hendi poteſt. Exẽplum ſi inſtrumemm; dnn
ꝙ ticius fuit ſtipulatus ⁊c.intelligituꝛ g rl
nit ĩtetrogatio et reſpõſio: quia ſine his nönat⸗
ſtipulatio.l.v.ff de. v. obl. ¶ Iem quando uit
Phendi poteſt licz neceſſitate nõ töpꝛebengen
dat: ¶ Exẽplũ diẽ inſtiʒ ticiꝰ pmiſſit æc Fos
enim promiſit intelli põt duph ſ. promilr ſn
pliciter ¶ Nem ſol gaſdlu lan
ter Q. per ſolennem ſtipulationem
ut dicit tex. norabilis in l ſciendum. J. dictum
ff de edili. edi Ande in dubio inteiligiur
promiſit ſolenniteꝛ dicta. l. ſcieudum.æ in
.C. de contꝛaben. ſti. ⁊. J.ſi ſcriptum inſt.de in
nti. ſi. Exemplum de ſolennitate erxtrinſeca
ſi miuor contraxt non preſumitur interueit
auctoritas tutoris: niſt i pꝛobetur.l. quecunqʒ ff.
de publi. quia contractus poteſt eſſe ſine aucto
ritate tutoris. Et idem dic ſi eccleſia contraxu
non enim preſumituꝛ auctoritas prelan miſi ꝓ
betur.xij.q.ij.ſi qua de rebus:⁊.c.ſine excep.
2 in cle.prima de re.ec.non alie.nam neqʒ ex p
prio neqʒ ex lato ſignificato includitur hec ſolẽ
nitas ſicut in precedenti caſu. ¶ Mio premi
ſis dic ad queſitum:quod aut de lolenmitate ex
trinſeca non fit mentio in inſtrumento: æ nonp
ſumitur dicta.l.quedam:quod multo fortius ũ
preſumitur in dicus teſtium.l.i.C. de uſuris ?
.c.i de ꝛebus eccleſie. non alie.li. vj Aur de en
fir mentio in iſtrumẽto:⁊ tũc aut poſſivile ẽ ila
ſolenitatem iterueniſſe tempoꝛe confecii iſtiumi
ti ? ſtatur inſtrumẽto ut inſti. de fideiuſſ. J. ſi?
.l.i. cũ ſua glo. C. de fide inſtru. z iuris: aſti.f.
.li. x.notat Inn. in. c quoniã de proba.
plum dicit ſicriptura ꝙ ticins iuratus ſic depo
ſuit ⁊c̃. hec enim ſcriptura probat iuramenium
teſtis quia potuit interuenire tempoꝛe depoſino
nis de quo uide quod notat Harrto. in.l. theo
pompus.ſſ. ð̊ dore pᷣal. Aut non fuit poffibie i
lam interueniſſe tempore confecti inſtrumeti:et
tunc aut queris inter eaſde peꝛſonas:iter quas
uerba illa enunciatiua fueꝛunt prolata ? preſu
mitur dummodo enũtietur tale quid ꝙ partes
porerant renunciare: ut eſt caſus in.l.optimmam
Cde contrahen.⁊ cõmit.ſtipu.alias ſi non po
terant renunciare non preſumtur. Exemplum
ſi in contractu uenditionis cũ eccleſia celcbrato
dicitur precedẽtibus tractaubus cc.nõ eniʒ pꝛe
ſumitur preceſſiſſe niſi aliter probetur: ut in. .
primo de rebus ecc. non alie. i. vj. Mota Hã.
in aut. ſi quis in aliquo documento C. de egt.
2. d. I. ſciendum. æ.1. ſi forte. ff de caſtrẽ. pecu.
Aut queritur an probetur inter alias perſoas
2 dicendum ꝙ non: ut in dicia aut.ſi quis. Si
autem teſtes deponãt ſupꝑ illa ſolenitate.tut ſtan
dũ eſt ſi deponũt æ ꝛeddũt cm ſufficieie ſnieꝛut
hi eo ꝙ teſtes vponũt de omiſſioe iudicis ? 95
ſolo ẽt in. c. ad aures de rcbcccle.non alie. ¶
Secũdo caſu principali.ſ.cũ q̃rui de ſolennitate
imtrinſeca dic ꝙ ſolennitas imrinſaca fonmalis

ig uab:
6 ngeſatahnmiſi i ſiti
eurodinlec, Rbipun b ann
GBive i cponud ſiaoſe teſen leſi
O wipn uns tu g inn er oo velba ſoris:ſa
sſvera adiptantur ad abid ſuen gni⸗
conttets nie nciceſi enowaſe g der
Denmnon wes weren dot in Neurirn
inteſte cenas wrenſeta:n de dor öct der⸗
notgpkebic iretis dpoſoir ſinpicter indi
ſe ſeneniafſe A meligior gin ſenipis
toytra banc lnimtionedo. An adauco ve
iuneta go in dli C de uſnns bi ſts d
nit perwembaqteſuntſons erem per ven
pronſte umneon ncſictnr Fherſthu
onẽ ſcutpreſumiturininſtruneno Pohicd
piimaoniniindisprel Pemen
ueſtgch contſcclre nereſſmnion lci pin

probanon irpreſäprine nif Dreſnnnonen

Ut.li. bi be Vurfſ ni rgo⸗ 4

tnoſenmnngice
ſc boe prorecſt non

Nien ustene
e . nſfäinmn 3
anVſ de ſerwi
annc l ag
üdench une
nlriuck daden *R
lenn per ennen üů
nnfällinini
Neled ein dnbidinc⸗,
z de clee
* a nliui
enſia. Kiſcihnes,

untt
Wnhonde ſobemmn

*

B ſatceit
non qnim preſnmim Augtoriasrein

r ſg iſt gunde nhigetſrn
rnemmnderer n lemi
Pno rtzer oſgnfenwitlun i
nins ſenn in genteni De
mnr wi frnano in inſtfmmnorr i
ſumur dim/ulm o mio ſotei
niummiuriIdons aſtun //Q.or ut
Cl be rbus culſie onale. ij AMoren
mmo n iſtmmeer ican poſolk e
nturn ucrvenide tanpor conſten iſtune
6tſarm udrund ſi deſcdend s
lſn CNic Niraierſiſt
Nrno Jnnt õ
Dm cſnpunn gins runsſt
Certt be amn inhungnchuinme
s nu hont ingunte nſe n
1 Grom Bnonl⸗
is de go nide gu⸗ *
usſdor al Anntanfunce
e ndclcftt uim
n wcrucniſe ende 3
ACors Mierl e

wei onn uf

E
=
— E
—
SSEE
☛
= — E.
R
=
S=
—–

iog 1 man cn
ban. ſonl l
inſ nnen
ruten e

„ ,7
X. nn, 45 44⸗ A.⸗ Jejſ 2, aliant ₰ Jen,

De re ſudicata.

