quo ifertur ꝓ. c.penulti.j.eo.⁊.l.ſepe.e.ti.ff.ha
bent locũ in dominio ſeu ſuperiore quo ad re
gula ibi poſitam ? non quo ad caſus ibi excep
tos. ¶Et boc apertiſſime probo per ꝛationem
iplius Innocẽ. in. d. c. auditis ubi dixi ꝙ defen
ſio cũ de ſubreptione agitur equaliter ad ſuperi
ore ⁊ ad ipſos ſubiecios pertinet: ergo ſentẽtia
lata ↄ unũ non debet noceꝛ alteri ẽt tacẽti ⁊ ſci
eni:quod probo per.l.ſepe ⁊.d.c.penul.tũc.n.
ſentennia ↄ unũ nocet alteri:cũ is cui primo lo
co cõpeiebat actio promiſu ſequẽtem experiri:
cum poſſit ulũ a iudicio repellere ut ibi dicitur
ſed ſi equaliter ad uerũqʒ pertinet non dotniſſer.
ens ſubditos remouere a uctao. Jeem qᷓꝛe
eſt hic imputandum domino ſeu ſuperiori:cuʒ
ſubiecti lnigent pro intereſſe eorum:et ſic ſñtia
habebit ſuum effeciuũ õ ſubduoſ:ut non poſſint
rone eorũ intereſſe aplius odicere ſed non õ ſu
peꝛiorẽ cum non ðbeat ſnia excedere effectuʒ ſu
um ⁊ tranſire ad alias perſonas ut in. c. queli
nit de bis que fi. a prela.z.l.ſcimus. C. ð penis
Dicet aliquis: hec nidentur textũ.in. d.:.ſepe
F.nam ⁊ liberius:ubi dr̃ ꝙ ſi libeꝛtus litigans
ge ſtatu ſuo cum tertio reportat ſniam contrari
am pꝛeiudicat ſibi dño ſuper ſuo inrepairona
tus.ad illũ tex. ẽt poteſt reſponderi dupliciter.
rimo ꝙ rex. ille babet duos ĩtellectus. Dꝛi
mo ꝙ inteſigitur qn dqns interncnit in iudicio
et hoc ſonare ux ille tex. dum dicit me interneni
ente æc.æ hunc intellectum tenuit Joa.æ appꝛo
bat Inn. bic dint. n. Jo. æ bene m Inno.
ſiquis iura petit que ego poſſideo in re aliqua
ms lciene et obtineat:non in mihi preiudicar:

nili euʒ defendam ⁊ exponit uer. d.l.ſepe ibi me
interueniente ⁊z defendente.⁊ ſic apparet ſecun
dum eum:ꝙ ſi offerat ſe defenſiom debʒ pꝛoba
re de iure ſuo alias fieret ſibi preiudiciũ. ¶ Se
cundus intellecrus fuit Nog. ut ſufficiat ſola ſci
entia:⁊ licet Mar.hũc intellectum reneat in. d.
II. ſepe. Inno. tamẽ ? Jo. an. dicũt hic ꝙ papa
uidetur h̊ illum intellectũ Rog. reprobare. Sʒ
ſi uolumꝰ ſeruaꝛe bũc itellecti Rog.et Haꝛ.
dicamꝰ aliter ⁊ ſic: ꝙ aut loquit i libeꝛto litigã
te:⁊ fit domino ſcienni preiudicium ut in.d. H.
nam ⁊ ſi libertus. Aut loquitur in ſubiecto liti
gante:⁊ non fit domino pꝛeiudicium licʒ ſcienti
niſi interfuerit in iudicio:⁊ obtulerit ſe defenſio
ni: ⁊ ita procedat iſte tex. Et hunc intellectum
poſuit do. Anto.hic: ⁊ uidetur iudicio meo de
mente Bar. in. d. . nam ⁊ ſi: ſi ratio ſua bene
ponderetur:ratio diuerſitatis eſt: quia libeꝛtus
fuit cõſecuius libeuatem a domino: ⁊? ſic uidet᷑
habuſſe licentiã a dno experiẽdi ſupeꝛ dominio
7 conſequenter ſuper iurepatronatus ex licẽtia
ipſius domini merxito fit qño ſcieti preiudiciuʒ:
ſicut ea.rõne dẽ in crediiore litigãte ſuper dnio
pignoris agendo hiporbecaria ut fiat preiudi
cium debitori ſcienti:habuit enim illã obligatio
nẽ facto qni:⁊ ſic vr ſibi dediſſe licenã litigãdi
ſuper dominio ut notat Har. in. d.l.ſepe: i ſub
iecto autè ceſſat hec ratio:cũ nihil habeat facto
domini ſeu ſuperioris:ſed mere ipſe poſſidetur
ſi ergo litigat de ſubicctiõe uenit mere pro iteꝛ
eſſe ⁊æ facto ſuo:ideo non debet preiudicaꝛe do
mino:imo dominus quo ad ius ſuum cenſetur
prorſus alia perſona ut aperte uoluit tex. hic: ⁊
cum hoc temperamento dictum Innocè. in. d.
Cc.ſuboꝛta poreſt intellgi. Nam ibi litigabatur
de iure exemptionis cum pꝛetendente ſe exemp
tum. Ec hoc infert᷑ ſingulariter ꝙ ſi exemptus
ey priuilegio liigat ſuper iure ſubiectionis cuz
ordinario loci ſciente papa ⁊ tacente: ꝙ ſenten
tia contra exemptum lata preiudicat iuri ipſius
pape ad inſtar liberti linigantis ſuper ſtamu ſuo
ſciente domino ⁊? non contꝛadicente: quod ex
preſſe ienuii hic do. An.quia exemptus aliqðᷣ
commodum ultra ſubiectionem conſequitur a
papa:in quo poteſt dici habere cauſam a papa
binc eſt ꝙ quando papa iudicat ſuper exempti
one exeipit expreſſe ſuum preiudicium: predic
ta procedunt quando ſuperior ſciuit ⁊2 tacuit:
idem ſi minus ranonabiliter appellauit. Sed

dubito quid ſi ſuperioꝛ debito tempore ⁊ ordie

appellauit a ſententia lata contra ſubiectum: ſed
voſtmodum appellationem deſeruit: nunquid
ſententia irrogat ſibi pꝛeiudicium. Innocẽ. ſen
tit ꝙ ſic circa poſſeſſionem non autem circa ꝓ
prietateʒ:exponit enim Ver.alioquin: ideſt ſi ap
pellatio non fuit rationabiliter interpoſita uel
fuit:ſed non miſit nuncium nel neſciuit cãm ſuã
agi. HMoſtien. dicit ⁊ bene ꝙ hoc ultimum debʒ
dicere:⁊ ſciuit cauſam ſuã agi. alias ſecus ꝑ.c.
denl.j.eo.quaſi dicat æ bene ꝙ ſi nõ appellanit

