men per hoc pꝛobat matꝛimonium ſine alijs i
niculis:de quo infra latius dicam. M. ibi de
ſponſaſſe. nec deſponſaturis ⁊c̃.quod licer uolun
tas ſemel fuerit poſita.⁊æ pluries ꝛepetita tamen per
uarias pꝛobationes ſeu coniecturas poteſt pꝛoba
ri mutata. ¶ M. ibi more illarum quni panes æc.
quod preſumptio ſurgens ex ſigno tollitur ſi pꝛo
batur illud ſignum equiuocum ad plura ¶ Ex quo
colligitur quod ſignum equiuocum ad plura nec
pꝛobat nec preciſe preſumptionem facit pꝛo altero
tantum:facit capitu.in preſentia de pꝛoba/⸗äEcon
trario nero ſignum ad certum quid reſtrictum pꝛo
bat uel ſaltem pꝛeſumptionem magn in de ſi
gnato:fac̃ capitulo dilecto ð pꝛebe tẽ ex hoc ⁊
ex tex.nota quod delatio anuli in muliere alio non
pꝛobato eſt ſignum matrimonij. pꝛo hoc.xxx.q.v.
femine ubi ponitur textus quare uxoꝛi datur anu
lus a maꝛito:æ quare ponitur in quarto digito.
ota in nerbo uerum quod in pꝛobatione ma
trimonij ubi uere pꝛobationes non ſunt pꝛeceteris
attendenda eſt fama nicinie: ⁊æ ſic babes caſum in
quo fama pluꝛimum ualet. ¶ Mota ibi in lecro et
in menſa ⁊c̃.duo ſigna ad pꝛeſumendum matrimo
nium inter uirum ⁊ mulieꝛem:ut quia uir tenet eaʒ
in lecro ⁊? in menſa ut nuxoꝛem. Ex quo infert do.
an. quod ſi maritus tenet uxoꝛem extra lectum ſu
um et menſam non tractat eam ut uxoꝛem:et poſſet
uxoꝛ uirum conſtringeꝛe ut eam in predictis et ali
is tractet ut uxoꝛem:quod nota.et adduco capitu.
ex parte de ſponſa.et quod nõ. in capitulo.ij. de
coniu.le. et uide glo. in capltulo mamifeſtum. xxxiij.
.q.vV. que uult uxoꝛem non poſſe inuito marito uo
ueꝛe ut iaceat de nocte cum camiſia:quod non eſſet
ſi uxoꝛ non teneretur ſecum iaceꝛe: et ſi tenetur
uxoꝛ: ergo et maritus cum quo ad carnale debi
tum non iudicentur ad imparia in capitulo gaude
mus de diuoꝛ.et facit deſcriptio matrimonij que
ſequitur in littera:ibi indiniduam uite conſuetudi
nem retinens 7c. ¶ Mota ibi ſeruiat affectu con
iugali:quod uxoꝛ tenetur ſeruire mariio. ⁊ alibi
dicit textus quod eſt pene famula niri. ut in capiimn.
hec imago.xxxiij.q.vV.ſed iu pondera litteram que
qualificat hoc ſeruitium.ut ſcilicet debeat ſeruire
affectu coniugali.et ſic non ſumitur ſimpliciter.
Agd que autem teneatur uxoꝛ uide quod ſatis dixi
in capitulo litteꝛas de ꝛeſtituti.ſpolia. Antequam
glo. iuxta oꝛdinem attingam expediam intellecium
2C uerio igitur primo per que pꝛobatur hic
matrimoniũ cum fiat mentio de inſi?o donat. pro
pieꝛ nuptias in quo nominabant ſe oiuges Itẽ de

delatione anuli:æ Dapa ſender è in talibꝰ fama
nicinie magis dʒ atrendi.æ pondera uerbũ magis:
quaſi ſola fama nõ ſufficiat. ſo.gl.noſtra tangit itel
lectum hui. c. in. v. locis.pꝰ in. V.nõiationẽ ⁊ ĩ.v.
donationem ⁊ in. v. ſi fama. ? in. vV. uxoꝛem ⁊ in. vV.
pſert:ſ nullibi iudicio meo declarat ꝑfecte ĩtelleciũ
hꝰ. c.nã in. v. nõiationẽ ſolũ dicit ꝙ nõiatio pꝛeſũp
tionem inducit: ſed nõ ꝓbationem. In. v. donatio
nẽ dicit:ꝙ inſtim donationis ꝓpteꝛ nuptias induce
bat pꝛeſumptionẽ:ſed non plene ꝓbat:oꝛ nõ fuit fa
ciñ ſuꝑ mẽimonio ꝑ.l.nʒ ſine nuptijs.C. de nup.
In. v.ſi famã dicit:ꝙ ſi fama ꝑ ſe ꝑlłe ñ ꝓbat: ſed
cũ alijs admĩculis ſeu pſumptionibꝰ nalct:qꝛ q̃ n ꝓ
ſũt ſingula ⁊c.ſʒ ñ exprimit qlia debẽt eẽ alia admĩ
cula ſeu pſũptiones.in vᷣbo uxoꝛem cicit. ꝙ ſola co
hitatio ñ ꝓbat mr monium In. v. pſertim dicit ꝙ;
fama cũ alijs ſufficit hic ẽt ſine illo inſir̃o:ſʒ nõ dicit
cũ quibꝰ alijs forte habuit reſpectũ ad cohĩtationẽ
2 deletationeʒ anuli. Alia eim hic nõ allcgabanĩ pᷣt
inſtrẽm. Mominatio vo h̊ nõ ꝓbatuꝛ exẽpla inſtim.
2 ur̃ gloſator magis in iſta glo.qᷓ; in qualʒ alia ani
mũ ſuũ expᷣmeꝛe.ſʒ certe ſi bũc intellectum habuit ñ
ꝛecte ſẽſit.pꝰ qꝛ ̊ lectura ñ ↄgruit le:que lʒ ponat
in fi. Ybum pᷣſerrim n tñ ꝑ h intendit excludeꝛe tota
liter ꝓpationem inſtꝛi:ſʒ innuit q tunc mayie e attẽ
dendum:ſi fuit confectum ab co ꝗᷓ ſuum cfficiuʒ cõ
ſueuit diligẽter exerceꝛe. Item n ur nera in ſe ut ſo
la cohitatio cũ fama ſi fficiat:qꝛ ex h̊ ſccueren ꝙ
ſola fama ꝑ ſe ſufficẽt:cũ cohitatio nichil ꝓbet. Itẽ
eſſent ꝓbationes nimis fꝛagiles ad tim negm ꝓbã
dum.⁊ nullibi ̊ ꝓbatur:immo nt dii h ſia in fi.in
nuit Srium. cum ponderat inſſm:⁊ h̊ ad pᷣmum in
tellectum quem ſentit glo.ſʒ eam ſaluando poſſet di
ci ꝙ ponderauit ultra famam cohitationcʒ diutinã
noĩnationẽ cõiugaleʒ:delationẽ anuli.⁊ h ſans uidẽ
tur ſufficeꝛe ſine alio inſiꝛo: ut ex·.dicencis paiebit
¶ Secundus intellectus colligitur ex dictis Inn.
qui dicit ꝙ licet fama plurimuʒ adiuuct: in per eo n
iu dicaꝛetur matrimonium:ſed ꝓpter inſtrumentum
quo ↄtineruꝛ donatio ꝓpter nuptias in quo ſe ſe cõ
inges nominabant. Donatio eim ꝓpter nuptias lo
cum nõ hʒ niſi ubi eſt matrimonium.j. de do. pꝰ di
uõ. reſti. ? ſi neceſſe. Hec ob. ꝙ obijciebatur inſtm
in fraudem conceptum:qꝛ h̊ nõ ꝓbatur nec pſume
bat᷑ ex quo notarius ↄſueuit ſuum officium fideliteꝛ
excercẽ.hᷣ tñ limitai fᷣm alios ⁊ bene fᷣm eum:ut in
ſtrumentũ dotis ⁊? donationis ꝓpter nupt as ꝓbʒ
miimoniũ:ſi ñ agit᷑ de piudicio alterius mẽimonij:
als ſecꝰcũ vᷣba ſt᷑ neceſſaria ad ↄctum mr̃imonij ex
pᷣmẽtia ↄſẽſum ð pnti.j.de ſpõ.tue. Kramnenas
pꝰ hũc intellectũ anq; deſcẽdamus ad alios Hoſti.
dicit ꝙ ꝑ ſolũ inſtim dotis h donationis ꝓpt᷑ nupti
as n ꝓbat᷑ mꝛimoniũ ẽt ſi nõiarẽt ſe ibi coniuges:al
legat.l.nʒ ſine nuptijs quã allegat h glo.q qdẽ in h̊
tenuit idem quod do. an. ̊ nõ ob.l.optimam.C. de
contra. ⁊ cõ.ſtip.ubi dicitur:ꝙ ſi in ſtipulatione dẽ
ꝙ fuus ticij fuit ſtipulatus ⁊c.ꝙ per h uerba enũti
atina ex quo ſunt neceſſaria ad ſtipulationis actum
probatur illum eſſe ſeruum ticij.nam ſecundum cuʒ
illa nerba enũciatiua ꝓbant enũtiatum ſolum quo