nj preſumit᷑ inſti.de emp. uen. . precium. non

enim preſumitur precium ſolurum:licet ſine eo
uendicio non conſtat dicto. . precium. Aut qᷓ
ritur de ſolẽnitate formali puta quia iternenẽit
ſtipulatio uel ſimile. Et de iſta dicenduʒ qꝙ in in
ſtrumento publico uel priuato preſumituꝛ .d. l.
ſciendum et.l.i.C. de contrahen.et ↄmit.ſtipu.
inſti. de fideiuſ.ꝗ.fi. In dictis nero teſtium nõ
preſumitur:ut eſt tex.iuncta gl.in.l.i.C.de uſu
ꝛis.mulniplex ãt redditur diuerſitatis ratio: ſed
mibhi placet opinio Har. in. d. l.i.?.l.ſciendum
nidelicet teſtis habet deponere z reddere ratio
nem per ſenſum corpoꝛeũ:ut probat᷑iij.q.ix.te
ſtes ⁊.l.teſtiũ.C.de teſtibus nec debet depone?
per uerba iuris ſed facti ut notat Inn. in. c. cũ
cã. . de teſti. ubi plene dixi. Si ergo diceret te
ſtis ꝙ ſtipulatio iteruenit non ualet dictũ ſuum:
niſi reddat rationẽ per uerba facti qꝛ deceꝛneꝛe
an ex ueꝛbis ꝛeſultet ſtipulatio ſpectat ad indi
cẽ:⁊ ideo nõ poteſt in dictis teſtium pꝛeſumi ſo
lẽnitas intrinſeca teſtis enim debet dicere ꝓmi
lit precedente interrogatione ?= iudex ex dictis
teſtiũ habet decernẽ an reſultat iuris effectus:ſʒ
in inſtrumẽto ẽ aliud:qꝛ cũ ↄficiatur de conſen
ſu partiũ põt notarius id quod eſt geſtũ ſcriber
per quecũq; uerba ſi nidetur que hoc iportiant
⁊ idẽ eſt in ꝑte ſcꝛibente ſe pꝛomiſiſſe uel fideiuſ
ſiſſe uel quid ſimile. do. An. hic putat h̊ dictum
Hã. ueꝑ:qñ deponẽdo fupꝑ facto ſe refert teſtiſ
ad uerba iuris ita ꝙ ſint ex toto uerba iuris:ſe
cus ſi uerba adaptantur ad quid facti. ut quia
deponit teſtis talẽ iudicẽ ſic ſententiaſſe:ꝙ uer
bum non eſt iuris mere:æ boc caſu preſumitur
in teſte ſolẽnitas ĩtrinſeca:⁊ de hoc dicit tex.cẽ
notabilẽ hic ubi teſtis ðᷣpoſuit ſimpliciteꝛ iudicẽ
ſic ſententiafſe.⁊ intelligitur ꝙ in ſcriptis.Ego
contra hanc limitationẽ do. An. adduco rextũ
iuncta glo.in.d.l.i.C. de uſuris ubi teſtis depo
nit per uerba que ſunt inris mere:ut per ueꝛbũ
promiſit:æ tamẽ non intelligitur i per ſtipulati
onẽ ſicut preſumitur in inſtrumento publico uel
pꝛiuato nt in inꝛibus pꝛeal.¶¶ Mꝛererea dictũ
teſtis dʒ concludere neceſſario ut i. c.ĩ pñtia de
proba.non ãt preſũptiue niſi pꝛeſuintione iuꝛis
ut.l.i.⁊ ibi per Mir. ff.ſi ceriũ pe.ergo ĩ dicto
teſtis non eſt preſumenda iſta ſolennitas licet in
trinſeca: ad iſtum tex. do notabilem intellectum
.ſ. ꝙ hot procedit non ex pᷣſumptione teſtiſ ſed
iudicis:quia ex quo conſtat ſniam a ſuo iudice
latã om nia preſumuntur legitime fuiſſe geſta ut
dicitur in fi. c. Et ex hoc do notabilem limitatõ
nem ad dictum Mar. ut in dicto teſtis non pꝛe
ſumatur ſolennitas intrinſeca niſi referatur ad
dictũ ſeu factũ iudiciſ in caſu quo pro indice pᷣ
ſumeret᷑ ut hic noranter probatur. ¶Ex pre

dictis põt decidi queſtio:an preſumatur qð in
dex habuerit commiſſioneʒ:ſi aſſeruit ſe delega

tum: ⁊ ur̃ ꝙ non:quia hec eſt ſolennitas extꝛiſe
ca:ar. hic nec preſumituꝛ ꝙ aliquis habueꝛit cõ
miſſionem niſi probetur ut in. x. cum in iure cde

