Hf120_fol
author: Nicolaus <de Tudeschis>

.*

—

Tobingen

—

DWei, Zm Sprihekten.
¶Se pbationibꝰ

Ec rubrica.

ſatis ↄtinuata fuit. S. in pᷣ
cedẽti Rica:ſʒ magis ſpe
cificc pot ſic ↄtiuari. Su
pra in pꝛece.ti.uiſuʒ ẽ de
cõfeſſiõihꝰ ꝑ quas adueꝛ
ſarius releuar̃ ab oneꝛe ꝓ
bandi:uerũt qꝛ ꝑte negãte bẽt aſſeuerãs ꝓba
re.vj q ulti.actor:merito ſubijcit ð ꝓbatiõibꝰ
⁊ pmittit prio genꝰ:ut poſtea facilius deſcẽdat
ad ſpẽs.ſic ẽt fecit ↄꝑilatõ.ffoꝝ.z.C. Hic Jo.
an. ſuꝑ Rica foꝛmauit duas qões ? duas oppo
ſitiões.⁊ qꝛ ſatis utiles ſũt ad illuminãdũ intel
lectũ iuuenum ideo annectam/ODrimo namqʒ
querit quid ſit ꝓbatio.ſecũdo vñ dicatur. Ad
primũ riũdet᷑ ſm Aʒo.? Accur. C. e. ſuꝑ Hica
ꝙ eſt rei dubie ꝑ argumẽta onſio. Gof.hãc dif
finitionem impugnat:qꝛ ex ea ſequit᷑: ꝓbatio
nõ fiat teſtibus ⁊ inſtrumentis:cum ſimpliciter
dicatur in diffinitione peꝛ argumenta ⁊c.nã uer
bum argumentũ nõ ↄpꝛehẽdit in ſe teſtes uel in
ſtrumenta:ſed ſola iueſtigatione inuenit vitateʒ
vñ dr argumentũ quaſi argute inuentuʒ:ut diẽ
tex.in.c.ſorus de vbo.ſigni. Ipſe ueꝛo Goff.
diffinit ſic: ꝓbatio eſt rei dubie peꝛ teſtes uel
inſtꝭa ⁊ plerũq; indicia ⁊ pſũptiões dſtẽſio.⁊ di
cit plerũqʒ:qꝛ nõ in omni cã ſufficiunt indicia =
pᷣſumptiones:ut ĩ crialibus:niſi eſſent uiolẽtiſſi
me:ut dicã ĩ.c.teꝛtio loco.j.e.ſed Hoſti. dicit:
ꝙ nõ eſt hec ſufficiẽs:cũ ⁊ multis ꝗlijs modis fi
at ꝓbatio:qui nõ ↄtinent᷑ in diffinitõe Gof.de
quibus remittit ad ſummã. e.ti. F. fi. ad Spe. e.
ti. F. fi.remitto te ad bo. tex. cum glo.in v. quia
ð. qe reſti.ſpo.c.cum ad ſedẽ.vn plus placet ſi
bi prima: æ reſpondet ad decꝛe. forus: ſuꝑ qua
ſe fundat Gof. ꝙ argumentũ ſumitur ibi ſtric
te ⁊ pꝛoprie:ut dialetici ſumunt: ſʒ ĩ diffinitione

pꝛedicta ſumit᷑ large pꝛo omni ſpecie ꝓbatõis:
ſicut inſtꝛm qñqʒ ſtꝛicte quqʒ large ſumit᷑ Diẽ .
tñ ut Gof. ſatiſfiat dici poſſe: ꝓbanio ẽ ꝛei u ,
bie legitime facta declaratio.ſed ceꝛte iſta diffi
nitio Hoſti. impugnari põt:qꝛ nõ c puexibils
cũ ſuo difſinito ſicut debet eſſe quelibet bõa dif
finitio:ut nõ.glo.ſuꝑ rubrica de ſum.tri.⁊ ĩſti.
de obli. in prin. ſequeꝛetur enim ꝙ omnis decla
ratio rei dubie eſſet ꝓbatio:qð eſt falſum cũ ex
iudiciũ multis modis declaretur res dubia ti
nõ eſt ꝓbatio. VUnde poteſt ſic diffiniri ꝓut ꝓ
prie ſumit᷑ ꝓbatio in ti.nẽo ꝙ eſt rei dubie ĩ iu
dicio ꝑ legitimos modos facta declaratio põt
etiam ſatis ſubſtieri prima ſʒ opoꝛtet ipꝛopriaꝛc
v. argumenta ut sdictum c. Ad fᷣ̃m un dicatur
ꝓbatio rñdet Jo.an.fſm la.ꝙ dqr̃ a ꝓbe.ad
uerbio facit enim ꝓbe.ꝗᷓ ꝓbat manifeſtat cnim
dubium:uincit adueriarium cet euitat penas nõ
ꝓbantiũ.uel fᷣm eũ dẽ ꝓbatio quaſi ꝓpallatio
uel manifeſtatio eius quod ẽ dubiũ. VUel ʒꝰ. di
co ꝙ ꝓbatio poteſt dici quaſi ꝓba actõ.⁊ capi
tur actio ꝓut ſonat in factum ñ ꝓut iuris ẽ ſʒ
ꝙ capitur inſti.de act.⁊ obli.in prin.⁊æ nõ.gl.ĩ
.c. dilecti de iudi.ſed ꝓut capitur ĩ illa ofe Ac
tiones nr̃as queſumus dne adiuuando ꝓſcqre
⁊c.ut ſit ſenſus:q; ꝓbatio eſt q dam ꝓbus actꝰ
uel ꝙ illa actio peꝛ quam fit ꝓbatio debet eſſe
ꝓba.i.legitima ⁊ neceſſario concludens.j.e.in
ra ianonu ad oppoſitiones. pꝰ op.
de ſuperfuitate rubrice nã ex quo actoꝛ de ſpẽ
bus ꝓbationum tꝛactaturus erat ſtatiʒ ut patet .
in ſequentibus titulis ſuꝑfluum fuit hoc genus
pᷣmittere et ſic ẽ ↄ id quod pollicimus eſt in ꝓhe
mio reſecatis ſuꝑfluis zc.rũdet Jo.an.qꝙ łʒ. j.
tractet de quatuoꝛ ſpẽbus pꝛobationũ cõgꝛue
aptat alteri eax:mñ hanc ſicaʒ pᷣmiſit ſub qua
id pꝛoſequitur. uel ꝙ adaptatur alteri illaꝝ ſpe
cieruʒ uel de ſpectantibus ad plures ex illis.uel
a 2.

