mẽtum preſtante õ foꝛmã mandati:cũ in hociſit
non procuratoꝛ. Et ideo foꝛte dixit glo. ꝙ non
eꝛat ſoluendo:⁊ notabis hanc glo.pꝛo intellectu
iuriũ:q tribuũt ſʒ ãnũ ipedito.nã ſi ipedituꝛ fẽo
tertij non datur ſcðs annus:ſed agitur õ tertiũ
ad intereſſe:ſi eſt ſoluendo:alias reſtituitur ut h̊
Et ſic poteſt ſaluari glo.nel dic ꝙ ↄriuʒ glo.ꝓ
cedit qñ tertius fuit in dolo:ſed iſte pꝛocuꝛatoꝛ
credebatur circũuentus:quia forte falſo fuerũt

dẽ. Ad iuſtificãdã appellationẽ ex cq iter

libi date lr̃e reuocatorie illius inhibitionis:
his habes mãm. c. intꝛinſecam expeditaʒ e
tꝛa glo. oppo. ) tex. C. de monopol. per A.
nã non lʒ cõuenire ut certis perſonis liceat ne j
dere nictualia: æ alios ñ inſtꝛuant ur ibi So
ue pm Inn. ca fraudandi non eſt licitũ ſtr t9
nire ſed bñ ex priuilegio ſen conſuetudine Hee
põt licere ut hic: uel Srium pꝛocedit ꝛeſpectu .
ſonarum ſen rerum: ſecus reſpectu loci.i. ut ſe
to loco uendantuꝛ: prima tñ ſolutio 6Ecurior:
ut =ʒ impugnetur pactũ tanq; captioſũ: nõ ti im
pugnat puilegiü ſen oſuetudo:quod n

Nterpoſita. Taoh famoſũ
Rbile:d b dicir nciy et multum alle
Pncipiuʒ uſqʒ ad. F. ei
ꝓbax oʒ cãe vVitatẽ coꝛ indice ad què nune
corã iudice ꝗ qoblata pbatio ? reiecta.b.d. ſin
gulariter 6 prio ꝙ ex reiectide exceptois
legitie nõ iuſtificat appellatio niſi coꝛam indice
ag au betur illam exceptio nez eſſe ueraʒ.
¶ Er quo infero iudicem non grauare paunez
ex eo ſolo ꝙ exceptionem pꝛobabilẽ non admi
ſit.nam potuit moueri putando foꝛe illam eſſe
falſã:ideo ut preſumatur grauamẽ: dʒ expectari
doncc probetur uenitas ipſins ¶ Et ex hoc in
feꝛo ad aliud notabile dictum quod in focultate
iudicis eſt exceptiones dilatorias uel peremoro
rias admittere uel repellere:nec ex lola admiſſi
one uel reiectione infertur grauamen appellatio
nis inſtificatiuum. Et uide cirea hoc Inn. i.c.
poſt elec. de conceſ.pꝛeben. prope fineʒ:ubi dat

bonam theoricam iudici dicens ꝙ ſi exceptio ?
modici preiudicij: poteſt eam ex leni pꝛeſumptio

ne repellere. Si ueꝛo eſt magni preiudicij ut pu
ta exceptio de non petendo uel preſcriptõis nö
debet moueri ſine pꝛeſumptione uehementi:qo
nota. G itimo nota q; pꝛobationis oblatio
2 repuſſio exceptionis propoſite iuſtificat ipſo
facto appellationẽ a indice interponendam: ita
ꝙ ſufficit co ram iudice ad quem probajĩ excep
tionem legitimam propoſitam ? ipſius proba
tionem oblatam: æ ꝙ index exceptionem ? pro
bationem reppulerit. ¶ Sed queꝛo de ratione
decidendi ad utrunqʒ dictum iſtius principij:
uidelicet quaꝛe ſolum exceptiones legitimne re
pulſio non iuſtificat appellationem et probatio
nis oblatio: ſic dic colligendo mentem glo. et
doc. ¶ Cauſa immediate appellationis eſt ip
ſum grauamen ut in. c. ut debitus ſuorn eo. ſe
ex ſola ꝛeiectione exceptionis pꝛobabilis nece
ſario non infertur gꝛauamen: quia cum inder
habeat cõtẽpnere malicias litigantium ut ſlas
finem de dolo. 7 contum facit..quidam elim
= iex iuſta can
uerunt. ff. ſi certũ pe. potuit moer! ex Vaoz ſepe
ſa ad illam exceptionem elenam n
exceptio in ſe eſt legitima:ect tamen eſt l
exceptio contra actoꝛem ꝙ eſt excdicain in
men in ueritate non eſt excdicatus: ſed excip

inder ii adnnittes/
inder i gan Sſor tl .
6grungelll. iſe⸗ ſoneinc

6 ri
georm ct diglali geblion⸗

orn nodicl 1is ie erit oblats yb⸗

Srci non il iudex:

curn imer Canonic pi
inec d biſoſuedun ge delpo. imnp

roe. Nioblano ,banonis uſifa
ionemiaua deegt iiqnin⸗ ucͤ
do reopere intn ofli ſu batio
ns giinereu het fo aſit in gren
õäl
Pr iiell,c. 1C.negnis iſncj
engro. Dechdo ,litubi appelai
in udicis ci eoica i n dor wi en
icſuggeſi 5. Ni (Adider e
oNe den Nidncaſ eer ce od
apoelanone. Ie boc fiſtingue⸗
te indicis pbatione oblati ſonennis
ci iudexeſt aoſes: ? hoc ſenſerunt de
Caro fallt fz Jo.on.? cöſterl.
offeri pbanio 5 rei euidena:ut ſinol
cii niuere de qno notorie conſiarin
mortufactt c.euidetia. de gecn,
ria n d; inder pat ad iudicii duel
5. ge fliſs pſoy. Hecn euſgetin:
ſunptionẽ pbatſdis oblaterideo en
luſtficandi appelatione,, Pbetur
us re Falit ? quanto qnſ offertur
quo iucer ineceſſtanur ad e rei
hoc ltio cie nt plene n. i c er dre
niͦ m tene merl:⸗
ficat H aunnger e
gi vonemn quoad denon
t Utarat non at yt exceptio bab e
Uidici pnis Adueiſe qia iniqnita D
Kure Diimenoencheſening,
Mut in regula non hge reinn

k coc.hic. lice glo. in e
H bi dixj: f 5 arie
anm Ai boſeus cin git
ualis chenn ſe iſta ob H

um *l CNin V
n nienen . un
e 4 . En.
ünuritinnnn
li i tit
a unu⸗ onin ſt
ng nngentt
lgnſetig e, t

