per confeſſionem ⁊ parti per preſumptionem ð ſuc
ceſ.ab inteſ.c.fi.S. de ꝓba.c.cum cauſam ⁊ nið qð
ibi dixi ⁊ in.l.iij.ff. de teſti. ¶ Ex bis poreſt elici
an dicit᷑ ſemiplene ꝓbatum nel minus ꝙ; ſemiplene
uel magis.nam dicitur ſemiplene minus nel magis
habito reſpectu ad extremum n ꝓbationis
.ſ. ipſam fidem ⁊z credulitatem. ertio queꝛo nũ
quid ſemper ſit recurrendum ad iuramentum dato
aliquo gradu pꝛobationis dic ꝙ ſic:cauſa tamen
cognita ut dicit tex.in.d.l.ĩ bonefidei poſſet enim
eſſe ita leuiſſimum iudicium pꝛo actoꝛe ut non eſſet
locus huic iuramento: ⁊ foꝛte ob hoc dicit texius
hic poteſt etiam ⁊ ceieꝛa. non enim hic deteꝛminat
qualis debet eſſe pꝛeſumptio ſed in geneꝛe loquitur
ꝙ pꝛeſu mptione faciente pꝛo actoꝛe poteſt defeꝛꝛi iu
ramentuʒ.pꝛeſumptionis aũt infinite ſunt ſpecies ut
nõ.S de pꝛeſumptionibus quanto. tamen eſt adueꝛ
tendum ꝙ ſi pꝛeſumptio pꝛo actoꝛe non facit ſemi
plenam:non poteſt defeni iuramentũ actoꝛi. Ratio
eſt in pꝛomptu.quia ipᷣe actoꝛ maxime in cauſa pꝛo
pꝛia non poteſt faceꝛe ultra ſemiplenã: ⁊ ſic non po
teſt reſultare plena ꝓbatio:quod etiaʒ ſentit DHar.
in.l.in bonefidei: ſed tunc ſi uidebuur iudici defeꝛæ
cur iuramentum reo ad purgandũ illaʒ pſumptioõez

ut :? pꝛ0 H. c. iã litteꝛis de teſii. ⁊.d.l.in boncfidei
nbi geneꝛal: dicit ꝙ ꝑꝑ ꝓbationũ inopiã recurrit
ad iuſiurandum. Sed nũc queꝛo cui defeꝛetur iuſiu
randuʒ actoꝛi.ſ. an reo pᷣſuppoſito ꝙ actoꝛ habeat
ad minus ſemiplenã ꝓ ſe. ¶ So. glo. fi. in. ij. pte
ſui attingit tacite h dubium:⁊ clare nõ decidit:ſj di
cit ꝙ qnʒ reo qñʒ actoꝛi uidet᷑ iñ magis uelle ꝙ reo
regulariteꝛ. Sʒ actoꝛi ſi niſuʒ fueꝛit iudici: ⁊ habeat
ꝓ ſe una bonam pᷣſumptionẽ ul unũ bonũ teſtem:?
ꝙtitas nõ ſit magna: ⁊ ſic ſentit qð s dixi nidelʒ nõ
deferenduʒ actori niſi héat ꝓ ſe ad minus ſemiple
nã ꝓbationẽ:ſed ꝛco ſic:qꝛ ſibi defert᷑ nõ ad cõplen
dã ꝓbationẽ. ſed ad purgandã illã pſumptionem: æ
ſic non ẽ neceſſe ꝙ ↄcurrat ſemiplena: ſʒ ſuffiẽ qlii
cunqʒ urgẽs ne ꝛemaneat ſuſpitio õ eũ. Et in prici
pali qõe cui.ſ.ſit deferendũ quot capita tot reꝑiunt
ſnie. Hoſti. clare nõ elicit:ſʒ vr̃ uelle ꝙ ꝛeo niſi eẽt
nilis 2 cõſueuiſſet deierare:t neſciret ueritatẽ: qꝛ ex
facto alieno litigat: tũc eĩʒ eſſet deferenduʒ actori ſi
hẽt nnum bonum teſtem ꝓ ſe: ⁊ ẽ bone fame:et cãõ
non ẽ magna:⁊ dicit cam magnã nel paruã ex qua
litate ꝑſonaꝝ ⁊ regionũ:⁊ ſic intelligit tex.dum dic᷑
iuramentũ deferendũ ꝛeo niſi cõſideratis circũſtan
tijs deferat actori.⁊ hãc opinionẽ ſentiũt glo.cõiteꝛ
iuris ciuilis nt nõ.in.l.admonendi ⁊.l.in be nefidei
pal. abbas ꝛefeꝛt H̊ Odoff.dixiſſe deferẽdũ ei ꝓ q
facit ſemiplena pᷣſumptio.cuius vᷣtute defertur: ut
aliquid ſibi ꝓſit ar.ff de le.primo ſi qñ ad iſtuʒ tex:
dicit ꝙ pcedit qñ reus eſt honeſtioꝛ ⁊ melius nouit
Hitatẽ: dicit ẽt ꝙ ſi actoꝛ ſemiplene ꝓbanit itẽtiõeʒ
2Z reus ſemiplene defenſionem:adhuc delertur reo:
dato ꝙ in oibus ſit paritas:quia reus eſt fauorabi
lioꝛ ? iura ſunt pꝛõptioꝛa ad abſoluendũ q; cõdẽnã
dum ⁊c.de pꝛoba ex litteris:⁊ idem Guil.i ſpec.de
iura. dela. ad fi vVſi.q ſi actoꝛ: ubi ẽt recitat ſuꝑ G̊
quatuoꝛ opi. Cy. in.d.l ĩ bonefidei:dicit doctoꝛes
tenere quaruoꝛ attendeda in pꝛeeligendo.ſ.cui defe
ratur. primo attendenda eſt conditio ꝑſone. fo nã
cqꝗꝝ. tertio quãtitas reum. quarto qualitas factorũ.
cõditio ꝑſone attendit circa legalitatẽ ut legaliori
deferat᷑:legalitas aũt iſta cõſiderat ex origine ex re
rũ accidentia ex origine ꝑſone.qꝛ ſi eſt natus ex bo
nis ⁊ legalibꝰ paꝛẽtibꝰ pᷣſumit᷑ bonꝰ ⁊ legalis ut.ff.
de edili.edic.qꝙ ſi nolit.F.qui mãcipia.melius facit
.l. ſiquis. C. ad. l. Jul. ma. z. vj. q.i.uerũ.G. ſiquis
cũ militibꝰ iux illud.ſepe ſolet filius ſimiles eſſe pr̃i
ex rerũ accidentia ut ex diuitijs uł pauꝑtatibus.nã
panꝑes facilius deierãt qꝙᷓ; diuites.ff.de teſti.l.iij.et
iiij.q.iij.teſtiũ fides:qð ꝓcedit ĩ diuitijs iuſte acqͥ
ſitis. Si queſite ſint ꝑ uſurariã pranitatẽ ub rapinã
non ẽ ſic pſumendũ:qꝛ ſicut danauit animam ſuam
in acquirendo:ſic eſt nunc pꝛeſumedũ ꝙ deieraꝛet
ut obtineret in cã: ar. c. ſemel malus de reg. iur. li.
vi. ¶ Scðo pricipalit attendit̃ nã cãꝝ utrum ſint
criales uel ciuiles exigetes ꝑſpicuã ꝓbationẽ ð his
dixi o eo.iĩ pᷣma ꝑte. ¶ Tertio attẽdit᷑ quantiras ꝛc
rum ut ſi magna ſit ꝛes que petitur opus eſt maio
ribus indicijs. OOagnitudo auteʒ uel paruitas rex
attẽdẽda ẽ ſᷣm eũ ex ↄditione ꝑſonaꝝ liigãtiũ et ex
diuerſitate locoꝝ. Mã in qbuſdã locis res uel repu