E

inc udit oẽm ſpẽm ꝓbandi. De prio pʒ:qꝛtrac
tat ĩ nigꝛo ð ꝓbõne vginitatis ꝑ aſpectũ.j. e.
poſuiſti ⁊.c.cãm.ð pꝛobatõe limiuũ ꝑ libꝛos an
tiquos famã æ adminicula.j.e.cũ cãʒ.ð ꝓbone
finatõis ꝑ noĩatioeʒ æ opionẽ uicinie.j.e.ꝑ tuaſ
ð ꝓbõne ꝑ Ias ordiaꝛiox.j.eo.poſt ceſſionẽ ⁊
ſi ᷓ nõ poterãt ↄgrue adaptaꝛi ad aliquã ſpeꝝ
q ſubijciunt᷑.¶ Me 2.ſ. ð ꝑtinẽtibꝰad Nicas ſe
Imes pʒ.j. c.c.ij.ubi dr̃ ꝙ qͥ ꝑ iſtm ꝓbauit ſen
P teſtes nõ cogit᷑ iurare:ad idẽ.c.teꝛtio loco.j.
.e. ubi dr: ꝙ ꝓbatio teſtiũ illo caſu prefeꝛt ꝓba
tioni per iſtrm:⁊ ſic ð alijs qᷓ Oarue poterat ad
aptari rubricis ſequẽtibꝰ¶ dices m quare
hec nõ reſeꝛuauit ibi.rñdeo: qꝛ eq porerat hic
ſiẽ ibi adaptari. fuit gꝰ hoc ð arbitrarijs ð qb⸗
nõ põt reddi rõ.l.nõ oĩuʒ.fl.ð legi. ¶ De ʒ . ſ.
ꝙ hic ĩcludit ĩ aliqbꝰ oẽm ſpẽm ꝓbãdi:⁊ ſic nõ
ita poterat eque adaptari ad aliquã ſpẽm:pʒ ex
emplũ ĩi.c.i. j.e.ubi dr̃ ꝙ rens nõ cogiĩ ꝓbare
de iuꝛe actoris ſeu ſua iura exhibere: ad idẽ.j.
z. ex his: ubi dẽ ꝙ ĩ cõi indicio ꝓbãt actõ ⁊ reꝰ

Itẽ ꝙ dqupia ꝓbõ nõ releuat ꝓbãtc.:c.i pntia
2 i mitis alijs ð quibꝰ ĩ eroTSeedds oppõ
eſt ꝙ male ſit hec rubrica ſituata.cũ eni oꝓfeſſio
ſit ꝓbõnis ſpẽs.d.c.cũ ad ſedẽ de reſti. ſpo.ex
quo uolebat tractaꝛe ⁊ pmittẽ pus gen debuit
iliã rubricã ð ↄfeſſs poſiponẽ. hinc ſo. Jo. an.
ꝙ ↄfeſſio ꝓprie loqᷓndo nõ ẽ ꝓbõ ſj̊ ꝓbanõis
relenatio:qð bñ nõ. ꝓpi ſtatuta facientia mẽtio
nem ð ꝓbatiõc ĩ ma odioſa uit nõ icludãt cõfeſ
ſionẽ: facit.l.eũ qui.ff.ð iureiur.⁊.c.i.ð confeſ.
li.vj.ubi purã ⁊ ſunplicẽ negatiuã deduco ĩ po
ſitionẽ:quã m pꝛobare nõ poſſũ ut ibi dꝛ.ogru
enteꝛ eꝛgo pᷣmiſit ð ↄfeſſiõe ꝑ quã relenat᷑ adueꝛ
ſaꝛins ab oneꝛe pꝛobãdi:poſtea ſubmittit ðᷣ pꝛo
batiõe in gñe:ut facilius pateꝛet mã ſpecierum.
Ego clarius dico ſic ꝙ qꝛ ad pꝛobationẽ nõ ꝑ
nenit᷑ niſi ĩ defectũ ↄfeſſiõis:qꝛ ĩ Ofeſſũ nulle ſũt
ꝑtes indicis niſi ĩ ↄdẽnãdo.i.i.ff.ð ofeſ.ij. q. i.
nos ĩ quẽq:merito prius pᷣmiſit de confeſſiõe:
ua habita non curat᷑ de alia probatione.
Reus actoꝛi ſua
X epiſtole. ꝓpaa iſtꝛa edẽ nõ
tenet᷑ ſic cõiter ſummat᷑.j.iñn mltiplici
ter limitat᷑. In prima ꝑte ponit petitio/ In fa
tpins repulſio:ibi ad h 5. prio ſing. ex iſto
rex. pᷣncipẽ obligãi ſaltẽ naliteꝛ ex Sciu inito cũ
ſubdito:adeo ẽt ꝙ ſucceſſor renet᷑ ad illius ob
ſernãtiã ſi Sctus ẽ initus noĩe dignitans: quod
1 Cy. in. 1. digia nox. C. de leg. ? Jo. an. ? ci
teꝛ ſeqᷓntes hic. facit.l.ceſar. f.ð publi.pro hᷣ fac
qꝛ obligatio ẽ de iuꝛe naturali:cui etiã pꝛinceps
ſubijcit: cũ nõ poſſit tollcꝛe ea ꝗᷓ ſunt iuris naiu
ralis nel diuini:ad hoc qð nõ. Inno.in.c.que ĩ
eccleſiaꝝ de ↄſti.nbi hoc nõ.ſeniit ad idem cle.
paſtorał de re iudi. idẽ dico in Papa ⁊ maxie
ut aſtringatr᷑ diſpõne iuris diuini: ad h qð dixi
poſt Jo. an.ĩ.c. ſignificaſti. ð. de foro.pe.facit
quod nõ. glo.in. c. non eſt. de noto: ? in. c. ᷓto
de iuꝛeinr. ?2 ꝑ Inno. in. c. cuʒ inter. p. de renũ.

pꝛobationib⸗

5. fo nõ minus ſingulariter ↄueniri Im
ꝑatorem poſſeꝙ tali obligatione naturali a ſub
iecto corã Mapa: ⁊æ dico ꝙ poterit ↄueniri pꝰ
rõe pacti:de iudi.nouit:⁊ tũc ꝑ denuntiationeʒ
euãgelicã uł iudicialem ut ibi. C 2 Pot intelligi
ut adeatur directa uia:ut Mapa tanꝙᷓ ſupeioꝛ
reddat ius manu regia ſicut oliʒ fiebat anqꝙᷓ eſ
ſent introducte actiões.l.ij.fl. de ori.iur. ? qð
nõ. Inn. in. d. c. ꝗ. in ecclaꝝ de ↄſti.? h ꝓcedit
tenendo cõcm opi. maxie canõiſtaꝝ ꝗAperator
imediate hẽt ipcriũ a MDapa ita qꝗð circa Da
pã tanqꝙᷓ; unicũ uicariũ dei ſit ptᷣas tpaliũ hita:
quã ptᷣatẽ exeꝛcet in gꝛauib negocijs:⁊ ubi dat
defcctus iudicũ:ad h̊ ꝙ nõ.i.d.c.nouit ct ibi
dixi er per Inno.in.c.ł.ex ſuſcepto ð fo. ↄpe.
lʒ aliud ſentit glo.in.c.qm.x.di.ſʒ tene pmum:
et ꝑ boc limita nõ. ꝑ legiſtas in.l.una. C. ne qſ
in ſua cã:⁊ qð dixi in.c.cum neniſſent de iudi.
ut ñ recognoſcenſ ſuperiorẽ poſſit eẽ iudex iĩ (ã
ſua ꝓ quo fac.l.ꝓxĩe.ff. ð his ꝗ ĩ teſta.delen.et
.l. et h Tyberius de hr̃. inſti. glo.iuncto text.in
.c. gilizarius.xxiij.q.iiij.t H̊ ꝓcedũt qn ſuꝑior
agit õ ſubiectũ.ſed ſi ſubiectus agit ↄ duim põt
eum cõuenire coram ſummo pontifice ꝑ sdicta
Et pᷣmũ ẽt limita ꝑ nõ.et ſing. dictum Hoſti.ĩ
c.cũ Joannes de fi.inſtꝛu. ubi dicit ꝙ a ſuꝑior
n ꝛcognoſcẽte ſuperiorẽ põt appellari ada
pam hec omnia defendi pnit ꝑ ea qͥ dixi in. d.c.
nouit et in. c. licet ex ſuſcepto. ¶ Mõ.ibi in ine
dium ⁊c̃.ꝙ iudiciũ dr̃ mediũ:h̊ iõ:qꝛ ẽ medium
int᷑ actoꝛẽ et reũ:ad idẽ.C. de iudi.nulluʒ et ita