¶ De pꝛelũptionib

ad ꝓbandũ actuʒ de qꝰ pncipaliter agitur cũ actus
non poſſit ſubſiſtere ſine enunciato.ſecus ſimplicit
de enuntiato ageretur. uñ ibi probaĩ᷑ ꝙ ſu fuus ꝑ
illa nerba enuntiatiua quo.ad ualiditatem ſtu łe niſ:
cum ſine h̊ non ualeret ſtipło. ſecus ſi agẽt᷑ de fuitu
te ad alium effectum: ut h. æ dicit ꝙ hᷣ ẽ ſolenis limi
tatio ad illam.l.optimã. ſʒ certe ego allego glo. i. V.
2 ſeruũ que aperte hoc uult.⁊ ſic inteligit ⁊ reſtrigit
illaʒ l. peꝛ. l. cũ aliquis. C. de iuꝛc deli. ubi ur̃ h̊ ꝓba
ꝛi. ¶ Sʒ aduete qꝛ Mal. in aut. ſiquis ĩ aliquo do
cumto. E. de eden. referens dem Inn. hic dicit: ꝙ
tex.ſing. uẽ in oppoſituʒ in aut᷑.ut fra.fi. .illd quo
qʒ iux prin. ubi dicit aperte probari:quod ꝑ inſiẽm
donationis propter nuptias inſinuatum probatur
matrimonium: ſed ipſe reducit ad concordiam: ꝙ iĩ
preiuditium ꝑtium inter q́s conficitur inſiim ꝓbar
tale inſtẽm mattimonium: ut in preale. auten: ſed in
pꝛeindicium alioꝛum non: ⁊ ſic pꝛocedat dicinʒ In
nocen. ſed ceꝛte hoc uoluit in limitatic ne quam po
ſtea fecit. ⁊ hanc opi. Hal. uidetur ſequi do Car.
hic.ſed hec opi.nunqᷓ;ᷓ mibi placnit: imo de queco
contra eam uidetur tex. hic quem iſti reu erentia co
ꝛum ſalua non uidentur pondeꝛaſſe. naʒ hic nõ age
patur de pꝛeiudicio alteꝛius matrimonij:⁊ concuxie
bat non ſoum tale inſtrumentum: ſed etiam diutina
cohabitatio ⁊ anuli delatio: æ tamẽ Dapa nõ fuit
contentus his pꝛobationibus: ſʒ dixit attendendã ẽt
fa nã uicinie.ſi eiʒ ſimpliciteꝛ peꝛ tale inſtrumentũ ꝓ
baretur matrimoniũ Dapa mãdaſſet abſqʒ alia ꝓ
batione illam cogi. Item in fi. tex. apeꝛte innuit: ꝙ
tale inſtrumentum ſolum adminiculetur: pꝛeſeꝛtim ſi
eſt confectum ab eo qui officium ſuum diligenter ex
ercebat. nec ualet ſi dicatur ꝙ inſtrumentum h̊ erat
nicioſum: quia hoc fuii falſum fuit enim allegatio
partis ut.s. dixi.ſi enim fuiſſet nerum non preſtiuſ
ſet adm niculum nec fama aliquid probarct: cuʒ pᷣſu
meretur orta ex falſo inſtrumẽto ⁊ reprobato ut.le.
2= nõ. in ſumili in c. inter dilectos de fi.inſtru. uñ rati
one fraudis adhibite fuiſſet preſumptuʒ contra ma
trimoniũ:quod tñ nõ fuit:ut ̊ pʒ.⁊ ꝙ de iure nen
probet cum principaliter agitur de matrimonio eſt
tex. iuncta glo.ij.in.d.l.neque ſine nuꝑnjs ⁊ in ci
cta lege cum aliquis iuncta glo.in.d.lge cpumem
ad aut᷑. ut fra.fi. Gndeo ꝙ non probet id ad qrod
inducitur ſi vene pondeꝛetur. ibi enim ſolum p:ꝛo
batur matrimonium quo ad donationem pꝛopteꝛ
nuptias:⁊ ſic reſpectu eius quod pꝛincipaliteꝛ cen
tinerur in inſtrumento. ⁊ hoc negat nemo cum tex.
ſit in dicta.l.optimam et dicta.l.cum aliquis. non
autem pꝛobatur ibi matrimonium principa iteꝛ: vʒ
non ageretuꝛ ibi de matrimonio.et quod hoc ſu oe
mẽte illius tex.pꝛĩo pʒ ex rubꝛo illius aut.nũ ibi tra
ctaĩ ſolũmodo de modo inſinuandi donationes?
ipas conſequedi ſoluto matrimonio. unde in rubꝛo
non ponit᷑ de mõ ꝓbandi matrimoniuʒ:ſed potius
ponitur in aut᷑.qũo na.eff.le.O. quoniam: ⁊ nigruʒ
debet ↄuenire rubꝛo:ut nõ.in.c.tibi qui de reſcꝛip.
lib. vi.= in. c.ſi ſupeꝛ gratia de offi.delega.eodẽ lib.
tem h patet ex pꝛincipio..ũillud quoqʒ: de cu
ius mẽte uidet ꝙ mẽs impetratoꝛis fuit ibi ↄſuleꝛe