offi. dele.⁊.l.unica.E. de man. princi. Inno.po
ſuit hanc queſtionem in. c. innotuit de eo qui
fur. or. rece. æ ↄcludit: ꝙ ſi ſñia fuit lata partibꝰ
pntibus nec reclamantibus preſumit iuriſditio:
ex quo ſententia tranſiuit in rem iudicatam.
Igdem dicit ſi lis fuit conteſtata ut poſtmodum
incũbat parti opponenti onus pꝛobandi iuriſdi
tionis defectum. Et uide de hoc aꝛticulo 2= alijs
ad mãm iſtam ſpectantibus ibi per Inno. ? de
boc ultimo dic ut nõ.in.d.c.eum in iuꝛe z mul
tas qõnes in mã uide peꝛ bar.in.d.l.ſciendum.
An aũt indiſtincte preſumatur pꝛo ſolennitate
intrinſeca. Inn. in. d. c. innotuit ? Joan. an. hic
dicunt ꝙ non preſumitur ubi ius dicit formam
pꝛobandam.j.de ſen.excõi.ſacꝛo. in principio.
⁊. S. de teſti. in nomine:quod eſt norandum.
Itẽ ubi ius pꝛecipit interuenire ſcripturã vẽ.n.
bꝛecepiſſe:ut per eaʒ pꝛobetur ſolẽnitas de ſen.
excõi.cũ medicinalis li.vj. Et peꝛ hoc notanteꝛ
dixit Inno. in. c. ſupeꝛ his de accu. ꝙ ſi excipitᷣ
3 aliquẽ ꝙ non eſt ſubdiaconus.ideo eligi non
poteſt in epᷣm:ꝙ ſibi incũbit onus pꝛobandi ſe
eſſe ſubdiaconuʒ: quia iura mandant ſupeꝛ hoc
lr̃as ↄfici.ij.q:i.legũ:niſi m eum tanta ſit plüp
tio pꝛo oꝛdin to:ꝙ tꝛanſfeꝛꝛet onus pꝛobãdi in
excipientẽ:ut ſi multo tᷣe in ſubdiaconatus or
dine ſeꝛuiuiſlet: æ nota hanc limitationem: uide
de hoc ultio qdᷣ nõt Moſti.in.d.c. innotuit ⸗z
Fre.oſilio.xiij. Sed hoc ultimũ vx 3 iſtũ texiũ
nã iura mandãt ð ſñia confici ſcripturã ut in. c.
fi.de re iudi.li.vj.æ tñ pro hac ſolẽnitate pᷣſumi
tur ut h. Oo h̊ dixe:ũt quidã ut ꝛefeꝛt do. An.
bic ꝙ dʒ teſtis addeꝛe ĩ teſtimonio ꝙ iudex ſñia
uit ĩ ſcriptis:⁊ ſic oporteret ſuppleꝛe ad iſtũ tex.
qiz bᷣ ẽ diuinare:uł dicit h̊ ſpale ꝓpt᷑ aucteʒ iudi
ciariã:⁊ mihi plʒ ꝑ finẽ hꝰ tex. ut.5S. dixi:ł teꝛtio
ſcriptura requirit᷑ in ſũia nõ ad finẽ illã pbandi
ſed ad finẽ illã tũc recitãdi ut cum moderatione
magna ferat᷑ fin pᷣdicta ſalua orietate illius gl.
it pria ꝑs loquat᷑ iĩ ſolẽnitate intrinſeca: a ĩ ex
trinſeca. ¶ Nunc uenio ad aliã particulã glo.
an Zz iſtã breſumptam ſolẽnitatem admittat᷑ pro
batio ĩ Zriũ:⁊æ dicit ꝙ ſic nõ.gl.piꝰ nõnter dixit
Inno. in. c. inotuit ⸗ Jo. an. bic:ꝙ cũ pᷣſũptio
ſolenitatis iĩ pcedentibus caſibus:ſolum ꝓcedat
ex pᷣlumptſõe:cito per alias pᷣſũptões tollit᷑:æ iu
dex de facili inquiret: ar. ðᷣ pſüptionibꝰ qꝛ ueꝛiſi
mile v uide ĩ qð nõ. Har.i. d.l.ſciẽdũ: ſed qͥa
gl. dicit ꝙ i inſtrumetis publicis uel priuatis
nõ pᷣſumit᷑ cã:quid ſi iteꝛuenit ſtipulatio uið qð
nõ.in.d.c.ſi cautio:? ꝑ Har. in. l. ij. F. pure. ff.
ge doli excep. ¶ VUlimo nunc uenio ad glo.ij.
quã ſerioſe omiſſi:ut mã premiſſa eſſet cõtexta.
Et opponitur 3 diciũ iſtorum teſtium: unde
teſtimonium proferendo ſine cã non debuit ua
lere.iiij. q. iij. ſolã:glo. reſpondet æ minus bene
quo ad litteram iſta:n. Goff. dicit cꝙ teſtimoni
um iſtorum non erat nuduʒ ſed ueſtitũ neceſſari
is ueſtimentis: ut patet in littera: qꝛ deponebãt
de commiſſione cauſa ſententie zc. ut. . dixi:

Naqg dr AEεναν a aleo bite

—
r Irn
N1u .

V. 44. 4 3pylas nl

C De re iundicata.

ſed non reddebant cãz que mouit iudicẽ:quia
ad hoc teſtis non tenetur: ſed renetur reddẽ cãʒ
dicti ſui prout ipſe precepit:⁊ non prout.mouit
aliũ ad ſic facienduʒ:ſi tũ interrogaret puto c
deberet reddere quatenus ipſe peꝛcepit. ¶ Alti
mo nota in pꝛatica unũ dictũ. Jo. an. bic: dicit
.n. ꝙ üllud quod hic in textu c; de cã non exp
menda ſeruant iuriſperiti in conſilijs circa iura
.ſ. non alleganda cuʒ petuntuꝛ conſilia per iudi
ces cãrũ:ſecus ſi petantur peꝛ partes: ſz ego nõ
nidi boc bactenus ſeruari nec puto hoc fore iu
ſtũ:quia iudex non tenetuꝛ ſequi conſiliũ ſapien
tis ẽt ſi ex forma ſtatuti teneatur ꝛequirere:niſi
ſit iuridicũ:ut plen notat Haꝛ.i.l.i. O. ſi pluꝛes
ff. exerci. æ alidd ĩ.c. ſiꝓ debilirate ð off. öle.
iõ nt iudex bñ deceꝛnat av cõſiliũ ſit iuꝛi ↄſonũ
ur̃ neceſſariũ exprimere iura ? motiua.
Bm ſup er. Talſus : Confir
matuꝛ ſentemia
quo ad reum appellantem ſi nil docea
tua contra eaʒ. differiur tñ executio: ſi tertius de
ſuo interefle daen 4l Vel ſma ſic Ab eadẽ
ſnia põt appellare nedũ reus uictus ſed ẽt teui
us enius intereſt: æ poterit ſñia quo ad reuʒ nil
de ſuo iure docentẽ cõfirmari. ¶ Keſpectu ue
ro tertij rõnabiliter appellantis infirmari. b. d.
Hiuiditur in tres partes. In pruna deciſe nar
rat factũ:in ſecunda quo ad reũ principalẽ con
firmat ſñiam ibi cum ex parte:in teꝛno quo ad
tertiuʒ appellãtẽ cõmittit cãʒ exccutionis fiende
nel non. Et bec decꝛetaliſ ſẽper nidebatu mibi
difficilis: tũ propteꝛ ipſius difficilẽ mom:iũ ꝓp.
ter intricotũ modũ tradendi ipſã peꝛ cõmeiato
res noſtꝛos maxime Inno. adhibuum. ¶Æ
deo largitore dicã clariſſime er cõcluſiue primo
tex.cũ glo.⁊æ mã itrinſeca.c.tradã:demũ aliqua
ſubijciã ad maãm amplianda. Et nota primo ꝙ
cuʒ de ſubiectione agiiur poõt libellus dirigi con
tra eũ qui dẽ ſubiecius abſqʒ eo ꝙ primo cõne
nia tuꝛ is qui ſubiectionẽ uel ſubiectionis poſſeſ
ſionẽ pretẽdit:concordat.S.e.cum inteꝛ ubi teti
gi ? pleniſſime dixi in c. auditiſ ð preſcꝛp. Nõ
fo ꝙ ab eadẽ ſnia poſſũt appellare omnes quo
ruʒ intereſt: licet in indicio non inteꝛueneꝛint:ꝗ
lis ãt ſit hec appellatio iudicialis uel extraiudi
cislis..Qicciur:concordat buic tex.l.a ſnia in
prin. cuʒ duobus. S. ſequentibus ff. de appel. fa
cit per contꝛariũ ſenſum.ij.q.vj.non ſolent:
Mota teꝛtio ꝙ cũ in eadẽ cã ab eadem ſñnia plu
res appellant ?æ proſequuntur: uictoria unius qͥ
de iunre ſuo docuit: non prodeſt alteri nil rõna
biliteꝛ ꝓponẽti:⁊ ſic limita.c. una ſnia.j.ti.ꝓxi.
2.l.ſi qui ſeperati.ff.c.et.j.S. glo.dicaʒ plenius
et clariuns. Mota ibi rõnabiliter: ꝙ tertius qͥ i
fuit in indicio pro interceſſe ſuo appellans debet
ſcruare tẽpora appellationis interponende ⁊ ex
cauſa ꝛationabili appellaꝛe. Et ex boc ⁊ cx tex.
ſingulariter nota caſum in quo cuʒ appellatuꝛ a
diffinitiua eſt neceſſe exprimere cauſaʒ appellan
di: nec ſaſticit dicere:appello ab iniqua ſentẽtia