¶ De re in ſicara.

er nelciuit cauſam ſuã agi:non fit ſibi preiudici
um ẽt ubi pꝛimo loco defeſio ſibi cõpeiẽt ut.d.
c.pe.multo fortius in caſu buius. c. ignoꝛantia
non dʒ ſibi nocere. Et ſic cdeundo ad queſitũ
ſentiunt iſti apetiſſime quod id quod dĩ in. V.
alioquin ut ſine pꝛeiudicio fiat executio ſũie hẽ
at locum ẽt ubi fuit appellatuʒ. ſed fuit appella
tio poſtmoduʒ deſerta per non proſecutionem.
Sed in conrraꝛium ego allego quia ſi tertius
offeꝛt ſe defenſioni et ſuccũbit:facit ſibi plenum
pꝛeiudicium:ut notant hic doctores:arg. hic ?—
ſentit Har. in. 1. ſi ꝑluſorio. ff. appel. ( So.
põt dici ꝙ contraꝛiũ pꝛocederet qñ teꝛtius aſſu
meret plenaʒ diſputationẽ de iuꝛe ſuo:bic uero
loquitur qn appellatur reſpectu ſui piudicij cir
ca executionẽ fiendaʒ: unde ſi non proſequuur
appellationẽ: perinde eſt ac ſi non appellaſſz ut
bic:⁊ ſic remaneat ius ſuũ preter executionẽ ſal
no ꝙ itelligo cũ limitatione: de qua.S.dixi ĩ pᷣn
cipali qõne. ¶ Greterea circa pꝛedicta quero
pone ꝙ ſuperioꝛ fuit uocatus ad cãm que mo
nebatuꝛ ↄ ſubieccũ:ſed nõ cõpaꝛuit nunquid H̊
caſu ſũia lata õ ſubiectũ preiudicat ſuꝑiori. do.
An. uidetur bic ſentire ꝙ ſic. refert.n. Cy. in.l.
i. C. de aduo. diuer. iudi. tenẽtem ꝙ ſi de iure
meo cũ alio iudicatur me alſliſtente uel uocato:
ſepeꝛ mibi pꝛeiudicatuꝛ ad boc glo. in. c. dileciꝰ
de ſimo ¶Sed tu attende: nã puto ꝙ aut lec
gura. do. An. ẽ corrupta aut corrupte alle. Cy.
⁊ quicquid ſit dictũ non eſt ueꝝ ut ſufficiat ſola
uocatio in caſu huius.c. uel conſimi. Ande di
co ꝙ aut ſumus in caſibus de quibus in. c. pe.

. e. in quibus infertur abſenti plenũ preiudici

um data ſcientia cauſe:et tunc fatendũ ut ſuffici
at ſola uocatio:quia per hoc arguimus illuʒ ſci
uiſſe cãm agi. meꝛito fit ſibi preiudiciũ: cũ ſibi 5
mo loco cõpeteret actio:et ipſe peꝛmiſit ſequen
tẽ experiri ut ibi et in. l. ſepe. ff. e. ti. Aut ſumus
in calu huius.c.uel alio ubi abſenti et ſcienti n
fit plenũ preiudicium:et tunc non uiðo ꝙ ex ſo
la nocatione fieret illi plenũ preiudicium naz p
mo tex. eſt in dictis iuribus per locum a ſpecia
li in contrauũ. Itẽ ex ſola uocatione quis con

ſtituituꝛ in contumacia:et ſola contumacia non

ſufficit ad priuandũ me iure meo: ſed dʒ proce
di alijs remedijs ut in.c.tue ⁊.c.qm frequenter
.F. in alijs ut lite non conteſtata:quinimo plus
dixit Inno. in. c. inter quattuor de maio. ⁊ ob.
ꝙ ſi ſubditus ſuper iure ſubiectionis conuẽtus
nominat dnm in iudicio: æ datur illi terminus
ad comparenduũ:ꝙ eo non comparẽte non dʒ
dari preſenti ẽt uera poſſeſſio ſubiectionis:quia
ſubditus non hʒ facultateʒ ꝛcſtituendi ſubiectio
nẽ:cũ ille ipᷣaʒ ĩ ſe ñ poſſideat ẽt alieno nomine
ſed poſſideatur. Et uide ibi plene:an hoc caſu
babeat locuʒ nominatio dñi cũ effectu:nec Cx.
1ʒ id ad quod eũ allegat do. An. imo loquitur
qn agitur de pᷣnaricatiõe õ aduocatuʒ ꝑte noca
ta et pꝛeſente ⁊ tũc iudiciũ agitatũ õ aduocatũ
preiudicet parti:et ſic ſecus ſi fuit nocata ſed ñ

19 Prn wer ſ W Pſ t 9 WhAte νι

„ 6
„— „ B
e⸗ A P/e
5 1 no
. „α⁹9

preſens:⁊ hoc ideʒ ur̃ uelle glo.in. q.c.qi
.ij. de ſimo. quã allegat Cy . ne ſrdli ans
it diceꝛe do. An. me alſſiſtente ⸗z Vocae al
iſta alternarina uel dʒ eſſe: ? alias non b unge
ceret:æ boc nota. Et peꝛ hec habes oĩa A
dunt ad intellectuʒ tex. ? glo que ſufficef ne ſe
lectuꝛa buius.c. Ded pro ſtudio tamen,
20 an tertius pofſſit appellare a qualibet ſͤa
ta ð reñ principaleʒ.¶ Ded Vmorb ml 6
inſtat ſed uera ⁊ clara concluſio que uider en
bi in effectu placeꝛe: et approbar Bar incg.
a ſñia eſt hec: ꝙ ab ea ſũia a qua põt appellare
ꝛeus uictus:poterit appellare ille tertius puta .
pria ⁊ fa ſñia.¶ Sed dubiũ eſt i tertia ſnia a
qua nictus appellare non põt: quia non Iʒ teꝛno
appellare. C. ne ĩ una eadẽqʒ cq li tertio appel
in rubꝛo et nigꝛo et in. c. ſua.. de appel. Et
diſtinguendũ ꝙ aut ſciuit cãʒ agi per vicuʒ añ
ſniã:et non poterit tertio appellaꝛe:iputet. . ſi
bi quare prius non prouidit ſibi ar. C. de euic.
.l. ſi parentes ? ar.j. c. penul.?.d.l.ſepe. Aut
ignorauit ⁊ poterit appellare:qꝛ ſine culpa ſua
non dʒ dãnificaꝛi:hec tñ appellatio non bebu
releua? uictũ peꝛ hunc tex.hic in eo ꝙ cõfirma
tur ſnia quo ad reũ:cũ nil de iur̃ ſuo docet:idẽ
dicendũ qũñ ex iuris diſpoſitione appellaꝛe non
põt. ¶ Er pro hac concluſione adduco terin
eo ꝙ mandat inquiri: an iſte tertius ronabilite:
appellauerit: non. n. eſt ꝛonalis appellatõ: er 4
potuit prius prouideꝛe et ondere de inne ſuo:
ſed uoluit expectare tertiã ſniam. Eſt. n. preſip
rio ꝙ dilationis cã nunc appeller. ¶ Quen:

nũquid tertius poſſit pro itereſſe ſuo proſequi

appellatione interpoſitã per reuʒ principalema
liteꝛ peꝛ ſe non appellandũ: dic ꝙ ſic:quinimmo
ſi principalis ꝛeus tranſigerer cum actore. pot
nihilominus iſte rertius quo ad ius ſuum pro
ſequi:quia non põt ꝛeus peꝛ ſuam nanſactionẽ
preiudicare iuri iam queſito iſti tenio in eo qi
cepit illam appellationem reſpectu iuris ſui pro
ſequi:de bis nidetuꝛ tex.in.l.a ſententia. 5 idez
reſcripſit cum ſequenti.ff. de appel. ? ibi hot fi
mat ⁊ notat Har. MDotmiſſz ergo iſte ouereñ.
non appellare: et appellationem interpoſitam
per monaſterium proſequi ⁊ ſuper illa de ſuo
iure doceꝛe:nec mirum. ſicut enim poteſt tertius
pro ſuo intereſſe alſſiſtere liti 2 illam promoue
re ut in.l.ſi perluſoꝛio poſt prin. ff.de appella.
z.l.ſi ſuſcepta. ff. de inoffi. tefla. ita aſſiſtere can
ſe appellationis ? etiam promouere teo pꝛinci
pali deliſtente. ¶ Quero nů generaliter quich
poſſit facere iſte teꝛtius qui uenit ad cauſaz peꝛ
alium intentatam ¶ Inno. hit multa er intti
cate ponir Bar. in dicta. d l.ſi perluſorio. F.i.
ſic clare æ notanter dixit quod tertius poteſt ue
nire ad tꝛiplicem effecium: quandod; wenit ui

remoueatillum qui cauſam incepiizun ipſe per
ſe proſequatur agendo uel delendendo: pront
ur illi alſiſtat: pꝛoba

ille faciebat:qñqʒ; eni uenit ur illi ali
tões iducat:⁊ alia faciebat ad nictoꝛiã ↄſequè

1ad
da den

6

madi
73 1
ſi ctmnr u 4
icenun oin ⸗

rone

zdann ofti
Per quaa⸗ Euonp dan
geialiren⸗ däpeine
pnincſpan, vnilſ Kaän amn con

lann. .t penul. ſcel
Uero ſchit le; conteſtnietunt porcfieſt

onit inpeiſkeſu end crin ſen ſi⸗
ſceni preindſen dens unbib ali tne
noluotrt wmmr i is inbis. .
piuent u juſim ilmcetnint: m
pulfepoel ner ilun Afancirin hrouclein
cutmſnorinne i hfnir ſp unla
in iu prͦgin e inuſti pore lis Ceke
lae .ſole onmſff eloln. eno ad fin
Giwenttens milt ſinn cncinnen a nie
1ord Nein Endid een d iad unereſſent
i.4. verbſord. Bec ce o Ouddamran
poſſit proocere eſtes quos puincipais nong
duxit gioſ tenun auod iic in.. luſcept.
mnoffeteſtſeqninr Oer inlocoprenl an
conſtmmms de ilb ( Deando eiſi nn
dodiaur Anin ſo ſecmndo cin nantens pol
diaroresdans tanſſtnores idicns
ſtdenopoteſts inluene naligeſner ann
Orticuis veſee contrari eidus aſde
nonadninenur ripeſirr ale Ee
nncurnn ge eſi. Jyno e wirn
nt ni ande g /1
ueiginnund icne d
, hon ͤrinchont onnm Br

er ſi Drinum ia den

eſnr ner Ancimr veſns
Pun uune 4 Drinng Sjn
hrinpelis lꝛoborhyr
Nobat hyr röne,
ſe er pei⸗ .
ſe enreſere ſerc plinſi

– nilegon 4
d. 1 Sar Gfiinnt

Alne ſcn u
d
eun 8 e ngn

inmbnp angdantſuſteg

61 Snrdi n ſantt; Vat
ganm numn eſußn
1gnarrpnics unroriitibirben
iumngt lchenltalt
gmoſanitt ont apelireg ſfrct
nondz dinfini dani gllmim
chmi nmni n dn n ein agi
ir ſin o ni ci ni oritf ſdoen
demci qa insdhoſtinr gpl⸗
i σnpr n ininne uon
mudyr imunan emtus röubit
pypclamntnon umls prlao⸗ rg
pnit nus gonidera ogee ir.
Nwoputenpetare erti fian. Ctnrcſi,.
ocodimndns d in(Orm.
igAürrusr aſſe i Nil
chtioneuinNiaa ,cNinchl
aaſe Apiimin dt ienm
1iwhapals uns miggn mn mn
blommms ſe enins aſo 4 ven
entannmm ſi maͤu un n
wdme m imn epcim ie 4

wionenteſeemii
nlatorn

¶ Be re ſudicata.

