KSNci Nidn ſcd
iGetmiie d e nn undimnt
umhiiksulismiddiſtüße
de ng Kim ihis .rIdumm
in.d.an vici dt hinns gol nuci⸗
Teala qnedam Nrinkrninſiinl
connim l tc flun inin
1boc cum gulſti ldn
re cnin M 11 iqnnien Ar
Ammop: iſi de ſrugfnei
d dnLi iſic
lunttt ſehen
. zeNr AX vopſopcſin

D
cteſote ngnanc
wri 4mnr i

ſ.i. *
* nn aiſtchl

e

ſaom
biſens

W. So gſn g Pr. ten banofeg 1 r'opjjur A ͦ⸗ f- fna ſ

De preſcriptionibus

pᷣſcriptio cũ mala fide:quo caſu certum ẽ illo
iure mala ſides defuncti non nocet heredi cum
nec propria nocent. nunqd de iure canõico po
terit heres cum bona fide a ſe pᷣſcriptiõem icho
are dubium facit:qꝛ de iure canõico defunctꝰñ
poterat pſcribẽ ꝓpter malam fideʒ:eꝛgo nec he
res cum cẽſeat᷑ eadem pſona cum defuncto ut iĩ
d.l.cum heres. Contrarium ↄcludit hic dom.
An. ꝙ licet mala fivᷣs auctoris ĩ aliquo cãu no
ceat ſucceſſori ubi exigſtur bona fides tam hec
mala fides eſt ficra ſucceſſoris non va un ſi ap
paret rõ q́re ñ pꝛeſcꝛibat:ex quo uere ñ cẽ ĩ ma
la fide niſi dicaĩ ſᷣm eum ꝙ aliter cõſcia defũcti
exonerari non poſſit a pcco et heis teneatuꝛ ex
oneraꝛe conſciam defũcii de ſepul.c.fi.⁊ alit᷑ ex
onerare non põt niſi rem reſtituat:qꝛ ꝑ boc qð
acqſinit non purgat᷑ pcẽm defũcti.⁊ ad hoc dic
reduceédum ꝙ nõ. Oldra. ſuo cõſi. xci.et ſic di
cit intelligeédum ꝙ nõ. Dy. in regula poſfor li.
vVi.nbi dicit de ꝛigoꝛe heres non pᷣſcribii ſed de
equitate canonica ſecus ut patet ex predictis.
Er hot ultimo ur ſentire ꝙ eiam ð eqᷣtatc cão
nica bẽs nõ preſcribit cum teneat᷑ ad exoneꝛan
qũ giam ꝗefuneti ? ſic uẽ ꝛecedẽ a pꝛimo dicto.
Ego vo ſimpliciter puto er ceſſate illa rõe ðᷣ
exonerãda aĩa defũcti ꝙ heres ntꝛoqʒ iuꝛe non
poterit pᷣſcribẽ eo caſu quo defũcius ñ poteꝛat
q; cim ſuccedat ĩ ius defuncti æ omue ins ſuuʒ
cãtur a defũcto cẽſet᷑ eodem iuꝛe cuʒ illo.d.l. cũ
beres:nec habemus vↄrium de iure canonico.nt
plene dixi in. d. c. de quarta. ¶ Ex quo infero
ꝙ ſicut defũctus male fidei nullo tpᷣe potuiſſet
pꝛeſcribẽ j c.fi nec ſuus heres poterit.d.l cum
beres ꝙ bñ nõndum eſt. ¶ Quarto principali
ter glo.querit an errans in iure dicatur bonefi
dei:et pꝛimo dicit ꝙ ſic ꝑ. c. cuꝛa de iuꝛepa. f.
pe. here.l. ſed et ſi. S.ſciꝛe.dicit tamen q. c. cuꝛa
loquitur in alio caſu ſecus dicit in uſucapione:
tu de hoc dic nt meliuſ dixi.ẽ̊ ĩ fo caſu excepto
ad.c.cura dic ut ibi nõ. ¶ Quinto querit an

. & bns conſciam dubiã preſcribit ranqᷓ; bone fidei.

4

5

poſſeſſor glo. concludit ꝙ ſic ꝑ.l.qͥ ſcit.O. bone
fidei poſfor.fl. de nſuca. Hoſti. dicit illud uerũ
Em leges ſecus ſᷣm canones.j. c.pe.⁊= ul.⸗ ſeq̃n
dum ꝙ aie eſt ntilius I. de ſoon. iuuenis ðᷣ boc
latius dicetuꝛ. j.c.fi. ¶ Venio ad glo. ultimam
que primo ex tex.colligit/ꝙ bona fides non ſuſ

ſicit ſine iuſto titulo in preſcriptione rerũ eccle

ſiarum ↄ hoc glo.oppo.dupliciter. primo ð młᷣ
tis iurtbus q̃ ſolũ reqrunt curſum.xl.annorum
ut ĩ. c. de quarta et.c.illud cum ſi. S. e. ¶ 2 re
pugnan tia qᷓdam ꝗᷓ oritur ex reqſiõe tituli.nam
ex titulo itercedẽte poſfione acquiritur dñium
ut i.l. traditõibꝰ. C. ðᷣ pac. et i ſpũalibꝰex ſolo ti
tulo rrãſſeꝛt᷑ dnium:ut in. c.ſi tibi abñti de pᷣbẽ.
li. vi.ergo fruſtra exigitur preſcriptio:qꝛ q; me
um ẽ ex una cauſa ex alia meum fieri ñ põt ut i
c.inter dilectos de fi.inſtrn. So. capiẽdo men
tem glo. ĩ preſcriptiõe nõ req̃rit᷑ titulus: ꝑ queʒ
fraſterat dntum:ſz nitulus purarin⸗ qui ſi pmat̃

