iudex cognouir de ea ꝓnũciare debet ĩ.c.cum
ſuꝑ de cã poſ.? ꝓpꝛie ⁊.l. de qua re.ff. de iu
di. Hoc nõnte: uoluit Inn. i. c. cũ dilecta de
reſcꝛip.⁊.d.c.cũ Meꝛtoldus. tamẽ dʒ ꝑ acta
cõſtare.pꝛout.j.i.d.c.cau ſam dicaʒ ubi uide.
C Secũda limitatio ſi notoꝛie cõſtarct de er
roꝛe peꝛ ea que ipᷣe iudex pꝛius dixit uel facti
euidentia. tunc enim licet in ſententia non ſit
eꝛꝛoꝛ expꝛeſſus nec peꝛ relationem ad acta.tñ
notoꝛietas eꝛoꝛis. que equipollet expreſſtõi.

nt. j.dicam reddit ſentẽtiam nullam. ar i cle.

paſtoꝛalis. F. piſana.iñcta glo.de re indi. 2 in
c.ad ꝓbandum.j. e.⁊ peꝛ Inn. in.c. frate ni
tatis de frigi. ubi hoc expꝛeſſe uidetur teneꝛe
i vᷣbo ſ i. Zlenio nuc 2 ſecũdum mẽbꝛnʒ
quãdo ſñnia ↄtinet cauſam falſam ⁊ dico fic ꝙ
aut cauſa ẽ notoꝛie falſa ⁊ impoſſibilis:ita q;

concurrant iſta duo ſimł: ⁊ tũc nõ tenet ſenrẽ

tia ẽt ſi ſit excõicationis. exemplũ ſi iudex con
demnaueꝛit uel excõicaueꝛit eunuchum ulł ifan
tem. qꝛ pregnãtem reddidit monialem. ad hꝰ
c. romana. S. i uniueꝛſitateʒ iuncta glo.de ſen.
excõi.li.vVi.⁊ ibi hoc tenet Jo.an. Archi. re
qrebat notoꝛium acius pmanẽtis. h̊ reſtrictio
nõ placʒ ibi Jo. an. æ bene:qꝛ ſatis ẽ notoꝛiũ
exiſtẽs rẽpoꝛe ſentẽtie. ar.in.c. ad pꝛobãdnm
infra eo.z.c.cũ ſit romana.j.ti. ꝓx. Aut cau
ſa notoꝛie eſt falſa.ſʒ nõ ĩpoſſibilis:utputa in

dex excõicauit aliquẽ:qꝛ ſpoliauit eccleliã cnʒ
incendio ⁊ notorie hec cauſa eſt falſa.ñ tamẽ
impoſſibilis qꝛ potuiſſet hoc faceꝛe.⁊ tẽuit ar
chi.in.c.ueneꝛabilibuſ de len.exco.li.vi.taleʒ
ſententiam nalere. loquit᷑ tam in excõicatione
2 foꝛie poruit moueꝛi qꝛ iura in nullitate excõ
municationis loquũtur qn in ſnia fuit expᷣſſuſ
erroꝛ intollerabilis:? hanc opinionem ſaltem
in excõicatione ſenſit prima fꝛõte glo.in.c.ꝑ
tuas e.ti. in uerbo intollerabilem erroꝛem ꝓ
pe finem ubi queꝛit quid ſi erroꝛ ↄſiſtit in fac
to.ut qꝛ iudex dicat excõico te quia talẽ ſpoli
aſti. manifeſte falſum eſt nunquid tenet ſen
tentia arguit ad utranqʒ partem. æ tandem
dicit ſe credere ꝙ in ſententia excommunicati
onis lata per erroꝛem facti modo pꝛedicto tu
tius uel mitius ſit tenere ꝙ ſnĩia teneat ⁊ fiat
abſolutio ſaltẽ ad cautelã:qꝛ talis cã poſſibiliſ
E lʒ ſit falſa.nec ↄtinet errorẽ æ ſnia excõicati
onis iuſta uel iiuſta ligat. Et nõ diligent vba
gl. qꝛ uidẽtur ſentire.ſecus eſſe i aliis ſẽtetiis
qð g tenui.⁊ optime facit.j.e.cũ Meꝛtoldus
7 dicit Jo. an.in.d. c. ꝑ tuas. ꝙ lʒ illa gl. ſole
at allegari ꝙ ſnia tenet. licet ſit lata ex cauſa
notorie falſa tameu gl.illa hoc aꝑte non dicit
qꝛ nõ dicit ð notoꝛie falſa ſed manifeſte Hec
aũt ſũt diuerſa.ut nõ.i.c.ueſtra de coha.cle.
2 muli.⁊ ex hoc nidᷣtur Jo.an.nõ oĩo appro
baꝛe illud dictũ Aꝛch.do. An.ibi ⁊ hic tenet
ſententiam nullam &t ſi ſit excõicatõis.qꝛ ſen
rentia iniuſta ſuſtinetur ꝓpteꝛ pᷣſũptionẽ iuſti
cie que cadit ſuꝑ dubio.facit.j.eo.cauſã ubi
autẽ iniuſticia eſt notoꝛia hoc ceſſat.ar.i.l.pe
nul. ff. de iniuſti.æ iu æ.l.pars litterarum. ff. ðᷣ
indi.ſccus dicit in cq manifeſte falſa.qꝛ nõ ſuf
ficit manifeſtũ ſi nõ ſumitur pro notoꝛio alle
gat nõta ĩ.d.c.ꝑ tuas.ubi h ſentit Jo. an. ut
dixi.⁊ h̊ dictũ puto vᷣiſſimũ ad qð allego tex.
iuncta gl.i cle.paſtoꝛalis. S. piſana de re.iudi.
M ob. ꝙ iura ĩ excõicatõe faciũt mtéez 8 ex
pᷣſſiõe eꝛꝛoꝛis ĩtollerabił.d.c.ꝑ tuas.⁊.c.uene
rabilibꝰqꝛ dico ꝙ iura illa dicũt cã exẽplificã
di ſuꝑ nllitate.⁊ ea qᷓ dũr cã exẽpli diſpõeʒ ñᷣ
reſtrigũt nt ĩ.c.i.? qð ibi nõ ne.cle łmo.naʒ
eypᷣſſio erroris iduẽ nullitatẽ.qꝛ apꝑʒ ðᷣ noro
ria iiuſticia Idẽ geubi fem ẽ re ipᷣa notoꝛie ĩ
iuſtñ ut ĩ cãu nr̃o ar.i.c.euidẽtia ð accu.ij.q.
i. de mãifcſta ⁊.c.mãiſeſia.et nõ r̃fert qͥd ex eq
pollẽtibus fiat ð teſtibꝰlʒ ex q̃dã Ad q̃rtũ m
brũ qͥd ſi nulla cã ſit expᷣſſa ĩ ſnĩa tñ notõie 9
ſtar ꝙ ex ĩinſta cã ꝓfeꝛt᷑.⁊ puto ꝙ ſnia ſit nul
la. qꝛ pia ſt aliqd iiuſtũ expᷣmi uł ꝙ noroꝛie ⸗3
ſtet illð eẽ iiuſtũ.nt nõ. Inn.i.c.ij.de dila.⁊ ẽ
tex.cũ gl.i cle.paſtoꝛal. .piſana pal.fac qꝛ ſi
cut notoꝛiꝰ öfectꝰ ĩ indice reddit ſũiã nullã lʒ
alꝛ ñ expᷣmat᷑.ar.ĩ.c.ad ꝓbãdũ.j.e.æ notoꝛie
tas re ipᷣa foꝛtificat ſniaʒ.ut n admittat᷑ appel
latio. nt ĩ.c.cũ ſit..ti.ꝓx.ita notoꝛietas ĩiuſti
cie re ipᷣa ſiñ alia expᷣſſiõe dʒ reddẽ ſniã nullã
qꝛ ut pᷣdixi ceſſat hoc caſu ratio pᷣſumptionis