qnqʒ nenit poſt ſñiã ad executionẽ impediẽdã:
quo ad pmũ cffectum diſtinguit: ꝙ aut ad illuʒ
qui cãm incepit ſpectat negociũ principalit᷑ aut
eque principaliteꝛ ſicut ad iſtũ tertium:⁊ rũc fti
us non põt impedire iſtum agere nel defendere
ſeu aliter remouere:ar. in. d. c. penul. z.. ſepe pᷣ

alle. Aut ad iſtũ principaliter non pertinet ſed

per quãdam ↄntiam:ad iſtũ ãt tertium peꝛtinet
pꝛincipaliteꝛ. Exemplũ in uẽditoꝛ qui agit cãm
ſuper dñio rei uenditeHec ãt cã principaliteꝛ
pertinet ad ipſum emptoꝛẽ:lʒ peꝛ quandam con
ſequentiã periculũ emptoris reuertatur ad ipᷣm
uenditoꝛẽ qui tenetuꝛ de euictõe ut in.c.fi.vt Ep
tione ⁊ uenditione:⁊ tunc ſi quidẽ iſte tertiꝰ ue
nit ante litẽ conteſtatã: æ poteſt impedire illum
agere uel defendere ut. d.l.ſepe ⁊. c.pe.j.eo.ad
hoc.l.titia.ff.ſolu.mẽimonio ¶ ¶ Si ueꝛo iſte tri
us uenit poſt litem conteſtatam ⁊ tunc ſi uenit
ad impediendum illũ agere:æ ignoret ea q fac

ta ſunt: æ poteſt illum adhuc impedire ut dixi in

precedenti caſu:quia ſicut ſñia non nocet igno
ranti.d.c.penul.⁊.l ſepe ita nec conteſtano.Si
uero ſciuit liteʒ conteſtari:tunc poreſt ei aſſiſteꝛe
non ãt impedire ſeu remouere:qꝛ ſicut ſnia ſibi
ſcienti preiudicat dictis iuribus eadẽ rõne litis
conteſtatio ut notatur in dictis iuribus. Si ue
ro nenit ad ipediendum illum defendere:tunc ĩ
pedire poteſt nec illum defendat in preiudiciuʒ
ipſius tertij:non ãt ne illũ defendat in preiudici
um ſuũ pꝛopriũ:quia ẽt inuitũ pote uis defẽ
dere.l.ſoluẽ. cum ſi.ff. de ſolu. Hn ad fᷣm
qñ uenit tertiꝰ ut illi aſſiſtat ⁊ coadiuuet ad uic
toꝛiã:⁊ tunc in dubio poteſt pꝛo ſuo intereſſe ut
in.d.l.ſi perluſorio. Sed de iſto dubitatur:an
poſſit producere teſies quos pꝛincipalis non „
duxit gloſ.tenuit quod ſic in.l.ſi ſuſcepta. ff. de
inoffi.reſi.ſequitur. Har.in loco preal.facit.c.
conſtitutus de teſtib.¶ Secundo de iſto rertio
dubitatur an in iſio ſecundo caſu ueniens poſt
dilationes datas ⁊ atteſtationes publicatas poſ
ſit de nouo teſtes induceꝛe intellige ſuper antiqᷣſ
articulis uel directe contrarijs:quibus caſibus
non admitteꝛetur principaliter cauſam agenſut
in. c. fraternitatis de teſti. Inno.hic multum in
ſiat:⁊ uẽ tandẽ dicere ꝙ non quia pᷣmum ꝓceſ
ſum pꝛoſequitur:non at inchoat nouum. Maꝛ.
dicit ꝙ acta geſta per iſtũ primum ira demũ 5
iudicant iſti tenio:ſi ſciuit cãm agi ſecus ſi igno
ꝛauit:ſicut dicimus in ſnia i.d.l.ſepe ⁊ ad.c.pe.
Aut eꝛgo iſte teꝛtius ueniens ſciuit illas dilatõ
nes dari ⁊ teſics examinaꝛi æ publicari:æ tunc
iſta acta ſibi preiudicant: nec anditur nolens ꝓ
dqucere:ſicut nec audiretur ille primus. Si uero
ignoꝛauit tunc andituꝛ quod pꝛobat hac rõne.
HMã ſi principalis de cã trãſegiſſet uel ipſi inſtã
tie expreſſe renunciaſſ iſte teꝛtius audiret᷑ nihil
ominus ut. S. dixi: multomagis eſt audiendus
in caſu noſtro ubi tacite principalis eſt excluſuſ
de hoc uide quod legi.æ nõ.in.d.c.conſtitutus
ubi bonus tex. Tertio circa iſtũ calum dnubi

tatur:quid ſi iſte principalis aliquid contiteatur
quod tẽdit in preiudiciũ iſtius teꝛtij:nunquid ſi
bi preiudicat: qic ꝙ non ut. d..a ſñia 7. d.l.ſi
perluſorio enio ad teꝛtium membrum: qn
iſte tertius compaꝛet poſt ſniam ad executioneʒ
ſnie impediendã: ⁊ de hoc concludit ꝙ aut uẽit
j. tpᷣa appellandi:⁊ põt ſibi ꝓuidere per uia ap
pellationis:⁊ de hoc ſatis.s.dictum fuit. Aut
uenit poſt tpᷣa appellatiõis elapſa tpᷣe quo debʒ
fieri executio:æ dic ut plene nõ.in.c.ueniens de
teſti.ij. ⁊ in.l.a diuo pio..ſi ſuper rebus.ff. de
re iudi.ubi plele per Bar. ¶ Quero an eo ca
ſu quo tertius pro intereſſe ſuo aſſiſtit ei qui p
mo cãm inchoauit ſeu ipᷣm adiuuat ſnia õ illuʒ
principalem lata ſibi noceat. Innocen. bic dicit
ſic:ar. optimũ in. d.l.ſepe.F.nã ⁊ ſi libertus
in uerbo me interuentente. ad idem in. d.l. ſi
luſorio ⁊ dicta.l.a ſñia.ff. de appella. z quod
notat glo.in.c.dilectus.ij.de ſimo.⁊ Cy.in. d.
l.i. C. de aduo.diuer. iudi ltimo hic q̃ro
an iſte tertius teneat᷑ libellum offerre 2 litem cõ
teſtari. Inno. dicit ꝙ ſi uellʒ pꝛo ſuo iure nouũ
iudicium inchoare ↄ eum:tũc dabit libel lũ:liteʒ
ↄteſtabit᷑ æ oĩa alia necefſaꝛia ad iudiciũ inchoã
dum ⁊ perſiciẽdum obſeruabit: 2 habebit tunc
locũ diſpoſitio.l.is a quo. ff. ð rei uen. Si ueꝛo
proſequitur litem ceptam per alium tunc non
eſt neceſſe de nouo ↄteſtaꝛi uf libellũ offerri: ſut
ficit enim cõteſtatio facta a reo principali:? hoc
dicit uerum:ſiue proſequatur litem pꝛincipalem
ante ſniam ⁊ appellationem ſiue in cauſa appel
latiõis nelit proſequi appellationem peꝛ aliuʒ in
terpoſitã. Idẽ dicere vr ſi appellat a ſũia 3 aliũ
lata:quia appꝛobaꝛe vẽ oĩa geſta peꝛ alium uſqʒ
ad actũ appellationis ar. in.l.iij. . falſus.ff. rcʒ
ratã heri. ¶ Midetur m in hoc ultimo poſtea ĩ
alia glo. recedeꝛe.ſ.ꝙ ex quo pricipaliter appel
lat requiritur libellus. Hoſtiẽ.ex toto nõ placẽt
bec dicta Inno. dicit enim ꝙ cum reus princi
palis nõ fuit in cã nomine illius tertij non pote
rit ratificare quod ſuo nomine geſtum nõ eſt ut
in regula ratum li.vj.ideo dicit ꝙ ſi uult ſniam
directo proſequi exigitur alia litis conteſtatio.
do. An. dicit diſtinguendum finem ad quem ue
nit iſte tertius. Si quidẽ uenit ad finẽ impediẽ
di executionem ſñie tm:nõ exigitur alia litis con
teſtatio: ⁊ hoc quia iſtud iudicium ſummarie a
gitatur: hoc mihi placet: ſed requiro ut detur a
liqualis petitio:arg in.c. ueniens.ij.de teſtibus
non formaliter modum libelli: quia ex quo agi
tur de modico preiudicio: nec ſepaꝛatur ſenten
tentia que afferat perpetuum preiudicium: ſuffi
cit iudicium ſummarium reſpectu ordinis æ re
ſpectu probationis ut ſenſit glo.ij. hic nõ. Jo.
de lig. in cle. ſepe de uer. ſig. dixi in.i.c. ð libelli
obla. qðᷣ intelligo qn nult differre executionem
donec probauerit plene de iure ſuo:nã ad effec
tũ ipediendi perpetuo executionẽ requiro ple
nã ꝓbatõeʒ r̃ſpeciu ſubẽ ꝓbatiõiſ iux nõta i.d.
A.a diuo pio.F.ſi ſr rebꝰubi pleniſſime ð ᷣ 421