anpeimion
bangatman
leän tieti tinimageen
birrsptnbe dei n

5
iaskictmn eli iuin

õ
nlpxu f,fiſin lub 1
rſine iai tnhti ſutii⸗
ttſeripbttni iin ame
mnootonſtroo lin hefn
inclkliri ni otar ng eüun.
Eeri ent Celſtcrnetenerdt
icdonve rclet toſofct zdene e
Athnnrndonaridbnauaneni
beorditschineſ Wenn
DNKcrabmäzuſ rerde
iüradei Ben gceeraai
WMüchnidedns Idntſcn ne
elkadini i ödratnn⸗
fnunnmmih Pns pte
Gannautnanltintin
nno eſcz pnfciſnicon uin
ledluscſnnſtislitti
ofſcoinnneeng
Aangrinentnci ummim
Ennttin

nangrertliiu

ſ

au bunin Cclitt
Ae.hunc mihi pbeng: inocten
uncmden lex. Pic pan ſitaaen
un aunnudanm nkeſt miin
bawr de orndico Aetus nunioniſt n
ba non un taeinftunmnmn lt innin
obadioO ,anlicino: znni Prni
onenuz 9i, obinobv,s ntr anencend
ni uane ſcimpiam nk iſtmmmni
m mamnoni Onn niniſſr oblyy ale⸗
one Mun cog. Yun ijfr ere inut:9
mnunenmun ſolumadin ninur: olnin /
mianum 10 co qui offcium ſuun dligenerer
dn NecNraſt dicmur indromomoend ern
olum via dot fiid Aomfun cian Achie
ü Nchl
Anniatummecfunn diaid Nedandr uſ
mam omnckfiduſundd renicdlt
Snderinn Wer Adde det iinn
ä
ss
ober aun gii aing Cim a nun

Le ſre üntßt
rt unn g0 gin dl r

aaa ege com Zicnisiunln 90.n d
4d at Nfuuf.,

udogongini
nimum ſ bar pol

(Kkäde

certur. iann

ean ensebee inl

tione ꝓpter nuptias ꝑdit᷑. mulieꝛ nõ tualeat cõſequi
donatõcm ꝓpter nuptias.pʒ ibi enim ex. F. ſe. unde

.

ibi ꝓbatur mꝛimonium quo ad h ut poſſet conſeqͥ

daonationẽ ſoluto mrimonio ſeu ad alium effectum

dum agit᷑ ð ipſa donatione. ſi enim ibi ageꝛct prin
cipaliter ð mẽimonio ĩꝑatoꝛ nõ ↄſuluiſſet mulienbꝰ
ut faceꝛent inſinuaꝛi inſta donat.ſed potius ut face
rent recipi teſtes qui inteꝛfueꝛũt ad ꝑpetuam ꝛei me
moꝛiam ut in.c.ſignificauit ⁊ in.Cc.albericus ð teſti.
Tertium iĩtellectum ſenſit idem Inn. qui dicit h eẽ
nõndum diligenter: ꝙ ſi aliquis petit aliq; i nxoꝛeʒ
2 ꝓbat ꝙ per.x.ãnos ſil cohitaueꝛunt et fama uici
nie hẽt ꝙ eam tenuit ut uxoꝛem obi nebit.nulla.n.
eque ꝓbatio ẽ ita bona in his ſicut fama nicinie.⁊
H dicit foꝛtius ꝓcedere ſi agatur poſſeſſoꝛio ad re

ſtõneʒ poſſeſſions uxoꝛis.uult in effectu ꝙ tam ꝛe

ſpectu poſſeſſoꝛij quã petitoꝛij ſufficiat ꝓbare èno
.ſ. cohitationem ꝑ decẽnium ⁊ famõ uicinie ꝙ cam
tenebat ut nxoꝛẽ ⁊ per idemptitatem rõiſ.idẽ putat
dicendũ in mẽimonio ſpũali.ꝙ ſi din quis ſtetit in
aliqua eccłia ut clericꝰ uel ut rectoꝛ æ ꝓbat ꝑ famã
nicinie ꝙ ua ſit ꝙ nõ ſolũ iudicabi ꝓ eo ĩ poſſeſſo
rio ſʒ ẽt in petitoꝛio ar.ſupra.e.qꝛ viſile. Et ſi Sriũ
dicẽtur ſeqᷓret᷑ abſurditas:qꝙ opoꝛteꝛet ſẽꝑ queſcũ
qʒ hẽꝛe ꝑatas ꝓbatões de ſua canonica inſtitutic ne
ſed ab h̊ itelleciu recedit finaliter Inno.dicens hãc
abſurditatẽ admittẽdã:ne ſequat᷑ maioꝛ abſurditas
nam ſequeꝛet fᷣm pᷣdicta ꝙ ſiquis ꝓbaꝛet ſe domũ
uel poſſeſſionẽ aliquã tanquã ſuã aliquãto temp c ꝛe
poſſediſſe z ſuꝑ h̊ hr̃e famã uicinie optineret ẽt ĩ pe
titoꝛio:quod conſtat oĩo falſum eſſe fm cum cum
hẽt neceſſe lũmũ titulũ ꝓbaꝛe atqʒ qnium.l.in rem
.ff. de rei nen. z. C. e. l. fi. quare concludit ꝙ peien
ti ecchiam uel mulieꝛẽ nõ ſufficit ꝓbare poſſeſſionẽ
nel adminiſtratõem ẽt cũ fama uicinie:niſi ? aliðꝰ ꝓ
bet:blioqui is qui ipeti abſoluei. . de ꝗꝓ ba.actoꝛ
Hoſti.circa h multũ inſilat:⁊ ccneluſio ſua eſt:ꝙ hᷣ
ultimũ dictũ Inn. ꝓcedeꝛe põt in domo poſſeſſiõe
2 bhuiuſmõi ꝛebus ꝓphanis:ſed in eccleſia ⁊ nxoꝛt᷑
ꝓcedat primũ dictũ. Rõ diuerſitatis poſſet reddi
fm eum:qꝛ in rebus priuatis iudices ⁊ ſuꝑioꝛes ñ
ſolent inquirere quale ius hẽant in illis poſſeſſoꝛes
ĩimo qñqʒ ꝓprij dni negligunt ſed in eccleſia ⁊ uxo
re aliud eſt. nam iudices ecclaſtici ſolent de his ex
officio inquirere:nec ↄſanguimmei ſolent pati ut coꝝ
opſanguinea teneat᷑ ut concubina ſaltem a pari uel
iferioꝛi:ar.de re iudi.cõſanguinei.nec ſubditi ſolẽt
ei qui nõ hẽt titulũ libenteꝛ obedire:iõqʒ dicit ꝙ ex
ſola poſſeſſione tpalium poſſeſſionum ẽt cum fama
nicinie nõ põt ita pᷣſumit ꝓ poſſeſſoꝛe ſicut in ecclia
2 uxoꝛe.in illis nẽpe ueriſiłe ẽ:ꝙ ſiquis eccliam ut

rectoꝛ uel mulieꝛẽ ut maritus longo tpe tenuerit in

ea ius habeat.dicit tandẽ in talibus diſtingnendnʒz
utrum factum ſit. oĩo ꝛccẽs ſatis ⁊ ĩ h̊ caſu hñt locũ
dicta Inn. æ quod ſtatim dicã fm eũ.uel ſi ãtiqnũ
nimis ⁊ ꝓcedit dictũ Hoſti.ſupra recitatũ:qð ãt ĩ
B caſu dicat᷑ ſatis recens nel antiquũ arbitrio boni
iudicis fm narias circunſtantias dicit ꝛelinquẽdum
2. in. c. de cauſis de of. deł. z remittit ad id quod