expõit Jo. an. hic et bn:ex quo clarius coll igit

quod.. dixi de pncipe conueniẽdo coꝛã/ Ma
pa iudicialiter. Aliqũ mes iũ capit ꝓ hbac uita:
qꝛ tʒ mediũ int᷑ paradiſum et infernum tenedo
opi. eoꝝ qui.dnt:ꝙ infernus c ſub terra.xxiij.
.q.iiij. hec ãt uita:alia non colligo:qꝛ ueniũt.j.
exaĩanda. ¶ GBl. i. qrit qdiſit caꝛthofilaciũ.? ꝛn
det ut ĩ ea pʒ.et dic ꝙ dr a caꝛthe et filiaʒe qð ẽ
idẽ qð ſeruaꝛe:quaſi locus ubi ſeruant carthe.
alibi habet gazofilaciũ:er dꝛ a gaʒa qð e ið qðᷣ
diuitia:= filaze quaſi locus ubi reponunt᷑ diui

tie: ut eſt tex. iuncta glo.in.c.ij xc.di ¶ Hppo. W

= uidet᷑ ꝙ quis teneat᷑ edẽ inſtt̃m ↄ ſe:⁊ nẽ itꝛo
mãm. c. ut pʒ. in.l.fi.C. ð̊ eden.⁊.l.i..edenda
ff. e. ?. . de fi. iuſtun. c. g. perpetuus. Gl. ij. me
m vrij exponit:ꝙ nulli ẽ dicendũ.ſ.reo.qſi ſen
tiat glo. ꝙ lʒ reus ñ teneat᷑ edẽ ſua inſir̃a actori
actõ tñ tentt᷑ edẽ ꝛco.un intelligit ꝙ Imparõ hᷣ
erat ꝛeus:q̃ſi ſecus ſi fuiſſet actoꝛ.nihil ad h̊ gl.
allegat: ſed tex.ẽ nõ.ſm cõem lr̃m:quaʒ cõiteꝛ
ſequitur Har. i. l. fi. C. de eden. pal. et ita tenet

Ala. z No. qn. hic: ?. j. dicã rõem diueꝛſitatis.

excipit etiam iſta alios caſus.ut pʒ in ea Z i gl.
fi. ſed ꝑ ̊ dicra glo.nõ bẽt᷑ ple mã hꝰ. c.latius

attingunt hic doc. canoniſte æ legiſte: maxime

Hꝛ. in. l. fi. ?.l.i. C. de eden. z...i.F.editiones

.ff. e. ſed clare colligendo omnia faciunt tꝛia mẽ

bra. qniqʒ eĩʒ inſtꝛa ſunt communia. qnqʒ ꝓpᷣa
ipſius petentis:qñqʒ ꝓpa ipſius a quo petunt

A ican N Conn

Gtong
ran n
Wo W Utümie

anemnüͤce⸗
mmenngunb

mwincherſiſn ſ.n

mnmn o r ig daun ſi
intn otir))n
imnoft at gfeln ag / Pa
1eind ioadtnin.e⸗
ar p. (H biimnne
ucj nedli: :gre ncſn
za de Qceidi nulzertn
a bier vo n us olt
Suae tomumnico ton/
Nigi neni nii barun
mntiun cinfernumm nnic⸗
g ienuse ilb en iſ.
Main non olgogttennmn,.
inritſtndeftien
Arcdi amtatlae de
ſnmiante

. enoor
sä
1 hs ſpglüͤbin
d ſeppaſser ici
10.idc nont ebi

nincgnrditen Prun

n legſts nlona. Cecf
in 1nCnn venifentceinc,
N iymno Poſtee ucerich
lii föbsiinſtn dcene
Ns Gebr iſt goimngotan
ungiiad peeliran ſanon
wüKlſſirians gt) i dot
rcormnſunmo ponrfirpecten

pꝰ caſu aduertendum ꝙ poſſunt dici cõia multi
pharie aut ſunt coia quo ad ꝓpetatẽ ipſoruʒ in
ſtꝛorũ:ut qꝛ ſunt cohẽdes et ſunt iſta hrditaria
l. certc et.l.ſi que ſi.ff.fami.her.ſeu eis ꝑit᷑ dõa
ta uel legata uel cõi pecunia empta uel alio mõ
ita ꝙ ſunt cõia utriuſq; quo ad propetatẽ.et cẽ
in dubio pñt ex cã peti ut edant᷑ ut dictis.ll.et
c.g. ꝑpetuus de fi.inſtru. et.l.i.ff.e.cũ ſi.qñʒ di
cunt᷑ cõia ex nã negocij: ut qꝛ ſunt geſta ab exeꝛ
cente alſhð officiũ uel aliquã artẽ:⁊ ex cõſuetu
die tenebat libꝝ ubi ſcribebat oĩa negocia offi
cij. ? illa tenet edẽ.I.qdã. ff. de edẽ. et.l.i. C. eo.
fim nnũ intelleciũ quẽ ponit Ja.bu.et ſequitur
PBir. in.l.quedã. ff.e. ubi ẽt ꝑ eũ. quaſi uideat
h eis mãdatũ ut ſcripturã cõficiãt Jð dicit ibi
HBar. in uſurario ꝑ qð niderur repꝛobare glo.
in cle. una de uſu.que dicit:qð ibi ponit᷑ caſus
ſpãlis ſed certe nõ bn repꝛobat᷑ ut ſatis colligit
ex illo tex.unde dicendum ꝙ qdam ſũt perſone
q̃ ex neceſſitate officij ↄficiũt libros ut tutor cu
ratoꝛ pꝛocuratoꝛ et ſimiles et iſti tenent᷑ edẽ.qꝛ
rõe officij ur̃ eis mandatum.d.l.q̃dã. Quedaʒ
ſt pſone ꝗᷓ exercent aliquã artẽ ñ tñ aſtringunt᷑
ad libros faciendos:et tunc aut ex ↄſuetudie fa
ciunt ſeu edunt libros in publico.et idẽ qꝛ rõe
ↄſuetudis nidetur eis mandatum.et hoc cãn ꝓ
cedit dẽm Ja. et Mar/Aut n hnt libroſ in pu
blico:ſed i ſecꝛeto in domibꝰad ipſorũ inſtructi
onem dũtaxat.ſicut faciunt iſti nſurarij exercen
tes uſurã.non palã cũ altari ſeu bancha ꝑata:et
tunc regnlariter iſti nõ compellunt᷑ quia ſunt in
ſtra pꝛopa:ut j.dicã ĩ ultio mbro.ceſſat eni illa
rõ ꝙ uideatur eis mandatũ ex cõſuerudine ⁊ h
caſu pꝛocedatſpãlitꝗs in uſurario de quo in. d.
cle nnica iuncta glo. Onqʒ dur inſtr̃a cõia ꝓp
ter mãm in eis contentã:cartha tñ n ẽ cõis nec
ex ſe nec ex natura negocij:et iſta aut ſũt penes
notariũ q̃ ↄficit aut peneſ ꝑtẽ.et pᷣmo cãn tenet
notarius edẽ ſatiſfacto ſibi de ſua merccðᷣ quia
ad hoc tencet᷑ rõe officij ut z dixi:ad h.c.qm õ
de ꝓba.et.l.ſi quis ex aꝛgentarijs. S. pertinere
ff. de eden. Aut ſunt penes ptẽ aduerſã:et tunc
aut ſunt origialia ⁊ tenet᷑ edẽ:qꝛ illa ſũt cõia.d.
c.qm et.c.g. ppetuns. Aut cxemplificata ex pe
cunia ꝑtis:et tũc iſta pnt dici ꝓpᷣa reſpectu ꝓpᷣ
eratiſ:et de his dicã.j.in uls.mbro:ubi tracto
iſtꝛis ꝓpis ipſius a quo petunt. ¶ 2 mbro pn
cipali qñ ſt᷑ ꝓpᷣa ipſius petentis:et tũc in dubio
debent edi. pnt enim tanq; ꝓpᷣa uêndicari ſeu
agi ad exhibendũ.l.fi. C. ad exhi.nõ.in.l.nna.
C. de condi.ex.ſlege. Tertio et ultio mbro pᷣn
cipali qñ ſunt ꝓpa ipſius a quo petuntur advꝰ
te aut petunt᷑ ex pte rei ab ipſo actore ad excep
tionẽ fundãdã:et cõiter tenet᷑ qð dʒ fieri editio
per.l.fi.E. e. et ar.in.l.diſſoluti.C. ð cõdi.ex le
ge ct.l.q tabulas.ff. de fur. facit. c. accedens.ij.
S.ut li.ñ conte.rõ qꝛ rei ſunt fauorabiliores:
reꝰſtimulatur et non põt nenire patſiẽ
actõ qui appenſate nenit tẽ actor ĩpugnat:
reus ſe defendit¶ Irẽ qꝛ inſir a ſunt cõit᷑ penes