¶ Ve lureluran⸗

tat pcioſa ? cara. xcii. di.legimus. ¶ OAuſto dcb
attẽdi qualitas ſactoꝝ ut magis ſciẽti factũ defeꝛaf
iuramentũ ꝙ ignoꝛanti.ff ad uelł.quãq; ?.l. marcel
lus.ff.reꝝx amo. Si vVo oĩa hec ſunt binc inde equ
lia:cui ſit defeꝛendũ. Refeꝛt ipe quoſdam dicex
aut unus petit ꝙ ſibi defeꝛat᷑ ? alteꝛ nõ:⁊ tũc nõ pe
tẽti eſt defeꝛendũ: quia ille qui ingeꝛit ſe eſt ſuſpenn
.ff. de ꝓcu.l.que oĩa. Aut uteꝛqʒ le ingeꝛit il neut
2 tũc actoꝛi dicũt defeꝛendũ:qui laboꝛauit in Pban
do ſemiplene:hec ratio nõ plʒ Cy. qꝛ nõ eſt h remu
neꝛatio faciẽda. Ha ⁊ ſi actoꝛ nihil ꝓbaſſet qmnci
qʒ laboꝛaſſʒ:nulli defeꝛetur iuramentũ. Refeꝛt alos
diceꝛe reo eſſe defeꝛendum: quia fauoꝛabilioꝛ. 7
actoꝛi non ſit defeꝛendum uidetur quia nemo eſi te
ſtis idoneus in cã ꝓpꝛia.iiij.q iij.oĩbus.unde Azo
hũit ꝓ abſurdo ex hac rõne: ut ippi actoꝛi defemtur
Refeꝛt etiam Cy. canoniſtas diceꝛe ꝙ reo ſi defe
rendnm. Refeꝛt ultimo petrũ quẽ ipᷣe ſequi tenex
ut oibus exñubus paribꝰ acroꝛi ſit defeꝛendu 2 n
reo: ꝓbat H roe: qꝛ iuramentũ ẽ defeꝛendũ ei de
Viſile eſt ꝙ minus facile ꝑiuret ar. in.l.ij. C. ge idi
uidui.tollen.facit.c.cleꝛicos de ni.⸗ ho. cle. z magis
eſt neꝛiſimile ꝗ deieꝛaret reus q; actoꝛ: quia grani?
eſt peꝛdeꝛe ꝙ; non acquirere.l.ſi ſponſus.ꝗ.ſi mari
tus ff. de dona.inteꝛ ui.? uxo. Harr. in dicta. .ad
monẽdi dicit ꝙ aut actoꝛ habʒ pꝛo ſe tin facit ſu
ſpitionem nõ pᷣſumptionẽ uł ſemiplenã ꝓbatiõeʒ:et
tũc nunꝙᷓ ſibi defeit᷑ iuramentũ: qꝛ iuramentũ ſunz
nõ ꝑficeꝛet ꝓbationẽ ut g dixi:ſed iſto cãu defenur
reo ad purgationé ſui: allegat iſtum tex. ⁊ pꝛodeſi
actoꝛi.qꝛ ad mittet᷑ ẽt poſt ſniam ex nouis inſtrumẽ
tis. d. l.ꝗdmonẽdi: æ dixi in pꝛima ꝑte. Idem dicit
in reo:ſi actoꝛ plene ꝓbaſſet intentionẽ ſuã: ⁊ rens
ꝓbaſſet ſolutionẽ ꝑ aliqð indicium leue: nõ eniʒ &ᷣ
feꝛtur iuramentũ ipi reo:qꝛ nõ pficeꝛet ꝓbationen
ſuã:ſʒ defeꝛt actoꝛi eadẽ rõe qua ð. Si vo actoꝛ ha
beꝛet ſemiplenã ꝓbationẽ: tũc ſi quideʒ actoꝛ neſcit
ueꝛitatẽ ꝑ ueꝛã ſciaʒ que hẽtur ꝑ ſenſuʒ:poſito ꝙ ſe
ret ꝑ firmã cꝛedulitatẽ:æ nõ defenet᷑ ei iurameni:
qð vr̃ teneꝛe glo.in.d.l.in bonefidei.Rõ qꝛ h̊ pꝛoce
deꝛet ẽt in exneo teſte: cũ hẽat deponeꝛe de his qne
Pcepit ſuo ſenſu.l.teſtiũ.C. de teſt.⁊.iij.q ix.c.teſtes
multo foꝛtius in facto ꝓprio:⁊ h̊ caſu detert ꝛeo:ſi
uero actoꝛ heret ꝑfectã ſciaʒ de eo qð qri: ut quia
agit ð mutuo de ſe fco.⁊ tũc ſiqdẽ ipe eſt uilis ꝑſo
na uel als ifamis:tũc nõ defert᷑ ſibi iuramentũ cadẽ
20e. qꝛ ſi t eſſet extraneus teſtis hꝰ ↄditiõis n pfic
rer ꝓbationẽ:⁊ ſic defert᷑ reo iuramentũ.idem dicit
ecõtra:ſi reus ꝓbaſſet defenſionẽ ſuam ſemiplene:
7 actoꝛ ꝓbaſſet intentionẽ ſuã plene: non defertur
iuramentum ꝛeo eo caſu quo & dixi nõ deferendum
actori:ſed ſi oĩa iſta ceſſant:qꝛ cã non ẽ magna.et
actoꝛ ſcit plenc vitatẽ ⁊ ẽ ꝑſona boneſta:ſi bʒ ꝓ ſe
unũ bonũ teſtẽ defert᷑ ſibi iuramẽiũ ⁊ pficiet ꝓbati
onem: ? idem ecõtra ſi reus ſemiplene pꝛobaſſet de
fenſionẽ ſuã. rũc ſibi defert᷑ iuramentũ fʒ illi rlaʒ i
oꝛe duoꝝ.ſ.dicẽtis ⁊ teſtis adhibiti ſtat omne vbuʒ
ꝑ quã regulã rnder ad illud abſurdũ aʒo vy ꝙ qs
nõ d; eſſe teſtis ĩ cã ꝓpria:h̊ eiʒ ñ ẽ abſurdum fm
enm. M decre. S. de iudi. nouit referi uerba dni in

1e

voniseen
e on nraiii onttdel
H igmmi in Peact.

