integrum: ſed nõ perijt. hoc intellige quando le
ſio tangit eccleſiam: ſecus ſi perſonas eccleſiarũ
2 eoꝝ tura:de quo uide bonã glo.in cle.i.de in
Fkreh Sere perann gl. opp. exceptio
peptoria in cã pricipali omiſſa põt opponi ĩ cã
appellatiõis ut ĩi.c.cũ JYo. ð fi.ĩſtꝛ.⁊.l.ꝑ hãc.E.
ð tep.ap ſʒ iſti moachi appellauerũt a ſũia lata
mõ iſteriũ ut pʒ i öciſa.ergo male dicit Ĩa ⸗
E eis ipurandũ qre nõ appoſnerũt tũc. So. glo.

N p. ptutnA aen Z en'im Paßzis

KQuali 4Aalg uun m aliac Phadet

refert Jo. dixiſſe hãc decretalẽ pꝛocedeꝛe quan
do quis omiſit ſciẽter et doloſe exceptionẽ prio
ꝓponẽdã cauſa fatigãdi adueꝛſaꝛiũ ſunz: ſecus
ſi ignoranteꝛ omilſiſſet exceptionẽ ꝓponeꝛe. hec
ſolutio nõ placet glo. quo ad iſtũ tex.qꝛ ex litte
ra nõ apparet ðᷣ dolo et malitia iſtoꝝ monacho
rũ. Sed nota tu ſolutioneʒ iſtam in ſe ualde ſin
gularẽ: ex qua infertur mirabiliſ limitatio ad iu
ra ſuperius allegata/ur peremptoꝛia non poſſit
opponi in appellationis cauſa quando ſcienter
2 doloſe fuit omiſſa in cauſa pricipali:ſed Jo.
an. dicit ſe nõ putare ꝙ hoc dixeꝛit Jo. ad ſolu
tionem buius contrarij ſed alteꝛins qð.j. ſubij
ciaz. Sed boc dictuʒ Jo. placet phi. ꝙ omnino
putat uerum HMoſt. all.in ar. S ð excep.c.excep
tionẽ inſti. de excep. F. itẽ ſi in iudicio. Joã an.
dicit ꝙ illa decretalis exceptionẽ facere uidetur

potius cõtꝛa: quia ibi qui nõ oppoſuit exceptõ

nẽ tempoꝛe debito malitioſe poſt tempus audi
tur: ſed cõdemnatur in expenſis: ſic nipᷣtur dicẽ
dum in hoc caſu ut audiatuꝛ iſte qui tempoꝛ de
bito nõ oppoſuit exceptionẽ rei iudicate:ſed cõ
demnetur in expenſis. Sed tande; JYo. an. ſeqᷣt
Hoſti. quia decꝛetalis illa exceptionem ponit ca
ſum ſpecialem i excõmunicatione vt ſatis appa
ret ibi in tex. propteꝛ cauſas que habentur i. c.
pia de excep li.vVi.ergo eius cõtzꝛaziũ eſt geneꝛa
le:ut is qui malitioſe nõ opponit exceptioneʒ ſi
bi cõpetẽtẽ debito tempoꝛe:⁊ facit hot cauſa fa
tigandi aduerſariũ poſtea nolens opponeꝛe no
debet audiri facit de preben. preſenti. J. loca li.
vi ⁊ qð ibi notatuꝛ. Et hec opinio uituꝛ ̊ pla
cere do. An. ? facit optime qð nõ. glo.in. c. ad
audientiã. S. de reſcrip.⁊ ſatis placet mihi ar.c.
ex tenore ⁊.c.ſedes de reſcrip.⁊.xi.q.iij.priuile
gium:omnia eni debent ſuis tẽporibus cõueni
re.xxiij.q.iiij.ſi eccleſia. Itẽ appellatio fuit iuẽ
ta ut eſſet preſidiũ innocẽtie:et grauaminis ꝛele
natio: non autẽ ut defendeꝛet appellãtem in ſua
malitia ur in. c. ſuggeſtũ z. c. ad noſtꝛam de ap.
7 tene hoc ſemper menti. Qualiter autẽ pꝛoba
bitur iſte dolus ſeu malitia: dic ex piecturis: uej
quia iple aduerſarius hoc dixerit extra iudiciũ
So. glo.ſoluit cõtraꝛiũ.s.formatum qð hic nõ
fuit appellatum a diffinitiua qᷓnimo nec potniſ
ſent iſli appellaꝛe ab ea quia ↄtumaciter ꝛeceſſe
rũt friuole appellãdo ab interlocutoria in eo ꝙ
primi iudices noluerũt admittere exceptionẽ re
cuſationis:hec ſolutio eſt bona in ſe quia appel
lans fꝛinole manifeſte non audituꝛ nolẽs poſtea
a diffinitiua appellare ut in cle. una ð dolo ? cõ
tu. ſed notat glo. ꝙ illa cle. habet locum etiam in
cauſa eccleſie:qð an ſit ueꝛuʒ indiſticte:uide qð
le.⁊æ notatur in.c.imperatorũ de iura.calum.et
.C.i.ut lite nõ cõteſ.ubi dixi an ↄtumacia ꝓcura
toris noceat domino ut appellare nõ poſſit:fac
etiã qdð dixi in.c.i.de dolo ⁊ cõtu.⁊.in.c.fi.ð iu

ra calũ.O.i¶ Tertio principaliter oppõir gl.

ex alio capite ſentẽtia iſta ſuit nulla quia lata
õ rem prius iudicatam:⁊ ſic citra appellationeʒ

. e re ludicata.

