nit in compenſationem fjm leges:qð non uenit
in petitione ut debitum nãle.ff. ð compenſa l.i
Item excommunicatꝰſoluẽ dʒ:⁊ hoc u ſacej
compenſat.l.ſi debitor.ff qͥ po.in pihardang
diſtinguit:ꝙ aut debitum ẽ liqduʒ nec aduerſa
ꝛius negationem ł exceptõeʒ pᷣtendit: ſed oſentit
ꝙ fiat compenſatio et dʒ admitti: ut.l.fi. C. ð
penſa. et. c. bõa fides.j. depoſi.et ſufficẽ dʒ iudi
ci qᷓitercũqʒ ſatiſſiat actori.fi.de pig. ac..ſi rè.
Si ãt aduerſarius excoicati negat uel excipiat:
tũc ſecus fm euʒ. Jo. an. expꝛeſſe nõ eligit mo
re ſuo qͥd nelit.prio enĩ ↄfirmãdo opi.gl.diẽ
duplex ẽ defeſio. una qꝗᷓ habet nãm ſolius exclu
ſonis ⁊ hec excommunicato per mittitur:ut hie
2.fl.de accu.l:.ſeruos. alia que hẽt nam ipugna
tionis ⁊ actionis ut compenſatio:⁊ hͥ non cte
dit᷑. C. de adul.l.qi alexandrum: ſed in alia ad
di. ad fi. ſentit ↄrium dicens non ob. ꝙ cõpen
ſans dicat᷑ agere:qꝛ idẽ dr de excipiente:= tañ
excõmunicatus excipit ut hic: vñ uex ẽ ſy ei
qui ↄpenſat agit quo ad h̊ qꝛ hẽ ꝓbare:ſʒ vita
te inſpecta nõ agit:qꝛ iam ↄpelleꝛet᷑ actoꝛ ſi age
retur reſiduũ reſtituere:qð tn nõ facit: ſed ſoli
fir compenſatio.⁊ hanc opi.ꝙ poſſit compenſa
re ſequitur hic do. An.⁊ mouet᷑: qꝛ excõicams
pot exciꝑe:⁊ compenſare excipeꝛe eſt. debet eniʒ
attendi qð principalit᷑ agit᷑:ut.l.i.ff.ð auc.iuſi

Hnis autẽ cõpenſantis ẽ principaliter actorem a

ſua pe itiõe repelle:lʒ in ↄſequentiã ſibi debimʒ
ↄſequat᷑.Et hᷣ̊ ide ↄſequit᷑ excipiendo:nõ ob..
amplius:ubi ꝓmittẽs nõ petere non põt cõpen
ſaꝛe:qꝛ ueꝝ ẽ ꝙ in effectu cõpenſans perit.qu
quidẽ effectũ aduertit recipiẽs ꝓmiſſionem de
non petẽdo:ſi directe nõ agit:ita ut ob b excoi
catuſ ꝛepellatur. Ja. de are. cum quo trãſit Ey.
in.l.qm alexãdꝛum. C. de adul. dicit ꝙ excomu
nicatus uel bãnitus qꝗᷣ non põt agẽ n põt cõpen
ſare:qꝛ compeſatio hẽt in ſe quãdam impugn
tiam et petitionem. Maꝛ. in. l. amplius palle.t;
ꝙ glo. hic. ut non admittatuꝛ compenſatio.et h
idem dicit teneꝛe Oldra. et Ja. de are. p illi..
amplius:pꝑ quam etiam dicit compenſantẽ inde
bitum ſolutũ incidẽ in penã ſtatuti punientiſ pe
tentem inoᷣbite ſolutum:qꝙ nõ. ¶ MDuto q ad
noſtram qᷓonem ſatis eque poſſe diſtigui: aut
aduerſaꝛius confitet᷑ debitum ⁊ ocqeſcit compe
ſationi ⁊ admittitnr: nec dʒ iudex ex offcio ſuo
ꝛepelleꝛe:qꝛ non agit ſed potius ſoluit:⁊ non ꝛc
fert qualitercũqʒ ſatiſfaciat in.d.l.ſi rem ? ſicꝓ
cedit opi.Hoſt. Aut aduerſarius negat ⁊ non
acqᷣeſcit compenſatiõi: ? tũc de igore procedit
opi.glo.⁊ ſeq̃cium q nẽ magis communis: 66
eqᷣtate quã puto obſeꝛuandã uᷣ admittenda cnz
ſit qᷓdam defenſio cum iõ non ſoluit:q; impedi
tur ex facto aduerſarij. Si eni ille actoꝛ ſibi ſol
uẽt iſte excõicatus ſatiſfacẽt. uñ impedii ꝑ acio
rem ipſum quo minus ſibi ſatiſfaciat ad b as
nõ. Bar. in. d. l.amplius ubi concludit icie⸗
iĩ ꝑiuꝛum:qꝛ iurat ſolucꝛe ſi ↄpeſai rone Pdicis:

, crotittd:n d Nn e
ide onn
oatirteleſ lendi iſ
du r Jentun

aum keunnct eectron aben

ici —
iur nicirenur Gve egt e
ceſorünin zhr Jen opmt
znpbinac ſnii en/

tinrelrui mlun
idmumkral hag
in l, Gtimd nmltl ſi⸗
ſicetineranmrnti onmmnan
ntenſhmnet Man gripnin
giſen teceibicttoi f.ni, pen
mncn Oigonnrs t richenir ſoit:
z Kann inetodenecg gridcnto fceinf
Giorecannndrad E nen
acäſinn. YNeniüenehto Nornistund
iunet ipeä fideitſſorem i de eep.) ereentie
betone nako nimms etonels cun ren
loinocere . 5reglerieregunn odie
Ne icoNſegaiddo Ansni nibiven
nmnfnit arod goin nd deinen
1 Nunaidnn tientnone tie,
lur Abgencoſananngo po ni
Diclli nr nboreſſilns itnsg conn
nen reienntin tgle tn ii
lli netgeen i n
leſſninfdapſſorenncinr alniplon
Nens acepionen conpgin
hom ſumonniribn n .
ro pycpal Loſſpennterinizge en
tanſſon enm intoe br⸗

koninlon
e zuim
utnaheine Oeninnen pon
t nocentem Doniri
iriſcd oe;
nenen lole Ræ i

Arlſ. iſ.