A miilalen
Alckalgnenſite
i r deodr muifn

1 Wuſhngt inand
niſngatin
X 5 uſfti Vari i m
Awoen Anerhinſn
nnignicden n gunr
aoinmn ithiitn
Eunto Ndr bn lnt
iadnrnnm gumneinn
orlehen Mits isſ Konen
vaiumml dinn , inti
udnminsz Aunnr n
udummu trmaruin
A ſatcanrifenn gumm geit
AtNINiri
WEHRHuRREi
wlantrdi,nttaſind
1n Srdnifthint
ammrumhiili
N rinnttnnnn

. te
„(Ianorong d N

caulſa differendi iudicium æ uexandi aduerſariũ
Igeo ex ſola reiectione neceſſario non ꝓbatur
gꝛauam:ſʒ ſi corã iudice ad quẽ ꝓbet᷑ poſtmom
ueritas ipius exceptionis nunc apparet iudicem
grauaſſe æ male motũ fuiſſe ad reiectionẽ:ſʒ qn
excipiens obtulit ſe ꝓbatuꝝ in cõtinẽti non põt
index ñ admittẽs aliquã excuſationem baber:ꝙ
nõ grangerit. qꝛ pſũpta malicia õ excipientem
purgatu: ex oblata ꝓbatione in cõtinenti: nã in
mora modici tpᷣis n ẽ ꝑiculũ.l.ſi debitori. ff. de
indici.unde cũ iudex reijecerit oblatã ꝓbationẽ
ondit ipo fcẽo iniquitatẽ ſuã ᷣ excipientẽ. IJIdeo
ſufficit hoc ſolũ ꝓbare ad iuſtificationẽ appella
tionis dato ꝙ non ꝓbetur ueritas cauſe: quia
ſine ueritate grauame illatũ eſt. ¶ Bed quero
ꝓ declaratione pᷣdictorũ ⁊ tex. nũquid indifferẽ
ter ꝓbationis oblatõ hẽat iuſtificare appellatõʒ
dic ꝙ non: ſed regulariter hoc procedit Fallit
pᷣmo in appellatione eriudiciali que interponit
a pte uel a iudice ꝓcedente tanq́; ꝑs Ratio eſt
quia non tenctur ꝑs recipere ꝓbationes alteꝛiꝰ
ꝑtis:cũ non ſit iudex:hoc ſetit Inno hic ⁊ ĩ.c.
cum inter canonicus ⁊ in.c.quia ꝓpter de elec.
7 in. c.qad diſſoluẽdum de deſpõ.impu. ꝓbatur
rõe. Mã oblatio ꝓbationis iuſtificat ex eo appł
lationem:quia detegit iniquitatẽ iudicis in nolẽ
do recipere iuxta officiũ ſuũ ꝓbationẽ exceptõ
nis legitime:ſed hec ro ceſſat in ꝑte:cũ non ha
beat ad hoc officium:non.n.põt eſſe iudex in cã
ꝓpᷣa.ilij.q.iiij.c.i.?.C. nequis i ſua cã in ꝛubꝛo
7 nigro. ¶ Decũdo fallit ubi appellat᷑ in ablen
tia iudicis cũ eiꝰpntia hꝛi ñ pot iux ea que dixi
i.c.ſuggeſtũ.S.e.nã cũ n ſit iudex qͥ ꝛecipit ꝓbati
onẽ oblatã: ridiculũ eèt dicẽ ꝙ tał oblatõ inſtifi
cet appellationẽ. Itẽ hoc fuit inductũ ex iniqta
te iudicis ꝓbationẽ oblatã ſꝑnentis qᷓ rõ ceſſat
cũ iudex eſt abſẽs:⁊ hoc ſenſerunt doc.hic ⁊ bñ
ertio fallit py Jo. an. ?7 cõiteꝛ. ſequẽtes:qñ
offert ꝓbatio rei euidetiã: ut ſi nolo ꝓbare ti
ciũ uinere de quo notorie conſtat in loco ꝙ eſt
mortuꝰfacit.c.euidẽtia.j.de accu. Mã noto
ria ni dʒ iudex pati ad iudiciũ ðduci:ut in. c. qmn
3 5. de filijs pᷣſby. Hec.n. euidẽtia ꝛei cõfũdit
ſumptionẽ ꝓbatiõis oblate:ideo erit neceſſe ad
iuſtificanda appellationẽ: ꝓbetur neꝛitas ipſi
us rei. Fallit æ quarto qn offertur ꝓbatio tpᷣe
quo iudex ni neceſſitatur ad eã recipiẽdam:æ= de
hoc ultio dic ut plene nõ.i.c.ex ꝑte ade de teſt.
nũ tñ tene mẽti:ꝙ oblatio ꝓbationis iuſti
ficat appellationem quo ad deuolutioneʒ cauſe
dũtaxat non ãt ut exceptio habeatur ꝓbata ĩp
iudiciũ ꝑtis adueꝛſe quia iniquitas iudicis non
dʒ nocere ꝑti: nemo.n. dʒ alterius odio pregra
uari ut in regula non dʒ de ꝛc.iuꝛ.li.vVi.⁊ h̊ cõit
noluerũt doc.hic.⁊ uide glo.in.c.ex ꝑte ade pꝛe
al. ? plenins ibi dixi:æ ur̃ ð hoc ibi cãus ſʒ unũ
intellectum: Altimo ſcias ꝙ in dubium uertituꝛ

gqualis debeat eſſe iſta oblatio ꝓbationis ad in

ſtificandam appellationẽ æ due reꝑiuntur opio
nes na ut ſufſiciat uerbaſis utputa ſi di

C De appel.