¶Exr epiſtole.

actoꝛẽ q hẽt pinguius ius:iõ :eo faciliꝰſubuẽit
qð nõ. Aut petunt᷑ ex ꝑte actoꝛis:⁊ tũc aut ꝛeꝰẽ
ill uſurus ⁊ tenet᷑ edẽ: ut.l.i.ff. de eden.ſaltẽ illã
ꝑtẽ q̃ utit in. c.ↄtingit de fide iſtru.=.c.cũ ꝑſo
ne de pꝛiuił.li.vj. Aut non ẽ uſuꝛus:⁊ tunc aut
petit actoꝛ ad intentionẽ ſuã coadiuuãdã:⁊ tũc
tenet᷑ edẽ. exẽplũ ego peto a te füduʒ ſempꝛoni
anum:quẽ mihi uendidiſti:fundaui intentioneʒ
meã ꝙ mihi uendi diſti:nunc eſt ↄtentio inq;tuʒ
ille fundus extendit᷑: certe quo ad adiuuandam
itentõʒ meã ꝓbatã cogit᷑ ꝛeus edẽ ſua inſtꝛa:cũ
n petã pᷣncipalłꝛ ad ipugnandũ:ar.in.l.q concu
binam. F. cũ ita. ff. de leg. iij. boc tʒ Maꝛ. in. d.
.l. fi. F. d.l.i. C. de edẽ. als in.l.qᷓdã: æ ita tenent
noſtri moderni hic. Aut petit actoꝛ a ꝛco ad ꝛc
plicatõʒ ſuã fundanda:ut.S.dixi ⁊ idẽ.ſicut eim
actõ tenet᷑ edẽ reo ad exceptõʒ ꝓbãdã ut.S. dixi
ſic ⁊ reus actori ad replicationẽ ſuam fundan
dã:cũ replieatio ſit qdã exceptio exceptionis.l.
.ij. fl. de excep. nõ in. c. a nobis de excep.æ ar.
op.ad dẽm pᷣncipale i. d.l.fi. C. de edẽ. ubi hoc
cõiter tenet᷑ ꝑ doct.⁊ tenent nꝛi moderni hic.
Aut petit actoꝛ ad intentionẽ ſuã ꝓbãdã:⁊ re

gulariter nõ tenet̃ ꝛeus edẽ: ut hic ⁊.l.qᷓ accuſaẽ

C. de eden: dʒ.n. uenire ꝑatus ⁊ n qꝛeꝛe inſtr̃a
de domo aduerſarij:lʒ ſecus ſit in confeſſione:

cũ poſſit eã petẽ a ꝛeo faciendo = RKo
ãt diuerſitatis nõ.ꝑ Jo.an.in.c.i.ð ofeſ.ſi.vj.

nã ꝛeſpectu ↄfeſſionis ꝑtis n potuit ueni ꝑatꝰ
cũ n ſit ĩ pt̃ate ſua:ſj ꝛcſpectu inſtr̃i ſic.cũ potue

rit a principio ſibi pcauẽ:⁊ iõ ſibi imputanduʒ

ẽ ſi ñ fuit diligens:cũ uigilãtibꝰ? n dormiẽtibꝰ
iura ſubueniãt:ð pᷣſcrip.uigilanti. Fallit ĩ fiſco
cui lʒ actori tenet᷑ ꝛcus edẽ ꝓpa inſtia ad inten
tõʒ ſuã fundandã: ut in.l.ne qſq. ff.de eden.⁊ h
ĩ ciuili. In criali vo ñ cogit᷑ puata ꝑſona edẽ õ
ſe ẽt fiſco:qꝛ ualde durũ eſſet in cã criali exigeꝛ
ꝓbõnes ð domo rei. iſte ẽ nõ.tex. fim unã lect.
quã appꝛobat ⁊ ſeqt Mar. in.l.ij. F. diuus.ff.
de iure fiſ.⁊? de editõe a fiſco uel ↄ eũ fiendaRdi
ſtingue:ut le.⁊ nõ.in.l.in fꝛaundẽ..neqʒ ⁊. .pᷣ
cedẽti ⁊ in.l.ij.pal.ff.e.? ꝑ h̊ aꝛguit Jo.an.idẽ
cẽ ĩ cã mr̃imoniali:ſuꝑ quo ꝛcittit ad nõ.ꝑ eũ ĩ
addi.ſpe.in ti.de inſtru.edi.F. uidendũ.v.ex p
miſſis in fi.ubi refert h fuiſſe diſputando t᷑mia

tum: Vʒ ꝙ ſi ego Zxi cũ illa qᷓ dꝛ hꝛe aliũ uiꝛũ 7.

ꝓuoco eã ad diuoꝛtiũ:poſſuʒ petẽ ut exhibeat
inſta pmi pctus uel inſtza dotalia:qꝗ ſcit᷑ hꝛe uel
ſimiłꝛ pᷣſumit᷑:qꝛ ſi h̊ ẽ ſpale in fiſco:fortius idẽ
erit in cã mẽimoniali:ubi ſũt multa ſpãlia:æ ma
xie cũ nertat᷑ in ea ꝑichin aĩe:qð bñ nõ.⁊ cꝛedo
ꝙ ẽt poſſit excipi cã eccle:q nõ minꝰ ẽ puilegia
ta qꝙ; fiſcus:ut in ſili nõ.doc.in.c.fi.ð iudi.⁊.c.
nenerabilis.e.ti. et. c.i.de ꝛcſti.in inte. ð poſſi
dici fʒ do. An.i donibꝰ ĩ alimtiſ ĩ legariſ ad piaſ
cas ĩ ecchijs hoſpitalibꝰet alijs fauorabilibſaltẽ
ubi ñ adeſt copia ꝓbãdi ¶ Irẽ ſm eũ ubi mai
feſte arguit᷑ pactũ ĩ retẽtõe inſtei:⁊æ aliqua fides
põt fieri de retentiõe inſtꝛi:ut tunc ſalteʒ poſſit
agi ꝑ niã denuntiatiõis enangelice. Ego puto
ag 3—