Wirrs 7 rri l. .⸗-. ff. e 1.

2
e, 31

ẽ bp²

= —
( cEcat nif elSPnνρα ſſwat

α1

1. 44

Poſſ po.αα11

affert magnum preiudiciũ:ſed reſpectu ordinis
pꝛocedendi ſufſiciet iudiciuʒ ſũmariũ:quia non
eſt queſtio per ſe principalis uit in dicto. S. ſi ſu
per rebuſ.¶ Redeo ad uerba do. An. Si at
principaliter iſte tertius appellat uel et proleqt
exigitur aliqualis petitio fᷣm eum. Ego i hoc ul
timo dicereʒ: ꝙ aut iſte aſſiſtit liti ne colludatur
cum reo principali: æ tunc non eſt neceſſe libel
lum nel aliquã petitionem offerre:quia non exi
git ut pro ſe pronuncictur. Aut aſſiſtit pariter
aſſumendo iudiciũ:et petit pro ſuo iu re pronũ
ciari: et ſequor Hoſt. uel ut ſaltem detur aliqua
lis petitio:quia fatuus eſſet index qui pronun
ciaret ſuxer non petitis.l. fi. E. de fideicõmilſ.li.
oſſet etiam queri an ſolius poſſeſſionis
ratione quaʒ tertius habet poſſit impedire exe
cutionem ſententie in ſui preiudicium. Inn. in
ſtat tandẽ uidetur ſentiꝛe ꝙ ſic. ? idẽ HBar. i. d.
.F. ſi ſuper rebus quod placet quia non debet
5 ignorantem et non uocatum mutari ſtatꝰ poſ
ſeſſionis.l.fi. C.ſi peꝛ uim uel alio modo et.c.i.
ge cauſa poſſeſſionis et proprietatiſ et. c. it qᷓttu
or de maio.et obe.ei bec ſufficiãt.

Bm bertoldus.

bata iuſia cauſa abſentie ꝛeuocat inia
lata Z abſentẽ:maxime ubi apparet iudicẽ ciꝛcũ
uentum. C! UWel aliter ſic. Contꝛa ſententiam
auditur is qui fuit abſens docto de ipedimẽto
ẽt minus ſufficienter ſi opponit ð iiquitate quaʒ
ex tenore ſñię actis conſtare dů: quo dicto
obtinebit. el carius et notabilius ſic. Di
citatus ad ſniam ex legitima cã iudici ignorata
non cõpaꝛuit tenet ſñia co abſente lata ſʒ retrac
tatur eo pꝛobante legitimaʒ abſentie cãʒ. Si ue
ro impedimentuʒ probat non plene non retrac
tatur ſnia niſi prius doceat de ipſiuſ intquitate
er iſte eſt iudicio meo nerus et notabilis intellec
tus buius.c.quẽ doc.noſtri non clare dilucida
runt. DHiuiditur principaliter in duas partes.
In prima ponitur proceſſus narratio. Ju ſecũ
da ibi licet partis reſtitutio: auditoris datio:ip
ſius relatio:pape diffinitio ſuũ motiuũ cõtineſ.
prima pars pot ſubdiuidi: ſed nõ expedit quia
ſatis patent partes in littera. ¶ MDanca nota
bilia colligaʒ: quia littera eſt dubia:ido uenit.j.
examinanda: ſed pro foꝛma colligo primo ꝙ u
niuerſitas tpᷣalis in qua eſt iuſpatronatus põt
pignori tradi nimiꝛũ.nam et uendi põt ut in. c.
cũ ſeculum de iurepatronatus et ĩ.l:in modicis.
iuncta glo. ff. de contraben. emp.et locari ut in
c.ex litteris de iure patronatus Sed iuſpatꝛ0
natus in contractu pignoris non tranſit in cre
ditorẽ ut hic ſingulariter ꝓbat᷑ m uerũ ⁊ cõeʒ
intellectũ. Secus in alijs duobus contracubus
precedentibus ut in iuribus preal. diuerſitatis
ratio.j. dicetur:tranſit ẽt cũ bereditate vt hic ĩ
prin ⁊ quot modis tranſfertur hoc iuſpatꝛona
eus: uide per glo.in hac meteria notabilẽ.xvj.