cat ꝑs:ego offero me ꝓbaturũ hanc exceptiõeʒ
iuxta id qð hẽtur in.l.li is a quo.ff. ut in poſ.
leg. hodie conſtat:hodie agatur ut ibi. Et hanc
opinionẽ fouet Moſt.⁊ pꝛo eo facit ̊ litteꝛa dũ
ſimpliciter dicit ſe offerẽs probaturũ ꝛc. ¶ Se
cũda opinio eſt Jo. an. exigit. n. ipe realẽ cbla
tionẽ ꝓbatio nis ut puta ꝙ ſecũ habeat teſtes.
inſtrumẽta ⁊ ea offerat iudici. Si.n.iudex tunc
ſnit:⁊ ob hoc appellatur iuſtificata eſt appella
tio:hoc ſolo ꝓbato ⁊ iſtũ tex.exponit offeres ſe
ꝓbaturum ⁊c.i.probationes offerens mouetur
quia ex õria opinione ſequitur abſuꝛditas.nam
facile eſſet falſo excipienti ꝓbationeʒ ueꝛbaliter
offerre. tẽ quia uerbalis oblatio nil noui ĩ
ducit:cum in qualibet exceptione tacite inſit ob
latio probationis:cum quilibet excipiens tene
atur ꝓbare ſuã exceptionẽ ut in.l.i.ff.ð excep.
2 in.l.in exceptionibus.ff. de ꝓba.nota.in cle.
fi. de reſcrip¶ Do. An. banc opinionẽ nõ ſe
quitur ſed dicit ſufficere:ut exeipiens ſe offerat
ꝓbaturũ in continenti:quia per hoc ſatis pur
gatur malicia pſumpta õ excipientem ad h.c.lit
teras de reſti.ſpo.⁊ in.c.exhibita de iudi.facit ĩ
ar.l.qð dicimus ⁊ in.l.ratũ.ff.de ſolu.⁊ hanc ꝑ
tem ſemꝑ tenui. Et dicit᷑ uelle ꝓbare in continẽ
ti:ex quo non exponit dilationes longiores:ſed
petit terminũ breuiſſimum ut ꝓbatuꝛ in.d.c. lit
teras: ⁊ per hoc tollitur motiuũ Jo. an. Hã re
gulariter excipiẽs nõ tenet᷑ ꝓbaꝛe in ↄtineti:nec
ẽt ꝓcedit alið motiuũ ſuũ ꝙ falſo poſſit offerri
ꝓPbatio:quia poterit timere condemnationẽ ex
penſarum. unde non eſt ueriſimile ꝙ offeret ſe ĩ
continenti ꝓbamx:uel dato modico interuallo
niſi crederet ſe ueraciter poſſe ꝓbare: ⁊ de hoc
eſt tex.optimus in.d.c. litteras ubi purgat᷑ pre
ſũpta malicia excipietis ꝑ tale oblationem ꝓba
tionis vbaliter factã:æ tunc expone iſtũ tex. ibi
niſi hoc ſe offeres ꝓbatuꝝ i ↄtinẽti.ſ.j.brcuiſſi
maʒ dilationẽ. G glo.ij. ibi cuʒ cam ſolue h̊
Sriũ ut ibi nõ.⁊ ꝑ glo.i.c.oli.s.de excep. ꝓbat
n.illa exceptio ex iſpectiõe reſcripti delegatorij
ad.c.ut debitꝰ:dic ꝙ illud.c.nõ ꝓbat oriũ: naʒ
ꝓbabilitas cãe includit ibi ueritatẽ ipſius cãe.
Itẽ declarat ille tex. ꝑ iſtũ ar.i.l.nõ pnit =.l. nã
2 poſteriores.ff. ðᷣ legi.⁊ ad.c.dilecto:dic ꝙ ibi
fuit probata ueruas exceptionis per cõfeſſioneʒ

partis aduerſe. *
₰„ Si appellatõ
¶ Eidem quoque. nõ fuit eecep
ta a iudice uł approbata a ꝑte: ſufficit appellari
mittere ꝓcuratorẽ ad impetrãdũ ⁊? Sdicendũ:lʒ
ꝑs appellata ſit ꝑata iĩ curia qui: hoc dicit
uſqʒ ad. J. ille a,& i e ꝙ lola appro
batio appellationis per iudicem nel partẽ appel
latam facta facit cauſam eſſe in curia:ut appella
to proſequente perſonaliter ſeu per pꝛocurato

rem teneatur appellator ipſam appellationem
ĩ curia proſequi.¶ Et ex hoc duo infeꝛo. Dꝛi

mo q ſola pꝛobatio fſacit cauſam eſſie i cuna ut tins eat ſen dt ſt Tnertis

ibi tractetur licet terminus non fuerit prefixus

à Ppyeg

per iudicẽ ſen partẽ ad appellationẽ proſequen
dã: ut probat iſte tex.id quod dixi in. c. nicolao
ʒ eo.⁊ limitat.c.ſepe.S.e. Secundo nõ ꝙ ſola
approbatio partis appellate ſufficit nt cã tracte
tur in curia:Iʒ iudex appellationẽ nõ receperit.
Eſt ergo ĩ optione appellãtis qualiter ⁊ ad que
nelit appellare: ſed in optione appellati eſt: an
nelit cãm tractare ĩ curia. Et hodie adde caſũ.⸗
c.i. e.ti. li. Vj.⁊ aliquid tetigi in.c.ut debitus.s.
e. Sed circa tex. dubitatur: nũquid poſſit appel
lator inuito appellato cãm proſequi in curia.
Inno uẽ ſetire ꝙ ſic:⁊ hoc mihi plʒ:nã iſte tex.
non dicit appellantẽ hoc non poſſe:ſed dicit ꝙ
permittitur ſibi impetrare lr̃as:ſi ſua appellatio
ñ fuer t recepta:põt ergo nõ uti bac permiſſiõe
ĩ fauorẽ ſuũ facta:ar.in.l.nõ quicquid.ff. de iu
di.⁊ in.c.cõſuluit de offi.dele.Ex quo enim ap
pellatum ẽ ad papã nil repugnat appellatorẽ ꝓ
ſequi cam ſuã apud ſedẽ aplicam:nec appellatuſ
põt dicere:quia iudiciũ redditur in inuitũ iit ĩ
c. intelleximus de iudi. æ in. I. inter ſtipulate. F.
ſi ſtichũ.ff. de vbo.obl.Sed quãdo appellator
non uult in curia proſequi non põt appellatus
niſi de ſeipſo conqueri:quare ſi uolebat in curia
proſequi non receperit prius appellationem 2z
hanc mãm hꝰ. F. proſequeꝛe plemius ut dixi i.d.
c. nichlao. 2
C 3 ute inchoatã p
lle denique. ſecutionẽ appellati
onis appellãs põt ſi uult inuito appellato peteꝛe
ut remittatur ad tudicẽ a quo:ſed condemnabi
tur in cxpeſis factis per partẽ aduerſã in illa ap
pellatiõe. ¶ Mota primo appellatoreʒ poſſe re
integꝛa ſue appellationi inuito appellato ꝛenũtia
re ad hoc.l.ſiquis libellos.C.eo.ti.canoniʒata
ij. q.vj.ſiquis re uero integra non exnte ñ põt
in preiudiciuʒ appellati appellationi renũciare:
qꝛ appellatio hoc caſu eſt effecta cõis:⁊ de hoc
j. latius ¶ Secũdo nota ꝙ poſtquã appellati
onis cã eſt alteri per ſuperiorem delegata nõ lʒ
appellatori appellatõi renũciar̃ inuito appellato
(Sa 3 boc ⁊ õ tex. opponitur. Nam ſola
elegatio appellationis non facit rẽ deſinere eẽ
integraʒ.cũ nil uideatur adhuc geſtũ cũ appella
to:ergo debet cõpetere facultas illi renũciandi.
Jo. an. fatetur cõtrariũ:⁊ ad iſtũ textuʒ.ſuppler
maxime uel ided f̃ʒ eũ fecit mẽtionẽ de delegati
one quia tunc fiet remiſſio per indicem delega
tũ quia coram eo dʒ fieri petitio remiſſionis:ex
quo cã eſt ſibi gelegara Sed idẽ Joa. an. in
addi.ſpe.e.ti.ꝗ.in quibus.v.xxxiiij.ꝛefeꝛt guil.
de ſuʒa in.l.ampliorẽ. C. e. tenuiſſe appellatorẽ
poſſe cauſa nondum cepta renuntiare appellati
oni ſue ꝑ dictam.l.ſi quis libellos ſed ea cepta
non põt in preiudiciũ appellati eo inuito ⁊ facit
tex.in.d.l.ampliorẽ..ſancimus:legiſte ẽt tenẽt
in.d.l.ſi quis libellos:ꝙ ad incõmodũ appella
ti non põt appellator ſue appellationi ꝛenüciaꝛe
⁊ circa hoc młta ſcribũtur ed ut clare hẽt