debuit möaſteꝛiuʒ ſancti. a. audiꝛi ut. .i. C anz
do prouo. nõ eſt neceſ. .ij. q. vj. . itẽ (
cõtꝛa. Solutio glo. colligẽdo eius mentem i
tres ſolutiones. Mꝛima ſecundũ q ſentit Fa
applicando eius dictũ ad hoc cõtrariũ ug⸗
tur fuiſſe ex ipſius mẽte:quia cõtrariũ dteat
ꝙ niſi ſciẽter ⁊ doloſe cauſa fatigandi daberſan
um ſuum. quis omiſerit exceptionẽ rei iuaichte
opponeꝛe quo caſu intelligebar iſtum tex. et eſt
notabilis limitatio ad iura pꝛeall. ? pot dekencl
per ſuperius dicta: ſed nõ placet hec ſolutio gl
ſed tranſit ad ſecundã ſolutionẽ dicens ꝙ
da ſentẽtia ualet ↄtra primã.ſi de ea nõ fuit op
poſitũ ſiue ignoranter ſiue ſcicteꝛ:ut ſatis uidet
inuere hec littera:imputandũ.n.eſt nõ obijcien
ti ut dicitur in tex. Tertiã ſolutioneʒ ſentit glo.
in fi. ꝙ hic nõ fuit prima ſententia etiã nüc oſtẽ
ſa licet fueꝛit allegata pape: ſed bec ſolotio paꝝ
ualet ad mateꝛiã: quia tex. preſupponit ꝙ etiam
ſi nũc oſtenderetur n debet ſentẽtia pretexin p
bationis nouiter reperte retractan. Et ſic hes
43 ex pꝛedictis duos caſus in quibus ualet ſenten
tia ſecũda cõtra primã. Monit gl. æ quanuor
alios caſus:qui tamen n faciũt ad intellectũ hu
ius. c. ſed ad materiã ampliandã. Ad unũ tamè
ex illis aduerte inquãtũ dicit ꝙ ĩ canſa publica
ualet ſecunda cõtra primã ex pꝛobatione nouii
reperta ut in.l.imperatores.ff. de ꝛe iudicata:
peꝛ illum tex.idẽ dixit ibi glo.in cauſa eccleſie:
quia iura eccleſiarum dicuntur publica.i.di.ius
publicũ ⁊. ff. de iuſti. ⁊ iuꝛe.l.i.O.publicuʒ. Sed
Jo. bic notat cõtrariũ dicens:ꝙ hoc caſu eccle
ſia nõ equiꝑatur ꝛeipudlice:⁊ hoc uerius: unde
opus eſt ut eccleſia hoc caſu petat ꝛeſtitutionem
in integrum: ut probatur in. c. ſuſcilata. 8 iin
te reſti. facit. e. j. ꝓx. ⁊ ibi hoc ſentit Joan. poſt
HGol. ſuper gl. fi. ?⁊ do. An. hic: æ boc teneas et
probatur iudicio meo aperte hic ĩ.v aloquin.
MQuartus caſus cũ iudex expreſſe ꝛeprobat ſen
tentiã primã corã eo pꝛoductaʒ ut pꝛobatur hic
in uer. nõ obſtante ſecundũ unũ itelleciũ ?.j].(.
ꝓxi. Quintus caſus cũ ꝛeuocatnr in dubinj an
ſententia fuerit lata ? iudex pronũtiat nõ fuiſſe
pronũtiatã nt.l.i.in prin.ff.que ſen. ſine app. ꝛ
ſcin. Sextus in caſu.l.admonendi. f.de iurein
ran.ſ.cũ ſentẽtia fuerit lata peꝛ pꝛobatione non
integraʒ puta iudice iuramentũ parti dekeꝛente:
ã ſuperuenientibus probationibus hõt prii
ſentẽtia reprobari ut ibi:⁊ de h caſu gic ut ple
ne nõ. ibi c in. c. ſi. de iurciuran. ubi dir Er per
bec hẽs vᷣclaratã totã glo. Sʒ nüc exnn glo. at
tẽde:nã circa primũ intellectũ huius.c. ſunt uer
rie opinio nes inteꝛ doc. utriuſqʒ iuris. gl. enim
hic tenet ut ſupꝛa dixiſꝙ ſecũda ſentetia diꝛecie
cõtraꝛia prima tenet ſi de primn nõ fuit excepiu
liue ſcieter ſiue ignorãteꝛ fuerit oñſa: x ita gl.
itelligit iſtuʒ tex. Si t pria ſnia fuit allata ? ole
ſa. nec expreſſe repꝛobata non tenet ſecundde
ſic intelligit. li. C. quando prouo. non eſ nec
ſe. Joannes. and. ut ſupra diri poſuit ſecunh

anchaſſie cen mnri dil ſen

ic i
ſucicio per lan ponn n
ſerpis eronne demn, Mxob.l

imutllſn ſ ol n
ai oudt niy wj ſno al 9.
nur ſou etl ninin uuldte
I li there iie p aae Bell Meipnt
pyntaronio ulamn n ſul la ll.
n aſtrgtart kitgy bi otam inf ulune
6Sel anebeechiid Jodan diim 1
ürer übieintulo dfegnur nalta Ancu
Pmnscfüinndinicd eod erdigſe
Po KfSet ſic ona unnos unos oagi,dicn
exprele ſtnm ter nfibi papa teſerendo
acd primnamn ſnigmn dicit prenenn inſtrumen
runn nouorumnlies non dedent inſturarire
preſupponit ham ſententiamwlere lcet ommn
ceſſnr dolusparts d dent genins us ig
ranni in nüch ferit legem. Qindo
one pontt Din nli C qs puocnen
teſe ſcpiis Alegara ubi fumat tune in
tüdi ſin pinmn avandloanbefiefunt
erenden iſtmniner ſc incligr ſumn ter,
rduenſe inffiis ir inper mn lanni
ſgat pro bot alino glginr t onm
cnobus fi e e iilcie indel
ſenent monenmr ad ſeil.
Novemut ac hoe anſa anſn
uſer ſecha ſenteia eſ bi lanare
ſtinn cun per cnäii, utcpeninr lan
ſer of lte f e fi rarſſin lh
. Nan antg n, a e. ld api in
B nquig ier eſ perſenei
lamn uner?

ftoſou In. c. in iiteris 3
nförnic⸗ enu i ck oſchh e

iifennr n tiones mniltir oi
ſAwonmur Dn In BVtllensſ in

ſnu oſmtanmnt idiaſningun⸗

bnons monin npene ennmni Eie⸗
rdlas dws aſizi ti nt
tia ſcrich cörn orini. Penrglrum
los aits nl unmi nei u nin
1.c.ſd ad marni mnplanci., niͤn
Iis adne Muii r icſ at
wndicmm onmni avbne ſ
mna ur AArwSf .Eidc
un . dntbigo auſ, alie
uura ccſarum dcunur puble, edl,ius
i1 K de inc.r inn.... hublen Geg
de NoRCNNN ANdo nee
dgipemn wöAe einstd⸗
18 Retdca ANaNrndrn
megromm cdumn n icnidi
r factc. Pk. iboſen Nonft
6: ſer t do Aubet dune
õ 8
Ormms ils iͦimder nch d
Enti Nnia dt Nwchant i
nnuc nd lant nti u ue

Pn. Ouinms clcsci moen in,

Ge:ni dda ſn
opiniones inna lcn
ſree Von Cin i
hie ener N rin,

aiſicn in

Oα A—= ſat ſutz 1 Pina aK ,2 fr PE.