Dpriend “Mũ
uitn ſunnnſtn
ncchin ſef

Rt

ltecan ten elen

getn
“

VIoeni offnnithn
mi — beben ũ
eckonmunienogn
ſ. D

tonist Mignisn onhpeſſcigezn

Z
lcnm riun dcneſpntz
usdini renn liticrn⸗
onumansahr r ie iini
openſn gr o lb dain
reinſorga no gging in ruienin⸗
ruur nſcni ſnene göfi ſonie
ſr npmſnbt hn n g oſten
re lmuiurbieco. A t nouct ain
Hor acpee conpaſare opor cl cten
nmmd ꝗo orinapult gfur ioan
ſis auue copenſinns epriipalier ouorn
ſun e noe cle gin MNemni ſbi cehn
umni C hite olegol aunenco: öb
mplus vdi gnuis hhege ondir e
nde cſcnn unmtirnehis Auſſmim
von Peidoinegendagrſumchb
ni xxlmms Nene nantii
Iul qn acidun C A aid daige
nicmnsnd bnius on ir gl ſſen
õ giitn .
uma petinnmn. Dußh ami
Go de n anauntum ane⸗
lmdum Dna l
Anpluszpapan amit
,nröeceinhani fune
bium ſolni nete nſen
dbire ounmg
numn n egeqr ſin
wſtan onn lub eſ a
natnis ffiiun 6
ſationi zadminimr:et 6

edpotti
noN rſdpon “
clrechi acruti⸗

l 1,4 7

„

=
= — S

2z hoc puto magis ſuri et rationi ↄſonum:cum
oĩs defenſio excõicato ꝛeſeruet᷑:ut h̊.et ad.l.am
plius Nnde nt.S. ꝙ ibi conſideꝛatuꝛ cffectꝰ com
penſationis:qꝛ dãnificat ꝑtem õ pactum de nõ
petendo:ſed excommunicatus non repellitur : a
iudicio quatenus alium ſtimulat.ſed ſi ſtimulat
admittitur uolens ſe defendere compenſando ł
alio modo. ¶ Mnum tñ noõbis: ꝙ ſi ñ excõica
tus petit aliquid ex aliquo gctu ab excõicato ꝙ
non excommunicatus cogituꝛ daꝛe excommuni
cato oẽ id ad quod tenetur ex eo gctu:ita notã
ter per iſtum tex. dixit Inn. in. c. ſi vo ð ſen. ex.
ꝑ hoc dixit Jo.an.hic excõicatum poſſe exciꝑe
emptorem ꝙ non tenet᷑ tradẽ rẽ qᷓ; uendidit:
niſi ſibi pᷣcium numeretur:⁊ idem nõ.c.i.S.de
pac.¶ Quero pᷣſuppoſito ꝙ excõicatus non

poſſet ſuum debitũ ↄpenſare:nunqᷣd ſaltẽ ipſiuſ

fideiuſſor ↄuentus poſſit compenſare debitum
ipſius excõicati/ ⁊ ur̃.pꝙ non:qꝛ hoc eſſet ꝓui
dẽ ẽt excommunicato:⁊ ſic ꝓpt᷑ ↄnexitatem de
uno dicto dʒ extendi ad reliquum: de ↄſtitu.c.
trãſlato et facit.l.pediꝰ.ff. de arbi.⁊.l.i.F.iteʒ q̃
riiur. ff. de aqua quoti. z eſti. Item ſi admittere
tur uiciarentur due regule:qꝛ non ſequetur ac
ceſſoriũ nãm pᷣncipał. Item denegatuʒ una nia
admittituꝛ alia nia S ꝛegulam acceſſoriũ ⁊ regu
lã cũ qͥd una uia de re.iur.li.vi. Jo.an.tʒ priã
ſniam.ſ.ꝙ ſi debitum eſt compenſabile poſſit in
iſtincte fideiuſſor compenſa? excommunicatõe
principalis non ob Douetur:qꝛ ius ꝑmittit fi
deiuſſori ſolnuẽ de ſubã debitorũ.ff.mã.l.ſi ꝓcu
ratorem.S.ſi ignorantes.⁊ qui cõpenſat ſoluit:
ut. S. dictum ẽ nec obſtare dʒ excõicatio fideiui
ſori oneroſam cãm hñti.ff. de doli.excep.l. apð
F. ſi cũ ltima. Item cũ exceptio ꝑſonalis rei nõ
iunet ipſũ fideiuſſorem.ff.de excep.l.exceptiões
qᷓ peꝛſone multo minus perſonalis ↄ eum reum
dʒ ſibi nocere.ff. ð̊ reg iur.l.i.? regula odia li.
vVi.⁊ hãc opi.ſequit᷑ h̊ do. An.⁊ ur᷑ mihi ueriſſi
mum fſacit quod nõ.glo.in.c.uno de iuꝛepa.li.
vi. Item adduco talem rationẽ: excõicatꝰ repel
litur ab agendo ſeu petendo ꝓpter cõmuniõis
ꝑiculũ ⁊ ut rubore ſuffuſus citius ad cõmunio
nem redeat:ut in.c.pia de excep. li.vi.q̃ rõnes
ceſſant in fideiuſſore. auditur enim ipſe propo
nens exceptionem competẽtem reo pᷣncipali ex
ꝑſona ſua:cum omnis exceptio competens ipſi
reo pᷣncipali competat ex iuris diſpoſitione ipſi
fideiuſſori etiam iuito reo.nt in.l.oms exceptõ
nes. ff. de excep.? ꝓpter ↄᷣnexitatem non debet
innocens ꝓpt᷑ nocentem puniri:ſed nocẽs ꝓpt
innocentem tolerari:ut in.c.ſacris de ſepul.et ĩ
d . un queritur ᷣ
gnãliter dr̃ hic ercõicatuʒ poſſe uti oĩ defenſio

Ra&τ& ne: nunquid excõicatus bnis exceptionem poſſit

añq; ↄueniatur implorare officinm iudicis ut
ſilentium imponat actori ea ꝓbata ſicut poteſt
non excommunicatus iu ea que nõ.in.l.ſi con
tendat. ff. de fideiuſ.et.l.aurelius..centum.ff.
ge li.le. dixi in.c.ſi quis õ clericum de ſo.cõpe.

¶ De exceptionibus.

do. an. recitat Fe. tenere ꝙᷓ ſic conſi. eclxxxij. 7
plʒ ſibi hec opi.quicquid agit ordiat ad finẽ de
defenſionis:adducit nõ.ꝑ Inn. j. qui fi.ſint le.
.c.lator. nam dato ꝙ ꝓuocet ad iudiciuʒ:tũ to
tum qð facit uenit ad defenſionem: qꝛ nil perit
uel impugnat niſi ut abſoluat᷑.hoc dictum mihi

nõ plʒ. prio per iſtũ tex. qui ꝑmittit defenſioneʒ

excõmunicato qui impugnat᷑ ab actore.= duruʒ
eſſet ꝙ actore impugnante reus cxcõicatus nõ
poſſet ſe defendere. nam ſic multociens cõdem
naret᷑ abſoluendus.qᷓ quidẽ rõ ceſſat actore nõ
agente. Item quis ſatis lucratur eum ſatiſfacit
uolũtati ſue:ut nõ.in.l.pe.ff.de cõdi.cã da.nõ
ergo dʒ admitti cum ipſe pꝛouocat ad indicium
ꝓpter rationes quas ponit tex.in.c.pia pᷣal. fa
cit ergo ſe prius abſolui. nam repellitur a iudi
cio ut citius reſipiſcat.admittit᷑ eni qn uenit uit
reus:qꝛ neceſſitatur ab alio:æ ne repoꝛtet com
modum de malicia ſua:ut in.c. intelleximus de
iudi.que rõ ceſſat qñ ultro ſe offert:ut implorã
do officium iudicis ſub ſua defenſione. hoc eniʒ
officium iudicis nõ exercetur in ſui odium: ſed
potius ad ſui cõmodum.⁊ hãc priam opi.puto
ueriſſimã ex quo habet facultatẽ faciendi ſe ab
ſolui:⁊ facit quod ponit Fre.conſi.cxiiij.ubi di
cit excõicatuʒ nõ aundiẽdũ uolentem ꝓpriã iniu
riam ꝓſequi:qꝛ indiſtincte iura repellunt excõi
catum:facit quod dixi.S.e.c.a nobis.⁊ admitti
non dʒ niſi in caſibus iure expreſſis.caſus autẽ
iuris non eſt expreſſus ſi bene põderet᷑ iſte tex.
2. d.c.intelierimus. Mi. ab.