articulus diſtinguerẽ ſic: ꝙ aut fuit appellatum

ante ſniam diffinitiuã aut poſt. Oꝛio caſu ſiiu
dex a quo detulit appellationi non eſt ampli
fas appellatori gppellationi ſue renäclaten u
tota iuriſditio quo ad illã cam tranſlata eſtper
delationẽ ad ſuperioꝛem ut in. c. cũ appellationi
bus. eo. ti. i. Vj .unde etiaʒ cõi ſenſu non pñ̃t
pellãs æ appellatus ꝛediꝛe ad prioꝛem iudi nn
nõ. ? plene proſequuntur: æ concludunt di⸗ de
ꝛota deciß. ccclv. glo. de hoc uacillaueꝛit inid
.c. cũ appellationibus. ¶ Si nero non fuit de
5. e it de
latũ appellationi ⁊ tẽ ſi res eſt integra poteſt ap
bellator cet appelſato inuſto ꝛenũciaꝛe appellatio
ni ſue ut hic ⁊ in. d.l. ſi quis libellos:ſi nero res
non eſt integra. Aut appellatus nũquaʒ a Ppro
bauit appellationez: puto quod poſſit appela
tor renunciare: quia non põt appellatus ſe inua
re: ex eo ꝙ ſemper ĩpugnauit ut in ꝛegula ex eo
de re. iur. li. Vj. Di ueꝛo appellatus ꝛecepit 2 ies
non eſt integꝛa: tunc ſatis puto procedeꝛe illam
opinionẽ guil.quia ꝑ incboqtionẽ cauſe appella
tionis eſt effecta ipſa appellatio cõis ad hoc q
nõ.in.c.ex conqueſtione de ꝛeſli.ſpo.facit. d.c.
nicolao ⁊ dictus. ſancimus. ¶ Vel dic ? me
lius hoc poſſe procedere in appellatione a qif
finitiua. Maʒ tune põt prerendere intereſſe ppi
cõfirmationem ſnie quã uult bie Sec in appel
latione ab interlocutoria non uideo quid inter
eſſe põt pᷣtendere appellato:cum cã ſit remiteen
da ad iudicẽ a quo ut in. c. ut debitus.5. e. ? h
conſequituꝛ nunc ex ꝛenũciatione oppellationis.
Vnde põt ei dici:quod queris intus hobes:?
facit quod nõ. hic glo.in uerbo contradicnõe.
Secũdo mẽbꝛo pncipali cũ fuit appellatũ a
ſnia diffinitiua diſtingue:aut ꝛes non eſt integꝛa
2 non põt inuito appellato renũciare appeſians
appellationi per ſupradicta. Aut res e integꝛa
2 tũc ſi ꝓpter appellationeʒ appellatoꝛis fuit er
cluſus appellatus a facultate appellandi non po
teſt appellans renunciaꝛe appellationi ſue ad in
cõmodum appellati. nam imis bnſficio ſen diſpo
ſitione ẽ appellatio hoc caſu cõis:2 ſic poſſunti
telligi dicta legiſtaꝝ iĩ dicta.l.ſi quis libelios.
Pone exemplum in.l.omnẽ bonoꝛẽ. C. qñ ꝓ
uo. non eſt neceſſe: 2 declaraui ilſ.l.poſt go. in
c. ſignificanerunt. . de excep. na ſi ſnia fuit las
pꝛo me:non tn fuiſti mihi condenamus in erpen
ſis: æ tu appellaſti: non poſſum ego appellare er
ſola omiſſiõe condẽnatiõts expenſarum: ſed ſup
appellatione tua poſſum petere tefett onem ſuſe
quo ad expenſas ut in. d. l. omnem honommd
n. caſu ſi tu poſſes me inuito ꝛenũcigꝛe lre
tioni lex ut ita dixerim decepiſſet merliel do
tu appellatõis tue ſubtraxit mihi aen ti
pellãdi:ne tot appellationes gemina ent itue:
bi daret facultatẽ ꝛenunciandi Hl
as ee ñ dz. Sed ſi appelono ma n ſueme
bi facultatẽ appelldi poſſu ꝛenuntiene
atio i elt effecra coõis ali
gra te iuito:qꝛ appellatio n elte
⸗ 3 = 49 atois non potes tu
quẽ actũ geſtũ. In cã appellatd lete fnüciare
pncipalit̃ ꝓſeqͥ appellat ioneme noleie

der
ncAdr ae hili
C. xines guuanine
Ale- in darg cum
E pte⸗
per ſcſeen . Helatione vel puin

z ſte s Aelen
4 5 gppelaio ad welace
ſenier ftiri ce 9ecanone⸗ nd
Cnar ic awre de d de
mtmarite igi in cder ns .

Girio enolaatur ab e⸗ ad ſupiorem.

.