Ge⸗ re iu dicata.

zin ſſtir m de benekicio ſa
tã non tranſſertur ipſius beneficij coꝛpo
ſeſſio:nam iſte aꝛchidiaconus iſiũ dain nlbol
æ in corporalem poſſeſſionem idinlie a ir
inſtitutionẽ factã de beneficio uel alia ꝛe te⸗
feratuꝛ poſſeſſio tenet glo.in.c.per tuas de n
na. ⁊ in.c.ex ore de bis que fiunt a miote do
te capituli ⁊ in.c.auctoꝛitate de inſti. ibi zar
de effeetu huius inſtitutionis. Sed conumm
ꝙ tranſeat poſſeſſio tenet glo.in. c. ij. de u
tudine uide quid iuris per Jo. an. poſt 1.
in. c. tranſmiſſam ð elec. teiigi in. c.ij. - ducke 5
alle. Et conclude ꝙ ſi inſtitutio fit ante zollati,
nẽ:tunc non tranſfertuꝛ poſſeſſio:quia habet ui
collationis. Si uero poſt ⁊ fit in preſentia:
ſeu beneficij: nemo eſt in poſſeſſione venekicij
2 iũc ſecus ut.l.quod meo.ff.de acqvi.poſſel.et
ſic concordat glo. prealle. boc declama ur launs
notaturx in preallegatis iuribus: ad que remiſi.
Mora ibi per partes ꝛemiſiſſent ꝙ inger re
mitens negociũ ad ſuperiorem poteſt cullibet
partium dare atteſtationes ſuas ipſi ſupeꝛiori
deferendas: concoꝛdat quod legituꝛ ? notatur
in. c. dudum el primo ſupra de elec. ?2 ſiamere
utriqʒ parti terminnʒ peꝛemptoꝛiuʒ ad compat
dum corã ſuperiore ut in. c.fi. de accu. iia fit
actũ hic.nã legatus iſte ſine alia citatione proi
lit ſñiaʒ remiſſo ſibi negocio per delegatos.
Nõ ꝙ legatus pape põt delegare cauſaʒ iu e
gationis ſibi competente. Concoꝛdat.c. ..d of
fi. le. ubi uide ⁊ nimirũ: babet enim ordinariam
ut in. c. ij. eo. ti. li. Vj. ? quilibet ordinarius pot
pro ſua iuriſditione cauſam delegar ut.l1. nica
E. qui pꝛo ſua iuriſdi. ?.c. ut litigates de offl.
ordi.li.Vj.⁊.c.ſi quis ↄ cle. de fo. compe. Jceʒ
ſi eſſet delegatus cũ haberet delegarã a pricipe
ut in. c. paſioralis in prin. ð A d
libi ex renore ſũie et rene menti illuc de Aliel
ex tenore ſñie:quod conſtat ex ſnia iunctis atle
ſtationibus ad quas iudex in ſñia ſe retulit. Ci
dertur ergo expreſſum in ſñia quod continetur
in atteſtationibus: ex quo iudex ad illas ſe ꝛ
rulit: facit optime.l.penul. C. de ſen. que ſine cer
ta quantitate ⁊.l. ait pretoꝛ. . i.ll.de re ludl.ſn
cit ad ea que dixi.S.e.ti.c.i. 6 i uer. iñ qꝛ:
2 tene menti ſẽper: quia pꝛobat id quod diri.ẽ.
eo. c. cãm: ꝙ ſi iudex in ſñia dixit Altera hantiun
in probatione defeciſſe et per atteſtationes con
ſtat ꝙ pꝛobauit intentionem ſuam:preſumlun
iudex erraſſe uel circonuentus:n zt dz pꝛeſumi:

ꝙ teſtes uacillaueꝛunt ub alius delectus ex quo
notat Inno. in. c. ann

in actis n dr.ſacit quo
robaid Brpo,rrln do Ganhria
conus iſtũ.d.inſtituit: nam inſtirntio H
epᷣm ut in. c. cũ ſatis de offt. archi⸗ 1So. t .
ij. q hic aꝛ. fecit ex comiſſione ei ut dẽ RM
als ãt ñ potuiſſet: niſi h habeꝛet de 9ſuein n
¶ Mavie qꝛ aꝛchidiaconꝰfecit b duplice
tionem: unam tituli collatoriam: alis corporaleʒ

rnugmtr uil u
uc gn l hoͦl un RM
immaly ion nuͤr hiin
tuno mi bmninn? Mo ulmn /i un
õ
Irg neroneſnni eclelſi uli uincvli 9
burc ntt biinis ciftt lgnt dauun
cſonnls t holen dor uſnü dundlei g
Ueliorisaegtärerreſenatd:Onaninzdint
apene gico cSlecns de ki e diehiſet
Preſenams acguifk ins ſedin eni ſna
quiriter indimtone ſencolanone:r nöbilte
4 ſblügitſcßper colarione ſen inſtimnone acqn
ritur ius in re pbnur in cpenul. geprebẽ
I. N culind geoecſtone hrede co iper
ſetarionne ven genint ing d a ad banefl
petediitb agionmn eſomlen ) ehlcohn
ur in. c paforalis e c.Ci leams geintepan
nnmus qe eha bane nis. Ece hoſiß
que ige ſeit ncigo c dleengrr guig ber
Ppiienon glapramn ad tinli on pe
„ leidei pleneindicto e, –W e
ſict ad ppoſti olnce ſe non anari⸗

nido vert
coc gant umnonis elent h⸗ ſiumnk

3
unr efrumngmir m
ui ctedl inſtimri
lone epi õ
necilrctuinurhnane
zug⸗ c.Cun jte ibi Plene diri e/
Utven n ber ori oprſenns Nr
ien ccio en Zcpin ainn n in.
. EMCi afic ogne

ncantinr e

nlns iſſtintiong G
Inmſenp lonſs. Iln
e nide nic iri. goittſe

nſe
nsper ongee

ndarchi aſt eſtinnt
wllh. end ckinhoſſiſoregn
riieſanl awinofirni
ſtc oneir l. prenle hor Nlut
urngnalegnisintignl n
aſbiperanns mnſſſngin
miuens Mgocii ſpperoren Polte
õ
defermnchg cordn gol lgimnt er
in.c dudimd orino ſnon de ckit ia
umniq; pam enmm; oocnpoig den
dum cri ſperiore ur in cfoecen, tit
uni hic. aus ite ſr ala ctmnonegen
ſiinnz faniſo ibr go er oelgars.
H egums pnye ot oclgane auſij irl
gnons ſbi conhame. Coltontl 00
lermi de tntdtddaein ientan
u NR Ra ien as

No n Wrddde en dieimn

LCo rirtKACN Nidins
l Nisz e deſd alc,
ſcla dcegmoth bebe waa
uin c Aſortls urindd hackl
ſle noreſiie atche enui ui

em vusrct d0 D 1

eeg
urtu nſ ln⸗
1 le 1.1. .
cam uztici

5
i Aea (er: waghut 4

4
1iax nenn ir nſinci,

Cu e- ſe 41ſ 2 P= r⸗ ,,Bawer n Prrerzo P „0 »„ol. 3. .