7

Be re iudicata.

opinionem ur.l.i.procedat qn non doloſe ſnia
non fuit allegata:iſtud.c.qñ doloſe cã fatigãdi
aduerſaꝛium fuit tacita. Teꝛtiã opinionẽ poſuit
Inno. ut. d.l.i. ꝓcedat qñ de prima ſententia nñ
fuit oppoſitum nec ꝓbatum ar.in.l.ꝙ in diem
.ff. de cõpenſa. Iud. c. intelligitur qñ fuit pro
poſita exceptio rei iudicate:ſed inſtꝛumẽtũ non
fuit ꝓduciũ:uel alia ꝓbatio.hec ſolutio ad iſtũ
tex. diuinat ſicut precedẽs ſolutio. Jo. Quaꝛiã
opinionẽ poſuit hic Jo. an.ſic ad ꝓpoſitũ diſti
guẽdo ꝙ aut fuit diſputatũ de uiꝛibus pꝛime:⁊z
tũc ualet ſecunda ut dicituꝛ in gl.aut non fuit ðᷣ

hoc diſputatũ:⁊ tũc aut is ꝓ quo facit ſentẽtia

ſcienteꝛ ⁊ doloſe omiſit illa uti:⁊ tũc ualet ſecun
da per dictũ.c.exceptionẽ:⁊ alia iura ſuperiuſ ĩ
ducia:⁊ hoc cãu intelligit iſtũ tex. Idẽ diẽ ſi ꝛs
iudicata opponit᷑ ſed ñ ꝓbatur ur dixit Inno.
aut ſciẽter:ſed ñ doloſe:⁊ tunc ñ ualet ſecunda
Aut omiſit ignorãter ⁊ tẽ licʒ quidã dicãt ꝙ ſi
index ſcinerit tunc ñ ualet ſentẽtia ſecus ſi iguo
rauerit ipſe tamen tenet ſententiã ñ tenere eum
pars ⁊ iudex ignorauerũt quia non eſt equũ ut
benficiũ ignorãtie partis ledatur per ignorãtiã
indicis peꝛ quam potius iuuaꝛi dʒ ad hoc.õ.de
ꝛeſcriptis ex parte decani. Mec ob.c ſi duobus
J. de appel.⁊.l.ſi forte.ff.de off.pᷣſidis.loquũt
ei cũ ꝓcedit qui iudex non eſt:quo caſu ponde
ratur ſcictia ipſius nł ignorãtia. Et predicta di
cit locũ habere ſiue ꝓ actore agẽte.ſiue õ ipᷣm
ꝓ reo fuerit prius indicatum cum predicta.l.i.
non diſtinguat ⁊ facit ꝙ ibi notatuꝛ in fi.ultime
glo. Ded certe hec opinio Joã. an. diuinat ad
iſtũ tex.cũ hic in nullo allegatur malitia alteriuſ
partis qͥnimmo iudicio meo ſi ñ erꝛo ipſe ? In
no. ſi fas eſt ſic cõtra tantos uiꝛos loqui:dicunt
expreſſe S iſtum tex.in fi.ubi papa referendo ſe
ad primam ſniam dicit ꝙ pꝛetextu inſtrumento
rum nouorum lites non debent inſtaurari:⁊ ſic
preſupponit pᷣam ſententiam ualeꝛe licet omnio
ceſſat dolus partis æ detur penitus ipᷣius igno
rantia ita ꝙ nũqꝙꝙᷓ fuerit allegata. Quiniã opini
onẽ ponit Oar. in.l.i. C. qn ꝓuocare nõ eſt ne
ceſſe ſepius allegata ubi fimat ꝙ tunc n nalʒ ſe
cũda ſnia ↄ pꝛimam quando ambe fuerunt late
ex eadem inſtantia:⁊ ſic intelligit iſtum tex.ſi ãt
ex diuerſis inſtãtijs tũc ſemper tenet ſecunda al
legat pro hoc ultimo ꝙ legitur ⁊z notatur in.i.
duobus ff. de exce.rei iudi.⁊ ĩ.l.i.C.ſi plu.una
ſentent. mouetur ad hoc:quia cauſa quare non
ualet ſecũda ſentẽtia eſt quia reperitur lata ſine
inſtãtia cum per ſentẽtiã peꝛeat inſtãtia.l.grece
.F. 7 poſt litẽ.ff. de fideiuſ.⁊=.l.cũ apud.ff.indi.
ſol. Item quia iudex eſt peꝛ ſentẽtiam functꝰ of
ficio ſuo ut in.c.in litteris.S.de offi.dele.⁊.l.iu
dex.ff. ð re iudic.⁊ hee rationes militãt ſolũ qn
ſentẽtia feꝛtur ex eadem inſtantia ſecus ſi inſtan
tia ꝛenouatur. Quidam tamen dixerũt ꝙ ideo
ñ ualet ſecunda ſentẽtia quia prima fecit ius et
ſic ſecunda uidetur lata ius. MHoc dictum re
probat ibi gl.? Har. quia non eſt expꝛeſſus eꝛ

roꝛ in ſententia. Oreteꝛea ſecundũ Har.ſentẽ
tia lata cõtra ius nõ ꝛedactũ in coꝛpoꝛe iuris nõ
eſt ipſo iure nulla ut.l.cum prolatus.ff. de re in
di. ſed illa prima ſentẽtia nõ erat ꝛedacta in cor
pore iuris:ergo ⁊c. Alij dicũt hoc ↄtingere ut
ſit litiũ finis:⁊ in hoc ꝛeſidẽt cõmuniter glo. iu
ris ciuilis ⁊ ſequitur Hal.in dicra.l.i.ſed non
placet Bar.quia eadem ratione nõ naleꝛet ſen
tẽtia lata cõtra iuramentum uel tranſactionem:
cum iuſiurandum ⁊ tranſactio ſint intꝛoducta
ut ſit litium finis ſicut ⁊ ſentẽtia ut.l.i.fl.de iure
iuran.⁊.l.fratris.E. de tranſac. Sed utrũqʒ eſt
ſalſum.primum probatur in.l.nam poſtea.F.ſi
damnetur.ff. de iuꝛeiuran. ſecnndum probatur
in.l.eleganter.ff. de condi.inde.quare ſtat in ra
tione ſuperius dicta.ex qua infert ad opinioneʒ
ſuam prealł. ¶ Sextam opinionẽ poſuit h̊ do.
An. ꝛepꝛobando irto.in dicto ⁊ in ratione
Nam dicit ꝙ dictu,ʒ Har. nimis reſtꝛinxit tex
tum illius.l.i.que indiſtincte dicit non ualere ſe
cundam.cõtra primam. Item uidet᷑ contꝛa hũc
tex.ſeu eius rationeʒ qui ſe fundat ſuper ualidi
tate ſecunde quia prima nõ fuit iudicibus oſten
ſa. Item l. i. ff. que ſen. ſine app. loquitur quan
do ſentẽtie ſũt late in diuerſis inſtantijs:⁊ tamẽ
excipit ſolum caſum quando reuocatum fuit in
dubium an prima fuerit lata: ? per ↄſequẽs nõ
placet ſibi rato Har. quaꝛe nõ ualet ſecũda 2
tra primam Aſgnat ergo ipſe aliã rationem
.ſ. quia ſentẽtia facit notoriũ ⁊ ſentẽtia lata con
tra notorium eſt nulla ut dixi in. c. inteꝛ ceteras
.S. e. ? hoc dicit ſentiꝛe NDe. poſt Cy. in. l. i. C:
ð ſen. ubi dicit ꝙ cauſa eſt: quia ſentẽtia dʒ fer
ri ſuper dubio nõ autẽ ſuper certo:ut in dicto
.Cc.inter ceteras. Et ex hac ratiõe concludit ad
.q.noſtram quia indiſtincte ſentẽtia lata contra
ſentẽtiã etiam in diuerſis inſtantijs nõ tenet qũ
ſentẽtia fuit prius iudicibꝰ oſtẽſa æ nõ reuocant
in dubium de uiribus eius uel inſtantia eius ſta
tim iudex pronũtiat contra illam quia uidet᷑ la
ta cõtra notorium. Abi autem prima nõ fuiſſʒ
oſtẽſa tunc ualet ſecũda: quia iudici non conſta
bat de notorio. Mec facit do. An. diffeꝛentiaʒ
an doloſe uel non doloſe omiſerit pars oppone
re de pꝛima. Item an ſciẽteꝛ uel ignorãteꝛ:quia
quandocũqʒ omiſerit ſentẽtia nõ reperitur lata
cõtra notorium de quo iudici cõſtat ⁊ bec opio
eſt cõtrra Bar. ⁊æ Jo. an. ſʒ in effectu icidit ĩ pri
mam opinionem glo. noſtre quam etiam ſequi
tur Bal. in dicta.l i C. quando prouo.ubi diẽ
qᷓ ratione more in producẽdo primam ualet ſe
cũda cõtra primam:allegat iſtum tex. cum glo.
2z hoc quia prima ſentẽtia tranſiuit in rem indi
catam eriſtẽter ſed nõ apparẽter:ex quo nõ fuit
producta. Addir tamen alium caſuʒ in quo ua
let ſecunda contra primã ſcilicet quando is qui
habuit primam ſententiam reperitur in culpa:
ut quia iterum uoluit agere ⁊ ſuccubuit alleg.l.
duobus.ff. de excepti. rei iundi. Ille ramen tex.
boc non probat:ſed fuit illa opinio quorũdam

