xime reſpeciu huius cõpilationis ?z vxi.⁊= cle. Ideo
ego ĩtelligerẽ iſtum tex: ꝓprie ut loquat᷑ de ipo me
ro iure diuino. Nam clerici eximũtur a iuriſditiõe
laicoꝛũ de iure diuino ut in.c.ſi ĩperatoꝛ iuncta gl.
xcvi.di.nõ Inn. in. c.ij. de ma. ⁊ obe.facit gl.in. c.
qꝙᷓ de cenſibus li.vi.merito iſti detrabebant iuri
diuino exquirentes hec iuꝛamenta a clericis z a

ſubditis.

rat non eſſe 3
aliqnẽ põt in cauſis ꝓprijs ⁊ eccleſie ſue
eſſe eum. Ita cõir ſũmatur. æ pꝛocedit ſummario
ſecundum intellectum gl. ſed habito ꝛcſpeciu ad gl.
Inno. ſũmo ſic:qui timenti conſpirationem iurat
de non eſſendo contra eum:põt tali iuramento nõ

obſtante in pꝛoprijs ⁊z eccłe.ſue cauſis ſtare contra

eum. Sed limita hec duo ſũmaria ut infra dicam:
cõis diuiſio.fᷣa ibi interprctatione. NMõ. primo ꝙ;
H clericus nõ debeat preſtare aico iuramentum fi
delitatis ſupra.c.proxi.nec in manibus ſuis aliter
iurare ſine ſui ſuperioꝛis licentia.xxij.q.v. nullus
de quo tamen dic ut plene dixi in capitu.i.de iura.
calum.tamen ſi illud preſtat in dependennbus a po
teſtate ſua tale iuramentum eſt obligatoꝛium.quod
tene menti. Ex quo nõ. quod tranſgrediens man
datnm iuris in iurando tenetur nihilominus ſerua
re iuramentum. ſi illud ſeruare non poteſt ſine ani
me diſpendio: ⁊ facit contra Mar. in.l. ſiquis ꝓ eo
ff. de fideiuſ.ut dixi in.c.cum contingat ſupra. eo .
Mõ fo ꝙ iuramentum de nõ eſſendo ↄtra aliquẽ
eſt obligatoꝛium. ¶ Mõ ultimo ex fine littere. ſm
Ab. ꝙ conſpiratio eſt proprie confederatio fac
ta in pꝛeiudicium peꝛſone alicuius uel ipſius digni
tatis. Sed tu dic hoc procedeꝛe in conſpiꝛatione il
licita. Nam conſpiratio quandoqʒ eſt licita de quo

nide peꝛ Inno. in.c.cum.i.=.a.. de re iudi.? quod

ibi dicam. ¶ Op. uidet enim ꝙ hoc iuramentũ nõ
ſit obligatoꝛium: cum fueꝛit metu extoꝛtum ut innui
litteꝛa ⁊ ad hoc ſupꝛa eo. c.cum contingai BGlo.
i. in effeciu ſoluit dupliciteꝛ. ¶Mꝛimo ꝙ hit

glegabat᷑ extoꝛſio:ſed de ea non coͤſtabat. ko iu
ramentũ extoꝛtũ non obligat quo ad negocia pꝛo
pria uel eccleſie ut in ſia pʒ:ſʒ ut nullaʒ cõſpirationẽ
faciãt õ ſtatũ pricipis ſic.unde ad hoc de honeſtate
? ex debito tenebãtur. Jõ nõ curandũ de extoꝛſiõe
= ſic arguit iuramentuʒ pꝛo parte naleie et ꝓ paꝛte
non. Aduerte quia glo. nil boni dicit: ego dico ꝙ;
tex. põt inteligi duplicit: primo ꝙ loquatur ð extõ
ſione ꝑ ipoꝛtunas pꝛeces:⁊ tunc talis extoꝛſio non
excuſat ð eo. ad noſtrã tij. æ credo ꝙ de tali extoꝛ
ſione loquatĩ tex.iſte:quia de metu nulla fit mentio
in littera. Fo põt intelligi ꝙ fuit extoꝛtũ ꝑ metũ qui
cadit ĩ cõſtantẽ:⁊ tunc ꝛcſpectu iurium ꝓpriorũ eſſzʒ
obligatoriũ:licer poſſet peti abſolutio ut in. c.ſi Ho
ʒq eo. Sed in tex. noſtro ñ ꝛequiri᷑ quo ad negotia
ꝓpria ułecc lie aliqᷓ abſolutio ꝛõe metꝰ. ſz qꝛ iuram
tũ iſtud nõ extẽdebat᷑ ad hũc caſuʒ ut patet in inte:
pꝛetatione pape:⁊ ex his que.j.dicã. Sed quo ad
machinationè nõ fiendã uel ꝛeſpectu cãrũ e nearuʒ
iuramentũ ligat ut in lra 2 ĩ. d. c. ſi ueꝛo. ⁊ pute ſi
cer ałs ꝛeſpectu machinationis ñ fiende iſti tenẽtur
ex debito iuris:tñ ex quo iurarũt ꝑ metum:pe ſent
peteꝛe abſolutionem a luramento:quia tale iuramẽ
tum aggrauat factu; eoꝝ ne ex Zuentione incidant
in piuriũ: ad qð als nõ eſſent aſtricti.? H nidet᷑ ĩ ſi
mili ſentire Jo. an. i. d. c. ad nr̃aʒ:⁊ uide qð ibi dixi
ß tñ nõ petebat᷑ abſoluiio. Sʒ pꝛedicta et contra
tex. op. V. n. ꝙ exquo iuramentũ fuit generaliter pᷣ
ſtirum: generaliteꝛ debuit intelligi nt ĩ. c. ſolite ð ma.
2 obe.⁊.c.ſi ꝛomanox.xix.di. Sol. coſſigitur ex
glo. fi. in generali ſeꝛmone pſona loquẽs itelligitur
excepta. Idem in qualibet alia ꝑſona que dʒ adiu
uari æ ꝓmoueri ſicut ꝑſona ꝓpria ut eſt eccleſia ip
ſins loquẽtis ſeu iurãtis. Itẽ ꝓpria patria ut ĩ gl.
ex qua elicit᷑ pria lectura:fm qnã ſũmaui ut pꝛomit
tens ſeu iurans qð nõ erit ↄ aliquẽ nõ põt eſſe õ il
ũ ẽt in iudicio niſi ꝓ negocijs ꝓprijs nłeccleſie ſue
nel patrie:⁊ ĩ eo qð gl.dicit pria vꝛ extẽdere tex.ſʒ
ſatis põt dici ꝓpria:ex quo eſt pr̃ie ſue ar. xxiij.q.
viij. ſi nulla ? in.c.in omni:⁊ fᷣm hũc ĩtellectũ expo
ne tex. ibi ꝓ ſpalibꝰ ueſtris.ſ.iuribꝰ. Me. expõit ma
gis large vʒ. i. pſonis coiunctis ut ſit ſenſus: ꝙ etiã
ꝓ ꝑſonis ↄiunctis potuerũt eſſe S iſtum principeʒ:
allegat. c. iij. de poſtu. . C. de excu.l.humanitatis.
Aob. ſequẽdo hunc intellecwuʒ expõit adhuc magis
large. I. ꝓ amicis. Inno. vo ponit aliũ intellectum
intelligendo tex. magis ſiricte : dicit.n. ꝙ papa inter
pratur hoc ſtricte iuramẽtũ ꝓpteꝛ vVba pcedẽcia.nã
timoꝛe cõſpirationis h̊ iurõmẽtũ fuit iĩtpoſitũ: ⁊ iõ
nõ dʒ exxendi ad cãs ꝓpꝛias uel ecclie. Secus ũt ſi
generaliter ageꝛet: ut in nullo negocio eet S ipſum:
tunc.n. in negocijs eccleſie nõ tenẽt᷑ iuramẽtũ fuare
ʒ.c. ij. ſed in pꝛopꝛijs dʒ obtinere abſolutioneʒ. ſi in
ſtus metus interuenit uel alia cã iuſta qre fuerit iu
ram̃tũ extõtũ:ut nõ.S.qð me.ca.ad aures ſʒ Inn.
2 ſic nult Inn. ut ꝑſona loquẽs non intelligatur ex
cepta:qn iuramerum fuit generaliter pſtimʒ exquo
nò apparet extrinſecus de cꝗ reſtrigẽdi: que lectura
ẽ ꝓrſus ↄria pcedeti.do. An. trſit ſimpla cũdẽ re
itado. Ego aũt ſic diſtigueꝛcẽ: ꝗ aut vba pᷣcedẽtia

