papa ſupeꝛ abſolutione iuramenti nun
quid papa poſſit abſolueꝛc a iuramento glo. mul
tum plene hic diſputat quam nõ.quia quotidie all.
æ in effectu nidet᷑ ↄcludeꝛe ꝙ ex canſa põt abſolue
re ⁊ in aliud quod ſit magis deo acceptum ↄmuta
re ſicut facit in noto: ſʒ ſine cã nõ põt ex qꝰ iuramẽ
tũ eſt licitum. idem Inno. in. c. cuʒ inteꝛ. p. de renũ.
=æ archi.in.c.aucteʒ.xv.q.vV ubi glo.circa hꝰ multũ
laboꝛat. Ideʒ ſentit glo.in.c.nõ ẽ de no.⁊ qͥ loqua
tur in uoto:tñ ipius ratio ↄcludit enã inramentuʒ:
Igem ſpe. in ti. de lega.S. nunc oſtendum.v.xxiiij.
ubi plene examinat iſtam mateꝛiam iuramenti z per
Innocen. in.c.ueneꝛabilem de elec. in ulti.colum.
2z concludendo in unum mateꝛiam iſiam dico ſic

g aut iuꝛamentũ eſt tale qð ſeruari nõ põt ſine ꝑi
culo aie:u: ſi iurauit coꝛꝛũpeꝛe monialẽ uel iugula
ꝛce paretes uł quid ſile æ tũc nõ requirit᷑ abſolutio:
ſed aucte ꝓpria põt guenire:ut g̊ dixi licʒ debeat pe
nitere de temerario iuramẽto:ut in.c. ad audientiã
in fi.de ſpon.⁊=.xxij.q.iiij.c.i.⁊ ſe.ita tenet Annoc.
in.d.c.uenerabilẽ:⁊ Hoſti.h̊ aũt poterat ſeruari ſi
ne interitu ſalutis eteꝛne:ſed als erat temerarium =z
pnicioſuʒ exempluʒ uł ꝑicuoſuʒ ⁊? non debet oueni
ꝛe? ſine aucte ſuꝑioris:ut in.d.c: uenerabilẽ ⁊? S. eo.
cũ quidã.S.fi.? h̊ͥ eſt dictum Inno.i.d.c.uenerabi
lem qð itelligeꝛẽ in caſu dubij:als aũt nõ obligat ex
quo eſt S bonos moꝛes: poſſit ſeruari ſine ꝑicło
gĩe: ut eſt tex.iuncta glo.in ꝛla nõ eſt obligatoriũ de
ꝛegu.iur.li.vj.de quo nide qð dixi in.c.ſi vo et.d.
c.cum quidã S. e.æ limita ut ibi dixi Aut iuran ẽ
tum eft illicitũ ex pte ꝛecipietis:ſed ex parte pꝛeſtan
tis licitũ:⁊ tũc nõ lʒ Zuenire ſine abſolutiõe:ut ĩ.c.
ſi ueꝛo ⁊=. c. ueruʒ S eo.æ multo foꝛtius quando ex

ntraqʒ paꝛte eſt licitũ:ut in dr venerableA um

aũt tunc poteꝛit abſolueꝛe a tali iuramento:dic ꝙ;
aut fuit pᷣſtitum ꝑ ĩfeꝛioꝛc ĩ mã ſpectante pꝛincipalit
ad papã:ut ſi iurauerũt canonici nõ recipeꝛe aliquẽ
ultra numeꝝ ⁊ põt papa ct ſine cauſa abſolueꝛe:qꝛ
in tali iuramento itelligit excepta auctas pape.ut in
⁊c.uenientes.j eo.qð ſic dʒ intelligi:qð etiaʒ uoluit
HMoſt. h̊. Aur fuit pᷣſt tũ in alia mã: æ tũc aut pᷣnci
pałr ob dei ꝛeuerentiã æ honoꝛẽ:⁊ ſine cã nullus pᷣ
teꝛ deũ ꝛemitteꝛe põt.ſic intellige Jo.an.pꝰ Vmcc.
in.c.de ſpõ. Spe.ĩ ti.de lega..nũc oſtendencũ. v.
hoc quoqʒ.ubi ꝓſequit iſti mãm ubi nide. Mapa
enim non poõr ſine cã ꝛemitteꝛe obligationem deo qᷓ
ſitam. xxi ij:q.i.manet ⁊.xxiij.q.iiij. in.c.ſi is cui.
Ex quo infeꝛo ꝙ ſi papa non põt abſolueꝛe ali
um: mulro foꝛius nec ſeipſum ar. in. c. fi. de inſſit.
?.c.ꝑ ueſtras de iuꝛepa. facit qð nõ. Jo. an. in. c. ſi
gnificaſti de fo. compe.æ do. An. in.c.cum inteꝛ:ſi
in papa aliquẽ abſoluit pᷣſumitur in dubio cã quo
ad eccleſiam militãtẽ:ut in ſili nõ.glo.in.d.c.nõ cſt
de uoto.? ꝑ legiſtas in.l.fi. C. ſi ↄ ius uel uni. pub.
Aut ſubeſt iuſta cã et tunc papa põt a iuramento
abſolueꝛe:ut in.c.ſi ueꝛo S.e.⁊ ẽ iuſta cãꝗ ſi turpuu
dinem ↄtinet ex ꝑte ꝛecipientis:ut ibi uel ꝓpt᷑ ſcan
dalum euitãdũ: ut nõ. hic glo.?æ Inn in. d.c. ueneꝛa
bilẽ:uł maioꝛ utilitas iminet in ↄmutatõe:ſicut dici
mus in uoto:ut nõ. Innoc.i.c. debitoꝛes S. eo. uel
ſubeſt aliqua alia iuſta cãꝗ. xv. q. vj. nos ſanctorum.
7.c.auct̃em:qͥnimo ẽt epᷣs poterit his caſibus abſol
ueꝛe:ſicut ⁊ uotum cõmutare:ut nõ.dicit Innocẽ.
in. d.c. debitoꝛes. hec tñ erit dꝛia inteꝛ papã ⁊ ep m
qꝛ in factis magnaꝝ pſonaꝝ uel multum dubijs dʒ
recurri ad papam:ſic põt intelligi.c. nenerabilẽ: ſed
in alijs poterit ẽt eps reſpectu ſue dioceſis:ſʒ papa
reſpectu totius oꝛbis ſic no.ſentit Spe.in ti.de le.
F. nunc oſtendendũ.v. xxiiij. ibi m ſentit ꝙ ſine cõ
mutatiõe nõ põt eps dare lniam Sueniendi quod
ego non admitto qñ ſubeſt alia iuſta canſa. ar. i. d.
c. ſi vo cũ ſi. Ali ãt platꝰ citra epᷣm qui non heat
epaleʒ iuriſditionẽ nõ puto ꝙ poſſit abſoluere a iu
ramento.ſicut nec ĩ uoto diſpenſare poteſt: ut nõ.ĩ