¶Wud auoq;

2? ꝓuideꝛe mulieꝛibus ne inſtris ofectis ſuper dona

de tribus ⁊.x. annis nõ.in.l.ſi filius in.i.glo. C. de
peti. hꝛ.dici tamen ꝙ ꝙuis pᷣſumitur pꝛo illo ꝗͥ din
eccliam poſſedit ſi tñ cõſtaret de intruſione uel alio
uicioſo ingꝛeſſu poterit remoueri ad h̊ quod le.ct
nõ in.c.dilecto de pᷣben. nalte ponte tex. icit
Hoſti.ꝙ fama cũ bis duobus ꝙ in codem paſice
uel inciſoꝛio ſecuʒ comedit: ſicut uxoꝛem induxit ad
eccliam mittit in lecto ſuo recipit mrimoniũ pᷣſũpiũ
iducũt qn vo tʒ illam ut ãcillã ueſtit uilibus ueſtbꝰ
mittit ad aquaʒ:lectum hʒ ſeꝑatum ad quẽ declinat
qn plʒ nõ ipᷣa ueꝛo ad ſuũ uenit tunc pſumit᷑ ſiuprũ
xxx.q.v.aliter ⁊ fm h dicit ꝙ mogis euod poni
in tex. ſtat ↄpatiue.cũ enim in his multũ cꝑci fen a
S.c.prox.uult hoc tex.cã magis.i.pre ceteris ce nſi
derandam. q.d. ᷣm eum euidentior ẽ h batio: cuã
ꝓbatio inſti: quãuis ⁊ illud coadiuuet: ui in fi.⁊ ur
Hoſti. uelle pdicta ꝓcedeꝛe ẽt in facto ꝛecentu: ſed
maxime dicit ꝓcedeꝛe in facto antiquo Ex bis
diciis ego colligo quartum itellectum: ꝙ fama nici
nie ſuper matrunonio cum pꝛedicnis adminiculis
ꝓbat m imonium.qð aũt hic diciiur de inſtrumen
to nõ eſt neceſſarium:qꝛ ponderat ranquã admini
culans:unde ſufficiunt adminicula alia pdicta loco
huius:⁊ ſic declarat hunc quartum intellectum do.
an.di it ꝙ ſi pꝛobantur hec cc pulatiue.ſ.ꝙ cã tra
ctauit in actih us ꝑticularibus ut uxoꝛcm:⁊æ ꝙ boc
habeat commums opinio ? fama uicinie indubuã
ter pꝛocedit dictum Hoſti. ſed litcra iſta ꝓbat plus
ſecundum eum uidelicet: ꝙ ſi ſola fama uicinie hẽt
hoc ꝙ eam tractaueꝛat ut uxoꝛem in particularibꝰ
ꝓbpoꝛtionabilibus uxoꝛi ꝙ cencluditur matrimoni
um pꝛeſumptum:quod dicit nõ.⁊ h dicit ſans pꝛo
cedeꝛe:quando tractatus fuit longi tẽporis:ut ceccẽ
nij ut pꝛobat littera:⁊ ſic dicit hic caſum in quo ſa
ma obtinet locum plene pꝛobationis:qꝛ pꝛol at tra
ctatum in ꝑticularibus ad mr̃imonium:⁊ tractatus
bat matrinonium.hec ſunt uerba ſua foꝛmalia.
Ter ausns poteſt elici quintus intellectus:ſed
pꝛofecto hic intellcctus nulio modo eſt uerus ſi
intelligit ꝙ ſola fama etiam de particularibus ac
tibus pꝛopoꝛtionalibus matrimonio pꝛc bat ipſum
matrimonium.ut uerba ſua ſonare uidentuꝛ. nam
ut ſupꝛa dixi tex. requirit famampꝛe ceteris:nõ au
tem ꝙ ſola fama pꝛobet.ut ipſemet dominus An.
nidet᷑ uelle hic in alio membꝛo. bene autem pꝛc bat
hec lr̃a ꝙ fama pꝛeceteꝛis ualet:nõ ſolũ en ẽ de ma
trimonio: ſed etiam ſi eſt de actibus particularibus
pꝛopoꝛtionabilibus matrimonio:requiruntur tamè
alia admimicula ut hic eꝛant de quibus ſupꝛa: ⁊ ſic
habes dicta alioꝛum oꝛdinata: que hic confuſe peꝛ
alios recitantur ¶ Ego dico ſic quod aut queꝛitur:
nunquid ſola nominatio ideſt quod nominabant
ſe coniuges pꝛobet matrimonium. ⁊æ dico quod nõ:
ſiue nominatio ſit facra in inſtrumento ut hic inou
cendo ut ſupꝛa:ſiue ſit facta oꝛe pꝛopꝛio: qnia ſepe
foꝛnicatoꝛes ſine adulteꝛi ad palleandum delictum

appellant ſe coniuges: ut notat Innocennus in. c.

ex paue de reſtitutione ſpoliatoꝛum æ uidetur pꝛo
bari in. l. non nudis ⁊ in.l.non epiſtolis.C. de pꝛo
bationious. Aut queꝛitur nũquid ſola cobabitatio

