de his qui ſunt ſui uł alieni iuris.F.ſʒ tipᷣꝛe Se
cũdo nõ.ex glo.qꝙ uxoꝛ ẽ ꝛelinquẽda marito:licʒ in
ſidiemr uite ipius:hoc puro ueruʒ ſi põt pꝛonideri
adueꝛſus inſidias:als nõ tenet᷑ ſe exponere pericu
lo moꝛtis ut in.c.litteꝛas in fine de ꝛeſti.ſpo.ſic ĩtel
lige ea qᷓ legunt᷑ æ nõntur ꝑ doc.in.c.i.de diuoꝛ. et
in.c.gaudemus:Iʒ glo.alit᷑ dixerit in.c.quicq̃d muli
eꝛ. xxxij. q.v. ¶ Lerno quo ad principale qneſituʒ
glo. puto ꝙ ſi mulieꝛ poteſt compeſci ⁊ caſtigari ab
inſolentia ſua pꝛocedat ultima opio gl. alias pꝛoce
dat pꝛima opinio peꝛ illud qð z dixi poſt Innocẽ.
AUltimo opponit glo. ꝓpe mediũ in eo ꝙ hic ðᷣ
negatur accuſatio:⁊æ peꝛmiſſa eſt denuntiatio ⁊ ſic
qð una uia denegat᷑ alia ↄcedit᷑ cõtra iura alłata in
glo.de hoc bꝛocaꝛdo uide qð nõ.glo.in regula cũ
quid.li.vj.⁊ dic ꝙ ad aliũ effectũ ꝑmittitur bic de
nũtiano:⁊æ ad aliũ denegatur accuſatio.nam accuſa
tio denegatur quia agitur ad diuoꝛtinm denuntia
tio ꝑmittitur quia agitur ad tennentrein. aach
64 e e Caſus:Uloõachi
X. T ſi criſtus. 2 ↄuerſi iuraꝛ ꝑnt
.- ꝓ teſtimonio feꝛẽdo in cã monaſterij ſui:
ita cõiteꝛ ſumatur.ſed hec ſũmanio nimis ꝛeſtringit
Iraʒ:iõ ſũmo ſic: Licet ex cã neceſſaꝛia etiam ꝑ ꝛeli
gioſos iurat᷑. h.d.diuidit᷑ ĩ quinqʒ ꝑtes. In prima
rndet auctoritati euãgelice qua uidebat᷑ ꝓhibitum
iuramentum:fa ibi. Ja. rndet auctoritari apoſtoli
ce.tertia ibi. Angelus pꝛobat multis anctoritatibꝰ
noui ⁊ ueteris teſtamenti ꝙ licitũ eſt iuꝛare.quarta
ibi quedã:dicit qᷓꝛe ſimplicit᷑ ꝓhibet iuramentm.
quinta ibi:licʒ dat petẽtibꝰ licennã iurãdi( Mõ.qꝙ;
non creder̃᷑ ſimplici aſſeꝛtiõi ꝓximi ꝓcedit ex pena
peccati prioꝝ parẽtuʒ:inde oꝛta ſunt obliuio:ira:in
credulitas ⁊ ſilia:caro eim tunc coꝛrupta extitit:ex
cuiꝰ coꝛruptiõe ꝓceſſit aĩe ⁊ coꝛporis ifirmitas de
quo uide bo.glo.xv.q.i.in ſũma:⁊ textus in.c.ita
eꝛgo.xxij.q.i.(¶ Hõ fo non eſſe iurandum peꝛ cꝛe
atuꝛam:ſed ꝑ creatoꝛẽ:quidã eniʒ honoꝛ exhibetur
illi ꝑ quẽ iurat᷑ cũ aſſumitur ad confirmationẽ actꝰ
qui ſoli cꝛeatoꝛi ut ipe ſolus recognoſcatur in ſupe
rioꝛem tribuẽdus eſt. ¶ NMõ mñ ꝙ ſi de facto iurar
P cꝛeaturam ligat nihilominus tale iuramentũ:quia
iurando ꝑ cꝛeaturã vꝛ hẽe quẽdam reſpectũ ad cre
atoꝛc uide bonam glo.in.c.quoties.i.q.vij.in glo.
que eſt ſuꝑ vᷣbo ſalus. Er ex hoc ⁊ ex tex. nõ. ꝙ licʒ
vba legis ꝓhibitiua diriganĩ in ꝑſonã:nõ iñ ꝑ hoc
iuramentũ in ↄꝛium ſempeꝛ inualidatur cõrractus.
HBar. in.l.ſiquis ꝓ co.ff.de fideiuſ. in auẽ. ſacẽa
pubeꝝ. C. ſi adueꝛſus uẽdi.pʒ ex illis vbis hoc noli
te inrare ⁊c.? iurans in contrarium peccat quia ue
nit ↄtra pꝛeceptum dei: ⁊æ nihilominus tenet᷑ ad ob
ſeꝛuantuiꝗ iuramenti ex quo ipᷣm qð iurat᷑ põt obfua
re ſine ꝑiculo aĩe:uide qð dicã in.c.cum ↄtingat.j.
e.? ꝑꝓ Archi.in.c.nõ eſt contra.xxij.q.i.¶¶ Nota
teꝛtio duo requiſita ad hoc ut iuramentum fiat ſine
culpa. pꝛio ꝙ ex neceſſitate iurer. fo ꝙ iuramentum
hẽat illos tres cõiteꝛ vitatem iudicium ⁊ iuſtitiam:æ
adueate qꝛ ueꝛbũ neceſſuatis capit hic in tex. late ut
ophendat etiã utilitatẽ: vr eiʒ largo mõ neceſſitatus
ad iurandũ qn inſtat utilitas: æ ſibi nõ cꝛcdiutvur ſine