Bm ueneꝛabilis.

Caſus.Si reus a quo res petitur ex
cipiat de ꝑmutatione ipſius rei facta cuʒ actore
nõ fatetur ꝑ boc actoꝛem fuiſſe dñm:⁊ exceptio
falſi ẽt poſt ſũñiam poreſt opponi.uel generalius
ſumma ſic. Excipiens nõ vr̃ fateri ea que in ex
ceptiõe includunt᷑.⁊ h̊ prio.exceptio falſi põt ẽt
poſt ſententiam opponi:⁊ boc ſo.Diuidit᷑ prin
cipaliter in duas ꝑtes. In pꝛia ponitur facti =
ꝓceſſus narratio. In fa diffinitio.ibi intellexi
mus¶ rima ſubdiuidit᷑ in tres.nam prio po
nit petitionẽ actoris.ꝛꝰ ibideʒ Henſiõeʒ exceptio
nis ?⁊ ꝓbatiõis reorum. tertia ibi ad hoc repli
cationẽ ⁊ probationeʒ actoris. Secunda ſubdi
uiditur etiam in tres partes. prima ponit quod
dam motiuum diffinitionis ſoluens obſtaculuʒ.
ſecũdo diffinit cãʒ quo ad ſpñalia:ibi qꝛ vo. ter
tio quo ad tẽporalia:ibi ueꝛum.colligã nõbilia
principaliora. Et nõ.prio ꝙ in acceſſorijs põt
libellus eſſe generalis: ut pʒ ibi cum poſſeſſioni
bus ⁊ pertinẽtijs ſuis:⁊ de hoc plene ꝑ Inno.
in. c.in tãta de exceſ.pla/⁊z de hoc ⁊ quid cõpre
bendatur nomine pertinentiaꝛum plene dixi in
1c.cum ad ſedem de reſti.ſpo.¶⁊ nõ ibi nendi
care ꝙ licet ꝛci uendicatio ſtricta et directa nou
competat niſi ei qui eſt effectus dñs de iuꝛe gen
tium uel ciuili:ut in.l.in rem actio.ff.ð rei uẽd.
tn laꝛga ct utilis competit ei qͥ hẽt ius ĩ ꝛc ſacꝛa
b i

(Qia cry a* PrnEsn Irhawdat

M. pla ju 9n c/. e af-

4

V Er ruuiin 4A.a ſ p Ia 9₰ 1 Perz ſau rmn ſt

7 religioſa:lʒ ñ ſir uerus dũs.unde ut h̊ uides
epᷣs uendicat ſibi eccłam rõe iurium ꝗᷓ hẽt ĩ ea:
2 de hoc dic ut nõ. Inno.in.c.cum neneꝛabilis
de reli.do.et nide quod dixi in.c.exaĩata de in
di. facit.l.qͥ tabernas.ff. de ↄden.emp.¶ Mõ.
ʒ3 qꝙ una eccła põt cum pluribꝰ ꝑmutari:ad hoc
quotidie ſolet allegaꝛi iſte tex.tñ hic loquit qn
pmutatio fit iure ꝓpᷣetatiſ:nunqͥd poſſit fieri iuẽ
tituli. JYo. an. dicit h̊ aꝛgui ꝙ ſic:? ꝙ bᷣ uidit ſe
pe fieri:all.in ar.in.c.ij.de mu.peti.quod paꝝ
facit:dẽm m ſuum cõiter approbat᷑ ⁊ maxime ꝑ
Fre.in tractatu ſuo de ꝑmutatione.c.xij ⁊ peꝛ
Jo.cal.hic ⁊ do.ð ro.deci.xvi.hoc tñ dnit ꝓce
dere ſi hus plura illa tenebat de iure cõi.ſi aũt
cum diſpenſatione:ut qꝛ eꝛant incõpaſſibilia:tẽ
non põt hoc fieri:qꝛ diſpenſatio nõ tranſit ĩ teꝛ
tiam perſonam:ð priui.c.ſane ⁊.vij q.i.c.peti
ſti. Mõ q̃rto ꝙ una ecclła põt ꝑmutãi ꝓ alia ec
cleſia ⁊ rebꝰ alijs:et ſi intelligitur de rebꝰ alijs
.Jſ.ſpũalibus lr̃a ẽ clara. Si vo intelligituꝛ ð re
bus tpᷣalibus:tunc ob.c.ad qones de re.ꝑmu.
ſed põt dici h.c. ꝓcedẽ qũñ eccle ꝑmutant᷑ iure
ꝓpᷣetatis.nam tũc ꝑmutant᷑ uelut qᷓdam tempo
ralitates:ar.c.i.de eo qui mit.in poſ.iõ admix
tio tpᷣalium n nocet illi qñ ꝑmutantur iure titu
li:et h̊ nõ. ¶ Mõ ibi loco dñi ⁊c̃.ꝙ łʒ epᷣs non
ſit reꝝ eccłaſticaꝝ ⁊ ipſaꝝ eccłaꝝ dñs:ut i.d.c.
ij.ð dona habetur t loco dni.un ꝑmutat ſicut
qñs Idem dic in quolibet alio pᷣlato.nã ⁊ ipſe
tutor cum bñ admiſtrat habetuꝛ loco dni: ſed
cum male loco furis:ut.l.qͥ fundum..ſi tutor
ff. ꝓ ẽp.nõ ti ꝑ hoc dʒ epᷣs exigere ſeꝛuitia mo
re ſeruili:qꝛ ſcriptum eſt non ut antes ĩ cleꝛo
x. q.iij.c.i.in fi.¶ ¶ Mõ ſexto ꝙ eps non põt de
iure communi diſponẽ ad libitũ de rebꝰptinẽti
bus ad eccłas ſibi ſubiectas.uel ſic nõ.ꝙ lʒ epᷣs
fundet intentum de iure cõi ſuꝑ eccłijs ſue dio.
ꝛeſpectu ſpũaliuʒ ſeu inꝛiũ epᷣaliũ:nõ tñ quo ad
tpᷣalia:ut de eis poſſit ad ſuum uſum diſponer᷑
niſi aliud ſibi competat de iuꝛe ſpãli ẽt ſi eccłie
nacent: ut bic ⁊ in.c.pñti ð of.oꝛ.li.vj. Idẽ dic
i abbate reſpectu prioratuuʒ ⁊ eccliarũ ſibi ſub
iectaꝝ:ut ĩ cle.qꝛ regulares de ſup.neg.pᷣla.põt
tñ epᷣs uel alius prelatus pᷣſcribeꝛe ut aliquas ec
cleſias hẽat temporaliter ſubiectas:ut hic nõbi
liter ꝓbatuꝛ in fi.ſacit dictum.c.pnti.⁊ nið.oĩo
qð le.⁊ nõ.in.c.ut ſuꝑ ð re.ec.nõ alie.⁊ in cle.
.i. de exceſ.prela.ubi nõ/que ecclłe dñr de mẽſa
plati.⁊ uide qðᷣ nõ. Jo.an.in reglła qui õ ð re.
iur.li.vj.in mercu.¶ M ꝙ ſi tranſumpiũ diſ
cordat ab originali ſiãdũ eſt oꝛiginali:concoꝛ.
c.qm õ ð̊ ꝓpba. ¶ Mõ ꝙ ex iſnumẽtis ꝓduc
tis ꝑ aducrſariũ ẽt ſi ſit reus põt actor fundar̃ ĩ
tentionẽ ſuã: æ qð plus ẽ ẽt ſi ſint ꝓducta ad ꝓ
bãdã intentionẽ ſuꝑ q̃ actor ſe fundare ñ põt.=
ẽ rõ:qꝛ utendo inſſꝛʒis efficiunt᷑ illa coĩa:ut.l.i.
.F. edenda. ff. de edẽ. z. c. G. ppetuus cũ ibi nõ
ð fi.inſtꝛ.⁊.c.cũ oli de cenſi.M ꝙ eccła nõ
dʒ puniri ſi ꝓcurator uel pᷣlatus falſat inſtzʒſfa
cit ẽt qꝛ ꝓcurator non uẽ habeꝛe mandatu; ad