nim cum tertius qui in iudicio non i
pellat pro intereſſe ſuo: quod neher Anin
.l.a ſnia:æ hoc notanter hic probatur = d
a ſnia in prin. Et hanc puto rationẽ: quia r
lariter non licet appellare a ſũia inteꝛ H
.d.l.a ſnia: cum eꝛgo iſta appellatio ꝗ teuio D
ta ſit cõtꝛa regulas iuris oʒ ꝙ exprimat cq e
iuſtificans: quia geſtum S.i.eſt nulli nonon
biũ. C. de legi. 7. ij. q. Vj. non ſolet 2.c. ci int⸗
de elec. ſicut in ſimili dixi in appellanone iter
nenda ab executore. S. eo, quod ad conſta
nẽ: æ boc tene memi. ¶ Hota unu modum im
pediendi executioneʒ ſnie pro alio late: ut.ſ. pre
tendens intereſſe circa ipſius executionez appel
let: æ in appellationis cauſa doceat de intereſſe
ſuo: an t ſine appellatione poſſu hunc cffectuʒ
conſequi :dic. j. ota ꝙ ſnia lata ſupeꝛ ſub
iectione ↄ ſubieciũ non nocet ei qui pretendit
babere ius ſubiectionis: quantucundqʒ ſcivert
illam cauſã agi non contradixit:quiuimmo re
putatur oĩo alia perſona:ita ut babeat locũ ila
regula:res inter alios acta: Et probaĩ hoc ap
tiſſime h̊ ſaltem quo ad ius proprietaus:et tene
menti peꝛpetuo hunc tex. quia cꝛedo quod alibi
non ita bene probetur. An aũt inferat preiudi
ciũ tacenti quo ad poſſeſſionem ſi ipſe ſupenoꝛ

erat in pofſeſſiõe: dicaʒ. . ſuper gl.uj.¶ Opo

nitur contꝛa tex. in eo ꝙ exigit ut eps ouetef.
deber probare ꝛ0nabiluer appellaſſe: cum en;
agitur de modico prciudicio.ſ.ut differamut ex
cutio ſnie.ſatis erat probare ſũmarie de iii ſio
ut in. c.ueniens zæ quod ibi nõ de teſſti. .l.i.
2.l. theſaurus. ff. ad exhiben. So glo. i. ſen
tit boc cõtꝛarium in prin. ſed ãteqꝙ; ꝛndeat:ncul
cat aliã queſtionẽ.ſ.an probante epo oueten. de
iure ſuo debeat ꝛctractari ſnia lata cotꝛa mona
ſteriũ in fauoꝛem epᷣi aurelieñ. Et ad uirũq; di
cit ꝙ ad effeciũ diffeꝛendi executione ſatis e
bare de iure ſuo ſũmarie: ſed ad conſequendem
rerractionẽ ſentẽtie oportebit plene de iure ſuo
docere:hec uidetuꝛ mens glo.i pꝛima pane lui.
¶ Quo ad primã ꝑteʒ gl opume loquit intelli
gẽdo ꝙ per pꝛobationẽ ſũmariã differatur exe
cutõ ad tempus. ſ donec poſtmocũ plene diſcu
tiatur de iune iſtius teꝛtil: ui pꝛobatun in. d. cine
niens ubi de hoc. ¶Sed quatenus glo. ſenit
ꝙ iſto epo oueteñ. plene de iure ſuo probonte
debeat ceſſari ſñia ĩ fauorẽ alten laia. Iun.
ſtat ponẽdo duas praticas pnũciadi: uidi.n.
dicũt:qꝙ ſi ille eps oueteñn ꝓbabit ſñiĩ ilquaz .
quã ꝓnũciatũ ẽ mõaſteriuʒ:q: ei ſubeſt 24 aure
licñ. epʒ ꝑtinẽ iudex appellatõis pnunciabit ſic
cũ mõaſteꝛiũ celle noue ñ ad auꝛeli. ad oucte.
ꝑrieat:iõ ipʒʒ mõaſteriũ abſoluimus ab⸗ elid
epi auꝛeli.⁊ lata ipo ſniã fuocam Reken 83
os dicẽ: ꝙ iudex i cã appellatiõis prüciabit au
taxat ſũ p epo auꝛcliẽ. ia n piudica cho er⸗
tẽ. ar.i. d. l.a ſnia in pri.ff. ð appel. Inn. vo ei
ſtiguit ꝙ ĩ cã ĩ qᷓ ex pᷣma ſnia ifertur Freucted
ipli tertio ferenda eſt ſnia ſecundũ pᷣmũ modi

