rigũtur ꝑ iſta ſed gloſãtur ⁊æ declarãtur ⁊ hãc ſolu
tionẽ tʒ hic do. An.lʒ mẽtionẽ ñ faciat de Jo.an.
27 Dꝛr. in.l. generaliter. E. eo. reſpondendo ibi ad
Sria hec ſolo ab olim mihi nõ placuit ad iſtũ tex.
Mi ſi diligeter ponderet᷑ ꝓbat ꝙ ẽt ſine cã poſſit
hoc iuramẽtũ delatũ aꝑte recuſari.cum enĩ loquẽs
in pꝛincipio de neceſſario qðᷣ defeꝛtur a iudice dicat
ſine cã iuſta recuſari nõ poſſe z poſtmodum aduer
ſatiue ueniat. v. quis in quo dẽ ꝙ delatum a pte
pti põt licite recuſari dʒ inteiligi ut poſſit recuſari
ſine cã:qꝛ ał.nõ ueniẽt aduerſatine ad precedentia
nam dicio q;uis eſt pcedentiũ aduer ſatiua regulari
ter ut nõ in. c.⁊ ſi xps S.eo.in glo.in.v. teneret᷑ =
forte ob hoc quidaʒ modernioꝛes legiſte dãt quar
tum itellectum ad iſtũ tex. dicẽtes ꝙ dictõ q;uis po
nitur hic aduerſatiue in h̊ ꝙ iuramẽtum neceſſariũ
ñ põt ſine iuſta cauſa recuſari etiã referendo ſed iu
diciale põt recuſaꝛi dũmodo referatur ⁊ ſic tex.ibi
ac referri dʒ ĩtelligi fᷣm eos dũmodo referat Iſſe ĩ
tellectus ur̃ ſatis coloꝛatus:ſʒ ipꝛopriat lram dũ ex
ponit illã dictionẽ ac ↄditionaliter. Nam iſta dicro
ac ponitur copulatiue ut ſit ſenſus ꝙ iudiciale. põt
recuſari ⁊ referri.mihi plʒ quintus itelectus quem
in duobꝰ vᷣbis ſentit h Mo.⁊ latius Mar.lʒ nõ fa
ciat mẽtionẽ de Hoſt.in. d. l.manifeſte ut dicamus
ꝙ iuramẽtum iudiciale qð a ꝑte ꝑti defertur poſſit
libere ſine cã recuſari ẽt nõ referendo:ur ꝓbat᷑ hic
2 in.d.l.generaliter.ꝗ.ſin aũt.Rõ qꝛ ꝑs nõ põt ne
ceſſitare ꝑtẽ ad iurandum u ad referẽdũ:ar.eoꝛuʒ
que dixi in.c. ꝓut de do.⁊ ↄtu.ſed ſi index appꝛo
bat iuramẽtum delarum a ꝑte iubedo nt iuret tunc
tenet᷑ ꝑs iurare uel referre:⁊ ſic ꝓprie loquitur tex.
in. d.l.generaliter. S. ſin ãt. Et h̊ caſu ꝓcedunt con
trãria ſuꝑius allegata:⁊ hunc iĩtellectũ etiam ſentit
gl. in. d. l. delata æ in. d. I. generaliter ? in.l. in bone
fidei.C. e.in.v.per iudicẽ:ẽt facit qdᷣ nõ inſti.de fi
deicõmiſſ.heꝛe.F. fi.in gl.in vᷣbo hẽꝛe:fateoꝛ tamẽ
ꝙ lectura Jo. an. æ Har. in. d. l. geneꝛaliteꝛ ẽ va in
le:ut ex cã poſſit iuramentũ recuſariletiam ꝑ indicẽ
appꝛobatum nõ obſtante.l. manifeſte ?æ Ey. peꝛ. d.:.
geneꝛaliteꝛ: ſed nõ eſt ſimpłꝛ vain ſe:nec ceſſante ꝓ
batione indicis nõ poſſit recuſari ſine cauſa peꝛ ſu
pꝛa dicta. ¶ Circa pꝛedicta queꝛitur que poſſit eſſe
iuſta cã recuſandi iuramentũ neceſſariũ uł iudiciale
a iudice appꝛobatum. dic ꝙ multiplex: utputa ſi is
cui defeꝛtur nõ eſt bene infoꝛmatus de mã. ar.in.l.
marcellus.ff. reꝝ amo. uel eſt talis mã ſuꝑ qua non
põt ↄueniri ul actoꝛ plene ꝓbauit S de ꝓbatioibus
.c.ſicut:æ multas ↄſilłes cãs uide peꝛ Mar. in. d.l.

manifeſte. An aũt ex parte rei ſit cã legitia recuſan

di:qꝛ actoꝛ nihil pꝛobauit.dico ꝙ ſic: h ſentir Jo.
an. hic in duplici loco: pꝛimo i tex. ſupeꝛ v. nibil ali
ud pꝛeſtitit. Secundo ſupeꝛ glo.ij.ſed iudicio meo
boc ꝓbat in.l.in bonefidei.C.e.ubi dẽ ꝙ cã cogni
ta decidi lis dʒ ꝑ iuſiurandũ: g nõ ex ſimplici ⁊ uo
luntaria delatione. Ad idem iura nulgaria que dit
reum abſoluendum actoꝛe nõ ꝓbante etiam ſi nihil
pꝛeſtitit ut hit:⁊.c.unico:ut eccleſiaſtica benefi.cum

ſilbus. Et hoc nident᷑ ſentire gl.? Har. in. d.·.in
bonefidei.⁊.l.admonẽdi ⁊z hoc ĩtelligo idiſtincte ſi
ue ðferat᷑ a iu dice ſiue a ꝑte Mã ſi ex hac cã poſſũ
recuſare iuramẽtum neceſſarium. foꝛtius iudiciale
maxime tenẽdo ꝙ dixi iudiciale non artare:niſi ap
probetur a iudice.æ ſic limita dictas.l.manifeſte de
lata iuſiurandum ꝙ ex conuentione. F. ait pretoꝛ.
prealle.? H nõ.qꝛ multum decipiũtur credentes
idr̃nier poſſit actoꝛ iuramẽtum deferre reo. Nam
tex. in. d.l.generaliter aꝑte dicit iuramẽtũ neceſſari
um ⁊ iudiciale poſſe ex cã reculari.hec aũt cã ſatis
E legitima exquo actoꝛ nihil ꝓbat ut pᷣdixi facit qðᷣ

ſentit Y. an. in. c. i. ð clãdeſ. deſpõ. ⁊ tex. in. c. ij. .

