ꝙ ubi petitur edicio alieni inſtꝛi non eſt neceſſe
oꝛiginale tradere niſi ad ꝑlegẽdũ coraʒ iudice:
ſed ſufficit daꝛe copiam partis neceſſarie:ut.d.
c. cum perſone ⁊. c.ↄtingit. Jð ui ſi qs illo uti
tur:ut ſufficiat oñdeꝛe iudici ad uidendũ ⁊ ꝑle
gendũ ne ſit falſum:uel in fine ſe coꝛꝛigat.ſʒ po
ſtea ſufficit relinquẽ copiam in iudicio.⁊ ẽ hoc
cautuʒ:ne ꝑdantur originalia:ad hᷣ illud.c.cum
perſone quod nõ. Cx. in .l. ſancimus. C. de di
Rp. æ Inno. in. c. cum in iure de of.deł.in
Scðo ẽt ſcias ꝙ hodie non apponi in ĩ

ſtio nomẽ ↄſulis:ſed apponebat᷑ olim cuʒ Ro

ma ꝛegeꝛetur per conſules:ſed ſufficit hodie ap
poneꝛe nome Dape z. Imperatoris:ut dicit
gl. nõ. i. c. quotiẽs.i.q.vij.⁊ nõ illam glo.iquã
rum dicit de no'e Dape.nam in aut.ut ppõa.
nom Impatoris ſolum dẽ ð imꝑatore:ſed ð h̊
dic ut nõ.in ꝓhe.hꝰcompi.ſed ſicut olim frebat
editio nomis ↄſulis:ita ⁊ hodie fiat editio iſto
rum pᷣncipuʒ:qui ſuccedunt loco illoꝝ conſulũ:
2 hec nõ bene tu canoniſta maxime: quia habes

Gtrhd vi.
gnlerimi⸗

R
ſent

4

w Minc eett⸗
nſnn, u ſt Dentur agro
phnneczfeſ e
alnlcsafamin loc
eihe leiegrntr
Gnnettliimtaraet
mur angſrceppullig,

Grfiſmn unn Biic

2
„.
cre

lnd acatbanne iſ eczfſes
mmsctdi agr alüͤhſnothe
tnnmi ceminormmcotionss
Wnf doniſnunen cc
mnckaanſieſGeletnmſti
Iaii deunt urmn
Mslra pſtvantaun 4
wl ans Pain 1Yin .n
de Pdenormbnsſagnend
tickicndoltonian uſtnd
uſwe dea ſle 4 einones
nintäin n Necſabewech
Aenrcfemonnafen
cartoehte emidronent
cuntechitofüreſenpuns

O”sðõ

edea d0e tcirca den acd

Aucrſunds Kodtehrche b
Mand Pkke
zace. Adon Aun
cnt 6O eifki n
gwt. ſt2 eriti com,inele
konnn 1 ueſenenc.

S
*
7

t.l.A .
t

hanc mom pleæ ct clare diſcuſſaʒ. qualiter autem
debeat fieri editio ſtatuti an d; ꝓduci totuʒ uo
lumẽ an ſolũ unũ.c.ul ꝑs.c.ſuꝑ quo eſt qo: dic
ut nõ. Har. ſuꝑ rubri. de no.oꝑ. nun. et oĩo ꝑ
eũ in.l.oms ppli in ult.colũ.ff.de iuſti.⁊ iu.ubi
in effectu nult ꝙ ſi allegatur ſtatutũ alterius ci
uitatis leu loci et tũc ẽt ſi ſit publicum dʒ ꝓdu
ci ſaltem illud ſtatutũ ñ ãt totũ uolumẽ:aut alle
gatur ſtatutũ illius loci:⁊æ tũc ſi ẽ publice notuʒ
qꝛ incoꝛporatũ in uolumĩe ſtatutoꝝ et ñ ẽ neceſ
ſe ꝓdueere ꝙ ius loci ẽ notũ:aut nõ ẽ ĩ uolumie
puta eſt refõmatio facta ad ius q pꝛobabilit᷑ po
teſt ignorari et d; ꝓduci ꝙ ſatis placet et facit
ad hãc di.ꝙ ipſe nõ.in.l.cum ꝓlatis.ff.de re.
indi.et.c.ſepe de ap.i pᷣn.iũcto.c.paſtorał cum
ibi nõ.de fi. inſtru. Abb.

Icut conſuetudo.

Actoꝛ qui plene ꝓbauit non dʒ cõ
pelli iurare uel ad ið ſic: Mõ ualet
oſuetudo ultra ꝓbõem plenã exigens iuramen
tũ. Ego ad intellectũ ſummo ſic Hõ uʒ cõſuetu
do exigens ſine cã ꝛõnabili ultra plenã ꝓbõem
iuramẽtũ ſeu aliqd aliud p narrat cõſuetudinezʒ
quãẽ: fo iprobat ibi nos cũ tũc demũ. ¶ Mõ.
pꝰ ꝙ quis dẽ fundare itentionẽ ſuã cũ ꝓbat id
qð intendit. ¶ Mõ. foq iuramtũ qnqʒ appel
latur ſacramentũ n m ĩtelligas ꝙ ſit de ſeptẽ ſa

cramtis ecclie ð qbꝰpꝑ glo.in.c.ueniẽs ð traſact.

ſa & ſacramtũ large q̃ſi ſacre rei ſignũ. ¶ HNõ
ñ ualẽ oſuetudinẽ irrationabilẽ pᷣſerti ↄ ius di
uinum ẽt inq; tũ cõcernit pᷣiudiciũ hõis. GEi
tio nõ.unã licitã cãm recuſandi iuramẽtũ iudici
ale.ſ.qn ꝑs płe ꝓbauit:idẽ eſt ſi actoꝛ nil pꝛoba
uit et iuramẽtũ defertur reo põt eni licite illð ꝛe
cuſare ut nõ.in.c.fi.ðᷣ iureiu.qꝛ ſicut actore ple
ꝓbante dʒ reus condẽnari:ita eo ꝓꝛſus defici
ente dʒ reꝰ abſolui.d.c.fi.⁊æ.l.qui accuſare.C.
ð eden.ſʒ actore ſemipłe ꝓbante ſeu pᷣſumptõʒ
hnte locus ẽ delationi iuramẽti ut in. c.fi. pall.
et ſic intellige et diſtingue hunc tex.põt ẽt colli
gi ꝙ ad papã pꝑtinʒ tollẽ ↄſuerudieʒ irratõabilẽ
laicorum maxiĩe qn deuiat a iure dinio ⁊ ẽ pcũ
nurritiua ad hoc.c.ex ꝑte ð ↄſue. ¶ Munc in
trando intellectũ.c.op.nã ↄſuetudo derogat le
gi. et canoni.l.de qbꝰ.ff.de legi.⁊.c.fi.ð oſue.
ergo iſta ↄſuetudo dẽbat ualẽ hic.ſo glo.fi.qð
contrarium procedit ubi ↄſuetudo ẽ rõnabil ſʒ
bic obuiabat rõni. Et ex glo. pꝑnt colligi tres ir
rationabilitateſ ↄſuetudis hꝰ.c.pꝰꝛ erat õ õdi
nem iudiciorum et ñ declarat ĩ quo foꝛte ĩ h qꝛ
actore ꝓbãte reus abſqʒ alio dʒ cõdemnari qꝛ
i ore duoꝝ ⁊c.et teſtes et inſia parẽ uiʒ obrinẽt
c.cũ ioannes de fi.inſtru.ſʒ ↄfuctudo hic habe
bat oppoſitũ. Scdᷣo uidbatur hec conſuetudo ĩ
troducta ꝑ erroꝛẽ foꝛte enĩ putabãt iuꝛamtũ ĩdi
ſtincte deferendũ:æ h̊ errore ducti introduxerũt
oſuerudiem iõ extirpandã.l.qð uero.ff.de legi.
nõ. ple ĩ. c. fi. de ↄſue. Tertio qꝛ ex quo ſeł erat
inratũ de calũnia ni erat amplius inrãdum. C. ð