¶ Me iufiu. tua nos

iuramento:unde nõ ſolũ ꝓpteꝛ urilitatẽ ꝓpꝛiã: ſ en
am ꝓximi põt quis licite iurare ſi aliteꝛ ſibi non cꝛe
ditur ut ꝓbatur in.c.ita eꝛgo.xxij.q.i.æ ibi bonam
glo.æ ꝑ Archi. in.c.non cſt õ: ea.cã ⁊ qõne. Adde
etiã ad pᷣdicta glo.nõbilem in.c.floꝛentinum.lxxxv.
di. que ꝑ iſtuʒ tex. dicit omne iuramentũ foꝛc temeꝛa
riũ cũ ad iurandũ nõ ĩpellit neceſſitas:quod iĩtellige
largo modo ut g dixi. 6. qrto ibi oĩs otroueꝛ
ſia ⁊c. ꝙ licite iurat᷑ ut recedat᷑ a lite qð ẽ ↄtra illos
qui neꝛent᷑ ſubire iuramentũ a iudice uł a pane dela
tum:æ inſeꝛĩ ex hoc ꝙ exceptio ꝙ caula fuit iuramẽ
to finita impedit litis ↄteſtationeʒ: ſicut quelibʒ alia
exceptio litis finite cũ iuramentũ debeat eẽ finis ois
ↄtroueꝛſie:de quo uide bonã glo.in.c.de lit. conte.
li. vi. ꝑ Bar. in.l.ↄqueꝛebat᷑.ð ff.iudi.ſol. ¶ Mota
quinto ꝑ quẽ ſit iurandũ ⁊ quare ſit iurandũ:eſt ciʒ
P ſolũ deum iurandũ ⁊æ nunqꝙᷓ ꝑ cꝛeaturaʒ niſi in ca
ſibus in iure expᷣſſis ut notãteꝛ dicit hic glo.iuij.Eſt
aũt iurandũ ad finẽ ↄtroueꝛſie: intellige non ſolum
iudicialis ſʒ etiã exiudicialis.l.ſʒ ⁊ ſi.F.ſi aũt heꝛedi
tateʒ. ff. de pe.heꝛe.ꝑ Maꝛto. in.l.amplius.ff. rc. ra.
ha.ubi pʒ ꝙ ↄtroueꝛſia dr an lit.ot.⁊ largo modo
ad excuſandum iunramentũ: dẽ otroueꝛſia en ſubeſt
neceſſitas uł unlitas:⁊ mihi nõ cꝛeditur ſine iuramẽ
to ut pʒ ex pdictis. ¶WMs ꝙ peꝛ iſta ueꝛba in vita
ge dico nobis ⁊c̃. iurat᷑ quaſi inteꝛponat ipᷣim deum
qui eſt vitas ad ↄfirmationẽ actꝰ ꝓ hꝰ.c.in quadã
de. cele. miſſa. ubi dẽ ꝙ xpᷣs ẽ Vitas:iõ xpᷣs ĩitenoga
tus a pilato quid eſſet vitas n rñdit ne uideꝛerur ſe
ipᷣm iactare ut ibi nõ.⁊ de multiplici foꝛma uramen
ti tam in pꝛimitiua ecclhia ꝙᷓ in hodicꝛna uide b onã
glo. hic ⁊.xxij.q.i.in ſũma.¶ Nõ ꝙ peꝛ illa ueꝛba
moꝛioꝛ ꝑ gloꝛã neſtram ⁊c.aplłus iurauit ⁊ conſtat
iuramentũ ex illis ueꝛbis ꝑ gloꝛiã ueſtrã æc̃.⁊ eſt ſen
ſus ſᷣm Jo.an.moꝛioꝛ.i. peꝛicula moꝛtis ſubeo uel
ꝑatus ſum moꝛi. ꝑ gloꝛiã ur̃aʒ.i.peꝛ eteꝛnam gloꝛiã
ad quam ſpeꝛo ſic aſſeꝛo cum quo affirmo ſcꝛiptoꝛ.
Ex alijs ⁊ ex pꝛedictis infeꝛo ꝙ ad ſubſtantiam
iuramenti nõ eſt neceſſe ꝙ expꝛimat᷑ ueꝛbũ iuro:ſed
ſatis ẽ ꝙ ad ↄfirmationẽ vVitatis quis ĩteꝛponat ipᷣʒ
deum explicite uel iplicite: de quo uide ut dixi i.c.
queielã S.e. ¶ Hõ ibi redde deo ẽt ꝙ iuramentuʒ
tenẽtur ſeꝛuare ex pᷣcepto iuris diuini.Ex quo infeꝛ
tur ꝙ papa nõ põt ſine cã illud relaxare de quo ple
ne dixi S.e.quanto. Mõ ibi cum ſit confirmatio æc.
ꝙ iuramentũ inteꝛponitur ad cõfirmationẽ vitatis
ideſt ſimplicis aſſeꝛtionis. Addit᷑ eniʒ ſimplici aſſeꝛ
tioni religionis ninculũ: unde nide ad hoc quod di
xi ᷓ ſuꝑ Neica. õ ĩ v. quedã quare fuit iuramẽ
tuʒ ceſſante neceſſitate ꝓhibitum:nõ eim pꝛohibetur
qꝛ in ſe malũ ſit:ſʒ ꝓpteꝛ ꝑiurinʒ quod ſepe ex ĩcau
ta iuratione oꝛit:idem qnt ne dei nomen in uanum
aſiumat. Mõ ibi modico uino iuncta glo. ꝙ aliqn
indulgendũ eſt coꝛpoꝛi ut ſir ꝓmptuʒ ad excxcinum
nirtutis.xliiij.di.conuiuia.Et nõ ↄtra iſios evi pꝛo
pteꝛ abſtinẽtiaʒ nimiã incurrũt egrirudinem:incidũt
eĩʒ in peccatum nõ modicum:⁊ ſᷣm Mieꝛo.offeꝛunt
iſti rapinam in holocauſtum dum nimia ciboꝝ ege
ſtate nel ſomni penuria coꝛpus ſuuʒ imodeꝛate aflli
gũt qð dñs odio habet:de quo in.c.nõ mediocꝛue:

uimtu eh um nun
lt
linii nmnfſcio in Mauſ
cyrim nu egnier oeners Einy il
iitstr ndſaſtsd anefntitni
Füeminet onuſtn nnel idei nſitnd

Precl cdestdoedanan mer de

(ORodäcinglemſt umede
CunmrRcwendcigtungetre d
ipnnecsnrnn nsnddii
Uncecograngzurnendniniwec
mſdlahorcggonanctnigennrn⸗
gfmmetröntiscemnisam
Pharſtſeensakinaunt ot iij⸗
go wonblis conagi ſſici

,mogſinifchsfint eg g e
Alspirhb itlinwin an
1 brberi ſungulßen micͦ i
lelli tnomiſnimiito

limatirai bonicnthi L .
lis lbl nng de 1
en cgle iszin
naee mreninlüniinie
B neonnii i
onmns i

le eo wwos te ini
6 ns afnnmno n⸗ Heonte
nſinn tig e im rin

Nalv iſcſtr inpjf Nittneucgrn

m uurut ilech uigitmun
4 ummmu ali hin liceto
n eramn tc plo iurcuſte enr
nmmni g lis enop gori efi tttcimn
lefn Pm mwimi. Nicl tous nedi
dms ſun wi. Pgiͦ tiizi datetan i
Agunm ſpenoſit iſed om dd Wnnoſair
E Uis ? er Rucicis tend ,ad ſorſannn
pramem nO d vecdſe gechung veriurt
ſs t A ditnmidn: Nuns ansiehan
Ceum enhdann Wdie: roudeuchit
ei 34. (Votinie wügun
nam’ ſenne crpeind ns duin Cen
m n no a nec̃ lud chamrces
xns aummd Eo an ſtufm
urumeni nnrponlun fmani⸗
it lmins aſanms. Alli in⸗
noni rlgions nttundn
i ln hua. Nſ dcee
ccſinr uucſunppbung
ruͦlemiſ:ß Pper gunſgiß,
ii can dit r i nn
5 dbi mocico vinx uung