, Cechratoone nns perit qvalter h

mncörumeinin cͦapelgtionis u
ceſti e no conteſn. putr bic diei
docto. el gont er benl / conum
ue uir cuata ob honie ſueg gerun
ee . ri iueervrinoe ermmi ad
nem poleigamn iur poſtionemc.
eo. Erinter cetera ponit bic Hoſtl bon
ebſente appelatoe dr aeliatns in
enſe ann droſeod adwddeue
beoderor N RaNardte 1 do eri
ſacere gPdeſatore elani in pridns pen
ſed ſanis eſt p req unranur in conis.
teret cei ciari pſomalier one ppter
tii otus iſe melis laberi. Ande iur
lum appelagtoꝛe hoc caſn requirendi
tinndi:ad hoc ant ei gui C geten
aſcto cappellnore Crboe e tiin
1 de go n e oblne glo ſiinf
ludex neceſſanio ci werutohante
inc atatänc in dlſcnſion
Gpelnn nrro nnagftſnh
protedhtur adfiniendun

Nquiſitioni. Cl

6 gtio
in medio i
nſſinibng annen lnenpaſunt

mrife iennm 49) Ailin
anauſinichf, Toclinegoc

rnarn eri
nnigſnmnn
** netum ſtnſote
. eel⸗
ealudintnigi
nsccnl glth
ncamn iin ulritl
tnt eneſlanne ſin
ade oole gialn iheltr
mm iime ſätuntnnrt
imnom iitgi nti Gtu
õü
Mi umin gulmmmat nn
Aat uriigiet
upim A mittinN
Ac ac ae Aaes inohte⸗
amladN n EnCrndi
anteei
Dnedn
anhnabinnaniud
ꝛmſan gennfiniſe
wegimin inn
1r SNlrnſs Niudin
A1AN rdi
Pwelnns laun i
4 wwiinslelmntk ſe ſb
. Pen minz iui
nodn Me ee
, wch otinet

michnlte
g min i ml

die otaphenn
chan Ei min

ocen 1, Alic N
bi lmmn nn⸗

6.1 din ℳ

I
gn rinm
oli ſin
Pch-

((a l.0 yt te mina iDn

ut in dicta.l.ſi quis libelſos:
tionem eo.ti. et uide quod nõt archidi .lj. q. Vi.
ſi quis libellos:et Jo.an.poſt eum in. c. l. e. ti.
li.vi. plene per Hoſt.in. c.fi. de cri. fal. poſſet iñ
appellatus impetraꝛe litteras ſuper ↄfirmariõe
ſententie ſeu petere p ſuꝑiorem ſniam ꝓ ſe larã
cõſirmari:ut in.c.oblate 27.c.per tuas.S. e. æ ui
de circa petitionẽ cõfirmationis ſentẽtie qðᷣ di
xi in. c. ea que.S.de re iudi.
C S gqne. Articulus appellationis inter
poſite a grauamine diſcutitur
per indicem ad què pꝑte abſente ꝑ cõtumaciam
et lite nõ oteſtata in appellatione uel pꝛincipali.
¶ Hõ pꝰ ꝙ appellatio ab inteꝛlocuroꝛia poteſt
iſcuti et finiri ſine ↄteſtatione litis adnuerſaꝛio
otumace. Quid autẽ de cã appellatiouis ꝗ dif
finitma: uide qð dixi in. c. peꝛ tuas.. e. 6
ſecũdo ꝙ litis ↄteſtatio requirit ex iuris tſgoꝛe
qui quide rigor non debet hoc caſu obſeruari.
limo nõ. ꝙ in appellatione ab interlocu
toria nil pent᷑ a ꝑte. ſed tantũ redarguit iniqui
tas iudicis. Agitur enim ð facto ſuo:æ= ut iuriſ
ditio denoluatur ab eo ad ſuꝑiorem. Sed pro
declaratione textus querit̃ qualiter ꝑs ↄſtituat
in cõtumacia in cã appellationis:ut ſic ſit locus
ꝓceſſui lite nõ conteſta.ꝓut hic dicit᷑. Solutio
docto.intelligunt et bene: ꝙ contumax eſt pars
ſiue fuit citata ab homie ſiue a lege:ut in.c.i.de
elec. li. vi.ſiue ex prefixiõe termini ad appellatio
nem pꝛoſequẽdam iux diſpoſitionem. c.ſepe..
eo. Et inter cetera ponit hic Hoſti.bonũ diciũ
ꝙ abſente appellatoꝛe põt appellatus in ultimo
menſe anni proſequi appiłationé: iuxta id quod
habetur.ij.q. vi. appellatore.æ non erit neceſſe
facere ꝗppellatoꝛc citari in ꝑtibus peꝛſonaliter:
ſed ſatis eſt ꝙ requiratur in curia. Nã ſi opor
teret eũ citari ꝑſonaliter foꝛte ꝓpter uiaxꝝ diſtã
tiã totus ille meſis labeꝛet᷑. Ande iura dicũt ſo
lum appellatoꝛẽ hoc caſu requirendũ nõ dicum
citandũ:ad hoc aut᷑ ei qui. C. de temp appel.2
dicto.c. appellatore. Er hoc idẽ tẽuit Har. ibi
2 uide qð dixi.S.e.oblate ĩ glo.fi.in fi. Ex hac
gl. iſcto tex.nõ ꝙ ubi iudex tulit interlocutoriã
ſententiam in fauorem alterius parnis nõ ẽ ipſe
ludex neceſſaꝛio citandus in diſcuſione eppella
tionis. Mam nr hic patet ſufficit ſola cõtumacia
appellati ut procedatur ad finiendum articuluʒ
appellationis:pro hoc. c. nenerabilibus de ſen.
exco. li.vi.dixi plenius in.d.c.cũ ſpãli..poꝛxo
in glo. in uerbo coram.S. eo.

quiſitioni. Clauſula app:

— Hſit 4

DDe appeol.

facit cle. ſi appella

latione remo

in medio liiteraꝝ poſita reſpicit pꝛe
miſſa quibns annectitur nõ ſequẽtia miſi reperi
atur in fine litterarum.
parata n diuidit᷑.¶¶ Nõ p̃mo ꝙ cła appellano
ne remota in reſcripto principis appoſita ẽt bo
die operatur effecrũ ſuũ 4
nit poſt. c. ut debitꝰ. S. e.nõ põt dici ꝙ corrigat
per illud. c.⁊ ſic falſa eſt opi.glo.ibi æ ſequaciuʒ