legitimus: Iz ex aliqᷓ cã occſta dñiuʒ nõ crſſerd?
utputa emi ab eo quẽ putabã dnm uł habui us
djtionẽ epi æ putabã capitulũ ↄſeſifle ul qd ſale
7 ðᷣ tali tituio loquit᷑ hic: ⁊ exigit hic titulus ad
purgandũ niciuʒ male fidei pꝛeſumptũ ex iuris
reſiſtẽria poſſeſſoꝛẽ:⁊ ꝑ boc remanet ſolutum
Fm Sriuʒ. Ad primũ vo d. c. qꝛta 2 fifibus.
glo. mliũ iſtat:ſʒ ĩ effectu cõclndi: ꝙ aut ius cõ
mune reſiſtit potẽtie hdi æ poſſidẽdi:æ tũc nõ
ꝓcedit preſcriptio.rõ qꝛ ſine poſſeſſione pᷣſcrip
tio nõ ꝓcedit:ſʒ pᷣſcribẽs ẽ ĩicapax poſſidendi 2z
habẽdi e:go ꝛc de quo dic plenius ut dixi.S. c.
cãm. Aut ius diſpõit ſolũ reſpectu iuris ꝓpꝛie
tatis:nec reſiſtit facſtati poſſidẽdi ⁊ tũc requiꝛit
tituius putatiuus qui cãʒ dederir pᷣſcribedi: nt i
.c i.e.ti.li.vi. Iqẽ ſi pᷣſumptio ẽ õᷣ poſſidetẽ:ut
i. d. c.i. ? diri. S. plenius: ? hoc ultimo caſu põt
itelligi tex. iſte erat enĩ pꝛeſumptio S archiepmn
diſanũ ex eo qꝛ noie romane eccłe fuerat ſepe il
lud iuramẽtũ fidelitatis exactũ. Itẽ põt dici iu
dicio meo ꝙ ius cõe ꝛeſiſtebat archiepo:quia ĩ
ſiure diſponit᷑ ꝙ tota ſardinia ꝑtinet ad ecclſiam
romanã: ut ĩ. c. ego ſodouicꝰ.lxiij. di. =. c. cõſtan
tinꝰ. xcvi. di. gꝰ neceſſarius erar titulus: 2 iĩ his
duobꝰ caſibꝰ ſaluat᷑ qð hic ĩ fine dr:ſed ubi ius
nihil diſponit: nec fortis preſũptio ẽ ↄtra poſſi
dentẽ ſufficit õ eccłaʒ pᷣſcriptio.xl. annorũ cum
bona fide: ⁊ hoc caſu ꝓcedit c illud cuʒ ſiibus
2 hodie habeĩ᷑ claꝛius i.d.c.i li vi Si aũt eccle
ſia pᷣſcribit priuatũ ul priuatꝰ priuatũ an æ
qñ requirat᷑ titulus. dic ut dixi ĩ.d.c. de qᷓrta.
Sed iuxta pᷣdicta q̃ro an idiſticte requirat᷑ riiu
ins iure cõi reſiſtẽte. ¶ Solutio glo. ĩ. d. c.i.e.
ti. li. vVi.mirabilit᷑ limitaꝛe noluit illũ tex dices ꝙ
aut ius cõe ẽ S preſcribẽtẽ:⁊ cuʒ hoc fundat in
tentionẽ agẽris:⁊ tũc requirit᷑ titulus:ſecꝰ ſi ẽ 3
p̃ſcribẽtẽ: ſʒ nõ fũdat ĩtentionẽ agẽtis. Ex quo
ifert ꝙ ſi una ecclia petit decimas ab alia eccłia
quas poſſidet i tertia parochia ꝙ ſufficiat tunc
ꝓ pᷣſcribẽti bõa fides:qꝛ lʒ ius cõe faciat õᷣ pre
ſcribẽtẽ:nõ iñ facit ꝓ petẽte: ⁊ ſic forte Em gl.
iſtã poſſz itelligi decre. ad auꝛes.e. ti. ſj h dic
tum facit dictum do. Antonij. quia p preſcribẽ
tem preſumit᷑ ex quo ius cõe ẽ ↄ eum:niſi dicat᷑
ym eum ꝙ pᷣſumit᷑ ĩ qtum poſſider õ eũ cuiꝰ in
tentio fũdat᷑ a iur̃ ſecus ſi õ aliũ:æ ſic nõ firmat
ĩ hoc articulo pedes. Ego dico ꝙ lʒ tex. i. d. e.
i.faciat in prin.in ar. ꝓ glo.illa in eo ꝙ loquit
illi cꝰ itẽtio erat füdata ðᷣ iur cõi:tñ tex ĩ medio
2? i fine loquit᷑ gnãliter dicẽs ubi ius cõe ẽ j
riũ pᷣſcribẽti uł ẽ p̃ᷣſũptio õᷣ ipᷣm bona fides nõ
ſufficit. ſed ẽ neceſſarius titulus. Ad idem. c. ad
decimas ðᷣ reſti. ſpo. li vi. ubi pꝛeſumitur iniuſta
poſfio illius qͥ in aliena parochia decimas per
cepit nec in ratione decidẽdi ponderat ꝙ paro
chia eſſet agentis:ſed ſolum qð ẽ allena a poſſi
dete licet glo. ibi et male ſenſeꝛit unde Jo. an.
addi.ſpe.iĩ ti.S reſti.ſpo.ſuꝑ Nica ur illam glo.
reuocaſſe dicens nõ referre an ſit ins cõe ꝓ agẽ
te: ſed ſatis ẽ ꝙ ſit o poſſidẽtem ꝓ quo ſacit
L 2

— Peps 2 = ͤ r ,. 3

rd 24

. ſaftente

epſmef Sr EI2.5.

KX WP* n redg pua bby Aewicas, ſcdat

W. E Tenws, nadenh S al .
G 4 22 Pten e de er

.æ nö. maxime ꝑ Inno. i. . coſtitutꝰ fi: pſoy.
æ in. c.i. ð offi. ui. æ nide qð ĩ matria dixi in. c.
ĩ is de reſt. ſpo.¶Mreereꝛea ſi ſola pſumptio
ſufficit ut exigat nitulus: ut i. d. c.i.fortius debʒ
exigi cũ ius cõe ẽ õ poſſidetẽ qʒ nõ fũdet intenti
onem agentis. Jtem titulus exigitur iure com
muni reſiſtẽte qꝛ ẽ preſũptio male fidei cum pre
ſumatur ſciꝛe inra: bec ratio limitat q nõ fundet
itentionem alterius: æ bac paꝛtem puto uenioreʒ
2 hoc de iure canonico ¶ SDed an de inꝛe ciuili
exigat titulus iĩ p̃ͦcꝛiptiõe.xxx.ł.x.anorum cum
bona fide ſi ius cõi reſiſtit pᷣſcribeti tex.i.l.ſi qs
emptionis. C. ö pᷣſcrip.xxx.l xl. annorum loqns
5 iſia pᷣſcriptione nõ aperit:ſed ceſſate titulo re
qi᷑ curſũ lõgiſſimi ſpis nec bar. ibi apit Ego
puto ꝙ ſic m ar. eoꝝ q le.: nõ. i. l. quẽadmodũ
C. de agri. ? cẽſi.li.xi.tum qꝛ ius canonicum
exigit titnulũ hoc calu ꝓpter pſumptam malam
fidem:g cum agat de pcco excludedo ſtandum
& iuri canonico: ut nõ.i rla poſſeſſor li.vi.= i. le
priuilegia. E. ð ſa. ſanc. ec. ? I rex. in. d. c.i.loqt
i plcribete rẽ ecclaſticã m ĩ hoc eadẽ eſt rõ ĩ ali
is rebus: ex quo ius cõe reſiſtit pᷣſcribẽti quia iĩ
ntroqʒ caſu pſumi mala fides: ut i. d. l. quenad
modũ in fi. nec ob. ſi. dicaĩ ꝙ tex. ibi loquat᷑ de
pᷣſcriptione lõgiſſimi ipis:ſeeꝰ ergo ĩ pſcꝛipnõe
lõgi tpᷣis ut ubi nõ.i glo.qꝛ dico ꝙ iõ reſeruat
ibi tex. pᷣſcriptionem lõgiſſimi ipis:qꝛ ðᷣ iuꝛe ci
nili currit pſcriptio tãti ip̃is ét cũ mala fide:ſʒ
cũ ð iu canonico cui bodie ſladũ ẽ tal pᷣſcriptõ
nõ currat ſeꝰ ẽ dicẽdum. ¶Vltimo qrit h quã
to tpe preſcribat᷑ i ꝛebus pꝛimonialibcleꝛicoꝝ
do. An. ſatis ĩꝑtinent format bic iſiam qonem
Ego eam attigi in. c. de quaꝛta.S.e.ubi melius
cadebat:æ ↄcludt bic ꝙ ſpacio cõi.ſ.x.annoꝝ
iter pñtes ⁊.xx.int᷑ abñtes intcedẽte tñ titulo et
xxx.ãnorum ſine titulo et dic in effectu ꝙ ſicut
pſcribiĩ S priuatũ ita ⁊ 5 cleꝛicum:q; nõ repit᷑ ĩ
boc puuilegiatus hoc tenet glo. i. c. poſſeſſiões
xvi. q.iiij. ſentit glo. nõ.i.c.q qꝙᷓ; de cenſibus li.
.vj.ꝗᷓ dicit nõ ẽe uniuerſaliter ueꝝ ut cleuc?gau
deat in rebus ꝓprijs puilegio eccliamm: æ idẽ