de ↄſe. di. v. ubi tex. nõbilis. ¶ Mõ. in fi. ibi uos
æ cõuerſi cum ſupraſcriptõe in qua loquit Abbati
z. c. ꝙ cõuerſi monaſteꝛij nõ ſunt de capitulo alł.fru
ſtra dixiſſet de conuer. de quo uide quod legitur et
nõtur in. c. ex eo ꝙ in fine de elec.li.vVi.⁊ per Inn.
in. c.ij. de inſti.Et nõ.ꝙ nõ ſolum monachi ſed ẽt
ↄuerſi poſſũt teſtificari in cã monaſterij facit.c.nuꝑ
ſupra de teſti.¶ Aduerte tamen qꝛ tex. hic dicit ðᷣ
ficientibus alijs ⁊c̃.⁊ ſic uẽ innuere ꝙ in defectum
duntaxat iſti admirtant. Sʒ Moſti.? MDe. ſimplici
ter ſupplent ad tex. maxie quaſi ẽt alijs teſtibus exñ
tibus pñt exhibeꝛe teſtimoniũ.nã qñqʒ quis eſtimat
ſe hẽ:e decẽ bonos teſtes ⁊ nõ hʒ niſi unũ qð nõ. ſʒ
uide latius de hoc in Spe.de teſte.S.i.V.nunquid
2= plene dixi in.c.inſuꝑ in.iiij.colũ.ſupra de teſtibꝰ
2 dic ut ibi.⁊æ ad iſtũ tex.pot dici ꝙ ideo papa dixit
deficientibus ⁊c̃.ne iſti iurando ueniꝛẽt contꝛa con
ſciam: nam dubitabant iuraꝛe ideo dixit indulgẽus
CEns ad gl.æ pꝛio op.ur᷑.n. ꝙ uolens aliquid
negare nõ dʒ geminare negationẽ. qꝛ cue negatio
nes faciunt unã affirmationẽ ut in.l.duobus vᷣbis
ff. de vpo. ob. cnius Sↄriũ ĩnuit iſta l̃a dum dicit ẽ
é nõ nõ. Sol. colligit ex gl.ij. ⁊.iij. vy ꝙ qn due ne
gatões referũtur ad idẽ faciũt unã affirmationẽ ut
in grio.ſecus ſi refeꝛũtur ad diuerſa ut hic.fit enim
hic geminatio ut una referatur ad coꝛ: alia ad os
qð nõ. Idẽ ubi referũtur ad diuerſa in eadem or̃o
ne ↄtenta ut nõ. in. d. l. duobus ¶ Item boc limita
niſi ſequat᷑ Zꝛius ⁊ abſonus ĩtellectus.tũc enim due
negatões nõ faciunt unã affirmationẽ ſed una ne
gatio ſtat ꝓprie:alia ſupeꝛabundat pleꝛũq; enim ex
abundantia coꝛdis quis geĩat negationes ut colligi
tur ex nõt.in.l.i.C. de ſernis fugi.ubi per Ey. facit
.l. fluminũ in pꝛin. ff. de dãno ĩfecto ¶ Sed quid ſi
apponũtur tres negatões cõcernẽtes idẽ neqʒ ꝛeſul
tat Srius ſeu abſonus ſenſus:dic ꝙ due faciũt unã
affirmationẽ ⁊ tertia ſtat ꝓpꝛie.l.i ð her.inſti.ff.nõ
HBir. in. d.l. duobus: æ hoc nõ. æ menti tenete be
ne. ¶ Oo. fo uidet᷑ enim ꝙ licitum ſit iurare per
cꝛeaturas ut ꝑ crucem ꝑ euãgelium ꝑ oꝛdinẽ ꝑ ſa

lutẽ pꝛincipis ut in iuribꝰ pᷣallatis in gl.iiij. ¶ So.
nt iſte glo.ꝙ non lʒ iurare niſi ubi in iure expꝛimi
tur:ſed adueꝛte qꝛ glo.nõ reddit rõeʒ quare in iſtis
licʒ iurare ⁊ nõ in alijs cꝛeaturis:diceꝛem q; in iſtis
habet᷑ reſpectus ad ipm cꝛeatoꝛẽc nõ ſic facilit᷑ ĩ alijs
vñ glo. notabilis in.c.quotiens.i.q.vVij.dicii ꝙ iu
rans ꝑ ſalutẽ pꝛincipis vẽ iurare ꝑ enʒ cuiꝰ iudicio
ſalus pꝛincipis ↄſiſtit:⁊ ſic iurans nõ peccat. Secus
ſi habeꝛet᷑ reſpectus ad ipam cꝛeaturã dũtaxat inten
dẽs illã inuocare in teſtimoniuʒ ſeu ad confirmatio
nẽ actus:tũc eniʒ honoꝛẽ deo debitũ ipendeꝛet cꝛea
ture ⁊ ſic ↄmitteꝛet idolatriã de ↄſecꝛa. di.iij.c.pᷣla
tum ⁊.c.ueneꝛabilis ubi tex.cum glo.ꝑ hoc arguit
Hoſti.ↄtra illos qui plus hoĩes qᷓ; de honoꝛant:
dũ eim coꝛam altare tranſeũt nullã ẽt inclinarionẽ ł
reueꝛentiã exhibent:⁊ qn coꝛam qno ueniũt q̃i ido
lum colũt in iungẽdo manus utrũqʒ genu flectẽdo
nõ ſolũ pileũ ſʒ chlãydẽ ⁊ ʒonã remouẽdo õ id qðᷣ
legit᷑ apoc.xix. ubi angelus dixit beato ioãni cadeꝛe
pRolemi ad pedes ipſius: uide ne feceꝛis: conſeꝛuus