Pwobrio Ctvs
AAd enen
ren lwon
1 alrss l

iuens
1 ereanchia
W Gecenaon pn
Anrccd! aee
un tid Gumnei
mniaſtiin —
rfenaended
ae

83 dcnnnl
1 aulgeſalfor inſnnn
Uknſna hianttitun
cefreles ant,mncllii=
itoſir umn lnr hn lunn
Cinbiropid nnpy s 15
lun bn her git
miminutluun uli
l
ciuti Nuſbficmnr
otimnſenvmn irircifpru anen
ſnme;oumun tie is iß eſinca un
crndctausin croece g
ltioamemnceanunaaortin d revocen
uwrsder lufcontaentonen oin
Noſerurr iclancdaſt onie peehn coriid
Prr iconne Udictnngendaninden
Fmonpa toneimrarnn cn d
ſconns riſünis ſorant rind e
CGGdticwienöneinsſcrven
elrähun ceiinnnignengi i
inencninan at (ſdenmmn
Eheſöruilantoianrorſix
icn qn ennectis otiati
wihoſtensatiſtnnstitſeii
licktulbrefeitnanoi⸗ Ee tur ,
r iuger ibi cefechir clfner trn
orcinad amdene, Wminig
tinbut binö 0 zn
elbi ſabbaturi;m f lkent

Rofg umincg; ſnponi ſanzic

nnunmmani ſt geeg icoc⸗
Fulkinennoneme t coe

Wieoan h irneeiee

cx
a4
c

ute Ponaegbirne Pi
Couinnlien Bn i

de uam hiz oln
unmnn unnnig inhnin
en nn ni in ii ſhit
m nnn itilhrihnmn th
mi unmi ſuner ono ift
2iliimnirtniiingr in
1 mium gar miſtimnn iiͦen
glar Anoni tig ndicumlaue üeſe
ſurmaneti tdentffton Ponen
uſhctei on ede end Den
benſanngend Ponndne deidcnn
eumt dveiͦſcc eann ieſczgat⸗
õ
Fwer gon CMindanftld hor
xaanro ie dü incheret
Peyt ſeinl tii LAlſtüin
ukofomus inindd Mosk d
Per uumbatg ftniſipeenciil
zutd mmmo r eſ ir iiint⸗
, , gi, öeeit hon
n d is fmmend
. lacſeteminets
ne, ſe dt lebinnmm
n ener Gectiote
eiuſt as ponſ 6 ſret
la inentoriſti
4 1 Pprlla zdlnt
n 10 ed inn
rEmn GNN
Alaoa ſenchlmng in
onſelſtn ,Cgget
gene dnitc
ſtilvmani,

euangelio dicentis:ſi pecauerit in te frater mus ⁊c᷑.
in qua quidẽ aucte inuit:ut unus teſtis ſufficiat cũ
dicẽte:⁊ claꝛius h hx in.c.in oĩ de teſti.qð Mar.nõ

allegat:= illud ius dininnʒ alternatiue loquẽs iteꝛpᷣ

tat᷑ ins ciuile fm eũ ꝙ in cãis grauibus æ magnis
requirũtur duo teſtes cũ dicẽte.iĩ cauſis nõ magnis
nbi nõ pñnt hẽri alie ꝓbatões ſufficit unus teſtis cũ
dicente in. d.l.in bonefidei:cã tamen cognita ut ibi
⁊ in cãe cognitõe vᷣſatur qᷣcquid S dictũ ẽ Jo.an.
tʒ potius ꝓ reo ꝑ hãc decretalẽ que pᷣſumptõne ẽt
faciẽte pꝛo actoꝛe defert potius reo.⁊ qꝛ ſuccũbere
oppꝛobrioſius eſt actoꝛi qui ꝓuocauit:iõ de ꝑinrio
plꝰ ẽ ſuſpectꝰ:æ ꝑ h̊ tollit motiua MDe.?⁊ Cy. Idẽ
uult do. An. alia ꝛ0e: dicit eni ꝙ ſi actoꝛ ſemiplene
ꝓbauit:reus deberet ex iuris rła abſolui qꝛ actoꝛe
non ꝓbante ⁊c̃. C. de eden.qui accuſare ⁊.c.ut no
ſtrum ut eccl. bene. Ande actoꝛ releuatur æ reus
grauat᷑:qꝛ pure nõ abſoluitur:merito dʒ reus in ̊
ꝛeleuari:ut ſibi ⁊ nõ actoꝛi deferat᷑ iuramẽtũ ꝑ bãc
2em Idẽ ifert ſi actoꝛ plus q; ſemiplene pꝛc bauit
ut hᷣ aꝛ. ad pᷣdicta in.l.eũ qʒ.ff. eo. Si vo actoꝛ pleñ
ꝓbaſſet ⁊ reus ſemiplene defenſionem tunc ſᷣm euz
deferendum eſt ſibi actoꝛi predicta ratione:qꝛ debe
ret de iure reus condẽnari: exquo plene nõ ꝓbat de
fenſionẽ ſuã:⁊ actoꝛ plene ꝓbat intentionem ſuam.
Et fᷣm hãc opi.dicit ꝙ nunqꝙᷓ; quis reperitur teſtis
in facto ꝓprio:nõ obſtat.c.ĩ oĩ ⁊.c.nouit:qꝛ loquũ
tur in mã peccati ⁊ denũtiationis quidã alij tenuer̃t
oppoſitum cum opi. Har. ut actori ſit defeꝛẽdũ P
.c. fi.de teſti.li.vi.ubi ſolũ dr̃ de actoꝛe.Ego conſi
dero nõ poſſe negari quin in cã ꝓpria attẽtis circũ
ſtantijs ꝑſonarum ⁊ cãe quis qnʒ teſtificet᷑ ut hic in
fi c.⁊ in.d.c.fi.? expſſius in.c.ex rõne de ꝓcu.ubi
fuit iuramẽtum delatum actori in cã reuocationis
ꝓcuratoris per quã fidem reuocationem oĩa geſta
ueniebant anullanda ⁊ ſic optie ꝓcedit conſideratõ
HBar. dico tamẽ illud ĩdiſtincte nõ admittẽdum:ſed
plʒ ut prima fronte iuramẽtum deferat̃᷑ reo niſi cõ
ſideratis circũſtatijs ꝑſonaꝝ ⁊ cãe iudex arbitretur
deferẽdũ actoꝛi ut qꝛ actõ melius ſcit ueritatẽ:⁊ ſic
ꝓcedit dictum.c.ex iſinuatione uel ẽ legalioꝛ ⁊c̃.ut
ſupra dixi in opi. Hoſt. Wnten apertiſſime
h hic nõ cauillando lam nec obſtat.c.fi.de teſti.li.
Vi.qꝛ loqtur negatiue dicẽs nõ defeꝛedũ ĩdiſſicte ac
toꝛi ſj ↄſideꝛatis circũſtantijs ⁊c̃.⁊ ſic in effectu pꝛo
uidet ut h:⁊ fecit mentionẽ de actoꝛe ⁊z non de reo:
qꝛ iudex ibi defeꝛebat idiſtincte appellanti eum fonẽ
do: qꝛ cam ad eum detuleꝛat. unde papa illũ rephen
dit in h ut ibi nõ. Jo. an. in nouella: quicquid iñ h;
⁊ alibi ſcꝛibatur:h̊ tũ vr̃ arbitrariũ:⁊ raro ↄtingeꝛe
põt ꝙ oĩa utriuſqʒ ſint paria: ſʒ qꝛ S ĩcidenteꝛ tetigi
an iuramentũ ſit defeꝛendũ eo cãu quo actoꝛ plene
bauit intentionem:⁊æ reus ſemiplene defenſionem.
Taei an h̊ ſit ueꝝ indiſtincte ſolutio doc.iuris
ciuilis i.d.l.in bonefidci ⁊.l.admonẽdi: ⁊ doctoꝛes
nr̃i H cõiteꝛ dicũt:ꝙ aut in his que ſũt directe pꝛia
occurrit plena ⁊ ſemiplena:exemplum ꝑ duos teſtes
ꝓbaui ꝙ mutuaui tali in tali loco ⁊ tpᷣe tu peꝛ unuʒ
teſtem pꝛobas ꝙ eꝛas eo tpe abſens ab illo loco:?
ne ẽ locus delatõi iuramèeti: ſʒ tũc plena pfeꝛĩ ſemi