De

er

—T—
ASe.

illicita.l. ſi Ocurator. ff. ö condi. inde. 2. i. F. ſ
ꝓcuratoꝛ.ff.ſi qs ius di.non obtẽp.ubi D
curatoꝛ ipſe ⁊ dñs punit᷑ ex ſua Otumacia: ut in
c.i. ut li.non cont.¶ N ꝙ iuder pot ſuppli
ex officio allegando kallitatẽ notoꝛiã inſtrumeti
maxie ad cõmodum publicum:ilʒ fuerit fallatum
ꝑ ꝓducentem.alia expedient.j. cũ mã. potes rq
notaꝛe ibi concedendum:ꝙ ꝑ uerbũ cocedẽdo
tranſtert dñium. ego dico ꝙ hᷣ n ꝓbarĩ h per
bum incãbium huic uerbo adiuncto. põt enij h
colligi:ꝙ ꝑ hoc vbũ concedoo tꝛanſfert dñinʒ
ſi Voa pᷣcedentia uel ſequentia h̊ inuuntiut ſiqi
citur concedo hãc rein utendam uel fruendam
ñ uenit dñium ſed uſufructus.xvj.q.i.poſſeſſio
nes.nel ſi dico tibi concedo cã mortis. nam tũ
vbum cõcedo reſtꝛingit᷑ ut ñ uideat᷑ ð pijti cõce
dez.ff. ð do.cã mõ.ꝑ totũ ⁊.l.ñ eẽs. ff. ſi ceꝛ. pe.
¶ Quid autem dicendũ i dubio ut cum ſimpl;
conceditur ꝑ hoc vᷣbũ concedo.dic ꝙ ideʒ ipoꝛ
tat quod dono:ad hoc uide bo.tex.in l. fi ff de
dona. z. c. paſtoꝛalis.e.ti.nõ. glo. ? Har in.l.
uxori. F. fi. ff. de le.iij. qdᷣ puto ueꝝ:niſi ex circũ
ſtantijs Srium eliciatur:ut ſi pulcherrimũ equũ
ꝗ̃renti cõmodatum quis concedat:facit qð nõ.
glo.in.l.cum qᷣs.ff.ſi cer.pe.hec nõ.¶Expedi
am moꝛe ſolito pᷣus glo.pᷣma glo. dicit ſimilem
caſum hr̃i in.c.preterea.ij.de tranſac.dic ꝙ eſt
ſimilis qP ad narꝛationeʒ facti:ſj diſſimilis quo
ad deciſionẽ.nam ibi fertur ſnia ex ſola ↄfeſſio
ne rei:h eo.ſʒ dic ⁊ bñ fʒ Jo.an.ꝙ ibi Nenden
do fuit pure confeſſus z non ꝑ uiam exceptiõſs
ſicut hic.nam excipiens non fatetur:ut in regia
exceptionẽ obijciens de ꝛeg.iu.li.vj.⁊.l.ñ uiq;
.fl. ð excep Et nõ h̊ ꝓ teſtibus cõcordandis q

qixeꝛunt aliquam ꝛem ſimilem ur ñ exigatur oj

moda ſimilitudo: uide qð dixi in. c. tꝛanſſlato de
conſti. 2.c.cuʒ dilecta de confiꝛma.uti.uelinni.
Op. u? enim ꝙ ex iſta conkeſſione rei potnit
epᷣs actor ſuam fundaꝛe intentioneʒ: ut.d.c pie
rea ⁊ de elec.ꝑ inqſitionẽ.ſo.dupliciter peꝛ glo.
.ij. pma ꝙ bic fuit repentina e ene
piudicaꝛe nec debet ſufficeꝛe ꝓ li.ↄt᷑ ¶ Nõ bñ
hanc glo.in ſe:ꝙ confeſſio facta indelibe:ate?
ꝓpere non pᷣiudicat:ſicut in ſimili dicit glo.nõ
bilis de confeſſione facta caloꝛe iꝛacundie in.c.
ex lẽis de diuor.ſed quo ad iſtum tex.non plac
mihi hᷣ glo. qꝛ lIʒ poſſit illico talis oſeſſio reuoca
ri: ut eſt glo. in.c.apud.xxxij.q.i.?.c.ſi.de in
reiur.li.vVj.tñ ex quo non reuocatur ſed datur
perſeuerantia ur hic dabatur debebat naleꝛe: ut
in dictis iuribus. ⁊.c.pꝛeteꝛea de teſti. co.forte
ob hoc tranſit ad ſecundam ſolutionem ꝙ lit:
conte. debet fieri peꝛ directam hentionem ad li
bellum:ut in.c.unico de li.cont.bic autem excl
piendo ſub conditione ndit. hec ſo. an ſi 1a
in ſe:dic ut hẽs tex.⁊ glo.in.c.ij.de li. ot.i.vj.
z dicit bic Inno:⁊ bene:q ſiue excipiendo ſiue
ſyndendo pctitiõi ndeatur animo comeſtan
di ſiteʒ facta erit conteſtõ:quod gic hic patere:
quia hic id quod uocatur enſio etiam nocatn:

larhi lt i in

AℳMn m

ſohe agt
ſude Nar ilu⸗ Se ⸗
aliteten, ongrii⸗ grim⸗

ſſio
un i nmn Nn in

lu:
awut Grnica W
lnm ſyim iſbn D
ſcrec ror ſecbat tenn lanrai
nelovtggann norbobmnn bac.