ti. ? ꝙ dixi ſupra e.mulieri. Et hãc opi.apertiſſime
tenet ſpe.in ti.de iuris dela..i.v.ſin autem actoꝛ:
niſi in caſibus in quibus iura deferunt iuramẽtum
reo etiã ſi actoꝛ nil ꝓbat ut in.l.fi.S. ſane.C. de hiſ
qui ad ecc.ↄfu.æ.l.ultia.C. de fi.iſtru. de iuꝛe deli.
l. fi. F. lcentia cum. ſi uero ulteriꝰan poſt in
ramẽtum delatũ poſſit recedi ꝑ nouas ꝓbationes
i Sriũ reꝑtas.glo.iſta.in teꝛtia ꝑte diſtinguit ꝙ aut
iura netũ fuit delatũ a iudice:æ põt poſtea ꝓbari ʒ
riũ aut a ꝑte ⁊ nõ põt recedi:ut.l.admonẽedi.ff.e.2⸗
l.i.? qð ibi nõ.C. eo.qð ĩtellige ẽt ſi pars aduerſa

nelit ꝓbaꝛe ꝑiuriũ dices tu que eſt diuerſitatis rõ

cum iurametũ neceſſarium deberet eſſe maioꝛis ro
boꝛis ꝙᷓ iudiciale dic ꝙ ratio diuerſutatis eſt hec:
qꝛ deciſio litis facta per iuramẽtum iudiciale habet
uim tranſactois ur̃ eni ꝑs deferes tranſigere ſi alia
Eꝑs iurauerit tranſactio ãt nõ ifrigitur pᷣtexiu ꝓba
tionũ nouiter reꝑtaruʒ.l.ſub ptextu. C. de tranſac.
Jurametum ueꝛo neeeſſarium defert᷑ ſine conſenſu
Etis:⁊ ſic nõ põt hẽe ui tranſactõis:⁊ qꝛ fertur ſma
ex ꝓbatoe nõ itegra ſine ꝑtis conſenſu permittunt
iura:ut ex ꝓbatõibus nouiter reꝑtis poſſit retrac
tari qð actũ e uigore talis iurameti. d.l.admonẽdi
2 uide aliqua pulchꝛa dicta que circa h̊ ultimum di
xi.in.c.pꝛopoſuiſti de ꝓba.limita primum membꝛũ
ut non poſſit retractari geſtum uigore: iuramenti
iudicialis niſi vVtatur anime periculum non remiſſi
bile conſenſu ꝑrium:ut in matrimonio carnali ⁊æ ſimi
libus:ut notateꝛ dicit hic MHoſtien.⁊ in.c.mulieri g
eo. ⁊ ibi dixi. Iteʒ fallit in cãu.l.fi. C. e.ubi quãdo
petitur legatum ⁊ nõ apparente teſtamento defeꝛiur
iuramentũ. Si enim poſtea reꝑiatur in teſtamẽto ni
hil relictum põt a tali iuramento recedi Er b̊ ideo
qꝛ iuramentũ:ut s dixi hʒ uim cuiuſdam tranſactio
nis.l.ij. ff. eo. Tranſactio vo fieꝛi nõ põt niſi cogni
tis ueꝛbis teſtamenti:ut.l.de his.ff.de tranſactio.⁊=
de hoc peꝛ glo.in.d.il.fi x his infeꝛtur ad limi
tationem illius pꝛime limitatiois quam gᷓ dedi ſcõᷣm
Hoſti. Naʒ ubi iminet peccatũ non remiſſibile peꝛ
partes nõ põt fieꝛi irretractabilis tranſactio peꝛ. c.
fi.æ qð ibi nõ de tranſactio.⁊.c.ſupeꝛ eo.de eo qui
cog. cõſang. meꝛito ſi poſt iuramemũ ↄſtat de ↄuo
debet fieꝛi oĩuʒ retractatio æ tene mẽti hãc rõcʒ Et
nõbis bene hanc glo.in eo quod dicit a iuramemo
peꝛ iudicem delato poſſe recedi ꝓpteꝛ nouas pꝛoba
tiones nec facit uim ĩteꝛ ſpẽs ꝓbationis peꝛ h̊ dico
notãteꝛ: qꝛ tex.ĩn.l.adimonẽedi loquit᷑ de inſtrumenis

I 4

nouiteꝛ ꝛeptis hinc Har. ibi in fi. foꝛmat qõem an
ꝑ nouos teſtes poſſit parit᷑ ꝛccedi:⁊ poſt glo ibi di
ſtinguit ꝙꝙ qdã ſunt cãe in quibꝰ nõ admittit᷑ ꝛepꝛo
batio ꝑ teſtes:ut in.l. genelaliteꝛ C. de non nu.pe.
æ in iſtis non eſt dubiũ. Ouedaʒ ſũt cãe ĩ quibꝰ ad
mitti ꝛepꝛobatio ꝑ teſtes:ut in.d.l.generaliter:⁊ tẽ
ſi quideʒ fuerũt in pꝛia cã exaĩati ? publicati.teſtes
2æ nõ poterũt ꝓduci impediẽte publicatiõe. Si aũt
teſtes non fuerunt examinati poſſunt de nouo pꝛo
duci eadeʒ ꝛe qᷓ inſtra:qꝛ appellatione inſtoꝝ ueni
unt teſtes: ut.l.i.ff.de ſide inſtru.⁊=.c.ꝑuenit ð teſti.
cog. do. An. dicit ſe putare ꝙ indiſticte admittant᷑
reſtes non obſtãte publicatiõe:qꝛ prima nõ fuit cio
integꝛa ꝓbatio. vnde ꝛetractari põt ſentẽtia ex quo
clare põt ꝓbari ↄriũñ ꝑ teſtes.mihi plus placʒ dictũ
Har.moueoꝛ tali ꝛõe:ſi añ ſñiaʒ latam publicatis
atteſtationibus uoluiſſet actoꝛ nel ꝛeus teſtes ꝓdu
ceꝛe ſuꝑ eo.articulo uel directe õrio non fuiſſet ad
miſſus pꝛopteꝛ timoꝛẽ ſuboꝛnatiõis de teſti. cle.ij.
eꝛgo foꝛtius nõ dʒ admitti pꝰ ſñiaʒ cũ adijciat uin
culũ. Mec obſtat.e. ueniẽs de teſti.qꝛ loqnit᷑ qñ ad
aliud nũc aꝑit̃ q; pᷣ. Mec ob.ſi dicat᷑ appellatio
ne inſtoꝝ ueniũt teſtes: qꝛ illð ex lata ⁊? non ex pꝛo
pria ſignificatiõe vboꝝ:ut dixi in.d.c.pernenit ore
qdẽ lata inipꝛetatio nõ dʒ fieri h cn in qꝰ recedẽt᷑
a ꝛeg.iur.ſʒ debẽt vᷣba ſumi ꝓprie:arx.c ſiatutũ de
elec.i. Vj. ⁊ in.l.q̃ fl.de legibꝰ.¶ Sʒ in alio cãu
.ſ. qñ nõ obſtat publicatio nõ in rin ꝛecedit᷑ inre me
rito ex paritate ꝛ0is põt fieri illa larga inteꝛptatio.
ar.in.c.cũ dilecta.de cõfir.uti.uel inuti.nubi bonus
tex. ſic imita gl. iſtã. ? Hh nõbis. ¶ Supra uiſum ẽ
an deciſio facta pꝛetextu iuramenti ſit ꝛetractabilis
ex poſtfacto. MHunc quero utrum poſſu appellari a
principio anteqᷓ; ſententia lata uigoꝛe iuramenii tꝛ5
ſeat in rem iudicatam. hec qᷓo ꝓ ꝑte expeditur ĩ. d.
.l. generaliteꝛ. C. e.? cõclude ꝙ aut lis deciditur ni
goꝛe iuramenti neceſſarij:? põt apellari ſicvt ab il
la ſnia.d.l.admonẽdi.Aut uigoꝛe iuramenti iudici
alis:⁊ tunc is qui derulit appellare non poteſt ſi ali
teꝛ iuraui:qꝛ uidet᷑ ſuo cõſenſu trãſactũ.d.l.gñalii
Aut is cui fuit primo delatuʒ ꝛetulit alteri defeꝛẽti
2 ille non uult iurare ⁊ fert᷑ ſñia ↄ eum nec põt ap
pellare:qꝛ exquo a pricipio deſfeꝛendo elegit deciſio
nẽ ꝑ iuramentũ nõ dʒ ſibi illud ꝛelatuʒ recuſare.d.
.l. generaliteꝛ: qdᷣ ego intelligo nerum niſi ex iuſta
cauſa ꝛecuſaret.pone exemplũ:qꝛ in archa paterna
aliquis reꝑit inſttm debiti qd faciebat ſemiplenam
ꝓbationem:⁊ nõ ualẽs aliteꝛ ꝓbare detulit inramẽ
tum ꝛeo:ille ꝛefeꝛt ſibi certe licite il recuſat ne co
gat᷑ anceps ſubire ꝑiuruʒ cũ ſit de féo altius.l.mar
ccllus ff. reꝝ amo. Si vo is cui refert᷑ iurat eſt du
dium:nunquid ꝛeferens poſſit appellare.pla. tenet
ꝙ ſic:ſed Jo.⁊ aʒo ↄ monent᷑:qꝛ oĩs relatoꝛ eſt de
latoꝛ:ſed delatoꝛ non põt appellare.d.l.generaliter.
eꝛgo nec ꝛelatoꝛ. Sed pꝛo opi. pla facit qꝛ delatoꝛ
ſponte detulit ſed relatoꝛ non. Mam tenebatur ad
alteꝝ duoꝝ.ſ.aut iurare aut. refene. conſtat autem
plus ſubueniri neceſſario agenti ꝙ; uoluntario de
offi. dele.ab arbi.li.vi.⁊ quod ibi notatur ĩ gl.⁊ h