antiquorum ? contraꝛium ſentit bic Jo. an. ut
patet ex pꝛedictis: Et facit in boc Mal. quattu
or mẽbra: aut eni ſentẽtia tranſiuit iĩ ꝛeʒ iudica
rã apparẽter ⁊ exiſtenteꝛ: ⁊ nõ tenet ſecũda Otꝛa
primã niſi ratione culpe ut pꝛedixi:aut tꝛſiuit
in rem iudicatam apparẽter: ſed nõ exiſiẽter da
ſentẽtia erat nulla æ ualet indubio ſecũda ar. i.
iiij. F. cõdemnatũ.ff. de re iudi.aut exiſtẽteꝛ ſed
nõ appaꝛẽteꝛ quia nõ fuit oppoſitum de ſenten
tia: ⁊ tenet ſecũda ꝛatione moꝛe ⁊ ignoꝛantie ut
hic:aur nec exiſtẽteꝛ nec appaꝛcteꝛ tranſiuit ĩ ꝛeʒ
iudicataʒ:puta quia prima notorie nõ tenebat
uel fueꝛat appellatum: æ indu bio tenet ſecunda.
Ego ſimpliciteꝛ ſequoꝛ opinionẽ Bar. ut lata
ex diuerſis inſtantijs ſempeꝛ teneat. O(oueoꝛ
quia aut de prima nõ fuit oppoſitũ ⁊ caſus aꝑ
tus ẽ hic ꝙ teneat:aut fuit oppoſitũ ⁊ pꝛobaiũ
2 nihilominus iudex tulit cõtrariã ſentẽtiã: æ di
co idẽ:quia ſerẽdo cõtrariã ſentẽtiã uidetuꝛ pꝛi
mã ex aliquo caſu reprobaſſe quia prima ſentẽ
tia cauſat exceptioneʒ peremptoriã: unde cuʒ iu
dex nõ teneatur ſpecifice pronũciaꝛe ſuꝑ peꝛẽ̃p
toria ſed ſuper pꝛincipali quia pronũtiando ſu
per principali ſatis uidetur pronũtiare ſupeꝛ ꝑ
emptoria ut le.⁊ nõ.in.c.i.de ordi. cogni dãdo
ſentẽtiã cõtrariã prime iã producte nidetur ſuꝑ
ea pronũtiaſſe illam ꝛepꝛobãdo:⁊ de hoc uidet
caſus hic ſecundũ unũ intelleciũ intelligendo ꝙ;
illa ueꝛba poſthabita ſint una dictio ut ſit ſẽſus
poſthabita.i.poſipoſita ⁊ abiecta ↄtrariũ ſtatu
iſſent: æc.⁊hunc intellectũ ponit glo.in ueꝛ.poſt
habita. Si autẽ uolumus tenere aliũ intellectuʒ
quẽ etiã ponit illa gl.ut ſint due dictiones et iẽ
ſit ſenſus e oſtenſa ſentẽtia iudices cõtrariũ ſta
tuiſſent:æ ad hunc ſenſum adducit do.an.iſtum
tex. ꝓ ſe:dico ꝙ; nõ ꝓbat littera ꝙ ſecũda ſentẽ
tia nõ tenuiſſet:ſed dicit ꝙ cõtrariũ ſtatuiſſent.
Sed ꝙ ſentẽtia debeat teneꝛe adduco tex.j.c.
ꝓxi.ĩ fi. Mam pᷣnilegiuʒ facit notoꝛium ut nõ.
Anno.i.c.ex iſinuatõe de appel.⁊ tamẽ tenet ſẽ
tẽtia lata cõtra pᷣuilegium quia iudex ſẽtetiãdo
cõtra illud uidet᷑ illud reprobar̃ ut ibi aperte di
ci᷑. Mam notoriũ pᷣmũ inficit ꝑ cõtꝛariã ſenten
tiã:quia ut predixi debemus pᷣſumeꝛe iudicem
fuiſſe ex aliqua cauſa rationabili morum ſupꝛa
.e. canſam: nam ⁊ tranſactio ⁊ iuſiurãdum indu
cũt notoꝛiũ ⁊ tamẽ tenet ſentẽtia cõtꝛa illa ut ſu
pra dixi:⁊ ibi interuenit a principio cõſenſus ꝑ
tiñ ⁊ iĩ ſentẽtia nõ:⁊ ſic deberẽt eſſe maioꝛis ro
boris q; ſentẽtia:æ nibilominus tolluntur ꝑ cõ
trariam ſentẽtiã. Idem eꝛgo ⁊æ fortius debens
dicere ĩ ſentẽtia cõtra ſentẽtiã. Et per bec tollit
ratio do.an.⁊ eius dictũ:nec obſtat.d.l.i loqui
tur enim indiſtincte quia indiſtincte nõ poteſt iĩ
telligi ut patet hic in tex. Mec ob.d.l.i.ff.q̃ ſen
tẽ.quia poteſt intelligi qñ ſecũda fuit lata ĩ cãu
dubij ſupeꝛ eadem inſtãtia: uel ſi uis inteligẽ ꝙ
ſupeꝛ diuerſa dic ꝙ dubiuʒ fuerat ibi quia ſecũ

da fuerat lata directe cõtra neritatẽ quia fuir p

nũtiatuzʒ ꝙꝙ nõ fuerat aliqua ſentetia lata:z ſic ñ

De re iudicata.