¶ Ge ſureimfan.

2 materia ſubiecta pnt dare intellectũ ad generali?
pᷣſtitũ iuramẽtũ:⁊ fiat ĩterpꝛetatio larga ⁊ ſiricta ʒ
pᷣcedẽtia:ſic itellige hᷣ Inno. ⁊ ĩ. c. ueniẽs 5. e peed'
tia eniʒ ĩfoꝛmãt ſequẽtia:⁊ ecõtꝛa per ſequẽtia anqʒ
declarãt᷑ pcedetia ut ĩi.l.ſi ſeruus pluriũ:⁊.l.qui filig
bus. ff. de le.i.?.l.nummis de le.iij. ⁊.c.ſedes de re
ſcrip.⁊.l.fi. .cui dulcia.ff.de uino.tri.⁊ oleo le. Et
ideo ſi pſtiti iuramẽtũ timèti conſpirationem ꝙ nõ
ero g eũ ux actũ ut ĩ iudicio uel ex pꝛo rebus meis
nel eccle ñ ſim õ eũ.iurametũ.n.generale n exendi
tur ad ueriſimiliteꝛ n cogitata S.e. ueniẽs.⁊.c.ctiita
nallis. Si at pſtiti iuramtũ de nõ eſſendo te ex eo
qꝛ ĩ iudicio tecũ egeram ⁊ inimicit am Oxi:ut pꝛoce
dat et lec. Inn. ut nideat actũ: ut ẽt ĩ cauſis ꝓpꝛijs
nõ ſim g te:qꝛ h ur̃ actũ ꝓpteꝛ pcedẽtia. Vnde mũ
eſt neceſſaria abſolutio ſi iteruenit metus uel alia rõ
nabilis cã:ut diẽ Inn.⁊ limitarẽ ego h̊ diciũ reſccc
tu eoꝝ que ter nos erãt agẽda de pterito ¶M re
ſpectu eoꝝ q de nouo accidũt.nõ puto iuramẽtum
generale obligare ar.i eo qð le.? nõ.i.c.cũ ĩter.j.ð
renũ. ⁊ peꝛ Mart. in.l.qui rome.F.uc fratres de
ueꝛ.obli.⁊ in.l.queꝛo..inteꝛ locatoꝛem.ff.loceni ſa
cit.l.ſi unus.J. illud de pac. Mam in tali iurameto
geneꝛali debet intelligi conditio ſi res in eodem ſia
tu peꝛ nanſeꝛit ð eoo. quẽéadmodum:⁊ quod ibi nõ.
ſi enim ſumus in dubio:qꝛ non apparet de pꝛecedè
tibus uel poſſunt ad utrãqʒ partem deduci: iunc ꝓ
fecto caſus eſt dubius:ſed cꝛedo faciendam inteꝛpꝛe
tationem hic contentam. Ratio duplex:pꝛima quia
in dubio non debʒ quis pꝛeſumi:ꝙ ius ſuuʒ noluit
negligere:eſſet enim quedam donatio:quaʒ iura in

dubio non pꝛeſumunt.l.cum de indebito.ff.de pꝛo

ba.c.ſuper hoc de renun.⁊ quod nõ.glo.notabilis
in.l.cum quid.ff.ſi certum pe.facit optime tex.cum
glo. in auẽ.ſi quando.C.de conſti.pecu.⁊.l.qui iſu
lam. F. fi.ff.ocati. Decunda ratio quare ĩ dubio dʒ
fieri interpꝛetatio contra ſtipulantẽ.l.quicquid aſtii
gende.ff. de uer. obli. z rla contra eum de re.iur.i.
Vi. ſicut in ſimili dicimus in eo qui pꝛomiſit empto
rem defendere de iure ⁊ de facto contra omnem ꝑ
ſonam.illud enim uerbum de facto reſtringum tm
naturam contractus de quo nõ. in. l.fi. C. de actio.
emp.æ per Mar. in.l.ſtipulatio iſta. ff. de uer. obli.
⁊ ſic limito omĩa pꝛedicta:non tamen placet in hoc
caſu opinio Pe. = abba. ut ueniant cauſe coniun
ctoꝛum ⁊ amicoꝛum:quia eſſet nimis reſtringere in
ramentum: ſed ille cauſe dumtaxat que ueriſimiliter
non uidenrur includi in iuramento generoli: ut q⸗
ad eas baber affectionem iurans tanᷓ ad pꝛopꝛiaſ
ar. E. que res pig. ob. poſ.l.i.?.c. ueniens ⁊.c:quin
tauallis S eo. ita ut poſſint dici ſpeniales pꝛout tex.
exigit: ſed ſic poſſet perſona eſſe cõiuncta cognatio
ne uel amicitia maxima: ut etiam illorum cauſe ex
cludãtur: ſicut in ſimili nõ. in. c.nonnulli:ct. c. cx par
re decani. de reſcrip.⁊.l.ſed ⁊ he.ff.de pꝛocuratoꝝ.
et. l. exigenti. C. e. Altimo glo. iſta in fi. opp onit ee
multis iuribus in quibus perſona loquens iucludii
in generali pꝛobatione uerboꝛum. ſed dico ꝙ non
poteſt dari certa ⁊ inuariata doctrina ſed im uarie
tatem caſuum uaꝛio modo deciſio ſequiiuar ·