plene ⁊ illam elidit in totum:⁊? hͥ caſu ꝓcedunt inꝛa
dicentia illum debeꝛe obtineꝛe:qui bʒ iura potiora
nt ꝓbat᷑ in. c. in nr̃a de teſti.⁊.c.ʒʒ de ꝓba.⁊=.l.ij.E
de edic.diui.edri.nõ. gl.in.c.ſuggeſtum de iurepa
tꝛ0. ſed ſi plena ⁊ ſemiplena ſunt compaſſibilia.Cxẽ
plum ꝓbo per duos teſtes de muruo:tu per unum
ꝓbas ſolutionem uel pactũ de nõ petendo:⁊ recur
rit᷑ ad iuramẽtũ. als ſequeret᷑ abſurdũ ſᷣm Jo. an.
qꝛ in nulla cã in qua fũdata eẽt de iure cõi intetio
agẽtis poſſet deferri iuramẽtum ꝑ ſemiplena ꝓbati
onem factam a reo ſuꝑ defenſione ſua. Cui aute H
caſu ſit iuramẽtum deferẽdũ Mar. in qõne pcederi
ſentit ꝙ ipſi ꝛeo ſi ẽ idoneus Idẽ ſetit bic Jo.an.
dum dicit h caſu ad iuramẽtum ꝛucurrendum ſi q
titas cauſe ⁊ alie circunſtantie de quibus in pꝛecedẽ
ti qõne hoe ſuadent/ Nam reſpcctu actoꝛis h̊ non
ſũt cõſideranda:qꝛ ſi nõ defertur ipſe obtiner uigo
ꝛc ſue plene do. An.ſentit ꝙ actoꝛi:qꝛ grauatur in
hᷣ ꝙ reus pure non condemnatur:unde debet rele
uari ut iuramentum ſibi defeꝛatur ut dixi ſupra mi
hi plʒ h dictum.qꝛ in defenſione reus eſt actoꝛ ut ĩ
.l. in exceptionibus.ff. de pꝛoba.ſi ergo habet ſemi
plenam deferatur prima fꝛonte ipſi acroꝛi ad purgã
dam pꝛeſumptionem oꝛtam contra eum niſi conſi
deratis circunſtatijs iudex deferat ipſi reo: ſicut ſu
pra dixi in acnore Ordone queꝛo quia ſupra pluri
es facta eſt mentio de ſemiplena ꝓbatione:nunquid
unus teſtis faciat ſemiplenam probationem: glo.
dicit hic quod ſic:idem dicit glo.l.admonendi ⁊= in
.l. in bonefidei preale. Nam ſi duo faciunt plenam
ergo unus ſemiplenam¶x quo depe nit ſuper
eodem facto.nam fidem de aliquo habere eſt diui
duum non obſtat ꝙ dicitur uox unius nox nullius
quia illud pꝛocedit quo ad plenam pꝛobanonem
non quo ad ſemiplenam: ̊ pꝛobatur in capuulo ex
inſinuatione de pꝛocu.⁊ in capitulo fi.de ſucceſ.ab
inteſta. facit.l.iij.O.cauſe.ff.ad carbo.æ boc cõiter
tenent:legi.? cano. Sed aduerte ad aliqnas limita
tiones.dic enim hoc dictum pꝛocedeꝛe quãdo un⸗
teſtis deponit ſuper facto.ſecus ſi ſuper iudicio fa
ctum. tunc enim faceret ſemiplenam pꝛobationem
de iudicio æ non de facto: ut nõ.per glo.? Har.
in. l. fi. C. fami. herc.? in.l.fi.ff. de queſti. quod nõ.
Irem ꝓcedit ſecũdnm HBar. in. d. l.admonendi et
gl. ⁊ doc.hic quando teſtis eſt omni exceptione ma
ioꝛ. Si ueꝛo teſtis eſſet alicuius oditionis ꝓPpter
quam fides eius uacillaret in aliquo:utputa coſan
guineus uel multum amicus parti z ſimilia tunc
non faceꝛet ſemiplenam pꝛobationem ad h̊ quod
nõ. glo.in.l.etiam mẽis de proba. Item hoc ueruz
ſecundum Har. miſi circa idem poſſent ueriſimilit
haberi pluꝛes teſtes:utputa cum aliquid eſt pꝛoba
tum per famam. Eit᷑ enim preſumptio contra pꝛo
ducentem et contra teſtem: ſi ſolum producitur
unus teſtis ſuper ea. Item procedit illud dictum
niſi teſtis deficiat aliquatenus in dicto:nel qꝛ requi
ratur ultra duos Mam tunc in ſimilibus caſibꝰunꝰ
nõ faceret ſem plenam probatõeʒ. Ex his poteſt in