uidebatur ualerꝛe ar. c. ij. de pur.
nus cõcludit̃ ibi quod ualʒ. Forti
nalere qñ fuit ꝓducta ⁊ tacite ꝛep
trariã ſentẽtiã: quia tunc nõ feꝛĩ᷑ ſ
qꝛ debemus pᷣſumez quod ex aliq̃
prima reprobata ut in dicro.c.cq
mus iuſtitiã qn fuit in dubiũ reu
prime ut.S. dictũ eſt in gl. nã int
ſum non debet eſſe differetia.1.
tũ pe.⁊.l.de quibꝰ.ff.de legi.
nes facte in iudicio inducũt n
in. c. cũ olim ð vpo.ſig.⁊ tñ n
ꝓbationẽ dicto.c. cãʒ:? pdicta nobi
xtra glo. pꝛimo qro qꝛ tex. dicit ꝙ i
litteꝛis fiẽda eſt mentio nedũ de primis ſy enia
ꝓceſſu:nũquid ſufficiet metio generalis: 2 uide
tur ꝙ ſic: quia ꝓlixitate Actoꝝ nõ poſſet foꝛte ꝛc
cipere peꝛgamenũ. So. dicu N
bitꝛaꝛiũ:ita tñ ꝙ fiat ſpecialis ⁊ expꝛeſſa meno
de principalibus articulis ð de reſcrip. cuʒ dilec
ta. Itẽ de excep.S. de ꝓcu.iĩ noſtra. F. fi. ? or
dinationibus S. e. cũ olim. S ti. i. ueniens de in
dicibus et litigãtibus de his de qubus agitur
S. de do. ⁊? cõtu.ex litteris ubi de hac matenia ?·
in ſentẽtia ita eſt interpretãduʒ ut ꝛatio que mo
uet delegãtẽ moueat delegatũ. S. de ꝛeſcriptis ſu
per litteris in fi. Et ſi delegatus remanet dub
cõſulat delegantẽ de ſen.excõ. inteꝛ ⁊ ð iudi.cuʒ
ueniſſent:æ optime loquitur ⁊æ doc.coiter ei in
boc ſequũtuꝛ.⁊ idẽ dic cũ ca
bus ordinarij ut ſupꝛa dixi.
an promotus ad regimen mòaſterij poſſituoca
ri abbas anteq; benedicatur uidetuꝛ primno ꝙ
nõ ſed debʒ interim uocari electus licʒ ſit elec
2 cõfirmatus ar. ic in fi.ſic ⁊ coſecratio rubuit
nomen epiſcopale:an ueꝛo uocatur electus licet
ſit cõfirmatus uel peꝛ papã ꝓuiſum ut le et nõ.
in. c.tua de his que fiunt a pꝛelato ⁊ d uſu pal.
in fine nbi patet ꝙ nõ appellat᷑ quis aꝛ bie.añ
palliũ Hoſti.tenct hic cõtꝛarium in abbate ale
gat. c.i.de ſup.ne.prela.⁊ de accu.meminimus
2 in cle. attendẽtes de ſta.ꝛegu.v. ſtatimus qꝗ
bus iuribus ſatis bene probatur ꝙ ante bñdic
tionẽ etiã poteſt dici abbas:⁊ ſic tranſeũt coitx
doc. hic:et idẽ firmãt in dicta cle.attedetes.?
illum tex. dicũt q cũ hec benedictio abbatis ife
ratur potius ad cõſuetudinẽ et ſolenitatẽ quan
daʒ qᷓ; ad ſubſtantialia:ut ibi pate
ſuetudo in monaſteꝛio ꝙ abbas
teꝛit ſine bencdictiõe monachos ſuos benedice
re ⁊ alia ad ſuũ officiũ ſpectãtia exerceꝛe ar. ob.
in c.i. de ſupplẽ. ne. pꝛe. quinimo plus dicit ibi
Jo. de lig. poſt Lau. ꝙ cũ hec b
ſolẽnitate ⁊ nõ ð ſubſtãtia poteri
te benedictionem baculo paſtoꝛli:d eſ
tandũ. Et idẽ eadẽ ratione piuo diced de
lo ? mitꝛa cum uſus iſtoꝛum pot
abbatibus potius a
quã ad ſignificationeʒ eorum ad que
po fueꝛunt inſtituta ut patet i. c. Ni 90

ul. niblomt
us ergo debʒ
robata peꝛ c
cõtꝛa Vitaté
iuſta cq fueꝛit
m licut pfumi
ocatũ d uirib⸗
eꝛ tacitũ 2 expſ
cu quid. ff. ſi cer
Dreteꝛea pbatio
otoriũ ut le. 2 nõ.

oſti. boc eſſe aꝛ

(enuen

OQueꝛo ultenus

r:ſi nõ eſt con tbidi. M.

enedictio ſit de

t abbas uti an

ficaliũ cõcedaĩ
d decorem ſuaꝝ eccl

min pi mm nn / ſunn
vtaplkufi oim vno im n
m ſar lſſo lus ntu c er
ſelar bet no i cijde Mlig: ſon
ſo guumſlbo lis neln non ebao
aſenetornor ſit cöſeſo pcuranoris Nreen
AMentsa e nna in ernitannt g alaui
ADbenr Me e ona vold cn id
nia dee n .R. idednice a
poſſeſtono ſuper iure ſudiettos laficit po⸗
P fviti poſſeſtöe nel quaſt g, nüe ſobdin
ſount eiobedle gtere bie Iin dleng
ipſo ſobcleus teſſtin her poliatns: n
Ppeiit ſoperiorl udl imerioi ue inclessoß
umn uel ocſctlon renſtitad t anercce
ge eſi. o ſhe rite met Hi gwe
nni ide Imine.
de in e reſ. N drſegiei
erboe 1 o r coligo
conſeguendan vofftonis efinin ſug⸗
bane poſfionen ge heſife
/1 NNd e pretento indetemnigte
bibabuſer ilepbanr inh le!
Pranei Noiit e
ſeſorio ci ugitur ge ſthletionenni

nnone atalecba aſin nini ſ

lere pſaeualiter anne ſint ſa ni

uancironon weane
unian obeglat ne ninemr. a
in lug eccleſie an Portteet f
D tig de vſenp. nc e *RK
dn annnncein
hn d n
in Milegi e

ie brincpt
nincſco erhi nis mert

dne rcbſſet⸗ de
Feeſh

dabus ligzibos de higde Ablg gn
,de do t lm alnmno bidehre man
n ſan 1n hiuapraicyzut mio (er
olgin wirr oelgnu de Anst
Himns i,/. Goclyngnnn oh
inr oogmmior ſn no inn 1nucdi
innt opmr byniur e cr olnrcin

Cnim t iide di au iui, mnn
ordimari ur von ain, rv Nlenus

NowmotNs 2 d reinen mdrſteri dord.