hec omnia ꝓccdeꝛe qñ nõ põt hẽi copia ꝓban
di. Si autẽ eſt pns notarius hns oꝛiginale non
uideo bonã cãm uiolandi regulas iuris ⁊ exien

dendi ita priuilegium S. c. ſane de pꝛiuił. Ceſſart

enim tũc rõ pacti cũ poſſit de facili ab eo copia
haberi hec omnia pꝛocedunt ad petitionẽ ꝑtis.
Sed nunquid iudex ex officio ſuo poſſit ꝛeum
ad hoc compelleꝛe. Inno.vẽ hic dicẽ ꝙ ſic.ma
gna equitas eũ mouet:utputa:qꝛ oꝛigialia ſunt

depeꝛdita.dicit mñ poſtmodũ ꝙ reũ non cogeꝛet

edeꝛe ꝓpria inſtza niſi ex magna cꝗ. æ vẽ limita
re dẽm pꝛecedẽs:puta ꝙ de mẽre Inno. fuerit:
ꝙ ſi originalia cõia ſũt deꝑdita ⁊ exẽpla ſunt pe
nes reum:licet illa ſint ſua:qꝛ ꝓprijs pecuniſs
redemit:nihilominꝰ qꝛ ↄtenta in ea ſunt coia iu
dex ex officio ſuo compellet ad editionẽ. qð ſa
tis plʒ:ar.l.i.C. de eden.in fi. ſed ſi fũt pꝛopria
ipſius rei ẽt quo ad ↄtenta:łʒ ĩ aliquo poſſit ac
tor fundare itentionẽ ſuã:tũc eniĩ niſi ex cã ma
gna iudex nõ faciet exhiberi:pꝛo quo facẽ quod
nõ. do. de ro. decif. ccviij. ubi h uidentur teneꝛe
licet ſint uarij inter ſe:nidentur tamẽ cõcludere
qð.S.dixi:qꝛ licet ꝑs nõ artet᷑ edeꝛe ꝑti: iudex
tamẽ ex officio ſuo facit ila exhiberi: ut ex eis
colligat iuſticiam: quod etiam nidet᷑ placere do.
An. qui dicit magnã cãm foꝛc ſi alteꝛi ꝑti:pijſſz
copia probandi: maxime ſi nulla culpa potuiſſer
ſibi imputari:⁊ allegat Spe.i.d. ꝗ. nidendũ v.
ex pꝛemiſſis:ubi inuenies ſatis de hac materia:
ibi Spe.nidet᷑ in hoc recitare dictũ Inno. hic.
Ego multum dubito:an boc dictũ ſit ueꝝ.prio
peꝛ iſtũ tex. ubi iſte reus nullã habebat ꝓbatio
nem:⁊ maxie excuſabat᷑ ex amiquitate facti:cum
fuiſſent illa pacta inita inteꝛ pdeceſſores ſuos:⁊
m Mapa negauit officium imptiri. Iem iura
cimilia nidentur hoc ſimpliciter den gare.l. qui
accuſare. C. de eden. cum ſi. nec ꝓcedit id qð dẽ
de indicis officio:qꝛ nõ dʒ imꝑtiri officiũ ſuum
ad oↄmodũ priuatũ: ut nõ. Inno. in.c.ad nẽam
.ij. ð iuꝛeiu. facit.l.iiij. ꝗ. hoc antẽ iudiciũ ð dã.
infec. Item iſta iura reddeꝛentur quaſi inutilia
cũ nũq; petant᷑ a reo:niſi qñ ñ pnt hẽri aliũde
fateor tñ ꝙ ubi ſubeſt cã in qua exubeꝛaret iudi
cis officiũ poſſet ꝓcedeꝛe illud dẽm:ut ĩ ſili nõ.
in. c.cũ nobis in fi. de elec.in.c.oblate ⁊.c.cõſti
tntus de ap. ? in. d. F. hoc autẽ indicinʒ. In cã
autẽ pꝛinata nõ nideo ꝙ bᷣ poſſet ẽt pꝛaticaꝛi ẽt
ꝑ nio denũtiatiõis enãgelice:cũ ex quo ignorat
tenor inſtr̃i nõ poſſit detinẽs cõuinci ð notorio
peccato ? ꝙ teneat p ↄſciaʒ:qð requirit̃ in hac
nia pꝛoccdẽdi:inxta nõ.per Inno.i.c. nonit de
indi. de quo tñ dicẽdũ ut ibi nõ. vn Mar. de h
caſu nõ vꝛ aliquid cogitaſſe ĩ locis palł. ⁊ h̊ bu
nõ.hec tm ꝓcedũt qñ agit ĩteꝛ ipſas ptes.ſi aũt
litigio uertẽre iter duos petit᷑ ex cã iſtim ↄſiſtẽs
penes teꝛiũ nõ õ enʒ:ſed ut fidẽ ĩ aliqno faciat
iteꝛ litigãtes:tũc fieri debʒ editio:qꝛ ceſſat ratio
huiꝰ.c.ſicut eiʒ quis dicit teſtimoniũ.l.ſi q;.C.
.e. .j. de teſti. peꝛ totũ:ita ⁊ inſtim edere. fallit
iĩ fiſco Z̊ quẽ nõ eduntur ĩſtrumẽta a tertio: niſi

¶ De piobationib⸗

ſint pꝛopria ipſius petẽtis.lĩ fraudẽ.F. ſʒ neqʒ
ff. de iuꝛe fiſ.? h tʒ do. An. hic.pꝛo hoc facit:
qꝛ ut dixi ceſſat h̊ cau rõ ↄſtõis:cũ nõ cicat᷑ ſibi
ut edat õ ſe:⁊ h̊ͥ nõ.de quo tñ ſatis põt dubitai
ex quo ipſe nõ mãdauit tacite uł expſſe illa ofici

ut.l.ſi quis ex argẽtaꝛijs.F. ꝑtineꝛe.ff.de edẽ.?