¶ We lureiuran.

cõius appꝛobat᷑ ſm Jo. an. ? n in. d... geneꝛalitex
⁊? uidet᷑ hic ſequi do. An. Ego limitarẽ hãc opinio
nẽ ꝑ ea que ſuꝑius dixi. Aut eniʒ index iuramentũ
non appꝛobaueꝛat: æ tunc cum refeꝛens illud feceꝛit
uoluntarie nõ poteꝛit appellare. aut index appꝛoba
uit ⁊ mandauit nt iuraret:⁊ tunc ſecus per ratione;
pdictam:⁊ hec opinio ẽ indubitãteꝛ Va tenedo lectu
rã quam s tenui:qꝛ motiua tũc limitat᷑: aut is cni de
feꝛtur iuramentũ recuſat iurare non obſtante appꝛo
batione ſeu mãdato iudicis nec ꝛcfeꝛt: æ debʒ femn ſẽ
tẽtia ↄ eum:põt tñ appellare ſed niſi coꝛam iudice
appellatiõis ꝓbet inſtam cãm recuſatiõis index ad
quẽ ↄfirmabit ſniaʒ ut ꝓbaĩ in. d. l. geneꝛaltt: dʒ in
iudex a quo an ↄdemnatiões ꝓnũciare illum bnidu;
ꝓ cõfeſſo:ar.in.l.manifeſte pᷣall.iũcta.l.eius qui de
latoꝛc.ff de iur.fi.⁊ h̊ nõ. in.d.l.manifeſte ⁊.i.eius
ubi de boc nideas . Menio nunc ad v.nec licean
2 qro de rõe quarc in actiõibus famoſis non liceat
refene iuſinrandũ ſicut in alijs actionibus. Triple⸗
ratio ſolet aſſignari:ut nö. in. d. l.marcelus Met
ratio quia lex defeꝛi inramentũ. nam in mulus caſi
bus lex defeꝛ iuramentuʒ in iſtis famoſis ? multos
enumeꝛat. glo.in.l.pnti..ſicubi. C. de his que ad
eccle cõfu.uide in ſpe.de offi in...ult.v.vi. hec ſo
lutio nõ ẽ bona:qꝛ ut colligit᷑ hͥ hoc hẽt locum et in
iuramento delato ab hoĩe. loquit eĩʒ iſte tex. in iura
méto delato ab hoĩe cũ v. nec liceat ueniat cõtinna
tiue ad pᷣcedentia:⁊ ſic dʒ intelligi in eo caſu cũ pce
dẽtibus iuxta ea que hntur ⁊ notãtur in.c.maioꝛes
de bap.in. S. ceteꝝ. Scðdᷣa ratio reddit in odinʒ ceis
b ẽt mihi nõ ſatiſfacit: qꝛ anteq; ꝓbet᷑ delictũ penꝰ
eſt pſumendũ ꝓ reo ꝙᷓ; ꝓ actoꝛe:ut in.c.eſtote.j. de
re.iur.⁊ in.c.fi.de pᷣſumpti.⁊ iura ſunt pꝛomptioꝝ
ad abſoluendũ q; ↄdẽnandũ de pꝛoba.ex lr̃is.facit
quod nõ.glo.in.c.cleꝛici.lxxxi.di.Leꝛtia ratio ⁊ cõ
munit᷑ cõioꝛ eſt qꝛ ↄuentus melius pꝛeſumitur ſcire
ueꝛitatẽ q; actoꝛ ſeu accuſatoꝛ. Mã ſi iu ſubtraxiſi
mihi rem meã clã ⁊ defeꝛo tibi ſuꝑ h̊ iuramentum ſi
tu refeꝛes mihi nõ poſſem cum bona ↄſcia inrare.
Sed tu qui es infoꝛmatus de fco tno debes ſubire
iuramentũ. Et ideo diẽ Mar. in.l.iuſiurãduʒ. ? ad
pecunias. S. ait ptoꝛ. ff. e. æ in.I. lex coꝛnelia. I. hac
lege.ff. ðᷣ iniurijs ꝙ ſi actio famoſa ẽ talis:in qua ac
cuſatoꝛ ſeu actoꝛ põt eſſe ita ĩfoꝛmatus ſicẽ reus põt
iuramentũ refeꝛꝛe:ut ſi accuſo te ꝙ ituleꝛis mihi iiu
riã:⁊ tʒ h̊ do.An. ʒ ñ allegat Har.⁊ ſatis pł mi
hi boc. Mã ex ꝛõe cõiecturata legis poſſumus ? ð
bebus leges ꝛeſtriger᷑ ⁊? apliare ad limites.ꝛõnis:łt
nõ.i.l.nõ dubiũ.C. de legi.p Cy.⁊ ꝑ Mar.i.lite
querit᷑.ꝗ.qui ipletꝰ.ff.oca. ¶ Ex hac ꝛce ifero ad
limitationem nõbilem oĩum pdictox: ut tunc liceat
ei cui pꝰ iuramẽtũ defeꝛt᷑ illud ꝛefene qñ deferens ẽ
uel neriſimiliteꝛ eſſe debet ĩfoꝛmar: ſicut is cui defeꝛ
tur. alias aũt ſex eſſet impoſita neiis ? non ꝛcbus
cõtra. c. cõmiſſa de elec. i. vi. quiliber enim Ge facili
ꝛefenet illi quem ſcit non eſſe infoꝛmatum gd inran
duʒ. ut ſic ꝛeleuetur ab onere inrandi. ¶Munc cir
ca pᷣdicta ⁊ circa tex.quero an in actionibus famo
ſis ⁊ alijs cribus non famoſis non poſſit deferri in