¶ Be lureiuran:

c.i.de uoto li.Vi. Aut iuramentũ reſpicit pꝛincipa
liteꝛ ↄmodũ hominis: ? tüc ſine cauſa papa remine
re nõ põt ſʒ cũ cã ſic:ut nõ. Spe.in. d. V. hꝰ quoq
⁊ archi.in.d.c.auctoꝛitatẽ is tñ de cuiꝰ ↄmodo agi
tur remittere põt:ut in.c.i.de iureiurãᷓ. 7. c.ſignifica
nit de cenſi.⁊ in.c.ij.de ſpon.⁊ ibi Jo. an. q8
cedit ẽt ſi iuramentũ ↄceꝛnat utilitatem utriuſqʒ cõ
tꝛahentiũ:ut qꝛ aliqui iurãt ſibi adinuicẽ ad aliq fa
ceꝛe ut in. d.c.ij. ſecus puto ubi quis ſimplꝛ inraret
ad ↄ nodũ ſuũ.nã nõ poteꝛit ſibi remitteꝛe iuramen
tũ ne auctoꝛiʒet in facto ꝓpꝛio nec alius poteꝛit re
mitteꝛe ſine cã: ut ſentit Spe.i.d..hꝰ quoqʒ. Ad
de ad pꝛedicta nõ. dictũ Inno. in. d. c. ueneꝛabilem
ubi dicit ꝙ nõ ſolum in temeꝛarijs iuramètis: ſed et
in licitis q̊ Zuenire ſine auctoꝛitate ſuꝑioꝛis urgete
neceſſicate ſi nõ põt hꝛi ſuꝑioꝛ a quo petatur abſo
lutio.xi.q.iij.anteceſſoꝛ:⁊ idem dicit ſi foꝛe magna
utilitas ſpũalis h exigat. hoc utimum non placer ibi
hoſti.qꝛ nõ dʒ ↄmitti ꝑiurium ꝓpteꝛ bonum ſpuale
contin ʒcs.ar.in.c.ſicut non ſunt.xxxij.q.iiij.? in.c.
ſupeꝛ eo de uſuris.ſed ſaluando Innocen. peſſz di
ci iudicio meo ꝙ non ↄmittitur piurium ſi cõm uta
tur iuramentũ in maius bonũ in.c.peꝛuenit 5. c. Eʒ
tñ hꝛi auctoꝛitas ſuꝑioꝛis ſi hꝛi põt: ut.d.c. ueneig
bilẽ ? pdicta nõ bñ.¶¶ Oop. in eo ꝙ papa mãdat
cudi monetã ſub noie pꝛis: ſi iſte rex cꝛedebat tepo
re iuramenti monetã eſſe ltimaʒ ⁊? repeꝛitur defran
data. nam ex hoc uidetur rex omitteꝛe falſum. ſicut
enim in moneta tria de ſubſtãtia requirũtur.ſ.mate
ria meta lica:qtitas pondeꝛis ⁊ publica f ꝛma.ff. de
Zhen.emp.l.ita ⁊ in quolibet iſtoꝝ ↄmiini falſues.
So. glo. que ẽ in v. noĩe ꝙ iſcꝛiptiõi monete fides
nõ adhibet᷑ c. quaſi dicat falſitatẽ ↄmitti in ſcꝛuptn
ra que ꝓbat nõ aũt in illa que fidem non facit.nota
bene hoc dictum quia facit ad multa: ſed mihi h ſo
lutio non ſatiſfacit ſimpliciteꝛ intellecta. quia immo
inſcꝛiptio fit in moneta ad pꝛobandum publicaʒ foꝛ
maʒ ⁊ auctoꝛeʒ ipſius monete. unde chꝛiſtus in enã
ge io inteꝛꝛogauit cuius eſſet ſupꝛaſcꝛiptio ilius mo
neie:⁊ cum fuiſſet reſpoonſum ꝙ ceſaris:Qixit reddne
eꝛgo que ſunt ceſaris ceſari ⁊c̃. Goff. ſoluebat obie
ctionem pꝛocedeꝛe: ſi iſte rex feciſſet cudi monetam
ſub nomine patris:ſed h̊ non faciebat:ſed ſoluʒ ute
batur uereꝛi. hoc etiam nõ ſatiſfacit lre ut pʒ ibi cu
dat᷑ ⁊c. Moſti. dicit ꝙ iura Sꝛia nõ hñt locũ in mo
neta:ſʒ in inſtris ſic. nam dũmodo nõ falſet moneta
nec alten pᷣiudicet non refeꝛt an cudatur ſub nomie
pr̃is ul filij uł que figura ponat᷑:ut h̊ dicit patex:ſj
ceꝛte ſatis ſalſificat ex quo inſcꝛibũ nomen il ius qui
nõ fuit auctoꝛ ð his que fiũt a pla.c. ̃to.dic ge foꝛ
malius ꝙ iſtud fiebat ab hnte ptatẽ ſine alicꝰ piudi
cio a bonũ finẽ.ſ.ut fuaret iuramẽtũ eo mõ quo
fieri pokat.h̊ᷣ tñ gl.poſtea oppo.ð.c.ſane ⁊ ñ ſoluit
ibi enim nuitur ꝙ inſcriptioni libri ſtatur: peꝛ que

iex. colligit ibi glo. arg. ꝙ ſi in aliquo lapide uel co

lunna inueniatur ſcriptura: fides eſt ei adhibenda:
et facit ille textus in contrarium tenendo dictum
glo. ꝙ inſcriptio monete non pꝛobat. Joannes
an dꝛe. dicit ꝙ ibi non aſſertiue: ſed ĩ dubio forte
dicit per deſcriptionem libri de ipſius auctore

nMer h
ſe nina oCntallah o

mnuciii d

lenttrhe

ſneowmor r
mrrgnteo n ielt⸗
. fr Onr i/
ciod
,m,uſfi
iugii mn Mrul
nchciyunt in , i
l firir li
lannu e liet
inciiz tu ii n n
ſc etl lecr lnncin/
immpyni pcktin Cebet fen cini
immeminii ce abtiſnen
nntcugleumrtii Mün hen
noleoeo LPotaddkrrunmroctn
Ennl Cniſegsmcanrugßdeni na⸗
DCbntedimdſciramene ertdeh
Klerenonnderdſcirent Gacden
4ddenmfüna cndrdn ſannn
onwadacraaciadcronmman
Wuns dannboſtcdcannthm nen
PatſnumnpicgiVlensroe
icannhpetſpvoſr zicbtin
nan uſttb unmmignmiun
Muimenefinr icnieſimnctanben
tonen ontgiitd onanit n
mumrionhinttin iniinin,
clinckegitincegnn⸗
niglolie Pai ti

gnen nick ibfinnmminl
znn gnu Mhe iſin ni
rn enuen laa inaninii
e ni rg ilmnu mr⸗
d auſhn ſlimigminnſanr
nqe pon naütin lnpeftdonvon acnd
bex dor digum gniafct dmnn. Kae
ptoRNun indlcter inelgen agan
cupno fa inmonca d wdendomde
õü
FaWendgrit inscſaſuhmſairo⸗
ſcra onnftſarcſdorſon Ein
eg n in 7e Boßf e
copen porlor:ſilketarfeiſaod
ſo nonme uns ſeld Mineuſl
bamr arn bo dinn nöfmſfutiin
du: ce Dſi dan wiun zußin
rarn infis ſe an dünoco ſſ