Sicut oſ⸗ uetudo.

iura.calũ.aut᷑.ᷣ ſacim.hec ultima rõ ñ ualet: qꝛ
iſta ſunt diuerſa iuramta. nã pmũ ẽ de calunia
7 ſm eꝛat ð ueritate dicenda:⁊ h̊ iuꝛamta bene
pñt in eað cq concuꝛꝛẽ:ut eſt tex.in.c.i.d iu.ca.
.li. Vj. tem hec concurrunt quotidie ubi ñ
ẽ ple ꝓbatum. Jo. an. ꝛcddit tres bonas ꝛ6es
rrobandSTa qꝛ eꝛat o nalem rõem: ꝗ
n admittit ſupflua deus eim ⁊ nã nibil faciunt
fruſtra: æ ſuꝑfluis remedijs n ẽ urendum.i.ᷣ ſti
plo..diuus.ff.ut.le.no.ca.⁊ ĩ hoc nõ iſiũ tex.
ꝙ ↄſuetudo introducẽs fuꝑflua remedia cã nõ
ſubſiſtente ltima ñ nalet tanq; irrationabil. qð
eiʒ ꝛõe caret extirpandũ eſt: ut dicit tex.i.c.coꝛ
epi. xviij.di.? foꝛiõ ẽ ꝛõ qᷓ; ↄſuetudo.viij.di.
ueritate. Scðᷣa 20 qꝛ erat ↄ ius ſcriptum:ut pʒ
ex pᷣcedẽtibus. Tertia 20 qꝛ eꝛat p ius diuinum
fm ꝙ n iuꝛat᷑ niſi ex cã:ſic ↄſuetudo ↄuerſa re
pꝛobat᷑.ᷣſ.ut facta plena ꝓbõne ꝛeus debeat ab
ſolui ſi iurauit.j.e.ad nꝛam.⁊ ꝑ iſtã decre.uꝛ ꝓ
bari fm Jo. an.nõ nalẽ oſuetudiem neceſſario
ad ꝓbationẽ requirentẽ tres teſtes.ſi eniʒ non
ualet oſuetudo ꝗᷓ ad plenã ꝓbõnem duoꝝ teſti
um addit neceſſario iuramtum ꝑit᷑:eꝛgo ñ ualʒ
que addit neceſſario teꝛtium teſteʒ. Adueꝛte qꝛ
Fm hoc extendimꝰterminos hꝰ.c.ad aliã ſpẽm
ꝓbõnis:ut nõ ualeat ↄſuetudo exigens ſuꝑflu
am ꝓbõnem. Hic exaĩabo tria. Drio nunqᷣd
ualeat ↄſuetudo exigẽs ſuꝑfluã ꝓbõnem. Secũ
do nunqͥd ualẽt detrabẽs ltime ꝓbationi. Cer
tio quid ſi reſtringit facultatẽ ꝓbandi poſtulãs
ceriam ſpẽm:puta inſtꝭoꝝ duntaxat uel teſtium.
Agd pᷣmum Jo. an. ſentit ut. S. dixi ↄſuetudieʒ
ñ ualere:ꝓ hoc iſte tex.inducendo ut.S.ᷣſed ipᷣe
met Jo. an. aptiſſime ſentit oppoſuũ in addi.
ſpe. in ti. ð inſtru. edi.ꝗ. compendioſe.v. ſʒ nun
quid. monet᷑:qꝛ ſicut ↄſuetudo ĩualidaã ꝓbõnem
facit ualidã:ut ꝓbat in.c.cũ dilectus ð fi.ĩſtru.
ſic eõ ualidꝗ inualidã faceꝛe põt:ad hoc.c.cum
olim ð cle. ↄiu.cum ibi nõ.oppoſitoꝝ eim eadeʒ
E 25:ð iureiu.intellecro.do. An. dicit ſe putaꝛe:
ꝙ ſi ↄſuetudo cã nõ ſubſiſtente addit ꝓbõnem
iuramẽtalẽ ple ꝓbationi uel aliaʒ probationem
ꝓPhbatõi nõ nalet nt hic:ſed cã ſubſiſtente ualʒ.
ſi ẽ dubium de exũtia lume cauſe ſubdiſtinguit:
ꝙ aut ex eo qꝛ non admittitur ltima. probatio
P teſtes uel inſtꝭa otingit alium ditari cuʒ iactu
ra alterius: æ non ualet ↄſuetudo ſaltẽ de cano
nica alterius. Si ãt ex hoc n contingit alium di
tari cu iactura alterius ualet ↄſuetudo:æ nihil
ad hoc mẽbꝝ allegat.⁊ certe puto ultimũ eẽ fal
ſum:qꝛ ex quo ↄſuetudo iſta ęſt õ ius:pᷣſumituꝛ
prima fronte irrationabilis. un oʒ ꝙ ſtans pro
ea ꝓbet rõnabilitatem:als ſuccumbit:ut in.c.
iij. de eo qui mit.in poſ cꝗ ꝛei ſeꝛ.⁊ nõ.in.c.fi.
ð ↄſue.ad h̊ enim nt ↄſuetudo pᷣiudicet iuri dʒ
eſſe rõnabilis in.c.fi.ð oↄſue.⁊= ſic oʒ ; ꝓbetur
illa qualitas ꝛ2õnabilitatis:æ dubia ꝓbõ non
leuat ꝓbantem in.c.in pntia de ꝓba. Ba
ð cal. ⁊ do. Car.pꝰ eum dicit:ꝙ oſuerudo non
põt indiffeꝛenteꝛ exigere iuramentuʒ uel aliquid
49 H