ſtari ſuper multis limitarionibus ſimuibus quas
hic breuitatis cã omitto. lterius queritur ex

quibns pꝛet᷑ depoſitionem teſtis ꝛeſultat ſemiplena
ꝓbatio. So. H eſſz ualde longũ ⁊ magis laborioſũ
ſubtile: ? circa h uide multa que ponit Har. in
d.i.admoneudi. ?.l.fi. ff. de queſti. glo.in d.l. ad
monendi ⁊.d.l.i boneſidei ponit exemplum ĩ dome
ſtica ſcriptura ⁊ in fuga ꝛei. De primo nide tu qð
plene dixi in.c.ij.de fide inſtru.de fo in.c.ueritatis
de do. æ contu. de urroqʒ peꝛ Har. in. d. l. admonẽ
di. Jo. an. hinc ſimpliciteꝛ approbat glo. accur.
Vnum notabile dictuʒ ponit Har. in. d.l. admonè
di: inteꝛ alia dicit eiʒ ꝙ dicta teſtium recepta exami
nata inteꝛ alias ꝑſonas faciũt ſemiplenã ꝓbationẽ
ſicut dicimus de ſententia qð limitat: ſi modo ilii re
ſtes de nouo examinati non pnit:als eſt parti ipnta
dũ: ar. in.l.fi. C. de teſt. z. c. pꝛeſentata eo.li.? uide
qð dixi in c. ueniens.ij.de teſti. (rre arrmm
pars poſſit uel debeat peteꝛe nt h iuramentum ſibi
deferatur. Gar. in. d. l. admonendi dicit ꝙ ſic ꝑ. .
liij. F. H aũt iudiciũ.ff. de dã. iĩfec. ubi dici᷑ ꝙ iudex
non tenetuꝛ impendere officium ad cõmodum par
tis non petentis:⁊ dicit ꝙ h̊ peter poſſu uſqʒ ad cõ
cluſionem in cauſa:⁊ ſic dicit ſeruare conſuetudĩeʒ.
Ego puto ꝙ ſine qualibet petitione poteſt iudex ⁊z
debʒ p̊ iuramentum defene ꝑ tex.in. d.l.i bonefidei
in neꝛſi.oʒ ⁊ facit h tex.in veꝛ. põt ⁊ in fi. in uerſi.
nideat. quinĩmo ex petitione uideĩ pars aliquãtulnʒ
ſuſpecta. Si eim extraneus teſtis ſe ingerendo ꝛed
deret᷑ ſuſpectus ut dixi in. c. ij. de teſti.foꝛtiꝰ ꝑs pꝛo
H qð dixi in alijs qõnibus. Itẽ oritur enidens pꝛe
ſumptio ꝙ ꝓ ſe iurabit cx quo illud pent ⁊ iõ ſibi
ur ſuſpecto non eſſet deferendũ iuramentũ. ſed foꝛ
tius alteri parti non petenti:ut quidam dixerunt ut
refeꝛt Cy. ibi S. ſed nec ob.ſi dicatur iudicẽ non te
neri impendeꝛe officium ſuum non petenti: qꝛ ſatis
eſt partẽ a prin. petijſſe iuſtitiaʒ:iudex aũt debʒ cun
cta rimari æ modis omnibus laborare ad ueritatẽ
habẽdã. xxx. q. V. iudicante z. C. de teſti. nnllus ⁊c̃.

¶ Erplicit ſecũda ꝑs ſuꝑ ſcðᷣo decretalium do.ab
batis ſiculi MDapie impꝛeſſa ꝑ Franciſcũ de girar
dengis Anno dni. ¶. cccc. xxxii. die. xxij. marcij.

¶ Kegiſtrumn

„☛☚

dDee rubrica

primo caſu
eſt an er quãdo
hanc materia

nõ. peꝛ: Bar.
ut ibi nõ.
dã tenere
quaſ poſſit

poſſidentis
impleuit
moꝛtem

aut iſte

nt notat bar.
ſummario
unde ſua
reis
poſſe =? pꝛo

hic uł ad
per preſũptiões
ipſo facto
iudex

maximianus

peiꝛſonas

exceptiones
proba.

canonibus

ſi non poſſunt
quia in cauſa
concludunt

uerſatur
ad quos
induci
iuramentũ

in hoc
2 ſic aut᷑.
percipiuntur
poſſediſſe

ff. de publi.
ſecus ſi
ꝙ ſententia
lerata

cauſa ſupra eo.

nota ibi
cauſa ciuili

x

et in. l. i.

.Cc. conſtit.
Officiali

ſuboꝛnatiõis

hac oipnionẽ

.xij. q.ij.
eſt quando
delere
inſte umetũ

.i. ff. de

et fiat

perperuns
publicam

per partes
impingunt
er tunc
.C. e ꝛei

et ſic una
in duabus
onus
cui ſcriptũ

omnia. c.

locutionis

prohibinone
ſoluere

adimplere
ſunt non
quod me.
ut ibi

glo. ꝙ
arburamti
ſit iniquuʒ
fortius

item licet
c.quod
ſponſo
de conſe.

ꝙ iĩ iſtis
dñs ang.
ſen diſpẽdis
ponere,

nimis
iſte deſpõ.
iuramentuz
intelligant.

S ———

E -

at

locer na
Mminians ſ
u⸗ “
. ni
Me. 1Vyhbl
ſolae
nonidas
ſnonpoſſon ARnphes
6 un al ſund
Mpdun (M
No
Aas
aruweti in
ndoe
ſe mi. r
Nrayunm 8

poſeuſt

ux o niuni
Wuroſrss Airra
Gn lun 5
böbysingeert i
fundan imennoneac
Crs CSONvont gerntoram ds pden

Ien cdss ngrneſgenn er oräine icdit
Turans Fauneleen
urofen ſueei em meſinm gentai
PMlim hed telt n anmr onnt
Ronefar. Bcgichennlhmranen
gebentus fuſeride Pnſeanſel orusre
andemmori afſind ichnngonie
ſttarsgtnetmnhlir hſn de
dnbheedehinſse Nobibewe
r enporennngseſſc Uegoaun onn

Pileöfitegnng ien norcir pntan
Uneinl ueriur fgeſe d
1. Ce tuhot ii ij
fvdlmmo e ſcſteng 4 uemn

H . 1
AAſo de iuꝛe.
Nactoꝝ quo muniuntur
ut lanceis ſeu gladijs:
merito ſubijcitur ius
reoꝝ quo muniuntuꝛ
t clypeis.uel aliter et
ſic: Supra uiſum eſt ð
pbõibus in geueꝛe i
ſpecie:ſʒ qꝛ ut plurimum fundata intentione ac
toris reus opponii ꝑemptoriam uel ↄ ꝓbatio
nem actoris:congrue igitur ex ordine ſubijcit̃
tractatus de eeept ounbus 4 Dop. contra ſi
tuationem Nice. ur̃ eim male ſituata. debuit enĩ
poni an hHeicã de lit.ↄt. cum tunc opponant᷑ di
latorie fori. So. dic ꝙ reſpeciu dilatoriaꝝ con
gruentius ſuiſſet ibi poſita Nica:ſed potius reſ
pectu ꝑemptoriaꝝ neceſſario debuit poni hic.
Et ſi diceres quare non poſuit ibi ſicut hic diẽ
Jo. an. h̊ eẽ ðᷣ aꝛbitꝛarijs.uel uoluit hic poneꝛe
qꝛ ꝑemprorie magis afficiunt negocium princi
pale:iO fuit equius illam in ordine pondeꝛari:
ar. in. I. queritur. ff. de ſta. ho. z. iiij. q iij hermo
frodius.z ſi diceres ꝙ alique ꝑemptorie ꝓpo
nuntuꝛ an li ↄt ut j de li. ↄt.c.uno li.vi Nndᷣt
ipe ꝙ hoc caſuale ñ fuit pᷣponderandũ rłe ł dic
quod iura adaptant᷑ ad ea que frequenuuſ acci
dunt: ut.l.nam ad ea f de iegi. C Quero qᷣͥd
eſt exceptio. So.dico ꝙ eſt actionis uel intẽtio
mis excluſio.ſic alt᷑natiue dico.qꝛ aliqñ excludit
actionẽ aliqũ intentõem tm. Exmplũ pmi cũ in
ueritate actori compeuit actio:⁊ cã ꝑ exceptionẽ
excludi oʒ nã ſi metu coactus uel dolo iductus
nibi ſtipulati ꝓmitto:de iure ciuili obligatus ti
bi ſum. un ex ſtpulatu recte quidam agit ſʒ ini
que:iõ ꝑ exceptõeʒ ꝙ me. cã uel doli mali exclu
dendus ẽ actor: ⁊ ið i ſiłtibꝰ. Exemplũ ſecũdi qᷓ
do acuo i ueritate non ↄpeuit actoꝛi:ſz de facto

