dicit ꝙ in iudicijs delictum prelati nocet ecclie per
c.cum olim de cenſi. Dꝛo ⁊ õ facit queſtio qᷓ; po
nunt hic doc.querunt.n.an iu caſu quo archiepns
iſte cõtumaciter nõ comꝑeꝛet ꝓut hic dicit:an ſnia
ꝑ quã ĩponitur ſibi ſilentium in ꝑpemum ſuper fa
cultate arguendi priuilegia de falſo preiudicat ſuis
ſucceſſoꝛibus:⁊æ uidẽtur prio hoſt.⁊ goff.ſentiꝛe
ſic:dicũt enim ꝙ h̊ in antiqua erant illa vpa ⁊z ſuis
ſucceſſoꝛibus ⁊c̃.ſed fuerũt detracta ᷣm eos:qꝛ ĩtel
liguntur tacite aꝛ.in.c.i.de ſolu.uel iðo qꝛ ſi doloſe
obmitteꝛet non obeſſet ſucceſſoꝛibus:ar.xvi.q. Vi.
ſi epᷣm de reſti.in inte.c.i.li.vi.quod uerius eſt ſᷣm
boſt. Et ex his uerbis ſentit ꝙ cum dolus non de
beat obeſſe eccleſie nõ ĩputabitur ſucceſſoribus. et
ſic fortius nõ deberet obeſſe quãdo pꝛiuilegia lace
rauit In Sꝛuũ facit ꝙ nõ debẽt iſti priuilegiati iur
ſuo ſic priuari ſine aliqua culpa. Ego de queſtione
illa gnali an æ quãdo deliciũ pᷣlati ſolus uł et capłi
noceat eccleſie dixi plene in. capi.i.de do.? conim.
Ded in hac qõe ſpali diceꝛẽ ꝙ aut laceꝛatis oꝛigina
libus poteſt fides aliteꝛ fieꝛi ⁊ illud delictum pꝛelati
uel alteꝛius ſingularis peꝛſone non nocebit eccleſie:
ad hoc allego bonum tex.in.c.cuʒ ueneꝛabilis de ex
ceptio.hoc eĩʒ delictũ ſicut delictum falſitatis omnio
eſt alienuʒ a negocijs iudicialibus:argn.in.l.ſi ꝓcu
ratoꝛ. ff.de condi. inde. ſed ipe laceꝛans punietur de
pꝛopꝛijs facultatibus ad inteꝛeſſe partis:ut in dicto
.c.ſi quis de cleꝛicis ubi bonus tex. pꝛo iſto mem
bꝛo. Aut non põt aliteꝛ de ↄtinentia pꝛuilegioꝛum
ↄſtare ⁊ cꝛedo ꝙ ꝓcedet᷑ ꝑ ifõmatiõeʒ ſi plene conti
neꝛent ꝓut ꝑs allegabat nõ ex alio capite ut eccleſia
puniarur ex delicto iſtius ſingularis:ſed quia pᷣſum
ptio eſt ꝙ ſic dicrarent pꝛiuilegia =z pꝛobatio eſt red
dita iſtis impoſlibilis ex fẽo pᷣlati:facit quod legitur
2z nõtur in.c.fi.qð me.cau.⁊ in.l ſi quãdo. C. unde
ui. ? hoc hʒ equitateʒ que oĩa nobis: qꝛ nõ diſcuſſa
hic peꝛ aliquẽ. Item nõbis bene cx dicto hoſtien.⸗
v 2

Goff. ꝙ ſnia ᷣ pꝛelatu lata nocet eccleſie nõ ſoluʒ
qn ꝓbationibꝰ factis fuit lata:⁊ ſic diſcuſſo iure ec
cleſie: ſed ẽt qñ platus noluit cõpareꝛe ad docendũ
de ine ſuo iux.l.diffamari.C. de inge.ma.qð non
memini alibi egiſſe niſi pꝛelatus malicioſe diſtulit
ſecundum eos. Glo. ſunt faciles. prima tamen aſſu
mit tacite diſputationem an uolens diceꝛe priuilegi
um uel inſtrumẽtũ falſuʒ teneatur iurare ꝙ calũnio
ſe ̊ non dicat.⁊ pꝰ dicit ꝙ ſi ꝑ.l.fi. C.eo.ii.ꝛefert
alios diceꝛe ꝙ illa.l.loquit᷑ qñ de falſo agi crialit.
ſecus ſiiciuiliteꝛ:ut hic agebaĩ.glo.tñ vꝛ placeꝛe pri
mus intelledtus quẽ tñ limitat on de cãlũnia in cã
iuratum nõ eſſet:æ idem Goff.. c. ꝓxio:⁊ ſic trãſe
unt hic ſimplicit᷑ doctoꝛes. Lu adueꝛte. nam glo.in
.d. l. fi. vᷣ tencꝛe m itellectũ.ſed certe pricipiũ illius
.Il. facit ad utrũqʒ modũ ĩtelligẽdi: ſed qnatenus pꝰ
modũ ſubijcit de ſubſcriptiõe: facit ꝙ intelligi debe
at qñ agitur crĩaliteꝛ. Sed poſſet rñderi tenendo
aliũ intellcctũ ꝙ ſi agitur ciuiliteꝛ ſubſcribet ſe ad
penã eroꝛdinariam:ar c.ſuꝑ his.j.de accnſationi
bus:⁊= ſic urroqʒ mõ põt illa.l.intelligi: ſed ĩquãmnzʒ
iſta glo. dicit ꝙ ſi fuit prius iuratum de calũnia nõ
debet amplius iurari.Cy. ſentit Srium in.d.l.fina.
ꝙ hoc iuramentũ tendit ad deciſionẽ alteriꝰ litigij
.ſfalſi. Sed puto poſſe diſtingui ꝙ aut deducitur
queſtio falſi criminaliteꝛ:et ſic inſtituto nono indi
cio ⁊ debet iuuari:quia eſt nonum iudicinm:⁊ ſic
ꝓcedit opi. Cy. Aut deducitur ciuiliter ꝑ uiam ex
ceptionis in iudicio iam inchoato:æ pꝛocedat iſta
glo. nam primũ iuramentũ extẽdit᷑ ad totã litem: ut
in hac glo.uel dic ꝙ ille tex.non loquitur de iura
mento calũnie:ſed malicie:qð põt ad iudicis nolun
tatem exigi in quacũqʒ parte iudicij etiam ſi prius
fuit iuratum de calũnia:ut in.c.ij.ð̊ iuramẽ calũ.li.
vj. Ex qno infeiĩ ẽt pᷣſuppoſito ꝙ illa.l.loquat
cum de falſo agirur crimialiteꝛ: nibilc minus cũ agi
tur etiam ciuiliteꝛ poterit ꝛõne pᷣſump nionis eyigi
illad iuramentum malicie. illa tñ lex ur̃ magis loqui
cu n agitur crimĩaliteꝛ ſi bene ꝑ oia põdeꝛetux:ſed