archi. ibi allat glo i. d. c. poſſeſiones:⁊ hoc pu

to ueriſſimum: qr iura canonica exigunt pᷣſcrip
tiõem. xl. annorum ſolum cum pſcꝛbit eccliã
ita loquit̃ c. de quaꝛta ⁊.c.illud cũ ſimilibꝰ. S. e.
ti ita et loqt aut᷑. quas actiões.C. ð ſac. ſac.ec.
In alijs at ſtabim cinili legi. aꝛ. i. c.i. ð no. oꝑ.
nũ. pᷣnilegia. n. dũt extẽdi ad ꝑſonas i eis nõ
cõpꝛebẽeſas:ut ĩi c. ſane de pꝛiuile. ⁊. Vij.q.i.pẽ
tiſtis. ¶ Mon obſiat ſi dicat vona clericorũ
gaudẽt eodem priuilegio cum rebus eccleſiarũ
ut nõ glo.in.c.ex lris de pigno.facit gex.in.c.ſi
militer. xvi. q.i.qꝛ illud nullibi uniueꝛſaliẽ ꝓba
mur:ſed ĩ qouſdam caſibꝰ iure expꝛeſſis dũtaxat
et nide hoc ꝙ nõ. Spe.in ti.de in inte.reſti..
qualiter. v. ſed nunqͥd ubi dicit ꝙ clericꝰmaioxr
nõ põt petere reſtirutõem ĩ iregrum:ſi in rebus
ꝓprijs fuit leſus:ſecꝰ ſi in rebus eccleſie. Et ad
iura qaue dicunt clericos gaudere eodem priui

¶ Ge bpreleriptionibus

legio ĩ rebus propriſs quo in rebus ecclie Gen
det ꝙ loquũtur quo ad deféſionem allegat. xij
qij. eccliarum ᷣuos. et hãc opionem dicit den
UWin. Ad idem glo.nõ. in cle. una de in ite ſt
i uerbo eccliaꝛum ꝗᷓ dicit ꝙ ſi non ecleſia ßz 1
lum perſone clericoꝛum lederẽt ex lapſu tempo
ris n ↄpetit reſtitutio. Ad idem allego dictun
Goff in. c. pe. de iundi. ubi tʒ ꝙ; in ca ecckie ſicut
ĩ cã fiſcali ñ perit triennio iſtatia: ſec?dicit in cã
patrimoniali ipſius cleuici:qꝛ hoc non vperitur
iuꝛe cautum. Idé ſentiunt Me. 2 Ab. in ſimi
li in. c. euʒ ſit gnale ð fo.compe.ubi dicũt ßz
raptores bonoꝝ ecclie pnit conueniri coram iu
dice eccleſiaſtico ut ibi: ſecꝰ ĩ ꝛaptorib bonoruʒ
patrimonialium ipſoꝝ clericoꝝ:qꝛ priuilegium
nõ debet extẽdi ut d.c. petijſti. ſatis placet mibi
HH rõ. Quid autẽ in dicto principali dic ut dixi ĩ
.ꝗJ.c.cum ſit ⁊.c.ceteꝛuʒ de iudi.hoc eliam ñ
gaudeãt clerici eodem pꝛiuilegio in ꝛebus ppꝛi
is quo i rebus ecclie niſi i caſibꝰ iure expreſſis.
1 bic 80. Anto. nam multa ſᷣm euʒ bavent pri
uilegia eccleſie bona q nõ puiat hre boa clicox
nã bona ecchaꝛũ ñi pat alienari abſqʒ ſoleniate
de ꝗᷓ xij.q ij. ſine exceprione:ſecus nĩ in ꝛebcle
ricoꝝ:qꝛ hoc ñ reꝑitur iure expreſſuʒ:⁊ idem in
ſikibus. ↄcludit ergo ꝙ mili ſit iuꝛe exprefſuʒ uj
ſubſit oino eadem 20 nõ gaudebũt bona clicox
eodem priuilegio cum rebus eccłiaxꝝ.in boc in
fuit ſibupſi domi. An. Srius.nam ↄrium tenuit
i. c. pe. de iudi.⁊ i.c.i.de ↄſue.ſed ibi non diſcui
ſit ita mãm:ſed rꝛanſiuit cõiuer cum.d.glo. Ego
ſeꝑ tẽui qð.sS. dixi ⁊ uið qð ſcupſi i.d.c.ex ſis
8 pign. z ĩ. c. eccła ſcte maꝛie ð oſti. udi oliqnid
de mateꝛia tetigi. Nico. abbas.

142 aſus. Abbas i
Bm olim. capellis preſcribe
e poteſt iuꝛa epalia optinet iñn in bis
ſolis in qᷓ pſcripſit hoc dicit quo ad niuli diui
cur i tres partes. In pꝛia põit peiitionem acto

ris 2 ipſius iura. In fa põit iura ipſi abbanis

ibi ad elidẽdam. In teꝛia diſtinit: bi qꝛ predit
tus. 5ͤ pumo ꝙ de lubiectide hic agit n⸗
ſubieccu: zʒ euʒ ꝗͥ ſubiecidem poffſidet. agi.n.
bic nõ S plebanũ ſʒ abbalé:de quo dic ut..
dixi i. c. auditis 6 fo ꝙ plebs bʒ qnq; ea
pellas abiacẽtes:⁊ dic abiaceies.l p anexionem
ul ſubiectiõeʒ Fy Jo. an. ul dic meli qꝛ eini itra
plebanatuʒ:qñqʒ.n. ꝓpier diffuſam poꝛochianm
plebis cõſiituũt ibide capelle: ut in. c. ad auckien
tiam de eccle. edi. nõ. Jo. An. in adl.ſot hi
ca de deci.illud aut ceꝛtũ ẽ ꝙ ð iuj cot blebs n
fudar intẽtioeʒ ſuã ſuꝑ ſubiectiõe capcllaꝛü:ur!
q.c. ad audictiã ⁊ no. in.c· diec de capel. mo.
¶ Hõ tertio ꝙ eps de iure co e ſupior! oib⸗
ſpũalibꝰexeꝛcẽdis.j. dioceſim. facit. c.cum Beſe
rabib de ꝛeli. do. ?. c: ocs balſilice.xxj e
q. i. placuit. ¶ Mõ quarto ꝙꝙ cps dr ios 8
nus i ota dioceſi: 2 n alius facit.c.cuinl i
8 offi. ordi. li. vj. uide ad hoc glo. i de hi. b0.

bik iſtimtio ib preſeibi i
ſnis cen⸗
ipi igrelaf regreſſif
tedum ſnſttnrio gch ſ
ls ſne cura de priuſle
nuſumego ocſuſi