¶ De pꝛobationibꝰ

aliud ultra plenã ꝓbõem:qꝛ ⁊.l.hoc facere non
poſſet: cũ eſſet ex toto tolleꝛc ins diuinũ nõ aũt
inteꝛpᷣtari S: nõ.i.c. fi.de Oſue.ſj ĩ aliquib?cais
h poſſz itꝛoducẽ ↄſuetudo ſicut ⁊ lex:ut uidemꝰ
i reſtis: ð teſta. cum eſſes. C. ð teſta.l.ſi unꝰ.ij. q.
iiij. c. pſul.nõ. gl. i. c. ly de teſti. vñ dicũt ꝙ hic
nõ ualuit:qꝛ ĩdiffeꝛenteꝛ ĩ omni cã cxigebat iuꝛa
mentũ ultra plenã ꝓbationẽ. ⁊ hãc opi.fui ſepe
ſecutus:ſed nũc cogitaui diutius.⁊ niſa fuit mi
hi H̊ theorica falſa.prio qꝛ h̊ cõſuetudo nõ erat
ulis ꝑ rorũ oꝛbẽ ſʒ localis. vñi nõ eſſet rollẽ ius
diuinũ inducẽdo ↄſuetudinẽ uł ſtatutũ in certo
loco:ut ꝓbatio duorũ teſtiũ nõ ſit ſufficiẽs ſed
ꝙ pꝛeſtaꝛet᷑ iuramẽtum nel aliquid alind ultra:
pura teꝛtiũ teſtẽ. ꝛemanet enim ius diuinum i ſe
ualidũ ⁊ obſeꝛuãdũ nbi cã uiolãdi ul ireꝛpꝛetadi
nõ ſubeſt. ¶ Quid enim ſi ĩ certo loco homĩes
ſunt ita deprauati ut facillime corrumpantur
duo teſtes: dicemus ne ꝙ nõ ualeꝛet coſnetudo
uel ſtarutum exigẽs firmiorẽ ꝓbationẽ:certe ne
mo ſane mẽtis dicẽt:cuʒ ⁊ ipe deus hoc faceret
caſu adneniẽte. ſicut ciʒ ĩ teſtis ilð fuit imutatũ
qꝛ ſepe falſitas fuit ðᷣtecta ĩ numero duox teſliũ
eodẽ mõ dicẽdũ iĩ omnibus cauſis alicuius loci
ſi falſitas ĩ tali ꝓbatiõe ĩdifferẽter ꝑpetraꝛetur:
qꝛ eadẽ rõ q ẽ ð ꝑte quo ad ꝑtẽ debet eſſe ð to
to quo ad totũ.ff.de rei uẽdi.l. que ð tota ⁊.c.
paſtorał.F. ſʒ cũ totũ de offi. del. ⁊ qð foꝛtius ẽ
idẽ puta:ẽ de uniueꝛſo oꝛbe:ſi ad hac fraudẽ ↄ
mittẽdaʒ hom es ſic eſſent depꝛanati cum illa ꝛe
gula iuris diuini. In ore duoꝝ uel triũ ⁊c̃.nõ
ſit pꝛeceptũ moꝛale ita ur ex traſgꝛeſſiõe incur
rar᷑ moꝛtale peccatũ:ſed iudiciale fundatũ ſupeꝛ
ceꝛta ratiõe qua deficiẽte:quia neritas nõ repit
nũc ĩ duobꝰ ſatis mutari poteſt iuris diſpoſitio
ad hoc terx.op.i argu.i.l.ſi bominem. ff. man. ?
quod nõ. Inno.i. c. quod ſupeꝛ bis de uoto =
.l. ex facto. ff. ð̊ uul.æ pupil.ſz ubi cã rõabilis h
ſtatuẽdi nel ↄſuetudinẽ iducẽdi nõ ſub ſiſteret ſa
tis puto nõ naleꝛe ↄſuetudinẽ ſeu ſtatutuʒ nec i
toto nec ĩ ꝑte: ⁊ h caſu ĩtelligo iſtũ tex. hic eiʒ nõ
appet ð rõnabilitate ↄſuetudis:ul aliqua allega
batr᷑ merito ex rõibꝰ pᷣdẽis pꝰ gl.ueniebat repꝛo
banda:facit qð nõ. Inno.iĩ.c.quia pleriqʒ i fi.
de imu. ec. ⁊.c.ꝗᷓ ĩ eccleſiaꝝ de cõſti.peꝛ legiſtas
i. l. fi. C. ſi S ius uel uti.pn..iiij.di.erit qt lex.
Et ex pꝛedictis ĩfen ad id qð dixi ĩ teꝛtio ſũma
rio: ꝙ nõ ualet ↄſuetudo nlł ſtatutmnʒ exigẽs ſine
cã iuramentũ ſeu aliquid alind ultra plenã ꝓba
tiouẽ. ſecus aũt cã legitima uel rõnabili ſubſiſtẽ
te. qmio nuuc ad fᷣm: an ualeat ſtatutũ uel
ↄſuetudo detrabẽs legitime ꝓbatiõi: utputa ur
ſterur dicto unius teſtis nel inſiro alicuiꝰpꝛiuati
nel quid ſimile. Jo. an. i addi. ſpe.ĩ loco palle.
ſetit ꝙ ſic: ut ſatis colligit ex dictis ſuis.ð. reci
tatis ? nider᷑ ꝓbari ĩ. c. cũ dilectus de fi. inſtru.
Diſputat et ĩ loco pal. Jo. an. an oↄſuctudo poſ
ſit facẽ ut naleat teſtm cũ duobꝰ tcſtibꝰ.æ in hac
qõne ↄcludit ꝙ nõ:qꝛ lex expꝛeſſe in h deꝛogat
ↄſuetudini ym eũñ p.l.fi. C. de teſta. niſi coſueis

do.ſit iducta de ↄſenſu pncipis et ſic ẽt ur̃ h̊ trã
ſire do. An. immemor corum que tangit Oã.
in.l. conctos populos. C. ð ſum. tri. in. v.tertio
quero ubi Oar. recitata hac ſententia Ja. de
gre. determinat ↄrium concludens ꝙ ſtatutuʒ ?
ↄſuetudo ualeant etiam pricipe ignorante.mo
ner᷑ p p h ſile ad hoc ut teſtm factum ꝓſit r̃qui
ritur publicatio. C. de teſt.l. publicati ⁊.ff.quẽ
ad. teſta. aꝑ.l.i.S.ſi quis ex ſignatoribus et ibi
nõ. Sed illa ſolẽnitas publicandi poteſt per ſta
rutum et cõſuetudinem minui er immutari nt. .
ij. quẽad. te. aꝑ. eꝛgo cc. mouet᷑ fo hac ratide:
pr̃ põt iter liberos cuʒ duobus teſtibꝰ diſpo ne
re: ut.l.hac conſultiſſima. S. ex imꝑfecto. C. de
teſta. et. l.fi. C. fa. ber. ita debet patria poſſe diſ
ponere in ſubditos cum eius poreſias equipar̃
tur prati pꝛis.l.ueluti.ff. de iuſti.et iure. Te:
tio mouetur qꝛ non reꝑit᷑ ꝓhibitũ tale ſtatutuz
facere ergo u? ꝑmiſſum.l. omnes populi.ff. de
iuſti. æ iur. ad.l.fi. C. de teſta. rndet ꝙ ibi cõſue
tudo prererita limitatur non autem futura pro
biber et ira ibi vr Cy. ſentire m eũ ⁊ ĩi.l.dudũ
de contraben. emp.uult dicere quod Impator
ibi nõ ꝓhiberet hanc ↄſuerudineʒ induci ſz limi
tat ↄſuetudinẽ ibi inductã ꝑ prius: ut ꝓcedat in
terris ubi ꝑitorum copia non adeſt. Mon ob.
aliud moriuum ſuꝑ quo ſe fundabat Ja. de ar.
qð talis coſuetudo ẽ remeraria qꝛ imo fſm bar.
eſt utilis et bona et fauorabilis iducta tam fauo

re teſtantis ſicut iura ſtatuunt in militantibus:

qᷓᷓ etiam rõe eorum quibus relinquitur:ſicut iu
ra faciunt inter liberos etiam rõc teſtium: ne a
ſuis negocijs auocarentur. d.l.i.F.ſi quis ex ſi
gnatoribus quẽad. reſta. ape. Quid dicendum.
certe.l.fi.multnm prima fꝛente facit ꝓ opi. Ja.
are. æ Jo. an. ꝙ ibi reprobat᷑ ↄſuetudo iſta ⁊
ſi non aperte ſaltem optime facit in ar.cum con
ſuetudinem ibi inductã approbat:non tamen ꝑ
omnia.nam reſpectu reſtium limitat: ut ſaliim ĩ
terueniant quinqʒ teſtes ſi non reperiuntur in
locis cõmuniter uiꝛi litterati:ut in uilis:ꝓ hoc
rex. ibi in. v. ita tũ iuncta glo. ergo dãnat ibi cõ
ſuetudinem:que eſt contenta minori numero.
Concludo totam mãm ſic: ꝙ aut conſuetudo
aut ſtatutum detrabit legi reſpeciu ꝓbonis lri
me non habenti cłam derogatoriam ad conſue
tudinem. ¶ Aut illa lex cui derogatur haber
cłam talem derogatoriam. p caſu aut nõ ſubeſt
cã rõnabilis æ non ualet: de conſue.c. fi.l.i. C.
que ſit lõ.Sſue.iiij.di.erit autem lex.niſi forte
in leuibus:ar. in.l.i.ff. ð uen. inſpi. in fi.? ſentit
Ja. aꝛe. ?⁊ Jo. an. in loco pal. quod nõ. Aut
ſubeſt euidens neceſſitas uel utilitas ? tunc ua
let. nam pſumendum eſt ꝙ etiam princeps H ſta
tuiſſet ꝓpter neceſſitatem ucl nulitate ſubiccto
rum:ar. in.l.ex facto.ff. de nul.æ pupil. facit op
time pꝛealleg. c. cuʒ dilecius. Mec hoc eſt con
tra ius dininum: in ore duorum uel trium 76.
qꝛ ila regula procedit niſi ex cã aliud incucat᷑.
ſicut eniʒ ex cauſa requiri poſſunt plures:ei ita

udcen mni oſeg
alsanls olſis Cgnleni

Slrmnfceiſtiaine, 6
Pionint pobtüneſzm
Eentgl Pbüneſtnng

8

epwü gmin one rtii

x =

umum nanmm kunn vo
Maudifflone fnaärilene⸗
CentMMACGNNner
Gnhan dNineoaßͤini
õäü
äü
avfiter du.
amumh Ci .
Anpa ua wonnisidmtn ino
msta mn kumnn nirunbs:
zamtrtonn tsſinnnim,ſonin
zamm anscinn i Kfunnen
NSNMANNII noi
en rin N. Odclni
münn mmbariiteh

ur dihni unt ut
“ umi
N RN
ten WNRNN mnußi
n

eicdi tnidr nt
(crfun Mind
n en olcd

õ
T.N Aseniconu

etiam numerus illorum minui ad hoc qò nõ.
glo. in. c.nuper.de teſt. ubi notantur aliqui cãuſ
in quibꝰ ſtatur dicto unius et ꝑ Inno. ſuper ru
bri. de conſe.ec.uel alta.et per glo.i.c.lʒ uniueꝛ
ſis de teſti. et. xxx. caſus põit Spe.e. ti. .. reſtat
V. hoc iñ fallit.uide glo.et Jo.an.in.c. omnis
utriuſqʒ de pe.et re.et allego aliũ tex.ſing.ĩ mã
ſecundum intellectum Inno. quem ponit in. d.
.c.nuper uʒ.xi.q.i.quicunqʒ ubi imperator ſta
tuit ut in cauſis uertentibus in ciuili pretorio
ciedeꝛemr teſtimonio ſolius epi adeo ur alia ꝑs
non audiatur:in Srinm habes ergo illum tex.
ſing. in numero teſtium:et reſpeciu inſtorũ heſ
alium tex. etiam ſing.in.d.c.cum dilectus.
¶ Ad predicta uide tex. expſſum fʒ lec. Hoſt.
in.c.i.de ap.ubi de ↄſuetudine creditur teſtibꝰ
deponentibus de credulitate et fama loci:ideo
ibi copulatiue tex.mandat inquiri ueritateʒ per
teſtes idoneos et famaʒ loci et uide ꝙ ibi dicam
Scöo membro principali quando lex. hẽt
cłam derogatoriam ad cõſuetudinem Ja. ſentit
aperte et Jo.an. poſt eum in addi.pal. ꝙ cõſue
tudo non poteſt indici ↄ talem legem:idem ſen
rit Haꝛ. in.l.de quibus ff.de legi.et ĩ.l.omnes
populi preal.et ꝓ hac opi.adduco hanc ratõeʒ
lex ſemper loquitur. C. de hꝛ.l.arriani ẽgo ſem
per lex reprobat cõſuetudinem ⁊ per ↄſequens
de nouo induci ni põt h̊ ið ſentit Dau. er Jo.
ð lig.in cle.ſi una de re.ec.non alie.ſed cgo al
lego tibi tex.iũcta gloſa.ſing.ĩ.v.cõſueindie ðᷣ
ełc.cle.ſtatutum:ubi aperte probatur ꝙ conſue
tudo ſemel damnata per legem põt iterum iduci
ſed reducẽdo ad concordiam predictas opio.
dicerem quod ex cauſa noua neriſilꝛ ñ cogitata
per legem danantem conſuetudinem uel ex anti
qua tunc nõ detecta: que runc ſi fuiſſet ueriſili
ter priceps n dãnaſſet conſuetudinem poreſt cõ
ſuetudo ſemel dãnata induci ð nouo argumen.
op.in.l.ſi.hominem.ff.man.et qð ibi nõ.ã.
ubi ex tali cã noua ꝓcurator generalis inbibet
ſpeciali ne procedat ad iniũctuʒ ſibi mãdatum:
ad idem quod nõ¶ al. in. l. omnes populi. ff.
de iuſti. et iu. facit optime.c.non dʒ de ↄſang.et
affi. non enim debet reprehenſibile repurari ſi
fm uarietatem temporum ſtatuta mutentur hu
mana Item mens ſeu rõ legis ẽ ipſa lex non ãt
uerba. C. de leg.l.non dubium et in regula fi. ð
reg.in.li.vVi.et ibi per Di.ſed ĩſpecta rõe legis
n ẽ ueꝝ dicẽ ꝙ iſta ↄſuetudo dãnet᷑ ꝑ legẽ anti
quam quia non eſt illa ſed alia ex ouo non idu
citur noua ratione tunc non conſiderata ſi vo
induceretur ex antiqua rõe ſen noua tunc ueri
ſimiliteꝛ cogitata non põt de nouo induci et hꝰ
caſu ꝓcedat oria opi.et hoc quo ad t᷑ʒ. ¶ Mẽ
infero quo ad aliã ſpecialem qonẽ an ualeat 9
ſuetudo uel ſtatutum diſponens ut ualeat teſtm
coram duobus teſtibus:ſi enim tenemus. e.fi.
M. de teſta.non habere tacite uel expreſſe clam
deꝛogatoriam ad contrariam conſuetudineʒ it
noluit Mar. tunc indubie ualebit per predicta

.