1Ddns ndih denecann edrn,
ld dedmeren de ecn dc et
cdürwarns n inn Recrmonde
nomen epſcopalean en voennn cendk

ſu cöfnmams ve perpahi Oulſunuk
inc m de bis ave funtanrn 1 lin
in fne vdi paret ndapelei gus

i Doſtn ic önntiunintth

8.s deattl nmii
ideſ ch: d n m
e ſt gr ſtnm

1 n e anemdens de in
bos iurſbus inis beneprobam e
toni etii poltſt diciorbigt flfn i
de heert ge fnniin Gien gu
mnmn in p u min,
1ns 40 coſpanchec

AAAHE W a audsn h win Bn
1 .

PPcha Pn m A 1/

Be re ſudicata.

priuile.li.Vi.⁊ ibi per Joan.an.hoc ſatis patet
in cardinalibus preſbyteris qͥ ex priuilegio ntũ
tur epiſcopalibus inſignijs ⁊ cõferunt minores
ordines ⁊ ſolẽniter benedicũt:⁊ tũ nihil habẽt
nltra ſacerdotalẽ ordinẽ ut nõ. Jo.an. in. c. i. ð
ſup. negli. pre. ſuper glo.ij. Qualis autẽ ſit hec
benedictio abbatis an ordinaria uel ſimplex ui
de bonã glo. in cle. attẽdẽtes p̃alł.? ꝙ nõ. Jo.
an.in.c.tuã de eta.⁊ quali.⁊ dẽo.c.i.⁊ an diebꝰ
priuatis poſſit fieri:dic ut nõ. Jo.an.in.c cũ ⸗
tingat de eta. æ quali.æ uide ad materiã ꝙ nõ.i
en nee NMeo eh⸗
aſus tenz ſententia
Bborta. a 3 pᷣuilegiũ oſten
ſum uel non oſtenſum ſi ab ea non ſu
erit appellatum nel ſupplicatũ. Diuiditur iĩ tres
partes.in prima premittit proceſſum ⁊ ſentẽtiã
ſuper poſſeſſoꝛio latã.in ſᷣa ibi ueꝝ ↄmittit ipᷣiꝰ
executionẽ ⁊ cauſaʒ ſupeꝛ petitoꝛio.in tertia ibi
iudicibus petitionẽ diffinit:diffinitũ moderatuz
7 qdᷣdã ſoluit obſtaculũ. ¶ HNõ primo ex prin
cipio iũcta gl.i/ꝙ ↄfeſſio ꝓcuratoris nocet do
mino etiã ſi eccleſia ſit domina æ agatur ðᷣ ſtatu
ipſius eccleſie ꝙ tene mẽti facit.c.dilectus de ca
pel.mo.⁊ ꝙ plene dixi in.c.i.S.ut lite non ↄte.
ꝙ ego intelligo in procuratore ↄſtituto a prela
to ⁊ capitło:ſi ãt eẽt ↄſtitutꝰa pᷣlato tin tũc uide
tur ꝙ ſicut ↄfeſſio ſolius prelati non nocet eccł
ſie ſicut le.⁊ nõ.in.c.ij.de ↄfeſ.li.vVi.ita ⁊ foꝛtiꝰ
ofeſſio ꝓcuꝛatoris ſolius prelati non debet ob
eſſe ne fortior ſu cõfeſſio ꝓcuratoris qᷓ; prelati
oſtituentis:⁊ ne una nia permittatur ꝙ alia uia
ꝓhibetur. c. tue de ꝓcu.⁊ ꝛegula cum quid una
uia de re.iu. li. vi. Mõ.ſo ibi habniſſe ꝙ agẽti
poſſeſſorio ſuper iure ſubiectõis ſufficit ꝓbare
ꝙ fuit ĩ poſſeſſiõe uel quaſi ⁊ ꝙ nũc ſubditi no
lunt ei obedire ꝙ tener hic Inn. dicens ꝙ boc
ipſo ꝙ ſubditus reſiſtit apꝑet ſpoliatus:æ inde
opetit ſuperiori uel interdictũ uel iudicis offici
um nel ↄdictio ⁊ remittit ad. c.querelã de ele.æ
de ꝛeſti.ſpo.ſepe.? idẽ tenet Moſti.ꝙ tene men
ti. Sed tu hoc limita ut nõ. idẽ Inn. in. c. olim
.iij.de ꝛeſt.ſpo.nbi dixi ⁊ fac ꝙ ipᷣe nõuit ĩ.c.ij:
de in ĩte. reſt. Iic ex boc ⁊ ex tex. colligo ꝙ ad
conſequendam poſfionis reſtitutionẽ ſufficit ꝓ
baꝛe poſfionem de pꝛeteꝛito indeteꝛmiate ut pʒ
ibi habuiſſe:⁊ idẽ ꝓbatur in dicto.e.olim ⁊ nið
ꝙ ibi dixi. Mõ. praticã pronũtiandi ſuper poſ
ſeſſorio cũ agitur de ſubiectione:nã ultra ꝓnũ
tiationẽ uerbalẽ debet poſtea mitti in poſſeſſio
nẽ re ipſa:qualiter autè fiat iſta miſſio cũ ſubiec
tio ſit quid incorpo rale dico ꝙ poterit precipi
ſubiecto ut illli obediat uel mittetur iĩ poſſeſſioeʒ
corporalẽ ipſius eccleſie tanqꝙ; pꝛelatꝰ mediatus
ar.in.c.auditis de ꝛeſcꝛip.⁊ in.c.cũ ueneꝛabilis
de ꝛeli.do.? ꝙ le.æ nõ.in.c. examinata de iudi.
27.l.qui tabernas.ff.ð ↄtrahẽ.emp. Nõ. ꝙ ſen
tẽtia lata cõtra pꝛiuilegiũ principis tenet. ſi 5
uilegiũ fuerit in iudicio exhibitũ uidetur index
illud racite reprobaſſe: lz de iſus niribus nõ fa

