decẽdiũ.nõ audit poſtmodũ uolẽs ꝓbare iin

ſticiam ad effectũ euitãdi expenſas ſen pen
coniumacie uel id ꝓpteꝛ quod fuit crtdien⸗
nidet᷑ eiʒ in facio priuato ratione cnius X. 8
tentia lata acquieniſſe ſnie: ar. .e. quod ad 5
ſultationẽ. facit quod nõ. Inn. in. c. pteꝛeg
appel. ⁊ hoc ẽ qð uoluit ð Mo. ĩ eo qo di
bas ſentẽtias trãſire in reʒ iudicatam quo 13
utilitatem pꝛiuatã: ſed nõ quo ad publicam
ceꝛnẽtem animaꝝ piculũ. Et dic ꝙ traſu i
iudicatam quo ad factum pꝛiuatuʒ inteꝛcluſu
quando excõicatio fuit pure lata: 2 cum lau
cognitione.ſecus ſi fuit lata ſub conditione ſi
ne cauſe cognitione. utputa ſicut fieꝛi aſſoler
mãdauit iudex ticio ut ſolueꝛet ſempꝛonio de
biiũ uel ↄpaꝛeꝛet coꝛam eo.⁊ ſi neutũ faceꝛet
eũ excõicabat. hoc ſentit do. An hic ego alle
go ad hoc gl. ſingularẽ in. c. ex pte de v.ſig
facit qð notar Mar. in. I. nõ fatetur ff. de 16
feſſ. ¶Mꝛereꝛea dic. ꝙ iſte ſnie traſeunt ĩ rẽ
iudicaſã poſt lapſum. x. dieꝝ quo ad pſumpii
onẽ iuſticie dictũ ẽ notabile Inno in. c. vone
qc elec ubi dicit ꝙ licet ſnia excõicanõis non
trãſeat in rẽ iudicatã. t poſt lapſum. x dieꝛũ
ſempe: pꝛo ea pᷣſumitur. Ande onus pꝛobati
onis ꝙ ſit iniuſta icumbit excõicato. allegat

—
(Qv

dictũ.c.ſacꝛo ⁊.d.c:ad re

pꝛimẽdaʒ. Di auteʒ

fuir appellatũ. licet excõicauo oĩno teneat de
inſticia iñ excõicationis nõ pᷣſumit᷑.? eiʒ ill in
cũbit ꝓbatio cui incũbebat ante appellande;

2 ſic hẽbit excõicatoꝛ ꝓba

re iuſticiã facit.ci.

de ſen. excõ.li.vi.æ quod nõ. in c.in pniia de
renũ. q eſt mẽi tenẽduʒ. Qimita pꝛimã pien
diſtinctiõis ſ. ꝙ ꝓ ſnia excõis pᷣſumitur ſin

fuit appellatũ miſi quo ad

monitionẽ. illa eniz

debet pꝛobari peꝛ. c. ſacro.de ſen. excò dins
c. ꝓyi. ⁊? hoc ideo quia talis ſnia ſolet conteꝛ
feni in abſentem. unde nõ pſumitur citatio ul
monitio niſi pꝛobetur. ceſſat eiʒ ratio pſumen
di pꝛo ea ſi pars ignoꝛaueꝛit. ſecus puto ſi in
dex excõicauit aliquẽ pᷣſentem er nõ appellatez
I decendiũ quia ratione pſentie ? tacuurnita
tis omnia pſumuntuꝛ rite ⁊ recte geſta. Ad h
qð notat Inn. in. c inotuit de eo qui fur.or.
re. facit qð ponit Fre.ↄſi. clxxv.ſic limiio qo
dixi S c. ex tenoꝛe.¶ Vltimo queꝛo an ſenl
tia coꝛporis afflictiua tranſeat in re iudicatd
dic ꝙ ſic.ſi m̃ apparẽt pꝛobatiões nouitei ie

pene poteſt ſubueniri cõ

ciali. ⁊ peꝛ pꝛincipẽ dũtaxat. tex. e
PBartho in. l. diui.fratres. .

bilis. ⁊ ibi ꝑ

dẽnato ex gratia ſpe
ſt nolde nõ
ff. de

penis Et pari rariõe idem poteſt dici in pena

honoꝛis priuatina ue

1alia lata ſupe: crimine.

Er uide tex. in ſententia continete pena pe

ctmiariam in. l. iij. L. e re in
nõ retractat᷑ ſentẽtia pꝛeiexin

noniteꝛ repeꝛtorum: ut in
impeꝛatores ff. de ꝛe iudi

de tranſac. Er bec ſuff cia

tationes ad materiam hu
eo. latoꝛ ? tenoꝛ.

di. Sed in cinili
inſtrumerorum
c. ſubona. . e. -l
2.l. lub pꝛerexiu. .
nt. Uide alias limi
ius. c. quas poſoit.

ete

gunter a in

GSοCebi
tum 6 Go 5 4 oruih.

Deino 4
un ſef

ſb nne

nocĩſou pbenrilucho inn ſyduen

ſischplei onbmn ? o hybelet. ,at

n ͦg c rin nnue öben? ſie

gobttirsiſ ine nene caleſa cnpie
nurßdien aua eulibber baber vecen
Aerbunones vdidians ſe t iſe ungen
Uiedrap innn eeia ehicetotit
riooesbabcdit Gecus ic n tde en
ſuris neliͦvoce daberet gr tune non hede
nicivns voeen uſpenw iuris ilo; pdn
Et idez cic rerau criuc babet ex ed
indine daplci porcone Möenin er tui
plicatione debeuet Cppicivoce i 2 lie d
iteligi gl auaten ippgnn Pni ſolnde
opontet ad han fat vori Oulicnio aro
turmnt inen ivra anop gibethabet
bmninetrrnimti notiscande nidare
inbuit ci in cinerſis gonis onurrin
ben Inibverein eade gſorn cornerenn
Nn apparet grio qnnre nags cebeuen
neſchſrbunio quoticiang miane ns
terl?. haben enelelil
ſi t go möe uninſcg ar o
generalit C. de ſideinſt E ob a

ſlluſſe ße. Jo and i cceſi foreine

Gnori? iar alaof

i
W babere noci in.ceſrib
nin ianas. ſie qlllber anoniene
er ietbeſanrar Clichm cn
us ad theſe ir
nrorii,e eres
inrnſinn wn w
Pbeſaurarie

uncataint 6o Anben
9 Nagngininc artt
a a Duinlröfunnt
Duendcggiſeſfe nin

n a linim p eren tf

one uſicr ciie onbie Rong

eche didai Plea ſinenöͤttin
niſear in ſenndlai. üboſtbprge
ſanyer poer pomimn Mycroneſt
ons g ſt nuſt ndi iſn in
diaic ro td cd tpinicg gj
ſu: appxlari. Meer ennno ono tme
inſan memomnons ni nii rajii
cibit pbaſio mi uibehit omeappeſni
rſcbibt oaw: pbire iſdi tl
El cud l. vo) höN 1t
ſmni go cſ nei nitn Lini⸗ pini onm
Anends Plin etds bſonimk nd
Gn WMelrid d AmcNGoe Naane
deder õ
P. 1e id ciatit ſieſdait
femin ſanmn mie oonm in