¶ Ex litteris.

Aut tenemus contrarium ut ſentit Joan. an.
poſt Ja. de are. quod uidetur prima fronte ue
rius per ea que..s.dixi:æ tunc dicendum ꝙ; ex
noua cã tunc non exñte poterit induci.pone in
illuſtri ciuitate enetiarum ubi ſubeſt hoc ſta
tutum forte inductnm quod non eſt memoria:
ꝙ falſitas aliq fuerit commiſſa circa teſtã ĩ nu
mero teſtium:⁊ ꝙ graue eꝛat hꝛe ſemꝑ ſeptem
teſtes:cum homines intendãt ſuis meꝛcimoniſſ:
et forte ex defectu teſtium multa teſtã deficie
bant. nam certe ipſe princeps ex his cauſis re
uocaſſet ſiatutum ſuũ:cum non ſubſit cauſa re
cedendi ab illa regula iuris diuini: in oꝛe duo
rum uel trium ⁊c̃.⁊æ quia ex obſeruantia legis
annullatur ſine cã noluntas legitima deſuncti
S.l.i.C. de ſacroſan.cec.facit ad predicta. d. c.n
debet de conſan.⁊ affi.æ hec bñ nõ:quia non le
gi alibi ita e Aeen fone ad tertiuʒ:
nunquid ualet ↄſuetudo reſtringens facultatem
probandi ad certam ſpẽm probationis:de hac
queſtione uide Spe.in ti. de proba. .fi. V. ſed
pone ꝙ ĩ iſtrumento:ubi tractat quid in pacto
nunquid ualeat ⁊ tacite in ſtatuto ponit uarias
opi.⁊ tandem uidetur reſidere cum Vberto de
bo. ut pactum lex ⁊ conſuetudo ualcant ex cau
ſa:iia tamen ꝙ ubi requireꝛetur pꝛobatio inſtri
non ex toto excludatur probatio ieſtium:ſed ſit
arbitrarium ex qualitate teſtium productorum
utrum admittantur: quod placet hic do. An.
maxime de eqtate canonica:ne contingat õ iu
ſticiam alierum cũ aliena iactura ditari.mihi ſa
tis hoc placet cã ſubſiſtente ut predixi:cũ uide
am ꝙ in multis caſibꝰ iura requirant ſcripturã
de quibus per glo.in.c.i.de cenſi.li.vVj.in illis
tn caſibus non requiritur ſcriptura ad ſubſtan

tiam ꝓbõis: ſʒ ad eſſentiã æ ualiditatem acmæ.

un ſcias ꝙ ubi ad ualiditatem actus requiritur
ſcriptuta ſi illa interuenit in actu ⁊ poſlea fuit ꝑ
dita põt ꝓbari tenor per duos teſtes:ut ẽ tex.
nõ. in.l.teſtiũ.C. de teſti.? ibi per Cy. ⁊ ĩ.c.ſiẽ
·j.de re iudi.iũcto.c.fi.ð ꝛe iudi.li.vj.ſʒ magis
ad ꝓpoſitum noſirum facit pal.l.teſtium:ubi in
certo caſu exigit ꝓbationem peꝛ inſtrumẽtũ:ſʒ
loco inſtrumenti deficientis ꝛequiritur ꝓbatio
per quinqʒ teſtes idoneos.æ eſt tex.ualde ſing.
iudicio meo per quem dico in qõne noſtra:ꝙ
tale ſtatutum nel ↄſueiudo ſeu pactum ualet:ſed
in defectum inſtri debent pꝛoduci qnqʒ teſtes:
ut i. d. l. ſicut. ⁊ ſic limito illud dẽm ſpe.naʒ duo
indiſtincte non nidentur ſufficẽ ꝓpter ꝛem ſia
tuti: æ hec bene nõ.⁊ ſecũdũ pꝛedicta limito gl.
in auten. ut ſine pꝛohi.ma.? in.v. ſenatuſcon.
que uidetur uelle ſimplic ter tale pactum nõ ua
leꝛe. additio.
1litteris Laſus. In cõ
* muni iudicio ꝓ
bant actoꝛ ⁊ reus:⁊ ſi pariter ꝓbãt
reus abſoluitur: niſi fauorabilem
cãm foueat actor. h. d. communis diuiſio. ſa ibi
ad qð. ¶ Mõ pꝙ pbenda ↄſiſtit in tpalitate.