1

iilet diſputatũ: preſumit᷑ enĩ iudex motus ex ali
qua cã rõnabili:æ hũc tex. allegaui. S. c. ꝓximo
ꝓ pari mõ debet ualere ſentẽtia lata ↄtra ſũiaʒ
⁊ dic ut ibi. timo nõ.ꝙ ſñia lata etiam cõ
tra eccleſiã ⁊ ſuper ſtatu ipſius eccleſie nõ eſt re
tractãda ex ꝓbationibus nouiter repenis. ſ. ex
remedio iuris cõis: ſed bene poſſet iplorari be
neficiũ reſtitutionis iure minorũ ur in.c i.de in
ite. reſt. li. Vj. Et ſic aꝑte colligit᷑ hic ꝙ cã eccłie
nõ equiꝑat᷑ in hoc cauſe publice in qua ſentẽtia
retractat᷑ ex pꝛobatione nouiter repeꝛta ut.l.im
ꝑatoꝛes.ᷣff.de re iudi.dixi.s.c.i.¶ GBlo.ij. colli
git ꝙ iura incorporalia nõ poſſident᷑ ſed quaſi
allegat iura nide tu rationem per norata ĩ. c. cõ
queſtns de fo.cõpe. p. cuʒ ageꝛetur b̊ poſ
ſeſſorio ⁊ petitorio quare papa dũtaxat pronũ
tiauit ſuꝑ poſſefforio cũ de qua re iudex cogno
uit de ea debeat ꝓnũtiare.c.cũ ſuper de cã poſ.
⁊ proprie.So.glo.tertia dat tꝛes ſolutiões.pri
ma ꝙ epiſcopus iſte proſecutus fuit corã papa
poſſeſſoriũ tin de quo cõſtabat per cõfeſſionemn
partis aduerſe licet prius intentaſſi utrũqʒ iudi
ciũ ⁊ petijt terminũ ad repꝛobandũ priuilegiuʒ
monaſterij: Mapa ueꝛo quia de poſſeſſoꝛio da
re cõſtabat tulit ſuper eo ſñiam:æ ad impugnan
dũ priuilegiũ exhibitũ ſuper petitorio dedit ter
minũ epiſcopo.Et ex hoc intellectu nõ. m In
no. ꝙ cũ agitur poſſeſſorio ⁊ petitorio ſimul ſi
prius cõſtabit de poſſeſſorio debet iudex ſuper
illo ſtatim ꝓnũtiare dilata queſtione ſuper pro
prietate facit optime.c.cum ueniſſent de inſtitu.
Quidã tamen nolebant hoc reſtringeꝛe quãdo
de poſſeſſorio cõſtabat per ſolã cõfeſſionein: ſz
hoc nõ placet Inno. qui dicit hoc obtineꝛe qua
litercũqʒ ðᷣ eo ↄſtet ad qð iducit:naʒ ſic ſuſpẽſo
petitorio poteſt quis pꝛoſequi poſſeſſorium de
cã poſſeſſionis ⁊ ꝓprie.c.paſtorał: ita põt hoc
caſu uno ſuſpenſo ſiue dilato ſupeꝛ alio de quo
prius cõſtat ꝓnũtiaꝛi:qð mihi ſatis placet: æ ꝓ
hoc dictũ.c cũ ueniſſent ⁊.c.cũ dilectus de con
ſue.⁊ qð dixi in.c.i.vðᷣ mu.pe.u Secundo pꝛin
cipaliter ſoluit glo.ꝙ papa ex officio uoluit p
uidere epiſcopo circa pꝛoprietatem dando ſibi
terminum ad defendendum ſe contra pꝛiuilegi
um quod pro ſe etiaʒ inducebat monaſterium:
? nota etiaʒ hanc ſolutionem. ¶ Tertio ſoluit
ꝙ epiſcopus egit ſolum poſſeſſorio quo fimito
abbas petijt cauſam cõmitti ſuper pꝛoprietate.
⁊? hic intellectus magis placet glo Sed iudicio
meo iſte intellectus non conſonat littere:tum q2
H. uerum ubi agitur de pꝛoprietate uenit conti
nuatiue ad precedentia:tuʒ quia papa mãdat ſi
lentium imponi epiſcopo ſi nihil probauerit cõ
tra priuilegium:ergo erat actor in cauſa ꝓprie
tatis alias non mandaſſet ſilentium ſibi impoui
quod uerbum actori conuenit zæ non reo ut no
tatur in.c.cum olim de cauſa poſ.= ꝓprietatis
in glo.in uerbo opponentes ideo tene primum
intelleciũ ⁊ nota ilũ. Glo:ultio colligit ꝙ iſtri
mentũ uidetu r repꝛobatũ ſi eo iudici oſteſe feꝛ

ſuit uidetur ſibi pꝛeiudicaſſe.

ESe re iudicata.

ſententia ĩ cõtꝛariũ. Contꝛa qð glo. opponit 5
.l. ꝙ in diẽ. ff. de cõpenſa. ubi exceptio cõpenſa
tionis nõ intelligitur peꝛ cõtraꝛiã ſentẽtiã ꝛpro
bata: niſi iudex exprelfle illa reprobauerit. Glo.
formaliteꝛ nõ ſoluit ſʒ dicit illud eſſe in exceptio
ne cõpenſationis: do. An. dicit ꝙ ideo aliud in
copenſatione: quia illa põt oppõi ad merita ut
in executione: unde ſi expreſſe nõ reprobaĩ uið
tur reſeꝛuata ad execurionẽ ſenrentie. Secus ſi
expreſſe reprobatur. Aliud dicenduʒ in alijs ex
ceptionibus que tantũ poſſuut opponi ad meꝛi
ta quia ex eo ꝙ nõ 9 i
cũ nõ poſſunt reſeruãi ad executionẽ net ibi op
poni cũ per ſenteutiã excluduntur.:.ij. C. ſentẽ.
reſcin.nõ po.⁊ optime loquitur:ſʒ põt dari alia
ſolutio regularis:uʒ qnʒ ſententia lata ſuꝑ pꝛin
cipali nõ põt eſſe uera niſi itelliga?᷑ ꝓnũciatũ ſu
per incidenti: ⁊ tunc ſententia uideruꝛ excludeꝛe
2æ ꝛeprobare exceptionẽ ſen inſir̃m ſeu aliã ꝓba
tionẽ ꝓducentẽ exceptionẽ:ita debet ĩtelligi iſte
tex ⁊ facit.c.ex parte.iij.J.ðᷣ app.qñʒ ſententia
põt ſtare abſqʒ eo ꝙ exceptio expreſſe repꝛobeĩ
æ tunc nõ itelligitur exceptio reprobata niſi ex
preſſe reprobeĩ:⁊ iſie eſt ꝓprius caſus.l.ꝙ ĩ di
em:nã ſetẽtia põt ſtare ⁊ ueꝛificari abſq; eo ꝙ
reprobetur cõpenſatio cũ illa poſſit pᷣſeꝛuaꝛi ad
tẽpus executionis:ergo nõ debet itelligi repro
bata cũ nõ interueniat actus ↄtrarius ar. i. l. ſã
cimus. C. ð teſta. z. xxxij. q.i.c. cũ renũciatuꝛ: ⁊
eſt hic ſolennis limitatio ad multa iuꝛa maxime