ſpe de arbi e vſel ſücͤl bbisi
cit neunfcr arbini enſim ſen
ſucicio meo nltettſoly anincat
pri non ho e i⸗ tplmr l du
ſjorrhorabmer ouimianno uinio
orbun iib molliunb aſe y⸗ 4
utiſſlna leonhns houiſtcſean
uſomt ilr /i. i ſs7. M.l.
mnol. Micn lniſnei cun leniſſetd
l.( M eno noni an bennnss ſer
umrdiurſchriechi1 dtent den prehn⸗
ſeioninmelareideſtbiend bot uſpen

Depaa Mleftem i donmeldemn
eum gimtb ir ſenoich
hot pſcribe inra chalia Nordn 5 c aucins
ſeligir Hoſt de bbneerennro aler aun

ſ honiſe Preſerbe noie no zen ine
ſed iun eueims tnnitd Ino gcin he⸗

4 . inde audits. (M ocnomtenin
,Pſeriptiblia piferoren eo Nrino ins uſi

in etcleſa e capelis g noi hoſirekrt
aiens qno ad curan benefti chlanit
utſo p coſagtione nini Colatoit i angon
bofnan dee⸗
teſer aumns mn
Ifmnei rctrengi ib⸗
npſiescerie ulc
mwerg fl
uninehene C.aucſts nbi nice

igl iplede pletrr iſintin efen

tapeis.

1
Pinh
nſchng d
ne ANhris
oban
= in inchts leſ⸗
admn fgnnin
EA den Kor obat
Weckan gonne urii
Apeſone un zcherg mmetit
zu (ertcorn blgüaf
n alt reſt i
Ninn. A Gndni
tin ſocl bingnie
ndliſpent menni fitarc
Mumonigl io, S lichgbot e
zr gtboc hon

acinſ dſec
Murmddinni
hn Certoregr priſer,
Nddedn ün fuurtn

, Vld iſtſns en d
ird NNamg
Sncen nendnnkinntnn
s gwo nhns ethr ii itd n aeſe
be do. Ard un nin neydinn
nign cccſe bonn nd mir bfede
ni bom ecll ani hit aiemn bſczine
deq mq f ſr antioreſeuss tiſn
nrt boci ſplur ure qpreſiztint
ſcous Oludt co uſ ir ur orcſt
ſbſi onmo euam o o gaud ti bonn
den priulegto un nbos alfur inbori
ur ſbugſ donn. An is. un oNn e
cx de aitic1 e b ron glal
iamin ünmiun on nd go E
Niin ad Atldch llila
õ
õ

. Cſe.
ſem dlun. w 1

epaimchiuchln
N
sniogfrbertn en
wi es lies. nitſan n
Gr 1 poa

wnil n. rnudfrsſ
vae ionne
nele; iongn
ſ ſe⸗ B 7 W
e ztun i i ie
0 foW,
. udit 4 z6 N
u ldin ,
lus dli

mmorboboon

0—

Mπαι *+ 5pa õ ðõ

õä 47 Pſmipnbelibis= P,fsn 1

57

De preſcriptionibus

cle.i. ? ĩ cle.i.de iu. pa. in vbo dioceſanis. Ex q̃

bꝰ collige ꝙ ꝓprie epᷣs dẽ dioceſanꝰ? ñ alius lʒ
lae iure ſpᷣali hẽat ordiarium ĩ locoſ Ideo ĩ mã
4 noua appellatiõe dioceſani itelliget̃ de ſolo epᷣo
2 ñ ð alio ordiario:ſecꝰubi mã ſubiecta patit᷑ ẽ
apta ↄcernẽ epᷣ̃m uł alium ordinarium:ſic intel
lige ? ſalua Jo. an. i.c. JYoãnes de ein ndns
rij vo appellatõe ↄp̃ᷣhẽdit᷑: nedum eps ſj et qui
libet alius habens ordinariam ptᷣatem in loco
uide ad hoc ultꝛa gloſas pꝛedictas bonum tex.
iũcta glo.in.c.otdinaꝛij de offi.oꝛdi.li.Vi.⁊ hec
nõ. æ ꝓbãt iſta ex ethimologia ⁊ alluſione noca
buli oꝛdinaꝛius enim dẽ ꝙ hʒ oꝛdiaꝛiam iuriſdi
tionem:æ hoc guenit cuilibet hñti ordinariam
iuriſditionem. dioceſanus dr̃ qͥ preeſt dioceſi:q
conuenit ſoli epo: ur i.d. c. cum ep̃s ⁊.c.omnes
dalſilice prealle. e quinto ibi archipbꝛo et
primicerio lucanis ⁊c.iũcta ſupᷣſcriptiõe ꝙ in ꝑ
ſonam clerici põt fieri compꝛomiſſum ð iuꝛibus
ipſius eccleſie.papa enim compromiſſum iſtud
approbat in fine ꝙ ſatis põdeꝛat hic Jo. an ꝛe
mittẽs ad nõra p ſe ĩ. c. cum iter de re iud.æ ad
ſoe de arbi. ꝗ ſeqt. v.ſed nũqͥd abbas.i Saũ fa
cit fin eum. ff. de arbitri.l.penulrima:ſed illa lex
iudicio meo nil facit:ſoluʒ enim dicit ꝙ in re ꝓ
pria non poteſt eſſe quis arbiter:ut in caſu nẽo
iſti archipreſoyter ⁊ primicerius lucani nõ eꝛãt
arbitri ĩ fẽo ꝓprio:ſed i iuribꝰeccleſie quo caſu
nedũ ipſi:ſed ẽt ipſe pꝛelatus potuiſſet eſſe arbi
teꝛ:ſicut ⁊ index.ij.q.vii.ſi qs eiga. Nõ.i.c.i.ðᷣ
penis lib vi dixi pleniſſime ĩ.c. cum ueniſſet de
indi. ¶ HNõ ſexto nouã ſpᷣem libertatis ur.ſ.exi
matur a iuriſditiõe epᷣi æ ſubijciat᷑ alteri prelato
ifenoꝛi immediate pape ſubiecto ⁊ hoc ꝛeſpeciu
plebs ⁊ capelle fueꝛunt ꝑ papã donate libeꝛtati.
HNã ſepumo ꝙ abbas ⁊ ſic p̃latꝰ ifeꝛioꝛ epo
pòt pᷣſcribẽ iura epᷣalia ↄcordat.S.c.auditis ꝙ;
itelligit Hoſti. de abbate exempto.alter autem
ñ potuiſſet preſcribẽ noĩe ꝓprio epᷣm fᷣm enʒ
ſed Sꝛium ⁊ neꝛius tenuit h̊ Inno.et dixi pleni
us in d.c.auditis. ¶ Mõ. octauo nouem iura