.

r auei pmiicei non cfannain
srfii uuefigunn doninid⸗
eue ſuis ſalſſcat er goo nlat *
zfui ugo d bis que fünßui⸗
niuus g ilna feban 1bin ii
co11boli fneſ fnn inm
in hiñ 9.0 ten o

cõſtare ⁊ facit xvi.di.c.i.⁊.c.demẽtis:ſed tn de his
dic ut dixi in.c.cũ cam de ꝓba. unc glo. decla
ratis attingã aliqua circa mam moncte:⁊ primo 3
20 quot mõis pꝛiceps ſeu hns ius cudendi monetã
ds eam fraudare. JInno. ponit duos modos primꝰ
qn certum pondus ꝓ quolʒ denario a pncipio or
dinatum diminuitur de mandato principis mãdatiſ
illã ſic diminutã poſtea recipi ac ſi primi ponderis
eſſet:ꝛꝰ cũ ab initio cudit moneta multo minoris põ
deris uel naloris q́; eẽ debeꝛet deductis inde expẽ

ſis. uult. n. Inno. ꝙ moneta. in forma dʒ tm ualeꝛe

qtum uʒ in mã deducus ti expenſis qᷓs auctoꝛitatẽ
pſtans de ſuo facere nõ tenet. ex officio.n.nõ dʒ ha
bere dãnum. ff. ex qui cau. ma.l.i.?.c. cũ non dece
at de re iu.li.vi. Inno.immo plus credit ꝙ ſi prin
ceps indiget poterit ĩde ſentire aliquale lucrum ur
ſic minus ualeat ꝙᷓ ualeret in mã ẽt deducus expẽſiſ
cum ipſe ex officio det auctoritateʒ monete hoc ue
rũ niſi ſpargẽt ex regnũ qᷣi cũ dãno nõ ſubditoꝝ
poc faceꝛe nõ poſſit. Credit ẽt Inn. ꝙ in pꝛi cqu
poffit pnceps cũ conſenſu populi diminnere mõetã
qꝛ quilibet põt renũtiare iuri ſuo.vij.q.i.ꝗᷓ piculo
ſũ.⁊ diẽ ſufficer̃ oſẽſũ maioris ꝑtis magnatũ regni
qꝛ negociũ regni reputat᷑ negociũ uniuerſuatis.ar.
in. I. ij. C. de iura. calũ. ⁊ facit ꝙ ipſemet Inn. nõ. i
c.fi.de ma.⁊ obe.ſʒ ego de hoc dubito cum tracte
tur de preiudicio ſingulorum.ar.eoꝝ. qne nõ. in. c.
cũ oẽs ð cõſti. . C. que ſit lõ. ↄſue.ſuꝑ Nica fatet
t Inn. oſẽſũ populi noõ ſufficẽ an illa pecunia eẽt
expedenda e regnum ? idem Mo. ar. in.1. fl. ff. Ce
iuriſ.om.iudi.de ↄſti.que in eccleſiaruʒ ⁊.c.eccleſia
ſz ciꝛca dictũ pcedes dicit Mar.in.l.ij. S.mutui.ff.
ſi cer. pe. .l.paulus qe ſolu.ꝙ pecunia qʒ imn Valc?
tum uʒ mã. expẽſe aũt debet fieri ce cõi: ut.i.leff.
de pᷣben.emp.fatet᷑ m ꝙ de ↄſuerudine ſeruatur 3
rium: ⁊ dic ꝙ ſeruatur dictũ Inn. tã in expeſis ꝙ;
in modico lucꝛo. Moſt. addit rernum mocum fiau
dandi extrinſecus:ut qꝛ princeps bonã monetaʒ ꝛe
pꝛobat ⁊ equiualẽtẽ uel minus ualetẽ ſuſeipit ad 5
nt de ꝛepꝛobata bonũ foꝛũ hẽat ⁊ illã oflani faciat
2Z cudi:⁊ in ſũma dic ut pꝛedixi ꝙ ſicut in moneta
ſunt tria:ita circa qdᷣlibet põt ↄmitu falſitas:ſj̊ hoc
ultimũ dictum bhoſti.cõcernit uſum moncte ?= com
petit ſolum pricipi. ¶ Vlterius queꝛo de qõe quo

tidiana ipe diſpõis ſen ↄcti debui cuꝛcbat ceta mo

neta curſu tpis illa moneta ẽ detcrioꝛata ſen dimi

nunta:queritur nũquid ſolutio debeat fieri fm eſtia

tionem antiquã uel ꝓut currit ? maxime ſi repuiur

noua melioꝛ:hanc qoem ſatis ſuccinte ictigit glo.in
c.olim de cenſi.⁊ in.c.quis ignoꝛet.xxxij.q.iiij.ple

niꝰ ꝑ hoſti. H̊ ?⁊ MDau.i. cle.ij. ð ci.p Ci.? Odo.
in.l.in minoꝝ.C. in qui.cau.in inte.reſii.no eſ ne
ceſ.ꝑ Mar. in.l.paulus: alias incipit cꝛeditoꝛ. ff. de
ſolu. ? Spe.ti. de ſolu. S. nunc aliqua. v. pone ⁊ ibi
peꝛ Jo. an. in addi. æ do. An. ſatis plene bic: ſed ex
pediendo mateꝛiã clare ? concluſiue conſideꝛannʒ
eſt ꝙ duobus modis pꝛicipaliteꝛ poteſt pecunia ſen
monera deteioꝛari ſen minui ſcilicʒ reſpectu curſus
qꝛ ſtate eadem bonitate itrinſeca nõ vʒ im ſicut ua
lere ſolebar.