D
ubu ſchni
giͦheſtd oa,uiſn
cini neit ri imin
non t 1 Kram ſn zao iſe uent
niſi ic lni i Mrer e
n135 n
ſſam ben , a Ngniens n
onal do eltnr ien inendl

n
n e ciſallin g1o A in
ſ wncter 21t auimni n

i ſans Ma remactat gud
e ili lol no debere groannceare ſcp

1i guod neie lanit be⸗ go.e i holn

4 nenre Bon.i d , ſlin, ir ſnn

ivo ruo yvolt netotd ſngue ſeoſ.
ndlaſing an r nuns rlaui
ſemmiur uumm;cmoltmb la
ſiinc euans ub/ A inr ſ, ohar
uh onrlauonkee ir mnns chlul 4
Ieſoee mne ſis proderi ſoli l tennoꝛ e⸗
Iun ad ei ſnig inurmabitor gnantum vero
Niannricii trig orſnnmadiuurr de or e
sVdeo dnd noderiͤ
bedednantos er e voce coniradicnoni⸗
Ninus ludiſcun eo aureich ſec rde ch
leñ coſſegnenr: m non ſcbiſianr cho
iñ. ut hic gpenee oligiurevb autem ins
Hicni forerdio ſeparaid ? dſfinaün inren
tunc nulamn wuntlnanem dreneudl manecn
ſeanaraur ſte Uicuus er perion ias der
pro ſe obifnit in gppelanonis caolarn
Picaen un Auieumfuen h
in . nbuie Concſoſont c
.lilni umtin ſieo lbiig

rig unius progeſt ateri n
lanſa
er qno hiſt enngen Grtan din

deden in ſneninegiming
naſihtmn nnin nn
Dmram oo dinuſnuitiheert
cgnlantsina ogtnn Ehiin
uihwölimwttle tigtuen
nu pano bm nu ahhmnti
Non ubenepbn, A itnfhni n
ſu ani Mo poſcſcnon/ Hele
m in vſcſſoran jl gli
ur nmi ri cerpt ur eos o
oeba gfobare zublicr oppelalenuman
Agnmr de noctco orducdico.Arſeraur
õ
MCNciet dd d e
1AdANNhN edn Ni
udcänmurnNNAadtune
en Miuſmnſ nſndn c an
ſore ſoo deden wſagen ffahn u .
õä
gnichni ſta i
eſvo mardede
—
IrACRONe C Rius
nche aelnnas oinife
dolcte

ſ 81 done pſtoiſf/
unre eppbn
,eNre ſivs rlin ,
* E Sel
4 oueri Ner
6 ₰ „ e; 1
en niiueliin
denchin .

Exẽplũ in caſibus de quibus.j.c. pen. Si uero
non fit pꝛeiudiciũ niſi quo ad pꝛeſũptionẽ ut in
caſu nzo:tunc feretur ſnia ᷣm aliũ modum do.
An. limitat hoc nltimũ uerũ:qᷓdo iſte tertiꝰ cõ
paret poſt ſniam latã ʒ reũ ſed ſi ↄparet ex rõe
ſui intereſſe igreditur litem: ? ꝓſequituꝛ una cũ
reo:tunc quia ſnia facit ſibi plenũ preiudicium:
ut hic notat Inno.tunc feꝛtuꝛ ſnia ẽt quo ad ꝛc
um:ſed ceue de hoc ultimo non eſt dubiũ.Con
clude ꝙ aut tertius appellauit in caſu quo defẽ

ſio uel actio prio loco ſpecrabat ad eũ:tunc cuʒ

omnia acta ibi proſint ⁊z nocent ſicut ſnia pro
deſſer z nocẽt. d. c.penultimo ferꝛetur ſnia fʒ p
mũ modũ.Si uero compaꝛet in caſu in quo de
fenſio non ſpectabat ad eum pꝛio loco:ſed rõne
aliqualis ſui preiudicij appellauit ut in cãu huiꝰ
capituli:æ iunc non eſt uis an index pronunciet
ſniam non preiudicare iſti tertio. An uero di
cat illam iniquam ⁊ iniuſtam quo ad iſtud factũ
uel ſi ꝛetꝛactet ⁊ caſſet illam quo ad iſtum teꝛtũ
nã ſatis illã retractat quo ad rertiũ:ſi pronunci
et illã ſibi nõ debere preindicare:⁊ ſic põt ſalua
ri quod tacite ſenſit hec glo.æ nẽ hoc ultimũ de
mente Haꝛ. in. d..a. ſnia. ¶ An at ſnia lata p
iſto tercio proſit nicto:diſtingue ſic poſt Gar.
in. d.l. a ſn ia:ꝙ aut iſte nictus appellauit z etiã
iſte tertius:= uterqʒ proſecuius eſt appellationẽ
ſuã:tñ ille nicrus nihil de iure ſuo probauit in
cauſa appellationis:ſed ulle tertius docuit de iu
re ſuo:et tunc ſnia proderit ſolũ illi tertio: et q;
tum ad eũ ſnia inſirmabitur quantum uero ad
alium uictũ ſnia confu mabitur:æ de boc eſt ca
ſus hic. ¶ Ande dico ꝙ iſiud monaſteriũ non
babebii amplius ex ſe uocẽ contradictionis q*
minus ſubijciatur epo aurelieñ.ſed rõe epi oue
ieñ.conſequetur: ut non ſubijciatur epᷣo auꝛeli
eñ.ut hic aperte colligitur:ubi autem ius iſtius
nicti foret oĩo ſeparatũ ⁊ diſtinciũ a inre rertij:
tunc nullam uuilitatem directe uel induecte con
ſequeretur iſte uictus ex perſona iſtius tertij: 4
pro ſe obtinuit in appellationis cauſa:ut ſatis
probatur h̊ cũ quo ad uictum fuerit ̊ cõfirma
ta ſnia: nec obſtat huic concluſioni.c. una ſnia g
appel.⁊.l.ſi qui ſeparatim.ff.eo.ubi pʒ ꝙ uicio
ria unius prodeſt alteri in cauſa appellationis
ex quo bnt eandem cãm: quia ex quo nterque ſi
bi prouidit appellando nz quilibet renunciaſſe
pꝛouiſioni et bencficio illoꝛum iuꝛium:qualis at
debeat eſſe:tunc forma petendi per iſtum teꝛtiũ
ſatis colligitur ex forma pronunciandi quaʒ. ẽ:
poſui. ¶ Aut nictus acquieuit ſñie æ ratam ha
buit.⁊æ iunc idem quia ſententia infirmabitur:
dũtaxat quo ad preiudicium iſtius tertij et non
quo ad preiudiciuʒ iſtius nicti ut probatur pes
locum a ſpeciali in.l.non tm.ff.de appella.nam
ibi eſt ſpale in cauſa capitali ut reo approbante
ſniam:tertius audiatur appellans in illius fauo
tem regulariter ergo contra ⁊ limita hoc ut ſu
pra dixi in iure diuiſibili.¶ Et ex hoc poſſet
dici ꝙ ibi nullum ponituꝛ ſpãle:ſed hoc contin

Be re iudicata.