¶ Ze ꝛe indicata.

aue eſt pꝛo iudice:ar. c. euidẽtia de accu. æ no alia: tũc tollitur excuſatio infirmitatis Kr⸗
torietas facti plus opeꝛatur ꝙᷓ; notoꝛietas iuꝛ: nota ꝙ excõicatio põt ferri p pꝛe ſung⸗ 1 q
ad hoc nide glo.nõbilem ĩ cle.i.de uſu.nł.ſal macia. Yateoꝛ tñ ꝙ ſi iſte poſteg nenire To
teʒ equipeꝛãtur de cohabi cle.et muli.ueſtra ⁊ baret ſe tũc ifirmitate detẽtum abſolneret
e.ti. c. fi. nec iura debent fouere notoriã iniuſti omni oneꝛe ſnie: ut in. c. nenerabilibn⸗ 6 6
ciam: nec ide oriantur iniurie: vnð iura naſcũ iuncto. S. pꝛecedenti de ſen. excõ..i. vi ES
tur. . de accuſa. qualit᷑ æ quãdo el.i.=.C. uñ contra boc æ contra rer. aliter oppo. n
ni. l.meminerint:⁊ ſic põt intelligi tex.quẽ ſic nicatio non debet ab homine ferꝛi:nili pꝛ0 6
intellectum ꝛeputo nerum ⁊? nõbilem in. c. cu tumacia: ut i.c. ſacꝛo de ſen. excomuni. n g
ad quorũdam de excel.pꝛela.ubi idem ꝓbaĩ xi. q.iij. epiſcopi: ſed facta non poſſunt p fte⸗
ꝛeſpcctu ſentẽrie excõicationis. Ideʒ eſt ubii tis habeꝛi.l.in bello..facte.ff. de cap. poſſt
iuſticia poſſit colligi peꝛ ꝛelationeʒ ad acta ul li. z. xxxij.q.vV. ſi paulus. Ex qr eigo iſte z
peꝛ acta ad que neceſſario eſt ſententia ꝛefeꝛẽ rat matrimonium:nec poteꝛat amplius babeꝛi
da ut ex libello iuxta ea que ſupꝛa dixi pbaꝛ. pꝛo infecto:ſed tenuit nõ debuit ob hoc excdi
. 2 JNJInn. in locis pꝛeal.æ tene mẽti iſtũ ĩtellectũ cari:cum non poſſit reſpectu futuri tpꝛis dici
Wl’ dnttuate ſese dt g do ddlis ai ſit hasd) nt 5: qꝛ eſt ualde nõbilis/an aũt ibi de nullita cõtumax. So. dicit Inuo.ꝙ non gebnit excõ
te agitur debeat libellus offeni lis ↄteſtari ceꝛ municari: qꝛ ↄxeꝛat ratione pᷣdicta.ſed ſi lite
tuſqʒ oꝛdo iudiciarius obſeꝛuãdus ſit:uide ꝑ pendente cohabitaret eidẽ 2 monitus nõ deſi
dnos de ꝛota decif.pꝛealle. ubi in cffectu poſt ſteꝛet ercõmunicari potuit ur hic i fi. c. Et ſic
multa uidẽtur ↄcludeꝛe ꝙ ſic:ſi nullitas nõ ẽ ſenſit Inno. ꝙ hec excõicatio fuit ex hoc capi
notoria:utputa que ex actis colligitur aliaſ ſe te iniuſta.ſed ego dico eaʒ fuiſſe iuſt. quoni
cus. Ad hoc quod nõ. ꝑ Inno. in. c. auditis illum excõicauit.nõ quia ↄtraxit. ſed ppter cõ
de ꝓcu.⁊ bñ facit ibi tex.⁊ ĩ.c.ij.de offi.iudi. rumaciã in nõ comparẽdo quã iuderx pꝛeſum
2.c.cũ inteꝛ de ↄſue.⁊.c.qm de fili. pbi. cum pſit ĩfirmitate pꝛetenſa nõ obſtante pꝛopteꝛ cõ
Ca us ddun Mesttmr ſ. Se dgeng u. li. uide qð gñaliteꝛ di xi in. c. i.ð libel. obla. co tractum matrimonij ſupeꝛueniẽtem. fuent ei
c ꝛam quo ſit de nullitate ſententie agedũ:uide iſte pꝛius citatus ⁊ pꝛetẽſa ĩfirmitate non com
qð nõ. ꝑ Oy. ĩ ꝛegula qð ſemel placuit ð ꝛeg. parnit. ¶ Oopo. nidetur enim ꝙ non debynit
iuris li.Vj.peꝛ doc.maxime peꝛ do.an.iĩ.c.in amplius inquiri de ſubatratione pꝛime: qꝛ et
litreris de offi. delega.æ ꝑ Mar. optie in. l.ſi ſi inteꝛueniſſet fuit ſublata peꝛ matrimonium
pꝛeſſum in ultia colũ. ff. de appella. ſequẽs cñ alia:ut in.c.ſicut ⁊.c penul.de ſpõ.
En 02 Iſlud.c. poreſt intelligi So. capiendo menteʒ teꝛtie glo. ſubarratio
duobus modis ¶ MDri me duobus modis poteſt ĩtelligi. Dꝛimo
mo ꝙ ſnia hic lata cõtra mulierẽ te illam ſubarraueꝛit.i. fidẽ conſenſus de pꝛeſen
nuit.qꝛ ↄtumaciteꝛ abfuit.⁊ tunc idem in effe ti dedit. ⁊ ſic contraxit cuʒ pꝛima matrimoniũ
etu dicit qdð.c.latoꝛ g e. Ideo ſũma ut ibi.⸗ꝰ peꝛ neꝛba de pꝛeſenti ⁊ eſt nulgare illius loci:
põt itelligi ꝙ h̊ mulieꝛ nõ fuit ↄrumax:⁊ tunc ubi tale matrimonium appellatur ſubarratio.
cõit᷑ ſic ſũat᷑. Sentẽtia lata ↄ abſentẽ ñ ↄtuma Secundo dicit glo. ꝙ ſubarratio fit peꝛ imiſ
cem in cã matrimoniali nõ ualet.cõis diuiſio ſionem anuli inteꝛueniẽte cõſenſu tacite uel ex
Scða ibi ideoqʒ. NHõ pᷣmo iuncta glo prima pꝛeſſe ⁊ ſtabitur huic ſubarrationi quãuis ni
Qual wflnte gn L g ſat c infirmitas excuſat a ↄtumacia ⁊ intellige ðᷣ hil dicatur quãdiu non pꝛobabitur contrariũ
infirmitate gꝛaui. leuis aũt febꝛicula aut netꝰ quia pꝛeſumptio cſt pꝛo matꝛimnnio vargu.c.
quartana neminem a ↄtumacia excuſat:ut ĩ.l. femine ⁊.c.noſtrates.xxx.q.v.nbi quis Pbat
queſitum ff de ꝛe iudi.nõt gl.in.c.placnit.xv wvꝙ non animo contrahendi illud fecit ¶ Mo
iij.di. ¶ Nõ fo ꝙ p exeꝛciriũ actus nõ vᷣiſi Hta ſingulariteꝛ hãc glo/ꝙ peꝛ imiſſionem anu
militeꝛ còpaſſibilis cũ infirmitare tollit᷑ excuſa li ĩ digito mulieꝛis pꝛeſumitur cõtracuʒ matri
tio.⁊ pꝛeſumptio ĩfirmitatis. Si neꝛo dubitat monium peꝛ neꝛba de pꝛeſenti niſi ↄtrariũ ꝓ
de ifirmitate dʒ iudex mitter̃ medicũ ad egꝛo betur: ⁊ dic ꝙ poteꝛit pbari ꝑ ↄiecturas uel
tuʒ. C. ð ꝛe iudi.l.ſemel.li.xij.ʒ goff.?æ hoſt. vYba pcedẽtia.aꝛ.eoꝝ q̃ nõnt ĩ.c.ex liis ð ſoõ.
Idẽ notat Har. in. d.l. queſitũ. ubi ẽt dicit 2.l.ſi ſeꝛuꝰ pluriuʒ ⁊.l.ꝗ filiabꝰ.ff. de łe.i.?.l.
i poſt infirmitateʒ poterit ꝓbaꝛi ꝑ diſpoſitio ſi q̃s in pri ff.de le.iij.uel ꝑ loci conſuemdi
nẽ corporis.ut qꝛ pallidus eſt in facie.fac.l. nẽ. In cõtrariũ ar. c. illud.? ibi nö de
minor.xxv.annis ex aſpectu.ff. de mino.alia ſump.⁊.l. ꝙ ſi noluit.F. qꝛ aſſidua.ff. ᷣ edili.
nõ colligo. qꝛ aut neniũt.. examinãda. aut fu edi.facit in ſili ꝙ notar Har. in.l.nemo ẽ q
erũt examinata S. eo. lator ⁊æ in. c. iuranit de neſciat. ff. ð duobus reis.? uið aliã gl.plenio
ꝓba ¶ DOopo. expediẽdo ſimul primã gl. cũ reʒ huic cõcoꝛdãtẽ in.c.fi.de deſpõ.impube.
fa.uidetur eniʒ ꝙ index iniuſte excõicauit iſtũ ubi de hac materia latius tractatur. Et nide
cum infirmitas excuſat a cõtumacia z ð ꝓcu: etiam glo. in. c. femine prealle. Ex bis ſoluit
que:elam ⁊.d.l.queſitum Solutio oriũ ꝓ formaliter Zrium ſupra formatũ. quia bic al
cederet ſi uera fuiſſer excuſatio.ſed ex actu ſe legabatur precedens matrimonium per con