Ppſcriptibilia ꝑ iferiorem epo primo ius inſtituẽ

di in eccleſia æ? capellis q; uoluit hoſti. reſtringẽ
dicens ꝙ quo ad curata benetficia dʒ ſumi inſti
tntio ꝓ collatione tituli collatoꝛia.nã auctoriʒa
bil iſtiturio ĩ ill pꝛeſcꝛibi ñ põt ſᷣm eum peꝛ.c.cũ
ſatis de offi. archi.ẽ.n. neceſſe ut cuꝛatus auct᷑e
epi ĩgrediat᷑ æ egꝛediat᷑ ! ſᷣm eũ reterendũ ẽ hoc
nerbum inſtirurio ad ſimplices clericos uł capel
las ſine cura de priuile.nolẽtes.S.fi.li. Vi. Con
traꝛium ego ↄcluſi i.d.c.auditis ubi uide ⁊z pꝛo
batuxr apte hic ubi ſimpliciter inſtitutio ꝛeſeruat
abbati ĩ plebe ⁊ capellis. cundo preſcribi
põt ius deſtituẽdi.ʒ ordinatio clericoruʒ quod
põt itelligi duplicit᷑.primo ut ipſe pᷣſcribens or
dinet clericos:æ tũc dʒ ĩtelligi de illis ordinibui
quos preſcribens iure cõi põt ↄferre nt ĩ abba
te: qui põt minores ordines cõferre:de quo in
c.abbates de priuileg.⁊.lxviij.di.c.uno de ali
is vVo non põt ĩtelligi ꝑ.c. ᷓto de ↄluet : ubi pʒ

qᷓ ea q̊ ſũt ordis epalis pꝛeſeribi nõ pñt: mõ
põt itelligi ut faciat ſuos clericos oꝛdiari ꝑ quẽ
uolueꝛit epᷣm: hoc.n. ẽ pᷣſcꝛiptibile. j. e. ueniẽs.ʒ
põt preſcribi baptiſmus.i.ut hẽat iĩ eccleſia ius
tenendi baptiſmum. ſimile in. c.ij. de capel. mo.
Quarto ĩ pa in leuioribꝰ culpis. Ex hoc col
ligit hic ar. do. An. q; inferior prelatus nõ pot
preſcribere ius pñie iniungẽde quo ad grauio
res clłpas:æ quo ad caſus reſeruatos epo ð qui
bus i. c. ij. ð pe.⁊ remilſ.li.vi.Ego puto vrium:
2 dico ꝙ oĩa q̃ ſunt iuriſditõis ⁊ dignitaris epᷣa
lis pnt ꝑ inferiorẽ noĩe ſue ecclie pᷣſcribi ut ĩ.c.
auditis. . eo. æ ibi dixi. Ad hunc tex. rñdeo ꝙ;
bic dixit de leuioribus:quia in illis dũtaxart fue
rat preſcriptũ.nõ eniʒ negat quin poruiſſet pre
ſcribere in grauioribꝰ. Quinto preſcribi põt ſe
pultura.i.ius libẽ recipiẽdi aliquẽ ad ſepulturã
Sexto decimaꝝ ꝑceptio forſan ſecundum Jo.
an. nullã ptẽ tradedo epo.S. eo. ðᷣ quarta:quaſi
ſentiat ꝙ i ꝑceptiõe decimaꝝ nõ eſt opus pᷣſcrip
tione cũ ð iure cõi ꝑtineat ad plebẽ de deci.cuʒ
ↄtingat. Sed põt dici ꝙ forte abbas pꝛeſcripſit
decimas: ut caꝑet ad utilitatem ſui monaſterij.
Septimo ius celebrandi dinina in his eccleſijs
epᷣo ſubiectis:qð põt ĩtelligi dupłr. pꝛio ut deno
tet libertatẽ ibidẽ celebrandi ᷣm Inno.i.ut ab
bas poſſit ibi libere celebrare uel ſo ꝙ poſſit ce
lebraꝛe ſᷣm officiũ monachale ſm Hoſti. nã de
iure monachus qui pᷣeſt eccleſie ſeculaꝛi non dʒ
regere ſᷣm officiũ monachale:ut nõ.glo. ĩ.c.iij.
XVi.q.i.⁊ ĩ cle.ij.de cele.miſ.⁊ tene menti hoc
eẽ pᷣſcriptibile:lʒ eccłia remaneat ĩ alijs epo ſub
iecta:ut h̊ ĩ fi. Octano p᷑as excõicandi interdi
cẽdi ⁊ abſoluẽdi itellige reſpectu cleꝛicoꝝ ⁊ eccle
ſiaꝝ ſeculariũ nã ſubditos ſuos põt abbas ð iu
re cõi excõicare:ut ĩ.c.ſicut ðᷣ ſimo.⁊.c.cũ in ec
cleſijs ð ma.æ obe. EPlio ex his ⁊ ex tex.nõ.
ꝙ alio exercẽte ⁊ poſſidẽte uniuerſalẽ iuriſditio
nẽ ĩ loco exercẽdo quis iuriſditionẽ ĩ ceꝛtis arti
culis ẽt aio acquirẽdi uniuerſalẽ iuriſditiõeʒ nõ
hoc acquirit uniuerſũ iuriſditiõis:ſʒ tin poſſi
det ⁊ pᷣſcribit q;tuʒ exerenit qð tene mẽti:qꝛ hic
ẽ caſus ꝓ his q̃ nõnit Inno.in.c.dilectus ð ca
pel.mona.ſecus ſi nemo uniuerſalłr poſſidebat:
ut ibi nõ. Inn. ? optime facit. c.i. ð religi. do.=
qð ibi nõ. Inn. æ nide ad primũ dictuʒ qð nõ.
HBꝛr.in.l.i. O. ſiqs hoc ĩterdicto.ff ðᷣ in.. actuqʒ
priua ubi ponit aliã limitationẽ dicẽs ꝙ ſi quii
bʒ ↄceſſionẽ ab eo qui hʒ ius ↄcedẽdi exeꝛcẽdo
ĩ nno acquirit ⁊ retinet iĩ alijs ꝓ quo adduco.i.
pofſideri in prin.ff. de acqui.poſ.ubi dr ꝙ ad
acquirendã poſfioneʒ fundi nõ ẽ neceſſe ut oẽs
glebas circum ambulet: ſed ſufficit quãlibet ꝑrẽ
fũdi ĩtroire dũmodo mente ⁊æ cogitatiõe hac ſit
ut totũ fũdũ uſqʒ ad terminum nelit poſſidere:
?7 ꝑ bec nõbilia hẽs declarataʒ maiorẽ partẽ. c.

Sed iuxta predicta ego q̃ro nũqᷓd preſcribens WNers
ſ Wer Ben &

pratem excõicãdi nideat᷑ preſcribẽ ptatem inrer
dicendi ſuſpẽdẽdi æ abſoluẽdi.¶ So. iſte tex.
nz facẽ ꝙ nõ tum ꝑ ſupꝛadicra:tum qꝛ tex. ſpeci
3 3

r ers mas⸗

ir 2 piiz , fe ., .