Tanto iſſpeden aſachunf⸗

lo aa haſs Gondeit ſlnſt

ercnoi ui nibi Eemmnaſi
ccnd ania tmiont MW
maſſonmmfi d
n Innn eiolid
1c hon öhont ege
Ulerocen

Aus ter eor
ſaet fummin ,
4 eſn pirhthnl

na Pſona DBeinag warg 57 manſo⸗ „△

e ꝛc tudicata

Bm olim. Taſus Si papa

ↄtra ꝓnũciatio
ſuã ↄfen bñficium boc tacito ſub
repticia dicitur collatio ? nõ tʒ. pꝛia paꝛs nar
rat factũ .fa diffinit ibi nos igit᷑. x textu

notablia modice utiliratis colligi poſſũt cum

ſ

5

ea que poſſent ad coꝛticẽ elici neniũt.j.plene
examinãda iõ omitto ¶ Et pꝛio ꝓ declaratio
ne oppo ⁊ nidetur ꝙ iſti pꝛepoſito non pote
rat compereꝛe ius dandi duas uoces: ſed nnã
dũtaxat.ar.in.c.qꝛ ꝓpter. de electõe ⁊.c.ſcꝛip
tum e. ti. So. gl. pꝛima dupliciteꝛ. Drimo ꝙ
de iuꝛe cõi pꝛocedit contrariũ. ſed foe iſie pᷣ
poſitus ex ↄſuetudine uendicabat ſibi nnã no
cẽ rarione dignitatis pꝛepoſimnre. æ aliã ꝛarõe
canonie quia eꝛat etiam canonicus. Glo. m ĩ
hac ſolutione non pſiſtit. Ratio patet in ea ⁊z
tranſit ad ſecundam ſolutionẽ que ſatis faciliſ
eſt Inn uidetur nellc ꝙ erquo quis plurium
pſonarum nices gerit. ut ppoſiti ? caõici piu
res noces habeat. allegat ð elec.cũ inter ii fa
cit.c.penul. . poꝛꝛ0 e.ti.li.Vi. Jo. and dicit
ꝙ ſi duo iura concurrũt in eadẽ pſona qnoꝝ
quodlibet ꝓducit ius nocis dande dʒ ralis ꝑ
ſona habeꝛe duas noces. qꝛ cenſetur imꝛe div
ſoꝛũ ar. in. c.ex litteris de proba. ⁊.l.ſi cõſul.
ff de adop cum ſimilibus. Et idẽ dicit ĩ diſtri
bmionibns quotidianis quando rõe cuiuſqʒ
inrinm dẽentur ipſe diſtributiones ut quẽad
modũ ſiquis haberet illa duo iura in diuerſis
eccliis duplicẽ poꝛtiõem æ nocẽ habeꝛet. facit
quod nõ gl.in.c.qꝛ in tantũ de pᷣben.⁊ ſicut
duo habẽtes ipſa iura in eadẽ eccleſia duplica
ꝛentur pᷣdicta. quia quilibet habeꝛet nocem ?
diſtributiones quotidianas ſic ⁊ iſte fungens
nice duoꝝ ſ in una eccleſia duplicẽ nocẽ æ di
ſtribntões habebit. Secus dic qn rõe alreriuſ
inris nullã nocẽ habeꝛet.qꝛ tunc non habebit
niſi unã nocem ꝛeſpeci iuris illaʒ pducẽtis
Er ideʒ dic ſi reſpectu cuiuſqʒ habẽt ex cõſue
rudine duplicẽ poꝛcionẽ. Mõ enim ex tali du
plicatione debcꝛet duplici noce uti.⁊ ſic debet
irelligi gl quatenꝰ ipugnat pᷣmã ſolurõeʒ. qa
opoꝛtet ad h̊. ut fiat uocũ duplicatio quod cõ
curꝛant dineꝛſa iura quoꝝ qꝙlibet habet diſtru

pntinue facultatẽ uocis dande tribuere et ſicut

tribnũt dũ in diuerſis ꝑpſonis concurrũt ita ðᷣ
bent tribnere in eadẽ pſona cõcurrentia. ita
eni apparet ratio quare magis debearur vox
nel diſributio quotidiana ratione uniꝰ ꝙ al
teriꝰ. babeat ergo ratõe ntrinſqʒ. ar. opt.iĩ ſi.
in l generalit᷑ C. de fideinſſ Et ꝑ h̊ dicit cõ
ſuluiſſe ſpe. Jo. and.i eccleſia floꝛctina in qᷓ
theſauraria erat noua dignitaſ ĩ eccleſia ex
ſpali diſpoſitõe theſaurariꝰ licet alias n cano
nicus debebat habeꝛe uocẽ in.c.⁊ diſtributio
nes quotidianas. ſicnt quiliber canonicus de
mũ nacante theſauraria. onidam canonicꝰ fu
it aſſũptus ad theſaurariã: 2 ex cõſuetndie uel
diſpoſitione poſſidebat ſimul theſanrariam et

canonicatũ.· queꝛcbatur.¶ An debeꝛet babẽ
uoceʒ in capitulo ⁊z diſtributionẽ duplicẽ. Cõ
ſuluit ꝙ licʒ equiſſimũ eẽt ꝙ nullus ĩ uno coꝛ
poꝛe uel collegio duas noces nel duo ſuffra
gia habẽt ſuo iure ideſt iuris ſui unici capitis
uocis naturalis uł oꝛis.tn nbi ↄſuetudo eccle
ſie nõ appaꝛet cni ſtareiur ĩ boc.exquo utriqʒ
illoꝛum iurium debetuꝛ: uox. zæ diſtribnrio bns
licite iſta duo iura:duplicem uocem ⁊z dupliceſ
diſtributiones habebit. ⁊ ſic dicit ſe ĩteligẽ di
ctũ. Inn. cũ nõ ſit iuri ↄrium unum diuerſo
iuꝛe dinerſis uti ſuffragiis. ? maxime realibus
ideſt que ſequuntur ? dẽntuz ex illa ꝛe. ð deci.
paſtoꝛalis ⁊ cle paſtoꝛalis de cenſi.cum ſimili
bus ubi ueꝛo ex dignitate peꝛſonatu uł officio
P ſe ſine canõia nõ haberet nocem. tunc talis
babẽs illud officium dignitatem uel ꝑſonatuʒ
cum cãonia unicam uocem babebit. quia nni
cum ins habet cui ſit nox Gebia. Cſedt
cit eẽ ĩ cccła bononiẽſi ubi aꝛchidia ⁊ archipᷣ.
nõ canonicus nõ bʒ nocem in capitulo. ergo
exiſtens archidi. æ canonicus unicã nocem ha
bebit licet quandoqʒ duplicem habet de cõſu
etudine poꝛtionem ex tali n. redditunm dupli
catione noce duplici nõ uteretur. nt. S dictum
eſt do. An ſequituꝛ hanc opinionem Jo. an.
ꝛeſpectu nocum qꝛ ille dantur ad ↄſequentiaʒ
d gnitatis ſed non placet ſibi quo ad diſtribu
tiones in qᷓtuʒ ſũt ve diſtribntiones.quia dã
tur ratione ſeruitij ꝑſonalis ĩtereſſendi ĩ diui
nis. ipſe antem in diuinis nõ poteſt intereſſe.
ut plures cum non ſit niſi unus ⁊ fuit ꝓ uno
Iʒz habeat plures dignitates. nam ſi duo beꝛẽt
illas dignirates ? alius ĩtereſſet reliquo nõ in
teꝛeſſẽti nibil daꝛetur:nec obſiat ſᷣm cũ d.l ge
neraliter quia ibi ille qui ſucceſſit cõꝛeo n ma
gis grauatur qꝙᷓ; primus iõ tẽtur ex perſona
ſua ⁊ ex ꝑſona cõrei.exquo nõ appaꝛet quaꝛe
magis debear teneri una obligatõe qᷓ;' alia. ſzʒ