itiſln ſtitan
atecniravi cicl
e Cata Grlinnin ſe
minginchidd ,
euſut d ken
¹
glinggnͤn dder
i ecie achi
Gie tnimit
maligzmi iolgiſcl lten

nmn ten enkreqnii n
nmbſt erdfin 1 Mh
ſoni zeiotier hr no io n
ccc ininnmezeſchn
nnam ni eCcu aun
uinnin. umncf i y
imuumim ins idiinmniiid
ihui mui n il i M cciit
iuniven wier ironi⸗ Gel and
ſicn loiroſeſtonerero e aia unci
Ali tliiim tal oamus fe.
neioo. Anbari io geanr in gini
ſmmſts Jopio dictwannigr dic
llgentaſtcGni adeantan cans
rCtriſtleintar in dcdenrſen
or edfi nackan
nccfecuſte Cenirintdi
ci ensduedterdstre ti
Cifntiſigicinint enii
enſet unn elemn runmn
tnonbigenſcenngn W
Nono ine Cgepeng in *
Ubiactor ſaniglene obn hin e
Dlyeckfnſonenun 1 Nin
õ
ſco: glncſaimmngin
Nobatong gon it i mnhmen
ienghnepbint, nncſniͤ

. 1s: Mitſgnn⸗
huitülyr pbatione Gcncicka

2

☛—.

—

é«3

S 59 — — — — —

2

1

HEHEHEE ôò

—2I—2 .

ni

7

„
I.

*1

—

☛

—
—

tnn iin
ſſran n.l,mn eſtepebi
ckinr 8
derde

n Onia hſen INmmani entn
uinmenmn ſsſnee
emmen goinl in ſſchiti
lck uhen Hecof in ſnie

nud webirnn alnißehntii
vnmmnn en hole oclk oj ſen

nindim pr c; , e ler min
ue iulhmur ſic inſginren ci
ditus umn n lſire rinr ine
tmin ſarr tn monufi nocß
handi n inſiar anni neuic ci
dpemmci o to ḧorin cN
1Nr tin Kdeßfunpn tiun em gonenon
A tovendi oNinmndi epodr erſen
wodn goin Eeiaern dTetania
mmi nA Nenseins Pwni
“ ACdud V un
NNMAt dit tNindnmn
iGersi dſoſen anden il
SeAn anes nidununs G fonocte

mmmnii Qriten e Dr nlniui

mns. ſinſttil Man

ge ſmnunis lie nchitie

ulnor ſan Coro cein ſommeit

. iceri ei⸗
.
4 eo Anhu iln ie

mminronen
iß ntafm
A eimiina ſanii

diſtincte iuramẽtum iſte tex. facit ꝙ ſic:nõ eni poſſit
referri niſi prius fuiſſet delatũ.ſuper quo uarie ſũt
opiones. ¶ Recitabo pꝛincipalioꝛes.ſpe.in ti. ð iu

ra. dela. F. i. V. ut qt dicit tã in crialibus quã in ciu

libus famoſis iuramentũ neceſſariũ nõ eſt a iudice
deferẽdu n in ſupplemẽto ꝓbatõis:qꝛ in iſtis ꝛequi
rũtur ꝓbationeſ luce clarioꝛes.l.ſciant cuncti.C.de
Pba.ij.q.viij.ſciãt ſed iuramentũ a ꝑte ꝑti deferri
põt et ſi ſit talis cã in qua nõ poſſit tranſigi:qꝛ ĩ de
latione iuramẽeti nõ ur᷑ ↄfiteri ſicut in tranſacniõe ſʒ
potius negare. Secdᷣa ẽ opio accur.in.l.in boneſidi
C. e.qui ut ꝛefeꝛt Jo. an. hic tenet ꝙ deferri poteſt
mihi tamẽ nõ ur̃:ꝙ bic teneat niſi foꝛte tacite dãdo
rñnſum ad.l.maꝛitus. ff.de queſti. Sʒ ipſemer accuꝛ.
in.l.maritus ſimplr tʒ in crialibus iuramẽrũ nõ de
ferri:ſed in.l.iij.ꝗ. quacũqʒ.ᷣff.e.tʒ diſtincröem quã
ſupra dixi tenere ſpe. ut a ꝑte poſſit deferri ſʒ a iudi
ce nõ. Tertia opio diſtinguit ut agat᷑ crĩaliteꝛ an pe
cunialit᷑:ut primo caſu nõ deferat᷑. Scðᷣo ſic ꝓ ultio
facit. ff. de iiurijs.l.coꝛnelia.. hac.l.Sʒ õ h̊ ulnmũ
aptiſſime tʒ gl. in. c. ta l̃is ᷓ de teſt. ubi per illũ tex.

dicit ꝙ ubi agit᷑ de crie ẽt ciniliter nõ defert᷑ inram

tum in ſupplemẽtũ ꝓbationis:ſed ſi reus eſſet infa
matus debeꝛet ſe purgaꝛe quaſi nelit ꝙ iuramẽtum
purgatõis poſſit reo deferri ad purgãdum pᷣſump
tionẽ q eũ oꝛtã ex ꝓbatõe actoꝛis non plena:quod
quidã plenius tenuerũt h̊ ꝑ.c.ij. de iura.calũ.⁊=.j.tᷣ
pur. ca.per totũ.=.C.de pena.iudi.qui ma.iudi.in
auẽ. nouo iure. Cuaren eſt opinio Hoſti. hic ⁊?
ſupra.c.mulieri dicẽtis in oĩ cã iuramẽtũ deferri ꝛe
ali ꝑſonali penali uel ciuili ẽt ſi agat᷑ de cõditiẽe ueł
iiuria ꝑſone:uel an mulier.ſit pᷣgnãs uel an debeat

fieri miſſio in poſſeſſionẽ nł nõ uel alia quacũqʒ cꝗ

.d.l.iij. .l.iuſiurãdum ⁊z ad pecunias ff. e. ¶ Quĩ
ta ẽ opĩo do. An.̊ qui prio ꝓſeqᷣtur in crĩalibꝰſo
in famoſis. In prio dicit uolũtariuʒ ⁊? indiciale poſ
ſe deferri:ẽt ſi deferat᷑ actoꝛi:qꝛ reus deferens nide
tur cõfiteri ſi ille iuret ? ꝑ illã dictõem ẽr ſẽtire uide
tur ꝙ ẽt ꝛeo põt ꝑ actoꝛẽ defeꝛꝛi:neceſſaꝛiũ ãt ſi agi
tur de crĩe ciuiliter dcferri põt ubi cã eſt leuis: qñ
aũt dicat᷑ euis patebit ex his que dicã j. in. S. ſane:
idẽ ſᷣm eũ ſi agit᷑ caialiteꝛ ⁊ pecunialit᷑. Si ueꝛo aga
tur cꝛialiteꝛ ⁊æ nõ pecunialꝛ põt defeꝛi reo õ què eſt
ſemiplene ꝓbatum: æ appellatur ſacꝛamentuʒ purga
tionis ut h̊ pʒ ⁊.j.de purga.ca.ꝑ totum ⁊ in auẽ.ſʒ
nouo iure.C. de pena iudi.qui ma.iudi.⁊ ̊ ueꝛum
ubi actoꝛ ſemiplene pꝛobat. Si aũt plene reus ſemi
plene defenſionem putat iuramentuʒ non defeꝛeudũ
etiam reo: quia cſſet iuramentũ non purgationis ſzʒ
pꝛobationis:actoꝛi aũt nõ defeꝛĩ neceſſariũ in defec
tũ ſemiplene ꝓbationis: tuʒ qꝛ cã eſt ardua:tum qꝛ
requirũtur ꝓbationes luce clarioꝛes ⁊ h̊ dicit tene
ꝛe Hat. In fis aũt. ſ. in famoſis dicit ſacꝛamentuʒ