„ M vun

s N,eg lo⸗

. 6 neheen 7
60 4 zeſtin ani, 60

WW8 ,7

0 1 1,Krme (
G n e Wn
Crinnn eNlne n Oorinic

iggirinri

eſorummſnin ,ihlunmn
tenonslifenni n n ſ 1
titunns il ui nmun hi
rmieMn, t:Mn /im ceh.
ſyrtleninnungiu Lattan ni⸗
itguretiir unn 4 roey ltro,
cuucNe Nenot menen
ipan:laimcitcerim nöftit gan 9
Uimmedzaunagenrcenuſns ſ fuabus on
lismnſouenfuircdhindoccer cvod dir
Ceuonsanbhanr dmetnaniinonnwrd
Enerfenabvs rſeuſon id nonirſhcnn
PumerueetRetmgerininun
tk Crdgcnri nmiſt
ersch gicnurtüitetoatd ne n .
eihgn Mnig (Venimet
ſinzceneinetimi Olicünfe

Fapoceterfnocneins Dchninpnn

i ficſlncnſtmikn ir oce

baftiinſvihn guninaiͤte niie

lanero ail e
„ .. . ſnonortt,e,⸗
1oiucſcomodeiinni nucr

1.. 1 ti⸗ regin
mmcffi ſtinmin Ri⸗
ieblin Pültustiside ehuen

e
A.r ..1

i ſrat, ge 4 lini LCd⸗ ni

* Anbe
ſiinmſtſüle tin
ilisci ltaclſfie 8 NWE
oßs aceſaſie Pocenrn is
D a ci., act S
niͤce go in i mi cria
eſehiing hckun
wiiͦ⸗ “D Jo. an. biin Nencaſ
lſg Dnllshrge ie el
ſen icargn 5.1. ohiken
naſce deh iit ſbcſtenn
iei Nnicehchr in n
Alkeile ummmne
3 go ſn ſi

na.obl nlcneo innhen

tonf
. I
rlims ſ icem Punndit

mrnlcha mlg anclnſ mt
amenz0n intpelnent
4 anm ſumwin ctiog, n Ahunen
tbwn oſin umig mmntn
ſmalscfchtis itub tcotinir
uxn Nα Rnodrpin
apo mt o wlmni us ſji
vgiorcſa ann octun donmno ag in
tio wn prinumn aunceinctio n
uc byer boe ce ſnmn qvod d go nordi⸗
Plum qnd dcenun e otoer
Gmnme ſcdo Ceenadau
a oen Goomtarnd aakidtt
EimmmeuNd NNNel int
FNn en DMatkhaEn
onwin danneinede Ponmtt
en dadt e! efmao cnnt
vumnimun in
um coeNNense i
an Prnlitnimiuit

leimwcnurumnn
(aiv opinio ebba bte⸗
* chantunt

ummmag

ER litteris. Eiſus. Si iudex in

principio cãe iuꝛam
um de ueꝛtate a ꝑtibus noõ exigit in p:o
ceſſu illud exigere poterit.ſic cõir ſũmat᷑. Sed boc
ſũ nariũ łʒ ſit uerũ in ſe nõ tñ colligitur ex l̃a ĩ qua
nõ pon derat᷑:qð a principio nõ fuerat exactum:fo
mõò ſᷣn aliũ tellectũ ſũmat᷑ ſic.Cũ aguur de uſuris
⁊Z ꝓbationes deficiũt ſi fama ẽ pꝛo petẽte in ſupple
mẽtũ ꝓbatõis exigit᷑ iuramẽtũ Hec lec.ẽ nõbilis ⁊
põt eſſe uera ĩ ſe:ſed nõ cõgruit huic l̃e:que nõ lo
quit᷑ de iuramẽto litis deciſiuo.ſed de vitate dicen
da que in ſe multũ differũ: aut.].parebit. Ego ihe
rẽdo uerbis lre.ſũmo ſic. Cũ agit᷑ de uſuris põt iu
dex in qualʒ ꝑte litis ex officio ſuo deficiẽtibus pꝛo
batõibus exigere a ꝑtibus iuramẽtum de vnate di
cẽ ſa:⁊ idẽ puio eadẽ rõe in qua ibʒ cã ĩ qua iminʒ

peccatũ:ut.j.dicã in pria ꝑte ponit ↄſultano in fa
rñſio mãdatu n cõtinẽs ibi ne igit lpei tex.
optimũ ꝙ debitoꝛ agens ad ꝛelaxationẽ pignoꝛum
quaſi ſit ſatiſfactũ ſoꝛii ex fructibus pignoꝛs bhabet
ꝓbare qutitatẽ ſoꝛtis ⁊ fructuũ ꝑcepioꝛum:⁊ ſic
nõ credit ſibi aſſerenti pignoꝛaſſe pꝛo ceꝛta quãtita
te: qꝛ dʒ ꝓbare id totũ qð eſt cã ſue itentionis ſilłe ĩ

l. ij. . cõmo. æ qð ibi nõ. Ego in tali dubio ubi de

bitoꝛ nõ põt uerã ſoꝛtẽ ꝓbare cõſulerem ut agat ꝛci
uen licatõne ⁊ ſi creditoꝛ excipiet de pignore hebit
ipſe ꝓbare ueram ſoꝝꝛẽ cum ſit fundamenium ſue
exceptionis.l.i.ff.de excep.⁊ in.l.in exceptic nib us.
ff. de ppationibus. Mõ ibi quaſi notoꝛium ꝙ fama
in minus ſe habet qᷓ; note 2 um ? nimirum qꝛ fema
ſepe fallit nõ ſic notorium ꝙ ita ſe exhibet ut nulla
poſſit tergiuerſatione celari:? de utroqʒ dic ut nõ.
in. c. uẽa de coha ce. æ mu ¶Mõ. teꝛno ? tene men
ti ꝙ fama etiam diuulgatiſſima nõ facit plenam ꝓ
bationẽ:ẽt cum agitur de uſuris ſeu fructibus ↄpu
tan ſis in ſoꝛtem facit.c.cũ in dioceſi:? quod ibi nõ
de uſuris. nam h̊ fama iducebat quaſi nororiuz:cðᷣ
erat ex fructibus ſatiſfactũ ſoꝛti:⁊ iñ non ſufficit ad
ꝓbationẽ:⁊ uide qð de fama pjene dixi.in.c.ueniẽſ
S de teſti.Et nõ ꝙ dictio quaſi diminuit ſignificaiũ
eius cui adijcitur: uide quod nõ plene in. c. prout
de do.⁊ contu. ubi tetigi d erancme ꝙ iura
mẽtuʒ de ueꝛitate dicenda põt exigi eniã in fine cẽe:
ʒ3 eigo debeat fᷣm oꝛdinẽ iuris pꝛeſtari in principio
t nõ eſt ille oꝛdo ſubſtantificus ut h:æ hodie clariꝰ
ꝓbat tã in iſto ꝙᷓ; in inramẽto calũnie ut ĩ. c. i. de in
ramẽto cali.i. vi. ¶ Mũc intro matenã. c. ̊ nõ ſa
tis iudicio meo declaratã ꝑ doc.⁊ pꝛio queꝛo in qui
bus cãis pᷣſtat iſtud iuramentũ ueꝛitaus. Rncct gl.
.i. ꝙ ſolũ in ſpũalibus cãis s de elec.dudũ:ĩ talibus
eiz n iurat᷑ de calũnia. Adueꝛte qꝛ ꝑ h̊ vꝛ ſentire gl.
ꝙ cã uſuraꝝ ſit ſpũalis: ſʒ alꝛ dic.j.glo.fi.ſ.q; ẽ q̃ſi
ſpũalis cũ ſit eccłiaſtica:æ põdeꝛa rõnem ipſius: ułt
eiʒ ꝙ oĩs eccleſiaſtica cã.i.eccleſiaſtici foꝛi pc ſſir ci
ci quaſi ſpũalis.glo.in.c.ſi annũ de iudi.li.vi.vx di
ceꝛe eã eſſe ſpũaleʒ:ſʒ Jo. an. ibi in ne uella ſcrit qð
ſtatiʒ dicã.ſ. ꝙẽ ſpũalis large.i.eccliaſtici foꝛi de in
di. cle.ij. Et ſi diceꝛes que g fuit rõ dubitandi hic:
ex quo ex nã cãe pᷣſtari debebat iuramentuʒ de uci
tate qicẽda. Collige rnſioneʒ ex glo.fi.in fi.qᷓ diẽ

(Brllinerts .