go aiommig ſin Gedor a ben,

ANanomn Mnpa ſn unc ⸗
uectinr ulw tict t
canre lhelinn ii.
ininemm fan en inm be,
ta aniſn C t05 i; nß
ompici i i boſtſttin ſininl
Eeſnnict Mo iduun boſmſies
GElmauentconsan anseſt ulns ant
ri decto dcendrn erd Noto⸗
1 ieeron eri deeta den Boctuns
iMorni conmonegilerni deafſesr
Nt res fias rone annpciuenfcänninon
us Orinn apiginuntone inicn urisn
iract ch riee eigt ſonis i mnlen
ueimmutſineer natnni ſiſtefn
nliiſftce uar ſdin inting dne
ſeminl,ans , guntſofmi
numt Cem dinſ annmiſiͤ
Peiunte anmpe ins fuens Necptogt
cum ndnna öcun ſed i
moerpßfnensenſſinncn

am gritlirfi
nid uendcmtäidindne,
corelimt bor ſbiconchochet
tat qvod dono:ad boe Uiteboſge
domn t c fonls eli or Ri
mont 5fde b iſ ghwnntn
nis fin ciimr ri ltenn,
irenn cönoclumn gnis onlalntigi
go in lun gaff ſ ar oe ber ſ
an nor ſoſio os go n go calti
am hfi in cpuqa /ſcetrmnixr e
ſmnlsq ad ummioni hui lmnis
Adeaſone mum tbi emur ſin r ſoh
õ
o frn pore conteſis ? on gvinm omn
ſonbec munerapiets onfuenrmn intecn
rctioidind Nrdin Gaat
itaunidgihma denul
drenmn idhmn vn inin mi inn
noch ſnſinbonier Haium tuſe
cikt eleende onfimnun
O cnin gheriſin viſtrt
cs acor ſvam fondar ineniorezul

tarwr gpiftmeſ ,ani
Köracdi⸗ n mnnn 4
Frchan u ſfn Pll⸗
ban mnſechcol

ac a = an.⸗Pdi⸗ — Cr S Aiums, (ρR Sea N
CTra

D .
AEEE ire on . vian

–—

BDe exeeptionibus.

exceptio ſed dic ꝙ non eſt bona ? formalis ſæn
ſio ad orium ⁊ ad iſtuʒ tex.qꝛ hic non querituꝛ
an fuerit facta conteſtatio. nam confeſſio facta
añ li.ote.pᷣindicat:ut i.l.i.ff.de confeſ.⁊ nõ.gl.
in.c.dudum.ij.de elec.⁊.ij.q.i.nos in quẽqᷓ;.et
ideo dic q́; ↄfeſſio hic non pꝛeindicat qꝛ emana
nauit excipiendo ut.S.dixi.⁊ dicit cex.æ dicetuꝛ
latius.j.ſuꝑ vᷣbo in glo.fuiſſe. Rin uerbo
bone fidei facit duo.nam pꝰ querit que dicãtuꝛ
actiones bonefidei ⁊ que ſtricti iuriſ.ſecundo q̃
ꝛitur quare alique actõnes dnꝛ duntaxat bonefi
dei:cum in omni contractu conſideretur bona
fides.fa ꝑs ibi nec dñꝛ.¶ Menio ad pᷣmam ꝑ
tem in qua dic declarando gl.ꝙ oms actiones
regulariter ſunt ſtricti iuris pᷣter actiones enũe
ratas inſti.de actio S. actionum ⁊ hic in glo.in
qua enumeꝛãt᷑.xvij.⁊ quatenus enumeꝛat actio
nem pignoraticiam dic m De. æ Ab. tam di
rectam ꝙᷓ; Sriam. eſt enim duplex. quedam que
datur debitori debito ſoluto alia que dat᷑ credi
tori ſi res ſibi pignorata ſit aliena:⁊ iſta appel
latur pignoraticia ↄria:ad hoc allego tex.aꝑtũ
in.l.tutor.S. õriam.ff.ð pig.ac.nõ ni competit
ſi creditor ſciebat rem pignoratam ecẽ alienam
uel obligatam uel moꝛboſam:ut ibi dr.adde ad
glo.actionem ex ſtipulatu de dore ut habetur in
.d.. actionum Menio ad fam ꝑtem et queꝛo

auare alique dicãtur actiones bonefidei ? aliq̃

ſtricti iuris:cum in omni ↄctu ↄſideretur bona
fides.l. bonã fidem. C. de act. æ ob. uñ h̊ reſpec
tu omnis ↄctus põt dici bonefidei:ita ſumituꝛ
in. c.ij.xxvij.q.i.? adeo ↄſideratur bonaſides:
ꝙ ſi ineruenit dolus aut ↄoctus eſt nullus aut
irritat᷑: de quo dicendum ut płe nõ.ꝑ glo.æ doc
to.in.e.cum dilecti de emp.æ uen. So. gl. fatet᷑
ꝙ in omni contractu ↄſiderat᷑ bonafides: ſʒ po
nit tres df̃ias rõne quaꝝ diueꝛſificãtuꝛ in omni
bus. Drima quia in actione ſtricti iuris non
nenit niſi ꝙ ſtricte exigit actionis nã.unde non
neninnt uſure ex mora niſi ſpãliter ſint ꝓmiſſe
ut l.iij ff. de uſur. ſed in actionibus bonefidei
ſic. ut in.l.iulianus..ex uendito.ff. ðᷣ act. ẽp.et
.l. inꝛabit. E. e. ubi. d;:ꝙ ſi emptoꝛ diſtulit ſoluẽ
pᷣcium rei empte cuius fructus ꝑcepit agitur ⸗
eum nedum ad pᷣcium ſed ad uſuꝛã pcij:quia ex
quo peꝛcepit fructus equiſſimum eſt ut ſoluat pᷣ
cium ⁊ uſuram pcij ut ibi dicit Jo. an. hoc ꝓce
dere ſᷣm leges ſed m cãones ↄ. Jqeʒ forte ho
die ſ̃ᷣm leges ſᷣn eum ⁊? ſʒ Ab. ꝑ nõ.in.c.iii.ðᷣ
uſur. quaſi dicãt:ꝙ cum hodie multi tenent uſu
ras ꝓhibitas etiã de iure ciuili g nſuꝛe
et i iſtis ↄcribus bonefidei.¶ Aduerre an uſu