neceſſarium nõ defeꝛꝛi:qꝛ cã eſt ardua:? ꝓbationes

requirũtur luce clarioꝛes:⁊ ſic trãſit. Sed ego repe
rio Oar. hãc queſtionẽ tetigiſſe in.d.l.iij. ꝗ. quacũ
qʒ ⁊ in.l.eũ qui..in popularibꝰ.ff.e.⁊ pleniꝰ q; ali
bi in.l.maritꝰ.ff.de q̃ſti. ubi ponit ultra pdicta ſuaʒ
opinionẽ que eꝛit ſexta in oꝛdie pdictaꝝ. dicit enim

ꝙ; aut agitur de crie ciuiſter aut crialiter. Orimo
caſu ſiqdẽ ẽ actio priuata locus ẽ delationi iuramẽ
ti allegat. d. l.iij. -.l.ſi duo patꝛoni.. inlianus. ff.e.
Si vo agat᷑ actione populari remittit ad nõ.in.d.
l.eum qui..in pplaribus ⁊ ibi plene ꝑ eum. Scðᷣo
caſu cũ agit᷑ crialiter aut loquimur de iuramẽèto de
ferẽdo a ꝑte aut de iuramẽto deferẽdo a iudice:pri
mo caſu ſiquidẽ accuſabitur ðᷣ aliquo iudicio publi
co nõ eſt locus delationi iuramẽti ante lit. conteſt.
qꝛ negociũ adhuc nõ ẽ ꝓprium ipſius accuſantis
nt. l. ſi cui. ff. de uer.ſig. Idẽ dicit poſt lit. cont. ratõ
fm eum eſt: qꝛ ſi reus in lit. cõt. fuerit cõfeſſus non
poteſt ſibi deferri iuramentum ad abſolunonem:qꝛ
eſſet actoꝛ in manifeſta calumnia.d.l.eum qui. F. in
popularibus. Si autem negauerat eſt neriſimile ꝙ;
iterum negabit ut.l.ſi cui.ff.de accu. Ideo deferẽ
do ſibi iuramentum uidetur calũniari preterea. in
iudicio publico quis nẽ nomine publico accuſare ⁊z
crimen publicum agere. Sed ille qui agit canſam
alienam non põt deferre iuſiurandum: miſi ei ſpãlit
ſit mandatum.ut.l.iuſiurandum:quod ex conuentõ
ne. F. fi. 7.l.tutoꝛ. ff. e.?. c. qui ad agendum de pro
cu.li.vVi.pterea ſᷣm eũ ſiquis poſſet reo deferre iu
ramentum tota materia turpilliani eſſet deſtructa:
quia daretur licentia accuſatoꝛi deferendi iuramen
tum reo ⁊ deſiſtendi impune:quod tamen fieri non
poteſt ſine abolitione:⁊ hoc ultimum uidetur etiam
ſentire Cy. in.l.in bonefidei. C. e. allegat in ar.l.fi.
C. de abſolitio.æ ideʒ quod ſupra dixi ut actoꝛ nõ
poſſit deferre reo. ſentit Oar. in. d l. eum qui.S. in
popalaribus ſi agitur de alio crimie ad ntilitatem
fiſci eiſdem rõibus. An aũt reus poſſit deferre ac
toꝛi ad condẽnationem.ut quia dicit uolo eſſe con
demnatus:ſi actoꝛ iurabit:ſunt opi.inter Guil. de
cu.qui tenuit quod non: quia in criminalibus de
bent eſſe pꝛobationes luce clarioꝛes. dicta.l. ſciant
cuncti.? Ja. bu. qui tenuit contrarium:quia qui
defert iuramentum nidetur confiteri ſub conditio
ne. ſi ille inrauerit:ut.l.qui iuraſſe circa fi. ff. eo .
ſed confeſſio eſt pꝛobatio luce clarior:æ hoc dic
tum placet Oar. hoc etiam tener Cxy. in. dicta.l. in
bonefidei ¶ Gi uero ſummus in iudicijs priuatis
tunc antequaʒ peꝛueniatur ad iudicium poteſt quis
iuramentum defeꝛꝛe ut dicta.l.iij.ff.eo. ibi penali =
ceteꝛa.⁊? argu.l.iuriſgentiũ S.ſi paciſcar.ff. de pac.
ſed poſtq; deuentum eſt ad iudicium accuſatoꝛ non
poteſt deſiſteꝛe ut.l.æ in pꝛinatis ⁊.l.ſiquis repeteꝛe
.F. fi ff. ad turpillia. Ande dicit idem quod in pu
blicis.ſi ueꝛo queꝛitur de iuramento quod defeꝛtur
a iudice in defectum pꝛobationis:tunc reo ad abſo
lutionem bene poteſt defeꝛꝛi ut in.l. pꝛeſenti.C. de
his qui ad eccleſias confugiunt. æ dicitur iuramen
tum pur gationis. Actoꝛi ueꝛo ad condemnationem
non poteſt defeni: quia requiruntur pꝛobationes
luce clarioꝛes dicta lege ſciant cuncti: ⁊ in hoc mẽ
bꝛo intelligit gloſam in dicta lege maritus. hoc ulti
mum uidetur etiam teneꝛe Cynus in dicta lege in

bonefidei.mihi B hbec opinio Oarto. pꝛeteꝛq;