ℳ

quo ad iuramentũ nõ eſt uis per pꝛedicra. ¶ Uln

mo nõbiſ glo tertiã quã intellige qn pꝛeceſſit ĩifama
tio als ꝛegnlarit᷑ nõ dʒ quis compelli ad agendum
ſeu accuſandũ:ut.l.una.C. ut nemo inui.⁊? nõ.ĩ.l.
diffamari ⁊.l.titia et.c. conquerente pꝛealł. Iteʒ in
quãtum glo.ſequẽs opponit de.c.fi.S.de teſtibus
2 non ſoluit:ſed remittit ad ibi nõ.dic ꝙ etiam ibi
nõ ſoluit:ſed ſolutio ẽ: qꝛ tex. hic loquitur quo ad
effectũ cõſumatũ. naʒ ſñia hic erat lata q n debebat
uacillare ex inſtitutiõe accuſationis de falſo . Sed
in zrio agit᷑ de acmn futuro.ſ.ut reddat teſtimoniũ
Irẽ in teſte requirit᷑ idoneitas reſpectu tpris teſtifi
candi:ut ſic teſtis opio in nullo nacillet:hinc eſt ꝙ
pꝰ factũ ñ nocet detectio ĩhabilitatis.l.i. C. ð teſta.

ita in caſu nr̃o.nã ipᷣꝛe ſnie teſtes ſiue inſir̃a in nul

lo uacil abant. iõ ⁊c. ⁊ ſic ceſſat vↄrium¶ Mico. ab.

1 gis Laſus: Inſtrumentũ
Onting it. uel pᷣuilegiũ quo quis
utitur aduerſario corã iudice integraliter
legi oʒ: ſed ſolũ illud capitulũ de quo agit debʒ edi.

¶ We ti. iſirnmẽtoꝝ

Czʒis diuiſio. ba ibi conſnltationi.¶ ¶ſõ p maxie
iuncta glo. pꝛima ꝙ utens pꝛinilegio uel alio inſtru
mento in iudicio nõ tenet᷑ oꝛiginale dimitteꝛe apud
acta:ſed ſatis eſt pntare in iudicio pnte parte ad fi
dem ei iponẽdaʒ ⁊ copiã illius.c.de quo eſt queſtio
edeꝛe:qð bñ nõbis:⁊ facit ad idem.c.cum pꝑſone de
pꝛiuile.li.vi.i.vñſo in fi.⁊ uidet᷑ tex. iuncta glo.ſi.et
ibi Har. C. eo.l.fi. ¶ Mõ fo argumentũ ꝙ ex ſim
plici lectura inſtzi nõ pꝛeſumitur audiens uel legens
plene inſtim ſcire de contentis in eo ſalteʒ eo modo
quo inſtructus fuiſſet ſi apud eum longa moꝛa fuiſ
ler:facit ad ea que dixi in.c.ultra teꝛtiam ſupꝛa ti.
ꝓxio ¶ M ꝙ ſicut teſtes ꝓducũtur parte adueꝛ
ſa pnte:ita ⁊ inſtr̃a edi ⁊ legi. Ex quo ſumo efficax
ar. ꝙ in exemplatiõe inſtzi ſolẽniteꝛ fienda pars ad
ueꝛſa dʒ requiri de quo dixi plene in. c. albeꝛicus de
teſti. æ aliquid dicet.j.eo c.fi. ¶ Mota ꝙ in uno in
ſtrumẽto pñt młta ⁊ diueꝛſa pꝛiuilegia otineꝛi:⁊ po
ne exemplũ in pꝛiuilegio bomfacij qð ↄceſſit pᷣdica
toꝛibus æ minoꝛibus in quo incluſit effecrum quaſi
oĩum pꝛiuilegiorũ oꝛdinis quod uocatur mare ma
gnum. Eiõ bic ar. æ quaſi expᷣſſum ꝙ allegans
ſtatutũ nõ tenetur edeꝛe totũ uolumẽ ſtatutoꝛuʒ:ſed
ſatis eſt edeꝛe illud qð facit ad mãʒ de qua agitur ſi
cut nidemus hic obſeꝛuari in inſtr̃o cõtinente plura
7 diueꝛſa capitula qð tenet Har. de no. ope. nunti.
ſuꝑ Nica. in hoc tñ eſt diueꝛſitas:qꝛ cum allegat᷑ ſta
tutum uł libeꝛ rõis nõ eſt neceſſe ꝓduceꝛe totum li
bꝛum ſtatutoꝝ uł rõis etiã ad inſpicienduʒ: ſed ſatis
eſt ꝓduceꝛe totã illã rõem ul ſtatutũ de quo agitur:
ut tenet Dart. ubi S:⁊? allego tex. in.l.argentarius
F edi.ff. de eden. Sʒ inſtrumentũ quãtuncũqʒ ma
gnum dʒ totũ ꝓduci ad inſpiciendum ⁊ legendum:
ſzʒ ſolũ illud capitulũ quo queui ꝑti editur: ut hic ⁊
hodie hẽ clarius in.d.c.cum ꝑſone:⁊ uide quod ibi
nõ. in glo.in vbo ĩtegraliteꝛ. Et relationeʒ diueꝛſita
tis cꝛedo foꝛe qꝛ in pꝛiuilegio ſeun inſtto nõnunquaʒ
apponitur una clauſula in fine que limitat omnia pᷣ
cedentia ue ſaltem declarat: ut in.l.ſi ſeꝛuus pluriũ:
=z. l. qui filiabus.ff. de leg. i.æ in.c. cum dilecti de co
nati. non ſic facilireꝛ contingit in libꝛo ſiatutoꝛuʒ uł
ꝛõnum cũ qdlibʒ capimulũ ſit ꝑ ſe diſtinctum.et ſub
Nica ſua.vn quodlibet capitulũ peꝛfectũ habetur
loco unius inſtrumenti. Ex quo infeꝛo aliud ꝙ ſi
capitulum ſeu integrum ſtatntum haber plures paꝛ
tes ſatis eſt integrum ſtatutum in iudicio ꝓducere
ad legendum ⁊ parti ſolum eſt fienda editio illius
partis que tangit mãm ſubiectã:⁊ idem dic de ꝛõe
qð tota ꝛ0 iudici exhibeatur: ſed ſolũ edatur parti
cula iminens ſic intelligo Har.in loco palł.? Jo.
an.ſuꝑ glo.fi.? uide ad mãʒ que dixi in.c.i.ðpba.

Glo. ſſunt faciles z per ſupradicta declarate.