¶ De re iudicata.

quatenus illũ fecit in poſſeſſionẽ induci.in pᷣma
ꝓcedit dictum glo.in fa ñ quia illa ſpectat iuꝛe
ꝓprio ad archi ut eſt tex.in c. ut noſtrum ⁊. c.
ad bec de offi. Archi. ¶ Et nõ. ex rex. ꝙ iſtam
inſtitutionẽ corꝑalẽ pot Archi. ꝑ aliũ facere lʒ
ſir nudũ miniſteriũ. Ex quo collige ꝙ nudũ mĩ
ſteꝛiũ ↄpetẽs alicui iure ꝓprio põt per aliũ exeꝛ
ceꝛi. Quid ãt ſi ex delegatione:dic ut in.c.fi..
ulti. de offi.dele.¶ Oo. fo tex. in eo ꝙ iſte
ſentatꝰ a uero patꝛono egit ↄ inſtitutum ꝑ epʒʒ
un obſtat.c.paſtoralis de iuꝛepatro. ubi agitur
5 epiſcopum ad intereſſe:nam ex preſentatione
ſola patroni non uidetur ius acquiſitum preſẽ
tato ſaltẽ ut poſſit õ inſtitutum agere cũ patro
nus non tranſferat ius ſpirituale: ſed eſt illa pᷣſẽ
tatio qdã pᷣncipium ad inſtitutionẽ obtinẽdaʒ
ꝙ quidẽ pᷣncipium non eſt ratũ anteqᷓ; preſenta
tio approbetur per dioceſanũ ut dicit tex. in.c.
ꝙ autem primo reſpõſo de iure patro. Sol. gl.
.iij. dicit ꝙ ius acquirit̃ preſentato:peꝛmanente
in eadẽ uoluntate patrono licet epus eũ nolit ſi
ne cã admitteꝛe ⁊ uigoꝛe huius iuꝛiſ põt agẽ ut
inſtituatur ſicut põt agere electus ut ſua electio
ofirmetuꝛ ad hoc allegat iſtũ tex.⁊æ nõ.ſingulaꝛi
ter quia quotidie ſolet ad hoc allegaꝛi iſte text.
iuncta glo.ſed non ꝛeſpõdet gl.ſpecifice ad iuꝛa
ſuperius allegata. A iuerte quia doc.hic iſtant
7æ uario mõ loquũtur ? Inno. uidetur in uaꝛijſ
locis ſibi ↄtrarius:naʒ in.c.ꝙ ſicut de electi.di
cit ꝙ inter preſentatũ ⁊ eccleſiã nullũ uinculũ ⸗
tꝛabitur cũ nihil ſibi iuꝛis acqͥrat allegat dictum
C. paſtoralis ⁊ põdeꝛa hoc ultimũ dum dicit ꝙ
nihil iuris acquiritur preſentato:ↄtrariuʒ dixit
apeꝛte in dicto.c.dilectus de offi.le.ibi eiʒ dicit
ꝙ preſentatus acquirit ius ſed n plenũ ſicut ac
quirit per inſtitutionẽ ſeu collationẽ:⁊ nõbiliteꝛ

l ſub iũgitſc per collationẽ ſeu inſtitutionẽ acqui
ritur ius in re ꝙ ꝓbatur in.c.penul. de prebẽ.

li.vi ⁊æ.c.nultimo de ↄccſſione prebẽ.eo.li.per pᷣ
ſẽtationẽ ueꝛo acquiuit ius ad ꝛc.i.ad beneficiũ
perẽdũ ⁊ bʒ actionem peꝛſonalem ↄ epiſcopum
ut in.c.paſtoralis ⁊.c.cũ dilectus de iure patro
narus que neꝛba bene nõbis. Er uide bonã gl.
que idẽ ſetit in dicto.c.dilectus:⁊ quia hec mã
ꝓpꝛie non adaptatuꝛ ad titulũ non ꝓſequoꝛ h;
ſed dicã piene in dicto.c. paſtoralis:ſʒ quatẽus
facit ad ꝓpoſitũ ↄclude ſic non ſequẽdo nerba
doc.ꝙ aut patronus preſetauit duo ſimnl ł ſuc
ceſſiue anteqᷓ; epᷣs ſpreuerit primũ:⁊ tũc neutri
ẽ acquiſitũ ius petẽdi inſtitutioneʒ ſed eſt in op
tione epi ſeu debẽtis inſtituere eligere queʒ uult
cx illiſ ur in.c.cum aãt:⁊ ibi plene dixi.de iurepa
tꝛonatus:nec habet primo pꝛeſentatus hoc cãu
aliquam actionem ) epᷣm etiam ad aliud benefi
ciũ:quia patrono licuit nariare aliũ accumulan
do:nõ autẽ ex toto rcedẽdo ut plene nõ.ꝑ Jo.
an. in regula in re cõi.de ꝛe iur.li.vi.in mercu.
7 epiſcopo licuit uti auctoꝛitate a iuꝛ ſibi ↄceſſa
ſine alterius iniuria ut pluribus preſentatis eli
gat cx illis unũ: nemini eim ex illis iniuriã facit

ſoy - n,, e.