0

ſolent enim aſſignari aliqua temporalia loco P
bende. qnqʒ tñ ↄſtituitur ex quodã iure ſpuali
cui eſt annexa pbẽda:de quo uide bo. tex.i.c.
dilecto de pbẽ. ⁊ uide oĩo ꝑ Inno.i.c.maiores
e.ti: dic ut urrobiq; nõ. ¶ Hõ fo canonicos
eccłe ciuſdẽ poſſe inuicẽ litigare ſuꝑ iurib ſuaxꝝ
pbẽdaꝝ abſqʒ alio mãdato ecclie. nũquid eode
mõ pnt agẽ ↄ erneos dicã.j. ſuꝑ gl. ¶ Mõ 3
ꝙ canonicus quilʒ dẽ poſſidẽ ſuã pbendã: z lar
ge põt dicẽ pbẽdã eſſe ſuã rõe iuris qð bʒ ĩ ea:
ſicut buficiatus põt dicẽ ðᷣ bijficio ſibi collato.
2 ꝓbaĩ h imũ in. c. ſi tibi abnti de pꝛeben.
li. vj. ¶ Mõ ar. ꝙ fines pbẽdaꝝ preſcribuntur
ſpacio. xl. qnoꝝ ſiẽ alia bona eccliaſtica¶ Mõ.
ꝙ indiciũ finiũ regũdox.ſ.ꝙ dat᷑ iteꝛ ↄtẽdẽtes
de finibus ↄperit etiã alteꝛo poſſidẽte tm:qui dr
occupaſſe ⁊ corrupiſſe terminos.qnqʒ dat iter
duos pendentes ſe ꝑiter poſſideꝛc uſq; ad ceꝛ
tum teꝛminũ: de quo etiaʒ. j. ¶ HMõ. ꝙ qnq; qͥs
ſuſlinet uices duox. ſile in. c. cũ olim de re iudi.
2 multag 2cOz. quas nõ. uidebis cuʒ glo. ubi di
cetur ¶ Mõ. ibi ad fidẽ ſibi faciendaʒ: æ ibi ad
cognitionẽ indicis ⁊c̃. ꝙ fides ⁊ pꝛobatio eſt in
dici facienda. nõ eꝛgo ualet ſi fit nõrio uł alteri:
ad ̊ teſti. in noſtra ⁊.ff.c.ti.qnquagita in fi.
Hõ. ibi quos pcellẽ ĩtellexeꝛit æc. arbitraꝛiũ
eſſe ꝓductis teſtibꝰ ex utraqʒ ꝑte:quoꝝ depoſi
tiones pᷣnalcant. nõ eni ſimplr oſiderat᷑ numer?ꝰ
1 multa de quibꝰ ĩ. c.ĩ noſtra.j.de teſti.⁊ in.l.
.iij. ff. e. ¶ Wõ magnũ eſſe ↄmodũ poſſeſſiõis
etiã cũ ↄtendit᷑ de ꝓprietate rei:qꝛ data ꝑitate
ꝓbatiõis actoꝝ ⁊ rei abſoluit᷑ poſſeſſoꝛ.⁊ hoc
qꝛ preſumptio ẽ pꝛo eo qui poſſidet. cor.regu
la cũiura ꝑtiũ ſũt obſcura ð re.iur.li.Vj.⁊.c.in
ter dilectos de fi.ĩſtru. ¶ Et nõ. ꝙ reus nõ dʒ
abſolni ſi ĩ aliquo dat᷑ exceſſus ĩ ꝓbõne actioꝝ.hᷣ
ti nõ cꝛedo ꝓcedeꝛe indiſtincte: pꝛo hoc allego
gl. ſing. in. c. clerici. xxxi. di. qᷓ dicit: ꝙ ſi duo te
ſtes clerici dñt me ↄmiſiſſe foꝛnicationẽ uel alið
delictũ ceꝛta die:⁊æ duo alij teſtes laici dñt oppo
ſitum: ꝙ tota die illa fui cũ eis: ita ꝙ nõ portuiſ
ſem oↄmineꝛe quin ipſi uidiſſent: ꝙ ego qui ſum
reus debeo abſolui:⁊ m clerici qui ſtant pꝛo ac
cuſaroꝛe ſũt idoneoꝛes:⁊ ſic v ꝙ modicꝰ exceſ
ſus in teſtibꝰ actoris nõ tollit reo h̊ puiłiuʒ: qð
bñn nõ. Et nõ illud ꝙ ꝓmptiora ſunt iuꝛa ad ab
ſoluẽdũ qᷓ; ad ↄdẽnandũ:ꝙ ſic debent faceꝛe in
dices: uide tex. op.ſemꝑ mẽti tenẽdum. xxvj. q.
ulti. alligant: qui dicit iteꝛ cetera melius eſſe ꝓp
ter miãm rõem reddeꝛe: qꝙ; ꝓpter cꝛedulitatem.
ubi eni pzfa. largus eſt diſpẽſatoꝛ fuꝰ nõ dʒ eſſe
tenax. ſi deus benignꝰ ad quid ſaceꝛdos eiꝰ au
ſterus uult appareꝛe: ⁊ eſt tex. ſancti Joannis
chryſoſtomi. ? ita ſemper ſolemus conſulere
nouitijs qui nadunt per officia ¶ Mõ: ultimo
ꝙ poſſeſſori ñ ĩcũbit regularit᷑ onus ꝓbãdi nõ
enim tenetur poſſeſſionem redẽ: niſi pꝛobãti de
iure ſuo de rei uẽdi.l.fi.⁊æ aliqd.j.dicã. HBo.
et uidet᷑ ꝙ canonici ñ pnt inuicem litigare de p
bendis qꝛ nõ ſunt clericorũ ſed eccłie glo.nibil

ad boc allegat.ſed ego allego ad ̊ texrum nõ.
ponentem originem prebendarum. xij. q. i. §.
fi. cum. c.ſe. ubi dicitur: ꝙ licet bona eccleſiarũ
fuerint diuiſa per pꝛebendas: non tamen cano
nici ea poſſunt poſſidere ut propria:ſed ut pro
curationem quandam: qᷓtenus ex eis neceſſaria
ſibi admiſtrẽt. ſi qua uero ſuperſunt in commu
nes uſus eccleſie expendent.⁊ facit ſing. tex.ille
3 glo. in. c. ꝑñti ð of.oꝛ.li.vj.que dicit ꝙ iſti ca
nonici admiſtrationem non habentes faciunt
fructus ſuos:quod tn largiſſime ꝓſequor in ꝛe
petitione.c.cum eſſes de teſta.⁊ facit illa glo.c.
pñti ꝓ his que dixi:ꝙ canonicus non poſſit a
gere ſine mandato eccłe cu; non hẽet admiſtra
tionem bonoꝝ prebende:ſed ipſa eccla nidetuꝛ
hae ad diem.c. requiſiſti in fi. z. c.ꝛelatum.ij.de
teſta.in. fi.? patet ꝙ canonicus non uidetuꝛ ba
bere ſucceſſoreʒ in pꝛebenda:ſed omnia deuol
uuntur ad eccleſiam cuius ſunt bona: pꝛo hoc
uide glo.in.c.ꝙ ſicut de elec.in. v.conſentiꝛe ⁊
quod ibi nõ aes nunc contrariu; quod
ſentit glo. iſta prima multum fortificatum: ad
quod glo. iſta reſpondet: ꝙ licet non habeant
proprietatem tamen habent uſufructum in ills
ratione cuius habere poſſunt.l.iiij.ff.finium ꝛc
gundorum. ¶ Mõ iſtam glo. que ſentit canoni
cos habere non nudum uſum tantum:ſed uſu
fructum:de quo remitto ad pleniſſime per me
tractata in.d.c.cum eſſes ⁊ aliquid nõ.in.c.fi.
de pecuſł.cle.ſed quo ad principalem queſtionẽ
dicit Jo. an. glo. ueram quando canonici inter
ſe agunt ita ꝙ nil deperire poteſt eccleſie quaſi

dicat non intereſt ut poſſideat ille canonicus ulł

iſte quia quiſqʒ habet nomine ecclie. ¶ Si uero
nellent agere contra extraneum neceſſarium eſ
ſet procuratorium eccleſie cui poſſet aliquid de
perire.ſ.ſi ſuccumberet canonicus Inno nero
in prin. glo.ſue intelligit canonicos poſſe ageꝛ
et conuenire pro prebendis ſuis quando ex cõ
ſuetudine uel conſtitutione uel ab epiſcopo uel
ab alio iudice ordinario poteſtatem receperunt
adminiſtrandi:æ hanc repurat legis adminiſtꝛa
tionem.C. de iuꝛa.calũ.l.ij.F.ij.nam qui habʒ
generalem adminiſtrationem a domino rem in
iudicio deduceꝛe poteſt. ff. de pac.l.nam ⁊? no
cere ſecundum Inno. Aduerte quia aliud ui
detur poſtea ſentire Inno. in alia glo. ſua: ubi
ſentit hanc opinionem: uidelicet ꝙ iſte canoni
cus non poterit aliquo modo ageꝛe: quia non
interdicto= uti poſſidetis:quia alius occupaue
rat:ut dicitur hic in tex.⁊ ſic perdiderat poſſeſ.
nec inteꝛdicto unde ui:quia nõ fuerat ſpoliatus
ſz forte a pricipio ſine uiolẽtia partem prebẽde
iſtiuſ occupauerat:nec rei uendica.cum proprie
tas non eſſẽt ſua ſed eccleſie nec nomine ecclie
agere poterat:cum ipᷣa poſſiderʒ equaliter ocs
prebendas hec etiam uidetur rõ ſufficiens ſim
eum quare nec ſuperioribus ĩterdictis iſte egit
preſuppoſito ꝙ cõpeteꝛent:ut nõ.j.ð prebend.
relatum.ij. ĩ pri. ubi patet ꝙ ipſa ecchia dicitur