. Caſus. Re
Nter dilectos. abſolui
tur cum iura actoris ſunt obſcura: ut qꝛ
ipſius inſtrumenta ſunt obfuſcata uel le uel ſculp
ture ſigilli delere. Ego ſummo ſic ut faciat magis
ad titulũ. Inſłm publica manu nõ cõfectum bns
ligillũ cuius littere non ſum legibiles uel ſcripture

ſucre N
cangia roim iha

inp ae led
Ndnee (eng

on nrti hn ana
nirucſſeunmn ,n ⸗
mrii,finsn in ni
lr rian inn nni lſone
õ a⸗
Iuncmdarſiue Vrl
6Fſivan eliſ eclnt
1Ciccsſin urit nn
cchhbiterdint t dandndn
Cndeciſoknd gitten en
WopCrd Anwdeder ie
ConCnckrmata Aunrnetd
CNr Meichelcdis
1Keokke minienſ
Räistametctzgin⸗
Arinte rgamnli
1Noialin irckan n
öͤ ut,enig ,
lushatitinn *
ncerugte re

Antunteſtinnen

imuntlaimt

niſori
el onſlket .
ſinchcin 8 . 4 aun
i a net duigime
as tur n dic aurt
5tcoi lliuse M

. „ . 6
Mür IInt dineſa di “
.
ümpuulegio donki ed oecſinß Gie

Fe Oimnis nod vocam mnren
dent annicifin dlegns
deimgr een tri noame unnn
cäer ilud adfart d ni e nari
fact ad ni de mnagin
nus hohſeum in iſfo nmmenn
1cgylml go enn Brn ge o ore nni
in hoe ni t deſngr unelegi
lbe us meacſe pcheer fomni
wrul s ani d iſpicendg:l ſus
wti llii on ol ſtuuui de vo ggiur.
n.. bi5:t alego ex. n. Largenanus
cden. Gj inſtrunenti auitunciig; ina
i pduc ad iſſpicdendum a egendom:
capimii quo aneni pn edot: A?
rius in...Gn ege,d ice endai
do degraue Ciregudre; Neſtn
du cain pumiegio ſen nſcio horunri
wnn Caodda de Cue rcinrontndn
de ren EedarreNAſennofi
us N ei1nd. am dlatt
ſc fuinerconnnglim ho ſumm
c adid) aniwi ſapee Aan
Ga. Vi gnoclidar aptui peſeen
. .. Er avo ihfeo il
nius inſtrument baſ⸗
m bw imeg un ſaunum baba ſin
n arun ſtatutum in incico⸗
gatuh ſolom etlienc

que tangil in

ibearo⸗
1o ivdic er
inens ii unclig⸗ Pern bo

go.Ki nide ad ma

„

unt facles?

Inter dilectos

delete uel enoꝛmẽ patitur fracturã nõ pꝛobat: eſt
caſus quotidianus æ nõbilis pꝛo iſtis ſigillis antiqs
C luiditur in tres partes. In prima parte peti

tio æ iura ⁊ allegationes actoꝛis.in fa reſponſis S
rei ibi. ſed ↄ in teꝛtia ſnia ibi cum auteʒ. ¶ Mõ p

ꝙ pᷣlatus eccleſie collegiate ſiue ſit ſecaluris ul ꝛegu
laris põt ageꝛe noĩe dignitatis ſue ⁊ ↄueniri et ſine
mãdato caplłi:⁊ h̊ tene quicquid dixerit hic gl.pma
diuinãdo ꝙ abbas iſte habuerit mãdatũ.nam uide
mus ꝙ bic archieps ſolus ꝓcuratoꝛem conſtituit:
ut dicit Hoſti. ſuꝑ glo.prima ⁊ bene ⁊ de hoc dic:
ut plene nõ. in.c.edoceꝛi de ꝛeſcrip.Et ex hoc ⁊ ex
tex. nõ. ꝙ platus nedum ſolus per ſe agit nomine
eccleſie ſue:ſed etiam ſolus ꝓcuratoꝛem conſtitueꝛe
poteſt: ⁊ pꝛo h̊ facit dictũ Inno.in.c.cũ i ⁊ a de re
iudi.ubi dicit ꝙ reglꝛ qui in iudicio per ſe eſſe põt:
2 ꝓcuratoꝛẽ conſtitueꝛe põt. Itẽ nõ ꝙ platus quã
tũcunqʒ magnus agit ⁊ cõuenitur ſupeꝛ iuribus ec
cleſie nõ noie ꝓpꝛio:ſed eccłie:æ uide circa hoc qð
plene dixi in. c.iij. de dilat. ¶ Mota ꝙ ad monaſte
rium pnit ptineꝛe aliqna loca cum honoꝛe ⁊ iuriſdi
tione ⁊ diſtrictu:æ ſic monaſteꝛium monachoꝛum ẽ
capax iuriſditionis tpalis. Quid autem ĩ monachis
ciſtercieñ. uide quod legitur æ nõtuꝛ in.c.ꝛecolentes

de ſtaru reg. ⁊ de honoꝛe iuriſditione ⁊ diſtrictu. nii

de quod legitur in. c.lʒ de pꝛoba.ubi dixi. 5.
ibi cum honoꝛe ⁊c̃.⁊ ibi cum omnibus frucibꝰ ⁊c̃.
ꝙ ſatis eſt libellum eſſe certum in re petita.princi
paliter. in acceſſoꝛijs autem poteſt eſſe incertus:et
maxime nõ ꝙ fructus poſſunt peti in geneꝛe:c ðᷣ in
tellige ut pdixi quãdo ueniũt acceſſoꝛie:ſed poſimo
dum poterunt in pꝛobatione declarari de quo uide
Jnn. in.c. ranta de exceſſ.pla.2⸗ HBar. in.l.ex diuer
ſo. ff. de rei.nendi. ? in.l.i.ff.de eden.? Cy. in.l.cnʒ
te. C. ſi quis ſibi nel alteꝛi æ Inn.in. c.ij. de li.obla.
2 credo ibi plene dixiſſe æ aliquid in.c.cum ad ſe
dem de reſti.ſpo. Et nõ. ꝙ ſufficit petere fructus
perceptos nec eſt neceſſe peteꝛe percipiendes poſt
litem conteſtatam:quia illi ueniunt officio iudicis ſe
cundum Hoſti. ff. de edi. edic.l.ediles. S. ſciendum
2 de offi. dele cum olim el primo. ¶ Nõ ꝙ quis
põt eẽ eps ⁊? comes:qð eſt ↄ glo.in.c.pñs.xx.q.iij
que dicit ꝙ per clericatum deſinit quis eſſe comes
⁊z pro pꝛo adduco.c.fi.ne cle.uel mona.li.vVi.2=⁊ qð
ibi nõ.peꝛ Jo. an. z.j.dicam latius. ¶ Nõ. ꝙ pꝛe
latus põt eẽ delegatꝰ iperatoꝛis:ↄcoꝛ.c.ĩ archiepᷣa
tu de rapto.nide qð nõ.in.c.te quidem. xi.q.i..dixi
plene in. c.ij. de indic. ¶ NMõ ibi ꝙ ⁊ publica ⁊c̃.q;
cautum eſt in fine articuloꝛũ gnãliter capitulaꝛe de
fama publica reſpectu oĩum petitoꝛum ſen articulo
ruʒ:⁊ ſic ho die habet cõis obſeꝛuantia:⁊ circa h ui
de quod dixi in. c. ueniens.i.S de teſti. ? Barto.in
.l. de minoꝛe. F. toꝛmenta. ff. de queſti. ¶ Fx fa pte
in v. Z. Mõ ibi ↄſumptũ ⁊c.iuncto textu.j. in vᷣ.
inſt̃m quoqʒ tria detrahentia fidei inſtꝛi. pꝛio ſi eſt
ↄſumptũ ul abꝛaſuʒ ſeu ſubtiliatũ in loco ex quo fa
cilius potuiſſet falſitas dephendi:ut in annotatione
in ditionis uel huiuſmodi. ſo ſi charta exiſtente uel
apparente uetuſtiſſima litteꝛa ſeu ſcꝛiptura uideatur
recentioꝛ:⁊ ideo cautũ eſt:ut ſemꝑ capiat᷑ charta re