.

dubitatur ex eo ꝙ; non fuit pꝛeſtitum in pꝛincipio lſi
tis ſicut fieꝛi dʒ:æ rũñdet᷑ ꝙ ſic:qꝛ non e de ſubſtana
ut pꝛeſtetur in pꝛincipio.Ex his coligit pꝛia lec.ad
iſtũ tex.quã tenẽt hic cõir doc.ſed mihi bec le. uiſa
E ipꝛopoꝛtionabił ad tex.⁊ fundari ex falſa roe :lia
.‚n.ᷣͥ nõ faciebat dubitationc.qꝛ in principio nõ fu
erat pſtitum ſed qꝛ res aliter ꝓbari nõ poteꝛat Itẽ
fũdat᷑ ſuꝑ fla ꝛõe:qꝛ ſequit᷑ ex ꝛe gl. ꝙ oĩs cã eccle
ſiaſtici faꝛi dʒ tꝛactari nt ſpũalis:⁊ ſic dʒ iurari ſẽꝑp
de vVᷣitate dicenda:qð c Sp. c. Eas.de iura. calũ.iunc
to toto nitulo. NMam in hoc toto illo ntulo mandat
iurari de calũnia:æ ſolum excipiuntur cãe mere ſtũ
aes:ut patet in exemplis poſitis in cicto.c.ſʒas c ð
c. un deuiet a ꝛc.iur.debet reſtringi zæ ſolum ſeꝛug
ri in pꝛopꝛijs terminis:alłs in foꝛo eccleſiaſuco ſuꝑ
fluiſſet titulus de iura. calũ. Ande dico ꝙ in cauſa
uſuraria cum illa nõ ſit meꝛe ſpiritualis nec annexa
ſed ſolum agitur indirecte de peccato:non dcbebat
ꝛegulariter iurari de ueritate dicenda. Et h fuit ra
tio dubitandi hic. Sed papa hic mandat illud pre
ſtari limitatiue.ſ.deficientibus alijs pꝛobarnicnibus

nec occutata ueritate iuſticia pereat.⁊ peccatuʒ uſu

raꝛu n pullu et:⁊ ſic ponitur hic deciſio noua ut col
ligitur ex uerbo mandamus:non enim dixit reſpon
demus ſimile nõ.in uerbo uolumus in cle. una ce
offi. iudi.in glo.fi. Erit enim inte lectus hums.c.
ꝙ in cauſa uſurarum uel alia in qua imminet peri
culum animarum licet ex natura cauſe non ſu pꝛe
ſtanum iuramentum de nueritate ex quo non ẽ ſpi
ritualis iuxta nõ.hic in prin.glo.⁊.in.c.i. de iura.
calũ.li.vi.tamen deficientibus alijs pꝛobationibus
2 e ninentibus aliquibus pꝛeſumpticnibus pcteſt
iu dex ex officio exigeꝛe iuramentum de ueritate ci
cenda:⁊ eſt hec notabiliſ æ noua lectura. Hodie au
ten conſuetudo intꝛoduxit modum faciendi poſui
ones in qualibet cauſa ad quas cogitur pars rnde
re de uecitate ut in.c.ij.de teſt.l.Vi.? nõ.in.c. u
du n.ij.de elec.⁊ in cle. ſepe de ueꝛ.ſig.⁊ in. c.i.⁊.ij.
de confeſſis.li.vVi.⁊.l.ij.C. de iura. calum.⁊ ſic in
qualibet cauſa poteſt indirecte pars cxigere a par
te hoc iuꝛamentum de ueritate dicenda:hoc tamen
iuramentum de neritate dicenda: poteſt exigi a
prin.d.capitu.i.? poſtea poſſunt fieri poſinones
dicto capitulo dudumi. Alia eſt lec. ad iſtum tex.
ut premiſi quod loquatur in iuramento deferendo
in ſupplementum pꝛobationis de quo infra eodcem
.c.fi.? poteꝛat hic defe:ai: quia fama faciebat ſemi
plenam pꝛobationem: de quo nide quod plene cixi
in dicto capitulo ueniens de teſti. Iſte intellectus
poteſt eſſe ueꝛus ut dixi in dicto.c.ueniẽs:ubi tꝛacta

ui plene de effectu fame. Sed quo ad text. noſtrum

non placet: quia hic loquitur de iuramento nen li
tis deciſiuo ſed de ueꝛitate dicenda: iſta enim diffe
runt inteꝛ ſe. Nam poſt iuramentum litis deciſiunʒ
nihil aliud queꝛitur ſupꝛa eodem. c. z ſi chꝛiſtus ⁊.l.
.i. C. eo. Sed poſt iuramentum de ueꝛitate rem anct
ſaluum ius cuilibet parti: quia iſtud defeꝛtur non
ad deciſionem litis: ſed ut clarius habeatur neꝛitas

ut in. c.ij. de teſti.lib.vi.⁊ dicto.c.litteꝛas. IJtem ſe

cundum bunc intellectuʒ hec decꝛe.eſſʒ de in dubio

ℳ₰

—

Mam de iure deciſum eſt: an ⁊ añ ſit deferẽduʒ in
ramentum in ſupplementum pꝛobationis.nt.j.co.
c. fi. ⁊ ſi loqueretur de tali iuramẽto:papa reſpõdei
ſub conditione ſeu limitatione:ſcilicet conſideratis
qualitatibus perſonarũ ⁊ cauſe.⁊ dixiſſet an actori