ſetir Har.i.l.quedã.ff.eo. ut ſubijciã ĩ ſeq. di.
ſeu. q. nec ob. qð dicit᷑ de teſtimonio: qꝛ ad teſti
ficãdum quis compelli poteſt per rõem quã.S.
rctigi ĩ ↄfeſſiõe.ſed ĩ editiõe ĩſtrumeti Leſſat illa
rõ:cum ſit quid ſibi imputetur:quare ſibi a pri
cipio nõ prauidin Egen aduerte qꝛ reꝑio hoc
dictũ do. An.origĩialiteꝛ poſuiſſe.glo.i.l.ĩ frau
dem. F. neqʒ pal. ff. de iuꝛe fi. ſeſiſſe Mar.i. l.
.i. F. editiões. ff. de edẽ. ubi nõ. dicit ſe putare ĩ
diſticte:ꝙ oĩs ille cuius teꝛeſt poteſt petere ut
fiat ſibi copia actoꝝ publicorum p ꝛ tex. i.d.l.
is apud quem. C. de edẽ. qui gnaliter loquitur
2 per.l.i fraudem. S. neqʒ pꝛeal.ubi ponit᷑ ſpale
ꝙ õ fiſcum nõ eduntur a tertio: ſed cõtra quèei
bet aliũ ſic.?⁊ peꝛ hoc infeꝛt ibi Har.ꝙ ſi aliqs
eſt excõicatus ĩ curia epi ad mei petitionẽ ꝙ co
pia illius excõis dʒ dari ei cuius inteꝛeſt: qꝛ reſ
pectu alterius ꝓbat:ar.l.ex ea.ff.de poſtu.? qð
ibi nõ.⁊ ita ſimpłr tranſit ibi Har. ſed certe ni
mis gñaliter fuit ib i locutus:⁊ aliteꝛ uidet᷑ h li
mitare in.l.ij. ꝗ. diuus.ff. de iu.fiſ.? in. F. neqʒ
pal. Ande.dico ꝙ õ h̊ dẽemn Maꝛ. ⁊ do. An. vꝛ
tex. in.l.quedam in fi. ⁊ i.l.is qui.ꝗ.ꝑtinẽ.ff. ð
edẽ.ubi claꝛe pʒ:ꝙ ille qui nõ mãdauit ꝑ ſe ułꝑ
glium nec ſuccedit in ius mãdantis inſtia cõfici
nõ põt petẽ editionẽ ⁊ glo.in.d.F. neqʒ:cum qꝗᷓ
tranſit ibi bar.intelligens finaliteꝛ per illũ tex.
ꝙ tertius põt ſi uult edẽ . aliũ:ſj̊ nõ cõpelluur
ſi nõ nult:ſed ĩ fiſco eſt ſpãle: qꝛ ct tcꝛtiꝰ ſi uut
nõ põt edẽ p fiſcũ ut ibi dꝛ. ¶ Itẽ fiſcus nõ te
net᷑ edẽ teꝛio:⁊ ſi nult edẽ debʒ reciꝑe cautõeʒ
ð qua ibi:ut nõ utat illis õ fiſcũ ⁊ ĩ his nõ.ſpãli
tas in fiſco:ut uoluit ibi glo. ? Haꝛ. pꝰeã:uerũ
tn Mar. in. d.l. ij. S. diuus uẽ limitare dẽm ſuũ
gñale i. d. F. editiones. dicit enim ibi ꝙ a quo
cũqʒ officiali pnt peti a quolʒ ð ppło acta ꝗᷓ ſũt
ↄtinentia danationẽ bãna infamiam excõem et
ſimilia ꝗᷓ afficiunt perſonam: qꝛ iſta faciunt fideʒ
quo ad oms:ar. in. d.l.ij. F. ex ea. ⁊ ſic uẽ ſẽtiẽ.
ſecus in alijs actibꝰ. Itẽ adhuc in ill afficiẽtibꝰ
pſonam dubito an illud dẽm ſit u x: cũ nullibi
ꝓbet et in griũ faciunt iura ſuꝑius pal.ſõte in
iudex ex officio ſuo poterit facẽ: ut nõ.i.d.l:ij.
Fm unum intellectum:nec ob. ꝙ faciunt fidẽ qꝰ
ad oms:qꝛ in multis alijs actib ciuilibuſ faciũt
fidẽ quo ad n mandantes:æ tñ illi n pnit petere:
nec tertius compellitur:niſi uellit:ut nõ.glo.in
d. F. neqʒ equitatẽ tn hẽt ut ex iudicis officio
poſtulentur ſi acta ſint publicata ſed inter alios
confecta ſed de inſtris ↄfectis n in iudicio ſed
iure puatoꝝ forte iudex n poſſz officiũ ſuũ imꝑ
tiri ar. in. d. l.quedam in fi.et.d.S. pertinẽ et h̊
ſing.nõ. ⁊ in pcaſu dũtaxat ꝓcedit generalitas
illius. I. is apud quem. ¶ Mnero nunc 5 niſum

pen

SNNINK

4

M

n

v And
. Vmanr

kiri
eriht inn
. Atbne utibrgt liis
. au e 40

— —

noc
ufkev ec
.

1gor⸗ 4 e
ataper Mi te
ibdciheln

. nucſſt r fünt
ini . ni,
ſat itu i⸗

Gmid 159

NIN
r alicen e did
gangi e⸗
4 ((.
3Nond N, e
3 . nr
mns, 4 4 s 600 8
m Gs ſin
iüͤbane in 100
Pennlsn

TL fh

—

eſt an ⁊? qn poſſit peti editio inſtoꝝ:nunc qro
quo iure peti debeat. ſendeo: Inno. et Jo. an.
poſt eũ tãgunt h̊ᷣ aliqᷓ ſed n ꝑfecte:ſʒ tu diſigue
nõbilius poſt Oar. i.l. qdã. ff. de edẽ. aut cnim
pretendit quiſ itereẽ rõe ꝓpᷣetatis ⁊ petit actõe
ad exhibẽdũ.l.iij. F. ſciẽdũ.ff.ad exhiben.dico
etiaʒ ꝙ poterit agẽ rei uendi.qᷓ dat᷑ ꝛõe dnij.ut
nõ.glo.i.l.diſſolute.C.de condi.ex.lege.Si ãt
dicit inſtam eſſe ſuũ ꝓ ꝑte:tũc agit fa.her.ff.fa.
her.l.ſi q ſũt h̊ dẽm ĩtelligo qn dicẽ eẽ ſuũ ꝓ ꝑte
rõe cõis hr̃ditatiſ:qꝛ tunc dat᷑ illa actio fa.hẽ.=

ita loquitur illa.l.ſi que ſunt ſ ſi eẽt cõe inſtrm
alio mõ: tẽ daret᷑ alia actio ſʒ nãm cõitatis qnʒ

petit᷑ rõe alteriꝰ ĩtereẽ qᷓ; ꝓpetatis:⁊ tẽ ſi qdẽ ſt

iſtr̃a ꝑtinẽtia ad ↄctus et ad actus ĩter uiuos di

ſtiguẽdũ ẽ ꝙ aut ſũt cõfecta ex neceſſitate alicu
ius ↄctus uel quaſi Sctꝰ pᷣcedẽtis:et agit᷑ actiõe
deſcendẽte ex eo gctu uel quaſi.exẽplũ ego ago