cens.dicit tamen nõbiliteꝛ Inn. ꝙ hoc ſuſpitioneʒ
inducit nõ ꝓbationẽ cũ æ nouus ↄctus ſᷣm eum in
charta uetuſtiſima ſcribi poſſet. Sed hec ⁊ alia que
hic pᷣſumptiue tãgũtur oneꝛant aduerſarium ad ꝓ
bandum id ueꝝ eſſe qð nõ.t᷑tio cum ſubſcriptio nõ
rij eſt alteꝛius ir̃e quã torus tenoꝛ inſtri cũ m nõꝛꝰ
fateat᷑.ſe inſtim ꝓpꝛia manu ſcꝛipſiſſe. Ex quo nide
tur infeꝛendũ nõꝛiũ poſſe inſtim per alium ſcribere
dũmodo in ſubſcriptõe ſua hoc ipſum fateat᷑ quod
an ſit uex.. ſubijciam Adde quartum on ſuit nõ
publica manu confectũ nec hʒ ſigillũ autenticum ct
dicit᷑ nõ autẽticum ſᷣm Inn. ſi lre nõ ſunt legibiles
uel nõ eſt integrũ qð bene ꝓbatur hoc ⁊ dixi.S.e.
c.ij. Et ex hoc ⁊ ex textu nõ ſingulariꝛeꝛ ꝙ fractu
ra ſigilli nõ uiciat inſtm ſi fuit a principio publica
manu ↄfectum cum debitis ſolẽnitatibus:⁊ clarius
hoc tenet Inn. hic dicens ꝙ ſi tpᷣe donationis fuii
ſet ipſa donatio ſcripta per manum tabellionis et
tali inſtr̃o fuiſſet ui moꝛis eſt ad cautellam ſigillum
appoſitum ualeret inſlm habens ſubſcriptio nem
teſtium licet ſigillum eſſet ꝑditum quod placet heſt.
niſi ubi ſigillum eſſet de ſubã:qꝛ hoc fuiſſet a pꝛin
cipio conuentum:ar.in.l.õctus.C.e.hoc tam raꝛo
accidit:qꝛ ſẽꝑ ponit᷑ ad cautelã qñ inſſim eſt publi
cum. Mrauaruo⸗ detrahentia fidei ſigili ? fa
cientia illud uacillare.pꝰ cũ nõ ↄgruit in ſcripturis
dignitati ſigillantis nõ eni pᷣſumitur ſigillum fuiſſe
illius cui aſcꝛibitur ſi ſibi non conuenit. Ex quo di
co hic eſſe caſum de eo qð dixi ſupra.c.ij.ꝙ ſigil
lum alienũ appoſitum inſt?o fidem nõ facit fi non
dicit̃ quare ⁊ a quo fuit appoſitũ.in dubio enim pᷣ
ſumitur nicioſe ⁊ falſe appoſitum. Scdm eſt cuʒ ke
ſigilli ſunt non legibiles nel leguntur ita pance ꝙ
neceſſario non concludunt ſigillum eſſe illius cui
aſcribitur:ſed oꝛitur equiuocatio.facit.l.duo ſunt
titij. ff. de admi.tu.æ idem ſi ſepulture ſũt ↄſumpte
nec aliteꝛ põt ceꝛtificari cuiꝰ ſit illud ſigilũ. t᷑tio qon
patit᷑ enoꝛmen fracturã ita ꝙ ex reſiduo non poteſt
clare colligi cuius ſit.qᷓrto qñ ceꝛa ſigilli inteꝛioꝛ eſt
uetuſtiſſima: ſʒ ꝑ glutinum noue ceꝛe fuit charte cõ
nexum. Et adueꝛte qꝛ ceꝛtũ eſt oĩa iſta ſimul iuncta
oneꝛare adueꝛſariũ ad ꝓbandum ſigillũ ſeu pꝛimle
gium eſſe ueꝛuʒ: ut colligit ex tex.æ expꝛeſſius h̊ In
no. ſʒ an ſingulariteꝛ ↄſideꝛata ſufficiant. Innocen.
inſtat ⁊ ſentit ꝙ enoꝛmis fractura ſufficiat Idem
qn deficũt tot lr̃e ꝙ ſenſus uariatur. alia uero ꝑ ſe
non ſufficiunt:ſed ſił iuncta ſic:ego cꝛedo totum hꝰ
refeꝛendum ad arbitrium boni iudicis: ſicut dicimꝰ
in pꝛobatione teſtium. l. iij.ff. de teſtibus.iiij.q.iij.
ſi teſtes. ¶ Mora ibi nõ eꝛat ſpacium ⁊c̃.ꝙ ex qua
litate ⁊ quãtitate extremoꝝ pꝛeſumitur de medijs:
nide in ſili bonam glo.in.c.accedens de conuerſa.
ↄiuga.in v.poꝛꝛo.¶. M ꝙ ſicut teꝛtio nõ pꝛeiudi
cat ſnia:ita nec atteſtationes. iudicãtur eꝛgo a pari
ſic ecoueꝛſo cui pꝛeiudicat ſnia ⁊ atteſtationes eriã pᷣ
indicant:ut nõ. Innocẽ.in.c.cãmqʒ ẽ de teſt bus:⸗
HBar. in.l.iij. ff.iudi.ſol. Dixeꝛũt tũñ quidam ꝙ ane
ſtationes:ideo h̊ nõ nocueꝛũt archiepo:qꝛ nõ fueꝛũt
publieate qð eſt falſum ſᷣm Inno. qꝛ ideʒ ſi fuiſſent
puolicate. publicatio enim nil facit ſecũduʒ eum:niſi
n 3