AQuanto

¶ Iteʒ ex defecu pecunie q; ẽ diminu

ta in põdeꝛe:ut quia fuit tonſa circumciꝛca ⁊ peꝛ lon
gum uſum ẽ effecta eꝛoſa:utputa quia erat de ere
hz iſuꝑ hẽbat de argẽto qð ex lõgo uſu coꝛꝛuit.prio
caſu diſtingue ꝙ aut moneta eſt ꝛeſpectu curſus in
totum reprobata: utputa qꝛ princeps ĩteꝛdixit in to
tum illius nſum.⁊ tunc ſi debitor non fuit in mora
tenuit MDe. ? ſequit Ci. in.d.l.in miorũ ꝙ põt ſol
ui de antiqua:qꝛ ſatis eſt mutuum reſtitui in eadem
ſpẽ ⁊ bonitate eað intriſeca ut.l.cum quid.ff.ſi ceꝛ.
pe ¶ Contrarium tenuerunt Ja.? Odo. z ſequit
Bar. in. d.l.paulus ? do. An. hic. = cõmuniter B
tenetur.lſʒ Moſtiẽ. hic uideatur ſentire primum dic
tum ſed tu rene ꝓprecedens:ar.in.l.eleganter. .qui
reprobos.ff. de pig. ac. Mec ob. motiuum tenẽtium
õrium:quia non eſt nerum quod moneta iſta ꝛepro
bata habeat eandem bomiatem intrinſecam: cum
monera magis conſideretur reſpectu curſus quem
reſpectu materie ad h̊ bonus. tex.in. c.eijciens. xxx
ix. di. debet ergo ſolui ſecundum eſtimatonem anti
quam.⁊ de hoc nidetur tex.in.d.c.clim ⁊ ita tenet
Spe. ? Jo an. ubi ſupꝛa Aut non eſt in totum re
probata ſed tantum alterata in ualore. quia non ua
let tin ſicut ualere ſolebat ⁊æ ſubdiſtingue aut hec al
teratio contingit in perpetuum ut quia princeps in
terdixit ne tantum ualeret forte propter lucium ut
poſſit ꝛecolligere pecuniam ⁊ facere conflari æ de
nouo cudi ⁊ tenet h̊ Moſti.ꝙ damnum pertinʒ ad
creditorem:exquo debitoꝛ non fuit in moꝛa nec in
aliqua culpa ? idem Ja. de are.?æ Har. in. d.l. pau
lus.quia pecunia iſta babet ſuam bonitatem intrin
ſecam. Sed Odo. in. d.l.in minoꝛum æ do. An. H
tenet oppoſitum.ſ.quod debeat ſolui ad eſtimatio
nem antique monete ratione ſupra dicta. quia boni
tas pecunie eſt reſpectu uſus principalier. ideo de
bet in illa bonitate fieri reſtitutio.d.l.cum quid.ff.
ſi cer. pe. Item ſi in totum uſus pecunie eſſet repꝛo
batus deberetur eſtimatio ut in pꝛecedenti membꝛo
dictnm eſt. ergo idem ſi in parte eſt diminuta arg.
.ll. que de ota. ff. de rei. uendi. . c. paſtoralis. . itẽ
cum totum de offi. dele. pꝛeteꝛea hoc pꝛobari uide
tur in.c.olim de cenſi.pꝛealle.⁊ hoc mibi placet ne
iſte creditoꝛ ex ſuo beneficio damnum ſentiat.
cundo caſu quando alteratio non eſt in per
peiuum ſed ad tempus: ſicut contingit quotidie
unum floꝛenum magis naleꝛe uno die quam alio:
ita quod cꝛeſcit ⁊ decreſcit ualoꝛ ſecundum tempo
ra æ communiter tenetur hanc nariationem non ð
beꝛe attendi ar. optimum in ·l.pꝛecia ꝛerum in fi.ff.
ad legem fal.ſicut enim creditoꝛ nellet ut ſibi ſolue
retur ſi plus nunc naleꝛct: ita deber ꝛecipeꝛe ean
dem monetam ſi minus nalet cum ſperetur augmẽ
tum : ſic uoluit Mar. in. dicta.l.paulus ⁊ alij in di
cta.l.in minoꝛum: quod eſt ſanis equum puto ta
men quod ſi non eſiet ſpes quod de pꝛoximo ha
beret augmentum quod deberet baberi ratio ad
eſtimationem que eꝛat tempoꝛe mutui: quia neꝛum

eſt diceꝛe quod hodie non habet illam bonitatem

reſpectu curſus quam tunc habebat: ⁊ ſic militat ra
tio pꝛecedens maxime quia poteſt eſſe ꝙ nunquam
cꝛeſceꝛet. argu. in .l.iuriſpeꝛitos in pꝛincipio.ff.de

—

de excu. iuto/ æ eius qð nõ.glo. in cle.ij. de Gp.
Uenio ad fᷣm caſum principalẽ.ſ.qn ex defectu ip
ſius monete cõtingit deterioꝛatio:⁊ cõiteꝛ renetur ꝑ
canoniſtas ? legiſtas ꝙ damnũ ꝑtinet ad debitoꝛc
quia moneta non hẽt ſuã bonitatẽ itrinſecã quã ha
bebat tpꝛe ocius mutui:ut.d.l.cum quid. ¶ Iteʒ
ſcias pdicta ꝓcedeꝛe et ſi debitoꝛ nõ fuit in moꝛa ſi
aũt fuit in moꝛa tũc ʒ oẽs omne ꝑiculũ ſpectar ad
ipſum debitoꝛeʒ. dʒ.n. ꝛeddeꝛe fᷣm eſtimationem qne
erat tpꝛe quo debebat ſolueꝛe niſi fuiſſet tempoꝛaliſ
⁊2 momentanea:ut s dixi.pꝛo h̊.l.vinum et qð ibi
nõ. ff. ſi ceꝛ. pet. hoc m limitauit Eã. ubi S quãdo
damnum contingit in peccunia gꝛoſſa:ſecus ſi ĩ mi
nuta mouet᷑ qꝛ gꝛoſſa eſtimatur ꝑ minutam æ non
ecõtra.nam unus denarius non põt eſtimari peꝛ ſo
lidum aꝛgẽteum uel aureũ:⁊ iõ cũ illa minuta non
capiat eſtimationem nõ poſſumus diceꝛe ꝙ debeat
attendi eſtimatio:que eꝛat tpꝛe moꝛe contracte uel
poſtea uſqʒ ad tpᷣs ſolutiois:ſicut ĩ alijs ſpebus ca
uetur in. d. l.uinũ. H̊ͥ 25 Mar. nõ uidetur multũ pla
ceꝛe do. An.̊ qꝛ fn eũ ſicut gꝛoſſa eſtimat minn
tam:ita minuta eſtimat gꝛc ſſam.ſi foꝛte minuta ali
quid affeꝛt utilitatis. nam ſicut pꝛo paruis emuur
floꝛenus:ita pꝛo floꝛeno poſſunt emi parui ſi ali
qua neceſſitas h̊ impellat:⁊ hoc plus placer q; dic
tum Hꝛr:qð ſolum conſiſtit in ſubnilitate:licet eim
unus denarius non poſſit cſtimari: tamen plures
ſimul ſic. vnde diceꝛeʒ ꝙ aut hec pecunia ꝛepꝛehat᷑
in rotũ ⁊ nõ põt de ea ſolui dicto.. ſi ꝛepꝛobos.
Item puto in alio dãno cõtingẽte poſt moꝛam:dũ
modo directe ipſa deterioratio contingat ipſaʒ mo
netam paruam. ut quia fuit decretum:ut duo uale
rent ſolum unum de nouis.hec omnia pꝛocedunt
quãdo pecunia eſt debita ratione contractus. .
Muid aũt ſi ex teſtamẽto ut qꝛ tpꝛe teſtamenti p uſ
uel minus.ualebat moneta qᷓ;ᷓ hodie ualeat ⁊ intelli
ge de peꝛpetua alteratione: æ dic ꝙ debet attendi
na loꝛ. exiſtens tpꝛe teſtamenti. quia de eo nidetur te
ſtatoꝛ ſenſiſſe ut in.l.uxoꝛem. S. teſtamento.ff. ð le.
iij. z.l.fi. in prin. ff. de au.æ arg. lega.tenet Jo. an.
in addi. ſpe.in d. S. nũc aliqua. v. ſed pone ⁊ ita cõ
ſuluit Oidꝛa. ut ꝛecitat do. ODe. de ancha. in dicto
c.olim:idem dixii oldra. in precepto arbitrorum ⸗
eadem ratione idem dic in iudice condẽnante in ceꝛ
ta quaniitate. ¶ nid ãt in ſtatuto põe cauetur ꝙ
pro tali delicto ſoluantur decem libre nel ꝙ tot li
bre denĩ officiali demũ alterat mo nera ꝑpetuo diẽ
notabiliter. Soe.i loco pᷣalle.ꝙ dʒ ſolui de pecuna
currenti quia de talli uidetur ſtarutum ſenſiſſe.unde
mutata pecunia nidetur mutatum ſtatutum argu.c.
tranſl ao de conſtitutio de quo ego multum du
bito Quid enim ſi tempoꝛe ſtatuti floren us ua
lebat longe plus quam hodie:dicemus ne quid ꝙ
debeat ſolui ira modicum cum ſtatutum uoluerit
menſurare penam delicti quod fſieꝛi debet: ut in.c.
non affeꝛamus. xxiiij. queſtione.i.=.l.reſpiciendum
.ff. de penis: ? idem dico in ſalario conſtituto offi
ciali:æ caſus iudicio meo uidetur in contrarium in
dicto.c.olim de cenſi. Mec ob. clementi ij de deci
mis ubi ſoluno ſu de pecunia currenti: quia ibi nẽ