git ibi quia intereſte tertij:non erat ſeparabile a
iure uicti:nã ibi appellat tertius rõne humanita
tis ⁊? cuiuſdam cognationis: quam inter bomi
nes natura conſtituit.l.ut uim.ff. de luſti. æ iure
itereſt enĩ cuiuſſibʒ ne alt᷑ iniuſte dãnet᷑ ad mor
tem ut ibi. Ideo defert᷑ executio:⁊= ꝓdeſt uicto
ria iſtiꝰ tertij illi uicto: Si ueꝛo iſte uictꝰ non ac
quieuit ſnie nec appellauit:ſed fuit cõtentus ap
pellatione interpoſita per iſtũ teꝛtium:⁊= tũc pꝛo
derit uictoria iſtius tertij illi uicto:2 itritabitur
ſñia in rotum:ar.in.d.l.ſi qui ſeparatim 2. d. c.
una ſnia:quod eſt bñ notandum: quia multum
limitat iſtum tex = tʒ expreſſe Bar.in. d..a ſen
tentia:æ quod plus eſt dicit iſtud pꝛocedeꝛe:etiã
ſi iſte tertius in appellatione ⸗ proſecutione di
ceꝛet ſe appellare reſpectu ſui pꝛeiudicij:quia ni
hilominus ex quo eadem eſt uictoria iĩ cauſa ap
pellationis porrigitur ex iuris diſpoſitione ad
iſtum qui ſuccubuerat ut in dictis iuribus 7 in
zl.ſi poſt mortem in fi. fl. de bonoꝝ poſ.ↄtra ta
bulas: quod eſt notandum.¶ Oppo. Zna p̃dic
ta ⁊ 3 tex. vi.n. ꝙ a ſñia lata iter alios no poſ
ſit appellari.d.l.a ſñia.ff. ö appel probatur per
locum a ſpali in.d.l.nõ tin ¶ Solutio glo. iſta
in ſecunda parte format contrarium: = formali
ter non ſoluit: dic tu ꝙ regulariter procedit cõ
trarium:fallit nbi ex ſẽtẽtia inter alios dicta in
fertur alteri plenum preiudicium ut in cãu.l. ſe
pe.fl. o. ⁊.c.pe e.ti.⁊ in.d l.a ſñnia pꝛimo reſpõ
ſo:tñ ſi ſnia eſt lata contra heredem in preiudi
ciuʒ eſtamẽèti:tũc eni legatarij appellant ut ibi.
Igem ſi infertur aliud preiudicium licet nõ ple
num puta reſpectu poſſeſſionis ut hic. Idem ſi
põt inferri pꝛeindicium reſpectu preſumptionis
ut qꝛ ſñia fuit lata j unũ ex coheredibus: tunc
alij poſſunt appellare ne illa ſnia uel acta faciãt
aliquã pꝛeſumptionẽ cõtra eos:cum aget ſupeꝛ
eorũ poꝛtionibꝰ. d.l.a ſñia. .iij. Idẽ qn iteꝛeſt
rõe cuiuſdã humanitatis.d.l.nõ tm:dic eꝛgo ꝙ
ubi unllũ ĩtereſſe põt pᷣtendeꝛe tertius:tunc non
audit᷑ appellãs a ſñia lata ĩter alios. ij. q. vj. nõ
ſolẽt ⁊.c. cũ ĩter. R. de elect᷑. Secus ubi pot ali
qð ĩtereſſe pᷣtendere ut h̊ ⁊ i iuribꝰ pal. ¶ Sʒ di
ces tu:qũo audit iſte teꝛtiꝰ ꝑ uiã appellatõis:cũ
iudex eũ nõ granauerit qꝛ nunq fuit in iudicio
So. dicit Inno. ꝙ iſte appellamit:qꝛ ſñiando 3
unũ ĩtulit ſibi iniuriã ĩ iur̃ ſuo:nõ plʒ h̊ Bar. ĩ
.d.l.a ſñia:nõ eni potuit iniuriã iferre illi queʒz
nõ cognouit. ¶ VUnde dicit ꝙ iſte appellat ne ĩ
ferat᷑ ſidi pᷣiudiciũ ex ſñia:2 p̊ effectus non põt
haberi niſi cognoſcat᷑ de iniquitate ſñie quo ad
eũ merito audit᷑ appellans. Ex hoc infeꝛtur: qꝙ
hec appellatio eſt iudicialis z non extraiudicia
lis:quod tenet Innocentius dicens ex hoc ꝙ
non erit opus proccdere ſicut in appellatione
extraiudiciali uel litem conteſtari data contuma
cia appellati.ſed per omnia proceditur ſicut in
qualibet appellatione iudiciali: qð ẽ notandum

⁊ ſatis uidetur hoc colligi ex iſto tex.æ clarins

ex dicta.l.s ſententia.¶ Munc quero: pone ꝙ

y⸗ aſ m larsa ala

r n,

¶ Were indicara.