i negocia ſunt ſe

à cũ iſtud. c. emana

9

vt ſme Lrne. fiigic; ry u aler 7— △ 4 P⸗c-

uolentium hane clam hodie nil oꝑari peꝛ illud
c.ut debitus. MA dſde als ꝛões quas poſui in. d.
c. ut debitus = in. c. paſtoralis e ti. Mec ob. ſi
dicatur ꝙ cã exepli fecit meriõeʒ ð iſta ckha: quia
nõ adduxiſſet nos ꝑ hoc ad iſtum errorem. cuʒ
ſine cõmemoratiõe ipſiꝰſi ufficiſſet dice quotiẽs
clła in medio ponitur ẽt habuiſſemus diſpoſitio
nem magis gñalẽ. Donatr eꝛgo lerioſe exẽ
plũ in ꝛemotione appe lationis: ut hẽremꝰ maio
rẽ claritatẽ:tã ꝛeſpẽu hꝰcle ꝙᷓ reſpectu aliaꝝ cła
rũ.Ex hoc ⁊ ex tex.nõ.⁊ rene mẽeti q ubicungqʒ 7
in eadẽ diſpõe annectunt᷑ plura negocia ſepaꝛa
ta:cła in medio eorũ poſita ñ cõcernit totã diſ
poſitionem: ſed dũtaxat pcedentia: qdᷣ ualet ad
ſtarutũ 2 cõſ les diſpoſitiõ s. Cns nc ꝛe
gulariter cła ſeu qitas ĩ fine diſpõis poſita non ela . anſcrla⸗,
reſtringit᷑ ad imediate pcedẽtia:ſed cõceꝛnit oiĩ 5.
in diſpoe contenta: æ dic ut dicã cũ glo.fi.¶n
gl. in fi. bo. bic ? Jo. an. poſt eũ dicit ꝙ nõ po
teſt in h̊ daꝛi cerra doctrina:ſʒ ſm diuerſitatem
caſuũ fiar diuerſa ꝛelatio. Onñʒ id qð põit᷑ ĩ pri
cipio ↄcernit oĩa ſequẽtia Et idẽ de eo qð poit̃
i medio:ut in. c.ij. ꝛeq̃ris pᷣalle. qñqʒ cła ſolum
Pternit pᷣcedentia ut hic:qñqʒ dictũ i pncipio ĩ
relligit᷑ repetitũ in fine ut in. c. paſtorat hic alł.
Lu nide qð claꝛiꝰ? plemiꝰdixi in. d. c.ij. fquiꝛis.
tã ꝛſpectu eflecius cłe q; alicuiꝰqᷓitatis adiecte ĩ
aliqua diſpõe an cõcernat oĩa pcedẽtia et ſeqn
tia uide peꝛ Haꝛ. in. l. ptor æ=. I.ij ff ui. bo. rap.
et in.l.talis ſcriptura. ff. de le.i. Et ſpec.in ti.
de inſtru. edi. ꝗ nũc aũt uidendũ. v. item excipe
? glo.·in.c.caue.xxviij q.i.⁊ in cle.ij.de hẽti.2 ĩ
c.ſtatutũ de reſcrip.li.vi. Et pone exẽplũ ĩ uno
negocio cõcernẽte plures articulos ꝑ id qð ha
etur in. c. cũ dilectus. S de reſcrip. In pluribꝰ
o negocijs põe exẽplũ ꝑ.c.cũ vein 7 teſti.
reue eſt.
Na ſententia. reue en⸗
per alia nerba ſic. Appellatio uniꝰ ꝓ
deſt alteri ſi cõi iure iuuẽtur: ⁊ idẽ ſit negocium
? eadem defenſionis cã et ſint eadẽ ſñia cõdẽna
ti. als ſecus. hd. . p' ex tex. pluꝛa requiſi
ta: ad hoc ut ſũia lata in fauorem umus proſit
7 alteri ¶ Drimo eniʒ requirit᷑ ꝙ una ſñia fuerit
cõdẽnari. nam ſi nõ fuiſſet cõꝛei ſen ambo in iu
dicio ſñia lata ↄ unum regłr ñ ꝓdeſt ſen nocet
alteri:lʒ eodẽ iure inuẽtuꝛ:ut in. c. intenogatum
ij.q.v.in.l.denunciaſſe ff. de adul.uide glo.in
c.dilecto.J.ð pꝛeben. Facit regla ꝛes ĩteꝛ alios
acta alijs nocere: uel ꝓdeſſe nõ dʒ: ut in. c. inter
dilectos de fi. inſtru. E. res inteꝛ alios acta per
totũ:æ qð dixi nnã ſniaʒ requiri. Idẽ dic ſi pln
res fuerunt ſnie:eadẽ m fuit probatio ut ꝓbar̃
in.:.ſi qui ſeperatim.ff. eo.æ ibi per Har. Se
cũdo requiritur ꝙ ſnia fuerit ſata in cã appella
tionis.ᷣ ſecꝰ ĩ ſñia lata ĩ cã pricipali.illa eniʒ non
nocet alteri regnlariteꝛ: nec ꝓdeſt ꝑ ea q̃ ſuꝑius . 1
dixi. plenius iñ nide hunc arriculum. ſ. ꝙ in cã S
principali per Jo. cal. in. c. dilectus.]. de ſimo.
per Cynum in. I. res E. res inter aſios acta

. „ —
5Aαν*α Apor rſ
Qual men) & 6 fy. F .

QRualen 1 pbet MAs aſpelland 4 fre tceen ½ – ſe.ſe⸗ ..

e appal.

Et eſt ratio diuerſitatis inter cam principalem:
7 cãm appellatõis. Mã ĩ cã appellationis diſpn
tatur de naliditate uel inaliditate ſñie q̃ quidem
ſnia dʒ eſſe idinidua: 2 nõ ꝓ pte ualere: ? pro ꝑ
te nõ ex qno fuit lata S plures eodẽ iure fũgen
tes:vñ ꝑinð iudicãdũ ẽ quẽadmodũ i ſnia lata
ſuper indiuidua ſeu re indiuiſibili. naʒ in tali re
indiuiſibili ſnia lata in fauorẽ unius prodeſt al
teri eodem iure fungenti: ʒ̊ nõ fuerit in iudicio:
ut in. l. ſi cõi fl. quẽadmo. ſerui. ami. Et melius
quo ad ſniaʒ in.l.loci corpꝰ. F.ſi fundꝰ. ff. ſi ſeꝛ.
nen. qᷓ quidẽ rõ n militat in cã pricipali:ubi agi
rur ð re diuiſibili:qꝛ tẽ ſnia bʒ ſuũ effẽuʒ ꝛeſpẽu
llaꝰ S quẽ lata fuit. un ꝛegłarit᷑ nõ extẽdit᷑ ad ali
um. Tertio requiritur qð cõi iure iſti inuentur
nã ſi ille qui obtinuit inuet᷑ inre ſpãli:puta fauo
re etatis ſeu fauore eccleſie:uictoria iſtius obti
nẽtis de iure ſpãli nõ pꝛodeſt alteri: lʒ ↄcurrant
oia alia in hoc.c. cõtenta. Ratio qꝛ bencficium
pſonale nõ cõicat᷑ alteri:ſed ſequi perſonã: ui ĩ
regula prinilegiũ ꝑſonale ðᷣ re.iur.li.Vi. ꝓbat᷑ ĩ
l. unica. C. ſi in cõ cã reſti. inte. poſiu. miſi age
ret᷑ re ĩdiuiſibili: qꝛ tũc fanor ſplis porriget
ad aliũ als ſibi nõ ꝓdefſʒ: ut i.d.l.ſi cõeʒ. hoc ca
ſn ĩ młis bnficiũ etatis nnius extẽdit᷑ ad lium
hũñtẽ idẽ ius: ut pleniꝰ nõ.i. d l.nnica. Quarto
requirit᷑ ꝙ idẽ ſit negociũ:ſecꝰ aũt ſi negocium
eſſz diuerſũ ut ſi fuerũt płres tumões odẽenati ex
diueꝛſis negocijs: æ unꝰ appellauit eiꝰ nictoria
nõ ꝓdeſt alteri. ceſſat enĩ rõ. S. dicta ꝑpꝑ diuerſi
tatẽ non põt dici unicã eſſe ſũiã: aꝛ.l et.ff. de mi
no. Quinto requirit᷑ ꝙ eadẽ ſit defẽſiõis cauſa
pone exẽplũ ut in glo.fi.? aliud magis clarum-
plures fuerũt fidciuſſores unius nõ renũciãtes
bñficio anctẽtice de fideiuſſo. ſ ut pus ↄueniat
pncipalis:ẽt fuerũt oẽs ↄdennati un? appellat z
obtinuit ut pᷣus haberet᷑ recurſus ↄ pᷣncipalem:
hec ſnia pꝛodeꝛit alijs ↄlideiuſſoribus:qꝛ eadẽ
eſt oĩuʒ defenſionis cã ſecꝰ ubi eſſet diuerſa. it