fufficiat.? dicendum etiã quod non: ut hic ⁊ in. d.
c. aliter. xxx. q. V. Aut queritur de ĩſt?o ↄfecto ſuꝑ
dote uel dõatõe pꝛopt᷑ nuptias ⁊ dicendũ ꝙ płe nõ
pꝛobat: ut hic et S płe dixi. Jð dicendũ de ſola fa
ma:qꝛ illa regularit᷑ non ꝓbat ea que ſunt grauis
piudicij: ut g dixi ⁊ płe in.c.vVeniẽs.i.õ de teſti.qð
pꝛobatur h iducendo ut S. Aut ꝓbat᷑ fama uicinie
2 tractatus mẽimõiales.ſ.quod eã tenebat ⁊ tracta
bat i oibus ut uxoꝛc. Hoſti.⁊ do. An.nt hᷣ ſuffi
ce: qnimo do. an. vẽ H pꝛo indubitato hr̃c: ut patet
ex predictis Ego puto iſta ſola non ſufncẽ in facio
recenti. qꝛ fama pł non ꝓbat. Illa vo admicula cõ
cernũt potius poſſeſſioneʒ q; ꝓprietateʒ:æ n fimõi
um 4ʒ ve ꝓbari: cũ ñ ſit veriſile ꝙ fuerit clamdeſti
num:facit c.ex trãſmiſſa ⁊.c.ex ꝑte de reſt.ſpo.nec
iſte pꝛobõnes fame ⁊ tractatus adminunt in fẽo ꝙ
prio qꝛ ꝓbanones debent eſſe claꝛe:ex quo facium
ſui nã ẽ ꝓbabi e:ut nõ Inn. in. c.c uemens ð. v. ſig.
li. Vi. facit.c.in pntia de ꝓba.nã ⁊ dniũ ꝛei ꝓphãe
nbi nõ agitur de tãto piudicio nõ ꝓbaĩ ꝑ famã z
buiuſmodi actus ut dixi poſt do. de reta i. c.cuʒ ad
ſedẽ de reſti.ſpo.⁊ ſeqtur ibi do. an. fe nus nõ dʒ
ſufficere in cau nẽo: ubi agi de maxio piucicio:ar.
c.ubi ꝑiculũ de cł.li.vi.non ob. iſte tex.qꝛ ulłtꝛa fa
mã hic erat diutina cohitatio.ſ.x.qane ⁊ iiſĩm do
nationis ꝓpteꝛ nuptias ⁊ anuli celatio Et q ꝙᷓ; milbꝛ
miteret᷑ has pſũptões ifringe:e:nõ in ꝓbauit.⁊ idẽ
puto ⁊ foꝛius in mẽmonio ſpũali ut illa duo ſola
nõ ſufficiant pᷣſertim cũ fama facile oꝛuur ex peſel
ſione:⁊ plati hodie ſũt multũ negligemes ad inqui
rendum: æ ſic ſto.cum Inn. niſi alia admicula cqn
currant. Vn dico ponẽdo uex ĩtellectum buius.c.
ꝙ ſolũ ꝓbat ꝙ diutina cohitatio puta. x. ãnoꝛũ cũ
fama nõ ſolũ de mẽimonio ſed ẽt de tractanbꝰ mr̃i
monialibꝰuna cũ alijs adminiculis płe ꝓbat mrimo
nium:nec curo an concurrat inſitt̃m dotale uel non
qꝛ hic pondeꝛat᷑ tanqꝙ; adminiculans nec multũ con
ſiderat᷑:ut pʒ in tex.in.v.pᷣſeruʒ.⁊ ſic idẽ cico ſi cel
ſet inſtrm ⁊ ſuccedat aliud adminiculũ:ar.in.c.cuʒ
cãm de ꝓba.⁊ ꝓ h̊ puto ꝙ ſi ꝓbant᷑ diutia cohita
tio ⁊ famã de meunonio: ac ꝑ teſtes ꝓbent᷑ actꝰ ꝑti
culares mr̃imonij: puta qꝛ eã in lecto tabula ſeu mẽ
ſa ⁊ alijs cõibus tꝛactabat ut uxoꝛem ꝙ ſatis ꝓbet᷑
mẽumoniũ abſqʒ alijs adminiculis: ⁊ ſic ꝓbauio ac
tuu n ꝑticulaꝛium ſuccedat loco inſir̃i de quo h.naʒ
hic nõ ꝓbabant uere illi attus ꝑucula:cs:ſed ſoluʒ
ꝑ famã: merito ponderat᷑ ẽt admiculũ inſtri.æ idem
dicẽdũ in ſlibus admiculis ⁊ ꝑ h hẽs clax ĩtelleciũ
buus.c¶ SDed circa pᷣdicta queꝛo:quid ſi quis pe
tit aliquã in uxoꝛẽ ⁊ nibil ꝓbat̃ de fama:ſed ſolum
ꝑ duos uel tres teſtes ꝓbatur ꝙ uir cum mulier̃ ia
cuit ⁊ ſtetit uolens uel intendẽs qꝛeꝛe poſſeſſionem
iuris uel uinculi mr̃imonialis ⁊ mulier hoc idẽ ſcie
bar ⁊? intendebat qð uir Inn. dicit ꝙ inter tales iu
dicabat᷑ mè monium ⁊ ſi ſpoliatio inteꝛuenerit eſt ꝛe
ſtõ fienda.æ q;q; Inno. hic dixeꝛit ſub dubio foꝛte
Hoſti. tamen oĩo putat h̊ ſufficeꝛe quo ad ꝓbatio
nem ueritatis mr̃imonij:dũmodo heant intentõem
ipſa⁊ expſſerint coꝛã teſiibus:als nõ ꝓdeſſet uclũ
tas iinte ꝛctenta. I. ſi repetendi. C. de condi. ob

¶ De pꝛefũptionid?

cau.nec teſtes poſſent ſuꝑ ea deponeꝛe:qꝛ nen pf̃r

diuinare in. c. ut nẽm ut ec. bene.nec pnt deponere
niſi de bis que in eoꝝ pnta geſta ſũt.iij.q.ix.teſtes
¶ Erx bis infert ꝙ mẽimonium põt ↄphi ſine vᷣbis
t inter eos qui fari pnt ⁊ ex illa.q.dependet iſla:iõ
de hac remito te ad ea que nõ. in. c. tne de ſpon.
¶Oo. ueniendo ad glo. æ uideĩ̃ ꝙ buic mulicꝛi cõ
petebat alia exceptio ultra enumeratas i tex. uidelʒ
ꝙ nir erat ſeruus:ut in.c.ꝓpoſuit de coniugio ſeꝛ.
ſo. ↄrium ꝓcederet ſi ignoꝛanter habitaſſet cum eo
ſed hic ſciebat ilum eſſe ſeruum:⁊ ſic non ebſiat õ
rium ut in.c.pꝛopoſuit ⁊ in.c.ſi.e.ti.et ̊ uoluit ĩ eft
fectu. glo.i. ¶Q Opponi. ſo ↄ tex.et uẽ ꝙ iſte ſeruus
non poterat iſtam mulierem uendicare: quia ꝛei
uen dicatio competit domino rei ratione dominij.l.
in rem. ff. de rei uen. ſed maritus non habet domi
nium in uxoꝛem: tum quia eſt libeꝛa:ium quia dicĩ
ſocia humane ⁊ diuine domus.ff. de ritu. nup..ii.
nõ glo. xxvij.q.ij.i pn. facit.xxxiij.q.v.c.ti¶ So.
glo.ij.metu contrarij ut arbitꝛoꝛ expe nit uer. uen
dicans.i.eam petijt in ſuam uxoꝛem ſentiat quod
non pꝛopꝛie nendicabat. nnocẽ.capit illud uer
bum pꝛopꝛie dicens.quod maruius vendicat uxo
aem non pꝛoprie ſimpliciter: ſed adiccta cauſa de in
re canonico:ſicut filius petitur per rei nendicatio
nem adiecta cauſa de iure quiritum i. romanorum
Aduerte reſpectu filij nide glo.ſaus plenam in.c.
ij. de conuer. in fi. reſpeciu uxoꝛis uide Jo. an. in
addi. Spe.ſuper ti.qui fuij ſint le.ubi peſt Roff.
dicit ꝙ mulier non eſt in poteſtate niri iure roma
no:ſed in officio. ut lege aſſiduis.C. qui po.in pig.
ha.⁊ ſic non uendicat eam proprie:ſed agit interdi
cto de uxoꝛe exhibenda : ſi ab alio detinetuꝛ : uel ꝑ
uti e interdictum de libeꝛo homine exibenco: ſi ab
aſio non detinetur.ſi autem ſui contꝛoueꝛſiam uxoꝛ
facit petitur officio iudicis.C. de inſtim. ⁊ ſubſti.l.
rephendẽda. Oicit etiam ibi Jo. an. ꝙ officium iu
dicis ſuper reintegratione poſſeſſionis matꝛimonij
poteſt implorari etiam in foꝛo ſeculari: dummodo
non diſputetur de titulo matrimoniali ſeu de
ſubſtantia uincuſi: quod idem eſt: omni tamen
caſu poteſt agi coꝛam iudice cccleſiaſtico:ut in ca
pitu o non eſt infra de deſponſati. Si autem uxo:
eſſet in poteſtate uiri ut eſt iure lombaꝛdorum: be
ne poſſet uendicari ſecundum cum: et ſic cum eo
tꝛanſit ſinpliciter do.an. uide ut clarius habeas
hanc materiam rei uendicatio proprie non compe
tit niſi ei qui acquiſmit dominium de iuregen
tium aut iure ciuili ut dicit tex. in dicta lege in ꝛem
in prin. ff. de rei uendi. unde liberas perſonas per
hanc actionem uendicare non poſſumus:licet ſin
i poteſtate noſtra niſi adiecta cauſa illius iuris quo
ſunt in poteſtate noſtꝛa. nam per adiectionem illius