ꝙ pꝛius nõ eꝛat anctenticum poſt pubiicationeʒ cffi
citur auctenticum ⁊ ualet inteꝛ peꝛſonas inteꝛ quas
actum eſt ? qn ad ideʒ agitur:qð nõ.Et ex hoc ſen
tit ꝙ atteſtationes nõ publicate fidem non faciunt:
etiã inteꝛ peꝛſonas inteꝛ quas fueꝛũt recepte:ex ono
aliud nũc eſt iudicium. Cuius ↄtraꝛium ipemet In

no. tenuit in.c.albeꝛicus & de teſtibus: ſed tiu dic ur

plene dixi in dicto.c. cauſamqʒ in v. ccteꝛuʒ. ES
bonam limitat onem ad id qð quetidic dẽ. vʒ ꝙ; ex

foꝛma petitionis intcꝛpptanda eſt reſpẽſio uel conceſ
ſio:ut inſti.de inuti.ſtipu.S. pꝛeteꝛea illud enim pꝛo
cedit niſi ex reſpoiſone ſeu cõceſſione aliud claꝛe col
ligarur. MDꝛocedit eꝛgo in dubijs illa regula. nam
hic ex foꝛma petitiõis priuilegiũ heretici erat pure
cõfirmatoriũ: iñ quia in eo dicebatur confirmamus
27 donamus fit int᷑petratio ꝙ alia confimaueru et
alia donauerit. Alia utdlia pꝛo ꝓuecus colligi non
põt:ſed iu inuenis collige ꝙ priuilegiũ eſt in dubio
ita interpᷣrandũ: ut potius ualeat.j. ð.vVbo.ſigni.ab
bare ⁊.ff. de vbo.obli.quotiens. ! tem ꝙ inteꝛ do
nantẽ ⁊ cõfirmantẽ dʒ eſſe diſtinctio ꝑic nari miſi
mile de inſtitu.c fi. Item qð meũ eſt ex una ca: ex
alia meũ fieri non põt mſi deſinat prius eſſe meuʒ.
hoc limita fm nõ.ꝑ Jo. an. in. c. cum peꝛſone de
priui li. vi. ſupeꝛ glo.uln. Item ꝙ ubi confirmans
innit᷑ priori cõceſſioni.ſi pria conceſſic ex aliquo
uicio reꝑitur nulla etiam ipſa cõfirmatio coruit:de
quo.j. 6. ibi ex eo uel ob id ꝙ annullato pri
cipali coꝛꝛuunt omnia ſecuta mediate uel imediate.
nam dictio ex denotat cauſaʒ pꝛopinquã dictio vo
ob denotat cãm remotam:uide Har.in.l.liberorũ
ff. de vbo. ſigni. Iteʒ ꝙ inſtrumenta locanonis ñ
ꝓbant ꝓprietatẽ rei locate:nec poſſeſſionem:20 qꝛ
nõ ꝓbat hoc eſſe qð ab hoc contingit abeſſe in.c.
ij. de tranſla. pꝛelato.ſed locari põt ꝛes aliena ? ab
alio poſſeſſa.l.nemo.C. loca.g“ ⁊c.⁊ ð hoc aliqnid
cum glo. antepenul. EE ltimo nõ. finem. c. et ꝛegu
lam que ex illo colligitur que quotidie allegatuꝛ.
Anteq;; deſcendam ad glo. que n ſũt magne ipoꝛtã
tie annectã quedam dicta doctoꝝ que ueniũt ad de
claratioem pꝛedictoꝝ ⁊ tex. Et prio oppono in eo
qð hic ĩnuitur iſtum luitardũ fuiſſe eᷣm ⁊ comitem
nõ eiʒ vr̃ iſtas dignitates poſſe ↄcurreꝛe in eadem
ꝑſona:ar.in.c.pns.xx..q.iij So.abbas ſpeciſuc ñ
tetigit H Sriũ:ſed tacite ſenſit.dixit enim ꝙ iſte hic
appellatur comes iuxta conſuetudinem lombardie
que eſt ꝙ ſi in aliquo geneꝛe fuit cc mes. mnes ð
geneꝛe iſto comites appellanĩ. ſed ſigillum ſculpinñ
debet cum imagine comitis: niſi comitis principalł
qualis iſte non erat fᷣm eũ:ex hoc ſentu ꝙ iſte nen
fuit uerus comes:⁊ ſic ceſſat õriũ:⁊ tũc dic ꝙ iſð
ſigillum cũ imagine comitis erat uicioſum:quia nõ
ogruebat illi.ſed comiti principali.fo dicu q p ſup
ponendo ꝙ iſte erat nerus comes:tamen donatio
nem fecit eo tempoꝛe quo facius erat epus. ⁊ iõ ſi
gillum ſuum ꝛepꝛeſentare debcat imaginè cpi n pri
cipis ſecularis: vñ cũ principis ſecularis imaginem
repꝛeſentaret nõ uidebat bonũ priuilegium:⁊ hũc ĩ
tellectuʒ ſatis innuit ſia iſta que ſił appellat hũc epʒ
? comitem fᷣm eũ.⁊ facit menonẽ ð comitatu:quia

¶ Ve ſ.· iſtrumẽtoꝝ

de rebus ꝓpꝛijs donationem feceꝛat:non de rebus
eccleſie:hinc eſt ꝙ imꝑatoꝛ cam iſtam deleganit. bec
ſunt in effectu ueꝛba abbatis ſatis bona¶Ex quib?
ſunt nõnda duo.p ꝙ comes põt ꝓmoueꝛi in epm
2 ſibi comitatũ retineꝛe. fo ꝙ ſi diſponit ĩ factis co
mitatus nõ dʒ ſigillare ſigillo repſentante imaginem
puncipis ſecularis:ſʒipotius epi:qꝛ iam delijt eſſe ſe
cularis.dic eꝛgo ꝙ la põt intelligi multipłꝛ. pꝛio ꝙ
iſte eꝛat de geneꝛe comitũ ⁊ nõ comes eo ꝙ habeꝛet
co nitatũ:ad qð uide bonam glo.xxuiij.q.i.c fi.ſcdᷣo
ꝙ erat comes rõne epatus: ut quia habebat digni
rateʒ comitatus ut eſt eps ꝑmenſis.ieꝛtio ꝙ eꝛat co
mes ꝑ pꝛius nec icurreꝛat irregularitatem: ? iſte in
tellectus eſt magis lr̃e conſentaneus cum appelletur
pꝛius comes ꝙᷓ eps:⁊ ita uidi in peꝛſonam quõdaʒ
neapolitani archiepi qui fuit de pꝛogenie illoꝛuʒ co
mirum de rubeis in dioc. ꝑmenſi. Erat enim comes
rõne patrimonij ⁊ poſſidebat comitatuʒ:⁊ nihilomi
nus eꝛat archieps:⁊ uidetur pꝛobari hoc fieꝛi poſſe
in. c.fi.ne cle. ut mona.li.vi. iuncto eo quod ibi nõ.
peꝛ Jo. an. æ ad.c.pꝛeſens allega.in contrarium dic
ꝙ foꝛte ille ſponte renunciaueꝛat. Hon eniʒ dicuur
ibi ꝙ aliteꝛ non poſſet eſſe clencus Si enim epiſco
pus uel abbas ſeu alius pꝛelatꝰ iſta poſſideꝛe poreſt
rõne ecclie foꝛtius rõe ꝓpꝛij pr̃imonij ut in.d.c.fi.
¶ fo oppo. qꝛ hic fuit pꝛobatum ꝙ publica fama
habebat hec oĩa ꝑtineꝛe ad monaſteꝛiũ:eꝛgo del nit
ſufficeꝛe cũ factũ eſſet antiquũ ⁊ ↄcurreꝛent alia ad
minicula: ut in.c.cum cãm s de ꝓba.⁊.c.pᷣteꝛea de
teſtibus. So. Jo. an. nõ foꝛmat directe hoc contra
rium ſed ipᷣm ſentiẽdo dicit pꝰ ꝙ ideo hic ↄtẽnitur
hec ꝓbatio fame:ita ut de ea nulla fiat mentio: qꝛ
etiam in antiquis ſola fame nõ ꝓbat.fo dicit poſſe
dici fin Moſti.ꝙ ideo hic non curatur de ſama:qꝛ
alia inducta ſic cuidẽteꝛ repꝛobant᷑ que pꝛeſtant ad
miniculuʒ famã que potuit oꝛiri ex falſis inſtrumẽ
tis de quibus ſequitur alias ſuffeciſſet fama cũ alijs
ad niniculis: de quo remuttit ad dictum.c.pꝛeteꝛea.
¶WMora bene ex pꝛio dicto hoſti.ꝙ fama non rele
unat qn alie ꝓbationes repꝛobant. ¶f Ppetuo no
ta ꝙ fama cum alijs adminiculis ꝓbat dominium
in antiquis factis:qð tin ego ſimplicueꝛ non admit
to: niſi ſaltem illa adminicula faceꝛct ſemipſenam ꝓ
batcionem:de quo uide quod dixi lanus in.c. uemes
el.pꝛimo s de teſtibus:ubi tractaui effectum fame:?
E bar. in.l.de minoꝛe. .toꝛmenta.ff.de queſti.? ui
de Inno. in. c..illud de pſump in fi. æ quod dii in
c.cum ad ſedẽ.de reſti.ſpo.tno ad iſtum tex.reſpõ
det Jo. an. ꝙ hic ꝑs nitebat᷑ ꝓbare famã:ſed nõ ꝓ
bauit:ut colligitur ex tex.ibi nitebat᷑.X? peꝛ hoc cuita
tur aliud oriũ.quare teſtes non releuauerunt ał ba
tem cũ depoſuerũt ꝙ a. lx. annis ⁊.j. ⁊c.nã teſtes
non ſic depoſuerũt ſed abbas nitebat᷑ ſic ꝓ bare.
UVel dic ⁊æ quarto ut dixi in. c. liʒ ex cquacã o de te
ſtibus:ꝙ in factis antiquis que ſui nã nõ pnt ꝓba
ri niſi ꝑ famã:tũc fama multũ oꝑatur. Secꝰ ĩ alijs
q̃ ſui nã potuiſſent uere ꝓbari:licet ꝑ negligentiam
Ptis pꝛobatio ꝓpteꝛ antiquitatẽ ſii facta difficilis.
ut in dnio pꝛobando. Oppo. 3 contra unnm
notabile zæ comtra rex. Jnnuit enim iſte tex. in Vl.