dmittunt᷑ uident᷑ ꝛepꝛobaꝛc

ad iſtũ tex. æ ad. c. ̊. ꝓxi.⁊ uidet de mente glo.
in. l. penul.ff. de his qui ſunt ſui uel alie.iuris ⁊
Par. in. d.l.ꝙ in diẽ ¶ Extꝛa gl. opponit 2
tra tex. in eo ꝙ papa dicit ꝙ nullũ preiudicium
ex hac ſentẽtia dʒ irrogari romane eccleſie ſi in
futurũ uellet pretendere ⁊ allegare exceptionem
monaſterij:hoc eni uidetur ↄtra.c.penul.j.e.et
.l. ſepe. ff. eo. ti. ex quo eni ſe delenſioni n oppo
o. Inn. dicit
quod papa ignorabar ius qꝗð habebat i mõaſte

rio alias ſibi piudicafſet¶ Mõ. bac limitatio

nẽ ad illa iura ut nõ ſufficiat quẽ ſcire litẽ motã
cõtꝛa aliquẽ niſi etiã ſciat ius ſibi in re illa cõpe
tere. de quo dicitur plenius in dicto.c. penulti.
UVel ſo põt dici ſm euʒ ꝙ ratiõe publibici ⁊ ne
ceſſarij officij excuſat᷑ hic papa:quia de qua ꝛc
ludex cognouit de ea debet ꝓnũtiaꝛe ut. l de ꝗᷓ
re. ff. de iudi. . c. cũ ſuꝑ de cã poſ.? ꝓprie.uide
aur de hoc tex. in. c. inter dilectos de fide iſtru.
Secus autẽ eſſet in officio uoluntario ut aduo
cationis:de quo in.c.ex litteris de tranſactioni.

æ.I. inter officiuʒ. ff. de rei uendi. ntius tamen ẽ
Em eũñ ut iudex ſemper ſuuʒ ius excipiat ſicut pa
pa hic fecit:⁊ hec ſolutio etiã eſt bona:ſʒ ad ma
teriã nide qð plene dixi ĩ. c. cũ ſuꝑ. s. e. ¶ ue
ro titius debitor ſoluit creditori ſuo:ſʒ inſirʒ re
manſit apnd ipſum creditorẽ tractu tpᷣis repeti
tur pᷣtexiu inſir̃i illud debitũ:⁊ reus nõ ualẽs ꝓ
bare ſolutioneʒ qꝛ ꝑdideꝛat inſtr̃m ſolonis fuit
ↄdẽnatus ad ſoluẽdũ:poſt ſententiã et lapſuʒ tẽ

-
2 E/ir S

Jiee, e
7 Z it 4J447 eds 20.

pus ad appellandü reus repperit inſirm ſolutio
nis. Queritur nũquid poſſit impedine execni
nem uel ſi ſoluerit poſſit repetere/ Jo. an ſic,
mittit ad Spe. de ſen. exe. S ulti. . illud ubr 1
nit Spe. uarias opiones: nam quidã gireng bo
põt agere ad intereſſe ſicut agitur cõtxa d⸗
riũ qui noluit inſſm edere. Alij dixerũt geia
petere beneficiũ reſtitutionis ex clauſula n
li ar. in.l.pretor. .marcellus.ff. de indi An
diſtinguebãt: ꝙ aut fuit allegata exceptõ “
nis ⁊ iudex ea ꝛeprobata tulit ſentẽtiam tocei
toriã ? nõ debet amplius audin. al. ſecus qꝛ.
cũ autẽ. ff. de neg. gel.ipſe ueꝛo Spe. uidei nel
le ut poſt ſolutionẽ poſſit repeteꝛ odictione ſine
cauſa ar. in.l.fideiuſſor. S. in omnibus. ff. man
⁊? ſi põt repetere fortius habet ius retẽtionis ai
ſolutionẽ ar.l.i.ff. de lupeꝛfi. Jo. an. ibi in addi
tiõe retulit Ja. ð aꝛe:? Me. de del. tenuiſſe i.
ꝛi. C. de cõdi. indebiti ut indiſtincte reus no 3
diatur per.l.ſub pretextu. C de tranſac.S Ja.
de are. diſtinxit an ſoło fuerit facta ipi creditoꝛi
an ſuo auctoꝛi quaſi primo caſu poſſit agi ꝑp
dolũ ipſius creditoris ſᷣo nõ:ſʒ Cy. ibi tenet
etiã ſi creditor nõ fuiſſet in dolo:in ex quo ſetẽ
tia fuit lata ex falſa cã dʒ iſte ꝛeſtimui ar.in.l.ſi is
ad queʒ.ff. de acqͥ. bere. Aduerte qꝛ illa opinio
ſpe.fuis glo.in.d.l.fideiuſſor.. in omnibus ⁊
.. ſi ſine. S. cũ autẽ. ff. rẽ ꝛatã haberi. ſ Dn in
dicta.l.i.dicit ꝙ doc. reprobãt illas glo. meri
to m eũ. Cõcludẽs ꝙ ſolutũ indebiiũ peꝛſeren
tiã nullo mõ põt repeti cũ uenerit cõtra ſenteni
ſz ſi eſſet aliqua actio que cõtꝛa ſentẽni ñ repn
gnat ſʒ aſſerit eã eſſe uerã: tũc daĩ repetitio nt
caſus in.l.in cõmodato in fine.ff. cõmocda. ubi
dicitur ꝙ ſi ego ꝑdidi rẽ cõmodatã ⁊? coact ſ
de ualore ſatiſfacere ſi poſimodum res illa puei
at ad te poſſum ager᷑ cõtrario iudicio cõmoda
ti: ut aut rẽ illã mihi ꝛeddas:aut qð habuiſti p
ſatiſfactiõe reſtituas. Ad idẽ.l. ſi fullo. f. de cᷣ
di. ſine cã ubi agit fullo ↄdicte ſine cq ad ipet
dũ qð ꝓ eſtimanõe rei ꝑdite dederat ſi res ni⸗
ꝑueneꝛit ad dĩũm: qꝛ nũc apꝑet ꝙ ſine ci deckt
mihi plʒ hec ultima ſententia ut nullo mõ poſſt
agi ſi directe nenit ↄtra ſniaʒ qᷓ iã traſiuit in le
iudicatã. Et ultꝛa alios adduco duos tex. uo de
nõbiles ? minor ꝙ nemo iſtoꝝ allauit. prio i..
diui.ff. de penis ubi pʒ ꝙ etiaʒ in cꝛiali non pot
aliqs citra principẽ reſcindere ſniaz euaʒ buli
ciüu reſtiturionis in integꝝ ex eo nũt coſint de
inocẽtia rei: ſed ſolius principis eſ nleince ſen
beneficinʒ reſtitutõis indulgere. Sevo nidcim