eꝛe ſint ꝓhibite de iuꝛe ciuili.ego pleniſſime dixi
οσαι in. c. cum ſit de fo. compeſſed an in pctibus bo

nefidei ceſſent hodie uſure ſaltem de iure cano
nico:ego dico.ꝙ ceſſant quatẽus petunt᷑ ut nuſu
re:ſed ſi peruntur ut intereſſe:tunc quatenus in
iereſt peii pñt:ita uoluit gl.nõbił in.d.l.curabit
7 in. c.conqueſtus de uſur. ubi plene boc exa
mino.facit.c.dilecii de fo. compe. æ in.c. ꝑuenit

de fideiuſ.cuʒ ſi.æ per Inno.in.c.ſacro de ſen.
ex. ubi dicit: ubi pecuniam daꝛe eſt in obliga
tione habebitur rõ lucri ceſſantis: qð eſt bene
nõndum. ad idem allego.1. non miiqz in fi. qoð
ibi nõ. Har. ff. de eo quod cer.lo.dico pleniul
m. d. c. onqueſius. Secunda dẽia eſt: qꝛ in
actionibus ſtricti iuris nõ uenit ĩtereſſe ſi rẽ mi
bi dari eſt ĩ obligatõe:ſecus ſi rẽ tradi uel factũ
nt. l. ubi ãt. ff. ð uerbo. ob: et.l.ſi quis ab alio ðᷣ
re iudicata.ſed iſta omnia ueniunt in actionibꝰ
bonefidei.l.i.fl.de actionibus empti. Aduerte
enim hec differentia poteſt intelligi dupliciter.
Mrimo ꝙ in actionibus ſtꝛicti iuris non uenit
intereſſe.i.non liberatur quis ſoluẽdo intereſſe
ubi rem dari eſt in obligatione: ſecus ſi rem tra
di uel factum: æ hic intellectus eſt uerus in ſe: æ
pꝛobat᷑ in iuꝛibus ſupeꝛius allegatis. Et ẽ ratio
diuerſitatis:qꝛ ſi pꝛeciſe compelleret᷑ ad factum
uel ad rem tradendam: qð etiam conſiſtit in fac
to effet queda ſpẽs ſeruitutis quod iura abhor
rent.l.ticio.ff. de condi.⁊ de.facit qð nõ. gl.i.le
cum antiquitas.C. ð nſu ⁊z ha.non ſic cum rem
dari ẽ in obligatione: qꝛ dare eſt accipientis fa
cere.i.facere alium dñm ꝑ traditionem: inſti. de
act. S.ſic itaqʒ:quod ↄſiſtit in puro facto. hanc
rõnem allegat Har. in.l. ſtip.non dini. ff. de vV.
ob. ubi pleniffime ꝓſequitur iſtam mãm. ſed licʒ
hoc dictũ ſit ueꝝ in ſe:m nõ ↄuenit hic itellectꝰ
materie nr̃e:qꝛ ex hoc ſequeretur:q; in ↄctibus
bonefidei dando intereſſe quis liberaretur: qð
eſt falſum apparente re que debetur: ut.l.is qui
.ff. commoda. æ.l.exempto. ff. ð ac. emp.nõ.i.c.
cum Joãnes de fi. inſtr. Ideo do ſecundum in
tellectum qui ↄſiſtit magis in ſubtilitate:ut dica
mus ꝙ in actionibus ſtricri iuris uenit ĩtereſſe:
ſi rem tradi uel factum eſt in obligatoe.i.ꝙ ipᷣm
intereſle eſt in obligatione ? peti poteſt: ꝙ intel
lige poſt moram:ut dicta.l. ſtipulationes in fi.
⁊? ibi boc tenet glo.?æ Har.⁊ Dy. in regla mo
ra.li.Vj.nam aliqui nolunt ꝙ intereſſe non eſt ĩ
obligatione:nec peti poterat etiam poſt moraʒ:
led aʒ peti ipſa res:⁊ intereſſe uenit poſt ↄdem
nationem per officium iudicis.ſed primum dic
tuʒ communius eſt æ uerius in actionibus ueꝛo
bonefidei ipſum intereſſe non nenit.i.non ceſt in
obligatione nt peti poſſit:ſed debet peri res z ĩ
defectum uenit intereſſe: ut ꝓbari uidet᷑ in. d.l.
exempto.nam ut ibi dicit tex.nibil magis bone
fidei congruit ꝙ; id preſiari quod inter ↄtraben
tes actum eſt:quod non faterur tñ iſta gl. qꝛ in
bonefidei contractibus quãdoqʒ ueniũt ea ð qͥ
bus cogitatum non fuit. nam ſi uendo fundum
uel domũ nõ ueniunt ceſa z rupta:quia nõ ſunt
ps fnndi:niſi actum exiſterit ut uenirẽt:ut.l.ſi fũ
di.F.rupta.ff. de ac.emp.⁊ uen.⁊ dic ceſa ut car
bones ⁊ arbores ceſe:rupta ut arena creta ⁊ ſi
milia que ſunt in fundo:ut dicit ibi.tex¶¶ ¶Zer
tia dr̃ia eſt:qꝛ in actionibus bonefidei multum
exuberat officium iudicis ⁊æ plenius ſuccurriiur
Sꝙ in alijs:? ꝓpteꝛ has dr̃ias ille actões uocani
b ꝛ