Be inreiuran:

.

alteꝛatur diſpoſitio. nam ſolum ibi dicir ꝙ ſi gli
cui conccditur decima beneficioꝛum poteſt ſolui de
pecunia currenti. non enim eſt uis de qua ſoluamur

dummodo ſoluatur decima. ¶ Quid autem in mã

dato ſeu gratia facta peꝛ aliquem dominum: utputa
quia conceſſit pꝛinceps alicui centum floꝛenos an
nuarim ſupeꝛ cenis redditibus demum alreꝛatur peꝛ
petuo ualoꝛ floꝛeni. dicit hic do. Anto. ꝙ ſi ignoꝛa
bat pꝛinceps ualoꝛen monete debet intelligi ꝙ fiat
ſolutio de noneta currenti: quod dicit teneꝛe glo. ⸗=
guil. de monte lau. in dicta clemen.ij. ſatis placet dũ
pondeꝛat ignoꝛantiam pꝛincipis: alias puto ſecus.
argumẽ.in dicto.c. olim ⁊ in dicta.l.fi.ff. ce an. æ qr

gen. eg. æ per hec habes hunc arti ris piene
7 clare pꝛeceteꝛis expeditum ¶ Vltimo h ſubijcio

unam queſtionem quotidianam. QOutuani tibi cen

tum in auro: nunquid teneoꝛ recipeꝛe in argento
uel in pecunia minuta uel econtra. ¶ Outuani nibi in
argento an poſſis ſolueꝛe in auro me inuito: uel ei
am in eadeʒ mateꝛia:ſed alteꝛius foꝛme:puta mutua
i floꝛenos ſenen vis reſtitueꝛe floꝛenos floꝛenti
nos in eodem ualoꝛe ¶ Dic concludendo memem
HBarto. in dicta.l.paulus: q; aut mutuaui centun
libꝛas in floꝛenis: ⁊æ tunc ſatis eſt reſtitui centum li
bꝛas etiam in alia moneta. quia uideoꝛ eſtimando
illos floꝛenos pꝛo centum libꝛis illos ſic uendidiſſe:
ſicut dicimus in dote cum traditur eſtimata in.i.cuʒ
dotem C. de iure do. æ iden dic in depoſito. Aut
fuit dictu n mutuo uel depono centum libꝛas in flo

renis ⁊ uolo mihi reſtitutionem fieꝛi in floꝛenis: et

tunc peꝛiculum ? commodum diminuue nis uel au
gumenti peꝛinet ad debitoꝛem ſen depoſitarium.
n ide tenetur reſtitueꝛe in floꝛenis ſecundum eſtima
tionem exiſtentem tempoꝛe ſolutionis fiende. argu.
in dicta.l.cum dotem¶ Aut fuit ſunpliciteꝛ factum

mutuum: utputa mutuo tibi decem aut centum flo

re.⁊ tunc aut ſum paſſurus aliquod damnum recipi
endo in alia foꝛma:⁊ tunc non tenecꝛ recipeꝛe ut ci
cta.l.paulus. Aut nullum damnum potiar ⁊? tunc in
aglia mateꝛia non teneoꝛ recipeꝛe puta argentum pꝛo
guro:quia mutuum debet reſtitui in eodem genc:e
⁊ eadem bonitate:ut dicta.l.cum quid: ⁊ aliud pꝛo
alio inuito cꝛeditoꝛe ſolui nõ poteſt: ut.l.ij.fl.ſi ceꝛ.
pe. Aut nult reſtitueꝛe in eadem mateꝛia ſed in alia
foꝛma:utputa floꝛentinos pꝛo ſenenſibus:⁊ cõmuni
teꝛ tenetur ꝙ teneoꝛ recipeꝛe:ut dicta.l.panlus:oↄſue
tudo tñ eſt in muiis ꝑtibus: ut etiã in alia mã poſſi
reſtitui que fuanda eſt: qꝛ tacite uidet᷑ õbi fin oſue
tudinem loci:ut.l ꝙ ſi nolit..qui aſſidua.ff. de edi
li. edic.facit.l.labeo.ff. de ſupꝑ.le.rʒ Bar. ubi ð? ſic
ↄſaluit Oldra.¶ Quid autẽ in depoſiuo: uide tex.
nõ. ⁊ quod ibi no. in. l. in naue. ff. loca. ? ſaus uidei
conſideꝛãdum quid fuit tacite actum an.ſ.pecuniaʒ
depoſitam confundeꝛet cum ſua uel teneꝛet ſeꝑataʒ.
Micolaus abb.
ni & Laſus. Judices qui
En ientes. iurant infra ceuuz ie
pus ſententias exequi hoc no obſtante ap
pellationibus ab eis inteꝛiectis defene tenetur. b. d.