35 De exceptionibus.

agit:ut ſi petas a me decẽ ⁊ ego excipio ⁊ dico
me ſoluiſſe.ſi.n. ueꝝ ẽ quod dico.ſ.me ſoluiſſe
nulla cõpetit tibi actio:qꝛ ſolunone eius qð de
betur omnis tollitur obligatio:inſtitu. qui.mo.
tol.obli in pᷣn.⁊ ꝙ excepno excludit qnq; non

actionem ſed intenrionẽ uel actorẽ ꝓbat᷑.ff. e. .·
.ij. æ ð his ꝑ Gof.i ſũma huiꝰii ⁊ de multiplici

exceptione uide qð nõ j.e.c.exceptionẽ uide et
ꝑ Inno. in. c.cũ dilecti ⁊.c.dudũ ij.qe elec.ubi
appellat exceptioneʒ intentionis qn excipitur õ
eum qui nõ petit:eſt tñ in facultate petendi:⁊ bʒ
intentionẽ uel hr̃e debʒ petendi:ut qn excipitur
3 electũ anteqᷓ; petat ↄfirmationem uel cõſecra
tionem. nã ⁊æ exceptio põt deduci qnqʒ ĩ iudicio
Iʒ non deducatur actio:ut le.⁊ nõ.in.l. ſi cõten
dat.ff de fideiuſ.æ in.l.aurelius..ſi centum.ff.
de li.le uide quod dirxi in.c.ſi quis contra cleri
cum de fo. compe. A de unum notabile dictuʒ
ſpe.dicentis:q qn ꝑemptoria pꝛoponitur ante
lit᷑ cont᷑ eſt intentionis excluſio.ſi ueꝛo pꝛoponi
tur poſt:tunc ẽ actionis excluſioꝛita nõ.in ti.e.
.F. i. V. ? nõ.in ti. ð li.ↄt᷑. S.i.V.ſj nũquid ꝑ ex
ceptionẽ.⁊ hec omnia ꝓcedunt in exceptionc ꝑ
emptoria de reliquis uidebitis.j.e.c.paſtoraliſ

⁊.· c. exceptionẽ. Vude aũt habuit ortũ excepiõ
dic ꝙ in paradiſo A dam excipiente ꝙ decep

tus ab Eua peccauerat:ut ponit ſpe.i ꝓbemio
gG. ſae. Ego cꝛedo ꝙ ꝓceſſit ab ipᷣa nã: qꝛ excep
tio eſt quedam defenſio que eſt de iuꝛe natuꝛali:
ut in cle. paſtoralis de re iudi. Et Lullius li.pꝰ
officiorum in tractatu ſic inquit: Dꝛincipio ge
neri aiantium omni eſt a nã tributum ut ſe uitã
corpuſqʒ tueãtur:declinetqʒ ea que ei nocitura
nideantur queque ſint ad uiuendum neceſſaria
inquirat:⁊ paꝛet ut paſtum ut latibula ⁊ alia eiꝰ
dem generis:formalitatem tamen preſumpſit a
iure poſutiiuo. Mi. Aobas.

4 2

e le⸗ le⸗ groprog
cin —

RAα Dho t o c us ee.

V. reſſ⸗ g3 er 5P,,5. 2 ſu⸗ Putαπ 4 ) 4 Pan 4

Eniqʒ Caſus: Si teſlis ð cri
2ʒ* mine contꝛa enum excep
to ↄuincituꝛ uel alias conuincius apꝑʒ
repellitur a teſtimonio:ſed ð crie non punitur:
ſi non tangit negocium principale. h. d. tria ſũt
dicta. ſm ibi ꝙ ſi: tertium ibi ceterum. ¶ Ego
mãm bꝰ. c. latiſſime expediui in duobus locis: p
mum. n. 2 fm dictuʒ expediui in. c. teſtimonium

5.de teſti. ultimuʒ ĩ. c.ij.de or. cog. ubi uideas.

hic ãt aliqua ſimpłꝛ dicam pro form. ¶ Mõ.
teſtẽ q;tũcũqʒ toleratum poſſe repelli a teſtimo
nio ſi nunc de cris ſuſpitione aut infamia ↄuin
ci põt:concor.dictuʒ.c.teſtimonium et. c.ſuꝑ eo
de teſti. ubi nõ. qͥd de iure ciuili.ſecus ãt ſi erat
toleratus tpᷣe quo reddidit teſtimonium:ut.l.i.
EC. de teſta.æ quod ibi nõ.iij.q.vij.O.uerũtn.
¶Võ fo ꝙ ſñia eſt teꝛminus excluſiuus ꝓba
tionis exceptionis oppoſite in ꝑſonas teſtium.
pñt ergo nſqʒ ad ſñiam ꝓbões induci. intelli
go an concluſionem in cã ꝑ.c.dilectus de fi. in
ſtꝛu. æ in. c. auditis ðᷣ ꝓcu. æ qð nõ. Inno.in. c:
paſtorał de cã poſ et ꝓpe exceptio tñ dʒ oppõi
an apermurã atteſtatõnum: ð quo dic ur le.⁊ nõ.
in. c. pñtium.. de teſti.¶ An autẽ ꝓboes poſ
ſint induci anqꝙᷓ; teſtis recipiatur dixi plene i. c.