quẽti. qꝛ nocte ſubleqvẽti Zxit mũmoniũ cuʒ ſenſum de preſenti. ? non ſponſalia de futuro

um
iana ſnie

76 tis
z gblenten d aege
guiln . elon niuſi e ind
fuit ſeceſſe Cetio ⸗ ſo 4

ns in 2

N
ſ ſtell ſenentie.

„ eir go⸗C
zro n elb ⸗
nalecio ubn al Ned
1 4ſeus ſtci nenn .oodiam a
oul nueſt iige nne ſubi
oc.⸗ e⸗ ie.
, s, nlttis ſed
nln in moniels ni kan
nnt aiſg eo ſenenta foa ann
ſvchcotam. C 3 ſecrenda ei
n

rarfaſententig in mee⸗
4,e Angainei. Dict mnen

Iun.bic bſenteni⸗ Noranſtin
norigl in nn laumn on une
cnis volens touenire icferneer er
pimlcnp lnt nns lam. 7
Ouclemr a ud auſ, monn ilom⸗
onciendmn ſur nontr mutieroabl.
i melno fnſitt oluig n i
ud urluncm m alas acn roe
ynor iiti,e in ntu avod eſſet abſure
rceor. neno ſegpenti norit iucſeem
ſreadem pors pio ana emt lana ſenentia
leba ihninſtinger ne cauſa nd audi
gllegar cer inens gei e re. wdi dici⸗
Dreſſum arer nibi cieng lnd t doen
probat gnia di pa betedet reſtini ad pn
nſtantiä ſcens amen ſinoltiſere noo
ij icoharepobando iſin tian iemete,
enimn alegam gibe pobadſiratoe ae
m eſacn t gct bic nndecn ſne
clia parte non nocata poen eriadicen

ri bec naminatio caufe Mei
t. H deiur
dum Innoc il

mam mumnoni ivenenſilnn fui
ſeſuin anst nih fnnigm in
orlt. — cnin gnoncn
nplus imnn e hanmnonepine gi
ſimemmiſer nr ſiblmn er numironin
is i alanut inc ſar ee Penul deh⸗
cminio nmmi tere go ibnmj
Nr hhobus nodls ootſtiligi. Diim
Amn ſuonnt weiti. idi coſenſns enrcn
Aita NGrt dPina anindi
ü
WWe waiGrium dMlaer Ahenn
Seomdo ict go. gichmmmditſei
ſionen anollintanenier Geii itt
rſe t tubimt huit ihxnin iin
Pl dcmt qridiu vonnobin te
cnia rſunpio p⸗ nanimmnio n

ſminet cmſrnes A nige

NOnN Mi connrabendi luife,

nſrglimm di goihfa nſie

6
ii uigim nieis Prinioriinmn

noniun peieh nin,
beun ? diey oltin nnm .
ſeciin n r hhe ee
llend glurio⸗ ul fle
— kijul
ſ (rmünt. tig
zin ſali,