N, ,
CNn, A, nd
gtg imn
N, oco
6.44
anslt

lyumai nn ſin
gnuttns linlin 4 Nr.
in unturto iunim „*
õ
ſteſdrwn dr ir ginin
isfcsnnichitgeßutafuen
taagettnaietznin
Cthtmus ienienkunn
udürnmaden emired
incauwnrihenun
GWNRäuNß
Cnageſcſerſelnichan ins
hnspsst eſe lben gin
NNietnfekiiatcrn
Ueninteſairlitn nen
eönhinmtzimitrgrg
n ttnfnin
n Qum iin inf,
Rugoniſanaieee⸗
nkt ebllnin de
Ninnnsctn ten
n uctr n h 1

A

aür
er ſdſ
lgklare ſig e oſtife
cclarig. ſ⸗ en
a isthponins i
ſa poti
genen

ellggt n i
a comiti ? no –
duce bonam glo Gt
les foͤne eß x1

6
nrnl
Lobari boc ſeit
Eeid nomn iunnden Gil
1 1 c preſens alegg ineen in
einr e.incennarunee
Nnne tennncinnem. Ponangciu
anon voſſer eſe lencis Gignmae
Obasſen gins han⸗ ne
n Aus gacgt lu poſſcer o
eſomus ſor pyii Pfinonij orinef,
o. grhir fut obunn c aubliaſn
oe unrah mſtui ggoclil
i ſer mnqui eurnhr alo a
ρρααανα
N.n ſummr un ber win⸗
annalo chat y tclo bic Nenir
e ua vt de en nula fat mentio: an
nis ſola fime no Pban fo ict dole
cP Ged bic non rarur de ngegn
cuideter fennodanſ ove Pſanta
mni pe porut oiti er ulis wſhrun
ſegorur das ecfeccer farna d a
de no eniuit ad Gcdnn cre
ec did ddd dofn g imnau
PdamoNes ehddaſt. io ppenon
cumn aus Admincons Hot Conmen
Sfacnsd mn eo innpnan 4
tenn ua admimcu faeeuet ngan
eanoncr otn uuns nee⸗
ge eſibus ubi actaun cfieum
de mnoxe H.onmend. decneſ
. Plomo m fie apodc
ncAod de pfun ſonmnn
c bic o nltai Fdane ſan