ex ꝑie ade ð teſti. ¶ Mõ ꝙ ad hoc ut teſtis oĩ
no dicatur integer oʒ ꝙ ſit oĩio imunis ab bis

quatuoꝛ. ſ. crie: quod intellige ut dixi in. d.c.te
ſtimoniuʒ. Infamia:an hoc ꝓcedat in infamia
facti dic ni in. d.c.teſtioniuʒ. Suſpicioe.ſ.inimi
cicie.iij.q.vV. accuſatoreſ.nel cris.qꝛ non dʒ ĩ ali
quo uacillare:ſicut opĩo ordinandi.lxxxi.di.tã
tis. Item a macula mãifeſta: æ hoc duplłꝛ põt in
telligi ſ.de macula aĩe:et tũc non diffeꝛt a crie:
er ſic forte ſumit᷑ hic:qꝛ p fecit in gener̃ mẽtõʒ
de cꝛĩe:et poſtea exemplificando dixit a macula
mãifeſta.2 poteſt intelligi de macula coꝛporis:
2 tunc oʒ reſtringeꝛe yʒ Jo.an.⁊ bñ qn qs teſti
ficari uult in cã criali ↄ clericum.ꝛeppellitur enĩ
corpore uiciatus eo cãu quo repellereiur ab or
dine ʒ Me.⁊ ab. uide tex.cuʒ glo.ij.q.vij. ipᷣi
apli ⁊ in.c.fi.S.ð teſti 6.. F. ꝙ ſi: q ſnia
corporis aflictia facit fidem in alio iudicio ⁊ in
ter alias ꝑſonas. uides eiʒ hic ꝙ confeſſus uel
conuictuſ in alio iudicio põt nũc repelli teſtimo
nio inter alias perſonas. Iſte eniʒ ſnie que affi
ciunt et notant hominem ſequuntur hoiem ſiẽ
lepra leproſum:ar.in.c.cito turpem.i.q,iſacit
c. teſtimonium ⁊ qð ibi dixi.s.de teſti. ¶ NHõ ĩ
F. ceteꝝ ar. ꝓ ⁊ plan teſtis connictus ð crie ſit
aliqua pena puniendus. nam tex. a Sꝛio ibi pe
na ordinaria facit ut puniri poſſit pena exordi
naria: æ ꝓ hoc nide.l.nullũ. C. de teſti. In ori
um ꝙ nulla pena puniatur faciunt multuʒ vba
ſequentia ibi ſufficit ſi a ꝓphibendo teſtimonio
repellartur. nam uerbum ſufficit importat ut nil
aliud requiratur ſeu imponatur: ut nõ.gl in. c.
ſtatutum in pᷣn. de. Gp.li.vi.uide tñ circa h qð
ple dixi in.c.ij.de or.cog ¶ Op.⁊ vr̃ ꝙ non
ſolum uſqʒ ad ſniaʒ ſed etiam ꝑ. xx. annos poſt

2

oſparm fjtf Pv Snn i Ae,H..
ſ⸗B

De exceptionibus.:

poteſt opponi ⁊ exceptio probari contꝛa teſteg.
ut in. c. licet de ꝓba.⁊ c.cum ucneꝛabilis. “
.lI. querelam. E. de fal. Secundo poteſt agni .
non uſqʒ ad ſñiam ſed tin uſqʒ ad li. coni dʒ ps
admitti.hec enim exceptio õ perſonas teſtium
non eſt ꝑemptoꝛia: cum non pimat actioneʒ ſen
ius agendi:cũ ⁊ alijs teſtibus ſeu pꝛobonibꝰpoſ
ſit fieri ꝓbõ:ad hoc.j.e.c.inteꝛ.ſo.capiedo mꝭᷣ
tem glo.iiij. hec exceptio que opponitur in pſo
nas teſtium non poteſt dici dilatoria uel pemp
toria cum non differat iudicium: ⁊ ſic nõ debet
regulari ſᷣm ꝛegulas dilatoꝛiarum. et lʒ nõ ſit p
prie ꝑemptoꝛia: accedit tñ magis ad nã pemp
toriarum ꝙᷓ; dilatoriarũ: quia ſi non directe:ſaj
tem per obliquuʒ ꝑimit: quia ſublata pbatione
remanet ius partis inutile:ut in.c.ſepe:de ꝛeſti.
ſpo. 2. l.duo ſunt ticij.ff. de teſta. tu.⁊ ideo non
poteſt dici quaſi peꝛemptoria:ar.iij.q.ij.bermo
froditus:iõ uſqʒ ad ſniaʒ põt opponi ſicut ale
pemptorie: ut.l.ij. C.ſen.ꝛeſcin.non poſ.ñ ob.
õrium:quia ꝓcedit in exceptione falſi qn.( op
ponitur in dicta ? non i perſonas:quo caſu eſt
diſtinguendum ut in glo. et nõ bene hoc dictuʒ
ſimile nõ.i. c. ex parte ade.S.ð teſti.et ibi plen⸗

dixi. ¶ Sed queꝛo an i cã appellationis poſſit

opponi contꝛa peꝛſonas teſtium. glo.iſta iĩ uliia
ꝑte nõbiliteꝛ dicit ꝙ ſic:ſicut dicit ð alijs ꝑepto
rijs ſeruata tñ diſtinctione.c.pntium.S.de teſti.
nõ.ſing.hoc dictum et pro eo facit illud genen
le:non oppoſituʒ opponam non pꝛobatum pꝛo
babo in. c. cum Joãnes de fi. inſtru. C. de te.
ap.l. per hanq¶ Item probo alia ratione.appej
latio ꝛeſcindit omnia uſqʒ ad li.conte.ita ꝙ ilis
quod poteꝛat opponi an ſniaʒ.⁊.li.ote.pot op
poni in cã appellationis: ut le.? nõ. in. l. ita de
mum. C. de procu. æ maxime per HBaꝛ. ſed aſ̃
ſñiam poterit opponi ⁊ pꝛobari 3 perſonas ie
ſtium inxta diſtinctionem. c. ptium pal. eꝛgo et
in cã appellationis eadem diſtinctio eſt ſeꝛuata.
AAdueꝛte tñ ad unum nõbile dictum tam ei
ca iſtam exceptionem qꝙᷓ; circa alias ꝑeptonias:
ꝙ ſi malicioſe cã nexandi aduerſarium ꝑs diſtu
lir opponere in prima inſtantia non audictur in
cã appellationis:ita notani ſentiunt Jo. an.er
Hoſi.in.c.inter monaſteꝛium.j.e.quod eſt mẽ
ti tenendum. et idem põt dici in qualibet excep
tione que malicioſe tempoꝛe teꝛminato non fuit
oppoſua ut poſt illad tempus non achmittatur:
ar. per locum a ſpãli ꝑ.c. ceptionẽ. j.c. Sʒ
circa boc quero: nunquid in cãis in quib ſnia
non tranſit in rem iudi. ut in matrimonialibus
poſſit opponi in peꝛſonas teſtium citr
rionem glo. hec non aperit. loquituꝛ enim qñ
opponitur circa dicta interendo ſalſitatem: tuc
enim claꝛiſſunum eſt ꝙ in infinitum pot oppo
ni:quia apparet per nouam probationem fuiſſe
eccliam in lententia deceptam et ſic pꝛocedunt
illa iura uulgaria de re iudi. c.lqtor et. c. conſan
guinei ⁊.xxxv.q.ix.c.qꝙ; quis.ſed ꝑ exce nioem
et probationem 5 ꝑſonas teſtium non inferiut

a appella⸗

a, mn
.er.