cauſe reſtringitur uendicatio ut non denotet ſimpli

citer dnium ſed poteſtatem competenteʒ iure eypſſo
unde poteſt pater nendicare filium adiccio iure ro
manoꝛum: quia illo iure fuit intꝛoducta patria pote
ſtas inſti. de pa.po.S. ius. Eodem modo poreſt ab
bas uendicare monachum ſuum ⁊ prelatus clea
cum ſuum adiectia cauſa de iure canonico: ſuus

ctim ni d Nal ch0
inin aur i m ⸗
ieuuffnin nnun l
imcitintduuozanoin
,ltofioctar dun an tche
unttatptunmar o in f⸗
Pitn ſtintnmmotorn
gicuectnnt tonpondditun
Gunmmnnaheſttliüuadtar ee
inoigſſgenantd t nn dunen
Cleniex Videndsudenn en
Odrracaoat e
CNN eNaNedur
WoNaNWCNNKNN.
üfhummmnalantoämen
ichcetigecnſenianren
urncfcelonulge/
ſtinüacainnignngi
leſtemunlnndenci
Nonſot bengnin
nſnicopoleßenn ce
lſebici gi n⸗
irrinſ nſscti
ber. NMenſcnnn⸗
inoricnins i
ccrognnfi ☚
tone ge ſnen

“ ſen
inchuscigmn nil

0
S
Aa

ſalmi⸗

1
une. D
adanmne rdiuine dontaf tt p
o.Npiſgiin fr ii dit
Riiwan connari anai
. Nmardinorperi
.“ Kn Penßt in iun nunn hnt
de nntini
quod munius dctun
vn non ppne inpleinn ſcl gian ate
ſe cmonco: enr ,lus oniur Ner ia nen
nen aiutz an, ceinrnimn i ſonunn
äl
ν./ e Ans ide Nonl
g prn ui,in bauti Naf
muler non qſtin potaſeun re mnm
elin offcio. n ge alcns C. bo n.
ſcnon vcndient can gopreſe agt netdi
Xuror epobenda dd Nio einee N
einercicum d ien tenintepei
Gon ennemg Amrn in ormddehumin
1Feim ofad ndos Nelſth lii
Pendth Oarcnnd oin ccfin

Ros od ondeggaude Nednoris nantt

ch r ciaminſond Ehen.⸗ dn

non cwrniut d 6emo marcmmorin

ſubſhunna inchi⸗ cvod iden Gro!

calu poteſt agi orann Peſee ctctſtit

orven,

cinitas uendicat ciuem ſuum adiecta cã de iure ciui
li.l.de iure ff. ad muni.⁊ ſic de ſimili hoc le.⁊ nõ.ĩ
.l.i. F. per hanc.ff. de rei.unen. Ad ꝓpolſituʒ ergo ĩ
ferendo ſi uxoꝛ eſſet in prãte mariti aliquo iuxe:ũc
poſſet uendicari adiecta cã illius iuris. e iure
ãt ciuili nõ ẽ in ptãte mariti ſed ſui pꝛis:ſi uxoꝛ nõ
c emancipata mii quo ad debitum ca:nis æ quo ad
oꝑandũ qꝛ oꝑatur ad lucrũ mariti:ut eſt tex.cũ gl.
in.l.ſi uxoꝛc. C. de condi. inſer.⁊.l.ſicut pr̃onus.ff.
de oꝑ.li.? uide de h̊ quod latius dixi in.c. lras de
reſti.ſpo. DOe iuꝛe ẽt canonico non reꝑitur in ptate
mariti:imo quo ad debitũ carnis nõ iudicãtur ad
iparia: ut in. c. gaudemus de diuoꝛ. Item uxoꝛ põt
peteꝛe marituʒ ſibi adiudicari:ut le.? nõ.in.c.i.de
oꝛ.co.⁊ uterqʒ poſſidetur ab alio:ita ꝙ eſt ꝛecipꝛo
ca poſſeſſio inteꝛ eos:ut in.c.ex tranſiniſſa ⁊.c.lr̃as
de ꝛeſti.ſpo.ſed ↄſideꝛo ꝙ Iʒ ntꝛoqʒ iure nõ reꝑiat
uxoꝛ in ptãte mariti ſicut filius in ptãte patris tam
ex quadã larga ptãte ⁊ rõe ſeꝛuitij uxoꝛ ẽ ſub ptãte
marin iure diuino æ canonico.nam ut habet᷑ prio
li. gen. ðs dixit ad mulieꝛẽ poſt peccatum. In dolo
re ꝑies filios:⁊ ſub uiri prãte eꝛis.Et in canone qr
mł: nõ hẽt ptãtem ſui coꝛpoꝛis ſed maꝛitus:nec ma
ꝛitus hẽt ptãtem ſui coꝛpoꝛis ſed uxoꝛ ⁊ oꝛiginali
ſũt vba apli:ut in.c.nõ dʒ de ↄſan.⁊ affi.⁊ tex.in.c.
diuerſis de coha.cle.⁊ mu.⁊ alibi.dicit ꝙ uxoꝛ eſt
ſub dnio niri ⁊ pene eius famula:ut in.c.h̊ rmago
2. c.imlꝛem.xxxiij.q.v.ad ideʒ.c.litteras ⁊ quod ibi
nõ.de reſti.ſpo.quare rõe huius ſubiectõis ⁊ ſerui
tij puto firmiter maritum poſſe uendicaꝛe uxoꝛẽ ad
iecta cã de iure diuino ⁊ canonico:ſicut ciuitas rõe
ſeruitioꝛũ uendicat ſuum ciuem z dñs uendicat co
lonum ⁊ aſcꝛipticium:ut nõ glo.in.l.i.palł.nam ma
gis uidetur aſtricta uxoꝛ marito ? foꝛtoꝛi uinculo
quã ciuis ciuitati ⁊ idem puto dicẽdum in uxoꝛe ꝛe
ſpectu marini ut poſſit illũ uendicaꝛe eodẽ mõ.nã te
net᷑ uxoꝛ aſſiſtere marito æ eum alimẽtaꝛe æ mutuo
ſibi ſeꝛuiꝛe. An dicit ðs ut bẽtur gen.pꝛio li.ꝓpteꝛ
H hõ relinquet pꝛem ⁊ mꝛeʒ ⁊? adhẽbit uxoꝛi ⁊ eꝛũt
duo in carne una. ⁊ tranſumptiue habetur in. c. i.x
xxvV. q.x.⁊ in.c.uno de uoto li. vi.⁊ in euangelio di
xit ſaluatoꝛ:nõ licet uiꝛo dimineꝛe uxoꝛem ſuã qua
ũqʒ de cã excepta foꝛnicatõe.⁊ tranſumptiue habe
tur in.c.fi.de coniu.lepꝛo/Si ergo eam dimittit =
ſibi nõ adhẽt iuxta pceptum dnicum ⁊ coonicũ po
terit eam uendicare adiecta cã de inꝛe diuino ⁊ ca
nonico ⁊ ꝓ h̊ dẽm.c.nõ dʒ ubi dꝛ ꝙ nir nõ bʒ ptã
tem ſui coꝛpoꝛis ſʒ uxoꝛ.⁊ facit.c.oẽs cãtões.xxij.
q.vij. ubi dicit᷑ ꝙ aplłi.coniugij ſarcinã ↄſiderantes
dixerũt:ſi talis eſt cꝗ uiri ad uxoꝛẽ iam non expedit
nubeꝛe. Itẽ uidemꝰ ꝙ uterqʒ agit poſſeſſoꝛio 2 pe
titoꝛio ꝛeliquũ ut h ⁊ ĩ. d.c.i.de oꝛ co.⁊ in.c.lĩas
2.c. ex ↄqueſtione de ꝛcſt. ſpo.⁊ ꝑ h ſaluo hũc tex.=
ſi in ꝗbus dẽ ꝙ maritus nẽdicat nxoꝛcẽ ⁊z eõ:qð di
ligent᷑ nõ:qꝛ nẽo iſta aꝑit.Et aduertẽdũ ꝙ ſʒ poſſit
eã uẽdicare nõ iñ ꝑ ceſſant alia remedia ut iterdi
ctuʒ de uxoꝛe exhibẽda uł iudicis officiũ:ſicẽ dicimꝰ
i pre reſpectu filij:ut.d.l.i.pnt enim multa ꝛcmedia