in glo. f. Hec quĩqʒ colligunt᷑ ex iſio tex· C EHy

tex. dat᷑ ſcxiũ requiſuũ ſnt agat᷑ ſuꝑ re corꝑali
2 hoc noluit glo.i.Et fuit hec opinio aʒo.in.d.
.l. ſi qui dicebat alind eſſe in re corporali diuiſi
bili:motus qꝛ ſpale eſt in re incorporali indiniſi
bili:ut ſñia unius ꝓſit alteri.l loci corpus.. ſi
fũdus ff ſi ſer. uen. ĩ. d.l.ſi cõem. Aliud ergo
qʒ eſſe ĩ re ĩicoporali diuiſibili: ut eſt uſructus.
NMã cñ ceteꝛe fuitutes ſint indiuiſibiles nſufruc
tus diuidi põt ut in.l.i.ad finẽ.ff. ad.l.fal. Sed
hoc dictũ cõit᷑ non recipit᷑ a doc ut nõ.in.d.i.ſi
qui. Mã ſi diſpoſitio huiꝰ.c.hʒ locũ in ꝛe corꝑa
li diuiſibili:foꝛtius in re incorpoꝛali Iʒ indiniſibi
li:maxime qꝛ in uſufruciu hʒ locum ius accreſcẽ
di. hoc ergo ſextum neceſſario ñ requirit᷑. Sep
timo requiritur iuxta ordinẽ ꝙ alter ꝗͥ n appel
lanit tacuerit:ita ꝙ ſñiã expᷣſſe ñ appꝛobauerit.
Maʒ ſi approbanerit expᷣſſe ſniaʒ qtum ad enʒ
nictoria appellãtis n prodeſt ſibi:qꝛ qtũ ad cũ
ſnia fecit iuſ ad hoc.c.cũ ſuꝑ ĩ ꝛõe ſua.õ ti. ꝓx.
? i.l.nõ tñ.ff. eo. peꝛ locũ a ſpãli:ut nõ. Mar. in

l iut. Ar enuo kauiti i e elen
reũñ appellaſſe ( Mia ſi ignorauerit æ tacueri
ſniaʒ approbaſſe iri in eo eſte? lic rafimne n
t⸗ — T träſiuit ĩ 2c
iudicatã ꝑ lapſũ decẽdij ꝙᷓrũ ad eũ. Ad h in
cũ ſupeꝛ. ꝓbatur ẽt ſm unũ intellectum oc. c.
e. Si autẽ ſciuit cõꝛeũ m in. .ij.
5 3 appellaſſe nẽ: tẽ ꝗ
baſſe illa appellatiõeʒ quo ad ſe: nec põ kin
tacite illã ratificauerit: qꝛ ſciebat ſe tetan c
latie alteriꝰex diſpoſitõe iuris. Er heu 4 kine
ad queſtionẽ. pone ꝙ unus ex plaribu c faciunt
„ gi a ſei, s cõdéna
tis appellar alijs ſcientibus 2 tacentibus lapſo
decẽdio fecit cõpoſuõemn cũ actoꝛe. Müqᷣd li
qui nõ appellaueſũt poterunt pꝛoſequi hac
pellatiõem. nam illa cõpoſitio nõ ꝓdeſt alij ab
eſt quid pſonale..i. C. de traſac. de boc nie de
ſpe. e. ti. F. i. V. ſed quid ſi ile udi cocludit ꝙ alij
poteꝛunt proſequi: qꝛ beneficio inris appellatio
unius cõicat᷑ reliquis: ar. bic. Añ non pomuit in
Pindicium alioꝝ appellatõi renũciare: ſient i n
dixi in. c. interpoſua. S. ille deniqʒ. 5. e. ? fac. c.
cũ ſuper:⁊ qð ibi plene dixi g. de re iudi.et per
hec habes ſuccincte ⁊? clariſſime expeduã totam
mm huius. c. ? diſtingue 1 ſupꝛadicta.
i uſtus meius excu
lans habetur pro appellante ſi fuerit
Dteſtatus ⁊ appellatiõis cãs duxeꝛit eypmedas.
Peimo ponitur ihema Stdo deciſio. bi ad
appellatiõis. Tertio moderatio. ibi dummodo.
Mõ pꝰ ꝙ ut metus excuſet ab appellatoe int
ponendaoʒ ꝙ ſit iuſtus. i. non nanus: ſed ꝓba
bilis: ut le. ⁊ nõ. in ſili in. c pel. de in ite. reſti.et
in.l.i. f.. ꝙ me. cau. nõ ini requiritur m: Moſti.
nr ſit iuſtus. i. ꝙ pars non dederit cam meiut.
Mã idẽ eſt ſi fuiſſet cã metus all.l iſii onide f.
&ꝙ metus cã: ſed allego meliorẽ tex in l.nec io
re. e. ti. æ c. ueniẽs ⁊ qð ibi nõtur.].de ſpon.⁊
nitimo nõ. Secũdo nõ ꝙ nõ noles appellaꝛe ꝓ
pter metuʒ dʒ ꝓteſtaꝛi:et ſic pieſtatio eſt necria
ad declaꝛanduʒ animũ ipſius: ut nidei -
ſe ꝓpteꝛ meium:? non per negligentä. o
tertio ꝙ in defeciũ iudicis dʒ appellan preſen
gia bonoꝝ niroruʒ: ? utrũ ſufficiat unus nia aut
debeant eſſe plures: uide lapum in allega.l.
ſpecu. in ti. de ſecũdo decꝛe. F. nuc de cffectu. v.
ſed nunquid:? in ti.de inſtru. edi. in. J. nunc ue
ro. . Iem pone. Et cõcluſio & ut ſufficiat un⸗
duũmodo fiat in preſentia teſtiuj. n aut norins
2 teſtes ſufficerẽt: facit qð nõ.glo.in. c. vi circa
de elect. lib. Vj. 2 hec nota in pratica. Et meeli
gunt aliqui ut do. car. nt neceſſe ſi appellaſſoeʒ
conlicere: ac ſi eſſet interponenda coꝛ ludice ?
prius ꝓieſtari coram bono uſio qo lbenter ap
pellaſſet in pꝛcſentia iudicis ſi potuiſet bfe con
moge ipſius copiam ſe preſentiam:ſec gꝛ
poteſt appellat coram eo:? heiit arlos:ci dʒ
gere poſtmnodũ tenorẽ totius abpelaoldtc 3
interpoſuiſſet coram iudice. Ego puto bac pr⸗
ticam fore bonã: ſed non ſempe: neceſlari.
birror enim ꝓcedere ců an ccllat meius et non