Neo e a
plonens nſt onon n

n gei
de ui hlulin 1 3 1
mie aar nin
ſos ranetns onv 1 N 1 uſs
“ 1 hun meoht
uͤhlii iiie
ibisſſi lew

,(vl
ſ,nl h
uc nnl el
. on
nn ihmna ſore cid
gantſ n
ri tunnanche
lnetiud and
berduen one kaimn
oc
alia enngni

Gnbgekin ang
ubenſmmi a
itn ls idl ns HM
ſi klſtintni tn
ur⸗Prudn/bn ipuiiiſin
/blidar aG

Scbiun linz,
eluon wr⸗ Punam na
hun liv h onn in wladie

ſemmnen aiſſi Huſnum
nlijant ie i ii ntſn n
On dtcyeni ſeen Cobleſtonss pocf
iitöni prntotoftſonen iaon⸗
Oatcont erqreto t ihenmn inc, an
Arie uoltiiſod uadinmn gr⸗
ſomter net een deendns er rſee
Cofeſtonsſoatamrannr, gito on
Morſuernr ontici coficletnunco
Uwnmr Gata iedneno n
Dalerun uncörinnnerenatinenun oe
NiNo cdäricndnin gtanon weta
ienmrſipioter uaricuſe anutinni
ſinier dnd orſimn cer
eſſeng memtnn hl
rdncoe etütthinn gun
zgient fnmn iſin rtein
ſtinminpe
get Muociengri ſine nteirbo
ſis et oſ i iciti
mno goo oligirar. 6 int
ro por ab ſoſo 4 lit uſioi
ineſinid oecen unm
inſr elcehct
fiui tnſ ciigtei cnti cven
igieiſoi ellik,
tdinl gnn
fſi

ſſn

fu Aſ phabit inn e ti⸗13 ſodz rt d.-lers q nniſi 1A

toriammnah
Pemptoꝛia: inceut
Acceclt tn nugssad i

Arun q llatoriarü:n nor 4
Per obliqun bimit:uin iben

ſqunz n
Gunet ius paris inutiſeint nein

t.löduo ſunt ici f de leſn ne E

iquaſſpernhinm iſgit⸗
lims: uſqz ag iiz ho Cppel i⸗
Morie: ut..ij. C. len eſen non i
nm, uig peelltin regtone iici
itur in dicta ? non perſonns:goct
ngnendum it in glo. er n bene hec⸗
eno .cer pane ade d eſti n biſ
Ded qneno an ici gppclhnioniif
ni cont peſonis teſtum glo iſriii
bllter dat ſc: ſut diat olis e
natn m Giſtnceone cpitiym 5 dent
boc dicum er pro eo faat ilud gen
pppoſituz opponam non pꝛobatn pn
ccumn Joines de fl inſtru. C.de ten
bindſ Nem drodo ala tauone ann
cndit ommnia uſoz acoe
doent O0oni d ſbin .le he⸗
n dppelanonis:ut le.2 h.nin
Cde roch. ?narimepel Duſt
potenit oppoli Pwbeni 5 faſen
õ
appelanonis Men aſingocn
dueue m̃ 2d unun noble lam
ſum exceptionem citch Alas nin
malcoſe ci enndt nnntl
opporerein prünm inſtantiun
nß ͦe mnonaſteimn gi
* umet idem por dieifn wa
malicioſe lemporelonii

ita nonunt ſentun N

De exceptionibus.

neceſſario falſitas:qꝛ licet quis ſit exriminoſus:
nihilominus potun Vitatez dicere ut aꝑte patʒ
ex ſe ⁊ in.c.per tuas.j.de ſimo.⁊ melius in.c.ĩ
fidei fauoreʒ de hẽ.li.Vi.ergo non debet recedi
a cõ munibus regulis iuris. In ↄꝛium tũ facit:
ſolus tranſitus in rem iudi.excludit iſtas exccp
tiões 3 ꝑſonas teſtium. naʒ ut uides adminunt̃
in cã appellationis.ſed hec rõ cefſat in cauſis ĩ
quibus ſnia non trãſit in rem iudi.ad hoc opti
me facit.c.cãm matꝛimonij ⁊ qð ibi nõ.õ.de ꝓ
ba.⁊.c.fꝛateꝛnitatis poſt pᷣn. ð frig.⁊.c.ſiẽ nobii
maxime in fi. S. de reſti. æ uide oĩo que ibi dixi.
¶ Bopo 3. F. ꝙ ſi. ubi d ꝙ als ↄuictus uł cõ
feſſus non dʒ admitti:niſi pus ꝓbauerit ſe ino
centem. non enim uidetur hoc poſſe ꝓcedeꝛe:
qꝛ ex quo fuit ꝓbatum eum fore caoſum marxi
me poſt ↄfeſſionẽ ſuam non dʒ admitti ad pro
bandam negatiuã: ut in c. ad nzaʒ S. de pꝛoba.
ſo. glo que eſt in vbo ꝓbauerit ꝙ non pꝛobaue
runt directe ſe innocentes ſed indirecte.puta ꝓ
bando ꝙ egerũt pniam: ⁊z ꝓbabunt hoc per ſa
cerdotem pꝛopꝛũ.( Hiõ. h dictum ꝙ poſt pe

mitẽtiam quis põt dici Innocẽs: facit.l.di.ferꝝ

2 uide ad iſtũ intellectũ.quod dixi in.d.c. reſtio

nium Abbas dixit pꝛobari inocẽtiã ſuã pꝛobã

do abntiam a loco ubi dicitur delictuʒ ↄmiſſũ.
bec lectura non plʒ Jo. an. ſʒ enim pꝛocedat re
ſpectu illius ueꝛbi coniuncti:non tũ pꝛocedit re
ſpectu nerbi confeſſilq.d. lʒ admittatuꝛ ad pro
bandũ. õ pꝛobationẽ:nõ tñ õ confeſſionẽ ꝓpriã
do.an.dicit ꝙ etiã reſpectu confeſſionis poteſt
admitti:nõ tñ ꝑimendo confeſſionem: ſed potiꝰ
excuſando iur̃ ea que nõ.⁊ habentur in.c. cum
dilecii de accu mihi nõ p acet h̊ dictum quo ad
iſtum tex. nec reſpectu pꝛobationis nec reſpectu
confefſionis loquitur enim tex. quãdo alio tem
poꝛe fuerunt conuicti uel confeſſi: ⁊ nunc oppo
nunrur cria illa. certũ eſt antẽ ꝙ ex quo non ꝓ
bauerunt tunc jrium nec excuſauerunt ↄfeſſio
nẽ nõ debẽet nũc admitti: quia non appellando
niderur ſimpliciter acquieuiſſe conuictioni z cõ
feſſioni.ar.c.quod ad conſultationẽ de re iudi.
2.c.i..de frig æ male.ubi eſt bo.tex. in ſili. ſed
bec dicta doc. ꝓcedũt ubi nouiter conuinceꝛent
ð crie uel ↄfiterent᷑.alij aliter:ſʒ tene lec.glo. ⸗
Glo. i Vbo cõfeſſi itrat materiã: an teſtis iteꝛro

gatꝰ ð̊ ꝓpꝛio crie teneat᷑ rũdere uide in ho q

ſatis late dixi poſt glo.i.c.cũ cãm.ð teſti¶¶ A
rimo glo.colligit ar. ꝙ ſi iudex recuſat̃ coꝛã ar
bitro põt ab ipſo qri ⁊ dʒ inde dicere ueritateʒ.