Gus ſmnit

— 1 No =
ρthAα lahella nn r— E raſf-l

emns Pals B

De preſcripnionibus

fice ? diſtincte ponit ptatem excommunicandi
interdicendi z abſoluendi. In cootrarium facit
qꝛ appellatione cenſure eccleſiaſtice cõprehẽdũ
tur iſta tria . de v.ſig. queꝛẽti ⁊ ſemꝑ iudicãtur
iſta a paꝛi in.c.is cni in fi.ð ſen.ex.li.vVi.⁊ cui ⸗O
petit unum cõpetit ⁊ reliquũ maxie reſpectu po
teſtatis excõicãdi ⁊ abſoluendi ui in.c.uerbum
de pe.di.i.puto ꝙ prima ꝑs ſit uerior cum hec
poteſtas cõpetat ex preſcriptõe:qꝛ preſcriptio ñ
debet extendi etiam ad caſum õnio ſimilem: ut
i.c. cum contĩgat de deci.ubi bo.tex.ad idem.c.
cum contigat de fo.compe.ubi ex preſcriptione
cõpetebat iuriſditio ſine ptate excõicãdi nel alit
cohercẽdi:facit qð in ſimili le. æ nõ.ĩ.c.cum ex
iũcto de here.⁊ in hot dico tex iſtum nõbilem.
Coõtraria ꝓcedũt qñ iure cõi cõpetit płas excõ
municãdi ulł ſoluẽdi.¶ Oopo. tex.iĩ eo ꝙ ꝓ
abbate ꝓnũciatur ſolũ reſpectu eoꝝ ꝗᷓ pᷣſcripſit
vr enim qꝙ rõne prinilegioꝝ debuiſſet obtinẽ in
totũ.j. de pꝛiuile.c.cum olim ⁊.c.cum ꝑſone.e.
ti.li. V. Sol glo.ſi ꝙ ideo papa non habuit re
ſpectũ ad priuilegia:qꝛ ab his ꝗᷓ fuerãt ipetꝛata
ãte ↄpromiſſũ ⁊ lauduʒ fuit receſſũ ꝑ cõpromiſ
ſũ ⁊ laudũ ideʒ ſecutũ.alia nero prinilegia impe
trata pꝰ nõ preiudicabũt iuri epᷣi:qꝛ ñ faci ebãt
mẽenonem de laudo.ar.i.c ex multiplici de ðci.
¶ Ex boc ultimo dicto ſingulaꝛit᷑ nõ. ꝙ ſi ius
ſpᷣale cõcurrit cũ iure cõi ñ vʒ priuilegium i õri
um niſi fiat mẽrio de illo iure ſpᷣali:lʒ tollat᷑ ius
cõe:⁊ ẽ rõ qꝛ papa ñ cenſet᷑ nelle pᷣiudicare iuri
qð ignorat.l.ij. S. ſiqs a pricipe.ff.ne qͥd in lo.
pub..c.ſuꝑ eo de offi.dele.optime facit qð le.
2 nõ ĩ.c ſup eo de cog.ſpi. ¶ Sed p primam
ſolutiõem ⁊ S hoc ſic oppono.abbas nõ potuit
ↄpromittere ſnꝑ libertate:ut ĩ.c.cum ĩ tpᷣe ð ax
bi:ergo cõpromiſſũ nõ habuit nocẽ priuilegijs
precedẽtibꝰł ſubſequẽtibꝰ:ut ĩ rla nõ preſtat im
pedimẽtum de re.iur.ii.vi.¶ ¶ Sol. glõ. iſta cõ
ſuſe tãgit ſolutiõem ſed formaliꝰæ clariꝰſoluẽdo
dico ſic ꝙ abbas nõ promiſit h̊ ſuper libertate
ꝓpꝛia:nec ẽt ſuꝑ ſubiectione q̃ imediate ꝑtinẽt
ad papam quo caſu ꝓcedẽt grium:ſed opꝛomiſ
ſit ſuꝑ ſubiectõe plebis ⁊ cappellarũ qᷓ ꝑtinebãt
ad eũ.potuit enim in hoc ſuo fauori renũciare
maxime ut res rediret ad nãm ſuaʒ.ar. opti.de
pac.c.i.li.vi.fac̃ qðᷣ nõ Fre.ↄſi xxxviij.⁊ nõ.
i hoc tex.iſtum iuncta glo. ¶ Oppono ⁊ aliter
ſi eniʒ cõpromiſſũ fuit ualidũ nõ potuit abbas

pᷣſcribere cum eſſet ĩ mala fide.j.i.c.ſi¶ Solu.k

gl. ĩ fa parte ſui ꝙ arbitriũ ñ tãgebat ilſa capitn
la ſuꝑ qbus abbas pᷣſcripſit. uł dic ⁊ meliꝰ ab
bas qͥ preſcripſit ignorabat arbitrinʒ zæ laundum
ide ſecutũ qᷓ foꝛte ĩteꝛceſſeꝛãt tpᷣe pᷣqeceſſoꝛis.aꝛ.
eoꝝ q̃ dixi ĩ.c.de quarta.S.eo.¶ Op.⁊ alit᷑ uẽ
enim ꝙ nõ obſtãte arbitrio poterat abbas adit
iudicem ordinariũ.ſ.papaʒ ⁊ uti priori iure:ut
.l. ſi qs rẽ.ff. ðᷣ arbi.arbitrium.n.ñ artat niſi ad
penã ⁊ ſi ñ ĩteꝛueit ad iteꝛeſſe:ut ĩ.c.ꝑ tnas ðᷣ aa
bi. So. Inn. ⁊ Hoſt. inſtãt ſed obſenꝛe. ſed dic
formalliꝰ? claꝛiꝰ pꝛimo itelligẽdo ꝙ iſti fueꝛunt

arbitri.i.iudices:ſed elecii ad in
ſ.eoꝝ iuriſditiõem ꝓꝛogãdo ne
inꝛis:qꝛ eps mouit qõnem ſubdi
eligũr̃ arbitri aucte iuris qͥ hnt or
.c.ſi clericus.xi.q.i.æ qdð nõ glo.i
bili ð offi.or. ſnie uero iudicũ pᷣſci
qꝛ iudiciuʒ reddit ĩ inuitum.l.iĩteꝛ
ſi ſtichũ. ff. ð V. ob. ßo pricipalite
fuerũt meri arbitri:
laudũ fuit emologatũ ⁊? approbatũ e
tacite taciturnitate.x.dieꝛũ quo caſu
ex eo actio ⁊ exceptio ut in.i.pe. C. de arbi. ? q
cẽduʒ nt ibi nõ.⁊ i.d.c.ꝑ tuas.ꝑ het
huius.c. expeditam.

ſtaꝛ arbitro

tuz quo caſu
dinaria: ur in

ſe parédum
ſtipulatem. F.