Allen
Dnen e d. Abnn
S ntatm DM il
e.r. c.l,
—
rte geſer,

un docg. Dwonn
Annſcn 1 .
3 unns drpr

lee in Connr
l „
ſanne hu eni
humn n, Auitgti
od, * atanz hin
mal 1 ne pſegtornr

eſce nſn rftiin goc

neg nonicns n⸗
d niagon poſſt
Ceaaß non hier Achrirn
aneſt la cuntden
entiſiinftt nenmn i⸗
cnidsrontidani,
in rbageſcconnnn gao
can auns ſunt bonnpohoc

n cec in. .onſelnr⸗
nvcsninc ontrunin gvo
Mmm munumn foniftcanunrad
pdnien fcn nonbaten
morden uninncunin ils
Sbegt oſun i friunr
bim go.nelnt noni
,/Audain uun i
ni a,oniſine rr
mcſſs ? alqnd in c i.
vo d orinionen qveſton
Urran quando aanonidi iner
Ccenir oeſ alſte aunſ
ur wſiten ilecanonicns
a nonine che (Sinero
rnenmmeun naeſanund
Naleſe ipoſſt lnd d⸗
tann anonis Iiſo ne
clet anonics oſe ghe
evcnds isgunnto er

ünanore vdc NlN 1d⸗

1rarid wchn n,
abw cnnr lgs aii
ailiſiin

. l⸗
nſnn aſſtnſi
N cecgi
cdan Mn its
le gic bend.
in oe
Ne e

¶Oropoſuiſti.

habeꝛe bona pbendaꝝ ut. sdixi. Inno. ſol. hoc
modo et aduerte ad modũ ſoluẽdi.quia uidet
recedere a pꝰ dicto s per eũ poſuo.dicit eiʒ ſub
dubio forte poſſe dici canonicum poſſe agere
nole prebende ſue ſicut ſolus abbas agit nomie
ſue dignitatis:cũ hẽat bona diſcreta a cõuentu
ſuo:de quo in.c.edoceri ð p.et expedit agere
noie prebẽde ſue fᷣm cũ qñ agit õ canonicos uł
laicos ꝗ noĩe eccle ſe poſſidẽ dnt uel iuſ habẽ S
alios qt er—neos qui ni nitunt᷑ iuris eccłe melius
uidet᷑ agendũ noie eccłe:diẽ tñ qð ſi noĩe ecclie
uult agẽ: oʒ ꝙꝙ hẽat ꝓcuratoriũ canonicoꝝ ułpᷣ
poſiti quoꝝ noie agit et ſi dices qũo agit noĩe
prebede cũ pᷣbẽda nihil hẽat uel poſſideat: Gn
det Inno. ꝙ imo pbẽda põt hr̃e iura ſua et poſ
ſeſſiones:ſicut epatus abbatia hoſpitale ul' que
cunqʒ alia domus uel dignitas uel adminiſtra
tio adeo ſᷣm eũ ꝙ ſi cõcurrẽt ꝓcuratoꝛ ecclie ⁊=
ipſc prebẽdarius: uẽ ꝙ ipe pbendariꝰ pferendꝰ
ẽ in agendo iu nõ.de reſti.ſpo.olim cã:h̊ ſunt
uerba Inno. per ꝗ uè inuẽ plura pꝰ ꝙ pbedãiꝰ
põt agẽ abſqʒ alia ↄſuetudie uel ↄſtõe ꝓ iuribꝰ
prebẽde ſue noĩe ipſius pbẽde ſicẽ qʒ admiſtra
toꝛ ẽt õ eĩ neũ Iʒ tũc ſit meliꝰ ut agat noie eccle
n tn dicit h̊ eẽ neceſſariũ qð c õ̊ id qð dixi ̊ fʒ
eũ et illã opi. Jo.an. ſuper iſta glo. Ees⸗
ſetit ꝙ ꝓcuratõ generalis eccle põt agẽ ꝓ iuribꝰ
pᷣbẽdaꝝ. ¶ G ꝙ pbẽdariꝰhẽat ltimã admiſtra
tõʒ ſuꝑ iuribꝰpbẽde:ſicut alius in dignirate cõ
ſtitutus qð nõ.nã uẽ õ cõit᷑ nõ.in.c.fi.ne pᷣlati
ni. ſuas.doc.nẽi ſequẽtes trãſeũt multũ ſicco pe
de ꝛecitando un h̊ dicta doc. alit᷑ n ponderando
nec ad cõcoꝛdiã reducẽdo qnimo ſparſim hec
dicta recitando Ego meliõi iudicio ſemꝑ ſaluo
puto h̊ nouũ attẽtari poſſe ut dicamꝰꝙ aut fun
dus aliqs ſeu aliqua tpᷣalitas aſſignat᷑ canonico
loco pᷣbẽde ut inde uiuat ita ꝙ ñ cõſtituit᷑ ut ſit
bñficiũ ꝑpetuũ nec aliter unitur canonie ut ſic
efficiatur unũ ius ſpũale cũ illa iux ea q hntur ĩ
cC.dilecto ðᷣ pᷣbẽ.ſed aſſignatur ti ut ide uiuat
ſicut fit qnqʒ ĩ ecclijs collegiatis i qbꝰlʒ oĩa bo
na ſint cõia tñ cã murmurationis euitande aſſi
gnat cuilibʒ certũ qͥd un uiuat iur nõ. ꝑ Inno.
in. c.ĩſinnãte ne cle.uel mo.et ꝑ Jo.an.i regula
ñ ẽ obligatoriũ de re.iur.ii.vi.in mercu.et tep
cedat pᷣmũ dẽ; Inno. ct illud Jo. an. q ſil iũge
do dico hoc caſu ſic ꝙ ſi ex ↄſuetudie uel ſtatu
to uel aliter habuerit iſte canonicua ſuꝑ tali fun

do Itimã admiſtratõʒ poterit agere et cõueniẽ ſi

cut qʒ hus admiſtrationẽ a iure ut uoluit¶ In
no. qð bñ nõ.in.c.fi.ne pᷣla.ui.ſuaſ. ut nõ
fuit cõſ cutus ltimã ptatẽ admiſtrandi:et tũc
cedit dem Jo. an. ut ad innicẽ poſſint agere qꝛ
nil deꝑit ecchie:ſʒ aduerſus eĩ neũ ñ uidet᷑ eiz ha
buiſſe h caſu illũ fundũ r cario et remãſiſſe ĩ poſ
ſeſſione eccłie ſicut cctera bona ꝓ h bo.tex.i.c.
clerici.xvi.q.iij.et. c.poſſeſſiones.e.cã.q.i.et h
caſu recte dr̃ canonicũ ñ hr̃e admiſtratõʒ pben
dge ſue:et ꝙ aliud ẽ in locatione quã tał canoicꝰ
ſacit reſocctu ſucceſſoris:qᷓ in alio adniſtrator