4
l 4

1,/7( 4
ſe⸗ gternis GN ſün

aNN
an
. jnirckl. ENds.
— onm
n anſtſiten)
uri c nnnſiͤtus
8Wac .
bninnd andisi

Gone Nu
6ancv ſcinns Nn

cotscbb

gta eumi usrn weign
oteupim, iimn ⸗
rCms iin a n c
lenu linale⸗
rcontetercyinmſnmn no 1
uninmririmtiins in udis i⸗
icgotneuſein bio hatn
GA; gtuninmcuminbirigeii
Oiſtonnigrercs ügotenunbea
connciforn Nr.Cfuotbec Acre
Csinutincucſoeſctetstocier dtnen
Nicnanmch ud chaguchatrſnanma
Püontendcitcriafa ager iunn in
figecdimaneord Rentmeit du
Ches Krni gſctnneneunßh
DPodovnimstanceſpeislec
Tiapoſtpelnocodt doaninthnn
nl.. Ammamuhs ſ teleen
ſuch fiſanſoloenontine
ienſiicſ oligſeei tin nie
etno ſo ellin elſir
Plcaninöͦpöru ltchnntenonti
elge rlodtan nſintlten
lnſoe dbiganheneſn Nl ſen
linn ni Prechaon nen 4
naolb iiln ſiant⸗
mund ſubſio nne M
ng oalit

W
ned

nanno. öergo

os aip ennmn bzs losſtlet

10
mirdhr annuinrgtimut

„Rär
msro A nnmn ngn
MoO,i,corn
um paluim ? wwchindininneno
Gnmm pommn aa tiomn in Cnolnun
1rpn ſfinerin fonis euncbncina
onen enſſenen anpor ſouronistnce. Ne.
ndmlanm toeni(Vufur ungiogatum
un Cppun murnd di dcen an ehun
et mnd mn ſom dadorns anadda dannunte
ndn m fonna: d Wecr feahent
GANNNuNs. Bor Aon Angwunpetnem
An mureia don ed tapen don ganmn
mo:pa minnn denafchin nirdht:
aden bonime N dinl an ent tin
õü
Pe. An wur iefimerin Oden muen 4
ſunn npnnf unpshp ſiieſ
un erniin
cotickin nus bbls u ,
chmi ve funn eſr a ie len

AVel aliter 2 gnãlius nõ uʒ iuramẽtũ pᷣſtitum in pᷣin
dicinm iuris ſuꝑioꝛis. Diuiditur in quatuoꝛ.in pri
ma rephenſio conſulũ.in fa ibi uex ipſoꝝ excuſatõ
in tertia ibi:qꝛ ueꝝ ipſorũ excuſationis repꝛobatio
2 gnãle mãdatum in quarta ibi cum igitur mãdatũ
ſpãle æ cõminatio nõ parentis. 5 primo iucta
glo. qnta ꝙ in terris ſubiectis tpaliter eccle appella
tur a ſecularibus iudicibꝰ ad papaʒ omiſſo alio me
dio:de quo in. c.ſi duobus de appel. ¶ Hõ.ſo ꝙ
ciuitates recognoſcentes ſuꝑioꝛc nõ pnt appelle tio
nem tollere nec ſuꝑ eo aliquid ſtatuere in piudiciuʒ
peminẽtie ſuꝑioꝛis.lex ergo oẽs populi.ff.de iuſti.
2 iuꝛe que dat licẽtiã ſubditis ſtatuendi debet intelli
gi dũmodo non ſtatuant contra ius ?⁊ peminentiaʒ
ſuꝑioꝛis.de quo uide ibi latius per Har. 2 aliq uid
ad mãm tetigi. in. c. quod clericis de fo.compe. Di
vo ciu tas nõ ꝛecognoſcit ſuꝑioꝛc põt tolleꝛe appel
larionẽ ſicut princeps.l..i.ff.a qui.app.non licet tʒ
Har. in. d. l.oẽs ppłi.iĩtellige in tpalibus. Nam in
ſpũalibus nemo põt pᷣſcrib eꝛe ð ſupremam ptãtem
pape: ut nõnter dicit Inn. in. c. bone.ij. ð poſt. pla.
facit. c. nulla.xciij.di ¶ Quid auũt ſi in ciuitate non
eſt ꝓuiſum de iudice appellationis uel moꝛtuus eſt
ad quẽ debeat appellari ſi ciuitas non recognoſcit
ſuꝑioꝛem. uide Oar. in. l.ubi abſunt. fl. de tu. æ cu
ra.datis ab his. Urs ꝙ iudices ent iurare ut in
dicẽt ſecundũ leges ut in auc.iuſiurã.quod pᷣſtatur
ab his:ex quo ifertur ꝙ fᷣm ↄſciam quam bhabent
ut deus nel hõ iudicaꝛe nõ pnt de quo in. c.paſioꝛa
lis. SF. qꝛ vo de offi. dele.¶V õ id ad quod allega
tur quotidie iſte tex.ꝙ iuramentum nõ obligat ſub
ditum iurantẽ in piudiciũ iuris ſen anctis ſuꝑioris
= ſic uẽ ſuꝑioꝛem poſſe ĩꝑtiri ſubdito facultatẽ neni
endi ↄ ꝓpꝛium iuramẽtum:ſed tu h̊ ĩtellige ĩ inꝛam
ro pᷣſtito in mã ꝑtinẽte ad ſuꝑiorem: ut hic alias ſe
cus.ut dixi ſupra ꝓx.c. Et facit hoc ad qõnẽ:cleri
cus iurauit in ſiudio cxiſtens nõ exiꝛe diſtrictum ſe
nẽſem anteqᷓ;ᷓ ſuo creditoꝛi eſſei ſatiſſactum ante ſo
lutõem reuocat᷑ ex iuſta cã per ſumm epm:queritur
nũquid iuramẽto nõ obſtante teneaĩ᷑ pareꝛe mda
to ſuꝑicꝛis. Et ur̃ ꝙ ſic qꝛ non potuit iſte clericus
in piudicium iuris ⁊ aucte ſuꝑioꝛis ſe obligar̃:ut h
2 ita poſt multa ↄcludit Jo. an.in rła in maliſ ð ꝛe.
iur.li.Vi. In mercurialibus niſi de licẽtia ſi ꝑioꝛis
ſeu epi fuiſſet in ſtudio z pꝛo neceſſitate ſtudij Sxit
uẽ eni tũc ſe obligaſſe cũ licẽtia epi qui dedit licẽtiã
qꝛ uno ↄceſſo oĩa uidẽtur ↄceſſa:ſine qbus illud ex
plicari nõ põt ut in.c.ptcrea.z.c.prudentiã de effi.
delega.z.l.ad rem mobilem æ.l.ad legatum. ff. de ꝓp
cura.⁊ ibidem peꝛ oia ↄcludit ibi in pre reuocante
filium qui predicto mõ iurauerat. Et ego idem pu
tarem in quolibʒ ſubdito. Hã ciuitas ſeu princeps
poteſt precipeꝛe ſubdito ut non cxeat diſtrictum ut
ut nõ uadat ad certa loca.l.fi.?æ quod ibi nota.ff.ð
decre. ab ord. fa. z.l.mercatoꝛes. E. de commercijs
2æ meꝛcato. nõ ergo potuit ſubditus ſe obligare ad
manendum e in preiudicium illius iuris ſuperioris
niſi ſupior pᷣus expſſe uel tacite dediſſet licetiam q8
bene notabis ꝓ doctoribus foꝛenſibꝰqᷓ ſine ſui ſuꝑ
ioꝝ lñia ꝓmittũt legeꝛe ad certum tpps extra natale