2 tũc dicẽdũ ꝙ; arbitriũ ſen

Eniens. aſus. Qui preſerip

none completa p
. giũ Sriũ ĩpetꝛat ⁊ utit illo pſcuptioj
renũciat:ſi pꝛeſcriptio non eꝛat cõpleta ⸗ mala;
fidẽ bʒ ⁊ iõ nõ preſcribit hoc dicit. prio poitur
cõuentio abbatis. ſo recõuẽtio epᷣi:ibi pfamns:
tertio diffinitio:ibi chriſma in q duo ſoluit ob
ſtacnla. primuz ibi ñ obſtãte: ʒ ibi nec obſiare,
5 prĩo pꝛaticam libelladi in iterdicto uij
ideris dʒ ẽt actor ↄcluderf ut re'ñ ipediatp
ſe:ut a iũ quominꝰactor libẽ ⁊ qete naleat poſſi
der̃ ð̊ quo uide qð le.⁊ nõ.·i.c. qʒ ð ꝓba. =.c an
dita de reſti ſpo. ¶ Mõ fſo ꝙ religioſi pnt per
cipere decimas.j. parochiã ſeu dioceſim epi qᷣ
plici iure.ſ.priuilegij ⁊ pᷣſcꝛiptõis.
q cõicatus ñ ponit᷑ ꝓ dioceſi.hic enim erat ce
ta ꝑs dioceſis. æ dicit bic Jo. an. ꝙ cõicatus⸗
paꝛochia ponũĩ bic ꝓ eodem:ſed paꝛochia po
nituꝛ hic ꝓ ꝑte dioceſis qñqʒ vo ponit᷑ ꝓ una
eccła tm..de paoꝛchijs.c.ij.de eccle.edi.ciij
qñqʒ.ꝓ toto epᷣatu de dona.apoſtolice ubi ð h
Idẽ puto dicendũ de comitatu:nã qnʒ comia
tus ið ẽ ꝙ tota diocef.qñqʒ vo ẽ cera pꝑs dio
ceſ utputa qꝛ aliqͥs comitatꝰẽ ĩ dioceli:ut i.ciſi
gnificauit ðᷣ ꝛeſcrip.qnqʒ vo poit᷑ comitat ipꝛo
prie ꝓ cuꝛia pricipis cũ oĩbꝰofficijs ſuis iſtruc
ta.xxiij q ulti.c.ſi nobis iũcta glo.qð nõ.ſacit
qð hẽtuꝛ ĩ li feu.ĩ ti.qͥs dicaĩ dux.ubi dẽ iſe
dẽ comes ꝗ iueſtitus ẽ ð aliquo comitatu. Alij
Ho ſine comitatu dicũt᷑ comites abuſiue.ut no.
ibi Bal. ⁊ bene. ¶ Nõ q̃rto ꝙ cõuètus inter
dicto uti poſſidetis põt actorẽ ꝛecõuẽire iterdie
to uñ ui et ſuꝑ eadẽ ꝛe qð ẽ bñ nõndũ. Et rõ.
ibi niſi aliquo iure ſpãli ⁊c᷑:ꝙ ſpoliatus por de
ducẽ poſſeſſoriuʒ ſine prinile
ꝓpᷣetatis.ſile ĩ.c.i.ð reſti.ſpo
ne mẽti:ꝙ lʒ iferior epo nõ p
ſeu ↄſuetudie qreꝛe ſibi quo a
ordis epal:ut ĩ.c.qẽto ð ↄſue.p
tatẽ pᷣſcribe?:ut ea ſaciat a quo
ditis ſuis ↄfeꝛꝛi.
Pepał æ ab epo proprio nece
chriſma ⁊? oleum ſanctum.xc
.c. ſequẽti ⁊ ðᷣ ceł.miſ.c.te
altariuʒ ⁊æ baſilicarũ.lxviij.

gio excluſiuo iuris
4 V
d exeꝛcitiũ ea qᷓ ſt
öt tñ i illis libeꝛ
legeꝛit epo ſub
nqz ſũt oꝛdis
ſſario poſtulãda: ut
v. di. chriſma cum
ꝛefeꝛẽte. coſecratiões
gi. iuis coꝛeptis en

Hõ ſexto ꝗ

tcmnqkngen Serin
ea Cutden i annn nun
D Geber ſobans Obſterea ſuſcptione ,
ab eyo pyrio ſeptihonun t onm
einetiam ad orcinen Gpenp' pyin
eſt bercus non i poſſe⸗ onfen ornnn⸗
gno Nrß d enmn lhieboet ötc
olrer ! icjs onien hyn 4
Iplenun tnunmutlillan ii
mo crur i gbidαd¼àο7α
jotuj Nl rinen nni
poyrrcotrxd boc iqi nſbuſdannr
urtotum.tqvod le o ic inas ij de i
po nauneicl Jono deſnan ti de ci
ceat r e urſdicet i,enia de on dect
m. Anamez di ſd) Leon dio en id
io neßeorſezl ala unnen a arwlichd⸗
Iun di u ſ denmn i ſe terfnng uren
hoc poere ſicbbma nſ go. (
octano ter mntiplen gf ſolmn e grute

Aeri conceſſo sfencn nento in fog dorr

lipreivcſeerſet de aſego fnino
. Joſenenmd ipſt
nilegeto oeſo frzetieinnn
ne inyreinccinn an us aten rclanati
hriuſſegio gnoc neſto albiar e boe a
0,nonor min tene g inpen ig ng zi⸗
nin s ins
no ſalem ad ieitionen rpenino “

ne elulw ni bnen k w⸗
Mödecnoi t
uunſa maſam fige Nn G H

nin inpeniſtuen ſe haſf

Giens is Oui Urtſen
N : Igg nln
. W züennen loßſlgni
nidennmarignim
detſönöecdede Gerpio⸗ e
dmend ddnis o ehiin h b e
temno ffinto:dichriimin 1 duoſehte
mſa ing bii Obſäneffbneeceen
(Vößropencmn ſelitlig knticn
Doſſdats 0ha aaor oeinle n ref H
ſem aſi omn y ſbe te nieri
vo cr go ruich n ter
indenſ ho. Mfoelgolpin
pae beni ms ,,Oofolbli docclneit
une onnlege eaaprus. 5,Mn
cocaus i ont 9 doctſ itenn emraa
dockisa dttie B enitanst
nocha onii de Pcimneh dratta
nde P Ne dods iadd W pn
Kch in de worhſs ide uletäin
cicn P wochm d. Nunill
Jipmn demcdi de onium icſn
ms i g vn dotſ ſich il aie
of umnct ſis onil enn
d wenh gin en
in jobofieftt
icſucbt in hii

— — . — Y een. ₰ .
Wwr- ut ſeAer ? abcgo pren ipienbrr ,. lanez 146 2 Fr r⸗ T

De preſeriptionibiis

ſeqnẽti ⁊ ibi uideas plura q ꝑtinẽt ad ordinem
epalem quare aũt dic ⁊c. quinto ponit᷑ bic pro
motio ad ſacros ordines:q̃re anrem dicit de ſa
cris ordinibus ⁊ ñ de alijs muiriplex dat᷑ ſo lu
tio.quidam primo dicũt ꝙ iõ dixi de ſacris:qꝛ
de minoꝛibꝰ n ẽ ius a quo recipiãt̃ eſt falſum
fm doc.per.c.iter. ti.ꝓxi.⁊ de oꝛ.ab epᷣo.c. i.
Ego allo tex. aptiſſimũ ĩ.c. fi. de tẽp.or.lib. vi.
ubi ꝓbat᷑ ꝙ ẽt pꝰ rõſura ñ dʒ capi niſi a ꝓprio
epiſcopo ⁊ ſtatuit᷑ ibi certa pẽa epo alieno hoc
preſumenti:fo ſolnit MHoſt.ꝙ ad lr̃am iſtaʒ ſub
audiendum eſt maxime ł.ʒꝰ ꝙ ſic uerba puilegij
iacebant que papa ſequi nolnit ut debnit ut in
v. alioqᷓn. Quarto ſoluit Joan. an. ꝙ ſacri or
dqines ſumũiĩ bic large: ut nõ.xxxij.di.in ſumma
Vel ſexto hoc fuit dictum ppꝑ illos minores
quos ↄfeꝛre pñt abbates pᷣſbr̃i et bñdicti his ĩ
quos hnt epalem iuriſdiriõem l quaſi de etat.⁊=
quali.cum otingat de priuile. abbates li. vi. 2 q
libet ſolutio bõa.¶ M. ſeptimo tria ꝓppter q̃ᷓ
debet ſubditus abſtiere a ſuſce ptione ordinum
ab epo ꝓprio ſuſcipiẽdorum æ aliorum inrium
Ptinetium ad ordinem epalem pꝰſi ꝓprius epᷣs
eſt hẽticus non ei poſſet conferre executioneʒ ðᷣ
quo ·xxxij.di. uerum ubi de boc ⁊ nõ i.c. cum
nõ liceat.S. eo.ꝛſi ep̃s ꝓpꝛius n hʒ gẽam ſedis
aplice:puta qꝛ ẽ excõicatus ł ſuſpẽſus aut iĩfdie
tus:de quo per tex.iuncta glo.i.d.c.i.de oꝛ. ab
epo ⁊.d..uerum.ʒ ſi non uult ſacramenta miſi
ſimoniace cõferꝛe.ad hoc.i.q.i.quibuſdam:⸗
ſi per totum.⁊ quod le.⁊ nõ.i.c.ꝑ tuas. ij. de ſi
mo. maxime ĩi.c.i.ꝑ Inno. ð ſciſmati.⁊ ĩ.d.c cũ
n liceat ⁊ dic ut ibi dixi ⁊ ĩ. e. ũa de choa cle et
mu. An auteʒ his caſibꝰ k eoꝝ alto liceat ſubdi
to ꝛecipẽ oꝛdies ł alia ſacꝛamẽta a quocũqʒ epᷣo
rum. dic ut j. dicam nã iſte tex. facit ꝙ nõ: eum
hoc ↄpeteret iſti abbati ex priuilegio. ¶ Ms.
octauo tex mirabilem ꝙ n ſolum de priuilegio