1 r.
gacr in on R

¶ Hop quia ex quo fuit appellatum ꝑ muli
erẽ nõ debuit amplius audiri.quia ſnie acqui
euiſſe uidetur.j.eo.quod ad conſultationem.
So dicit gl.penul.ꝙ ſententia hic fuit nulla.
quia lata abſentem nõ ↄtumaciter: ⁊ ſic nõ
fuit neceſſe appellaꝛe ut ĩ iuribꝰ allegatis ĩ gl.
7 expᷣſſius in.l.de uiꝛo quoqʒ.ff de ꝛe.iudi.l i
.ff. que ſnie ſine appell en A Si vo cõötu
max nõ fuiſſet nõ ꝛeuocaretur lententia. ut in
Zrio ita dicit glo.cuins diciũ ultimũ pꝛocedit
in aliis cãis in quibus ſnĩa tꝛanſit in ꝛem iu
dicatã. ſecus in cã matrimoniali. Ideo dic pꝰ
doc.ꝙ ſi nulla pꝛeceſſit ciratio ad ſniam audit
mlꝛ ꝛe nullitatis ſententie. Itẽ ꝛõne ſubiecte
materie.qꝛ cqᷓ matrimonialis nõ tꝛanſit in ꝛc
indicatam. ¶ Si neꝛo ſententia fuit lata otꝛa
cõtumacem etiam fictum ſententia tenuit nr.i.
ab eo. C. de ſen. ⁊ ut.5ẽ.lite non conteſ.quoni
am. poꝛo. cum ſequenti. æ tunc auditur mu
lier prinilegio cauſe. quia ꝓpter peccatũ non
tranſu ſententia in ꝛc indicatam.uvt in. c. lator
8 e. z. . e. ↄſangninei. Dicit tamen notanreꝛ
Inn. hic ꝙ lz ſententia nõ tranſit in cã matri
moniali in ꝛem indicatam. non tamen audituꝛ
quis nolens conueniꝛe ĩdiffeꝛenter ex quo la
pſum eſt app llandi tempus.ſed tunc demum
audietur cuʒ iuſta cauſa monet iudicem ad ipᷣʒ
andiendum. ſicut bic monit mulieris abſentia
Mã ſi preſens fuiſſet ? aliquid non diceꝛʒ nõ
audireiur ſecundum eum alias eadem rõe au
diretur.iij.iiij.⁊ in ĩfinitũ quod eſſet abſurdũ
C In decꝛc. ueio ſequenti monit iudicem ꝙ;
illa eadem pars pꝛo qua e: at lata ſententia pe
tebat ipᷣaʒ infringi:et ꝙ ſine cauſa nõ audiat᷑:
allegat c ex litteꝛis de in ĩte.reſti. ubi dicit ex
pꝛeſſum placet mihi dictuʒ:ſʒ illud. c. hoc non
pꝛobat quia ibi ps petebat reſtitui ad pꝛimaʒ
inſtantiã. ſecus antem ſi noſuiſſet de nono iſta
tiã icohare pꝛobando ininſtitiam ſentẽrie. tũc
enim allegata aliqua pꝛobabili ratione audiꝛe
tur S. e. latoꝛ. æ dicit hic Innocen. ꝙ ſũmarie
etiã parte non nocata poteꝛir peꝛ iudicem fie
ri hec xxaminatio cauſe. Mã de iure eſt ſecun
dum Innocẽ. ꝙ uteꝛqʒ coningũ contra ſentẽ
tiam matrimonij audiatur Hoſtiẽ. dicit ꝙ ẽt
quilibet de populo audiretur maxime conſan
guineus.j.qui.ma.accu.po. uidetuꝛ quod pla
cet.ſicut enim quilibet de popnlo admittit᷑ ad
impediendũ æ accunſandũ matrimoninm.. de
clandeſt. deſpon. c.fi.? qui.ma.accu. poſ.c. ul

timo. ita quilibʒ dʒ admitti ad ꝛeintegrandum

matrimonium iniuſte ſepatum ⁊ loquitur ð ſe
paratione quo ad ninculũ nam quo ad thoꝝ
ipᷣi duntaxat coniuges ſunt audiendi ut norat
Inno. in. c.i. de adulte.¶¶ Eoncludit tandeʒ
Inn quo ad primũ ꝙ iudex nõ debet eſſe fa

cilis in andiendo aliquẽ contra ſentenriã iſtazʒ

ex quo lapſum eſt decendium. ſed ex iuſta cau
ſa prius arbitrium ſuum infoꝛmabit ? in du
bio norãter dicit gꝑtem audiẽdã . ar.c.cũ ſpãli

Be ꝛe iudicata

ð appellati.quod placer quia agitur ad pecca
tum euitandum ⁊ ꝑs tutioꝛ ẽ in dubio ample
ctenda de ſpon. iuuenis. 2.. de vbo. lignifi.

cle. exiuit nota gl.in.c. uno deſcrutinio in oꝛ.

fa. uide ad iſtam mãm multas limitatões quaſ
poſui ſupra eo.latoꝛ. Oppon. contꝛa fineʒ
c.in eo.ꝙ iſti pꝛecipitur ne pendente cauſa
habeat aeceſſũ ad ſuperinductaʒ cum eniʒ mu
lier ſecunda ſit in poſſeſſione mr̃ionij nõ dᷣbu
it iuẽ ſuo puaꝛi lite pẽdẽte. . ut lite pẽdẽte.c.
laudabilẽ ¶ Soluit gl. fi. ꝙ Zriũ ꝓcedit cum
quis ↄhit nulla lite ſupcr matrimonio pendé

te. ſed ẽt appꝛobante ꝛ⁊c᷑ ut in ea. ¶ Et dic q

duplici reſpectu potuit uſus ſecundi matrimo
nij interdici.¶ Mrimo ſi tenetur opinio qp
ſnia lata cõtra mulicꝛc abſentẽ fuit nulla. Nã
cum adhuc penderet lis cum prima nõ ⁊t buit
lite indeciſa pᷣheꝛe cum fa ut in.c. cum apoſto
lica j. de ſpon nãꝗ peꝛ contꝛactum matꝛimonij
uir quodãmodo ſe alienat de conſangui. z af
finitate.c.nõ debet qð nõ dʒ fieꝛi lite penden
te ¶ Si autem tenemul ꝙ pꝛima ſententia ua
luit dic ꝙ exquo preceſſit citatio per quã fuit
infoꝛmatus ſuper quo debeꝛet conueniri non
debuit aliquid innonari in litis piudiciũ ar.ĩ
cle.ij.ne lite pendente. ⁊ hoc tenuit hic Moſt.
Ex hoc potes nnũ colligeꝛe quod eſt menti te
nẽdum ꝙ lʒ in iſtis cauſis ſlãdum ſit ſentẽtie
donec orium pꝛobetur. ut S. e. latoꝛ. nõ tamẽ
ſtatur in tantum. ut liceat interim cum alia 3
bere ꝛcuocato litigio ſuper naliditate prioris
lententie. ⁊ ſic litigiũ nouiter exoꝛtũ facit pri
mã ſniam uacillare. Ey gl. querunt hic Inn.
7 Joa. and. an ſententia in dubio pꝛeſumatur
lara contra abſentẽ/quia mulier allegabat hic
abſentiam tempoꝛe ſẽtentie remittit ad ſpecu.
de ſentẽ. ꝓla. S. ut ãt. v. æ nota ſecundũ quol
dam ⁊ nil aliud dicit. Aduerte qꝛ hoc dubiuʒ
eſt ſatis pulchrum æ quonidianũ.⸗ aliter ha
bui de facto ⁊ ſuper eo conſului.2 ſi tenemus
fuiſſe appellatum hoc ẽ clariſſimum ꝙ nõ pꝛe
ſumitur pars citata nel ꝙ fuerit pᷣſens. niſi ꝑ
acta ꝓbetur ut in. c. quoniam ⁊? quod ibi nõ.
de ꝓba.⁊ in. c preſẽtia de ꝛenun. ubi de hoc
ES i vVvo nõ fuit appellatum.= ex iſpectõe ac
toꝝ ꝓbari põt ꝑtem non fuiſſe citatã nec pre
ſetem tempore ſnie nõ uz ſnia. Hec enim pro
batio non repitur in actis.ᷣſufficir ar. in. d. c.
quoniam ↄ ⁊ ibi aperte tenet Jo. cal. ſaltem ĩ
facto non multum antiquo.⸗ idem tenet Jo.
an.in addi.ſpe.ĩ.dicto. v.=⸗ nõ. ¶ Si vo nõ
appet niſi ſnia in qua nil dicitur de preſentia
uel abſentia eſt caſus ſatis dubitabilis:ſpe. re
citat in loco palle. narias opiones. æ randem
nidetur ibi tenere ꝙ exquo ſnĩa tranſiuit ĩ rẽ
iudicatã pro ea ẽ preſumẽdũ niſi pꝛobetur cõ
trariñ Inn. vo latiꝰ hũc articulũ examinat in
c.cum.in iure de offi.dele.æ niderur magis ĩ
clinare in ꝑtem. ut nõ preſumatur partem fuiſ

ſe preſentem niſi ſaltẽ hoc in ſnia exprimatur
k

.