(a noſtram

pꝓprium. ¶Drteꝛea ꝑ hunc tex. determinat᷑ cõ.
an eps poſſit ſtatuere:ut ab ĩiterlocutoꝛia pofſit ap
pellari niſi in caſibus in qbus iura ciuilia appellati
onẽ admittũt: ⁊ dicẽdũ ꝙ nõ qꝛ nõ licet epo uiolar
ius ſuꝑioꝛis ⁊? canones ſtatuere.de quo plene ꝑ
Jo. an. in.c.fi.de appel.li.vi.⁊ in.c.ultimo de offi.
archi. ⁊ per do.de ro.deciſi.xxvij.⁊æ uide reſpecin
laicoꝛum quod nõ. Jo.an.in addi. Spe.in n. ð ap
pella. in. F. nunc tractemus iuxta pꝛincipium. Vlti
mo op.⁊ ur̃᷑ ꝙ ex alio capite n ualebat ſtatutũ iſto
rum diſponẽs.ut.j.xxviij.dies iudicata mandaꝛent
executioni. Nam ↄdẽnatis.in actione perſonali dã
tur quatuoꝛ meſes ut in. c. ꝙ ad ↄſultatõnem de re
iudi.qð quidẽ ipᷣs lʒ cã cognita poſſit abbꝛeuiari.ff
de re.iudi.l.ij.nõ m ſine cã:als quod &ceſt ꝛſuppleĩ
a lege. ff. de re.iudi.l.iiij. F.ſiquis ſed ꝑ iſtã ↄſuetu
dinẽ ſeu ſtatutũ ꝛeſtꝛingebat tps indiſtincie in omni
tali ca ẽt ſi nulla cauſa ſubefſet. ergo talis conſuetu
do uel ſtatutum non debebat ualere. So. Gof. fa
tetur ↄrium ſed fᷣm Moſtic.papa non repꝛobauit
ex iſto capite ſed ex alio de quo in lr̃a mihi non pla
cet dictum Gof.licet enim iudex non potuiſſet ſine
cã reſtringẽ et per uiã ſtatuti rõe pᷣdicta ⁊? ꝑ ea que
nõ. Har. in.l.oẽs ppli.ff.de iuſti.æ iure:ppłs tam
bene potuiſſet h iduceꝛe in ipoꝛũ pᷣiudicium ꝑ uiaʒ
ſtatuti uel ↄſuetudinis.ar.in.d.l.oẽs ppłi cũ ꝑ h̊ nł
lum fiat piudicinʒ ſuꝑioꝛi ſʒ dũtaxat ipſis litiganti
bugſlend ad gl.ſatis breues ⁊ faciles. Et que
ro quare appellatõe pẽdẽte ſnia nõ pot executioni
mãdari gl.pe.rñdet ꝙ ꝑ appellationcem extinguit
ꝓnũciatum.i.i.ff.ad turpil.Et idem vr̃ uelle tex.in.
l.ij. ff. de penis. ¶ Mo. glo. in eo ꝙ dicit ꝓnuncia
tun extingui ꝑ appellationem Jo. an. dicit ꝙ imo
ſuſpenditur: ut pʒ h ĩ tex.do. An.dicit ꝙ extngui
de pnti ſed in ſuſpecto exitu futuro ſuſpenditur ut
nõ in.d.l.i. Sed h̊ facit.c.fi.de ſequeſt.po.⁊ fru.
intelligendo ut ibi dixi:æ dic ut ibi æ uide per ar
chi. de appella. non ſolum lib.vi. In glo. finali in
fi. dic ut habetur in.c.nõ ſolum de appellationibus
li. vi. Nico.abbas.

noſtram. PDeꝛ iudicis offi

ciuʒ ſubuenitur il
li qui pꝛopteꝛ iuramentuʒ uſuras repeteꝛe
nõ põt ita ſũmat Joã an. Et quidem pꝛocedit h ſũ
mariuʒ ſᷣm unũ intellectũ ſatis clarum.ſʒ ſm aliũ nõ
bilioꝛẽ ſũmo ſic. Jurãs uſuras nõ repeteꝛe põt iura
mento nõ obſtãte ex noua cauſa repeteꝛe. pꝰ narrat
factuʒ. ſo ꝓuidet ibi madamus.¶ Mõ pꝰ ꝙ iura
mentũ de uſuris ſolutis nõ repetẽdis ñ oꝑat remiſ
ſionẽ uſuraꝝ:pſumit᷑ eiʒ tale iurameniũ extoꝛiũ. ar.
.c. ſuꝑ h de renũ. ibi ſecularẽ. ar. ꝙ nedũ co
rã eccłiaſtico ſed ẽt coꝛã ſeculari iudice nſure repeti
pñt ſj Jo. an.diẽ h̊ nõ ꝓbari h qꝛ ſ vba ꝑtis ⁊ re
mittit ad nõ.ꝑ arch.i.c.qͥd dicã.xiiij.q.iiij.⁊ ad gl.
ĩ cle. diſpẽdioſaʒ de iudi. Ego remitto ad plenius ꝑ
me tacta g de fo. ↄpe.cũ ſit gñale ¶ ¶ Mota bonam
pꝛaticaʒ citãdi teſteſ qn ignoꝛãtur ꝑſone:ut ſiat gña
le pceptum ſub excõica. pena ut qui ſuꝑ tali féo no
ueꝛint ueꝛitatẽ ↄpareant ad teſtimoniũ ꝓfeꝛendum