ſentètia mãdetur executòl pro epo aurelicñ. pu
ta quia oueten.rationabilliter non appellauit: et
ſciuit cauſã agi:nunquid eps aurelieñ. preſtabit
cautionẽ buic monaſterio ꝙ ipſuʒ delendet con
tra oneteñ iuxta.l.is a quo.fl. de rei uen. BGlo.
ſiſta in tertia et ultia paꝛte cõcludit ꝙ non:quia
nunc agit tm eccleſia oueten.quaſi uelir glo.qꝙ
cautio de qua in. d. l.is a quo eſt preſtãda quan
do duo eodẽ tẽpore agunt contra unũ:et alter
prius obtinuit ſñiã pro ſe cõtra reũ:tũc.n.ſñia
mãdatur executioni ĩ fauoreʒ uincentis preſtita
cautione epᷣo reo de conſeruando illũ indẽneʒ:
ſi aliter actor obtineret contra ipſũ.Ex hoc di
co ꝙ ad tex. noſtrũ glo. optime loquitur quoni
aʒ iſte eps oneten. non ueniebat principalit cõ
tra monaſteriuz: ſed irerponebat ſe ad ipediẽdũ
executionẽ ſũie: ⁊ ſic ceſſat hoc caſu diſpoſitio il
lius.lis a quo.¶ Sed dubiuzʒ eſſet quid ſi an
te executionẽ factã epᷣs moueret liiẽ contra mo
naſteriuʒ: nunquid poſſet monaſteriũ rẽpoꝛ exe
curionis petere hanc cautionẽ de idenitate quo
ad oueteñ æ forie ꝙ non:ſi iſte ſciuit cauſã ſuaʒ
agi ? non cõtradixit.nã ſũia debet ante oĩa mã
dari executioni: æ poſiea poterit iſte oueteñ age
re cõtra aurelienñ. ¶ Quid auteʒ ſi iſte eps oue
ten. eſſet in poſſeſſione:dic ut ifra dicã in glo. ſe
qnẽti. ¶ Op. contra litterã de cõtrarietate:pri
mo. n. dicit: ꝙ ſi eps oueten poteſt docere ſe 160
nabiliter appellaſſe: qd debet diffeꝛri executio:
ne eccleſia oueren. patiat circa poſſeſſionẽ detꝛi
mentuʒ. Poſiea in uer. alioquin innuit contia
riũ:dicit.n.qꝙ ſi non poteſt rationabiliter doce
re rõnabiliter ſe appellaſſe ꝙ fiẽda eſt executio
abſqʒ preiudicio eccleſie oneteñ.quia res inteꝛ
glios acta ⁊c.cuʒ n. uer ille alioquin ueniat ad
uerſatiue ad pꝛecedentia:debet itelligi ꝙ in caaun
ↄtrario fiat eccleſie oueten preiudiciuʒ. ¶ So
lutio glo in uerbo nõ noceat mem contꝛarij di
cit ꝙ primũ dictuʒ debet intelligi de iudicio re
ſpectu poſſeſſionis ueꝛ. alioquin de preiudicio
reſpeciu propꝛietatis quaſi dicat ꝙ ſi eccleſia o
neteñ. poteſt docere ſe rõnabiliter ⁊ iuſie appei
laſſe:⁊ ſic docebit de iuẽ ſuo puta qꝛ ꝓbabit il
. lud monaſteriũ ad ſe pertinere:uel quia eſt ĩ di
oceſi ſua uel preſcripſit ibi oimodã iuriſditionẽ
nel babet pꝛiuileginʒ uel quid ſimile: æ tunc nul
lũ preiudiciũ patietur nec ꝛcſpectu poſſeſſionis
nec propꝛietatis:aut quia non rationabilit᷑ ap
pellauit uel miſit nunciũ ad illã pꝛoſequendã de
bito tẽpore:⁊ ſciuit cauſã ſuã agi:non patietur
preiudiciũ ſcilicet in proprietate ſed circa poſſeſ
ſionẽ ſic.¶ Aduerte quia bic iacet difficultas
2ð Ilaa 3 Gte ſa principalis huius.c.in nidendo/quale pꝛeiuditi
um infert᷑ ſuperiori ex ſententia lata contia ſub
iectũ ſuper iure ſubiectionis ⁊ in caſu in quo ſu
perioꝛ ignorauit iugiteꝛ cauſã agitari cõtꝛa ſub
iectũ:itaqʒ tẽpore ſuperuenientis ſcientie lapſuʒ
eſt appellandi tempus decendij communi omni
um iudicio ꝙ nulluʒ debʒ ex hoc fieri pꝛeiudici
. nm ipſi ſuperioꝛi:ſiue ipſe poſſideat ſubicctis

.44 V 6. 4 12,

nem ſiue nemo ali per. c. ueniẽs de teſti. ¶ An
de poteſt ante executionẽ occurere ei ?2 de iur
ſuo docere: ? Inno. ſic ĩtelligit illud. c.ĩ ign D
te cauſaʒ agi 27 ſacit. . penul.j. eo. .c.cipe “
re iudicata. Si ueꝛ0 ſciuit ⁊ a ſñia appelaa
idẽ dicendũ: quia adhuc cauſa eſt integꝛa: qn
peꝛ appellationem legitime interpoſitam ſutpen
ditur ſñia ut in. c. uenientes de iureinꝛ. 2 in. d
.l. a ſnia. Sed dubium eſt cum ſciuit cauſam
ſubiectionis agi:⁊ non contradixit: nec appella
uit ſaltẽ legitime: uel ſi legitime non fuit debito
tempore perſecutus:quo caſu ſuccedit uer. alio
quin bic poſitus. ¶ ODꝛo cuius intellectn ego
premitto illud ceꝛtũ eſſe ſubditos poſſe conueni
ri a teriio ſupeꝛ iure ſubiectionis:iũ quia imer
eſt eorũ dominuʒ non mutaꝛe:um quia ipſi ui
dentur facere quo minus tertius poſſidear non
patiendo euʒ poſſidere ſeu ſibi non obediendo:
ut patet bic ⁊ i.c.cũ iter.S.eo.⁊.c.auditis ſupra
de pꝛeſcrip.ubi hoc tenet Inno.⁊ ideʒ ſentit in
cc inteꝛ quanuoꝛ de maio.⁊ obe. dicit tñ Inn.
i. d. e auditis quoſdaʒ teneꝛe: ꝙ licet ſubiecti ad
mittantur ad defenſionẽ ? poſſent conueniui:ta
mẽ defenſio primo loco pertiet ad illuʒ qui pol
ſidet ſubiectioneʒ. Refert alios dicere 2 melius
Fim enm ꝙ defenſio nõ pertinet principalius ad
unũ ꝙᷓ ad ꝛeliquũ ſed plene ad utꝛũqʒ ⁊ equatii
alle. I. principaliter. C. de ibeꝛ cauſa: ? cum bot
fo dicto tranſeunt cõiteꝛ doc. ibi:⁊ hoc mihi ſe
per placuit:ar.eorũ que leguntur ⁊ notantur in
c.fi. de maio.⁊ obe. et maxime ibi per Moſn
in. c imperialem. F. preterea de pꝛc hi. feu. alie.
per ee. coll. x ubi patet ꝙ ſubdin poſſut ſe op
ponere ne mutent dominũ: ? ſic pꝛo eoruʒ inter
eſſe pnt cõueniri uel ſe offerre defenſioni. cu de
iure ſubiecrionis agitur:hoc premiſſo cum que
rit᷑ qe pᷣiudiciũ inferĩ dño qui ſciuit canm agi cĩ
ſubiectis: ? tacuit: nec a ſnia appellaui. Inn.i.
c. ſuborta. ]. e. ũ ſẽtire ꝙ ĩferat plenũ pimdiciũ
reqrit iñ ꝙ dns ſciuerit cãʒ agi ⁊ no ignoraue
rir ſibi ius cõpetere ĩ ſubiectos litigates¶J
ét ſetit ĩ. d. c. auditis ubi dixit ꝙ ſñia lata õ unũ
alteri n piudicat niſi ſciuerit ⁊ nõ defederit all.
c. pe.j e. 2.l. ſepe. S. pe. e. ti. ſi Zꝛiuʒ tenuit ipſe
Inn. b dicẽs ꝙ dno fit piudiciũ q ad poſſeſſio
nẽ qꝛ fit executõ ꝓ illo q̃ ſñiaʒ obtinuit:n dt piu
dicat᷑ dño q'ad ꝓprietatẽ. Et ide tenuit ic.e.
pe. ? uĩ e caſus vᷣ:⁊ hͥ cõi tenẽt doc: Do ſij.
de za. oli cardialis florẽtinꝰ pcepioꝛ mesle geco
b. c. magis ſe ꝛcſtrixit. Dinit. n. ſ li pindiciũ
ſupioꝛi et ſup poſſeſſiõe: ſi iße poſſideban ſubiec
tionẽé: ? ad h. c. iñdebat ꝙ ireligii an ſupioꝛ n
eꝛat ĩ poſſeſſiõe.nã ubi als pomuiſſz ipedii execu
tõeʒ fiẽdã ĩ fnocãte pᷣtexin iuris ſuiꝛut le. ? no. i
q. c. ueniẽs ð teſt. ? pꝑ Daꝛ.i. ·a diuo pio
re iudicata:nunæ non porerit ex gno fuit ſciens
2 non aſſumopſit defenſionem. Sed ſi ipſe ſu
perioꝛ fuiſſet in poſſeſſione non debz e⸗ Hrinal⸗
propteꝛ ſententiam latam conna ſubiectos:qꝛ
poc eſſet de directo contra menem pulus.6.