ſarza —d, ſſemi late 3 en

Et hac partẽ uidet᷑ teneꝛe Jo. an. in additio
ne pᷣdicta. quinimo ꝛefeꝛt Guil. diſputaſſe ꝙꝙ
etiã ſi iudex dicat ĩ ſentẽtia ꝙ partẽ citauit ꝑ
emptorie:⁊ ꝙ eo nõ ↄpaꝛẽte pꝛonũcianit ⁊c.
pꝛopteꝛ hoc nõ ꝓbatur peꝛẽptorie pꝛoceY ſiſſe
quia iudici nõ eſt cꝛedendũ dicto.c. quoniam
nec tabellioni ſcribenti:maxie cũ ſit atteſtatio
de pꝛeterito. ad hoc facit quod nõ. Innoc. in
dicto. c. quoniam. ? Baꝛ in aũt ſiqs in aliq
documẽto. E.de eden. ſecus dicit ibi Jo. an.
ſi in ſnĩa diceꝛet partẽ fuiſſe pꝛeſentem:quia
tunc credituꝛ notario ꝛeferẽti cũ atteſtatio ſit
de pᷣſenti ¶ Hãc eãdẽ opinionẽ nideiur tene
ꝛe Fꝛe.de ſe. conſilio.clxx. ubi dicit ꝙ ꝑs põt
excipeꝛe contra primum? ſecundum decre. ꝙ;
nõ pceſſit peꝛẽptorium ⁊ onus pꝛobandi con
tꝛariũ incumbit aduerſario. quia hic ñ poteſt
preſumi ꝓ ſententia ex quo nõ cõſtat paꝛtem
fuiſſe pſentẽ imo negat pars.⁊ ſic ſumꝰ extra
nõ.per innocẽ.ĩ.c. innoruit de eo qui fur.or.
di. rece. z. d. c. quoniaʒ. z c.cũ in iure qui di
xit pſumendũ ꝓ ſententia ⁊ proceſſu ꝙdo ſen
tentia fuit lata ↄ preſentẽ. ⁊ nõ fuit appellarũ
que ratio ceſſat quãdo n apparet paꝛtẽ faiſſe
pᷣſentẽ ⁊æ hbec opinio mihi placnit tãquã inri ⁊
equitati cõſentanea. ¶ Mam ſi diceremuſ op
poſitũ daretur facultas iudici cõdẽnãdi iinſte
partẽ abſentẽ ñ cirarã ⁊ idefenſaʒ ⁊ poſt lapſũ
x. dierũ iaʒ haberet pars aliquã defenſiõeʒ cũ
ñ apparentibꝰ actis pſumeret᷑ pro ſen entia
ſecũdũ opinionẽ oriam quod ſonat in abſur
dũ ¶ Wreterea dico ꝙ cũ ſentẽtia negert᷑ la
ta ĩ pſentẽ ſen citatuʒ nõ põt dici ꝙ traſinerit
in rẽ iudicatã cũ ſit nulla.l ij. C. quãdo pro
uo. nõ eſt neceſſe ⁊ in.c i.S Wrererea
trãſitus in rẽ indicatã ſurgit ex iuris auctori
tate fũdata ſuꝑ tacito cõfẽſu partiũ pᷣſumpto
ex eo qͥa fuerũt pᷣſentes ⁊ n reclamauerũt uel
abſentes contumaciter qui habentur ꝓ pᷣſenti
bus.ut.j.eo.ꝙ ad cõſulrationem. ⁊.c.ve rita
tis de dolo ⁊? cõtu.ſʒ h̊ pᷣſumptio omnino ceſ
ſar cũ nõ cõſtat paꝛtẽ fuiſſe pᷣſentẽ uel contu
macẽ.quia imo negatur ⁊ negatio nenit hic
ad detrabendã illã qualitatẽ ſcilʒ pᷣſentie ſuꝑ
qua ius fuudat ? inducit anctoritatẽ rei iudi
cate merito tollitur ipſiꝰ effecrus niſ ali pbe
tur ppſentia iuxta id quod legitur et notarur
maxime ꝑ Mar. in. li.ff quod ui aut clam z
quod dixi.i.c· Itẽ cũ quis.de reſti.ſpo. Iteʒ
c.quoniã cõtra de proba. ad hoc ſolũ emana
nir ut precluderetur iudicibus nia malignan
di.ſi ergo expreſſe noluit cꝛedi iudici ſupeꝛ ac
tis forrius pſumendũ eſt noluiſſe ꝓ eo pᷣſumi
Ad idẽ in ſimili bonus tex in. c.ſacro ĩ pᷣn. ð
ſen. exco. ubi mandat᷑ indici excõicare uolẽti.
ut faciat monitionẽ pᷣſentibuſ teſtibuſ idoneiſ
ꝑ quos poſſit monitio probari ſi opus erit ⁊z
per illũ tex.notanter dixit do.An.. in.d.c.q
niã.i.xx.colũna qð etiã poſt decẽdiũ n pᷣſumi
uꝛ ꝓ excõicatõe quo ad monitionẽ.ſed opoꝛ

¶ De ꝛe iudicata.

Aιü tet ut aliter probetur.
ſentia nel pſentia tẽpoꝛe ſentẽtie dixit ibt
talis eſt ſentẽtia que feni ſolet ppi

— , „
n aüt pfuatur ab

li
eꝛ Rumaci

am ut excõicatio.⁊ pᷣſumit᷑ lata in abſentez: al

legar Fre.in loco pꝛeal ꝗ

Si neꝛo & talls z

feni ſolet in pnteʒ: tunc nò bene firmat pedes
ſed duas dũtaxat opiniones refext. Inno. ?