in cãn noſtro pudicaretur eccleſie ſi ultra im

penſom ſeruiciũ granareiur ¶ Mro bac opi
nione do. An. que prima frõte nidet᷑ ſaris bo
na facit c nnicũ de cle. nõ reſi.li.Vi.? qð po
nit Fie ↄſilio cxv. al. cxviij. ubi diẽ qð ſiqᷣs
bʒ in eadẽ eccłia ex diſpẽſatione canonicatum
7 capellaniam ꝙ illa hora qua celebrat ut ca
pellanns priuatur diſtriburionibus quas de
bet habere:ut canonicus. ar.c. cum m de pᷣ
ben quod eſt norandum Mar. tamen æ do.
Car in termis Jo. an. ↄſuluerũt ſedᷣm opini
onem ſuam. ut ↄcurrẽtibus illis dnobꝰiuribꝰ
i eadẽ pſona debeꝛet nti duplici uoce. ⁊z reci
pere duplicem poꝛõem ꝓ quo optime facit.i.
ticia. F. qui marco.ff. de anu.le. nbi legato ge
nerali peꝛ ſpeciale eidem facto nõ deꝛogat᷑ qᷓ;
do fit ſimpliciter nõ ob eandẽ cãm. Ange ſi
legantur uni libeꝛto centum in ſpecie.⁊ poſtea
per eundem teſtatoꝛem legatur quid annuum
omnib libertis habebit ille ãnnũ legatũ ⁊ cẽ
tum ſpecialiter legata Ad idẽ quod nõ. Cy.
k 5

(Q A11 hion D vat; rrYSA .

¶ Be ꝛe iudicata?

? pe.in.l.cũ queſtio.C.de lega.⁊ Mar.in.l.
ſi ſeruus cõis.ff.de ſtip.ſeꝛuo.vbi dicũt ꝙ ſi
quis legat fratribus pꝛedicatoribus cuiliber
unã capã ⁊ prioꝛi bibliã:prioꝛ debet hẽe capã
ianqꝙᷓ; frate: ⁊ bibliã tanqᷓ prioꝛ:ſecus tamen
ibi dicũt ſi clanſula generalis fuiſſet ſecuta:
ut ſi dixiſſet lego priori unam bibliam ⁊ cuili
bet fratrum nnam capam.qꝛ tunc uidetur ex
cepiſſe. prioꝛeʒ a numeꝛo fratrũ ⁊ clauſula ge
neralis non ẽ ꝛefeꝛenda ad eũ cui ẽ ſpecialiteꝛ
ꝓuiſum.nt.l.doli clam.ff. de neꝛ.obli.⁊.l.ſan
ctio legũ de penis. Ita ur dicẽdũ in ꝓpoſito
ꝙ cũ in eadẽ ꝑſona cõcurrãt due diſpões di
ueꝛſe quelibet debet ſuũ effectũ conſequi:ſicui
ſi in diueꝛſis peꝛſonis concurrẽnt. Attamẽ ꝓ
aliquali ↄcõdia maxime cũ dicro Fꝛe.ego ſic
diſtingueꝛẽ ꝙ quãdoqʒ is in cuius peꝛſona 9
currunt talia iura deſeruit ꝛeſpectu unius.et
h ↄſtat ⁊ nõ debʒ hr̃e diſtributões ꝛeſpectu al
terius iuris.Exemplum in canonico habente
capellaniã in eccleſia qui celebꝛat tanquam ca
pellanus.nam tũc non põt dici ꝙ ĩteꝛſit:nt ca
nonicus:quia ac tus ille pꝛo tũc celebꝛãdi ſibi
ut ſolo capellano cõpetit.ar.c.cũ ĩteꝛ.S. d ele.
iũcta glo.⁊ eoꝝ que notant᷑ in.c.ut ciꝛca.e.ti
.li.vVi.⁊ in.c.poſtulaſti.de ↄceſ.pᷣben.quando
qʒ nõ põt apparere ꝛatiõe cuius iuris ſit.⁊ tẽᷣ
cũ nõ appareat ꝛatio quare debeat babes ma
gis reſpectu unius ꝙᷓ; alteriꝰ ⁊æ eccleſia ſeu eiꝰ
decoꝛ refulget ꝛeſpeciu ntriuſqʒ iuriſ.cñ ſit di
ceꝛe in eccleſia eſſe pꝛepoſitũ z canonicũ nns
ſi nis numerare canonicos ẽ ibi ꝛeꝑire nume
rũ debitũ ſi nis habeẽ pꝛepoſiiuʒ idẽ eꝛgo dʒ
babeꝛe diſtributiones ꝛeſpeciu utrinſqʒ inris:
ar. bonũ ĩ. d.l.gñaliteꝛ.⁊ in.d. S. qui marco.
facit ẽt:quia diſtributões dãt᷑ ꝛeſpectiu ſiteꝛeſſe
diuinoꝝ nõ pꝛeciſe ꝛeſpectu cantus uł alterius
obſequij:ut in.c.nno de cle.non ꝛeſci.li.vi.et

„ ar

nerũ ẽ dicẽ iſtũ inteꝛfuiſſe diuinis.ut caõnicũ
? pᷣpoſitũ.d.l.ſi oſul. Et ꝑ h̊ tollit᷑ motiunm
do. An.¶ Itẽ poſſet tolli aliðᷣ foꝛte morinũ
de.l.alimenta. F. baſilice. ff. de ali.⁊ ci leg. nbi
legatũ alimetoꝝ n ur̃ iterabile.vñ unũ ꝑ alisð
tollitk. S ainibuns fiũt pꝛo alimentis
canonicoꝝ.eꝛgo non debẽt duplicate in eadẽ
pſona ↄcurreꝛe ¶ So. diſtriburio particula
ris nõ ſufficit pꝛo alimẽtis. ſed dat᷑ pꝛo parte
alimẽtoꝝ. Itẽ quãto quis eſt in eccfia clarioꝛ
antiquioꝛ æ dignioꝛ tãto in his que dant᷑ pꝛo
alimẽtis pꝛebonorari dʒ.ur nõ. Innocẽ.i.c:
cuʒ omnes de ↄſti. facit.c.nõ cogãtur.xli. di.
cũ eꝛgo iſte habeat duas qualitates pꝛeeminẽ
tes merito ẽt pꝛe alijs in diſtribntiõibꝰ hono
rari debet.ar.opti.i.c.de multa in fi.de pᷣbẽ.
¶ Et pꝛedicta in dubio ꝓceder̃ puto ĩ diſtri
butionibꝰ que dant᷑ loco pꝛebẽ. ur ſi pᷣbende
nõſint ibi diſticte. alias eſſet dignitas ſine
benda ſeu poꝛtiõe. Idẽ dico ĩ ecclijs nbi ſũt
diſtincte pbẽde ⁊ ẽ mẽſa gꝛoſſa nitra diſtribu
tiões quotidianas ut de mẽla gꝛoſſa indubie