¶ De iur̃in. tua nos

enim mus ſũ ⁊ Iʒ ꝛeueꝛẽtia ſit exhibenda ſuꝑioꝛibꝰ
de ma. æ obe.qð ſuꝑ his.quare iſti ſuꝑioꝛes debẽt
reciꝑe ne uideant cõt pni.l.obſeruandũ.ff.de offi.
pſi.⁊ in.c.qũo neceſſiras.lxxxvi.di.hec tamen ido
latria eſſet coꝛigenda ⁊ que exhibet᷑ ⁊ recipit dʒ ex
hiberi ⁊ recipi iuxta illud vpum iperatoꝛis Fre.fie
ctentis pape qui dixit nõ tibi ſed petꝛo. Et dicit ꝙ
maxie pᷣlati dñt a talibus abſtine? ne uideant᷑ ut do
minãtes in cleꝛo:de quo uide bonum tex.cum glo.
in.c.eſto ſubiectus.xcv.di.⁊ in.c.eps cum.c.ſequẽ
ti ea.di.? e glo. nõuit glo.in.c.ſi aliqua.
xxij. a. i¶ ¶¶ o. tertio in eo ꝙ in tex. dicitur nolite
iurare oĩo:⁊ tamẽ in multis caſibus ẽ licitum iurar̃
ut nõ g. e. nullus So. glo. in Vvbo oĩo dicit ꝙ illud
Vbum oio nõ ſtat ulł: ſed exponit̃ oĩo.i.ex leui cã.
adducit ſiłe in.l.grecc.ff. de fideiuſſoꝛib us Moſt.
repᷣhẽdit gl.qꝛ iſtud oĩo ſtat ibi pꝛo nullo mõ:⁊ ſic
nõ ẽ ſile. Ego dieo ẽt ꝙ hic ſtat pꝛo nullo modo:
nã iſta dictio oio nõ qualificat vbum iuraꝛ: ſʒ vᷣba
ſubſequẽtia.ſ.neqʒ ꝑ celũ neqʒ per terrã neqʒ ꝑ ca
put uel capillos ⁊c̃.quaſi dicat nolite oĩo iurare ꝑ
creaturã:⁊ tunc ſtat ꝓprie.(¶ Op. ꝙ iuramentum
iteꝛpoſuũ ꝑ creaturã nõ ſit ſeruandũ cum iure etiã
diuino ꝓhibeatur ar.x. di. c. nides ⁊.l.nõ dubium.
C. de le gibus. So. dicit glo. in vbo ſeꝛuandum ꝙ;
ex quo illud ꝙ iurat᷑ ẽ licitũ ſernandum eſt iuramẽ
tũ qual tercũqʒ iuret᷑:multa.n.fieri ꝓhibentur qᷓ̃ ſi
facta ſũt obtinẽt ꝛoboꝛis firmitatẽ. Etiã dat ſilłe iu
dex ultia die ſue iuriſditõis iudicare nõ dʒ.l.enm qͥ
ff. de iur.om.iudi.ſi tamẽ iudicat ſnia tʒ.l.meminiſ
ſe. ff. de off. pconſu. M bñn hoc ultimũ pꝛo in
tellectu illaꝝ legũ. æ hac Slo. allat Mar. in. d. l. eum
qui. Sʒ ĩtellige qui nõ dʒ ultima die iudicare.ſ.poſt
aduentum ſucceſſoꝛis erubeſcit enim ꝓpter abdica
tionẽ iuriſditionis. ante enim aduentum iuriſditois
ſucceſſoꝛis licite iudicat.d.l.meminiſſe. Item intelli
ge glo in oꝛdinario ſecus in delegato.nam ille iudi
cat ẽt ultia die iuriſditionis ſue ut in.c. conſuluit ðᷣ
offi. dele. ubi per Jo. an. æ uide qð hẽtur in auc. ð
admi. tu. S. ilind col.vij¶ Sed quo ad principale
dictum glo.dic ꝙ non eſt ſufficienter riſum ad ↄꝛi
um:ego dico ꝑ.l.ꝓhiberi ꝙ.l.pꝛohibet iurare per
cꝛeaturã nõ ꝙ ipᷣm iuramentũ in ſe ſit malũ: ſed ut
reueꝛẽtia exhibeatur pꝛincipaliteꝛ ipi deo. Si auteʒ
G fit ualet nibilominus iuramentũ:qꝛ ſaltem in cõſe
quẽtiaʒ iurat᷑ ꝑ cꝛeatoꝛcẽ:honoꝛ enim exhibitus cꝛca
ture:rcdũdat ẽt ↄſequẽteꝛ in honoꝛeʒ cꝛeatoꝛis hoc
ꝓbat hic tex. in vV.qꝛ teſtante: ⁊ ſic lex pꝛohibitiua
nõ hʒ ꝑpetuã ⁊ purã cãm ꝓhibitiõis:⁊ſic ceſſat cõ
trarium facit qð nõ.glo.in.c.tua.de ſpon.duoꝛum.
HGlo. in ueꝛbo neceſſitas eſt facilis æ nõ.eam ⁊ dic
ut ẽ dixi in nõbilibꝰ ueꝛo tex. hic ? clarius in
c.aĩaduertendum. xxij.q.ij.dicit ꝙ iuramentum dʒ
bẽe tres comites.ſ.ueritatem iudicium ⁊ iuſticiom:
alias ſi aliquid iſtoꝛum defuerit porius ẽ ꝑpiuriũ q;
iuramẽtũ. Qualiter aũt iſta ĩtelligant. So.glo.in Vᷣ
bo in vVitate cum duabuſ ſequẽtibus ad h̊ tendũt⸗
expone ſᷣm eas ueritatẽ.ſ.oↄſcie.ſ.qð id qð iuratur
dʒ quis putaꝛe neꝝ in ↄſcia. Mõ ſufficit enim ꝙ in
ſe ẽ nerum niſi iurans credat illud ueruʒ.als illicire
£

—

et cõtra cõſciam iurat.xxij.q.ij. hoĩies nõ. glo. in. d.
c.aiadueꝛtendum. Et ex tex. m unum intellectum
in. c. quãto in fi. . e. dicit iudiciũ ideſt diſcꝛetionem
nel deliberationẽ: dʒ eim iuramentũ eſſe diſcretum.
2 dic ꝙ dẽ diſcretuʒ ex modo iurãdi et ex cã ꝓpteꝛ
quã iurat᷑. Si eim iurat ꝑ deũ ⁊ ex cauſa neceſſaria
ſeu utili ſatis ẽ diſcretũ ut S dixi:alias ſecus ut bie
ꝓbat ĩ tex.⁊ S dixi ⁊ eſt tex.xxij.q.iiij.S.illiciruʒ cũ
ſe. dic iuſtitiã.i.ꝙ iuſtum ſit ꝙ iuret᷑ ut in.c.quãto
5. e. Si eim iſta uel aliqð iſtoꝝ defuerit non iuramẽ
tum ſed ꝑiurinm ẽ cenſendũ ſᷣm glo.hic:⁊ ſunt ue⸗
ba tex. ut.d.c.aĩadueꝛtendñ. Sed contra boc ego
foꝛtiteꝛ oppono. Juramentũ inteꝛpoſitum ſuꝑ cꝛea
tura nõ hẽt in ſe comirẽ iudicij qꝛ non eſt diſcre ũ
cũ ſit contra pceptũ dni:⁊ m pcipitur illnd obfua
ri ut hic:eꝛgo ẽ iuramentũ ⁊ nõ ꝑiuriũ. Itẽ ſiquis
indiſcꝛete nulla neceſſitate uel ntiliiate ſnadente in
rat aliqͥd qð in ſe nõ ẽ malũ tenet᷑ ad ipſiꝰ obſeruã
tiam ut in. c. cũ qs ⁊? qdᷣ ibi nõ.. e. ? in dicto. J.il
licitum:eꝛgo ad eſſe iuramenti non reqrit᷑ indiciuʒ.
¶So. dico ꝙ qnʒ iuramentum ẽ indiſcretum ex
pte eius qð iurat᷑.ut qꝛ illud illicirũ vᷣgens ad inte
ritum uel diſpendium ſalutis eteꝛne. æ fuari tale nõ
dʒ.xxij.q.iiij.ꝑ torũ. Qnʒ indiſcretũ ẽ ex modo iu
rãdi uel ex cã ut quia iurat ꝑ creaturaʒ nel ſine deli
beratione ſeu ceſſante neceſſitate ul unilitate:? iunc
dic ꝙ iura mentũ obliget ut hic ⁊ in iuribꝰſupeꝛius
allatis. 7 ad tex c. aiadueꝛtendũ dũ dicit ꝙ ẽ pomiꝰ
piuriũ qᷓ; inramẽtũ:dic ꝙ nõ ẽ iurametũ.ſ.licitum
ſine peccato:ſʒ ẽ ꝑiuriuʒ ideſt illicituʒ ⁊ incauta iura
tio.capit᷑ ibi ꝑiurium largo modo ꝓ incauta iurati
one:nõ ꝓ tranſgꝛeſſiõe liciti iuramẽti..¶ Conclu
de eꝛgo qꝛ glo.⁊æ doc.hic non declarant ꝙ ad hoc
ut quis iuret ſine peccato:æ inramentum ex omni
ſua pte ſit icitũ dʒ babeꝛe illos res comues: ſi im
aliqðᷣ ilioꝝ defuerit dimodo qð iuratur ſit liciiuʒ z
boneſtũ ẽ ſeꝛuandũ ⁊ iuramentũ cẽ:licʒ nõ fueru lici
cum ⁊ peccanerit iurando:nõ tñ talis ſempeꝛ peccat
moꝛtaliteꝛ: ſed qñʒ uenialit ſm q;titateʒ łꝑe ut nõ.
A chi. in.d.c.aia dueꝛrendũ.Hoc uidetur pꝛobari
bic ⁊ clariꝰ in.d. .. illicitũ:⁊ nõ.iĩ.d..aĩacneꝛcdũ.
nide ſiłe in eo qui contraxit matrimoniũ contra no
tum caſtitatis:tʒ eim mr̃imoniũ:licet ille peccauerit
in cõtrabendo ut in. c.uno de noto ⁊ uoti ꝛedẽ. li.
vVi. ¶ Queꝛo qͥd ẽ diceꝛe amẽ. glo. in. v. amen ex
ponit.i. ſine defectu. ⁊ fm Hugo. ut hic ꝛeter Jo.
an. eſt hec dictio ↄpoſita ab a qð ẽ ſine ⁊ mene qðᷣ
eſt defectus:uide.c. ꝛeueꝛa in fi.de conſe.di.ij.ubi
exponit᷑ amen.i.ueꝝ eſt: ꝓ boc eſt tex. hic ubi capit
amen ꝓ ueritate ⁊ in effectu idẽ eſt qð ſine defectu
Aliquãdo exponit᷑ amẽ.i.fiat:⁊ ſic capit cõiteꝛ ĩ of
ficijs diuinis:nam clerici rndent amen.i.fſiat qd pe
titũ eſt in oꝛatione:hinc Hieꝛõymꝰ ad medelam di
cit ꝙ ſeptuaginta inteꝛptes ꝙ in hebraicis legitur
amen amẽ tꝛanſtulerũt fiat fiat:? de ueꝛbo qð dici
tur kirieleiſon:dic ꝙ ſunt due ꝑtes.⁊ dẽ kirie id eſt
dne: leiſon. i. miſeꝛeꝛe ut nõ. Jo. an.ĩ additio. Spe.
in ti. de ſen. pꝛela. F. ut aũt. ¶ Blo. in vbo teſtis
ponit foꝛmas iurandi in ueteri teſtamento æ tẽpoꝛe
gee. l. in primitiua eccleſia poſt aduenwum xpi et in