ſpe.⁊ ſatis ſuccicte:iu ueꝛo dic nit g Er oinʒ

cõcluſio ſit hec ꝙ aut iudex atteſtatur ptes fu
iſſe pꝛeſentes z cꝛeditur dũmodo ſit ſcriptura

tabellionis qui fuit rogatus de ſnia:

ut ſentit

Jo. an. æ bene: ubi õ. ſecus ſi ipemet inder co

ſcꝛipſiſſet: ar.c.quoniã pᷣalle.niſi cauſa
dica:quia tũc ſtatur ueꝛbo iudicis èt ſine
tura m to foꝛtius ſtandũ ẽ ſcripture ſu

git᷑ 2 nõ. maxie peꝛ

eet mo
ſcꝛip
e: ut le

ar. ĩ auteti. niſi bꝛenio

res C. de ſen.excõ.ex peꝛi. reci.: in.l. iubem⸗
nulli. C. de ſacꝛoſan. eccle. dixiĩ c i. de li. ob.
Aut iuder arteſtaĩ ꝑemptoꝛiũ pceſſſſe. ? tüc
nõ cꝛedit᷑ ẽt ſcꝛipture tabelliõis qꝛ eſt de pteij
to. Aut nulla fit de hoc mẽtio in ſentetia:
2 nõ pᷣſumitur pᷣſentia ſen citatio: qꝛ facta nõ
pᷣſumũtur et ius exigit nacationẽ l.i.f. de in
ius no.⁊ de offi.dele.ↄſuluit.facit qð opie m
ſim li nö. Oir. ĩ l. tbeopõpus. ff. de dotepble.
facit. l. quecũqʒ.ff de publi.¶ Quid aũt ſinn
iſtrumẽto ↄtineat᷑ ꝙ talis titulo collattõis uel
donatiõis talẽ de tali re iueſtiuit. An pᷣſumat
inueſtitus in pꝛeſentia iudicis. Jo. an. qui v
feꝛt hanc opinionẽ antiquoꝝ ĩ ti.de cp.⁊ ue.
F. pꝰ. vV. nũc fo mã in. viij. colũ. uidetur ↄ0lu
deꝛe ibi ꝙ ſic:quia ueꝛba cõiteꝛ h̊ ĩpoꝛtai vſr
quia iueſtitura nõ fit niſi de pᷣſenti: iũ qꝛ cqt
Vr fieri ꝑ biretũ uel anulũ:tũ qꝛ boc cõiteꝛ ſi
fieri ſolet:ar. in ꝛegula iſpicimus in obſcuris
li.vj.⁊ hoc facit ad multa.ſed dic aliud eè in
iudicialibꝰ ubi iura mãdãt citatiões fieri 2 ac
ta ↄſcribi dẽo.c.quoniã ⁊.c.ſignificauit 2.c.

albericus de teſti An aũt in ſententia ſuffi

ciat ſola partiũ pꝛeſentia abſqʒ alia citaione
nt mõitiõe. Jo. an. ĩ addi pᷣalle. ꝛcfen. Ouil.
de ſuʒa i ſũma ſua ĩ ti de ſen. tenuiſſe ꝙ ſola
pſenria abſqʒ expᷣſſo ↄſenſu uł diſſenſu ſuffici
quia citatio ſolũ fit ad ꝑris pſentiã habedaʒ.
Et idẽ hic uelle vr̃ Jo. an. ? clarius ⁊ lati i
.c.fi. de elec.li. Vi dicit tñ in addinõe pᷣdẽa q
ad cautelã fecit qnqʒ ſeꝛuari ꝙ iudex monuit
peꝛẽptorie partes plentes ut ſentẽtiã auduẽt
æ ẽ hec bona pꝛactica ad opiones euitandas.
Hꝛãc opi.tenuiſſe ꝛeꝑio. Hal.i aũt. ſi oẽs
ſi ut ſe ab heredi. abſti. ubi diẽ ꝙ reſpcciu ae
tus ꝗᷣ exercet᷑ de pᷣſẽti nõ ẽ neceſſaria alia mno
nitio in pꝛeſenti. allegat.l.de uno quoqʒ ff.de

re. iudi.ſʒ reſpectu actus alio ſpe exe

rirur mõitio ut in tᷣmino ↄpareat ut .
Bar. bac gõez mouit

quomõ ⁊? quãdo iudex

in.l.i.ff. de in ins uocan.⁊ i
tenere ꝙ aut litigaror ẽ pꝛe
2 nõ ẽ neceſſaria citatio reg
redes palam. J. penul. ff. de teſia

rcẽdi reqᷓ
i.l. üi. C.

bi referũt docto.
ſeẽs 2 uult litigare
ulariter ar.l.ſi he
arguendo

irc T
9 obe ilicl 8 aboccin

los pot Gariponn ſei⸗
Eciol hei lbel

zeſentis en ,ee
l, zir Pcſanii i Garaun

lone üntilees A ſcamnoen
2 die e n auol berd hopnſo ſeqn
c.vol toii t norein ndeun.
ſecido , cöpaternitis AMraltuſ be⸗
ofrmarone rcſt? int ni non
ummnm o icmnins /⸗
öeſinteinci ekenl.
moſir m ircinmnmial rer
mnib cbaoib raranmmn ni ſ nege
n ſticgrum, pu is olnges tran
INi la vono. deqin c. ſut s ge tet
(Morn nlino Glols cöfeſſio llus in cnt
ſiuoem etpeitione laa fi lenenia dinone
15 uffcr AAſſian feraciüda; ucitt
Dlione imnnſticie, inder ſan dot pbanion
ſopinſtcatecpig ad boe legn Im.
ce hic . pr. (OPpo diin bienn
Gbet ſeninu fitſeginer mionubhln
lermumnee
epogndtaz nidem. gvia

gin ni latan Gebz ſalracgtiiſno gfn
D a gve Sdie in glia,
4 dmne muſi Ifenütur ge
nnen liz ſait ac inſfij phanie
go. ij pꝛo iellean ne gegi de

lgine an i ſeh 1o⸗ pherſeniig

1C D Nmiin
n en n
onſn de ddi 1l
u uie tſi Vrpotüͤßeche⸗
Noeli aſcihmn htliös li
lo. uutwliftcebor nitontt
ꝛnd Hnim Pſenin ſenchnio Gin
Pbanima iscigt unainiliit
ls o t ceofi ee gilit enſcitin
ſmi no Briltenihz icrir
ſilantig ce nhl ¶ Nli
umi oMinai mis iuo colania

donanots nlicenl einſtui. Ain

iwe ims i rleniu inlei, PPon
Eer binc opinon anniox ini e rui
ſ nic oni n i coui nitnn oin
der igſc ania nebe cleab fonnitfr
cma vchimna vo ir ii eiſende a
Ften duti d⸗ nnſnin eeſ
cdern Rula ſcn d e
1.Rrdoefuit UAnmaſel 1
daid mimn iii daiſed
lcrdi locamnt ſiciſtmn
Abanics belcti crioſenen

6 u ſo nöinin Nn And

almöinde. deni ä hltnin

er — 8=0, r =gare⸗ p—1

ibi legit = nõ
ſionẽ amboꝝ ↄiugũ ſit ſentẽtia irritãda.glo.