an reo fuiſſet deferendum. pꝛont facit.. c.fi. tene

ergo lec.quam pꝛemiſi.queliber tñ iſtarum triũ eſt
nera in ſe intelligendo:ut s ⁊ circa banc lec.applico
hic duas qõnes quotidianas¶Mrima titius fecit
cõtractum cũ ſempꝛonio: ⁊ qꝛ pecunia non fuit ſo
luta ĩ pꝛio termio renouauit contractum de pluri.⁊
iterum de pluri.ᷣ in fine ſecundi termini.poſt moꝝeʒ
titij reperiuntur inſtrumẽta cancellata:⁊ pꝛc bat᷑ peꝛ
teſtes ꝙ titius erat uſurarius ? ꝙ fama erat: illes
contractus uſurarios eſſe: ? ꝙ ſic illi teſtes crede
bant. querebat᷑ nunquid eſſet locus delationi iura
menti. Jo. an. in. c. ij. de uſuris li. vi refert Jo. de
deo tenuiſſe ꝙ ſic conſideratis m̃ bis que nõ.j.co.
in. c. fi. qdᷣ nõ. ¶ Secũda queſtio eſt: an ꝛepetendo
uſuras ſufficit pꝛobare illum eſſe uſurariuʒ an cõtꝛa
ctum:⁊ tẽpoꝛe cõtractus ⁊ poſt contraciuʒ: ⁊ ꝙ cõ
ſueuit nelle habere inſtrumentuʒ de duplo: ut ſic ſal
tem ſit locus delationi iuramenti. Archi. in. d. c.ij.
determinat ꝙ non fᷣmn Jo. an. ibi dicit hoc dictum
non recipi in ſcholis:⁊ in iudicijs repꝛobaꝛi qð nõ.
Et pꝛo h̊ facit. Nã ex cõſuetudine hoĩs pꝛeſumitur
qualitas facti de pignoꝛi. illo nos z.l.oni ſemiſſes
ff. de uſur. z. c. æ ſi queſtiones de ſimo Ande ſaltẽ
ex iſtis debet redundare ſemiplena ꝓbatio: ut ſic fu
locus declarationi iuramẽti:ſed bec intelligo fnata
diſtinctione:de qᷓ.j. eo.c.fi.¶ Quid eim ſi iſte cui
dicit nũc gꝛatis mutuaſſe:ẽ amiciſſimus uł ꝓxia cõ
ſanguinitatis uel affinitatis linea ↄiũctus.ceꝛte ñ ẽ
ueriſilis pᷣſumptio ꝙ ptractꝰ ſit aſarariꝰ ex cirũſtã
tijs:eꝛgo index arbitrabi:an ſit ei iuramentum de
feiendum. ¶ Eirca pcedẽtẽ ĩte lectũ queꝛo quid ſi
ꝓ inramentuʒ iſtud de ueritate nõ põt de ueꝛa foꝛte
liqueꝛe:ut qꝛ cꝛeditoꝛ dicit de centuʒ:debitoꝛ ad.x.
Solutio dicit Moſti.cõſiderandũ uerũ pꝛecium ꝛei
⁊ cõſuetudinẽ creditoꝝ.ut ſi conſuenit uelle pignꝰ
ad ualentiã dupli eiꝰ qðᷣ mutuat ⁊ ſic ſua ſubtilitate
iudex ueritatem inquirendo cãʒ decidat:ar.ff. de pi
gno.actio.l.ſi fuos in fi.⁊.l.qui ſemiſſes.pꝛealleg.
vVl ſᷣm eum his cõſideratis.⁊ ſama utriuſqʒ iſti uł il
li uſqʒ ad certã q;titatem de qua ſibi uidebitur de
ferat inramentum.j.e.c.fi.oĩbus his deficiẽtibꝰ oʒ
ꝛeuʒ abſolui..e.c.fi. Item faciũt hec ad aliã qõeʒ
quotidianã:quidã ꝛepetit uſuras quas ſoluit titio.
ꝓbat de ſorte ⁊ tpᷣꝛe quo duranit obligatio. Itẽ ꝙ
ille ſolitus feneꝛari ad tot pone quattuoꝛ denarios
ꝓ libꝛa. Sed de ſolutione uſuraꝝ ꝓbare non põt.
queritur an ex pᷣſumpriõe dẽat cõdẽnare ꝓ tpꝛe qꝰ
durauit obligatio ad ſũmam ad quãẽ oſtendit ꝛano
qnatuoꝛ denarioꝝ ꝓ libꝛa. Jo. an. dicit ꝙ ſic:æ di
cit hoc multotiens fuatũ fuiſſe in foꝛo bon.eccleſie
ad qð faciunt iura ſuperius allegata:in quibus dici
tur attendendũ foꝛe hõis cõſuetudinem ut.ff. de ꝓ
bationibꝰ. ſi cyrographũ:⁊.C.de apo.pu.quicun
q;.li.x. Ja. de are.ut ricitat Cy. in.l.i.C. de ꝓba.
tenet riũ.dicit eim ꝓbandam ſolutionem pecunie

De iureiuran.

factã ex tali cã. ficut Pbanduʒ ipᷣm cꝛeditoꝛem tmn
de fructibus ꝑcepiſſe:allegat iſtam decꝛc. 7. c.ad n
ſtram. el.i.. e. Yoã. an. inbeꝛens opinioni ſerclee
ꝙ quãtitas ꝑceptionis fructuum nõ ſic uenit Pſum
ptiue ſicut ꝙtitas uſuraꝝ et in S dictis temis:⁊ di
ꝙ hodie foꝛſan ꝑ libꝛos rationum decidẽtin pdicta
p Ce.unicã.e.ti.⁊ cũ hoc dicto trãſeunt hic cõiter
doc.mode:ni. Ego dubito que iſtaꝝ opinio preug
leat. Mi ↄtra Jo. an. facit: qꝛ cã uſuraꝝ hʒ in ſe an
nexum cꝛimẽ. Jdeo iudex eccliaſticus cognoſcit: ut
nõ. xvi.q.vi.ſi epᷣm. ⁊ infamiã iuxta ea que nõ. in
.F. poꝛꝛ0.iij. q.vij.⁊ in.l.impꝛobũ fenꝰ. C. ex qui.
ca. ideo uidet᷑ ꝙ ex ſolis pſumptionibus nõ ſit in t̃
ta cã iu dicandũ maxiĩe cuʒ nõ ſint uiolẽte.nt eiʒ dixi
5. potuit alijs mutare ſub uſuris. ſed iſti non:quia
eꝛat amicus uel alias ſibi ſeꝛuiueꝛat. ⁊ ſic non ꝓbat
hoc eſſe qð ab hoc contingit abeſſe. c.ij. de tranſſa.
pꝛela. z.l.neqʒ natales. C. de pꝛoba. quinimo poſſet
dubitari nũquid ſit locus delationi iuramenti P ea
que nõ.in.c.tã ſliis de teſtibꝰ:facit ad pᷣdicta qdð no.
Juno. in.c.qꝛ ueꝛiſimile de pᷣſump.poſſet m̃ admit
ti ꝑ ea que ̊ dixi ⁊ ꝑ.c.cum in dioceſi de uſu.ꝛ in
hoc dubio recurrat᷑ ad iuramtuʒ. fuatis m his que
nõnt᷑ ⁊æ htur in.d.c.fi.⁊? ſic cõcoꝛdareʒ has opinio
nes. Aueꝛ0 qualiteꝛ rndetur ꝑ iuramentũ iſiud
de ueꝛitate. So.dicit glo.i.ꝙ ꝑ ueꝛbum ſcio uel ne
ſcio:ſed in iuramẽto calumnie. Rñdetur ꝑ ueꝛum
cꝛedo uel non cꝛedo.dicit m ſingularit᷑ glo.ſi.ꝙ eqʒ
pᷣiudicat confeſſio de cꝛedulitate ſicut de ueritate.in
te lige tu de facto ꝓpꝛio nõ alieno:ut in.c.licet dep
ba.⁊.c.cum cauſam de teſti. Item dic ꝙ ſi rñdeꝑ
ue:bũ nõ cꝛedit nõ incidit in ꝑiuriũ: Iʒ peſtea ꝓbei
ↄꝛiuʒ. Secus in iuramẽto de ueꝛitate:ar.in.c.cũ im
poſitionibus.j.e.ti.li.vVi.⁊ uide latius ꝑ fre. cõſilio
xxiij. in fi.? idẽ qðᷣ.g.iſta tenet ſpeculatoꝛ ĩ ti.de de
poſi. F. vi. v. hꝰ tamen. ⁊ Cy. in.l.ij. F. qð obſeꝛuari
.C. de iura.calũnie. Dicit enim Inno. hic quo ad
pꝛimã ꝑtem glo, ꝙ in iuramẽto de ueꝛitate rñde nõ
ſolum de eo qð ſcit: ſʒ etiam de eo qð nõ nidit ſi in
dubitataʒ hʒ de eo notitiã. exemplũ de chꝛiſto oſtan
tino ⁊ iuſtiniano impeꝛatoꝛibus.dicit tamẽ Jo. an.
Archi. dixiſſe ꝙ hec non ſunt ueiba Innocen.ſed
ceꝛte Inno. hãc ſniam expreſſe etiam firmat ? lat
pꝛoſequit᷑ in.c.fi. de iura.calũ.vbi etiam Jo. an. et
Hoſtien. tangunt:⁊ uide qð ibi dixi ⁊ in.c.lineras
eo. ti. Secus ẽ in teſte ſᷣm Innocen. ibi ⁊ bic quia
teſtis hẽt deponeꝛe de his non ſoluʒ ꝗᷓ nouit ſeu in
dubitatam habet notitiam. ſed de his que ada ? ge
ſta ſunt in pꝛeſentia ipſius.l.teſtium. C. ð teſti.? op
time pꝛobatur.iij.q.ix.c. teſtes. Aſia dicna glo.ſunt
clara: ideo ſpecialiteꝛ non pꝛoſequoꝛ?⁊ in eo ꝙ ulti
ma glo. dicit non eſſe malum:ut in cauſis ſpirituali
bus iuretnr ſimul de calũnia ⁊ de ueritate dicenda.
dic hodie ut habetur in. c.i. de iuramento calumnie
libꝛo ſexto.