—

¶ Sicut noſitis

eeclla hodierna. Ex qᷓ manifeſte colligit quod j
xi vʒ ꝙ ad eſſe iuramemi nõ requiri ꝙ iuremn ex
pſſe ꝑ vpum iuro. Et uide de his plemorem glo.
xxij. q.i. in ſuma ⁊ in eo quod in fine dicit glo. bo
die iurari ꝑ deũ 7 euangelium:in contrarium facit
quod habet᷑ ̊ in glo.iiij.ubi ẽt hodie ponũtur alij
mõi iurandi. ad idẽ.ij. q. v.c. ſiquis pſbit. Itẽ ex
conſuetudine hodierna ſalteʒ apud italicos ſufficit
tangeꝛe quãalibet ſcꝛipturã ut ẽ glo. nõbilis in cle.i.
de hbei e. Ideo queꝛo quali ſit in dubio hodie iurq
duʒ. So. dic ↄpꝛehẽdendo glo. in dicta cle.i. in ne
bo tacta: æ Hoſti. hic ꝙ aut ius expreſſe in illo cqn
pꝛouidet: puta ut in teſte ꝙ; debet iurare tactis eu
gelijs: ⁊ tũc oʒ ſic iurare: nec ſufficit aliã ſcꝛipturam
tan geꝛe.iij.q.ix.hoꝛtamur. Et cõiteꝛ iuramenta qre
Aefeꝛunt᷑ a iuꝛe a iudice ⁊ a ꝑtibus ex neceſſitate pꝛe
ſtantur pᷣdicto mõ.i.q.vVij.quotiẽs.xi.q.i.teſtimoni
um de iuramẽto calumnie. c. pe. ? S. c. egoſ M. Si
aũt iuraret᷑ aliteꝛ:Iʒ illud eſſet iuramentũ 7 obligaret
iurantem:nõ iñ eſſet ſatiſſactum iuri:cuʒ pꝛo forma
exigat tacturam euangelioꝝ: uide bonam glo.in. c.
ut circa de elec.li. Vi. Ego puto hoc ueꝛum miſi con
ſuetudo ceſſet in ↄtrarium in.c.fi.de ↄſue.quãdoq;
iuramentũ defeꝛtur uo untarie a ꝑte parti.? tunc iu
randũ eſt ᷣm uoluntatem defeꝛẽtis: ĩitelligẽdo m ꝙ
illud ſit ꝑmiſſuʒ.l.iij.cũ.l.ſe.ff.e.ti.qnʒ ꝑtes cuene
ꝛunt de iurãdo non expꝛeſſa ceꝛta foꝛma: ⁊ dici bic
notanteꝛ Hoſti. iuranduʒ eſſe modo pꝛedicto.ſ.ſuꝑ
euangelijs qð plʒ ut in dubio uideatur actuʒ im ꝙ
iura defeꝛũt cõiteꝛ ar.ff. de edi.edic.l. ꝙ ſi nolu.j.
quia aſſidua. Et nidet᷑ tex. cũ ibi nõtis ꝑ Har.i.l.
qui ꝑ ſalutẽ.ff.e.ti.Et uide de mateꝛa ꝑ Hoſnẽ.in
ſũma.e.ti.F. qũo ſub. . ꝑ quod. Olo.in ueꝛbo m
la ponit unũ ſile ad tex. nam quedaʒ ſunt ſimoniaca
ipo iure nt uendere ſpũalia: quedam ꝑ conſtitutonẽ
eccłie ut dare aliquid ꝓ bndictione nubentium ulꝓ
baptiſmo: iſta duo exempla repꝛobat Jo. an. qꝛ ieꝛ
tum eſt ꝙ baptiſinus ẽ ſacẽ̃m ⁊ bndictio nubenuuʒ
eſt ſacꝛe rei ſignum: ⁊ ſic ꝑ illa ↄfenur ⁊ augeĩ gfa
ſpiritusſãcti:gꝰ ꝓhibitũ eſt aliqd dari qꝛ ſimoniacũ
ſ foꝛte iudicio meo ſaluando glo.poſſet Gici ꝙ uen
deꝛe ipa ſpũalia eſt ſinoniacum in ſe. Mam ſimon
magus a quo dicta eſt ſimonia uoluit emeꝛe grani
ſps ſancti ut nõ.i.q.i.in ſũma ſᷣm Archi.ſᷣ aliquid
pꝛo ipis dare uel acciꝑe:non tamen animo uedendi
nel emendi:ſʒ ꝛemunerandi platũ nõ ẽ ĩ ſe ſimonia
cuʒ: ſedidẽ ſimoniacũ qꝛ a iure ꝓhibitũ. facit bonuſ
tex. cũ glo.i.q.i.emendari.Et circa boc cogitabis
qꝛ eſſet notabilis limitatio ad mam ſimonie:? uide
de materia glo.in.c.cũ pridẽ de pactis.:.c.ſaluatõ
ei. q.iij. ubi peꝛ glo. ueꝛo quid de terno exem
plo glo.ſ.cũ dat ꝓ ponendis pꝛelatis in ſede.o.
an. appꝛobat dictum glo. ut illud ſit ſimoniacum
quia pꝛohibitum:ſed conſidera quia glo.non ape
rit an uelit intelligeꝛe de nuda inſtitutone coꝛpora
li:an etiam de colatoria tituli. uide circa boc que di
xi in. c. i. de ſimonia z in ꝛepetitione.F. quia uero
de pꝛeben. extirpande. ¶ Gſola in ueꝛho ſequun
tur colligit aliquid pꝛohibeꝛi ꝓpter malum qð inde
poteſt ſequi:æ oppono in cõtrariũ de.l. li.ff. ui. el