S

De ꝛe ſudicats

3

peꝛ locum a ſpeciali ¶ Si auteʒ eſt pſens ? in
nitus.tunc ẽ neceſſaria ciratio ułiuſſuſ iudicit:
qui hʒ nim citationis ſic itelligit᷑ fſʒ eum inſti.
de pena. te.li. . fi. 2.l.ea que.C. quo.æ quan.
iudex.mihi plʒ pꝛecedẽs opinio ut ſufficiat ſo
la pꝛeſentia nelit uel nolit litigare qꝛ iura exi
gür cõir pꝛeſentiã.iij.q.vViij.caueant.⁊.c.oĩa
? de ma.⁊ obe.ĩteꝛ cũ ſi ¶ And etiam libel
lus põt dari pᷣſenti ſʒ nõ fueꝛit ad hoc citatus
nõ tñ ↄpellituꝛ ꝛeſpõdere ſi negociũ exigit de
liberationẽ. ut gixi. in. c.i.poſt ſpe.ð libelli ob
la.ubi nide. ¶ Mico. abb. 3.
HSαια Icé dicit
Onſang ninei. qð decre.
latoꝛ S. e. ti. Sʒ ego ut aliqd ð nono
afferã ſũmo ſic. ¶ Snia dinoꝛcij in cã matri
moniali rire lata ad ſolam ↄiugis confeſſionẽ
aſſerẽtis rium nõ reuocat᷑ ſed inteꝛi ei ſtatuꝛ
donec legitime ð Sorio doceatur cõis diuiſio.
fa ibi reſpondemus.ſ Mota primo ꝙ ↄſan
guinei poſſunt accuſaꝛe marrimoniũ dᷣ cogna
tione ſpũali rẽdẽtes ad ſepaꝛationẽ mr̃imonij
7 dic idẽ in quoliber de populo j.qui ma.ac
cn. poſ.ꝑ roiũ æ maxie in. c. niderur. ¶ Mota
ſecũdo ꝙ cõpaternitas ↄrracta in baptifmo l
ↄfirmatione ĩpedit ⁊ dirimit mr̃imoniũ poſt
Otꝛactum de quo in. c. martinus J-de cogna
tõe ſpũali ⁊ in.c.i.ij.=. fi.e.ti.li.vi. ota
tertio ꝙ ſnia lata in cã matrioniali põt ex ſuꝑ
ueniẽtibꝰ ꝓbatõnibꝰ reir actari eriã ſi negoci
um nõ ſit iregrum. urputa quia ↄinges tranſi
ueꝛũt ad alia nora. de qꝰ in c. ſicut õᷓ de teſti.
Miota ultimo ꝙ ſola cõfeſſio illius in cniꝰ
fauoꝛem et petitionẽ lata fuit ſentẽtia diuoꝛcij
nõ ſufficit ad ſñiam retractãdaʒ.ĩducit tñ pᷣũ
ptionẽ iniuſticie. ut index ſuꝑ boc ꝓbationes
ſuꝑ iniuſticia recipiat. ad hoc allegat Inn. de
cꝛe.hãc õ.c.ꝓxi.¶ Oppo.dicitur hic in tex.

bec ſentẽtia fuit legitime = ꝛationabib: lata.

7 m poſtea in fine admittit ꝓPbationẽ i Sꝛinʒ
quod inducit repugnãtiaʒ quãdam. quia ſi le
gitime fuit lata n debʒ retractari ĩmo ofirma
ri. ut Sð eo. ea que So. dic ut in glo. i. 7. ij. ꝙ
h vVba legitime ⸗7 ꝛatiõabiliteꝛ refeꝛũtur ad oꝛ
dinẽ iudiciarinʒ. nõ aũt ad iuſticiã ꝓbarionũ.
7 nota glo.ij.pꝛo ĩtellectu quẽ dedi ad dẽʒ. c.
ea que.· ¶Ael dic extra glo. ꝙ bec ſentẽtia fuit
legitime lata.i.ſecũduʒ q; leges ⁊ canones diſ
ponũt:quia in oꝛe duoꝝ uł'triũ æc̃. ij. q. iiij.in
pꝛin.⁊.c.licet de teſti.⁊ teſteſ pᷣſumunt uex di
xiſſe donec fueꝛit ↄtrariuʒ oſtẽſum:z iõ ireꝛim
huic ſententie ſtandũ eſt, facit. c. accepimꝰ ð
fide inſtru. ¶ Sed queꝛo nũquid illi idem te
ſtes qui depoſueꝛũt in cauſa pꝛioꝛi ſint idonei
ad deponẽduʒ nũc Sꝛiuʒ. So.glo.fi.in pꝛima
bte dicit ꝙ nõ:quia ſunt peꝛiuri cũ iuraueꝛint
diceꝛe pꝛĩo ueꝛitatẽ ſi nũc phibeꝛet Zꝛiuʒ 2 re
mittit ad norata in.c.ſicut de teſtibꝰ. 2 dic nt
ltima gl. queꝛit an ad ↄfeſ

dicit ꝙ nõ ſicut.n. nõ ſufficit ↄfeſſio ad ſepa
randũ matrimoniũ.ut in. c. ſuꝑ eoallegato i
gl. ita nec ad ꝛetractandũ ſniam dic glo. pꝛoce
dere quando lara fuit ſnia occaſione ipedimti
nõ depèdẽtis a uolũtate ptium ut in caſn nꝛo
nã ꝓbatio legitima ẽ eoꝝ ↄfeſſioni pᷣferenda
maxiĩe in facto pꝛopꝛio.xiiij q.ij.iĩ prin. Secꝰ
nbi ſnia depẽdet ex eoꝝ facio. urputa quia ꝓ
nunciatũ fuit eos matrimonium nõ Otraxiſſe.
Poſſunt eni nũc diceꝛe ↄrium nullo ſubſiſtẽ
te impedimẽto ⁊ eccleſia illis credet. cum poſ
ſint de nouo oᷣhere:æ eoꝝ ↄfeſſio nõ uertitur
in alteꝛius pindiciũ ſecus ſi tẽdeꝛet in pꝛeiudi
cium alteꝛius mẽimonij. Ad hoc qð le. = nõ.
in. c. ij. de cla. deſpõ ¶q Ey gl. oppo. otꝛa cx.
i eo qð admittit ꝓpbationẽ otra ſniam iõ lara
Cum enim teſt s prioꝛcs depoſuerint ſuper
cõpaternitate contracta ꝓbatio in contrariuʒ
eſt meꝛe negatiua ſ ꝙ Opaternitatẽ nõ ↄtꝛaxe
rũt qᷓ cñ nõ ſit deteꝛminata uideĩ ipꝛobabilis
5 de elec. bone¶ So. dicit Moſti. ꝙ poreꝛit
idiꝛecie ꝓbari ↄriũ. Si. n pmi dixe ũr mu
lier lenauit filiũ petri.nũc ꝓbari poteru ꝙ ilie
nõ erat filius petri.ſʒ alteriꝰ. ar. J. qui filij ſir
legitimi tranſmiſſe. .l.filiũ.ff. de ſta. homi. ul
teſtes pꝛimi depoſuerũt diẽ ⁊ locũ iſii ãr ꝓba
bãt ꝙ illa eadẽ die iacuit mulieꝛ infirma nec
domũ exiuit uel eã fuiſſe ĩ aliquo loco remoio
z de teſti. ex tenoꝛe. Ael dic ꝙ porerit ꝓbari
pᷣmos teſtes fuiſſe coꝛꝛuptos iux nõta in. d.c.
ſicut ¶ Queꝛo quid ſi mulieꝛ iſta egit 2 ſuccu
buit nũquid poteꝛit cũ alio ↄheꝛe. Hoſt. dicit
ꝙ ſue ↄſciĩe ẽ ꝛelinquẽdũ æ bn loquit ꝑ.c.mu
lieri de iureiuran.nõ.n. dʒ ſibi nocere ↄfeſſio
cũ nõ fuerit i iudicio admiſſa. ſed õ eam lara
fuit ſnia. ut ibi. Oueꝛo ſi iſta mł⸗ ſuccubuerit
an pot᷑it alius poſt ſniam laram denũtiare im
pedimẽétũ ⁊ pereꝛe ut recipiãtur ꝓbatões ſuꝑ iĩ
pedimẽto.nideĩ prio ꝙ nõ.qꝛ actio populaꝛiſ
oↄſumitur uno agente. l. iij. ff. de actio po. nõ.
gl. in. c. cũ dilecti de elec ¶ Cötrariũ derermi
nat hic Goff. ? Ho. z cõir ſequũtur doc di
cẽtes ꝙ debeat admitti denũcians uoles fidẽ
facere de enoꝛe quo ꝓbato dʒ ꝛctractari ſen