alteri conceſſo ẽ fienda mentio in fo ad boc nit

illi preiudicet:ſʒ ẽt de pᷣuilegio limitato ipſi pri
nilegiaro oceſſo ſi ſm ↄcedit᷑ puꝛe ſine limitatio
ne in preindicium iam iuꝛis alreri reſernati iĩ pyoᷣ*
priuilegio quod neſcio alibi et de hoc.j. aliqd.
Mõ.nono ⁊ meti tene ꝙ impetrãs ius Zriũ pᷣ
mo ſaltem ad itẽtionem impetrãtis ⁊ utentis ni
detur renũciaꝛe inꝛi ꝙꝙ priꝰ habebat de quo ali
quid.j.¶ Mõ decimo ꝙ impetratio priuilegij
cauſat malam fidẽ reſpcu iuris prius poſſeſſi.
ur.n. impetrãſ fateri ſe ñ ius hre:qꝛ ñ pᷣſumitur
fꝛuſtra impetraſſe priuilegiũ.ar. in.l.una. &. de
theſau.li.x.iõ ſi priuilegiũ repituꝛ ex aliqᷓ cã nõ
ualẽ ñ põt preſcriptio allegari ꝙ irellige qñ pre
ſcriptio ñ ẽ prinilegio ↄformis:ut hic als ſecꝰ ut
i.c.cum peꝛſone de pꝛiuile.li.vi.⁊ de hoc clariꝰ
j. ¶ Venio ad glo. ⁊ prĩo qᷓro quam actõnem
itẽtauit ſte abbas epᷣm.andet glo.i. ꝙ uti poſ
ſidetis æ ſatis hoc iudicio meo inuit᷑ ex ſa i eo
ꝙ petebat ꝙ epᷣs ñ impediret ⁊c ⁊z tenẽdo hũc
itellectum dicit Inn. q Hba iſta poſita in libel
1s ſicut in priuilegijs ex ſuperabundãti ponunt

Hoſti. odicẽs ꝙᷓ ſi ex priuilegio fũdabat᷑ ĩtẽtio
abbatis nõ uider ꝙ illa uerba ſuꝑabũdent.imo
ſũt neceſſaria de libe.obla.c iij. de fi. inſtru. ireꝛ
dilectos. Jo. an. ſaluando Inn. dicit ſe putaꝛe
q ideo Inn. ſic dixit: qꝛ ages uti poſſidetis nõ
hret neceſſe ꝓbare dñinʒ ſed poſſeſſione tantuz.
Ego dico ꝙ licet nõ ſit neceſſe ꝓbare gniuz eſt
tñ utile: quia ſi uterqʒ pariter ꝓbaret poſſeſſo
nẽ pᷣferret᷑ ille qui ꝓbaret ritulũ: ut i. c. ʒ ðᷣ ꝓb.
ubi ð hoc. (Ee ktea põt dici ꝙ abbas n alle
gauit hic priuilegiũ rõne tituli: ſʒ ut ceꝛtificaret
petitionẽ ſuã. dicebat enim ꝙ epᷣs nõ impediꝛet
quo minꝰ homies illiꝰ comitatꝰ ſibi ſoluerẽt de
cimas pm ꝙ i priuilegijs ↄtinebat᷑i.ſm ordieʒ
2Z modũ in priuilegijs ↄtemũ ¶ UMel poteſt m
Inno bic dici ꝙ abbas hic egit cõfeſſoria pro
iure decimaꝝ ff. ſi ſerui. uen egi. Et ſuper hoc
libello nõ ponit̃ hic ſñia ſed ſuꝑ fa parte libelli
q̃ vonit᷑ ideciſa. nam abbas eriã petijt ut clerici
eccleſiaꝝ monaſterij libere poſſẽt reciꝑe ſacram
ta a quo epᷣo neller ut in gl.iij dẽ ⸗ ſuꝑ hbac ꝑte
ponit᷑ hic ſnia: qꝛ faciebat ad titulum alia uero
pars ſñie fuit deciſa:qꝛ nõ faciebat ad tituluz 2z
mirabilis fuit h̊ͥ deciſio. debuit eni ſuſtineri eriã
alia ꝑs libelli ſuꝑ qua nõ põit ̊ ſñia ? expꝛimi
illa ꝑs ſupꝑ qua ſniat᷑ Et plʒ mihi plus prunꝰ in
tellectꝰ ꝙ abbas h̊ egeꝛit uti poſſidetis 2 eps eũ
recõuenerit:ut habet᷑ i.l.ij.?. .latius diceĩ poſt
glo. Olo. ij. colligit ar ꝙ reges piit dare priui
legia ſuꝑ decimis. ¶ Opp ð c. dudum æ. c. iua
ð deci.glo.ſtat orio ſed non ſoluit Inno. dicit
ꝙ iſte rex ſanctꝰ erat ⁊ apoſtolice ſedis legatus
uel m Moſti rex donauit ip̃alia paſchalis ſpi
ritualia. Sð eo auditis uel non examinat᷑ bic iſte
arricuſus:qꝛ ſuꝑ pte libelli deciſa fert᷑ ſñia. ſed ſ
nõ ſoluit Sriũ nã nõ dᷣoniſſʒ admitni libellꝰ patẽ
ter ĩeptus:ut nõ i.c.i.ð offi. ui ⁊ i.l.i ff ð offi.
aſſe. ¶ Ego dico ꝙ oʒ pᷣſupponere ꝙ aut iſte
hẽbat als ptateʒ. puta qꝛ legatꝰ pape nel ꝙ eꝛat
purꝰ ſaicus 2 ꝙ habuent illas decimas ab anti
quo i feudũ 2 poſtmodũ illa ↄceſſerar monaſte
rio de ↄſenſu dioceſani inxta.c.cuʒ apoſtolica ð̊
bis ꝗͥ fi a pꝗa nec ponit᷑ ̊ pciſe tenor libelli ſed
ſubſtãria dũtaxat p. 5 priuilegiũ paſchał
limitare h ↄceſſũ vr.n. ꝙ fuẽit ſuꝑ fl ũ rũ data
prauitate ꝓprij epᷣi liceat ab alio hec ſpiꝛitualia
recipe.ar.i.c.ſignificauit ð offi or glo.in vᷣ pa
ſchalis vr fateri Sriũ ⁊ idẽ bic Goff. ſʒ Hoſt.