ſus. Si is qui

e: nõ uʒ aliena quã poſtea fec ẽt ſi lurat
nõ Zuenire ſic cõmuniter ſummamr. Sʒ hſümane

n
ee
4 lp cl
. 0

mmn
1

Gmn

pchll vrdentin “
1 grino ſn u in st
n. aits g ,
tim ſnnn . ai, n
no de iiidh ve nimd
ſbusthn erulnn
bhhl nil n fec lldl
. N. 1
fann li , alj.(⸗
godo .
tle⸗
orulniii,.
d rig en en Ei
ettmnſf aſils n
e aeli

„ ; einn 4 4
ter G hini
fniee ſgins
e oſ nd
do
atlemo l

woft
7
raur eigcoe
,, angr rer d
ecovonto 1M
Neni umn Oro

ſer ,zr yl u
oſatimitdi n
imi innmi n nnn c
lintin lmn ſn ni⸗
lenntticwuntwii ttllemi nſd. .
eln Gdzun mninch nencroviauts
ounginiſnnnffieheſi ig
i etisdiri otitisn nſinc
Gl nginlüre tegeignlidcenan
inunon ii Alerus ongunne
on daidetag in gice deafn
ſeni ofninrindnndckaden
ſöblier Jnoin gicieſand g
iinpin ſhlecſentenog teges n
Piumnenehonftiosſel negzftesnertie
guitenser ſinpeyffacccanersa tegn
lmure hoyrll is iein ſt pi
ſeerci dchceo bir ael innockea
geniſbus onnihsftalt oimniͦ
ors inaror on otilſdii tee⸗
ſber nn ſoe in in
Gricng in hnd ne⸗
Niieikunenenn een
nthoi pyie rchnmſtulta
ge mne ſennhi ntaſii
1deo lunſcſtone in taſbigcen
. r Perno. ſor eh , nn
. eee.
ſet. Rego inoa örſens

giinapbus y,
aoceno ſicl inmm

icinzd enmnheiuit
ltz iͤe elickin Aerins
NNN1 H, dde
ltteſenfigz n
: Maniyr⸗

dun iltiaslime
gren n cl iscerſt in i
. mue Ptalmnt Kiimg
Lencesdith nih it

doe⸗ vornmininnicfin

mi din nt itſe iniin
pcnlimniim gin
eim Go t ghl ggiimt
ſuituimaimmt himn
rh marh dirn illngi
uim mniſſock outiiur ſarceie
lrucſim o oanin
latcmn alnce i Mndi / i
ebi n vit ni mit n puni /celx /
zt Geus ninmi eneinr erincci
Nuonbes AR. Ndelnds ftt.
mi nfe idt ad gntena ecdnanind
MAd nn inli Hedt
Ck Gn cline Dorgiin Ind d
n en gog nimnmid eleimi
õä
Aorm ertn minünnnfüctti
mot Miind henbthtshini
Athe tiieq anmn innnenn 7
Inn Nſinch uni
olegoiintlde ingii ſite
prnmmtt i hfili 3
.a. usein nſe fn un
d. er delisſieſii
nsanhon imini⸗
um n ſalun i

alan n nſami gliie
ne mpm iſallin

— ſe ninan,
v5 gen ſune Xüun
nieudenn cixm
oſeno⸗
T 61
ſtclcaden,
uritii,

mne

2, zn
33 cirlefS
PNM

iun hen ri

nimis reſtringit laʒ que fundat ſe nõ ſolũ ſuꝑ iura
mẽro: ſed etiã ſuꝑ iuris debito: ut.. latius dicet᷑ iõ
ſũmo ſic. Si poſitꝰ in dignitate alienat bona digni
tatis: non ualet alienatio ? ipſemet reuocare debet
nõ obſtante iurameto de non reuocando maxime ſi
prius iurat non alienare hoc diẽ fᷣm uerum intelle
ctum. Mõit primo factũ corrigẽdũ. fo corrxigi mã
dat ibi nos ſubmittẽs cãʒ mãdati ibi qꝛ. Bora
primo regẽ non poſſe alienatõeʒ facẽ de bonis ⁊ iu
ribus regni bona eiĩʒ ſũt dignitatis ⁊ nõ ꝓpᷣa ipiꝰ
regis:lʒ ipſe hẽat iu riſdittonem ⁊ admiſtrationem
ipius hinc ẽ ꝙ regnũ ulł comitatꝰ ſeu alia dignitas

nõ dinidit᷑ poſt moꝛẽ regis ẽt inteꝛ filios defuncti:
ut le. æ nõ.in.c. qᷓ de uo. ⁊ de h̊ aliquid.j. ota

fo ꝙ ſicut adminiſtratoꝛ eccleſiaſticus põt reuoca
re alienatiõeʒ quam ipᷣemet indebite fecit de iuribus
dignitatis æ adminiſtrariõis ſue: ut in. c.ſiquis plby
teꝛoꝝ de re.eccle.nõ alie. Ita ⁊? poſitus in dignitate