3 utoꝛẽ ut edat libros tutele certe agã actõe tu

tele ↄ ꝓcr̃em agã actione mãdati:et ſic de ſi.de
quo le.et nõ.in.l.qdã pᷣal.et in.l.i.G.officiũ.ff.
ð tu. et ra. diſtra. Si vo tal ↄctus n pceſſit ⁊ tẽ
aut ille qᷓ illa inſtr̃a uel rões hẽt cõfecit me man
dãte tacite uel expᷣſſe ex natura alicuius officij:
et cogit᷑ mihi edẽ ex edicto ð edẽ.ut.l.ptõ ĩ pᷣn.
et.l.ſi quiſ ex argentaꝛijs..ꝑtinẽ ff.e.facit cle.
.i. ð uſu. ſᷣm unũ intellectũ intelligendo qð non
ponat caſum ſpãlẽ ut gdixi.aut h̊ n cõfecit me
mandante ſed alio mõ apud eũ ſunt: ⁊ tũc ſiqð
ꝓ aliũ me mãdãte fuer̃t ↄfecta ita ꝙ ad me ꝑti
nẽt:et poſſum petẽ ꝙ mihi edant᷑ utili actõe in
factũ.d.l.q̃dã. S. his ãt.v.qꝙ ſi dolo Si vo me
mandãtc ofecta ñ ñ fueft:ſed in eis aliqᷓ mea urili
tas continet᷑ æ tunc aut h̊ quis petit ab eĩneo:
ita ꝙ nõ a ꝑte cũ qꝗᷓ.litigat ſibi edi et n põt petẽ
d.l.ſi quis ex argentarijs..ptinere fallit ĩ fiſco
Fm bar.in. d.l.iij.ff.e.? nõ.qꝛ ꝑ h̊ aperte ſentit
ʒ illud dẽm do. An.de quo in pce.di.in fi. ut
a tertio non poſſit peti:lʒ in teſtimoniuʒ ternius
nocari poſſit Aut hec petunt inuicẽ actõ ⁊ ꝛcꝰ
et tunc diſtingue ut odixi. Aut ad intentionem
fundandãa et coadiuuando exceptoʒ ⁊ replicatio
nẽ ꝓbandã:et dic ut S;. Si vo ſũt inſtr̃a ꝑrinen
tia ad ultimas uoluntates tunc petunt᷑ per inter
dictum de tabulis exhibẽ.uel ꝑ edictũ quemad.
teſta. aper. ut nõ. glo. in. J.l. qd. Se op. 5
pdicta.uidet᷑ eim ꝙ; nunc petat᷑ edicio peꝛ ti.ð
aen. qꝛ ego nõ poſſũ petẽ editionẽ niſi manda
uerim inſtem ↄfici ꝑ me uel alium ſeu ſucceſſerĩ
in loco illius ut.d.l.quedã et.d. .pꝑtinere ergo
ſemꝑ agetur actione mandati:qꝛ ubi adelt illa
actio ceſſat actio ꝑ edictũ de edẽ. ut.d.l.quedã.
ſo. ut nõ.in.d.l.quedam ꝑ Mico ¶Mat. Mur.
⁊2 Har. mãdatũ ſẽper ẽ gratuitũ.l.i.ff.mã.⁊ iõ
ſi rões ↄficiũtur ab eo qui ſponte ſuſcepit man
datum hẽt locum actio mandati: ut ĩ ꝓpcre. ſed
ſi ꝓficiãtur ab argentario et hodie a notãio qꝛ
iſti faciunt ex neceſſitate officij.nõ dat᷑ actõ mã
dati ut g dictũ ẽ:ſed ꝑ edictũ ð edẽ. ¶ Bupra
uiſum ẽ an et qn et qualiter ſeu qua actõe inſtꝛa

dbeant edil Munc qꝛo quo tpᷣe inſtza ſũt ĩ iudi
cio ꝓducenda. Inno. p dicit:q aut actor fac ð
inſtzo mtionẽ in libello ant non.pꝰ caſu dʒ edi
an li. conte. exeplũ. ego peto.c.que mihi debes
ex tali inſt:o ⁊c.ſi enĩ hoc caſu non fieret editio
an li. cõte.non poſſet ꝛeus delibeꝛaꝛe an uclit:ce
dere uel contendẽ:ar. C. ð ede. aut.ſi quis ĩ ali
quo ⁊ in.c. ij. de fide inſtru.dicit tñ ꝙ ſi ñ hẽt il
lud inſtzm in ꝑniti ꝓcedetur ad ulterioꝛa: Iʒ non
exhibeat. eae caſu qn n facit mẽtioncʒ
in libello non cogitur edẽ niſi utatuꝛ eo de quo
in ſpe.ð inſtru.edi.F. nũc dicamus.v.qͥd ſi qꝗs.
bar.limitat pᷣmũ dictũ in.l.ſi legatũ.ff.de cdẽ.
E illũ rex.⁊? latius in.l.cdita.C. de edẽ.ubi dicẽ:
ꝙ qnqʒ in libello fit mtio de aliqno inſti?o non
ꝑ modũ limitationis ſʒ ꝑ modũ cuiuſdã aſſerti
onis ꝓbõnis exemplũ dicit actoꝛ ꝙ ticius uen
didit mihi talẽ rẽ ꝓ tãto pᷣcio ⁊ ꝙ de hoc ꝛoga
tus eſt talis notaꝛius:uel ꝙ de hoc appaꝛet pu
blicũ inſttm manu tal notarij:⁊æ tunc cũ reꝰ poſ

ſit deliberare ex illo libello abſqʒ eo ꝙ uidear

inſtr̃m:cum n fiat mtio de inſtro ad limitanduʒ
Otenta in libello:ſed ſolũ ut ondat q ptenta in
illo libello ꝓbare põt ñ ẽ neceſſe ꝙ in p̈ncipio
fiat editio.⁊ hoc caſu ñ ꝓcedit dẽm Inno.qnʒ
fit mentio in libello.ð inſtt̃o limitatiue:ut quia
declaꝛat ⁊ limitat libellum.exemplum.dico in li
bello ꝙ ticius nẽdidit mihi fundũ ꝓ tãro pcio
ꝓut appet ĩ iſtro ↄfecto manu tał notarij:⁊ iũc
gut reus ueriſim liter n eſt informatus de illo ĩ
ſtẽ̃o:qꝛ ad eũ n ꝑtinet ⁊ dʒ ei fieri copia an litis
conte.qꝛ alias deliberare non poſſet:⁊ in tali
caſu ꝓcedit dictũ Inno. Si uero eſt tale iſttm
de quo ueriſiłꝛ reus eſt inſtꝛuctus exemplum.
penit legatarius legatum ab herede: ꝓut otinet
in tali teſtõ:⁊ tunc n dʒ fieri copia. qꝛ apð hr̃dẽ
pſumit᷑ eẽ teſtm:⁊ pᷣſumitur eẽ inſtructus de pe
tito:ut ꝓbatur in.l.ij. ff.e. Nec ob.l.poſtq;..
ſi dies.ff.ut.le.nomi.ca.ubi ẽt hr̃di inſtrʒ edit᷑:
qꝛ fatẽð ẽ ꝙ r̃ſpectu ꝓbõis fiẽde ꝓducit᷑ iſtrʒ ẽt
cũ agit᷑ hr̃dẽ:ſed nõ edit᷑ ꝛeſpectu deliberatio
nis ad hoc enim ut obtineat condẽnationeʒ oʒ
ꝓꝙ fundet intentionẽ ſuã. Ego putarẽ ꝙ ẽt ĩ pꝰ
caſu cũ ſimpłꝛ fit mentio de inſtr̃o ĩ libello dʒ fi
eri editio an lit.ↄte.ſi ẽ rale inſtrm de quo ꝛeus
ueriſimiliter nõ eſt infoꝛmatus:ut qꝛ dixit ꝙ fu.
it ↄctũ cuʒ defuncto:cuius ꝛcꝰfuit hr̃s:ar.op.in
d.l.ſi legatũ.⁊ ſic eredo Inno.itellexiſſe.ſʒ ad
uerte qꝛ hec dẽa ꝓcedunt ĩ iſttis ꝗbus actoꝛ eſt
uſuruſ.ſj qõ nꝛa ut bñ ſit ꝓpoætiõabil mẽ.c.ꝓ
cedit ubi petitur generaliter iſttm edi.quare di
co:ꝙ ſi petũt᷑ ꝓpa inſtꝛa uel cõia pnt peti qñcũ
qʒ ẽt an iudiciũ ſeu citationẽ fiendã:ut ſic actoꝛ
poſſit deliberare an debeat litẽ mouẽ.ar. in.d.
.l. ſi que ſunt. ff. fa. her. Si ueꝛo petunt᷑ aliena:
tunc reus uł actor poteꝛit pereꝛe tpᷣe condecẽti.
nam actor eo caſu quo petere põt audiet᷑:ut pu
to ẽt añ iudiciũ.exẽplũ in fiſco.nã poterit nãra
re ꝙ intendit mouẽ litẽ õ talẽ rõe iuris ſuꝑ qꝰ
ipſe hẽt inſtrm.un ut poſſit bn uenire inſtructꝰ
a *