in aliquibus ¶ H:imo enim ſentit quod ſi agitur

de erimine ciuiliteꝛ indiſtincte eſt locus iuramento
iu diciali æ neceſſario.qð mihi uider᷑ duꝝ: quid. n. ſi
actio eſt famoſa ut iniuriaruʒ dicemus ne ut iudex
poſſit defene iuramentũ actori in ſupplemenium ꝓ
batiõis cum tanto diſcrimie rei:uel qͥd ſi ñ ẽ tamo
ſa ſed als magna æ multũ piudicialis. Certe nõ eſt
doʒ. nec credo ꝙ alit ſenſiſſer Mar. ſi diligẽter ad
nertiſſet. Mã æ in mera ciuili hetur h̊ cõſidera: ut
J. S. ꝓxi. Sʒ ꝓcedit eiꝰ opi.qñ cã nõ ẽ multum p
iudicialis als ſecus:ſic ↄcoꝛdabim gl.in. d. c. tã lit
teris cũ opione ſua ⁊ alioꝝ:ᷣ ẽt vꝛ in.d. c tã littẽis
ſentire Hoſt. dũ limitat illa glo niſi ageꝛet ciuineꝛ
ad pecunie cõdẽnationeʒ qſt ſecus ſi imineret aliud
peꝛſonale preindicium puta ifamia:dico ẽt ꝙ ꝛeſpe
etu cõdẽnationis pecuniarie dʒ fieri diſtictio pᷣmiſ
ſa:⁊ nõ. illã opi.Hoſt.nã h loquit magis laꝛge.Et
ad.l.iij. ſupeꝛ qua ſe fundat. Oar. põt dici ꝙ leqᷓ
tur in iuramento deferendo a par te non a iudice:
ur ibi aperte ſentit glo. Fo nõ plʒ dẽ; Mar. qᷓtenus
indiſtincte dicit ꝙ ſi agatur de crimie crialueꝛ non
põt actor defeꝛ e iuſiurandũ ꝛeo.ſed dicereʒ ſic ꝙ ĩ
caſibus in quibus licitũ eſt tranſigeꝛe põt deferri
ꝛeo iuramentũ ꝑ actoꝛẽ ſaltẽ ꝛeo cõſentiẽte cũ huiſ
mõi delatio hẽat uim cuiuſdã tranſactiõis.l.ij. ff. e.
2 ꝓ hoc facit iſte tex. in vbo nec licet ⁊.d.l.lex coꝛ
nelia. F. hac.l. An aũt actoꝛ ex hoc incidat in turpi
lianum ut cõdẽnetur pecunialit. dicerẽ ſicut dicit in
ipſa tranſactiõe:iuramentũ iñ poterit deferri: im
pediet᷑ ꝓceſſus ad inſtãtiam ipſius actoris:de quo
ꝛemitto ad nõ ꝑ Mar. i.l. trãſiger. C. de trãſac.⁊ ĩ
.c.fi. S e. ti. Er utrobiqʒ plene nõ. an ⁊ qñ licitũ ſit
in tex. æ glo. Tertio quatenus dicit Har. ? multi
alij ꝙ ꝛeus põt actori indiſticte defene inramentu:
quia uidet᷑ confiteri ſi ille iurauerit: ego de hoc du

bito: qꝛ nõ eſt nerũ ꝓ reus ſimpliciteꝛ cõfueat imo

porius negat ut dicit ſpe.in loco ſuꝑiꝰ allegato:et
vr̃ defeꝛꝛe iuramentũ ſub quadã cofidentia ꝙ ille
cõfitebit̃ Zᷣriũ uigoꝛe iuramenti:ad ̊.n. defert iura
mentũ:unde ſubmittit ſe ⁊ coꝛpus ſuũ dicto uniꝰ ẽt
aduerſarij:qdᷣ quidem nõ vꝛ poſſe faceꝛe:qꝛ nemo
ẽ dñs membꝛoꝝ ſuoꝝ.l.libeꝛ homo.ff.ad.l.acquil.
2. c. contingii de ſenten excõi. Ad puniendũ auteʒ
aliquem coꝛporaliteꝛ æ maxime capitalit᷑ requiruur
clara cõfeſſio.l.i.ff.de queſti.ut ꝓbariões aꝑtiſſie
ut ipſe reus uix negar̃ audeat ut ĩ.l.q ſniaʒ.C. ð pe
nis. Meutrũ ãt cõtingit ĩ cãn nẽo:ad idem ẽt facit
.l.nõ tin. ff. de appel. ubi dẽ ꝙ ĩ cã coꝛporali põt qͥ
libet appellare ẽt reo iuito.q̃ſi non poſſii cõſeutiẽ ĩ
iuſte cõdẽnationi ita in ꝓpoſito:ex quo iſte direcie
nõ ↄfitet᷑ crimẽ:vr̃ ꝙ nõ poſſit ſe ſubijceꝛe dẽo uni
us ⁊? maxime aduerſarij:⁊ ſic fone opio Buil. de
cu.eſt uerioꝛ:lʒ ivjſe non moneat bonis rationibꝰ.
¶ WVltimũ dictũ Mar.qð ẽ ſatis cõe placet ut ibi
agitur de crimiĩe crialiteꝛ nõ ſit ꝑ iudiceʒ deferendũ
iuramentũ actori in ſupplemẽtũ ꝓbationũ:adduco
ꝛationẽ quia in criminalibus dni eſſe teſtes oĩo ſiñ
ſuſpitioneiut ẽt aliquatenus domeſtici repellaniur.
q̃ alłs admitterent᷑ in cinilibus ut ꝓbatur. xiiij. q.ij
.c.ſupeꝛ prudẽtia:⁊ le.⁊ nõ.iij.q.vV.c.i.eꝛgo fortiꝰ
ipſe accuſatoꝛ non debet admitti ad faciendum ali

De iureiuran.

quẽ gradum ꝓbatiõis:tũ qꝛ pꝛeſumitur iinimicꝰ ð
reſti. ſo¶ Itẽ cũ quis.ij.q vij.ſiquis: tuʒ qꝛ de faci
li iuraret reum ut euitaret penaʒ calũnie: ⁊ h ſuffi
ciant de boc articulo. Et ꝑ hbꝰ deteꝛminet᷑ qõ qua
ponit Cy. in. d.l.in bonetidei ⁊ Jo an. hic Vʒ “
poſito q actoꝛ poſſit reo in iſtis cꝛiminalibus defer
re iuſiurãdum. rruner incidat actoꝛ in tali
onem de qua pena le. ⁊ nõ.in.c.ſuꝑ his.j.de accu
2æ nõ in. d. l. athletas. S. calũniatoꝛ. ff. ð bis qui 15.
infa. æ intellige eo caſu quo reus iurauent illud ci
men non ↄ miſiſſe. Et uidetur pꝛio ꝙ ſic ꝑ id qð hẽ
tut.ij. q. iij. qui non ꝓbaueꝛit ⁊ in.: fi.C. de accu. 5
riuʒ tʒ h̊ Jo. an. ar. ff. de iureiu.l. eum in pꝛin. =. C.
de plus pe.l.una ⁊ de pꝛeben. ſi beneficia li.vi.do.
An. limitat hoc in iuramento uoluntario ⁊ iudicia
li a parte delato: ⁊ in hoc caſu ꝓpꝛie loqu tur Jo.
an¶ neceſſacio aũt actoꝛ non releuabitur ab illa
pena ſm eum niſi dicatur ſemiplenam pꝛobanonem
dediſſe iuſtam cãm litigandi ul infamiã pꝛecedenteʒ
J. de calũ.c.ij.? quod ibi nõ. de elec.cum dilecti:di
co ꝙ lʒ in pꝛioꝛi caſu euitet penam talionis non mñ
euitat penã turpilł.que eſt quinqʒ libꝛax auri:nõ eiʒ
põt negari quin defeꝛẽdo iuramentum reo deſiſtat
ab accuſatione quo caſu incidit in turpillianuʒ.l.ab
accuſatione.ff. ad turpillianuʒ ubi dẽ ꝙ deſiſteꝛe vꝛ
qui componit cum adueꝛſario: pena ueꝛo turpiliani
nò eſt ſ litudo ſupplicij ſicut pena talionis ſed pecu
maria cum ifamia: de quo dic nt le.⁊ nõ.in.l.pꝛeua
ricationis cum.l.ſequenti.ff.de pꝛeuarica. ad pꝛedi
cta facit quod nõ. Mr. in.l.trãſigeꝛe. ff. de trãſac.
ubi uult ꝙ tranſigens ſupeꝛ cꝛimine Iʒ euitet penam
calumnie nõ tñ penam turpilliani: ita dicencũ in ca
ſu nẽo cum ex delatione ⁊ ſuſceptione iuramẽti fiat
quedam tranſac.ut.i.ij.ff. eo. Si neꝛo iudex detulit
iuramentuʒ reo: quia actoꝛ fecit quicquid potuit⸗
nõ ꝓbauit: dic ꝙ ex hoc non excuſatur actoꝛ a pe
na calumnie niſi alijs apeꝛtiſſimis docnmenus excu
ſetur ut dicit tex. bo.in.c.i.de elec.li.vi.in fi.x dic
ꝙ fama publica que eꝛat ipᷣe accuſatiõis ↄtra accu
ſarum eſt legitima cauſa cꝛedendi: ⁊ excuſat accuſa
toꝛem a falſitate æ calumnia ut notãteꝛ dicit ar.
in.l.ij. C. ſi ſeꝛuus uel li. ad decu. aſpi.li.x ar..i.C.
de teſta ⁊ facit.S. ueꝛumtm.iij.q.vij.eſt eim hoc eui
dentiſſimũ documentũ ⁊ idem de ſemiplena pꝛobati
one ⁊ ſimilibus.⁊? h nõ.