ſeculari quinimo nedum põt ſed debet ut h̊ 2. xij. q.
6 6.

ij. non iceat. xxxv.q.ix.quod quis cõmiſit.
teꝛtio ꝙ rex coꝛonatur ⁊ tpᷣe coꝛonationis iurat nõ
alienare bona regni. Ex quo infenur ꝙ, Rex nõ eſt
meꝛus dñs iuriuʒ regni: ſed potius pꝛepoſitus ⁊ ad
miniſtratoꝛ: ſile in epo cum ↄſecꝛatur: ut bᷣ in pꝛin.
glo. Item tpᷣe coꝛonatiõis rex inũ itur: de qua unc
tiõe in. c. unico de ſacꝛa unct. ¶ Queꝛo quid ſi iſte
rex nõ iuraſſet pꝛius ſʒ fa alienariõe iurauit non re
uocare. Sol. iſte tex. pꝛia frõte vꝛ uelle ꝙ tunc non
poſſet Zuenire cũ nõ repꝑiat᷑ ̊ iuramentuʒ alteꝛi eſſe
Zꝛiuʒ:⁊ ſic ceſſat rõ lie:⁊ h idẽ vꝛ uelle gl. in pꝛin.
dũ arguit ultimũ iuramentũ de non reuocando eſſe
illicitũ: qꝛ eſt Sꝛiuʒ pꝰ licito:qꝛ ſi unũ Sꝛioꝝ eſt benũ

2 licitum reliquum malũ eſt ⁊ illicim.xxxij. di. boſpi

tiolum. Sed Znuzʒ firmiteꝛ eſt tenendũ: quia ut s di
xi bona regni nõ ſunt ꝓpꝛia ipius regis ſed dignita
tis ꝛegalis hinc eſt ꝙ glo.nõbilis in. c. mo yſes. viij.
q.i. arguit ꝑ illũ tex. regeʒ eligendũ ꝑ elecnonem ſi
cut imꝑatoꝛc.xciij.di.legimus Iʒ glo.arguit in cõtra
riu n. Vij. q. i. deniqʒ ⁊.xxiiij.q.i.c.fi.⁊ de ↄſuetudie
ſeꝛuat᷑ H̊ ultimũ:⁊ ita pꝛobat᷑ in.d.c.licet de uo.dicit
in nõpilite: Inno in. c. grãdi. de ſupp. neg. pꝛela. ſi.
Vi. in pꝛin. ſpale eſſe in regno:ꝙ reges non poſſunt
pꝛiuare nedum filios ſed neqʒ fres nec alios conſan
guineos ex ſtirpe pr̃na deſcendẽtes a regno ſola no
luntate:lʒ papa uł alius ſupeꝛioꝛ poſſit ipſum pꝛiua
re ex cã.d.c.ʒ de no.hinc quod foꝛtius eſt diſputat᷑
de uiribus donatiõis fẽe ecclie ꝑ ↄſtantiũ: quia ᷣm
oẽs imꝑatoꝛ non põt ad libitũ alienare iura impeꝛij
lʒ hẽat inteꝛ ſeculares pꝛincipes ſupmam prateʒ Et
tenet᷑ cõiteꝛ ꝙ ĩꝑtoꝛ nõ poſſit alienare in graue pᷣiu
diciũ ĩpeꝛij:l ualueꝛit donatio fca ecclłie: qꝛ illa ſupi
oꝛ ⁊? nõ ẽ ꝓpꝛie alienatio cũ papa hẽat ſaltẽ in hitu
a deo iuriſditionẽ in tpalibus. de qua qõne plene ꝑ
HBar. in ꝓhemio.ffoꝝ.⁊ ꝑ Jo.de lig.in cle. roma
ni. . e. ti. Si eꝛgo imꝑatoꝛ nõ põt foꝛius nec Rex
.vij. q.i. in apibus ⁊ xcvi.di.ſi imꝑatoꝛ. Juramen
tũ eꝛgo de nõ reuocãdo alienationẽ indebite factaʒ
eſt illicitũ: qꝛ Z ius cõe ⁊ cdit in alteꝛius dignitatis
piu aicinʒ gꝰ nõ ſeꝛuandũ.S.e. cuʒ otingat in fi. 2.c.
ij. de pac.li. Vi. æ. c. ſicut nris . e.ñ MNam iurameninʒ

nõ dʒ eſſe uinculum iniquitatis S e qᷓto ⁊.xxij.q.ij.
aĩaduertẽdum: æ H uẽ uelle glo. noſtra in medio ĩ.v
buiuſmõi.n. iuꝛamẽta ⁊c̃. uſqʒ ad finẽ. nõ obſtar iſte
tex. a ↄrio in eo ꝙ; ponderat primũ iurametũ:qꝛ ſi
bene pondeꝛet᷑ mouet᷑ peꝛ duas rões quarũ quelʒ ẽ
E ſe ſufficiens. Mꝛima qꝛ in pᷣiudiciũ ꝛegni ⁊ ho
noꝛẽ ꝛegis alieuare nõ poteꝛat. Vn ex h tenebatur
ꝛcuocaꝛe.unde poſito ꝙ ceſſat una ꝛõ non ceſſat ꝑ
H iuris diſpõ iſti.de nup..affinitatis:hanc ꝑtẽ ſuc
cite ſennt hic do. An.⁊ glo.in vᷣbo liberã in. c.ij.ð
ſupple. neg.pla.li.vi.ſed ego firmiter teneo ꝑ iſinʒ
tex. ea que ſuꝑius dixi.⁊ facit.c.ſi diligenti de foꝛo
cõpe. ubi dicit᷑ nõ naleꝛe iuramentum in piudicium
iuris publici: facit. c. ij .S. eo. ꝛeducẽdo glo.noſtrã
ad ↄcoꝛdiã dic ꝙ prima ꝑs fũdat᷑ ſupꝑ ꝛõe iuramen
ti: de facto tol it excuſationẽ de no ꝛeuocãdo. Se
cũda ꝑs fũdat᷑ ſuper alia rõe tex.ſ.ꝙ de iure in pre
iudicium dignitans alienare nõ poteꝛat. Et ꝙ dixi
regem uel ĩperatoꝛc nõ poſſe alienaꝛe in pᷣiudicium
regni. Inrelligit nõbiliter hic Inn. de alienatione
per quã ledit grauiter dignitas regalis.nõ enim ꝑ
5 iterdicit oĩs donatio uel alienatio quod bene nõ
bis. Nã ꝓpꝛiũ regũ ⁊ pricipũ ẽ dõaꝛe ĩi.c.i.de do
na. 7 idẽ tʒ Jo. an. in. d. c.grãdi. ⁊ facit qð ibi nõ.
gl. 7 idẽ dic in plato qui iurat nõ alienare ĩcõſulto
papa nõ eni dʒ itelligi de modica alienatõe qꝛ iura
mẽtum nõ extẽdit᷑ ad vᷣiſiłr nõ cogitata ſupra.e.ue
niẽ 3:? de iſtis modicis nõ uidet᷑ cogitatũ:cum ſint
excluſa a ſolẽnitate debita.xij.q.ij.terrulas ⁊ ita de
terminat. Fre. conſilio. cciiij. æ ſic iunge cum boc
dicto Inno. æ nõ. ¶ Alterius aduerte allegat᷑ cõir
iſte tex. ꝙ alienatio facta S inramẽtum nõ tenet et
ſi ſit iurata. unde gl.nõ.in.c.lʒ.j.e.li.Vi.ꝑ iſtuʒ tex.
dicit ꝙ ſi mulier iurat nõ alienare bona dotalia:ſi
bi donata ꝓpter nuptias ſine legali ſolennitate ſi
poſtea alienat ? iurat nõ ↄöuenire nõ nalet alienatio
qꝛ ultimũ iurametũ fuit primo licitum ↄrium Sed
3 h ego oppo.de.c.ſicut de ſpon.ubi ualet iuramẽ

tum ꝗ iuramẽtũ: ? dicit Inn. in. c. dilecto de pᷣbe.