hẽat iſte portionẽ dquplica
datur ratõe intereſſentie. ar. ad nrüq: di
ſatil colligitur ex notatis per gl.i “D letum
cleri. nõ reſi.? p hec fortius tollif nn ni=
factum de alimentorum ratione. Ma “ 6
ratio concluderet idẽ ⸗2 foꝛtiuſ eſſet ianenl
ut illa nõ debeatur ei cui eſt prouiſũ krenn
modũ alterius dignitatis quod èé ſali, rcom

tet in epiſcopo qui iure ſpeciali pöt babe⸗ pa

bendã in ecclia. ut. in. c. cũ in eccleſia ö “

li. Vi. NPreterea clericus ultra alimeta di
penſator ad pias cauſas et ſi ſit canonicuf
. tex. nõbilis.xij.q.i..fi.⸗ hbec nöbis Sel
quia S̊ Jo. and.nimis ſuccinte traſiuit in bi
habentibus dignitatẽ peꝛſonatũ nel officũ 1

tä: qa illa bportlo ſ

an de iure debeãt iſti habeꝛe uoceʒ i. c. ceſſar
ↄſuetudine. So. dico nõ qꝛ bñtes Gürarar
ius canonie hñt nocẽ ĩ.c.ut nõ. Inn.i.c ij ce
inſti. Hic dicit᷑ canonici epuns faciüt nnez
coꝛpus:de alijs ueꝛo nil dicit: ut in. c. nouit
c. ꝙᷓto de his querfi.a pꝛe.qui eꝛgo citra cano
nicos nult ſibi ius eligendi nẽdicare uel nocẽ
in. c. habeꝛe debet hoc peꝛ aliquod ins ſpale
probare.ut in.c.cũ eccleſia ſutrina de ca pol.
⁊ ꝓpꝛie.?.c.ſcꝛiptum ⁊.c.cumana de eleci 4
facit. c. cum dilectus de oſuetudine qð nota.
Ex his habes unã norabileẽ ſolurioneʒ quare
iſte pꝛepoſitus nendicabat ſibi duas uoces in
iſta electione. Nom ut patet in tex. maxime in
medio ⁊ ĩ fine hec elec.ad archidiaconatũ pii
nebat ſimul ad epiſcopũ æ capitulũ ⸗ ppoſit
eꝛat canonicus ⁊ de ↄſuetudine ulł ſtatuto pre
poſitus ratione pᷣpoſiture debebat babere io
cẽ in capitulo.ſicur quilibet canonicus.Seci
da ſolutio datur in glo. ꝙ foꝛte unaʒ nendica
bat ſibi iſte nomine pꝛopꝛio.¶ Aliã tanſ al
teꝛius ꝓcur.qð eſſe põt.ut i.c.qꝛ ꝑp de clect.
⁊.c.ſcꝛiptũ ẽ eo.ti.⁊ melius i.c.penlł. poꝛo

eo. ti.li. Vi. Et hoc cãu ibi notabiliteꝛ decidit

ꝙ habens tali modo duas noces nõ põt unũ
ſuo nomine eligeꝛe ⁊ aliuʒ tanq; ꝓcuratoꝛ.qꝛ
cũ nõ habeat niſi nnũ dictamẽ ratiõis ea rati
one qua putat aliquẽ melioꝛeʒ ſuo nomine d;
putare ⁊ alieno niſi in mandatis habuiſſet de
eligendo ceꝛtam peꝛſonam.ut ibi qð ẽ nõndũ
C Quid aũt in caſu pꝛecedenti cũ quis habʒ
duas noces iure ꝓpꝛio an poſſit illas diuide
re.dic ꝙ nõ quia foꝛtius habet locum Pmiſſa
ratio in iſto caſu qᷓᷓ in pꝛecedenti ⁊ boc tenuit
Jo. an. in. d.c. penul. Et facit ꝙ ꝛccoꝛ huins
umiueꝛſitatis qui habet duas noces in elecoe
ꝛectoris in pꝛeeminẽtia ꝛectoratus? officij ñ
poſſit illas in diueꝛſos diuideꝛe:qð ſi ſaceret
nihil ageꝛet ut in.d.c.ponꝛo. ¶ Oppo.ſcõo
in eo ꝙ tex.iſte nidet ĩpugnare pꝛoniſionẽ il
lius gnlielmi.qꝛ non erat tẽpoꝛe ipeirationis
ſeu collationis diaconus.ᷣ hoc cim non videĩ
obſtare ut in. c. a multis de eta. æ qua.ubi pʒ
etiã ꝙ ad epᷣatuʒ ꝓmoueri põt ſubdiaconus

cathedrali eceleſia ſine canonicatu. ¶ Qucꝛo

ſſcerent tenpoſe

iansſrinnnnmhnend nann
ini alegmn o la dli.
u
anchein ſal locc ha 4
hocomaiir licin uſi ti 1l
õ
mn m oor ut oomnoven a i uni 4
ſing cgo O N;iciaonali gmnon
poreut e a, 7 a c,1. Oueꝛo q fue
Mrpaisz polſſinn dintlidt enacte,
coharione i g facii per deeſinom. nau
ſop pandondinis Stectns do dadvit vil
Fenfone ſecundi antia tepon B
9l ii. pecuit nas carſis. Dig gila
lio fut ſubrpicn ti Dopa feſſer lin
tra imeetlocmtonſan ion qui ſi ſeinſſet neni
ier no feelſß iceo pfamin pfueit airün
iug er no ge ſtn ſna ſeiocnoig rͤ fee
none. eoblint cCi limne deadl
cenun ngd feioen polleſczi
cutoria feuocare. Illod enim Dordir e
luder ſclenter 1 kinin Rrcl
nocat ilaz pnn
em iniqna. ſed icin noſtro engt ioſtn re
no ponnc ſcenerilz ſtnoenneit
pſun un nanming hir ilnic
coitei coct. appiobj edei oss
lurreptiöe iftn eig „ D nnoce.
it npio in noolig