CS ane Quia ſupꝛa dixeꝛat de iuramento
*defeꝛendo a iudice ⁊ a parte ne ali
quis crederet hoc iuramẽtũ indiſticte poſſe deſerri
ſubijcit huic. F. in quo poĩt nõbile? ſolenẽ limitatõ
neʒ: ⁊ hoc ĩtendit. actoꝛe nihil ꝓbante ꝛeus ẽ abſq;
omni oneꝛe abſoluẽdꝰ. Si vo pſumptio ẽ ꝓ eo de
fert᷑ ꝛeo iuramẽtũ uel ipſi actori còlideratis pſona
rum ⁊ cauſe circũſtantijs: et poteſt diuidi in duas
partes ¶ In prima ponit regulam. In ſecunga
ipſius determ ationem ibi pꝛeſumptione. ¶ Mioia
ibi ? ſi nibil etiam ꝙ actoꝛ nibil ꝓbans non poteſt
ꝛco inuiro defeꝛꝛe iuramentum: ſed dʒ pure re ab
ſolui:hoc probat illud uerbum et ſi nihil et cetera.

¶Mam at faciat ad titulum debet intelligi etlam

apſni n
ling bi

roriR
heh untſſi nn
umnell e j i i intt
i ncel lif ſe bwr
lMNM Nl
etz mmnl ccfttohain

rirbgtimcit lik in ulne
ſaali lonſtictc /⸗
mmiidicnii inni i i
Gurnanenitiazdwcmn
gilurtuſeni i c / .
opfrininin linnh wnl un 1
sarinioter Mnofir oaimd
coiraiccennto NYnch cne ſenn.
cnn os ls lin boſcfteigo. Anciin
Ptcrehikehſurininenenonenſanot
Nencnnctrn Nectninſacnneno vangani⸗
Gindͤcick ongrionesſonmademmehun
överanbporgndesſen onmne
Cupei oporganonmn nonthtchern dong
dcontendicunaſaggenrcbegi co⸗
Nfir de ung an inat i
nſapcr. (DMn Kannig
Gdrinimanetancheanngnend
czolemmce cian Annen
nuschipll tqn nnline Ccreing
teſont mnm t röftmnin nhiin
S
entis clceij SPaut acton „lR 8
eumt nhi pbate ngblennr
Arainit alriin n
aunnſic ineaneni gahofer
boyefei⸗ , e ubti⸗ 1
iccle in in s rſeinnt⸗
ngo Cne H iphrnsp

rio qreno gie
ſealhn n, gteget

2.2—

N2

⸗ tincſkitnrmn
or n iiutinmin
uimor falmlinn ibi ig

4
icompontan aihaſno⸗ ongtcomn

nocht/ luth ipicjinmmn nlonuti
nmi aniſam, Eadennb tiuͦn,

unms an/ ſnn ſceungin
n in ii Vnr il itxerftchni
Nc imimsſoinirßntrmm
QGumne nöni num urplan, in dintin
ti aner ddnroe otenrieneiunninar
Grnrnia . iKe. Gredint nd
umnem tro: ain monſetd adgacd oni
õü
õü
n mdicntet. dde Celanſt
ium MMnctaiy Mdmhun

(mnAyn ücrimdtenin
õ nüntil
nalinOensNatn ſln
derh 1irr runni i g cin
Aenuſſini aneni t iancrfnnen

„

or tſmnlbos thrd.

Quuſemurud⸗
(Sane. in ultin

r rövle M
Kin po holſi
. ſ

ſolutionẽ cõſequẽdam:ſed actoꝛe nõ ꝓbante dʒ ab
ſolui ↄcoꝛdat.c.unicũ ut eccl.bnfi.⁊.l.qui accuſare
.C. de edendo ⁊. Il.fi. de rei uen. =. vi.q.v.c.ſi. Nõ
tertio iuncta gl.fi.ꝙ unus teſtis dʒ faceꝛe pᷣſumptio
nem:⁊ nide bonũ tex.in.c.ſuꝑ.e..i.s.de teſti.ubi