ncrlckhin iin ec⸗
Pnnnna in ci

, mr 4
rpntclntan mnciin

uſim imun ineni 6
Mprpc ontt Eimut

ulaſmaane
,ainiurcfinneſin miar din
Suylene ine notiact in fn an 1
Pennſ⸗ ngcauc ricnus ſve Ccn m
uprNbenamtiſun acanſ
GNtoan obonr inneni tacſinsrn
sdorchorendrcdens acAmrs
Eudjceid Jrnimmiitei nstiin
Nchäeſen eſaſnmns etneng w
Roerpnenaig dataifdtandi
eniiiganscnmgia nins ſ
Podnh Aorrciſin nenenn
Uimnatcnamtedaaninnege
mninldſiiststnirliznni
opinumifci li ſehitmie
Minwsgalmntbeſinnhr ne,
eannn ni endn
idegitni n d
PnsnrſdiErhen ienninir 4
bnrpcnsuße
ſinf inploe e e n

1.9. Cpopuoborze,
coeſain, D
II Manun in Lr,
n ſce

unenmn dcſem, donnnen enn⸗
mmiicffntmnn inein
ſlut ſit nmnſizliici lefei 6
un cemnih wanſbeen r
numd Hhſiinmni l nn nin
aapiis o/hin indtolitam m
diticunen fchat ale ginl
aſin ntimn ti is G
ulp auni fet Alitce n6
ſin ei cio ib pco Gb imueton
Epont uni ſlead or vun auedg iun inonian
Hnien vendere hünin anedand ſtuin
eulen due digpid pbidhcicne rdeun
dhrimoeinn And Oontatcubn Jonn
unch Dohilimstdind ditini⸗
õ
emmhans PMhtückiiit nu
ſunzunaunhnif
aödnckſinonaum nſ K
nmingimacha
ſelm un ain infre
zv oͤan Arar ilnannn
4 Gmnnenncl
.(udi ſonoliai rd e Mn
nelalmuukan,
lrnr biis Mind N nin
gtelan n. ecepee
mmn go n
1c ij vvier

4 . Ponendeft

a qui.ma.li.nõ fi.ubi dr ʒ ſtivulari operas uł mer
cedem a libero:licet ſtipulari non liceat ſimpliciter
mercedem ad idem. l.ſi unus. . illud.ff. de pacris
ubi dolus futurus non poreſt expreſſe remitti:⁊ tũ
poteſt paciſci ne agatur depoſiti:⁊ ſic indirecte re
mittitur dolus futurus.glo.non ſoluit ſed dic quo
ad.l.fi.qꝙ in ſtipulatione aſternatiua non eſt pꝛobi
bitum ꝙ ſolutio fiat uoluntarie cum optio deruꝛ ip
ſi libero ut in regula in alternatiuis li. vi. ad.l.ſi

unus dic ꝙ poteſt paciſci ne agatur depoſiti.ſ. reſ

pectu doli de prerito ⁊ dic plenius ut ibi nõ Gl.
penu tima inſtat an æ quando ceſſante cauſa ceſſat
effectus:⁊ uidetur appellare cauſam finalem ꝓpter
quã excludẽdam cãm impulſiuam ꝓpteꝛ quã habẽ
dam.⁊æ mens glo.eſt ꝙ ceſſame cã finali ceſſat effec
tu 3. ſecus ſi ceſſat cauſa impulſina ⁊ inuo uit ſe mul
tum In hoc tamen dnt ut plene ⁊ clare nõ.in. c.pꝰ
tranſlationen de ꝛenũ.in gl.in. v.ceſſante ⁊ ſuꝑ ea.
S umu⸗ opponit illi de collegio indiſtincte
gdmittuntur in cauſa eccleſie ad teſtificandum ut ĩ
.c.ſuper pru dentiam. xiiij.q.ij.⁊ in.c.inſuper de te
ſti. ergo fruſtra papa bic dicit indulgemus.fruſtra
enim indulgetur quod cõi iuꝛe concedirur.l.i. C.
de theſau.li.x. Gl. mern contrarij exponit.i. incul

tum eſie oſtendimus. Idem Inno. uel im Hoſti.

hoc fecit papa ad ſaluandas iſtoꝛum conſcientias
qui aliter ſe ſecuꝛos eſſe non purabant:⁊ facit bec
littera in ar. ꝙ ꝛegularis in alia cauſa quam eccleſie
non poteſt eſſe teſtis:ałꝛ tamen dicit accur. C. de te
ſti auẽ. ſi dicatur ⁊ plenius in Spec.e.ti.S.i. v. itẽ
excipit̃ ꝙ eſt monachus:⁊ in.vV.quid de monachis
dixi in.d.c.inſuꝑ¶ Ex glo.queꝛo an indiſtincte ſit
ꝓhibitum iuꝛaꝛe ceſſante neceſſitate uł utilitate dicit
Inn. ꝙ ſic: nulla eni uel modica eſt dria fm euʒ an
quis iuꝛet ſuꝑ euangelia uel ꝛeliquias ſiue dicat tin
ꝓmitto hoc in fide mea:qꝛ nõ ſolum peꝛ cꝛeata ſed
Et ꝑ incꝛeata ꝓbibetur iurare niſi neceſſitas uel uti
litas hoc expoſcat ut h ⁊ qð metus ca.c.ad anꝛes ⁊
de aꝛbi. c. puenit. Item iuramẽtũ ẽ qn quis diẽ ſub
piculo aĩe ſue de fri.fenitatis.dicit tamen q maioꝛ
eſt ↄtemptus ⁊ maius ẽ pexcatũ fallẽ iuramẽiũ fẽm
P ĩcꝛeata uł ſuꝑioꝛes cꝛeaturas q; per minus ſcas.
POꝛo hoc ego allego tex. expſſum in.c.mouʒ.xxij.
q.i.ubi ẽt q̃rit᷑ quis magis peccet an iurans P crea
turã nel ꝑ falſos deos ⁊ tranſgꝛediẽs an tranſgꝛedi
ens iurameniũ factũ ꝑ deũ. Ratio dubitandi eſt qꝛ
primus peccauit bis.ſ.iurando z? tranſgꝛediendo.
ipſe qui iurat ꝑ deum peccat ſoluʒ in nanſgꝛediẽdo
ſed dic ꝙ iſtud unicũ peccatũ pponderat illis quo
bus nt ibi.Ex his decidit alia qõ an ſit peẽm xpᷣia
no iuraꝛe ꝑ deos alienos:⁊æ an teneatur illud iura
mẽtũ adimpleꝛe Inno. dicit ꝙ peccauit in iurando
nt h̊ ⁊ tenet᷑ adimplere ut.d.c.mouet.Naã qui iurat
ꝑ cꝛeaturã iuꝛat quodãmõ ꝑ cꝛeatoꝛem:qꝛ cꝛeatura
eſt teſtis cꝛeatoꝛis ⁊ ᷣ honoꝛat᷑ in creatura lʒ
nõ Henripellen⸗Eineuns qrit̃᷑ an peccet xpᷣianꝰ
ꝛecipiendo iuramentũ ab infidelibus ſᷣm religione;
ipſoꝝ. Inno.qꝙ nõ pꝛo hoc nidet᷑ tex.in.d.c.mouʒ
ſtimo q ri qualꝛ peccet iurans ſine cauſa nel
iocoſe:uide qð legit᷑ æ notat.xxv.di..alias ea de

¶ e iureiuran:

mã ⁊.c.floꝛctinũ.ᷣlxxxv.di.peꝛ Aꝛchi.in.c.nõ eſt ꝭ
.xxij. q.i.? quod nõ ſupra e.tua NHi. Ab.