„

quia utitur iure ſuo ut in. c. cũ eccleſia de elec.=
xxiij.q.iiij.qui peccat:ſed ſi epiſcopus diffenet
inſtituere aliquẽ ex eis:tunc patronus po teſt in
ſtare ut epiſcopus cõpellatur per ſuperiorẽ: ar.
.c. decernimꝰ æ. c. filijs. xvj. q. vij. 2 cꝛedo ꝙ et
preſentati poſſunt implorare ofſiciuʒ ſuperioris
in genere ut unũ ex his eligat ar in.l. cũ quidaʒ
.eff. de le. ij. aut patronus preſentat unum quem
epiſcopus ſine cauſa legitima ſpreuit inſtituere
2 patꝛonus poſtmodũ accumulauit aliũ quẽ epᷣs
inſtiruit: æ tũc ualet inſtirurio facta de ſecũdo cũ
fuerit preſentatus per patꝛonũ cui licuit naꝛiaꝛe
accumulãdo dicto.c.cũ autẽ:ſed quia epᷣus ſine
cauſa legitia ſpreuit a principio primũ ↄfirmat
ſeu inſtituere ita ꝙ propter euʒ primo preſenta
tus incurrii damnũ tenetur illi prouidere iuxta
id qð habetur in.c.paſtoralis prealł.⁊ ĩ hoc ha
bet ille preſentatus actionẽ perſonalẽ ↄtra epᷣm
Aut patronus nullum alium preſentauit ſed ꝑ
ſeueꝛat in pꝛima pꝛeſentatione ⁊? ſumus in termi
nis. c. noſtri. quo caſu dic ꝙ põt pꝛeſentatꝰ age
re ut epiſcopus compellatur euʒ inſtituere quia
ius eſt ſibi acquiſium ex preſentatõe ut pꝛobat
hic ⁊ in. c.dilectus de offi.le. I cẽ põt agere con
tra intruſum in iſio beneficio ut inde remoueat᷑
2z ſua preſentatio adinittatur:tex. eſt hic:quia cũ
habeat ius ad beneficiũ petendũ habet per con
ſequens ins ad omnia ꝑ que perueniatur ad be
neficiũ cõſequendũ ar.c. preteꝛea ⁊.c. prudẽtia
de offi. dele. nõ obſtat. c.qð autẽ.S. alle. ꝓ ↄtra
rio quia fateor ꝙ factũ patꝛoni nõ eſt ratũ ante
qꝙᷓ ſequatur inſtitutio per epᷣm quia põt uariare
aliũ accumulando ut.S. dixi: ſed dum peꝛmanet
in prima uoluntate ins eſt acquiſitum pꝛeſetato
ex quo poteſt agere ut cõſequatur inſtitutionem
ut h̊:ſaltem implorando officium ſuperioris fa
cit qð in ſimili nõ.i.c.ueniẽs ðᷣ renũ.⁊? ꝙ acqui
ratur ius preſentato patʒ:quia patꝛonus hʒ ius
in preſentãdo ut in dicto.c. dilectus: ergo ĩ pre
ſentatũ tranſfert ius:non tamẽè ius in re ut pᷣdi
xi:ſed ius ad illud petẽdũ. Nec ob.ſi dicatuꝛ ꝙ
ſi haberet ius ex preſentatione non teneret inſti
tutio facta de alio ad ſecundã preſentationẽ pa

troni nec patronus poſſet alium preſẽtare. Ad

hoc eni reſpõdetur ut predixi quia patronꝰ põt
aliũ preſentare cumulãdo nõ in totum a prioꝛe
recedẽdo ut in dicto.c.cũ autẽ. Et ex hac uaria
tione ſeu accumulatione patꝛono a iure ꝑmiſſa
acquirit᷑ aliquale ius eętiã ſecũdo:ideo põt epus
eligere quẽ uuli Qñqʒ preſentatio eſt facta de
uno ꝑ euʒ qui n eſt patronus nec in pofſeſſione
patronatus ⁊ preſentatus inſtituitur ab epiſco
po:pntãte illum eſſe patronum: poſimodũ uero
preſẽtatur alius per patronum qui eſt ĩ poſſeſſi
one patronatus ⁊ ualet hec nitima prelentatio
etiam facta pꝛima ñ caſſata nec aliteꝛ irrita nun
tiat ⁊? preſentato acquiritur ius ac ſi nulla alia
preſentatio pꝛeceſſiſſet æ põt agere inſtitutum
ſine preſentatione neri patroni ut remoueatur:
7 ut ſua preſentatio admittatuꝛ ut inſtituatn: vt
m i.

rHla „. Pl eee

ninnie

eſt tex. notabilis bic. Ex hoc notabiliteꝛ colligit
ꝙ inſtitutio facta per epm ſine preſentatõe neri
patroni eſt ipſo iure nulla patrono laltẽ illã iſti
mutionẽ unpugnãte qð procedit etiã ſi eps no a
gebat i inſtitutõe ↄtẽnere uerũ patronuʒ. cũ hit
crederet aliũ eſſe patronũ poſſeſſorẽ:fortius er
go gebet elſſe nulla cũ ſine aliqua preſentatione
aliquẽ inſtituit ut bic ⁊ in. c. vðcernimus.xvi.q:
vij. ubi tex. optimus.Ex hoc infert᷑ ad intellec
tũ.c.illud de iurepatronatus ut uerbũ irritãda
ibi poſitũ ſtet ꝓpꝛie:⁊ ꝙ iſtitutio talis ſit nulla:
aperte ſentit Fre.in tractatu peꝛmuta ionis di
cã pleniſſime in dicto.c.illud. Quid autẽ ſi eps
ſimpliciter cõtulit: æ patronus infra tempus ſex
menſiũ nullũ preſentauit an cõualeſcat prĩa iſti
tutio facta per epiſcopũ:uide de hoc ⁊ alias cir
ca materiam per dominos de ꝛota deciſione.
ccclvii.dicam in dicto. c. illud. ſufficiãt iſia hic.
¶ Op. ? nidetur ꝙ ex alio capite hec ſententia
fuit nulla.quia ſine ꝑẽptorio lata.iij.q.ix.caue
ant 2. c. omnia ⁊æ.l.i.F. ex eo dicto.ff. que ſẽ.ſine
app. reicin. Soluit glo.ſequẽs ꝙ iudices remit
tentes negociũ citauerũt ꝑtes ut. S. dixi in nota
bilibus. æ circa hoc nide notabile diciũ Inno.
in. c. fi. de accu.in prin. ubi dicit ꝙ index cui cõ
mittitur per ſuperiorẽ aliquis aꝛticulus cauſe ꝑ
eñ inſtruendus ⁊ ad ſuperiorẽ ꝛemittendus:põt
etiã ſi nihil ſibi fuerit dictũ per ſuperioreʒ preſi
gere partibus terminũ infra quẽ cõpareãt corã
ſuperiore ne ſine termino cã remaneat qð ẽ mẽ
ti tenendũ. ¶ Wrerius op. uidetur enim ꝙ ex
quo ifra breue tempus poſt ſentẽtiã iſte clericꝰ