ſimul concurrere.l.quotĩ.ff.de ac.? ob.⁊ quod nõ.

Inno. in. c.audiuimus de collu.æ h iudicis officiuʒ

ẽ ᷣm ius exoꝛdiaꝛiũ ñ ãt ↄ ius ſicut illud ꝑ qð ꝑeti
reſtõ in ĩte.qð nõ põt cõcurrere regulariter cum ꝛe
medio ðdiario:ut in.l.in cãe.ff de mio.⁊ ſic ſoluit
ↄtrarium i lius.l.ut nota.gl.? Mar.i.d.l.i.qð nõ.
IJemi ſili vult Jo. an. in.c.non ſolum ð ap.li.vj.
2 int᷑dẽm ꝓpᷣe non cõpẽtit niſi qn ab alio detinet᷑.
qꝛ intdẽm dat᷑ ini duos: uʒ int agetẽ ⁊ eũ qͥ deet:
ut eã exhibeat offi iudicis qn a neie detinet᷑.nã nõ
poteſt h̊ cau ꝓprie agi interdicto ðᷣ uxõe exhibẽda:
qꝛ non eſt ad quẽ dirigat᷑.poterit ẽt agi rei uẽdi.nt
dixi:ut hic ⁊.d.c.i.ðᷣ oꝛ..cog.Et peꝛ hec hẽs ſatis
bn mãnm declaratam maxime tu canoniſta.?æ nõ. ex
pal.dẽo. Jo.an.quod de re ſpũali ut eſt mrimoniũ
poteſt agi poſſorio coram iudice ſeculari aduerſus
laicum:ex qꝰ non negat᷑ mrimonium:uide qð dixi ĩ
.c.cui ſit gnã e ð fo.cõp.⁊.c.lr̃as de iura.ca.?lie
gl. ſunt s expedite uſqʒ ad glo. que eſt in. V. dñs.
Illa colligit aliquos caſus ĩ quibus dominus frau
datur fuo:ſʒ peꝛ h̊ non declarat tex.in eo quod di
cit mulierem allegaſſe inſtm uicioſum:ut ᷣuo qns
fraudaretur. uero igitur in quo qns frauda
tur ex mẽimomoõ cõtracto ꝑ ſernum:cum tex.in. c.
.i. de coniu.ſer.dicat ꝙ nibilominus ſcrui tenentur
dnis ad debita ſeruuia. dicit Gof.? Alia.ꝙ foꝛte
in inſtrumento dicebatur ꝙ dominus conſenſerat.
dic clarius ꝙ dũs fraudatur ſeruo in multis caſibꝰ
= inter ceteros eſt iſte:q ſi dominus conſtituit do
tem uel donationem ꝓpteꝛ nuptias ancile uel ſeruo
uidetur ei conferre libertatem.ut.l.i.C. de ſex.fu.=
in. l.i. F. ſed æ ſiquis homi.C. de lati.lib.tol.quia hᷣ
non fiunt niſi inter libeꝛos:⁊ forte idem dicendum
quando domini ſunt pꝛeſentes ⁊ tacent:ar.c.ſi ſer
uus ſciente.liiij.di.ad idem quod habeętur in aui.
de nup..ſi ueꝛo ab inuito ubi dicitur quod ſi do
minus tradit ancillam uel ſeruum matrimonio u li
beram ſeu libeꝛum:quia nullam mentionem fecit de
ſeruitute eripitur ſeruus ſeu ſerua de ſeruitute. Oi
cebat ergo mulier iſtud inſtrumentum ad h̊ fꝛaudu
dulentum:quia forte fraudulenter fiebat in co men
tio de conſenſu domini:ut ſic conſequeꝛetur libeꝛta
tem:ſed hoc non pꝛobauit. Ex his habes declara
tos duos caſus poſitos in hac glo.alius eſt in.c.li
cet de coniu.ſer. dic ut ibi.Quarius eſt in aut.que
conſti.li.a pa.po.circa principium:ubi dicitur:qð
ſi pꝛeſente domino ſeruus conſequitur militiam
uel aliam dignitatem ab imperio conſequitur liber
tatem. ¶ Sunt 2 alij caſus exꝛa glo. quos non
expedit pꝛoſequi. Aere quia h̊ ponderatur de
latio anuli: quid ſignificat ipſius datio glo.in. v.
anulos reſpondet ut patet in ea. Lu aduerte quod
quandoqʒ pꝛobatur quod uir dedit anulum mulie
ri.quandoqʒ quod mulier poꝛtabat anulum. pri
mo caſu dicendum nt plene le.⁊? nõ.in capitu.fina.
de deſpon. impube.⁊æ uide bonam glo. in. c. tenoꝛ
de re iudi.⁊ in.c.noſtrates.xxx.q.vV.⁊ in hoc uarie
ſunt opiniones:⁊ in hoc credo quod ſtandum ſit
conſuetudini. nam in aliquibus partibns datur
tempoꝛe ſponſalioꝛum: ⁊ tunc in dubio ſignifica
bit ſponſalia.in a ijs datur tempoꝛe matrimonij:
7 tunc ſignificabii matrimonium. bec enim