ibi nitcbal. galat
enunt

inſt?m:ꝙ nõꝛius poſſit per alium inſtm ſcribeꝛe ʒ
tex.ĩ auc.de tabel..nos aũt.ubi tex.uẽ uelle ꝙ nõ
rius dʒ peꝛ ſe totũ ↄpleꝛe.Soluit hic hoſt.ꝙ łz tex.
hoc innueꝛe tacite uideatur:nõ tamè eſt uerum ſi h̊
faciat ſcribi peꝛ manũ priuatam:ſi nec ẽt per publi
cam niſi iudicis auctoꝛitas iĩterueniat ut in.d. auẽ.
2.. e c. penul. æ ultimo Jo. an. remittit ad ſpec. de
inſtru. S. edi. ꝛeſtat.v.quid de h̊:v ibi ſpe.nil appꝛo
bat:ſed Jo.an.latius ꝓſequitur poſt nico.mate.ĩ
F inſtris. V. itẽ opponitur. ubi in effectu ur̃ uelle
ꝙ ſi tabelliones ſunt per ſe ſine ſtatõe:tunc ipſi qui
fuerũt ꝛogati debẽt ꝑ ſe inſtt̃m totũ ſcribeꝛe ⁊ com
pleꝛe:ut in.d. F. nos qt: niſi ſubſit conſuetudo ut
unus nõꝛius poſſit ſcribeꝛe inſtꝛm ex ꝓthocollo al
eꝛius que fuanda erit. ar. c. cũ dilectus.j. e. 7.l. i.
C. que ſit lõ.ↄſue.Si aũt in ſtatione eſt magiſteꝛ
2 diſcipulus ? ãbo audiũt:tũc poteſt diſcipulꝰ ſcri
beꝛe ⁊ magiſter ſe ſubſcꝛibeꝛe:nec hoc impugnat di
cto. S. nos aũt. A duerte tñ qꝛ glo.ubi intelligit an
ẽt diſcipulus fuit rogatus:⁊ credo ꝙ ẽt fuit de mẽ
te. Jo. an. in loco pᷣalle. ubi uide latius per euʒ do.
An lente hic tranſi.dicit enim ſe putare ꝙ de iuꝛ
toleraret᷑ inſm ſi ambo eſſent rogati:⁊ quilibet ſe
ſubſcriberet ⁊ unus ſcriberet.⁊ ſic dicit ſeruari bo
nonie. Sed de h̊ nõ dubito. nam ipoſſibile ẽ ꝙ ſcri
bant ambo. nidet᷑ mĩ do. An ſentire ꝙ regulariter
nõius qui nõ eſt magiſter nõ poſſit ꝑ alium ſcribẽ
Alem ſentit glo.in.l.generali.C. de tabul.li.x.⁊ in
.c. cũ.p.j.e.do.cardi.j.e.dicit ſe conſuluiſſe nõriũ
poſſe ꝑ alium etiaʒ pꝛiuatũ ſcꝛibeꝛe inſſm dũmodo
ipe qui fuit rogatus ſe ſubſcꝛibat: ad hoc.xij.qõne
.ij. cum redemptoꝛ: ? h. c. inducendo ut 8 2 in auc.
de tabellio. S. añpenul. æ penulti. ? in auc. de inſtru.
cau. S. in his vo. mouet᷑ hac rõne: qꝛ iduſtria tabel
lionis nõ eligitur in ſcꝛbẽdo: ſz ut det fidem geſtis
quã ſatis pᷣ lat in ſe ſubſcꝛibendo:⁊ h̊ mihi ſatis pla
cet ⁊ in muitis locis ↄſuetudie obſeꝛuatur Mec ob
ſtat. S. nos aũt:quia dico ↄſideꝛata ipius mẽte poti
us facit ↄ. Nã emanauit ibi illa ꝓuiſio: qnia ille qui
rogabat᷑ nõ audiebat ue:ꝛba ↄhennum: ſʒ alij cõmit
tebat ⁊ ipe poſtea ſe ſubſcꝛibebat ſecus eꝛgo ſi ipſe
ro gatus pns ⁊ poſtea ſcꝛibebat peꝛ alium maxime
eo dictãte:⁊ in fine ſe ſubſcꝛibebat: ut in regula qui
peꝛ alium de regu.iur.h.vi.⁊ in.c.mulieꝛes de ſen.
excõ.ubi mandans dẽ ueꝛe faceꝛe quo ad iuris effec
tum. Iteʒ de hoc vr tex. bic a Sꝛio non cauillando
lam. Ouarto oppono ꝑ rõnem lre õ tex.nam dicit
lza qð meũ eſt ex una cauſa ⁊c̃. ſed iſta non eꝛãt mo
naſteꝛij: qꝛ pꝛiuilegium luitardi eꝛat falſum. ꝗꝰ dona
tio imꝑatoꝛis debuit naleꝛe:ar.de reſti.in ite. ↄſtim
tus. Solu. dicit Inno.? Hoſtiẽ. poſt eum ꝙ ideo
nõ ualuit factum imꝑatoꝛis: qꝛ non intendebat illa
bona de nouo donare monaſteꝛio cum cꝛedeꝛet ꝓ
pteꝛ donationem pꝛecedentem luitardi quam cꝛede
bat teneꝛe illa bona eſſe monaſterij. repeꝛta enim fal
ſitate pꝛmi pꝛiuilegij conuit ipᷣo facto confirmatio.
nam in donatiõe itentio ẽ neceſſaria inſti. de dona.
F. 2 in ſũma 2z. E. de dona.l.nec ignorans. Item ſi
cut non tenet ſnĩa lata ex falſo inſt?o:ita ⁊ pꝛinilegiũ
ex falſa cauſa uł falſo inſtrumento oceſſuʒ nõ tʒ. E.

Ere: dilectos

ſi ex fal. inſtru.l.i.⁊.ij.quod bene nõbis.Si autẽ in
primo oꝛiginali priuilegio nõ apꝑuiſſet falſiras uel
illi nõ innitẽtur princeps:ſed diceret talia ⁊z talia ti
bi ↄcedimns ⁊ ↄfirmamus:tũc nõ qꝛeꝛet᷑ ſm Inn.

que ſũt ↄceſſa:⁊æ que ↄfirmata:qꝛ in quibus nõ uʒ

ↄfirmatio ꝑ ↄñs nõ uʒ ↄceſſio:hoc eni tũc uidetur
priucipis inientio quaſi dicat in oẽm euetũ uolumꝰ
ut monaſteꝛiũ h̊ hẽat ſiue ut donata ſiue ut ↄfirma
ta:⁊ h̊ ueꝝ ſᷣm eum niſi ꝑ ſurreptõem priuilegium
ſit obtentum ut bic:⁊.j.c.t.? hec vᷣ a bene nõbis
qꝛ faciunt ad multa. dic ctiã ꝙ in prioꝛi caſu ceſſa
ꝛet ĩte ptatio pape ſi ſub ↄditione donaſſet.puta ſi
dixiſſet donationẽ talẽ ꝓfirmamus ſi tenuit ⁊z ſi nõ
tenuit de nouo damus:ut noluit hic Jo. an. ⁊ bene
Item dico diſpoſitionẽ huius.c. ꝓcedeꝛe circa pre
dicta etiam ſi princeps ↄfirmaſſet appoſita illa clau
ſula ſuppyentens de poteſtatis plenitudine ſiquis de
fectus interuenit ⁊æc. Rõ qꝛ per illam clauſulã ſolu ʒ
ſuppletur defectus ↄmiſſus circa iuris ſolẽnitatẽ.ſe
cus ſi alius ſuberat defectus. puta qꝛ illegitimꝰ uel
falſarius r̃arum uel quid ſi e.ita nõnter dicit ſpe.in
ti. de legatis.ꝗ.nunc oſtendendum.v.xvuj. Sentit
Hoſti.in.c.i.de tranſac.⁊ idem ubi eſſet defecius
poteſtatis ut in cle.paſtoꝛalis..ceterũ de ꝛe indi.
foꝛtius ergo ubi eſſet defectus ↄſenſus:ut qꝛ priui
legium fuit falſo fabricatum ut hic.priceps eni nõ
itẽdit talia ↄfirmare qꝛ nec ꝓpꝛie in talibꝰ cadit cõ
firmatio cũ multũ ſubſit fũdamẽtũ:facit qðᷣ nõ. In
no. in. c.ꝙ ſicut de elect.idẽ dico eadẽ ꝛõe ubi con
firmaſſet ex certa ſcia.nõ enim uidet᷑ nelle ſupplere
hos defecus nales:ar.in.l.nec ignoꝛans pallegata
Et hec pnñt adduci ad qõnem quotidianã an pᷣſup
poſita ↄfirmatõis ualiditate ſufficiat ad ꝓbarionẽ
prius cõceſſoꝝ ꝓducere ipſam contirmatonem an
ſit opus ꝓbaꝛe alꝛ ipſa prius donata æ conceſſa z
poſtea ↄfirmata. Sol.ex dictis Inn. que ponit hic
obſcure Jo.an.ut iacẽt colli põt æ credo ꝙ Inn.
poſuerit hic in addi.quia cõir in oꝛiginali Inno.
hic nõ reꝑiuntur dicit enim ꝙ priuilegia confirma
toria ſunt his meliora que cõceduntur ad inſtar:
qꝛ in cõfirmatoꝛijs dicit de re aliqua ꝙ ſit donata
nł uẽdita:⁊ pꝛo tali hẽtuꝛ nec ĩtelligitur ꝑ pᷣdicta vᷣ
ba donatio ↄfirmata:lʒ in priuilegio dicatur mn pri
cipio ↄfirmamus oia habita ⁊ hnda niſi ea que dã
tur uel ſtatuũtur pꝛiucipalit innitãtur ofirmatõi ita
ꝙ cõfirmatio eſt pꝛincipalis cã quare ſit donatũ uł
ſtatutũ æ non ponitur ↄfirmatio narrantis tm:⁊ di
cit repetenda que nõ. in ſumma. C. de fal. cau. adi
ec.l.i.Secus dicit qn in pꝛiuilegio cõtinetur conce
dimus hoc pꝛiuilegium ad inſtar: qꝛ tũc oĩa que cõ
tinẽtur ⁊z ſequũtur conceſſa intelllguntur ad inſtar.
unde ſi ſequat᷑ in oodem pꝛiuilegio æ donamus uo
bis talẽ eccłiaʒ ĩtelligendũ eſt ad inſtar. ⁊ idem ſi di
cat dece:nimus uel ſtatuimus: ⁊ ideʒ ſi dicat addici
mus ꝙ babeatis ius in tali ecclia: nel ſi dicat cã exi
mimus:qꝛ ſemꝑ ite ligiẽ ad inſtar:æ intendit peꝛ hec
ueꝛba Inno. ſecũduʒ Jo. an. ꝙ neceſle ſit boc nlit
mo cãau pꝛobari iſtud ad quod fit relatio:facit.j.de
pꝛeſump. auditis. pʒ ẽt ex eo qð ipe Inno.ſubdit
dicens ꝙ qñ in pꝛiuilegio dẽ eximimus oẽs eccłias
n 4