Plumptione
M mnu
daeginen Mnmi Papa nioorer in
Urla Ucſon aretonn cin
I 10e elpeczata pije,
. 1
ſutan ppoobane Ber in nbir
ſifterenndi nbi eOr l göiſt
mini wti
ſtiie, n kacto
ue dele telocntorieapp⸗
inntit ſeicz r Onmnenecapde
untane Mler Bnh ricſpiin
1 oclair P

ferionbus gcbet

nc ndlnsce Nienlirit
rz i,omi⸗ Alnona
Npoſim nlathr i, nig oci
cenne Nmu merin er nnen
o riſirtm r manfiliwnmi
chr imn ſohit aninli t poſt
AM cnonicns t ge oſremdine ſnmo or⸗
Müms taione poſiure dehen beeedd
Cin dinnd Ken anlider ndiend Gecn
Aſwad daumt eweendi
da ir onineodid Mm
lenns pent gd ledr ni an ten
1.Kcihiͦ to n d lnsi cheſ ſſn
6o n1. N. Eboc n ti onbliet
babens tnil modo nes notsz ſifin
gere ? Moz tenn otnn
oo nomine cigen 1 Hmch nan
odeen nli i dinmi nliit
cnr un un iili nivoſnun
umte t Ncnd nüin nmtedii⸗
. ſorom wticien
igendo cenan den “
Od ootin canl Niun
bus octs le gMio n pſli
zaniaforins apalinn
No qpiafonin
on ſto d ih nte
non Eikecrgn⸗

In dc en Cſill
e s tibwpa dnisnadi

Sy gl. ſecunda dicit ꝙ iſta allegatio non ua
leb at.ſed papa aſſumit illam nõ enim ut cãm.
Et dicit hic Jo. an. ꝙ ſecũdũ ãtiquos caões
ꝓcedebat illa allegatio.lx.di.c.ij.2.iij. Inn.
dicit ꝙ ad hunc oꝛdinẽ diaconatus ꝓmoneꝛi
iſte aſſumptus in archidiaconum debebat ut
in.c.cũ in cũctis..inferioꝛa de elcct.ſed eriã
exiſtens in minoꝛibus ad hanc dignitatẽ eligi
poteſt. Moſſi.dicit hoc primum uerum diſpẽ
ſatiue per.c. preterea de eta.⁊ qua. quaſi uelit
ꝙ nõ exiſtens in ſacris nõ poſſit iure cõi ad
dignitatẽ iferioꝛẽ uel ecchiam curatam pꝛomo

ueri ⁊ pꝛo hoc dicto ſatis facit.c.dudũ.el.i.ðᷣ

elec. Mꝛo dicto Innocẽè. facit.c.ſi ꝓ cleꝛicis
de pᷣben. li. vi. ⁊.c.ij.de inſti.e.lb. Jo.an.in
d.c. dudũ.æ gl.in d.c.ſi ꝓ clericis tenent il
lam opinionẽ Inno. quando pꝛoceditur per
niam e ectõis ſecus ſi pꝛocedetur per niam ĩ
petratõis uel iſtitutõis.d c.ij de ĩſti.z. c.ſi ꝓ
clericis Jo. cal in. d. c dudum tenet indiſtin
cte iſtaʒ opinionem Inn. que pꝛofecto hodie
eſt ueꝛioꝛ. nam ſi ad epiſce patuʒ ſufficit ꝙ eli
gendus: ſit in ſubdiaconum d.c.a multis inñ
ferioꝛibus debet ſufficere:ut tempore aſſump
tionis ſit in minoꝛibns in.d.c.in cunctis' ad
iura allegata pꝛo contrarijs. dic ur nõ. Cal.i
dicto.c. dudum ¶ Ald hoc.c. põt dici ꝙ in
hoc pꝛocedit ſecũdum iura antiqua uł dic fᷣm
HMoſti. hic ⁊ foꝛte impediẽte aliqua irregulaꝛi
tate nõ poteꝛat pꝛomoueꝛi ad illnʒ oꝛdinẽ dia
conatus eꝛgo nec ad archidiaconatũ ꝓmone
ꝛi poteꝛat de cta. ⁊ qua.c.i. (Auerd fuit
pricipalis ? potiſſima cã qnullãdi æ retractan
di collationẽ iſti. g factã peꝛ celeſtinum. nã ut
ſupꝛa patuit oꝛdinis defectus nõ habuit uicia

re niſi foꝛte ſecundũ antiqua tẽpoꝛa. ¶ Sol

gl.iij. ꝓſequit duas cauſas. MDꝛiĩa q illa col
latio fuit ſubꝛepticia cũ apa feciſſet illaʒ
tra inteꝛlocutoꝛiam ſuã quã ſi ſciuiſſet ueꝛiſilłi
teꝛ nõ feciſſʒ ideo pᷣſumitur ꝙ fueꝛit circũuen
tus ex quo de iſta ſna ĩte:locutoꝛia nõ fec mẽ
tionẽ. Mec obſtat.c.cũ ceſſante de appel. nbi
dicitur iudicẽ etiam ifeꝛioꝛem poſſe ſuã ĩteꝛlo
cutoꝛiã reuocare. Illud enim pꝛocedit quado
index ſcienter ? ex cauſa reuocar illaʒ pura qꝛ
eꝛat iniqua. ſed ĩ cãu noſtro cꝛat iuſia ? cqua
2 nõ apparet ꝙ ſcienteꝛ illaʒ reuocaue:it.⁊ ſic
pᷣſumitur circunuẽtus. hanc ãnullatiõis cauſã
cõĩteꝛ doct. appꝛobãr. ? dicit Innocẽ ꝙ pꝛo
ſurreptiõe iſta eiat pᷣſumptio ita niolẽra = nõ
admittebat in ↄtꝛarium pᷣſumptionem ut colli
gitur ex litteꝛa. Nam ita papa molẽeteꝛ ſubre
prionẽ pᷣſumpſit ?æ ꝓnunciauit ↄtra abſentem
nulla defẽſionis exceptõe expectata hũc itelle
ctũ nidetur appꝛobare Mar. in. l. qdᷣ iuſſit in
fi.ff.de re iudi.ubi ĩducit hũc tex.ad notabilẽ
queſtionem uidelicet ſupeꝛ eodem facto appa
rẽt due ſẽtẽtie ĩteꝛlocutoꝛie ↄtrarie nec aphpet
ꝙ iudex tuleꝛit ſecũdã cũ aĩo reuocãdi pꝛimã
queꝛitur que pualeat. Oar.ibi ↄcludit ꝙ pꝛi