¶ De pꝛobarionib⸗

petit illum opelli ad edendum: arg. in. I. fi. C. de
edẽ.⁊ h intelligẽdo ꝙ bic iſte fuiſſz admiſſus ſi
fuiſſet prinilegiatus ut fiſcus. In reo vo ad fũ
dandã ſuã intentionẽ cꝛedo ꝙ poteꝛit petẽ poſt
receptuʒ libellũ. In actoꝛe vo nõ priuilegiato:
qui petit quo ad coadiuuandã intentionẽ ſuam
poterit petere poſtꝙ; fũdauit intentionem ſuam
ſi ad replicandũ:tunc poſtꝙ; reus excipit:qꝛ als
ꝛecte nõ poſſet reſpondeꝛe exceptioni ipius rei.
omnia eni debent ſuis tẽporib us cõueniꝛc. ar.
in. l.nimis ꝓpe. C. ð excep. rei iu. . xxiij. q.iij.
.c.ſi eccła. ¶ ltio ut plene habeat᷑ huius.c.mã
queꝛo de una qõne quã glo.noſtꝛe in multis lo
cis attingũt ? minns peꝛfecte examinant: quia
.S. uiſũ eſt de tribus principalłr. prio an ? ꝙdo
dʒ fieri editio inſtr̃oꝝ.iꝰ quo iuꝛe petant.ʒ quo
tpᷣe debeãt exhibeꝛi. NHunc ↄgruenteꝛ reſtat nið
re. de quarto Vvʒ qũo debeant edi: an integralit
uel ſolũ illa pars de qᷓ eſt qo: ⁊ an totum cũ die
2 ↄſule.de hac qõne eſt glo.ſatis plena ⁊? bona
in. l.i. F. ediriones. ff. de eden. æ per Mart. poſt
eam: z claꝛe ꝓſequendo diſtingue ſic: ꝙ aut pe
to editionem a peiſona publica rõne mei inter
eſſe:quia me mandantc confecit: uel ſucceſſi ei
qui mandauit: ⁊æ tunc integraliter debet eci: ad
hoc.l.quedam in fi. ⁊.l.ſi quis ex argẽtaris.ff.
de eden. Ex boc dico ꝙ acta iudicialia debent
utriqʒ parti integraliter exhiberi: cum principa
liter cuiuſlibet inteꝛſit:tum quia ſunt cõia: tũ qꝛ
intcgraliter ſunt exhibenda coram iudice appel
lationis.l.is apud quem.C. de eden.qð tʒ glo.
2 Mar. i. d. F. editiones ? op.facit.c. qm p de
ꝓba. Aut peto ab alio:⁊ tũc ſi peto inſta com
munia debent integraliter exhiberi: ar.i.l.ſique
cũ.l.pꝛece. ff.fa.her.⁊ tʒ glo.in.d. .editiones.
Har. ibi limitat.qñqʒ ſunt cõia reſpectu ꝓpꝛie
tatis:utputa qꝛ ſunr de heꝛeditate cõi. Si auteʒ
eſſent cõia reſpectu unlitatis tantũ ſeu cõtenti:
utputa inſtrjm emptionis ⁊? uenditionis facte in
ter te ⁊ me cum pecunia mea redemi illud a no
tario:tũc enĩ nõ dicit᷑ cõmune ut tenear edẽ cuʒ
die ⁊ conſule:allegat Inno. hic: tñ Inn. nõ ta
git hoc ſpecifice:ſᷣ tantũ dicit:ꝙ iſte qui ſua pe
cunia redemit nõ tenet᷑ edere tanqᷓ cõmune: ſed
dictum ſatis placet. dic eꝛgo de tali inſtrumeto
o ſicut de alieno:ut ſtatim ſubij ci. ¶ ¶nqʒ peto
inſtza mea ꝓpria: ⁊ rũc ĩ dubio debẽt integralii
edi:qꝛ poſſum illa nendicare ſeu ageꝛe ad exhi
bendum:⁊ nõ tantũ ut det᷑ copia:ut nõ.i.l.diſſo
luro. C. de cõdiæx.l. 7.l. fi. C. ad exhi. 7. S. dixi
ñqʒ peto inſtim alienũ: tunc ꝓſideꝛanda
eſt cauſa petendi. aut enim peto: ut qꝛ illð uolo
redarguere de falſo: aut ut delibeꝛem an faciat
pꝛo pꝛoducente: ant ad intentionẽ meã fundan
dam:aut ad coadiuuandam:aut exceptionè nel
replicationẽ ꝓbãdã. pꝰ caſu cũ uolo illud redar
guẽ ð falſo dʒ edi integraliteꝛ cum die ⁊ cõſule
.I. optimã. C. ð S. æ omit. ſtip. qð ꝓcedit ʒ gl.
pꝛealł.qn nolo ꝛedarguẽ ð falſo circa diẽ ⁊ Oſu
ſem. ſecus ſi circa con:enta in inſo.tunc enim

ſuperflue ederctur dies et conſul.nam ex editõe
diei æ conſulis poſſet adminiſtrari mã fabricaãdi
falſum aliud inſtõm ſimulando illud fuiſſe pedi
tum ut dicit tex.in.d.. editiones et io dicit ibi
glo. ꝙ petens editionẽ dʒ interrogari ſolemnit
circa quã ꝑtem uult inſtm redarguẽ de falſo et
dicit Spe. in. F. uiden. v. facienda eſt in titu. ð
iſtru. edi. ꝙ iudex poterit exigere iurametũ a ꝑ

te ꝙ credit inſir̃m poſſe redarguẽ de falſo circa

diem et ↄſulem et ẽt innuit qð debet ſubſcribere
ſe ad penã talliõis añꝙᷓ; fiat ſibi editio facit.l.fi.
d Aduln aberohat HBar. in. d. F. editio
nes. cðo caſu pᷣncipali qdo petitur editio
ut öliberet an faciat ꝓ ꝓducente dʒ fieꝛi ſin die
et conſule ut.d. SF. editiões et fiet tmn in illo.c.ſu
per quo ẽ qo ſʒ debeat coram iudice itegraliter
legi ne forte in fine corrigat uel limitet precede
tia:ut ꝓbatur in.c.cum perſonc de priuil.li.vi.
et in. c. otingit de fi.inſtru. putat ti Mã.i. d. .
editiones ꝙ ſi nõ põt deliberare niſi edat dies
et conſul puta unus creditõ agit õ aliũ hypothe
caria uñ uult informari de anrioritaic ob lonis
et ſic oportet ꝙ ſciat diem inſtrumenti qð debʒ
tunc edi cum die et conſule ¶ Sed ne detur ſibi
mã fabricandi aliud pᷣlato die tunc dicat prius
diem oblationis ſue et poſtea petat copiam ab
aduerſario quod ſatis placet ar. in. d. l.i. F. ra
tiones.ff. de edẽ. Jð dic in omnibus ſequetibꝰ
caſibus ut ubi eſt fienda editio alieni inſtꝛi qðᷣ
qn ſit. Sdixi fiat ſine die et ↄſule.d. S. editiones
niſi tal eſſet mã inſtꝛi ut nibil ꝓdeſſet habe copi
am ſine die ꝑ. sdicta n effectu omnia pdicta
ſic breuiter cõcludo ꝙ editio alieni inſirumẽti
ubi fienda ẽ ſolum neceſſqrio fit reſpectu partis
de qua ẽ ↄtrouerſia ut.d.c.cũ perſone et.c.con
ringit et fit ſine die et ↄſule niſi circa diem et cõ
ſulem uelit aduerſarius illud redarguẽ de falſo
uel niſi inſtꝛi copia nihil ſibi ꝓdeſſet ſine die cõ
fecti inſtri et coſule. ¶ Ad duo iñ aduerte pꝰ