Wagent pbenefns Pr a wRe 5

pba P

ſiricti iuris et iſte bonefidei. Contra pꝛecedens
dẽm glo. op.de.c. cum eccła ſutrina de cã poſ.⁊
ꝓpe. ubi dẽ. ꝙ in iudicio ueniunt ea ẽt de qᷣo⸗
actuʒ ñn fuit ur uenirent: quod eſt contra. d..fũ
di:ſed dic ꝙꝙ illud intelligituꝛ de his qͥ pñt com
pꝛehendi ex nã actionis ut plenius nõ.in. d.c.?
.vin. lI. ſolemus. ff. de iudi. als eynea non neniũt:
ut.l.ñ põt uideri.ff. e.? hᷣ ſic declaraui ultra ali
os in fauorem canoniſtaxꝝ qͥ banc mãm ur puz
legalem intelligẽ non ſolent: æ hẽs cõſimilẽ gl.i
d. actionum. ¶ Sed queꝛo ad quẽ effectum
allegauit iſte pimutatio computeiu:⸗ int Sct?
bonefidei. So. ñ põt hoc colligi ex tex. nec ex:
ſed foꝛte uoluit dicẽ: q cum ꝑmutatio eſſz zZctꝰ
bõefidei debebat iſte abbas agnoſceꝛe bonam
fidem:ac etiam debuit credeꝛe eccłlam iſtam ꝑti
nere ad epᷣm cũ quo ohebat pmutatiõem:boc
en ñ multum refert.¶ Quero qꝛe ꝑmutatio n
poõt fiei niſi cum dno uel eo qui eſt loco domi
ni. So.dicit glo in vᷣbo loco dqni:qꝛ qͥ dat alie
nam rem n phit ꝑmutatiõm: ut.l.i.fl. de ꝛeꝛuʒ.
ꝑmu.cerie ꝑ hoc ñ ſoluitur foꝛmaliteꝛ ꝗſitum.
nã de boc põt qᷓri quaꝛe ñ ↄobit ꝑmutationem:
nec boc abſolute tenetur:qꝛ tradẽs ꝛem alieam
bõa fide n phit ꝑmutationem: ut nõ.glo.poneſ
opiones ↄrias i. d l.i.ſj gl. fuit h locuta fʒ opi.
Medij iuriſcõ. ð q̃ ibi ⁊ plene ꝑ Mi.i. l.i. ff. ð.
re. ꝑmu. dic tu poſt Hã. in. d. l.i.ff. e. ꝙ aut uo
lentes ꝑmutaꝛe utũtuꝛ vᷣbis denotãtibus tꝛãſta
tionem dnij: utputa dabis mibi equum ⁊? dabo
tibi codicem:⁊ tũc cum ñ dno ꝑmutatio n ohi
tur:æ ꝓcedit hoe cãu opi.pedij.⁊ eſt rõ:qꝛ non
Qñs ñ facit tradẽdo rem aliéam alium dnm:qꝛ
nemo dat qð n habet: ut.l traduio. fl. de acqꝛ.v
rerum do et. c qð autem de iurcpa. nam ut ibi
dẽ ꝓ ñ dato habet᷑ qð ab illo darur qui ð iure
dare nõ põt ꝑmutatio ãt ſumit initiuʒ n ex con
ſenſu ſimplici:ſʒ ex reꝝ traditione ⁊ tꝛ ſi no in
alium dnio: ut. d. lI.i. z.l.placiro. C.e. cum ſit cõ
tractus inomiatus ut ibi. aut noletetes ꝑmuta⸗
utũt᷑ Vbis ſapiẽtibus puri facti tꝛaditionem: ut
ego accipio codicem tuum ⁊ tu meũ digeſtuʒ: uł
utũtur vbo tꝛader̃ uł ſimih:⁊æ tũc ꝑmutano põr
ꝑfici cũ ñ dño:qꝛ ſatiſſacrum ẽ vbis ↄhetium.⁊⸗
cum b temꝑamẽéto itelligas hãc allegatõʒ qᷓ põi
tur ĩ tex. puto iñ ꝙ re alłterius euicta põt is qui
rem ꝑdidit hr̃e regreſſum õ tradẽtem:ſic obſer
uat᷑ in Zcru uẽditõis:de q in dicẽdum u nõ.in

„
. aPnatt T ri hat 3 ſite

bic. In dubio autem credam actum ut traſfera
tur dñium.qꝛ hoc ur̃᷑ de natura permutationis:
ar. d.l.i.? ꝑ hoc dicendum:ꝙ ſi duo peimutant
bnficia ⁊ alteꝛ ñ hẽt ius ĩ ſuo ꝙ nulla Zᷣhit ꝑmu
tatio.uñ recipiẽti beneficium alteꝛius nulluʒ ius
acquiritur. rum qꝛ n hit᷑ ꝑmutatio cũ n baben
te ius.cum ſaltem tacite uideatur actum ut bnſi
cium ſuum afſignet 2? ũ alienum tum qꝛ ſuꝑior

cludit Frede. in tractarn pmutationum. c.x. ꝑ
ſtaz ? alias rõnes æ iſto can n curarem uaꝛie

.d. l. i. fl. 2. C. e. ? H nõ: qꝛ canoniſie ñ declaꝛãt

n itẽdit ↄferre ius niſi loco bnficij ſui.⁊? ita con

7 ððèðMU ſare- habazv* 44☚ pde, fen T ₰ Mle pPaactr Eapen T S. » s &„ „ 6.

D. exceptionibus.

tate Vboꝝ de qua.S. ꝓpter ꝛatões ꝓx. allatas: qj
tñ dʒ quis ꝓpa auctoritate redire ad beneſiciü.
ſuum ex quo tenuit renunciatio: ex cã perinn
tatio n tenuerit:ſed cuʒ ſuꝑioris aucte:de “
tñ dic ut nõ. Frede.in.d.tractatu.c.v.2⸗ Jo
annẽ an.i.c.unico ð re.ꝑiuu.li.vi.uide tex.nõ.

et quod ibi nõ.in. . ſi bnficia de pbẽ. i. vi An
&nſ äat agés ꝓ bnficio ꝑmutato héat neceſſe pbaꝛe

pmutãtem ſecum habuiſſe ius ĩ bnſicioruide
do. de rota deci. cxv. ubi dñt ꝙ n: ſz lufſicit pro
bare illum habitum et reputatum ꝓ tali æ fuiſſe
in poſſeſſione illins bnficij:quod nõ.et facit q
i ſimili nõ. Inno.i.c. ueniẽs ðᷣ vVb. ſig.li. vi.
ſee uẽ ꝙ ſup illa ↄleſſiõe pcr̃is poſſit eps
undax intẽtõʒ ſuam. nam ex quo fuit ↄfeſſus .
mutatõm fuiſſe factam cuʒ epo:ergo conſiteba
tur eccłas illas ꝑtinuiſſe ad epᷣm:qꝛ permutatio
non fit niſi cum domino ut.S.dixi et qui confi
tetur unum confitetuꝛ omne id quod ex illo ſe
quitur.viij.di.quo iure. So.glo.in uerbo fuiſ
ſe confeſſus intrat hanc materiaʒ ⁊ dubie loqui
tur.ſed ſi bene ponderetur hoc intendit: ꝓcu
rator fuit hic confeſſus excipiẽdo.is autem qui
excipit q;qꝙᷓ; ↄfiteatur factum contentum i excep
tiõe:nõ tamen confitetuꝛ id quod iure eſt tacite
compꝛebenſum in ipſa exceptione. Exemplum
excipio de ꝑmutatiõe ꝑ hoc bñ fateoꝛ ꝑmutatio
nem iterueniſſe iter te z me:qꝛ expᷣſſe hoc dico:
ſed non fateor ꝙ res uer̃ ſpectabat ad te:qꝛ po
tuit eſſe ꝑmutatio de facto:æ hoc qð ꝑtiuerit ad
te ego non confiteor.uñ cum ꝓpo nam factũ ex
cipiendo ⁊ repellendo te ab intentioue tua non
debet dici ꝙ ego confiteoꝛ intẽtionem tuam:ne
una ? eadem confeſſio opeꝛetur ↄrios effect'