6 venin o mulen

cabſq
Pro jtog i di cxecl

.5.
ab eret del gien
cufn
o growan
Fasani us e odrinu ſt n
ſCererund in –
o weo uigemr ulſelel
(Secon- hoe

rer aios en te rleinnanne ul
rut iao ſtig boniocan en/
a taſon h d tor li ian ib /
daumſitignneor geſisci ſhmo./
õ
Han oc nGomuno ſe ſpenort qno d
gliiroltame on qvo al laſus ibi exce
vs. CEt boc apernicnne probo per urionen
lns Zunoci in d.d andtis wdi in acte
o dn eſwdrehudneagur eopaduen fape
orè Wios euds derdnenergo lone
ſia ) vpi won deder nocan ateri en ten
cntiiqvoc probo per. ſpe t c penul ti
ſenentn 5 uni noeet alentci io an prume
60 cöpenedanacto hronnit ſegnaten erpen
Lumpoſſitiäg ucico tchelere nr ii aici
ſed ſtegpaſter d eicg eninernon n
cfſs ſibetos tinouerea meino d Bien
eſtheinpnmanenmn domino ſen ſapenon
ſubieen liigen pro mereſe corumalſeet
babehl ſlun eftni ) ibalion
rone eori intereſſe apling 3 lanſ
penore huszdtarſuͤmn
lun on dden ſinhetgrcſen

ub
ertio ren
aſo ſ
aad . Uper ſo
Pen lex. et poteftn gainae ne
weng 0r. lebaber n wein nin
adeſmn und iginmant Hj 1
el ſe texr. nn e,, dcl
nen⸗ J. um .
knumelunm ryeintern
ſants u intn. Jo eb zur 4ppr
ihengecgo le in Inno

ae
ae. In ſcnt e di
A iſil ge⸗
d An aabi
monem egiiine l
1 n c nenie nes deſen P
lia Sed dn aid
ſmnin : mnnnin
in 2gne o ofmncin
ui Snnneiſ legtinen i⸗
Cnng:no (ſiſtech,
B ſeelin
gn deeſns
deſins, Do Cuitsf

mu rgo nmamis ſit
Panqcoen oſiche ſn t tin
un detic chim z dt iul,
deprſaip n dor nn Jrorichtr
cint qumorde nih eohe ti
dc mds auſty ner lallii
mitmmmmmr oefcnſoni poſin ont
me deſqſo onno uo eninad iz gn,
ſcer ſbtanonn. Natn alosdianrti
fneam ꝙ ocſnſo no enmmn onnipnlul
m iui t inra mig ll
A ormapalr Q.Ne ber uſir ne
odiao runſamr cnmrdoe blee hoe /mh
M uauinar cori que gunur ? notcnunr
Aiemtdt:0de amunne biſe Hoſt
aC Eeraien Nad d NdN
5oNl ddn ſin
oncre emumn dnfr Andinini
cep corein deofhne igſiann
iore ſodiegionis ginrdot nrken
ri gehendrci nfen dfochi te 4
M
Armnz eiſttegkni nit⸗
mirin lantch,
. 3(ewiectos ncri⸗
nſ nsimn ai ig
, (emi Mdisd rir
umnij Aentniſnmttd

ſee e rei ſi ⸗
.diofi utiüe⸗
mplbiſien⸗

(che.)t.

u 9 ſ SPesr i ner Auditr „.

(MBe rre ladicata.

ubi dicitur ꝙ ſẽtẽtia debet mandari executioni
abſq; epiſcopi oueren pᷣiudicio ⁊ ſubit tex. ratõ
nem:quia geſta ↄ monaſtenum non debent pᷣin
dicare epiſcopo pretendenu ſubiectionem lʒ ſci
neꝛit ? non appellauerit:quia res inter alios ac
ta regulaꝛiteꝛ alijs nocere non debet. ¶ Ande
placer mihi iſte intellectus:? pondero multum
duo ex iſto rex. Drio ĩ eo ꝙ dicit ꝙ abſqʒ pre
iudicio eccleſie oueten. mandata eſt ſnia executi
oni:ſi.n.priuaretur poſſeſſiõe ſua ñ fieret abſqʒ
ſuo preiudicio grauiſſimo:cuʒ magnum ſit poſ
ſeſſionis cõmodum cũ ſepe ex deſectiu probatio
nis de dominio perdatur ipᷣm dominium ut in
c.ſepe de reſti ſpolia.æ onus probandi incũbit
non poſſidenti.l.fi.de rei.iudi.C. et ĩ. c. ex litte
ris de prob. inſti. de interdic. ꝗ. commodum.
ntelligatur ergo iſte tex. de tali preiudicio
quo grauatur do.tacens:cũ fii executio ĩ re ua
cante:cum facilius ipſe obtinuiſſet:ſi nemo pol
ſideret ut nõ.in.d.c.ueniens:⁊ hunc intellectuʒ
iudicio meo nidetur tacite ſenſiſſe Innoc.in.c:
quanuiſ in pꝛin. j.eo. ¶ Secundo pondero mł
tum rationem decidendi hic ĩ ſine poſuã ꝙ ꝛcs
imer alios acta ⁊c.⁊ ſic ſingularuer uult hec lit
tera:⁊ neſcio alibi ꝙ dominus dicitur prorſus
alia per ſona quo ad hoe ut nullũ fiat ſibi preiu

dicium ſaltẽ graue ex geſtis cũ ſubiecto. ¶ Ex