. mẽtum contra
utilitatem eccliaſticam pꝛeſtitum non tenet
Aiuiditur in tꝛes partes.in prima ponit iuramentũ
temerarium.in fa punit iurantem ibi pꝛo iuratione
in tertia cõmittit inquirenda æ ꝛetractanda ibi quia
5. pꝛimo argumentum ꝙ uacante eccleſia poſ
ſunt canonici faceꝛe ſtatuta dummodo non ſint cõ
tra utilitatem eccleſie:an autem durent cꝛeato epi
ſcopo uel poſſint per epiſcopum reuocari. uide
F annto rn li aun⸗ ibi in minonbus
oꝛdinibus ar.ſcdᷣm/ Jo. an. canonicos non cogen
dos ur ꝓmoueantur: põt tamen hoc intelligi de mi
noꝛibus ꝑ reſpectũ ad etatẽ ſeu oꝛdinẽ epaleʒ:⁊ ſic
nõ collig tur argumẽtum:⁊ de hoc dicencum ut le
gitur ⁊ notatur i ueris de eta. æ cuali. in clc.
R aui eo. . Cs cp iurans ante ſuam pꝛomotio
nẽ in pꝛeiudicium dignitatis non tenetur ad obſer
uantiam poſt pꝛomotionem. Iſti enim canonici foꝛ
te ſtatuerant ꝙ quicunqʒ ex illis fieret epiſcopus
ſeruaret quedam que tenebant in preiudicium ec
cleſie ſeu pontificalis dignitatis. Ex hoc habes
quid dicendum cum cardinales ante creationem
ſummi pontificis aliqua ſtatuunt æ pꝛomittunt eti
am cum iuramento illa ſeꝛuare ſi contingat aliqueʒ
eoꝛum pꝛomou eri ad ſũmum ponuificatum.naʒ pu

to iuramẽtum non aſtringeꝛe ſi iuꝛamentum tendiꝰ

in pꝛeiu dicium dignitatis pontificał ar. hic. Hõ
illicite ? temeꝛe iuranti penitentiam imponendam
licet non aſtringatur iuramento:æ uidetur quod ſit
imponenda penitentia unius anni ut in.c.qui ſacra
mento.xxij q.iiij.ubi bonus text.cum gloſ.⁊ nide
glo. ſupra e. tua ¶ Mõ. ꝙ illicitum iuramentum lar
go modo poteſt dici periurium:⁊æ dic periurium.i.
in iſcꝛetum ⁊ illicitum iuramentum. Nõ eni capit
hic ꝑiurium ꝓ tranſgꝛeſſione iuramenti liciti ſimile
in.c.aĩadueꝛtendum.xxij.q.ij.dixi S.c.ꝓxi.non eĩim
peccat quis non ſeꝛuando illicium iuramentum: ſʒ
peccat temeꝛe iurando ſupꝛa eodem quanto.⁊. xxij.
queſtione.iiij.peꝛ totum. ¶ Mora ultimo ad utilita
tem eccleſie poſſe fieꝛi inquiſuionem etiam nulla pꝛe
cedente infamia:facit quod nõ.in.l.iiij.S. boc autẽ
iudicium.ff. de dam. infec. Sed contra hoc et cõtra
tex. oppo. uidetur enim ꝙ non eſſet hic neceſſaria
inquiſitio cum conſtaret de delicto epiſcopi ex con
feſſione. Sol. dicit Joannes andreas ꝙ iſti epiſco
po cꝛedidit papa in ſuum pꝛeiudicium: ideo ſibi
mandat penitentiam imponi: ſed in pꝛeiudicium ca
nonicoꝛuʒ noluit cꝛedeꝛe ſicut nec debuit:ideo man
dat illoꝛum reſpectu inquiri. ⁊ pꝛo hoc allego tex.
Vi. queſtione.ij.placuit ⁊.c.ſi tantum ubi patet epo
ſoli non eſſe cꝛxedendum in piudicium ſubditoꝛum.
¶ Bb. pꝛaa colligit ex tex ꝙ ſi exñs in mortali pec

cato ꝓmouetur non t ex hoc debet remoueꝛi: ſed
penitentia de pecco eſt ſibi iponenda ſicut h facinm