.·c.maioꝛes de bapſconſulit iñ glo. ad omne pe

ſriculum euitandum: ut quis excipiat ſub cõditio
ne: ut ſi uolo excipeꝛe de pacto non petendo d
cam non confiteor te mihi mutuaſſe.? eſto p
baretuꝛ dico te mihi feciſſe pactum de non pete
do.⁊ idem dic de excipiente de imerrũptioe con
tra preſcriptionem ⁊ in coniuge excipiente 8 cõ
ſanguinitate contra coniugem eam uendicanté
æ ſimilibus:iũc eim ĩ dubio n poteſt aduerſan?
ſe fundare ſupeꝛ illa cofeſſiõe.⁊ hanc glo. ſic in
cellectam nõ. ¶ Et ſcias ꝙ e? glo. multunm in
bac materia ĩ diuerſis locis uariaꝛut docioꝛes:
7 per ordiem ſic prima bec opi.glo.quam aper.
tius tenet hic Inno. dicẽs: : aut ñ ercſpiendo
ſed alio modo ↄfitetur quis inttõc aduerſaꝛij
c ſibi pudicat adeo ꝙ cona ſuam oteſſionẽ no
poteſt aliquid dicere niſi probare crroreʒ ante
ſũiam: de quo dicẽdum ut ple diri i.c. c de con
fel. ſed ſi ñ ↄfitetur ſed ſolum excipiedo pꝛopo
nit 2 n põt dici ꝙ ↄfiteatur nec ꝙ cuedat. q ei⸗
excipit nõ crcdit ſin eum nec diſcredit: immo di
ci poteſt ꝙ dubitat: æ quaſi iter duo uerllimilia
deducitur. C. e. l. ſi quis. ſi quidem. pat opi. cls
rius ⁊ latius proſequitur ⁊ tenzʒ gl.in ꝛegulger
ceptionem de regu.iur.li.vj.ubi dicit ꝙ illa uc
negãdi factum n eſt tuta:cum doccat mentin ſi

— n tem ⸗
ſvra e ſir nßnn rinchan
lnlein ht n A Dan

6eg, nili.
Cleten,ineorili Prnd⸗
ul iun ms

RiNr N N. El
emuwi
Gwn Otcaon
nz genon Mwentomm bot igt

tonen gan incdmmdr fbio ei

diicsppden. Ar onltenu n

olunnmn gnn inn hin
Colcldies ld imulicin tce mn⸗
eſnlr uree ui pos t intin e
urm /gũ fbai ib
Bnicdoonrvefbunt r un i⸗
Afrmnroynmmononce no inare
Nare ligtnrer er id ean impugnn⸗
er Eeenn dictins dionenita von
Uniſocgarerersen wan doder e
foyemii icees e eurudt wn
Pneſed oaltontirr ſl po hand
Prwain decidondo on efunce ſpe
ſdeſedſinplicter iner anehtone t
aum len r Keing ei
r gſinin nanſteneitcie cetg
Cenco niften oiftui ginicſfenen
on’s ſturee ſctonbogrinrin gon
pienlofndtrcel⸗ Dl
nine in (Dom dipnſir
rntttn Ciindl ſnlln gin
rms ercſpenct h

cceptogn

tanonen condnntin di
unrconſeſtonenind
einiluitienn ,ſen ne den
Arptonen h, i n

ſkſan lenonn.
gri tenn nan Nam
drnn 4 luo
wnnu ſodie

lu eſie ien

imiifuun nun eran
manidimmchihnne
ur ecciu las aenniſt 44 “M 2
non ft nittun donin DR
dontno ur din an
waur unmcnninn onnr enin
utut.ſiſcci ro im Gogon
econſeſisinnn bn nungt ne
m ſalſbar ponlnmm hee hnte,
. 4
or fut bie cieſſzeniniͤto n
cxcipt cp oftcamr iuumn contnmmin
tioeno mmmn onfinmn id o inetri
conpyxhenſim in le oupnone Crnn
qupiooe pmuonoep bot oi ficoꝛpnmt
on iemeniſeierrei iͦllebar ti
asnon ſuror o i rnbi
õ
qgo non confror ui anppomn /ia
chendo ttehelencott bingnſoemm on
ü

5 67
ntendentNl edn N Geci

õ Aonm

Kicmumcuummdomen Alscrehinſtriik

e: ſvolo cher de cnron Nhd

acſeTe
nwncnfteor ui Inmſeich

prealle.

neritas uel conſcia eſt in oppoſituʒ. dicit tamen
ꝙ ſi pure excipit non per hoc aetor põt intẽtio
nem ſuam fundare per regulam hic ⁊ ibi tradi
tam.? huius dicti iriplicem reddit réem quam
ibi uideas Idem nidet᷑ tenẽ ſpec. e.ti. in. S. uiſo
Vv. quid ſi reus ⁊ ſe.ſentit Cy. in.l.exceptionem
C. de ꝓba. z.I.ſiquidem. C. de excep. ubi late
ꝓſequitur. Secunda opin. eſt Accur. in. l.ñ uti
qʒ.ff. e. ? in.l.ſiquidem. C.e.qꝙ aut excipiens pꝰ
negat et non n ſateri utputa ſi dicit nego obli
gationem:⁊z inq;tum apparet dico te mihi feciſ
lſe pactum de non petendo.⁊ in hoc cãu iĩtelligit
iura que dñt:qꝙ excipiens non nidetuꝛ fateri.
aut ſimpliciteꝛ excipit æ nidetur fundata intẽtio

prane Z opini.ſecutus eſt Di.in regula

rꝛtla fuit opi. Har. in. d.l.ñ utiqʒ
reducentis ad concordiam dictas opi. dicit eim
ꝙ ſi reus pure excipit ⁊æ actor ex toro negat ex
ceptionem æ non põt actor ſuper illa ſe fundare
E.l.cum de indebito.ff. de ꝓba.⁊ ꝑ regulam ex
eo de reg.iur.li.vi. Exẽplum dicis me tibi obli
gatum occaſione mutui:exceptio ꝙ mibi feciſti
pactuʒ de non petendo tu hoc negas dicis iten
tionem tuam fundatam ex vbis meis.ceꝛte non
bñ dicis ꝑ pᷣdicta. Aut confiteris factum:ſʒ ne
gas ius utputa qꝛ fateris pactum de non peten
do:ſed dicis illud innalidum rõe minoris etatiſ
uel alia ꝛ2õne:⁊ tunc potes te fundare ſuꝑ excep
tione mea ꝑ.l.qm ff. ð̊ his qui nõ. infa.hᷣ opin:
Bart. iudicio meo eſt ↄ̊ hunc tex.nam ep̃s hic
confitebatur ꝑmutationem de facto interceſſiſſe
nt clare colligitur ex tex. ſed eam impugnabat
foꝛte ex defectu alicuius ſolẽnitatiſ:⁊ tũ non po
tnit fundare intentionem ſuam ſuper illa excep
tione:niſi diceres ꝙ iſte pꝛocurator non excipit

pure ſed condicionaliter.ſed ꝓ p facit 20 lie: qꝛ

Mapa in decidendo non ſe fundat ſuꝑ condic
tiõe:ſed ſimpliciter ſuper exceptione.æ ad.l.qm
quam allegat Har. Endeo ꝙ boc ñ ꝓbat loqͥ