eccłaſtico:puta abbate ꝛectoꝛe eccłæ et ſi. ut nõ.iĩ
ꝗ.c.fi.ne pla.vi.ſuas.Aut ex bonis eccłe ſũt
oſtitutc p̈ bẽde ꝑpetuo:ita ꝙ ſunt ſolide pbẽde
gate ĩ bnfi firmũ maxiĩe ſi uniũt᷑ canonicatibꝰ
ſicut ĩ pleriſqʒ eccłijs fit æ tũc ꝓcedit a iud dẽm
Inno. ut dicamus quãlʒ prebendã hẽe iura ſua
etiã ſicut alia dignitas ſeu admiſtratio:7 q pre
bendarius hẽat ltimã admiſtratõʒ æ facultatem
agendi ⁊ defendendi ſicut alius rector eccliaſti
cus.ñ eni apparʒ 20 qꝛe iſte ñ debeat bẽe admi
niſtratõʒ pᷣbende ſue:ex quo bnficiũ eſt perpetu
um ⁊ Itime ⁊ ꝑpetuo ↄſtitutũ:ſicut qibet alius
hns bnficiũ:ut ſing.ſentit hic Inno.in. ij. glo.
ſua ⁊ op.ad hoc facit iſte tex.æ hec ſing.nõ.ſũt
maxime ad mam illius.c.fi.ne pᷣla.ui.ſuas:licʒ
doc. ibi ſimpłi pene oms dicãt canonicũ nõ hẽe
admiſtratõʒ bonoꝝ pᷣbende. ſz ego limito ꝑpj. S.
dicta:nec als hoc cogitaui:ſed nouiſſime ĩ mẽte
accidit:æ ꝑ hoc reduco ad cõcoꝛ.dicta Inno.
7 ſaluo.dẽm Jo. an. ⁊ limito dca doc.i.d. c.fi.⸗
ꝓ hoc ultimo facit ille.F.fi. xij.q.i.iũcto.c.ult.
cũ glo.in. v. ꝓcuratori. Vel ſaluando dictum
Inno. ⁊ Jo. an. hic:⁊ ĩ.d.c.fi.ne pꝛe.ui.ſu.põt
ſic dici: canonicꝰ hũs diſtinctã pbendã põt a
gere ⁊ cõueniri ꝓ iuribꝰpbende:⁊ q;tũ ad h dr
hbẽe lrimã admiſtrationẽ: ut hic ĩ tex.? ꝑ Inno.
ſz nõ dẽ hᷣe admiſtratõʒ ſimplꝛ: ut pe ſſit obliga
re locãdo uel öhendo ipſam prebẽda ſeu bona
ipſius ultra tps nite ſue: ſicut põt alius pꝛelatus
ſeu rectoꝛ qᷓ hẽt ltimã admiſtrationem: ut noluit
Inno. in. d. c. fi. ? Jo. an. poſt eũ ⸗ communit
alij doc.ibi.⁊ põt eẽ 20 diuerſitatis:qꝛ p benda
datur canonico tanqꝙᷓ; uſufructuario ſen uſna
rio dat᷑ eiʒ pncipalit᷑ ut inde uiuat:n ut ꝓcura
tori ſeu admiſtratoꝛi:ut ꝓbatur.xij.q.i.F.fi.cũ
c.ſe.iõ tanq; uſufructuarius uel uſuarius non
poteſt rem ultra ipſius uitã iure ſuo locare:ut ĩ
.l.ſi quis domum. ff. ſoca. finitur enim tale ius
morte:inſti. de uſufruc. S. finitur:ita accidit ĩ ca
nonico. nam ꝓpe non dẽ hẽe ſucceſſorem:niſi ĩ
pbenda ſeu canonia: ſed in glijs iuribus ſucce
dit caplin ad quod pertinet ꝓpetas pᷣbende et
ius canonie:ſic intelligas.c.relatũ.ij.de teſta.2⸗
glo. nõ.in.c. quod ſicut de elec. in. v. conſentire
in fi. que uult ſucceſſorem pꝛelati poſſe agere ð
contemptu pꝛedeceſſoris:quia ſuccedit in hbonoꝰ
re ⁊ oneꝛe:non ſic in ſucceſſore canonici.⁊ latiꝰ
uide ibi per Inno. æ ſccundum pꝛedicta intelli
ge glo. in. c. preſenti de of.ordi.li.vj. que vult
canonicum dici ſimpliciter æ pᷣerſonaliter bene
ficiatum.dicitur enim ſimpliciter:quia non hẽt
curam animarum. dicitur peꝛſonaliter.quia ꝓ
prie non habet ſucceſſorem: ſed capirulum ad
quod pertinet proprictas ſuccedit:ſed non cão
nicus:niſi reſpectu pꝛebende ut pꝛedixi.⸗ il
la glo.intelligatuꝛ de canonico patet ex iuꝛibus
que allegat.⁊æ quia ſic uidentur eam intelligere
Hoſti. Joannes an. qui fuerunt auctoꝛes illi
us dicti in capitulo relatum preallegato in. v.

morientes ⁊. c. requiſiſti. eo. ti.æ ſentit Jo. an.

C De pꝛobationibꝰ

in. c. ij. de deci. ⁊ in regla nemo põt li. Vj. ĩ mer
cu.⁊ idẽ vꝛ uelle glo.oꝛdi.i.c. pontifices.xij.q.
.iij. ꝗᷓ dicit: ꝙ ſi aliquid relinquit᷑ canonico a ꝓ
pinquo uel erneo nõ acquirit᷑ ecche ꝑ.d.c.redſi

ſti iĩ fi. ubi dẽ: ꝙ relictũ factũ clerico nõ hñti ad

miniſtrationẽ nõ acquirit᷑ ecclie: ⁊ ſic ulłt ꝙ cão
nicus nõ hẽꝛet admiſtratõeʒ.ſ. ut platꝰ. ũc

qro q̃i᷑ ̊ utraqʒ ꝑſona ſuſtinet uices duoꝝ.rn
det gl.ij.qꝛ hͥ iudiciũ finiũ regundoꝝ ẽ duplex:
cũ qlibʒ ſit actor ⁊ ꝛeus.hĩc ẽ ꝙ quilʒ q; pᷣſtare
duplex iuramẽtũ calũnie ⁊c̃.ut ĩ gl. fater tñ ꝙ il
le ſit pricipał qui prio ad iudiciũ ꝓuocauit ⁊c.
Agdueꝛte ad ðᷣclarationẽ tex.⁊ gl.ꝙ ĩ h̊ indicio
finiũ regũdoꝝ iõ quilʒ dr̃ actoꝛ ⁊ reus: qꝛ quilʒ
agit ⁊ ↄuenit᷑: ut teꝛmini antiquitꝰ poſiti uel de
nouo ab eo qui habuit ptatem teꝛminãdi obſeꝛ
nenẽ. ff. fi. regũ. l.i.iĩ fi. . F. eos: iõ quilʒ iurat ð
calũnia: ut actor ⁊ reus.ſ.ꝙ non calũnioſe agit
nec calunioſe excipit: ⁊ ſic pſtabit iuꝛamẽtũ nnũ
ſub duplici foꝛma: ut ĩ gl. Itẽ ſcias ꝙ h̊ iudiciũ
qnqʒ dat᷑ iter duos:quoꝝ nteꝛqʒ ↄtẽdit poſſidẽ
⁊ ꝓprietatẽ teꝛmioꝝ hr̃e:⁊ h cau praticꝗ
di colligit᷑ ex.l.iij. iuncta gl.C. fi. re. p*
index cognoſcet de poſſeſſiõe. fo de ꝓprietate.