dẽ ꝙ facit pᷣſumptionem nõ modicã:= eſt ille bonꝰ

tex.maxime ad.j.dicenda. ¶ Quarto nõ. iuramen
tum nõ eſſe de nceeſſitate deferendũ reo uel actoꝛi
ẽt pᷣſumptione faciente pꝛo actoꝛe:ſed iudex habet
h arbitrari conſideratis circunſtantijs cãe æ ꝑſona
rum:⁊ pꝛo ph̊ facit uerbũ põt poſitũ in tex. Nã non
qcq̃ꝗ iudicis ptãti relinquit᷑:iuris neceſſitati ſubijci
tur.l.nõ quicquid.ff. de iudi.⁊.c.conſuluit de offi.
dele.? ̊ uoluit Hoſt.hic qui ur̃ uoluiſſe h foꝛe ar
bitrarium nedum in cui dcferendo ſʒ ẽt an deferat
dicit Jo. an. ꝙ quidã hñtes in.l.in bonefidei. C. e.
lr̃am oʒ tenẽt orium:ſed ipſe dicit ſe b?e vpum põt
⁊ ſic concoꝛdat huic:⁊ ſic ur̃ tranſiꝛe cũ opi. Hoſt.
Sed doc.iuris ciuilis in.d.l.in bonefidei.? Dar.
in.d.l.admonendi tenẽt Srium:qꝛ tex.ibi dicit oʒ ⁊
iõ ſi iudex non defert ubi ad h̊ concurrunt neceſſa
ria:poterit appellari ᷣm eos:quod mihi ſatis plʒ.
HNiã ſicut poteſt appellari qn defert hnti iuſtam cãʒ
nõ iurandi.l.gnãliter. C. eo.ita ꝙ non nult deferre
ſuggerẽte legitima cã:⁊.uide in aliquibus libris qðᷣ
tex.in.d.l.in bonefidei dicit:q ꝓpter ꝓbationum
inopiã litẽ cã cognita ꝑ iuſiurandũ decidi oʒ ⁊ ſic ĩ
ducit n eceſſitatẽ:⁊ nõ ex h̊ dicto doctoꝛũ ꝙ vᷣbum
oʒ iducit neceſſitatẽ.facit viij.q.i.c.oʒ ad iſtuʒ tex.
dico ꝙ dat arbi riũ in defeꝛendo ꝛeo niſi conſideꝛa
tis circũſtantijs ⁊c.⁊ ſic inſpecto fine loquitur ð ar
bitrio in cui defeꝛendo. Item dʒ reduci iſte tex. ad
term nos illius.l.in bonefidei:do. An. dicit ſibi
placeꝛe opi. legiſtaꝝ in iuramento neceſſario: opinio
neꝛo canoniſtaꝝ ꝓcedat in ſacꝛamento purgatiõis:
qꝛ in cꝗ cꝛiali purgationes ſunt arbitrarie:h.ultimũ
nõ eſt ueꝝ:qꝛ iʒ purgatiões ſint arburarie reſpectu
numeꝛi ↄpurgatoꝛum non m reſpeciu purgationis
indicende:ubi cauſa ſuggeꝛit:ſic loquit.c.oĩbus.ij.
q.v.facit.c.ij.de purg.ca.⁊.c.inteꝛ ⁊.ij.q.v.pꝛeſtł y
teꝛ ſi a piebe. Do. 3 tex. Vꝛ eniʒ ꝙꝙ nunq ſit locꝰ
delationi iuramẽti:aut eiʒ actoꝛ plene pꝛobat ⁊ reus
dʒ ↄdemnart s de ꝓba.c.ſicut. Aut non pꝛobat ⁊
reus dʒ abſolui.l.qui accuſare.C.de eden.glo.fi.ta
cite ſentit ↄtrarium ⁊ nõ foꝛmaliteꝛ reſpõdet:tu dic
ar.nõ pꝛocedeꝛet:qꝛ fit a partibus nõ ſufficient᷑ enn
meꝛatis:dic eiʒ ꝙ aut actoꝛ plene ꝓbat:⁊ dʒ obtine
re aut nibil ꝓbat ⁊ reus abſoluitur et ſine iuramen
to. Aut aliquid ꝓbat ſeu ẽ aliqua ꝓ eo pſumptio:
2 recurrit̃ ad iuramentũ ut h ⁊ i. d.l.admonẽdi ⁊.l.
in bonefidei:⁊ ita in eis nõ.⁊ ſic ſuppleas pꝛimaʒ ꝑ

teʒ glo. Circa quaʒ pꝛio queꝛo qn dicat᷑ actoꝛ nihil1
ꝓbaſſe ad h̊ ut reus poſſit diffinitiue abſolui. ¶ RRe

ſpondeo ut notanteꝛ dicit Mar. in dicta.l. admonẽ
di:qnʒ eiʒ iuriſditio iudicis aut inſtantia cauſe bhabʒ
teꝛminũ pfixum a lege:⁊ tũc ad h ꝙ dicatur actoꝛc
nibil pꝛobaſſe ad effectum ut poſſit ſequi abſolutio
diffinitiue eſt neceſſe ꝙ ei ſit ſtatutus teꝛminus ad ꝓ

(Gme—

de iuramẽeto:de quo plenius dixi ſupꝛa. e. c. in pꝛin.
Soe nõ ꝙ reus nõ tenet᷑ aliquid ꝓbare ad ab

bãdum qꝛ ſi ſtat᷑ nõ eſſet puta qꝛ ſempeꝛ fuit abrs
tũc nõ dicẽtur actoꝛẽ nihil ꝓbaſſe:ſed dicẽtur nibil
ſufficiet᷑ agitatũ eſſe:⁊ ſeqᷓret abſolutio ab obſerua
tione iudicij nõ a cã ut.C. de indi. ꝓperandũ. S. et
ſi quidẽ ⁊ dixi in.c. ꝓut de do.= cõtu.⁊æ nõ ꝑ Inn.
in.c.conſuluit de offi.dele.qnʒ iuriſditõi ſeu iſtãtie
ſtatutus ẽ terminus a ꝑtibꝰ ut in ↄpꝛomiſſis fit to
ta die uel deputat᷑ iudex cuʒ ceꝛo termio de ↄſenſu
ꝑtium:⁊ hoc caſu terminus appoſitus hʒ uim t᷑mi
ni ꝑẽptoꝛij dati ad ꝓbãcũ:ita ꝙ ſi actoꝛ.j.t᷑ᷣminũ
nil ꝓbauerit reus dʒ abſolui:æ de h̊ dicit eſſe caſuʒ
in.l.ſi de meis..fi.ff.de arbi.iuncta gl.ſuꝑ vᷣbo li
quere allegat er Inn. in. c. i ſuꝑ eo.ij.de appel.hᷣ ul
timũ eet ualde ſingulare:ſed nõ puto vm ſʒ ſaltem
magnã reſtrictionẽ expoſcit ⁊ prio reſpeciu arbitꝛo
ꝛñ põt ꝓcedere:qncũqʒ data abntia ꝑtinm nõ pẽt
arbiter ꝓnũciare niſi fuerit in cõpꝛomiſſo dictũ ut
.l. diem ꝓferre. F. ? ſiq; litigatoꝛũ. ff. de arbi.ſʒ cõ
mittit᷑ pena ↄpꝛomiſſi ut ibi ⁊ in.l.ij. C. de arbi. et
ibi per Oar. Itẽ oʒ ꝙ lis ſit ↄte.alias nõ ualeret
ſina diffiniriua maxie ĩ iudice delegato ut ꝑ totum
titulũ ut lit.nõ cõt.oʒ.ergo ꝙ dictũ Mar. reſtꝛiigat
⁊2 itelligat᷑.qn ſeruatꝰ fuit oꝛdo iudiciarius:⁊ coꝛaʒ
arbitro ꝑtes ſũt pnies tpᷣe ꝓnũciatõis:unð teꝛminꝰ
appoſitus ab hoĩe oꝑat᷑ ſolũ ut hẽat uim termini ꝑ
ẽptoꝛij dati ad ꝓbadũ nõ ãt ſupplet defectũ aliarũ
ſolẽnitatum:? ſic ĩtellige oĩa a legata ꝑ Mar.? In
no. ¶ Secũdo q̃rit qñ dr plenc ꝓbatũ. So. Bar.
mulrũ inſtat in.d.l.admonẽdi:⁊æ nide quod dixi in
.c.tertio loco de ꝓba.in. fi.⁊ in ſũma dic ꝙ tunc
eſt plene pꝛobatum qñ iudex ex his que ſibi oſienſa
ſunt eſt adductus ad fidem ⁊ credulitatem eiuns qðᷣ
intendit᷑.ff. de teſti.l.ad fidẽ æ de pꝛoba.l.quinqua
ginta in fi. ?æ qualiter adducatur ad iſtam fidem 2z
credulitatem:non poteſt dari certa doctrina:æ qnʒ
adducitur per teſtes qnqʒ per preſumptiones qnqʒ