●

, odielstn
prctentis dſc
atbteib onor oz:l,
160 riad 1,1g6

Darlinüa
palt ar ofio liel , neceſſiu

ſalis in ſ. 1no lo /,

maulg elltl reqrit u⸗
liein nſteril m⸗
Ncheun. M, zruneect Hipvtat

.E inelt
appelationemen
qgo horeran ineri:acit quoc not

in abmn ceofi le iſtii
nele tracurt appeſingtes a eel
areerauent ob hit ci. icſi
bare ſenel male ractauit appel
die fi q unicus alus homims
ſyeucine:ſ ial erigſun biſli
nntcrarthi i d lu pro be
q ſe Aii Cdecpl. ondhenta /
ſigfruus.f.ge edi egie.nice per⸗ +
Ouollo..Kg ihi rort de n 0
Paderte wa ed es mer awci
ſiume Wwer cori eo ieſtari v
dob Reint pfiat peſtatio corazin
tia commmode haberi poteſt:namn
gs puocatur er ioſa appelation
rccedatur ad eo qni , proteſtnid
ſire nioſo nnis are ſp iucicl
do Mroeſüts unmmn nerbis genen
lauceen e lie nl cſn bi
ut Ubiror: an cder kedi
bus ies in ale cſi
ns ucles amno poſten ipre ge
ſineii S ſo ne appelarer
conñ iucice:e tüe poterit Pcrecn
iconess: habebit lot fe
ſe.nan non hy coi bsaſ
ii: erbſais 6 amngen
enlit Joen; erp

caſu ci time
. tadnerſarii
re fn g gnͤhee oe dol⸗

nisamidntt-
unhnnitnin
S
atgibferttinr tle
Nrdüninatiriingtin
um zuentn
ehna Ds men
Ziſtsen
lus dhmn onptn ſen
Mlrst rintinmigitn
Pew wnmn imn Nh n i
””
Wrvumumin len
mnggl uti a mif
artucſid ietſie
elinnaaiafniihil
Ankiand
üiſtiiraia
lrllt minutin inl
mi daihikneni,
umg bhitinttſinit
“ üſpftend 4

poteſt haberi pꝛeſentia iudicis:tunc enim qcbet
appellari in pntia bonoꝝ uiroruʒ: ar. in. c. paſto
ralis in fi. de offi. ordi. dixi in. c. ſuggeſtuʒ. S. e.

ſed qñ meius excuſat nõ puto neceſſariuʒ ut ap
pelleruꝛ. ¶ Maʒ iſte tex. ſoli reqrit ut ꝓtelſtef:
cãs appellatiõis expᷣmar: æ ex h zputat᷑ appellaſ
ſe:ergo non ẽ neceſſe formalirer appellaꝛi: ꝙ h:
qꝛ ſufficẽ hoc ꝓteſtari coꝛã ipſo indice a quo nõ
audet appellare: gꝰnõ dʒ irelligi tex. ut ꝓteſtatio
formaliter nõ ↄtineat appellationẽ:qꝛ de nihilo
ſeruiret iſte rex. qñ fit i pntia indicis. In glo.i.
ibi ⁊ niſi illud ꝓteſtet.æc.nõ iñ intelligas ꝙ ſo
la ꝓteſiatio ꝓbat meiũ.nã eſſet p.l.metũ. C. ꝙ
metus cã. ubi dr̃ ꝙ ñ ꝓteſtatione ſed facti atro

4 iare ꝓbat᷑ metus. Qualiter ãt ꝓbetur meius
aduertendũ. qñʒ quis n audet appellare Ppter

metũ iudicis.qnʒ ꝓpter metũ partis aduerſe.
qnñʒ ꝓpter legẽ municipalẽ hoc ꝓbibentẽ. M
caſu ꝓbabitur metus: ſi iudex expᷣſſe fuerit libi
minatus ꝙ peſſime tractaret euʒ ſi ꝓcedeꝛet ad
appellationem: æ intellige ſi talis erat iudex:de
quo poterat timeri:facit quod nõt glo.in.c. cuʒ
ſuꝑ abbania de offi. dele. uel ſi index erat ſolitus
male tractare appellantes ab eo:ut qꝛ plures in
carceraueꝛat ob hãc cãz. Mũqd aut ſuffieiat ꝓ
bare ꝙ ſemel male tractauit appellantes ab eo.
dic ꝙ n qꝛ unicus actus hominis nõ ꝓbat cõ
ſuetudinc:ſed ſaltẽ exigituꝛ binus actus:ut no
tant᷑ dicit archi.xij.di.illud:pro Sh.c.ita nos.xx
V. q ij.z.l.iij. C. de epiſ. audientia facit.l. qͥs ſit
fugitiuus.ff. de edi.edic.nide per Har.in.:.de
pupillo..ſi qͥs ipᷣi pᷣtori.ff. de no.oꝑ.nũ. Et in
B adnerte.nã qñʒ qs timet a iudidice appellare.
ñ ramẽ timet corã eo ꝓteſtari:æ põt fuari ordo
huiꝰ he: ut pᷣat ꝓteſtatio coraʒ iudice ſi eiꝰ pſẽ
tia commode haberi poteſt: nam qñʒ iudex ma
gis ꝓuocatur ex ipſa appellatione: cum per eaʒ
recedatur ab eo quã ꝑ proteſtatiõeʒ:cũ ea ñ ob
ſtate nihilomnis paret ipᷣi indici.? maxime quã