tentiaquia nõ tranſit in ꝛc iudicatã.· nullũ.n. Wſi Sen

ninculum ſeu ↄſuetudo uel ſnia poreſt peccato
ꝛem in ſuo peccato defendeꝛe. nel nutrire. ſʒ iu
hoc dictũ ĩtelligas ꝓut dixi. S. e. latoꝛ 7. C. cõ
ſãguinei nõ.n.dʒ admitii ĩdiſtincte.ſed debet
allegari ſeu ſubeſſe aliqua ſimilitudo ĩ Srium
q̃re.ſ.prima ſnia fuit iniuſta.¶ Sed dices
tu quare nõ ẽ idẽ in aliis ſẽtẽtiis cũ obtinẽs ĩ
iuſtã ſniaʒ. peccet ſciẽter rẽ nictã detinẽdo nec
excuſat peccatũ ipᷣius omiſſio appellatiõis al
terius ꝑris ut nõnteꝛ dicit nn.i.c.qꝛ pleriq;
de imuni. ecc. ¶ So. Sriũ uidetur urgeꝛe.ſed
põt iudicio meo dici ꝙ ĩ alijs cauſis pꝛiuanis
ſnia iniuſta eſt dũtaxat oↄrra ius litigetoꝛuʒ 2
ut eſſet litium finis nolueꝛũt iura ꝙ p mſituʒ
in reʒ iudicataʒ refricaretur ĩ dubiũ æ iuſtuia
K »*

A G

22)

=ſet r c ν ardermnen,

N- ſv a m Pij alirtutd Efent „=

— — —,— — —
V'ſma a i Tet ẽ

c «4ͤ

. 2

¶ De ꝛe indicata.

ſentétie. Ad boc quod nõᷣ glo. in. c. paſtoral
F. quia neꝛo de offi. dele. z2 in. I. qui excep. ff.
de ↄdi indebiti. Sʒ in cau noſt:o ſnia nedũ ẽ
cõtra ius litigatoꝝ: ſed eriã cõtꝛa bonũ publi
cuʒ ſeu iuſtitiã publicã: ne ſcilicʒ matrimoniũ
leginime ↄiũctum ſeparetur. Item i cauſis P
uatis põt quis iudicatis cõſentir̃ ⁊ appellatio
né omirteꝛe. j. eo. quod ad ↄſultationẽ: ſec in
iſtis publicis cũ peccaiũ ex iiuſta ſnia Ppueniel

ſit iꝛemiſſibile ꝑ partẽ. ¶ An aut i alſſs cãis
poſſit cõtra iiuſtã ſniam ꝛemedio denũtiatõis
euãgelice pꝛocedi.uide quod dixi i. c.nouit s
de iudi. in qd additõe. aꝛ. tenuit ꝙ ñ i ex
trauagãti ad ꝛeprimedã in ue:bo denũtiatiõeʒ
Hoſt. ſentit oppo.in.d. c.nouit. dic ut ibi di
xi. ¶ Queꝛo qd de ſentétijs cenſure an tran
ſeant in ꝛem iudicatam: ut eſt excõicatio ſuſpẽ
lio ⁊ ĩteꝛdiciũ.j. de.v.ſig. querẽn ui ſic ꝑ lap
ſuʒ. x. dieꝝ nõ poſſit peti abſolutio uł dici de ĩ
iuſtitia ul ſi ſemel fuit qs pꝛonũtiatꝰ nõ ligatꝰ
poſſit poſt decendiuʒ ꝓbari ligatus uel quid
ſimile. Midet᷑ pᷣmo ꝙ trã ſeat in ꝛem iudicatã
quia ſecũ trahit execuiionẽ nec ſuſ pẽdunt᷑ peꝛ
appellationẽ: ut in. c. paſtoꝛalis de appel. 2. c·
is cni de len. excõi. li vi. In Sriũ faciũt.c. cũ
Otingat de offi. dele. ⁊. c.fi.de penis ⁊ c.ſacꝛo
de ſen. excõi. ubi pʒ ꝙ qñʒ auditiur quis petel
abſolutionẽ ? uolens pꝛobare ſententiaʒ eſſe
iniuſtaʒ. Itẽ eadem ꝛatio uidetur in iſtis que
eſt in ſentẽtia lata in cauſa matrimoniali.ſ.pe
riculũ animaꝝ nam ꝓnũtia“ indicis ꝙ qs ex
cõicatus nõ ſit nõ mutat neritatẽ ſi ueꝛe excõi
catus ſit. Irẽ uincula iſtaꝝ ſentẽtiarũ non
ſoluũrur peꝛ moꝝneʒ. Mã poſt moꝛtem ꝛeaner
quis excõicatus:ut in. c.a nobis de ſen. exco.
2æ ramè marrimomũ moꝛte diſſoluitur ĩ aut. ð
nup. F. deincepſ. So. dicit Hoſt. ꝙ talis ſnia
quo ad priuatã utilitatẽ trãſit in ꝛeʒ iudicatã
ſed quo ad publicã tangenteʒ animaꝝ ꝑiculũ
nõ ar de excep pia li vi. licet eim in iſtif non
appareat ius expſſuʒ: ſubeſt iñ ꝛ2is identitas.
et ꝑ cõſequens idẽ debet eſſe ius de conſtuu.
cranſlato.¶UMide tu ad materiam qð nõ. in
.c. ad reprimé. de offi. oꝛdi. in glo.in vbo nõ
ſuſpẽdatur que eſt notabilis dicẽs ꝙ ꝑ lapſũ
decẽdij non trãſit excõicatio in ꝛem iudicataʒ
quo minꝰ poſſit excõicamus ꝑ ſimplicẽ queꝛelã
de iniuſta excõicatione cõqueri: ſed nõ audit
ꝑ uiã appellationiſ.⁊ ſic non poteꝛit iſtaʒ cam
defene ad eũ qui ſine appellatiõe adiri nõ po
terat: utpura ad aꝛchie. ſi excõicatus eſt ſubiec
Ins epo. ð offi oꝛdi paſtoꝛalis quod limita ni
ſi ex nouo gꝛauamine: puta quia petit abſolu
tionem poſt decẽdium ⁊ excõicatoꝛ iniuſte ab
ſolutionẽ denegat tũc.n. porerat ex nouo gꝛa
namine appellari ad archiepiſcopũ: ur nõ.i. d
.c. ad reprimendã. ¶ JNiẽ nide ꝑ Jo. an. i. c.
nenerabilibꝰ de ſen cxcõ.li.vi.ubi diẽ ꝙ ſiqs
fuerit excõicatꝰ ꝓ ↄtumacia ? nõ appellat 7.