ꝙ ſi iuraui nõ alienare librum ſi poſtea alienaui ua
let alienatio: licʒ ſim ꝑiurus ad idem quod no. Jo.
an. in regula quod ſemel placuit de re. iur. li. Vi. et
xiij.q.ij.c.unaquaqʒ:ubi concluditur ꝙ lʒ quis iu
rauerit nõ mutare teſtamẽtũ t ſi mutat tenet ſᷣm i;
reſtatoꝛ ſit ꝑiurus: qꝛ nullibi reperitur ꝙ actus ge
ſtus j iuramentũ nõ ualeat orium uidet᷑ difficile:et
hic peꝛ aliquẽ nõ tactũ. Ego dico ſic ꝙ qnqʒ actus
diſpõ depẽdet a mera nolũtate ſeu facultate iurãtis
2 tũc ꝓcedit grium ut ualeat alienatio enam nõ in
rata 3 iuramẽtum prius pᷣſtitum:lʒ iurans ſit ꝑiu
rus qnqʒ actus diſpõ nõ depẽdet a mera facultate
iurãtis: ut qꝛ iterdicitur a lege fauoꝛe ipſius iuran
tis. Erẽplum in muliere æ minoꝛe in. c.cuʒ ↄtingat
5̊. e.⁊ in ant᷑.ſacꝛa pubeꝛũ.C. ſi adueꝛſus uendi.Et
tũc actus ẽt inratus ↄ primũ iuramentũ non ualet
ſic ĩtelligo gl. d. c. qͥ. Ratio qꝛ actus ſine inramẽto
erat ipſo iure nullus obſtante ꝓbibitione legis.Rõ
autem iuramẽti ſuſtineri nõ põt: qꝛ iaʒ obligaueꝛat
ſe deo ꝑ prius in orium: ? ſic m fuit illicituʒ. IJdẽ
2z foꝛius qn actus ꝓhibetur rõe publice uulitans
17

tunc eim 'm iuramentum nõ ualet 3 primũ duplici
26e. PDria qꝛ & illicitũ cũ ſit ↄriũ pꝰ licito. Scdᷣa
qꝛ tendit in pᷣiudiciũ alterius ut ðᷣ dixi.Et iſte eſt ꝓ
prius caſus h.c.? ꝑ h̊ͥ potes decideꝛe queſtionẽ no
tabilem quã ponit gaſ.de cal.S.eo.cũ contingat.pᷣ
latus iurauit non alienare bona eccleſie icõſulto pa
pa:ut cõiteꝛ hodie iurat᷑ demum alienat ↄ iuramen
tũ an teneat alienatio.⁊ cõcludit ipſe conſulendo in
qõe facti ꝙ ſic:ita ꝙ ꝛõe iuramenti ſolius nõ nenit
reuocanda:qꝛ regulariteꝛ tenet actus ↄ iuramentuʒ
ex quo.il.alit᷑ non ꝛeſiſtit:nt declaraui ⁊ tenet etiaʒ
archi.in.c.ſi a ſede.de pꝛebẽ.li vj.⁊ ſpec.de emp.⁊
uen. F. teꝛtio loco v. quid gꝰ ĩ fi. Quid aũt ſi inrãs
non alienate locauit pei centum anos nunquid erit
peꝛiurus pꝛo ⁊ cõtra facit qð nõ.glo.in cle.i.de ꝛc
bus eccle. non alie. Ibi tn finaliteꝛ glo. iſta cõcludit
ꝙ ille qui non põt alienare non põt locare ad cẽtũ
ãqnos:recitat tñ accux.tenuiſſe ↄriũ in.l.penul.ff.de
le. ij. Gaſ. in preallegato loco dixit ꝙ alienationis
vᷣbũ pprie ſumptũ irelligit᷑ qñ directe trãſſeꝛt᷑ dniũ
2 licet non alleget:⁊ tex eſt in.l.fi.ff.ð fun.dota. Sʒ
qꝛ mã alienatiois ꝛei eccliaſtice ſumit᷑ largiſſime pꝛo
hibitus alienare ꝓhibeĩ locare per centum annos:
Itẽ nõ põt pignorare:ut nõ.xij.q.ij.in ſumma.Sʒ
pꝛoprie ſumpto nocabulo qui locat non alienat:ut
dicit glo.in.l.i..qð aũt.ff.ðᷣ ſuꝑfi.⁊.l.fi.ff.ſi ageꝛ
vec.peta.iuramenta aũt ſunt ſtricti iuris. Ideo fᷣm
eũñ nõ extẽdunt᷑ ad alienationẽ iprope ſumptam:ut
eſt locatio ad centũ ãnos.locans eꝛgo ad tantũ tẽ
pus nõ eſt periurus. allegat qð in ſimili nõ.i.c. ut
ſuꝑ de ꝛe.eccle.nõ alie. Nõ m dicit ꝙ locatio tene
at. Ego de hac deciſione dubito et potius tene
ꝛem oppoſitũ:qꝛ iuramentũ pꝛeſtitũ intelligitur fᷣm
qualitates mẽ in qua pᷣſtat.vn aſſumit oẽs tacitas
oditiones ⁊ ꝛeſtrictiões ⁊ ampliatiões ᷣm naturam
mẽ in qua pᷣſtatur:ut in.l.fi.C.de cõdi.inde.⁊.l.ul
tima. ff. qui ſatiſda.cog.nõ. ꝛr. in.l.ſi ſocietatem
.G. arbitrox.ff. ꝓ ſocio:? Inn. in c.p tuas ð arbi.
ꝓbat᷑ ᷓ eo.quẽa dmodũ. Sʒ vbũ alienatio intelligi
tur laraiſſime in mã alienatiõis rei eccleſiaſtice ut ip
ſe net G iſ cõfitet æ ꝓbat᷑ in.c.nulli. F.i.de ꝛe.ecc.
nõ alie ⁊ qð ibi nõ.in glo.gꝰ iuramentũ de nõ alie
nãdo ſupeꝛ ea pꝛeſtitum debet intelligi largiſſime:⁊
ut conueniat mẽ ſubiecte:⁊æ hoc credo uerum.
liezi. Taſus. Si mulieꝛ iurauit
aliquem eſſe ſuum maritũ ⁊
ſuccubuit:qꝛ aliteꝛ n ꝓbauit nõ datur nec