ſigna dubia declarantur a loci conſuetudine.ar.i.l.
quod ſi nolit.S.qꝛ aſſidua.ff.de edi.edic.⁊ in.l.ſi ſ
nus pluritim de le.i.⁊ in.c.ex lr̃is de ſponſa.⁊ in.l.
nẽo ẽ qui neſciat æ? qð ibi nõ.ff. de duo.re.⁊ ſic in
tellige gl. in. c. feie.xxx.q.v. Aut non appʒ ð ↄſue
tudine ⁊ h duplꝛ:qnqʒ eiʒ non appꝑʒ de cõſuemdine
q.d.uario mõ obſeruatum ẽ in loco:⁊ tunc pꝛeciſe
non ꝓbat mr̃imonium uel ſpõſalia:qꝛ ꝓbõ ẽ dubia
ut hic ⁊ in.c.in pñtia de pꝛoba.nq; nil pꝛobatur

de conſuetudine: æ tunc aut anulus fuit ſimplꝛ datꝰ

mulieri et preſumitur donatio:ar.ĩ.l.ꝙ ſponſe. ff.
de do. an.nup. Aut vir poſuit mulieri in digito:
2 pᷣſumit᷑ matrimonium bec eiʒ vr̃ pᷣſũptio iuris:ut
i. d.c.feie ubi dicitur: anulus ponit᷑ ĩ digito muli
eris ad deſignãdum ꝙ eoꝝ corda iunguntuꝛ et c.
qð nõ fit peꝛ ſponſalia.nã ↄiunctio coꝛdiũ deſignat
ↄſenſum de pnti:⁊ in hoc caſu intelligo glo.in.c.te
noꝛ de re iudi.hec neꝛa: niſi alie ↄiecture ſint in op
poſitum.nam iuris pſumptio faciliteꝛ tollit ꝓ pieciu
ras:ut le.æ nõ.in.c.requiſiſti de teſta. maxime iũcta
glo.in neꝛ. pᷣſumitur.⁊ iſte nõ eſt cãus noſteꝛ:qꝛ hic
nõ ꝓbabat᷑ ꝙ uir iſte ĩpoſuiſſet anuluʒ mulieꝛi: ſed
ꝙ dũtaxat mulieꝛ defeꝛebat anulũ: ⁊ ſic fruſtra in hᷣ
glo. poſuit illã ↄſideꝛationẽ. ¶ Menio ad fᷣm pꝛinci
pale membꝝ.ſ.qñ ſoluʒ ꝓbat᷑ ꝙ mulieꝛ defeꝛebat a
nulũ:⁊ iſte ẽ ꝓpꝛie cãus noſteꝛ ĩ quo puto dicendũ:
ꝙ aut ſole mulieꝛes ↄiugate defeꝛũt anulos: ita ꝙ
alijs nõ ꝑmittit:⁊æ tũc ſi mulieꝛ cohĩtans niro põtat
anuluʒ:tũc ſatis in dubio pᷣſumit᷑ mꝛimoniũ:qꝛ aut
nir ĩpoſuit ſibi:⁊ hẽo ꝓpoſitũ ꝑ ẽ̊ dẽa. Aut mulieꝛ
aſſumpſit ex ſe uiro nidẽte æ nõ ↄtradicente: ⁊ pᷣſu
mit᷑ ꝙ uolueꝛũt ↄᷣheꝛe mr̃imoniũ: ſicẽ dicimꝰ in noui
tia que ingeꝛit ſe actibus ꝓfeſſaꝝ. ex h̊ eiʒ vr̃ ꝓfite
ri ⁊ inducit᷑ ꝓfeſſio tacita: ut in.c.uidna de regula.
2 nõ.in.c.ij.ð teſta.ad idẽ.c.dilecto ⁊ quod ibi nõ
de pꝛeben.⁊ in.c.cum. UI.de conſti. pᷣdicta ꝓccdũt
niſi alie coniecture reſiſtant ut s dixi: arg.c.litteꝛas
j. e. Ant non ꝓbat᷑ ꝙ ſole ↄiugate defeꝛũt:⁊ facit
tale quale indicium:ſʒ nõ ꝓbabit mẽimoniũ: qꝛ cõit
delatio anuli equiuocatur ad plura.nã qñʒ deſignat
matrimoniũ:ut in.d.c.femine.qnʒ eſt ſignum nendi
tionis panis ut hic.qñʒ eſt ſignum dignitatis aut ẽt
leuitatis:ut ĩ.c.cleꝛici de ui.? ho.quãdoqʒ deſignat
inueſturã:ut in.c.ex oꝛe de his que fi.ama.ꝑ.ca.qũ
qʒ eſt ſignum libeꝛtatis:ut in.l.ij. C. de iu.anu.an.⸗=
ſic nõ ꝓbat pᷣciſe alteꝛũ:qꝛ nõ ꝓbat h eſſe quod ab

hoc ↄtingit abeſſe c ſe⸗ tranſla. pꝛela. æ in.l.ne
qʒ natales. C. de ꝓba. ¶ Alti. op.nidet᷑ eiʒ ꝙ ſola

cohabitatio ſufficiat ad ꝓbatiõeʒ mr̃imonij: ut in.l.

in libẽ. ff. de ritu nup.ſoluit glo.in vVv.uxoꝛc: qꝛ illð
ꝓcedit de iure ciuili.ſecus de iure canonico: ut h̊ͥ ⁊
dicto. c. aliteꝛ. Ain. dicit ꝙ ẽt de iure ciuili nõ ꝓbat
hodie mẽimoniũ ꝑ ſolã cohitatiõem: ut in aut᷑.qui.
mo. nã effi. le. S. qm colł.vi.ubi dẽ ꝙ pꝛobari dʒ ꝙ;
cobĩtaueꝛũt ut uir ⁊ uxoꝛ:⁊ ꝑ illã aut᷑.dicit coꝛꝛigi.l.
in libe.pꝛeal.⁊ quicqͥd ſit in ̊ ſtandũ eſt iuri canoni
co in.c.pe.⁊ ult.⁊ quod ibi nõ.j.de ſecũ.nup.Alie
glo.ſunt ſupꝛa declarate.

Itteꝛis. Caſus. ODeꝛ uiolẽtaʒ pᷣ

ſũptionẽ ꝓbat᷑ carnis co

¶ De pꝛeſũpionib

pula. cõmunis diuiſio. ſecũda ibi pſultatiõi. ¶MGH

pꝛimo ꝙ matrimoniũ poteſt ſepari quo ad thoꝛum