C De ꝛc iuchicgis

ma nõ uidetur reuocata. qꝛ primã eſſe latam
debet iudici liquere quando ꝓfert ſecundam
trariam.l.hoc ãt. F.i.ff.qui.ex ca.ipo.ea.ſi
cut uidemus in ſimili ꝙ quis nõ ꝛenũciat iuri
quod ignoꝛat.l.mateꝛ. ff. de ĩoffi.teſ.nec miles
uidetur exheꝛedare filium quem ignoꝛat bre
.l. ſi. cũ. C. de teſta. mili.? ꝓ hoc dicit uideri
tex hic.⁊ dicit ꝙ in iudice oꝛdinario ẽ pᷣſumẽ
da ignoꝛantia in dubio ꝓpter mnltitudinẽ fa
ctoꝛum per iſtũ tex. Ex quo nõ ꝙ nõ ſolũ ꝓ
cedit quod hic dicitur in impetꝛatione bnficij
que eſt odioſa æ ꝛeſtꝛingenda:ut in.c.q;uis ðᷣ
pᷣben .li. vi. ſʒ ẽt in iterlocutoꝛijs.ut nõ ualeat
ſecũda ) primã ſi non apparet iudicem fu ſſe
de prima memoꝛem. pᷣſumeꝛẽ ramen ſcientiaʒ
in utꝛoqʒ caſu ſi iudex de pꝛoximo pꝛeſeꝛtim ĩ
facto notabili illam tuliſſet:preſumi eim hoc
caſu ſcia in facto ppꝛio.de ꝛpcis ab excõicato
2. c.cũ illoꝝ ad finem ð ſẽ.ex. ¶ Jaẽè ſi pmiſit
ſuꝑ prima cãe cognitione.ar.eoꝝ qᷓ nõ Jo.
an. in. c. ij. qe ſciſ. ⁊ ſentit Mar.in.l.quod iuſ
ſit pꝛeall. ¶ Idem ꝙ g dixi ĩ impet: atione a
papa ⁊ in ſecunda interlocutoꝛia locum habʒ
in aliis terminis. Anõ per iſtũ tex. dicit. Jo.
cal.in.c. cum dilectus de iuꝛepatꝛo.non uale?
collationem legati ſimpliciter factam que ten
dit in piudicinm reſeruationis pꝛius per eũ ꝓ
alio facte:licʒ ex ceꝛta ſcia potuiſſet ꝛeſeruatio
nem ꝛcuocare ut ibi nõ. (Ai impediatur
collatio ↄtra interlocutoꝛiam ſi fuit motu ꝓ
pꝛio facta ſcredo ꝙ ſic.quia motꝰ ꝓprius nõ
firmat gꝛatiam cõtra pſumptã intẽtõneʒ cõce

dẽtis. ut nõ Jo. an. in. c. ſi motu ꝓprio de p

ben.li.vVi.⁊ domini de ꝛota deci.xlv.ſẽtit cal.
in.d.c.cũ dilectus.ubi dixi.G̊ autem ãnullatur
gratia ex defectu intentionis. Ad idẽ gl.nota
bilis in cle ſi ꝛ omanus de pꝛcbẽ.uide ramen
ad mãm quod notat Moſt. in. c.cũ ĩ cũciis.
iferioꝛa de elec.⁊æ qdð idẽ ſit in facto ꝓprio mo
tu ſatis ſentit Dar. in queſtiõe ſua ? Jo. cal.
i. d c.cũ dilectus qdð maxime ꝓcedit ubi ſecũ
da diſpoſitio tendit ĩ alterius pᷣiudicium ut i
caſu noſtꝛo. Mriceps eniʒ in dubio nõ pᷣſũi
tur uelle rerno pᷣiudicaꝛe: ut.l.ij. F. ſiquiſ a pn
cipe.ff. nequid in loco pub. ⁊ i.c.ſuper eo.de
offi. dele.æ hec nõ.qꝛ faciunt ad multa¶ Se
cũda cã ãnullationis fuit ſecũdũ gl.qꝛ iſte.g.ĩ
petrauit archidiaconatũ pſente in curia ꝓcu
ratoꝛe aduerſarij ſui eo nõ requiſito æ i ̊ gl.
multũ inſtat an ex ſe ſola ſufficiat æ tandẽ niðᷣ
tur uelle ꝙ nõ. ↄcludens ꝙ nõ tẽtur quis in ĩ
petratione ſua requirere aduerſarium ſuũ.ſed
ſibi ẽ imputandũ ꝙ nõ ↄdixit in audictia qn
lr̃e emanauerunt ⁊ fm hoc dicit Jo.andꝛe.ꝙ
Mapa aſſumit hic nõ cãm ut cãm. ſimile de
elec. bone.ij. Hoſti.dicit curiam ſemuare:ut lit
teꝛe pꝛeiuditiales nõ tranſeãt:qñ adueꝛſarius
ul eius ꝓcuratoꝛ eſt pꝛeſens ĩ curia niii citet̃.
nec ſufficit ſm eum citatio in audiẽtiaꝛ ſed dʒ
fieꝛi ad hoſpitium. ? ſic uidetur itelligere iſtuʒ

Kk a.

G . — .
N. ,, ma 11, 3α Eiοι.

¶ De ꝛ iudicata:

—

X ilz mervie fenat fdg

tex. Gaſpaꝛ. de cal. dié ſe putaꝛe hoc dẽʒ Ho
ſtien. pꝛaticari in litteꝛis iuſticie:ſed in litte is

gratie non. quaſi dicat ꝙ litteꝛas gratioſas i

perrare poſſum: abſqʒ co ꝙ adueꝛſariũ meuʒ
citari faciam go relinquo hoc ſtilo curie
qui ſeꝛuandus eſt ut in. c.ex litteꝛis de cõſti. ?
c.q; grani de crimi fal. ſed de iure puro cuʒ ĩ
petratio non ſit actus iudicialis partis pnti
am ñn requiri maxime in litteris g atioſis. nã
ſuperior in concedendo gratiam non tenctx᷑ ti
tare ſeu nocar᷑ illos qꝗo pᷣiudiciũ iꝛrogari põt
ur nõ. Inno. i. c niſi cũ pᷣdẽ ꝓpe fi de renũ.

nã nulli fac iiuriã qͥ nti iure ſuo qð ꝓceditr ni

ſi iure aliud ĩ ceno cãu caucat᷑ ſic dicimꝰ iĩ ille
gitimatiõe quã priceps faẽ illis uocaris qͥ poſ
ſẽt ſuccedẽ ab ĩteſtato ð̊ qꝰ tñ dð ð᷑ʒ:ut nõ bã.
i l. gallꝰ. . æ qͥl ſi tm ff. de li. æ po. ?æ p bal ĩ
.I zſcripta.C. ð pci.ĩꝑpa offe in fine.⁊ ĩ ꝓheio
Cputo tñ ꝙ debeꝛet quis nocari:⁊ ẽt oſen
tire qn detraheꝛet᷑ ſuo iuri iã qſiro de iur̃ gen
tiũ:⁊ ſic põt ĩtelligi.l.fi.vᷣ nata reſti.ff ubi ðꝛ
ꝙ prono.ↄſentiẽte dʒ libeꝛtꝰꝑ ĩpatoẽ ꝛeſtirui
natalibꝰ: qꝛ h iperrato ius patroni amunt et
nota illã ꝛ0eʒ quã ibi reddit rex ¶ An añt pri
ceps poſſit ex plenitudie poteſtan talẽ gr̃am
nullo uocato oↄcedẽ nide q nõ Ma:. 7 bat.
i ſocis pᷣalle.⁊ credo ꝙ ſic ſubſiſtẽre cõ.ar. eo
rũ ꝗᷣ nõ. Inn. i. c. ꝗᷓ in eccliaꝝ de ↄſti. æ ſentit
bar.ĩ loco pᷣalle. ⁊ i dubio pᷣſnumeꝛet᷑ cã ſi dicit
ꝙ ex ceꝛ a ſcia feẽ ad h̊ ꝙ nõ idẽ baꝛ.i.l.fi. C
ſi ius nel utili.publi.? Cy. in.l.pᷣſcriptione
C. e. ti. æ ira lare ĩ facto Zwplnt A Nem dd
tendat litteꝛa dũ dicẽ ꝙ iſte.g. i eluſiõe dõario
nis apoſtolice ꝛecipit collarõeʒ poſtmoduʒ ab
epᷣo glo.i vᷣbo eluſionẽ rñdet:ut pʒ in ea. Et
nõ iſtã gl:ꝙ vr̃ deludẽ collarionẽ ſuꝑioris qᷓ
Vult eccłiaʒ poſtea ꝛecognoſcẽ ab ĩ feriori. vẽ