fuit. in cõtrarium arguit de.c.quicunqʒ.lxxxi.di.et
xxiiij. di. c.ulti.⁊.l.di.ex penitẽtibus. Solvit in effe
ciu quod leuia peccata nõ deijciũt iã pꝛomotum utr
p: ſecꝰ ĩ grauibus ut ĩ Sↄrijs:hoc eni pcccatũ teme
rarij iuramẽti ẽ leue: quod pʒ ex eo ꝙ ſolũ ĩiponitur
penitẽria uniꝰ ãni ut.d.c.qui ſacꝛo:pꝛo alijs ẽt mor
talibus iponitur. vij.ãnoꝝ.xxxiij q.ij.hoc ipᷣʒ:⁊ iðᷣ
ʒ Inno. qᷓ aũt crimia inducant depoſitionem. dixi
pleniſſime in. c. at ſi clerici de iudi. Et nõ.ex glo. ꝙ
temẽ iurans peccat moꝛtaliter:⁊ ideʒ ſentit h⸗ Inn.
ſed ru intellige qñ iurauit illicituʒ ut ̊ ⁊ in.d.c.qui
ſaczo:ſecus ſi iuraſſet tenẽ.i.ſine neceſſitate uel uuili
tate ſeu iocoſe:nã tunc peccaꝛct uenialit᷑ xxv.di..
alias ea demũ nõ. glo.in. c. floꝛentinũ.lxxxv. di. Iln
aũt temerariũ iuramentũ ꝛepe lat ab elecnone uel te
ſtimonio:uide glo.in.d.c.floꝛentinuʒ tetigi aliquid
in. c. intimauit ⁊.c.teſtimonium ſupra de teſti.uide
ẽt nõ glo xxij.q.iiij. diffinitio que cõcludit inꝛam ẽ
tum illicitum ⁊? temerarium non infamaꝛe nec in ꝓe
dire electionẽ factã uel faciendã:quatenꝰ dicit de fẽa
plʒ quia tex.ẽ h:quatenus dicit de facienda:creco
ꝙ male dicat niſi prius ꝑacta penitentia ar. c. fi. e
cle. exco. miniſ. ſentit gl.i.c. floꝛentinũ.S ccẽo Pꝛo
opinione tam illiꝰ glo. induco bonũ tex.i.c.i. xxxi.
di. nbi graue peccatum dũtaxat repellit ab electone:
ſed iſtud non poteſt dici graue ut pʒ ex inpoſitõne
penitẽtie.primũ dictum puto tutiꝰ:quia oẽ mortale
poteſt dici graue cũ priuet uita et᷑na xxv.di.F. als
ea demũ.quid de eo q̃ iurauit non epiſcopari an ex
boc ꝛepe latur? Jo. an. remittit ad.c. Archi. alias
florentinum pꝛeał. ego ꝛemitto ad. S. illicita. xxij. q.
iiij. æ plenius dixi. in. c. ſi vo S. e. dic ut ibi. Glo.
fa colligit quod ſede uacãte ẽt cãonici nihil pnit diſ
ponẽ in ipſius piudicium: uide.c.qꝛ ſepe de elec.li.
.Vi. iñcta ce. ſtatutum eo..·ti. .xij. q.ij. ſi q̃ de rebꝰ.
¶Ho. z vẽ quod ex duplici capite iſtemet epᷣs po
rat ꝛeuocare attẽtata in dãnũ eccſie pꝰ ꝑ.c. quod
quis ↄ n ſit. xxxv.q.ix.⁊.c.ſiquis pᷣſoĩoꝝ de re.ec.
non alie ubi dr quod ẽt ipſemet qͥ idebite alienanit
bons ecclie poteſt reuocationẽ faceꝛe ſeu bona repe
teꝛe. Irẽ qꝛ iſte iurauit ut canonic?:nunc eũt cꝛat
epᷣs. pꝓ h. c. uenerabilẽ de elec. ſo. fi. faret Zriũ
dicit Jo. an. hoc neꝝ ſi intaitu cignitatis uult ueni
re q iuramentũ. Secus ſi intuitu peꝛſone.quia tũc
neceſſaria eſt ſupioris auctoritas ar. in. c. pꝛedicto
nenerabilcʒ Hec limitatio ꝓcedit ꝛeſpectu primi ca
pitis:ſed ꝛeſpectu fi dicit ꝙ ẽt i iſte iuraſſet tanq
epᷣs:non tñ aſtrigẽt eũ iuramentũ qꝛ ex quo iuram
tum eſt illicitum ? in dãnuʒ ecclie nõ ꝛcfeꝛt:an iura
nerit ut canonicus:an ut epᷣs qꝛ neutro caſu ualet
iuramentũ tanqᷓ; indiſcretũ ⁊ iniuſtuʒ ut h:⁊.c.ꝑue
nit S. e. Sed ſi iuramentũ ał fuiſſet licituʒ bñ ꝛcfeꝛt
an iuraſſet ut canonicus an ut eps ut.d.c.uenerabi
lem:tene eꝛgo in hoc glo. ¶ Vltimo iſta lr̃a. facit
ad qõnem an donatio facta peꝛ epʒ capitulo ſuo ðᷣ
bonis ſue menſe piudicet ſucceſſori:uidetur ꝙ non
ar. p:ubi factũ capituli non pꝛeiudicat ſuturo cpe:
iſte tñ tex.facit multũ a ꝛemotis:qꝛ h factũ fuit illici
tũ nec iteꝛuenit auctas epᷣi cũ iſte tũc tpis eſſʒ cano
nicꝰꝛdictũ m ẽ in ſe ueꝝ. Et illud ʒ Jo.an.? Mi.

¶ Cum coͤtingat.

p:mouent᷑ ea rõne qꝛ capitulũ non potnit aucteꝛiʒ
re in facto ꝓpꝛio ꝑ ea que hntur in ſiß in cle.ij. de
rebus ecc.nõ alie.⁊ ibi glo.format iſtaʒ qõnem ⸗ D
hãc rõeʒ ↄclu debat H̊ Jo. alteꝛnariue tn nullaʒ eccle
ſiam poſſe aliquid dare eccleſie cathedrali aucte epi
xvij. q.iiij.queſti. ⁊ ita cõiteꝛ trãſeũt h doctoꝛes.h
ultimũ ego puto ueꝛum qn nellet de nare cõi menſe
epi ⁊ capituli:qꝛ tũc eps auctoꝛiʒaret de fẽo ꝓpꝛo.
Secus ſi uellet donare ipſi capitulo uel ad fabꝛcaʒ
ecclſie cathedralis: qꝛ tũc eps nõ auctoꝛiʒat in facto
ꝓpꝛio in alienatione quã facit iuxta nõ.ꝑ Joã. an.
in. c. ſi pꝛopteꝛ tua debita de reſcꝛip.li. vi. ⁊ in. c. ut
noſtrũ in fi. ut ecclia. bnfi. nec epus dicit̃ ↄſentirc in
facto ꝓpꝛio:qꝛ in alienatiõe quã facit ec lia infeꝛioꝛ
nõ req i niſi auctas epi.xij.q.ij. abbatibus ⁊.c.pla
cuit nõ.in c.i.de his que fiũt a pᷣlato. ſed dubitabi
le magis eſt pꝛimũ dictum Vin.æ Jo. ? uide Ho
ſti. in. c. nouit de his que fiunt a pꝛelato ſine ↄſenſu
capituli nbi tʒ epum indigenti capitulo poſſe alicua
de grinẽtibus a i menſaʒ. ſuã donare:qꝛ nõ qr̃ ꝓpꝛie
alienare cũ oĩa remaneãt in dominio eccłie.l.unum
ex familia. ff. de le.ij. Sʒ tene ꝙ ualet tantuʒ in nita
epi: ſucceſſoꝛ aũt põt reuocare qꝛ cum in alienanõe
etiã irretractabili requirat᷑ ↄſenſus capituli ut in.c.
ſine exceptiõe.xij.q.ij.capitulũ tñ inre hodieꝛno nõ
põt ↄſentire ad ſui cõmodum ut eſt expſſum in ce.
.ij de re. ecc. non alie.?æ hoc tenet Spe.? Jo. an. in
Spe.in ti.de his ꝗᷓ fiũt a pᷣlato in u tima adqi.ſi’t
nec tutoꝛ auctoriʒat ad ſui cõnodũ in facts pupilli
.l.i. .l.pupillus. ff. de auẽ. iuto. peꝛ qð dixit Dar.
in. d.l.i.ꝙ ſi ſtatuto cauet᷑ ꝙ mulieꝛ non poſſit ob
ligari ſine conſenſu duoꝝ cognatoꝝ non poterant

iſti agnati conſentire ad eoꝝ cõmodum dqð nõ. pu

to tñ ꝙ ſi ex cã fieꝛet nenditio rerum epi poſſet ca
pitulũ palam ⁊ publice ſine fraude emeꝛe:q; tunc ñ
dẽ conſentire ad ſui cõmodum cũ ille contractus fi
at principalit᷑ ad utilitatem epi:ſic mroꝛ emit palam
ꝛcʒ pupilli ipſo conſentiente ut nõnt᷑ ꝓbat ĩ. d.l.puj
pillus ⁊ ſequenti:⁊ capitulũ Zhendo vꝛ ↄſentire ut
nõ. Jo. an. ĩ ſimili in ꝛegula qui tacet de ꝛeg. iur.li.
vj. in ner. ? ir. i. l. cũ patcꝛ. J. libenus.ff. ð le.ij
2z Bi. in. l. ſi fiius C. de peti. heꝛedi. facit quod
nõ:O daa.conſilio. ccxviij.⁊ ſic põt ꝛeſtrigi eᷣ limi
tari dicta clemen.ſi una de ꝛebus eccleſie non alie.

Caſus:
Bm contingat. on an
ditur mulieꝛ contra alicnationem ꝛei doia
lis cui ſponte conſenſit et non eontrauenire iura