—

.

Geſtꝛas que peꝛ nos ſumpſerunt ꝛegulam auguſiini
in quis bas duximus exprimendas.hec ueꝛba po
nuntur narratiue: ar. iij. q. vj. hec quippe: et ideo
nulla eceleſia expꝛeſſe ꝓbatur exempta niſi peꝛ ees
pꝛobetur ꝙ ſumpſerit ꝛegulam auguſtini. hec ſunt
ue:iba Innocen. que ad fam ꝛefeꝝ bic Jo. an.
ut uides ſatis ſunt obſcura in primo membꝛo. E
credo ꝙ mens Inno. fuerit diſtiugucꝛe int᷑ winte .
gia cõfiꝛmatoria æ illa que ↄcedunt᷑ ad inſtaꝛ. ut po
caſu ſi cõfirmatio fit ex certa ſcia:puto quia narra:
ſerioſe pꝛiorẽ cõceſſionẽ ⁊ eã poſtea cõfirmat.tunc
non ſit neceſſie exhibeꝛe primã conceſſionẽ: ſed ſu ffi
cit ſola confirmatio: ſecus ubi ita non narraretur p
ma conceſſio:ut ſi ſinplicit᷑ ? gñalites diceꝛei cõfir
mamus oĩa habita 7 habeda: æ poſtea narranie ali
qua de donatione exprimeꝛet. ⁊ h apenius noluit
ſpe. in ti. de inſtru. edi. F. nunc autem in prima colũ
na:ſed in ſecũdo mẽbꝛo ubi dicit ad inſtar talis pꝛe
beceſſoꝛes noſtri concedimus ⁊c̃. tune enim ſempeꝛ
oʒ ꝙ doceat᷑ de prima cõceſſiõe. Et idem ubicũqʒ
concedens refert ſe ad alind: qꝛ tunc dʒ ꝓbari ilo
ad qð fir ꝛelatio: æ hec notabis in pratica.nam quo
ti die ĩ ipetrantur talia Ppuilegia confixmatorig uel ad
inſtar 7 originalia ſunt pdita. ¶ Menio nnnc ad
glo. z prime qᷓtuor ſunt faciles ⁊ expedite peꝛ ſupra
dicta. ¶ Blo. quinta querit an hec clauſula ſaluo
iure addendi æ minuendi ſit neceſſario apponenda
in libello Rndet ſᷣm quoſdam quod ſic:arg. huius
lr̃e. Se glo. concludir cõtrarium dicens:quod ad
cautelã poni poteſt:ſʒ nõ de neceſſitate:qꝛ apponat
uel nõ:libellus mutari n6 uſqʒ gqd lius Ouſi.2 nen
poſtea: ut.l.edita.C. de eden.¶ Mo. bñ glo.et icẽ
tenent hic cõiteꝛ doc.⁊ ſpec.in ti.de libe.concep.ꝗ.
nunc nidendum circa finem ſequitur Darto. in. .
edita pᷣallegata in penul.colũna:ubi dici.ꝙ hec cla
uſula nihil oꝑatur ? pꝛobatur ꝛatione mutare lil el
lun non depender a uoluntate libellantis: ſed a le
gis diſpoſitiõe: ut. d. l. edita ? in auc. qui ſemel.C.
qũo ⁊ qn iu lex:eꝛgo pꝛoteſtatio ꝑtis nibil oꝑatur
ut nõ. in ſimili in. I. alimenta. C. de neg. geſt. ⁊ in. c.
cum. O. de couſti. An æ qñ libellus poſſit muia
ri addendo uel minnendo: uide plene peꝛ Bar. in
.d.l. edita:⁊ dixi aliquid in. c.ij.e libel.cblauc ne.
Quero quid ius deduxit abbas ĩi hꝰ iudicio. Ol.
Vi. dicit ꝙ omne ius ↄpetẽs mõaſterio dicit pa
teꝛe ꝑ vbũ ꝑtineꝛe poſitü in texiu:⁊ nõ in h glo. et
idem Inno. in. c. cũ eccleſia ſutrina de cauſa poſ.et
pꝛoprie. Et ex hoc ⁊ ex tex.nõ.qꝙ in ꝛei uẽdicande
põt actoꝛ cõcludeꝛe rem ꝛeſtitni Fut petebat iſte ab
bas: ut pʒ in pricipio. nõ m intelligi de nuda poſ
ſeſſione ſicut qñ agitur poſſeſſorio:nec mireris ꝙ
rei uendicatio poſſeſſionẽ aduocat.C. de ali.iudi.
mu. cau. fac.l.una:⁊ tenẽt hic Goff. æ Jo. an. ⁊ ni
de qð nõ.in.c.ij.de do.? conm.⁊ peꝛ glo.inſtuu.
de actio.in principio. ¶ Quero dicimur hic in tex
tu ꝙ priui egiũ henrici cõfirmabat uł eniã ↄfeꝛebat
vr̃ eim hoc impoſſibile:ar.in.c.fi.de inſti. Soluit
glo.in vbo uel cõferebat:ꝙ benricus ↄferebat ian
quã dũs pꝛedicti comitis:qꝛ ille comes non pomit
glienare feudũ ẽt in eccleſiã ſine licentis domini.nõ

HBoc dictũ. Sed dic de boc plenius ? melius: ut no.