mn. magis extollẽ ius ĩferioris. 2 ſi h fac̃ ſiñ cã

credo ꝙ ſit legitia cã priuãdi illũ tali bn ficio
25e cu uſdã igꝛatirudis. ar. i. c. fi. de dona. ſiẽ
dicimꝰ ĩ uaſallo ꝗᷓ ab alio ꝛecognoſct fenduʒ.
ut dixi. S ti. pꝓx. ſi diligẽti æ ar. hic.ſecꝰ ſi face
ꝛct ad cautelã. ur qa dubitar ꝓbabilit᷑ ð naldi
tate pᷣme collarõis. ad h̊ tex nõb łi. c. pꝰ cle. ðᷣ
ↄceſ pᷣbẽ ⁊ qð ibi dixi. Et nõ. er tex iuncta
gl hac ꝙ Iʒ adueꝛſariꝰ ↄſẽtiat ñi tũ ↄuaſeſcit
qð fit ꝑ ſubreptionẽ. Et h̊ colligit Inn. ̊ dẽʒ
neꝝ ẽ ĩ ſe.qꝛ ꝑ ſubꝛeptionẽ lr̃e ſt᷑ nulle.nt ĩ.c.
ad audiẽ. ð ꝛp.⁊.c.ſi eo tpᷣe e.ti.li.vi.q n pñt
ↄualeſcẽ ex ↄſẽſu adueiſarij poſmodũ ſuꝑue
niẽte cũ naliditas n depẽdeat ab eo ſʒ fẽo ſu
pioꝛis. hic vo illð dẽʒ n ꝓbat᷑.qꝛ elecno nõ ꝑ
tiebat ad ſolũ epm. ſed ad torum capitulũ ut
pʒ in la. pp.ↄtra tex.ĩ eo ꝙ ſnia hic feꝛ
tur ↄtra abntẽ lite nõ ↄteſtata nec citatõe pᷣ
miſſa:et ſic obſtant iura infinita unlgaria.
So:gl.in neꝛbo lʒ abſenti dat plures ſolło
nes ĩ prin.qꝗᷓ oẽs diuinãt: ſed in fine dar notã
ga ſolonẽ dicẽs ꝙ hic ↄſtabat de ſubꝛeptiõe

Iglo. cõiteꝛ dicẽtesſꝙ in notori

iõ potuit ſnia ferri S abſentẽè eti n

rri ab 5 citati
Mota ſingularit bic hãc glo te f

que limitat als

Gl1o. iter 3 js requirii ei
tio. ut nõ. in. c. ad nr̃aʒ.iij. de iureiur. H

ro de diuoꝛ. cũ ſiibus. ꝓcedũt eiz ſi ĩ abntj
ſine alia cira ione poſſit de facto lianike Dn
re ſine alia diſcuſſione 2 idagine fienda ut d
gularit ꝓbat᷑ h̊ iũcta glo. Secus aut nbt dor
ſit aliqua defẽſio cõpeteꝛe. tũc eiʒ citatio fiẽ
da. ſic ĩtellige. c.fi. ð offi. dele.li. vi ubi inuit
ꝙ ↄſeinatoꝛ Dape citat.? tñ nõ Pcedir niſi
ſupeꝛ noroꝛio. ut in. c.i. eo. ti.li. vi. 2 ſic et re
duco ad ↄcoꝛdiam Inno. in. c. tua de coha

cleꝛi. ubi dixit ſempeꝛ in notorio requiri c(ta

tionẽ al.ſnia eſſet nulla. Sꝛium dixit i. c. qto
de mſla:pla. ita et dz itelligi Inn. i. c. ex iſinu
atiõe de appel ubi dixit ꝙ i facto notorio qö
ex actis colligitur poteſt iudex pꝛocedere etiã
parte abſente. Et idem ſentit archi. in. c. gue
lorharius.ij.q.i. ? Mar. in l. ij. F. ad de fru
mẽtaria ff. de admini. reꝛũ ad ci. pii.? ibi iex.
nõbilis iũcta glo.allego tex. nõbilẽ in c. uene
ꝛabilem de elec ⁊.c.bone. e.ti. ubi ſine citaniõe
pꝛoceditur in facto notoꝛio in q nulla poiat
defenſio competeꝛ e Sic intelligo diſiinguo
HMoſti. hic qui dixit hic apeꝛte colligi ꝙ ĩno
roꝛijs feꝛtur ſementia contra abſentem nõ da
to libello nec lite non conte. d idem alle
gat de electi. dudum pꝛimo F.fi. de accu. ſi9
ſtiteꝛit. de appel.cũ ſit romana in fi.qð locum

habet ſecũdum enʒ ubi aliqui ciues ul alii res

eccleſie romane iniuſte occupant ſeu deunent
occupatas ſed non uideo cauſaʒ huins reſtric
tionis ſed intelligo geneꝛaliteꝛ modo pdio
do. An. dicit ſe putare ꝙ pꝛoceſſus pape ino
toꝛijs ualet abſqʒ citatione qꝛ nõ ſubijcif foꝛ
me ⁊? maxime ſecũduʒ eñ quando noroꝛiũ ſur
g t ex his qᷓ acta ſunt coꝛã eo ab alijs h'n olʒ
in his que nõ dependent a plena poteſtote pa
pe q; ex quo põt aliqua defenſio opeteꝛe non
põt ẽt pꝛiceps omitreꝛe citatiõeʒ q eet tolleꝛe
defenſionẽ ut ꝓbatr ĩ cle. paſtoꝛalis de re ind⸗
Fateoꝛ tñ ꝙ ĩ dubio pᷣſumeꝛet᷑ ꝓ ꝓceſſu piin
cipis Sᷣ ſubieciũ. ut nõt Cy.i.l.ꝛeſcripta. C.ſi
ʒ ius uł unili publi. vbi dic ꝙ ſi pnccps ſine
alia cie cognirõe mãdat alicui:ut aliquẽ ſuſpe,
dat põt ille ſinñ pecẽo exeq qꝛ pᷣncipe pſumi
ꝙ inſte ꝓcedat. qoð ẽ notãdũ:fac.l.ſi nicari
C. de penis ⁊. xi. q iij. cũ apud.ſʒ reſpeciu ñj
ſubditi quẽ diẽ aliqua ꝛõe ſuũ forũ ſortiri no
pᷣſumeꝛẽ ꝓ ſnia pricipis nec pofit iiſtis omit
teꝛe citationẽ: ſic ĩtelligo cle. paſtoralis Palle.
ubi ex defectu citanõis coꝛruit pceſſus imnpa
toris cõtra Regẽ robeꝛiũ qᷣ dicebat ſubcht
eccleſie ⁊ nõ imꝑatoris:ſj ꝛatiõe delicti crnt
ſi ĩ Imperio ↄtra eũ ꝓcedebar: facit 5v
timo qð nõ. Inn. i. c. iqſitoi de ſen ex. uid⸗
pꝛedicta. c.i. de cauſa poſſeſſio. Poi⸗
quod ibi dixi in additionibus. N mibi pln