——

Er quãᷓ; iſte tex. loquat᷑ĩ mã peccati. Idem tamẽ
puto dicẽduʒ ubicũqʒ teſtes cõpelli poſſunt:qꝛ tunc
taceꝛe Vitatẽ ẽ pcẽn moꝛtale in. c.quiſqs.xi.q.iij.in
.c.i.de cri. fal. quo uiðᷣ qð dixi i. c.i.⁊ fi.de teſti.
co.⁊ tene menti hac utilem praticã.⁊? ex ̊ͥ ⁊? ex tex.
nõ quod rõne teſtimonij ferẽdi põt laicus cõpelli a
iudice eccleſaſtico ? cꝛedo ꝙ ct ĩ cã vertẽte coꝛam
in dice ſeculari poterit iudex eccłaſticus ad requiſiti
onem iudicis ſecularis hanc ſniaʒ excõis gñaliter ⁊
in ſoe fene ſi ꝑſone ſciũtur:qꝛ ſicut index ſecularis
impendit auxiliuʒ indici eccleſiaſtico:ita eõ debet fa
cere eccleſiaſticus.xcvi.di.cũ ad verum.facit quod
nõ. Inno. in. c. licet ex ſuſcepto. ö fo. cõpe. æ. xiiij. q.
ij. c. quanq;. ¶ Altimo nõ caſum i quo iudex eccle
liaſticus ꝓcedit ex officio ad inquirẽdũ ſuꝑ nerita
te ĩfamia non pcedẽte. Lõtra h̊ op.de.c.qualiteꝛ et
qn.·ij. de accuſa Solutio dic ſm Hoſtien. ꝗ; iſtud
eſt ſpale ubi agit᷑ de coꝛꝛectiõe pecoꝝ nel ubi iminct
piculũ alaꝝ.igit᷑ idẽ.c.unicũ ut eccle. bñficia: de cle
ricis ꝑegri. c. fi.? ð pꝛebẽ. gꝛaue cũ ſilibus:ſecꝰ ubi
ſieret inq̃ſitio ↄtra ſubditũ ad delicrum puniẽdũ:ut
in ↄtꝛario.⁊æ uide ꝑ eũde Moſti.ĩ.d.c.unico quod
nora. Aide aliã limitationem quã poit Inno.i.c.i.
de poſtu.pla. ubi dicit quod ĩ idſitiõe q fir gñaliteꝛ
er non de certo crie non reqrit infamia pcedẽs: ut
ibi idẽ dic in ĩqſitiõe gña i pſonaꝝ:ut.i.c.i.de offi.
ordi ⁊.:.congꝛuit.ff de offi.pſi.Et ex iſto tex.ſũpta
occaſiõe tꝛactat h Inno.iĩ quibus caſibus ſit iudici
permiſſa inquiſitio æ in quibus ꝓhibita:q̃ mõ meliꝰ
⁊ cõgruẽtiꝰexpeditur.i.c.qiter ⁊ qn pᷣal.æ ꝑ aꝛ.
in. l. ij. F. ſi publico. ff. de adul. z.l. iiij. .̊ ai t iudi
ciũ ff. de dam.ĩfec. Sed ut ñ deſint ̊ vba Inn. qꝗᷓ
ſolent multũ allegari?? ut intelligas cum effectu illa
hic ſubiſcio. Monit.n. aliquos caſus in quibus iu
dex ex officio ſuo põt ꝓcedeꝛe ⁊ aliquos ꝓbibitos
primus de conceſſis ẽ ubi agitur ð reſtitutione uſu
raꝝ:quas debitoꝛes iu rauerũt non ꝛepeter̃: ut exaꝰ
pꝑs impedit᷑ ageꝛe:poſſit index ex officio ſuo pꝛoni
deꝛe.ſecꝰ dicit ubi. ꝑs nõ ſic ligauit ſe ex iurameto:
aꝛ nõ dʒ iudex ſic ꝓcedeꝛe ad ntilitatem priuatam:
exquo ꝑs põt ageꝛe ⁊ nõ petit tatetur m peſies ꝙ
eps g eum quẽ ſuſpectũ hʒ põt iquiꝛeꝛe de vſura.ſi
cut ⁊ de alijs cribus nõ ad prinatũ inteꝛcſſe alicꝰ p
nate pſone:ſed ad pniaʒ iponẽdã ⁊ ſic loquit᷑ ð of
oꝛdi.c.i.dicit tũ Hoſii.ꝙ tũc ꝑ ↄſequẽtiã uerſatur
priuatum inteꝛeſſe:qꝛ fructuoſã pniaʒ ageꝛe nõ põt
niſi reſtituat alienũ.xiiij.q.vVj.c.i.de uſuris crm iu.
¶ W. ꝙ ꝑ h̊ vr ſentir Inn. ꝙ in primo caſu añ
lurauit nõ ꝛepeteꝛe:põt iudex pricipaliteꝛ pꝛocedeꝛe
ad utilitatẽ priuatã: æ ꝓ hoc induco talẽ ꝛõ̃em:ubi
cũq; equitas ſuggerit ⁊ ꝑs non põt age? põt iudex
ex ofſicio pꝛouideꝛe ꝑti.l.plane ff. de peti.heꝛedi
¶ W. Gar. in.l.i. fl. ꝙ vi aut clam:facit. l. qntus
mutius i fi. ff. de ãnu.lega.⁊æ ad hoc facit iſte tex.ꝙ
nõ. Mam papa vr h̊ moueri nõ ſolũ ob ſalntẽ aĩe
defuncti:ſed ẽt ob ntilitatem iſtoꝝ qͥ inrauerunt nõ
ꝛepeteꝛe. Scdᷣus caſus nõ dubitabil ſm Innoc. qñ
eps inquirere uult de cõſanguinitate inteꝛ cõiuges
de diuoꝛ. poꝛꝛo.xxxv. q. vj. ſi duo:et idem generali
reꝛ põt dici ſᷣm eum ubicũqʒ vult inquirere ðᷣ alio

impedimento canonico. Eadẽ eiʒ eſt rõ fm Hoſti.
eꝛgo idẽ ius ꝓ h.c.i.⁊.c.ſigniſicauit de offi.oꝛdi.=
ꝙ hoc poſſit in ↄpendo eſt expſſuʒ in.c.fi. ð cade.
deſpo. ſ idẽ dicendũ in ctu: ex quo nõ agit ad pe
nam:ſed ad peccatũ euitaduʒ: ut nõ.S ⁊ ꝑ Inno. in
.d.c.i.de poſtu.pla. Leꝛtius caus cũ uult inquireꝛe
de iuribus pꝛincipis.C. de bonis ua.l.pełt.? ult.ji.
x. Oe quo remittit Hoſti. ad. c. cum dilecta. V. no
lentes de confir. uti. uel inuti. reſpectu ueꝛo pꝛohibi
tionis pñt elici tres regule ex dictis Inn. pꝛima
regulariteꝛ de cꝛie nõ iquirit ex offic io. ſed iu intelli