arerte A a de peccato
Ne nengamini ſoi Ecfenſi⸗
ſtie gocid e⸗ H
ſedi /rohmo imhleie⸗ vnhn
len Citt bic 640, An po
mrfnpiſnideimi ihſnoi
yhindtoiſs vgnui cnntſ⸗ D
ſo no ein poecſunolto le wel
iriun allgn: oreitenlus ſreviun⸗
foracara ſo cel ten eiglo uũ enn
mnieunifiann u ti; alegr nn
ſicroteoe ue id to mo uume
hiecun, &,frrinnso o uo Ann
puciem imm go ibo idnus
ctontomen G acn ubipbalur ſolos
inmporer genind ne giis bie nmm p
eſi nuli er defecm oꝛdinis no fan g olter
ciin tete inckracii aad ad ionas merina nam
ſiin anidoed rinſta eronine ana cocze⸗
cauſa A Pus infü it inoſticiger odine er
q prifna uddit ſiam noli 2 ſecunda no
Fi ii in üm ilergoe! plan C.
ſez c pri inſiriccoditt Iin ide
decohnceri pyeſinen gfſti nllaiin
1oiiſs niſſgumntſtncintde. grcbiit oun
ivder andlfe etenſniöe anis Dar i⸗
nenendon Aluſternic iſe denanns gh
aun eiz hci ſnam nalan qr ebnit oen

audiri ſin etenſarorci Gefiſio potzt open

lüͦh ſecſte cefeſione no Aleget redii

ſnia nulla ur in Gico Inn

1
ten
etin
pon
hoeſiuſtnei en inoſtiant
te
doan 6 tecinoren
üfins zemmiſ c hor no 4
bin eſte 3 e iug in fnelbihe
iſingfi er ſpannn og
wom fi in 0alniien vfre⸗

ch
Kaäin a rdi Rogen
rön n wonſen
cecdo 6 iizii ei
H c ſitbns, Nei intn
– hoſtce nfit
uſſoner g dintt
ai i eetidngte
1 pbei züͤenn cefntn
dan efiſo ee erü
Ahei opeere lüc;,
ielige.c d i icn
Penno Pape . elg
naon r n iv,

nöbtls üe go.alen idits
1 Alego er nöbliſn,
Niln cecet 2c boſe e f b⸗ ſren
Po in hno nototo n etn
. nͤw lonpace Gr nnelcoreſe
ct Meonnti nrlgt
wujs ſam imnmii onnn opln u
o hbelo mr lee n our Nni
gar e dem dudim onno adn
ſurut deappeſ ſt onmm i, f.o n
haber ridomn em vbſ atoistaljns
aucleſe romane iniuſte occupunt ien dennen
oNcodanas ſcd non uided nſerbuns rehee
Koris ſed idlgd enen awedd ddn
Bn Rorenand doccis ein
õü oſet
met manme ſcidnn Ountd iri
giadezurſmntnh t
inbos ave no chenden aphen Na-
Neqle ano dor ian un i
a pichs zunri e
inſore n Miide ſnl

Guenin i dddd⸗ ſſpneti n
4 5 ſdeci uni Cil
z vs lorl ginl ſd Uin
a0 ogii⸗ nüdn iciniie
ar dor le ſin gei ⸗ uin
aſe pcedat inei iin
dnis t gi dinii

7 384. I
Lleen⸗ Govs eſtifin

nenn

ufſ aran, »erent

¶e ꝛe iudicata

placet ut indiſtincte exquo factũ nõ ẽ notoꝛiũ
ſnia pꝛicipis ẽt in ſubiectũ:ſit nulla abſqʒ cita
tione ⁊ cauſe cognitione.hoc uidetur ꝓbaꝛe
tex. apte in.d. cle. paſtoꝛalis iĩ uer. nec pꝛedicta
ſupplerio ubi aꝑte dicit ꝙ nec in ſubditũ põt
pꝛinceps ſuppleꝛe defectũ citationis aut aliam
defenſionẽ tolleꝛe. ¶ Ad idẽ tex. iuncta gl. i.
l.fi. C. de legi. ubi expſſe hoc tʒ glo.æ apertiꝰ
ibi Hꝛal. ? uidetur ibi tex.exigeꝛe cauſe cogni
tione ⁊ pᷣſemiam ꝑtinm ad hoc ut ſẽtẽtia prin
cipis etiã teneat. licz. n. princeps poſſit tolleꝛe
ſolẽnitates iuris ciuilis:nõ tamẽ citationeʒ q̃
Rfit ut ꝛeus ſe defendat.æ ſic nt de cã cognoſca
tur. ¶ Mam æ ipſe deus uidetur induriſſe ci
tarionem ? cauſe cognitionẽ ut colligit ex. c.
deus oipotens ij.q i. ubi dicitur ꝙ deus no
luit puniꝛe peccata ſodomoꝛũ niſi deſcendẽt ⁊
nid ret. æc. Ad idẽ geneſis in. c. iij ubi dr̃ ꝙ
deus antequã puniꝛet Adã de peccato inobe
dietie nocauit eũ: æ audiuit ſuã defenſionẽ. 2z
ſcdictũ Cy. nõ puto ſimpliciteꝛ vm ſʒ irelliga
tur ſm pdicta. dixit ẽt hic do. An. poſſe dici
ꝙ ſʒ i notoꝛijs ꝛequiꝛat᷑ citatio ipſius.iñ omi⸗
ſio nõ uiciat ꝓceſſum ↄſtito de noroꝛio ſi nil
ĩ S rium alle gat᷑ qꝛ circuitus ſũt euitandi.naʒ
retractata ſnĩa eẽt.iterũ exquo factũ ẽ notori
um ĩ eandẽe ſniam ꝛeducẽduʒ. allegat norata ðᷣ
teſti. ex paꝛte ade:que iudicio meo paꝛum ? ni
hil faciunt. Sʒ in Zrium ego adduco texrtum
notabilem iuncta glo. in uerbo ꝓnidimus in
.c.ad petitionem de accu ubi ꝓbatur ꝙ ſolus
pᷣnceps põt ex plenitudine ptãtis hẽe ꝛarum ꝓ
ceſſũ nullũ ex defectu oꝛdinis nõ fuati ʒ oſtet
cãm recte inſtrnctã quo ad ipſius merita nam
ſnia quãdoqʒ ẽ iniuſta ex oꝛdine quandoqʒ ex
cauſa ·⁊ plus inficit ĩiuſticia ex oꝛdine q; ex cã
qꝛ prima ꝛeddit ſniam nuliã z ſccunda nõ. ut
xi. q/iij in ſũma ⁊ i.l.ſi ergo ⁊ I. plata.C. de
